iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RHT936BBKW09552021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RHT936BBKW09552022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RHT936BBKW09552021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RHT936BBKW09552022-12-31259400RHT936BBKW09552021-01-01259400RHT936BBKW09552021-12-31259400RHT936BBKW09552021-01-012021-12-31259400RHT936BBKW09552022-01-012022-12-31

Obraz 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Pharmena

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera:

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 r.

Wybrane dane finansowe

1

Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku

2

Zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego na jedną akcję zwykłą (zł)

3

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

4

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

5

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

6

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

8

1.

INFORMACJE OGÓLNE

10

1.1

Opis działalności gospodarczej

10

1.2

Skład organów zarządzających oraz nadzorujących

10

1.3

Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji

11

1.4

Struktura Grupy

11

1.5

Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz oświadczenie o zgodności skonsolidowanego sprawozdania finansowego ze standardami rachunkowości

11

1.6

Wpływ nowych i zmienionych standardów i interpretacji

13

1.7

Zasady konsolidacji

14

1.8

Utrata wartości niefinansowych aktywów

15

1.9

Kursy walut

15

2.

SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI

16

3.

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z WYNIKU

18

3.1

Przychody ze sprzedaży

18

3.2

Koszt własny sprzedaży i koszty rodzajowe

18

3.3

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

19

3.4

Przychody i koszty finansowe

19

4.

ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM I INSTRUMENTY FINANSOWE

20

4.1

Zarządzanie ryzykiem finansowym

20

4.2

Instrumenty finansowe

24

4.3

Zestawienie aktywów i zobowiązań stanowiących instrumenty finansowe oraz przychody i koszty ujmowane w sprawozdaniu z wyniku

26

4.4

Zobowiązania finansowe długo i krótkoterminowe

27

4.5

Kredyty bankowe i pożyczki

29

4.6

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31

4.7

Wartość godziwa instrumentów finansowych

31

5.

ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

32

5.1

Polityka zarządzania kapitałem

32

5.2

Kapitał podstawowy

32

5.3

Pozostałe kapitały

34

6.

WARTOŚCI SZACUNKOWE ORAZ PROFESJONALNY OSĄD

34

7.

GRUPA PHARMENA

37

7.1

Połączenia przedsięwzięć

37

7.2

Inwestycje w jednostki stowarzyszone

37

7.3

Wspólne przedsięwzięcia

37

7.4

Zmiany struktury Grupy Pharmena

38

8.

OPODATKOWANIE

38

8.1

Podatek dochodowy

39

8.2

Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

39

8.3

Odroczony podatek dochodowy

40

9.

POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE

41

9.1

Wartości niematerialne

41

9.2

Rzeczowe aktywa trwałe

46

9.3

Prawo do użytkowania aktywów

48

9.4

Należności długoterminowe

50

9.5

Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia

50

10.

KAPITAŁ OBROTOWY

51

10.1

Zapasy

51

10.2

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

51

10.3

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

53

11.

POZOSTAŁE AKTYWA ORAZ ZOBOWIĄZANIA

54

11.1

Rezerwy

54

11.2

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

54

12.

POZOSTAŁE NOTY

56

12.1

Zobowiązania warunkowe oraz aktywa nieujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

56

12.2

Nota objaśniająca do skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

57

12.3

Zysk (strata) na akcję

58

12.4

Płatności w formie akcji

58

12.5

Dywidendy wypłacone

59

12.6

Transakcje z podmiotami powiązanymi

59

12.7

Wynagrodzenie członków kluczowego personelu kierowniczego

60

12.8

Zatrudnienie w Grupie

61

12.9

Wybór biegłego rewidenta oraz wynagrodzenie podmiotu badającego sprawozdanie finansowe

61

12.10

Zdarzenia po dacie bilansowej

61

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

WYBRANE DANE FINANSOWE

 

 

 

w tys. zł

w tys. EUR

rok 2022

rok 2021

rok 2022

rok 2021

Przychody ze sprzedaży

19 022

15 213

4 057

3 323

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

(508)

(3 983)

(108)

(870)

Zysk (strata) brutto

(1 412)

(4 457)

(301)

(974)

Zysk (strata) netto

(1 616)

(4 639)

(345)

(1 013)

Zysk (strata) netto akcjonariuszy Spółki Dominującej Grupy

(1 570)

(4 592)

(335)

(1 003)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

1 819

(3 225)

388

(705)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(219)

(248)

(47)

(54)

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(1 466)

3 214

(313)

702

Przepływy pieniężne netto, razem

132

(262)

29

(57)

Średnia ważona liczba akcji (szt.)

11 137 758

11 110 092

11 137 758

11 110 092

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji (szt.)

11 137 758

11 137 758

11 137 758

11 137 758

Zysk (strata) podstawowy netto na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR)

(0,14)

(0,41)

(0,03)

(0,09)

Zysk (strata) rozwodniony netto na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR)

(0,14)

(0,41)

(0,03)

(0,09)

Stan na 31.12.2022

Stan na 31.12.2021

Stan na 31.12.2022

Stan na 31.12.2021

Aktywa obrotowe

9 970

8 198

2 126

1 782

Aktywa trwałe

2 609

2 953

556

642

Aktywa razem

12 579

11 151

2 682

2 424

Zobowiązania krótkoterminowe

16 970

11 578

3 618

2 517

Zobowiązania długoterminowe

2 401

4 694

512

1 021

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Spółki Dominującej

(6 490)

(4 865)

(1 384)

(1 058)

Udziały niekontrolujące

(302)

(256)

(64)

(56)

Liczba akcji (szt.)

11 137 758

11 137 758

11 137 758

11 137 758

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU

 

 

 

Nota

2022

2021

Przychody ze sprzedaży

3.1

19 022

15 213

Koszt własny sprzedaży

3.2

(8 687)

(7 381)

Zysk (strata) ze sprzedaży

10 335

7 832

Koszty sprzedaży

3.2

(7 317)

(6 744)

Koszty ogólnego zarządu

3.2

(3 225)

(4 677)

Pozostałe przychody operacyjne

3.3

13

71

Pozostałe koszty operacyjne

3.3

(314)

(465)

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

(508)

(3 983)

Przychody finansowe

3.4

-

-

Koszty finansowe

3.4

(904)

(474)

Zysk (strata) brutto

(1 412)

(4 457)

Podatek dochodowy

8.1

(204)

(182)

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

(1 616)

(4 639)

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

-

-

Zysk (strata) netto ogółem

(1 616)

(4 639)

Przypadający:

Akcjonariuszom Spółki Dominującej

(1 570)

(4 592)

Akcjonariuszom niekontrolującym

(46)

(47)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

ZYSK NETTO PRZYPADAJĄCY AKCJONARIUSZOM PODMIOTU DOMINUJĄCEGO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (ZŁ)

 

 

 

Nota

2022

2021

Podstawowy zysk (podstawowa strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)

12.3

(0,14)

(0,41)

- z działalności kontynuowanej

(0,14)

(0,41)

- z działalności zaniechanej

-

-

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) na jedną akcję zwykłą (w zł)

12.3

(0,14)

(0,41)

- z działalności kontynuowanej

(0,14)

(0,41)

- z działalności zaniechanej

-

-

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

 

 

 

2022

2021

Wynik netto

(1 616)

(4 639)

Inne całkowite dochody (straty), które zostaną przeklasyfikowane na zyski

lub straty, w tym:

(61)

(141)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

(61)

(141)

Inne całkowite (straty) dochody, które nie zostaną przeklasyfikowane na zyski

lub straty, w tym:

6

7

(Straty) zyski aktuarialne z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

6

7

Inne całkowite dochody (straty) netto po opodatkowaniu

(55)

(134)

Całkowite (straty) dochody netto

(1 671)

(4 773)

Całkowite (straty) dochody przypadające:

Akcjonariuszom Spółki Dominującej

(1 625)

(4 726)

Akcjonariuszom niekontrolującym

(46)

(47)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

 

 

Nota

2022

2021

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

I. Zysk (strata) brutto

(1 412)

(4 457)

II. Korekty razem

3 398

1 271

Amortyzacja

561

626

(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych

(56)

(132)

Koszty z tytułu odsetek

625

253

(Zysk) strata z działalności inwestycyjnej

162

53

Zmiana stanu zapasów

10.1

(1 101)

535

Zmiana stanu należności

10.2

(503)

(682)

Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem zobowiązań finansowych i z tyt. podatku dochodowego

10.3

3 703

612

Inne korekty netto

12.2

7

6

1 986

(3 186)

Zapłacony/zwrócony podatek dochodowy

(167)

(39)

III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

1 819

(3 225)

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

11

71

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

(226)

(319)

Nabycie pozostałych aktywów finansowych

(4)

-

III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(219)

(248)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

Kredyty i pożyczki

-

4 550

Inne wpływy/wydatki finansowe netto

12.2

(188)

(823)

Spłaty kredytów i pożyczek

(370)

(10)

Spłata zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania aktywów

12.2

(284)

(255)

Wypłacone odsetki

(624)

(248)

III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(1 466)

3 214

Razem przepływy pieniężne netto przed skutkami zmian z tytułu różnic kursowych

134

(259)

Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych

2

3

Razem przepływy pieniężne netto

132

(262)

Środki pieniężne na początek okresu

4.6

1 460

1 722

Środki pieniężne na koniec okresu

4.6

1 592

1 460

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

 

 

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021

AKTYWA TRWAŁE

2 609

2 953

Wartości niematerialne

9.1

999

966

Rzeczowe aktywa trwałe

9.2

48

40

Prawo do użytkowania aktywów

9.3

450

768

Należności długoterminowe

9.4

165

201

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8.3

947

978

AKTYWA OBROTOWE

9 970

8 198

Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia

zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

9 970

8 198

Zapasy

10.1

4 563

3 462

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

10.2

3 815

3 276

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

4.6

1 592

1 460

AKTYWA RAZEM

12 579

11 151

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

 

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021

KAPITAŁ WŁASNY RAZEM

(6 792)

(5 121)

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Spółki Dominującej

(6 490)

(4 865)

Kapitał podstawowy

5.2

1 113

1 113

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji

44 177

44 177

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych

145

206

Kapitał z tytułu zysków i strat aktuarialnych z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

2

(4)

Zyski (straty) zatrzymane

(51 927)

(50 357)

Udziały niekontrolujące

(302)

(256)

ZOBOWIĄZANIA RAZEM

19 371

16 272

ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE

2 401

4 694

Zobowiązania finansowe

4.4

2 146

4 180

Zobowiązanie z tytułu prawa do użytkowania aktywów

4.4

194

490

Rezerwy długoterminowe

11.1

61

24

Rezerwy długoterminowe na świadczenia pracownicze

16

24

Rezerwy długoterminowe pozostałe

45

-

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE

16 970

11 578

Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe inne niż zobowiązania

wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży

16 970

11 578

Zobowiązania finansowe

4.4

7 487

4 747

Zobowiązanie z tytułu prawa do użytkowania aktywów

4.4

316

292

Rezerwy krótkoterminowe

11.1

5

-

Rezerwy krótkoterminowe na świadczenia pracownicze

5

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

10.3

8 988

6 372

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

174

167

KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA RAZEM

12 579

11 151

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

 

 

 

Kapitał własny razem

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Spółki Dominującej

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządko-

wanych

Kapitał z tytułu zysków i strat aktuarialnych z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

Zyski (straty) zatrzymane

Udziały niekontrolujące

Stan na 1 stycznia 2022

(5 121)

(4 865)

1 113

44 177

206

(4)

(50 357)

(256)

Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego

(1 671)

(1 625)

-

-

(61)

6

(1 570)

(46)

Całkowite dochody netto

(1 671)

(1 625)

-

-

(61)

6

(1 570)

(46)

- wynik netto za okres

(1 616)

(1 570)

-

-

-

-

(1 570)

(46)

- inne całkowite (straty) dochody netto

(55)

(55)

-

-

(61)

6

-

-

Zwiększenie (zmniejszenie) wskutek ich zmian

-

-

-

-

-

-

-

-

Stan na 31 grudnia 2022

(6 792)

(6 490)

1 113

44 177

145

2

(51 927)

(302)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

 

Kapitał własny razem

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Spółki Dominującej

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządko-wanych

Kapitał z tytułu zysków i strat aktuarialnych z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

Zyski (straty) zatrzymane

Udziały niekontrolujące

Stan na 1 stycznia 2021

(348)

(139)

1 098

44 177

347

(11)

(45 750)

(209)

Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego

(4 773)

(4 726)

15

-

(141)

7

(4 607)

(47)

Całkowite dochody netto

(4 773)

(4 726)

-

-

(141)

7

(4 592)

(47)

- wynik netto za okres

(4 639)

(4 592)

-

-

-

-

(4 592)

(47)

- inne całkowite (straty) dochody netto

(134)

(134)

-

-

(141)

7

-

-

Zwiększenie (zmniejszenie) wskutek ich zmian

-

-

15

-

-

-

(15)

-

Stan na 31 grudnia 2021

(5 121)

(4 865)

1 113

44 177

206

(4)

(50 357)

(256)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

CZĘŚĆ 1 INFORMACJE OGÓLNE 

 

1.1Opis działalności gospodarczej

 

Nazwa Jednostki sprawozdawczej: Pharmena Spółka Akcyjna

Siedziba jednostki: ul. Wólczańska 178, 90-530 Łódź

Forma prawna: Spółka Akcyjna

Państwo rejestracji: Polska

Adres zarejestrowanego biura jednostki: ul. Wólczańska 178, 90-530 Łódź

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Polska

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki: podstawowym przedmiotem działalności Spółki Dominującej jest wytwarzanie preparatów kosmetycznych. Spółka Dominująca posiada numer wg PKD 4645Z – sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków 

Nazwa jednostki dominującej: Pharmena S.A.

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy: Pelion S.A. 

 

Pharmena Spółka Akcyjna (Spółka Dominująca) została utworzona na czas nieoznaczony w dniu 12 listopada 2002 roku w Łodzi w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestracja w KRS nastąpiła w dniu 19 grudnia 2002 r. W dniu 25 marca 2008 r. zmieniona została forma prawna Spółki. Pharmena Spółka Akcyjna została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 17 kwietnia 2008 r. pod numerem KRS 0000304079 w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Śródmieścia XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka Dominująca posiada numer identyfikacyjny REGON – 473085607 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP 728-24-67-846 nadany decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew w dniu 6 stycznia 2003 r. oraz NIP UE PL 728-24-67-846 nadany dnia 23 kwietnia 2004 r.

Siedzibą Spółki Dominującej jest Łódź, ul. Wólczańska 178.

 

Pharmena S.A. prowadzi działalność na terytorium Polski, na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych.

 

Przedmiotem działalności Spółki Dominującej zgodnie z wpisem do KRS jest sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków numer wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD2007) - 4645Z.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. kapitał zakładowy Pharmena S.A. wynosił 1 113 775,80 zł.



W latach 2022 i 2021 zakres działalności Grupy nie uległ zmianie.

 

Spółka Pharmena S.A. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej, dla której Pelion S.A. jest Spółką Dominującą wyższego szczebla. Siedziba Pelion S.A. znajduje się w Łodzi przy ul. Zbąszyńskiej 3.

 

Czas trwania Spółki Dominującej i jednostek Grupy jest nieoznaczony.

 

1.2Skład organów zarządzających oraz nadzorujących

 

W okresie sprawozdawczym oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego:

 

Zarząd Pharmena S.A. sprawowali:

Konrad Palka Prezes Zarządu

Marzena Wieczorkowska Wiceprezes Zarządu

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Radę Nadzorczą Pharmena S.A. stanowili:

Jerzy Gębicki Przewodniczący Rady Nadzorczej

Agnieszka DzikiCzłonek Rady Nadzorczej

Jacek Szwajcowski Członek Rady Nadzorczej

Zbigniew MolendaCzłonek Rady Nadzorczej

Jacek Dauenhauer Członek Rady Nadzorczej

Anna Janicka Członek Rady Nadzorczej  

 

1.3Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji oraz podpisane przez Zarząd Spółki Dominującej dnia 29 marca 2023 r.  

 

1.4Struktura Grupy

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Pharmena obejmuje dane finansowe Spółki Dominującej oraz spółek zależnych: Cortria Corporation w Bostonie, Menavitin GmbH w Berlinie i Pharmena Sp. z o.o. w Łodzi.

Podstawowym przedmiotem działalności Cortria Corporation jest prowadzenie badań klinicznych. Spółka Dominująca Pharmena S.A. posiada 100% udziałów w kapitale i w prawach głosu spółki zależnej.

Podstawowym przedmiotem działalności Menavitin GmbH jest sprzedaż suplementów diety na rynkach Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Spółka Dominująca posiada 92,5% udziałów w kapitale i w prawach głosu Spółki.

Podstawowym przedmiotem działalności Pharmena Sp. z o.o. jest produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących, wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Pharmena Sp. z o.o. została nabyta w dniu 2 listopada 2022 r. przez Jednostkę Dominującą. W 2022 roku Spółka nie prowadziła działalności operacyjnej. Spółka Dominująca Pharmena S.A. posiada 100% udziałów w kapitale i w prawach głosu Pharmena Sp. z o.o.

Spółki zależne konsolidowane są metodą pełną.

 

1.5Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz oświadczenie o zgodności skonsolidowanego sprawozdania finansowego ze standardami rachunkowości

 

Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe (sprawozdanie finansowe, sprawozdanie) zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego.

 

Koszt historyczny ustalany jest na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty za dobra lub usługi.

 

Walutą funkcjonalną Spółki Dominującej i Spółki Pharmena Sp. z o.o. jest złoty polski, a spółek Grupy działających poza terytorium Polski jest dolar amerykański (Cortria Corporation) oraz euro (Menavitin GmbH). Walutę prezentacji Grupy Kapitałowej stanowi złoty polski. 

 

Podstawę sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stanowiły:

sprawozdanie jednostkowe Jednostki Dominującej sporządzone zgodnie z MSSF,

sprawozdanie jednostkowe Spółki Cortria Corporation, sporządzone w oparciu o politykę rachunkowości określoną przez standardy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych (US Gaap),

sprawozdanie jednostkowe Spółki Menavitin GmbH, sporządzone w oparciu o politykę rachunkowości określoną przez standardy obowiązujące w Niemczech (German Gaap),

sprawozdanie jednostkowe Pharmena Sp. z o.o., sporządzone w oparciu o księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”).

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera przekształcenia wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych spółek prowadzących księgi wg krajowych zasad rachunkowości do zgodności z przyjętą polityką rachunkowości wg MSSF.

