GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK OBROTOWY ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU
27 KWIETNIA 2023
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE12
3.Skład Zarządu jednostki dominującej16
4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego16
5.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach16
6.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego22
6.1.Założenie kontynuacji działalności22
6.2.Oświadczenie o zgodności22
6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych22
7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz zmiany danych porównawczych22
8.Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie23
11.Nowe kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA25
12.Istotne zasady rachunkowości26
12.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej27
12.3.1.Strategiczne części zamienne28
12.3.2.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży28
12.4.Nieruchomości inwestycyjne28
12.5.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze29
12.6.Nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych29
12.9.Wycena do wartości godziwej32
12.10.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych33
12.11.Koszty finansowania zewnętrznego33
12.13.Utrata wartości aktywów finansowych34
12.14.Pozostałe aktywa niefinansowe35
12.15.Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia35
12.15.1.Zabezpieczenie przepływów pieniężnych36
12.17.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności37
12.18.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych38
12.19.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne38
12.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe39
12.21.Pozostałe zobowiązania niefinansowe39
12.22.Fundusze specjalne na cele pracownicze39
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
12.25.Uprawnienia do emisji CO241
12.26.1.Przychody z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych43
12.28.Pozostałe przychody i koszty operacyjne44
12.31.Przychody i koszty finansowe44
12.32.3.Podatek od towarów i usług i akcyza46
12.34.Przejęcia pod wspólną kontrolą46
15.1.Przychody z umów z klientami51
15.2.Pozostałe przychody operacyjne51
15.3.Pozostałe koszty operacyjne52
15.7.Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w zysku lub stracie54
15.8.Umowy o usługę budowlaną54
16.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej56
16.3.Odroczony podatek dochodowy57
17.Majątek socjalny oraz zobowiązania MFŚS59
18.Zysk przypadający na jedną akcję60
19.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty60
20.1.Test na utratę wartości aktywów Grupy Kapitałowej ZE PAK SA63
21.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu65
23.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze67
24.1.Pozostałe aktywa finansowe67
24.2.Pozostałe aktywa niefinansowe68
25.1.Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia69
27.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności71
28.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty72
29.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe74
29.1.1.Wartość nominalna akcji74
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
30.1.Pozostałe kapitały rezerwowe75
30.2.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy75
30.3.Udziały niekontrolujące76
31.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki77
32.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe80
32.1.Rozliczenia międzyokresowe bierne80
32.3.Opis istotnych tytułów rezerw83
32.3.1.Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych (EUA)83
32.3.2.Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów i koszty likwidacji środków trwałych84
32.3.3.Rezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą84
32.3.4.Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii85
33.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe85
33.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe (krótkoterminowe)85
33.2.Pozostałe zobowiązania niefinansowe86
33.3.Pochodne instrumenty finansowe86
33.4.Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów (długoterminowe)86
34.Zobowiązania warunkowe oraz opis istotnych spraw sądowych87
34.2.Zobowiązania warunkowe związane z likwidacją elektrowni88
35.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań88
37.Informacje o podmiotach powiązanych93
37.1.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu95
37.2.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu95
37.3.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy95
37.3.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom
Rady Nadzorczej Grupy95
37.3.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej95
38.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania
sprawozdań finansowych96
39.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym96
39.1.Ryzyko stopy procentowej96
39.5.Ryzyko związane z płynnością103
40.1.Wartość bilansowa poszczególnych klas instrumentów finansowych105
40.2.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale
na kategorie instrumentów finansowych107
40.3.Ryzyko stopy procentowej instrumentów finansowych109
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Działalność kontynuowana | 0 | 0 | ||
Przychody, w tym: | ||||
Przychody z umów z klientami | 15.1 | |||
Inne przychody | 15.1 | |||
Koszt własny sprzedaży, w tym: | 15.6, 15.7 | ( | ( | |
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych i aktywów górniczych | 15.7 | ( | ||
(Strata)/Zysk brutto ze sprzedaży | ( | |||
Pozostałe przychody operacyjne | 15.2 | |||
Koszty sprzedaży | 15.6, 15.7 | ( | ( | |
Koszty ogólnego zarządu | 15.6, 15.7 | ( | ( | |
Pozostałe koszty operacyjne | 15.3 | ( | ( | |
(Strata)/Zysk z działalności operacyjnej | ( | |||
Przychody finansowe | 15.4 | |||
Koszty finansowe | 15.5 | ( | ( | |
(Strata)/Zysk brutto | ( | |||
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 16 | ( | ||
(Strata)/Zysk netto z działalności kontynuowanej | ( | |||
(Strata)/Zysk netto za okres | ( | |||
(Strata)/Zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ( | |||
(Strata)/Zysk przypadający akcjonariuszom niekontrolującym | ( |
Nota | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
(Strata)/Zysk na jedną akcję (w złotych): | 0 | 0 | ||
Podstawowy/rozwodniony za rok obrotowy z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 18 | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
Nota | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
(Strata)/Zysk netto za okres | ( | |||
Inne całkowite dochody | 0 | |||
Pozycje podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych: | 0 | |||
Zabezpieczenia przepływów pieniężnych | ||||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | ( | ( | ||
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 16.1 | |||
Inne całkowite dochody netto podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | ( | ( | ||
Pozycje nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych: | ||||
Zyski/(straty) aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia | ||||
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 16.1 | ( | ( | |
Inne całkowite dochody netto nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | ||||
Inne całkowite dochody netto | ||||
Całkowity dochód za okres | ( | |||
Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ( | |||
Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom niekontrolującym | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Nota | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
AKTYWA | 2 877 304 | 3 118 246 | ||
Aktywa trwałe | 1 852 360 | 2 182 031 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 20 | |||
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 21 | |||
Nieruchomości inwestycyjne | ||||
Aktywa niematerialne | ||||
Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze (długoterminowe) | 23 | |||
Wartość firmy | 24.1 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 24.1 | |||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 24.2 | |||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 16.3 | |||
Razem aktywa trwałe | ||||
Aktywa obrotowe | 1 024 944 | |||
Prawa do emisji | 22 | |||
Zapasy | 26 | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 27 | |||
Należności z tytułu podatku dochodowego | ||||
Pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe (aktywa) | 33.3 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 24.1 | |||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 24.2 | |||
Aktywa z tytułu umów z klientami | 15.8 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 28 | |||
Razem aktywa obrotowe | ||||
SUMA AKTYWÓW |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Nota | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
PASYWA | 2 877 304 | 3 118 246 | ||
Kapitał własny | 965 663 | 1 176 468 | ||
Kapitał podstawowy | 29 | |||
Kapitał zapasowy | 30 | |||
Pozostałe kapitały rezerwowe | 30.1 | |||
Zyski zatrzymane / Niepokryte straty | ( | ( | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | ||||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 30.3 | ( | ||
Kapitał własny ogółem | ||||
Zobowiązania długoterminowe | 861 085 | |||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 31 | |||
Świadczenia pracownicze | 25.1 | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 | |||
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów | 33.4 | |||
Inne rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 32 | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 16.3 | |||
Zobowiązania długoterminowe ogółem | ||||
Zobowiązania krótkoterminowe | 1 050 556 | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 33.1 | |||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 | |||
Bieżąca część oprocentowanych kredytów i pożyczek | 31 | |||
Pochodne instrumenty finansowe (zobowiązania) | 33.3 | |||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 33.2 | |||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | ||||
Świadczenia pracownicze | 25.1 | |||
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów | ||||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 15.8 | |||
Inne rezerwy krótkoterminowe i rozliczenia międzyokresowe | 32 | |||
Zobowiązania krótkoterminowe ogółem | ||||
Zobowiązania razem | ||||
SUMA PASYWÓW |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
Nota | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | 0 | 0 | ||
(Strata)/zysk brutto | ( | |||
Korekty o pozycje: | ||||
Amortyzacja | 28 | |||
Odsetki i udziały w zyskach | ||||
(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych | ||||
(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej | ( | ( | ||
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu należności | 28 | ( | ||
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów | ( | ( | ||
Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 28 | ( | ||
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych | 28 | |||
Podatek dochodowy zapłacony | ( | |||
Wydatki i wpływ związane z uprawnieniami do emisji CO2 | 32.3.1 | ( | ( | |
Odpis aktualizujący wartość rzeczowych aktywów trwałych | ||||
Pozostałe | ( | ( | ||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | ||||
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych | ||||
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( | ||
Wydatki i wpływy związane z pozostałymi aktywami finansowymi | ( | ( | ||
Dywidendy otrzymane | ||||
Pozostałe | ( | |||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | ||||
Wpływy z tytułu sprzedaży kapitałów niekontrolujących | ||||
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | ( | ( | ||
Wpływy z tytułu kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych | ||||
Spłata kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych | ( | ( | ||
Dywidendy wypłacone | ||||
Odsetki zapłacone | ( | ( | ||
Pozostałe | ||||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | ||||
Zwiększenie/(Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | ||||
Środki pieniężne na początek okresu | ||||
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym | 28 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Nota | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Razem | Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitał własny | |
Stan na 1 stycznia 2022 roku | ( | ( | |||||||
Zysk netto za okres | |||||||||
Inne całkowite dochody razem | ( | ||||||||
Całkowity dochód za okres | ( | ||||||||
Nabycie spółek | ( | ( | ( | ||||||
Przeniesienie zysków udziałowców niekontrolujących do zysków zatrzymanych | ( | ( | |||||||
Kapitał z aktualizacji wyceny związany z likwidacją i sprzedażą środków trwałych | ( | ||||||||
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych | |||||||||
Pozostałe zmiany | ( | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2022 roku | ( |
Kwota 478 730 dotyczy sprzedaży mniejszościowych udziałów w spółkach. Opis transakcji znajduje się w nocie 2.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Nota | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Razem | Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitał własny | |
Stan na 1 stycznia 2021 roku | ( | ( | |||||||
Zysk netto za okres | ( | ( | ( | ( | |||||
Inne całkowite dochody razem | ( | ||||||||
Całkowity dochód za okres | ( | ( | ( | ( | ( | ||||
Nabycie spółek | ( | ( | ( | ||||||
Przeniesienie zysków udziałowców niekontrolujących do zysków zatrzymanych | ( | ( | |||||||
Likwidacja środków trwałych | ( | ||||||||
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych | ( | ( | ( | ||||||
Pozostałe zmiany | ( | ( | ( | ||||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa Kapitałowa ZE PAK SA („Grupa”, Grupa Kapitałowa”, „Grupa ZE PAK SA”) składa się z ZE PAK SA („jednostka dominująca”, „Spółka”, „
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.
Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000021374.
Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 310186795.
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Podstawowym przedmiotem działania Grupy jest:
Pan Zygmunt Solorz pośrednio posiada akcje Spółki reprezentujące łącznie 65,96% kapitału zakładowego Spółki.
Za pośrednictwem Pana Zygmunta Solorza Spółka posiada powiązania osobowe z innymi podmiotami.
Jednostką bezpośrednio nadrzędną jest
Sprawozdanie skonsolidowane za 2022 rok Grupy Kapitałowej
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
W skład Grupy wchodzi ZE PAK SA oraz następujące spółki zależne:
Siedziba | Zakres działalności | Procentowy udział Grupy | ||
Na dzień | Na dzień | |||
„PAK–Polska Czysta Energia” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Działalność firm centralnych, z wyłączeniem holdingów finansowych | 59,59% | 100,00% |
„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin” SA | 62-540 Kleczew | Wydobycie węgla brunatnego | 100,00% | 100,00% |
„PAK Górnictwo” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Naprawa i konserwacja maszyn | 100,00% | 100,00% |
Przedsiębiorstwo Remontowe „PAK SERWIS” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Usługi remontowo-budowlane | 59,59%* | 100,00%* |
„PAK–Volt” SA | 04-028 Warszawa | Sprzedaż energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00% |
„PAK–PCE Polski Autobus Wodorowy” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Produkcja autobusów | 59,59%* | 100,00%* |
„PAK–PCE Fotowoltaika” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00% |
„PAK–PCE Stacje H2” sp. z o.o. (wcześniej„PAK–PCE Biogaz” sp. z o.o.) | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PAK–PCE Biopaliwa i Wodór” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PAK–PCE Wiatr” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PG Hydrogen” sp. z o.o. | 02-673 Warszawa ul. Konstruktorska 4 | Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych | 52,00%* | 52,00%* |
„Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery” sp. z o.o. | 80-701 Gdańsk ul. Ku Ujściu 19 | Projektowanie i produkcja elektrolizerów | 47,67%* | 80,00% |
„Exion Hydrogen Belgium” BV | Slachthuisstraat 120 Bus 12 2300 Turnhout | Projektowanie i produkcja elektrolizerów | 47,67%* | 80,00%* |
„Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Projektowanie i budowa farm wiatrowych | 59,59%* | 100,00%* |
„PCE–OZE 1” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PCE–OZE 2” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PCE–OZE 3” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PCE–OZE 4” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PCE–OZE 5” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PCE–OZE 6” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 59,59%* | 100,00%* |
„PAK CCGT” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | 100,00% |
„MESE” sp. z o.o. | 04-028 Warszawa Al. Stanów Zjednoczonych 61A | Wytwarzanie energii elektrycznej | 53,63%* | 90,00%* |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
„Park Wiatrowy Pałczyn 1” sp. z o.o. | 70-479 Szczecin Al. Wojska Polskiego 68 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | 100,00%* |
„Park Wiatrowy Pałczyn 2” sp. z o.o.** | 70-479 Szczecin Al. Wojska Polskiego 68 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | - | 100,00%*** |
„PAK Pątnów” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - |
„Ørsted Polska OF SPV 1” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 60,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 6” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 60,00%** | - |
„PAK ATOM” SA | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - |
„PAK–PCE FW Okonek” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | - |
„PAK–PCE FW Jastrowie” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | - |
„Farma Wiatrowa Przyrów” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | - |
„Great Wind” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | - |
„Eviva Lębork” sp. z o.o. | 62-510 Konin ul. Kazimierska 45 | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | - |
„Elektrownie Wiatrowe Dobra” | 91-862 Łódź ul. Warszawska 70A | Wytwarzanie energii elektrycznej – energetyka wiatrowa | 59,59%* | - |
„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów” | 62-700 Turek | Wydobycie węgla brunatnego | 100,00% | 100,00% |
„Aquakon” sp. z o.o. w likwidacji | 62-610 Sompolno Police | Spółka w likwidacji | 99,08%* | 99,08%* |
* Podmioty, w których ZE PAK SA posiada pośredni udział w kapitale.
** Spółki nie są istotne z punktu widzenia Grupy ZE PAK SA i nie są objęte konsolidacją.
***W dniu 28 listopada 2022 roku nastąpiło połączenie spółek „Park Wiatrowy Pałczyn 1” sp. z o.o. (spółka przejmująca) i „Park Wiatrowy Pałczyn 2” sp. z o.o. (spółka przejmowana).
Spółki współkontrolowane | ||||
„Ørsted Polska OF SPV 2” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 1,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 3” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 1,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 4” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 1,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 5” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 1,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 7” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 1,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 8” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 50,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 9” sp. z o.o. (wcześniej „Mawzorino Investments” sp. z o.o.) | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 50,00%** | - |
„Ørsted Polska OF SPV 10” sp. z o.o. | 00-801 Warszawa ul. Chmielna 73 | Wytwarzanie energii elektrycznej - morska energetyka wiatrowa | 50,00%** | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
28 lutego 2022 roku - Spółka nabyła 100% udziałów PAK Pątnów sp. z o.o., PAK – PCE sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółkach: Farma Wiatrowa Okonek sp. z o.o. oraz Farma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o., udziały ZE PAK SA w spółkach PAK-Volt SA, PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o. oraz Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o. zostały wniesione aportem do PAK – PCE sp. z o.o.;
3 marca 2022 roku PAK – PCE sp. z o.o. nabyła 100 % udziałów w spółce Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o.;
8 marca 2022 roku Spółka nabyła udziały w 5 spółkach - po 50% udziałów w każdej z nich (są to spółki o nazwach Ørsted Polska OF SPV 1 sp. z o.o., Ørsted Polska OF SPV 2 sp. z o.o., Ørsted Polska OF SPV 3 sp. z o.o., Ørsted Polska OF SPV 4 sp. z o.o. oraz Ørsted Polska OF SPV 5 sp. z o.o.);
13 kwietnia 2022 roku Spółka zawarła z Ørsted Wind Power A/S (ORS) dodatkową umowę sprzedaży dotyczącą udziałów w kolejnych 5 spółkach projektowych, w wyniku której Spółka nabędzie od ORS 50% udziałów w kapitale zakładowym spółek: Ørsted Polska OF SPV 6 sp. z o.o., Ørsted Polska OF SPV 7 sp. z o.o., Ørsted Polska OF SPV 8 sp. z o.o., Mawzorino Investments sp. z o.o. (24 maja 2022 roku zarejestrowano zmianę nazwy spółki na Ørsted Polska OF SPV 9 sp. z o.o.) oraz Ørsted Polska OF SPV 10 sp. z o.o.;
10 czerwca 2022 roku PAK – PCE sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółce Great Wind sp. z o.o.
27 lipca 2022 roku zarejestrowano wniesienie wszystkich posiadanych przez Spółkę i Cyfrowy Polsat SA udziałów w kapitale zakładowym PP BiW jako wkładu na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego PAK – PCE sp. z o.o. Obecnie Spółka posiada 59,59% udziałów w PAK – PCE sp. z o.o. a Cyfrowy Polsat SA posiada pozostałe 40,4% udziałów w PAK – PCE sp. z o.o.,
5 sierpnia 2022 roku, w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana spółka pod nazwą PAK – ATOM SA, która w 100% jest spółką zależną od ZE PAK SA.
29 sierpnia 2022 roku PAK – PCE sp. z o.o. przeniosła wszystkie udziały spółki Park Wiatrowy Pałczyn 2 sp. z o.o. na rzecz spółki Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o. - zmiana ta została zarejestrowana w KRS w dniu 7 września 2022 roku. 28 listopada 2022 roku nastąpiło połączenie spółek „Park Wiatrowy Pałczyn 1” sp. z o.o. (spółka przejmująca) i „Park Wiatrowy Pałczyn 2” sp. z o.o. (spółka przejmowana).
29 sierpnia 2022 roku, PAK – PCE sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółce wiatrowej Eviva Lębork sp. z o.o. – zmiana ta została zarejestrowana w KRS w dniu 18 października 2022 roku.
19 października 2022 roku został ogłoszony plan połączenia spółek z Grupy – PAK KWB Konin SA (spółka przejmująca) oraz PAK KWB Adamów SA (spółka przejmowana). Połączenie nastąpiło w dniu 28 lutego 2023 roku, czyli z dniem wpisania połączenia do Rejestru Przedsiębiorców, właściwego według siedziby spółki przejmującej.
2 grudnia 2022 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółce Elektrownie Wiatrowe Dobra sp. z o.o.
W dniu 20 grudnia 2021 roku Spółka zawarła z Cyfrowy Polsat SA przedwstępną umowę sprzedaży 67% udziałów
w PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o. Dnia 30 marca 2022 roku podpisany został aneks 1 do ww. umowy - zmianie uległa data końcowa (tzw. long stop date), do której strony zakładały spełnienie się wszystkich warunków zawieszających umowy.
W okresie od kwietnia do maja 2022 roku miał miejsce szereg czynności prawnych, w wyniku których Cyfrowy Polsat SA stał się właścicielem 49% udziałów w kapitale zakładowym PAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. („PP BiW”), a Spółka stała się właścicielem 51% udziałów w kapitale zakładowym PP BiW. Zmianie struktury własnościowej PP BiW towarzyszyło podniesienie kapitału tej spółki. Środki z podniesienia kapitału były przeznaczone na nabycie od Spółki
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
całokształtu działalności energetycznej realizowanej w Elektrowni Konin, polegającej w szczególności na wytwarzaniu energii elektrycznej z biomasy, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa („ZCP Elektrownia Konin”).
W dniu 16 maja 2022 roku zawarta została umowa pomiędzy Spółką a PP BiW, na mocy której własność ZCP Elektrownia Konin została przeniesiona na PP BiW. Wartość ZCP Elektrowni Konin została określona w oparciu o sumę wyceny przygotowanej przez Deloitte Advisory sp. z o.o. i kapitału obrotowego, czyli na warunkach i poziomie dokładnie takim samym jaki przewidywano w umowie z 20 grudnia 2021 roku.
W dniu 29 czerwca 2022 roku Spółka i Cyfrowy Polsat SA zawarły kolejny aneks („Aneks 2”) przesuwający datę końcową oraz finalizację jednego z istotnych etapów przedmiotowej umowy, czyli przeniesienia ZCP Elektrownia Konin. Aneks 2 został zawarty także w związku z niespełnieniem się jednego z warunków zawieszających umowy, związanym z wniesieniem do PAK – PCE sp. z o.o. wierzytelności spółek zależnych PAK – PCE sp. z o.o. tj. spółek PCE-OZE 1-6, oraz zmianą sposobu i kolejności czynności prawnych dokonywanych na podstawie umowy.
Przeniesienie własności ZCP Elektrownia Konin na PP BiW nastąpiło w dniu 1 lipca 2022 roku.
27 lipca 2022 roku zarejestrowano wniesienie wszystkich posiadanych przez Spółkę i Cyfrowy Polsat SA udziałów
w kapitale zakładowym PP BiW jako wkładu na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego PAK – PCE sp. z o.o.
W dniu 26 września 2022 roku Spółka i Cyfrowy Polsat SA podpisały kolejny aneks („Aneks 3”), zmieniający datę końcową, do której miało nastąpić uzyskanie zakładanej struktury udziałów w PAK – PCE sp. z o.o. Zawarty Aneks 3 oznaczał, że finalny cel zaplanowany przez Spółkę i Cyfrowy Polsat SA w umowie z 20 grudnia 2021 roku, dotyczący nabycia przez Cyfrowy Polsat SA 67% udziałów w PAK – PCE sp. z o.o. pozostaje bez zmian i miał zostać osiągnięty do 5 stycznia 2023 roku. Obecnie Cyfrowy Polsat SA posiada 40,4% udziałów w PAK – PCE sp. z o.o., a Spółka posiada pozostałe 59,6% udziałów w PAK – PCE sp. z o.o.
19 grudnia 2022 roku zawarty został przez strony aneks, którego przedmiotem jest zmiana daty końcowej (tzw. long stop date), do której powinny zostać spełnione wszystkie warunki zawieszające Umowy, która została przesunięta z dnia
5 stycznia 2023 roku na dzień 3 lipca 2023 roku.
Łączne wpływy Grupy Kapitałowej ZE PAK w związku ze zbyciem 67% kapitału zakładowego PAK – PCE sp. z o.o. oraz przeniesieniem własności ZCP Elektrownia Konin do grupy kapitałowej PAK – PCE sp. z o.o. (w przypadku braku niedozwolonych wypływów) wyniosą 807.624.246,00 złotych, uwzględniając korektę wynikającą z wysokości kapitału obrotowego ZCP Elektrownia Konin.
3.Skład Zarządu jednostki dominującej
W skład Zarządu ZE PAK SA na dzień podpisania sprawozdania wchodzą:
Piotr Woźny – Prezes Zarządu,
Zygmunt Artwik – Wiceprezes Zarządu,
Maciej Nietopiel – Wiceprezes Zarządu,
Andrzej Janiszowski – Wiceprezes Zarządu,
Katarzyna Sobierajska – Wiceprezes Zarządu.
W roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku nie było zmian w składzie Zarządu.
4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu
27 kwietnia 2023 roku.
5.1.Wojna na Ukrainie
24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy i tym samym doszło do konfliktu zbrojnego między tymi krajami. Konflikt zbrojny w bezpośrednim sąsiedztwie granic Polski miał w minionym roku bardzo duży wpływ na sytuację społeczną, ekonomiczną i polityczną zarówno w Polsce, jak i całym regionie. Wpływ tego konfliktu jest również istotny z punktu widzenia geopolitycznego układu sił na świecie.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Pomimo, że Spółka koncentruje swoją działalność na rynku krajowym i nie występują bezpośrednie powiązania z Rosją i Ukrainą to wpływ konfliktu zbrojnego na działalność Spółki jest odczuwalny poprzez kanały pośrednie. Z uwagi na fakt, że oba kraje odgrywają istotną rolę jako producenci i eksporterzy szeregu towarów, jednym z pierwszych następstw konfliktu była znacząco podwyższona zmienność na rynkach towarowych i finansowych. Dotyczyło to zwłaszcza sektora surowców energetycznych oraz sektora rolnego. Niemożliwość przewidzenia wszystkich następstw konfliktu zbrojnego na wschodzie Europy powodował również u inwestorów mniejszą chęć podejmowania ryzyka.
Duża zmienność na rynkach towarowych (zwłaszcza na rynku energii i rynku uprawnień do emisji CO2 oznacza dla Spółki ryzyko konieczności uzupełniania depozytów zabezpieczających otwarte pozycje na rynku terminowym.
W skrajnych sytuacjach duża zmienność na rynku terminowym i związana z nią konieczność uzupełniania depozytów może prowadzić do problemów z zapewnieniem odpowiedniej płynności. Z kolei mniejsza skłonność do ryzyka na rynkach finansowych może prowadzić do gorszej wyceny aktywów i walut na rynkach takich krajów jak Polska, będących w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, na których toczy się wojna, co może oznaczać gorszą wycenę aktywów Spółki i podwyższone koszty działalności operacyjnej.
Istotny z punktu widzenia działalności Spółki jest również zakres sankcji nakładanych na kraje takie jak Rosja czy Białoruś z uwagi na wpływ tych sankcji na wymianę handlową w odniesieniu do określonych towarów, zwłaszcza surowców energetycznych. Rosja jest jednym z największych dostawców gazu i ropy naftowej do Europy. Zmniejszenie podaży tych surowców przekłada się w istotny sposób na poziom cen energii elektrycznej w Europie a także w Polsce, głównie z uwagi na wymianę transgraniczną energii elektrycznej. Z kolei Białoruś jest istotnym dostawcą biomasy dla sektora energetycznego w Polsce i pomimo, że Spółka nigdy nie sprowadzała biomasy z Białorusi do swoich instalacji to brak importu z tego kierunku wpływa na zwyżkę cen biomasy na rynku krajowym co wpływa też na ceny biomasy w dostawach do instalacji biomasowych Grupy.
Po upływie ponad roku od momentu wybuchu konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jego wpływ na sytuację gospodarczą oraz ceny surowców energetycznych wydaje się znacząco mniejszy niż w początkowej fazie. Wydaje się, że poziom niepewności co do jego eskalacji się zmniejsza. Szoki podażowe związane z dostawami surowców ze wschodniego kierunku zostały rozładowane poprzez dostawy z innych kierunków, natomiast podmioty gospodarcze wykorzystały czas, który upłynął na dostosowanie swoich modeli funkcjonowania do nowej sytuacji. Zmienność towarzysząca cenom poszczególnych towarów, walut i aktywów również znacząco spadła. Wydaje się, że obecna faza konfliktu zbrojnego, jak również zaangażowanie społeczności międzynarodowej oraz zewnętrznych stron w postaci głównych mocarstw, krajów decydujących o kształcie globalnej sytuacji geopolitycznej, zwiększają szansę na zmniejszenie intensywności działań zbrojnych lub wypracowanie jakiegoś porozumienia w dalszej przyszłości.
Jednak w obecnej sytuacji nie da się precyzyjnie przewidzieć skali przyszłej intensywności toczącego się konfliktu zbrojnego ani okresu jego trwania, nie da się również przewidzieć wszystkich następstw tego konfliktu mogących w sposób bezpośredni lub pośredni wpływać na działalność Spółki. Rozwój sytuacji jest przez Spółkę na bieżąco obserwowany, podjęte zostały również działania mitygujące niekorzystne następstwa niestabilnej sytuacji. Spółka zwiększyła m.in. dostępność różnych form zabezpieczania swoich pozycji na terminowym rynku energii i uprawnień do emisji CO2, ustabilizowano również sytuację związaną z dostawami biomasy. W obecnej sytuacji Spółka ocenia stopień wpływu następstw konfliktu zbrojnego na swoją działalność jako niewielki. Natomiast wraz ze spadkiem intensywności konfliktu oraz możliwością wzajemnego otwierania się gospodarki Ukrainy i gospodarek państw UE Spółka dostrzega możliwości nawiązania współpracy w segmencie szeroko rozumianej energetyki. W niniejszym sprawozdaniu nie ujawniono dodatkowych korekt i rezerw z tytułu sytuacji w Ukrainie.
5.2.Profesjonalny osąd
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa, zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.
Grupa zawiera umowy dotyczące korzystania z takich bazowych składników aktywów jak: grunty, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntów, maszyny i samochody.
Stosowanie MSSF 16 wymaga od Grupy dokonywania różnego rodzaju osądów, obejmujących m.in. określenie które umowy wpisują się w definicję leasingu, jakie parametry (m.in. wysokość opłat, długość okresu leasingu, czy stopa
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
procentowa) powinny zostać zastosowane do wyceny zobowiązania leasingowego oraz czy istnieją przesłanki świadczące o konieczności ponownej oceny okresu leasingu, stopy dyskontowej lub zmiennych opłat leasingowych.
Definicja leasingu
W sytuacjach, gdy ocena czy umowa zawiera leasing nie jest jednoznaczna, Grupa dokonuje profesjonalnego osądu w zakresie czy definicja leasingu zgodnie z MSSF 16 jest spełniona. W szczególności dotyczy to przypadków, w których należy określić czy występuje zidentyfikowany składnik aktywów, prawo do zamiany po stronie leasingodawcy, bądź czy leasingobiorca ma prawo do kierowania użytkowaniem.
