GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL
Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 GRUDNIA 2021 roku
Rusiec, dnia 26 KWIETNIA 2022
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH10
DODATKOWE INFORMACJE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO11
Informacje ogólne11
Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości15
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ za rok 202032
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU za rok 202033
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW za 202033
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH34
2.Przejęcia oraz utrata kontroli nad jednostkami zależnymi38
3.Inwestycje w jednostkach zależnych i stowarzyszonych38
7.2.Umowy leasingowe nie rozpoznane jako zobowiązanie leasingowe46
8.Nieruchomości inwestycyjne47
9.Aktywa oraz zobowiązania finansowe48
9.1.Kategorie aktywów oraz zobowiązań finansowych48
9.2.Należności51
9.3.Pochodne instrumenty finansowe51
9.4.Pozostałe aktywa finansowe52
9.5.Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne53
9.6.Zabezpieczenie spłaty zobowiązań61
9.7.Pozostałe informacje dotyczące instrumentów finansowych62
11.Zapasy69
12.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności69
13.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty70
14.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana70
15.1.Kapitał podstawowy70
15.2.Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej71
15.3.Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny i Koszt zabezpieczenia71
15.4.Udziały niedające kontroli71
16.1.Koszty świadczeń pracowniczych72
16.2.Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych72
18.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania74
19.Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe74
20.Koszty według rodzaju, przychody i koszty operacyjne75
20.1.Przychody ze sprzedaży i koszt własny sprzedaży75
20.3.Pozostałe przychody operacyjne75
20.4.Pozostałe koszty operacyjne76
21.Przychody i koszty finansowe77
21.2.Koszty finansowe77
23.Zysk na akcję i wypłacone dywidendy78
23.1.Zysk na akcję78
23.2.Dywidendy79
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
25.Transakcje z podmiotami powiązanymi79
25.1.Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym80
25.2.Transakcje podmiotami powiązanymi80
26.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe81
27.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych89
27.1.Ryzyko rynkowe89
27.2.Ryzyko kredytowe91
27.3.Ryzyko płynności91
29.Zdarzenia po dniu bilansowym93
30.1.Czynniki ryzyka związane z działalnością Grupy93
30.2.Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR95
30.3.Struktura właścicielska kapitału podstawowego96
30.4.Wynagrodzenia Członków Zarządu Spółki dominującej i Rady Nadzorczej96
30.5.Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych96
30.6.Zatrudnienie97
31.Podpisy osób upoważnionych97
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
AKTYWA | Noty | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
dane przekształcone*) | |||
Aktywa trwałe | |||
Wartość firmy | 4 | ||
Wartości niematerialne | 5 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 6 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 8 | ||
19 | |||
Pochodne instrumenty finansowe | 9 | ||
9 | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 10 | ||
Aktywa trwałe | |||
Aktywa obrotowe | |||
Zapasy | 11 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 12 | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Pochodne instrumenty finansowe | 9 | ||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 9 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | ||
Aktywa obrotowe bez aktywów przeznaczonych do sprzedaży | |||
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 14 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Aktywa razem |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
PASYWA | Noty | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
dane przekształcone*) | |||
Kapitał własny | |||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej: | |||
Kapitał podstawowy | 15 | ||
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 15 | ||
15 | - | - | |
Zyski zatrzymane: | |||
- zysk (strata) z lat ubiegłych | |||
- zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Udziały niedające kontroli | 15 | ||
Kapitał własny | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9 | ||
Leasing finansowy | 7 | ||
Pochodne instrumenty finansowe | 9 | ||
19 | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 10 | ||
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 16 | ||
Pozostałe rezerwy długoterminowe | 17 | ||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 18 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9 | ||
Leasing finansowy | 7 | ||
Pochodne instrumenty finansowe | 9 | ||
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 16 | ||
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 17 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | |||
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | 14 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania razem | |||
Pasywa razem |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Noty | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
dane przekształcone*) | |||
Działalność kontynuowana | |||
Przychody ze sprzedaży | 20 | ||
Koszt własny sprzedaży | |||
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | |||
Koszty sprzedaży | |||
Koszty ogólnego zarządu | |||
Pozostałe przychody operacyjne | 20 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 20 | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 21 | ||
Koszty finansowe | 21 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | |||
Podatek dochodowy | 22 | ||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | |||
Działalność zaniechana | |||
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | 14 | ||
Zysk (strata) netto | |||
Zysk (strata) netto przypadający: | |||
- akcjonariuszom podmiotu dominującego | |||
- podmiotom niekontrolującym |
Noty | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
podstawowy zysk (podstawowa strata) | |||
- z działalności kontynuowanej | 23 | ||
- z działalności zaniechanej | 23 | ||
Zysk (strata) na jedną akcję | |||
rozwodniony zysk (rozwodniona strata) | |||
- z działalności kontynuowanej | 23 | ||
- z działalności zaniechanej | 23 | ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej
Noty | Kapitał | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wart. nominalnej | Kapitał z rachunkowości zabezpieczeń | Zyski zatrzymane | Razem | Udziały | Kapitał własny razem | |
Saldo na dzień 01.01.2021 roku | - | |||||||
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości | ||||||||
Korekta błędu podstawowego | ||||||||
Saldo po zmianach | - | |||||||
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2021 roku | ||||||||
Emisja akcji | ||||||||
Zmiana struktury grupy kapitałowej - transakcje z podmiotami niekontrolującymi | 15 | - | - | - | ||||
Dywidendy | ||||||||
Zysk (strata) netto za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku | ||||||||
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku | ||||||||
Razem całkowite dochody | ||||||||
Saldo na dzień 31.12.2021 roku | - |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej dane przekształcone*)
Noty | Kapitał | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wart. nominalnej | Kapitał z rachunkowości zabezpieczeń | Zyski zatrzymane | Razem | Udziały | Kapitał własny razem | |
Saldo na dzień 01.01.2020 roku | ||||||||
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości | ||||||||
Korekta błędu podstawowego | ||||||||
Saldo po zmianach | ||||||||
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2020 roku | - | - | ||||||
Emisja akcji | ||||||||
Zmiana struktury grupy kapitałowej - transakcje z podmiotami niekontrolującymi | 15 | |||||||
Dywidendy | ||||||||
Zysk (strata) netto za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku | ||||||||
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku | - | - | - | - | ||||
Razem całkowite dochody | - | - | ||||||
Saldo na dzień 31.12.2020 roku | - |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Noty | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
dane przekształcone*) | |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | |||
Korekty | 24 | - | |
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | |||
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów trwałych | |||
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych | |||
Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych | |||
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych | - | - | |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | - | ||
Koszty odsetek | |||
Przychody z odsetek | - | ||
Przychody z dywidend | |||
Inne korekty | |||
Zmiana stanu zapasów | - | - | |
Zmiana stanu należności | - | - | |
Zmiana stanu zobowiązań | - | ||
Zmiana stanu rezerw | |||
Przepływy pieniężne z działalności | |||
Zapłacony podatek dochodowy | - | - | |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych | - | - | |
Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych | |||
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | - | - | |
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | |||
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych | - | ||
Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | |||
Wydatki netto na nabycie jednostek zależnych | 2 | - | |
Wpływy netto ze sprzedaży jednostek zależnych | 2 | ||
Zaliczki i pożyczki udzielone na rzecz osób trzecich | - | - | |
Otrzymane spłaty zaliczek i pożyczek udzielonych na rzecz osób trzecich | |||
Wpływy z otrzymanych dotacji rządowych do środków trwałych | |||
Otrzymane odsetki | 21 | ||
Otrzymane dywidendy | 21 | ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | - | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
Wpływy netto z tytułu emisji akcji | |||
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | |||
Spłaty kredytów i pożyczek | - | - | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | - | - | |
Odsetki zapłacone | 21 | - | - |
Dywidendy wypłacone | 23 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | - | ||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów bez różnic kursowych | - | - | |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych | |||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | - | - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
dane przekształcone*) informacja zawierająca zmianę prezentacyjną pozycji sprawozdań za rok 2020 przedstawiona została w punkcie „Korekta błędu oraz zmiana zasad rachunkowości” niniejszego sprawozdania.
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które to zmiany nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego:
Siedziba jednostki:
Forma prawna:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej PAMAPOL[dalej zwana „Grupą Kapitałową”, „Grupą”] jest PAMAPOL S.A.[dalej zwana „Spółką dominującą”].
Spółka dominująca została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 01.04.2004 r. (Repertorium A Nr 1130/2004) sporządzonym przez Notariusza – Elżbietę Brudnicką, Kancelaria Notarialna w Warszawie. Spółka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000211414. Spółce dominującej nadano numer statystyczny REGON 730365765. Akcje Spółki dominującej są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Siedziba Spółki dominującej mieści się przy ul. Wieluńskiej 2w Ruścu, 97-438 Rusiec. Siedziba Spółki dominującej jest jednocześnie podstawowym miejscem prowadzenia działalności przez Grupę Kapitałową.
Skład Zarządu
W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 26 czerwca 2021 r. w skład Zarządu III wspólnej kadencji wchodzili:
Bartosz Półgrabia – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny
Ryszard Szatkowski – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Komercyjny
Krzysztof Półgrabia – Wiceprezes Zarządu do spraw Korporacyjnych
Małgorzata Antczak-Moszczyńska– Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Małgorzata Bednarek – Członek Zarządu
W dniu 19 maja 2021 r. Rada Nadzorcza podjęła uchwały o powołaniu Zarządu Spółki IV wspólnej kadencji, z dniem następującym po dniu, w którym odbędzie się Zwyczajne Zgromadzenie PAMAPOL S.A. zatwierdzające sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2020, nie później niż z dniem 1 lipca 2021 r.
Rada Nadzorcza powołała w skład Zarządu Spółki IV wspólnej kadencji:
Pana Pawła Szataniaka – powierzając mu sprawowanie funkcji Prezesa Zarządu
Pana Bartosza Półgrabię– powierzając mu sprawowanie funkcji Wiceprezesa Zarządu
Pana Krzysztofa Półgrabię– powierzając mu sprawowanie funkcji Wiceprezesa Zarządu
Panią Małgorzatę Antczak-Moszczyńską – powierzając jej sprawowanie funkcji Członka Zarządu
Panią Małgorzatę Bednarek – powierzając jej sprawowanie funkcji Członka Zarządu
Pana Ryszarda Szatkowskiego – powierzając mu sprawowanie funkcji Członka Zarządu
Ponadto, w ramach reorganizacji struktury wewnętrznej, mającej na celu usprawnienie procesów zarządczych
w ramach Grupy Kapitałowej PAMAPOL powierzono:
Panu Pawłowi Szataniakowi sprawowanie funkcji Chairman Grupy Kapitałowej
Panu Bartoszowi Półgrabia sprawowanie funkcji CEO Grupy Kapitałowej oraz Dyrektora GeneralnegoZakładu Produkcyjnego Pamapol w Ruścu
Panu Krzysztofowi Półgrabia sprawowanie funkcji CFO Grupy Kapitałowej
Powyższe zmiany w Zarządzie Pamapol S.A. związane były z wprowadzaniem nowej struktury organizacyjnej Spółki, z wyodrębnionym poziomem Centrali Grupy oraz wydzielonym Zakładem Produkcyjnym w Ruścu.
Przeprowadzone zmiany ustaliły struktury zarządzania i nadzoru w Grupie Kapitałowej PAMAPOL,
a także spowodowały korzystną zmianę zarządzania wartością kreowaną dla akcjonariuszy Spółki, poprzez efektywne zarządzanie aktywami i synergiami w Grupie oraz zapewnienie stabilności finansowej.
Zapewniają również skuteczny nadzór nad bieżącą działalnością spółek i zakładów Grupy oraz skoordynowaną decyzyjność na poziomie Grupy. Jednocześnie, wprowadzona struktura nadzoru zachowuje autonomiczność poszczególnych spółek, w szczególności w obszarze produkcji i sprzedaży.
Ustalenie procesu decyzyjnego na poziomie Grupy oraz bezpośrednie zaangażowanie się głównego akcjonariusza w zarządzanie Grupą ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej Spółki oraz jej postrzegania przez Inwestorów i Akcjonariuszy.
Kadencja Zarządu III wspólnej kadencji, powołanego przez Radę Nadzorczą Spółki w dniu 24 czerwca 2016 r. (raport bieżący nr 16/2016) upłynęła w dniu 25 czerwca 2021 r., tj. z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie za rok 2020.
W związku z powyższym Zarząd IV wspólnej kadencji w powyższym składzie rozpoczął swoją działalność statutową z dniem 26 czerwca 2021 r.
Na dzień 31 grudnia 2021 r. i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Zarządu Emitenta przedstawia się następująco:
Paweł Szataniak – Prezes Zarządu
Bartosz Półgrabia– Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny
Krzysztof Półgrabia – Wiceprezes Zarządu do spraw Korporacyjnych
Ryszard Szatkowski – Członek Zarządu, Dyrektor Komercyjny
Małgorzata Antczak-Moszczyńska – Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy
Małgorzata Bednarek – Członek Zarządu
Rada Nadzorcza
W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. w skład Rady Nadzorczej V wspólnej kadencji powołanej przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 26 czerwca 2018 r. (raport bieżący nr 10/2018), wchodzili:
Paweł Szataniak – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Mariusz Szataniak – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Piotr Kamiński – Sekretarz Rady Nadzorczej
Waldemar Frąckowiak – Członek Niezależny Rady Nadzorczej
Krzysztof Urbanowicz – Członek Niezależny Rady Nadzorczej
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kadencja Rady Nadzorczej V wspólnej kadencji, powołanej przez Radę Nadzorczą Spółki w dniu 24 czerwca 2016 r. (raport bieżący nr 16/2016) upłynęła w dniu 25 czerwca 2021 r., tj. z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie za rok 2020.
W dniu 25 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę, w której ustaliło, iż Rada Nadzorcza VI Wspólnej Kadencji składać się będzie z 5 członków i powołało do Rady Nadzorczej tej kadencji:
Pana Mariusza Szataniaka
Pana Piotra Kamińskiego
Pana Waldemara Frąckowiaka (Członek Niezależny)
Pana Krzysztofa Urbanowicza (Członek Niezależny)
Pana Tomasza Szataniaka
Również w dniu 25 czerwca 2021 r. Rada Nadzorcza działając na podstawie § 14 ust. 5 Statutu Emitenta podjęła uchwały o wyborze:
na Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Mariusza Szataniaka
na Zastępcę Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Waldemara Frąckowiaka
na Sekretarza Rady Nadzorczej Pana Piotra Kamińskiego
W związku z powyższym na dzień 31 grudnia 2021 r. i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej Emitenta przedstawia się następująco:
Mariusz Szataniak - Przewodniczący Rady Nadzorczej
Waldemar Frąckowiak – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Członek Niezależny Rady Nadzorczej
Piotr Kamiński - Sekretarz Rady Nadzorczej
Krzysztof Urbanowicz – Członek Niezależny Rady Nadzorczej
Tomasz Szataniak - Członek Rady Nadzorczej
Komitet Audytu
W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. w skład Komitetu Audytu wchodzili:
Waldemar Frąckowiak– Przewodniczący Komitetu Audytu, Członek Niezależny Komitetu Audytu
Krzysztof Urbanowicz– Członek Niezależny Komitetu Audytu
Piotr Kamiński– Członek Komitetu Audytu
W dniu 25 czerwca 2021 r., Rada Nadzorcza Spółki, powołała Komitet Audytu nowej kadencji. Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Spółki w skład Komitetu Audytu zostali powołani ponownie:
Waldemar Frąckowiak– Przewodniczący Komitetu Audytu, Członek Niezależny Komitetu Audytu
Krzysztof Urbanowicz– Członek Niezależny Komitetu Audytu
Piotr Kamiński– Członek Komitetu Audytu
Do dnia sporządzenia sprawozdania skład Komitetu Audytu nie uległ zmianie.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki dominującej oraz jej spółek zależnych jest:
Produkcja i sprzedaż dań gotowych, zup, konserw i pasztetów,
Produkcja i sprzedaż warzyw konserwowanych i mrożonych,
Handel mięsem, świadczenie usług przechowalniczych, logistycznych.
Szerszy opis działalności prowadzonej przez Grupę Kapitałową został przedstawiony w nocie nr 1 dotyczącej segmentów operacyjnych.
W skład Grupy Kapitałowej PAMAPOL wchodzą Spółka dominująca oraz następujące spółki zależne:
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Nazwa spółki zależnej | Miejsce prowadzenia działalności i kraj rejestracji | Rodzaj działalności | Udział Spółki dominującej w kapitale: 31.12.2021 | Udział Spółki dominującej w kapitale: 31.12.2020 |
Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo Warzywnego w Kwidzynie Spółka z o.o. | Kwidzyn, Polska | Przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw | 97,28 % | 97,13 % |
Mitmar Spółka z o.o. | Głowno, Polska | Sprzedaż mięsa i wyrobów z mięsa, magazynowanie i przechowywania mięsa | 100% | 100 % |
Crop Serwis Sp. z o.o. | Kwidzyn, Polska | Usługi agro | 77,77% | - |
W dniu 18 lutego 2021 r. Rada Nadzorcza Emitenta, na podstawie § 17 ust. 2 lit. (k) Statutu Spółki, podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na objęcie przez Emitenta 10.000 nowych udziałów w spółce zależnej – Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie (WZPOW), każdy o wartości nominalnej 50 zł.
W dniu 4 marca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników WZPOW podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego WZPOW z kwoty 37.230.600 zł do kwoty 37.730.600 zł, to jest o kwotę 500.000 zł, poprzez utworzenie 10.000 nowych udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym WZPOW objął Emitent i pokrył je w całości wkładem gotówkowym w wysokości 2.930.000 zł, tj. 293 zł za każdy udział. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane przez sąd rejestrowy w dniu
11 maja 2021 r.
Ponadto, w dniu 27 kwietnia 2021 r. Emitent nabył łącznie 145 udziałów, a w dniu 20 maja 2021 r. kolejne 163 udziały w WZPOW, tj. łącznie 308 udziałów od dotychczasowych udziałowców tej spółki – osób fizycznych po 50 zł z każdy udział.
W dniu 10 czerwca 2021 r. Emitent nabył 503 udziały w WZPOW od dotychczasowego wspólnika tej spółki,
tj. Torseed - Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa S.A. z siedzibą w Toruniu. Czynność ta nie została dotychczas zarejestrowana przez sąd.
Po rejestracji tych czynności przez sąd Emitent posiada łącznie 734.057 udziałów w WZPOW o łącznej wartości 36.702.850 zł, stanowiących 97,28% kapitału zakładowego i uprawniających do 97,28% w ogólnej liczbie głosów w WZPOW.
W dniu 25 maja 2021 r. WZPOW przystąpiły do spółki Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie (Crop Serwis), obejmując 200 nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki o wartości nominalnej 100 zł za każdy udział, o łącznej wartości 20.000 zł. Udziały objęte zostały za łączną cenę 1.600.000 zł, tj. 8.000 zł za każdy udział i pokryte w całości wkładem pieniężnym.
Po objęciu przez WZPOW nowych udziałów kapitał zakładowy Crop Serwis wynosi 25.000 zł a WZPOW posiada 200 udziałów, stanowiących 80% kapitału zakładowego uprawniających do 200 głosów na Zgromadzeniu Wspólników, tj. stanowiących 80% udziału w ogólnej liczbie głosów.
W składzie Grupy Kapitałowej nie występują spółki stowarzyszone.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym nie przeprowadzano transakcji, które miały wpływ na reorganizację Grupy Kapitałowej.
Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 (wraz
z danymi porównawczymi) zostanie zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki dominującej dnia 26 kwietnia 2022 roku.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku.
Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości.
W opinii Zarządu Emitenta założenie kontynuacji działalności jest zasadne w odniesieniu do wszystkich spółek z Grupy, w tym w szczególności spółki zależnej WZPOW, w której w 2017 roku umiejscowiono główne zagrożenia mogące mieć wpływ na kontynuację działalności spółek z Grupy Kapitałowej, a w której Emitent na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada udziały o wartości netto 49 mln złotych.
W okresie sprawozdawczym obejmującym okres od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. spółka WZPOW kontynuowała przy udziale doradców zewnętrznych procesy mające na celu poprawę rentowności prowadzonej działalności przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej oraz ekonomicznej efektywności dalszego funkcjonowania. Główne cele prowadzonej działalności ukierunkowane zostały na poprawę procesów efektywności modelu handlowego, polepszenie oceny jakości surowca, jak również rozwój bazy surowcowej, a także zapewnienie płynności dostaw surowca na potrzeby produkcji. Bardzo ważnym elementem całego procesu jest sukcesywne podnoszenie jakości parku maszynowego wykorzystywanego w trakcie przerobu surowca.
Wyniki finansowe kolejnych trzech lat i bieżącego okresu wskazują na istotną poprawę sytuacji ekonomiczno-finansowej WZPOW.
Za okres od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. WZPOW osiągnęła zysk netto w wysokości 3.185 tys. PLN (za rok 2020 zysk netto 478 tys. PLN; za rok 2019 zysk netto 682 tys. PLN; za rok 2018 strata netto -357 tys. PLN).
Prowadzone w okresie sprawozdawczym działania operacyjne, jak i realizowane projekty inwestycyjne mają na celu obniżenie jednostkowego kosztu produkcji poprzez zmianę w technologii wytwarzania, obniżenie energochłonności, poprawę obszaru planowania produkcji i magazynowania oraz utrzymanie wysokiej jakości wyrobów gotowych spółki.
Ponadto spółka kontynuuje proces zwiększenia skali sprzedaży, a w szczególności sprzedaży eksportowej mrożonek. Warzywa wykorzystywane przez spółkę w procesie produkcji pochodzą przede wszystkim z kontraktowanych upraw. Produkcja WZPOW ma charakter cykliczny, determinowany przez okres wegetacji roślin. Harmonogram kampanii jest uzależniony od okresu dojrzewania poszczególnych warzyw.
W dniu 17 września 2021 r. spółka WZPOW otrzymała decyzję wydaną przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Sp. z o.o. w sprawie wsparcia spółki w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach niniejszej decyzji WZPOW planuje zrealizować inwestycje mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego przedsiębiorstwa poprzez inwestycje we wszystkie etapy realizowanych procesów produkcyjnych oraz rozbudowę niezbędnej infrastruktury wspomagającej w szczególności ukierunkowanej na koncepcję obiegu zamkniętego. Szczegółowe informacje dotyczące otrzymanej decyzji znajdują się w pkt. 2.3 Sprawozdania Zarządu z działalności Pamapol i GK Pamapol za rok 2021. Realizacja przyszłego planu inwestycyjnego oraz dalsza stabilizacja i poprawa rentowności prowadzonej działalności będzie uzależniona od szeregu czynników na który wpływ ma m.in. trwający konflikt zbrojny w Ukrainie mający bezpośrednie przełożenie na ceny surowców rolnych, ceny kontraktacji, dostępność materiałów eksploatacyjnych, części składowych maszyn i urządzeń, usług budowlanych jak i ryzyko inflacyjne powodujące wzrost kosztów produkcji (wzrost kosztów surowców, energii, presja płacowa) co zarazem może powodować zwiększone zapotrzebowanie na środki obrotowe, wydłużenie harmonogramu i wzrost kosztów finalnych realizowanych przez Spółkę WZPOW zadań inwestycyjnych.
Zarząd Emitenta dostrzega ryzyka związane z funkcjonowaniem Spółki, jednakże w opinii Zarządu założenie kontynuacji działalności Spółki jest zasadne, ponieważ występujące zagrożenia zostały rozpoznane i podjęto działania mające na celu ich ograniczenie oraz wyeliminowanie.
Zarząd spółki WZPOW wyraża jednakże przekonanie, iż dzięki posiadanej stabilności finansowej związanej z zawartą we wrześniu 2017 r. umową kredytu konsorcjalnego proces naprawczy mimo wystąpienia opisanych wyżej czynników będzie z powodzeniem kontynuowany przez spółkę.
W dniu 4 marca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników WZPOW podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego WZPOW z kwoty 37.230.600 zł do kwoty 37.730.600 zł, to jest o kwotę 500.000 zł, poprzez utworzenie 10.000 nowych udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym WZPOW objął Emitent i pokrył je w całości wkładem gotówkowym w wysokości 2.930.000 zł, tj. 293
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
zł za każdy udział. Niniejsze podniesienie kapitału zostało zarejestrowane w KRS
w dniu 11 maja 2021 r.
Ponadto, w okresie od kwietnia 2021 r. do czerwca 2021 r. Emitent nabył łącznie 811 udziałów od dotychczasowych udziałowców tej spółki – po 50 zł z każdy udział.
Po rejestracji tych czynności przez sąd Emitent posiada łącznie 734.057 udziałów w WZPOW o łącznej wartości 36.702.850 zł, stanowiących 97,28% kapitału zakładowego i uprawniających do 97,28% w ogólnej liczbie głosów w WZPOW.
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 roku
Od początku okresu sprawozdawczego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Zmiany w MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 Reforma referencyjnych stóp procentowych (stawek referencyjnych) – Faza 2
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 27 sierpnia 2020 roku i uzupełniają one pierwszą fazę zmian w sprawozdawczości wynikających z reformy międzybankowych stawek referencyjnych z września 2019 r. Zmiany mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany w drugiej fazie koncentrują się na wpływie jaki będzie miało na wycenę, np. instrumentów finansowych, zobowiązań leasingowych, zastąpienie dotychczasowej stopy referencyjnej nową stopą wynikającą z reformy.
Grupa zastosowała zmienione standardy od 1 stycznia 2021 r.
Ponadto, od 1 stycznia 2021 r., po przyjęciu do stosowania przez Komisję Europejską w październiku 2020 r., Grupa nie stosuje Zmiany w MSSF 16 Leasing: Ulgi związane z Covid-19. Zmiana została opublikowana w dniu 28 maja 2020 roku i ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później, z możliwością wcześniejszego zastosowania. Zmiana wprowadza w MSSF 16 uproszczenie, pozwalające nie ujmować modyfikacji umowy leasingu w przypadku, gdy nastąpiły (w okresie do 30 czerwca 2021 r.) zmiany
w płatnościach związane z pandemią Covid-19 lub udzielono leasingobiorcom innych ulg zmieniających pierwotne warunki finansowe umów leasingu ze względu na pandemię.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje również opublikowana w dniu 25 czerwca 2020 r. zmiana do MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r. zgodnie z wydłużonym terminem wejścia w życie MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe. Nie dotyczy Emitenta.
