GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
GRUPA KAPITAŁOWA
STARHEDGE
ROCZNY RAPORT FINANSOWY ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2021 DO 31 GRUDNIA 2021 ROKU
Zawierający roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres dwunastu miesięcy sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
Warszawa, 28 kwiecień 2022 rok
(Skorygowany w dniu 24 maja 2022 roku)
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Spis treści
INFORMACJE OGÓLNE3
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ11
SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE CAŁKOWITYCH DOCHODÓW13
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH14
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM16
INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO RAPORTU ROCZNEGO SPORZĄDZONEGO ZA OKRES OD 1.01.2021 DO 31.12.2021 ROKU17
I.Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.17
II.Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych20
IV.Zmiany zasad rachunkowości i ich wpływ na wynik finansowy i kapitał własny29
V.Wybrane dane finansowe przeliczone na EURO30
NOTA.1.Sprawozdawczość według segmentów działalności31
NOTA.2.Rzeczowe aktywa trwałe34
NOTA.3.Nieruchomości inwestycyjne35
NOTA.4.Pozostałe wartości niematerialne35
NOTA.5.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wyceniane metodą praw własności36
NOTA.6.Inwestycje w jednostkach podporządkowanych36
NOTA.7.Aktywa finansowe37
NOTA.8.Inne aktywa finansowe37
NOTA.9.Zapasy38
NOTA.10.Należności handlowe oraz pozostałe należności38
NOTA.11.Rozliczenia międzyokresowe40
NOTA.12.Hierarchia wartości godziwej40
NOTA.13.Pożyczki udzielone41
NOTA.14.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty41
NOTA.15.Kapitał podstawowy41
NOTA.16.Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy42
NOTA.17.Akcje niekontrolujące42
NOTA.18.Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania42
NOTA.19.Zobowiązania finansowe44
NOTA.20.Zmiana stanu instrumentów finansowych46
NOTA.21.Podatek odroczony46
NOTA.22.Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów48
NOTA.23.Majątek socjalny48
NOTA.24.Działalność zaniechana48
NOTA.25.Koszty świadczeń pracowniczych49
NOTA.26.Pozostałe przychody i koszty operacyjne49
NOTA.27.Przychody i koszty finansowe50
NOTA.28.Zysk przypadający na jedną akcję51
NOTA.29.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty51
NOTA.30.Zatrudnienie51
NOTA.31.Programy świadczeń pracowniczych52
NOTA.32.Zmiany zobowiązań i aktywów warunkowych52
NOTA.33.Transakcje z podmiotami powiązanymi53
NOTA.34.Objaśnienia do rachunku przepływów pieniężnych55
NOTA.35.Sezonowość działalności55
NOTA.36.Sprawy sądowe55
NOTA.37.Zarządzanie kapitałem56
NOTA.38.Aktywowane koszty finansowania zewnętrznego.56
NOTA.39.Informacja o instrumentach finansowych56
NOTA.40.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym56
NOTA.41.Wynagrodzenie audytora60
NOTA.42.Zdarzenia po dniu bilansowym60
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Państwo rejestracji:
Opis charakteru oraz zakresu podstawowej działalności:
Siedziba jednostki:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki:
Forma prawna jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki sprawozdawczej:
Nazwa jednostki najwyższego szczebla grupy:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Jednostką dominującą sporządzającą skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest STARHEDGE S.A. z siedzibą w Warszawie: 02-498 Warszawa, ul. Łączyny 5.
Spółka zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000017849. Spółce nadano numer statystyczny REGON: 970517930 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP: 9260001337.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Jednostka dominująca na dzień 31 grudnia 2021 roku posiadała udziały w następujących spółkach zależnych :
68,64 % udziałów w SURTEX Sp. z o.o.
51,55 % udziałów w G Energy S.A.
100 % udziałów w Strahedge Development Sp. z o.o.
100 % udziałów w Strahedge Capital Sp. z o.o.
100 % udziałów w Strahedge Zarządzanie i Administracja Nieruchomościami Sp. z o.o.
100 % udziałów w Fabryka Ossera Sp. z o.o.
100 % udziałów w Piotrkowska Art Sp. z o.o.
100 % udziałów w Garden House Sp. z o.o.
100 % udziałów w Cristal Residence Sp. z o.o.
100 % udziałów w Cedry Park Sp. z o.o.
100 % udziałów w STARHEDGE SPV 1 Sp. z o.o.
100 % udziałów w STARHEDGE SPV 2 Sp. z o.o.
90 % udziałów w GFI Green Future Investment Sp. z o.o.
Jednostki pośrednio kontrolowane na dzień 31 grudnia 2021 roku przez STARHEDGE S.A.
Gdyńskie Przedsiębiorstwo Handlowe SURTEX Sp. z o.o. ; kapitał zakładowy 1 500 000 zł
Poznańskie Przedsiębiorstwo Handlowe SURTEX Sp. z o.o. ; kapitał zakładowy 700 000 zł
Ecco Pralnia Sp. z o.o. (dawniej Zakład Handlowy Surtex Sp. z o.o.) ; kapitał zakładowy 350 000 zł
Fermecco Investment Sp. z o.o.; kapitał zakładowy 5 000 zł
Infracomplex Sp. z o.o.; kapitał zakładowy 5 000 zł
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
Przedmiotem działalności STARHEDGE S.A. oraz jej jednostek zależnych zwanych łącznie „Grupą” są:
działalność deweloperska;
usługi wynajmu nieruchomości;
sprzedaż tkanin technicznych i artykułów elektroizolacyjnych.
budowa rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych
Podstawowym przedmiotem działalności jednostki dominującej STARHEDGE S.A. jest działalność deweloperska.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
* Spółka Infracomplex Sp. z o.o. nie podlega konsolidacji z uwagi na brak przekroczenia progu istotności Grupy Kapitałowej. Spółka działa na rynku budownictwa telekomunikacyjnego, realizując projektowanie i budowę sieci telekomunikacyjnych oraz obiektów sieciowych wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki posiadanemu doświadczeniu oraz kompetencjach kadry technicznej, Infracomplex Sp. z o.o. oferuje na rynku głównie specjalistyczne usługi z zakresu budowy telekomunikacyjnych sieci pasywnych w technologii PON/FTTH (Passive Optical Network/ Fiber To The Home ).
* Spółka STARHEDGE SPV 1 oraz STRAHEDGE SPV 2 nie podlegają konsolidacji ponieważ nie rozpoczęły jeszcze działalności. W jednostkach tych został opłacony jedynie kapitał i zostały zarejestrowane w KRS.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Nazwa pełna: | STARHEDGE S.A |
Adres siedziby: | 02-820 Warszawa, ul. Łączyny 5 |
Identyfikator NIP: | 926-000-13-37 |
Numer w KRS: | 0000017849 |
Numer REGON: | 970517930 |
Akt założycielski Rep. A nr z dnia | REP A 4434/92 z dnia 21 kwietnia 1992 roku |
Czas trwania: | Nieoznaczony |
Główne obszary działalności: | działalność holdingów finansowych |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Jednostki kontrolowane przez STARHEDGE S.A.:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
W trakcie prezentowanego okresu nastąpiły następujące zmiany w Grupy Kapitałowej:
W dniu 30 grudnia 2021 roku Nadzwyczaje Zgromadzenie Wspólników jednostki zależnej Solaris House Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki przez utworzenie 40.000 nowych udziałów o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 2.000.000,00 zł. Nowo utworzone udziały zostały objęte przez jednostkę spoza grupy kapitałowej. W wyniku utworzenia nowych udziałów w Solaris House Sp. z o.o. i objęcia ich przez jednostę spoza grupy Starhedge S.A straciła kontrolę nad Solaris House Sp. z o.o.
W dniu 29 września 2021 roku Pan Tomasz Bujak złożył Radzie Nadzorczej Spółki oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki oraz członkostwa w Zarządzie Spółki ze skutkiem na dzień 29 września 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę, na mocy której przyjęła rezygnację Pana Tomasza Bujaka z funkcji Prezesa Zarządu. Jednocześnie Rada Nadzorcza powołała do składu Zarządu wspólnej kadencji na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki Panią Aleksandrę Fritz.
W dniu 1 października 2021 r. Spółka powzięła informację o rezygnacji Pani Emilii Hermaszewskiej z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta.
W dniu 11 października 2021 r. do Spółki wpłynęła rezygnacja Pani Agnieszki Witkowskiej z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej Emitenta.
W dniu 20 października 2021 r do Spółki wpłynęła rezygnacja Pana Mateusza Kaczmarka z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Emitenta.
Skład osobowy Zarządu na dzień 31.12.2021 r. | Aleksandra Fritz – Prezes Zarządu |
Skład osobowy Rady Nadzorczej na dzień 31.12.2021 r. | Wojciech Ostrowski - Członek Rady Nadzorczej Paweł Żbikowski - Członek Rady Nadzorczej |
W dniu 28 stycznia 2022 r. działając na podstawie § 23 ust. 5 statutu Spółki powołała do składu Rady Nadzorczej nowych członków .
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Skład osobowy Zarządu na dzień publikacji raportu . | Aleksandra Fritz – Prezes Zarządu |
Skład osobowy Rady Nadzorczej na dzień publikacji raportu | Jan Hambura – Przedwodniczący Rady Nadzorczej Paweł Żbikowski – Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Katarzyna Marciniec - Członek Rady Nadzorczej Wojciech Ostrowski - Członek Rady Nadzorczej Marta Sobala – Sekretarz Rady Nadzorczej |
KPW Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
90-350 Łódź, ul. Tymienieckiego 25c/410
1. | Informacje ogólne: | |
Giełda: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa | |
Symbol na GPW: | SHG | |
Sektor na GPW: | Finanse Inne (fin) | |
LEI | 259400SO1WQPETY92977 | |
ISIN | PLHRDEX00021 | |
2. | System depozytowo – rozliczeniowy: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa |
Według stanu na 31.12.2021 r. akcjonariat przedstawia się następująco:
Liczba akcji | Wartość akcji w zł | Udział w kapitale zakładowym | |
GOODMAX sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie | 28 088 597 | 6 741 263,28 | 31,91 % |
STARCOM INVEST Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu | 23 700 000 | 5 688 000,00 | 26,93% |
Andrzej Witkowski | 25 678 000 | 6 162 720,00 | 29,17 % |
Pozostali | 10 533 403 | 2 528 016,72 | 11,99 % |
Razem: | 88 000 000 | 21 120 000,00 | 100 % |
W prezentowanym okresie nie nastąpiły zmiany w akcjonariacie.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, Zarząd Spółki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 „Śródroczna sprawozdawczość finansowa” oraz zgodnie z odpowiednimi Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej, zaakceptowanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską i obowiązującym na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że firma audytorska, dokonująca badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci, dokonujący tego badania, spełniali warunki do wydania bezstronnej i niezależnej opinii z badania, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą jednostki dominującej uchwałą w sprawie wyboru firmy audytorskiej. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 28 kwietnia 2022 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Nr noty objaśniającej | Stan na 31-12-2021 | Stan na 31-12-2020 | |
AKTYWA |
| ||
Aktywa trwałe |
| ||
Rzeczowe aktywa trwałe | Nota 2 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | Nota 4 | ||
Wartość firmy | Nota 7 | ||
Pozostałe wartości niematerialne | Nota 5 | ||
Inwestycje w jednostkach zależnych, wspólnych przedsięwzięciach i w jednostkach stowarzyszonych | |||
Inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności | |||
Inne aktywa finansowe | Nota 9 | ||
Należności długoterminowe | Nota 12 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | Nota 26 | ||
Aktywa obrotowe |
| ||
Zapasy | Nota 10 | ||
Należności handlowe oraz pozostałe należności | Nota 12 | ||
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | Nota 10 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Nota 16 | ||
Aktywa obrotowe bez aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży | |||
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Aktywa razem |
|
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Nr noty objaśniającej | Stan na 31-12-2021 | Stan na 31-12-2020 | |
PASYWA |
|
| |
Kapitał własny |
| ||
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Kapitał zakładowy | Nota 17 | ||
Zyski zatrzymane (pozostałe kapitały + należne wpłaty na kapitał podstawowy + wynik finansowy) | Nota 19 | ||
w tym wynik finansowy okresu | - | ||
Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących | Nota 20 | ||
Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Kredyty i pożyczki | Nota 22 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | Nota 3 | ||
Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania (handlowe+pozostałe+ rozliczenia międzyokresowe) | Nota 21 | ||
Inne zobowiązania finansowe (kaucje+partycypacje) | Nota 22 | ||
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | Nota 26 | ||
Rezerwy długoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Kredyty i pożyczki | Nota 22 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | Nota 3 | ||
Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania | Nota 21 | ||
Zobowiązania dotyczące podatku bieżącego | Nota 21 | ||
Inne zobowiązania finansowe (kaucje + partycypacje) | Nota 21 | ||
Rezerwy krótkoterminowe | Nota 27 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe bez zobowiązań wchodzących w skład grup przeznaczonych do sprzedaży | |||
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży | |||
Zobowiązania razem (krótko+długoterminowe) | |||
Pasywa razem |
|
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
| Za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 | Za okres 01.01.2020 - 31.12.2020 |
Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów | ||
Amortyzacja | ||
Zużycie materiałów i energii | ||
Usługi obce | ||
Podatki i opłaty | ||
Koszty świdczeń pracowniczych | ||
Pozostałe koszty rodzajowe | ||
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | ||
Zmiana stanu produktów | ||
Pozostałe przychody operacyjne | ||
Pozostałe koszty operacyjne | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | ||
Przychody finansowe | ||
Koszty finansowe | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | ||
Podatek dochodowy | - | |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | ||
Zysk (strata) z działalności zaniechanej | ||
Zysk (strata) netto za rok obrotowy | ||
Zysk (strata) netto akcjonariuszy niekontrolujących | ||
Zysk (strata) netto akcjonariuszy jednostki dominującej |
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą: |
|
|
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej | ||
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą | ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą: |
|
|
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej | ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
| Za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 | Za okres 01.01.2020- 31.12.2020 |
Wynik netto | ||
Inne całkowite dochody, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu | ||
Inne całkowite dochody, po opodatkowaniu, różnice kursowe z przeliczenia | ||
Inne całkowite dochody, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu | ||
