259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 iso4217:PLN xbrli:shares iso4217:PLN 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-12-31 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-12-31 259400SKRVBZ5VYJZ182 2019-01-01 2019-12-31 259400SKRVBZ5VYJZ182 2020-01-01 2020-12-31

 

  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
                                    Grupa Kapitałowa                                     Lentex  
 
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                              
 
 
 
 
 
 
 
  
 
                                           
                                              SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
                                      
                                               GRUPY KAPITAŁOWEJ LENTEX
                                      
                                                  ZA  ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2021
                        
               
 
                                         25 marca 2021 roku


 

 

 

 

 

 

Spis treści

SKONSOLIDOWANE WYBRANE DANE FINANSOWE

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1. Informacje ogólne

1.1. Informacje o skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym emitenta

1.2. Informacje o Grupie Kapitałowej Lentex

2. Informacje o jednostkach Grupy Kapitałowej Lentex

2.1. „Lentex” S.A. – jednostka dominująca

2.2. Grupa Kapitałowa Gamrat – jednostka zależna

3. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

4. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

4.1. Zasady konsolidacji

4.2. Oświadczenie o zgodności

4.3. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5.1. Profesjonalny osąd

5.2. Niepewność szacunków i założeń

6. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

7. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

8. Zapewnienie porównywalności danych

9. Zasady (polityka) rachunkowości

10. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych

11. Rzeczowe aktywa trwałe

12. Nieruchomości inwestycyjne

13. Wartość firmy jednostek podporządkowanych

14. Wartości niematerialne

15. Inwestycje w jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia

16. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

17. Instrumenty finansowe

18. Zapasy

19. Należności z tytułu dostaw, robót i usług

20. Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe

21. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

22. Kapitał podstawowy

23. Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

24. Akcje własne

25. Zyski zatrzymane

26. Rezerwy

27. Odprawy emerytalne i rentowe

28. Kredyty bankowe i pożyczki

29. Pozostałe zobowiązania finansowe

30. Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

31. Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe oraz zobowiązania z tyt. umowy

32. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

33. Koszty rodzajowe

34. Pozostałe przychody i koszty operacyjne

35. Przychody i koszty finansowe

36. Podatek dochodowy

37. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana

38. Zysk przypadający na jedną akcję

39. Dywidendy

40. Transakcje z podmiotami powiązanymi

41. Wynagrodzenia Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Emitenta

42. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

43. Zobowiązania warunkowe, ustanowione zastawy

44. Informacje o wynagrodzeniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

44.1. „Lentex” S.A.

44.2. “Gamrat” S.A.

44.3. „Devorex” EAD

44.4. „Gamrat WPC” Sp. z o.o.

44.5. „PD Profil” Sp. z o.o.

45. Sytuacja kadrowa

46. Zarządzanie kapitałem

47. Zdarzenia po dacie bilansowej

Oświadczenie Zarządu „Lentex” Spółka Akcyjna

Oświadczenie Zarządu „Lentex” Spółka Akcyjna

 

SKONSOLIDOWANE WYBRANE DANE FINANSOWE

 

WYBRANE DANE FINANSOWE

w tys. zł

w tys. EUR

2020

2019

2020

2019

okres
od 01.01.2020
do 31.12.2020

okres
od 01.01.2019
do 31.12.2019

okres
od 01.01.2020
do 31.12.2020

okres
od 01.01.2019
do 31.12.2019

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów*

372 354

320 840

83 222

74 583

EBITDA (wynik operacyjny + amortyzacja)*

69 729

46 014

15 585

10 696

Zysk/strata ze sprzedaży*

114 150

87 528

25 513

20 347

Zysk (strata) z działalności operacyjnej (EBIT)*

52 516

28 492

11 738

6 623

Zysk (strata) brutto*

54 367

28 404

12 151

6 603

Zysk (strata) netto na działalności kontynuowanej

42 773

21 623

9 560

5 027

Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej

574

(17 424)

128

(4 050)

Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy

43 347

4 199

9 688

976

Zysk (strata) netto za okres sprawozdawczy przypadający na Akcjonariuszy jednostki dominującej

39 439

8 349

8 815

1 941

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

56 942

61 551

12 727

14 308

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(37 619)

47 320

(8 408)

11 000

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(61 583)

(70 234)

(13 764)

(16 327)

Przepływy pieniężne netto - razem

(42 260)

38 637

(9 445)

8 982

Średnioważona liczba akcji zwykłych Spółki dla celów wyliczenia wskaźnika zysku na akcję w sztukach

43 972 523

47 278 828

43 972 523

47 278 828

Zysk na jedną akcję**

0,90

0,18

0,20

0,04

Średnioważona liczba akcji rozwodnionych dla celów wyliczenia wskaźnika zysku rozwodnionego na akcję w sztukach

43 972 523

47 278 828

43 972 523

47 278 828

Rozwodniony zysk na jedna akcję**

0,90

0,18

0,20

0,04

 

31.12.2020

31.12.2019

31.12.2020

31.12.2019

Aktywa razem

486 570

500 183

105 437

117 455

Zobowiązania

126 134

134 709

27 332

31 633

Zobowiązania długoterminowe

47 987

58 896

10 399

13 830

Zobowiązania krótkoterminowe

78 147

75 813

16 934

17 803

Kapitał własny

360 436

365 474

78 104

85 822

Kapitał podstawowy

19 030

20 032

4 124

4 704

Liczba akcji

43 972 523

43 972 523

43 972 523

43 972 523

Wartość księgowa na jedną akcję**

8,20

7,73

1,78

1,82

* Prezentowane dane uwzględniają tylko działalność kontynuowaną. Wielkości dotyczące działalności zaniechanej zostały opisane w nocie 37 niniejszego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

** Dane zaprezentowane zostały w złotych/euro i uwzględniają działalność kontynuowaną i zaniechaną.

1. Wybrane pozycje aktywów i pasywów przeliczono na EUR wg kursu ogłoszonego przez Prezesa NBP:

- dla okresu od 01.01.2020 do 31.12.2020: Tabela kursów nr 255/A/NBP/2020 z dnia 31.12.2020r.

1 EUR = 4,6148

 

 

- dla okresu od 01.01.2019 do 31.12.2019: Tabela kursów nr 251/A/NBP/2019 z dnia 31.12.2019r.

1 EUR = 4,2585

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a) wartość księgowa na 1 akcję = Kapitał własny w tys. zł (stan na 31.12.2020r.) / średnioważona liczba akcji w 2020 roku =

360.436 / 43.972.523 = 8,20 zł

b) wartość księgowa na 1 akcję = Kapitał własny w tys. zł (stan na 31.12.2019r.) / średnioważona liczba akcji w 2019 roku =

365.474 / 47.278.828 = 7,73 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Wybrane pozycje rachunku zysków i strat za 12 miesięcy 2020r. (12 miesięcy 2019 r.) przeliczono na EUR wg kursu będącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Prezesa NBP z 12 miesięcy 2020r. (z 12 miesięcy 2019r.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób:

 

12 miesięcy 2020 roku

 

12 miesięcy 2019 roku

 

 

 

styczeń

---------------

31.01.2020

4,3010

styczeń

---------------

31.01.2019

4,2802

 

 

luty

---------------

28.02.2020

4,3355

luty

---------------

28.02.2019

4,3120

 

 

marzec

---------------

31.03.2020

4,5523

marzec

---------------

29.03.2019

4,3013

 

 

kwiecień

---------------

30.04.2020

4,5424

kwiecień

---------------

30.04.2019

4,2911

 

 

maj

---------------

29.05.2020

4,4503

maj

---------------

31.05.2019

4,2916

 

 

czerwiec

---------------

30.06.2020

4,4660

czerwiec

---------------

28.06.2019

4,2520

 

 

lipiec

---------------

31.07.2020

4,4072

lipiec

---------------

31.07.2019

4,2911

 

 

sierpień

---------------

31.08.2020

4,3969

sierpień

---------------

30.08.2019

4,3844

 

 

wrzesień

---------------

30.09.2020

4,5268

wrzesień

---------------

30.09.2019

4,3736

 

 

październik

---------------

30.10.2020

4,6188

październik

---------------

31.10.2019

4,2617

 

 

listopad

---------------

30.11.2020

4,4779

listopad

---------------

29.11.2019

4,3236

 

 

grudzień

---------------

31.12.2020

4,6148

grudzień

---------------

31.12.2019

4,2585

 

 

 

 

 

53,6899

 

 

 

51,6211

 

 

 

 

 

53,6899/12 = 4,4742

 

 

51,6211 = 4,3018

3. Zysk na jedną akcję zwykłą w EUR = zysk na jedną akcję w PLN / kurs średni EUR za ostatnie 12 miesięcy = 0,90 zł/akcję / 4,4742= 0,20 EUR/akcję

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

na dzień 31 grudnia 2020 roku

 

  dane w tys. zł

AKTYWA

Nota

31.12.2020

31.12.2019*

Aktywa trwałe

 

308 949

283 026

Rzeczowe aktywa trwałe

11

214 871

210 677

Nieruchomości inwestycyjne

12

26 092

25 976

Wartość firmy jednostek podporządkowanych

13

12 383

11 426

Wartości niematerialne

14

34 153

33 114

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody

16

20 179

13

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

36

1 271

1 820

Aktywa obrotowe

 

177 621

217 157

Zapasy

18

81 092

81 575

Należności z tytułu dostaw, robót i usług

19

51 174

52 159

Pozostałe należności krótkoterminowe, rozliczenia międzyokresowe i inne aktywa obrotowe

20

20 992

18 160

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

193

134

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

17

2 540

1 841

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

21

21 630

63 288

AKTYWA RAZEM

 

486 570

500 183

 

 

 

 

PASYWA

Nota

31.12.2020

31.12.2019*

Kapitał własny

 

360 436

365 474

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

 

279 830

289 065

Kapitał podstawowy

22

19 030

20 032

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

23

67 641

67 641

Akcje własne

24

(25 713)

(51 427)

Różnice kursowe wynikające z przeliczenia na walutę

 

2 068

240

Zyski zatrzymane

25

216 804

252 579

Udziały niedające kontroli

 

80 606

76 409

ZOBOWIĄZANIA

 

126 134

134 709

Zobowiązania długoterminowe

 

47 987

58 896

Rezerwy

26

1 314

1 076

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

36

21 794

20 784

Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki

28

3 450

15 600

Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe

29

21 429

21 436

 Zobowiązania krótkoterminowe

 

78 147

75 813

Rezerwy

26

3 290

4 328

Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki

28

17 395

15 133

Krótkoterminowa część długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek

28

12 654

12 426

Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe

29

2 630

2 411

Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

30

25 786

24 888

Zobowiązania z tytułu umowy (krótkoterminowe)

31

427

255

Krótkoterminowe pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe

31

10 619

9 139

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

 

5 346

7 233

PASYWA RAZEM

 

486 570

500 183

* Prezentowane dane porównywalne zostały przekształcone w zakresie kapitałów własnych, co zostało zaprezentowane w nocie 8 niniejszego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

 

 

 

dane w tys. zł

 WARIANT KALKULACYJNY 

Nota

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

 Działalność kontynuowana

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

32

372 354

320 840

Koszt własny sprzedaży

33

258 204

233 312

Zysk/strata brutto ze sprzedaży

 

114 150

87 528

Koszty sprzedaży

33

23 356

24 737

Koszty ogólnego zarządu

38 245

35 568

Pozostałe przychody operacyjne

34

1 634

2 535

Pozostałe koszty operacyjne

1 667

1 266

Zysk/strata z działalności operacyjnej

 

52 516

28 492

Przychody finansowe

35

3 344

3 128

Koszty finansowe

1 493

3 350

Udział w zyskach/stratach jednostek stowarzyszonych

 

-

134

Zysk/strata brutto

 

54 367

28 404

Podatek dochodowy

36

11 594

6 781

Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej

 

42 773

21 623

Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej przypadający/a na:

 

42 773

21 623

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

39 109

19 771

Udziały niedające kontroli

 

3 664

1 852

Działalność zaniechana

Zysk/strata netto za rok obrotowy na działalności zaniechanej

37

574

(17 424)

Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy

 

43 347

4 199

 

Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy przypadający/a na:

 

43 347

4 199

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

39 439

8 349

Udziały niedające kontroli

 

3 908

(4 150)

Pozostałe dochody całkowite

 

5 565

(506)

Pozycje nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/straty w kolejnych okresach sprawozdawczych:

 

2 355

(139)

Zyski/ straty aktuarialne z tytułu rezerw na odprawy emerytalne

 

(154)

(139)

        Zyski z tytułu zmian wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite

 

2 509

-  

Pozycje podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/straty w kolejnych okresach sprawozdawczych:

 

3 210

(367)

Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą

 

3 210

(367)

Dochody całkowite razem

 

48 912

3 693

 

Dochody całkowite przypadające na:

 

48 912

3 693

Akcjonariuszy jednostki dominującej

 

42 625

8 013

Udziały niedające kontroli

 

6 287

(4 320)

Zysk / strata na jedną akcję w zł:

 

 

 

Z działalności kontynuowanej

 

 

 

Podstawowy

38

0,89

0,42

Rozwodniony

0,89

0,42

Z działalności kontynuowanej i zaniechanej

 

 

 

Podstawowy

38

0,90

0,18

Rozwodniony

0,90

0,18

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

 

  dane w tys. zł

METODA POŚREDNIA*

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

Zysk/ strata brutto

54 941

21 394

Korekty o pozycje:

2 001

40 157

Amortyzacja

17 220

21 443

Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych

(1 272)

90

Koszty i przychody z tytułu odsetek

1 173

2 053

Zysk/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej

(1 439)

13 373

Zmiana stanu rezerw

(1 054)

(2 261)

Zmiana stanu zapasów

838

39 286

Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych czynnych

(3 181)

29 774

Zmiana stanu zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych biernych

3 303

(9 221 )

Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy

(12 556)

(7 962 )

Inne korekty

(1 031)

(46 418)

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej

56 942

61 551

 

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Wpływy ze sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych

284

963

Wpływy netto ze sprzedaży jednostek stowarzyszonych i zależnych

14 117

60 385

Wpływy z tytułu odsetek

22

255

Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

(35 659)

(14 079)

Wydatki netto na nabycie podmiotów zależnych i stowarzyszonych

0

(192)

Wydatki na nabycie aktywów finansowych

(17 066)

0

Inne

683

(12)

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej

(37 619 )

47 320

 

 

 

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

Wpływy z kredytów i pożyczek

1 052

48 115

Spłata kredytów i pożyczek

(10 664)

(55 876)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego

(2 625)

(3 255)

Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Spółki

(43 973)

0

Dywidendy wypłacone akcjonariuszom/udziałowcom posiadającym udziały niedające kontroli

(8 342)

(5 381)

Wydatki na nabycie udziałów niedających kontroli

(1 318)

(1 142)

Nabycie akcji własnych

0

(51 427)

Zapłacone odsetki

(1 023)

(1 997)

Inne

5 310

729

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej

(61 583 )

(70 234 )

 

 

 

Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

(42 260 )

38 637

Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu

63 288

24 741

Środki pieniężne z przejęcia/połączenia

-  

(8)

Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym

602

(82)

Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu

21 630

63 288

* Prezentowane dane (wpływy, wydatki, zmiany stanów) uwzględniają zarówno działalność kontynuowaną, jak i zaniechaną.

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

za okres

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny ogółem

01.01.2020 - 31.12.2020

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Akcje własne

Różnice kursowe wynikające
z przeliczenia na walutę

Zyski zatrzymane

Razem

Saldo na początek okresu - dane zatwierdzone

20 032

67 641

(51 427)

240

252 579

289 065

76 409

365 474

Dochody całkowite razem

-  

-  

-  

1 828

40 797

42 625

6 287

48 912

Zyski / straty aktuarialne z tytułu rezerw na odprawy emerytalne

-  

-  

-  

-  

(83)

(83)

(71)

(154)

Zyski/ straty z tytułu wyceny do wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych przez pozostałe dochody całkowite

-  

-  

-  

-  

1 441

1 441

1 068

2 509

Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą

-  

-  

-  

1 828

-  

1 828

1 382

3 210

Zysk/ strata za rok obrotowy

 

-  

-  

-  

39 439

39 439

3 908

43 347

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

(1 002)

-  

25 714

-  

(76 572)

(51 860)

(2 090)

(53 950)

Dywidendy

-  

-  

-  

-  

(43 973)

(43 973)

(8 536)

(52 509)

Umorzenie akcji własnych

(1 002 )

-  

25 714

-  

(24 712 )

-  

-  

0

Nabycie udziałów niekontrolujących

-  

-  

-  

-  

(7 764)

(7 764)

6 446

(1 318)

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

-  

-  

(123)

(123)

-  

(123)

Saldo na koniec okresu

19 030

67 641

(25 713)

2 068

216 804

279 830

80 606

360 436

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2019 roku

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

za okres

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny ogółem

01.01.2019 - 31.12.2019**

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Akcje własne

Różnice kursowe wynikające
z przeliczenia na walutę

Zyski zatrzymane

Razem

Saldo na początek okresu - dane przekształcone

20 032

67 641

-  

490

252 209

340 372

98 824

439 196

Dochody całkowite razem

-  

-  

-  

(250)

8 264

8 014

(4 320)

3 693

Zyski / straty aktuarialne z tytułu rezerw na odprawy emerytalne

-  

-  

-  

-  

(85)

(85)

(53)

(139)

Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą

-  

-  

-  

(250)

-  

(250)

(117)

(367)

Zysk/ strata za rok obrotowy

-  

-  

-  

-  

8 349

8 349

(4 150)

4 199

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

(51 427)

-  

(7 894)

(59 321)

(18 095)

(77 416)

Dywidendy

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(5 454)

(5 454)

Nabycie akcji własnych

-  

-  

(51 427)

-  

-  

(51 427)

-  

(51 427)

Nabycie udziałów niekontrolujących

-  

-  

-  

-  

(8 062)

(8 062)

6 921

(1 141)

Sprzedaż akcji Spółek Grupy*

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(19 562)

( 19 562)

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

-  

-  

168

168

-  

168

Saldo na koniec okresu

20 032

67 641

(51 427)

240

252 579

289 065

76 409

365 474

*W II półroczu 2019 roku nastąpiła sprzedaż akcji "Baltic Wood" S.A. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały dokonane odpowiednio korekty dotyczące zmiany wielkości udziałów niedających kontroli oraz wyniku z lat ubiegłych.

** Prezentowane dane porównywalne zostały przekształcone w zakresie kapitałów własnych, co zostało zaprezentowane w nocie 8 niniejszego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.


DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

 

1. Informacje ogólne

1.1. Informacje o skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym emitenta

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Lentex za okres sprawozdawczy od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku zawiera:

 sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2020 roku, sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku,

 sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2019 roku, sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku,

 noty objaśniające do sprawozdania finansowego.

Zasady rachunkowości są jednolite w ramach Grupy Kapitałowej Lentex.

Rokiem obrotowym dla Grupy jest rok kalendarzowy.

Czas trwania spółek Grupy jest nieoznaczony.

Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Lentex obejmuje sprawozdanie finansowe „Lentex” S.A. (dalej: jednostka dominująca) oraz sprawozdania finansowe jednostek zależnych.

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości.

Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające są integralną częścią sprawozdania finansowego.

 

1.2. Informacje o Grupie Kapitałowej Lentex

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupę Kapitałową Lentex tworzyły:

 Jednostka dominująca

„Lentex” Spółka Akcyjna,

 Podmioty zależne objęte konsolidacją metodą pełną

Grupa Kapitałowa Gamrat – jednostka dominująca posiada 57,43% udziałów.

W dniu 6 marca 2020 roku sąd rejestrowy właściwy dla „Gamrat” S.A. zarejestrował umorzenie akcji własnych i obniżenie kapitału zakładowego. Z chwilą rejestracji umorzenia akcji własnych przez właściwy sąd rejestrowy udział „Lentex” S.A. w kapitale spółki zależnej „Gamrat” S.A. wynosił 61,39%. W dniu 6 kwietnia 2020 roku Spółka zawarła ze spółką zależną „Gamrat” S.A. umowę sprzedaży 777.895 sztuk akcji Gamrat, za cenę 22,90 zł za jedną akcję, co daje łączną cenę wynoszącą 17.814 tys. zł. Realizacja zawartej umowy sprzedaży spowodowała zmniejszenie liczby akcji Gamrat posiadanych przez Spółkę do 3.838.332 sztuk. „Gamrat” S.A. w ramach programu skupu akcji własnych zakupił w kwietniu 2020 roku 835.443 sztuk akcji za cenę 22,90 zł za jedną akcję. Łączna kwota zapłacona za nabyte akcje wyniosła 19.132 tys. zł. W dniu 20 maja 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie „Gamrat” S.A. podjęło uchwałę w sprawie umorzenia zakupionych akcji własnych. W dniu 6 października 2020 roku sąd rejestrowy właściwy dla „Gamrat” S.A. zarejestrował umorzenia akcji własnych i obniżenia kapitału zakładowego. Na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka posiada 3.838.332 sztuk akcji "Gamrat" S.A. co stanowi 57,43% udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Gamrat i taki sam udział w kapitale zakładowym Gamrat.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupę Kapitałową Gamrat tworzyły:

 Jednostka dominująca niższego szczebla

„Gamrat” Spółka Akcyjna,

 Podmioty zależne objęte konsolidacją metodą pełną

o Grupa Kapitałowa Devorex – jednostka dominująca niższego szczebla posiada 100% udziałów,

o „Gamrat WPC” Sp. z.o.o.- jednostka dominująca niższego szczebla posiada 100% udziałów,

o   „PD Profil” Sp z o.o. – jednostka dominująca niższego szczebla posiada 100% udziałów.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupę Kapitałową Devorex tworzyły:

 Jednostka dominująca niższego szczebla:

o   „Devorex” EAD,

 Jednostki zależne objęte konsolidacją metodą pełną:

o   Devorex Distribution RO Rumunia – „Devorex” EAD posiada 100% udziałów.

