GRUPA KAPITAŁOWA ZE PAK SA
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK OBROTOWY ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2021 ROKU
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE12
3.Skład Zarządu jednostki dominującej15
4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego15
5.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach15
5.1.Wpływ pandemii wywołanej chorobą COVID-19 na działalność Grupy15
6.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego20
6.1.Założenie kontynuacji działalności20
6.2.Oświadczenie o zgodności20
6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych21
7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz zmiany danych porównawczych21
8.Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie22
11.Nowe kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA25
12.Istotne zasady rachunkowości25
12.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej26
12.3.1.Strategiczne części zamienne27
12.3.2.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży28
12.4.Nieruchomości inwestycyjne28
12.5.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze28
12.6.Nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych29
12.8.Leasing30
12.9.Wycena do wartości godziwej31
12.10.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych32
12.11.Koszty finansowania zewnętrznego33
12.12.Aktywa finansowe33
12.13.Utrata wartości aktywów finansowych34
12.14.Pozostałe aktywa niefinansowe34
12.15.Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia35
12.15.1.Zabezpieczenie przepływów pieniężnych35
12.16.Zapasy36
12.17.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności36
12.18.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych37
12.19.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne38
12.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe38
12.21.Pozostałe zobowiązania niefinansowe38
12.22.Fundusze specjalne na cele pracownicze38
12.23.Płatności w formie akcji własnych39
12.24.Rezerwy39
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
12.25.Uprawnienia do emisji CO241
12.26.Przychody41
12.26.1.Przychody z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych42
12.27.Koszty43
12.28.Pozostałe przychody i koszty operacyjne43
12.29.Dotacje rządowe43
12.30.Wygrane aukcje OZE43
12.31.Przychody i koszty finansowe43
12.32.Podatki44
12.32.1.Podatek bieżący44
12.32.2.Podatek odroczony44
12.32.3.Podatek od towarów i usług i akcyza45
12.33.Zysk netto na akcję45
12.34.Przejęcia pod wspólną kontrolą45
15.1.Przychody z umów z klientami50
15.2.Pozostałe przychody operacyjne50
15.3.Pozostałe koszty operacyjne51
15.5.Koszty finansowe52
15.7.Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w zysku lub stracie53
15.8.Umowy o usługę budowlaną53
16.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej55
16.3.Odroczony podatek dochodowy56
17.Majątek socjalny oraz zobowiązania MFŚS58
18.Zysk przypadający na jedną akcję59
19.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty59
20.1.Test na utratę wartości aktywów Grupy Kapitałowej ZE PAK SA62
21.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu64
23.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze66
24.1.Pozostałe aktywa finansowe66
24.2.Pozostałe aktywa niefinansowe67
25.1.Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia67
26.Zapasy68
27.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności69
28.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty70
29.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe71
29.1.Kapitał podstawowy71
29.1.1.Wartość nominalna akcji72
29.1.2.Prawa akcjonariuszy72
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
30.1.Pozostałe kapitały rezerwowe73
30.2.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy73
30.3.Udziały niekontrolujące73
31.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki75
32.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe77
32.1.Rozliczenia międzyokresowe bierne77
32.3.Opis istotnych tytułów rezerw79
32.3.1.Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych (EUA)79
32.3.2.Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów i koszty likwidacji środków trwałych80
32.3.3.Rezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą80
32.3.4.Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii81
32.3.5.Inne rezerwy81
33.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe81
33.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe (krótkoterminowe)81
33.2.Pozostałe zobowiązania niefinansowe81
33.3.Pochodne instrumenty finansowe82
33.4.Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów (długoterminowe)82
34.Zobowiązania warunkowe oraz opis istotnych spraw sądowych82
34.1.Sprawy sądowe83
34.2.Zobowiązania warunkowe związane z likwidacją elektrowni84
35.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań85
37.Informacje o podmiotach powiązanych88
37.1.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu90
37.2.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu90
37.3.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy90
37.3.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej
Grupy90
37.3.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej90
39.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym91
39.1.Ryzyko stopy procentowej91
39.2.Ryzyko walutowe93
39.4.Ryzyko kredytowe96
39.5.Ryzyko związane z płynnością98
40.1.Wartość bilansowa poszczególnych klas instrumentów finansowych100
40.3.Ryzyko stopy procentowej instrumentów finansowych104
40.3.1.Zabezpieczenia104
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Działalność kontynuowana | 0 | 0 | ||
Przychody, w tym: | ||||
Przychody z umów z klientami | 15.1 | |||
Inne przychody | 15.1 | |||
Koszt własny sprzedaży, w tym: | 15.6, 15.7 | ( | ( | |
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych i aktywów górniczych | 15.7 | ( | ( | |
(Strata)/Zysk brutto ze sprzedaży | ( | ( | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 15.2 | |||
Koszty sprzedaży | 15.6, 15.7 | ( | ( | |
Koszty ogólnego zarządu | 15.6, 15.7 | ( | ( | |
Pozostałe koszty operacyjne | 15.3 | ( | ( | |
(Strata)/Zysk z działalności operacyjnej | ( | ( | ||
Przychody finansowe | 15.4 | |||
Koszty finansowe | 15.5 | ( | ( | |
(Strata)/Zysk brutto | ( | ( | ||
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 16 | |||
(Strata)/Zysk netto z działalności kontynuowanej | ( | ( | ||
(Strata)/Zysk netto za okres | ( | ( | ||
(Strata)/Zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ( | ( | ||
(Strata)/Zysk przypadający akcjonariuszom niekontrolującym | ( | ( |
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
Nota | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
(Strata)/Zysk na jedną akcję (w złotych): | 0 | 0 | ||
Podstawowy/rozwodniony za rok obrotowy z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 18 | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
Nota | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
(Strata)/Zysk netto za okres | ( | ( | ||
Inne całkowite dochody | 0 | 0 | ||
Pozycje podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych: | 0 | 0 | ||
Zabezpieczenia przepływów pieniężnych | ||||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | ( | |||
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 16.1 | |||
Inne całkowite dochody netto podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | ( | |||
Pozycje nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych: | ||||
Zyski/(straty) aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia | ( | |||
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 16.1 | ( | ||
Inne całkowite dochody netto nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych | ( | |||
Inne całkowite dochody netto | ( | |||
Całkowity dochód za okres | ( | ( | ||
Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ( | ( | ||
Całkowity dochód przypadający akcjonariuszom niekontrolującym | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Nota | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
AKTYWA | 2 877 304 | 3 118 246 | ||
Aktywa trwałe | 1 852 360 | 2 182 031 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 20 | |||
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 21 | |||
Nieruchomości inwestycyjne | ||||
Aktywa niematerialne | ||||
Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze (długoterminowe) | 23 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 24.1 | |||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 24.2 | |||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 16.3 | |||
Razem aktywa trwałe | ||||
Aktywa obrotowe | 1 024 944 | 936 215 | ||
Prawa do emisji | 22 | |||
Zapasy | 26 | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 27 | |||
Należności z tytułu podatku dochodowego | ||||
Pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe (aktywa) | 33.3 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 24.1 | |||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 24.2 | |||
Kwoty należne od zamawiających z tytułu kontraktów długoterminowych | 15.8 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 28 | |||
Razem aktywa obrotowe | ||||
SUMA AKTYWÓW |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Nota | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
PASYWA | 2 877 304 | 3 118 246 | ||
Kapitał własny | 965 663 | 1 176 468 | ||
Kapitał podstawowy | 29 | |||
Kapitał zapasowy | 30 | |||
Pozostałe kapitały rezerwowe | 30.1 | |||
Zyski zatrzymane / Niepokryte straty | ( | ( | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | ||||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 30.3 | ( | ( | |
Kapitał własny ogółem | ||||
Zobowiązania długoterminowe | 861 085 | 988 294 | ||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 31 | |||
Świadczenia pracownicze | 25.1 | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 | |||
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów | 33.4 | |||
Inne rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 32 | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 16.3 | |||
Zobowiązania długoterminowe ogółem | ||||
Zobowiązania krótkoterminowe | 1 050 556 | 953 484 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 33.1 | |||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 | |||
Bieżąca część oprocentowanych kredytów i pożyczek | 31 | |||
Pochodne instrumenty finansowe (zobowiązania) | 33.3 | |||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 33.2 | |||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | ||||
Świadczenia pracownicze | 25.1 | |||
Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów | ||||
Kwoty należne zamawiającym z tytułu kontraktów długoterminowych | 15.8 | |||
Inne rezerwy krótkoterminowe i rozliczenia międzyokresowe | 32 | |||
Zobowiązania krótkoterminowe ogółem | ||||
Zobowiązania razem | ||||
SUMA PASYWÓW |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
Nota | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | 0 | 0 | ||
(Strata)/zysk brutto | ( | ( | ||
Korekty o pozycje: | 880 665 | |||
Amortyzacja | 28 | |||
Odsetki i udziały w zyskach | ||||
(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych | ( | |||
(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej | ( | ( | ||
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu należności | 28 | ( | ( | |
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów | ( | |||
Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 28 | |||
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych | 28 | |||
Podatek dochodowy zapłacony | ||||
Wydatki i wpływ związane z uprawnieniami do emisji CO2 | 32.3.1 | ( | ( | |
Odpis aktualizujący wartość rzeczowych aktywów trwałych | ||||
Pozostałe | ( | ( | ||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | 0 | |||
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych | ||||
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( | ||
Wydatki i wpływy związane z pozostałymi aktywami finansowymi | ( | ( | ||
Dywidendy otrzymane | ||||
Pozostałe | ( | ( | ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | 0 | |||
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | ( | ( | ||
Wpływy z tytułu kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych | ||||
Spłata kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych | ( | ( | ||
Dywidendy wypłacone | ||||
Odsetki zapłacone | ( | ( | ||
Pozostałe | ||||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | ( | |||
Zwiększenie/(Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | ||||
Środki pieniężne na początek okresu | ||||
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym | 28 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Nota | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Razem | Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitał własny | |
Stan na 1 stycznia 2021 roku | ( | ( | |||||||
Zysk netto za okres | ( | ( | ( | ( | |||||
Inne całkowite dochody razem | ( | ||||||||
Całkowity dochód za okres | ( | ( | ( | ( | ( | ||||
Nabycie spółek | ( | ( | ( | ||||||
Przeniesienie zysków udziałowców niekontrolujących do zysków zatrzymanych | ( | ( | |||||||
Likwidacja środków trwałych | ( | ||||||||
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych | ( | ( | ( | ||||||
Pozostałe zmiany | ( | ( | ( | ||||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Nota | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane/Niepokryte straty | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Razem | Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitał własny | |
Stan na 1 stycznia 2020 roku | ( | ||||||||
Zysk netto za okres | ( | ( | ( | ( | |||||
Inne całkowite dochody razem | ( | ( | ( | ||||||
Całkowity dochód za okres | ( | ( | ( | ( | |||||
Pozostałe zmiany | |||||||||
Stan na 31 grudnia 2020 roku | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1.Informacje ogólne
Grupa Kapitałowa ZE PAK SA („Grupa”, Grupa Kapitałowa”, „Grupa ZE PAK SA”) składa się z ZE PAK SA („jednostka dominująca”, „Spółka”, „
Zmiana nazwy Spółki
Zmiana dotyczy wyłącznie nazwy Spółki, wszystkie pozostałe dane nie uległy zmianie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.
Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000021374.
Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 310186795.
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Podstawowym przedmiotem działania Grupy jest:
Pan Zygmunt Solorz pośrednio posiada akcje Spółki reprezentujące łącznie 65,96% kapitału zakładowego Spółki.
Za pośrednictwem Pana Zygmunta Solorza Spółka posiada powiązania osobowe z innymi podmiotami.
Jednostką bezpośrednio nadrzędną jest
Sprawozdanie skonsolidowane za 2021 rok Grupy Kapitałowej
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
W skład Grupy wchodzi ZE PAK SA oraz następujące spółki zależne:
Jednostka | Siedziba | Zakres działalności | Procentowy udział Grupy | |
Na dzień | Na dzień | |||
„PAK – Polska Czysta Energia” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Działalność firm centralnych, z wyłączeniem holdingów finansowych | 100,00% | 100,00% |
„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin” SA | 62-540 Kleczew | Wydobycie węgla brunatnego | 100,00%* | 97,68%* |
„PAK Górnictwo” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Naprawa i konserwacja maszyn | 100,00% | 100,00% |
Przedsiębiorstwo Remontowe „PAK SERWIS” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Usługi remontowo-budowlane | 100,00%* | 100,00%* |
„PAK-Volt” SA | 04-028 Warszawa | Sprzedaż energii elektrycznej | 100,00% | 100,00% |
„PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Produkcja autobusów | 100,00%* | 100,00%* |
„PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | 100,00% |
„PAK – PCE Biogaz” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | 100,00%* |
„PAK – PCE Biopaliwa i Wodór” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | 100,00%* |
„PAK – PCE Wiatr” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | 100,00%* |
„PG Hydrogen” sp. z o.o. | 02-673 Warszawa ul. Konstruktorska 4 | Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych | 52,00%* | 52,00%* |
„Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery” sp. z o.o. | 80-701 Gdańsk ul. Ku Ujściu 19 | Projektowanie i produkcja elektrolizerów | 88,88% | - |
„Exion Hydrogen Belgium” BV | Slachthuisstraat 120 Bus 12 2300 Turnhout | Projektowanie i produkcja elektrolizerów | 88,88%* | - |
„Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne | 100,00%* | - |
„PCE – OZE 1” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | - |
„PCE – OZE 2” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | - |
„PCE – OZE 3” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | - |
„PCE – OZE 4” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | - |
„PCE – OZE 5” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | - |
„PCE – OZE 6” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00%* | - |
„PAK CCGT” sp. z o.o. | 62-510 Konin | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - |
„MESE” sp. z o.o. | 04-028 Warszawa Al. Stanów Zjednoczonych 61A | 90,00% | - | |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
„Park Wiatrowy Pałczyn 1” sp. z o.o. | 70-419 Szczecin Plac Rodła 8 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - |
„Park Wiatrowy Pałczyn 2” sp. z o.o. | 70-419 Szczecin Plac Rodła 8 | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - |
„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów” SA w likwidacji | 62-700 Turek | Wydobycie węgla brunatnego | 100,00%* | 99,35% |
„Aquakon” sp. z o.o. w likwidacji | 62-610 Sompolno Police | Spółka w likwidacji | 99,08%* | 96,20%* |
* Podmioty, w których ZE PAK SA posiada pośredni udział w kapitale.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek.
W dniu 20 grudnia 2021 roku, w wyniku prowadzonych negocjacji, Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży udziałów dotyczącą sprzedaży przez Spółkę na rzecz Cyfrowy Polsat SA udziałów w PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o. (PAK – PCE sp. z o.o.) z siedzibą w Koninie, reprezentujących 67% kapitału zakładowego
PAK – PCE sp. z o.o. Wokół PAK – PCE sp. z o.o. sukcesywnie budowana jest struktura spółek celowych, które mają odpowiadać za całokształt realizacji strategii w obszarze produkcji energii z odnawialnych źródeł. Dzięki planowanej transakcji sprzedaży do Grupy Cyfrowego Polsatu większościowego pakietu udziałów w strukturze PAK – PCE sp. z o.o., planowane jest pozyskanie silnego kapitałowo partnera, który będzie w stanie zagwarantować realizację bardzo szerokiego zakresu perspektywicznych projektów inwestycyjnych z obszaru odnawialnych źródeł energii oraz wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru. W wyniku planowanej transakcji w 2022 roku Spółka stanie się mniejszościowym udziałowcem, tj. 33% struktury PAK – PCE sp. z o.o. 30 marca 2022 roku do powyższej przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów został zawarty aneks, na podstawie którego postanowiono o zmianie daty końcowej (tzw. long stop date), do której strony zakładały spełnienie się wszystkich warunków zawieszających umowy oraz o dokonaniu przez Cyfrowy Polsat SA przedpłaty na rzecz Spółki na poczet ceny sprzedaży za udziały PAK – PCE sp. z o.o. do maksymalnej wysokości stanowiącej sumę: ceny bazowej określonej w umowie za udziały, tj. kwoty 193,1 miliona złotych oraz kwoty stanowiącej cenę sprzedaży dodatkowych udziałów w PAK – PCE sp. z o.o., które zgodnie z umową zostaną utworzone w ramach wykonania zobowiązania dodatkowego wskazanego w umowie a następnie sprzedane na rzecz kupującego, tj. kwoty 607,4 miliona złotych, która może zostać skorygowana w związku z rozliczeniem kapitału obrotowego zgodnie z umową. W ramach zawartej transakcji Spółka zobowiązała się do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w skład której wchodzą w szczególności: nieruchomości gruntowe stanowiące własność lub będące użytkowaniu wieczystym Spółki, na których znajdują się aktywa wytwórcze, rozdzielnie elektryczne wraz z infrastrukturą przesyłową, warsztaty, budynki biurowe i inne, infrastruktura towarzysząca, umowy oraz część pracowników, niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Elektrownię Konin (ZCP Konin) na rzecz spółki PAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o., na co w dniu 22 kwietnia 2022 roku uzyskała zgodę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ZE PAK SA. Zgodnie z MSSF 5 aktywa, które spełniają kryteria klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, są wyceniane w kwocie niższej z wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży. Jednostka klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę do zbycia) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie. Sytuacja taka ma miejsce, gdy składnik aktywów (lub grupa do zbycia) jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w jego bieżącym stanie, z uwzględnieniem jedynie normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków dla sprzedaży tego typu aktywów (lub grup do zbycia) oraz jego sprzedaż jest wysoce prawdopodobna. Na dzień bilansowy Grupa nie wyceniła aktywów do sprzedaży gdyż nie są one dostępne do natychmiastowej sprzedaży. Zgodnie z podpisaną Umową realizacja transakcji sprzedaży wymaga zmian w Grupie polegających na wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zmian w strukturze Grupy polegających na przeniesieniu udziałów zbywanych spółek do PAK-PCE sp. z o.o.
W dniu 10 marca 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZE PAK SA podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na docelowe rozporządzenie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa obejmującą zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz zespół pracowników niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Elektrowni Pątnów, która polega na samodzielnym i kompleksowym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem Elektrowni Pątnów 1 (moc zainstalowana 644 MW) oraz Elektrowni Pątnów 2 (moc zainstalowana 474 MW), dalej zwanej „ZCP Pątnów”, które to zbycie nastąpi w dwóch etapach – dzierżawy ZCP Pątnów na rzecz PAK Pątnów sp. z o.o. z siedzibą w Koninie oraz wniesienia ZCP Pątnów aportem do PAK Pątnów sp. z o.o. z siedzibą w Koninie.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
3.Skład Zarządu jednostki dominującej
W skład Zarządu ZE PAK SA na dzień podpisania sprawozdania wchodzą:
Piotr Woźny – Prezes Zarządu,
Zygmunt Artwik – Wiceprezes Zarządu,
Maciej Nietopiel – Wiceprezes Zarządu,
Andrzej Janiszowski – Wiceprezes Zarządu,
Katarzyna Sobierajska – Wiceprezes Zarządu.
W roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku nie było zmian w składzie Zarządu.
4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu
28 kwietnia 2022 roku.
5.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
5.1.Wpływ pandemii wywołanej chorobą COVID-19 na działalność Grupy
Sytuacja związana z niekorzystnymi następstwami pandemii COVID-19 wraz z upływem kolejnych miesięcy 2021 roku ulegała stopniowej poprawie. Nasilenie zachorowań wystąpiło wraz z początkiem sezonu jesienno-zimowego, który zwyczajowo sprzyja większemu narażeniu na różnego rodzaju zachorowania. Jednak skłonność do wprowadzania dotkliwych restrykcji zmniejszających aktywność gospodarczą byłą znacząco mniejsza niż miało to miejsce w 2020 roku, gdy pandemia pojawiła się po raz pierwszy. Również wydolność systemu opieki zdrowotnej była zdecydowanie lepsza niż w pierwszym roku pandemii.
Biorąc pod uwagę zeszłoroczne doświadczenia nie należy się spodziewać wprowadzenia drastycznych ograniczeń
i obostrzeń hamujących aktywność gospodarczą. Miniony rok udowodnił, że pomimo trwającej pandemii wskaźniki aktywności gospodarczej notowały pozytywne odczyty, dotyczyło to również wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wzrostu jej cen. Spółka przyjmuje założenie, że w przypadku pogorszenia sytuacji pandemicznej wprowadzane ograniczenia i obostrzenia będą miały charakter przejściowy a ich wprowadzanie będzie stopniowe w zależności od stopnia nasilenia zachorowań i zdolności systemu ochrony zdrowotnej do opieki nad zarażonymi.
Spółka zakłada, że wraz z upływem czasu COVID-19 zacznie być traktowany podobnie jak inne wirusy występujące obecnie, tym samym następstwa sytuacji pandemicznej będą dużo lżejsze niż miało to miejsce w pierwszym roku wystąpienia pandemii. Pomimo, że nie da się wykluczyć negatywnego scenariusza, kolejnych fal wzmożonych zachorowań, to jednak zdolności adaptacyjne przedsiębiorstw są na dużo wyższym poziomie niż miało to miejsce w 2020 roku.
Dwa minione lata udowodniły, że Spółka jest odpowiednio przygotowana do funkcjonowania w warunkach pandemii. Wypracowane rozwiązania w zakresie ochrony pracowników, niedopuszczenia do przerwania ciągłości produkcji, zabezpieczenia pozycji finansowej pozwalają zakładać, że w przypadku realizacji niekorzystnego scenariusza, funkcjonowanie Spółki nie jest obarczone zbyt wysokim ryzykiem.
5.2.Profesjonalny osąd
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa, zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa zawiera umowy dotyczące korzystania z takich bazowych składników aktywów jak: grunty, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntów, maszyny i samochody.
Stosowanie MSSF 16 wymaga od Grupy dokonywania różnego rodzaju osądów, obejmujących m.in. określenie które umowy wpisują się w definicję leasingu, jakie parametry (m.in. wysokość opłat, długość okresu leasingu, czy stopa procentowa) powinny zostać zastosowane do wyceny zobowiązania leasingowego oraz czy istnieją przesłanki świadczące o konieczności ponownej oceny okresu leasingu, stopy dyskontowej lub zmiennych opłat leasingowych.
Definicja leasingu
W sytuacjach, gdy ocena czy umowa zawiera leasing nie jest jednoznaczna, Grupa dokonuje profesjonalnego osądu w zakresie czy definicja leasingu zgodnie z MSSF 16 jest spełniona. W szczególności dotyczy to przypadków, w których należy określić czy występuje zidentyfikowany składnik aktywów, prawo do zamiany po stronie leasingodawcy, bądź czy leasingobiorca ma prawo do kierowania użytkowaniem.
Z zakresu MSSF 16 wyłączone są leasingi dotyczące poszukiwania lub wykorzystywania minerałów, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz podobnych nieodnawialnych zasobów (MSSF 16.3.a). Grupa przeanalizowała możliwość skorzystania z powyższego wyłączenia z zakresu MSSF 16 w odniesieniu do umów leasingu gruntów wykorzystywanych w celu wydobycia węgla brunatnego lub rekultywacji terenu po zakończeniu eksploatacji węgla brunatnego, w tym praw wieczystego użytkowania gruntów. Grupa oceniła, że wskazane powyżej wyłączenie dotyczy jedynie koncesji na wydobycie nieodnawialnych zasobów naturalnych, a nie wykorzystywanych w tym celu gruntów. W konsekwencji Grupa ujęła składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w odniesieniu do wszystkich umów leasingu gruntów, niezależnie od celu i sposobu ich użytkowania.
Komponenty nieleasingowe
Przedmiotem osądu jest określenie czy dana umowa zawiera komponenty nieleasingowe, które, zgodnie z polityką rachunkowości wybraną przez Grupę w odniesieniu do danej klasy aktywów, należy wyodrębnić lub traktować łącznie z komponentem leasingowym jako jeden komponent leasingowy na potrzeby ujęcia umowy zgodnie z MSSF 16.
Okres trwania umów leasingu
Grupa ustala okres leasingu, uwzględniając nieodwoływalny okres, przez który Grupa ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów, wraz z:
okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tego prawa; oraz
okresami, w których można odstąpić od leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tego prawa.
Przy ocenie długości nieodwoływalnego okresu leasingu i ustalaniu okresu leasingu Grupa bierze pod uwagę zapisy umowy oraz przeszłe praktyki w zakresie najmu określonego typu aktywów. W szczególności, Grupa przyjmuje poniższe założenia przy ustalaniu okresu leasingu:
w przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntów okres leasingu jest ustalany jako pozostały okres obowiązywania decyzji;
w przypadku umów dzierżawy gruntów od Lasów Państwowych i właścicieli prywatnych:
- gdy umowy są zawarte na czas określony, okres leasingu stanowi okres wynikający z umowy;
- gdy umowy są zawarte na czas nieokreślony lub do czasu zaistnienia określonych zdarzeń (np. do momentu nabycia nieruchomości), Grupa dokonuje szacunku okresu dzierżawy, uwzględniając m.in. okres funkcjonowania odkrywki, na potrzeby której Grupa użytkuje dzierżawione grunty;
w przypadku pozostałych umów leasingu (leasing samochodów, pras wulkanizacyjnych) okres leasingu stanowi okres wynikający z umów, z uwzględnieniem indywidualnego rozpatrzenia opcji przedłużenia.
Grupa przeprowadza analizę skorzystania z opcji przedłużenia leasingu dla każdej umowy osobno. Przy ocenie prawdopodobieństwa wykorzystania opcji przedłużenia umowy Grupa rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie zachęt ekonomicznych do skorzystania bądź nie z takiej opcji, w tym np. istotność bazowego składnika z punktu widzenia działalności operacyjnej, czy kosztów zakończenia umowy, w tym również kosztów realokacji i poszukiwania nowego przedmiotu najmu odpowiadającego potrzebom najemcy. Grupa przy ocenie prawdopodobieństwa wykorzystania opcji odstąpienia od leasingu rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie przesłanek do skorzystania z takiej opcji.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Stopa procentowa
Grupa stosuje poniższe założenia w zakresie wyznaczania stopy dyskontowej:
Grupa stosuje stopę procentową leasingu w przypadku umów, dla których można ją łatwo ustalić (leasing samochodów).
W przypadku pozostałych umów leasingu Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Obecne źródła finansowania Grupy mają zbyt krótki horyzont czasowy, aby posłużyć się nimi przy szacowaniu krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy. Grupa określa stopę szacując:
- Stopę wolną od ryzyka na podstawie publicznie dostępnych danych,
- Marżę kredytową
Stopy dyskontowe są zróżnicowane w zależności od okresu leasingu.
Grupa posiada jedynie umowy leasingu denominowane w walucie PLN, dlatego nie występuje zróżnicowanie stóp dyskontowych ze względu na walutę umów.
5.3.Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
W wyniku przeprowadzonych analiz na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa zidentyfikowała istnienie przesłanek, które mogłyby wskazywać na ewentualną utratę wartości składników aktywów, w postaci wyższej wartości bilansowej aktywów netto Grupy od wartości jej rynkowej kapitalizacji. W związku z tym Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości składników majątku trwałego. W oparciu o przeprowadzone testy stwierdzono, iż istnieje konieczność rozpoznania odpisów aktualizujących wartość rzeczowego majątku trwałego.
Źródłami niepewności są zmiany cen energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2, regulacje prawne dotyczące wsparcia dla bloków biomasowych.
Informacje o przeprowadzonym teście przedstawiono w nocie 20.1.
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 25.1.
Szacunek został sporządzony w oparciu o następujące główne założenia:
stopa dyskontowa | 3,2% |
przewidywany wskaźnik inflacji | 2,5% |
przewidywane stopy wzrostu wynagrodzeń | 2,5% |
Zmiany wskaźników finansowych będących podstawą szacunku spowodowałyby zmianę salda rezerwy o kwoty zaprezentowane w poniższej tabeli (w tysiącach złotych).
(+) wzrost o 1 p.p. | (-) spadek o 1 p.p. | |
stopa dyskontowa | (2 105) | 2 399 |
stopa wzrostu wynagrodzeń | 2 349 | (1 679) |
Źródłem niepewności są wartości stopy dyskonta oraz stopy wzrostu wynagrodzeń.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Szczegóły odnośnie podatku odroczonego zostały opisane w nocie 16.3.
Grupa okresowo weryfikuje ustalone okresy rozliczania aktywów dotyczących zdejmowania nadkładu i innych aktywów górniczych, na podstawie aktualnych prognoz co do okresu eksploatacji odkrywek. Dane na temat aktywów dotyczących zdejmowania nadkładu i innych aktywów górniczych znajdują się w nocie 23. Źródłem niepewności są okresy eksploatacji odkrywek.
W nocie 34 przedstawiono opis istotnych zobowiązań warunkowych i opis istotnych spraw sądowych, w tym dotyczących rekompensat z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.
Źródłem niepewności w szacunkach rekompensat z tytułu KDT na poszczególne lata są po stronie przychodowej przede wszystkim cena sprzedaży energii elektrycznej natomiast po stronie kosztowej cena zakupu uprawnień do emisji CO2. Są to zmienne poza kontrolą Spółki. Natomiast w ogólnym rozrachunku, tj. w latach 2022-2023 (koniec otrzymywania rekompensat) Spółka i tak otrzyma należną, wynikającą z pozostałego limitu kwotę rekompensat, może się jedynie zmienić ich rozkład w poszczególnych latach.
Długoterminowe umowy o usługi budowlane
Grupa ujmuje przychody z tytułu długoterminowych umów o usługę budowlaną w miarę czasu mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Grupa stosuje metodę opartą na nakładach. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy obmiaru proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Przychód ujmowany jest na podstawie ceny transakcyjnej z wyłączeniem kwot, które Grupa realizując umowy w ramach konsorcjum jako lider pobiera w imieniu konsorcjantów.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje aktualizacji ceny transakcyjnej i stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia tj. realizacji długoterminowej umowy budowlanej. Przewidywana całkowita strata na kontrakcie ujmowana jest jako koszty okresu, w którym została rozpoznana, zgodnie z MSR 37. Dane dotyczące długoterminowych umów o usługi budowlane znajdują się w nocie 15.8. Źródłem niepewności szacunków może być ewentualna zmiana budżetu, jednak na koniec 2021 roku budżety były aktualizowane i wszelkie okoliczności oraz znane Grupie fakty związane z realizacją kontraktów zostały ujęte.
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowane są przez okres ekonomicznej użyteczności bazowego składnika aktywów, o ile umowa leasingu przenosi na Grupę prawo własności do bazowego składnika aktywów na koniec okresu leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że Grupa skorzysta z opcji kupna. W przeciwnym razie Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Źródłem niepewności są przewidywane okresy eksploatacji składników rzeczowego majątku trwałego.
