iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyAndCorrectionsOfPriorPeriodErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RSI902DYNUQ1802021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RSI902DYNUQ1802021-01-01259400RSI902DYNUQ1802021-01-012021-12-31259400RSI902DYNUQ1802022-01-012022-12-31259400RSI902DYNUQ1802021-12-31259400RSI902DYNUQ1802022-12-31

Picture 11COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 roku

Grupy Kapitałowej COMPREMUM Spółka Akcyjna

 

 

 

 

 

 

 

Picture 36SPÓŁKA NOTOWANA NA

 

 

 



 

 

Picture 12COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

SPIS TREŚCI

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ5

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT7

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW8

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH9

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM11

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO SPORZĄDZONEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022…1.12

1.Informacje ogólne12

2.1.1.Oświadczenie o zgodności z MSSF19

2.1.2.Zmiana standardów i interpretacji19

2.1.3.Prezentacja sprawozdań finansowych21

2.1.4.Stosowane zasady rachunkowości21

2.Segmenty operacyjne45

3.Aktywa i zobowiązania finansowe54

4.Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki podporządkowane62

5.Wartości niematerialne63

6.Wartość firmy z konsolidacji65

7.Rzeczowe aktywa trwałe67

8.Nieruchomości inwestycyjne73

9.Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego75

10.Zapasy75

11.Kontrakty budowlane76

12.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności76

13. Pożyczki krótkoterminowe78

14. Środki pieniężne78

20. Rozliczenia międzyokresowe78

21. Aktywa przeznaczone do sprzedaży79

22.Kapitał zakładowy80

23.Zyski Zatrzymane81

24.Pozostałe kapitały rezerwowe82

25.Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego82

26.Kredyty i pożyczki82

27.Zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych86

W związku z decyzją o wykupie obligacji w 2023, zostały one wycenie w kwocie wymagającej zapłaty, tj. z przysługującymi odsetkami.86

28.Inne zobowiązania finansowe: Leasing86

29.Faktoring87

30.Rezerwy88

31.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania89

Inne zobowiązania89

Rozliczenia międzyokresowe90

32.Zysk na jedną akcję90

33.Dywidendy90

34.Przychody90

35.Koszty działalności operacyjnej91

36.Pozostałe przychody92

37.Pozostałe koszty operacyjne92

Picture 13COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

38.Utrata wartości aktywów finansowych z MSSF 992

39.Przychody Finansowe92

40.Koszty finansowe:93

41.Podatek dochodowy93

42.Sprawozdanie z przepływów pieniężnych95

43.Aktywa i zobowiązania warunkowe97

44.Toczące się istotne sprawy sądowe99

45.Zdarzenia po dniu bilansowym101

46.Transakcje z podmiotami powiązanymi102

47.Zatrudnienie103

48.Wynagrodzenia kluczowego personelu103

49.Pożyczki udzielone członkom organów Emitenta i spółek zależnych104

50.Wynagrodzenie biegłego rewidenta105

51.Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR105

Picture 14COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Aktywa

2022-12-31

2021-12-31

I. Aktywa trwałe

158 262

204 083

1. Rzeczowe aktywa trwałe

76 292

135 878

2. Nieruchomości inwestycyjne

17 317

18 513

3. Wartość firmy

14 781

14 781

4. Wartości niematerialne inne niż wartość firmy

33

62

5. Inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności

10

110

6. Należności z tytułu dostaw i usług oraz inne należności długoterminowe

12 605

7 164

7. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

11 773

10 583

8. Inne długoterminowe aktywa finansowe

0

0

9. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

25 451

16 992

II. Aktywa obrotowe

350 068

324 530

1. Zapasy bieżące

18 041

17 752

2. Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe

76 909

79 436

3. Aktywa dotyczące podatku bieżącego, krótkoterminowe

0

0

4. Aktywa z tytułu umów

243 999

208 024

5. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11 119

15 543

Aktywa obrotowe razem inne niż zaklasyfikowane jako

przeznaczone do sprzedaży

350 068

320 755

Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

0

3 775

Aktywa ogółem

508 330

528 613

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture 15COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Pasywa

2022-12-31

2021-12-31

I. Kapitał własny

226 409

248 549

1. Kapitał podstawowy

44 837

44 837

2. Zyski zatrzymane

172 433

169 507

3. Kapitał (nadwyżka) z przeszacowania

6 518

31 584

3. Pozostałe kapitały rezerwowe

840

840

Kapitał własny przypisany właścicielom jednostki dominującej

224 628

246 768

Kapitał własny przypisany udziałom niekontrolującym

1 781

1 781

II. Zobowiązania długoterminowe

89 839

92 791

1. Rezerwy długoterminowe

130

519

2. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz inne zobowiązania długoterminowe

8 079

20 817

3. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

29 598

27 784

4. Długoterminowa część pożyczek długoterminowych

19 618

13 944

5. Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych

18 000

18 000

6. Zobowiązania z tytułu leasingu długoterminowe

14 414

11 727

7. Inne długoterminowe zobowiązania finansowe

-

-

III. Zobowiązania krótkoterminowe

192 082

187 273

1. Rezerwy bieżące

869

967

2. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

108 850

118 976

3. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

2 680

1 385

4. Zobowiązania z tytułu leasingu krótkoterminowe

5 728

4 972

5. Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe

9 949

13 137

6. Pożyczki krótkoterminowe oraz krótkoterminowa cześć otrzymanych pożyczek i kredytów długoterminowych

64 006

47 836

Zobowiązania krótkoterminowe razem inne niż związane

z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży

192 082

187 273

Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi

do sprzedaży

0

0

Zobowiązania razem

281 921

280 064

Kapitał własny i zobowiązania razem

508 330

528 613

 

Picture 16COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 



SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT

Wyszczególnienie

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

A. Działalność kontynuowana

PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

217 510

202 431

KOSZTY SPRZEDANYCH PRODUKTÓW, TOWARÓW I USŁUG

169 225

155 507

ZYSK BRUTTO NA SPRZEDAŻY

48 285

46 924

Koszty sprzedaży

5 455

5 773

Koszty ogólnego zarządu

12 000

10 902

Pozostałe przychody

6 896

12 238

Pozostałe inne koszty operacyjne

6 212

6 787

Odpis aktualizujący wartości majątku trwałego

11 278

0

ZYSK (STRATA) Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

20 236

35 700

Przychody finansowe

599

1 544

Koszty finansowe

10 930

5 675

UDZIAŁ W ZYSKACH (STRATACH) JEDNOSTEK ROZLICZANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI

0

0

ZYSK (STRATA) PRZED OPODATKOWANIEM

9 905

31 569

Obciążenia podatkowe

6 979

5 619

Zysk (strata) z działalności kontynuowanej

2 926

25 950

Zysk (strata) z działalności zaniechanej

0

0

Zysk (strata) za rok obrotowy

2 926

25 950

Zysk (strata) przypadający na właścicieli jednostki dominującej

2 926

25 950

Zysk (strata) przypadający na udziały niekontrolujące

0

0

 

Zysk na akcję

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą:

podstawowy

0,07

0,58

- z działalności kontynuowanej

0,07

0,58

- z działalności zaniechanej

0,00

0,00

rozwodniony

0,07

0,58

- z działalności kontynuowanej

0,07

0,58

- z działalności zaniechanej

0,00

0,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture 17COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Wyszczególnienie

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Zysk (strata) za rok obrotowy

2 926

25 950

Inne całkowite dochody

-25 066

0

- odpis aktualizujący wartość majątku przeszacowanego

-25 066

0

Całkowite dochody ogółem

-22 140

25 950

Całkowite dochody przypisane do właścicieli jednostki dominującej

-22 140

25 950

Całkowite dochody przypisane do udziałów niekontrolujących

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture 18COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Wyszczególnienie

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

I. Zysk (strata) przed opodatkowaniem

9 905

31 569

II. Korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty)

-3 269

-48 816

1. (Zysk) strata z udziałów (akcji) w jednostkach wycenianych

metodą praw własności

0

0

2. Korekty z tytułu umorzenia i amortyzacji

8 139

8 344

3. Korekty wynikające z odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości

6 681

0

4. Korekty wynikające z niezrealizowanych zysków (strat) z tytułu różnic kursowych

15

0

5. Przychody z tytułu odsetek

0

-94

6. Koszty z tytułu odsetek

9 105

3 293

7. Korekty z tytułu zysków (strat) ze sprzedaży aktywów trwałych

0

-2 505

8. Korekty z tytułu rezerw

-1 093

566

9. Korekty z tytułu zmniejszenia (zwiększenia) wartości zapasów

-11 308

-7 383

10. Korekty wynikające ze zwiększenia (zmniejszenia) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

-9 358

-33 185

11. Korekty wynikające ze zmniejszenia (zwiększenia) wartości zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań

15 223

-20 102

12. Inne korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty)

-20 673

2 522

13. Korekta z tytułu zysku na okazyjnym nabyciu

0

-272

Przepływy pieniężne z działalności razem

6 636

-17 247

Zapłacony podatek dochodowy

0

-1 685

III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)

6 636

-18 932

B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

1. Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych zaklasyfikowane jako

działalność inwestycyjna

0

0

2. Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna

1 523

4 204

3. Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych

4 500

0

4. Wpływy ze zbycia jednostek zależnych

0

0

5. Wpływy z pożyczek, zaliczone do działalności inwestycyjnej

1 231

66

6. Odsetki otrzymane zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna

15

94

7. Zakup wartości niematerialnych zaklasyfikowany jako działalność inwestycyjna

0

0

8. Zakup rzeczowych aktywów trwałych zaklasyfikowany jako działalność inwestycyjna

-8 511

-3 942

9. Zakup nieruchomości inwestycyjnych

0

0

10. Wydatki na pożyczki zaliczone do działalności inwestycyjnej

0

0

11. Wydatki na nabycie aktywów finansowych

-500

-700

12. Inne wpływy (wydatki) środków pieniężnych zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna

3 151

-286

III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II)

1 409

-564

C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

1. Płatności z tytułu zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli

0

0

Picture 19COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Wyszczególnienie

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

2. Wpływy z pożyczek zaliczone do działalności finansowej

9 664

8 000

3. Emisja dłużnych papierów wartościowych (obligacji)

0

18 000

4. Płatności na poczet nabycia lub spłaty udziałów w jednostce

0

0

5. Spłaty pożyczek zaliczonych do działalności finansowej

-10 833

-25 543

6. Zapłacone zobowiązania z tytułu leasingu, zaliczone do działalności finansowej

-5 823

-9 003

7. Zapłacone odsetki zaliczone do działalności finansowej

-9 502

-3 237

8. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli

0

0

9. Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych zaliczone do działalności finansowej

4 025

-381

III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II)

-12 469

-12 164

D. Przepływy pieniężne netto, razem przed skutkami zmian kursów walut

(A.III+/-B.III+/-C.III)

-4 424

-31 660

Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

0

0

E. Środki pieniężne netto razem

-4 424

-31 660

F. Środki pieniężne na początek okresu

15 543

47 203

G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/-D), w tym:

11 119

15 543

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty podlegające ograniczeniom

2 836

2 498

 

 

 

Picture 1310COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Wyszczególnienie

Kapitał podstawowy

Zyski zatrzymane

Kapitał

nadwyżka z przeszacowania

Kapitał rezerwowy

Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego

Kapitał przypadający udziałom niekontrolującym

Razem

 

Stan na 1 stycznia 2022

44 837

169 507

31 584

840

246 768

1 781

248 549

Korekta błędu - lata poprzednie

0

0

0

0

0

0

0

Kapitał na 1 stycznia 2022 po zmianach

44 837

169 507

31 584

840

246 768

1 781

248 549

Korekty konsolidacyjne dotyczące przeszacowań wartości majątku trwałego

0

0

0

0

0

0

0

Zysk (strata) netto

0

2 926

0

0

2 926

0

2 926

Inne całkowite dochody

0

0

-25 066

0

-25 066

0

-25 066

Dochody całkowite

0

2 926

-25 066

0

-22 140

0

-22 140

Zmiany w kapitale własnym

0

2 926

-25 066

0

-22 140

0

-22 140

Stan na 31 grudnia 2022

44 837

172 433

6 518

840

224 628

1 781

226 409

 

Stan na 1 stycznia 2021

44 837

144 649

31 584

840

221 910

0

221 910

Korekta błędu - lata poprzednie

0

-1 092

0

0

-1 092

0

-1 092

Kapitał na 1 stycznia 2021 po zmianach

44 837

143 557

31 584

840

220 818

0

220 818

Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów wartościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli

0

0

0

0

0

1 781

1 781

Zysk (strata) netto

0

25 950

0

0

25 950

0

25 950

Inne całkowite dochody

0

0

0

0

0

0

0

Dochody całkowite

0

25 950

0

0

25 950

0

25 950

Zmiany w kapitale własnym

0

25 950

0

0

25 950

1 781

27 731

Stan na 31 grudnia 2021

44 837

169 507

31 584

840

246 768

1 781

248 549

Picture 1411COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO SPORZĄDZONEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022…1.

1.Informacje ogólne

1.1.Informacje o Jednostce Dominującej

 

Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne

COMPREMUM Spółka Akcyjna (od dnia 3 stycznia 2022 roku, wcześniej POZBUD S.A.)

Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które to zmiany nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego

W ciągu roku obrotowego Jednostka dominująca prowadziła działalność pod nazwą POZBUD S.A. W dniu 6 grudnia 2021 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, zmieniło nazwę Spółki na COMMPREMUM S.A oraz które podjęło decyzje istotne dla działalności Spółki w 2022 roku:

1)uchwałę w przedmiocie zgody na wydzielenie ze Spółki Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa stanowiącej część działalności operacyjnej Emitenta stanowiącej organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w wewnętrznej strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Jednostki dominującej zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności produkcyjnej stolarki okienno – drzwiowej oraz działalności sprzedażowej lub dystrybucyjnej wytworzonych produktów;

2)uchwałę w przedmiocie zmiany Statutu, obejmującej zmiany w PKD oraz zmianę nazwy Spółki z POZBUD S.A. na COMPREMUM S.A. 

Zmiany uchwalone przez Zgromadzenie Akcjonariuszy zostały zarejestrowane przez Sąd w dniu 3 stycznia 2022 roku.

Siedziba jednostki Poznań, województwo wielkopolskie, Polska 

Forma prawna Spółka Akcyjna

Państwo rejestracji Polska

Adres zarejestrowanego biura jednostki 60-192 Poznań, ul. Gryfińska 1

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności Poznań

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki

PKD: 16.23 Produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa do 3 stycznia 2022r., a od 3 stycznia 2022 70.10.Z Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów z wyłączeniem holdingów finansowych

 

Telefon: +48 538 55 03 94

Adres e-mail: biuro@compremum.pl

Strona internetowa:www.compremum.pl

Sąd Rejestrowy: Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu VIII Wydział Gospodarczy

Numer KRS: 0000284164

REGON: 634378466

NIP: 777-26-68-150

Giełda: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (dalej jako „GPW”), ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa

Symbol na GPW: CPR (do 24 stycznia 2022 roku POZ)

Picture 1412COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Data debiutu: 11 czerwca 2008 roku

Kod Lei: 259400RSI902DYNUQ180

ISIN: PLPZBDT00013

Klasyfikacja przyjęta przez rynek GPW: Przemysł materiałów budowlanych, Rynek Podstawowy

Przynależność do indeksu:WIG-PolandInvestorMSWIG-BUDOWNICTWOWIG

System depozytowo-rozliczeniowy:Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW), ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa

 

COMPREMUM S.A. (dalej „Spółka”, „Jednostka dominująca”, „Emitent”) to polska spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Historycznie jeden z największych w Polsce producentów drzwi i okien drewnianych, dostarczanych klientom indywidualnym i profesjonalnym oraz instytucjom na rynku polskim, europejskim i amerykańskim. Od dnia 31 grudnia 2021 roku zasoby i kompetencje z zakresu stolarki obrotowej przekazała spółce zależnej, która nieprzerwanie do 14 kwietnia 2023 roku, tj. daty zbycia przez Emitenta udziałów, działała w segmencie jako członek Grupy Kapitałowej COMPREMUM. Emitent konsekwentnie, realizował i realizuje ogłoszoną w grudniu 2020 roku strategię budowy Grupy Kapitałowej złożonej z polskich spółek, działających poza wspomnianą branżą stolarki otworowej również na rynkach usług budowlanych, przemysłu kolejowego oraz elektroenergetycznym z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Spółka brała udział w realizacji projektów deweloperskich, również jako deweloper.

 

1.2.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

COMPREMUM S.A. sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej COMPREMUM S.A.  

 

1.3.Organy Jednostki dominującej

Na dzień bilansowy niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego tj. na dzień 31.12.2022 roku skład organów zarządczych i nadzorujących Jednostki dominującej jest następujący:

 

Zarząd:

Łukasz Fojt

Wice Zarządu

Radosław Załoziński

Agnieszka Grzmil

Wiceprezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

Rada Nadzorcza:

Andrzej Raubo

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Dominik Hunek

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Wojciech Prentki

Sekretarz Rady Nadzorczej

Marcin Raubo

Członek Rady Nadzorczej

Andrzej Sołdek

Członek Rady Nadzorczej

Komitet Audytu

Dominik Hunek

Przewodniczący Komitetu Audytu

Andrzej Sołdek

Członek Komitetu Audytu

Andrzej Raubo

Członek Komitetu Audytu

 

Czas trwania kadencji Komitetu Audytu jest tożsamy z kadencją Rady Nadzorczej.

Picture 1413COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

W roku obrotowym miały miejsce następujące zmiany w składzie Zarządu Emitenta oraz składzie Rady Nadzorczej Emitenta:

 

Zarząd Jednostki dominującej:

 

Na dzień 1 stycznia 2022 roku w skład Zarządu Emitenta wchodzili:

Zarząd:

Łukasz Marcin Fojt

Prezes Zarządu

Michał Ulatowski

Paweł Piotrowski

Wiceprezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

W związku z wygaśnięciem w dniu 30 czerwca 2022 roku mandatów członków Zarządu Spółki, Rada Nadzorcza postanowiła w skład Zarządu szóstej kadencji powołać:

1)Pana Pawła Piotrowskiego i powierzyć funkcję Prezesa Zarządu;

2)Pana Łukasza Fojta i powierzyć funkcję Wiceprezesa Zarządu;

3)Pana Radosława Załozińskiego i powierzyć funkcję Wiceprezesa Zarządu.

 

Pan Paweł Piotrowski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu 30 grudnia 2022 roku bez podania przyczyn. Z dniem 31 grudnia 2022 roku w skład Zarządu powołana została pani Agnieszka Grzmil i objęła funkcję Wiceprezesa Zarządu.

 

Po okresie bilansowym rezygnację z zasiadania w Zarządzie złożył 14 lutego 2023 roku pan Radosław Załoziński, nie podając przyczyny rezygnacji.

 

Rada Nadzorcza Jednostki dominującej:

Na dzień 1 stycznia 2022 roku w skład Rady Nadzorczej Emitenta wchodzili:

 

Rada Nadzorcza:

Andrzej Raubo

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Dominik Hunek

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Wojciech Prentki

Sekretarz Rady Nadzorczej

Jacek Tucharz

Członek Rady Nadzorczej

Marcin Raubo

Członek Rady Nadzorczej

 

Komitet Audytu

Jacek Tucharz

Przewodniczący Komitetu Audytu

Dominik Hunek

Członek Komitetu Audytu,

Andrzej Raubo

Członek Komitetu Audytu.

 

Pan Jacek Tucharz złożył rezygnację z zasiadania w Radzie Nadzorczej w dniu 14 grudnia 2022 roku, a Rada Nadzorcza Spółki działając w trybie §9a ust. 1 Statutu Spółki powołała 15 grudnia 2022 roku w skład Rady Nadzorczej pana Andrzeja Sołdek. Pan Sołdek wszedł również do Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki.

 

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, skład organów zarządczych i nadzorujących Jednostki dominującej jest tożsamy ze składem wskazanym na dzień bilansowy.

Czas trwania kadencji Komitetu Audytu jest tożsamy z kadencją Rady Nadzorczej.  

 

1.4.Informacje o Grupie Kapitałowej

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Emitent tworzył Grupę Kapitałową, w skład której wchodziły następujące spółki:

COMPREMUM S.A. – Jednostka Dominująca, (do dnia 3 stycznia 2022 roku pod firmą POZBUD S.A.),

„SPC-2” Sp. z o.o. – jednostka zależna (100% udziałów) – spółka konsolidowana metodą pełną,

Picture 1414COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

AGNES S.A. – jednostka zależna (100% udziałów) – spółka konsolidowana metodą pełną,

oMURATURA Sp. z o.o.- AGNES S.A. posiada 50% w kapitale zakładowym spółki (konsolidowana metodą praw własności),

FARADISE ENERGY Sp. z o.o. – jednostka zależna (100% udziałów) – spółka konsolidowana metodą pełną,

POZBUD OZE Sp. z o.o. - jednostka zależna (52% udziałów), spółka nie podlega konsolidacji z uwagi na nieistotność danych finansowych ( suma bilansowa 2 tys. zł , wartość kapitałów własnych -87 tys. zł, spółka nie osiąga przychodów)

FARADISE S.A. - jednostka zależna (100% udziałów), spółka konsolidowana metodą pełną,

ELEKTROCIEPŁOWNIA PTASZKOWICE Sp. z o.o. – jednostka zależna (50,50% udziałów), spółka konsolidowana metodą pełną

Fabryka SLONAWY Sp. z o.o. - jednostka zależna (100% udziałów) spółka konsolidowana metodą pełną.

 

 

Struktura Grupy Kapitałowej COMPREMUM na dzień 31 grudnia 2022 roku:

 

Picture 656100828

 

 

 

 

1.5.Zmiany w strukturze jednostki gospodarczej, połączenia, przejęcia lub sprzedaż jednostek zależnych i inwestycji długoterminowych

W okresie objętym niniejszym Sprawozdaniem nie miały miejsca zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej.

Natomiast po dniu bilansowym:

- w lutym 2023 roku spółka zależna AGNES S.A. założyła spółkę w 100% zależną – TUBATURA Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,

- 14 kwietnia 2023 roku Jednostka dominująca sprzedała 100% posiadanych udziałów w jednostce zależnej Fabryka Słonawy Sp. z o.o.

Picture 1415COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Picture 775332359

 

 

 

1.6.Znaczący akcjonariusze

Kapitał zakładowy Jednostki dominującej na dzień 1 stycznia 2022 roku wynosił 44 836 769,00 zł i dzielił się na 44 836 769 akcji o wartości nominalnej 1,00 zł każda, w pełni opłacone. Akcje Jednostki dominującej dzieliły się na uprzywilejowane akcje imienne serii A (uprzywilejowane co do głosu, na każdą akcję przypadają dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu) oraz akcje zwykłe na okaziciela serii B, C, D, E, F i G, wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Akcjonariuszy posiadających znaczne pakiety akcji oraz liczby głosów na walnym zgromadzeniu COMPREMUM S.A. na dzień 31 grudnia 2022 roku prezentuje poniższe zestawienie:

 

Na dzień bilansowy, struktura Akcjonariatu Spółki prezentuje się następująco:

Akcjonariusz

Ilość akcji

udział akcji w kapitale zakładowym

Ilość głosów

udział głosów w ogólnej liczbie głosów

Łukasz Fojt

11 936 969

26,62%

11 936 969

24,50%

Andrzej Raubo

11 326 623

25,26%

15 220 623

31,23%

NN OFE + NN DFE

7 425 330

16,56%

7 425 330

15,24%

Pozostali

14 147 847

31,55%

14 147 847

29,03%

OGÓŁEM

44 836 769

100,00%

48 730 769

100,00%

 

Zarówno w okresie bilansowym, jak i po jego zamknięciu aż do dnia zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji ujawniony zgodnie z przepisami akcjonariat nie uległ zmianie.

Ilość akcji Emitenta, będących w posiadaniu członków Zarządu na dzień bilansowy, przedstawia poniższa tabela:

Zarząd

Picture 1416COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Akcjonariusz

Pełniona funkcja

Ilość akcji

Wartość nominalna akcji (zł)

Udział w kapitale zakładowym (%)

Liczba głosów na WZA (%)

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%)

Łukasz Fojt

Wiceprezes Zarządu

11 936 969

11 905 113

26,62%

11 936 969

24,50%

 

Stan posiadania akcji COMPREMUM S.A. przez Radę Nadzorczą na dzień bilansowy, przedstawia poniższa tabela:

Rada Nadzorcza

Akcjonariusz

Pełniona funkcja

Ilość akcji

Wartość nominalna akcji (zł)

Udział w kapitale zakładowym (%)

Liczba głosów na WZA (%)

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%)

Wojciech Prentki

Sekretarz Rady Nadzorczej

4 606

4 606

0,01%

4 606

0,01%

Andrzej Raubo

Przewodniczący Rady Nadzorczej

11 326 623

11 326 623

25,26%

15 220 623

31,23%

 

Według informacji posiadanych przez Spółkę, pozostali członkowie Zarządu ani Rady Nadzorczej nie posiadali akcji COMPREMUM S.A. na dzień bilansowy ani też, do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania, z wyłączeniem dokonanej po okresie bilansowym transakcji nabycia akcji przez Członka Rady Nadzorczej pana Marcina Raubo. Tym samym na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji akcje Emitenta posiadają następujący członkowie Rady Nadzorczej:

 

Akcjonariusz

Pełniona funkcja

Ilość akcji

Wartość nominalna akcji (zł)

Udział w kapitale zakładowym (%)

Liczba głosów na WZA (%)

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%)

Wojciech Prentki

Sekretarz Rady Nadzorczej

4 606

4 606

0,01%

4 606

0,01%

Andrzej Raubo

Przewodniczący Rady Nadzorczej

11 326 623

11 326 623

25,26%

15 220 623

31,23%

Marcin Raubo

Członek Rady Nadzorczej

1 877

1 877

0,004%

1 877

0,004%

 

W 2022 roku w obszarze akcjonariatu nie miały miejsca zmiany.  

1.7.Czas trwania Jednostki dominującej oraz jednostek zależnych

Wszystkie spółki objęte niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zostały utworzone na czas nieoznaczony.  

 

1.8.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy. Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach wskazano inaczej.

1.9.Przeliczenie pozycji wyrażonych w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów)

Picture 1417COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.

Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:

Waluta

31.12.2022

31.12.2021

EUR

4,6899

4,5994

 

W skład skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie wchodzą wewnętrzne zagraniczne jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe.  

1.10.Okresy, za jakie prezentowane jest skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz okresy porównawcze

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku oraz zawiera dane porównywalne za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.  

 

1.11.Korekta błędu oraz zmiana zasad rachunkowości

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 roku, które zostały opisane w punkcie 2 poniżej.

Grupa zmieniła prezentację kapitału z przeszacowania, który został wykazany w odrębnej pozycji. Grupa nie dokonywała w 2022 roku innych zmian w zakresie stosowanych zasad rachunkowości.

 

1.12.Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez Jednostkę Dominującą oraz wszystkie spółki z Grupy przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy od dnia 31 grudnia 2022 roku.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na znaczną niepewność dotyczącą zdarzeń lub warunków, które pojedynczo lub łącznie, mogą budzić poważne wątpliwości co do zdolności jednostki do kontynuacji działalności.

Tym niemniej Zarząd Emitenta zwraca uwagę, że ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, w szczególności budowlanej, istnieją okresy, kiedy fakturowanie zrealizowanych prac opóźnia się i możliwość otrzymania środków pieniężnych jest automatycznie odraczana. Dodatkowo specyfika największego kontraktu budowlanego realizowanego przez Spółkę powoduje, że część prac zrealizowanych podlega fakturowaniu dopiero po spełnieniu określonych wymogów kontraktowych.

W związku z ukierunkowaniem działalności Spółki głównie na branżę budowlaną i związaną z tym konieczność posiadania istotnych zdolności finansowych Zarząd podejmuje działania mające na celu zbycia majątku nieprodukcyjnego, w szczególności zbędnych nieruchomości inwestycyjnych, które aktualnie są wyłącznie elementem kosztotwórczym. W tym zakresie w marcu 2022 roku Emitent zbył nieruchomość nieprodukcyjną zlokalizowaną w miejscowości Grzywna. Część środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży ww. nieruchomości została przeznaczona na spłatę kredytu inwestycyjnego w banku SGB. Dodatkowo w kwietniu bieżącego roku Zarząd Emitenta zbył udziały posiadane w spółce zależnej Fabryka Slonawy. Umożliwi to spółce znaczną redukcję zadłużenia oprocentowanego, jednocześnie poszerzając możliwości uzyskiwania nowych instrumentów finansowych. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia strategii działania Emitenta, ponieważ biorąc pod uwagę programy pomocowe Unii Europejskiej i potencjalne środki, które zostaną przeznaczone na budownictwo, Emitent będzie odpowiednio przygotowany do ubiegania się o nowe kontrakty.