Z zakresu MSSF 16 wyłączone są leasingi dotyczące poszukiwania lub wykorzystywania minerałów, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz podobnych nieodnawialnych zasobów (MSSF 16.3.a). Grupa przeanalizowała możliwość skorzystania z powyższego wyłączenia z zakresu MSSF 16 w odniesieniu do umów leasingu gruntów wykorzystywanych w celu wydobycia węgla brunatnego lub rekultywacji terenu po zakończeniu eksploatacji węgla brunatnego, w tym praw wieczystego użytkowania gruntów. Grupa oceniła, że wskazane powyżej wyłączenie dotyczy jedynie koncesji na wydobycie nieodnawialnych zasobów naturalnych, a nie wykorzystywanych w tym celu gruntów. W konsekwencji Grupa ujęła składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w odniesieniu do wszystkich umów leasingu gruntów, niezależnie od celu i sposobu ich użytkowania.
Komponenty nieleasingowe
Przedmiotem osądu jest określenie czy dana umowa zawiera komponenty nieleasingowe, które, zgodnie z polityką rachunkowości wybraną przez Grupę w odniesieniu do danej klasy aktywów, należy wyodrębnić lub traktować łącznie z komponentem leasingowym jako jeden komponent leasingowy na potrzeby ujęcia umowy zgodnie z MSSF 16.
Okres trwania umów leasingu
Grupa ustala okres leasingu, uwzględniając nieodwoływalny okres, przez który Grupa ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów, wraz z:
okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tego prawa; oraz
okresami, w których można odstąpić od leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tego prawa.
Przy ocenie długości nieodwoływalnego okresu leasingu i ustalaniu okresu leasingu Grupa bierze pod uwagę zapisy umowy oraz przeszłe praktyki w zakresie najmu określonego typu aktywów. W szczególności, Grupa przyjmuje poniższe założenia przy ustalaniu okresu leasingu:
w przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntów okres leasingu jest ustalany jako pozostały okres obowiązywania decyzji;
w przypadku umów dzierżawy gruntów od Lasów Państwowych i właścicieli prywatnych:
- gdy umowy są zawarte na czas określony, okres leasingu stanowi okres wynikający z umowy;
- gdy umowy są zawarte na czas nieokreślony lub do czasu zaistnienia określonych zdarzeń (np. do momentu nabycia nieruchomości), Grupa dokonuje szacunku okresu dzierżawy, uwzględniając m.in. okres funkcjonowania odkrywki, na potrzeby której Grupa użytkuje dzierżawione grunty;
w przypadku pozostałych umów leasingu (leasing samochodów, pras wulkanizacyjnych) okres leasingu stanowi okres wynikający z umów, z uwzględnieniem indywidualnego rozpatrzenia opcji przedłużenia.
Grupa przeprowadza analizę skorzystania z opcji przedłużenia leasingu dla każdej umowy osobno. Przy ocenie prawdopodobieństwa wykorzystania opcji przedłużenia umowy Grupa rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie zachęt ekonomicznych do skorzystania bądź nie z takiej opcji, w tym np. istotność bazowego składnika z punktu widzenia działalności operacyjnej, czy kosztów zakończenia umowy, w tym również kosztów realokacji i poszukiwania nowego przedmiotu najmu odpowiadającego potrzebom najemcy. Grupa przy ocenie prawdopodobieństwa wykorzystania opcji odstąpienia od leasingu rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie przesłanek do skorzystania z takiej opcji.
Stopa procentowa
Grupa stosuje poniższe założenia w zakresie wyznaczania stopy dyskontowej:
Grupa stosuje stopę procentową leasingu w przypadku umów, dla których można ją łatwo ustalić (leasing samochodów).
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
W przypadku pozostałych umów leasingu Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Obecne źródła finansowania Grupy mają zbyt krótki horyzont czasowy, aby posłużyć się nimi przy szacowaniu krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy. Grupa określa stopę szacując:
- Stopę wolną od ryzyka na podstawie publicznie dostępnych danych,
- Marżę kredytową
Stopy dyskontowe są zróżnicowane w zależności od okresu leasingu.
Grupa posiada jedynie umowy leasingu denominowane w walucie PLN, dlatego nie występuje zróżnicowanie stóp dyskontowych ze względu na walutę umów.
5.3.Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
Do sporządzenia szacunków został przyjęty przewidywany wskaźnik inflacji wynoszący 3,3%. Poniższa tabela przedstawia plan inflacji NBP przyjęty do wyliczenia jej średniego poziomu.
Cel inflacyjny NBP | ||||||||||||||||||
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | 2039 | 2040 | 2041 |
13,1 | 5,9 | 3,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 |
W wyniku przeprowadzonych analiz na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa zidentyfikowała istnienie przesłanek, które mogłyby wskazywać na ewentualną utratę wartości składników aktywów, w postaci wyższej wartości bilansowej aktywów netto Grupy od wartości jej rynkowej kapitalizacji. Grupa nie przeprowadziła testów na utratę wartości składników majątku trwałego. Szczegółowe informacje o przeprowadzonym teście przedstawiono w nocie 20.1.
Źródłami niepewności są zmiany cen energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2, regulacje prawne dotyczące wsparcia dla bloków biomasowych.
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 25.1.
Szacunek został sporządzony w oparciu o następujące główne założenia:
stopa dyskontowa | 6,87% |
przewidywany wskaźnik inflacji inflacji (średnia za lata 2023 – 2041) | 3,3% |
przewidywane stopy wzrostu wynagrodzeń | 4,5% |
Zmiany wskaźników finansowych będących podstawą szacunku spowodowałyby zmianę salda rezerwy o kwoty zaprezentowane w poniższej tabeli (w tysiącach złotych).
(+) wzrost o 1 p.p. | (-) spadek o 1 p.p. | |
stopa dyskontowa | (1 703) | 1 913 |
stopa wzrostu wynagrodzeń | 1 766 | (1 587) |
Źródłem niepewności są wartości stopy dyskonta oraz stopy wzrostu wynagrodzeń.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Szczegóły odnośnie podatku odroczonego zostały opisane w nocie 16.3.
W nocie 34 przedstawiono opis istotnych zobowiązań warunkowych i opis istotnych spraw sądowych, w tym dotyczących rekompensat z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.
Źródłem niepewności w szacunkach rekompensat z tytułu KDT na poszczególne lata są po stronie przychodowej przede wszystkim cena sprzedaży energii elektrycznej natomiast po stronie kosztowej cena zakupu uprawnień do emisji CO2. Są to zmienne poza kontrolą Spółki. Natomiast w ogólnym rozrachunku, tj. w roku 2023 (koniec otrzymywania rekompensat) Spółka i tak otrzyma należną, wynikającą z pozostałego limitu kwotę rekompensat, może się jedynie zmienić ich rozkład w poszczególnych latach.
Długoterminowe umowy o usługi budowlane
Grupa ujmuje przychody z tytułu długoterminowych umów o usługę budowlaną w miarę czasu mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Grupa stosuje metodę opartą na nakładach. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy obmiaru proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Przychód ujmowany jest na podstawie ceny transakcyjnej z wyłączeniem kwot, które Grupa realizując umowy w ramach konsorcjum jako lider pobiera w imieniu konsorcjantów.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje aktualizacji ceny transakcyjnej i stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia tj. realizacji długoterminowej umowy budowlanej. Przewidywana całkowita strata na kontrakcie ujmowana jest jako koszty okresu, w którym została rozpoznana, zgodnie z MSR 37. Dane dotyczące długoterminowych umów o usługi budowlane znajdują się w nocie 15.8. Źródłem niepewności szacunków może być ewentualna zmiana budżetu, jednak na koniec 2022 roku budżety były aktualizowane i wszelkie okoliczności oraz znane Grupie fakty związane z realizacją kontraktów zostały ujęte.
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowane są przez okres ekonomicznej użyteczności bazowego składnika aktywów, o ile umowa leasingu przenosi na Grupę prawo własności do bazowego składnika aktywów na koniec okresu leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że Grupa skorzysta z opcji kupna. W przeciwnym razie Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Źródłem niepewności są przewidywane okresy eksploatacji składników rzeczowego majątku trwałego.
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składników rzeczowego majątku trwałego w przypadku wystąpienia takiego obowiązku lub podjęcia takiego zobowiązania przez kierownictwo Grupy. Rezerwa tworzona jest w wysokości wynikającej z otrzymanych ofert dotyczących likwidacji składników aktywów trwałych. Grupa dokonuje aktualizacji wartości rezerwy na każdy dzień bilansowy. Wartość rezerwy z tytułu likwidacji składników rzeczowego majątku trwałego jest dyskontowana na każdy dzień bilansowy. Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji. Rezerwa opisana w nocie 12.24.
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składowisk popiołów ze względu na wynikający z pozwoleń zintegrowanych obowiązek prawny. Podstawą szacowania rezerwy są opracowania, analizy techniczno – ekonomiczne sporządzone przez Grupę a także otrzymane oferty zewnętrzne dla planowanych kierunków rekultywacji. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji wartości rezerwy. Na dzień bilansowy Zarząd Grupy ZE PAK SA oszacował wartość kosztów rekultywacji do poniesienia w przyszłości na bazie wiedzy o powierzchni użytkowanych
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
składowisk popiołów oraz obecnie ponoszonych kosztów rekultywacji dla podobnych terenów. Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 6,7%, średni poziom inflacji na poziomie 3,3%.Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji.
Rezerwa opisana w nocie 32.3.2.
Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego. Rezerwa tworzona jest w oparciu o aktualne szacunki przyszłych kosztów rekultywacji jak również zakładane terminy rozpoczęcia i zakończenia rekultywacji, w oparciu o raporty niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie Zarządu, jak i wewnętrzne szacunki Grupy i dyskontowana na każdy dzień sprawozdawczy. Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 6,7%, średni poziom inflacji na poziomie 3,3%. Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji.
Rezerwy opisane są w nocie 32.3.3.
Grupa rozpoznaje rezerwę na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje kolejny okres rozliczeniowy dotyczący uprawnień do emisji, który zakończy się 31 grudnia 2021 roku. Założeniem tego okresu jest nieodpłatne przyznanie uprawnień do emisji (EUA) wynikających z produkcji energii cieplnej jedynie na podstawie art. 10c Dyrektywy 2009/29/WE. Źródłem niepewności są znaczące wahania cen uprawnień do emisji CO2 oraz regulacje prawne związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Emisja w Grupie ZE PAK SA w 2022 roku wyniosła 3 427 588 ton CO2.
Emisja w Grupie ZE PAK SA w 2021 roku wyniosła 4 870 451 ton CO2.
W 2023 roku zostanie umorzone 3 427 588 EUA za 2022 rok.
Szczegóły odnośnie rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych zostały zaprezentowane w nocie 32.3.1.
Grupa ZEPAK SA świadoma jest zachodzących zmian klimatycznych, a w konsekwencji zarówno bezpośredniego
i pośredniego ryzyka z tym związanego, tak w jego regulacyjnym, jak i operacyjnym wymiarze, jak również szans biznesowych, jakie przed przedsiębiorstwem otwiera transformacja energetyczna. Dlatego też z wyprzedzeniem planuje działania związane z głębokim przeobrażeniem modelu biznesowego ku gospodarce zrównoważonej, w tym w kierunku działalności zrównoważonych środowiskowo, zgodnych z systematyką UE (tzw. taksonomią) i spełniających je kryteria.
Społeczność międzynarodowa, w tym kraje członkowskie Unii Europejskiej, zobowiązały się ratyfikując Porozumienie Paryskie, podjąć działania mające zahamować globalny wzrost temperatury, wynikający z nadmiernej, antropologicznej emisji gazów cieplarnianych. Przyjęte w 2015 roku, jest pierwszym w historii uniwersalnym, prawnie wiążącym porozumieniem w dziedzinie klimatu. W konsekwencji kraje UE zobowiązały się wspólnie podjąć działania, które sprawią, że do 2050 r. gospodarka UE, jako pierwsza na świecie gospodarka osiągnie neutralność klimatyczną. Zobowiązanie to determinuje politykę gospodarczą w zakresie zrównoważonego rozwoju, a co za tym idzie regulacje unijne. W efekcie przedsiębiorstwa emitujące znaczące ilości gazów cieplarniach, będą znajdowały się pod coraz większą presją - m.in. coraz trudniej będzie im pozyskać finansowanie dla prowadzonej działalności, a koszty emisji, będą rosły.
Tradycyjne, konwencjonalne aktywa wytwórcze Grupy, opierające się o wytwarzanie energii wytwarzanej w procesie spalania węgla brunatnego, należą do wysokoemisyjnych. Dlatego też, stając się coraz mniej opłacalnymi, wymagają zastąpienia źródłami bardziej przyjaznymi środowisku. Jednocześnie też obserwowane już dziś efekty zmian klimatycznych mogą dodatkowo utrudniać funkcjonowanie w tradycyjnym modelu.
W rezultacie Grupa ZE PAK już kilka lat temu zainicjowała pierwsze projekty, które docelowo zostały ujęte w kierunkach strategii rozwoju do 2030 roku.
Kierunki działań, mających uczynić model biznesowy bardziej zrównoważonym, zostały następnie szczegółowo opisane, również przy pomocy mierzalnych wskaźników, w Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy ZE PAK na lata 2023-2027. Transformacja modelu biznesowego wpisuje się w kierunki zarysowane w unijnej systematyce (tzw. taksonomii), zakładając m.in:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
całkowite i szybkie odejście od wydobycia węgla brunatnego i wygaszenie produkcji w oparciu o to paliwo w bazowym scenariuszu do końca 2024 roku,
znaczące inwestycje w aktywa wytwórcze umożliwiające produkcję energii w oparciu o opisane w systematyce źródła nisko- i zeroemisyjne, w tym wiatr, fotowoltaikę, a także wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o biomasę, kopalne paliwa gazowe i paliwo jądrowe, tj. działalności wpisujące się w tzw. unijną systematykę (taksonomię),
rozwój działalności w obszarze produkcji i wykorzystania zielonego paliwa wodorowego.
Zmiany klimatyczne wpływają na zmianę strategii Grupy, co jest opisane w nocie 11. Grupa rozważyła również wpływ czynników klimatycznych na sprawozdanie finansowe i uwzględniła te czynniki między innymi w testach na utratę wartości aktywów niefinansowych oraz wyliczeniach innych rezerw i rozliczeń międzyokresowych.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, za wyjątkiem pochodnych i innych instrumentów finansowych.
Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
6.1.Założenie kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności przez Grupę
w dającej się przewidzieć przyszłości tj. co najmniej w okresie kolejnych 12 miesięcy od daty niniejszego sprawozdania finansowego.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”).
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Spółki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości tekst jednolity 2021 roku poz. 217 („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz zmiany danych
porównawczych
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku z wyjątkiem zastosowania poniżej wymienionych zmian do Standardów i interpretacji:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
oMSSF3Połączeniaprzedsięwzięć–aktualizacjareferencjidoZałożeńKoncepcyjnych,bezznaczącejzmiany w zakresie jego wymagań;
oMSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe – zmiany zabraniają odliczania od kosztów wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych kwot otrzymanych ze sprzedaży pozycji wytworzonych w trakcie przygotowywania składnikaaktywów doużytkowania.Zamiasttegoujmujesięprzychodyzesprzedażyizwiązaneznimikoszty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów;
oMSR37Rezerwy,zobowiązaniawarunkoweiaktywawarunkowe–wprowadzonezmianyokreślają,którekoszty należyuwzględnićprzyocenie,czyumowabędzieprzynosiłastraty-czyumowajestkontraktemrodzącym obciążenia;
oRocznyprogrampoprawek2018-2020–poprawkizawierająwyjaśnieniaorazdoprecyzowująwytyczne standardówwzakresieujmowaniaorazwyceny:MSSF1„ZastosowanieMiędzynarodowychStandardów SprawozdawczościFinansowejporazpierwszy”,MSSF9„Instrumentyfinansowe”,MSR41„Rolnictwo”oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”.
Wyżej wymienione zmiany nie miały wpływu na sprawozdanie finansowe.
8.Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
oMSSF 14 „Regulacyjne pozycje odroczone”
Zasady rachunkowości i ujawnień dla regulacyjnych pozycji odroczonych. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej.
oZmiany do MSSF 10 i MSR 28
Zawiera wytyczne dotyczące sprzedaży lub wniesienia aktywów przez inwestora do spółki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Prace nad zatwierdzeniem zostały odłożone bezterminowo.
o„MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe”
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” został wydany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
18 maja 2017 r., natomiast zmiany do MSSF 17 opublikowano 25 czerwca 2020 r. Nowy zmieniony standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe zastąpi obecnie obowiązujący MSSF 4, który zezwala na różnorodną praktykę w zakresie rozliczania umów ubezpieczeniowych. MSSF 17 zasadniczo zmieni rachunkowość wszystkich podmiotów, które zajmują się umowami ubezpieczeniowymi i umowami inwestycyjnymi.
oZmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Zmiany dotyczą prezentacji sprawozdań finansowych – klasyfikacji zobowiązań jako krótko- i długoterminowe. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
oZmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Zmiany dotyczą prezentacji sprawozdań finansowych – ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowości. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
oZmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Zmiany dotyczą ujawnień na temat stosowanej polityki rachunkowej, w tym zmiany wartości szacunkowych i korygowania błędów Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
oZmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Podatek odroczony związany z aktywami i pasywami wynikającymi z pojedynczej transakcji. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
oZmiany do MSSF 16 „Leasing”
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Zmiany dotyczą sposobu wyceny zobowiązania z tytułu transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2024 r.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia powyższych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym miały miejsce następujące zmiany szacunków, wpływające na wartości wykazane w tym sprawozdaniu finansowym między innymi:
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerw aktuarialnych,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny instrumentów pochodnych,
szacunki w zakresie założeń odnośnie kalkulacji przychodów z tytułu rekompensat KDT,
szacunki w zakresie założeń odnośnie okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych,
szacunki dotyczące realizacji aktywa z tytułu podatku odroczonego,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerwy na rekultywację składowisk popiołów,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerwy na likwidację składników rzeczowego majątku trwałego,
szacunki w zakresie wyceny kontraktów długoterminowych,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerw rekultywacyjnych związanych z działalnością górniczą,
szacunki w zakresie utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych,
szacunki w zakresie cen uprawnień do emisji CO2.
Wpływ zmian szacunków na szacunek wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych został przedstawiony w nocie 20.1.
Wpływ zmian szacunków na wysokość rezerw aktuarialnych został przedstawiony w nocie 5.3.
W przypadku wyceny instrumentów pochodnych (IRS) zmiana szacunków wynika ze zmiany rynkowych czynników ryzyka na rynku międzybankowym tj. kursu walutowego oraz rynkowych stóp procentowych. Opis stosowanych zabezpieczeń ujęto w nocie 40.3.1.
W zakresie kalkulacji przychodów z tytułu rekompensat dotyczących pokrycia kosztów osieroconych zmiana szacunków dotyczy przede wszystkim zmiany cen sprzedaży i zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii oraz rynku bilansującym, wolumenu produkcji energii i zakupu energii w celu realizacji planów sprzedaży jak również oprocentowaniu 5 – letnich obligacji skarbowych oraz stopy depozytowej NBP, mających wpływ na stopę aktualizacji. Wartość korekty rocznej z tytułu rekompensat za rok 2022 wynosi (+) 26,92 mln złotych. Zasady rozpoznawania przychodów z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych opisano w nocie 12.26.1.
Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych jest przedmiotem weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego w oparciu o przewidywany okres funkcjonalności, zweryfikowany o plany Zarządu co do modernizacji, sprzedaży i likwidacji głównych składników majątku. Efekt zmian ujmowany jest w roku, w którym została przeprowadzona weryfikacja. W 2021 roku okresy ekonomicznej użyteczności środków trwałych zostały dostosowane do terminów wynikających z nowych kierunków strategii GK ZE PAK oraz zaktualizowane w 2022 roku co zostało szerzej opisane w nocie 11.
W odniesieniu do aktywa z tytułu podatku odroczonego na każdy dzień bilansowy prowadzona jest analiza i w przypadku konieczności tworzony jest odpis aktualizujący wartość, co opisano szerzej w nocie 16.3.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Opis głównych tytułów rozpoznanych rezerw oraz zmiany pozycji rezerw w bieżącym i poprzednim roku obrotowym opisano w nocie 32.
W nocie 15.8 przedstawiono wartości przychodów z tytułu umów o usługi budowlane, z uwzględnieniem wyceny bilansowej oraz przewidywanych strat z tytułu tych umów.
Popyt na energię elektryczną oraz ciepło, zwłaszcza wśród konsumentów, podlega sezonowym wahaniom. Dotychczas praktyka pokazywała, że zużycie energii elektrycznej zwiększało się zimą (głównie z powodu niskich temperatur
i krótszego dnia) oraz spadało w okresie letnim (w związku z okresem wakacyjnym, wyższymi temperaturami otoczenia i dłuższym dniem). W ostatnich latach systematycznie odnotowuje się wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną latem, spowodowany w głównej mierze rosnącą liczbą wykorzystywanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacji.
Niezależnie od czynników opisanych powyżej coraz istotniejsze dla poziomu produkcji Grupy stają się warunki meteorologiczne. Kiedyś działalność Grupy nie podlegała w znaczącym stopniu sezonowości popytu, ze względu na niskie koszty praca bloków prowadzona była w sposób ciągły (w podstawie) przez niemal cały rok. Obecnie biorąc pod uwagę rosnący udział oze w segmencie wytwórców energii, w tym przede wszystkim źródeł wiatrowych
oraz fotowoltaiki, przy szacowaniu wielkości produkcji Grupy coraz większego znaczenia nabierają warunki pogodowe, ze szczególnym uwzględnieniem warunków wietrznych w okresach I i IV kwartału oraz słonecznych w okresach II i III kwartału. Jednak ryzyko związane z sezonowością i warunkami meteorologicznymi nie jest kluczowe w działalności Grupy.
11.Nowe kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA
Kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA określane są na podstawie systematycznej analizy szerokiego spektrum czynników ekonomicznych i technologicznych, takich jak np.: trendy cenowe paliw konwencjonalnych, ceny uprawnień do emisji CO2, mechanizmy wspierające różne technologie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.
Grupa ZE PAK SA kieruje swoją uwagę na otoczenie regulacyjne oraz postęp technologiczny, dla szeroko rozumianych obszarów związanych z aktywnością Grupy. Celem takiego spojrzenia jest optymalizacja zamierzeń inwestycyjnych, kierunkowa - pod kątem dywersyfikacji bazy paliw i technologii źródeł wytwórczych, jak i szczegółowa – odnosząca się do usprawnień w istniejących jednostkach wytwórczych, oraz dostosowanie harmonogramów pracy urządzeń wytwórczych. Grupa dąży do wypracowania modelu długofalowego funkcjonowania w warunkach uwidaczniających się niekorzystnych tendencji dla energetyki wysokoemisyjnej w przyjmowanych politykach na szczeblu UE, co znajduje również odzwierciedlenie w prognozach zmiany miksu energetycznego Polski.
Szeroko rozumiane ramy legislacyjne wyznaczane przepisami prawa unijnego i polskiego przekładają się bezpośrednio na potencjał wytwórczy Grupy. Wyeksploatowane technicznie urządzenia wytwórcze, dla których analizy nie wykazują celowości modernizacji, zgodnie z podjętymi decyzjami, będą stopniowo wycofywane. Sposób eksploatacji w okresie przejściowym, musi być ściśle dopasowany do ich możliwości, poprzez wybór dedykowanego w prawie środowiskowym odstępstwa. Dodatkowo uwzględniony zostanie optymalny sposób wykorzystania dostępnej bazy paliwowej.
Spółka jest świadoma zmian, przede wszystkim tych z obszaru legislacyjno-prawnego, zachodzących w otoczeniu. Regulacje prawne zmierzające do redukcji emisji CO2, innych gazów (SO2, NOX) i pyłów oraz przepisy dotyczące sektora odnawialnych źródeł energii to istotne wyzwania dla spółek z Grupy. Nowe regulacje środowiskowe wynikające z wprowadzenia konkluzji BAT (Best Available Technology), które weszły w życie w 2021 roku poszerzają katalog ograniczanych zanieczyszczeń. Wartym odnotowania jest fakt, że poprzez działania inwestycyjne oraz właściwą gospodarkę remontową na istniejących jednostkach wytwórczych i przynależnych do nich urządzeniach redukcji zanieczyszczeń sukcesywnie obniżana jest emisyjność produkowanej energii elektrycznej.
Przyjęte przez Grupę kierunki rozwoju powodują, że Grupa z jednej strony stopniowo ogranicza wytwarzanie energii w procesie spalania węgla brunatnego aż do jego definitywnego zakończenia, z drugiej zaś rozwija projekty związane z wytwarzaniem energii ze źródeł niskoemisyjnych i neutralnych emisyjnie oraz intensyfikuje działania zmierzające do wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru. Kierunki działań, mających uczynić model biznesowy bardziej zrównoważonym, zostały następnie szczegółowo opisane, również przy pomocy mierzalnych wskaźników, w Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy ZE PAK na lata 2023-2027. Transformacja modelu biznesowego wpisuje się w kierunki zarysowane w unijnej systematyce (tzw. taksonomii), zakładając m.in:
całkowite i szybkie odejście od wydobycia węgla brunatnego i wygaszenie produkcji w oparciu o to paliwo w bazowym scenariuszu do końca 2024 roku,
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
znaczące inwestycje w aktywa wytwórcze umożliwiające produkcję energii w oparciu o opisane w systematyce źródła nisko- i zeroemisyjne, w tym wiatr, fotowoltaikę, a także wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o biomasę, kopalne paliwa gazowe i paliwo jądrowe, tj. działalności wpisujące się w tzw. unijną systematykę (taksonomię),
rozwój działalności w obszarze produkcji i wykorzystania zielonego paliwa wodorowego.
Wokół PAK – PCE sp. z o.o. sukcesywnie budowana jest struktura spółek celowych, które mają odpowiadać za działalność w poszczególnych technologiach odnawialnych źródeł energii. Dzięki planowanej transakcji sprzedaży do Grupy Cyfrowego Polsatu większościowego pakietu udziałów w strukturze PAK – PCE sp. z o.o. planowane jest pozyskanie silnego kapitałowo partnera, który będzie w stanie zagwarantować realizację szerokiego zakresu perspektywicznych projektów inwestycyjnych z obszaru odnawialnych źródeł energii oraz wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru.
Spółka celowa PAK CCGT sp. z o.o. ma odpowiadać za przygotowanie oraz realizację projektu budowy bloku gazowo parowego na terenie byłej Elektrowni węglowej Adamów. Projekt wygrał aukcję rynku mocy i tym samym uzyskał wsparcie w postaci 17 letniego kontraktu mocowego.
Grupa w ramach swoich działań transformacyjnych podejmuje również aktywność w obszarze projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku (offshore). Planowane jest również wykorzystanie aktywów w Elektrowni Pątnów dla potrzeb potencjalnej budowy elektrowni jądrowej. Oba projekty rozwijane są w ramach współpracy z partnerami zewnętrznymi.
12.Istotne zasady rachunkowości
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe ZE PAK SA oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku. Sprawozdania finansowe jednostek przez niego kontrolowanych (zależnych), po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSFsporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce, wtedy gdy:
posiada władzę nad danym podmiotem,
podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia
praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony;
prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.
12.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia / kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
Typ | Okres |
Grunty | 8 - 10 lat |
Budynki i budowle | 2 - 27 lat |
Maszyny i urządzenia techniczne | 2 - 27 lat |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Środki transportu | 2 - 10 lat |
Inne środki trwałe | 2 - 27 lat |
Remonty generalne | 3 - 4 lata |
Strategiczne części zamienne | 2 - 4 lata |
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
12.3.1.Strategiczne części zamienne
Zapasy uznane za części do strategicznych remontów i awarii maszyn i urządzeń ujmowane są w pozycji rzeczowe aktywa trwałe. Głównymi kryteriami ujęcia materiałów w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe są:
kluczowy element dla utrzymania ciągłości produkcji, których zakup jest utrudniony ze względu na długi proces oczekiwania związany ze skomplikowanym procesem wytworzenia,
element będący zespołem lub podzespołem maszyny lub urządzenia, który zostanie wykorzystany w procesie produkcji przez czas dłuższy niż jeden rok,
części zamienne mogą być wykorzystane wyłącznie do prawidłowego działania poszczególnych pozycji rzeczowych aktywów trwałych.
12.3.2.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe i ich grupy uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji gdy ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten warunek może być spełniony tylko, kiedy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. Aktywa trwałe sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości:
wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
Jeśli Grupa chce dokonać transakcji zbycia, w wyniku której utraciłaby kontrolę nad swoją jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej jednostki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży niezależnie od tego, czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji.
12.4.Nieruchomości inwestycyjne
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości. Po początkowym ujęciu wartość nieruchomości inwestycyjnych pomniejszana jest o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego.
Grupa jako nieruchomości inwestycyjne prezentuje grunty pokopalniane, dla których został zakończony proces rekultywacji. Grunty te zgodnie z planami spółek prowadzących działalność wydobywczą zostaną w przyszłości sprzedane.
12.5.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze
Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze obejmują aktywowane koszty poniesione w fazie przedprodukcyjnej kopalni, w szczególności nakłady związane z powstaniem wkopu udostępniającego.