 

Oświadczenie o zgodności z MSSF

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”). 

 

Okres i zakres sprawozdania

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok obrotowy od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku i zawiera dane porównawcze, które stanowią dane za rok obrotowy od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2022 oraz za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2021 zostało sporządzone metodą pośrednią.

Jako dane za okres porównywalny, Grupa zaprezentowała dane ze sprawozdania finansowego za rok 2021, zatwierdzonego przez Zarząd i opublikowanego w dniu 31 marca 2022 r.

 

Kontynuacja działalności

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, Zarząd Spółki Pharmena S.A. dokonał oceny występowania istotnych niepewności dotyczących zdarzeń lub okoliczności, które mogłyby wskazywać poważne wątpliwości co do zdolności Grupy do kontynuowania działalności.

Zarząd Spółki Dominującej nie stwierdził występowania istotnych niepewności dotyczących zdarzeń lub okoliczności, które nasuwają wątpliwości co do zdolności do kontynuowania działalności przez spółkę Cortria Corporation. Pharmena Sp. z o.o. nie prowadziła działalności operacyjnej w roku 2022. Natomiast po dniu bilansowym, w związku z decyzją dotyczącą prowadzenia sprzedaży na terenie Niemiec bezpośrednio przez Emitenta, dokonał on w dniu 03.02.2023 r. cesji od spółki zależnej Menavitin GmbH z siedzibą w Berlinie (Niemcy) praw i obowiązków z istotnych umów dotyczących obrotu produktami występującymi w obrocie na rynku niemieckim pod znakiem towarowym Menavitin za cenę 32 500 euro. Emitent rozpoczął likwidację spółki zależnej i dalsze prowadzenie sprzedaży produktów pod marką Menavitin bezpośrednio przez Emitenta.

 

W 2022 roku Grupa Kapitałowa PHARMENA osiągnęła przychód w wysokości 19 022 tys. zł i odnotowała 25% wzrostu sprzedaży w stosunku do tego samego okresu w 2021 roku. Udział sprzedaży krajowej stanowił 91% przychodu całkowitego, a export stanowił 9%. Sprzedaż krajowa produktów gotowych wyniosła 17 253 tys. zł i odnotowała 26,4% wzrost vs 2021 r.

W ocenie Zarządu Spółki Dominującej podjęte w roku 2022 przez Grupę Kapitałową działania, mające na celu przede wszystkim poszerzenia kanałów dystrybucji oraz zwiększenia oferty produktowej, miały istotny pozytywny wpływ na przychody i sytuację finansową Grupy Kapitałowej, jednakże ze względu na koszty utrzymania spółek zleżnych oraz koszty finansowe, Grupa Kapitałowa wykazała stratę netto za rok 2022.

W odniesieniu do wyników Spółki Cortria Corporation pozytywne wyniki przeprowadzonych badań przedklinicznych w 2021 roku na modelach zwierzęcych, w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli) dają możliwość dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek w powyższych wskazaniach. Może to mieć pozytywny wpływ na działalność, wyniki finansowe i dalsze perspektywy rozwoju Emitenta i jego Grupy Kapitałowej, w szczególności ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa Sars-CoV-2 w Polsce i na świecie oraz zwiększającą się liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 oraz osób cierpiących na zwłóknienie płuc. Grupa prowadzi obecnie proces prezentacji wyników badań przemysłowi farmaceutycznemu w celu dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek w powyższych wskazaniach.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Spółka Menavitin GmbH w 2022 r. prowadziła sprzedaż innowacyjnych suplementów diety oraz dermokosmetyków na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W związku z decyzją dotyczącą prowadzenia sprzedaży na terenie Niemiec bezpośrednio przez Pharmena S.A., w dniu 3 lutego 2023 r. dokonano cesji od spółki zależnej Menavitin GmbH z siedzibą w Berlinie praw i obowiązków z istotnych umów dotyczących obrotu produktami występującymi w obrocie na rynku niemieckim pod znakiem towarowym Menavitin za cenę 32 500 euro. Pharmena planuje likwidację spółki zależnej i dalsze bezpośrenie prowadzenie sprzedaży produktów pod marką Menavitin.

 

W związku z konfliktem zbrojnym, który wybuchł w skutek ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Grupa na dzień sporządzenia sprawozdania nie zidentyfikowała istotnych zagrożeń odnośnie kontynuowania działalności. Rozpoczęta w dniu 24 lutego 2022 r. wojna w Ukrainie nie ma bezpośredniego wpływu na sprzedaż produktów Grupy, gdyż nie prowadzi ona na terenie Ukrainy ani Rosji sprzedaży swoich produktów. Grupa nie posiada również dostawców z terenu Ukrainy czy Rosji. Jednakże konflikt zbrojny może przyczynić się do wzrostu inflacji, co może mieć wpływ na koszty wytworzenia produktów oraz na decyzje zakupowe konsumentów.

 

Jednocześnie pandemia COVID-19 nie miała wpływu na wyniki finansowe.

 

Z powyższych względów poniesiona w 2022 r. strata na poziomie skonsolidowanym (Grupy Kapitałowej) nie daje podstaw do uznania, iż kontynuacja działalności Grupy jest zagrożona.

 

Po dniu bilansowym, do dnia zatwierdzenia do publikacji sprawozdania finansowego:

nie wystąpiły żadne zdarzenia, które wskazywałyby na niezasadność przyjętego założenia o kontynuowaniu działalności przez spółki Grupy,

Zarząd Spółki Dominującej nie stwierdził występowania istotnych niepewności dotyczących zdarzeń lub uwarunkowań, które mogłyby poddać w istotną wątpliwość zdolność spółek Grupy do kontynuowania działalności.

 

1.6Wpływ nowych i zmienionych standardów i interpretacji

 

Zasady rachunkowości przyjęte do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2021 r., z wyjątkiem zastosowania nowych standardów i interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku.

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zastosowano po raz pierwszy następujące nowe standardy oraz zmiany do obowiązujących standardów, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 r.:

Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 r. lub później),

Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 r. lub później),

Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 r. lub później),

Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 r. lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie).

 

Zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2022 roku, nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

 

Następujące standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r. nie weszły jeszcze w życie:

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 r. (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”: Początkowe zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 - Informacje porównawcze zatwierdzone w UE w dniu 9 września 2022 r. (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),

MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 r. lub później) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE, Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”: - Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (wydany 23 stycznia 2020 r.); - Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowych lub długoterminowych – odroczenie (wydana 15 lipca 2020 r.) oraz - Zobowiązania długoterminowe z kowenantami (wydane 31 października 2022 r.) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później),

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej, zatwierdzone w UE 3 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych, zatwierdzone w UE 3 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji, zatwierdzone w UE w dniu 12 sierpnia 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),

Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany, do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),

Zmiany do MSSF 16 „Leasing”: Zobowiązanie z tytułu leasingu w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, wydany w dniu 22 września 2022 r. do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później).

 

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

 

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie.

 

Według szacunków Grupy, ww. standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.

  

 

1.7Zasady konsolidacji

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdania finansowe Spółki Dominującej oraz jej jednostek zależnych sporządzone za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku. Sprawozdania finansowe spółek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF, sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Spółki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości.

Wszystkie salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy zostały wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Spółki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia kontroli przez Grupę do dnia jej ustania.

O sprawowaniu kontroli nad spółką świadczy jednoczesne spełnienie następujących warunków:

sprawowanie władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji,

z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, inwestor podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych oraz

inwestor posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

 

Zmiany w udziale własnościowym Spółki Dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad spółką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach, Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących, a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli Spółki Dominującej. 

 

Sprawozdania finansowe jednostki zagranicznej dla celów konsolidacji przeliczane są na walutę polską z zastosowaniem następujących kursów:

aktywa i zobowiązania, przelicza się po kursie zamknięcia na dany dzień bilansowy,

przychody i koszty rachunku wyników, przelicza się po średnim kursie wymiany obowiązującym na dzień zawarcia transakcji, tj. średni kurs wymiany w okresie przy założeniu, iż nie występują znaczące wahania kursów,

a powstałe różnice ujmuje się w oddzielnej pozycji w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

W przypadku zbycia jednostki działającej za granicą zakumulowaną kwotę odroczonych różnic kursowych ujętych w oddzielnej pozycji kapitału własnego, ujmuje się w wyniku finansowym w dacie rozpoznania zysku lub straty ze zbycia jednostki.

 

1.8Utrata wartości niefinansowych aktywów

 

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych.

W razie ich stwierdzenia oraz w przypadku przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

 

Grupa, na każdy dzień bilansowy, dokonuje przeglądu wartości netto składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na wystąpienie utraty wartości.

 

W przypadku stwierdzenia istnienia takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.

Odpis z tytułu utraty wartości jest ujmowany w sprawozdaniu z wyniku w okresie, w którym wystąpił.

 

Niefinansowe aktywa, inne niż wartość firmy, testuje się na każdy dzień bilansowy pod kątem wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia wcześniej utworzonego odpisu aktualizującego. W sytuacji, gdy utrata wartości ulega odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub grupy aktywów) zwiększana jest do nowej wyszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich latach. Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości ujmowane jest w sprawozdaniu z wyniku. 

 

1.9Kursy walut

 

Transakcje wyrażone w walutach przeliczane są na walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji. 

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne, wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna, są przeliczane na polski złoty przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane są po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej są przeliczane po kursie

z dnia dokonania wyceny.

 

Walutą funkcjonalną zagranicznej spółki zależnej Cortria Corporation jest dolar amerykański, spółki Menavitin GmbH - euro. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych spółek zależnych są przeliczane na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy, a jej sprawozdanie z całkowitych dochodów po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, odroczone różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w sprawozdaniu z wyniku.

Kursy przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej oraz średnie kursy wymiany za poszczególne okresy obrotowe kształtowały się następująco:

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Rok zakończony

31 grudnia 2022

Rok zakończony

31 grudnia 2021

EUR

4,6899

4,5994

4,6876

4,5670

USD

4,4018

4,0600

4,4615

3,8647

 

 

W prezentowanych okresach do przeliczenia podstawowych pozycji sprawozdawczych zastosowano kursy:

dla danych wynikających ze sprawozdań z sytuacji finansowej - średni kurs EURO obowiązujący na koniec każdego okresu,

dla danych wynikających ze sprawozdań z wyniku oraz sprawozdań z przepływów pieniężnych - średni kurs danego okresu, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie.

 

Treść

 

 

2022

2021

średni kurs na koniec okresu

4,6899

4,5994

średni kurs okresu

4,6883

4,5775

najwyższy średni kurs w okresie

4,9647

4,7210

najniższy średni kurs w okresie

4,4879

4,4541

  

Zasady rachunkowości opisane w niniejszym rozdziale jak i w notach szczegółowych stosowane były przez Grupę w sposób ciągły dla wszystkich prezentowanych okresów.

 

CZĘŚĆ 2 SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI

 

Grupa Pharmena prowadzi jednorodną działalność polegającą na sprzedaży preparatów kosmetycznych oraz suplementów diety. Grupa nie prowadzi bezpośrednio działalności produkcyjnej, opierając swój model biznesowy o zlecenia produkcji wyspecjalizowanym producentom kontraktowym. Spółki Grupy we własnym zakresie koordynują i nadzorują łańcuch dostaw, proces produkcji i sprzedaży. Z powodu jednorodności działalności, w Grupie nie wyodrębniono segmentów działalności.

 

Głównym źródłem przychodów Grupy jest sprzedaż towarów z trzech kategorii dermokosmetyków:

 

 

2022

2021

Hair Care - specjalistyczne linie do pielęgnacji włosów

14 897

12 597

Face Care - specjalistyczne linie do pielęgnacji twarzy

1 896

828

Body Care - specjalistyczne linie do pielęgnacji ciała

1 486

814

Pozostałe

663

955

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Przychody razem

18 942

15 194

Linia Hair Care to specjalistyczne produkty dermokosmetyczne dermena® hair care dla osób posiadających problem

z osłabionymi, nadmiernie wypadającymi włosami oraz z łupieżem; w segmencie tym znajdują się także produkty do pielęgnacji włosów z problemami dermatologicznymi (marka allerco®) oraz nowa naturalna linia produktów do pielęgnacji włosów Favorite Nature.

Linia Face Care to specjalistyczne linie innowacyjnych dermokosmetyków przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy (marka dermena®, allerco® i dermena® Professional).

Linia Body Care to specjalistyczne linie innowacyjnych dermokosmetyków przeznaczone do pielęgnacji ciała z różnymi problemami dermatologicznymi (marka allerco® i novaja).

 

W zakresie dystrybucji i logistyki Grupa współpracuje z hurtowniami farmaceutycznymi (HURT), z hurtowniami kosmetycznymi, bezpośrednio z wybranymi sieciami aptek i drogerii (DETAL) oraz drogeriami e-commerce. Za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznych, towary trafiają bezpośrednio do aptek oraz innych dystrybutorów leków i kosmetyków działających na polskim rynku, natomiast za pośrednictwem hurtowni kosmetycznych towary trafiają do drogerii na rynku tradycyjnym oraz e-commerce.

 

 

Przychody ze sprzedaży towarów w podziale na kanał dystrybucji:

 

2022

2021

Kraj Hurt

5 994

5 954

Kraj Detal

10 599

7 442

Kraj pozostałe kanały dystrybucji

672

255

Sprzedaż poza kraj

1 677

1 543

Przychody razem

18 942

15 194

 

Przychody od odbiorców zewnętrznych wg krajów, w oparciu o miejsce docelowe odbiorcy:

 

2022

2021

Polska

17 344

13 670

Chiny

4

182

Wielka Brytania

221

187

Egipt

105

499

Irak

53

92

Niemcy

393

512

Zjednoczone Emiraty Arabskie

95

43

Holandia

702

-

Pozostałe kraje

105

28

Przychody razem

19 022

15 213

 

 

W ramach zawieranych kontraktów Grupa zobowiązuje się do dostarczenia towarów do klientów hurtowych i detalicznych (apteki i drogerie). W ramach tych kontraktów Grupa działa jako Sprzedający.

 

 

Struktura odbiorców powyżej 10% udziału w przychodach ze sprzedaży Grupy w 2022 roku:

 

 

Nazwa podmiotu

Wartość sprzedaży

Udział % w przychodach ze sprzedaży

Powiązania kapitałowe

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Odbiorca 1

7 463

39%

NIE

Odbiorca 2

2 247

12%

NIE

Odbiorca 3

1 871

10%

TAK

 

Wszystkie aktywa trwałe Grupy są zlokalizowane na terenie Polski.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. Grupa nie wykazuje żadnych aktywów oraz zobowiązań z tytułu umów z klientami.

 

 

CZĘŚĆ 3 NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z WYNIKU

 

3.1Przychody ze sprzedaży

 

Zasady rachunkowości

Przychody są rozpoznawane w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) oraz rabaty.

Rozpoznanie przychodu następuje w momencie przeniesienia kontroli (produktu lub usługi) na klienta.

W celu określenia momentu, w którym klient uzyskuje kontrolę nad przyrzeczonym składnikiem aktywów, a Grupa spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia, Grupa uwzględnia okoliczności wskazujące na to, że miało miejsce przeniesienie kontroli, między innymi, gdy:

Grupa ma bieżące prawo do zapłaty za składnik aktywów,

klient posiada tytuł prawny do składnika aktywów,

Grupa fizycznie przekazała składnik aktywów,

klient ponosi istotne ryzyko i uzyskuje istotne korzyści wynikające z własności składnika aktywów,

klient przyjął składnik aktywów.

 

 

Przychody Grupy według kategorii:

 

 

2022

2021

Towarów

18 942

15 194

Materiałów

65

-

Usług

15

19

Przychody netto ze sprzedaży, razem

19 022

15 213

 

W ramach współpracy z kontrahentem występuje sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Płatność staje się wymagalna w dniu wskazanym na fakturze (zgodnie z terminem płatności), kontrakty nie zawierają istotnych elementów finansowania a kwota wystawiona na fakturze (sprzedaż) jest kwotą stałą i nie podlega zmianom.  

Grupa udziela gwarancji na sprzedawane towary. Zazwyczaj gwarancje stanowią zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją i nie stanowią dodatkowej usługi.  

 

3.2Koszt własny sprzedaży i koszty rodzajowe

 

 

2022

2021

Wartość sprzedanych towarów

8 641

7 368

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Wartość sprzedanych materiałów

37

-

Wartość sprzedanych towarów, materiałów, razem

8 678

7 368

Amortyzacja

561

626

Zużycie materiałów i energii

391

262

Usługi obce

4 962

6 496

Podatki i opłaty

266

268

Koszty pracownicze

3 541

3 321

Pozostałe koszty rodzajowe, w tym z tytułu:

770

703

- podróży służbowych

40

-

- marketingu

31

11

- reklamy i reprezentacji

543

595

- ubezpieczeń majątkowych

121

71

- inne

35

26

Koszty według rodzaju, razem

10 491

11 676

Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych

53

(248)

Koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki

7

6

Koszty sprzedaży

(7 317)

(6 744)

Koszty ogólnego zarządu

(3 225)

(4 677)

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

9

13

Koszt własny sprzedaży

8 687

7 381

 

  

 

 

3.3Pozostałe przychody i koszty operacyjne

 

2022

2021

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

11

41

Pozostałe, w tym:

2

30

- spisane zobowiązania

-

30

- inne

2

-

Pozostałe przychody operacyjne, razem

13

71

 

  

2022

2021

Aktualizacja wartości aktywów

30

2

- należności

30

2

Pozostałe, w tym:

284

463

- przekazane darowizny

115

43

- umorzenie i spisanie należności

-

15

- koszty likwidacji szkód

96

221

- korekta wartości zapasów

-

184

- inne

73

-

Pozostałe koszty operacyjne, razem

314

465

 

 

3.4Przychody i koszty finansowe

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

2022

2021

Odsetki:

656

265

- od kredytów i cash poolingu

385

201

- od zobowiązań

95

15

- od leasingu

21

23

- od faktoringu

155

26

Wycena pożyczki PFR

66

-

Inne koszty finansowe, w tym:

182

209

- prowizje od kredytów

19

29

- prowizje od faktoringu

44

22

- pozostałe, w tym:

119

158

nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi

12

35

koszty gwarancji i poręczeń dotyczące finansowania

107

123

Koszty finansowe, razem

904

474

 

  

CZĘŚĆ 4 ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM I INSTRUMENTY FINANSOWE

 

4.1Zarządzanie ryzykiem finansowym

 

Grupa Pharmena wdrożyła politykę określającą zasady i zalecenia dotyczące organizacji systemu zarządzania ryzykiem. Celem polityki jest wspieranie kadry zarządzającej w procesie zarządzania ryzykiem, w szczególności w bieżącej identyfikacji potencjalnych zagrożeń, określania ich istotności oraz w zakresie planowania i prowadzenia działań powodujących eliminacje zagrożeń lub zmniejszających negatywne konsekwencje ich wystąpienia.

