iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:TreasurySharesMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400RAB30GC3EU1Y112020-12-31259400RAB30GC3EU1Y112021-12-31259400RAB30GC3EU1Y112020-01-012020-12-31259400RAB30GC3EU1Y112021-01-012021-12-31

Obraz 96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY

GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE”

ZA OKRES 01.01.2021 – 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 19Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Spis Treści:

A. OŚWIADCZENIE ZARZĄDU JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ4

B. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE5

C. WPROWADZENIE DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” ZA 2021 ROK6

D. ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” ZA OKRES OD 01 STYCZNIA 2021 R. DO 31 GRUDNIA 2021 R.13

E. INFORMACJA DODATKOWA DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” ZA 2021 ROK20

Nota 1: PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY60

Nota 2: INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI61

Nota 3: KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ62

Nota 4: POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY63

Nota 5: PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE65

Nota 6: PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY68

Nota 7: DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA72

Nota 8: ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ72

Nota 9: DYWIDENDY73

Nota 10: UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH73

Nota 11: EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH74

Nota 12: RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE75

Nota 12A: NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE80

Nota 13: WARTOŚCI NIEMATERIALNE83

Nota 13A: WARTOŚĆ FIRMY86

Nota 14: INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH (zależnych)87

Nota 15: POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE90

Nota 16: NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE93

Nota 17: ZAPASY93

Nota 17A: UMOWY O USŁUGI BUDOWLANE95

Nota 18: NALEŻNOŚCI HANDLOWE95

Nota 18A: NALEŻNOŚCI HANDLOWE – struktura przeterminowania96

Nota 19: POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI96

Nota 19A: POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI – struktura przeterminowania97

Nota 20: ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE KOSZTÓW*97

Nota 21: ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY97

Nota 22: AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY98

Nota 23: KAPITAŁ ZAKŁADOWY (PODSTAWOWY) JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ98

Nota 24: AKCJE WŁASNE W JEDNOSTCE DOMINUJĄCEJ100

Nota 25: NADWYŻKA ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ WARTOŚCI NOMINALNEJ100

Nota 26: POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE100

Nota 26A: PROGRAM PŁATNOŚCI W FORMIE AKCJI WŁASNYCH101

Nota 27: ZYSKI ZATRZYMANE102

Nota 28: ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW DŁUGOTERMINOWE102

Nota 29: KREDYTY I POŻYCZKI103

Nota 30: POCHODNE INSTRUMENTY FINANSOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE108

Nota 31: ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG109

Nota 32: POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA110

Nota 33: ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW KRÓTKOTERMINOWE*110

Nota 34: FUNDUSZE SPECJALNE – ZFŚS111

Nota 35: ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE111

Nota 36: ZOBOWIĄZANIA DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU112

Obraz 19Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

Nota 37: REZERWA NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE (W TYM: EMERYTALNE, RENTOWE I PODOBNE)115

Nota 38: POZOSTAŁE REZERWY117

Nota 39: CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM118

Nota 40: INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH126

Nota 41: ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM130

Nota 42: INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH131

Nota 43: WYNAGRODZENIE WYŻSZEJ KADRY (JEDNOSTKA DOMINUJĄCA)133

Nota 44: UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO133

Nota 45: POCZYNIONE ZOBOWIĄZANIA DO DOKONANIA ZAKUPU RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH I NAKŁADÓW NA PRACE ROZWOJOWE133

Nota 46: AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO134

Nota 47: INFORMACJE O ISTOTNYCH POSTĘPOWANIACH PODATKOWYCH, ADMINISTRACYJNYCH I SĄDOWYCH134

Nota 48: ZDARZENIA PO DACIE BILANSU135

Nota 49: SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SKORYGOWANE WSKAŹNIKIEM INFLACJI136

Nota 50: INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SKONSOLIDOWANEGO136

Nota 51: PODPISY137

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 19Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

A. OŚWIADCZENIE ZARZĄDU JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej oraz jej wynik finansowy.

 

Zarząd jednostki dominującej oświadcza także, że sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską.

Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

 

Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, dokonujący badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci, dokonujący tego badania, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.

 

Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd jednostki dominującej zasadami ładu korporacyjnego, podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego został wybrany przez Radę Nadzorczą Zakładów Magnezytowych „Ropczyce” S.A. Uchwałą nr IX/118/2018 z dnia 20.04.2018 roku w sprawie wyboru audytora do badania sprawozdań finansowych Spółki Zakłady Magnezytowe „Ropczyce” S.A. i Grupy Kapitałowej na lata 2018 i 2019. Uchwałą nr X/37/2020 z dnia 25.05.2020 r. Rada Nadzorcza postanowiła przedłużyć okres obowiązywania umowy na badanie sprawozdania finansowego Spółki i Grupy Kapitałowej na kolejne dwa lata tj. na 2020 i 2021 rok.

Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta.

 

Obraz 19Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

B. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

 

dane w tys. zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszczególnienie

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

01.01.-31.12.2020

 

PLN

EUR

PLN

EUR

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

 

 

 

 

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

361 893

79 059

297 673

66 531

Koszt własny sprzedaży

257 649

56 286

231 054

51 641

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

36 466

7 966

33 063

7 390

Zysk (strata) brutto

40 113

8 763

35 578

7 952

Zysk (strata) netto

31 432

6 867

27 559

6 160

Średnioważona liczba udziałów/akcji w sztukach

4 658 814

4 658 814

4 506 303

4 506 303

Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro)

6,75

1,47

6,12

1,37

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

 

 

 

 

Aktywa trwałe

257 982

56 090

244 740

53 034

Aktywa obrotowe

263 408

57 270

185 955

40 295

Kapitał własny

336 340

73 127

307 107

66 548

Zobowiązania długoterminowe

63 805

13 872

58 062

12 582

Zobowiązania krótkoterminowe

121 245

26 361

65 526

14 199

Liczba akcji

4 658 814

4 658 814

4 506 303

4 506 303

Wartość księgowa na akcję (zł/euro)

72,19

15,70

68,15

14,77

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRASWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

 

 

 

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

38 446

8 399

55 067

12 308

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-19 220

-4 199

-14 867

-3 323

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-15 211

-3 323

-36 727

-8 209

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurs EUR/PLN

 

2021

 

2020

- dla danych bilansowych

 

4,5994

 

4,6148

- dla danych rachunku zysków i strat

 

4,5775

 

4,4742

 

 

 

Do przeliczenia danych skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej użyto kursu średniego NBP na dzień bilansowy.

Do przeliczenia pozycji skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu.

 

 

 

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

C. WPROWADZENIE DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” ZA 2021 ROK

 

INFORMACJE OGÓLNE

I. DANE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

 

Obraz 5

 

 

Adres zarejestrowanego biura jednostki: Ul. Postępu 15c, 02-676 Warszawa.

 

Państwo rejestracji: Polska

 

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności: Przedmiot działalności ZMR S.A. obejmuje produkcję i sprzedaż zasadowych wyrobów ogniotrwałych, które są niezbędnym elementem konstrukcji wyłożeń pieców i urządzeń cieplnych pracujących w wysokich temperaturach, głównie w hutnictwie żelaza i stali, hutnictwie metali nieżelaznych i szkła, przemyśle cementowo-wapienniczym, odlewniczym. Spółka świadczy także usługi w zakresie nawęglania i ulepszania cieplnego wyrobów oraz prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie związanej z przedmiotem jej działalności.

 

Siedziba jednostki: Ul. Postępu 15c, 02-676 Warszawa

 

Wyjaśnienie zmian w nazwie: Zmiany w nazwie jednostki lub innych danych identyfikacyjnych nie wystąpiły.

 

Forma prawna jednostki: Spółka akcyjna.

 

Nazwa jednostki dominującej: Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.

 

Nazwa jednostki sprawozdawczej: Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.

 

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla: Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.

 

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej spółki znajduje się w Ropczycach, przy ul. Przemysłowej 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Organ prowadzący rejestr:

 

 

SĄD REJONOWY DLA M.ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO

 

Numer statystyczny REGON:

690026060

 

Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku podstawowym w systemie

notowań ciągłych i zakwalifikowana jest do przemysłu materiałów budowlanych.

 

II. CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ:

 

Spółka dominująca ZAKŁADY MAGNEZYTOWE „ROPCZYCE” S.A. i jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.

 

III. OKRESY PREZENTOWANE

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 01 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, za okres od 01 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku dla skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym w kapitale własnym.

 

 

IV. SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 31.12.2021 R.

 

 

Zarząd jednostki dominującej

 

W skład Zarządu jednostki dominującej na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji tj. na dzień 10.03.2022 roku wchodzili:

 

Imię i Nazwisko:

 

Pełniona funkcja:

JÓZEF SIWIEC

-

PREZES ZARZĄDU

MARIAN DARŁAK

-

WICEPREZES ZARZĄDU DS. JAKOŚCI I ROZWOJU

ROBERT DUSZKIEWICZ

-

WICEPREZES ZARZĄDU DS. FINANSOWYCH

JERZY GDULA

-

WICEPREZES ZARZĄDU DS. HANDLOWYCH

 

Zmiany w składzie Zarządu jednostki dominującej:

 

W dniu 4 lutego 2021 roku Rada Nadzorcza jednostki dominującej podjęła uchwałę w przedmiocie powołania Pana Jerzego Gduli do Zarządu Spółki powierzając mu na funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Handlowych z dniem od 1 marca 2021 r.

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Prokurenci w jednostce dominującej:

 

Funkcję prokurenta na dzień 31.12.2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji tj. na 10.03.2022 roku pełniła:

 

Maria Oboz-Lew – Główny Księgowy

 

Rada Nadzorcza jednostki dominującej

 

W skład Rady Nadzorczej na dzień 31.12.2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji tj. na 10.03.2022 roku wchodzili:

 

Imię i Nazwisko:

 

Pełniona funkcja:

Roman Wenc

-

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Lesław Wojtas

-

Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Łucja Skiba

-

Członek Rady Nadzorczej - Sekretarz

Grzegorz Ubysz

-

Członek Rady Nadzorczej

Konstanty Litwinow

-

Członek Rady Nadzorczej

 

V. BIEGŁY REWIDENT

 

Grant Thornton Polska Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Abp. A. Baraniaka 88E

61-131 Poznań

 

VI. PRAWNICY

 

Kancelarie Prawne obsługujące w sposób stały działalność operacyjną Grupy Kapitałowej:

 

Kancelaria Adwokacka

Krzysztof Miąso

ul. Krisego 6, 39-100 Ropczyce

 

Wypychowska i Wspólnicy sp.k.

ul. Kruczkowskiego 4D lok. 1

00-412 Warszawa

 

FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz Sp.k.

ul. Królewska 16,

00-103 Warszawa

 

RKKW - KWAŚNICKI, WRÓBEL & Partnerzy

ul. Wilcza 46,

00-679 Warszawa

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

VII. BANKI

 

ING Bank Śląski S.A.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Pekao S.A.

PKO BP S.A.

 

 

 

VIII. NOTOWANIA NA RYNKU REGULOWANYM JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

 

Informacje ogólne:

 

Giełda:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

ul. Książęca 4

00-498 Warszawa

Symbol na GPW:

RPC

Sektor na GPW:

Przemysł materiałów budowlanych

 

 

System depozytowo – rozliczeniowy:

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW)

ul. Książęca 4

00-498 Warszawa

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

IX. ZNACZĄCY AKCJONARIUSZE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

 

 

Według stanu na dzień 31.12.2021 r. akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy jednostki dominującej byli:

 

Akcjonariusz

Liczba

akcji

Udział w kapitale akcyjnym

Liczba

głosów

Udział w

ogólnej liczbie głosów

ZMR S.A. (akcje własne) a)

1 600 820

25,57%

1 600 820

25,57%

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H

1 317 316

21,04%

1 317 316

21,04%

Porozumienie akcjonariuszy z dn.26.11.2018r. b)

2 290 491

36,59%

2 290 491

36,59%

w tym:

 

 

 

 

Józef Siwiec

1 419 948

22,68%

1 419 948

22,68%

Marian Darłak

523 616

8,36%

523 616

8,36%

Porozumienie akcjonariuszy z dn.10.02.2021r.c)

3 607 807

57,64%

3 607 807

57,64%

w tym:

 

 

 

 

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H

1 317 316

21,04%

1 317 316

21,04%

Józef Siwiec

1 419 948

22,68%

1 419 948

22,68%

Marian Darłak

523 616

8,36%

523 616

8,36%

Pozostali

1 051 007

16,80%

1 051 007

16,80%

Ilość akcji ogółem

6 259 634

100%

6 259 634

100%

 

 

a)akcje własne Spółki, z których prawo głosu nie jest wykonywane,

 

b)w dniu 26.11.2018 r. doszło do zawarcia przez akcjonariuszy Spółki: Pana Józefa Siwca, Pana Mariana Darłaka, Pana Roberta Duszkiewicza, Pana Roberta Siwca, Pana Leszka Piczaka, Pana Romana Wenca, Pana Krzysztofa Miąso oraz Pana Zbigniewa Czapka pisemnego Porozumienia dotyczącego zgodnego głosowania na Walnych Zgromadzeniach Spółki oraz prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki. Zgodnie z art. 87 ust 5. pkt 1 Ustawy o ofercie do liczby głosów, która spowodowała powstanie obowiązków wezwaniowych po stronie podmiotu dominującego (a więc po stronie członków Porozumienia), wlicza się liczbę głosów posiadanych przez jego podmioty zależne, a więc tez i akcje własne posiadane przez Spółkę. Przy uwzględnieniu akcji własnych posiadanych przez Spółkę będącą podmiotem zależnym Porozumienia zgodnie z art. 87 ust 5. pkt 1 Ustawy o ofercie oraz objętych akcji przez Strony Porozumienia w ramach realizacji II transzy Programu Motywacyjnego, Porozumienie na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada łącznie 3 891 311  akcji i tyle samo głosów, co stanowi 62,16% ogólnej liczby głosów w Spółce.

 

c)w dniu 10.02.2021 r. doszło do zawarcia przez akcjonariuszy Spółki: Pana Józefa Siwca, Pana Mariana Darłaka, Pana Roberta Duszkiewicza, Pana Roberta Siwca, Pana Leszka Piczaka, Pana Romana Wenca, Pana Krzysztofa Miąso, Pana Zbigniewa Czapkę oraz Interminex Handelsgesellschaft m.b.H pisemnego Porozumienia dotyczącego nabywania akcji oraz zgodnego działania w celu wycofania z obrotu na rynku regulowanym akcji Spółki. Biorąc pod uwagę porozumienie akcjonariuszy z dnia 26.11.2018 r. i przy uwzględnieniu akcji własnych posiadanych przez Spółkę będącą podmiotem zależnym Porozumienia zgodnie z art. 87 ust 5. pkt 1 Ustawy o ofercie oraz objętych akcji przez Strony Porozumienia w ramach realizacji II transzy Programu Motywacyjnego, Porozumienie na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada łącznie 5.208.627  akcji i tyle samo głosów, co stanowi 83,20% ogólnej liczby głosów w Spółce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

X. INFORMACJA O GRUPIE KAPITAŁOWEJ I SPÓŁKACH ZALEŻNYCH

 

Na dzień 31.12.2021 roku w skład Grupy Kapitałowej ZM „ROPCZYCE” wchodziły: Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A. (dalej jako: „jednostka dominująca”, „Spółka dominująca” lub „ZMR SA”), oraz spółki: ZM Nieruchomości Sp. z o.o., Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o., ZMR North America Inc., ZMR Consulting GmbH (dalej jako: „spółki zależne”).

 

Spółki Zależne:

 

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

02-002 Warszawa, ul. Nowogrodzka 62C

 

Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000536683.

 

Przedmiotem działalności Spółki jest zarządzanie nieruchomościami własnymi poprzez ich wynajem, dalszą restrukturyzację i przygotowanie do ich sprzedaży, dzięki aktywnym działaniom na rynku nieruchomości.

 

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

39-100 Ropczyce, ul. Przemysłowa 1

 

Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000780524.

Przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, specjalistyczne projektowanie, produkcja maszyn, pieców, palenisk, palników oraz szeroko rozumiana działalność inżynieringowa związanej z ceramiką ogniotrwałą w branżach obsługiwanych przez Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.

 

 

ZMR North America Inc.

8 The Green, STE A, Dover, DE 19901, Kent County

 

Spółka została zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki Płn. (USA), na prawie stanu Delaware.

Przedmiotem działalności spółki jest rozwijanie działalności handlowej i marketingowej na rynkach Ameryki Północnej w zakresie wyrobów ogniotrwałych produkowanych przez Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.

 

 

 

ZMR Consulting GmbH

Gartenbaupromenade 2/6, 1010 Vienna, Austria

 

Spółka została zarejestrowana przez Sąd Gospodarczy w Wiedniu pod datą 18.12.2021 r.

Misją spółki jest wsparcie dla Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A. w ramach realizacji strategii wzmacniania pozycji na rynku globalnym, poprzez prowadzenie i rozwijanie działalności marketingowej i doradczej związanej z szeroko rozumianą branżą wyrobów ogniotrwałych.

 

 

 

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Tabela prezentująca udział Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A. w podmiotach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, spełniających kryteria jednostek zależnych wraz ze wskazaniem stosowanych metod konsolidacji – wg stanu na 31.12.2021 roku.

 

 

Jednostki zależne – metoda konsolidacji:

 

Nazwa podmiotu

Udział w

kapitale jednostki zależnej%

Udział w ogólnej liczbie głosów %

Metoda

konsolidacji

Rok objęcia udziałów

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

100,00%

100,00%

pełna

2016

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

100,00%

100,00%

pełna

2019

ZMR North America Inc.

100,00%

100,00%

pełna

2020

ZMR Consulting GmbH

100,00%

100,00%

Pełna

2021

 

 

 

 

Graficzna prezentacja Grupy Kapitałowej na 31.12.2021 r.:

 

Obraz 1

 

 

 

 

XI. ZATWIERDZENIE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej dnia 10 marca 2022 roku (data podpisania sprawozdania przez Zarząd) (patrz nota 51).

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

D. ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” ZA OKRES OD 01 STYCZNIA 2021 R. DO 31 GRUDNIA 2021 R.

 

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

NOTA

za okres 01.01.2021 - 31.12.2021

za okres 01.01.2020 - 31.12.2020

I. Przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów

1,2

361 893

297 673

II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

3

257 649

231 054

III. Zysk (strata) brutto na sprzedaży

 

104 244

66 619

IV. Pozostałe przychody

4

3 484

9 135

- w tym saldo odpisów z tytułu utraty wartości należności

4

0

553

V. Koszty sprzedaży

3

22 735

14 513

VI. Koszty ogólnego zarządu

3

26 718

22 021

VII. Koszty projektów badawczych (netto)

3

332

462

VIII. Pozostałe koszty

4

21 477

5 695

- w tym saldo odpisów z tytułu utraty wartości należności

4

8 277

0

IX. Zysk (strata) na działalności operacyjnej

 

36 466

33 063

X. Przychody finansowe

5

3 764

6 210

XI. Koszty finansowe

5, 5A

117

3 695

XII. Dochody z tytułu udziałów w jednostkach stowarzyszonych

 

0

0

XIII. Zysk (strata) przed opodatkowaniem

 

40 113

35 578

XIV. Podatek dochodowy

6

8 681

8 019

XV. Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

 

31 432

27 559

XVI. Zysk (strata) z działalności zaniechanej

 

0

0

XVII. Zysk (strata) netto (XV + XVI)

 

31 432

27 559

Zysk (strata) netto przypadający na udziały niekontrolujące

 

0

0

Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

 

31 432

27 559

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk przypadający na jedną akcję

 

 

Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

8

31 432

27 559

Zysk (strata) netto przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł)

 

6,75

6,12

Zysk (strata) netto przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł)

 

0

0

Zysk (strata) netto na jedną akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł)

8

6,75

6,12

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł)

 

6,75

6,12

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł)

 

0

0

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) na jedną przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł)

 

6,75

6,12

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

 

 

 

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

NOTA

za okres 01.01.2021 - 31.12.2021

za okres 01.01.2020 - 31.12.2020

Zysk (strata) netto:

 

31 432

27 559

Inne całkowite dochody (przed opodatkowaniem), w tym:

 

-211

-382

Pozycje, które w późniejszych okresach, po spełnieniu określonych

warunków, zostaną przeniesione do wyniku okresu (przed

opodatkowaniem):

 

-24

2

Różnice z przeliczenia jednostek podporządkowanych

 

-24

2

Pozycje, które w późniejszych okresach nie zostaną przeniesione do wyniku

okresu (przed opodatkowaniem):

 

-187

-384

Nadwyżka z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych

 

 

0

0

Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń

 

-187

-384

Podatek dochodowy od dochodów całkowitych, które w późniejszych

okresach nie zostaną przeniesione do wyniku okresu

 

-35

-73

Inne całkowite dochody netto:

 

-176

-309

Suma dochodów całkowitych za okres:

10,11

31 256

27 250

- w tym przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

 

31 256

27 250

- w tym przypadająca na udziały niekontrolujące

 

0

0

 

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

 

AKTYWA

NOTA

stan na 31.12.2021 r.

stan na 31.12.2020 r.

 

I. Aktywa trwałe

 

257 982

244 740

1. Rzeczowe aktywa trwałe

12

203 154

198 419

2. Wartość firmy

13A

2 044

2 044

3. Wartości niematerialne

13

1 144

1 922

4. Inwestycje w jednostkach zależnych, wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych

 14

0

0

5.Inne długoterminowe aktywa finansowe

 15

933

21

6. Należności długoterminowe

16

0

0

7. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

6

9 924

4 554

8. Nieruchomości inwestycyjne

12A

40 783

37 780

II. Aktywa obrotowe (II.a. + II.b.)

 

263 408

185 955

1. Zapasy

17, 17A

124 096

86 055

2. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe

18, 18A, 19, 19A, 20

95 862

69 981

3. Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 19

0

11

4. Pozostałe należności z tytułu wycen kontraktów

 19

9 377

48

5. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

21

33 748

29 733

6. Krótkoterminowe aktywa finansowe

15

325

127

II.a. Aktywa obrotowe bez aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży

 

263 408

185 955

II.b. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

22

0

0

AKTYWA RAZEM (I+II)

 

521 390

430 695

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

Obraz 21Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - CD

 

PASYWA

NOTA

stan na 31.12.2021 r.

stan na 31.12.2020 r.

I. Kapitał własny z udziałami niekontrolującymi (I.a.+I.b.)

 

336 340

307 107

1. Kapitał zakładowy (podstawowy)

23

15 649

15 649

2. Akcje własne

24

-36 552

-40 034

3. Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

25 

39 294

39 294

4. Pozostałe kapitały rezerwowe

26, 26A 

123 892

122 243

5. Zyski zatrzymane

27 

194 057

169 955

I.a. Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

 

336 340

307 107

I.b. Udziały niekontrolujące

 

0

0

II. Zobowiązania długoterminowe

 

63 805

58 062

1. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe

28

5 776

3 704

2. Kredyty i pożyczki

29

18 914

16 778

3. Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu

36

804

637

4. Pochodne instrumenty finansowe

30

0

470

5. Rezerwa na świadczenia pracownicze oraz pozostałe rezerwy długoterminowe

37,38

1 762

1 726

6. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

6

36 549

34 747

III. Zobowiązania krótkoterminowe (III.a.+III.b.)

 

121 245

65 526

1. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

31,32, 33, 34

94 803

41 823

2. Pochodne instrumenty finansowe

30

1 418

237

3. Kredyty i pożyczki

29

3 465

15 922

4. Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu

36

678

813

5. Pozostałe zobowiązania finansowe

 

0

0

6. Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 6

6 498

167

7. Rezerwa na świadczenia pracownicze oraz pozostałe rezerwy krótkoterminowe

37,38

14 383

6 564

III.a. Zobowiązania krótkoterminowe bez zobowiązań związanych z aktywami trwałymi przeznaczonymi do zbycia

 

121 245

65 526

III.b. Zobowiązania dotyczące aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia

 

0

0

Zobowiązania RAZEM (II+III)

 

185 050

123 588

PASYWA RAZEM (I+II+III)

 

521 390

430 695

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

 

 

 

Obraz 22Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM (okres bieżący)

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Kapitał zakładowy (podstawowy)

Akcje własne

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niekontrolujące

Razem kapitał własny z udziałami niekontrolującymi

Kapitał własny na dzień 01.01.2021 r.

15 649

-40 034

39 294

122 243

169 955

307 107

0

307 107

Zmiany zasad (polityki) rachunkowości

0

0

0

0

0

0

0

0

Korekty z tyt. błędów

0

0

0

0

0

0

0

0

Kapitał własny po korektach na dzień 01.01.2021

15 649

-40 034

39 294

122 243

169 955

307 107

0

307 107

Wynik netto za okres

0

0

0

0

31 432

31 432

0

31 432

Inne całkowite dochody

0

0

0

-176

0

-176

0

-176

Suma dochodów całkowitych

0

0

0

-176

31 432

31 256

0

31 256

Emisja akcji

0

0

0

0

0

0

0

0

Wypłata dywidendy

0

0

0

0

-7 210

-7 210

0

-7 210

Płatności w formie akcji własnych*

0

3 482

0

1 825

0

5 307

0

5 307

Pozostałe zmiany

0

0

0

0

-120

-120

0

-120

Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego RAZEM

0

3 482

0

1 649

24 102

29 233

0

29 233

Kapitał własny na dzień 31.12.2021 r.

15 649

-36 552

39 294

123 892

194 057

336 340

0

336 340

*Szersze omówienie programu płatności w formie akcji własnych zostało zawarte w Nocie nr 26A.

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 22Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM (okres porównawczy)

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Kapitał zakładowy (podstawowy)

Akcje własne

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niekontrolujące

Razem kapitał własny z udziałami niekontrolującymi

Kapitał własny na dzień 01.01.2020 r.

15 649

-43 542

39 294

122 582

147 022

281 005

0

281 005

Zmiany zasad (polityki) rachunkowości

0

0

0

0

0

0

0

0

Korekty z tyt. błędów

0

0

0

0

0

0

0

0

Kapitał własny po korektach na 01.01.2020 r.

15 649

-43 542

39 294

122 582

147 022

281 005

0

281 005

Wynik netto za okres

0

0

0

0

27 559

27 559

0

27 559

Inne całkowite dochody

0

0

0

-309

0

-309

0

-309

Suma dochodów całkowitych

0

0

0

-309

27 559

27 250

0

27 250

Emisja akcji

0

0

0

0

0

0

0

0

Wypłata dywidendy

0

0

0

0

-4 506

-4 506

0

-4 506

Płatności w formie akcji własnych

0

3 508

0

-30

0

3 478

0

3 478

Pozostałe zmiany

0

0

0

0

-120

-120

0

-120

Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego RAZEM

0

3 508

0

-339

22 933

26 102

0

26 102

Kapitał własny na dzień 31.12.2020 r.

15 649

-40 034

39 294

122 243

169 955

307 107

0

307 107

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2020 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 r.

za okres 01.01.2020 - 31.12.2020 r.

A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

I. Zysk / (strata) netto

31 432

27 559

II. Korekty razem:

12 889

40 490

1. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek wycenianych metodą praw własności

0

0

2.Amortyzacja

12 482

12 458

3.Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych

-366

1 714

4.Przychody z tytułu odsetek

-24

-30

5.Koszty z tytułu odsetek

471

848

6.Przychody z tytułu dywidend

0

0

7.Zysk (strata) z tytułu działalności inwestycyjnej

-183

1 676

8.Zmiana stanu rezerw

9 470

1 011

9.Zmiana stanu zapasów

-38 000

-4 152

10.Zmiana stanu należności

-42 284

19 658

11.Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów

53 921

-3 667

12. Bieżący podatek dochodowy

12 214

7 616

13. Inne korekty

5 188

3 358

III. Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) RAZEM (I+/-II)

44 321

68 049

1. Podatek dochodowy zapłacony "-"/ zwrócony"+"

-5 875

-12 982

IV. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (III+ Podatek zapłacony /zwrócony)

38 446

55 067

B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

1.Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych

0

0

2.Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

107

94

3.Wydatki na nabycie wartości niematerialnych

-729

-372

4.Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych

-18 598

-14 569

5.Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych

0

-20

I. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej RAZEM

-19 220

-14 867

C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

1.Wpływy netto z emisji akcji

0

0

2.Wpływy z zaciągniętych kredytów i pożyczek

2 000

3 454

3.Dywidendy wypłacone

-7 210

-4 506

4.Spłaty kredytów i pożyczek

-12 323

-34 652

5.Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

-835

-996

6. Odsetki zapłacone

-446

-1 015

7. Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych

3 603

988

I. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej RAZEM

-15 211

-36 727

D. Przepływy pieniężne netto razem przed skutkami zmian kursów wymiany (A.IV+/-B.I+/-C.I)

4 015

3 473

E. Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

0

0

F. Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

4 015

3 473

G. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych na początek okresu

29 733

26 260

H. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych na koniec okresu

33 748

29 733

 

Ropczyce, dnia 10.03.2022 r.

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

E. INFORMACJA DODATKOWA DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” ZA 2021 ROK

 

I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

 

Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku.

Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej powinno być czytane łącznie z jednostkowym sprawozdaniem finansowym jednostki dominującej sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 roku, zatwierdzonym do publikacji przez Zarząd i opublikowanym tego samego dnia, co skonsolidowane sprawozdanie finansowe, celem uzyskania pełnej informacji o sytuacji majątkowej i finansowej Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz o wyniku finansowym za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

 

ZMIANY STANDARDÓW LUB INTERPRETACJI I ZMIANY POLITYKI RACHUNKOWOŚCI

 

Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok są spójne z zasadami, stosowanymi w poprzednim roku, za wyjątkiem przyjęcia nowych i zmienionych standardów opisanych poniżej.

 

Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansoweGrupy Kapitałowej

 

Zmiana MSSF 16 „Leasing”

W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są „zmianą leasingu” w myśl MSSF 16. Warunki, które musi spełniać otrzymana ulga, aby można było zastosować do niej uproszczenie:

-łączne przyszłe wynagrodzenie za leasing po udzieleniu ulgi musi być zasadniczo takie samo lub niższe niż przed udzieleniem ulgi,

-ulga musi dotyczyć płatności, które były wymagalne przed 30 czerwca 2021 roku (choć podwyższone opłaty mogą być płatne po tej dacie),

-nie ma innych zasadniczych zmian w warunkach umowy.

Ponadto w 2021 roku Rada MSR zmieniła jeden z wyżej zmienionych warunków zmieniając termin 30 czerwca 2021 roku na 30 czerwca 2022 roku. Zmiana ta obowiązuje od 2022 roku, jednak można ją zastosować wcześniej.

Grupa nie zastosowała uproszczenia przewidzianego w standardzie.

 

Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16

W związku z reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:

-w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR są traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,

-nie ma konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,

-jednostka jest zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.

 

Standardy i interpretacje obowiązujące w wersji opublikowanej przez IASB, lecz nie zatwierdzone przez Unię Europejską, wykazywane są poniżej w punkcie dotyczącym standardów i interpretacji, które nie weszły w życie.

 

Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie

 

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.

 

Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy

 

Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.

 

Nowy MSSF 17 „Insurance Contracts”

Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.

Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej skonsolidowane sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.

Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:

doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,

intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Grupa analizuje wpływ zmian na jej skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

 

Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:

MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;

MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;

MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;

MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

Grupa nie zakończyła jeszcze analizy ich wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

 

Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”

Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej skonsolidowane sprawozdania finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”

Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację.

Grupa jeszcze nie rozpoczęła analiz wpływu tej zmiany na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

 

Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”

Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37.

Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej skonsolidowane sprawozdania finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

 

Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych jest istotną informacją. Grupa nie oszacowała jeszcze wpływu zmiany na jej skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”

Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny.

Grupa nie oszacowała jeszcze wpływu zmiany na jej skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiana MSSF 16 „Leasing”

W 2020 roku Rada opublikowała uproszczenia dla leasingobiorców otrzymujących ulgi ze względu na pandemię COVID-19. Jednym z warunków było by ulgi dotyczyły tylko płatności zapadających do końca czerwca 2021 roku. Teraz przesunięto ten termin na czerwiec 2022 roku. Grupa nie planuje skorzystać z uproszczenia.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później z możliwością wcześniejszego zastosowania.

 

Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”

Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej skonsolidowane sprawozdania finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”

Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej skonsolidowane sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.

 

Inne zmiany wprowadzone dobrowolnie przez Grupę Kapitałową

Nie wystąpiły.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

II. OPIS PRZYJĘTYCH I ZASTOSOWANYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW

 

 

Zasady (polityka) rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej.

 

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzane jest w języku polskim i w walucie polskiej (PLN), która jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.

PLN (polski złoty) jest „walutą funkcjonalną”, gdyż polskie środowisko gospodarcze ma największy wpływ na działalność Grupy.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem tych pozycji sprawozdania, które powinny być wycenione w inny sposób, zgodnie z wymogami innych MSR/MSSF.

 

Prezentacja skonsolidowanych sprawozdań finansowych

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest zgodnie z MSR 1. Grupa prezentuje odrębnie „Skonsolidowany rachunek zysków i strat”, który zamieszczony jest bezpośrednio przed „Skonsolidowanym sprawozdaniem z całkowitych dochodów”.

„Skonsolidowany rachunek zysków i strat” prezentowany jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią.

W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównawczego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.

 

Jednostki zależne i zasady konsolidacji

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej (Spółki Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE") oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę, tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku. Grupa ocenia, czy posiada kontrolę stosując jej definicję zawartą w MSSF 10. Zgodnie z definicją inwestor sprawuje kontrolę nad jednostką, w którą dokonał inwestycji, jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad jednostką.

Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.

Wyłączeniu z konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej.

Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.

Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.

Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:

na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,

określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,

salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,

wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,

ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).

Udziały niekontrolujące wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.

 

Połączenia przedsięwzięć i połączenia pod wspólną kontrolą

 

W przypadku połączeń jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, Grupa nie stosuje regulacji wynikających z MSSF 3, lecz rozlicza takie transakcje metodą łączenia udziałów w następujący sposób:

aktywa i pasywa jednostki przejmowanej ujmowane są w wartości bilansowej wynikającej z jednostkowego sprawozdania finansowego jednostki przejmowanej.

wartości niematerialne oraz zobowiązania warunkowe ujmowane są na zasadach stosowanych przez jednostkę przed połączeniem, zgodnie z właściwymi MSSF,

nie powstaje wartość firmy - różnica pomiędzy przekazaną zapłatą a nabytymi aktywami netto jednostki kontrolowanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale, w pozycji zyski zatrzymane,

udziały niedające kontroli wyceniane są w proporcji do wartości bilansowej aktywów netto kontrolowanej jednostki,

dokonywane jest przekształcenie danych porównawczych, jeśli brak takiej korekty istotnie zniekształcałby porównywalność danych. Przekształcenie jest dokonywane w taki sposób, jakby połączenie miało miejsce na początek okresu porównawczego lub od momentu, kiedy po raz pierwszy powstał stosunek podporządkowania, jeżeli data powstania stosunku podporządkowania nad jednostką jest późniejsza niż początek okresu porównawczego.

.

Transakcje i salda w walutach obcych

 

Waluta obca jest walutą inną niż waluta funkcjonalna Grupy. Transakcja w walucie obcej jest transakcją, która jest wyrażona lub wymaga uregulowania w walucie obcej, dotyczy to m.in. transakcji mających miejsce wówczas, gdy Grupa:

nabywa lub sprzedaje produkty, towary lub usługi, których cena została wyrażona w walucie obcej,

zaciąga lub udziela pożyczek, które są płatne lub należne w walucie obcej lub,

w inny sposób nabywa lub zbywa aktywa lub też zaciąga lub reguluje zobowiązania wyrażone w walucie obcej.

Na dzień początkowego ujęcia transakcje w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną z zastosowaniem kursu wymiany obowiązującego na dzień zawarcia transakcji tj. wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego ten dzień.

Transakcje przeprowadzone w walutach obcych, na moment rozliczenia przeliczane są na walutę funkcjonalną— przy zastosowaniu natychmiastowych kursów wymiany obowiązujących w dniu przeprowadzenia operacji w taki sposób, że:

w przypadku transakcji pieniężnych na rachunkach w PLN (np. sprzedaży walut obcych i transakcji spłaty należności oraz zakupu walut obcych i transakcji spłaty zobowiązań) - jako natychmiastowy kurs wymiany waluty obcej na walutę funkcjonalną przyjmuje się kurs faktycznie wynegocjowany z bankiem na dzień przeprowadzenia operacji,

w przypadku transakcji pieniężnych na rachunkach dewizowych (np. sprzedaży walut obcych i transakcji spłaty należności oraz zakupu walut obcych i transakcji spłaty zobowiązań) - jako natychmiastowy kurs wymiany waluty

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

obcej na walutę funkcjonalną przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji (brak tu jest bowiem kursu faktycznie zastosowanego przez bank, więc Grupa wycenia te środki samodzielnie).

w przypadku uregulowania należności lub zobowiązań drogą ich kompensaty – wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia kompensaty.

w pozostałych przypadkach wyżej nie wymienionych (dla których nie da się ustalić kursu faktycznie zastosowanego do rozliczenia) - wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień realizacji transakcji.

Środki pieniężne w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na kontach syntetyczno-analitycznych w wartości nominalnej, przeliczonej na walutę funkcjonalną (PLN) - według kursu faktycznie wynegocjowanego z bankiem na dzień przeprowadzenia operacji lub gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu wg kursu średniego NBP dla danej waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji na bankowym rachunku walutowym.

Powyższe zasady wyceny dla transakcji wyrażonych w walutach obcych na walutę PLN są stosowane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jako podstawa do ustalenia dodatnich i ujemnych różnic kursowych (będących wynikiem zmiany kursu między dniem zawarcia transakcji a jej rozliczeniem) i są zgodne z wymogami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15a Ustawy o PDOP).

 

Wycena na dzień bilansowy

 

Pozycje pieniężne tj. pozycje, które zostaną rozliczone poprzez przekazanie środków pieniężnych (np. waluty, należności i zobowiązania handlowe, rezerwy na przyszłe zobowiązania przypadające do otrzymania lub do zapłaty w ustalonej lub możliwej do ustalenia liczbie jednostek waluty), wykazane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej i przeliczonego na PLN wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji, przeliczane są na dzień bilansowy przy zastosowaniu kursu zamknięcia, którym jest kurs średni NBP z dnia bilansowego.

Niepieniężne pozycje bilansowe (w tym: zaliczki na towary i usługi, zapasy, wartości niematerialne i prawne, rzeczowe aktywa trwałe oraz rezerwy, które mają być rozliczone w postaci aktywów niepieniężnych) ewidencjonowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej wykazywane są przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia przeprowadzenia transakcji (tj. kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji).

Niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane w wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej, wykazywane są przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w czasie ustalenia wartości godziwej.

Zyski i straty kursowe (różnice kursowe) powstałe z tytułu rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w zysku lub stracie (tj. w przychodach i kosztach) w okresie, w którym powstały, o ile nie odracza się ich w pozostałych całkowitych dochodach, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych.

 

Rzeczowe aktywa trwałe

 

Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są środki trwałe, które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym lub przy dostawach dóbr i świadczeniu usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu lub w celach administracyjnych, oraz którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden rok.

Rzeczowy majątek należy wyłącznie wykazywać w aktywach jeżeli istnieje prawdopodobieństwo uzyskania w przyszłości korzyści ekonomicznych powiązanych z tą pozycją majątku oraz wartość może zostać obliczona w sposób wiarygodny.

Rzeczowymi aktywami trwałymi w Grupie są:

nieruchomości – w tym grunty, budowle (obiekty inżynierii lądowej i wodnej), budynki, a także będące odrębną własnością lokale, jak spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego i użytkowego,

maszyny, urządzenia i środki transportowe, inne rzeczy,

przyjęte do używania ulepszenia w obcych środkach trwałych,

 

W rzeczowych aktywach trwałych Grupa ujmuje także prawa do używania w rozumieniu MSSF 16.

 

Środki trwałe będące własnością Grupy są ewidencjonowane zgodnie z klasyfikacją środków trwałych GUS (KŚT).

Prawo wieczystego użytkowania gruntu, zgodnie z MSSF 16, prezentowane jest w pozycji środków trwałych w kategorii gruntów.

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Początkową wartość składnika rzeczowych aktywów trwałych ustala się jako cenę nabycia, a w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie, w wysokości kosztu wytworzenia.

 

Po początkowym ujęciu składnika rzeczowych aktywów trwałych wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, Grupa ustala wartość bilansową:

nieruchomości - jako wartość przeszacowaną odpowiadającą ich wartości godziwej na dzień ostatniego przeszacowania, pomniejszoną o późniejsze łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i późniejsze łączne straty z tytułu utraty wartości,

pozostałych składników rzeczowych aktywów trwałych - według cen nabycia lub kosztów wytworzenia pomniejszonych o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie), a także o łączne straty z tytułu utraty wartości.

 

Zastosowane stawki umorzeniowe są następujące (według grup rodzajowych):

Budynki i obiekty inż. lądowej i wodnej (KŚT gr. 1 i 2) 1,5 % - 4,5 %

Urządzenia techniczne i maszyny(KŚT gr. 3-6) 4,0 % - 50,0 %

Środki transportu (KŚT gr. 7) 6,0 % - 50,0 %

Pozostałe środki trwałe (KŚT gr. 8) 6,0 % - 30,0 %

 

Grunty własne, prawa wieczystego użytkowania gruntu - nie podlegają umorzeniu.

 

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu metody liniowej.

Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności poszczególnych tytułów rzeczowych aktywów trwałych, na określenie których wpływa w szczególności:

liczba zmian na którym pracuje środek trwały,

tempo postępu techniczno-ekonomicznego,

wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem,

prawne lub inne ograniczenia czasu używania.

 

Dla niskocennych środków trwałych tj. środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 10 tys. zł - w ramach przyjętego uproszczenia - wprowadzono zasadę odpisywania ich wartości bezpośrednio w koszty zużycia materiałów, w dacie oddania ich do używania (za pośrednictwem magazynu niskocennych składników majątku) i bez obejmowania ich dalszą ewidencją pozabilansową.

Zarządy spółek należących do Grupy wyznaczyły jako wartość graniczną wartość środka trwałego na poziomie nie przekraczającym 10 tys. zł, ponieważ przy jej ustalaniu wzięto pod uwagę min:

przypuszczalną łączną wartość początkową składników, do których stosowane będą uproszczenia w porównaniu do rocznej sumy kosztów i aktywów,

warunek, że zastosowanie uproszczeń nie zniekształci istotnie obrazu sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego jednostki,

potrzeby ochrony mienia jednostki,

przepisy podatkowe (co nie przeczy zasadzie istotności), gdzie za dolną granicę wartości początkowej składników uznawanych za środki trwałe można przyjąć kwotę określoną w przepisach o podatku dochodowym.

 

Od powyższej zasady przewidziano wyjątki, które dotyczą środków trwałych o wartości początkowej równej lub niższej niż 10 tys. zł, dla których ustala się odpisy amortyzacyjne w miesiącu następnym po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji i odpisy te liczone są metodą liniową.

 

Wyjątki mają zastosowanie do następujących środków trwałych:

z grupy KŚT 525 „Formy do pras hydraulicznych”,

użytkowanych na podstawie umowy leasingu, dla których ustala się stawki amortyzacyjne na dzień zawarcia umowy,

środków transportu, które zostały zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i dopuszczone do ruchu drogowego,

oddanych do użytkowania po dniu 01.01.2019, stanowiących rozliczenie nakładów z lat poprzednich, oraz

sfinansowanych w całości lub częściowo dotacją ze środków unijnych i krajowych.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Naliczanie odpisów amortyzacyjnych rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został przyjęty do używania i wprowadzony do ewidencji, do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie tych odpisów z ich wartością początkową lub w którym dany składnik postawiono w stan likwidacji, sprzedano lub przeznaczono go do sprzedaży zgodnie z MSSF 5.

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży wykazywane są jako odrębna pozycja aktywów.

 

W momencie zbycia składnika rzeczowych aktywów trwałych, wartość początkowa i dotychczasowe umorzenie są wyksięgowywane, a wynik zbycia jest odnoszony w ciężar rachunku zysków i strat, w pozostałe przychody bądź koszty operacyjne. Wynik na zbyciu środków trwałych prezentowany jest per saldo jako zysk albo strata w rachunku zysków i strat.

W przypadku środków trwałych, dla których skutek przeszacowania został ujęty pozostałych kapitałach rezerwowych (przed raportowaniem w formacie ESEF – w kapitale z aktualizacji wyceny), w momencie ich usunięcia z ewidencji bilansowej, nadwyżka z przeszacowania jest zatrzymywana w kapitale.

 

Ponadto, na początku każdego roku bilansowego ustala się stawki (okresy) dla poszczególnych środków trwałych, które planuje się przyjąć do ewidencji w danym roku, jak również przeprowadza się weryfikację poprawności już przyjętych stawek amortyzacyjnych majątku trwałego, aby nie dopuścić do zbyt wolnego lub nadmiernie szybkiego ich odpisania, niewspółmiernie do korzyści jakie przynosi. Efekty weryfikacji i nowe stawki określane są w „Protokole z ustalania rocznych stawek i zasad amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych” przez zespół upoważnionych osób i zatwierdzane są przez Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy.

 

Ponadto, na koniec każdego roku obrotowego Grupa dokonuje weryfikacji i oceny wartości bilansowej kluczowych składników rzeczowych aktywów trwałych, aby nie dopuścić do wystąpienia istotnej różnicy pomiędzy wartością bilansową a wartością, która zostałaby ustalona na dzień bilansowy przy zastosowaniu wartości godziwej.

W przypadku stwierdzenia wystąpienia istotnych różnic dla analizowanych składników, Grupa powinna dokonać przeszacowania całej grupy rzeczowych aktywów trwałych, do której dany składnik należy.

 

W przypadku zaistnienia przesłanek do przeszacowania – nieruchomości (grunty, budynki i budowle) - należy je wycenić przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego.

Jeżeli wartość bilansowa składnika rzeczowych aktywów trwałych wzrośnie wskutek przeszacowania, zwiększenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach i akumuluje w kapitale własnym (w pozycji pozostałych kapitałów rezerwowych) jako nadwyżkę z przeszacowania. Jednakże wzrost z tytułu przeszacowania ujmuje się w wyniku jako pozostałe przychody operacyjne w stopniu, w jakim odwraca on zmniejszenie z tytułu przeszacowania tego samego składnika aktywów, które wcześniej ujęto w wyniku. Jeśli wartość bilansowa składnika rzeczowych aktywów trwałych ulegnie obniżeniu na skutek przeszacowania, spadek wartości ujmuje się w ciężar wyniku jako pozostałe koszty operacyjne. Jednakże zmniejszenie wynikające z przeszacowania ujmuje się w innych całkowitych dochodach w wysokości, w jakiej zmniejszenie nie przewyższa kwoty figurującej jako nadwyżka z przeszacowania dotycząca tego samego składnika aktywów. Zmniejszenie wynikające z przeszacowania ujmowane w innych całkowitych dochodach zmniejsza kwotę zakumulowaną w pozostałych kapitałach rezerwowych jako nadwyżka z przeszacowania.

Łączna nadwyżka z przeszacowania zaliczona do pozostałych kapitałów rezerwowych jest przenoszona bezpośrednio do zysków zatrzymanych w momencie zbycia lub wycofania z użytkowania składnika aktywów.

Jeżeli pozycja rzeczowych aktywów trwałych jest przeszacowywana, umorzenie na dzień przeszacowania jest odliczane od wartości bilansowej brutto składnika aktywów, a jego wartość netto jest przekształcana do wartości przeszacowanej składnika aktywów.

 

Środki trwałe w budowie

 

Środki trwałe w budowie wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. W uzasadnionych przypadkach do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie zalicza się odsetki od zobowiązań finansujących wytworzenie lub nabycie środków trwałych oraz różnice kursowe w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek (w przypadku korzystania z pożyczek i kredytów w walucie obcej). Środki trwałe w budowie obejmują w szczególności:

wydatki na nabycie gruntów,

roboty i usługi wykonane przez jednostki obce, w tym także zakup środków trwałych w budowie od innych jednostek,

wyroby, roboty i usługi własnej działalności gospodarczej wykonane na rzecz środków trwałych w budowie,

koszty częściowej likwidacji (rozbiórki, demontażu) obiektów przebudowywanych lub modernizowanych,

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

nieodpłatnie otrzymane środki trwałe w budowie,

maszyny i urządzenia przekazane do montażu lub zainstalowania przed oddaniem do eksploatacji, a także maszyny i urządzenia nie wymagające montażu lub zainstalowania,

odsetki, prowizje od kredytów i pożyczek za okres realizacji środka trwałego w budowie.

 

Do kosztów środków trwałych w budowie nie zalicza się odsetek od kredytów inwestycyjnych po zakończeniu budowy, kar i odszkodowań umownych oraz kosztów przetargów, ogłoszeń, zawierania umów, składania zamówień związanych z środkami trwałymi w budowie (obciążają one koszty działalności podstawowej).

Na koniec okresu sprawozdawczego wartość poniesionych nakładów jest poddawana ocenie, w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości (zgodnie z wytycznymi wynikającymi z MSR 36). W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku ich wartości odzyskiwalnej i w zależności od wyniku takich oszacowań może dokonać odpisów aktualizujących wartość poniesionych nakładów.

Odpisy spowodowane trwałą utratą wartości środków trwałych w budowie księgowane są w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. W przypadku ustania przyczyny utworzenia odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości zwiększa się wartość środka trwałego w budowie o odpowiednią część odpisu i odpis podlega zaliczeniu do przychodów operacyjnych.

 

Na dzień bilansowy środki trwałe w budowie wycenia się w wysokości ogółu kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

 

Leasing oraz składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów leasingu

 

Identyfikacja leasingu

 

Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:

a)czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,

b)czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,

c)czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.

 

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu wraz z:

a) okresami, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tej opcji, oraz

b) okresami, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tej opcji.

 

Oceniając, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z opcji przedłużenia leasingu, lub że nie skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu, Grupa uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla Spółki zachętę ekonomiczną do tego, aby skorzystała z opcji przedłużenia leasingu lub nie skorzystała z opcji wypowiedzenia leasingu.

 

Zwolnienia z ujmowania

 

Grupa zdecydowała o nie stosowaniu się do wymogów ustalania aktywów i zobowiązań z tyt. leasingu w stosunku do leasingów krótkoterminowych, oraz do leasingów, w których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Grupa ujmuje w takich umowach opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu lub w inny systematyczny sposób.

Grupa dokonuje zwolnienia dla leasingu krótkoterminowego według klasy bazowego składnika aktywów, do którego odnosi się prawo użytkowania. Wybór zwolnienia dla leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość, Grupa dokonuje w odniesieniu do poszczególnych leasingów. Ponieważ standard nie definiuje wartości pieniężnej uznanej za „niską”, ale stanowi, że podstawą oceny powinna być wartość nowego składnika aktywów (nawet jeżeli użytkowany jest w ramach leasingu) dlatego przyjęto wartość bezwzględną, jako nieprzekraczającą kwoty 20 tys. zł.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Grupa posiada prawo wieczystego użytkowania gruntów, które w latach obowiązywania MSR 17 nie spełniało definicji leasingu, ale traktowane było na równi z prawem własności gruntu i jako takie było prezentowane w rzeczowych aktywach trwałych.

Na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 tj. na 01.01.2019 r. Grupa skorzystała ze zwolnienia przewidzianego dla leasingobiorców (par. C.3. MSSF 16), jaką była możliwość zachowania dotychczasowej klasyfikacji leasing – nie leasing do umów ważnych w dniu pierwszego zastosowania MSSF 16. Oznacza to, że jeśli przed 1 stycznia 2019 roku aktywo z prawem użytkowania było traktowane jako niespełniające definicji leasingu w rozumieniu MSR 17, to po 1 stycznia 2019 roku takie podejście jest kontynuowane dla starych umów. Dlatego prawo użytkowania wieczystego nabyte przed 2019 rokiem jest traktowane na dotychczasowych zasadach, a więc jako grunty w ramach rzeczowych aktywów trwałych. Wszystkie nowe umowy (zawarte od 2019 roku) traktowane są według zasad zgodnych z regulacjami MSSF 16.

 

Ujmowanie leasingu

 

Początkowa wycena

W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania powinien obejmować:

a) kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu

b) wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,

c) wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez spółki Grupy, oraz

d) szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez Grupę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów.

 

W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę leasingobiorcy.

 

W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują następujące opłaty za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów podczas okresu leasingu, które pozostają do zapłaty w tej dacie:

a) stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;

b) zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia,

c) kwoty, których zapłaty przez Grupę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

d) cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tej opcji, oraz

e) kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że Grupa może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

 

Późniejsza wycena składnika aktywów

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu.

W celu zastosowania modelu kosztu Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu:

a) pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości; oraz

b) skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.

 

Grupa stosuje wymogi w zakresie amortyzacji przewidziane w MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe do amortyzowania składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

Jeżeli w ramach leasingu przeniesione zostanie prawo własności do bazowego składnika aktywów na rzecz Grupy pod koniec okresu leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że Grupa skorzysta z opcji kupna, Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania, począwszy od daty rozpoczęcia aż do końca okresu użytkowania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym razie Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Grupa stosuje MSR 36 Utrata wartości aktywów w celu określenia, czy składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania utracił wartość oraz w celu ujęcia jakiejkolwiek zidentyfikowanej straty z tytułu utraty wartości.

 

Późniejsza wycena zobowiązania leasingowego

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

a) zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

b) zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz

c) zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

 

Po dacie rozpoczęcia, o ile koszty nie zostały uwzględnione w wartości bilansowej innego składnika aktywów zgodnie z innymi obowiązującymi standardami, Grupa ujmuje w wyniku zarówno:

a) odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu oraz

b) zmienne opłaty leasingowe nieuwzględnione w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w okresie, w którym ma miejsce zdarzenie lub zachodzi warunek, które uruchamiają te płatności.

 

Ponowna ocena zobowiązania leasingowego

Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli:

a) zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu. Grupa określa zaktualizowane opłaty leasingowe na podstawie zaktualizowanego okresu leasingu lub

b) zaistnieje zmiana dotycząca oceny opcji kupna bazowego składnika aktywów.

 

Grupa dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, gdy:

a) zaistnieje zmiana w kwocie, której zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Grupa ustala zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej.

b) zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalania tych opłat, wliczając w to na przykład zmianę w celu uwzględnienia zmian w stawkach czynszów na wolnym rynku w następstwie przeglądu tych czynszów.

W powyższych przypadkach Grupa stosuje niezmienioną stopę dyskontową, chyba że zmiana w opłatach leasingowych wynika ze zmiany zmiennych stóp procentowych.

 

Zmiany leasingu

Grupa ujmuje zmianę leasingu jako odrębny leasing, jeżeli:

a) zmiana zwiększa zakres leasingu poprzez przyznanie prawa do użytkowania jednego lub większej liczby bazowych składnik aktywów oraz

b) wynagrodzenie za leasing zwiększa się o kwotę współmierną do ceny jednostkowej za zwiększenie zakresu oraz wszelkie właściwe korekty tej ceny jednostkowej w celu uwzględnienia okoliczności danej umowy.

W przypadku zmiany leasingu, która nie jest ujmowana jako odrębny leasing, w dacie uzgodnienia zmiany Grupa:

a) alokuje wynagrodzenie w zmodyfikowanej umowie,

b) ustala okres zmodyfikowanego leasingu, oraz

c) aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych z zastosowaniem zaktualizowanej stopy dyskontowej.

 

W przypadku zmiany leasingu, która nie jest ujmowana jako odrębny leasing, Grupa ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez:

a) zmniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w celu uwzględnienia częściowego lub całkowitego zakończenia leasingu w przypadku zmian leasingu, które zmniejszają zakres leasingu. Grupa ujmuje w wyniku wszelki zysk lub stratę odnoszącą się do częściowego lub całkowitego zakończenia leasingu,

b) skorygowanie składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w odniesieniu do wszystkich pozostałych zmian leasingu.

 

Prezentacja

Grupa prezentuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej albo ujawnia w informacji dodatkowej:

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

aktywa z tytułu prawa do użytkowania w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, a więc w rzeczowych aktywach trwałych z pozostałymi rzeczowymi aktywami trwałymi,

zobowiązania z tytułu leasingu oddzielnie od innych zobowiązań.

 

W rachunku zysków i strat i sprawozdaniu z całkowitych dochodów Grupa przedstawia koszt odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu odrębnie od kosztu amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

 

W sprawozdaniu z przepływów pieniężnych Grupa klasyfikuje:

a) płatności pieniężne głównej części zobowiązania z tytułu leasingu w ramach działalności finansowej,

b) płatności pieniężne części odsetkowej zobowiązania z tytułu leasingu, stosując wymogi MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych w odniesieniu do odsetek zapłaconych, oraz

c) opłaty z tytułu leasingu krótkoterminowego, opłaty za leasingi obejmujące aktywa o niskiej wartości oraz zmienne opłaty leasingowe nieuwzględnione w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w ramach działalności operacyjnej.

 

Wartości niematerialne

 

Do wartości niematerialnych zalicza się możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nie posiadające postaci fizycznej spełniające podane poniżej kryteria:

a) możliwość zidentyfikowania – kryterium to jest spełnione gdy:

wartość niematerialna jest odrębna to znaczy, że może być oddzielona od spółki i sprzedana, przeniesiona, licencjonowana, wynajęta lub wymieniona zarówno samodzielnie jak i wspólnie z powiązanymi umowami, składnikami aktywów lub zobowiązaniami;

lub

powstała w wyniku umowy/kontraktu lub innych tytułów prawnych bez względu na to, czy te prawa są transferowane lub oddzielne od jednostki albo innych praw i obowiązków.

b) kontrola - kryterium to jest spełnione, gdy Grupa jest uprawniona do uzyskiwania przyszłych korzyści ekonomicznych powstających za przyczyną danego środka i jest w stanie ograniczyć dostęp do tych korzyści osobom trzecim

c) przyszłe korzyści ekonomiczne – mogą występować w postaci przychodów ze sprzedaży bądź w postaci oszczędności kosztów

d) możliwość wiarygodnego ustalenia ceny nabycia lub kosztu wytworzenia

 

Do wartości niematerialnych w Grupie zalicza się m.in.:

nabyte licencje na oprogramowanie komputerowe i prawa autorskie

nabyte licencje na nowe technologie produkcji

koszty zakończonych prac rozwojowych

 

Początkowo składnik wartości niematerialnych wykazuje się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.