W wartości początkowej aktywa Grupa ujmuje zdyskontowane koszty likwidacji tj. rekultywację, w części w jakiej dotyczy ona usuniętego nadkładu w ramach prac związanych z powstaniem wkopu udostępniającego, które zgodnie z obowiązującym prawem podlegają likwidacji po zakończeniu działalności. Zasady ujmowania i wyceny kosztów likwidacji przedstawiono w nocie 32.3.3.
W wartości początkowej aktywa ujmowane są także koszty związane z utworzeniem rezerw na znaczne, jednorazowe koszty związane z terenami na których postępują prace odkrywkowe na przykład likwidacja i przebudowa dróg, likwidacja cmentarzy, przeniesienie publicznych obiektów budowlanych.
W każdym z przypadków Grupa rozlicza aktywowane koszty liniowo w okresie ekonomicznej użyteczności trwania poszczególnych odkrywek (okres eksploatacji przyjęty dla poszczególnych odkrywek). Metodę liniową zastosowano ponieważ złoża są eksploatowane zgodnie z harmonogramem równomiernie w całym okresie posiadania koncesji. Przyjęte okresy amortyzacji oraz metody amortyzacji podlegają okresowej weryfikacji, nie rzadziej niż na zakończenie każdego roku obrotowego. Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze o okresie ekonomicznej użyteczności poniżej 12 miesięcy są klasyfikowane w ramach aktywów krótkoterminowych. Okresy ekonomicznej użyteczności poszczególnych odkrywek są następujące:
Odkrywka Tomisławice do 2024 roku.
Odpis amortyzacyjny z tytułu rozliczenia aktywów górniczych ujmowany jest jako koszty operacyjne w ramach kosztów amortyzacji
12.6.Nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych
W pozycji aktywów dotyczących zdejmowanie nadkładu i innych aktywów górniczych Grupa prezentuje także nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych.
Grupa aktywuje nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych do momentu zakończenia prac poszukiwawczych. Kolejnym etapem jest weryfikacja, czy zidentyfikowane zasoby wykazują techniczną wykonalność i ekonomiczną zasadność wydobywania. W przypadku braku zasadności wydobywania całość poniesionych nakładów odpisywana jest w pozostałe koszty operacyjne.
W ramach nakładów związanych z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych wyróżnia się m.in.:
analizy topograficzne, geologiczne, geochemiczne i geofizyczne,
wiercenia,
prace odkrywkowe,
próbkowanie,
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
nabycie praw do wydobywania.
Aktywa z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych wycenia się w wysokości kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości.
Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków.
Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do aktywów niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:
Koncesje, patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | |
Okresy użytkowania | 5 lat | 2 lata | 5 lat |
Wykorzystana metoda amortyzacji | Metoda liniowa | Metoda liniowa | Metoda liniowa |
Wewnętrznie wytworzone lub nabyte | Nabyte | Nabyte | Nabyte |
Test na utratę wartości | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. |
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.
Umowy leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów przyznających Grupie uprawnienie do korzystania ze składników aktywów, które wpisują się w definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu opłat leasingowych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa jest leasingobiorcą w przypadku umów leasingu maszyn i samochodów i użytkuje grunty, w tym w ramach użytkowania wieczystego.
Grupa stosuje zwolnienia przewidziane w MSSF 16 i nie ujmuje składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania w przypadku leasingów krótkoterminowych oraz leasingów obejmujących składniki aktywów o niskiej wartości. Leasingi krótkoterminowe są definiowane jako leasingi, które na datę rozpoczęcia mają okres nie dłuższy niż 12 miesięcy (łącznie z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa). Za składniki aktywów o niskiej wartości uważa się te, które, gdy są nowe, mają wartość nie wyższą niż 5 000 USD.
Dla wszystkich pojedynczych umów leasingu, które spełniają kryteria leasingu, Grupa ustala:
datę rozpoczęcia okresu leasingu, w której leasingodawca udostępnia bazowy składnik aktywów,
okres leasingu, obejmujący nieodwołalny okres, przez który Grupa ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów wraz z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa oraz okresami, w których można odstąpić od leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa,
opłaty leasingowe, oraz
stopę dyskontową, którą stanowi stopa procentowa leasingu (np. w przypadku umów leasingu samochodów) lub, jeżeli stopa procentowa leasingu nie jest łatwo dostępna, krańcowa stopa procentowa Grupy, rozumiana jako koszt oprocentowania kredytu, jaki Grupa musiałaby ponieść zaciągając kredyt na zakup danego składnika aktywów i przy odpowiednim zabezpieczeniu.
Na dzień rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:
kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
płatności dokonane na rzecz leasingodawcy przed dniem lub na dzień rozpoczęcia leasingu, pomniejszone
o otrzymane zachęty leasingowe,
poniesione przez Grupę początkowe koszty bezpośrednie,
szacunkowe koszty, które będą poniesione przez Grupę z tytułu demontażu i usunięcia składnika aktywów, przywrócenia terenu, na którym znajduje się składnik aktywów lub przywrócenia składnika do stanu wymaganego przez warunki i postanowienia umowy leasingu. Zobowiązanie dotyczące kosztów demontażu jest ujmowane i wycenianie zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”.
Wycena składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie późniejszym jest dokonywana przez Grupę przy zastosowaniu modelu kosztu - tj. według kosztu pomniejszonego o umorzenie oraz zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego w związku z ponowną wyceną zobowiązania leasingowego, będącą odzwierciedleniem zmian leasingu, nieskutkujących koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.
Na dzień rozpoczęcia okresu leasingu, Grupa wycenia wartość zobowiązania leasingowego w bieżącej wartości opłat leasingowych, które mają zostać uiszczone w okresie leasingu, obejmujących:
stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe), pomniejszone o zachęty leasingowe otrzymane od leasingodawcy,
zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stopy, pierwotnie wycenione z użyciem indeksu lub stopy w wysokości obowiązującej na dzień rozpoczęcia leasingu,
cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta
z tej opcji,
kary pieniężne za wcześniejsze zakończenie umowy leasingu, jeżeli wyznaczając okres leasingu przyjęto, że leasingobiorca skorzysta z opcji odstąpienia od leasingu,
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
kwoty, których zapłacenia przez leasingobiorcę oczekuje się w związku z gwarancją wartości końcowej.
Opłaty zmienne, które nie zależą od indeksu lub stopy i nie mają określonego minimalnego poziomu, nie są wliczane do wartości zobowiązania z tytułu leasingu. Opłaty te są ujmowane w rachunku wyników w okresie zaistnienia zdarzenia, które powoduje ich wymagalność.
Po dacie rozpoczęcia, zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
W przypadku gdy umowa obejmuje komponenty usługowe, uznane przez Grupę za nieistotne w kontekście całej umowy, Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie polegające na łącznym traktowaniu komponentów leasingowych i nie leasingowych jako jednego komponentu leasingowego i traktowaniu jako opłaty leasingowe również opłat przypisanych komponentom nie leasingowym.
12.9.Wycena do wartości godziwej
Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty dłużne/kapitałowe oraz instrumenty pochodne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy - MSSF 9. Ponadto, wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu została ujawniona w nocie 40.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
Poziom 2 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
Poziom 3 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Zarząd Grupy określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej nienotowanych aktywów finansowych jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
W celu ustalenia wartości godziwej, niezależni rzeczoznawcy są angażowani do przeprowadzenia wyceny znaczących aktywów oraz zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej. Wykorzystywane są także wewnętrzne modele wyceny.
Do wykonywania powyższych wycen są angażowani niezależni rzeczoznawcy, niepowiązani z Grupą i posiadający kwalifikacje odpowiednie do przeprowadzenia takich wycen, a także posiadający aktualne doświadczenie w takich wycenach dokonywanych w lokalizacjach, w których znajdują się aktywa Grupy.
Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.
12.10.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej.
Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać odwrócony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów, oraz nastąpiło zaprzestanie występowania przesłanek wskazujących na utratę wartości. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako zmniejszenie kosztów. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
12.11.Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. W zakresie różnic kursowych Grupa stosuje podejście kumulatywne.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Aktywa finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej.
Po ujęciu początkowym Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Spółkę modelu zarzadzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych.
Grupa zastosowała MSSF 9 od dnia wejścia w życie standardu, bez przekształcania danych porównawczych.
oKlasyfikacja i wycena
Wszystkie aktywa finansowe wyceniane dotychczas w wartości godziwej, dalej pozostaną wyceniane w wartości godziwej. Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy. Grupa nie posiada należności handlowych będących przedmiotem faktoringu. Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania.
Aktywa finansowe ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną wiążącej umowy. Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, cpowiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
12.13.Utrata wartości aktywów finansowych
Zgodnie z MSSF 9 jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym bądź oczekiwanym stratom kredytowym w okresie życia instrumentu finansowego. W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia.
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9 wskazuje na zasadność wykorzystania zarówno danych historycznych w zakresie spłacalności, jak też dostępnych na datę bilansową, wiarygodnych danych mogących zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych.
Spółka zidentyfikowała poniższe klasy aktywów finansowych, dla których zgodnie z MSSF 9 dokonała oszacowania wpływu oczekiwanych strat kredytowych na sprawozdanie finansowe:
Należności handlowe z tytułu dostaw i usług,
Inne należności, w tym z tytułu rozrachunków KDT
Kaucje, depozyty oraz lokaty w bankach,
Środki pieniężne.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
W odniesieniu do należności handlowych przyjmuje się, że dane dotyczące spłacalności mogą być wykorzystane do szacowania ryzyka kredytowego w przyszłości, w związku z czym straty kredytowe zostały oszacowane wykorzystując dane historyczne dotyczące przedziałów wiekowania należności handlowych i ich realizacji. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla innych aktywów finansowych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne dane, w szczególności ocenę wiarygodności dokonaną przez agencje ratingowe bądź nadaną kontrahentom w ramach wewnętrznego procesu oceny ryzyka kredytowego, skorygowane dla potrzeb oceny prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania.
12.14.Pozostałe aktywa niefinansowe
Grupa ujmuje jako pozostałe aktywa niefinansowe rozliczenia międzyokresowe, jeżeli spełnione są następujące warunki:
wynikają one z przeszłych zdarzeń – poniesienie wydatku na cel operacyjny jednostek,
ich wysokość można wiarygodnie określić,
spowodują w przyszłości wpływ do jednostek korzyści ekonomicznych,
dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia uzasadniony jest charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Grupa na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje weryfikacji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów w celu sprawdzenia, czy stopień pewności co do osiągnięcia korzyści ekonomicznych przez jednostkę po upływie bieżącego okresu obrotowego jest wystarczający, aby można było daną pozycję wykazać jako składnik aktywów.
W ciągu okresu sprawozdawczego przedmiotem rozliczeń międzyokresowych są między innymi:
koszty ubezpieczeń majątkowych,
koszty opłat bieżących za wieczyste użytkowanie gruntów,
odpisy na fundusz świadczeń socjalnych,
prenumeraty,
inne koszty dotyczące następnych okresów sprawozdawczych.
Do pozostałych aktywów niefinansowych zaliczane są w szczególności należności z tytułu rozliczeń publiczno-prawnych (za wyjątkiem rozliczeń z tytułu CIT, które są prezentowane w oddzielnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), oraz zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
12.15.Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia
Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward oraz kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe). Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.
Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone w wynik finansowy netto roku obrotowego.
Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wartość godziwa kontraktów na zamianę stóp procentowych jest ustalana poprzez odniesienie do wartości rynkowej podobnych instrumentów.
W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:
zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją, lub
zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem.
Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione.
Ponadto, Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne związane z zakupem uprawnień do emisji CO2, w ramach kontraktów terminowych forward. Ponadto Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne związane z zakupem energii elektrycznej. Z uwagi na fakt, iż kontrakty na zakup aktywów niefinansowych zawierane są w celu zabezpieczenia własnych potrzeb, są one wyłączone za zakresu MSSF 9.
12.15.1.Zabezpieczenie przepływów pieniężnych
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie.
Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach są wyłączane z kapitału własnego i włącza się je do kosztu nabycia lub do innej wartości bilansowej składnika aktywów lub zobowiązania.
Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym netto za bieżący okres.
Jeżeli Grupa przestała spodziewać się, że prognozowana transakcja nastąpi, wówczas zakumulowany w kapitale własnym łączny zysk lub strata netto są odnoszone na wynik finansowy netto za bieżący okres.
W ramach pozycji zapasów ujmowane są paliwo produkcyjne, niestrategiczne części zamienne i pozostałe materiały oraz świadectwa pochodzenia energii. Części zamienne prezentowane w zapasach są corocznie obejmowane odpisami aktualizującymi, które odzwierciedlają technologiczne i ekonomiczne zużycie tych części. Opis dotyczący strategicznych części zamiennych prezentowanych w rzeczowych aktywów trwałych znajduje się w nocie 12.3.1.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia / kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Do ustalenia wartości rozchodu zapasów Grupa stosuje metodę ceny średnioważonej.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Na dzień bilansowy Grupa wycenia te zapasy według kosztu (tj. wartości początkowej) nie wyżej niż cena sprzedaży netto dokonując analizy wartości zapasów pod kątem utraty ich wartości. Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości prezentowany jest w koszcie własnym sprzedaży.
W ramach zapasów Grupa wykazuje świadectwa pochodzenia energii nabyte w celu umorzenia, nabyte w celu dalszej odsprzedaży, jak również wytworzone we własnym zakresie. Prawa te są zbywalne i stanowią towar obrotu giełdowego.
Świadectwa pochodzenia energii otrzymane nieodpłatnie z tytułu produkcji w źródłach odnawialnych, gazowych i kogeneracji (świadectwa zielone, czerwone) wykazywane są na moment pierwszego ujęcia według wartości godziwej w momencie uprawdopodobnienia faktu ich otrzymania, tj. na koniec miesiąca, w którym zostały wyprodukowane. Wartość godziwa jest odzwierciedleniem sytuacji rynkowej tj. notowań na towarowej giełdzie energii (TGE). Nieodpłatne nabycie świadectw ujmowane jest w korespondencji z innymi przychodami. Grupa sprzedaje nadwyżki certyfikatów, które są prezentowane w zapasie.
Nabyte świadectwa pochodzenia energii ujmowane są jako zapas w cenie nabycia.
Rozchód świadectw pochodzenia energii wyceniany jest według metody FIFO.
Grupa ma obowiązek uzyskać świadectwa pochodzenia energii i przedstawić je do umorzenia do 30 czerwca roku następującego po roku rozliczeniowym.
12.17.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności handlowe
Należności handlowe wyceniane są na moment początkowy w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności handlowe oraz pozostałe należności o charakterze finansowym wycenia się według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej (wszystkie należności handlowe spełniają test SPPI oraz są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów), z uwzględnieniem odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości. Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a Grupa nie sprzedaje należności handlowych w ramach faktoringu.
Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania. Należności handlowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania), nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Zgodnie z MSSF 9 w przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa zastosowała uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia, stosując matrycę rezerw licząc współczynniki niewypełnienia na bazie danych historycznych.
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9 Grupa wykorzystała zarówno dane historyczne w zakresie spłacalności, jak też dostępne na datę bilansową, wiarygodne dane mogące zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych. Analiza historyczna przeprowadzana jest za okres 5 lat. Głównymi odbiorcami jest kilka dużych podmiotów z branży energetycznej o ugruntowanej pozycji. W odniesieniu do należności handlowych przyjmuje się, że dane dotyczące spłacalności mogą być wykorzystane do szacowania ryzyka kredytowego w przyszłości, w związku z czym straty kredytowe zostały oszacowane wykorzystując dane historyczne dotyczące przedziałów wiekowania należności handlowych i ich realizacji. Grupa dla wszystkich odbiorców stosuje analizę indywidualną. Należności nie są ubezpieczane.
Grupa zaklasyfikowała należności handlowe do Stopnia 2 klasyfikacji aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości przewidzianej przez MSSF 9, za wyjątkiem należności, dla których stwierdzono utratę wartości – te należności zaliczono do Stopnia 3 ww. klasyfikacji. Grupa za moment utraty wartości uznaje moment przekazania należności do windykacji, jednak nie później niż w 90 dniu przeterminowania. Należności nieściągalne są odpisywane w koszty w momencie stwierdzenia ich nieściągalności, to znaczy gdy nie ma uzasadnionego oczekiwania co do ich odzyskania.
Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2021 r., poz. 1420, 2269) Prawo Geologiczne i Górnicze Spółka zobowiązana jest do tworzenia funduszu likwidacji. Celem powyższego funduszu jest zabezpieczenie i pokrywanie kosztów związanych z likwidowaniem skutków działalności górniczej na terenach, które objęte były procesem wydobywczym. Spółka dokonuje okresowych odpisów w wysokościach wynikających z ustawy oraz przekazuje środki pieniężne z tego tytułu na wydzielony rachunek bankowy. Wydatki z tego funduszu można wykorzystywać na tereny likwidowanych odkrywek po uprzednim uzyskaniu zgody Urzędu Górniczego zatwierdzającego plan likwidacji zakładu górniczego. Odpis na fundusz likwidacji zakładu górniczego wynosi 10% opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę.
Lokaty oraz udziały w pozostałych jednostkach
Obejmują lokaty oraz udziały w pozostałych jednostkach, które nie podlegają ocenie pod katem utraty wartości.
Pozostałe należności, które nie są instrumentem finansowym w zakresie MSSF 9,obejmują w szczególności należności z tytułu rozrachunków z pracownikami.
Zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów są ujmowane w pozycji pozostałych aktywów niefinansowych. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębną pozycję.
Pozostałe należności nie stanowiące aktywów finansowych na dzień kończący okres sprawozdawczy wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.
12.18.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Grupa klasyfikuje środki pieniężne i ich ekwiwalenty jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości ustalonych zgodnie z modelem strat oczekiwanych. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla środków pieniężnych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne dane, w szczególności ocenę wiarygodności dokonaną przez agencje ratingowe bądź nadaną kontrahentom w ramach wewnętrznego procesu oceny ryzyka kredytowego, skorygowane dla potrzeb oceny prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania.
Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Grupa skorzystała z uproszczenia dozwolonego przez standard i odpis z tytułu utraty wartości ustalono na podstawie 12-miesięcznych strat kredytowych. Kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości.
12.19.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty transakcyjne związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
12.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe
Zobowiązania krótkoterminowe obejmują zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy. Zobowiązania w początkowym ujęciu wykazuje się w wartości godziwej, przy czym wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty lub wielkości zobowiązania, zaś w okresie późniejszym zobowiązania finansowe wykazuje się według zamortyzowanego kosztu, stosując metodę efektywnej stopy procentowej (w przypadku zobowiązań handlowych odpowiada to kwocie wymagającej zapłaty), natomiast pozostałe zobowiązania o charakterze niefinansowym - w kwocie wymagającej zapłaty.
12.21.Pozostałe zobowiązania niefinansowe
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, inne zobowiązania o charakterze publiczno - prawnym (za wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych ujmowanego w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
12.22.Fundusze specjalne na cele pracownicze
Zgodnie z polską praktyką gospodarczą jednostki mogą dokonać zasilenia funduszu socjalnego oraz innych funduszy specjalnych. W sprawozdaniu zgodnym z MSSF przekazane kwoty zalicza się do kosztów działalności okresu.
12.23.Płatności w formie akcji własnych
Płatności w formie akcji to transfer instrumentów kapitałowych jednostki lub ich ekwiwalentów dokonany przez nią lub jej akcjonariuszy na rzecz stron trzecich (również pracowników), które dostarczyły do danej spółki towary lub usługi, chyba że transfer ten jest dokonany w innym celu niż zapłata za towary i usługi dostarczone do jednostki.
Grupa ujmuje dobra lub usługi otrzymane bądź nabyte w ramach transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych oraz odpowiadający im wzrost w kapitale własnym w momencie, gdy otrzymuje te dobra lub usługi. Jeżeli dobra lub usługi otrzymane lub nabyte w ramach transakcji płatności w formie akcji nie kwalifikują się do ujęcia jako aktywa, jednostka ujmuje je jako koszt.
Grupa wycenia otrzymane dobra lub usługi i odpowiadający im wzrost w kapitale własnym w wartości godziwej otrzymanych dóbr lub usług, chyba że niemożliwe jest wiarygodne oszacowanie ich wartości godziwej. Jeżeli Grupa nie może wiarygodnie oszacować wartości godziwej otrzymanych dóbr lub usług, określa ich wartość oraz odpowiadający im wzrost w kapitale własnym w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
W szczególności Grupa tworzy następujące rezerwy:
orezerwy na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz nagrody jubileuszowe
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do następujących świadczeń:
odpraw emerytalno – rentowych, wypłacanych w momencie przejścia na emeryturę,
świadczeń pośmiertnych przysługujących rodzinie zmarłych pracowników,
deputatów węglowych dla pracowników PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA.
Wysokość świadczeń uzależniona jest od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwy na powyższe przyszłe zobowiązania w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. Zyski i straty z obliczeń aktuarialnych są rozpoznawane w innych całkowitych dochodach.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży oraz kosztach ogólnego zarządu.
orezerwa z tytułu przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii
Rezerwę z tytułu obowiązku przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii lub w wysokosprawnej kogeneracji ujmuje się:
w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia – w wartości posiadanych świadectw,
w części niepokrytej na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia – w wartości niższej z wartości rynkowej świadectw niezbędnych do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy i ewentualnej kary.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
orezerwy na zobowiązania związane z uprawnieniami do emisji CO2
Nabyte lub otrzymane nieodpłatnie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (European Union Allowances – EUA) oraz ich ekwiwalenty są ujęte w sprawozdaniu finansowym jako uprawnienia przeznaczone na własne potrzeby w pozycji aktywa niematerialne. Uprawnienia te wyceniane są w wartości ceny nabycia (uprawnienia otrzymane nieodpłatnie w wartości zerowej). Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona tylko wówczas, gdy rzeczywista emisja produkcji pokazuje niedobór uprawnień do emisji w odniesieniu do uprawnień przyznanych na okres rozliczeniowy. Rezerwa ta tworzona jest zgodnie z zasadą FIFO. Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku zysków i strat w działalności operacyjnej oraz jest ewidencjonowany w układzie kalkulacyjnym w pozycji kosztu własnego sprzedaży, natomiast w układzie porównawczym w pozycji podatki i opłaty.
Rezerwa tworzona jest metodą zobowiązań netto w wysokości:
w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy uprawnieniami – w wartości posiadanych uprawnień, tzn. w cenie nabycia (w przypadku zakupionych po wartości bilansowej), otrzymanych w wartości zerowej.
w części niepokrytej na dzień bilansowy uprawnieniami – w wartości niższej z wartości rynkowej uprawnień niezbędnych do spełnienia obowiązku i ewentualnej kary.
w części na którą zostały nabyte transakcje forward z realizacją na następny rok.
orezerwy na rekultywację składowisk popiołów
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składowisk popiołów ze względu na wynikający z pozwoleń zintegrowanych obowiązek prawny. Rezerwa ta tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji składowisk, wynikające z opracowań, analiz techniczno – ekonomicznych, przygotowanych przez zewnętrznego eksperta.
Grupa ujmuje aktywo i rezerwę z tytułu rekultywacji składowisk popiołów w zdyskontowanej wartości oszacowanych kosztów rekultywacji do poniesienia w przyszłości. W kolejnych okresach aktywo to jest amortyzowane metodą liniową przez szacunkowy okres eksploatacji danego składowiska popiołów. Jednocześnie w kolejnych okresach Grupa ujmuje
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
wzrost rezerwy wynikający z efektu odwijania dyskonta w korespondencji z kosztami finansowymi. Późniejsze ewentualne zmiany szacunku kosztów rekultywacji korygują wartość aktywa i rezerwy.
Rozpoczęcie rekultywacji części składowiska odpadów paleniskowych i odpadów stałych Odkrywka Zachodnia planowane jest na drugą połowę 2023 roku (część zalądowiona). Rekultywacja pozostałej części tego składowiska planowana jest na rok 2024. Rozpoczęcie rekultywacji składowiska odpadów paleniskowych Odkrywka Gosławice planowane jest na drugą połowę 2023 roku (część zalądowiona). Pozostała część tego składowiska nie jest obecnie planowna do rekultywacji. Będą tam składowane odpady ze spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór sp.z o.o. Rozpoczęcie rekultywacji części Północnego Składowiska Odpadów Paleniskowych planowana jest na 2024 rok. Pozostaa część tego składowiska zostanie zamknięta i zrekultywowoana po zakończeniu spalania węgla w elektrowniach ZE PAK SA.
Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 6,84%, poziom inflacji na poziomie 5,8%.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
orezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą
rezerwa na likwidację obiektów i terenów górniczych
Na podstawie ustawy prawo górnicze i geologiczne spółki prowadzące działalność wydobywczą są zobowiązane do dokonania rekultywacji terenów, na których prowadzone były prace wydobywcze. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego w stopniu zaawansowania wydobycia węgla w poszczególnych odkrywkach na dany dzień sprawozdawczy.
Rezerwa na rekultywację wyrobiska końcowego jest tworzona w korespondencji ze składnikiem aktywów (w części w jakiej dotyczy wkopu pierwotnego, na podstawie stosunku objętości wkopu pierwotnego do objętości wyrobiska końcowego) oraz w korespondencji z rachunkiem zysków i strat (w pozostałej części, uwzględniając stopień zaawansowania wydobycia węgla w poszczególnych odkrywkach na dany dzień sprawozdawczy). W korespondencji ze składnikiem aktywów Grupa tworzy również rezerwę na rekultywację zwałowiska zewnętrznego. Rezerwa na koszty rekultywacji związane z bieżącym wydobyciem węgla jest tworzona w korespondencji z rachunkiem zysków i strat.
Rezerwa tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji na podstawie raportów niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie zarządów spółek prowadzących działalność wydobywczą. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów rekultywacyjnych aktualizuje się okresowo, z tym że na każdą datę sprawozdawczą weryfikowana jest wielkość rezerwy zgodnie z aktualnymi założeniami w zakresie stopy dyskontowej, inflacji oraz wielkości wydobycia. Odpis rezerwy dotyczący wydobycia danego roku obciąża koszty operacyjne (pozostałe koszty rodzajowe) natomiast różnica wynikająca z dyskonta rezerwy z lat ubiegłych wpływa na koszty finansowe. Wykorzystanie rezerwy jest rozliczane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w korespondencji z kosztami operacyjnymi.
rezerwa na koszty z tytułu przygotowania terenów eksploatacyjnych
Grupa w ramach prowadzonej działalności zobowiązana jest do przywrócenia stanu pierwotnego lub odbudowy zniszczeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę na przewidywane koszty, do których poniesienia jest zobligowana na podstawie zawartych porozumień. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów związanych z ruchem zakładu górniczego aktualizowane są na każdą datę sprawozdawczą. Utworzenie rezerwy ujmowane jest drugostronnie w ramach aktywów górniczych. Kalkulując rezerwy Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 6,7%, średni poziom inflacji na poziomie 3,3%.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
12.25.Uprawnienia do emisji CO2
Otrzymane nieodpłatnie prawa do emisji CO2 przeznaczone na potrzeby własne ze względu na ich zerową wartość nie są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Prawa do emisji oraz ich ekwiwalenty kupowane przez Grupę na potrzeby własne wykazuje się jako aktywa niematerialne. Prawa te wyceniane są w wartości ceny nabycia. Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona tylko wówczas, gdy rzeczywista emisja produkcji pokazuje niedobór uprawnień do emisji w odniesieniu do uprawnień przyznanych na okres rozliczeniowy. Rezerwa ta tworzona jest zgodnie z zasadą FIFO.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa stosuje pięciokrokową metodę ujmowania / rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami tj.:
1: Identyfikacja umów z klientem;
2: Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;
3: Ustalenie ceny transakcji;
4: Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;
5: Rozpoznanie przychodów w chwili wypełnienia zobowiązań przez jednostkę.
Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spółki Grupy prowadzą działalność w obszarze wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej, produkcji i sprzedaży ciepła, wydobyciu węgla brunatnego oraz usług serwisowych i remontowo-budowlanych.
Struktura rodzajowa przychodów ze sprzedaży oraz sposób ich ujmowania w Grupie są następujące:
Przychody ze sprzedaży dóbr:
przychody ze sprzedaży energii elektrycznej (z produkcji własnej i z obrotu)
przychody ze sprzedaży energii cieplnej,
przychody ze sprzedaży pozostałych towarów, produktów i materiałów ujmowane są w momencie dokonania transakcji sprzedaży/przekazania.
Przychody ze sprzedaży energii:
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła Grupa ujmuje na koniec każdego okresu rozliczeniowego, który jest nie dłuższy niż miesiąc, według ilości energii elektrycznej i ciepła dostarczonej do klienta w danym okresie rozliczeniowym. Spółka ujmuje przychody w okresie czasu i korzysta z uproszczenia dot. ujmowania przychodów zgodnie z fakturowaniem, ponieważ odzwierciedla on stopień wykonania zobowiązania do wykonania świadczenia na dzień sprawozdawczy. Ceny sprzedaży wynikają z podpisanych umów, taryf lub ich wysokości na Towarowej Giełdzie Energii. W odniesieniu do akcyzy Grupa występuje w roli agenta, w związku z czym akcyza pomniejsza przychody ze sprzedaży.
