GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK OBROTOWY ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2023 ROKU
30 KWIETNIA 2024
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM11
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM12
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE13
3.Skład Zarządu jednostki dominującej16
4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego16
5.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach17
6.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego21
6.1.Założenie kontynuacji działalności21
6.2.Oświadczenie o zgodności21
6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych22
7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz zmiany danych porównawczych22
10.Nowe kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA23
11.Istotne zasady rachunkowości24
11.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej25
11.3.1.Strategiczne części zamienne26
11.6.Wycena do wartości godziwej29
11.7.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych30
11.8.Koszty finansowania zewnętrznego30
11.10.Utrata wartości aktywów finansowych31
11.11.Pozostałe aktywa niefinansowe32
11.12.Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia32
11.12.1.Zabezpieczenie przepływów pieniężnych32
11.14.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności33
11.15.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych35
11.16.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne35
11.17.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe35
11.18.Pozostałe zobowiązania niefinansowe35
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
11.21.Uprawnienia do emisji CO238
11.24.Pozostałe przychody i koszty operacyjne40
11.25.Przychody i koszty finansowe40
11.26.3.Podatek od towarów i usług i akcyza41
14.1.Przychody z umów z klientami46
14.2.Pozostałe przychody operacyjne46
14.3.Pozostałe koszty operacyjne47
14.6.Wartość udziałów w jednostkach wycenionych metodą praw własności48
14.8.Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w zysku lub stracie49
14.9.Umowy o usługę budowlaną49
15.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej51
15.3.Odroczony podatek dochodowy52
16.Majątek socjalny oraz zobowiązania MFŚS53
17.Zysk przypadający na jedną akcję53
19.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty56
20.1.Test na utratę wartości aktywów Grupy Kapitałowej ZE PAK SA59
21.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu60
23.1.Pozostałe aktywa finansowe62
23.2.Wartość inwestycji wyceniana metodą praw własności62
23.3.Pozostałe aktywa niefinansowe63
24.1.Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia63
26.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności64
27.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty65
28.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe68
28.1.1.Wartość nominalna akcji68
28.1.3.Akcjonariusze o znaczącym udziale68
29.1.Pozostałe kapitały rezerwowe69
29.2.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy69
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
29.3.Udziały niekontrolujące69
30.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki70
31.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe73
31.1.Rozliczenia międzyokresowe bierne73
31.3.Opis istotnych tytułów rezerw75
31.3.1.Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych (EUA)75
31.3.2.Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów i koszty likwidacji środków trwałych76
31.3.3.Rezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą76
32.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe77
32.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe (krótkoterminowe)77
32.2.Pozostałe zobowiązania niefinansowe77
32.3.Pochodne instrumenty finansowe78
32.4.Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów (długoterminowe)78
33.Zobowiązania warunkowe oraz opis istotnych spraw sądowych78
33.2.Zobowiązania warunkowe związane z likwidacją elektrowni80
34.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań81
36.Informacje o podmiotach powiązanych83
36.1.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu85
36.2.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu85
36.3.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy85
36.3.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy85
36.3.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej86
37.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych86
38.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym86
38.1.Ryzyko stopy procentowej87
38.5.Ryzyko związane z płynnością94
39.1.Wartość bilansowa poszczególnych klas instrumentów finansowych96
39.2.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych98
39.3.Ryzyko stopy procentowej instrumentów finansowych100
42.Istotne zdarzenia następujące po dniu bilansowym101
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| Rok zakończony |
| Rok zakończony | |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Działalność kontynuowana |
| 0 |
| 0 |
Przychody, w tym: |
|
| ||
Przychody z umów z klientami | 14.1 |
| ||
Inne przychody | 14.1 |
| ||
Koszt własny sprzedaży | 14.7, 14.8 | ( |
| ( |
(Strata)/Zysk brutto ze sprzedaży |
|
| ||
Pozostałe przychody operacyjne | 14.2 |
| ||
Koszty sprzedaży | 14.7 | ( |
| ( |
Koszty ogólnego zarządu | 14.7, 14.8 | ( |
| ( |
Pozostałe koszty operacyjne | 14.3 | ( |
| ( |
Udział w zysku/stracie jednostek stowarzyszonych wycenionych metodą praw własności | 14.6 |
| ||
(Strata)/Zysk z działalności operacyjnej |
|
| ||
|
|
|
|
|
Przychody finansowe | 14.4 |
| ||
Koszty finansowe | 14.5 | ( |
| ( |
(Strata)/Zysk brutto |
|
| ||
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 15 | ( |
| ( |
(Strata)/Zysk netto z działalności kontynuowanej |
|
| ||
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
(Strata)/Zysk netto z działalności zaniechanej | 18 |
| ||
(Strata)/Zysk netto za okres |
|
| ||
Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| ||
Zysk/(Strata) netto do momentu utraty kontroli przypadający akcjonariuszom niekontrolującym |
| ( |
| |
Zysk/(Strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
| Nota | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
(Strata)/Zysk na jedną akcję (w złotych): |
|
|
|
|
Podstawowy/rozwodniony za rok obrotowy z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 17 |
| ||
Podstawowy / Rozwodniony | 17
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
|
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| Nota | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
(Strata)/Zysk netto za okres |
|
| ||
Inne całkowite dochody |
|
|
|
|
Pozycje podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych: |
| 22 |
|
|
Zabezpieczenia przepływów pieniężnych |
|
| ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| ( |
| ( |
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 15.1 |
| ||
Inne całkowite dochody netto podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
| ( |
| ( |
|
|
|
|
|
Pozycje nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zyski/(straty) aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia |
| ( |
| |
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 15.1 |
| ( | |
Inne całkowite dochody netto nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych |
| ( |
| |
Inne całkowite dochody netto |
| ( |
| |
Całkowity dochód za okres |
|
| ||
Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| ||
Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom niekontrolującym |
| ( |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
na dzień 31 grudnia 2023 roku
| Nota | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
AKTYWA |
| 2 877 304 |
| 3 118 246 |
Aktywa trwałe |
| 1 852 360 |
| 2 182 031 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 20 |
| ||
Zaliczki na aktywa trwałe | 20 |
| ||
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 21 |
| ||
Nieruchomości inwestycyjne |
|
| ||
Aktywa niematerialne |
|
| ||
Wartość firmy | 23.1 |
| ||
Pozostałe aktywa finansowe | 23.1 |
| ||
Udział w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wycenianych metodą praw własności | 23.2 |
| ||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 23.3 |
| ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 15.3 |
| ||
|
|
|
|
|
Razem aktywa trwałe |
|
| ||
Aktywa obrotowe |
|
|
| 1 024 944 |
Prawa do emisji | 22 |
| ||
Zapasy | 25 |
| ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 26 |
| ||
Należności z tytułu podatku dochodowego |
|
| ||
Pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe (aktywa) | 32.3 |
| ||
Pozostałe aktywa finansowe | 23.1 |
| ||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 23.3 |
| ||
Aktywa z tytułu umów z klientami | 14.9 |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 |
| ||
Razem aktywa obrotowe |
|
| ||
SUMA AKTYWÓW |
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| Nota | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
PASYWA |
| 2 877 304 |
| 3 118 246 |
Kapitał własny |
| 965 663 |
| 1 176 468 |
Kapitał podstawowy | 28 |
| ||
Kapitał zapasowy | 29 |
| ||
Pozostałe kapitały rezerwowe | 29.1 |
| ||
Zyski zatrzymane / Niepokryte straty |
|
| ( | |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| ( |
| |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| ||
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 29.3 |
| ||
|
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem |
|
| ||
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 30 |
| ||
Świadczenia pracownicze | 24.1 |
| ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe |
|
| ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 |
| ||
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów | 31.4 |
| ||
Inne rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 31 |
| ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 15.3 |
| ||
Zobowiązania długoterminowe ogółem |
|
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
| 1 050 556 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 32.1 |
| ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 |
| ||
Bieżąca część oprocentowanych kredytów i pożyczek | 30 |
| ||
Pochodne instrumenty finansowe (zobowiązania) |
|
| ||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 32.2 |
| ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
|
| ||
Świadczenia pracownicze | 24.1 |
| ||
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów |
|
| ||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 14.9 |
| ||
Inne rezerwy krótkoterminowe i rozliczenia międzyokresowe | 31 |
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe ogółem |
|
| ||
Zobowiązania razem |
|
| ||
SUMA PASYWÓW |
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
|
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| Nota | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
| 0 |
| 0 |
(Strata)/zysk brutto z działalności kontynuowanej |
|
| ||
(Strata)/zysk brutto z działalności zaniechanej |
|
| ||
Razem zysk/strata brutto |
|
| ||
Korekty o pozycje: |
|
|
|
|
Amortyzacja | 27 |
| ||
Odsetki i udziały w zyskach |
|
| ||
(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych |
| ( |
| |
(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej |
|
| ( | |
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu należności | 27 | ( |
| |
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów |
|
| ( | |
Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 27 | ( |
| ( |
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych | 27 |
| ||
Podatek dochodowy zapłacony |
| ( |
| ( |
Wydatki i wpływ związane z uprawnieniami do emisji CO2 | 31.3.1 | ( |
| ( |
Odpis aktualizujący wartość rzeczowych aktywów trwałych |
|
| ||
Pozostałe |
| ( |
| ( |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| ( |
| |
w tym środki pieniężne netto z działalności operacyjnej - dot. działalności zaniechanej |
|
| ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
|
| ||
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
| ( |
| ( |
Wydatki i wpływy związane z pozostałymi aktywami finansowymi |
| ( |
| ( |
Wpływy z tytułu utraty kontroli |
|
| ||
Nabycie jednostki zależnej po potrąceniu przejętych środków |
| ( |
| |
Dywidendy otrzymane |
|
| ||
Odsetki otrzymane |
|
| ||
Spłata udzielonych pożyczek |
|
| ||
Pozostałe |
|
| ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| ( |
| ( |
w tym środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej – dot. działalności zaniechanej |
| ( |
| |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
|
Wpływy z tytułu sprzedaży kapitałów niekontrolujących |
|
| ||
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
|
| ( | |
Wpływy z tytułu kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych |
|
| ||
Spłata kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych |
|
| ( | |
Dywidendy wypłacone |
|
| ||
Odsetki zapłacone |
| ( |
| ( |
Pozostałe |
|
| ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
| ( |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
w tym środki pieniężne netto z działalności finansowej – dotyczący działalności zaniechanej |
|
| ||
Zwiększenie/(Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ( |
| |
Bilansowa zmiana środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych z działalności kontynuowanej |
|
| ||
Zwiększenie/(Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 27 | ( |
| |
Razem zwiększenie/(Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ( |
| |
Środki pieniężne na początek okresu |
|
| ||
Środki pieniężne na początek okresu z działalności kontynuowanej |
|
| ||
Środki pieniężne na początek okresu z działalności zaniechanej | 27 |
| ||
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym | 27 |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
| Nota | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Razem | Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitał własny |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2023 roku |
| ( | |||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres |
| ( | |||||||
Inne całkowite dochody razem |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Całkowity dochód za okres |
| ( | ( | ||||||
Nabycie spółek |
| ||||||||
Rozliczenie przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi |
| ( | |||||||
Kapitał z aktualizacji wyceny związany z likwidacją i sprzedażą środków trwałych |
| ( | |||||||
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych |
| ||||||||
Rozliczenie utraty kontroli nad jednostkami zależnymi |
| ( | ( | ||||||
Stan na 31 grudnia 2023 roku |
| ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Nota | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Razem | Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitał własny |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 roku |
| ( | ( | ||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres |
| ||||||||
Inne całkowite dochody razem |
| ( | |||||||
Całkowity dochód za okres |
| ( | |||||||
Nabycie spółek |
| ( | ( | ( | |||||
Przeniesienie zysków udziałowców niekontrolujących do zysków zatrzymanych |
| ( | ( | ||||||
Likwidacja środków trwałych |
| ( | |||||||
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych |
| ||||||||
Pozostałe zmiany |
| ( | |||||||
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
| ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa Kapitałowa ZE PAK SA („Grupa”, Grupa Kapitałowa”, „Grupa ZE PAK SA”) składa się z
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku.
Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000021374.
Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 310186795.
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Pan Zygmunt Solorz pośrednio posiada akcje Spółki reprezentujące łącznie 65,96% kapitału zakładowego Spółki.
Za pośrednictwem Pana Zygmunta Solorza Spółka posiada powiązania osobowe z innymi podmiotami.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
„PG Hydrogen” sp. z o.o. | 02-673 Warszawa | Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych | 25,74%* | 25,74%* | 52,00%* |
„Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery” sp. z o.o. | 80-701 Gdańsk | Projektowanie i produkcja elektrolizerów | 39,60%* | 39,60%* | 47,67%* |
„Exion Hydrogen Belgium” BV | Slachthuisstraat 120 Bus 12 | Projektowanie i produkcja elektrolizerów | 39,60%* | 39,60%* | 47,67%* |
„Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Projektowanie i budowa farm wiatrowych | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„PCE–OZE 1” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„PCE–OZE 2” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„PCE–OZE 3” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„PCE–OZE 4” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„PCE–OZE 6” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„MESE” sp. z o.o. | 04-028 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej | - | 44,55%* | 53,63%* |
„Park Wiatrowy Pałczyn 1” sp. z o.o. | 70-479 Szczecin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„PAK – PCE FW Okonek” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | - | 49,50%* | 59,59%* |
„PAK – PCE FW Jastrowie” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | - | 49,50%* | 59,59%* |
„Farma Wiatrowa Przyrów” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„Great Wind” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„Eviva Lębork” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
„Elektrownie Wiatrowe Dobra” | 91-862 Łódź ul. Warszawska 70A | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 49,50%* | 49,50%* | 59,59%* |
Eviva Drzeżewo” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 49,50%* | 49,50%* | - |
Spółki współkontrolowane | |||||
PGE PAK Energia Jądrowa SA | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 50,00% | 50,00% | - |
„Ørsted Polska OF SPV 8” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 50,00% | 50,00% | 50,00% |
„Ørsted Polska OF SPV 9” sp. z o.o. (wcześniej „Mawzorino Investments” sp. z o.o.) | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 50,00% | 50,00% | 50,00% |
„Ørsted Polska OF SPV 10” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 50,00% | 50,00% | 50,00% |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Pozostałe spółki, w których ZE PAK SA posiada udziały | |||||
„Ørsted Polska OF SPV 2” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 1,00% | 1,00% | 1,00% |
„Ørsted Polska OF SPV 3” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 1,00% | 1,00% | 1,00% |
„Ørsted Polska OF SPV 4” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 1,00% | 1,00% | 1,00% |
„Ørsted Polska OF SPV 5” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 1,00% | 1,00% | 1,00% |
„Ørsted Polska OF SPV 7” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa | Wytwarzanie energii elektrycznej – morska energetyka wiatrowa | 1,00% | 1,00% | 1,00% |
Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar sp. z o.o. | 44-100 Gliwice | Usługi pomiarowe, badawcze i doradcze dotyczące m.in. energetyki | 2,96% | 2,96% | 2,96% |
Huta Łaziska SA | 43-170 Łaziska Górne | Produkcja żelazostopów | 11,19% | 11,19% | 11,19% |
* Podmioty gdzie występuje częściowo lub w całości udział pośredni ZE PAK SA przez inne spółki z Grupy ZE PAK SA
W dniu 28 listopada 2023 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy ZE PAK SA wyraziło zgodę na połączenie ZE PAK SA ze spółką PAK-ATOM SA w trybie art. 492 § 1 pkt 1) Kodeksu Spółek Handlowych, tj. przez przeniesienie całego majątku spółki PAK-ATOM SA („Spółka Przejmowana”) na ZE PAK SA („Spółka Przejmująca”).
Na dzień 31 grudnia 2023 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek.
W skład Zarządu ZE PAK SA na dzień podpisania sprawozdania wchodzą:
−Piotr Woźny – Prezes Zarządu,
−Zygmunt Artwik – Wiceprezes Zarządu,
−Maciej Nietopiel – Wiceprezes Zarządu,
−Andrzej Janiszowski – Wiceprezes Zarządu,
−Katarzyna Sobierajska – Wiceprezes Zarządu,
−Maciej Koński – Wiceprezes Zarządu.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
5.1.Wojna na Ukrainie
24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy i tym samym doszło do konfliktu zbrojnego między tymi krajami. Konflikt zbrojny w bezpośrednim sąsiedztwie granic Polski ma bardzo duży wpływ na sytuację społeczną, ekonomiczną i polityczną zarówno w Polsce, jak i całym regionie. Wpływ tego konfliktu jest również istotny z punktu widzenia geopolitycznego układu sił na świecie.
Pomimo, że Spółka koncentruje swoją działalność na rynku krajowym i nie występują bezpośrednie powiązania z Rosją i Ukrainą to wpływ konfliktu zbrojnego na działalność Spółki jest odczuwalny poprzez kanały pośrednie. Z uwagi na fakt, że oba kraje odgrywają istotną rolę jako producenci i eksporterzy szeregu towarów, jednym z pierwszych następstw konfliktu była znacząco podwyższona zmienność na rynkach towarowych i finansowych. Dotyczy to zwłaszcza sektora surowców energetycznych oraz sektora rolnego. Niemożliwość przewidzenia wszystkich następstw konfliktu zbrojnego na wschodzie Europy powoduje również u inwestorów mniejszą chęć podejmowania ryzyka.
Duża zmienność na rynkach towarowych (zwłaszcza na rynku energii i rynku uprawnień do emisji CO2 )oznacza dla Spółki ryzyko konieczności uzupełniania depozytów zabezpieczających otwarte pozycje na rynku terminowym.
W skrajnych sytuacjach może to prowadzić do problemów z zapewnieniem odpowiedniej płynności. Z kolei mniejsza skłonność do ryzyka na rynkach finansowych może prowadzić do gorszej wyceny aktywów i walut na rynkach takich krajów jak Polska, będących w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, na których toczy się wojna, co może oznaczać gorszą wycenę aktywów Spółki i podwyższone koszty działalności operacyjnej.
5.2.Profesjonalny osąd
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa, zobowiązania i powiązane
z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.
Umowy leasingu
Grupa zawiera umowy dotyczące korzystania z takich bazowych składników aktywów jak: grunty, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntów, maszyny i samochody.
Stosowanie MSSF 16 wymaga od Grupy dokonywania różnego rodzaju osądów, obejmujących m.in. określenie które umowy wpisują się w definicję leasingu, jakie parametry (m.in. wysokość opłat, długość okresu leasingu, czy stopa procentowa) powinny zostać zastosowane do wyceny zobowiązania leasingowego oraz czy istnieją przesłanki świadczące o konieczności ponownej oceny okresu leasingu, stopy dyskontowej lub zmiennych opłat leasingowych.
Definicja leasingu
W sytuacjach, gdy ocena czy umowa zawiera leasing nie jest jednoznaczna, Grupa dokonuje profesjonalnego osądu w zakresie czy definicja leasingu zgodnie z MSSF 16 jest spełniona. W szczególności dotyczy to przypadków, w których należy określić czy występuje zidentyfikowany składnik aktywów, prawo do zamiany po stronie leasingodawcy, bądź czy leasingobiorca ma prawo do kierowania użytkowaniem.
Z zakresu MSSF 16 wyłączone są leasingi dotyczące poszukiwania lub wykorzystywania minerałów, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz podobnych nieodnawialnych zasobów (MSSF 16.3.a). Grupa przeanalizowała możliwość skorzystania
z powyższego wyłączenia z zakresu MSSF 16 w odniesieniu do umów leasingu gruntów wykorzystywanych w celu wydobycia węgla brunatnego lub rekultywacji terenu po zakończeniu eksploatacji węgla brunatnego, w tym praw wieczystego użytkowania gruntów. Grupa oceniła, że wskazane powyżej wyłączenie dotyczy jedynie koncesji na wydobycie nieodnawialnych zasobów naturalnych, a nie wykorzystywanych w tym celu gruntów. W konsekwencji Grupa ujęła składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w odniesieniu do wszystkich umów leasingu gruntów, niezależnie od celu i sposobu ich użytkowania.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Komponenty nieleasingowe
Przedmiotem osądu jest określenie czy dana umowa zawiera komponenty nieleasingowe, które, zgodnie z polityką rachunkowości wybraną przez Grupę w odniesieniu do danej klasy aktywów, należy wyodrębnić lub traktować łącznie z komponentem leasingowym jako jeden komponent leasingowy na potrzeby ujęcia umowy zgodnie z MSSF 16.
Okres trwania umów leasingu
Grupa ustala okres leasingu, uwzględniając nieodwoływalny okres, przez który Grupa ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów, wraz z:
●okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tego prawa; oraz
●okresami, w których można odstąpić od leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tego prawa.
Przy ocenie długości nieodwoływalnego okresu leasingu i ustalaniu okresu leasingu Grupa bierze pod uwagę zapisy umowy oraz przeszłe praktyki w zakresie najmu określonego typu aktywów. W szczególności, Grupa przyjmuje poniższe założenia przy ustalaniu okresu leasingu:
●w przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntów okres leasingu jest ustalany jako pozostały okres obowiązywania decyzji;
●w przypadku umów dzierżawy gruntów od Lasów Państwowych i właścicieli prywatnych:
- gdy umowy są zawarte na czas określony, okres leasingu stanowi okres wynikający z umowy;
- gdy umowy są zawarte na czas nieokreślony lub do czasu zaistnienia określonych zdarzeń (np. do momentu nabycia nieruchomości), Grupa dokonuje szacunku okresu dzierżawy, uwzględniając m.in. okres funkcjonowania odkrywki, na potrzeby której Grupa użytkuje dzierżawione grunty;
●w przypadku pozostałych umów leasingu (leasing samochodów, pras wulkanizacyjnych) okres leasingu stanowi okres wynikający z umów, z uwzględnieniem indywidualnego rozpatrzenia opcji przedłużenia.
Grupa przeprowadza analizę skorzystania z opcji przedłużenia leasingu dla każdej umowy osobno. Przy ocenie prawdopodobieństwa wykorzystania opcji przedłużenia umowy Grupa rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie zachęt ekonomicznych do skorzystania bądź nie z takiej opcji, w tym np. istotność bazowego składnika z punktu widzenia działalności operacyjnej, czy kosztów zakończenia umowy, w tym również kosztów realokacji i poszukiwania nowego przedmiotu najmu odpowiadającego potrzebom najemcy. Grupa przy ocenie prawdopodobieństwa wykorzystania opcji odstąpienia od leasingu rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie przesłanek do skorzystania z takiej opcji.
Stopa procentowa
Grupa stosuje poniższe założenia w zakresie wyznaczania stopy dyskontowej:
●Grupa stosuje stopę procentową leasingu w przypadku umów, dla których można ją łatwo ustalić (leasing samochodów).
●W przypadku pozostałych umów leasingu Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
●Obecne źródła finansowania Grupy mają zbyt krótki horyzont czasowy, aby posłużyć się nimi przy szacowaniu krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy. Grupa określa stopę szacując:
- Stopę wolną od ryzyka na podstawie publicznie dostępnych danych,
- Marżę kredytową
●Stopy dyskontowe są zróżnicowane w zależności od okresu leasingu.
●Grupa posiada jedynie umowy leasingu denominowane w walucie PLN, dlatego nie występuje zróżnicowanie stóp dyskontowych ze względu na walutę umów.
5.3.Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
Do sporządzenia szacunków został przyjęty przewidywany wskaźnik inflacji na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
Utrata wartości aktywów trwałych
W wyniku przeprowadzonych analiz na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa zidentyfikowała istnienie przesłanek, które mogłyby wskazywać na ewentualną utratę wartości składników aktywów, w postaci wyższej wartości bilansowej aktywów netto Grupy od wartości jej rynkowej kapitalizacji. Grupa nie przeprowadziła testów na utratę wartości składników majątku trwałego. Szczegółowe informacje o przeprowadzonym teście przedstawiono w nocie 21.1.
Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 25.1.