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się po 1 stycznia 2022 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r.
i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 r. zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r.
Nowy standard nie będzie miał wpływu na sprawozdanie Grupy.
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe
Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 r. datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko-
i długoterminowymi.
Grupa zastosuje zmieniony standard od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty.
Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2022 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.
Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
Zmiana w MSSF 16 Leasing – Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 r.
Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 r.) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionego standardu.
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy:podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji
Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania
z eksploatacji.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionego standardu.
Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze
Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi
a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdania Grupy.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, wraz ze zmianami z dnia 15 lipca 2020 roku,
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy:podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku,
Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze, opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego,
z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest zgodnie z MSR 1. Grupa Kapitałowa prezentuje odrębnie „Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku”, które zamieszczone jest bezpośrednio przed „Skonsolidowanym sprawozdaniem z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów”.
„Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku” prezentowane jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią.
W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównywalnego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Spółki dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Zarząd Spółki dominującej wyróżnia następujące sprawozdawcze segmenty operacyjne:
- żywność przetworzona,
- mięso nieprzetworzone,
- pozostałe towary,
- pozostałe usługi.
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej.
Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nieprzypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.
Aktywa Grupy, których nie można bezpośrednio przypisać do działalności danego segmentu operacyjnego, nie są alokowane do aktywów segmentów operacyjnych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku. Grupa ocenia, czy posiada kontrolę stosując jej definicję zawartą w MSSF 10. Zgodnie
z definicją inwestor sprawuje kontrolę nad jednostką, w którą dokonał inwestycji, jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad jednostką.
Dane finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach gdy jest to konieczne,
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
W przypadku spółek zależnych tj. WZPOW, Crop Serwis mających rok obrotowy inny niż kalendarzowy, kończący się 31 maja, w związku z sezonowością swojej działalności podlegającej kampanii zbiorów z upraw, sporządzane są pakiety konsolidacyjne zgodne z okresami sprawozdawczymi jednostki nadrzędnej, czyli Emitenta. Pakiet konsolidacyjny Crop Serwis nie podlega badaniu biegłego, ze względu na brak istotności danych. Dane Crop Serwis Sp. z o.o. podlegające konsolidacji obejmują okres od 01.06.-31.12.2021r.
Wyłączeniu z konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną. Nie występują spółki wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,
salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się
w całości,
wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej zgodnie z MSR 12.
Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:
sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną sprzedaży
a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną nabycia, a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
Transakcje połączenia przedsięwzięć, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą przejęcia.
Na dzień objęcia kontroli aktywa i pasywa jednostki przejmowanej są wyceniane zasadniczo według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3 identyfikowane są aktywa i zobowiązania, bez względu na to czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przejmowanej jednostki przed przejęciem.
Zapłata przekazana w zamian za kontrolę obejmuje wydane aktywa, zaciągnięte zobowiązania oraz wyemitowane instrumenty kapitałowe, wycenione w wartości godziwej na dzień przejęcia. Elementem zapłaty jest również warunkowa zapłata, wyceniana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Koszty powiązane z przejęciem (doradztwo, wyceny itp.) nie stanowią zapłaty za przejęcie, lecz ujmowane są w dacie poniesienia jako koszt.
Wartość firmy (zysk) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:
suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz
wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.
Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki jest ujmowana w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według ceny nabycia pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości.
W przypadku gdy w/w suma jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest niezwłocznie w wyniku. Grupa ujmuje zysk z przejęcia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Do dnia 1 stycznia 2010 roku Grupa stosowała do rozliczania połączeń metodę nabycia, w sposób określony
w wersji MSSF 3 (2004).
W przypadku połączeń jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, Grupa nie stosuje regulacji wynikających z MSSF 3, lecz rozlicza takie transakcje metodą łączenia udziałów w następujący sposób:
aktywa i pasywa jednostki przejmowanej ujmowane są w wartości bilansowej. Za wartość bilansową uznaje się raczej tę wartość, która określona została pierwotnie przez podmiot kontrolujący, niż wartości wynikające z jednostkowego sprawozdania finansowego jednostki przejmowanej,
wartości niematerialne oraz zobowiązania warunkowe ujmowane są na zasadach stosowanych przez jednostkę przed połączeniem, zgodnie z właściwymi MSSF,
nie powstaje wartość firmy - różnica pomiędzy przekazaną zapłatą, a nabytymi aktywami netto jednostki kontrolowanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale, w pozycji zyski zatrzymane,
udziały niedające kontroli wyceniane są w proporcji do wartości bilansowej aktywów netto kontrolowanej jednostki,
dokonywane jest przekształcenie danych porównawczych w taki sposób, jakby połączenie miało miejsce na początek okresu porównawczego. Jeżeli data powstania stosunku podporządkowania nad jednostką jest późniejsza niż początek okresu porównawczego, dane porównawcze prezentowane są od momentu, kiedy po raz pierwszy powstał stosunek podporządkowania.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Spółki dominującej.
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot).
Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).
Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych.
Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek.
Powyższe zasady Grupa stosuje prospektywnie począwszy od 1 stycznia 2009 roku.
Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3 (patrz wyżej podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych). Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36 (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).
Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Wartości niematerialne na dzień bilansowy wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne
o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego.
Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
Grupa | Okres |
Know - how | 9 lat |
Znaki towarowe | 5-20 lat |
Patenty i licencje | 5 lat |
Oprogramowanie komputerowe | 2 lata |
Pozostałe wartości niematerialne | 5 lat |
Do 30.06.2019 roku posiadane przez Grupę wartości niematerialne obejmujące know-how technologiczne receptur używanych do produkcji wyrobów Emitenta nie było amortyzowane, lecz corocznie poddawane testom na utratę wartości. Począwszy od 01.07.2019 roku również ten składnik aktywów, na mocy decyzji Zarządu Emitenta, podlega amortyzacji.
Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.
Koszty prac badawczych są ujmowane w wyniku w momencie ich poniesienia.
W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe nad urozmaiceniem portfolio produktów, uwzględniając oczekiwania i wymagania odbiorców.
Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne, tylko wtedy gdy spełnione są następujące kryteria:
ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
Grupa zamierza ukończyć składnik oraz użytkować go lub sprzedać,
Grupa jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy,
dostępne są środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych w celu sprzedaży lub użytkowania składnika,
nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować do danego składnika wartości niematerialnych.
Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36.
Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi 1-5 lat.
Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych wartości niematerialnych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.
Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, za wyjątkiem gruntów, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu
i przekazania środka trwałego do używania.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:
Grupa | Okres |
Budynki i budowle | 10-40 lat |
Maszyny i urządzenia | 2-23 lat |
Środki transportu | 5-8 lat |
Pozostałe środki trwałe | 5-10 lat |
Rozpoczęcie amortyzacji następuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały jest przyjęty do użytkowania. Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.
Środki trwałe o wartości jednostkowej poniżej 3.500 zł są bezpośrednio odpisywane w koszty w momencie ich przekazania do użytku.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Dla każdej umowy zawartej Grupa podejmuje decyzję, czy umowa jest lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:
czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,
czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,
czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.
Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasing w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa oraz płatności z tytułu opcji wykonania kupna, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.
W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane
o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Grupa stosuje dopuszczone standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się
w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu.
Grupa prezentuje prawa do użytkowania w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, a więc w rzeczowych aktywach trwałych.
Prawo użytkowania wieczystego gruntów jest przez Grupę oceniane jako leasing zgodnie z MSSF 16 i jako taki zostało potraktowane. Okres leasingu dla takich praw jest oceniany na ogólnych zasadach, przy czym ewentualny plan sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nie jest traktowany jako zakończenie umowy leasingowej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
W pozycji „Inne trwałe aktywa niefinansowe” Grupa ujmuje zaliczki na środki trwałe.
Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:
wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu, w którym miało miejsce połączenie,
wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz
wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.
W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych dokonywana jest ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości bilansowej danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.
Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.
Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Nieruchomość inwestycyjna jest utrzymywana w posiadaniu ze względu na przychody z czynszów oraz/ lub przyrost jej wartości.
Ujęcie nieruchomości inwestycyjnej następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem kosztów przeprowadzenia transakcji, z uwzględnieniem odpisów aktualizujących. Ujęcie bądź odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w wyniku w okresie, w którym wystąpiły zmiany, w pozycji pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.
Budynki i naniesienia stanowiące część nieruchomości inwestycyjnych podlegają amortyzacji. Przyjęty okres amortyzacji: od 10 do 22 lat, koszt amortyzacji ujmowany jest w pozycji „Koszt sprzedanych usług”.
Nieruchomość inwestycyjną usuwa się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w momencie jej zbycia lub trwałego wycofania z użytkowania, jeżeli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych.
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wynikające
z zawartej umowy prawa do korzyści ekonomicznych i ryzyka z niej wynikające zostały zrealizowane, wygasły lub Grupa się ich zrzekła.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie wygasło, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Na dzień nabycia aktywa i zobowiązania finansowe Grupa wycenia w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty w przypadku składnika aktywów lub otrzymanej kwoty w przypadku zobowiązania. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów i zobowiązań finansowych, poza kategorią aktywów i zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Na dzień bilansowy aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok
i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:
pożyczki,
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
dłużne papiery wartościowe,
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe pozycjach „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności” oraz „Pozostałe aktywa finansowe”. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się
w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych”. Straty z tytułu utraty wartości należności handlowych oraz zyski z tytułu ich odwrócenia prezentowane są w pozostałych kosztach operacyjnych bądź w pozostałych przychodach operacyjnych. Zyski
i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku,
w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny
w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone,
jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje
w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą
w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Grupa dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Grupa dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.
W tej kategorii Grupa ujmuje akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone, wykazywane
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Pozostałe aktywa finansowe”. Skumulowane zyski lub straty
z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji „Przychodów finansowych” po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 5 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.
W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie
w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.
Kalkulacja odpisu z tytułu utraty wartości należności zgodnie z MSSF wymaga osądu w zakresie doboru metodologii, modeli, klasyfikacji grup odbiorców i innych danych wejściowych.
Należności handlowe Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, z tego względu odpis na dzień
31 grudnia 2021 r. został obliczony na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności. Bazując na danych historycznych, Grupa przeprowadziła analizę statystyczną prawdopodobieństwa spłaty zaległych należności handlowych oddzielnie dla wydzielonych portfeli należności. Dla należności przeterminowanych powyżej 365 dni przyjmuje się wartość oczekiwanej straty kredytowej w wysokości 100%
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
należności przeterminowanej. W przypadku należności przeterminowanych w przedziale 90-180 dni wartość oczekiwanych strat kredytowych szacowana jest na podstawie analizy danych historycznych.
Ustalono następujące wskaźniki niewypełnienia przez odbiorców zobowiązań zaległych mniej niż 180 dni:
w przypadku klientów korporacyjnych: od 0,14% do 5,80%
w przypadku klientów indywidualnych: od 0,06% do 27,20%,
w przypadku odbiorców zagranicznych: od 0,08% do 13,67%.
Grupa uznaje, że wskaźniki niewypełnienia zobowiązania oszacowane na podstawie danych historycznych właściwie oddają prawdopodobieństwo braku spłaty należności handlowych w przyszłości, w związku z czym nie dokonywano ich korekt.
Grupa uznaje, że dla składnika aktywów Finansowych istnieje ryzyko niewykonania zobowiązania, jeśli wewnętrzne i zewnętrzne informacje wskazują, że jest mało prawdopodobne, iż Spółka otrzyma w całości pozostałe przepływy pieniężne wynikające z umowy. Składnik aktywów finansowych zostaje spisany, jeśli nie ma uzasadnionych oczekiwań, że przepływy pieniężne wynikające z umowy zostaną odzyskane.
Grupa wykazuje w aktywach w pozycji „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności” opłacone
z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim koszty ubezpieczeń. Do roku 2020 wartości te wykazywane były w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”, która została połączona z ww. pozycją w związku z dostosowaniem sprawozdania do raportowania w ESEF. Stosowna tabela przedstawiająca zmiany prezentacyjne sprawozdania za okres porównawczy – rok 2020 została przedstawiona w akapicie niniejszego sprawozdania Korekta błędu oraz zmiana zasad rachunkowości.
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
leasing finansowy,
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
pochodne instrumenty finansowe.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.
Z dniem 1 stycznia 2020 Grupa wprowadziła politykę zabezpieczeń.
Grupa stosuje określone zasady rachunkowości dla instrumentów pochodnych stanowiących zabezpieczenie przepływów pieniężnych. Zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń wymaga spełnienia przez Grupę warunków określonych w MSSF 9 dotyczących udokumentowania polityki zabezpieczeń, prawdopodobieństwa wystąpienia transakcji zabezpieczanej oraz efektywności zabezpieczenia. W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa wyznaczyła określone kontrakty forward jako zabezpieczające przepływy pieniężne. Kontrakty forward zostały zawarte przez Grupę w celu zarządzania ryzykiem walutowym w związku
z transakcjami sprzedaży oraz zakupu realizowanymi w walutach obcych. Grupa traktuje jako zabezpieczenie całość instrumentów pochodnych.
Wszystkie pochodne instrumenty zabezpieczające wyceniane są w wartości godziwej. W części, w jakiej dany instrument zabezpieczający stanowi efektywne zabezpieczenie, zmiana wartości godziwej instrumentu ujmowana jest w pozostałych całkowitych dochodach i kumulowana w kapitale z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne. Nieefektywną część zabezpieczenia ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym.
W momencie gdy pozycja zabezpieczana wpływa na wynik finansowy, skumulowane zyski i straty z wyceny pochodnych instrumentów zabezpieczających, ujęte poprzednio w pozostałych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego do wyniku finansowego. Reklasyfikacja prezentowana jest w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów w pozycji „Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych ujmowane w wyniku - kwoty przeniesione do wyniku finansowego”.
Jeżeli transakcja zabezpieczana skutkuje ujęciem niefinansowych aktywów lub zobowiązań, zyski i straty z wyceny pochodnych instrumentów zabezpieczających, ujęte uprzednio w pozostałych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego i uwzględniane w wycenie wartości początkowej (cenie nabycia) pozycji zabezpieczanej. Przeniesienie prezentowane jest w skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
w pozycji „Zabezpieczenie przepływów pieniężnych: przeniesienie do wartości początkowej aktywów lub zobowiązań ”.
Jeżeli zaistniało prawdopodobieństwo, że planowana przyszła transakcja zabezpieczana nie zostanie zawarta, zyski i straty z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne niezwłocznie przenoszone są do wyniku finansowego. Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać wymogi w zakresie efektywności, Grupa przestaje stosować prospektywnie zasady rachunkowości zabezpieczeń w odniesieniu do tego powiązania. Skumulowane zyski lub straty rozpoznane uprzednio w związku z tym powiązaniem prezentowane są w kapitale
z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne do momentu wystąpienia planowanej przyszłej transakcji.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Koszt wytworzenia wyrobów gotowych i produkcji w toku obejmuje koszty bezpośrednie (głównie materiały
i robociznę) powiększone o narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych.
Rozchód wyrobów gotowych ujmowany jest z zastosowaniem metody średniej ważonej rzeczywistego kosztu wytworzenia. Rozchód materiałów i towarów ustala się z zastosowaniem metody „pierwsze weszło - pierwsze wyszło” (FIFO) lub wg wskazywanych dostaw.
Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.
Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
Pozostałe kapitały obejmują:
kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami oraz
kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących:
oprzeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej (patrz podpunkt dotyczący rzeczowych aktywów trwałych),
owycenę aktywów finansowych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (patrz podpunkt dotyczący instrumentów finansowych),
oróżnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych (patrz podpunkt dotyczący transakcji w walutach obcych),
oudział w pozostałych dochodach całkowitych jednostek wycenianych metodą praw własności (patrz podpunkt dotyczący inwestycji w jednostkach stowarzyszonych).
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kapitał z rachunkowości zabezpieczeń obejmuje wycenę instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne (patrz podpunkt dotyczący rachunkowości zabezpieczeń).
W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami akcjonariuszy) oraz wynik finansowy bieżącego roku.
Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”.
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują następujące tytuły:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń (wraz z premiami) oraz składek na ubezpieczenia społeczne,
rezerwy na niewykorzystane urlopy oraz
inne długoterminowe świadczenia pracownicze, do których Grupa zalicza nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne.
Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty.
Grupa tworzy rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.
Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie pracownicy Spółek Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika.
Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników.
Wartość bieżąca rezerw na każdy dzień bilansowy jest szacowana przez niezależnego aktuariusza. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych.
Skutki wyceny rezerwy na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych są ujmowane w wyniku.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna.
Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:
udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej produktów i wykonanych usług,
toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,
straty z umów budowlanych ujmowane zgodnie z MSR 11,
restrukturyzacja, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy.
Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.
Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy.
W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych zgodnie z MSSF 3.
Informację o zobowiązaniach warunkowych ujawnia się w nocie 26.
Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Informację
o aktywach warunkowych ujawnia się w nocie 26.
W pozycji „Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe” zawartej w pasywach prezentowane są przychody przyszłych okresów z tytułu środków pieniężnych otrzymanych na sfinansowanie środków trwałych, które rozliczane są zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe”. Ich część krótkoterminowa i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów wykazywane są w ramach „Zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań”.
Dotacje ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana.
Dotacja dotycząca danej pozycji kosztowej jest ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.
Dotacja finansująca składnik aktywów jest stopniowo ujmowana w wyniku jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów. Grupa Kapitałowa dla celów prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odejmuje dotacji od wartości bilansowej aktywów, lecz wykazuje dotacje jako przychody przyszłych okresów w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”.
Do roku 2020 ww. dotacje i inne pozostałe przychody przyszłych okresów wykazywane były w pozycji pasywów „Rozliczenia międzyokresowe”, która została zamieniona w części długoterminowej na pozycję „Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe”, a w części krótkoterminowej połączona z pozycją „Zobowiązania
z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania”, w związku z dostosowaniem sprawozdania do raportowania w ESEF. Stosowna tabela przedstawiająca zmiany prezentacyjne sprawozdania za okres porównawczy – rok 2020 została przedstawiona w akapicie niniejszego sprawozdania Korekta błędu oraz zmiana zasad rachunkowości.
MSSF 15 zapewnia jeden spójny 5-stopniowy model ujmowania przychodów obejmujący następujące kroki:
oidentyfikacja umowy z klientem,
oidentyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia wynikających z umowy,
ookreślenie ceny,
oprzypisanie ceny do zobowiązań do wykonania świadczenia,
oujęcie przychodu po wypełnieniu lub podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia.
Przychody ze sprzedaży produktów i towarów ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy). Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
Przychody z tytułu umów najmu - w transakcjach wynikających z umów najmu, klient jednocześnie otrzymuje
i czerpie korzyści płynące ze świadczonej usługi, w miarę wykonywania przez Grupę tej usługi. W konsekwencji Grupa przenosi kontrolę i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu. Wpływ przyjęcia MSSF 15 na ujmowanie przychodów oraz wyniki finansowe Grupy z tytułu takich umów nie będzie więc istotny. Tym samym Grupa powinna kontynuować ujmowanie przychodów ze sprzedaży usług najmu w miarę upływu czasu.
Zdaniem Grupy należy skorzystać z praktycznego rozwiązania zgodnie z którym nie koryguje przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeśli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. W konsekwencji dla krótkoterminowych zaliczek nie ma potrzeby wydzielania istotnego elementu finansowania.
Ponadto Grupa stosuje uproszczenie dla kontraktów zmienianych przed najwcześniejszym okresem porównywalnym polegające na uwzględnieniu tych zmian tak, jak gdyby były zawarte w kontrakcie od samego początku.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Informacje dotyczące głównych klientów
Wśród największych odbiorców Grupy należy wymienić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, którego udział
w łącznych przychodach ze sprzedaży nie przekroczył w 2021 r. osobno 10% przychodów Grupy. Nie występuje uzależnienie od jednego lub więcej odbiorców.
Przychody ze sprzedaży towarów i produktów ujmowane są, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:
Grupa przekazała nabywcy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z praw własności do dóbr. Warunek uznaje się za spełniony z chwilą bezspornego dostarczenia towarów lub produktów do odbiorcy.
kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
istnieje prawdopodobieństwo, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne z tytułu transakcji oraz
koszty poniesione oraz te, które zostaną poniesione w związku z transakcją, można wycenić w wiarygodny sposób.
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Koszty operacyjne są ujmowane w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów. Grupa prezentuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym koszty według miejsc powstawania.
Obciążenie podatkowe wyniku finansowego obejmuje podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące
w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi
w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości,
w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która
w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień bilansowy.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy,
a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa przeprowadziła testy pod kątem utraty wartości aktywów Grupy. Przesłanką do przeprowadzonych testów jest sytuacja, w której kapitalizacja rynkowa spółki jest niższa niż wartość aktywów netto na dzień bilansowy. Wartość odzyskiwalna ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest oparta na kalkulacji wartości użytkowej. Kalkulacja ta wykorzystuje przewidywane przepływy pieniężne, oszacowane na podstawie historycznych wyników oraz oczekiwań odnośnie rozwoju rynku w przyszłości, zawartych w biznesplanie.
Przewidywane przepływy pieniężne dla ośrodka wypracowującego środki pieniężne opracowane zostały na podstawie założeń wynikających z historycznych doświadczeń skorygowanych do realizowanych planów oraz podjętych działań wraz z korektą o wiążące zobowiązania oraz szacunki co do konsekwencji zmian zachowań konsumentów.
Testy na utratę wartości na dzień 31.12.2021 r. zrealizowano na podstawie następujących założeń:
Stopa dyskontowa po opodatkowaniu – 8,48%
Budżetowa średnia marża EBITDA w latach prognozy 2022-2023 5,6%
Budżetowa średnia marża EBITDA w latach prognozy 2024-2025 5,0%
Rezydualna stopa wzrostu - 2,5%
Przewidywane przepływy pieniężne analizowane są w perspektywie 5-letniego planu rozwoju Grupy testowanego ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Długość tego okresu (5 lat) wynika przede wszystkim
z długoterminowego charakteru realizacji aktywów oraz długoterminowej natury inwestycji w branży spożywczej. Rezydualna stopa wzrostu została oszacowana na poziomie 2,5% - w wysokości długoterminowego celu inflacyjnego. Budżetowa marża EBITDA liczona jest na podstawie najaktualniejszych prognoz i planów finansowych dot. ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne i bierze pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na jego poziom. Wyniki przeprowadzonego testu z tytułu utraty wartości na dzień 31 grudnia 2021 roku nie skutkują koniecznością rozpoznania odpisu aktualizującego wartości aktywów.
Zarząd przeprowadził analizę wrażliwości modelu testu na utratę wartości, w celu określenia czy możliwe jest wystąpienie teoretycznej utraty wartości w przypadku zmian kluczowych parametrów przyjętych w analizie.
W przypadku, gdyby przyjęta na potrzeby testu z tytułu utraty wartości dla ośrodka generującego przepływy pieniężne rezydualna stopa wzrostu spadła o 0,5 p.p., nie skutkowałoby to ewentualnym rozpoznaniem odpisu z tytułu utraty wartości. Gdyby stopa dyskontowa uległa zwiększeniu o 0,5 p.p. również nie skutkowałoby to ewentualnym rozpoznaniem odpisu z tytułu utraty wartości.
Zakładane w modelu plany rozwojowe wiążą się z ponoszeniem kosztów nowych rzeczowych aktywów i innych wydatków inwestycyjnych. Analizy Grupy pokazują, że ograniczenie tych planów i koncentracja na polepszeniu efektu skali oraz optymalizacji procesów wyraźnie zredukują ryzyko utraty wartości.
Zarząd Spółki dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Na dzień 31.12.2021 roku Zarząd ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Grupę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku. Wartość bilansowa aktywów trwałych podlegających amortyzacji prezentowana jest w notach nr 5 i 6.
Rezerwy na świadczenia pracownicze – odprawy emerytalne oraz nagrody jubileuszowe – szacowane na każdy dzień bilansowy. Na poziom rezerw wpływ mają założenia dotyczące stopy dyskonta oraz wskaźnika wzrostu wynagrodzeń (nota 16).
Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżetach spółek Grupy zatwierdzonych przez Zarząd Spółki dominującej. Jeżeli prognozowane wyniki finansowe wskazują, że spółki Grupy osiągną wystarczający dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości (nota 10).
W celu określenia wartości użytkowej Zarząd szacuje prognozowane przepływy pieniężne oraz stopę, którą przepływy dyskontowane są do wartości bieżącej (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości aktywów niefinansowych). W procesie wyceny wartości bieżącej przyszłych przepływów dokonywane są założenia
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
dotyczące prognozowanych wyników finansowych. Założenia te odnoszą się do przyszłych zdarzeń i okoliczności. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych, co w kolejnych okresach sprawozdawczych może przyczynić się do znaczących korekt wartości aktywów Grupy (nota 12).
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie dokonano korekt błędów i zmian zasad rachunkowości, które miałyby istotny wpływ na dane finansowe prezentowane za porównywalne okresy. Wprowadzone zostały natomiast zmiany prezentacyjne w sprawozdaniu za okres porównawczy tj. rok 2020, w związku z przystosowaniem sprawozdania do publikacji w formacie ESEF.