Inne całkowite dochody, po opodatkowaniu, zyski (straty) z tytułu inwestycji w instrumenty kapitałowe | ||
Inne całkowite dochody netto | ||
Całkowite dochody netto | ||
Przypadające: | ||
Akcjonariuszom podmiotu dominującego | ||
Akcjonariuszom niekontrolującym |
| Za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 | Za okres 01.01.2020 - 31.12.2020 |
A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||
I. Zysk (strata) przed opodatkowaniem | ||
II. Korekty razem | - | |
Amortyzacja | ||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | ||
Przychody z tytułu odsetek (-) | ||
Koszty z tytułu odsetek (+) | ||
Przychody z tytułu dywidend (-) | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | - | |
Zmiana stanu rezerw | ||
Zmiana stanu zapasów | - | |
Zmiana stanu należności handlowych i pozostałych (dodana pozycja RO) | - | |
Zmiana stanu zobowiązań handlowych i pozostałych | - | - |
Inne korekty | - | |
III. Gotówka z działalności operacyjnej (I+II) | ||
IV. Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | - | |
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (III+IV) | ||
B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wpływy ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych innych niż wartość firmy, nieruchomości inwestycyjnych oraz innych aktywów trwałych | ||
Wpływ ze zbycia aktywów finansowych | ||
Wpływ z tytułu spłaty udzielonych pożyczek długoterminowych | ||
Inne wpływy/wydatki inwestycyjne | ||
Wydatki inwestycyjne na wartości niematerialne i prawne oraz rzeczowe aktywa trwałe | - | - |
Wydatki na nabycie aktywów finansowych | - | - |
III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I–II) | - | |
Wpływy z emisji akcji | ||
Kredyty i pożyczki (połączone z emisją dłużnych papierów wartościowych) | ||
Nabycie udziałów (akcji) własnych | - | |
Dywidendy | - | |
Spłaty kredytów i pożyczek (połączone z wykupem dłużnych pap. warto.) | - | - |
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | - | |
Odsetki | - | - |
Inne wydatki finansowe | - | |
III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I–II) | - | |
D. Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany | - | |
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | ||
Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | - | |
F. Środki pieniężne na początek okresu | ||
G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+D) | ||
o ograniczonej możliwości dysponowania |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
| Kapitał zakładowy | Zyski zatrzymane | Kapitał własny jednostki dominującej ogółem | Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | Kapitał własny razem |
dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 | |||||
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | |||||
Korekty z tyt. błędów poprzednich okresów | |||||
Kapitał własny po korektach | |||||
Emisja akcji | |||||
Wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego | |||||
Wypłata dywidendy | |||||
Zysk (strata) netto | |||||
Inne dochody całkowite | |||||
Suma dochodów całkowitych | |||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | |||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 |
| Kapitał zakładowy | Zyski zatrzymane | Kapitał własny jednostki dominującej ogółem | Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | Kapitał własny razem |
dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2020 | |||||
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | |||||
Korekty z tyt. błędów poprzednich okresów | |||||
Kapitał własny po korektach | |||||
Emisja akcji | |||||
Wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego | - | - | |||
Wypłata dywidendy | |||||
Połączenie jednostek gospodarczych | |||||
Zysk (strata) netto | |||||
Inne dochody całkowite | |||||
Suma dochodów całkowitych | |||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | - | ||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2020 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z przepisami:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej STARHEDGE S.A. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U.2018. poz. 757)
Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe zostało przedstawione w złotych, a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach zł.
Skonsolidowany rachunek dochodów całkowitych sporządzono w wariancie porównawczym.
Skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych sporządzono metodą pośrednią.
Sporządzając sprawozdanie finansowe za rok 2021 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2020, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku.
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 roku
a)Zmiany standardów lub interpretacji
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 roku
Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie Grupy:
Zmiana MSSF 16 „Leasing”
W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są „zmianą leasingu” w myśl MSSF 16. Warunki, które musi spełniać otrzymana ulga, aby można było zastosować do niej uproszczenie:
ołączne przyszłe wynagrodzenie za leasing po udzieleniu ulgi musi być zasadniczo takie samo lub niższe niż przed udzieleniem ulgi,
oulga musi dotyczyć płatności, które były wymagalne przed 30 czerwca 2021 roku (choć podwyższone opłaty mogą być płatne po tej dacie),
onie ma innych zasadniczych zmian w warunkach umowy.
Grupa nie zastosowała uproszczenia przewidzianego w standardzie.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
W związku z reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:
ow przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR są traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,
onie ma konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,
ojednostka jest zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Standardy i interpretacje obowiązujące w wersji opublikowanej przez IASB, lecz nie zatwierdzone przez Unię Europejską, wykazywane są poniżej w punkcie dotyczącym standardów i interpretacji, które nie weszły w życie.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane, ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Nowy MSSF 17 „Insurance Contracts”
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
odoprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
ointencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. W związku z tym, że Grupa stosuje już zasady spójne ze zmienionym standardem, zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:
oMSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
oMSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
oMSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
oMSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później (z wyjątkiem zmiany przykładu do MSSF 16, która obowiązuje od momentu publikacji). Grupa nie zakończyła analizy ich wpływu na sprawozdanie finansowe. Pozostałe zmiany nie wpłyną na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż (a nie wpływać na wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe, ponieważ do tej pory nie zidentyfikowała umów rodzących obciążenia.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych jest istotną informacją. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zmiana MSSF 16 „Leasing”
W 2020 roku Rada opublikowała uproszczenia dla leasingobiorców otrzymujących ulgi ze względu na pandemię COVID-19. Jednym z warunków było by ulgi dotyczyły tylko płatności zapadających do końca czerwca 2021 roku. Teraz przesunięto ten termin na czerwiec 2022 roku. Grupa nie planuje skorzystać z uproszczenia. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na rachunkowość grupy kapitałowej.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości .
Poprzednie sprawozdania finansowe Emitenta i Grupy były sporządzane przy założeniu kontynuowania działalności i przedstawiane dane są porównywalne.
STARHEDGE S.A. jako podmiot dominujący, sporządza sprawozdanie skonsolidowane dla całej Grupy Kapitałowej. Jest ono przechowywane w siedzibie podmiotu dominującego oraz podlega publikacji na stronie internetowej www.starhedge.pl.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 01.01.2021 – 31.12.2021 roku zostało sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE).
Najważniejsze zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzeniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przedstawione zostały poniżej. Zasady te stosowane były w prezentowanych okresach w sposób ciągły, o ile nie podano inaczej.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Podstawa sporządzenia
Sprawozdania roczne zawiera sprawozdania finansowe wszystkich jednostek zależnych, kontrolowanych w sposób bezpośredni lub pośredni przez Emitenta. Kontrola występuje wówczas, gdy jednostka dominująca ma możliwość wpływania na politykę finansową i operacyjną podległej jednostki w celu osiągnięcia korzyści z jej działalności. Wszystkie jednostki grupy kapitałowej stosują jednolite zasady rachunkowości zgodne z Międzynarodowymi Standarami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) oraz związanymi z nimi interpretacjami w formie rozporządzeń. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego za wyjątkiem instrumentów finansowych oraz nieruchomości inwestycyjnych wycenionych w wartości godziwej.
Część spółek z Grupy Kapitałowej prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości określonymi przez ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF. Sprawozdania jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej.
Transakcje w walucie obcej i wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaprezentowane w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej. Złoty (PLN) jest walutą funkcjonalną wszystkich Spółek w Grupie Kapitałowej.
Na dzień bilansowy aktywa i pasywa wyrażone w innej walucie niż złoty polski są przeliczane według kursu średniego NBP.
Różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia ujmowane są łącznie w przychodach lub kosztach finansowych.
Wartości niematerialne
Jako składniki wartości niematerialnych Grupa Kapitałowa ujmuje składniki, które są możliwe do zidentyfikowania (można je wydzielić lub sprzedać), są kontrolowane przez jednostkę oraz istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przyniosą jednostce korzyści ekonomiczne.
Wartości niematerialne wykazywane są według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy umorzeniowe. Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości nie wystąpiły.
Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Wartości niematerialne są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności.
Szacunki dotyczące okresu ekonomicznej użyteczności oraz metoda amortyzacji są przedmiotem przeglądu na koniec każdego roku obrotowego, w celu weryfikacji, czy zastosowane metody i okres amortyzacji są zgodne z przewidywanym rozkładem czasowym korzyści ekonomicznych przynoszonych przez dane wartości niematerialne. Średni okres amortyzacji w odniesieniu do wartości niematerialnych wynosi 10 lat.
Na dzień bilansowy Grupa każdorazowo ocenia, czy wartość bilansowa wykazanych aktywów nie przekracza wartości przewidywanych przyszłych korzyści ekonomicznych. Jeśli istnieją przesłanki, które by na to wskazywały, wartość bilansowa aktywów jest obniżana do ceny sprzedaży netto. Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości są ujmowane w pozostałych kosztach operacyjnych.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe są wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz o odpisy z tytułu utraty wartości. Grunty wyceniane są w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości.
Koszty poniesione po wprowadzeniu środka trwałego do użytkowania, jak koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Jeżeli możliwe, jednakże jest wykazanie, że koszty te spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego środka trwałego ponad korzyści przyjmowane pierwotnie, w takim przypadku zwiększają one wartość początkową środka trwałego.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Środki trwałe, z wyjątkiem gruntów, są amortyzowane liniowo począwszy od następnego miesiąca, w którym nastąpiło przekazanie środka trwałego do użytkowania, w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności, który kształtuje się następująco:
- Budynki – 0,75 %- 5%,
- Urządzenia techniczne i maszyny – 5% - 20%
- Środki transportu – 15% - 50%
- Pozostałe środki trwałe – 6% - 20%
Szacunki dotyczące okresu ekonomicznej użyteczności oraz metoda amortyzacji są przedmiotem przeglądu na koniec każdego roku obrotowego w celu weryfikacji, czy zastosowane metody i okres amortyzacji są zgodne z przewidywanym rozkładem czasowym korzyści ekonomicznych przynoszonych przez ten środek trwały.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Aktywa trwałe będące przedmiotem leasingu finansowego zostały wykazane w bilansie na równi z pozostałymi składnikami majątku trwałego i podlegają umorzeniu według takich samych zasad. Jeśli istnieje pewność, że leasingobiorca nie skorzysta z przysługującego mu prawa do nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu leasingu, okres amortyzacji równy jest okresowi trwania umowy leasingowej.
Wartość początkowa aktywów trwałych będących przedmiotem leasingu finansowego oraz korespondujących z nimi zobowiązań zostały ustalone w kwocie równej zdyskontowanej wartości przyszłych opłat leasingowych. Oznacza to,
że wszystkie opłaty przygotowawcze, prowizje oraz opłata końcowa zwiększają wartość początkową środka trwałego.
Zyski i straty wynikłe ze sprzedaży lub likwidacji są określone jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Nieruchomości inwestycyjne
Na podstawie Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 40, nieruchomości inwestycyjne to nieruchomości (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), które właściciel lub leasingodawca w leasingu finansowym traktuje jako źródło przychodów z czynszów lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści, przy czym nieruchomość taka nie jest:
1.wykorzystywana przy produkcji, dostawach towarów, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych,
2.przeznaczona do sprzedaży w ramach zwykłej działalności jednostki.
Nieruchomości przeznaczone na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki lub nieruchomości w trakcie budowy lub dostosowywania przeznaczone na sprzedaż ujmowane są w pozycji zapasy.
Nieruchomości inwestycyjne wycenia się w wartości godziwej. Co najmniej na koniec każdego okresu obrachunkowego dokonuje się oszacowania wartości godziwej posiadanych nieruchomości tak, aby wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych odzwierciedlała warunki rynkowe na dzień bilansowy. Wynik wyceny rozumianej jako różnica pomiędzy wartością netto nieruchomości, a jej wartością z operatu szacunkowego wpływa na zysk/stratę netto w okresie, w którym nastąpiła zmiana w pozycji rachunku zysków i strat „Pozostałe przychody/koszty operacyjne”.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej nie podlegają amortyzacji.