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składników rzeczowego majątku trwałego w przypadku wystąpienia takiego obowiązku lub podjęcia takiego zobowiązania przez kierownictwo Grupy. Rezerwa tworzona jest w wysokości wynikającej z otrzymanych ofert dotyczących likwidacji składników aktywów trwałych. Grupa dokonuje aktualizacji wartości rezerwy na każdy dzień bilansowy. Wartość rezerwy z tytułu likwidacji składników rzeczowego majątku trwałego jest dyskontowana na każdy dzień bilansowy. Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji. Rezerwa opisana w nocie 12.24.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składowisk popiołów ze względu na wynikający z pozwoleń zintegrowanych obowiązek prawny. Podstawą szacowania rezerwy są opracowania, analizy techniczno – ekonomiczne sporządzone przez Grupę a także otrzymane oferty zewnętrzne dla planowanych kierunków rekultywacji. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji wartości rezerwy. Na dzień bilansowy Zarząd Grupy ZE PAK SA oszacował wartość kosztów rekultywacji do poniesienia w przyszłości na bazie wiedzy o powierzchni użytkowanych składowisk popiołów oraz obecnie ponoszonych kosztów rekultywacji dla podobnych terenów. Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 3,71%, poziom inflacji na poziomie 5,8%.Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji.
Rezerwa opisana w nocie 32.3.2.
Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego. Rezerwa tworzona jest w oparciu o aktualne szacunki przyszłych kosztów rekultywacji jak również zakładane terminy rozpoczęcia i zakończenia rekultywacji, w oparciu o raporty niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie Zarządu, jak i wewnętrzne szacunki Grupy i dyskontowana na każdy dzień sprawozdawczy. Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 3,71%, poziom inflacji na poziomie 5,8%. Źródłem niepewności są przyszłe wartości stopy dyskonta i inflacji.
Rezerwy opisane są w nocie 32.3.3.
Z tytułu produkcji energii w źródłach odnawialnych, gazowych oraz wysokiej kogeneracji Grupa rozpoznaje świadectwa pochodzenia energii (zielone certyfikaty) według wartości godziwej na koniec miesiąca,
w którym zostały wyprodukowane. Na dzień bilansowy Grupa wycenia świadectwa pochodzenia do wartości netto możliwej do uzyskania – dla zielonych certyfikatów na dzień 31 grudnia 2021 roku do ceny 260,69 PLN/MWh. Dane na temat cen pochodzą z notowań na Towarowej Giełdzie Energii SA. Odpis aktualizujący wartość świadectw tworzony jest w przypadku, gdy cena sprzedaży możliwa do uzyskania pomniejszona o koszty zbycia jest niższa od historycznego kosztu wytworzenia. Kwota odpisu wynosi 4 863 tysiące złotych. Wartość odpisu aktualizującego zmniejsza wartość zapasów z tytułu świadectw pochodzenia i zwiększa koszt własny sprzedaży. Źródłem niepewności są regulacje prawne dotyczące rynku odnawialnych źródeł energii.
Grupa rozpoznaje rezerwę na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje kolejny okres rozliczeniowy dotyczący uprawnień do emisji, który zakończy się 31 grudnia 2021 roku. Założeniem tego okresu jest nieodpłatne przyznanie uprawnień do emisji (EUA) wynikających z produkcji energii cieplnej jedynie na podstawie art. 10c Dyrektywy 2009/29/WE. Źródłem niepewności są znaczące wahania cen uprawnień do emisji CO2 oraz regulacje prawne związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Emisja w Grupie ZE PAK SA w 2021 roku wyniosła 4 870 451 ton CO2.
Emisja w Grupie ZE PAK SA w 2020 roku wyniosła 5 510 260 tony CO2.
W 2022 roku zostanie umorzone 4 859 839 EUA za 2021 rok.
Szczegóły odnośnie rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych zostały zaprezentowane w nocie 32.3.1.
Zmiany klimatyczne wpływają na zmianę strategii Grupy, co jest opisane w nocie 11. Grupa przeanalizowała ryzyka związane ze zmianami klimatycznymi i ujęła szersze informacje na ten temat w Sprawozdaniu z działalności Spółki oraz Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, w tym w ramach Oświadczenia na temat informacji niefinansowych stanowiącego część tego Sprawozdania z działalności. Grupa rozważyła również wpływ czynników klimatycznych na sprawozdanie finansowe i uwzględniła te czynniki między innymi w testach na utratę wartości aktywów niefinansowych oraz wyliczeniach innych rezerw i rozliczeń międzyokresowych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
6.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, za wyjątkiem pochodnych i innych instrumentów finansowych.
Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
6.1.Założenie kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności przez Grupę
w dającej się przewidzieć przyszłości. Mając w szczególności na uwadze podwyższone standardy sprawozdawczości jednostek zainteresowania publicznego oraz ochronę interesariuszy, Zarząd ZE PAK SA („Zarząd”) zwraca uwagę, że:
1.W 2021 roku Grupa poniosła stratę netto w wysokości 317 404 tysięcy złotych. Na wysokość straty wpływ
w wysokości 633 307 tysięcy złotych miały odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych i aktywów górniczych oraz zapasów. Odpisy miały charakter niegotówkowy. Natomiast wynik na poziomie EBITDA w 2021 roku wyniósł 243 079 tysięcy złotych. Na wysokość zdarzeń jednorazowych w postaci odpisów aktualizujących wartość aktywów i zapasów wpływ miała zmiana bazowego scenariusza w zakresie skrócenia przewidywanego okresu eksploatacji aktywów wydobywczych oraz działalności węglowych aktywów wytwórczych. Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku. Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych Grupy do końca 2024 roku, czyli do czasu, gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy. Spółka postrzega obecną sytuację rynkową w zakresie kształtowania się relacji cen energii i uprawnień do emisji CO2 jako wysoce zmienną i ryzykowną, dynamika tych zmian w ostatnim roku przybrała jeszcze na sile. Węglowa działalność wydobywcza i wytwórcza po 2024 roku będzie musiała się wiązać z podjęciem szeregu inwestycji m.in. umożliwiających dalszą eksploatację odkrywki Tomisławice oraz dostosowujących blok 474 MW do wymogów środowiskowych. Spółka widzi możliwość poniesienia takich inwestycji i wydłużenia pracy aktywów węglowych po 2024 roku jednak zdecydowanie uzależnia podjęcie takich działań od wprowadzenia mechanizmu wsparcia po 2024 roku, który zmniejszałby ryzyko działalności przewidzianych do wygaszenia aktywów wytwórczych Grupy. Z uwagi na fakt, iż obecnie taki mechanizm nie istnieje, po 2024 roku Spółka kierując się zasadą racjonalności oczekiwań skróciła oczekiwany okres eksploatacji węglowych aktywów wydobywczych i wytwórczych. Jednocześnie Spółka nie wyklucza zmiany oczekiwanego okresu eksploatacji aktywów węglowych w przypadku ustanowienia mechanizmu wsparcia po 2024 roku
w satysfakcjonującym kształcie.
2.Na dzień 31 grudnia 2021 roku aktywa obrotowe w Grupie przewyższają wartość zobowiązań krótkoterminowych, w tym kredytów bankowych, o 45 123 tysięcy złotych. Spółka zwraca uwagę na ten fakt, ponieważ w kolejnych raportach okresowych w 2021 roku to wartość zobowiązań krótkoterminowych była wyższa od wartości aktywów obrotowych. W trakcie roku sytuacja płynnościowa sukcesywnie ulegała poprawie i na koniec roku odnotowano nadwyżkę aktywów obrotowych nad zobowiązaniami krótkoterminowymi.
Zarząd dokonał szczegółowej analizy prognoz przepływów pieniężnych i potwierdza, że analiza przepływów pieniężnych wskazuje na możliwość generowania wystarczających, pozytywnych przepływów pieniężnych co najmniej w okresie kolejnych 12 miesięcy od daty niniejszego sprawozdania finansowego.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”).
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Spółki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości tekst jednolity 2021 roku poz. 217 („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
6.3.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
7.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz zmiany danych
porównawczych
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.
Przychody z rynku mocy
Począwszy od 1 stycznia 2021 roku Grupa rozpoznaje przychody z rynku mocy. Przychody z tytułu rynku mocy są to przychody z tytułu realizacji umów (obowiązków) mocowych zawartych w wyniku Aukcji 2021 (rynek pierwotny) oraz wykonania obowiązku mocowego wynikającego z porozumień zawartych na rynku wtórnym. Rynek mocy jest mechanizmem rynkowym mającym na celu zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym. Grupie kapitałowej ZE PAK SA po zakończeniu każdego miesiąca przysługuje od PSE SA wynagrodzenie za wykonanie obowiązku mocowego. W związku z tym spółki z Grupy, będące dostawcami mocy na rzecz PSE S.A., każdego miesiąca ujmują przychody z transakcji dotyczących rynku mocy.
Zmiany standardów
Wprowadzenie poniższych zmian do standardów nie miało istotnego wpływu na politykę rachunkowości:
oZmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 związane z reformą IBOR
W odpowiedzi na oczekiwaną reformę stóp referencyjnych (reforma IBOR) Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała drugą część zmian do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16, które mają zastosowanie od 1 stycznia 2021 r. Zmiany odnoszą się do kwestii księgowych, które pojawią się w momencie, gdy instrumenty finansowe oparte na IBOR przejdą na nowe stopy procentowe. Zmiany wprowadzają szereg wytycznych i zwolnień, w szczególności praktyczne uproszczenie w przypadku modyfikacji umów wymaganych przez reformę, które będą ujmowane poprzez aktualizację efektywnej stopy procentowej, zwolnienie z obowiązku zakończenia rachunkowości zabezpieczeń, tymczasowe zwolnienie z konieczności identyfikacji komponentu ryzyka, a także obowiązek zamieszczenia dodatkowych ujawnień.
oZmiana do MSSF 4: Zastosowanie MSSF 9 „Instrumenty finansowe”
Zmiana do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” odracza zastosowanie standardu MSSF 9 „Instrumenty finansowe” do dnia 1 stycznia 2023 r. do momentu rozpoczęcia obowiązywania MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”.
oZmiany do MSSF 16 „Leasing”
W związku z pandemią koronawirusa (COVID-19), w 2020 r. wprowadzono zmianę do standardu MSSF 16, która umożliwia zastosowanie uproszczenia w zakresie oceny, czy zmiany w umowach leasingowych wprowadzone w czasach pandemii stanowią modyfikacje leasingu. W rezultacie leasingobiorcy mogą skorzystać z uproszczenia polegającego na niestosowaniu wytycznych MSSF 16 dotyczących modyfikacji umów leasingowych. Zmiana ta dotyczyła redukcji w opłatach leasingowych należnych do dnia 30 czerwca 2021 r. i wcześniej, i miała zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 r. lub później.
W marcu 2021 r. Rada wydłużyła dostępność praktycznego rozwiązania dotyczącego ulg w płatnościach leasingowych do czerwca 2022 r. Zmiana została zatwierdzona przez Unię Europejską do zastosowania począwszy od 1 stycznia 2021 r.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
8.Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
oMSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” został wydany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości 18 maja 2017 r., natomiast zmiany do MSSF 17 opublikowano 25 czerwca 2020 r. Nowy zmieniony standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe zastąpi obecnie obowiązujący MSSF 4, który zezwala na różnorodną praktykę w zakresie rozliczania umów ubezpieczeniowych. MSSF 17 zasadniczo zmieni rachunkowość wszystkich podmiotów, które zajmują się umowami ubezpieczeniowymi i umowami inwestycyjnymi.
oZmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada opublikowała zmiany do MSR 1, które wyjaśniają kwestię prezentacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowe. Opublikowane zmiany obowiązują dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
oZmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Opublikowane w maju 2020 r. zmiany do standardu mają na celu zaktualizowanie stosownych referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF, nie wprowadzając zmian merytorycznych dla rachunkowości połączeń przedsiębiorstw.
oZmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiana wprowadza zakaz korygowania kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o kwoty uzyskane ze sprzedaży składników wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Zamiast tego jednostka rozpozna ww. przychody ze sprzedaży i powiązane z nimi koszty bezpośrednio w rachunku zysków i strat. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2022 r. lub po tej dacie.
oZmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień odnośnie do kosztów, które jednostka uwzględnia w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2022 r. lub po tej dacie.
oRoczne zmiany do MSSF 2018 - 2020
“Roczne zmiany MSSF 2018-2020” wprowadzają zmiany do standardów: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”.
Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny.
oZmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce
Zmiana do MSR 1 wprowadza wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości, które zostały zdefiniowane w standardzie. Zmiana wyjaśnia, że informacje na temat polityk rachunkowości są istotne, jeżeli w przypadku ich braku, użytkownicy sprawozdania finansowego nie byliby w stanie zrozumieć innych istotnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ponadto, dokonano również zmian wytycznych Rady w zakresie stosowania koncepcji istotności w praktyce, aby zapewnić wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
oZmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
W lutym 2021 r. Rada opublikowała zmianę do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” w zakresie definicji wartości szacunkowych. Zmiana do MSR 8 wyjaśnia, w jaki
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
sposób jednostki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian wartości szacunkowych. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
oZmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego, czy zwolnienie dotyczące ujmowania podatku odroczonego rozpoznanego po raz pierwszy miało zastosowanie do tego typu transakcji, tj. w przypadku których ujmowane są zarówno aktywa, jak i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego. Wprowadzone zmiany do MSR 12 wyjaśniają, że zwolnienie nie ma zastosowania oraz że jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji. Zmiany nakładają na spółki obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie jednakowych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu.
Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
oZmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
Zmiana ta dotyczy wymogów przejściowych w związku z zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 9 „Instrumenty finansowe”. Zmiana wprowadza możliwość poprawy użyteczności informacji dla inwestorów na temat pierwszego zastosowania nowego standardu.
Zmiana dotyczy wyłącznie przejścia ubezpieczycieli na nowy standard, nie ma wpływu na żadne inne wymogi zawarte w MSSF 17.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
oMSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe”
Standard ten pozwala jednostkom, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF po raz pierwszy (z dniem 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie), do ujmowania kwot wynikających z działalności o regulowanych cenach, zgodnie z dotychczas stosowanymi zasadami rachunkowości. Dla poprawienia porównywalności, z jednostkami które stosują już MSSF i nie wykazują takich kwot, zgodnie z opublikowanym MSSF 14 kwoty wynikające z działalności o regulowanych cenach, powinny podlegać prezentacji w odrębnej pozycji zarówno w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jak i w rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów.
Decyzją Unii Europejskiej MSSF 14 nie zostanie zatwierdzony.
oZmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10 a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego, czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia stanowią „biznes” (ang. business).
W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią „biznes”, inwestor wykazuje pełny zysk lub stratę na transakcji. Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę z tylko w zakresie części stanowiącej udziały innych inwestorów.
Zmiany zostały opublikowane 11 września 2014 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzenie tej zmiany jest odroczone przez Unię Europejską.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia powyższych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
9.Zmiana szacunków
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym miały miejsce następujące zmiany szacunków, wpływające na wartości wykazane w tym sprawozdaniu finansowym między innymi:
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerw aktuarialnych,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny instrumentów pochodnych,
szacunki w zakresie założeń odnośnie kalkulacji przychodów z tytułu rekompensat KDT,
szacunki w zakresie założeń odnośnie okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych,
szacunki dotyczące realizacji aktywa z tytułu podatku odroczonego,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerwy na rekultywację składowisk popiołów,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerwy na likwidację składników rzeczowego majątku trwałego,
szacunki w zakresie wyceny kontraktów długoterminowych,
szacunki w zakresie założeń dla wyceny rezerw rekultywacyjnych związanych z działalnością górniczą,
szacunki w zakresie utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych,
szacunki w zakresie cen uprawnień do emisji CO2.
Wpływ zmian szacunków na szacunek wartości odzyskiwalnej rzeczowych aktywów trwałych został przedstawiony w nocie 20.1.
Wpływ zmian szacunków na wysokość rezerw aktuarialnych został przedstawiony w nocie 5.3.
W przypadku wyceny instrumentów pochodnych (IRS, opcji) zmiana szacunków wynika ze zmiany rynkowych czynników ryzyka na rynku międzybankowym tj. kursu walutowego oraz rynkowych stóp procentowych. Opis stosowanych zabezpieczeń ujęto w nocie 40.3.1.
W zakresie kalkulacji przychodów z tytułu rekompensat zmiana szacunków dotyczy przede wszystkim zmiany cen sprzedaży i zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii oraz rynku bilansującym, wolumenu produkcji energii
i zakupu energii w celu realizacji planów sprzedaży jak również oprocentowaniu 5 – letnich obligacji skarbowych oraz stopy depozytowej NBP, mających wpływ na stopę aktualizacji. Wartość korekty rocznej z tytułu rekompensat za rok 2021 wynosi (+) 52,32 mln złotych. Zasady rozpoznawania przychodów z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych opisano w nocie 12.26.1.
Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych jest przedmiotem weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego w oparciu o przewidywany okres funkcjonalności, zweryfikowany o plany Zarządu co do modernizacji, sprzedaży i likwidacji głównych składników majątku. Efekt zmian ujmowany jest w roku, w którym została przeprowadzona weryfikacja. W 2021 roku okresy ekonomicznej użyteczności środków trwałych zostały dostosowane do terminów wynikających z nowych kierunków strategii GK ZE PAK co zostało szerzej opisane w nocie 11.
W odniesieniu do aktywa z tytułu podatku odroczonego na każdy dzień bilansowy prowadzona jest analiza i w przypadku konieczności tworzony jest odpis aktualizujący wartość, co opisano szerzej w nocie 16.3.
Opis głównych tytułów rozpoznanych rezerw oraz zmiany pozycji rezerw w bieżącym i poprzednim roku obrotowym opisano w nocie 32.
W nocie 15.8 przedstawiono wartości przychodów z tytułu umów o usługi budowlane, z uwzględnieniem wyceny bilansowej oraz przewidywanych strat z tytułu tych umów.
10.Sezonowość działalności
Popyt na energię elektryczną oraz ciepło, zwłaszcza wśród konsumentów, podlega sezonowym wahaniom. Dotychczas praktyka pokazywała, że zużycie energii elektrycznej zwiększało się zimą (głównie z powodu niskich temperatur
i krótszego dnia) oraz spadało w okresie letnim (w związku z okresem wakacyjnym, wyższymi temperaturami otoczenia i dłuższym dniem). W ostatnich latach systematycznie odnotowuje się wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną latem, spowodowany w głównej mierze rosnącą liczbą wykorzystywanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacji.
Niezależnie od czynników opisanych powyżej coraz istotniejsze dla poziomu produkcji Grupy stają się warunki meteorologiczne. Kiedyś działalność Grupy nie podlegała w znaczącym stopniu sezonowości popytu, ze względu na
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
niskie koszty praca bloków prowadzona była w sposób ciągły (w podstawie) przez niemal cały rok. Obecnie biorąc pod uwagę rosnący udział oze w segmencie wytwórców energii, w tym przede wszystkim źródeł wiatrowych
oraz fotowoltaiki, przy szacowaniu wielkości produkcji Grupy coraz większego znaczenia nabierają warunki pogodowe, ze szczególnym uwzględnieniem warunków wietrznych w okresach I i IV kwartału oraz słonecznych w okresach II i III kwartału. Jednak ryzyko związane z sezonowością i warunkami meteorologicznymi nie jest kluczowe w działalności Grupy.
11.Nowe kierunki strategii Grupy Kapitałowej ZE PAK SA
Wobec pogarszających się perspektyw dla konwencjonalnych wytwórców energii elektrycznej, zwłaszcza tych bazujących na wysokoemisyjnych paliwach Grupa ZE PAK SA podjęła decyzję o wyznaczeniu nowych kierunków rozwoju, zgodnie z którymi zamierza skoncentrować się na projektach z obszaru niskoemisyjnych i neutralnych emisyjnie źródeł wytwarzania energii oraz wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru.
Kierunki strategii zakładają, że proces transformacji Grupy ZE PAK SA potrwa przez najbliższe lata. W tym czasie będą uruchamiane kolejne projekty wytwarzania energii ze źródeł niskoemisyjnych oraz neutralnych emisyjnie a stopniowo wygaszane moce bazujące na węglu brunatnym.
Bazowy scenariusz eksploatacji przewiduje pracę wszystkich bloków Elektrowni Pątnów do końca 2024 roku. Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku. Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych Grupy do końca 2024 roku, czyli do czasu gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy. Spółka postrzega obecną sytuację rynkową w zakresie kształtowania się relacji cen energii i uprawnień do emisji CO2 jako wysoce zmienną i ryzykowną, dynamika tych zmian w ostatnim roku przybrała jeszcze na sile. Węglowa działalność wydobywcza i wytwórcza po 2024 roku będzie musiała się wiązać z podjęciem szeregu inwestycji m. in. umożliwiającymi dalszą eksploatację odkrywki Tomisławice oraz dostosowującymi blok 474 MW do wymogów środowiskowych. Spółka widzi możliwość poniesienia takich inwestycji i wydłużenia pracy aktywów węglowych po 2024 roku jednak zdecydowanie uzależnia podjęcie takich działań od wprowadzenia mechanizmu wsparcia po 2024 roku, który zmniejszałby ryzyko działalności przewidzianych do wygaszenia węglowych aktywów wytwórczych Grupy.
Wraz z sukcesywnym zmniejszaniem produkcji energii z węgla brunatnego w Grupie podejmowane są inicjatywy związane z rozwojem nowych projektów. Obecnie wokół PAK – PCE sp. z o.o. sukcesywnie budowana jest struktura spółek celowych, które mają odpowiadać za działalność w poszczególnych technologiach odnawialnych źródeł. Dzięki transakcji sprzedaży do Grupy Cyfrowego Polsatu większościowego pakietu udziałów w strukturze PAK PCE, planowane jest pozyskanie silnego kapitałowo partnera, który będzie w stanie zagwarantować realizację szerokiego zakresu perspektywicznych projektów inwestycyjnych z obszaru odnawialnych źródeł energii oraz wytwarzania i wykorzystania „zielonego” wodoru.
Spółka celowa PAK CCGT sp. z o.o. ma odpowiadać za przygotowanie oraz realizację projektu budowy bloku gazowego na terenie byłej Elektrowni węglowej Adamów. Projekt wygrał aukcję i tym samym, począwszy od 2026 roku, uzyskał wsparcie w postaci 17-letniego kontraktu mocowego
Grupa w ramach swoich działań transformacyjnych podejmuje również aktywność w obszarze projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku (offshore). Planowane jest również wykorzystanie aktywów w Elektrowni Pątnów dla potrzeb implementacji znajdującej się obecnie w fazie przed komercyjnej technologii SMR (Small Modular Reactor). Oba powyższe projekty rozwijane są w ramach współpracy z partnerami zewnętrznymi.
W związku nowymi kierunkami strategii dokonano odpisów z tytułu utraty wartości aktywów elektrowni węglowych oraz kopalni. Szczegóły dotyczące odpisów z tytułu utraty wartości znajdują się w nocie 20.1. Skróceniu uległy okresy amortyzacji środków trwałych jednak na skutek odpisów aktualizujących nastąpiła całkowita utrata wartości części środków trwałych co spowodowało spadek amortyzacji w stosunku do poprzedniego roku (noty 15.6 i 15.7). Skróceniu uległ również okres rozliczenia dotacji związanej z kredytem z NFOŚiGW udzielonym na warunkach preferencyjnych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku dotacja została całkowicie rozliczona. Dotacja jest opisana w nocie 33.4.
12.Istotne zasady rachunkowości
12.1.Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe ZE PAK SA oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone każdorazowo za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Sprawozdania finansowe jednostek przez niego kontrolowanych (zależnych), po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSFsporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce, wtedy gdy:
posiada władzę nad danym podmiotem,
podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia
praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony;
prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.
12.2.Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
| 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
EUR | 4,5994 | 4,6148 |
GBP | 5,4846 | 5,1327 |
USD | 4,0600 | 3,7584 |
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia / kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia. W wartości początkowej ujęte są koszty demontażu, usunięcia i przywrócenia do stanu pierwotnego.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów. Grupa kapitalizuje tylko obowiązkowe remonty wynikające z przepisów prawa, gwarancji i tym podobnych. Okresem amortyzacji komponentów remontowych jest planowany czas do przeprowadzenia następnego remontu generalnego danego obiektu. Grunty sklasyfikowane jako kopalne podlegają amortyzacji do momentu przeklasyfikowania na inny rodzaj użytku.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
Typ | Okres |
Grunty | 8 - 10 lat |
Budynki i budowle | 2 - 27 lat |
Maszyny i urządzenia techniczne | 2 - 27 lat |
Środki transportu | 2 - 10 lat |
Inne środki trwałe | 2 - 27 lat |
Remonty generalne | 3 - 4 lata |
Strategiczne części zamienne | 2 - 4 lata |
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania. Elementem wartości środków trwałych w budowie są także koszty finansowania podlegające kapitalizacji. Kwestię ich kapitalizacji opisano szerzej w nocie 12.11.
12.3.1.Strategiczne części zamienne
Zapasy uznane za części do strategicznych remontów i awarii maszyn i urządzeń ujmowane są w pozycji rzeczowe aktywa trwałe. Głównymi kryteriami ujęcia materiałów w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe są:
kluczowy element dla utrzymania ciągłości produkcji, których zakup jest utrudniony ze względu na długi proces oczekiwania związany ze skomplikowanym procesem wytworzenia,
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
element będący zespołem lub podzespołem maszyny lub urządzenia, który zostanie wykorzystany w procesie produkcji przez czas dłuższy niż jeden rok,
części zamienne mogą być wykorzystane wyłącznie do prawidłowego działania poszczególnych pozycji rzeczowych aktywów trwałych.
Strategiczne części zamienne są amortyzowane do momentu przewidywanego okresu ich wykorzystania.
Odpis aktualizujący tworzony jest dla materiałów nierotujących powyżej 3 lat. Dla części zamiennych o wartości powyżej 100 tysięcy złotych odpis wynosi 100% wartości.
12.3.2.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe i ich grupy uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji gdy ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten warunek może być spełniony tylko, kiedy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. Aktywa trwałe sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości:
wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
Jeśli Grupa chce dokonać transakcji zbycia, w wyniku której utraciłaby kontrolę nad swoją jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej jednostki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży niezależnie od tego, czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji.
12.4.Nieruchomości inwestycyjne
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości. Po początkowym ujęciu wartość nieruchomości inwestycyjnych pomniejszana jest o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego.
Grupa jako nieruchomości inwestycyjne prezentuje grunty pokopalniane, dla których został zakończony proces rekultywacji. Grunty te zgodnie z planami spółek prowadzących działalność wydobywczą zostaną w przyszłości sprzedane.
12.5.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze
Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze obejmują aktywowane koszty poniesione w fazie przedprodukcyjnej kopalni, w szczególności nakłady związane z powstaniem wkopu udostępniającego.
W wartości początkowej aktywa Grupa ujmuje zdyskontowane koszty likwidacji tj. rekultywację, w części w jakiej dotyczy ona usuniętego nadkładu w ramach prac związanych z powstaniem wkopu udostępniającego, które zgodnie z obowiązującym prawem podlegają likwidacji po zakończeniu działalności. Zasady ujmowania i wyceny kosztów likwidacji przedstawiono w nocie 32.3.3.
W wartości początkowej aktywa ujmowane są także koszty związane z utworzeniem rezerw na znaczne, jednorazowe koszty związane z terenami na których postępują prace odkrywkowe na przykład likwidacja i przebudowa dróg, likwidacja cmentarzy, przeniesienie publicznych obiektów budowlanych.
W każdym z przypadków Grupa rozlicza aktywowane koszty liniowo w okresie ekonomicznej użyteczności trwania poszczególnych odkrywek (okres eksploatacji przyjęty dla poszczególnych odkrywek). Metodę liniową zastosowano
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
ponieważ złoża są eksploatowane zgodnie z harmonogramem równomiernie w całym okresie posiadania koncesji. Przyjęte okresy amortyzacji oraz metody amortyzacji podlegają okresowej weryfikacji, nie rzadziej niż na zakończenie każdego roku obrotowego. Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze o okresie ekonomicznej użyteczności poniżej 12 miesięcy są klasyfikowane w ramach aktywów krótkoterminowych. Okresy ekonomicznej użyteczności poszczególnych odkrywek są następujące:
Odkrywka Drzewce do 2022 roku, Odkrywka Tomisławice do 2024 roku, Odkrywka Jóźwin do 2022 roku.
Odpis amortyzacyjny z tytułu rozliczenia aktywów górniczych ujmowany jest jako koszty operacyjne w ramach kosztów amortyzacji.
12.6.Nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych
W pozycji aktywów dotyczących zdejmowanie nadkładu i innych aktywów górniczych Grupa prezentuje także nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych.
Grupa aktywuje nakłady związane z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych do momentu zakończenia prac poszukiwawczych. Kolejnym etapem jest weryfikacja, czy zidentyfikowane zasoby wykazują techniczną wykonalność i ekonomiczną zasadność wydobywania. W przypadku braku zasadności wydobywania całość poniesionych nakładów odpisywana jest w pozostałe koszty operacyjne.
W ramach nakładów związanych z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych wyróżnia się m.in.:
analizy topograficzne, geologiczne, geochemiczne i geofizyczne,
wiercenia,
prace odkrywkowe,
próbkowanie,
nabycie praw do wydobywania.
Aktywa z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych wycenia się w wysokości kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości.
Testy na utratę wartości na pojedynczej jednostce (projekcie) Grupa przeprowadza obowiązkowo z chwilą wykazania technicznej wykonalności i komercyjnej zasadności wydobywania zasobów mineralnych, gdy fakty i okoliczności wskazują, że wartość bilansowa aktywów z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych może przewyższać ich wartość odzyskiwalną. Ewentualne odpisy ujmuje się przed dokonaniem przeklasyfikowania wynikającego z wykazania technicznej wykonalności i ekonomicznej zasadności wydobywania zasobów mineralnych.
12.7.Aktywa niematerialne
Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków.
Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do aktywów niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Koncesje, patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | |
Okresy użytkowania | 5 lat | 2 lata | 5 lat |
Wykorzystana metoda amortyzacji | Metoda liniowa | Metoda liniowa | Metoda liniowa |
Wewnętrznie wytworzone lub nabyte | Nabyte | Nabyte | Nabyte |
Test na utratę wartości | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. | Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości. |
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.
Spółka prezentuje także jako aktywa niematerialne otrzymane lub nabyte na własne potrzeby uprawnienia do emisji CO2. Szczegóły opis polityki rachunkowości odnośnie uprawnień do emisji CO2 został zawarty w nocie 12.25.
12.8.Leasing
Umowy leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów przyznających Grupie uprawnienie do korzystania ze składników aktywów, które wpisują się w definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu opłat leasingowych.