 

2. Informacje o jednostkach Grupy Kapitałowej Lentex 

2.1. Lentex” S.A. – jednostka dominująca

Lentex” S.A. (dalej: „Spółka”) została utworzona w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego pod nazwą Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego LENTEX w Lublińcu na mocy aktu notarialnego z dnia 13 czerwca 1995 roku. Siedziba „Lentex” S.A. znajduje się w Lublińcu przy ul. Powstańców Śląskich 54 ( Polska). Główne miejsce produkcji wykładzin i włóknin znajduje się również Lublińcu przy ul. Powstańców Śląskich 54 ( Polska).

Spółka wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000077520 (Data rejestracji: 4 stycznia 2002 rok). Spółce nadano numer statystyczny REGON 150122050 oraz Numer Identyfikacji Podatkowej 5750007888. W trakcie okresu sprawozdawczego nie nastąpiły zmiany w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych.

Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.

Spółka jest jednym z największych producentów wykładzin PVC w Europie Środkowej oraz znaczącym producentem włóknin na rynku polskim. Produkty Spółki wykorzystywane są m.in. w branżach: motoryzacyjnej, budowlanej i sanitarno-higienicznej.

„Lentex” S.A. wytwarza szeroki asortyment produktów, do których należą:

 włókniny: płaskie, puszyste, wodnoigłowane,

 wykładziny podłogowe mieszkaniowe,

 wykładziny obiektowe i półobiektowe.

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności Spółka zajmuje się:

 13.95.Z - produkcją włóknin i wyrobów wykonanych z włóknin, z wyłączeniem odzieży,

 22.23.Z - produkcją wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych,

 13.99.Z - produkcją pozostałych wyrobów tekstylnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych,

 13.20.D - produkcją tkanin pozostałych,

 52.10.B - magazynowaniem i przechowywaniem pozostałych towarów.

Przedmiot działalności „Lentex” S.A. według klasyfikacji przyjętej przez rynek podstawowy:

 makrosektor – przemysł,

 sektor - materiały budowlane / mbu /.

W skład Spółki nie wchodzą wewnętrzne jednostki organizacyjne sporządzające samodzielnie sprawozdania finansowe. Spółka nie posiada jednostki dominującej wyższego szczebla„Lentex” S.A. jest jednostką dominująca najwyższego szczebla w grupie

Z dniem 1 października 2020 roku Zarząd "Lentex" S.A. dokonał wyodrębnienia pod względem organizacyjnym i finansowym zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki zajmującej się produkcją wykładzin (dalej „ZCP Wykładzin”). Decyzja o zamiarze wyodrębnienia ZCP Wykładzin na dzień bilansowy miała jedynie na celu dostosowanie struktury organizacyjnej Spółki do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w obszarach produkcji włóknin oraz wykładzin.

Władze Spółki

W skład Zarządu Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodzili:

Wojciech Hoffmann                Prezes Zarządu

Adrian Grabowski                 – Członek Zarządu

Barbara Trenda                     – Członek Zarządu

W 2020 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w składzie Zarządu nie wystąpiły żadne zmiany.

W skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodzili*:

Janusz Malarz                    – Przewodniczący Rady Nadzorczej

Piotr Woźniak                    – Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Krzysztof Wydmański       – Sekretarz Rady Nadzorczej

Tomasz Gackowski            – Członek Rady Nadzorczej

Adrian Moska                     – Członek Rady Nadzorczej

* W dniu 4 czerwca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało do składu Rady Nadzorczej na III wspólną kadencję Pana Janusza Malarza, Pana Piotra Woźniaka, Pana Krzysztofa Wydmańskiego, Pana Adriana Moskę oraz Pana Tomasza Gackowskiego. Jednocześnie z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki w dniu 4 czerwca 2020 roku wygasł mandat dotychczasowego Członka Rady Nadzorczej Spółki Pana Borisa Synytsya. O powyższym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 22/2020.

 

Skład Akcjonariatu

KAPITAŁ PODSTAWOWY NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2020 ROKU

Seria / emisja

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej

A-H

na okaziciela

zwykłe

nie występuje

46 415 440

19 030

Liczba akcji , razem

46 415 440

 

Wartość nominalna jednej akcji wynosi

0,41

 

 

 

 

 

 

SKŁAD AKCJONARIATU NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2020 ROKU

Akcjonariusze :

ilość akcji

% kapitału

Leszek Sobik wraz z "Sobik" Zakład Produkcyjny Sp.z o.o. Sp.K.

15 128 295

32,59%

Paravita Holding Limited

8 439 673

18,18%

Krzysztof Moska

6 466 454

13,93%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny wraz z DFE

4 827 019

10,40%

Lentex S.A. (akcje własne)

2 442 917

5,26%

Pozostali

9 111 082

19,64%

 

46 415 440

100,00%


Ze względu na posiadanie większości udziałów Spółka objęła kontrolę nad niżej wymienionymi jednostkami poprzez zdolność do powoływania lub odwoływania członków zarządów oraz posiadanie prawa do zmiennych wyników finansowych i możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników, poprzez sprawowanie władzy nad tymi jednostkami.

 

 2.2. Grupa Kapitałowa Gamrat – jednostka zależna

 „Gamrat” S.A.

„Gamrat” S.A jest producentem najwyższej jakości materiałów budowlanych z polichlorku winylu oraz polietylenu, przeznaczonych głównie na potrzeby budownictwa infrastrukturalnego oraz użyteczności publicznej. Siedziba spółki znajduje się w Jaśle, przy ul. Mickiewicza 108.

„Gamrat” S.A. wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XVII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000091367 (Data rejestracji: 26 lutego 2002 roku). Nadano jej numer statystyczny REGON 370326019 oraz Numer Identyfikacji Podatkowej 6850005056.

Czas trwania „Gamrat” S.A. jest nieoznaczony.

Władze „Gamrat” S.A.

W skład Zarządu na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodzili*:

Jerzy Pachana        - Członek Zarządu

Zbigniew Syzdek    - Członek Zarządu

* W dniu 6 lipca 2020 roku Pan Dariusz Szlęzak złożył rezygnację z pełnienia funkcji w Członka Zarządu „Gamrat” S.A.

W skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodzili:

Anna Pawlak         - Przewodniczący Rady Nadzorczej

Adrian Moska        - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Adam Łanoszka    - Członek  Rady Nadzorczej

W 2020 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w składzie Rady Nadzorczej nie wystąpiły żadne zmiany.

 

 „Devorex” EAD

Przedmiotem działalności „Devorex” EAD jest produkcja systemów odwadniania dachów (systemy rynnowe), produkcja systemów odwodnień liniowych (Xdrain), produkcja rur i kształtek polipropylenowch (PP-R), przetwórstwo polimerów, handel produktami polimerowymi oraz świadczenie usług w tym zakresie (produkcja form wtryskowych, obróbka metali).

Siedziba „Devorex” EAD znajduje się w Bułgarii, Plovdiv 4109 Branipole, przy ulicy Chiirite 020 G.

„Devorex” EAD zarejestrowana jest w Rejestrze Handlowym Agencji Rejestracji Ministerstwa Sprawiedliwości Bułgarii, 1111 Sofia, ul. Elizabeth Bagryana 20 oraz w Urzędzie Skarbowym oraz Urzędzie Statystycznym pod numerami: DDS (NIP): BG202826557 i EIK (Regon): 202826557.

Czas trwania „Devorex” EAD jest nieoznaczony.

Władze „Devorex” EAD

Na dzień 31 grudnia 2020 roku funkcję Dyrektora Zarządzającego pełnił:

Dariusz Szlęzak    – Dyrektor Zarządzający

W 2020 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w składzie Zarządu nie wystąpiły żadne zmiany.

W skład Rady Dyrektorów na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodzili:

Adrian Moska*        - Przewodniczący Rady Dyrektorów

Agata Hoffmann     - Członek Rady Dyrektorów

Dariusz Szlęzak       - Członek Rady Dyrektorów

W dniu 12 lutego 2020 roku Pan Krzysztof Moska złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Dyrektorów. W dniu 15 kwietnia 2020 roku Rada Dyrektorów powołała Pana Adriana Moskę do pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Dyrektorów.

 

 „Gamrat WPC” Sp. z o.o.

Przedmiotem działalności „Gamrat WPC” Sp. z o.o. jest produkcja i sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych.

„Gamrat WPC” Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której siedziba i miejsce działalności znajduje się w Jaśle przy ul. Mickiewicza 108.

Spółka „Gamrat WPC” Sp. z o.o. wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000696652 (Data rejestracji: 2 października 2017 roku). Spółce „Gamrat WPC” Sp. z o.o. nadano numer statystyczny REGON 368393951 oraz Numer Identyfikacji Podatkowej 6852333439.

Czas trwania „Gamrat WPC” Sp. z o.o. jest nieoznaczony.

Władze „Gamrat WPC” Sp. z o.o.

W skład Zarządu „Gamrat WPC” Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodził:

Robert Ruwiński    - Prezes Zarządu

W roku 2020 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w składzie Zarządu nie wystąpiły żadne zmiany.

 

 „PD Profil” Sp. z o.o.

Przedmiotem działalności „PD Profil” Sp. z o.o. jest sprzedaż systemów rynnowych stalowych oraz systemów rynnowych i podsufitki z PVC.

„PD Profil” Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której siedziba i miejsce działalności znajduje się w Jaśle przy ul. Mickiewicza 108.

Spółka „PD Profil” Sp. z o.o. wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000659202 (Data rejestracji: 18 stycznia 2017 roku). Spółce „PD Profil” Sp. z o.o. nadano numer statystyczny REGON 366369233 oraz Numer Identyfikacji Podatkowej 6852331848.

Czas trwania „PD Profil” Sp. z o.o. jest nieoznaczony.

Władze „Gamrat WPC” Sp. z o.o.

W skład Zarządu „PD Profil” Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2020 roku wchodził:

Jacek Sepioł*    - Prezes Zarządu

* W dniu 1 stycznia 2020 roku został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Pan Jacek Sepioł po rezygnacji w dniu 31 grudnia 2019 roku Pana Jarosława Ściegienka z pełnienia ww. funkcji.

 

3. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 25 marca 2021 roku.

 

4. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe przedstawione jest w polskich złotych (zł), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych (tys. zł).

Sprawozdanie obejmuje okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz zawiera dane porównawcze za okres 12 miesięcy 2019 roku.

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Spółki Grupy.

 

4.1. Zasady konsolidacji

 Jednostki zależne

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominującą ma miejsce, wtedy gdy:

posiada władzę nad danym podmiotem,

podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców,

potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony,

prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także

dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.

Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących, a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.

 Jednostki stowarzyszone

Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia.

Inwestycję w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się metodą praw własności od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status wspólnego przedsięwzięcia lub jednostki stowarzyszonej. W dniu dokonania inwestycji w jednostkę stowarzyszoną lub we wspólne przedsięwzięcie kwotę, o jaką koszty inwestycji przekraczają wartość udziału Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań tego podmiotu, ujmuje się jako wartość firmy i włącza w wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę, o jaką udział Grupy w wartości godziwej netto w możliwych do zidentyfikowania aktywach i zobowiązaniach przekracza koszty inwestycji, ujmuje się bezpośrednio w wyniku finansowym w okresie, w którym dokonano tej inwestycji.

Grupa przestaje stosować metodę praw własności w dniu, kiedy dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz w sytuacji, gdy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia.

 Transakcje podlegające eliminacji

Wzajemne rozliczenia, transakcje oraz nierealizowane zyski bądź straty podlegają eliminacji.

 

4.2. Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zatwierdzonymi przez UE (MSSF UE) oraz przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. 2018 poz. 757 wraz z późniejszymi zmianami). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości MSSF różnią się od MSSF UE. MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR).

Niektóre spółki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) (Dz.U.2021 poz. 217 wraz z późniejszymi zmianami) i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

 

4.3. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

Grupa przeprowadziła analizę czynników mających wpływ na ustalenie waluty funkcjonalnej.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało przedstawione w polskich złotych (PLN), które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą.

 

5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5.1. Profesjonalny osąd

Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF wymaga od Zarządów Spółek wchodzących w skład Grupy dokonania profesjonalnych osądów oraz szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę profesjonalnego osądu, co do wartości księgowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł.

W istotnych kwestiach dokonując osądów, szacunków czy też przyjmując założenia Zarządy spółek Grupy mogą opierać się na opiniach niezależnych ekspertów.

Osądy, szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Ich zmiany są ujmowane w okresie, w którym zostały dokonane, jeżeli dotyczą wyłącznie tego okresu lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeżeli dotyczą zarówno okresu bieżącego jak i okresów przyszłych.

Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.

Ocena sprawowania kontroli oraz wywierania wpływu na inne jednostki.

Zgodnie z zapisami MSSF 10 Grupa dokonała oceny czy sprawuje kontrolę nad posiadanymi udziałami w jednostkach zależnych. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominującą ma miejsce gdy jednostka posiada władze nad danym podmiotem, podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawo do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce, a także gdy ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów. Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wcześniej wymienionych warunków.

Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status jednostki stowarzyszonej. Zgodnie z metodą praw własności inwestycje w jednostce stowarzyszonej ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej.

 Klasyfikacja umów leasingowych

Spółka dokonała identyfikacji umów leasingu zgodnie z wdrożonym od 1 stycznia 2019 roku MSSF 16, który opisany szerzej został w nocie 9 "Zasady (polityka) rachunkowości".

 Rezerwy na naprawy gwarancyjne i reklamacje

Grupa udziela gwarancji na sprzedane towary. Zazwyczaj gwarancje stanowią zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją i nie stanowią dodatkowej usługi. W konsekwencji, większość istniejących gwarancji jest ujmowana zgodnie z MSR 37.

Niektóre niestandardowe umowy z klientami mogą zawierać gwarancje rozszerzone. Zgodnie z MSSF 15 takie gwarancje stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.

Zarządy spółek Grupy przeanalizowały ryzyko związane z dodatkowymi kosztami wynikającymi z reklamacji dotyczących sprzedawanych wyrobów bądź ich naprawami gwarancyjnymi.

Analizie poddane zostały 3 ostatnie lata obrotowe. Na bazie wartości uwzględnionych reklamacji /napraw gwarancyjnych w stosunku do wartości przychodów ze sprzedaży ogółem za badane okresy, oszacowano średni koszt reklamacji/naprawy gwarancyjnej, wyrażony wskaźnikiem procentowym.

Ze względu na fakt, że ryzyko wystąpienia roszczeń o charakterze reklamacji/naprawy gwarancyjnej jest integralnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zdecydowano uwzględnić szacunek prawdopodobnych kosztów i ująć je w wyniku za okres sprawozdawczy.

Szacowana wartość kosztów ewentualnych reklamacji i napraw gwarancyjnych na dzień bilansowy została oszacowana na poziomie odpowiednio 127 tys. zł i 364 tys. zł i zaprezentowana została w nocie 26.

 

5.2. Niepewność szacunków i założeń

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian niebędących pod kontrolą spółek Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

Utrata wartości aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

Posiadane przez Grupę znaki towarowe i wartość firmy są wrażliwe na następujące zmienne:

 prognoza przyszłych przepływów pieniężnych- szacunkowa prognoza przyszłych przepływów pieniężnych, które zgodnie z oczekiwaniami Spółka może uzyskać z tytułu danego składnika aktywów,

 stopy dyskontowedla potrzeb wyznaczenia wartości marki stopa dyskontowa uwzględnia zwrot na aktywach wolnych od ryzyka oraz ryzyko rynkowe działalności Spółki, która jest właścicielem znaku towarowego. Stopę dyskonta przyjęto na poziomie średnioważonego kosztu kapitału (WACC) finansującego aktywa przedsiębiorstwa. Istotnym parametrem w ustaleniu WACC jest struktura finansowania prowadzonej działalności, tj. udział kapitału własnego oraz kapitału obcego oprocentowanego w kapitałach finansujących ogółem,

 szacowana stopa wzrostustopy wzrostu bazują na poziomie prognozowanej długoterminowej inflacji.

o Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółki Grupy corocznie dokonują weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem.

Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty dostępne do sprzedaży i instrumenty pochodne oraz aktywa niefinansowe takie jak nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Ponadto, wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu została ujawniona w nocie 17.

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:

 na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,

 w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Zarówno główny jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.

Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.

Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.

Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

 Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,

 Poziom 2 – Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,

 Poziom 3 - Techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.

Sposób ustalenia wartości godziwej istotnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie 17.

Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Utrata wartości zapasów

Zarządy spółek Grupy dokonują oceny, czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości zapasów. Stwierdzenie utraty wartości wymaga oszacowania ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania dla zapasów, które utraciły swoje cechy użytkowe lub przydatność. Dodatkowe informacje przedstawiono w nocie 18.

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje wymagają znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwiło polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 „Podatek dochodowy” w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Utrata wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9, a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).

Należności kontrahentów są w większości ubezpieczone, regularnie monitorowane, a każdy kontrahent jest indywidualnie oceniany pod kątem ryzyka kredytowego. Dodatkowe informacje przedstawiono w nocie 42.

Zarządy spółek Grupy dokonują oceny, czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności uwzględniając przyjęte procedury wewnętrzne. Dodatkowe informacje przedstawiono w notach 19 i 20.

Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych na dzień 31 grudnia 2020 roku zostały oszacowane metodą aktuarialną przez firmę zewnętrzną.

Wyliczenia wartości rezerwy na zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych dokonano w oparciu o stopę dyskontową na poziomie 1,25%. Zgodnie z zaleceniem MSR 19 uwzględniono przyszły wzrost płac, przy czym przyjęto długookresową średnią wzrostu płac na poziomie 3,0%, przy średniej inflacji 2,5%, co zaprezentowane zostało w nocie 27 niniejszego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

6. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku, z wyjątkiem zastosowania następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2020 roku i później.

Nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2020 roku, nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE wchodzą w życie po raz pierwszy w roku 2020:

        Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” - definicja przedsięwzięcia (obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek             pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu                rocznego lub później),

 Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena” oraz MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji” – reforma referencyjnej stopy procentowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub po tej dacie),

 Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” i MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” - definicja istotności (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później),

 Zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych zawartych w MSSF (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później).

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego innego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów UE.

 

7. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania następujące nowe standardy i zmiany do standardów zostały wydane przez RMSR, ale jeszcze nie zostały zatwierdzone do stosowania przez UE:

        Zmiany do MSSF 16 „Leasing” Covid 19 - (opublikowano dnia 28 maja 2020 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 czerwca 2020 roku         lub później,

        Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” - odroczenie MSSF 9 - (opublikowano dnia 25 czerwca 2020 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających         się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później,

        Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji” oraz MSSF 16         „Leasing” - reforma referencyjnej stopy procentowej FAZA 2 (opublikowano dnia 27 sierpnia 2020 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1         stycznia 2021 roku lub później,

        MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”- do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (opublikowano dnia 25 czerwca 2020 roku)         obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później,

        Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania          finansowego niezatwierdzone przez UE (opublikowano dnia 23 stycznia 2020 roku i 15 lipca 2020 roku) mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1         stycznia 2023 roku lub później,

        Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”, MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” i MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”, Zmiany do różnych        standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (opublikowano dnia 14 maja 2020         roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później,

        Zmiany do MSR 1  „Prezentacja sprawozdań finansowych"  i praktyczne oświadczenia MSSF 2:  Prezentacja zasad (polityki) rachunkowości"  - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (opublikowany w dniu 12 lutego 2021 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później,

        Zmiany do MSR 8  „Zas ady (polityka)  rachunkowości  zm iany  wa rtości szacunkowych i korygowanie błędów"  – definicja wartości szacunkowych - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (opublikowany w dniu 12 lutego 2021 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji Zarządy Spółek nie zakończyły jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia powyższych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.