Picture 1418COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

W związku z powziętymi przez Federację Rosyjską działaniami militarnymi na terenie Ukrainy, Zarząd Emitenta wskazuje, że rynki objęte konfliktem (Ukraina, Rosja, Białoruś) nie są rynkami zbytu dla produktów i usług świadczonych przez spółki z Grupy. Emitent nie wprowadza do obrotu produktów, które są wytwarzane, produkowane lub importowane z Ukrainy, Rosji lub Białorusi. Emitent nie zidentyfikował także partnerów spółek z Grupy, którzy prowadzą działalność na tych rynkach lub są uzależnieni od komponentów pochodzących z państw biorących udział w wojnie. Jednostka Dominująca nie zaangażowała także jakichkolwiek dostępnych zasobów we współpracę z Elektrociepłownią Berdyczów, z którą list intencyjny wygasł w grudniu 2020 roku z uwagi na niespełnienie przez Inwestora ukraińskiego wymogów formalno-prawnych postawionych przez instytucje finansowe, które miały udzielić finansowania na projekcie. 

Jednakże, co należy podkreślić, Emitent zidentyfikował ryzyko, polegające na tym, że produkcja przez kluczowych dostawców komponentów w segmencie przemysł kolejowy – modernizacja taboru,  uzależniona jest od takich surowców jak nikiel, miedź i aluminium, których producentem istotnym w skali globalnej jest Rosja. Nie bez znaczenia są także związane z wojną w Ukrainie problemy z globalnym łańcuchem dostaw, które pogłębiła polityka „zero COVID”, którą Chiny prowadziły do pierwszych dni 2023 roku.  

Jednocześnie Zarząd Emitenta podkreśla, że trwający konflikt zbrojny i w konsekwencji sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś oraz przeformatowanie europejskiej polityki energetycznej wiązać się może ze wzrostem cen a ponadto może wiązać sięz ograniczonym czasowo dostępem do paliw kopalnych oraz czasową reglamentacją (do czasu zmiany dostawców paliw), nałożoną na firmy produkcyjne przez dostawców energii elektrycznej, gazu oraz ropy naftowej, jak również z utrudnieniami logistycznymi. Ponadto wojna powoduje w wielu przedsiębiorstwach problemy kadrowe, wywołane odpływem pracowników na Ukrainę oraz zmniejszoną, charakterystyczną dla pracowników zza wschodniej granicy rotację, co spowodowane jest wydanym w lutym dekretem Prezydenta Ukrainy o powszechnej mobilizacji wojskowej i zakazie opuszczania kraju przez mężczyzn w wieku 18-60 lat. Zarząd podkreśla, że Grupa COMPREMUM nie odczuwa w sposób istotny skutków odpływu pracowników z Ukrainy, dlatego też sytuacja ta pozostaje bez istotnego wpływu na kontynuację działalności przez Spółkę..

 

1.13.Zatwierdzenie do publikacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2022 (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki dominującej COMPREMUM S.A. dnia 2 maja 2023 roku (patrz nota nr 56).  

2.1.1.Oświadczenie o zgodności z MSSF

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy COMPREMUM S.A. sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku.

MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR") oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF").    

 

2.1.2.Zmiana standardów i interpretacji

W niniejszym sprawozdaniu finansowym zastosowano po raz pierwszy następujące nowe standardy oraz zmiany do obowiązujących standardów, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku:

Picture 1419COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”. Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w

założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 3.

- Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”. Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka

trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2)

przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż.

- Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”. Doprecyzowano, że koszty

wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów

bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np.: amortyzację.

- Roczny program poprawek 2018-2020 - poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie

ujmowania oraz wyceny:

a) MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;

b) MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem

zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;

c) MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;

d) MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.

Powyższe zmiany nie wpłynęły na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe

Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie standardów i interpretacji. Niniejsze sprawozdanie finansowe nie uwzględnia wymienionych poniżej standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale weszły lub wejdą w życie dopiero po dniu bilansowym.

Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE i nie weszły jeszcze w życie.

W ocenie Zarządu następujące zmiany do standardów nie powodują istotnego wpływu na stosowaną dotychczas politykę rachunkowości:

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Zmiany dotyczą ujawnienia istotnych zasad (polityk) rachunkowości zamiast znaczących zasad (polityk) rachunkowości – obowiązują w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 r.

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”

Zmiany dotyczą definicji wartości szacunkowej oraz wyjaśnienia jak rozróżnić zmianę polityki rachunkowości od zmian szacunków – obowiązują w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 r.

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”

Nowy standard został zatwierdzony w UE w dniu 19.11.2021 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 r.

Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE do stosowania

Spółka jest w trakcie oceny wpływu poniższych standardów i interpretacji na stosowane dotychczas zasady rachunkowości.

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Zmiany dotyczą klasyfikacji zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe – obowiązują w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 r.

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”

Picture 1420COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany dotyczą pierwszego zastosowania MSSF 17 i MSSF 9.

Zmiany do MSSF 10 „ Skonsolidowane sprawozdanie finansowe” oraz MSR 28 „ Interpretacje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Zmiany dotyczą sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem, a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem – data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności.

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”

Zmiany mają wpływ na podatek dochodowy związany z aktywami i zobowiązaniami wynikającymi z pojedynczej transakcji – obowiązują w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 r.

 

 

2.1.3.Prezentacja sprawozdań finansowych

Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres dwunastu miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 1 Prezentacja sprawozdań finansowych, który został zatwierdzony przez Unię Europejską i zgodnie z innymi obowiązującymi przepisami.

Grupa prezentuje odrębnie „Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat”, które zamieszczane jest bezpośrednio przed „Sprawozdaniem z całkowitych dochodów”.

„Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat” prezentowane jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Sprawozdanie

z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią.

„Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym” w pierwszej kolejności prezentuje zmiany kapitału wynikające

z transakcji z właścicielami, a następnie wpływ całkowitych dochodów na kapitał własny wynikający ze „Skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów”.

2.1.4.Stosowane zasady rachunkowości

Kontynuacja działalności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.

 

Podstawa sporządzenia

Sprawozdania finansowe zostały sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego, za wyjątkiem niektórych aktywów trwałych i instrumentów finansowych, które są wyceniane w wartościach przeszacowanych albo wartości godziwej zgodnie z określoną poniżej polityką rachunkowości.

Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu porównawczych sprawozdań finansowych Grupy. Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.

Picture 1421COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Grupa kieruje się kryterium rodzaju produktów oraz dostarczanych usług. Każdy

z segmentów jest zarządzany odrębnie z uwagi na specyfikę świadczonych usług wymagających odmiennych zasobów oraz podejścia do realizacji.

Zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki, który analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu sprawozdania finansowego. Przychody ze sprzedaży wykazane w sprawozdaniu zysków i strat nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, z wyjątkiem przychodów nie przypisanych do segmentów.

Aktywa Grupy , których nie można bezpośrednio przypisać do działalności danego segmentu operacyjnego, nie są alokowane do segmentów operacyjnych. Do najistotniejszych aktywów nie ujmowanych w ramach segmentów operacyjnych należą: środki pieniężne i ich ekwiwalenty, pożyczki udzielone, aktywa z tytułu podatku odroczonego, należności z tytułu podatków i innych świadczeń.

W związku z efektem synergii oraz wzajemnej komplementarności występującej pomiędzy poszczególnymi segmentami Zarząd Emitenta nie jest w stanie przypisać aktywów i zobowiązań przypadających na poszczególne segmenty. Specyfika działalności oraz rodzaj świadczonych usług i dostarczanych wyrobów, a w szczególności istotne transfery pomiędzy poszczególnymi segmentami uniemożliwiają zastosowanie rzetelnych kryteriów, w oparciu o które Zarząd Emitenta mógłby dokonać kalkulacji i alokować zasoby na poszczególne segmenty działalności operacyjnej.  

Konsolidacja

Skonsolidowane informacje finansowe obejmują sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Jednostka dominująca sprawuje kontrolę, tj. spółek zależnych. Przez kontrolę rozumie się zdolność wpływania na politykę finansową i operacyjną spółki zależnej w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności.

Jednostka Dominująca kontroluje jednostkę, w której dokonano inwestycji, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych i gdy ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.

Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez Grupę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.

Wyłączeniu z obowiązku konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Grupa zależna jest również wyłączona z konsolidacji, jeżeli została nabyta i jest posiadana wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży w bliskiej przyszłości. Inwestycje w Grupach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.

Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.

Picture 1422COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Jednostki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:

na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,

określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,

salda rozliczeń między Grupami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,

wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,

ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).  

Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.

Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Grupę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:

sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.

nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.  

Zbycie jednostek zależnych

Zgodnie z MSSF 10 w momencie utraty kontroli przez Grupę ewentualny zachowany udział w jednostce podlega wycenie do wartości godziwej na dzień utraty kontroli, przy czym zmiana wartości bilansowej jest ujmowana w wyniku finansowym. Wartość godziwa stanowi początkową wartością bilansową dla potrzeb późniejszego wykazywania zatrzymanego udziału jako jednostki stowarzyszonej, wspólnego przedsięwzięcia lub składnika aktywów finansowych. Dodatkowo, wszelkie kwoty uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach w odniesieniu do danej jednostki wykazuje się tak, jak gdyby grupa bezpośrednio zbyła odnośne aktywa lub zobowiązania. Może to oznaczać, że kwoty uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach przeklasyfikowuje się do wyniku finansowego.

Połączenia jednostek gospodarczych

Przejęcia innych podmiotów rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę przekazaną w transakcji połączenia jednostek gospodarczych wycenia się w wartości godziwej, obliczonej jako zbiorcza kwota wartości godziwych na dzień przejęcia przekazanych przez Grupę

Picture 1423COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

aktywów, zobowiązań zaciągniętych przez Grupę wobec poprzednich właścicieli jednostki przejmowanej oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę w zamian za przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną. Koszty związane z przejęciem ujmuje się w wynik w momencie ich poniesienia.

Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z następującymi wyjątkami:

aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o świadczenia pracownicze ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 Podatek dochodowy i MSR 19 Świadczenia pracownicze;

zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w jednostce przejmowanej lub w Spółce, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 Płatności na bazie akcji na dzień przejęcia oraz

aktywa (lub grupy aktywów przeznaczone do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana wycenia się zgodnie z wymogami tego standardu.

Aktywa niematerialne nabyte w ramach połączenia przedsięwzięć

Aktywa niematerialne nabyte w ramach połączenia przedsięwzięć i ujmowane odrębnie od wartości firmy ujmuje się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia (co jest traktowane jako ich koszt).

Po początkowym ujęciu aktywa niematerialne nabyte w ramach połączenia przedsięwzięć są wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenie oraz skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości, na takich samych zasadach jak odrębnie nabyte aktywa niematerialne.

 

Wartość firmy wycenia się jako nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty, kwoty udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej poprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą udziałów w jednostce przejmowanej nad kwotą wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto i zobowiązań wycenionych na dzień przejęcia. Jeżeli po ponownej weryfikacji wartość netto wycenionych na dzień przejęcia możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań przekracza sumę przekazanej zapłaty, wartości udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej udziałów w tej jednostce uprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą, nadwyżkę tę ujmuje się bezpośrednio w wyniku jako zysk na okazyjnym nabyciu. 

Udziały niedające kontroli stanowiące część udziałów właścicielskich i uprawniające posiadaczy do proporcjonalnego udziału w aktywach netto jednostki w przypadku jej likwidacji można początkowo wycenić w wartości godziwej lub odpowiednio do proporcji udziałów niedających kontroli w ujętej wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki przejmowanej. Wyboru metody wyceny dokonuje się indywidualnie dla każdej transakcji przejęcia. Inne rodzaje udziałów niedających kontroli wycenia się w wartości godziwej lub inną metodą przepisaną w MSSF. 

Jeżeli zapłata przekazana w transakcji połączenia jednostek gospodarczych obejmuje aktywa lub zobowiązania wynikające z umowy o zapłacie warunkowej, zapłatę tę wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia i ujmuje jako część wynagrodzenia przekazanego w transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej kwalifikujące się jako korekty za okres objęty wyceną uwzględnia się retrospektywnie, w korespondencji z odpowiednimi korektami wartości firmy. Korekty dotyczące okresu wyceny to takie, które są wynikiem uzyskania dodatkowych informacji dotyczących „okresu objętego

Picture 1424COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

wyceną” (który nie może być dłuższy niż jeden rok od dnia przejęcia), dotyczących faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia.

Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej, które nie kwalifikują się jako korekty dotyczące okresu wyceny, rozlicza się w zależności od klasyfikacji zapłaty warunkowej. Warunkowej zapłaty sklasyfikowanej jako kapitał własny nie wycenia się ponownie, a jej późniejsze uregulowanie rozlicza się w ramach kapitału własnego. Zapłata warunkowa zaklasyfikowana jako składnik aktywów lub zobowiązań podlega przeszacowaniu na kolejne dni sprawozdawcze zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena lub MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, a wynikające z przeszacowania zyski lub straty ujmuje się w wynik.

W przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, udziały w jednostce przejmowanej uprzednio posiadane przez Grupę przeszacowuje się do wartości godziwej na dzień przejęcia (tj. dzień uzyskania kontroli), a wynikający stąd zysk lub stratę ujmuje się w wynik finansowy. Kwoty wynikające z posiadania udziałów w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia, uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach, przenosi się do rachunku zysków i strat, jeżeli takie traktowanie byłoby poprawne w chwili zbycia tych udziałów.

Jeżeli początkowe rozliczenie księgowe połączenia jednostek na koniec okresu sprawozdawczego, w którym połączenie miało miejsce, nie jest kompletne, Grupa prezentuje w swoim sprawozdaniu finansowym tymczasowe kwoty dotyczące pozycji, których rozliczenie jest niekompletne. W okresie wyceny Grupa koryguje tymczasowe kwoty ujęte na dzień przejęcia (patrz wyżej) lub ujmuje dodatkowe aktywa albo zobowiązania dla odzwierciedlenia nowych faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia, które, jeśli byłyby znane, wpłynęłyby na ujęcie tych kwot na ten dzień.  

Wartość firmy

Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się po koszcie ustalonym na dzień przejęcia tego podmiotu pomniejszonym o kwotę utraty wartości. 

Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne w ramach Spółki (lub do grup takich ośrodków), które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem połączenia jednostek gospodarczych. Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy, jest testowany na utratę wartości raz do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości bilansowej każdego z nich. Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik finansowy w (sprawozdaniu z całkowitych dochodów / sprawozdaniu z zysków i strat). Odpisów z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach.

W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.  

Jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia:

Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ.

Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli.

Picture 1425COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Inwestycje Grupy w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. Dodatkowe straty ujmuje się wyłącznie w zakresie odpowiadającym prawnym lub zwyczajowym zobowiązaniom przyjętym przez Grupę lub płatnościom wykonanym w imieniu jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia.

Inwestycję w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się metodą praw własności od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status wspólnego przedsięwzięcia lub jednostki stowarzyszonej. W dniu dokonania inwestycji w jednostkę stowarzyszoną lub we wspólne przedsięwzięcie kwotę, o jaką koszty inwestycji przekraczają wartość udziału Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań tego podmiotu, ujmuje się jako wartość firmy i włącza w wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę, o jaką udział Grupy w wartości godziwej netto w możliwych do zidentyfikowania aktywach i zobowiązaniach przekracza koszty inwestycji, ujmuje się bezpośrednio w wyniku finansowym w okresie, w którym dokonano tej inwestycji.

W razie potrzeby całość kwoty bilansowej inwestycji testuje się na utratę wartości zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów” jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną z wartością bilansową. Ujęta utrata wartości stanowi część wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji.

Grupa przestaje stosować metodę praw własności w dniu, kiedy dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz w sytuacji, gdy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia.

Grupa kontynuuje stosowanie metody praw własności, jeżeli inwestycja w jednostkę stowarzyszoną staje się inwestycją we wspólne przedsięwzięcie lub odwrotnie: jeżeli inwestycja we wspólne przedsięwzięcie staje się inwestycją w jednostkę stowarzyszoną. W przypadku takich zmian udziałów właścicielskich nie dokonuje się przeszacowania wartości

Jeżeli Grupa zmniejsza udział w jednostce stowarzyszonej lub we wspólnym przedsięwzięciu, ale nadal rozlicza go metodą praw własności, przenosi na wynik finansowy część zysku lub straty uprzednio ujmowaną w pozostałych całkowitych dochodach, odpowiadającą zmniejszeniu udziału, jeżeli ten zysk lub strata podlega reklasyfikacji na wynik finansowy w chwili zbycia związanych z nim aktywów lub zobowiązań.  

Udziały we wspólnych działaniach

Wspólne działania to rodzaj wspólnego ustalenia umownego, w którym strony sprawujące współkontrolę mają prawa do aktywów netto oraz obowiązki wynikające z zobowiązań tego ustalenia. Współkontrola to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który ma miejsce, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne związane z tą działalnością wymagają wspólnej zgody stron posiadających współkontrolę.

Jeśli jednostka będąca częścią Grupy prowadzi działalność w ramach wspólnych działań, to Grupa jako strona tego działania ujmuje w związku z posiadaniem w nim udziału następujące pozycje:

- aktywa, w tym swój udział w aktywach stanowiących współwłasność,

Picture 1426COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

- zobowiązania, w tym swój udział we wspólnie podjętych zobowiązaniach,

- przychody ze sprzedaży swojego udziału w produktach wytwarzanych przez wspólne działanie,

- swój udział w przychodach ze sprzedaży produktów wspólnego działania,

- poniesione koszty, w tym swój udział w kosztach ponoszonych wspólnie.

Grupa rozlicza aktywa, zobowiązania, przychody i koszty związane ze swoimi udziałami we wspólnych działaniach zgodnie z odpowiednimi MSSF dotyczącymi poszczególnych składników aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów.

Jeżeli jednostka należąca do Grupy zawiera transakcje ze wspólnym działaniem, którego stroną jest inna jednostka nie należąca do grupy, uznaje się, że Grupa zawarła transakcję z innymi stronami wspólnego działania, a zyski i straty jakie wynikają z tej transakcji ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy tylko w zakresie dotyczącym udziału drugiej strony we wspólnym działaniu.

W przypadku, gdy jednostka należąca do Grupy zawiera transakcję ze wspólnym działaniem, w którym inna jednostka należąca do Grupy jest stroną, Grupa nie ujmuje swojego udziału w zyskach i stratach do momentu odsprzedaży tych aktywów stronie trzeciej.

 

Przychody ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży stanowią wyłącznie przychody z umów z klientami objęte zakresem MSSF 15. Sposób ujmowania przychodów ze sprzedaży w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, w tym zarówno wartość, jak i moment rozpoznania przychodów, określa pięcioetapowy model obejmujący następujące kroki:

identyfikacja umowy z klientem,

identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia,

określenie ceny transakcyjnej,

przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia,

ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Spółki); oraz

Picture 1427COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi.

Dobro lub usługa są wyodrębnione, jeżeli spełniają oba następujące warunki:

klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne oraz

obowiązek Spółki do przekazania dobra lub usługi klientowi można wyodrębnić spośród innych obowiązków określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupa będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując metodę wartości najbardziej prawdopodobnej, stanowiącej pojedynczą, najbardziej prawdopodobną kwotę z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Metoda ta najlepiej pozwala przewidzieć kwotę wynagrodzenia zmiennego, ponieważ jest ustalana indywidualnie dla danej umowy z uwzględnieniem wszystkich czynników, które mogą mieć wpływ na zmianę wynagrodzenia Grupy.

Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi wyksięgowanie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w miarę, jak stopniowo spada niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Gwarancje udzielone przez Grupę na sprzedane produkty oraz usługi ujmowane są zgodnie z MSR 37, ponieważ ich warunki odzwierciedlają wyłącznie zapewnienie, że produkty usługi dostarczane przez Grupę będą działać zgodnie z zamierzeniem stron, wyrażonym w ustalonej specyfikacji.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu

Picture 1428COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Grupa ujmuje przychody w momencie wypełniania (lub w trakcie wypełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.

Szczegóły dotyczące ujmowania przychodów ze sprzedaży w ramach każdego z wyodrębnianych przez Grupę segmentów operacyjnych zostały opisane w punkcie 2.2 niniejszego sprawozdania.

Przychody z umów o usługę budowlaną

Na kwotę przychodów oraz należności z umów o usługę budowlaną ujętą w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wpływają szacunki Zarządu dotyczące stopnia zaawansowania kontraktów budowlanych oraz marży, jaką planuje się osiągnąć na poszczególnych kontraktach. Budżetowane koszty pozostające do poniesienia w związku z realizacją poszczególnych zadań są na bieżąco monitorowane przez kadrę kierowniczą nadzorującą postęp prac budowlanych, w efekcie czego budżety poszczególnych kontraktów podlegają aktualizacji przynajmniej w okresach miesięcznych. Jednakże pozostające do poniesienia koszty oraz rentowność realizowanych prac obarczona jest pewnym stopniem niepewności, zwłaszcza w przypadku zadań budowlanych o dużym stopniu złożoności, prowadzonych w okresach kilkuletnich. Budżetowane przez Zarząd Jednostki dominującej wyniki z umów o usługę budowlaną, które były w trakcie realizacji na dzień bilansowy zaprezentowano w dodatkowej nocie objaśniającej nr 16 do niniejszego sprawozdania finansowego.

W przypadku kiedy Grupa działa za pomocą podwykonawców, a bieżące fakturowanie dokonywane jest bez marży, przychody i koszty realizowane w ramach takich transakcji prezentowane są w sprawozdaniu zysków i strat w wartości netto.  

Leasing

Leasing klasyfikuje się jako leasing finansowy, gdy w ramach zawartej umowy zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z posiadania przedmiotu leasingu przenoszone jest na leasingobiorcę. Wszelkie pozostałe rodzaje leasingu traktowane są jako leasing operacyjny.

Grupa jako leasingobiorca

Dla każdej zawartej umowy podejmowana jest decyzja czy umowa jest lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:

· czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Spółce,

· czy Spółka ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,

· czy Spółka ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania. W dacie rozpoczęcia Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe. Spółka amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.

Na dzień rozpoczęcia wycenia się zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę

Picture 1429COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

procentową leasingobiorcy. Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa oraz płatności z tytułu opcji wykonania kupna, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne. W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Spółka stosuje dopuszczone standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu.

 

Grupa jako leasingobiorca

Aktywa użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego traktuje się jak aktywa Grupy i wycenia w ich wartości godziwej w momencie ich nabycia, nie wyższej jednak niż wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych. Powstające z tego tytułu zobowiązanie wobec leasingodawcy jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji zobowiązań z tytułu leasingu finansowego.

Płatności leasingowe dzielone są na część odsetkową i zmniejszenie zobowiązania z tytułu leasingu, tak by stopa odsetek od pozostającego zobowiązania była wielkością stałą. Koszty finansowe odnosi się bezpośrednio do rachunku zysków i strat, chyba że można je bezpośrednio przyporządkować do odpowiednich aktywów – wówczas są one kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości dotyczącymi kosztów finansowania zewnętrznego, przedstawionymi poniżej. Płatności warunkowe z tytułu leasingu ujmuje się w kosztach w okresie ich ponoszenia.

Płatności z tytułu leasingu operacyjnego odnosi się na wynik metodą liniową przez okres leasingu, z wyjątkiem przypadków, kiedy inna, systematyczna podstawa rozliczenia jest bardziej reprezentatywna dla wzorca czasowego rządzącego konsumpcją korzyści ekonomicznych wypływających z leasingu danego składnika aktywów. Płatności warunkowe z tytułu leasingu operacyjnego ujmuje się w kosztach w okresie ich ponoszenia.

W przypadku otrzymania specjalnych zachęt motywujących do zawarcia umowy leasingu operacyjnego, ujmuje się je jako zobowiązania. Zagregowane korzyści z tytułu takich zachęt ujmuje się jako pomniejszenie kosztów wynajmu metodą liniową, z wyjątkiem sytuacji, gdy inna systematyczna podstawa jest bardziej reprezentatywna w odzwierciedleniu konsumpcji korzyści ekonomicznych dostarczanych przez składnik aktywów objęty leasingiem.

Aktywa utrzymywane na podstawie umowy leasingu finansowego amortyzuje się przez okres ich przewidywanego użytkowania ekonomicznego na takich samych zasadach, jak aktywa własne. W sytuacji, gdy nie ma wystarczającej pewności, że własność zostanie przeniesiona na koniec okresu leasingu, aktywa są amortyzowane przez krótszy z dwóch okresów: przez okres trwania umowy leasingu lub ich ekonomicznej użyteczności.   

Transakcje w walutach obcych

Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Niepieniężne pozycje wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych

Picture 1430COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.

Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych ujmuje się w wynik okresu, w którym powstają, z wyjątkiem:

różnic kursowych dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania produkcyjnego, które włącza się do kosztów tych aktywów i traktuje jako korekty kosztów odsetkowych kredytów w walutach obcych,

różnic kursowych wynikających z pozycji pieniężnych należności lub zobowiązań względem jednostek zagranicznych, z którymi nie planuje się rozliczeń lub też takie rozliczenia nie są prawdopodobne, stanowiących część inwestycji netto w jednostkę zlokalizowaną za granicą i ujmowanych pierwotnie w pozostałych całkowitych dochodach oraz przenoszone z kapitału na zysk/stratę w momencie zbycia inwestycji netto.  

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.

Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji.

Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio na wynik finansowy w okresie, w którym zostały poniesione.  

Dotacje rządowe

Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje. Dotacje rządowe ujmuje się w wynik finansowy systematycznie, za każdy okres, w którym Grupa ujmuje wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja. W szczególności dotacje, których podstawowym warunkiem udzielenia jest zakup, budowa lub inny rodzaj nabycia aktywów trwałych, ujmuje się jako odroczone przychody w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i odnosi się na wynik finansowy systematycznie w uzasadnionych kwotach przez okres ekonomicznej użyteczności związanych z nimi aktywów.

Dotacje rządowe należne jako kompensata już poniesionych kosztów lub strat lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Spółki bez ponoszenia w przyszłości związanych z tym kosztów ujmuje się w wyniku w okresie, kiedy stają się wymagalne.

Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustalona z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.  

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmuje się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Rzeczowe aktywa trwałe spółka wycenia zgodnie z zasadami MSR 16. Po początkowym ujęciu pozycji rzeczowych aktywów trwałych jako składnika aktywów, której wartość godziwą można wiarygodnie ustalić, pozycję taką wykazuje się w wartości przeszacowanej, stanowiącej jej wartość godziwą na dzień przeszacowania, pomniejszonej o kwotę późniejszego umorzenia i późniejszych odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości narastająco. Przeszacowania przeprowadza się na tyle regularnie, aby wartość bilansowa nie różniła się w sposób istotny

Picture 1431COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

od wartości, która zostałaby ustalona przy zastosowaniu wartości godziwej na koniec okresu sprawozdawczego. Zwiększenie wartości wynikające z przeszacowania gruntów, budynków i budowli ujmowane jest w pozostałych całkowitych dochodach oraz w kapitale z przeszacowania w wartości skumulowanej, za wyjątkiem sytuacji, gdy podwyższenie wartości odwraca wcześniejszy odpis dla tej samej pozycji ujęty w wyniku (w takim przypadku zwiększenie wartości ujmowane jest również w wyniku, ale tylko do wysokości wcześniejszego odpisu). Obniżenie wartości wynikające z przeszacowania gruntów, budynków i budowli ujmowane jest jako koszt okresu w wysokości przewyższającej kwotę wcześniejszej wyceny tego składnika aktywów ujętą w pozycji kapitału z przeszacowania.

Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ujęte odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia obejmuje opłaty oraz, dla odpowiednich aktywów, koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Spółki. 

Maszyny i urządzenia są wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenia i łączne odpisy z tytułu utraty wartości.

Amortyzacja dotycząca tych aktywów trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania, zgodnie z zasadami dotyczącymi pozostałych aktywów trwałych Spółki.

Amortyzację przeszacowanych budynków i budowli ujmuje się w wyniku finansowym. W momencie sprzedaży lub wycofania przeszacowanych budynków i budowli z użytkowania, nierozliczona nadwyżka z przeszacowania tych aktywów przenoszona jest bezpośrednio z kapitału z przeszacowania do zysków zatrzymanych.

Grunty własne oraz nadane prawa użytkowania wieczystego nie podlegają amortyzacji.

