Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Spis treści
Informacje ogólne o jednostce dominującej5
Informacje o grupie kapitałowej5
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego6
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym7
Założenie kontynuacji działalności7
Podstawowe elementy skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej10
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów10
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej12
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym14
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych15
Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego17
Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej17
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 r.17
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r.17
Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości18
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji23
Profesjonalny osąd i niepewność szacunków24
Informacja dodatkowa - Segmenty operacyjne25
Prezentacja sprawozdań z uwzględnieniem segmentów działalności25
Informacje finansowe o poszczególnych segmentach27
Informacja dodatkowa – Pozostałe noty objaśniające31
Nota 1.Przychody z umów z klientami31
Nota 2.Koszty działalności operacyjnej32
Nota 3.Pozostałe przychody i koszty operacyjne33
Nota 4.Przychody i koszty finansowe34
Nota 5.Podatek dochodowy bieżący i odroczony34
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Nota 8.Zysk przypadający na jedną akcję36
Nota 10.Rzeczowe aktywa trwałe37
Nota 11.Aktywa niematerialne oraz nakłady na prace rozwojowe39
Nota 13.Akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych nieobjętych konsolidacją42
Nota 14.Akcje i udziały w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności42
Nota 15.Pozostałe aktywa trwałe43
Nota 18.Pozostałe należności45
Nota 19.Rozliczenia międzyokresowe czynne45
Nota 20.Pozostałe aktywa finansowe46
Nota 21.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych46
Nota 25.Kapitał przypadający na akcjonariuszy niekontrolujących48
Nota 26.Zarządzanie kapitałem48
Nota 27.Płatności w formie akcji48
Nota 28.Rezerwy na świadczenia pracownicze49
Nota 32.Pozostałe zobowiązania finansowe53
Nota 33.Pozostałe zobowiązania długoterminowe54
Nota 34.Zobowiązania handlowe54
Nota 35.Inne zobowiązania krótkoterminowe55
Nota 36.Zobowiązania warunkowe55
Nota 37.Rozliczenia międzyokresowe przychodów56
Nota 38.Informacje o instrumentach finansowych56
Nota 39.Transakcje z podmiotami powiązanymi57
Nota 40.Wynagrodzenia Zarządu i Rady Nadzorczej58
Nota 41.Wpływ przejścia na międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej58
Nota 42.Zdarzenia po dniu bilansowym59
Nota 43.Informacje o transakcjach z podmiotem dokonującym badania sprawozdania finansowego59
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Nota 44.Objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych59
Nota 45.Otrzymane i udzielone gwarancje oraz poręczenia60
Nota 46.Identyfikacja i zasady zarządzania ryzykiem61
Nota 47.Inne istotne informacje mające istotny wpływ na ocenę sytuacji majątkowej, finansowej oraz wynik finansowy jednostki69
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Adres:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki lub innych danych identyfikacyjnych:
Forma prawna jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Nazwa: | SPYROSOFT |
Forma prawna: | Spółka Akcyjna |
Siedziba: | pl. Nowy Targ 28, 50-141 Wrocław |
Podstawowy przedmiot działalności: | działalność związana z oprogramowaniem |
Numer statystyczny REGON: | 364386397 |
Numer identyfikacji podatkowej NIP: | 8943078149 |
Czas trwania działalności: | Nieoznaczony |
Według stanu na dzień 31.12.202 w skład grupy kapitałowej Spyrosoft S.A. poza jednostką dominującą wchodzą następujące jednostki:
Nazwa podmiotu | Kraj siedziby | Udział w kapitale | Opis powiązania |
Spyrosoft Solutions S.A. | Polska | 50,0% | bezpośrednio |
Spyrosoft LTD | Wielka Brytania | 85,0% | bezpośrednio |
GOD Nearshore SE | Niemcy | 33,0% | bezpośrednio |
Unravel S.A. | Polska | 67,5% | 45% bezpośrednio i 22,5% pośrednio |
Spyrosoft Solutions doo | Chorwacja | 35,0% | pośrednio |
Spyrosoft Solutions LLC | USA | 50,0% | pośrednio |
Spyrosoft Solutions GMBH | Niemcy | 50,0% | pośrednio |
Spyrosoft LLC | USA | 100,0% | bezpośrednio |
Spyrosoft Solutions S.R.L. | Rumunia | 47,5% | pośrednio |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Spyrosoft Ecommerce S.A. | Polska | 60,0% | bezpośrednio |
Better Software Group S.A. | Polska | 60,0% | bezpośrednio |
Better Soft Services Sp. z o.o. | Polska | 60,0% | pośrednio |
Better Software Norge AS | Norwegia | 60,0% | pośrednio |
Spyrosoft Connect S.A. | Polska | 80,0% | bezpośrednio |
Spyrosoft Synergy S.A. | Polska | 52,5% | 35% bezpośrednio i 17,5% pośrednio |
Spyrosoft India Private Ltd | Indie | 75,0% | 50% bezpośrednio i 25% pośrednio |
Finin Sp. z o.o. | Polska | 100% | bezpośrednio |
Nazwa podmiotu | Stopień powiązania | Metoda objęcia konsolidacją |
Spyrosoft Solutions S.A. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft LTD | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Unravel S.A. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft Solutions doo | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft Solutions LLC | jednostka zależna | wyłączona z konsolidacji ze względu na nieistotność |
Spyrosoft Solutions GMBH | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft LLC | jednostka zależna | jednostka jeszcze nie rozpoczęła działalności |
Spyrosoft Solutions S.R.L. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft Ecommerce S.A. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Better Software Group S.A. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Better Soft Services Sp. z o.o. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Better Software Norge AS | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft Connect S.A. | jednostka zależna | jednostka jeszcze nie rozpoczęła działalności |
Spyrosoft Synergy S.A. | jednostka zależna | konsolidacja metodą pełną |
Spyrosoft India Private Ltd | jednostka zależna | jednostka jeszcze nie rozpoczęła działalności |
Finin Sp. z o.o. | jednostka zależna | wyłączona z konsolidacji ze względu na nieistotność |
Nazwa podmiotu | Stopień powiązania | Metoda objęcia konsolidacją |
GOD Nearshore SE | jednostka stowarzyszona | Konsolidacja metodą praw własności |
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd spółki dominującej w dniu 27.04.2023 roku.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Zarząd spółki dominującej oświadcza, iż sprawozdanie finansowe zostało sporządzone wedle najlepszej wiedzy, według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z obowiązującymi Grupę Kapitałową zasadami rachunkowości. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe odzwierciedla sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny.
Zarząd spółki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadami rachunkowości, które Grupa Kapitałowa będzie stosowała przy sporządzaniu kolejnego opublikowanego sprawozdania finansowego oraz że odzwierciedla w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównawcze za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności przez Grupę Kapitałową w okresie co najmniej 12 miesięcy od dnia jego zatwierdzenia do publikacji. Zarząd spółki dominującej dokonał oceny możliwości kontynuowania działalności Grupy Kapitałowej i nie stwierdził występowania jakichkolwiek istotnych niepewności w tym zakresie. Przeprowadzona analiza wskazuje, że żadna ze spółek z Grupy nie zanotowała w 2022 roku oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, negatywnych skutków zmian sytuacji rynkowej i geopolitycznej.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Dane w tys. PLN
WYBRANE DANE FINANSOWE | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 331 453 | 173 428 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 45 103 | 23 062 |
EBITDA* | 53 738 | 29 400 |
Zysk (strata) brutto | 43 745 | 22 991 |
Zysk (strata) netto | 26 734 | 14 679 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 33 236 | 14 458 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (5 198) | (4 126) |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (10 406) | (6 224) |
Przepływy pieniężne netto – razem | 17 632 | 4 108 |
WYBRANE DANE FINANSOWE | na 31.12.2022 | na 31.12.2021 |
Aktywa / Pasywa razem | 165 739 | 82 821 |
Aktywa trwałe | 50 433 | 19 122 |
Aktywa obrotowe | 115 307 | 63 699 |
Kapitał własny | 85 102 | 46 828 |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 80 638 | 35 993 |
Zobowiązania długoterminowe | 21 159 | 6 369 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 59 479 | 29 624 |
Liczba akcji | 1 089 099 | 1 072 958 |
Zyska (strata) netto na jedną akcję zwykłą (w zł) | 24,55 | 13,68 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) | 78,14 | 43,64 |
*EBITDA liczona jako zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację.
Powyższe dane finansowe za okres 12 miesięcy 2022 i 2021 roku zostały przeliczone na EUR i zaprezentowane w tabeli poniżej według następujących zasad:
- pozycje aktywów i pasywów – według średniego kursu określonego przez NBP na dzień 31 grudnia 2022 roku – 4,6899 PLN/EUR, na dzień 31 grudnia 2021 roku – 4,5994 PLN/EUR
- pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych – według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów określonych przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca okresu sprawozdawczego: od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku – 4,6883 PLN/EUR, od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku – 4,5775 PLN/EUR.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
WYBRANE DANE FINANSOWE | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 70 698 | 37 887 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 9 620 | 5 038 |
EBITDA* | 11 462 | 6 423 |
Zysk (strata) brutto | 9 331 | 5 023 |
Zysk (strata) netto | 5 702 | 3 207 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 7 089 | 3 158 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (1 109) | (901) |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (2 220) | (1 360) |
Przepływy pieniężne netto – razem | 3 761 | 897 |
WYBRANE DANE FINANSOWE | na 31.12.2022 | na 31.12.2021 |
Aktywa / Pasywa razem | 35 340 | 18 007 |
Aktywa trwałe | 10 754 | 4 158 |
Aktywa obrotowe | 24 586 | 13 849 |
Kapitał własny | 18 146 | 10 181 |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 17 194 | 7 826 |
Zobowiązania długoterminowe | 4 512 | 1 385 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 12 682 | 6 441 |
Liczba akcji | 1 089 099 | 1 072 958 |
Zyska (strata) netto na jedną akcję zwykłą (w EUR) | 5,23 | 2,97 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w EUR) | 16,66 | 9,49 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Nota | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Przychody ze sprzedaży | 1 | ||
Koszty sprzedanych produktów, usług, towarów i materiałów | 2 | ||
Zysk (strata) brutto na sprzedaży | |||
Koszty sprzedaży | |||
Koszty ogólnego zarządu | 2 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 3 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 3 | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 4 | ||
Koszty finansowe | 4 | ||
Odpis z tytułu aktualizacji wartości firmy | |||
Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych | |||
Zysk (strata) brutto | |||
Podatek dochodowy | 5,6 | ||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | |||
Zyska (strata) netto z działalności zaniechanej | 7 | ||
Zysk (strata) netto | |||
Zysk (strata) netto przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | |||
Zysk (strata) netto podmiotu dominującego |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | ||
Wynik netto | |||
Inne całkowite dochody | ( | ||
Inne całkowite dochody, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu | ( | ||
Różnice kursowe z wyceny jednostek zagranicznych | ( | ||
Inne całkowite dochody, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu | |||
Suma dochodów całkowitych | |||
Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | |||
Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący |
Zysk netto na jedną akcję | 8 | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Podstawowy | |||
Zysk na akcję z działalności kontynuowanej | |||
Zysk na akcję z działalności zaniechanej | |||
Rozwodniony | |||
Zysk na akcję z działalności kontynuowanej | |||
Zysk na akcję z działalności zaniechanej |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Nota | na 31.12.2022 | na 31.12.2021 | |
Aktywa trwałe | |||
Aktywa niematerialne | 11 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 10 | ||
Wartość firmy | 12 | ||
Akcje i udziały w jednostkach stowarzyszonych | 14 | ||
Akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją | 13 | ||
Rozliczenia międzyokresowe | 19 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Pozostałe aktywa trwałe | 15 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Aktywa obrotowe inne niż aktywa przeznaczone do sprzedaży | |||
Zapasy | 16 | ||
Należności handlowe od jednostek powiązanych | 17 | ||
Należności handlowe od jednostek pozostałych | |||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Należności z tytułu podatków innych niż podatek dochodowy | 18 | ||
Pozostałe należności | 18 | ||
Krótkoterminowe przedpłaty i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne | 19 | ||
Aktywa finansowe | 20 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 21 | ||
Pozostałe aktywa obrotowe | |||
Aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Aktywa razem |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Nota | na 31.12.2022 | na 31.12.2021 | |
Kapitały własne | |||
Kapitał akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Kapitał podstawowy | 22 | ||
Kapitał z nadwyżki ceny emisyjnej nad nominalną | 23 | ||
Kapitał z tytułu płatności w formie akcji | 23 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia | |||
Zyski zatrzymane | 24 | ||
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 25 | ||
Zobowiązania | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | 30 | ||
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu | 31 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 32 | ||
Pozostałe zobowiązania | 33 | ||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaż | |||
Kredyty i pożyczki | 30 | ||
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu | 31 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 32 | ||
Zobowiązania handlowe | 34 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | |||
Zobowiązania podatkowe i inne publicznoprawne | 35 | ||
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 35 | ||
Pozostałe zobowiązania | 35 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 28 | ||
Pozostałe rezerwy | 29 | ||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 37 | ||
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży | |||
Pasywa razem |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Za rok 2022 | Kapitał podstawowy | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej nominalnej | Kapitał z tytułu płatności w formie akcji | Różnice kursowe z przeliczenia | Zyski zatrzymane | Kapitał własny jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Razem kapitał własny |
Stan na 01.01.2022 | ||||||||
Emisja akcji | ||||||||
Płatności w formie akcji | ||||||||
Objęcie jednostki kontrolą | ||||||||
Zmiana proporcji udziałów | ( | ( | ||||||
Całkowite dochody | ( | |||||||
Wynik netto roku obrotowego | ||||||||
Inne całkowite dochody | ( | ( | ( | |||||
Inne zmiany | ||||||||
Zmiana kapitału | ( | |||||||
Stan na 31.12.2022 |
Za rok 2021 | Kapitał podstawowy | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej nominalnej | Kapitał z tytułu płatności w formie akcji | Różnice kursowe z przeliczenia | Zyski zatrzymane | Kapitał własny jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Razem kapitał własny |
Stan na 01.01.2021 | ||||||||
Emisja akcji | ||||||||
Płatności w formie akcji | ||||||||
Objęcie jednostki kontrolą | ||||||||
Zmiana proporcji udziałów | ( | |||||||
Całkowite dochody | ||||||||
Wynik netto roku obrotowego | ||||||||
Inne całkowite dochody | ||||||||
Inne zmiany | ||||||||
Zmiana kapitału | ||||||||
Stan na 31.12.2021 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Działalność operacyjna | ||
Zysk (strata) brutto | ||
Korekty razem | ( | ( |
Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych | ( | ( |
Amortyzacja | ||
Odpis wartości firmy | ||
Przychody z okazyjnego nabycia | ( | |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | ( | |
Odsetki | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | ( | ( |
Zmiana stanu rezerw | ||
Zmiana stanu zapasów | ( | |
Zmiana stanu należności | ( | ( |
Zmiana stanu zobowiązań | ||
Zmiana stanu pozostałych aktywów | ( | ( |
Inne korekty działalności operacyjnej | ||
Przepływy z tytułu podatku dochodowego | ( | ( |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
Działalność inwestycyjna | ||
Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych | ||
Spłaty udzielonych pożyczek | ||
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( |
Udzielone pożyczki | ( | ( |
Wydatki na inne aktywa finansowe | ( | ( |
Inne wpływy/wydatki inwestycyjne | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( |
Działalność finansowa | ||
Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | ||
Wpływy z tytułu kredytów i pożyczek | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | ( | ( |
Płatności zobowiązań z tytułu leasingu | ( | ( |
Zapłacone odsetki | ( | ( |
Inne wpływy/wydatki finansowe | ( | ( |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | ( | ( |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Przepływy pieniężne netto razem | ||
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | ||
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych | ||
Środki pieniężne na początek okresu | ||
Środki pieniężne na koniec okresu |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy sporządzone zostały zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 r.
Sporządzając skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2021, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów oraz interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 r.:
Zmiany do MSSF 3 Połączenie jednostek gospodarczych, MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe, MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe oraz roczne poprawki do MSSF cykl 2018 - 2020 (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) - zatwierdzone 28 czerwca 2021 r., mające zastosowanie dla okresów rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 r. lub później.
Zmiany do MSSF 3 Połączenie jednostek gospodarczych, dotyczące odniesień do Założeń koncepcyjnych. Zmiany wprowadzają wyjątek od zasady ujmowania wynikającej z MSSF 3, celem uniknięcia kwestii potencjalnych zysków i strat „dnia drugiego” w odniesieniu do zobowiązań i zobowiązań, które wchodziły w zakres MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe czy KIMSF 21 Opłaty, jeżeli wystąpiły oddzielnie. Wyjątek wymaga zastosowania kryteriów wynikających odpowiednio z MSR 37 lub KIMSF 21 zamiast wymogów wynikających z Założeń koncepcyjnych w celu ustalenia, czy na dany dzień wystąpiły. Zmiany nie mają istotnego wpływu na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe, dotyczące przychodów osiągniętych przed oddaniem składnika rzeczowych aktywów trwałych do użytkowania. Zmiany zabraniają jednostkom pomniejszania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o przychody ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w trakcie doprowadzenia składnika aktywów do pożądanego miejsca i stanu potrzebnego do rozpoczęcia jego funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Zamiast tego jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich wyrobów oraz koszty ich wytworzenia w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Zmiany nie mają istotnego wpływu na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, dotyczące kosztów wykonania umów rodzących obciążenia. W maju 2020 r., RMSR opublikowała zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, których celem jest określenie, które koszty jednostka uwzględnia dokonując oceny tego, czy umowa rodzi obciążenia lub przynosi straty. Wprowadzając zmiany zastosowano podejście “kosztów bezpośrednio związanych”. Koszty bezpośrednio związane z umową dostarczenia dóbr lub świadczenia usług obejmują zarówno koszty krańcowe (np. koszty bezpośredniej robocizny), jak również alokację kosztów bezpośrednio związanych z czynnościami dotyczącymi umowy (np. amortyzacja sprzętu wykorzystanego do wykonania umowy czy koszty zarządzania i nadzoru nad umową). Koszty ogólne i administracyjne są wyłączane, gdyż nie odnoszą się bezpośrednio do umowy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy koszty takie są refakturowane na drugą stronę umowy. Zmiany nie mają istotnego wpływu na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Zatwierdzając niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupa nie zastosowała następujących standardów, zmian standardów i interpretacji, które nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE:
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe – zatwierdzone 19 listopada 2021 r., obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 r.,
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 r.) – zatwierdzone 2 marca 2022 r., mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później,
Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – zatwierdzone 2 marca 2022 r., mające zastosowanie dla okresów rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później,
Zmiany do MSR 12 Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji – zatwierdzone 11 sierpnia 2022 r., mające zastosowanie do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe dotyczące pierwszego zastosowania MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze – zatwierdzone 8 września 2022 r., mające zastosowanie do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana lecz nie weszła dotychczas w życie. Zmiany nie mają jednak istotnego wpływu na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Grupy lub jej wyników finansowych.
Przychody i koszty działalności operacyjnej
Przychody są wpływami korzyści ekonomicznych danego okresu, powstałymi w wyniku zwykłej działalności gospodarczej Grupy, skutkującymi zwiększeniem kapitału własnego, innymi niż zwiększenie kapitału wynikające z wpłat akcjonariuszy. Grupa ujmuje przychody stosując tzw. Model Pięciu Kroków przewidziany w MSSF 15. Do przychodów zalicza się jedynie otrzymane lub należne kwoty równe cenom transakcyjnym, jakie przypadają Grupie po spełnieniu (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia, polegającego na przekazaniu przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług. Grupa stosuje także zasadę wyceny przychodów oraz zobowiązań do wykonania świadczenia spełniane w czasie dla tych umów, dla których w wyniku wykonania świadczenia nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu, a Grupie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie. Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu jednostka ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. W przypadku usług programistycznych wycenianych w oparciu o liczbę przepracowanych godzin („time & material”), za wykonanie zobowiązania uznaje się moment przepracowania każdej godziny, a na koniec każdego okresu sprawozdawczego jednostka ujmuje przychody w oparciu o rzeczywiście przepracowane godziny oraz ustaloną stawkę. W przypadku usług wycenianych w oparciu o z góry ustaloną cenę za wykonane prace programistyczne („fixed price” lub „milestone”) za całkowite wykonanie zobowiązania uznaje się moment przekazania efektów prac programistycznych, a w okresie trwania tych prac, dokonuje się kalkulacji ich zaawansowania, z zachowaniem ostrożności wyceny w zakresie ryzyka niewykonania całości zobowiązania w przyszłości. Stopień zaawansowania prac mierzony jest według metody opartej na nakładach, w oparciu o wartość poniesionych kosztów w całości kosztów zaplanowanych z uwzględnieniem spodziewanych lub poniesionych strat. Przychody z tego rodzaju umów są ujmowane w czasie, w oparciu o kwartalną wycenę.