Przeniesienie aktywów do nieruchomości (reklasyfikacja np. ze środków trwałych lub środków trwałych w budowie) następuje tylko wtedy, gdy zmienia się sposób jej użytkowania przez właściciela, rozpoczęcie użytkowania na podstawie umowy leasingu, zakończenie budowy, zakończenie procesu dostosowywania.
Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela – Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części „Rzeczowe aktywa trwałe” aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości.
Grunty kwalifikowane jako inwestycje nie podlegają odpisowi i są wycenie według cen rynkowych.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Przeniesienie inwestycji w nieruchomości do aktywów trwałych i zapasów lub z zapasów do nieruchomości.
W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. Gdy Grupa kończy budowę lub wytworzenie nieruchomości inwestycyjnej, różnicę między ustaloną na ten dzień wartością godziwą tej nieruchomości a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w rachunku zysków i strat. W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, zakładany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia czy istnieją obiektywne dowody wskazujące na utratę wartości składnika bądź grupy aktywów. Jeśli dowody takie istnieją, Spółka ustala szacowaną, możliwą do odzyskania wartość składnika aktywów i dokonuje odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, w kwocie równej różnicy między wartością możliwą do odzyskania i wartością bilansowa. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w rachunku zysków i strat za bieżący okres. W przypadku, gdy uprzednio dokonano przeszacowania aktywów to strata pomniejsza wysokość kapitałów z przeszacowania, a następnie jest odnoszona na rachunek zysków i strat bieżącego okresu.
Inwestycje
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych
Inwestycje w jednostkach zależnych, w jednostkach współzależnych oraz w jednostkach stowarzyszonych i inne inwestycje długoterminowe są wyceniane według kosztu historycznego pomniejszonego o ewentualna utratę wartości.
Trwała utrata wartości udziałów w jednostkach podporządkowanych jest szacowana na każdy dzień bilansowy. Wartość bilansowa takich aktywów jest każdorazowo poddawana przeglądowi w celu stwierdzenia, czy nie przekracza ona wartości przyszłych korzyści ekonomicznych. W przypadku, gdy wartość bilansowa przekracza wartość przewidywanych korzyści ekonomicznych, obniża się ją do ceny sprzedaży netto. Skutki obniżenia wartości inwestycji zalicza się do kosztów finansowych. Wzrost wartości danej inwestycji bezpośrednio wiążący się z uprzednim obniżeniem jej wartości, zaliczonym do kosztów finansowych, ujmuje się do wysokości tych kosztów jako przychody finansowe.
Inne inwestycje długoterminowe
Inne inwestycje długoterminowe z wyłączeniem aktywów finansowych, wyceniane się według ceny nabycia lub ceny (wartości) rynkowej, zależnie od tego, która z nich jest niższa, a długoterminowe inwestycje, dla których nie istnieje aktywny rynek w wartości godziwej określonej w inny sposób.
Aktywa finansowe
Ujęcie instrumentów finansowych oraz ich wycena bilansowa zależna jest od zaklasyfikowania do odpowiedniej kategorii:
wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik (z opcją ujęcia skutków wyceny w pozostałych całkowitych dochodach dla instrumentów kapitałowych);
przydział aktywów do kategorii dokonywany jest w zależności od modelu biznesowego odnoszącego się do danego składnika aktywów oraz charakteru przepływów z niego,
Wartość godziwa instrumentów finansowych stanowiących przedmiot obrotu na aktywnym rynku ustalana jest w odniesieniu do cen notowanych na tym rynku na dzień bilansowy. W przypadku, gdy brak jest notowanej ceny rynkowej, wartość godziwa jest szacowana na podstawie notowanej ceny rynkowej podobnego instrumentu bądź na podstawie przewidywanych przepływów pieniężnych.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Utrata wartości aktywów finansowych
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia czy istnieją obiektywne dowody wskazujące na trwała utratę wartości składnika bądź grupy aktywów finansowych. Jeśli dowody takie istnieją, Spółka ustala szacowaną możliwa do odzyskania wartość składnika aktywów i dokonuje odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, w kwocie równej różnicy między wartością możliwą do odzyskania i wartością bilansowa. Odpisy aktualizujące wartość składnika aktywów finansowych lub portfela podobnych składników aktywów finansowych ustala się:
w przypadku aktywów finansowych wycenianych w wysokości skorygowanej ceny nabycia - jako różnice między wartością tych aktywów wynikająca z ksiąg rachunkowych na dzień wyceny i możliwą do odzyskania kwota. Kwotę możliwą do odzyskania stanowi bieżącą wartość przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych przez jednostkę, zdyskontowana za pomocą efektywnej stopy procentowej, która jednostka stosowała dotychczas, wyceniając przeszacowywany składnik aktywów finansowych lub portfel podobnych składników aktywów finansowych,
w przypadku aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej - jako różnica między cena nabycia składnika aktywów i jego wartością godziwa ustalona na dzień wyceny, z tym, że przez wartość godziwa dłużnych instrumentów finansowych na dzień wyceny rozumie się bieżącą wartość przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych przez jednostkę zdyskontowana za pomocą bieżącej rynkowej stopy procentowej stosowanej do podobnych instrumentów finansowych. Stratę skumulowaną do tego dnia ujętą w kapitale (funduszu) z aktualizacji wyceny zalicza się do kosztów finansowych w kwocie nie mniejszej nie wynosi odpis, pomniejszony o część bezpośrednio zaliczona do kosztów finansowych,
w przypadku pozostałych aktywów finansowych - jako różnicę między wartością składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych i bieżącą wartością przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych przez jednostkę, zdyskontowana za pomocą bieżącej rynkowej stopy procentowej stosowanej do podobnych instrumentów finansowych.
Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i ceny sprzedaży netto. Koszty wytworzenia produktów gotowych i produktów w toku produkcji obejmują koszty bezpośrednich materiałów i robocizny oraz uzasadniona część pośrednich kosztów produkcji, ustalona przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Nieruchomości (grunty, prawo wieczystego użytkowania gruntów) nabyte w celu prowadzenia inwestycji deweloperskiej lub budowlanej są prezentowane w zapasach w pozycji produkcja w toku.
Należności z tytułu dostaw i usług
Należności są wykazywane w kwocie wymaganej zapłaty pomniejszonej o odpisy aktualizujące.
Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego. Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych - zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizujący.
Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość. Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne, od których nie dokonano odpisów aktualizujących ich wartość lub dokonano odpisów w niepełnej wysokości, zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.
W przypadku gdy, wartość pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne w banku i w kasie wyceniane są według wartości nominalnej, z tym, że wartość środków na rachunkach bankowych obejmuje także skapitalizowane, dopisane do stanu środków na rachunku bankowym, odsetki.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Rozliczenia międzyokresowe
Grupa dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych, w celu prawidłowej prezentacji wyników Grupy za okres obrachunkowy. Jest to zgodne z zasadą współmierności przychodów i kosztów.
Do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów zalicza się wartość prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:
ze świadczeń wykonanych na rzecz Grupy Kapitałowej przez kontrahentów, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny;
z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana.
Kapitały własne
Kapitał własny to aktywa netto pomniejszone o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Kapitały własne ujmuje się
w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu.
Rezerwy
Rezerwy ujmowane są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Jeśli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest pewne, że zwrot ten faktycznie nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazywane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
Rezerwy na świadczenia emerytalne zostały oszacowane metodami aktuarialnymi.
Kredyty bankowe i pożyczki oraz zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu
W momencie początkowego ujęcia, kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane według kosztu, stanowiącego wartość otrzymanych środków pieniężnych i obejmującego koszty uzyskania kredytu lub pożyczki. Następnie, wszystkie kredyty bankowe i pożyczki, z wyjątkiem zobowiązań przeznaczonych do obrotu, są wyceniane według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania finansowe, z wyjątkiem pozycji zabezpieczanych, wycenia się nie później niż na koniec okresu sprawozdawczego w wysokości skorygowanej ceny nabycia.
Zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu są wyceniane według wartości godziwej. Zysk lub strata z tytułu przeszacowania do wartości godziwej są ujmowane w rachunku zysków i strat bieżącego okresu.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług obejmują stan wszystkich zobowiązań związanych z zakupem dla działalności operacyjnej materiałów towarów i usług, w tym robót pochodzących zarówno z dostaw krajowych, jak i zagranicznych.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług ujmuje się w księgach w kwocie wymagającej zapłaty.
Pozostałe zobowiązania obejmują w szczególności:
zobowiązania Grupy wobec budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego zarówno od osób prawnych jak
i fizycznych.
zobowiązania z tytułu podatku VAT,
zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w tym także Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
Pozostałe zobowiązania wykazane są w kwocie wymagającej zapłaty.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zobowiązania finansowe obejmują przede wszystkim zobowiązania z tytułu leasingu finansowego. Na dzień rozpoczęcia okresu leasingu, spółki ujmują leasing finansowy w bilansie jako aktywa i zobowiązania w kwotach równych wartości godziwej przedmiotu ustalonej na dzień rozpoczęcia leasingu lub w kwotach równych wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych ustalonej na dzień rozpoczęcia leasingu, jeżeli jest ona niższa od wartości godziwej. Przy obliczeniu wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, stopą dyskontową jest stopa procentowa leasingu, jeżeli możliwe jest jej ustalenie. W przeciwnym razie stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Początkowe koszty bezpośrednie leasingobiorcy zwiększają kwotę wykazywaną jako składnik aktywów.
Minimalne opłaty leasingowe rozdziela się pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie niespłaconego salda zobowiązania. Koszty finansowe rozlicza się w taki sposób na poszczególne okresy objęte okresem leasingu, aby uzyskać stałą okresową stopę procentową w stosunku do niespłaconego salda zobowiązania. Warunkowe opłaty leasingowe księguje się jako koszty w okresach, w których je poniesiono.
Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego należy ujmować jako koszty w rachunku zysków i strat metodą liniową przez cały okres leasingu, chyba, że zastosowanie innej systematycznej metody lepiej odzwierciedla sposób rozłożenia w czasie korzyści czerpanych przez użytkownika. Oznacza to, że całość kosztów, jakie ma ponieść jednostka w czasie trwania umowy leasingu operacyjnego należy rozliczyć systematycznie w czasie.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych i wyrobów gotowych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są w rachunku zysków i strat.
Trwała utrata wartości aktywów
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia czy istnieją obiektywne dowody wskazujące na trwałą utratę wartości składnika bądź grupy aktywów. Jeśli dowody takie istnieją, Spółka ustala szacowaną, możliwą do odzyskania wartość składnika aktywów i dokonuje odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, w kwocie równej różnicy między wartością możliwą do odzyskania i wartością bilansowa. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w rachunku zysków i strat za bieżący okres. W przypadku gdy uprzednio dokonano przeszacowania aktywów to strata pomniejsza wysokość kapitałów z przeszacowania, a następnie jest odnoszona na rachunek zysków i strat bieżącego okresu.
Przychody
Przychody uznawane są w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcja, które można wiarygodnie wycenić.
Przychody ze sprzedaży usług
Przychody ze sprzedaży usług budowlanych są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania realizacji transakcji, jeżeli kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Jeżeli nie można wiarygodnie ustalić efektów transakcji związanej ze świadczeniem usług budowlanych, przychody ze świadczenia tych usług są rozpoznawane tylko do wysokości poniesionych kosztów z tego tytułu.
W tej pozycji ujmowane są również przychody z tytułu czynszów osiąganych z wynajmu nieruchomości inwestycyjnych.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Rozliczanie kontraktów długoterminowych
Grupa realizuje długoterminowe kontrakty budowlane, których charakterystyczną cechą jest fakturowanie częściowe. Jednostka uznaje, że częściowe płatności i zaliczki otrzymane od zamawiającego nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu wykonania prac, dlatego nie ujmuje się wyników częściowych powstałych w wyniku fakturowanie częściowego.
Do rozliczenia długoterminowych kontraktów budowlanych w Grupie stosuje się zapisy wynikające z MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną”. Jeżeli wynik na transakcji można wycenić w wiarygodny sposób, przyjmuje się wycenę metodą stopnia zaawansowania. Miarą stopnia zaawansowania jest relacja poniesionych rzeczywistych kosztów do ogółu kosztów planowanych.
W przypadku braku możliwości wiarygodnego oszacowani wyniku umowy przychody ujmuje się wyłącznie w wysokości poniesionych kosztów, dla których istnieje prawdopodobieństwo ich odzyskania a koszty ujmuje się w okresie ich poniesienia (nie występuje produkcja w toku).
Jednostki Grupy na koniec każdego okresu sprawozdawczego dokonują szacunków wyniku na każdym zleceniu.
W przypadku możliwości wystąpienia straty na zleceniu (przewidywane koszty przekroczą przewidywane przychody), jest ona niezwłocznie ujmowana w rachunku zysków i strat.
Wysokość straty określa się niezależnie od: faktu rozpoczęcia prac wynikających z umowy, stanu zaawansowania prac wynikających z umowy oraz wysokości przewidywanych zysków z tytułu innych umów, które nie są pojedynczymi umowami w rozumieniu paragraf 9 MSR 11.