Przychody ze sprzedaży innych usług w sektorze energetycznym:
Przedmiotem działalności Grupy jest także działalność usługowa skierowana w szczególności na zaspokojenie potrzeb i kompleksową obsługę przemysłu energetycznego. Odbiorcami usług są przede wszystkim podmioty zajmujące się wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej. Wykonywane w ramach tych umów usługi są świadczeniami realizowanymi w czasie. Okres realizacji umów waha się od 2 miesięcy do 6 lat, choć często są to kontrakty 1-2 letnie. Umowy nie zawierają zobowiązań do wykonania więcej niż jednego świadczenia w ramach każdej z umów. Rozszerzenia zakresu prac nie powodują powstania nowego zobowiązania. Jednostka ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia swojego zobowiązania do wykonania świadczenia metodą opartą na nakładach, porównując poniesione dotąd nakłady do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do realizacji umowy.
Kontrakty realizowane przez Grupę charakteryzują się stałą cenę. Jeśli dochodzi do rozszerzenia zakresu prac nie powodują to powstania odrębnego zobowiązania – prace dodatkowo realizowane stanowią integralną część zobowiązania Spółki.
Grupa nie posiada niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczeń o okresie realizacji powyżej 12 miesięcy.
Przychody z rynku mocy
Począwszy od 1 stycznia 2021 roku Grupa rozpoznaje przychody z rynku mocy. Przychody z tytułu rynku mocy są to przychody z tytułu realizacji umów (obowiązków) mocowych zawartych w wyniku Aukcji 2021 (rynek pierwotny) oraz wykonania obowiązku mocowego wynikającego z porozumień zawartych na rynku wtórnym. Rynek mocy jest mechanizmem rynkowym mającym na celu zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym. Grupie kapitałowej ZE PAK SA po zakończeniu każdego miesiąca przysługuje od PSE SA wynagrodzenie za wykonanie obowiązku mocowego. W związku z tym spółki z Grupy, będące dostawcami mocy na rzecz PSE SA, każdego miesiąca ujmują przychody z transakcji dotyczących rynku mocy.
Inne przychody:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Inne przychody obejmują:
rekompensaty z tytułu rozwiązania KDT są ujmowane jako przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, przychód z tytułu rekompensat ujmowany jest sukcesywnie do wypracowanych praw do rekompensat na koniec każdego roku obrotowego, do końca okresu ich obowiązywania. Na każdy moment ujmowania przychodu Spółka określa wskaźnik szacowanych kosztów osieroconych do łącznej sumy otrzymanych, zwróconych i oczekiwanych zdyskontowanych zaliczek rocznych (w tym dotychczas otrzymanych zaliczek rocznych). Kwota przychodu za dany rok obrotowy stanowi iloczyn wskaźnika i kwot otrzymanych dotychczas zaliczek skorygowanych o korekty roczne, pomniejszonych o ujęte w poprzednich latach przychody z tytułu u rekompensat. Patrz także polityki opisane poniżej.
przychody z praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii są ujmowane w momencie ich wyprodukowania, świadectwa pochodzenia przeznaczone do sprzedaży są ujmowane w przychodach w momencie dokonania transakcji sprzedaży. W momencie ich późniejszej sprzedaży za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii (TGE) ma miejsce ujęcie faktury sprzedaży w pozycji Innych przychodów, natomiast koszty sprzedanych certyfikatów ujmowane są jako korekta tych przychodów,
dotacje
12.26.1.Przychody z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych
Grupa otrzymuje rekompensaty na pokrycie kosztów osieroconych zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 2007 roku o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Przychód z tytułu rekompensat ujmowany jest sukcesywnie do wypracowanych praw do rekompensat na koniec każdego roku obrotowego, do końca okresu ich obowiązywania.
Na każdy moment ujmowania przychodu Grupa określa wskaźnik szacowanych kosztów osieroconych do łącznej sumy otrzymanych, zwróconych i oczekiwanych zdyskontowanych zaliczek rocznych (w tym dotychczas otrzymanych zaliczek rocznych). Kwota przychodu za dany rok obrotowy stanowi iloczyn wskaźnika i kwot otrzymanych dotychczas zaliczek skorygowanych o korekty roczne, pomniejszonych o ujęte w poprzednich latach przychody z tytułu rekompensat.
Różnicę pomiędzy łączną kwotą ujętego przychodu a łączną kwotą otrzymanych zaliczek do wysokości całkowitej kwoty kosztów osieroconych Grupa ujmuje jako:
należności, w przypadku wystąpienia ujemnej różnicy pomiędzy łączną kwotą otrzymanych zaliczek a ujętych przychodów z tytułu rekompensat,
zobowiązania, w przypadku wystąpienia dodatniej różnicy pomiędzy łączną kwotą otrzymanych zaliczek a ujętych przychodów z tytułu rekompensat.
Do kosztu własnego sprzedaży zalicza się:
koszt wytworzenia produktów poniesiony w danym okresie sprawozdawczym, skorygowany o zmianę stanu produktów (wyrobów gotowych, półproduktów oraz produkcji w toku) oraz skorygowany o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby,
wartość sprzedanych towarów i materiałów wg cen nabycia,
utworzenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów,
Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły.
Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych z uwzględnieniem zasad wyceny środków trwałych oraz zapasów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
12.28.Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są w szczególności pozycje związane:
ze zbyciem rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych,
z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi lub odnoszonymi w koszty operacyjne,
z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych,
z odszkodowaniami, karami i grzywnami oraz innymi kosztami nie związanymi ze zwykłą działalnością.
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako dochód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Jeżeli Grupa otrzymuje dotację niepieniężną, zarówno składnik aktywów jak i dotacja ujmowane są w wartości nominalnej i stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowane są w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania otrzymanego składnika aktywów.
12.30.Wygrane aukcje OZE
Grupa wygrane aukcje na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł OZE kwalifikuje zgodnie z MSR 20 jako dotacje związane z aktywami. Podstawowym warunkiem jest, aby jednostka kwalifikująca się do nich nabyła, zbudowała lub w inny sposób nabyła aktywa długoterminowe. Dotacja rządowa nie jest uznawana, dopóki nie ma wystarczającej pewności, że podmiot będzie spełniał warunki z nim związane i dotacja zostanie otrzymana. Otrzymaną dotację ujmuje się następnie w rachunku zysków i strat w okresie, w którym ujmuje się powiązane koszty.
12.31.Przychody i koszty finansowe
Przychody i koszty finansowe obejmują w szczególności przychody i koszty dotyczące:
zbycia aktywów finansowych,
aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej, których skutki przeszacowania odnoszone są na kapitał z aktualizacji wyceny,
odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem),
zmian w wysokości rezerwy wynikających z faktu przybliżania się terminu poniesienia kosztu (efekt odwracania dyskonta),
różnic kursowych będących wynikiem operacji wykonywanych w ciągu okresu sprawozdawczego oraz wycen bilansowych aktywów i zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego, za wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek oraz różnic kursowych,
pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową.
Przychody i koszty z tytułu różnic kursowych prezentowane są po kompensacie.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Podatek dochodowy za okres sprawozdawczy obejmuje podatek bieżący i odroczony. Podatek ujmuje się w wyniku finansowym, z wyłączeniem zakresu, w którym odnosi się on bezpośrednio do pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym. W tym przypadku podatek również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym.
12.32.1.Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Zobowiązanie i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością księgową w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym – ujmowane jest w pełnej wysokości, metodą bilansową.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Spółki Grupy kompensują ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
12.32.3.Podatek od towarów i usług i akcyza
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
Kwota netto podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
12.34.Przejęcia pod wspólną kontrolą
Sytuacja, w której dana transakcja lub zjawisko gospodarcze wymagające ujęcia w sprawozdaniu przygotowanym zgodnie z MSSF nie są uregulowane zapisami poszczególnych standardów, została uregulowana zapisami MSR 8 punkt 10–12. Zapisy te nakładają na jednostkę sporządzającą sprawozdanie zgodnie z MSSF obowiązek stworzenia własnego zestawu zasad rachunkowości, wskazując na cechy takich zasad rachunkowości: wierna prezentacja pozycji finansowej, wyników działalności oraz przepływów pieniężnych, odzwierciedlenie treści ekonomicznej transakcji, neutralność, ostrożność oraz kompletność we wszystkich aspektach.
Z przeprowadzonych przez Grupę analiz wynika, iż powszechnie stosowaną metodą do rozliczenia tego typu transakcji jest metoda łączenia udziałów i taką też metodę zastosowała Spółka. U podstaw tej metody leży założenie, że podmioty łączące się były zarówno przed, jak i po transakcji kontrolowane przez tego samego akcjonariusza i w związku z tym skonsolidowane sprawozdanie finansowe odzwierciedla fakt ciągłości wspólnej kontroli oraz nie odzwierciedla zmian wartości aktywów netto do wartości godziwych (lub też rozpoznania nowych aktywów) lub wyceny wartości firmy, ponieważ żaden z łączących się podmiotów nie jest w istocie nabywany. Rozliczenie następuje na dzień połączenia
i dane wcześniejsze nie są korygowane.
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku nastąpiło przejęcie poniższych spółek:
oElektrownia Wiatrowa Dobra sp. z o.o.
oEviva Lębork sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o.
oGreat Wind sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o
oFarma Wiatrowa Okonek sp. z o.o.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dla celów zarządczych Grupa została podzielona na części w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi.
Wyodrębniono zatem następujące segmenty operacyjne:
Segment Wytwarzanie obejmujący wytwarzanie energii elektrycznej zarówno w źródłach konwencjonalnych (w tym również w kogeneracji) jak również wytwarzanie energii elektrycznej przy spalaniu i współspalaniu biomasy. Podstawowe paliwa wykorzystywane przez Segment Wytwarzanie to węgiel brunatny oraz biomasa. Segment Wytwarzanie obejmuje następujące jednostki:
oZE PAK SA
oPAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.
oPAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.
oPAK – PCE Biogaz sp. z o.o.
oPAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o.
oPAK – PCE Wiatr sp. z o.o.
oPCE – OZE 1 sp. z o.o.
oPCE – OZE 2 sp. z o.o.
oPCE – OZE 3 sp. z o.o.
oPCE – OZE 4 sp. z o.o.
oPCE – OZE 5 sp. z o.o.
oPCE – OZE 6 sp. z o.o.
oPAK CCGT sp. z o.o.
oPark Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o.
oElektrownia Wiatrowa Dobra sp. z o.o.
oEviva Lębork sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o.
oGreat Wind sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o.
oFarma Wiatrowa Okonek sp. z o.o.
Segment Wydobycie, który obejmuje wydobycie węgla brunatnego. W Segmencie Wydobycie w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK SA działają:
o„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin” SA
o„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów” SA
Segment Remontowy świadczący usługi w obszarze usług budowlanych i remontowych. Segment obejmuje działalność spółki Przedsiębiorstwo Remontowe „PAK SERWIS” sp. z o.o.
Segment Sprzedaż świadczący usługi sprzedaży energii elektrycznej. Do segmentu Sprzedaż należy spółka „PAK-Volt” SA
Grupa ZE PAK SA prowadzi również inne rodzaje działalności, które zostały ujęte w kolumnie „Pozostałe”. W 2022 roku zawiera się tam działalność pozostałych spółek.
Ceny transakcyjne stosowane w transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak w transakcjach ze stronami niepowiązanymi. Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia powyższych sprawozdawczych segmentów operacyjnych.
Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w procesie konsolidacji.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Organem podejmującym kluczowe decyzje w Grupie jest Zarząd ZE PAK SA. Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej oraz EBITDA. EBITDA należy postrzegać jako dodatek, a nie zastępstwo dla wyników działalności przedstawionych zgodnie z MSSF. EBITDA jest użytecznym wskaźnikiem zdolności zaciągania i obsługi zadłużenia. Poziom EBITDA nie jest zdefiniowana przez MSSF i może być wyliczana inaczej przez inne podmioty. Poniżej przedstawiono uzgodnienie i definicje, jakie stosuje Grupa ZE PAK SA przy ustalaniu tych mierników.
Grupa definiuje EBITDA jako zysk netto bez przychodów i kosztów finansowych, podatku dochodowego oraz amortyzacji i odpisów aktualizujących wartość środków trwałych i aktywów górniczych.
EBITDA łącznie dla Całej Grupy Kapitałowej ZE PAK SA:
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku | Rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku | ||
(Strata)/Zysk netto | 215 380 | (317 404) | |
Przychody finansowe | -56 639 | -11 782 | |
Koszty finansowe | +89 849 | +17 683 | |
Podatek dochodowy | +102 688 | -201 119 | |
Amortyzacja i odpisy aktualizujące | +39 993 | +755 701 | |
EBITDA | 391 271 | 243 079 |
Główni odbiorcy:
Towarowa Giełda Energii SA kwota 2 113 921 tysięcy złotych co stanowi 50,5%
ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA kwota 192 601 tysięcy złotych co stanowi 4,6%
ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży do powyższych odbiorców zawiera segment „Wytwarzanie”.
Poniżej przedstawiono wyniki segmentów dla lat zakończonych dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Wytwarzanie | Wydobycie | Remont | Sprzedaż | Pozostałe | Korekty konsolidacyjne | Suma |
Przychody ze sprzedaży do klientów zewnętrznych | 2 772 909 | 2 349 | 64 777 | 1 354 224 | 5 976 | - | 4 200 235 |
Przychody ze sprzedaży miedzy segmentami | 345 723 | 524 774 | 134 359 | 635 | 132 374 | (1 137 865) | - |
Przychody ze sprzedaży | 3 118 632 | 527 123 | 199 136 | 1 354 859 | 138 350 | (1 137 865) | 4 200 235 |
Koszt własny sprzedaży | (2 760 867) | (484 622) | (182 854) | (1 307 534) | (122 598) | 1 145 289 | (3 713 186) |
Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | 357 765 | 42 501 | 16 282 | 47 325 | 15 752 | 7 424 | 487 049 |
Pozostałe przychody operacyjne | 6 831 | 37 199 | 259 | 287 | 2 577 | (5 401) | 41 752 |
Koszty sprzedaży | (2 096) | - | - | (7 270) | (5 010) | - | (14 376) |
Koszty ogólnego zarządu | (81 186) | (39 987) | (11 593) | (3 812) | (15 395) | - | (151 973) |
Pozostałe koszty operacyjne | (6 825) | (1 375) | (294) | (2 464) | (418) | 202 | (11 174) |
Przychody finansowe | 64 202 | 4 679 | 573 | 1 049 | 4 483 | (18 347) | 56 639 |
Koszty finansowe | (74 243) | (19 366) | (451) | (6 429) | (3 908) | 14 548 | (89 849) |
Zysk/(strata) brutto | 264 448 | 23 651 | 4 776 | 28 686 | (1 919) | (1 574) | 318 068 |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | (95 377) | 332 | (1 145) | (4 528) | (1 585) | (385) | (102 688) |
Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | 169 071 | 23 983 | 3 631 | 24 158 | (3 504) | (1 959) | 215 380 |
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej, bez operacji finansowych i podatku dochodowego | 274 489 | 38 338 | 4 654 | 34 066 | (2 494) | 2 225 | 351 278 |
Amortyzacja | 40 067 | 5 209 | 2 283 | 11 | 3 802 | (1 888) | 49 484 |
Odpis aktualizujący | (16 001) | 6 510 | - | - | - | - | (9 491) |
EBITDA | 298 555 | 50 057 | 6 937 | 34 077 | 1 308 | 337 | 391 271 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
| Wytwarzanie | Wydobycie | Remont | Sprzedaż | Pozostałe | Korekty konsolidacyjne | Suma |
Przychody ze sprzedaży do klientów zewnętrznych | 2 124 698 | 6 855 | 57 193 | 255 742 | 6 721 | - | 2 451 209 |
Przychody ze sprzedaży miedzy segmentami | 121 403 | 477 007 | 133 145 | 141 | 140 932 | (872 628) | - |
Przychody ze sprzedaży | 2 246 101 | 483 862 | 190 338 | 255 883 | 147 653 | (872 628) | 2 451 209 |
Koszt własny sprzedaży | (2 651 428) | (541 023) | (165 418) | (255 800) | (137 002) | 857 729 | (2 892 942) |
Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | (405 327) | (57 161) | 24 920 | 83 | 10 651 | (14 899) | (441 733) |
Pozostałe przychody operacyjne | 22 268 | 95 574 | 1 823 | 2 108 | 1 109 | (58 875) | 64 007 |
Koszty sprzedaży | (2 320) | - | - | (2 374) | (1 397) | - | (6 091) |
Koszty ogólnego zarządu | (55 130) | (41 708) | (10 888) | (3 329) | (8 665) | - | (119 720) |
Pozostałe koszty operacyjne | (3 059) | (5 396) | (491) | (81) | (149) | 91 | (9 085) |
Przychody finansowe | 13 489 | 543 | 148 | 7 | 33 | (2 438) | 11 782 |
Koszty finansowe | (17 465) | (8 799) | (240) | (294) | (509) | 9 624 | (17 683) |
Zysk/(strata) brutto | (447 544) | (16 947) | 15 272 | (3 880) | 1 073 | (66 497) | (518 523) |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 278 033 | (75 490) | (3 444) | 281 | (1 147) | 2 886 | 201 119 |
Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | (169 511) | (92 437) | 11 828 | (3 599) | (74) | (63 611) | (317 404) |
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej, bez operacji finansowych i podatku dochodowego | (443 568) | (8 691) | 15 364 | (3 593) | 1 549 | (73 683) | (512 622) |
Amortyzacja | 113 805 | 14 085 | 2 464 | 11 | 4 148 | 1 018 | 135 531 |
Odpis aktualizujący | 535 126 | 74 715 | - | - | - | 10 329 | 620 170 |
EBITDA | 205 363 | 80 109 | 17 828 | (3 582) | 5 697 | (62 336) | 243 079 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
15.Przychody i koszty
15.1.Przychody z umów z klientami
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Struktura rzeczowa | 2 308 155 | 2 443 075 | |
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług, w tym: | |||
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z produkcji własnej | 1 943 487 | 1 477 306 | |
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z obrotu | 1 683 761 | 388 116 | |
Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 75 384 | 54 733 | |
Przychody z rynku mocy | 160 008 | 185 793 | |
Pozostałe przychody ze sprzedaży | 106 233 | 45 423 | |
Przychody z umów o usługi budowlane | 49 034 | 41 090 | |
Razem przychody ze sprzedaży dóbr i usług | 4 017 907 | 2 192 461 | |
Akcyza | (3 846) | (1 644) | |
Razem przychody ze sprzedaży dóbr i usług z uwzględnieniem podatku akcyzowego | 4 014 061 | 2 190 817 | |
Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii w tym: | 58 496 | 89 818 | |
Przychody z produkcji zielonych certyfikatów | 55 471 | 74 531 | |
Zysk na sprzedaży świadectw pochodzenia energii | 3 025 | 15 287 | |
Rekompensaty z tytułu rozwiązania KDT | 127 678 | 170 574 | |
Przychody ogółem | 4 200 235 | 2 451 209 |
Największymi składnikami pozycji „Pozostałe przychody ze sprzedaży” są przychody ze sprzedaży ze sprzedaży gazu w kwocie 74 271 tysięcy złotych, materiałów w kwocie 5 829 tysięcy złotych oraz przychody z tytułu serwisu dla PSE w kwocie 12 266 tysięcy złotych.
Struktura terytorialna | Rok zakończony | Rok zakończony | |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Polska | 4 173 340 | 2 434 702 | |
Kraje UE | 26 895 | 16 507 | |
Poza UE | - | - | |
Przychody ze sprzedaży ogółem | 4 200 235 | 2 451 209 |
15.2.Pozostałe przychody operacyjne
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Przychody ze sprzedaży uprawnień CO2 | - | 7 792 | |
Przychody z tytułu odszkodowań | 1 883 | 796 | |
Rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | 523 | 570 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Rozliczenie dotacji | 68 | 3 645 | |
Przychody z rozbiórki i sprzedaży złomu | 29 204 | - | |
Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych | 4 521 | 46 240 | |
Rozwiązanie rezerwy na koszty i straty oraz umorzenie zobowiązań | 326 | 3 200 | |
Inne | 5 227 | 1 764 | |
Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 41 752 | 64 007 |
Głównym składnikiem pozycji „Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych” jest sprzedaż gruntów w KWB Adamów SA. Największym składnikiem pozycji „Inne” są pozostałe przychody ze sprzedaży w PAK KWB Konin SA w kwocie 2 302 tysiące złotych.
15.3.Pozostałe koszty operacyjne
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | - | 561 | |
Utworzenie rezerw | 1 543 | 1 102 | |
Koszty niedoborów i szkód | 804 | 371 | |
Odpis aktualizujący należności | 1 789 | 267 | |
Koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych | 49 | 175 | |
Szkody energetyczne | 156 | 189 | |
Przekazane darowizny | 1 233 | 89 | |
Koszty likwidacji środków trwałych | - | 1 514 | |
Renty wyrównawcze | 157 | 599 | |
Inne | 5 443 | 4 218 | |
Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 11 174 | 9 085 |
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Odsetki | 59 300 | 5 310 | |
Ujemne różnice kursowe | 6 303 | 2 634 | |
Dyskonto rezerwy na likwidację bloków energetycznych | 2 180 | 304 | |
Aktualizacja wartości inwestycji | 6 995 | 1 901 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dyskonto rezerwy na rekultywację | 9 460 | 6 241 | |
Inne | 5 611 | 1 293 | |
Koszty finansowe ogółem | 89 849 | 17 683 |
W pozycji „Inne” w 2022 roku prezentowane są głównie wycena zamortyzowanym kosztem w kwocie 2 020 tysięcy złotych oraz prowizje bankowe w kwocie 403 tysiące złotych.
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Amortyzacja | 49 484 | 135 531 | |
Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych | (9 491) | 620 170 | |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 6 550 | 13 137 | |
Zużycie materiałów | 579 766 | 322 888 | |
Usługi obce | 144 428 | 104 335 | |
Podatki i opłaty z wyłączeniem podatku akcyzowego | 135 846 | 160 588 | |
Koszty emisji CO2 | 1 074 838 | 792 344 | |
Koszty świadczeń pracowniczych w tym: | 397 281 | 369 764 | |
Wynagrodzenia | 316 302 | 290 031 | |
Ubezpieczenia społeczne i pozostałe świadczenia | 80 979 | 79 733 | |
Pozostałe koszty rodzajowe | 18 162 | 25 277 | |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz sprzedanej energii zakupionej z obrotu | 1 528 020 | 493 874 | |
Koszty według rodzaju ogółem | 3 924 884 | 3 037 908 | |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 3 713 186 | 2 892 942 | |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 14 376 | 6 091 | |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 151 973 | 119 720 | |
Zmiana stanu produktów | 44 846 | 19 060 | |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | 503 | 95 |
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych został zaprezentowany w kwocie netto. Szczegóły dotyczące odpisów aktualizujących znajdują się w notach 15.7.
Odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny
Spółki z Grupy są objęte obowiązkiem przekazywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny na mocy art. 21 ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 2243) – jako wytwórcy energii elektrycznej oraz jako przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną.
Zgodnie z art. 24 i art. 39 ww. ustawy odpisy przekazywać należy za każdy miesiąc kalendarzowy w odniesieniu do okresu od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
Za grudzień 2022 r. ZE PAK SA była zobligowana do przekazania odpisu w zakresie obrotu 414 tysięcy złotych i w zakresie wytwarzania 675 tysięcy złotych, PAK Volt SA była zobligowana do przekazania odpisu w zakresie obrotu 153
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
tysiące złotych. Kwoty te zostały ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Kwoty te są naliczane w miesiącu, w którym powstaje obowiązek.
15.7.Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w zysku lub stracie
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia sprzedanych produktów: | 0 | 0 | |
Amortyzacja środków trwałych | 44 257 | 122 725 | |
Amortyzacja aktywa górniczego | - | 8 522 | |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 071 | 631 | |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 3 861 | 3 354 | |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych w tym: | (9 491) | 576 207 | |
Utworzenie odpisów | 6 510 | 576 207 | |
Wykorzystanie odpisów w związku z likwidacją | (16 001) | - | |
Utrata wartości aktywa górniczego (utworzenie odpisu) | - | 43 963 | |
Utrata wartości zapasów | 6 550 | 13 137 | |
46 248 | 768 539 | ||
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | |||
Amortyzacja środków trwałych | 146 | 130 | |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 149 | 169 | |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych (utworzenie odpisu) | - | - | |
46 543 | 299 |
Odwrócenie odpisów dotyczy zaniechania inwestycji w blok parowo – gazowy w Elektrowni Konin.
Utarta wartości aktywów trwałych ZE PAK SA | (16 001) | 654 662 | ||
Utarta wartości aktywów trwałych PAK KWB Konin SA | 6 510 | 74 715 | ||
Odpis dotyczący części zamiennych | - | 10 503 | ||
Spisanie amortyzacji marż i KFZ | - | 10 329 | ||
Część odnoszona w kapitał z aktualizacji wyceny | - | (110 395) | ||
Rozliczenie dotacji | - | (19 644) | ||
Odpis ujęty w kosztach według rodzajów | (9 491) | 620 170 |
Grupa realizuje kontrakty, które rozlicza w trakcie realizacji prac – wystawiając częściowe faktury adekwatnie do stopnia zaawansowania robót oraz fakturę końcową po zakończeniu realizacji prac.
Wykonywane w ramach tych umów usługi są świadczeniami realizowanymi w czasie. Okres realizacji kontraktów waha się od 2 miesięcy do 6 lat, choć często są to kontrakty 1-2 letnie. W czasie trwania kontraktów wystawiane są faktury częściowe, których termin płatności zazwyczaj wynosi 30 dni. W przypadku realizacji niektórych kontraktów
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
o dużej wartości Grupa ma możliwość uzyskania zaliczki. Zaliczki są rozliczane fakturami częściowymi oraz fakturą końcową.
W przychodach 2022 roku nie została ujęta ta część przychodów, dla których zobowiązanie do spełnienia świadczenia zostały już ujęte w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Zmiana wyceny kontraktów dotyczy zarówno zmian związanych z podpisanymi aneksami do umów z kontrahentem oraz zmian stopnia zaawansowania prac na kontrakcie.
Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego do zrealizowania: | 31 grudnia 2020 roku | 31 grudnia 2021 roku | |
- do 1 roku | 130 801 | 20 183 | |
Razem | 130 801 | 20 183 |
Kwota 130 801 tysięcy złotych to wartość zawartych i będących w trakcie realizacji kontraktów na 21 grudnia 2022 roku.
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku przedstawiają się następująco:
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Ujęte w zysku lub stracie | 0 | 586 | |
Bieżący podatek dochodowy | 0 | 0 | |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 120 540 | 3 974 | |
Odroczony podatek dochodowy | 0 | ||
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | (17 687) | (204 903) | |
Inne zmiany | (165) | (190) | |
Obciążenie podatkowe w skonsolidowanym zysku lub stracie | 102 688 | (201 119) | |
Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | ||
Podatek od zysku/(straty) netto z tytułu aktualizacji wyceny zabezpieczeń przepływów pieniężnych | - | ||
Podatek dotyczący zysków/strat aktuarialnych | (67) | (695) | |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Korzyść podatkowa/(obciążenie podatkowe) ujęta/e w innych całkowitych dochodach | (67) | (695) |
16.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku oraz dnia 31 grudnia 2021 roku przedstawia się następująco:
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 318 068 | (518 523) | |
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% (2011: 19%) | 60 433 | (98 531) | |
Koszty nie ujęte w wyniku finansowym bieżącego roku | (21 979) | - | |
Korekty dotyczące bieżącego podatku z lat ubiegłych | 5 028 | (8) | |
Nieujęte straty podatkowe | - | - | |
Wykorzystanie wcześniej nierozpoznanych strat podatkowych | (3 096) | (7 610) | |
Utworzenie aktywa na straty podatkowe z lat ubiegłych | - | (41 410) | |
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 3 495 | 18 871 | |
Przychody trwale niebędące podstawą do opodatkowania | (1 488) | 10 910 | |
Zmian związana z odmienną stawką podatkową w Niemczech | 311 | 194 | |
Podatek od sprzedaży zorganizowanej części przedsiebiorstwa | 72 002 | - | |
Rozwiązanie rezerwy dotyczącej różnicy między amortyzacją podatkową i bilansową | - | (155 365) | |
Odpisanie aktywa na odpis aktualizujący zapasy | - | 9 340 | |
Odpisanie aktywa na majątek finansowy | - | (3 017) | |
Odwrócenie aktywa od rezerw | - | 87 510 | |
Pozostałe | (12 018) | (22 003) | |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | 102 688 | (201 119) | |
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat | 102 688 | (201 119) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
16.3.Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:
Skonsolidowany rachunek zysków i strat za rok zakończony | |||||||||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||||||
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 135 299 | -72 746 | |||||||
Rezerwy bilansowe | 8 476 | 10 238 | (1 762) | (50 670) | |||||
Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze | - | - | - | (4 811) | |||||
Odsetki i różnice kursowe | 1 709 | 938 | 771 | 936 | |||||
Instrumenty zabezpieczające | - | - | - | - | |||||
Wycena niezakończonych umów o usługi budowlane | 3 318 | 1 934 | 1 384 | 424 | |||||
Strata podatkowa z lat ubiegłych | - | 41 410 | (41 410) | 31 218 | |||||
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 234 | 3 263 | (3 029) | (3 267) | |||||
Odpis aktualizujący wartość należności | 2 464 | 2 347 | 117 | 1 415 | |||||
Odpis aktualizujący wartość majątku trwałego | 3 027 | - | 3 027 | - | |||||
Różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością środków trwałych | 1 805 | - | 1 805 | (16 103) | |||||
Rozrachunki z pracownikami | 670 | 573 | 97 | (5 116) | |||||
Inne | 7 036 | 3 252 | 3 784 | (2 199) | |||||
Razem | 28 739 | 63 955 | (35 216) | (48 173) | |||||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 523 490 | 32 610 | |||||||
Różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością środków trwałych | 19 572 | 60 183 | (40 611) | (256 794) | |||||
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Należności z tytułu KDT | 7 067 | 14 861 | (7 794) | (1 081) | |||||
Certyfikaty energetyczne | 5 469 | 6 322 | (853) | 2 011 | |||||
Odsetki i różnice kursowe | 2 | 967 | (965) | 458 | |||||
Wycena niezakończonych umów o usługi budowlane | 3 081 | 1 544 | 1 537 | 1 043 | |||||
Nabyte uprawnienia do emisji CO2 | - | - | - | ||||||
Inne | 4 015 | 4 111 | (96) | 2 241 | |||||
Razem | 39 206 | 87 988 | (48 782) | (252 122) | |||||
Po skompensowaniu sald na poziomie spółek z Grupy Kapitałowej podatek odroczony prezentowany jest jako: | 545 879 | 99 410 | |||||||
Aktywo: | 18 462 | 8 769 | (2 973) | ||||||
Rezerwa: | 28 929 | 32 802 | 102 383 | ||||||
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego: | 85 981 | -108 154 | |||||||
- w korespondencji z całkowitymi dochodami | 329 | 88 | 51 | ||||||
- w korespondencji z wynikiem finansowym | 85 652 | (16 514) | 11 174 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Poniższa tabela prezentuje straty podatkowe w spółkach Grupy:
2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
PAK KWB Adamów SA | 64 548* | - | 14 448* | 64 549* | 19 225* |
PAK KWB Konin SA | 46 834* | 12 573* | 34 147* | 7 815* | 36 253* |
ZE PAK SA | 58 776* | 53 818* | 23 350* | - | - |
PAK Górnictwo sp. z o.o. | - | 2 807* | - | - | - |
PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. | - | - | - | 1 348* | - |
Razem straty podatkowe | 170 158 | 69 198 | 71 945 | 73 712 | 55 478 |
Razem straty podatkowe od których rozpoznane jest aktywo | - | - | - | - | - |
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | - | - | - | - | - |
Rok rozliczenia | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 |
W wyniku przeprowadzonej analizy w roku ubiegłym utworzyliśmy w ZE PAK SA aktywo na straty podatkowe w kwocie 41 410 tysięcy złotych w związku z transakcją sprzedaży Zorganizowanej części przedsiębiorstwa Elektrownia Konin, która wygenerowała zysk pozwalający na wykorzystanie strat z lat ubiegłych.