 

8. Zapewnienie porównywalności danych

Decyzją Zarządu Spółki, celem lepszego zobrazowania sytuacji majątkowej Grupy, w okresie sprawozdawczym zmieniono prezentację "Kapitału własnego przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej". Pozycje "Kapitał z tytułu programu motywacyjnego", "Kapitały rezerwowe i zapasowe", "Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny", "Zysk/strata z lat ubiegłych" oraz "Zysk/strata z roku bieżącego" zostały ze sobą połączone tworząc pozycję bilansową "Zyski zatrzymane". W celu zapewnienia porównywalności danych dokonano przekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym za poprzedni okres. Szczegółowe informacje w zakresie prezentacji pozycji "Zysków zatrzymanych" prezentuje nota 25. Wpływ opisanej zmiany prezentacyjnej na opublikowane sprawozdanie finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2019 roku (informacje liczbowe zapewniające porównywalność danych sprawozdania finansowego) przedstawiono poniżej: 

 

 

 

  dane w tys. zł

dane opublikowane

zmiana

dane przekształcone

PASYWA

31.12.2019

 

PASYWA

31.12.2019

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

289 065

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

289 065

Kapitał podstawowy

20 032

Kapitał podstawowy

20 032

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

67 641

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

67 641

Kapitał z tytułu programu motywacyjnego

1 313

pozycje Kapitał z tytułu programu motywacyjnego, Kapitały rezerwowe i zapasowe, Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny, Zysk/strata z lat ubiegłych oraz Zysk/strata z roku bieżącego zostały ze sobą połączone tworząc pozycję bilansową Zyski zatrzymane

Akcje własne

(51 427)

Akcje własne

(51 427)

Różnice kursowe wynikające z przeliczenia na walutę

240

Kapitały rezerwowe i zapasowe

184 772

Zyski zatrzymane

252 579

Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny

(158)

 

 

Różnice kursowe wynikające z przeliczenia na walutę

240

 

 

Zysk/strata z lat ubiegłych

58 303

 

 

Zysk/strata z roku bieżącego

8 349

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane opublikowane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł  

za okres

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny ogółem

01.01.2019 - 31.12.2019

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał z tytułu programu motywacyj-nego

Akcje własne

Kapitały rezerwowe
i zapasowe

Kapitał rezerwowy
z aktualizacji wyceny/ zyski
z świadczeń emerytal-nych

Różnice kursowe wynikające
z przeliczenia na walutę

Zysk/ strata z lat ubiegłych i roku bieżącego

Razem

Saldo na początek okresu - dane zatwierdzone

20 032

67 641

1 313

-  

156 933

(73)

490

94 036

340 372

98 824

439 196

Dochody całkowite razem

-  

-  

-  

-  

-  

(85)

(250)

8 349

8 014

(4 320)

3 694

Zyski / straty aktuarialne z tytułu rezerw na odprawy emerytalne

-  

-  

-  

-  

-  

(85)

-  

-  

(85)

(53)

(139)

Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(250)

-  

(250)

(117)

(367)

Zysk/ strata za rok obrotowy

-  

-  

-  

-  

-  

-  

-  

8 349

8 349

(4 150)

4 199

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

-  

(51 427)

27 839

-  

-  

(35 733)

(59 321)

(18 095)

(77 416)

Dywidendy

-  

-  

-  

-  

 

-  

-  

-  

-  

(5 454)

(5 454)

Podział wyniku finansowego

-  

-  

-  

-  

27 839

-  

-  

(27 839)

-  

-  

-  

Nabycie akcji własnych

-  

-  

-  

(51 427)

-  

-  

-  

-  

(51 427)

-  

(51 427)

Nabycie udziałów niekontrolujących

-  

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(8 062)

(8 062)

6 921

(1 141)

Sprzedaż akcji Spółek Grupy*

-  

-  

-  

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(19 562)

(19 562)

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

-  

-  

-  

-  

-  

168

168

-  

168

Saldo na koniec okresu

20 032

67 641

1 313

(51 427)

184 772

(158)

240

66 652

289 065

76 409

365 474

Zmiana

 

 

pozycje Kapitał z tytułu programu motywacyjnego, Kapitały rezerwowe i zapasowe, Kapitał z aktualizacji wyceny/zyski z świadczeń emerytalnych, Zysk/strata z lat ubiegłych i roku bieżącego zostały ze sobą połączone tworząc pozycję bilansową Zyski zatrzymane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane przekształcone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

za okres

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny ogółem

 

 

 

01.01.2019 - 31.12.2019

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Akcje własne

Różnice kursowe wynikające
z przelicze-nia na walutę

Zyski zatrzymane

Razem

 

 

 

Saldo na początek okresu - dane przekształcone

20 032

67 641

-  

490

252 209

340 372

98 824

439 196

 

 

 

Dochody całkowite razem

-  

-  

-  

(250)

8 264

8 014

(4 320)

3 694

 

 

 

Zyski / straty aktuarialne z tytułu rezerw na odprawy emerytalne

-  

-  

-  

-  

(85)

(85)

(53)

(139)

 

 

 

Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą

-  

-  

-  

(250)

-  

(250)

(117)

(367)

 

 

 

Zysk/ strata za rok obrotowy

-  

-  

-  

-  

8 349

8 349

(4 150)

4 199

 

 

 

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

(51 427)

-  

(7 894)

(59 321)

(18 095)

(77 416)

 

 

 

Dywidendy

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(5 454)

(5 454)

 

 

 

Nabycie akcji własnych

-  

-  

(51 427)

-  

-  

(51 427)

-  

(51 427)

 

 

 

Nabycie udziałów niekontrolujących

-  

-  

-  

-  

(8 062)

(8 062)

6 921

(1 141)

 

 

 

Sprzedaż akcji Spółek Grupy*

-  

-  

-  

-  

-  

-  

(19 562)

(19 562)

 

 

 

Pozostałe zmiany w kapitale własnym

-  

-  

-  

-  

168

168

-  

168

 

 

 

Saldo na koniec okresu

20 032

67 641

(51 427)

240

252 579

289 065

76 409

365 474

 

 

 

*W II półroczu 2019 roku nastąpiła sprzedaż akcji "Baltic Wood" S.A. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały dokonane odpowiednio korekty dotyczące zmiany wielkości udziałów niedających kontroli oraz wyniku z lat ubiegłych.

 

9. Zasady (polityka) rachunkowości

    o Wartości niematerialne

Wykazywane są początkowo wg ceny nabycia lub w koszcie wytworzenia. Po początkowym ujęciu wykazywane są w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizacyjnych z tytułu utraty wartości. Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Zgodnie z MSR 36 dokonanie testu na utratę wartości wiąże się z wyznaczeniem jego wartości odzyskiwalnej. Wartości niematerialne nie powinny być wykazywane w sprawozdaniu finansowym w kwocie wyższej niż wartość, która może być odzyskana przez użytkowanie (wartość użytkowa) lub poprzez sprzedaż (wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży). Wartość odzyskiwalną stanowi wyższa z dwóch kwot – wartości użytkowej lub wartości godziwej.

Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do aktywów niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:

 

Licencje

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Relacje z klientami

Wartość firmy jednostki podporządkowanej

okres użytkowania

5 lat dla licencji użytkowanych na podstawie umowy zawartej na czas określony, przyjmuje się ten okres, na który użytkowanie może być przedłużone

10 lat

5 lat

4 lata

-

Wykorzystana metoda amortyzacji

amortyzowane przez okres umowy - metodą liniową

10 lat metodą liniową

5 lat metodą liniową

4 lata metoda liniowa

-

Wewnętrzne wykorzystanie lub nabyte

nabyte

wewnętrznie wytworzone

nabyte

powstałe w wyniku przejęcia

-

Test na utratę wartości

coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości

coroczny w przypadku składników nie oddanych jeszcze do użytkowania oraz
w przypadku istnienia przesłanki wskazującej na utratę wartości

coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące
o wystąpieniu utraty wartości

coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące
o wystąpieniu utraty wartości

coroczny test na utratę wartości firmy

    

    o Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki:

sumy:

        przekazanej zapłaty,

        kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.

Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz

jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 „Segmenty operacyjne”.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

    o Badania i rozwój

 Prace badawcze

Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej prowadzone we własnym zakresie nie są ujmowane jako składnik aktywów niematerialnych, tylko ujmowane są w rachunku zysków i strat w momencie ich poniesienia. Do przykładów prac badawczych zalicza się:

        działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy;

        poszukiwanie, ocenę i końcową selekcję sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub wiedzy innego rodzaju;

        poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług;

        formułowanie, projektowanie, ocenę i końcową selekcję nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.

 Prace rozwojowe

Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz spółka posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych zgodnie z § 57 MSR 38. W ramach swojej podstawowej działalności Jednostka dominująca prowadzi obecnie prace rozwojowe mające na celu zbudowanie, optymalizację i zwalidowanie prototypu pilotażowej linii technologicznej odzwierciedlającej innowacyjną technologię lakierowania i głębokiego moletowania wykładziny elastycznej z polichlorku winylu (PVC) o znacząco wyróżniających się na rynku parametrach.

Jednostka dominująca zgodnie z przyjętą strategią planuje wdrażać wyniki prac rozwojowych poprzez dodatkową sprzedaż wygenerowaną przez udoskonalone dzięki nowej technologii produkty.

Zgodnie z § 57 MSR 38, składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy jednostka jest w stanie udowodnić:

a) możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży

Jednostka dominująca ocenia, że rozwój prowadzonych prac zakończy się sukcesem i wprowadzeniem produktów do sprzedaży. Spółka posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz zasoby ludzkie i techniczne niezbędne do przeprowadzenia i zakończenia sukcesem prowadzonych prac rozwojowych. Prowadzone prace dotyczą zmian procesu produkcyjnego – techniczna wykonalność projektu została udowodniona przez dokonane próby. Należy podkreślić, iż Jednostka dominująca, uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, w ramach którego Jednostka dominująca otrzymała unijną dotację na Opracowanie technologii wytwarzania lakierowanej wykładziny PVC głęboko moletowanej celem zaoferowania znacząco ulepszonych produktów. Jak opisano w punkcie powyżej, Jednostka dominująca poprzez przyjętą i opisaną strategię współpracy z dystrybutorami w ramach wszystkich modeli biznesowych wskazuje, iż możliwe jest otrzymanie pożytków ekonomicznych z prowadzonych prac rozwojowych.

b) zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży

Prace rozwojowe są prowadzone zgodnie z obecną strategią Jednostki dominującej zakładającą rozwój produktów oferowanych przez segment podłóg PVC, dzięki którym Jednostka dominująca dołączy do grupy globalnych dostawców w tym obszarze produktów.

c) zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych

Projekt wykazuje od samego początku zdolność komercjalizacji, co odzwierciedlają przykłady zawieranych transakcji w segmencie produktów wykładzinowych. Jak opisano powyżej, Jednostka dominująca poprzez przyjętą i opisaną strategię współpracy z dystrybutorami w ramach przyjętych modeli biznesowych wskazuje, iż możliwe jest otrzymanie pożytków ekonomicznych z prowadzonych prac rozwojowych.

d) sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne

Jednostka dominująca jest w tej chwili wiodącym europejskim producentem wykładziny PVC. Wprowadzenie do oferty wykładzin lakierowanych głęboko moletowanych pozwoli wzmocnić pozycję Spółki dominującej w tym zakresie i zwiększyć jej udział w rynku.

e) dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składników aktywów niematerialnych

Jednostka dominująca posiada lub będzie posiadać zasoby techniczne i finansowe umożliwiające zakończenie prowadzonych prac rozwojowych. Jednostka dominująca jest beneficjentem finansowania z UE. W dniu 11 lutego 2019 roku została podpisana umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, w ramach którego Jednostka dominująca otrzyma unijną dotację na Opracowanie technologii wytwarzania lakierowanej wykładziny PVC głęboko moletowanej celem zaoferowania znacząco ulepszonych produktów („Projekt”).

Całkowita kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 25.930 tys. zł. Jednostka dominująca otrzyma dofinansowanie w kwocie nieprzekraczającej wartość 10.704 tys. zł, co stanowi 41,28% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Okres kwalifikowalności kosztów dla Projektu rozpoczął się w dniu 1 października 2019 roku i miał zakończyć się w dniu 30 czerwca 2020 roku (Spółka otrzymała zgodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na przedłużenie okresu kwalifikowalności wydatków do dnia 31 marca 2021 roku).

f) możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych

Jednostka dominująca w celu wiarygodnego ustalenia nakładów na prace rozwojowe prowadzi księgi rachunkowe wyodrębniając oddzielne analityki kont dla prowadzonych projektów. Rejestracja nakładów jest prowadzona przy pomocy systemów informatycznych pozwalających na szczegółową identyfikację nakładów poniesionych na prace rozwojowe. Jednostka dominująca identyfikuje poniższe kategorie nakładów związanych z pracami rozwojowymi:

        amortyzacja,

        zużycie energii,

        materiały,

        usługi,

        wynagrodzenia wraz z narzutami,

        zakup komponentów,

        pozostałe koszty.

Test na utratę wartości

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości aktywów z tytułu prac rozwojowych w realizacji. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują przeprowadzany jest odpowiedni test. Jeśli wartość bilansowa testowanych aktywów przekracza ich wartość odzyskiwalną wówczas tworzony jest odpowiedni odpis aktualizujący. Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości aktywów niematerialnych Spółka analizuje co najmniej przesłanki pochodzące z zewnętrznych oraz wewnętrznych źródeł informacji wymagane przez MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka nie zidentyfikowała przesłanek wskazujących na to, że mogła nastąpić utrata wartości aktywów z tytułu prac rozwojowych w trakcie realizacji.

Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako wartości niematerialne i podlegają odpisom amortyzacyjnym oraz aktualizującym z tytułu utraty wartości. Do czasu zakończenia projektu budowy pilotażowej linii technologicznej do wytwarzania lakierowanej wykładziny PVC głęboko moletowanej i wyodrębniania poszczególnych środków trwałych oraz prac rozwojowych, nakłady związane z wyżej wymienionym projektem prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe.

    o Dotacje rządowe

Otrzymane dotacje rządowe do aktywów wykazywane są w wartości godziwej.

Zwrot nakładów bezpośrednich związanych z wytworzeniem pilotażowej linii technologicznej do wytwarzania lakierowanej wykładziny PVC głęboko moletowanej jest w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowany jako pomniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów. Otrzymaną dotację odejmuje się w trakcie ustalania wartości składnika aktywów. Dotacja jest ujmowana w wyniku przez okres użytkowania składnika aktywów podlegającego amortyzacji poprzez zredukowany odpis amortyzacyjny. Zakup aktywów oraz uzyskanie powiązanych z nimi dotacji, w celu wykazania poziomu inwestycji brutto w aktywa, prezentuje się jako oddzielne pozycje sprawozdania z przepływów pieniężnych.

Koszty pośrednie związane z wytworzeniem pilotażowej linii technologicznej do wytwarzania lakierowanej wykładziny PVC głęboko moletowanej ujmowane są systematycznie w momencie ich poniesienia. Otrzymany zwrot poniesionych kosztów ujmowany jest jako przychód w wartości poniesionych kosztów, aby zapewnić ich współmierność z poniesionymi kosztami, które Grupa kompensuje. W skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów dotacja jest pokazywana w wartości skompensowanej w pozycji koszty ogólnego zarządu.

     Rzeczowe aktywa trwałe

Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów. Po początkowym ujęciu pozycji rzeczowych aktywów trwałych jako składnika aktywów, wykazuje się ją według ceny nabycia lub w koszcie wytworzenia pomniejszonym o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia.

Amortyzacja naliczana jest metodą liniową przez szacowany okres użytkowania. Stawki amortyzacyjne dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów trwałych mieszczą się w przedziałach:

budynki i budowle – od 0,06% do 50,00%,

maszyny i urządzenia – od 0,27% do 50%,

środki transportu - od 5,68 % do 50,00%,

pozostałe – od 1,07% do 63,33%.

Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie - i w razie konieczności – koryguje z efektem od 1 stycznia roku następnego. Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym dokonano takiego wyksięgowania.

    o Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe i ich grupy do sprzedaży uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji gdy ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten warunek może być spełniony tylko, kiedy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. Aktywa trwałe sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.

Jeśli Grupa chce dokonać transakcji zbycia, w wyniku której utraciłaby kontrolę nad swoją jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej jednostki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży niezależnie od tego, czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji.

Jeżeli Grupa jest zobowiązana do realizacji planu sprzedaży, polegającego na sprzedaży inwestycji we wspólne przedsięwzięcie lub jednostkę stowarzyszoną lub części takiej inwestycji, inwestycję lub jej część przeznaczoną do sprzedaży klasyfikuje się jako przeznaczoną do sprzedaży po spełnieniu w/w kryteriów, a Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności do rozliczania części inwestycji sklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży. Pozostała część inwestycji w jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie, niesklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży, nadal jest rozliczana metodą praw własności. Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności w chwili zbycia, jeżeli transakcja zbycia powoduje utratę znaczącego wpływu na jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem.

Po dokonaniu transakcji sprzedaży Grupa rozlicza zachowane udziały zgodnie z MSSF 9, chyba że udziały te umożliwiają dalszą klasyfikację tego podmiotu jako jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia; w takim przypadku Grupa nadal stosuje metodę praw własności.

    o Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

    o Remonty średnie i kapitalne maszyn produkcyjnych

Przeprowadzane są w regularnych odstępach czasu, np. co 2 lub 3 lata, są aktywowane i ujmowane w odpowiedniej pozycji rzeczowych aktywów trwałych. Odpis amortyzacyjny remontów rozkładany jest w sposób liniowy na okres między kolejnymi remontami.

    o Leasing środków trwałych

Umowy leasingu, na mocy których Grupa otrzymuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie, są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień rozpoczęcia leasingu w pozycji rzeczowe aktywa trwałe lub nieruchomości inwestycyjne (prawa do użytkowania) oraz zobowiązania finansowe (zobowiązania z tytułu leasingu). Zobowiązanie z tytułu leasingu wyceniane jest w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w dacie rozpoczęcia leasingu. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania z tytułu leasingu, w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane w zysku lub stracie, chyba że spełnione są wymogi kapitalizacji.

Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest amortyzowany przez okres użytkowania bazowego składnika aktywów.

    o Koszty finansowania zewnętrznego

Ujmuje się je jako koszty w okresie, w którym je poniesiono z wyjątkiem kosztów, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu rzeczowych aktywów trwałych. Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych, aktywów niematerialnych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.

    o Wyroby gotowe oraz produkcja w toku na dzień bilansowy

Wykazywane są w koszcie wytworzenia, nie wyższym jednak od możliwej do uzyskania cen sprzedaży netto. Koszt własny sprzedaży wyrobów gotowych obejmuje surowce, koszty zakupu, robociznę bezpośrednią, inne koszty bezpośrednie i odnośne wydziałowe koszty produkcji (oparte o normalne zdolności produkcyjne) z wyłączeniem kosztów finansowana zewnętrznego. Ewidencję wyrobów gotowych prowadzi się techniką kosztu standardowego przy zapewnieniu ewidencji odchyleń od kosztu standardowego. Odpisywanie wartości zapasów do poziomu ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania odbywa się na podstawie odpisów indywidualnych (wycena bilansowa). Dodatkowo, na wszystkie zapasy zalegających powyżej 1 roku wyrobów gotowych utworzone zostały odpisy aktualizujące w zależności od specyfikacji wyprodukowanych asortymentów i możliwości ich sprzedaży wraz z upływem czasu. Odpisy aktualizacyjne wszystkich zapasów wyrobów gotowych wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "Koszt własny sprzedaży".

    o Materiały, surowce, towary

Wykazywane są w cenie nabycia, nie wyższej jednak od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Ewidencję materiałów, towarów i surowców prowadzi się techniką kosztu standardowego przy zapewnieniu ewidencji odchyleń od kosztu standardowego. Na zapasy zalegających surowców, materiałów i towarów tworzony jest odpis aktualizujący na podstawie indywidualnego osądu w zależności od:

     możliwości użycia surowców do produkcji wraz z upływem czasu,

     możliwości odsprzedaży materiałów i towarów.

Odpisy aktualizacyjne zapasów materiałów i towarów wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "Wartość sprzedanych towarów i materiałów".

    o Aktywa finansowe

Aktywa i zobowiązania finansowe ujmowane są w bilansie Grupy w momencie, gdy Grupy staje się stroną wiążącej umowy.

Jako instrument finansowy Grupa kwalifikuje każdą umowę, która skutkuje jednocześnie powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron, pod warunkiem, że z kontraktu zawartego między dwiema lub więcej stronami jednoznacznie wynikają skutki gospodarcze.

Aktywa finansowe zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe” klasyfikowane są na moment początkowego ujęcia w oparciu o:

- charakterystykę przepływów pieniężnych,

- model biznesowy, w oparciu o który dane aktywo finansowe jest zarządzane.

MSSF 9 „Instrumenty finansowe” definiuje trzy kategorie aktywów finansowych:

- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

- wyceniane do wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

- wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy.

Klasyfikacji Grupa dokonuje na moment początkowego ujęcia aktywów.

Do aktywów i zobowiązań wycenianych według zamortyzowanego kosztu Grupa klasyfikuje:

 aktywa finansowe: należności z tytułu dostaw i usług, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, lokaty, depozyty zabezpieczające, pozostałe należności,

 zobowiązania finansowe: kredyty, pożyczki, obligacje, zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania.

Do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje udziały i akcje w jednostkach pozostałych, chyba że Grupa w momencie początkowego ujęcia wyznaczyła wybrane udziały i akcje jako składnik aktywów finansowych wyceniany w wartości godziwej przez wynik celem eliminacji niespójności wyceny jaka powstałaby na wskutek ich wyceny bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

Grupa ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia jego początkowego ujęcia w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 180 dni.

Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default) następuje w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 365 dni.

    o Zobowiązania finansowe

Grupa klasyfikuje jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie lub wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (jeśli spełniają definicje przeznaczonych do obrotu, są instrumentami pochodnymi lub w momencie początkowego ujęcia zostają wyznaczone jako wyceniane w ten sposób).

Do zobowiązań wycenianych według zamortyzowanego kosztu Grupa klasyfikuje: kredyty, pożyczki, obligacje, zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania.

    o Utrata wartości aktywów finansowych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.

             Aktywa ujmowane według zamortyzowanego kosztu

Jeżeli istnieją obiektywne przesłanki na to, że została poniesiona strata z tytułu utraty wartości pożyczek i należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu, to kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych z zastosowaniem pierwotnej (tj. ustalonej przy początkowym ujęciu) efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansową składnika aktywów obniża się poprzez zastosowanie konta odpisów aktualizujących. Kwotę straty ujmuje się w zysku lub stracie.

Grupa ocenia najpierw, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości poszczególnych aktywów finansowych, które indywidualnie są znaczące, a także przesłanki utraty wartości aktywów finansowych, które indywidualnie nie są znaczące. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości indywidualnie ocenianego składnika aktywów finansowych, niezależnie od tego, czy jest on znaczący, czy też nie, to Grupa włącza ten składnik do grupy aktywów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego i łącznie ocenia pod kątem utraty wartości. Aktywa, które indywidualnie są oceniane pod kątem utraty wartości i dla których ujęto odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości lub uznano, że dotychczasowy odpis nie ulegnie zmianie, nie są brane pod uwagę przy łącznej ocenie grupy aktywów pod kątem utraty wartości.

Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości zmniejszył się, a zmniejszenie to można w obiektywny sposób powiązać ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu, to uprzednio ujęty odpis odwraca się. Późniejsze odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w zysku lub stracie w zakresie, w jakim na dzień odwrócenia wartość bilansowa składnika aktywów nie przewyższa jego zamortyzowanego kosztu.

             Aktywa finansowe wykazywane według kosztu

Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości nienotowanego instrumentu kapitałowego, który nie jest wykazywany według wartości godziwej, gdyż jego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, albo instrumentu pochodnego, który jest powiązany i musi zostać rozliczony poprzez dostawę takiego nienotowanego instrumentu kapitałowego, to kwotę odpisu z tytułu utraty wartości ustala się jako różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych oraz wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy zastosowaniu bieżącej rynkowej stopy zwrotu dla podobnych aktywów finansowych.

 Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody

Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości składnika aktywów finansowych dostępnego do sprzedaży, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nabycia tego składnika aktywów (pomniejszona o wszelkie spłaty kapitału i amortyzację) i jego bieżącą wartością godziwą, pomniejszoną o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości tego składnika uprzednio ujęte w zysku lub stracie, zostaje wyksięgowana z kapitału własnego i przekwalifikowana do zysku lub straty. Nie można ujmować w zysku lub stracie odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości instrumentów kapitałowych kwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży. Jeżeli w następnym okresie wartość godziwa instrumentu dłużnego dostępnego do sprzedaży wzrośnie, a wzrost ten może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości w zysku lub stracie, to kwotę odwracanego odpisu ujmuje się w zysku lub stracie.

 Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik

Model utraty wartości tj. ustalanie strat z tytułu utraty wartości ze względu na ryzyko kredytowe nie dotyczy składników aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik.

    o Płatności w formie akcji własnych/opcji

Koszt programów motywacyjnych rozliczanych z pracownikami (w tym członkami Zarządu) w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Spółki) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące wyników, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa zostaną ostatecznie nabyte.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody.

    o Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

o Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących, jeśli stanowią integralną część zarządzania środkami pieniężnymi w jednostce (są płatne na żądanie, a saldo rachunku często zmienia saldo z dodatniego na ujemne).

o Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami. Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i jednostki dominującej jest jednakowy. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę.

Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce stowarzyszonej ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. Dodatkowe straty ujmuje się wyłącznie w zakresie odpowiadającym prawnym lub zwyczajowym zobowiązaniom przyjętym przez Grupę lub płatnościom wykonanym w imieniu jednostki stowarzyszonej.

Inwestycję w jednostce stowarzyszonej ujmuje się metodą praw własności od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status wspólnego przedsięwzięcia lub jednostki stowarzyszonej. W dniu dokonania inwestycji w jednostkę stowarzyszoną kwotę, o jaką koszty inwestycji przekraczają wartość udziału Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań tego podmiotu, ujmuje się jako wartość firmy i włącza w wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę, o jaką udział Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywach i zobowiązaniach przekracza koszty inwestycji, ujmuje się bezpośrednio w wyniku finansowym w okresie, w którym dokonano tej inwestycji.

Przy ocenie konieczności ujęcia utraty wartości inwestycji Grupy w jednostce stowarzyszonej stosuje się wymogi MSSF 9. W razie potrzeby całość kwoty bilansowej inwestycji testuje się na utratę wartości zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów” jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną z wartością bilansową. Ujęta utrata wartości stanowi część wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji.

Grupa przestaje stosować metodę praw własności w dniu, kiedy dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną oraz w sytuacji, gdy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej.

Jeżeli Grupa zmniejsza udział w jednostce stowarzyszonej, ale nadal rozlicza go metodą praw własności, przenosi na wynik finansowy część zysku lub straty uprzednio ujmowaną w pozostałych całkowitych dochodach, odpowiadającą zmniejszeniu udziału, jeżeli ten zysk lub strata podlega reklasyfikacji na wynik finansowy w chwili zbycia związanych z nim aktywów lub zobowiązań.

o Podatek dochodowy

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych,

z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w  dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych oraz niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczącym pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

    o Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są, jeżeli poniesione koszty dotyczą więcej niż jednego okresu sprawozdawczego.

Czynne rozliczenia kosztów stanowią m.in.:

 ubezpieczenia komunikacyjne i majątkowe,

 koszty opłacone z góry, np. energia, czynsze, prenumeraty, usługi informatyczne, targi zagraniczne,

 odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.    

    o Kapitał własny

Kapitał własny stanowią:

 kapitał zakładowy (akcyjny) wykazywany wg wartości nominalnej,

 nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej (agio),

 akcje własne wykazywane w cenie nabycia ze znakiem minus,

 zyski zatrzymane tj. kapitał z tytułu programu motywacyjnego, kapitał z aktualizacji wyceny ustalony w wysokości różnicy pomiędzy wartością godziwą aktywów                       finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody a ceną ich nabycia oraz zyski/straty aktuarialne, skorygowane o podatek odroczony, kapitał                       rezerwowy tworzony na podstawie uchwał Zgromadzenia Akcjonariuszy/Udziałowców Spółek Grupy, kapitał zapasowy tworzony zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych                        lub statutem Spółek Grupy, niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych oraz wynik finansowy bieżącego okresu obrotowego.

    o Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

    o Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria są spełnione:

 taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub

 zobowiązania są częścią grupy zobowiązań finansowych, które są zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub

 zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz 31 grudnia 2019 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

    o Zobowiązania finansowe

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe.

Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego spółki Grupy ujmują jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstającą z tytułu zamiany różnicę odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w zysku lub stracie.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

    o Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów stanowią zobowiązania przypadające do zapłaty za usługi, które zostały wykonane, ale nie zostały opłacone/zafakturowane, łącznie z kwotami należnymi pracownikom.

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów stanowią m. in.:

 usługi niefakturowane,

 zarachowane podatki i opłaty lokalne.

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji " Krótkoterminowe pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe " .

    o Świadczenia pracownicze

Kwoty zobowiązań z tytułu świadczeń emerytalnych ustalone zostały metodą aktuarialnej wyceny prognozowanych uprawnień jednostkowych. W bilansie wykazywane w pozycji „Długoterminowe świadczenia pracownicze ” oraz w pozycji „Zyski zatrzymane ” - w części odpowiadającej zyskowi lub stracie aktuarialnej.

Do krótkoterminowych świadczeń pracowniczych zalicza się min. kumulowane, niewykorzystane urlopy pracownicze i premie przypadające do wypłaty w ciągu 12 miesięcy od zakończenia okresu, w którym pracownicy wykonywali związaną z nimi pracę.

    o Rezerwy

Tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli istnieje wiarygodne oczekiwanie, że objęte rezerwą koszty zostaną zwrócone, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest praktycznie pewne, że zwrot ten nastąpi (np. na mocy zawartej umowy ubezpieczenia). W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie wywiera istotny wpływ na kwotę utworzonej rezerwy, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne ceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli wycena rezerwy została przeprowadzona z uwzględnieniem dyskontowania, wzrost rezerwy ujmowany jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako korekta odsetek. Wartość utworzonych rezerw odnoszona jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Koszt własny sprzedaży”, „Koszty ogólnego zarządu” lub „Koszty sprzedaży”.

    o Wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na polskie złote przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na polskie złote przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego, gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).

Walutą funkcjonalną zagranicznych jednostek zależnych jest BGN (lew bułgarski) oraz RON (lej rumuński). Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania tych zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy, a ich sprawozdania z całkowitych dochodów są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w zysku lub stracie.

Wartość firmy powstała na nabyciu podmiotu zagranicznego oraz wszelkie korekty z tytułu wyceny do wartości godziwej aktywów i zobowiązań na takim nabyciu są traktowane jako aktywa lub zobowiązania takiego podmiotu zagranicznego i przeliczane po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski obowiązującym na dzień bilansowy.

    o Przychody

Przychody ujmuje się zgodnie z MSSF 15, tj. w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.

Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

• zidentyfikowano umowę klientem,

• zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

• określono cenę transakcji,

• dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

• ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Przychody ujmowane są w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.

Przy ujmowaniu przychodów obowiązują następujące kryteria:

 sprzedaż towarów i produktów - przychody są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności produktów i towarów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób,

 odsetki - przychody z odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania (z uwzględnieniem efektywnej rentowności danego aktywa),

 dywidendy – przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania.

    o Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności

Segment działalności jest grupą aktywów i obszarów działań angażowanych w celu dostarczania produktów lub usług podlegających określonym rodzajom ryzyka i korzyściom różniącym się od rodzajów ryzyka i korzyści innych segmentów działalności. Podstawą wyodrębnienia kosztów segmentu są koszty, na które składają się koszty sprzedaży produktów klientom zewnętrznym oraz koszty transakcji realizowanych z innymi segmentami, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu.

Grupa ujawnia przychody każdego segmentu objętego obowiązkiem sprawozdawczym. Przychody segmentu ze sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych oraz przychody segmentu pochodzące z transakcji realizowanych z innymi segmentami wykazuje się osobno.

Wynik finansowy danego segmentu zawiera przychody i koszty bezpośrednio przypisane do danego segmentu oraz przychody i koszty przypisane pośrednio, za wyjątkiem przychodów i kosztów finansowych, których Grupa nie przypisuje do poszczególnych segmentów.

W związku z faktem, że Grupa nie wyodrębnia dla poszczególnych segmentów wartości aktywów i zobowiązań, a także wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych, Grupa nie dokonuje ich prezentacji w podziale na wyodrębnione segmenty operacyjne.

o Nieruchomości inwestycyjne

Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.

Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym powstały, z uwzględnieniem powiązanego wpływu na podatek odroczony.

Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części „Rzeczowe aktywa trwałe ” aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości.

o Działalność zaniechana

Działalność zaniechana to element jednostki, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży oraz:

stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności,

jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności lub

jest jednostką zależną, nabytą wyłącznie w celu odsprzedaży.

Jeżeli Grupa zaprzestaje klasyfikacji elementu jako przeznaczonego do sprzedaży, wynik działalności tego elementu poprzednio prezentowany w działalności zaniechanej przeklasyfikowuje się i włącza do wyników z działalności kontynuowanej dla wszystkich prezentowanych okresów.

o Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych

Sporządzane jest metodą pośrednią.

 

10. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych

Zgodnie z MSSF 8 Grupa wyodrębniła segmenty działalności w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi takie, jak:

segment podłóg: zajmuje się produkcją wykładzin elastycznych z PVC, oraz deski tarasowej WPC. Wykładziny dzielimy na dwie grupy: mieszkaniowe i obiektowe,

segment włóknin: obejmuje produkcję włóknin hydronin, chemobond i termobond, włóknin termozgrzewalnych, puszystych oraz włóknin laminowanych. Wykorzystywane między innymi w przemyśle samochodowym, medycznym, odzieżowym, higienicznym, meblarskim, filtracyjnym,

segment profili: obejmuje wyroby takie jak: systemy rynien z PVC oraz rynien metalowych, podsufitki, systemy odwodnień liniowych, kształtki polipropylenowych. Wykorzystywane są w znacznym stopniu do gospodarki wodnej w przemyśle budowlanym,

segment rur: zawiera systemy rurowe z PVC i PE, które mają szerokie zastosowanie na rynku sieci gazowych, kanalizacyjnych, wodociągowych i teletechnicznych.

Zasady rachunkowości we wszystkich segmentach są jednolite z zasadami stosowanymi w jednostce dominującej.

Grupa monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest EBITDA – miara nie regulowana przez MSSF (zdefiniowana jako zysk na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację). Finansowanie Spółek składających się na Grupę Kapitałową Lentex (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Spółek i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.

Źródła przychodów ujęte w ramach pozostałej działalności Grupy nieprzypisanej do segmentów operacyjnych pochodzą ze sprzedaży pozostałych wyrobów, towarów i materiałów, sprzedaży odpadów, sprzedaży czynników energetycznych, ze sprzedaży usług laboratorium badawczego i pozostałej sprzedaży.

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

SEGMENTY OPERACYJNE

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Działalność ogółem

Podłogi

Włókniny

Profile

Rury

Pozostałe

Razem

Przychody od klientów zewnętrznych

76 512

147 819

62 072

84 399

1 552

372 354

-  

372 354

Istotne pozycje przychodów i kosztów, w tym:

(69 151)

(111 216)

(53 817)

(84 557)

(1 097)

(319 838)

-  

(319 838)

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

(54 198)

(87 458)

(33 008)

(74 589)

(1 293)

(250 546)

-  

(250 546)

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

(1 129)

(1 359)

(4 924)

(134)

(112)

(7 658)

-  

(7 658)

Koszty sprzedaży

(3 985)

(10 832)

(4 465)

(4 074)

-  

(23 356)

-  

(23 356)

Koszty ogólnego zarządu

(9 885)

(10 993)

(11 446)

(5 829)

(92)

(38 245)

-  

(38 245)

Pozostałe przychody/koszty operacyjne

46

(574)

26

69

400

(33)

-  

(33)

Zysk lub strata segmentu sprawozdawczego

7 361

36 603

8 255

(158)

455

52 516

-  

52 516

Zysk operacyjny

7 361

36 603

8 255

(158)

455

52 516

-  

52 516

Amortyzacja

3 486

5 988

4 178

3 436

125

17 213

-  

17 213

EBITDA

10 847

42 591

12 433

3 278

580

69 729

-  

69 729

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące obszarów geograficznych

Przychody z działalności kontynuowanej

Aktywa trwałe

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż krajowa**

202 126

*

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż zagraniczna

170 228

*

 

 

 

 

 

 

* Aktywa trwałe wykorzystywane w działalności operacyjnej Grupy służą zarówno do wytworzenia wyrobów sprzedawanych na rynek krajowy i zagraniczny.

 

 

 

 

 

 

** Sprzedaż krajowa obejmuje sprzedaż w kraju siedziby danej jednostki wchodzącej w skład Grupy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż wg krajów

udział %

 

 

 

 

 

 

 

Polska

53%

 

 

 

 

 

 

 

USA

9%

 

 

 

 

 

 

 

Ukraina

5%

 

 

 

 

 

 

 

Niemcy

5%

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe

28%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące głównych klientów

Przychody

Segment operacyjny

 

 

 

 

 

 

*………………………………………

 

 

 

 

 

 

 

 

* Grupa nie posiada klienta, z którym zrealizowałaby obrót powyżej 10% ogółu przychodów bądź kapitałów własnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

SEGMENTY OPERACYJNE

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

Działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Działalność ogółem

Podłogi

Włókniny

Profile

Rury

Pozostałe

Razem

Przychody od klientów zewnętrznych

70 777

110 614

52 545

84 060

2 844

320 840

145 075

465 915

Istotne pozycje przychodów i kosztów, w tym:

(67 195)

(92 829)

(46 155)

(83 826)

(2 343)

(292 348)

(135 120)

(427 468)

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

(51 861)

(70 548)

(29 090)

(74 502)

(1 920)

(227 921)

(115 885)

(343 806)

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

(2 414)

-  

(2 101)

(110)

(766)

(5 391)

(204)

(5 595)

Koszty sprzedaży

(3 946)

(12 787)

(4 336)

(3 668)

-  

(24 737)

(11 825)

(36 562)

Koszty ogólnego zarządu

(9 393)

(9 699)

(10 672)

(5 793)

(11)

(35 568)

(7 676)

(43 244)

Pozostałe przychody/koszty operacyjne

419

205

44

247

354

1 269

470

1 739

Zysk lub strata segmentu sprawozdawczego

3 582

17 785

6 390

234

501

28 492

9 955

38 447

Zysk operacyjny

3 582

17 785

6 390

234

501

28 492

9 955

38 447

Amortyzacja

3 467

6 044

4 107

3 757

147

17 522

3 921

21 443

EBITDA

7 049

23 829

10 497

3 991

648

46 014

13 876

59 890

 

 

  dane w tys. zł

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące obszarów geograficznych

Przychody z działalności kontynuowanej

Aktywa trwałe

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż krajowa**

181 634

*

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż zagraniczna

139 206

*

 

 

 

 

 

 

* Aktywa trwałe wykorzystywane w działalności operacyjnej Grupy służą zarówno do wytworzenia wyrobów sprzedawanych na rynek krajowy i zagraniczny.

 

 

 

 

 

 

**  Sprzedaż krajowa obejmuje sprzedaż w kraju siedziby danej jednostki wchodzącej w skład Grupy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż wg krajów

udział %

 

 

 

 

 

 

 

Polska

43%

 

 

 

 

 

 

 

USA

13%

 

 

 

 

 

 

 

Chiny

5%

 

 

 

 

 

 

 

Dania

4%

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe

35%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące głównych klientów

Przychody

Segment operacyjny

 

 

 

 

 

 

*………………………………………

 

 

 

 

 

 

 

 

* Grupa nie posiada klienta, z którym zrealizowałaby obrót powyżej 10% ogółu przychodów bądź kapitałów własnych.

 

 

 

 

 

 

 

11. Rzeczowe aktywa trwałe

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki i budowle

Maszyny
i Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Środki trwałe
 w budowie

Nakłady na projekt "Lakierka"

Razem

 Wartość brutto na początek okresu

14 370

100 750

269 778

8 358

6 698

2 884

3 426

406 264

 Zwiększenia

-  

-  

1 098

2 526

316

9 796

12 149

25 885

 nabycie

-  

-  

1 098

2 526

316

9 796

12 149

25 885

 Zmniejszenia

-  

283

1 903

1 387

53

44

4 433

8 103

 zbycie

-  

-  

304

1 387

4

-  

-  

1 695

 likwidacja

-  

283

1 599

-  

49

44

-  

1 975

 zwrot nakładów- dotacja

-  

-  

-  

-  

-  

-  

4 433

4 433

 Przemieszczenia wewnętrzne (+/-)

-  

2 991

5 240

880

124

(9 399)

-  

(164)

 Wartość brutto na koniec okresu

14 370

103 458

274 213

10 377

7 085

3 237

11 142

423 882

 Wartość umorzenia na początek okresu

60

33 450

153 127

4 308

5 352

-  

-  

196 297

 Amortyzacja za okres

60

2 603

12 359

1 551

394

-  

-  

16 967

 Przemieszczenia wewnętrzne (+/-)

-  

-  

-  

(155)

-  

-  

-  

(155)

 Zbycie/likwidacja

-  

231

1 098

1 034

51

-  

-  

2 414

 Wartość umorzenia na koniec okresu

120

35 822

164 388

4 670

5 695

-  

-  

210 695

 Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

120

35 822

164 388

4 670

5 695

-  

-  

210 695

 Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia na początek okresu

16

311

336

34

13

-  

-   

710

 Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia w okresie

47

860

65

(8)

10

-  

-  

974

Wartość netto na koniec okresu

14 313

68 807

110 226

5 733

1 413

3 237

11 142

214 871

W tym

 

 

  dane w tys. zł

RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE - prawa do użytkowania aktywów

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny
i Urządzenia

Środki transportu

 Wartość brutto na początek okresu- dane opublikowane

12 348

6 104

4 066

 Zwiększenia

-  

124

2 219

 nabycie- podpisanie umowy

-  

124

2 219

 Zmniejszenia

-  

-  

1 859

 zbycie

-  

-  

1 062

 wykup na własność

-  

-  

797

 Wartość brutto na koniec okresu

12 348

6 228

4 426

 Wartość umorzenia na początek okresu

60

3 443

1 516

 amortyzacja za okres

60

867

979

 wykup na własność

-  

-  

527

 zbycie

-  

-  

710

 Wartość umorzenia na koniec okresu

120

4 310

1 258

 Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

120

4 310

1 258

Wartość netto na koniec okresu

12 228

1 918

3 168

Na dzień 31 grudnia 2020 roku kwota zobowiązań umownych Grupy zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych wynosi 1.142 tys. złotych.

Na aktywach użytkowanych na mocy umów leasingowych został ustanowiony zastaw pod zabezpieczenie związanych z nimi zobowiązań.

 

 

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł

RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki
i budowle

Maszyny
 i Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Środki trwałe
 w budowie

Nakłady na projekt "Lakierka"

Razem

 Wartość brutto na początek okresu

15 619

133 243

278 173

6 613

6 658

2 349

30

442 685

 ujęcie dotychczasowych leasingów operacyjnych zgodnie z MSSF 16

4 211

-  

-  

1 717

-  

-  

-  

5 928

 Wartość brutto na początek okresu- po korekcie

19 830

133 243

278 173

8 330

6 658

2 349

30

448 613

 Zwiększenia

4

375

4 115

2 137

338

5 265

4 097

16 331

 nabycie

-  

375

4 115

1 847

338

5 265

4 097

16 037

 inne

4

-  

-  

290

-  

-  

-  

294

 Zmniejszenia

53

297

4 406

957

202

71

701

6 687

 zbycie

53

143

13

902

3

-  

-  

1 114

 likwidacja

-  

154

4 393

55

199

71

-  

4 872

 zwrot nakładów- dotacja

-  

-  

-  

-  

-  

-  

701

701

 Utrata kontroli nad jednostką zależną

4 207

32 744

12 190

1 152

210

281

-  

50 784

 Przemieszczenia wewnętrzne (+/-)

-  

173

4 086

-  

114

(4 378)

-  

(5)

 Inne (-)

1 204

-  

-  

-  

-  

-  

-  

1 204

 Wartość brutto na koniec okresu

14 370

100 750

269 778

8 358

6 698

2 884

3 426

406 264

 Wartość umorzenia na początek okresu

-  

33 142

143 791

3 453

5 237

-  

-  

185 623

 Amortyzacja za okres

60

4 840

13 671

1 736

521

-  

-  

20 828

 Utrata kontroli nad jednostką zależną

-  

(4 326)

(93)

(49)

(206)

-  

-  

(4 674)

 Zbycie/likwidacja

-  

206

4 242

832

200

-  

-  

5 480

 Wartość umorzenia na koniec okresu

60

33 450

153 127

4 308

5 352

-  

-  

196 297

 Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

60

33 450

153 127

4 308

5 352

-  

-  

196 297

 Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia na początek okresu

20

411

338

35

13

-  

-  

817

 Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia w okresie

(4)

(100)

(2)

(1)

-  

-  

-  

(107)

Wartość netto na koniec okresu

14 326

67 611

116 987

4 084

1 359

2 884

3 426

210 677

W tym:

 

 

  dane w tys. zł

RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE - prawa do użytkowania aktywów

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Maszyny
i Urządzenia

Środki transportu

 Wartość brutto na początek okresu- dane opublikowane

8 186

8 600

3 033

 ujęcie dotychczasowych leasingów operacyjnych zgodnie z MSSF 16

4 211

-  

1 717

 Wartość brutto na początek okresu- rozpoznane zgodnie z MSSF 16

12 397

8 600

4 750

 Zwiększenia

4

171

1 985

 nabycie- podpisanie umowy

-  

171

1 695

 z tytułu przeszacowania wartości 

4

-  

290

 Zmniejszenia

53

212

835

 zbycie

53

-  

-  

 wykup na własność

-  

212

835

 Przypisane do działalności zaniechanej

-  

2 455

1 834

 Wartość brutto na koniec okresu

12 348

6 104

4 066

 Wartość umorzenia na początek okresu

-  

3 168

1 030

 amortyzacja za okres

60

1 440

1 270

 wykup na własność

-  

62

578

 Przypisane do działalności zaniechanej

-  

(1 103)

(206)

 Wartość umorzenia na koniec okresu

60

3 443

1 516

 Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

60

3 443

1 516

Wartość netto na koniec okresu

12 288

2 661

2 550

W związku z realizowaną inwestycją przez „Lentex” S.A. w roku 2020 Grupa aktywowała (63) tys. zł kosztów finansowania zewnętrznego w rzeczowych aktywach trwałych (-42 tys. zł w roku 2019).