Na dzień ujęcia składnika wartości niematerialnych Grupa ocenia, czy okres użytkowania jest określony czy nieokreślony, a w przypadku gdy jest określony, ustala metodę i stawkę amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne wartości niematerialnych ujmowane są jako koszt amortyzacji i dokonywane są według następujących zasad:

amortyzacja naliczana jest metodą liniową w okresach miesięcznych;

odpisy dokonywane są od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartość niematerialna została przyjęta do używania i wprowadzona do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów umorzeniowych z ich wartością początkową lub w którym składnik wartości niematerialnych przestaje być ujmowany lub przeznaczono go do sprzedaży zgodnie z MSSF 5,

Zastosowane roczne stawki umorzeniowe są następujące (według grup rodzajowych):

nabyte licencje na oprogramowanie komputerowe i prawa autorskie: 10,0% - 50,0 %

nabyte licencje na nowe technologie produkcji: 20,0 %

koszty zakończonych prac rozwojowych: 20,0% - 33,3 %

 

Ponadto, na początku każdego roku bilansowego Grupa ustala stawki (okresy) dla poszczególnych wartości niematerialnych, które planuje się przyjąć do ewidencji w danym roku, jak również przeprowadza weryfikację poprawności już przyjętych stawek amortyzacyjnych, aby nie dopuścić do zbyt wolnego lub nadmiernie szybkiego ich odpisania ,niewspółmiernie do korzyści jakie przynosi. Efekty weryfikacji i nowe stawki określane są w „Protokole z ustalania rocznych stawek i zasad amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych” przez zespół upoważnionych osób i zatwierdzone przez Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Dla niskocennych składników wartości niematerialnych tj. wartości niematerialnych o wartości początkowej nie przekraczającej 10 tys. zł - w ramach przyjętego uproszczenia - wprowadzono zasadę, że ten składnik nie podlega wpisowi do ewidencji wartości niematerialnych, a wydatki poniesione na jego nabycie odnosi się bezpośrednio w ciężar kosztów usług obcych pod datą ich ujęcia w księgach rachunkowych.

 

Od powyższej zasady przewidziano wyjątki, które dotyczą wartości niematerialnych o wartości początkowej równej lub niższej niż 10 tys. zł, dla których ustala się odpisy amortyzacyjne w miesiącu następnym po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji i odpisy te liczone są metodą liniową.

Wyjątki mają zastosowanie do następujących wartości niematerialnych:

o wartości początkowej równej lub niższej niż 10 tys. zł. a większej niż 3,5 tys. zł, stanowiące rozliczenie nakładów z lat poprzednich, które oddano do użytkowania po dniu 01.01.2019,

o wartości początkowej równej lub niższej niż 10 tys. zł, sfinansowane w całości lub częściowo dotacją ze środków unijnych i krajowych.

 

Na dzień bilansowy wartości niematerialne wyceniane są według wartości początkowej pomniejszonej o łączne odpisy amortyzacyjne, a także o ewentualne straty z tytułu utraty wartości.

 

Badania i rozwój

 

Grupa dzieli proces powstawania aktywów na dwa etapy: etap prac badawczych i etap prac rozwojowych.

Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej, ujmowane są w kosztach bieżącego okresu w momencie ich poniesienia, ponieważ Grupa nie jest w stanie na tym etapie udowodnić istnienia składnika wartości niematerialnych.

Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Grupa posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych.

Etap prac rozwojowych jest etapem bardziej zaawansowanym niż prace badawcze.

Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych powinien być ujęty wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa jest w stanie udowodnić:

możliwość i zamiar ukończenia, oraz przyszłego użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych, w tym dostępność środków niezbędnych do jego ukończenia, użytkowania lub sprzedaży,

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne (np. istnienie rynku na produkty wytwarzane przy jego zastosowaniu).

Jeżeli Grupa nie jest w stanie rozdzielić prac badawczych od rozwojowych, ogół tych prac traktuje się jako badawcze i ujmuje bezpośrednio w koszty okresu, w którym zostały poniesione.

Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako wartości niematerialne na dzień bilansowy w oparciu o ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszoną o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Wartość Firmy

 

Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3 (patrz akapit „POŁĄCZENIA PRZEDSIĘWZIĘĆ I POŁĄCZENIA POD WSPÓLNĄ KONTROLĄ). Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36.

 

Nieruchomości Inwestycyjne

 

Nieruchomość inwestycyjną ujmuje się w aktywach wtedy i tylko wtedy, gdy:

a) uzyskanie przez jednostkę przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z tą nieruchomością jest prawdopodobne; oraz

b) można wiarygodnie wycenić jej cenę nabycia lub koszt wytworzenia.

Nieruchomości inwestycyjne to grunty, budynki lub ich części utrzymywane w celu uzyskiwania przychodów z czynszów lub z tytułu wzrostu ich wartości kapitałowej, albo też w obu tych celach łącznie.

Nieruchomości inwestycyjne wycenia się zgodnie z MSR 40 początkowo w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Przy początkowej wycenie uwzględnia się koszty przeprowadzenia transakcji.

Po początkowym ujęciu Grupa dokonuje wyceny na koniec każdego roku obrotowego według wartości godziwej, a wahania wartości godziwej wykazuje w rachunku zysków i strat.

Grupa w związku z wyborem modelu wyceny w wartości godziwej, wycenia konsekwentnie w wartości godziwej wszystkie nieruchomości inwestycyjne, z wyjątkiem tych, których wartość godziwa nie jest możliwa do ustalenia.

Jeżeli w momencie nabycia konkretnej nieruchomości występują wyraźne dowody wskazujące na to, że Grupa nie będzie mogła ustalać jej wartości godziwej z zachowaniem ciągłości tej metody, wówczas do takiej nieruchomości stosuje model ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i kontynuuje jego stosowanie do czasu zbycia danej nieruchomości.

Wszelkie przychody i koszty związane z utrzymywaniem nieruchomości inwestycyjnych, w tym także związane z aktualizacją wartości tych inwestycji, prezentowane są w pozostałych kosztach bądź przychodach operacyjnych. Koszty ulepszeń, utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych, różnice pomiędzy wartością początkową inwestycji a wartością godziwą na dzień bilansowy wpływają zawsze na wynik okresu, w którym wystąpiły, i korygują pozycje pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.

Nieruchomości inwestycyjne są prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jako aktywa długoterminowe w wyodrębnionej pozycji.

Począwszy od 01.01.2020 r., dla celów podatku dochodowego od osób prawnych nakłady na prace rozwojowe poniesione w roku obrotowym, a nie rozliczone bilansowo na wartości niematerialne, Grupa ujmuje w całości jako koszt uzyskania przychodu w ramach tego roku kalendarzowego, w którym nakłady te zostały poniesione i zaewidencjonowane.

 

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

 

Grupa klasyfikuje aktywa trwałe (lub grupę aktywów) jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli uzna, że ich wartość bilansowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Warunek ten uznaje się za spełniony wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Sklasyfikowanie aktywów trwałych do grupy przeznaczonych do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa Spółki do zakończenia transakcji sprzedaży w czasie jednego roku od dnia zmiany klasyfikacji aktywów trwałych.

Jednostka wycenia składnik aktywów trwałych (lub grupę aktywów do zbycia) zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży. W momencie przeznaczenia składnika aktywów trwałych do grupy do zbycia zaprzestaje się jego amortyzacji.

 

Instrumenty finansowe – zasady klasyfikacji i metody wyceny

 

Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.

 

Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.

Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.

 

Do głównych instrumentów finansowych, które występują w Grupie należą:

1. Pożyczki i należności własne tj. pożyczki udzielone, należności z tyt. dostaw i usług i pozostałe należności.

2. Instrumenty pochodne, tj. terminowe transakcje walutowe typu forward, transakcje zamiany stóp procentowych IRS.

3. Inwestycje długoterminowe inne niż nieruchomości tj. udziały i akcje w jednostkach innych niż podporządkowane.

4. Zobowiązania finansowe, tj. zobowiązania z tyt. kredytów bankowych, zobowiązania z tyt. dostaw i usług i pozostałe zobowiązania.

 

Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.

 

Aktywa finansowe

 

Zgodnie z MSSF 9 Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

 

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikowane są wszystkie aktywa finansowe, które spełniają łącznie oba następujące warunki:

utrzymywanie tych aktywów finansowych, w celu uzyskania umownych przepływów pieniężnych, oraz

postanowienia umowne dotyczące składnika aktywów powodują w określonych terminach przepływy pieniężne, które są wyłącznie spłatami nierozliczonej kwoty nominalnej i odsetek od tej kwoty.

 

Składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

 

Wszystkie inne aktywa finansowe klasyfikowane są do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Grupa może jednak w momencie początkowego ujęcia dokonać nieodwołalnego wyboru odnośnie do określonych inwestycji w instrumenty kapitałowe, które w przeciwnym razie byłyby wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, aby ujmować późniejsze zmiany wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Niezależnie od wskazanych wyżej postanowień, Grupa może w momencie początkowego ujęcia nieodwołalnie wyznaczyć składnik aktywów finansowych, jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli w ten sposób eliminuje lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia.

W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej skorygowanej o koszty transakcji, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji tych aktywów finansowych, z wyjątkiem wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy i należności handlowych, dla których wartość początkową ustala się zgodnie z MSSF 15.

Klasyfikacja aktywów finansowych jest dokonywana w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmienił się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Jeśli Grupa dokonuje zmiany klasyfikacji składnika aktywów finansowych, czyni to prospektywnie, począwszy od dnia przeklasyfikowania. Grupa nie przekształca żadnych uprzednio ujętych zysków, strat (w tym zysków lub strat z tytułu utraty wartości) ani odsetek.

Jeśli Grupa dokonuje przeklasyfikowania składnika aktywów finansowych z kategorii składników wycenianych w zamortyzowanym koszcie do kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, wartość godziwą tego składnika wycenia się na dzień przeklasyfikowania. Wszelkie zyski lub straty wynikające z różnicy między wcześniejszym zamortyzowanym kosztem składnika aktywów finansowych a wartością godziwą ujmuje się w wyniku finansowym.

Jeśli Grupa dokonuje przeklasyfikowania składnika aktywów finansowych z kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy do kategorii składników wycenianych w zamortyzowanym koszcie, wartość godziwa tego składnika na dzień przeklasyfikowania staje się jego nową wartością bilansową brutto.

Jeśli Grupa dokonuje przeklasyfikowania składnika aktywów finansowych z kategorii składników wycenianych w zamortyzowanym koszcie do kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wartość godziwą tego składnika wycenia się na dzień przeklasyfikowania. Wszelkie zyski lub straty wynikające z różnicy między wcześniejszym zamortyzowanym kosztem składnika aktywów finansowych a wartością godziwą ujmuje się w innych całkowitych dochodach. Efektywnej stopy procentowej i wyceny oczekiwanych strat kredytowych nie koryguje się w wyniku przeklasyfikowania.

Jeśli Grupa dokonuje przeklasyfikowania składnika aktywów finansowych z kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody do kategorii składników wycenianych w zamortyzowanym koszcie, składnik ten zostaje przeklasyfikowany w jego wartości godziwej na dzień przeklasyfikowania. Skumulowane zyski lub straty ujęte poprzednio w innych całkowitych dochodach zostają jednak usunięte z pozycji kapitału własnego i korygują wartość godziwą składnika aktywów finansowych na dzień przeklasyfikowania. W związku z tym składnik aktywów finansowych wycenia się na dzień przeklasyfikowania tak, jak gdyby zawsze był wyceniany w zamortyzowanym koszcie. Korekta ta wpływa na inne całkowite dochody, lecz nie wpływa na wynik finansowy i w związku z tym nie stanowi korekty wynikającej z przeklasyfikowania (zob. MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych). Efektywnej stopy procentowej i wyceny oczekiwanych strat kredytowych nie koryguje się w wyniku przeklasyfikowania.

Jeśli Grupa dokonuje przeklasyfikowania składnika aktywów finansowych z kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy do kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, składnik ten nadal wycenia się w wartości godziwej.

Jeśli Grupa dokonuje przeklasyfikowania składnika aktywów finansowych z kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody do kategorii składników wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, składnik ten nadal wycenia się w wartości godziwej. Skumulowane zyski lub straty ujęte poprzednio w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego w formie korekty wynikającej z przeklasyfikowania (zob. MSR 1) na dzień przeklasyfikowania.

Grupa ujmuje składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w przypadku, kiedy staje się stroną kontraktu i jest związana jego postanowieniami w zakresie dotyczącym danego instrumentu finansowego.

Aktywa finansowe na dzień nabycia wycenia się wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty.

 

W odniesieniu do dłużnych aktywów finansowych takich jak należności własne i udzielone pożyczki, możliwe są do zastosowania trzy modele zarządzania biznesowego:

(1) utrzymywane w celu ściągnięcia,

(2) utrzymywane w celu ściągnięcia i sprzedaży,

(3) model inny niż model (1) i (2) (efektywnie oznaczający że jednostka posiada aktywa w celu ich zbycia).

W ramach analizy modelu biznesowego Grupa bierze pod uwagę w szczególności zawarte umowy faktoringu oraz ich charakter. W obecnie stosowanym modelu faktoringu jest to faktoring z regresem, w związku z czym model biznesowy to ściągnięcie umownych przepływów (spłat należności przez klientów). W przypadku gdyby stosowano inny model faktoringu (bez regresu), w zależności od szczegółowych zapisów umów faktoringowych mogą one spowodować klasyfikację należności do modelu Utrzymanie oraz sprzedaż lub sprzedaż, co skutkować będzie koniecznością wyceny tych instrumentów finansowych do wartości godziwej.

W ramach analizy czy umowne przepływy pieniężne reprezentują jedynie spłatę kwoty głównej oraz odsetki Grupa dokonuje szczegółowej analizy zapisów dłużnych instrumentów finansowych (pożyczek). W przypadku gdy konieczna jest dodatkowa analiza, czyli tzw. benchmark test, na przykład w sytuacji gdy występuje niedopasowanie okresów i formuł naliczania odsetek, Grupa porównuje dany instrument do warunków instrumentu modelowego.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Jeśli porównując dla obu instrumentów poszczególne kwoty odsetek Grupa stwierdzi, że nie różnią się istotnie (powyżej 10%), wówczas zgodnie z MSSF 9 dany instrument spełnia kryterium spłaty kwoty głównej oraz odsetek.

W wyniku analizy modelu biznesowego oraz testów klasyfikacyjnych TKiO (Tylko Kapitał i Odsetki) Grupa dokonała klasyfikacji istotnych pozycji aktywów finansowych jak poniżej:

 

Wyszczególnienie klasyfikacji

Metoda wyceny

Ujęcie skutków wyceny

Należności handlowe i pozostałe (1) – utrzymywane w celu ściągnięcia)

zamortyzowany koszt

rachunek zysków i strat

Pożyczki udzielone (1) – utrzymywane w celu ściągnięcia

zamortyzowany koszt

rachunek zysków i strat

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (1) – utrzymywane w celu ściągnięcia

zamortyzowany koszt

rachunek zysków i strat

Udziały i akcje w innych jednostkach niż podporządkowane

wartość godziwa

rachunek zysków i strat

Instrumenty pochodne

wartość godziwa

rachunek zysków i strat

 

Wartość godziwa dla instrumentów pochodnych jest określana w następujący sposób:

dla walutowych transakcji terminowych typu forward jako różnica wartości bieżącej (zdyskontowanej) pomiędzy jednostkami waluty kupowanej i waluty płaconej,

dla transakcji zamiany stóp procentowych (swap) na podstawie zdyskontowanych przepływów środków pieniężnych do momentu wygaśnięcia transakcji.

Wartość godziwa udziałów i akcji w innych jednostkach niż podporządkowane może być określona w zależności od sytuacji na podstawie danych rynkowych (np. akcje notowane na giełdzie) lub oszacowana za pomocą innych metod (np. mnożnikowa, dochodowa).

 

Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje weryfikacji aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pod kątem utraty wartości zgodnie z MSSF 9.

Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:

Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 5 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.

Dla środków pieniężnych Grupa analizuje poziom ewentualnego odpisu związanego ze środkami ulokowanymi w bankach na podstawie ich ratingów oraz sytuacji finansowej. Jeśli poziom ewentualnego odpisu okazałby się nieistotny to Grupa, zgodnie z zasadą istotności, może odstąpić od jego ujmowania w księgach rachunkowych.

Aktywa z tytułu umów z klientami rozpoznane zgodnie z zasadami MSSF 15 są również poddane zasadom i przepisom utraty wartości zgodnie z wyżej opisaną metodologią.

 

Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych ujmowane są (per saldo) w wyniku finansowym odpowiednio po stronie przychodów lub kosztów operacyjnych, lub przychodów / kosztów finansowych.

 

Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych:

Stopień 1 – salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Stopień 2 – obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;

Stopień 3 – obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.

 

Do aktywów finansowych wycenianych w terminie późniejszym w wartości godziwej należą m.in. udziały i akcje w innych jednostkach niż podporządkowane oraz instrumenty pochodne będące aktywami. Zyski lub straty na składniku aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku finansowym jako przychody bądź koszty finansowe.

 

udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych

 

W przypadku inwestycji w jednostkach zależnych, współkontrolowanych i jednostkach stowarzyszonych, Grupa skorzystała z możliwości zwolnienia stosowania MSSF 9 w tym obszarze, w związku z tym są one w dalszym ciągu ujmowane w cenie nabycia. Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje weryfikacji tych inwestycji pod kątem utraty wartości zgodnie z MSR 36. Jeżeli Grupa stwierdzi przesłanki utraty wartości, podejmuje procedury ustalenia wysokości odpisu aktualizującego wartość aktywów. Straty z tytułu utraty wartości ujmowane są niezwłocznie w wyniku finansowym w ciężar kosztów finansowych.

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

 

Na dzień początkowego ujęcia Grupa ujmuje należności z tytułu dostaw i usług zgodnie z MSSF 15 tj. w toku realizacji świadczenia na rzecz klienta (przekazania mu kontroli nad dobrami lub usługami) i uznania prawa do wynagrodzenia. W praktyce ujęcie należności handlowych następuje w momencie zrealizowania dostawy wg wartości nominalnej, na podstawie wystawionej faktury (przy założeniu że jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu).

Tak ustalona wartość bilansowa dla należności o krótkim terminie płatności nie jest korygowana o dyskonto, ponieważ Grupa przyjęła uproszczenie, że jest to wartość stanowiąca rozsądne przybliżenie wartości godziwej.

MSSF 9 wymaga aby wszystkie dłużne instrumenty finansowe (w tym należności z tytułu dostaw i usług), które są wyceniane według zamortyzowanego kosztu lub wartości godziwej poprzez pozostałe całkowite dochody, były poddane testowaniu na utratę wartości używając metody oczekiwanej straty kredytowej. MSSF 9 jasno wskazuje, że oczekiwane straty kredytowe są zawsze większe od zera (nie można przyjąć założenia, że należne kwoty będą zawsze spłacone w całości).

Oczekiwane straty kredytowe aktualizujące wartość należności w postaci odpisów, są szacowane według macierzy odpisów, opracowanej na podstawie zdarzeń przeszłych występujących w Grupie.

 

Na rok 2021 szacunki dla należności kształtowały się następująco:

powyżej roku – 100% kwoty należności,

powyżej pół roku do roku – ok. 70% kwoty należności,

powyżej 3 miesięcy do pół roku – ok. 38% kwoty należności,

powyżej 2 miesięcy do 3 miesięcy – ok. 15% kwoty należności,

przeterminowane do 2 miesięcy – ok. 2,0 % należności

nieprzeterminowane – ok. 0,7 % należności

 

Szacunki dokonywane są co roku w oparciu o zaktualizowane dane dotyczące dłużników.

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, aktywów z tytułu umów Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

 

Przy ustalaniu odpisów, poza w/w macierzą odpisów Grupa analizuje należności uwzględniając w szacunkach indywidualne przypadki, o których mowa poniżej:

w przypadku dłużników postawionych w stan likwidacji lub upadłości – wówczas ujmuje się odpis w pełnej wysokości należności lub do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym,

w przypadku należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest znaczne według indywidualnej oceny Grupy – odpis w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty, tj. obiektywnej, ważonej prawdopodobieństwem kwoty wynikającej z oceny zakresu możliwych wartości, uwzględniającej wartość

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

pieniądza w czasie; do takich przypadków zalicza się zdarzenia mające charakter siły wyższej, czy czynniki polityczne, gospodarcze bądź inne czynniki makroekonomiczne na które Grupa nie ma wpływu, a które generują wysokie ryzyko utraty należności;

ze względu na zasadę ostrożności naliczone odsetki z tytułu zwłoki w regulowaniu należności przez odbiorców są obejmowane odpisem aktualizującym w wysokości 100% kwoty naliczonej od razu w momencie naliczenia i ujęcia w księgach rachunkowych odsetek (odpis ujmowany jest w ciężar kosztów finansowych);

 

Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych, zależnie od rodzaju danej należności, zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.

Przy tworzeniu odpisów wartość należności stosowana jest analiza indywidualna i portfelowa. W analizie odpisu metodą portfelową Grupa stosuje analizę grupową portfeli w podziale na walutę transakcji – PLN, EUR i USD.

Proces oszacowania poziomów odpisów dla poszczególnych opóźnień płatniczych rozpoczyna się od analiz spłacalności wystawionych faktur z ostatnich kilku lat na podstawie zdarzeń przeszłych występujących w Grupie. Na bazie analizy Grupa uzyskuje prawdopodobieństwo tego, jaka część danego salda nie zostanie spłacona na moment powstania należności oraz na każdą kolejną datę opóźnień płatniczych.

Z kolei w analizie indywidualnej ustalanie odpisu odbywa się poprzez analizę odpisu dla najbardziej istotnych sald (kontrahentów), które nie spełniają kryterium homogeniczności portfela z uwagi na znacząco wyższe saldo należności.

Należności przeterminowane, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość. Jeśli od wyżej wymienionych należności nie dokonano odpisów lub dokonano ich w niepełnej wysokości, to należności te zalicza się wtedy odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.

Jeśli przyczyna, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość należności ustanie, to równowartość kwoty, na którą wcześniej utworzono odpis, zwiększa wartość danej należności, a także odpowiednio pozostałe przychody operacyjne lub przychody finansowe.

Prezentacja odpisów aktualizujących w rachunku zysków i strat odbywa się per saldo tj. odpowiednio w przychodach bądź kosztach finansowych w przypadku należności finansowych, np. z tytułu odsetek za zwłokę w zapłacie, albo w pozostałych kosztach lub pozostałych przychodach operacyjnych dla pozostałych należności, np. z tytułu dostaw i usług.

Należności w walucie obcej na dzień powstania są wyceniane według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania należności (np. wystawienia faktury). Na dzień bilansowy należności w walucie obcej wyceniane są według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień bilansowy.

Grupa ujmuje należności z podziałem na krótkoterminowe i długoterminowe.

Składnik aktywów zalicza się do aktywów obrotowych (krótkoterminowych), jeśli spełnia jedno z poniższych kryteriów:

a) oczekuje się, że zostanie zrealizowany lub jest przeznaczony do sprzedaży lub zużycia w toku normalnego cyklu operacyjnego jednostki lub,

b) jest w posiadaniu jednostki przede wszystkim z przeznaczeniem do obrotu lub,

c) oczekuje się, że zostanie zrealizowany w ciągu dwunastu miesięcy od dnia bilansowego lub,

d) stanowi składnik środków pieniężnych lub ich ekwiwalentów (zgodnie z jego definicją w MSR 7 – rachunek przepływów pieniężnych) chyba, że występują ograniczenia dotyczące jego wymiany, czy wykorzystania do zaspokojenia zobowiązania w przeciągu przynajmniej dwunastu miesięcy od dnia bilansowego.

Przez cykl operacyjny rozumie się okres upływający pomiędzy nabyciem aktywów przeznaczonych do przetworzenia, a ich realizacją w formie pieniężnej lub w formie ekwiwalentu pieniężnego. W przypadku, gdy normalny cykl operacyjny jednostki nie może być jasno zidentyfikowany, domniema się jego trwanie przez okres dwunastu miesięcy.

Aktywa obrotowe obejmują również bieżąca część długoterminowych aktywów finansowych.

Należności długoterminowe, to należności z innych tytułów aniżeli należności z tytułu dostaw i usług, których termin spłaty przypada w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego, a także z tytułu dostaw i usług wykraczających poza normalny cykl operacyjny.

 

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

 

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów obejmują wydatki dotyczące miesięcy następujących po okresie objętym sprawozdaniem finansowym, wycenione w wysokości faktycznie poniesionej, które da się jednoznacznie określić i przyporządkować do poszczególnych miesięcy i okresów.

Do rozliczeń międzyokresowych czynnych zaliczane są m.in.:

opłacone z góry świadczenia, takie jak prenumerata, ubezpieczenia, czynsze i dzierżawy, abonamenty informatyczne – rozliczane metodą liniową;

opłacone z góry koszty usług obcych – rozliczane metodą liniową;

koszty generalnych remontów – rozliczane metodą liniową przez okres od 1 roku do 5 lat w zależności od decyzji działu technicznego;

opłata roczna za wieczyste użytkowanie gruntów – rozliczana metodą liniową;

dokonany jednorazowo roczny odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – rozliczany metodą liniową;

koszty prac rozwojowych do momentu przyjęcia na wartości niematerialne,

składniki aktywów z tytułu umowy (nadwyżkę przychodów szacowanych nad należnościami zafakturowanymi – w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej), o których mowa w MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” – rozliczane zgodnie z zasadami ustalonymi dla świadczeń spełnianych w miarę upływu czasu;

koszty emisji akcji do dnia emisji – rozliczane w dniu emisji,

koszty dot. działalności finansowej i pozostałej, w przypadku planowanych transakcji, których realizacja jest rozłożona w czasie

 

Czynne rozliczenia kosztów dla poszczególnych tytułów, są dokonywane proporcjonalnie do okresu czasu, którego dotyczą. W przypadku kosztów o wartościach nieistotnych, których okres rozliczenia wykracza poza rok obrotowy, pozostałe na ten kolejny rok raty kosztów do rozliczenia są odpisywane jednorazowo w koszty miesiąca stycznia tego roku, którego dotyczą.

Tytuły czynnych rozliczeń międzyokresowych, które nie dotyczą normalnego cyklu działalności operacyjnej Grupy, a ich okres rozliczenia nastąpi w czasie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, wykazywane są na dzień bilansowy w rozliczeniach międzyokresowych długoterminowych.

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, odpowiednio do okresu ich rozliczania, czyli jako krótko-lub długoterminowe.

 

Zobowiązania finansowe

 

Do zobowiązań finansowych występujących w Grupie zalicza się:

kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,

leasing,

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz

pochodne instrumenty finansowe (inne niż zabezpieczające).

Wszystkie zobowiązania finansowe ujmowane zgodnie ze standardem MSSF 9 są klasyfikowane jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem:

a) zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Takie zobowiązania, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej;

b) zobowiązań finansowych powstałych w wyniku przeniesienia składnika aktywów finansowych, który nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania, lub wtedy, gdy ma zastosowanie podejście wynikające z utrzymania zaangażowania;

c) umów gwarancji finansowych;

d) zobowiązań do udzielenia pożyczki oprocentowanej poniżej rynkowej stopy procentowej;

e) warunkowej zapłaty ujętej przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3.

Zamortyzowany koszt składnika zobowiązań finansowych jest to kwota, w jakiej składnik zobowiązań finansowych wycenia się w momencie początkowego ujęcia, pomniejszona o spłaty kapitału oraz powiększona lub pomniejszona o ustaloną z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej skumulowaną amortyzację wszelkich różnic pomiędzy wartością początkową a wartością w terminie wymagalności.

Do kalkulacji efektywnej stopy procentowej wliczamy wszystkie przepływy związane z danym instrumentem np. prowizje z tytułu uruchomienia kredytu. Przy wyliczaniu efektywnej stopy procentowej Grupa dokonuje oszacowania przepływów pieniężnych, uwzględniając wszelkie postanowienia umowy instrumentu finansowego (np. przedpłaty, opcje kupna lub podobne jeżeli nie spełniały kryteriów wyodrębnienia jako wbudowany instrument pochodny).

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania.

Grupa nie dyskontuje zobowiązań bezodsetkowych, których okres płatności przypada w terminie krótszym niż 12 miesięcy oraz jeśli efekt dyskontowania byłby nieistotny.

Klasyfikacja zobowiązania finansowego wycenianego w wartości godziwej przez wynik finansowy jest dokonywana w momencie początkowego ujęcia i jest nieodwołalna.

W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik zobowiązań finansowych w jego wartości godziwej skorygowanej o koszty transakcji, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji tych zobowiązań finansowych.

Do zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zalicza się otrzymane pożyczki i kredyty oraz wyemitowane dłużne papiery wartościowe z określonym terminem wymagalności i zobowiązania handlowe.