Zarządzanie ryzykiem finansowym jest realizowane w szczególności w obszarach:

ryzyka płynności,

ryzyka kredytowego,

ryzyka walutowego,

ryzyka stopy procentowej

i jest koordynowane z poziomu Zarządu Spółki Dominującej. 

 

Ryzyko płynności

 

Proces zarządzania ryzykiem płynności przez Grupę realizowany jest poprzez monitorowanie prognozowanych przepływów pieniężnych oraz portfela aktywów i zobowiązań finansowych, a następnie dopasowywaniu ich zapadalności, analizie kapitału obrotowego i optymalizacji przepływów.

Zarządzaniem ryzykiem utrzymania płynności zajmuje się Zarząd Spółki Dominującej.

 

W ramach zarządzania płynnością dokonywane są następujące czynności:

opracowanie strategii w zakresie zapewnienia źródeł finansowania Grupy oraz polityki w zakresie współpracy z bankami,

bieżący monitoring wykorzystania wszystkich zewnętrznych źródeł finansowania w Grupie, w tym w szczególności

w zakresie utrzymania koniecznych rezerw płynnościowych oraz efektywności wykorzystania tych źródeł,

bieżący nadzór nad wszelkimi umowami w zakresie zewnętrznych źródeł finansowania,

opracowywanie i wdrażanie nowych programów w obszarze pozyskiwania finansowania Grupy.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Grupa utrzymuje zasoby środków pieniężnych zapewniające regulowanie wymagalnych zobowiązań dzięki przyznanej linii kredytowej oraz otrzymanej pożyczce z Polskiego Funduszu Rozwoju. Ryzyko utraty płynności związane jest z regulowaniem wymagalnych zobowiązań Grupy.

Grupa zarządza ryzykiem płynności utrzymując linie kredytowe stanowiące rezerwę płynności i pozwalające zachować elastyczność w doborze źródeł finansowania. Wartość rezerwy zabezpieczającej płynność Grupy (poziom gotówki) wynosiła na dzień 31 grudnia 2022 roku 1 592 tys. zł (na 31 grudnia 2021 r. 1 460 tys. zł).

 

Realizując proces zarządzania płynnością, Grupa korzysta z narzędzi wspierających jego efektywność. Jednym z podstawowych instrumentów wykorzystywanych przez Grupę jest zarządzanie środkami pieniężnymi w ramach tzw. struktur cash poolingowych Spółki Dominującej wyższego szczebla - Pelion S.A. Struktury cash poolingowe polegają na pokrywaniu niedoborów pieniężnych jednej spółki z nadwyżek wypracowanych przez inną spółkę Grupy. Mechanizm opiera się na przesyłaniu zasobów pieniężnych spółek na jedno wspólne konto, którym zarządza pool leader. Jego zadaniem jest takie rozplanowanie posiadanych środków, by pokryte zostały ewentualne braki na kontach.

Celem cash poolingu jest optymalizacja zarządzania posiadanymi środkami pieniężnymi, ograniczenie kosztów odsetkowych, efektywne finansowanie bieżących potrzeb w zakresie finansowania kapitału obrotowego oraz wspieranie krótkoterminowej płynności finansowej.

 

W okresie pierwszego kwartału 2022 r., zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z pożyczkodawcami, Spółka Dominująca nie wypłaciła pożyczkodawcom należnych odsetek od zaciągniętych pożyczek w łącznej kwocie 85,5 tys. zł. Odsetki zostały wypłacone w drugim kwartale 2022 r. Poza tym zdarzeniem, w okresie sprawozdawczym nie było przypadków niewywiązania się ze spłaty kapitału, wypłaty odsetek czy innych warunków wykupu zobowiązań. Nie miały miejsca także przypadki naruszenia warunków umów kredytowych lub pożyczek, które skutkowałyby ryzykiem postawienia ich w stan natychmiastowej wymagalności.

 

Informacje o kontraktowych terminach zapadalności zobowiązań finansowych według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz

31 grudnia 2021 roku prezentuje poniższa tabela. Jako kwoty kapitału w poniższych tabelach zostały przyjęte kwoty zobowiązań oraz zmienne stopy procentowe dla każdego zobowiązania obowiązujące na dni bilansowe.

 

 

31.12.2022

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku

do 5 lat

Razem

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek

2 592

2 695

2 109

7 396

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

72

250

201

523

Zobowiązania z tyt. cash poolingu

994

-

-

994

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług

7 126

192

1

7 319

Zobowiązania z tyt. faktoringu

1 140

178

-

1 318

Zobowiązania z tyt. finansowania wierzytelności

238

-

-

238

Razem

12 162

3 315

2 311

17 788

 

 

 

31.12.2021

Poniżej 3 miesięcy

Od 3 do 12 miesięcy

Od 1 roku

do 5 lat

Razem

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek

3 125

392

4 251

7 768

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

75

224

512

811

Zobowiązania z tyt. cash poolingu

999

-

-

999

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług

4 688

228

2

4 918

Zobowiązania z tyt. finansowania wierzytelności

312

-

-

312

Razem

9 199

844

4 765

14 808

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Poniżej została przedstawiona analogiczna analiza terminów zapadalności aktywów finansowych utrzymywanych dla celów zarządzania ryzykiem płynności.

 

31.12.2022

Poniżej 3 miesięcy

Razem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 592

1 592

Razem

1 592

1 592

 

 

 

 

31.12.2021

Poniżej 3 miesięcy

Razem

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 460

1 460

Razem

1 460

1 460

  

 

Ryzyko kredytowe

 

Przez ryzyko kredytowe Grupa rozumie prawdopodobieństwo nieterminowego lub całkowitego braku wywiązania się kontrahenta Grupy ze zobowiązań. Ryzyko kredytowe wynikające z niemożności wypełnienia przez strony trzecie warunków umowy dotyczących instrumentów finansowych Grupy jest zasadniczo ograniczone do wartość bilansowej aktywów finansowych nieuwzględniających wartości zabezpieczeń.

 

Grupa stosuje zasadę zawierania transakcji dotyczących instrumentów finansowych z wieloma podmiotami charakteryzującymi się wysoką zdolnością kredytową.

 

Grupa Kapitałowa Pharmena posiada ekspozycję na ryzyko kredytowe z tytułu:

środków pieniężnych i ich ekwiwalentów,

należności z tytułu dostaw i usług i pozostałych należności.

 

W Grupie Pharmena wartość księgowa najlepiej odzwierciedla maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe.

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

Grupa identyfikuje, mierzy i minimalizuje własną ekspozycję kredytową na poszczególne banki, z którymi zawiera umowy lokat

i depozytów. Efekt redukcji ekspozycji kredytowej został osiągnięty przez dywersyfikację portfela banków, z którymi zawierane są umowy. Grupa wycenia ryzyko kredytowe z tego tytułu poprzez ciągłą weryfikację kondycji finansowej banków, odzwierciedlającej się w zmianach ratingu finansowego przyznawanego przez agencje ratingowe.

Grupa współpracuje w ramach transakcji pieniężnych z instytucjami finansowymi (głównie bankami) o wysokiej wiarygodności i nie powodują przy tym znacznej koncentracji ryzyka kredytowego.

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

 

Kredyt kupiecki udzielany jest kontrahentom zgodnie z zasadami określonymi w wewnętrznych procedurach.

Każdy z kontrahentów dokonujących zakupów z odroczonym terminem płatności ma ustalony limit handlowy określający górną granicę całkowitych zobowiązań handlowych wobec Grupy. Poziom bieżącego zadłużenia i wykorzystania limitu kupieckiego jest monitorowany.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Koncentracja ryzyka kredytowego w Grupie oceniana jest jako niewielka, w związku z rozłożeniem ekspozycji kredytowej na bardzo dużą ilość odbiorców. Decyzje o zwiększeniu limitu poprzedzone są, zgodnie z procedurą, oceną dotychczasowej współpracy, weryfikacją posiadanych zabezpieczeń kredytu kupieckiego, a w przypadku kontrahentów ze znaczącymi saldami należności - analizą sprawozdań ekonomiczno - finansowych.

 

Ryzyko walutowe

 

Przez ryzyko walutowe Grupa rozumie prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu zmiany kursów walutowych na wynik finansowy Grupy.

 

Grupa obecnie realizuje ponad 8% sprzedaży na rynkach eksportowych, ale w niedalekiej przyszłości spodziewa się że jej udział w przychodach ze sprzedaży ogółem znacząco wzrośnie. W takim przypadku wyniki finansowe mogą być w znaczącym stopniu uzależnione od kształtowania się kursów walutowych pomiędzy złotym polskim, a walutami krajów, do których Grupa będzie eksportowała swoje towary lub otrzymywała wynagrodzenie z tytułu udzielonych licencji lub sprzedaży wartości intelektualnej. W celu ograniczenia wpływu tego ryzyka, Grupa rozważy zastosowanie walutowych transakcji zabezpieczających.

 

Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym objęte są wyniki amerykańskiej spółki Cortria Corporation oraz niemieckiej Menavitin GmbH z siedzibą w Berlinie. Związane jest z tym ryzyko zmiany kursu walutowego USD/PLN oraz EUR/PLN, według którego przeliczane są poszczególne aktywa i pozycje finansowe spółek zagranicznych na PLN. Poniżej została przedstawiona analiza wrażliwości pokazująca wpływ potencjalnie możliwej zmiany kursów wymiany walut na wynik finansowy oraz inne całkowite dochody:

 

UDS/

PLN

Potencjalna możliwa zmiana kursu walutowego

+/- 5,0%

+/- 10,0%

Wpływ na zysk (stratę) netto

+/-73 tys. zł

+/-146 tys. zł

Wpływ na inne całkowite dochody (straty)

+/-127 tys. zł

+/-254 tys. zł

 

 

EUR/

PLN

Potencjalna możliwa zmiana kursu walutowego

+/- 5,0%

+/- 10,0%

Wpływ na zysk (stratę) netto

+/-31 tys. zł

+/-62 tys. zł

Wpływ na inne całkowite dochody (straty)

+/-196 tys. zł

+/-392 tys. zł

 

Poniżej została przedstawiona analogiczna analiza wrażliwości na koniec okresu porównywalnego tj. wg stanu na 31 grudnia

2021r.:

 

UDS/

PLN

Potencjalna możliwa zmiana kursu walutowego

+/- 5,0%

+/- 10,0%

Wpływ na zysk (stratę) netto

+/-72 tys. zł

+/-144 tys. zł

Wpływ na inne całkowite dochody (straty)

+/-97 tys. zł

+/-194 tys. zł

 

EUR/

PLN

Potencjalna możliwa zmiana kursu walutowego

+/- 5,0%

+/- 10,0%

Wpływ na zysk (stratę) netto

+/-29 tys. zł

+/-58 tys. zł

Wpływ na inne całkowite dochody (straty)

+/-157 tys. zł

+/-314 tys. zł

 

 

Ryzyko stopy procentowej

 

Przez ryzyko stopy procentowej Grupa rozumie prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu zmiany stóp procentowych na wynik finansowy. Głównym źródłem ryzyka stopy procentowej są pozostałe zobowiązania finansowe tj.: kredyty bankowe, cash pool, pożyczki, umowy o finansowanie dostaw i zawarte umowy leasingowe oraz umowy faktoringowe. Wymienione instrumenty

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

finansowe oparte są o zmienne stopy procentowe i narażają Grupę na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych związanych ze zmianą stóp procentowych.

 

Grupa korzysta z finansowania w walucie krajowej.

 

Analiza wrażliwości

 

Poniżej została przedstawiona analiza wrażliwości pokazująca wpływ potencjalnie możliwej zmiany stóp procentowych na wynik finansowy netto.

 

Zobowiązania odsetkowe oparte na zmiennej stopie procentowej na dzień bilansowy wyniosły: 4 575 tys. zł.

 

Potencjalna możliwa zmiana stóp procentowych

+/- 1,0p.p.

+/- 5,0p.p.

Wpływ na wynik netto w okresie sprawozdawczym

-/+ 37 tys. zł

-/+ 185 tys. zł

Należności odsetkowe oparte na zmiennej stopie procentowej na dzień bilansowy wyniosły: 237 tys. zł.

 

Potencjalna możliwa zmiana stóp procentowych

+/- 1,0p.p.

+/- 5,0p.p.

Wpływ na wynik netto w okresie sprawozdawczym

-/+ 2 tys. zł

-/+ 10 tys. zł

 

 

Poniżej została przedstawiona analogiczna analiza wrażliwości na koniec okresu porównywalnego tj. wg stanu na 31 grudnia 2021 r.:

 

Zobowiązania odsetkowe oparte na zmiennej stopie procentowej na dzień bilansowy wyniosły: 3 773 tys. zł.

 

Potencjalna możliwa zmiana stóp procentowych

+/- 1,0p.p.

+/-5,0p.p.

Wpływ na wynik netto w okresie sprawozdawczym

+/- 31 tys. zł

+/- 153 tys. zł

 

Należności odsetkowe oparte na zmiennej stopie procentowej na dzień bilansowy wyniosły: 273 tys. zł.

 

Potencjalna możliwa zmiana stóp procentowych

+/- 1,0p.p.

+/-5,0p.p.

Wpływ na wynik netto w okresie sprawozdawczym

+/- 2 tys. zł

+/- 11 tys. zł

 

Ryzyko ceny związane z instrumentami finansowymi

 

W Grupie Kapitałowej Pharmena nie występuje ryzyko ceny związane z instrumentami finansowymi.

 

4.2Instrumenty finansowe

 

Jako instrument finansowy Grupa kwalifikuje każdą umowę, która skutkuje jednocześnie powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron, pod warunkiem, że

z kontraktu zawartego między dwiema lub więcej stronami jednoznacznie wynikają skutki gospodarcze. 

 

Zasady rachunkowości

 

Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:

wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

 

Klasyfikacji dokonuje się na moment początkowego ujęcia aktywów.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Klasyfikacja aktywów finansowych zależy od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych (test SPPI) dla danego składnika aktywów finansowych.

Aktywa finansowe ujmuje się gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu. Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

Na moment początkowego ujęcia, Grupa wycenia składnik aktywów finansowych według wartości godziwej powiększonej o, w przypadku składnika aktywów finansowych, który nie wycenia w wartości godziwej przez wynik finansowy, koszty transakcji, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu składnika aktywów finansowych. Koszty transakcji dotyczących aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w wyniku finansowym.

 

Wycena po początkowym ujęciu:

1.Instrumenty dłużne - Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek (SPPI – solely payment of principal and interest), są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji „przychody z tytułu odsetek” w wyniku finansowym.

 

Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą opisaną w punkcie „Utrata wartości aktywów finansowych”.

W szczególności do tej kategorii Grupa klasyfikuje:

należności handlowe,

pożyczki, które spełniają test klasyfikacyjny SPPI i które zgodnie z modelem biznesowym są wykazywane jako utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ich ekwiwalenty.

 

2.Instrumenty dłużne - Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Instrumenty dłużne, z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane poprzez pozostałe całkowite dochody za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym.

 

W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/straty. Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje się w pozycji przychodów finansowych. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą opisaną w punkcie „Utrata wartości aktywów finansowych”.

Na dzień 31 grudnia 2022 i 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiadała aktywów finansowych zaklasyfikowanych do tej kategorii.

 

3.Instrumenty dłużne - Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny wg zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy. W szczególności Grupa zalicza do tej kategorii pożyczki, które nie spełniają testu SSPI, gdy przepływy z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji „Zyski/straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych” w okresie, w którym wystąpiły. Zyski/straty z wyceny do wartości godziwej zawierają wynikające z umowy otrzymane odsetki od instrumentów finansowych zaliczonych do tej kategorii.

Na dzień 31 grudnia 2022 i 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiadała aktywów finansowych zaklasyfikowanych do tej kategorii.

Zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne, a następnie wg zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, które nie powodują zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się w wyniku bieżącym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

 

Do najistotniejszych instrumentów finansowych stosowanych przez Grupę należą:

- należności handlowe oraz należności z tytułu faktoringu,

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

- kredyty bankowe, otrzymane pożyczki oraz zobowiązania z tytułu cash poolingu,

- zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania aktywów,

- zobowiązania z tytułu finansowania wierzytelności,

- zobowiązania z tytułu faktoringu,

- zobowiązania handlowe.

 

Utrata wartości aktywów finansowych

 

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.

 

Spółki Grupy dokonują oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zaamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Spółki Grupy stosują matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresu przeterminowania.

W celu określenia ogólnego współczynnika niewypełnienia zobowiązania, Spółki Grupy przeprowadzają analizę nieściągalności za ostatnie 3 lata. W celu określenia ogólnego współczynnika niewypełnienia zobowiązania oblicza się dla następujących przedziałów: do 30 dni, 30 do 60 dni, 60 do 90 dni, powyżej 90 dni.

W celu określenia współczynnika niewypełnienia zobowiązania dla danego przedziału wiekowania, saldo należności odpisanych w okresie ostatnich 3 lat, porównuje się z saldem należności niespłaconych.

Odpis z tytułu utraty wartości oblicza się uwzględniając współczynniki niewypełnienia zobowiązania skorygowane o wysokość salda należności niespłaconych na dzień bilansowy dla każdego przedziału analizy wiekowej.

 

Dla aktywów finansowych innych niż należności handlowe, Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości:

Stopień 1 - salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy),

Stopień 2 - obejmuje salda, dla których nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości, oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa,

Stopień 3 - obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.

W zakresie w jakim zgodnie z powyższym modelem konieczna jest ocena czy nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego, Grupa uwzględnia następujące przesłanki przy dokonywaniu tej oceny:

pożyczka jest przeterminowana o co najmniej 30 dni,

nastąpiły zmiany legislacyjne, technologiczne lub makroekonomiczne, które mają znaczący negatywny wpływ na dłużnika,

pojawiły się informacje o znaczącym niekorzystnym zdarzeniu dotyczącym pożyczki lub innej pożyczki tego samego dłużnika od innego pożyczkodawcy (np. wypowiedzenie umowy pożyczki, naruszenie jej warunków lub renegocjacja warunków ze względu na trudności finansowe),

dłużnik stracił znaczącego klienta lub dostawcę albo doświadczył innych niekorzystnych zmian na swoim rynku.