W przypadku, gdy powyższe metody nie są w stanie przedstawić w sposób kompletny i wiarygodny specyfiki kontraktu długoterminowego jednostka może ustalić inny sposób rozliczenia umowy o usługi budowlane.
Przychody z tytułu odsetek
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Dywidendy
Dywidendy na rzecz akcjonariuszy ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym w okresie, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie do momentu wypłaty.
Dotacje i subwencje
Dotacje i subwencje są ujmowane według wartości godziwej w sytuacji, gdy istnieje wystarczająca pewność, iż dotacja zostanie otrzymana oraz spełnione zostaną wszystkie warunki związane z uzyskaniem dotacji. Jeżeli dotacja lub subwencja dotyczy pozycji kosztowej, wówczas jest ona odraczana w bilansie i systematycznie ujmowana w pozycji przychodów w sposób zapewniający współmierność z kosztami, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja lub subwencja ma na celu sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środka trwałego, wówczas jest ona odraczana w bilansie i uznawana jako przychód przez okres amortyzacji środka trwałego.
Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych.
Podatek wykazany w rachunku zysków i strat to podatek bieżący obciążający wynik okresu sprawozdawczego Grupy oraz część odroczona, stanowiąca zmianę stanu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w okresie.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Odroczony podatek dochodowy
W odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych ujmuje się składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości, do której jest prawdopodobieństwo, iż w latach następnych osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania. Ze względu na to, że aktywa będą potrącane w przyszłości, bierze się taką stawkę podatku, jaka prawdopodobnie będzie obowiązywać w latach następnych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika z tytułu odroczonego podatku.
Rezerwę na odroczony podatek dochodowy od osób prawnych tworzy się na dodatnie różnice przejściowe między wartością bilansową i podatkową aktywów i pasywów, tj. różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości. Ze względu na to, że rezerwa będzie realizowana w przyszłości, bierze się taką stawkę podatku, jaka prawdopodobnie będzie obowiązywać w latach następnych.
Rozpoznawanie kosztów
Spółka rozpoznaje koszty w wysokości uprawdopodobnionych zmniejszeń korzyści ekonomicznych w okresie sprawozdawczym, jeżeli można w sposób wiarygodny określić ich wartość.
Pomiar wyniku finansowego
Wynik finansowy Spółki w okresie obrotowym obejmuje wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody
i obciążające ja koszty związane z tymi przychodami, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, pozostałe przychody i koszty operacyjne, wynik na operacjach finansowych oraz opodatkowanie.
Zasady konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzono, stosując jednolite zasady rachunkowości w odniesieniu do podobnych transakcji oraz innych zdarzeń następujących w zbliżonych okolicznościach.
Podstawa konsolidacji
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca łączy swoje sprawozdanie finansowe ze sprawozdaniami spółek zależnych poprzez zsumowanie poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów.
Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty pomiędzy podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym.
W celu zapewnienia prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym informacji finansowych na temat Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą, dokonuje się:
wyłączenia wartości bilansowej inwestycji jednostki dominującej, w jednostce zależnej oraz tej części kapitału własnego spółki zależnej, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej,
określenia udziałów mniejszości w zysku lub stracie netto jednostki zależnej za dany okres sprawozdawczy.
Udziały mniejszości w aktywach netto obejmują:
wartość udziałów mniejszości z dnia pierwotnego połączenia,
zmiany w kapitale własnym przypadające na udziały mniejszości począwszy od dnia połączenia.
Udział właścicieli mniejszościowych jest wykazywany w odpowiedniej proporcji wartości godziwej aktywów i kapitałów.
W kolejnych okresach straty przypadające właścicielom mniejszościowym powyżej wartości ich udziałów pomniejszają kapitały jednostki dominującej.
Wyniki finansowe jednostek nabytych lub sprzedanych w ciągu roku są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu odpowiednio ich nabycia lub zbycia.
W przypadkach, gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez jednostkę z zasadami stosowanymi przez podmiot dominujący.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Ważne oszacowania i osądy
Oszacowania i osądy poddaje się nieustannej weryfikacji. Wynikają one z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań, co do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne. Mimo, że przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych.
Rezerwy na naprawy gwarancyjne
Spółka tworzy rezerwy na przyszłe zobowiązania, których termin wymagalności albo kwota nie są pewne. Wykonanie usług budowlanych wiąże się z koniecznością udzielenia gwarancji. Wysokość rezerwy ustalana jest na podstawie danych historycznych dotyczących napraw gwarancyjnych na obiektach realizowanych wcześniej.
Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomości inwestycyjne na dzień bilansowy są wyceniane w wartości godziwej odzwierciedlającej warunki rynkowe. Wartość godziwa ustalana jest na podstawie bieżących wycen realizowanych przez niezależnych rzeczoznawców, jak i wykwalifikowany personel Jednostki, co ma zminimalizować ryzyko stosowania błędnych szacunków i zapewnić rzetelność i prawidłowość wyceny posiadanych nieruchomości inwestycyjnych.
Przeszacowanie nieruchomości inwestycyjnych miało miejsce w każdym z prezentowanych okresowych.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Stawki amortyzacyjne dla środków trwałych użytkowanych na podstawie umówi leasingu finansowego
Podobnie jak dla własnych środków trwałych wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Nie stosuje się okresów użytkowania równych okresowi trwania umowy. Grupa przyjęła założenie, że aktywa wykorzystywane na podstawie umowy leasingu polegają obowiązkowemu wykupowi, co jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia.
Przychody
Podstawą do obliczania przychodów ze sprzedaży budowlanej oraz kosztu wytworzenia tych usług są budżety poszczególnych projektów budowlanych oraz poziom ich realizacji na dzień sprawozdawczy, sporządzone zgodnie
z najlepszą wiedzą i doświadczeniem Grupy. Budżety podlegają aktualizacji na każdy dzień sprawozdawczy.
W przypadku rozliczania kontraktów budowlanych Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania kosztów
i przychodów. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania oraz planowania przyszłych przychodów.
Wartość Firmy
Podstawą szacunków utraty Wartości Firmy są założenia makroekonomiczne publikowane przez NBP oraz założenia zarządu Grupy dotyczące prognozowanych przychodów, kosztu kapitału, stopy dyskonta, poziomu nakładów. Wartości makroekonomiczne mogą ulegać okresowym zmianom, tym samy powodować zmianę założeń Zarządu.
Nie wystąpiły
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EURO w okresach objętych sprawozdaniem finansowym, ustalane przez Narodowy Bank Polski objętych historycznymi danymi finansowymi wynoszą:
Okres obrotowy | średni kurs w okresie* | Kurs na ostatni dzień okresu |
01.01.2021 – 31.12.2021 | 4,5775 | 4,5994 |
01.01.2020 – 31.12.2020 | 4,4742 | 4,6148 |
*) średnia kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie
Pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych zostały przeliczone według kursu EUR/PLN, stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu obrotowego.
Pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej zostały przeliczone według średniego kursu EUR/PLN obowiązującego na koniec danego okresu obrotowego, ustalonego przez NBP.
Podstawowe pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z całkowitych dochodów oraz rachunku przepływów pieniężnych z prezentowanego sprawozdania finansowego oraz danych porównywalnych, przeliczonych na EURO:
Rok bieżący | Rok poprzedni | |||
| PLN | EUR | PLN | EUR |
Skonsolidowane Zestawienie Całkowitych Dochodów | ||||
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 39 991 | 8 737 | 31 576 | 7 110 |
Koszty działalności operacyjnej | 36 448 | 7 962 | 28 581 | 6 435 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 4 047 | 884 | 3 199 | 720 |
Zysk (strata) brutto | 1 535 | 335 | 2 785 | 627 |
Zysk (strata) netto | 1 318 | 288 | 2 794 | 629 |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 318 | 288 | 2 794 | 629 |
Liczba udziałów/akcji w sztukach | 88 000 000 | 88 000 000 | 88 000 000 | 88 000 000 |
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) | 0,01 | 0,00 | 0,03 | 0,01 |
Aktywa trwałe | 30 771 | 6 690 | 32 808 | 7 109 |
Aktywa obrotowe | 47 887 | 10 412 | 43 169 | 9 354 |
Kapitał własny | 53 077 | 11 540 | 51 759 | 11 216 |
Kapitał zakładowy | 26 876 | 5 843 | 26 876 | 5 824 |
Zobowiązania docelowo przeznaczone na kapitał | - | - | - | - |
Zobowiązania długoterminowe | 6 044 | 1 314 | 5 630 | 1 220 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 19 537 | 4 248 | 18 587 | 4 028 |
Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 0,60 | 0,13 | 0,59 | 0,13 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 972 | 212 | - 2 229 | -502 |
Wydzielone segmenty :
-Działalność deweloperska – obejmuje całą działalność związaną z budową i sprzedażą nieruchomości;
-Tekstylia - obejmuje całą działalność związaną z handlem hurtowym i detalicznym w zakresie artykułów technicznych (tkaniny techniczne, filce techniczne, płyty i szczeliwa uszczelniające, taśmy techniczne, gazy i siatki poliamidowe, włókniny, wyroby powroźnicze, hydroizolacyjne i elektroizolacyjne, płyty filtracyjne, tworzywa konstrukcyjne, geosyntetyki).
-Nieruchomości komercyjne - obejmuje całą działalność związaną z usługami najmu powierzchni biurowych i magazynowych.
-Budowa rurociągów – obejmuje całą działalność związaną z budową rurociągów oraz modernizacją obiektów gazowych, w tym budowę i modernizację sieci i stacji gazowych, kotłowni gazowych oraz
Wyniki segmentów za 2021 rok przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Działalność kontynuowana Działalność deweloperska | Działalność kontynuowana Tekstylia | Działalność kontynuowana Nieruchomości komercyjne | Działalność kontynuowana Budowa rurociągów | Pozostałe segmenty/ korekty konsolidacyjne | Działalność ogółem |
Wynik finansowy segmentów branżowych | ||||||
Przychody segmentu ogółem | 4 150 | 12 742 | 1 542 | 22 193 | -636 | 39 991 |
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 4 150 | 12 742 | 1 542 | 22 193 | -636 | 39 991 |
Sprzedaż między segmentami | - | - | - | - | - | - |
Koszty operacyjne | 2 245 | 11 545 | 1 451 | 21 812 | - 604 | 36 448 |
Zysk (strata) segmentu | 1 905 | 1 197 | 91 | 382 | - 31 | 3 544 |
Przychody finansowe | 164 | 57 | - | 177 | - 5 | 391 |
Koszty finansowe netto | 2 341 | 89 | 5 | 484 | - 15 | 2 904 |
Zysk (strata) | 2272 | 1 165 | 85 | 76 | - 21 | 1 032 |
Pozostałe przychody operacyjne | 678 | 34 | 10 | 693 | 19 | 1 434 |
Pozostałe koszty operacyjne | 327 | 41 | 103 | 422 | 38 | 931 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 79 | 1 158 | - 7 | 346 | - 41 | 1 535 |
Podatek dochodowy | 19 | 205 | - | - 9 | 2 | 217 |
Wynik mniejszości | - | - | - | - | - | |
Zysk (strata) netto za okres | 60 | 953 | -7 | 356 | -43 | 1 318 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyniki segmentów za rok 2020 przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Działalność kontynuowana Działalność deweloperska | Działalność kontynuowana Tekstylia | Działalność kontynuowana Nieruchomości komercyjne | Działalność kontynuowana Budowa rurociągów | Pozostałe segmenty/ korekty konsolidacyjne | Działalność ogółem |
Wynik finansowy segmentów branżowych | ||||||
Przychody segmentu ogółem | 5 241 | 9 400 | 599 | 16 286 | 50 | 31 576 |
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 5 241 | 9 400 | 599 | 16 286 | 50 | 31 576 |
Sprzedaż między segmentami | - | - | ||||
Koszty operacyjne | 1 669 | 10 083 | 960 | 16 042 | 172 | 28 582 |
Zysk (strata) segmentu | 3 572 | - 683 | -362 | 244 | 222 | 2 994 |
Przychody finansowe | 147 | 39 | - | 462 | - | 648 |
Koszty finansowe netto | 541 | 86 | - | 433 | - | 1 062 |
Zysk (strata) | 3 178 | -730 | -362 | 273 | 222 | 2 137 |
Pozostałe przychody operacyjne | 24 | 147 | - | 339 | - | 510 |
Pozostałe koszty operacyjne | 64 | 157 | - | 84 | - | 305 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 3 138 | -740 | -362 | 528 | 222 | 2 785 |
Podatek dochodowy | - | -56 | - | 66 | -1 | 9 |
Wynik mniejszości | - | - | - | |||
Zysk (strata) netto za okres | 3 138 | -796 | -362 | 594 | 221 | 2 794 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Grunty | Budynki i budowle | w leasingu/ dzierżawie | Maszyny i urządzenia | w leasingu | Środki Transportu | w leasingu | Pozostałe Środki Trwałe | w leasingu | Środki trwałe w budowie | Razem | |
Wartość bilansowa brutto na początek roku | 951 | 3 187 | - | 1 005 | 1 799 | 397 | 2 153 | 117 | 21 | 8 238 | 17 867 |
Zwiększenia, z tytułu: | - | - | - | 13 | 253 | 35 | 251 | 4 | - | 598 | 1 155 |
nabycia środków trwałych | - | - | - | 13 | 253 | 35 | 251 | 4 | - | 593 | 1 151 |
wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
zaliczek | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 5 | 5 |
inne | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Zmniejszenia, z tytułu: | - | - | - | - | 52 | - | 47 | - | - | 6 113 | 6 212 |
sprzedaż | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
likwidacja | - | - | - | - | 52 | - | - | - | - | - | 52 |
przyjęcie środków trwałych i inwestycji w nieruchomości | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
inne | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 6 113 | 6 113 |
Wartość bilansowa brutto na dzień dzień bilansowy | 951 | 3 187 | - | 1 018 | 2 000 | 432 | 2 358 | 122 | 21 | 2 723 | 12 810 |
Umorzenie na początek roku | 19 | 159 | - | 712 | 342 | 279 | 672 | 74 | 3 | - | 2 260 |
Zwiększenia, z tytułu: | 3 | 80 | - | 83 | 369 | 44 | 416 | 14 | 4 | - | 1 013 |
amortyzacji | 3 | 80 | - | 83 | 369 | 44 | 416 | 14 | 4 | - | 1 013 |
inne | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia, z tytułu: | - | - | - | - | 1 | - | 20 | - | - | - | 22 |
sprzedaż | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
inne | - | - | - | - | 1 | - | 20 | - | - | - | 22 |
Umorzenie na dzień bilansowy | 22 | 239 | - | 795 | 709 | 323 | 1 068 | 88 | 7 | - | 3 252 |
Odpisy aktualizujące na początek roku | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Wartość bilansowa netto na dzień dzień bilansowy | 929 | 2 948 | - | 223 | 1 291 | 109 | 1 289 | 34 | 14 | 2 723 | 9 559 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zmiany w stanie nieruchomości przedstawiają się następująco:
| Rok bieżący | Rok poprzedni |
Wartośc bilansowa na początek roku | 13 633 | 14 953 |
Zwiększenia stanu, z tytułu: | 2 290 | - |
- nabycia nieruchomości | 2 290 | - |
- aktywowanych późniejszych nakładów | - | - |
- zysk wynikający z przeszacowania do wartości godziwej | - | - |
- inne zwiększenia | - | - |
Zmniejszenia stanu, z tytułu: | - | 1 320 |
- zbycia nieruchomości | - | 1 320 |
- reklasyfikacji z oraz do innej kategorii aktywów | - | - |
- strata wynikająca z przeszacowania do wartości godziwej | - | - |
- inne zmniejszenia | - | - |
Wartośc bilansowa na koniec roku | 15 923 | 13 633 |
Wyszczególnienie | Wartości niematerialne | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Razem |
Wartość bilansowa brutto na początek roku | 25 | 104 | 722 | 851 |
Zwiększenia, z tytułu: | 2 | 68 | - | 70 |
nabycia | 2 | - | - | - |
połączenia jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Zmniejszenia, z tytułu: | - | - | - | - |
sprzedaż | - | - | - | - |
likwidacja | - | - | - | |
Wartość bilansowa brutto na koniec roku | 27 | 172 | 722 | 921 |
Umorzenie na początek roku | 25 | 59 | 462 | 546 |
Zwiększenia, z tytułu: | 2 | 40 | 182 | 224 |
amortyzacji | 2 | 40 | 182 | 224 |
połączenia jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Zmniejszenia, z tytułu: | - | - | - | - |
Sprzedaż | - | - | - | - |
Umorzenie na koniec roku | - | 99 | - | 770 |
Wartość bilansowa koniec roku | - | 72 | 78 | 150 |
Na wartościach niematerialnych nie istnieją żadne zabezpieczenia z tytułu zobowiązań. Spółka nie posiadała i nie posiada wartości niematerialnych przeznaczonych do sprzedaży.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiada inwestycji w jednostkach stowarzyszonych.