AKTYWA
DANE PRZED PRZEKSZTAŁCENIEM | 31.12.2020 | DANE PRZEKSZTAŁCONE | 31.12.2020 |
Aktywa trwałe | Aktywa trwałe | ||
Należności i pożyczki | 19 | Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 27 |
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 8 | ||
Razem | 27 | Razem | 27 |
Aktywa obrotowe | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 76 613 | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 77 748 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1 135 | ||
Pożyczki | 131 | Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 131 |
Razem | 77 879 | Razem | 77 879 |
PASYWA
DANE PRZED PRZEKSZTAŁCENIEM | 31.12.2020 | DANE PRZEKSZTAŁCONE | 31.12.2020 |
Kapitał własny | Kapitał własny | ||
Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny | - 2 192 | Kapitał z rachunkowości zabezpieczeń | -1 793 |
Koszt zabezpieczenia | 399 | ||
Razem | -1 793 | Razem | -1 793 |
Zobowiązania | Zobowiązania | ||
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 9 484 | Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 9 484 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 95 641 743 | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 96 384 |
Razem | 105 868 | Razem | 105 868 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
DANE PRZED PRZEKSZTAŁCENIEM | od 01.01 do 31.12.2020 | DANE PRZEKSZTAŁCONE | od 01.01 do 31.12.2020 |
Działalność kontynuowana | Działalność kontynuowana | ||
Przychody ze sprzedaży | 686 349 | Przychody ze sprzedaży | 686 349 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 601 664 | ||
Przychody ze sprzedaży usług | 9 047 | ||
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 75 639 | ||
Koszt własny sprzedaży | 542 454 | Koszt własny sprzedaży | 542 454 |
Koszt sprzedanych produktów | 468 666 | ||
Koszt sprzedanych usług | 8 445 | ||
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 65 342 | ||
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 143 896 | Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 143 896 |
DANE PRZED PRZEKSZTAŁCENIEM | od 01.01 do 31.12.2020 | DANE PRZEKSZTAŁCONE | od 01.01 do 31.12.2020 |
Pozostałe całkowite dochody | Pozostałe całkowite dochody | ||
Pozycje przenoszone do wyniku finansowego | Pozycje przenoszone do wyniku finansowego przed opodatkowaniem | -2 260 | |
Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych | -3 457 | Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych | -2 260 |
Koszt zabezpieczenia | 1 197 | ||
Podatek dochodowy odnoszący się do rachunkowości zabezpieczeń | 430 | Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji wyniku finansowego | 430 |
Razem | -1 830 | Razem | -1 830 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM za rok 2020
DANE PRZED PRZEKSZTAŁCENIEM | Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny | Koszt zabezpie- czenia | DANE PRZEKSZTAŁCONE | Kapitał z rachunkowości zabezpieczeń |
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2020 roku | Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2020 roku | -1 793 | ||
Zyski (straty) ujęte w okresie w pozostałych dochodach całkowitych | -4 367 | 975 | Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu za okres od 01.01 do 31.12.20220 | -1 793 |
Kwoty przeniesione do wyniku finansowego | 1 661 | -482 | ||
Podatek odroczony dotyczący rachunkowości zabezpieczeń | 514 | -94 | ||
Razem całkowite dochody | -2 192 | 399 | Razem całkowite dochody | -1 793 |
Razem | -1 793 | Razem | -1 793 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
DANE PRZED PRZEKSZTAŁCENIEM | od 01.01 do 31.12.2020 | DANE PRZEKSZTAŁCONE | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 10 976 | Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 10 976 |
Korekty | 22 483 | Korekty | - 3 750 |
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 17 329 | ||
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów trwałych | 363 | ||
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych | 375 | ||
Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych | - | ||
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych | -802 | ||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | 11 | ||
Koszty odsetek | 5 154 | ||
Przychody z odsetek | -7 | ||
Przychody z dywidend | - | ||
Inne korekty | 61 | ||
Zmiana stanu zapasów | -9 368 | ||
Zmiany w kapitale obrotowym | -26 233 | Zmiana stanu należności | -5 642 |
Zmiana stanu zobowiązań | -14 422 | ||
Zmiana stanu rezerw | 3 198 | ||
Przepływy pieniężne z działalności | 7 226 | ||
Zapłacony podatek dochodowy | -929 | Zapłacony podatek dochodowy | -929 |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 6 297 | Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 6 297 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | ||
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych | 1 170 | Otrzymane spłaty zaliczek i pożyczek udzielonych na rzecz osób trzecich | 3 741 |
Wpływy z pozostałych aktywów finansowych | 2 571 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa Kapitałowa przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby wytwarzane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług / wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, za wyjątkiem następujących obszarów:
utrata wartości aktywów – przy ustalaniu wyniku segmentu nie uwzględnia się odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych, w tym również wartości firmy.
Aktywa przypisane do poszczególnych segmentów wynikają ze sprawozdań jednostkowych spółek do nich przypisanych, czyli nie uwzględniają korekt powstałych w trakcie konsolidacji (wyłączenia udziałów w jednostkach zależnych, wyłączenie należności wewnątrzgrupowych, marż zatrzymanych w zapasach, itp.)
Aktywa Grupy, których nie można bezpośrednio przypisać do działalności danego segmentu operacyjnego, nie są alokowane do aktywów segmentów operacyjnych. Do najistotniejszych aktywów nie ujmowanych w ramach segmentów operacyjnych należą aktywa spółek usługowych, których działalność nie została przypisana do żadnego z segmentów oraz aktywa spółek , które nie prowadzą działalności operacyjnej.
Grupa Kapitałowa dzieli działalność na następujące segmenty operacyjne:
Żywność przetworzona
- kategorie: dania gotowe, zupy, pasztety, konserwy mięsne,
- kategorie: mrożonki, warzywa konserwowe.
Mięso nieprzetworzone
- kategorie: mięso w formie chłodzonej i mrożonej (półtusze, elementy)
Spółki działające w ramach poszczególnych segmentów
Biorąc po uwagę podstawowy przedmiot działalności do ww. segmentów można przypisać następujące spółki:
Żywność przetworzona – PAMAPOL S.A. Rusiec, WZPOW Sp. z o.o. Kwidzyn, Crop Serwis Sp. z o.o. Kwidzyn
Mięso nieprzetworzone – MITMAR Sp. z o.o. Głowno
Jednakże ze względu na możliwość realizacji konkretnych kontraktów, umów handlowych spółki realizują sprzedaż nie tylko produktów z przypisanego im segmentu, ale również z pozostałych segmentów.
Dlatego do poszczególnych segmentów przypisano przychody ze sprzedaży i wyniki operacyjne realizowane we wszystkich spółkach.
Dokonano wyłączeń przychodów ze sprzedaży i marż realizowanych pomiędzy segmentami.
Uzgodnienie wyników segmentów operacyjnych z wynikiem z działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej, zaprezentowanym w skonsolidowanym rachunku zysków i strat, ujawnione zostało poniżej w tabeli.
Aktywa przypisane do poszczególnych segmentów wynikają ze sprawozdań jednostkowych spółek do nich przypisanych, czyli nie uwzględniają korekt powstałych w trakcie konsolidacji (wyłączenia udziałów w jednostkach zależnych, wyłączenie należności wewnątrzgrupowych, marż zatrzymanych w zapasach, itp.).
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Żywność przetworzona | Mięso nieprzetworzone | Pozostałe towary | Pozostałe usługi | Ogółem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku | |||||
Przychody od klientów zewnętrznych | 420 822 | 342 152 | 8 839 | 6 583 | 778 396 |
Przychody ze sprzedaży między segmentami | 13 051 | 11 133 | 271 | 6 199 | 30 654 |
Przychody ogółem | 433 873 | 353 285 | 9 110 | 12 782 | 809 050 |
Wynik operacyjny segmentu | 10 610 | 9 390 | 1 768 | 926 | 22 694 |
Pozostałe informacje: | |||||
Wyłączenie wyniku transakcji miedzy segmentami | +936 | -565 | -322 | -125 | -76 |
Wynik operacyjny segmentu po wyłączeniu transakcji wspólnych | 11 546 | 8 825 | 1 446 | 801 | 22 618 |
Aktywa segmentu operacyjnego | 400 090 | 145 158 | 46 | 544 | 545 838 |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku | |||||
Przychody od klientów zewnętrznych | 421 460 | 248 347 | 7 497 | 9 045 | 686 349 |
Przychody ze sprzedaży między segmentami | 12 307 | 35 456 | 617 | 1 281 | 49 661 |
Przychody ogółem | 433 767 | 283 803 | 8 114 | 10 326 | 736 010 |
Wynik operacyjny segmentu | 10 079 | 7 142 | 1 256 | 442 | 18 919 |
Pozostałe informacje: | |||||
Wyłączenie wyniku transakcji miedzy segmentami | +3 418 | -3 212 | -181 | -114 | -889 |
Wynik operacyjny segmentu po wyłączeniu transakcji wspólnych | 13 497 | 3 930 | 1 075 | 328 | 18 830 |
Aktywa segmentu operacyjnego | 349 075 | 103 477 | 55 | 770 | 453 377 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Uzgodnienie łącznych wartości przychodów oraz wyniku segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przychody segmentów |
|
|
Łączne przychody segmentów operacyjnych | 809 050 | 736 010 |
Przychody nie przypisane do segmentów | - | |
Wyłączenie przychodów z transakcji pomiędzy segmentami | -30 654 | -49 661 |
Przychody ze sprzedaży | 778 396 | 686 349 |
Wynik segmentów | ||
Wynik operacyjny segmentów | 22 693 | 18 919 |
Korekty: | ||
Pozostałe przychody nie przypisane do segmentów | - | |
Pozostałe koszty nie przypisane do segmentów (-) | - | |
Wyłączenie wyniku z transakcji pomiędzy segmentami | -75 | -89 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 22 618 | 18 830 |
Przychody finansowe | 1 210 | 681 |
Koszty finansowe (-) | -8 777 | -8 535 |
Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności (+/-) | - | - |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 15 051 | 10 976 |
Sprzedaż Grupy Kapitałowej została podzielona na trzy segmenty geograficzne:
- sprzedaż krajowa,
- sprzedaż wewnątrzunijna,
- sprzedaż eksportowa.
Do przychodu każdego z segmentów przyporządkowany jest koszt własny sprzedaży.
Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przekroju obszarów geograficznych przedstawiają się następująco:
Segmenty geograficzne od 01.01 do 31.12.2021
Wyszczególnienie | Polska | Unia Europejska | Kraje spoza Unii Europejskiej | Ogółem |
Przychody ze sprzedaży | 397 125 | 234 867 | 146 404 | 778 396 |
Koszty własne sprzedaży | 320 388 | 201 250 | 101 789 | 623 427 |
Wynik segmentu | 76 737 | 33 617 | 44 615 | 154 969 |
Nieprzypisane przychody | 11 649 | |||
Nieprzypisane koszty | 151 567 | |||
Zysk/ Strata brutto | 15 051 |
Segmenty geograficzne od 01.01 do 31.12.2020
Wyszczególnienie | Polska | Unia Europejska | Kraje spoza Unii Europejskiej | Ogółem |
Przychody ze sprzedaży | 377 152 | 199 472 | 109 726 | 686 349 |
Koszty własne sprzedaży | 297 279 | 165 030 | 80 144 | 542 454 |
Wynik segmentu | 79 873 | 34 442 | 29 581 | 143 896 |
Nieprzypisane przychody | 11 024 | |||
Nieprzypisane koszty | 143 944 | |||
Zysk/ Strata brutto | 10 976 |
Nie wyodrębniono aktywów i pasywów dotyczących segmentów geograficznych, gdyż nie jest możliwe przypisanie poszczególnych pozycji do przychodów w przedstawionym przekroju.
Aktywa i pasywa Grupy związane są z głównymi przychodami jakimi jest sprzedaż produktów z branży spożywczej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
W bieżącym okresie sprawozdawczym Spółka dominująca nie dokonywała inwestycji kapitałowych w postaci nabycia nowych jednostek gospodarczych, ani też nie traciła kontroli nad jednostkami powiązanymi.
Jednakże struktura Grupy powiększyła się w II kw. 2021 r. o nowy podmiot, tj. spółkę Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie (Crop Serwis). W dniu 25 maja 2021 r. WZPOW (spółka zależna Emitenta) przystąpiły do spółki Crop Serwis, obejmując 200 nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki o wartości nominalnej 100 zł za każdy udział, o łącznej wartości 20 tys. zł. Udziały objęte zostały za łączną cenę 1.600.000 zł, tj. 8.000 zł za każdy udział i pokryte w całości wkładem pieniężnym.
Po objęciu przez WZPOW nowych udziałów kapitał zakładowy Crop Serwis wynosi 25.000 zł a WZPOW posiada 200 udziałów, stanowiących 80% kapitału zakładowego uprawniających do 200 głosów na Zgromadzeniu Wspólników, tj. stanowiących 80% udziału w ogólnej liczbie głosów.
Podwyższenie kapitału zostało zarejestrowane w dniu 11.06.2021 r.
Wartość nominalna emitowanych udziałów wyniosła 20 tys. zł, natomiast wartość emisyjna ustalona została na kwotę 1 600 tys. zł.
Ze względu na powiązania osobowe i operacyjne oraz inne przesłanki opisane w MSSF 10 ustalono, że spółka Crop Serwis była kontrolowana przez WZPOW, jednak nie podlegała konsolidacji. W związku z tym do rozliczenia transakcji zastosowano metodę jak dla połączeń pod wspólną kontrolą, przyjmując dzień 31 maja 2021 rok jako datę połączenia
Sprawozdanie finansowe spółki Crop Serwis sporządzone dla celów rozliczenia połączenia zostało przygotowane na dzień 31.05.2021 roku i zostało dostosowane do zasad rachunkowości stosowanych przez Grupę Pamapol. Rozliczenie połączenia jednostek pod wspólną kontrolą na datę połączenie ma charakter ostateczny.
W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy Pamapol zostały ujęte aktywa i zobowiązania spółki Crop Serwis według ich wartości księgowych. Różnica między zapłaconą ceną nabycia (wartością emisyjną objętych udziałów), a wartością księgową przejętych aktywów netto została odniesiona w zyski zatrzymane.
Udziały niekontrolujące zostały wycenione według wartości księgowych identyfikowalnych aktywów netto.
Poniżej przedstawiono skutki połączenia:
Wartość emisyjna objętych udziałów 1 600 tys. zł
Główne pozycje bilansu | 31.05.2021 |
Aktywa trwałe | 1 864 |
Aktywa obrotowe | 2 359 |
Aktywa razem | 4 223 |
Kapitał własny | (403) |
Zobowiązania długoterminowe | 495 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 4 131 |
Zobowiązania razem | 4 626 |
Pasywa razem | 4 223 |
Aktywa netto Spółki Crop (403) tys. zł
Wartość księgowa przejmowanych aktywów netto (77,77%) (313) tys. zł
Udziały nie dające kontroli (22, 23%) (90) tys. zł
Zyski zatrzymane (1 913) tys. zł
Crop Serwis zajmuje się w przeważającej części obsługą WZPOW w zakresie kontraktacji, inspekcji plantacji, zbiorów i dostaw warzyw.
Grupa w okresie sprawozdawczym nie dokonywała istotnych inwestycji w jednostkach zależnych. Grupa nie posiada jednostek stowarzyszonych.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zaprezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość firmy powstała w wyniku przejęcia spółki MITMAR Sp. z o.o. z siedzibą w Głownie w roku 2007.
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Wartość brutto |
|
|
Saldo na początek okresu | 1 673 | 1 673 |
Połączenie jednostek | - | - |
Sprzedaż jednostek zależnych (-) | - | - |
Różnice kursowe netto z przeliczenia | - | - |
Inne korekty | - | - |
Wartość brutto na koniec okresu | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości |
|
|
Saldo na początek okresu | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | - | - |
Różnice kursowe netto z przeliczenia | - | - |
Inne zmiany | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - |
Wartość firmy - wartość bilansowa na koniec okresu | 1 673 | 1 673 |
Na dzień bilansowy został przeprowadzony test na utratę wartości oparty o wycenę wykonaną przez niezależny podmiot. W wyniku przeprowadzonego testu nie zidentyfikowano przesłanek wskazujących na utratę wartości tego aktywa.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują know – how, znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia bilansowego oddane do użytkowania prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania”.
| Znaki towarowe | Patenty | Oprogramowanie komputerowe | Koszty | Pozostałe | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 7 076 | - | 1 824 | - | 1 782 | 44 | 10 726 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | -5 865 | - | -1 266 | - | -495 | -44 | -7 670 |
Wartość bilansowa netto | 1 211 | - | 558 | - | 1 287 | - | 3 056 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 7 054 | - | 1 672 | - | 1 683 | 44 | 10 453 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | - 5 584 | - | -1 119 | - | -198 | -36 | -6 937 |
Wartość bilansowa netto | 1 470 | - | 553 | - | 1 485 | 8 | 3 516 |
| Znaki | Patenty | Oprogramowanie komputerowe | Koszty | Pozostałe | Wartości niem. w trakcie wytwarzania | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
| |
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku | 1 470 | - | 553 | - | 1 485 | 8 | 3 516 | |
Nabycie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - | - | - | - | |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 22 | - | 152 | - | - | 133 | 307 | |
Sprzedaż spółki zależnej (-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | - | - | - | -133 | -133 | |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Amortyzacja (-) | -281 | - | -147 | - | -198 | - | -626 | |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | -8 | -8 | |
Odwrócenie odpisów aktualizujących | - | - | - | - | - | - | - | |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku | 1 211 | - | 558 | - | 1 287 | - | 3 056 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Znaki | Patenty | Oprogramowanie komputerowe | Koszty | Pozostałe | Wartości niem. w trakcie wytwarzania | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
|
| |
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku | 1 764 | - | 533 | - | 1 683 | 44 | 4 023 | |
Nabycie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - | - | - | - | |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 6 | - | 177 | - | - | 28 | 211 | |
Sprzedaż spółki zależnej (-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | - | - | - | - | |||
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | - | - | - | -28 | -28 | |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Amortyzacja (-) | -300 | - | -157 | - | -198 | - | -654 | |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | -36 | -36 | |
Odwrócenie odpisów aktualizujących | - | - | - | - | - | - | - | |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku | 1 470 | - | 553 | - | 1 485 | 8 | 3 516 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Do 30.06.2019 roku posiadane przez Grupę wartości niematerialne obejmujące know-how technologiczne receptur używanych do produkcji wyrobów Emitenta nie było amortyzowane, lecz corocznie poddawane testom na utratę wartości. Począwszy od 01.07.2019 roku również ten składnik aktywów podlega amortyzacji (przyjęty okres amortyzacji 9 lat). Wartość bilansowa know-how na dzień 31.12.2021 wynosiła 1 287 tys. PLN (2020 rok: 1 485 tys. PLN). Jest to jednocześnie najistotniejszy składnik wartości niematerialnych.
Ponadto istotnym składnikiem wartości niematerialnych i prawnych jest znak towarowy, którego wartość na dzień 31.12.2021 wyniosła SORELLA 1 201 tys. PLN (2020 rok: 1 458 tys. PLN), a pozostały okres amortyzacji wynosi
4 lata.
Amortyzacja wartości niematerialnych została zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku
w pozycji: „Koszt własny sprzedaży” za 2021 rok: 9 tys. PLN (2020 rok: 0 tys. PLN) „Koszty ogólnego zarządu” za 2021 rok: 91 tys. PLN (2020 rok: 456 tys. PLN), „Koszty sprzedaży” za 2021 rok: 327 tys. PLN (2020 rok: 0 tys. PLN) oraz „Pozostałe koszty operacyjne” za 2021 rok: 198 tys. PLN (2020 rok: 198 tys. PLN).
Na dzień 31 grudnia 2021 Grupa Kapitałowa posiadała wartości niematerialne i prawne stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Grupy z tytułu leasingu w kwocie 0 tys. PLN (2020 rok: 3 tys. PLN).
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 25 728 | 119 874 | 172 375 | 16 112 | 8 184 | 20 338 | 362 611 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | -2 255 | -48 889 | -96 086 | -7 791 | -6 245 | -525 | -161 791 |
Wartość bilansowa netto | 23 473 | 70 985 | 76 289 | 8 321 | 1 939 | 19 813 | 200 820 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 16 895 | 110 799 | 148 640 | 13 504 | 7 784 | 7 432 | 305 254 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | -2 150 | -46 431 | -85 413 | -8 054 | -5 959 | -85 | -147 923 |
Wartość bilansowa netto | 14 745 | 64 368 | 63 227 | 5 450 | 2 024 | 7 517 | 157 331 |
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
| |
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku | 14 745 | 64 368 | 63 227 | 5 450 | 2 024 | 7 517 | 157 331 | |
Korekta z tyt. wprowadzenia MSSF 16 na dzień 01.01.2021 | - | - | - | - | - | - | - | |
Nabycie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | 97 | 1 522 | 173 | - | 258 | 2 050 | |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 8 976 | 9 225 | 21 478 | 5 789 | 480 | 16 566 | 62 514 | |
Sprzedaż spółki zależnej (-) | - | - | - | - | - | - | ||
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | - | -76 | -842 | - | -1 669 | - 2 587 | |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | 37 | 778 | - | - | -2 743 | -1 928 | |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Amortyzacja (-) | -248 | -2 742 | -10 640 | -2 358 | -565 | - | -16 553 | |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | -116 | -116 | |
Odwrócenie odpisów aktualizujących | - | - | - | - | - | - | - | |
Aktualizacja aktywa z tyt. prawa do użytkowania | - | - | - | 109 | - | - | 109 | |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku | 23 473 | 70 985 | 76 289 | 8 321 | 1 939 | 19 813 | 200 820 | |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku | 15 624 | 66 668 | 50 953 | 5 411 | 1 237 | 6 509 | 146 401 | |
Korekta z tyt. wprowadzenia MSSF 16 na dzień 01.01.2020 | - | - | - | - | - | - | - | |
Nabycie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - | - | - | - | |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | - | 2 366 | 22 799 | 2 255 | 1 299 | 18 201 | 46 920 | |
Sprzedaż spółki zależnej (-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | -723 | -1 047 | -269 | -426 | -49 | -25 | -2 539 | |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | - | - | - | -16 840 | -16 840 | |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - | |
Amortyzacja (-) | -143 | -3 608 | -10 391 | -2 183 | -463 | - | -16 788 | |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | -327 | -327 | |
Odwrócenie odpisów aktualizujących | - | - | - | - | - | - | - | |
Aktualizacja aktywa z tyt. prawa do użytkowania | - | - | - | - | - | - | - | |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | -13 | -11 | 135 | 393 | - | - | 504 | |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku | 14 745 | 64 368 | 63 227 | 5 450 | 2 024 | 7 517 | 157 331 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPY KAPITAŁOWEJ PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa Kapitałowa jako leasingobiorca użytkuje rzeczowe aktywa trwałe na podstawie umów leasingu finansowego. Wartość bilansowa aktywów będących przedmiotem umów leasingu finansowego przedstawia się następująco:
| Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 3 866 | 379 | 35 399 | 9 605 | 843 | 561 | 50 653 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | -248 | -167 | -7 590 | -2 273 | -357 | - | -10 635 |
Wartość bilansowa netto | 3 618 | 212 | 27 809 | 7 332 | 486 | 561 | 40 018 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 3 033 | 321 | 28 028 | 6 096 | 841 | 1 303 | 39 622 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | -143 | -93 | -6 604 | -1 956 | -189 | - | -8 985 |
Wartość bilansowa netto | 2 890 | 228 | 21 424 | 4 140 | 652 | 1 303 | 30 637 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Leasingobiorca | |
PAMAPOL | Umowa nr 2/04/2020 z Amerykanką Sp z o.o. Sp.k. Przedmiot umowy : Autoklawy Rotacyjne szt. 2. Wartość początkowa 1.515.114,46zł ; wartość pozostała do zapłaty 1.212.303,05 zł, umowa zawarta na okres 09.2020-04.2025 r. |
PAMAPOL | Umowa nr 23/0232/20 z Pekao Leasing Spółka z o.o. Przedmiot umowy: Detektory rentgenowskie 2 szt. Wartość początkowa: 1.272.008,48 zł ; wartość pozostała do zapłaty 757.750,78 zł. |
PAMAPOL | Umowa nr 17/017532 z PKO Leasing S.A . Przedmiot umowy : Linia do napełniania puszek mięsem. Wartość początkowa 1.182.982,24zł ; wartość pozostała do zapłaty 429.050,65 zł, umowa zawarta na okres 12.2017-09.2023 r. |
WZPOW | Umowa nr 74214/Wr z Europejskim Funduszem Leasingowym . Przedmiot umowy Sortownik Tombra. Wartość początkowa 1.923.975,00zł ; wartość pozostała do zapłaty 639 609,73 zł umowa zawarta na okres 06.2018-06.2023 r. |
WZPOW | Umowa nr 18/008545 z PKO Leasing. Przedmiot umowy Blanszownik Cabinolant. Wartość początkowa 1.360.000,00zł ; wartość pozostała do zapłaty 593 928,34zł umowa zawarta na okres 06.2018-07.2024 r. |
WZPOW | Umowa nr 4024752020/LO/469928 z MLeasing Sp. z o.o. . Przedmiot umowy Linia Mieszania mrożonek. Wartość początkowa 1.340.000,00 zł ; wartość pozostała do zapłaty 962 661,33 zł umowa zawarta na okres 08.2020-09.2025r. |
WZPOW | Umowa nr 4049950 z Idea Getin Leaing S.A. . Przedmiot umowy Automatyczne Łuskarki Kukurydzy. Wartość początkowa 1.293.892,00zł ; wartość pozostała do zapłaty 905 597,21 zł umowa zawarta na okres 07.2020-06.2025 r. |
WZPOW | Umowa nr 85906Wr z Europejskim Funduszem Leasingowym . Przedmiot umowy Sorter Tomra. Wartość początkowa 1.840.284,43zł ; wartość pozostała do zapłaty 1 594 699,73 zł umowa zawarta na okres 05.2021-04.2026 r. |
CROP | Umowa nr 86346/Wr z Europejskim Funduszem Leasingowym . Przedmiot umowy Kombajn rolniczy samob.K-43. Wartość początkowa 757 952,00zł ; wartość pozostała do zapłaty 697 863,51 zł umowa zawarta na okres 06.2021-06.2027 r. |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie ujęto żadnych kosztów z tytułu warunkowych opłat leasingowych oraz nie występują opłaty subleasingowe, ponieważ aktywa użytkowane są wyłącznie przez Grupę.
Grupa jako leasingobiorca użytkuje rzeczowe aktywa trwałe na podstawie umów leasingu krótkoterminowego
i o niskiej wartości.
Grupa zdecydowała się o zastosowaniu zwolnienia w zakresie nie ujmowania składnika aktywów z tytułu prawa
do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu dla:
• umów leasingowych dotyczących aktywów o niskiej wartości;
• umów leasingowych obejmujących okres leasingu 12 miesięcy lub krótszy.
Na dzień bilansowy kwota z tytułu opłat pozostałych do zapłaty z ww. tytułów jest nieistotna.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
W skład nieruchomości inwestycyjnych wchodzą nieruchomości gruntowe i budynki.
Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne w wartości nabycia.