 

Aktywa finansowe są spisywane w całości lub części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności.

 

4.3Zestawienie aktywów i zobowiązań stanowiących instrumenty finansowe oraz przychody i koszty ujmowane w sprawozdaniu z wyniku

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

ZESTAWIENIE AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ STANOWIĄCYCH INSTRUMENTY FINANSOWE

na 31 grudnia 2022

Kategorie instrumentów finansowych

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Razem

Klasy instrumentów finansowych

Aktywa finansowe

Należności z tyt. dostaw i usług

2 925

-

2 925

Kaucje

108

-

108

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 592

-

1 592

Należności z tyt. faktoringu

237

-

237

Razem

4 862

-

4 862

Zobowiązania finansowe

Kredyty i pożyczki

-

7 319

7 319

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

-

510

510

Zobowiązania z tyt. cash poolingu

-

994

994

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług

-

7 319

7 319

Zobowiązania z tyt. faktoringu

-

1 082

1 082

Zobowiązania z tyt. finansowania wierzytelności

-

238

238

Razem

-

17 462

17 462

 

 

 

ZESTAWIENIE AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ STANOWIĄCYCH INSTRUMENTY FINANSOWE

na 31 grudnia 2021

Kategorie instrumentów finansowych

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Razem

Klasy instrumentów finansowych

Aktywa finansowe

Należności z tyt. dostaw i usług

2 623

-

2 623

Kaucje

108

-

108

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 460

-

1 460

Należności z tyt. faktoringu

273

-

273

Razem

4 464

-

4 464

Zobowiązania finansowe

Kredyty i pożyczki

-

7 616

7 616

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

-

782

782

Zobowiązania z tyt. cash poolingu

-

999

999

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług

-

4 918

4 918

Zobowiązania z tyt. finansowania wierzytelności

-

312

312

Razem

-

14 627

14 627

 

Wartość bilansowa aktywów i zobowiązań stanowiących instrumenty finansowe jest zasadniczo zbliżona do ich wartości godziwej.

 

 

PRZYCHODY I KOSZTY UJMOWANE W SPRAWOZDANIU Z WYNIKU

2022

2021

Przychody ujęte w sprawozdaniu z wyniku

-

-

Koszty ujęte w sprawozdaniu z wyniku

815

318

Wycena pożyczki PFR

66

-

Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności z tyt. dostaw i usług

30

2

Koszty odsetkowe od pozostałych zobowiązań finansowych

501

239

Koszty odsetkowe od zobowiązań z tyt. faktoringu

155

26

Koszty z tyt. prowizji

63

51

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Wynik z transakcji ujęty w sprawozdaniu z wyniku

(815)

(318)

 

  

4.4Zobowiązania finansowe długo i krótkoterminowe

 

 

ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

31.12.2022

31.12.2021

Kredyty i pożyczki

7 319

7 616

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

510

782

Cash pooling

994

999

Zobowiązania z tytułu finansowanie wierzytelności

238

312

Zobowiązania z tytułu faktoringu

1 082

-

Zobowiązania finansowe, razem

10 143

9 709

- długoterminowe

2 340

4 670

- krótkoterminowe

7 803

5 039

 

 

Pharmena S.A. w dniu 8 września 2022 r. podpisała umowę faktoringową z firmą BIBBY FINANCIAL SERVICES Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W ramach umowy Faktor zobowiązuje się do stałego świadczenia usług faktoringowych polegających na nabywaniu przez Faktora wierzytelności Klienta przysługujących Klientowi od Odbiorców, a także świadczenia innych usług związanych z finansowaniem i obsługą wierzytelności. Limit finansowania wynosi 3,2 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2022 r. poziom wykorzystania wyniósł 1,1 mln zł.

 

 

ZMIANA STANU ZOBOWIĄZAŃ FINANSOWYCH

W 2022

Kredyty

i pożyczki

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

Zobowiązanie z tyt. cash poolingu

Zobowiązania z tytułu finansowania wierzytelności

Zobowiązania z tytułu faktoringu

Razem

Stan na początek okresu

7 616

782

999

312

-

9 709

Zwiększenia

391

34

1 066

-

6 785

8 276

- naliczone odsetki

307

21

80

-

-

408

- cash pooling

-

-

986

-

-

986

- prowizje

18

-

-

-

-

18

- faktoring

-

-

-

-

6 785

6 785

- inne

66

13

-

-

-

79

Zmniejszenia

688

306

1 071

74

5 703

7 842

- spłata kredytów, pożyczek

360

-

-

-

-

360

- spłata zobowiązań z tyt. prawa do użytkowania aktywów

-

284

-

-

-

284

- spłata odsetek i prowizji

328

22

75

-

-

425

- spłata zobowiązań z tyt. cash poolingu

-

-

996

-

-

996

- spłata zobowiązań z tyt. finansowania wierzytelności

-

-

-

74

-

74

- spłata zobowiązań z tyt. faktoringu

-

-

-

-

5 703

5 703

Stan na koniec okresu

7 319

510

994

238

1 082

10 143

- długoterminowe

2 146

194

-

-

-

2 340

- krótkoterminowe

5 173

316

994

238

1 082

7 803

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

ZMIANA STANU ZOBOWIĄZAŃ

FINANSOWYCH

W 2021

Kredyty

i pożyczki

Zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

Zobowiązanie z tyt. cash poolingu

Zobowiązania z tytułu finansowania wierzytelności

Razem

Stan na początek okresu

3 074

389

999

1 048

5 510

Zwiększenia

4 750

698

30

-

5 478

- otrzymane kredyty, pożyczki

4 550

-

-

-

4 550

- prawa do użytkowania aktywów

-

664

-

-

664

- naliczone odsetki

171

23

30

-

224

- prowizje

29

-

-

-

29

- inne

-

11

-

-

11

Zmniejszenia

208

305

30

736

1 279

- spłata kredytów, pożyczek

10

-

-

-

10

- spłata zobowiązań z tyt. prawa do

użytkowania aktywów

-

255

-

-

255

- spłata odsetek i prowizji

198

20

30

-

248

- spłata zobowiązań z tyt. finansowania wierzytelności

-

-

-

736

736

- inne

-

30

-

-

30

Stan na koniec okresu

7 616

782

999

312

9 709

- długoterminowe

4 180

490

-

-

4 670

- krótkoterminowe

3 436

292

999

312

5 039

 

 

 

 

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU PRAWA DO UŻYTKOWANIA AKTYWÓW

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania aktywów brutto

523

811

- do 1 roku

322

299

- od 1 do 5 lat

201

512

Przyszłe koszty finansowe z tytułu prawa do użytkowania aktywów

13

29

Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania aktywów

510

782

- do 1 roku

316

292

- od 1 do 5 lat

194

490

 

W Grupie Pharmena przedmiotem umów z tytułu prawa do użytkowania są powierzchnia biurowa i samochody osobowe.

Poniżej przedstawiono opis znaczących postanowień zawartych umów:

najem powierzchni biurowej,

leasing samochodów osobowych

-przedłużenie umowy na warunkach zgodnych z ofertą Finansującego (aktualną w dniu przedłużenia), które odbywa się na pisemny wniosek Korzystającego, złożony najpóźniej na 14 dni przed dniem zakończenia umowy,

-nabycie przedmiotu leasingu w terminie 7 dni od daty zakończenia podstawowego okresu umowy, na warunkach szczegółowo określonych w umowie,

-podwyższenie wysokości opłat leasingowych w przypadku, gdy podwyższeniu ulegnie stopa redyskonta weksli ogłaszana przez NBP,

-rozwiązanie umowy przed terminem jej zakończenia na wniosek Korzystającego, po zakupieniu przez Finansującego przedmiotu umowy u Dostawcy,

-nabycie przedmiotu leasingu w terminie 14 dni od wygaśnięcia umowy pod warunkiem uiszczenia wszystkich opłat

i należności wynikających z umowy, o ile Finansujący nie postanowi inaczej,

-podwyższenie lub obniżenie wysokości czynszów leasingowych ustalane w oparciu o stawkę WIBOR dla depozytów

1-miesięcznych (stawka referencyjna).

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

4.5Kredyty bankowe i pożyczki

 

 

PODZIAŁ KREDYTÓW I POŻYCZEK WEDŁUG INSTYTUCJI UDZIELAJĄCYCH FINANSOWANIA na 31 grudnia 2022

Kwota kredytu / pożyczki

wg umowy

w walucie kredytu / pożyczki

Waluta

kredytu / pożyczki

Kwota kredytu / pożyczki pozostała

do spłaty

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie

2 000

PLN

2 000

Pelion S.A. z siedzibą w Łodzi

850

PLN

850

Osoby fizyczne

150

PLN

150

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

4 550

PLN

4 180

Odsetki od kredytów i pożyczek

 

 

73

Wycena kredytu długoterminowego w skorygowanej cenie nabycia

66

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek, razem

 

 

7 319

- długoterminowe

2 146

- krótkoterminowe

5 173

 

 

 

PODZIAŁ KREDYTÓW I POŻYCZEK WEDŁUG INSTYTUCJI UDZIELAJĄCYCH FINANSOWANIA na 31 grudnia 2021

Kwota kredytu / pożyczki

wg umowy

w walucie kredytu / pożyczki

Waluta

kredytu / pożyczki

Kwota kredytu / pożyczki pozostała

do spłaty

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie

2 000

PLN

2 000

Pelion S.A. z siedzibą w Łodzi

850

PLN

850

Osoby fizyczne

150

PLN

150

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

4 550

PLN

4 540

Odsetki od kredytów i pożyczek

 

 

76

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek, razem

 

 

7 616

- długoterminowe

4 180

- krótkoterminowe

3 436

 

 

 

KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI WEDŁUG WALUTY FINANSOWANIA

I TERMINU WYMAGALNOŚCI na 31 grudnia 2022

Waluta kredytu/pożyczek udzielonych Grupie

po przeliczeniu na PLN

2023

5 173

2024

2 080

Razem

7 253

 

 

KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI WEDŁUG WALUTY FINANSOWANIA

I TERMINU WYMAGALNOŚCI na 31 grudnia 2021

Waluta kredytu/pożyczek udzielonych Grupie

po przeliczeniu na PLN

2022

3 436

2023

2 100

2024

2 080

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Razem

7 616

 

Zabezpieczeniem spłaty kredytu są:

weksel własny in blanco poręczony przez PELION S.A.,

zastawy rejestrowe na zapasach,

upoważnienie do rachunku bieżącego kredytobiorcy w BGK,

przelew wierzytelności z polis ubezpieczeniowych zapasów,

przelew wierzytelności z Umowy Dystrybucyjnej z Polską Grupą Farmaceutyczną S.A.,

przelew wierzytelności z umów, kontraktów, faktur z DOZ S.A. DIRECT Sp. komandytowa.

 

 

 

Zabezpieczeniem spłaty pożyczki płynnościowej PFR S.A. są:

poręcznie,

oświadczenie o podaniu się egzekucji,

podporządkowanie wierzytelności pożyczkowych Pelion S.A. i członków kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej wierzytelnościom PFR.

 

Szczegóły dotyczące powyższych zabezpieczeń zostały opisane w nocie nr 12.1.

Analiza wrażliwości kredytów i pożyczek na ryzyko związane ze zmianami stóp procentowych została przedstawiona odpowiednio w nocie 4.1.

Środki uzyskane w ramach ww. umów kredytowych służą finansowaniu kapitału obrotowego i wspierają zarządzanie płynnością finansową. 

 

4.6Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

Zasady rachunkowości

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o wysokim stopniu płynności i o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy. Środki pieniężne wycenia się

w kwocie nominalnej powiększonej o odsetki. Wartość księgowa tych aktywów odpowiada ich wartości godziwej. 

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne w kasie

10

7

Środki pieniężne w banku

1 582

1 453

- rachunek bieżący

1 384

1 202

- rachunek lokat

3

3

- rachunek walutowy

195

248

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, razem

1 592

1 460

  

 

4.7Wartość godziwa instrumentów finansowych

 

Zasady rachunkowości

 

Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłaconą w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny.

W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Wartość godziwą dla celów wyceny i / lub ujawniania informacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy ustala się na ww. podstawie, z wyjątkiem transakcji płatności w formie akcji, które są objęte zakresem MSSF 2, transakcji leasingowych, które są objęte zakresem MSSF 16 jak i wycen, które mają pewne podobieństwa do wartości godziwej, ale nie są wartościami godziwymi takie jak cena sprzedaży netto zgodnie z MSR 2 czy wartość użytkowa zgodnie z MSR 36.

Ponadto, dla celów sprawozdawczości finansowej, wyceny w wartości godziwej są skategoryzowane według trzech poziomów

w zależności od stopnia, w jakim dane wsadowe do pomiarów wartości godziwej są obserwowalne i od znaczenia danych wsadowych do wyceny w wartości godziwej jako całości. Poziomy te kształtują się w następujący sposób:

Poziom 1: danymi wsadowymi są ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny,

Poziom 2: danymi wsadowymi są dane inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio lub pośrednio,

Poziom 3: danymi wsadowymi są nieobserwowalne dane do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym, Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych najniższego poziomu, który ma szczególną wagę dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.

 

Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej jak opisano powyżej.

 

W Grupie Pharmena nie wystąpiły instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej.

 

CZĘŚĆ 5 ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

 

5.1Polityka zarządzania kapitałem

 

Zarządzanie kapitałem w Grupie ma na celu zabezpieczenie środków na rozwój oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności. Celem zarządzania kapitałem jest również utrzymywanie optymalnej struktury kapitałowej, pozwalającej na redukcję kosztów zaangażowanego kapitału.

 

Grupa monitoruje strukturę finansowania stosując wskaźnik relacji długu do kapitału własnego, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego.

Do zadłużenia netto Grupa wlicza kredyty, pożyczki, zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania aktywów, cash poolingu oraz zobowiązania z tytułu umów o finansowanie wierzytelności i z tytułu faktoringu pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał własny obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom Spółki Dominującej.

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania długoterminowe

2 340

4 670

- kredyty i pożyczki

2 146

4 180

- zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

194

490

Zobowiązania krótkoterminowe

7 803

5 039

- kredyty i pożyczki

5 173

3 436

- cash pooling

994

999

- zobowiązanie z tyt. prawa do użytkowania aktywów

316

292

- zobowiązania z tyt. finansowania wierzytelności

238

312

- zobowiązania z tyt. faktroringu

1 082

-

Razem zobowiązania (wliczane do zadłużenia netto)

10 143

9 709

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 592

1 460

Zadłużenie netto

8 551

8 249

Kapitał własny

(6 792)

(5 121)

Zadłużenie netto do kapitału własnego

(1,26)

(1,61)

 

 

5.2Kapitał podstawowy

 

Kapitał podstawowy (zakładowy) obejmuje nominalną wartość akcji PHARMENA S.A. pokrytych gotówką i wykazywany jest według wartości nominalnej, zgodnej ze statutem oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. kapitał podstawowy Spółki Dominującej, zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, wynosił 1 113 tys. zł i dzielił się na 11 137 758 akcji serii A, B, C, D, E i F w pełni opłaconych, o wartości nominalnej 0,10 zł każda. W okresie objętym sprawozdaniem finansowym nie została dokonana zmiana wartości nominalnej akcji. Akcje uprawniają łącznie do 11 137 758 głosów na WZA Spółki.

 

Kapitał podstawowy na dzień 31 grudnia 2022 r.:

 

KAPITAŁ ZAKŁADOWY

Wartość nominalna jednej akcji = 0,10 zł

Seria

/emisja

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji

Prawo do dywidendy

(od daty)

A

zwykłe

bez

bez ograniczeń

5 730 000

573

gotówka

2008-04-17

2008-04-17

B

zwykłe

bez

bez ograniczeń

524 260

52

gotówka

2008-07-25

2008-07-25

C

zwykłe

bez

bez ograniczeń

781 782

78

gotówka

2012-11-16

2012-11-16

D

zwykłe

bez

bez ograniczeń

1 759 010

176

gotówka

2013-07-25

2013-07-25

E

zwykłe

bez

bez ograniczeń

2 189 706

219

gotówka

2019-06-12

2019-06-12

F

zwykłe

bez

bez ograniczeń

153 000

15

gotówka

2021-03-08

2021-03-08

Liczba akcji razem

 

 

11 137 758

 

 

 

 

Kapitał podstawowy razem

 

 

1 113

 

 

 

 

Spółka Dominująca nie posiada akcji własnych. Spółki zależne nie posiadają akcji PHARMENA S.A.

 

Według posiadanych przez Spółkę informacji na dzień 31 grudnia 2022 r. struktura akcjonariatu Spółki Dominującej przedstawia się następująco:

 

Nazwa podmiotu

 

Liczba posiadanych akcji

% w kapitale akcyjnym

Liczba głosów

% udział głosów

na WZA

Pelion S.A.

6 842 267

61,43%

6 842 267

61,43%

Konrad Palka*

987 181

8,86%

987 181

8,86%

Pozostali Akcjonariusze

3 308 310

29,71%

3 308 310

29,71%

Razem

 

 

 

 

11 137 758

100,00%

11 137 758

100,00%

* Łączna liczba akcji: Konrad Palka 487 181 szt. akcji wraz z żoną Ewą Gębicką-Palka 500 000 szt. akcji

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

W 2022 roku wystąpiły następujące zmiany własności znaczących pakietów akcji Emitenta:

- w dniu 25 kwietnia 2022 r. Pan Jerzy Gębicki dokonał darowizny 500 000 szt. akcji na rzecz Pani Ewy Gębickiej-Palka. W związku z powyższym Pan Jerzy Gębicki zmniejszył stan posiadania z 6,14% (683 500 akcji) do 1,65% (183 500 akcji), natomiast stan posiadania Pana Konrada Palki, liczony łącznie z akcjami posiadanymi przez jego żonę Panią Ewę Gębicką-Palka, wzrósł z 4,37% (487 181 akcji) do 8,86% (987 181 akcji),

- w dniu 29 czerwca 2022 r. spółki zależne od Pelion S.A. (PGF Sp. z o.o. we Wrocławiu i Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Łodzi) zbyły na rzecz Pelion S.A. posiadane akcje Spółki Pharmena S.A. Tym samym Pelion S.A. posiada 6 842 267 akcji, co stanowi 61,43% w kapitale akcyjnym Pharmena S.A.