Do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik należą m.in. instrumenty pochodne będące zobowiązaniami. Zyski lub straty na składniku zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku finansowym jako przychody bądź koszty finansowe z wyjątkiem ewentualnej zmiany wartości godziwej przypisanej do zmiany ryzyka kredytowego (związanego z niewypłacalnością emitenta), która jest prezentowana w pozostałych całkowitych dochodach.

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

 

W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania prezentuje się z podziałem na krótkoterminowe i długoterminowe.

Jako zobowiązania długoterminowe ujmowane są zobowiązania wymagalne w okresie powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego, a wymagalne w okresie do 12 miesięcy prezentowane są jako zobowiązania krótkoterminowe. Do zobowiązań krótkoterminowych zalicza się również zobowiązania z tytułu dostaw i usług bez względu na datę ich wymagalności.

Na dzień bilansowy zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania wycenia się w zamortyzowanym koszcie tj. kwocie wymagającej zapłaty, która wg Grupy stanowi wystarczające przybliżenie wyceny w zamortyzowanym koszcie.

Zobowiązania z tytułu leasingu, które stanowią odrębną pozycję zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, zostały szczegółowo opisane w punkcie „Leasing oraz składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów leasingu”.

 

Rachunkowość zabezpieczeń

 

Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, w związku z tym MSSF 9 w tym zakresie nie ma zastosowania.

 

Zapasy

 

Zapasy są to aktywa przeznaczone do dalszej sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczone na sprzedaż lub mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.

Zapasy obejmują nabyte w celu zużycia na własne potrzeby materiały, zakupione w celu sprzedaży w stanie nie przetworzonym towary oraz wytworzone lub przetworzone, zdatne do sprzedaży produkty gotowe, a także półprodukty, jak i produkcję w toku.

Zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też w wartości netto możliwej do uzyskania, w zależności od tego, która z kwot jest niższa.

Uwzględniając działalność produkcyjną jednostki dominującej i spółek zależnych oraz potrzeby ewidencyjne w ramach głównych grup rodzajowych obrotu magazynowego, ewidencję w zakresie stanu i zmian zapasów stanowiących własność Grupy Kapitałowej, podzielono na następujące grupy:

 

materiały techniczne i pozostałe,

niskocenne składniki majątku,

surowce do produkcji,

półprodukty (półfabrykaty, mlewa i masy formierskie),

wyroby gotowe,

towary,

opakowania.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Metody ewidencji zapasów oraz wyceny rozchodów w poszczególnych kategoriach przedstawia tabela poniżej:

Kategoria zapasu

Cena ewidencyjna

Metoda wyceny rozchodów

Materiały, opakowania

Cena nabycia

Cena średnioważona

Niskocenne składniki majątku

Cena nabycia

Cena średnioważona

Surowce

Cena nabycia

Cena średnioważona

Złomy własne (surowce)

Cena stała ewidencyjna

Cena średnioważona

Surowce przetworzone

Rzeczywisty koszt wytworzenia

Koszt rzeczywisty średnioważony

Produkcja w toku

Rzeczywisty koszt wytworzenia

Koszt rzeczywisty średnioważony

Półfabrykaty

Koszt planowany (normatywny)

Koszt planowany (normatywny)

Produkty gotowe

Koszt planowany (normatywny)

Koszt planowany (normatywny)

Towary

Cena nabycia

Cena średnioważona

 

Dodatkowe koszty związane z zakupem materiałów / surowców / towarów rozliczane są na bieżąco tj. w momencie rozchodu materiałów/ surowców / towarów.

Odchylenia pomiędzy kosztami planowanymi a kosztami rzeczywiście poniesionymi są ustalane na koniec każdego okresu sprawozdawczego i podlegają rozliczeniu w koszt wytworzenia sprzedanych produktów gotowych oraz korygują wartość zapasów produktów gotowych i półfabrykatów.

Nie zalicza się do kosztów wytworzenia kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży produktów, magazynowania wyrobów gotowych i półproduktów, chyba, że poniesienie tych kosztów jest niezbędne w procesie produkcji, a także nieuzasadnionych kosztów wydziałowych (np. kosztów stałych dotyczących utrzymania nie wykorzystanego potencjału produkcyjnego i strat produkcyjnych).

Zapasy w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazuje się w wartości netto, to jest po pomniejszeniu o utworzone na nie odpisy aktualizujące.

Cena nabycia lub koszt wytworzenia zapasów mogą nie być możliwe do odzyskania, jeżeli zapasy zostały uszkodzone, utraciły całkowicie lub częściowo swoją przydatność lub jeśli spadły ich ceny sprzedaży. Brak możliwości odzyskania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów może także wynikać ze wzrostu szacowanych kosztów przygotowania sprzedaży lub szacowanych kosztów niezbędnych do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

W takiej sytuacji dokonuje się odpisów aktualizujących do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania. Wówczas odpisanie wartości odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych.

Dopuszcza się dokonywanie zbiorczych odpisów - dla grup zapasów w przypadku zapasów związanych z tą samą linią produkcyjną, posiadających podobne przeznaczenie.

Wartość materiałów i innych surowców przeznaczonych do wykorzystania w procesie produkcji nie odpisuje się poniżej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli oczekuje się, że wyroby gotowe, do produkcji których zostaną wykorzystane, zostaną sprzedane w wysokości lub powyżej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

 

Standardowe podejście do urealnienia wyceny zapasów (poza pojedynczymi analizami jak wyżej) polega na dokonaniu oceny zapasów we wszystkich asortymentach w oparciu o analizę ich czasu zalegania (czyli w oparciu o tzw. Raporty z wiekowania), w następujących przedziałach czasowych:

zapasy nie wykazujące obrotu od 1 do 2 lat,

zapasy nie wykazujące obrotu powyżej 2 lat.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Dla n/w grup zapasów, tj. dla:

półfabrykatów,

wyrobów gotowych

ustala się indywidualny sposób postępowania przy tworzeniu odpisów aktualizujących.

 

Wstępnie podczas analizy struktury wiekowej w każdej grupie zapasów, w odniesieniu do istotnych pozycji zapasów nie wykazujących obrotu, dokonuje się merytorycznej ich analizy pod kątem konieczności magazynowania wybranych pozycji jako strategiczne lub też możliwości ich zużycia czy sprzedaży w najbliższej przyszłości.

W tym celu, po sporządzeniu „Raportu z wiekowania” jego wyniki (z dokładnością do indeksu i magazynu) poddawane są weryfikacji min. z :

otwartymi Zamówieniami na najbliższe okresy,

planem sprzedaży obowiązującym na najbliższy rok

złożonymi Ofertami (o aktualnym terminie ważności)

wykazem wyrobów które powinny znajdować się na zapasie strategicznym jednostki.

Wszystkie pozycje znajdujące odzwierciedlenie w w/w dokumentach zostają wyłączone z wykazu do tworzenia odpisów aktualizujących jako rokujące sprzedaż.

Pozostałe pozycje są oceniane jako produkty o niskiej przydatności/trudno zbywalne i poddawane są wycenie przy pomocy cennika do wyceny złomów własnych tj. dokonuje się oszacowania ich wartości pod kątem uzyskanego złomu w przypadku ich fizycznej likwidacji w procesie złomowania.

Odpis aktualizujący do utworzenia wyliczany jest jako strata na poszczególnych produktach (różnica pomiędzy wyceną magazynową a wartością uzyskanego złomu)

dla pozycji nie wykazujących obrotu ponad 2 lata – w 100%

dla pozycji nie wykazujących obrotu od 1 roku do 2 lat – w 50%

Dla pozycji z magazynu towarów, surowców i pozostałych materiałów (ponieważ nie można określić wprost uzysku złomu) odpisy aktualizujące tworzone są wg zasad jak niżej, tj:

pozycje nie wykazujące obrotu od 1 do 2 lat – 50% wartości bilansowej,

pozycje nie wykazujące obrotu powyżej 2 lat – 100% wartości bilansowej.

W przypadkach uzasadnionych, odpisów aktualizujących nie dokonuje się, tj. jeżeli brak obrotu w dłuższym czasie nie jest równoznaczny z utratą wartości czy przydatności zapasu.

Analiza zapasów pod kątem utraty przydatności oraz tzw. ostrożna wycena wykonywane są na koniec każdego okresu sprawozdawczego (kwartału). Jeżeli w wyniku analiz konieczne jest utworzenie odpisów aktualizujących to ewidencjonuje się je w pozostałych kosztach operacyjnych. W ramach kwartału wykonuje się analizy miesięczne odnoszące się do utworzonych kwartalnie odpisów i dokonuje się ich aktualizacji do poziomu odpowiadającego tym pozycjom zapasów, które pozostają nadal na magazynach.

W każdym kolejnym okresie dokonuje się nowego oszacowania przydatności zapasów oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Jeżeli nie istnieją już okoliczności, które uprzednio spowodowały odpisanie wartości zapasów poniżej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, lub gdy istnieją wyraźne dowody na wzrost możliwej do uzyskania wartości netto z uwagi na zmianę warunków ekonomicznych, odpisaną kwotę odwraca się tak, aby nowa wartość bilansowa równała się cenie nabycia lub kosztowi wytworzenia lub zaktualizowanej wartości netto możliwej do uzyskania, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa.

Odpisy aktualizujące /w tym: ostrożna wycena/ prezentowane są w działalności operacyjnej w pozostałych kosztach (utworzone), natomiast rozwiązane - w pozostałych przychodach.

W przypadku złomowania niechodliwych/nieprzydatnych zapasów, na które uprzednio były utworzone odpisy aktualizujące, księgowanie następuje bezpośrednio w ciężar pozostałych kosztów stosownie do wykonanych czynności złomowania (w oparciu o Protokół złomowania i dokumenty magazynowe), następnie w tym samym okresie dokonuje się aktualizacji poziomu utworzonych odpisów co powoduje że nie wpływa to na wynik działalności operacyjnej wykazany w rachunku zysków i strat.

Wartość materiałów i innych surowców przeznaczonych do wykorzystania w procesie produkcji nie odpisuje się poniżej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli oczekuje się, że wyroby gotowe, do produkcji których zostaną wykorzystane, zostaną sprzedane w wysokości lub powyżej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

Niektóre zapasy mogą zostać ujęte jako koszt wytworzenia innych aktywów, na przykład zapasy wykorzystane jako składnik kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych wytworzonych przez jednostkę we własnym zakresie. Zapasy wykorzystane w ten sposób zwiększają wartość tego aktywa i ujmuje się je jako koszty w wyniku finansowym poprzez amortyzację tego składnika aktywów.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

Pod pojęciem środków pieniężnych rozumie się pieniądze (banknoty, monety) oraz jednostki pieniężne (rozrachunkowe) krajowe i zagraniczne, tak w gotówce jak i na rachunku bankowym lub w formie lokaty pieniężnej, czeki i weksle obce i inne pieniężne instrumenty finansowe, jeżeli są one płatne w ciągu 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, wystawienia lub nabycia.

Środki pieniężne w PLN wykazuje się w ciągu roku obrotowego i na dzień bilansowy w księgach rachunkowych w wartości nominalnej. Środki pieniężne w walutach obcych na dzień bilansowy przelicza się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

W przypadku środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych wartość nominalna obejmuje doliczone lub ewentualnie potrącone przez bank odsetki.

W ciągu roku obrotowego wpływy i wypływy z rachunku walutowego są wyceniane według następujących zasad:

w przypadku zrealizowanej sprzedaży lub zakupu waluty ewidencja odbywa się według kursu kupna lub sprzedaży użytego do tej transakcji,

w sytuacji gdy nie dochodzi do nabycia lub sprzedaży waluty wycena wpływów na rachunek walutowy bankowy i wypływów z tego rachunku odbywa się poprzez zastosowanie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień transakcji,

kolejność wyceny rozchodu środków pieniężnych w walucie obcej na rachunkach walutowych odbywa się według metody FIFO.

Różnice kursowe powstające w związku z wyceną bilansową środków pieniężnych, stanowią koszty lub przychody finansowe i nie są uwzględniane przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

 

 

Kapitał własny

 

Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem jednostki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zadeklarowane, lecz nie wniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wpłaty na poczet kapitału. Akcjonariusze mogą zwiększać lub zmniejszać kapitał zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych. Jeżeli zwiększenie następuje na skutek podwyższenia kapitału, księgowane jest dopiero pod datą zarejestrowania zmiany przez sąd. Do czasu zarejestrowania zmiany, kwoty wniesione przez akcjonariuszy powinny być wykazywane jako rozrachunki.

Kapitał podstawowy może być obniżony poprzez umorzenie akcji tak jak przewiduje to statut jednostki dominującej.

Wycena kapitału podstawowego w pasywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej następuje w wartości nominalnej.

 

Akcje własne jednostki dominującej nabyte i zatrzymane przez nią, pomniejszają kapitał własny (są prezentowane ze znakiem ujemnym w kapitale własnym). Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.

 

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.

 

Pozostałe kapitały rezerwowe obejmują:

kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami,

kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących min:

przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej (patrz: opis dotyczący rzeczowych aktywów trwałych),

różnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych

zyski/straty aktuarialne z tytułu wyceny świadczeń emerytalno-rentowych.

 

Zyski zatrzymane – w tej pozycjiwykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami akcjonariuszy/udziałowców) oraz wynik finansowy bieżącego roku.

 

Płatności w Formie Akcji

 

W jednostce dominującej realizowany jest program motywacyjny, w ramach którego kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje własne Spółki dominującej.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) nie są uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej opcji na akcje.

 

Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień.

Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych opcji różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekt poprzednich okresów.

 

Rezerwy na zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów

 

Rezerwy są zobowiązaniami, których kwota lub termin zapłaty nie są pewne.

Rezerwę tworzy się, gdy:

a) na Grupie ciąży obowiązek /prawny lub zwyczajowy/ wynikający ze zdarzeń przeszłych,

b) prawdopodobne jest, że wypełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne,

c) można oszacować wiarygodnie kwotę tego obowiązku.

Jeśli warunki te nie są spełnione, rezerwy nie tworzy się.

Wysokość rezerw powinna być jak najbardziej właściwym szacunkiem nakładów niezbędnych do wypełnienia istniejącego obowiązku na dzień bilansowy, czyli:

a) kwotą – jaką zgodnie z racjonalnymi przesłankami Grupa zapłaciłaby w ramach wypełnienia obowiązku na dzień bilansowy lub,

b) kwotą, jaką zapłaciłaby na rzecz strony trzeciej w zamian za przejęcie na siebie obowiązku w tym samym terminie.

 

Rezerwę wycenia się uwzględniając ryzyko i niepewność - niepewność jednak nie usprawiedliwia tworzenia nadmiernych rezerw, ani celowego zawyżania zobowiązań.

W przypadku, gdy skutek zmiany wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy dotycząca przyszłych szacowanych zobowiązań powinna odzwierciedlać ich wartość bieżącą na dzień tworzenia lub weryfikacji rezerwy przy zastosowaniu odpowiedniej stopy dyskontowej. W tym przypadku stosowana jest stopa wynikająca z obligacji skarbowych o okresie najbardziej zbliżonym do przewidywanego okresu realizacji zobowiązania.

Podstawą tworzenia rezerwy jest rzetelny szacunek dokonany przez kierownictwo danej spółki lub niezależnych ekspertów.

Na każdy dzień bilansowy Grupa weryfikuje zasadność i wysokość kwot utworzonych rezerw.

 

Rezerwy

 

Utworzenie lub zwiększenie kwoty rezerwy ujmowane jest albo w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych albo wg miejsc powstawania kosztów, wg tytułów i okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą.

Rezerwa może być wykorzystana wyłącznie zgodnie z celem, na jaki była pierwotnie utworzona.

Wykorzystanie rezerwy jest związane z powstaniem zobowiązania, na które uprzednio utworzono rezerwę i jest ono ujmowane jako zmniejszenie rezerwy i zwiększenie zobowiązania. Niewykorzystane rezerwy, wobec zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego ich utworzenie na dzień, na który okazały się zbędne, zmniejszają koszty działalności podstawowej lub pozostałe koszty operacyjne albo odpowiednio zwiększają pozostałe przychody operacyjne lub przychody finansowe, w zależności od tego, które koszty zostały wcześniej obciążone tworzoną rezerwą.

 

Rezerwy ujmowane w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych to rezerwy tworzone na:

1) udzielone gwarancje i poręczenia – podstawą oceny prawdopodobieństwa możliwego obowiązku utworzenia rezerwy jest analiza przebiegu wywiązywania się podmiotu, za który udzielono gwarancji lub poręczenia, ze zobowiązań objętych gwarancją lub poręczeniem: w przypadku złej kondycji podmiotu, któremu udzielono gwarancji lub poręczenia wysokość rezerwy będzie zależała od przewidywanej przez Grupę możliwości spłaty zobowiązania przez ten podmiot; sam fakt udzielenia gwarancji i poręczenia nie jest podstawą utworzenia rezerwy, konieczne jest natomiast ujawnienie zobowiązania warunkowego;

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

2) skutki toczącego się postępowania sądowego i odwoławczego – podstawą oceny prawdopodobieństwa możliwego obowiązku utworzenia rezerwy może być przebieg postępowania sądowego lub opinie prawników; ustalając kwotę rezerwy, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę roszczenia określoną w pozwie, ale również koszty postępowania sądowego;

3) świadczenia z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty – jako przyszłe świadczenia wobec obcych podmiotów (klientów spółki), stanowiące obowiązki związane z bieżącą działalnością gospodarczą, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana.

4) przewidywane straty z podpisanych umów;

5) wynikające z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, które dokonywane są z tytułu:

– odpraw emerytalnych;

– odpraw rentowych;

6) przyszłe zobowiązania związane z restrukturyzacją – podstawą tworzenia rezerwy są nakłady, które jednocześnie w sposób nieodzowny wynikają z restrukturyzacji i zarazem nie są związane z bieżącą działalnością Grupy; inne przyszłe zobowiązania, mogące istotnie wpłynąć na sytuację Grupy w przyszłym okresie.

 

Rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów

 

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy.

Zalicza się do nich min.

zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostkę niezafakturowanych dostaw i usług,

zobowiązania z tytułu umowy, o których mowa w MSSF 15 „Przychody z umów z klientami”,

zobowiązania wynikające z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, które dokonywane są z tytułu min. niewykorzystanych urlopów, świadczeń na rzecz pracowników z tytułu nagród i premii oraz świadczeń o podobnym charakterze;

inne przyszłe zobowiązania, w tym. min: prowizje z tyt. pośrednictwa w sprzedaży, ubezpieczenie kontraktów sprzedażowych, koszty serwisu i nadzoru u odbiorców oraz pozostałe usługi obce, w tym min. koszty audytu, doradztwa itp. oraz opłaty, w tym: licencyjne i produktowe,

inne szacunkowe koszty dot. bieżącego okresu sprawozdawczego, ujmowane poprzez rozliczenia międzyokresowe bierne celem zachowania współmierności przychodów i kosztów.

 

Rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej łącznie z pozostałymi rezerwami na zobowiązania, w pozycji „Rezerwy na świadczenia pracownicze oraz pozostałe rezerwy krótkoterminowe”.

 

Rezerwy na świadczenia pracownicze

 

Grupa tworzy zgodnie z MSR 19 rezerwy na świadczenia pracownicze obejmujące:

rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe, szacowane przez licencjonowanego aktuariusza raz w roku lub częściej w przypadku wystąpienia istotnych zmian w strukturze zatrudnienia pracowników

rezerwy na niewykorzystane urlopy szacowane przez właściwe komórki organizacyjne wewnątrz Grupy.

 

Obliczenia wykonywane są przy użyciu metody indywidualnej prospektywnej na podstawie następujących informacji:

rok urodzenia pracownika

płeć pracownika

podstawa wymiaru wysokości odprawy emerytalnej i rentowej

wysokość miesięcznego wynagrodzenia

staż pracy w firmie

staż pracy ogółem

informacja o odejściach i zwolnieniach z pracy w latach ubiegłych

informacja o nowozatrudnionych pracownikach w latach ubiegłych.

 

Zmiany zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia Grupa dzieli wg następujących kategorii:

koszty zatrudnienia;

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

wartość netto odsetek (czyli wartość pieniądza w czasie), od niedoborów/nadwyżek z tytułu zdefiniowanych świadczeń,

przeszacowanie zawierające zmiany wartości godziwej aktywów programu wynikające z innych czynników niż wartość pieniądza w czasie oraz zyski lub straty aktuarialne na zobowiązania.

Koszty zatrudnienia i odsetki Grupa ujmuje w wyniku, natomiast skutki przeszacowania w pozostałych całkowitych dochodach.

Grupa ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe w wysokości wartości bieżącej zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem kosztów przyszłego zatrudnienia.

Rezerwa na niewykorzystane urlopy jest szacowana na półrocze i na koniec roku obrotowego w drodze weryfikacji niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych na ten dzień oraz w oparciu o bieżącą wiedzę ( na dzień sporządzania SF) co do stopnia wykorzystania urlopów pomiędzy dniem bilansowym i dniem na który sporządza się sprawozdanie finansowe. Wyliczenia wartości rezerwy dokonuje się poprzez przeliczenie ilości niewykorzystanych dni urlopowych przez wynagrodzenie. Wartość rezerwy obliczana jest przez pion personalny, który jest właściwy do wyceny świadczeń pracowniczych Grupy.

 

Rozliczenia międzyokresowe przychodów

 

Rozliczeniom międzyokresowym przychodów (z zachowaniem zasady ostrożności) podlegają w szczególności:

zaliczki i przedpłaty na świadczenia, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych (min. zaliczki na poczet dostaw);

otrzymane wpłaty lub zafakturowane z góry należności za świadczenia, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych – zalicza się do nich przede wszystkim: otrzymane z góry czynsze, dzierżawy oraz inne zapłaty pobrane z góry, rozliczane w równych ratach w okresach miesięcznych przez okres trwania umowy;

dostawy zafakturowane kontrahentom zagranicznym /eksport i WDT/, które jeszcze nie zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia i Grupa na dzień bilansowy nie przekazała odbiorcy prawa własności /kontroli min. z uwagi na zawarte w kontrakcie warunki dostawy na bazie INCOTERMS;

dotacje otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych (dotacje) – z chwilą rozpoczęcia amortyzacji tych składników sfinansowanych w całości lub części z tych dotacji następuje stopniowe ich odpisywanie, równolegle do amortyzacji, na poczet pozostałych przychodów operacyjnych;

równowartość przyjętych nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – z chwilą rozpoczęcia amortyzacji tych składników przejętych nieodpłatnie następuje stopniowe ich odpisywanie, równolegle do amortyzacji, na poczet pozostałych przychodów operacyjnych;

 

Przychody z tytułu kontraktów rozliczane w okresach przyszłych

 

W przypadku kontraktów zawieranych przez Grupę na dostawy wyrobów i usług, w których zawarte są dodatkowe warunki dostawy i sprzedaży wyrobów tzn. nie dotyczące tylko ilości i wartości oraz terminu wysyłki ale przede wszystkim czasu pracy wyrobów określonego osiągnięciem ustalonego z odbiorcą wskaźnika rezultatu, wówczas ostateczne rozliczenie kontraktu i związanych z nim przychodów dla Grupy może przekroczyć okres sprawozdawczy. W powyższej sytuacji Grupa wykazuje niezafakturowane kwoty jako aktywa z tytułu kontraktów. W przypadku nastąpienia przesłanek do rozliczenia - po uzgodnieniu z odbiorcą osiągniętych wskaźników rezultatu w porównaniu do ustaleń zawartych w kontrakcie – Grupa dokonuje korekt przychodów ze sprzedaży w okresie w którym nastąpiło ostateczne rozliczenie i zamknięcie kontraktu. Korekty odnoszone są w przychody ze sprzedaży jako zwiększenie lub zmniejszenie wyniku bieżącego okresu.

Jeżeli klient dokonuje płatności wynagrodzenia lub Grupa ma prawo do kwoty wynagrodzenia, które jest bezwarunkowe (tj. należność), zanim Grupa przekaże dobra lub usługi klientowi, jednostka przedstawia umowę jako zobowiązanie z tytułu umowy w chwili dokonania płatności lub gdy płatność staje się należna (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Zobowiązanie z tytułu umowy to obowiązek do przekazania na rzecz klienta dóbr lub usług, w zamian za które jednostka otrzymała wynagrodzenie (lub kwota wynagrodzenia jest należna) od klienta.

 

Dotacje rządowe

Dotacje rządowe są pomocą rządową, która przybiera formę przekazania spółce środków, w zamian za spełnienie przez nią, w przeszłości lub w przyszłości, pewnych warunków związanych z jej działalnością operacyjną.

Dotacje rządowe, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej, nie ujmuje się, dopóki nie istnieje wystarczająca pewność, iż:

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Grupa spełni warunki związane z dotacjami;

dotacje będą otrzymane.

Dotacje rządowe ujmuje się w systematyczny sposób jako przychód w poszczególnych okresach, aby zapewnić ich współmierność z odnośnymi kosztami, które dotacje mają w zamierzeniu kompensować.

Dotację rządową, która staje się należna jako forma rekompensaty za już poniesione koszty lub straty, lub przyznana spółce celem udzielenia jej natychmiastowego finansowego wsparcia, bez towarzyszących przyszłych kosztów, ujmuje się jako przychód w okresie, w którym stała się należna.

Dotacje rządowe dotyczące składnika aktywów, otrzymane w formie pieniężnej do rozliczenia w przyszłości (z odnośnymi kosztami) ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rozliczenia międzyokresowe przychodów (tj. przychody przyszłych okresów), a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odnosi się do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nimi składnika aktywów.

Instrukcja oraz zasady ujmowania w ewidencji wydatków związanych z realizacją projektów objętych dotacją i służących rozliczeniu dotacji w ramach tych projektów - w bardziej szczegółowy sposób niż ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów objęte niniejszą Polityką, zawarte zostały w odrębnych dokumentach sporządzonych dla poszczególnych projektów, stanowiących uzupełnienie Polityki rachunkowości Grupy.

 

Rozliczenia międzyokresowe przychodów prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań, odpowiednio do okresu ich rozliczania, czyli jako krótko-lub długoterminowe.

 

 

Zasady wyceny przychodów, kosztów i ustalania wyniku finansowego

 

Przychody

 

Przychody są wpływami korzyści ekonomicznych brutto danego okresu, powstałymi w wyniku zwykłej działalności gospodarczej Grupy, skutkującymi zwiększeniem kapitału własnego, innymi niż zwiększenie kapitału wynikającymi z wpłat udziałowców.

Grupa ujmuje umowę z klientem objętą zakresem standardu MSSF 15 tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

a) strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

b) Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

c) Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

d) umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz

e) jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

 

Przychody ujmuje się w momencie, gdy klient uzyska kontrolę nad produktem, towarem, materiałem lub usługą. Klient uzyskuje taką kontrolę, kiedy ma możliwość kierowania użytkowaniem składnika lub usługi i uzyskiwania z nich korzyści. Grupa ujmuje przychód w taki sposób, aby odzwierciedlić transakcję przeniesienia na klienta przyrzeczonych dóbr lub usług w kwocie odzwierciedlającej wartość wynagrodzenia, które Grupa oczekuje otrzymać w zamian za te dobra lub usługi.

 

W celu określenia przychodów Grupa każdorazowo (dla każdej umowy i transakcji lub grup transakcji) dokonuje następujących kroków:

Etap 1: Identyfikacja umów z klientami

Etap 2: Identyfikacja umownych zobowiązań do wykonania świadczeń

Etap 3: Określenie ceny transakcji

Etap 4: Alokacja ceny transakcji do umownych zobowiązań do realizacji świadczeń

Etap 5: Ujęcie przychodów w chwili wypełnienia zobowiązań przez Grupę.

 

Grupa łączy dwie lub więcej umów, które zostały zawarte jednocześnie lub niemal jednocześnie z tym samym klientem (lub podmiotami powiązanymi z klientem), i ujmuje je jako jedną umowę, jeżeli spełnione jest co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

a) umowy są negocjowane jako pakiet i dotyczą tego samego celu handlowego;

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

b) kwota wynagrodzenia należnego w ramach jednej umowy zależy od ceny lub wykonania innej umowy; lub

c) dobra lub usługi przyrzeczone w umowach (lub niektóre dobra lub usługi przyrzeczone w każdej z umów) stanowią pojedyncze zobowiązanie do wykonania świadczenia.

Grupa ujmuje zmiany umowy, czyli zmiany zakresu umowy lub określonej w niej ceny (lub obu tych zmiennych), która została zatwierdzona przez strony umowy, jako:

a) oddzielną umowę - jeśli zakres umowy zwiększa się ze względu na dodanie przyrzeczonych dóbr lub usług, które są uznawane za odrębne oraz cena określona w umowie zwiększa się o kwotę wynagrodzenia, odzwierciedlającą określone przez jednostkę indywidualne ceny sprzedaży dodatkowych przyrzeczonych dóbr lub usług;

b) nową, połączoną umowę (jak gdyby doszło do rozwiązania obowiązującej umowy i zawarcia nowej umowy), która obejmuje przyrzeczone dobra lub usługi, które na dzień zmiany umowy nie zostały jeszcze przekazane oraz nowe dobra lub usługi, wynikające ze zmiany umowy – jeśli nowe dobra lub usługi są odrębne od pozostałych, ale cena określona w umowie nie zwiększa się o kwotę wynagrodzenia, odzwierciedlającą określone przez jednostkę indywidualne ceny sprzedaży dodatkowych przyrzeczonych dóbr lub usług;

c) jako modyfikację istniejącej umowy poprzez korektę przychodów (jako ich zwiększenie lub zmniejszenie) na dzień zmiany umowy (tj. dokonuje się łącznej korekty przychodów) – jeśli pozostałe dobra lub usługi nie są odrębne, a zatem stanowią część pojedynczego zobowiązania do wykonania świadczenia, które zostało częściowo spełnione do dnia zmiany umowy.