Przychody i koszty działalności finansowej
Na przychody finansowe składają się głównie odsetki od lokat wolnych środków na rachunkach bankowych, prowizje i odsetki od udzielonych pożyczek, odsetki z tytułu zwłoki w regulowaniu należności, wielkość rozwiązanych rezerw dotyczących działalności finansowej, przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, dodatnie różnice kursowe (per saldo), przywrócenie utraconej wartości inwestycji finansowych, wartość umorzonych kredytów i pożyczek, zyski z rozliczenia instrumentów pochodnych.
Na koszty finansowe składają się głównie odsetki od kredytów i pożyczek, odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań, utworzone rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty z operacji finansowych, wartość w cenie nabycia sprzedanych udziałów, akcji, papierów wartościowych, prowizje i opłaty manipulacyjne, odpisy aktualizujące należności odsetkowe oraz wartość inwestycji
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
krótkoterminowych, dyskonto i różnice kursowe (per saldo) oraz w przypadku leasingu inne opłaty za wyjątkiem rat kapitałowych.
Dotacje nie są ujmowane do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że spółka z Grupy spełni konieczne warunki i otrzyma dotację. Dotacje państwowe, których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez spółkę aktywów trwałych, ujmuje się w bilansie w pozycji rozliczeń międzyokresowych przychodów i odnosi w rachunek zysków i strat systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów.
Podatek bieżący oraz podatek odroczony
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się podatek bieżący, podatek u źródła zapłacony za granicą oraz podatek odroczony. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk/(strata) podatkowa różni się od księgowego zysku/(straty) brutto w związku z różnym momentem uznania przychodów i kosztów za zrealizowane dla celów podatkowych i rachunkowych, a także ze względu na trwałe różnice pomiędzy podatkowym i rachunkowym traktowaniem niektórych pozycji przychodów i kosztów. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Bieżący podatek dochodowy dotyczący pozycji rozpoznanych bezpośrednio w kapitale jest rozpoznawany bezpośrednio w kapitale, a nie w rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według kosztu (ceny nabycia lub kosztu wytworzenia) pomniejszonego w kolejnych okresach o odpisy amortyzacyjne oraz utratę wartości.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wartości niematerialne są ujmowane, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości spowodują one wpływ korzyści ekonomicznych, które mogą być powiązane z tymi aktywami. Początkowe ujęcie wartości niematerialnych następuje według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Po ujęciu początkowym wartości niematerialne są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania aktywów niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych aktywów.
Wartość firmy (zysk) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:
suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia,
wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.
Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki jest ujmowana w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według ceny nabycia pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości.
W przypadku gdy w/w suma jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest niezwłocznie w wyniku. Grupa ujmuje zysk z przejęcia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Grupa jako leasingobiorca klasyfikuje umowę jako leasing lub jako zawierającą leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Prawo do kontroli nad użytkowaniem składnika aktywów używanych na podstawie umowy leasingu oznacza przede wszystkim prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów oraz prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów. Na ryzyko składa się możliwość poniesienia strat z powodu niewykorzystania zdolności produkcyjnych, utraty przydatności technicznej lub zmian poziomu osiągniętego zwrotu, spowodowanych zmianami warunków ekonomicznych. Pożytkami może być oczekiwanie zyskownego funkcjonowania składnika aktywów przez ekonomiczny okres użytkowania oraz oczekiwanie na zysk wynikający ze wzrostu jego wartości lub realizacji wartości końcowej. W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy. W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy. Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów chyba, że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości. Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
Akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych nieobjętych konsolidacją
Na dzień powstania akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych nieobjętych konsolidacją wycenia się według ceny nabycia. Na dzień bilansowy inwestycje w jednostkach podporządkowanych wycenia się według ceny nabycia skorygowanej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Grupa na moment początkowego ujęcia klasyfikuje każdy składnik aktywów finansowych do czterech kategorii aktywów finansowych, których rozróżnienia dokonuje się w zależności od modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych:
aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie,
aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
aktywa wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat,
instrumenty finansowe zabezpieczające.
Aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie – są to aktywa finansowe utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a charakterystyka umowy dotyczącej tych aktywów finansowych przewiduje powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek. Spółka do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody – są to aktywa finansowe utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy jak i sprzedaż aktywów finansowych, a charakterystyka umowy dotyczącej tych aktywów finansowych przewiduje powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłata kwoty głównej i odsetek. Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcje wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.
Wartość początkowa (koszt) zapasów obejmuje wszystkie koszty (nabycia, wytworzenia i inne) poniesione w związku z doprowadzeniem zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Cena nabycia zapasów obejmuje cenę zakupu powiększoną o cła importowe i inne podatki (niemożliwe do późniejszego odzyskania od władz podatkowych), koszty transportu, załadunku, wyładunku i inne koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem zapasów, pomniejszoną o opusty, rabaty i inne podobne zmniejszenia. Zapasy wycenia się w wartości początkowej (cenie nabycia lub koszcie wytworzenia) lub w cenie sprzedaży netto możliwej do uzyskania w zależności od tego, która z nich jest niższa. Cena sprzedaży netto możliwa do uzyskania odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.). Ze względu na fakt, iż w Grupie występują w zapasach wyłącznie towary w postaci sprzętu komputerowego nabytego w celu odsprzedaży, koszt ustala się drogą szczegółowej identyfikacji.
Należności handlowe i pozostałe
Należności z tytułu dostaw i usług wyceniane są w księgach w wartości odpowiadającej cenom transakcyjnym skorygowanym o odpowiednie odpisy z tytułu utraty wartości w ramach modelu strat oczekiwanych.
Rozliczenia międzyokresowe czynne
Grupa dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli koszty już poniesione dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, chyba że ich kwota jest nieistotna dla sprawozdania finansowego, wówczas kwota kosztów odnoszona jest w ciężar kosztów w dacie nabycia towaru lub usługi.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne składają się z gotówki w kasie, depozytów płatnych na żądanie oraz lokat bankowych o terminie realizacji do 3 miesięcy. Ekwiwalenty środków pieniężnych są krótkoterminowymi inwestycjami o dużej płynności łatwo wymienialnymi na określone kwoty środków pieniężnych oraz narażonymi na nieznaczne ryzyko zmiany wartości. Niespłacone kredyty w rachunkach bieżących prezentowane są w przepływach z działalności finansowej w pozycji Kredyty i pożyczki.
Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana
Aktywa trwałe (i grupy aktywów netto) zaklasyfikowane jako przeznaczone do zbycia wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonych o koszty związane ze sprzedażą. Aktywa trwałe (i grupy aktywów netto) klasyfikowane są jako przeznaczone do zbycia jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego ciągłego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do zbycia) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar kierownictwa Spółki z Grupy do zakończenia transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutów i umów Spółek Grupy. Kapitał zakładowy (akcyjny) wykazywany jest według wartości nominalnej, w wysokości zgodnej ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do rejestru sądowego. Kapitał zapasowy tworzony jest z wypracowanych zysków. Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej tworzony jest z nadwyżki ceny emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej pomniejszonej o koszty tej emisji. Koszty emisji akcji poniesione przy powstawaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji. Kapitał rezerwowy stanowi wpłaty dokonane na poczet podwyższenia kapitału podstawowego do czasu rejestracji tego podwyższenia w rejestrze sądowym.
Rezerwy na zobowiązania tworzy się w przypadku, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający z przeszłych zdarzeń i jest prawdopodobne, że wypełnienie obowiązku spowoduje zmniejszenie zasobów ucieleśniających korzyści ekonomiczne Grupy oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty zobowiązania. Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne. Rezerwa na koszty restrukturyzacji ujmowana jest tylko wtedy, gdy Spółka z Grupy ogłosiła wszystkim zainteresowanym stronom szczegółowy i formalny plan restrukturyzacji.
Zobowiązanie finansowe to każde zobowiązanie będące:
wynikającym z umowy obowiązkiem wydania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych innej jednostce lub wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie niekorzystnych warunkach,
kontraktem, który będzie rozliczony lub może być rozliczony we własnych instrumentach kapitałowych jednostki i jest instrumentem niepochodnym, w zamian za który jednostka jest lub może być zobowiązana wydać zmienną liczbę własnych instrumentów kapitałowych lub instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych jednostki. W tym celu prawa poboru, opcje i warranty, umożliwiające nabycie ustalonej liczby własnych instrumentów kapitałowych jednostki w zamian za ustaloną kwotę środków pieniężnych w dowolnej walucie, stanowią instrumenty kapitałowe, jeżeli jednostka oferuje prawa poboru, opcje i warranty pro rata wszystkim aktualnym właścicielom tej samej kategorii niepochodnych instrumentów kapitałowych tej jednostki.
Grupa na moment początkowego ujęcia klasyfikuje każdy składnik zobowiązań finansowych jako:
składniki zobowiązań finansowych wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
W momencie początkowego ujęcia zobowiązanie finansowe wycenia się w wartości godziwej powiększonej, w przypadku zobowiązania finansowego niekwalifikowanego jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do zobowiązania finansowego.
Zobowiązania handlowe i pozostałe inne niż finansowe
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania niefinansowe wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty. Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług i podatków dochodowych oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości. Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
Spółki z Grupy rozpoznają składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
Spółki z Grupy rozpoznają rezerwę z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dodatnich różnic przejściowych, doprowadzający do jej wykorzystania.
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Spółki z Grupy corocznie dokonują weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Rezerwy na koszty niewykorzystanych urlopów zostały oszacowane dla poszczególnych spółek na podstawie posiadanych informacji kadrowych i finansowo księgowych. Rezerwy wyliczane są na koniec roku obrotowego na podstawie faktycznej ilości dni niewykorzystanych urlopów w bieżącym okresie oraz powiększonej o ilość dni niewykorzystanych urlopów z okresów poprzednich. Otrzymana w ten sposób ilość dni dla każdego pracownika mnożona jest przez stawkę dzienną opartą o średnie wynagrodzenie przyjęte do ustalenia wynagrodzenia za czas urlopu.
Informacje finansowe jednostki zależnej po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF – sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co skonsolidowane sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty. Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane chyba, że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne to wszelkie jednostki, w odniesieniu do których Grupa sprawuje kontrolę, przejawiającą się w jednoczesnym:
sprawowaniu władzy, polegającym na dysponowaniu aktualnymi prawami dającymi możliwość bieżącego kierowania istotnymi działaniami, tj. działaniami, które znacząco wpływają na wyniki finansowe jednostki,
podleganiu ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiadaniu prawa do zmiennych wyników finansowych, polegającym na istnieniu możliwości zmiany wyników finansowych Grupy w zależności od wyników tej jednostki,
posiadaniu możliwości wykorzystania sprawowanej władzy do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych, polegającym na korzystaniu ze swojej władzy w celu wywierania wpływu na przypisane Grupie wyniki finansowe związane z zaangażowaniem w tą jednostkę.
Zgodnie z przyjętą przez Grupę polityką rachunkowości jednostka dominująca może nie obejmować konsolidacją pełną spółek zależnych o ile:
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
udział sumy bilansowej tych jednostek w sumie bilansowej grupy kapitałowej przed dokonaniem wyłączeń konsolidacyjnych nie przekracza 5%,
udział przychodów tych jednostek w przychodach ze sprzedaży grupy kapitałowej przed dokonaniem wyłączeń konsolidacyjnych nie przekracza 5%.
Zakres informacji finansowych w sprawozdawczości dotyczącej segmentów działalności w Grupie określony jest w oparciu o wymogi MSSF 8. Wynik dla danego segmentu jest ustalany na poziomie zysku z działalności operacyjnej.
Spyrosoft PL
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft S.A., zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania. W ramach świadczonych usług oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia oprogramowania, od rozwiązań wbudowanych po wysokopoziomowe systemy oparte na chmurach publicznych. Spyrosoft zajmuje się także rozwojem oprogramowania w obszarach backend i frontend, aplikacjami mobilnymi, architekturą danych, oferuje kompleksowe prowadzenie projektów, w ramach których firmowi specjaliści zarządzają projektami i związanymi z nimi wymaganiami, tworzą architekturę, a także piszą i rozwijają warstwę programistyczną.
Spyrosoft współpracuje głównie z klientami z następujących branż:
finanse,
przemysł 4.0,
medycyna,
HR,
usługi geoprzestrzenne.
Dzięki znajomości specyfiki branżowej, klientowi dostarczane jest nie tylko samo rozwiązanie, ale także usługi doradcze w zakresie doboru rozwiązań IT, jak najlepiej dopasowanych do potrzeb i regulacji występujących w konkretnej branży.
Firma oferuje swoje usługi głównie na rynku polskim i UE.
Spyrosoft Solutions PL
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft Solutions S.A., zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania wbudowanego głównie dla firm produktowych z branży Automotive, Connectivity i Industry Automation oraz Healthcare i Life Science. Spółka oferuje rozwój urządzeń i oprogramowania do ich automatyzacji, tworzy rozwiązania komunikacyjne oraz aplikacje do urządzeń wbudowanych. Spyrosoft Solutions dostarcza usługi programistyczne dostosowane do potrzeb i wymagań klienta. Firma wspiera klientów od momentu tworzenia koncepcji produktów i wyboru technologii, poprzez opracowanie architektury rozwiązania i jego implementację, aż po utrzymanie i prace rozwojowe wraz uzyskaniem koniecznych certyfikacji i audytów.
Firma oferuje swoje usługi głównie na rynku niemieckim i polskim.
Spyrosoft GB
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft Ltd., zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania. Zakres prowadzonej w tym segmencie działalności jest analogiczny do segmentu Spyrosoft PL, jednakże skierowany wyłącznie na rynek brytyjski.
Unravel PL
Działalność segmentu realizuje spóła Unravel SA. Przedmiotem działalności spółki jest obszar tworzenia produktów cyfrowych na podstawie wyzwań, jakie stawiają oczekiwania biznesowe klientów. Działania spółki obejmują:
odkrywanie (design thinking, badanie rynku, mapowanie doświadczeń)
badanie (design sprint, szybkie prototypowanie testy użytkownika)
tworzenie (tworzenie produktu, interfejsu, systemów projektowych, kierunków języka marki i projektu)
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
budowanie (wsparcie zespołu produktowego i zarządzania produktem)
testowanie (testy użyteczności oraz A/B)
skalowanie (dane i pomiary analityczne)
ulepszanie (audyty produktów i ich użyteczności)
Firma oferuje swoje usługi głównie na rynku polskim, brytyjskim i UE.
Spyrosoft Solutions HR
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft Solutions d.o.o., firma zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania wbudowanego głównie dla firm produktowych z branży Automotive. Zakres usług analogiczny do Spyrosoft Solutions PL, jednakże skierowany na rynek bałkański.
Spyrosoft Solutions DE
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft Solutions GmbH. Zakres usług analogiczny do Spyrosoft Solutions PL, jednakże skierowany na rynek niemiecki.
Spyrosoft Solutions RO
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft Solutions S.R.L. Zakres usług analogiczny do Spyrosoft Solutions PL, jednakże skierowany na rynek rumuński.
Spyrosoft Synergy PL
Działalność segmentu realizuje Spyrosoft Synergy S.A., zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania i konsultingiem technologicznym. Spyrosoft Synergy wykorzystuje wieloletnie doświadczenie, aby poprawić zdolność klientów do reagowania na zmiany poprzez:
wsparcie w tworzeniu oprogramowania w obszarze robotyki, od rozwiązań wbudowanych po wysokopoziomowe systemy oparte na chmurach publicznych
tworzenie interfejsów graficznych HMI (Human Machine Interface) pomiędzy użytkownikiem, a maszyną lub systemem informatycznym, umożliwiających stosowanie jednego kodu oprogramowania we wszystkich systemach operacyjnych, platformach i typach ekranów, od komputerów stacjonarnych i systemów wbudowanych po aplikacje o znaczeniu krytycznym dla firmy, systemy samochodowe, urządzenia przenośne i mobilne połączone z Internetem rzeczy;
tworzenie elastycznych platform technologicznych, które zmieniają się zgodnie ze strategiami biznesowymi;
oraz optymalne projektowanie, dostarczanie i rozwijanie produktów cyfrowych i rozwiązań na dużą skalę.
Spyrosoft Synergy oferuje usługi w zakresie tworzenia interfejsów HMI oraz robotyki głównie dla klientów z następujących branż:
Automotive
Industrial Automation,
Consumer Electronics,
Medical.
Firma oferuje swoje usługi głównie na rynkach UE, brytyjskim i USA.
BSG
Działalność segmentu realizuje Better Software Group S.A. i jej spółki zależne, zajmujące się consultingiem oraz wytwarzaniem oprogramowania i kompleksowych rozwiązań z szeroko pojętego zakresu aplikacji video i serwisów streamingowych. Do świadczonych usług należy rozwój customowych projektów, produktów, a także przeprowadzanie integracji z rozwiązaniami stron trzecich skierowanych głównie do agencji mediowych, nadawców telewizyjnych, firm telekomunikacyjnych, twórców materiałów audio oraz video, a także innych podmiotów działających w branży medialno-rozrywkowej. Better Software Group bazując na wieloletnim doświadczeniu dostarcza wielopoziomowe aplikacje dla firm o zasięgu globalnym. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu multiplatformowych rozwiązań dla szerokiego przekroju technologii i urządzeń takich jak:
- web
- mobile
- Smart TV
- Connected TV
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
- Roku
- HbbTV
- set-top-boxy.
Spyrosoft eCommerce
Działalność segmentu realizuje SpyroSoft eCommerce S.A., zajmująca się wdrożeniami platform eCommerce B2C / B2B i PIM. W ramach świadczonych usług oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie implementacji platform Adobe Commerce Cloud, Magento, Shopware oraz PIMów Akeneo i Ergonode. SpyroSoft eCommerce przeprowadza Klientów przez cały proces od koncepcji, strategii, designu, specyfikacji funkcjonalności po implementację, utrzymanie i hosting. Wszystkie prace programistyczne po stronie backendu i frontendu (zarówno PWA jak i natywnego dla danej platformy) są przedmiotem działalności SpyroSoft eCommerce. SpyroSoft eCommerce współpracuje głównie z klientami z następujących branż Retail, Handel hurtowy, eCommerce, Producenci. Dzięki znajomości specyfiki branżowej, klientowi dostarczane jest nie tylko samo rozwiązanie, ale także usługi doradcze w zakresie doboru rozwiązań IT i układania procesów eCommerce'owych, jak najlepiej dopasowanych do potrzeb i branży.
Firma oferuje swoje usługi głównie na rynku polskim, UE i UK.