Szacunek został sporządzony w oparciu o następujące główne założenia:
●stopa dyskontowa | 5,07% |
●przewidywany wskaźnik inflacji inflacji (średnia za lata 2023 – 2041) | na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP |
●przewidywane stopy wzrostu wynagrodzeń | 4,5% |
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Szczegóły odnośnie podatku odroczonego zostały opisane w nocie 16.3.
Rekompensaty z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej
W nocie 34 przedstawiono opis istotnych zobowiązań warunkowych i opis istotnych spraw sądowych.
Źródłem niepewności w szacunkach rekompensat z tytułu KDT na poszczególne lata są po stronie przychodowej przede wszystkim cena sprzedaży energii elektrycznej natomiast po stronie kosztowej cena zakupu uprawnień do emisji CO2. Są to zmienne poza kontrolą Spółki. Natomiast w ogólnym rozrachunku, tj. w roku 2023. Spółka i tak otrzyma należną, wynikającą z pozostałego limitu kwotę rekompensat, może się jedynie zmienić ich rozkład w poszczególnych latach.
Ujmowanie przychodów
Długoterminowe umowy o usługi budowlane
Grupa ujmuje przychody z tytułu długoterminowych umów o usługę budowlaną w miarę czasu mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Grupa stosuje metodę opartą na nakładach. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy obmiaru proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Przychód ujmowany jest na podstawie ceny transakcyjnej z wyłączeniem kwot, które Grupa realizując umowy w ramach konsorcjum jako lider pobiera w imieniu konsorcjantów.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje aktualizacji ceny transakcyjnej i stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia tj. realizacji długoterminowej umowy budowlanej. Przewidywana całkowita strata na kontrakcie ujmowana jest jako koszty okresu, w którym została rozpoznana, zgodnie z MSR 37. Dane dotyczące długoterminowych umów o usługi budowlane znajdują się w nocie 15.9. Źródłem niepewności szacunków może być ewentualna zmiana budżetu, jednak na koniec 2023 roku budżety były aktualizowane i wszelkie okoliczności oraz znane Grupie fakty związane z realizacją kontraktów zostały ujęte.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowane są przez okres ekonomicznej użyteczności bazowego składnika aktywów, o ile umowa leasingu przenosi na Grupę prawo własności do bazowego składnika aktywów na koniec okresu
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że Grupa skorzysta z opcji kupna. W przeciwnym razie Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Źródłem niepewności są przewidywane okresy eksploatacji składników rzeczowego majątku trwałego.
Rezerwa na likwidację składowisk popiołów
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składowisk popiołów ze względu na wynikający z pozwoleń zintegrowanych obowiązek prawny. Podstawą szacowania rezerwy są opracowania, analizy techniczno – ekonomiczne sporządzone przez Grupę a także otrzymane oferty zewnętrzne dla planowanych kierunków rekultywacji. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji wartości rezerwy. Na dzień bilansowy Zarząd Grupy ZE PAK SA oszacował wartość kosztów rekultywacji do poniesienia w przyszłości na bazie wiedzy o powierzchni użytkowanych składowisk popiołów oraz obecnie ponoszonych kosztów rekultywacji dla podobnych terenów. Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 5,22%, wskaźnik inflacji został przyjęty na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji.
Rezerwa opisana w nocie 31.3.2.
Rezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą
Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego. Rezerwa tworzona jest w oparciu o aktualne szacunki przyszłych kosztów rekultywacji jak również zakładane terminy rozpoczęcia i zakończenia rekultywacji, w oparciu o raporty niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie Zarządu, jak i wewnętrzne szacunki Grupy i dyskontowana na każdy dzień sprawozdawczy. Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 5,22%, wskaźnik inflacji został przyjęty na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji.
Rezerwy opisane są w nocie 31.3.3.
Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych oraz rezerwy na umorzenie jednostek poświadczonej redukcji emisji (EUA)
Grupa rozpoznaje rezerwę na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje kolejny okres rozliczeniowy dotyczący uprawnień do emisji, który zakończy się 31 grudnia 2023 roku. Założeniem tego okresu jest nieodpłatne przyznanie uprawnień do emisji (EUA) wynikających z produkcji energii cieplnej jedynie na podstawie art. 10c Dyrektywy 2009/29/WE. Źródłem niepewności są znaczące wahania cen uprawnień do emisji CO2 oraz regulacje prawne związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Emisja w Grupie ZE PAK SA w 2023 roku wyniosła 1 628 292 ton CO2.
Emisja w Grupie ZE PAK SA w 2022 roku wyniosła 3 427 588 ton CO2.
W 2024 roku zostanie umorzone 1 628 292 EUA za 2023 rok.
Szczegóły odnośnie rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych zostały zaprezentowane w nocie 31.3.1.
Ryzyka związane ze zmianami klimatycznymi
Grupa ZEPAK SA świadoma jest zachodzących zmian klimatycznych, a w konsekwencji zarówno bezpośredniego
i pośredniego ryzyka z tym związanego, tak w jego regulacyjnym, jak i operacyjnym wymiarze, jak również szans biznesowych, jakie przed przedsiębiorstwem otwiera transformacja energetyczna. Dlatego też z wyprzedzeniem planuje działania związane z głębokim przeobrażeniem modelu biznesowego ku gospodarce zrównoważonej, w tym w kierunku działalności zrównoważonych środowiskowo, zgodnych z systematyką UE (tzw. taksonomią) i spełniających je kryteria.
Społeczność międzynarodowa, w tym kraje członkowskie Unii Europejskiej, zobowiązały się ratyfikując Porozumienie Paryskie, podjąć działania mające zahamować globalny wzrost temperatury, wynikający z nadmiernej, antropologicznej emisji gazów cieplarnianych. Przyjęte w 2015 roku, jest pierwszym w historii uniwersalnym, prawnie wiążącym porozumieniem w dziedzinie klimatu. W konsekwencji kraje UE zobowiązały się wspólnie podjąć działania, które sprawią, że do 2050 r. gospodarka UE, jako pierwsza na świecie gospodarka osiągnie neutralność klimatyczną. Zobowiązanie to determinuje politykę gospodarczą w zakresie zrównoważonego rozwoju, a co za tym idzie regulacje
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
unijne. W efekcie przedsiębiorstwa emitujące znaczące ilości gazów cieplarniach, będą znajdowały się pod coraz większą presją - m.in. coraz trudniej będzie im pozyskać finansowanie dla prowadzonej działalności, a koszty emisji, będą rosły.
Tradycyjne, konwencjonalne aktywa wytwórcze Grupy, opierające się o wytwarzanie energii wytwarzanej w procesie spalania węgla brunatnego, należą do wysokoemisyjnych. Dlatego też, stając się coraz mniej opłacalnymi, wymagają zastąpienia źródłami bardziej przyjaznymi środowisku. Jednocześnie też obserwowane już dziś efekty zmian klimatycznych mogą dodatkowo utrudniać funkcjonowanie w tradycyjnym modelu.
W rezultacie Grupa ZE PAK już kilka lat temu zainicjowała pierwsze projekty, które docelowo zostały ujęte w kierunkach strategii rozwoju do 2030 roku.
Kierunki działań, mających uczynić model biznesowy bardziej zrównoważonym, zostały następnie szczegółowo opisane, również przy pomocy mierzalnych wskaźników, w Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy ZE PAK na lata 2023-2027. Transformacja modelu biznesowego wpisuje się w kierunki zarysowane w unijnej systematyce (tzw. taksonomii), zakładając m.in:
całkowite i szybkie odejście od wydobycia węgla brunatnego i wygaszenie produkcji w oparciu o to paliwo w bazowym scenariuszu do końca 2024 roku w przypadku bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów oraz do końca roku 2025 dla bloku o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II). Spółka może zdecydować o jej przedłużeniu w zależności od uwarunkowań zewnętrznych (potrzeb systemu energetycznego, sytuacji rynkowej, otoczenia regulacyjnego),
●znaczące inwestycje w aktywa wytwórcze umożliwiające produkcję energii w oparciu o opisane w systematyce źródła nisko- i zeroemisyjne, takie jak fotowoltaika czy np. paliwa gazowe i paliwo jądrowe, tj. działalności wpisujące się w tzw. unijną systematykę (taksonomię),
●rozwój działalności w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych (źródła wiatrowe, fotowoltaika, biomasa) oraz wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru we współpracy z Cyfrowym Polsatem.
Zmiany klimatyczne wpływają na zmianę strategii Grupy, co jest opisane w nocie 11. Grupa rozważyła również wpływ czynników klimatycznych na sprawozdanie finansowe i uwzględniła te czynniki między innymi w testach na utratę wartości aktywów niefinansowych oraz wyliczeniach innych rezerw i rozliczeń międzyokresowych.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, za wyjątkiem pochodnych i innych instrumentów finansowych.
Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
w dającej się przewidzieć przyszłości tj. co najmniej w okresie kolejnych 12 miesięcy od dnia bilansowego. Grupa zakłada zakończenie eksploatacji wszystkich bloków węglowych w elektrowni Pątnów do końca 2024 roku, z wyjątkiem jednego, najbardziej efektywnego bloku o mocy 474 MW (dawna elektrownia Pątnów II), którego eksploatację przewiduje się do końca 2025 roku. Grupa zakłada również przedłużenie działalności wydobywczej na ostatniej eksploatowanej odkrywce Tomisławice do końca 2025 roku. Grupa może zdecydować o jej przedłużeniu w zależności od uwarunkowań zewnętrznych (potrzeb systemu energetycznego, sytuacji rynkowej, otoczenia regulacyjnego).
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”).
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Spółki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości tekst jednolity 2021 roku poz. 217 („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
MSSF 14 „Regulacyjne pozycje odroczone”
Zasady rachunkowości i ujawnień dla regulacyjnych pozycji odroczonych. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej.
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28
Zawiera wytyczne dotyczące sprzedaży lub wniesienia aktywów przez inwestora do spółki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Prace nad zatwierdzeniem zostały odłożone bezterminowo.
Zmiany do MSSF 16 „Leasing”
Zmiany dotyczą sposobu wyceny zobowiązania z tytułu transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2024 r.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia powyższych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym miały miejsce następujące zmiany szacunków, wpływające na wartości wykazane w tym sprawozdaniu finansowym między innymi:
●szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerw aktuarialnych,
●szacunki w zakresie założeń odnośnie kalkulacji przychodów z tytułu rekompensat KDT,
●szacunki w zakresie założeń odnośnie okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych,
●szacunki dotyczące realizacji aktywa z tytułu podatku odroczonego,
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
●szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerwy na rekultywację składowisk popiołów,
●szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerwy na likwidację składników rzeczowego majątku trwałego,
●szacunki w zakresie wyceny kontraktów długoterminowych,
●szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerw rekultywacyjnych związanych z działalnością górniczą,
●szacunki w zakresie utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych,
●szacunki w zakresie cen uprawnień do emisji CO2.
Wpływ zmian szacunków na szacunek wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych został przedstawiony w nocie 21.1.
Wpływ zmian szacunków na wysokość rezerw aktuarialnych został przedstawiony w nocie 5.3.
W zakresie kalkulacji przychodów z tytułu rekompensat dotyczących pokrycia kosztów osieroconych zmiana szacunków dotyczy przede wszystkim zmiany cen sprzedaży i zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii oraz rynku bilansującym, wolumenu produkcji energii i zakupu energii w celu realizacji planów sprzedaży jak również oprocentowaniu 5 – letnich obligacji skarbowych oraz stopy depozytowej NBP, mających wpływ na stopę aktualizacji. Wartość korekty rocznej z tytułu rekompensat za rok 2023 wynosi (+) 33,12 mln złotych. Zasady rozpoznawania przychodów z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych opisano w nocie 11.22.1.
Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych jest przedmiotem weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego w oparciu o przewidywany okres funkcjonalności, zweryfikowany o plany Zarządu co do modernizacji, sprzedaży i likwidacji głównych składników majątku. Efekt zmian ujmowany jest w roku, w którym została przeprowadzona weryfikacja. W 2021 roku okresy ekonomicznej użyteczności środków trwałych zostały dostosowane do terminów wynikających z nowych kierunków strategii GK ZE PAK oraz zaktualizowane w 2023 roku co zostało szerzej opisane w nocie 11.
W odniesieniu do aktywa z tytułu podatku odroczonego na każdy dzień bilansowy prowadzona jest analiza i w przypadku konieczności tworzony jest odpis aktualizujący wartość, co opisano szerzej w nocie 15.3.
Opis głównych tytułów rozpoznanych rezerw oraz zmiany pozycji rezerw w bieżącym i poprzednim roku obrotowym opisano w nocie 31.
Popyt na energię elektryczną oraz ciepło, zwłaszcza wśród konsumentów, podlega sezonowym wahaniom. Dotychczas praktyka pokazywała, że zużycie energii elektrycznej zwiększało się zimą (głównie z powodu niskich temperatur
i krótszego dnia) oraz spadało w okresie letnim (w związku z okresem wakacyjnym, wyższymi temperaturami otoczenia i dłuższym dniem). W ostatnich latach systematycznie odnotowuje się wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną latem, spowodowany w głównej mierze rosnącą liczbą wykorzystywanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacji.
Kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA określane są na podstawie systematycznej analizy szerokiego spektrum czynników ekonomicznych i technologicznych, takich jak np.: trendy cenowe paliw konwencjonalnych, ceny uprawnień do emisji CO2, mechanizmy wspierające różne technologie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.
Grupa ZE PAK SA kieruje swoją uwagę na otoczenie regulacyjne oraz postęp technologiczny, dla szeroko rozumianych obszarów związanych z aktywnością Grupy. Celem takiego spojrzenia jest optymalizacja zamierzeń inwestycyjnych, kierunkowa – pod kątem dywersyfikacji bazy paliw i technologii źródeł wytwórczych, jak i szczegółowa – odnosząca się do usprawnień w istniejących jednostkach wytwórczych, oraz dostosowanie harmonogramów pracy urządzeń wytwórczych. Grupa dąży do wypracowania modelu długofalowego funkcjonowania w warunkach uwidaczniających się niekorzystnych tendencji dla energetyki wysokoemisyjnej w przyjmowanych politykach na szczeblu UE, co znajduje również odzwierciedlenie w prognozach zmiany miksu energetycznego Polski.
Szeroko rozumiane ramy legislacyjne wyznaczane przepisami prawa unijnego i polskiego przekładają się bezpośrednio na potencjał wytwórczy Grupy. Wyeksploatowane technicznie urządzenia wytwórcze, dla których analizy nie wykazują celowości modernizacji, zgodnie z podjętymi decyzjami, są stopniowo wycofywane. Dodatkowo uwzględniany jest optymalny sposób wykorzystania dostępnej bazy paliwowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Spółka jest świadoma zmian, przede wszystkim tych z obszaru legislacyjno-prawnego, zachodzących w otoczeniu. Regulacje prawne zmierzające do redukcji emisji CO2, innych gazów (SO2, NOX) i pyłów oraz przepisy dotyczące sektora odnawialnych źródeł energii to istotne wyzwania dla spółek z Grupy.
Przyjęte przez Grupę kierunki rozwoju powodują, że Grupa z jednej strony stopniowo ogranicza wytwarzanie energii w procesie spalania węgla brunatnego aż do jego definitywnego zakończenia, z drugiej zaś rozwija projekty związane z wytwarzaniem energii ze źródeł niskoemisyjnych i neutralnych emisyjnie, takich jak np. projekt budowy bloku gazowego (CCGT) oraz projekt budowy wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej. Kierunki działań, mających uczynić model biznesowy bardziej zrównoważonym, zostały szczegółowo opisane, również przy pomocy mierzalnych wskaźników, w Strategii ESG Grupy ZE PAK na lata 2023-2027. Transformacja modelu biznesowego wpisuje się w kierunki zarysowane w unijnej systematyce (tzw. taksonomii), zakładając m.in:
−całkowite i szybkie odejście od wydobycia węgla brunatnego i wygaszenie produkcji w oparciu o to paliwo,
−znaczące inwestycje w aktywa wytwórcze umożliwiające produkcję energii w oparciu o opisane w systematyce źródła nisko- i zeroemisyjne, w tym paliwa gazowe i fotowoltaikę, a także paliwo jądrowe, tj. działalności wpisujące się w tzw. unijną systematykę (taksonomię).
Spółka celowa PAK CCGT sp. z o.o. odpowiada za przygotowanie oraz realizację projektu budowy bloku gazowo-parowego na terenie byłej elektrowni węglowej Adamów. Projekt wygrał aukcję rynku mocy i tym samym uzyskał wsparcie w postaci 17-letniego kontraktu mocowego. We wrześniu 2023 roku podpisano umowę z generalnym wykonawcą projektu i obecnie wszedł on już w fazę realizacji. Blok parowo-gazowy w Adamowie będzie współpracował z wielkoskalową farmą fotowoltaiczną, która zostanie zbudowana na wykorzystywanych uprzednio w działalności górniczej, zrekultywowanych obecnie terenach zlokalizowanych w gminie Przykona. Obecnie trwa zaawansowana faza prac projektowych dotyczących farmy fotowoltaicznej.
Grupa w ramach swoich działań transformacyjnych podejmuje również aktywność w obszarze projektów wykorzystujących technologię nuklearną. W tym celu zawiązana została spółka celowa PGE PAK Energia Jądrowa SA, w której ZE PAK SA oraz PGE Polska Grupa Energetyczna SA posiadają po 50% udziałów. Projekt zakłada wykorzystanie aktywów w Elektrowni Pątnów dla potrzeb potencjalnej budowy elektrowni jądrowej. PGE PAK Energia Jądrowa SA w IV kwartale 2023 roku otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdzającą m.in. zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.
ZE PAK SA jest również mniejszościowym udziałowcem (49,5%) spółki PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o. (dalej: „PAK – PCE”), wokół której sukcesywnie budowana jest struktura spółek celowych, które odpowiadają za działalność w poszczególnych technologiach odnawialnych źródeł energii. Dzięki dokonanej transakcji sprzedaży do Grupy Cyfrowego Polsatu większościowego pakietu udziałów (50,5%) w strukturze PAK – PCE zagwarantowano silnego kapitałowo partnera w realizacji szerokiego zakresu perspektywicznych projektów inwestycyjnych z obszaru odnawialnych źródeł energii oraz wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru. Grupa ZE PAK SA aktywnie uczestniczy w procesie rozwoju struktury PAK – PCE również na poziomie operacyjnym.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe ZE PAK SA oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku. Sprawozdania finansowe jednostek przez niego kontrolowanych (zależnych), po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSFsporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce, wtedy gdy:
●posiada władzę nad danym podmiotem,
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
●podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
●ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Jednostki stowarzyszone obejmują jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje ani nie sprawuje wspólnej kontroli nad polityką finansową i operacyjną. Zazwyczaj Grupa wywiera znaczący wpływ na jednostkę gdy posiada od 20% do 50% praw głosu. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wyceniane metodą praw własności.
W sytuacji, gdy spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
●wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia
praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
●potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony;
●prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
●dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Grupa ZE PAK utraciła kontrolę w roku 2023 nad Grupą PAK-PCE i od tego momentu konsoliduje wyniki Grupy PAK-PCE metodą praw własności. Ze względu na fakt, iż działalność operacyjna Grupy ZE PAK jest powiązana z działalnością operacyjną Grupy PAK-PCE to Udział w zysku jednostek stowarzyszonych wycenionych metodą praw własności jest prezentowany w odrębnej pozycji poniżej kosztów finansowych Grupy ZE PAK w Skonsolidowanym Rachunku Zysków i Strat.
Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia / kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
| Okres |
Grunty | 8 - 10 lat |
Budynki i budowle | 2 - 27 lat |
Maszyny i urządzenia techniczne | 2 - 27 lat |
Środki transportu | 2 - 10 lat |
Inne środki trwałe | 2 - 27 lat |
Remonty generalne | 3 - 4 lata |
Strategiczne części zamienne | 2 - 4 lata |
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
11.3.1.Strategiczne części zamienne
Zapasy uznane za części do strategicznych remontów i awarii maszyn i urządzeń ujmowane są w pozycji rzeczowe aktywa trwałe. Głównymi kryteriami ujęcia materiałów w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe są:
●kluczowy element dla utrzymania ciągłości produkcji, których zakup jest utrudniony ze względu na długi proces oczekiwania związany ze skomplikowanym procesem wytworzenia,
●element będący zespołem lub podzespołem maszyny lub urządzenia, który zostanie wykorzystany w procesie produkcji przez czas dłuższy niż jeden rok,
●części zamienne mogą być wykorzystane wyłącznie do prawidłowego działania poszczególnych pozycji rzeczowych aktywów trwałych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków.
Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do aktywów niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:
| Koncesje, patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne |
Okresy użytkowania | 5 lat | 2 lata | 5 lat |
Wykorzystana metoda amortyzacji | Metoda liniowa | Metoda liniowa | Metoda liniowa |
Wewnętrznie wytworzone lub nabyte | Nabyte | Nabyte | Nabyte |
Test na utratę wartości | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. |
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.
Grupa jako leasingobiorca
Umowy leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów przyznających Grupie uprawnienie do korzystania ze składników aktywów, które wpisują się w definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu opłat leasingowych.
Grupa jest leasingobiorcą w przypadku umów leasingu maszyn i samochodów i użytkuje grunty, w tym w ramach użytkowania wieczystego.
Grupa stosuje zwolnienia przewidziane w MSSF 16 i nie ujmuje składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania w przypadku leasingów krótkoterminowych oraz leasingów obejmujących składniki aktywów o niskiej wartości. Leasingi krótkoterminowe są definiowane jako leasingi, które na datę rozpoczęcia mają okres nie dłuższy niż 12 miesięcy (łącznie z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
skorzysta z tego prawa). Za składniki aktywów o niskiej wartości uważa się te, które, gdy są nowe, mają wartość nie wyższą niż 5 000 USD.
Dla wszystkich pojedynczych umów leasingu, które spełniają kryteria leasingu, Grupa ustala:
●datę rozpoczęcia okresu leasingu, w której leasingodawca udostępnia bazowy składnik aktywów,
●okres leasingu, obejmujący nieodwołalny okres, przez który Grupa ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów wraz z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa oraz okresami, w których można odstąpić od leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa,
●opłaty leasingowe, oraz
●stopę dyskontową, którą stanowi stopa procentowa leasingu (np. w przypadku umów leasingu samochodów) lub, jeżeli stopa procentowa leasingu nie jest łatwo dostępna, krańcowa stopa procentowa Grupy, rozumiana jako koszt oprocentowania kredytu, jaki Grupa musiałaby ponieść zaciągając kredyt na zakup danego składnika aktywów i przy odpowiednim zabezpieczeniu.
Na dzień rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:
●kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
●płatności dokonane na rzecz leasingodawcy przed dniem lub na dzień rozpoczęcia leasingu, pomniejszone
o otrzymane zachęty leasingowe,
●poniesione przez Grupę początkowe koszty bezpośrednie,
●szacunkowe koszty, które będą poniesione przez Grupę z tytułu demontażu i usunięcia składnika aktywów, przywrócenia terenu, na którym znajduje się składnik aktywów lub przywrócenia składnika do stanu wymaganego przez warunki i postanowienia umowy leasingu. Zobowiązanie dotyczące kosztów demontażu jest ujmowane i wycenianie zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”.
Wycena składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie późniejszym jest dokonywana przez Grupę przy zastosowaniu modelu kosztu - tj. według kosztu pomniejszonego o umorzenie oraz zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego w związku z ponowną wyceną zobowiązania leasingowego, będącą odzwierciedleniem zmian leasingu, nieskutkujących koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.