 

W zależności od spełnienia określonych w MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” kryteriów, przychody mogą być ujmowane jednorazowo (w momencie gdy kontrola nad dobrami i usługami jest przeniesiona na klienta) albo mogą być rozkładane w czasie w sposób obrazujący wykonanie świadczenia.

Aby ustalić spełnianie kryteriów warunkujących ujęcie przychodów, Grupa jest zobligowana do analiz transakcji pod względem sposobu realizacji świadczenia. Wykorzystuje się w tym celu schemat decyzyjny umożliwiający ocenę realizacji świadczenia.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Schemat decyzyjny

 

 

Świadczenia wykonywane przez Grupę to generalnie świadczenia wykonywane w określonym momencie, co oznacza, że przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, materiałów i towarów ujmuje się w momencie wydania produktu klientowi na uzgodnionych z nim warunkach INCOTERMS. Przychody ze sprzedaży są pomniejszane o przychody z tytułu produktów lub towarów, które zgodnie z oczekiwaniem (przewidywaniem) zostaną zwrócone.

 

Powyższe podejście i sposób ujęcia przychodów ze sprzedaży wynika min. z analizy podstawowych transakcji Grupy, gdzie można jednoznacznie ocenić, że :

Klient nie czerpie korzyści w trakcie wykonywania świadczenia, ponieważ Grupa realizuje produkcję pod zamówienia – na magazyn produktów gotowych (sprzedaż jest realizowana tylko i wyłącznie z tego miejsca)

W wyniku wykonania świadczenia przez daną spółkę z Grupy nie powstaje lub nie zostaje ulepszony składnik kontrolowany przez klienta, ponieważ do momentu wydania towaru z magazynu składnik jest w pełni kontrolowany przez Grupę,

w wyniku wykonania świadczenia przez Grupę powstaje składnik aktywów bez alternatywnego dla Grupy jako producenta zastosowania (min. z uwagi na znaczące ograniczenia umowne i ograniczenia praktyczne wynikające z różnorodności funkcjonujących rozwiązań i urządzeń hutniczych u klientów jak też bardzo zaostrzonych rygorów fizyko-chemicznych kontrolowanych przez klienta przy odbiorze towaru ), jednak do momentu kiedy towar nie zostanie wydany klientowi zgodnie z zamówieniem Grupie nie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Poza w/w świadczeniami mogą wystąpić pojedyncze transakcje rozpoznawane jako świadczenia wykonywane w miarę upływu czasu.

Do ujmowania przychodów i kosztów świadczeń wykonywanych w miarę upływu czasu, związanych głównie z sporadycznymi usługami wykorzystywana jest metoda pomiaru stopnia zaawansowania: metoda oparta na wynikach.

Metoda ta polega na ujmowaniu przychodów w oparciu o pomiar wykonanych na rzecz klienta usług w stosunku do usług przyrzeczonych w umowie. Techniczny pomiar wykonanych od rozpoczęcia umowy do dnia bilansowego prac wyrażonych w procencie ceny umownej bądź jej składowych przeprowadzany jest przez specjalistów wewnętrznych jednostki, tj. liderów poszczególnych projektów.

W niektórych specyficznych okolicznościach (np. wczesny etap realizacji prac), kiedy Grupa nie jest w stanie ocenić racjonalnego wyniku prac, można stosować tzw. metodę zysku zerowego.

 

Struktura rodzajowa przychodów ze sprzedaży występujących w Grupie - wg kryteriów opisanych powyżej jest następująca:

przychody ze sprzedaży produktów podstawowych – są to przychody ze sprzedaży materiałów ogniotrwałych stanowiących produkty działalności podstawowej, których sprzedaż ujmuje się w momencie wydania produktu klientowi na uzgodnionych z nim warunkach INCOTERMS,

przychody ze sprzedaży usług produkcji podstawowej – są to przychody ze sprzedaży usług ściśle powiązanych z procesem produkcji podstawowej (np. usługi nawęglania, usługi sortowania i pakowania wyrobów), które ujmuje się w momencie wyświadczenia usługi, w stopniu odzwierciedlającym wykonanie przez Grupę usługi.

przychody ze sprzedaży materiałów i towarów – są to przychody ze sprzedaży materiałów technicznych, elementów opakowań, czy elementów zakupionych u innych producentów, a stanowiących uzupełnienie dostaw materiałów ogniotrwałych, które ujmuje się w momencie wydania materiału/towaru klientowi, na uzgodnionych z nim warunkach INCOTERMS,

przychody z tytułu umów licencyjnych – są to przychody otrzymywane przez spółki należące do Grupy w związku z udzieloną licencją na korzystanie z know-how, czy wsparcia marketingowego– stanowiące opłaty zmienne liczone jako określony w umowie procent od przychodów z tytułu sprzedaży produktów opartych na know-how Grupy i rozpoznawane w miarę upływu czasu i okresów ustalonych w umowie licencyjnej.

pozostałe przychody – są to przychody z tytułu usług dodatkowych świadczonych przez Grupę min. usługi transportu i zabudowy materiałów ogniotrwałych, wykonania form, monitoringu dostaw, czy przychody z wynajmu/ dzierżawy nieruchomości, które ujmuje się w momencie i w stopniu, w jakim usługa została wykonana.

 

Przy sprzedaży produktów podstawowych Grupa jako producent udziela standardowych gwarancji dotyczących dotrzymania własności fizyko-chemicznych wyprodukowanych pod zamówienia produktów. Pozostałe gwarancje udzielane przez Grupę, dotyczą żywotności produktów (w tym np. gwarantowanych ilości wytopów) i w związku z tym mogą zawierać zapisy dot. rekompensat finansowych lub dostaw zamiennych, w przypadku ich niedotrzymania. Stanowią one ok. 1% wartości podpisywanych rocznie kontraktów, co ma nieistotny wpływ na łączną wartość ujętych przychodów ze sprzedaży.

 

Koszty

 

W Grupie ewidencjonuje się koszty w układzie rodzajowym, funkcjonalnym i kalkulacyjnym wg modelu rachunku kosztów pełnych.

 

Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów obejmuje koszty bezpośrednio z nimi związane oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich, co szczegółowo przedstawiono poniżej.

Koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny. Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część kosztów stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwanymi w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowych remontów. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonej o przeciętnie osiągany przy sprzedaży, a w przypadku produkcji w toku – także z uwzględnieniem stopnia jego przetworzenia.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Cześć stałych pośrednich kosztów produkcji, która nie odpowiada poziomowi kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych stanowi koszt okresu, w którym została poniesiona.

 

Przychody i koszty dotyczące tej samej transakcji ujmowane są równolegle - zasada współmierności.

 

Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i przychody tylko pośrednio związane z operacyjną (podstawową) działalnością jednostki, w szczególności są to przychody i koszty związane min. z:

sprzedażą, likwidacją, nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych, a także koszty zaniechanych inwestycji, gdy nie dały zamierzonego efektu,

sprzedażą, likwidacją, nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości inwestycyjnych;

utrzymywaniem nieruchomości inwestycyjnych, koszty i przychody związane z ich eksploatacją, posiadaniem, a także odpisy z tytułu aktualizacji wartości tych inwestycji;

odpisaniem niefinansowych należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych (jeżeli jednak wcześniej został utworzony odpis aktualizujący wartość takich należności to odpisanie tych należności należy ująć w ciężar tych odpisów aktualizujących);

utworzeniem i rozwiązaniem rezerw niezwiązanych z operacjami finansowymi i podstawową działalnością operacyjną;

ujęciem odpisów z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów (tzw. odpisów aktualizujących), a także korektami wartości tych odpisów;

odszkodowaniami, karami, grzywnami, kosztami procesów sądowych, z wyjątkiem odsetek za zwłokę w zapłacie;

przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie w formie darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych,

otrzymaniem dotacji na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych (dopłaty, dotacje, subwencje, w tym także ze środków funduszy Unii Europejskiej, na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych początkowo są ujmowane na rozliczeniach międzyokresowych przychodów, skąd odpisuje się je na dobro pozostałych przychodów operacyjnych stopniowo, równolegle do odpisów amortyzacyjnych środków trwałych lub wartości niematerialnych sfinansowanych z tych środków pieniężnych);

poniesione straty podlegające ochronie ubezpieczeniowej, a także odszkodowania z tego tytułu;

koszty i przychody będące skutkiem zdarzeń losowych;

koszty i przychody będące skutkiem restrukturyzacji;

koszty i przychody będące skutkiem upadłości lub zawartych postępowań układowych;

koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych, jeżeli wystąpią.

 

Do przychodów finansowych zaliczane są min:

przychody z tytułu posiadania udziałów, akcji i innych papierów wartościowych, np. dywidendy (udziały w zyskach) otrzymane od innych jednostek;

zysk z tytułu sprzedaży udziałów akcji i innych papierów wartościowych;

zysk ze zbycia innych inwestycji niż nieruchomości inwestycyjne;

zysk ze sprzedaży wierzytelności;

odsetki naliczone, otrzymane;

umorzone odsetki od zobowiązań;

przychody z tytułu dyskonta;

dodatnie różnice kursowe;

przychody z tytułu inkasa

rozwiązanie rezerw związanych z działalnością finansową;

rozwiązanie odpisów z tytułu utraty wartości (tzw. odpisów aktualizujących) należności związanych z działalnością finansową,

przychody z tytułu aktualizacji wartości inwestycji innych niż nieruchomości inwestycyjne,

 

Do kosztów finansowych zaliczane są min.:

strata z tytułu sprzedaży udziałów akcji i innych papierów wartościowych;

strata ze zbycia innych inwestycji niż nieruchomości inwestycyjne;

strata ze sprzedaży wierzytelności;

odsetki i prowizje naliczone, zapłacone;

część odsetkowa rat leasingowych;

umorzone należności związane z działalnością finansową;

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

koszty z tytułu dyskonta;

ujemne różnice kursowe;

koszty związane z finansowaniem działalności

utworzenie rezerw związanych z działalnością finansową;

utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości (tzw. odpisów aktualizujących) należności związanych z działalnością finansową,

koszty z tytułu aktualizacji wartości inwestycji innych niż nieruchomości inwestycyjne.

 

Przychody i koszty dotyczące tej samej transakcji ujmowane są równolegle, zgodnie z zasadą współmierności.

 

Podatek dochodowy bieżący i odroczony

 

Podatek dochodowy za okres sprawozdawczy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.

 

Podatek ujmuje się w zysku lub stracie, z wyłączeniem zakresu, w którym odnosi się on bezpośrednio do pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym. W tym przypadku podatek również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub kapitale własnym.

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego i wykazywane jako zobowiązanie w kwocie, w jakiej zostanie zapłacone. Dochód do opodatkowania (strata podatkowa) to dochód (strata) za dany okres, ustalony zgodnie z zasadami ustanowionymi przez władze podatkowe, na podstawie których podatek dochodowy podlega zapłacie (zwrotowi). Obciążenie podatkowe jest to łączna kwota bieżącego i odroczonego podatku, uwzględniona przy ustalaniu zysku lub straty za dany okres.

W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, Grupa tworzy rezerwę i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego jest podatnikiem.

Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się i tworzy, stosując podejście bilansowe.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się od wszystkich występujących przejściowych różnic ujemnych, nierozliczonych strat podatkowych oraz niewykorzystanych ulg podatkowych do wysokości, do której jest prawdopodobne osiągnięcie zysku do opodatkowania pozwalającego na potrącenie ujemnych różnic przejściowych, strat i ulg podatkowych. Na każdy dzień bilansowy wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest powtórnie weryfikowana, czy jest prawdopodobne osiągnięcie zysku do opodatkowania pozwalającego na potrącenie ujemnych różnic przejściowych, strat i ulg podatkowych, tzn.:

czy istnieją wystarczające dodatnie różnice przejściowe, na które utworzono rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, lub

czy osiągnięcie dochodu na poziomie pozwalającym na potrącenie ujemnych różnic przejściowych oraz odliczenie strat i ulg podatkowych jest prawdopodobne (przy czym osiągnięcie wystarczającego dochodu uznaje się za prawdopodobne, gdy wynika to z planów finansowych na lata następne i w ciągu ostatnich 3 lat taki dochód przynajmniej raz wystąpił).

Przyszłe stawki podatkowe określa się na podstawie obowiązujących na dzień bilansowy przepisów podatkowych.

Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.

Rezerwa i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Grupa:

1) posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności i zobowiązań z tytułu bieżącego podatku dochodowego oraz

2) aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową na:

tego samego podatnika lub

różnych podatników, którzy są uprawnieni i zamierzają rozliczyć należności i zobowiązania z tytułu podatku dochodowego w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczać zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.

Wycena aktywów i rezerw na odroczony podatek dochodowy jest dokonywana na koniec każdego miesiąca.

Ujęcie w księgach rachunkowych aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego następuje poprzez księgowanie na koniec okresu sprawozdawczego wartości aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustalonych do utworzenia na koniec okresu w szyku rozstawnym (odrębnie utworzenie aktywów i odrębnie utworzenie rezerwy).

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Jeżeli ustalone aktywa lub utworzone rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą operacji gospodarczych, których skutek wpływa na wynik finansowy, to korespondują one również z wynikiem finansowym. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące operacji rozliczanych z kapitałem (funduszem) własnym odnosi się również na kapitał (fundusz) własny, a nie na wynik finansowy.

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa rozpoznaje aktywa i rezerwy na podatek odroczony w szyku rozstawnym, ponieważ nie spełnione są przesłanki zawarte w MSR 12, na podstawie których Grupa mogłaby dokonać kompensaty należności z tytułu podatku odroczonego z rezerwami na podatek odroczony.

 

Wyjątek stanowią różnice przejściowe pomiędzy wykazywaną w księgach rachunkowych wartością rzeczowych aktywów trwałych a ich wartością podatkową, dla których Grupa ustala aktywa i rezerwę z tytułu podatku odroczonego, która jest ujmowana w sprawozdaniu finansowym „per saldo”, odpowiednio do rodzaju różnicy przejściowej.

Podatek odroczony który wpływa na wynik finansowy jest wykazywany w rachunku zysków i strat w pozycji „Podatek dochodowy”.

Podatek odroczony dotyczący pozycji , które w danym okresie zwiększyły lub zmniejszyły bezpośrednio kapitał własny ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym.

 

Zysk netto na akcję

 

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczany poprzez podzielenie zysku netto Grupy za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

 

Zasady prezentacji sprawozdań z uwzględnieniem segmentów działalności

 

Segmenty działalności

 

Zgodnie z MSSF 8, przez segment operacyjny rozumie się komponent jednostki:

(a) który angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą można uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi komponentami tej samej jednostki);

(b) którego wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu; oraz

(c) w przypadku którego są dostępne oddzielne informacje finansowe.

 

Organem odpowiedzialnym za podjęcie decyzji o głównym segmencie działalności Grupy jest Zarząd jednostki dominującej, który podejmuje wszystkie kluczowe decyzje operacyjne i steruje alokacją zasobami oraz ocenia wyniki działalności.

W oparciu o sprawozdawczość wewnętrzną ustalono, że działalność Grupy koncentruje się na jednym segmencie operacyjnym jakim jest produkcja materiałów ogniotrwałych.

Format raportowania wewnętrznego przyjęty dla celów raportowania segmentowego jest w pełni oparty o sprawozdawczość finansową Grupy. Grupa odwołuje się do swego wewnętrznego systemu sprawozdawczości finansowej jako punktu wyjścia do określenia, które pozycje mogą być bezpośrednio przyporządkowane lub przypisane do segmentów w oparciu o rozsądne podstawy. Oznacza to, że przyjmuje się założenie, iż kwoty wyodrębnione w segmentach dla potrzeb wewnętrznej sprawozdawczości finansowej dają się bezpośrednio przyporządkować lub w oparciu o racjonalne przesłanki przypisać do segmentów.

W Grupie przyjęto, że przychody i koszty segmentu oraz wynik, także aktywa i pasywa segmentu są równoważne z wartościami ze sprawozdania finansowego Grupy. Nie zachodzi jednocześnie potrzeba dokonywania odrębnej prezentacji segmentu operacyjnego w ujęciu innym niż wynika to ze sprawozdawczości finansowej.

Dodatkowo - w ramach prezentacji swojej działalności gospodarczej Grupa wyodrębniła dwa rynki zbytu: rynek krajowy i rynek zagraniczny.

 

Przychody segmentu

 

Przychody segmentu są przychodami osiąganymi bądź to ze sprzedaży zewnętrznym klientom, bądź z transakcji z innymi segmentami Grupy, które są wykazywane w rachunku zysków i strat Grupy i dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu wraz z odpowiednią częścią przychodów, którą w oparciu o racjonalne przesłanki można przypisać do tego segmentu.

Do przychodów segmentu nie zalicza się:

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

a) przychodów finansowych

b) pozostałych przychodów operacyjnych.

 

Koszty segmentu

 

Koszty segmentu są kosztami składającymi się z kosztów sprzedaży zewnętrznym klientom oraz kosztów transakcji realizowanych z innymi segmentami Grupy, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu wraz z odpowiednią częścią kosztów, które w oparciu o racjonalne przesłanki można przypisać do danego segmentu. Do kosztów segmentu nie zalicza się:

a) kosztów finansowych,

b) pozostałych kosztów operacyjnych,

c) obciążeń z tytułu podatku dochodowego,

d) kosztów, które dotyczą Grupy jako całości.

 

Wynik segmentu

 

Wynik segmentu jest różnicą między przychodami segmentu a kosztami segmentu.

 

Aktywa segmentu

 

Aktywa segmentu są aktywami operacyjnymi wykorzystywanymi przez segment w działalności operacyjnej, które dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu lub w oparciu o racjonalne przesłanki przypisać do tego segmentu.

 

Pasywa segmentu

 

Pasywa segmentu są pasywami operacyjnymi powstałymi w wyniku działalności operacyjnej segmentu, które dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu lub w oparciu o racjonalne przesłanki przypisać do tego segmentu.

 

 

 

 

 

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

III. ZMIANY STOSOWANYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI I SPOSOBU SPORZĄDZANIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO, DOKONANYCH W STOSUNKU DO POPRZEDNIEGO ROKU OBROTOWEGO, ICH PRZYCZYNY, TYTUŁY ORAZ WPŁYW WYWOŁANYCH TYM SKUTKÓW FINANSOWYCH NA SYTUACJĘ MAJĄTKOWĄ I FINANSOWĄ, PŁYNNOŚĆ ORAZ WYNIK FINANSOWY

 

W 2021 roku Grupa nie wprowadziła istotnych zmian w przyjętych zasadach rachunkowości, w porównaniu do zasad zastosowanych w poprzednim roku obrotowym, które wywierałyby wpływ na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy Grupy.

 

IV. ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I PORÓWNYWALNOŚĆ SKONSOLIDOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.

 

 

V. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

 

 

A) Profesjonalny osąd

 

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF wymaga od Zarządów spółek Grupy profesjonalnych osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Założenia tych szacunków opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu odnośnie do bieżących i przyszłych działań i zdarzeń w poszczególnych obszarach.

 

Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł.

 

Dana wartość szacunkowa może zostać zweryfikowana, jeśli zmienią się okoliczności będące podstawą dokonanych szacunków lub w wyniku pozyskania nowych informacji czy zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja wartości szacunkowych z założenia nie odnosi się do poprzednich okresów, jak też nie stanowi korekty błędu.

 

Przyjmując założenia, dokonując szacunków i osądów Zarządy spółek Grupy mogą kierować się własnym doświadczeniem i wiedzą a także opiniami, analizami i rekomendacjami niezależnych ekspertów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.

 

B) Niepewność szacunków

 

Szacunki wpływające na wartości wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, dotyczą min.:

przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych i wartości niematerialnych,

utraty wartości aktywów,

wyceny rezerw,

wartości godziwej aktywów / zobowiązań finansowych

wyceny programu motywacyjnego,

przyszłych wyników podatkowych, uwzględnianych przy ustalaniu aktywów i rezerw na odroczony podatek dochodowy,

toczących się sporów prawnych i podatkowych, zapadłych wyroków sądowych.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Stosowana metodologia ustalania wartości szacunkowych opiera się na najlepszej wiedzy kierownictwa jednostek wchodzących w skład Grupy i jest zgodna z wymogami MSSF. Metodologia ustalania wartości szacunkowych jest stosowana w sposób ciągły względem ostatniego okresu sprawozdawczego.

 

Skutki zmian danej wartości szacunkowej uwzględnia się przy ustalaniu wartości zysku lub straty netto:

a) w okresie obrotowym, w którym nastąpiła zmiana lub

b) w okresie obrotowym, w którym nastąpiła zmiana i w okresach przyszłych, jeśli zmiana ta dotyczy tych okresów.

 

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.

 

Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych

Grupa dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Na dzień 31.12.2021 roku Grupa oceniła, że okresy użyteczności aktywów przyjęte dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku. Wartość bilansowa aktywów trwałych podlegających amortyzacji prezentowana jest w Notach nr 12 i 13.

 

Utrata wartości aktywów

Grupa dokonuje na każdy dzień bilansowy (kwartał lub rok) oceny, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości poszczególnych składników aktywów.

Wyniki przeprowadzonych analiz w zakresie wystąpienia zewnętrznych i wewnętrznych przesłanek utraty wartości (zgodnie z MSR 36) oraz profesjonalny osąd kierownictwa oparty na wiedzy, doświadczeniu i dokumentacji dają podstawę do podjęcia decyzji o tym, czy istnieje konieczność przeprowadzenia testów na utratę wartości dla analizowanych składników aktywów.

W przypadku wystąpienia którejkolwiek z przesłanek utraty wartości w odniesieniu do analizowanego składnika aktywów Grupa przeprowadza test na utratę wartości i dokonuje aktualizacji wyceny w sytuacji kiedy wystąpi duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów –w znaczącej części lub w całości nie przyniesie przyszłych korzyści ekonomicznych netto odpowiadających przynajmniej jego wartości wynikającej z ksiąg rachunkowych na dzień wyceny bilansowej.

Takie procedury dotyczą zarówno aktywów finansowych jak i niefinansowych (operacyjnych).

 

Obszary poddane analizie pod kątem utraty wartości na dzień 31.12.2021 roku:

 

Aktywa trwałe

Na 31.12.2021 roku Grupa dokonała przeglądu wartości netto składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. Ocenie podlegała również zasadność kontynuacji ustalonego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

W wyniku analizy przesłanek mogących wpłynąć na utratę wartości oraz oszacowania wewnętrznego przeprowadzonego na 31.12.2021 r., Grupa odstąpiła od przeprowadzenia testu na utratę wartości, ponieważ w ocenie Grupy nie wystąpiła konieczność szacowania wartości odzyskiwalnej środków trwałych i wartości niematerialnych celem ustalenia i wprowadzenia odpisu aktualizującego wartość tych składników.

W grupie aktywów trwałych wyznaczonych do wyceny wg wartości godziwej /tj. w grupach zaliczanych do nieruchomości/ Grupa w odstępach kilkuletnich do wyceny powołuje niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, który na podstawie bieżących informacji rynkowych sporządza operat szacunkowy. Ostatnia taka wycena była sporządzona w 2018 roku, gdzie w wyniku wystąpienia znaczących zmian w warunkach rynkowych dla nieruchomości gruntowych, wykazaną przez rzeczoznawcę nadwyżkę z przeszacowania gruntów Grupa ujęła w rzeczowych aktywach trwałych i w pozostałych kapitałach rezerwowych (przed przekształceniem danych w 2020 roku - w kapitale z aktualizacji wyceny).

Ponieważ wartość gruntów nie podlega amortyzacji (ze względu na nieokreślony okres użytkowania), nadwyżka powstała ze zmiany wartości godziwej, skumulowana w pozostałych kapitałach, będzie przenoszona do zysków zatrzymanych w momencie usunięcia składnika ze sprawozdania z sytuacji finansowej.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Aktywa finansowe

Grupa przeprowadza badanie wartości aktywów finansowych opierając się na posiadanej wiedzy i dokumentacji dotyczącej sytuacji finansowej jednostek, w których Spółka posiada aktywa finansowe. W procesie oceny uwzględnia się zarówno wiedzę kierownictwa Spółki jak również zewnętrzne przesłanki i informacje, za pomocą, których można realnie ocenić ryzyko utraty wartości posiadanego składnika aktywów.

W okresie sprawozdawczym Grupa wykorzystała utworzone w latach ubiegłych odpisy z tytułu utraty wartości udziałów:

w Podkarpackim Banku Spółdzielczym - w związku z umorzeniem posiadanych przez jednostkę dominującą udziałów w tym banku - na skutek decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji banku i przeznaczeniu instrumentów kapitałowych na pokrycie jego strat,

w MOSTEN SERVICE Sp. z o.o. – w związku z toczącym się procesem likwidacji spółki, z uwagi na jej niewypłacalność i utratę możliwości kontynuacji działalności.

Wartość bilansowa pozostałych aktywów finansowych na dzień 31.12.2021 roku w powiązaniu z wartością utworzonych odpisów zaprezentowana jest w Notach nr 14 i 15.

Kolejna ocena ryzyka utraty wartości aktywów zostanie przeprowadzona w następnym okresie sprawozdawczym. Wyniki tej oceny trudno jest oszacować, ale w przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających dokonanie odpisów aktualizujących będą one miały wpływ na wyniki finansowe przyszłych okresów sprawozdawczych.

 

Wartość firmy

Wartość firmy ujęta w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, po jej początkowym ujęciu, została poddana na dzień bilansowy testowi na utratę wartości. Przeprowadzenie testu nie spowodowało konieczności ujęcia odpisu z tytułu utraty wartości.

Kolejny test na utratę wartości firmy zostanie przeprowadzony na 31.12.2022 roku.

 

Zapasy

Grupa dokonuje oceny przydatności zapasów w sposób regularny – w okresach miesięcznych. Odpis aktualizujący wartość zapasów, dokonuje się poprzez doprowadzenie wartości tych zapasów do ceny możliwej do uzyskania na dzień bilansowy, zapewniający ich upłynnienie po obniżonej wartości. Odwrócenie odpisu następuje w okresie, w którym te zapasy sprzedano, zużyto jako przetworzony surowiec w procesie produkcji lub w przypadku braku wymienionych wcześniej możliwości zezłomowano, z uwagi na nieprzydatność technologiczną lub zmianę potrzeb klientów.

W wyniku przeprowadzonej analizy i oceny na 31.12.2021 ustalono, że zapasy wymagają dokonania odpisów z tyt. utraty wartości w takim zakresie, w jakim wybrane asortymenty utraciły swoją wartość na skutek zmiany wymagań klientów i uwarunkowań rynkowych. Na oszacowaną wysokość możliwej utraty wartości utworzone zostały odpisy aktualizujące i odpis z tytułu tzw. ostrożnej wyceny.

Ponadto Grupa dokonała analizy i oszacowania ryzyka związanego z napiętą sytuacją wokół Ukrainy i jej wpływu na relacje z poszczególnymi kontrahentami na tym rynku i rynkach powiązanych.

Kiedy wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej stał się faktem, po dokonaniu szczegółowej weryfikacji stanu zapasów i robót w toku pod zamówienia klientów Grupy z zagrożonych rynków wschodnich, podjęto decyzję o objęciu ich proporcjonalnym do ryzyka odpisem aktualizującym. Kwota utworzonego na dzień 31.12.2021 r. odpisu została ujawniona w Nocie Nr 4 niniejszego raportu.

 

Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych

Na koniec każdego roku obrotowego wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnych jest ustalana przy pomocy niezależnych zewnętrznych rzeczoznawców.

W przypadku wystąpienia istotnych różnic pomiędzy wartością rynkową ustaloną przez niezależnego rzeczoznawcę a wartością ujętą w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, skutki tej wyceny należy ująć w rachunku zysków i strat.

W oparciu o weryfikację wartości nieruchomości inwestycyjnych sporządzoną przez niezależnego biegłego rzeczoznawcę na 31.12.2021 roku, nie była wymagana korekta wartości posiadanych przez Grupę nieruchomości inwestycyjnych.

 

Należności handlowe i pozostałe należności

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa szacuje odpisy aktualizujące należności wg straty oczekiwanej, na podstawie przyjętej na dany rok macierzy odpisów i wg przedziałów ich wiekowania.

Na dzień 31.12.2021 roku Grupa utworzyła odpisy aktualizujące na należności w oparciu o wyliczenia wg wskaźników nieściągalności.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Kolejna kompletna weryfikacja w tym obszarze zostanie przeprowadzona w następnym okresie sprawozdawczym. Wyniki tej weryfikacji trudno jest oszacować, jednakże może ona wykazać konieczność rozpoznania dodatkowych odpisów z tytułu utraty wartości, które mogą w sposób istotny wpłynąć na wyniki finansowe przyszłych okresów sprawozdawczych.