Grupa jest leasingobiorcą w przypadku umów leasingu maszyn i samochodów i użytkuje grunty, w tym w ramach użytkowania wieczystego.
Grupa stosuje zwolnienia przewidziane w MSSF 16 i nie ujmuje składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania w przypadku leasingów krótkoterminowych oraz leasingów obejmujących składniki aktywów o niskiej wartości. Leasingi krótkoterminowe są definiowane jako leasingi, które na datę rozpoczęcia mają okres nie dłuższy niż 12 miesięcy (łącznie z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa). Za składniki aktywów o niskiej wartości uważa się te, które, gdy są nowe, mają wartość nie wyższą niż 5 000 USD.
Dla wszystkich pojedynczych umów leasingu, które spełniają kryteria leasingu, Grupa ustala:
datę rozpoczęcia okresu leasingu, w której leasingodawca udostępnia bazowy składnik aktywów,
okres leasingu, obejmujący nieodwołalny okres, przez który Grupa ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów wraz z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa oraz okresami, w których można odstąpić od leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa,
opłaty leasingowe, oraz
stopę dyskontową, którą stanowi stopa procentowa leasingu (np. w przypadku umów leasingu samochodów) lub, jeżeli stopa procentowa leasingu nie jest łatwo dostępna, krańcowa stopa procentowa Grupy, rozumiana jako koszt oprocentowania kredytu, jaki Grupa musiałaby ponieść zaciągając kredyt na zakup danego składnika aktywów i przy odpowiednim zabezpieczeniu.
Na dzień rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje:
kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
płatności dokonane na rzecz leasingodawcy przed dniem lub na dzień rozpoczęcia leasingu, pomniejszone
o otrzymane zachęty leasingowe,
poniesione przez Grupę początkowe koszty bezpośrednie,
szacunkowe koszty, które będą poniesione przez Grupę z tytułu demontażu i usunięcia składnika aktywów, przywrócenia terenu, na którym znajduje się składnik aktywów lub przywrócenia składnika do stanu wymaganego przez warunki i postanowienia umowy leasingu. Zobowiązanie dotyczące kosztów demontażu jest ujmowane i wycenianie zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Wycena składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie późniejszym jest dokonywana przez Grupę przy zastosowaniu modelu kosztu - tj. według kosztu pomniejszonego o umorzenie oraz zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego w związku z ponowną wyceną zobowiązania leasingowego, będącą odzwierciedleniem zmian leasingu, nieskutkujących koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
Składniki aktywów użytkowanych na podstawie umowy spełniającej definicję leasingu umarza się liniowo przez krótszy z dwóch okresów: okres trwania umowy leasingu lub okres użytkowania bazowego składnika aktywów, chyba, że Grupa posiada wystarczającą pewność, że uzyska tytuł własności przed upływem okresu leasingu – wówczas prawo do użytkowania amortyzuje się od dnia rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania składnika aktywów.
Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlegają regulacjom w zakresie utraty wartości zgodnie
z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.
Na dzień rozpoczęcia okresu leasingu, Grupa wycenia wartość zobowiązania leasingowego w bieżącej wartości opłat leasingowych, które mają zostać uiszczone w okresie leasingu, obejmujących:
stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe), pomniejszone o zachęty leasingowe otrzymane od leasingodawcy,
zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stopy, pierwotnie wycenione z użyciem indeksu lub stopy w wysokości obowiązującej na dzień rozpoczęcia leasingu,
cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta
z tej opcji,
kary pieniężne za wcześniejsze zakończenie umowy leasingu, jeżeli wyznaczając okres leasingu przyjęto, że leasingobiorca skorzysta z opcji odstąpienia od leasingu,
kwoty, których zapłacenia przez leasingobiorcę oczekuje się w związku z gwarancją wartości końcowej.
Opłaty zmienne, które nie zależą od indeksu lub stopy i nie mają określonego minimalnego poziomu, nie są wliczane do wartości zobowiązania z tytułu leasingu. Opłaty te są ujmowane w rachunku wyników w okresie zaistnienia zdarzenia, które powoduje ich wymagalność.
Po dacie rozpoczęcia, zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
W przypadku gdy umowa obejmuje komponenty usługowe, uznane przez Grupę za nieistotne w kontekście całej umowy, Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie polegające na łącznym traktowaniu komponentów leasingowych i nie leasingowych jako jednego komponentu leasingowego i traktowaniu jako opłaty leasingowe również opłat przypisanych komponentom nie leasingowym.
12.9.Wycena do wartości godziwej
Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty dłużne/kapitałowe oraz instrumenty pochodne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy - MSSF 9. Ponadto, wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu została ujawniona w nocie 40.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
Poziom 2 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
Poziom 3 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Zarząd Grupy określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej nienotowanych aktywów finansowych jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
W celu ustalenia wartości godziwej, niezależni rzeczoznawcy są angażowani do przeprowadzenia wyceny znaczących aktywów oraz zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej. Wykorzystywane są także wewnętrzne modele wyceny.
Do wykonywania powyższych wycen są angażowani niezależni rzeczoznawcy, niepowiązani z Grupą i posiadający kwalifikacje odpowiednie do przeprowadzenia takich wycen, a także posiadający aktualne doświadczenie w takich wycenach dokonywanych w lokalizacjach, w których znajdują się aktywa Grupy.
Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.
12.10.Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej.
Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać odwrócony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów, oraz nastąpiło zaprzestanie występowania przesłanek wskazujących na utratę wartości. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako zmniejszenie kosztów. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
12.11.Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. W zakresie różnic kursowych Grupa stosuje podejście kumulatywne.
12.12.Aktywa finansowe
Aktywa finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej.
Po ujęciu początkowym Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Spółkę modelu zarzadzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych.
Grupa zastosowała MSSF 9 od dnia wejścia w życie standardu, bez przekształcania danych porównawczych.
oKlasyfikacja i wycena
Wszystkie aktywa finansowe wyceniane dotychczas w wartości godziwej, dalej pozostaną wyceniane w wartości godziwej. Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy. Grupa nie posiada należności handlowych będących przedmiotem faktoringu. Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania.
Aktywa finansowe ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną wiążącej umowy. Nabycie i sprzedaż aktywów finansowych rozpoznawane są na dzień dokonania transakcji. W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku składnika aktywów niekwalifikowanego jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia.
Składnik aktywów finansowych zostaje usunięty z bilansu, gdy Grupa traci kontrolę nad prawami umownymi składającymi się na dany instrument finansowy; zazwyczaj ma to miejsce w przypadku sprzedaży instrumentu lub gdy wszystkie przepływy środków pieniężnych przypisane danemu instrumentowi przechodzą na niezależną stronę trzecią.
W sytuacji, gdy Grupa:
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
12.13.Utrata wartości aktywów finansowych
Zgodnie z MSSF 9 jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym bądź oczekiwanym stratom kredytowym w okresie życia instrumentu finansowego. W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia.
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9 wskazuje na zasadność wykorzystania zarówno danych historycznych w zakresie spłacalności, jak też dostępnych na datę bilansową, wiarygodnych danych mogących zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych.
Spółka zidentyfikowała poniższe klasy aktywów finansowych, dla których zgodnie z MSSF 9 dokonała oszacowania wpływu oczekiwanych strat kredytowych na sprawozdanie finansowe:
Należności handlowe z tytułu dostaw i usług,
Inne należności, w tym z tytułu rozrachunków KDT
Kaucje, depozyty oraz lokaty w bankach,
Środki pieniężne.
W odniesieniu do należności handlowych przyjmuje się, że dane dotyczące spłacalności mogą być wykorzystane do szacowania ryzyka kredytowego w przyszłości, w związku z czym straty kredytowe zostały oszacowane wykorzystując dane historyczne dotyczące przedziałów wiekowania należności handlowych i ich realizacji. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla innych aktywów finansowych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne dane, w szczególności ocenę wiarygodności dokonaną przez agencje ratingowe bądź nadaną kontrahentom w ramach wewnętrznego procesu oceny ryzyka kredytowego, skorygowane dla potrzeb oceny prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania.
12.14.Pozostałe aktywa niefinansowe
Grupa ujmuje jako pozostałe aktywa niefinansowe rozliczenia międzyokresowe, jeżeli spełnione są następujące warunki:
wynikają one z przeszłych zdarzeń – poniesienie wydatku na cel operacyjny jednostek,
ich wysokość można wiarygodnie określić,
spowodują w przyszłości wpływ do jednostek korzyści ekonomicznych,
dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia uzasadniony jest charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Grupa na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje weryfikacji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów w celu sprawdzenia, czy stopień pewności co do osiągnięcia korzyści ekonomicznych przez jednostkę po upływie bieżącego okresu obrotowego jest wystarczający, aby można było daną pozycję wykazać jako składnik aktywów.
W ciągu okresu sprawozdawczego przedmiotem rozliczeń międzyokresowych są między innymi:
koszty ubezpieczeń majątkowych,
koszty opłat bieżących za wieczyste użytkowanie gruntów,
odpisy na fundusz świadczeń socjalnych,
prenumeraty,
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
inne koszty dotyczące następnych okresów sprawozdawczych.
Do pozostałych aktywów niefinansowych zaliczane są w szczególności należności z tytułu rozliczeń publiczno-prawnych (za wyjątkiem rozliczeń z tytułu CIT, które są prezentowane w oddzielnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), oraz zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
12.15.Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia
Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward oraz kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe). Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.
Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone w wynik finansowy netto roku obrotowego.
Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wartość godziwa kontraktów na zamianę stóp procentowych jest ustalana poprzez odniesienie do wartości rynkowej podobnych instrumentów.
W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:
zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją, lub
zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem.
Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione.
Ponadto, Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne związane z zakupem uprawnień do emisji CO2, w ramach kontraktów terminowych forward. Ponadto Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne związane z zakupem energii elektrycznej. Z uwagi na fakt, iż kontrakty na zakup aktywów niefinansowych zawierane są w celu zabezpieczenia własnych potrzeb, są one wyłączone za zakresu MSSF 9.
12.15.1.Zabezpieczenie przepływów pieniężnych
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie.
Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach są
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
wyłączane z kapitału własnego i włącza się je do kosztu nabycia lub do innej wartości bilansowej składnika aktywów lub zobowiązania.
Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym netto za bieżący okres.
Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, gdy instrument zabezpieczający wygasł lub został sprzedany, jego wykorzystanie dobiegło końca lub nastąpiła jego realizacja, bądź gdy zabezpieczenie przestało spełniać warunki umożliwiające stosowanie wobec niego zasad rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku, łączny zysk lub strata na instrumencie zabezpieczającym, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym, są nadal wykazywane w kapitale własnym aż do momentu wystąpienia prognozowanej transakcji.
Jeżeli Grupa przestała spodziewać się, że prognozowana transakcja nastąpi, wówczas zakumulowany w kapitale własnym łączny zysk lub strata netto są odnoszone na wynik finansowy netto za bieżący okres.
12.16.Zapasy
W ramach pozycji zapasów ujmowane są paliwo produkcyjne, niestrategiczne części zamienne i pozostałe materiały oraz świadectwa pochodzenia energii. Części zamienne prezentowane w zapasach są corocznie obejmowane odpisami aktualizującymi, które odzwierciedlają technologiczne i ekonomiczne zużycie tych części. Opis dotyczący strategicznych części zamiennych prezentowanych w rzeczowych aktywów trwałych znajduje się w nocie 12.3.1.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia / kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Do ustalenia wartości rozchodu zapasów Grupa stosuje metodę ceny średnioważonej.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Na dzień bilansowy Grupa wycenia te zapasy według kosztu (tj. wartości początkowej) nie wyżej niż cena sprzedaży netto dokonując analizy wartości zapasów pod kątem utraty ich wartości. Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości prezentowany jest w koszcie własnym sprzedaży.
W ramach zapasów Grupa wykazuje świadectwa pochodzenia energii nabyte w celu umorzenia, nabyte w celu dalszej odsprzedaży, jak również wytworzone we własnym zakresie. Prawa te są zbywalne i stanowią towar obrotu giełdowego.
Świadectwa pochodzenia energii otrzymane nieodpłatnie z tytułu produkcji w źródłach odnawialnych, gazowych i kogeneracji (świadectwa zielone, czerwone) wykazywane są na moment pierwszego ujęcia według wartości godziwej w momencie uprawdopodobnienia faktu ich otrzymania, tj. na koniec miesiąca, w którym zostały wyprodukowane. Wartość godziwa jest odzwierciedleniem sytuacji rynkowej tj. notowań na towarowej giełdzie energii (TGE). Nieodpłatne nabycie świadectw ujmowane jest w korespondencji z innymi przychodami. Grupa sprzedaje nadwyżki certyfikatów, które są prezentowane w zapasie.
Nabyte świadectwa pochodzenia energii ujmowane są jako zapas w cenie nabycia.
Rozchód świadectw pochodzenia energii wyceniany jest według metody FIFO.
Grupa ma obowiązek uzyskać świadectwa pochodzenia energii i przedstawić je do umorzenia do 30 czerwca roku następującego po roku rozliczeniowym.
W przypadku braku na dzień sprawozdawczy wystarczającej ilości świadectw wymaganych do wypełnienia obowiązków nałożonych przez Prawo energetyczne i Ustawę o efektywności energetycznej, Grupa tworzy rezerwy na umorzenie świadectw pochodzenia energii i świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenie opłat zastępczych. Patrz nota 32.
12.17.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności handlowe
Należności handlowe wyceniane są na moment początkowy w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności handlowe oraz pozostałe należności o charakterze finansowym wycenia się według zamortyzowanego kosztu przy
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
zastosowaniu efektywnej stopy procentowej (wszystkie należności handlowe spełniają test SPPI oraz są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów), z uwzględnieniem odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości. Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a Grupa nie sprzedaje należności handlowych w ramach faktoringu.
Grupa korzysta z praktycznego zwolnienia i dla należności handlowych poniżej 12 miesięcy nie identyfikuje istotnych elementów finansowania. Należności handlowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania), nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Zgodnie z MSSF 9 w przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa zastosowała uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia, stosując matrycę rezerw licząc współczynniki niewypełnienia na bazie danych historycznych.
Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat kredytowych MSSF 9 Grupa wykorzystała zarówno dane historyczne w zakresie spłacalności, jak też dostępne na datę bilansową, wiarygodne dane mogące zwiększyć precyzję oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w okresach przyszłych. Analiza historyczna przeprowadzana jest za okres 5 lat. Głównymi odbiorcami jest kilka dużych podmiotów z branży energetycznej o ugruntowanej pozycji. W odniesieniu do należności handlowych przyjmuje się, że dane dotyczące spłacalności mogą być wykorzystane do szacowania ryzyka kredytowego w przyszłości, w związku z czym straty kredytowe zostały oszacowane wykorzystując dane historyczne dotyczące przedziałów wiekowania należności handlowych i ich realizacji. Grupa dla wszystkich odbiorców stosuje analizę indywidualną. Należności nie są ubezpieczane.
Grupa zaklasyfikowała należności handlowe do Stopnia 2 klasyfikacji aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości przewidzianej przez MSSF 9, za wyjątkiem należności, dla których stwierdzono utratę wartości – te należności zaliczono do Stopnia 3 ww. klasyfikacji. Grupa za moment utraty wartości uznaje moment przekazania należności do windykacji, jednak nie później niż w 90 dniu przeterminowania. Należności nieściągalne są odpisywane w koszty w momencie stwierdzenia ich nieściągalności, to znaczy gdy nie ma uzasadnionego oczekiwania co do ich odzyskania.
Pozostałe aktywa finansowe
Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego
Zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2021 r., poz. 1420, 2269) Prawo Geologiczne i Górnicze Spółka zobowiązana jest do tworzenia funduszu likwidacji. Celem powyższego funduszu jest zabezpieczenie i pokrywanie kosztów związanych z likwidowaniem skutków działalności górniczej na terenach, które objęte były procesem wydobywczym. Spółka dokonuje okresowych odpisów w wysokościach wynikających z ustawy oraz przekazuje środki pieniężne z tego tytułu na wydzielony rachunek bankowy. Wydatki z tego funduszu można wykorzystywać na tereny likwidowanych odkrywek po uprzednim uzyskaniu zgody Urzędu Górniczego zatwierdzającego plan likwidacji zakładu górniczego. Odpis na fundusz likwidacji zakładu górniczego wynosi 10% opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę.
Lokaty oraz udziały w pozostałych jednostkach
Obejmują lokaty oraz udziały w pozostałych jednostkach, które nie podlegają ocenie pod katem utraty wartości.
Pozostałe należności
Pozostałe należności, które nie są instrumentem finansowym w zakresie MSSF 9,obejmują w szczególności należności z tytułu rozrachunków z pracownikami.
Zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów są ujmowane w pozycji pozostałych aktywów niefinansowych. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębną pozycję.
Pozostałe należności nie stanowiące aktywów finansowych na dzień kończący okres sprawozdawczy wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.
12.18.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Grupa klasyfikuje środki pieniężne i ich ekwiwalenty jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości ustalonych zgodnie z modelem strat oczekiwanych. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla środków pieniężnych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne dane, w szczególności ocenę wiarygodności dokonaną przez agencje ratingowe bądź nadaną kontrahentom w ramach wewnętrznego procesu oceny ryzyka kredytowego, skorygowane dla potrzeb oceny prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania.
Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Grupa skorzystała z uproszczenia dozwolonego przez standard i odpis z tytułu utraty wartości ustalono na podstawie 12-miesięcznych strat kredytowych. Kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości.
12.19.Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty transakcyjne związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
12.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe
Zobowiązania krótkoterminowe obejmują zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy. Zobowiązania w początkowym ujęciu wykazuje się w wartości godziwej, przy czym wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty lub wielkości zobowiązania, zaś w okresie późniejszym zobowiązania finansowe wykazuje się według zamortyzowanego kosztu, stosując metodę efektywnej stopy procentowej (w przypadku zobowiązań handlowych odpowiada to kwocie wymagającej zapłaty), natomiast pozostałe zobowiązania o charakterze niefinansowym - w kwocie wymagającej zapłaty.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstającą z tytułu zamiany różnicę odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w zysku lub stracie.
12.21.Pozostałe zobowiązania niefinansowe
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, inne zobowiązania o charakterze publiczno - prawnym (za wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych ujmowanego w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
12.22.Fundusze specjalne na cele pracownicze
Zgodnie z polską praktyką gospodarczą jednostki mogą dokonać zasilenia funduszu socjalnego oraz innych funduszy specjalnych. W sprawozdaniu zgodnym z MSSF przekazane kwoty zalicza się do kosztów działalności okresu.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
12.23.Płatności w formie akcji własnych
Płatności w formie akcji to transfer instrumentów kapitałowych jednostki lub ich ekwiwalentów dokonany przez nią lub jej akcjonariuszy na rzecz stron trzecich (również pracowników), które dostarczyły do danej spółki towary lub usługi, chyba że transfer ten jest dokonany w innym celu niż zapłata za towary i usługi dostarczone do jednostki.
Grupa ujmuje dobra lub usługi otrzymane bądź nabyte w ramach transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych oraz odpowiadający im wzrost w kapitale własnym w momencie, gdy otrzymuje te dobra lub usługi. Jeżeli dobra lub usługi otrzymane lub nabyte w ramach transakcji płatności w formie akcji nie kwalifikują się do ujęcia jako aktywa, jednostka ujmuje je jako koszt.
Grupa wycenia otrzymane dobra lub usługi i odpowiadający im wzrost w kapitale własnym w wartości godziwej otrzymanych dóbr lub usług, chyba że niemożliwe jest wiarygodne oszacowanie ich wartości godziwej. Jeżeli Grupa nie może wiarygodnie oszacować wartości godziwej otrzymanych dóbr lub usług, określa ich wartość oraz odpowiadający im wzrost w kapitale własnym w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych.
12.24.Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
W szczególności Grupa tworzy następujące rezerwy:
orezerwy na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz nagrody jubileuszowe
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Grupy mają prawo do następujących świadczeń:
odpraw emerytalno – rentowych, wypłacanych w momencie przejścia na emeryturę,
świadczeń pośmiertnych przysługujących rodzinie zmarłych pracowników,
deputatów węglowych dla pracowników PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA w likwidacji
Wysokość świadczeń uzależniona jest od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwy na powyższe przyszłe zobowiązania w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. Zyski i straty z obliczeń aktuarialnych są rozpoznawane w innych całkowitych dochodach.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży oraz kosztach ogólnego zarządu.
orezerwa z tytułu przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii
Rezerwę z tytułu obowiązku przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii lub w wysokosprawnej kogeneracji ujmuje się:
w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia – w wartości posiadanych świadectw,
w części niepokrytej na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia – w wartości niższej z wartości rynkowej świadectw niezbędnych do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy i ewentualnej kary.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
orezerwy na zobowiązania związane z uprawnieniami do emisji CO2
Nabyte lub otrzymane nieodpłatnie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (European Union Allowances – EUA) oraz ich ekwiwalenty są ujęte w sprawozdaniu finansowym jako uprawnienia przeznaczone na własne potrzeby w pozycji aktywa niematerialne. Uprawnienia te wyceniane są w wartości ceny nabycia (uprawnienia otrzymane nieodpłatnie w wartości zerowej). Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona tylko wówczas, gdy rzeczywista emisja produkcji pokazuje niedobór uprawnień do emisji w odniesieniu do uprawnień przyznanych na okres rozliczeniowy. Rezerwa ta tworzona jest zgodnie z zasadą FIFO. Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku zysków i strat w działalności operacyjnej oraz jest ewidencjonowany w układzie kalkulacyjnym w pozycji kosztu własnego sprzedaży, natomiast w układzie porównawczym w pozycji podatki i opłaty.
Rezerwa tworzona jest metodą zobowiązań netto w wysokości:
w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy uprawnieniami – w wartości posiadanych uprawnień, tzn. w cenie nabycia (w przypadku zakupionych po wartości bilansowej), otrzymanych w wartości zerowej.
w części niepokrytej na dzień bilansowy uprawnieniami – w wartości niższej z wartości rynkowej uprawnień niezbędnych do spełnienia obowiązku i ewentualnej kary.
w części na którą zostały nabyte transakcje forward z realizacją na następny rok.
orezerwy na rekultywację składowisk popiołów
Grupa tworzy rezerwę na likwidację składowisk popiołów ze względu na wynikający z pozwoleń zintegrowanych obowiązek prawny. Rezerwa ta tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji składowisk, wynikające z opracowań, analiz techniczno – ekonomicznych, przygotowanych przez zewnętrznego eksperta.
Grupa ujmuje aktywo i rezerwę z tytułu rekultywacji składowisk popiołów w zdyskontowanej wartości oszacowanych kosztów rekultywacji do poniesienia w przyszłości. W kolejnych okresach aktywo to jest amortyzowane metodą liniową przez szacunkowy okres eksploatacji danego składowiska popiołów. Jednocześnie w kolejnych okresach Grupa ujmuje wzrost rezerwy wynikający z efektu odwijania dyskonta w korespondencji z kosztami finansowymi. Późniejsze ewentualne zmiany szacunku kosztów rekultywacji korygują wartość aktywa i rezerwy.
Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 3,71%, poziom inflacji na poziomie 5,8%.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
orezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą
rezerwa na likwidację obiektów i terenów górniczych
Na podstawie ustawy prawo górnicze i geologiczne spółki prowadzące działalność wydobywczą są zobowiązane do dokonania rekultywacji terenów, na których prowadzone były prace wydobywcze. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego w stopniu zaawansowania wydobycia węgla w poszczególnych odkrywkach na dany dzień sprawozdawczy.
Rezerwa na rekultywację wyrobiska końcowego jest tworzona w korespondencji ze składnikiem aktywów (w części w jakiej dotyczy wkopu pierwotnego, na podstawie stosunku objętości wkopu pierwotnego do objętości wyrobiska końcowego) oraz w korespondencji z rachunkiem zysków i strat (w pozostałej części, uwzględniając stopień zaawansowania wydobycia węgla w poszczególnych odkrywkach na dany dzień sprawozdawczy). W korespondencji ze składnikiem aktywów Grupa tworzy również rezerwę na rekultywację zwałowiska zewnętrznego. Rezerwa na koszty rekultywacji związane z bieżącym wydobyciem węgla jest tworzona w korespondencji z rachunkiem zysków i strat.
Rezerwa tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji na podstawie raportów niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie zarządów spółek prowadzących działalność wydobywczą. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów rekultywacyjnych aktualizuje się okresowo, z tym że na każdą datę sprawozdawczą weryfikowana jest wielkość rezerwy zgodnie z aktualnymi założeniami w zakresie stopy dyskontowej, inflacji oraz wielkości wydobycia. Odpis rezerwy dotyczący wydobycia danego roku obciąża koszty operacyjne (pozostałe koszty rodzajowe) natomiast różnica wynikająca z dyskonta rezerwy z lat ubiegłych wpływa na koszty finansowe. Wykorzystanie rezerwy jest rozliczane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w korespondencji z kosztami operacyjnymi.
rezerwa na koszty z tytułu przygotowania terenów eksploatacyjnych
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa w ramach prowadzonej działalności zobowiązana jest do przywrócenia stanu pierwotnego lub odbudowy zniszczeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę na przewidywane koszty, do których poniesienia jest zobligowana na podstawie zawartych porozumień. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów związanych z ruchem zakładu górniczego aktualizowane są na każdą datę sprawozdawczą. Utworzenie rezerwy ujmowane jest drugostronnie w ramach aktywów górniczych. Kalkulując rezerwy Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 3,71%, poziom inflacji na poziomie 5,8%.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
12.25.Uprawnienia do emisji CO2
Otrzymane nieodpłatnie prawa do emisji CO2 są ujęte w sprawozdaniu finansowym jako prawa przeznaczone na własne potrzeby w wartości zerowej w pozycji aktywa niematerialne. Prawa do emisji oraz ich ekwiwalenty kupowane przez Grupę na potrzeby własne wykazuje się jako aktywa niematerialne. Prawa te wyceniane są w wartości ceny nabycia. Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona tylko wówczas, gdy rzeczywista emisja produkcji pokazuje niedobór uprawnień do emisji w odniesieniu do uprawnień przyznanych na okres rozliczeniowy. Rezerwa ta tworzona jest zgodnie z zasadą FIFO.
Koszt utworzonej rezerwy prezentowany jest w rachunku wyników w koszcie własnym sprzedaży.
12.26.Przychody
Grupa stosuje pięciokrokową metodę ujmowania / rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami tj.:
1: Identyfikacja umów z klientem;
2: Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;
3: Ustalenie ceny transakcji;
4: Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;
5: Rozpoznanie przychodów w chwili wypełnienia zobowiązań przez jednostkę.
Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spółki Grupy prowadzą działalność w obszarze wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej, produkcji i sprzedaży ciepła, wydobyciu węgla brunatnego oraz usług serwisowych i remontowo-budowlanych.
Struktura rodzajowa przychodów ze sprzedaży oraz sposób ich ujmowania w Grupie są następujące:
Przychody ze sprzedaży dóbr:
przychody ze sprzedaży energii elektrycznej (z produkcji własnej i z obrotu)
przychody ze sprzedaży energii cieplnej,
przychody ze sprzedaży pozostałych towarów, produktów i materiałów ujmowane są w momencie dokonania transakcji sprzedaży/przekazania.
Przychody ze sprzedaży energii:
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła Grupa ujmuje na koniec każdego okresu rozliczeniowego, który jest nie dłuższy niż miesiąc, według ilości energii elektrycznej i ciepła dostarczonej do klienta w danym okresie rozliczeniowym. Spółka ujmuje przychody w okresie czasu i korzysta z uproszczenia dot. ujmowania przychodów zgodnie z fakturowaniem, ponieważ odzwierciedla on stopień wykonania zobowiązania do wykonania świadczenia na dzień sprawozdawczy. Ceny sprzedaży wynikają z podpisanych umów, taryf lub ich wysokości na Towarowej Giełdzie Energii. W odniesieniu do akcyzy Grupa występuje w roli agenta, w związku z czym akcyza pomniejsza przychody ze sprzedaży.
Przychody ze sprzedaży innych usług w sektorze energetycznym:
Przedmiotem działalności Grupy jest także działalność usługowa skierowana w szczególności na zaspokojenie potrzeb i kompleksową obsługę przemysłu energetycznego. Odbiorcami usług są przede wszystkim podmioty zajmujące się wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej. Wykonywane w ramach tych umów usługi są świadczeniami realizowanymi w czasie. Okres realizacji umów waha się od 2 miesięcy do 6 lat, choć często są to kontrakty 1-2 letnie.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Umowy nie zawierają zobowiązań do wykonania więcej niż jednego świadczenia w ramach każdej z umów. Rozszerzenia zakresu prac nie powodują powstania nowego zobowiązania. Jednostka ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia swojego zobowiązania do wykonania świadczenia metodą opartą na nakładach, porównując poniesione dotąd nakłady do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do realizacji umowy.
Kontrakty realizowane przez Grupę charakteryzują się stałą cenę. Jeśli dochodzi do rozszerzenia zakresu prac nie powodują to powstania odrębnego zobowiązania – prace dodatkowo realizowane stanowią integralną część zobowiązania Spółki.
Grupa nie posiada niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczeń o okresie realizacji powyżej 12 miesięcy.
Przychody z rynku mocy
Począwszy od 1 stycznia 2021 roku Grupa rozpoznaje przychody z rynku mocy. Przychody z tytułu rynku mocy są to przychody z tytułu realizacji umów (obowiązków) mocowych zawartych w wyniku Aukcji 2021 (rynek pierwotny) oraz wykonania obowiązku mocowego wynikającego z porozumień zawartych na rynku wtórnym. Rynek mocy jest mechanizmem rynkowym mającym na celu zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym. Grupie kapitałowej ZE PAK SA po zakończeniu każdego miesiąca przysługuje od PSE SA wynagrodzenie za wykonanie obowiązku mocowego. W związku z tym spółki z Grupy, będące dostawcami mocy na rzecz PSE SA, każdego miesiąca ujmują przychody z transakcji dotyczących rynku mocy.