 

Według posiadanych przez Spółkę informacji na dzień 31 grudnia 2021 r. struktura akcjonariatu Spółki Dominującej przedstawiała się następująco:

 

Nazwa podmiotu

 

Liczba posiadanych akcji

% w kapitale akcyjnym

Liczba głosów

% udział głosów na WZA

Pelion S.A. wraz ze spółkami zależnymi*

6 842 267

61,43%

6 842 267

61,43%

Jerzy Gębicki

683 500

6,14%

683 500

6,14%

Pozostali Akcjonariusze

3 611 991

32,43%

3 611 991

32,43%

Razem

 

 

 

 

11 137 758

100,00%

11 137 758

100,00%

 

* Pelion S.A. 6 294 594 szt. akcji, PGF Sp. z o.o. we Wrocławiu 274 218 szt. akcji, Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Łodzi 273 455 szt. akcji  

 

5.3Pozostałe kapitały

 

Kapitał zapasowy tworzony jest z:

podziału zysku,

nadwyżki ceny emisyjnej akcji ponad wartość nominalną

i wykorzystywany zgodnie ze statutem lub umową spółek Grupy.

 

Zyski (straty) zatrzymane obejmują:

wynik finansowy z lat ubiegłych, na który składają się korekty konsolidacyjne z lat poprzednich wpływające na wynik finansowy, skutki przejścia Grupy na MSSF, oraz niepokryte straty z lat ubiegłych spółek Grupy,

wynik finansowy roku bieżącego.

 

W skład kapitału własnego wchodzą również różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych oraz kapitał z tytułu zysków i strat aktuarialnych z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia.

 

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji

44 177

44 177

Zyski / straty zatrzymane, w tym:

(51 927)

(50 357)

- kapitał zapasowy z podziału zysku

9 326

9 326

- kapitał rezerwowy z podziału zysku

1 059

1 059

- zysk / strata z lat ubiegłych

(60 742)

(56 150)

- zysk / strata netto

(1 570)

(4 592)

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Odrębną pozycję kapitału własnego stanowią udziały niekontrolujące odnoszące się do jednostek zależnych objętych konsolidacją pełną, w części która należy do akcjonariuszy innych niż akcjonariusze Jednostki Dominującej. Zysk (strata) netto jednostek zależnych w części należącej do udziałowców niekontrolujących stanowi zysk (stratę) przypadający udziałowcom niekontrolującym.

 

CZĘŚĆ 6 WARTOŚCI SZACUNKOWE ORAZ PROFESJONALNY OSĄD

 

Zasady rachunkowości

 

Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Zarząd wykorzystuje szacunki oparte na założeniach i osądach, które mają wpływ na prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów. Założenia oraz szacunki dokonane na ich podstawie opierają się na historycznym doświadczeniu i analizie różnych czynników, które są uznawane za racjonalne, a ich wyniki stanowią podstawę profesjonalnego osądu, co do wartości pozycji, których dotyczą jednak rzeczywiste wyniki mogą różnić się od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków jest rozpoznawana w okresie, w którym zostały one zmienione. Przyjęte istotne założenia przy dokonywaniu szacunków przedstawione zostały w odpowiednich notach do sprawozdania. W odniesieniu do niektórych szacunków Zarząd opiera się na opiniach i wycenach niezależnych ekspertów.

 

 

GŁÓWNE SZACUNKI I ZAŁOŻENIA, KTÓRE SĄ ZNACZĄCE DLA SPRAWOZDANIA GRUPY

 

Okres ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych

 

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków. Okresy użytkowania aktywów przyjęte przez spółki Grupy Kapitałowej dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa

w przyszłości.

 

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

 

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Zdaniem Zarządu, w świetle aktualnych projekcji podatkowych, utworzone aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest odzyskiwalne.

Informacje dotyczące aktywów z tytułu podatku odroczonego przedstawiono w nocie 8.3.

 

Utrata wartości

 

Zarząd dokonuje oceny, czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości składników aktywów trwałych

i obrotowych. Przesłanki mogą pochodzić z zewnątrz i dotyczyć na przykład zmiennych rynkowych i innych zmiennych związanych

z bieżącymi trendami gospodarczymi jak również wynikać z planów, działań i zdarzeń mających miejsce w Grupie. Na dzień

31 grudnia 2022 roku, po wykonaniu stosownych testów na utratę wartości dla aktywów, nie było wymagane dokonanie korekt ich wartości.

 

Rezerwy w tym rezerwy na świadczenia pracownicze

 

Przy określaniu wartości rezerw wymagane jest dokonanie szacunków, przyjęcie założeń dotyczących stóp dyskontowych, przewidywanych kosztów oraz terminów płatności. Wysokość rezerw na świadczenia pracownicze określana jest na podstawie wycen aktuarialnych wykonywanych przez niezależne, profesjonalne firmy. Przy wycenach aktuarialnych dokonywane są szacunki dotyczące rotacji zatrudnienia, poziomu wzrostu płac, stóp dyskontowych oraz inflacji. Szczegółowe informacje na temat przyjętych założeń do wyceny rezerw zostały przedstawione w notach 11.1 i 11.2.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Założenia aktuarialne oraz wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych zostały opisane w nocie 11.2.

 

Rozpoznawanie i wycena zobowiązań warunkowych

 

Grupa dokonuje oceny prawdopodobieństwa wystąpienia zobowiązań. Jeżeli wystąpienie niekorzystnego zdarzenia jest prawdopodobne, Grupa ujmuje rezerwę w odpowiedniej wysokości. Jeżeli wystąpienie niekorzystnego zdarzenia jest możliwe, lecz nie jest prawdopodobne, ujmowane jest zobowiązanie warunkowe.

 

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

 

Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Nowe regulacje wymagają znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji. Grupa ujmuje i wycenia należności/zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego, a także aktywa/rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe oraz odpowiednie stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi. W październiku 2018 r. UE zatwierdziła interpretację KIMSF 23 Niepewność co do traktowania podatkowego dochodu, która obowiązuje dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 r. lub później. Interpretacja ta wyjaśnia w jaki sposób należy stosować wymogi w zakresie ujmowania i wyceny zawarte w MSR 12 w przypadku, gdy występuje niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego. Interpretacja ta nie miała wpływu na wartość kapitałów własnych Grupy na moment jej pierwotnego zastosowania, tj. 1 stycznia 2019 r.

 

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonej linii orzecznictwa. Obowiązujące przepisy nie zawsze są jednoznaczne, co dodatkowo powoduje rozbieżności w ich interpretacji. Rozliczenia podatkowe są przedmiotem kontroli organów podatkowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, podatnik zobowiązany jest do uiszczenia kwoty zaległości wraz z należnymi odsetkami ustawowymi. Zapłata zaległych zobowiązań nie zawsze zwalnia z odpowiedzialności karno-skarbowej. Opisane zjawiska powodują, że rozliczenia podatkowe są obarczone stosunkowo wysokim ryzykiem.

Rozliczenia podatkowe mogą zostać poddane kontroli przez okres pięciu lat, licząc od końca roku, w którym zostały złożone deklaracje podatkowe. W efekcie kwoty wykazane w sprawozdaniu finansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organy skarbowe.

 

Wycena zobowiązań z tytułu leasingu oraz prawa do użytkowania składnika aktywów

 

Niepewność szacunków wynika z wdrożenia MSSF 16. Wdrożenie wymagało subiektywnych ocen przy dokonywaniu szacunków i założeń, mających wpływ na wycenę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego oraz praw do użytkowania składników aktywów:

przy określaniu pozostałego okresu leasingu w odniesieniu do umów zawartych na czas nieokreślony przyjęto 5-letni horyzont czasowy ich dalszego trwania,

przy określeniu krańcowych stóp procentowych leasingobiorcy, stosowanych przy dyskontowaniu przyszłych przepływów pieniężnych przyjęto jedną stopę ustaloną dla Grupy na poziomie średniego kosztu finansowania,

przy wskazaniu okresów użyteczności i stawek amortyzacji praw do użytkowania składników aktywów, przyjęto okresy adekwatne do założonego oczekiwanego okresu użytkowania składnika aktywów.

 

Aktywowanie kosztów prac rozwojowych

 

Grupa zleca opracowanie formulacji i technologii wytwarzania nowych produktów podmiotom trzecim, posiadającym szerokie kompetencje oraz wieloletnie doświadczenie w wyżej wymienionych obszarach. Potwierdza to możliwość ukończenia podejmowanych prac rozwojowych, z uwzględnieniem dostępnego stanu techniki. Ponadto decyzje o rozpoczęciu prac rozwojowych podejmowane są w oparciu o analizę rynku, bieżące trendy rynkowe oraz oczekiwania potencjalnego konsumenta na dany produkt.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Grupa podejmuje decyzję o rozpoczęciu prac rozwojowych jedynie w przypadkach, które wskazują na prawdopodobne uzyskanie przyszłych korzyści ekonomicznych, w oparciu o analizę ponoszonych nakładów w odniesieniu do spodziewanych przyszłych przychodów, opartych o historyczne przychody Grupy w danej kategorii. Koszty prowadzonych prac są ujmowane na odrębnym zleceniu, pozwalającym w każdym momencie na wiarygodne ustalenie poniesionych nakładów.

 

Grupa podejmuje decyzję o przeniesieniu nakładów ponoszonych na prace rozwojowe w realizacji, w momencie ich zakończenia to jest w momencie podjęcia decyzji o ich wprowadzeniu do oferty produktów Grupy oraz związanej z tym decyzji o złożeniu pierwszego zamówienia na gotowy produkt u wytwórcy. Decyzja powyższa podejmowana jest w oparciu o uzyskane pozytywne wyniki badań produktu (wyniki długoterminowe badań stabilności, wyniki badań własności użytkowych produktów) oraz bieżącą ocenę otoczenia rynkowego. Decyzja o nie wdrożeniu produktu do oferty Grupy jest podejmowana w przypadku uzyskania negatywnych wyników badań lub też zmiany otoczenia rynkowego i skutkuje ujęciem nakładów na pracę rozwojową w realizacji w kosztach okresu.

Więcej informacji na temat aktywowania kosztów prac rozwojowych znajduje się w nocie 9.1.  

 

 

 

 

CZĘŚĆ 7 GRUPA PHARMENA

 

7.1Połączenie przedsięwzięć

 

Zasady rachunkowości

 

Zgodnie z MSSF 3 połączenia jednostek Grupa rozlicza metodą nabycia. Na koszt połączenia składa sięłączna kwota zapłaty, według wartości godziwej na dzień nabycia, oraz wartość wszelkich dotychczasowych udziałów niekontrolujących w nabywanej jednostce.

W przypadku każdego połączenia przedsięwzięć, Grupa wybiera, czy będzie wyceniać udziały niekontrolujące w jednostce przejmowanej w wartości godziwej czy też w wartości proporcjonalnego udziału niekontrolujących udziałów w możliwych do zidentyfikowania aktywach netto jednostki przejmowanej. Wydatki poniesione w związku z transakcją nabycia kontroli ujmuje się

w kosztach ogólnego zarządu.

W połączeniu przedsięwzięć realizowanym etapami jednostka przejmująca ponownie wycenia uprzednio należące do niej udziały

w jednostce przejmowanej do wartości godziwej na dzień przejęcia i ujmuje powstały zysk lub stratę w sprawozdaniu z wyniku.

Wszelkie zapłaty warunkowe stanowiące element rozliczenia połączenia przedsięwzięć wyceniane są na dzień nabycia w wartości godziwej. Zapłata warunkowa zaklasyfikowana jako składnik aktywów lub zobowiązań będący instrumentem finansowym

w zakresie MSSF 9 jest wyceniana w wartości godziwej ze zmianami wartości godziwej odnoszonymi do sprawozdania z wyniku lub innych całkowitych dochodów. Jeżeli zapłata warunkowa jest poza zakresem MSSF 9, wówczas jest wyceniana zgodnie z właściwym MSSF. Jeżeli zapłata warunkowa jest zaklasyfikowana jako składnik kapitału własnego, jej wartość nie podlega aktualizacji wyceny. Późniejsze rozliczenie ujmuje się w ramach kapitału własnego.

 

W Grupie Pharmena nie wystąpiło połączenie przedsięwzięć.

  

 

7.2Inwestycje w jednostki stowarzyszone

 

Zasady rachunkowości

 

Grupa kwalifikuje te jednostki jako stowarzyszone, na które Spółka Dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej spółkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami. Sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych są podstawą wyceny posiadanych przez Spółkę Dominującą udziałów metodą praw własności. Stosowane zasady rachunkowości oraz rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i Spółki Dominującej jest jednakowy. Przed obliczeniem udziału

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę.

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany udziału Spółki Dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Udział w zyskach lub stratach jednostek stowarzyszonych odzwierciedlany jest w skonsolidowanym zysku lub stracie. Korekta wartości bilansowej może również wynikać ze względu na zmiany proporcji udziału w jednostce stowarzyszonej, wynikające ze zmian w innych całkowitych dochodach tej jednostki. Udział Grupy w tych zmianach ujmuje się w sprawozdaniu z wyniku.

Na każdy dzień bilansowy dokonywana jest ocena inwestycji w jednostki stowarzyszone pod kątem utraty wartości lub jej odwrócenia, gdy odpis z tytułu utraty wartości dokonany w latach poprzednich już nie jest zasadny.

 

W Grupie Pharmena nie występują inwestycje w jednostki stowarzyszone.

 

7.3Wspólne przedsięwzięcia

 

Zasady rachunkowości

 

Wspólne przedsięwzięcie to ustalenie umowne, na mocy którego dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.

Wyniki wspólnych przedsięwzięć Grupa wycenia metodą praw własności od dnia kiedy podmiot uzyskuje status wspólnego przedsięwzięcia według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach wspólnego przedsięwzięcia. Jeżeli udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach.

Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności w dniu, w którym dana inwestycja przestaje być jej wspólnym przedsięwzięciem, lub kiedy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży.

W Grupie Pharmena nie występują wspólne przedsięwzięcia.

 

7.4Zmiany struktury Grupy Pharmena

 

2 listopada 2022 r. Spółka Dominująca nabyła 50 udziałałów Spółki Pharmena Sp. z o.o., obejmując tym samym 100% udziałów kapitałowych z prawem głosów. Jednocześnie podwyższyła jej kapitał zakładowy z 5 tys. zł do 20 tys. zł.

 

W 2021 roku nie nastąpiły zmiany w strukturze Grupy Pharmena.

 

W 2021 i 2022 roku Grupa nie zaniechała żadnej działalności.

  

 

CZĘŚĆ 8 OPODATKOWANIE

 

Zasady rachunkowości

 

Podatek dochodowy ujęty w wyniku finansowym obejmuje podatek bieżący oraz podatek odroczony.

 

Podatek bieżący wyliczany jest zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym.

 

Podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową i bilansową aktywów i zobowiązań.

 

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

- z wyjątkiem sytuacji, gdy powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji niestanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania niemającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach - z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

 

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

- z wyjątkiem, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji niestanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu

i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do zrealizowania składnika aktywów lub ujęcie do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na jego odzyskanie.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany: w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym, w zależności których pozycji dotyczy.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem

i tym samym organem podatkowym.

 

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej, oraz należności

i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług. Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu

z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań. 

 

 

8.1Podatek dochodowy

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

PODATEK DOCHODOWY WYKAZANY W SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIU Z WYNIKU

2022

2021

- bieżący

173

166

- odroczony (nota 8.3)

31

16

Podatek dochodowy, razem

204

182

Efektywna stawka podatkowa

-14,45%

-4,08%

 

 

8.2Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

 

2022

2021

Zysk (strata) brutto opodatkowany, w tym:

(1 412)

(4 457)

- według stawki 19%

(3 862)

(2 000)

- według innych stawek niż 19% (Cortria 40%, Menavitin 20%)

(2 074)

(2 090)

- korekty konsolidacyjne

4 524

(367)

Podatek wyliczony według stawki podatku dochodowego od osób prawnych

(394)

(942)

- według stawki 19%

(734)

(380)

- według innych stawek niż 19% (Cortria 40%, Menavitin 20%)

(517)

(521)

- korekty konsolidacyjne

857

(41)

Dodatnie różnice, od których nie utworzono rezerwy

(62)

-

Trwałe różnice niebędące podstawą opodatkowania

83

46

Bieżące straty podatkowe, od których nie rozpoznano aktywa podatkowego

623

1 025

Korekta deklaracji okresów ubiegłych

-

6

Inne, w tym:

(46)

47

Pozostałe

(46)

47

(Uznanie) / obciążenie wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego

204

182

 

 

 

8.3Odroczony podatek dochodowy

 

 

ROK 2022

Stan na początek bieżącego okresu

Zmiana zysku netto w okresie

Stan na koniec bieżącego okresu

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

- odpisy aktualizujące

87

(77)

10

- rezerwy

160

38

198

- wynagrodzenia

14

2

16

- straty podatkowe

462

-

462

- rezerwy na opłaty licencyjne dla twórców

55

5

60

- prace badawcze

271

-

271

- pozostałe

17

13

30

Razem przed kompensatą

1 066

(20)

1 046

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

- różnica między wartością księgową a podatkową

88

11

99

Razem przed kompensatą

88

11

99

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

ROK 2021

Stan na początek bieżącego okresu

Zmiana zysku netto w okresie

Stan na koniec bieżącego okresu

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

- odpisy aktualizujące

9

78

87

- rezerwy

184

(24)

160

- wynagrodzenia

26

(12)

14

- straty podatkowe

462

-

462

- rezerwy na opłaty licencyjne dla twórców

53

2

55

- prace badawcze

271

-

271

- pozostałe

66

(49)

17

Razem przed kompensatą

1 071

(5)

1 066

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

- różnica między wartością księgową a podatkową

77

11

88

Razem przed kompensatą

77

11

88

 

W nocie aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane są przed dokonaniem kompensaty aktywa oraz rezerwy poszczególnych spółek Grupy. Kwota kompensaty na dzień 31 grudnia 2022 r. wyniosła 99 tys. zł (na 31 grudnia

2021 r. 88 tys. zł).

 

W Grupie Pharmena podatek odroczony, którego realizacji oczekuje się w terminie dłuższym niż 12 miesięcy dotyczy aktywa na podatek odroczony z tytułu prac badawczych oraz strat podatkowych, a także rezerwy na podatek odroczony z tytułu różnicy między wartością księgową a podatkową.