Amortyzacja, poza częścią grupy urządzenia techniczne i maszyny, jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

Budynki i budowle40 lat

Maszyny i urządzenia7 –15 lat

Środki transportu5 lat

Pozostałe środki trwałe7 lat

Amortyzację ujmuje się w taki sposób, aby dokonać odpisu kosztu lub wyceny składnika aktywów (innych niż grunty oraz środki trwałe w budowie) do wartości rezydualnej przy użyciu metody liniowej. Szacowane okresy użytkowania, wartości rezydualne oraz metody amortyzacji są weryfikowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego (z prospektywnym zastosowaniem wszelkich zmiany w szacunkach). Grupa monitoruje wykorzystanie maszyn i urządzeń, określając ich dalszą przydatność ekonomiczną. W oparciu o to określa stawki amortyzacyjne na kolejne okresy.

 

Składnik rzeczowych aktywów trwałych usuwa się z bilansu na moment zbycia lub gdy oczekuje się iż nie uzyska się korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające ze zbycia lub wycofania z użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w wyniku okresu, w którym dane składniki aktywów zostały usunięte z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży, a wartością bilansową tego składnika).  

Nieruchomości inwestycyjne

Picture 1432COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Nieruchomości inwestycyjne to nieruchomości, z których właściciel czerpie korzyści w postaci czynszu i/lub zwiększenia wartości kapitału (obejmują również nieruchomości w budowie przeznaczone na cele inwestycyjne). Nieruchomości te wycenia się początkowo według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, z uwzględnieniem kosztu transakcji. Po ujęciu początkowym nieruchomości inwestycyjne wycenia się w wartości godziwej. Zyski i straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmuje się w wynik w okresie, w którym powstały.

Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych jest ustalana na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy W zależności od rodzaju przepływów pieniężnych, jakie będzie generowała dana nieruchomość, są one wyceniane z zastosowaniem stosownych metod wyceny. Decyzję o zastosowanej metodzie wyceny podejmuje rzeczoznawca.  

Nieruchomości inwestycyjne usuwa się z bilansu w chwili zbycia lub wycofania z użytkowania, jeżeli podmiot nie spodziewa się osiągnąć dalszych korzyści ekonomicznych z tytułu ich zbycia. Zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży, a wartością bilansową tego składnika) ujmuje się w wynik okresu, w którym nastąpiło usunięcie z bilansu.  

Aktywa niematerialne

Nabyte aktywa niematerialne

Nabyte aktywa niematerialne o zdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się po koszcie pomniejszonym o umorzenie i skumulowaną utratę wartości.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych jest następujący:

Patenty i licencje5 lat

Oprogramowanie komputerowe3 lata

Pozostałe wartości niematerialne3 lata  

Oszacowany okres ekonomicznej użyteczności i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian szacunków rozlicza się prospektywnie. Nabyte aktywa niematerialne o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się po koszcie pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.

Wytworzone we własnym zakresie aktywa niematerialne – koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty na prace badawcze są ujmowane w wynik w momencie ich poniesienia.

Aktywa niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jedynie po spełnieniu następujących warunków:

z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika aktywów niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,

istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jej użytkowania i sprzedaży,

składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,

Picture 1433COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,

zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,

istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.

Wartość początkową aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie stanowi suma wydatków poniesionych od dnia, gdy składnik aktywów niematerialnych po raz pierwszy spełnia kryteria ujmowania ich w bilansie (patrz powyżej). W przypadku gdy nie można ująć w bilansie kosztów prac rozwojowych wytworzonych we własnym zakresie, koszty te są ujmowane w wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione.

Aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie po początkowym ujęciu są wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenia i łączne odpisy na utratę wartości, na takiej samej zasadzie jak nabyte aktywa niematerialne.  

Zaprzestanie ujmowania aktywów niematerialnych

Zaprzestaje się ujmowania składnika aktywów niematerialnych po zbyciu lub w przypadku, kiedy jego dalsze użycie lub zbycie nie przyniesie jednostce korzyści ekonomicznych. Zyski lub straty wynikające z usuwania składnika aktywów niematerialnych z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży, a wartością bilansową tego składnika) ujmuje się w wynik finansowy okresu, w którym nastąpiło usunięcie.  

Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych oprócz wartości firmy

Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości bilansowych posiadanych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy nie jest możliwe oszacowanie wartości odzyskiwalnej składnika aktywów, przeprowadza się analizę wartości odzyskiwalnej dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane są do poszczególnych jednostek generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup jednostek generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.

W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz jeszcze nieprzyjętych do użytkowania, test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.

Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.

Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła, za wyjątkiem sytuacji, gdy składnik aktywów wykazywany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako obniżenie wcześniejszego przeszacowania).

Picture 1434COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów / jednostki generującej przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie w wynik finansowy, o ile składnik aktywów nie podlegał wcześniej przeszacowaniu – w takim przypadku, odwrócenie straty z tytułu utraty wartości traktuje się jak zwiększenie z aktualizacji wyceny. 

Aktywa trwałe zakwalifikowane jako przeznaczone do zbycia

Aktywa trwałe i grupy do zbycia klasyfikuje się jako przeznaczone do zbycia, jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji zbycia niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji zbycia jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa do zbycia) jest dostępny do natychmiastowego zbycia w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji zbycia w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.

Jeżeli Grupa ma zamiar dokonać sprzedaży, która prowadziłaby do utraty kontroli nad jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej jednostki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do zbycia jeżeli wszystkie wyżej wymienione kryteria są spełnione oraz niezależnie od tego czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji zbycia.

Aktywa trwałe (i grupy do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do zbycia wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: pierwotnej wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.  

Zapasy

Grupa rozpoznaje jako zapasy aktywa:

przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej,

będące w trakcie produkcji przeznaczonej na taką sprzedaż, lub

mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.

Do zapasów zalicza się wyroby gotowe wyprodukowane lub będące w trakcie wytwarzania ich przez jednostkę, łącznie z materiałami i surowcami oczekującymi na wykorzystanie w procesie produkcji.

Zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też według wartości netto możliwej do uzyskania, w zależności od tego, która z kwot jest niższa. Koszt wytworzenia obejmuje koszty będące w bezpośrednim związku z danym aktywem oraz uzasadnioną częścią kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem tego aktywa.

Rozchód zapasów następuje według metody FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) - rozchód kolejno po cenach, po których jednostka nabyła materiały najwcześniej.

Wartości stosowane do wyceny zapasów na dzień bilansowy nie mogą być wyższe od cen sprzedaży netto tych aktywów możliwych do uzyskania na ten dzień. Wartość możliwą do uzyskania stanowi szacunkowa cena sprzedaży zapasów pomniejszona o wszelkie szacowane koszty dokończenia produkcji/wykonania usługi i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.  

Zaliczki na dostawy

Picture 1435COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zaliczki na dostawy oraz należności nie będące aktywami finansowymi są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na wątpliwe należności. Odpis aktualizujący wartość należności oszacowywany jest wtedy, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Zaliczki na dostawy obejmują w szczególności zaliczki przekazane dostawcom z tytułu przyszłych zakupów usług (w tym budowlanych) oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

W ramach należności krótkoterminowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowane są należności od pracowników oraz inne kwoty należne Spółce od innych podmiotów.  

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.  

Rezerwy

Rezerwy tworzone są w przypadku, kiedy na Grupie ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania.

Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w przypadku gdy wpływ pieniądza w czasie jest istotny).

Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:

toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,

przewidywane koszty wynikające ze zdarzeń przeszłych.

Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że część lub całość korzyści ekonomicznych wymaganych do rozliczenia rezerwy będzie można odzyskać od strony trzeciej (np. od ubezpieczyciela), należność tę ujmuje się jako składnik aktywów, jeśli prawdopodobieństwo odzyskania tej kwoty jest odpowiednio wysokie i da się ją wiarygodnie wycenić.  

Świadczenia pracownicze

Picture 1436COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zgodnie z wewnętrznymi systemami wynagradzania pracownicy Spółki mają prawo do odpraw emerytalnych. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa nie wypłaca nagród jubileuszowych.

Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą.

Według MSR 19 nagrody jubileuszowe są innymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi, natomiast odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań jest przez Grupę wyliczana na każdy dzień bilansowy. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.  

Pracownicze Plany Kapitałowe

Zgodnie z ustawą z dnia 4 października 2018 r. o Pracowniczych Planach Kapitałowych Jednostka dominująca jako podmiot zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. wszedł w obowiązek stosowania ustawy od 1 stycznia 2020 r. W myśl obowiązków określonych w ustawie, w dniu 08.10.2020 r. została powołana reprezentacja osób zatrudnionych. Emitent, w porozumieniu z wyłonioną reprezentacją osób zatrudnionych w dniu 09.10.2020 r. dokonał wyboru instytucji finansowej, z którą w dniu 26.10.2020 r. zawarł umowę o zarządzanie PPK. Następnie w imieniu osób zatrudnionych została zawarta umowa o prowadzenie PPK.

Umowy rodzące obciążenia

Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących obciążenia ujmuje się i wycenia jak rezerwy. Za umowę rodzącą obciążenia uważa się umowę zawartą przez Grupę, wymuszającą nieuniknione koszty realizacji zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach umowy.  

Podatek dochodowy (wraz z podatkiem odroczonym)

Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.

Podatek bieżący

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego okresu sprawozdawczego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów przejściowo niepodlegających opodatkowaniu i kosztów przejściowo niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

Podatek odroczony

Podatek odroczony ujmuje się od różnic przejściowych między wartością bilansową składników aktywów i zobowiązań w sprawozdaniu finansowym, a odpowiadającą im podstawą opodatkowania stosowaną do obliczania wysokości zysku opodatkowanego, a także od nierozliczonych strat podatkowych oraz niewykorzystanych ulg podatkowych. Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ujmuje się zasadniczo dla wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic

Picture 1437COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

przejściowych. Tego rodzaju aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w transakcji, która nie wpływa na zysk podatkowy ani księgowy.

Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.

Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Wycena rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego odzwierciedla skutki podatkowe, które nastąpią odpowiednio do przewidywanego przez Grupę sposobu realizacji lub rozliczenia na dzień bilansowy wartości bilansowych aktywów i zobowiązań.

Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres

Podatek bieżący i odroczony ujmuje się w wynik, z wyjątkiem przypadków dotyczących pozycji ujmowanych w pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym. W takiej sytuacji podatek bieżący i odroczony ujmuje się również odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym. Jeżeli podatek bieżący lub odroczony wynika z początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych, efekt podatkowy uwzględnia się w dalszych rozliczeniach tego połączenia.

Grupa kompensuje należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat ujmowanych kwot oraz zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy:

a) posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz

b) aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową na

- tego samego podatnika lub

- różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku w kwocie netto, lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczać zobowiązania, w każdym przyszłym okresie, w którym przewiduje się rozwiązanie znaczącej ilość rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub zrealizowanie znaczącej ilości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.  

Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

Zdaniem Zarządu Emitenta opisane powyżej i stosowane przez Grupę zasady rachunkowości są dostosowane do specyfiki działalności COMPREMUM S.A. oraz w sposób najbardziej rzetelny odzwierciedlają jej sytuację majątkową i finansową.  

Picture 1438COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Instrumenty finansowe

Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.

Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w bilansie, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.

Składnik aktywów finansowych wyłącza się z bilansu w przypadku, gdy wynikające z zawartej umowy prawa do korzyści ekonomicznych i ryzyka z niej wynikające zostały zrealizowane, wygasły lub Grupa się ich zrzekła. Grupa wyłącza z bilansu zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie wygasło, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.

Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.

Aktywa finansowe

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:

aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz

instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:

pożyczki,

Picture 1439COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),

dłużne papiery wartościowe.

Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe w pozycjach „Udzielone pożyczki”, „Należności” oraz „Środki pieniężne”. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.

Z uwagi na nieistotne kwoty Grupa nie wyodrębnia przychodów z tytułu odsetek jako osobnej pozycji, lecz ujmuje je w przychodach finansowych.

Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Straty z oczekiwanych strat kredytowych”. Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.

W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.

Do tej kategorii zaliczane są:

Picture 1440COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,

jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych.

Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje. 

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Grupa dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Grupa dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.

Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji „Przychodów finansowych” po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.  

Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:

dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 5 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości,

w odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu. Szczegóły stosowane dla poszczególnych rodzajów aktywów finansowych zostały zaprezentowane we wprowadzenia do niniejszego sprawozdania.  

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach bilansu:

Picture 1441COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

pochodne instrumenty finansowe.

Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty.

Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w rachunku zysków i strat w działalności finansowej.  

Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych to przede wszystkim kontakty IRS na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe). Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.

Wartość godziwa kontraktów na zamianę stóp procentowych jest ustalana w oparciu o bankową wycenę danego instrumentu. Grupa nie wykorzystywała w roku 2022 pochodnych instrumentów finansowych.  

Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Zmiana szacunków składnika sprawozdania finansowego

Szacunek to proces ustalania wartości składnika sprawozdania finansowego wymagającego własnego osądu na podstawie najbardziej aktualnych, dostępnych i wiarygodnych informacji. Na jednostkach ciąży obowiązek ciągłej weryfikacji szacunków w zależności od zmieniających się okoliczności stanowiących podstawę ich dokonania. Do najczęściej występujących szacunków zaliczane są:

przychody określone na podstawie stopnia zaawansowania kontraktu,

stawki amortyzacyjne,

utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych,

wycenia nieruchomości inwestycyjnych,

wartość godziwa aktywów dostępnych do sprzedaży,

rezerwy,

odpisy aktualizujące,

Picture 1442COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

podatek odroczony.

Określanie stopnia zaawansowania kontraktu

Wartość przychodów na dzień bilansowy ustalana jest w oparciu o poniesione koszty w związku z realizacją umów długoterminowych. W kosztach poniesionych na dzień bilansowy ujmuje się zakupione materiały, usługi, urządzenia oraz inne koszty dedykowane dla danego kontraktu. Koszty te stanowią następnie podstawę oszacowania stopnia zaawansowania kontraktu dla ustalenia wysokości przychodu na dzień bilansowy.

Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych

Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Na dzień 31 grudnia 2022 roku Zarząd ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Jednostkę Dominującą dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku.

Utrata wartości aktywów trwałych

Grupa ocenia, czy wystąpiły obiektywne przesłanki wskazujące na utratę wartości składników majątku trwałego, w tym wartości firmy oraz wartości aktywów netto. Poprzez przesłanki utraty wartości rozumie się zdarzenia wskazujące, iż mogło nastąpić obniżenie przyszłych oczekiwanych przepływów pieniężnych ze składnika aktywów. W momencie rozpoznania przesłanek utraty wartości dokonuje się oszacowania odpisów z tytułu utraty wartości.

Wycena nieruchomości inwestycyjnych

Grupa określa wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnych w oparciu o posiadane wyceny sporządzane przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych oraz własną ocenę sytuacji rynkowej i innych parametrów mogących w istotny sposób wpływać na wartość nieruchomości inwestycyjnych.

Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

Dokonując reklasyfikacji aktywów do kategorii aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży Jednostka ocenia stopień prawdopodobieństwa sprzedaży tych składników w okresie jednego roku od dnia reklasyfikacji. Reklasyfikacji dokonuje się jedynie w przypadkach, gdy sprzedaż jest wysoce prawdopodobna. Jednostka szacuje plany sprzedaży własnego majątku nieoperacyjnego.

Zgodnie z MSSF 5 aktywa i zobowiązania przeznaczone do sprzedaży powinny zostać wycenione w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.

Wartość godziwa posiadanych przez Grupę aktywów przeznaczonych do sprzedaży jest ustalana w oparciu o ostatnio dostępne ceny sprzedaży lub w oparciu o wyceny rzeczoznawców, przy czym wartość bilansowa aktywów przeznaczonych do sprzedaży na dzień 31 grudnia 2022 roku została ustalona na poziomie ostatnich dostępnych cen transakcyjnych (szczegóły patrz nota 21 niniejszego sprawozdania).

Picture 1443COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Podatek dochodowy bieżący, aktywa i rezerwa na odroczony podatek dochodowy, inne podatki

Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania (w większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnienia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie zobowiązań podatkowych, aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów podatkowych. Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżetach Spółki. Jeżeli prognozowane wyniki finansowe wskazują, że Spółki osiągną wystarczający dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Spółki mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Zarządu Jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku nie było konieczności tworzenia rezerw na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.

 

Zmiany szacunku poszczególnego składnika sprawozdania finansowego należy uwzględnić przy obliczaniu zysku/straty netto w okresie, w którym ma miejsce zmiana szacunku, jeśli dotyczy tego okresu lub w okresie, w którym ma miejsce zmiana i w przyszłych okresach, jeżeli dotyczy wszystkich tych okresów. Skutki zmiany szacunku w celu uzyskania porównywalności danych należy zaprezentować przy zachowaniu kryteriów klasyfikacyjnych zastosowanych w latach poprzednich, tzn. ująć w tej samej pozycji sprawozdania z zysków i strat, w której sklasyfikowano wcześniej wartość szacunku.

Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga dokonania szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym. Mimo, iż przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy kierownictwa spółki na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą różnić się od przewidywanych. Zarząd Jednostki wykorzystał swoją najlepszą wiedzę odnośnie zastosowanych standardów i interpretacji dostępną na dzień sporządzania niniejszego sprawozdania finansowego, jak również metod i zasad wyceny poszczególnych pozycji niniejszego sprawozdania finansowego. Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymagało od Zarządu Emitenta dokonania pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

Picture 1444COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

W porównaniu z rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej sporządzonym za 2021 rok dokonano następujących zmian w wartościach szacunkowych:

Informacja o istotnych zmianach wielkości szacunkowych, w tym o korektach z tytułu rezerw oraz dokonanych odpisach aktualizujących wartość składników aktywów

Tytuł

2022-12-31

2021-12-31

Zmiana

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

11 773

10 583

1 190

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

29 598

27 784

1 814

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych

37 806

0

37 806

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

1 383

0

1 383

Aktywa z tytułu umów

243 999

208 024

35 975

 

Wykazane w sprawozdaniu finansowym kwoty aktywów i pasywów odzwierciedlają najlepsze szacunki Zarządu co do wyników.

Poza zmianami wskazanymi powyżej Grupa nie dokonywała w okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zmian w zakresie stosowanych zasad rachunkowości.

 

2.Segmenty operacyjne

Zarząd Jednostki dominującej ustalił segmenty operacyjne na podstawie raportów, których używa do podejmowania decyzji strategicznych. Sprawozdawczość dotycząca segmentów jest zgodna ze sprawozdawczością wewnętrzną, przedstawianą osobom zarządzającym i podejmującym decyzje na poziomie operacyjnym. W ramach segmentów działalności, które wygenerowały przychody w okresie sprawozdawczym, wyróżnia się cztery główne segmenty branżowe uwzględniające rodzaje wykonywanych usług lub dostarczanych dóbr, których opis jest zamieszczony poniżej. Z uwagi na ponoszone koszty, działalność operacyjna Grupy koncentrowała się w roku 2022 w pięciu segmentach, z których dwa w roku 2022 nie wygenerowały przychodów a koszty.

 

Emitent prezentuje wartość przychodów i kosztów dla segmentu oraz zrealizowany wynik ze sprzedaży. W związku z efektem synergii oraz wzajemnej komplementarności występującej pomiędzy poszczególnymi segmentami Zarząd Emitenta nie jest w stanie przypisać aktywów i zobowiązań przypadających na poszczególne segmenty. Specyfika działalności oraz rodzaj świadczonych usług i dostarczanych wyrobów, a w szczególności istotne transfery pomiędzy poszczególnymi segmentami uniemożliwiają zastosowanie rzetelnych kryteriów, w oparciu o które Zarząd Emitenta mógłby dokonać kalkulacji i alokować zasoby na poszczególne segmenty działalności operacyjnej. Zarząd Emitenta podjął decyzję o przypisaniu przychodów ze sprzedaży oraz kosztów wytworzenia do wyszczególnionych segmentów operacyjnych odpowiadających działalności prowadzonej przez Grupę Kapitałową COMPREMUM.

 

Działalność holdingowa

W związku ze skupieniem kluczowych funkcji wsparcia działalności operacyjnej dla spółek zależnych w ramach struktury organizacyjnej Emitenta, podjęto decyzję o wydzieleniu nowego segmentu związanego ze świadczeniem usług na rzecz spółek powiązanych, które wykonują działalność operacyjną i generują z niej przychody. W skład wykonywanych usług wchodzą między innymi usługi doradcze świadczone przez doświadczony personel, który wspiera działalność operacyjną poszczególnych

Picture 1445COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

podmiotów, usługo księgowe, kadrowo płacowe, informatyczne, prawne, wsparcia bezpieczeństwa, marketingowe, a także prawo do korzystania z know-how Spółki, jej referencji czy też oznaczeń handlowych.

 

 

Segment stolarki otworowej

W roku 2022 segment stolarki otworowej, w którym działa Emitent również odczuwał wpływ niekorzystnych zjawisk globalnych. W szczególności widoczne były opóźnienia w łańcuchu dostaw surowców, rosnące ceny drewna oraz pakietów szybowych. Istotny poziom cen wraz z upływem czasu zaczął się stabilizować, a początek 2023 r. przyniósł nawet obniżki cen niektórych surowców w stosunku do poprzedniego roku, w tym podstawowego materiału, jakim jest drewno. Spółka zależna Emitenta podpisała z dostawcą energii umowę zapewniającą do końca roku stałe stawki za energię elektryczną a własna instalację pv, w pewnym zakresie bilansuje koszty energii w fabryce. Fabryka SLONAWY współpracuje ze stałymi dostawcami, co zapewnia preferencyjne warunki oraz efekt skali. Istnieje prawdopodobieństwo, że druga połowa roku 2023 może przynieść wyhamowanie wzrostu cen, jednak nadal osiągać będą dwucyfrowe wartości procentowe. Natomiast już teraz daje się zauważyć stabilizację cenową w zakresie materiałów drzewnych a dostawcy skłonni są podejmować negocjacje cenowe, co było niemożliwe jeszcze na koniec 2022 r.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju i poza granicami, rynek drewnianej stolarki otworowej typu premium, na którym to rynku działa spółka zależna Emitenta - Fabryka Slonawy, nie uległ istotnemu pogorszeniu w przeciwieństwie do sytuacji na rynku stolarki plastikowej. Mimo stagnacji inwestycji w segmencie mieszkaniowym, należy zauważyć, że istnieje tendencja do realizowania dużych projektów deweloperskich w dużych miastach oraz na terenach uważanych za atrakcyjne turystycznie, gdzie klient końcowy nabywając nieruchomości inwestuje nadwyżki kapitałowe, chroniąc je jednocześnie przed inflacją. W 2022 r. Emitent nie obserwował wzrostu zamówień w segmencie stolarki otworowej na rynku krajowym. Poziom zapytań ofertowych pozostawał na stabilnym poziomie. Spółka odnotowała natomiast wzrost sprzedaży na rynek USA o 35% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, spowodowany dalszym rozwojem geograficznym partnera Emitenta, działającego na rynku amerykańskim. Tendencja wzrostowa w tym obszarze zdaniem Emitenta będzie kontynuowana.

W 2022 r. kontynuowano przedsięwzięcia mające na celu dalsze podnoszenie jakości oferowanych produktów, m.in. poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych związanych z dostawami wyrobów (drzwi zewnętrznych) na rynek amerykański.

Wśród obserwowanych już od kilku lat tendencji na rynku stolarki otworowej jest ciągły wzrost znaczenia aspektów ekologicznych procesu produkcyjnego jak i końcowego wyrobu, co Emitent uwzględniał, stosując w procesie produkcji drewno posiadające certyfikat FCS oraz ekologicznych powłok lakierniczych.

W dniu 14 kwietnia 2023 roku Emitent dokonał sprzedaży spółki zależnej Fabryka SLONAWY Sp. z o.o. i tym samym wyłączył segment stolarka otworowa z oferty Grupy.

 

Segment usług budowalnych

 

Obecność Grupy Emitenta w segmencie budownictwo oznacza realizację usług budowlanych w zakresie budownictwa ogólnego, kolejowego, przemysłowego czy też inżynieryjnego (w tym usługi generalnego wykonawstwa) dla klientów instytucjonalnych oraz jednostek publicznych. Ich zakres skupia się na obszarach dotyczących budowy sieci światłowodowych, budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowie i przebudowie infrastruktury kolejowej oraz w mniejszym zakresie obiektów kubaturowych. Grupa realizuje tego typu prace korzystając zarówno z własnych zasobów, jak i ze sprawdzonych podwykonawców. W ostatnich latach Grupa realizowała umowy z obszaru budownictwa kubaturowego oraz infrastrukturalnego, w tym wykonywała m.in. prace związane z infrastrukturą kolejową, w tym prace związane z rewitalizacją dworców, nastawni, wiat peronowych, montażem ekranów akustycznych.

Picture 1446COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

W 2022 r. zasoby własne Grupy kontynuowały rozpoczętą w 2018 r. realizację długoterminowego kontraktu dla PKP PLK S.A. pn. „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS” realizowanego dla PKP PLK S.A. przez konsorcjum, złożone z czterech spółek – tj. Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o. jako Lider, Fonon Sp. z o.o. (spółka należąca do notowanej na GPW spółki WASKO S.A.), SPC-2 Sp. z o.o. (pozostająca własnością COMPREMUM S.A.) oraz Herkules Infrastruktura sp. z o.o. (należąca do HERKULES S.A. – również notowanej na GPW). W dniu 29 września 2022 r. HRI złożyło wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. Sąd otworzył postępowanie sanacyjne 20 grudnia 2022 r. Spółka HERKULES S.A. poinformowała 27 stycznia 2023 r. o złożeniu powiadomienia o odstąpieniu HRI w oparciu o zapisy Kontraktu, a następnie zakomunikowała, że 1 lutego 2023 r. zarządca masy sanacyjnej HRI złożył wniosek o wyrażenie zgody przez sędziego-komisarza na odstąpienie od Umowy nr 90/109/0002/18/Z/I z dnia 29 marca 2018 r. na zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach projektu "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSMR na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS cześć 1" zawartej przez HRI z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Według otrzymanych informacji, Zamawiający uważa, że powiadomienie to jest bezskuteczne. Zarząd Emitenta podkreśla, że każdy z Konsorcjantów realizuje inny zakres Kontraktu i otrzymuje z tego tytułu osobne wynagrodzenie.  W 2022 r. Grupa Emitenta odczuła efekty inflacji i wzrost cen podobnie jak wszystkie podmioty działające na rynku, i w celu minimalizacji wpływu negatywnych skutków inflacji zakontraktowany został zakup kabla światłowodowego do końca kontraktu oraz zgromadzono zapas materiału rurowego na ponad 800 km szlaku.

Na dzień zatwierdzenia sprawozdania Grupa Emitenta oraz pozostali członkowie Konsorcjum realizują kontrakt zgodnie z powierzonym zakresem oraz możliwym do realizacji harmonogramem. Do dnia 31.03.2023 Grupa Emitenta odnotowała zaawansowanie rzeczowe prac powierzonych na kontrakcie w zakresie rurociągu kablowego: i) powierzony zakres: 5814 km; ii) wykonano: 3 543,00 km - 60,94%; iii) linie wstrzymane przez Zamawiającego z powodu prowadzonych prac równoległych: 755 km.

 

Zarząd Emitenta informuje, że wstrzymanie realizacji znacznej ilości linii przez Zamawiającego jest główną przesłanką do zawarcia Aneksu. W związku ze złożeniem wniosku o przeprowadzenie mediacji oraz przystąpieniem do tych mediacji przez Zamawiającego termin ich zakończenia i tym samym zawarcia Aneksu jest trudny do określenia.

 

Ponadto, Konsorcjum podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom działań Herkules Infrastruktura Sp. z o.o. zmierzających do odstąpienia od Kontraktu, w tym przede wszystkim pozostali członkowie Konsorcjum prowadzą intensywne prace przygotowawcze do przejęcia do realizacji zakresu prac przypisanych dotychczas Herkules Infrastruktura Sp. z o.o. Działania podejmowane przez Konsorcjum mają przede wszystkim na celu wskazanie Zamawiającemu oraz Inżynierowi, że Konsorcjum nie porzuciło, pomimo problemów Herkules Infrastruktura Sp. z o.o., żadnego zakresu prac kontraktowych, a także zapewnienie Zamawiającego i Inżyniera, że Konsorcjum zamierza kontynuować realizację Kontraktu.

 

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że Konsorcjum, w tym Emitent podejmuje liczne równoległe inicjatywy, których celem jest kontynuacja realizacji Kontraktu, w tym uzyskanie podwyższenia wynagrodzenia, jak i zmiany terminów wykonania oraz przedłużenia Czasu na Ukończenie. Należy wskazać, że Zamawiający również przejawia dobrą wolę i chęć przedłużenia realizacji kontraktu, co znajduje odzwierciedlenie w korespondencji pomiędzy Konsorcjum a Zamawiającym. Emitent przyjmuje, że konsekwencją tych działań będzie podpisanie aneksu terminowo-wartościowego i tym samym wyeliminowanie uprawnienia Zamawiającego do naliczenia kar umownych.