Ponadto Grupa dokonała analizy i oszacowania ryzyka związanego z napiętą sytuacją wokół Ukrainy i jej wpływu na relacje z poszczególnymi kontrahentami na tym rynku i rynkach powiązanych.

Kiedy wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej stał się faktem, po dokonaniu szczegółowej weryfikacji stanu należności z tytułu dostaw i usług od klientów Grupy z zagrożonych rynków wschodnich, podjęto decyzję o objęciu ich pełnym odpisem aktualizującym. Kwota utworzonego na dzień 31.12.2021 r. odpisu została ujawniona w Nocie Nr 4 niniejszego raportu.

 

Rezerwy / Rozliczenia międzyokresowe bierne

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych, w tym: rezerwa na odprawy emerytalno – rentowe zostały oszacowane za pomocą metody aktuarialnej, przez niezależnego licencjonowanego aktuariusza. Wycena dokonywana jest raz w roku na końcu roku obrotowego, a w ciągu roku - przy znaczących zmianach w zatrudnieniu. Zmiana wskaźników finansowych będących podstawą szacunku oraz istotne zmiany w zatrudnieniu mogą powodować zmiany w wysokości utworzonej rezerwy.

Poza w/w rezerwami, Grupa rozpoznaje rezerwy ujmowane poprzez rozliczenia międzyokresowe bierne min. z tytułu niezafakturowanych kosztów. Pozycje te są wycenione w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości i są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Rezerwy na świadczenia pracownicze i pozostałe rezerwy krótkoterminowe”.

Pozostałe rezerwy na przyszłe koszty Grupa szacuje w oparciu o zawarte kontrakty/umowy w obszarze sprzedaży wyrobów i usług oraz zakupów surowców. Wielkości rezerw są więc oparte na zapisach umownych, z których da się przewidzieć przyszłe zobowiązania.

Wartość utworzonych rezerw wg stanu na 31.12.2021 r. została zaprezentowana w Notach nr 35 i 36.

Poziom szacowanych kosztów może jednak odbiegać od możliwych do poniesienia kosztów, z uwagi na trudne do przewidzenia zdarzenia związane z realizacją kontraktów/umów.

 

Podatek dochodowy bieżący, aktywa i rezerwa na odroczony podatek dochodowy, inne podatki

Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania (w większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnienia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie zobowiązań podatkowych, aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów podatkowych.

 

Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżecie Grupy zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą. Jeżeli prognozowane wyniki finansowe wskazują, że Grupa osiągnie wystarczający dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.

 

Wycena pochodnych instrumentów finansowych

Wartość godziwą pochodnych instrumentów finansowych wycenia się wykorzystując odpowiednie własne techniki wyceny oraz metody stosowane przez właściwe instytucje finansowe (Banki).

Poziom wyceny wartości instrumentów pochodnych może jednak odbiegać od możliwych do zrealizowania wyników, z uwagi na trudne do przewidzenia czynniki, które mogą mieć wpływ na parametry ich faktycznej realizacji, a to również może mieć wpływ na przyszłe wyniki finansowe spółek.

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Program motywacyjny

Począwszy od 2019 roku ZMR S.A. (Spółka, jednostka dominująca) realizuje Program Motywacyjny oparty na akcjach własnych. Program jest skierowany do członków Zarządu oraz pozostałej kluczowej kadry menedżerskiej. Głównym celem Programu Motywacyjnego jest stworzenie mechanizmów motywujących członków Zarządu oraz kluczową kadrę menedżerską do działań zapewniających długoterminowy wzrost wartości Spółki poprzez zmotywowanie osób kluczowych dla realizacji strategii rozwojowej, do działania w jej interesie. Celem Programu jest również stabilizacja kluczowej kadry poprzez utrwalenie jej więzi ze Spółką jako Pracodawcą.

W dniu 18 czerwca 2021 roku w ramach realizacji II Transzy Programu Motywacyjnego dotyczącej roku 2020 i w związku z realizacją celów Programu wyznaczonych na 2020 rok, uczestnicy Programu nabyli nieodpłatnie 152 511 akcji Spółki.

Ponadto w II kwartale 2021 roku Spółka rozpoczęła realizację III Transzy Programu Motywacyjnego na 2021 rok na podstawie uchwały nr 18 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki („ZWZ”) z dnia 28 kwietnia 2021 roku. Pracownicy, którzy przyjęli ofertę uczestnictwa, mają prawo do nieodpłatnego nabycia maksymalnie 188 675 szt. akcji pod warunkiem osiągnięcia wskaźników budżetowych określonych przez Radę Nadzorczą oraz spełnienia innych warunków określonych w Regulaminie i w liczbie zależnej od zajmowanego stanowiska oraz od stopnia realizacji celów budżetowych. Maksymalna liczba akcji jakie mogą być nabyte przez wszystkich uczestników Programu Motywacyjnego w odniesieniu do 2021 roku nie może przekroczyć liczby akcji określonej we wspomnianej uchwale ZWZ Spółki.

Wartość godziwa usług pracowników otrzymanych w zamian za przyznane opcje na akcje, wykazywana jest w okresie nabywania uprawnień jako koszt wynagrodzeń, w korespondencji ze wzrostem kapitału rezerwowego z tego tytułu. Całkowity koszt Programu zostanie wykazany w okresie, w ciągu którego wszystkie warunki nabywania uprawnień zostaną spełnione.

W związku z przewidywaną realizacją przez jednostkę dominującą wskaźników budżetowych ustalonych przez Radę Nadzorczą, jak również przy założeniu spełnienia innych warunków określonych w Regulaminie Programu Motywacyjnego, koszty Programu (w wariancie maksymalnym) zostały wycenione i uwzględnione w wyniku finansowym za 2021 rok proporcjonalnie do stopnia zaawansowania realizacji programu. Wartość kosztu ujętego w skonsolidowanym rachunku zysków i strat Grupy na 31.12.2021 roku – w związku z realizacją III Transzy wyniosła 3.461 tys. zł.

Wszelkie wymagane przez MSSF 2 ujawnienia związane z Programem motywacyjnym wdrożonym w jednostce dominującej zostały zawarte w Nocie Nr 26A skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

VI. OPIS POZYCJI WPŁYWAJĄCYCH NA AKTYWA, PASYWA, KAPITAŁ, WYNIK FINANSOWY NETTO ORAZ PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, KTÓRE SĄ NIETYPOWE ZE WZGLĘDU NA ICH RODZAJ, WIELKOŚĆ LUB WYWIERANY WPŁYW

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły pozycje wpływające na aktywa, pasywa, kapitał, wynik finansowy oraz przepływy środków pieniężnych, które byłyby nietypowe ze względu na ich rodzaj, wielkość lub wywierany wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

 

Istotnym zdarzeniem, które miało miejsce po okresie sprawozdawczym a jednocześnie wpłynęło na skonsolidowany wynik finansowy Grupy Kapitałowej za 2021 rok jest wybuch wojny na Ukrainie. Zarząd jednostki dominującej po dokonaniu szczegółowego przeglądu sytuacji w ramach relacji z poszczególnymi kontrahentami na rynkach: ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, a także po weryfikacji stanu bilansowego zapasów wyrobów gotowych i należności od klientów Grupy na tych rynkach z tytułu dostaw i usług, jak również po analizie zakresu i potencjalnych skutków zastosowanych międzynarodowych sankcji gospodarczych i finansowych, podjął decyzję o utworzeniu pełnego odpisu aktualizującego wartość należności i zapasów związanych z transakcjami z tymi kontrahentami.

Łączna wartość odpisu w kwocie 10.714 tys. zł została ujęta w skonsolidowanym wyniku finansowym Grupy Kapitałowej za 2021 rok.

 

Pozostałe istotne dane oraz ujawnienia do pozycji zawartych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej są zaprezentowane w notach objaśniających do niniejszego raportu, jako DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE”.

 

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

VII. KOREKTY BŁĘDÓW, ZMIANY ZASAD RACHUNKOWOŚCI I PRZEKSZTAŁCENIA DANYCH W OKRESIE BIEŻĄCYM I OKRESACH POPRZEDNICH

 

Na dzień 31.12.2021 roku Grupa nie dokonywała korekty błędów, jak również zmian zasad rachunkowości w porównaniu do zasad stosowanych w poprzednim okresie sprawozdawczym.

 

 

VIII. DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKOSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE”.

 

 

Nota 1: PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

 

Zgodnie z MSSF 15 Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług (po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i opusty) w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.

 

Przychody ze sprzedaży wg grup produktów i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:

 

Wyszczególnienie

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Działalność kontynuowana

 

 

Sprzedaż produktów, w tym:

329 465

280 490

wyroby formowane wypalane

176 996

162 009

wyroby formowane niewypalane

71 641

54 395

wyroby nieformowane

39 168

34 866

wyroby złożone

41 491

29 070

wyroby pozostałe

169

150

Sprzedaż towarów i materiałów

8 833

6 032

Sprzedaż usług, w tym:

23 595

11 151

wycena bilansowa kontraktów na sprzedaż usług

9 329

0

SUMA przychodów ze sprzedaży

361 893

297 673

Pozostałe przychody operacyjne

3 484

9 135

Przychody finansowe

3 764

6 210

SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej

369 141

313 018

Przychody z działalności zaniechanej

0

0

SUMA przychodów ogółem

369 141

313 018

 

 

Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły.

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 2: INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI

 

Ogólne informacje o segmentach operacyjnych:

 

a) Czynniki przyjęte do określania segmentów sprawozdawczych Grupy, z uwzględnieniem informacji, czy segmenty podlegały łączeniu oraz podstawę, na jakiej opiera wycenę ujawnionych kwot:

 

Podstawowym czynnikiem przyjętym do określenia segmentów sprawozdawczych Grupy jest udział w przychodach ze sprzedaży wygenerowanych przez Spółki Grupy Kapitałowej. W okresie sprawozdawczym w Grupie sprzedaż w segmencie wyrobów ogniotrwałych stanowiła ponad 95% przychodów ze sprzedaży ogółem.

W tym okresie, jak i w okresie porównywalnym segmenty nie podlegały łączeniu. Wycena ujawnionych kwot w Grupie Kapitałowej oparta jest o dane wynikające ze sprawozdań finansowych poszczególnych spółek w Grupie.

 

b) Rodzaj produktów i usług, z tytułu których segment operacyjny osiąga swoje przychody:

 

Działalność gospodarcza Grupy Kapitałowej prowadzona jest obecnie w jednym segmencie, tj. wyrobów ogniotrwałych (segment ten obejmuje produkty Zakładów Magnezytowych "Ropczyce" S.A.).

Przychody segmentu wyrobów ogniotrwałych obejmują sprzedaż:

wyrobów formowanych wypalanych,

wyrobów formowanych niewypalanych,

wyrobów nieformowanych,

wyrobów pracochłonnych,

wyrobów złożonych,

usług przemysłowych,

pozostałe przychody.

 

Z uwagi na to, że Grupa w oparciu o sprawozdawczość wewnętrzną wyodrębniła jeden segment operacyjny którym jest "produkcja materiałów ogniotrwałych", stąd przychody i koszty segmentu oraz wynik, także aktywa i pasywa segmentu są równoważne z wartościami ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy. Tym samym nie zachodzi potrzeba dokonywania odrębnej prezentacji segmentu operacyjnego w ujęciu innym niż wynika to ze skonsolidowanej sprawozdawczości finansowej.

Grupa nie wyodrębniła innych segmentów operacyjnych, pomimo faktu, że w skład Grupy od 2019 roku weszła jednostka zależna, dla której podstawowym segmentem branżowym są usługi.

Wg przyjętych dla sprawozdawczości wewnętrznej założeń, jeżeli przychody ze sprzedaży w tym segmencie na zewnątrz Grupy są nieistotne, Grupa nie dokonuje wyodrębnienia tego segmentu operacyjnego w ramach swojej działalności.

 

c) Dodatkowe informacje dotyczące działalności gospodarczej Grupy wg rynków zbytu

 

Grupa dodatkowo prezentuje dane dotyczące działalności gospodarczej Grupy wg lokalizacji rynków zbytu, tj. w podziale na rynek krajowy i rynek zagraniczny.

 

Dane uzupełniające dotyczące lokalizacji wg rynków zbytu za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku zostały zamieszczone w tabelach poniżej:

 

 

Segmenty geograficzne za okres 01.01.2021 - 31.12.2021

 

Wyszczególnienie

Polska

Łącznie pozostałe kraje

Sprzedaż klientom zewnętrznym

160 148

201 745

Aktywa trwałe, inne niż instrumenty finansowe

 0

 0

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

 0

 0

Aktywa z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

 0

 0

Prawa wynikające z umów ubezpieczeniowych

 0

 0

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Segmenty geograficzne za okres 01.01.2020 - 31.12.2020

 

Wyszczególnienie

Polska

Łącznie pozostałe kraje

Sprzedaż klientom zewnętrznym

154 526

143 147

Aktywa trwałe, inne niż instrumenty finansowe

0

0

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

0

0

Aktywa z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia

0

0

Prawa wynikające z umów ubezpieczeniowych

0

0

 

 

Przychody ze sprzedaży - szczegółowa struktura geograficzna

 

Kierunek sprzedaży

01.01.2021 - 31.12.2021 (w tys. PLN)

01.01.2021 - 31.12.2021 (w %)

01.01.2020 - 31.12.2020 (w tys. PLN)

01.01.2020 - 31.12.2020 (w %)

Kraj

160 148

44,25%

154 526

51,91%

Eksport

201 745

55,75%

143 147

48,09%

Razem

361 893

100,00%

297 673

100,00%

 

d) Koncentracja klientów

 

W 2021 roku w Grupie Kapitałowej nie wystąpiła koncentracja klientów, których udział w skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży ogółem przekroczyłby 10%.

 

 

Nota 3: KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

 

Wyszczególnienie

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Amortyzacja

12 482

12 458

Zużycie materiałów i energii

205 195

176 843

Usługi obce

32 403

22 148

Podatki i opłaty

5 616

5 467

Wynagrodzenia

58 669

49 470

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

13 560

11 758

Pozostałe koszty rodzajowe

1 505

2 009

Rezerwy gwarancyjne

0

0

Koszty według rodzajów ogółem, w tym:

329 430

280 153

Zmiana stanu produktów

-11 727

-5 528

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna)

-17 106

-11 518

Koszty sprzedaży (wielkość ujemna)

-22 735

-14 513

Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna)

-26 718

-22 021

Koszty projektów badawczych (wielkość ujemna)

-332

-462

Koszt wytworzenia sprzedanych towarów i materiałów

6 837

4 943

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług

257 649

231 054

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Koszty zatrudnienia

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Koszty wynagrodzeń*

58 669

49 470

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

13 560

11 758

Razem:

72 229

61 228

*W II kw. 2021 roku - w ramach kontynuacji uchwalonego w 2019 roku Programu Motywacyjnego, kluczowym członkom kadry menedżerskiej jednostki dominującej złożono warunkową ofertę nieodpłatnego nabycia w III Transzy opcji zamiennych na akcje własne w liczbie 188 675 szt. opcji (w wariancie maksymalnym) – tzw. III Transza Programu Motywacyjnego przypadająca na 2021 rok. Na podstawie wyceny wartości godziwej przyznanych opcji oraz proporcjonalnie do upływu czasu (od dnia przyznania opcji do dnia bilansowego), a także na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie, skalkulowano i ujęto w kosztach ogólnego zarządu, a drugostronnie w pozostałych kapitałach rezerwowych kwotę 3.461 tys. zł jako wartość wynagrodzenia za pracę kluczowej kadry menedżerskiej, która przystąpiła do zaoferowanego Programu Motywacyjnego w ramach III Transzy za 2021 rok.

 

Nota 4: POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY

 

 

Pozostałe przychody

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

144

92

Wykorzystanie utworzonej rezerwy gwarancyjnej na dostawy wyrobów

74

518

Wykorzystanie utworzonej rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe

311

223

Rozwiązanie ostrożnej wyceny wyrobów gotowych

321

115

Rozwiązanie utworzonego odpisu aktualizującego wyroby gotowe

410

260

Rozwiązanie utworzonego odpisu aktualizującego półfabrykaty

140

78

Rozwiązanie utworzonego odpisu aktualizującego materiały

 

 

Rozwiązanie utworzonego odpisu aktualizującego towary

49

59

Saldo odpisów z tytułu utraty wartości należności

0

553

Przychody z tytułu odszkodowań, premii ubezpieczeniowej, kar, grzywien

228

87

Przychody z tytułu otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń- Tarczy 4.0

0

3 384

Przychód z tytułu darowizny specjalnego przeznaczenia -COVID-19

0

1 697

Przychód z tytułu otrzymanego dofinansowania do wzrostu cen energii elektrycznej

0

119

Dotacje

1 163

1 340

Przychody z tytułu nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych

343

331

Przychód z tytułu zwolnienia z wieczystego użytkowania gruntów

174

0

Przychód z tytułu przedawnienia zobowiązań

0

145

Pozostałe

127

134

Razem

3 484

9 135

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Pozostałe koszty

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Utworzenie rezerwy gwarancyjnej

1090

971

Utworzenie rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe

155

139

Utworzenie rezerwy na koszty importu surowców

3 954

0

Utworzenie odpisu aktualizującego wyroby gotowe*

3 225

410

Ostrożna wycena wyrobów gotowych

248

321

Utworzenie odpisu aktualizującego półfabrykaty

162

140

Utworzenie odpisu aktualizującego towary

108

49

Utworzenie odpisu aktualizującego produkcję w toku*

1 054

 0

Saldo odpisów z tytułu utraty wartości należności**

8 277

0

Koszty szkód w składnikach majątku

132

57

Koszty reklamacji wyrobów, towarów

65

517

Koszty złomowania półfabrykatów, wyrobów gotowych, materiałów

2 019

397

Darowizny, w tym:

400

1 971

- darowizna specjalnego przeznaczenia COIVD-19

0

1 734

Składki nieobowiązkowe na rzecz organizacji społecznych

109

114

Koszty napraw gwarancyjnych

8

245

Koszty spisanych prac rozwojowych bez efektu

206

0

Koszty spisanych należności głównych

0

145

Pozostałe koszty postępowań sądowych

60

50

Pozostałe

205

169

Razem

21 477

5 695

*w kwocie utworzonych odpisów na zapasy na dzień 31.12.2021 r. ujęto kwoty odpisów aktualizujących wartość wyrobów gotowych wyprodukowanych pod zamówienia klientów Grupy z rynku ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego w wys.2.458 tys. zł i produkcji w toku związanej z realizacją zamówień klientów Grupy z rynku ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego w wys.1.054 tys. zł

 

**w kwocie utworzonych odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31.12.2021 r. (zaprezentowanych per saldo) ujęto kwotę odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu dostaw i usług od klientów Grupy z rynku ukraińskiego i rosyjskiego, w wys.7.202 tys. zł

 

Odpisy aktualizujące wartość aktywów – utworzone w okresie

 

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Aktywa finansowe

0

1 764

Należności handlowe oraz pozostałe należności

9 937

1 649

Zapasy

4 797

920

Rzeczowe aktywa trwałe

0

0

Razem

14 734

4 333

 

Obraz 14 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 5: PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE

 

Przychody finansowe

01.01.2021-31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Przychody z tytułu odsetek

85

607

Zyski z tyt. różnic kursowych

2 365

5 503

Zysk z tyt. transakcji IRS

1 237

0

Przychody z tytułu wyceny kredytów w zamortyzowanym koszcie

24

22

Rozwiązanie odpisów aktualizujących należności odsetkowe z lat ubiegłych

39

65

Przychody z tytułu wynagrodzenia płatnika - podatku, ZUS

12

10

Pozostałe

2

3

Razem

3 764

6 210

 

 

Koszty finansowe

01.01.2021-31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Koszty z tytułu odsetek

448

1 020

Strata z tyt. transakcji IRS z uwzględnieniem odwrócenia wyceny z roku poprzedniego

-431

697

Strata z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na TGE

0

7

Utworzenie odpisu aktualizującego inwestycje długoterminowe

0

1 764

Utworzenie odpisu aktualizującego należności odsetkowe od należności z tyt. dostaw i usług

59

374

Koszty z tytułu wyceny kredytów w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem odwrócenia wyceny z roku poprzedniego

25

-176

Pozostałe

16

9

Razem

117

3 695

Obraz 12 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych

 

01.01.2021 - 31.12.2021

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Razem wycena instrumentów finansowych

Przychody z tytułu wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

46

46

Koszty z tytułu wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

28

28

Przychody z tytułu odsetek

0

85

0

0

85

Koszty z tytułu odsetek

0

0

0

448

448

Utworzenie odpisów aktualizujących

0

9 996

0

0

9 996

Rozwiązanie odpisów aktualizujących

0

1 700

0

0

1 700

Odwrócenie wyceny do wartości godziwej

0

0

589

0

589

Odwrócenie wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

-19

-19

Zyski z tytułu różnic kursowych

1 127

2 034

0

-796

2 365

Straty z tytułu różnic kursowych

0

0

0

0

0

Zysk z wyceny transakcji IRS

1 237

0

0

0

1 237

Strata z wyceny transakcji IRS

0

0

158

0

158

Razem zysk/strata

2 364

-6 177

431

-1 245

-4 627

Obraz 12 Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

01.01.2020 - 31.12.2020

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Razem wycena instrumentów finansowych

Przychody z tytułu wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

22

22

Koszty z tytułu wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

3

3

Przychody z tytułu odsetek

0

607

0

0

607

Koszty z tytułu odsetek

0

0

0

1 020

1 020

Utworzenie odpisów aktualizujących

1 764

374

0

0

2 138

Rozwiązanie odpisów aktualizujących

0

618

0

0

618

Odwrócenie wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

179

179

Zyski z tytułu różnic kursowych

819

5 015

0

-331

5 503

Straty z tytułu różnic kursowych

0

0

0

0

0

Strata z wyceny transakcji IRS

0

0

697

0

697

Razem zysk/strata

-945

5 866

-697

-1 153

3 071

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 6: PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY

 

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Obecne przepisy nie zakładają zróżnicowania stawek podatkowych dla przyszłych okresów.

W zakresie podatku dochodowego, Spółki należące do Grupy podlegają przepisom ogólnym w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.

 

Główne składniki obciążenia podatkowego poszczególnych Spółek w Grupie za lata zakończone 31 grudnia 2021 i 31 grudnia 2020 roku przedstawiają się następująco:

 

Podatek dochodowy wykazany w RZiS

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Bieżący podatek dochodowy

12 214

7 614

Dotyczący roku obrotowego

12 214

7 614

Korekty dotyczące lat ubiegłych

0

0

Odroczony podatek dochodowy

-3 533

405

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

-3 533

405

Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego

0

0

Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat

8 681

8 019

 

Wykazany w skonsolidowanym rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.

 

Podatek dochodowy wykazany w kapitale własnym

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Bieżący podatek dochodowy

0

0

Efekt podatkowy kosztów podniesienia kapitału akcyjnego

0

0

Odroczony podatek dochodowy

-35

-73

Podatek od nadwyżki z przeszacowania środków trwałych

0

0

Podatek od niezrealizowanego zysku/(straty) z tytułu aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży

0

0

Podatek dochodowy netto od dostępnych do

sprzedaży aktywów finansowych sprzedanych w ciągu roku obrotowego

0

0

Podatek dochodowy od zysków (strat) aktuarialnych

-35

-73

Korzyść podatkowa / (obciążenie podatkowe) wykazane w pozostałych dochodach całkowitych

-35

-73

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku przed opodatkowaniem (brutto) liczonego według ustawowej stawki podatkowej w wys. 19%, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej w spółkach Grupy za 12 miesięcy roku 2021 i 12 miesięcy 2021 roku przedstawia się następująco:

 

Uzgodnienie efektywnej stawki podatku w RZiS ze stawką podatkową

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Zysk/Strata (brutto) przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej

40 751

36 163

Korekty konsolidacyjne

-639

-585

Zysk przed opodatkowaniem (skonsolidowany)

40 112

35 578

Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej: 19% w jednostce dominującej, 9% w jednostce zależnej (dla 2020 i 2021)

7 878

6 886

Wartość korekt konsolidacyjnych w zakresie rzeczowych aktywów trwałych, od których rozpoznano podatek odroczony na poziomie konsolidacji

-600

-600

Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (różnice trwałe)

8 887

5 657

Ujemne różnice przejściowe od których nie rozpoznano aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

59

341

Przychody nie będące podstawą do opodatkowania

-3 237

-463

Pozostałe różnice

159

1 346

Podstawa naliczenia podatku dochodowego bieżącego i odroczonego, w tym:

46 019

42 444

- Podstawa naliczenia podatku dochodowego bieżącego i odroczonego wg stawki 19%

45 383

41 990

- Podstawa naliczenia podatku dochodowego bieżącego wg stawki 9%

636

454

Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat razem, w tym:

8 681

8 019

- Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat wg stawki 19%

8 624

7 978

- Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat wg stawki 9%

57

41

 

Bieżący podatek dochodowy

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Zysk przed opodatkowaniem

40 751

36 163

Korekty konsolidacyjne

-639

-585

Zysk przed opodatkowaniem (skonsolidowany)

40 112

35 578

Przychody lat ubiegłych zwiększające podstawę do opodatkowania

2 146

1 880

Przychody zwiększające podstawę opodatkowania (ujęte w ewidencji pozabilansowej)

8 466

2 315

Przychody wyłączone z opodatkowania

17 634

8 212

Koszty lat ubiegłych zmniejszające podstawę opodatkowania

7 334

6 809

Koszty uzyskania przychodów (ujęte w ewidencji pozabilansowej)

9 019

7 120

Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów

50 621

26 281

Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów dot. działalności Grupy na terytorium USA

1 063

496

Dochód do opodatkowania

69 060

44 994

Przychody wolne od podatku (dotacje)

3 230

984

Odliczenia od dochodu - darowizna, strata

552

2 849

Odliczenia od dochodu z tytułu ulgi B+R

659

848

Podstawa opodatkowania, razem

64 619

40 313

w tym: podstawa opodatkowania stawką 19%

63 983

39 859

w tym: podstawa opodatkowania stawką 9%

636

454

Bieżący podatek dochodowy, razem

12 214

7 614

w tym: podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19%

12 157

7 573

w tym: podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 9%

57

41

Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku przed opodatkowaniem)

30%

21%

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego

31.12.2021

31.12.20120

Zobowiązanie z tyt. bieżącego podatku dochodowego podlegające wpłacie do urzędu skarbowego, w tym:

6 498

167

- z tyt. rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r.

0

167

- z tyt. rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 r.

6 498

0

Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego razem

6 498

167

 

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności Spółek podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe spółek wchodzących w skład Grupy mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku.

 

Ryzyko związane z ewentualnymi różnicami w podejściu organów i spółek co do zastosowania niejednoznacznie i niespójnie brzmiących regulacji podatkowych w odniesieniu do kwalifikacji przychodów i kosztów uzyskania przychodów, jest więc nieodłącznym elementem działalności gospodarczej, który może wywierać wpływ na wyniki spółek w kolejnych latach.

 

Odroczony podatek dochodowy

 

W związku z przejściowymi różnicami pomiędzy podstawą opodatkowania, a zyskiem (stratą) wykazaną w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, tworzony jest podatek odroczony.

Analizę aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, zawartych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy za lata zakończone 31 grudnia 2021 i 31 grudnia 2020 roku wg tytułów, zawierają tabele poniżej:

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Tabela nr 1. Analiza aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

Wyszczególnienie

Podstawa na 31.12.2021

Aktywa z tytułu odroczonego podatku 31.12.2021

Podstawa na 31.12.2020

Aktywa z tytułu odroczonego podatku 31.12.2020

Odpis aktualizujący należności z tyt. dostaw i usług i pozostałe

12 007

2 172

3 876

627

Odpis aktualizujący akcje, udziały

45

8

1 603

305

Odpis aktualizujący zapasy

4 797

912

920

175

Rezerwa na odprawy emerytalno-rentowe (w korespondencji wynikiem finansowym)

707

134

864

164

Rezerwa na gwarancyjne

1 988

378

971

184

Rezerwa na urlopy

1 143

217

698

133

Rezerwa na prowizje od sprzedaży wyrobów

1 972

375

1 103

210

Rezerwa na usługi transportowe

124

24

235

45

Rezerwa na koszty importu surowców

3 954

751

0

0

Rezerwa na premie i nagrody

1 708

325

950

181

Rezerwa na koszty zużycia energii i gazu

2 101

399

1 331

253

Pozostałe rezerwy na koszty usług obcych i opłaty

416

79

295

56

Składki ZUS niezapłacone

1 633

311

1 312

249

Niewypłacone wynagrodzenia

0

0

84

16

Wycena programu opcji na akcje

3 462

658

1 678

319

Wycena kredytów w zamortyzowanym koszcie

28

5

3

1

Koszt z tyt. wyceny bilansowej kontraktu

7 624

1 449

42

8

Odsetki od zobowiązań naliczone przez dostawców /niezapłacone/

2

1

6

1

Ujemne różnice kursowe z wycen bilansowych (niezrealizowane)

2 269

431

1 360

258

Wycena bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu

693

132

0

0

Inne rezerwy (koszty finansowania dłużnego)

324

61

160

30

Aktywa na zyski/straty aktuarialne (w korespondencji z kapitałem)

2 032

386

1 845

351

Korekta wartości środków trwałych (w korespondencji z kapitałem z połączenia spółki)

3 495

664

4 788

910

Aktywa na powstałą stratę podatkową

276

52

419

80

Razem

52 800

9 924

24 543

4 554

 

Tabela nr 2. Analiza rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

Wyszczególnienie

Podstawa na 31.12.2021

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku 31.12.2021

Podstawa na 31.12.2020

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku 31.12.2020

Dodatnie różnice kursowe

2 008

381

1 854

352

Przychody z tyt. odsetek od udzielonej pożyczki /niezapłacone/

0

0

7

2

Dodatnia wycena kredytów w zamortyzowanym koszcie

46

9

22

4

Różnica w wartości podatkowej i rachunkowej środków trwałych

124 279

23 614

123 256

23 418

Różnica w wartości podatkowej i rachunkowej nakładów na prace rozwojowe

305

58

747

142

Przychód z tytułu wyceny bilansowej kontraktu

9 377

1 782

48

9

Różnica w wartości podatkowej i rachunkowej nieruchomości w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

56 345

10 705

56 945

10 820

Razem

192 360

36 549

182 879

34 747

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

9 924

4 554

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana

36 549

34 747

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana

0

0

Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego

-26 625

-30 193

 

 

Nota 7: DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA

 

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31.12.2021 roku i 31.12.2020 roku Grupa nie zaniechała żadnej z prowadzonych rodzajów działalności.