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Przychody ze sprzedaży | ||
Spyrosoft PL | 177 241 056,74 | 116 861 652,35 |
Spyrosoft Solutions PL | 106 371 807,00 | 53 561 656,79 |
Spyrosoft Synergy PL | 15 877 362,99 | 208 735,35 |
Spyrosoft GB | 64 909 281,68 | 41 633 425,73 |
Unravel | 10 055 095,30 | 5 298 700,14 |
Spyrosoft Solutions HR | 13 278 376,74 | 6 187 910,55 |
Spyrosoft Solutions DE | 4 567 680,53 | 1 199 943,70 |
Spyrosoft Solutions RO | 10 295 181,86 | - |
Spyrosoft ecommerce | 254 681,31 | - |
BSG | 44 131 693,28 | - |
Korekty konsolidacyjne | (115 528 875,40) | (51 523 657,06) |
Przychody ze sprzedaży Grupy | 331 453 342,01 | 173 428 367,55 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Koszty sprzedanych produktów, usług, towarów i materiałów | ||
Spyrosoft PL | 117 971 828,15 | 77 535 161,33 |
Spyrosoft Solutions PL | 73 560 828,77 | 33 711 801,68 |
Spyrosoft Synergy PL | 12 112 669,53 | 173 787,39 |
Spyrosoft GB | 57 071 614,30 | 36 327 466,41 |
Unravel | 6 418 580,09 | 3 134 191,07 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Spyrosoft Solutions HR | 11 944 084,90 | 4 792 853,15 |
Spyrosoft Solutions DE | 4 175 276,70 | 1 713 584,56 |
Spyrosoft Solutions RO | 7 214 184,17 | - |
Spyrosoft ecommerce | 638 895,55 | - |
BSG | 30 532 909,57 | - |
Korekty konsolidacyjne | (99 808 390,24) | (44 265 832,30) |
Koszty sprzedanych produktów, usług, towarów i materiałów Grupy | 221 832 481,48 | 113 123 013,29 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Koszty ogólnego zarządu | ||
Spyrosoft PL | 42 879 928,18 | 25 523 950,03 |
Spyrosoft Solutions PL | 21 936 645,56 | 12 281 965,14 |
Spyrosoft Synergy PL | 3 465 868,73 | 261 808,03 |
Spyrosoft GB | 4 334 393,26 | 5 234 946,88 |
Unravel | 1 818 772,20 | 1 178 157,44 |
Spyrosoft Solutions HR | 0,00 | 0,00 |
Spyrosoft Solutions DE | 298 651,76 | 252 837,12 |
Spyrosoft Solutions RO | 1 320 844,80 | - |
Spyrosoft ecommerce | 887 014,73 | - |
BSG | 3 771 720,82 | - |
Korekty konsolidacyjne | (16 755 253,75) | (7 417 388,73) |
Koszty ogólnego zarządu Grupy | 63 958 586,29 | 37 316 275,91 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | ||
Spyrosoft PL | 16 301 646,40 | 14 117 027,84 |
Spyrosoft Solutions PL | 10 460 712,99 | 7 285 088,88 |
Spyrosoft Synergy PL | 295 696,17 | (227 087,36) |
Spyrosoft GB | 3 523 349,71 | 75 609,49 |
Unravel | 1 813 146,71 | 986 153,12 |
Spyrosoft Solutions HR | 1 353 381,84 | 1 395 057,40 |
Spyrosoft Solutions DE | 135 255,61 | (765 751,12) |
Spyrosoft Solutions RO | 1 636 100,51 | - |
Spyrosoft ecommerce | (1 271 238,95) | - |
BSG | 9 816 938,64 | - |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Korekty konsolidacyjne | 1 037 906,57 | 196 379,57 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej Grupy | 45 102 896,20 | 23 062 477,82 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Aktywa trwałe | ||
Spyrosoft PL | 32 088 499,98 | 6 844 748,95 |
Spyrosoft Solutions PL | 5 138 259,08 | 2 037 513,17 |
Spyrosoft Synergy PL | 1 074 180,66 | 292 016,94 |
Spyrosoft GB | 1 240 558,90 | 191 296,54 |
Unravel | 224 719,21 | 132 422,54 |
Spyrosoft Solutions HR | 326 990,49 | 165 974,86 |
Spyrosoft Solutions DE | 15 528,26 | 24 749,37 |
Spyrosoft Solutions RO | 14 618,03 | - |
Spyrosoft ecommerce | 164 697,10 | - |
BSG | 1 546 606,17 | - |
Korekty konsolidacyjne | 8 598 185,32 | 9 432 981,37 |
Aktywa trwałe Grupy | 50 432 843,19 | 19 121 703,74 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Aktywa obrotowe | ||
Spyrosoft PL | 50 776 504,56 | 36 068 303,34 |
Spyrosoft Solutions PL | 41 432 255,27 | 22 861 165,39 |
Spyrosoft Synergy PL | 5 457 101,87 | 517 450,52 |
Spyrosoft GB | 21 036 459,84 | 14 687 966,28 |
Unravel | 4 294 086,84 | 1 970 820,65 |
Spyrosoft Solutions HR | 3 792 718,18 | 2 509 355,64 |
Spyrosoft Solutions DE | 2 150 014,26 | 629 025,08 |
Spyrosoft Solutions RO | 6 377 840,43 | - |
Spyrosoft ecommerce | 545 384,75 | - |
BSG | 17 640 046,96 | - |
Korekty konsolidacyjne | (38 195 878,62) | (15 545 250,33) |
Aktywa obrotowe Grupy | 115 306 534,34 | 63 698 836,57 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Zobowiązania długoterminowe (w tym rezerwy) | ||
Spyrosoft PL | 12 556 508,60 | 720 028,38 |
Spyrosoft Solutions PL | 0,00 | 509 588,72 |
Spyrosoft Synergy PL | 133 031,80 | 11 632,44 |
Spyrosoft GB | 0,00 | (282 676,28) |
Unravel | 0,00 | 12 538,72 |
Spyrosoft Solutions HR | 0,00 | 0,00 |
Spyrosoft Solutions DE | 0,00 | 0,00 |
Spyrosoft Solutions RO | 0,00 | - |
Spyrosoft ecommerce | 0,00 | - |
BSG | 217 212,68 | - |
Korekty konsolidacyjne | 8 252 323,08 | 5 397 655,00 |
Zobowiązania długoterminowe Grupy | 21 159 076,16 | 6 368 766,98 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Zobowiązania krótkoterminowe (w tym rezerwy) | ||
Spyrosoft PL | 29 677 938,92 | 17 009 475,89 |
Spyrosoft Solutions PL | 18 826 148,35 | 8 364 909,20 |
Spyrosoft Synergy PL | 6 312 682,62 | 908 061,98 |
Spyrosoft GB | 14 850 127,22 | 10 640 237,70 |
Unravel | 1 575 565,34 | 754 107,90 |
Spyrosoft Solutions HR | 1 700 754,38 | 1 383 141,10 |
Spyrosoft Solutions DE | 1 591 650,76 | 1 373 255,14 |
Spyrosoft Solutions RO | 4 872 771,73 | - |
Spyrosoft ecommerce | 1 791 023,89 | - |
BSG | 6 172 783,15 | - |
Korekty konsolidacyjne | (27 892 704,42) | (10 809 448,79) |
Zobowiązania krótkoterminowe Grupy | 59 478 741,94 | 29 623 740,12 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Przychody z umów z klientami w strukturze geograficznej i w podziale na kategorie przedstawia się w poszczególnych latach następująco:
W okresie od 1.01.2022 do 31.12.2022
| Przychody ze sprzedaży krajowej | Przychody ze sprzedaży do pozostałych krajów UE | Przychody z pozostałej sprzedaży eksportowej | Razem |
Przychody ze sprzedaży usług, w tym | 119 848 371,36 | 115 856 106,09 | 95 664 304,12 | 331 368 781,56 |
usługi programistyczne | 113 293 035,15 | 115 803 592,98 | 95 660 899,89 | 324 757 528,02 |
podnajem biura | 5 326 115,01 | 12 373,89 | 0,00 | 5 338 488,90 |
udzielenie licencji i sprzedaż praw autorskich | 915 410,40 | 10 316,11 | 3 404,23 | 929 130,74 |
wdrożenie rozwiązań e-commerce | 165 958,66 | 0,00 | 0,00 | 165 972,00 |
inne, w tym refakturowane | 147 852,14 | 29 823,10 | 0,00 | 177 675,24 |
Przychody ze sprzedaży towarów, w tym | 84 560,45 | 0,00 | 0,00 | 84 560,45 |
sprzęt komputerowy | 84 560,45 | 0,00 | 0,00 | 84 560,45 |
Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów razem: | 119 932 931,81 | 115 856 106,09 | 95 664 304,12 | 331 453 342,01 |
W okresie od 1.01.2021 do 31.12.2021
| Przychody ze sprzedaży krajowej | Przychody ze sprzedaży do pozostałych krajów UE | Przychody z pozostałej sprzedaży eksportowej | Razem |
Przychody ze sprzedaży usług, w tym | 81 016 737,60 | 50 706 151,25 | 41 641 068,64 | 173 363 957,49 |
usługi programistyczne | 79 871 620,77 | 50 706 151,25 | 41 641 068,64 | 172 218 840,66 |
podnajem biura | 1 131 475,49 | 0,00 | 0,00 | 1 131 475,49 |
inne, w tym refakturowane | 13 641,34 | 0,00 | 0,00 | 13 641,34 |
Przychody ze sprzedaży towarów, w tym | 20 701,02 | 43 709,04 | 0,00 | 64 410,06 |
sprzęt komputerowy | 20 701,02 | 43 709,04 | 0,00 | 64 410,06 |
Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów razem: | 81 037 438,62 | 50 749 860,29 | 41 641 068,64 | 173 428 367,55 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
.
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
amortyzacja | 8 634 537,85 | 6 337 877,91 |
zużycie materiałów i energii | 1 336 664,31 | 509 320,95 |
usługi obce | 198 650 371,79 | 111 256 382,88 |
podatki i opłaty | 684 617,92 | 319 127,43 |
wynagrodzenia | 57 208 081,90 | 23 337 173,33 |
ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 11 053 668,36 | 6 168 267,28 |
pozostałe koszty rodzajowe | 9 661 868,64 | 3 349 339,96 |
Razem | 287 229 810,77 | 151 277 489,74 |
zmiana stanu produktów | (492 280,15) | (185 523,65) |
koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (wielkość ujemna) | (1 021 571,54) | (716 644,21) |
koszt sprzedaży (wielkość ujemna) | 0,00 | 0,00 |
koszt ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (63 958 586,29) | (37 316 275,91) |
koszt wytworzenia sprzedanych produktów | (221 757 372,79) | (113 059 045,97) |
.
Na wartość kosztów usług obcych składają się przede wszystkim koszty usług zewnętrznych programistów, na stałe współpracujących z grupą kapitałową. We wszystkich prezentowanych okresach koszty tych usług stanowiły 70% ogółu kosztów usług obcych. Wzrost tych kosztów wiąże się bezpośrednio ze wzrostem obrotów, ponieważ koszty te są ponoszone w bezpośrednim związku z osiąganymi przychodami. Pozostała wartość kosztów usług obcych zawiera głównie koszty miesięcznych licencji oraz usług chmurowych.
Koszty wynagrodzeń w kolejnych latach wzrastają podobnie jak koszty opisanych wyżej usług obcych, ze względu na przyrost zatrudnienia spowodowany wzrostem liczby prowadzonych projektów i wzrostem liczby klientów, a co za tym idzie także wzrostem osiąganych przychodów.
Pozostałe koszty rodzajowe stanowią koszty podróży służbowych oraz koszty spotkań z klientami, w tym usługi gastronomiczne o charakterze reprezentacyjnym. Koszty te charakteryzują się tendencją wzrostową wraz ze wzrostem przychodów, ponieważ w dużej mierze są one bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami i wzrostem liczby klientów a co za tym idzie pracowników i współpracowników.
Grupa kapitałowa dzieli koszty prowadzenia podstawowej działalności na bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami oraz koszty ogólne, niezbędne do prowadzenia działalności. Do tych drugich należą między innymi koszty amortyzacji lokali, w których prowadzona jest działalność grupy kapitałowej, których powierzchnia, a zatem i wartość kosztów zwiększa się wraz ze wzrostem liczby pracowników oraz programistów zewnętrznych na stałe współpracujących z grupą kapitałową. Koszty ogólne zawierają także koszty wynagrodzeń osób pełniących funkcje administracyjne i nadzorcze w grupie kapitałowej, których liczba również wzrasta wraz z rozwojem grupy oraz koszty podróży służbowych i spotkań o charakterze reprezentacyjnym.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Pozostałe przychody operacyjne | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Zysk ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych | 40 341,58 | 12 527,12 |
Przychody z refaktur | 278 373,77 | 65 067,83 |
Przychód z okazyjnego nabycia spółek zależnych | 0,00 | 56 671,05 |
Dotacje | 131 821,71 | 274 343,64 |
Pozostałe | 262 820,38 | 100 374,90 |
Razem | 713 357,44 | 508 984,54 |
Dotacje nie są ujmowane do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że spółka z Grupy spełni konieczne warunki i otrzyma dotację. Dotacje państwowe, których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez spółkę aktywów trwałych, ujmuje się w bilansie w pozycji rozliczeń międzyokresowych przychodów i odnosi w rachunek zysków i strat systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów. Dotacje państwowe dotyczące bieżących kosztów są ujmowane w pozostałych przychodach operacyjnych.
W dniu 7 grudnia 2020 roku Spółka zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju („NCBiR”), z siedzibą w Warszawie umowę o dofinansowanie Projektu: Opracowanie wysokorozdzielczego systemu symulacji mobilności ludności, opartego na danych geolokalizowanych i dużych, rozproszonych zbiorach danych, do modelowania i predykcji rozwoju pandemii chorób zakaźnych, w szczególności SARS-CoV-2 w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego („Umowa o Dofinansowanie”).
Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie wystąpiły zdarzenia, które miałyby wpływ na niespełnienie warunków dotacji lub powstanie zobowiązań warunkowych związanych z prezentowaną pomocą rządową.
Pozostałe koszty operacyjne | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Strata ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych | 0,00 | 0,00 |
Koszty dotyczące refaktur | 338 081,76 | 65 067,83 |
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 366 951,36 | 273 675,00 |
Koszt spisanych aktywów | 93,30 | 0,00 |
Koszty opłat sądowych | 44 833,00 | |
Spisanie należności | 124 681,33 | 28 071,52 |
Darowizny | 300 457,07 | |
Pozostałe | 97 637,67 | 68 770,72 |
Razem | 1 272 735,49 | 435 585,07 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Dywidendy | 0,00 | 0,00 |
Odsetki | 76 281,37 | 16 727,77 |
Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi | 241 299,91 | 283 159,56 |
Pozostałe | 0,00 | 0,00 |
Razem | 317 581,28 | 299 887,33 |
Przychody z tytułu odsetek | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Odsetki | 76 281,37 | 16 727,77 |
Razem | 76 281,37 | 16 727,77 |
Koszty finansowe | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | ||
Odsetki | 1 728 416,06 | 666 313,20 | ||
Prowizje kredytowe i faktoringowe | 615 787,51 | 0,00 | ||
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi | 98 550,48 | 363 904,16 | ||
Pozostałe | 0,00 | 7 719,09 | ||
2 442 754,05 | 1 037 936,45 | |||
Koszty z tytułu odsetek | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | ||
Odsetki | 1 728 416,06 | 666 313,20 | ||
Razem | 1 728 416,06 | 666 313,20 | ||
Uzgodnienie obciążenia z tytułu podatku dochodowego z podatkiem dochodowym wyliczonym od zysku brutto przed opodatkowaniem w oparciu o obowiązującą stawkę podatkową za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 i 31 grudnia 2021 przedstawia się następująco:
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Zysk / strata brutto | 43 744 957,03 | 22 991 295,50 |
Przychody zwolnione z opodatkowania | 11 194 284,51 | 274 387,73 |
Przychody niepodlegające opodatkowaniu w roku bieżącym | 285 716,84 | 2 696 624,36 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (różnice trwałe) | 1 267 690,11 | 45 578,19 |
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (różnice przejściowe) | 13 566 723,21 | 4 250 903,58 |
Koszty uznawane za koszty uzyskania przychodów, ujęte w latach ubiegłych | 5 526 789,84 | 2 308 344,62 |
Strata z lat ubiegłych | 0,00 | 0,00 |
Inne zmiany podstawy opodatkowania | (4 462 445,66) | 193 729,71 |
Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym | 36 133 834,69 | 24 357 513,52 |
Podatek dochodowy | 7 202 191,56 | 4 711 668,58 |
Efektywna stawka podatku | 16,46% | 20,49% |
.
Podatek bieżący oraz podatek odroczony prezentowany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Bieżący podatek dochodowy, w tym: | 5 986 920,56 | 4 711 668,58 |
- dotyczący roku obrotowego | 7 202 191,56 | 4 711 668,58 |
- korekty dotyczące lat ubiegłych | (1 215 271,00) | 0,00 |
Odroczony podatek dochodowy | 340 325,73 | 86 199,45 |
Inne | 75 690,38 | 0,00 |
Razem podatek dochodowy | 6 402 936,67 | 4 797 868,03 |
Wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów bieżący podatek dochodowy ustalony został w oparciu o stawki podatkowe stosowane w podmiotach zależnych i w jednostce dominującej z uwzględnieniem różnic w obowiązujących je przepisach podatkowych.
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 422 803,94 | 927 668,51 |
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 1 832 450,27 | 1 122 219,07 |
Aktywa na podatek odroczony prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 0,00 | 0,00 |
Rezerwa na podatek odroczony prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 409 646,33 | 194 550,56 |
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Koszty odsetek | 126 087,48 | 131 567,39 |
Koszty składek ZUS | 1 156 407,82 | 783 611,82 |
Koszty umów cywilnoprawnych | 137 006,07 | 66 770,21 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wycena zobowiązań finansowych | 0,00 | 989 690,84 |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 2 618 548,46 | 847 341,00 |
Faktury korygujące sprzedaż | 552 737,06 | 0,00 |
Aktualizacja wartości należności | 0,00 | 0,00 |
Inne korekty (w tym straty podatkowe do odliczenia) | 586 867,76 | 449 475,43 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej | 2 414 678,83 | 2 001 577,51 |
Suma ujemnych różnic przejściowych | 7 592 333,48 | 5 270 034,20 |
|
| |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 422 803,94 | 927 668,51 |
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Przyspieszona amortyzacja podatkowa | 8 740 005,09 | 4 295 283,01 |
Przychody z odsetek | 246 054,18 | 28 527,72 |
Przychody z wyceny produkcji w toku | 1 016 861,04 | 1 723 725,22 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej | 74 398,45 | 0,00 |
Faktury korygujące zakup | 0,00 | 0,00 |
Inne korekty konsolidacyjne | 0,00 | 0,00 |
Suma dodatnich różnic przejściowych | 10 077 318,76 | 6 047 535,95 |
|
| |
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 1 832 450,27 | 1 122 219,07 |
W prezentowanych okresach nie wystąpiła działalność zaniechana.
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy spółki przez średnią ważoną liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Średnia ważona liczba akcji w okresie* | 1 089 099 | 1 072 958 |
Zysk netto jednostki dominującej w okresie | 26 733 848,55 | 14 678 809,54 |
Zysk na akcję | 24,55 | 13,68 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Średnia ważona liczba akcji w okresie* | 1 089 099 | 1 072 958 |
Zysk netto jednostki dominującej w okresie | 26 733 848,55 | 14 678 809,54 |
Rozwodniony zysk na akcję | 24,55 | 13,68 |
W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wypłacono dywidendy na rzecz akcjonariuszy.
Zmiany stanu rzeczowych aktywów trwałych w okresie od 1 stycznia 2022 do 31.12.2022 przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania | Budynki, lokale i obiekty inż. lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Razem |
WARTOŚĆ BRUTTO | ||||||
Stan na 01.01.2022 | 0,00 | 19 056 511,35 | 6 065 339,00 | 0,00 | 2 472 542,60 | 27 594 392,95 |
Zwiększenia, w tym: | 0,00 | 8 740 302,15 | 8 111 145,92 | 341 390,37 | 2 090 807,45 | 19 283 645,89 |
z zakupu | 0,00 | 228 452,07 | 6 415 541,08 | 0,00 | 481 573,05 | 7 125 566,20 |
ujęcie umów leasingu | 0,00 | 8 511 850,08 | 1 157 832,54 | 0,00 | 1 609 234,40 | 11 278 917,02 |
inne | 0,00 | 0,00 | 537 772,30 | 341 390,37 | 0,00 | 879 162,67 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 0,00 | 746 372,17 | 0,00 | 20 319,00 | 766 691,17 |
Sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 746 372,17 | 0,00 | 20 319,00 | 766 691,17 |
Stan na 31.12.2022 | 0,00 | 27 796 813,50 | 13 430 112,75 | 341 390,37 | 4 543 031,05 | 46 111 347,67 |
UMORZENIE | ||||||
Stan na 01.01.2022 | 0,00 | 10 016 517,07 | 2 260 144,54 | 0,00 | 1 117 548,24 | 13 394 209,85 |
Zwiększenia, w tym: | 0,00 | 4 613 943,78 | 2 631 520,36 | 165 005,34 | 915 820,50 | 8 326 289,98 |
amortyzacja | 0,00 | 4 613 943,78 | 2 286 653,91 | 51 208,55 | 915 820,50 | 7 867 626,74 |
inne | 0,00 | 0,00 | 344 866,45 | 113 796,79 | 0,00 | 458 663,24 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 0,00 | 506 456,04 | 0,00 | 16 143,91 | 522 599,95 |
sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 506 456,04 | 0,00 | 16 143,91 | 522 599,95 |
Stan na 31.12.2022 | 0,00 | 14 630 460,85 | 4 385 208,86 | 165 005,34 | 2 017 224,83 | 21 197 899,88 |
ODPISY AKTUALIZUJĄCE | ||||||
Stan na 01.01.2022 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Stan na 31.12.2022 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
WARTOŚĆ NETTO | ||||||
Stan na 01.01.2022 | 0,00 | 9 039 994,28 | 3 805 194,46 | 0,00 | 1 354 994,36 | 14 200 183,10 |
Stan na 31.12.2022 | 0,00 | 13 166 352,65 | 9 044 903,89 | 176 385,03 | 2 525 806,22 | 24 913 447,79 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Ponadto na saldo rzeczowych aktywów trwałych na dzień 31.12.2022 składają się też wpłacone zaliczki na poczet zakupu tych aktywów w kwocie 6.200 zł.