Zmiany wartości bilansowej w okresie sprawozdawczym przedstawiały się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Wartość bilansowa na początek okresu | 2 888 | 2 902 | |
Zbycie nieruchomości (-) | - | - | |
Odpisy amortyzacyjne (-) | -148 | -14 | |
Wartość bilansowa na koniec okresu | 2 740 | 2 888 |
Nieruchomości objęte umową sprzedaży w sprawozdaniu skonsolidowanym prezentowane są jako aktywa przeznaczone do sprzedaży wg MSSF 5, pozostałe zaś wyceniane są według modelu opartego na cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Spółka określa wartość końcową nieruchomości inwestycyjnych poprzez uzyskane wyceny lub oferowane ceny, które w pełni pokrywają wartość bilansową aktywa.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Wartość aktywów finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AZK),
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (AWGW-W),
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – obowiązkowo wyceniane w ten sposób zgodnie z MSSF 9 (AWGW-O),
instrumenty kapitałowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (IKWGP),
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (AFWGP),
instrumenty finansowe wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające (IZ),
aktywa poza zakresem MSSF 9 (Poza MSSF9).
Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9
Nota | AZK | AWGW-W | AWGW-O | IKWGP | AFWGP | IZ | Poza MSSF9 | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Aktywa trwałe: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Inne trwałe aktywa niefinansowe | 9.2 | 7 864 | - | - | - | - | - | - | 7 864 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 9.4 | - | - | - | - | 8 | - | - | 8 | |
Aktywa obrotowe: |
| |||||||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 12 | 70 652 | - | - | - | - | - | 28 675 | 99 327 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | 966 | - | 966 | |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 9.2 | 40 | - | - | - | - | - | - | 40 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | 8 336 | - | - | - | - | - | - | 8 336 | |
Kategoria aktywów finansowych razem | 86 892 | - | - | - | 8 | 966 | 28 675 | 116 541 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9
Nota | AZK | AWGW-W | AWGW-O | IKWGP | AFWGP | IZ | Poza MSSF9 | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Aktywa trwałe: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | 163 | - | 163 | |
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 9.4 | 19 | - | - | - | 8 | - | - | 27 | |
Aktywa obrotowe: |
|
| ||||||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 12 | 61 106 | - | - | - | - | - | 16 642 | 77 748 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | 1 842 | - | 1 842 | |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 9.4 | 131 | - | - | - | - | - | - | 131 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | 12 863 | - | - | - | - | - | - | 12 863 | |
Kategoria aktywów finansowych razem |
| 74 119 | - | - | - | 8 | 2 005 | 16 642 | 92 774 |
Wartość zobowiązań finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku odnosi się
do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK),
zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (ZWGW-W),
zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu zgodnie z MSSF 9 (ZWGW-O),
umowy gwarancji finansowych (UGF),
warunkowa zapłata w ramach połączenia przedsięwzięć (WZP),
instrumenty finansowe wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające (IZ),
zobowiązania poza zakresem MSSF 9 (Poza MSSF9).
Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9
Nota | ZZK | ZWGW-W | ZWGW-O | UGF | WZP | IZ | Poza MSSF9 | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Zobowiązania długoterminowe: | 9.5 |
|
|
|
| |||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9.3 | 23 272 | - | - | - | - | - | - | 23 272 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 18 | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Pozostałe zobowiązania | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
Zobowiązania krótkoterminowe: | 18 | |||||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 9.5 | 142 845 | - | - | - | - | - | 3 905 | 146 750 | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9.5 | 103 308 | - | - | - | - | - | - | 103 308 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | 1 888 | - | 1 888 | |
Kategoria zobowiązań finansowych razem | 269 425 | - | - | - | - | 1 888 | 3 905 | 275 218 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Nota | ZZK | ZWGW-W | ZWGW-O | UGF | WZP | IZ | Poza MSSF9 | Razem |
|---|
Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9
Nota | ZZK | ZWGW-W | ZWGW-O | UGF | WZP | IZ | Poza MSSF9 | Razem | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Zobowiązania długoterminowe: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9.5 | 13 717 | - | - | - | - | - | - | 13 717 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | 1 164 | - | 1 164 | |
Pozostałe zobowiązania | 18 | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Zobowiązania krótkoterminowe: | ||||||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 18 | 91 621 | - | - | - | - | - | 4 763 | 96 384 | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9.5 | 88 780 | - | - | - | - | - | - | 88 780 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | - | - | - | - | - | 3 259 | - | 3 259 | |
Kategoria zobowiązań finansowych razem |
| 194 118 | - | - | - | - | 4 423 | 4 763 | 203 304 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa dla celów prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wyodrębnia klasę należności (MSSF 7.6). W części krótkoterminowej Grupa, zgodnie z wymogami MSR 1, odrębnie prezentuje należności
z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Aktywa trwałe: |
|
|
Zaliczki na środki trwałe | 7 864 | - |
Inne trwałe aktywa niefinansowe | 7 864 | - |
Aktywa obrotowe: | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 96 692 | 76 613 |
Inne koszty opłacone z góry (RMK) | 2 635 | 1 135 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 99 327 | 77 748 |
Grupa wykorzystuje instrumenty pochodne, by minimalizować ryzyko zmiany kursów walut, w których realizowana jest część transakcji sprzedaży i zakupu. Od 1 stycznia 2020 roku w Spółkach Grupy wprowadzona została polityka zabezpieczeń w zakresie wpływów ze sprzedaży w walutach obcych za pomocą transakcji FX Forward / FX Swap na sprzedaż waluty EUR i USD.
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Aktywa trwałe: | ||
Instrumenty pochodne handlowe | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | - | 163 |
Instrumenty pochodne długoterminowe | - | 163 |
Aktywa obrotowe: |
| |
Instrumenty pochodne handlowe | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 966 | 1 842 |
Instrumenty pochodne krótkoterminowe | 966 | 1 842 |
Aktywa - instrumenty pochodne | 966 | 2 005 |
Zobowiązania długoterminowe: | ||
Instrumenty pochodne handlowe | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | - | 1 164 |
Instrumenty pochodne długoterminowe | - | 1 164 |
Zobowiązania krótkoterminowe: | ||
Instrumenty pochodne handlowe | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 1 888 | 3 259 |
Instrumenty pochodne krótkoterminowe | 1 888 | 3 259 |
Zobowiązania - instrumenty pochodne | 1 888 | 4 423 |
Wpływ instrumentów zabezpieczających na sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2021r. (w tys.): |
Transakcje zabezpieczające | Wartość nominalna | Wartość bilansowa | Pozycja w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | Pozycja w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | Zmiana wartości godziwej stosowana jako podstawa do ustalenia nieefektywności w okresie |
Aktywa | Zobowiązania | ||||
Forward USDPLN | 11 696 | 534 | 621 | 87 | 534 |
Forward EURPLN | 33 611 | -1 455 | 345 | 1 800 | -1 455 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Wpływ zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za rok 2021 (w tys.): |
Uprawdopodobnione transakcje sprzedaży denominowanej w walucie | Zyski/ straty z tytułu zabezpieczenia ujęte w innych całkowitych dochodach | Nieefekty-wność ujęta w wyniku finansowym | Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, w której ujęto nieefektywność zabezpieczenia | Kwota przeklasyfikowana z innych całkowitych dochodów do wyniku finansowego | Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, do której dokonano przeklasyfikowania |
USD | 533 | 1 670 | Przychody / Koszty finansowe | -63 | Korekta przychodów ze sprzedaży |
|
| -1 | Przychody / Koszty finansowe | ||
EUR (fx forward) | -1 384 | -9 | Przychody / Koszty finansowe | -368 | Korekta przychodów ze sprzedaży |
EUR (fx forward) | -100 | Przychody / Koszty finansowe |
W ramach pozostałych aktywów finansowych Grupa prezentuje następujące inwestycje:
| Aktywa krótkoterminowe | Aktywa krótkoterminowe | Aktywa długoterminowe | Aktywa długoterminowe |
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa finansowe: |
|
|
|
|
Akcje spółek notowanych | - | - | - | - |
Udziały, akcje spółek nienotowanych | - | - | 8 | 8 |
Dłużne papiery wartościowe | - | - | - | - |
Pożyczki | 40 | 131 | - | 19 |
Aktywa finansowe: | 40 | 131 | 8 | 27 |
Udzielone pożyczki wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansowa pożyczek uważana jest za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota nr 9.7 dotycząca wartości godziwej).
Na dzień 31.12.2021 saldo pożyczek udzielonych wynosi 40 tys. PLN, oprocentowane stałą stopą procentową
6 p.p. w stosunku rocznym, termin spłaty 28.02.2022 r. Na dzień 31.12.2020 saldo pożyczek udzielonych wynosiło
149 tys. PLN.
Zmiana wartości bilansowej pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Wartość brutto |
| ||
Saldo na początek okresu | 149 | 17 | |
Połączenie jednostek gospodarczych | - | - | |
Kwota pożyczek udzielonych w okresie | 5 | 3 808 | |
Odsetki naliczone efektywną stopą procentową | 56 | 16 | |
Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-) | -170 | -3 692 | |
Sprzedaż jednostek zależnych (-) | - | - | |
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | - | - | |
Wartość brutto na koniec okresu | 40 | 149 | |
Odpisy z tytułu utraty wartości |
| ||
Saldo na początek okresu | - | - | |
Zmiany | - | - | |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | |
Wartość bilansowa na koniec okresu | 40 | 149 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Nie występują
Udziały i akcje w spółkach nienotowanych Grupa wycenia w cenie nabycia z uwzględnieniem utraty wartości, ze względu na brak możliwości wiarygodnego oszacowania ich wartości godziwej. Grupa nie zamierza zbyć nienotowanych udziałów i akcji w najbliższej przyszłości.
W portfelu spółek niepublicznych Grupa posiada: udziały w Przedsiębiorstwie FRUCTOPOL Sp. z o.o. w Warszawie – o wartości bilansowej 8 tys. PLN.
W roku 2021 i 2020 nie dokonano odpisów z tytułu utraty wartości ww. aktywów.
Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:
| Zobowiązania krótkoterminowe | Zobowiązania krótkoterminowe | Zobowiązania długoterminowe | Zobowiązania długoterminowe | |
|---|---|---|---|---|---|
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: |
|
|
|
| |
Kredyty w rachunku kredytowym | 87 351 | 82 875 | 14 627 | 12 071 | |
Kredyty w rachunku bieżącym | 7 660 | 697 | - | - | |
Pożyczki | 8 297 | 5 207 | 8 645 | 1 646 | |
Dłużne papiery wartościowe | - | - | - | - | |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 103 308 | 88 780 | 23 272 | 13 717 | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem | 103 308 | 88 780 | 23 272 | 13 717 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa Kapitałowa nie zalicza żadnych instrumentów z klasy kredytów i pożyczek do zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik. Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej. Wartość godziwą kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych zaprezentowano w nocie nr 9.7.
Grupa zgodnie z wymogami MSR 1 paragraf 74 na dzień 31.12.2019 r. w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentuje całe zobowiązanie z tytułu kredytów bankowych jako krótkoterminowe, w związku z brakiem realizacji określonych w umowie kredytowej poziomów wskaźników finansowych, poniższa tabela prezentuje podział wynikający z harmonogramów do umów kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych:
L.p. |
| Kredytobiorca
|
| Oprocentowanie
| Wartość | Zobowiązanie | |
w PLN | Wg harmonogramu umowy termin spłaty do 1 roku | Wg harmonogramu umowy termin spłaty pow. 1 roku | |||||
|
|
|
|
|
|
| |
1. | Kredyty konsorcjalny Kredyt A w rach. Bieżacym w CA BP S.A. PKO BP S.A. | PAMAPOL S.A. | PLN | WIBOR 1M+2 pp | 1 480 | 1 480 | - |
2 | Kredyty w rachunku kredytowem PKO BP S.A. "B" | PLN | WIBOR 1M+2 pp | 3 061 | 3 061 | - | |
3. | Kredyt w rachunku kredytowym Credit Agricole Bank Polska S.A. E | PLN | WIBOR 1M+2,3 pp | 4 545 | 1 136 | 3 409 | |
4. | Kredyt obrotowy Credit Agricole Bank Polska S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,4 pp | 4 000 | 4 000 | - | |
5. | Pożyczka od Amerykanka Struktura Sp. z o.o. S.K. | PLN | WIBOR 3M+2,5 pp | 2 104 | 2 104 | - | |
6. | Faktoring niepełny PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+1,6 pp | 3 238 | 3 238 | - | |
7. | Kredyty w rachunku bieżącym PKO BP S.A. - Kredyt A | WZPOW Sp. z o.o. | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | 2 255 | 2 255 | - |
8. | Credit Agricole Bank Polska S.A. - Kredyt A w rachunku bieżącym | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | 2 492 | 2 492 | - | |
9. | Kredyt w r-ku kredytowym PKO BP S.A. - Kredyt B | EUR | 1M EURIBOR + 2,5 pp | - | - | - | |
10. | Credit Agricole Bank Polska S.A. - Kredyt B w rachunku kredytowym | EUR | 1M EURIBOR + 2,5 pp | 17 589 | 17 589 | - | |
11. | PKO BP S.A. - Kredyt C - Skupowy | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | - | - | - | |
12. | Credit Agricole Bank Polska S.A - Kredyt C - Skupowy | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | 34 990 | 34 990 | - | |
13. | Kredyt inwestycyjny w PKO BP S.A. - Kredyt E | EUR | EUR EURIBOR 1M+3,0p.p. | - | - | - | |
14. | Kredyt inwestycyjny w CREDIT AGRICOLE - Kredyt E | EUR | EUR EURIBOR 1M+3,0p.p. | 5 562 | 1 112 | 4 449 | |
15. | CA Kredyt inwest. KRI/S/14/2021 Chł.G-dz |
| WIBOR 1M + 2,6% p.a. | 8 000 | 1 231 | 6 769 | |
16. | CA kredyt nieodn. KROBGK/S/3/2021 |
| WIBOR 1M + 2,4% p.a. | 4 000 | 4 000 | - | |
17. | Pożyczka od udziałowca + odsetki | PLN | 1M WIBOR+3,00 pp do 31.12.2017; pd 01.01.2018 - oproc.stałe 3% | - | - | - | |
18. | Pożyczka WFOŚiGW | PLN | Oprocentowanie; 0,8 % stopy redyskonta weksli, nie mniej niż 3 % | 941 | 494 | 446 | |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
19. | Pożyczka Idea Getin Leasing 4014038/P | PLN | Oprocentowanie 3,2396% | 101 | 34 | 67 | |
20. | Pożyczka Idea Getin Leasing 4070885/P | PLN | Oprocentowanie zmienne | 136 | 25 | 111 | |
21. | Pożyczka Idea Getin Leasing 4124946/P | PLN | Oprocentowanie zmienne | 83 | 83 | - | |
22. | Pożyczka PKO Leasing 00662/PI/21 | PLN | Wibor 1M + 0,19% w skali roku | 1 895 | 454 | 1 441 | |
23. | Pożyczka MP INWESTORS S.a.r.l. 03.12.2021 | PLN | WIBOR 1M + 2,7% | 2 000 | 2 000 | - | |
24. | Odsetki - naliczone od pożyczek | PLN | - | 11 | 11 | - | |
25. | KREDYT A - w rachunku bieżącym PKO | MITMAR Sp. z o.o. | PLN | WIBOR 1M + 2% | 536 | 536 | - |
26. | KREDYT A - w rachunku bieżącym CA | PLN | WIBOR 1M + 2% | 896 | 896 | - | |
27. | KREDYT B - obrotowy nieodnawialny PKO | PLN | WIBOR 1M + 2% | 322 | 322 | - | |
28. | KREDYT B - obrotowy nieodnawialny CA | PLN | WIBOR 1M + 2% | 322 | 322 | - | |
29. | KREDYT D - obrotowy odnawialny w EUR PKO | EUR | EUR WIBOR 1M + 2,5% | 1 562 | 1 562 | - | |
30. | KREDYT D - obrotowy odnawialny w EUR CA | EUR | EUR WIBOR 1M + 2,5% | 1 562 | 1 562 | - | |
31. | KREDYT D - obrotowy odnawialny w PLN PKO | PLN | WIBOR 1M + 2% | 4 391 | 4 391 | - | |
32. | KREDYT D - obrotowy odnawialny w PLN CA | PLN | WIBOR 1M + 2% | 4 391 | 4 391 | - | |
33. | KREDYT - obrotowy nieodnawialny | PLN | WIBOR 1M + 2,4% | 4 000 | 4 000 | - | |
34. | Pożyczka WFOŚiGW | PLN | WIBOR 1M + 1,5%1,5% | 270 | 120 | 150 | |
35. | Pożyczka WFOŚiGW (fotowoltaika) | PLN | WIBOR 1M + 1,5%1,5% | 448 | 96 | 352 | |
36. | Pożyczka Idea Getin Leasing (ledy) | PLN | WIBOR 1M + 3,5% | 88 | 45 | 43 | |
37. | Pożyczka Idea Getin Leasing (namiot) | PLN | WIBOR 1M + 3,5% | 30 | 15 | 15 | |
38. | Kredyt E- inwestycyjny PKO BP S.A. | EUR | WIBOR 1M + 2,8% | 214 | 214 | - | |
39. | Kredyt E- inwestycyjny CA BP S.A. | EUR | WIBOR 1M + 2,8% | 214 | 214 | - | |
40. | Kredyt E- inwestycyjny PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2,3% | - | - | - | |
41. | Kredyt E- inwestycyjny CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2,3% | - | - | - | |
42. | Faktoring niepełny | PLN | - | 1 357 | 1 357 | - | |
43. | Pożyczka EUR PKO Leasing 23D0012/21 Odmięśniarka, separator | EUR | EURIBORPL 1M | 1 393 | 326 | 1 067 | |
44. | Pożyczka EUR PKO Leasing 02214/EI/21 Zamrażarki płytowe | EUR | WIBOR 1M + 3,3% | 2 462 | 506 | 1 956 | |
45. | Pożyczka Pekao Leasing PLN 23/0113/21 - linia do odmięśniania |
| WIBOR 1M +0,19% | 1 083 | 238 | 845 | |
46. | Pożyczka WFOŚiGW 272/OA/P/2020 Szok 4 |
| - | 403 | 106 | 296 | |
47. | Karty kredytowe | PLN | - | 13 | 13 | - | |
48. | Pożyczka 1F01186 EFL Finance | CROP Serwis | PLN | Oprocentowanie zmienne 0,18% oraz marża 3,81% | 2 139 | 282 | 1 857 |
| OGÓŁEM | 126 579 | 103 303 | 23 273 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kredyt konsorcjalny (A,B,C,D,E) oprocentowany jest na bazie zmiennej stopy procentowej w oparciu o referencyjną stopę WIBOR 1M, która według stanu na dzień 31.12.2021r. kształtowała się na poziomie 2,23% (31.12.2020 rok 0,20%).
L.p. |
| Kredytobiorca | Waluta | Oprocentowanie | Wartość | Zobowiązanie | |
|
|
|
|
| w PLN | Wg harmonogramu umowy termin spłaty do 1 roku | Wg harmonogramu umowy termin spłaty pow. 1 roku |
| |||||||
1. | Kredyt A- w rachunku bieżącym PKO BP S.A. | PAMAPOL S.A. | PLN | WIBOR 1M+2pp | - | - | - |
2. | Kredyt A- w rachunku bieżącym CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2pp | - | - | - | |
3. | Kredyt B- w rachunku kredytowym PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2pp | 2 864 | 2 864 | - | |
4. | Kredyt B- w rachunku kredytowym CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2pp | 2 864 | 2 864 | - | |
5. | Kredyt E- w rachunku kredytowym PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,3pp | 2 841 | 568 | 2 273 | |
6. | Kredyt E- w rachunku kredytowym CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,3pp | 2 841 | 568 | 2 273 | |
7. | Kredyt obrotowy nieodnawialny CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,6pp | 1 000 | 1 000 | - | |
8. | Pożyczka od Amerykanka Struktura Sp. Z o.o. S.K. | PLN | WIBOR 3M+2,5pp | 2 043 | 2 043 | - | |
9. | Faktoring niepełny PKO BP S.A. | PLN | zmienne | 2 813 | 2 813 | - | |
10. | Kredyt A- w rachunku bieżącym PKO BP S.A. | WZPOW Sp. z o.o. | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | - | - | - |
11. | Kredyt A- w rachunku bieżącym CA BP S.A. | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | - | - | - | |
12. | Kredyt B- w rachunku kredytowym PKO BP S.A. | EUR | 1M EURIBOR + 2,5pp | 11 407 | 11 407 | - | |
13. | Kredyty B- w rachunku kredytowym CA BP S.A. | EUR | 1M EURIBOR + 2,5pp | 11 407 | 11 407 | - | |
14. | Kredyt C- skupowy PKO BP S.A. | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | 15 746 | 15 746 | - | |
15. | Kredyt C- skupowy CA BP S.A | PLN | 1M WIBOR + 2,0pp | 15 746 | 15 746 | - | |
16. | Kredyt E- inwestycyjny PKO BP S.A. | PLN/EUR | dla PLN WIBOR 1M+2,3pp, dla EUR EURIBOR 1M+2,8pp | 3 348 | 558 | 2 790 | |
17. | Kredyt E- inwestycyjny CA BP S.A. | PLN/EUR | dla PLN WIBOR 1M+2,3pp, dla EUR EURIBOR 1M+2,8pp | 3 348 | 558 | 2 790 | |
18. | Kredyt obrotowy nieodnawialny CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,6pp | 1 000 | 1 000 | - | |
19. | Odsetki- naliczone od kredytów | PLN | - | - | - | ||
20. | Pożyczka WFOSiGW | PLN | 0,8% stopy redysk. weksli nie mniej niż 3% | 1 397 | 587 | 810 | |
21. | Pożyczka Idea Getin Leasing | PLN | Oprocentowanie 3,2396% | 133 | 32 | 101 | |
22. | Faktoring niepełny PKO BP S.A. | PLN | Zmienne | 1 371 | 1 371 | - |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
23. | Kredyt A- w rachunku bieżącym PKO BP S.A. | MITMAR Sp. z o.o. | PLN | WIBOR 1M + 2% | - | - | - |
24. | Kredyt A w rachunku bieżącym CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2% | 697 | 697 | - | |
25. | Kredyt B- w rachunku kredytowym PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2% | 856 | 856 | - | |
26. | Kredyt B- w rachunku kredytowym CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2% | 856 | 856 | - | |
27. | Kredyt D- odnawialny PKO BP S.A. | EUR | EUR WIBOR 1M + 2,5% | 1 706 | 1 706 | - | |
28. | Kredyt D- odnawialny CA BP S.A. | EUR | EUR WIBOR 1M + 2,5% | 1 706 | 1 706 | - | |
29. | Kredyt D- odnawialny PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2% | 4 391 | 4 391 | - | |
30. | Kredyt D- odnawialny CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M + 2% | 4 391 | 4 391 | - | |
31. | Kredyt E- inwestycyjny PKO BP S.A. | EUR | WIBOR 1M+2,8pp | 90 | 18 | 72 | |
32. | Kredyt E- inwestycyjny CA BP S.A. | EUR | WIBOR 1M+2,8pp | 90 | 18 | 72 | |
33. | Kredyt E- inwestycyjny PKO BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,3pp | 1 126 | 225 | 901 | |
34. | Kredyt E- inwestycyjny CA BP S.A. | PLN | WIBOR 1M+2,3pp | 1 126 | 225 | 901 | |
35. | Pożyczka WFOSiGW | PLN | WIBOR 1M + 1,5% | 838 | 216 | 622 | |
36. | Pożyczka Idea Getin Leasing (ledy) | PLN | WIBOR 1M + 3,5% | 131 | 45 | 86 | |
37. | Pożyczka Idea Getin Leasing (ledy) | PLN | WIBOR 1M + 3,5% | 42 | 15 | 27 | |
38. | Faktoring niepełny | 2 269 | 2 269 | - | |||
39. | Karty kredytowe | PLN | 13 | 13 | - | ||
| OGÓŁEM | 102 497 | 88 780 | 13 718 |
W dniu 10 czerwca 2021 r. doszło do podpisania aneksu (Aneks) zmieniającego umowę kredytu konsorcjalnego z dnia 21 września 2017 r. zawartą pomiędzy Emitentem, Warmińskimi Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o.o. (WZPOW), Mitmar Sp. z o.o. (Mitmar) jako Kredytobiorcami a Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Credit Agricole Bank Polska S.A. jako Kredytodawcami (Umowa Kredytu, raport bieżący nr 18/2017), zmienionej w szczególności aneksem z dnia 15 maja 2019 r. (raport bieżący nr 4/2019), aneksem z dnia 29 czerwca 2020 r. (raport bieżący nr 13/2020) i aneksem z dnia 22 października 2020 r. (raport bieżący nr 23/2020).
O otrzymaniu informacji o wyrażeniu zgody na zmianę warunków Umowy Kredytu Emitent informował uprzednio w treści raportu bieżącego nr 6/2021.
Zgodnie z treścią Aneksu wydłużeniu do dnia 20 września 2022 r. uległ termin ostatecznej daty spłaty następujących kredytów:
a) kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym w złotych udzielonego Pamapol, WZPOW oraz Mitmar do łącznej kwoty równej 13 mln zł,
b) kredytu obrotowego nieodnawialnego w złotych udzielonego Pamapol, WZPOW oraz Mitmar do łącznej kwoty równej 50 mln zł (z założeniem pozostawienia obecnych harmonogramów spłat),
c) kredytu obrotowego odnawialnego (skupowego) w złotych udzielonego WZPOW do łącznej kwoty równej 35 mln zł,
d) kredytu obrotowego odnawialnego w złotych, EUR, USD udzielonego Mitmar do łącznej kwoty równej 12 mln zł.
Wydłużono także do dnia 31 grudnia 2023 r. okres na pozyskanie przez Kredytobiorców dodatkowego finansowania w kwocie nie niższej niż 20 mln zł, o którym mowa w raporcie bieżącym nr 23/2020 (dotychczas obowiązujący termin to 31 sierpnia 2021 r.).