 

 

Nota 8: ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ

 

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe - gdyby takie wystąpiły).

 

Wyliczenie zysku na jedną akcje - założenia

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Zysk netto z działalności kontynuowanej

31 432

27 559

Strata na działalności zaniechanej

0

0

Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję

31 432

27 559

Efekt rozwodnienia:

0

0

- odsetki od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje

zwykłe

0

0

- odsetki od obligacji zamiennych na akcje

0

0

Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję

31 432

27 559

 

 

Liczba wyemitowanych akcji

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję (w szt.)

4 658 814

4 506 303

Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych

0

0

- opcje na akcje

0

0

- obligacje zamienne na akcje

0

0

Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję (w szt.)

4 658 814

4 506 303

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 9: DYWIDENDY

 

Tabela przedstawiająca zaproponowane lub uchwalone dywidendy do dnia zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego:

 

 

Jednostka dominująca

 

Rok obrotowy zakończony:

Dywidenda z akcji zwykłych

Zaliczka na dywidendę

Data wypłaty

Wielkość (w tys. zł)

Wartość na 1 akcję (w zł)

Data wypłaty

Wielkość

Wartość na 1 akcje

31.12.2020

11.05.2021

7 210

1,60

 -

 -

 -

31.12.2021

-

-

-

 -

 -

 -

 

 

Uchwałą Nr 8 z dnia 28.04.2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki dokonało podziału zysku

netto za 2020 r. w kwocie 27 781 tys. zł w następujący sposób:

kwota 7 210 tys. zł została przeznaczona na wypłatę dywidendy,

kwota 20 451 tys. zł została przeznaczona na kapitał zapasowy - prezentowany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji zysków zatrzymanych,

kwota 120 tys. zł została przeznaczona na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Dywidenda została wypłacona w dniu 11.05.2021 roku.

 

W dniu 9.03.2022 Zarząd jednostki dominującej zarekomendował, a Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała, przeznaczenie części zysku netto za 2021 rok na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w kwocie 1,30 zł na 1 akcję. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ZMR S.A. (RB 3/2022).

 

Jednostki zależne

 

W okresie sprawozdawczym w spółkach zależnych nie były wypłacane dywidendy.

 

 

Nota 10: UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH

 

 

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

Zmiany w nadwyżce z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych:

0

0

- Zwiększenie powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku

0

0

Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń:

-187

-384

Zyski aktuarialne z programów określonych świadczeń

0

0

Straty aktuarialne z programów określonych świadczeń

187

384

Różnice z przeliczenia jednostek podporządkowanych:

-24

2

- Korekty z przeliczenia pozycji bilansu i rachunku zysków i strat

-24

2

- Zmniejszenia z tytułu zbycia jednostki zależnej

0

0

Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów

-35

-73

Suma dochodów całkowitych

-176

-309

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 11: EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH

 

 

 

01.01.2021-31.12.2021

 

01.01.2020- 31.12.2020

 

Kwota przed opodatkowaniem

Podatek

Kwota po opodatkowaniu

Kwota przed opodatkowaniem

Podatek

Kwota po opodatkowaniu

Zmiany w nadwyżce z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych

0

0

0

0

0

0

Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń

-187

-35

-152

-384

-73

-311

Różnice z przeliczenia jednostek podporządkowanych

-24

0

-24

2

0

2

Suma dochodów całkowitych

-211

-35

-176

-382

-73

-309

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 12: RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

 

 

Struktura własnościowa rzeczowych aktywów trwałych (wg wartości netto)

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Własne

201 566

196 919

Prawa do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu

1 588

1 500

Razem

203 154

198 419

 

 

Wartości ustanowionych zabezpieczeń na rzeczowych aktywach trwałych, do których tytuł prawny podlega

ograniczeniom lub stanowi zabezpieczenie zobowiązań Grupy, przedstawia poniższa tabela:

 

Rzeczowe aktywa trwale - ograniczenie w dysponowaniu

 

Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu

31.12.2021

31.12.2020

- stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek własnych (jednostka

117 263

140 309

- prawa do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu

1 588

1 500

Wartość rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie

118 851

141 809

 

 

 

Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych

 

Tytuł zobowiązania

31.12.2021

31.12.2020

Stan zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych

3 127

2 052

Suma

3 127

2 052

 

 

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 r.

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Środki trwałe w budowie

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 r.

14 068

160 829

138 531

4 460

14 886

10 829

343 603

Zwiększenia, z tytułu:

0

5 161

12 372

660

678

15 710

34 581

- nabycia środków trwałych i wytworzenie środków trwałych

0

5 161

11 614

488

678

0

17 941

- ujawnienia

0

0

0

0

0

0

0

- nabycie praw do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu

0

0

758

172

0

0

930

- przeszacowania

0

0

0

0

0

0

0

- poniesione nakłady w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

15 710

15 710

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

363

475

57

18 871

19 766

- sprzedaży

0

0

102

290

0

0

392

- likwidacji

0

0

261

185

57

0

503

- przyjęcie na środki trwałe-OT w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

18 871

18 871

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021

14 068

165 990

150 540

4 645

15 507

7 668

358 418

Umorzenie na dzień 01.01.2021

0

30 402

99 217

2 937

12 628

0

145 184

Zwiększenia, z tytułu:

0

2 994

6 613

714

654

0

10 975

- amortyzacji

0

2 994

6 613

714

654

0

10 975

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

363

475

57

0

895

- likwidacji

0

0

261

185

57

0

503

- sprzedaży

0

0

102

290

0

0

392

umorzenie na dzień 31.12.2021

0

33 396

105 467

3 176

13 225

0

155 264

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021

0

0

0

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021

0

0

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021

14 068

132 594

45 073

1 469

2 282

7 668

203 154

 

 

 

 

 

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) - za okres 01.01.2020-31.12.2020 r.

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Środki trwałe w budowie

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 r.

14 068

159 652

129 290

4 444

13 743

9 313

330 510

Zwiększenia, z tytułu:

0

1 177

10 906

316

1 273

15 188

28 860

- nabycia środków trwałych i wytworzenie środków trwałych

0

1 177

10 805

27

1 273

0

13 282

- ujawnienia

0

0

0

0

0

0

0

- nabycie praw do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu

0

0

101

289

0

0

390

- przeszacowania

0

0

0

0

0

0

0

- poniesione nakłady w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

15 188

15 188

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

1 595

300

200

13 672

15 767

- sprzedaży

0

0

608

287

0

0

895

- likwidacji

0

0

987

13

200

0

1 200

- przyjęcie na środki trwałe-OT w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

13 672

13 672

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020

14 068

160 829

138 601

4 460

14 816

10 829

343 603

Umorzenie na dzień 01.01.2020

0

27 532

94 527

2 365

12 123

0

136 547

Zwiększenia, z tytułu:

0

2 870

6 270

827

705

0

10 672

- amortyzacji

0

2 870

6 270

827

705

0

10 672

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

1 580

255

200

0

2 035

- likwidacji

0

0

987

13

200

0

1 200

- sprzedaży

0

0

593

242

0

0

835

umorzenie na dzień 31.12.2020

0

30 402

99 217

2 937

12 628

0

145 184

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020

0

0

0

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020

0

0

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020

14 068

130 427

39 384

1 523

2 188

10 829

198 419

 

 

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Środki trwałe w budowie

 

BO 01.01.2021

Poniesione nakłady w roku 2021

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej rozliczone nakłady w roku 2021

Urządzenia techniczne i maszyny rozliczone nakłady w roku 2021

Środki transportu rozliczone nakłady w roku 2021

Inne środki trwałe rozliczone nakłady w roku 2021

Odpisy aktualizujące na 31.12.2021

BZ 31.12.2021

10 829

15 710

5 161

12 372

660

678

0

7 668

 

BO 01.01.2020

Poniesione nakłady w roku 2020

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej rozliczone nakłady w roku 2020

Urządzenia techniczne i maszyny rozliczone nakłady w roku 2020

Środki transportu rozliczone nakłady w roku 2020

Inne środki trwałe rozliczone nakłady w roku 2020

Odpisy aktualizujące na 31.12.2020

BZ 31.12.2020

9 313

15 188

1 177

10 906

316

1 273

0

10 829

 

W 2021 roku główne nakłady Grupy na środki trwałe w budowie to nakłady na zakup nowych maszyn i urządzeń produkcyjnych, modernizację istniejącego majątku oraz na wykonanie nowych form dla pras hydraulicznych do produkcji nowych formatów. Do głównych inwestycji zalicza się m.in.: zakończenie budowy oraz uruchomienie wysokosprawnej kogeneracji z odzyskiem ciepła oraz chillerem absorpcyjnym, zakup i uruchomienie nowego centrum obróbczego HAAS, modernizacja wozów do pieców tunelowych, modernizacja układów sterowania suszarni rewersyjnej oraz pieca okresowego Riedhammer, zakup 2 szlifierek do obróbki płaszczyzn, budowa hali remontowo-montażowej, zakup 2 suwnic 16t, zakup tokarki TUR 630M x 2000, zakup szlifierki SPD30, zakup mobilnego przesiewacza i mobilnej kruszarki szczękowej oraz rozbudowa placów składowych o dodatkowe powierzchnie.

 

Wartość i powierzchnia gruntów

Lokalizacja

* Powierzchnia gruntów (m2) na 31.12.2021

Wartość na 31.12.2021

** Powierzchnia gruntów (m2) na 31.12.2020

Wartość na 31.12.2020

Ropczyce ul. Przemysłowa 1

360 785

12 237

361 618

12 237

Chrzanów ul. Kolonia Stella 30

61 449

1 899

61 449

1 899

OGÓŁEM

422 234

14 136

423 067

14 136

* w tym powierzchnia gruntów z prawem wieczystego użytkowania = 381 458 m2

** w tym powierzchnia gruntów z prawem wieczystego użytkowania = 381 458 m2

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły koszty finansowania zewnętrznego, które można byłoby w sposób bezpośredni przyporządkować do dostosowywanych składników rzeczowych aktywów trwałych (zgodnie z MSR 23).

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

 

Prawa do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu

 

 

Środki trwałe

Wartość brutto 31.12.2021

Amortyzacja roczna w 2021

Umorzenie narastająco 31.12.2021

Wartość netto 31.12.2021

Wartość brutto 31.12.2020

Amortyzacja roczna w 2020

Umorzenie narastająco 31.12.2020

Wartość netto 31.12.2020

Maszyny i urządzenia

1 102

152

254

848

697

199

377

320

Środki transportu

2 097

545

1 357

740

2 705

657

1 525

1 180

Razem

3 199

697

1 611

1 588

3 402

856

1 902

1 500

 

Wartość bilansowa maszyn i urządzeń oraz środków transportu użytkowanych w Grupie na dzień 31 grudnia 2021 roku na mocy umów leasingu wynosi 1 588 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 roku 1 500 tys. zł). Aktywa użytkowane w Grupie na mocy umów leasingowych stanowią wg zapisów zawartych w umowach własność leasingodawcy do czasu ich wykupu przez leasingobiorcę.

 

 

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie 01.01.2021-31.12.2021 r.

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości środków trwałych w Grupie nie wystąpiły.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

 

Nota 12A: NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE

 

 

Zmiany nieruchomości inwestycyjnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r.

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Własne

40 783

37 780

Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu

0

0

Razem

40 783

37 780

 

 

Nieruchomości inwestycyjne – ograniczenie w dysponowaniu

 

Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu

31.12.2021

31.12.2020

- stanowiące zabezpieczenie kredytów

25 798

58 844

- stanowiące zabezpieczenie innych zobowiązań

0

0

- użytkowane na podstawie umowy leasingu

0

0

Wartość rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie

25 798

58 844

 

 

Zmiany nieruchomości inwestycyjnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r.

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Nieruchomości inwestycyjne w budowie

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021

11 429

26 324

27

37 780

Zwiększenia, z tytułu:

2 387

580

3 003

5 970

- nabycia nieruchomości inwestycyjnych*

2 387

580

0

2 967

- poniesione nakłady za rok

0

0

3 003

3 003

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

2 967

2 967

- sprzedaży

0

0

0

0

- likwidacji (inne)

0

0

0

0

- przyjęcie na Nieruchomości Inwestycyjne – OT w okresie sprawozdawczym

0

0

2 967

2 967

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021

13 816

26 904

63

40 783

Umorzenie na dzień 01.01.2021

0

0

0

0

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

0

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

0

Umorzenie na dzień 31.12.2021

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021

0

0

0

0

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

0

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021

13 816

26 904

63

40 783

 

Wzrost wartości nieruchomości inwestycyjnych w 2021 wynika min. z zakupu w dniu 28.12.2021 roku przez spółkę zależną ZM Nieruchomości Sp. z o.o., prawa wieczystego użytkowania niezabudowanych działek o pow. 1,7174 ha, położonych w miejscowości Żmigród, o wartości netto zakupu 2.370 tys. zł.

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

 

Zmiany nieruchomości inwestycyjnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2020-31.12.2020 r.

 

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Nieruchomości inwestycyjne w budowie

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020

11 429

26 009

144

37 582

Zwiększenia, z tytułu:

0

315

198

513

- nabycia nieruchomości inwestycyjnych

0

315

0

315

- poniesione nakłady za rok

0

0

198

198

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

315

315

- sprzedaży

0

0

0

0

- likwidacji (inne)

0

0

0

0

- przyjęcie na Nieruchomości Inwestycyjne – OT w okresie sprawozdawczym

0

0

315

315

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020

11 429

26 324

27

37 780

Umorzenie na dzień 01.01.2020

0

0

0

0

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

0

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

0

Umorzenie na dzień 31.12.2020

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020

0

0

0

0

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

0

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020

11 429

26 324

27

37 780

 

 

 

Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście

 

 

Lokalizacja

Powierzchnia gruntów (m2) na 31.12.2021

Wartość na 31.12.2021

Powierzchnia gruntów (m2) na 31.12.2020

Wartość na 31.12.2020

Żmigród

94 312

5 067

77 138

2 681

Gliwice

31 996

8 751

31 996

8 751

OGÓŁEM

126 308

13 818

109 134

11 432

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

 

Grupa na dzień 31.12.2021 r. posiada nieruchomości mające charakter inwestycyjny, które położone są w Gliwicach i Żmigrodzie. Zgodnie z MSR 40 nieruchomości te zostały początkowo wycenione w cenie nabycia. W oparciu o przyjęte zasady rachunkowości dla wyceny nieruchomości inwestycyjnych, gdzie jako metodę wyceny po początkowym ujęciu wybrany został model wyceny wg wartości godziwej, Grupa była zobowiązana wycenić w wartości godziwej wszystkie nieruchomości inwestycyjne na dzień 31.12.2021 r. Do celów wyceny powołano niezależnego rzeczoznawcę majątkowego Pana Marka Sąsiadka, który posiada uznane ważne kwalifikacje, zgodnie z wytycznymi zawartymi w MSR 40. Niezależny rzeczoznawca po dokonaniu weryfikacji wartości godziwej wskazanych nieruchomości tj. gruntów, budynków i budowli potwierdził, że nie wystąpiły przesłanki, na podstawie których Grupa powinna dokonać korekty z tyt. utraty wartości posiadanych nieruchomości. Do określenia wartości gruntu zastosowano podejście porównawcze metodą porównania parami. Dla oszacowania wartości składników budowlanych zastosowano metodę odtworzeniową. Zatem wartość nieruchomości inwestycyjnych ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym odpowiada ich wartości godziwej. Nieruchomości, które posiada Grupa Kapitałowa stanowią dla Grupy źródło przychodów z tytułu najmu/dzierżawy nieruchomości. Wartość przychodów z czynszów za 2021 r. i kosztów operacyjnych z nimi związanych prezentuje poniższa tabela.

 

 

Przychody z tytułu najmu/dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych oraz bezpośrednio związane z nimi koszty operacyjne w okresie 01.01.2021-31.12.2021 r.

 

Lokalizacja

Przychód z najmu/dzierżawy

Bezpośrednie koszty operacyjne najmu/dzierżawy

Wynik brutto z tytułu najmu/dzierżawy

Żmigród

438

448

-10

Gliwice

494

391

103

OGÓŁEM

932

839

93

 

 

Przychody z tytułu najmu/dzierżawy nieruchomości inwestycyjnych oraz bezpośrednio związane z nimi koszty operacyjne w okresie 01.01.2020-31.12.2020 r.

 

Lokalizacja

Przychód z najmu/dzierżawy

Bezpośrednie koszty operacyjne najmu/dzierżawy

Wynik brutto z tytułu najmu/dzierżawy

Żmigród

431

437

-6

Gliwice

480

391

89

OGÓŁEM

911

828

83

 

 

Grupa uzyskuje przychody z tytułu najmu / dzierżawy nieruchomości, w oparciu o umowy zawiązane z podmiotami trzecimi. Rozliczanie usług najmu / dzierżawy odbywa się w systemie miesięcznym lub dwumiesięcznym i ex ante lub ex post, w zależności od postanowień umowy z danym kontrahentem.

 

Na bezpośrednie koszty operacyjne składają się koszty utrzymywania nieruchomości inwestycyjnych, głównie opłaty za użytkowanie wieczyste, koszty zużycia energii elektrycznej oraz usługi obce. W odniesieniu do wszystkich posiadanych nieruchomości osiągnięto dodatni wynik brutto na sprzedaży usług najmu / dzierżawy.

 

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 13: WARTOŚCI NIEMATERIALNE

 

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021

 

Wyszczególnienie

Koszty prac rozwojowych1

Znaki towarowe2

Patenty i licencje2

Oprogramowanie komputerowe2

Wartość firmy

Inne2

Wartości niematerialne w budowie

Ogółem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 r.

3 544

0

0

2 720

2 044

0

0

8 308

Zwiększenia, z tytułu:

610

0

0

119

0

0

729

1 458

- nabycia

610

0

0

119

0

0

0

729

- poniesione nakłady w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

0

729

729

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

317

0

0

729

1 046

- zbycia

0

0

0

0

0

0

0

0

- likwidacji

0

0

0

0

0

0

0

0

- przyjęcie na WN-OT w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

0

729

729

- inne wyksięgowanie umorzonych w 100 %

0

0

0

317

0

0

0

317

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 r.

4 154

0

0

2 522

2 044

0

0

8 720

Umorzenie na dzień 01.01.2021 r.

2 776

0

0

1 566

0

0

0

4 342

Zwiększenia, z tytułu:

1 014

0

0

493

0

0

0

1 507

- amortyzacji

1 014

0

0

493

0

0

0

1 507

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

317

0

0

0

317

- likwidacji

0

0

0

0

0

0

0

0

- sprzedaży

0

0

0

0

0

0

0

0

- inne wyksięgowanie umorzonych w 100 %

0

0

0

317

0

0

0

317

Umorzenie na dzień 31.12.2021 r.

3 790

0

0

1 742

0

0

0

5 532

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 r.

0

0

0

0

0

0

0

0

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

0

0

0

0

0

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

0

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 r.

0

0

0

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 r.

364

0

0

780

2 044

0

0

3 188

 

1 Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2020-31.12.2020

 

Wyszczególnienie

Koszty prac rozwojowych1

Znaki towarowe2

Patenty i licencje2

Oprogramowanie komputerowe2

Wartość firmy

Inne2

Wartości niematerialne w budowie

Ogółem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 r.

8 247

0

0

2 725

2 044

0

100

13 116

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

356

0

0

256

612

- nabycia

0

0

0

356

0

0

0

356

- poniesione nakłady w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

0

256

256

Zmniejszenia, z tytułu:

4 703

0

0

361

0

0

356

5 420

- zbycia

0

0

0

0

0

0

0

0

- likwidacji

0

0

0

0

0

0

0

0

- przyjęcie na WN-OT w okresie sprawozdawczym

0

0

0

0

0

0

356

356

- inne wyksięgowanie umorzonych w 100 %

4 703

0

0

361

0

0

0

5 064

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020 r.

3 544

0

0

2 720

2 044

0

0

8 308

Umorzenie na dzień 01.01.2020 r.

6 259

0

0

1 361

0

0

0

7 620

Zwiększenia, z tytułu:

1 220

0

0

566

0

0

0

1 786

- amortyzacji

1 220

0

0

566

0

0

0

1 786

Zmniejszenia, z tytułu:

4 703

0

0

361

0

0

0

5 064

- likwidacji

0

0

0

0

0

0

0

0

- sprzedaży

0

0

0

0

0

0

0

0

- inne wyksięgowanie umorzonych w 100 %

4 703

0

0

361

0

0

0

5 064

Umorzenie na dzień 31.12.2020 r.

2 776

0

0

1 566

0

0

0

4 342

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020 r.

0

0

0

0

0

0

0

0

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

0

0

0

0

0

0

Zmniejszenia, z tytułu:

0

0

0

0

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020 r.

0

0

0

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 r.

768

0

0

1 154

2 044

0

0

3 966

 

1 Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione

Obraz 6Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

W 2021 roku Grupa poniosła nakłady na wartości niematerialne w kwocie 729 tys. zł dotyczące m.in. prac rozwojowych i nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe.

 

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości w okresie od 01.01.2021 – 31.12.2021 r.

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości środków trwałych w Grupie nie wystąpiły.

 

Struktura własności wartości niematerialnych (wg wartości netto):

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Własne

3 188

3 966

Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu

0

0

Razem

3 188

3 966

 

 

Wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom lub stanowiące zabezpieczenie zobowiązań.

 

Nie występują

 

 

Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych

 

Nie występują

Obraz 6Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 13A: WARTOŚĆ FIRMY

 

W dniu 03.06.2019 r. spółka Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o. (wchodząca w skład Grupy Kapitałowej ZM „ROPCZYCE”) nabyła przedsiębiorstwo inżynieringowe prowadzone w ramach spółki cywilnej pod nazwą KONMAR z siedzibą w Ropczycach, które prowadziło działalność projektowo-montażową. Grupa nabyła przedsiębiorstwo w celu rozwijania szeroko rozumianej działalności inżynieringowej związanej z ceramiką ogniotrwałą w branżach obsługiwanych przez jednostkę dominującą, a także w celu poszukiwania nowych rynków zbytu, poprzez budowanie i rozwój własnego potencjału w tym zakresie przy współpracy z partnerami branżowymi. W wyniku nabycia przedsiębiorstwa KONMAR w Grupie pojawiła się nowa linia biznesowa w postaci projektowania i wykonawstwa inwestycji, związanych z procesami wysokotemperaturowej obróbki rożnego rodzaju odpadów (nowa branża ochrony środowiska) oraz z dostawami wyrobów ogniotrwałych na potrzeby tych inwestycji.

Zapłata za przedsiębiorstwo przekazana przez spółkę zależną poprzednim właścicielom wyniosła 3 000 tys. zł i obejmowała cenę zakupu przedsiębiorstwa opłaconą w środkach pieniężnych.

 

Tabela przedstawiająca sposób ustalenia wartości godziwej zidentyfikowanych przez Grupę pozycji aktywów oraz zobowiązań nabytego przedsiębiorstwa na dzień zawarcia transakcji.

 

Spółka przejęta

Wartość godziwa na dzień przejęcia

 

03.06.2019 r.

Aktywa

 

Wartości niematerialne

33

Rzeczowe aktywa trwałe

600

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

0

Zapasy

1 221

Należności z tytułu dostaw i usług

106

Pozostałe aktywa

0

Środki pieniężne

385

Aktywa razem:

2 345

 

 

Zobowiązania

 

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

0

Rezerwy

0

Kredyty, pożyczki

0

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i zaliczki

1 284

Pozostałe zobowiązania

104

Zobowiązania razem:

1 388

 

 

Wartość godziwa aktywów netto

957

Wartość firmy (+) / Zysk (-)

2 043

Zapłata za przejętą Spółkę

3 000

Podmioty niekontrolujące:

-

Udziały niedające kontroli

-

 

 

Koszty powiązane z przejęciem obciążające wynik przejmującego

91

 

Ustalona wartość firmy (zysk) skalkulowana została jako różnica dwóch wartości:

 

sumy zapłaty przekazanej za kontrolę, oraz

wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.

 

 

 

Obraz 6Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto nabytego przedsiębiorstwa została ujęta w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez Grupę w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Na dzień bilansowy Grupa przeprowadziła test na utratę wartości firmy, w wyniku którego nie nastąpiła konieczność dokonania odpisu z tytułu utraty wartości. Zarząd Spółki Dominującej oszacował wartość spółki zależnej na poziomie 26,4 mln złotych przy stopie dyskonta 9.4%.

 

 

Nota 14: INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH (zależnych)

 

Inwestycje w jednostkach zależnych wycenianych wg ceny nabycia

 

Udziały w jednostkach podporządkowanych

31.12.2021

31.12.2020

jednostka zależna : Haicheng Ropczyce Refractories Co. Ltd. (WFOE) – nie objęta konsolidacją

0

0

jednostki współzależne

0

0

jednostki stowarzyszone

0

0

 

 

Zmiana stanu inwestycji w jednostkach zależnych

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Stan na początek okresu

0

1 764

Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu:

0

0

- połączenia jednostek gospodarczych

0

0

- rozwiązania odpisu aktualizującego wartość udziałów

0

0

Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu:

0

1 764

- wykorzystanie odpisu aktualizującego wartość udziałów w wyniku likwidacji jednostki zależnej Haicheng Ropczyce Refractories Co. Ltd. (WFOE)

 0

1 764

Stan na koniec okresu

0

0

 

 

 

Obraz 26Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2021

 

 

Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu

Wartość udziałów wg ceny nabycia

Korekty aktualizujące wartość

Wartość bilansowa udziałów

Procent posiadanych udziałów

Procent posiadanych głosów

Metoda konsolidacji

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

60 685

0

60 685

100%

100%

pełna

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

3 500

0

3 500

100%

100%

pełna

ZMR North America Inc.

742

0

742

100%

100%

pełna

ZMR Consulting GmbH

695

0

695

100%

100%

pełna

 

 

Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu

Kapitał własny

Kapitał zakładowy

Akcje własne

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Wartość aktywów

Aktywa trwałe

Aktywa obrotowe

Aktywa dostępne do sprzedaży

Wartość zobowiązań

Wartość przychodów

ZM Nieruchomości Sp. z o.o

61 930

1 005

0

0

59 634

1 291

68 622

64 001

4 621

0

6 692

2 527

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o

4 561

3 500

0

0

-4

1 065

21 593

5 287

16 306

0

17 032

18 674

ZMR North America Inc.

-793

853

0

0

 

-1 646

1 403

0

1 403

0

2 196

370

ZMR Consulting GmbH

689

689

0

0

0

0

689

0

689

0

0

0

 

Obraz 26Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Inwestycje w jednostkach zależnych na dzień 31.12.2020

 

 

Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu

Wartość udziałów wg ceny nabycia

Korekty aktualizujące wartość

Wartość bilansowa udziałów

Procent posiadanych udziałów

Procent posiadanych głosów

Metoda konsolidacji

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

60 685

0

60 685

100%

100%

pełna

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

3 500

0

3 500

100%

100%

pełna

ZMR North America Inc.

40

0

40

100%

100%

pełna

 

 

 

Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu

Kapitał własny

Kapitał zakładowy

Akcje własne

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Wartość aktywów

Aktywa trwałe

Aktywa obrotowe

Aktywa dostępne do sprzedaży

Wartość zobowiązań

Wartość przychodów

ZM Nieruchomości Sp. z o.o

61 316

1 005

0

0

59 634

677

61 585

60 998

587

0

269

2 205

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o

3 470

3 500

0

0

-4

-26

5 147

2 754

2 393

0

1 677

9 081

ZMR North America Inc.