Inne przychody:
Inne przychody obejmują:
rekompensaty z tytułu rozwiązania KDT są ujmowane jako przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, przychód z tytułu rekompensat ujmowany jest sukcesywnie do wypracowanych praw do rekompensat na koniec każdego roku obrotowego, do końca okresu ich obowiązywania. Na każdy moment ujmowania przychodu Spółka określa wskaźnik szacowanych kosztów osieroconych do łącznej sumy otrzymanych, zwróconych i oczekiwanych zdyskontowanych zaliczek rocznych (w tym dotychczas otrzymanych zaliczek rocznych). Kwota przychodu za dany rok obrotowy stanowi iloczyn wskaźnika i kwot otrzymanych dotychczas zaliczek skorygowanych o korekty roczne, pomniejszonych o ujęte w poprzednich latach przychody z tytułu u rekompensat. Patrz także polityki opisane poniżej.
przychody z praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii są ujmowane w momencie ich wyprodukowania, świadectwa pochodzenia przeznaczone do sprzedaży są ujmowane w przychodach w momencie dokonania transakcji sprzedaży. W momencie ich późniejszej sprzedaży za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii (TGE) ma miejsce ujęcie faktury sprzedaży w pozycji Innych przychodów, natomiast koszty sprzedanych certyfikatów ujmowane są jako korekta tych przychodów,
dotacje
12.26.1.Przychody z tytułu rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych
Grupa otrzymuje rekompensaty na pokrycie kosztów osieroconych zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 2007 roku o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Przychód z tytułu rekompensat ujmowany jest sukcesywnie do wypracowanych praw do rekompensat na koniec każdego roku obrotowego, do końca okresu ich obowiązywania.
Na każdy moment ujmowania przychodu Grupa określa wskaźnik szacowanych kosztów osieroconych do łącznej sumy otrzymanych, zwróconych i oczekiwanych zdyskontowanych zaliczek rocznych (w tym dotychczas otrzymanych zaliczek rocznych). Kwota przychodu za dany rok obrotowy stanowi iloczyn wskaźnika i kwot otrzymanych dotychczas zaliczek skorygowanych o korekty roczne, pomniejszonych o ujęte w poprzednich latach przychody z tytułu rekompensat.
Różnicę pomiędzy łączną kwotą ujętego przychodu a łączną kwotą otrzymanych zaliczek do wysokości całkowitej kwoty kosztów osieroconych Grupa ujmuje jako:
należności, w przypadku wystąpienia ujemnej różnicy pomiędzy łączną kwotą otrzymanych zaliczek a ujętych przychodów z tytułu rekompensat,
zobowiązania, w przypadku wystąpienia dodatniej różnicy pomiędzy łączną kwotą otrzymanych zaliczek a ujętych przychodów z tytułu rekompensat.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
12.27.Koszty
Do kosztu własnego sprzedaży zalicza się:
koszt wytworzenia produktów poniesiony w danym okresie sprawozdawczym, skorygowany o zmianę stanu produktów (wyrobów gotowych, półproduktów oraz produkcji w toku) oraz skorygowany o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby,
wartość sprzedanych towarów i materiałów wg cen nabycia,
utworzenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów,
Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły.
Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych z uwzględnieniem zasad wyceny środków trwałych oraz zapasów.
12.28.Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są w szczególności pozycje związane:
ze zbyciem rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych,
z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi lub odnoszonymi w koszty operacyjne,
z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych,
z odszkodowaniami, karami i grzywnami oraz innymi kosztami nie związanymi ze zwykłą działalnością.
12.29.Dotacje rządowe
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako dochód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Jeżeli Grupa otrzymuje dotację niepieniężną, zarówno składnik aktywów jak i dotacja ujmowane są w wartości nominalnej i stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowane są w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania otrzymanego składnika aktywów.
12.30.Wygrane aukcje OZE
Grupa wygrane aukcje na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł OZE kwalifikuje zgodnie z MSR 20 jako dotacje związane z aktywami. Podstawowym warunkiem jest, aby jednostka kwalifikująca się do nich nabyła, zbudowała lub w inny sposób nabyła aktywa długoterminowe. Dotacja rządowa nie jest uznawana, dopóki nie ma wystarczającej pewności, że podmiot będzie spełniał warunki z nim związane i dotacja zostanie otrzymana. Otrzymaną dotację ujmuje się następnie w rachunku zysków i strat w okresie, w którym ujmuje się powiązane koszty.
12.31.Przychody i koszty finansowe
Przychody i koszty finansowe obejmują w szczególności przychody i koszty dotyczące:
zbycia aktywów finansowych,
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej, których skutki przeszacowania odnoszone są na kapitał z aktualizacji wyceny,
odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem),
zmian w wysokości rezerwy wynikających z faktu przybliżania się terminu poniesienia kosztu (efekt odwracania dyskonta),
różnic kursowych będących wynikiem operacji wykonywanych w ciągu okresu sprawozdawczego oraz wycen bilansowych aktywów i zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego, za wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek oraz różnic kursowych,
pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową.
Przychody i koszty z tytułu różnic kursowych prezentowane są po kompensacie.
Przychody i koszty z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej w stosunku do wartości bilansowej netto danego instrumentu finansowego przy uwzględnieniu zasady istotności.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
12.32.Podatki
Podatek dochodowy za okres sprawozdawczy obejmuje podatek bieżący i odroczony. Podatek ujmuje się w wyniku finansowym, z wyłączeniem zakresu, w którym odnosi się on bezpośrednio do pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym. W tym przypadku podatek również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym.
12.32.1.Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
12.32.2.Podatek odroczony
Zobowiązanie i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością księgową w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym – ujmowane jest w pełnej wysokości, metodą bilansową.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Spółki Grupy kompensują ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
12.32.3.Podatek od towarów i usług i akcyza
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
Kwota netto podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań.
12.33.Zysk netto na akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
12.34.Przejęcia pod wspólną kontrolą
Sytuacja, w której dana transakcja lub zjawisko gospodarcze wymagające ujęcia w sprawozdaniu przygotowanym zgodnie z MSSF nie są uregulowane zapisami poszczególnych standardów, została uregulowana zapisami MSR 8 punkt 10–12. Zapisy te nakładają na jednostkę sporządzającą sprawozdanie zgodnie z MSSF obowiązek stworzenia własnego zestawu zasad rachunkowości, wskazując na cechy takich zasad rachunkowości: wierna prezentacja pozycji finansowej, wyników działalności oraz przepływów pieniężnych, odzwierciedlenie treści ekonomicznej transakcji, neutralność, ostrożność oraz kompletność we wszystkich aspektach.
Z przeprowadzonych przez Spółkę analiz wynika, iż powszechnie stosowaną metodą do rozliczenia tego typu transakcji jest metoda łączenia udziałów i taką też metodę zastosowała Spółka. U podstaw tej metody leży założenie, że podmioty łączące się były zarówno przed, jak i po transakcji kontrolowane przez tego samego akcjonariusza i w związku z tym
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
skonsolidowane sprawozdanie finansowe odzwierciedla fakt ciągłości wspólnej kontroli oraz nie odzwierciedla zmian wartości aktywów netto do wartości godziwych (lub też rozpoznania nowych aktywów) lub wyceny wartości firmy, ponieważ żaden z łączących się podmiotów nie jest w istocie nabywany. Rozliczenie następuje na dzień połączenia
i dane wcześniejsze nie są korygowane.
13.Przejęcia przedsięwzięć
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku nastąpiło przejęcie poniższych spółek:
oPG Hydrogen sp. z o.o.
oExion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o.
oExion Hydrogen Belgium BV
oFarma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o.
oPark Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.
oPark Wiatrowy Pałczyn 2 sp. z o.o.
Przejęcie powyższych spółek nie ma istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok. Grupa korzysta z czasowego odroczenia obowiązku rozliczenia wartości firmy na tych transakcjach. Kwota wynikająca z wstępnego rozliczenia prezentowana jest w nocie 24.1
14.Segmenty operacyjne
Dla celów zarządczych Grupa została podzielona na części w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi.
Wyodrębniono zatem następujące segmenty operacyjne:
Segment Wytwarzanie obejmujący wytwarzanie energii elektrycznej zarówno w źródłach konwencjonalnych (w tym również w kogeneracji) jak również wytwarzanie energii elektrycznej przy spalaniu i współspalaniu biomasy. Podstawowe paliwa wykorzystywane przez Segment Wytwarzanie to węgiel brunatny oraz biomasa. Segment Wytwarzanie obejmuje następujące jednostki:
oZE PAK SA
oPAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.
oPAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.
oPAK – PCE Biogaz sp. z o.o.
oPAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o.
oPAK – PCE Wiatr sp. z o.o.
oPCE – OZE 1 sp. z o.o.
oPCE – OZE 2 sp. z o.o.
oPCE – OZE 3 sp. z o.o.
oPCE – OZE 4 sp. z o.o.
oPCE – OZE 5 sp. z o.o.
oPCE – OZE 6 sp. z o.o.
oPAK CCGT sp. z o.o.
oPark Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.
oPark Wiatrowy Pałczyn 2 sp. z o.o.
Segment Wydobycie, który obejmuje wydobycie węgla brunatnego. W Segmencie Wydobycie w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK SA działają:
o„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin” SA
o„PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów” SA w likwidacji
Segment Remontowy świadczący usługi w obszarze usług budowlanych i remontowych. Segment obejmuje działalność spółki Przedsiębiorstwo Remontowe „PAK SERWIS” sp. z o.o.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Segment Sprzedaż świadczący usługi sprzedaży energii elektrycznej. Do segmentu Sprzedaż należy spółka „PAK-Volt” SA
Grupa ZE PAK SA prowadzi również inne rodzaje działalności, które zostały ujęte w kolumnie „Pozostałe”. W 2021 roku zawiera się tam działalność pozostałych spółek.
Ceny transakcyjne stosowane w transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak w transakcjach ze stronami niepowiązanymi. Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia powyższych sprawozdawczych segmentów operacyjnych.
Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w procesie konsolidacji.
Organem podejmującym kluczowe decyzje w Grupie jest Zarząd ZE PAK SA. Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej oraz EBITDA. EBITDA należy postrzegać jako dodatek, a nie zastępstwo dla wyników działalności przedstawionych zgodnie z MSSF. EBITDA jest użytecznym wskaźnikiem zdolności zaciągania i obsługi zadłużenia. Poziom EBITDA nie jest zdefiniowana przez MSSF i może być wyliczana inaczej przez inne podmioty. Poniżej przedstawiono uzgodnienie i definicje, jakie stosuje Grupa ZE PAK SA przy ustalaniu tych mierników.
Grupa definiuje EBITDA jako zysk netto bez przychodów i kosztów finansowych, podatku dochodowego oraz amortyzacji i odpisów aktualizujących wartość środków trwałych i aktywów górniczych.
EBITDA łącznie dla Całej Grupy Kapitałowej ZE PAK SA:
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku | Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku | ||
(Strata)/Zysk netto | (317 404) | (226 465) | |
Przychody finansowe | -11 782 | -5 889 | |
Koszty finansowe | +17 683 | +17 830 | |
Podatek dochodowy | -201 119 | -76 590 | |
Amortyzacja i odpisy aktualizujące | +755 701 | +438 779 | |
EBITDA | 243 079 | 147 665 |
Główni odbiorcy:
Towarowa Giełda Energii SA kwota 1 279 712 tysięcy złotych co stanowi 52,7%
ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA kwota 598 494 tysiące złotych co stanowi 24,6%
ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży do powyższych odbiorców zawiera segment „Wytwarzanie”.
Poniżej przedstawiono wyniki segmentów dla lat zakończonych dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
| Wytwarzanie | Wydobycie | Remont | Sprzedaż | Pozostałe | Korekty konsolidacyjne | Suma |
Przychody ze sprzedaży do klientów zewnętrznych | 2 124 698 | 6 855 | 57 193 | 255 742 | 6 721 | - | 2 451 209 |
Przychody ze sprzedaży miedzy segmentami | 121 403 | 477 007 | 133 145 | 141 | 140 932 | (872 628) | - |
Przychody ze sprzedaży | 2 246 101 | 483 862 | 190 338 | 255 883 | 147 653 | (872 628) | 2 451 209 |
Koszt własny sprzedaży | (2 651 428) | (541 023) | (165 418) | (255 800) | (137 002) | 857 729 | (2 892 942) |
Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | (405 327) | (57 161) | 24 920 | 83 | 10 651 | (14 899) | (441 733) |
Pozostałe przychody operacyjne | 22 268 | 95 574 | 1 823 | 2 108 | 1 109 | (58 875) | 64 007 |
Koszty sprzedaży | (2 320) | - | - | (2 374) | (1 397) | - | (6 091) |
Koszty ogólnego zarządu | (55 130) | (41 708) | (10 888) | (3 329) | (8 665) | - | (119 720) |
Pozostałe koszty operacyjne | (3 059) | (5 396) | (491) | (81) | (149) | 91 | (9 085) |
Przychody finansowe | 13 489 | 543 | 148 | 7 | 33 | (2 438) | 11 782 |
Koszty finansowe | (17 465) | (8 799) | (240) | (294) | (509) | 9 624 | (17 683) |
Zysk/(strata) brutto | (447 544) | (16 947) | 15 272 | (3 880) | 1 073 | (66 497) | (518 523) |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 278 033 | (75 490) | (3 444) | 281 | (1 147) | 2 886 | 201 119 |
Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | (169 511) | (92 437) | 11 828 | (3 599) | (74) | (63 611) | (317 404) |
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej, bez operacji finansowych i podatku dochodowego | (443 568) | (8 691) | 15 364 | (3 593) | 1 549 | (73 683) | (512 622) |
Amortyzacja | 113 805 | 14 085 | 2 464 | 11 | 4 148 | 1 018 | 135 531 |
Odpis aktualizujący | 535 126 | 74 715 | - | - | - | 10 329 | 620 170 |
EBITDA | 205 363 | 80 109 | 17 828 | (3 582) | 5 697 | (62 336) | 243 079 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
| Wytwarzanie | Wydobycie | Remont | Sprzedaż | Pozostałe | Korekty konsolidacyjne | Suma |
Przychody z umów z klientami | 1 517 419 | 7 937 | 40 592 | 399 822 | 5 422 | - | 1 971 192 |
Inne przychody | 235 782 | - | - | - | - | - | 235 782 |
Przychody ze sprzedaży miedzy segmentami | 93 373 | 520 259 | 97 853 | - | 180 483 | (891 968) | - |
Przychody ze sprzedaży | 1 846 574 | 528 196 | 138 445 | 399 822 | 185 905 | (891 968) | 2 206 974 |
Koszt własny sprzedaży | (1 991 825) | (644 997) | (123 593) | (405 266) | (181 399) | 900 083 | (2 446 997) |
Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży | (145 251) | (116 801) | 14 852 | (5 444) | 4 506 | 8 115 | (240 023) |
Pozostałe przychody operacyjne | 61 390 | 10 895 | 285 | 3 321 | 18 279 | (9 253) | 84 917 |
Koszty sprzedaży | (1 620) | - | - | (1 530) | (463) | - | (3 613) |
Koszty ogólnego zarządu | (47 698) | (47 708) | (9 653) | (2 783) | (6 849) | - | (114 691) |
Pozostałe koszty operacyjne | (7 217) | (9 653) | (1 595) | (4) | (619) | 1 384 | (17 704) |
Przychody finansowe | 6 031 | 197 | 307 | 147 | 9 | (802) | 5 889 |
Koszty finansowe | (4 985) | (13 260) | (270) | (18) | (3 806) | 4 509 | (17 830) |
Zysk/(strata) brutto | (139 350) | (176 330) | 3 926 | (6 311) | 11 057 | 3 953 | (303 055) |
Podatek dochodowy (obciążenie podatkowe) | 76 721 | 1 459 | 336 | (1 317) | (578) | (31) | 76 590 |
Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | (62 629) | (174 871) | 4 262 | (7 628) | 10 479 | 3 922 | (226 465) |
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej, bez operacji finansowych i podatku dochodowego | (140 396) | (163 267) | 3 889 | (6 440) | 14 854 | 246 | (291 114) |
Amortyzacja | 107 541 | 41 290 | 2 922 | 7 | 3 871 | 1 269 | 156 900 |
Odpis aktualizujący w tym: | 152 000 | 129 879 | - | - | - | - | 281 879 |
Utworzenie odpisu | 448 000 | 130 631 | - | - | - | - | 578 631 |
Odwrócenie odpisu | (296 000) | (752) | - | - | - | - | (296 752) |
EBITDA | 119 145 | 7 902 | 6 811 | (6 433) | 18 725 | 1 515 | 147 665 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
15.Przychody i koszty
15.1.Przychody z umów z klientami
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Struktura rzeczowa | 2 308 155 | 2 443 075 | |
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług, w tym: | |||
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z produkcji własnej | 1 477 306 | 1 356 437 | |
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z obrotu | 388 116 | 507 157 | |
Przychody ze sprzedaży energii cieplnej | 54 733 | 48 797 | |
Przychody z rynku mocy | 185 793 | - | |
Pozostałe przychody ze sprzedaży | 45 423 | 34 843 | |
Przychody z umów o usługi budowlane | 41 090 | 25 254 | |
Razem przychody ze sprzedaży dóbr i usług | 2 192 461 | 1 972 488 | |
Akcyza | (1 644) | (1 296) | |
Razem przychody ze sprzedaży dóbr i usług z uwzględnieniem podatku akcyzowego | 2 190 817 | 1 971 192 | |
Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia energii w tym: | 89 818 | 55 709 | |
Przychody z produkcji zielonych certyfikatów | 74 531 | 51 287 | |
Zysk na sprzedaży świadectw pochodzenia energii | 15 287 | 4 422 | |
Rekompensaty z tytułu rozwiązania KDT | 170 574 | 180 073 | |
Przychody ogółem | 2 451 209 | 2 206 974 |
Największymi składnikami pozycji „Pozostałe przychody ze sprzedaży” są przychody ze sprzedaży materiałów w kwocie 18 722 tysiące złotych oraz przychody z tytułu serwisu dla PSE w kwocie 11 562 tysiące złotych.
Struktura terytorialna | Rok zakończony | Rok zakończony | |
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Polska | 2 434 702 | 2 195 370 | |
Kraje UE | 16 507 | 11 604 | |
Poza UE | - | - | |
Przychody ze sprzedaży ogółem | 2 451 209 | 2 206 974 |
Przychody realizowane na moment | 2 394 856 | 2 167 639 | ||
Przychody realizowane w okresie | 56 353 | 39 335 |
15.2.Pozostałe przychody operacyjne
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Przychody ze sprzedaży uprawnień CO2 | 7 792 | 2 553 | |
Przychody z tytułu odszkodowań | 796 | 2 496 | |
Przychody z tytułu tarczy antykryzysowej | - | 19 818 | |
Wykorzystanie kontraktu forward zabezpieczającego zakup uprawnień do emisji CO2 | - | 33 103 | |
Rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | 570 | 3 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rozliczenie dotacji | 3 645 | 3 646 | |
Przychody z rozbiórki i sprzedaży złomu | - | 13 803 | |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 46 240 | 3 910 | |
Rozwiązanie rezerwy na koszty i straty oraz umorzenie zobowiązań | 3 200 | 16 | |
Inne | 1 764 | 5 569 | |
Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 64 007 | 84 917 |
Środki otrzymane w ramach traczy antykryzysowej mają charakter pomocy bezzwrotnej z przeznaczeniem na ochronę miejsc pracy.
Organ przyznający pomoc dotyczącą ochrony miejsc pracy zawarł informację o możliwości przeprowadzenia kontroli wykorzystania powyższych środków w okresie trzech lat od upływu 30 dni od dnia otrzymania środków. Nie jest określony ani termin ani sposób kontroli. Zgodnie z ustawą zwrot środków następuje w przypadku stwierdzenia że pracodawca wykorzystał środki niezgodnie z ich przeznaczeniem. Każdy podmiot który wykorzysta środku niezgodnie z przeznaczeniem jest zobowiązany do zwrotu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonym od dnia przekazania środków.
Głównym składnikiem pozycji „Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych” jest sprzedaż gruntów w KWB Adamów SA w likwidacji.
15.3.Pozostałe koszty operacyjne
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 561 | - | |
Koszty zaniechanych inwestycji | - | 8 857 | |
Utworzenie rezerw | 1 102 | 3 778 | |
Koszty niedoborów i szkód | 371 | 1 128 | |
Odpis aktualizujący należności | 267 | 656 | |
Koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych | 175 | 358 | |
Szkody energetyczne | 189 | 410 | |
Przekazane darowizny | 89 | 173 | |
Koszty likwidacji środków trwałych | 1 514 | - | |
Renty wyrównawcze | 599 | 231 | |
Inne | 4 218 | 2 113 | |
Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 9 085 | 17 704 |
15.4.Przychody finansowe
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Przychody z tytułu odsetek | 349 | 1 948 | |
Dodatnie różnice kursowe | 96 | 3 839 | |
Wycena instrumentów zabezp. kurs walutowy (forward) | 10 540 | - | |
Rozwiązanie odpisu na kontrakty terminowe | - | - | |
Inne | 797 | 102 | |
Przychody finansowe ogółem | 11 782 | 5 889 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Odsetki | 5 310 | 5 702 | |
Ujemne różnice kursowe | 2 634 | 31 | |
Dyskonto rezerwy na likwidację bloków energetycznych | 304 | 757 | |
Aktualizacja wartości inwestycji | 1 901 | - | |
Dyskonto rezerw aktuarialnych | - | 848 | |
Dyskonto rezerwy na rekultywację | 6 241 | 10 029 | |
Inne | 1 293 | 463 | |
Koszty finansowe ogółem | 17 683 | 17 830 |
W pozycji „Inne” w 2021 roku prezentowane są głównie prowizje bankowe w kwocie 230 tysięcy złotych.
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Amortyzacja | 135 531 | 156 900 | |
Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych | 620 170 | 281 879 | |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 13 137 | 28 025 | |
Zużycie materiałów | 322 888 | 271 628 | |
Usługi obce | 104 335 | 106 869 | |
Podatki i opłaty z wyłączeniem podatku akcyzowego | 160 588 | 163 668 | |
Koszty emisji CO2 | 792 344 | 671 041 | |
Koszty świadczeń pracowniczych w tym: | 369 764 | 383 751 | |
Wynagrodzenia | 290 031 | 299 741 | |
Ubezpieczenia społeczne i pozostałe świadczenia | 79 733 | 84 010 | |
Pozostałe koszty rodzajowe | 25 277 | 13 595 | |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz sprzedanej energii zakupionej z obrotu | 493 874 | 521 696 | |
Koszty według rodzaju ogółem | 3 037 908 | 2 599 052 | |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 2 892 942 | 2 446 997 | |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 6 091 | 3 613 | |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 119 720 | 114 691 | |
Zmiana stanu produktów | 19 060 | 33 306 | |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | 95 | 445 |
Odpis aktualizujący wartość środków trwałych (w tym aktywów górniczych) został zaprezentowany w kwocie netto. Szczegóły dotyczące odpisów aktualizujących znajdują się w notach 14, 15.7 oraz 23.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
15.7.Koszty amortyzacji i odpisy aktualizujące ujęte w zysku lub stracie
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia sprzedanych produktów: | 0 | 0 | |
Amortyzacja środków trwałych | 122 725 | 135 626 | |
Amortyzacja aktywa górniczego | 8 522 | 8 979 | |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 631 | 551 | |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 3 354 | 6 999 | |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych w tym: | 576 207 | 277 700 | |
Utworzenie odpisów | 576 207 | 574 452 | |
Odwrócenie odpisów | - | (296 752) | |
Utrata wartości aktywa górniczego (utworzenie odpisu) | 43 963 | 3 631 | |
Utrata wartości zapasów | 13 137 | - | |
768 539 | 433 486 | ||
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 0 | ||
Amortyzacja środków trwałych | 130 | 4 381 | |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 169 | 364 | |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych (utworzenie odpisu) | - | 548 | |
299 | 5 293 |
Kapitał z aktualizacji wyceny powstał podczas aktualizacji wyceny przeprowadzonej na dzień 1 stycznia 1995 roku.
W następstwie zmiany strategii Spółki w 2021 roku został on skorygowany o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych objętych aktualizacją wyceny w kwocie 110 395 tysięcy złotych.
Ujęcie odpisu aktualizującego
Utarta wartości aktywów trwałych ZE PAK SA (nota 20.1) | 654 662 | |
Utarta wartości aktywów trwałych PAK KWB Konin SA | 74 715 | |
Odpis dotyczący części zamiennych | 10 503 | |
Spisanie amortyzacji marż i KFZ | 10 329 | |
Część odnoszona w kapitał z aktualizacji wyceny | (110 395) | |
Rozliczenie dotacji | (19 644) | |
Odpis ujęty w kosztach według rodzajów | 620 170 |
Grupa realizuje kontrakty, które rozlicza w trakcie realizacji prac – wystawiając częściowe faktury adekwatnie do stopnia zaawansowania robót oraz fakturę końcową po zakończeniu realizacji prac.
Wykonywane w ramach tych umów usługi są świadczeniami realizowanymi w czasie. Okres realizacji kontraktów waha się od 2 miesięcy do 6 lat, choć często są to kontrakty 1-2 letnie. W czasie trwania kontraktów wystawiane są faktury częściowe, których termin płatności zazwyczaj wynosi 30 dni. W przypadku realizacji niektórych kontraktów
o dużej wartości Grupa ma możliwość uzyskania zaliczki. Zaliczki są rozliczane fakturami częściowymi oraz fakturą końcową.
W przychodach 2021 roku nie została ujęta ta część przychodów, dla których zobowiązanie do spełnienia świadczenia zostały już ujęte w poprzednich okresach sprawozdawczych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
| 01.01.2021 | Zmiana wyceny kontraktów | Przychody ujęte w 2021 r. uwzględnione w saldzie zobowiązań na 31.12.2020 | Zmiana okresu, w którym prawo do wynagrodzenia staje się bezwarunkowe | 31.12.2021 |
Wycena kontraktów budowlanych | 1 370 | 3 754 | - | (1 370) | 3 754 |
Aktywa z tytułu umów z klientami | 1 370 | 3 754 | - | (1 370) | 3 754 |
Wycena kontraktów budowlanych | 7 858 | 4 257 | (4 220) | - | 7 895 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 7 858 | 4 257 | (4 220) | - | 7 895 |
Zmiana wyceny kontraktów dotyczy zarówno zmian związanych z podpisanymi aneksami do umów z kontrahentem oraz zmian stopnia zaawansowania prac na kontrakcie.
Pozycja zmiana okresu, w którym prawo do wynagrodzenia staje się bezwarunkowe oznacza realizację przychodu na kontraktach w 2021 roku (w 2020 roku ustalona kwota przychodu była wyższa od faktur częściowych netto, a nadwyżka była zarachowana statystycznie).
Przychody ujęte w 2021 roku są wykazane w wielkościach ujemnych, ponieważ o te kwoty w 2021 roku została pomniejszona wycena kontraktów po stronie pasywów (w 2020 roku suma faktur częściowych była wyższa od wartości wykonanych usług, a nadwyżka została przeniesiona na rozliczenia międzyokresowe przychodów).
Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego do zrealizowania: | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
- do 1 roku | 20 183 | 43 138 | |
Razem | 20 183 | 43 138 |
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Kwota brutto należna od zamawiających z tytułu prac wynikających | 1 472 | 1 283 | |
Kwota brutto należna zamawiającym z tytułu prac wynikających | 3 680 | 6 680 |
16.Podatek dochodowy
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku przedstawiają się następująco:
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Ujęte w zysku lub stracie | 0 | 586 | |
Bieżący podatek dochodowy | 0 | 0 | |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 3 974 | (5 546) | |
Odroczony podatek dochodowy | 0 | 0 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | (204 903) | (69 613) | |
Inne zmiany | (190) | (1 431) | |
Obciążenie podatkowe w skonsolidowanym zysku lub stracie | (201 119) | (76 590) | |
Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 0 | |
Podatek od zysku/(straty) netto z tytułu aktualizacji wyceny zabezpieczeń przepływów pieniężnych | - | - | |
Podatek dotyczący zysków/strat aktuarialnych | (695) | 64 | |
Korzyść podatkowa/(obciążenie podatkowe) ujęta/e w innych całkowitych dochodach | (695) | 64 |
16.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku oraz dnia 31 grudnia 2020 roku przedstawia się następująco:
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | (518 523) | (303 055) | |
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% (2011: 19%) | (98 531) | (57 580) | |
Korekty dotyczące bieżącego podatku z lat ubiegłych | (8) | (8 478) | |
Nieujęte straty podatkowe | - | 17 801 | |
Wykorzystanie wcześniej nierozpoznanych strat podatkowych | (7 610) | (533) | |
Utworzenie aktywa na straty podatkowe z lat ubiegłych | (41 410) | - | |
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 18 871 | 27 191 | |
Przychody trwale niebędące podstawą do opodatkowania | 10 910 | (24 113) | |
Zmian związana z odmienną stawką podatkową w Niemczech | 194 | 151 | |
Rozwiązanie rezerwy dotyczącej różnicy między amortyzacją podatkową i bilansową | (155 365) | - | |
Odpisanie aktywa na odpis aktualizujący zapasy | 9 340 | - | |
Odpisanie aktywa na majątek finansowy | (3 017) | - | |
Odwrócenie aktywa od rezerw | 87 510 | - | |
Pozostałe | (22 003) | (31 029) | |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej wynoszącej 39,19% (w roku 2020 25,27%) | (201 119) | (76 590) | |
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat | (201 119) | (76 590) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
16.3.Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:
Skonsolidowany rachunek zysków i strat za rok zakończony | ||||||||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||||
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 135 299 | -72 746 | ||||||
Rezerwy bilansowe | 10 238 | 60 908 | (50 670) | (5 961) | ||||
Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze | - | 4 811 | (4 811) | (667) | ||||
Odsetki i różnice kursowe | 938 | 2 | 936 | (179) | ||||
Instrumenty zabezpieczające | - | - | - | - | ||||
Wycena niezakończonych umów o usługi budowlane | 1 934 | 1 510 | 424 | 1 017 | ||||
Strata podatkowa z lat ubiegłych | 41 410 | 10 192 | 31 218 | (9 543) | ||||
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 3 263 | 6 530 | (3 267) | (840) | ||||
Odpis aktualizujący wartość należności | 2 347 | 932 | 1 415 | 83 | ||||
Odpis aktualizujący wartość majątku trwałego | - | - | - | (15 087) | ||||
Różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością środków trwałych | - | 16 103 | (16 103) | 719 | ||||
Rozrachunki z pracownikami | 573 | 5 689 | (5 116) | 2 109 | ||||
Inne | 3 252 | 5 451 | (2 199) | 1 758 | ||||
Razem | 63 955 | 112 128 | (48 173) | (26 591) | ||||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 523 490 | 32 610 | ||||||
Różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością środków trwałych | 60 183 | 316 977 | (256 794) | (105 092) | ||||
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Należności z tytułu KDT | 14 861 | 15 942 | (1 081) | 7 003 | |||||
Certyfikaty energetyczne | 6 322 | 4 311 | 2 011 | (417) | |||||
Odsetki i różnice kursowe | 967 | 509 | 458 | 447 | |||||
Wycena niezakończonych umów o usługi budowlane | 1 544 | 501 | 1 043 | 137 | |||||
Nabyte uprawnienia do emisji CO2 | - | - | |||||||
Inne | 4 111 | 1 870 | 2 241 | 1 624 | |||||
Razem | 87 988 | 340 110 | (252 122) | (96 298) | |||||
Po skompensowaniu sald na poziomie spółek z Grupy Kapitałowej podatek odroczony prezentowany jest jako: | 545 879 | 99 410 | |||||||
Aktywo: | 8 769 | 84 920 | (2 973) | ||||||
Rezerwa: | 32 802 | 312 902 | 102 383 | ||||||
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego: | 85 981 | -108 154 | |||||||
- w korespondencji z całkowitymi dochodami | 329 | 51 | (64) | ||||||
- w korespondencji z wynikiem finansowym | 85 652 | 11 174 | (69 643) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Poniższa tabela prezentuje straty podatkowe w spółkach Grupy:
2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
PAK KWB Adamów SA | - | - | 64 548* | - | 14 448* | - |
PAK KWB Konin SA | - | - | 46 834* | 12 573* | 34 147* | 7 815* |
ZE PAK SA | 11 495* | - | 58 776* | 53 818* | 23 350* | - |
ZE PAK SA | - | 18 793 | 122 155 | 53 817 | 23 182 | - |
PAK Serwis sp. z o.o. | 11 | - | 2 188 | - | - | - |
PAK Górnictwo sp. z o.o. | 269* | - | - | 1 577* | - | - |
PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. | - | - | - | - | - | 2 716* |
Razem straty podatkowe | 11 775 | 18 793 | 294 501 | 121 785 | 95 127 | - |
Razem straty podatkowe od których rozpoznane jest aktywo | 11 | 18 793 | 124 343 | 53 817 | 23 182 | - |
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 2 | 3 571 | 23 625 | 10 225 | 4 405 | - |
Rok rozliczenia | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
*nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W wyniku analizy odzyskiwalności aktywa na podatek odroczony w roku 2022 Spółka rozliczy tylko część strat podatkowych przy transakcji sprzedaży ZCP Konin.