 

Zmierzając do budowy portfela zamówień Spółka wzmocniła w 2022 r. zespół ofertowy stawiając sobie za cel zwiększenie wolumenu kontraktów budowlanych w przychodach skonsolidowanych w przyszłych okresach. W 2022 r. zespół złożył łącznie ponad 40 ofert na łączną kwotę ponad 6,2 mld zł brutto, z czego 14 w segmencie budownictwa o łącznej wartości 340 mln z oraz

Picture 1447COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

kilka ofert z obszaru OZE. Efektem prac zespołu jest między innymi pozyskanie realizowanego dla spółki Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” S.A., należącej do Grupy Kapitałowej ORLEN, kontraktu polegającego na kompleksowej realizacji inwestycji pn. Budowa infrastruktury rurociągowej solanki (dalej „Umowa”). Umowa obejmuje realizację przez Spółkę jako generalnego wykonawcę dwóch zadań: 1) zadania I pn. Budowa rurociągu solanki z komory zasuw w Broniewicach do KS i PMRiP Góra, 2) zadania II pn. Budowa rurociągu solanki z KS „Mogilno” do komory zasuw w Broniewicach. Spółka za realizację Inwestycji otrzyma wynagrodzenie łączne w wysokości: 154.985.000,00 PLN netto. Na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji trwają prace budowlano-montażowe przedmiotowej infrastruktury.

 

Dnia 31 maja 2022 r. Spółka zawarła także umowę z GIANNITSA MUSHROOMS GREECE PRIVATE COMPANY – spółką prawa greckiego, na realizację projektu polegającego na budowie zlokalizowanej w pobliżu Salonik pieczarkarni, w tym wykonanie prac projektowych oraz budowlanych wraz z dostawą technologii dla produkcji pieczarek. Obecnie grecki Inwestor, zgodnie z przekazanymi informacjami, finalizuje jeden z kluczowych warunków wejścia w życie Umowy, tj. pozyskanie finansowania dla inwestycji. Po spełnieniu wszelkich wskazanych w umowie warunków, w tym po przekazaniu na rachunek Emitenta przez Inwestora zaliczki, realizacja wartego 11.768.925,00 EUR netto kontraktu potrwa około 15 miesięcy od chwili rozpoczęcia prac.

W okresie sprawozdawczym Spółka kontynuowała działalność operacyjną po raz pierwszy jako firma holdingowa, kontynuując jednocześnie działania biznesowe na rynku budowlanym. Począwszy od 2022 roku działalność związana z produkcją stolarki otworowej została przeniesiona do spółki zależnej.

Przychody ze sprzedaży wygenerowane przez Emitenta w 2022 roku były niższe o 29,3% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Należy w tym miejscu raz jeszcze zaznaczyć, że Spółka w roku 2022 nie realizowała już we własnym zakresie produkcji stolarki otworowej. Począwszy od 2022 roku sprzedaż związana ze stolarką otworową była realizowana przez spółkę zależną, w związku z czym tendencja spadku przychodów w sprawozdaniu jednostkowym Emitenta jest rzeczą naturalną.

W ramach segmentu usług budowlanych przychody zrealizowane przez Spółkę wyniosły 24,3 mln złotych, a koszty ich wytworzenia 23,6 mln złotych. Po raz pierwszy w 2022 roku odnotowano przychody w ramach segmentu związanego z modernizacją wagonów pasażerskich realizowaną dla PKP Intercity. Wyniosły one 6,7 mln złotych. Ponadto na przestrzeni okresu objętego niniejszym raportem Spółka prowadziła rozpoczęte w poprzednich latach kontrakty, które aktualnie znajdują się w końcowej fazie realizacji.

Niemniej jednak ze względu na objęcie kontroli nad spółką Agnes S.A. Zarząd Spółki zakłada, że nowe kontrakty związane z budownictwem kubaturowym i infrastrukturalnym będą realizowane przez spółkę zależną lub w ramach konsorcjów tworzonych z podmiotami powiązanymi.

W bieżącym roku z związku z rozpoczęciem działań przynależnych spółce holdingowej, Emitent uzyskał przychody wynikające z działań wspierających funkcjonowanie podmiotów zależnych. Poziom osiągniętych przychodów z tego tytułu wyniósł 4,6 mln złotych.

 

Segment usług deweloperskich

Zarząd Emitent nie wyklucza możliwości udziału w przyszłości w kolejnych projektach deweloperskich, z tym zastrzeżeniem, że każda inwestycja będzie realizowana przez spółkę celową. Dodatkowo Jednostka Dominująca wskazuje, że nie jest jej priorytetem realizacja projektów developerskich a ewentualne zaangażowanie w realizację tego typu inwestycji związane będzie z przeprowadzeniem szczegółowej analizy sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego, możliwościami finansowymi oraz posiadaniem wystarczającego potencjału wykonawczego przez Grupę.

 

Segment kolejowy

W 2022 r. Emitent wraz z konsorcjantami złożył oferty w segmencie infrastruktury kolejowej na kwotę ok. 4,3 mld PLN. Znaczna część postępowań została unieważniona z uwagi na brak walidacji budżetów przez Zamawiającego., natomiast pomimo tego, w wyniku podjętych działań wraz z konsorcjantem, Emitent podpisał dwa kontrakty na infrastrukturę kolejową z PKP PLK na łączną

Picture 1448COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

kwotę 58 904 084,08 PLN brutto. Spółka bierze także m.in. udział jako Partner Konsorcjum, którego Liderem jest ALUSTA S.A. w realizowanym dla PKP PLK S.A. zadaniu o wartości umownej ok 44,2 mln PLN netto pn. Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp. – Jarocin w torze nr 1 od km 78,352 do km 92,175, w ramach projektu pn.: „Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica – Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”.

Emitent kontynuował również działalność w zakresie modernizacji taboru kolejowego. W 2022 r. Emitent złożył oferty do PKP Intercity łącznie na ok. 1,5 mld PLN i planuje kontynuować udział w procesach przetargowych w tym obszarze w 2023 r., mimo tego że oczywistym się wydaje zawieszenie uruchomienia inwestycji w tym obszarze do czasu wypłaty środków unijnych na realizację KPO. Obecnie Emitent wraz z Konsorcjantem oczekuje na ostateczne rozstrzygnięcie przez zamawiającego przetargu na wykonanie naprawy okresowej lokomotyw o wartości ponad 11 mln PLN brutto.

Emitent wraz z konsorcjantem realizuje umowę podpisaną 10 września 2021 r. z PKP Intercity na naprawę okresową na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją i przeglądem na 3-cim poziomie utrzymania 14 wagonów osobowych typu 111A Lux/112A LUX. Wartość umowy wynosi 70.563.255,00 PLN brutto. Obecnie Emitent wraz z konsorcjantem prowadzą prace związane z modernizacją dwóch pierwszych wagonów. Ze względu na przesunięcia w harmonogramie przygotowania i zatwierdzania w/w dokumentacji Emitent przewiduje znaczące spiętrzenia zarówno potrzeb po stronie inwestycyjnej (zakupu materiałów, środków produkcji i komponentów) jak i spływu należności w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. Emitent większość surowców zakontraktował w roku 2021, co pozwoliło na częściowe wyeliminowanie zagrożenia związanego ze znacznym wzrostem cen.

Tak jak w pozostałych obszarach działalności Emitent w segmencie rynek kolejowy obserwuje przede wszystkim: wzrost cen i opóźnienia w dostawach. Zamówienia w tym segmencie odbywają się bezpośrednio na realizowany kontrakt, co zmniejsza ryzyka kosztów jakości dostaw oraz braku płynności na kontrakcie.

Istotnym hamulcem dla uruchamiania inwestycji w segmencie kolejowym jest wstrzymanie wypłaty środków na realizację KPO. Na ich uruchomienie czekają inwestycje ujęte w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. – zgodnie z przyjętą w grudniu 2022 r. zmianą do KPK do 2023 r., w ramach funduszy na KPO PKP PLK zaplanowało prace o łącznej wartości ponad 11 mld zł – rozłożone w latach 2022-2026, obejmujące m.in. prace modernizacyjne infrastruktury.

Dobrą długoterminową perspektywę dla segmentu niesie również zaangażowanie Unii Europejskiej w działania na rzecz transportu intermodalnego i przyjęty w konsekwencji w sierpniu 2022 r. przez Radę Ministrów (uchwała 177/2022 z 26 sierpnia 2022 r.) dokument pn. „Kierunki rozwoju transportu intermodalnego do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.” (KRTI). Również Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. przyjęta przez Radę Ministrów (uchwała 105/2019 z 24 września 2019 r.) wskazuje na potrzebę modernizacji kolejowej infrastruktury liniowej i punktowej oraz modernizacji terminali intermodalnych. Należy się spodziewać, że przedsiębiorstwa zarządzające infrastrukturą kolejową w Polsce wykorzystają fakt, że przez Polskę przebiegają dla kluczowe korytarze sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Zgodnie z KRTI w ramach programu wsparcia transportu intermodalnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 planowane jest pozyskanie w 2023 r. wagonów platform do przewozu kontenerów, a łącznie aż 4.263 sztuki taboru przeznaczonego do przewozów intermodalnych. W tym kontekście Emitent zawarł w grudniu 2022 r. z Wojskową Akademią Techniczną umowę licencyjną dotyczącą opracowanej w Instytucie WAT platformy-kontenera wspomagającej transport drogowy i kolejowy, zaprojektowanej z myślą o transporcie dłużycy drewnianej i metalowej oraz towarów paletyzowanych.

Potrzebę modernizacji infrastruktury kolejowej i taboru w Polsce pokazała również zmiana kierunków importu paliw kopalnych, w tym węgla kamiennego, będąca wynikiem kryzysu energetycznego wywołanego agresją Rosji w Ukrainie. Podczas posiedzenia 8 marca 2023 r. Podkomisji stałej ds. monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w zakresie infrastruktury przy Komisji Infrastruktury, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bitter zapowiedział budowę programu kolejowego do 2030 r., finansowanego ze środków unijnych, który zgodnie z intencjami Ministerstwa Infrastruktury będzie mieć wartość ok 80 mld PLN,

Picture 1449COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

co pozwoli na realizację zobowiązań międzynarodowych Polski, w tym inwestycje w sieć bazową i kompleksową TEN-T, która ma zostać wdrożona do 2030 r.

 

Segment OZE

Na przełomie I i II kwartału 2023 r. segment zaczął generować pierwsze przychody, a większość projektów jest w końcowej fazie organizacji struktur handlowych. Emitent obserwuje wzrost cen zarówno towarów jak i usług, które mogą mieć istotne znaczenie dla inwestycji z zakresu OZE. Istotną przeszkodą dla inwestycji mogą być wydawane odmownie decyzje administracyjne, związane z ograniczeniem mocy przyłączeniowych dla źródeł wytwórczych. Emitent będzie dążył do wyznaczenia dla Grupy celów klimatycznych, związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych w ramach prowadzonej działalności. Emitent rozpoczął pracę nad wdrożeniem planu pozwalającego na operacjonalizację działań przedsiębiorstwa prowadzących do osiągnięcia celów redukcji. Prace nad strategią klimatyczną pozwolą również na przygotowanie się na zagrożenia wynikające z zachodzących zmian klimatu i wdrożenie praktyk biznesowych, które chronią aktywa i łańcuchy dostaw przed coraz bardziej dotkliwymi zmianami w środowisku naturalnym.

Proces transformacji energetycznej, w wyniku wydarzeń na arenie międzynarodowej (zwłaszcza w związku z toczącą się wojną w Ukrainie), zdecydowanie przyspieszył w UE. W związku z perspektywą celów wyznaczonych dla Europy przez Komisję Europejską w ramach Planu RePowerEU 2030 i koniecznością przeprowadzenia związanych z Planem inwestycji w Odnawialne Źródła Energii, do 2030 r. aż 45% energii ma pochodzić ze źródeł zielonych. Dlatego, mimo znaczących wzrostów cen w 2022 r., od początku 2023 r. ceny energii i gazu zaczęły spadać. Tendencja spadkowa dla cen energii wydaje się prawdopodobna również w latach kolejnych.

Wprowadzenie mechanizmów cen regulowanych, zmniejszenie obliga giełdowego powoduje, że dotychczas rozwijane modele biznesowe przestają się opłacać (cena regulowana na energię OZE w nielicznych wypadkach pokrywa koszty obsługi bieżącej). Okres dynamicznych zmian zachodzących w miksie energetycznym Polski został lekko wyhamowany. Jednak postępujące odchodzenie od węgla i innych węglowodorów w procesie wytwarzania energii, przy zwiększaniu udziału w tym procesie OZE, jako źródła o charakterze niestabilnym, będzie wymagać systemów wsparcia w postaci magazynów energii. Polityka UE w tym zakresie będzie znacząco wspierać działania zmierzające do skracania łańcuch dostaw i przenoszeniu produkcji dla sektora energetycznego do krajów Unii. Ostatnie zaproponowane regulacje przez KE wskazują, że 85% produkcji w sektorze magazynowania energii powinno powstawać w krajach europejskich dążąc do zmniejszenia uzależnienia od krajów z poza spoza strefy Unii. Emitent w celu realizacji przyjętej polityki ochrony klimatu i środowiska podjął działania, które uwiarygadniają jego zamierzenia w tym zakresie. Jeszcze w 2021 r. spółka zależna Emitenta wystąpiła do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) o możliwość ulokowania w strefie fabryki modułów baterii litowo-jonowych do rozwoju produktów związanych z magazynowaniem energii elektrycznej i otrzymała od ŁSSE decyzję o zwolnieniu z podatku dochodowego dla planowanego przedsięwzięcia. W 2022 r. Emitent i Grupa Kapitałowa rozpoczęły prace przygotowawcze do powstania inwestycji. Elementem przedsięwzięcia będzie również budowa elektrowni fotowoltaicznej dla potrzeb zakładu produkującego baterie, wykorzystanie przepisów o możliwości budowy linii bezpośrednich ograniczy koszt energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie produkcji, zaś nadwyżki energii będą odsprzedawane dla innych podmiotów znajdujących się w strefie w ramach umów corporate Power Purchase Agreements (cPPA).

Innym działaniem Emitenta wynikającym ze znacznego wzrostu cen energii na rynku jest pozyskanie projektów farm fotowoltaicznych na różnym etapie ich przygotowania i rozpoczęcia budowy odnawialnych źródeł energii, a następnie zarządzania nimi w celu sprzedaży energii. Emitent rozpoczął prace nad rozwojem systemu zarzadzania elektrownią fotowoltaiczną (USŁUGI OPERATION&MAINTENANCE) pozwalającej optymalizować proces produkcji energii elektrycznej, poprawiając efektywność ekonomiczną.

W ramach rynkowych tendencji rozwoju rynku pomp ciepła Emitent rozpoczął wdrażanie rozwiązań w obszarze magazynów energii cieplnej integrujących współpracę pomp ciepła, fotowoltaiki, jak również energii z sieci elektroenergetycznej. Produkty pod marką Thermino oferowane są gospodarstwom domowym w celu zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie prowadzone są prace zmierzające do komercjalizacji większych jednostek magazynujących ciepło, dzięki którym będzie możliwe

Picture 1450COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

zagospodarowanie ciepła odpadowego, zarówno do celów grzewczych, jak i CWU. Grupa Emitenta podjęła w 2022 roku współpracę ze szkocką firmą Sunamp Ltd.

W związku z wejściem w życie w marcu 2023 r. Ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, można się spodziewać również uruchomienia w Polsce tych inwestycji, które zostały wstrzymane z uwagi na brak rozwiązań ustawowych i jednocześnie spełniają nowe warunki dla inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych.

 

Specyfika działalności oraz rodzaj świadczonych usług i dostarczanych wyrobów, a w szczególności istotne transfery pomiędzy poszczególnymi segmentami uniemożliwiają zastosowanie jednoznacznych kryteriów, w oparciu o które Zarząd Emitenta mógłby dokonać kalkulacji i alokować zasoby na poszczególne segmenty działalności operacyjnej. Zarząd Emitenta podjął decyzję o przypisaniu przychodów ze sprzedaży oraz kosztów wytworzenia do wyszczególnionych segmentów operacyjnych odpowiadających działalności prowadzonej przez Grupę.

Uzgodnienie łącznych wartości przychodów oraz wyniku ze sprzedaży segmentów operacyjnych

z analogicznymi pozycjami sprawozdania zysków i strat przedstawia się następująco:

 

SEGMENTY OPERACYJNE

RAZEM

Wyszczególnienie

Stolarka otworowa (SEGMENT I)

Usługi budowlane (SEGMENT II)

Usługi kolejowe

(SEGMENT III)

Usługi deweloperskie (SEGMENT IV)

za okres od 01.01. do 31.12.2022

PRZYCHODY OD KLIENTÓW ZEWNĘTRZNYCH

34 468

175 862

6 764

416

217 510

KOSZT WYTWORZENIA

37 022

125 645

6 249

309

169 225

ZYSK BRUTTO ZE SPRZEDAŻY

-2 554

50 217

515

107

48 285

KOSZTY SPRZEDAŻY

5 455

KOSZTY OGÓLNEGO ZARZĄDU

12 000

WYNIK BRUTTO ZE SPRZEDAŻY

30 830

POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE

6 896

POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

17 490

WYNIK Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

20 236

PRZYCHODY FINANSOWE

599

KOSZTY FINANSOWE

10 930

WYNIK Z UDZIAŁÓW W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI

0

WYNIK FINANSOWY BRUTTO

9 905

DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA

0

PODATEK DOCHODOWY

6 979

WYNIK FINANSOWY NETTO Z DZIAŁALNOŚCI KONTYNUOWANEJ

2 926

 

Picture 1451COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

SEGMENTY OPERACYJNE

RAZEM

Wyszczególnienie

Stolarka otworowa (SEGMENT I)

Usługi budowlane (SEGMENT II)

Usługi deweloperskie (SEGMENT III)

za okres od 01.01. do 31.12.2021

PRZYCHODY OD KLIENTÓW ZEWNĘTRZNYCH

31 938

167 626

2 868

202 432

KOSZT WYTWORZENIA

28 204

125 054

2 249

155 507

ZYSK BRUTTO ZE SPRZEDAŻY

3 733

42 572

619

46 924

KOSZTY SPRZEDAŻY

5 773

KOSZTY OGÓLNEGO ZARZĄDU

10 902

WYNIK BRUTTO ZE SPRZEDAŻY

30 249

POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE

12 238

POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

6 787

WYNIK Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

35 700

PRZYCHODY FINANSOWE

1 544

KOSZTY FINANSOWE

5 675

WYNIK Z UDZIAŁÓW W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI

0

WYNIK FINANSOWY BRUTTO

31 570

DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA

0

PODATEK DOCHODOWY

5 620

WYNIK FINANSOWY NETTO Z DZIAŁALNOŚCI KONTYNUOWANEJ

25 950

 

W okresie sprawozdawczym Grupa kontynuowała dotychczasową działalność operacyjną.

 

Informacje dotyczące głównych klientów

 

W 2022 roku przychody ze sprzedaży do jednego odbiorcy przekroczyły 10% ogólnej kwoty przychodów ze sprzedaży Grupy:

PKP PLK S.A. - wartość osiągniętych przychodów fakturowych wyniosła 105,3 mln zł (48,4% przychodów Grupy Kapitałowej).

Całość wskazanych powyżej przychodów dotyczy segmentu II – usługi budowlane. Przychody te odnoszą się do największego obecnie realizowanego przez Grupę kontraktu, tj. umowy na GSM-R oraz związanych z nim materiałów. W pozostałych segmentach nie wystąpili kontrahenci, którzy przekroczyliby łącznie 10% obrotów Grupy. W okresie sprawozdawczym Grupa Emitenta kontynuowała dotychczasową działalność operacyjną. Przychody ze sprzedaży wygenerowane przez Grupę w 2022 roku wyniosły 217 510 tys. zł i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego były wyższe o około 7,45 %. %. W bieżącym okresie nastąpił spadek EBITDA Grupy z poziomu 44.045 tys. zł w 2021 roku do poziomu 28.374 tys. zł jednakże jest to skutek jednorazowego zdarzenia związanego z dokonaniem odpisu aktualizacyjnego rzeczowych aktywów trwałych służących działalności z segmentem stolarki okiennej, który wynika z konieczności urealnienia wartości aktywów do oczekiwanego wpływu środków ze sprzedaży udziałów. Zwiększenie przez Grupę przychodów w roku 2022 w stosunku do przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku poprzedniego wynikało między innymi ze zwiększenia przychodów z tytułu działalności segmentu stolarki otworowej oraz ze zwiększenia przerobów handlowych i kontraktowych z realizowanego przez Grupę kontraktu w ramach projektu pod nazwą „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”

Picture 1452COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Część 1 - Wdrożenie systemu GSM-R, w ramach którego Grupa wykonuje prace polegające na zaprojektowaniu, dostawie oraz wykonaniu wszystkich niezbędnych prac oraz robót budowlanych w celu wdrożenia na liniach kolejowych w Polsce sieci GSM-R jako dedykowanego dla kolei systemu bezprzewodowej łączności cyfrowej. W roku 2022 przychody wypracowane przez Grupę z w/w projektu wyniosły 181 mln zł. Opisywana umowa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość umowy podpisanej przez Konsorcjum, w skład którego wchodzi "SPC-2”, wynosi 2 268 mln zł netto, tj. 2 790 mln zł brutto, w tym wartość Prawa Opcji (usługi w okresie pogwarancyjnym) w kwocie netto 118 mln zł. Zgodnie z Umową Konsorcjum utrzymanie pogwarancyjne to czynności w całości przypisane Liderowi Konsorcjum, a ewentualne usługi pozostałych konsorcjantów będą przez nich wykonywane pod warunkiem otrzymania dodatkowego zlecenia od Lidera Konsorcjum oraz akceptacji indywidualnej wyceny dla każdego zdarzenia. Wysokość wynagrodzenia przydającego na spółkę zależną Emitenta "SPC-2” wynosi 720,5 mln zł netto (886,3 mln zł brutto).

Zdobycie przez Grupę powyższego projektu było możliwe dzięki wcześniejszej współpracy COMPREMUM S.A. z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach podwykonawstwa do konsorcjum Torpol S.A. – Kapsh CarriesCom Sp. z o.o. w okresie od listopada 2014 roku do marca 2016 roku w zakresie realizacji prac związanych z budową rurociągów kablowych, kabli światłowodowych oraz pomiaru światłowodowych kabli szlakowych w ramach zadania POIiS 7.1-25 „Budowa infrastruktury GSM-R zgodnie z NPW ERTMS na linii kolejowej E 20/C-E-20 korytarz F na odcinku Kunowice-Terespol”. Dzięki realizacji nowej inwestycji Grupa COMPREMUM S.A. będzie miała możliwość przyczynienia się do zwiększenia zaangażowania kapitału krajowego w realizację inwestycji komercjalizujących wyniki unikalnych prac badawczo-rozwojowych w Polsce przy współpracy z jednym z wiodących zagranicznych inwestorów w branży ICT.

Zdaniem Zarządu aktualne tempo prac budowlanych na wyżej opisanym kontrakcie będzie dalej w sposób istotny wpływać na przychody grupy kapitałowej oraz jej wyniki.

 

Informacja geograficzna

 

Poniżej przedstawiono podział przychodów, ze względu na ujęcie geograficzne. Przychody eksportowe są realizowane głównie w segmencie Stolarka Drewniana (Segment I). Podkreślić należy rosnący udział sprzedaży eksportowej w segmencie stolarki otworowej. W 2022 roku sprzedaż eksportowa stanowiła ponad …….% sprzedaży segmentu.

 

Przychody netto ze sprzedaży produktów

(struktura terytorialna)

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Kraj

204 324

190 785

Export

13 186

11 647

Przychody netto ze sprzedaży produktów razem

217 510

202 432

 

3.Aktywa i zobowiązania finansowe

1.14.Kategorie aktywów i zobowiązań finansowych

Wartość aktywów finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AZK),

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (AWGW-W),

Picture 1453COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – obowiązkowo wyceniane w ten sposób zgodnie z MSSF 9 (AWGW-O),

instrumenty kapitałowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (IKWGP),

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (AFWGP),

instrumenty finansowe wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające (IZ),

aktywa poza zakresem MSSF 9 (Poza MSSF9).

Stan na 31.12.2022

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

AZK

AWGW-W

AWGW-O

IKWGP

AFWGP

IZ

Poza MSSF9

Aktywa trwałe:

Należności i pożyczki

12 604

0

0

0

0

0

0

12 604

Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

0

0

0

0

0

0

0

0

Aktywa obrotowe:

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

76 708

0

0

0

0

0

0

76 708

Pożyczki

200

0

0

0

0

0

0

200

Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

0

0

0

0

0

0

0

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11 119

0

0

0

0

0

0

11 119

Kategoria aktywów finansowych razem

100 632

0

0

0

0

0

0

100 632

 

Stan na 31.12.2021

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

AZK

AWGW-W

AWGW-O

IKWGP

AFWGP

IZ

Poza MSSF9

Aktywa trwałe:

Należności i pożyczki

7 164

0

0

0

0

0

0

7 164

Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

0

0

0

0

0

0

0

0

Aktywa obrotowe:

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

64 197

0

0

0

0

0

0

64 197

Pożyczki

2 368

0

0

0

0

0

0

2 368

Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

0

0

0

0

0

0

0

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

15 543

0

0

0

0

0

0

15 543

Kategoria aktywów finansowych razem

89 272

0

0

0

0

0

0

89 272

 

Wartość zobowiązań finansowych prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK),

zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (ZWGW-W),

Picture 1454COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu zgodnie z MSSF 9 (ZWGW-O),

umowy gwarancji finansowych (UGF),

warunkowa zapłata w ramach połączenia przedsięwzięć (WZP),

instrumenty finansowe wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające (IZ),

zobowiązania poza zakresem MSSF 9 (Poza MSSF9).

 

Stan na 31.12.2022

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

ZZK

ZWGW-W

ZWGW-O

UGF

WZP

IZ

Poza MSSF9

Zobowiązania długoterminowe:

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

37 618

0

0

0

0

0

0

37 618

Leasing finansowy

0

0

0

0

0

0

14 414

14 414

Pozostałe zobowiązania

7 994

0

0

0

0

0

0

7 994

Zobowiązania krótkoterminowe:

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

78 226

0

0

0

0

0

0

78 226

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne, faktoring

73 955

0

0

0

0

0

0

73 955

Leasing finansowy

0

0

0

0

0

0

5 728

5 728

Kategoria zobowiązań finansowych razem

197 793

0

0

0

0

0

20 142

217 935

 

Stan na 31.12.2021

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

ZZK

ZWGW-W

ZWGW-O

UGF

WZP

IZ

Poza MSSF9

Zobowiązania długoterminowe:

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

31 944

0

0

0

0

0

0

31 944

Pochodne instrumenty finansowe

0

0

0

0

0

0

0

0

Leasing finansowy

5 326

0

0

0

0

0

6 401

11 727

Pozostałe zobowiązania

4 005

0

0

0

0

0

0

4 005

Zobowiązania krótkoterminowe:

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

55 099

0

0

0

0

0

0

55 099

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne, faktoring

47 836

0

0

0

0

0

0

47 836

Pochodne instrumenty finansowe

0

0

0

0

0

0

0

0

Leasing finansowy

1 412

0

0

0

0

0

3 560

4 972

Kategoria zobowiązań finansowych razem

152 923

0

0

0

0

0

9 961

162 884

 

1.15.Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności

Grupa dla celów prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wyodrębnia klasę należności, zaliczki oraz pożyczki udzielone krótko- i długoterminowe (MSSF 7.6). Pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej z klasy należności i pożyczek przedstawia poniższa tabela.

Wyszczególnienie

2022-12-31

2021-12-31

Aktywa trwałe:

Należności

12 604

5 419

Pożyczki

0

11

Należności i pożyczki długoterminowe

12 604

7 164

Picture 1455COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Wyszczególnienie

2022-12-31

2021-12-31

Aktywa obrotowe:

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

48 086

64 197

Pożyczki

200

2 368

Zaliczki na dostawy

23 780

10 980

Inne aktywa

4 842

1 892

Należności z tyt. dostaw oraz pozostałe należności, w tym:

76 908

79 436

Należności (nota nr 17)

48 086

64 197

Pożyczki (nota nr 12)

200

2 379

 

Udzielone pożyczki wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansowa pożyczek uważana jest za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku pożyczki udzielone w PLN o wartości bilansowej  200 tys. zł (2021 rok: 2 379 tys. zł) oprocentowane były stałą stopą procentową. Grupa nie udzielała pożyczek walutowych.