 

31.12.2022

31.12.2021

- aktywa na podatek odroczony z tytułu prac badawczych

74

267

- rezerwa na podatek odroczony z tytułu różnicy między wartością księgową a podatkową

99

67

- straty podatkowe

462

462

 

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r. Grupa posiadała niewykorzystane straty podatkowe w kwocie 13 235 tys. zł (na 31 grudnia 2021 r. 12 684 tys. zł), które mogą być odliczone od przyszłych zysków podatkowych.

Z tytułu strat podatkowych o wartości 2 430 tys. zł (na 31 grudnia 2021 r. 2 430 tys. zł) Grupa rozpoznała aktywa podatkowe. Od strat w kwocie 10 805 tys. zł nie zostało rozpoznane aktywo, w związku z ryzykiem osiągnięcia zysku do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

 

W kwocie nierozpoznanych strat podatkowych zawarte są straty, dla których możliwość ich odliczenia od podstawy opodatkowania wygasa:

 

 

31.12.2022

31.12.2021

w roku 2024

3 790

3 790

w roku 2025

3 813

3 813

w roku 2026

2 649

2 651

w roku 2027

553

-

 

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. Grupa nie posiada nierozpoznawanego aktywa podatkowego z innych tytułów.

 

CZĘŚĆ 9 POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

9.1Wartości niematerialne

 

Zasady rachunkowości

 

Za wartości niematerialne Grupa uznaje możliwe do zidentyfikowania składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej o okresie użytkowania powyżej jednego roku, w szczególności:

- nabyte oprogramowanie komputerowe,

- nabyte prawa majątkowe - autorskie prawa majątkowe i pokrewne, licencje, koncesje, patenty,

- koszty zakończonych prac rozwojowych.

 

Wartości niematerialne nabyte w ramach transakcji przejęcia jednostki ujmowane są w aktywach oddzielnie od wartości firmy.

Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie

i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Naliczanie amortyzacji następuje metodą liniową przez okres ich użytkowania. Wartości niematerialne poddawane są testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Amortyzacja odnoszona jest w ciężar kosztów operacyjnych.

Okres amortyzacji podlega weryfikacji co najmniej raz w roku.

 

Wartości niematerialne nieoddane do użytkowania nie podlegają amortyzacji, na koniec każdego roku podlegają weryfikacji pod kątem utraty wartości.

 

Dla posiadanych przez Grupę składników wartości niematerialnych przyjęto, iż wartość końcowa jest równa zero.

Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych ze sprawozdania z sytuacji finansowej są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto, a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w sprawozdaniu z wyniku w momencie ich usunięcia ze sprawozdania z sytuacji finansowej.

 

 

 

 

Prace badawcze i rozwojowe

Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

 

Koszty prac badawczych są ujmowane w sprawozdaniu z wyniku w momencie poniesienia. W 2022 roku nie były ponoszone wydatki na prace badawcze, w 2021 roku wyniosły one 1 174 tys. zł.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa jest w stanie udowodnić:

możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,

zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, poprzez udokumentowanie istnienia rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych,

dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

 

W przypadku poniesionych nakładów na koszty zakończonych prac rozwojowych oraz prac rozwojowych w realizacji wszystkie sześć warunków kapitalizacji tych kosztów zostało spełnionych. 

 

Grupa Pharmena na poszczególne dni bilansowe dokonała analizy aktywowanych kosztów prac rozwojowych. Dokonana analiza potwierdziła iż w przypadku wszystkich tytułów zakończonych prac rozwojowych oraz prac rozwojowych w realizacji:

Grupa ma możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży. Grupa zleca opracowanie formulacji i technologii wytwarzania nowych produktów podmiotom trzecim, posiadającym szerokie kompetencje oraz wieloletnie doświadczenie w wyżej wymienionych obszarach. Potwierdza to możliwość ukończenia podejmowanych prac rozwojowych, z uwzględnieniem dostępnego stanu techniki.

zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży. Decyzje Zarządu Spółki Dominującej o rozpoczęciu lub kontynuacji prac rozwojowych podejmowane są w oparciu o analizę rynku, bieżące trendy rynkowe oraz oczekiwania potencjalnego konsumenta na dany produkt.

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych. Zakończone prace rozwojowe są wykorzystywane zawsze poprzez sprzedaż nowych produktów Grupy, których opracowania prace dotyczą. Zamiar rozpoczęcia produkcji Zarząd Spółki Dominującej analizuje i potwierdza w momencie podjęcia decyzji o pozytywnym zakończeniu prac rozwojowych i rozpoczęciu ich amortyzacji.

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, poprzez udokumentowanie istnienia rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych. Grupa podejmuje decyzję o rozpoczęciu prac rozwojowych jedynie w przypadkach, które analizy rynku wskazują na prawdopodobne uzyskanie przyszłych korzyści ekonomicznych w postaci przychodów ze sprzedaży nowego produktu. Analiza ponoszonych nakładów w odniesieniu do spodziewanych przyszłych przychodów, opartych o historyczne przychody Grupy w danej kategorii, wskazuje w każdym przypadku na prawdopodobieństwo osiągania zysków ze sprzedaży pokrywających wszelkie koszty wytworzenia oraz amortyzację nakładów poniesionych na prace rozwojowe.

dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych. Podejmując decyzję o rozpoczęciu prac rozwojowych Zarząd Spółki Dominującej analizuje w każdym przypadku dostępność posiadanych środków finansowych oraz negocjuje z dostawcami usług (formulacji i technologii wytwarzania nowych produktów) terminy, ceny i ich możliwości techniczne, aby zapewnić zakończenie realizowanych prac w oczekiwanym terminie.

możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych. Koszty prowadzonych prac są ujmowane na odrębnym zleceniu, pozwalającym w każdym momencie na wiarygodne ustalenie poniesionych nakładów.

Po początkowym ujęciu nakłady na prace rozwojowe ujmowane są według cen nabycia / kosztów wytworzenia pomniejszonych

o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów z realizacji danego przedsięwzięcia.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości zakończonych prac rozwojowych oraz prac rozwojowych w realizacji. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tych składników wartości niematerialnych.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r., Grupa nie zidentyfikowała żadnych przesłanek wskazujących na utratę wartości zakończonych prac rozwojowych.

W okresie objętym sprawozdaniem finansowym, Grupa nie zidentyfikowała żadnych przesłanek wskazujących na utratę wartości prac rozwojowych w realizacji.

Bez względu na to, czy istnieją przesłanki, które wskazują, iż nastąpiła utrata wartości, Grupa corocznie na koniec roku, przeprowadza test sprawdzający czy nastąpiła utrata wartości prac rozwojowych w realizacji, poprzez porównanie ich wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną.

Na dzień 31 grudnia 2022 oraz 31 grudnia 2021 roku - Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości prac rozwojowych w realizacji.

Testy na utratę wartości prac rozwojowych w realizacji zostały przeprowadzone w oparciu o poniesione wydatki na dzień bilansowy, planowane wydatki do momentu zakończenia prac rozwojowych oraz o zakładane przychody ze sprzedaży z wdrożonych produktów w latach 2023-2025. Planowane wydatki zostały oszacowane w oparciu o historyczne wdrożenia produktów w analogicznych kategoriach i aplikacjach natomiast planowane przychody zostały oparte na analizie rynkowej oraz historycznych przychodach ze sprzedaży osiąganych przez Grupę z produktów w danej kategorii i danej aplikacji. Planowane przychody zostały zdyskontowane wg stopy oprocentowania długoterminowych papierów skarbowych.

Przeprowadzone testy wykazały, iż wartość użytkowa składników aktywów przewyższa wartość bilansową i w związku z tym nie nastąpiła utrata wartości kosztów prac rozwojowych w realizacji.

 

Nakłady na prace rozwojowe ujmowane są w pozycji „prace rozwojowe w realizacji”. Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu produktów do oferty Grupy oraz związanej z tym decyzji o złożeniu pierwszego zamówienia na gotowy produkt u wytwórcy, koszty przeklasyfikowywane są do pozycji „koszty zakończonych prac rozwojowych” i amortyzowane.

Decyzja o wprowadzeniu produktów do oferty Grupy oraz decyzja o złożeniu pierwszego zamówienia na gotowy produkt u wytwórcy, podejmowana jest w oparciu o uzyskane pozytywne wyniki badań produktu (wyniki długoterminowe badań stabilności, wyniki badań własności użytkowych produktów) oraz bieżącą ocenę otoczenia rynkowego. Decyzja o niewdrożeniu produktu do oferty Grupy jest podejmowana w przypadku uzyskania negatywnych wyników badań lub też zmiany otoczenia rynkowego i skutkuje ujęciem nakładów na pracę rozwojową w realizacji w kosztach okresu.

 

Wydzielenie w poniższej tabeli ruchu pozycji „prace rozwojowe w realizacji” ma na celu bardziej rzetelną prezentację pozycji sprawozdawczej.

Stosowany przez Grupę podział na koszty zakończonych prac rozwojowych oraz prace rozwojowe w realizacji ma ujawnić w sprawozdaniu finansowym odrębnie wartość poniesionych nakładów, które dotyczą prowadzonych, a nie zakończonych prac, która to wartość nie podlega w danym okresie sprawozdawczym amortyzacji, ale jest testowana na okoliczność utraty wartości.

Nakłady na prace rozwojowe aktywowane są jedynie w pozycji wartości niematerialnych.

Poniżej przedstawiono specyfikację zakończonych prac rozwojowych oraz prac rozwojowych w realizacji, biorąc pod uwagę podział wg rodzaju tych składników z uwzględnieniem informacji, które z tych składników wymagały (lub wymagają) zezwoleń i rejestracji.

 

Zakończone prace rozwojowe:

 

 

Wartość poniesionych kosztów w roku 2022, w tym:

L.p.

Projekt/Rodzaj prac rozwojowych

Opracowanie formulacji

Przygotowanie dokumentacji produktu

Opracowania projektów opakowań

saldo prac rozwojowych na 31.12.2021

saldo prac rozwojowych na 31.12.2022

Wymagana rejestracja/ zezwolenie

1

Projekty Skin Care

5

7

1

243

204

NIE

2

Projekty Hair Care

3

5

1

202

224

NIE

3

Projekty Lash Care

-

-

-

12

8

NIE

4

Kosmetyki dla zwierząt

-

-

-

5

-

NIE

5

Suplementy diety

-

-

-

28

17

NIE

 

 

Prace rozwojowe w realizacji:

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Wartość poniesionych kosztów w roku 2022, w tym:

L.p.

Projekt/Rodzaj prac rozwojowych

Opracowanie formulacji

Przygotowanie dokumentacji produktu

Opracowania projektów opakowań

saldo prac rozwojowych na 31.12.2021

saldo prac rozwojowych na 31.12.2022

Wymagana rejestracja/ zezwolenie

1

Projekty Skin Care

-

-

-

118

104

NIE

2

Projekty Hair Care

99

115

-

94

229

NIE

3

Projekty Lash Care

7

6

-

-

13

NIE

4

Suplementy diety

-

6

2

22

30

NIE

 

  

 

WARTOŚCI NIEMATERIALNE

koszty zakończonych prac rozwojowych

nabyte koncesje, patenty, licencje

i podobne wartości

inne wartości niematerialne

prawa autorskie

prace rozwojowe w realizacji

wartości niematerialne w trakcie realizacji

Wartości niematerialne, razem

Wartość netto na 01.01.2021

333

211

10

103

320

30

1 007

Wartość początkowa

Wartość brutto na 01.01.2021

829

1 510

156

320

320

30

3 165

Zwiększenia (z tytułu)

290

57

-

15

225

58

645

- przyjęcia zadań inwest.

290

41

-

15

-

-

346

- nakładów inwest.

-

-

-

-

225

56

281

- różnice kursowe

-

16

-

-

-

2

18

Zmniejszenia (z tytułu)

-

1

-

-

311

56

368

- sprzedaży i likwidacji

-

-

-

-

21

-

21

- oddania zadań inwest.

-

-

-

-

290

56

346

- różnic kursowych

-

1

-

-

-

-

1

Wartość brutto na 31.12.2021

1 119

1 566

156

335

234

32

3 442

Umorzenie

 

 

 

 

 

 

 

Umorzenie na 01.01.2021

496

1 299

146

217

-

-

2 158

Amortyzacja (z tytułu)

133

131

10

44

-

-

318

- bieżącej amortyzacji

133

120

10

44

-

-

307

- różnic kursowych

-

11

-

-

-

-

11

Umorzenie na 31.12.2021

629

1 430

156

261

-

-

2 476

Utrata wartości

 

 

 

 

 

 

 

Odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2021

-

-

-

-

-

-

-

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2021

-

-

-

-

-

-

-

Wartość netto na 31.12.2021

490

136

-

74

234

32

966

Wartość początkowa

 

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto na 01.01.2022

1 119

1 566

156

335

234

32

3 442

Zwiększenia (z tytułu)

116

24

-

14

258

17

429

- przyjęcia zadań inwest.

116

-

-

14

-

-

130

- nakładów inwest.

-

-

-

-

258

14

272

- różnic kursowych

-

24

-

-

-

3

27

Zmniejszenia (z tytułu)

-

-

-

-

116

14

130

- oddania zadań inwest.

-

-

-

-

116

14

130

Wartość brutto na 31.12.2022

1 235

1 590

156

349

376

35

3 741

Umorzenie

 

 

 

 

 

 

 

Umorzenie na 01.01.2022

629

1 430

156

261

-

-

2 476

Amortyzacja (z tytułu)

153

78

-

35

-

-

266

- bieżącej amortyzacji

153

60

-

35

-

-

248

- różnice kursowe

-

18

-

-

-

-

18

Umorzenie na 31.12.2022

782

1 508

156

296

-

-

2 742

Utrata wartości

 

 

 

 

 

 

 

Odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2022

-

-

-

-

-

-

-

Odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2022

-

-

-

-

-

-

-

Wartość netto na 31.12.2022

453

82

-

53

376

35

999

Okres amortyzacji

do 5 lat

od 2 do 15 lat

do 5 lat

do 5 lat

X

X

 

 

 

AMORTYZACJA WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH, ODNIESIONA W:

2022

2021

Koszty sprzedaży

158

265

Koszty ogólnego zarządu

90

42

Amortyzacja wartości niematerialnych, razem

248

307

 

W obydwu prezentowanych okresach:

- Grupa Kapitałowa nie posiadała wartości niematerialnych, do których miała ograniczony tytuł prawny,

- nie występowały zobowiązania umowne do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Wartości niematerialne w realizacji obejmują prawa autorskie dotyczące projektów opakowań dla produktów nie wdrożonych do produkcji na dzień bilansowy.

 

9.2Rzeczowe aktywa trwałe

 

Zasady rachunkowości

 

Za rzeczowe aktywa trwałe Grupa uznaje środki trwałe spełniające następujące kryteria:

- utrzymywane w celu wykorzystania w działalności operacyjnej Grupy,

- wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden rok,

- istnieje prawdopodobieństwo, iż Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne,

- ich wartość można określić w sposób wiarygodny.

 

Na dzień początkowego ujęcia rzeczowe aktywa trwałe wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia jest aktywowany, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania.

Amortyzację wylicza się dla środków trwałych podlegających amortyzacji, przez oszacowany okres ich użytkowania, przy zastosowaniu metody liniowej wg okresów zaprezentowanych w nocie poniżej za wyjątkiem używanych środków trwałych, dla których okres amortyzacji jest ustalany indywidualnie. Grunty oraz środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji.

Podstawą naliczania amortyzacji jest wartość początkowa pomniejszona o wartość rezydualną oraz odpisy z tytułu utraty wartości.

Odpisów z tytułu utraty wartości dokonuje się do poziomu wartości odzyskiwanej, jeżeli wartość bilansowa danego środka trwałego (lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego on należy) jest wyższa od jego oszacowanej wartości odzyskiwanej.

Okres amortyzacji oraz wartość końcowa podlegają weryfikacji co najmniej raz w roku. 

 

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków powiększonej o ewentualne koszty ich sprzedaży i ujmowane

w pozostałe koszty operacyjne sprawozdania z wyniku.

Koszty remontu związane z bieżącą obsługą obciążają koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Środki trwałe w budowie są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy

z tytułu utraty wartości.

 

Koszty finansowania zewnętrznego

 

Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych oraz wartości niematerialnych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów z tytułu prawa do użytkowania aktywów oraz różnice kursowe powstające w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. 

 

 

RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

urządzenia techniczne

i maszyny

środki transportu

inne środki trwałe

środki trwałe

w budowie

Rzeczowe aktywa trwałe, razem

Wartość netto na 01.01.2021

43

2

5

-

50

Wartość początkowa

Wartość brutto na 01.01.2021

168

248

133

-

549

Zwiększenia (z tytułu)

13

-

-

13

26

- przyjęcia zadań inwest.

13

-

-

-

13

- nakładów inwestycyjnych

-

-

-

13

13

Zmniejszenia (z tytułu)

10

-

-

13

23

- sprzedaży i likwidacji

10

-

-

-

10

- oddania zadań inwest.

-

-

-

13

13

Wartość brutto na 31.12.2021

171

248

133

-

552

Umorzenie

 

 

 

 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Umorzenie na 01.01.2021

125

246

128

-

499

Amortyzacja (z tytułu)

10

-

3

-

13

- bieżącej amortyzacji

20

-

3

-

23

- umorz.sprzed. i likwid.

(10)

-

-

-

(10)

Umorzenie na 31.12.2021

135

246

131

-

512

Utrata wartości

 

 

 

 

 

Odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2021

-

-

-

-

-

Odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2021

-

-

-

-

-

Wartość netto na 31.12.2021

36

2

2

-

40

Wartość początkowa

 

 

 

 

 

Wartość brutto na 01.01.2022

171

248

133

-

552

Zwiększenia (z tytułu)

3

65

-

3

71

- przyjęcia zadań inwest.

3

-

-

-

3

- nakładów inwestycyjnych

-

-

-

3

3

- inne

-

65

-

-

65

Zmniejszenia (z tytułu)

-

56

-

3

59

- sprzedaży i likwidacji

-

56

-

-

56

- oddania zadań inwest.

-

-

-

3

3

Wartość brutto na 31.12.2022

174

257

133

-

564

Umorzenie

 

 

 

 

 

Umorzenie na 01.01.2022

135

246

131

-

512

Amortyzacja (z tytułu)

14

(12)

2

-

4

- bieżącej amortyzacji

14

-

-

-

14

- umorz.sprzed. i likwid.