17.Majątek socjalny oraz zobowiązania MFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w oparciu o kwoty uzgodnione ze związkami zawodowymi. Dodatkowo Spółki Grupy wnoszą niektóre socjalne aktywa do Funduszu. Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
ZE PAK SA i PAK Serwis Sp. z o.o. razem tworzą Międzyzakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a pozostałe spółki Grupy, jeśli mają obowiązek tworzenia funduszu, tworzą go we własnym zakresie.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy. W związku z powyższym, saldo netto na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi
4 702 tysiące złotych (na dzień 31 grudnia 2020 roku - odpowiednio 10 343 tysiące złotych).
Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Pożyczki udzielone pracownikom | 4 320 | 6 671 | |
Środki pieniężne | 3 777 | 7 098 | |
Zobowiązania z tytułu Funduszu | (3 395) | (3 426) | |
Saldo po skompensowaniu | 4 702 | 10 343 |
Rok zakończony | Rok zakończony | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym | 2 324 | 3 604 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
18.Zysk przypadający na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o średnią ważoną akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane na konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych instrumentów kapitałowych w akcje zwykłe.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zysk netto z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | (316 999) | (222 393) | ||
Zysk na działalności zaniechanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | - | - | ||
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | (316 999) | (222 393) | ||
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych, zastosowana do obliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję | 50 823 547 | 50 823 547 |
Tabela poniżej przedstawia zysk na jedną akcję w złotych polskich za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
i 31 grudnia 2020 roku zaprezentowane w rachunku zysków i strat.
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Podstawowy i rozwodniony z zysku za rok obrotowy, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej | (6,24) | (4,38) | ||
Podstawowy i rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej | (6,24) | (4,38) |
W okresie między dniem bilansowym a dniem podpisania niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne inne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
19.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
ZE PAK SA nie wypłaciła ani nie deklarowała dywidendy w roku 2021.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów* | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem | ||||||||
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2021 roku | 227 051 | 2 041 008 | 4 958 644 | 62 817 | 33 561 | 194 765 | 7 517 846 | |||||||
Zakup bezpośredni | 11 355 | - | 3 920 | 355 | 1 689 | 346 107 | 363 426 | |||||||
Nabycie spółek | - | 35 | 78 | - | 183 | 2 722 | 3 018 | |||||||
Remonty | - | - | (288) | - | - | (233) | (521) | |||||||
Transfer ze środków trwałych w budowie | 16 023 | 48 102 | 157 367 | 196 | 222 | (221 910) | - | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (6 607) | (9 249) | (92 458) | (8 513) | (754) | (1 537) | (119 118) | |||||||
Reklasyfikacja | - | - | - | - | - | 535 | 535 | |||||||
Rozliczenie zaliczki | - | - | - | - | - | (6 380) | (6 380) | |||||||
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2021 roku | 247 822 | 2 079 896 | 5 027 263 | 54 855 | 34 901 | 314 069 | 7 758 806 | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2021 roku | 53 801 | 1 635 308 | 4 021 745 | 55 656 | 23 534 | 67 141 | 5 857 185 | |||||||
Odpis amortyzacyjny za okres | 4 278 | 32 391 | 82 399 | 2 258 | 1 529 | - | 122 855 | |||||||
Odpis aktualizujący (utworzenie odpisu) | - | 223 234 | 458 598 | 620 | 595 | 23 199 | 706 246 | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (5 038) | (8 826) | (88 098) | (7 051) | (725) | - | (109 738) | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2021 roku | 53 041 | 1 882 107 | 4 474 644 | 51 483 | 24 933 | 90 340 | 6 576 548 | |||||||
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2021 roku | 173 250 | 405 700 | 936 899 | 7 161 | 10 027 | 127 624 | 1 660 661 | |||||||
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2021 roku | 194 781 | 197 789 | 552 619 | 3 372 | 9 968 | 223 729 | 1 182 258 |
*w tej pozycji ujęte są także grunty eksploatowane pod wydobycie kopalin metodą odkrywkową
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów* | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem | ||||||||
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 roku | 223 248 | 2 054 574 | 5 008 834 | 68 269 | 33 695 | 110 079 | 7 498 699 | |||||||
Zakup bezpośredni | 25 | - | 1 122 | 886 | 498 | 78 650 | 81 181 | |||||||
Remonty | - | - | (288) | - | - | - | (288) | |||||||
Transfer ze środków trwałych w budowie | 4 371 | 11 725 | 20 817 | 21 | 218 | (37 152) | - | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | (506) | (25 287) | (71 793) | (5 473) | (850) | (2 449) | (106 358) | |||||||
Zaliczki na środki trwałe w budowie | - | - | - | - | - | 37 137 | 37 137 | |||||||
Pozostałe zmiany | (87) | (4) | (48) | (886) | - | 8 500 | 7 475 | |||||||
Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2020 roku | 227 051 | 2 041 008 | 4 958 644 | 62 817 | 33 561 | 194 765 | 7 517 846 | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 1 stycznia 2020 roku | 49 888 | 1 485 397 | 3 848 829 | 49 283 | 23 113 | 82 328 | 5 538 838 | |||||||
Odpis amortyzacyjny za okres | 3 913 | 41 901 | 91 179 | 1 787 | 1 227 | - | 140 007 | |||||||
Odpis aktualizujący (zmiana stanu) w tym: | - | 133 312 | 151 494 | 8 588 | 41 | (15 187) | 278 248 | |||||||
Utworzenie odpisu aktualizującego | - | 197 440 | 368 931 | 8 588 | 41 | - | 575 000 | |||||||
Odwrócenie odpisu aktualizującego | - | (69 909) | (226 091) | - | - | (752) | (296 752) | |||||||
Transfer ze środków trwałych w budowie | - | 5 781 | 8 654 | - | - | (14 435) | - | |||||||
Sprzedaż i likwidacja | - | (25 287) | (69 570) | (3 891) | (847) | - | (99 595) | |||||||
Pozostałe zmiany | - | (15) | (187) | (111) | - | - | (313) | |||||||
Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2020 roku | 53 801 | 1 635 308 | 4 021 745 | 55 656 | 23 534 | 67 141 | 5 857 185 | |||||||
Wartość netto na dzień 1 stycznia 2020 roku | 173 360 | 569 177 | 1 160 005 | 18 986 | 10 582 | 27 751 | 1 959 861 | |||||||
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 roku | 173 250 | 405 700 | 936 899 | 7 161 | 10 027 | 127 624 | 1 660 661 |
*w tej pozycji ujęte są także grunty eksploatowane pod wydobycie kopalin metodą odkrywkową
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują także strategiczne części zamienne, które są amortyzowane.
Główną pozycją środków trwałych w budowie są nakłady związane z przystosowaniem kotła węglowego K-7 do wyłącznego spalania biomasy w Elektrowni Konin.
Wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku wyniosła 1 602 tysiące złotych (w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku wyniosła 186 tysięcy złotych). Stopa kapitalizacji wyniosła 93% liczona jako procent ogółu kosztów finansowych dotyczących kredytów ogólnych.
20.1.Test na utratę wartości aktywów Grupy Kapitałowej ZE PAK SA
Zgodnie z MSR 36 „ośrodki wypracowujące środki pieniężne (CGU) to najmniejsze identyfikowalne grupy aktywów generujące wpływy z bieżącego użytkowania, które są niezależne od wpływów z innych aktywów lub grup aktywów. Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki świadczące o tym, że dany składnik aktywów mógł utracić część swojej wartości, szacuje się wartość odzyskiwalną tego pojedynczego składnika aktywów. Jeśli oszacowanie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów nie jest możliwe, jednostka ustala wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należy dany składnik aktywów (ośrodek wypracowujący środki pieniężne danego składnika aktywów)”.
Przy wyodrębnianiu CGU w ramach spółek Grupy dokonano analizy niezależności generowania przepływów pieniężnych w aspekcie funkcjonowania poszczególnych spółek oraz uwzględniono dodatkowe przesłanki, w oparciu o które dokonano aktualizacji projekcji finansowych.
Z dniem 30 grudnia 2020 roku nastąpiło połączenie spółki ZE PAK SA ze spółką Elektrownia Pątnów II sp. z o.o.
w trybie określonym w art. 492 §1 pkt 1 KSH, tj. przez przeniesienie całego majątku Elektrowni Pątnów II sp. z o.o. (spółka przejmowana) do spółki ZE PAK SA. W ramach ZE PAK SA wyodrębniono CGU:
„CGU Elektrownia Pątnów” dla energii opartej na węglu brunatnym (obejmująca bloki 1, 2, 5
oraz blok 9);
„CGU Elektrownia Konin” dla energii zielonej opartej na biomasie.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku kopalnia węgla brunatnego PAK KWB Konin SA prowadzi działalność gospodarczą na odkrywkach Jóźwin, Tomisławice i Drzewce.
Odnośnie PAK KWB Adamów SA – 14 września 2020 roku Walne Zgromadzenie spółki podjęło uchwałę
o rozwiązaniu i likwidacji spółki PAK KWB Adamów. W związku z powyższym nie przeprowadzano testów dla tej spółki. Znacząca część wartości majątku trwałego tej spółki została dotychczas spisana, a wykazany
w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym majątek trwały to głównie grunty, które są wycenione według wartości godziwej.
W spółkach tych, jako ośrodkach wypracowujących zysk nie zidentyfikowano mniejszych zespołów aktywów generujących niezależne wpływy pieniężne, gdyż z wielu względów generowane przez poszczególne zespoły aktywów wpływy są bardzo ściśle ze sobą powiązane. W efekcie bowiem kopalnia ma dostarczyć do elektrowni określoną ilość węgla, bez znaczenia jest fakt, z której odkrywki będzie on pochodził. W rezultacie węgiel jest dostarczany do elektrowni z kilku odkrywek zamiennie. Również struktura organizacyjna i systemy ewidencji są podporządkowane tak postawionemu celowi produkcyjnemu. Dodatkowym czynnikiem decydującym o wydzieleniu CGU była aktualizacja strategii Grupy ZE PAK SA, która z jednej strony zakładała przyśpieszenie wygaszania działalności węglowej z drugiej strony rozwój działalności OZE.
Powyższe argumenty przesądziły o wydzieleniu w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK SA następujących ośrodków wypracowujących środki pieniężne:
aktywa trwałe (wytwórcze) ZE PAK SA – Elektrownia Pątnów („CGU Elektrownia Pątnów” – energia czarna) – uznano za jedno CGU bloki 1, 2, 5 (tzw. Elektrownia Pątnów I) oraz blok 9 (dawniej tzw. Elektrownia Pątnów II) z uwagi na powiązania technologiczne i handlowe;
aktywa trwałe (wytwórcze) ZE PAK SA – Elektrownia Konin („CGU Elektrownia Konin” – energia zielona z biomasy);
aktywa trwałe (wydobywcze) oraz aktywa górnicze PAK KWB Konin SA dotyczące odkrywek
w Jóźwinie, Tomisławicach i Drzewcach („CGU PAK KWB Konin”),
Ponadto, dokonano wydzielenia pozostałych CGU w ramach segmentów: Remonty, Sprzedaż oraz Pozostałe.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Zgodnie z MSR 36 na koniec każdego okresu sprawozdawczego Zarząd ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości składników aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną składników aktywów. W związku z powyższym Grupa każdorazowo dokonuje analizy przesłanek mogących mieć wpływ na utratę wartości któregokolwiek ze składników aktywów, oraz ustalenia ośrodków wypracowujących środki pieniężne (CGU) w ramach spółek Grupy.
Głównymi przesłankami do przeprowadzenia testów były:
okresowe utrzymywanie się w roku 2021 kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto;
przyjęcie i opublikowanie w lipcu 2021 roku przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55”, który zakłada między innymi redukcję gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 55% do 2030 roku (wcześniej o 40%);
dynamiczne zmiany w zakresie cen energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 i rynkowych stóp procentowych;
przyjęcie przez Radę Ministrów w dniu 29 marca 2022 roku założeń do aktualizacji „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” (PEP 2040) w tym dotyczących zdynamizowania rozwoju OZE we wszystkich sektorach;
weryfikacja założeń strategicznych i skrócenie pracy bloku 9 w Elektrowni Pątnów do 2024 roku.
Przeprowadzono analizę poszczególnych CGU:
CGU związane z wytwarzaniem energii elektrycznej tzw. czarnej, tj. „CGU Elektrownia Pątnów” – bazowy scenariusz eksploatacji przewiduje pracę wszystkich bloków Elektrowni Pątnów do końca 2024 roku. Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku. Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych Grupy do końca 2024 roku, czyli do czasu gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy. Spółka postrzega obecną sytuację rynkową w zakresie kształtowania się relacji cen energii i uprawnień do emisji CO2 jako wysoce zmienną i ryzykowną, dynamika tych zmian w ostatnim roku przybrała jeszcze na sile. Węglowa działalność wydobywcza i wytwórcza po 2024 roku będzie musiała się wiązać z podjęciem szeregu inwestycji m.in. umożliwiającymi dalszą eksploatację odkrywki Tomisławice oraz dostosowującymi blok 474 MW do wymogów środowiskowych. Spółka widzi możliwość poniesienia takich inwestycji i wydłużenia pracy aktywów węglowych po 2024 roku jednak zdecydowanie uzależnia podjęcie takich działań od wprowadzenia mechanizmu wsparcia po 2024 roku, który zmniejszałby ryzyko działalności przewidzianych do wygaszenia węglowych aktywów wytwórczych Grupy. Z uwagi na fakt, iż obecnie bloki węglowe Grupy nie mogą uczestniczyć w takim mechanizmie po 2024 roku Spółka kierując się zasadą racjonalności oczekiwań skróciła oczekiwany okres eksploatacji węglowych aktywów wydobywczych i wytwórczych. Jednocześnie Spółka nie wyklucza zmiany oczekiwanego okresu eksploatacji aktywów węglowych w przypadku ustanowienia mechanizmu wsparcia po 2024 roku w satysfakcjonującym kształcie.
CGU związane z wydobyciem węgla – aktywa górnicze zostały spisane już do wartości godziwej gruntów, stąd Grupa nie widzi konieczności testowania tych aktywów;
CGU związane z wytwarzaniem energii elektrycznej zielonej, tj. „CGU Elektrownia Konin” – energia odnawialna z biomasy. Wytwarzanie energii z odnawialnego źródła wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej zmierzającą do radykalnej przebudowy gospodarki w kierunku coraz większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ponadto obserwuje sięrosnące zapotrzebowanie na produkcję z jednostek biomasowych z uwagi na kwalifikację – jako OZE stabilizującego produkcję niesterowalnych modułów farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Ponadto należy podkreślić, że wartość sprzedaży Elektrowni Konin w formie ZCP do Cyfrowego Polsatu przekracza znacznie wartość księgową aktywów. Stąd Grupa odstąpiła od testowania tych aktywów.
Przyjęto następujące założenia do oszacowania wartości użytkowej rzeczowych aktywów trwałych segmentu „CGU Elektrownia Pątnów”:
Przyjęto wpływy z rynku mocy w latach 2022-2024 w oparciu o wyniki aukcji, założono także udział we wtórnym rynku mocy.
Dla bloku 9 przyjęto uczestnictwo tej jednostki w programie pokrywania kosztów osieroconych (KDT).
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Ceny sprzedaży energii elektrycznej i ceny nabycia uprawnień do emisji CO2, na lata 2022-2024 przyjęto na podstawie bieżących poziomów na rynku.
Przyjęto średnioważony koszt kapitału po opodatkowaniu (WACC) w okresie projekcji na poziomie 7,95%.
W zakresie konkluzji BAT w przypadku ZE PAK SA dla bloków 1, 2, 5, założono otrzymanie odstępstw od wymaganych granicznych wielkości emisyjnych z uwagi na zakładany krótki okres żywotności aktywów wytwórczych, natomiast w przypadku bloku 9 założono okresowe zwolnienie do 2024 roku.
W oparciu o przeprowadzone testy stwierdzono, iż wystąpiła konieczność dokonania odpisu w segmencie „CGU Elektrownia Pątnów” w wysokości 654 661,9 tysięcy złotych, tj. do wysokości wartości gruntów.
Poniżej przedstawiono wyniki przeprowadzonych testów dla „CGU Elektrownia Pątnów”, dla których stwierdzono utratę wartości:
Wartość testowana 681 578,0 tys. zł Wartość po odpisie 26 916,1 tys. zł |
Stwierdzona utrata 654 661,9 tys. zł |
Analiza wrażliwości
Zmiany parametrów finansowych będących podstawą szacowania wartości odzyskiwalnej spowodowałyby zmianę wartości bieżącej zdyskontowanych przepływów pieniężnych o kwoty zaprezentowane poniżej.
CGU Elektrownia Pątnów. | (+) wzrost o 1,0 p.p. | (-) spadek o 1,0 p.p. |
średnioważony koszt kapitału | (8 mln zł) | 11 mln zł |
(+) wzrost o 1% | (-) spadek o 1%. | |
zmiana przychodów ze sprzedaży (cena energii elektrycznej) | 27 mln zł | (27 mln zł) |
(+) wzrost o 5% | (-) spadek o 5%. | |
zmiana kosztu własnego sprzedaży (cena 1 EUA) | (103 mln zł) | 102 mln zł |
(+) wzrost o 10% | (-) spadek o 10% | |
zmiana stawki rynku mocy za 1 MW | 32 mln zł | (32 mln zł) |
Wyniki analizy wrażliwości wykazały, że najistotniejszy wpływ na wartość użytkową testowanych aktywów mają koszty zakupu uprawnień do emisji CO2. W scenariuszu optymistycznym, w przypadku uwzględnienia spadku kosztów CO2 o 5%, przy niezmienności pozostałych założeń, kwota odwróconego odpisu dla CGU Elektrownia Pątnów (bloki 1,2,5 i 9) wyniosłaby 102 miliony złotych. W analizie wrażliwości dla CGU Elektrownia Pątnów, nie uwzględniono zmian cen biomasy, z uwagi brak współspalania w prezentowanych projekcjach.
21.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu
Począwszy od 1 stycznia 2019 roku Grupa zastosowała po raz pierwszy MSSF 16 Leasing. Zgodnie z tym standardem Grupa ujmuje w bilansie składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Grupa jest stroną umów leasingu w zakresie bazowych składników aktywów takich jak:
grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów,
pojazdy samochodowe,
maszyny.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Umowy leasingu gruntów są zawarte na okres od 4 do 14 lat oraz na czas nieoznaczony, a prawa wieczystego użytkowania gruntów zostały otrzymane na okres od 40 do 100 lat. Opłaty leasingowe są waloryzowane zgodnie z ustawą o gospodarce gruntami.
Okres leasingu pojazdów samochodowych wynosi od 2 do 5 lat.
Okres leasingu maszyn (pras wulkanizacyjnych) wynosi od 2 do 5 lat. Umowa zawiera opcję zakupu bazowego składnika aktywów po zakończeniu okresu leasingu.
Wszystkie umowy leasingu zostały zawarte w walucie PLN.
W 2021 roku nie rozpoznano nowych leasingów.
Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu:
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Do jednego roku | 6 315 | 6 330 | ||
Od 1 roku do 3 lat | 14 208 | 14 558 | ||
Od 3 lat do 5 lat | 8 364 | 8 337 | ||
Powyżej 5 lat | 124 039 | 128 765 | ||
Razem według niezdyskontowanych płatności | 152 926 | 157 990 | ||
Wartość księgowa | 47 830 | 51 495 |
Kwoty ujęte w rachunku przepływów pieniężnych
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku | |||
Całkowity wypływ środków pieniężnych | 6 330 | 8 990 |
Prawo do użytkowania
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania obejmują aktywa użytkowane na podstawie umów dzierżawy gruntów, prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz leasingu finansowego w PAK KWB Konin SA, PAK KWB Adamów SA w likwidacji oraz ZE PAK SA.
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku | |||
Wartość brutto na 1 stycznia 2019 roku | 67 296 | 67 296 | ||
Umorzenie na 1 stycznia | (18 086) | (11 087) | ||
Wartość netto na 1 stycznia | 49 210 | 56 209 | ||
Amortyzacja za okres | (3 354) | (6 999) | ||
Stan na koniec okresu | 45 856 | 49 210 |
Dodatkowe informacje jakościowe i ilościowe w zakresie czynności związanych z leasingiem
W związku z zawartymi umowami leasingu, Grupa jest potencjalnie narażona na przyszłe wypływy pieniężne, które nie zostały uwzględnione w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu. Obejmuje to narażenie wynikające:
ze zmiennych opłat leasingowych,
z opcji przedłużenia leasingu i opcji wypowiedzenia leasingu,
z gwarantowanej wartości końcowej, oraz
z nierozpoczętych jeszcze leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca.
Zmienne opłaty leasingowe
Obecne umowy leasingów nie zawierają zmiennych opłat leasingowych
Opcja przedłużenia
Do dnia podpisania niniejszego sprawozdania Grupa nie zawarła umów leasingu, które zawierają opcje przedłużenia.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Jednostki poświadczonej redukcji emisji (EUA) | Jednostki poświadczonej redukcji emisji (EUA) | |||
Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2020 roku | 3 565 | 93 218 | ||
Sprzedaż | (24 022) | (43 500) | ||
Przekazanie na zabezpieczenie IRGIT | (44 128) | - | ||
Zakup | 707 200 | 571 937 | ||
Umorzenie EUA | (642 615) | (618 090) | ||
Wartość netto na dzień 31 grudnia 2020 roku | - | 3 565 |
23.Aktywa dotyczące zdejmowania nadkładu i inne aktywa górnicze
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Stan na 1 stycznia 2020 roku | 52 291 | 70 620 | ||
Zwiększenie | - | 7 599 | ||
Zmniejszenie | (43 769) | (13 318) | ||
Odpis aktualizujący | - | (3 631) | ||
Amortyzacja za okres | (8 522) | (8 979) | ||
Stan na 31 grudnia 2020 roku | - | 52 291 | ||
długoterminowe | - | 52 291 | ||
krótkoterminowe | - | - |
Pozycja zmniejszenie w 2021 roku dotyczy odpisu aktualizującego wartość. W związku ze zmianą strategii Grupy
ZE PAK SA nastąpiło całkowite spisanie wartości aktywów dotyczących zdejmowania nadkładu i innych aktywów górniczych.
24.Pozostałe aktywa
24.1.Pozostałe aktywa finansowe
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Lokaty i depozyty | 1 | 1 | ||
Lokaty i depozyty FLZG* | 3 983 | 3 470 | ||
Udziały | 345 | 345 | ||
Kwota wynikająca z wstępnego rozliczenia nabycia Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi sp. z o.o. | 14 107 | - | ||
Inne | 4 336 | 1 275 | ||
Pozostałe aktywa finansowe ogółem | 22 772 |
| 5 091 | |
Krótkoterminowe | 150 | 10 | ||
Długoterminowe | 22 622 |
| 5 081 |
*FLZG – fundusz likwidacji zakładu górniczego
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Tworzenie funduszu likwidacji zakładu górniczego wynika z Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze.
Głównym składnikiem pozycji „Inne” są kaucje w kwocie 1 007 tysięcy złotych.
24.2.Pozostałe aktywa niefinansowe
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Należności z tytułu VAT | 39 992 | 34 536 | ||
Ubezpieczenia | 46 | 371 | ||
Pozostałe należności budżetowe | 3 | - | ||
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 2 000 | 1 779 | ||
Prace badawczo rozwojowe | 5 485 | 1 572 | ||
Zaliczki na dostawy | 1 105 | 508 | ||
Zaliczki na środki trwałe w budowie | 8 944 | - | ||
Inne | 2 552 | 1 204 | ||
Pozostałe aktywa niefinansowe ogółem | 60 127 |
| 39 970 | |
Krótkoterminowe | 50 129 | 39 673 | ||
Długoterminowe | 9 998 |
| 297 |
Największym składnikiem pozycji pozostałe rozliczenia międzyokresowe w 2021 roku są rozliczenia dotyczące wyceny nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży będących własnością PAK KWB Konin SA, w kwocie 631 tysięcy złotych. Obciążenie kosztów następuje w momencie sprzedaży nieruchomości, których dotyczyła wycena. Największym składnikiem pozycji inne jest wycena robót w toku w kwocie 1 725 tysięcy złotych.
25.Świadczenia pracownicze
W pozycji „świadczenia pracownicze” Grupa prezentuje rezerwę na świadczenia z tytułu odpraw emerytalno-rentowych, nagród jubileuszowych i innych świadczeń w podziale na część długo i krótkoterminową.
25.1.Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia
Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych i innych świadczeń po okresie zatrudnienia w wysokości określonej przez Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i innych świadczeń.
Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Rezerwa na świadczenia emerytalno – rentowe i pośmiertne | Nagrody jubileuszowe | Dopłaty do energii elektrycznej / deputaty węglowe | Razem | |||||
Stan na 1 stycznia 2021 roku | 26 949 | 628 | 19 830 | 47 407 | ||||
Koszty bieżącego zatrudnienia | 1 433 | 37 | 1 043 | 2 513 | ||||
Koszty odsetek | 323 | 8 | 238 | 569 | ||||
Zyski i straty aktuarialne | (1 976) | - | (1 683) | (3 659) | ||||
Wypłacone świadczenia | (2 934) | (156) | (1 284) | (4 374) | ||||
Koszty przeszłego zatrudnienia* | 181 | - | - | 181 | ||||
Zyski i straty z rozliczenia programu świadczeń | (613) | (517) | (9 981) | (11 111) | ||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | 23 363 | - | 8 163 | 31 526 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rezerwy długoterminowe | 20 213 | - | 6 942 | 27 155 | ||||
Rezerwy krótkoterminowe | 3 150 | - | 1 221 | 4 371 |
Zyski i straty z rozliczenia programu świadczeń dotyczą ostatecznego rozliczenia rezerw w PAK KWB Adamów SA
w likwidacji.
Rezerwa na świadczenia emerytalno – rentowe i pośmiertne | Nagrody jubileuszowe | Dopłaty do energii elektrycznej / deputaty węglowe | Razem | |||||
Stan na 1 stycznia 2020 roku | 29 906 | 1 604 | 20 892 | 52 402 | ||||
Koszty bieżącego zatrudnienia | 1 604 | 140 | 1 027 | 2 771 | ||||
Koszty odsetek | 628 | 34 | 439 | 1 101 | ||||
Zyski i straty aktuarialne | 794 | 93 | (146) | 741 | ||||
Wypłacone świadczenia | (3 170) | (373) | (2 382) | (5 925) | ||||
Koszty przeszłego zatrudnienia* | (2 813) | (870) | - | (3 683) | ||||
Stan na 31 grudnia 2020 roku | 26 949 | 628 | 19 830 | 47 407 | ||||
Rezerwy długoterminowe | 22 903 | 391 | 17 592 | 40 886 | ||||
Rezerwy krótkoterminowe | 4 046 | 237 | 2 238 | 6 521 |
*Koszty przeszłego zatrudnienia wynikają ze znaczących zmian w zatrudnieniu pracowników w części Spółek lub innych znaczących zmian.
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
Rok zakończony | Rok zakończony | |
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
stopa dyskontowa | 3,2% | 1,2% |
przewidywany wskaźnik inflacji | 2,5% | 2,5% |
przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń | 2,5% | 3,0% |
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Paliwo produkcyjne | 9 410 | 6 599 | ||
Pozostałe materiały oraz niestrategiczne części zamienne | 26 262 | 33 265 | ||
Świadectwa pochodzenia energii | 38 569 | 27 995 | ||
Zapasy ogółem według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania | 74 241 | 67 859 |
Świadectwa pochodzenia energii z tytułu produkcji energii w źródłach odnawialnych wykazywane są według wartości godziwej na koniec miesiąca, w którym została wyprodukowana energia w źródłach odnawialnych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała 18 310, 000 MWh zielonych certyfikatów z wyprodukowanej
i zweryfikowanej przez URE zielonej energii. Od 1 stycznia 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku Grupa otrzymała 380 346,294 MWh certyfikatów za produkcję w październiku, listopadzie i grudniu 2020 roku oraz za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2021. W tym okresie złożony został wniosek o wydanie 35 901,318 MWh za produkcje w październiku 2021. Uzyskiwanie świadectw pochodzenia odbywało się na bieżąco. W tym okresie sprzedano 408 881,409 MWh na TGE SA, przychód z tego tytułu wyniósł 76 402 tysiące złotych.
Części zamienne stanowią zapas na potrzeby bieżących remontów i serwisu. W 2021 roku pozostałe materiały
i niestrategiczne części zamienne dotyczące Elektrowni Pątnów zostały całkowicie spisane.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
27.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Należności z tytułu dostaw i usług | 222 477 | 155 289 | ||
Należności z tytułu rekompensaty w związku z rozwiązaniem KDT | 78 748 | 83 908 | ||
Należności z tytułu zabezpieczenia zakupów energii na rynku bilansującym | 2 558 | 2 293 | ||
Pozostałe należności | 1 091 001 |
| 143 566 | |
Należności netto | 1 394 784 | 385 056 | ||
Odpis aktualizujący należności | 25 327 | 46 105 | ||
Należności brutto | 1 420 111 |
| 431 161 |
W linii pozostałe należności na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa prezentuje głównie należności z tytułu depozytów zabezpieczających transakcje na Towarowej Giełdzie Energii oraz zabezpieczających zakup jednostek uprawniających do emisji CO2 (EUA) w kwocie 1 020 043 tysiące złotych, w tym:
Zaliczka na zakup CO2 dla EDF | 50 255 |
IRGiT | 782 470 |
Polenergia Obrót SA | 146 255 |
PSE SA | 40 862 |
Pozostałe | 201 |
Całość odpisu aktualizującego należności dotyczy należności indywidualnych.