Środki trwałe o wartości 59.947 tys. zł netto stanowią zabezpieczenia kredytów w bankach finansujących Grupę.

W 2020 roku w związku z realizacją przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej Jednostka dominująca otrzymała świadectw efektywności energetycznej w ilości 393,543 toe. Wartość świadectw ustalona wg wartości godziwej na dzień przyznania 700 tys. zł zmniejszyła wartość zrealizowanych inwestycji. Świadectwa efektywności energetycznej zostały sprzedane na Towarowej Giełdzie Energii w roku ich przyznania.

 

12. Nieruchomości inwestycyjne

 

 

dane w tys. zł

NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

 Wartość na początek okresu

25 976

11 603

 zmiany związane z MSSF 16

-  

14 085

 Wartość na początek okresu po przekształceniach

25 976

25 688

 Zwiększenia

116

288

zyski z tytułu wyceny wartości godziwej ujmowanie w wyniku finansowym

116

288

 Zmniejszenia

-  

-  

zbycie nieruchomości inwestycyjnych

-  

-  

 Wartość na koniec okresu

26 092

25 976

Grupa dokonała aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych w oparciu o wycenę wykonaną przez Rzeczoznawcę Majątkowego Pana Tadeusz Dębskiego.

Nieruchomości inwestycyjne zaklasyfikowane są w hierarchii wartości godziwej do Poziomu 2, ponieważ do ich wyceny zastosowano techniki wyceny dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny.

Opis metod wyceny oraz kluczowych danych wejściowych użytych do wyceny nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej przedstawia tabela:


 

 

dane w tys. zł

PRZYCHODY I KOSZTY DOTYCZĄCE NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Przychody z opłat czynszowych

-  

-  

Przychody razem

-  

-  

Bezpośrednie koszty operacyjne dotyczące nieruchomości inwestycyjnych oddanych w najem

48

46

Koszty razem

48

46

 

13. Wartość firmy jednostek podporządkowanych

 

 

dane w tys. zł

WARTOŚĆ FIRMY JEDNOSTEK PODPORZĄDKOWANYCH

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Wartość brutto na początek okresu

11 930

11 538

Zwiększenia

-  

504

Wartość brutto na koniec okresu

11 930

12 042

Korekta z tyt. różnic kursowych

957

(112)

Wartość brutto na koniec okresu po uwzględnieniu korekt

12 887

11 930

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na początek okresu

504

-  

Ujęcie w okresie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości

-  

504

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na koniec okresu

504

504

Wartość netto na koniec okresu

12 383

11 426

Test na utratę wartości firmy Devorex przeprowadzony został przez Grupę w oparciu o raport z wyceny „Devorex” EAD przeprowadzony przez firmę Coinbaq Sp. z o.o. z dnia 10 lutego 2021 roku. W pierwszym kroku ustalono wartość odzyskiwalną ośrodka generującego przepływy pieniężne (CGU) Devorex, który jest zawarty w segmencie operacyjnym profili, w skład którego zaliczyć można m.in. aktywa niematerialne w postaci znaku towarowego oraz wartość firmy.

Wartość odzyskiwalna określona została przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania CGU.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość odzyskiwalna CGU Devorex jest wyższa od sumy wartości bilansowej jego aktywów netto wykazywanych w skonsolidowanym sprawozdaniu wobec czego nie występuje utrata wartości firmy Devorex. Analiza wrażliwości głównych parametrów wpływających na poziom uzyskanej wyceny CGU Devorex została zaprezentowana w nocie 14 niniejszego sprawozdania.

Spółka „Gamrat” S.A. dokonała w dniu 29 sierpnia 2019 roku nabycia 100% udziałów „PD Profil” Sp. z o.o. Transakcja nabycia udziałów opłacona została wyłącznie z wykorzystaniem środków pieniężnych, zapłata nie była uzależniona od spełnienia dodatkowych warunków. Na dzień publikacji rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego „Gamrat” S.A. nie ustaliła wartości godziwej aktywów netto przejętej spółki, jednak udział kapitałowy w jednostce przejmowanej przed objęciem kontroli został wyceniony do wartości godziwej. Rozliczenia nabycia „PD Profil” Sp. z o.o. dokonano w oparciu o wartości księgowe netto na 30 września 2019 roku. W wyniku przeprowadzonej transakcji rozpoznano wartość firmy w wysokości 504 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa zweryfikowała wartość firmy ustaloną na dzień nabycia. W wyniku weryfikacji Grupa stwierdziła, że wystąpiły przesłanki dotyczące utraty wartości firmy, w związku z czym dokonano odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości firmy w wysokości 504 tys. zł.

 

14. Wartości niematerialne

 

 

 

 

  dane w tys. zł

WARTOŚCI NIEMATERIALNE

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

  Razem

Wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe

Nabyte wartości niematerialne

Patenty, znaki firmowe

Licencje

Pozostałe

Wartość brutto na początek okresu

321

37 991

4 515

1 304

44 131

Zwiększenia

-  

-  

658

-  

658

nabycie

-  

-  

658

-  

658

Zmniejszenia

-  

-  

508

-  

508

likwidacja

-  

-  

508

-  

508

Wartość brutto na koniec okresu

321

37 991

4 665

1 304

44 281

Wartość umorzenia na początek okresu

202

15

4 043

1 236

5 496

 Amortyzacja za okres

32

33

148

41

254

 zbycie/likwidacja

-  

-  

508

-  

508

Wartość umorzenia na koniec okresu

234

48

3 683

1 277

5 242

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na początek okresu

-  

5 867

-  

-  

5 867

Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

234

5 915

3 683

1 277

11 109

Korekta z tytułu różnic kursowych neto z tytułu przeliczenia na początek okresu

-  

334

-  

12

346

Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia w okresie

-  

627

-  

8

635

Wartość netto na koniec okresu

87

33 037

982

47

34 153

 

 

 

 

  dane w tys. zł

WARTOŚCI NIEMATERIALNE

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

  Razem

Wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe

Nabyte wartości niematerialne

Patenty, znaki firmowe

Licencje

Pozostałe

Wartość brutto na początek okresu

321

43 217

4 538

2 201

50 277

Zwiększenia

-  

156

70

103

329

nabycie

-  

156

70

103

329

Zmniejszenia

-  

5 382

93

1 000

6 475

likwidacja

-  

-  

-  

1

1

zbycie

-  

-  

7

-  

7

Utrata kontroli nad jednostką zależną

-  

5 382

86

999

6 467

Wartość brutto na koniec okresu

321

37 991

4 515

1 304

44 131

Wartość umorzenia na początek okresu

168

-  

3 959

1 705

5 832

 amortyzacja za okres

34

15

162

271

482

 zbycie/likwidacja

-  

-  

7

1

8

 Utrata kontroli nad jednostką zależną

-  

-  

(71)

(739)

(810)

Wartość umorzenia na koniec okresu

202

15

4 043

1 236

5 496

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na początek okresu

-  

5 867

-  

-  

5 867

Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

202

5 882

4 043

1 236

11 363

Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia

-  

407

-  

11

418

Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia w okresie

-  

(73)

-  

1

(72)

Wartość netto na koniec okresu

119

32 443

472

80

33 114

W skład znaków towarowych na 31 grudnia 2020 roku wchodziły:

 znak towarowy Devorex – wartość netto 8.121 tys. zł (brak odpisu z tytułu trwałej utraty wartości w 2020 roku oraz w latach poprzednich),

 znak towarowy Gamrat – wartość netto 24.780 tys. zł (w tym odpis w wysokości w wysokości 5.867 tys. zł utworzony w latach poprzednich, brak odpisu z tytułu trwałej utraty wartości w 2020 roku).

W związku z nieokreślonym terminem użytkowania dotyczącym znaków towarowych Devorex i Gamrat przeprowadzone zostały testy z wykorzystaniem spójnych zasad i metod wyceny, w celu stwierdzenia czy nastąpiła utrata ich wartości.

W celu przeprowadzenia testu na utratę wartości znaku towarowego Devorex w pierwszym kroku ustalono wartość odzyskiwalną ośrodka generującego przepływy pieniężne (CGU) Devorex, w skład którego zaliczyć można m.in. aktywa niematerialne w postaci znaku towarowego oraz wartość firmy.

Wartość odzyskiwalna CGU została ustalona przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania CGU. Podstawowe założenia przyjęte do wyceny:

 Prognozy finansowe opracowane na lata 2021-2025,

 Stopa dyskontowa przed opodatkowaniem – 8,91%,

 Stopa dyskontowa po opodatkowaniu – 8,20%,

 Wartość rezydualna – oszacowana na podstawie przepływów pieniężnych z ostatniego roku szczegółowej prognozy przy założeniu wzrostu tych przepływów na poziomie 2,0% rocznie.

W drugim kroku zestawiono wartość bilansową CGU Devorex z oszacowaną wartością odzyskiwalną tego ośrodka. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość odzyskiwalna CGU Devorex jest wyższa od sumy wartości bilansowej jego aktywów netto wykazywanych w sprawozdaniu skonsolidowanym o 35.313 tys. zł wobec czego nie występuje utrata wartości znaku towarowego DEVOREX.

Analiza wrażliwości głównych parametrów wpływających na poziom uzyskanej w wyniku wyceny wartości wskazuje, że w przypadku gdyby nastąpił jeden z niżej wymienionych warunków:

 spadek przychodów ze sprzedaży produktów o 9,29% w całym okresie,

 spadek realizowanej marży brutto o 8,96 p.p.,

 wzrost stopy dyskonta o 5,03 p.p.,

 spadek stopy wzrostu o 7,70 p.p.,

doprowadziłoby to do wyrównania wartości odzyskiwalnej z wartością bilansową CGU.

W celu przeprowadzenia testu na utratę wartości znaku towarowego Gamrat w pierwszym kroku ustalono wartość odzyskiwalną ośrodka generującego przepływy pieniężne (CGU) Gamrat, w skład którego zaliczyć można m.in. aktywa niematerialne w postaci znaku towarowego.

Wartość odzyskiwalna CGU została ustalona przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania CGU.

Podstawowe założenia przyjęte do wyceny:

 Prognozy finansowe opracowane na lata 2021-2025,

 Stopa dyskontowa przed opodatkowaniem – 8,03%,

 Stopa dyskontowa po opodatkowaniu – 6,83%,

 Wartość rezydualna – oszacowana na podstawie przepływów pieniężnych z ostatniego roku szczegółowej prognozy przy założeniu wzrostu tych przepływów na poziomie 2,5% rocznie.

W drugim kroku zestawiono wartość bilansową CGU Gamrat z oszacowaną wartością odzyskiwalną tego ośrodka. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość odzyskiwalna CGU Gamrat jest wyższa od sumy wartości bilansowej jego aktywów netto wykazywanych w sprawozdaniu skonsolidowanym o 10.102 tys. zł, wobec czego nie występuje utrata wartości znaku towarowego Gamrat.

Analiza wrażliwości głównych parametrów wpływających na poziom uzyskanej w wyniku wyceny wartości wskazuje, że w przypadku gdyby nastąpił jeden z niżej wymienionych warunków:

 spadek przychodów ze sprzedaży produktów o 0,45% w całym okresie,

 spadek realizowanej marży brutto o 0,45 p.p.,

 wzrost stopy dyskonta o 0,53 p.p.,

 spadek stopy wzrostu o 0,94 p.p.,

doprowadziłoby to do wyrównania wartości odzyskiwalnej z wartością bilansową CGU.

Wyżej opisane wyceny CGU Gamrat, Devorex oraz Gamrat WPC zostały oparte o prognozy na lata 2021-2025, które nie uwzględniają wpływu pandemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus COVID-19) na wyniki generowane przez poszczególne Spółki. Kierownictwo jednostek na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie jest w stanie ocenić wpływu wyżej wymienionego zdarzenia na wyniki generowane przez poszczególne CGU. W momencie wiarygodnego oszacowania wpływu pandemia zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus COVID-19) na bieżące i przyszłe wyniki finansowe poszczególnych CGU dokonana zostanie rekalkulacja wyceny wartości odzyskiwalnej poszczególnych CGU na poziomie odpowiednio: Spółki Gamrat, Devorex oraz Gamrat WPC, o wynikach której „Lentex” S.A. będzie komunikować na bieżąco.

15. Inwestycje w jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia

Grupa posiadała w latach poprzednich udziały w następujących jednostkowo istotnych jednostkach stowarzyszonych wykazywanych metodą praw własności:

 

 

 

 

dane w tys. zł

Nazwa jednostki

Kraj siedziby:

Zakres
działalności

Charakter powiązań pomiędzy jednostkami Grupy a jednostką stowarzyszoną

31.12.2020

31.12.2019

Procentowa/ wartościowa wielkość udziałów*

Adatex Deweloper S.A. (dawniej PIK S.A.)

Polska

Produkcja, Handel, Usługi

Kapitałowe

11,50%

11,50%

0

0

Razem

-  

-  

* W wyniku transakcji sprzedaży udziałów w 2019 roku przez "Gamrat" S.A. oraz emisji akcji przez Adatex Deweloper S.A. (dawniej PIK S.A.) udział GK Lentex w podmiocie tym zmniejszył się, powodując, że spółka ta przestała być częścią GK Lentex

W związku ze zmianą posiadanych udziałów przez „Gamrat” S.A. w spółce „Adatex Deweloper” S.A. (dawniej PIK S.A) z 34,84% na dzień 1 stycznia 2019 roku do 11,5% na dzień 31 grudnia 2019 roku, Spółka została wyłączona z Grupy Kapitałowej Lentex w dniu 22 listopada 2019 roku. Spółka „Adatex Deweloper” S.A. w okresie 9 m-cy 2019 roku konsolidowana była metodą praw własności.

 

16. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

 

 

dane w tys. zł

AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ

31.12.2020

31.12.2019

Akcje/ Udziały w spółkach nienotowanych na giełdzie

13

13

Akcje spółek notowanych na giełdzie

20 166

-  

Razem

20 179

13

Wartość godziwa akcji spółek notowanych na giełdzie została ustalona w 2020 roku w oparciu o publikowane notowania cen z aktywnego rynku. Wartość godziwa pozostałych aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży nienotowanych na giełdzie została oszacowana na bazie wyników finansowych tych spółek.

W okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku „Gamrat” S.A. zakupił 8.196.951 sztuk akcji „LIBET” S.A. za łączną cenę 17.067 tys. zł, które są prezentowane w pozycji „Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody”. Celem zakupu jest przyszła synergia na rynku materiałów budowlanych. Grupa klasyfikuje posiadane akcje do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody ze względu na fakt, że planowane jest zwiększanie udziału w akcjonariacie „LIBET” S.A. traktując tą inwestycję jako aktywa długoterminowe, w celu nawiązania współpracy z tą Spółką w zakresie wykorzystania jej sieci dystrybucji do wprowadzenia wyrobów „Gamrat” S.A. do oferty handlowej. Zarząd „Gamrat” S.A. przeanalizował strukturę akcjonariatu, skład Zarządu i Rady Nadzorczej „Libet ” S.A. i stwierdza, że spółka ta nie jest dla „Gamrat”S.A. jednostką stowarzyszoną ani zależną.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa wyceniała aktywa finansowe w postaci udziałów w „LIBET” S.A. w wartości godziwej przez „Pozostałe dochody całkowite”. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wycena w wartości godziwej udziałów „LIBET” S.A. wyniosła 20.166 tys. zł, a jej zwiększenie w porównaniu do wyceny w wartości godziwej na dzień zakupu zostało zaprezentowane w pozycji Zyski z tytułu zmian wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite".

17. Instrumenty finansowe

Według oceny Grupy wartość godziwa środków pieniężnych, należności i zobowiązań handlowych, kredytów w rachunku bieżącym oraz pozostałych należności i zobowiązań krótkoterminowych nie odbiega od wartości bilansowych głównie ze względu na krótki termin zapadalności. Długoterminowe kredyty bankowe nie odbiegają od wartości bilansowych głównie ze względu na fakt, że są oparte na stopie rynkowej WIBOR 1M + marża. Grupa na dzień 31 grudnia 2020 roku poddała weryfikacji możliwość pozyskania kredytu długoterminowego na dotychczasowych warunkach (WIBOR 1M+marża) i oceniła ją jako realną, dlatego wartość godziwa długoterminowych kredytów bankowych nie odbiega od wartości bilansowych.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz 31 grudnia 2019 roku Grupa posiadała instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy w postaci akcji „Adatex Deweloper” S.A. Wycena aktywów dokonywana jest w oparciu notowania na rynku akcji opartym na alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (New Connect). Na dzień 31 grudnia 2020 roku wycena w wartości godziwej udziałów „Adatex Deweloper” S.A. wyniosła 2.540 tys. zł, a jej zwiększenie w porównaniu do wyceny w wartości godziwej na 31 grudnia 2019 roku zostało odniesione w pozycji Przychody finansowe".

W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku nie miały miejsca przesunięcia między poziomem 1 a poziomem 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty z/do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.

 

 

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł

WARTOŚCI BILANSOWE I GODZIWE POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

 

31.12.2020

Wartość bilansowa

Wartość godziwa

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Instrumenty finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Razem

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Razem

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej

20 179

2 540

-  

22 719

22 706

-  

13

22 719

Instrumenty kapitałowe

20 179

2 540

-  

22 719

22 706

-  

13

22 719

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

-  

-  

76 293

76 293

-  

-  

-  

-  

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

-  

-  

54 663

54 663

-  

-  

-  

-  

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

-  

-  

21 630

21 630

-  

-  

-  

-  

Zobowiązania finansowe niewyceniane w wartości godziwej

-  

-  

89 488

89 488

-  

-  

-  

-  

Oprocentowane kredyty i pożyczki – zmienna %

-  

-  

16 104

16 104

-  

-  

-  

-  

Kredyty w rachunku bieżącym

-  

-  

17 395

17 395

-  

-  

-  

-  

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

-  

-  

24 059

24 059

-  

-  

-  

-  

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-  

-  

25 786

25 786

-  

-  

-  

-  

Pozostałe zobowiązania

-  

-  

6 144

6 144

-  

-  

-  

-  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł

WARTOŚCI BILANSOWE I GODZIWE POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

  31.12.2019

Wartość bilansowa

Wartość godziwa

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Instrumenty finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Razem

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Razem

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej

13

1 841

-  

1 854

1 841

-  

13

1 854

Instrumenty kapitałowe

13

1 841

-  

1 854

1 841

-  

13

1 854

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

-  

-  

131 095

131 095

-  

-  

-  

-  

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

-  

-  

67 807

67 807

-  

-  

-  

-  

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

-  

-  

63 288

63 288

-   

-  

-  

-  

Zobowiązania finansowe niewyceniane w wartości godziwej

-  

-  

96 980

96 980

-  

-  

-  

-  

Oprocentowane kredyty i pożyczki – zmienna %

-  

-  

28 026

28 026

-  

-  

-  

-  

Kredyty w rachunku bieżącym

-  

-  

15 133

15 133

-  

-  

-  

-  

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

-  

-  

23 847

23 847

-  

-  

-  

-  

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-  

-  

24 888

24 888

-  

-  

-  

-  

Pozostałe zobowiązania

-  

-  

5 086

5 086

-  

-  

-  

-  

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

 

 

POZYCJE PRZYCHODÓW, KOSZTÓW, ZYSKÓW I STRAT UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW W PODZIALE NA KATEGORIE INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

 

 

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

 

 

 

Kategoria zgodnie z MSSF 9

Wartość bilansowa

Przychody/ (koszty)
z tytułu odsetek

Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Przychody/koszty dot. wyceny do wartości godziwej

 

 
   

Aktywa finansowe

 

75 344

196

(463)

(256)

707

   

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

AFwZK

21 630

23

2 798

-  

-  

   

Należności z tytułu dostaw, robót i usług

AFwZK

51 174

173

(3 261)

(256)

-  

   

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

AFwWG

2 540

-  

-  

-  

707

   

Zobowiązania finansowe

 

83 344

(1 219)

2 887

-  

-  

   

Pozostałe zobowiązania finansowe

ZFwZK

24 059

(774)

(37)

-  

-  

   

Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

ZFwZK

25 786

(36)

2 924

-  

-  

   

Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, Krótkoterminowa część długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek

ZFwZK

33 499

(409)

-  

-  

-  

   

AFwZK- Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

 

 

 

 

   

ZFwZk- Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

 

 

 

   

AFwWG- Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

   

POZYCJE PRZYCHODÓW, KOSZTÓW, ZYSKÓW I STRAT UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW W PODZIALE NA KATEGORIE INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

   

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

   

 

Kategoria zgodnie z MSSF 9

Wartość bilansowa

Przychody/ (koszty)
z tytułu odsetek

Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Przychody/koszty dot. wyceny do wartości godziwej

   
   

Aktywa finansowe

 

117 288

763

(6 056)

1 417

1 338

   

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

AFwZK

     63 288

260

732

-  

-  

   

Należności z tytułu dostaw, robót i usług

AFwZK

   52 159

503

(6 788)

1 417

-  

   

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

AFwWG

1 841

-  

-  

-  

1 338

   

Zobowiązania finansowe

 

91 894

(1 758)

5 111

-  

-  

   

Pozostałe zobowiązania finansowe

ZFwZK

   23 847

(809)

144

-  

-  

   

Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

ZFwZK

24 888

(66)

4 909

-  

-  

   

Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, Krótkoterminowa część długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek

ZFwZK

  43 159

(883)

58

-  

-  

   

AFwZK- Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

 

 

 

 

   

ZFwZk- Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

 

 

 

   

AFwWG- Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik

 

 

 

 

   

 

18. Zapasy

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

ZAPASY

stan na dzień

31.12.2020

Materiały

Produkcja w toku

Wyroby gotowe

Towary

RAZEM

Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia

39 987

6 759

34 331

2 708

83 785

Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu

1 271

7

1 199

1

2 478

Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie*

134

2

601

-  

737

Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt

144

-  

808

-  

952

Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu

1 281

5

1 406

1

2 693

Wartość bilansowa zapasów

38 706

6 754

32 925

2 707

81 092

Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie

257 593

* Przyczyną odwrócenia odpisów aktualizujących wartość zapasów, było: w przypadku materiałów - wykorzystanie do produkcji materiałów, na które uprzednio utworzony został odpis zgodnie z przyjętą przez Grupę polityką rachunkowości ze względu na zaleganie, w przypadku wyrobów gotowych i towarów - sprzedaż tych indeksów wyrobów gotowych i towarów, na które uprzednio utworzony został odpis aktualizujący.