W 2022 roku Grupa przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za bieżący okres wykorzystała straty podatkowe w kwocie 228 379 tysięcy złotych, co przedstawia poniższa tabela:
ZE PAK SA217 947
PAK-VOLT SA 9 084
PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. 1 348
Razem wykorzystane straty podatkowe w 2022 roku228 379
Do wykorzystania pozostały straty podatkowe w kwocie 446 768 tysięcy złotych. Spółki nie tworzą aktywa na stracie podatkowej ze względu na krótki okres działalności Spółek.
*nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
17.Majątek socjalny oraz zobowiązania MFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w oparciu o kwoty uzgodnione ze związkami zawodowymi. Dodatkowo Spółki Grupy wnoszą niektóre socjalne aktywa do Funduszu. Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
ZE PAK SA i PAK Serwis Sp. z o.o. razem tworzą Międzyzakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a pozostałe spółki Grupy, jeśli mają obowiązek tworzenia funduszu, tworzą go we własnym zakresie.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.
W związku z powyższym, saldo netto na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 3 851 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2021 roku - odpowiednio 4 702 tysiące złotych).
Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Pożyczki udzielone pracownikom | 3 403 | 4 320 | |
Środki pieniężne | 4 339 | 3 777 | |
Zobowiązania z tytułu Funduszu | (3 855) | (3 395) | |
Saldo po skompensowaniu | 3 887 | 4 702 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
18.Zysk przypadający na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o średnią ważoną akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane na konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych instrumentów kapitałowych w akcje zwykłe.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zysk netto z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | 203 307 | (316 999) | ||
Zysk na działalności zaniechanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | - | - | ||
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 203 307 | (316 999) | ||
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych, zastosowana do obliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję | 50 823 547 | 50 823 547 |
Tabela poniżej przedstawia zysk na jedną akcję w złotych polskich za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
i 31 grudnia 2021 roku zaprezentowane w rachunku zysków i strat.
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Podstawowy i rozwodniony z zysku za rok obrotowy, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej | 4,00 | (6,24) | ||
Podstawowy i rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej | 4,00 | (6,24) |
W okresie między dniem bilansowym a dniem podpisania niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne inne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
19.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
ZE PAK SA nie wypłaciła ani nie deklarowała dywidendy w roku 2022.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów* | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem | ||||||||
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2022 roku | 247 822 | 2 079 896 | 5 027 263 | 54 855 | 34 901 | 314 069 | 7 758 806 | |||||||
Zakup bezpośredni | 2 530 | 5 819 | 11 635 | 1 089 | 1 018 | 578 641 | 600 732 | |||||||
Nabycie spółek | 178 | - | - | - | - | 22 223 | 22 401 | |||||||
Remonty | - | - | (288) | - | - | - | (288) | |||||||
Transfer ze środków trwałych w budowie | 9 194 | 23 981 | 209 163 | 781 | 1 019 | (244 138) | - | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (1 092) | (129 660) | (339 359) | (15 359) | (1 809) | (63 908) | (551 187) | |||||||
Reklasyfikacja | 8 | (8) | 300 | - | 1 754 | 6 153 | 8 207 | |||||||
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2022 roku | 258 640 | 1 980 028 | 4 908 714 | 41 366 | 36 883 | 613 040 | 7 838 671 | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2022 roku | 53 041 | 1 882 107 | 4 474 644 | 51 483 | 24 933 | 90 340 | 6 576 548 | |||||||
Odpis amortyzacyjny za okres | 4 684 | 9 293 | 27 538 | 1 248 | 1 884 | (244) | 44 403 | |||||||
Odpis aktualizujący (utworzenie odpisu) | - | 5 024 | 1 354 | - | - | (15 869) | (9 491) | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (939) | (128 017) | (334 399) | (12 889) | (1 779) | (21 630) | (499 653) | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2022 roku | 56 786 | 1 768 407 | 4 169 137 | 39 842 | 25 038 | 52 597 | 6 111 807 | |||||||
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2022 roku | 194 781 | 197 789 | 552 619 | 3 372 | 9 968 | 223 729 | 1 182 258 | |||||||
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2022 roku | 201 854 | 211 621 | 739 577 | 1 524 | 11 845 | 560 443 | 1 726 864 |
Środki trwałe w budowie obejmują głównie nakłady związane z odnawialnymi źródłami energii.
*w tej pozycji ujęte są także grunty eksploatowane pod wydobycie kopalin metodą odkrywkową
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów* | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem | ||||||||
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 roku | 227 051 | 2 041 008 | 4 958 644 | 62 817 | 33 561 | 194 765 | 7 517 846 | |||||||
Zakup bezpośredni | 11 355 | - | 3 920 | 355 | 1 689 | 346 107 | 363 426 | |||||||
Nabycie spółek | - | 35 | 78 | - | 183 | 2 722 | 3 018 | |||||||
Remonty | - | - | (288) | - | - | (233) | (521) | |||||||
Transfer ze środków trwałych w budowie | 16 023 | 48 102 | 157 367 | 196 | 222 | (221 910) | - | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (6 607) | (9 249) | (92 458) | (8 513) | (754) | (1 537) | (119 118) | |||||||
Reklasyfikacja | - | - | - | - | - | 535 | 535 | |||||||
Rozliczenie zaliczki | - | - | - | - | - | (6 380) | (6 380) | |||||||
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 roku | 247 822 | 2 079 896 | 5 027 263 | 54 855 | 34 901 | 314 069 | 7 758 806 | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2021 roku | 53 801 | 1 635 308 | 4 021 745 | 55 656 | 23 534 | 67 141 | 5 857 185 | |||||||
Odpis amortyzacyjny za okres | 4 278 | 32 391 | 82 399 | 2 258 | 1 529 | - | 122 855 | |||||||
Odpis aktualizujący (utworzenie odpisu) | - | 223 234 | 458 598 | 620 | 595 | 23 199 | 706 246 | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (5 038) | (8 826) | (88 098) | (7 051) | (725) | - | (109 738) | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2021 roku | 53 041 | 1 882 107 | 4 474 644 | 51 483 | 24 933 | 90 340 | 6 576 548 | |||||||
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2021 roku | 173 250 | 405 700 | 936 899 | 7 161 | 10 027 | 127 624 | 1 660 661 | |||||||
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2021 roku | 194 781 | 197 789 | 552 619 | 3 372 | 9 968 | 223 729 | 1 182 258 |
*w tej pozycji ujęte są także grunty eksploatowane pod wydobycie kopalin metodą odkrywkową
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują także strategiczne części zamienne, które są amortyzowane.
20.1.Test na utratę wartości aktywów Grupy Kapitałowej ZE PAK SA
Zgodnie z MSR 36 „ośrodki wypracowujące środki pieniężne (CGU) to najmniejsze identyfikowalne grupy aktywów generujące wpływy z bieżącego użytkowania, które są niezależne od wpływów z innych aktywów lub grup aktywów. Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki świadczące o tym, że dany składnik aktywów mógł utracić część swojej wartości, szacuje się wartość odzyskiwalną tego pojedynczego składnika aktywów. Jeśli oszacowanie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów nie jest możliwe, jednostka ustala wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należy dany składnik aktywów (ośrodek wypracowujący środki pieniężne danego składnika aktywów).
Przy wyodrębnianiu CGU w ramach spółek Grupy dokonano analizy niezależności generowania przepływów pieniężnych w aspekcie funkcjonowania poszczególnych spółek oraz uwzględniono dodatkowe przesłanki, w oparciu o które dokonano aktualizacji projekcji finansowych.
W ramach ZE PAK SA wyodrębniono CGU:
„CGU Elektrownia Pątnów” dla energii opartej na węglu brunatnym (obejmująca bloki 1, 2, 5
oraz blok 9);
„CGU Elektrownia Konin” dla energii zielonej opartej na biomasie.
Z dniem 1 lipca 2022 roku miała miejsce sprzedaż Elektrowni Konin w formie ZCP do spółki PAK_PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. Transakcja sprzedaży ZCP Elektrowni Konin nastąpiła na podstawie następujących umów zawartych pomiędzy ZE PAK SA jako „Sprzedającym”, a PAK-PCE Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o. jako „Kupującym”:
1)Warunkowej Umowy Sprzedaży Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa z dnia 16 maja 2022r. – Akt. Not. Rep.A numer 4788/2022
2)Umowy Przeniesienia Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa z dnia 01 lipca 2022r. – Akt. Not. Rep.A numer 6568/2022.
W związku z powyższym z dniem 1 lipca w strukturach ZE PAK SA pozostało „CGU Elektrownia Pątnów”, natomiast „CGU Elektrownia Konin” pozostało w ramach Spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o.
W roku 2022 roku kopalnia węgla brunatnego PAK KWB Konin SA prowadziła działalność gospodarczą na odkrywkach Jóźwin, Tomisławice i Drzewce, natomiast Spółka PAK KWB Adamów SA od 14 września 2020 pozostała spółką w likwidacji. Dnia 5 października 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PAK KWB Adamów SA w likwidacji podjęło Uchwałę nr 1 o uchyleniu likwidacji Spółki i w konsekwencji postanowiło o dalszym istnieniu Spółki i jej funkcjonowaniu na zasadach ogólnych. W dniu 19 października 2022 roku Zarząd PAK KWB Adamów SA podjął uchwałę w sprawie Połączenia PAK KWB Adamów SA (Spółka Przejmowana) z PAK KWB Konin SA (Spółka Przejmująca) i przyjęcia Planu Połączenia (w dniu 24 listopada przyjęto aneks do planu połączenia). Plan Połączenia został ogłoszony dnia 26 października 2022 roku, zaś Aneks z 28 listopada 2022 roku, na stronach internetowych każdej z łączących się spółek.
Z dniem 28 lutego 2023r. („Dzień Połączenia”) nastąpiło połączenie PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin Spółka Akcyjna ze spółką PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów Spółka Akcyjna. Połączenie nastąpiło na podstawie przepisu art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych , poprzez przejęcia Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, tj. przez przeniesienie całego majątku PAK KWB Adamów S.A. – Spółki Przejmowanej na PAK KWB Konin S.A. – Spółkę Przejmującą, w zamian za akcję przyznaną ZE PAK S.A. przez PAK KWB Konin S.A. (łączenie się przez przejęcie).
Znacząca część wartości majątku trwałego spółek:PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA została dotychczas spisana, a wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym majątek trwały to głównie grunty, które są wycenione według wartości godziwej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
W spółkach tych tj. PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA , jako ośrodkach wypracowujących zysk nie zidentyfikowano mniejszych zespołów aktywów generujących niezależne wpływy pieniężne, gdyż z wielu względów generowane przez poszczególne zespoły aktywów wpływy są bardzo ściśle ze sobą powiązane. W efekcie bowiem kopalnia ma dostarczyć do elektrowni określoną ilość węgla, bez znaczenia jest fakt, z której odkrywki będzie on pochodził. W rezultacie węgiel jest dostarczany do elektrowni z kilku odkrywek zamiennie. Również struktura organizacyjna i systemy ewidencji są podporządkowane tak postawionemu celowi produkcyjnemu. Dodatkowym czynnikiem decydującym o wydzieleniu CGU była aktualizacja strategii Grupy ZE PAK SA, która z jednej strony zakładała przyśpieszenie wygaszania działalności węglowej z drugiej strony rozwój działalności OZE. Ponadto w roku 2022 był pierwszym pełnym rokiem, w którym miała miejsce produkcja energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej w Brudzewie.
Powyższe argumenty przesądziły o wydzieleniu w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK SA następujących ośrodków wypracowujących środki pieniężne:
aktywa trwałe (wytwórcze) ZE PAK SA – Elektrownia Pątnów („CGU Elektrownia Pątnów” – energia czarna) – uznano za jedno CGU bloki 1, 2, 5 (tzw. Elektrownia Pątnów I) oraz blok 9 (dawniej tzw. Elektrownia Pątnów II) z uwagi na powiązania technologiczne i handlowe;
aktywa trwałe (wytwórcze) PAK-PCE Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o. – Elektrownia Konin („CGU Elektrownia Konin” – energia zielona z biomasy);
aktywa trwałe (wytwórcze) PAK PCE Fotowoltaika –farma fotowoltaiczna („CGU Fotowoltaika Brudzew”)
aktywa trwałe (wydobywcze) oraz aktywa górnicze PAK KWB Konin SA dotyczące odkrywek
w Jóźwinie, Tomisławicach i Drzewcach („CGU PAK KWB Konin”),
Ponadto, dokonano wydzielenia pozostałych CGU w ramach segmentów: Remonty, Sprzedaż oraz Pozostałe.
Zgodnie z MSR 36 na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości składników aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną składników aktywów. W związku z powyższym Grupa każdorazowo dokonuje analizy przesłanek mogących mieć wpływ na utratę wartości któregokolwiek ze składników aktywów, oraz ustalenia ośrodków wypracowujących środki pieniężne (CGU) w ramach spółek Grupy.
Zarząd wziął pod uwagę następujące przesłanki :
okresowe utrzymywanie się w latach 2021 i 2022 kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto;
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2022 w sprawie sposobu obliczania limitu ceny.
Przeprowadzono analizę poszczególnych CGU:
CGU związane z wytwarzaniem energii elektrycznej tzw. czarnej, tj. „CGU Elektrownia Pątnów” – bazowy scenariusz eksploatacji przewiduje pracę wszystkich bloków Elektrowni Pątnów do końca 2024 roku. Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku. Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych Grupy do końca 2024 roku, czyli do czasu gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy. Spółka postrzega obecną sytuację rynkową w zakresie kształtowania się relacji cen energii i uprawnień do emisji CO2 jako wysoce zmienną i ryzykowną, dynamika tych zmian w ostatnim roku przybrała jeszcze na sile. Węglowa działalność wydobywcza i wytwórcza po 2024 roku będzie musiała się wiązać z podjęciem szeregu inwestycji m.in. umożliwiającymi dalszą eksploatację odkrywki Tomisławice oraz dostosowującymi blok 474 MW do wymogów środowiskowych. Spółka widzi możliwość poniesienia takich inwestycji i wydłużenia pracy aktywów węglowych po 2024 roku jednak zdecydowanie uzależnia podjęcie takich działań od wprowadzenia mechanizmu wsparcia po 2024 roku, który zmniejszałby ryzyko działalności przewidzianych do wygaszenia węglowych aktywów wytwórczych Grupy. Z uwagi na fakt, iż obecnie bloki węglowe Grupy nie mogą uczestniczyć w takim mechanizmie po 2024 roku Spółka kierując się zasadą racjonalności oczekiwań skróciła oczekiwany okres eksploatacji węglowych aktywów wydobywczych i wytwórczych. Jednocześnie Spółka nie wyklucza zmiany oczekiwanego okresu eksploatacji aktywów węglowych w przypadku ustanowienia mechanizmu wsparcia po 2024 roku w satysfakcjonującym kształcie. W oparciu o przeprowadzone testy na 31 grudnia 2021 roku, uwzględniające powyższe czynniki, stwierdzono, iż wystąpiła konieczność dokonania odpisu w segmencie „CGU Elektrownia Pątnów” w wysokości 654 661,9 tysięcy złotych, tj. do wysokości wartości gruntów. W
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
związku z publikacją w dniu 9 listopada Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2022 w sprawie sposobu obliczania limitu ceny, Spółka prowadziła analizy regulacji zawartych w Rozporządzeniu i jego skutków, w szczególności, w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez Spółkę oraz wpływu limitów maksymalnych cen sprzedaży energii ustanowionych w Rozporządzeniu na rentowność działalności wytwórczej Spółki w 2023 roku. Z uwagi na fakt, że znacząca część majątku w ramach „CGU Elektrownia Pątnów” została już spisana, Grupa odstąpiła od testowania tych aktywów na 31 grudnia 2022.
CGU związane z wydobyciem węgla – aktywa górnicze zostały spisane już do wartości godziwej gruntów, stąd Grupa nie widzi konieczności testowania tych aktywów;
CGU związane z wytwarzaniem energii elektrycznej zielonej, tj. „CGU Elektrownia Konin” – energia odnawialna z biomasy. Wytwarzanie energii z odnawialnego źródła wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej zmierzającą do radykalnej przebudowy gospodarki w kierunku coraz większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ponadto obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na produkcję z jednostek biomasowych z uwagi na kwalifikację – jako OZE stabilizującego produkcję niesterowalnych modułów farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Spółka prowadziła także analizęregulacji zawartych w RozporządzeniuRady Ministrów z dnia 8 listopada 2022 w sprawie sposobu obliczania limitu ceny. Należy jednak podkreślić, że wartość sprzedaży Elektrowni Konin w formie ZCP do PAK-PCE Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o przekracza znacznie wartość księgową aktywów. Stąd Grupa odstąpiła od testowania tych aktywów.
●CGU Fotowoltaika Brudzew - należy podkreślić, że sprzedaż energii pierwotnie została zabezpieczona na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 12 marca 2021 roku przez PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o ze spółką Polkomtel sp. z o.o. Natomiast dnia 30 marca 2023 roku podpisano Porozumienie Rozwiązujące mowę Sprzedaży Energii Elektrycznej Wytworzonej w OZE z dnia 12 marca 2021 roku zawartą pomiędzy PAK PCE-Fotowoltaika sp. z o.o. a Polkomtel sp. z o.o. Rozwiązanie umowy nastąpiło z dniem 31 marca 2023 roku
i wynikało ze zmiany modelu zarządzania wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną w ramach Grupy Kapitałowej Grupy Polsat Plus skutkujące wskazaniem innego podmiotu z grupy kapitałowej odpowiedzialnego za nabywanie energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii eksploatowanym przez wytwórców z grupy kapitałowej Grupy Polsat Plus lub powiązanych z grupą kapitałowa Polsat Plus. Tego samego dnia 30 marca 2023 zawarto Umowę sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii pomiędzy PAK PCE-Fotowoltaika sp. z o.o. a PAK VOLT SA. Umowa ma na celu stabilizację relacji Stron poprzez długi czas jej trwania oraz trwałość stosunku prawnego sprzedaży, co ma zapewnić określony wolumen dostaw po uzgodnionej cenie, tym samym zapewniając m.in. środki na spłatę zobowiązań Sprzedawcy wobec Banków, a odbiorcy gwarantujący energię elektryczną pochodzącą z odnawialnego źródła energii co pozwoli mu osiągać zamierzone cele związane z transformacją energetyczną;
Z uwagi na zagwarantowanie odbioru energii po cenie zapewniającej rentowność na spłatę zobowiązań kredytowych, odstąpiono od testowania tych aktywów.
21.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu
Począwszy od 1 stycznia 2019 roku Grupa zastosowała po raz pierwszy MSSF 16 Leasing. Zgodnie z tym standardem Grupa ujmuje w bilansie składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Grupa jest stroną umów leasingu w zakresie bazowych składników aktywów takich jak:
grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów,
pojazdy samochodowe,
maszyny.
Umowy leasingu gruntów są zawarte na okres od 4 do 14 lat oraz na czas nieoznaczony, a prawa wieczystego użytkowania gruntów zostały otrzymane na okres od 40 do 100 lat. Opłaty leasingowe są waloryzowane zgodnie z ustawą o gospodarce gruntami.
Okres leasingu pojazdów samochodowych wynosi od 2 do 5 lat.
Okres leasingu maszyn (pras wulkanizacyjnych) wynosi od 2 do 5 lat. Umowa zawiera opcję zakupu bazowego składnika aktywów po zakończeniu okresu leasingu.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Wszystkie umowy leasingu zostały zawarte w walucie PLN.
Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu:
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Do jednego roku | 7 366 | 6 315 | ||
Od 1 roku do 3 lat | 15 716 | 14 208 | ||
Od 3 lat do 5 lat | 13 930 | 8 364 | ||
Powyżej 5 lat | 139 658 | 124 039 | ||
Razem według niezdyskontowanych płatności | 176 670 | 152 926 | ||
Wartość księgowa | 63 637 | 47 830 |
Prawo do użytkowania
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania obejmują aktywa użytkowane na podstawie umów dzierżawy gruntów, prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz leasingu finansowego w PAK KWB Konin SA, PAK KWB Adamów SA,
ZE PAK SA, Exion Hydrogen sp. z o.o., Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o., Stacje H2 sp.z o.o.
Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku | Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | |||
Wartość brutto na 1 stycznia 2019 roku | 67 296 | 67 296 | ||
Umorzenie na 1 stycznia | (21 440) | (18 086) | ||
Wartość netto na 1 stycznia | 45 856 | 49 210 | ||
Zwiększenia | 19 430 | - | ||
Amortyzacja za okres | (3 861) | (3 354) | ||
Stan na koniec okresu | 61 425 | 45 856 |
Dodatkowe informacje jakościowe i ilościowe w zakresie czynności związanych z leasingiem
W związku z zawartymi umowami leasingu, Grupa jest potencjalnie narażona na przyszłe wypływy pieniężne, które nie zostały uwzględnione w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu. Obejmuje to narażenie wynikające:
ze zmiennych opłat leasingowych,
z opcji przedłużenia leasingu i opcji wypowiedzenia leasingu,
z gwarantowanej wartości końcowej, oraz
z nierozpoczętych jeszcze leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca.
Zmienne opłaty leasingowe
Obecne umowy leasingów nie zawierają zmiennych opłat leasingowych
Opcja przedłużenia
Do dnia podpisania niniejszego sprawozdania Grupa nie zawarła umów leasingu, które zawierają opcje przedłużenia.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Patenty i licencje | 2 569 | 2 150 | ||
Oprogramowanie | 6 350 | 233 | ||
Inne | 115 | - | ||
Wartość netto na dzień 31 grudnia | 9 034 | 2 383 |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Jednostki poświadczonej redukcji emisji (EUA) | Jednostki poświadczonej redukcji emisji (EUA) | |||
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 roku | 44 128 | 3 565 | ||
Sprzedaż | - | (24 022) | ||
Przekazanie na zabezpieczenie IRGIT | (36 180) | (44 128) | ||
Zakup | 1 248 195 | 707 200 | ||
Umorzenie EUA | (1 256 143) | (642 615) | ||
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 roku | - | - |
23.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze
24.1.Pozostałe aktywa finansowe
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Lokaty i depozyty | - | 1 | ||
Lokaty i depozyty FLZG* | 4 646 | 3 983 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Udziały | 4 112 | 345 | ||
Kaucje | 1 007 | |||
Udzielone pożyczki | 318 | |||
Wartość firmy | 13 778 | |||
Kwota wynikająca z wstępnego rozliczenia nabycia w tym: | 136 564 | 14 107 | ||
Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. | 16 200 | - | ||
Great Wind sp. z o.o. | 76 127 | - | ||
Elektrownie Wiatrowe Dobra sp. z o.o. | 4 713 | - | ||
Eviva Lębork sp. z o.o. | 39 524 | - | ||
Inne | 20 | 4 336 | ||
Pozostałe aktywa finansowe ogółem | 160 445 |
| 22 772 | |
Krótkoterminowe | - | 150 | ||
Długoterminowe | 160 445 |
| 22 622 |
Tworzenie funduszu likwidacji zakładu górniczego wynika z Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze.
Nabycie Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi w 2021 roku w kwocie 14 107 tysięcy złotych zostało zaprezentowane jako wartość firmy.
Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. | Great Wind sp. z o.o. | Elektrownie Wiatrowe Dobra sp.z o.o. | Eviva Lębork sp. zo.o. | Farma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o. | Farma Wiatrowa Okonek sp. zo.o. | Orsted Polska OF SPV 1 i6 | Razem | |
100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | ||
Środki pieniężne netto przejęte wraz z jednostką zależną | 28 | - | - | - | - | - | - | 28 |
Środki pieniężne zapłacone | 16 210 | 46 326 | 4 718 | - | 5 | 5 | 3 870 | 71 134 |
Wypływ środków pieniężnych netto | 16 182 | 46 326 | 4 718 | - | 5 | 5 | 3 870 | 71 106 |
Od daty przejęcia Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. wygenerowała 253 tysiące złotych straty, Great Wind sp. z o.o. wygenerowała 7 056 tysięcy złotych straty, Eviva Lębork sp. z o.o. wygenerowała 906 tysięcy złotych strat, Elektrownie Wiatrowe Dobra sp. z o.o. wygenerowała 13 tysięcy złotych strat, Farma Wiatrowa Jastrowie sp. z o.o. wygenerowała 27 tysięcy złotych strat, Farma Wiatrowa Okonek sp. z o.o. wygenerowała 28 tysięcy złotych straty, które zostały ujawnione w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres sprawozdawczy (dane przed wyłączeniami konsolidacyjnymi). Przejęte spółki nie wygenerowały przychodów za okres od daty przejęcia do końca okresu sprawozdawczego.
Zarząd uważa, że ceny nabytych spółek odpowiadają ich wartości godziwej a modele finansowe nie wykazują utraty ich wartości.
Rozliczenie nabycia wyżej wymienionych spółek ze względów praktycznych jest rozliczeniem wstępnym i będzie podlegało weryfikacji w ciągu 12 miesięcy od daty nabycia.
24.2.Pozostałe aktywa niefinansowe
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Należności z tytułu VAT | 96 491 | 39 992 | ||
Ubezpieczenia | 3 582 | 46 | ||
Pozostałe należności budżetowe | 336 | 3 | ||
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 4 723 | 2 000 | ||
Prace badawczo rozwojowe | 10 916 | 5 485 | ||
Zaliczki na dostawy | 13 386 | 1 105 | ||
Zaliczki na środki trwałe w budowie | - | 8 944 | ||
Inne | 1 181 | 2 552 | ||
Pozostałe aktywa niefinansowe ogółem | 130 615 |
| 60 127 | |
Krótkoterminowe | 130 112 | 50 129 | ||
Długoterminowe | 503 |
| 9 998 |
Największym składnikiem pozycji pozostałe rozliczenia międzyokresowe w 2022 roku są rozliczenia dotyczące wyceny nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży będących własnością PAK KWB Konin SA, w kwocie 691 tysięcy złotych. Obciążenie kosztów następuje w momencie sprzedaży nieruchomości, których dotyczyła wycena. Kwota 861 tysięcy złotych dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych w PAK KWB Konin SA.
W pozycji „świadczenia pracownicze” Grupa prezentuje rezerwę na świadczenia z tytułu odpraw emerytalno-rentowych, nagród jubileuszowych i innych świadczeń w podziale na część długo i krótkoterminową.
25.1.Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia
Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych i innych świadczeń po okresie zatrudnienia w wysokości określonej przez Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i innych świadczeń.
Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Zyski i straty z rozliczenia programu świadczeń dotyczą ostatecznego rozliczenia rezerw w PAK KWB Adamów SA.