Po dniu bilansowym w wyniku realizacji umów na zakup uprawnień do emisji CO2 rozliczone zostały kaucje i zaliczki
z Polenergia Obrót SA oraz EDF Trading Limited. Depozyty z IRGiT SA również zostały rozliczone.
Współczynniki niewypełnienia zobowiązania:
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
W terminie | 0,00% | 0,00% | |
< 30 dni | 0,00% | 0,00% | |
30 – 60 dni | 1,04% | 2,29% | |
60 – 90 dni | 9,39% | 9,28% | |
Powyżej 90 dni | 100% | 100% |
Znacząca zmiana wskaźnika niewypełnienia zobowiązania w przedziale 60-90 dni wynika ze spadku należności przeterminowanych w tym przedziale.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności w kwocie 25 327 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 46 105 tysięcy złotych) zostały objęte odpisem. Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Odpis aktualizacyjny na dzień | 46 105 | 45 469 | ||
Zwiększenie | 9 290 | 656 | ||
Wykorzystanie | (1) | (10) | ||
Rozwiązanie | (30 067) | (10) | ||
Odpis aktualizacyjny na dzień | 25 327 |
| 46 105 |
Poniżej przedstawiono analizę należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, które na dzień 31 grudnia 2021 roku, oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku były przeterminowane, ale nie uznano ich za nieściągalne i nie objęto
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
odpisem. Na saldo odpisu składa się głównie należność od kilku kontrahentów , która została odpisana historycznie w 100% (stopień 3 zgodnie z MSSF 9). Grupa zidentyfikowała duże prawdopodobieństwo nieściągalności odpisanych należności.
Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||||||||
Razem bez odpisu | Nie przeterminowane | <30 dni | 30-60 dni | 60-90 dni | 90-120 dni | >120 dni | ||||||
31 grudnia 2021 roku | 1 394 784 | 1 369 260 | 17 531 | 890 | 10 | 180 | 6 913 | |||||
31 grudnia 2020 roku | 385 056 | 379 935 | 890 | 2 137 | 905 | 46 | 1 143 | |||||
28.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do trzech miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 506 669 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 497 861 tysięcy złotych).
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Środki pieniężne w banku i kasie | 494 847 | 345 861 | ||
Lokaty krótkoterminowe do 3 miesięcy | 11 822 | 152 000 | ||
Razem saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów: | 506 669 | 497 861 | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Amortyzacja: | - | - | ||
Amortyzacja wykazana w rachunku zysków i strat | 135 531 | 156 900 | ||
Rozliczenie dotacji | (16 397) | (3 647) | ||
Amortyzacja wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 119 134 | 153 253 |
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Należności: | - | - | ||
Bilansowa zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | (1 009 728) | (155 284) | ||
Bilansowa zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych długo i krótkoterminowych | (20 158) | 23 058 | ||
Bilansowa zmiana kwot należnych od zamawiających z tytułu kontraktów długoterminowych | (189) | (236) | ||
Zmiana stanu zaliczek na środki trwałe w budowie | 7 749 | (2 311) | ||
Pozostałe zmiany | 814 | (65) | ||
Zmiana stanu należności wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | (1 021 512) | (134 838) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zobowiązania: | - | - | ||
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań finansowych długo i krótkoterminowych | 58 845 | 75 744 | ||
Bilansowa zmiana pozostałych zobowiązań niefinansowych | 122 571 | (24 780) | ||
Bilansowa zmiana kwot należnych zamawiającym z tytułu kontraktów długoterminowych | (2 999) | 4 950 | ||
Zmiana zobowiązań z tytułu rozrachunków inwestycyjnych | 39 420 | (52 582) | ||
Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | |||
Nowe umowy leasingowe i spłaty zobow. leasingowych | 4 027 | 2 835 | ||
Pozostałe zmiany | 3 677 | (5 952) | ||
Zmiana stanu zobowiązań wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 225 541 | 215 | ||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych: | ||||
Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych | 615 146 | 35 231 | ||
Zmiana stanu świadczeń pracowniczych długo i krótkoterminowych | (15 881) | (4 995) | ||
Zmiana stanu rezerwy z tytułu umorzenia jednostek EUA | 642 615 | 618 090 | ||
Zmiana stanu rezerw i innych pozycji ujmowana w pozostałych całkowitych dochodach | 3 659 | (648) | ||
Pozostałe zmiany | 729 | 5 743 | ||
Zmiana stanu rezerw, rozliczeń międzyokresowych oraz świadczeń pracowniczych | 1 246 268 | 653 421 |
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zapasy | - | - | ||
Bilansowa zmiana stanu zapasów | (6 382) | 36 482 | ||
Przeniesienie do strategicznych części zamiennych | - | - | ||
Zmiana stanu zapasów wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | (6 382) | 36 482 |
29.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe
29.1.Kapitał podstawowy
Kapitał akcyjny | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
50 823 547 akcji o wartości nominalnej 2 złote każda | 101 647 | 101 647 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
29.1.1.Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 2 złote i zostały w pełni opłacone.
29.1.2.Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
29.1.3.Akcjonariusze o znaczącym udziale
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Elektrim SA | |||
udział w kapitale | - | - | |
udział w głosach | - | - | |
Embud II sp. z o.o. | |||
udział w kapitale | - | - | |
udział w głosach | - | - | |
Argumenol Investment Company Limited | |||
udział w kapitale | 65,96% | 65,96% | |
udział w głosach | 65,96% | 65,96% | |
Nationale - Nederlanden OFE | |||
udział w kapitale | 8,86% | 8,86% | |
udział w głosach | 8,86% | 8,86% | |
OFE PZU Złota Jesień | |||
udział w kapitale | 9,12% | 9,12% | |
udział w głosach | 9,12% | 9,12% | |
Pozostali | |||
udział w kapitale | 16,06% | 16,06% | |
udział w głosach | 16,06% | 16,06% | |
100,00% | 100,00% |
Akcjonariusze posiadający powyżej 5% udziału w kapitale i liczbie głosów według wiedzy Spółki na podstawie zawiadomień przekazanych przez akcjonariuszy.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku struktura pochodzenia kapitału zapasowego w wysokości 1 131 326 tysięcy złotych przedstawia się następująco:
ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 380 030
utworzony zgodnie ze statutem
ponad wymaganą ustawowo (minimalną) wartość 617 397
inny, w tym: 133 899
- połączenie z PAK Odsiarczanie sp. z o.o. i PAK Holdco sp. z o.o. 66 126
- likwidacja środków trwałych 67 773
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
30.1.Pozostałe kapitały rezerwowe
Spółka ZE PAK SA powstała w wyniku komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego Zespół Elektrowni PAK dokonanej na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 1990 roku o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Widniejący w bilansie Spółki w ramach kapitału rezerwowego – tzw. Fundusz Prywatyzacyjny, został utworzony przez Przedsiębiorstwo Państwowe Zespół Elektrowni PAK na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1989 roku o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
Na wartość kapitału rezerwowego składa się Fundusz Prywatyzacyjny w kwocie 3 472 tysiące złotych, który został utworzony z zysku 1994 roku w oparciu o uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia nowopowstałej Spółki oraz wartość związana z umorzeniem akcji własnych w kwocie 2 405 tysięcy złotych. W związku z ujemnym wynikiem spółki ZE PAK SA za 2015 rok w kwocie 1 515 851 tysięcy złotych Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 28 czerwca 2016 roku podjęło uchwałę nr 5 w sprawie pokrycia straty Spółki za 2015 rok. Zgodnie z uchwałą na pokrycie straty Walne Zgromadzenie przeznaczyło kwotę 2 405 tysięcy złotych z kapitału rezerwowego. Łączna wartość pozostałych kapitałów rezerwowych na dzień 31 grudnia 2021 roku to 3 472 tysiące złotych.
Środki zgromadzone na tym funduszu miały zostać przeznaczone na zakup przez pracowników od Skarbu Państwa akcji po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę i jej prywatyzacji (zakup do 10% akcji za połowę ceny). Wprowadzona w 1996 roku ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych przyznała pracownikom prawo do nieodpłatnego nabycia 15% należących do Skarbu Państwa akcji spółki, w związku z czym cele jakim miał służyć fundusz prywatyzacyjny przestały istnieć jednak kapitał w pasywach spółki pozostał.
30.2.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy
Zysk niepodzielony obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi, to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy. Są to:
Zyski/straty zatrzymane spółek zależnych, przynależne akcjonariuszom jednostki dominującej,
różnice w wartości zysków zatrzymanych pomiędzy sprawozdaniem statutowym a sprawozdaniem MSSF jednostki dominującej,
równowartość 8% statutowego odpisu z zysku na kapitał oraz pozostałych odpisów dokonywanych na podstawie obowiązujących zapisów w umowach spółek zależnych.
W Grupie na dzień 31 grudnia 2021 roku pełna kwota niepodzielonego wyniku finansowego (w tym równowartość utworzonych w ramach podziału zysków w latach ubiegłych kapitałów zapasowego i rezerwowego) objęta jest ograniczeniem w wypłacie dywidendy. Podstawą przyjęcia takiego założenia są następujące uwarunkowania:
Statutowe sprawozdania finansowe wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK SA są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest zobowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie istnieją inne ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy.
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Na początku okresu | - | - | ||
Nabycie spółki - określenie udziałów niekontrolujących na dzień nabycia | 30 981 | 30 971 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Program akcji pracowniczych - korekta pierwotnego rozliczenia | (955) | (955) | ||
Wynik jednostek zależnych w danym roku - przypisanie do udziałów niekontrolujących | (405) | (4 072) | ||
Wynik jednostek zależnych w poprzednich latach - przypisanie do udziałów niekontrolujących | - | (1 245) | ||
Rozliczenie opcji PUT - ujęcie zobowiązania do wykupu akcji pracowniczych | (30 016) | (30 016) | ||
Rozliczenie opcji PUT - ujęcie różnicy pomiędzy wartością udziałów niekontrolujących a zobowiązaniem na koniec okresu | - | 3 566 | ||
Razem | (395) | (1 751) |
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym 15% wyniku PAK KWB Adamów SA w likwidacji oraz 15% wyniku PAK KWB Konin SA za okres od dnia 19 lipca 2012 roku do dnia 31 grudnia 2013 roku oraz za okres od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2014 zostało zaalokowane jako zysk przypadający akcjonariuszom niekontrolującym. W latach 2015, 2016, 2017 i 2018 w związku z trwającym procesem wykupu akcji pracowniczych zysk przypadający akcjonariuszom niekontrolującym alokowany był proporcjonalnie do wielkości udziałów akcjonariuszy niekontrolujących.
Zobowiązanie Spółki do wykupu akcji pracowniczych było ujmowane na dzień objęcia kontroli i dotyczy sytuacji, w których pracownicy posiadają opcję sprzedaży akcji. Zgodnie z wybraną polityką udziały niekontrolujące otrzymywały alokację wyniku oraz pozostałych całkowitych dochodów w kolejnych okresach sprawozdawczych. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego następowała korekta wartości udziałów niekontrolujących, tak jakby następowało ich nabycie przy jednoczesnym rozpoznaniu zobowiązania z tytułu opcji wykupu akcji. Różnica między wartością udziałów niekontrolujących wyksięgowanych na dzień sprawozdawczy a rozpoznanym zobowiązaniem finansowym odnoszona była do pozycji zysków zatrzymanych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku zobowiązanie
ZE PAK SA do wykupu akcji pracowniczych wygasło. Kwota przypisana udziałowcom niekontrolującym w wysokości 395 tysięcy złotych wynika z 11,12% udziałów w spółce Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o. wartości 10 tysięcy złotych należących do udziałowców niekontrolujących oraz alokacji straty tej spółki w kwocie 405 tysięcy złotych.
Zgodnie z MSSF ZE PAK SA rozpoznał na dzień objęcia kontroli w PAK KWB Konin SA i w PAK KWB Adamów SA w likwidacji zobowiązanie do nabycia akcji PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA w likwidacji posiadanych przez udziały niekontrolujące.
W umowie sprzedaży akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA zawartej pomiędzy ZE PAK SA a Skarbem Państwa w dniu 28 maja 2012 roku (dalej „Umowa Sprzedaży Akcji”) ZE PAK SA złożył Skarbowi Państwa, na warunkach określonych w tej umowie, nieodwołalną ofertę zakupu od Skarbu Państwa pozostałych akcji obu kopalń, które nie zostaną nabyte od Skarbu Państwa przez uprawnionych pracowników ani przez ich następców prawnych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. Zgodnie z przepisami tej ustawy uprawnionym pracownikom KWB Konin SA i KWB Adamów SA przysługiwało prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji spółki objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania danej spółki do rejestru. Zgodnie z Umową Sprzedaż Akcji zakup przez ZE PAK SA od Skarbu Państwa pozostałych akcji kopalń, nieobjętych przez uprawnionych pracowników ani przez ich następców prawnych, nastąpi po cenie za jedną akcję równej, odpowiednio, cenie jednej akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA w transakcji sprzedaży przez Skarb Państwa 85% akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA na rzecz ZE PAK SA, indeksowanej o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez Prezesa GUS. Zgodnie z Umową Sprzedaży Akcji oferta zakupu pozostałych akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA złożona przez ZE PAK SA Skarbowi Państwa, o której mowa powyżej, była wiążąca do 28 lutego 2017 roku. Pozostałe akcje KWB Konin SA i KWB Adamów SA zostały od Skarbu Państwa zakupione.
Ponadto zgodnie z Umową Sprzedaży Akcji ZE PAK SA zobowiązał się, na przewidzianych w tej umowie warunkach, złożyć uprawnionym pracownikom KWB Konin SA i KWB Adamów SA, którzy nabyli od Skarbu Państwa nieodpłatnie akcje na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, oferty wykupu tych akcji po cenie za jedną akcję równej, odpowiednio, cenie jednej akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA w transakcji sprzedaży przez Skarb Państwa 85% akcji KWB Konin SA i KWB Adamów SA na rzecz ZE
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
PAK SA. W wykonaniu tego zobowiązania, po upływie terminu obowiązywania zakazu obrotu akcjami pracowniczymi określonego w art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, ZE PAK SA rozpoczął proces odkupu akcji pracowniczych, w ramach którego osobom, które wyraziły zainteresowanie zbyciem akcji PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA, ZE PAK SA zaoferował dokonanie ich wykup na warunkach ustalonych w Umowie Sprzedaży Akcji. Do końca 2016 roku w wyniku przeprowadzenia wspomnianego procesu wykupu, dokonano nabycia większości akcji pracowniczych PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA. ZE PAK SA nadal planuje zakup akcji pracowniczych PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA w likwidacji i kontynuuje proces wykupu po dotychczas oferowanej cenie.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku w ocenie Zarządu ZE PAK SA zobowiązanie do wykupu akcji pracowniczych PAK KWB Konin SA i PAK KWB Adamów SA w likwidacji wygasło.
31.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki
Krótkoterminowe | Termin Spłaty | 31 grudnia 2021roku | 31 grudnia 2020 roku | |
Kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA w kwocie 40 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK KWB Konin SA) | 30.06.2021 | - | 24 123 | |
Kredyt w rachunku bieżącym w Pekao SA w kwocie 100 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (ZE PAK SA) | 30.12.2022 | - | - | |
Kredyt nieodnawialny w Alior Banku SA w kwocie 66 700 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (PAK KWB Konin SA) | 15.12.2021 | - | 30 880 | |
Kredyt inwestycyjny w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (ZE PAK SA) | 31.12.2030 | 13 249 | - | |
Kredyt inwestycyjny terminowy w konsorcjum banków PKO BP, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 138 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 31.12.2035 | 13 068 | - | |
Kredyt obrotowy VAT w PKO BP i Pekao SA w kwocie 37 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 30.06.2022 | 1 841 | - | |
Kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA w kwocie 10 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK-Volt SA) | 30.06.2022 | 195 | - | |
Kredyt w EFG Bank AG Zurych w kwocie 175 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR + marża banku (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2022 | 174 135 | - | |
Pożyczka w kwocie 58 tysięcy PLN od Galeon sp. z o.o., oprocentowania według stopy WIBOR 6M (PG Hydrogen sp.z o.o.) | 06.03.2022 | 57 | - | |
RAZEM | 202 545 | 55 003 |
Długoterminowe | Termin Spłaty | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
Kredyt inwestycyjny w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 3M + marża banku (ZE PAK SA) | 31.12.2030 | 107 030 | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Kredyt inwestycyjny terminowy w konsorcjum banków PKO BP, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 138 000 tysięcy PLN, oprocentowany według stopy WIBOR 1M + marża banku (PAK – PCE Fotowoltaika sp. z o.o.) | 31.12.2035 | 124 173 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 60 000 tysięcy PLN lub jej równowartość w EUR, oprocentowana według stopy WIBOR 3M lub EURIBOR 3M + marża banku (PAK – Polska Czysta Energia sp. z o.o.) | 31.12.2025 | 10 932 | - | |
Pożyczka z Cyfrowego Polsatu SA do kwoty 15 000 tysięcy EUR lub jej równowartość w PLN, oprocentowana według stopy WIBOR 1Y lub EURIBOR 1Y+ marża (Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery sp. z o.o.) | 31.12.2026 | 7 053 | - | |
Pożyczki z Vortex Energy Polska Sp. z o.o. w kwocie 19 tysięcy PLN, oprocentowane według stopy 2,5% w skali roku (Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o.) | 22.12.2036 | 19 | - | |
Pożyczki z Vortex Energy Polska Sp. z o.o. w kwocie 19 tysięcy PLN, oprocentowane mwedług stopy 2,5% w skali roku (Park Wiatrowy Pałczyn 2 sp. z o.o.) | 22.12.2036 | 19 | - | |
RAZEM | 249 226 | - |
Dla kredytu w EFG Bank AG Zurych w kwocie 175 000 tysięcy PLN udzielonego dla PAK-Polska Czysta Energia
sp. z o.o. zostało uzyskane zabezpieczenie od strony trzeciej powiązanej z głównym akcjonariuszem.
Kredyty bankowe | Kredyty inwestycyjne | Pożyczki | Razem | |||||
Stan na 1 stycznia | 55 003 | - | - | 55 003 | ||||
Zaciągnięcie | 175 011 | 303 294 | 18 078 | 496 383 | ||||
Spłata w tym: | (55 682) | (43 098) | - | (98 780) | ||||
Spłata kapitału | (55 003) | (40 036) | - | (95 039) | ||||
Spłata odsetek | (679) | (1 862) | - | (2 541) | ||||
Zapłacone prowizje | - | (1 200) | - | (1 200) | ||||
Zmiana wyceny | - | (835) | - | (835) | ||||
Stan na koniec roku | 174 332 | 259 361 | 18 078 | 451 771 |
Kredyty bankowe | Kredyty inwestycyjne | Razem | ||||
Stan na 1 stycznia | 76 540 | - | 76 540 | |||
Zaciągnięcie | 10 946 | - | 10 946 | |||
Spłata w tym: | (32 483) | - | (32 483) | |||
Spłata kapitału | (30 914) | - | (30 914) | |||
Spłata odsetek | (1 569) | - | (1 569) | |||
Zapłacone prowizje | - | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Zmiana wyceny | - | - | - | |||
Stan na koniec roku | 55 003 | - | 55 003 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku, cztery spółki w Grupie kapitałowej tj. ZE PAK SA, PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o., PAK-Volt sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Remontowe PAK Serwis sp. z o.o. maja zamieszczone w swoich umowach kredytowych zapisy dotyczące kowenantów finansowych.
ZE PAK SA posiada trzy obowiązujące umowy kredytowe z bankami: Santander Bank Polska SA (Umowa kredytu w rachunku bieżącym i Umowa limitu na gwarancje) i Pekao SA (Umowa kredytu terminowego), w których zawarty jest jeden wskaźnik finansowy oparty na danych ze sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej ZE PAK SA oraz dwa wskaźniki finansowe oparte na danych ze sprawozdania jednostkowego ZE PAK SA. Zarówno wskaźnik skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanej EBITDA (poziom referencyjny max 3,50), wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA dla ZE PAK (poziom referencyjny max 3,50) oraz wskaźnik DSCR dla ZE PAK (poziom referencyjny min 1,20) są spełnione na dzień badania wskaźników, tj. 31 grudnia 2021 roku.
PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. posiada obowiązującą Umowę kredytu terminowego i kredytu VAT z konsorcjum banków: PKO BP SA, Pekao SA oraz mBank SA, w której zawarty jest jeden wskaźnik finansowy oparty na danych ze sprawozdania jednostkowego PAK-PCE Fotowoltaika sp. z o.o. Wskaźnik DSCR (poziom referencyjny min 1,10) jest spełniony na dzień badania wskaźników, tj. 31 grudnia 2021 roku.
PAK-Volt sp. z o.o. posiada obowiązującą Umowę kredytu w rachunku bieżącym z bankiem Santander Bank Polska SA, w której zawarty jest jeden wskaźnik finansowy oparty na danych ze sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej ZE PAK SA. Wskaźnik skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanej EBITDA (poziom referencyjny max 3,50) jest spełniony na dzień badania wskaźników, tj. 31 grudnia 2021 roku.
Przedsiębiorstwo Remontowe PAK Serwis sp. z o.o. posiada aktywną umowę linii wieloproduktowej z mBankiem, która dotyczy tylko wystawionych i aktywnych gwarancji bankowych, w której zawarte są trzy wskaźniki finansowe oparte na danych ze sprawozdania jednostkowego ZE PAK SA i sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej ZE PAK SA. Wszystkie wskaźniki, tj. wskaźnik jednostkowy DSCR (poziom referencyjny min 1,20), wskaźnik skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanej EBITDA (poziom referencyjny max 3,50) oraz wskaźnik skonsolidowanych aktywów trwałych netto do skonsolidowanych aktywów ogółem (poziom referencyjny min 0,30) są spełnione na dzień badania wskaźników, tj. 31 grudnia 2021 roku.
32.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe
32.1.Rozliczenia międzyokresowe bierne
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Rezerwa na premię i urlopy wypoczynkowe | 24 378 | 24 283 | ||
Odszkodowania z zakładu ubezpieczeń | 804 | 647 | ||
Badanie sprawozdania finansowego | 290 | 290 | ||
Inne | 1 728 | 2 565 | ||
Razem | 27 200 | 27 785 | ||
Krótkoterminowe | 27 200 | 27 785 | ||
Długoterminowe | - | - |
Rezerwy z tytułu świadczeń emerytalnych oraz innych świadczeń po okresie zatrudnienia Grupa prezentuje
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej pozycji „świadczenia pracownicze” w podziale na długo i krótkoterminowe. Szczegóły dotyczące tych rezerw znajdują się w nocie 25.1
Głównymi składnikami pozycji „Inne” jest rezerwa na karę za przekroczenie ilości pyłu wprowadzonego do powietrza w 2015 roku w kwocie 1 190 tysięcy złotych. Na wniosek Grupy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wyznaczył termin odroczenia płatności ww. kary na dzień 31 marca 2023 roku, zgodnie z realizacją poszczególnych etapów harmonogramu przedsięwzięcia „Przygotowanie terenów Elektrowni Adamów do nowych inwestycji”.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
32.2.Zmiany stanu rezerw
Rezerwa na umorzenie EUA | Rezerwa na zwrot uprawnień do emisji CO2 | Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych | Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów | Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii | Rezerwy na rekultywację terenów górniczych | Inne | Razem | |||||||||
Stan na 1 stycznia 2021 roku | 640 512 | 7 038 | 18 451 | 67 313 | 11 245 | 351 779 | 18 942 | 1 115 280 | ||||||||
zwiększenia | 1 233 460 | 59 | 2 163 | 9 031 | 12 616 | 30 224 | 7 161 | 1 294 714 | ||||||||
zmniejszenia w tym: | (640 438) | - | - | (1 438) | (10 808) | (19 953) | (6 346) | (678 983) | ||||||||
wykorzystanie | (640 438) | - | - | (1 438) | (10 808) | (19 953) | (43) | (656 327) | ||||||||
rozwiązanie | - | - | - | - | - | - | (6 303) | (22 656) | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | 1 233 534 | 7 097 | 20 614 | 74 906 | 13 053 | 362 050 | 19 757 | 1 731 011 | ||||||||
Długoterminowe | - | - | 20 614 | 74 906 | - | 342 454 | 1 131 | 439 105 | ||||||||
Krótkoterminowe | 1 233 534 | 7 097 | - | - | 13 053 | 19 596 | 18 626 | 1 291 906 | ||||||||
Stan na 1 stycznia 2020 roku | 587 487 | 6 362 | 18 190 | 63 921 | 19 249 | 361 134 | 24 187 | 1 080 530 | ||||||||
zwiększenia | 649 190 | 676 | 261 | 3 392 | 11 245 | 25 775 | 1 319 | 691 858 | ||||||||
zmniejszenia w tym: | (596 165) | - | - | - | (19 249) | (35 130) | (6 564) | (657 108) | ||||||||
Wykorzystanie | (596 081) | - | - | - | (16 649) | (31 332) | (2 042) | (646 104) | ||||||||
Rozwiązanie | (84) | - | - | - | (2 600) | (3 798) | (4 522) | (11 004) | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2020 roku | 640 512 | 7 038 | 18 451 | 67 313 | 11 245 | 351 779 | 18 942 | 1 115 280 | ||||||||
Długoterminowe | - | - | 18 451 | 67 313 | - | 327 631 | 1 132 | 414 527 | ||||||||
Krótkoterminowe | 640 512 | 7 038 | - | - | 11 245 | 24 148 | 17 810 | 700 753 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
32.3.Opis istotnych tytułów rezerw
32.3.1.Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów cieplarnianych (EUA)
Grupa rozpoznaje rezerwę na umorzenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku kwota rezerwy wynosi 1 233 534 tysiące złotych. Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje kolejny okres rozliczeniowy dotyczący uprawnień do emisji, który zakończy się
31 grudnia 2030 roku. Założeniem tego okresu jest nieodpłatne przyznanie uprawnień do emisji (EUA) wynikających z produkcji energii cieplnej jedynie na podstawie art. 10a Dyrektywy 2009/29/WE. W 2021 roku Grupa otrzyma znikomą ilość darmowych uprawnień do emisji CO2, tj. 12 138 EUA, wynikających z przydziału na produkcję ciepła. Dlatego też, praktycznie cała ilość potrzebnych Grupie ZE PAK SA uprawnień do emisji musi zostać zakupiona na rynku wtórnym.
Stan jednostek EUA na 1 stycznia 2021 roku w ZE PAK SA wynosił 88 998 EUA. W pierwszym kwartale 2021 roku
ZE PAK SA dokonała przeniesienia 1 256 000 EUA jako zabezpieczenie pod zawarte transakcje zakupu/sprzedaży energii elektrycznej do Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych. W marcu i kwietniu 2021 roku na konto ZE PAK SA wpłynęło 5 258 000 EUA z zawartych kontraktów terminowych na MAR21. Stan uprawnień do emisji na koncie w KOBIZE na 31 marca 2021 roku wynosi 4 090 998 EUA. W kwietniu 2021 roku wpłynęło 263 000 jednostek EUA na konto w KOBIZE. Jednocześnie ZE PAK SA dokonała zwrotu 1 231 873 EUA z zabezpieczenia w IRGIT (pozostawiając na zabezpieczeniach w IRGIT 23 987 EUA) i następnie umorzyła 5 510 871 jednostek EUA za 2020 rok. Po umorzeniu emisji CO2 za 2020 rok stan jednostek EUA w KOBIZE na 30 czerwca 2021 roku wyniósł 140 EUA. W III kwartale 2021 roku ZE PAK SA dokonała zakupu EUA w kontrakcie MAR22 na 2021 rok w ilości 113 000 EUA oraz 1 193 000 EUA na 2022 rok w kontraktach DEC22. Stan jednostek EUA na 30 września 2021 roku wynosił 140 EUA.
W IV kwartale 2021 roku ZE PAK otrzymał 372 000 EUA od mBank za kontrakt DEC21. 22 grudnia 2021 roku na konto ZE PAK wpłynęło 12 138 EUA z tytułu darmowych EUA na 2021 r. za wytwarzanie ciepła w Elektrowni Konin. Po otrzymaniu 384 138 jednostek EUA ZE PAK przeniósł je wraz ze 140 EUA posiadanymi na koncie (w sumie 384 278 EUA) na konto KOBIZE Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych tytułem zabezpieczenia transakcji na handlu energią elektryczną. Tym samym Spółka posiadała 408 265 EUA w KOBIZE na koncie IRGITW, a na swoim koncie w KOBIZE 0 EUA. W grudniu 2021 roku Spółka dokonała zmiany terminu dostawy i płatności 1 917 000 EUA z kontraktu DEC21 na MAR22 w ramach potrzeb CO2 na 2021 rok co nie wpłynęło na bilans posiadanych jednostek EUA na koncie w KOBIZE. W IV kwartale Spółka zawarła kontrakty terminowe w ilości 355 000 EUA na 2021 rok i 975 000 EUA na 2022 rok. Podsumowując Spółka posiadała 0 EUA na koncie w KOBIZE, pamiętając iż zdeponowała w sumie 408 265 EUA w IRGIT na 31 grudnia 2021 roku.
Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
| ZE PAK SA | ||
| Emisja CO2 (w tonach)* | 4 870 451 | |
| ilość( w tonach) | kwota (w tys. złotych) | |
| Saldo na początek okresu | 88 998 | 3 565 |
| Nabyte | 6 034 000 | 707 199 |
EUA | Otrzymane darmowe | 12 138 | - |
Sprzedaż | (216 000) | (24 021) | |
Wymiana | (408 265) | (44 128) | |
| Umorzenie za rok 2020 | (5 510 871) | (642 615) |
| Saldo na koniec okresu | - | - |
Pozostało do nabycia | 4 870 451 | 1 233 534 | |
Wydatki oraz wpływy z związane z uprawnieniami do emisji CO2 wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych wynoszą 639 159 tysięcy złotych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
| ZE PAK SA | ||
| Emisja CO2 (w tonach)* | 5 510 260 | |
| ilość( w tonach) | kwota (w tys. złotych) | |
| Saldo na początek okresu | 1 107 945 | 93 217 |
| Nabyte | 5 561 000 | 528 438 |
EUA | Otrzymane darmowe | 29 370 | - |
| Umorzenie za rok 2019 | (6 609 317) | (618 090) |
| Saldo na koniec okresu | 88 998 | 3 565 |
Pozostało do nabycia | 5 421 262 | 636 947 | |
*Fizyczne umorzenie uprawnień do emisji za dany rok następuje w pierwszych miesiącach roku następnego
32.3.2.Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów i koszty likwidacji środków trwałych
Grupa tworzy rezerwę na przyszłe koszty rekultywacji terenu w oparciu o prawny obowiązek wynikający z „Pozwoleń zintegrowanych”. Podstawą szacowania wielkości rezerwy są dane przygotowywane przez zewnętrznego eksperta. Wartość rezerwy jest szacowana i weryfikowana na każdy dzień bilansowy na podstawie oszacowanych kosztów do poniesienia w przyszłości oraz dyskonta. Na dzień 31 grudnia 2021 roku utworzona rezerwa wynosiła 74 906 tysięcy złotych. Opisy utworzonej rezerwy znajdują się w notach 5 i 12.