Zmiana wartości bilansowej pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:

Wyszczególnienie

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Wartość brutto

Saldo na początek okresu

2 781

3 915

Połączenie jednostek gospodarczych

0

0

Kwota pożyczek udzielonych w okresie

0

0

Odsetki naliczone efektywną stopą procentową

0

0

Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-)

2 581

0

Sprzedaż jednostek zależnych (-)

0

0

Inne zmiany

0

1 124

Wartość brutto na koniec okresu

225

2 791

Odpisy z tytułu utraty wartości

Saldo na początek okresu

412

412

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

0

0

- 12-miesięczne oczekiwane straty

0

0

- znaczący wzrost ryzyka kredytowego, ale brak utraty wartości

0

0

- aktywa dotknięte utratą wartości

0

0

Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-)

0

0

- 12-miesięczne oczekiwane straty

0

0

- znaczący wzrost ryzyka kredytowego, ale brak utraty wartości

0

0

- aktywa dotknięte utratą wartości

0

0

Odpisy wykorzystane (-)

0

0

- 12-miesięczne oczekiwane straty

0

0

- znaczący wzrost ryzyka kredytowego, ale brak utraty wartości

0

0

- aktywa dotknięte utratą wartości

387

0

Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia)

0

0

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

25

412

Wartość bilansowa na koniec okresu

200

3 503

 

Na przestrzeni 2022 roku Grupa nie tworzyła nowych odpisów aktualizujących wartość pożyczek.  

Picture 1456COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

1.16.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań

Poza formami zabezpieczeń wymienionymi w w/w notach umowy kredytowe nakładają na Grupę dodatkowe wymogi finansowe, jakie muszą być spełnione przez okres kredytowania, tj. utrzymywania w okresie kredytowania, na dzień kończący każdy, kwartał kalendarzowy następujących wskaźników finansowych:

1.W SGB:

- wskaźnik finansowy dług/EBITDA za okres ostatnich 12 miesięcy dla jednostkowych i skonsolidowanych danych finansowych Grupy Kapitałowej na poziomie nie wyższym niż 5,0,

- udział kapitałów własnych w finansowaniu majątku na poziomie nie niższym niż 50% dla danych jednostkowych i 40% dla danych skonsolidowanych,

- wskaźnik DSCR na poziomie nie niższym niż 1,2.

2.Warunki Emisji obligacji serii B:

- wskaźnik długu Grupy Kapitałowej emitenta do kapitałów własnych na poziomie nie wyższym niż 0,8

- wskaźnik finansowy dług netto/EBITDA za okres ostatnich 12 miesięcy dla skonsolidowanych danych finansowych na poziomie nie wyższym niż 4,0.

1.17.Pozostałe informacje dotyczące instrumentów finansowych

1.1.1.Informacje o wartości godziwej instrumentów finansowych

 

W związku z tym, że wszystkie zobowiązania finansowe są oparte na zmiennych stopach procentowych, dlatego Grupa nie dokonywała wyceny wartości godziwej tych zobowiązań finansowych – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.

Grupa nie dokonywała wyceny wartości godziwej należności oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.

Wartość godziwa definiowana jest jako cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny.

Grupa ustala wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w taki sposób, aby w jak największym stopniu uwzględnić czynniki pochodzące z rynku. Wyceny do wartości godziwej zostały podzielone na trzy grupy w zależności od pochodzenia danych wejściowych do wyceny:

poziom 1 – dane wejściowe na poziomie 1 są cenami notowanymi (nieskorygowanymi) na aktywnych rynkach za identyczne aktywa lub zobowiązania, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny,

poziom 2 – dane wejściowe na poziomie 2 to dane wejściowe inne niż ceny notowane uwzględnione na poziomie 1, które są obserwowalne w przypadku danego składnika aktywów lub zobowiązania, albo pośrednio, albo bezpośrednio,

poziom 3 – dane wejściowe na poziomie 3 to nieobserwowalne dane wejściowe dotyczące danego składnika aktywów lub zobowiązania.

1.1.2.Dodatkowe informacje o metodach wyceny instrumentów finansowych wycenionych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości godziwej

 

Na koniec roku 2022 Grupa nie posiadała wyceny instrumentów finansowych wycenionych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości godziwej. zi.

Picture 1457COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

1.1.3.Dodatkowe informacje o metodach wyceny instrumentów finansowych wycenionych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zamortyzowanym koszcie

 

Udzielone pożyczki, nienotowane papiery dłużne

Wartość bilansowa pożyczek o zmiennym oprocentowaniu została uznana za racjonalne przybliżenie ich wartości godziwej. Wszystkie pożyczki o stałym oprocentowaniu zostały wycenione metodą dochodową polegającą na dyskontowaniu przyszłych przepływów pieniężnych rynkową stopą dyskontową podobnych instrumentów (poziom 2).

Otrzymane pożyczki i kredyty, wyemitowane nienotowane papiery dłużne

Wartość bilansowa zobowiązań (kredytów) o zmiennym oprocentowaniu została uznana za racjonalne przybliżenie ich wartości godziwej.

Picture 3858COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

1.18.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

Emitent narażony jest na ryzyka związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w tabeli powyżej.

Ryzykami, na które narażony jest Grupa są:

ryzyko rynkowe obejmujące przede wszystkim ryzyko stopy procentowej,

ryzyko utraty płynności,

ryzyko kredytowe.

W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,

stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,

wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych.

Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy Kapitałowej koordynowane jest przez Zarząd COMPREMUM SA, w bliskiej współpracy z Zarządami oraz dyrektorami finansowymi spółek zależnych. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,

stabilizacja wahań wyniku finansowego spółek oraz całej Grupy,

wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,

osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.

Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.

Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.

Analiza wrażliwości na zmianę stopy procentowej

Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Emitent jest narażony na ryzyko stopy procentowej przede wszystkim w związku z umowami leasingu finansowego oraz umowami kredytów. Poniżej zaprezentowano analizę wrażliwości najistotniejszych zobowiązań, tj. zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z tytułu leasingu finansowego na zmianę stopy procentowej.

Wyszczególnienie 

Wahania krańcowej stopy

Wpływ na wynik finansowy

2022-12-31

2021-12-31

Wzrost stopy procentowej

1,00%

-836

-832

Spadek stopy procentowej

-1,00%

836

832

 

Picture 3859COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Analiza wrażliwości na zmianę kursu walutowego

Zarządzanie ryzykiem kursowym koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów z tytułu należności denominowanych w USD. Emitent jest narażony na ryzyko kursowe w związku z transakcjami sprzedaży denominowanymi w walucie USD. Ze względu na wielkość obrotów w walucie EUR ryzyko walutowe związane ze zmianą kursu tej waluty zdaniem Grupy na dzień dzisiejszy nie miało istotnego wpływu na jej wyniki. Biorąc jednak pod uwagę rozpoczęcie działalności w segmencie modernizacji taboru kolejowego istnieje wysokie prawdopodobieństwo zwiększania zakupów poza terytorium Polski, a tym samym zwiększone ryzyko na wahania kursy walutowego. W przypadku istotnie większej skali tego zjawiska Zarząd Emitenta bierze pod uwagę wprowadzenie instrumentów zabezpieczających ryzyko zmian kursu walutowego.

Wyszczególnienie 

Wahania kursu waluty EUR

Wpływ na wynik finansowy

2022-12-31

2021-12-31

Wzrost kursu

10,00%

300

438

Spadek kursu

-10,00%

-300

-438

Zmiana wartości godziwej wszystkich zaprezentowanych powyżej instrumentów finansowych jest odnoszona w wynik finansowy. 

Ryzyko utraty płynności

Grupa jest narażona na ryzyko utraty płynności, tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków oraz konfrontowane jest z inwestycjami wolnych środków.

Poniższa tabela zawiera analizę zobowiązań finansowych Grupy na podstawie okresu pozostałego do upływu umownego terminu ich zapadalności na dzień bilansowy. Wartości przedstawione w tabeli stanowią niezdyskontowane przepływy pieniężne, wynikające z odpowiednich umów.

Zarząd Spółki dominującej analizuje wymagalność we wskazanych terminach wynikających z poszczególnych umów. Zgodnie

z osądem Zarządu Spółki dominującej wskazane przedziały terminów wymagalności są wystarczające do oceny płynności

w analizowanym zakresie. Zarząd Jednostki dominującej wskazuje, że na ryzyko płynności nie oddziałuje sytuacja polityczno-gospodarcza w Ukrainie.

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

Wartość bilansowa

Umowne terminy wymagalności od końca okresu

Razem

do 1 roku

1-3 lata

3-5 lat

powyżej 5 lat

 

Kredyty

83 624

64 006

19 618

0

0

83 624

Zobowiązania z tytułu leasingu

20 142

5 728

7 817

5 150

1 448

20 142

Zobowiązania handlowe

78 226

78 226

0

0

0

78 226

Zobowiązania instrumenty dłużne

18 000

0

7 200

10 800

0

18 000

Inne zobowiązania finansowe

9 949

0

0

0

0

9 949

Inne zobowiązania

35 574

27 580

7 994

0

0

27 580

Razem

245 515

175 540

42 629

15 950

1 448

237 521

Picture 3860COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

Wartość bilansowa

Umowne terminy wymagalności od końca okresu

Razem

do 1 roku

1-3 lata

3-5 lat

powyżej 5 lat

 

Kredyty

61 780

47 836

13 944

0

0

61 780

Zobowiązania z tytułu leasingu

16 699

4 972

9 367

1 674

686

16 699

Zobowiązania handlowe

55 099

55 099

0

0

0

59 099

Inne zobowiązania finansowe

18 000

0

7 200

10 800

0

18 000

Inne zobowiązania

13 137

13 137

0

0

0

13 137

Razem

86 078

65 261

20 817

0

0

86 078

 

Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę strat na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta Grupy będącego stroną umowy swoich kontraktowych zobowiązań. W ramach należności z tytułu dostaw i usług, stanowiących najbardziej istotną klasę aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, a także w przypadku aktywów z tytułu umowy, Grupa w przypadku pojawienia się ryzyka kredytowego w związku z sytuacją znaczącego kontrahenta, dokonuje stosownych zabezpieczeń przysługujących jej wierzytelności.

Podstawową praktyką Grupy z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym jest dążenie do zawierania transakcji wyłącznie z podmiotami o potwierdzonej wiarygodności. Potencjalni odbiorcy poddawani są przez Grupę procedurom weryfikacji przed przydzieleniem limitu kredytu kupieckiego. Bieżące monitorowanie poziomu należności z tytułu dostaw i usług w przekroju kontrahentów służy obniżaniu poziomu ryzyka kredytowego związanego z tymi aktywami.

Grupa zbudowała model służący do szacowania oczekiwanych strat z portfela należności oraz aktywów z tytułu umowy. Dla należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umowy zastosowano uproszczoną wersję modelu zakładającą kalkulację straty dla całego życia instrumentu. Model dotyczący pozostałych aktywów zakłada dla instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy.

Dla udzielonych pożyczek Grupa uznaje, że mają one niskie ryzyko kredytowe, jeżeli nie są przeterminowane na dzień oceny, a pożyczkobiorca potwierdził saldo wierzytelności. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.

Grupa przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, gdy przeterminowanie wynosi 120 dni lub wystąpiły inne okoliczności na to wskazujące. Pozycje, dla których stwierdzono niewykonanie zobowiązania przez dłużnika w rozumieniu opisanym wyżej, Grupa traktuje jako aktywa finansowe dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, chyba że zostało na rzecz Emitenta ustanowione wiarygodne zabezpieczenie. Zarząd Jednostki dominującej wskazuje, że na ryzyko płynności nie oddziałuje sytuacja polityczno-gospodarcza w Ukrainie.  

Zarządzanie kapitałem

Głównym celem w zarządzaniu ryzykiem kapitałowym jest ochrona zdolności do kontynuowania działalności, aby możliwe było zapewnienie zwrotu z inwestycji właścicielom oraz korzyści dla pozostałych interesariuszy. Ponadto celem strategii zarządzania ryzykiem kapitałowym jest utrzymanie takiej struktury kapitału, aby jego koszt był minimalny. Nadrzędnym celem kierownictwa jest rozwój Jednostki oraz powiększanie jej wartości dla właścicieli długookresowo.

Picture 3861COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Celem zarządzania kapitałem obrotowym netto jest eliminacja ryzyka utraty zdolności do regulowania bieżących zobowiązań poprzez zapewnienie optymalnej wartości aktywów obrotowych.

Emitent zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. Realizując powyższe cele Emitent może także zwiększać zadłużenie, inwestować lub sprzedawać aktywa. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz w latach porównawczych nie wprowadzono żadnych istotnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Spółka monitoruje stan kapitałów stosując („Equity Ratio – ER” lub „Wskaźnik Equity Ratio”), liczony jako stosunek kapitałów własnych Emitenta do sumy bilansowej oraz wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych Ze względu na fakt, iż rozwój działalności budowlanej wiąże się z koniecznością posiadania stosownych referencji, poczynienia określonych nakładów inwestycyjnych, jak również posiadania znacznych limitów gwarancyjnych, zdaniem Zarządu Spółki dominującej wskaźnik kapitalizacji jest odpowiedni do zarządzania strukturą kapitałową dla podmiotów działających w branży budowlanej.

Realizacja kontraktów budowlanych wiąże się z relatywnie wysokim stanem zaangażowania kapitału obrotowego. Okres finansowania produkcji budowlanej, czyli tzw. cykl obiegu gotówki zasadniczo przekracza 120 dni. Powoduje to, że Emitent musi posiadać silną pozycję finansową. Przy planowanym przez Emitenta wzroście udziału działalności budownictwa w strukturze sprzedaży bardzo istotna jest zdolność i możliwość zaciągania zobowiązań, zarówno oprocentowanego w formie kredytów, jak i handlowego. Należy podkreślić, że w tym rodzaju działalności często występują zaliczki udzielane przez Inwestorów, które z jednej strony umożliwiają Emitentowi płynne prowadzenie kontraktu w szczególności w jego pierwszej fazie, z drugiej jednak są elementem długu i wpływają na poziom ogólnego zadłużenia Grupy. Monitoring ryzyka działalności w oparciu o Wskaźnik Equity Ratio oraz wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych pozwoli znacznie rozbudować segment budownictwa i relatywnie bezpiecznie prowadzić działalność operacyjną.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał własny

226 414

248 549

Suma pasywów

508 335

528 613

Wskaźnik kapitalizacji

44,5%

47%

 

 

4.Długoterminowe aktywa finansowe – inwestycje w jednostki podporządkowane

Udziały i akcje

31.12.2022

31.12.2021

- w jednostkach powiązanych

10

110

- w pozostałych jednostkach

0

0

Długoterminowe aktywa finansowe, razem

10

110

 

 

Picture 3862COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

5.Wartości niematerialne

Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują przede wszystkim oprogramowanie komputerowe wykorzystywane zarówno w procesie produkcyjnym, jaki do zarządzania przedsiębiorstwem oraz oprogramowanie biurowe.

Wartości niematerialne

2022-12-31

2021-12-31

oprogramowanie komputerowe

0

0

inne wartości niematerialne

33

62

Wartości niematerialne razem

33

62

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie wystąpiły przesłanki świadczące o utracie wartości niematerialnych, w związku z czym Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących.

Grupa nie wykorzystuje w swojej działalności wartości niematerialnych o nieograniczonym okresie użytkowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture 3963COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych)

Koszty zakończonych prac rozwojowych

Koncesje patenty, licencje i podobne wartości, w tym: oprogramowanie komputerowe

Inne wartości niematerialne

Razem

wartość brutto na dzień 01.01.2022

131

756

158

1 045

zwiększenia (z tytułu):

0

0

0

0

- wytworzone

0

0

0

0

- nabyte

0

0

3

3

zmniejszenia (z tytułu):

0

0

0

0

wartość brutto na dzień 31.12.2022

131

756

161

1 048

skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 01.01.2022

131

726

126

983

amortyzacja za okres

17

zmniejszenia

0

0

skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2022

726

wartość netto na dzień 31.12.2021

33

wartość brutto na dzień 01.01.2021

131

726

158

1 015

zwiększenia (z tytułu):

0

0

0

0

- wytworzone

0

0

0

0

- nabyte

0

30

0

0

zmniejszenia

0

0

0

0

wartość brutto na dzień 31.12.2021

131

756

158

1 045

skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 01.01.2021

114

726

109

949

amortyzacja za okres

17

17

34

zmniejszenia

0

0

skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2021

131

726

126

983

wartość netto na dzień 31.12.2021

0

0

62

62

 

 

Picture 4064COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

6.Wartość firmy z konsolidacji

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wystąpiła wartość firmy powstała nabyciu Spółki Agnes S.A w 2020 roku. Wartość ta nie uległa zmianie na dzień bilansowy.

 

Wartość firmy

31.12.2022

31.12.2021

Wartość brutto na BO

14 781

14 781

Zwiększenie/zmniejszenie

0

0

Odpis aktualizujący

0

0

Wartość netto na BZ

14 781

14 781

Długoterminowe aktywa finansowe, razem

14 781

14 781

 

 

 

Ocena utraty wartości firmy

Na dzień bilansowy Emitent przeprowadził test na utratę wartości powstałej na nabyciu Spółki Agnes S.A. wartości firmy. Testy na utratę wartości zostały przeprowadzone w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. W wyniku analizy Zarząd nie zidentyfikował przesłanki utraty wartości szacowanych aktywów i tym samym konieczności dokonania odpisów aktualizujących ich wartość.

W poniższych tabelach zaprezentowano założenia prognozowanych przepływów oraz ustalenie stopy dyskonta. Wartość wyceny testowanych aktywów jest w każdym przypadku wyższa od ich wartości księgowej na dzień 31 grudnia 2020 roku, dlatego nie wystąpiła konieczność utworzenia odpisu aktualizującego od wartości firmy.

Podstawa wyceny wartości użytkowej:

 Przyjęte założenia

- opis poszczególnych kluczowych założeń kierownictwa

Przychody określono na bazie zawartych i planowanych kontraktów. Zarządy Spółek zakładają, że realizacja prognoz jest prawdopodobna.



Koszty wytworzenia zaprognozowano jeżeli było to możliwe na podstawie danych historycznych z uwzględnieniem przewidywanych zmian i obserwowanych trendów w otoczeniu gospodarczym.



Przepływy: Na podstawie aktualnych planów finansowych (założenia powyżej) oszacowano wolne przepływy pieniężne, których realizacja w okresie prognozowanym jest prawdopodobna.

- opis przyjętej przez kierownictwo metody wyceny wartości przypisanej poszczególnym kluczowym założeniom oraz stwierdzenie, czy powyższe wartości odzwierciedlają dotychczasowe doświadczenia lub, jeśli jest to stosowne rozwiązanie, czy są spójne z przesłankami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł informacji, a jeśli nie są, to w jakim stopniu i dlaczego odbiegają od dotychczasowych doświadczeń oraz zewnętrznych źródeł informacji

Wyceny przeprowadzono przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Metoda ta uwzględnia potencjalną zdolność do generowania strumieni pieniężnych przez wykorzystanie posiadanego majątku.



Zgodnie z MSSF 13, posłużono się następującymi postulatami przy określaniu wartości rynkowej Spółki Agnes S.A. oraz EC Ptaszkowice metodą DCF:

- prognozy dotyczą wpływów środków pieniężnych z dalszej działalności tj. funkcjonowania podmiotów w kolejnych okresach oraz ich zdolności do generowania gotówki z prowadzonej działalności operacyjnej.

- okres czasu, na jaki kierownictwo opracowało prognozy przepływów pieniężnych na podstawie zatwierdzonych przez nie budżetów/prognoz finansowych

Od 1 stycznia 2022 roku do 31.12.2027

Picture 4065COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Podstawa wyceny wartości użytkowej:

 Przyjęte założenia

- stopę wzrostu zastosowaną do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza okres objęty przez najbardziej aktualne budżety/prognozy oraz uzasadnienie zastosowania każdej stopy wzrostu, która przewyższa średnie długoterminowe stopy wzrostu dla produktów, branży, kraju lub państw, w których działa jednostka, lub rynku, z którym związany jest dany ośrodek (zespoły ośrodków)

Z uwagi na zachowanie zasady ostrożności wyceny i założenie ustabilizowania skali działalności Spółki Agnes oraz Spółki EC Ptaszkowice po okresie szczegółowej prognozy, uwzględniono wzrost wolnych przepływów gotówkowych po okresie prognozy.



Współczynnik g (CAGR) dla potrzeb wyceny zarówno spółki Agnes S.A. jak i EC Ptaszkowice przyjęto go na poziomie 1,0% tj. na poziomie 68% niższym od prognozowanego wzrostu PKB na 2027 r.

- stopę (stopy) dyskontową wykorzystaną w prognozach przepływów pieniężnych

Stopę dyskontową przyjęto na poziomie wartości średnioważonego kosztu kapitału – w przypadku spółki Agnes S.A. na poziomie 9,43%, natomiast w przypadku EC Ptaszkowice na poziomie 8,73%

Koszt kapitału własnego wyznaczony został w oparciu o model wyceny aktywów kapitałowych. Zgodnie z tym modelem na koszt kapitału własnego składa się stopa wolna od ryzyka oraz premia za ryzyko. Do kalkulacji stopy dyskonta przyjęto betę zlewarowaną z uwagi na strukturę zadłużenia poszczególnych spółki, określoną na bazie spółki notowanej na GPW działającej w tej samej branży.

- opis podejścia kierownictwa do ustalania jednej wartości (lub kilku wartości) przypisanej do każdego kluczowego założenia, czy wartości te odzwierciedlają przeszłe doświadczenia lub, jeśli to odpowiednie, czy są spójne z zewnętrznymi źródłami informacji, a jeśli nie, w jaki stopniu i dlaczego różnią się od wcześniejszych doświadczeń i zewnętrznych źródeł informacji.

Wartości przyjęte do wyceny odzwierciedlają przeszłe doświadczenia i są spójne

z zewnętrznymi źródłami informacji.

Porównanie Wartości odzyskiwalnej i Wartości księgowej wartości firmy powstałej na nabyciu Spółki Agnes S.A. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

 

 

 

 

Podsumowanie wyników testu

RAZEM

1. Wartość bilansowa wartości godziwej aktywów netto i wartości firmy powstałej na nabyciu Agnes S.A.

42 627

2. Wartość odzyskiwalna

49 372

3. Wartość odzyskiwalna przy analizie wrażliwości*

41 543

* zmiana w zakresie g/CAGR=1%

 

Koszt kapitału

31.12.2022

Stopa wolna od ryzyka

6,15%

Premia rynkowa za ryzyko (total equity risk premium)

8,84%

Beta zlewarowana dla aktywów netto Agnes

0,60

Beta nielewarowana – analiza portfelowa spółki konkurencyjnej

0,34

Koszt kapitału dla aktywów netto Agnes

11,49%

 

W związku ze sprzedażą w dniu 14 kwietnia 2023 roku wszystkich posiadanych udziałów w Spółce Fabryka Slonawy Sp. z o.o., Emitent dokonał odpisu aktualizacyjnego wartość rzeczowych aktywów trwałych do godziwej wartości aktywów netto Spółki. Odpis został dokonany w oparciu o uzyskaną cenę sprzedaży udziałów, które została obliczona na bazie zawartej umowy określającej ostateczną cenę w oparciu o wartość zobowiązań, które muszą zostać uregulowane przez nabywcę udziałów. Poniżej przedstawiono kalkulację odpisu:

 

 

Picture 4066COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

7.Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe obejmują głównie majątek wykorzystywany przy produkcji stolarki drewnianej oraz aluminiowej. Grupa posiada własne hale produkcyjne oraz linie technologiczne będące zarówno własnością Grupy, jak i przedmiotem umów leasingowych. Rodzaj użytkowanych urządzeń wynika ze specyfiki działalności Grupy.

Rzeczowe aktywa trwałe

2022-12-31

2021-12-31

Środki trwałe, w tym:

 

- grunty

6 148

9 999

- budynki i budowle

35 522

71 479

- urządzenia techniczne i maszyny

17 301

40 232

- środki transportu

1 662

262

- inne środki trwałe

73

1 650

Środki trwałe w budowie

15 585

12 256

Rzeczowe aktywa trwałe, razem

76 292

135 878

 

Struktura własności:

Rzeczowe aktywa trwałe (struktura własnościowa)

2022-12-31

2021-12-31

a) własne

76 292

135 878

b) używane na podstawie umowy leasingu

25 451

16 992

Rzeczowe aktywa trwałe razem

101 743

152 870

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe ( nakłady)

01.01-31.12.2023 (planowane)

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

1. Nakłady na ochronę środowiska

0

0

0

2. Pozostałe nakłady na niefinansowe aktywa trwałe, w tym:

1 350

8 511

4 544

- nakłady na wartości niematerialne

50

20

28

- nakłady na rzeczowe aktywa trwałe

1 300

8 491

4 516

Razem

1 350

8 511

4 544

 

Grupa nie posiada zobowiązań w stosunku do Skarbu Państwa z tytułu przeniesienia praw własności. Wykazane w aktywach grunty obejmują w całości grunty własne oraz grunty użytkowane wieczyście.

 

Środki trwałe w budowie

2022-12-31

2021-12-31

1.Zakład w Słonawach

225

207

2. Pozostałe środki trwałe w budowie

9

131

3. Zaliczki na środki trwałe

15 351

11 918

Razem

15 585

12 256

 

Picture 4167COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych)

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne

i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

a) wartość brutto środków trwałych na dzień 1.01.2022

10 044

92 178

55 496

1 328

3 362

162 408

b) zwiększenia (z tytułu)

1 271

0

1 498

1 524

0

4 293

- nabycie

1 271

0

1 498

1 266

0

4 035

- ulepszenie

0

0

0

0

0

0

- inne

0

0

0

258

0

258

c) zmniejszenie z tytułu

5 122

6 472

12 715

0

684

24 993

- likwidacja

0

0

14

0

0

14

- sprzedaż

0

0

8 978

0

6

8 984

- przeszacowanie do wartości godziwej

3 267

6 472

3 723

0

678

14 140

- inne – przeniesienie do nieruchomości inwestycyjnych

1 854

0

0

0

0

1 854

- inne

0

0

0

0

0

0

d) wartość brutto środków trwałych na dzień 31.12.2022

6 193

85 706

44 279

2 852

2 678

141 708

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 01.01.2022

45

20 699

15 264

959

1 712

38 787

f) amortyzacja za okres

0

2 390

1 562

124

315

4 391

- zmniejszenia

0

0

17

0

3

20

- zwiększenia inne

0

0

0

0

0

0

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2022

45

23 089

16 843

1 190

2 027

43 194

Wartość netto środków trwałych na dzień 31.12.2022

6 148

62 617

27 436

1 662

651

98 513

h) wartość odpisu aktualizującego na dzień 31.12.2022

0

27 094

10 134

577

37 806

ij) wartość netto środków trwałych na dzień 31.12.2022

6 148

35 522

17 301

1 662

73

60 707

a) wartość brutto środków trwałych na dzień 1.01.2021

10 507

91 015

50 949

1 102

3 289

156 861

b) zwiększenia (z tytułu)

0

1 163

4 547

226

170

6 106

- nabycie

0

505

109

0

170

784

- ulepszenie

0

0

0

0

0

0

- inne

0

658

4 438

226

0

5 322

c) zmniejszenie z tytułu

463

0

0

0

97

560

- likwidacja

0

0

0

0

0

0

Picture 4168COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych)

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne

i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

- sprzedaż

0

0

0

0

97

97

- inne (odpisy aktualizujące)

463

0

0

0

0

463

d) wartość brutto środków trwałych na dzień 31.12.2021

10 044

92 178

55 496

1 328

3 362

162 408

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 01.01.2021

45

17 610

14 354

1 050

1 142

34 201

f) amortyzacja za okres

0

3 089

910

16

570

4 585

- zmniejszenia

0

0

0

0

0

0

- zwiększenia

0

3 089

910

16

570

4 585

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2021

45

20 699

15 264

1 066

1 712

38 786

h) wartość netto środków trwałych na dzień 31.12.2021

9 999

71 479

40 232

262

1 650

123 622

Utrata wartości aktywów trwałych

Jednostka dominująca dokonała na dzień bilansowy odpisu aktualizacyjnego wartość posiadanych rzeczowych aktywów trwałych wykorzystywanych do produkcji stolarki otworowej.

Podstawą do ustalenia wartości godziwej posiadanych rzeczowych aktywów trwałych była transakcja sprzedaży 100% udziałów posiadanych w spółce Fabryka Slonawy Sp. z o.o, która miała miejsce w dniu 14 kwietnia 2023 roku.