W treści Umowy Kredytu Kredytodawcy wyrazili ponadto zgodę na zaciągnięcie przez WZPOW w Credit Agricole Bank Polska S.A. kredytu inwestycyjnego na nabycie nieruchomości w Grudziądzu,o której mowa w raporcie bieżącym nr 5/2021, w maksymalnej kwocie 8 mln zł (data spłaty - 30 czerwca 2028 r.) i kredytu na pokrycie VAT tej
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
transakcji w maksymalnej kwocie 2 mln zł (data spłaty - nie później niż 31 grudnia 2021 r.) wraz z zabezpieczeniami w formie hipoteki na nabywanej nieruchomości oraz poręczeń Pamapol i Mitmar.
Ponadto, do Umowy Kredytu jako poręczyciel przystąpiła spółka Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie (Poręczyciel), w której WZPOW objęły za zgodą Kredytodawców 80% udziałów w kapitale zakładowym, co stanowiło warunek przystąpienia Poręczyciela do Umowy.
Pozostałe postanowienia Umowy Kredytu, w tym istotne zabezpieczenia jego spłaty pozostały bez zmian.
W dniu 25 czerwca 2021 r. Emitent powziął informację o podpisaniu przez Credit Agricole Bank Polska S.A. (Bank) z Warmińskimi Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o.o. (WZPOW) dwóch umów kredytu, na podstawie których Bank udzielił WZPOW kredytu inwestycyjnego w kwocie 8 mln zł (Kredyt 1) i kredytu obrotowego nieodnawialnego w kwocie 2 mln zł (Kredyt 2, łącznie: Kredyty).
Kredyt 1 został udzielony z przeznaczeniem na finansowanie przez WZPOW zakupu nieruchomości w Grudziądzu (Nieruchomości), a Kredyt 2 został udzielony z przeznaczeniem na finansowanie podatku VAT w związku z zakupem ww. Nieruchomości.
Ostateczna data spłaty Kredytu 1 wyznaczona została na dzień 30 czerwca 2028 r., a Kredytu 2 - na dzień 31 grudnia 2021 r. Kredyty są oprocentowane według stawki 1M WIBOR powiększonej o marżę Banku.
Zabezpieczenia spłaty Kredytów stanowiły w szczególności:
- hipoteka łączna na Nieruchomości do wysokości 12 mln zł,
- odrębne poręczenia udzielone przez Emitenta i spółkę zależną – Mitmar Sp. z o.o. (Mitmar) do kwoty9,6 mln zł każde w przypadku Kredytu 1 i do kwoty 2,4 mln zł każde w przypadku Kredytu 2,
- cesja praw z polisy ubezpieczeniowej Nieruchomości,
- złożenie przez WZPOW, Emitenta i Mitmar odrębnych oświadczeń o dobrowolnym podaniu się egzekucji na podstawie art. 777 kpc.
W dniu 1 października 2021 r. Emitent powziął informację o podpisaniu przez Credit Agricole Bank Polska S.A. (Bank) z Emitentem oraz spółkami zależnymi Emitenta - Warmińskimi Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o.o. (WZPOW) i Mitmar Sp. z o.o. (Mitmar) jako Kredytobiorcami trzech odrębnych umów kredytu, na podstawie których Bank udzielił każdemu z Kredytobiorców kredytu obrotowego nieodnawialnego w kwocie 4 mln zł w celu finansowania zapotrzebowania na kapitał obrotowy (Kredyty), tj. łącznie w kwocie 12 mln zł.
Ostateczna data spłaty Kredytów wyznaczona została na dzień 20 września 2022 r.z zastrzeżeniem, że jeśli obowiązująca umowa kredytu konsorcjalnego z dnia 21 września 2017 r. zawarta pomiędzy Emitentem, WZPOW, Mitmar jako Kredytobiorcami a Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Credit Agricole Bank Polska S.A. jako Kredytodawcami (Umowa Kredytu, raport bieżący nr 18/2017), zmienionej w szczególności aneksem z dnia 15 maja 2019 r. (raport bieżący nr 4/2019), aneksem z dnia 29 czerwca 2020 r. (raport bieżący nr 13/2020), aneksem z dnia 22 października 2020 r. (raport bieżący nr 23/2020) i aneksem z dnia 10 czerwca 2021 r. (raport bieżący nr 12/2021) będzie odnawiana przed tym terminem, to środki uruchamiane z nowej umowy kredytowej zastępującej lub aneksującej Umowę Kredytu powinny być przeznaczone na całkowitą spłatę Kredytów.
Kredyty będą dostępne do 31 grudnia 2021 r. i są oprocentowane według stawki 1M WIBOR powiększonej o marżę Banku.
Zabezpieczenia spłaty Kredytów ustanowione odrębnie przez każdego z Kredytobiorców na rzecz Banku stanowią w szczególności:
- gwarancje spłaty Kredytów udzielone przez BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych,
- weksle własne in blanco wystawione na rzecz BGK zabezpieczające gwarancje spłaty Kredytów,
- zastaw rejestrowy na zapasach WZPOW do kwoty 12 mln zł, który stanowi wspólne zabezpieczenie wierzytelności Banku wynikających z Kredytów,
- złożenie odrębnych oświadczeń o dobrowolnym podaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 kpc.
W dniu 28 stycznia 2022 r. doszło do podpisania aneksu (Aneks) zmieniającego umowę kredytu konsorcjalnego z dnia 21 września 2017 r. zawartą pomiędzy Emitentem, Warmińskimi Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Sp. z o.o. (WZPOW), Mitmar Sp. z o.o. (Mitmar) jako Kredytobiorcami oraz Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. jako
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Poręczycielem a Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Credit Agricole Bank Polska S.A. jako Kredytodawcami (Umowa Kredytu, raport bieżący nr 18/2017), zmienionej w szczególności aneksem z dnia 15 maja 2019 r. (raport bieżący nr 4/2019), aneksem z dnia 29 czerwca 2020 r. (raport bieżący nr 13/2020), aneksem z dnia 22 października 2020 r. (raport bieżący nr 23/2020) i aneksem z dnia 10 czerwca 2021 r. (raport bieżący nr 12/2021).
Przed podpisaniem Aneksu Umowa Kredytu obejmowała:
a) kredyt odnawialny w rachunku bieżącym w złotych dla Pamapol, WZPOW oraz Mitmar do łącznej kwoty równej 13 mln zł (Kredyt A),
b) kredyt obrotowy nieodnawialny w złotych dla Pamapol, WZPOW oraz Mitmar do łącznej kwoty równej 50 mln zł (Kredyt B),
c) kredyt obrotowy odnawialny (skupowy) w złotych dla WZPOW do łącznej kwoty równej 35 mln zł (Kredyt C),
d) kredyt obrotowy odnawialny w złotych, EUR, USD dla Mitmar do łącznej kwoty równej 12 mln zł (Kredyt D),
e) kredyt inwestycyjny w złotych lub EUR dla Pamapol, WZPOW oraz Mitmar do łącznej kwoty równej 21 mln zł (Kredyt E).
Z dniem zawarcia Aneksu do Umowy Kredytu w charakterze nowego kredytodawcy przystępuje Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie (dalej łącznie: Banki).
Wysokość Kredytu A zwiększyła się do kwoty 25 mln zł, tj. o kwotę 12 mln zł, jednocześnie wydłużeniu do dnia 20 września 2025 r. uległa ostateczna data spłaty tego kredytu, natomiast w przypadku Kredytu C okres ostatecznej spłaty kredytu został wydłużony do dnia 20 marca 2026 r. (z zastrzeżeniem, że Kredyt A oraz Kredyt C są udzielone odpowiednio na okres 12 i 18 miesięcy z możliwością przedłużenia po pozytywnej ocenie zdolności Kredytobiorców).
Nastąpiła także zmiana formy i waluty Kredytu D udzielonego Mitmar, na kredyt obrotowy nieodnawialny w złotych, jednocześnie wydłużeniu do dnia 20 września 2027 r. uległa ostateczna data spłaty tego kredytu, w ramach ustalonego między Stronami harmonogramu spłaty.
Ponadto, Kredytodawcy w ramach Umowy Kredytu udzielili Kredytobiorcom dodatkowego kredytu inwestycyjnego do kwoty 30 mln zł z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie 85% wydatków inwestycyjnych netto związanych z inwestycjami w maszyny i urządzenia, w tym z ich zakupem, dostawą, instalacją, montażem i uruchomieniem oraz budową lub rozbudową części zakładu produkcyjno-magazynowego wraz z infrastrukturą socjalno-biurową (Kredyt F). Ostateczną datę spłaty tego kredytu ustalono na dzień 31 grudnia 2028 r.
Kredytodawcy udzieli także WZPOW kredytu inwestycyjnego w wysokości 8 mln zł na refinansowanie zadłużenia finansowego tej spółki wobec Credit Agricole Bank Polska S.A. z tytułu umowy kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości w Grudziądzu, o którym Emitent informował w treści raportu bieżącego nr 14/2021. Ostateczny termin spłaty tego kredytu ustalono do dnia 30 czerwca 2028 r. (Kredyt G).
Zgodnie z treścią Aneksu wydłużeniu uległy terminy ostatecznej daty spłaty pozostałych kredytów, tj.:
- Kredytu B do dnia 30 września 2023 r. dla Pamapol, do dnia 30 września 2027 r. dla WZPOW i do dnia 31 sierpnia 2022 r. dla Mitmar,
- Kredytu E do dnia 31 grudnia 2025 r. dla Pamapol i Mitmar oraz do dnia 31 grudnia 2026 r. dla WZPOW.
Oprocentowanie Kredytów oparte jest na zmiennej stopie procentowej, w oparciu o odpowiednie stopy WIBOR, EURIBOR, powiększone o marże Banków.
Zgodnie z treścią Umowy Kredytu po zawarciu Aneksu, zabezpieczenie wierzytelności Banków z tytułu udzielonych kredytów stanowią w szczególności:
- przelew wierzytelności pieniężnej z umowy/umów ubezpieczenia nieruchomości, mienia ruchomego oraz środków obrotowych (zapasów) znajdujących się w zakładach Kredytobiorców,
- weksel własny in blanco Kredytobiorców wraz z deklaracją wekslową,
- pełnomocnictwo do dysponowania wszystkimi rachunkami bankowymi Kredytobiorcy we wszystkich bankach prowadzących obsługę Kredytobiorców,
- zastaw rejestrowy i finansowy wraz z blokadą na rachunku maklerskim na aktywach nie będących własnością Kredytobiorców,
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
- hipoteki umowne łączne do kwoty łącznej 305 mln zł na nieruchomościach gruntowych zabudowanych stanowiących własność Emitenta położonych w Ruścu oraz na nieruchomościach WZPOW położonych
w Kwidzynie i nieruchomości inwestycyjnej tej spółki w Grudziądzu, a także nieruchomościach położonych w Głownie będących własnością Mitmar,
- zastaw rejestrowy na środkach obrotowych (zapasach) Kredytobiorców,
- zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych, środkach trwałych Kredytobiorców, w tym również na środkach trwałych finansowanych z kredytu inwestycyjnego (Kredytu E),
- umowa wsparcia na zasadach ogólnych zawarta m.in. przez podmioty trzecie, w tym znaczących akcjonariuszy Pamapol.
Aneks określa także limit dozwolonego zadłużenia Kredytobiorców i Poręczyciela z tytułu umów leasingu do maksymalnej kwoty 40 mln zł oraz limit zadłużenia z tytułu umowy faktoringu niepełnego do kwoty 20 mln zł, ponadto dozwolone zadłużenie z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych wszystkich Kredytobiorców nie może przekroczyć maksymalnej kwoty 18 mln zł.
Zgodnie z warunkami Umowy Kredytu wypłata dywidendy przez Emitenta może nastąpić po uzyskaniu uprzedniej pisemnej zgody Kredytodawców lub wypełnieniu warunków określonych w Umowie Kredytu, dotyczących m.in. utrzymywania określonych wskaźników finansowych, braku przypadków naruszenia Umowy Kredytu oraz przedpłacenia Kredytu B w wysokości odpowiadającej kwocie dywidendy.
Pozostałe postanowienia Umowy Kredytu pozostały bez zmian. W szczególności Kredytobiorcy zobowiązani są w okresie obowiązywania Umowy Kredytu do przestrzegania ustalonych przez Banki standardów, w szczególności do niezaciągania zadłużenia finansowego innego niż dozwolone, przestrzegania zakazu sprzedaży składników majątkowych innych niż dozwolone bez uprzedniej zgody Banków, realizacji umownych wskaźników finansowych.
Uruchomienie dodatkowego finansowania na podstawie Aneksu uzależnione zostało od spełnienia warunków zawieszających, w tym zawarcia dokumentacji zabezpieczeniowej, złożenia stosownych wniosków do sądów w sprawie hipotek i zastawów itp.
W dniu 24 lutego 2022 r. spełnione zostały warunki zawieszające Aneksu poprzez m.in. zawarcie wymaganej dokumentacji zabezpieczeniowej i złożenie stosownych wniosków do sądów w sprawie wpisu hipotek i zastawów a Kredytodawcy otrzymali możliwość uruchomienia dodatkowego finansowania.
W dniu 24 lutego 2022 r. zostały spłacone przez Pamapol, WZPOW i Mitmar trzy odrębne kredyty obrotowe nieodnawialne udzielone tym spółkom przez Credit Agricole Bank Polska S.A. w kwocie 4 mln zł każdy, tj. łącznie w kwocie 12 mln zł. Ostateczna data spłaty tych kredytów wyznaczona została na 20 września 2022 r., jednakże wskutek zawarcia Aneksu, środki uruchomione z Umowy Kredytu zostały przeznaczone na całkowitą spłatę tych kredytów. O zwarciu przez Pamapol i spółki zależne umów kredytów obrotowych nieodnawialnych Emitent informował w treści raportu bieżącego nr 22/2021.
Ponadto, w dniu 24 lutego 2022 r. ze środków uzyskanych z kredytu inwestycyjnego w wysokości 8 mln zł udzielonego WZPOW w ramach Umowy Kredytów zostało zrefinansowane zadłużenie tej spółki wobec Credit Agricole Bank Polska S.A. z tytułu umowy kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości w Grudziądzu, o którym Emitent informował w treści raportu bieżącego nr 14/2021.
W dniu 11 kwietnia 2022 r., w treści raportu bieżącego nr 10/2022, Emitent poinformował o zakończeniu procesu skutecznego ustanowienia przez Kredytobiorców zastawów rejestrowych na ich środkach trwałych i zapasach, stanowiącego realizację warunków Aneksu w tym zakresie - zgodnie z treścią aneksów do umów zastawu rejestrowego zawartych przez Kredytobiorców z Agentem Zabezpieczeń, tj. Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A., każdy z Kredytobiorców ustanowił na rzecz Agenta Zabezpieczeń zastawy rejestrowe na środkach trwałych i zapasach towarów handlowych do najwyższej sumy zabezpieczenia w wysokości 305 mln zł.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Nie występują.
Zgodnie z Umową Kredytu Konsorcjalnego (A,B,C,D,E) zabezpieczenie wierzytelności Banków z tytułu udzielonego kredytu stanowią w szczególności:
przelew wierzytelności pieniężnej z umowy/umów ubezpieczenia nieruchomości, mienia ruchomego oraz środków obrotowych (zapasów) znajdujących się w zakładach Kredytobiorców,
weksel własny in blanco Kredytobiorców wraz z deklaracją wekslową,
pełnomocnictwo do dysponowania wszystkimi rachunkami bankowymi Kredytobiorcy we wszystkich bankach prowadzących obsługę Kredytobiorców,
zastaw rejestrowy i finansowy wraz z blokadą na rachunku maklerskim na aktywach nie będących własnością Kredytobiorców z zastrzeżeniem, że zastaw ten będzie stanowić jedynie zabezpieczenie całości finansowania w obu Bankach udzielonego WZPOW,
hipoteki umowne łączne do kwoty łącznej 262 mln zł na nieruchomościach gruntowych zabudowanych stanowiących własność Emitenta położonych w Ruścu i nieruchomości położonej we Wrześni, oraz na nieruchomościach położonych w Kwidzynie znajdujących się w wieczystym użytkowaniu WZPOW, a także nieruchomościach położonych w Głownie będących własnością Mitmar,
zastaw rejestrowy na środkach obrotowych (zapasach) Kredytobiorców,
zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych, środkach trwałych Kredytobiorców, w tym również na środkach trwałych finansowanych z Kredytu Inwestycyjnego,
umowa wsparcia na zasadach ogólnych zawarta m.in. przez podmioty trzecie, w tym znaczących akcjonariuszy Pamapol.
Zaciągnięte przez Grupę Kapitałową zobowiązania z tytułu pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz z tytułu leasingu finansowego objęte są następującymi zabezpieczeniami spłaty (według stanu na dzień bilansowy):
zastaw rejestrowy na przedmiotach leasingu, pożyczki
weksle in blanko
poręczenia wzajemne spółek GK
Na 31.12.2021 następujące aktywa Grupy Kapitałowej (w wartości bilansowej) stanowiły zabezpieczenie spłaty zobowiązań:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Wartości niematerialne | - | 3 |
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym w leasingu | 169 989 | 144 659 |
Aktywa finansowe (inne niż należności) | - | - |
Zapasy | 139 882 | 106 887 |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne | 4 596 | 6 452 |
Środki pieniężne | - | - |
Wartość bilansowa aktywów stanowiących zabezpieczenie razem | 314 467 | 258 001 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Porównanie wartości bilansowej aktywów oraz zobowiązań finansowych z ich wartością godziwą przedstawia się następująco:
Klasa instrumentu finansowego | 31.12.2021 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2020 | |
Nota nr | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | |
Aktywa: | |||||
Pożyczki | 9.2 | 40 | 40 | 150 | 150 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 12 | 96 693 | 96 693 | 76 613 | 76 613 |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | 966 | 966 | 2 005 | 2 005 |
Papiery dłużne | 9.4 | - | - | - | - |
Akcje spółek notowanych | 9.4 | - | - | - | - |
Udziały, akcje spółek nienotowanych | 9.4 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Jednostki funduszy inwestycyjnych | 9.4 | - | - | - | - |
Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych | 9.4 | - | - | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | 8 336 | 8 336 | 12 863 | 12 863 |
Zobowiązania: | |||||
Kredyty w rachunku kredytowym | 9.5 | 101 979 | 101 979 | 94 947 | 94 947 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 9.5 | 7 659 | 7 659 | 697 | 697 |
Pożyczki | 9.5 | 16 942 | 16 942 | 6 853 | 6 853 |
Dłużne papiery wartościowe | 9.5 | - | - | - | - |
Leasing finansowy | 7 | 35 749 | 35 749 | 24 910 | 24 910 |
Pochodne instrumenty finansowe | 9.3 | 1 888 | 1 888 | 4 424 | 4 424 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 18 | 145 985 | 145 985 | 95 641 | 95 641 |
Wartość godziwa definiowana jest jako cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny.
Grupa Kapitałowa nie dokonywała wyceny wartości godziwej należności oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Tabela poniżej przedstawia aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane przez Grupę w wartości godziwej, zakwalifikowane do określonego poziomu w hierarchii wartości godziwej:
poziom 1 – notowane ceny (bez dokonywania korekt) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów oraz zobowiązań,
poziom 2 – dane wejściowe do wyceny aktywów i zobowiązań, inne niż notowane ceny ujęte w ramach poziomu 1, obserwowalne na podstawie zmiennych pochodzących z aktywnych rynków,
poziom 3 – dane wejściowe do wyceny aktywów i zobowiązań, nie ustalone w oparciu o zmienne pochodzące z aktywnych rynków.
Klasa instrumentu finansowego | Nota nr | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | Razem wartość godziwa |
Stan na 31.12.2021 | |||||
Aktywa: |
|
| |||
Akcje spółek notowanych | a) | - | - | - | - |
Udziały, akcje spółek nienotowanych | b) | 8 | - | - | 8 |
Instrumenty pochodne handlowe | c) | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | c) | - | - | - | - |
Papiery dłużne wyceniane w wartości godziwej | d) | - | - | - | - |
Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych | … | - | - | - | - |
Aktywa razem | 8 | - | - | 8 | |
Zobowiązania: | |||||
Instrumenty pochodne handlowe (-) | c) | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające (-) | c) | - | - | - | - |
Papiery dłużne wyceniane w wartości godziwej (-) | … | - | - | - | - |
Warunkowa zapłata za przejęcie (-) | e) | - | - | - | - |
Zobowiązania razem (-) | - | - | - | - | |
Wartość godziwa netto | 8 | - | - | 8 | |
Stan na 31.12.2020 | |||||
Aktywa: |
|
| |||
Akcje spółek notowanych | a) | - | - | - | - |
Udziały, akcje spółek nienotowanych | b) | 8 | - | - | 8 |
Instrumenty pochodne handlowe | c) | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | c) | - | 2 005 | - | 2 005 |
Papiery dłużne wyceniane w wartości godziwej | d) | - | - | - | - |
Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych | … | - | - | ||
Aktywa razem | 8 | 2 005 | - | 2 013 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zobowiązania: | |||||
Instrumenty pochodne handlowe (-) | c) | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające (-) | c) | - | -4 423 | - | -4 423 |
Papiery dłużne wyceniane w wartości godziwej (-) | … | - | - | - | - |
Warunkowa zapłata za przejęcie (-) | e) | - | - | - | - |
Zobowiązania razem (-) | - | -4 423 | - | -4 423 | |
Wartość godziwa netto | 8 | -2 418 | - | -2 410 |
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły istotne przeniesienia pomiędzy poziomem 1, 2 i 3 wartości godziwej instrumentów finansowych.
a) Akcje spółek notowanych
Klasa ta obejmuje papiery wartościowe spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość godziwa akcji została określona na podstawie notowań z dnia bilansowego (poziom 1).
b) Udziały, akcje spółek nienotowanych
Wartość godziwa nienotowanych papierów wartościowych stanowią 8 tys. PLN. Ujęte są one wg ceny nabycia – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (poziom 1).
c) Instrumenty pochodne
Instrumenty pochodne to walutowe kontrakty terminowe i opcje walutowe wyceniane modelem z wykorzystaniem parametrów rynkowych tj. kursów wymiany walut oraz stóp procentowych (poziom 2).
Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.
Na dzień 31.12.2021 Grupa Kapitałowa nie posiadała aktywów finansowych, których przeniesienia nie kwalifikują się do wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:
| Nota nr | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Saldo na początek okresu: |
| ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 4 977 | 3 017 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 7 298 | 7 278 |
Podatek odroczony netto na początek okresu |
| -2 322 | -4 261 |
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: |
| - | - |
Wynik (+/-) | 22 | -804 | 1 509 |
Pozostałe całkowite dochody (+/-) | -265 | 430 | |
Rozliczenie połączenia jednostek gospodarczych | - | - | |
Pozostałe (w tym różnice kursowe netto z przeliczenia) |
| - | - |
Podatek odroczony netto na koniec okresu, w tym: |
| -3 391 | -2 322 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 4 452 | 4 977 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 7 843 | 7 298 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:
Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | wynik | pozostałe całkowite dochody | rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
| |
Aktywa: | |||||||
Wartości niematerialne | - | - | - | - | - | - | |
Rzeczowe aktywa trwałe | 1 774 | -9 | - | - | - | 1 765 | |
Nieruchomości inwestycyjne | - | - | - | - | - | - | |
Pochodne instrumenty finansowe | 123 | - | 57 | - | - | 180 | |
Zapasy | 841 | -129 | - | - | - | 712 | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 264 | 45 | - | - | - | 309 | |
Kontrakty budowlane | - | - | - | - | - |
|
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | wynik | pozostałe całkowite dochody | rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | |
Inne aktywa | 6 | 13 | - | - | - | 19 | |
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
| |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 210 | 12 | - | - | - | 222 | |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 877 | -202 | - | - | - | 675 | |
Pozostałe rezerwy | 570 | -97 | - | - | - | 473 | |
Pochodne instrumenty finansowe | 304 | 77 | -304 | - | - | 77 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | - | - | |
Zobowiązania z tytułu umowy | - | - | - | - | - | - | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 8 | 12 | - | - | - | 20 | |
Inne zobowiązania | - | - | - | - | - | - | |
Inne: | - | - | - | - | - | - | |
Nierozliczone straty podatkowe | - | - | - | - | - | - | |
Razem | 4 977 | -278 | -247 | - | - | 4 452 | |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
| |
Aktywa: | |||||||
Wartości niematerialne | - | - | - | - | - | - | |
Rzeczowe aktywa trwałe | 124 | 1 651 | - | - | - | 1 774 | |
Nieruchomości inwestycyjne | - | - | - | - | - | - | |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | |
Zapasy | 289 | 551 | - | - | - | 841 | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 501 | -237 | - | - | - | 264 | |
Kontrakty budowlane | - | - | - | - | - | - | |
Inne aktywa | 3 | 2 | - | - | - | 6 | |
Zobowiązania: | |||||||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 201 | 9 | - | - | - | 210 | |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 565 | 309 | - | - | - | 874 | |
Pozostałe rezerwy | 197 | 373 | - | - | - | 570 | |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | 430 | - | - | 430 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | - | - | |
Zobowiązania z tytułu umowy | 106 | -106 | - | - | - | - | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
| 8 | - | - | - | 8 | |
Inne zobowiązania | - | - | - | - | - | - | |
Inne: | - | - | - | - | - | - |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | wynik | pozostałe całkowite dochody | rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | |
Nierozliczone straty podatkowe | 1 030 | -1 030 | - | - | - | - | |
Razem | 3 017 | 1 530 | 430 | - | - | 4 977 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:
Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | wynik | pozostałe całkowite dochody | rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
| |
Aktywa: |
| ||||||
Wartości niematerialne | - | - | - | - | - | - | |
Rzeczowe aktywa trwałe | 7 211 | 477 | - | - | - | 7 688 | |
Nieruchomości inwestycyjne | 49 | - | - | - | - | 49 | |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 37 | -25 | - | - | - | 12 | |
Kontrakty budowlane | - | - | - | - | - | - | |
Inne aktywa | - | 76 | - | - | - | 76 | |
Zobowiązania: | - | - | - | - | - | ||
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | 18 | - | - | 18 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | - | - | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 1 | -1 | - | - | - | - | |
Inne zobowiązania | - | - | - | - | - | - | |
Razem | 7 298 | 527 | 18 | - | - | 7 843 | |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
| |
Aktywa: |
| ||||||
Wartości niematerialne | - | - | - | - | - | - | |
Rzeczowe aktywa trwałe | 7 200 | 11 | - | - | - | 7 211 | |
Nieruchomości inwestycyjne | 49 | - | - | - | - | 49 | |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 29 | 8 | - | - | - | 37 | |
Kontrakty budowlane | - | - | - | - | - | - | |
Inne aktywa | - | - | - | - | - |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | Zmiana stanu: | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | wynik | pozostałe całkowite dochody | rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | |
Zobowiązania: |
| ||||||
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | - | - | - | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | - | - | - | - | - | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | - | - | - | - | - | - | |
Inne zobowiązania | - | 1 | - | - | - | 1 | |
Razem | 7 278 | 20 | - | - | - | 7 298 |
Zarząd Grupy zaznacza, że możliwość uzyskania korzyści ekonomicznych z aktywa z tytułu podatków odroczonych uzależniona będzie od wygenerowania przez spółki Grupy w przyszłości dochodu podatkowego. Takie możliwość potwierdzają opracowane przez Zarządy spółek budżety finansowe.