Wyszczególnienie | Aktywa netto | Przychody ze sprzedaży | Wynik netto |
Surtex Sp. zo.o | 10 210 | 12 742 | 953 |
GPH Surtex Sp.z o,o. | 3 443 | 626 | 18 |
PPH Surtex Sp.z o,o. | 2 409 | 915 | -24 |
Ecco Pralnia Sp. z o.o. | 597 | - | 12 |
STARHEDGE Development Sp. z o.o. | 17 | 7 | 7 |
STARHEDGE Capital Sp. z o.o. | 16 | 9 | 5,2 |
STARHEDGE Zarządzanie i Administracja Nieruchomościami Sp. z o.o. | 14 | 12 | 9,1 |
Fermecco Investment Sp. z o.o. | 52 | 12 | 7 |
Fabryka Ossera Sp. z o.o. | 17 028 | - | -48 |
G Energy S.A. | 13 102 | 22 194 | 346 |
Crystal Residence Sp. z o.o. | 6 921 | - | 2 |
Piotrkowska Art Sp. z o.o. | 2 047 | - | 2 |
Garden House Nowe Sady Sp. z o.o. | 7 962 | - | 2 |
Cedry Park Sp. z o.o. | 4 698 | - | -2 |
STARHEDGE SPV 1 Sp. z o.o. | 5 | - | - |
STARHEDGE SPV 2 Sp. z o.o. | 5 | - | - |
GFI Green Future Investment Sp. z o.o. | -493 | 1 | -167 |
Infracomplex Sp. z o.o. | 92 | 379 | 15 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
AKTYWA FINANSOWE | Wartość bilansowa 31.12.2021 | Wartość bilansowa 31.12.2020 | Wartość godziwa 31.12.2021 | Wartość godziwa 31.12.2020 | Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe | Kategoria instrumentów finansowych |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 19 216 | 16 956 | 19 216 | 16 956 | 19 216 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Inne aktywa finansowe (długoterminowe), w tym: | - | - | - | - | - |
|
pożyczki | - | - | - | - | - | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
weksle | - | - | - | - | - | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym: | - | - | - | - | - | |
Akcje spółek notowanych na GPW | - | - | - | - | - | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 1 181 | 2 947 | 1 181 | 2 947 | 1 181 |
|
- pożyczki | - | - | - | - | - | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
- należności wekslowe | 1 181 | 2 947 | 1 181 | 2 947 | 1 181 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Obligacje* | - | - | - | - | - | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 754 | 2 465 | 754 | 2 465 | 754 |
|
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych | 754 | 2 465 | 754 | 2 465 | 754 |
Inne długoterminowe aktywa finansowe | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Wartość netto na BO | 3 046 | 2 972 |
Zwiększenia, z tytułu | - | - |
Wyceny | - | - |
Zmniejszenia, z tytułu | 3 046 | 74 |
Wyceny | - | - |
Wartość netto na BZ | - | 3 046 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Wartość netto na BO | 2 947 | 1 146 |
Zwiększenia, z tytułu | 5 565 | 1 801 |
Wyceny | - | - |
Zmniejszenia, z tytułu | 7 331 | - |
Wyceny | - | - |
Wartość netto na BZ | 1 181 | 2 947 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Materiały (według ceny nabycia) | 150 | 241 |
Materiały pomocnicze (według ceny nabycia) | - | - |
Produkcja w toku (według kosztu wytworzenia) | 23 729 | 19 599 |
Produkty gotowe: | 9 | 9 |
Według ceny możliwej od uzyskania | 9 | 9 |
Towary | 2 738 | 952 |
Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania | 26 626 | 20 801 |
Odpis aktualizujący wartość wyrobów gotowych | - | - |
Odpis aktualizujący wartość towarów | - | - |
Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej.
Pozostałe należności długoterminowe | Rok bieżący | Rok poprzedni |
z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń | - | - |
inne | - | - |
Pozostałe należności | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Należności handlowe | ||
od jednostek powiązanych | 465 | |
od pozostałych jednostek | 4 362 | 5 356 |
Należności handlowe | 4 827 | 5 356 |
Pozostałe należności | ||
z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń | 478 | 334 |
Inne | 883 | 1 652 |
Pozostałe należności | 1 361 | 1 986 |
Należności handlowe ogółem o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Nieprzeterminowane należności z tytułu dostaw i usług | 4 116 | 4 180 |
1-90 | 781 | 761 |
91-180 | 166 | 178 |
181-360 | 85 | 163 |
powyżej 360 | - | 1 233 |
Należności w postępowaniu układowym, upadłościowym, sądowym | 965 | - |
Należności handlowe brutto | 6 116 | 6 515 |
odpis aktualizujący | 1 286 | 1 159 |
Należności handlowe netto | 4 827 | 5 356 |
Wyszczególnienie | 31.12.2021 po przeliczeniu na PLN | 31.12.2021 w walucie | 31.12.2020 po przeliczeniu na PLN | 31.12.2020 w walucie |
PLN | 5 323 | 5 323 | 5 356 | 5 356 |
EUR | - | - | - | - |
Razem | - | x | - | x |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Na początek okresu | 1 159 | 1 117 |
Zwiększenie | 149 | 120 |
Zmiana z tytułu połączenia jednostek gospodarczych | - | |
Zmniejszenie (-) | 22 | 78 |
Na koniec okresu | 1 286 | 1 159 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Utworzenie i rozwiązanie odpisów z tytułu utraty wartości należności zostało ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych w skonsolidowanego zestawienia dochodów całkowitych.
Grupa szacując ryzyko kredytowe tworzy odpisy aktualizujące wartość należności.
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Czynne rozliczenia międzyokresowe długoterminowe: | - | - |
Koszty wymiany ciepłomierzy i wodomierzy | - | - |
Pozostałe | - | - |
Czynne rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe: | 13 029 | 9 614 |
Koszty zapłaconych z góry ubezpieczeń, abonamentów i prenumerat | 138 | 87 |
Usługi informatyczne | - | 14 |
Rozliczenie projektów | 12 785 | 9 374 |
Pozostałe | 106 | 139 |
W poziomie 1 dane wejściowe obserwowalne sa na aktywnych rynkach. Są to zobowiązania z tytuły kredytów i pożyczek oraz inwestycje w udziały, akcje i obligacje spółke notowanych na giełdzie papierów wartościowych.
W poziomie 2 znajdują się wyceny nieruchomości. Są to ceny na rynku, jak również obserwowalne wyznaczone przez rzeczoznawców majątkowych i wykwalifikowany personel jednostki.
Rok bieżący | poziom 1 | poziom 2 | poziom 3 | Wpływ na wynik finansowy okresu | Pozycja w sprawozdaniu z całkowtych dochodow |
Aktywa | |||||
Nieruchomości inwestycyjne | - | 15 923 | - | - | Pozostałe przychody operacyjne |
Udziały i akcje | - | - | - | - | Przychody finansowe |
Obligacje | - | - | - | - | Przychody/koszty finansowe |
Pasywa | |||||
oprocentowane kredyty i pożyczki | 5 158 | - | - | 62 | Koszty Finansowe |
Rok poprzedni | poziom 1 | poziom 2 | poziom 3 | Wpływ na wynik finansowy okresu | Pozycja w sprawozdaniu z całkowtych dochodow |
Aktywa | - | - | |||
Nieruchomości inwestycyjne | 13 633 | - | - | Pozostałe przychody operacyjne | |
Udziały i akcje | - | - | - | - | Koszty finansowe |
Obligacje | - | - | - | - | Przychody/koszty finansowe |
Pasywa | |||||
oprocentowane kredyty i pożyczki | 3 926 | - | - | - | Koszty finansowe |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Grupa kapitałowa w bieżącym roku ani w roku poprzednim nie udzielała pożyczek
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 754 | 2 465 |
Lokaty krótkoterminowe | - | - |
Inne ekwiwalenty pieniężne | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem | 754 | 2 465 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Liczba akcji (w szt.) | 88 000 000 | 88 000 000 |
Wartość nominalna akcji (w zł) | 0,24 | 0,24 |
Kapitał podstawowy (w tys. zł) | 21 120 000 | 21 120 000 |
Wysokość kapitału zakładowego Emitenta na dzień 1 stycznia 2021 roku wyniosła 21.120.000 zł i dzieli się na 88.000.000 akcji:
Serii A- 5.587.403 szt. akcji o wartości nominalnej 0,24 zł każda akcja,
Serii B- 1.424.000 szt. akcji o wartości nominalnej 0,24 zł każda akcja.
Serii C- 42.988.597 szt. akcji o wartości nominalnej 0,24 zł każda akcja,
Serii D- 38.000.000 szt. akcji o wartości nominalnej 0,24 zł każda akcja.
Na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania Finansowego wysokość kapitału zakładowego oraz jego struktura nie uległa zmianie.