Jednostka dominująca dokonała szacunkowego rozliczenia transakcji sprzedaży udziałów w Spółce. Środki pieniężne zainwestowane przez Inwestora w zakup Fabryki Slonawy obejmowały zarówno cenę za zakup udziałów jak i uregulowanie zobowiązań spółki w stosunku do Jednostki dominującej jak i podmiotów trzecich. Wstępne rozliczenie transakcji sprzedaży udziałów przedstawiono poniżej:

18 000 000,00 USD

Środki zaangażowane przez Inwestora w transakcje

75 960 000,00 zł

Przyjęty kurs 4,22

z tego:

42 193 949,80

za udziały

33 766 050,20

za wierzytelności i pożyczki

22 218 345,35

Wierzytelności CPR

11 547 704,85

Wierzytelności podmioty trzecie

80 000 000,00 PLN

Wartość księgowa posiadanych udziałów

37 806 050,20 PLN

Wartość dokonanego odpisu aktualizującego rzeczowych aktywów trwałych

Wartość dokonanego odpisu aktualizującego została odniesiona w następujący sposób:

a)w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych kwotę 10 306 tys. zł.

b)w ciężar kapitału z aktualizacji wyceny kwotę 27 500 tys. zł

 

Picture 4269COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

 

 

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu

 

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

2022-12-31

2021-12-31

- grunty

1 402

1 409

- budynki i budowle

4 349

2 137

- urządzenia techniczne i maszyny

17 000

10 387

- środki transportu

2 701

3 059

- inne środki trwałe

0

0

Środki trwałe w budowie

0

0

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania, razem

25 451

16 992

Picture 4370COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany aktywów z tytułu prawa do użytkowania

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

d) wartość brutto środków trwałych na dzień 31.12.2022

1 463

3 634

19 118

6 180

0

30 395

b) zwiększenia z tytułu

18

4 779

8 022

1 095

0

13 914

- nabycie

 

4 779

1 519

1 095

0

7 393

- ulepszenie

0

0

0

0

0

0

- inne

 

 

 

 

 

 

c) zmniejszenie z tytułu

18

0

6 503

0

0

6 521

- likwidacja

0

2 965

6 284

945

0

10 194

- sprzedaż

0

0

0

0

0

0

- inne

0

1 194

2 977

118

0

4 289

d) wartość brutto środków trwałych na dzień 31.12.2022

1 481

5 448

20 856

6 330

0

34 115

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2022

54

1 497

8 731

3 121

0

13 403

f) amortyzacja

25

796

1 536

1 390

0

3 747

- amortyzacja za okres

 

1 194

6 411

881

0

8 486

- zmniejszenia

0

0

0

0

0

0

- inne zwiększenia

79

1 099

3 856

3 630

-

8 664

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2022

1 402

4 349

17 000

2 700

0

25 451

h) wartość netto środków trwałych na dzień 31.12.2022

1 481

5 448

20 856

6 330

0

34 115

 

 

 

 

 

Picture 4371COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiany aktywów z tytułu prawa do użytkowania

Grunty

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

a) wartość brutto środków trwałych na dzień 01.01.2021

1 987

2 345

24 434

6 328

0

35 094

b) zwiększenia z tytułu

0

1 500

869

1 091

0

3 460

- nabycie

0

1 500

869

1 091

0

3 460

- ulepszenie

0

0

0

0

0

0

- inne

0

0

0

0

0

0

c) zmniejszenie z tytułu

524

211

6 185

1 239

0

8 159

- likwidacja

0

0

0

0

0

0

- sprzedaż

0

0

0

1 239

0

1 239

- inne

524

211

6 185

0

0

6 920

d) wartość brutto środków trwałych na dzień 31.12.2021

1 463

3 634

19 118

6 180

0

30 395

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 01.01.2021

27

954

6 214

2 448

0

9 643

f) amortyzacja

27

515

2 517

673

0

3 760

- amortyzacja za okres

27

543

2 517

673

0

3 760

- zmniejszenia

0

0

0

0

0

0

- inne zwiększenia

0

0

0

0

0

0

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na dzień 31.12.2021

54

1 497

8 731

3 121

0

13 403

h) wartość netto środków trwałych na dzień 31.12.2021

1 409

2 137

10 387

3 059

0

16 992

 

 

 

Picture 4772COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

8.Nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości inwestycyjne zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej stanowią nieruchomości, które Grupa wytworzyła lub nabyła w celu czerpania korzyści w postaci czynszu lub zwiększenia wartości kapitału. Nieruchomości te wycenia się początkowo według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, z uwzględnieniem kosztu transakcji. Po ujęciu początkowym nieruchomości inwestycyjne wycenia się w wartości godziwej. Zyski i straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmuje się w wynik w okresie, w którym powstały.

 

Nieruchomości inwestycyjne

2022-12-31

2021-12-31

a) Grunty - działka inwestycyjna Mrowino

2 562

2 620

- wartość godziwa na BO

2 620

9 582

- przeszacowanie do wartości godziwej

-58

-6 962

b) Grunt – Sztynwag

1 955

0

- wartość godziwa na BO

1 859

0

- przeszacowanie do wartości godziwej

96

d) Działka w Rogoźnie

7 792

7 792

- wartość godziwa na BO

7 792

8 244

- przeszacowanie do wartości godziwej

0

-452

e) Pozostałe

5 008

8 101

Nieruchomości inwestycyjne razem

17 317

18 513

 

Picture 4773COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Nieruchomości inwestycyjne - zmiana stanu

2022-12-31

2021-12-31

a) stan na początek okresu

18 513

20 978

b) zwiększenia

1 855

0

- reklasyfikacja ze środków trwałych

1 855

0

- pozostałe

0

179

c) zmniejszenia

3 051

0

- sprzedaż

0

0

- odpis aktualizujący

3 051

148

- reklasyfikacja do grupy aktywów przeznaczonych do sprzedaży*

0

2 792

d) stan na koniec okresu

17 317

18 513

 

Posiadane przez Grupę nieruchomości inwestycyjne nie są wykorzystywane pod wynajem.

 

Nieruchomości inwestycyjne są wyceniane według wartości godziwej, która odzwierciedla warunki rynkowe na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Wartość godziwą definiuje się, jako szacunkową kwotę, jaką w dacie wyceny można uzyskać za składnik aktywów lub zobowiązań w ramach transakcji rynkowej przeprowadzonej pomiędzy zainteresowanym kupującym

i zainteresowanym sprzedającym działającymi jako niezależne od siebie strony, po odpowiedniej ekspozycji przedmiotu transakcji na rynku oraz pod warunkiem, ze strony działają z rozeznaniem, rozważnie i dobrowolnie.

Wycena bilansowa Nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej ma charakter powtarzalny i jest przeprowadzana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. W okresie sprawozdawczym nie dokonano przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii.

 

Proces wyceny

Zarząd dokonał wyceny posiadanych nieruchomości przez niezależnego rzeczoznawcę.

Wszystkie posiadane nieruchomości inwestycyjne zostały wycenione przy zaangażowaniu zewnętrznych rzeczoznawców. Wartości rynkowe nieruchomości zostały oszacowane przy wykorzystaniu podejścia porównawczego oraz podejście mieszane. Podczas wyceny opierano się na danych i stanie wiedzy o rynku nieruchomości z okresu dokonywania wyceny oraz transakcji mających miejsce na danych rynkach w okresie 2 lat poprzedzających wycenę.

 

Stan przedmiotu wyceny ustalono w oparciu o treści zapisów w księdze wieczystej (oznaczenie nieruchomości, własność, prawa roszczenia i ograniczenia oraz hipoteka) oraz na podstawie dokonanych oględzin.

Oszacowana wartość godziwa nieruchomości jest wartością godziwą dla aktualnego sposobu użytkowania, uwzględnia atrybuty nieruchomości takie jak: lokalizacja ogólna, otoczenie i sąsiedztwo, możliwości inwestycyjne działki i uzbrojenie,

Wartość nieruchomości w odniesieniu do 1 m2 powierzchni działki zawiera się pomiędzy ceną minimalną a maksymalną zaobserwowaną na rynku lokalnym, wartość zł/m2 powierzchni działki zawiera się w średnim przedziale cen transakcyjnych w tym rejonie.

W dniu 14 marca 2022 roku Emitent dokonał zbycia nieruchomości inwestycyjnej zlokalizowanej w miejscowości Grzywna za cenę 4,5 mln złotych. Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie hipoteczne kredytu inwestycyjnego udzielonego przez SGB Banka S.A., zostały przeznaczone w 50% na spłatę wyżej wymienionego kredytu, a w pozostałej części zostały przeznaczone na działalność operacyjną spółki.  

Picture 4774COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

9.Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Wyszczególnienie

2022-12-31

2021-12-31

Zmiana

Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

a) należności , w tym zaliczki

1 900

1 286

614

b) rezerwa na koszty poniesione

3 091

3 347

-256

c) niezrealizowane różnice kursowe

9

2

7

d) nie wypłacone wynagrodzenia i ZUS

168

246

-78

e) rezerwa na urlopy i odprawy emerytalne

119

170

-51

g) niezapłacone zobowiązania leasingowe

3 521

3 172

349

h) utrata wartości zapasów

263

0

263

i)rezerwa na gwarancję

45

45

j) strata podatkowa

2 389

216

2 173

k)przeszacowanie do wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych

268

2 144

-1 876

razem

11 773

10 583

1 190

 

Grupa utworzyła aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, których realizacja częściowo jest uzależniona od uzyskania w przyszłości dochodu podatkowego w wysokości przekraczającej dochód z tytułu odwrócenia dodatnich różnic przejściowych. Podatek dochodowy odnoszący się do innych całkowitych dochodów nie wystąpił.  

10.Zapasy

Zapasy Grupy dotyczą głównie materiałów drewnianych (kantówka, deski, tarcica etc.) wykorzystywanych przy produkcji wyrobów gotowych oraz gotowych okien, drzwi i podłóg przeznaczonych do sprzedaży.

Półprodukty i produkcja w toku dotyczą będących w trakcie obróbki lub wstępnie obrobionych elementów wyrobów gotowych.

 

Zapasy - wyszczególnienie

2022-12-31

2021-12-31

1. Materiały

6 338

3 595

2. Półprodukty i produkty w toku

2 926

3 449

3. Wyroby gotowe

3 513

3 672

4. Towary

5 264

7 036

Zapasy razem

18 041

17 752

 

W związku ze zrealizowanym projektem deweloperskim Emitent w pozycji wyrobów gotowych zaprezentował wartość gruntów oraz nakłady związane z wybudowaniem budynków wielorodzinnych wraz z garażami i parkingami dotyczące niesprzedanej na datę bilansową powierzchni (kwota 2 900 tys. zł).

W zapasach wykazywane są również materiały drewniane (kantówka, deski, tarcica etc.) wykorzystywane przy produkcji wyrobów gotowych oraz gotowych okien, drzwi i podłóg przeznaczonych do sprzedaży oraz półprodukty i produkcję w toku dotyczące będących w trakcie obróbki lub wstępnie obrobionych elementów wyrobów gotowych ( kwota 4 338 tys. zł)

 

W roku 2022 w Grupie dokonano odpisów aktualizujących wartość zapasów w kwocie 1 383 tys. zł

Picture 4775COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

 

11.Kontrakty budowlane

Grupa jest stroną umów długoterminowych na usługi budowlane, w zakresie których ujmuje przychody i koszty związane

z realizacją umów budowlanych w odniesieniu do stopnia zaawansowania realizacji usługi. Stopień zaawansowania realizacji kontraktów kalkulowany jest w odniesieniu do rzeczywistych poniesionych kosztów związanych z danym kontraktem. Poniesione koszty odnoszone są do budżetów.

Długoterminowe kontrakty budowlane

Rok 2022

Rok 2021

Przychody ze sprzedaży robót budowlanych

148 858

167 626

Koszt wytworzenia robót budowlanych

98 037

125 054

Wynik

50 821

42 572

 

Należności i zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych

2022-12-31

2021-12-31

Kwoty należne od odbiorców z tytułu umów o budowę (aktywa)

21 420

76 232

Rozliczenia międzyokresowe z tytułu wyceny kontraktów (aktywa)

208 515

208 024

Kwoty należne dostawcom z tytułu umów o budowę (pasywa)

56 328

59 126

Rezerwy na przewidywane straty (pasywa)

0

0

Rozliczenia międzyokresowe z tytułu wyceny kontraktów (pasywa)

0

0

 

Długoterminowe kontrakty pozostałe

2022-12-31

2021-12-31

Przychody ze sprzedaży pozostałych kontraktów

17 742 

0

Koszt wytworzenia pozostałych kontraktów

17 227 

0

Wynik

515

0

 

Należności i zobowiązania z tytułu pozostałych kontraktów długoterminowych

31.12.2022

31.12.2022

Kwoty należne od odbiorców z tytułu umów o budowę (aktywa)

0

0

Rozliczenia międzyokresowe z tytułu wyceny kontraktów (aktywa)

 17 742

0

Kwoty należne dostawcom z tytułu umów o budowę (pasywa)

 6 488

0

Rezerwy na przewidywane straty (pasywa)

 0

0

Rozliczenia międzyokresowe z tytułu wyceny kontraktów (pasywa)

 0

0

 

W okresie objętym niniejszym raportem w znacznej mierze usługi budowlane były realizowane ze środków własnych, jednakże rozliczenia ze zleceniodawcami niektórych kontraktów realizowane są w formie zaliczek, zarówno otrzymanych przez Grupę, jak i przekazywanych podwykonawcom. Grupa nie posiada kwot zatrzymanych. W zakresie realizowanych kontraktów Grupa korzysta z gwarancji udzielanych przez podmioty ubezpieczeniowe i banki.

W okresie objętym niniejszym raportem Grupa kontynuowała realizację kontraktów rozpoczętych w latach 2018 – 2021. Pozostałe kontrakty długoterminowe związane są z segmentem kolejowym oraz usługami budowlanymi związanymi ze stolarką.  

 

 

 

 

Picture 4776COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

12.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

 

 

Należności krótkoterminowe

2022-12-31

2021-12-31

1. Z tytułu dostaw i usług o okresie spłaty do 12 miesięcy

41 326

44 772

2. Z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń

1 788

3 079

3. Inne, bez rozliczeń międzyokresowych

4 972

16 346

Należności krótkoterminowe netto, razem

48 086

64 197

1. Odpisy aktualizujące wartość należności

33 518

31 109

Należności krótkoterminowe brutto, razem

81 604

95 306

 

 

Należności krótkoterminowe brutto (struktura walutowa)

2022-12-31

2021-12-31

w walucie polskiej

80 499

92 411

w walucie obcej po przeliczeniu na zł

1 105

2 895

Należności krótkoterminowe (brutto) razem

81 604

95 306

 

 

Wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług uznana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.  

 

Utrata wartości należności:

Grupa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości weryfikując stopień prawdopodobieństwa uzyskania wpływów z należności przeterminowanych. Na wartość wpływów zagrożonych utratą, zostały utworzone odpisy aktualizujące.

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-30 dniowy termin płatności (sprzedaż w segmencie stolarki oraz segmencie podłóg) oraz 45-120 dniowy termin płatności w przypadku należności za usługi budowlane.

 

Należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się początkowo w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności te wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania należności nie podlegają dyskontowaniu. Spółka szacuje odpisy aktualizujące zgodnie z modelemoczekiwanych strat kredytowych. Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych.   

 

Ze względu na przyjęcie uproszczonej metody szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych oraz niskie ryzyko kredytowe w zakresie pozostałych aktywów finansowych Spółka nie ustala czy ryzyko kredytowe związane z instrumentami finansowymi znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia (instrumenty wymagające takiej analizy nie są istotne dla sprawozdania finansowego).

 

Picture 4777COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności

krótkoterminowych

2022-12-31

2021-12-31

Stan na początek okresu

31 109

39 830

a) zwiększenia (utworzenie)

2826

3 296

b) zmniejszenia (rozwiązanie)

0

1 012

c) zmniejszenia (wykorzystanie)

417

11 005

Stan odpisów aktualizujących wartość należności

krótkoterminowych na koniec okresu

33 518

31 109

 

 

13. Pożyczki krótkoterminowe

Pożyczki udzielone

2022-12-31

2021-12-31

Pożyczki udzielone krótkoterminowe

200

2 368

Pożyczki udzielone długoterminowe

0

11

Razem udzielone pożyczki

200

2 379

 

Pożyczki udzielone

2022-12-31

2021-12-31

Pożyczki udzielone pracownikom

25

23

Pożyczki udzielone podmiotom niepowiązanym

200

1 520

Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym

0

1 248

Odpisy aktualizujące wartość udzielonych pożyczek

25

-412

Udzielone pożyczki, razem

200

2 379

 

14. Środki pieniężne

Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 15 543 tys. zł.

Środki pieniężne

2022-12-31

2021-12-31

Środki pieniężne w kasie i na rachunkach

7 306

14 128

Lokaty terminowe

3 813

1 415

Środki pieniężne, razem

11 119

15 543

 

Środki pieniężne (struktura walutowa)

2022-12-31

2021-12-31

PLN

10 8999

15 223

EUR (po przeliczeniu na PLN)

0

0

USD

2200

320

Środki pieniężne, razem

11 119

15 223

 

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w kwocie 2 836 tys. zł (na 31 grudnia 2021 roku odpowiednio 2 498 tys. zł). 

Picture 4778COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

20. Rozliczenia międzyokresowe

Inne aktywa

2022-12-31

2021-12-31

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe

1 235

1 734

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

12 196

1 892

Inne aktywa razem

13 431

3 626

 

Inne aktywa

2022-12-31

2021-12-31

- gwarancje kontraktowe

565

1 225

- prowizje

0

1 201

- wykonanie dokumentacji projektowej

183

0

- polisy ubezpieczeniowe

2 877

772

- opłaty manipulacyjne

69

370

- koszty pozyskania GSMR

0

0

- koszty leasingu

0

0

- wynajem

0

0

- pozostałe rozliczenia międzyokresowe

1 142

58

Inne aktywa razem

4 836

3 626

 

21. Aktywa przeznaczone do sprzedaży

 

W dniu 14 marca 2022 roku Emitent dokonał zbycia nieruchomości inwestycyjnej zlokalizowanej w miejscowości Grzywna za cenę 4,5 mln złotych.

Zgodnie z planami oraz podpisanymi w dniu 16 sierpnia 2018 roku oraz 19 marca 2019 roku listami intencyjnymi oraz otrzymaną w dniu 28 lipca 2019 roku ofertą nabycia akcji EVER HOME SA, Zarząd Jednostki dominującej COMPREMUM S.A. zamierzał dokonać sprzedaży kolejnych pakietów akcji EVER HOME S.A., w związku z powyższym w/w akcje zostały w poprzednich okresach zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako „Aktywa przeznaczone do sprzedaży”. Ostatecznie transakcja nie została zawarta, jednakże aktywo to cały czas jest ono przeznaczone do zbycia. Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Spółkę dominującą jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży, a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (Spółka aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Spółka prezentuje w tej pozycji sprawozdania aktywa, które zgodnie z zapisami MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana”, planuje sprzedać w okresie 12 najbliższych miesięcy od dnia bilansowego.

Zgodnie z planami sprzedaży oraz podpisanym w dniu 16 sierpnia 2018 roku oraz w dniu 19 marca 2019 roku listami intencyjnymi Zarząd COMPREMUM S.A. zamierzał dokonać sprzedaży kolejnych pakietów akcji EVER HOME S.A. Pomimo prowadzonych rozmów nie doszło do sfinalizowania transakcji.

 

 

Picture 4779COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Informacje o odpisach aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów przeznaczonych do zbycia zaprezentowano w poniższej tabeli:

Wyszczególnienie

2022-12-31

2021-12-31

Wartość początkowa (cena nabycia) aktywów przeznaczonych do sprzedaży

0

14 175

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości w momencie początkowego lub późniejszego przeszacowania składnika aktywów

0

0

Odpis aktualizujący do wysokości możliwej do uzyskania ceny sprzedaży

0

10 400

Koszty doprowadzenia do sprzedaży aktywów przeznaczonych do zbycia

0

0

Wartość bilansowa aktywów przeznaczonych do zbycia

0

3 775

 

Jednostka dominująca w dniu 8 marca 2023 roku podjął decyzję o przystąpieniu do negocjacji z inwestorem zagranicznym, zmierzających do ustalenia możliwości oraz warunków zbycia na rzecz tego inwestora aktywów obejmujących zakład produkcyjny stolarki otworowej w Słonawach w tym w szczególności poprzez zbycie wszystkich udziałów lub majątku spółki zależnej Fabryka Slonawy Sp. z o.o. W efekcie w dniu 14 kwietnia 2023 roku zawarł umowę z Preptomil Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, na podstawie której zbył na rzecz Kupującego 1.600.100 udziałów spółki zależnej Fabryki Slonawy Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, dających prawo do wykonywania 100% głosów ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Zależnej. Transakcja o wartości stanowiącej równowartość 18 mln USD, obejmowała nabycie udziałów w Spółce Zależnej przez Kupującego oraz spłatę wszystkich zobowiązań, w tym należnych od Spółki Zależnej Emitentowi. Emitent dokonał na dzień bilansowy odpisu aktualizacyjnego wartość posiadanych udziałów w Spółce Fabryka Slonawy Sp. z o.o. Podstawą do ustalenia wartości godziwej posiadanych udziałów była transakcja sprzedaży tychże udziałów, która miała miejsce w dniu 14 kwietnia 2023 roku. Emitent dokonał szacunkowego rozliczenia transakcji sprzedaży udziałów w Spółce. Środki pieniężne zainwestowane przez Inwestora w zakup Fabryki Slonawy obejmowały zarówno cenę za zakup udziałów jak i uregulowanie zobowiązań spółki w stosunku do Emitenta jak i podmiotów trzecich. Wstępne rozliczenie transakcji sprzedaży udziałów przedstawiono w nocie 7.

 

Wartość dokonanego odpisu aktualizującego została odniesiona w następujący sposób:

a)w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych kwotę 10 306 tys. zł.

b)w ciężar kapitału z aktualizacji wyceny kwotę 27 500 tys. zł.

 

Aktywa, które były przedmiotem sprzedaży generowały przychody, które w poprzednich latach obrotowych prezentowane były w segmencie „Stolarka otworowa”.

Aktywa te nie zostały zaprezentowane jako przeznaczone do sprzedaży na dzień bilansowy, ponieważ kryteria zawarte w paragrafach 7 i 8 MSSF 5 zostały spełnione po dniu bilansowym.

 

 

22.Kapitał zakładowy

Kapitał podstawowy

2022-12-31

2021-12-31

Kapitał akcyjny

44 837

44 837

Kapitał podstawowy razem

44 837

44 837

 

Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej na dzień 1 stycznia 2021 roku oraz na dzień bilansowy a także dzień zatwierdzenia niniejszego Sprawozdania wynosił 44 836 769,00 zł i dzielił się na 44 836 769 akcji o wartości nominalnej 1,00 zł każda, w pełni opłacone. Akcje Jednostki Dominującej dzieliły się na uprzywilejowane akcje imienne serii A (uprzywilejowane co do głosu, na każdą akcję przypadają dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu) oraz akcje zwykłe na okaziciela serii B, C, D, E, F i G, wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., oraz serię H nie wprowadzoną do obrotu na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji, w tym:

Picture 4780COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

- 3 894 000 akcji imiennych uprzywilejowanych co do głosu serii A, co stanowi 14,54 % kapitału zakładowego Spółki, 7 788 000 głosów, co stanowi 25,39 % ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 3 408 500 akcji serii B, co stanowi 12,73 % kapitału zakładowego Spółki, 3 408 500 głosów, co stanowi 11,11 % ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 5 500 000 akcji serii C, co stanowi 20,54 % kapitału zakładowego Spółki, 5 500 000 głosów, co stanowi 17,53 % ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 5 575 345 akcji serii D, co stanowi 20,82 % kapitału zakładowego Spółki, 5 575 345 głosów, co stanowi 18,18 % ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 5 000 000 akcji serii E, co stanowi 18,67% kapitału zakładowego Spółki, 5 000 000 głosów, co stanowi 16,30% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 1 948 384 akcji serii F, co stanowi 7,28% kapitału zakładowego Spółki, 1 948 384 głosów, co stanowi 6,35% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 1 447 950 akcji serii G, co stanowi 5,41% kapitału zakładowego Spółki, 1 447 950 głosów, co stanowi 4,72% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki,

- 18 062 590 akcji serii H, co stanowi 40,29% kapitału zakładowego Spółki, 18 062 590 głosów, co stanowi 37,07% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

 

Na dzień bilansowy struktura kapitału zakładowego prezentuje się w następujący sposób:

serie akcji

głosy

akcje

wprowadzone do obrotu

% udział w głosach

% udział w kapitale zakładowym

A

7 788 000

3 894 000

0

15,98%

8,68%

B

3 408 500

3 408 500

3 408 500

6,99%

7,60%

C

5 500 000

5 500 000

5 500 000

11,29%

12,27%

D

5 575 345

5 575 345

5 575 345

11,44%

12,43%

E

5 000 000

5 000 000

5 000 000

10,26%

11,15%

F

1 948 384

1 948 384

1 948 384

4,00%

4,35%

G

1 447 950

1 447 950

1 447 950

2,97%

3,23%

H

18 062 590

18 062 590

0

37,07%

40,29%

Razem

48 730 769

44 836 769

22 880 179

100,00%

100,00%

 

Zmiany dotyczące zmian w strukturze akcjonariatu po dniu bilansowym do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego za 2021 rok zostały szczegółowo opisane w nocie nr 1.3.  

23.Zyski Zatrzymane

Kapitał zapasowy

2022-12-31

2021-12-31

a) ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

63 663

63 663

b) utworzony zgodnie ze statutem Spółki - z podziału zysku netto

97 564

97 024

c)Pokrycie straty z lat ubiegłych

- 19 934

0

Kapitał zapasowy razem

140 753

160 687

 

 

 

Picture 4781COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Kapitał (nadwyżka) z przeszacowania

2022-12-31

2021-12-31

a) wartość BO

31 584

31 584

b) zmiany

- 25 066

0

- przeszacowanie wartości ST do wartości godziwej

2 434

- odpis aktualizujący wartość majątku trwałego

- 27 500

Kapitał (nadwyżka) z przeszacowania razem

6 518

31 584

 

 

Zyski zatrzymane

2022-12-31

2021-12-31

a) zyski zatrzymane z lat ubiegłych

8 837

 -17 113

b) strata z lat ubiegłych

-105

c) zysk netto

2 926

25 950

Zyski zatrzymane razem

11 658

8 837

 

 

24.Pozostałe kapitały rezerwowe

Kapitał rezerwowy

2022-12-31

2021-12-31

a) z dopłat akcjonariuszy

840

840

Kapitał rezerwowy razem

840

840

 

25.Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Wyszczególnienie

2022-12-31

2021-12-31

Zmiana

Stan rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

a) wycena kontraktów budowlanych

18 895

12 510

6 385

b) kara umowna

5 650

-5 650

b) różnica między amortyzacją bilansową, a podatkową

9 547

9 594

-47

c) niezrealizowane różnice kursowe

7

10

-3

d) wycena nieruchomości

843

0

843

d) odsetki od pożyczek

305

20

285

Razem

29 598

27 784

1 813

 

26.Kredyty i pożyczki

Otrzymane kredyty i pożyczki

2022-12-31

2021-12-31

Kredyty w rachunku bieżącym

33 347

8 200

Kredyty inwestycyjne

9 000

11 000

Kredyty obrotowe

28 885

33 077

Otrzymane pożyczki

12 392

1 000

Pożyczka z Polskiego Funduszu Rozwoju, dofinansowanie ZUS

0

8 500

Razem otrzymane kredyty i pożyczki

83 624

61 780

 

Otrzymane kredyty i pożyczki

2022-12-31

2021-12-31

Zobowiązanie długoterminowe

19 618

13 944

Zobowiązanie krótkoterminowe

64 006

47 836

Razem otrzymane kredyty i pożyczki

83 624

61 780

Picture 4782COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Grupa na bieżąco monitoruje wykorzystanie posiadanych linii kredytowych. Poniżej w tabeli zaprezentowano szczegółowe informacje na temat zawartych przez spółki z Grupy umów kredytowych wraz ze wskazaniem zabezpieczenia poszczególnych kredytów.

W związku ze znacznym spadkiem obrotów spowodowanym zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19 Jednostka dominująca oraz spółki zależne AGNES S.A. oraz SPC-2 Sp. z o.o. ubiegały się o subwencję finansową z programu Tarczy Antykryzysowej. W dniu 30 kwietnia 2020 roku Spółka dominująca zawarła umowę subwencji finansowej nr: 866900010000662SP - przyznana kwota dofinansowania wynosiła 3,5 mln zł. Spółka zależna AGNES S.A. otrzymała dofinansowanie w tej samej kwocie, umowę numer 109000045077262SP podpisano dnia 8 czerwca 2020 roku. Spółka zależna SPC-2 w III kwartale 2020 również otrzymała dofinansowanie w kwocie 3,5 mln zł., umowę numer 161000060022026SP podpisano dnia 28 lipca 2020 roku. Kwoty subwencji finansowej nie zostały uwzględnione w poniższym zestawieniu kredytów.