Kwota ujemnych różnic przejściowych, nierozliczonych strat podatkowych, w odniesieniu do których Grupa Kapitałowa nie ujęła w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wynosi na dzień 31.12.2021 roku 7 959 tys. PLN do rozliczenia w ciągu dwóch następnych okresów podatkowych.
W związku z tym, że Spółka zależna WZPOW posiada stratę podatkową do rozliczenia z lat ubiegłych, w 2021 r. Spółka podjęła decyzję o obniżeniu stawek amortyzacyjnych dla wybranych środków trwałych do wysokości 0,1% począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2018 r. W dniu 16 marca 2021 r. Spółka złożyła korekty zeznań podatkowych CIT-8 za lata podatkowe 1 czerwca 2018 r. – 31 maja 2019 r. oraz 1 czerwca 2019 r. – 31.05.2020 r. Poprzez te korekty Spółka zmniejszyła wysokość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w tych latach podatkowych: w roku 2018/19 o kwotę 3.306 tys. zł oraz w roku 2019/20 o kwotę 3.736 tys. zł. W deklaracji podatkowej za rok podatkowy od 1 czerwca 2020 r. – 31 maja 2021 r. wysokość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów została zmniejszona o kwotę 4.750 tys. zł. W kolejnych latach podatkowych Spółka będzie również zaliczała do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne obliczone z zastosowaniem stawki 0,1%. Jednocześnie Zarząd WZPOW wystąpił o indywidualną interpretację podatkową potwierdzającą prawidłowość dokonanych korekt. Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego Spółka otrzymała negatywną interpretację, na którą wniosła skargę do WSA. W dniu 25 marca br. Spółka otrzymała odpis wyroku, WSA uznał, że Spółka ma prawo dokonać korekty stawek amortyzacyjnych wstecz. Wyrok ten na dzień publikacji niniejszego sprawozdania jest nieprawomocny, a organ podatkowy ma prawo złożyć skargę kasacyjną w terminie 30 dni od uzyskania odpisu wyroku.
Zarząd Spółki, dokonał analizy wpływu opisanego postępowania na sprawozdanie finansowe oraz ocenił ryzyko przegrania sprawy sądowej. W opinii Zarządu, wspartej oceną zewnętrznych doradców, w oparciu o istniejące orzecznictwo sądowe w identycznych sprawach, Zarząd ocenia szansę na korzystne rozstrzygnięcie opisanego jako prawdopodobną.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Materiały | 33 878 | 17 993 |
Półprodukty i produkcja w toku | 11 756 | 17 571 |
Wyroby gotowe | 85 540 | 67 727 |
Towary | 8 708 | 3 596 |
Wartość bilansowa zapasów razem | 139 882 | 106 887 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów na koniec okresu wyniosły 3 543 tys. PLN (2020 rok: 4 130 tys. PLN), w 2021 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku w kwocie 1 143 tys. PLN (2020 rok: 3 008 tys. PLN) - dotyczyły zapasów słabo rotujących, zagrożonych krótkim terminem przydatności.
Wykorzystanie odpisów w Grupie w związku z likwidacją zbędnych zapasów w 2021 r. wyniosło 1 001 tys. PLN (2020 rok: 0 tys. PLN). Grupa dokonała odwrócenia odpisów aktualizujących na kwotę 734 tys. PLN (2020 rok: 156 tys. PLN), dzięki sprzedaży wcześniej odpisanych zapasów.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, ujmowane przez Grupę w ramach klasy należności
przedstawiają się następująco:
Należności krótkoterminowe:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Aktywa finansowe (MSR 9): | |||
Należności z tytułu dostaw i usług | 74 457 | 65 746 | |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | -4 631 | -4 788 | |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 69 826 | 60 958 | |
Należności ze sprzedaży aktywów trwałych | 127 | 1 039 | |
Kwoty zatrzymane (kaucje) z tytułu umów o usługę budowlaną | 255 | 67 | |
Kaucje wpłacone z innych tytułów | - | ||
Inne należności | 444 | 20 | |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych(-) | - | -978 | |
Pozostałe należności finansowe netto | 826 | 148 | |
Należności finansowe | 70 652 | 61 106 | |
Aktywa niefinansowe (poza MSR 9): | |||
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń | 23 980 | 14 716 | |
Przedpłaty i zaliczki | 1 963 | 804 | |
Pozostałe należności niefinansowe | 245 | 135 | |
Inne koszty opłacone z góry | 2 635 | 1 135 | |
Odpisy aktualizujące wartość należności niefinansowych (-) | -148 | -148 | |
Należności niefinansowe | 28 675 | 16 642 | |
Należności krótkoterminowe razem | 99 327 | 77 748 |
Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości. Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2021 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły:
w odniesieniu do krótkoterminowych należności finansowych –1 101 tys. PLN(2020 rok: 2 213 tys. PLN).
Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności finansowych w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Stan na początek okresu | 5 766 | 5 598 |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 1 101 | 2 213 |
Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-) | -802 | -750 |
Odpisy wykorzystane (-) | -1 434 | -1 294 |
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | - | - |
Stan na koniec okresu | 4 631 | 5 766 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie nr 27.2.
Na dzień 31.12.2021 należności o wartości bilansowej (faktoring niepełny) 4 596 tys. PLN (2020 rok: 6 452 tys. PLN) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 9.6.
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w PLN w tym: | 1 283 | 7 226 | |
- środki o ograniczonej możliwości dysponowania | - | - | |
- środki na rachunkach Split Payment | 43 | 25 | |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych | 6 961 | 5 590 | |
Środki pieniężne w kasie | 90 | 48 | |
Depozyty krótkoterminowe | - | - | |
Inne | 2 | -1 | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem | 8 336 | 12 863 |
Aktywa wchodzące w skład grupy przeznaczonej do sprzedaży obejmują nieruchomości inwestycyjne objęte przedwstępnymi warunkowymi umowami sprzedaży w kwocie 672 tys. PLN.
Na dzień 31.12.2021 kapitał podstawowy Spółki dominującej wynosił 34 750 tys. PLN (2020 rok: 34 750 tys. PLN) i dzielił się na 34 750 050 akcji (2020 rok: 34 750 050) o wartości nominalnej 1 PLN każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone.
Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
Łączna liczba akcji Spółki wynosi 34.750.050 (z czego 17.166.700 to akcje nieuprzywilejowane serii A, 6.000.000 to akcje nieprzywilejowane serii B, 8.262.250 to akcje nieuprzywilejowane serii C, a 3.321.100 to akcje nieuprzywilejowane serii D), ogólna liczba głosów z nich wynikająca to 34.750.050, a wysokość kapitału zakładowego jest równa 34.750.050 zł.
Na dzień 01 stycznia i 31 grudnia 2021 r., oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania według najlepszej wiedzy Emitenta wykaz akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% ogólnej liczby głosów nie uległ zmianie, na Walnym Zgromadzeniu Pamapol S.A. przedstawia się następująco:
Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k. posiada bezpośrednio, a Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak łącznie posiadają pośrednio (poprzez Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k., która jest kontrolowana w 100% przez Pawła Szataniak i Mariusza Szataniak) 28.247.407 akcji Pamapol S.A., co stanowi 81,29% kapitału zakładowego Pamapol S.A. i uprawnia do 28.247.407 głosów na Walnym Zgromadzeniu, tj. stanowi 81,29% ogólnej liczby głosów. Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak nie posiadają bezpośrednio akcji Pamapol S.A.
Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k. (jako zastawca), i Bank Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. (jako zastawnik), są stronami umowy zastawu rejestrowego i zastawu finansowego na akcjach, zawartej w dniu 21 kwietnia 2020 r., na podstawie której ustanowiono zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na 28.247.407 akcjach Pamapol S.A., stanowiących 81,29% w kapitale zakładowym Pamapol S.A., uprawniających do wykonywania 28.247.407 głosów, dających 81,29% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Pamapol S.A., posiadanych przez Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k. Niemniej jednak zastawca, tj. Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k., nadal jest upoważniony do wykonywania prawa głosu z 28.247.407 akcji Pamapol S.A., będących przedmiotem zastawu finansowego i zastawu rejestrowego.
Na dzień bilansowy akcje Spółki dominującej nie pozostawały w jej posiadaniu, ani też w posiadaniu jednostek zależnych i stowarzyszonych.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej wynosi na dzień bilansowy 55 891 tys. PLN i powstał w wyniku emisji akcji serii B.
Rachunkowość zabezpieczeń - aktualizacja wyceny | z tytułu zmiany kursu spot | z tytuły zmiany punktów swap | Razem |
Wycena na bilans otwarcia | 3 214 | 116 | 3 330 |
Efektywna część zysków/strat na instrumencie zabezpieczającym odniesiona w okresie na kapitał | -1 928 | -998 | -2 926 |
Kwoty zreklasyfikowane z kapitału do rachunku zysków i strat, z tego: | 1 159 | 96 | 1 255 |
- korekta sprzedaży | -496 | 192 | -304 |
- korekta różnic kursowych | -124 | 23 | -101 |
Wycena na bilans zamknięcia | +126 | -977 | -851 |
podatek odroczony od wyceny | -24 | +172 | +148 |
wartość kapitałów z wyceny na 31.12.2021 | 102 | -805 | -703 |
w tym udziały niedające kontroli | 0 | 0 | 0 |
w tym odniesiony na kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 102 | -805 | -703 |
Prezentowane w kapitale własnym Grupy udziały niedające kontroli odnoszą się do następujących jednostek zależnych:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Kwidzyn | 782 | 589 |
Udziały niedające kontroli razem | 782 | 589 |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów mniejszości nie uległa zmianie.
Zmiana udziałów niedających kontroli | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Saldo na początek okresu | 589 | 609 |
Zmiana struktury Grupy (transakcje z mniejszością): | ||
Połączenie jednostek gospodarczych - początkowe ustalenie udziałów mniejszości (+) | - | - |
Sprzedaż jednostek zależnych poza Grupę – rozliczenie udziałów mniejszości (-) | - | - |
Nabycie przez Grupę udziałów mniejszości i Nabycie przez Grupę nowych udziałów+/- | +6 | - |
Sprzedaż przez Grupę kapitałów jednostek zależnych na rzecz mniejszości, bez utraty kontroli (+) | - | - |
Dochody całkowite: | ||
Zysk (strata) netto za okres (+/-) | +150 | +17 |
Inne całkowite dochody za okres (po opodatkowaniu) (+/-) | +37 | -37 |
Inne zmiany | - | - |
Saldo udziałów niedających na koniec okresu | 782 | 589 |
Na dzień 1 stycznia 2021 r. kapitał zakładowy WZPOW wynosił 37.230.600 zł i dzielił się na 744.612 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Emitent posiadał 723.246 udziałów w kapitale zakładowym WZPOW, co stanowiło
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
97,13% kapitału zakładowego WZPOW i uprawniało do 723.246 głosów na Zgromadzeniu Wspólników, tj. stanowiło 97,13% udziału w ogólnej liczbie głosów.
W dniu 18 lutego 2021 r. Rada Nadzorcza Emitenta, na podstawie § 17 ust. 2 lit. (k) Statutu Spółki, podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na objęcie przez Emitenta 10.000 nowych udziałów w spółce zależnej – Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie (WZPOW), każdy o wartości nominalnej 50 zł.
W dniu 4 marca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników WZPOW podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego WZPOW z kwoty 37.230.600 zł do kwoty 37.730.600 zł, to jest
o kwotę 500.000 zł, poprzez utworzenie 10.000 nowych udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym WZPOW objął Emitent i pokrył je w całości wkładem gotówkowym w wysokości 2.930.000 zł, tj. 293 zł za każdy udział.
Ponadto, w okresie od kwietnia 2021 r. do czerwca 2021 r. Emitent nabył łącznie 811 udziałów od dotychczasowych udziałowców tej spółki – po 50 zł z każdy udział.
Po rejestracji tych czynności przez sąd Emitent posiada łącznie 734.057 udziałów w WZPOW o łącznej wartości 36.702.850 zł, stanowiących 97,28% kapitału zakładowego i uprawniających do 97,28% w ogólnej liczbie głosów w WZPOW.
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Koszty wynagrodzeń | 62 064 | 57 101 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 12 832 | 11 755 |
Koszty programów płatności akcjami | - | - |
Koszty przyszłych świadczeń (rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne) | 499 | 358 |
Koszty świadczeń pracowniczych razem | 75 395 | 69 214 |
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:
| Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | |
|---|---|---|---|---|---|
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze: |
|
| |||
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 4 005 | 4 181 | - | - | |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 3 711 | 3 490 | - | - | |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 2 434 | 2 670 | - | - | |
Rezerwy na premie | 213 | 1 550 | - | - | |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 10 363 | 11 891 | - | - | |
Inne długoterminowe świadczenia pracownicze: |
|
| |||
Rezerwy na nagrody jubileuszowe | - | - | - | - | |
Rezerwy na odprawy emerytalne | 112 | 42 | 1 465 | 1 127 | |
Pozostałe rezerwy | - | - | - | - | |
Inne świadczenia pracownicze | 112 | 42 | 1 465 | 1 127 | |
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych razem | 10 475 | 11 934 | 1 465 | 1 127 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Na zmianę stanu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych wpływ miały następujące pozycje:
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze | nagrody jubileuszowe | odprawy emerytalne | pozostałe | razem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
Stan na początek okresu | - | 1 127 | - | 1 127 |
Zmiany ujęte w wyniku: | ||||
Koszty zatrudnienia | - | - | - | - |
Koszty odsetek | - | - | - | - |
Ponowna wycena zobowiązania | - | 338 | - | 338 |
Zmiany bez wpływu na wynik: | - | - | - | - |
Wypłacone świadczenia (-) | - | - | - | - |
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | - | - | - | - |
Wartość bieżąca rezerw na dzień 31.12.2021 roku | - | 1 465 | - | 1 465 |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
Stan na początek okresu | - | 967 | - | 967 |
Zmiany ujęte w wyniku: | ||||
Koszty zatrudnienia | - | - | - | - |
Koszty odsetek | - | - | - | - |
Ponowna wycena zobowiązania | - | 160 | - | 160 |
Zmiany bez wpływu na wynik: | - | - | - | - |
Wypłacone świadczenia (-) | - | - | - | - |
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | - | - | - | - |
Wartość bieżąca rezerw na dzień 31.12.2020 roku | - | 1 127 | - | 1 127 |
Wartość rezerw ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiały się następująco:
Rezerwy na: | Rezerwy krótkoterminowe | Rezerwy krótkoterminowe | Rezerwy długoterminowe | Rezerwy długoterminowe |
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Rezerwy na sprawy sądowe | 723 | 1 030 | 137 | 111 |
Rezerwy na straty z umów budowlanych | 323 | - | - | - |
Rezerwy na koszty restrukturyzacji | - | - | - | - |
Inne rezerwy | 6 254 | 3 385 | - | - |
Pozostałe rezerwy razem | 7 300 | 4 415 | 137 | 111 |
Rezerwy na: | sprawy sądowe | straty z umów | koszty restrukturyzacji | inne | razem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu | 1 141 | - | - | 3 385 | 4 526 |
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie | - | - | - | 5 423 | 5 423 |
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-) | -307 | - | - | -1 106 | -1 413 |
Wykorzystanie rezerw (-) | - | - | - | -1 126 | -1 126 |
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 26 | - | - | - | 26 |
Stan rezerw na dzień 31.12.2021 roku | 860 | - | - | 6 577 | 7 437 |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu | 529 | - | - | 1 100 | 1 629 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie | 630 | - | - | 5 803 | 6 433 |
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-) | - | - | - | -2 956 | -2 956 |
Wykorzystanie rezerw (-) | - | - | - | -562 | -562 |
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | -18 | - | - | - | -18 |
Stan rezerw na dzień 31.12.2020 roku | 1 141 | - | - | 3 385 | 4 526 |
Rezerwa na inne koszty na dzień 31.12.2021 roku obejmuje: koszty usług marketingowych 433 tys. PLN (2020 rok: 1 094 tys. PLN), koszty usług i doradztwa 950 tys. PLN (2020 rok: 585 tys. PLN), koszty kar i odszkodowań
323 tys. PLN (2020 rok: 1 092 tys. PLN) , koszty sprzedanych nieruchomości 0 tys. PLN (2020 rok: 150 tys. PLN), koszty usług najmu 0 tys. PLN (2020 rok: 236 tys. PLN), koszty usług transportowych 723 tys. PLN (2020 rok
36 tys. PLN) koszty opłat środowiskowych 121 tys. PLN (2020 rok: 76 tys. PLN), pozostałe 4 027 tys. PLN (2020 rok: 116 tys. PLN).
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (patrz również nota nr 9) przedstawiają się następująco:
Zobowiązania krótkoterminowe:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Zobowiązania finansowe (MSR 9): | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 140 819 | 90 792 | |
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych | 1 996 | 826 | |
Inne zobowiązania finansowe | 30 | 3 | |
Zobowiązania finansowe | 142 845 | 91 621 | |
Zobowiązania niefinansowe (poza MSR 9): | |||
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń | 2 530 | 2 217 | |
Przedpłaty i zaliczki otrzymane na dostawy | 103 | 223 | |
Zobowiązania z tytułu umów o usługę budowlaną | - | - | |
Zaliczki otrzymane na usługi budowlane | - | - | |
Inne zobowiązania niefinansowe | 507 | 1 580 | |
Dotacje otrzymane | 502 | 705 | |
Inne rozliczenia | 263 | 38 | |
Zobowiązania niefinansowe | 3 140 | 4 020 | |
Zobowiązania krótkoterminowe razem | 146 750 | 96 384 |
Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota nr 9.7).
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe: | Rozliczenia długoterminowe | Rozliczenia długoterminowe |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Dotacje do środków trwałych otrzymane | 13 645 | 9 484 |
Inne rozliczenia | - | - |
Inne długoterminowe zobowiązania niefinansowe razem | 13 645 | 9 484 |
Grupa Kapitałowa w bieżącym okresie uzyskała dotację na sfinansowanie zakupu środków trwałych: 4 758 tys. zł (2020 rok: 0 tys. PLN). Korzyść z tytułu dotacji do środków trwałych rozliczana jest w pozostałe przychody operacyjne przez okres amortyzacji dotowanych środków trwałych. Na dzień bilansowy nie istnieją żadne niespełnione warunki, które mogłyby przyczynić się do konieczności zwrotu uzyskanych wcześniej dotacji.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przychody ze sprzedaży | 1 | 778 396 | 686 349 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 651 252 | 601 664 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 14 070 | 9 046 | |
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 113 074 | 75 639 | |
Koszt własny sprzedaży | 623 427 | 542 453 | |
Koszt sprzedanych produktów | 517 930 | 468 666 | |
Koszt sprzedanych usług | 10 404 | 8 445 | |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 95 093 | 65 342 | |
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 154 969 | 143 896 |
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Amortyzacja | 5,6 | 17 070 | 17 030 |
Świadczenia pracownicze | 16 | 75 567 | 69 480 |
Zużycie materiałów i energii | 449 757 | 409 082 | |
Usługi obce | 119 425 | 102 406 | |
Podatki i opłaty | 4 139 | 3 502 | |
Koszty prac badawczych i rozwojowych nieujęte w wartościach niematerialnych | 5 | 2 179 | 1 375 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 7 076 | 6 122 | |
Koszty według rodzaju razem | 675 213 | 608 997 | |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 95 093 | 65 342 | |
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) | 2 068 | 5 478 | |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (-) | -16 461 | -17 555 | |
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu | 755 913 | 662 262 |
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 577 | 781 | |
Odwrócenie odpisów z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 5,6 | - | - |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności finansowych | 12 | 299 | - |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności niefinansowych | - | - | |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów | 11 | 696 | 203 |
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw | 17 | 1 877 | 223 |
Otrzymane kary i odszkodowania | 648 | 301 | |
Rozliczone dotacje do środków trwałych | 19 | 921 | 686 |
Inne dotacje | 1 534 | 5 181 | |
Sprzedaż wierzytelności | - | - | |
Sprzedaż złomu i innych odpadów oraz odzysk złomu | 546 | 163 | |
Nadwyżki inwentaryzacyjne | 2 149 | 1 193 | |
Odpisane przedawnione zobowiązania | 1 | 26 | |
Inne przychody | 1 191 | 1 585 | |
Pozostałe przychody operacyjne razem | 10 439 | 10 343 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | - | |
Wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej | 8 | 32 | 375 |
Odpisy z tytułu utraty wartości firmy | 4 | - | - |
Odpisy amortyzacyjne i z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 5,6 | 198 | 663 |
Odpisy aktualizujące wartość należności finansowych | 12 | 598 | 1 554 |
Odpisy aktualizujące wartość należności niefinansowych | 12 | - | 112 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 11 | 1 080 | 2 858 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów (-) | 11 | - | - |
Utworzenie rezerw | 17 | 1 399 | 2 081 |
Zapłacone kary i odszkodowania | 634 | 692 | |
Likwidacja środków trwałych | 5 | 72 | |
Likwidacja zapasów | 1 149 | 2 093 | |
Niedobory zapasów | 2 807 | 2 626 | |
Należności przedawnione, nieściągalne | 67 | 52 | |
Darowizny przekazane | 111 | 430 | |
Koszty refaktur | 142 | 167 | |
Koszty utrzymania nieruchomości inwestycyjnych | 36 | 377 | |
Koszty sądowe, egzekucyjne, windykacyjne | 226 | 247 | |
Koszty napraw powypadkowych | 310 | 257 | |
Reklamacje | 437 | 413 | |
Inne koszty | 1 073 | 531 | |
Pozostałe koszty operacyjne razem | 10 304 | 15 600 |
Czynniki, które mają największy wpływ na wyniki:
a) wojna w Ukrainie, która wybuchła pod koniec lutego bieżącego roku wywołała duże zawirowania na rynkach finansowych i surowcowych powodując znaczne osłabienie złotego wobec euro oraz dolara amerykańskiego, a także znaczny wzrost cen ropy naftowej i gazu. Drożejące od kilku miesięcy pasze oraz surowce stanowią jeden z głównych czynników mających wpływ na dalsze perspektywy rozwoju spółek Grupy. Eskalacja działań wojennych zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania się wysokich cen surowców przez dłuższy czas, co z kolei zwiększa zagrożenie długotrwałą inflacją, a tym samym ryzyko stagflacji.
b) Zarządy spółek Grupy od początku pandemii na bieżąco monitorują rozwój sytuacji związanej
z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 („koronawirus”), podejmując szereg działań, których celem jest ograniczenie dalszego wpływu koronawirusa na działalność operacyjną Spółek, zapewnienie ochrony pracownikom, a także zagwarantowanie ciągłości i jakości produkcji oraz
bezpieczeństwa produktów gotowych.
Spółki na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie oraz jej wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą. Mimo podejmowanych wielu działań prewencyjnych oraz stosowanego reżimu sanitarnego nie można w pełni wykluczyć, przewidzieć oraz zapobiec wszystkim skutkom rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, a wprowadzane nowe restrykcje lub ograniczenia mogą mieć niekorzystny wpływ na ciągłość działania spółek Grupy, ponoszone koszty, łańcuch dostaw surowca i komponentów do produkcji oraz osiągane wyniki finansowe. Najistotniejsze czynniki ryzyka związane z pandemią wskazano w pkt. 5.3.1.
c) kształtowanie się cen surowca – występująca zmienność na rynku surowców mięsnych, warzywno-owocowych oraz opakowań wpływa na opłacalność produkcji oraz wysokość generowanych marż, przy ograniczonej możliwości przełożenia wzrostów cen na klienta. Zarząd Emitenta obserwując w minionym roku sytuację na rynku surowcowym podkreśla wpływ oddziaływania tych okoliczności na osiągane wyniki Spółki i Grupy w okresach sprawozdawczych. Informacje nt. podjętych przez Spółki działań mających na celu wyeliminowanie negatywnych zjawisk na rynku surowcowym zostały opisane w pkt.2.3.
e) sytuacja występująca na krajowym rynku energetycznym - ceny energii elektrycznej stanowią istotny dla uczestników gospodarki parametr, wpływając na jej konkurencyjność. Wzrost cen energii elektrycznej wynikający m.in. z rosnących kosztów uprawnień do emisji CO2 oraz rosnące ceny węgla na globalnych rynkach wpływają negatywnie na koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, ich pozycję konkurencyjną względem innych podmiotów, a także na ceny produktów i koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy: |
|
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (lokaty) | - | 9 | ||
Pożyczki i należności | 9,2,1 2 | 1 | 126 | |
Dłużne papiery wartościowe utrzymywane do terminu wymagalności | - | - | ||
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy |
| 1 | 135 | |
Zyski z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik: |
| |||
Instrumenty pochodne handlowe | 9.3 | - | - | |
Instrumenty pochodne zabezpieczające – nieefektywna część zabezpieczeń przepływów pieniężnych | 9.3 | - | 358 | |
Akcje spółek notowanych | 9.4 | - | - | |
Dłużne papiery wartościowe | 9.4 | - | - | |
Zyski z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik | - | 358 | ||
Zyski (straty) (+/-) z tytułu różnic kursowych: | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | 2 127 | 2 114 | |
Pożyczki i należności | 12 | -2 096 | - 2 092 | |
Zyski (straty) (+/-) z tytułu różnic kursowych | 31 | 22 | ||
Zyski z aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej | - | - | ||
Dywidendy z aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej | 9.4 | 5 | 2 | |
Inne przychody finansowe | 1 174 | 164 | ||
Przychody finansowe razem | 1 210 | 681 |
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy: |
| |||
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 7 | 1 582 | 697 | |
Kredyty w rachunku kredytowym | 9.5 | 1 312 | 2 832 | |
Kredyty w rachunku bieżącym | 9.5 | 1 056 | 185 | |
Pożyczki | 9.5 | 75 | 32 | |
Dłużne papiery wartościowe | 9.5 | - | - | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 18 | 798 | 923 | |
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy | 4 823 | 4 669 | ||
Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik: | ||||
Instrumenty pochodne handlowe | 9.3 | - | 108 | |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 9.3 | 120 | -198 | |
Akcje spółek notowanych | 9.4 | - | - | |
Dłużne papiery wartościowe | 9.4 | - | - | |
Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik | 120 | -90 | ||
(Zyski) straty (-/+) z tytułu różnic kursowych: | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | - | ||
Pożyczki i należności | 9.2 | 1 750 | - | |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 9.1 | 13 | 2 800 | |
(Zyski) straty (-/+) z tytułu różnic kursowych | 1 763 | 2 800 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
Odpisy aktualizujące wartość pożyczek | - | - | ||
Inne koszty finansowe | 2 071 | 1 156 | ||
Koszty finansowe razem |
| 8 777 | 8 535 |
Odpisy aktualizujące wartość należności dotyczących działalności operacyjnej ujmowane są przez Grupę Kapitałową jako pozostałe koszty operacyjne (patrz nota nr 20).