Na dzień rozpoczęcia okresu leasingu, Grupa wycenia wartość zobowiązania leasingowego w bieżącej wartości opłat leasingowych, które mają zostać uiszczone w okresie leasingu, obejmujących:
●stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe), pomniejszone o zachęty leasingowe otrzymane od leasingodawcy,
●zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stopy, pierwotnie wycenione z użyciem indeksu lub stopy w wysokości obowiązującej na dzień rozpoczęcia leasingu,
●cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta
z tej opcji,
●kary pieniężne za wcześniejsze zakończenie umowy leasingu, jeżeli wyznaczając okres leasingu przyjęto, że leasingobiorca skorzysta z opcji odstąpienia od leasingu,
●kwoty, których zapłacenia przez leasingobiorcę oczekuje się w związku z gwarancją wartości końcowej.
Opłaty zmienne, które nie zależą od indeksu lub stopy i nie mają określonego minimalnego poziomu, nie są wliczane do wartości zobowiązania z tytułu leasingu. Opłaty te są ujmowane w rachunku wyników w okresie zaistnienia zdarzenia, które powoduje ich wymagalność.
Po dacie rozpoczęcia, zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
W przypadku gdy umowa obejmuje komponenty usługowe, uznane przez Grupę za nieistotne w kontekście całej umowy, Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie polegające na łącznym traktowaniu komponentów leasingowych i nie leasingowych jako jednego komponentu leasingowego i traktowaniu jako opłaty leasingowe również opłat przypisanych komponentom nie leasingowym.
Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty dłużne/kapitałowe oraz instrumenty pochodne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy - MSSF 9. Ponadto, wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu została ujawniona w nocie 40.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
●na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
●w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
●Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
●Poziom 2 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
●Poziom 3 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Podsumowanie istotnych procedur postępowania dotyczących wyceny do wartości godziwej
Zarząd Grupy określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej nienotowanych aktywów finansowych jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
W celu ustalenia wartości godziwej, niezależni rzeczoznawcy są angażowani do przeprowadzenia wyceny znaczących aktywów oraz zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej. Wykorzystywane są także wewnętrzne modele wyceny.
Do wykonywania powyższych wycen są angażowani niezależni rzeczoznawcy, niepowiązani z Grupą i posiadający kwalifikacje odpowiednie do przeprowadzenia takich wycen, a także posiadający aktualne doświadczenie w takich wycenach dokonywanych w lokalizacjach, w których znajdują się aktywa Grupy.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej.
Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać odwrócony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów, oraz nastąpiło zaprzestanie występowania przesłanek wskazujących na utratę wartości. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako zmniejszenie kosztów. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. W zakresie różnic kursowych Grupa stosuje podejście kumulatywne.
Aktywa finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Po ujęciu początkowym Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
● wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
● wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
● wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Spółkę modelu zarzadzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych.
Grupa zastosowała MSSF 9 od dnia wejścia w życie standardu, bez przekształcania danych porównawczych.
oKlasyfikacja i wycena
Wszystkie aktywa finansowe wyceniane dotychczas w wartości godziwej, dalej pozostaną wyceniane w wartości godziwej. Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy. Grupa nie posiada należności handlowych będących przedmiotem faktoringu. Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania.
Aktywa finansowe ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną wiążącej umowy. Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.
Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Grupa traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.
●posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
●zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Zgodnie z MSSF 9 jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym bądź oczekiwanym stratom kredytowym w okresie życia instrumentu finansowego. W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia.
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9 wskazuje na zasadność wykorzystania zarówno danych historycznych w zakresie spłacalności, jak też dostępnych na datę bilansową, wiarygodnych danych mogących zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych.
Spółka zidentyfikowała poniższe klasy aktywów finansowych, dla których zgodnie z MSSF 9 dokonała oszacowania wpływu oczekiwanych strat kredytowych na sprawozdanie finansowe:
●Należności handlowe z tytułu dostaw i usług,
●Inne należności, w tym z tytułu rozrachunków KDT
●Kaucje, depozyty oraz lokaty w bankach,
●Środki pieniężne.
W odniesieniu do należności handlowych przyjmuje się, że dane dotyczące spłacalności mogą być wykorzystane do szacowania ryzyka kredytowego w przyszłości, w związku z czym straty kredytowe zostały oszacowane wykorzystując dane historyczne dotyczące przedziałów wiekowania należności handlowych i ich realizacji. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla innych aktywów finansowych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne dane,
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa ujmuje jako pozostałe aktywa niefinansowe rozliczenia międzyokresowe, jeżeli spełnione są następujące warunki:
●wynikają one z przeszłych zdarzeń – poniesienie wydatku na cel operacyjny jednostek,
●ich wysokość można wiarygodnie określić,
●spowodują w przyszłości wpływ do jednostek korzyści ekonomicznych,
●dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia uzasadniony jest charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Grupa na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje weryfikacji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów w celu sprawdzenia, czy stopień pewności co do osiągnięcia korzyści ekonomicznych przez jednostkę po upływie bieżącego okresu obrotowego jest wystarczający, aby można było daną pozycję wykazać jako składnik aktywów.
W ciągu okresu sprawozdawczego przedmiotem rozliczeń międzyokresowych są między innymi:
●koszty ubezpieczeń majątkowych,
●koszty opłat bieżących za wieczyste użytkowanie gruntów,
●odpisy na fundusz świadczeń socjalnych,
●prenumeraty,
●inne koszty dotyczące następnych okresów sprawozdawczych.
Do pozostałych aktywów niefinansowych zaliczane są w szczególności należności z tytułu rozliczeń publiczno-prawnych (za wyjątkiem rozliczeń z tytułu CIT, które są prezentowane w oddzielnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), oraz zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie.
Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach są wyłączane z kapitału własnego i włącza się je do kosztu nabycia lub do innej wartości bilansowej składnika aktywów lub zobowiązania.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym netto za bieżący okres.
W ramach pozycji zapasów ujmowane są paliwo produkcyjne, niestrategiczne części zamienne i pozostałe materiały oraz świadectwa pochodzenia energii. Części zamienne prezentowane w zapasach są corocznie obejmowane odpisami aktualizującymi, które odzwierciedlają technologiczne i ekonomiczne zużycie tych części. Opis dotyczący strategicznych części zamiennych prezentowanych w rzeczowych aktywów trwałych znajduje się w nocie 12.3.1.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia / kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Do ustalenia wartości rozchodu zapasów Grupa stosuje metodę ceny średnioważonej.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Na dzień bilansowy Grupa wycenia te zapasy według kosztu (tj. wartości początkowej) nie wyżej niż cena sprzedaży netto dokonując analizy wartości zapasów pod kątem utraty ich wartości. Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości prezentowany jest w koszcie własnym sprzedaży.
Świadectwa pochodzenia energii
W ramach zapasów Grupa wykazuje świadectwa pochodzenia energii nabyte w celu umorzenia, nabyte w celu dalszej odsprzedaży, jak również wytworzone we własnym zakresie. Prawa te są zbywalne i stanowią towar obrotu giełdowego.
Świadectwa pochodzenia energii otrzymane nieodpłatnie z tytułu produkcji w źródłach odnawialnych, gazowych i kogeneracji (świadectwa zielone, czerwone) wykazywane są na moment pierwszego ujęcia według wartości godziwej w momencie uprawdopodobnienia faktu ich otrzymania, tj. na koniec miesiąca, w którym zostały wyprodukowane. Wartość godziwa jest odzwierciedleniem sytuacji rynkowej tj. notowań na towarowej giełdzie energii (TGE). Nieodpłatne nabycie świadectw ujmowane jest w korespondencji z innymi przychodami. Grupa sprzedaje nadwyżki certyfikatów, które są prezentowane w zapasie.
Nabyte świadectwa pochodzenia energii ujmowane są jako zapas w cenie nabycia.
Rozchód świadectw pochodzenia energii wyceniany jest według metody FIFO.
Grupa ma obowiązek uzyskać świadectwa pochodzenia energii i przedstawić je do umorzenia do 30 czerwca roku następującego po roku rozliczeniowym.
Należności handlowe
Należności handlowe wyceniane są na moment początkowy w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności handlowe oraz pozostałe należności o charakterze finansowym wycenia się według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej (wszystkie należności handlowe spełniają test SPPI oraz są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów), z uwzględnieniem odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a Grupa nie sprzedaje należności handlowych w ramach faktoringu.
Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania. Należności handlowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania), nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Zgodnie z MSSF 9 w przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa zastosowała uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia, stosując matrycę rezerw licząc współczynniki niewypełnienia na bazie danych historycznych.
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9 Grupa wykorzystała zarówno dane historyczne w zakresie spłacalności, jak też dostępne na datę bilansową, wiarygodne dane mogące zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych. Analiza historyczna przeprowadzana jest za okres 5 lat. Głównymi odbiorcami jest kilka dużych podmiotów z branży energetycznej o ugruntowanej pozycji. W odniesieniu do należności handlowych przyjmuje się, że dane dotyczące spłacalności mogą być wykorzystane do szacowania ryzyka kredytowego w przyszłości, w związku z czym straty kredytowe zostały oszacowane wykorzystując dane historyczne dotyczące przedziałów wiekowania należności handlowych i ich realizacji. Grupa dla wszystkich odbiorców stosuje analizę indywidualną. Należności nie są ubezpieczane.
Grupa zaklasyfikowała należności handlowe do Stopnia 2 klasyfikacji aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości przewidzianej przez MSSF 9, za wyjątkiem należności, dla których stwierdzono utratę wartości – te należności zaliczono do Stopnia 3 ww. klasyfikacji. Grupa za moment utraty wartości uznaje moment przekazania należności do windykacji, jednak nie później niż w 90 dniu przeterminowania. Należności nieściągalne są odpisywane w koszty w momencie stwierdzenia ich nieściągalności, to znaczy gdy nie ma uzasadnionego oczekiwania co do ich odzyskania.
Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego
Zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r., poz. 633) Prawo Geologiczne i Górnicze Spółka zobowiązana jest do tworzenia funduszu likwidacji. Celem powyższego funduszu jest zabezpieczenie i pokrywanie kosztów związanych z likwidowaniem skutków działalności górniczej na terenach, które objęte były procesem wydobywczym. Spółka dokonuje okresowych odpisów w wysokościach wynikających z ustawy oraz przekazuje środki pieniężne z tego tytułu na wydzielony rachunek bankowy. Wydatki z tego funduszu można wykorzystywać na tereny likwidowanych odkrywek po uprzednim uzyskaniu zgody Urzędu Górniczego zatwierdzającego plan likwidacji zakładu górniczego. Odpis na fundusz likwidacji zakładu górniczego wynosi 10% opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę.
Pozostałe należności, które nie są instrumentem finansowym w zakresie MSSF 9,obejmują w szczególności należności z tytułu rozrachunków z pracownikami.
Zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów są ujmowane w pozycji pozostałych aktywów niefinansowych. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębną pozycję.
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Grupa skorzystała z uproszczenia dozwolonego przez standard i odpis z tytułu utraty wartości ustalono na podstawie 12-miesięcznych strat kredytowych. Kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości.
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty transakcyjne związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania krótkoterminowe obejmują zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy. Zobowiązania w początkowym ujęciu wykazuje się w wartości godziwej, przy czym wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty lub wielkości zobowiązania, zaś w okresie późniejszym zobowiązania finansowe wykazuje się według zamortyzowanego kosztu, stosując metodę efektywnej stopy procentowej (w przypadku zobowiązań handlowych odpowiada to kwocie wymagającej zapłaty), natomiast pozostałe zobowiązania o charakterze niefinansowym - w kwocie wymagającej zapłaty.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstającą z tytułu zamiany różnicę odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w zysku lub stracie.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, inne zobowiązania o charakterze publiczno - prawnym (za wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych ujmowanego w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
W szczególności Grupa tworzy następujące rezerwy:
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do następujących świadczeń:
●odpraw emerytalno – rentowych, wypłacanych w momencie przejścia na emeryturę,
●świadczeń pośmiertnych przysługujących rodzinie zmarłych pracowników,
●deputatów węglowych dla pracowników PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA.
Wysokość świadczeń uzależniona jest od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwy na powyższe przyszłe zobowiązania w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. Zyski i straty z obliczeń aktuarialnych są rozpoznawane w innych całkowitych dochodach.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży oraz kosztach ogólnego zarządu.
orezerwa z tytułu przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii
Rezerwę z tytułu obowiązku przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii lub w wysokosprawnej kogeneracji ujmuje się:
●w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia – w wartości posiadanych świadectw,
●w części niepokrytej na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia – w wartości niższej z wartości rynkowej świadectw niezbędnych do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy i ewentualnej kary.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
Nabyte lub otrzymane nieodpłatnie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (European Union Allowances – EUA) oraz ich ekwiwalenty są ujęte w sprawozdaniu finansowym jako uprawnienia przeznaczone na własne potrzeby w pozycji aktywa niematerialne. Uprawnienia te wyceniane są w wartości ceny nabycia (uprawnienia otrzymane nieodpłatnie w wartości zerowej). Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona tylko wówczas, gdy rzeczywista emisja produkcji pokazuje niedobór uprawnień do emisji w odniesieniu do uprawnień przyznanych na okres rozliczeniowy. Rezerwa ta tworzona jest zgodnie z zasadą FIFO. Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku zysków i strat w działalności operacyjnej oraz jest ewidencjonowany w układzie kalkulacyjnym w pozycji kosztu własnego sprzedaży, natomiast w układzie porównawczym w pozycji podatki i opłaty.
Rezerwa tworzona jest metodą zobowiązań netto w wysokości:
●w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy uprawnieniami – w wartości posiadanych uprawnień, tzn. w cenie nabycia (w przypadku zakupionych po wartości bilansowej), otrzymanych w wartości zerowej.
●w części niepokrytej na dzień bilansowy uprawnieniami – w wartości niższej z wartości rynkowej uprawnień niezbędnych do spełnienia obowiązku i ewentualnej kary.
●w części na którą zostały nabyte transakcje forward z realizacją na następny rok.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składowisk popiołów ze względu na wynikający z pozwoleń zintegrowanych obowiązek prawny. Rezerwa ta tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji składowisk, wynikające z opracowań, analiz techniczno – ekonomicznych, przygotowanych przez zewnętrznego eksperta.
Grupa ujmuje aktywo i rezerwę z tytułu rekultywacji składowisk popiołów w zdyskontowanej wartości oszacowanych kosztów rekultywacji do poniesienia w przyszłości. W kolejnych okresach aktywo to jest amortyzowane metodą liniową przez szacunkowy okres eksploatacji danego składowiska popiołów. Jednocześnie w kolejnych okresach Grupa ujmuje wzrost rezerwy wynikający z efektu odwijania dyskonta w korespondencji z kosztami finansowymi. Późniejsze ewentualne zmiany szacunku kosztów rekultywacji korygują wartość aktywa i rezerwy.
Rozpoczęcie rekultywacji części składowiska odpadów paleniskowych i odpadów stałych Odkrywka Zachodnia planowane jest na drugą połowę 2024 roku (część zalądowiona). Rekultywacja pozostałej części tego składowiska planowana jest na rok 2025. Rozpoczęcie rekultywacji składowiska odpadów paleniskowych Odkrywka Gosławice planowane jest na drugą połowę 2024 roku (część zalądowiona). Pozostała część tego składowiska nie jest obecnie planowna do rekultywacji. Będą tam składowane odpady ze spółki PAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp.z o.o. Rozpoczęcie rekultywacji części Północnego Składowiska Odpadów Paleniskowych planowana jest na 2025 rok. Pozostaa część tego składowiska zostanie zamknięta i zrekultywowoana po zakończeniu spalania węgla w elektrowniach ZE PAK SA.
Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 5,22%, wskaźnik inflacji na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
orezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą
●rezerwa na likwidację obiektów i terenów górniczych
Na podstawie ustawy prawo górnicze i geologiczne spółki prowadzące działalność wydobywczą są zobowiązane do dokonania rekultywacji terenów, na których prowadzone były prace wydobywcze. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego w stopniu zaawansowania wydobycia węgla w poszczególnych odkrywkach na dany dzień sprawozdawczy.
Rezerwa na rekultywację wyrobiska końcowego jest tworzona w korespondencji ze składnikiem aktywów (w części w jakiej dotyczy wkopu pierwotnego, na podstawie stosunku objętości wkopu pierwotnego do objętości wyrobiska końcowego) oraz w korespondencji z rachunkiem zysków i strat (w pozostałej części, uwzględniając stopień zaawansowania wydobycia węgla w poszczególnych odkrywkach na dany dzień sprawozdawczy). W korespondencji ze składnikiem aktywów Grupa tworzy również rezerwę na rekultywację zwałowiska zewnętrznego. Rezerwa na koszty rekultywacji związane z bieżącym wydobyciem węgla jest tworzona w korespondencji z rachunkiem zysków i strat.
Rezerwa tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji na podstawie raportów niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie zarządów spółek prowadzących działalność wydobywczą. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów rekultywacyjnych aktualizuje się okresowo, z tym że na każdą datę sprawozdawczą weryfikowana jest wielkość rezerwy zgodnie z aktualnymi założeniami w zakresie stopy dyskontowej, inflacji oraz wielkości wydobycia. Odpis rezerwy dotyczący wydobycia danego roku obciąża koszty operacyjne (pozostałe koszty rodzajowe) natomiast różnica wynikająca z dyskonta rezerwy z lat ubiegłych wpływa na koszty finansowe. Wykorzystanie rezerwy jest rozliczane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w korespondencji z kosztami operacyjnymi.
●rezerwa na koszty z tytułu przygotowania terenów eksploatacyjnych
Grupa w ramach prowadzonej działalności zobowiązana jest do przywrócenia stanu pierwotnego lub odbudowy zniszczeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę na przewidywane koszty, do których poniesienia jest zobligowana na podstawie zawartych porozumień. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów związanych z ruchem zakładu górniczego aktualizowane są na każdą datę sprawozdawczą. Utworzenie rezerwy ujmowane jest drugostronnie w ramach aktywów górniczych. Kalkulując rezerwy Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 5,22%, wskaźnik inflacji na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Otrzymane nieodpłatnie prawa do emisji CO2 przeznaczone na potrzeby własne ze względu na ich zerową wartość nie są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Prawa do emisji oraz ich ekwiwalenty kupowane przez Grupę na potrzeby własne wykazuje się jako aktywa niematerialne. Prawa te wyceniane są w wartości ceny nabycia. Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona tylko wówczas, gdy rzeczywista emisja produkcji pokazuje niedobór uprawnień do emisji w odniesieniu do uprawnień przyznanych na okres rozliczeniowy. Rezerwa ta tworzona jest zgodnie z zasadą FIFO.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
Grupa stosuje pięciokrokową metodę ujmowania / rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami tj.:
1: Identyfikacja umów z klientem;
2: Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;
3: Ustalenie ceny transakcji;
4: Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;
5: Rozpoznanie przychodów w chwili wypełnienia zobowiązań przez jednostkę.
Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spółki Grupy prowadzą działalność w obszarze wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej, produkcji i sprzedaży ciepła, wydobyciu węgla brunatnego oraz usług serwisowych i remontowo-budowlanych.
Struktura rodzajowa przychodów ze sprzedaży oraz sposób ich ujmowania w Grupie są następujące:
Przychody ze sprzedaży dóbr:
●przychody ze sprzedaży energii elektrycznej (z produkcji własnej i z obrotu)
●przychody ze sprzedaży energii cieplnej,
●przychody ze sprzedaży pozostałych towarów, produktów i materiałów ujmowane są w momencie dokonania transakcji sprzedaży/przekazania.
Przychody ze sprzedaży energii:
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła Grupa ujmuje na koniec każdego okresu rozliczeniowego, który jest nie dłuższy niż miesiąc, według ilości energii elektrycznej i ciepła dostarczonej do klienta w danym okresie rozliczeniowym. Spółka ujmuje przychody w okresie czasu i korzysta z uproszczenia dot. ujmowania przychodów zgodnie z fakturowaniem, ponieważ odzwierciedla on stopień wykonania zobowiązania do wykonania świadczenia na dzień sprawozdawczy. Ceny sprzedaży wynikają z podpisanych umów, taryf lub ich wysokości na Towarowej Giełdzie Energii. W odniesieniu do akcyzy Grupa występuje w roli agenta, w związku z czym akcyza pomniejsza przychody ze sprzedaży.
Przychody ze sprzedaży innych usług w sektorze energetycznym:
Przedmiotem działalności Grupy jest także działalność usługowa skierowana w szczególności na zaspokojenie potrzeb i kompleksową obsługę przemysłu energetycznego. Odbiorcami usług są przede wszystkim podmioty zajmujące się wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej. Wykonywane w ramach tych umów usługi są świadczeniami realizowanymi w czasie. Okres realizacji umów waha się od 2 miesięcy do 6 lat, choć często są to kontrakty 1-2 letnie. Umowy nie zawierają zobowiązań do wykonania więcej niż jednego świadczenia w ramach każdej z umów. Rozszerzenia zakresu prac nie powodują powstania nowego zobowiązania. Jednostka ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia swojego zobowiązania do wykonania świadczenia metodą opartą na nakładach, porównując poniesione dotąd nakłady do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do realizacji umowy.
Kontrakty realizowane przez Grupę charakteryzują się stałą cenę. Jeśli dochodzi do rozszerzenia zakresu prac nie powodują to powstania odrębnego zobowiązania – prace dodatkowo realizowane stanowią integralną część zobowiązania Spółki.
Grupa nie posiada niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczeń o okresie realizacji powyżej 12 miesięcy.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Przychody z rynku mocy
Począwszy od 1 stycznia 2021 roku Grupa rozpoznaje przychody z rynku mocy. Przychody z tytułu rynku mocy są to przychody z tytułu realizacji umów (obowiązków) mocowych zawartych w wyniku Aukcji 2021 (rynek pierwotny) oraz wykonania obowiązku mocowego wynikającego z porozumień zawartych na rynku wtórnym. Rynek mocy jest mechanizmem rynkowym mającym na celu zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym. Grupie kapitałowej ZE PAK SA po zakończeniu każdego miesiąca przysługuje od PSE SA wynagrodzenie za wykonanie obowiązku mocowego. W związku z tym spółki z Grupy, będące dostawcami mocy na rzecz PSE SA, każdego miesiąca ujmują przychody z transakcji dotyczących rynku mocy.
Inne przychody:
Inne przychody obejmują:
●rekompensaty z tytułu rozwiązania KDT są ujmowane jako przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, przychód z tytułu rekompensat ujmowany jest sukcesywnie do wypracowanych praw do rekompensat na koniec każdego roku obrotowego, do końca okresu ich obowiązywania. Na każdy moment ujmowania przychodu Spółka określa wskaźnik szacowanych kosztów osieroconych do łącznej sumy otrzymanych, zwróconych i oczekiwanych zdyskontowanych zaliczek rocznych (w tym dotychczas otrzymanych zaliczek rocznych). Kwota przychodu za dany rok obrotowy stanowi iloczyn wskaźnika i kwot otrzymanych dotychczas zaliczek skorygowanych o korekty roczne, pomniejszonych o ujęte w poprzednich latach przychody z tytułu u rekompensat. Patrz także polityki opisane poniżej.
11.22.1.Przychody z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych
Grupa otrzymuje rekompensaty na pokrycie kosztów osieroconych zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 2007 roku o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Przychód z tytułu rekompensat ujmowany jest sukcesywnie do wypracowanych praw do rekompensat na koniec każdego roku obrotowego, do końca okresu ich obowiązywania.
Na każdy moment ujmowania przychodu Grupa określa wskaźnik szacowanych kosztów osieroconych do łącznej sumy otrzymanych, zwróconych i oczekiwanych zdyskontowanych zaliczek rocznych (w tym dotychczas otrzymanych zaliczek rocznych). Kwota przychodu za dany rok obrotowy stanowi iloczyn wskaźnika i kwot otrzymanych dotychczas zaliczek skorygowanych o korekty roczne, pomniejszonych o ujęte w poprzednich latach przychody z tytułu rekompensat.