Zmiany stanu rzeczowych aktywów trwałych w okresie od 1 stycznia 2021 do 31.12.2021 przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania | Budynki, lokale i obiekty inż. lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Razem |
WARTOŚĆ BRUTTO | ||||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 16 551 167,84 | 3 132 799,87 | 0,00 | 2 287 093,71 | 21 971 061,42 |
Zwiększenia, w tym: | 0,00 | 2 505 343,51 | 3 408 867,41 | 0,00 | 187 578,89 | 6 101 789,81 |
z zakupu | 0,00 | 97 376,74 | 3 260 063,28 | 0,00 | 187 578,89 | 3 545 018,91 |
ujęcie umów leasingu | 0,00 | 2 407 966,77 | 148 804,13 | 0,00 | 0,00 | 2 556 770,90 |
Inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 0,00 | 476 328,28 | 0,00 | 2 130,00 | 478 458,28 |
Sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 476 328,28 | 0,00 | 2 130,00 | 478 458,28 |
Stan na 31.12.2021 | 0,00 | 19 056 511,35 | 6 065 339,00 | 0,00 | 2 472 542,60 | 27 594 392,95 |
UMORZENIE | ||||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 5 999 682,82 | 1 186 355,70 | 0,00 | 633 477,70 | 7 819 516,22 |
Zwiększenia, w tym: | 0,00 | 4 016 834,25 | 1 361 850,31 | 0,00 | 485 526,06 | 5 864 210,62 |
amortyzacja | 0,00 | 4 016 834,25 | 1 297 869,59 | 0,00 | 485 526,06 | 5 800 229,90 |
inne | 0,00 | 0,00 | 63 980,72 | 0,00 | 0,00 | 63 980,72 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 0,00 | 288 061,47 | 0,00 | 1 455,52 | 289 516,99 |
sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 288 061,47 | 0,00 | 1 455,52 | 289 516,99 |
Stan na 31.12.2021 | 0,00 | 10 016 517,07 | 2 260 144,54 | 0,00 | 1 117 548,24 | 13 394 209,85 |
ODPISY AKTUALIZUJĄCE | ||||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Stan na 31.12.2021 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
WARTOŚĆ NETTO | ||||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 10 551 485,02 | 1 946 444,17 | 0,00 | 1 653 616,01 | 14 151 545,20 |
Stan na 31.12.2021 | 0,00 | 9 039 994,28 | 3 805 194,46 | 0,00 | 1 354 994,36 | 14 200 183,10 |
Struktura własnościowa rzeczowych aktywów trwałych w poszczególnych prezentowanych okresach kształtowała się następująco:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki trwałe używane na podstawie umów najmu, dzierżawy i innych umów, w tym z tytułu umów leasingu | 16 267 077,05 | 10 276 089,54 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Zmiany stanu aktywów niematerialnych w okresie od 1 stycznia 2022 do 31.12.2022 przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Koszty zakończonych prac rozwojowych | Wartość firmy | Inne wartości niematerialne | Zaliczki na wartości niematerialne | Razem |
WARTOŚĆ BRUTTO | |||||
Stan na 01.01.2022 | 768 625,68 | 0,00 | 746 532,08 | 1 014 899,13 | 1 116 088,24 |
Zwiększenia w tym: | 1 049 862,00 | 0,00 | 116 301,06 | 0,00 | 1 166 163,06 |
- nabycie | 0,00 | 0,00 | 116 301,06 | 0,00 | 116 301,06 |
- ujęcie umowy leasingowej | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
- inne | 1 049 862,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 1 049 862,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 2 581,29 | 1 014 899,13 | 1 017 480,42 |
Stan na 31.12.2022 | 1 818 487,68 | 0,00 | 860 251,85 | 0,00 | 2 678 739,53 |
UMORZENIE | |||||
Stan na 01.01.2022 | 281 829,42 | 0,00 | 489 591,70 | 0,00 | 771 421,12 |
Zwiększenia w tym: | 1 197 369,59 | 0,00 | 295 310,52 | 0,00 | 1 492 680,11 |
- amortyzacja | 471 600,59 | 0,00 | 295 310,52 | 0,00 | 766 911,11 |
- inne | 725 769,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 725 769,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 2 581,29 | 0,00 | 2 581,29 |
Stan na 31.12.2022 | 1 479 199,01 | 0,00 | 782 320,93 | 0,00 | 2 261 519,94 |
ODPISY AKTUALIZUJĄCE | |||||
Stan na 01.01.2022 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zwiększenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Stan na 31.12.2022 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
WARTOŚĆ NETTO | |||||
Stan na 01.01.2022 | 486 796,26 | 0,00 | 256 940,38 | 1 014 899,13 | 1 758 635,77 |
Stan na 31.12.2022 | 339 288,67 | 0,00 | 77 930,92 | 0,00 | 417 219,59 |
Zmiany stanu aktywów niematerialnych w okresie od 1 stycznia 2021 do 31.12.2021 przedstawiają się następująco:
Wyszczególnienie | Koszty zakończonych prac rozwojowych | Wartość firmy | Inne wartości niematerialne | Zaliczki na wartości niematerialne | Razem |
WARTOŚĆ BRUTTO | |||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 0,00 | 347 462,56 | 768 625,68 | 1 116 088,24 |
Zwiększenia w tym: | 768 625,68 | 0,00 | 400 157,32 | 1 014 899,13 | 2 183 682,13 |
- nabycie | 0,00 | 0,00 | 392 026,88 | 1 014 899,13 | 1 406 926,01 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
- ujęcie umowy leasingowej | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
- inne | 768 625,68 | 0,00 | 8 130,44 | 0,00 | 776 756,12 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 1 087,80 | 768 625,68 | 769 713,48 |
Stan na 31.12.2021 | 768 625,68 | 0,00 | 746 532,08 | 1 014 899,13 | 2 530 056,89 |
UMORZENIE | |||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 0,00 | 234 519,99 | 0,00 | 234 519,99 |
Zwiększenia w tym: | 281 829,42 | 0,00 | 255 818,59 | 0,00 | 537 648,01 |
- amortyzacja | 281 829,42 | 0,00 | 255 818,59 | 0,00 | 537 648,01 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 746,88 | 0,00 | 746,88 |
Stan na 31.12.2021 | 281 829,42 | 0,00 | 489 591,70 | 0,00 | 771 421,12 |
ODPISY AKTUALIZUJĄCE | |||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zwiększenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Stan na 31.12.2021 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
WARTOŚĆ NETTO | |||||
Stan na 01.01.2021 | 0,00 | 0,00 | 112 942,57 | 768 625,68 | 881 568,25 |
Stan na 31.12.2021 | 486 796,26 | 0,00 | 256 940,38 | 1 014 899,13 | 1 758 635,77 |
We wszystkich prezentowanych latach obrotowych w innych wartościach niematerialnych prezentowane są jednorazowo nabyte licencje o spodziewanym okresie użytkowania dłuższym niż rok.
Struktura własnościowa aktywów niematerialnych w poszczególnych prezentowanych okresach kształtowała się następująco: .
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Wartość firmy na początek okresu | 0,00 | 0,00 |
Powstanie wartości firmy w efekcie połączenia | 18 589 640,15 | 0,00 |
Odpis aktualizujący wartość firmy | 0,00 | 0,00 |
Wartość firmy na koniec okresu | 18 589 640,15 | 0,00 |
W dniu 13 kwietnia 2022 roku Spyrosoft S.A. nabyło akcje spółki Better Software Group S.A., która z kolei jest w posiadaniu spółki Better Software Services S.A. i Better Software Norge AS. Dane finansowe związane z połączeniem prezentują się następująco:
Nazwa jednostki przejmowanej | Grupa kapitałowa Better Software Group S.A. |
Data przejęcia | 13.04.2022 |
Procent przejętych udziałów | 60% |
Wartość firmy | 18.589.640,15 |
Wartość godziwa zapłaty w formie środków pieniężnych | 20.000.000,00 |
Wartość godziwa zapłaty w innej formie | 0,00 |
Kwota zysku z okazyjnego nabycia ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0,00 |
Kwota niekontrolującego udziału w jednostce przejmowanej ujmowanego na dzień przejęcia | 940.239,90 |
Przychody jednostki przejmowanej | 28.743.521,88 |
Zysk / strata jednostki przejmowanej | 6.701.014,14 |
W 2022 roku sprawozdaniem skonsolidowanym objęta została spółka zależna Spyrosoft Ecommerce S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dane finansowe związane z połączeniem prezentują się następująco:
Nazwa jednostki przejmowanej | Spyrosoft Ecommerce S.A. |
Data przejęcia | 08.03.2022 |
Procent przejętych udziałów | 60% |
Wartość firmy | 0,00 |
Wartość godziwa zapłaty w formie środków pieniężnych | 60.000,00 |
Wartość godziwa zapłaty w innej formie | 0,00 |
Kwota zysku z okazyjnego nabycia ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0,00 |
Kwota niekontrolującego udziału w jednostce przejmowanej ujmowanego na dzień przejęcia | 40.000,00 |
Przychody jednostki przejmowanej | 49.633,67 |
Zysk / strata jednostki przejmowanej | - 761.989,59 |
Ponadto w bieżącym okresie sprawozdaniem skonsolidowanym objęta też została spółka zależna Spyrosoft Solutions S.R.L. z siedzibą w Rumunii, której założenie zostało zarejestrowane w dniu 17 marca 2022 roku. Dane finansowe związane z połączeniem prezentują się następująco:
Nazwa jednostki przejmowanej | Spyrosoft Solutions S.R.L. |
Data przejęcia | 17.03.2022 |
Procent przejętych udziałów | 47,50% |
Wartość firmy | 0,00 |
Wartość godziwa zapłaty w formie środków pieniężnych | 88.141,00 |
Wartość godziwa zapłaty w innej formie | 0,00 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Kwota zysku z okazyjnego nabycia ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0,00 |
Kwota niekontrolującego udziału w jednostce przejmowanej ujmowanego na dzień przejęcia | 4.733,00 |
Przychody jednostki przejmowanej | 4.012.263,03 |
Zysk / strata jednostki przejmowanej | 456.599,57 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Udziały w jednostkach podporządkowanych – zależnych | 158 846,07 | 109 042,14 |
Razem | 158 846,07 | 109 042,14 |
Prezentowane w tej pozycji jednostki zależne nie objęte konsolidacją to:
- Spyrosoft Solutions LLC z siedzibą w USA (w grupie kapitałowej od 2019 roku)
- Finin Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (w grupie kapitałowej od 2020 roku)
- Spyrosoft India Private Ltd z siedzibą w Indiach (w grupie kapitałowej od 2022 roku)
Podmioty te nie zostały objęte konsolidacją metodą pełną, ze względu na ich nieistotność dla prawidłowości i przejrzystości skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zgodnie z zapisami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości numer 1.
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach zależnych nieobjętych konsolidacją w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentowała się następująco:
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 109 042,14 | 233 676,60 |
Zwiększenia, w tym: | 49 803,93 | 0,00 |
- nabycie | 49 803,93 | 0,00 |
- pozostałe zwiększenia | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 124 634,46 |
- objęcie podmiotu konsolidacją | 0,00 | 124 634,46 |
- pozostałe zmniejszenia | 0,00 | 0,00 |
Stan na koniec okresu | 158 846,07 | 109 042,14 |
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych w prezentowanych okresach prezentowała się następująco:
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 588 142,49 | 1 375 422,81 |
Zwiększenia, w tym: | 767 233,59 | 872 022,13 |
- nabycie udziałów lub akcji | 0,00 | 102 083,21 |
- wycena metodą praw własności | 767 233,59 | 769 938,92 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Zmniejszenia, w tym: | 1 434 889,54 | 659 302,45 |
- wypłacone dywidendy | 1 434 889,54 | 659 302,45 |
- wycena metodą praw własności | 0,00 | 0,00 |
Stan na koniec okresu | 920 486,54 | 1 588 142,49 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kaucje wpłacone jednostkom powiązanym | 0,00 | 0,00 |
Kaucje wpłacone jednostkom pozostałym | 325 721,74 | 575 824,53 |
Razem | 325 721,74 | 575 824,53 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Sprzęt komputerowy przeznaczony do odsprzedaży | 44 600,35 | 0,00 |
Przedpłaty | 0,00 | 0,00 |
Razem | 44 600,35 | 0,00 |
W Grupie Kapitałowej Spyrosoft S.A. występują w zapasach wyłącznie towary w postaci sprzętu komputerowego nabytego w celu odsprzedaży.
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość należności brutto | 69 167 718,51 | 40 948 747,99 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | 2 054 271,35 | 1 660 677,81 |
Należności handlowe | 67 113 447,16 | 39 288 070,18 |
- w tym od jednostek powiązanych | 8 154 455,52 | 5 946 846,28 |
- w tym od pozostałych jednostek | 58 958 991,64 | 33 341 223,90 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych prezentowała się następująco:
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 660 677,81 | 930 175,62 |
Zwiększenia, w tym: | 393 593,54 | 783 017,67 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
- z tytułu utraty wartości aktywów | 366 951,36 | 273 675,00 |
- z tytułu narażenia na ryzyko kredytowe | 26 642,18 | 370 792,28 |
- z pozostałych tytułów | 0,00 | 138 550,39 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 52 515,48 |
- wykorzystanie | 0,00 | 52 515,48 |
- rozwiązanie | 0,00 | 0,00 |
Stan na koniec okresu | 2 054 271,35 | 1 660 677,81 |
Ekspozycja na ryzyko kredytowe w prezentowanych okresach, w zależności od okresu przeterminowania na dzień bilansowy kształtowała się następująco:
Przeterminowanie | terminowe | do 30 dni | 31 – 90 dni | 91 - 180 | 181 - 365 | ponad rok |
Wskaźnik ekspozycji | 0,47% | 0,76% | 5,63% | 35,50% | 70,20% | 80,49% |
Struktura walutowa należności handlowych w kwotach brutto, czyli przed pomniejszeniem o odpisy aktualizujące, przeliczonych na PLN w prezentowanych okresach kształtuje się następująco:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
PLN | 16 383 005,12 | 4 382 888,81 |
EUR | 31 191 880,40 | 13 771 686,43 |
USD | 2 567 128,18 | 6 481 324,35 |
GBP | 18 647 144,65 | 15 608 406,67 |
RON | 0,00 | 0,00 |
HRK | 378 560,15 | 704 441,72 |
CAD | 157 528,00 | 0,00 |
NOK | 2 707 639,55 | 0,00 |
Razem | 69 167 718,51 | 40 948 747,99 |
Struktura wiekowa należności handlowych według stanu na dzień 31.12.2022 przedstawia poniższa tabela:
Przeterminowanie | terminowe | do 30 dni | 31 – 90 dni | 91 - 180 | 181 - 365 | ponad rok |
Należności brutto | 51 875 847,64 | 14 355 772,34 | 966 609,94 | 333 258,41 | 480 258,78 | 1 155 971,40 |
Odpisy aktualizujące | 208 202,64 | 109 313,59 | 54 449,22 | 118 304,88 | 414 982,64 | 1 149 018,37 |
Należności handlowe | 51 667 645,00 | 14 246 458,75 | 912 160,72 | 214 953,53 | 65 276,14 | 6 953,03 |
Struktura wiekowa należności handlowych według stanu na dzień 31.12.2021 przedstawia poniższa tabela:
Przeterminowanie | terminowe | do 30 dni | 31 – 90 dni | 91 - 180 | 181 - 365 | ponad rok |
Należności brutto | 27 492 874,97 | 8 916 586,76 | 2 989 184,73 | 809 158,14 | 0,00 | 740 943,39 |
Odpisy aktualizujące | 136 472,54 | 209 419,36 | 174 111,00 | 399 731,52 | 0,00 | 740 943,39 |
Należności handlowe | 27 356 402,43 | 8 707 167,40 | 2 815 073,73 | 409 426,62 | 0,00 | 0,00 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Na pozostałe należności prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej składają się w poszczególnych latach następujące pozycje.
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności z tytułu podatku VAT | 10 099 380,26 | 5 043 130,45 |
Należności z tytułu dotacji | 124 205,19 | 0,00 |
Rozrachunki z pracownikami | 411,73 | 2 414,71 |
Kaucje wpłacone | 138 562,09 | 0,00 |
Inne | 88 364,49 | 47 542,37 |
Razem | 10 450 923,76 | 5 093 087,53 |
Długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
ubezpieczenia majątkowe i osobowe | 252,00 | 0,00 |
serwery, licencje elektroniczne | 2 388,51 | 2 943,89 |
koszty prac rozwojowych w toku | 4 292 101,77 | 486 395,66 |
pozostałe | 1 135,81 | 223,13 |
Razem | 4 295 878,09 | 489 562,68 |
Krótkoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
ubezpieczenia majątkowe i osobowe | 147 592,42 | 40 552,11 |
serwery, licencje elektroniczne | 782 070,03 | 304 955,76 |
składki członkowskie | 0,00 | 0,00 |
usługi pozostałe | 136 313,70 | 493,82 |
przedpłaty i przyszłe należności | 1 208 459,96 | 1 907 747,00 |
koszty na przełomie roku | 80 765,54 | 92 517,40 |
Razem | 2 355 201,65 | 2 346 266,09 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Udzielone pożyczki jednostkom powiązanym w tym: | 487 196,94 | 424 397,08 |
- Spyrosoft Solutions d.o.o. | 0,00 | 0,00 |
- Spyrosoft Solutions LLC | 487 196,94 | 424 397,08 |
- Spyrosoft Solutions GMBH | 0,00 | 0,00 |
Udzielone pożyczki jednostkom pozostałym | 0,00 | |
Pozostałe aktywa z tytułu wyceny transakcji walutowych | 132 230,17 | 0,00 |
Razem | 619 427,11 | 424 397,08 |
pełna znajomość sytuacji finansowej tych podmiotów, oraz istotny wpływ Grupy Kapitałowej na ich politykę finansową, plany finansowe oraz ich realizację,
fakt, iż nie występują aktywa przeterminowane, a decyzje o przedłużeniu terminu spłaty podjęte zostały ze względu na uzgodnione z tymi podmiotami plany inwestycyjne i nie wiązały się w żadnym stopniu z utratą płynności w tych podmiotach
W żadnym z prezentowanych okresów nie utworzono odpisów aktualizujących wartość udzielonych pożyczek.
Struktura środków pieniężnych w prezentowanych okresach kształtowała się następująco:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne w kasie | 17 054,26 | 4 459,83 |
Krajowe środki pieniężne na rachunkach bankowych | 8 940 783,54 | 2 295 355,99 |
- w tym na rachunku VAT | 422 789,28 | 80 799,78 |
Środki pieniężne w walutach obcych na rachunkach bankowych | 25 220 754,51 | 14 247 199,87 |
Środki pieniężne w drodze | 0,00 | 0 |
Razem | 34 178 592,31 | 16 547 015,69 |
Istotny wzrost środków pieniężnych ogółem w prezentowanych latach wynika z objęcia konsolidacją grupy kapitałowej Better Software Group S.A., której stan środków pieniężnych na koniec roku obrotowego wyniósł 6,5 mln zł, oraz jest skutkiem generowania przez grupę kapitałową nadwyżek finansowych pośrednio związanych z dodatnimi wynikami finansowymi w poszczególnych latach, kumulowanych w kapitale zapasowym. Przyrost środków pieniężnych w walutach obcych wiąże się
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
także, poza powyższymi czynnikami, z generowanymi nadwyżkami finansowymi w spółce zależnej z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której środki pieniężne są wyrażone w funtach brytyjskich.