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Podatek bieżący: |
|
| |
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy |
| 1 862 | 4 006 |
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy |
| -21 | 101 |
Podatek bieżący |
| 1 841 | 4 106 |
Podatek odroczony: |
| ||
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | 10 | 747 | -1 524 |
Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych | 10 | - | 950 |
Podatek odroczony | 747 | 2 474 | |
Podatek dochodowy razem | 2 588 | 1 632 |
Stawka podatkowa stosowana przez spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej wynosi 19%.
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku przed opodatkowaniem z ujętym podatkiem dochodowym:
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
Wynik przed opodatkowaniem |
| 10 975 | 11 910 | |
Stawka podatku stosowana przez Spółkę dominującą |
| 19% | 19% | |
Podatek dochodowy wg stawki krajowej Spółki dominującej |
| 2 085 | 2 262 | |
Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: |
|
| ||
Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) |
|
| ||
Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) |
| -16 683 | -17 065 | |
Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) |
| 10 587 | 14 503 | |
Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych |
| 6 491 | 1 004 | |
Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) | 10 | 129 | 826 | |
Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) | 10 |
| ||
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+/-) |
| -21 | 101 | |
Podatek dochodowy |
| 2 588 | 1 632 | |
Zastosowana średnia stawka podatkowa |
| 14% | 14% |
Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych występujących w danym okresie.
Przy wyliczeniu zarówno podstawowego jak i rozwodnionego zysku (straty) na akcję Grupa stosuje w liczniku kwotę zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego tzn. nie występuje efekt rozwadniający wpływający na kwotę zysku (straty).
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru |
| ||
Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 34 750 050 | 34 750 050 | |
Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje | - | - | |
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych | - | - | |
Działalność kontynuowana | |||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 12 313 | 9 344 | |
(netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego) | |||
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | 0,35 | 0,27 | |
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | 0,35 | 0,27 | |
Działalność zaniechana | |||
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | |
(netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego) | |||
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | - | - | |
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | - | - | |
Działalność kontynuowana i zaniechana | |||
Zysk (strata) netto | 12 313 | 9 344 | |
(netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego) | |||
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | 0,35 | 0,27 | |
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | 0,35 | 0,27 |
W roku 2021 Grupa Kapitałowa nie dokonywała wypłaty dywidend.
Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (patrz nota nr 13). Wpływ na różnicę w wartości środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych mają:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 8 336 | 12 945 |
Korekty: |
| |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych w walucie | - | -82 |
Niezrealizowane odsetki od środków pieniężnych (-) | - | - |
Inne | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w CF | 8 336 | 12 863 |
Podmioty powiązane z Grupą Kapitałową obejmują kluczowy personel kierowniczy oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez właścicieli Spółki dominującej. Do najważniejszych pozostałych podmiotów powiązanych Grupa zalicza spółki: Amerykanka Struktura Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Ruścu, Wielton S.A. z siedzibą w Wieluniu wraz z podmiotami powiązanymi.
Podmiot sprawujący ostateczną kontrolę: Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak – nie sporządzają publicznie sprawozdania finansowego.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków zarządu spółki dominującej oraz spółek zależnych. Wynagrodzenie kluczowego personelu w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyniosło:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Świadczenia na rzecz personelu kierowniczego |
| |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 6 305 | 6 153 |
Świadczenia z tyt. rozwiązania stosunku pracy | - | - |
Pozostałe świadczenia | - | - |
Świadczenia razem | 6 305 | 6 153 |
Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Spółki dominującej przedstawiono w Sprawozdaniu
z działalności Zarządu Grupy za rok 2021 w rozdziale 6.4. Wynagrodzenia, nagrody i warunki umów o pracę Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej.
Grupa Kapitałowa nie otrzymała i nie udzieliła kluczowemu personelowi kierowniczemu żadnych pożyczek
w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty przychodów ze sprzedaży oraz należności od jednostek stowarzyszonych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:
| Przychody z dział. operacyjnej | Przychody z dział. operacyjnej |
od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
Od: |
|
|
Jednostki dominującej | 34 | 5 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | - | 29 |
Razem | 34 | 34 |
| Należności | Należności |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Od: |
|
|
Jednostki dominującej | - | - |
Pozostałych podmiotów powiązanych | - | - |
Razem | - | - |
Nie dokonywano odpisów aktualizujących wartość należności od podmiotów powiązanych, w związku z czym nie ujęto z tego tytułu w wyniku żadnych kosztów.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty zakupów oraz zobowiązań wobec jednostek stowarzyszonych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:
| Zakup (koszty, aktywa) | Zakup (koszty, aktywa) |
od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
Od: |
| |
Jednostki dominującej | 361 | 3 762 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 7 | 36 |
Razem | 368 | 3 798 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
| Zobowiązania | Zobowiązania |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Od: |
|
|
Jednostki dominującej | 1 | 1 750 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 0 | 3 |
Razem | 1 | 1 753 |
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa Kapitałowa udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu:
| Pożyczki otrzymane w okresie | Pożyczki otrzymane w okresie |
od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
Od: |
|
|
Jednostki dominującej | - | 7 500 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 2 000 | - |
Razem | 2 000 | 7 500 |
| Skumulowane saldo pożyczek | Skumulowane saldo pożyczek |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Od: |
|
|
Jednostki dominującej | 2 104 | 2 000 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 2 000 | - |
Razem | 4 104 | 2 000 |
Wartość należności i zobowiązań warunkowych w tys. zł według stanu na koniec poszczególnych okresów (w tym dotyczących podmiotów powiązanych) przedstawia się następująco:
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Rodzaj poręczenia (umowa) | Rodzaj poręczenia | Udzielone przez | Udzielone dla | Wierzyciel | Maksymalna kwota poręczenia | Kwota zobowiązania | Maksymalna kwota poręczenia | Kwota zobowiązania | Data udzielenia | Termin |
Umowa udzielenia pożyczki w formie limitu faktoringowego z dnia 17.12.2010 wraz z późniejszymi zmianami | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO BP Faktoring | 4 000 | 0 | 4 000 | 1 395 | 18.07.2011 | bezterminowe |
Poręczenie wekslowe | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | PKO BP Faktoring | 11 000 | 3 238 | 11 000 | 2 813 | 18.07.2011 | bezterminowe | |
Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | Mitmar Sp. z o.o. | PKO BP Faktoring | 3 000 | 1 357 | 3 000 | 2 269 | 27.11.2019 | bezterminowe | |
Umowa zakupu węgla WZPOW Kwidzyn - BARTER S.A. (data zawarcia umowy 17-08-2011) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | BARTER S.A. | 250 | 0 | 250 | 0 | 01.09.2011 | bezterminowe |
Umowa kontraktacji produkcji ogrodniczej nr 10/K/2013 | Poręczenie weksla In blanco | Pamapol S.A. | ZPOW Ziębice Sp. z o.o. | RPPH Ziębice | 2 835 | 0 | 2 835 | 0 | 29.03.2013 | bezterminowe |
umowa pożyczki (modernizacja instalacji odpylania | Poręczenie wg. prawa cywilnego | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska | 950 | 43 | 950 | 210 | 13.04.2016 | 31.03.2022 |
umowa pożyczki (modernizacja tuneli zamrażalnicznych | Poręczenie wg. prawa cywilnego | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska | 1 800 | 400 | 1 800 | 712 | 03.04.2017 | 31.03.2023 |
Umowa zakupu węgla WZPOW Kwidzyn - BARTEX Sp. z o.o. Chruściel 4, 14-526 Płoskinia, REGON 170934200 (data zawarcia umowy 10-07-2013, nr umowy 1/WZPOW/2013) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | BARTEX S.A. | 1 659 | 0 | 1 659 | 0 | 10.07.2013 | bezterminowe |
Umowa zakupu puszek WZPOW Kwidzyn - Can Pack | GWARANCJA płatności (zobowiązanie solidarne) | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Can Pack General Line Sp. z o.o. | € 1 000 | 964 | € 1 000 | 1 427 | 17.10.2013 | 30.10.2021 |
Umowa zakupu nasion przez WZPOW Kwidzyn od Monsanto Polska Sp. z o.o. (data umowy 27.03.2017) | Gwarancja płatności | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Monsanto Polska Sp. z o.o. | 1 300 | 696 | 1 300 | 1 049 | 31.03.2014 / 27.03.2017 | bezterminowe |
Umowa zakupu nasion przez WZPOW Kwidzyn od Floraland Andrzej Pawelski | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Floraland Andrzej Pawelski | € 208 | 0 | € 208 | 0 | 10.04.2014 /2017 | bezterminowe |
umowa leasingu nr 61150 (data umowy 10.05.2017) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | SG Equipment Leasing Sp. z o.o. | 173 | 43 | 169 | 67 | 10.05.2017 | 31.05.2021 |
umowa leasingu nr 61148 (data umowy 10.05.2017) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | SG Equipment Leasing Sp. z o.o. | 199 | 50 | 196 | 77 | 10.05.2017 | 31.05.2021 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Umowa kredytu konsorcjalnego | Wzajemne poręczenie za zobowiązania wszystkich Spółek korzystających z finansowania | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO BP S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. | 77 275 | 62 889 | 77 275 | 61 002 | 21.09.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Wzajemne poręczenie za zobowiązania wszystkich Spółek korzystających z finansowania | Pamapol S.A. | Mitmar Sp. z o.o. | PKO BP S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. | 26 000 | 14 412 | 26 000 | 17 037 | 21.09.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Wzajemne poręczenie za zobowiązania wszystkich Spółek korzystających z finansowania | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | PKO BP S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. | 27 725 | 9 086 | 27 725 | 11 409 | 21.09.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Wzajemne poręczenie za zobowiązania wszystkich Spółek korzystających z finansowania | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Mitmar Sp. z o.o. | PKO BP S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. | 26 000 | 14 412 | 26 000 | 17 037 | 21.09.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Wzajemne poręczenie za zobowiązania wszystkich Spółek korzystających z finansowania | Mitmar Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | PKO BP S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. | 27 725 | 9 086 | 27 725 | 11 409 | 21.09.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Wzajemne poręczenie za zobowiązania wszystkich Spółek korzystających z finansowania | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO BP S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. | 77 275 | 62 889 | 77 275 | 61 002 | 21.09.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Poręczenie kredytu w formie zastawu rejestrowego na aktywach finansowych | MPSZ Sp.z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO BP S.A., Credit Agricole | 77 275 | 72 525 | 77 275 | 54 394 | 25.10.2017, 01.12.2017 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Poręczenie za zobowiązania | Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | PKO BP SA , Credit Agricole Bank Polska SA | 27 725 | 9 086 | 0 | 0 | 10.06.2021 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Poręczenie za zobowiązania | Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. | Mitmar sp. z o.o. | PKO BP SA , Credit Agricole Bank Polska SA | 26 000 | 14 412 | 0 | 0 | 10.06.2021 | 20.09.2023 |
Umowa kredytu konsorcjalnego | Poręczenie za zobowiązania | Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn sp. z o.o. | PKO BP SA , Credit Agricole Bank Polska SA | 77 275 | 62 889 | 0 | 0 | 10.06.2021 | 20.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/008545 (data umowy 26.03.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 1 361 | 594 | 1 360 | 791 | 26.03.2018 | 31.03.2024 |
umowa leasingu nr 18/008545 (data umowy 26.03.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 1 361 | 594 | 1 360 | 791 | 26.03.2018 | 31.03.2024 |
umowa leasingu nr 18/009224 (data umowy 26.03.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 110 | 36 | 110 | 49 | 26.03.2018 | 30.04.2022 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
umowa leasingu nr 18/009224 (data umowy 26.03.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 110 | 36 | 110 | 49 | 26.03.2018 | 30.04.2022 |
umowa leasingu nr 18/008547 (data umowy 26.03.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 628 | 289 | 626 | 378 | 26.03.2018 | 31.03.2024 |
umowa leasingu nr 18/008547 (data umowy 26.03.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 628 | 289 | 626 | 378 | 26.03.2018 | 31.03.2024 |
umowa leasingu nr 18/027488 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 194 | 97 | 194 | 126 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027488 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 194 | 97 | 194 | 126 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027491 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 316 | 155 | 314 | 201 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027491 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 316 | 155 | 314 | 201 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027494 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 388 | 194 | 386 | 251 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027494 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 388 | 194 | 386 | 251 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027497 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 605 | 305 | 602 | 392 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 18/027497 (data umowy 11.09.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 605 | 305 | 602 | 392 | 11.09.2018 | 30.09.2023 |
umowa leasingu nr 74214/Wr/18 (data umowy 17.04.2018) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy S.A. | 1 924 | 640 | 1 924 | 863 | 17.04.2018 | 30.04.2023 |
umowa leasingu nr 74214/Wr/18 (data umowy 17.04.2018) | Poręczenie wekslowe | Mitmar sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy SA | 1 924 | 640 | 1 924 | 863 | 17.04.2018 | 30.04.2023 |
umowa leasingu nr 19/005410 (data umowy 07.02.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 233 | 117 | 232 | 151 | 07.02.2019 | 28.02.2024 |
umowa leasingu nr 19/005410 (data umowy 07.02.2019) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 233 | 117 | 232 | 151 | 07.02.2019 | 28.02.2024 |
umowa leasingu nr 77363/Wr/19 (data umowy 11.02.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy S.A. | 82 | 45 | 82 | 56 | 11.02.2019 | 28.02.2024 |
umowa leasingu nr 77364/Wr/19 (data umowy 11.02.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy S.A. | 82 | 45 | 52 | 35 | 11.02.2019 | 28.02.2024 |
umowa o linię gwarancyjną nr LIN/S/4/2019 | Poręczenie cywilne | Pamapol S.A. | Mitmar Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 660 | 660 | 660 | 660 | 15.04.2019 | 30.06.2025 |
umowa o linię gwarancyjną nr LIN/S/4/2019 | Poręczenie cywilne | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Mitmar Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 660 | 660 | 660 | 660 | 15.04.2019 | 30.06.2025 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
umowa leasingu nr 19/021947 (data umowy 20.05.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 310 | 170 | 309 | 216 | 20.05.2019 | 30.05.2024 |
umowa leasingu nr 19/021947 (data umowy 20.05.2019) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 310 | 170 | 309 | 216 | 20.05.2019 | 30.05.2024 |
umowa leasingu nr 19/022987 (data umowy 20.05.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 117 | 70 | 117 | 87 | 20.05.2019 | 30.05.2024 |
umowa leasingu nr 19/022987 (data umowy 20.05.2019) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 117 | 70 | 117 | 87 | 20.05.2019 | 30.05.2024 |
umowa pożyczki (modernizacja instalacji chłodniczej WZPOW Kwidzyn) | Poręczenie wg. prawa cywilnego | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska | 600 | 367 | 600 | 475 | 20.05.2019 | 31.05.2025 |
umowa leasingu nr 19/039208 (data umowy 12.09.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing SA | 0 | 0 | 147 | 0 | 12.09.2019 | 30.09.2025 |
umowa leasingu nr 19/039208 (data umowy 12.09.2019) | Poręczenie wekslowe | Mitmar sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing SA | 0 | 0 | 147 | 0 | 12.09.2019 | 30.09.2025 |
umowa leasingu nr 19/045539 (data umowy 07.10.2019) | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 74 | 47 | 74 | 58 | 07.10.2019 | 30.10.2025 |
umowa leasingu nr 19/045539 (data umowy 07.10.2019) | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 74 | 47 | 74 | 58 | 07.10.2019 | 30.10.2025 |
Umowa Ramowa o zawieranie transakcji z Dealing Roomem dla klientów korporacyjnych Credit Agricole Bank Polska S.A. | gwarancja | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | € 65 | 0 | € 65 | 300 | 25.02.2020 | bezterminowe |
Umowa Ramowa o zawieranie transakcji z Dealing Roomem dla klientów korporacyjnych Credit Agricole Bank Polska S.A. | gwarancja | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | € 50 | 0 | € 50 | 0 | 25.02.2020 | bezterminowe |
Umowa Ramowa o zawieranie transakcji z Dealing Roomem dla klientów korporacyjnych Credit Agricole Bank Polska S.A. | gwarancja | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | € 65 | 0 | € 65 | 300 | 25.02.2020 | bezterminowe |
Umowa Ramowa o zawieranie transakcji z Dealing Roomem dla klientów korporacyjnych Credit Agricole Bank Polska S.A. | gwarancja | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | € 50 | 0 | € 50 | 0 | 25.02.2020 | bezterminowe |
Umowa leasingu 00286/LF/20 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 604 | 365 | 604 | 465 | 13.02.2020 | 01.02.2025 |
Umowa leasingu 00286/LF/20 | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 604 | 365 | 604 | 465 | 13.02.2020 | 01.02.2025 |
Umowa leasingu 00285/LF/20 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 611 | 369 | 611 | 470 | 13.02.2020 | 01.02.2025 |
Umowa leasingu 00285/LF/20 | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 611 | 369 | 611 | 470 | 13.02.2020 | 01.02.2025 |
Umowa leasingu 185-3136 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Grenke Leasing | 80 | 39 | 80 | 49 | 01.03.2020 | 01.01.2025 |
Umowa leasingu 20/031468 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 417 | 299 | 416 | 356 | 29.07.2020 | 01.08.2025 |
Umowa leasingu 20/031468 | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 417 | 299 | 416 | 356 | 30.07.2020 | 02.08.2025 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Umowa leasingu 20/035335 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 266 | 190 | 266 | 227 | 24.08.2020 | 31.08.2025 |
Umowa leasingu 20/035335 | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 266 | 190 | 266 | 227 | 25.08.2020 | 01.09.2025 |
Umowa generalna o gwarancje ubezpieczeniowe | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | UNIQA T.U. S.A. |
|
| 2 000 |
| 11.09.2020 | 10.09.2021 |
Gwarancja spłaty pożyczki | Gwarancja spłaty pożyczki | Pamapol S.A. | Mitmar Sp. z o.o. | WFOŚiGW | 1 820 | 1 820 | 1 820 | 1 820 | 07.05.2020 | 30.04.2025 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/1/2020 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Mitmar Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 7 500 | 0 | 7 500 | 1 000 | 25.11.2020 | 30.08.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 7 500 | 0 | 7 500 | 1 000 | 25.11.2020 | 30.08.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/2/2020 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 500 | 0 | 4 500 | 1 000 | 25.11.2020 | 30.08.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/2/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 500 | 0 | 4 500 | 1 000 | 25.11.2020 | 30.08.2021 |
Umowa pożyczki dla przedsiębiorcy nr 00662/PI/21 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 2 391 | 1 895 | 0 | 0 | 19.03.2021 | 30.06.2027 |
Umowa pożyczki dla przedsiębiorcy nr 00662/PI/22 | Poręczenie wekslowe | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | PKO Leasing S.A. | 2 391 | 1 895 | 0 | 0 | 19.03.2021 | 30.06.2027 |
Umowa leasingu 185-4149 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Grenke Leasing | 355 | 245 | 0 | 0 | 26.05.2021 | 01.06.2026 |
Umowa kredytu inwestycyjnego KRI/S/14/2021 | Poręczenie | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 8 000 | 8 000 | 0 | 0 | 23.06.2021 | 30.06.2028 |
Umowa kredytu inwestycyjnego KRI/S/14/2021 | Poręczenie | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 8 000 | 8 000 | 0 | 0 | 23.06.2021 | 30.06.2028 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KRO/S/4/2021 | Poręczenie | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 23.06.2021 | 31.12.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KRO/S/4/2022 | Poręczenie | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 24.06.2021 | 01.01.2022 |
Umowa pożyczki 4070885/P | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Idea Getin Leasing S.A. | 142 | 136 | 0 | 0 | 14.09.2021 | 15.09.2026 |
Umowa leasingu 341992 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Millennium Leasing Sp. z o.o. | 368 | 304 | 0 | 0 | 31.10.2021 | 31.10.2026 |
Umowa leasingu 341994 | Poręczenie wekslowe | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Millennium Leasing Sp. z o.o. | 392 | 324 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.10.2026 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/3/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Pamapol S.A. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.12.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/3/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Mitmar Sp. z o.o. | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.12.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/2/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Mitmar Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.12.2021 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/2/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Pamapol S.A. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.12.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/4/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | Pamapol S.A. | Mitmar Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.12.2021 |
Umowa kredytu obrotowego nieodnawialnego KROBGK/S/4/2021 | Przystąpienie do długu wynikającego z umowy | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Mitmar Sp. z o.o. | Credit Agricole Bank Polska S.A. | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 | 01.10.2021 | 31.12.2021 |
Umowa leasingu 86348/Wr/21 | Poręczenie wekslowe | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy S.A. | 650 | 612 | 0 | 0 | 28.06.2021 | 12.06.2027 |
Umowa leasingu 86346/Wr/22 | Poręczenie wekslowe | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy S.A. | 758 | 714 | 0 | 0 | 28.06.2021 | 12.06.2027 |
Umowa pożyczki 1F01186 | Poręczenie wekslowe | WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o. | Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. | Europejski Fundusz Leasingowy S.A. | 2 207 | 2 139 | 0 | 0 | 25.08.2021 | 14.09.2028 |
Rodzaj gwarancji | Spółka | Nazwa instytucji | Kwota poręczenia | Kwota zobowiązania/ należności na dzień 31.12.2021 (w tys. zł) | Kwota zobowiązania/ należności na dzień 31.12.2020 (w tys. zł) | Okres obowiązywania |
Gwarancja zapłaty CRD/09/14518 | Mitmar | Credit Agricole Bank Polska SA | 660 | 660 | 660 | 24.04.2019 - 31.05.2024 |
Gwarancja ubezpieczeniowa NWU COR170808 | Pamapol S.A. | WIENER TU SA | 917 | 0 | 917 | 07.12.2020- 02.11.2021 |
Gwarancja ubezpieczeniowa NWU PO/00947912/2020 | WZPOW | Generali TU SA | 1 592 | 0 | 1 592 | 04.12.2020- 30.10.2021 |
Gwarancja ubezpieczeniowa NWU 280000184364 | Pamapol S.A. | STU ERGO Hestia SA | 3 212 | 0 | 3 212 | 17.12.2020- 30.10.2021 |
Gwarancja spłaty pożyczki | Mitmar | Bank Gospodarstwa Krajowego | 1 820 | 1 820 | 1 820 | 07.05.2020- 30.04.2025 |
Gwarancja spłaty pożyczki | Mitmar | Credit Agricole Bank Polska SA | 259 | 259 | 0 | 26.01.2021-30.11.2025 |
Gwarancja spłaty pożyczki | Mitmar | PKO BP SA | 259 | 259 | 0 | 28.01.2021-30.11.2025 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Gwarancja przetargowa 280000189731 | Pamapol S.A. | STU ERGO Hestia SA | 675 | 675 | 0 | 02.09.2021-06.01-2022 |
Gwarancja NWU PO/01003750/2021 | WZPOW | Generali TU S.A. | 1 783 | 1 783 | 0 | 01.12.2021-30.08.2022 |
Gwarancja NWU 280000192104 | Pamapol S.A. | STU ERGO Hestia SA | 2 929 | 2 929 | 0 | 03.12.2021-30.08.2022 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa Kapitałowa narażona jest na wiele ryzyk związanych z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 9.1. Ryzykami, na które narażona jest Grupa są:
ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,
ryzyko kredytowe oraz
ryzyko płynności.
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą, w bliskiej współpracy
z Zarządami oraz dyrektorami finansowymi spółek zależnych. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,
wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,
osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.
Większość transakcji w Grupie przeprowadzanych jest w PLN. Ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe wynika
z zagranicznych transakcji sprzedaży oraz zakupu, które zawierane są przede wszystkim w EUR oraz USD. Ponadto Grupa zaciągnęła kredyty w EUR w celu finansowania transakcji na rynku europejskim.
By zminimalizować ryzyko walutowe Grupa zawiera walutowe kontrakty terminowe (kontrakty forward oraz opcje walutowe). Jeżeli kwoty płacone (zakup) oraz uzyskane (sprzedaż) w walucie w znaczącym stopniu równoważą ryzyko, Grupa nie stosuje kontraktów forward oraz opcji walutowych. Jeżeli transakcje zakupu oraz sprzedaży realizowane w walucie się nie równoważą, Grupa stosuje kontrakty terminowe, by osiągnąć wskazane wyżej cele zarządzania ryzykiem – łączny wpływ wyceny czynnych na dzień bilansowy forwardów -921 tys. PLN (2020 rok: -2418 tys. PLN).
Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:
Wartość wyrażona w walucie (w tys.):
Nota | EUR | USD | GBP | JPY | CZK | Wartość po przeliczeniu | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
| |
Aktywa finansowe (+): | ||||||||
Pożyczki | 9.2 | - | - | - | - | - | - | |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe | 12 | 7 558 | 3 062 | - | - | - | 47 196 | |
Pozostałe aktywa finansowe | 9.4 | - | - | - | - | - | - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | 1 237 | 317 | 4 | - | - | 7 005 | |
Zobowiązania finansowe (-): | ||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9.5 | -6 644 | - | - | - | - | -30 559 | |
Leasing finansowy | 7 | -611 | - | - | - | - | -2 810 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 18 | -3 420 | -1 643 | 4 | - | - | -22 262 | |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem | -1 880 | 1 736 | 8 | - | - | -1 430 | ||
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
| |
Aktywa finansowe (+): | ||||||||
Pożyczki | 9.2 | - | - | - | - | - | - | |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe | 12 | 4 062 | 2 246 | - | - | 27 190 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 9.4 | - | - | - | - | - | - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | 1 029 | 227 | 1 | - | - | 5 605 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Nota | EUR | USD | GBP | JPY | CZK | Wartość po przeliczeniu | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zobowiązania finansowe (-): | ||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9.5 | -7 173 | - | - | - | - | -33 102 | |
Leasing finansowy | 7 | - | - | - | - | - | - | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 18 | -1 361 | -143 | 6 | - | - | -6 788 | |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
| -3 443 | 2 330 | 7 | - | - | -7 095 |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz pozostałych całkowitych dochodów
w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy oraz wahań kursu EUR do PLN, USD do PLN oraz GBP do PLN.
Analiza wrażliwości zakłada wzrost lub spadek kursów EUR/PLN, USD/PLN oraz GBP/PLN w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni bilansowe.
Należy wziąć pod uwagę, że instrumenty pochodne walutowe kompensują efekt wahań kursów, a zatem przyjmuje się, że ekspozycja na ryzyko dotyczy instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę na poszczególne dni bilansowe i jest korygowana o pozycję w instrumentach pochodnych.
| Wahania kursu | Wpływ na wynik finansowy: | |||
EUR | USD | GBP | razem | ||
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
| |
Wzrost kursu walutowego | 10% | -865 | 705 | - | -160 |
Spadek kursu walutowego | -10% | 864 | -705 | - | 159 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
| |
Wzrost kursu walutowego | 10% | -1 589 | 876 | 4 | -709 |
Spadek kursu walutowego | -10% | 1 589 | -876 | -4 | 709 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień bilansowy.
Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych
z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych:
pożyczki,
dłużne papiery wartościowe (pozostałe aktywa finansowe),
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
leasing finansowy.
Charakterystykę powyższych instrumentów, w tym oprocentowanie zmienną oraz stałą stopą procentową, przedstawiono w notach nr 9.2, 9.4 oraz 9.5.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz pozostałych całkowitych dochodów
w odniesieniu do potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 1%. Kalkulację przeprowadzono na podstawie zmiany średniej stopy procentowej obowiązującej w okresie o (+/-) -1% oraz w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych wrażliwych na zmianę oprocentowania tj. oprocentowanych zmienną stopą procentową.
| Wahania stopy | Wpływ na wynik finansowy: | Wpływ na wynik finansowy: |
31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
Wzrost stopy procentowej | 1% | 882 | 709 |
Spadek stopy procentowej | -1% | -882 | -709 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów oraz wierzycieli w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko kredytowe (wynikające np. z branży, regionu lub struktury odbiorców). Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności.
W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku
z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W oparciu o historycznie kształtujące się tendencje zalegania z płatnościami, zaległe należności nie objęte odpisem nie wykazują znacznego pogorszenia jakości - większość z nich mieści się w przedziale do miesiąca i nie zachodzą obawy co do ich ściągalności.
Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za nieistotne ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki.
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest
z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz konfrontowane jest z inwestycjami wolnych środków.
Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
| Nota | Krótkoterminowe: | Krótkoterminowe: | Długoterminowe: | Długoterminowe | Długoterminowe | Przepływy razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
do 6 m-cy | 6 do 12 m-cy | 1 do 3 lat | 3 do 5 lat | powyżej 5 lat | przed zdyskontowaniem | |||
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
| |
Kredyty w rachunku kredytowym | 9.5 | 35 288 | 48 825 | 10 439 | 4 189 | - | 98 741 | |
Kredyty w rachunku bieżącym | 9.5 | 6 227 | 1 432 | - | - | - | 7 659 | |
Pożyczki | 9.5 | 4 173 | 4 724 | 7 523 | 1 123 | - | 17 543 | |
Dłużne papiery wartościowe | 9.5 | - | - | - | - | - | - | |
Leasing finansowy | 7 | 5 085 | 4 952 | 18 846 | 4 562 | 2 304 | 35 749 | |
Zobowiązania DiU oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 18 | 142 845 | - | - | - | - | 142 845 | |
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
| 193 618 | 59 933 | 36 808 | 9 874 | 2 304 | 302 537 | |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
| |
Kredyty w rachunku kredytowym | 9.5 | 32 226 | 50 649 | 8 703 | 3 368 | - | 94 946 | |
Kredyty w rachunku bieżącym | 9.5 | 697 | - | - | - | 697 | ||
Pożyczki | 9.5 | 307 | 4 900 | 1 601 | 45 | - | 6 854 | |
Dłużne papiery wartościowe | 9.5 | - | - | - | - | - | - | |
Leasing finansowy | 7 | 3 636 | 3 517 | 12 400 | 3 123 | 2 234 | 24 910 | |
Zobowiązania DiU oraz pozostałe zobowiązania finansowe | 18 | 91 621 | - | - | - | - | 91 621 | |
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
| 127 791 | 59 763 | 22 704 | 6 536 | 2 234 | 219 028 |
W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu, stąd prezentowane kwoty mogą odbiegać od ujętych
w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Na poszczególne dni bilansowe Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Przyznane limity kredytowe | 13 000 | 13 000 |
Wykorzystane kredyty w rachunku bieżącym | 7 660 | 697 |
Wolne limity kredytowe w rachunku bieżącym | 5 340 | 12 303 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Grupę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.
Grupa monitoruje poziom kapitału na podstawie wartości bilansowej kapitałów własnych powiększonych o pożyczki podporządkowane otrzymane od właściciela oraz pomniejszonych o kapitał z wyceny instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne. Na podstawie tak określonej kwoty kapitału, Grupa oblicza wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem. Grupa zakłada utrzymanie tego wskaźnika na poziomie nie niższym niż 0,5.
Ponadto by monitorować zdolność obsługi długu, Grupa oblicza wskaźnik długu (tj. zobowiązań z tytułu leasingu, kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych) do EBITDA (wynik z działalności operacyjnej skorygowany
o koszty amortyzacji). Grupa zakłada utrzymanie wskaźnika długu do EBITDA na poziomie nie wyższym niż 5,0.
Zarówno Grupa jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.
Z dniem 1 stycznia 2020 Grupa wprowadziła politykę zabezpieczeń, której skutki po raz pierwszy zostały zaprezentowane w sprawozdaniu za I półrocze 2020 r.
Na dzień bilansowy pochodne instrumenty finansowe stanowiące zabezpieczenie są wyceniane według wartości godziwej. Wartość godziwa kontraktów terminowych jest ustalana na podstawie bieżących kursów terminowych stosowanych z wykorzystaniem odpowiednich modeli wyceny.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
Kapitał: |
| ||
Kapitał własny | 117 331 | 106 901 | |
Pożyczki podporządkowane otrzymane od właściciela | - | ||
Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy (-) | -703 | - 1 793 | |
Kapitał | 116 628 | 105 108 | |
Źródła finansowania ogółem: | |||
Kapitał własny | 116 628 | 105 108 | |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 126 580 | 102 497 | |
Leasing finansowy | 35 749 | 24 910 | |
Źródła finansowania ogółem | 278 957 | 232 515 | |
Wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem | 0,42 | 0,45 | |
EBITDA | |||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 22 618 | 18 830 | |
Amortyzacja | 17 299 | 17 328 | |
EBITDA | 39 917 | 36 158 | |
Dług: | |||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 126 580 | 102 497 | |
Leasing finansowy | 35 749 | 24 910 | |
Dług | 162 329 | 127 407 | |
Wskaźnik długu do EBITDA | 4,07 | 3,52 |
Informacja o wskaźnikach finansowych i sytuacji finansowej została szczegółowo przedstawiona w Sprawozdaniu Zarządu z działalności w punkcie 4.3 i 4.5.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Wpływ wybuchu wojny w Ukrainie na działalność Grupy Kapitałowej
Analizując zdarzenie wybuchu wojny w Ukrainie, które nastąpiło 24 lutego 2022 r. należy stwierdzić, że zgodnie ze stanem faktycznym na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, nie odnotowano istotnych negatywnych skutków z tym związanych dla działalności Emitenta i spółek GK Pamapol. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Zarząd Emitenta dostrzega zwiększone zapotrzebowanie rynku na dania gotowe z długim terminem przydatności do spożycia.
Niemniej jednak Zarząd Emitenta i zarządy spółek zależnych na bieżąco monitorują rozwój sytuacji
w tym obszarze, w tym m.in. nałożone przez Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone sankcje gospodarcze i finansowe na Rosję, mogące w kolejnych okresach sprawozdawczych przełożyć się na wyniki Spółek GK Pamapol. Ryzyka związane z działaniami zbrojnymi w Ukrainie opisane zostały w pkt. 5.3.1 Sprawozdania Zarządu z działalności PAMAPOL S.A . i GK za 2021 r.
Zawarcie przez Pamapol S.A. i spółki zależne aneksu do umowy kredytu konsorcjalnego
W dniu 28 stycznia 2022 r. doszło do podpisania aneksu (Aneks) zmieniającego umowę kredytu konsorcjalnego z dnia 21 września 2017 r., której stronami są obecnie Emitent, WZPOW, Mitmar Sp. z o.o. jako Kredytobiorcy, Crop Serwis Kwidzyn Sp. z o.o. jako Poręczyciel oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego jako Kredytodawcy. Informacja o Aneksie została przedstawiona przez Emitenta w punkcie 9.5 Kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne – niniejszego sprawozdania.
Zawarcie listu intencyjnego dotyczącego wypracowania warunków współpracy
W dniu 25 lutego 2022 r. doszło do zawarcia przez Emitenta listu intencyjnego z Propinquus sp. z o.o.
z siedzibą w Krakowie, której głównym wspólnikiem jest Pan Robert Makłowicz, dotyczącego zamiaru wypracowania, w drodze negocjacji, formalnych i biznesowych warunków ewentualnej współpracy w branży spożywczej („Projekt”).
List Intencyjny zawiera zobowiązanie stanowiące, że przez okres trwania wyłączności, tj. od dnia podpisania Listu Intencyjnego do dnia podpisania umowy dotyczącej Projektu, jednak nie później niż w ciągu 9 miesięcy od dnia podpisania Listu Intencyjnego, strony nie podejmą żadnego działania w celu realizacji podobnego Projektu z jakąkolwiek inną osobą.
List Intencyjny nie stanowi ani nie zawiera oferty zawarcia jakiejkolwiek umowy ani żadnego zapewnienia, że jakakolwiek umowa może być zawarta, a do czasu uzgodnienia i podpisania ostatecznej prawnie wiążącej umowy żadnej ze stron nie będą przysługiwać wobec drugiej strony żadne roszczenia w związku z Listem Intencyjnym lub Projektem. Dopóki właściwa umowa o współpracy nie zostanie podpisana, każda ze stron ma prawo do zakończenia lub zawieszenia negocjacji w dowolnym czasie bez zaciągania w wyniku tego żadnych zobowiązań wobec drugiej strony.
Ryzyko związane z działaniami zbrojnymi w Ukrainie
Istotnym czynnikiem, który wystąpił po dacie bilansowej jest wybuch wojny w Ukrainie, w efekcie której nałożone zostały przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone sankcje gospodarcze i finansowe na Rosję
i częściowo na Białoruś, obejmujące m.in. zakaz eksportu do Rosji szerokiego zakresu towarów,
technologii i usług. Ponadto ograniczony został dostęp do rynków kapitałowych i finansowych dla rosyjskich podmiotów gospodarczych.
Zarządy Spółek Grupy Pamapol stale monitorują oraz dokonują analizy bieżącej sytuacji spółek związanej z wojną w Ukrainie. Celem analizy jest identyfikacja istniejących i przyszłych zagrożeń oraz oszacowanie ich potencjalnego wpływu na wyniki finansowe spółek w kolejnych okresach sprawozdawczych. Podkreślenia wymaga fakt, iż trwająca wojna, skomplikowana sytuacja geopolityczna i nakładane restrykcje wpłyną zarówno na sytuację makroekonomiczną w Polsce, jak też na pozostałych obsługiwanych przez spółki rynkach w Europie i na świecie, przekładając się na możliwe zakłócenia w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw i logistyki oraz na sytuację na rynkach surowcowych. Powyższy kontekst może też mieć negatywny wpływ w postaci osłabienia koniunktury gospodarczej, dalszego wzrostu cen nośników energetycznych, nasilenia się procesów inflacyjnych w gospodarkach poszczególnych państw i zaostrzania polityki pieniężnej przekładającego się na poziom kursów walutowych oraz dalszych podwyżek stóp procentowych. Powyższe uwarunkowania i czynniki ryzyka, których siła i zakres oddziaływania są w chwili obecnej trudne do oszacowania, będą miały wpływ na działalność spółek Grupy Pamapol oraz osiągane wyniki finansowe.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Ryzyko związane z pandemią koronawirusa COVID-19
Zarząd Emitenta oraz Grupy obserwuje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 i na bieżąco analizuje jej wpływ na działalność i perspektywy Grupy.
Ewentualny rozmiar przyszłego wpływu skutków koronawirusa COVID-19 na działalność Spółek Grupy jest w ocenie Zarządów nieznany i uzależniony od czynników, które pozostają poza kontrolą ze strony Spółek Grupy.
Na dzień publikacji niniejszego raportu Emitent nie odnotował znaczących zakłóceń związanych
z prowadzoną działalnością oraz łańcuchem dostaw. Spółki z Grupy prowadzą działalność bez zakłóceń.
Do najistotniejszych ryzyk, które dostrzega zarówno Zarząd Emitenta oraz Grupy, należą obecnie:
- ryzyko przerwania procesu produkcyjnego w związku z zakażeniem pracowników,
- ryzyko zakłócenia łańcucha dostaw surowca i komponentów do produkcji,
- ryzyko pogorszenia sytuacji ekonomicznej na skutek utraty płynności finansowej przez kontrahentów,
- ryzyko zmniejszenia zapotrzebowania na produkty Spółki i Grupy ze względu na ogólną sytuację gospodarczą związaną z koronawirusem.
Ryzyko wahań w poziomie kursu walutowego
Z uwagi na fakt, iż duża część produkcji spółek Grupy wytwarzana jest z przeznaczeniem na eksport, jak również potrzebę zakupu przez podmioty Grupy głównie surowca mięsnego za granicą, występuje konieczność dokonywania szeregu rozliczeń w walutach obcych (głównie w EUR i USD). Ponadto część transakcji sprzedaży oraz dostaw realizowanych z kontrahentami z Polski również rozliczana jest
w walutach obcych. Rozpoczęcie 24 lutego 2022 r. przez Rosję działań zbrojnych na terytorium Ukrainy stanowi istotny czynnik mający wpływ na eskalację ryzyka walutowego.
Ewentualne zatem negatywne wahania kursów walut obcych względem złotego mogą mieć wpływ na poziom osiąganych przez Grupę oraz Spółki przychodów, jak również poziom bieżących kosztów prowadzonej działalności.
Spółki Grupy będąc zarówno eksporterem, jak i importerem posiadają otwartą pozycję walutową. Podmioty zabezpieczają się przed wahaniem kursu walutowego bilansując pozycje aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych. W świetle polityki zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym, spółki
z Grupy nie mogą zawierać żadnych transakcji o charakterze spekulacyjnym bez uprzedniej zgody Rady Nadzorczej i Zarządu Emitenta, natomiast dopuszczalne jest zawieranie transakcji typu forward pod dany kontrakt eksportowy bądź importowy.
W celu ograniczenia ryzyka walutowego spółki z Grupy dążą do prezentowania klientom cenników
w złotych, przenosząc ryzyko kursowe na nabywcę produktu.
Ryzyko wahań w poziomie podaży i zmian cen surowców
Podstawowymi czynnikami decydującymi o kosztach produkcji są wydatki związane z zakupem niezbędnego surowca. Spółki Grupy wykorzystują jako surowce do produkcji swoich wyrobów głównie warzywa oraz elementy mięsne. Ceny tych surowców podlegają okresowym, często znacznym wahaniom. W przypadku warzyw decydujący wpływ na podaż, a tym samym na cenę, ma trudno przewidywalny czynnik, jakim jest pogoda. Wysokie ceny płodów rolnych są będące konsekwencją suszy oraz mniejsza produkcja przekłada się na szybsze wyczerpanie zapasów, przez co podaż silnie spada. W przypadku produkcji żywca wieprzowego występują również znaczne wahania podaży i cen w Polsce, które wynikają głównie z dużego rozproszenia chowu trzody chlewnej bądź zdarzeń nadzwyczajnych związanych z jednostkami chorobotwórczymi ASF wśród zwierząt, a w efekcie zamknięcie się części rynków eksportowych. Występująca na terenie kraju wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) z uwagi na poczynione straty w bazie produkcyjnej oraz szkody wyrządzone w stadach reprodukcyjnych w sposób znaczący wpływa na dostępność oraz ceny tego surowca. W efekcie tych zdarzeń wpływających negatywnie na rynek producentów drobiu istnieje ryzyko, że deficyt tego surowca przyczyni się bezpośrednio do znacznego wzrostu cen tego produktu na rynku.
W dłuższym okresie zasadnicze znaczenie dla każdego z rodzajów mięs, stanowiącego surowiec
w Grupie ma także sytuacja na rynku paszowym i ceny zbóż na rynkach światowych. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt powiązania giełd towarowych z rynkami finansowymi, gdzie duże podmioty inwestujące na tych rynkach, wykorzystując zjawiska nadzwyczajne (np. klęski żywiołowe) mogą poprzez swoje działania wpływać na kształtowanie się ceny danego surowca. Obawy o dostępność produktów rolnych, głównie zbóż i olejów w następstwie konfliktu zbrojnego w Ukrainie przyczyniły się do wzrostu cen produktów rolnych, co z kolei znajduje odzwierciedlenie we wzrostach cen m. in. mięsa.
Podmioty z Grupy starają się zabezpieczyć przed wahaniami cen surowców kontraktując dostawy głównych grup warzyw z plantatorami po z góry ustalonych cenach, jak i skupując surowiec w okresie, gdy jego cena jest niska, a następnie go magazynując w miarę możliwości okresowo neutralizować ruchy cenowe na rynku mięsa, bądź wykorzystać je do zrealizowania dodatkowego zysku.
Okresowe niedobory lub nadwyżki surowca i znaczne wahania cen surowców mogą niekorzystnie wpłynąć na rentowność osiąganą przez Spółki oraz Grupę Pamapol. Ponadto nie można wykluczyć sytuacji, iż podaż niektórych surowców wykorzystywanych do produkcji będzie tak mała, iż nie pozwoli na realizację zakładanego wolumenu sprzedaży. Sytuacja ta w szczególności dotyczy spółki WZPOW, która kontraktuje zasadniczą część dostaw (np. grochu i kukurydzy) i w przypadku mniejszych od zakładanych zbiorów nie będzie w stanie pozyskać świeżego
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
surowca w ilości zapewniającej realizację planu sprzedaży. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup warzyw mrożonych, który jest jednak droższy i tym samym niekorzystnie wpływa na osiąganą rentowność.
Istnieje zatem ryzyko, iż wzrost cen jak i dostępność surowców wykorzystywanych do produkcji przez spółki Grupy może negatywnie wpływać na wyniki finansowe osiągane przez Emitenta i Grupę Pamapol.
Informacje uzupełniające zawarte zostały w pkt 5.3. Sprawozdania Zarządu z działalności Pamapol SA i GK za rok 2021.
W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:
kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu sprawozdawczego: 31.12.2021 4,5994 PLN/EUR, 31.12.2020 4,6148 PLN/EUR,
średni kurs w okresie, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie: 01.01. – 31.12.2021 4,5775, 01.01 - 31.12.2020 4,4742 PLN/EUR,
Najwyższy i najniższy kurs obowiązujący w każdym okresie kształtował się następująco: 01.01 - 31.12.2021 najwyższy 4,7210 PLN/EUR, najniższy 4,4541 PLN/EUR
Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego sprawozdania
z wyniku oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych, przeliczone na EUR, przedstawia tabela:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | ||
Sprawozdanie z wyniku |
|
|
|
| |
Przychody ze sprzedaży | 778 396 | 686 349 | 170 048 | 153 402 | |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 22 618 | 18 830 | 4 941 | 4 209 | |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 15 051 | 10 976 | 3 288 | 2 453 | |
Zysk (strata) netto | 12 463 | 9 344 | 2 723 | 2 089 | |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego | 12 313 | 9 327 | 2 690 | 2 085 | |
Zysk na akcję (PLN) | 0,35 | 0,27 | 0,08 | 0,06 | |
Rozwodniony zysk na akcję (PLN) | 0,35 | 0,27 | 0,08 | 0,06 | |
Średni kurs PLN / EUR w okresie | 4,5775 | 4,4742 | |||
|
|
| |||
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych |
|
| |||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 23 135 | 6 297 | 5 054 | 1 407 | |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -40 671 | -8 074 | -8 885 | -1 805 | |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 13 009 | -2 695 | 2 842 | -602 | |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -4 527 | -4 472 | -989 | -1 000 | |
Średni kurs PLN / EUR w okresie | 4,5775 | 4,4742 |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | ||
Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
|
|
| ||
Aktywa | 470 218 | 370 658 | 102 235 | 80 319 | |
Zobowiązania długoterminowe | 72 075 | 50 658 | 15 671 | 10 977 | |
Zobowiązania krótkoterminowe | 281 515 | 214 892 | 61 207 | 46 566 | |
Kapitał własny | 116 628 | 105 108 | 25 357 | 22 776 | |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 115 846 | 104 519 | 25 187 | 22 649 | |
Kurs PLN / EUR na koniec okresu | 4,5994 | 4,6148 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Struktura własności kapitału | Liczba akcji | Liczba głosów | Wartość nominalna akcji | Udział w kapitale |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
Amerykanka Struktura Sp. z o.o. Sp.k. | 28 247 407 | 28 247 407 | 28 247 407 | 81,29% |
pozostali akcjonariusze (mniej niż 5% akcji) | 6 502 643 | 6 502 643 | 6 502 643 | 18,71% |
Razem | 34 750 050 | 34 750 050 | 34 750 050 | 100% |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
Amerykanka Struktura Sp. z o.o. Sp.k. | 28 247 407 | 28 247 407 | 28 247 407 | 81,29% |
pozostali akcjonariusze (mniej niż 5% akcji) | 6 502 643 | 6 502 643 | 6 502 643 | 18,71% |
Razem | 34 750 050 | 34 750 050 | 34 750 050 | 100% |
W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. według najlepszej wiedzy Emitenta wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy przedstawiał się następująco:
Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k. posiadała bezpośrednio, a Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak łącznie posiadali pośrednio (poprzez Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k., która jest kontrolowana
w 100% przez Pawła Szataniak i Mariusza Szataniak) 28.247.407 akcji Pamapol S.A., co stanowiło 81,29% kapitału zakładowego Pamapol S.A. i uprawniało do 28.247.407 głosów na Walnym Zgromadzeniu, tj. stanowiło 81,29% ogólnej liczby głosów. Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak nie posiadają bezpośrednio akcji Pamapol S.A.
Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k. (jako zastawca), i Bank Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. (jako zastawnik), są stronami umowy zastawu rejestrowego i zastawu finansowego na akcjach, zawartej w dniu 21 kwietnia 2020 r., na podstawie której ustanowiono zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na 28.247.407 akcjach Pamapol S.A., stanowiących 81,29% w kapitale zakładowym Pamapol S.A., uprawniających do wykonywania 28.247.407 głosów, dających 81,29% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Pamapol S.A., posiadanych przez Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k. Niemniej jednak zastawca, tj. Amerykanka Struktura sp. z o.o. sp.k., nadal jest upoważniony do wykonywania prawa głosu z 28.247.407 akcji Pamapol S.A., będących przedmiotem zastawu finansowego i zastawu rejestrowego.
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie miały miejsca żadne zmiany w stanie posiadania znaczących akcjonariuszy.
Na dzień bilansowy akcje Spółki dominującej nie pozostawały w jej posiadaniu, ani też w posiadaniu jednostek zależnych i stowarzyszonych.
Pełna informacja o wysokości wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej zawarta jest w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Pamapol S.A. i GK za rok 2021 w rozdziale 6.4. Wynagrodzenia, nagrody i warunki umów
o pracę Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej.
Audytorem dokonującym badania sprawozdań finansowych i przeglądu półrocznego jest BDO Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.
Wynagrodzenie audytorów z poszczególnych tytułów wyniosło:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Badanie rocznych sprawozdań finansowych | 137 | 135 |
Przegląd sprawozdań finansowych | 73 | 60 |
Doradztwo podatkowe | - | - |
Pozostałe usługi | - | - |
Razem | 210 | 195 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz rotacja pracowników kształtowały się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Pracownicy umysłowi | 405 | 387 |
Pracownicy fizyczni | 578 | 536 |
Razem | 983 | 923 |
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Liczba pracowników przyjętych | 196 | 149 |
Liczba pracowników zwolnionych (-) | -153 | -138 |
Razem | 43 | 11 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 (wraz z danymi porównawczymi) zostało podpisane przez Zarząd Spółki w dniu 26 kwietnia 2022 roku.
Podpisy wszystkich Członków Zarządu
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
26.04.2022 | Paweł Szataniak | Prezes Zarządu | |
26.04.2022 | Bartosz Półgrabia | Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny | |
26.04.2022 | Krzysztof Półgrabia | Wiceprezes Zarządu do spraw korporacyjnych |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA PAMAPOL | ||
Okres objęty sprawozdaniem finansowym: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | Waluta sprawozdawcza: | złoty polski (PLN) |
Poziom zaokrągleń: | wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej) | ||
26.04.2022 | Ryszard Szatkowski | Członek Zarządu, Dyrektor Komercyjny | |
26.04.2022 | Małgorzata Antczak -Moszczyńska | Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy | |
26.04.2022 | Małgorzata Bednarek | Członek Zarządu, Dyrektor Łańcucha Dostaw | *) |
*) Sprawozdanie nie zostało podpisane przez Panią Małgorzatę Bednarek- Członka zarządu Spółki ze względu na uzasadnioną nieobecność
Podpisy osoby odpowiedzialnej za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
26.04.2022 | Wioleta Bogdała | Główny Księgowy |