Różnicę pomiędzy łączną kwotą ujętego przychodu a łączną kwotą otrzymanych zaliczek do wysokości całkowitej kwoty kosztów osieroconych Grupa ujmuje jako:
●należności, w przypadku wystąpienia ujemnej różnicy pomiędzy łączną kwotą otrzymanych zaliczek a ujętych przychodów z tytułu rekompensat,
●koszt wytworzenia produktów poniesiony w danym okresie sprawozdawczym, skorygowany o zmianę stanu produktów (wyrobów gotowych, półproduktów oraz produkcji w toku) oraz skorygowany o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby,
●wartość sprzedanych towarów i materiałów wg cen nabycia,
●utworzenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów,
Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły.
Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych z uwzględnieniem zasad wyceny środków trwałych oraz zapasów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
11.24.Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są w szczególności pozycje związane:
●ze zbyciem rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych,
●z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi lub odnoszonymi w koszty operacyjne,
●z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych,
●zbycia aktywów finansowych,
●aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej, których skutki przeszacowania odnoszone są na kapitał z aktualizacji wyceny,
●odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem),
●zmian w wysokości rezerwy wynikających z faktu przybliżania się terminu poniesienia kosztu (efekt odwracania dyskonta),
●różnic kursowych będących wynikiem operacji wykonywanych w ciągu okresu sprawozdawczego oraz wycen bilansowych aktywów i zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego, za wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek oraz różnic kursowych,
●pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową.
Przychody i koszty z tytułu różnic kursowych prezentowane są po kompensacie.
Przychody i koszty z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej w stosunku do wartości bilansowej netto danego instrumentu finansowego przy uwzględnieniu zasady istotności.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Podatek dochodowy za okres sprawozdawczy obejmuje podatek bieżący i odroczony. Podatek ujmuje się w wyniku finansowym, z wyłączeniem zakresu, w którym odnosi się on bezpośrednio do pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym. W tym przypadku podatek również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym.
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Zobowiązanie i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością księgową w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym – ujmowane jest w pełnej wysokości, metodą bilansową.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
●z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
●w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
●z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
●w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Spółki Grupy kompensują ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
●gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
●należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
Kwota netto podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku nastąpiło przejęcie poniższych jednostek:
oElektrownia Wiatrowa Dobra sp. z o.o.
oEviva Lębork sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o.
oGreat Wind sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o
oFarma Wiatrowa Okonek sp. z o.o.
W związku ze sprzedażą udziałów w PAK – PCE na dzień 31 grudnia 2023 roku Spółka zmieniła podziała na segmenty. Dla celów zarządczych Grupa została podzielona na części w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi.
Wyodrębniono zatem następujące segmenty operacyjne:
1)Segment Wytwarzanie obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych. Paliwo wykorzystywane przez Segment Wytwarzanie to węgiel brunatny. Segment Wytwarzanie obejmuje następujące jednostki:
−ZE PAK SA
−PCE – OZE 5 sp. z o.o.
−PAK CCGT sp. z o.o.
2)Segment Wydobycie, który obejmuje wydobycie węgla brunatnego. W Segmencie Wydobycie w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK SA działają:
−„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin” SA
3)Segment Remontowy świadczący usługi w obszarze usług budowlanych i remontowych. Segment obejmuje działalność spółki Przedsiębiorstwo Remontowe „PAK SERWIS” sp. z o.o.
Grupa ZE PAK SA prowadzi również inne rodzaje działalności, które zostały ujęte w kolumnie „Pozostałe”. W okresie 12 miesięcy 2023 roku zawiera się tam działalność pozostałych spółek.
Ceny transakcyjne stosowane w transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak w transakcjach ze stronami niepowiązanymi. Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia powyższych sprawozdawczych segmentów operacyjnych.
Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w procesie konsolidacji.
Organem podejmującym kluczowe decyzje w Grupie jest Zarząd ZE PAK SA. Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej oraz EBITDA. EBITDA należy postrzegać jako dodatek, a nie zastępstwo dla wyników działalności przedstawionych zgodnie z MSSF. EBITDA jest użytecznym wskaźnikiem zdolności zaciągania i obsługi zadłużenia. Poziom EBITDA nie jest zdefiniowana przez MSSF i może być wyliczana inaczej przez inne podmioty. Poniżej przedstawiono uzgodnienie i definicje, jakie stosuje Grupa ZE PAK SA przy ustalaniu tych mierników.
Grupa definiuje EBITDA jako zysk netto bez przychodów i kosztów finansowych, podatku dochodowego oraz amortyzacji i odpisów aktualizujących wartość środków trwałych i aktywów górniczych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku |
| Rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku |
(Strata)/Zysk netto | 558 327 |
| 184 872 |
Przychody finansowe | -46 012 |
| -26 793 |
Koszty finansowe | + 53 120 |
| +24 957 |
Podatek dochodowy | + 124 034 |
| +91 373 |
Amortyzacja i odpisy aktualizujące | + 19 723 |
| +18 516 |
EBITDAz działalności kontynuowanej | 709 192 |
| 292 925 |
EBITDAz działalności zaniechanej | 19 192
|
| 98 346 |
EBITDA | 728 384 |
| 391 271 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
| Wytwarzanie | Wydobycie | Remont | Sprzedaż | Pozostałe | Korekty konsolidacyjne | Suma |
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży do klientów zewnętrznych | 2 980 058 | 1 263 | 120 863 | - | 3 623 | - | 3 105 807 |
Przychody ze sprzedaży miedzy segmentami | 301 535 | 939 036 | 124 758 | - | 124 276 | (1 489 605) | - |
Przychody ze sprzedaży | 3 281 593 | 940 299 | 245 621 | - | 127 899 | (1 489 605) | 3 105 807 |
Koszt własny sprzedaży | (2 604 824) | (427 489) | (217 008) | - | (115 351) | 1 477 326 | (1 887 346) |
Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | 676 769 | 512 810 | 28 613 | - | 12 548 | (12 279) | 1 218 461 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne | 111 399 | 18 384 | 523 | - | 639 | (29 932) | 101 013 |
Koszty sprzedaży | - | - | - | - | (1 126) | - | (1 126) |
Koszty ogólnego zarządu | (57 929) | (41 915) | (15 228) | - | (14 178) | - | (129 250) |
Pozostałe koszty operacyjne | (4 638) | (470 992) | (518) | - | (501) | 7 636 | (499 629) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe | 136 108 | 3 738 | 412 | - | 2 438 | (96 684) | 46 012 |
Koszty finansowe | (182 590) | (4 118) | (1 418) | - | (5 070) | 140 076 | (53 120) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) brutto | 679 119 | 17 907 | 12 384 | - | (5 250) | (21 799) | 682 361 |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (65 103) | (34 587) | (3 153) | - | (614) | (20 577) | (124 034) |
Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | 614 015 | (16 680) | 9 231 | - | (5 864) | (42 376) | 558 327 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej, bez operacji finansowych i podatku dochodowego | 725 601 | 18 287 | 13 390 | - | (2 618) | (65 191) | 689 469 |
Amortyzacja | 6 218 | 4 690 | 2 140 | - | 2 778 | 1 716 | 17 542 |
Odpis aktualizujący | - | 2 181 | - | - | - | - | 2 181 |
EBITDA | 731 819 | 28 158 | 15 530 | - | 160 | (63 475) | 709 192 |
EBITDA z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
| 19 192 |
EBITDA |
|
|
|
|
|
| 728 384 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Wytwarzanie | Wydobycie | Remont | Sprzedaż | Pozostałe | Korekty konsolidacyjne | Suma |
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży do klientów zewnętrznych | 2 667 888 | 2 349 | 64 777 | - | 5 976 | - | 2 740 990 |
Przychody ze sprzedaży miedzy segmentami | 346 358 | 524 774 | 134 359 | - | 132 374 | (1 137 865) | - |
Przychody ze sprzedaży | 3 014 246 | 527 123 | 199 136 | - | 138 350 | (1 137 865) | 2 740 990 |
Koszt własny sprzedaży | (2 740 864) | (484 622) | (182 854) | - | (122 598) | 1 145 289 | (2 385 649) |
Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | 273 382 | 42 501 | 16 282 | - | 15 752 | 7 424 | 355 341 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne | 6 638 | 37 199 | 259 | - | 2 577 | (5 401) | 41 272 |
Koszty sprzedaży | (3 226) | - | - | - | (5 010) | - | (1 784) |
Koszty ogólnego zarządu | (48 346) | (39 987) | (11 593) | - | (15 395) | - | (115 321) |
Pozostałe koszty operacyjne | (3 214) | (1 375) | (294) | - | (418) | 202 | (5 099) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe | 35 405 | 4 679 | 573 | - | 4 483 | (18 347) | 26 793 |
Koszty finansowe | (15 780) | (19 366) | (451) | - | (3 908) | 14 548 | (24 957) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) brutto | 251 311 | 23 651 | 4 776 | - | (1 919) | (1 574) | 276 245 |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (88 590) | 332 | (1 145) | - | (1 585) | (385) | (91 373) |
Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | 162 721 | 23 983 | 3 631 | - | (3 504) | (1 959) | 184 872 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej, bez operacji finansowych i podatku dochodowego | 231 686 | 38 338 | 4 654 | - | (2 494) | 2 225 | 274 409 |
Amortyzacja | 18 601 | 5 209 | 2 283 | - | 3 802 | (1 888) | 28 007 |
Odpis aktualizujący | (16 001) | 6 510 | - | - | - | - | (9 491) |
EBITDA | 298 555 | 50 057 | 6 937 | - | 1 308 | 337 | 292 925 |
EBITDA z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
| 98 346 |
EBITDA |
|
|
|
|
|
| 391 271 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
14.Przychody i koszty
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Struktura rzeczowa | 2 308 155 |
| 2 443 075 |
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług, w tym: |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z produkcji własnej | 1 938 705 |
| 1 943 487 |
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z obrotu | 1 241 920 |
| 1 683 761 |
Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 56 395 |
| 75 384 |
Przychody z rynku mocy | 167 481 |
| 160 008 |
Przychody ze sprzedaży biomasy | 181 096 |
| - |
Pozostałe przychody ze sprzedaży | 18 239 |
| 106 233 |
Przychody z umów o usługi budowlane | 91 696 |
| 49 034 |
Razem przychody ze sprzedaży dóbr i usług | 3 695 532 |
| 4 017 907 |
Akcyza | (43) |
| (3 846) |
Razem przychody ze sprzedaży dóbr i usług z uwzględnieniem podatku akcyzowego | 3 695 489 |
| 4 014 061 |
Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii w tym: | 39 010 |
| 58 496 |
Rekompensaty z tytułu rozwiązania KDT | 130 504 |
| 127 678 |
Przychody ze sprzedaży razem | 3 865 003 |
| 4 200 235 |
Przychody ze sprzedaży z działalności zaniechanej | (759 196) |
| (1 459 245) |
Przychody ogółem | 3 105 807 |
| 2 740 990 |
Struktura terytorialna | Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Polska | 3 105 807 |
| 2 714 095 |
Kraje UE | - |
| 26 895 |
Poza UE | - |
| - |
Przychody ze sprzedaży ogółem | 3 105 807 |
| 2 740 990 |
Rok zakończony |
| Rok zakończony | |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Przychody ze sprzedaży uprawnień CO2 | 5 085 |
| - |
Przychody z tytułu odszkodowań | 98 |
| 1 883 |
Rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | 2 075 |
| 523 |
Rozliczenie dotacji | 46 |
| 68 |
Przychody z rozbiórki i sprzedaży złomu | - |
| 29 204 |
Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych | 22 953 |
| 4 521 |
Rozwiązanie rezerwy na koszty i straty oraz umorzenie zobowiązań | 22 598 |
| 326 |
Inne | 19 058 |
| 5 227 |
Pozostałe przychody operacyjne razem | 71 913 |
| 41 752 |
Pozostałe przychody operacyjne z działalności zaniechanej | (139) |
| (480) |
Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 71 774 |
| 41 272 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Utworzenie rezerw | 469 350 |
| 1 543 |
Koszty niedoborów i szkód | 9 |
| 804 |
Odpis aktualizujący należności | 140 |
| 1 789 |
Koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych | 17 |
| 49 |
Szkody energetyczne | 18 |
| 156 |
Przekazane darowizny | 20 999 |
| 1 233 |
Koszty likwidacji środków trwałych | 200 |
| - |
Renty wyrównawcze | 152 |
| 157 |
Koszty ubezpieczeń | 6 976 |
| - |
Inne | 3 948 |
| 5 443 |
Pozostałe koszty operacyjne razem | 501 809 |
| 11 174 |
Pozostałe koszty operacyjne z działalności zaniechanej | (2 180) |
| (6 075) |
Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 499 629 |
| 5 099 |
Rok zakończony |
| Rok zakończony | |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Przychody z tytułu odsetek | 58 587 |
| 20 218 |
Dodatnie różnice kursowe | 5 376 |
| (583) |
Wycena instrumentów zabezpieczających. kurs walutowy (forward) i stopę procentową (IRS) | - |
| 32 877 |
Inne | 2 009 |
| 4 127 |
Przychody finansowe razem | 65 972 |
| 56 639 |
Przychody finansowe z działalności zaniechanej | (19 960) |
| (29 846) |
Przychody finansowe ogółem | 46 012 |
| 26 793 |
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Odsetki | 72 179 |
| 59 300 |
Ujemne różnice kursowe | 56 732 |
| 6 303 |
Dyskonto rezerwy na likwidację bloków energetycznych | 4 934 |
| 2 180 |
Aktualizacja wartości inwestycji | - |
| 6 995 |
Dyskonto rezerwy na rekultywację | - |
| 9 460 |
Inne | 906 |
| 5 611 |
Koszty finansowe razem | 134 751 |
| 89 849 |
Koszty finansowe z działalności zaniechanej | (81 631) |
| (64 892) |
Koszty finansowe ogółem | 53 120 |
| 24 957 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Udział w zysku/stracie jednostek stowarzyszonych wycenionych metodą praw własności | 29 239 |
| - |
Razem | 29 239 |
| - |
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
Amortyzacja | 37 807 |
| 49 484 |
Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych | 2 181 |
| (9 491) |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 4 124 |
| 6 550 |
Zużycie materiałów | 486 663 |
| 579 766 |
Usługi obce | 94 371 |
| 144 428 |
Podatki i opłaty z wyłączeniem podatku akcyzowego | 260 179 |
| 135 846 |
Koszty emisji CO2 | 607 662 |
| 1 074 838 |
Koszty świadczeń pracowniczych w tym: | 379 443 |
| 397 281 |
Wynagrodzenia | 300 874 |
| 316 302 |
Ubezpieczenia społeczne i pozostałe świadczenia | 78 569 |
| 80 979 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 45 980 |
| 18 162 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz sprzedanej energii zakupionej z obrotu | 1 090 863 |
| 1 528 020 |
Koszty według rodzaju razem | 3 009 273 |
| 3 924 884 |
Koszty według rodzaju z działalności zaniechanej | (758 227) |
| (1 376 781) |
|
|
|
|
Koszty według rodzaju ogółem | 2 251 046 |
| 2 548 103 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 1 887 346 |
| 2 385 649 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 1 126 |
| 1 784 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 129 250 |
| 115 321 |
Zmiana stanu produktów | 228 538 |
| 44 846 |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | 4 786 |
| 503 |
Odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny
Spółki z Grupy są objęte obowiązkiem przekazywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny na mocy art. 21 ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 190) – jako wytwórcy energii elektrycznej oraz jako przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną.
Zgodnie z art. 24 i art. 39 ww. ustawy odpisy przekazywać należy za każdy miesiąc kalendarzowy w odniesieniu do okresu od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Za rok obrotowy 2023 r. ZE PAK S.A. była zobligowana do przekazania odpisu. w zakresie obrotu 43 627 tysięcy złotych i w zakresie wytwarzania 115 680 tysięcy złotych. Kwoty te zostały ujęte w Rachunku Zysków i Strat w pozycji „Podatki i opłaty”. Spółka uznaje te odpisy jako opłaty. Są one naliczane w miesiącu, w którym powstaje obowiązek.
PAK-PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. przekazała w okresie 6 miesięcy 2023 roku w zakresie obrotu 2 242 tysięcy złotych i w zakresie wytwarzania 290 tysięcy złotych odpis
Za grudzień 2022 r. ZE PAK SA była zobligowana do przekazania odpisu w zakresie obrotu 414 tysięcy złotych i w zakresie wytwarzania 675 tysięcy złotych, PAK-Volt SA była zobligowana do przekazania odpisu w zakresie obrotu 153 tysiące złotych. Kwoty te zostały ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Kwoty te są naliczane w miesiącu, w którym powstaje obowiązek.
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia sprzedanych produktów: | 0- |
| 0 |
Amortyzacja środków trwałych | 31 459 |
| 44 257 |
Amortyzacja aktywa górniczego | - |
| - |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 818 |
| 1 071 |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 5 458 |
| 3 861 |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych w tym | 2 181 |
| (9 491) |
Utrata wartości aktywa górniczego (utworzenie odpisu) | - |
| - |
Utrata wartości zapasów | 4 124 |
| 6 550 |
| 44 040 |
| 46 248 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: |
|
|
|
Amortyzacja środków trwałych | 72 |
| 146 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | - |
| 149 |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych (utworzenie odpisu) | - |
| - |
| 44 112 |
| 46 543 |
Utarta wartości aktywów trwałych ZE PAK SA |
| - |
| (16 001) |
Utarta wartości aktywów trwałych PAK KWB Konin SA |
| 2 181 |
| 6 510 |
Odpis ujęty w kosztach według rodzajów |
| 2 181 |
| (9 491) |
Grupa realizuje kontrakty, które rozlicza w trakcie realizacji prac – wystawiając częściowe faktury adekwatnie do stopnia zaawansowania robót oraz fakturę końcową po zakończeniu realizacji prac.
Wykonywane w ramach tych umów usługi są świadczeniami realizowanymi w czasie. Okres realizacji kontraktów waha się od 2 miesięcy do 6 lat, choć często są to kontrakty 1-2 letnie. W czasie trwania kontraktów wystawiane są faktury częściowe, których termin płatności zazwyczaj wynosi 30 dni. W przypadku realizacji niektórych kontraktów
o dużej wartości Grupa ma możliwość uzyskania zaliczki. Zaliczki są rozliczane fakturami częściowymi oraz fakturą końcową.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Zmiana wyceny kontraktów dotyczy zarówno zmian związanych z podpisanymi aneksami do umów z kontrahentem oraz zmian stopnia zaawansowania prac na kontrakcie.
Pozostałe do realizacji zobowiązania do wykonania świadczeń
Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego do zrealizowania: | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
- do 1 roku | 32 519 |
| 130 801 |
Razem | 32 519 |
| 130 801 |
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Kwota brutto należna od zamawiających z tytułu prac wynikających | 1 520 |
| 4 084 |
Kwota brutto należna zamawiającym z tytułu prac wynikających | 8 042 |
| 4 226 |
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku przedstawiają się następująco:
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Ujęte w zysku lub stracie | 0 |
| 586 |
|
|
|
|
Bieżący podatek dochodowy | 0 |
| 0 |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 124 313 |
| 120 540 |
|
|
|
|
Odroczony podatek dochodowy |
|
|
|
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | (8 480) |
| (17 687) |
Inne zmiany | 418 |
| (165) |
Obciążenie podatkowe w skonsolidowanym zysku lub stracie, tym: | 116 251 |
|
102 688
|
z działalności zaniechanej | (7 783) |
|
11 315
|
z działalności kontynuowanej | 124 034 |
| 91 373 |
|
|
|
|
Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
|
|
|
Podatek od zysku/(straty) netto z tytułu aktualizacji wyceny zabezpieczeń przepływów pieniężnych | - |
| - |
Podatek dotyczący zysków/strat aktuarialnych | 728 |
| (67) |
|
|
|
|
Korzyść podatkowa/(obciążenie podatkowe) ujęta/e w innych całkowitych dochodach | 728 |
| (67) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku oraz dnia 31 grudnia 2022 roku przedstawia się następująco:
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 682 361 |
| 276 245 |
|
|
|
|
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% (2011: 19%) | 129 649 |
| 52 486 |
Koszty nie ujęte w wyniku finansowym bieżącego roku | (11 565) |
| (21 979) |
Korekty dotyczące bieżącego podatku z lat ubiegłych | 23 |
| 5 028 |
Nieujęte straty podatkowe | - |
| - |
Wykorzystanie wcześniej nierozpoznanych strat podatkowych | - |
| (3 096) |
Utworzenie aktywa na straty podatkowe z lat ubiegłych | - |
| - |
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 1 575 |
| 3 495 |
Przychody trwale niebędące podstawą do opodatkowania | (774) |
| (1 488) |
Zmiana związana z odmienną stawką podatkową w Niemczech | 272 |
| 311 |
Podatek od sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa | - |
| 72 002 |
Rozwiązanie rezerwy dotyczącej różnicy między amortyzacją podatkową i bilansową | - |
| - |
Odpisanie aktywa na odpis aktualizujący zapasy | - |
| - |
Odpisanie aktywa na majątek finansowy | - |
| - |
Odwrócenie aktywa od rezerw | - |
| - |
Pozostałe | 4 854 |
| (12 018) |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | 124 034 |
| 91 373 |
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat | 124 034 |
| 91 373 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
|
|
|
|
| Skonsolidowany rachunek zysków i strat za rok zakończony | |||
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku | |
Aktywo z tytułu podatku odroczonego |
|
|
| 135 299 |
|
|
| -72 746 | |
Rezerwy bilansowe |
| 9 538 |
| 8 476 |
| 1 062 |
| (1 762) | |
Odsetki i różnice kursowe |
| 3 025 |
| 1 709 |
| 1 317 |
| 771 | |
Wycena niezakończonych umów o usługi budowlane |
| 1 726 |
| 3 318 |
| (1 592) |
| 1 384 | |
Strata podatkowa z lat ubiegłych |
| - |
| - |
| - |
| (41 410) | |
Odpis aktualizujący wartość zapasów |
| 179 |
| 234 |
| (55) |
| (3 029) | |
Odpis aktualizujący wartość należności |
| 1 854 |
| 2 464 |
| (610) |
| 117 | |
Odpis aktualizujący wartość majątku trwałego |
| - |
| 3 027 |
| (3 027) |
| 3 027 | |
Różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością środków trwałych |
| - |
| 1 805 |
| (1 805) |
| 1 805 | |
Rozrachunki z pracownikami |
| 112 |
| 670 |
| (557) |
| 97 | |
Inne |
| (1 643) |
| 7 036 |
| (8 679) |
| 3 784 | |
Razem |
| 14 791 |
| 28 739 |
| (13 948) |
| (35 216) | |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
| |
Różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością środków trwałych |
| 8 693 |
| 19 572 |
| (10 879) |
| (40 611) | |
Należności z tytułu KDT |
| 6 293 |
| 7 067 |
| (774) |
| (7 794) | |
Certyfikaty energetyczne |
| - |
| 5 469 |
| (5 469) |
| (853) | |
Odsetki i różnice kursowe |
| 1 |
| 2 |
| (1) |
| (965) | |
Wycena niezakończonych umów o usługi budowlane |
| 425 |
| 3 081 |
| (2 656) |
| 1 537 | |
Inne |
| (49) |
| 4 015 |
| (4 064) |
| (96) | |
Razem |
| 15 363 |
| 39 206 |
| (23 843) |
| (48 782) | |
Po skompensowaniu sald na poziomie spółek z Grupy Kapitałowej podatek odroczony prezentowany jest jako: |
|
|
|
|
|
|
| 99 410 | |
Aktywo: |
| 9 261 |
| 18 462 |
|
|
|
| |
Rezerwa: |
| 25 055 |
| 28 929 |
|
|
|
| |
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego: |
|
|
|
|
|
|
|
| |
- w korespondencji z całkowitymi dochodami |
|
|
|
|
| 252 |
| 88 |
|
- w korespondencji z wynikiem finansowym |
|
|
|
|
| (3 083) |
| (16 514) |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
PAK KWB Konin SA | 6 296* | 17 074* | 2 835* | 19 752* | - |
Razem straty podatkowe | 6 296 | 17 074 | 2 835 | 19 752 | - |
Razem straty podatkowe od których rozpoznane jest aktywo | - | - | - | - | - |
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | - | - | - | - | - |
Rok rozliczenia | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
*nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W 2023 roku Grupa przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za bieżący okres wykorzystała straty podatkowe w kwocie 229 997 tysięcy złotych, co przedstawia poniższa tabela:
−ZE PAK SA 158 458;
−PAK KWB KONIN SA71 539;
−Razem wykorzystane straty podatkowe w 2023 roku 229 997.