-

(56)

-

-

(56)

- inne

-

44

2

-

46

Umorzenie na 31.12.2022

149

234

133

-

516

Utrata wartości

 

 

 

 

 

Odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2022

-

-

-

-

-

Odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2022

-

-

-

-

-

Wartość netto na 31.12.2022

25

23

-

-

48

Okres amortyzacji

od 7 do 10 lat

od 6 do 7 lat

od 5 do 7 lat

X

 

 

 

AMORTYZACJA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH I PRAWA DO UŻYTKOWANIA AKTYWÓW, ODNIESIONA W:

2022

2021

Koszty sprzedaży

64

67

Koszty ogólnego zarządu

249

252

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych i prawa do użytkowania aktywów, razem

313

319

 

 

W obydwu prezentowanych okresach:

- nie występują zobowiązania umowne związane z nabyciem w przyszłości środków trwałych,

- w kwocie amortyzacji dokonanej za okres objęty sprawozdaniem finansowym nie ma amortyzacji stanowiącej część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia innych aktywów,

- Grupa nie skapitalizowała kosztów finansowania zewnętrznego.

 

ŚRODKI TRWAŁE W BUDOWIEnie są amortyzowane, ale corocznie testowane pod kątem utraty wartości.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r . oraz 31 grudnia 2021 r. Grupa nie wykazywała żadnych środków trwałych w budowie, w związku z tym nie przeprowadzała testów na utratę wartości środków trwałych w budowie.

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

9.3Prawo do użytkowania aktywów

 

Zasady rachunkowości

 

Na początku umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem, czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing tylko wtedy, gdy warunki umowy ulegną zmianie. Aby ocenić, czy umową przekazuje się prawo sprawowania kontroli nad użytkowaniem danego składnika aktywów przez dany okres, Grupa ocenia, czy przez cały okres użytkowania klient dysponuje łącznie następującymi prawami:

prawem do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów, oraz

prawem do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów.

 

Data rozpoczęcie leasingu to data, w której leasingodawca udostępnia bazowy składnik aktywów, czyli taki który stanowi przedmiot leasingu i w przypadku którego leasingodawca zapewnił leasingobiorcy prawo do użytkowania tego składnika aktywów, do użytkowania przez leasingobiorcę.

 

Grupa jako leasingodawca

Grupa ujmuje aktywa oddane w leasing finansowy w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej i prezentuje je jako należności w kwocie równej inwestycji leasingowej netto. W ramach leasingu finansowego następuje przekazanie przez Grupę zasadniczo całego ryzyka i pożytków związanych z tytułem prawnym, w związku z czym należne opłaty leasingowe Grupa traktuje jako spłaty należności głównej i przychody finansowe, które są dla niej zwrotem zainwestowanych środków i wynagrodzeniem za świadczone usługi.

Umowy leasingowe niebędące umowami leasingu finansowego są traktowane jak leasing operacyjny. Płatności z tytułu zawartych przez Grupę umów leasingu operacyjnego ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu liniowo przez okres trwania leasingu.

Grupa jako leasingobiorca

W dacie rozpoczęcia ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu prawa do użytkowania aktywów (leasingu).

W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu obejmującego kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu skorygowaną o wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez Grupę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez Grupę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.

 

Okres leasingu szacuje się na dzień rozpoczęcia leasingu.

Umowa na czas nieokreślony traktowania jest jako umowa z opcją wielokrotnego przedłużenia. Ocena takiej opcji podlega obowiązkowo aktualizacji tylko w przypadku zajścia istotnego zdarzenia lub istotnej zmiany w okolicznościach, które pozostają pod kontrolą Grupy i mają wpływ na to, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została uwzględniona w tych ustaleniach. Przykładami znaczących zdarzeń lub zmian w okolicznościach są:

- istotne inwestycje w przedmiocie leasingu, których nie przewidziano w dacie rozpoczęcia,

- znaczącą modyfikację lub dostosowanie bazowego składnika aktywów, których nie spodziewano się w dacie rozpoczęcia,

- rozpoczęcie subleasingu bazowego składnika aktywów przez okres dłuższy niż wcześniej określony okres leasingu oraz

- decyzję biznesową podjętą przez Grupę, która ma bezpośrednie znaczenie w kontekście skorzystania lub nieskorzystania z opcji (np. decyzję o przedłużeniu leasingu składnika aktywów komplementarnych, o zbyciu alternatywnego składnika aktywów lub zbyciu spółki, w której wykorzystuje się składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania).

 

Po początkowym ujęciu Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu pomniejszonego o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego w rezultacie ewentualnej aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu obowiązywania umowy.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, a jeżeli stopy tej nie można łatwo ustalić, za pomocą krańcowej stopy procentowej Grupy.

W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują:

stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;

zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia;

kwoty, których zapłaty przez Grupę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej;

cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tej opcji;

kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że Grupa może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

 

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu;

zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych;

zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia ponownej oceny lub zmiany leasingu, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

 

Po dacie rozpoczęcia, o ile koszty te nie zostały uwzględnione w wartości bilansowej innego składnika aktywów, Grupa ujmuje w zysku lub stracie za okres sprawozdawczy zarówno:

odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu;

zmienne opłaty leasingowe nieuwzględnione w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w okresie, w którym ma miejsce zdarzenie lub zachodzi warunek, które uruchamiają te płatności.

 

Zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania aktywów (leasingu) prezentowane są oddzielnie od innych zobowiązań, w podziale na zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe.

 

W przypadku leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w ramach których bazowy składnik aktywów ma niską wartość, Grupa ujmuje opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu.

 

Używane na podstawie umów leasingu finansowego środki trwałe podlegają amortyzacji według zasad stosowanych dla własnych składników majątku. Jeżeli brak jest pewności, że po zakończeniu umowy leasingu Grupa otrzyma prawo własności, aktywa są amortyzowane w okresie krótszym spośród okresu leasingu i okresu użytkowania.

 

Sprawozdanie z sytuacji finansowej zawiera oddzielną pozycję „Aktywów z tytułu prawa do użytkowania”, która obejmuje następujące aktywa według klas:

 

PRAWO DO UŻYTKOWANIA AKTYWÓW

budynki, lokale

i budowle

środki transportu

Prawo do użytkowania aktywów, razem

Wartość początkowa

Wartość brutto na 01.01.2021

594

400

994

Zwiększenia (z tytułu)

709

-

709

- inne

709

-

709

Zmniejszenia (z tytułu)

-

196

196

- sprzedaży i likwidacji

-

196

196

Wartość brutto na 31.12.2021

1 303

204

1 507

Umorzenie

 

 

 

Umorzenie na 01.01.2021

431

178

609

Amortyzacja (z tytułu)

236

(106)

130

- bieżącej amortyzacji

236

60

296

- umorz.sprzed. i likwid.

-

(166)

(166)

Umorzenie na 31.12.2021

667

72

739

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Utrata wartości

 

 

 

Odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2021

-

-

-

Odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2021

-

-

-

Wartość netto na 31.12.2021

636

132

768

Wartość początkowa

 

 

 

Wartość brutto na 01.01.2022

1 303

204

1 507

Zwiększenia (z tytułu)

1

-

1

- inne

1

-

1

Zmniejszenia (z tytułu)

-

65

65

- inne

-

65

65

Wartość brutto na 31.12.2022

1 304

139

1 443

Umorzenie

 

 

 

Umorzenie na 01.01.2022

667

72

739

Amortyzacja (z tytułu)

239

15

254

- bieżącej amortyzacji

239

60

299

- inne

-

(45)

(45)

Umorzenie na 31.12.2022

906

87

993

Utrata wartości

 

 

 

Odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2022

-

-

-

Odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2022

-

-

-

Wartość netto na 31.12.2022

398

52

450

Okres amortyzacji

od 20 do 40 lat

od 6 do 7 lat

 

  

 

9.4Należności długoterminowe

 

31.12.2022

31.12.2021

Należności oraz rozliczenia międzyokresowe długoterminowe netto:

165

201

Kaucje wpłacone

108

108

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym:

57

93

- opłaty za zgłoszone patenty

57

93

Należności oraz rozliczenia międzyokresowe długoterminowe brutto, razem

165

201

 

 

9.5Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia

 

Zasady rachunkowości

 

Aktywa trwałe i grupy aktywów netto klasyfikowane są jako przeznaczone do zbycia, jeżeli jest wysoce prawdopodobne, że ich wartość bilansowa będzie odzyskana w wyniku transakcji sprzedaży a nie w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do zbycia) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar spółki do zakończenia transakcji sprzedaży w ciągu roku od daty zmiany klasyfikacji. Wycena aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia następuje w kwocie niższej z jego wartości bilansowej

i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Składniki aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia nie są amortyzowane.

W obydwu okresach prezentowanych w sprawozdaniu, Grupa nie posiadała aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia.

 

CZĘŚĆ 10 KAPITAŁ OBROTOWY 

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

10.1Zapasy

 

Zasady rachunkowości

 

Zapasy są wyceniane według ceny nabycia lub w koszcie wytworzenia nie wyższym, niż cena sprzedaży netto.

 

Grupa na bieżąco dokonuje weryfikacji towarów pod kątem zmniejszenia wartości handlowej.

Rabaty otrzymane od dostawców są ujmowane w okresie, którego dotyczą, jako korekta kosztu własnego sprzedaży w przypadku gdy dotyczą towaru sprzedanego.

Rozchód zapasów wyceniany jest w drodze szczegółowej identyfikacji cen. W pierwszej kolejności rozchodowane są zapasy

z najkrótszym terminem ważności oraz leki rozchodowane według szczegółowych kryteriów określonych w zamówieniu (seria, data ważności lub regulaminy promocji).

 

Grupa dokonuje odpisów aktualizujących wartość towarów w przypadku zbliżającego się upływu terminu ważności

z uwzględnieniem okresu ich zalegania, a także w związku z ostrożną wyceną do ceny sprzedaży netto. Odpisy aktualizujące ujmowane są w koszcie własnym sprzedaży. Odwrócenie odpisów następuje w przypadku sprzedaży towarów i ujmowane jest jako zmniejszenie kosztu okresu, w którym sprzedaż miała miejsce.

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Materiały

832

1 072

Towary

3 731

2 390

Zapasy netto, razem

4 563

3 462

Odpisy aktualizujące:

68

507

Materiały

46

41

Towary

22

466

Zapasy brutto, razem

4 631

3 969

 

ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ ZAPASÓW

2022

2021

Stan na początek okresu

507

48

Zwiększenia

24

491

- utworzenie

23

491

- inne

1

-

Zmniejszenia

463

32

- rozwiązanie

463

32

Stan odpisów aktualizujących wartość zapasów na koniec okresu

68

507

 

 

10.2Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

 

Zasady rachunkowości

 

Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw

i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.

 

 

 

Utrata wartości aktywów finansowych (należności)

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

MSSF 9 wprowadził nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych.

Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Spółki, która podlega nowym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są należności handlowe z tytułu dostaw i usług.

Grupa do wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości stosuje model uproszczony. W modelu uproszczonym Grupa nie monitoruje zmian poziomu ryzyka kredytowego w trakcie życia instrumentu oraz szacuje oczekiwaną stratę kredytową w horyzoncie do terminu zapadalności instrumentu. W szczególności, za zdarzenie niewypłacalności Grupa uznaje brak wywiązania się

z zobowiązania przez kontrahenta po upływie 90 dni od dnia wymagalności należności. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności.

Do kalkulacji oczekiwanej straty kredytowej Grupa wyznacza parametr prawdopodobieństwa nieściągalności należności oszacowany na podstawie analizy ilości niespłaconych faktur w okresie ostatnich trzech lat, oraz wskaźnik niewykonania zobowiązań oszacowany na podstawie wartości niespłaconych faktur w okresie ostatnich trzech lat. Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. 

 

Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz zapasów.

Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów do jakich się odnoszą. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.

Należności budżetowe prezentowane są w ramach należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębną pozycję.

Kwoty utworzonych odpisów aktualizujących wartość należności prezentowane są w sprawozdaniu z wyniku w pozostałych kosztach operacyjnych.

Wartość krótkoterminowych należności i pożyczek ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jest zbliżona do ich wartości godziwej.

 

Grupa zgodnie z zapisami MSR 1 punkt 55, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentuje także dodatkowe pozycje - pozostałe aktywa.

Pozostałe aktywa obejmują pozycje przypadające do rozliczenia w okresach przyszłych.

Realizacja pozostałych aktywów krótkoterminowych nastąpi w ciągu dwunastu miesięcy po dniu bilansowym.

Pozycje te spełniają definicje aktywa, zdefiniowane w Założeniach Koncepcyjnych dotyczących MSSF wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB).

Pozostałe aktywa wyceniane są w cenie nabycia. 

 

 

NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG KRÓTKOTERMINOWE ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

31.12.2022

31.12.2021

Z tytułu dostaw i usług

2 925

2 623

Z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń (bez podatku dochodowego)

213

222

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym:

294

78

- ubezpieczenia majątkowe

62

14

- opłaty za zgłoszone patenty

226

58

- pozostałe

6

6

Pozostałe należności, w tym:

383

353

- należności oddane do faktoringu

237

273

- inne

146

80

Należności oraz rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe netto, razem

3 815

3 276

Odpisy aktualizujące wartość należności

61

30

Należności oraz rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe brutto, razem

3 876

3 306

 

 

 

Średni okres spłacania należności z tytułu dostaw i usług związany z normalnym tokiem sprzedaży wynosi 14 - 60 dni.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Po upływie tych terminów Grupa nalicza odsetki w wysokości ustawowej od kwoty zadłużenia w przypadku, gdy Zarząd jednostki podejmie decyzję o ich dochodzeniu.

 

 

ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWYCH

2022

2021

Stan na początek okresu

30

28

Zwiększenia

31

3

- utworzenie

31

3

Zmniejszenia

-

1

- rozwiązanie

-

1

Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu

61

30

 

 

 

WIEKOWANIE NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG PRZETERMINOWANYCH NIEOBJĘTYCH ODPISEM AKTUALIZUJĄCYM

31.12.2022

31.12.2021

do 1 miesiąca

94

120

powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

40

41

powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

3

67

powyżej 6 miesięcy do 1 roku

18

2

powyżej 1 roku

6

5

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane nieobjęte odpisem aktualizującym, razem

161

235

 

 

10.3Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

 

Zasady rachunkowości

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Pozostałe zobowiązania obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Przychody przyszłych okresów oraz rozliczenia międzyokresowe dotyczą ściśle określonych świadczeń na rzecz jednostki, lecz jeszcze niestanowiących zobowiązania, lub prawdopodobnych kosztów, których kwota lub data powstania nie są jeszcze znane. Czas i sposób rozliczeń są uzasadnione charakterem rozliczanych kosztów z zachowaniem ostrożnej wyceny.

 

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE

31.12.2022

31.12.2021

Z tytułu dostaw i usług

7 319

4 918

Z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń (bez podatku dochodowego)

308

333

Z tytułu wynagrodzeń

253

130

Pozostałe, w tym:

59

132

- zaliczki na poczet dostaw

-

83

- inne

59

49

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów:

1 049

859

- niewykorzystane urlopy wypoczynkowe

129

172

- wynagrodzenia premiowe, odprawy

318

-

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

- koszty wykonanych a niefakturowanych usług

240

295

- koszty wypłat wynagrodzeń dla twórców

318

291

- pozostałe

44

101

Zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe, razem

8 988

6 372

 

CZĘŚĆ 11 POZOSTAŁE AKTYWA ORAZ ZOBOWIĄZANIA  

 

11.1Rezerwy

 

Zasady rachunkowości

 

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na jednostkach Grupy ciąży istniejący obowiązek wynikający ze zdarzeń przeszłych,

a prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.

Rezerwy tworzone są w wysokości stanowiącej najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na dzień bilansowy. Jeżeli skutek zmian wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy odpowiada bieżącej wartości nakładów, które według oczekiwań będą niezbędne do wypełnienia obowiązku.

 

 

ZMIANA STANU REZERW W 2022

Tytuły rezerw

Razem

Świadczenia pracownicze

Przyszłe zobowiązania

Stan na początek okresu

24

-

24

Zwiększenia

-

45

45

- inne

-

45

45

Zmniejszenia

3

-

3

- aktualizacja wyceny

3

-

3

Stan na koniec okresu

21

45

66

- długoterminowe

16

45

61

- krótkoterminowe

5

-

5

 

 

 

ZMIANA STANU REZERW W 2021

Tytuły rezerw

Razem

Świadczenia pracownicze

Stan na początek okresu

26

26

Zwiększenia

-

-

Zmniejszenia

2

2

- aktualizacja wyceny

2

2

Stan na koniec okresu

24

24

- długoterminowe

24

24

 

 

 

11.2Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

 

Zasady rachunkowości

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Wysokość rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ustalana jest przy zastosowaniu metod aktuarialnych przez niezależnego aktuariusza na koniec roku obrotowego i odnoszona w ciężar kosztów operacyjnych dotyczących kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży i kosztu własnego sprzedaży w sposób umożliwiający rozłożenie kosztów tych świadczeń przez cały okres zatrudnienia pracowników w spółkach Grupy. Zyski i straty aktuarialne z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia odnoszone są do innych całkowitych dochodów. Grupa nie tworzy odrębnego funduszu gromadzącego wpłaty na te świadczenia. Rezerwy na świadczenia pracownicze prezentowane są w pozycjach rezerw długo i krótkoterminowych.

Grupa co roku przeprowadza wycenę aktuarialną wartości bieżącej przyszłych zobowiązań. Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu świadczeń, kosztów bieżącego zatrudnienia oraz kosztów przeszłego zatrudnienia ustalone zostały przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych. 

 

31.12.2022

31.12.2021

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza

 

 

- stopa dyskontowa

7,33%

2,95%

- przewidywany wzrost wynagrodzeń

01-01-2022 - 31-12-2022

-

6,70%

01-01-2023 - 31-12-2023

10,80%

6,20%

01-01-2024 - 31-12-2024

7,60%

4,60%

01-01-2025 - 31-12-2025

5,90%

3,50%

01-01-2026 - 31-12-2026

3,50%

3,50%

01-01-2027 i dalej (w każdym roku)

3,50%

-

- stopa mobilności

dla pracowników zatrudnionych na umowach na czas nieokreślony

13,10%

11,80%

dla pracowników zatrudnionych na umowach czasowych

18,20%

19,30%

Wielkości wykazane w sprawozdaniu z wyniku

4

4

- koszty zatrudnienia ujęte w kosztach ogólnego zarządu

4

4

Wielkości rozpoznane w całkowitych dochodach

6

7

Wielkości ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

21

24

- rezerwy długoterminowe

16

24

- rezerwy krótkoterminowe

5

-

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Koszty bieżącego zatrudnienia

4

4

Odsetki od zobowiązania netto

1

-

 

 

Zmiana wartości zysków/strat aktuarialnych spowodowana jest zmianą założeń w zakresie stopy wzrostu dyskonta oraz wzrostu najniższych wynagrodzeń.