Zarówno Emitent jak i jednostki zależne w I półroczu 2021 roku złożyły wniosek o częściowe umorzenie otrzymanych subwencji.

Spółka Agnes S.A. otrzymała decyzję PFR  z dnia 8 lipca 2021 roku o częściowym umorzeniu obowiązku zwrotu subwencji – tj. w kwocie 1 750 tys. zł , natomiast spółka zależna SPC-2 Sp. z o.o. została zwolniona z obowiązku spłaty części udzielonej subwencji w dniu decyzją PFR z dnia 26 sierpnia 2021 roku – podobnie, w kwocie 1 750 tys. zł.

Emitent na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji nadal oczekuje na decyzję PFR w tym zakresie odnośnie subwencji w  kwocie 3,5 mln zł.  

 

Specyfikacja zawartych umów kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku wraz z wyszczególnieniem zabezpieczeń ustanowionych na majątku Grupy

 

Nr

Bank

Data umowy

Rodzaj kredytu

Kwota limitu (tys. PLN)

Saldo 31.12.2022

(tys. PLN)

Termin spłaty

Stopa procentowa

Szczegóły dotyczące zabezpieczenia

Spółka

1

mBank S.A.

2021.11.18

odnawialny

14 000

14 000

2023.12.29

WIBOR 1M + marża

1. weksel in blanco, 2. hipoteka umowna do wysokości 21 000 tys. zł., wpisana na drugim miejscu hipotecznym na nieruchomości położonej w miejscowości Rogoźno, przy ulicy Lipowej, działka nr 243 i 251, KW nr PO1O/00029224/8 3. cesja na rzecz Banku wierzytelności należnych Kredytobiorcy od PKP Intercity S.A. z tyt. kontraktu nr UM-BIT-21-900-0048 oraz nr UM-BIT-21-900-0049 z dnia 10.09.2021 w kwocie 70 563 255,00 na podstawie Umowy o cesję nr ZAB/140/0161/2021

4. gwarancja de minimis udzielona przez BGK na kwotę

5 000,8 tys. zł tj. 35,72% kwoty kredytu, na okres od dnia wpisu gwarancji do Rejestru BGK do 31.07.2023 r.

COMPREMUM S.A.

2

mBank S.A.

2022.12.20

odnawialny

27 800

0,00

2023-10-31 – 1 mln zł,

2023-11-30 – 15 mln zł,

2023-12-29 – 11,8 mln zł.

WIBOR 1M + marża

1. weksel in blanco, 2. cesja na rzecz Banku wierzytelności należnych Kredytobiorcy od PKP Intercity S.A. z tyt. kontraktu nr UM-BIT-21-900-0048 oraz nr UM-BIT-21-900-0049 z dnia 10.09.2021 w kwocie 70 563 255,00na podstawie Umowy o cesję nr ZAB/140/0161/2021

3. gwarancja de minimis udzielona przez BGK na kwotę 22 240 tys. zł tj. 80% kwoty kredytu, na okres od dnia wpisu gwarancji do Rejestru BGK do 29.03.2024 r.

3

SGB Bank S.A.

2013.10.21 z późn.zm.

w rachunku bieżącym

3 500

3 500

2023.01.15

WIBOR 3M + marża

1. Weksel własny in blanco

2. Pełnomocnictwo do rachunku bieżącego

3. Zastaw rejestrowy na zapasach należących do spółki zależnej do kwoty 4 000 tys. zł;

4. Cesja z polisy ubezpieczenia zapasów.

Picture 4783COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

4

SGB Bank S.A.

2017.07.31 z późn. zm.

kredyt inwestycyjny na sfinansowanie przedterminowego wykupu obligacji

50 000

9 000

2024.12.31

WIBOR 3M + marża

1. Hipoteka umowna na łączna do kwoty 16,5 mln zł., wpisana na pierwszym miejscu pod względem pierwszeństwa, z równym pierwszeństwem z hipotekami na rzecz banku współfinansującego Spółkę na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości i prawie własności nieruchomości położonych w Słonawach, należących do spółki zależnej oraz prawie własności nieruchomości położonej w Mrowinie,

2. Cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości stanowiących zabezpieczenie niniejszego kredytu, do wartości wynikającej z udziału Banku w finansowaniu Spółki,

3. Pełnomocnictwo do dysponowania środkami na rachunku bieżącym Kredytobiorcy prowadzonym w Banku,

4. Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

COMPREMUM S.A.

5

Bank Gospodarstwa Krajowego

2018.11.26

25 000

24 811

2023.05.31

WIBOR 1M + marża

1. Przelew (cesja) wierzytelności z kontraktu do wysokości wynagrodzenia z tytuły realizacji kontraktu w zakresie przysługującym Kredytobiorcy (SPC-2 Sp. z o.o.), bądź wysokości na którą wyrazi zgodę PKP PLK SA, nie niższej niż kwota kredytu,

2. Poręczenie w całym okresie ważności kredytu oraz na okres dodatkowych 6 miesięcy udzielone przez COMPREMUM S.A., Fabrykę Slonawy oraz Agnes

3. Zastaw rejestrowy na rachunku kontraktu prowadzonym w BGK, przez który przeprowadzanych będzie 100% przepływów z kontraktu w zakresie przysługującym kredytobiorcy,

4. Hipoteka do wysokości 12.400 tys. zł., wpisana na pierwszym miejscu hipotecznym, na nieruchomości położonej w Rogoźnie KW PO1O/00029224/8 stanowiącej własność COMPREMUM S.A.,

5. Oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777KPC na kwotę 150% kwoty kredytu, tj. 37,5 mln zł z terminem nadania aktowi klauzuli wykonalności 3 lat od ostatecznej spłaty kredytu,

6. Upoważnienie do dysponowania środkami na rachunku kontraktu prowadzonym w BGK, przez który przeprowadzanych będzie 100% przepływów z kontraktu w zakresie przysługującym kredytobiorcy - rachunek zablokowany,

7. Upoważnienie do dysponowania środkami na pozostałych rachunkach SPC-2 prowadzonych w BGK.

8. Hipoteka ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej w miejscowości Sztynwag KW TO1U/00008934/3, TO1U/00008935/0, TO1U/00056598/6, stanowiącej własność Compremum S.A.

SPC-2 Sp. z o.o.

6

Bank Spółdzielczy we Wschowie

2021.08.27

Obrotowy

6 000

3600

2024.06.30

WIBOR 1M +marża

1. hipoteka łączna do kwoty 9 000 tys. zł., na nieruchomościach: ul. Boguniewska w Rogoźnie oraz ul. Fabryczna 7 w Rogoźnie lokale: 1,3,4

2. cesja wierzytelności z tytułu ubezpieczenia nieruchomości wskazanych powyżej

3. weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową

4. pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem w BS Wschowa

5. zastaw finansowy na prawach do środków pieniężnych na rachunku. w BS Wschowa

6. cesja wierzytelności z tytułu umowy podwykonawczej z 16.10.2018 zawartej z SPC-2 za obszar „Gdynia”

AGNES S.A.

7

mBank S.A.

2022.05.18

Odnawialny

6 000

5 999

2023.11.29

WIBOR 1M + marża

1. weksel in blanco, wystawiony przez Kredytobiorcę z deklaracja wekslową, 2. cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności należnych od SPC-2 Sp. z o.o.

8

Bank Spółdzielczy we Wschowie

2021.09.22

Obrotowy

2 000

1 250

2024.08.31

WIBOR 1M +marża

1. weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową

2. pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem w BS Wschowa

3. gwarancja de minimis udzielona przez BGK na kwotę 1 600 tys. zł tj. 80% kwoty kredytu, na okres od dnia wpisu gwarancji do Rejestru BGK do 30.11.2024 r.

AGNES S.A.

Picture 4784COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

9

Lubusko-Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Drezdenku

2022.05.12

Odnawialny

4 000

4 036

2024.03.29

WIBOR 3M + marża

1. weksel in blanco z deklaracją wekslową,

2.pełnomocnictwo do rachunku bieżącego,

3.umowa o przelew wierzytelności z Elektrociepłowni Ptaszkowice Sp. z o.o.,

4.poreczenie BGK w ramach poręczenia portfelowego de minimis- gwarancja de minimis BGK

10

Millennium S.A.

2016.05.17

.

5 000

5 036

2024.11.16

WIBOR 1M+marża

1. gwarancja de minimis udzielona przez BGK,

2. hipoteka do kwoty 8 500 tys. zł., na nieruchomości ul. Fabryczna 7,

3. weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową.

71 232

 

 

W związku z dokonaniem w dniu 14.04.2023 spłaty kredytu inwestycyjnego w SGB Banku, zobowiązania z tego tytułu zostały wycenione na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty.

Picture 4885COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

 

 

27.Zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych

W 2022 roku Jednostka dominująca nie wykupywała i nie spłacała dłużnych ani kapitałowych papierów wartościowych. W dniu 22 marca 2021 roku Zarząd Spółki podjął decyzję o emisji Obligacji serii B. W dniu 27 maja 2021 roku doszła do skutku emisja 18.000 Obligacji serii B wyemitowanych przez POZBUD, o łącznej wartości 18.000.000 zł. Środki z emisji Emitent przeznaczył w pierwszej kolejności na spłatę kredytów udzielonych przez PKO Bank Polski S.A. na rzecz POZBUD, które są jednocześnie zabezpieczone hipotekami na nieruchomościach Spółki położonych w Słonawach. Pozostałe środki zostały przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych Jednostki dominującej. Więcej informacji na temat emisji Obligacji zaprezentowano w raportach bieżących nr 4/2021 z dnia 22 marca 2021 roku, nr 8/2021 z dnia 27 kwietnia 2021 roku, nr 13/2021 z dnia 25 maja 2021 roku oraz nr 14/2021 z dnia 27 maja 2021 roku.

Na dzień 8 maja 2023 roku zaplanowany został przedterminowy wykup Obligacji – na żądanie Emitenta (rb 7/2023).

 

Informacje na temat emisji Obligacji prezentuje tabela poniżej:

Obligacje serii B

Rodzaj obligacji

Obligacje czteroletnie z częściową amortyzacją po 3 latach

Wartość emisji

18 000 tys. zł

Saldo na dzień31 grudnia 2022 r.

18 000 tys. zł

Waluta

PLN

Termin wykupu

I termin 31.03.2024r. 7 200 tys. zł

II termin 30.03.2025r. 10 800 tys. zł

Stopa oprocentowania

Oprocentowanie stałe

Szczegóły dotyczące zabezpieczenia

Hipoteka umowna łączna do kwoty 27 000 tys. zł, wpisana na pierwszym miejscu pod względem pierwszeństwa, z równym pierwszeństwem z hipotekami na rzecz banku współfinansującego Spółkę na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości i prawie własności nieruchomości położonych w Słonawach

Cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości stanowiących zabezpieczenie obligacji do wartości stanowiącej 50% wartości nieruchomości

 

W związku z decyzją o wykupie obligacji w 2023, zostały one wycenie w kwocie wymagającej zapłaty, tj. z przysługującymi odsetkami.

 

 

28.Inne zobowiązania finansowe: Leasing

Inne zobowiązania finansowe

2022-12-31

2021-12-31

- zobowiązania z tytułu leasingu

20 143

16 699

Razem

30 091

29 836

Picture 4886COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Leasing

Zobowiązania z tytułu leasingu

o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty

2022-12-31

2021-12-31

Do 1 roku

5 728

4 972

powyżej 1 roku do 3 lat

7 817

9 367

powyżej 3 do 5 lat

5 150

1 674

Powyżej 5 lat

1 448

686

Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu

20 143

16 699

- w tym długoterminowe

14 415

11 727

- w tym krótkoterminowe

5 728

4 972

 

Zobowiązania z tytułu leasingu (struktura walutowa)

2022-12-31

2021-12-31

w walucie polskiej

20 143

16 417

w walucie obcej w przeliczeniu na PLN

0

282

Razem

20 143

16 699

 

Zabezpieczeniem umów leasingu są weksle własne in blanco oraz przedmiot leasingu.

Wartość bieżąca posiadanych zobowiązań z tytułu leasingu finansowego jest zbliżona do ich wartości bilansowej.  

29.Faktoring

Zobowiązania z tytułu faktoringu niewłaściwego

2022-12-31

2021-12-31

Zobowiązania z tytułu faktoringu niewłaściwego

9 949

13 137

Razem

9 949

13 137

 

W celu wsparcia bieżącej płynności Emitent oddaje należności wybranych kontrahentów do rozliczenia factoringowego. Spółka dominująca jest stroną umowy factoringowej z BGŻ BNP Paribas w ramach której posiada dostępny limit faktoringu niepełnego w kwocie 10 000 tys. zł. Ponadto Emitent posiada zawartą z Faktorzy S.A. umowę faktoringu z limitem 3 000 tys. zł. Spółka zależna jest stroną umowy faktoringowej z Millennium S.A. w ramach której posiada limit faktoringu niepełnego w kwocie 5 000 tys. zł oraz w BGŻ BNP Paribas z limitem w kwocie 1 000 tys. zł. ( limit wykorzystany na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosił 400 tys. zł.).

 

Faktor

Nr umowy

Data umowy

Rodzaj faktoringu

Limit tys. PLN

Wykorzystany limit na 31.12.2021 tys. PLN

Rodzaj zabezpieczenia

PEKAO Faktoring Sp. z o.o.

9/2021

20.01.2021

z regresem

5 000

640

1.Pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym w Pekao S.A. 2. Weksel własny in Blanco wystawiony przez Faktoranta wraz z deklaracja wekslową

3. Cesja wierzytelności od określonych kontrahentów

PEKAO Faktoring Sp. z o.o.

11/2021

19.01.2021

odwrotny

3 000

3 000

1.Pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym w Pekao S.A. 2. Weksel własny in Blanco wystawiony przez Faktoranta wraz z deklaracja wekslową 3. Gwarancja BGK

Picture 4887COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Faktorzy S.A.

180/FN/2018

03.12.2018 r.

faktoring z regresem

3 000

3 000

1. Weksel własny in blanco, do którego dołączona jest deklaracja wekslowa,

2. Globalna cesja wierzytelności od określonych kontrahentów

3. Nieodwołalne pełnomocnictwo dla Faktorzy S.A. do rachunku bankowego prowadzonego przez SGB-Bank

Bank Millenium S.A.

3985/2020

29.10.2020

Faktoring odwrotny

3 000

3 000

weksel in blanco wraz z deklaracja wekslowa gwarancja banku Gospodarstwa Krajowego do wysokości 2 400 tys. zł

Bank Millenium S.A.

3830/2020

29.10.2020

Faktoring z regresem

5 000

5 000

weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową

Bank Millenium S.A.

4044/2021

29.04.2021

Faktoring z regresem

4 500

4 498

weksel in blanco wraz z deklaracja wekslowa gwarancja banku Gospodarstwa Krajowego do wysokości 3 600 tys. zł

BNP Paribas Faktoring Spółka z o.o.

orzy S.A.

180/FN

CRD/F/37044/12 aneks nr 17

/2018

28.10.2020

faktoring z regresem

1 000

400

weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową

 

30.Rezerwy

Rezerwy

2022-12-31

2021-12-31

Świadczenia pracownicze

637

942

Inne rezerwy

362

544

Razem

999

1 486

 

Rezerwy

2022-12-31

2021-12-31

Rezerwy długoterminowe

130

519

Rezerwy krótkoterminowe

869

967

Razem rezerwy

999

1 486

 

 

Rezerwy

2022-12-31

2021-12-31

Świadczenia pracownicze

634

942

- na niewykorzystane urlopy pracownicze

471

787

- na odprawy emerytalne

163

155

Inne rezerwy, w tym

365

544

- na badanie sprawozdania finansowego

80

31

Razem

999

1 486

Picture 4888COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

 

rezerwa na odprawy emerytalne

rezerwa na urlopy

rezerwa na odsetki

rezerwa na pozostałe koszty

Razem

1 stycznia 2022

155

787

0

544

1 486

Utworzenie

8

0

0

501

510

Rozwiązanie

0

22

0

0

22

Wykorzystanie

0

293

0

681

974

31 grudnia 2022

163

472

365

999

długoterminowe

126

4

0

0

869

krótkoterminowe

37

468

0

365

130

 

 

rezerwa na odprawy emerytalne

rezerwa na urlopy

rezerwa na koszty odsetek

rezerwa na badanie sprawozdania finansowego

Razem

1 stycznia 2021

130

273

0

31

434

Utworzenie

25

514

0

513

1 052

Rozwiązanie

0

0

0

0

0

Wykorzystanie

0

0

0

0

0

31 grudnia 2021

155

787

0

544

1 486

długoterminowe

155

0

0

364

519

krótkoterminowe

0

787

0

180

967

 

31.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe

2022-12-31

2021-12-31

Z tytułu dostaw i usług

67 378

55 099

Zobowiązania krótkoterminowe razem

67 378

55 099

 

Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa)

2022-12-31

2021-12-31

PLN

65 253

54 661

EUR (w przeliczeniu na PLN)

2 125

438

Zobowiązania krótkoterminowe razem

67 378

55 099

 

Inne zobowiązania

Zobowiązania inne krótkoterminowe

2022-12-31

2021-12-31

Z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń

6 390

4 801

Z tytułu wynagrodzeń

1 183

592

Zaliczki otrzymane na dostawy

27 701

45 090

Pozostałe

3 155

481

Zobowiązania inne krótkoterminowe, razem

38 429

50 964

 

Picture 4889COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Rozliczenia międzyokresowe

Rozliczenia międzyokresowe pasywne

2022-12-31

2021-12-31

Dotacje

0

18 499

Przychody przyszłych okresów - usługi w toku

5 725

7 879

Inne

85

4 732

Rozliczenia międzyokresowe razem

5 811

31 110

Długoterminowe

85

16 812

Krótkoterminowe

5 725

14 297

 

Rozliczenia międzyokresowe pasywne obejmują przede wszystkim otrzymane dotacje do zakupu środków trwałych zlokalizowanych w Słonawach. Dotacje są rozliczane w pozostałe przychody operacyjne równolegle do amortyzacji środków trwałych, których to dotacja dotyczy.  

 

32.Zysk na jedną akcję

Zysk na jedną akcję zwykłą

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

1. Liczba akcji (szt.)

44 836 769

44 836 769

2. Średnioważona liczba akcji (szt.)

44 836 769

44 836 769

3. Średnioważona rozwodniona liczba akcji (szt.)

44 836 769

44 836 769

4. Zysk netto z działalności kontynuowanej

2 926

25 950

5. Zysk netto z działalności zaniechanej

0

0

6. Zysk netto z działalności kontynuowanej oraz zaniechanej

2 926

25 950

7. Zysk na jedną akcję (PLN)

0,07

0,58

8. Rozwodniony zysk na jedną akcję

0,07

0,58

 

W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym nie wystąpił efekt rozwadniający.  

33.Dywidendy

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki Dominującej zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy przeznaczenie zysku netto za 2022 rok na zwiększenie kapitału zapasowego.  

 

34.Przychody

Przychody netto ze sprzedaży produktów (struktura rzeczowa

- rodzaje działalności)

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Stolarka otworowa

34 468

31 938

Usługi budowlane

175 862

167 625

Usługi deweloperskie

416

2 868

Usługi kolejowe

6 764

0

Przychody netto ze sprzedaży produktów razem

217 510

202 431

Picture 4890COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Przychody netto ze sprzedaży produktów (struktura terytorialna)

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Kraj

204 324

190 784

Export

13 186

11 647

Przychody netto ze sprzedaży produktów razem

217 510

202 431

 

35.Koszty działalności operacyjnej

Koszty według rodzaju

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

Amortyzacja

8 138

8 345

Zużycie materiałów i energii

56 088

50 031

Usługi obce

66 909

109 926

Podatki i opłaty

1 588

1 380

Wynagrodzenie

18 355

17 025

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

3 609

3 393

Pozostałe koszty rodzajowe

2 358

1 891

Koszty według rodzaju razem

157 045

191 991

Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych

2 025

-33 949

Koszty sprzedaży

- 5 455

-5 773

Koszty ogólnego zarządu

- 12 000

-10 902

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

141 616

141 367

 

 

Koszty amortyzacji majątku trwałego

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

21

45

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

5 202

6 387

Amortyzacja z tytułu praw do użytkowania

2 915

1 913

Razem

8 138

8 345

 

Picture 4891COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

36.Pozostałe przychody

Pozostałe przychody operacyjne

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych

1 332

1 562

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności niefinansowych

0

1 066

Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw

15

0

Otrzymane kary i odszkodowania

77

2 817

Dotacje

112

4 200

Wynajem składników majątku trwałego

306

1 323

Nadwyżki inwentaryzacyjne

37

414

Gwarancje , poręczenia

2 171

0

Kary umowne

1 700

0

Wycena nieruchomości inwestycyjnych

0

286

Niezamortyzowana część środka trwałego

665

0

Inne przychody operacyjne

481

570

Pozostałe przychody operacyjne, razem

6 896

12 238

 

37.Pozostałe koszty operacyjne

 

Pozostałe koszty operacyjne

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych

0

Wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej

0

Odpisy aktualizujące wartość należności niefinansowych

1 854

5 028

odpisy aktualizujące wartość nieruchomości

3 151

0

Utworzenie rezerw

0

amortyzacja maszyn i urządzeń wynajmowanych

1 120

Zapłacone kary i odszkodowania

101

49

Różnice inwentaryzacyjne

0

Koszty zapasów nie nadających się do sprzedaży

0

darowizna

50

0

Pozostałe koszty

1 055

590

Pozostałe koszty operacyjne razem

6 212

6 787

 

 

38.Utrata wartości aktywów finansowych z MSSF 9

 

Spółka dokonała wyceny posiadanych aktywów finansowych. Na bazie przyjętych zasad rachunkowości dokonane szacunki spowodowały utworzenie odpisu aktualizującego w wysokości 33 518 tys. zł, w tym na wynik 2022 roku ujęto 2 398 tys. zł.

 

 

 

 

 

Picture 4892COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

39.Przychody Finansowe

 

Przychody finansowe

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Przychody z odsetek obliczone z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej

483

182

Odsetki od udzielonych pożyczek

466

96

Odsetki od lokat

5

3

Odsetki od rachunków bankowych

0

0

Odsetki od należności

11

83

Pozostałe odsetki

0

0

Zyski z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy

0

0

Bankowa wycena instrumentów finansowych (IRS)

0

0

Przychody finansowe związane z inwestycjami w jednostki zależne, współzależne i stowarzyszone

0

1 213

Inne przychody finansowe

117

149

Przychody finansowe razem

599

1 544

 

 

40.Koszty finansowe:

Koszty finansowe

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy

10 910

4 655

Odsetki od otrzymanych kredytów

5 066

1 430

Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu

1 700

798

Odsetki od otrzymanych pożyczek

111

1

Odsetki od zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań

177

213

Odsetki budżetowe

143

92

Odsetki faktoring

1 238

382

Prowizje bankowe i faktoringowe

1 606

1 536

Pozostałe odsetki

664

203

Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy

0

170

Koszty z tytułu rozliczeń IRS

0

170

Bankowa wycena instrumentów finansowych (IRS)

0

0

Inne koszty finansowe

225

850

Koszty z tytułu różnic kursowych (nadwyżka ujemnych różnic nad dodatnimi)

45

0

Odpisy aktualizujące wartość pożyczek i innych aktywów finansowych

0

0

Koszty sprzedaży wierzytelności

0

850

Pozostałe koszty finansowe

180

0

Razem

10 930

5 675

 

Picture 4893COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

41.Podatek dochodowy

Podatek dochodowy

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

1. Zysk przed opodatkowaniem

9 905

31 569

2. korekty konsolidacyjne

- 35 093

5 119

3.Zysk/ strata jednostek konsolidowanych

- 25 188

26 450

4. Obowiązująca stawka podatku dochodowego

19%

19%

5. Podatek od zysku przed opodatkowaniem według obowiązującej stawki podatkowej

4 398

5 998

- koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów

210 826

86 184

- przychody nie stanowiące przychodów podatkowych

22 520

70 532

- koszty podatkowe nieujęte w sprawozdaniu z zysków i strat

136 206

26 900

- przychody podatkowe nieujęte w sprawozdaniu z zysków i strat

0

15 252

- straty z lat ubiegłych

0

0

6. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym

3 406

35 573

- w tym straty kapitałowe

0

0

- w tym straty z pozostałej działalności

-20 610

-8 662

7a. Podatek dochodowy według obowiązującej stawki podatkowej

4 754

5 113

7b. Podatek dochodowy dotyczący lat ubiegłych

0

0

8. Wpływ zmiany podatku odroczonego

707

1 992

9. Łączny podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat

5 461

7 105

10. Efektywna stawka podatkowa

20,6%

27%

11. Podatek dochodowy bieżący

0

5 113

- ujęty w rachunku zysków i strat

4 754

3 565

- dotyczący pozycji, które zmniejszyły lub zwiększyły kapitał własny

0

0

 

Struktura podatku dochodowego

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Podatek dochodowy bieżący

4 754

3 565

Podatek odroczony

2 226

2 055

Podatek dochodowy razem

6 980

5 620

 

Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Stawka efektywna

20,6%

18%

utworzenia aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w niepełnej wysokości

0

0

różnice trwałe CIT

857

1 875

pozostałe

0

-3 866

Stawka efektywna po korektach

19%

19%

 

Zobowiązanie/należność z tyt. podatku dochodowego

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Podatek dochodowy bieżący

4 754

3 565

Podatek zapłacony

-1 243

-1 880

Należność z tyt. podatku dochodowego

0

0

Zobowiązanie z tyt. podatku dochodowego

3 511

1 685

* zapłacony podatek dochodowy ze znakiem "-", nadwyżka zwrotów podatku nad podatkiem zapłaconym ze znakiem "+"  

Picture 4894COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

W 2022, w Grupie wystąpiły niewykorzystane straty podatkowe, w odniesieniu do których w sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie ujęto aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.Nie wystąpiły różnice przejściowe związane z inwestycjami w jednostki zależne, oddziałami i jednostkami stowarzyszonymi oraz z udziałami we wspólnych przedsięwzięciach, w odniesieniu do których nie ujęto zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego.  

42.Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

I. Zysk (strata) przed opodatkowaniem

9 905

31 569

II. Korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty)

-3 269

-48 816

1. (Zysk) strata z udziałów (akcji) w jednostkach wycenianych

metodą praw własności

0

0

2. Korekty z tytułu umorzenia i amortyzacji

8 138

8 344

3. Korekty wynikające z odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości

6 681

0

4. Korekty wynikające z niezrealizowanych zysków (strat) z tytułu różnic kursowych

15

0

5. Przychody z tytułu odsetek

0

-94

6. Koszty z tytułu odsetek

9 105

3 293

7 Korekty z tytułu zysków (strat) ze sprzedaży aktywów trwałych

-2 505

8. Korekty z tytułu rezerw

-1 093

566

9. Korekty z tytułu zmniejszenia (zwiększenia) wartości zapasów

-11 308

-7 383

10. Korekty wynikające ze zwiększenia (zmniejszenia) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

-9 358

-33 185

11. Korekty wynikające ze zmniejszenia (zwiększenia) wartości zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań

15 223

-20 102

12. Inne korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty)

-20 672

2 522

13. Korekta z tytułu zysku na okazyjnym nabyciu

0

-272

Przepływy pieniężne z działalności razem

6 636

-17 247

Zapłacony podatek dochodowy

0

-1 685

III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)

6 636

-18 932

 

Grupa dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne zgodnie z prezentacją w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Środki pieniężne

2022-12-31

2021-12-31

Środki pieniężne w kasie i na rachunkach

7 306

14 128

Lokaty terminowe

3 813

1 415

Środki pieniężne razem

11 119

15 543

 

W żadnym z prezentowanych okresów nie wystąpiły przepływy pieniężne finansowe z działalności operacyjnej ani z działalności finansowej w walutach obcych, w związku z czym nie odnotowano wpływu zmian kursów walutowych na środki pieniężne i ekwiwalenty pieniężne utrzymywane lub należne w walutach obcych. Obrót walutowy w Grupie dokonywany był jedynie w zakresie działalności operacyjnej, szczegóły dotyczące różnic kursowych powstałych na transakcjach walutowych zaprezentowano w nocie nr 36.  