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

ZAPASY

stan na dzień

31.12.2019

Materiały

Produkcja w toku

Wyroby gotowe

Towary

RAZEM

Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia

41 301

6 095

33 678

2 979

84 053

Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu

2 018

1 436

1 886

192

5 532

Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie*

209

259

847

28

1 343

Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt

132

-  

585

-  

717

Utrata kontroli nad jednostką zależną

(670)

(1 170)

(425)

(163)

(2 428)

Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu

1 271

7

1 199

1

2 478

Wartość bilansowa zapasów

40 030

6 088

32 479

2 978

81 575

Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie

319 245

* Przyczyną odwrócenia odpisów aktualizujących wartość zapasów, było: w przypadku materiałów - wykorzystanie do produkcji materiałów, na które uprzednio utworzony został odpis zgodnie z przyjętą przez Grupę polityką rachunkowości ze względu na zaleganie, w przypadku wyrobów gotowych i towarów - sprzedaż tych indeksów wyrobów gotowych i towarów, na które uprzednio utworzony został odpis aktualizujący.

Grupa nie kapitalizuje kosztów finansowania zewnętrznego w zapasach.

Zapasy o wartości 28.838 tys. zł stanowią zabezpieczenie w bankach kredytów finansujących Grupę.

 

19. Należności z tytułu dostaw, robót i usług

 

 

dane w tys. zł

NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW, ROBÓT I USŁUG

31.12.2020

31.12.2019

Należności z tytułu dostaw od jednostek powiązanych

68

89

Należności z tytułu dostaw od jednostek pozostałych

58 032

60 998

Razem należności

58 100

61 087

Odpisy na należności z tyt. dostaw

6 926

8 928

Należności z tyt. dostaw, robót i usług netto

51 174

52 159

 

 

 

 

dane w tys. zł

STRUKTURA WIEKOWA NALEŻNOŚCI Z TYT. DOSTAW ROBÓT I USŁUG

Wartość brutto

Odpis aktualizujący

Wartość brutto

Odpis aktualizujący

31.12.2020

31.12.2019

terminowe

44 431

510

44 837

344

Przeterminowane do 3 m-cy

6 081

-  

7 097

1

Przeterminowane od 3 do 6 m-cy

754

197

208

-  

Przeterminowane powyżej 6 m-cy do 12 m-cy

495

4

159

9

Przeterminowane powyżej 1 roku

6 339

6 215

8 786

8 574

Razem

58 100

6 926

61 087

8 928

 

 

dane w tys. zł

ZMIANY ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH

31.12.2020

31.12.2019

Stan na początek okresu

8 928

10 531

Utrata kontroli nad jednostką zależną

-  

(142)

Utworzenie odpisu

1 001

594

Rozwiązanie w związku ze spłatą

505

1 502

Wykorzystanie odpisu ( spisanie należności)

2 498

553

Stan na koniec okresu

6 926

8 928

   

20Pozostałe należności i rozliczenia międzyokresowe

 

 

dane w tys. zł

POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE

31.12.2020

31.12.2019

Pozostałe aktywa finansowe:

 

 

 - należności z tytułu sprzedaży akcji "Baltic Wood" S.A.

3 297

15 638

 - inne

192

10

RAZEM

3 489

15 648

 - część krótkoterminowa

3 489

15 648

Pozostałe aktywa niefinansowe:

 

 

 - należności budżetowe

3 015

311

 - zaliczki na zapasy

197

158

 - zaliczki na środki trwałe

11 676

441

 - bonusy od zakupu surowców

556

-  

 - nadwyżka aktywów nad zobowiązaniami ZFŚS

-  

223

 - rozliczenia międzyokresowe

1 789

1 361

 - inne

270

18

RAZEM

17 503

2 512

 - część długoterminowa

-  

-  

 - część krótkoterminowa

17 503

2 512

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu

-  

-  

Odwrócenie w okresie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości

-  

-  

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu

-  

-  

RAZEM

20 992

18 160

Na pozycje rozliczenia międzyokresowe składają się głównie rozliczane w czasie koszty ubezpieczeń majątku oraz koszty targów.

Istotną wartością w pozycji należności budżetowe w 2020 roku była należność z tytułu podatku VAT w wysokości 3.015 tys. zł.

 

21Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

 

dane w tys. zł

ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

31.12.2020

31.12.2019

Środki pieniężne w banku i w kasie

21 630

56 267

Lokaty krótkoterminowe

-  

7 021

Razem, w tym:

21 630

63 288

 

 

dane w tys. zł

ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY WYKAZANE W RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Środki pieniężne w banku i w kasie

21 630

56 267

Lokaty krótkoterminowe

-  

7 021

Kredyty w rachunkach bieżących (-)

-  

-  

Razem

21 630

63 288

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 56.642 tys. zł (31 grudnia 2019 roku – 55.641 tys. zł).

Dodatkowo Spółki Grupy posiadają środki pieniężne na wyodrębnionych rachunkach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, których saldo na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosło 313 tys. zł (na 31 grudnia 2019 roku: 426 tys. zł). Środki pieniężne funduszu prezentowane są per saldo z funduszem i innymi należnościami związanymi z funduszem w Krótkoterminowych pozostałych należnościach i rozliczeniach międzyokresowych.

Na wyodrębnionych rachunkach bankowych w związku z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności- split payment, na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółki posiadały 246 tys. zł (na 31 grudnia 2019 roku: 240 tys. zł).

 

22Kapitał podstawowy

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

KAPITAŁ PODSTAWOWY NA DZIEŃ

 

31.12.2020

 

Seria / emisja

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej

A-H

na okaziciela

zwykłe

nie występuje

46 415 440

19 030

Liczba akcji , razem

46 415 440

19 030

Wartość nominalna jednej akcji wynosi (w zł)

0,41

 

 

 

 

 

 

Akcjonariusze :

ilość akcji

% kapitału

Leszek Sobik wraz z "Sobik" Zakład Produkcyjny Sp.z o.o. Sp.K.

15 128 295

32,59%

Paravita Holding Limited

8 439 673

18,18%

Krzysztof Moska

6 466 454

13,93%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny wraz z DFE

4 827 019

10,40%

Lentex S.A. (akcje własne)

2 442 917

5,26%

Pozostali

9 111 082

19,64%

Razem

46 415 440

100,00%

Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do głosu i dywidendy.

Dnia 28 sierpnia 2020 roku dokonano wpisu do Rejestru Przedsiębiorców KRS obniżenia kapitału zakładowego Spółki „Lentex” S.A. o kwotę 1.002 tys. zł wynikającą z dobrowolnego umorzenia 2.442.918 szt. akcji własnych. Po rejestracji przez Sąd wskazanego powyżej obniżenia, kapitał zakładowy Spółki wynosi 19.030 tys. zł i dzieli się na 46.415.440 akcji o wartości nominalnej 0,41 zł każda.

Skład akcjonariatu ustalony na podstawie otrzymanych od akcjonariuszy zawiadomień przekazanych w trybie art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tj. Dz.U. z 2020r., poz. 2080). Rzeczywisty stan może odbiegać od prezentowanego, jeżeli nie zaszły zdarzenia nakładające obowiązek na akcjonariusza ujawnienia nowego stanu posiadania lub mimo zajścia takich zdarzeń akcjonariusz nie przekazał stosownego raportu.

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

KAPITAŁ PODSTAWOWY NA DZIEŃ

 

31.12.2019

 

Seria / emisja

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej

A-H

na okaziciela

zwykłe

nie występuje

48 858 358

20 032

Liczba akcji , razem

48 858 358

20 032

Wartość nominalna jednej akcji wynosi (w zł)

0,41

 

 

 

 

 

 

Akcjonariusze :

ilość akcji

% kapitału

Leszek Sobik wraz z "Sobik" Zakład Produkcyjny Sp. z o.o. Sp.K.

13 894 909

28,44%

Paravita Holding Limited

 

 

8 439 673

17,27%

Krzysztof Moska

 

 

6 466 454

13,24%

Lentex S.A. wraz z Gamrat S.A. (akcje własne)

4 886 835

10,00%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny wraz z DFE

4 827 019

9,88%

Pozostali

10 343 468

21,17%

Razem

48 858 358

100,00%

Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do głosu i dywidendy.

 

23. Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

 

 

 

dane w tys. zł

NADWYŻKA ZE SPRZEDAŻY AKCJI

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Liczba akcji

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji

Saldo na początek okresu

48 858 358

20 032

67 641

Zwiększenia:

-  

-  

-  

Zmniejszenia:

2 442 918

1 002

-  

umorzenie

2 442 918

1 002

-  

Saldo na koniec okresu

46 415 440

19 030

67 641

 

 

 

dane w tys. zł

NADWYŻKA ZE SPRZEDAŻY AKCJI

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

Liczba akcji

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji

Saldo na początek okresu

48 858 358

20 032

67 641

Zwiększenia:

-  

-  

-  

Zmniejszenia:

-  

-  

-  

Saldo na koniec okresu

48 858 358

20 032

67 641

24. Akcje własne

W dniu 7 czerwca 2019 roku Spółka nabyła 2.442.918 szt. akcji własnych w ramach ogłoszonej w dniu 23 maja 2019 roku oferty zakupu akcji własnych. Średnia jednostkowa cena zakupu wyniosła 10,50 zł za szt. (wartość nominalna jednej akcji 0,41 zł).

W dniu 4 grudnia 2019 roku Spółka nabyła 2.442.917 szt. akcji własnych w ramach ogłoszonej w dniu 20 listopada 2019 roku oferty zakupu akcji własnych. Średnia jednostkowa cena zakupu wyniosła 10,50 zł za szt. (wartość nominalna jednej akcji 0,41 zł).

Dnia 28 sierpnia 2020 roku dokonano wpisu do Rejestru Przedsiębiorców KRS obniżenia kapitału zakładowego Spółki „Lentex” S.A. wynikającego z dobrowolnego umorzenia 2.442.918 szt. akcji własnych.

  

AKCJE WŁASNE

Stan na dzień:

31.12.2020

31.12.2019

liczba akcji [szt.]

2 442 917

4 885 835

wartość na dzień nabycia [w tys.zł]

25 713

51 427

 

25. Zyski zatrzymane

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł

 


 

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Kapitał z tytułu programu motywacyjnego

Kapitał zapasowy

Kapitał rezerwowy

Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny świadczeń emerytalnych

Kapitał rezerwowy
z aktualizacji wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży

Zysk/ strata z lat ubiegłych i roku bieżącego

Razem

Saldo na początek okresu

1 313

143 370

41 402

(102)

(56)

66 652

252 579

Zyski/ straty z tytułu aktualizacji wyceny świadczeń emerytalnych

-  

-  

-  

(172)

-  

-  

(172)

Zysk/ strata za rok obrotowy

-  

-  

-  

-  

-  

39 439

39 439

Zyski/ straty z tytułu wyceny inwestycji dostępnych do sprzedaży odnoszone na kapitał własny

-  

-  

-  

-  

1 779

-  

1 779

Nabycie udziałów niekontrolujących

-  

-  

-  

-  

-  

(7 764)

(7 764)

Zwiększenia z tytułu przeksięgowania zysku

-  

22 934

-  

-  

-  

(22 934)

-  

Zawiązanie kapitału rezerwowego na zakup akcji własnych

-  

(74 607)

74 607

-  

-  

-  

-  

Rozwiązanie kapitału rezerwowego na zakup akcji własnych

-  

64 942

(64 942)

-  

-  

-  

-  

Umorzenie akcji własnych

-  

(24 712)

-  

-  

-  

-   

(24 712)

Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w pozostałych dochodach całkowitych

-  

-  

-  

33

(338)

-  

(305)

Wypłata dywidendy

-  

(15 391)

-  

-  

-  

(28 582)

(43 973)

Pozostałe zmiany

-  

620

(620)

(123)

56

-  

(67)

Saldo na koniec okresu

1 313

117 156

50 447

(364)

1 441

46 811

216 804

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł

 

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019*

Kapitał z tytułu programu motywacyjnego

Kapitał zapasowy

Kapitał rezerwowy

Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny świadczeń emerytalnych

Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży

Zysk/ strata z lat ubiegłych i roku bieżącego

Razem

Saldo na początek okresu

1 313

174 308

(17 375)

(17)

(56)

94 036

252 209

Zyski/ straty z tytułu aktualizacji wyceny świadczeń emerytalnych

-  

-  

-  

(117)

-  

-  

(117)

Zysk/ strata za rok obrotowy

-  

-  

-  

-  

-  

8 349

8 349

Nabycie udziałów niekontrolujących

-  

-  

-  

-  

-  

(8 062)

(8 062)

Zwiększenia z tytułu przeksięgowania zysku

-  

27 839

-  

-  

-  

(27 839)

-  

Nabycie akcji własnych

-  

51 427

(51 427)

-  

-  

-  

-  

Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w pozostałych dochodach całkowitych

-  

-  

-  

32

-  

-  

32

Pozostałe zmiany

-  

(110 204)

110 204

-  

 

168

168

Saldo na koniec okresu

1 313

143 370

41 402

(102)

(56)

66 652

252 579

 *Prezentowane dane porównywalne zostały przekształconew zakresie kapitałów własnych, co zostało zaprezentowane w nocie 8 niniejszego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Zysk z lat ubiegłych oraz z roku bieżącego nie obejmuje kwot, które nie podlegają podziałowi, tzn. nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy, za wyjątkiem prezentowanych tam zysków aktuarialnych z wyceny określonych świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia z uwzględnieniem efektu podatkowego, które w sprawozdaniu z całkowitych dochodów ujmowane są w pozycji Inne całkowite dochody.

Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, Grupa utworzyła kapitał zapasowy na pokrycie straty w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w sprawozdaniu Grupy, dopóki kapitał ten nie osiągnął co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzygają Walne Zgromadzenia spółek wchodzących w skład Grupy, jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym i nie podlega ona podziałowi na inne cele. Ponadto w przypadku gdy koszty prac rozwojowych zakwalifikowanych jako aktywa spółki nie zostały całkowicie odpisane, nie można dokonać podziału zysku odpowiadającego równowartości kwoty nieodpisanych kosztów prac rozwojowych, chyba że kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych jest co najmniej równa kwocie kosztów nieodpisanych.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku nie istnieją inne ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy.

26. Rezerwy

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

REZERWY

 

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne

Rezerwa na usługi marketingowe

Rezerwa na reklamacje

Pozostałe rezerwy

Razem

Wartość na początek okresu, w tym:

364

2 918

1 378

113

631

5 404

Krótkoterminowe na początek okresu

182

2 024

1 378

113

631

4 328

Długoterminowe na początek okresu

182

894

-  

-  

-  

1 076

Zwiększenia

-  

4 330

3 904

24

2 567

10 825

Utworzone w okresie i zwiększenie istniejących

-  

4 330

3 904

24

2 567

10 825

Zmniejszenia

-  

3 653

4 935

10

3 027

11 625

Wykorzystane w ciągu roku

-  

3 612

4 779

-  

2 641

11 032

Rozwiązane w ciągu roku

-  

99

156

10

386

651

Korekta z tytułu różnic kursowych netto z przeliczenia

-  

(58)

-  

-  

-  

(58)

Wartość na koniec okresu w tym:

364

3 595

347

127

171

4 604

Krótkoterminowe na koniec okresu

182

2 463

347

127

171

3 290

Długoterminowe na koniec okresu

182

1 132

-  

-  

-  

1 314

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

REZERWY

 

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne

Rezerwa na usługi marketingowe

Rezerwa na reklamacje

Pozostałe rezerwy

Razem

Wartość na początek okresu, w tym:

1 412

2 915

1 214

144

1 233

6 918

Krótkoterminowe na początek okresu

713

1 919

1 214

144

1 233

5 223

Długoterminowe na początek okresu

699

996

-  

-  

-  

1 695

Zwiększenia

509

4 017

5 677

10

1 820

12 033

Utworzone w okresie i zwiększenie istniejących

509

4 017

5 677

10

1 820

12 033

Zmniejszenia

1 557

4 014

5 513

41

2 422

13 547

Wykorzystane w ciągu roku

510

1 592

5 132

41

1 860

9 135

Rozwiązane w ciągu roku

14

1 235

303

-  

11

1 563

Korekta z tytułu różnic kursowych netto z przeliczenia

-  

4

-  

-  

-  

4

Utrata kontroli nad jednostką zależną

1 033

1 183

78

-  

551

2 845

Wartość na koniec okresu w tym:

364

2 918

1 378

113

631

5 404

Krótkoterminowe na koniec okresu

182

2 024

1 378

113

631

4 328

Długoterminowe na koniec okresu

182

894

-  

-  

-  

1 076

Na pozycje pozostałe rezerwy składają się głównie rezerwy na prowizje od sprzedaży oraz rezerwa na odszkodowania.

 

27. Odprawy emerytalne i rentowe

Podstawą do wyliczenia rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe są zapisy Kodeksu Pracy.

Wycena wartości bieżącej zobowiązań z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych wykonana została zgodnie z MSR 19 oraz zasadami rachunku aktuarialnego. Obliczenia wartości bieżącej zobowiązań z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych wykonano metodą Prognozowanych Uprawnień Jednostkowych, przy użyciu zdyskontowanych przepływów finansowych, na podstawie odpowiednich informacji o pracownikach.

 

 

dane w tys. zł

ZMIANY STANU ZOBOWIĄZAŃ W OKRESIE

Odprawy emerytalne i rentowe

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Wartość zobowiązania na początek okresu

1 006

1 104

Zysk/strata aktuarialne

190

171

Koszty netto ujęte w rachunku zysków i strat

76

101

Utrata kontroli nad jednostką zależną

-  

(333)

Świadczenia wypłacone

(20)

(37)

Wartość zobowiązania na koniec okresu

1 252

1 006

 

 

 

dane w tys. zł

KOSZT W OKRESIE

Odprawy emerytalne i rentowe

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Koszty bieżącego zatrudnienia

57

71

Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

19

30

Zyski/straty aktuarialne ujęte w okresie

190

171

Koszt netto z tytułu świadczeń pracowniczych

(20)

(37)

Łączny koszt za okres

246

235

 

 

 

 

 

 

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA AKTUARIALNE ZASTOSOWANE PRZY USTALANIU WYSOKOŚCI ZOBOWIĄZAŃ Z TYTUŁU ODPRAW EMERYTALNYCH I RENTOWYCH

 

31.12.2020

31.12.2019

Stopa dyskontowa

1,25%

2,00%

Przewidywany wskaźnik inflacji

2,5%

2,5%

Wskaźnik rotacji pracowników

od 0,16% do 15,96%

od 0,16% do 15,96%

Przyszły wzrost wynagrodzeń

3,0%

3,0%

Założenia odnośnie śmiertelności oraz zachorowalności oparto na publikacjach GUS i ZUS (tablice śmiertelności PTTŻ 2019, publikacje ZUS na temat orzeczeń lekarskich i przyznanych świadczeniach rentowych). Wskaźnik rotacji wyliczono opierając się na danych Spółki, przy czym przyjęte wskaźniki zależą od wieku i płci pracownika.

 

dane w tys. zł

ANALIAZA WRAŻLIWOŚCI ZMIAN ZAŁOŻEŃ AKTUARIALNYCH NA ODPRAWY EMERTLANE I RENTOWE

 

31.12.2020

31.12.2019

Zobowiązanie w wartości bilansowej

1 252

1 006

Zobowiązanie wyliczone dla stopy dyskonta +0,5%

1 200

966

Zobowiązanie wyliczone dla stopy dyskonta -0,5%

1 315

1 056

 

28. Kredyty bankowe i pożyczki

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

DŁUGOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI

31.12.2020

31.12.2019

Nazwa jednostki
z Grupy Kapitałowej

Wyszczególnienie

Kontraktowa stopa procentowa

Termin spłaty

część krótko- terminowa

część długo-terminowa

część krótko-terminowa

część długo-terminowa

Kredyt nieodnawialny - BNP PARIBAS Bank Polska S.A.

WIBOR 1M +marża

30.09.2021

8 004

-  

10 428

7 200

Lentex S.A.

Kredyt obrotowy - Bank Millennium S.A.

WIBOR 1M +marża

25.04.2022

4 650

3 450

600

8 400

Lentex S.A.

Kredyt - Bank Millennium S.A.

EURIBOR 1M + marża

26.02.2020

-  

-  

208

-  

Gamrat S.A.

Kredyt - PKO Bank Polski S.A.

WIBOR 1M+ marża

22.03.2020

-  

-  

-  

-  

Gamrat S.A.

Kredyt - BNP PARIBAS Bank Polska S.A.

WIBOR 1 M +
marża banku

27.06.2020

-  

-  

1 190

-  

Gamrat S.A.

Investment loan - Raiffeisen Bank Bułgaria EAD

EURIBOR 3M + marża

16.11.2020

-  

-  

-  

-  

Devorex EAD

Razem

12 654

3 450

12 426

15 600

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

KRÓTKOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI

31.12.2020

31.12.2019

Nazwa jednostki z Grupy Kapitałowej

Wyszczególnienie

Kontraktowa stopa procentowa

Termin spłaty

Limit w rachunku bieżącym - Bank Millennium S.A.

WIBOR 1M+ marża

17.07.2021

-  

-  

Lentex S.A.

Kredyt w rachunku bieżącym - BNP PARIBAS Bank Polska S.A.

WIBOR 1M +marża

16.06.2021

16 117

14 596

Lentex S.A.

Kredyt w rachunku biezacym w PLN- Bank Millennium S.A.

WIBOR 1M+ marża

03.07.2021

-  

-  

Gamrat S.A.