Rezerwa na świadczenia emerytalno – rentowe i pośmiertne | Nagrody jubileuszowe | Dopłaty do energii elektrycznej / deputaty węglowe | Razem | ||||||
Stan na 1 stycznia 2022 roku | 23 363 | - | 8 163 | 31 526 | |||||
Koszty bieżącego zatrudnienia | 240 | - | 567 | 807 | |||||
Koszty odsetek | 748 | - | 261 | 1 009 | |||||
Zyski i straty aktuarialne | 933 | - | (1 629) | (696) | |||||
Wypłacone świadczenia | (3 025) | - | (1 266) | (4 291) | |||||
Koszty przeszłego zatrudnienia* | (18) | - | - | (18) | |||||
Stan na 31 grudnia 2022 roku | 22 241 | - | 6 096 | 28 337 | |||||
Rezerwy długoterminowe | 18 863 | - | 5 086 | 23 949 | |||||
Rezerwy krótkoterminowe | 3 378 | - | 1 010 | 4 388 | |||||
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Rezerwa na świadczenia emerytalno – rentowe i pośmiertne | Nagrody jubileuszowe | Dopłaty do energii elektrycznej / deputaty węglowe | Razem | ||||||
Stan na 1 stycznia 2021 roku | 26 949 | 628 | 19 830 | 47 407 | |||||
Koszty bieżącego zatrudnienia | 1 433 | 37 | 1 043 | 2 513 | |||||
Koszty odsetek | 323 | 8 | 238 | 569 | |||||
Zyski i straty aktuarialne | (1 976) | - | (1 683) | (3 659) | |||||
Wypłacone świadczenia | (2 934) | (156) | (1 284) | (4 374) | |||||
Koszty przeszłego zatrudnienia* | 181 | - | - | 181 | |||||
Zyski i straty z rozliczenia programu świadczeń | (613) | (517) | (9 981) | (11 111) | |||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | 23 363 | - | 8 163 | 31 526 | |||||
Rezerwy długoterminowe | 20 213 | - | 6 942 | 27 155 | |||||
Rezerwy krótkoterminowe | 3 150 | - | 1 221 | 4 371 | |||||
*Koszty przeszłego zatrudnienia wynikają ze znaczących zmian w zatrudnieniu pracowników w części Spółek lub innych znaczących zmian.
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
Rok zakończony | Rok zakończony | |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |
stopa dyskontowa | 6,7% | 3,2% |
przewidywany wskaźnik inflacji | 3,3% | 2,5% |
przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń | 4,5% | 2,5% |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Paliwo produkcyjne | 10 997 | 9 410 | ||
Pozostałe materiały oraz niestrategiczne części zamienne | 55 990 | 26 262 | ||
Świadectwa pochodzenia energii | 53 985 | 38 569 | ||
Zapasy ogółem według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania | 120 972 | 74 241 |
Świadectwa pochodzenia energii z tytułu produkcji energii w źródłach odnawialnych wykazywane są według wartości godziwej na koniec miesiąca, w którym została wyprodukowana energia w źródłach odnawialnych.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Spółka ZE PAK SA posiadała 13 214,029 MWh zielonych certyfikatów z wyprodukowanej i zweryfikowanej przez URE zielonej energii. Od 1 stycznia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku Spółka otrzymała 265 684,855 MWh certyfikatów za produkcję w październiku, listopadzie i grudniu 2021 roku oraz za styczeń, luty, marzec , kwiecień, maj, czerwiec 2022 roku. W tym okresie nie został złożony już żaden wniosek ze względu na fakt, że od 1 lipca prawa majątkowe zostały przeniesione do PAK_PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o .o . W tym okresie Spółka sprzedała 268 763,877 MWh na TGE SA, przychód z tego tytułu wyniósł 52 106 tysięcy złotych. W tym okresie umorzono za 2021 rok 1 439,252 MWh i za I półrocze 2022 - 577,697 MWh.
Na dzień 31 grudnia 2022 Spółka Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. posiadała 48 659,422 MWh zielonych certyfikatów z wyprodukowanej i zweryfikowanej przez URE zielonej energii. Od 1 lipca 2022 do dnia 31 grudnia 202 2 roku Spółka otrzymała 79 566,853 MWh za produkcję w lipcu, sierpniu i wrześniu 2022 roku. W tym okresie został złożony wniosek
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
za październik 2022 w ilości 39 133,374 MWh. W tym okresie Spółka sprzedała 30 907,431MWh na TGE SA, przychód z tego tytułu wyniósł 5 918 tysięcy złotych.
Istotnym składnikiem pozycji pozostałe materiały oraz niestrategiczne części zamienne są materiały, półprodukty oraz narzędzia potrzebne do produkcji autobusów wodorowych.
Części zamienne stanowią zapas na potrzeby bieżących remontów i serwisu.
27.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Należności z tytułu dostaw i usług | 345 762 | 222 477 | ||
Należności z tytułu rekompensaty w związku z rozwiązaniem KDT | 37 292 | 78 748 | ||
Należności z tytułu zabezpieczenia zakupów energii na rynku bilansującym | 5 785 | 2 558 | ||
Pozostałe należności | 426 567 |
| 1 091 001 | |
Należności netto | 815 406 | 1 394 784 | ||
Odpis aktualizujący należności | 26 113 | 25 327 | ||
Należności brutto | 841 519 |
| 1 420 111 | |
W linii pozostałe należności na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa prezentuje głównie należności z tytułu depozytów zabezpieczających transakcje na Towarowej Giełdzie Energii oraz zabezpieczających zakup jednostek uprawniających do emisji CO2 (EUA) w kwocie 353 231 tysięcy złotych oraz kaucję związaną z przyłączeniem do sieci w kwocie 21 199 tysięcy złotych.
Współczynniki niewypełnienia zobowiązania:
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
W terminie | 0,00% | 0,00% | |
< 30 dni | 0,01% | 0,00% | |
30 – 60 dni | 24,07% | 1,04% | |
60 – 90 dni | 71,86% | 9,39% | |
Powyżej 90 dni | 100% | 100% |
Wzrost współczynników niewypłacalności wynika ze wzrostu niezapłaconych należności w przedziale 30 – 90 dni.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności w kwocie 26 113 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 25 327 tysięcy złotych) zostały objęte odpisem. Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Odpis aktualizacyjny na dzień | 25 327 | 46 105 | ||
Zwiększenie | 1 311 | 9 290 | ||
Wykorzystanie | (9) | (1) | ||
Rozwiązanie | (516) | (30 067) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Odpis aktualizacyjny na dzień | 26 113 |
| 25 327 |
Poniżej przedstawiono analizę należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, które na dzień 31 grudnia 2022 roku, oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku były przeterminowane, ale nie uznano ich za nieściągalne i nie objęto odpisem. Na saldo odpisu składa się głównie należność od kilku kontrahentów , która została odpisana historycznie w 100% (stopień 3 zgodnie z MSSF 9). Grupa zidentyfikowała duże prawdopodobieństwo nieściągalności odpisanych należności.
28.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do trzech miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 1 462 749 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 506 669 tysięcy złotych).
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Środki pieniężne w banku i kasie | 1 462 749 | 494 847 | ||
Lokaty krótkoterminowe do 3 miesięcy | - | 11 822 | ||
Razem saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów: | 1 462 749 | 506 669 | ||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Należności: | - | - | ||
Bilansowa zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | 579 379 | (1 009 728) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Bilansowa zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych długo i krótkoterminowych | (70 488) | (20 158) | ||
Bilansowa zmiana kwot należnych od zamawiających z tytułu kontraktów długoterminowych | (2 612) | (189) | ||
Zmiana stanu zaliczek na środki trwałe w budowie | (8 247) | 7 749 | ||
Pozostałe zmiany | (26) | 814 | ||
Zmiana stanu należności wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 498 006 | (1 021 512) |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zobowiązania: | - | - | ||
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań finansowych długo i krótkoterminowych | 21 340 | 58 845 | ||
Bilansowa zmiana pozostałych zobowiązań niefinansowych | (101 629) | 122 571 | ||
Bilansowa zmiana kwot należnych zamawiającym z tytułu kontraktów długoterminowych | 545 | (2 999) | ||
Zmiana zobowiązań z tytułu rozrachunków inwestycyjnych | (19 778) | 39 420 | ||
Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | |||
Nowe umowy leasingowe i spłaty zobow. leasingowych | (727) | 4 027 | ||
Pozostałe zmiany | 2 850 | 3 677 | ||
Zmiana stanu zobowiązań wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | (97 399) | 225 541 |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych: | ||||
Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych | (46 339) | 615 146 | ||
Zmiana stanu świadczeń pracowniczych długo i krótkoterminowych | (3 189) | (15 881) | ||
Zmiana stanu rezerwy z tytułu umorzenia jednostek EUA | 1 256 143 | 642 615 | ||
Zmiana stanu rezerw i innych pozycji ujmowana w pozostałych całkowitych dochodach | 685 | 3 659 | ||
Pozostałe zmiany | 45 | 729 | ||
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych | 1 207 345 | 1 246 268 |
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zapasy | - | |||
Bilansowa zmiana stanu zapasów | (46 731) | (6 382) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
29.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe
Kapitał akcyjny | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |
50 823 547 akcji o wartości nominalnej 2 złote każda | 101 647 | 101 647 |
29.1.1.Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 2 złote i zostały w pełni opłacone.
29.1.2.Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
29.1.3.Akcjonariusze o znaczącym udziale
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Argumenol Investment Company Limited | |||
udział w kapitale | 65,96% | 65,96% | |
udział w głosach | 65,96% | 65,96% | |
Nationale - Nederlanden OFE | |||
udział w kapitale | 8,86% | 8,86% | |
udział w głosach | 8,86% | 8,86% | |
OFE PZU Złota Jesień | |||
udział w kapitale | 9,12% | 9,12% | |
udział w głosach | 9,12% | 9,12% | |
PTE Allianz Polska SA | |||
udział w kapitale | 7,32% | - | |
udział w głosach | 7,32% | - | |
Pozostali | |||
udział w kapitale | 8,74% | 16,06% | |
udział w głosach | 8,74% | 16,06% | |
100,00% | 100,00% |
Struktura akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na dzień przekazania niniejszego raportu rocznego za rok 2022 różni się od analogicznego wykazu raportu okresowego za rok 2021. Różnica ta wynika ze zwiększenia udziału w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów spółki ZE PAK SA na rachunkach Allianz OFE, Allianz DFE i Drugi Allianz OFE powyżej 5%, do którego doszło w wyniku połączenia w dniu 30 grudnia 2022 roku Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska SA zarządzającego Allianz Polska Otwartym Funduszem Emerytalnym, zarządzającego Allianz Polska Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym ze spółką Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander Spółka Akcyjna, zarządzającą Drugim Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny, na podstawie art. 69 w związku z art. 87 ust. 1 pkt 2b
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Spółka nie posiada wiedzy o jakichkolwiek umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany
w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.
Akcjonariusze posiadający powyżej 5% udziału w kapitale i liczbie głosów według wiedzy Spółki na podstawie zawiadomień przekazanych przez akcjonariuszy.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku struktura pochodzenia kapitału zapasowego w wysokości 1 232 981 tysięcy złotych przedstawia się następująco:
ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 380 030
utworzony zgodnie ze statutem
ponad wymaganą ustawowo (minimalną) wartość 617 397
inny, w tym: 235 554
- połączenie z PAK Odsiarczanie sp. z o.o. i PAK Holdco sp. z o.o. 66 126
- kapitał z aktualizacji wyceny związany z likwidacją i sprzedażą
środków trwałych w latach poprzednich 67 773
- kapitał z aktualizacji wyceny związany z likwidacją i sprzedażą
środków trwałych w 2022 roku 101 655
30.1.Pozostałe kapitały rezerwowe
Spółka ZE PAK SA powstała w wyniku komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego Zespół Elektrowni PAK dokonanej na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 1990 roku o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Widniejący w bilansie Spółki w ramach kapitału rezerwowego – tzw. Fundusz Prywatyzacyjny, został utworzony przez Przedsiębiorstwo Państwowe Zespół Elektrowni PAK na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1989 roku o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
Na wartość kapitału rezerwowego składa się Fundusz Prywatyzacyjny w kwocie 3 472 tysiące złotych, który został utworzony z zysku 1994 roku w oparciu o uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia nowopowstałej Spółki.
Środki zgromadzone na tym funduszu miały zostać przeznaczone na zakup przez pracowników od Skarbu Państwa akcji po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę i jej prywatyzacji (zakup do 10% akcji za połowę ceny). Wprowadzona w 1996 roku ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych przyznała pracownikom prawo do nieodpłatnego nabycia 15% należących do Skarbu Państwa akcji spółki, w związku z czym cele jakim miał służyć fundusz prywatyzacyjny przestały istnieć jednak kapitał w pasywach spółki pozostał.
30.2.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy
Zysk niepodzielony obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi, to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy. Są to:
Zyski/straty zatrzymane spółek zależnych, przynależne akcjonariuszom jednostki dominującej,
różnice w wartości zysków zatrzymanych pomiędzy sprawozdaniem statutowym a sprawozdaniem MSSF jednostki dominującej,
równowartość 8% statutowego odpisu z zysku na kapitał oraz pozostałych odpisów dokonywanych na podstawie obowiązujących zapisów w umowach spółek zależnych.
W Grupie na dzień 31 grudnia 2022 roku pełna kwota niepodzielonego wyniku finansowego (w tym równowartość utworzonych w ramach podziału zysków w latach ubiegłych kapitałów zapasowego i rezerwowego) objęta jest ograniczeniem w wypłacie dywidendy. Podstawą przyjęcia takiego założenia są następujące uwarunkowania:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Statutowe sprawozdania finansowe wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK SA są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest zobowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie istnieją inne ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy.
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Na początku okresu | (395) | - | ||
Nabycie spółki - określenie udziałów niekontrolujących na dzień nabycia | - | 30 981 | ||
Program akcji pracowniczych - korekta pierwotnego rozliczenia | - | (955) | ||
Wynik jednostek zależnych w danym roku - przypisanie do udziałów niekontrolujących | 12 073 | (405) | ||
Przeniesienie zysków udziałowców niekontrolujących do zysków zatrzymanych | 395 | |||
Rozliczenie opcji PUT - ujęcie zobowiązania do wykupu akcji pracowniczych | - | (30 016) | ||
Sprzedaż udziałów PAK Polska Czysta Energia sp.z o.o. | 478 730 | - | ||
Razem | 490 803 | (395) |
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym 15% wyniku PAK KWB Adamów SA oraz 15% wyniku PAK KWB Konin SA za okres od dnia 19 lipca 2012 roku do dnia 31 grudnia 2013 roku oraz za okres od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2014 zostało zaalokowane jako zysk przypadający akcjonariuszom niekontrolującym. W latach 2015, 2016, 2017 i 2018 w związku z trwającym procesem wykupu akcji pracowniczych zysk przypadający akcjonariuszom niekontrolującym alokowany był proporcjonalnie do wielkości udziałów akcjonariuszy niekontrolujących.
Zobowiązanie Spółki do wykupu akcji pracowniczych było ujmowane na dzień objęcia kontroli i dotyczy sytuacji, w których pracownicy posiadają opcję sprzedaży akcji. Zgodnie z wybraną polityką udziały niekontrolujące otrzymywały alokację wyniku oraz pozostałych całkowitych dochodów w kolejnych okresach sprawozdawczych. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego następowała korekta wartości udziałów niekontrolujących, tak jakby następowało ich nabycie przy jednoczesnym rozpoznaniu zobowiązania z tytułu opcji wykupu akcji. Różnica między wartością udziałów niekontrolujących wyksięgowanych na dzień sprawozdawczy a rozpoznanym zobowiązaniem finansowym odnoszona była do pozycji zysków zatrzymanych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku zobowiązanie
ZE PAK SA do wykupu akcji pracowniczych wygasło. Kwota przypisana udziałowcom niekontrolującym wynika ze sprzedaży 40,41% udziałów w spółce PAK Polska Czysta Energia sp. z o.o. i jej spółek zależnych w wartości 478 730 tysięcy złotych oraz alokacji wyników tych spółek w kwocie 12 073 tysiące złotych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Zgodnie z MSSF ZE PAK SA rozpoznał na dzień objęcia kontroli w PAK KWB Konin SA i w PAK KWB Adamów SA zobowiązanie do nabycia akcji PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA posiadanych przez udziały niekontrolujące.
W umowie sprzedaży akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA zawartej pomiędzy ZE PAK SA a Skarbem Państwa w dniu 28 maja 2012 roku (dalej „Umowa Sprzedaży Akcji”) ZE PAK SA złożył Skarbowi Państwa, na warunkach określonych w tej umowie, nieodwołalną ofertę zakupu od Skarbu Państwa pozostałych akcji obu kopalń, które nie zostaną nabyte od Skarbu Państwa przez uprawnionych pracowników ani przez ich następców prawnych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. Zgodnie z przepisami tej ustawy uprawnionym pracownikom KWB Konin SA i KWB Adamów SA przysługiwało prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji spółki objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania danej spółki do rejestru. Zgodnie z Umową Sprzedaż Akcji zakup przez ZE PAK SA od Skarbu Państwa pozostałych akcji kopalń, nieobjętych przez uprawnionych pracowników ani przez ich następców prawnych, nastąpi po cenie za jedną akcję równej, odpowiednio, cenie jednej akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA w transakcji sprzedaży przez Skarb Państwa 85% akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA na rzecz ZE PAK SA, indeksowanej o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez Prezesa GUS. Zgodnie z Umową Sprzedaży Akcji oferta zakupu pozostałych akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA złożona przez ZE PAK SA Skarbowi Państwa, o której mowa powyżej, była wiążąca do 28 lutego 2017 roku. Pozostałe akcje KWB Konin SA i KWB Adamów SA zostały od Skarbu Państwa zakupione.
Ponadto zgodnie z Umową Sprzedaży Akcji ZE PAK SA zobowiązał się, na przewidzianych w tej umowie warunkach, złożyć uprawnionym pracownikom KWB Konin SA i KWB Adamów SA, którzy nabyli od Skarbu Państwa nieodpłatnie akcje na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, oferty wykupu tych akcji po cenie za jedną akcję równej, odpowiednio, cenie jednej akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA w transakcji sprzedaży przez Skarb Państwa 85% akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA na rzecz ZE PAK SA. W wykonaniu tego zobowiązania, po upływie terminu obowiązywania zakazu obrotu akcjami pracowniczymi określonego w art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, ZE PAK SA rozpoczął proces odkupu akcji pracowniczych, w ramach którego osobom, które wyraziły zainteresowanie zbyciem akcji PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA, ZE PAK SA zaoferował dokonanie ich wykup na warunkach ustalonych w Umowie Sprzedaży Akcji. Do końca 2016 roku w wyniku przeprowadzenia wspomnianego procesu wykupu, dokonano nabycia większości akcji pracowniczych PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA. ZE PAK SA nadal planuje zakup akcji pracowniczych PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA i kontynuuje proces wykupu po dotychczas oferowanej cenie.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku w ocenie Zarządu ZE PAK SA zobowiązanie do wykupu akcji pracowniczych PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA wygasło.
31.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki
Termin Spłaty | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Kredyt inwestycyjny w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK PCE Biopaliwa i Wodór) | 31.12.2030 | 115 682 | 107 030 | |
Kredyt inwestycyjny terminowy w konsorcjum banków PKO BP, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 138 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 31.12.2035 | 112 060 | 124 173 | |
Kredyt inwestycyjny w Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 165 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi) | 20.12.2038 | 77 525 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 60 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 52 356 | 10 932 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 15 000 tysięcy EUR lub jej równowartość w PLN, oprocentowana według stopy WIBOR 1Y lub EURIBOR 1Y+ marża (Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o.) | 31.12.2026 | 30 890 | 7 053 | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 69 600 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 10 963 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 34 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 18 785 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 11 500 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 12 393 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 6 750 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 7 231 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 236 400 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 91 405 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 10 300 tysięcy EUR lub jej równowartość w PLN, oprocentowana według stopy EURIBOR 3M + marża lub WIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 8 670 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 160 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 28 427 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 77 900 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 53 164 | - | |
Pożyczki z Vortex Energy Polska sp. z o.o. w kwocie 19 tysięcy PLN, oprocentowane według stopy 2,5% w skali roku (Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.) | 22.12.2036 | - | 19 | |
Pożyczki z Vortex Energy Polska sp. z o.o. w kwocie 19 tysięcy PLN, oprocentowane według stopy 2,5% w skali roku (Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.) | 22.12.2036 | - | 19 | |
RAZEM | 619 551 | 249 226 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Krótkoterminowe | Termin Spłaty | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 86 000 tysięcy PLN, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK – Volt S.A.) | 30.06.2023 | 63 961 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 63 200 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M + marża lub EURIBOR 3M + marża (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 30.06.2023 | 66 623 | - | |
Kredyt inwestycyjny w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK PCE Biopaliwa i Wodór) | 31.12.2030 | 29 482 | 13 249 | |
Kredyt inwestycyjny terminowy w konsorcjum banków PKO BP, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 138 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 31.12.2035 | 18 737 | 13 068 | |
Kredyt obrotowy VAT w PKO BP i Pekao SA w kwocie 37 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 30.06.2022 | - | 1 841 | |
Kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA w kwocie 10 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK-Volt SA) | 30.06.2022 | - | 195 | |
Kredyt w EFG Bank AG Zurych w kwocie 300 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR + marża banku (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | na żądanie | 309 311 | 174 135 | |
Pożyczka w kwocie 58 tysięcy PLN od Galeon sp. z o.o., oprocentowania według stopy WIBOR 6M (PG Hydrogen sp.z o.o.) | 06.09.2022 | 62 | 57 | |
RAZEM | 488 176 | 202 545 |
Kredyty bankowe | Kredyty inwestycyjne | Pożyczki | Razem | |||||
Stan na 1 stycznia | 174 332 | 259 361 | 18 078 | 451 771 | ||||
Zaciągnięcie | 135 169 | 117 172 | 693 248 | 945 589 | ||||
Spłata w tym: | (190) | (43 656) | (276 424) | (320 270) | ||||
Spłata kapitału | (190) | (23 555) | (266 396) | (290 141) | ||||
Spłata odsetek | - | (20 050) | (10 028) | (30 078) | ||||
Zapłacone prowizje | - | (51) | - | (51) | ||||
Zmiana wyceny | - | 508 | - | 508 | ||||
Stan na koniec roku | 309 311 | 353 486 | 444 930 | 1 107 727 |
Kredyty bankowe | Kredyty inwestycyjne | Pożyczki | Razem |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Stan na 1 stycznia | 55 003 | - | - | 55 003 | ||||
Zaciągnięcie | 175 011 | 303 294 | 18 078 | 496 383 | ||||
Spłata w tym: | (55 682) | (43 098) | - | (98 780) | ||||
Spłata kapitału | (55 003) | (40 036) | - | (95 039) | ||||
Spłata odsetek | (679) | (1 862) | - | (2 541) | ||||
Zapłacone prowizje | - | (1 200) | - | (1 200) | ||||
Zmiana wyceny | - | (835) | - | (835) | ||||
Stan na koniec roku | 174 332 | 259 361 | 18 078 | 451 771 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku, trzy spółki w Grupie kapitałowej tj. PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o., PAK-PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. oraz Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o. maja zamieszczone w swoich umowach kredytowych zapisy dotyczące kowenantów finansowych.
PAK PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. posiada obowiązującą Umowę kredytu terminowego, w której zawarte są dwa wskaźniki finansowe oparte na danych ze sprawozdania jednostkowego PAK-PCE Biopaliwa i Wodór
sp. z o.o. Zarówno wskaźnik całkowitego zadłużenia netto do EBITDA (poziom referencyjny max 3,50) oraz wskaźnik DSCR dla (poziom referencyjny min 1,20) są spełnione na dzień badania wskaźników, tj. 31 grudnia 2022 roku.
PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. posiada obowiązującą Umowę kredytu terminowego i kredytu VAT z konsorcjum banków: PKO BP SA, Pekao SA oraz mBank SA, w której zawarty jest jeden wskaźnik finansowy oparty na danych ze sprawozdania jednostkowego PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. Wskaźnik DSCR (poziom referencyjny min 1,10) jest spełniony na dzień badania wskaźników, tj. 31 grudnia 2022 roku.
Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o. posiada obowiązującą Umowę kredytu terminowego i kredytu VAT z bankiem Bank Gospodarstwa Krajowego, w której zawarty jest jeden wskaźnik finansowy oparty na danych ze sprawozdania jednostkowego Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi sp. z o.o. Wskaźnik pokrycia obsługi długu wyliczany w każdej dacie kontroli zobowiązań finansowych nie może być niższy niż 1,10. Pierwsza data kontroli (obliczenia) wskaźnika przypadnie po upływie pełnych 12 miesięcy licząc od daty zakończenia budowy Farmy Wiatrowej, w związku z powyższym nie ma obowiązku badania wskaźnika na dzień 31 grudnia 2022 roku.
32.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe
32.1.Rozliczenia międzyokresowe bierne
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Rezerwa na premię i urlopy wypoczynkowe | 22 482 | 24 378 | ||
Odszkodowania z zakładu ubezpieczeń | 886 | 804 | ||
Badanie sprawozdania finansowego | 420 | 290 | ||
Inne | 1 430 | 1 728 | ||
Razem | 25 218 | 27 200 | ||
Krótkoterminowe | 25 218 | 27 200 | ||
Długoterminowe | - | - |
Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych oraz innych świadczeń po okresie zatrudnienia Grupa prezentuje
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej pozycji „świadczenia pracownicze” w podziale na długo i krótkoterminowe. Szczegóły dotyczące tych rezerw znajdują się w nocie 25.1
Głównymi składnikami pozycji „Inne” jest rezerwa na karę za przekroczenie ilości pyłu wprowadzonego do powietrza w 2015 roku w kwocie 1 190 tysięcy złotych. Na wniosek Grupy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wyznaczył
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
termin odroczenia płatności ww. kary na dzień 31 marca 2023 roku, zgodnie z realizacją poszczególnych etapów harmonogramu przedsięwzięcia „Przygotowanie terenów Elektrowni Adamów do nowych inwestycji”.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Rezerwa na umorzenie EUA | Rezerwa na zwrot uprawnień do emisji CO2 | Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych | Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów | Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii | Rezerwy na rekultywację terenów górniczych | Inne | Razem | |||||||||
Stan na 1 stycznia 2022 roku | 1 233 534 | 7 097 | 20 614 | 74 906 | 13 053 | 362 050 | 19 757 | 1 731 011 | ||||||||
zwiększenia | 1 154 221 | 275 | 261 | - | 29 670 | 26 251 | 42 541 | 1 253 219 | ||||||||
zmniejszenia w tym: | (1 233 534) | (7 372) | - | (2 681) | (16 855) | (29 610) | (32 133) | (1 322 185) | ||||||||
Wykorzystanie | (1 233 534) | (7 372) | (2 681) | (996) | (2 305) | - | (1 246 888) | |||||||||
Rozwiązanie | - | - | - | - | (15 859) | (27 305) | (32 133) | (75 297) | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2022 roku | 1 154 221 | - | 20 875 | 72 225 | 25 868 | 358 691 | 30 165 | 1 662 045 | ||||||||
Długoterminowe | - | - | 20 875 | 72 225 | - | 336 506 | 10 750 | 440 356 | ||||||||
Krótkoterminowe | 1 154 221 | - | - | - | 25 868 | 22 185 | 19 415 | 1 221 689 | ||||||||
Stan na 1 stycznia 2021 roku | 640 512 | 7 038 | 18 451 | 67 313 | 11 245 | 351 779 | 18 942 | 1 115 280 | ||||||||
zwiększenia | 1 233 460 | 59 | 2 163 | 9 031 | 12 616 | 30 224 | 7 161 | 1 294 714 | ||||||||
zmniejszenia w tym: | (640 438) | - | - | (1 438) | (10 808) | (19 953) | (6 346) | (678 983) | ||||||||
Wykorzystanie | (640 438) | - | - | (1 438) | (10 808) | (19 953) | (43) | (656 327) | ||||||||
Rozwiązanie | - | - | - | - | - | - | (6 303) | (22 656) | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | 1 233 534 | 7 097 | 20 614 | 74 906 | 13 053 | 362 050 | 19 757 | 1 731 011 | ||||||||
Długoterminowe | - | - | 20 614 | 74 906 | - | 342 454 | 1 131 | 439 105 | ||||||||
Krótkoterminowe | 1 233 534 | 7 097 | - | - | 13 053 | 19 596 | 18 626 | 1 291 906 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
32.3.Opis istotnych tytułów rezerw
32.3.1.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje kolejny okres rozliczeniowy dotyczący uprawnień do emisji, który zakończy się
31 grudnia 2030 roku. Założeniem tego okresu jest nieodpłatne przyznanie uprawnień do emisji (EUA) wynikających
z produkcji energii cieplnej jedynie na podstawie art. 10a Dyrektywy 2009/29/WE. W 2022 roku Grupa otrzyma znikomą ilość darmowych uprawnień do emisji CO2, tj. 11 825 EUA, wynikających z przydziału na produkcję ciepła. Dlatego też, praktycznie cała ilość potrzebnych Grupie ZE PAK SA uprawnień do emisji musi zostać zakupiona na rynku wtórnym.