Do wykorzystania pozostały straty podatkowe w kwocie 45 957 tysięcy złotych. Spółki nie tworzą aktywa na stracie podatkowej ze względu na krótki okres działalności Spółek.
Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz.U. z 2024 roku, poz.288) stanowi, że Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w oparciu o kwoty uzgodnione ze związkami zawodowymi. Dodatkowo Spółki Grupy wnoszą niektóre socjalne aktywa do Funduszu. Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
ZE PAK SA i PAK Serwis sp. z o.o. razem tworzą Międzyzakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a pozostałe spółki Grupy, jeśli mają obowiązek tworzenia funduszu, tworzą go we własnym zakresie.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.
Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
skorygowaną o średnią ważoną akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane na konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych instrumentów kapitałowych w akcje zwykłe.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
| 558 327 |
| 184 872 |
Zysk/(Strata) na działalności zaniechanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
| 164 332 |
| 30 508 |
Zysk/(Strata) netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
| 745 110 |
| 203 307 |
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych, zastosowana do obliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję |
| 50 823 547 |
| 50 823 547 |
Tabela poniżej przedstawia zysk na jedną akcję w złotych polskich za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
i 31 grudnia 2022 roku zaprezentowane w rachunku zysków i strat.
|
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Podstawowy i rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| ||
Podstawowy i rozwodniony z zysku za rok obrotowy, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
W związku z realizacją transakcji sprzedaży udziałów PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o. dokonanej w dniu 3 lipca 2023 roku sprzedano posiadane udziały w niżej wymienionych spółkach:
oPAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.
oPAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.
oPAK – PCE Stacje H2 sp. z o.o.
oPAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o.
oPAK – PCE Wiatr sp. z o.o.
oPCE – OZE 1 sp. z o.o.
oPCE – OZE 2 sp. z o.o.
oPCE – OZE 3 sp. z o.o.
oPCE – OZE 4 sp. z o.o.
oPCE – OZE 6 sp. z o.o.
oPAK – VOLT SA
oPark Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
oElektrownia Wiatrowa Dobra sp. z o.o.
oEviva Lębork sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o.
oGreat Wind sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Okonek sp. z o.o.
oEviva Drzeżewo sp. z o.o.
Wyłączenia w poszczególnych pozycjach sprawozdania za okres 12 miesięcy 2023 roku przedstawiono poniżej.
Aktywa sprzedane |
| 3 lipca 2023 roku
|
Aktywa trwałe |
| 82 000 2 |
Rzeczowe aktywa trwałe |
| 1 787 620 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
| 73 759 |
Aktywa niematerialne |
| 19 976 |
Pozostałe aktywa długoterminowe finansowe |
| 273 831 |
Pozostałe aktywa długoterminowe niefinansowe |
| 451 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
| 44 035 |
Aktywa trwałe ogółem |
| 2 199 672 |
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
Zapasy |
| 119 982 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
| 239 304 |
Pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe (aktywa) |
| 9 182 |
Pozostałe aktywa krótkoterminowe niefinansowe |
| 84 046 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
| 275 002 |
Aktywa obrotowe ogółem |
| 727 516 |
Aktywa zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży ogółem |
| 2 927 188 |
Zobowiązania sprzedane |
| 3 lipca 2023 roku |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
| 1 117 982 |
Świadczenia pracownicze długoterminowe |
| 1 045 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe |
| 10 127 |
Zobowiązania z tytułu leasingu długoterminowe |
| 71 352 |
Pochodne instrumenty finansowe długoterminowe (zobowiązania) |
| 1 045 |
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów długoterminowe |
| 12 129 |
Inne rezerwy długoterminowe i rozliczenia międzyokresowe |
| 30 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 23 772 |
Zobowiązania długoterminowe ogółem |
| 1 237 482 |
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe |
| 223 896 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Zobowiązania z tytułu leasingu krótkoterminowe |
| 1 820 |
Bieżąca część oprocentowanych kredytów i pożyczek |
| 349 314 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
| 1 709 |
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów krótkoterminowe |
| 32 076 |
Inne rezerwy krótkoterminowe i rozliczenia międzyokresowe |
| 44 909 |
Zobowiązania krótkoterminowe ogółem |
| 653 724 |
Zobowiązania zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży ogółem |
| 1 891 206 |
Przychody/ Koszty | Rok zakończony |
| Rok zakończony |
| -3 lipca 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Przychody | 759 194 |
| 1 459 245 |
Koszt własny sprzedaży | (718 446) |
| (1 327 537) |
Zysk/ (Strata) brutto ze sprzedaży | 40 748 |
| 131 708 |
Pozostałe przychody operacyjne | 139 |
| 480 |
Koszty sprzedaży | (6 638) |
| (12 592) |
Koszty ogólnego zarządu | (33 143) |
| (36 652) |
Pozostałe koszty operacyjne | (2 179) |
| (6 075) |
Zysk/ (Strata) z działalności operacyjnej | (1 073) |
| 76 869 |
Przychody finansowe | 19 961 |
| 29 846 |
Koszty finansowe | (81 631) |
| (64 892) |
Zysk/ (Strata) brutto | (62 743) |
| 41 823 |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 7 783 |
| (11 315) |
Zysk/ (Strata) netto z działalności zaniechanej | (54 960) |
| 30 508 |
W wyniku z działalności zaniechanej w Skonsolidowanym Rachunku Zysków i Strat Grupa ZE PAK ujęła także wynik na dekonsolidacji Grupy PAK-PCE który został ustalony w poniższy sposób:
Wartość godziwa wynagrodzenia za zbycie 10.1% udziałów w Grupie PAK-PCE | 117 000 |
Wartość godziwa inwestycji zatrzymanej (zgodnie z notą 23.2) | 691 563 |
Wartość bilansowa udziałów niekontrolujących na moment utraty kontroli | 446 712 |
Wartość bilansowa aktywów netto Grupy PAK-PCE na moment utraty kontroli | 1 035 982 |
Zysk ze zbycia inwestycji oraz wyceny zatrzymanej inwestycji | 219 293 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
| Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów* |
| Budynki i budowle |
| Urządzenia techniczne |
| Środki transportu |
| Inne środki trwałe |
| Środki trwałe w budowie |
| Razem | |
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2023 roku |
| 258 640 |
| 1 980 028 |
| 4 908 714 |
| 41 366 |
| 36 883 |
| 613 040 |
| 7 838 671 |
Zakup bezpośredni |
| 2 147 |
| - |
| 1 459 |
| 1 057 |
| 558 |
| 350 599 |
| 355 820 |
Nabycie spółek |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
Transfer ze środków trwałych w budowie |
| 36 602 |
| 16 313 |
| 4 305 |
| - |
| 411 |
| (57 631) |
| - |
Sprzedaż i likwidacja |
| (49 844) |
| (226 595) |
| (771 958) |
| (9 226) |
| (8 999) |
| (844 398) |
| (1 911 020) |
Reklasyfikacja |
| - |
| - |
| 96 |
| 6 153 |
| (110) |
| - |
| 6 139 |
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2023 roku |
| 247 545 |
| 1 769 746 |
| 4 142 616 |
| 39 350 |
| 28 743 |
| 61 610 |
| 6 289 610 |
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2023 roku |
| 56 786 |
| 1 768 407 |
| 4 169 137 |
| 39 842 |
| 25 038 |
| 52 597 |
| 6 111 807 |
Odpis amortyzacyjny za okres |
| 3 493 |
| 7 102 |
| 18 783 |
| 1 023 |
| 1 371 |
| (242) |
| 31 530 |
Odpis aktualizujący (utworzenie odpisu) |
| - |
| 11 804 |
| 849 |
| - |
| - |
| (10 472) |
| 2 181 |
Sprzedaż i likwidacja |
| (128) |
| (18 454) |
| (163 422) |
| (2 100) |
| (2 121) |
| 20 |
| (186 205) |
Reklasyfikacja |
| - |
| - |
| 96 |
| - |
| (110) |
| - |
| (14) |
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2023 roku |
| 60 151 |
| 1 768 859 |
| 4 025 443 |
| 38 765 |
| 24 178 |
| 41 903 |
| 5 959 299 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2023 roku |
| 201 854 |
| 211 621 |
| 739 577 |
| 1 524 |
| 11 845 |
| 560 443 |
| 1 726 864 |
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2023 roku |
| 187 394 |
| 887 |
| 117 173 |
| 585 |
| 4 565 |
| 19 707 |
| 330 311 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów* |
| Budynki i budowle |
| Urządzenia techniczne |
| Środki transportu |
| Inne środki trwałe |
| Środki trwałe w budowie |
| Razem |
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2022 roku |
| 247 822 |
| 2 079 896 |
| 5 027 263 |
| 54 855 |
| 34 901 |
| 314 069 |
| 7 758 806 |
Zakup bezpośredni |
| 2 530 |
| 5 819 |
| 11 635 |
| 1 089 |
| 1 018 |
| 578 641 |
| 600 732 |
Nabycie spółek |
| 178 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 22 223 |
| 22 401 |
Remonty |
| - |
| - |
| (288) |
| - |
| - |
| - |
| (288) |
Transfer ze środków trwałych w budowie |
| 9 194 |
| 23 981 |
| 209 163 |
| 781 |
| 1 019 |
| (244 138) |
| - |
Sprzedaż i likwidacja |
| (1 092) |
| (129 660) |
| (339 359) |
| (15 359) |
| (1 809) |
| (63 908) |
| (551 187) |
Reklasyfikacja |
| 8 |
| (8) |
| 300 |
| - |
| 1 754 |
| 6 153 |
| 8 207 |
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2022 roku |
| 258 640 |
| 1 980 028 |
| 4 908 714 |
| 41 366 |
| 36 883 |
| 613 040 |
| 7 838 671 |
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2022 roku |
| 53 041 |
| 1 882 107 |
| 4 474 644 |
| 51 483 |
| 24 933 |
| 90 340 |
| 6 576 548 |
Odpis amortyzacyjny za okres |
| 4 684 |
| 9 293 |
| 27 538 |
| 1 248 |
| 1 884 |
| (243) |
| 44 403 |
Odpis aktualizujący (utworzenie odpisu) |
| - |
| 5 024 |
| 1 354 |
| - |
| - |
| (10 472) |
| (9 491) |
Sprzedaż i likwidacja |
| (939) |
| (128 017) |
| (334 399) |
| (12 889) |
| (1 779) |
| (21 630) |
| (499 653) |
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2022 roku |
| 56 786 |
| 1 768 407 |
| 4 169 137 |
| 39 842 |
| 25 038 |
| 52 597 |
| 6 111 807 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2022 roku |
| 194 781 |
| 197 789 |
| 552 619 |
| 3 372 |
| 9 968 |
| 223 729 |
| 1 182 258 |
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2022 roku |
| 201 854 |
| 211 621 |
| 739 577 |
| 1 524 |
| 11 845 |
| 560 443 |
| 1 726 864 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Zaliczki na środki trwałe w budowie |
| 471 270 |
| - |
Razem |
| 471 270 |
| - |
W pozycja zaliczki na środki trwałe w budowie zaprezentowano zaliczki na budowę bloku gazowo-parowego w Adamowie.
Identyfikacja ośrodków wypracowujących środki pieniężne (CGU)
Zgodnie z MSR 36 „ośrodki wypracowujące środki pieniężne (CGU) to najmniejsze identyfikowalne grupy aktywów generujące wpływy z bieżącego użytkowania, które są niezależne od wpływów z innych aktywów lub grup aktywów. Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki świadczące o tym, że dany składnik aktywów mógł utracić część swojej wartości, szacuje się wartość odzyskiwalną tego pojedynczego składnika aktywów. Jeśli oszacowanie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów nie jest możliwe, jednostka ustala wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należy dany składnik aktywów (ośrodek wypracowujący środki pieniężne danego składnika aktywów).
Przy wyodrębnianiu CGU w ramach spółek Grupy dokonano analizy niezależności generowania przepływów pieniężnych w aspekcie funkcjonowania poszczególnych spółek oraz uwzględniono fakt zbycia udziałów przez ZE PAK SA w PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o na rzecz Spółki Cyfrowy Polsat S.A. w wyniku czego ZE PAK SA posiada ok. 49,5% udziałów w PAK-PCE, natomiast CP posiada ok. 50,5% udziałów w PAK-PCE.
Biorąc pod uwagę powyższe , na dzień 31 grudnia 2023 ,w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK SA wydzielono następujące ośrodków wypracowujących środki pieniężne:
●aktywa trwałe (wytwórcze) ZE PAK SA – Elektrownia Pątnów („CGU Elektrownia Pątnów” – energia czarna) – uznano za jedno CGU bloki 1, 2, 5 (tzw. Elektrownia Pątnów I) oraz blok 9 (dawniej tzw. Elektrownia Pątnów II) z uwagi na powiązania technologiczne i handlowe;
●aktywa trwałe (wydobywcze) oraz aktywa górnicze PAK KWB Konin SA („CGU PAK KWB Konin”),
Ponadto, dokonano wydzielenia pozostałych CGU w ramach segmentów: Remonty, oraz Pozostałe.
Analiza przesłanek do przeprowadzenia testów na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zgodnie z MSR 36 na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości składników aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną składników aktywów. W związku z powyższym Grupa każdorazowo dokonuje analizy przesłanek mogących mieć wpływ na utratę wartości któregokolwiek ze składników aktywów, oraz ustalenia ośrodków wypracowujących środki pieniężne (CGU) w ramach spółek Grupy.
Zgodnie z MSR 36 na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości składników aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną składników aktywów. W związku z powyższym Grupa każdorazowo dokonuje analizy przesłanek mogących mieć wpływ na utratę wartości któregokolwiek ze składników aktywów, oraz ustalenia ośrodków wypracowujących środki pieniężne (CGU) w ramach spółek Grupy.
Główną przesłanką było okresowe utrzymywanie się kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Biorąc pod uwagę fakt, że bazowy scenariusz eksploatacji przewidywał pracę bloków Elektrowni Pątnów do końca 2024 roku i znacząca część majątku w ramach „CGU Elektrownia Pątnów” została już spisana tj. do wysokości wartości gruntów, Grupa odstąpiła od testowania tych aktywów na dzień 31 grudnia 2023 roku.
Należy zauważyć, że Spółka dostrzega przesłanki przemawiające za możliwością zmian regulacyjnych prowadzących do wydłużenia okresu obowiązywania wsparcia w postaci Rynku Mocy dla aktywów węglowych w Elektrowni Pątnów i ma również świadomość istotności aktywów wytwórczych w Elektrowni Pątnów z punktu widzenia potrzeb Krajowego Systemu Energetycznego.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku kopalnia węgla brunatnego PAK KWB Konin SA prowadziła działalność gospodarczą na odkrywce Tomisławice.
Począwszy od 1 stycznia 2019 roku Grupa zastosowała po raz pierwszy MSSF 16 Leasing. Zgodnie z tym standardem Grupa ujmuje w bilansie składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Grupa jako leasingobiorca
Grupa jest stroną umów leasingu w zakresie bazowych składników aktywów takich jak:
●grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów,
●pojazdy samochodowe,
●maszyny.
Umowy leasingu gruntów są zawarte na okres od 4 do 14 lat oraz na czas nieoznaczony, a prawa wieczystego użytkowania gruntów zostały otrzymane na okres od 40 do 100 lat. Opłaty leasingowe są waloryzowane zgodnie z ustawą o gospodarce gruntami.
Okres leasingu pojazdów samochodowych wynosi od 2 do 5 lat.
Okres leasingu maszyn (pras wulkanizacyjnych) wynosi od 2 do 5 lat. Umowa zawiera opcję zakupu bazowego składnika aktywów po zakończeniu okresu leasingu.
Wszystkie umowy leasingu zostały zawarte w walucie PLN.
Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu:
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Do jednego roku |
| 3 976 |
| 7 366 |
Od 1 roku do 3 lat |
| 11 671 |
| 15 716 |
Od 3 lat do 5 lat |
| 7 007 |
| 13 930 |
Powyżej 5 lat |
| 106 464 |
| 139 658 |
Razem według niezdyskontowanych płatności |
| 129 118 |
| 176 670 |
Wartość księgowa |
| 37 541 |
| 63 637 |
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 roku |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku |
Całkowity wypływ środków pieniężnych |
| 5 099 |
| 6 314 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Prawo do użytkowania
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania obejmują aktywa użytkowane na podstawie umów dzierżawy gruntów, prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz leasingu finansowego w PAK KWB Konin SA, PAK KWB Adamów SA,
ZE PAK SA, Exion Hydrogen sp. z o.o., Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o., Stacje H2 sp.z o.o.
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 roku |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku |
Wartość brutto na 1 stycznia 2019 roku |
| 86 726 |
| 67 296 |
Umorzenie na 1 stycznia |
| (25 301) |
| (21 440) |
Wartość netto na 1 stycznia |
| 61 425 |
| 45 856 |
Zwiększenia |
| 58 698 |
| 19 430 |
Amortyzacja za okres |
| (5 458) |
| (3 861) |
Zmniejszenia |
| (77 124) |
| - |
Stan na koniec okresu |
| 37 541 |
| 61 425 |
Dodatkowe informacje jakościowe i ilościowe w zakresie czynności związanych z leasingiem
W związku z zawartymi umowami leasingu, Grupa jest potencjalnie narażona na przyszłe wypływy pieniężne, które nie zostały uwzględnione w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu. Obejmuje to narażenie wynikające:
●ze zmiennych opłat leasingowych,
●z opcji przedłużenia leasingu i opcji wypowiedzenia leasingu,
●z gwarantowanej wartości końcowej, oraz
●z nierozpoczętych jeszcze leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca.
Zmienne opłaty leasingowe
Obecne umowy leasingów nie zawierają zmiennych opłat leasingowych
Opcja przedłużenia
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Patenty i licencje |
| 2 427 |
| 2 569 |
Oprogramowanie |
| 293 |
| 6 350 |
Inne |
| 50 |
| 115 |
Wartość netto na dzień 31 grudnia |
| 2 770 |
| 9 034 |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
| Jednostki poświadczonej redukcji emisji (EUA) |
| Jednostki poświadczonej redukcji emisji (EUA) |
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 roku |
| 25 198 |
| 44 128 |
Sprzedaż |
| - |
| - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Przekazanie na zabezpieczenie IRGIT |
| (25 198) |
| (36 180) |
Zakup |
| 1 734 582 |
| 1 248 195 |
Umorzenie EUA |
| (1 153 514) |
| (1 256 143) |
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 roku |
| 581 068 |
| - |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Lokaty i depozyty |
| - |
| - |
Lokaty i depozyty FLZG* |
| 1 224 |
| 4 646 |
Udziały |
| 9 706 |
| 4 112 |
Kaucje |
| - |
| 1 007 |
Udzielone pożyczki |
| 11 507 |
| 318 |
Wartość firmy |
| - |
| 13 778 |
Kwota wynikająca z wstępnego rozliczenia nabycia w tym: |
| - |
| 136 564 |
Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. |
| - |
| 16 200 |
Great Wind sp. z o.o. |
| - |
| 76 127 |
Elektrownie Wiatrowe Dobra sp. z o.o. |
| - |
| 4 713 |
Eviva Lębork sp. z o.o. |
| - |
| 39 524 |
Inne |
| 7 315 |
| 20 |
Pozostałe aktywa finansowe ogółem |
| 29 752 |
| 160 445 |
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe |
| 11 348 |
| - |
Długoterminowe |
| 18 404 |
| 160 445 |
*FLZG – fundusz likwidacji zakładu górniczego
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Wartość początkowa inwestycji wyceniana metodą praw własności |
| 691 563 |
| - |
Udział w zysku jednostek stowarzyszonych |
| 29 239 |
| - |
Razem |
| 720 802 |
| - |
Zgodnie z informacją zwartą w nocie 19 Grupa ZE PAK utraciła kontrolę nad Grupą PAK-PCE i od momentu utraty kontroli konsoliduje wyniki Grupy PAK-PCE metodą praw własności.
Grupa ZE PAK zgodnie z MSSF 10 wyceniła do wartości godziwej zatrzymany pakiet mniejszościowy na moment
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
utraty kontroli.
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku | |
|
|
|
|
|
Należności z tytułu VAT |
| 283 365 |
| 96 491 |
Ubezpieczenia |
| 3 349 |
| 3 582 |
Pozostałe należności budżetowe |
| 811 |
| 336 |
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe |
| 2 361 |
| 4 723 |
Prace badawczo rozwojowe |
| - |
| 10 916 |
Zaliczki na dostawy |
| 714 |
| 13 386 |
Inne |
| 300 |
| 1 181 |
Pozostałe aktywa niefinansowe ogółem |
| 290 900 |
| 130 615 |
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe |
| 290 853 |
| 130 112 |
Długoterminowe |
| 47 |
| 503 |
W pozycji „świadczenia pracownicze” Grupa prezentuje rezerwę na świadczenia z tytułu odpraw emerytalno-rentowych, nagród jubileuszowych i innych świadczeń w podziale na część długo i krótkoterminową.
24.1.Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia
Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych i innych świadczeń po okresie zatrudnienia w wysokości określonej przez Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i innych świadczeń.
Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Zyski i straty z rozliczenia programu świadczeń dotyczą ostatecznego rozliczenia rezerw w PAK KWB Adamów SA.
| Rezerwa na świadczenia emerytalno – rentowe i pośmiertne |
| Dopłaty do energii elektrycznej / deputaty węglowe |
| Razem | |||
Stan na 1 stycznia 2023 roku |
| 22 241 |
| 6 096 |
| 28 337 | ||
Koszty bieżącego zatrudnienia |
| 896 |
| - |
| 896 | ||
Koszty odsetek |
| 1 296 |
| 419 |
| 1 715 | ||
Zyski i straty aktuarialne |
| 3 461 |
| 518 |
| 3 979 | ||
Wypłacone świadczenia |
| (4 775) |
| (1 128) |
| (5 903) | ||
Koszty przeszłego zatrudnienia |
| - |
| - |
| - | ||
Inne |
| - |
| - |
| - | ||
Stan na 31 grudnia 2023 roku |
| 23 119 |
| 5 905 |
| 29 024 | ||
Rezerwy długoterminowe |
| 19 182 |
| 4 921 |
| 24 103 | ||
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Rezerwy krótkoterminowe |
| 3 937 |
| 984 |
| 4 921 | ||
|
| Rezerwa na świadczenia emerytalno – rentowe i pośmiertne |
| Dopłaty do energii elektrycznej / deputaty węglowe |
| Razem | ||
Stan na 1 stycznia 2022 roku |
| 23 363 |
| 8 163 |
| 31 526 | ||
Koszty bieżącego zatrudnienia |
| 240 |
| 567 |
| 807 | ||
Koszty odsetek |
| 748 |
| 261 |
| 1 009 | ||
Zyski i straty aktuarialne |
| 933 |
| (1 629) |
| (696) | ||
Wypłacone świadczenia |
| (3 025) |
| (1 266) |
| (4 291) | ||
Koszty przeszłego zatrudnienia* |
| (18) |
| - |
| (18) | ||
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
| 22 241 |
| 6 096 |
| 28 337 | ||
Rezerwy długoterminowe |
| 18 863 |
| 5 086 |
| 23 949 | ||
Rezerwy krótkoterminowe |
| 3 378 |
| 1 010 |
| 4 388 | ||
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
| Rok zakończony | Rok zakończony |
| 31 grudnia 2023 roku | 31 grudnia 2022 roku |
stopa dyskontowa | 5,07% | 6,70% |
przewidywany wskaźnik inflacji | na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP | 3,30% |
przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń | 4,50% | 4,50% |
|
|
|
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Paliwo produkcyjne |
| 10 004 |
| 10 997 |
Pozostałe materiały oraz niestrategiczne części zamienne |
| 4 844 |
| 55 990 |
Świadectwa pochodzenia energii |
| - |
| 53 985 |
Zapasy ogółem według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania |
| 14 848 |
| 120 972 |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Należności z tytułu dostaw i usług |
| 143 124 |
| 345 762 |
Należności z tytułu rekompensaty w związku z rozwiązaniem KDT |
| 33 121 |
| 37 292 |
Należności z tytułu zabezpieczenia zakupów energii na rynku bilansującym |
| 343 295 |
| 5 785 |
Pozostałe należności |
| 43 890 |
| 426 567 |
Należności netto |
| 563 430 |
| 815 406 |
Odpis aktualizujący należności |
| 19 637 |
| 26 113 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Należności brutto |
| 583 067 |
| 841 519 |
|
|
|
|
|
Współczynniki niewypełnienia zobowiązania:
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
W terminie | 0,00% |
| 0,00% |
< 30 dni | 0,01% |
| 0,01% |
30 – 60 dni | 21,00% |
| 24,07% |
60 – 90 dni | 72,00% |
| 71,86% |
Powyżej 90 dni | 100,00% |
| 100,00% |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności w kwocie 19 637 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2022 roku: 26 113 tysięcy złotych) zostały objęte odpisem. Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Odpis aktualizacyjny na dzień |
| 26 113 |
| 25 327 |
Zwiększenie |
| 267 |
| 1 311 |
Wykorzystanie |
| (2 072) |
| (9) |
Rozwiązanie |
| (4 671) |
| (516) |
Odpis aktualizacyjny na dzień |
| 19 637 |
| 26 113 |
Poniżej przedstawiono analizę należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, które na dzień 31 grudnia 2023 roku, oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku były przeterminowane, ale nie uznano ich za nieściągalne i nie objęto odpisem. Na saldo odpisu składa się głównie należność od kilku kontrahentów, która została odpisana historycznie w 100% (stopień 3 zgodnie z MSSF 9). Grupa zidentyfikowała duże prawdopodobieństwo nieściągalności odpisanych należności.