Kredyt w rachunku biezacym w EUR - Bank Millennium S.A.

EURIBOR 1M+ marża

03.07.2021

1 052

-  

Gamrat S.A.

Kredyt w rachunku bieżącym - BNP PARIBAS Bank Polska S.A.

WIBOR 1M +marża

16.12.2021

-  

-  

Gamrat S.A.

Limit w rachunku bieżącym - Investment loan - Raiffeisen Bank Bułgaria EAD

EURIBOR 3M + marża

30.10.2023

-  

-  

Devorex EAD

Limit w rachunku bieżącym - Bank Millennium S.A.

WIBOR 1M +marża

25.07.2021

226

537

PD Profil Sp. z o.o.

Umowa wieloproduktowa kredyt w rachunku bieżącym- Bank Millenium S.A.

WIBOR 1M +marża

27.12.2021

-  

-  

Gamrat WPC Sp. z o.o.

Razem

17 395

15 133

 

W 2020 roku nie zostały naruszone postanowienia wynikające z umów kredytowych, w których stroną są Spółki Grupy.

W dniu 14 września 2020 roku „Lentex” S.A. podpisał z BNP Paribas Bank Polska S.A. aneks do umowy wielocelowej linii kredytowej. Aneks do umowy wprowadza m.in. następujące zmiany:

 limit kredytowy do wysokości 26.000 tys. zł,

 kredyt w rachunku bieżącym może być dostępny w PLN, USD oraz EUR,

 oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR/ LIBOR/ EURIBOR 1M+ marża,

 bieżący okres kredytowania kończy się w dniu 16 czerwca 2021 roku,

 zwiększono wysokość ustalonej hipoteki,

 wykreślono zabezpieczenie w postaci zastawu na linii produkcyjnej Spunlance.

W dniu 17 grudnia 2020 roku „Gamrat” S.A. podpisał z BNP Paribas Bank Polska S.A. aneks do umowy wielocelowej linii kredytowej zmieniający kwotę limitu z 16.000 tys. zł do 5.000 tys. zł oraz termin spłaty na dzień 16 grudnia 2021 roku.

„Devorex” EAD podpisał z Raiffeisen Bank Bułgaria EAD aneks do Umowy o kredyt w rachunku bieżącym zmieniający datę spłaty kredytu na 30 października 2023 roku.

W dniu 28 grudnia 2020 roku „Gamrat WPC” Sp. z o.o. podpisał z Bankiem Millennium S.A. aneks do Umowy o linię wieloproduktową z dnia 20 listopada 2019 roku. Na podstawie aneksu ustalono, iż całkowita spłata nastąpi do dnia 27 grudnia 2021 roku.

W dniu 24 lipca 2020 roku „PD Profil” Sp. z o.o. podpisał z Bankiem Millennium S.A. aneks do Umowy o kredyt w rachunku bieżącym z dnia 26 lipca 2019 roku. Zgodnie z podpisanym aneksem nastąpiła zmiana kwoty limitu z 1.000 tys. zł do 300 tys. zł oraz ustalono, że całkowita spłata nastąpi do dnia 25 lipca 2021 roku.

Marże dotyczące zaciągniętych kredytów i pożyczki mieszczą się w przedziale 0,00 pp. – 2,00 pp.

Zabezpieczenia kredytów zostały opisane w nocie 43.

 

29. Pozostałe zobowiązania finansowe

 

dane w tys. zł

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU

PRZYSZŁE MINIMALNE OPŁATY LEASINGOWE ORAZ WARTOŚĆ BIEŻĄCA MINIMALNYCH OPŁAT LEASINGOWYCH NETTO

 

31.12.2020

31.12.2019

 

Minimalne opłaty

Wartość bieżąca minimalnych opłat

Minimalne opłaty

Wartość bieżąca minimalnych opłat

w okresie do 1 roku

3 378

2 604

2 871

2 411

w okresie od 1 roku do 5 lat

6 153

3 596

8 038

4 449

w okresie powyżej 5 lat

43 929

17 833

42 671

16 987

Razem

53 460

24 033

53 580

23 847

 

 

 

 

dane w tys. zł

POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

 

Termin realizacji

31.12.2020

31.12.2019

faktoring z regresem

w okresie do 1 roku

26

-  

Razem

 

26

-  

Na aktywach użytkowanych na mocy umów leasingowych został ustanowiony zastaw pod zabezpieczenie związanych z nimi zobowiązań.

Wartości bilansowa leasingowanych środków trwałych została przedstawiona w nocie 11.

Informacje odnośnie zabezpieczeń na rzeczowych aktywach trwałych znajdują się w nocie 43.

 

 

dane w tys. zł

LEASING

 

31.12.2020

31.12.2019

koszt związany z leasingami krótkoterminowymi

-  

76

koszt związany z leasingami aktywów o niskiej wartości

31

27

całkowity wypływ środków pieniężnych z tytułu leasingów

3 430

4 167

 

 

 

 

30. Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

 

 

dane w tys. zł

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW, ROBÓT I USŁUG

31.12.2020

31.12.2019

Zobowiązania z tytułu dostaw od jednostek powiązanych

1 649

3 283

Zobowiązania z tytułu dostaw od jednostek pozostałych

24 137

21 605

Razem

25 786

24 888

 

31. Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe oraz zobowiązania z tyt. umowy

dane w tys. zł

POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE ORAZ ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMOWY

31.12.2020

31.12.2019

Pozostałe zobowiązania finansowe:

 

 

 - zobowiązania z tytułu naliczonych bonusów

1 433

381

 - zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

2 605

2 251

 - zobowiązania inwestycyjne

1 142

1 698

 - zobowiązania z tytułu dywidendy

912

720

 - inne

52

36

RAZEM POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

6 144

5 086

 - część krótkoterminowa

6 144

5 086

Pozostałe zobowiązania niefinansowe:

 

 

 - podatek VAT

541

744

 - podatek dochodowy od osób fizycznych

720

481

 - zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych i PPK

2 662

2 175

 - zobowiązania z tytułu PFRON

11

-  

 - nadwyżka zobowiązań nad aktywami ZFŚS

12

-  

 - zobowiązania z tytułu ubezpieczeń

286

-  

 - potrącenia z płac

77

-  

 - inne

166

653

RAZEM

4 475

4 053

 - część krótkoterminowa

4 475

4 053

Zobowiązania z tytułu umów:

 

 

 - zaliczki

397

179

 - przedpłaty

30

76

RAZEM

427

255

 - część krótkoterminowa

427

255

RAZEM POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIE NIEFINANSOWE

4 902

4 308

RAZEM POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE ORAZ ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMOWY

11 046

9 394

 

32. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I MATERIAŁÓW

 

Działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Ogółem

okres

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

kraj

 

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów

195 330

176 315

-  

9 844

195 330

186 159

Przychody ze sprzedaży usług

505

865

-  

3 719

505

4 584

Przychody ze sprzedaży materiałów

2 299

2 492

-  

1

2 299

2 493

Przychody ze sprzedaży towarów

3 992

1 962

-  

58

3 992

2 020

zagranica

 

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów

166 393

137 485

-  

130 699

166 393

268 184

Przychody ze sprzedaży usług

467

-  

-  

587

467

587

Przychody ze sprzedaży materiałów

821

678

-  

81

821

759

Przychody ze sprzedaży towarów

2 547

1 043

-  

86

2 547

1 129

RAZEM

372 354

320 840

-  

145 075

372 354

465 915

 

33. Koszty rodzajowe

 

 

dane w tys. zł

KOSZTY RODZAJOWE - DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA

okres

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Amortyzacja środków trwałych

16 958

17 269

Amortyzacja wartości niematerialnych

255

253

Koszty świadczeń pracowniczych

52 741

46 126

Zużycie surowców, materiałów i energii

202 377

182 625

Koszty usług obcych

33 776

31 471

Koszty podatków i opłat

4 086

4 441

Pozostałe koszty

4 178

3 985

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

7 658

4 347

Otrzymane dotacje

(1 061)

(101)

Zmiana stanu produktów, produkcji w toku oraz odpisów aktualizujących

(1 163)

3 201

RAZEM

319 805

293 617

Koszty sprzedaży

23 356

24 737

Koszty ogólnego zarządu

38 245

35 568

Koszt własny sprzedaży

258 204

233 312

RAZEM

319 805

293 617

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH - DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA

okres

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Koszty wynagrodzeń

42 983

37 607

Koszty ubezpieczeń społecznych i świadczeń na rzecz pracowników

7 798

6 749

Koszty świadczeń emerytalnych

44

37

Koszty ZFŚS

1 291

1 094

Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych

625

639

RAZEM

52 741

46 126

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH - DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA

okres

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

26 451

22 779

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

2 465

2 381

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

23 825

20 966

RAZEM

52 741

46 126

 

 

 

dane w tys. zł

AMORTYZACJA - DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA

okres

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

14 857

12 733

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

80

997

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

2 276

3 792

RAZEM

17 213

17 522

 

34. Pozostałe przychody i koszty operacyjne

 

 

dane w tys. zł

POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Zwrot cła dotyczący lat poprzednich

30

-  

Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

116

600

Spisanie rozrachunków

51

-  

Aktualizacja wartości nieruchomości inwestycyjnych

116

287

Uzysk złomu i odpadów

111

509

Dotacja dot. lat ubiegłych

86

139

Nadwyżki inwentaryzacyjne

310

376

Zwrot kosztów sądowych

21

52

Refundacje, odszkodowania

367

282

Otrzymane darowizny, kary

140

113

Pozostałe

286

177

RAZEM

1 634

2 535

 

 

dane w tys. zł

POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Koszty cła dotyczące lat poprzednich

300

-  

Spisanie rozrachunków

40

-  

Rezerwa na przewidywane straty

85

-  

Niedobory inwentaryzacyjne

170

567

Koszty postępowania sądowego

26

13

Opłaty środowiskowe dotyczące lat poprzednich

58

8

Koszty dotyczące ugody z kontrahentem

91

-  

Szkody, kary i odszkodowania

245

240

Darowizny

18

48

Koszty utrzymania inwestycji w nieruchomości

48

46

Koszty zaniechanej inwestycji

-  

71

Rekompensata kosztów związanych z wadami włóknin i wykładzin

100

20

Likwidacja majątku trwałego i obrotowego

344

228

Utrata wartości aktywów

103

-  

Pozostałe

39

25

RAZEM

1 667

1 266

 

35. Przychody i koszty finansowe

 

 

dane w tys. zł

PRZYCHODY FINANSOWE

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Przychody z tytułu odsetek

148

710

Przychody z zbycia inwestycji

4

949

Zyski z tytułu różnic kursowych

2 426

-  

Naliczone odsetki od należności

49

53

Zyski z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych

707

1 338

aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych według wartości godziwej przez rachunek zysków i strat

707

1 338

Pozostałe

10

78

RAZEM

3 344

3 128

 

 

dane w tys. zł

KOSZTY FINANSOWE

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Koszty odsetek, w tym dotyczące:

510

949

kredytów bankowych

409

883

pożyczek

2

-  

pozostałe

99

66

Koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego

774

809

Odpis aktualizujący należne odsetki

49

53

Straty z tytułu różnic kursowych

-  

913

Utrata wartości aktywów- wartość firmy

-  

504

Pozostałe

160

122

RAZEM

1 493

3 350

 

36Podatek dochodowy

 

 

dane w tys. zł

GŁÓWNE SKŁADNIKI OBCIĄŻENIA/UZNANIA PODATKOWEGO W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Bieżący podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

(10 588)

(15 196)

- bieżące (obciążenie) z tytułu podatku dochodowego

(10 688)

(15 202)

- korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych

100

6

Odroczony podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

(1 006)

(1 999)

- (obciążenie) z tytułu podatku odroczonego dotyczące powstania i odwracania się różnic przejściowych

(1 006)

(1 999)

(obciążenie) podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

(11 594)

(17 195)

(obciążenie) podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, w tym:

(11 594)

(17 195)

- przypisane działalności kontynuowanej

(11 594)

(6 781)

- przypisane działalności zaniechanej

-  

(10 414)

Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w pozostałych dochodach całkowitych

(553)

32

- (obciążenie) z tytułu podatku odroczonego związanego z pozycjami prezentowanymi w kapitale własnym.

(553)

32

(obciążenie) podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

(12 147)

(17 163)

 

 

dane w tys. zł

GŁÓWNE SKŁADNIKI OBCIĄŻENIA/UZNANIA PODATKOWEGO
W ZESTAWIENIU ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Bieżący podatek dochodowy

-  

-  

Odroczony podatek dochodowy

553

(32)

- podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w kapitale własnym

553

(32)

obciążenie podatkowe wykazane w zestawieniu zmian w kapitale własnym

553

(32)

 

 

dane w tys. zł

UZGODNIENIE PODATKU DOCHODOWEGO OD WYNIKU FINANSOWEGO BRUTTO PRZED OPODATKOWANIEM Z PODATKIEM DOCHODOWYM WYKAZANYM W RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT

 

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej

54 367

28 404

Zysk/strata przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej

574

(7 010)

Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem

54 941

21 394

Stawka podatkowa obowiązująca w Polsce

19,0%

19,0%

obciążenie podatkowe według zastosowanej stawki podatkowej

10 439

4 065

Zysk ze sprzedaży akcji własnych wewnatrz Grupy

1 184

1 211

Podatkowe ulgi inwestycyjne

-  

398

Strata podatkowa możliwa do odliczenia

-  

92

Odpisy na PFRON i ZFŚS

29

60

Odpisy na należności

117

14

Różnice kursowe nkup

8

14

OC Zarządu

5

6

Efekt podatkowy różnicy z lat ubiegłych

-  

282

Korekta podatku dochodowego dot. ubiegłych lat

-  

(6)

Różnica w stawce podatkowej w Bułgarii (10%) i w Polsce dla Devorex

(424)

(361)

Odsetki NKUP

17

-  

Koszty reprezentacji

10

-  

Utrata kontroli nad "Baltic Wood" S.A.

-  

11 463

Utrata kontroli nad "Gamrat Energia" Sp. z o.o.

-  

(260)

Wydatki dotyczące samochodów

35

27

Pozostałe

174

190

obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat

11 594

17 195

 

 

dane w tys. zł

okres

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej

54 367

28 404

Zysk/strata przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej

574

(7 010)

Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem

54 941

21 394

obciążenie podatkowe wykazane w rachunku

11 594

17 195

Efektywna stawka podatkowa (w %)

21,1%

80,4%

 

 

 

 

 

 

  dane w tys. zł

ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

Rachunek zysków i strat

Pozostałe całkowite dochody

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

31.12.2020

31.12.2019

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

- ulgi inwestycyjne

97

106

(9)

(8)

-  

-  

- różnice kursowe

86

4

82

(28)

-  

-  

- aktualizacja wyceny (przeszacowania środków trwałych)

420

420

-  

-  

-  

-  

- aktualizacja wyceny nieruchomości inwestycyjnych

1 866

1 844

22

54

-  

-  

- leasing

615

528

87

260

-  

-  

- różnica w wartości podatkowej i bilansowej rzeczowych aktywów trwałych

15 444

15 170

274

2 121

-  

-  

- wycena inwestycji finansowych

956

263

104

(75)

589

-  

- bonusy na surowce

102

21

81

19

-  

-  

- zapasy

5

25

(20)

25

-  

-  

- znak towarowy Gamrat

4 709

4 709

-  

-  

-  

-  

- różnica przejściowa od aktywów netto wniesionych do Gamrat WPC

279

279

-  

(981)

-  

-  

- odprawy emerytalne rozliczane z kapitałem

(23)

(15)

-  

(22)

(8)

(27)

- pozostałe

78

(71)

149

371

-  

-  

Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego

24 634

23 283

770

1 736

581

(27)

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

31.12.2020

31.12.2019

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

- strata podatkowa możliwa do odliczenia

-  

-  

-  

(168)

-  

-  

- odpisy aktualizujące wartość zapasów

596

550

(46)

114

-  

-  

- różnice kursowe

21

43

22

(30)

-  

-  

- odpisy aktualizujące należności

671

757

86

114

-  

-  

- świadczenia pracownicze

488

355

(105)

52

(28)

(5)

- rezerwa na przyszłe koszty

460

658

198

(36)

-  

-  

- ZUS od niewypłaconych wynagrodzeń

290

249

(41)

(37)

-  

-  

- wycena inwestycji finansowych

104

137

33

(128)

-  

-  

- wycena majątku rzeczowego

12

12

-  

-  

-  

-  

- leasing

1 053

1 103

50

(274)

-  

-  

- różnica w wartości podatkowej i bilansowej rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

-  

-  

-  

(856)

-  

-  

- aktywo z SSE*

-  

-  

-  

1 741

-  

-  

- pozostałe

416

455

39

(229)

-  

-  

Aktywa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego

4 111

4 319

236

263

(28)

(5)

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w sprawozdaniu

1 271

1 820

 

 

 

 

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazana w sprawozdaniu

21 794

20 784

 

 

 

 

 

37Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana

W związku z zawartą w dniu 30 grudnia 2019 roku umową zbycia wszystkich posiadanych przez „Gamrat” S.A. akcji „Baltic Wood” S.A., powodującą utratę kontroli nad jednostką, wyniki wygenerowane przez ten podmiot zostały odpowiednio przekształcone za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku i przeniesione w sprawozdaniu z całkowitych dochodów do pozycji Zysk/strata netto za rok obrotowy na działalności zaniechanej".

W konsekwencji planowanej w poprzednich latach i dokonanej w 2019 roku sprzedaży udziałów w spółce zależnej „Gamrat Energia” Sp. z o.o. wyniki generowane na działalności energetycznej zostały w latach poprzednich w sprawozdaniu z całkowitych dochodów ujęte w pozycji Zysk/strata netto za rok obrotowy na działalności zaniechanej". W dniu 28 lutego 2019 roku „Gamrat” S.A. zawarł transakcję sprzedaży 100% udziałów „Gamrat Energii” Sp. z o.o.

 

 

dane w tys. zł

 WARIANT KALKULACYJNY 

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

 Działalność zaniechana

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

-  

145 075

Koszt własny sprzedaży

-  

116 089

Zysk/strata brutto ze sprzedaży

-  

28 986

Koszty sprzedaży

-  

11 825

Koszty ogólnego zarządu

-  

7 676

Pozostałe przychody operacyjne

-  

1 063

Pozostałe koszty operacyjne

-  

593

Zysk/strata z działalności operacyjnej

-  

9 955

Przychody finansowe

574

13

Koszty finansowe

-  

712

Wynik na sprzedaży Baltic Wood S.A

-  

(16 266)

Zysk/strata brutto

574

(7 010)

Podatek dochodowy

-  

10 414

Zysk/strata netto

574

(17 424)

W pozycji Zysk/strata netto na rok obrotowy na działalności zaniechanej" w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów znalazły się:

 wyniki wygenerowane przez „Gamrat Energia” Sp. z o.o. za okres od 1 stycznia 2019 roku do momentu sprzedaży udziałów poza Grupę Kapitałową, tj. do dnia 28 lutego 2019 roku,

 wyniki wygenerowane przez „Baltic Wood” S.A. za okres od 1 stycznia 2019 roku do 30 grudnia 2019 roku,

 różnica pomiędzy ustaloną na dzień 31 grudnia 2019 roku kwotą należności z tytułu 25% ceny za akcje „Baltic Wood” S.A., a faktyczną wartością tej należności potwierdzoną przez strony transakcji w dniu 15 maja 2020 roku w wysokości 278 tys. zł,

 kwota uzyskana ostatecznie w 2020 roku z warunkowej części ceny sprzedaż „Gamrat Energia” Sp. z o.o. w wysokości 296 tys. zł.

Powyższa działalność zaniechana w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku oraz w okresie porównywalnym w 2019 roku wygenerowała następujące przepływy środków pieniężnych:

 

 

dane w tys. zł

Przepływy środków pieniężnych z działalności zaniechanej

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Zysk brutto na działalności zaniechanej

574

(7 010)

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej

-  

15 974

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej

-  

(5 798)

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej

-  

(11 948)

Zwiększenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

-  

(1 772)

Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu

-  

1 773

Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym

-   

(1)

Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu

-  

-  

Na dzień 31 grudnia 2019 roku nie rozpoznano odpisów z tytułu utraty wartości do wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży w związku z przekwalifikowaniem tych pozycji.

38. Zysk przypadający na jedną akcję

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz 31 grudnia 2019 roku nie stwierdzono czynników, które powodowałyby rozwodnienie zysku przypadającego na jedną akcję

 

 

dane w tys. zł

 

 

 

 

ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

 

 

 

 

Zysk netto za okres sprawozdawczy przypadający na:

43 347

4 199

 

 

 

 

Akcjonariuszy Jednostki

39 439

8 349

 

 

 

 

Udziały niedające kontroli

3 908

(4 150)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

Zysk netto akcjonariuszy zwykłych (podstawowy)

Wyszczególnienie

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Razem

Działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Razem

Skonsolidowany zysk/strata netto za okres sprawozdawczy akcjonariuszy Jednostki Dominującej

39 109

330

39 439

19 771

(11 422)

8 349

Razem

39 109

330

39 439

19 771

(11 422)

8 349

 

 

 

 

 

 

 

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

 

 

 

 

w tysiącach akcji

 

 

 

 

Średnia ważona liczba akcji zwykłych za okres

43 973

47 279

 

 

 

 

 

 

dane w zł

 

 

 

 

Zysk netto podstawowy na 1 akcję

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

 

 

 

 

na działalności kontynuowanej

0,89

0,42

 

 

 

 

na działalności kontynuowanej i zaniechanej

0,90

0,18

 

 

 

 

39. Dywidendy

 

 

dane w tys. zł

ZADEKLAROWANE I WYPŁACONE W OKRESIE SPRAWOZDAWCZYM

Dywidendy z akcji zwykłych:

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Zadeklarowana dywidenda za 2019 rok wypłacona 23 lipca 2020 roku - Uchwała ZWZA nr 6 z dnia 4 czerwca 2020 roku

28 582

 

Zadeklarowana dywidenda dodatkowa z kapitału zapasowego wypłacona 23 lipca 2020 roku - Uchwała ZWZA nr 6 z dnia 4 czerwca 2020 roku

15 391

Razem

43 973

-  

Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Lentex nie podjęły uchwał w sprawie propozycji podziału zysku netto za 2020 rok.