Picture 5395COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

43.Aktywa i zobowiązania warunkowe

Na dzień bilansowy zobowiązania warunkowe dotyczyły głównie gwarancji należytego wykonania kontraktu oraz gwarancji właściwego usunięcia wad i usterek, jak również dotyczących ich bankowych gwarancji zapłaty, z których Grupa korzysta w ramach prowadzonej działalności, w tym głównie w zakresie realizacji usług budowlanych. Na dzień bilansowy Grupa posiadała również zobowiązania warunkowe dotyczące gwarancji opłacenia wadium oraz gwarancje zwrotu zaliczki.

W poniższej tabeli zaprezentowano zestawienie zobowiązań warunkowych Grupy według stanu na poszczególne dni bilansowe:

Zobowiązania warunkowe

2022-12-31

2021-12-31

Gwarancja należytego wykonania kontraktu oraz właściwego usunięcia wad i usterek

113 603

103 792

Gwarancja bankowa zapłaty

1 600

1 659

Gwarancje wadialne

4 849

3 450

Poręczenia

379

0

Razem

120 431

108 901

 

Uzyskane gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe są niezbędne z punktu widzenia możliwości podpisania umowy z zamawiającym, jak również potwierdzają konsekwentne działania Grupy mające na celu pozyskanie limitów gwarancyjnych pozwalających Grupie na swobodne przystępowanie do przetargów.

 

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe zestawienie gwarancji z uwzględnieniem terminów ich ważności:

 

Zestawienie gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych czynnych na dzień 31.12.2022

Lp.

Spółka z GK

Rodzaj gwarancji

Data ważności

Kwota

1

Compremum

Należytego wykonania + usunięcia wad i usterek

28.01.2034

6 859 500,00

2

Compremum

Należytego wykonania + usunięcia wad i usterek

28.01.2034

8 639 000,00

3

Compremum

usunięcia wad i usterek

20.05.2023

61 777,30

4

Compremum

usunięcia wad i usterek

20.05.2023

3 993 369,50

5

Compremum

należytego wykonania + usunięcia wad i usterek

20.05.2023

2 330 843,35

6

Compremum

należytego wykonania

09.04.2025

19 261,80

7

Compremum

należytego wykonania

10.10.2023

1 356 130,35

8

Compremum

należytego wykonania

10.10.2023

730 804,50

9

Compremum

należytego wykonania

12.04.2025

10 701,00

10

Compremum

wadium

28.02.2023

50 000,00

11

Compremum

wadium

13.01.2023

60 000,00

12

Compremum

wadium

08.03.2023

60 000,00

13

Compremum

wadium

03.03.2023

29 000,00

14

Compremum

wadium

22.02.2023

2 500 000,00

15

Compremum

wadium

22.02.2023

150 000,00

16

Compremum

wadium

22.02.2023

2 000 000,00

17

Compremum

usunięcia wad i usterek

11.07.2023

865 900,00

Picture 5396COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

18

Compremum

usunięcia wad i usterek

31.12.2024

110 000,00

19

SPC-2

Należytego wykonania oraz usunięcia wad i usterek

14.06.2028

10 000 000,00

20

SPC-2

Należytego wykonania oraz usunięcia wad i usterek

14.06.2028

16 587 781,11

21

SPC-2

Należytego wykonania

14.06.2028

62 038 155,92

22

SPC-2

Gwarancja zapłaty

14.08.2028

1 600 000,00

120 111 124,83

 

 

Na moment sporządzania niniejszego raportu główne zobowiązania warunkowe wynikały z:

- gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania w ramach projektu "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS Część 1 zamówienia” udzielonej dla jednostki zależnej „SPC-2” Sp. z o.o. przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia S.A. (Gwarant) w wysokości 62 038 tys. zł poręczonej przez COMPREMUM SA do wysokości 68.200 tys. zł. oraz przez Agnes S.A. do wysokości 37.000 tys. zł.

- gwarancji należytego wykonania umowy i właściwego usunięcia wad i usterek do łącznej maksymalnej wysokości 16 588 tys. zł otrzymanej przez jednostkę zależną „SPC-2” Sp. z o.o. udzielonej przez Credendo-Excess&Surety SA O. w Polsce na zabezpieczenie umowy na zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach Projektu "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSMR na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS Część 1 zamówienia” wraz z wystawioną przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankową gwarancją zapłaty w wysokości 1 600 tys. zł w/w gwarancji (gwarancja zawarta w ramach umowy trójstronnej pomiędzy Credendo. COMPREMUM SA oraz SPC-2, zabezpieczona wekslem in blanco oraz w/w gwarancją bankowej zapłaty),

- gwarancji należytego wykonania umowy i właściwego usunięcia wad i usterek do łącznej maksymalnej wysokości 10 000 tys. zł otrzymanej przez jednostkę zależną „SPC-2” Sp. z o.o. udzielonej przez AXA Ubezpieczenia TUiR SA na zabezpieczenie umowy na zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach Projektu "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS Część 1 zamówienia” (gwarancja wystawiona w ramach limitu posiadanego przez Emitenta, zabezpieczonego wekslami),

Ponadto Jednostka Dominująca udzielił jednostce zależnej SPC-2 poręczenia:

- udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji zwrotu I części zaliczki otrzymanej przez „SPC-2” Sp. z o.o. od Zamawiającego w związku z realizacją w/w kontraktu na GSM-R do maksymalnej kwoty 44 313 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2022 roku zaliczka cz. I była całkowicie spłacona) oraz II części zaliczki otrzymanej przez SPC-2 Sp. z o.o. na podstawie umowy zawartej dnia 11 grudnia 2020 roku tytułem Gwarancji udzielonej przez BGK do dnia 29 maja 2023 roku (tj. do dnia całkowitego zwrotu wypłaconej zaliczki) na rzecz Zamawiającego jako beneficjenta gwarancji, w kwocie 44 313 tys. zł. (nadzień 31 grudnia 2022 roku zobowiązanie z tytułu zaliczki wynosiło 10 186 tys. zł i zostało zaprezentowane w zobowiązaniach z sytuacji finansowej)

- udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu dla „SPC-2” Sp. z o.o. od Zamawiającego w związku z realizacją kontraktu na GSM-R do maksymalnej kwoty 25 000 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązanie z tytułu kredytu wynosiło 24 800 tys. zł i zostało zaprezentowane w zobowiązaniach z sytuacji finansowej).

Wszystkie w/w gwarancje udzielone dla „SPC-2” Sp. z o.o. zostały poręczone przez COMPREMUM S.A. do łącznej maksymalnej kwoty zaangażowania każdej z w/w instytucji.

Dodatkowo spółka Agnes S.A. udzieliła jednostce zależnej SPC-2 poręczenia udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji zwrotu I części zaliczki otrzymanej przez „SPC-2” Sp. z o.o. od Zamawiającego w związku z realizacją w/w kontraktu na GSM-R oraz II części zaliczki otrzymanej przez SPC-2 Sp. z o.o. na podstawie umowy zawartej dnia 11 grudnia 2020 roku tytułem

Picture 5397COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Gwarancji udzielonej przez BGK do dnia 29 maja 2023 roku (tj. do dnia całkowitego zwrotu wypłaconej zaliczki) na rzecz Zamawiającego jako beneficjenta gwarancji, do łącznej wysokości 44.313 tys. zł.

Grupa jest w posiadaniu weksli obcych „in blanco” wystawionych przez współpracujące firmy handlowe, zajmujące się sprzedażą stolarki otworowej, które zabezpieczają roszczenia Grupy z tytułu sprzedawanych wyrobów. W okresach objętych niniejszym sprawozdaniem nie wystąpiły inne należności warunkowe.  

44.Toczące się istotne sprawy sądowe

Na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji i w okresie sprawozdawczym objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym COMPREMUM S.A. (dalej COMPREMUM) nie była stroną postępowań przed sądem lub innym organem o zobowiązania lub wierzytelności, których pojedyncza lub łączna wartość stanowi co najmniej 10% kapitałów własnych. Poniżej Emitent wskazuje skrócone, aktualizacyjne informacje na temat istotnych, w ocenie Zarządu postępowań. Pełen opis postępowań zamieszczony został w nocie 40 Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego Grupy Kapitałowej za rok 2020, dostępnego na stronie internetowej Emitenta pod adresem: https://compremum.pl/wp-content/uploads/2021/04/pozbud_ssf-31.12.2020_30.04.2021-sig-sig-sig.pdf (od str. 115).

 

Strony 

Przedmiot sprawy  

i jej wartość 

Organ prowadzący  

i sygnatura 

Zdarzenia związane z postępowaniem od dnia 1 stycznia 2022 do dnia publikacji sprawozdania 

Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna  

 

przeciwko  

 

COMPREMUM S.A. (pozwana) 

Postępowanie cywilne  

o zapłatę 

 

wartość przedmiotu sporu 1.470.343,88 zł 

Obecnie:  

Sąd Najwyższy  

sygn. akt. VII WSC 9/23 

 

Wcześniej: 

Sąd Apelacyjny, Okręgowy  

w Warszawie 

Sygn. akt w II instancji: 

VII AGa 90/22 

Poprzednie sygnatury akt: 

sygn. XX GC 296/19, 

XX GNc 1808/18 

 

 

 

pozew o zapłatę (data wpływu  

3 grudnia 2018 roku); 

13 maja 2021 roku – przeprowadzenie rozprawy; 

13 października 2021 roku – wyrok Sądu I instancji, w którym Sąd utrzymał w mocy nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym w dniu 6 lutego 2019 r. sygn. akt XX GNc 1808/18 oraz obciążył Spółkę kosztami postępowania; 

styczeń 2022 roku – złożenie przez Spółkę apelacji od ww. wyroku; 

Sąd Apelacyjny oddalił złożony środek zaskarżenia. Spółka po otrzymaniu uzasadnienia decyzji złożyła w marcu 2023 roku skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.  Pełnomocnik Emitenta otrzymał odpowiedź Pełnomocnika Powoda na skargę kasacyjną, sprawa jest w toku.   

 

Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna  

 

Przeciwko 

 

COMPREMUM S.A. (pozwana) 

Postępowanie cywilne  

o zapłatę 

 

wartość przedmiotu sporu 578.588,00 zł 

Sąd Okręgowy w Warszawie 

XVI GC 1160/22 

Sąd Apelacyjny  

Sąd Okręgowy w Warszawie 

sygn. akt w sądzie II instancji: VII AGa 57/21 

 

poprzednie sygnatury akt: 

 

XVI GC 769/1; XVI GNc 446/19 

 

 

pozew o zapłatę (data wpływu 26 marca 2019 roku); 

17 grudnia 2021 roku – Sąd Apelacyjny w Warszawie, Wydział VII Gospodarczy i Własności Intelektualnej uchylił wyrok Sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi; 

Po przekazaniu akt  sądowi I instancji, który będzie ponownie rozpoznawał sprawę zgodnie z wyrokiem Sądu odwoławczego, wyznaczono termin pierwszej rozprawy na maj 2023 roku.  

Picture 5398COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

COMPREMUM S.A. (powódka) 

przeciwko 

GN Jantaris Spółka  

z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa 

 

Data rozpoczęcia:  

24 maja 2019 roku (pozew) 

Postępowanie cywilne  

o zapłatę 

 

wartość przedmiotu sporu 1.320.738,25 zł  

Sąd Okręgowy w Poznaniu 

 

sygn. akt IX GC 784/19  

24 maja 2019 roku – pozew  

o zapłatę; 

czerwiec 2021 roku – sporządzenie opinii przez biegłego; 

8 września 2021 roku – zarzuty do opinii biegłego; 

26 stycznia 2022 roku – dalsze zarzuty do opinii biegłego; 

15 marca 2022 roku – uzupełniające przesłuchanie biegłego na rozprawie i zamknięcie rozprawy, złożenie pisma – załącznika do protokołu z podsumowaniem dotychczasowego stanowiska spółki oraz przywołaniem nowych argumentów; 

30 marca 2022 roku – postanowienie o otwarciu na nowo zamkniętej rozprawy,  

zobowiązanie drugiej strony do przedłożenia dokumentów oraz dopuszczenie dowodu z uzupełniającej opinii biegłego; 

W październiku 2022 akta sprawy przekazane zostały biegłemu w celu uzupełnienia opinii w terminie do lutego 2023 roku. Obecnie Spółka oczekuje na dostarczenie opinii, o której mowa powyżej.  

GN Jantaris Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa przeciwko 

COMPREMUM S.A. (pozwana) 

 

Data rozpoczęcia:  

5 lipca 2019 roku (pozew) 

Postępowanie cywilne  

o zapłatę 

 

aktualna wartość przedmiotu sporu 

11.672.359,00 zł 

 

 

Przed rozszerzeniami powództw wartość przedmiotu sporu wynosiła 

4.957.140 zł 

Sąd Okręgowy w Poznaniu 

 

 sygn. akt IX GNc 741/19 

5 lipca 2019 roku – pozew o zapłatę 

23 kwietnia 2021 r. – rozszerzenie powództwa do kwoty 10.057.228,00 zł; 

18 lipca 2021 r. – odpowiedź na rozszerzenie powództwa; 

14 grudnia 2021 r. – kolejne rozszerzenie powództwa do kwoty  11.672.359,00 zł; 

17 stycznia 2022 roku – odpowiedź na rozszerzenie powództwa; 

Aktualnie w sprawie przeprowadzane jest postępowanie dowodowe podczas wyznaczanych kolejnych rozpraw, w tym przesłuchał strony postępowania. Obecnie strony wpłaciły zaliczki na poczet opinii biegłych,, natomiast wskutek wyrażenia woli przez biegłych zespołowego sporządzenia opinii, wzrosły koszty jej sporządzenia, na co strony postępowania wyraziły zgodę. Obecnie oczekują na wystosowanie przez

Picture 5399COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Sąd wezwania do uiszczenia zaliczki oraz na sporządzenie opinii przez biegłych  

COMPREMUM S.A. (powódka) 

przeciwko 

GN Jantaris Spółka  

z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa 

 

Data rozpoczęcia:  

30 grudzień 2022 roku (pozew) 

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym 

 

wartość przedmiotu sporu 2.041.514,14 zł   

Sąd Okręgowy w Poznaniu 

 

sygn. akt IX GC 1132/22  

30.12.2022 – złożenie przez Emitenta pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Aktualnie Emitent oczekuje na prawomocne rozstrzygnięcie wniosku o zwolnienie z kosztów.   

Inne postępowania

Compremum S.A., Agnes S.A.

(powódka)

przeciwko

Łukasz Łagoda

Pozew o zapłatę z tytułu kar umownych kwoty 217.769,55 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od 25.11.2016 r. do dnia zapłaty.

Sąd Okręgowy w Poznaniu, sygn. IX GC 484/21, przeciwko Łukasz Łagoda – o zapłatę W dniu 09.06.2021 r. został złożony pozew o zapłatę.

Obecnie postępowanie jest na etapie rozpoznania przez Sąd I instancji. Przewidywany wynik sporu – Obecny etap postępowania nie pozwala na przewidzenie wyniku postępowania.

COMPREMUM S.A., Agnes S.A.

(powódka)

Przeciwko

Łukasz Łagoda

o zapłatę kwoty 1.000.000,00 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od 24.12.2021 r. do dnia zapłaty + koszty procesu.

Sąd Okręgowy w Poznaniu, sygn. IX GC 1065/21, Compremum S.A, przeciwko Łukasz Łagoda.

W dniu 29.12.2021 r. został złożony pozew o zapłatę.

Sprawa w toku.

Przewidywany wynik sporu - Obecny etap postępowania nie pozwala na przewidzenie wyniku postępowania.

Syndyk Masy Upadłości Via Polonia S.A. w upadłości, Poznań przeciwko COMPREMUM S.A. i ALUSTA S.A.

Emitent pozwany solidarnie jako odpowiedzialny za roboty budowlane) – o zapłatę 1 223 349,88 wraz z odsetkami.

bez kosztów obciążających Compremum S.A.

Sąd Okręgowy w Poznaniu , sygnatura akt. IX Gc

Na obecnym etapie procedowane jest ugoda pomierzy powodem Syndyk Masy Upadłości Via Polonia S.A. a pozwanym Alusta S.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture 53100COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

45.Zdarzenia po dniu bilansowym

 

NUMER RAPORTU

DATA PUBLIKACJI

OPIS

GRUPA KAPITAŁOWA

6/2023

2023.04.14

Informacja o zbyciu udziałów w spółce zależnej Fabryka SLONAWY

W ww. raporcie Spółka poinformowała o sprzedaży wszystkich 1.600.100 udziałów w spółce zależnej Fabryka SLONAWY Sp. z o.o. dających prawo do wykonywania 100% głosów ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Zależnej. Transakcja o wartości stanowiącej równowartość 18 mln USD, objęła nabycie udziałów w Spółce Zależnej przez Kupującego oraz spłatę wszystkich zobowiązań, w tym należnych od Spółki Zależnej Emitentowi. Transakcja istotnie zmniejszy poziom zadłużenia co wpłynie m.in. na zmniejszenie kosztów obsługi długu i poprawę wskaźników finansowych oraz umożliwi koncentrację na rozwoju pozostałych segmentów działalności Grupy Kapitałowej COMPREMUM.

Informację o rozpoczęciu negocjacji w przedmiocie sprzedaży spółki zależnej, Emitent opublikował raportem bieżącym 5/2023.

INFORMACJE DOT. FINANSOWANIA

7/2023

2023.04.17

Przedterminowy wykup Obligacji serii B

W ww. raporcie Spółka poinformowała o podjęciu decyzji o przedterminowym, całkowitym wykupie 18.000 obligacji serii B o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 18.000.000 PLN na żądanie Emitenta.

Wcześniejszy wykup Obligacji zostanie wykonany w dniu 8 maja 2023 r. W tym dniu Emitent zapłaci za każdą wykupywaną Obligację kwotę w wysokości wartości nominalnej jednej Obligacji, tj. 1.000,00 PLN, narosłe odsetki w IX okresie odsetkowym, tj. 5,88 PLN na każdą wykupywaną Obligację oraz dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci premii, tj. 5,00 PLN na każdą wykupywaną Obligację. Dniem ustalenia uprawnionych będzie 27 kwietnia 2023 r.

Przedterminowy wykup Obligacji realizowany będzie za pośrednictwem KDPW, zgodnie z regulacjami obowiązującymi w ramach KDPW, w oparciu o zapisy pkt 15 WEO.

INFORMACJE ISTOTNE DLA DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

2/2023

(w zw. z 30/2021)

2023.01.12

Informacja o zawarciu porozumienia w zakresie warunków umowy inwestycyjnej

W ww. raporcie Spółka poinformowała o zawarciu 11 stycznia 2023 r. porozumienia określającego warunki dla ostatecznej umowy inwestycyjnej dotyczącej wspólnej, z Durapower Holdings PTE LTD z siedzibą w Singapurze oraz Elmodis Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, realizacji przedsięwzięcia, polegającego na uruchomieniu zakładu produkcyjnego baterii w Polsce.

Porozumienie określa główne warunki, dotyczące współpracy pomiędzy Stronami. W szczególności strony uzgodniły, że Inwestycja realizowana będzie poprzez spółkę celową z siedzibą w Polsce, w której ustalono udział kapitałowy odpowiednio: COMPREMUM – 45%, Durapower – 45%, Elmodis – 10% oraz ustalono założenia do sposobu funkcjonowania operacyjnego Spółki JV a strony pracują nad warunkami finansowymi i budżetami Inwestycji. Zobowiązania stron pozostały bez zmian w stosunku do MoU.

 

 

 

46.Transakcje z podmiotami powiązanymi

Podmioty powiązane z Grupą obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez właścicieli Jednostki Dominującej oraz jednostki zależnej oraz

Picture 53101COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

ich organy zarządcze i nadzoru. Przychody i koszty generowane w poszczególnych okresach sprawozdawczych między Emitentem, a spółkami podporządkowanymi oraz stan na poszczególne dni bilansowe wzajemnych należności i zobowiązań Emitenta i spółek zależnych przedstawiają poniższe tabele.

Transakcje z podmiotami powiązanymi – 2022 rok

Podmiot

Należności

Zobowiązania

Przychody

Koszty

Pożyczki

Odsetki

Alusta S.A.

-

12 915

-

0

-

-

Asset Agnieszka Grzmil

1

68

36

355

-

-

Axe Promotion S.A.

1 230

2 781

10 012

7 914

-

-

FS Łukasz Fojt

-

-

659

623

3 840

42

KNR Studio usług technicznych Sebastian Celer

-

41

-

318

-

-

Łukasz FOJT

-

-

0

-

600

12

Signum Sp. z o.o.

-

-

-

47

-

-

Cassus Giro

922

Razem

2 154

15 804

10 707

9 258

4 440

54

 

Transakcje z podmiotami powiązanymi – 2021 rok

Podmiot

Należności

Zobowiązania

Przychody

Koszty

Pożyczki

Odsetki

DWD System Sp. z o.o.

0

688

0

4 960

0

0

DWD System Sp. z o.o. sp.k.

0

0

0

0

0

0

Alusta S.A.

0

3

0

0

0

0

FS Łukasz Fojt

0

0

0

0

0

0

AXE PROMOTION S.A.

1 282

2 449

2 051

5 891

0

0

Przedsiębiorstwo Komunalne "Noteć" Sp. z o.o.

0

0

0

0

0

0

Fic i Wspólnicy Kancelaria Prawna

0

88

0

280

0

0

Razem

1 282

3 225

2 051

11 131

0

0

 

47.Zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

Przeciętne zatrudnienie, razem

211

201

w tym, pracownicy umysłowi

117

91

Razem

211

201

 

Rotacja kadr

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

Liczba pracowników przyjętych

34

61

Liczba pracowników zwolnionych

30

33

Razem rotacja

4

28

 

48.Wynagrodzenia kluczowego personelu

Grupa jako kluczowy personel klasyfikuje Członków Zarządu oraz Członków organów nadzorczych.

Picture 53102COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Wynagrodzenia Zarządu i Organu Nadzorczego Emitenta

Wyszczególnienie

01.01-31.12.2022

01.01-31.12.2021

Wynagrodzenia wypłacone i należne

I. Zarząd

Łukasz Fojt-Prezes Zarządu (od 23.04.2020 do 30.06.2022), Wiceprezes Zarządu (od 30.06.2022)

172

172

Andrzej Raubo – Wiceprezes Zarządu (od 15.08.2020 do 24.07.2021)

nie dotyczy

0

Michał Ulatowski - Wiceprezes Zarządu (od 01.01.2020 do 30.06.2022)

204

294

Agnieszka Grzmil – Wiceprezes Zarządu (od 31.12.2022)

0

nie dotyczy

Paweł Piotrowski – Wiceprezes Zarządu (od 20.09.2021 do 30.06.2022), Prezes Zarządu (od 30.06.2022 do 30.12.2022)

166

42

Radosław Załoziński – Wiceprezes Zarządu (od 30.06.2022 do 14.02.2023)

86

nie dotyczy

II. Rada Nadzorcza

Andrzej Raubo (od 13 sierpnia 2021)

36

13

Wojciech Prentki (od 01.01.2020)

24

24

Jacek Tucharz (od 01.01.2020)

21

21

Dominik Hunek (od 14.08.2020)

30

34

Marcin Raubo (od 14.08.2020)

22

27

Wojciech Wika-Czarnowski (od 14.08.2020 do 24.07.2021)

nie dotyczy

13

Andrzej Sołdek (od 15.12.2022)

0,9

nie dotyczy

 

Wynagrodzenia Zarządu i Organu Nadzorczego Emitenta w jednostkach zależnych

„SPC-2” Sp. z o.o.

Członkowie Zarządu oraz Organów Nadzorczych Emitenta nie pobierali wynagrodzenia w roku obrotowym 2022 i 2021 w spółce zależnej SPC-2 Sp. z o.o.

SPC-2 Sp. z o.o.

Wyszczególnienie

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

I. Zarząd

419

153

Paweł Piotrowski

419

153

II. Rada Nadzorcza

0

0

 

AGNES S.A.

Wyszczególnienie

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

I. Zarząd

327

523

Łukasz Fojt

324 

474

Paweł Piotrowski (od 20.09.2021)

0

49

Michał Ulatowski (do 30.06.2022)

3

0

II. Rada Nadzorcza

0

0

 

49.Pożyczki udzielone członkom organów Emitenta i spółek zależnych

Zarówno w roku 2022, jak i w roku 2021 członkom organów Emitenta ani jednostek zależnych nie były udzielane pożyczki.

Picture 53103COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

50.Wynagrodzenie biegłego rewidenta

Wyszczególnienie

Wynagrodzenie należne za 2022 rok

Wynagrodzenie należne za 2021 rok

1. Obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania finansowego

65

44

2. Inne usługi poświadczające (przegląd półroczny)

32

28

3.Obowiązkowe badanie rocznych sprawozdań finansowych jednostek zależnych

71

0

4. Usługi doradztwa podatkowego

0

0

5. Pozostałe usługi

0

5

Razem

168

77

 

 

 

51.Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:

pozycje bilansowe przeliczone są według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na ostatni dzień okresu sprawozdawczego:

- 30.12.2022 – 4,6899 PLN/EUR,

- 31.12.2021 – 4,5994 PLN/EUR,

pozycje skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczone są według kursu stanowiącego średni kurs w okresie, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie sprawozdawczym :

- 01.01-31.12.2022 – 4,6883 PLN/EUR,

- 01.01-31.12.2021 – 4,5775 PLN/EUR.

 

Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego sprawozdania z prepływów pieniężnych przeliczone euro, przedstawia tabela:

 

Wybrane skonsolidowane dane finansowe

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

PLN

EUR

PLN

EUR

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

217 510

46 394

202 431

44 223

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

20 236

4 316

35 700

7 799

Zysk (strata) brutto

9 905

2 112

31 569

6 897

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej i zaniechanej (tys. zł)

2 926

624

25 950

5 669

- z działalności kontynuowanej (tys. zł)

2 926

624

25 950

5 669

- z działalności zaniechanej (tys. zł)

0

0

0

0

Zysk (strata) netto przypadający udziałom niekontrolującym

2 926

624

25 950

5 669

Wybrane skonsolidowane dane finansowe

31.12.2022

31.12.2021

Picture 53104COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

Wybrane skonsolidowane dane finansowe

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

PLN

EUR

PLN

EUR

PLN

EUR

PLN

EUR

Aktywa razem

508 330

108 388

528 613

114 931

Rzeczowe aktywa trwałe

76 292

16 267

135 878

29 543

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

25 451

5 427

16 992

3 694

Należności krótkoterminowe

48 086

8 547

79 436

17 271

Należności długoterminowe

11 369

2 424

7 164

1 558

Zobowiązania krótkoterminowe

192 082

40 957

187 273

40 717

Zobowiązania długoterminowe

89 839

19 155

92 791

20 175

Kapitał własny

226 409

48 276

248 549

54 040

Kapitał zakładowy

44 837

9 560

44 837

9 748

Wybrane skonsolidowane dane finansowe

01.01.-31.12.2022

01.01.-31.12.2021

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

6 636

1 415

-18 932

-4 136

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

1 406

300

-564

-123

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-12 469

-2 660

-12 164

-2 657

Zmiana stanu środków pieniężnych

-4 426

-944

-31 660

-6 916

Liczba akcji (szt.)

44 836 769

44 836 769

44 836 769

44 836 769

Średnioważona liczba akcji (szt.)

44 836 769

44 836 769

44 836 769

44 836 769

Średnioważona rozwodniona liczba akcji (szt.)

44 836 769

44 836 769

44 836 769

44 836 769

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (PLN/EUR)

0,07

0,00

0,58

0,13

- z działalności kontynuowanej (PLN)

0,07

0,00

0,58

0,13

- z działalności zaniechanej (PLN)

0,00

0,00

0,00

0,00

Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą ( w PLN/EUR)

0,07

0,00

0,58

0,13

- z działalności kontynuowanej (PLN)

0,07

0,00

0,58

0,13

- z działalności zaniechanej (PLN)

0,00

0,00

0,00

0,00

Wybrane skonsolidowane dane finansowe

31.12.2022

31.12.2021

PLN

EUR

PLN

EUR

Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN/EUR)

5,05

1,08

5,54

1,21

Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w PLN/EUR)

5,05

1,08

5,54

1,21

 

 

 

 

Picture 56

105COMPREMUM S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (dane w tys. zł)

 

 

 

 

Podpisy wszystkich Członków Zarządu

Data

Imię i nazwisko

Funkcja

Podpis

2 maja 2023 roku

Łukasz Fojt

Wiceprezes Zarządu

COMPREMUM S.A.

2 maja 2023 roku

Agnieszka Grzmil

Wiceprezes Zarządu COMPREMUM S.A.

Podpis osoby odpowiedzialnej za sporządzenie sprawozdania finansowego

Data

Imię i nazwisko

Funkcja

Podpis

2 maja 2023 roku

Żaneta Łukaszewska - Kornosz

Główna Księgowa