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do trzech miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2023 roku wynosi 534 009 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2022 roku: 1 462 749 tysięcy złotych).
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Należności: |
| - |
| - |
Bilansowa zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
| 251 976 |
| 579 379 |
Bilansowa zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych długo i krótkoterminowych |
| (256 183) |
| (70 488) |
Bilansowa zmiana kwot należnych od zamawiających z tytułu kontraktów długoterminowych |
| 2 564 |
| (2 612) |
Zmiana stanu zaliczek na środki trwałe w budowie |
| 218 691 |
| (8 247) |
Pozostałe zmiany |
| (473 562) |
| (26) |
|
|
|
|
|
Zmiana stanu należności wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
| (256 514) |
| 498 006 |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Zobowiązania: |
| - |
| - |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań finansowych długo i krótkoterminowych |
| (100 125) |
| 21 340 |
Bilansowa zmiana pozostałych zobowiązań niefinansowych |
| 30 314 |
| (101 629) |
Bilansowa zmiana kwot należnych zamawiającym z tytułu kontraktów długoterminowych |
| - |
| 545 |
Zmiana zobowiązań z tytułu rozrachunków inwestycyjnych |
| 39 172 |
| (19 778) |
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
| - |
| - |
Nowe umowy leasingowe i spłaty zobowiązań. leasingowych |
| (12 570) |
| (727) |
Pozostałe zmiany |
| - |
| 2 850 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych: |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych |
| (297 936) |
| (46 339) |
Zmiana stanu świadczeń pracowniczych długo i krótkoterminowych |
| 2 140 |
| (3 189) |
Zmiana stanu rezerwy z tytułu umorzenia jednostek EUA |
| 1 153 514 |
| 1 256 143 |
Zmiana stanu rezerw i innych pozycji ujmowana w pozostałych całkowitych dochodach |
| - |
| 685 |
Pozostałe zmiany |
| 45 |
| 45 |
|
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych |
| 857 763 |
| 1 207 345 |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Zapasy |
|
|
| - |
Bilansowa zmiana stanu zapasów |
| 106 124 |
| (46 731) |
Pozostałe zmiany |
| (103 210) |
| - |
Zmiana stanu zapasów wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
| 2 914 |
| (46 731) |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Środki pieniężne z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
Środki pieniężne z działalności operacyjnej |
| 154 474 |
| - |
Środki pieniężne z działalności inwestycyjnej |
| (736 345) |
| - |
Środki pieniężne z działalności finansowej |
| 458 755 |
| - |
Zwiększenie/zmniejszenie środków pieniężnych z działalności zaniechanej |
| (123 116) |
| - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Kapitał akcyjny | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
50 823 547 akcji o wartości nominalnej 2 złote każda | 101 647 |
| 101 647 |
28.1.1.Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 2 złote i zostały w pełni opłacone.
28.1.2.Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Argumenol Investment Company Limited |
|
|
|
udział w kapitale | 65,96% |
| 65,96% |
udział w głosach | 65,96% |
| 65,96% |
Nationale - Nederlanden OFE |
|
|
|
udział w kapitale | 8,86% |
| 8,86% |
udział w głosach | 8,86% |
| 8,86% |
OFE PZU Złota Jesień |
|
|
|
udział w kapitale | 9,12% |
| 9,12% |
udział w głosach | 9,12% |
| 9,12% |
PTE Allianz Polska SA |
|
|
|
udział w kapitale | 6,87% |
| 7,32% |
udział w głosach | 6,87% |
| 7,32% |
Pozostali |
|
|
|
udział w kapitale | 9,19% |
| 8,74% |
udział w głosach | 9,19% |
| 8,74% |
| 100,00% |
| 100,00% |
Struktura akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na dzień przekazania niniejszego raportu rocznego za rok 2023 różni się od analogicznego wykazu raportu okresowego za rok 2022. Różnica ta wynika ze zmiany udziału w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów spółki ZE PAK SA na rachunkach Allianz OFE, zarządzanym przez PTE Allianz Polska SA, do której doszło w dniu 12 maja 2023 roku, w wyniku likwidacji Drugiego Allianz Polska Otwartego Funduszu Emerytalnego w drodze przeniesienia jego aktywów do Allianz OFE.
Spółka nie posiada wiedzy o jakichkolwiek umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany
w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku struktura pochodzenia kapitału zapasowego w wysokości 1 135 173 tysięcy złotych przedstawia się następująco:
●ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 380 030;
●utworzony zgodnie ze statutem ponad wymaganą ustawowo (minimalną) wartość 617 397;
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
●inny, w tym: 237 746;
−połączenie z PAK Odsiarczanie sp. z o.o. i PAK Holdco sp. z o.o. 66 126;
−kapitał z aktualizacji wyceny związany z likwidacją i sprzedażą
środków trwałych w latach poprzednich 67 773;
−kapitał z aktualizacji wyceny związany z likwidacją i sprzedażą
środków trwałych w 2022 i 2023 roku 103 847.
29.1.Pozostałe kapitały rezerwowe
Spółka ZE PAK SA powstała w wyniku komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin dokonanej na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 1990 roku o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Widniejący w bilansie Spółki w ramach kapitału rezerwowego – tzw. Fundusz Prywatyzacyjny, został utworzony przez Przedsiębiorstwo Państwowe Zespół Elektrowni PAK na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1989 roku o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
Na wartość kapitału rezerwowego składa się Fundusz Prywatyzacyjny w kwocie 3 472 tysiące złotych, który został utworzony z zysku 1994 roku w oparciu o uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia nowopowstałej Spółki.
Środki zgromadzone na tym funduszu miały zostać przeznaczone na zakup przez pracowników od Skarbu Państwa akcji po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę i jej prywatyzacji (zakup do 10% akcji za połowę ceny). Wprowadzona w 1996 roku ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych przyznała pracownikom prawo do nieodpłatnego nabycia 15% należących do Skarbu Państwa akcji spółki, w związku z czym cele jakim miał służyć fundusz prywatyzacyjny przestały istnieć jednak kapitał w pasywach spółki pozostał.
29.2.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy
Zysk niepodzielony obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi, to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy. Są to:
●Zyski/straty zatrzymane spółek zależnych, przynależne akcjonariuszom jednostki dominującej,
●różnice w wartości zysków zatrzymanych pomiędzy sprawozdaniem statutowym a sprawozdaniem MSSF jednostki dominującej,
●równowartość 8% statutowego odpisu z zysku na kapitał oraz pozostałych odpisów dokonywanych na podstawie obowiązujących zapisów w umowach spółek zależnych.
W Grupie na dzień 31 grudnia 2023 roku pełna kwota niepodzielonego wyniku finansowego (w tym równowartość utworzonych w ramach podziału zysków w latach ubiegłych kapitałów zapasowego i rezerwowego) objęta jest ograniczeniem w wypłacie dywidendy. Podstawą przyjęcia takiego założenia są następujące uwarunkowania:
●Statutowe sprawozdania finansowe wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK SA są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
●Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest zobowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku nie istnieją inne ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy.
|
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Na początku okresu |
| 490 803 |
| (395) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Nabycie spółki - określenie udziałów niekontrolujących na dzień nabycia |
| - |
| - |
Program akcji pracowniczych - korekta pierwotnego rozliczenia |
| - |
| - |
Wynik jednostek zależnych w danym roku - przypisanie do udziałów niekontrolujących |
| (22 451) |
| 12 073 |
Przeniesienie zysków udziałowców niekontrolujących do zysków zatrzymanych |
| (21 640) |
| 395 |
Rozliczenie opcji PUT - ujęcie zobowiązania do wykupu akcji pracowniczych |
| - |
| - |
Sprzedaż udziałów PAK Polska Czysta Energia sp. z o.o. |
| - |
| 478 730 |
Utrata kontroli nad jednostkami zależnymi |
| (446 712) |
| - |
Razem |
| - |
| 490 803 |
Zgodnie z informacją zwartą w nocie 19 Grupa ZE PAK utraciła kontrolę nad Grupą PAK-PCE i od momentu utraty kontroli konsoliduje wyniki Grupy PAK-PCE metodą praw własności.
Alokacja wyniku do udziałów niekontrolujących
Termin Spłaty | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku | |
Kredyt inwestycyjny w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK PCE Biopaliwa i Wodór) | 31.12.2030 | - |
| 115 682 |
Kredyt inwestycyjny terminowy w konsorcjum banków PKO BP, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 138 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 31.12.2035 | - |
| 112 060 |
Kredyt inwestycyjny w Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 165 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi) | 20.12.2038 | - |
| 77 525 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 60 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 52 356 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 15 000 tysięcy EUR lub jej równowartość w PLN, oprocentowana według stopy WIBOR 1Y lub EURIBOR 1Y+ marża (Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o.) | 31.12.2026 | - |
| 30 890 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 69 600 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 10 963 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 34 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 18 785 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 11 500 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 12 393 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 6 750 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 7 231 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 236 400 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 91 405 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 10 300 tysięcy EUR lub jej równowartość w PLN, oprocentowana według stopy EURIBOR 3M + marża lub WIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 8 670 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 160 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 28 427 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 77 900 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | - |
| 53 164 |
Pożyczki z Vortex Energy Polska sp. z o.o. w kwocie 19 tysięcy PLN, oprocentowane według stopy 2,5% w skali roku (Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.) | 22.12.2036 | - |
| - |
Pożyczki z Vortex Energy Polska sp. z o.o. w kwocie 19 tysięcy PLN, oprocentowane według stopy 2,5% w skali roku (Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.) | 22.12.2036 | - |
| - |
RAZEM |
| - |
| 619 551 |
Krótkoterminowe | Termin Spłaty | 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 86 000 tysięcy PLN, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK – Volt SA) | 30.06.2023 | - |
| 63 961 |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 63 200 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 30.06.2023 | - |
| 66 623 |
Kredyt inwestycyjny w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK PCE Biopaliwa i Wodór) | 31.12.2030 | - |
| 29 482 |
Kredyt inwestycyjny terminowy w konsorcjum banków PKO BP, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 138 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 31.12.2035 | - |
| 18 737 |
Kredyt obrotowy VAT w PKO BP i Pekao SA w kwocie 37 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopyWIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 30.06.2022 | - |
| - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA w kwocie 10 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK-Volt SA) | 30.06.2022 | - |
| - |
Kredyt w EFG Bank AG Zurych w kwocie 300 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR + marża banku (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | na żądanie | - |
| 309 311 |
Pożyczka w kwocie 58 tysięcy PLN od Galeon sp. z o.o., oprocentowania według stopy WIBOR 6M (PG Hydrogen sp.z o.o.) | 06.09.2022 | - |
| 62 |
RAZEM |
| - |
| 488 176 |
| Kredyty bankowe |
| Kredyty inwestycyjne |
| Pożyczki |
| Razem | |
Stan na 1 stycznia |
| 309 311 |
| 353 486 |
| 444 930 |
| 1 107 727 |
Zaciągnięcie |
| - |
| - |
| - |
| - |
Spłata w tym: |
| 309 311 |
| 353 486 |
| 444 930 |
| 1 107 727 |
Spłata kapitału |
| 309 311 |
| 353 486 |
| 444 930 |
| 1 107 727 |
Spłata odsetek |
| - |
| - |
| - |
| - |
Zapłacone prowizje |
| - |
| - |
| - |
| - |
Zmiana wyceny |
| - |
| - |
| - |
| - |
Stan na koniec roku |
| - |
| - |
| - |
| - |
Zmiana stanu kredytów i pożyczek rok zakończony 31 grudnia 2022 roku
|
| Kredyty bankowe |
| Kredyty inwestycyjne |
| Pożyczki |
| Razem |
Stan na 1 stycznia |
| 174 332 |
| 259 361 |
| 18 078 |
| 451 771 |
Zaciągnięcie |
| 135 169 |
| 117 172 |
| 693 248 |
| 945 589 |
Spłata w tym: |
| (190) |
| (43 656) |
| (276 424) |
| (320 270) |
Spłata kapitału |
| (190) |
| (23 555) |
| (266 396) |
| (290 141) |
Spłata odsetek |
| - |
| (20 050) |
| (10 028) |
| (30 078) |
Zapłacone prowizje |
| - |
| (51) |
| - |
| (51) |
Zmiana wyceny |
| - |
| 508 |
| - |
| 508 |
Stan na koniec roku |
| 309 311 |
| 353 486 |
| 444 930 |
| 1 107 727 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Rezerwa na premię i urlopy wypoczynkowe |
| 29 206 |
| 22 482 |
Odszkodowania z zakładu ubezpieczeń |
| 891 |
| 886 |
Badanie sprawozdania finansowego |
| 400 |
| 420 |
Inne |
| 78 |
| 1 430 |
Razem |
| 30 575 |
| 25 218 |
Krótkoterminowe |
| 30 575 |
| 25 218 |
Długoterminowe |
| - |
| - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| Rezerwa na umorzenie EUA |
| Rezerwa na zwrot uprawnień do emisji CO2 |
| Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych |
| Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów |
| Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii |
| Rezerwy na rekultywację terenów górniczych |
| Inne |
| Razem |
Stan na 1 stycznia 2023 roku |
| 1 154 221 |
| - |
| 20 875 |
| 72 225 |
| 25 868 |
| 358 691 |
| 30 165 |
| 1 662 045 |
zwiększenia |
| 608 294 |
| - |
| - |
| - |
| 686 |
| 580 654 |
| 16 252 |
| 1 204 886 |
zmniejszenia w tym: |
| (1 154 221) |
| - |
| (20 875) |
| (4 871) |
| (26 354) |
| (317 975) |
| (43 928) |
| (1 552 396) |
Wykorzystanie |
| (1 153 588) |
| - |
| (20 875) |
| (4 871) |
| (26 354) |
| (164 247) |
| (16 079) |
| (1 365 139) |
Rozwiązanie |
| (633) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (153 728) |
| (12 021) |
| (187 257) |
Stan na 31 grudnia 2023 roku |
| 608 294 |
| - |
| - |
| 67 354 |
| 200 |
| 621 370 |
| 18 317 |
| 1 315 535 |
Długoterminowe |
| - |
| - |
| - |
| 67 354 |
| - |
| 421 205 |
| 329 |
| 488 888 |
Krótkoterminowe |
| 608 294 |
| - |
| - |
| - |
| 200 |
| 200 165 |
| 17 988 |
| 826 647 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 roku |
| 1 233 534 |
| 7 097 |
| 20 614 |
| 74 906 |
| 13 053 |
| 362 050 |
| 19 757 |
| 1 731 011 |
zwiększenia |
| 1 154 221 |
| 275 |
| 261 |
| - |
| 29 670 |
| 26 251 |
| 42 541 |
| 1 253 219 |
zmniejszenia w tym: |
| (1 233 534) |
| (7 372) |
| - |
| (2 681) |
| (16 855) |
| (29 610) |
| (32 133) |
| (1 322 185) |
Wykorzystanie |
| (1 233 534) |
| (7 372) |
|
|
| (2 681) |
| (996) |
| (2 305) |
| - |
| (1 246 888) |
Rozwiązanie |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (15 859) |
| (27 305) |
| (32 133) |
| (75 297) |
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
| 1 154 221 |
| - |
| 20 875 |
| 72 225 |
| 25 868 |
| 358 691 |
| 30 165 |
| 1 662 045 |
Długoterminowe |
| - |
| - |
| 20 875 |
| 72 225 |
| - |
| 336 506 |
| 10 750 |
| 440 356 |
Krótkoterminowe |
| 1 154 221 |
| - |
| - |
| - |
| 25 868 |
| 22 185 |
| 19 415 |
| 1 221 689 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Prawa do emisji dwutlenku węgla
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje kolejny okres rozliczeniowy dotyczący uprawnień do emisji, który zakończy się 31 grudnia 2030 roku. Założeniem tego okresu jest nieodpłatne przyznanie uprawnień do emisji (EUA) wynikających z produkcji energii cieplnej jedynie na podstawie art. 10a Dyrektywy 2009/29/WE. W 2022 roku Grupa otrzyma znikomą ilość darmowych uprawnień do emisji CO2, tj. 13 476 EUA, wynikających z przydziału na produkcję ciepła. Dlatego też, praktycznie cała ilość potrzebnych Grupie ZE PAK SA uprawnień do emisji musi zostać zakupiona na rynku wtórnym.
Stan jednostek EUA na 1 stycznia 2023 roku w ZE PAK SA wynosił 141 629 EUA z czego 2 016 EUA w KOBIZE i 139 613 EUA w IRGIT. Jednostki EUA były w posiadaniu IRGIT w KOBIZE jako zabezpieczenie handlu energią elektryczną. W pierwszym kwartale 2023 roku ZE PAK SA dokonał wykupu zawartych kontraktów terminowych na MAR23 w ilości 2 502 000 EUA. Stan jednostek EUA na 31 marca 2023 roku wynosił 2 643 629 EUA z czego 2 504 016 EUA na koncie w KOBIZE i 139 613 na koncie IRGIT. Na konto ZE PAK w KOBIZE wpłynęło 992 000 jednostek EUA tytułem rozliczenia kontraktów terminowych (z czego 162 000 EUA od mBank i 830 000 EUA od AXPO Polska) w kwietniu 2023 roku. W dniu 7 kwietnia br. GK ZE PAK dokonała umorzenia 2 241 205 jednostek EUA za emisję CO2 z 2022 roku natomiast 12 kwietnia na konto BIW wpłynęło 13 476 EUA z tytułu darmowych jednostek EUA na produkcję energii elektrycznej wynikającej z ciepła. W dniu 14 kwietnia 2023 r. ZE PAK otrzymał zwrot 139 613 EUA z konta IRGIT i tym samym ZE PAK nie posiada już żadnych EUA na tym koncie. W IV kwartale 2023 ZE PAK rozwiązał kontrakty terminowe na zakup jednostek EUA w ilości 1 366 000 EUA w tym 100 000 EUA od mBanku i 1 266 000 EUA od AXPO sp. z o.o. Stan jednostek EUA w Grupie ZE PAK na dzień 31.12.2023 wynosi 1 587 517 EUA.
Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
Prawa do emisji dwutlenku węgla w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku
| ZE PAK SA | ||
| Emisja CO2 (w tonach)* | 1 653 112 |
|
|
| ilość( w tonach) | kwota (w tys. złotych) |
| Saldo na początek okresu | 2 016 | - |
| Nabyte | 4 872 177 | 1 698 402 |
EUA | Otrzymane darmowe | 1 299 | - |
| Przekazanie na zabezpieczenie do IRGIT | - | - |
| Zwrot z zabezpieczenia IRGIT | 139 613 | 36 180 |
| Umorzenie za rok 2022 | (3 427 588) | (1 153 514) |
| Saldo na koniec okresu | 1 587 517 | 581 068 |
| Pozostało do nabycia | - |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Prawa do emisji dwutlenku węgla w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku
|
| ZE PAK SA | |
| Emisja CO2 (w tonach)* | 3 427 588 |
|
|
| ilość( w tonach) | kwota (w tys. złotych) |
| Saldo na początek okresu | - | - |
| Nabyte | 4 591 500 | 1 248 195 |
EUA | Otrzymane darmowe | 13 841 | - |
| Przekazanie na zabezpieczenie do IRGIT | (71 500) | (36 180) |
| Zwrot z zabezpieczenia IRGIT | 340 152 | 44 128 |
| Umorzenie za rok 2021 | (4 871 977) | (1 256 143) |
| Saldo na koniec okresu | 2 016 | - |
| Pozostało do nabycia | 3 425 572 | 1 233 534 |
Aktualne pozwolenia środowiskowe (Pozwolenie zintegrowane dla składowisk odpadów, Instrukcja prowadzenia składowiska odpadów zatwierdzone przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego) są wydane dla ZE PAK SA.
ZE PAK SA jest zarządzającym składowiskiem odpadów i jest zobowiązany do prowadzenia monitoringu środowiska wokół składowiska oraz jego rekultywacji. Na składowisku deponowane są zarówno odpady ze spalania węgla brunatnego i biomasy. Ilości odpadów ze spalania węgla są większe niż ze spalania biomasy. ZE PAK SA nie przewiduje na ten moment zmiany zarządzającego składowiskiem. Rozpoczął się natomiast proces zamykania części składowiska odpadów paleniskowych Odkrywka Gosławice (około 100 ha), która stanowi zalądowioną już część tego składowiska. Proces rekultywacji tej części powinien zakończyć się około 2026 roku. Pozostała część tego składowiska nie jest obecnie planowana do rekultywacji. Będą tam składowane odpady ze spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór sp. .z o.o. Odpady. są przekazywane do ZE PAK SA na podstawie umowy.
PAK KWB Konin SA jest zobowiązana na podstawie ustawy prawo górnicze
i geologiczne do dokonania rekultywacji terenów, na których prowadzone były prace wydobywcze. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego w stopniu zaawansowania wydobycia węgla
w poszczególnych odkrywkach na dany dzień bilansowy.
Rezerwa tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji w oparciu o raporty niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie Zarządu. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów rekultywacyjnych aktualizuje się okresowo, z tym że na każdą datę sprawozdawczą weryfikowana jest wielkość rezerwy zgodnie z aktualnymi założeniami w zakresie stopy dyskontowej, inflacji oraz wielkości wydobycia.
PAK KWB Konin SA w ramach prowadzonej działalności zobowiązane są do przywrócenia stanu pierwotnego lub odbudowy zniszczeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego. W związku
z tym Grupa tworzy rezerwę na przewidywane koszty, do których poniesienia jest zobligowana na podstawie zawartych porozumień. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów związanych z ruchem zakładu górniczego aktualizowane są na każdą datę sprawozdawczą.