40. Transakcje z podmiotami powiązanymi

Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.

 

 

 

 

dane w tys. zł

TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI

za okres

01.01.2020 - 31.12.2020

Strony transakcji

Sprzedaż

Należności

Zakupy

Zobowiązania

Pozostałe podmioty powiązane osobowo

2 266

68

38 649

2 313

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI

za okres

01.01.2019 - 31.12.2019

Strony transakcji

Sprzedaż

Należności

Zakupy

Zobowiązania

Jednostka stowarzyszona PIK SA

1

-  

452

-  

Jednostka stowarzyszona PD Profil Sp. z o.o.

602

-  

867

-  

Pozostałe podmioty powiązane osobowo

2 053

89

38 487

3 283

W dniu 6 marca 2020 roku sąd rejestrowy właściwy dla „Gamrat” S.A. zarejestrował obniżenie kapitału zakładowego „Gamrat” S.A. w skutek umorzenia 835.443 sztuk akcji własnych. Z chwilą rejestracji obniżenia kapitału zakładowego przez właściwy sąd rejestrowy udział „Lentex” S.A. w kapitale spółki zależnej „Gamrat” S.A. wynosił 61,39%.

W dniu 6 kwietnia 2020 roku „Lentex” S.A. zawarł ze spółką zależną „Gamrat” S.A. umowę sprzedaży 777.895 sztuk akcji Gamrat, za cenę 22,90 zł za jedną akcję, co dało łączną cenę wynoszącą 17.814 tys. zł. Zgodnie z treścią umowy cena sprzedaży została przekazana „Lentex” S.A. w dniu 8 kwietnia 2020 roku. Realizacja zawartej umowy sprzedaży spowodowała zmniejszenie liczby akcji Gamrat posiadanych przez „Lentex” S.A. do 3.838.332 sztuk, co stanowiło 51,05% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Gamrat i taki sam udział w kapitale zakładowym Gamrat.

W dniu 20 maja 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie „Gamrat” S.A. podjęło uchwałę w sprawie umorzenia 835.443 sztuk akcji własnych oraz będącą następstwem uchwałę w sprawie obniżenia kapitału zakładowego Gamrat i zmiany Statutu. Po zarejestrowaniu w dniu 6 października 2020 roku przez właściwy sąd rejestrowy umorzenia 835.443 sztuk akcji własnych Gamrat, „Lentex” S.A. posiada na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz publikacji niniejszego raportu 57,43% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Gamrat i taki sam udział w kapitale zakładowym „Gamrat” S.A.

41. Wynagrodzenia Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Emitenta

 

 

dane w tys. zł

WYNAGRODZENIA ZARZĄDU i RADY NADZORCZEJ EMITENTA

01.01.2020 - 31.12.2020

01.01.2019 - 31.12.2019

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

3 229

1 990

Razem

3 229

1 990

Prezentowane wartości uwzględniają wynagrodzenia brutto oraz honoraria członków zarządu i rady nadzorczej.

42. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego z opcją zakupu i środki pieniężne. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność. Grupa posiada również inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarządy Spółek Grupy weryfikują i uzgadniają zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka.

o Ryzyko stopy procentowej

Narażenie Grupy na ryzyko zmian stóp procentowych wynika głównie ze zobowiązań z tytułu zadłużenia oraz depozytów środków pieniężnych. W poniższych tabelach przedstawione zostały wartości bilansowe instrumentów finansowych narażonych na ryzyko stopy procentowej wraz z analizą wrażliwości wyniku brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników.

 

 

 

 

dane w tys. zł

INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI

Stan na dzień

31.12.2020

 

Wartość bilansowa

Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe

Wpływ na wynik finansowy brutto

Aktywa finansowe

-  

 

 

Środki pieniężne

-  

1

+0/-0

Zobowiązania finansowe

33 499

 

 

Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki wraz z krótkoterminową częścią długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek oraz krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki

33 499

1

+335/-335

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI

Stan na dzień

31.12.2019

 

Wartość bilansowa

Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe

Wpływ na wynik finansowy brutto

Aktywa finansowe

58 841

 

 

Środki pieniężne

58 841

1

+588/-588

Zobowiązania finansowe

43 159

 

 

Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki wraz z krótkoterminową częścią długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek oraz krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki

43 159

1

+344/-344

o Ryzyko walutowe

Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Około 49% wartości zawieranych przez Grupę transakcji sprzedaży oraz około 51% transakcji zakupu wyrażonych jest w walutach innych niż PLN. Grupa stara się dopasować strumienie należności i zobowiązań w danej walucie tak, aby środki uzyskane od klientów kupujących produkt mogły być wykorzystane do spłaty wierzycieli, wystawiających swoje faktury w tej samej walucie obcej.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku brutto (w związku ze zmianą wartości godziwej aktywów i zobowiązań pieniężnych) na racjonalnie możliwe wahania kursu walut obcych przy założeniu niezmienności innych czynników.

 

 

 

 

dane w tys. zł

INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO WALUTOWE - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI

Stan na dzień

31.12.2020

 

Wartość bilansowa

Zwiększenie/ zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Aktywa finansowe

 

 

 

Środki pieniężne w EUR

6 229

5

+311/-311

Środki pieniężne w USD

1 431

5

+72/-72

Środki pieniężne w BGN

1 701

5

+85/-85

Środki pieniężne w RON

993

5

+50/-50

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w EUR

17 664

5

+883/-883

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w USD

6 245

5

+312/-312

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w CHF

3

5

+0/-0

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w BGN

363

5

+18/-18

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w RON

477

5

+24/-24

Zobowiązania finansowe

 

 

 

Kredyty w rachunku bieżącym w EUR

1 048

5

+52/-52

Zobowiązania finansowe w EUR

799

5

+40/-40

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w EUR

14 585

5

+729/-729

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w USD

934

5

+47/-47

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w BGN

658

5

+33/-33

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w RON

38

5

+2/-2

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w AUD

5

5

+0/-0

Należy ujawnić metody i założenia stosowane przy sporządzaniu analizy wrażliwości.

 

 

 

 

dane w tys. zł

INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO WALUTOWE - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI

Stan na dzień

31.12.2019

 

Wartość bilansowa

Zwiększenie/ zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Aktywa finansowe

 

 

 

Środki pieniężne w EUR

50 292

5

+2515/-2515

Środki pieniężne w USD

1 694

5

+85/-85

Środki pieniężne w BGN

1 134

5

+57/-57

Środki pieniężne w RON

470

5

+24/-24

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w EUR

26 043

5

+1302/-1302

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w USD

7 302

5

+365/-365

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w BGN

28

5

+1/-1

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w RON

329

5

+16/-16

Zobowiązania finansowe

 

 

 

Kredyty w rachunku bieżącym w EUR

1 901

5

+95/-95

Zobowiązania finansowe w EUR

604

5

+30/-30

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w EUR

12 612

5

+631/-631

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w USD

518

5

+26/-26

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w BGN

685

5

+34/-34

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w RON

85

5

+4/-4

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w CHF

1

5

+0/-0

o Ryzyko kredytowe

Grupa zawiera transakcje wyłącznie z firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Większość należności jest także objęta ubezpieczeniem. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, ryzyko kredytowe powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów. Wartości wymienionych instrumentów na koniec roku 2020 zaprezentowane zostały w notach 19, 20 i 21.

W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.

o Ryzyko związane z płynnością

Zarządy Spółek Grupy monitorują ryzyko braku funduszy poprzez comiesięczną analizę planowanych przepływów pieniężnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Lentex. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów oraz zobowiązań finansowych (np. konta należności i zobowiązań, pozostałych aktywów i zobowiązań finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością, a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe oraz umowy leasingu finansowego.

Tabele poniżej przedstawiają zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

31.12.2020

kredyt w rachunku bieżącym

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Powyżej 5 lat

Razem

Oprocentowane kredyty i pożyczki*

17 395

3 979

8 745

3 456

-  

33 575

Zobowiązania leasingowe*

-  

911

2 467

6 153

43 929

53 460

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-  

25 786

-  

-  

-  

25 786

Pozostałe zobowiązania finansowe

-  

6 170

-  

-  

-  

6 170

RAZEM

17 395

36 846

11 212

9 609

43 929

118 991

* Kwota wskazana w tabeli obejmuje wartość zobowiązania wraz z prognozowanymi odsetkami obliczonymi przy wykorzystaniu WIBOR na dzień 31.12.2020r.

 

 

 

 

 

 

dane w tys. zł

31.12.2019

kredyt w rachunku bieżącym

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku do 5 lat

Powyżej 5 lat

Razem

Oprocentowane kredyty i pożyczki*

15 133

4 117

8 666

15 909

-  

43 825

Zobowiązania leasingowe*

-  

732

2 125

6 155

44 359

53 371

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-  

24 888

-  

-  

-  

24 888

Pozostałe zobowiązania finansowe

-  

5 086

-  

-  

-  

5 086

RAZEM

15 133

34 823

10 791

22 064

44 359

127 170

* Kwota wskazana w tabeli obejmuje wartość zobowiązania wraz z prognozowanymi odsetkami obliczonymi przy wykorzystaniu WIBOR na dzień 31.12.2019r.

43. Zobowiązania warunkowe, ustanowione zastawy

Sprawy sądowe

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa nie posiadała rezerw z tytułu pozwów sądowych o istotnej wartości.

Zabezpieczenie zobowiązań

„Lentex” S.A. :

    o Umowa wieloproduktowa w Banku Millennium S.A.

Wartość zastawu ustanowionego na rzecz Banku Millennium S.A obejmuje zastaw rejestrowy na trzech maszynach produkcyjnych, zastaw rejestrowy na zapasach wyrobów gotowych, towarów, półproduktów, surowców i materiałów, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz weksel in blanco.

    o Umowa o kredyt obrotowy w Banku Millennium S.A.

Wartość zastawu ustanowionego na rzecz Banku Millennium S.A obejmuje zastaw rejestrowy na jednej maszynie produkcyjnej, zastaw rejestrowy na zapasach wyrobów gotowych, towarów, półproduktów, surowców i materiałów oraz weksel in blanco.

    o Umowa o kredyt nieodnawialny i umowa wielocelowej linii kredytowej w BNP Paribas Bank Polska S.A.

Zabezpieczenie stanowi hipoteka umowna łączna na nieruchomościach, cesja wierzytelności, wesel własny in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

 „Gamrat” S.A. :

Umowa o kredyt inwestycyjny w Banku Millennium S.A.

Zabezpieczenie stanowił zastaw zwykły na 90% akcji w spółce „Devorex” EAD, cesja wierzytelności od wybranych kontrahentów, weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunku oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Do dnia 31 grudnia 2020 roku kredyt został spłacony.

Umowa o kredyt w rachunku bieżącym w Banku Millennium S.A.

Zabezpieczenie stanowi zastaw rejestrowy na zbiorze wybranych środków trwałych, cesja wierzytelności od wybranych kontrahentów, pełnomocnictwo do rachunku oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Umowa o kredyt w rachunku bieżącym w BNP Paribas Bank Polska S.A.

Zabezpieczenie stanowi zastaw rejestrowy na zapasach wyrobów gotowych, cesja wierzytelności od wybranych kontrahentów, notarialne poddanie się egzekucji.

Umowa o wydanie i używanie kart flotowych nr HK/120/2000 z 6 kwietnia 2000 roku wraz z późniejszymi zmianami

Zabezpieczenie stanowi weksel własny in blanco na rzecz PKN ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku jako zabezpieczenie ewentualnych wierzytelności handlowych PKN ORLEN S.A. z tytułu używania kart flotowych sieci stacji paliw, do wysokości zobowiązania.

Umowy Leasingu Zwrotnego nr 210382, nr 210387 i 210388 zawarte z Millennium Leasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Zabezpieczenie stanowią 3 weksle własne in blanco.

Umowa ramowa w zakresie zawierania transakcji skarbowych w Banku Millennium S.A.

Zabezpieczenie spłaty wierzytelności banku wynikających z terminowych operacji finansowych oraz transakcji wymiany walutowej stanowi weksel własny in blanco.

Umowa kredytowa na kredyt inwestycyjny w Banku Millennium S.A. oraz transakcji skarbowych w Banku Millennium S.A.

Zabezpieczenie stanowi weksel własny in blanco.

 „Devorex” EAD :

Umowa faktoringowa z Raiffeisen Bank Bułgaria EAD.

Zabezpieczenie stanowi przewłaszczenie zapasów i cesja należności od wybranych klientów i oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Umowa o kredyt w rachunku bieżącym z Raiffeisen Bank Bułgaria EAD.

Zabezpieczenie stanowi zastaw na maszynach, zastaw na zapasach, pełnomocnictwo do rachunków bankowych.

Umowa o kredyt inwestycyjny z Raiffeisen Bank Bułgaria EAD.

Zabezpieczenie stanowi hipoteka na nieruchomości.

 „Gamrat WPC” Sp. Z o.o. :

Umowa o kredyt w rachunku bieżącym w Banku Millennium S.A.

Zabezpieczenie stanowi poręczenie udzielone przez „Gamrat” S.A. i weksel in blanco.

 „PD Profil” Sp. Z o.o. :

Umowa o kredyt w rachunku bieżącym w Banku Millennium S.A.

Zabezpieczenie stanowi poręczenie udzielone przez „Gamrat” S.A. i weksel in blanco.Poręczenia „Gamrat” S.A. :

„Gamrat” S.A. udzielił poręczenia na rzecz Banku Millennium S.A. z tytułu wszelkich zobowiązań pieniężnych „Gamrat WPC” Sp. z o.o., wynikających z umowy kredytu, zawartej w dniu 20 listopada 2018 roku pomiędzy tą Spółką, a Bankiem Millennium S.A. obejmujących w szczególności całkowitą spłatę kwoty głównej, wszelkich odsetek, prowizji, opłat i kosztów w przypadku, gdy kredytobiorca nie wywiąże się ze zobowiązań w terminie i w sposób przewidziany Umową kredytu. Maksymalny pułap zadłużenia z tytułu kredytu wynosi 3.500 tys. zł do wykorzystania w formie kredytu w rachunku bankowym. Poręczenie obowiązuje do dnia 27 grudnia 2021 roku.

„Gamrat” S.A. udzielił poręczenia na rzecz Banku Millennium S.A. z tytułu wszelkich zobowiązań pieniężnych „PD Profil” Sp. z o.o., wynikających z umowy kredytu, zawartej w dniu 26 lipca 2018 roku pomiędzy tą Spółką, a Bankiem Millennium S.A. obejmujących w szczególności całkowitą spłatę kwoty głównej, wszelkich odsetek, prowizji, opłaty i kosztów w przypadku, gdy kredytobiorca nie wywiąże się ze zobowiązań w terminie i w sposób przewidziany Umową kredytu. Maksymalny pułap zadłużenia z tytułu kredytu wynosi 300 tys. zł do wykorzystania w formie kredytu w rachunku bankowym. Termin spłaty kredytu przypada na dzień 25 lipca 2021 roku.

 

44Informacje o wynagrodzeniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

44.1. „Lentex” S.A.

 Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2020 i 2019 roku

Spółka zawarła w dniu 6 czerwca 2019 roku umowy o usługi audytorskie z Kancelarią Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o., wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod numerem 1695. Umowy zostały zawarte na okres 2 lat.

Przedmiot umów obejmuje:

przeprowadzenie badania jednostkowego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2019 i 31 grudnia 2020 roku;

przeprowadzenie badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2019 i 31 grudnia 2020 roku;

przeprowadzenie przeglądu skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego na dzień 30 czerwca 2019 i 30 czerwca 2020 roku;

przeprowadzenie przeglądu skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 30 czerwca 2019 i 30 czerwca 2020.

Łączna wysokość wynagrodzenia należnego za powyższe usługi wynosi 65 tys. zł netto za usługi dotyczące 2019 roku i 62 tys. zł za usługi dotyczące 2020 roku.

44.2. „Gamrat” S.A.

 Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2020 roku

Podmiot badający sprawozdanie finansowe „Gamrat” S.A. za 2020 rok to Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Spółka z o.o. Wynagrodzenie łączne za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego 71 tys. zł netto.

 Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2019 roku

Podmiot badający sprawozdanie finansowe „Gamrat” S.A. za 2019 rok to Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Spółka z o.o. Wynagrodzenie łączne za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego 72 tys. zł netto.

44.3. „Devorex” EAD

 Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2020 roku

Podmiotem badającym sprawozdanie finansowe „Devorex” EAD była firma Cast Inc – LLC Audytor Stoyan Tinchev, z siedzibą w Plovdiv, Bułgaria. Firma Cast Inc-LLC została wybrana do badania na podstawie Uchwały nr 54/IX/2020 „Gamrat” S.A. z dnia 19 października 2020 roku. Wynagrodzenie łączne za badanie jednostkowego sprawozdania finansowego za 2020 rok wyniosło 2.300 EUR netto.

 Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2019 roku

Podmiotem badającym sprawozdanie finansowe „Devorex” EAD była firma Cast Inc – LLC Audytor Stoyan Tinchev, z siedzibą w Plovdiv, Bułgaria. Firma Cast Inc-LLC została wybrana do badania na podstawie Uchwały nr 12/IX/2019 „Gamrat” S.A. z dnia 1 października 2019 roku. Wynagrodzenie łączne za badanie jednostkowego sprawozdania finansowego za 2019 rok wyniosło 2.300 EUR netto.

44.4. „Gamrat WPC” Sp. z o.o.

         Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2020 i 2019 roku

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych sprawozdanie finansowe spółki z o.o. nie podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta jeśli zgodnie z art. 64 Ustawy o rachunkowości nie przekracza określonych wielkości. W świetle obowiązujących przepisów spółka „Gamrat WPC” Sp. z o.o. w 2020 i 2019 roku nie przekroczyła wielkości nakładających w/w obowiązek.

44.5. „PD Profil” Sp. z o.o.

 Przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych dotyczących 2020 i 2019 roku

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych sprawozdanie finansowe spółki z o.o. nie podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta jeśli zgodnie z art. 64 Ustawy o rachunkowości nie przekracza określonych wielkości. W świetle obowiązujących przepisów spółka „PD Profil” Sp. z o.o. w 2020 i 2019 roku nie przekroczyła wielkości nakładających w/w obowiązek.

45. Sytuacja kadrowa

Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2020 roku w Grupie wyniósł 800 osób i kształtował się następująco:

46. Zarządzanie kapitałem

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej.

 

 

dane w tys. zł

 

31.12.2020

31.12.2019

Oprocentowane kredyty i pożyczki

33 499

43 159

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

36 832

34 282

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

                 (21 630)

                 (63 288)

Zadłużenie netto

48 701

14 153

Kapitał własny

279 830

289 065

Kapitał i zadłużenie netto

328 531

303 218

Wskaźnik dźwigni

15%

5%

47. Zdarzenia po dacie bilansowej

W styczniu 2021 roku na mocy decyzji Zarządu „Lentex” S.A. nastąpiło zawiązanie nowej spółki zależnej „Lentex Wykładziny” Sp. z o.o., w której „Lentex” S.A. objął 100 udziałów o wartości nominalnej 50,00 zł każdy, co stanowi 100% kapitału zakładowego nowoutworzonej spółki. Utworzenie nowej spółki zależnej wynika z realizacji przyjętego w ramach Przeglądu Opcji Strategicznych modelu działania strategicznego, a ponadto jest związane z decyzją dotyczącą wyodrębnienia od dnia 1 października 2020 roku pod względem organizacyjnym i finansowym zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki zajmującej się produkcją wykładzin (dalej "ZCP Dywizja Wykładzin"). Jednocześnie Zarząd nie wyklucza w przyszłości podjęcia decyzji o zamiarze wniesienia aportem do nowoutworzonej spółki ZCP Dywizji Wykładzin.

W dniu 19 marca 2021 roku Zarząd „Lentex” S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki zajmującej się produkcją wykładzin podpisując jednocześnie z inwestorem branżowym Beaulieu International Group NV z siedzibą w Waregem, Belgia (dalej ʺBIGʺ). Deklarację zainteresowania o charakterze listu intencyjnego określającą podstawowe założenia transakcji sprzedaży ZCP Dywizji Wykładzin. Podpisana Deklaracja zainteresowania określa podstawowe założenia potencjalnej transakcji sprzedaży ZCP Dywizji Wykładzin, w szczególności: proponowaną orientacyjną cenę ZCP Wykładzin, warunki przeprowadzenia transakcji, w tym konieczność przeprowadzenia przez BIG analizy due diligence ZCP Dywizji Wykładzin. Dokument przewiduje 6 miesięczny okres wyłączności dla BIG w zakresie prowadzenia negocjacji. Deklaracja zainteresowania nie ma charakteru zobowiązującego. Decyzja o przystąpieniu do powyższych negocjacji została podjęta mając na uwadze realizację przyjętego w ramach Przeglądu Opcji Strategicznych modelu działania strategicznego, który uznał segment włóknin jako kluczowy dla intensyfikacji i zapewnienia dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej Lentex, a w zakresie pozostałych segmentów operacyjnych Grupy nie wykluczał podejmowania działań zmierzających do ich sprzedaży (w całości lub w części). Szczegóły zostały określone w opublikowanym przez Spółkę raporcie bieżącym nr 5/2021 z dnia 19 marca 2021 roku.

 

 

Oświadczenie Zarządu „Lentex” Spółka Akcyjna

w sprawie rzetelności sporządzenia

rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

 

 

Oświadczamy, iż wedle naszej najlepszej wiedzy, roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową, a także wynik finansowy Grupy Kapitałowej Lentex oraz że roczne sprawozdanie z działalności emitenta oraz grupy kapitałowej emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej Lentex., w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.

 

 

 

Zarząd „Lentex” S.A.

 

 

 

 

 

 

Oświadczenie Zarządu „Lentex” Spółka Akcyjna

w sprawie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

 

 

 

Oświadczamy, iż podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych – Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o. dokonująca badania rocznego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa. Podmiot ten oraz biegli rewidenci dokonujący tego badania, spełnili warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi.

 

 

Zarząd „Lentex” S.A.