Wartość kapitału zakładowego Emitenta różni się od wykazanego w „sprawozdania z sytuacji finansowej” ze względu na „hiperinflacyjne przeszacowanie za lata 1992 – 1996”. Szczegółowy podział kapitału zakładowego STARHEDGE S.A. został zaprezentowany powyżej
Akcjonariusz | Liczba akcji | Wartość akcji w zł | Udział w kapitale zakładowym |
GOODMAX sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie | 28 088 597 | 6 741 263,28 | 31,91 % |
STARCOM INVEST Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu | 23 700 000 | 5 688 000,00 | 26,93% |
Andrzej Witkowski | 25 678 000 | 6 162 720,00 | 29,17 % |
Pozostali | 10 533 403 | 2 528 016,72 | 11,99 % |
Razem: | 88 000 000 | 21 120 000,00 | 100 % |
Wszystkie akcje są nieuprzywilejowane oraz nie zawierają ograniczeń prawnych.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Kapitał podstawowy na początek okresu | 26 876 | 26 876 |
Zwiększenia kapitału podstawowego w okresie, w tytułu: | - | - |
Wzrost wartości nominalnej udziałów | - | - |
Podwyższenie kapitału udziałowego | - | - |
Podwyższenie kapitału akcyjnego | - | - |
Zmniejszenia kapitału podstawowego w okresie | - | - |
Kapitał podstawowy na koniec okresu | 26 876 | 26 876 |
Zysk niepodzielony obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi, to znaczy nie mogą zostać wypłacone
w formie dywidendy:
Rok bieżący | Rok poprzedni | |
Zysk zatrzymany poprzednich okresów | 14 308 | 11 842 |
Bieżacy wynik finansowy | 743 | 2 466 |
Razem zyski zatrzymane | 15 795 | 14 308 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Na początek okresu | 10 576 | 11 115 |
Dywidendy wypłacone przez jednostki zależne | - | - |
Nabycie spółki | - | - |
Zmiany w strukturze udziałowców w jednostkach zależnych | - | - |
Udział w wyniku jednostek zależnych | 574 | - 539 |
Na koniec okresu | 11 150 | 10 576 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Zobowiązania handlowe z tytułu leasingu - długoterminowe | 1 506 | 2 854 |
Pozostałe | - | |
Razem | 1 506 | 2 854 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Rok bieżący | Rok poprzedni | |
Zobowiązania handlowe | ||
Wobec jednostek powiązanych nie objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym | 137 | - |
Wobec jednostek pozostałych | 3 835 | 3 627 |
Razem | 3 972 | 3 627 |
Zobowiązania budżetowe | ||
Podatek od osób prawnych | 170 | 470 |
Podatek VAT | 468 | 1 211 |
Podatek dochodowy od osób fizycznych PIT | 327 | 155 |
Ubezpieczenia społeczne i inne | 1 298 | 1 205 |
Pozostałe | 25 | 112 |
Razem | 2 288 | 3 153 |
Pozostałe zobowiązania | ||
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 352 | 350 |
Z tytułu zakupu jednostki zależnej | - | - |
Inne zobowiązania | 4 556 | 2 834 |
Razem | 4 907 | 3 184 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący w walucie | Rok bieżący po przeliczeniu na PLN | Rok poprzedni w walucie | Rok bieżący po przeliczeniu na PLN |
PLN | 3 972 | 3 972 | 3 627 | 3 627 |
EUR | - | - | - | - |
Razem | x | 3 972 | x | 3 627 |
Wyszczególnienie | razem | nieprzeterminowane | przeterminowane <90 dni | przeterminowane 90-180 dni | przeterminowane 180-360 dni | przeterminowane >360 dni |
Rok bieżący | 3 972 | 3 005 | 727 | 115 | 97 | 28 |
Rok poprzedni | 3 627 | 2 997 | 382 | 140 | 88 | 20 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | Wartość bilansowa Rok bieżący | Wartość bilansowa Rok poprzedni | Wartość godziwa Rok bieżący | Wartość godziwa Rok poprzedni | Kategoria instrumentów finansowych |
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 2 541 | 780 | 2 541 | 780 |
|
- długoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej | 2 541 | 780 | 2 541 | 780 | Wyceniane w amortyzowanym koszcie |
Pozostałe zobowiązania inne (długoterminowe), w tym: | 1 506 | 2 854 | 1 506 | 2 854 |
|
- zobowiązania z tytułu kaucji | - | - | - | - | Wyceniane w amortyzowanym koszcie |
- zobowiązania z tytułu partycypacji | - | - | - | - | Wyceniane w amortyzowanym koszcie |
- zobowiązania leasingowe | 1 506 | 2 854 | 1 506 | 2 854 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 11 167 | 9 964 | 11 167 | 9 964 | Wyceniane w amortyzowanym koszcie |
Zobowiązania krótkoterminowe finansowe, w tym: | 7 684 | 8 624 | 7 684 | 8 624 |
|
- kredyty i pożyczki | 2 617 | 3 926 | 2 617 | 3 926 | Wyceniane w amortyzowanym koszcie |
- weksle | 4 286 | 5 478 | 4 286 | 5 478 | Wyceniane w amortyzowanym koszcie |
- zobowiązania leasingowe | 781 | - | 781 | - |
19.1 Zobowiązania finansowe – struktura
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 2 617 | 3 146 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe | 2 541 | 780 |
Kredyty i pożyczki razem | 5 158 | 3 926 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Kredyty | 4 176 | 3 926 |
Pożyczki | 982 | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 2 287 | 2 854 |
Inne zobowiązania finansowe | 4 286 | 5 478 |
Razem zobowiązania finansowe | 11 731 | 12 258 |
- długoterminowe | 4 047 | 3 634 |
- krótkoterminowe | 7 684 | 8 624 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 2 617 | 3 146 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe | 2 541 | 780 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 2 034 | 780 |
- płatne powyżej 3 lat do 5 lat | 182 | - |
- płatne powyżej 5 lat | 326 | - |
Kredyty i pożyczki razem | 5 158 | 3 926 |
Stopa procentowa | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Wibor 1M+marża | 4 226 | 3 926 |
50% stopy redyskontowej weksli NBP | - | - |
Wibor 3M+marża | - | - |
inne stopy * | - | - |
LIBOR 1M + marża | 496 | - |
razem | 4 722 | 3 926 |
Stopa procentowa | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Wibor 3M+marża | 50 | - |
Stała stopa % | 386 | - |
razem | 436 | - |
Wyszczególnienie | Rok bieżący wartość w walucie | wartość w PLN | Rok poprzedni wartość w walucie | wartość w PLN |
PLN | 5 158 | 5 158 | 3 926 | 3 926 |
CHF | - | - | ||
Kredyty i pożyczki razem | x | 5 158 | x | 3 926 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący wartość w walucie | Rok bieżący wartość w PLN | Rok bieżący wartość w walucie | Rok bieżący wartość w PLN |
PLN | 1 506 | 1 506 | 2 854 | 2 854 |
Razem | - | 1 506 | x | 2 854 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Stan na początek roku | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Stan na początek okresu | 269 | 2 938 | 6 010 |
Zwiększenia | - | 5 326 | 3 066 |
zakup | - | 5 373 | 3 157 |
emisja | - | - | |
wycena | - | -47 | -91 |
Zmniejszenia | 30 | 7 321 | 4 790 |
sprzedaż | - | 5 285 | 4 790 |
spłata | 2 036 | - | |
wycena | 30 | - | - |
Stan na koniec roku | 238 | 943 | 4 286 |
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się ze sobą, jeżeli Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do skompensowania bieżących aktywów i zobowiązań podatkowych i jeżeli odroczony podatek dochodowy podlega tym samym organom podatkowym.
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Bieżący podatek dochodowy | 217 | 9 |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 217 | 9 |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych |
|
|
Odroczony podatek dochodowy | - | - |
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | - | - |
Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego |
|
|
Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat | 217 | 9 |
Efektywna stopa podatkowa | 11% | 0% |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym | ||
Korzyść podatkowa / (obciążenie podatkowe) wykazane w kapitale własnym | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący wartość bilansowa | Rok poprzedni wartość bilansowa |
Różnice przejsciowe | ||
Rezerwy | ||
Przyspieszona amortyzacja podatkowa (w tym skutki przeceny majątku do wartości godziwej) | ||
Wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej | 10 510 | 10 510 |
Przeszacowanie aktywów finansowych | ||
Różnice kursowe | ||
Korekty przeszacowania aktywów do wartości godziwej z tytułu zmiany zasad rachunkowosci | ||
Pozostałe | ||
Różnica przejściowa razem | 10 510 | 10 510 |
Aktywa | ||
Strata podatkowa z lat poprzednich | 654 | 602 |
Składki ZUS |
| - |
Wynagrodzenia niewypłacone | 30 | 33 |
Odpisy aktualizujące aktywa trwałe i inwestycje | ||
Odpisy aktualizujące rozrachunki | ||
Finansowe | ||
Pozostałe | ||
Różnica przejściowa razem | 684 | 634 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Pozycja inne rezerwy obejmuje rezerwy na świadczenia emerytalne i urlopowe, rezerwy na realizację umów długoterminowych.
Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | Inne rezerwy | Ogółem |
Na początek bieżącego roku | - | - | - |
Nabycie jednostki zależnej | - | - | - |
Utworzone w ciągu roku obrotowego | - | 685 | 685 |
Wykorzystane | - | - | - |
Rozwiązane | - | - | - |
Korekta z tytułu różnic kursowych | - | - | - |
Korekta stopy dyskontowej | - | - | - |
Na koniec bieżącego roku | - | 685 | 685 |
Na początek poprzedniego roku | - | - | - |
Nabycie jednostki zależnej | - | - | - |
Utworzone w ciągu roku obrotowego | - | - | - |
Wykorzystane | - | - | - |
Rozwiązane | - | - | - |
Korekta z tytułu różnic kursowych | - | - | - |
Korekta stopy dyskontowej | - | - | - |
Na koniec poprzedniego roku | - | - | - |
Nie występują
Nie dotyczy
W Grupie nie wystąpiła działalność zaniechana.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Wynagrodzenia | 5 725 | 5283 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 1 075 | 994 |
Koszty świadczeń emerytalnych | - | - |
Inne świadczenia po okresie zatrudnienia | - | - |
Koszty z tytułu programu płatności w formie akcji własnych | - | - |
Pozostałe świadczenia pracownicze | - | - |
Koszty świadczeń pracowniczych ogółem: | 6 800 | 6 277 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Zwrot kosztów sądowych | 2 | 14 |
Odszkodowania i kary | 129 | 3 |
Spisane zobowiązania przedawnione/umorzone | - | 203 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących | 22 | 78 |
Rozwiązanie rezerw | - | - |
Przychody z udzielenia zabezpieczenia i refaktur | 1 | |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | 1 |
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | - | |
Umorzenia pożyczek PFR/PUP | 1 281 | |
Dotacje | - | 153 |
Pozostałe | - | 58 |
RAZEM | 1 434 | 510 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | |
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | - | |
Utworzenie odpisu na należności | 149 | 155 |
Spisane należności przedawnione | - | |
Koszty sądowe | 122 | 26 |
Zawiązane rezerwy | 343 | |
Koszty okresów przeszłych | 98 | 11 |
Koszty egzekucyjne, eksmisji, windykacji, wyroki , decyzje organów podatkowych | 84 | 44 |
Inne | 133 | 69 |
Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 931 | 305 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Przychody z tytułu odsetek | 218 | 198 |
Aktualizacja wartości inwestycji | 24 | 169 |
Zysk ze zbycia inwestycji | 50 | 280 |
Dyskonto zobowiązań | - | - |
Różnice kursowe | - | |
Inne przychody finansowe | 100 | 1 |
Przychody finansowe ogółem | 392 | 648 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Koszty z tytułu odsetek | 654 | 868 |
Ujemne różnice kursowe | 56 | - |
Aktualizacja wartości inwestycji | 2 091 | 158 |
Strata ze zbycia inwestycji | - | - |
Inne | 103 | 36 |
Koszty finansowe ogółem | 2 904 | 1 062 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na udziałowców przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych udziałów uprzywilejowanych zamiennych na udziały zwykłe).
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Zysk (starta) netto z działalności kontynuowanej przypadającej na akcjonariuszy jednostki dominującej | 743 | 2 466 |
Strata na działalności zaniechanej przypadającej na akcjonariuszy |
| |
Zysk (strata) netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | 743 | 2 466 |
Odsetki od umarzalnych udziałów uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe |
| |
Zysk (strata) netto przypadający na akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 743 | 2 466 |
Zysk (strata) netto przypadający na akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną | ||
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję | 88 000 000 | 88 000 000 |
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 88 000 000 | 88 000 000 |
Zysk (starta) na jedną akcję (w zł) | 0,00 | 0,02 |
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł) | 0,00 | 0,02 |
Rozwodniony zysk na jedną akcję | 0,00 | 0,02 |
Rok obrotowy zakończony: | Dywidenda z akcji zwykłych: Data wypłaty | Wielkość | Wartość na 1 akcje | Zaliczka na dywidendę Data wypłaty | Wielkość |
31.12.2021 | brak | brak | brak | brak | brak |
31.12.2020 | brak | brak | brak | brak | brak |
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych | 75 | 72 |
Pracownicy na stanowiskach robotniczych | 28 | 27 |
Razem | 103 | 99 |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Grupa nie prowadzi programów świadczeń pracowniczych.