Rezerwa na likwidację obiektów i rekultywację terenów górniczych oraz z tytułu przygotowania terenów eksploatacyjnych w PAK KWB Konin SA wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku wyniosła 621 370 tysięcy złotych i zwiększyła się w porównaniu z rokiem zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku o 262 679 tysięcy złotych. Kalkulując
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 5,22%, wskaźnik inflacji został przyjęty na podstawie „Raportu o inflacji – listopad 2023r.”, zawierający projekcję inflacji opracowaną w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży. Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii.
W związku ze sprzedażą energii elektrycznej do odbiorców finalnych, Grupa ma obowiązek umorzenia określonej liczby certyfikatów pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gazowych i kogeneracji. Na dzień 31 grudnia 2023 roku utworzona rezerwa z tego tytułu wyniosła 200 tysięcy złotych. Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
Głównymi pozycjami pozostałych rezerw na 31 grudnia 2023 roku są w PAK KWB Konin SA: rezerwy na szkody górnicze w kwocie 329 tysięcy złotych, rezerwy na toczące się postępowania sądowe w kwocie 1 523 tysięcy złotych, w PAK KWB Konin SA: rezerwy z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji leśnej gruntów pod końcowy zbiornik po odkrywce Adamów w kwocie 15 828 tysięcy złotych, rezerwy na sprawy sądowe w kwocie 524 tysiące złotych. Rezerwy na szkody górnicze i rezerwa z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji są tworzone w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży, a rezerwy na toczące się postępowania sądowe w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi.
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: |
| 152 469 |
| 222 025 |
Pozostałe zobowiązania: |
|
|
|
|
Zobowiązania inwestycyjne |
| 2 338 |
| 26 511 |
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń |
| 13 988 |
| 16 328 |
Zobowiązania z tytułu kaucji |
| 1 114 |
| 1 849 |
Inne zobowiązania |
| 3 215 |
| 6 723 |
Razem |
| 173 124 |
| 273 436 |
Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań finansowych:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 14 bądź 30-dniowych. Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach miesięcznych bądź kwartalnych w ciągu całego roku obrotowego.
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku VAT |
| 3 944 |
| 34 576 |
Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych |
| 2 539 |
| 6 013 |
Zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego |
| 56 |
| 1 053 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych |
| 18 527 |
| 21 493 |
Podatek dochodowy od osób fizycznych |
| 3 983 |
| 4 507 |
Pozostałe zobowiązania budżetowe |
| 5 562 |
| 2 185 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Zaliczki na dostawy |
| - |
| 25 607 |
Opłata eksploatacyjna |
| 866 |
| 3 079 |
Inne |
| 665 |
| 581 |
Razem |
| 36 142 |
| 99 094 |
Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych dotyczą opłat za zanieczyszczanie powietrza, składowanie odpadów oraz pobór wód i odprowadzanie ścieków. Okresem rozliczeniowym jest rok.
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Instrumenty zabezpieczające stopę procentową (IRS SWAP) (aktywa) |
| - |
| 19 824 |
Instrumenty zabezpieczające kurs walutowy (forward) (pasywa) |
| - |
| - |
Razem |
| - |
| 19 824 |
|
|
|
|
|
krótkoterminowe – aktywa |
| - |
| 19 824 |
krótkoterminowe – pasywa |
| - |
| - |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Różnica wynikająca z zakupu wierzytelności |
| - |
| 24 656 |
Dotacje długoterminowe |
| 178 |
| 224 |
Pozostałe |
| 4 848 |
| 4 046 |
Razem |
| 5 026 |
| 28 926 |
w postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, które byłyby istotne z punktu widzenia wartości przedmiotu sporu lub perspektyw funkcjonowania Grupy Kapitałowej z wyjątkiem opisanych poniżej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej wydanej na rzecz PAK KWB Konin SA dotyczącej złoża węgla brunatnego w Tomisławicach
PAK KWB Konin SA jest stroną postępowań administracyjnych dotyczących decyzji środowiskowej związanej ze złożem węgla brunatnego w Tomisławicach. W dniu 7 sierpnia 2007 roku wójt gminy Wierzbinek wydał decyzję środowiskową dotyczącą odkrywki węgla brunatnego. W dniu 5 grudnia 2008 roku decyzja ta została zaskarżona przez dziewięć osób fizycznych wspieranych przez fundację Greenpeace z powodu rzekomego rażącego naruszenia przepisów prawa. W dniu 25 marca 2009 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło uchylenia decyzji środowiskowej. Powodowie złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W dniu 4 maja 2009 roku, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało swoje wcześniejsze orzeczenie. Powodowie po raz kolejny złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej. W dniu 5 maja 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, iż decyzja środowiskowa, na podstawie, której została udzielona koncesja na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Tomisławice, w rażący sposób narusza przepisy prawa. PAK KWB Konin SA i Samorządowe Kolegium Odwoławcze złożyły odwołanie od tego wyroku. W dniu 21 marca 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W dniu 6 listopada 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ogłosił wyrok uchylający decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 marca 2009 roku odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją przez PAK KWB Konin SA odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. W dniu 7 stycznia 2013 roku PAK KWB Konin SA złożyła skargę kasacyjną od opisywanego wyroku.
Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną PAK KWB Konin SA od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 roku uchylającego decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 25 marca 2009 roku odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacja odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Oddalenie skargi kasacyjnej PAK KWB Konin SA oznacza, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 roku stał się prawomocny, a sprawa dotycząca stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wróciła ponownie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W dniu 18 stycznia 2019 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie wydało decyzję odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
19 czerwca 2020 roku Spółka powzięła informację o wydaniu, na posiedzeniu niejawnym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyroku oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego
w Koninie w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, datowany na 18 czerwca 2020 roku oznacza tym samym, że decyzja środowiskowa wydana w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek, cały czas pozostaje
w obrocie prawnym.
Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2020 roku, Fundacja Greenpeace Polska z siedzibą w Warszawie i Józef Imbiorski złożyli skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 26 października 2020 roku PAK KWB Konin złożyła odpowiedź na skargę kasacyjną, wnosząc o jej oddalenie. W tej sprawie nadal nie wyznaczono terminu rozprawy.
Na dzień podpisania sprawozdania status sprawy nie zmienił się.
Grupa nie tworzy rezerw ponieważ nie oczekuje negatywnego rozstrzygnięcia sprawy.
Postępowania w sprawie decyzji formalnych związanych z realizacją budowy bloku CCGT w Elektrowni Adamów
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
Decyzją z dnia 7 sierpnia 2023 roku Burmistrz Miasta Turek ustalił na wniosek PAK CCGT sp. z o.o. środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia pn. „Budowa Bloku CCGT klasy 600 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Adamów” (DUŚ). Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2023 roku, Burmistrz nadał DUŚ - na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.) - rygor natychmiastowej wykonalności wskazując, iż „Realizacja przedmiotowej inwestycji ma szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, zapobieżenia powstaniu strat dla gospodarki krajowej, które
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
mogłyby powstać w sytuacjach niedoborów mocy, jak również ważnego interesu społecznego jakim jest zapewnienie stabilnych dostaw prądu dla gospodarstw domowych”. W dniu 28 sierpnia 2023 roku Towarzystwo na rzecz Ziemi (TnZ) wniosło zażalenie na postanowienie. W dniu 14 września 2023 roku, TnZ uzupełniło zażalenie poprzez wskazanie argumentów mających w jego ocenie świadczyć o braku podstaw prawnych do wydania postanowienia.
W dniu 4 września 2023 roku TnZ wniosło odwołanie od DUŚ, załączając do niego opracowanie dotyczące oddziaływania planowanego projektu na wody powierzchniowe. W toku dalszego postępowania odwoławczego TnZ wniosło kolejne pisma załączając dodatkowe opracowania.
Pismem z dnia 9 października 2023 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie wezwało PAK CCGT sp. z o.o. do złożenia wyjaśnień poprzez ustosunkowanie się do twierdzeń zażalenia, odwołania TnZ, jak również przedłożonych opracowań.
Pismem z dnia 6 listopada 2023 roku PAK CCGT sp. z o.o. wystąpiła o zmianę terminu na przedstawienie stanowiska w sprawie do dnia 9 lutego 2024 roku wskazując na zlecenie przez spółkę opracowania ekspertyzy odnoszącej się do zarzutów zawartych zarówno w pismach, jak i opracowaniach przedłożonych przez TnZ.
Pismem skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 21 listopada 2023 roku PAK CCGT sp. z o.o. przedstawiła stanowisko w sprawie zażalenia, w szczególności odnosząc się do powołanych przez TnZ zarzutów.
Postanowieniem z dnia 4 grudnia 2023 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie po rozpatrzeniu zażalenia TnZ na postanowienie Burmistrza Miasta Turku z dnia 8 sierpnia 2023 roku nadającemu rygor natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej z dnia 7 sierpnia 2023 roku – postanowiło utrzymać zaskarżone postanowienie organu I instancji w mocy.
Obwieszczeniem z dnia 9 lutego 2024 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie poinformowało, że ze względu na skomplikowany charakter sprawy, jak też konieczność analizy obszernego materiału dowodowego sprawa nie zostanie załatwiona w ustawowym terminie i wyznaczyło nowy termin załatwienia sprawy do dnia 19 kwietnia 2024 roku.
Obwieszczeniem z dnia 21 lutego 2024 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie poinformowało strony postępowania o prawie wypowiedzenia się w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań sprawie.
Pismem z dnia 6 marca 2024 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie zwróciło się z prośbą o potwierdzenie dotychczasowych czynności dokonanych przez Stronę.
Pismem skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 18 marca 2024 roku PAK CCGT sp. z o.o. udzieliła odpowiedzi, w której potwierdziła dotychczasowe czynności dokonane przez Stronę.
Grupa nie tworzy rezerw ponieważ nie oczekuje negatywnego rozstrzygnięcia sprawy.
Pozwolenie na budowę
Decyzją nr 483/23 z dnia 24 października 2023 roku Starosta Turecki zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił PAK CCGT sp. z o.o. pozwolenia na budowę części blokowej w ramach zadania „Budowa Bloku CCGT klasy 600 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Adamów”.
W wyniku rozpatrzenia wniosku PAK CCGT sp. z o.o., postanowieniem z dnia 31 października 2023 roku Starosta Turecki nadał pozwoleniu na budowę rygor natychmiastowej wykonalności.
Pismem z dnia 31 października 2023 roku uprawniona osoba fizyczna wniosła odwołanie od pozwolenia na budowę. Odwołanie wraz z aktami sprawy zostało przekazane przez Starostę Tureckiego do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i zostało zarejestrowane.
Zgodnie z wiedzą uzyskaną przez Spółkę uprawniona osoba fizyczna złożyła oświadczenie do Wojewody Wielkopolskiego o wycofaniu swojego odwołania w dniu 20 listopada 2023 roku.
Decyzja o Pozwoleniu na Budowę nr 483/23 została potwierdzona w dniu 15 grudnia 2023 roku jako ostateczna i obowiązująca z dniem 17 listopada 2023 roku.
Obowiązek przeprowadzenia likwidacji i rekultywacji terenu wynika z pozwoleń zintegrowanych na prowadzenie instalacji spalania paliw w elektrowniach Pątnów i Konin oraz Adamów należących do ZE PAK SA. Na wyżej
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
wymienionych podmiotach w przypadku zakończenia działalności ciąży obowiązek do przeprowadzenia likwidacji wszystkich obiektów i urządzeń instalacji zgodnie z wymaganiami wynikającymi z przepisów prawa budowlanego. Teren instalacji po ich likwidacji winien być zagospodarowany według ustaleń dokonanych z organem samorządowym. W szczególności należy sporządzić projekt likwidacji obiektów i urządzeń uwzględniający wymagania ochrony środowiska, głównie w odniesieniu do gospodarki odpadami.
Elektrownia Adamów zakończyła już swoją działalność i obecnie przeprowadzany jest proces likwidacji zlokalizowanych tam instalacji. Z uwagi na ogłoszone w minionym roku kierunki strategii można również określić termin zakończenia działalności instalacji zlokalizowanych w Pątnowie. Okres zakończenia eksploatacji starszych jednostek w Pątnowie można określić na koniec 2024 roku a nowsza jednostka o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II), przy założeniu obowiązywania efektywnego systemu wsparcia, mogłaby być eksploatowana maksymalnie do 2030 roku. Bazując na doświadczeniach związanych z likwidacją elektrowni Adamów, zainteresowania oraz wartości złożonych ofert należy racjonalnie założyć, że wartość zdemontowanych urządzeń, złomu oraz kruszywa z likwidowanych instalacji jest w stanie pokryć koszty likwidacji i rekultywacji jednostek i nie wystąpią istotne wypływy środków pieniężnych związane z rekultywacją.
W celu zabezpieczenia spłaty zobowiązań Grupa stosuje wiele form zabezpieczeń. Do najpowszechniejszych należą hipoteki oraz zastawy rejestrowe.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała następujące zobowiązania zabezpieczone na jej majątku oraz pozostałe zabezpieczenia spłaty zobowiązań:
Zobowiązania zabezpieczone na majątku
|
| 31 grudnia 2023 | Waluta | 31 grudnia 2022 | Waluta |
Umowa | Rodzaj zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 25 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA
| Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 75 000 | PLN | Do kwoty 75 000 | PLN |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 25 000 | PLN | Do kwoty 50 000 | PLN | |
Umowa o otwarcie linii gwarancji w Pekao SA w kwocie 80 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 120 000 | PLN | Do kwoty 120 000 | PLN |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 80 000 | PLN | Do kwoty 80 000 | PLN | |
Kaucja środków pieniężnych w Banku Pekao SA | Do kwoty 4 000 | PLN | Do kwoty 4 000 | PLN | |
Umowa o limit na gwarancję w Santander Bank Polska SA w kwocie 100 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 120 000 | PLN | Do kwoty 120 000 | PLN |
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 20 000 tysięcy złotych dla PR PAK SERWIS sp. z o.o. | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 20 000 | PLN | Do kwoty 20 000 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 30 000 | PLN | Do kwoty 30 000 | PLN |
Przelew wierzytelności z umów handlowych na minimum 50 % kwoty limitu | Do kwoty 41 137 | PLN | Do kwoty 96 549 | PLN | |
Umowa ramowa w mBank SA w kwocie 3 300 tysięcy złotych dla PR PAK SERWIS sp. z o.o. | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez PR PAK SERWIS sp. z o.o. | Do kwoty 15 000 | PLN | Do kwoty 15 000 | PLN |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez ZE PAK SA | Do kwoty 11 000 | PLN | Do kwoty 11 000 | PLN | |
Umowa o członkostwo w Giełdowej Izbie Rozrachunkowej prowadzonej przez IRGIT SA z 28 maja 2010 roku | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc w formie aktu notarialnego. | Do kwoty 3 000 000 | PLN | Do kwoty 3 000 000 | PLN |
Udzielone gwarancje
| 31 grudnia 2023 roku | Waluta | 31 grudnia 2022 roku | Waluta |
Rodzaj gwarancji | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Gwarancje dobrego wykonania umowy | 3 017 | PLN | 6 120 | PLN |
Gwarancja zapłaty wadium | - | PLN | 480 | PLN |
Gwarancje usunięcia wad i usterek | 4 044 604 | PLN EUR | 4 429 673 | PLN EUR |
Gwarancje płatności/zwrotu zaliczki (w tym gwarancje zabezpieczające transakcje na TGE / IRGIT) |
4 000 -
| PLN EUR |
174 349 161 878
| PLN EUR |
Ponadto Grupa stosuje jako zabezpieczenia spłaty zobowiązań cesje z umów sprzedaży, cesje z polis ubezpieczeniowych.
Poniższa tabela pokazuje sumę udzielonych poręczeń.
| 31 grudnia 2023 roku | Waluta | 31 grudnia 2022 | Waluta |
Poręczenia wewnątrzgrupowe | - | PLN | - | PLN |
Poręczenia udzielone podmiotom spoza Grupy | 542 377 626 534
| PLN EUR | 111 762 4 809 | PLN EUR |
Razem udzielone poręczenia | 542 377 626 534
| PLN EUR | 111 762 4 809 | PLN EUR |
ZE PAK SA udzielił w dniu 22 listopada 2023 roku poręczenia za PAK - CCGT sp. z o.o. wobec konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH&Co. KG; Siemens Energy sp. z o.o.; Mytilineos SA w wysokości 390 699 tysięcy złotych i 622 738 tysięcy euro w związku z zawarciem przez ww. firmy umową nr 1149/2023 z dnia 1 września 2023 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Otrzymane poręczenia
Poniższa tabela pokazuje sumę otrzymanych poręczeń.
| 31 grudnia 2023 roku | Waluta | 31 grudnia 2022 | Waluta |
Poręczenia wewnątrzgrupowe | - | PLN | - | PLN |
Poręczenia otrzymane od podmiotów spoza Grupy | - | PLN | 14 978 | PLN |
Razem otrzymane poręczenia | - | PLN | 14 978 | PLN |
| 31 grudnia 2023 | Waluta | 31 grudnia 2022 | waluta |
Rodzaj gwarancji | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Gwarancje dobrego wykonania umowy | 32 181 46 026 | PLN EUR | 2 355 85 817 | PLN EUR |
Gwarancje usunięcia wad i usterek | 5 631 - | PLN EUR | 8 736 - | PLN EUR |
Gwarancje zwrotu zaliczki | 57 753 92 053 | PLN EUR | - 2 704 | PLN EUR |
Gwarancje płatności | 3 470 57 | PLN EUR | - - | PLN EUR |
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty istotnych transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi (kontrolowanymi przez tego samego większościowego właściciela) za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Pan Zygmunt Solorz pośrednio posiada akcje Spółki reprezentujące łącznie 65,96% kapitału zakładowego Spółki. Za pośrednictwem Pana Zygmunta Solorza Grupa posiada powiązania osobowe z innymi podmiotami.
Elektrim SA jest jednostką dominującą w stosunku do Grupy ZE PAK SA. Pozostałe spółki są spółkami zależnymi lub powiązanymi z Elektrim SA.
Transakcje z Polkomtel sp. z o.o. dotyczą głównie sprzedaży energii elektrycznej.
Poniższa tabela zawiera dane dotyczące transakcji handlowych. Dodatkowo na dzień 31 grudnia 2022 roku wobec Polsatu Cyfrowego SA istnieją zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek w kwocie 444 868 tysięcy złotych. Szczegóły tych zobowiązań są zawarte w nocie 30.
Podmiot powiązany |
| Okres |
| Sprzedaż |
| Zakupy |
| Należności |
| Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
Megadex Development sp. z o.o. |
| 2023 |
| 68 |
| - |
| 6 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Polkomtel sp. z o.o. |
| 2023 |
| 87 907 |
| 1 420 |
| 38 129 |
| 2 690 |
|
| 2022 |
| 192 528 |
| 16 560 |
| 21 698 |
| 914 |
Polkomtel Infrastruktura sp. z o.o. |
| 2023 |
| 220 |
| - |
| 23 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Laris Investments sp. z o.o. |
| 2023 |
| 346 |
| - |
| 108 |
| - |
|
| 2022 |
| 1 003 |
| - |
| 253 |
| - |
Laris Technologies sp. z o.o. |
| 2023 |
| - |
| - |
| - |
| - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| 2022 |
| 5 733 |
| - |
| 1 397 |
| - |
CPE sp. z o.o. |
| 2023 |
| - |
| 4 202 |
| - |
| 195 |
|
| 2022 |
| - |
| 658 |
| - |
| 381 |
Plus Flota sp. z o.o. |
| 2023 |
| 207 |
| 3 607 |
| - |
| 751 |
|
| 2022 |
| - |
| 1 725 |
| - |
| 542 |
Cyfrowy Polsat |
| 2023 |
| 6 243 |
| 6 139 |
| 917 |
| 1 548 |
|
| 2022 |
| 9 180 |
| 1 835 |
| 3 086 |
| 28 |
Esoleo sp. z o.o. |
| 2023 |
| 931 |
| 148 |
| 565 |
| 1 353 |
|
| 2022 |
| 20 |
| 650 |
| - |
| 1 330 |
Netia SA |
| 2023 |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
| 2022 |
| 25 514 |
| 12 |
| 6 759 |
| - |
TK Telekom sp. z o.o. |
| 2023 |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
| 2022 |
| 2 598 |
| - |
| 646 |
| - |
Elektrim SA |
| 2023 |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| 90 |
| - |
| - |
Petrotel sp. z o.o. |
| 2023 |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
| 2022 |
| 309 |
| - |
| 101 |
| - |
PAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. |
| 2023 |
| 104 388 |
| 501 |
| 82 130 |
| 423 |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o. |
| 2023 |
| 1 665 |
| 45 |
| 3 183 |
| 18 |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o. |
| 2023 |
| 2 279 |
| - |
| 2 022 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. |
| 2023 |
| 16 538 |
| - |
| 15 180 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK -Volt SA |
| 2023 |
| 256 |
| 11 |
| 225 |
| 8 |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK – PCE Stacje H2 sp. z o.o. |
| 2023 |
| 493 |
| 3 |
| 345 |
| 3 |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy sp. z o.o. |
| 2023 |
| 464 |
| - |
| 246 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK - Polska Czysta Energia sp. z o.o. |
| 2023 |
| 89 |
| - |
| 81 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK – PCE Wiatr sp. z o.o. |
| 2023 |
| 1 |
| - |
| 1 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK – PCE FW Okonek sp. z o.o. |
| 2023 |
| 1 |
| - |
| 10 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PAK – PCE FW Jastrowie sp. z o.o. |
| 2023 |
| 1 |
|
|
| 9 |
|
|
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. |
| 2023 |
| 83 |
| - |
| 529 |
|
|
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PG Hydrogen sp. z o.o. |
| 2023 |
| 2 |
| - |
| 1 |
|
|
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Gread Wind sp. z o.o. |
| 2023 |
| 87 |
| - |
| 63 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Eviva Lębork sp. z o.o. |
| 2023 |
| 57 |
| - |
| 38 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Eviva Drzeżewo sp. z o.o. |
| 2023 |
| 11 |
| - |
| - |
| - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PCE-OZE 1 sp. z o.o. |
| 2023 |
| 52 |
| - |
| 42 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PCE-OZE 2 sp. z o.o. |
| 2023 |
| 23 |
| - |
| 19 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PCE-OZE 3 sp. z o.o. |
| 2023 |
| 23 |
| - |
| 19 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PCE-OZE 4 sp. z o.o. |
| 2023 |
| 23 |
| - |
| 19 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
PCE-OZE 6 sp. z o.o. |
| 2023 |
| 23 |
| - |
| 19 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Elektrownie Wiatrowe Dobra sp. z o.o |
| 2023 |
| 81 |
| - |
| 57 |
| - |
|
| 2022 |
| - |
| - |
| - |
| - |
Maciej Nietopiel |
| 2023 |
| - |
| 572 |
| - |
| 33 |
|
| 2022 |
| - |
| 180 |
| - |
| 25 |
KD Management Krzysztof Dziaduszyński |
| 2023 |
| - |
| 60 |
| - |
| 8 |
|
| 2022 |
| - |
| 45 |
| - |
| 6 |
Doradztwo Strategiczne Maciej Koński |
| 2023 |
| - |
| 300 |
| - |
| 41 |
|
| 2022 |
| - |
| 225 |
| - |
| 31 |
Paweł Markowski |
| 2023 |
| - |
| 331 |
| - |
| 45 |
|
| 2022 |
| - |
| 248 |
| - |
| 34 |
Impact Paweł Lisowski |
| 2023 |
| - |
| 331 |
| - |
| 45 |
|
| 2022 |
| - |
| 248 |
| - |
| 34 |
Andrzej Janiszowski |
| 2023 |
| - |
| 1 520 |
| - |
| 31 |
|
| 2022 |
| - |
| 225 |
| - |
| 31 |
KP Katarzyna Piec |
| 2023 |
|
|
| 66 |
|
|
| 23 |
|
| 2022 |
|
|
| - |
|
|
| - |
Jakub Kudła Doradztwo i Usługi |
| 2023 |
|
|
| 300 |
|
|
| 31 |
|
| 2022 |
|
|
| - |
|
|
| - |
|
| 2023 |
| 222 562 |
| 19 482 |
| 143 986 |
| 7 212 |
Razem
|
| 2022 |
| 236 885 |
| 23 300 |
| 33 940 |
| 3 725 |
Zarówno w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2023 roku jak i w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku Jednostka dominująca nie udzieliła osobom wchodzącym w skład organów zarządzających i nadzorujących żadnych pożyczek i świadczeń o podobnym charakterze.