Struktura kapitału podstawowego na 31.12.2022 r.:
Numer serii | liczba akcji | wartość nominalna | łączna wartość serii |
Seria A1 | 850 000 | 0,10 zł | 85 000,00 zł |
Seria A2 | 150 000 | 0,10 zł | 15 000,00 zł |
Seria B | 18 900 | 0,10 zł | 1 890,00 zł |
Seria C | 10 866 | 0,10 zł | 1 086,60 zł |
Seria D | 18 900 | 0,10 zł | 1 890,00 zł |
Seria E | 18 900 | 0,10 zł | 1 890,00 zł |
Seria F | 21 162 | 0,10 zł | 2 116,20 zł |
Seria H | 1 366 | 0,10 zł | 136,60 zł |
Razem | 1 090 094 | - | 109 009,40 zł |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | 107 573,40 | 107 573,40 |
Kapitał zapasowy powstały z podziału wyniku z lat ubiegłych | 40 824 526,15 | 22 460 468,32 |
Kapitał rezerwowy | 701 350,00 | 630 000,00 |
Kapitały z zagęszczenia udziałów w jednostkach zależnych | 1 629 932,43 | 2 400 959,75 |
Razem | 43 263 381,98 | 25 599 001,47 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zysk / Strata z lat ubiegłych jednostki dominującej | -6 229 531,80 | -2 544 283,51 |
Wyniki jednostkowe przekazane na kapitał zapasowy | 40 824 526,15 | 22 460 468,32 |
Kapitał ze zmian w udziale w jednostkach zależnych | 1 629 932,43 | 2 400 959,75 |
Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | 26 733 848,55 | 14 678 809,54 |
Razem | 62 958 775,33 | 36 995 954,10 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 8 724 678,88 | 5 253 338,93 |
Zwiększenia, w tym: | 12 344 088,77 | 3 647 473,16 |
- objęcie jednostki kontrolą | 899 945,60 | 132 855,23 |
- wyniki finansowe bieżącego roku | 10 608 171,81 | 3 514 617,93 |
- z powodu rozrzedzenia udziału jednostki dominującej | 771 027,32 | 0,00 |
- pozostałe zwiększenia | 64 944,05 | 0,00 |
Zmniejszenia, w tym: | 0,00 | 176 133,21 |
- wyniki finansowe bieżącego roku | 0,00 | 0,00 |
- z powodu zagęszczenia udziału jednostki dominującej | 0,00 | 176 133,21 |
- pozostałe zmniejszenia | 0,00 | 0,00 |
Stan na koniec okresu | 21 068 767,65 | 8 724 678,88 |
Zarządzanie kapitałem przez Grupę ma na celu ochronę zdolności do kontynuacji działalności w celu dalszego generowania zwrotów dla akcjonariuszy oraz utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia kosztu kapitału. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, jednostka dominująca może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.
Uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki pod firmą Spyrosoft Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu z dnia 23 czerwca 2022 roku w sprawie ustanowienia w Spółce programu motywacyjnego, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, w związku z emisją akcji zwykłych na okaziciela serii G, emisji imiennych warrantów subskrypcyjnych serii A z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy ustanowiono w Spółce Program Motywacyjny oparty o kryteria finansowe oraz niefinansowe osiągnięte w poszczególnych latach obrotowych, począwszy od roku obrotowego kończącego się w dniu 31 grudnia 2022 roku aż do roku obrotowego kończącego się w dniu 31 grudnia 2025 roku. Na potrzeby przeprowadzenia Programu Motywacyjnego Spółka wyemituje nie więcej niż 33.700 warrantów subskrypcyjnych z prawem do objęcia nie więcej niż 33.700 akcji zwykłych na okaziciela serii G. Uprawnionymi do objęcia Warrantów Serii A będą kluczowi pracownicy i współpracownicy Spółki umieszczeni na liście osób uczestniczących drogą uchwały Rady Nadzorczej. Celem programu jest stworzenie mechanizmów motywujących pracowników i współpracowników Spółki do realizacji strategii Spółki, działania w interesie Spółki i jej akcjonariuszy oraz mechanizmów, które zapewnią ich silniejsze związanie ze Spółką, którego efektem będzie stabilny wzrost wartości Spółki. W związku z przyjęciem programu Spółka dokonała warunkowego podwyższenia kapitału o 3.370 zł.
W Spółce Spyrosoft S.A. występuje ponadto stanowiąca element planu motywacyjnego jedna umowa opcji, której stroną jest partner współpracujący ze Spółką, na mocy której partnerowi przysługuje prawo nabycia w latach 2022-2024 akcji Spyrosoft S.A w łącznej liczbie nieprzekraczającej 0,5% kapitału zakładowego Spyrosoft S.A.
Grupa kapitałowa ujmuje usługi otrzymane w ramach transakcji płatności w formie akcji w momencie, gdy otrzymuje te usługi, czyli w każdym roku trwania programu motywacyjnego. Jednocześnie odpowiadający im wzrost w kapitale własnym ujmowany jest jako kapitał rezerwowy.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
W prezentowanych okresach zmiana stanu kapitału z tego tytułu kształtowała się następująco:
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 630 000,00 | 600 000,00 |
Ujęcie płatności w formie akcji za dany rok obrotowy | 71 350,00 | 30 000,00 |
Stan na koniec okresu | 701 350,00 | 630 000,00 |
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 879 657,53 | 500 461,95 |
Utworzenie rezerw | 1 200 074,40 | 879 657,53 |
Wykorzystanie rezerw | 879 657,53 | 500 461,95 |
Stan na koniec okresu | 1 200 074,40 | 879 657,53 |
- w tym rezerwy krótkoterminowe | 1 200 074,40 | 879 657,53 |
- w tym rezerwy długoterminowe | 0,00 | 0,00 |
Na pozycję rezerw na świadczenia pracownicze składają się wyłącznie rezerwy na niewykorzystane urlopy, do skorzystania z których pracownicy mają prawo na dzień bilansowy. Ze względu na strukturę wiekową pracowników, nie są tworzone rezerwy na odprawy emerytalne. Nie występują także nagrody jubileuszowe, ani inne tytuły wymagające tworzenia tego rodzaju rezerw.
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 0,00 | 0,00 |
Utworzenie rezerw | 2 125 756,10 | 0,00 |
Wykorzystanie rezerw | 0,00 | 0,00 |
Stan na koniec okresu | 2 125 756,10 | 0,00 |
- w tym rezerwy krótkoterminowe | 2 125 756,10 | 0,00 |
- w tym rezerwy długoterminowe | 0,00 | 0,00 |
Grupa kapitałowa w bieżącym roku obrotowym utworzyła rezerwy na koszty związane z transakcją nabycia grupy kapitałowej Better Software Group S.A., w części dotyczącej działań wykonywanych w roku 2022, a rozliczonych w całości w pierwszym kwartale roku kolejnego. Ponadto utworzono także rezerwę na koszty dodatkowych wynagrodzeń kadry menadżerskiej w grupie kapitałowej, dotyczących osiągniętych wyników finansowych za bieżący rok obrotowy, a rozliczonych i wypłaconych w kolejnym roku obrotowym. Pozycja ta zawiera także rezerwy na faktury korygujące dotyczące przychodów osiągniętych w roku bieżącym, a które zostaną wystawione w kolejnym roku, związane z tak zwanym „cash back’iem”, czyli premią za terminowo dokonywane płatności oraz rezerwy na koszty dotyczące podsumowania roku, które zwyczajowo odbywa się z końcem roku kalendarzowego, ale w tym roku zostało, wyjątkowo przeniesiona na początek roku 2023.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kredyt w rachunku bieżącym | 1 098 778,39 | 0,00 |
Kredyt inwestycyjny | 8 124 850,00 | 0,00 |
Pożyczki otrzymane | 71 429,73 | 998 956,44 |
Razem | 9 295 058,12 | 998 956,44 |
- w tym długoterminowe | 5 624 650,00 | 0,00 |
- w tym krótkoterminowe | 3 670 408,12 | 998 956,44 |
Analizę wymagalności zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek otrzymanych przedstawia poniższa tabela:
Do terminu płatności | do 30 dni | 31 – 90 dni | 91 - 180 | 181 - 365 | ponad rok | |
Zobowiązania na 31.12.2022 | 1 378 558,12 | 416 700,00 | 625 050,00 | 1 250 100,00 | 5 624 650,00 | |
Zobowiązania na 31.12.2021 | 132 233,50 | 0,00 | 686 288,99 | 180 433,95 | 0,00 |
W roku obrotowym objętym sprawozdaniem oraz po jego zakończeniu do momentu sporządzenia sprawozdania finansowego zostały podpisane lub obowiązywały w Grupie Kapitałowej następujące umowy kredytowe:
Bank | Kredytobiorca | Przedmiot umowy | Data umowy | Kwota | Data zapadalności | Oprocentowanie |
ING BŚ S.A. | Spyrosoft S.A. | Umowa o kredyt obrotowy | 6.04.2022 | 10 000 | 31.03.2024 | WIBOR 1M + marża |
ING BŚ S.A. | Spyrosoft S.A. Spyrosoft Synergy SA Unravel SA | Umowa wieloproduktowa - limit na gwarancje i kredyt w rachunku bankowym (aneks) | 20.12.2022 | 6 800 | 19.12.2023 | WIBOR 1M + marża |
ING BŚ S.A. | Spyrosoft S.A. | Umowa wieloproduktowa - kredyt w rachunku bankowym | 20.12.2022 | 6 000 | 19.12.2023 | WIBOR 1M + marża |
ING BŚ S.A. | Spyrosoft Solutions S.A. | Umowa wieloproduktowa - kredyt w rachunku bankowym | 20.12.2022 | 1 500 | 19.12.2023 | WIBOR 1M + marża |
Umowy leasingu według stanu na 31.12.2022:
Przedmiot leasingu | Finansujący | Numer umowy | Wartość początkowa zobowiązania | Termin zakończenia | Wartość zobowiązania na koniec okresu |
Maintenance Canoe Pro | Grenkeleasing | 142003694 | 72 007,78 | 01.12.2023 | 24 722,98 |
Zestaw komputerów | DELL BANK INTERNATIONAL | 0146045-002 | 104 300,00 | 01.01.2023 | 9 169,01 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Meble biurowe | ING Leasing | 907660-ST-0 | 57 162,50 | 26.12.2023 | 16 680,45 |
Zestaw komputerów | ING Leasing | 914361-ST-0 | 73 665,73 | 31.03.2024 | 26 420,21 |
Zestaw komputerów | ING Leasing | 925611-ST-0 | 75 138,40 | 31.10.2024 | 40 555,30 |
Sprzęt komputerowy | ING Leasing | 932790-ST-0 | 145 137,00 | 25.02.2026 | 130 736,80 |
Sprzęt komputerowy | ING Leasing | 934278-ST-0 | 113 726,00 | 29.04.2025 | 75 217,18 |
Zestaw konferencyjny | ING Leasing | 933110-ST-0 | 237 669,78 | 29.03.2025 | 153 802,04 |
Meble biurowe | ING Leasing | 923835-ST-0 | 1 123 730,34 | 30.04.2025 | 534 146,14 |
Meble biurowe | ING Leasing | 938733-ST-0 | 130 140,00 | 24.09.2025 | 79 891,59 |
Sprzęt komputerowy | ING Leasing | 941391-ST-0 | 178 850,00 | 03.11.2025 | 117 647,87 |
Meble biurowe | ING Leasing | 942833-ST-0 | 115 266,00 | 25.12.2025 | 78 377,31 |
Sprzęt komputerowy | Santander Leasing | CR1/05950/2022 | 254 000,00 | 12.11.2025 | 214 249,93 |
Sprzęt komputerowy | Santander Leasing | CR1/00076/2022 | 33 951,14 | 29.01.2025 | 20 521,70 |
Sprzęt komputerowy | Santander Leasing | CR1/00084/2022 | 18 915,00 | 29.01.2025 | 11 433,13 |
Sprzęt komputerowy | Santander Leasing | CR1/00085/2022 | 13 196,01 | 29.01.2025 | 7 976,29 |
Sprzęt komputerowy | Santander Leasing | CR1/00549/2022 | 8 408,00 | 26.02.2025 | 5 138,68 |
Meble biurowe | ING Leasing | 931030-ST-0 | 83 052,00 | 29.04.2025 | 54 024,69 |
Meble biurowe | ING Leasing | 934639-ST-0 | 58 448,25 | 29.05.2025 | 30 950,77 |
Meble biurowe | ING Leasing | 937958-ST-0 | 65 070,00 | 29.09.2025 | 41 434,74 |
Meble biurowe | ING Leasing | 940724-ST-0 | 63 990,00 | 26.10.2025 | 40 737,28 |
Samochód osobowy | Volkswagen Financial Services | 9733852-1420-13442 | 306 178,86 | 16.07.2024 | 234 961,82 |
Sprzęt komputerowy | mLeasing | 5050742021/WR/541685 | 90 053,13 | 16.03.2024 | 10 629,81 |
Sprzęt komputerowy | mLeasing | 5571832022/WR/580740 | 120 601,94 | 16.04.2024 | 85 778,13 |
Sprzęt komputerowy | mLeasing | 5257592021/WR/560161 | 107 847,82 | 25.11.2023 | 54 458,14 |
Sprzęt komputerowy | mLeasing | 4909422021/WR/535287 | 94 118,73 | 15.06.2023 | 23 529,91 |
Razem | - | - | 3 511 154,13 | - | 2 123 191,88 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Umowy o podobnym charakterze według stanu na 31.12.2022:
Przedmiot leasingu | Finansujący | Wartość początkowa zobowiązania | Termin zakończenia | Wartość zobowiązania na koniec okresu | |
Lokal biurowy we Wrocławiu | Nowy Targ |
| 13 732 738,14 | 31.07.2024 | 5 087 470,14 |
Lokal biurowy w Krakowie | High Five |
| 6 861 577,91 | 14.03.2027 | 5 938 226,58 |
Lokal biurowy w Osijeku | Osijek |
| 258 062,24 | 30.06.2027 | 236 242,60 |
Lokal biurowy w Szczecinie | Technopark |
| 1 111 268,10 | 04.11.2026 | 595 407,70 |
Lokal biurowy w Zagrzebiu | Zagrzeb |
| 736 576,06 | 31.12.2023 | 404 590,90 |
Lokal biurowy w Warszawie | Spark C |
| 1 391 537,23 | 31.07.2024 | 1 322 101,69 |
Razem | - |
| 24 091 759,68 | - | 13 584 039,61 |
Umowy leasingu według stanu na 31.12.2021:
Przedmiot leasingu | Finansujący | Numer umowy | Wartość początkowa zobowiązania | Termin zakończenia | Wartość zobowiązania na koniec okresu |
Maintenance Canoe Pro | Grenkeleasing | 142003694 | 72 007,78 | 01.12.2023 | 48 530,52 |
Sprzęt IT | ING Lease (Polska) | 877313-ST-0 | 181 035,04 | 15.04.2022 | 20 137,40 |
Sprzęt IT | ING Lease (Polska) | 883451-ST-0 | 168 301,00 | 16.08.2021 | 0,00 |
Meble biurowe | ING Lease (Polska) | 881067-ST-0 | 1 625 445,81 | 16.08.2022 | 334 134,87 |
Meble biurowe | ING Lease (Polska) | 882051-ST-0 | 191 768,38 | 16.08.2022 | 40 258,86 |
Meble biurowe | ING Lease (Polska) | 883483-ST-0 | 265 767,78 | 16.09.2022 | 62 615,70 |
Zestaw komputerów | DELL BANK INTERNATIONAL | 0146045-001 | 115 200,00 | 01.08.2022 | 28 377,10 |
Zestaw komputerów | DELL BANK INTERNATIONAL | 0146045-002 | 104 300,00 | 01.01.2023 | 42 201,38 |
Zestaw komputerów | ING Lease (Polska) | 914361-ST-0 | 73 665,73 | 31.03.2024 | 49 236,94 |
Zestaw komputerów | ING Lease (Polska) | 925611-ST-0 | 75 138,40 | 31.10.2024 | 63 710,35 |
Meble biurowe | ING Lease (Polska) | 907660-ST-0 | 57 162,50 | 26.12.2023 | 33 811,10 |
Razem | - | - | 2 780 988,29 | - | 723 014,23 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Umowy o podobnym charakterze według stanu na 31.12.2021:
Przedmiot leasingu | Finansujący | Wartość początkowa zobowiązania | Termin zakończenia | Wartość zobowiązania na koniec okresu | |
Lokal biurowy we Wrocławiu | Nowy Targ |
| 13 732 738,14 | 31.07.2024 | 7 754 987,09 |
Lokal biurowy w Krakowie | Miquido |
| 560 122,61 | 15.04.2022 | 114 836,60 |
Lokal biurowy w Białymstoku | Kolejowa 7 |
| 834 142,53 | 31.08.2022 | 196 301,49 |
Lokal biurowy w Szczecinie | Technopark |
| 1 111 268,10 | 04.11.2026 | 1 078 518,58 |
Lokal biurowy w Zagrzebiu | Zagrzeb |
| 736 576,06 | 31.12.2023 | 616 786,71 |
Lokal biurowy w Warszawie | North Gate |
| 153 243,99 | 15.10.2023 | 81 822,30 |
Razem | - |
| 17 128 091,43 | - | 9 843 252,78 |
Zobowiązania z tytułu leasingu w podziale na przypadające do spłaty w okresie do 12 miesięcy od dnia bilansowego oraz później prezentują się następująco:
Zobowiązania z tytułu umów leasingowych z terminem płatności | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
do 1 roku, w tym: | 6 582 451,66 | 4 401 618,42 |
- do 30 dni | 772 581,34 | 410 919,87 |
- od 31 do 90 dni | 1 043 421,88 | 807 444,23 |
- od 91 do 180 dni | 1 575 712,21 | 1 089 581,01 |
- od 181 do 365 dni | 3 190 736,23 | 2 093 673,30 |
do 3 lat | 5 124 091,00 | 5 724 675,40 |
powyżej 3 lat | 4 000 688,83 | 439 973,19 |
Razem | 15 707 231,49 | 10 566 267,01 |
- w tym zobowiązania krótkoterminowe | 6 582 451,66 | 4 401 618,42 |
- w tym zobowiązania długoterminowe | 9 124 779,83 | 6 164 648,59 |
Zobowiązania finansowe na dzień 31.12.2022 roku, poza wskazanymi wyżej zobowiązaniami z tytułu umów leasingowych oraz umów o podobnym charakterze, zawierają także zobowiązania z tytułu zakupu akcji spółki zależnej Better Software Group S.A., na kwotę 12.000.000,00 zł, z czego, ze względu na umowne terminy płatności, 6.000.000,00 jest prezentowane w zobowiązaniach krótkoterminowych, a 6.000.000,00 zł w zobowiązaniach długoterminowych.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Otrzymane kaucje od jednostek powiązanych | 0,00 | 0,00 |
Otrzymane kaucje od jednostek pozostałych | 0,00 | 9 567,83 |
Razem | 0,00 | 9 567,83 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania handlowe | 25 331 895,24 | 13 150 156,04 |
- w tym od jednostek powiązanych | 84 040,18 | 29 527,93 |
- w tym od pozostałych jednostek | 25 247 855,06 | 13 120 628,11 |
Struktura walutowa zobowiązań handlowych przeliczonych na PLN w prezentowanych okresach kształtuje się następująco:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
PLN | 22 580 153,67 | 11 478 993,93 |
EUR | 1 149 106,78 | 1 271 747,58 |
GBP | 138 290,56 | 111 319,31 |
USD | 778 561,06 | 107 771,98 |
DKK | 250,49 | 0,00 |
NOK | 26 771,85 | 0,00 |
RON | 552 004,97 | 0,00 |
HRK | 106 755,85 | 180 323,24 |
Razem | 25 331 895,24 | 13 150 156,04 |
Strukturę wiekową zobowiązań handlowych przedstawia poniższa tabela:
Przeterminowanie | terminowe | do 30 dni | 31 – 90 dni | 91 - 180 | 181 - 365 | ponad rok | |
Zobowiązania handlowe na 31.12.2022 | 22 856 386,77 | 1 820 525,61 | 567 760,37 | 48 659,36 | 33 102,86 | 5 460,27 | |
Zobowiązania handlowe na 31.12.2021 | 12 250 227,94 | 858 301,83 | 20 007,21 | 615,22 | 2,01 | 21 001,83 | |
Analizę wymagalności zobowiązań handlowych przedstawia poniższa tabela:
Do terminu płatności | do 30 dni | 31 – 90 dni | 91 - 180 | 181 - 365 | ponad rok | |
Zobowiązania handlowe na 31.12.2022 | 22 251 343,47 | 604 679,22 | 364,08 | 0,00 | 0,00 | |
Zobowiązania handlowe na 31.12.2021 | 11 705 630,24 | 539 193,62 | 0,00 | 3 765,72 | 1 638,36 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | 3 327 852,92 | 1 598 748,71 |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych | 669 110,45 | 226 402,00 |
Zobowiązania z tytułu składek ZUS | 2 770 805,99 | 731 146,55 |
Zobowiązania z tytułu PFRON i PPK | 132 903,47 | 28 712,97 |
Inne podatki | 22 485,36 | 0,00 |
Razem zobowiązania podatkowe i inne publicznoprawne | 6 923 158,19 | 2 585 010,23 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 3 872 662,00 | 1 851 500,43 |
Pozostałe rozrachunki z pracownikami | 51 314,94 | 36 699,04 |
Otrzymane zaliczki | 523 151,34 | 209 285,12 |
Inne | 45 164,07 | 91 945,87 |
Razem pozostałe zobowiązania | 619 630,35 | 337 930,03 |
Na dzień kończący bieżący rok obrotowy nie występowały zobowiązania warunkowe wobec podmiotów spoza grupy kapitałowej.