Stan jednostek EUA na 1 stycznia 2022 roku w ZE PAK SA wynosił 408 264 EUA. Jednostki EUA były w posiadaniu IRGIT w KOBIZE jako zabezpieczenie handlu na energii elektrycznej. W pierwszym kwartale 2022 roku ZE PAK SA dokonał wykupu zawartych kontraktów terminowych na MAR22 w ilości 4 355 000 EUA. Stan jednostek EUA na
31 marca 2022 roku wynosił 4 763 264 EUA z czego 4 355 000 EUA na koncie w KOBIZE i 408 264 na koncie IRGIT. W kwietniu 2022 roku wpłynęło do ZE PAK 165 000 EUA z kontraktów kupionych pod potrzeby 2021 roku i 11 825 jednostek EUA z tytułu darmowych EUA otrzymanych z tytułu produkcji energii cieplnej w Elektrowni Konin. Emisja CO2 w ZE PAK za 2021 rok wyniosła 4 871 977 ton. W celu umorzenia emisji CO2 ZE PAK złożył wniosek o zwrot 340 152 EUA do IRGIT. Tym samym ZE PAK posiadał na kontach w KOBIZE 4 871 977 EUA. Po umorzeniu emisji CO2 za 2021 rok stan jednostek EUA na koncie w KOBIZE wyniósł zero, a stan jednostek EUA zdeponowanych w IRGIT 68 113 EUA – stan odpowiadający ilościom EUA na dzień 30 czerwca 2022 roku.
W trzecim kwartale 2022 roku ZE PAK dokonał zakupu 71 500 uprawnień do emisji CO2 na rynku spot, które zostały przeniesione na zabezpieczenie do IRGIT. Na dzień 30 września 2022 roku stan jednostek EUA w ZE PAK wynosił 139 613 EUA z czego zero EUA w KOBIZE i 139 613 EUA w IRGIT.
W czwartym kwartale 2022 roku ZE PAK kupił 100 000 EUA w kontraktach terminowych od mBank na potrzeby emisji 2022 roku. W grudniu wpłynęło 2 016 EUA tytułem darmowych EUA na Instalację Konin, tym samym instalacja Konin otrzymała 13 841 darmowych EUA na 2022 rok. Na dzień 31 grudnia 2022 roku stan jednostek EUA w ZE PAK wynosi 141 629 EUA z czego 2 016 EUA w KOBIZE i 139 613 EUA w IRGIT.
Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
| ZE PAK SA | ||
| Emisja CO2 (w tonach)* | 3 427 588 | |
| ilość( w tonach) | kwota (w tys. złotych) | |
| Saldo na początek okresu | - | - |
| Nabyte | 4 591 500 | 1 248 195 |
EUA | Otrzymane darmowe | 13 841 | - |
Przekazanie na zabezpieczenie do IRGIT | (71 500) | (36 180) | |
Zwrot z zabezpieczenia IRGIT | 340 152 | 44 128 | |
| Umorzenie za rok 2021 | (4 871 977) | (1 256 143) |
| Saldo na koniec okresu | 2 016 | - |
Pozostało do nabycia | 3 425 572 | 1 233 534 | |
Wydatki oraz wpływy z związane z uprawnieniami do emisji CO2 wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych wynoszą 1 319 523 tysiące złotych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
| ZE PAK SA | ||
| Emisja CO2 (w tonach)* | 4 870 451 | |
| ilość( w tonach) | kwota (w tys. złotych) | |
| Saldo na początek okresu | 88 998 | 3 565 |
| Nabyte | 6 034 000 | 707 199 |
EUA | Otrzymane darmowe | 12 138 | - |
Sprzedaż | (216 000) | (24 021) | |
Wymiana | (408 265) | (44 128) | |
| Umorzenie za rok 2020 | (5 510 871) | (642 615) |
| Saldo na koniec okresu | - | - |
Pozostało do nabycia | 4 870 451 | 1 233 534 | |
*Fizyczne umorzenie uprawnień do emisji za dany rok następuje w pierwszych miesiącach roku następnego
32.3.2.
Aktualne pozwolenia środowiskowe (Pozwolenie zintegrowane dla składowisk odpadów, Instrukcja prowadzenia składowiska odpadów zatwierdzone przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego) są wydane dla ZE PAK SA.
ZE PAK SA jest zarządzającym składowiskiem odpadów i jest zobowiązany do prowadzenia monitoringu środowiska wokół składowiska oraz jego rekultywacji. Na składowisku deponowane są zarówno odpady ze spalania węgla brunatnego i biomasy. Ilości odpadów ze spalania węgla są większe niż ze spalania biomasy. ZE PAK SA nie przewiduje na ten moment zmiany zarządzającego składowiskiem. Rozpoczął się natomiast proces zamykania części składowiska odpadów paleniskowych Odkrywka Gosławice (około 100 ha), która stanowi zalądowioną już część tego składowiska. Proces rekultywacji tej części powinien zakończyć się około 2026 roku. Pozostała część tego składowiska nie jest obecnie planowana do rekultywacji. Będą tam składowane odpady ze spółki Biopaliwa i Wodór sp.z o.o. Odpady z Biopaliwa i Wodór sp. z o.o. są przekazywane do ZE PAK SA na podstawie umowy.
32.3.3.Rezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą
PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA są zobowiązane na podstawie ustawy prawo górnicze
i geologiczne do dokonania rekultywacji terenów, na których prowadzone były prace wydobywcze. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego w stopniu zaawansowania wydobycia węgla
w poszczególnych odkrywkach na dany dzień bilansowy.
Rezerwa tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji w oparciu o raporty niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie Zarządu. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów rekultywacyjnych aktualizuje się okresowo, z tym że na każdą datę sprawozdawczą weryfikowana jest wielkość rezerwy zgodnie z aktualnymi założeniami w zakresie stopy dyskontowej, inflacji oraz wielkości wydobycia.
PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA w ramach prowadzonej działalności zobowiązane są do przywrócenia stanu pierwotnego lub odbudowy zniszczeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego. W związku
z tym Grupa tworzy rezerwę na przewidywane koszty, do których poniesienia jest zobligowana na podstawie zawartych
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
porozumień. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów związanych z ruchem zakładu górniczego aktualizowane są na każdą datę sprawozdawczą.
Rezerwa na likwidację obiektów i rekultywację terenów górniczych oraz z tytułu przygotowania terenów eksploatacyjnych w PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA wg stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosła 358 691 tysięcy złotych i zmniejszyła się w porównaniu z rokiem zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku o 3 359 tysięcy złotych. Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 6,7%, średni poziom inflacji na poziomie 3,3%.
Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży. Kwota dyskonta odniesiona w koszty finansowe wynosi 9 460 tysięcy złotych.
32.3.4.Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii
W związku ze sprzedażą energii elektrycznej do odbiorców finalnych, Grupa ma obowiązek umorzenia określonej liczby certyfikatów pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gazowych i kogeneracji.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku utworzona rezerwa z tego tytułu wyniosła 25 868 tysięcy złotych. Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
32.3.5.Inne rezerwy
Głównymi pozycjami pozostałych rezerw na 31 grudnia 2022 roku są w PAK KWB Konin SA: rezerwy na szkody górnicze w kwocie 329 tysięcy złotych, rezerwy na toczące się postępowania sądowe w kwocie 1 523 tysięcy złotych, w PAK KWB Adamów SA: rezerwy z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji leśnej gruntów pod końcowy zbiornik po odkrywce Adamów w kwocie 15 828 tysięcy złotych, rezerwy na sprawy sądowe w kwocie 524 tysiące złotych. Rezerwy na szkody górnicze i rezerwa z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji są tworzone w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży, a rezerwy na toczące się postępowania sądowe w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi. W PAK-PCE sp. z o.o. głównym składnikiem są przychody przyszłych okresów związane z zakupem wierzytelności w kwocie 24 656 tysięcy złotych. W Eviva Lebork sp. z o.o. głównym składnikiem są rozliczenia międzyokresowe dotyczące dzierżawy w kwocie 9 340 tysięcy złotych.
33.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe
33.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe (krótkoterminowe)
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: | 222 025 | 142 717 | ||
Pozostałe zobowiązania: | ||||
Zobowiązania inwestycyjne | 26 511 | 9 689 | ||
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 16 328 | 15 187 | ||
Zobowiązania z tytułu kaucji | 1 849 | 79 028 | ||
Inne zobowiązania | 6 723 | 5 266 | ||
Razem | 273 436 | 251 887 |
W linii inne zobowiązania na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa prezentuje głównie zobowiązania z tytułu rozrachunków z pracownikami i potrąceń z listy płac na kwotę 549 tysięcy złotych, rozrachunków z tytułu wadium
w kwocie 916 tysięcy złotych.
Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań finansowych:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 14 bądź 30-dniowych. Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach miesięcznych bądź kwartalnych w ciągu całego roku obrotowego.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
33.2.Pozostałe zobowiązania niefinansowe
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | 34 576 | 155 539 | ||
Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych | 6 013 | 10 486 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego | 1 053 | 544 | ||
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 21 493 | 19 264 | ||
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 4 507 | 4 712 | ||
Pozostałe zobowiązania budżetowe | 2 185 | 3 174 | ||
Zaliczki na dostawy | 25 607 | 550 | ||
Opłata eksploatacyjna | 3 079 | 5 726 | ||
Inne | 581 | 728 | ||
Razem | 99 094 | 200 723 |
Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych dotyczą opłat za zanieczyszczanie powietrza, składowanie odpadów oraz pobór wód i odprowadzanie ścieków. Okresem rozliczeniowym jest rok.
Zobowiązania z tytułu opłat eksploatacyjnych dotyczą opłat od wydobytej kopaliny, które wynikają z Prawa geologicznego i górniczego. Okresem rozliczeniowym jest półrocze.
Głównymi składnikami pozycji „Inne” są zobowiązania wobec PFRON w kwocie 314 tysięcy złotych.
33.3.Pochodne instrumenty finansowe
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Instrumenty zabezpieczające stopę procentową (IRS SWAP) (aktywa) | 19 824 | 10 540 | ||
Instrumenty zabezpieczające kurs walutowy (forward) (pasywa) | - | 3 606 | ||
Razem | 19 824 | 14 146 | ||
krótkoterminowe – aktywa | 19 824 | 10 540 | ||
krótkoterminowe – pasywa | - | 3 606 |
Wszystkie forwardy na walutę EUR/PLN zostały rozliczone w Grupie na koniec marca 2023 roku.
33.4.Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów (długoterminowe)
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Różnica wynikająca z zakupu wierzytelności | 24 656 | - | ||
Dotacje długoterminowe | 224 | 271 | ||
Pozostałe | 4 046 | 4 046 | ||
Razem | 28 926 |
| 4 317 |
Głównym składnikiem pozycji „Pozostałe” są otrzymane nieodpłatnie od Starostwa Powiatowego oraz Gminy grunty
w kwocie 3 895 tysięcy złotych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
34.Zobowiązania warunkowe oraz opis istotnych spraw sądowych
PAK KWB Konin SA jest stroną postępowań administracyjnych dotyczących decyzji środowiskowej związanej ze złożem węgla brunatnego w Tomisławicach. W dniu 7 sierpnia 2007 roku wójt gminy Wierzbinek wydał decyzję środowiskową dotyczącą odkrywki węgla brunatnego. W dniu 5 grudnia 2008 roku decyzja ta została zaskarżona przez dziewięć osób fizycznych wspieranych przez fundację Greenpeace z powodu rzekomego rażącego naruszenia przepisów prawa. W dniu 25 marca 2009 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło uchylenia decyzji środowiskowej. Powodowie złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W dniu 4 maja 2009 roku, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało swoje wcześniejsze orzeczenie. Powodowie po raz kolejny złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej. W dniu 5 maja 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, iż decyzja środowiskowa, na podstawie której została udzielona koncesja na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Tomisławice, w rażący sposób narusza przepisy prawa. PAK KWB Konin SA i Samorządowe Kolegium Odwoławcze złożyły odwołanie od tego wyroku. W dniu 21 marca 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W dniu 6 listopada 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ogłosił wyrok uchylający decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 marca 2009 roku odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją przez PAK KWB Konin SA odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. W dniu 7 stycznia 2013 roku PAK KWB Konin SA złożyła skargę kasacyjną od opisywanego wyroku.
Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną PAK KWB Konin SA od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 roku uchylającego decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 25 marca 2009 roku odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacja odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Oddalenie skargi kasacyjnej PAK KWB Konin SA oznacza, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 roku stał się prawomocny, a sprawa dotycząca stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wróciła ponownie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W dniu 18 stycznia 2019 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie wydało decyzję odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. Następnie Kolegium utrzymało w mocy swoją decyzję, od której została wniesiona skarga do WSA w Poznaniu.
Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie oznacza tym samym, że decyzja środowiskowa wydana przez Wójta Gminy Wierzbinek cały czas pozostaje w obrocie prawnym. Decyzja nie jest ostateczna. Został złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie.
19 czerwca 2020 roku Spółka powzięła informację o wydaniu, na posiedzeniu niejawnym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyroku oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, datowany na 18 czerwca 2020 roku oznacza tym samym, że decyzja środowiskowa wydana w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek, cały czas pozostaje w obrocie prawnym.
Od wyroku z dnia 18 czerwca 2020 roku WSA w Poznaniu Fundacja Greenpeace Polska z siedzibą w Warszawie
i Józef Imbiorski złożyli skargę kasacyjną do NSA. W dniu 26 października 2020 roku PAK KWB Konin złożyła odpowiedź na skargę kasacyjna wnosząc o jej oddalenie. W tej sprawie nadal nie wyznaczono terminu rozprawy.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Wejście w życie konkluzji BAT
Od 18 sierpnia 2021 roku obowiązuje Decyzja Wykonawcza Komisji (UE) 2017/1442 z dnia 31 lipca 2017 roku ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (Konkluzje BAT – Best Available Technology) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE. Pozwolenia zintegrowane dla wszystkich eksploatowanych aktualnie instalacji energetycznego spalania ZE PAK SA zostały dostosowane do wymagań Konkluzji BAT z uwzględnieniem indywidualnych odstępstw od granicznych wielkości emisji. Spółka prowadzi działalność produkcyjną w zgodności z dopuszczalnymi limitami emisyjnymi wynikającymi z Dyrektywy IED jak również Konkluzji BAT. Systemy ciągłego monitorowania emisji, rozbudowane według wymagań BAT 4, stanowią podstawę do weryfikacji dotrzymywania wymagań Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2017/1442 w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza w ZE PAK SA. Na dzień podpisania niniejszego sprawozdania nie trwają sprawy sądowe związane z BAT.
34.2.Zobowiązania warunkowe związane z likwidacją elektrowni
Obowiązek przeprowadzenia likwidacji i rekultywacji terenu wynika z pozwoleń zintegrowanych na prowadzenie instalacji spalania paliw w elektrowniach Pątnów i Konin oraz Adamów należących do ZE PAK SA. Na wyżej wymienionych podmiotach w przypadku zakończenia działalności ciąży obowiązek do przeprowadzenia likwidacji wszystkich obiektów i urządzeń instalacji zgodnie z wymaganiami wynikającymi z przepisów prawa budowlanego. Teren instalacji po ich likwidacji winien być zagospodarowany według ustaleń dokonanych z organem samorządowym. W szczególności należy sporządzić projekt likwidacji obiektów i urządzeń uwzględniający wymagania ochrony środowiska, głównie w odniesieniu do gospodarki odpadami.
Elektrownia Adamów zakończyła już swoją działalność i obecnie przeprowadzany jest proces likwidacji zlokalizowanych tam instalacji. Z uwagi na ogłoszone w minionym roku kierunki strategii można również określić termin zakończenia działalności instalacji zlokalizowanych w Pątnowie. Okres zakończenia eksploatacji starszych jednostek w Pątnowie można określić na koniec 2024 roku a nowsza jednostka o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II), przy założeniu obowiązywania efektywnego systemu wsparcia, mogłaby być eksploatowana maksymalnie do 2030 roku. Bazując na doświadczeniach związanych z likwidacją elektrowni Adamów, zainteresowania oraz wartości złożonych ofert należy racjonalnie założyć, że wartość zdemontowanych urządzeń, złomu oraz kruszywa z likwidowanych instalacji jest w stanie pokryć koszty likwidacji i rekultywacji jednostek.
35.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
W celu zabezpieczenia spłaty zobowiązań Grupa stosuje wiele form zabezpieczeń. Do najpowszechniejszych należą hipoteki oraz zastawy rejestrowe.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała następujące zobowiązania zabezpieczone na jej majątku oraz pozostałe zabezpieczenia spłaty zobowiązań:
|
| 31 grudnia 2022 | Waluta | 31 grudnia 2021 | Waluta |
Umowa | Rodzaj zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Umowa kredytu nieodnawialnego z Alior Bank SA z dnia 25 lipca 2019 roku na kwotę 66 700 tysięcy złotych dla PAK KWB Konin SA | Zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach | - | - | Do kwoty 141 400 | PLN |
Umowa limitu wierzytelności z Alior Bank SA z dnia 20 listopada 2013 roku na kwotę 4 000 tysięcy złotych dla PAK KWB Konin SA | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Alior Banku SA | - | - | Do kwoty 4 000 | PLN |
Kaucja środków pieniężnych w Banku Alior Bank SA | Do kwoty 4 000 | PLN | Do kwoty 4 000 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Umowa kredytu inwestycyjnego terminowego w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy złotych dla PAK PCE Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o. | Pierwszorzędny zastaw finansowy i rejestrowy ustanowiony na rachunkach bankowych PAK PCE Biopaliwa i Wodór w banku Pekao SA | Do kwoty 192 000 | PLN | Do kwoty 192 000 | PLN |
Pierwszorzędna hipoteka na nieruchomościach Elektrowni Konin | Do kwoty 192 000 | PLN | Do kwoty 192 000 | PLN | |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 160 000 | PLN | Do kwoty 160 000 | PLN | |
Przelew obecnych i przyszłych roszczeń, praw lub wierzytelności Cedenta z tytułu umów ubezpieczenia i umów na dostawę ciepła | Do kwoty 160 000 | PLN | Do kwoty 160 000 | PLN | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 192 000 | PLN | Do kwoty 192 000 | PLN | |
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 25 000 tysięcy złotych dla PAK PCE Biopaliwa i Wodór Sp. z o.o. | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 37 500 | PLN | - | - |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 25 000 | PLN | - | - | |
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 50 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 75 000 | PLN | Do kwoty 150 000 | PLN |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 50 000 | PLN | Do kwoty 100 000 | PLN | |
Umowa o otwarcie linii gwarancji w Pekao SA w kwocie 80 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 120 000 | PLN | Do kwoty 120 000 | PLN |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 80 000 | PLN | Do kwoty 80 000 | PLN | |
Kaucja środków pieniężnych w Banku Pekao SA | Do kwoty 4 000 | PLN | - | - | |
Umowa o kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA w kwocie 45 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | - | - | Do kwoty 54 000 | PLN |
Umowa o limit na gwarancję w Santander Bank Polska SA w kwocie 100 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 120 000 | PLN | Do kwoty 60 000 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Umowa o udzielenie gwarancji w mBank SA w kwocie 1 650 tysięcy złotych dla Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi Sp. z o.o. | Kaucja środków pieniężnych | Do kwoty 1 650 | PLN | Do kwoty 1 650 | PLN |
Umowa kredytu inwestycyjnego w Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 165 000 tysięcy złotych dla Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi Sp. z o.o. | zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na 100 % udziałów w Farmie Wiatrowej Kazimierz Biskupi | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - |
zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy i praw majątkowych Farmie Wiatrowej Kazimierz Biskupi | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - | |
zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na wierzytelnościach z Umowy Rachunków Bankowych | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - | |
przelew na zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych z określonych Dokumentów Projektu, Gwarancji Zapłaty Przekroczonych Kosztów oraz umów ubezpieczenia | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - | |
pełnomocnictwo do rachunków bankowych, zgodnie z Pełnomocnictwem do Rachunków Bankowych | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi w formie aktu notarialnego | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc Wspólnika (PAK PCE) w formie aktu notarialnego | Do kwoty 247 500 | PLN | - | - | |
gwarancja zapłaty Przekroczonych Kosztów, zgodnie z Gwarancją Zapłaty Przekroczonych Kosztów | Do kwoty 13 500 | PLN | - | - | |
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 20 000 tysięcy złotych dla PR PAK SERWIS Sp. z o.o. | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 20 000 | PLN | Do kwoty 20 000 | PLN |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 30 000 | PLN | Do kwoty 30 000 | PLN | |
Przelew wierzytelności z umów handlowych na minimum 50 % kwoty limitu | Do kwoty 96 549 | PLN | Do kwoty 149 094 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Umowa ramowa w mBank SA w kwocie 3 300 tysięcy złotych dla PR PAK SERWIS Sp. z o.o. | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez PR PAK SERWIS Sp. z o.o. | Do kwoty 15 000 | PLN | Do kwoty 15 000 | PLN |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez ZE PAK SA | Do kwoty 11 000 | PLN | Do kwoty 11 000 | PLN | |
Umowa kredytu inwestycyjnego terminowego i kredytu VAT w PKO BP SA, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 175 000 tysięcy złotych dla PAK-PCE Fotowoltaika Sp. z o.o. | Pierwszorzędny zastaw finansowy i rejestrowy ustanowiony na rachunkach bankowych PAK-PCE Fotowoltaika w bankach PKO BP SA, Pekao SA i mBank SA | Do kwoty 262 500 | PLN | Do kwoty 262 500 | PLN |
Pierwszorzędna hipoteka umowna łączna na nieruchomościach PAK-PCE Fotowoltaika | Do kwoty 262 500 | PLN | Do kwoty 262 500 | PLN | |
Drugorzędna hipoteka na nieruchomościach PAK-PCE Fotowoltaika na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 12 000 (PKO BP SA) Do kwoty 12 000 (Pekao SA) Do kwoty 7 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN | Do kwoty 12 000 (PKO BP SA) Do kwoty 12 000 (Pekao SA) Do kwoty 7 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN | |
Pierwszorzędny zastaw rejestrowy ustanowiony na zbiorze rzeczy i praw PAK-PCE Fotowoltaika w banku PKO BP SA | Do kwoty 262 500 | PLN | Do kwoty 262 500 | PLN | |
Pierwszorzędny zastaw finansowy i rejestrowy ustanowiony na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym PAK-PCE Fotowoltaika w bankach PKO BP SA, Pekao SA i mBank SA | Do kwoty 262 500 | PLN | Do kwoty 262 500 | PLN | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez ZE PAK (jako poręczyciel) na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 10 000 | PLN | Do kwoty 10 000 | PLN | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez PAK-PCE Fotowoltaika na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 117 750 (PKO BP SA) Do kwoty 117 750 (Pekao SA) Do kwoty 58 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN | Do kwoty 117 750 (PKO BP SA) Do kwoty 117 750 (Pekao SA) Do kwoty 58 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez PAK- Polska Czysta Energia z posiadanych udziałów w PAK-PCE Fotowoltaika na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 117 750 (PKO BP SA) Do kwoty 117 750 (Pekao SA) Do kwoty 58 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN | - | - | |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych PAK PCE Fotowoltaika prowadzonych w banku Pekao SA, banku PKO BP SA oraz mBanku SA | Do kwoty 175 000 | PLN | Do kwoty 175 000 | PLN | |
Cesja wierzytelności z każdej z polis ubezpieczeniowych w odniesieniu do Projektu oraz cesja wierzytelności wynikających z Istotnych Dokumentów Projektu | Do kwoty 175 000 | PLN | Do kwoty 175 000 | PLN | |
Poręczenie ZE PAK SA do kwoty 10,0 mln PLN | Do kwoty 10 000 | PLN | Do kwoty 10 000 | PLN | |
Umowa o dofinansowanie w formie preferencyjnej pożyczki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 50 000 tysięcy złotych dla PAK PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. | weksel własny in blanco, poręczenie wekslowe ZE PAK SA, hipoteka umowna na nieruchomości do 125% kwoty pożyczki, zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych, cesja praw z umów ubezpieczenia. | Do kwoty 50 000 | PLN | - | - |
31 grudnia 2022 roku | Waluta | 31 grudnia 2021 roku | Waluta | |
Rodzaj gwarancji | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Gwarancje dobrego wykonania umowy | 6 120 | PLN | 3 386 | PLN |
Gwarancja zapłaty wadium | 480 | PLN | 50 | PLN |
Gwarancje usunięcia wad i usterek | 4 429 673 | PLN EUR | 4 273 577 | PLN EUR |
Gwarancje płatności/zwrotu zaliczki (w tym gwarancje zabezpieczające transakcje na TGE / IRGIT) | 174 349 161 878 | PLN EUR | 485 650 30 559 | PLN EUR |
Ponadto Grupa stosuje jako zabezpieczenia spłaty zobowiązań cesje z umów sprzedaży, cesje z polis ubezpieczeniowych.
Poniższa tabela pokazuje sumę udzielonych poręczeń.
31 grudnia 2022 roku | Waluta | 31 grudnia 2021 | Waluta | |
Poręczenia wewnątrzgrupowe | - | PLN | 62 400 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Poręczenia udzielone podmiotom spoza Grupy | 111 762 4 809 | PLN EUR | 34 262 756 | PLN |
Razem udzielone poręczenia | 111 762 4 809 | PLN EUR | 96 662 756 | PLN |
Poniższa tabela pokazuje sumę otrzymanych poręczeń.
37.Informacje o podmiotach powiązanych
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty istotnych transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi (kontrolowanymi przez tego samego większościowego właściciela) za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Pan Zygmunt Solorz pośrednio posiada akcje Spółki reprezentujące łącznie 65,96% kapitału zakładowego Spółki. Za pośrednictwem Pana Zygmunta Solorza Grupa posiada powiązania osobowe z innymi podmiotami.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych | Zakupy od podmiotów powiązanych | Należności od podmiotów powiązanych | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | |||||
Elektrim S.A. | 2022 | - | 120 | - | - | ||||
2021 | - | 120 | - | - | |||||
Megadex Development sp. z o.o. | 2022 | 90 | - | 3 | - | ||||
2021 | 58 | - | 4 | - | |||||
Megadex Expo sp. zo.o. | 2022 | - | - | - | - | ||||
2021 | 339 | - | - | - | |||||
Polkomtel sp. z o.o. | 2022 | 289 181 | 21 717 | 40 255 | 2 634 | ||||
2021 | 98 484 | 6 052 | 8 486 | 1 491 | |||||
Laris Investments sp. z o.o. | 2022 | 1 295 | - | 202 | - | ||||
2021 | 492 | 579 | 21 | - | |||||
Laris Technologies sp. z o.o. | 2022 | 7 587 | - | 1 250 | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
2021 | 2 546 | - | 189 | - | |||||
CPE sp. z o.o. | 2022 | - | 808 | 3 | 112 | ||||
2021 | 1 | 394 | - | 145 | |||||
Plus Flota sp. z o.o. | 2022 | - | 2 471 | - | 442 | ||||
2021 | - | 1 415 | - | 160 | |||||
Cyfrowy Polsat S.A. | 2022 | 13 854 | 474 | 3 254 | 114 | ||||
2021 | 3 392 | 4 | 706 | - | |||||
Esoleo sp. z o.o. | 2022 | 20 | 650 | - | 1 330 | ||||
2021 | 2 410 | 124 711 | - | 1 330 | |||||
Netia S.A. | 2022 | 34 171 | 12 | 5 948 | - | ||||
2021 | - | - | - | - | |||||
TK Telekom sp. z o.o. | 2022 | 3 180 | - | 297 | - | ||||
2021 | - | - | - | - | |||||
Petrotel sp. z o.o. | 2022 | 418 | - | 71 | - | ||||
2021 | - | - | - | - | |||||
Maciej Nietopiel | 2022 | - | 240 | - | 25 | ||||
2021 | - | 490 | - | 25 | |||||
Tomasz Zadroga | 2022 | - | - | - | 25 | ||||
2021 | - | 240 | - | 25 | |||||
KD Management Krzysztof Dziaduszyński | 2022 | - | 1 250 | - | 6 | ||||
2021 | - | 60 | - | 6 | |||||
Doradztwo Strategiczne Maciej Koński | 2022 | - | 600 | - | 400 | ||||
2021 | - | 300 | - | 31 | |||||
Paweł Markowski | 2022 | - | 330 | - | 34 | ||||
2021 | - | 330 | - | 34 | |||||
Impact Paweł Lisowski | 2022 | - | 330 | - | 34 | ||||
2021 | - | 330 | - | 34 | |||||
Andrzej Janiszowski | 2022 | - | 300 | - | 31 | ||||
2021 | - | 550 | - | - | |||||
Razem | 2022 | 349 796 | 29 302 | 51 283 | 5 187 | ||||
2021 | 107 721 | 135 575 | 9 406 | 3 281 |
Elektrim SA jest jednostką dominującą w stosunku do Grupy ZE PAK SA. Pozostałe spółki są spółkami zależnymi lub powiązanymi z Elektrim SA.
Transakcje z Polkomtel sp. z o.o. dotyczą głównie sprzedaży energii elektrycznej.
Transakcje z jednostkami powiązanymi są dokonywane na warunkach rynkowych.
Powyższa tabela zawiera dane dotyczące transaksji handlowych. Dodatkowo na dzień 31 grudnia 2022 roku wobec Polsatu Cyfrowego SA istnieją zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek w kwocie 444 868 tysięcy złotych. Szczegóły tych zobowiązań są zawarte w nocie 31.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
37.1.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
Zarówno w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2022 roku jak i w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku Jednostka dominująca nie udzieliła osobom wchodzącym w skład organów zarządzających i nadzorujących żadnych pożyczek i świadczeń o podobnym charakterze.
37.2.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
Zarówno w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2022 roku jak i w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku nie miały miejsca transakcje z udziałem osób wchodzących w skład organów zarządzających i nadzorujących poza opisanymi w nocie 37.