36.2.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
36.3.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy
| Rok zakończony |
| Rok zakończony | |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Zarząd jednostki dominującej |
| 5 842 |
| 5 842 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
| 7 254 |
| 3 103 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia |
| - |
| - |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
| - |
| - |
Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych |
| - |
| - |
Rada Nadzorcza jednostki dominującej |
|
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
| 1 271 |
| 1 372 |
Zarządy jednostek zależnych |
|
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
| 3 605 |
| 3 663 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia |
| - |
| 246 |
Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych |
| - |
| - |
Rada Nadzorcza jednostek zależnych |
|
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
| 2 510 |
| 9 |
Razem |
| 14 640 |
| 8 393 |
36.3.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej
|
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
| 9 994 |
| 12 540 |
Nagrody jubileuszowe |
| - |
| - |
Świadczenia po okresie zatrudnienia |
| 36 |
| - |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
| 122 |
| 45 |
Łączna kwota wynagrodzenia wypłaconego głównej kadrze kierowniczej (za wyjątkiem członków Zarządu i Rady Nadzorczej) |
| 10 152 |
| 12 585 |
37.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku, oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku w podziale na rodzaje usług:
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
Potencjalne narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych.
W związku z toczącym się na polskim rynku finansowym procesem wdrażania nowego wskaźnika referencyjnego i docelowo zastąpienia nim stosowanego obecnie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR, Grupa nie identyfikuje ryzyka w tym zakresie. W umowach finansowych Grupy zawarte są zapisy dotyczące stosowania „klauzul fall-back” co oznacza, że umowy zawierają zasady ich kontynuowania w przypadku, gdy wskaźnik referencyjny nie będzie opracowywany. Na podstawie tych postanowień zostanie ustalone nowe oprocentowanie.
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
W analizie wrażliwości na ryzyko stopy procentowej Grupa stosuje równoległe przesunięcie krzywej stóp procentowych o potencjalną możliwą zmianę referencyjnych stóp procentowych w trakcie najbliższego roku. Dla celów analizy wrażliwości na ryzyko zmian stóp procentowych wykorzystano średnie poziomy referencyjnych stóp procentowych w danym roku. Skala potencjalnych zmian stóp procentowych została oszacowana na podstawie zmienności implikowanych ATMF („At-the-Money-Forward” opcja na forwardy do ustalania zmienności instrumentów finansowych) opcji na stopę procentową kwotowanych na rynku międzybankowym dla walut, dla których Grupa posiada ekspozycję na ryzyko stóp procentowych z daty bilansowej. Do obliczeń analizy wrażliwości stopy procentowej przyjęto prognozowany wskaźnik 3 miesięcznej zmiany stopy procentowej z końca 2023 roku (instrument PLN1Y3WATM) przemnożony przez średnią wskaźnika WIBOR 3M z 2023 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Klasy instrumentów finansowych | 31 grudnia 2023 roku (niebadane) | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2023 roku | ||||||||
WIBOR | EURIBOR | |||||||||
WIBOR | WIBOR | EURIBOR | EURIBOR | |||||||
wartość bilansowa | wartość narażona | wynik finansowy | inne | wynik finansowy | inne | wynik finansowy | inne | wynik finansowy | inne | |
Pozostałe aktywa finansowe | 750 554 | 1 224 | 27 | - | (27) | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 563 430 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 534 009 | 534 009 | 11 014 | - | (11 014) | - | 183 | - | (183) | - |
Oprocentowane kredyty | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (173 569) | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | (39 855) | (39 855) | (869) | - | 869 | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Razem | 1 634 569 | 495 379 | 10 173 | - | (10 173) | - | 183 | - | (183) | - |
pb – punkty bazowe
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2022 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2022 roku | ||||||||||||
|
| WIBOR | EURIBOR | |||||||||||
Klasy instrumentów finansowych |
|
| WIBOR + 12 pb | WIBOR - 12 pb |
| EURIBOR + 58,43 pb | EURIBOR - 58,43 pb | |||||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | ||||
Pozostałe aktywa finansowe | 160 445 | 4 648 | 53 | - | (53) | - | - | - | - | - | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 815 406 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | 19 824 | 19 824 | 224 | - | (224) | - | - | - | - | - | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 462 749 | 1 462 749 | 6 069 | - | (6 069) | - | 11 544 | - | (11 544) | - | ||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (1 107 727) | (1 107 727) | (12 517) | - | 12 517 | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (257 915) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | (63 637) | (63 637) | (719) | - | 719 | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Razem | 1 029 145 | 315 857 | (6 891) | - | 6 891 | - | 11 544 | - | (11 544) | - | ||||
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku żadna ze spółek Grupy nie miała aktywnych instrumentów służących ograniczaniu ryzyka wynikającego ze zmian kursów walutowych (np. transakcje forward na walutę EUR/PLN).
Potencjalne możliwe zmiany kursów walutowych zostały obliczone na podstawie rocznych zmienności implikowanych dla opcji walutowych kwotowanych na rynku międzybankowym dla danej pary walut z daty bilansowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa identyfikuje ekspozycję na ryzyko zmian kursów walutowych EUR/PLN. Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalne możliwe do zaistnienia zmiany kursów walutowych, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka dla tych klas instrumentów finansowych, które są narażone na ryzyko zmiany kursów walutowych. Do obliczeń analizy wrażliwości kursu walutowego EUR/PLN przyjęto prognozowany wskaźnik rocznej zmiany kursu walutowego z końca 2023 roku (instrument EURPLN1YO=R) przemnożony przez średnią kursu EUR/PLN z 2023 roku.
Klasy instrumentów finansowych | 31 grudnia 2023 | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2023 roku | ||||
|
| EUR / PLN | ||||
|
|
| Kurs EUR / PLN + 7,2150% | kurs EUR/PLN – 7,2150% | ||
|
|
| 4,6617 | 4,0343 | ||
| Wartość bilansowa | Wartość narażona | Wynik | Inne | Wynik | Inne |
Pozostałe aktywa finansowe | 750 554 | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 563 430 | 130 | 9 | - | (9) | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 534 009 | 28 768 | 2 076 | - | (2 076) | - |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | - | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (173 569) | (201) | (15) | - | 15 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (39 855) | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - |
Razem | 1 634 569 | 28 697 | 2 070 | - | (2 070) | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczą głównie prezentacji zgodnej z MSSF 16 praw wieczystego użytkowania gruntów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2022 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2022 roku | ||||
|
| EUR/PLN | ||||
Klasy instrumentów finansowych |
|
| kurs EUR/PLN + 5,825% | kurs EUR/PLN - 5,825% | ||
|
|
| 4,8673 | 4,3315 | ||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody |
Pozostałe aktywa finansowe | 160 445 | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 815 406 | 23 402 | 1 969 | - | (1 969) | - |
Pochodne instrumenty finansowe | 19 824 | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 462 749 | 925 709 | 77 898 | - | (77 898) | - |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (1 107 727) | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (257 915) | (6 439) | (542) | - | 542 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (63 637) | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - |
Razem | 1 029 145 | 942 672 | 79 325 | - | (79 325) | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa narażona jest na działanie i niekorzystny wpływ czynników ryzyka związanego ze zmiennością przepływów pieniężnych oraz wyniku finansowego z tytułu zmian cen surowców. Ekspozycję na ryzyko cen surowców odzwierciedla wolumen zakupów podstawowych surowców, do których głównie zalicza się węgiel brunatny i biomasę pochodzenia drzewnego i rolnego.
Wolumen oraz koszty zużycia głównych surowców zakupionych od dostawców zewnętrznych przedstawia poniższa tabela:
|
| 2023 |
| 2022 | ||
|
| Wolumen (tony) | Koszt zużycia (w tysiącach złotych) |
| Wolumen (tony) | Koszt zużycia (w tysiącach złotych) |
Paliwo: |
|
|
|
|
|
|
Węgiel brunatny |
| 1 658 945 | 1 068 092 |
| 493 453 | 51 787 |
Biomasa leśna |
| - | - |
| 679 963 | 322 646 |
Biomasa rolna |
| - | - |
| 40 458 | 15 434 |
Olej opałowy |
| 3 161 | 6 886 |
| 5 419 | 30 989 |
Sorbent |
| 38 200 | 8 232 |
| 58 409 | 8 576 |
Znaczącymi czynnikami ryzyka są także koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii elektrycznej.
| 2023 | 2022 | ||
| Emisja CO2 (tony) | Koszty emisji (w tysiącach złotych) | Emisja CO2 (tony) | Koszty emisji (w tysiącach złotych) |
Koszty emisji CO2 | 1 653 112 | 607 662 | 3 427 588 | 1 176 830 |
Ryzyko kredytowe jest potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci następujących czynników: niewypłacalności kontrahenta, częściowej spłaty należności, istotnego opóźnienia w spłacie należności lub innego nieprzewidzianego odstępstwa od warunków kontraktowych.
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Należności powyżej 10% salda należności w Grupie wykazuje dwóch kontrahentów:
1.Kontrahent 1 – kwota wierzytelności 81 159 tysięcy złotych
2.Kontrahent 2 – kwota wierzytelności 16 791 tysięcy złotych
Głównym odbiorcą energii elektrycznej Grupy jest Towarowa Giełda Energii SA. Transakcje dokonywane na giełdzie rozliczane są w trybie dziennym co minimalizuje ryzyko kredytowe. Z tego względu Grupa nie stosuje dodatkowych zabezpieczeń wynikających ze zjawiska koncentracji należności.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
Grupa analizuje i redukuje ryzyko kredytowe w odniesieniu do środków pieniężnych poprzez bieżący monitoring ratingów instytucji finansowych oraz ogranicza ryzyko koncentracji nadwyżek środków pieniężnych w jednej instytucji finansowej, wykorzystując do tego wewnętrzny regulamin zasad zarządzania ryzykiem.
Długoterminowe ratingi przyznane bankom, w których Grupa posiada środki pieniężne:
Nazwa banku | Rating przyznany przez Agencję Ratingową | ||
Fitch | S&P | Moody's | |
PEKAO SA | BBB | BBB+ | A2 |
PKO BP | - | - | A2 |
BGK | A- | - | A2 |
mBank | BBB- | BBB | - |
Bank Millennium | BBB+ | - | Baa3 |
Santander Bank Polska | BBB+ | - | A3 |
Alior Bank | BB | BB+ | - |
BNP Paribas Bank Polska |
| - | A+ |
EFG Bank (Luxembourg) SA | A | - | A1 |
Środki pieniężne GK PAK na dzień 31 grudnia 2023 roku w podziale na poszczególne ratingi kredytowe banków:
Poziom ratingu poszczególnych agencji ratingowych | Kwota środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2023 roku | ||
Moody's | S&P | Fitch | |
Aaa | AAA | AAA | - |
Aa1 | AA+ | AA+ | - |
Aa2 | AA | AA | - |
Aa3 | AA- | AA- | - |
A1 | A+ | A+ | 75 000 |
A2 | A | A | 59 |
A3 | A- | A- | 13 |
Baa1 | BBB+ | BBB+ | 438 214 |
Baa2 | BBB | BBB | 20 544 |
Baa3 | BBB- | BBB- | 170 |
Ba1 | BB+ | BB+ | - |
Ba2 | BB | BB | 9 |
Ba3 | BB- | BB- | - |
B1 | B+ | B+ | - |
B2 | B | B | - |
B3 | B- | B- | - |
Caa1 | CCC+ | CCC | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Caa2 | CCC |
| - |
Caa3 | CCC- | - | |
Ca | CC | - | |
C | - | ||
C | D | DDD | - |
- | DD | - | |
- | D | - | |
Suma | 534 009 | ||
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności / zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie
z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, akcje uprzywilejowane oraz umowy leasingu finansowego.
Ryzyka związane z prowadzoną działalnością, w tym ryzyka płynności i zdolności do generowania odpowiednich przepływów pieniężnych zostały także opisane w nocie 4.1 dotyczącej założenia kontynuacji działalności przez Grupę.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2023 roku |
|
| Poniżej 3 miesięcy |
| Od 3 do 12 miesięcy |
| Od 1 roku do 5 lat |
| Powyżej 5 lat |
| Razem |
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
|
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe |
|
| 127 079 |
| 45 800 |
| 235 |
| 10 |
| 173 124 |
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
| 3 976 |
| 0 |
| 20 139 |
| 13 426 |
| 37 541 |
Pochodne instrumenty finansowe |
|
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
Razem |
|
| 131 055 |
| 45 800 |
| 20 374 |
| 13 436 |
| 210 665 |
31 grudnia 2022 roku |
|
| Poniżej 3 miesięcy |
| Od 3 do 12 miesięcy |
| Od 1 roku do 5 lat |
| Powyżej 5 lat |
| Razem |
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
|
| 6 671 |
| 708 341 |
| 455 130 |
| 108 832 |
| 1 278 974 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe |
|
| 237 666 |
| 35 770 |
| 253 |
| 5 |
| 273 694 |
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
| 5 247 |
| 1 218 |
| 27 992 |
| 29 180 |
| 63 637 |
Pochodne instrumenty finansowe |
|
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
Razem |
|
| 249 584 |
| 745 329 |
| 483 375 |
| 138 017 |
| 1 616 305 |
Wykazane w powyższych tabelach instrumenty pochodne zostały zaprezentowane w wartościach brutto niezdyskontowanych płatności. Jednak, kontrakty te mogą być rozliczone
w wartościach brutto lub w kwotach netto.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Poniższa tabela przedstawia wykaz instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań zgodnie z MSSF 9.
Aktywa finansowe | Kategoria zgodnie z MSSF 9 |
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe | AFwgZK |
| 750 554 |
| 160 445 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | AFwgZK |
| 563 430 |
| 815 406 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe | WwWGpWF |
| - |
| 19 824 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | AFwgZK |
| 534 009 |
| 1 462 749 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: |
|
| - |
| 1 107 727 |
|
|
|
Długoterminowe | PZFwgZK |
| - |
| 619 551 |
|
|
|
Krótkoterminowe | PZFwgZK |
| - |
| 488 176 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | PZFwgZK |
| 173 569 |
| 273 694 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | PZFwgZK |
| 39 855 |
| 63 637 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe | WwWGpWF |
| - |
| - |
|
|
|
Użyte skróty:
WwWGpWF – Aktywa / zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy / kapitały
PZFwgZK – Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku, Grupa posiadała następujące instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej:
|
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| Poziom 1 |
| Poziom 2 |
| Poziom 3 |
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
Instrumenty pochodne zabezpieczające aktywa |
|
| - |
| - |
|
|
| - |
| ||
Instrumenty pochodne zabezpieczające zobowiązania |
|
| - |
| - |
| - |
| - |
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
|
| 31 grudnia 2022 roku |
| Poziom 1 |
| Poziom 2 |
| Poziom 3 |
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
Instrumenty pochodne zabezpieczające aktywa |
|
| - |
| - |
| 19 824 |
| - |
| ||
Instrumenty pochodne zabezpieczające zobowiązania |
|
| - |
| - |
| - |
| - |
| ||
Wartość godziwa instrumentów finansowych innych niż instrumenty pochodne na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 nie odbiegała istotnie od wartości bilansowych, z uwagi głównie na fakt iż dla instrumentów krótkoterminowych efekt zastosowania dyskonta nie jest istotny oraz fakt, iż dotyczące transakcje są zawierane na warunkach rynkowych; z tego powodu wartość godziwa wspomnianych instrumentów została zaprezentowana w wysokości wartości bilansowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
39.2.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2023
| Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem) | Zyski /(straty) z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/(utworzenie) odpisów aktualizujących | Zyski /(straty) z tytułu instrumentów pochodnych | Inne | Razem |
Aktywa finansowe |
| 9 875 | 8 | 17 754 | 22 | 29 607 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 58 586 | 5 376 | - | - | - | 63 962 |
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | - | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | - | - |
Należności inne | 2 010 | - | - | - | - | 2 010 |
Instrumenty pochodne | - | - | - | - | - | - |
Zobowiązania finansowe | (35 110) | (6 118) | (9 785) | (6 995) | (7 066) | (65 074) |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) | (59 769) | (23 827) | - | - | - | (83 596) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (66) | (32 905) | - | - | - | (32 971) |
Inne zobowiązania finansowe (bez instrumentów) | - | - | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne | - | - | - | - | - | - |
Inne zobowiązania | (906) | - | - | - | (4 934) | (5 840) |
Razem | ( 145) | (51 356) | - | - | (4 934) | (56 435) |
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
| 49 327 |
Razem |
|
|
|
|
| (7 108) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2022
| Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem) | Zyski /(straty) z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/(utworzenie) odpisów aktualizujących | Zyski /(straty) z tytułu instrumentów pochodnych | Inne | Razem |
Aktywa finansowe |
| 9 875 | 8 | 17 754 | 22 | 29 607 |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 20 218 | (583) | - | - | - | 19 635 |
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | - | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | 79 | - | - | - | - | 79 |
Należności inne | 4 048 | - | - | - | - | 4 048 |
Instrumenty pochodne | - | - | - | 32 877 | - | 32 877 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe | (35 110) | (6 118) | (9 785) | (6 995) | (7 066) | (65 074) |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) | (59 251) | (5 428) | - | - | - | (64 679) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (49) | (875) | - | - | - | (924) |
Instrumenty pochodne | - | - | - | (6 995) | - | (6 995) |
Inne zobowiązania | (5 611) | - | - | - | (11 640) | (17 251) |
|
|
|
|
|
|
|
Razem | (40 566) | (6 886) | - | 25 882 | (11 640) | (33 210) |
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
| 35 046 |
Razem |
|
|
|
|
| 1 836 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Poniższa tabela prezentuje ekspozycję Grupy na ryzyko stopy procentowej, oraz koncentrację tego ryzyka w podziale na waluty oraz rodzaj oprocentowania.
|
| Wartość bilansowa na dzień | Wartość bilansowa na dzień |
| Rodzaj oprocentowania | 31 grudnia 2023 roku | 31 grudnia 2022 roku |
Aktywa finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej -PLN | Stała | - | - |
| Zmienna | 506 466 | 541 688 |
Aktywa finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej -Inne waluty | Stała | - | - |
| Zmienna | 28 768 | 925 709 |
Zobowiązania finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej- PLN | Stała | - | - |
| Zmienna | - | 1 107 726 |
Zobowiązania finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej- Inne waluty | Stała | - | - |
|
| - |
|
| Zmienna | - | - |
Ekspozycja netto -PLN | Stała |
| - |
| Zmienna | 506 466 | (566 038) |
Ekspozycja netto-Inne waluty | Stała | - | - |
| Zmienna | 28 768 | 925 709 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności / wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku żadna ze spółek Grupy nie miała aktywnych instrumentów służących ograniczaniu ryzyka wynikającego ze zmian kursów walutowych (np.: transakcje forward na walutę EUR/PLN). Transakcje SPOT kupna waluty nie są wyceniane gdyż dotyczą zakupu uprawnień do emisji CO2 na własny użytek podlegających umorzeniu.
Grupa zabezpiecza także ryzyko zmian cen uprawnień do emisji CO2 wykorzystując transakcje terminowe na zakup uprawnień na własne potrzeby. W poniższych tabelach przestawiono podsumowanie aktywnych na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku transakcji terminowych.
31 grudnia 2023
Rodzaj zawartych transakcji | Ilość zakupionych uprawnień | Łączny nominał transakcji w tys. EUR | Waluta transakcji | Termin zapadalności |
Transakcje forward | 2 339 000 | 194 980 | EUR | Do 1 roku |
Transakcje forward | - | - | EUR | Powyżej 1 roku |
31 grudnia 2022
Rodzaj zawartych transakcji | Ilość zakupionych uprawnień | Łączny nominał transakcji w tys. EUR | Waluta transakcji | Termin zapadalności |
Transakcje forward | 5 579 000 | 423 967 | EUR | Do 1 roku |
Transakcje forward | 12 | 932 | EUR | Powyżej 1 roku |
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W okresie zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku oraz dnia 31 grudnia 2022 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Oczekiwana wartość wskaźnika dźwigni dla Grupy powinna wynosić maksymalnie 40%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki | - |
| 1 107 727 |
Pochodne instrumenty finansowe (zobowiązania) | - |
| - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 173 569 |
| 273 694 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 534 009 |
| 1 462 749 |
Zadłużenie netto | (360 440) |
| (81 328) |
Kapitał własny | 1 911 513 |
| 1 214 499 |
Kapitały z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | - |
| - |
Kapitał razem | 1 911 513 |
| 1 214 499 |
|
|
|
|
Kapitał i zadłużenie netto | 1 551 073 |
| 1 133 171 |
Wskaźnik dźwigni | (23,24%) |
| (7,18%) |
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w latach zakończonych dnia 31 grudnia 2023 roku oraz dnia 31 grudnia 2022 roku kształtowało się następująco:
|
| Rok zakończony |
| Rok zakończony |
|
| 31 grudnia 2023 roku |
| 31 grudnia 2022 roku |
Zarząd jednostki dominującej |
| 6 |
| 5 |
Zarządy jednostek z Grupy |
| 20 |
| 9 |
Administracja |
| 83 |
| 106 |
Dział sprzedaży |
| 34 |
| 42 |
Pion produkcji |
| 1 821 |
| 2 715 |
Pozostali |
| 807 |
| 396 |
Razem |
| 2 771 |
| 3 273 |
Zmiany w zarządzie ZE PAK SA
GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych)
Na posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółki, które odbyło się w dniu 23 stycznia 2024 roku, Rada Nadzorcza Spółki powołała Pana Macieja Końskiego w skład Zarządu powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu. Uchwała o powołaniu weszła w życie z chwilą podjęcia.
Ustawa o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego
W wyniku postulatów zgłaszanych przez związki zawodowe GK ZE PAK, które zawiązały 17 maja 2022 r. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych oraz przedsiębiorstwach energetycznych produkujących energię z węgla brunatnego i złożyły go w Sejmie, Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało rządowy projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Projekt ten negocjowany był na forum Zespołów Trójstronnych ds. Branży Węgla Brunatnego i Branży Energetyki prowadzonych w ramach Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Aktywów z reprezentacjami organizacji związkowych i pracodawców. Uzgodnienia zakończone 22 grudnia 2022 r. podpisaniem Umowy Społecznej przez przedstawicieli strony rządowej, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, która objęła pracowników GK ZE PAK SA doprowadziły do wprowadzenia projektu ustawy na ścieżkę legislacyjną. Ustawa została uchwalona przez Sejm dnia 17 sierpnia 2023 r. a następnie podpisana przez Prezydenta RP 21 sierpnia 2023 r. oraz notyfikowana do Komisji Europejskiej 19 września 2023 r. w ramach oceny występowania pomocy publicznej. Komisja Europejska wydała decyzję o niewnoszeniu sprzeciwu 5 lutego 2024 roku, zatwierdzając pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (SA.109407). Decyzja obowiązuje w okresie od 5 lutego.2024 roku do 4 lutego.2034 roku. Gwarantuje ona pracownikom Grupy ZE PAK prawo do wcześniejszej o 4 lata emerytury oraz odprawy w wysokości dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia.
Konin, dnia 29 kwietnia 2024 roku
PODPISY:
Piotr Woźny
Prezes Zarządu
Zygmunt Artwik
Wiceprezes Zarządu
Maciej Koński
Wiceprezes Zarządu
Maciej Nietopiel
Wiceprezes Zarządu
Andrzej Janiszowski
Wiceprezes Zarządu
Katarzyna Sobierajska
Wiceprezes Zarządu
Aneta Desecka
Główny Księgowy