W roku obrotowym objętym niniejszym sprawozdaniem w Grupie Kapitałowej obowiązywały wymienione niżej poręczenia wekslowe do istniejących umów kredytowych i faktoringowych, w ramach podmiotów należących do grupy kapitałowej:
Strona | Wystawca | Beneficjent | Kwota poręczenia | Waluta | Przedmiot | ||
Unravel S.A. | Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | 125 000 | PLN | Poręczenie weksla własnego Unravel S.A. (50%), stanowiącego zabezpieczenie umowy o kredyt w rachunku w wysokości 250 000 zł | ||
Unravel S.A. | Spyrosoft Solutions S.A. | ING BŚ S.A. | 125 000 | PLN | Poręczenie weksla własnego Unravel S.A. (50%), stanowiącego zabezpieczenie umowy o kredyt w rachunku w wysokości 250 000 zł | ||
Spyrosoft Solutions S.A. | Spyrosoft S.A. | ING Commercial Finance (Polska) S.A. | 1 200 000 | PLN | Poręczenie weksla własnego Spyrosoft Solutions S.A., stanowiącego zabezpieczenie limitu faktoringowego w wysokości 800 000 EUR | ||
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Przychody zafakturowane z góry | 462 212,56 | 438 792,14 |
Razem | 462 212,56 | 438 792,14 |
- w tym krótkoterminowe | 13 900,32 | 195 594,00 |
- w tym długoterminowe | 448 312,24 | 243 198,14 |
Według stanu na 31 grudnia 2022 roku
Instrumenty finansowe (aktywa) | Należności handlowe | Udzielone pożyczki | Razem |
Odsetki uzyskane / zapłacone | 0 | 0 | 0 |
Odsetki naliczone i przeszacowania | 0 | 27 071,07 | 27 071,07 |
Odpis z tytułu utraty wartości | -393 593,54 | 0 | -393 593,54 |
Razem kwoty ujęte w zysku netto | -393 593,54 | 27 071,07 | -366 522,47 |
Razem kwoty ujęte w innych całkowitych dochodach | 0 | 0 | 0 |
Razem kwoty ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | -393 593,54 | 27 071,07 | -366 522,47 |
Instrumenty finansowe (zobowiązania) | Pożyczki otrzymane | Zobowiązania leasingowe | Kredyty bankowe | Razem |
Odsetki uzyskane / zapłacone | -99 814,58 | -161 484,33 | -783 841,85 | -1 045 140,76 |
Odsetki naliczone i przeszacowania | -38 344,44 | -633 989,10 | 0 | -672 333,54 |
Pozostałe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem kwoty ujęte w zysku netto | -138 159,02 | -795 473,43 | -783 841,85 | -1 717 474,30 |
Razem kwoty ujęte w innych całkowitych dochodach | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem kwoty ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | -138 159,02 | -795 473,43 | -783 841,85 | -1 717 474,30 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Według stanu na 31 grudnia 2021 roku
Instrumenty finansowe (aktywa) | Należności handlowe | Udzielone pożyczki | Razem |
Odsetki uzyskane / zapłacone | 0 | 0 | 0 |
Odsetki naliczone i przeszacowania | 0 | 42 970,52 | 42 970,52 |
Odpis z tytułu utraty wartości | (644 467,28) | 0 | (644 467,28) |
Razem kwoty ujęte w zysku netto | (644 467,28) | 42 970,52 | (601 496,76) |
Razem kwoty ujęte w innych całkowitych dochodach | 0 | 0 | 0 |
Razem kwoty ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | (644 467,28) | 42 970,52 | (636 111,49) |
Instrumenty finansowe (zobowiązania) | Pożyczki otrzymane | Zobowiązania leasingowe | Kredyty bankowe | Razem |
Odsetki uzyskane / zapłacone | (37 928,71) | (491 619,42) | (43 131,64) | (572 679,77) |
Odsetki naliczone i przeszacowania | (9 007,59) | 45 071,02 | 0 | 36 063,43 |
Pozostałe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem kwoty ujęte w zysku netto | (46 936,30) | (446 548,40) | (43 131,64) | (536 616,34) |
Razem kwoty ujęte w innych całkowitych dochodach | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem kwoty ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | (46 936,30) | (446 548,40) | (43 131,64) | (536 616,34) |
Transakcje z podmiotami powiązanymi według stanu na dzień 31.12.2022 i w okresie od 1.01.2022 do 31.12.2022:
Podmiot powiązany | Należności (w tym pożyczki) | Zobowiązania (w tym pożyczki) | Przychody (w tym odsetki) | Koszty (w tym odsetki) |
PODMIOTY POWIĄZANE KAPITAŁOWO | ||||
Spyrosoft Solutions LLC | 8 564 470,14 | 12 493,54 | 31 599 820,04 | 479 832,63 |
Finin Sp. z o.o. | 5 458,62 | 68 757,00 | 4 026,00 | 621 600,00 |
GOD Nearshore SE | 71 723,70 | 7 018,02 | 1 220 018,85 | 177 656,99 |
PODMIOTY POWIĄZANE OSOBOWO | ||||
Konrad Weiske | 0,00 | 54 612,00 | 0,00 | 532 476,01 |
Wojciech Bodnaruś | 0,00 | 51 700,87 | 0,00 | 518 871,30 |
Sebastian Łękawa | 0,00 | 40 380,04 | 0,00 | 401 833,42 |
Sławomir Podolski | 0,00 | 48 708,00 | 0,00 | 535 000,00 |
Wioletta Bodnaruś | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 1 261,07 |
Dorota Łękawa | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 6 187,74 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Transakcje z podmiotami powiązanymi według stanu na dzień 31.12.2021 i w okresie od 1.01.2021 do 31.12.2021:
Podmiot powiązany | Należności (w tym pożyczki) | Zobowiązania (w tym pożyczki) | Przychody (w tym odsetki) | Koszty (w tym odsetki) |
PODMIOTY POWIĄZANE KAPITAŁOWO | ||||
Spyrosoft Solutions LLC | 6 339 094,06 | 0,00 | 12 999 939,02 | 0,00 |
Finin Sp. z o.o. | 3 660,48 | 11 439,00 | 5 921,88 | 491 261,20 |
GOD Nearshore SE | 31 473,95 | 22 317,31 | 1 194 983,05 | 276 007,35 |
PODMIOTY POWIĄZANE OSOBOWO | ||||
Konrad Weiske | 0,00 | 29 028,00 | 0,00 | 337 295,22 |
Wojciech Bodnaruś | 0,00 | 24 108,00 | 0,00 | 305 300,00 |
Sebastian Łękawa | 0,00 | 9 348,00 | 0,00 | 154 820,30 |
Sławomir Podolski | 0,00 | 34 194,00 | 0,00 | 335 000,00 |
Wioletta Bodnaruś | 0,00 | 117 099,98 | 0,00 | 3 868,00 |
Dorota Łękawa | 0,00 | 569 189,01 | 0,00 | 19 000,00 |
Codefix Ltd | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Organizacja Pracodawców Usług IT | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 7 200,00 |
Med Band Sp. z o.o. | 619,92 | 0,00 | 504,00 | 0,00 |
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Zarząd jednostki dominującej | 240 000,00 | 207 000,00 |
- Konrad Weiske | 60 000,00 | 60 000,00 |
- Wojciech Bodnaruś | 60 000,00 | 60 000,00 |
- Sławomir Podolski | 60 000,00 | 60 000,00 |
- Sebastian Łękawa | 60 000,00 | 27 000,00 |
Rada Nadzorcza jednostki dominującej | 5 000,00 | 0,00 |
Razem | 245 000,00 | 207 000,00 |
Wpływ na kapitał własny | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kapitał własny zgodnie z dotychczasowymi zasadami rachunkowości | 65 225 150,52 | 39 458 725,93 |
- wpływ korekt z lat poprzednich | (1 355 371,61) | (995 164,54) |
- korekta z tytułu utworzenia odpisów na należności | (26 642,18) | (370 792,28) |
- korekta z tytułu ujęcia i wyceny umów leasingowych | 189 655,05 | 30 440,66 |
- inne | 0,00 | (19 855,45) |
Kapitał własny zgodnie z MSSF | 64 032 791,78 | 38 103 354,32 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Wpływ na skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Zysk brutto zgodnie z dotychczasowymi zasadami rachunkowości | 43 611 993,37 | 23 369 582,74 |
- korekta z tytułu utworzenia odpisów na należności | (26 642,18) | (370 792,28) |
- korekta z tytułu ujęcia i wyceny umów leasingowych | 230 955,84 | 42 360,49 |
- korekta z tytułu płatności w formie akcji | (71 350,00) | (30 000,00) |
- inne | 0,00 | (19 855,45) |
Zysk brutto zgodnie z MSSF | 43 744 957,03 | 22 991 295,50 |
Nie występują zdarzenia, które wymagałyby ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Badanie sprawozdań finansowych | 40 000,00 | 63 500,00 |
Badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 30 000,00 | 25 000,00 |
Badanie historycznych informacji finansowych | 0,00 | 0,00 |
Pozostałe | 4 000,00 | 5 0000,00 |
Razem | 74 000,00 | 93 500,00 |
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Zmiana stanu należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | (33 183 213,21) | (18 210 707,96) |
- zmiana stanu należności długoterminowych z tytułu kaucji | (250 102,79) | 355 403,93 |
- korekta z tytułu należności z działalności inwestycyjnej | 0,00 | 0,00 |
- korekty z tytułu dokonanych kompensat | 7 595,14 | (171 188,77) |
- inne korekty | 17 245,48 | 0,00 |
Zmiana stanu należności z rachunku przepływów pieniężnych | (33 408 475,38) | (18 026 492,80) |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 16 957 988,54 | 7 311 298,84 |
- korekta z tytułu zobowiązań o charakterze inwestycyjnym |
|
|
- zmiana stanu zobowiązań z tytułu kaucji długoterminowych |
| (11 315,69) |
- zmiana stanu zobowiązań faktoringowych dotycząca działalności operacyjnej | 0,00 | 0,00 |
- inne korekty |
| (5 178,99) |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych w rachunku przepływów pieniężnych | 16 957 988,54 | 7 294 804,16 |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Zmiana stanu zapasów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | (44 600,35) | 73 456,22 |
- korekty | 0,00 | (27 151,03) |
Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych | (44 600,35) | 46 305,19 |
Zmiana stanu rezerw w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 2 418 116,63 | 407 251,92 |
- korekty | 0,00 | 0,00 |
Zmiana stanu rezerw w rachunku przepływów pieniężnych | 2 418 116,63 | 407 251,92 |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | (3 784 235,41) | (2 205 701,45) |
- korekty z tytułu przekwalifikowania z aktywów trwałych | 1 014 899,12 | 0,00 |
- korekty z tytułu kompensat z rozliczeniami międzyokresowymi |
| (62 008,91) |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych w rachunku przepływów pieniężnych | (2 769 336,29) | (2 267 710,36) |
Inne korekty |
| |
- korekta z tytułu kosztów wynagrodzeń opłaconych w formie akcji | 71 350,00 | 30 000,00 |
- wpływy z tytułu kaucji długoterminowych | 0,00 | 0,00 |
- zmiana stanu aktywów i pasywów z tytułu objęcia jednostki konsolidacją | 3 196 007,56 | (233 353,83) |
- inne | (132 230,18) | 1 901 739,31 |
Inne korekty prezentowane w | 3 135 127,38 | 1 698 385,48 |
W roku obrotowym objętym niniejszym sprawozdaniem w Grupie Kapitałowej obowiązywały następujące gwarancje otrzymane:
Strona | Wystawca | Beneficjent | Kwota gwarancji | Waluta | Data ważności | Przedmiot |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Nowy Targ Wrocław Real Estate Sp. z o.o. | 1 416 480,88 | PLN | 31.07.2023 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | INESITE 1 Sp. z o.o. | 159 342,51 | EUR | 30.04.2023 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Stena H5 Sp. z o.o. | 2 466 480,00 | PLN | 15.08.2022 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Stena H5 Sp. z o.o. | 172 110,38 | EUR | 22.03.2024 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | INWEST POPULARNA s.c. | 75 000,00 | PLN | 31.10.2022 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Miquido Sp. z o.o. Sp. k. | 120 126,12 | PLN | 15.03.2022 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Miquido Sp. z o.o. Sp. k. | 265 575,28 | PLN | 15.03.2022 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Skanska SA | 50 784,62 | EUR | 31.07.2023 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Spyrosoft S.A. | ING BŚ S.A. | Instytut Medycyny Innowacyjnej | 244 436,67 | PLN | 31.07.2023 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft Solutions S.R.L. | ING BŚ S.A | Vox Technology Par S.R.L | 19 367,50 | EUR | 24.07.2023 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Spyrosoft Synergy S.A. | ING BŚ S.A | Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. | 172 090,53 | PLN | 06.11.2023 | gwarancja bankowa - zobowiązania z tytułu umowy najmu |
Ponadto spółki Spyrosoft SA, Spyrosoft Synergy SA oraz Unravel SA są odpowiedzialne wspólnie i solidarnie z pozostałymi współkredytobiorcami za spłatę pełnej kwoty limitu linii wieloproduktowej w wysokości 6 800 000 zł, wzmiankowanej w nocie numer 30.
W roku obrotowym objętym niniejszym sprawozdaniem w Grupie Kapitałowej obowiązywały następujące poręczenia otrzymane:
Strona | Wystawca | Beneficjent | Kwota poręczenia | Waluta | Data ważności | Przedmiot | |||
Spyrosoft S.A. | BGK na podstawie Umowy Portfelowej linii gwarancyjnej FGP | ING BŚ S.A. | 5 280 000 | PLN | 19.03.2026 | Zabezpieczenie kredytu w rachunku w wys. 6 mln zł | |||
Spyrosoft Solutions S.A. | BGK na podstawie Umowy Portfelowej linii gwarancyjnej FGP | ING BŚ S.A. | 1 360 000 | PLN | 19.03.2026 | Zabezpieczenie kredytu w rachunku w wys. 1,5 mln zł | |||
Spyrosoft S.A. | BGK na podstawie Umowy Portfelowej linii gwarancyjnej FGP | ING BŚ S.A. | 8 000 000 | PLN | 20.06.2024 | Zabezpieczenie kredytu obrotowego w wys. 10 mln zł | |||
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. jako najbardziej istotne czynniki ryzyka, w oparciu o prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz przewidywaną skalę ich negatywnego wpływu, identyfikuje ryzyko związane z utratą kadry menedżerskiej i utratą bądź niepozyskaniem wykwalifikowanych pracowników, ryzyko wzrostu kosztów wynagrodzeń oraz ryzyko bezpieczeństwa IT.
Ryzyko związane z utratą kadry menedżerskiej i utratą bądź niepozyskaniem wykwalifikowanych pracowników
Działalność operacyjna Grupy jest oparta na szerokim zespole specjalistów – programistów, projektantów i testerów. W związku z tym, iż na polskim i zagranicznym rynku pracy istnieje deficyt wykwalifikowanych informatyków, Grupa narażona jest na ryzyko utraty, niepozyskania lub opóźnionego pozyskania odpowiednich zasobów ludzkich. Ponadto, działalność Grupy oraz jej perspektywy rozwoju są w dużej mierze uzależnione od wiedzy, doświadczenia oraz kwalifikacji kluczowych pracowników i współpracowników, w szczególności członków Zarządu. Kluczowi członkowie kadry menedżerskiej w ramach Grupy, w tym członkowie Zarządu jednostki dominującej, mają rozległą wiedzę na temat działalności Grupy, a także otoczenia rynkowego, w którym prowadzi działalność. W Polsce występuje duża konkurencja w zakresie pozyskiwania wykwalifikowanego personelu w tym kluczowej kadry menadżerskiej, która może zwiększyć koszty osobowe i utrudnić możliwość zatrudniania i motywowania wykwalifikowanego personelu. Grupa wskazuje, że może nie być w stanie zapobiec odejściu kluczowych menadżerów, partnerów biznesowych oraz klientów w związku z powyższymi czynnikami. Grupa może także nie być w stanie zastąpić ich osobami o podobnych kompetencjach i doświadczeniu we właściwym czasie. W związku z tym, iż Grupa oferuje swoim klientom usługi związane z kompleksową realizacją projektów informatycznych, w tym przygotowywanie oprogramowania informatycznego, prace nad poszczególnymi projektami informatycznymi są uzależnione od poziomu skomplikowania rozwiązania i kompleksowości usługi i mogą trwać nawet kilkanaście miesięcy. Na czas realizacji danego projektu informatycznego tworzone są zespoły. Wobec powyższego w przypadku nagłego zapotrzebowania na realizację jednego typu projektów informatycznych, Grupa może nie być w stanie przyjąć i zrealizować wszystkich potencjalnych zleceń oraz pozyskać niezwłocznie nowych pracowników w celu zwiększenia liczby realizowanych projektów. W przeszłości Grupa identyfikowała takie sytuacje, jednak w skali jego działalności nie miały one istotnego znaczenia. Pomimo tego, zaistnienie takiej sytuacji może
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
negatywnie wpłynąć na renomę Grupy oraz możliwość pozyskania nowych klientów w przyszłości. Zaufanie wobec Grupy to jeden z kluczowych czynników decydujących o zainteresowaniu klientów podtrzymywaniem długotrwałych relacji. Czynnikami, które mogą wpłynąć na utratę zaufania odbiorców jest zła jakość i nieterminowość realizacji usług. Przy gwałtownym wzroście zamówień i braku wykwalifikowanych kadr Grupa może napotkać ograniczenia w terminowym i jakościowym wypełnianiu zobowiązań. W tym celu polityka kadrowa Grupy przewiduje zwiększanie udziału pracowników z dużym doświadczeniem. Grupa stara się pozyskiwać jak najwięcej pracowników z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie, którzy są w stanie samodzielnie i efektywnie kierować zespołami programistów, w związku z tym w strukturach pracowniczych Grupy ok. 50% pracowników posiada powyżej 4 lat doświadczenia w branży, w której działa Grupa, natomiast ok. 25% pracowników Grupy to osoby z doświadczeniem powyżej 2 lat. Dodatkowo, istotną konkurencją dla Grupy na rynku pracy są międzynarodowe, prestiżowe holdingi oferujące wysokie zarobki. Ograniczenie dostępności zasobów ludzkich może prowadzić do zmniejszenia potencjału rozwojowego Grupy oraz do ograniczenia prognozowanych przepływów finansowych. Dodatkowo, istnieje ryzyko związane z realizacją samych projektów w przypadku, gdy jeden z kluczowych członków zespołu technicznego nie będzie mógł przez pewien czas uczestniczyć w pracy. Nieterminowość w dostarczaniu i wdrażaniu rozwiązań może narazić Grupy na dodatkowe koszty związane z karami umownymi czy odszkodowaniami. Grupa stara się zapobiegać materializacji tego ryzyka poprzez bieżące monitorowanie rynku pracy oraz dostosowywanie się do panujących na nim tendencji, w tym również w zakresie oferowanych wynagrodzeń. W tym celu sporządzane są raporty płacowe, a także stale monitorowane pozapłacowe oczekiwania pracowników i ich analiza pod kątem tendencji rynkowych. Ponadto Grupa podejmuje szereg działań mających na celu podniesienie satysfakcji pracowników i współpracowników. W ramach otrzymywanego pakietu benefitów znajdują się między innymi takie elementy jak: dofinansowanie do prywatnej opieki zdrowotnej oraz zajęć sportowych, budżet szkoleniowy oraz ubezpieczenie grupowe. Pomimo wdrożonych działań Grupy nie może jednak w pełni wykluczyć ryzyka odejścia wykwalifikowanych pracowników, co połączone z trudnościami w rekrutacji zastępców będzie miało negatywny wpływ na działalność Grupy, w tym na zapewnienie odpowiedniej jakości i zakresu usług, co z kolei może mieć istotny negatywny wpływ na jego sytuację finansową, perspektywy rozwoju, wyniki lub cenę rynkową akcji. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ w opinii Grupy liczba pracowników i współpracowników na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji pozwala na zapewnienie ciągłości działania nawet w sytuacji dalszego pogorszenia pozycji pracodawców na rynku pracy w sektorze IT. Ponadto, wzrost popytu na pracowników z sektora IT jest silnie skorelowany ze wzrostem popytu na usługi Grupy, co rozszerza możliwość zarządzania przedmiotowym ryzykiem w sposób kosztochłonny (na przykład poprzez szybkie dopasowanie wynagrodzeń do zmian na rynku pracy). Istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako wysoką.