Ze względu na istnienie prawnego obowiązku likwidacji środków trwałych po ich okresie użytkowania Grupa tworzy rezerwę na przewidywane przyszłe koszty, które będą niezbędne do poniesienia dla wypełnienia tego obowiązku. Na dzień 31 grudnia 2021 roku rezerwa z tego tytułu wynosiła 20 614 tysięcy złotych. Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży. Kwota dyskonta odniesiona w koszty finansowe wynosi 2 207 tysięcy złotych. Zmiana strategii i związane z nią skrócenie produkcji energii elektrycznej w oparciu o spalanie węgla brunatnego spowoduje wcześniejsze rozpoczęcie procesu rekultywacji składowiska popiołów.
32.3.3.Rezerwy rekultywacyjne i inne związane z działalnością górniczą
PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA w likwidacji są zobowiązane na podstawie ustawy prawo górnicze
i geologiczne do dokonania rekultywacji terenów, na których prowadzone były prace wydobywcze. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę zarówno na koszty rekultywacji terenu związanej z bieżącym wydobyciem węgla na danej odkrywce jak również na koszty rekultywacji wyrobiska końcowego w stopniu zaawansowania wydobycia węgla
w poszczególnych odkrywkach na dany dzień bilansowy.
Rezerwa tworzona jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów rekultywacji w oparciu o raporty niezależnych ekspertów szacujących koszty rekultywacji na zlecenie Zarządu. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów rekultywacyjnych aktualizuje się okresowo, z tym że na każdą datę sprawozdawczą weryfikowana jest wielkość rezerwy zgodnie z aktualnymi założeniami w zakresie stopy dyskontowej, inflacji oraz wielkości wydobycia.
PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA w likwidacji w ramach prowadzonej działalności zobowiązane są do przywrócenia stanu pierwotnego lub odbudowy zniszczeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego. W związku
z tym Grupa tworzy rezerwę na przewidywane koszty, do których poniesienia jest zobligowana na podstawie zawartych porozumień. Szacunki dotyczące przewidywanych kosztów związanych z ruchem zakładu górniczego aktualizowane są na każdą datę sprawozdawczą.
Rezerwa na likwidację obiektów i rekultywację terenów górniczych oraz z tytułu przygotowania terenów eksploatacyjnych w PAK KWB Konin SA oraz PAK KWB Adamów SA w likwidacji wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosła 362 050 tysięcy złotych i zwiększyła się w porównaniu z rokiem zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku o 10 270 tysięcy złotych. Kalkulując rezerwę Grupa przyjęła następujące założenia: stopa dyskonta na poziomie 3,71%, poziom inflacji na poziomie 5,8%.
Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży. Kwota dyskonta odniesiona w koszty finansowe wynosi 6 241 tysięcy złotych.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
32.3.4.Rezerwa na umorzenie świadectw pochodzenia energii
W związku ze sprzedażą energii elektrycznej do odbiorców finalnych, Grupa ma obowiązek umorzenia określonej liczby certyfikatów pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gazowych i kogeneracji.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku utworzona rezerwa z tego tytułu wyniosła 13 053 tysiące złotych. Rezerwa tworzona jest w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży.
32.3.5.Inne rezerwy
Głównymi pozycjami pozostałych rezerw na 31 grudnia 2021 roku są w PAK KWB Konin SA: rezerwy na szkody górnicze w kwocie 329 tysięcy złotych, rezerwy na toczące się postępowania sądowe w kwocie 1 501 tysięcy złotych, w PAK KWB Adamów SA w likwidacji: rezerwy z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji leśnej gruntów pod końcowy zbiornik po odkrywce Adamów w kwocie 15 828 tysięcy złotych, rezerwy na sprawy sądowe w kwocie 554 tysiące złotych. Rezerwy na szkody górnicze i rezerwa z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji są tworzone w korespondencji z kosztem własnym sprzedaży, a rezerwy na toczące się postępowania sądowe w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi.
33.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe
33.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe (krótkoterminowe)
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: | 142 717 | 98 960 | ||
Pozostałe zobowiązania: | 70 077 | |||
Zobowiązania inwestycyjne | 9 689 | 50 818 | ||
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 15 187 | 16 119 | ||
Zobowiązania z tytułu kaucji | 79 028 | 19 254 | ||
Inne zobowiązania | 5 266 | 3 110 | ||
Razem | 251 887 | 188 261 |
W linii inne zobowiązania na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa prezentuje głównie zobowiązania z tytułu rozrachunków z pracownikami i potrąceń z listy płac na kwotę 1 973 tysiące złotych, rozrachunków z tytułu wadium
w kwocie 1 782 tysiące złotych oraz z tytułu zaliczek w kwocie 978 tysięcy złotych.
Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań finansowych:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 14 bądź 30-dniowych. Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach miesięcznych bądź kwartalnych w ciągu całego roku obrotowego.
33.2.Pozostałe zobowiązania niefinansowe
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | 155 539 | 31 182 | ||
Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych | 10 486 | 11 926 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego | 544 | 519 | ||
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 19 264 | 19 191 | ||
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 4 712 | 4 409 | ||
Pozostałe zobowiązania budżetowe | 3 174 | 3 827 | ||
Zaliczki na dostawy | 550 | 329 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Opłata eksploatacyjna | 5 726 | 6 153 | ||
Inne | 728 | 616 | ||
Razem | 200 723 | 78 152 |
Zobowiązania z tytułu opłat środowiskowych dotyczą opłat za zanieczyszczanie powietrza, składowanie odpadów oraz pobór wód i odprowadzanie ścieków. Okresem rozliczeniowym jest rok.
Zobowiązania z tytułu opłat eksploatacyjnych dotyczą opłat od wydobytej kopaliny, które wynikają z Prawa geologicznego i górniczego. Okresem rozliczeniowym jest półrocze.
Głównymi składnikami pozycji „Inne” są zobowiązania wobec PFRON w kwocie 314 tysięcy złotych.
33.3.Pochodne instrumenty finansowe
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Instrumenty zabezpieczające stopę procentową (IRS SWAP) (aktywa) | 10 540 | 6 550 | ||
Instrumenty zabezpieczające kurs walutowy (forward) (pasywa) | 3 606 | - | ||
Razem | 14 146 | 6 550 | ||
krótkoterminowe – aktywa | 10 540 | 6 550 | ||
krótkoterminowe – pasywa | 3 606 | - |
Wszystkie forwardy na walutę EUR/PLN zostały rozliczone w Grupie na koniec marca 2022 roku. Wycena forwardów została sporządzona według danych rynkowych na dzień 31 grudnia 2021 roku.
33.4.Dotacje i rozliczenia międzyokresowe przychodów (długoterminowe)
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Dotacje długoterminowe | 271 | 32 710 | ||
Pozostałe | 4 046 | 3 317 | ||
Razem | 4 317 |
| 36 027 |
Głównym składnikiem pozycji „Dotacje długoterminowe” na dzień 31 grudnia 2020 roku były dotacje w kwocie 32 393 tysiące złotych powstałe na skutek wyceny otrzymanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczki, tak jakby została udzielona na warunkach rynkowych. Pożyczka została spłacona w czerwcu 2015 roku. Dotacja rozliczana była zgodnie z okresem użyteczności środków trwałych wchodzących w skład bloku 464 MW.
W 2021 roku, w wyniku spisania wartości bloku nastąpiło też całkowite rozliczenie dotacji.
Głównym składnikiem pozycji „Pozostałe” są otrzymane nieodpłatnie od Starostwa Powiatowego oraz Gminy grunty
w kwocie 3 895 tysięcy złotych.
34.Zobowiązania warunkowe oraz opis istotnych spraw sądowych
Poza zobowiązaniami opisanymi w notach 34.1 i 35 Grupa na dzień 31 grudnia 2021 roku nie posiadała innych zobowiązań warunkowych, udzielonych gwarancji oraz poręczeń.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
34.1.Sprawy sądowe
W dniu 7 lipca 2017 roku Elektrownia Pątnów II sp. z o.o. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej) skargę na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 kwietnia 2017 roku w zakresie spłaty na rzecz Zarządcy Rozliczeń SA, na podstawie zawartego przez strony porozumienia, zobowiązań tytułem zwrotu ujemnej korekty kosztów osieroconych za rok 2008 oraz innych przyszłych spłat (ujemnych korekt) od Elektrowni Pątnów II sp. z o.o. na rzecz Zarządcy Rozliczeń SA, których zasadność będzie wynikała z ustawy z dnia 29 czerwca 2007 roku o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej (Dz. U. z 2017 roku, poz. 569 ze zm.; dalej: „ustawa o KDT”).
Dnia 10 sierpnia 2017 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przesłał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu odpowiedzi na ww. skargę.
W opinii Elektrowni Pątnów II sp. z o.o. wszelkie zwroty/spłaty od Elektrowni Pątnów II sp. z o.o. na rzecz Zarządcy Rozliczeń SA wynikające z ustawy o KDT stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie faktycznego dokonania tych spłat. Spółka ma prawo uwzględniać te koszty w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym nastąpiła/nastąpi zapłata na rzecz Zarządcy Rozliczeń SA. Przesądza o tym uregulowanie zawarte w art. 42 ust. 4 ustawy o KDT.
Powyższa opinia spółki jest również zgodna z szerokim orzecznictwem w tym zakresie.
Odmiennego zdania jest Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który wydając indywidualną interpretację uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe i stwierdził, że spłaty na rzecz Zarządcy Rozliczeń SA na podstawie zawartego porozumienia w latach 2014-2017 (w zakresie dokonanych spłat), w roku 2017 (w zakresie przyszłych jeszcze nie dokonanych spłat) oraz inne spłaty od spółki na rzecz Zarządcy Rozliczeń SA, których zasadność będzie wynikała
z ustawy o KDT stanowią/stanowić będą koszty uzyskania przychodów w dniu ich poniesienia, tj. zaksięgowania
w księgach rachunkowych.
W dniu 18 stycznia 2018 roku spółka wygrała przed Sądem Apelacyjnym w Poznaniu spór z Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej w ww. sprawie. Wyrok sądu oznacza, że spółka w prawidłowy sposób rozpoznawała koszty uzyskania przychodu z ww. tytułu.
W marcu 2018 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odwołał się od wyroku sądu.
25 sierpnia 2020 roku odbyła się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym rozprawa, w wyniku której sąd oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podzielając tym samym argumentację Elektrowni Pątnów II sp. z o.o.
W konsekwencji sprawa wraca do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który zobligowany jest do wydania interpretacji indywidualnej zgodnej z wyrokiem NSA czyli korzystnej dla Spółki.
Dnia 12 marca 2021 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną zgodną
z wyrokiem NSA.
Sprawa zakończona.
PAK KWB Konin SA jest stroną postępowań administracyjnych dotyczących decyzji środowiskowej związanej ze złożem węgla brunatnego w Tomisławicach. W dniu 7 sierpnia 2007 roku wójt gminy Wierzbinek wydał decyzję środowiskową dotyczącą odkrywki węgla brunatnego. W dniu 5 grudnia 2008 roku decyzja ta została zaskarżona przez dziewięć osób fizycznych wspieranych przez fundację Greenpeace z powodu rzekomego rażącego naruszenia przepisów prawa. W dniu 25 marca 2009 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło uchylenia decyzji środowiskowej. Powodowie złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W dniu 4 maja 2009 roku, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało swoje wcześniejsze orzeczenie. Powodowie po raz kolejny złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej. W dniu 5 maja 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, iż decyzja środowiskowa, na podstawie której została udzielona koncesja na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Tomisławice, w rażący sposób narusza przepisy prawa. PAK KWB Konin SA i Samorządowe Kolegium Odwoławcze złożyły odwołanie od tego wyroku. W dniu 21 marca 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W dniu
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
6 listopada 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ogłosił wyrok uchylający decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 marca 2009 roku odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją przez PAK KWB Konin SA odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. W dniu 7 stycznia 2013 roku PAK KWB Konin SA złożyła skargę kasacyjną od opisywanego wyroku.
Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną PAK KWB Konin SA od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 roku uchylającego decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 25 marca 2009 roku odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacja odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Oddalenie skargi kasacyjnej PAK KWB Konin SA oznacza, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 roku stał się prawomocny, a sprawa dotycząca stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wróciła ponownie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W dniu 18 stycznia 2019 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie wydało decyzję odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. Następnie Kolegium utrzymało w mocy swoją decyzję, od której została wniesiona skarga do WSA w Poznaniu.
Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie oznacza tym samym, że decyzja środowiskowa wydana przez Wójta Gminy Wierzbinek cały czas pozostaje w obrocie prawnym. Decyzja nie jest ostateczna. Został złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie.
19 czerwca 2020 roku Spółka powzięła informację o wydaniu, na posiedzeniu niejawnym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyroku oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wydanej w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek związanej z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, datowany na 18 czerwca 2020 roku oznacza tym samym, że decyzja środowiskowa wydana w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek, cały czas pozostaje w obrocie prawnym.
Od wyroku z dnia 18 czerwca 2020 roku WSA w Poznaniu Fundacja Greenpeace Polska z siedzibą w Warszawie
i Józef Imbiorski złożyli skargę kasacyjną do NSA. W dniu 26 października 2020 roku PAK KWB Konin złożyła odpowiedź na skargę kasacyjna wnosząc o jej oddalenie. W tej sprawie nadal nie wyznaczono terminu rozprawy.
Wejście w życie konkluzji BAT
Od 18 sierpnia 2021 roku obowiązuje Decyzja Wykonawcza Komisji (UE) 2017/1442 z dnia 31 lipca 2017 roku ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (Konkluzje BAT – Best Available Technology) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE. Pozwolenia zintegrowane dla wszystkich eksploatowanych aktualnie instalacji energetycznego spalania ZE PAK SA zostały dostosowane do wymagań Konkluzji BAT z uwzględnieniem indywidualnych odstępstw od granicznych wielkości emisji. Spółka prowadzi działalność produkcyjną w zgodności z dopuszczalnymi limitami emisyjnymi wynikającymi z Dyrektywy IED jak również Konkluzji BAT. Systemy ciągłego monitorowania emisji, rozbudowane według wymagań BAT 4, stanowią podstawę do weryfikacji dotrzymywania wymagań Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2017/1442 w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza w ZE PAK SA. Na dzień podpisania niniejszego sprawozdania nie trwają sprawy sądowe związane z BAT.
34.2.Zobowiązania warunkowe związane z likwidacją elektrowni
Obowiązek przeprowadzenia likwidacji i rekultywacji terenu wynika z pozwoleń zintegrowanych na prowadzenie instalacji spalania paliw w elektrowniach Pątnów i Konin oraz Adamów należących do ZE PAK SA. Na wyżej wymienionych podmiotach w przypadku zakończenia działalności ciąży obowiązek do przeprowadzenia likwidacji wszystkich obiektów i urządzeń instalacji zgodnie z wymaganiami wynikającymi z przepisów prawa budowlanego. Teren instalacji po ich likwidacji winien być zagospodarowany według ustaleń dokonanych z organem samorządowym. W szczególności należy sporządzić projekt likwidacji obiektów i urządzeń uwzględniający wymagania ochrony środowiska, głównie w odniesieniu do gospodarki odpadami.
Elektrownia Adamów zakończyła już swoją działalność i obecnie przeprowadzany jest proces likwidacji zlokalizowanych tam instalacji. Z uwagi na ogłoszone w minionym roku kierunki strategii można również określić termin zakończenia działalności instalacji zlokalizowanych w Pątnowie. Okres zakończenia eksploatacji starszych jednostek w Pątnowie
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
można określić na koniec 2024 roku a nowsza jednostka o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II), przy założeniu obowiązywania efektywnego systemu wsparcia, mogłaby być eksploatowana maksymalnie do 2030 roku. Bazując na doświadczeniach związanych z likwidacją elektrowni Adamów, zainteresowania oraz wartości złożonych ofert należy racjonalnie założyć, że wartość zdemontowanych urządzeń, złomu oraz kruszywa z likwidowanych instalacji jest w stanie pokryć koszty likwidacji i rekultywacji jednostek.
35.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
W celu zabezpieczenia spłaty zobowiązań Grupa stosuje wiele form zabezpieczeń. Do najpowszechniejszych należą hipoteki oraz zastawy rejestrowe.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiadała następujące zobowiązania zabezpieczone na jej majątku oraz pozostałe zabezpieczenia spłaty zobowiązań:
|
| 31 grudnia 2021 | Waluta | 31 grudnia 2020 | Waluta |
Umowa | Rodzaj zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Umowa kredytu nieodnawialnego z Alior Bank SA z dnia 25 lipca 2019 roku na kwotę 66 700 tysięcy złotych dla PAK KWB Konin SA | Zastaw rejestrowy na maszynach i urządzeniach* | Do kwoty 141 400 | PLN | Do kwoty 141 400 | PLN |
Umowa limitu wierzytelności z Alior Bank SA z dnia 20 listopada 2013 roku na kwotę 4 000 tysięcy złotych dla PAK KWB Konin SA | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Alior Banku SA | Do kwoty 4 000 | PLN | Do kwoty 4 000 | PLN |
Kaucja środków pieniężnych | Do kwoty 4 000 | PLN | - | - | |
Umowa kredytu inwestycyjnego terminowego w Pekao SA w kwocie 160 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Pierwszorzędny zastaw finansowy i rejestrowy ustanowiony na rachunkach bankowych ZE PAK w banku Pekao SA | Do kwoty 192 000 | PLN | - | - |
Pierwszorzędna hipoteka na nieruchomościach Elektrowni Konin | Do kwoty 192 000 | PLN | - | - | |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 160 000 | PLN | - | - | |
Przelew obecnych i przyszłych roszczeń, praw lub wierzytelności Cedenta z tytułu umów ubezpieczenia i umów na dostawę ciepła | Do kwoty 160 000 | PLN | - | - | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 192 000 | PLN | - | - | |
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 100 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 150 000 | PLN | Do kwoty 150 000 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 100 000 | PLN | Do kwoty 100 000 | PLN | |
Umowa o otwarcie linii gwarancji w Pekao SA w kwocie 80 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 120 000 | PLN | Do kwoty 120 000 | PLN |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 80 000 | PLN | Do kwoty 80 000 | PLN | |
Umowa o kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA w kwocie 45 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 54 000 | PLN | - | - |
Umowa o limit na gwarancję w Santander Bank Polska SA w kwocie 50 000 tysięcy złotych dla ZE PAK SA | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 60 000 | PLN | - | - |
Umowa o udzielenie gwarancji w mBank SA w kwocie 1 650 tysięcy złotych dla Farmy Wiatrowej Kazimierz Biskupi Sp. z o.o. | Kaucja środków pieniężnych | Do kwoty 1 650 | PLN | - | - |
Umowa o wielocelowy limit kredytowy w Pekao SA w kwocie 20 000 tysięcy złotych dla PR PAK SERWIS Sp. z o.o. | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Pekao SA | Do kwoty 20 000 | PLN | Do kwoty 20 000 | PLN |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt 5 kpc w formie aktu notarialnego | Do kwoty 30 000 | PLN | Do kwoty 30 000 | PLN | |
Przelew wierzytelności z umów handlowych na minimum 50 % kwoty limitu | Do kwoty 38 865 | PLN | Do kwoty 149 094 | PLN | |
Umowa ramowa w mBank SA w kwocie 3 300 tysięcy złotych dla PR PAK SERWIS Sp. z o.o. | Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez PR PAK SERWIS Sp. z o.o. | Do kwoty 15 000 | PLN | Do kwoty 15 000 | PLN |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez ZE PAK SA | Do kwoty 11 000 | PLN | Do kwoty 11 000 | PLN | |
Umowa kredytu inwestycyjnego terminowego i kredytu VAT w PKO BP SA, Pekao SA oraz mBank SA w kwocie 175 000 tysięcy złotych dla PAK-PCE Fotowoltaika Sp. z o.o. | Pierwszorzędny zastaw finansowy i rejestrowy ustanowiony na rachunkach bankowych PAK-PCE Fotowoltaika w bankach PKO BP SA, Pekao SA i mBank SA | Do kwoty 262 500 | PLN | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Pierwszorzędna hipoteka umowna łączna na nieruchomościach PAK-PCE Fotowoltaika | Do kwoty 262 500 | PLN | - | - | |
Drugorzędna hipoteka na nieruchomościach PAK-PCE Fotowoltaika na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 12 000 (PKO BP SA) Do kwoty 12 000 (Pekao SA) Do kwoty 7 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN | - - - | - - - | |
Pierwszorzędny zastaw rejestrowy ustanowiony na zbiorze rzeczy i praw PAK-PCE Fotowoltaika w banku PKO BP SA | Do kwoty 262 500 | PLN | - | - | |
Pierwszorzędny zastaw finansowy i rejestrowy ustanowiony na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym PAK-PCE Fotowoltaika w bankach PKO BP SA, Pekao SA i mBank SA | Do kwoty 262 500 | PLN | - | - | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez ZE PAK (jako poręczyciel) na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 10 000 | PLN | - | - | |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Par. 1 pkt. 5 kpc przez PAK-PCE Fotowoltaika na zabezpieczenie zobowiązań | Do kwoty 117 750 (PKO BP SA) Do kwoty 117 750 (Pekao SA) Do kwoty 58 500 (mBank SA) | PLN PLN PLN | - - - | - - - | |
Pełnomocnictwo do rachunków bankowych PAK PCE Fotowoltaika prowadzonych w banku Pekao SA, banku PKO BP SA oraz mBanku SA | Do kwoty 175 000 | PLN | - | - |
*w dniu 22 marca 2022 roku Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VII Wydział Gospodarczy – Rejestru Zastawów wykreślił zastawy rejestrowe na maszynach i urządzeniach PAK KWB Konin SA w związku ze spłatą kredytu z dnia 25 lipca 2019 roku udzielonego przez Alior Bank SA.
31 grudnia 2021 roku | Waluta | 31 grudnia 2020 roku | Waluta | |
Rodzaj gwarancji | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Gwarancje dobrego wykonania umowy | 3 386 | PLN | 8 819 | PLN |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Gwarancja zapłaty wadium | 50 | PLN | - | PLN |
Gwarancje usunięcia wad i usterek | 4 273 577 | PLN EUR | 7 223 434 | PLN EUR |
Gwarancje płatności (w tym gwarancje zabezpieczające transakcje na TGE / IRGIT) | 485 650 30 559 | PLN EUR | 30 000 9 980 | PLN EUR |
Ponadto Grupa stosuje jako zabezpieczenia spłaty zobowiązań cesje z umów sprzedaży, cesje z polis ubezpieczeniowych, pełnomocnictwa do rachunków bankowych oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Poniższa tabela pokazuje sumę udzielonych poręczeń.
31 grudnia 2021 roku | Waluta | 31 grudnia 2020 | Waluta | |
Poręczenia wewnątrzgrupowe | 62 400 | PLN | 125 578 | PLN |
Poręczenia udzielone podmiotom spoza Grupy | 34 262 756 | PLN EUR | - | PLN |
Razem udzielone poręczenia | 96 662 756 | PLN EUR | 125 578 | PLN |
Poniższa tabela pokazuje sumę otrzymanych poręczeń.
31 grudnia 2021 roku | Waluta | 31 grudnia 2020 | Waluta | |
Poręczenia wewnątrzgrupowe | 62 400 | PLN | - | PLN |
Poręczenia otrzymane od podmiotów spoza Grupy | 14 978 | PLN | - | PLN |
Razem otrzymane poręczenia | 77 378 | PLN | - | PLN |
36.Otrzymane gwarancje
31 grudnia 2021 | Waluta | 31 grudnia 2020 | waluta | |
Rodzaj gwarancji | Kwota zabezpieczenia | Kwota zabezpieczenia | ||
Gwarancje dobrego wykonania umowy | 26 287 33 683 | PLN EUR | 23 437 | PLN |
Gwarancje usunięcia wad i usterek | 2 377 - | PLN EUR | 2 711 - | PLN EUR |
Gwarancje płatności | - - | PLN EUR | - - | PLN EUR |
Gwarancje zwrotu zaliczki | 231 - | PLN EUR | 12 705 2 083 | PLN EUR |
37.Informacje o podmiotach powiązanych
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty istotnych transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi (kontrolowanymi przez tego samego większościowego właściciela) za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych | Zakupy od podmiotów powiązanych | Należności od podmiotów powiązanych | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | |||||
Elektrim S.A. | 2021 | - | 120 | - | - | ||||
2020 | - | 120 | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Megadex Development sp. z o.o. | 2021 | 58 | - | 4 | - | ||||
2020 | 68 | - | - | 4 | |||||
Megadex Expo sp. zo.o. | 2021 | 339 | - | - | - | ||||
2020 | 680 | - | 73 | - | |||||
Polkomtel sp. z o.o. | 2021 | 98 484 | 6 052 | 8 486 | 1 491 | ||||
2020 | 116 570 | 7 220 | 13 227 | 1 087 | |||||
Polkomtel Infrastruktura sp. z o.o. | 2021 | - | - | - | - | ||||
2020 | 114 | - | 24 | - | |||||
Laris Investments sp. z o.o. | 2021 | 492 | 579 | 21 | - | ||||
2020 | 556 | 362 | 46 | 44 | |||||
Laris Technologies sp. z o.o. | 2021 | 2 546 | - | 189 | - | ||||
2020 | 2 580 | - | 68 | - | |||||
CPE sp. z o.o. | 2021 | 1 | 394 | - | 145 | ||||
2020 | 1 | 1 230 | 11 | 96 | |||||
Plus Flota sp. z o.o. | 2021 | - | 1 415 | - | 160 | ||||
2020 | - | 2 587 | 2 | 314 | |||||
Cyfrowy Polsat S.A. | 2021 | 3 392 | 4 | 706 | - | ||||
2020 | 4 486 | 9 | 752 | 2 | |||||
Esoleo sp. z o.o. | 2021 | 2 410 | 124 711 | - | 1 330 | ||||
2020 | 546 | 26 722 | 455 | 480 | |||||
Maciej Nietopiel | 2021 | - | 490 | - | 25 | ||||
2020 | - | 20 | - | - | |||||
Andrzej Janiszowski | 2021 | - | - | - | - | ||||
2020 | - | 38 | - | 46 | |||||
Tomasz Zadroga | 2021 | - | 240 | - | 25 | ||||
2020 | - | 240 | - | 25 | |||||
KD Management Krzysztof Dziaduszyński | 2021 | - | 60 | - | 6 | ||||
2020 | - | 130 | - | 6 | |||||
Doradztwo Strategiczne Maciej Koński | 2021 | - | 300 | - | 31 | ||||
2020 | - | 275 | - | 31 | |||||
Paweł Markowski | 2021 | - | 330 | - | 34 | ||||
2020 | - | 41 | - | 51 | |||||
Impact Paweł Lisowski | 2021 | - | 330 | - | 34 | ||||
2020 | - | 41 | - | 51 | |||||
Razem | 2021 | 107 721 | 135 025 | 9 406 | 3 281 | ||||
2020 | 125 601 | 39 035 | 14 658 | 2 237 |
Elektrim SA jest jednostką dominującą w stosunku do Grupy ZE PAK SA. Pozostałe spółki są spółkami zależnymi lub powiązanymi z Elektrim SA.
Transakcje z Polkomtel sp. z o.o. dotyczą głównie sprzedaży energii elektrycznej.
Transakcje z ESOLEO sp. z o.o. dotyczą głównie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Transakcje z jednostkami powiązanymi są dokonywane na warunkach rynkowych.
37.1.Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
Zarówno w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2021 roku jak i w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku Jednostka dominująca nie udzieliła osobom wchodzącym w skład organów zarządzających i nadzorujących żadnych pożyczek i świadczeń o podobnym charakterze.
37.2.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
Zarówno w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2021 roku jak i w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku nie miały miejsca transakcje z udziałem osób wchodzących w skład organów zarządzających i nadzorujących poza opisanymi w nocie 37.
37.3.Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy
37.3.1.Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zarząd jednostki dominującej | 5 842 | 5 842 | ||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 4 375 | 4 383 | ||
Świadczenia po okresie zatrudnienia | - | 285 | ||
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 1 | 41 | ||
Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych | 490 | 58 | ||
Rada Nadzorcza jednostki dominującej | 0 | 0 | ||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 1 244 | 1 133 | ||
Zarządy jednostek zależnych | 3 123 | 3 123 | ||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 3 356 | 3 117 | ||
Świadczenia po okresie zatrudnienia | - | - | ||
Wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług doradczych | 1 260 | 727 | ||
Rada Nadzorcza jednostek zależnych | 0 | 0 | ||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 6 | 6 | ||
Razem | 10 732 | 9 750 |
37.3.2.Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 11 259 | 11 604 | ||
Nagrody jubileuszowe | 58 | 22 | ||
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 13 | 74 | ||
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 254 | 65 | ||
Łączna kwota wynagrodzenia wypłaconego głównej kadrze kierowniczej (za wyjątkiem członków Zarządu i Rady Nadzorczej) | 11 584 | 11 765 |
W skład głównej kadry kierowniczej wchodzą dyrektorzy oraz kierowniczy wyższego szczebla.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
38.Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku w podziale na rodzaje usług:
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Obowiązkowe badanie i przegląd jednostkowego | 720 | 620 | ||
Pozostałe usługi | 28 | 133 | ||
Razem | 748 | 753 |
39.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, pożyczki otrzymane od jednostek powiązanych i innych instytucji, środki pieniężne oraz lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
39.1.Ryzyko stopy procentowej
Potencjalne narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych.