Do aktualizacji rezerwy na koniec bieżącego okresu przyjęto parametry na podstawie dostępnych prognoz inflacji, analizy wzrostu wskaźników cen i najniższego wynagrodzenia oraz przewidywanej rentowności długoterminowych obligacji skarbowych.

 

 

Analiza wrażliwości rezerw na świadczenia pracownicze według stanu na 31 grudnia 2022 r., na kluczowe parametry modelu aktuarialnego – przy pozostawieniu pozostałych parametrów bez zmian.

 

 

Zmiana stopy dyskontowej

 

 

+ 0,5 p.p.

- 0,5 p.p.

Wpływ na wartość rezerwy

(1)

1

Zmiana przyjętego wskaźnika rotacji zatrudnienia

 

+ 1 p.p.

- 1 p.p.

Wpływ na wartość rezerwy

(1)

1

Zmiana przyjętego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń

 

+ 1 p.p.

- 1 p.p.

Wpływ na wartość rezerwy

2

(2)

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

 

Analiza wrażliwości rezerw na świadczenia pracownicze według stanu na 31 grudnia 2021 r., na kluczowe parametry modelu aktuarialnego - przy pozostawieniu pozostałych parametrów bez zmian.

 

 

Zmiana stopy dyskontowej

 

 

+ 0,5 p.p.

- 0,5 p.p.

Wpływ na wartość rezerwy

(2)

2

Zmiana przyjętego wskaźnika rotacji zatrudnienia

 

+ 1 p.p.

- 1 p.p.

Wpływ na wartość rezerwy

(1)

1

Zmiana przyjętego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń

 

+ 1 p.p.

- 1 p.p.

Wpływ na wartość rezerwy

4

(3)

 

 

Profil przewidywanych kwot przepływów pieniężnych w najbliższych latach, w podziale na odpowiednie świadczenia. Wartości te uwzględniają nominalne kwoty wypłat oraz prawdopodobieństwa ich wystąpienia.

 

 

Odprawy emerytalne

Odprawy rentowe

Rok 1

8

-

Rok 6 i później

124

1

 

 

 

KOSZTY ZATRUDNIENIA

2022

2021

Wynagrodzenia

3 220

2 750

Składki na ubezpieczenia społeczne

505

485

Inne świadczenia pracownicze

139

113

Koszty zatrudnienia, razem

3 864

3 348

 

 

Różnica pomiędzy wartością kosztów zatrudnienia zaprezentowanych powyżej, a kosztami pracowniczymi zaprezentowanymi

w nocie 3.2 wynika z odmiennego ujęcia kosztów w obu notach.

W nocie 3.2 prezentowane są koszty w układzie rodzajowym poniesione w danym okresie sprawozdawczym, a w nocie wyżej

w układzie kalkulacyjnym dotyczące danego okresu.

 

CZĘŚĆ 12 POZOSTAŁE NOTY

 

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

12.1Zobowiązania warunkowe oraz aktywa nieujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

 

Zasady rachunkowości

 

Za zobowiązania warunkowe Grupa uznaje potencjalny przyszły obowiązek wykonania świadczeń, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub braku wystąpienia jednego lub wielu niepewnych przyszłych zdarzeń nieobjętych całkowitą kontrolą spółek Grupy oraz obecny obowiązek, którego nie ujęto w sprawozdaniu finansowym

z powodu braku prawdopodobieństwa konieczności wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia tego obowiązku lub w przypadku, gdy kwoty zobowiązania nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie. W oparciu

o analizy i prognozy, Grupa określiła na koniec okresu sprawozdawczego prawdopodobieństwo zapłaty kwot wynikających

z zobowiązań warunkowych jako niskie. 

 

W zobowiązaniach warunkowych Grupa wykazuje:

- potencjalne zobowiązanie wobec byłych większościowych akcjonariuszy spółki zależnej Cortria Corporation w wysokości 89 437 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 r. 82 492 tys. zł), związane z potencjalnym wylicencjonowaniem, rozwojem, rejestracją leku, a także opłaty ze sprzedaży produktu, finansowane z dochodów uzyskanych z tego tytułu. Wysokość potencjalnego zobowiązania została oszacowana jako procent oczekiwanych zysków z komercjalizacji projektu po jego zakończeniu;

- zobowiązania warunkowe w postaci zabezpieczeń wynikające z umów kredytowych i pożyczek.

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania warunkowe

98 398

91 453

- zapłata warunkowa za akcje spółki zależnej

89 437

82 492

- zabezpieczenie kredytu bankowego - cesja należności DOZ S.A. DIRECT Sp.k.

1 961

1 961

- zabezpieczenie kredytu bankowego - zastaw rejestrowy na zapasach

4 000

4 000

- zabezpieczenie kredytu bankowego - weksel własny

2 000

2 000

- zabezpieczenie pożyczki płynnościowej PFR - podporządkowanie wierzytelności pożyczkowych Pelion wierzytelnościom PFR

850

850

- zabezpieczenie pożyczki płynnościowej PFR - podporządkowanie wierzytelności pożyczkowych członków kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej wierzytelnościom PFR

150

150

Środki trwałe

164

161

- używane na podstawie umowy najmu

164

161

 

 

Wartości pozycji aktywów, zobowiązań warunkowych oraz innych zobowiązań nieujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej ustalone zostały na podstawie szacunków.

 

Na dzień 31.12.2022 r. Grupa użytkuje na podstawie umowy najmu krótkoterminowego lokal, w którym prowadzi działalność spółka zależna. Umowa najmu nie spełnia definicji leasingu według MSSF 16. Grupa nie jest w stanie wiarygodnie oszacować wartość użytkowanego lokalu.

 

Poza ujętymi w sprawozdaniu finansowym, w Grupie nie występują inne zobowiązania warunkowe oraz nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów.

 

12.2Nota objaśniająca do skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Struktura środków pieniężnych przyjętych do skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych znajduje się w nocie 4.6.

 

Dodatkowe informacje do wybranych pozycji skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

 

31.12.2022

31.12.2021

Zmiana stanu zapasów zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu

z sytuacji finansowej

(1 101)

535

Zmiana stanu zapasów zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

(1 101)

535

Zmiana stanu należności zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu

z sytuacji finansowej

(503)

(682)

Zmiana stanu należności zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

(503)

(682)

Zmiana stanu zobowiązań zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu

z sytuacji finansowej

3 099

4 974

- zmiana stanu zobowiązań finansowych

(706)

(3 806)

- zmiana stanu zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania aktywów

272

(393)

- zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego

(7)

(127)

- zmiana stanu zobowiązań z tytułu faktoringu

1 081

-

- pozostałe

(36)

(36)

Zmiana stanu zobowiązań zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

3 703

612

Inne korekty netto wykazane w części operacyjnej skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

7

6

- zyski (straty) aktuarialne z tyt. świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

7

6

Inne wpływy/wydatki finansowe netto wykazane w części finansowej skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

(188)

(823)

- finansowanie wierzytelności

(74)

(735)

- koszty poręczeń dotyczące finansowania

(114)

(88)

 

 

 

12.3Zysk (strata) na akcję

 

Zasady rachunkowości

 

Zysk (strata) netto na akcję jest obliczony poprzez podzielenie zysku (straty) netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie. Średnioważona liczba akcji została obliczona jako średnia arytmetyczna liczby akcji na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie.

 

Zysk (strata) rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) za rok przypadającego dla akcjonariuszy spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe. 

 

2022

2021

Zysk (strata) z działalności kontynuowanej

(1 570)

(4 592)

Średnia ważona liczba akcji

11 137 758

11 110 092

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą podstawowy (w zł)

(0,14)

(0,41)

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji

11 137 758

11 137 758

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą rozwodniony (w zł)

(0,14)

(0,41)

 

 

12.4Płatność w formie akcji

 

Zasady rachunkowości

 

Spółka Dominująca, w stosunku do Pharmena S.A. - Pelion S.A. prowadzi programy, w ramach których członkom kadry kierowniczej przyznawane są niezbywalne opcje na akcje. Osobami uprawnionymi do udziału w programie są wskazani przez Radę Nadzorczą członkowie Zarządu Pelion S.A. i inne osoby ze ścisłego kierownictwa Grupy.

Koszt transakcji rozliczanych z osobami uprawnionymi jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość godziwa ustalana jest w oparciu o model wyceny opcji na akcje Blacka-Scholes. Przy wycenie programu rozliczanego w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Spółki Dominującej) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

 

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące wyników i świadczenia pracy, kończącym się w dniu, w którym osoby uprawnione zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń.

W obydwu prezentowanych okresach, w Grupie Pharmena nie występowały programy płatności w formie akcji.

Program opcji managerskich prowadzony przez Spółkę Dominującą wyższego szczebla - Pelion S.A. nie ma wpływu na sprawozdanie skonsolidowane Grupy Pharmena.  

 

12.5Dywidendy wypłacone

 

W obydwu prezentowanych w sprawozdaniu finansowym okresach, Spółka Dominująca nie wypłacała dywidendy.

 

W dniu 28 czerwca 2022 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki Pharmena S.A. podjęło uchwałę o pokryciu straty za 2021 rok w całości zyskami z lat przyszłych, w związku z tym w 2022 roku dywidenda nie była wypłacana.

 

 

12.6Transakcje z podmiotami powiązanymi

 

Transakcje pomiędzy jednostką dominującą Pharmena S.A. oraz wszystkimi podmiotami powiązanymi objętymi procesem konsolidacji zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w niniejszej nocie.

Spółki Grupy Pharmena zgodnie z najlepszą wiedzą i przekonaniem nie zawierały pomiędzy sobą istotnych transakcji na warunkach innych niż rynkowe. Sprzedaże na rzecz oraz zakupy od podmiotów powiązanych dokonywane były na warunkach nieodbiegających od warunków rynkowych.

W prezentowanym okresie kluczowy personel kierowniczy Pharmena S.A. nie zawierał istotnych transakcji z pomiotami powiązanymi z Grupy Pharmena.

  

Transakcje Grupy z podmiotami powiązanymi obejmują transakcje ze:

spółkami wchodzącymi w skład Grupy Pelion,

członkami kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej oraz bliskimi członkami ich rodzin,

zarządem oraz organem nadzorującym (wynagrodzenia) – nota 12.7.

 

W oparciu o zapisy MSSF 10 B86, transakcje pomiędzy Spółką Dominującą a jej spółkami zależnymi Cortria Corporation, Menavitin GmbH i Pharmena Sp. z o.o. podlegały eliminacji w skonsolidowanym sprawozdaniu.

 

 

PRZYCHODY OD PODMIOTÓW POWIĄZANYCH

2022

2021

Podmioty z Grupy Pelion

4 311

2 763

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

ePRUF S.A. w Łodzi

12

23

DOZ S.A. DIRECT Sp. komandytowa w Łodzi

1 412

959

PHARMAPOINT S.A. w Łodzi*

(9)

259

Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Łodzi

1 871

1 149

Natura Sp. z o.o. w Łodzi

49

272

Pelion S.A. w Łodzi

-

3

Medezin Sp. z o.o. w Łodzi

274

98

PHAREA LAB B.V. w Amsterdamie

702

-

4 311

2 763

 

*Ujemna kwota w bieżącym okresie (9) tys. zł spowodowana jest wystawieniem FV korygujących zmniejszających kwotę przychodów.

 

ZAKUP OD PODMIOTÓW POWIĄZANYCH

2022

2021

Podmioty z Grupy Pelion

1 430

1 075

Pelion S.A. w Łodzi

274

253

DOZ S.A. w Warszawie

431

135

PHARMALINK Sp. z o.o. w Łodzi

326

283

Business Support Solution S.A. w Łodzi

261

224

DOZ.PL Sp. z o.o. w Łodzi

54

21

Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Łodzi

41

84

Natura Sp. z o.o. w Łodzi

5

16

Farmaceo Sp. z o.o. w Łodzi

36

57

BSS TAX Wiśniewski S.K.A. w Łodzi

2

2

Członkowie kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej oraz bliscy członkowie ich rodzin

12

13

1 442

1 088

 

NALEŻNOŚCI OD PODMIOTÓW POWIĄZANYCH

31.12.2022

31.12.2021

Podmioty z Grupy Pelion

1 482

1 714

DOZ S.A. DIRECT Sp. komandytowa w Łodzi

789

1 032

Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Łodzi

626

605

Natura Sp. z o.o. w Łodzi

-

7

Pelion S.A. w Łodzi

-

5

Medezin Sp. z o.o. w Łodzi

67

65

1 482

1 714

 

ZOBOWIĄZANIA WOBEC PODMIOTÓW POWIĄZANYCH

31.12.2022

31.12.2021

Podmioty z Grupy Pelion

619

536

Pelion S.A. w Łodzi

34

43

Pharmalink Sp. z o.o. w Łodzi

72

59

Business Support Solution S.A. w Łodzi

64

22

DOZ S.A. w Warszawie

172

-

ePRUF S.A. w Łodzi

-

29

Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Łodzi

16

40

Farmaceo Sp. z o.o. w Łodzi*

241

319

PHARMAPOINT S.A. w Łodzi

4

4

Natura Sp. z o.o. w Łodzi

14

20

BSS TAX Wiśniewski S.K.A. w Łodzi

2

-

619

536

*Saldo Farmaceo Sp. z o.o. w Łodzi w wysokości 238 tys. zł to zobowiązanie z tytułu finansowania wierzytelności.

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

 

ZOBOWIĄZANIA Z TYT. POŻYCZEK I CASH POOLINGU WOBEC PODMIOTÓW POWIĄZANYCH

31.12.2022

31.12.2021

Podmioty z Grupy Pelion

1 906

1 912

Pelion S.A. w Łodzi

1 906

1 912

Członkowie kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej oraz bliscy członkowie ich rodzin

160

163

2 066

2 075

 

Transakcje z podmiotami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.

 

Spółki Grupy nie przeprowadzały innych niż opisane wyżej transakcji z członkami kluczowej kadry zarządzającej i nadzorującej oraz bliskimi członkami ich rodzin.

 

12.7Wynagrodzenie członków kluczowego personelu kierowniczego

 

Jako kluczowy personel kierowniczy Grupa traktuje członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki Dominującej.

Wartość wynagrodzeń wypłaconych należnych i potencjalnie należnych dla osób zarządzających i nadzorujących w roku 2022 wynosiła:

Członków Zarządu 480 tys. zł. (2021 r. - 468 tys. zł)

 

Konrad Palka

Prezes Zarządu

300 tys. zł

(2021 r. - 300 tys. zł)

Marzena Wieczorkowska

Wiceprezes Zarządu

180 tys. zł

(2021 r. - 168 tys. zł)

 

Rady Nadzorczej 130 tys. zł (2021 r. - 130 tys. zł).

 

Grupa nie posiada żadnych zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych członków Zarządu i Rady Nadzorczej lub zobowiązań zaciągniętych w związku z tymi emeryturami. 

 

12.8Zatrudnienie w Grupie

 

Przeciętne zatrudnienie w 2022 roku w Grupie Pharmena wynosiło 24 osoby, w 2021 roku 24 osoby. 

 

12.9Wybór biegłego rewidenta oraz wynagrodzenie podmiotu badającego sprawozdanie finansowe

 

W dniu 29 kwietnia 2021 roku Rada Nadzorcza Pharmena S.A. podjęła decyzję o wyborze PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą w Warszawie, ul. Orzycka 6, lok. 1B jako firmę audytorską uprawnioną do badania i przeglądu (jednostkowych i skonsolidowanych) sprawozdań finansowych za lata 2021 - 2022. Umowa z audytorem została podpisana 29 lipca 2021 r. Pharmena nie korzystała wcześniej z usług PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. w zakresie badania sprawozdań finansowych. Wynagrodzenie wynikające z umowy z tytułu badania i przeglądu sprawozdań finansowych za rok 2022 wynosi netto 44 tys. zł, za rok 2021 wynagrodzenie dla audytora wyniosło 42 tys. zł.

 

 

12.10Zdarzenia po dacie bilansowej

W związku z decyzją dotyczącą prowadzenia sprzedaży na terenie Niemiec bezpośrednio przez Spółkę Pharmena S.A., w dniu 3 lutego 2023 r. Pharmena S.A. dokonała cesji praw i obowiązków z istotnych umów dotyczących obrotu produktami występującymi w obrocie na rynku niemieckim pod znakiem towarowym Menavitin za cenę 32 500 euro od spółki zależnej Menavitin GmbH z siedzibą

Obraz 1

Grupa Pharmena

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022

w tys. zł, chyba że wskazano inaczej

w Berlinie. Pharmena S.A. planuje likwidację spółki zależnej i dalsze bezpośrednie prowadzenie sprzedaży produktów pod marką Menavitin.

W dniu 1 marca 2023 r. Pharmena S.A. otrzymała podpisany aneks nr 7 do Umowy kredytu obrotowego w odnawialnej linii kredytowej nr 19/0188 z dnia 14 stycznia 2019 r. wraz ze zmianami, na podstawie którego umowa o kredyt odnawialny z kwotą kredytu do 2 mln zł została przedłużona do dnia 28 kwietnia 2023 r. Pozostałe postanowienia Umowy nie ulegają zmianie.

Aneks do umowy o kredyt odnawialny został zawarty w ramach zarządzania bieżącą płynnością finansową Grupy. Powyższy aneks został zawarty na warunkach rynkowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpisy Członków Zarządu Pharmena S.A.

 

 

 

Konrad Palka Prezes Zarządu

 

 

 

 

Marzena Wieczorkowska Wiceprezes Zarządu

 

 

 

 

 

 

Podpis osoby sporządzającej skonsolidowane sprawozdanie finansowe

 

 

Aleksandra Jaraczewska Dyrektor ds. Konsolidacji i Polityki Rachunkowości Business Support Solution S.A.

 

 

 

 

 

Łódź, 29 marca 2023 r.