Ryzyko wzrostu kosztów wynagrodzeń
Główną pozycją kosztową w działalności Grupy są wynagrodzenia oraz usługi obce (głównie programistyczne). Mając na celu zatrudnienie najlepszych specjalistów oraz ich utrzymanie na rynku, gdzie wciąż występuje przewaga popytu nad podażą, Grupa liczy się ze wzrostem kosztów pracowników i współpracowników w bieżącym i kolejnych latach obrotowych. Koszty wynagrodzeń i usług obcych stanowią od lat istotną wartość wszystkich kosztów działalności operacyjnej Grupy. Grupa jest zatem szczególnie podatna na ryzyko wzrostu kosztów wynagrodzeń. Kluczowe znaczenie dla wyników ma utrzymywanie odpowiedniej, wyspecjalizowanej kadry pracowniczej oraz podtrzymanie współpracy z zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów zewnętrznych, będące zasadniczym środkiem do zapewnienia odpowiedniej jakości świadczonych usług, co z kolei wpłynie na poziom sprzedażowy, mający bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe Grupy. Ponadto przedmiotowe wysoko wzrostu kosztów wynika także z możliwych zmian w przepisach prawnych, szczególnie tych dotyczących opodatkowania umów cywilnoprawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, a także ujednolicenia wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej naliczania dla przedsiębiorców, która może spowodować wzrost oczekiwań płacowych pracowników i współpracowników Grupy. Gwałtowny wzrost kosztów wynagrodzeń przy niezmiennym lub niewielkim wzroście przychodów będzie mieć negatywny wpływ na sytuację finansową Grupy, perspektywy rozwoju, wyniki lub cenę rynkową akcji SpyroSoft S.A. Jednocześnie Grupa musi stale oferować konkurencyjny poziom wynagrodzeń na rynku pracy, aby zachować możliwość szybkiego i sprawnego pozyskania nowego kapitału ludzkiego. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi presję na wzrost wynagrodzeń są międzynarodowe, prestiżowe holdingi oferujące wysokie zarobki, stanowiące istotną konkurencję dla Grupy na rynku pracy. Ponadto na wzrost wynagrodzeń wpływa wzrost popytu na usługi informatyczne oraz proces konsolidacji mniejszych podmiotów przez liderów w branży informatycznej. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, wysokość wynagrodzenia pozostaje wprawdzie nadal główną siłą motywującą do ewentualnej zmiany pracodawcy, jednak znaczenie marki i realizowane projekty częściowo mitygują rozmiar tego ryzyka, a słabnąca tendencja
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
wzrostu wynagrodzeń w branży dodatkowo je obniża. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Ryzyko związane z niezrealizowaniem strategii rozwoju Grupy
Strategia rozwoju Grupy została opisana w rozdziale Ogólny zarys działalności. Głównymi celami Grupy są m.in. koncentracja działalności w branżach, w których Grupa posiada specjalizację i najwyższy poziom wiedzy tj.: finanse, GIS, media&entertainment, employer experience, education, IOT&Industry 4.0, rozwój na rynkach zagranicznych, zwiększenie sprzedaży dla obecnie obsługiwanych podmiotów, jak również pozyskanie nowych kontrahentów oraz pozyskanie, doskonalenie i zatrzymywanie uzdolnionych pracowników. Z uwagi jednak na zdarzenia niezależne od Grupy, szczególnie natury prawnej, ekonomicznej czy społecznej, Grupa może mieć trudności ze zrealizowaniem celów i wypełnianiem swojej strategii, bądź w ogóle jej nie zrealizować. Nie można wykluczyć, że na skutek zmian w otoczeniu zewnętrznym, Grupa będzie musiała dostosować lub zmienić swoje cele i swoją strategię. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli koszty realizacji strategii przekroczą planowane nakłady, na przykład: w związku z koniecznością podjęcia współpracy z dodatkowymi osobami, zmianami ekonomicznymi powodującymi znaczący wzrost kosztów działalności, czy też wystąpieniem awarii i nagłych zdarzeń skutkujących koniecznością nabycia nowych urządzeń. Wskazane sytuacje mogą negatywnie wpłynąć na realizację strategii przez Grupę i spowodować osiągnięcie mniejszych korzyści, niż pierwotnie zakładane. Dalsze utrudnienia w realizacji strategii Spółki mogą wiązać się z takimi okolicznościami jak brak zainteresowania produktami Grupy ze strony klientów biznesowych o wysokim potencjale przychodów, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów działających na rynkach państw wysoko rozwiniętych, takich jak kraje DACH, Wielka Brytania, czy USA, niska satysfakcja klientów z usług świadczonych przez Grupę, niedostateczne dostosowanie świadczonych usług do potrzeb klientów, brak poszerzenia portfolio, brak zwiększania udziałów rynkowych w wybranych krajach. Wystąpienie nawet jednego z powyższych czynników może wpłynąć na trudności w realizacji strategii Grupy co z kolei może mieć istotny negatywny wpływ na sytuację finansową Grupy, perspektywy rozwoju, wyniki lub cenę rynkową akcji SpyroSoft S.A. Trudności w realizacji strategii Spółki mogą być również następstwem zmian legislacyjnych i trudności związanych ze zmianą polityki gospodarczej w obszarze dofinansowywania spółek innowacyjnych, m.in. z branży technologicznej, wskutek czego Spółka będzie zmuszona do zmiany struktury finansowania swojej działalności, co może opóźnić realizację kolejnych projektów przez Spółkę. Biorąc pod uwagę powyższe, istnieje ryzyko, że strategia Spółki nie zostanie zrealizowana w ogóle lub w mniejszym stopniu niż oczekiwano, ze znacznym opóźnieniem lub z niesatysfakcjonującymi wynikami. Jeżeli Spółka napotka niespodziewane bariery w trakcie realizacji opracowanej strategii, Spółka może być zmuszona do jej zmiany, odstąpienia lub opracowania nowej strategii, co może mieć negatywne przełożenie na jej wyniki finansowe. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ Grupa udowodniła wysoką elastyczność w podejściu do planów i założeń. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Ryzyko związane z opóźnieniami w produkcji oprogramowania i świadczeniu usług
Grupa realizuje złożone projekty informatyczne, w tym świadczy usługi kompleksowego tworzenia oprogramowania. Tworzenie oprogramowania oraz przeprowadzanie testów oprogramowania jest procesem złożonym i wieloetapowym, zależnym nie tylko od czynnika ludzkiego i realizacji kolejnych etapów pracy, ale także od czynników technicznych oraz wystarczającego poziomu finansowania. Ponadto, procesy te wymagają największych nakładów na początku procesu, natomiast przychody z ich realizacji są uzyskiwane przez Grupę w następnych okresach. Niejednokrotnie, rozpoczęcie kolejnego etapu produkcji lub testowania możliwe jest dopiero po zakończeniu poprzedniej fazy. Istnieje w związku z tym ryzyko opóźnienia na danym etapie produkcji lub testowania, co dodatkowo może wpłynąć na opóźnienie w ukończeniu całego projektu informatycznego. W związku z tym przedłużający się proces tworzenia oprogramowania lub aplikacji albo testowania może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową Grupy. Zbyt duże opóźnienia w realizacji prac mogą również spowodować odstąpienie klienta od zawartej umowy, co przełoży się negatywnie na działalność operacyjną Grupy oraz jego wyniki finansowe. Niespełnienie założonego harmonogramu produkcji może spowodować opóźnienie zakończenia danego projektu, co może mieć negatywny wpływ na poziom otrzymanego wynagrodzenia z tytułu realizacji projektu informatycznego, dalszą współpracę z danym kontrahentem i osiągnięcie przez Grupę oczekiwanych wyników finansowych. Przeważająca część projektów realizowanych przez Grupę rozliczana jest w oparciu o model T&M, w którym z góry ustalana jest stała cena za projekt już na etapie negocjacji umowy, wraz ze szczegółowym zakresem i harmonogramem, w związku z tym sytuacje takie występowały sporadycznie w przeszłości i nie miały istotnego wpływu na działalność i wyniki finansowe Grupy. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ posiada
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
bogate doświadczenie w branży, umożliwiające efektywne planowanie pracy z uwzględnieniem mogących wystąpić trudności. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Ryzyko pogorszenia się wizerunku Grupy
Rozwój działalności Grupy uzależniony jest od przyszłego popytu na usługi przez niego oferowane. Grupa może wspierać wzrost zapotrzebowania na swoje usługi poprzez działania marketingowe i wizerunkowe. Najważniejszym wskaźnikiem jakości usług oferowanych przez Grupę jest rynkowa opinia na ich temat. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa nie ma wiadomości na temat negatywnych informacji opublikowanych na jej temat na żadnym z portali branżowych w internecie. Grupa identyfikuje jednak ryzyko związane z narażeniem na działania nieuczciwej konkurencji, materializujące się poprzez próby zniszczenia renomy Grupy w wyniku podawania na różnych kanałach nieprawdziwych informacji dotyczących działalności Grupy. Ewentualne pejoratywne opinie na temat działalności Grupy mogłyby niekorzystnie przełożyć się na przyszły poziom popytu na usługi Grupy oraz wynikające z tego tytułu przepływy finansowe. Dodatkowo, ucierpieć może pozycja Grupy jako dobrego pracodawcy, co spowoduje ograniczenie dostępności do wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz zwiększenie kosztów wynagrodzeń. Ryzyko pogorszenia wizerunku może być związane przede wszystkim z nieterminową lub niedokładną realizacją projektów powierzonych Grupie, awariami sprzętowymi i systemowymi, czy czynnikiem ludzkim. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ dba o swój wizerunek i realizuje założenia strategii komunikacji marki pomocą działań własnych oraz współpracujących z Grupą agencji PR i IR. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Ryzyko utraty kluczowych klientów
Grupa w trybie ciągłym prowadzi działania mające na celu dywersyfikację struktury odbiorców swoich usług zgodnie z przyjętą strategią rozwoju. Portfel klientów Grupy jest mocno zdywersyfikowany, a udział najbardziej istotnego klienta w całości przychodów nie przekracza kilkunastu%. Ponadto, większość zleceń i świadczonych na ich podstawie usług (wartościowo ponad 90%) ma charakter stały. Specyfika usług świadczonych przez Grupę na rzecz odbiorców zakłada względnie długi okres wypowiedzenia kontraktów (od 3 do 6 miesięcy). Dodatkowo stosunkowo wysokie zapotrzebowanie na profesjonalne usługi tworzenia oprogramowania sprawia, iż zdaniem Zarządu, Grupa nie jest narażony na wysokie ryzyko z tytułu braku odbiorców. Nie można jednak wykluczyć, iż w wyniku działań niezależnych od Grupy, np. spowodowanych problemami finansowymi danego odbiorcy, liczba potencjalnych klientów ulegnie zmniejszeniu, a Grupa przez okres dłuższy niż miesiąc nie będzie w stanie pozyskać kolejnych kontraktów. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ w historii swojej działalności realizował głównie kontrakty długoterminowe oraz wykazał się wysokim poziomem elastyczności w podejściu do oczekiwań klientów. Mając jednak na uwadze pogorszenie koniunktury i idące w ślad za nim potencjalne trudności dotychczasowych klientów, istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako średnią.
Ryzyko zatorów płatniczych lub niewypłacalności odbiorców
Grupa może być narażony na sytuację, w której jeden z odbiorców nie będzie w stanie terminowo uregulować swoich zobowiązań. Dodatkowo, niektórzy klienci mogą w ogóle nie wywiązać się ze zobowiązań finansowych należnych Grupie zgodnie z podpisanymi umowami. Opisana sytuacja może mieć negatywny wpływ na sytuację płynnościową Grupy, a dodatkowo spowoduje konieczność utworzenia odpisów na przeterminowane należności. Zjawisko to będzie miało niekorzystny wpływ na wynik finansowy Grupy. Co więcej, opisywana sytuacja może dotyczyć jednego z kluczowych klientów Grupy, co wiązałoby się z koniecznością rozwiązania podpisanej wcześniej umowy, a w konsekwencji znacznym ograniczeniem przepływów gotówkowych. Regulowanie należności z tytułu usług wykonywanych przez Grupę jest stale monitorowane, a ponadto fakt znajomości klientów powoduje, że wszystkie zaległości są uiszczane i nie wymagają dodatkowych działań mających na celu ich windykację. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ w Grupie stosowane są metody rozliczeń ograniczające ryzyko powstania długotrwałych zobowiązań a sprawnie działający nadzór nad należnościami gwarantuje najwyższy poziom skuteczności w ich egzekwowaniu. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Ryzyko awarii produktu przygotowanego przez Grupę
Działalność Grupy, jak każda działalność produkcyjna, obarczona jest ryzykiem wytworzenia wadliwego produktu. Nie można wykluczyć, iż w przypadku pewnych wad konstrukcyjnych produkt stworzony przez Grupę ulegnie awarii. Powstała dysfunkcja może być na tyle istotna, iż część działań podejmowanych przez pracowników Grupy będzie musiała zostać przerwana w celu likwidacji awarii. Istnieje ryzyko, iż w wyniku awarii systemu u jednego z kontrahentów zaniedbane zostaną zadania projektowe związane z aktualnie realizowanym przedsięwzięciem na rzecz innego podmiotu. Może to doprowadzić do opóźnienia w procesie realizacji danego systemu oraz narazić Grupę na dodatkowe koszty z tytułu opóźnienia. Grupa w przeszłości nie zidentyfikowała takich zdarzeń, ponadto Spółka, jak i Grupa posiada polisy ubezpieczeniowe, które obejmują ryzyka charakterystyczne dla branży IT, co zapobiega konsekwencjom materializacji tej kategorii ryzyka. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ posiadając wieloletnie doświadczenie w branży oraz współpracując z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami produkuje oprogramowanie wysokiej jakości o niskim ryzyku awaryjności działania. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niskie.
Ryzyko związane z prawem własności intelektualnej
Umowy o świadczenie usług informatycznych zawierane przez Grupę zawierają klauzule dotyczące przeniesienia części lub całości praw autorskich związanych z realizacją danego projektu na zleceniodawcę. Grupa zezwala również na modyfikację wykonanego dzieła przez podmioty trzecie. Niniejszym, istnieje ryzyko iż produkt Grupy trafi do podmiotów, które mogą stanowić konkurencję dla Grupy. Co więcej, może się okazać, iż produkt Grupy posłuży jako podstawa do stworzenia zupełnie nowego systemu w innym przedsiębiorstwie. Przedstawione powyżej ryzyko jest ograniczone poprzez specyfikację systemu, która obejmuje wiele szczegółów dotyczących konkretnego kontrahenta. Nie można jednak wykluczyć, iż pewne podmioty, z którymi klienci Spółki będą w przyszłości współpracować, będą wzorować się na rozwiązaniach stworzonych przez Grupę. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ grupa realizuje projekty o wysokim stopniu dopasowania produktu do potrzeb konkretnego klienta o niskiej możliwości uniwersalnego zastosowania. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Ryzyko związane z dokonywaniem transakcji z podmiotami powiązanymi
Pomiędzy podmiotami z Grupy były zawierane, oraz będą zawierane w przyszłości, transakcje gospodarcze określane mianem transakcji z podmiotami powiązanymi. Transakcje z podmiotami powiązanymi podlegają dodatkowym wymogom i obostrzeniom z perspektywy prawa podatkowego, które również cechują się znacznym stopniem skomplikowania. Ponadto mogą one podlegać badaniu przez organy podatkowe, zarówno polskie jak i zagraniczne – właściwe dla innych krajów, w których działalność prowadzi Grupa. W przypadku każdego badania jego kryterium jest analiza zgodności parametrów finansowych i pozafinansowych. Transakcje z podmiotami powiązanymi powinny być zawierane na zasadach rynkowych. Zgodnie z najlepszą wiedzą Grupy, stosowane w rozliczeniach wewnątrzgrupowych ceny odpowiadają cenom rynkowym dla tego typu transakcji. Pomimo stosowania wewnętrznych zasad ustalania warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi nie można wykluczyć, że dokumentacja cen transferowych może zostać zakwestionowana przez organy skarbowe przeprowadzające kontrole podatkowe w Grupie. Jeżeli krajowe bądź zagraniczne organy podatkowe skutecznie zakwestionują interpretację podatkową zaistniałych zdarzeń gospodarczych, w drodze kontroli lub w inny sposób, efektywna stawka podatkowa, może wzrosnąć oraz Grupa może zostać zobowiązana do zapłaty dodatkowych podatków, kar i odsetek, a także zostać narażona na poniesienie kosztów prawnych obrony w sporach sądowych lub zawarcia ugody z odpowiednim organem podatkowym. Każda z powyższych sytuacji może mieć niekorzystny wpływ na działalność, wyniki operacyjne i sytuację finansową Grupy. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako niskie, ponieważ wszelkie dane wraz z dokumentacją finansową są poddawane okresowym audytom, nie budząc jak dotąd zastrzeżeń. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską.
Ryzyko zmniejszenia tempa wzrostu
Grupa w ostatnich latach rozwijał się dynamicznie, jednakże utrzymanie tego trendu i poziomu wzrostu wymaga znaczącego zwiększenia poziomu sprzedaży. Jest to możliwe tylko poprzez powiększanie zespołu oraz, od pewnego momentu, poprzez poczynienie nakładów na działania marketingowe, zmierzające do wypromowania Grupy i jej produktów wśród potencjalnych klientów. Jednocześnie pozyskanie wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych na rynkach, na których Grupa działa oraz
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
docelowych, jest procesem czasochłonnym i generującym wysokie koszty. Wobec powyższego, jak również w obliczu warunków makroekonomicznych, w szczególności wysokiego poziomu inflacji s powolnienia gospodarczego Grupa w najbliższym czasie może nie rozwijać się w zakładanym tempie. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ udowodniła elastyczność w realizowaniu przyjętych założeń budżetowych, ponadto posiada efektywny zespół sprzedażowy wspierany szeregiem narzędzi, ułatwiających aktywne uczestnictwo w rynku, jednocześnie jednak nie ma wpływu na sytuację makroekonomiczną. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako średnią.
Ryzyko bezpieczeństwa IT
Grupa działając w branży programistycznej nie może wykluczyć wszelkiego rodzaju prób cyberataków nakierowanych na jego systemy informatyczne oraz inne systemy operacyjne. Awaria tych systemów może uniemożliwić Grupie skuteczne i efektywne prowadzenie działalności w zakresie świadczonych usług, a także spowodować tymczasowe zakłócenie czy przerwy w funkcjonowaniu. Przywrócenie pełnej funkcjonalności takich systemów może okazać się niemożliwe, czasochłonne lub trwać dłużej niż zakładano, oraz może wymagać znaczących nakładów finansowych. Ponadto technologie i systemy operacyjne Grupy mogą być podatne na szkody lub zakłócenia spowodowane przez m.in. złośliwe oprogramowanie, ataki wirusów komputerowych, które wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemów informatycznych Grupy, błędy ludzkie, naruszenie zasad bezpieczeństwa, nieuprawniony dostęp oraz inne podobne zdarzenia. Okoliczności te mogą spowodować przerwanie świadczenia usług przez Grupę. W przypadku wystąpienia powyższych zdarzeń obsługa klientów przez Grupę może zostać zakłócona, może to również doprowadzić do wycieku lub innego nieuprawnionego dostępu do danych osobowych. Wszelkie zakłócenia w świadczeniu przez Grupę usług mogą z kolei istotnie nadszarpnąć jej reputację i spowodować obniżenie zaufania odbiorców, co z kolei może istotnie negatywnie wpłynąć na jej zdolność do pozyskiwania i utrzymywania klientów. Ponadto wszelkie rzeczywiste lub domniemane awarie lub niezadowalająca reakcja klientów na obsługę mogą negatywnie wpłynąć na satysfakcję klienta. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ mimo dochowania najwyższej staranności oraz zatrudniania profesjonalnych pracowników i współpracowników w Grupie, zabezpieczenie przed profesjonalnymi atakami hackerskimi i w konsekwencji ewentualnymi awariami systemów jest trudne do ewentualnego zapobieżenia. Materializacja omawianego ryzyka może mieć niekorzystny wpływ na perspektywę rozwoju Grupy, zmianę założeń biznesowych i strategii przyjętej przez Grupę, a w konsekwencji wyniki operacyjne i sytuację finansową Grupy. Mając powyższe na uwadze, Grupa istotność powyższego ryzyka ocenia jako wysoką.