37.3.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy
37.3.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Zarząd jednostki dominującej | 5 842 | 5 842 | ||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 3 103 | 4 375 | ||
Świadczenia po okresie zatrudnienia | - | - | ||
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | - | 1 | ||
Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych | - | 490 | ||
Rada Nadzorcza jednostki dominującej | 0 | |||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 1 372 | 1 244 | ||
Zarządy jednostek zależnych | 3 123 | |||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 3 663 | 3 356 | ||
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 246 | - | ||
Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych | - | 1 260 | ||
Rada Nadzorcza jednostek zależnych | 0 | |||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 9 | 6 | ||
Razem | 8 393 | 10 732 |
37.3.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 12 540 | 11 259 | ||
Nagrody jubileuszowe | - | 58 | ||
Świadczenia po okresie zatrudnienia | - | 13 | ||
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 45 | 254 | ||
Łączna kwota wynagrodzenia wypłaconego głównej kadrze kierowniczej (za wyjątkiem członków Zarządu i Rady Nadzorczej) | 12 585 | 11 584 |
W skład głównej kadry kierowniczej wchodzą dyrektorzy oraz kierowniczy wyższego szczebla.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
38.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku, oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku w podziale na rodzaje usług:
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||
Obowiązkowe badanie i przegląd jednostkowego | 760 | 720 | ||
Pozostałe usługi | 28 | 28 | ||
Razem | 788 | 748 |
39.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, pożyczki otrzymane od jednostek powiązanych i innych instytucji, środki pieniężne oraz lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
Potencjalne narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych.
W związku z toczącym się na polskim rynku finansowym procesem wdrażania nowego wskaźnika referencyjnego i docelowo zastąpienia nim stosowanego obecnie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR, Grupa nie identyfikuje ryzyka w tym zakresie. W umowach finansowych Grupy zawarte są zapisy dotyczące stosowania „klauzul fall-back” co oznacza, że umowy zawierają zasady ich kontynuowania w przypadku, gdy wskaźnik referencyjny nie będzie opracowywany. Na podstawie tych postanowień zostanie ustalone nowe oprocentowanie.
W analizie wrażliwości na ryzyko stopy procentowej Grupa stosuje równoległe przesunięcie krzywej stóp procentowych o potencjalną możliwą zmianę referencyjnych stóp procentowych w trakcie najbliższego roku. Dla celów analizy wrażliwości na ryzyko zmian stóp procentowych wykorzystano średnie poziomy referencyjnych stóp procentowych w danym roku. Skala potencjalnych zmian stóp procentowych została oszacowana na podstawie zmienności implikowanych ATMF („At-the-Money-Forward” opcja na forwardy do ustalania zmienności instrumentów finansowych) opcji na stopę procentową kwotowanych na rynku międzybankowym dla walut, dla których Grupa posiada ekspozycję na ryzyko stóp procentowych z daty bilansowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2022 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2022 roku | |||||||||||||
WIBOR | EURIBOR | |||||||||||||
Klasy instrumentów finansowych | WIBOR + 113 pb | WIBOR - 113 pb | EURIBOR + 124,7 pb | EURIBOR – 124,7 pb | ||||||||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | ||||
Pozostałe aktywa finansowe | 160 445 | 4 648 | 53 | - | (53) | - | - | - | - | - | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 815 406 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | 19 824 | 19 824 | 224 | - | (224) | - | - | - | - | - | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 462 749 | 1 462 749 | 6 069 | - | (6 069) | - | 11 544 | - | (11 544) | - | ||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (1 107 727) | (1 107 727) | (12 517) | - | 12 517 | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (257 915) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | (63 637) | (63 637) | (719) | - | 719 | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Razem | 1 029 145 | 315 857 | (6 891) | - | 6 891 | - | 11 544 | - | (11 544) | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczą głównie prezentacji zgodnej z MSSF 16 praw wieczystego użytkowania gruntów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2021 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2021 roku | ||||||||||||
WIBOR | EURIBOR | |||||||||||||
Klasy instrumentów finansowych | WIBOR + 12 pb | WIBOR - 12 pb | EURIBOR + 58,43 pb | EURIBOR - 58,43 pb | ||||||||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | ||||
Pozostałe aktywa finansowe | 22 772 | 3 983 | 5 | - | (5) | - | - | - | - | - | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 394 784 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | 10 540 | 10 540 | 13 | - | (13) | - | - | - | - | - | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 506 669 | 506 669 | 323 | - | (323) | - | 1 386 | - | (1 386) | - | ||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (451 771) | (451 771) | (542) | - | 542 | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (252 354) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | (47 830) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | (3 606) | (3 606) | (4) | - | 4 | - | - | - | - | - | ||||
Razem | 1 179 204 | 65 815 | (205) | - | 205 | - | 1 386 | - | (1 386) | - | ||||
39.2.Ryzyko walutowe
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku żadna ze spółek Grupy nie miała aktywnych instrumentów służących ograniczaniu ryzyka wynikającego ze zmian kursów walutowych (np. transakcje forward na walutę EUR/PLN).
Potencjalne możliwe zmiany kursów walutowych zostały obliczone na podstawie rocznych zmienności implikowanych dla opcji walutowych kwotowanych na rynku międzybankowym dla danej pary walut z daty bilansowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa identyfikuje ekspozycję na ryzyko zmian kursów walutowych EUR/PLN. Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalne możliwe do zaistnienia zmiany kursów walutowych, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka dla tych klas instrumentów finansowych, które są narażone na ryzyko zmiany kursów walutowych.
| 31 grudnia 2022 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2022 roku | ||||
EUR/PLN | ||||||
Klasy instrumentów finansowych | kurs EUR/PLN + 8,415% | kurs EUR/PLN - 8,415% | ||||
5,0846 | 4,2952 | |||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody |
Pozostałe aktywa finansowe | 160 445 | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 815 406 | 23 402 | 1 969 | - | (1 969) | - |
Pochodne instrumenty finansowe | 19 824 | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 462 749 | 925 709 | 77 898 | - | (77 898) | - |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (1 107 727) | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (257 915) | (6 439) | (542) | - | 542 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (63 637) | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - |
Razem | 1 029 145 | 942 672 | 79 325 | - | (79 325) | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczą głównie prezentacji zgodnej z MSSF 16 praw wieczystego użytkowania gruntów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2021 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2021 roku | ||||
EUR/PLN | ||||||
Klasy instrumentów finansowych | kurs EUR/PLN + 5,825% | kurs EUR/PLN - 5,825% | ||||
4,8673 | 4,3315 | |||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody |
Pozostałe aktywa finansowe | 22 772 | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 394 784 | 3 848 | 224 | - | (224) | - |
Pochodne instrumenty finansowe | 10 540 | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 506 669 | 237 211 | 13 818 | - | (13 818) | - |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (451 771) | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (252 354) | (2 997) | (175) | - | 175 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (47 830) | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | (3 606) | (3 606) | (210) | - | 210 | - |
Razem | 1 179 204 | 234 456 | 13 657 | - | (13 657) | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
39.3.Ryzyko cen surowców
Grupa narażona jest na działanie i niekorzystny wpływ czynników ryzyka związanego ze zmiennością przepływów pieniężnych oraz wyniku finansowego z tytułu zmian cen surowców. Ekspozycję na ryzyko cen surowców odzwierciedla wolumen zakupów podstawowych surowców, do których głównie zalicza się węgiel brunatny i biomasę pochodzenia drzewnego i rolnego.
Wolumen oraz koszty zużycia głównych surowców zakupionych od dostawców zewnętrznych przedstawia poniższa tabela:
2022 | 2021 | |||||
Wolumen (tony) | Koszt zużycia (w tysiącach złotych) | Wolumen (tony) | Koszt zużycia (w tysiącach złotych) | |||
Paliwo: | ||||||
Węgiel brunatny | 493 453 | 51 787 | 420 329 | 37 433 | ||
Biomasa leśna | 679 963 | 322 646 | 439 399 | 76 402 | ||
Biomasa rolna | 40 458 | 15 434 | 49 544 | 9 358 | ||
Olej opałowy | 5 419 | 30 989 | 9 509 | 19 077 | ||
Sorbent | 58 409 | 8 576 | 94 853 | 6 742 | ||
Znaczącymi czynnikami ryzyka są także koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii elektrycznej.
2022 | 2021 | |||
Emisja CO2 (tony) | Koszty emisji (w tysiącach złotych) | Emisja CO2 (tony) | Koszty emisji (w tysiącach złotych) | |
Koszty emisji CO2 | 3 427 588 | 1 176 830 | 4 870 451 | 792 344 |
Ryzyko kredytowe jest potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci następujących czynników: niewypłacalności kontrahenta, częściowej spłaty należności, istotnego opóźnienia w spłacie należności lub innego nieprzewidzianego odstępstwa od warunków kontraktowych.
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Należności powyżej 10% salda należności w Grupie wykazuje dwóch kontrahentów:
1.Kontrahent 1 – kwota wierzytelności 41 198 tysięcy złotych
2.Kontrahent 2 – kwota wierzytelności 40 069 tysięcy złotych
Głównym odbiorcą energii elektrycznej Grupy jest Towarowa Giełda Energii SA. Transakcje dokonywane na giełdzie rozliczane są w trybie dziennym co minimalizuje ryzyko kredytowe. Z tego względu Grupa nie stosuje dodatkowych zabezpieczeń wynikających ze zjawiska koncentracji należności.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
Grupa analizuje i redukuje ryzyko kredytowe w odniesieniu do środków pieniężnych poprzez bieżący monitoring ratingów instytucji finansowych oraz ogranicza ryzyko koncentracji nadwyżek środków pieniężnych w jednej instytucji finansowej, wykorzystując do tego wewnętrzny regulamin zasad zarządzania ryzykiem.
Długoterminowe ratingi przyznane bankom, w których Grupa posiada środki pieniężne:
Nazwa banku | Rating przyznany przez Agencję Ratingową | ||
Fitch | S&P | Moody's | |
PEKAO SA | BBB | BBB+ | A2 |
PKO BP | - | - | A2 |
BGK | A- | - | - |
mBank | BBB- | BBB | - |
Bank Millennium | - | - | Baa3 |
Santander Bank Polska | BBB+ | - | A3 |
Alior Bank | BB | BB | - |
BNP Paribas Bank Polska | - | - | A+ |
Środki pieniężne GK PAK na dzień 31 grudnia 2022 roku w podziale na poszczególne ratingi kredytowe banków:
Poziom ratingu poszczególnych agencji ratingowych | Kwota środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2022 roku | ||
Moody’s | S&P | Fitch | |
Aaa | AAA | AAA | - |
Aa1 | AA+ | AA+ | - |
Aa2 | AA | AA | - |
Aa3 | AA- | AA- | - |
A1 | A+ | A+ | 4 |
A2 | A | A | 13 077 |
A3 | A- | A- | 1 007 009 |
Baa1 | BBB+ | BBB+ | 213 516 |
Baa2 | BBB | BBB | 176 351 |
Baa3 | BBB- | BBB- | 47 865 |
Ba1 | BB+ | BB+ | - |
Ba2 | BB | BB | 3 553 |
Ba3 | BB- | BB- | 260 |
B1 | B+ | B+ | - |
B2 | B | B | - |
B3 | B- | B- | - |
Caa1 | CCC+ | CCC | - |
Caa2 | CCC | - | |
Caa3 | CCC- | - | |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
39.5.Ryzyko związane z płynnością
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności / zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie
z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, akcje uprzywilejowane oraz umowy leasingu finansowego.
Ryzyka związane z prowadzoną działalnością, w tym ryzyka płynności i zdolności do generowania odpowiednich przepływów pieniężnych zostały także opisane w nocie 4.1 dotyczącej założenia kontynuacji działalności przez Grupę.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2022 roku | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | ||||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 6 671 | 708 341 | 455 130 | 108 832 | 1 278 974 | ||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 237 666 | 35 770 | 253 | 5 | 273 694 | ||||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 5 247 | 1 218 | 27 992 | 29 180 | 63 637 | ||||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | ||||||
Razem | 249 584 | 745 329 | 483 375 | 138 017 | 1 616 305 |
31 grudnia 2021 roku | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | ||||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 1 982 | 190 694 | 134 043 | 123 943 | 450 662 | ||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 217 263 | 34 624 | 463 | 4 | 252 354 | ||||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 5 388 | 927 | 23 488 | 18 027 | 47 830 | ||||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | 675 706 | - | - | 675 706 | ||||||
Razem | 224 633 | 901 951 | 157 994 | 141 974 | 1 426 552 |
Wykazane w powyższych tabelach instrumenty pochodne zostały zaprezentowane w wartościach brutto niezdyskontowanych płatności. Jednak, kontrakty te mogą być rozliczone
w wartościach brutto lub w kwotach netto.
Poniższe tabele prezentują uzgodnienie tych wartości do wartości bilansowych instrumentów pochodnych:
31 grudnia 2022 roku | Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | |||||
Bieżąca wartość rynkowa netto (forwardy walutowe oraz ) | - | - | - | - | - | - |
31 grudnia 2021 roku | Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | |||||
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
40.1.Wartość bilansowa poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia wykaz instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań zgodnie z MSSF 9.
Aktywa finansowe | Kategoria zgodnie z MSSF 9 | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |||||
Pozostałe aktywa finansowe | AFwgZK | 160 445 | 22 772 | |||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | AFwgZK | 815 406 | 1 394 784 | |||||
Pochodne instrumenty finansowe | WwWGpWF | 19 824 | 10 540 | |||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | AFwgZK | 1 462 749 | 506 669 | |||||
Zobowiązania finansowe | ||||||||
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 1 107 727 | 451 771 | ||||||
Długoterminowe | PZFwgZK | 619 551 | 249 226 | |||||
Krótkoterminowe | PZFwgZK | 488 176 | 202 545 | |||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | PZFwgZK | 273 694 | 252 354 | |||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | PZFwgZK | 63 637 | 47 830 | |||||
Pochodne instrumenty finansowe | WwWGpWF | - | 3 606 |
Użyte skróty:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
WwWGpWF– Aktywa / zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy / kapitały
PZFwgZK– Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku, Grupa posiadała następujące instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej:
31 grudnia 2022 roku | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | ||||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające aktywa | - | - | 19 824 | - | |||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające zobowiązania | - | - | - | - | |||||||||
31 grudnia 2021 roku | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | ||||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające aktywa | - | - | 10 450 | - | |||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające zobowiązania | - | - | 3 606 | - | |||||||||
Wartość godziwa instrumentów finansowych innych niż instrumenty pochodne na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 nie odbiegała istotnie od wartości bilansowych, z uwagi głównie na fakt iż dla instrumentów krótkoterminowych efekt zastosowania dyskonta nie jest istotny oraz fakt, iż dotyczące transakcje są zawierane na warunkach rynkowych; z tego powodu wartość godziwa wspomnianych instrumentów została zaprezentowana w wysokości wartości bilansowej.
Wycena oprocentowanych pożyczek i kredytów po początkowym ujęciu dokonywana jest wg metody zamortyzowanego kosztu, uwzględniając umowne koszty związane z uzyskaniem danego kredytu lub pożyczki oraz dyskonto i uzyskane premie.
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku, nie miały miejsca przesunięcia między poziomem 1 a poziomem 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
40.2.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem) | Zyski /(straty) z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/(utworzenie) odpisów aktualizujących | Zyski /(straty) z tytułu instrumentów pochodnych | Inne | Razem | |
Aktywa finansowe | 9 875 | 8 | 17 754 | 22 | 29 607 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 20 218 | (583) | - | - | - | 19 635 |
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | - | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | 79 | - | - | - | - | 79 |
Należności inne | 4 048 | - | - | - | - | 4 048 |
Instrumenty pochodne | - | - | - | 32 877 | - | 32 877 |
Zobowiązania finansowe | (35 110) | (6 118) | (9 785) | (6 995) | (7 066) | (65 074) |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) | (59 251) | (5 428) | - | - | - | (64 679) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (49) | (875) | - | - | - | (924) |
Inne zobowiązania finansowe (bez instrumentów) | - | - | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne | - | - | - | (6 995) | - | (6 995) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Inne zobowiązania | (5 611) | - | - | - | (11 640) | (17 251) |
Razem | (40 566) | (6 886) | - | 25 882 | (11 640) | (33 210) |
Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem) | Zyski /(straty) z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/(utworzenie) odpisów aktualizujących | Zyski /(straty) z tytułu instrumentów pochodnych | Inne | Razem | |
Aktywa finansowe | 9 875 | 8 | 17 754 | 22 | 29 607 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 268 | (195) | - | - | - | 1 073 |
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | (1 029) | - | - | - | - | (1 029) |
Należności z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | 747 | 747 |
Należności inne | 110 | - | - | - | 46 | 156 |
Instrumenty pochodne | - | - | - | 4 865 | - | 4 865 |
Zobowiązania finansowe | (758) | (2 527) | (60 072) | - | (1 192) | (64 549) |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) | 238 | (21) | - | - | (598) | (381) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (44) | (2 322) | - | - | - | (2 366) |
Inne zobowiązania finansowe (bez instrumentów) | (2) | - | (53 544) | - | (343) | (53 889) |
Instrumenty pochodne | - | - | - | - | - | - |
Inne zobowiązania | (92) | - | (6 528) | - | (251) | (6 871) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
40.3.Ryzyko stopy procentowej instrumentów finansowych
Poniższa tabela prezentuje ekspozycję Grupy na ryzyko stopy procentowej, oraz koncentrację tego ryzyka w podziale na waluty oraz rodzaj oprocentowania.
Wartość bilansowa na dzień | Wartość bilansowa na dzień | ||
Rodzaj oprocentowania | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | |
Aktywa finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej -PLN | Stała | - | - |
Zmienna | 541 688 | 273 441 | |
Aktywa finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej -Inne waluty | Stała | - | - |
Zmienna | 925 709 | 237 211 | |
Zobowiązania finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej- PLN | Stała | - | - |
Zmienna | 1 107 726 | 451 771 | |
Zobowiązania finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej- Inne waluty | Stała | - | - |
|
| ||
Zmienna | - | - | |
Ekspozycja netto -PLN | Stała | - | - |
Zmienna | (566 038) | (178 330) | |
Ekspozycja netto-Inne waluty | Stała | - | - |
Zmienna | 925 709 | 237 211 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności / wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku żadna ze spółek Grupy nie miała aktywnych instrumentów służących ograniczaniu ryzyka wynikającego ze zmian kursów walutowych (np.: transakcje forward na walutę EUR/PLN). Transakcje SPOT kupna waluty nie są wyceniane gdyż dotyczą zakupu uprawnień do emisji CO2 na wlasny użytek podlegajacyh umorzeniu.
Rodzaj zawartych transakcji | Para walutowa | Kwota transakcji (wartość nominalna w walucie w tys.) 31 grudnia 2022 roku | Wartość rynkowa netto (wartość godziwa w tys. PLN) 31 grudnia 2022 roku | Termin zapadalności |
Transakcje terminowe kupna waluty EUR (forward) | - | - | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa zabezpiecza także ryzyko zmian cen uprawnień do emisji CO2 wykorzystując transakcje terminowe na zakup uprawnień na własne potrzeby. W poniższych tabelach przestawiono podsumowanie aktywnych na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku transakcji terminowych.
31 grudnia 2022
Rodzaj zawartych transakcji | Ilość zakupionych uprawnień | Łączny nominał transakcji w tys. EUR | Waluta transakcji | Termin zapadalności |
Transakcje forward | 5 579 000 | 423 967 | EUR | Do 1 roku |
Transakcje forward | 12 | 932 | EUR | Powyżej 1 roku |
31 grudnia 2021
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W okresie zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz dnia 31 grudnia 2021 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Oczekiwana wartość wskaźnika dźwigni dla Grupy powinna wynosić maksymalnie 40%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku | ||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 1 107 727 | 451 771 | |
Pochodne instrumenty finansowe (zobowiązania) | - | 3 606 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 273 694 | 252 354 | |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 462 749 | 506 669 | |
Zadłużenie netto | (81 328) | 201 062 | |
Kapitał własny | 1 214 499 | 524 232 | |
Kapitały z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | - | - | |
Kapitał razem | 1 214 499 | 524 232 | |
Kapitał i zadłużenie netto | 1 133 171 | 725 294 | |
Wskaźnik dźwigni | (7,18%) | 27,72% |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w latach zakończonych dnia 31 grudnia 2022 roku oraz dnia 31 grudnia 2021 roku kształtowało się następująco:
43.Istotne zdarzenia następujące po dniu bilansowym
ZE PAK SA, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wody Polskie podpisały, 26 stycznia 2023 roku w Poznaniu, list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w zakresie prowadzenia badań i analiz przyrodniczych oraz rozwiązań technicznych ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska w rejonie konińsko-tureckiego zagłębia energetycznego ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji ZE PAK S.A. w energetykę odnawialną i jądrową.
W celu zapobiegania niekorzystnym zmianom klimatycznym, które są udokumentowane wynikami badań naukowych oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio przygotowanej transformacji energetycznej. Odpowiedzią na takie wyzwanie jest rozwój energetyki jądrowej i wsparcie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
Porozumienie, które podpisane zostało w Poznaniu, ma na celu nawiązanie współpracy na rzecz trwającej transformacji energetycznej w ZE PAK S.A. z wykorzystaniem posiadanego potencjału merytorycznego i technicznego sygnatariuszy listu, w zakresie badań środowiskowych i technicznych planowanych inwestycji. W szczególności wspólne działania mają zostać podjęte w zakresie oceny lokalizacji elektrowni jądrowej, odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski, a także prowadzonej rewitalizacji terenów górniczych i przemysłowych. Obszar współpracy obejmował będzie m.in. wspólne działania w kierunku:
kształtowania nowych ekosystemów na terenach zdegradowanych i zdewastowanych;
odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski oraz włączenia wyrobisk pokopalnianych ZE PAK S.A., do istniejącej sieci hydrograficznej, co przyczyni się do poprawy stosunków wodnych w regionie i zapewni nową funkcję (retencyjną i przeciwpowodziową) tworzonym zbiornikom pokopalnianym;
oceny możliwości lokalizacji elektrowni jądrowej w Pątnowie;
wykorzystania terenów pokopalnianych do celów produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Realizacja przedstawionych celów ma przynieść korzyści jak najszerszej grupie interesariuszy, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa wodnego i energetycznego Polski. Podejmowane działania wpisują się w cele i zalecenia w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, rozwoju paliw alternatywnych i poprawy efektywności energetycznej, które określone zostały w dokumentach na poziomie krajowym i unijnym.
W dniu 3 lutego 2023 roku PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy sp. z o.o., otrzymał informację z Urzędu Miasta Rybnika o wynikach postępowania o zamówienie publiczne na „Zakup 20 sztuk autobusów elektrycznych zasilanych wodorem”, w której zamawiający poinformował o wyborze oferty PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy sp. z o.o. jako najkorzystniejszej na wykonawcę ww. zadania.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Umowa na wykonanie i dostawę autobusów wodorowych została podpisana z Urzędem Miasta Rybnika w dniu 28 marca 2023 roku.
Zgodnie z zapisami umowy, wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy zostało określone na kwotę 66,1 mln złotych brutto i zostanie rozliczone za każdy autobus osobno po podpisaniu protokołu odbioru końcowego - dostawy autobusu.
Termin wykonania zamówienia wyznaczony jest na okres do 240 dni od dnia podpisania umowy. Gwarancja należytego i zgodnego z umową wykonania prac zostanie udzielona na okres 73 miesięcy.
Rzetelna i terminowa realizacja przedmiotu umowy zabezpieczona jest karami umownymi.
Pozostałe zapisy umowy nie odbiegają w sposób istotny od stosowanych w tego typu umowach.
21 lutego 2023 roku PAK-PCE Stacje H2 sp. z o.o., zawarła umowę o dofinansowanie w formie dotacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej („NFOŚiGW”), zgodnie z którą spółka ta otrzyma dotację w wysokości 20 milionów złotych, które przeznaczy na wybudowanie sieci ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem w pięciu miastach w Polsce. Dofinansowanie zostało udzielone w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”, którego celem jest rozwój infrastruktury zmniejszającej liczbę pojazdów emitujących zanieczyszczenia, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza.
Stacje mają zostać wybudowane do 30 czerwca 2024 roku. Budowa stacji ma umożliwić tankowanie pojazdów wykorzystujących wodór jako paliwo. Wodór staje się tym samym alternatywą dla tradycyjnych, emisyjnych paliw kopalnych wykorzystywanych w transporcie. Planowany, całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 57,4 mln złotych.
W dniu 7 marca 2023 roku Spółka zawarła porozumienie wstępne z PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. z siedzibą w Lublinie, dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Koninie, w celu podjęcia bezpośredniej współpracy w sprawie projektu budowy elektrowni jądrowej na bazie koreańskiej technologii APR1400.
W ślad za podpisanym porozumieniem, PGE i ZE PAK podpisały 13 kwietnia 2023 roku statut spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 procent akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwoli zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie. Celem i zadaniem spółki będzie udział w planowanej realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Elektrownia jest planowana jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa S.A. oraz koreańskiego KHNP. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o bezpieczną i sprawdzoną technologię reaktorów APR 1400.
PGE PAK Energia Jądrowa ma za zadanie przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
PGE PAK Energia Jądrowa S.A., zgodnie z założeniami, będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.
Nabycie udziałów w spółce Horset sp. z o.o.
Już po zakończeniu okresu sprawozdawczego, 25 stycznia 2023 roku Spółka nabyła 100% udziałów w spółce Horset sp. z o.o., spółce prawa ukraińskiego z siedzibą w Kijowie – zmiana nie została jeszcze zarejestrowana w KRS.
Zawarcie przez Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o. umowy kredytu z BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A.
20 kwietnia 2023 roku Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o. (Pałczyn 1), zawarła umowę kredytu z BANKIEM POLSKA KASA OPIEKI, zgodnie z którą bank udzielił spółce Pałczyn 1 kredytu inwestycyjnego do kwoty 95,5 milionów złotych oraz kredytu VAT do kwoty 5 milionów złotych. Kredyty są przeznaczone na finansowanie i refinansowanie kosztów budowy farmy wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 9,6 MW, zlokalizowanej w województwie wielkopolskim, w gminie Miłosław.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Zgodnie z treścią umowy, Park Wiatrowy Pałczyn 1 jako kredytobiorca zobowiązała się do wniesienia udziału własnego ze środków własnych, w wysokości nie mniejszej niż 23,9 mln złotych. Data ostatecznej spłaty kredytu inwestycyjnego przypada na dzień 20 grudnia 2038 roku, podczas gdy data ostatecznej spłaty kredytu VAT to 31 grudnia 2023 roku. Stopa oprocentowania mająca zastosowanie do każdego wykorzystania kredytu jest równa stopie procentowej w stosunku rocznym, będącej sumą marży określonej w umowie oraz odpowiedniej stopy WIBOR. Z tytułu udzielenia kredytów, bankowi przysługują prowizje, których wysokość została ustalona na poziomie nieodbiegającym od stawek rynkowych.
Pozostałe zobowiązania kredytobiorcy, wynikające z umowy, nie odbiegają od powszechnie stosowanych w podobnych transakcjach kredytowych, w szczególności w zakresie utrzymywania wybranych wskaźników finansowych na poziomie określonym umową.
W związku z umową ustanowione zostaną zabezpieczenia w formie zastawu finansowego i rejestrowego na udziałach w Park Wiatrowy Pałczyn 1 Sp. z o.o., zastawu finansowego i rejestrowego na rachunkach bankowych oraz pełnomocnictwo do każdego z ww. rachunków bankowych, zastawu rejestrowego na składnikach majątku przedsiębiorstwa, cesji z umów stanowiących istotną dokumentację projektu, cesji z polis ubezpieczeniowych oraz oświadczenia Park Wiatrowy Pałczyn 1 Sp. z o.o. o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 i 6 ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego.
14 kwietnia 2023 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. nabyła od Polish Wind Holdings B.V., spółki utworzonej i działającej zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki projektowej pod firmą Eviva Drzeżewo sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku.
PAK-PCE nabyła udziały spółki projektowej od sprzedającego w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na realizacji instalacji OZE w obrębie gminy Główczyce, Damnica, Potęgowo, powiat słupski, województwo pomorskie.
Przedsięwzięcie inwestycyjne przewiduje budowę zespołu farm wiatrowych o mocy efektywnej 88 MW. Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na około 240 GWh/rok. Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Przewidywany termin uruchomienia przedsięwzięcia inwestycyjnego to czwarty kwartał 2025 roku. Łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją przedsięwzięcia inwestycyjnego wyniosą około 920 mln PLN.
W związku z nabyciem spółki projektowej, PAK-PCE podpisała umowę pożyczki z Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, na podstawie której PAK-PCE została udostępniona pożyczka w kwocie do 99 mln PLN, która będzie mogła zostać wypłacona w złotych polskich lub euro na warunkach określonych w umowie. Zgodnie z zapisami umowy, termin spłaty pożyczki został ustalony do dnia 31 grudnia 2025 roku. Warunki finansowe oraz pozostałe warunki umowy nie odbiegają od warunków rynkowych.
Konin, dnia 27 kwietnia 2023 roku
Piotr Woźny
Prezes Zarządu…………………………………………………………..
Zygmunt Artwik
Wiceprezes Zarządu
Maciej Nietopiel
Wiceprezes Zarządu
Andrzej Janiszowski
Wiceprezes Zarządu
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Katarzyna Sobierajska
Wiceprezes Zarządu……………………………………………………………
Aneta Desecka
Główny Księgowy