Na dzień bilansowy Grupa Kapitałowa nie posiadała zabezpieczeń na swoim majątku. Na dzień bilansowy Grupa Kapitałowa posiadała następujące zobowiązania warunkowe:
w związku z podpisaną umową sprzedaży przedsiębiorstwa STARHEDGE S.A. Emitent wykazuje zobowiązanie warunkowe jako zabezpieczenie obniżenia ceny przedsiębiorstwa w przypadku nie przeniesienia akcji spółki G-Energy S.A. z siedzibą w Warszawie o kwotę 2.430.000,00 zł z powodu nie wykonania lub nienależytego wykonania obowiązku przeniesienia akcji na wskazany przez kupującego rachunek inwestycyjny w terminie i na warunkach określonych w umowie sprzedaży przedsiębiorstwa z dn. 2.12.2016 r. Na dzień 28 kwietnia 2022 roku nie wystąpiły przesłanki do wykonania zobowiązania warunkowego.
Zobowiązania warunkowe | Rok bieżący | Rok poprzedni |
2.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu) | - | 2 430 |
- udzielonych gwarancji i poręczeń | - | 2 430 |
2.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 2 550 | 2 550 |
- roszczeń regresywnych | - | - |
- gwarancji i poręczeń | 2 550 | 2 550 |
2.3. Pozostałe | - | - |
Zobowiązania warunkowe razem | 4 680 | 4 680 |
Grupa nie posiada aktywów warunkowych
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Transakcje pomiędzy spółką dominującą a jej spółkami zależnymi, podlegały eliminacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Transakcje pomiędzy Grupą a członkami kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej oraz bliskimi członkami rodzin zaprezentowano poniżej
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych netto | Zakupy od podmiotów powiązanych netto | Należności od podmiotów powiązanych brutto | w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych brutto | w tym zaległe, po upływie terminu płatności |
za rok bieżący | ||||||
Jednostki sprawujące współkontrolę lub mające istotny wpływ na jednostkę: | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Jednostki zależne: | - | - | - | - | - | - |
Razem | 718 | 718 | 748 | - | 748 | - |
Jednostki stowarzyszone | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Pozostałe jednostki powiązane: | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Osoby Zarządzające | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych netto | Zakupy od podmiotów powiązanych netto | Należności od podmiotów powiązanych brutto | w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych brutto | w tym zaległe, po upływie terminu płatności |
za rok poprzedni | ||||||
Jednostki sprawujące współkontrolę lub mające istotny wpływ na jednostkę: | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Jednostki zależne: | ||||||
Razem | 2 754 | 2 754 | 3 949 | - | 3 949 | - |
Jednostki stowarzyszone | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Pozostałe jednostki powiązane: | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Osoby Zarządzające | ||||||
Razem | - | - | - | - | - | - |
Transakcje między podmiotami powiązanymi obejmują: nadzór, wykup weksli.
| Rok bieżący | Rok poprzedni |
Zarząd jednostki dominującej | 79 | 79 |
Rada Nadzorcza jednostki dominującej | - | - |
Główna kadra kierownicza | - | - |
Razem | 79 | 79 |
Rok bieżący | Rok poprzedni | |
Zarząd jednostki dominującej | 79 | 79 |
Tomasz Bujak | 19 | 79 |
Aleksandra Fritz | 60 | |
Rada Nadzorcza jednostki dominującej | - | - |
Mateusz Kaczmarek | - | - |
Paweł Żbikowski | - | - |
Emilia Hermaszewska | - | - |
Wojciech Ostrowski | - | - |
Agnieszka Witkowska | - | - |
Spółka nie dokonywała emisji akcji własnych kierowanych do kadry kierowniczej podlegających regulacjom zawartym w MSSF2.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Środki pieniężne w bilansie | 754 | 2 410 |
różnice kursowe z wyceny bilansowej | - | - |
aktywa pieniężne kwalifikowane jako ekwiwalenty środków pieniężnych na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych | 754 | 2 410 |
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | 666 | - |
bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania | 666 | - |
korekta rezerw odroczonych | - |
|
Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | - 1 232 | 1 174 |
bilansowa zmiana stanu zapasów | 5 825 | 1 174 |
Przeklasyfikowanie zapasów do innych aktywów | -7 057 | - |
Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | 689 | -30 |
zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu | 2 260 | 1 259 |
Korekty należności z działalności inwestycyjnej | -2 949 | -1 289 |
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów, wynika z następujących pozycji: | -1 218 | -3 900 |
zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu | -1 063 | -426 |
Korekty zobowiązań z działalności inwestycyjnej | -155 | -3 474 |
Na wartość pozycji "inne korekty" składają się: | - | - |
W branży budowlanej istnieje ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Trudności w przewidywaniu wystąpienia określonych zjawisk atmosferycznych mogą spowodować opóźnienia prac budowlanych, a tym samym wpływać na sezonowość i cykliczność tego rodzaju działalności.
W pozostałych gałęziach gospodarki w jakich działają spółki z grupy kapitałowej sezonowość nie wywiera istotnego wpływu na ich działalność.
Sprawy sądowe istotne rozpoznane z udziałem Grupy Kapitałowej STARHEDGE :
Sprawa z powództwa Krystyny Zawodniak przeciwko Surtex Sp. z o.o. o uchylenie uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 28 czerwca 2021 roku w przedmiocie nie wyrażenia przez Zgromadzenie Wspólników zgody na umorzenie 257 udziałów posiadanych przez Panią Krystynę Zawodniak w spółce Surtex Sp. z o.o. Powódka w pozwie doręczonym Surtex Sp. z o.o. w sierpniu 2021 roku podniosła, że w jej ocenie zaskarżona
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
uchwała narusza dobre obyczaje i interes mniejszościowego udziałowca w rozumieniu art. 249 k.s.h. Spółka Surtex Sp. z o.o. stanowczo kwestionuje żądanie pozwu, wskazując, że zaskarżona uchwała w żadnym wypadku nie narusza jakichkolwiek norm, biorąc tu również pod uwagę argumentację podniesioną przez powoda w treści pozwu, który dla uzasadnienia swojego stanowiska wskazał, że posiadane przez niego udziały w obliczu większościowego pakietu udziałów posiadanych przez Starhedge S.A. nie przedstawiają żadnej ekonomicznej wartości, a co za tym idzie, udziałowiec nie jest w stanie ich zbyć na rynku i z tego powodu domaga się ich umorzenia za wynagrodzeniem w kwocie ok. 1.200.000,00 zł. Wynika to również stąd, że wspólnicy posiadający większościowy pakiet akcji, z którymi powódka zawarła porozumienie o wspólnej sprzedaży udziałów, dokonali ich zbycia na rzecz Starhedge S.A. bez wiedzy powódki. Tego typu roszczenie mając na uwadze rozdrobnienie udziałów w spółce Surtex Sp. z o.o. od samego początku jej istnienia, gdzie liczba wspólników w początkowym okresie jej działalności wynosiła ok. 400 osób, jak również fakt systematycznego skupowania przez powódkę udziałów w spółce Surtex Sp. z o.o, gdzie pierwotnie powódka(mąż powódki) posiadała jedynie 2 udziały, w żadnym wypadku nie znajduje uzasadnienia w przepisie art. 249 k.s.h. albowiem nie narusza dobrych obyczajów, nie mówiąc już o tym, że takie roszczenie godzi ponadto w interes spółki. Sprawa rozpoznawana jest w Sądzie Okręgowy w Łodzi na etapie postępowania przed sądem I instancji i oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy. Wedle najlepszej wiedzy spółki powództwo w tej sprawie powinno zostać w całości oddalone, tym bardziej, że umowa Spółki Surtex Sp. z o.o. nie obliguje spółki do uwzględnienia wniosku wspólnika, ani nie określa żadnych szczegółowych zasad umorzenia udziałów w spółce.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje zamienne akcje uprzywilejowane, kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
WYSZCZEGÓLNIENIE | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 12 014 | 13 516 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania | 11 311 | 12 635 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 754 | 2 465 |
Zadłużenie netto | 22 572 | 23 686 |
Kapitał razem | 43 663 | 41 184 |
Kapitał i zadłużenie netto | 66 234 | 64 870 |
Wskaźnik dźwigni | 34% | 37% |
Na dzień bilansowy Grupa Kapitałowa nie posiadała istotnych pozycji aktywowanych kosztów finansowania zewnętrznego.
Grupa STARHEDGE nie posiada innych instrumentów finansowych z wyjątkiem kredytów, pożyczek, weksli, które zostały opisane w nocie nr 22.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Działalność prowadzona przez Grupę narażona jest na wiele różnych zagrożeń finansowych. Poniżej przedstawiono najistotniejsze ryzyka finansowe dotyczące Grupy.
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, weksle inwestycyjne oraz środki pieniężne. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada również inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Grupa prowadzi działalność głównie na rynku krajowym, dlatego nie jest w istotny sposób narażona na ryzyko kursowe. Większość należności i zobowiązań denominowana jest w walucie krajowej. Występują jednak zakupy z importu. Grupa nie stosuje pochodnych instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Aktywa narażone na ryzyko kredytowe obejmują głównie należności handlowe z tytułu sprzedaży towarów i usług. Uznaje się, że limity kredytowe i procedury sprawdzania klientów i inne mechanizmy kontroli wewnętrznej są wystarczające dla zminimalizowania ryzyka kredytowego. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe odpowiada wartości bilansowej należności. W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów. Weksle inwestycyjne w posiadaniu Grupy kapitałowej na moment sporządzenia sprawozdania sa nieprzeterminowane. Przeterminowane naleznosci handlowe zostały opisane w nocie nr 12.
Grupa nie posiada istotnych instrumentów finansowych narażających ją na istotne ryzyko cenowe.
Grupa narażona jest na ryzyko stopy procentowej z uwagi na fakt, iż posiadane przez nią kredyty bankowe oparte są na zmiennej stopie procentowej. Oprocentowanie kredytów w przypadku zmian stóp procentowych jest aktualizowane.
Zostało opisane w nocie poniższego sprawozdania.
Wyszczególnienie | Wpływ na wynik finansowy brutto Rok bieżący + 1%/- 1% | Wpływ na kapitał własny Rok bieżący + 1%/- 1% | Wpływ na wynik finansowy brutto Rok poprzedni + 1%/- 1% | Wpływ na kapitał własny Rok poprzedni + 1%/- 1% |
Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: | 31 610 | 31 610 | 59 930 | 59 930 |
- udzielone pożyczki | ||||
- weksle | 31 610 | 31 610 | 59 930 | 59 930 |
Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym, koszcie, w tym | 51 580 | 51 580 | 47 060 | 47 060 |
- otrzymane kredyty i pożyczki | 51 580 | 51 580 | 47 060 | 47 060 |
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w polskim systemie podatkowym powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Spółki mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.
Uznaje się, że w Grupie nie istnieją okoliczności wskazujące na możliwość powstania istotnych zobowiązań z tego tytułu.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Ryzykiem wywierającym wpływ na globalną i polską gospodarkę w ostatnich 2 latach była pandemia wirusa SARS-CoV-2. Dalsze rozprzestrzenianie się nowych wariantów wirusa w tym wariantów odpornych na obecnie dostępne i stosowane szczepionki może mieć ponownie negatywny wpływ na działalność Spółka. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Starhedge S.A. identyfikuje potencjalne ryzyka, jakie mogą dotknąć poszczególne obszary działalności Starhedge S.A. wynikające bezpośrednio lub pośrednio z przyszłej sytuacji. Pandemia, jej dalszy rozwój na świecie i w Polsce, może skutkować kolejnymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw, mogą wystąpić czasowe ograniczenia w dostępności pracowników z przyczyn zdrowotnych, a to łącznie może doprowadzić do spadku obrotów, zysków oraz redukcji płac i zatrudnienia. W związku z panującą niepewnością mogą zostać opóźnione lub wstrzymane inwestycje i ekspansja na nowe rynki. Można także spodziewać się trudności z pozyskaniem finansowania. Ograniczona dostępność pracowników, pracowników podwykonawców oraz ograniczenie lub wstrzymanie produkcji w zakładach dostarczających materiały lub elementy do realizacji inwestycji. Nie można też wykluczyć, że w zaistniałej sytuacji może dojść do opóźnień w realizacji projektów przez wystąpienie siły wyższej. W branży deweloperskiej można wskazać ryzyko czasowego zmniejszenia liczby podpisywanych fizycznie aktów prawnych przenoszących własność lokali na nowych nabywców. Przesunięcie w czasie momentu ich zawarcia w ocenie Starhedge S.A. nie powinno mieć wpływu na wyniki Starhedge S.A. w dłuższej perspektywie, a jedynie w perspektywie najbliższych miesięcy. Możliwe są także opóźnienia w uzyskaniu pozwoleń na budowę i innych decyzji administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia lub kontynuacji procesu budowlanego.
Z optymizmem patrzymy na zniesione od 1 kwietnia 2022 roku obostrzenia. W Starhedge S.A. wprowadzono działania dostosowujące funkcjonowanie spółek do zmieniających się warunków, tak aby w sposób bezpieczny zapewnić kontynuację działalności. Starhedge S.A.podejmuje również niezbędne działania zapobiegawcze w zakresie realizowanych przez Starhedge S.A. projektów, jak i działania edukacyjne w stosunku do pracowników. Jednocześnie zarządy poszczególnych spółek z Starhedge S.A., będą reagowały na bieżąco na zmieniające się warunki rynkowe.
Na dzień publikacji niniejszego raportu sytuacja związana z wpływem pandemii COVID-19 na bieżącą działalność spółki jest unormowana i jedynie dalsze nie przewidziane na dzisiaj scenariusze negatywne mogą mieć wpływ na bieżącą działalność Grupy Starhedge S.A.