W analizie wrażliwości na ryzyko stopy procentowej Grupa stosuje równoległe przesunięcie krzywej stóp procentowych o potencjalną możliwą zmianę referencyjnych stóp procentowych w trakcie najbliższego roku. Dla celów analizy wrażliwości na ryzyko zmian stóp procentowych wykorzystano średnie poziomy referencyjnych stóp procentowych w danym roku. Skala potencjalnych zmian stóp procentowych została oszacowana na podstawie zmienności implikowanych ATMF („At-the-Money-Forward” opcja na forwardy do ustalania zmienności instrumentów finansowych) opcji na stopę procentową kwotowanych na rynku międzybankowym dla walut, dla których Grupa posiada ekspozycję na ryzyko stóp procentowych z daty bilansowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2021 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2021 roku | ||||||||||||
WIBOR | EURIBOR | |||||||||||||
Klasy instrumentów finansowych | WIBOR + 12 pb | WIBOR - 12 pb | EURIBOR + 58,43 pb | EURIBOR - 58,43 pb | ||||||||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | ||||
Pozostałe aktywa finansowe | 22 772 | 3 983 | 5 | - | (5) | - | - | - | - | - | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 394 784 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | 10 540 | 10 540 | 13 | - | (13) | - | - | - | - | - | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 506 669 | 506 669 | 323 | - | (323) | - | 1 386 | - | (1 386) | - | ||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (451 771) | (451 771) | (542) | - | 542 | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (252 354) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | (47 830) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | (3 606) | (3 606) | (4) | - | 4 | - | - | - | - | - | ||||
Razem | 1 179 204 | 65 815 | (205) | - | 205 | - | 1 386 | - | (1 386) | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczą głównie prezentacji zgodnej z MSSF 16 praw wieczystego użytkowania gruntów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2020 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2020 roku | ||||||||||||
WIBOR | EURIBOR | |||||||||||||
Klasy instrumentów finansowych | WIBOR + 214 pb | WIBOR - 214 pb | EURIBOR + 15,57 pb | EURIBOR - 15,57 pb | ||||||||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | ||||
Pozostałe aktywa finansowe | 5 091 | 3 470 | 74 | - | (74) | - | - | - | - | - | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 385 056 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | 6 550 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 497 861 | 497 861 | 9 834 | - | (9 834) | - | 60 | - | (60) | - | ||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (55 003) | (55 003) | (1 177) | - | 1 177 | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (193 509) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | (51 495) | (51 495) | (1 102) | - | 1 102 | - | - | - | - | - | ||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||
Razem | 594 551 | 394 833 | 7 629 | - | (7 629) | - | 60 | - | (60) | - | ||||
39.2.Ryzyko walutowe
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku jedna spółka Grupy stosowała instrumenty służące ograniczaniu ryzyka wynikającego ze zmian kursów walutowych. ZE PAK SA zabezpieczyła kurs euro dla części przepływów związanych z zakupem jednostek uprawniających do emisji CO2. ZE PAK SA do zabezpieczenia kursu zastosował transakcje typu forward z rozliczeniem w marcu 2022 roku.
Potencjalne możliwe zmiany kursów walutowych zostały obliczone na podstawie rocznych zmienności implikowanych dla opcji walutowych kwotowanych na rynku międzybankowym dla danej pary walut z daty bilansowej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa identyfikuje ekspozycję na ryzyko zmian kursów walutowych EUR/PLN. Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalne możliwe do zaistnienia zmiany kursów walutowych, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka dla tych klas instrumentów finansowych, które są narażone na ryzyko zmiany kursów walutowych.
| 31 grudnia 2021 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2021 roku | ||||
EUR/PLN | ||||||
Klasy instrumentów finansowych | kurs EUR/PLN + 5,825% | kurs EUR/PLN - 5,825% | ||||
4,8673 | 4,3315 | |||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody |
Pozostałe aktywa finansowe | 22 772 | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 394 784 | 3 848 | 224 | - | (224) | - |
Pochodne instrumenty finansowe | 10 540 | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 506 669 | 237 211 | 13 818 | - | (13 818) | - |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (451 771) | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (252 354) | (2 997) | (175) | - | 175 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (47 830) | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | (3 606) | (3 606) | (210) | - | 210 | - |
Razem | 1 179 204 | 234 456 | 13 657 | - | (13 657) | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczą głównie prezentacji zgodnej z MSSF 16 praw wieczystego użytkowania gruntów.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
| 31 grudnia 2020 roku | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2020 roku | ||||
EUR/PLN | ||||||
Klasy instrumentów finansowych | kurs EUR/PLN + 5,775% | kurs EUR/PLN - 5,775% | ||||
4,8813 | 4,3483 | |||||
| wartość bilansowa | wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody | Wynik finansowy | Inne całkowite dochody |
Pozostałe aktywa finansowe | 5 091 | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 385 056 | 88 902 | 5 134 | - | (5 134) | - |
Pochodne instrumenty finansowe | 6 550 | - | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 497 861 | 38 310 | 2 212 | - | (2 212) | - |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | (55 003) | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | (193 509) | (17 249) | (996) | - | 996 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (51 495) | - | - | - | - | - |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - |
Razem | 594 551 | 109 963 | 6 350 | - | (6 350) | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
39.3.Ryzyko cen surowców
Grupa narażona jest na działanie i niekorzystny wpływ czynników ryzyka związanego ze zmiennością przepływów pieniężnych oraz wyniku finansowego z tytułu zmian cen surowców. Ekspozycję na ryzyko cen surowców odzwierciedla wolumen zakupów podstawowych surowców, do których głównie zalicza się węgiel brunatny i biomasę pochodzenia drzewnego i rolnego.
Wolumen oraz koszty zużycia głównych surowców zakupionych od dostawców zewnętrznych przedstawia poniższa tabela:
2021 | 2020 | |||||
Wolumen (tony) | Koszt zużycia (w tysiącach złotych) | Wolumen (tony) | Koszt zużycia (w tysiącach złotych) | |||
Paliwo: | ||||||
Węgiel brunatny | 420 329 | 37 433 | 167 892 | 15 401 | ||
Biomasa leśna | 439 399 | 76 402 | 399 867 | 74 911 | ||
Biomasa rolna | 49 544 | 9 358 | 45 398 | 9 675 | ||
Olej opałowy | 9 509 | 19 077 | 3 470 | 7 703 | ||
Sorbent | 94 853 | 6 742 | 75 954 | 8 915 | ||
Znaczącymi czynnikami ryzyka są także koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii elektrycznej.
2021 | 2020 | |||
Emisja CO2 (tony) | Koszty emisji (w tysiącach złotych) | Emisja CO2 (tony) | Koszty emisji (w tysiącach złotych) | |
Koszty emisji CO2 | 4 870 451 | 792 344 | 5 510 260 | 640 431 |
2021 | 2020 | |||
Ilość (MWh) | Koszt zakupu (w tysiącach złotych) | Ilość (MWh) | Koszt zakupu (w tysiącach złotych) | |
Zakup energii elektrycznej | 1 394 491 | 444 163 | 1 868 192 | 475 885 |
39.4.Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe jest potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci następujących czynników: niewypłacalności kontrahenta, częściowej spłaty należności, istotnego opóźnienia w spłacie należności lub innego nieprzewidzianego odstępstwa od warunków kontraktowych.
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.
Głównym odbiorcą energii elektrycznej Grupy jest Towarowa Giełda Energii SA. Transakcje dokonywane na giełdzie rozliczane są w trybie dziennym co minimalizuje ryzyko kredytowe. Z tego względu Grupa nie stosuje dodatkowych zabezpieczeń wynikających ze zjawiska koncentracji należności.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
Grupa analizuje i redukuje ryzyko kredytowe w odniesieniu do środków pieniężnych poprzez bieżący monitoring ratingów instytucji finansowych oraz ogranicza ryzyko koncentracji nadwyżek środków pieniężnych w jednej instytucji finansowej, wykorzystując do tego wewnętrzny regulamin zasad zarządzania ryzykiem.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Długoterminowe ratingi przyznane bankom, w których Grupa posiada środki pieniężne:
Nazwa banku | Rating przyznany przez Agencję Ratingową | ||
Fitch | S&P | Moody's | |
PEKAO SA | BBB+ | BBB+ | A2 |
PKO BP | - | - | A2 |
BGK | A- | - | - |
mBank | BBB | - | - |
Bank Millennium | BBB- | - | Baa1 |
Santander Bank Polska | BBB+ | - | A3 |
Alior Bank | BB | BB | - |
BNP Paribas Bank Polska | - | - | Baa1 |
Środki pieniężne GK PAK na dzień 31 grudnia 2021 roku w podziale na poszczególne ratingi kredytowe banków:
Poziom ratingu poszczególnych agencji ratingowych | Kwota środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2021 roku | ||
Moody’s | S&P | Fitch | |
Aaa | AAA | AAA | - |
Aa1 | AA+ | AA+ | - |
Aa2 | AA | AA | - |
Aa3 | AA- | AA- | - |
A1 | A+ | A+ | - |
A2 | A | A | 10 894 |
A3 | A- | A- | 397 742 |
Baa1 | BBB+ | BBB+ | 37 586 |
Baa2 | BBB | BBB | - |
Baa3 | BBB- | BBB- | 53 166 |
Ba1 | BB+ | BB+ | - |
Ba2 | BB | BB | 7 281 |
Ba3 | BB- | BB- | - |
B1 | B+ | B+ | - |
B2 | B | B | - |
B3 | B- | B- | - |
Caa1 | CCC+ | CCC | - |
Caa2 | CCC | - | |
Caa3 | CCC- | - | |
Ca | CC | - | |
C | - | ||
C | D | DDD | - |
– | DD | - | |
– | D | - | |
SUMA | 506 669 | ||
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
39.5.Ryzyko związane z płynnością
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności / zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie
z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, akcje uprzywilejowane oraz umowy leasingu finansowego.
Ryzyka związane z prowadzoną działalnością, w tym ryzyka płynności i zdolności do generowania odpowiednich przepływów pieniężnych zostały także opisane w nocie 4.1 dotyczącej założenia kontynuacji działalności przez Grupę.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
31 grudnia 2021 roku | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | ||||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 1 982 | 190 694 | 134 043 | 123 943 | 450 662 | ||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 217 263 | 34 624 | 463 | 4 | 252 354 | ||||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 5 388 | 927 | 23 488 | 18 027 | 47 830 | ||||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | 675 706 | - | - | 675 706 | ||||||
Razem | 224 633 | 901 951 | 157 994 | 141 974 | 1 426 552 |
31 grudnia 2020 roku | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | ||||||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 7 713 | 47 290 | - | - | 55 003 | ||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 155 351 | 32 910 | 5 248 | - | 193 509 | ||||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 5 403 | 927 | 25 320 | 19 845 | 51 495 | ||||||
Pochodne instrumenty finansowe | 396 972 | - | - | - | 396 972 | ||||||
Razem | 565 439 | 81 127 | 30 568 | 19 845 | 696 979 |
Wykazane w powyższych tabelach instrumenty pochodne zostały zaprezentowane w wartościach brutto niezdyskontowanych płatności. Jednak, kontrakty te mogą być rozliczone
w wartościach brutto lub w kwotach netto.
Poniższe tabele prezentują uzgodnienie tych wartości do wartości bilansowych instrumentów pochodnych:
31 grudnia 2021 roku | Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | |||||
Bieżąca wartość rynkowa netto (forwardy walutowe oraz ) | - | 10 540 | - | - | - | 10 540 |
31 grudnia 2020 roku | Na żądanie | Poniżej 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy | Od 1 roku do 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | |||||
Bieżąca wartość rynkowa netto (forwardy walutowe) | - | 6 550 | - | - | - | 6 550 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
40.Instrumenty finansowe
40.1.Wartość bilansowa poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia wykaz instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań zgodnie z MSSF 9.
Aktywa finansowe | Kategoria zgodnie z MSSF 9 | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||||
Pozostałe aktywa finansowe | AFwgZK | 22 772 | 5 091 | |||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | AFwgZK | 1 394 784 | 385 056 | |||||
Pochodne instrumenty finansowe | WwWGpWF | 10 540 | 6 550 | |||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | AFwgZK | 506 669 | 497 861 | |||||
Zobowiązania finansowe | ||||||||
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 451 771 | 55 003 | ||||||
Długoterminowe | PZFwgZK | 249 226 | - | |||||
Krótkoterminowe | PZFwgZK | 202 545 | 55 003 | |||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | PZFwgZK | 252 354 | 193 509 | |||||
Zobowiązania z tytułu leasingu | PZFwgZK | 47 830 | 51 495 | |||||
Pochodne instrumenty finansowe | WwWGpWF | 3 606 | - |
Użyte skróty:
WwWGpWF– Aktywa / zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy / kapitały
PZFwgZK– Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
AFwgZK– Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku, Grupa posiadała następujące instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej:
31 grudnia 2021 roku | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | ||||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające aktywa | - | - | 10 540 | - | |||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające zobowiązania | - | - | 3 606 | - | |||||||||
31 grudnia 2020 roku | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | ||||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające aktywa | - | - | 6 550 | - | |||||||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające zobowiązania | - | - | - | - | |||||||||
Wartość godziwa instrumentów finansowych innych niż instrumenty pochodne na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 nie odbiegała istotnie od wartości bilansowych, z uwagi głównie na fakt iż dla instrumentów krótkoterminowych efekt zastosowania dyskonta nie jest istotny oraz fakt, iż dotyczące transakcje są zawierane na warunkach rynkowych; z tego powodu wartość godziwa wspomnianych instrumentów została zaprezentowana w wysokości wartości bilansowej.
Wycena oprocentowanych pożyczek i kredytów po początkowym ujęciu dokonywana jest wg metody zamortyzowanego kosztu, uwzględniając umowne koszty związane z uzyskaniem danego kredytu lub pożyczki oraz dyskonto i uzyskane premie.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku instrumenty pochodne, transakcje terminowe kupna waluty, zostały wycenione do wartości godziwej. Dla potrzeb wyceny kontraktów walutowych obliczana jest różnica zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych pomiędzy ceną terminową na dzień wyceny a ceną transakcyjną, wg notowań przygotowywanych przez odpowiedni bank, przemnożona przez wartość nominalną kontraktu w walucie obcej. Wycena tych instrumentów została sklasyfikowana do poziomu 2 hierarchii wyceny wartości godziwej.
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku oraz w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku, nie miały miejsca przesunięcia między poziomem 1 a poziomem 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
40.2.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem) | Zyski /(straty) z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/(utworzenie) odpisów aktualizujących | Zyski /(straty) z tytułu instrumentów pochodnych | Inne | Razem | |
Aktywa finansowe | 9 875 | 8 | 17 754 | 22 | 29 607 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 268 | (195) | - | - | - | 1 073 |
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | (1 029) | - | - | - | - | (1 029) |
Należności z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | 747 | 747 |
Należności inne | 110 | - | - | - | 46 | 156 |
Instrumenty pochodne | - | - | - | 4 865 | - | 4 865 |
Zobowiązania finansowe | (758) | (2 527) | (60 072) | - | (1 192) | (64 549) |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) | 238 | (21) | - | - | (598) | (381) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (44) | (2 322) | - | - | - | (2 366) |
Inne zobowiązania finansowe (bez instrumentów) | (2) | - | (53 544) | - | (343) | (53 889) |
Instrumenty pochodne | - | - | - | - | - | - |
Inne zobowiązania | (92) | - | (6 528) | - | (251) | (6 871) |
Razem | 449 | (2 538) | (60 072) | 4 865 | (399) | (57 695) |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym efekt wyceny zamortyzowanym kosztem) | Zyski /(straty) z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/(utworzenie) odpisów aktualizujących | Zyski /(straty) z tytułu instrumentów pochodnych | Inne | Razem | |
Aktywa finansowe | 1 948 | 9 875 | 8 | 17 754 | 22 | 29 607 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 854 | 260 | - | - | - | 2 114 |
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | - | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | - | 10 938 | 8 | - | 22 | 10 968 |
Należności inne | 94 | - | - | - | - | 94 |
Instrumenty pochodne | - | - | - | 33 103 | - | 33 103 |
Zobowiązania finansowe | (2 488) | (7 390) | (10 614) | - | (1 477) | (21 969) |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) | (2 298) | - | - | - | (269) | (2 567) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (51) | (7 390) | - | - | - | (7 441) |
Inne zobowiązania finansowe (bez instrumentów) | (101) | - | - | - | - | (101) |
Instrumenty pochodne | - | - | - | - | - | - |
Inne zobowiązania | (38) | - | (10 614) | - | (1 208) | (11 860) |
Razem | (540) | 3 808 | (10 606) | 33 103 | (1 455) | 24 310 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
40.3.Ryzyko stopy procentowej instrumentów finansowych
Poniższa tabela prezentuje ekspozycję Grupy na ryzyko stopy procentowej, oraz koncentrację tego ryzyka w podziale na waluty oraz rodzaj oprocentowania.
Wartość bilansowa na dzień | Wartość bilansowa na dzień | ||
Rodzaj oprocentowania | 31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |
Aktywa finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej -PLN | Stała | - | - |
Zmienna | 273 441 | 463 022 | |
Aktywa finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej -Inne waluty | Stała | - | - |
Zmienna | 237 211 | 38 310 | |
Zobowiązania finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej- PLN | Stała | - | - |
Zmienna | 451 771 | 55 003 | |
Zobowiązania finansowe narażone na ryzyko stopy procentowej- Inne waluty | Stała | - | - |
|
| ||
Zmienna | - | - | |
Ekspozycja netto -PLN | Stała | - | - |
Zmienna | (178 330) | 408 019 | |
Ekspozycja netto-Inne waluty | Stała | - | - |
Zmienna | 237 211 | 38 310 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności / wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku jedna ze spółek Grupy stosowała instrumenty służące ograniczaniu ryzyka wynikającego ze zmian kursów walutowych. ZE PAK SA zabezpieczyła kurs euro dla części przepływów związanych z zakupem jednostek uprawniających do emisji CO2. ZE PAK SA do zabezpieczenia kursu zastosował transakcje typu forward z rozliczeniem w marcu 2022 roku.
Rodzaj zawartych transakcji | Para walutowa | Kwota transakcji (wartość nominalna w tys. EUR) 31 grudnia 2021 roku | Wartość rynkowa netto (wartość godziwa w tys. PLN) 31 grudnia 2021 roku | Termin zapadalności |
Transakcje terminowe kupna waluty EUR (forward) | (EUR/PLN) | 144 800 | 675 706 | marzec 2022 |
Rodzaj zawartych transakcji | Para walutowa | Kwota transakcji (wartość nominalna w tys. EUR) 31 grudnia 2020 roku | Wartość rynkowa netto (wartość godziwa w tys. PLN) 31 grudnia 2020 roku | Termin zapadalności |
Transakcje terminowe kupna waluty EUR (forward) | (EUR/PLN) | 62 000 | 279 141 | marzec 2021 |
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Grupa zabezpiecza także ryzyko zmian cen uprawnień do emisji CO2 wykorzystując transakcje terminowe na zakup uprawnień na własne potrzeby. W poniższych tabelach przestawiono podsumowanie aktywnych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku transakcji terminowych.
31 grudnia 2021
Rodzaj zawartych transakcji | Ilość zakupionych uprawnień | Łączny nominał transakcji w tys. EUR | Waluta transakcji | Termin zapadalności |
Transakcje forward | 4 892 000 | 270 762 | EUR | Do 1 roku |
Transakcje forward | 2 295 000 | 133 541 | EUR | Powyżej 1 roku |
31 grudnia 2020
Rodzaj zawartych transakcji | Ilość zakupionych uprawnień | Łączny nominał transakcji w tys. EUR | Waluta transakcji | Termin zapadalności |
Transakcje forward | 7 460 000 | 191 189 | EUR | Do 1 roku |
Transakcje forward | 1 411 000 | 35 837 | EUR | Powyżej 1 roku |
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W okresie zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku oraz dnia 31 grudnia 2020 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | ||
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 451 771 | 55 003 | |
Pochodne instrumenty finansowe (zobowiązania) | 3 606 | - | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 252 354 | 193 509 | |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 506 669 | 497 861 | |
Zadłużenie netto | 201 062 | (249 349) | |
Kapitał własny | 524 232 | 949 463 | |
Kapitały z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | - | - | |
Kapitał razem | 524 232 | 949 463 | |
Kapitał i zadłużenie netto | 725 294 | 700 114 | |
Wskaźnik dźwigni | 27,72% | (35,62%) |
42.Struktura zatrudnienia
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w latach zakończonych dnia 31 grudnia 2021 roku oraz dnia 31 grudnia 2020 roku kształtowało się następująco:
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Rok zakończony | Rok zakończony | |||
31 grudnia 2021 roku | 31 grudnia 2020 roku | |||
Zarząd jednostki dominującej | 5 | 5 | ||
Zarządy jednostek z Grupy | 9 | 7 | ||
Administracja | 101 | 208 | ||
Dział sprzedaży | 83 | 92 | ||
Pion produkcji | 3 037 | 3 617 | ||
Pozostali | 374 | 378 | ||
Razem | 3 609 | 4 307 |
43.Istotne zdarzenia następujące po dniu bilansowym
25 lutego 2022 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. podjęła decyzję o (i) zawarciu umowy pożyczki pomiędzy PAK-PCE jako pożyczkobiorcą oraz Cyfrowy Polsat S.A. jako pożyczkodawcą, (ii) zawarciu umowy pożyczki pomiędzy PAK-PCE jako pożyczkodawcą oraz spółką Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o. jako pożyczkobiorcą oraz (iii) zawarciu umowy pożyczki pomiędzy PAK-PCE jako pożyczkodawcą oraz spółką Park Wiatrowy Pałczyn 2 sp. z o.o. jako pożyczkobiorcą.
Powyższe umowy pożyczki zostały zawarte w celu umożliwienia finansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na realizacji instalacji OZE w postaci czterech elektrowni wiatrowych w obrębie gminy Miłosław, powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie.
Umowy pożyczki przewidują, że pożyczki mogą być zaciągane w PLN lub EUR przez, odpowiednio, PAK-PCE, Park Wiatrowy Pałczyn 1 oraz Park Wiatrowy Pałczyn 2, na zasadach określonych z uwzględnieniem zapotrzebowania wynikającego z harmonogramu realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego, przy czym jednocześnie umowy pożyczki przewidują możliwość pozyskania przez pożyczkobiorców alternatywnych form finansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz potencjalną wcześniejszą spłatę pożyczek udzielonych na podstawie umów pożyczki. Oprocentowanie pożyczek jest zmienne, oparte o stawkę WIBOR.
4 marca 2022 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. nabyła od KI Foundation, fundacji utworzonej i działającej zgodnie z prawem Republiki Malty 200 (dwustu) udziałów, o wartości nominalnej 50,00 zł każdy, stanowiących łącznie 100% udziałów w kapitale zakładowym Farma Wiatrowa Przyrów sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
PAK-PCE nabyła udziały od sprzedającego w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na realizacji przez PAK-PCE instalacji OZE w postaci zespołu 14 (czternastu) elektrowni wiatrowych w obrębie gminy Przyrów, powiat częstochowski, województwo śląskie.
Przedsięwzięcie inwestycyjne przewiduje budowę farmy wiatrowej składającej się z 14 (czternastu) turbin wiatrowych o łącznej mocy 42 MW w miejscowości Przyrów. Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na blisko 105,2 GWh. Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjnoprawnych, pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Dokumentacja transakcyjna przewiduje uzyskanie kompletu pozwoleń administracyjnoprawnych, pozwalających na zakończenie prac budowlanych i przyłączenie farmy do sieci. Przewidywany termin uruchomienia farmy to najpóźniej III kwartał 2024 roku. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją farmy wyniosą blisko 342 mln zł.
8 marca 2022 roku Grupa zawarła z Ørsted Wind Power A/S z siedzibą w Fredericia, Dania (ORS) umowę sprzedaży udziałów, dotyczącą 5 spółek projektowych, w wyniku której Grupa nabyła od ORS 50% udziałów w kapitale zakładowym spółek: Orsted Polska OF SPV 1 sp. z o.o., Orsted Polska OF SPV 2 sp. z o.o., Orsted Polska OF SPV 3 sp. z o.o., Orsted Polska OF SPV 4 sp. z o.o. oraz Orsted Polska OF SPV 5 sp. z o.o. (Spółki Joint Venture). Strony uzyskały zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji, polegającej na utworzeniu przez ORS i Spółkę pięciu wspólnych przedsiębiorców w dniu 16 grudnia 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Strony zawarły również w dniu 8 marca 2022 roku umowę wspólników określającą zasady „corporate governance” w Spółkach Join Venture oraz warunki dalszej współpracy.
Strony planują wspólne złożenie wniosków o wydanie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej dla projektów morskich farm wiatrowych w najbliższym postepowaniu rozstrzygającym, prowadzonym zgodnie z art. 27d i nast. ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
10 marca 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki powołało trzech nowych członków do składu Rady Nadzorczej Spółki: Pana Jarosława Grzesiaka, Pana Tobiasa Solorza oraz Pana Piotra Żaka. Uchwały o powołaniu weszły w życie z chwilą podjęcia.
30 marca 2022 roku rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki złożył Pan Leszek Wysłocki.
13 kwietnia 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powierzenia funkcji Zastępcy Przewodniczącego Panu Piotrowi Żak. W dniu 22 kwietnia 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki ustaliło nową liczbę członków Rady Nadzorczej Spółki oraz odwołało Pana Grzegorz Krystka z funkcji członka Rady Nadzorczej.
24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy i tym samym doszło do konfliktu zbrojnego między tymi krajami. Konflikt zbrojny w bezpośrednim sąsiedztwie granic Polski ma bardzo duży wpływ na sytuację społeczną, ekonomiczną i polityczną zarówno w Polsce, jak i całym regionie. Wpływ tego konfliktu jest również istotny z punktu widzenia geopolitycznego układu sił na świecie.
Pomimo, że Grupa koncentruje swoją działalność na rynku krajowym i nie występują bezpośrednie powiązania z Rosją i Ukrainą to wpływ konfliktu zbrojnego na działalność Grupy jest odczuwalny poprzez kanały pośrednie. Z uwagi na fakt, że oba kraje odgrywają istotną rolę jako producenci i eksporterzy szeregu towarów, jednym z pierwszych następstw konfliktu była znacząco podwyższona zmienność na rynkach towarowych i finansowych. Dotyczy to zwłaszcza sektora surowców energetycznych oraz sektora rolnego. Niemożliwość przewidzenia wszystkich następstw konfliktu zbrojnego na wschodzie Europy powoduje również u inwestorów mniejszą chęć podejmowania ryzyka.
Duża zmienność na rynkach towarowych (zwłaszcza na rynku energii i rynku uprawnień do emisji CO2) oznacza dla Grupy ryzyko konieczności uzupełniania depozytów zabezpieczających otwarte pozycje na rynku terminowym. W skrajnych sytuacjach może to prowadzić do problemów z zapewnieniem odpowiedniej płynności. Z kolei mniejsza skłonność do ryzyka na rynkach finansowych może prowadzić do gorszej wyceny aktywów i walut na rynkach takich jak krajów jak Polska, będących w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, na których toczy się wojna, co może oznaczać gorszą wycenę aktywów Grupy i podwyższone koszty działalności operacyjnej.
Istotny z punktu widzenia działalności Grupy jest również zakres sankcji nakładanych na kraje takie jak Rosja czy Białoruś z uwagi na wpływ tych sankcji na wymianę handlową w odniesieniu do określonych towarów, zwłaszcza surowców energetycznych. Rosja jest jednym z największych dostawców gazu i ropy naftowej do Europy. Zmniejszenie podaży tych surowców przekłada się w istotny sposób na poziom cen energii elektrycznej w Europie a także w Polsce, głównie z uwagi na wymianę transgraniczną energii elektrycznej. Z kolei Białoruś jest istotnym dostawcą biomasy dla sektora energetycznego w Polsce i pomimo, że Grupa nigdy nie sprowadzała biomasy z Białorusi do swoich instalacji to brak importu z tego kierunku będzie wpływał na zwyżkę cen biomasy na rynku krajowym co z pewnością dotknie też dostaw realizowanych przez Grupę.
W obecnej sytuacji nie da się precyzyjnie przewidzieć skali toczącego się konfliktu zbrojnego ani okresu jego trwania, nie da się również przewidzieć wszystkich następstw tego konfliktu mogących w sposób bezpośredni lub pośredni wpływać na działalność Grupy. Rozwój sytuacji jest przez Grupę na bieżąco obserwowany, podejmowane są również działania mitygujące niekorzystne następstwa niestabilnej sytuacji. Grupa zwiększyła m. in. dostępność różnych form zabezpieczania swoich pozycji na terminowym rynku energii i uprawnień do emisji CO2, prowadzone są również rozmowy z dostawcami biomasy w celu wypracowania satysfakcjonujących obie strony rozwiązań w zakresie dostaw biomasy. W obecnej sytuacji Grupa ocenia stopień wpływu następstw konfliktu zbrojnego na swoją działalność jako umiarkowany. W niniejszym sprawozdaniu nie ujawniono dodatkowych korekt i rezerw z tytułu sytuacji w Ukrainie.
GRUPA KAPITAŁOWA ZEPAK SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
W dniu 10 marca 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZE PAK SA podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na docelowe rozporządzenie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa obejmującą zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz zespół pracowników niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Elektrowni Pątnów, która polega na samodzielnym i kompleksowym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem Elektrowni Pątnów 1 (moc zainstalowana 644 MW) oraz Elektrowni Pątnów 2 (moc zainstalowana 474 MW), dalej zwanej „ZCP Pątnów”, które to zbycie nastąpi w dwóch etapach - dzierżawy ZCP Pątnów na rzecz PAK Pątnów sp. z o.o. z siedzibą w Koninie oraz wniesienia ZCP Pątnów aportem do PAK Pątnów sp. z o.o. z siedzibą w Koninie.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZE PAK SA upoważniło Zarząd Spółki do podjęcia wszelkich czynności niezbędnych do realizacji podjętej Uchwały.
W dniu 22 kwietnia 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZE PAK SA podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w skład której wchodzą w szczególności: nieruchomości gruntowe stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym Spółki, na których znajdują się aktywa wytwórcze, rozdzielnie elektryczne wraz z infrastrukturą przesyłową, warsztaty, budynki biurowe i inne, infrastruktura towarzysząca, umowy oraz część pracowników, niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Elektrownię Konin (ZCP Konin), na rzecz spółki PAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o.
Również w dniu 22 kwietnia 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZE PAK SA podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w skład której wchodzą w szczególności: nieruchomości gruntowe stanowiące własność lub będące użytkowaniu wieczystym Spółki, na których znajdują się aktywa wytwórcze, rozdzielnie elektryczne wraz z infrastrukturą przesyłową, warsztaty, budynki biurowe i inne, infrastruktura towarzysząca, umowy oraz część pracowników, niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Elektrownię Konin (ZCP Konin) na rzecz spółki PAK – PCE Biopaliwa i Wodór sp. z o.o.
Konin, dnia 28 kwietnia 2022 roku
Piotr Woźny
Prezes Zarządu…………………………………………………………..
Zygmunt Artwik
Wiceprezes Zarządu
Maciej Nietopiel
Wiceprezes Zarządu
Andrzej Janiszowski
Wiceprezes Zarządu