Ryzyko związane z koniunkturą w branży informatycznej
Koniunktura w branży informatycznej zależy od wielu czynników o charakterze gospodarczym. Szczególnie istotny jest w tym przypadku poziom wydatków przedsiębiorstw na rozwiązania IT. Zgodnie z Raportem Cyfryzacja Polskiego Sektora MMŚP prezentującego wyniki badania przeprowadzonego przez Home.pl, Konfederację Lewiatan i polski oddział Microsoft, poziom inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w rozwiązania z całego segmentu ICT (segment IT oraz segment telekomunikacyjny) spowodowany jest głównie dostosowywaniem sytuacji przedsiębiorstwa do bieżącego postępu technicznego, a nie chęcią wdrożenia nowoczesnych technologii w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Przedsiębiorstwa, relatywnie częściej wolą inwestować w środki trwałe niż w rozwiązania ICT. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ siłą postępu technicznego sama w sobie generuje wysoki poziom zapotrzebowania na usługi programistyczne, a tempo postępu technologicznego wymusza na przedsiębiorstwach poziom inwestycji, gwarantujący dalszy wzrost branży IT. Dodatkowo rynek polski nie jest głównym rynkiem zbytu Grupy. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako średnie.
Ryzyko umów krótkoterminowych
Cechą charakterystyczną dla branży programistycznej jest krótkoterminowy charakter części umów i zamówień z klientami, często nieprzekraczający okresu 3-6 miesięcy. Grupa nie jest w stanie zapewnić, że po wykonaniu zlecenia otrzymanego od danego klienta, ten sam klient będzie zainteresowany dalszym korzystaniem z usług Grupy. Specyfika kontraktów krótkoterminowych, właściwych dla branży IT, wymusza w Grupie konieczność aktywnego poszerzania bazy klientów. W przypadku braku napływu zleceń od nowych klientów oraz zakończenia współpracy z obecnymi klientami, okoliczności te mogą mieć negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, perspektywy rozwoju, wyniki Spółki lub cenę rynkową akcji. Grupa minimalizuje to ryzyko poprzez koncentrowanie się na zapewnieniu najwyższej jakości oferowanych usług w celu zapewnienia
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
lojalności klientów i długofalowych przychodów, jak również dąży do pozyskiwania kontraktów gwarantujących przychody długookresowe. Ponadto Grupa aktywnie poszerza bazę klientów poprzez zwiększanie zaangażowania na rynkach zagranicznych. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ praktyka wskazuje, że początkowo planowany krótkotrwały charakter kontraktów często zmienia się w długofalową współpracę, ponadto Grupa ma szanse pozyskiwania również kontraktów długookresowych. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako średnią.
Grupa ponosi koszty wytworzenia oprogramowania w walucie krajowej (PLN), jednakże istotna część przychodów Grupy realizowana jest w walutach obcych. W związku z tym, istotnym ryzykiem z punktu widzenia przyszłych przepływów finansowych są zmiany kursów walutowych. Dotyczy to szczególnie następujących par walutowych: EUR/PLN, GPB/PLN oraz USD/PLN. Ponadto wskazuje się na tendencję wzrostową wartości przychodów osiąganych przez Grupę w walutach obcych. W 2021 roku przychód w walutach obcych wyniósł 85% wszystkich przychodów. Z kolei w 2022 roku było to już 88% wszystkich przychodów. Mając na uwadze powyższe Grupa podkreśla, że wahania walut mogą zmniejszać wartość należności Grupy lub zwiększać wartość jego zobowiązań, powodując powstanie różnic kursowych obciążających wynik finansowy Grupy. Istnieje ryzyko, że w przypadku dużych wahań kursów walut przychody z zawieranych transakcji mogą znacznie różnić się od zakładanych przez Grupę. W przypadku aprecjacji złotego wobec EUR, GBP i USD oraz niewielkiej możliwości przeniesienia ciężaru walutowego na odbiorców Grupa jest narażona na spadek prognozowanych przychodów proporcjonalnie do spadku kursu par walut, a w konsekwencji niższej rentowności Grupy. Grupa nie stosuje działań mających na celu zabezpieczenie przed wahaniami kursów walut. Grupa monitoruje kursy walut w celu umożliwienia modyfikacji cen produktów w sytuacji, gdy zmiana kursu waluty jest na tyle duża, że rzeczywiście uzyskiwany zysk nie osiąga oczekiwanego zakresu. Dodatkowo w celu ochrony przed materializacją ryzyka, Spółka stara się maksymalizować tzw. hedging naturalny, dostosowując walutę inwestowanego kapitału do walut, w których realizowane są przychody Grupy. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa nie stosuje instrumentów finansowych zabezpieczających ryzyko walutowe. Nie ma pewności, że stosowane w Spółce metody ograniczania istniejącego ryzyka walutowego poprzez stosowanie wybranych instrumentów okażą się w pełni skuteczne. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa nie zawarła umowy ubezpieczeniowej w zakresie ochrony przed materializacją opisywanego ryzyka. W związku z faktem, że na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa w dalszym ciągu aktywnie rozwija swoją działalność, nie identyfikuje tym samym ryzyka kursowego jako istotnego zagrożenia dla poziomu zakładanej rentowności działalności operacyjnej. Ryzyko to może mieć jednak zintensyfikowany wpływ wraz z rozwojem działalności biznesowej Grupy, w tym realizacją kluczowych projektów. Grupa stale monitoruje osiągany poziom przychodów w walutach obcych, a w przypadkach tego wymagających, Spółka będzie wykorzystywała dostępne na rynku bankowym instrumenty zarządzania ryzykiem walutowym. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ pomimo braku stosowania instrumentów finansowych zabezpieczających ryzyko walutowe Spółka posiada procedury monitorowania kursów walut oraz maksymalizuje tzw. hedging naturalny dostosowując walutę inwestowanego kapitału do walut, w których realizowane są jej przychody. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji opisywane ryzyko nie zmaterializowało się w przeszłości. Materializacja ryzyka może jednak spowodować niezagrażające działalności Spółki obniżenie wartości uzyskiwanych przychodów, a w konsekwencji może zmniejszyć osiągane wyniki finansowe Grupy. W związku z powyższym istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako średnią.
Ryzyko związane z otoczeniem konkurencyjnym
Rynek oprogramowania i rozwiązań IT charakteryzuje bardzo dynamiczny rozwój i rosnący poziom konkurencyjności. Usługi oferowane przez Spółkę zaliczają się do produktów innowacyjnych, należących do tzw. zaawansowanej technologii. Na rynku tym działalność prowadzi szereg podmiotów dysponujących znacznie większym doświadczeniem oraz zasobami kapitałowymi niż Spółka. Ze względu na dużą dynamikę rynku, istnieje także ryzyko pojawienia się nowego podmiotu, którego oferta będzie bardziej innowacyjna od oferty Spółki. Uzyskanie przewagi konkurencyjnej jest możliwe poprzez wdrożenie innowacyjnych, unikalnych rozwiązań atrakcyjnych użytkowo i ekonomiczne dla potencjalnych odbiorców. Kluczowymi aspektami związanymi z działalnością informatyczną jest zdolność do efektywnego doprowadzania realizowanych projektów do końca, optymalizacja kosztowa (ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania kosztami zasobów ludzkich), zaufanie odbiorców oraz świadomość obecności danego przedsiębiorstwa na rynku. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
publikacji Grupa nie może wykluczyć ryzyka, że w przyszłości nie będzie w stanie wystarczająco szybko ani skutecznie zareagować na zmieniające się otoczenie rynkowe pod kątem czasu realizacji projektów lub kosztów dostarczanych rozwiązań technologicznych, co może doprowadzić do utraty pozycji rynkowej przez Spółkę. Ziszczenie się tego ryzyka może mieć negatywny wpływ na sprzedaż produktów i usług Spółki oraz w konsekwencji na osiągane przez nią wyniki finansowe. Obecnie, za bezpośrednią konkurencję ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, zakres oferowanych usług oraz grupę docelową konsumentów, Spółka uważa przedsiębiorstwa takie jak: EPAM, Luxoft, Xebia, Netguru, Intive, Unity Group oraz inne podmioty zajmujące się produkcją oprogramowania na zlecenie. Spółka pośrednie zagrożenie widzi również w firmach outsourcingowych pochodzących z krajów stanowiących dawne republiki byłego ZSRR, oferujących wynajem kapitału ludzkiego (w modelu pracy zdalnej lub bezpośrednio u klienta). Istnieje ryzyko, że Spółka nie będzie w stanie odpowiednio skutecznie i szybko reagować na oczekiwania klientów, którzy mogą zdecydować się na rozwiązania konkurencji. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na wielkość sprzedaży Spółki i osiągane przez nią wyniki finansowe. W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa materializacji niniejszego ryzyka Spółka aktywnie bada i monitoruje rynek oprogramowania i rozwiązań IT w celu identyfikacji panujących standardów jakościowych i cenowych dotyczących dostarczanych produktów jak również terminów ich dostarczania przez podmioty konkurencyjne względem Grupy. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka jako średnie, ponieważ w szczególności na arenie międzynarodowej występuje wysoki poziom konkurencji o silnym rozproszeniu, natomiast istotność powyższego ryzyka Grupa ocenia jako niską. Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Grupa nie widzi zagrożenia dla prowadzonej działalności ze strony nowych podmiotów, z uwagi na fakt, iż zakres usług Spółki obejmuje kompleksową analizę otoczenia klienta, analizę strategii rozwoju, szczegółowe projektowanie procesów biznesowych klienta co w efekcie prowadzi do zaoferowania mu dobrze dopasowanego rozwiązania informatycznego, realizację, wdrożenie i utrzymanie systemu w odpowiednio szybkim terminie i za wynagrodzeniem właściwym dla rynkowych standardów. Jednocześnie nie można wykluczyć, że ewentualna przyszła zmiana modeli biznesowych przez podmioty konkurujące z Grupą lub zmiany w otoczeniu rynkowym może istotnie zmniejszyć udział Grupy w rynku, co w rezultacie może mieć negatywny wpływ na działalność, perspektywy rozwoju, sytuację finansową lub wyniki Grupy.
Ryzyko związane ze zmianami technologicznymi w branży informatycznej
Dynamika rynku, na którym działa Grupa powoduje konieczność ciągłego dostosowywania oferty do nowych wymogów technologicznych. Dynamika panująca na rynku nowoczesnych rozwiązań IT wymusza prowadzenie ciągłych prac nad modernizacją produktów, a także kreowaniem kolejnych rozwiązań informatycznych. Brak wystarczającego zaplecza projektowego może powodować zjawisko starzenia się produktów, a tym samym osłabiać pozycję konkurencyjną Grupy. Może doprowadzić do spadku sprzedaży Grupy i co za tym idzie zmniejszenia wartości osiąganych wyników finansowych. Spółka nie może w pełni wykluczyć ryzyka zaistnienia na tyle istotnych zmian technologicznych w zakresie oferowanego przez nią oprogramowania, iż pozycja konkurencyjna Grupy na rynku zostanie osłabiona. Taka sytuacja może nastąpić w przypadku, gdy produkty oferowane przez Grupę wskutek wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych będą w znaczący sposób odstawać jakością od produktów oferowanych przez podmioty konkurencyjne. Działania podejmowane przez Grupę w celu przeciwdziałania temu ryzyku skupiają się na utrzymywaniu zatrudnienia stałej grupy pracowników o wysokim poziomie kompetencji w obszarze technologii. Ponadto Grupa angażuje dodatkowe środki finansowe w perspektywiczne inwestycje dotyczące innowacyjnych projektów i rozwiązań IT mogących w przyszłości stanowić o przewadze rynkowej danego podmiotu. Istotność powyższego ryzyka Grupa ocenia jako niską, ponieważ Spółka stale monitoruje trendy technologiczne w branży IT i w zależności od sytuacji na bieżąco wdraża nowe rozwiązania do nowych standardów. Dodatkowo Spółka wdrożyła wewnętrzny proces ciągłego podnoszenia kwalifikacji wszystkich pracowników, który pozwala na bieżące opanowanie przez nich nowych rozwiązań technologicznych. W związku z powyższym istotność niniejszego ryzyka Grupa ocenia jako średnią.
Ryzyko związane z procesami konsolidacyjnymi podmiotów konkurencyjnych
Procesy konsolidacyjne w branży informatycznej prowadzą do umocnienia pozycji rynkowej kilku największych podmiotów, co ogranicza możliwość pozostałych przedsiębiorstw rynku działających na rynku oprogramowania i rozwiązań IT. Najsilniejsze krajowe firmy dążą do przejęcia firm mniejszych, szczególnie z sektora małych oraz średnich przedsiębiorstw, obsługujących niszowe segmenty rynku informatycznego. Dzięki temu największe podmioty poszerzają swoje kompetencje lub uzyskują dostęp do nowych grup odbiorców. Mając na uwadze powyższe Grupa wskazuje, że opisane zjawisko konsolidacji wśród podmiotów konkurencyjnych może przyczynić się do osłabienia pozycji Spółki na rynku zarówno krajowym jak i międzynarodowym. Wpływa na to ma przede wszystkim fakt, iż większe spółki działające w branży informatycznej co do zasady są podmiotami bardziej rozpoznawalnymi oraz posiadającymi dłuższą historię działalności, przez co mogą charakteryzować się
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
większym poziomem zaufania wśród potencjalnych kontrahentów. Ponadto w wyniku procesów konsolidacyjnych większa ilość podmiotów konkurencyjnych względem Spółki może uzyskać dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wskutek czego będą one w stanie dostarczać usługi na podobnym, lub wyższym, niż Spółka poziomie. Dodatkowo wskutek procesów konsolidacyjnych przedsiębiorstwa konkurencyjne mogą uzyskać dostęp do nowych kanałów dystrybucji bądź nowych grup klientów, co doprowadzi do zwiększenia ich wyników sprzedażowych i w efekcie do poprawy sytuacji finansowej co z kolei doprowadzi do umocnienia ich pozycji na rynku względem Grupy. Istotność niniejszego czynnika ryzyka Grupa ocenia jako niską. Spółka prowadzi działalność usługową o wysokiej jakości, potwierdzoną zaufaniem obecnych i dotychczasowych klientów. Ryzyko ze strony potencjalnych, nowych, skonsolidowanych podmiotów jest ograniczane w wyniku ciągłej specjalizacji oraz rozwoju Grupy w ramach segmentu, w którym operuje. W związku z powyższym prawdopodobieństwo wystąpienia niniejszego ryzyka Grupa ocenia jako niskie.
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe wiąże się głównie ze ściągalnością należności, w tym udzielonych pożyczek. Zarząd stosuje politykę kredytową, zgodnie z którą ekspozycja na ryzyko kredytowe jest monitorowana na bieżąco. Zarządzanie ryzykiem kredytowym opiera się na weryfikacji klienta i systematycznej, cotygodniowej analizie należności. Na tej podstawie, zarówno w dłuższej jak i krótszej perspektywie podejmowane są decyzje odnośnie kształtu polityki kredytowej na danym obszarze, czy w stosunku do danego klienta. Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Dzięki powyższym działaniom narażenie grupy kapitałowej na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. W przypadku udzielonych pożyczek jednostkom powiązanym, ryzyko kredytowe wiąże się bezpośrednio z sytuacją finansową tych podmiotów, na którą grupa kapitałowa ma znaczny wpływ i stale ją monitoruje. W grupie kapitałowej nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego, a ekspozycja na to ryzyko jest określona jako niska.
Ryzyko płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Spółkę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Kierownictwo grupy kapitałowej monitoruje ryzyko braku funduszy jednak ze względu jej na stabilną pozycję finansową ryzyko to jest nieznaczne. Dodatnie wyniki finansowe kumulowane w kapitale zapasowym powodują powstanie nadwyżek finansowych, a niskie ryzyko kredytowe odzwierciedla się w terminowych spłatach należności, dzięki czemu grupa kapitałowa nie jest narażona na ryzyko opóźnień w spłacie zobowiązań, w tym także w spłacie zobowiązań o charakterze finansowym, czyli pożyczkowych i kredytowych oraz leasingowych.
Zarząd Spyrosoft S.A., świadomy zagrożeń wynikających z działań wojennych na terenie Ukrainy, od dnia rozpoczęcia działań zbrojnych na bieżąco monitoruje sytuację. Grupa kapitałowa identyfikuje potencjalne ryzyka i zagrożenia dla bieżącej działalności Spółki i Grupy. Stale największym zagrożeniem jest niepewność dotycząca skali i czasu przebiegu konfliktu. Wydaje się, że na chwilę obecną bezpośrednie zagrożenie prowadzenia działań wojennych na terytorium Polski jest znikome. Rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności nie naraża na ryzyko zmniejszenia bądź przerwania łańcucha dostaw. Istotnym zagrożeniem jest wpływ wojny na sytuację makroekonomiczną Polski, wypracowany PKB, poziom bezrobocia czy też poziom inflacji, co łącznie może ieć wpływ na wyniki finansowe. Kolejnym czynnikiem ryzyka związanym z sytuacją w Ukrainie jest ograniczony bądź wręcz zablokowany dostęp do potencjalnych pracowników narodowości ukraińskiej. Grupa Kapitałowa Spyrosoft w ramach nowej polityki pracy zdalnej wdrożyła we wszystkich swoich Spółkach program ‘Work from Anywhere’. Umożliwia on całkowitą swobodę w wyborze miejsca świadczenia pracy, co stanowi znaczące udogodnienie dla pracowników i istotny atut na rynku pracy. Stanowi on także swoistego rodzaju zabezpieczenie w kontekście zachowania ciągłości pracy. Grupa Kapitałowa Spyrosoft w związku z trwającym konfliktem zbrojnym podejmuje szereg działań mających na celu wsparcie dla Ukrainy. Poza przekazywaniem środków finansowych na cele charytatywne, Spyrosoft objął pomocą pracowników narodowości ukraińskiej oraz prowadzi pośród pracowników działania informacyjne związane ze wzrostem świadomości dotyczącej wydarzeń toczących się w Ukrainie
Grupa Kapitałowa Spyrosoft S.A. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku
Najwyższy w historii działalności spółki i rekordowy w okresie ostatnich 30 lat polskiej gospodarki poziom inflacji nie pozostaje bez wpływu na wyniki finansowe i działalność spółki. Wysoki poziom wzrostu cen przekłada się na presję płacową. Wynagrodzenia i usługi obce stanowią główną kategorię kosztów Emitenta, a ich wzrost może prowadzić do obniżenia rentowności Grupy. Zarząd uważnie śledzi trendy rynkowe i dąży do studzenia nacisków na wzrost płac m.in. poprzez wprowadzenie widełek wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach. Ponadto podejmowana są działania zmierzającego do podwyższania cen realizowanych usług w celu zachowania rentowności realizowanych projektów. Rosnąca inflacja wpływa także na wysoki poziom stóp procentowych w polskiej gospodarce, co z jednej strony generuje podwyższenie poziomu kosztów prowadzenia działalności, z drugie natomiast wpływa na obniżenie poziomu rentowności inwestycji i ma istotne przełożenie na pogorszenie koniunktury w całej gospodarce. Z punktu widzenia Emitenta może oznaczać to znacznie wolniejsze tempo wzrostu portfela klientów stosunku do przyjętych założeń i możliwości operacyjnych Grupy.
Osoba sporządzająca | Zarząd |
Agnieszka Przybyt - Biegły Rewident nr 10625 | Konrad Weiske – Prezes Zarządu Wojciech Bodnaruś – Członek Zarządu Sławomir Podolski – Członek Zarządu Sebastian Łękawa – Członek Zarządu |
Wrocław, 26 kwietnia 2023 r.