Rozpoczęta w dniu 24 lutego 2022 roku przez wojska rosyjskie inwazja na Ukrainę jest czynnikiem istotnie destabilizującym otoczenie gospodarcze w całym regionie a także na świecie. Spółka i jej podmioty powiązane prowadzą działalność wyłącznie na terenie Polski. W ocenie Zarządu Spółki, wojna w Ukrainie może wpłynąć przede wszystkim na p na koszty budowy mieszkań, ale także na popyt na nowe mieszkania, dostępność materiałów niezbędnych do budowy oraz dostępność podwykonawców. W związku z dużą zmiennością sytuacji, na dzień sporządzenia niniejszego Sprawozdania, Zarząd Spółki nie jest w stanie oszacować skali wpływu wojny w Ukrainie na działalność Spółki i Grupy Kapitałowej. Efektem mobilizacji wojskowej w Ukrainie jest już zauważalny częściowy odpływ pracowników w branży budowlanej. Ewentualne własne generalne wykonawstwo, bezpośrednie relacje z podwykonawcami sprawiają, że Grupa ma wszelkie środki by w nadchodzących kwartałach realizować założone cele. Na dzień sporządzenia niniejszego Sprawozdania wszystkie inwestycje Grupy postępowały zgodnie z planem lub wyprzedzały zakładany harmonogram. Zarząd Spółki na bieżąco monitoruje sytuację i analizuje jej potencjalny wpływ zarówno z perspektywy poszczególnych projektów, jak i całej Grupy i jej długofalowych zamierzeń. W ocenie Zarządu, Starhedge S.A. jest w relatywnie mocnej pozycji w stosunku do poziomu realizowanych projektów
Grupa nie posiada instrumentów zabezpieczajacych.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Umowę na przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz
badanie sprawozdania finansowego za 2022 rok zawarto w dniu 9 września 2021 roku
Kwota wynagrodzenia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych w zależności od przedmiotu umowy jest następująca:
a) 29 000,00 zł netto – za obowiązkowe badanie sprawozdania finansowego jednostkowego i skonsolidowanego za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2021 roku
b) 20 000,00 zł netto – za przegląd śródrocznego sprawozdania finansowego jednostkowego i skonsolidowanego za okres do 1 stycznia 2021 – 30 czerwca 2021 roku
Całkowita wysokość wynagrodzenia z podmiotem uprawnionym do badań sprawozdań finansowych z tytułu przeglądu i badania sprawozdania finansowego za 2020 rok wyniosła 44 500,00 zł.
Wyszczególnienie | Rok bieżący | Rok poprzedni |
Badanie | 29 000,00 | 28 500,00 |
Przegląd | 20 000,00 | 16 000,00 |
Razem | 49 000,00 | 44 500,00 |
Po dniu bilansowym nastąpiły nastepujące zdarzenia:
W dniu 3 stycznia 2022 roku spółka zależna od Emitenta tj. Gdyńskie Przedsiębiorstwo Handlowe „SURTEX” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Gdyni, zwarła przed notariuszem Joanną Solecką prowadzącą Kancelarię Notarialna w Gdyni, przy ulicy Władysława IV nr 49/1 umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek gruntu o numerach 846, 850, 855 i 856 oraz stanowiących odrębne nieruchomości budynków posadowionych na tych działkach, położonych w Gdyni przy ulicy Bolesława Krzywoustego 8, objętych księgami wieczystymi GD1Y/00024584/9 i GD1Y/00005119/0, za cenę 6.190.000,00 zł (sześć milionów sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych). Nabywcą wskazanych powyżej praw jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce, a nabycia dokonano na cele prowadzonej przez w/w osobę działalności gospodarczej. Nabywca nie jest powiązany kapitało ani osobowo z Emitentem, ani z żadną ze Spółek grupy kapitałowej Starhedge S.A. Cena sprzedaży została uiszczona ze środków własnych nabywcy przy zawarciu opisanej umowy sprzedaży. Przedmiot sprzedaży został wydany nabywcy po podpisaniu umowy.Pozostałe warunki zawartej umowy nieo dbiegają od warunków tego typu umów zawieranych na rynku.
W dniach 2 lutego 2022 r., 4 marca 2022 r., 17 marca 2022r. i 26 kwietnia 2022 r. Zarząd G-Energy poinformował, iż w ramach realizacji programu skupu akcji własnych, na podstawie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki pod firmą G-Energy Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie z dnia 29 grudnia 2020 roku, o której Emitent informował raportem bieżącym EBI nr 12/2020 z dnia 29 grudnia 2020 roku, upoważniającej Zarząd Spółki do nabycia akcji własnych Spółki, w wyniku złożonego za pośrednictwem Domu Maklerskiego PKO BP S.A. zleceń maklerskich na rynku NewConnect Emitent dokonał kolejnego skupu akcji własnych.
- w dniu 24 stycznia 2022 roku nabył 1 100 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3610 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 397,10 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0011 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0011 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 25 stycznia 2021 roku nabył 12 200 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3976 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 1900,0 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0126 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0126 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 28 stycznia 2021 roku nabył 3 300 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3505 złotych za akcję.
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Łączna wartość nabytych akcji wynosi 1 156,65PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0034 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0034 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 21 lutego 2022 roku nabył 4 800 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,4047 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 1 942,85 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0045 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0045 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta
- w dniu 24 lutego 2022 roku nabył 4 400 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3867 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 1 701,51 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0045 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0045 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 25 lutego 2021 roku nabył 16 600 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,2893 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 4 803,43 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0171 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0171 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 28 lutego 2021 roku nabył 4 000 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3546 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 1 418,53 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0041 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0041 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 7 marca 2022 roku nabył 8 900 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3172 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 2 823,20 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0092 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0092 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta
- w dniu 8 marca 2022 roku nabył 9 700 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3308 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 3 209,02 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,01 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,01 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 15 marca 2022 roku nabył 4 000 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3414 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 1 365,69 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0041 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0041 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
- w dniu 14 kwietnia 2022 roku nabył 5000 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,4020 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 2 010,00 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,00515 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,00515 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta
- w dniu 25 kwietnia 2022 roku nabył 9 000 akcji własnych Emitenta po średniej cenie wynoszącej 0,3908 złotych za akcję. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 3 518,10 PLN złotych. Nabyte akcje stanowią 0,0928 % kapitału zakładowego Emitenta oraz 0,0928 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta. Łączna liczba posiadanych przez Emitenta akcji własnych po uwzględnieniu powyższych transakcji wynosi 296.000 akcji,które stanowią 0,3052 % kapitału zakładowego Spółki oraz 0,3052 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
Zarząd G-Energy S.A. (GENERGY, Emitent, Podwykonawca) z siedzibą w Warszawie informuje, iż w dniu dzisiejszym otrzymał powiadomienie o akceptacji przez Inwestora (PSG sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie) Umowy Podwykonawczej na wykonanie dokumentacji projektowej i realizację robót budowlanych zawartej przez Emitenta ze spółką KOTŁO-REM Sędziszów sp. z o.o. z siedzibą w Sędziszowie (KOTŁO-REM , Wykonawca), która dotyczy wykonania zadania pod nazwą: „Kompleksowe wykonywanie prac związanych z budową przyłączy dla nowych odbiorców wraz z rozbudową - oddział zakład gazowniczy w Krakowie, obszar działania gazowni Kraków Krowodrza – IIIC. Przedmiotem Umowy są roboty budowlane polegające na wykonywaniu dokumentacji projektowych oraz realizacji kompleksowych prac związanych z budową przyłączy dla nowych odbiorców wraz z rozbudową gazociągów (z wyłączeniem umów poniżej 10m3/h od istniejących gazociągów) na terenie Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie, obszar działania Gazowni Kraków Krowodrza – IIIC – gm. Iwanowice, Michałowice, Skała, Zielonki, Gołcza, Sułoszowa, Trzyciąż, Miechów, Charsznica, Książ Wielki, Racławice, Kozłów, Słaboszów
GRUPA KAPITAŁOWA STARHEDGE S.A.
Skonsolidowany raport roczny sporządzony według MSSF
Za okres od 1.01.2021 do 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Zamawiający dopuszcza realizację Zadań poza obszarem określonym powyżej, a na obszarach sąsiadujących Gazowni w zakresie danego Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie za zgodą Podwykonawcy.
G-Energy - Umowę podwykonawczą z PGNiG Technologie S.A. z siedzibą w Krośnie
Dnia 10 lutego 2022 r. Zawarcie Umowy podwykonawczej z PGNiG Technologie S.A.
z siedzibą w Krośnie.Spółka w danym dniu podpisała umowę podwykonawczą zawartą pomiędzy Emitentem a PGNiG Technologie S.A. z siedzibą w Krośnie dotyczącą zadania pn. „Zaprojektowanie i budowa infrastruktury technologicznej sieci gazowej wraz z instalacjami i gospodarkami pomocniczymi oraz powiązaniami do infrastruktury zakładu w Ciepłowni Kawęczyn”. Przedmiotem Umowy jest kompleksowe wykonanie przez Wykonawcę prac projektowych wszystkich branż dla Inwestycji oraz kompleksowe wykonanie dla Inwestycji wszelkich Prac w zakresie: robót budowlanych branży konstrukcyjnej, robót ziemnych i fundamentów, układu zasilania elektrycznego i automatyki oraz opracowanie dokumentacji odbiorowej, w tym w szczególności realizacji wszelkich Prac wynikających bezpośrednio i pośrednio z Zakresu Prac, w tym: sporządzenie inwentaryzacji istniejących obiektów i instalacji w miejscach przewidywanej lokalizacji oraz na terenach, na których prowadzone będą Prace oraz wykonanie niezbędnych analiz i ekspertyz, a także uzyskanie niezbędnych uzgodnień i opinii; wykonanie Dokumentacji, w tym Dokumentacji Projektowej i przeniesienie praw własności intelektualnej do niej na Inwestora; uzyskanie wszelkich wymaganych opinii, pozwoleń i decyzji, w tym uzyskanie w imieniu i na rzecz Inwestora, od właściwego organu, Pozwolenia na budowę oraz Pozwolenia na użytkowanie (za wyjątkiem WZiZT oraz DUŚ, za których uzyskanie odpowiada Inwestor); sprawowanie nadzoru autorskiego; wybudowanie Instalacji Pomocniczych; zaprojektowanie wszystkich urządzeń pozwalających na zintegrowanie Instalacji Gazowej oraz Instalacji Pomocniczych z istniejącymi lub planowanymi w ramach innych zadań inwestycyjnych obiektami technologicznymi (KGO, IOL, Zadanie 5) oraz systemami nadzoru i sterowania (istniejącymi oraz planowanymi) w Ciepłowni Kawęczyn, zaprojektowanie i wykonanie, dostarczenie i montaż wszystkich urządzeń i instalacji integralnie związanych z w/w zadaniami, w tym w szczególności kompletnej infrastruktury towarzyszącej typowej dla obiektów przemysłowych (m.in. drogi i place wewnętrzne, przyłączenie mediów), przeprowadzenie Rozruchu oraz uruchomienie Inwestycji w zakresie dotyczącym Przedmiotu Umowy; zapewnienie dotrzymania Gwarantowanych Parametrów Technicznych; udzielenie gwarancji jakości i wykonywanie obowiązków z tytułu rękojmi i gwarancji na wykonaną Inwestycję; przeprowadzenie szkoleń personelu Inwestora.Umowa realizowana jest w formule „pod klucz” przez Zamawiającego na rzecz PGNiG Termika S.A. w Warszawie. Formuła „pod klucz” oznacza kompleksowe wykonanie przez Wykonawcę Prac w celu realizacji Umowy i zapewnienia funkcjonowania Układu zgodnie z warunkami wynikającymi z Umowy.Wynagrodzenie należne G-ENERGY od PGNiG Technologie z tytułu realizacji przez G-ENERGY Zakresu Robót wyniesie netto 11.100.000,00 PLN (słownie: jedenaście milionów sto tysięcy złotych i 00/100) powiększone o podatek VAT naliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. 2 553 000 PLN (dwa miliony pięćset pięćdziesiąt trzy tysiące złotych) łącznie 13 653 000 PLN (trzynaście milionów sześćset pięćdziesiąt trzy tysiące złotych) brutto. W razie zmiany stawki podatku VAT w przepisach podatkowych, dokonanej po zawarciu Umowy i mającej do niej zastosowanie, wynagrodzenie to ulegnie odpowiedniemu zwiększeniu albo pomniejszeniu o kwotę wynikającą ze zmiany stawki podatku VAT. Zmiana stawki podatku VAT będzie miała zastosowanie do niezafakturowanej części wynagrodzenia. Kwota ta może zostać powiększona w przypadku wykonania kolejnych zadań nie objętych zakresem niniejszej Umowy. Zapłata za Prace przyjmowane częściowo realizowana będzie przez PGNiG Technologie na podstawie faktur Wykonawcy, zgodnie z harmonogramem rozliczeń.
Warszawa, dnia 28 kwietnia 2022 roku.
Podpisy Członków Zarządu:
…………………………………
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
…………………………………