-455

38

0

0

0

-493

454

0

454

0

909

0

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 15: POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

 

Długoterminowe aktywa finansowe

31.12.2021

31.12.2020

Akcje/ Udziały w spółkach nie notowanych na giełdzie

2

2

Akcje spółek notowanych na giełdzie

0

0

Pochodne instrumenty finansowe

912

0

Udzielone pożyczki

0

0

Nabycie wierzytelności

19

19

Razem

933

21

 

 

Krótkoterminowe aktywa finansowe

31.12.2021

31.12.2020

Akcje/ Udziały w spółkach nie notowanych na giełdzie

0

0

Akcje spółek notowanych na giełdzie

0

0

Pochodne instrumenty finansowe

325

127

Udzielone pożyczki

0

0

RAZEM

325

127

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące pozostałych aktywów finansowych – w tym: akcji /udziałów w pozostałych jednostkach oraz udzielonych pożyczek zamieszczono poniżej:

 

Pochodne instrumenty finansowe

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Kontrakty Forward wg wyceny godziwej banków

0

127

Kontrakty IRS wg wyceny godziwej banków

1 237

0

Razem pochodne instrumenty finansowe

1 237

127

- długoterminowe

912

0

- krótkoterminowe

325

127

 

 

Akcje/ Udziały w Spółkach nie notowanych na giełdzie

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Wartość wg cen nabycia, razem:

46

1 605

Akcje Huty Ostrowiec

25

25

Akcje Minex warszawa

20

20

Udziały w Ropczyce-Rus

1

1

Udziały w Podkarpackim Banku Spółdzielczym

0

1 555

Udziały w Mosten Service Sp. z o.o.

0

4

Odpisy aktualizujące wartość, razem:

44

1 603

Wartość bilansowa netto, razem:

2

2

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Akcje spółek notowanych na giełdzie

 

Typ transakcji

Liczba akcji

Kurs z dnia nabycia

Cena nabycia

Kurs z dnia wyceny bilansowej

Wartość godziwa na dzień bilansowy

Wg stanu na dzień 31.12.2021

 

 

0

0

- akcje spółki IDEON S.A. – zawieszenie obrotu na GPW

0

0,00

0

-

0

Wg stanu na dzień 31.12.2020

 

 

0

 

0

- akcje spółki IDEON S.A. – zawieszenie obrotu na GPW

0

0,00

0

-

0

 

 

 

Udzielone pożyczki

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Udzielone pożyczki brutto, w tym:

5 054

5 054

- dla Zarządu i Rady Nadzorczej

 0

 0

- dla spółek pozostałych

5 054

5 054

Odpis aktualizujący wartość należności z tyt. udzielonej pożyczki

5 054

5 054

Wycena w wartości godziwej (dodatnia)

0

0

Wyceny w wartości godziwej (ujemna)

0

0

Suma netto udzielonych pożyczek

0

0

- długoterminowe

0

0

- krótkoterminowe

0

0

 

 

Udzielone pożyczki

 

Pożyczkobiorca

Kwota pożyczki pozostała do spłaty

Wartość bilansowa

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Wg stanu na dzień 31.12.2021

 

 

 

 

Umowa z dnia 03.11.2014

5 054

0

30.11.2025

weksel własny in blanco

 

 

 

 

 

Wg stanu na dzień 31.12.2020

 

 

 

 

Umowa z dnia 03.11.2014

5 054

0

30.11.2025

weksel własny in blanco

 

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Instrumenty finansowe wg kategorii

 

 

01.01.2021 – 31.12.2021

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Stan na początek okresu

129

67 319

Zwiększenia

1 237

8 966

Wycena bilansowa odniesiona na RziS

0

0

Wycena godziwa odniesiona w RZIS

1 237

0

Odwrócenie wyceny godziwej odniesionej w RziS

0

0

Rozwiązanie odpisu aktualizującego

0

0

Zmiana stanu bilansowej wartości netto należności

0

8 966

Inne

0

0

Zmniejszenia

127

0

Odpisy z tytułu utraty wartości

0

0

Wycena bilansowa odniesiona na kapitał

0

0

Wycena godziwa odniesiona w RZIS

0

0

Odwrócenie wyceny godziwej odniesionej w RziS

127

0

Utworzenie odpisu aktualizującego

0

0

Zmiana stanu bilansowej wartości netto należności

0

0

Inne

0

0

Stan na koniec okresu

1 239

76 285

 

 

 

01.01.2020 – 31.12.2020

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Stan na początek okresu

605

86 155

Zwiększenia

127

19

Wycena bilansowa odniesiona na RziS

0

0

Wycena godziwa odniesiona w RZIS

127

0

Odwrócenie wyceny godziwej odniesionej w RziS

0

0

Rozwiązanie odpisu aktualizującego

0

0

Zmiana stanu bilansowej wartości netto należności

0

0

Inne

0

19

Zmniejszenia

603

18 855

Odpisy z tytułu utraty wartości

0

0

Wycena bilansowa odniesiona na kapitał

0

0

Wycena godziwa odniesiona w RZIS

0

0

Odwrócenie wyceny godziwej odniesionej w RziS

603

0

Utworzenie odpisu aktualizującego

0

0

Zmiana stanu bilansowej wartości netto należności

0

18 855

Inne

0

0

Stan na koniec okresu

129

67 319

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 16: NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE

 

Nie wystąpiły

 

 

Nota 17: ZAPASY

 

Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej.

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Materiały na potrzeby produkcji

59 645

32 119

Pozostałe materiały

0

0

Półprodukty i produkcja w toku

22 147

20 268

Produkty gotowe

46 021

33 041

Towary

1 079

1 547

Zapasy brutto

128 892

86 975

Odpis aktualizujący wartość zapasów

4 796

920

Zapasy netto w tym:

124 096

86 055

- wartość bilansowa zapasów wykazana w wartości godziwej

126 315

85 745

- wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań

6 000

19 223

 

 

Wartości ustanowionych zabezpieczeń na zapasach – do których tytuł prawny podlega ograniczeniom/ lub stanowi zabezpieczenie zobowiązań Grupy

 

 

Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu

31.12.2021

31.12.2020

- stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek ZMR S.A.

6 000

19 223

- stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek ZM Nieruchomości

0

0

- stanowiące zabezpieczenie innych zobowiązań

0

0

Razem zapasy będące zabezpieczeniem zobowiązań

6 000

19 223

Wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie kredytów i pożyczek ogółem

59 645

32 119

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Analiza wiekowa zapasów w okresie 01.01.2021 – 31.12.2021 r.

 

Wyszczególnienie

Okres zalegania w dniach

Razem

0-90

91-180

181-360

>360

Materiały (brutto)

55 037

3 358

606

644

59 645

Materiały (odpisy)

0

0

0

0

0

Materiały netto

55 037

3 358

606

644

59 645

Półprodukty i produkcja w toku (brutto)

20 779

532

320

516

22 147

Półprodukty i produkcja w toku (odpisy)

1 054

0

0

162

1 216

Półprodukty i produkcja w toku (netto)

19 725

532

320

354

20 931

Produkty gotowe (brutto)

35 866

3 082

4 406

2 667

46 021

Produkty gotowe (odpisy)

3 198

0

0

274

3 472

Produkty gotowe (netto)

32 668

3 082

4 406

2 393

42 549

Towary (brutto)

814

8

8

249

1 079

Towary (odpisy)

0

0

0

108

108

Towary (netto)

814

8

8

141

971

 

Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy

 

Wyszczególnienie

Odpisy aktualizujące materiały

Odpisy aktualizujące półprodukty i produkcję w toku

Odpisy aktualizujące produkty gotowe

Odpisy aktualizujące towary

Razem odpisy aktualizujące zapasy

Stan na dzień 01.01.2021 roku

0

140

731

49

920

Zwiększenia w tym:

0

1 216

3 472

108

4 796

- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi

0

1 216

3 472

108

4 796

- przemieszczenia

0

0

0

0

0

- inne

0

0

0

0

0

Zmniejszenia w tym:

0

140

731

49

920

- rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi

0

140

731

49

920

- wykorzystanie odpisów

0

0

0

0

0

- przemieszczenia

0

0

0

0

0

Stan na dzień 31.12.2021 roku

0

1 216

3 472

108

4 796

Stan na dzień 01.01.2020 roku

0

78

441

59

578

Zwiększenia w tym:

0

140

731

49

920

- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi

0

140

731

49

920

- przemieszczenia

0

0

0

0

0

- inne

0

0

0

0

0

Zmniejszenia w tym:

0

78

441

59

578

- rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi

0

78

441

59

578

- wykorzystanie odpisów

0

0

0

0

0

- przemieszczenia

0

0

0

0

0

Stan na dzień 31.12.2020 roku

0

140

731

49

920

 

Grupa dokonuje oceny przydatności zapasów w sposób regularny – w okresach miesięcznych. Odpis aktualizujący wartość zapasów, dokonuje się poprzez doprowadzenie wartości tych zapasów do ceny możliwej do uzyskania na dzień bilansowy, zapewniający ich upłynnienie po obniżonej wartości. Odwrócenie odpisu następuje w okresie, w którym te zapasy sprzedano, zużyto jako przetworzony surowiec w procesie produkcji lub w przypadku braku wymienionych wcześniej możliwości zezłomowano, z uwagi na nieprzydatność technologiczną lub zmianę potrzeb klientów.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 17A: UMOWY O USŁUGI BUDOWLANE

 

Umowy na usługę długoterminową za okres od 01.01.2021 – 31.12.2021 roku

 

Nie wystąpiły

 

 

Nota 18: NALEŻNOŚCI HANDLOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Należności handlowe

76 222

67 267

- od jednostek powiązanych

2 123

1 317

- od pozostałych jednostek

74 099

65 950

Odpisy aktualizujące

11 253

3 239

Należności handlowe brutto

87 475

70 506

 

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności od 45 do 90 dni.

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym odbiorcom. Dzięki temu, w ocenie kierownictwa jednostek wchodzących w skład Grupy nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym, utworzonym na należności handlowe o podwyższonym stopniu ryzyka ich nieściągalności.

 

Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych:

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Jednostki powiązane

 

 

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu

0

0

Zwiększenia, w tym:

0

0

- dokonanie odpisów z tytułu utraty wartości należności

0

0

Zmniejszenia w tym:

0

0

- wykorzystanie odpisów aktualizujących

0

0

- rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności

0

0

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek powiązanych na koniec okresu

0

0

Jednostki pozostałe

 

 

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu

3 239

2 972

Zwiększenia, w tym:

9 867

2 007

- dokonanie odpisów z tytułu utraty wartości należności

9 867

2 007

Zmniejszenia w tym:

1 853

1 740

- wykorzystanie odpisów

182

115

- rozwiązanie odpisów w związku ze spłatą należności

39

65

- odwrócenie odpisów utworzonych na koniec roku

1 632

1 560

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu

11 253

3 239

 

 

 

Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych ogółem na koniec okresu

11 253

3 239

 

Należności handlowe dochodzone przez Grupę w drodze postępowań układowych i upadłościowych na dzień 31.12.2021 r. wynoszą łącznie: 2 900 tys. zł. Należności te zostały objęte odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 18A: NALEŻNOŚCI HANDLOWE – struktura przeterminowania

 

 

Wyszczególnienie

Razem

Nie przeterminowane

Przetermin. < 60 dni

Przetermin. 60 – 90 dni

Przetermin. 90 –180 dni

Przetermin. 180 – 360 dni

Przetermin. >360 dni

31.12.2021

76 222

69 264

6 223

301

374

56

4

Wobec jednostek powiązanych netto

2 123

2 123

0

0

0

0

0

odpisy aktualizujące

0

0

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych netto

74 099

67 141

6 223

301

374

56

4

odpisy aktualizujące

11 253

6 854

39

2

1 300

190

2 868

31.12.2020

67 267

61 586

4 749

343

370

219

0

Wobec jednostek powiązanych netto

1 317

1 317

0

0

0

0

0

odpisy aktualizujące

0

0

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych netto

65 950

60 269

4 749

343

370

219

0

odpisy aktualizujące

3 239

203

109

32

200

217

2 478

 

 

Nota 19: POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pozostałe należności ujmowane łącznie z należnościami z tyt. dostaw i usług, w tym:

17 344

214

- z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych

2 206

17

- zaliczki na dostawy

15 093

170

- inne

45

27

Odpisy aktualizujące

1 348

1 386

Pozostałe należności ujmowane łącznie z należnościami z tyt. dostaw i usług, brutto

18 692

1 600

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pozostałe należności, w tym:

9 377

59

- z tytułu bieżącego podatku dochodowego od osób prawnych (w spółkach zależnych)

0

11

- z tytułu wycen bilansowych kontraktów w toku realizacji

9 377

48

Pozostałe należności razem

9 377

59

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pozostałe należności ujmowane łącznie z należnościami z tyt. dostaw i usług, w tym:

17 344

214

od jednostek powiązanych

12 460

0

od pozostałych jednostek

4 884

214

Odpisy aktualizujące

1 348

1 386

Pozostałe należności brutto

18 692

1 600

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 19A: POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI – struktura przeterminowania

 

Wyszczególnienie

Razem

Nie przeterminowane

Przetermin. < 60 dni

Przetermin. 60 – 90 dni

Przetermin. 90 –180 dni

Przetermin. 180 – 360 dni

Przetermin. >360 dni

31.12.2021

17 344

17 344

0

0

0

0

0

Wobec jednostek powiązanych netto

12 460

12 460

0

0

0

0

0

odpisy aktualizujące

0

0

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych netto

4 884

4 884

0

0

0

0

0

odpisy aktualizujące

1 348

0

0

0

0

0

1 348

31.12.2020

214

214

0

0

0

0

0

Wobec jednostek powiązanych netto

0

0

0

0

0

0

0

odpisy aktualizujące

0

0

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych netto

214

214

0

0

0

0

0

odpisy aktualizujące

1 386

0

0

0

0

0

1 386

 

 

Nota 20: ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE KOSZTÓW*

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

- ubezpieczenia majątkowe

138

111

- ubezpieczenia OC ogólne, pracodawcy, za produkt

131

145

- ubezpieczenia samochodów-OC, AC, NNW

78

78

- ubezpieczenie utraty zysku

30

30

- koszty transportu do rozliczenia (CALL OF STOCK)

68

33

- prenumeraty

0

6

- koszty reklamy

4

4

- usługi obce do odsprzedaży

0

53

- remonty

112

154

- roczny abonament

146

109

- koszty prac rozwojowych

1 553

1 734

- pozostałe rozliczenia międzyokresowe

36

43

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów:

2 296

2 500

*Prezentowane w pozycji „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe”

 

Nota 21: ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w PLN

5 738

2 866

Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych

28 003

26 860

Środki pieniężne w kasie

0

0

Depozyty krótkoterminowe

0

0

Inne

7

7

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem

33 748

29 733

 

Nadwyżki środków pieniężnych w banku są oprocentowane według wynegocjowanych umownie z bankiem stóp procentowych.

Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na okres od 1-ego dnia do 1-ego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 33 748 tysięcy PLN (na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 29 733 tysiące PLN).

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

Nota 22: AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Wartość wg cen nabycia, razem:

0

0

Licencje komputerowe

0

0

Odpisy aktualizujące wartość, razem:

0

0

Wartość bilansowa netto, razem:

0

0

 

 

Nota 23: KAPITAŁ ZAKŁADOWY (PODSTAWOWY) JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Liczba akcji (w szt)

6 259 634

6 259 634

Wartość nominalna akcji (w zł)

2,50

2,50

Kapitał zakładowy

15 649

15 649

 

 

Kapitał zakładowy – struktura

 

Seria/emisja rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Liczba akcji

Wartość jednostkowa (w zł)

Wartość serii / emisji

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji

Seria A / zwykła na okaziciela

 

1 368 660

2,50

3 421 650

fund. założycielski i fund. przedsiębiorstwa (akcje objęte i opłacone przez Skarb Państwa)

21-06-1996

Seria B / zwykła na okaziciela

 

1 984 320

2,50

4 960 800

kapitał rezerwowy

01-01-1996

Seria C / zwykła na okaziciela

 

500 000

2,50

1 250 000

gotówka (publiczna emisja akcji)

01-01-1997

Seria D / zwykła na okaziciela

 

460 137

2,50

1 150 343

gotówka (subskrypcja prywatna)

30-09-2016

Seria E / zwykła na okaziciela

 

1 946 517

2,50

4 866 293

wkład niepieniężny w postaci akcji ZM Invest S.A.

23-12-2016

RAZEM:

 

6 259 634

2,50

15 649 085

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Kapitał zakładowy – struktura akcjonariatu na dzień 31.12.2021 r.

 

Akcjonariusz

Liczba akcji

Udział w kapitale akcyjnym

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H

1 317 316

21,04%

1 317 316

21,04%

ZMR S.A. (akcje własne) a)

1 600 820

25,57%

1 600 820

25,57%

Porozumienie akcjonariuszy b)

2 290 491

36,59%

2 290 491

36,59%

w tym:

 

 

 

 

Józef Siwiec

1 419 948

22,68%

1 419 948

22,68%

Marian Darłak

523 616

8,36%

523 616

8,36%

Porozumienie akcjonariuszy c)

3 607 807

57,63%

3 607 807

57,63%

w tym:

 

 

 

 

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H

1 317 316

21,04%

1 317 316

21,04%

Józef Siwiec

1 419 948

22,68%

1 419 948

22,68%

Marian Darłak

523 616

8,36%

523 616

8,36%

Pozostali

1 051 007

16,80%

1 051 007

16,80%

RZEM:

6 259 634

100,00%

6 259 634

100,00%

 

a)akcje własne Spółki, z których prawo głosu nie jest wykonywane,

 

b)w dniu 26.11.2018 r. doszło do zawarcia przez akcjonariuszy Spółki: Pana Józefa Siwca, Pana Mariana Darłaka, Pana Roberta Duszkiewicza, Pana Roberta Siwca, Pana Leszka Piczaka, Pana Romana Wenca, Pana Krzysztofa Miąso oraz Pana Zbigniewa Czapka pisemnego Porozumienia dotyczącego zgodnego głosowania na Walnych Zgromadzeniach Spółki oraz prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki. Zgodnie z art. 87 ust 5. Pkt 1 Ustawy o ofercie do liczby głosów, która spowodowała powstanie obowiązków wezwaniowych po stronie podmiotu dominującego (a więc po stronie członków Porozumienia), wlicza się liczbę głosów posiadanych przez jego podmioty zależne, a więc tez i akcje własne posiadane przez Spółkę. Przy uwzględnieniu akcji własnych posiadanych przez Spółkę będącą podmiotem zależnym Porozumienia zgodnie z art. 87 ust 5. Pkt 1 Ustawy o ofercie oraz objętych akcji przez Strony Porozumienia w ramach realizacji II transzy Programu Motywacyjnego, Porozumienie na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada łącznie 3 891 311  akcji i tyle samo głosów, co stanowi 62,16% ogólnej liczby głosów w Spółce.

 

c)w dniu 10.02.2021 r. doszło do zawarcia przez akcjonariuszy Spółki: Pana Józefa Siwca, Pana Mariana Darłaka, Pana Roberta Duszkiewicza, Pana Roberta Siwca, Pana Leszka Piczaka, Pana Romana Wenca, Pana Krzysztofa Miąso, Pana Zbigniewa Czapkę oraz Interminex Handelsgesellschaft m.b.H pisemnego Porozumienia dotyczącego nabywania akcji oraz zgodnego działania w celu wycofania z obrotu na rynku regulowanym akcji Spółki. Biorąc pod uwagę porozumienie akcjonariuszy z dnia 26.11.2018 r. i przy uwzględnieniu akcji własnych posiadanych przez Spółkę będącą podmiotem zależnym Porozumienia zgodnie z art. 87 ust 5. Pkt 1 Ustawy o ofercie oraz objętych akcji przez Strony Porozumienia w ramach realizacji II transzy Programu Motywacyjnego, Porozumienie na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada łącznie 5.208.627  akcji i tyle samo głosów, co stanowi 83,20% ogólnej liczby głosów w Spółce.

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Zmiana stanu kapitału zakładowego jednostki dominującej

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Kapitał na początek okresu

15 649

15 649

Zwiększenia, z tytułu:

0

0

- emisja akcji

0

0

Zmniejszenia, z tytułu

0

0

- umorzenie akcji własnych

0

0

Kapitał na koniec okresu

15 649

15 649

 

 

Nota 24: AKCJE WŁASNE W JEDNOSTCE DOMINUJĄCEJ

 

Wartość akcji własnych (w tys. zł)

31.12.2021

31.12.2020

Stan na początek okresu

-40 034

-43 542

zakupione w ciągu okresu w celu umorzenia

0

0

Realizacja I Transzy programu opcji na akcje - wydanie akcji własnych pracownikom jednostki dominującej (w ramach świadczenia za 2019 rok)

0

3 508

Realizacja II Transzy programu opcji na akcje - wydanie akcji własnych pracownikom jednostki dominującej (w ramach świadczenia za 2020 rok)

3 482

0

Stan na koniec okresu

-36 552

-40 034

 

Na dzień 31 grudnia 2021 roku jednostka dominująca Zakłady Magnezytowe „Ropczyce” S.A. posiadała 1.600.820 szt. akcji własnych o wartości księgowej 36 552 tys. zł

 

Nota 25: NADWYŻKA ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ WARTOŚCI NOMINALNEJ

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Kapitał na początek okresu – przed przekształceniem:

39 294

0

Zmiany zasad (polityki) rachunkowości – przekształcenie na format wg wytycznych ESMA *

 0

39 294

Kapitał na początek okresu – po przekształceniu:

39 294

39 294

- zmiany kapitału w okresie

0

0

Kapitał na koniec okresu

39 294

39 294

*Opis przekształceń i zmian prezentacji danych sprawozdawczych w związku z implementacją ESEF został zamieszczony w Rozdz. E, punkt VII Raportu rocznego Grupy Kapitałowej za 2020 rok opublikowanego w dniu 01.03.2021 r.

 

Nota 26: POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Kapitały na początek okresu – przed przekształceniem:

122 243

0

Zmiany zasad (polityki) rachunkowości – przekształcenie na format wg wytycznych ESMA *

0

122 582

Kapitały na początek okresu – po przekształceniu:

122 243

122 582

- wycena programu płatności w formie akcji własnych - I Transza za 2019 rok

0

1 800

- wycena programu płatności w formie akcji własnych - II Transza za 2020 rok

1 845

1 678

- wycena programu płatności w formie akcji własnych - III Transza za 2021 rok

3 461

0

- realizacja I Transzy programu płatności w formie akcji własnych – wydanie akcji własnych pracownikom jednostki dominującej

0

-3 508

- realizacja Ii Transzy programu płatności w formie akcji własnych – wydanie akcji własnych pracownikom jednostki dominującej

-3 482

0

- straty aktuarialne z tyt. wyceny świadczeń emerytalno-rentowych (netto)

-151

-311

- różnice kursowe z przeliczenia jednostek poporządkowanych

-24

2

Kapitały na koniec okresu

123 892

122 243

*Opis przekształceń i zmian prezentacji danych sprawozdawczych w związku z implementacją ESEF został zamieszczony w Rozdz. E, punkt VII Raportu rocznego Grupy Kapitałowej za 2020 rok opublikowanego w dniu 01.03.2021 r.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 26A: PROGRAM PŁATNOŚCI W FORMIE AKCJI WŁASNYCH

 

Program Motywacyjny w jednostce dominującej

 

Na podstawie Uchwały nr 4 i 5 z dnia 28 czerwca 2019 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A. (dalej: ZMR SA, Spółka, jednostka dominująca) od dnia 18.07.2019 roku w Spółce rozpoczęto realizację Programu Motywacyjnego opartego na akcjach własnych posiadanych przez Spółkę. Zgodnie ze wspomnianą uchwałą nr 5 Program Motywacyjny został uchwalony na lata 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 i skierowany do członków Zarządu Spółki oraz do pozostałej kluczowej kadry menedżerskiej Spółki. Wdrożenie Programu Motywacyjnego opartego na akcjach ma na celu stworzenie dodatkowych mechanizmów motywujących kluczowych członków kadry menedżerskiej do pracy i działań na rzecz rozwoju Spółki oraz do umocnienia jej pozycji rynkowej w długofalowej perspektywie m.in. poprzez:

1) ustabilizowanie kadry menedżerskiej, zwiększenie jej zaangażowania oraz odpowiedzialności za wyniki i rozwój;

2) zapewnienie silniejszego związania ze Spółką, dzięki czemu możliwe będzie osiąganie przez Spółkę wysokich wyników finansowych;

3) realizację przyjętych założeń budżetowych Spółki w danym roku obowiązywania programu;

4) zapewnienie wzrostu wartości rynkowej oraz zysków osiąganych przez Spółkę i jej akcjonariuszy.

 

W przyjętym przez Walne Zgromadzenie Spółki Programie Motywacyjnym na lata 2019 – 2023 nie jest określona łączna liczba akcji przeznaczonych na jego realizację. W uchwale Walnego Zgromadzenia stwierdza się, że w celu realizacji programu Spółka wykorzysta akcje własne w liczbie, w terminach i na warunkach określonych w uchwałach Walnego Zgromadzenia, podejmowanych w odniesieniu do każdego roku funkcjonowania Programu Motywacyjnego oraz w granicach dozwolonych przepisami prawa (zgodnie z prawem Spółka może wykorzystać na ten cel łącznie maksymalnie do 20% akcji). Zgodnie z postanowieniami uchwały nr 5 Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 28 czerwca 2019 roku, Program Motywacyjny jest kierowany do członków Zarządu oraz do pozostałej, kluczowej kadry menedżerskiej Spółki.

Osoby uprawnione do wzięcia udziału w Programie na lata 2019 – 2021, są osobami zajmującymi stanowiska wskazane na liście osób uprawnionych do uczestnictwa w programie. Lista ta stanowi załącznik nr 2 do uchwały nr 5 Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 28 czerwca 2019 roku. Ponadto zgodnie z tą uchwałą, do dnia 31 grudnia 2021 roku Rada Nadzorcza Spółki dokona przeglądu stanowisk uprawnionych do uczestnictwa w Programie Motywacyjnym i przedłoży Walnemu Zgromadzeniu pod głosowanie projekt uchwały określającej listę osób uprawnionych do uczestnictwa w programie na lata 2022 – 2023.

 

Zgodnie z Regulaminem Programu Motywacyjnego każdy jego uczestnik znajdujący się na liście będzie uprawniony do nabycia akcji w ramach danego roku realizacji Programu, wyłącznie w przypadku:

1) realizacji przez Spółkę celi budżetowych na dany rok określonych przez Radę Nadzorczą,

2) pozostawania w stosunku służbowym ze Spółką do dnia zatwierdzenia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie sprawozdania finansowego za rok odpowiadający danej transzy,

3) nieprzekroczenia w danym roku kalendarzowym, którego dotyczy transza liczby 30 dni roboczych nieobecności z dowolnej, poza urlopem wypoczynkowym, przyczyny.

 

Zgodnie z Regulaminem Programu Motywacyjnego, prawo do nabycia akcji nie będzie przysługiwać uczestnikowi Programu w przypadku wypowiedzenia przez niego lub przez Spółkę umowy, na podstawie której uczestnik programu jest w niej zatrudniony, gdy dzień zatwierdzenia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie sprawozdania finansowego Spółki za rok odpowiadający danej transzy przypada na okres wypowiedzenia.

Warunkiem nabycia akcji w ramach kolejnych transz, z wyjątkiem pierwszej transzy, jest także posiadanie przez osobę uprawnioną w dniu przyjęcia oferty nabycia akcji, wszystkich akcji nabytych w ramach poprzednich transz (w stanie nieobciążonym na rzecz osób trzecich), chyba, że akcje te zostały zbyte na rzecz innych osób uprawnionych, co zostanie wykazane Spółce stosownymi dokumentami.

 

W dniu 26 maja 2021 roku, Rada Nadzorcza jednostki dominującej podjęła uchwałę potwierdzającą wykonanie celów budżetowych wyznaczonych do realizacji w ramach II Transzy Programu Motywacyjnego za 2020 rok, potwierdzając jednocześnie prawo do nabycia akcji przez uczestników Programu w łącznej liczbie 153.885 akcji (pula maksymalna), zgodnie z uchwałą nr 18 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 28 sierpnia 2020 r, gdzie jedna opcja = jedna akcja, cena wykonania każdej z opcji wynosiła 0,00 zł, wartość rynkowa 1 opcji w dniu zawarcia umów wynosiła 23,10 zł/szt.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Przeniesienie akcji na rachunki inwestycyjne uczestników Programu Motywacyjnego w ilości 152.511 szt. O łącznej wartości wg ceny nabycia 3.482 tys. zł, zostało dokonane w dniu 18 czerwca 2021 r.

 

Ponadto w II kwartale 2021 roku w Spółce rozpoczęto realizację III Transzy Programu Motywacyjnego na 2021 rok na podstawie uchwały nr 18 ZWZ Spółki z dnia 28 kwietnia 2021 roku. Pracownicy, którzy przyjęli ofertę uczestnictwa, mają prawo do nieodpłatnego nabycia maksymalnie 188 675 szt. Akcji pod warunkiem osiągnięcia wskaźników budżetowych określonych przez Radę Nadzorczą oraz spełnienia innych warunków określonych w Regulaminie i w liczbie zależnej od zajmowanego stanowiska oraz od stopnia realizacji celów budżetowych. Maksymalna liczba akcji jakie mogą być nabyte przez wszystkich uczestników Programu Motywacyjnego w odniesieniu do 2021 roku nie może przekroczyć liczby akcji określonej we wspomnianej uchwale Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki.

Wartość godziwa przyznanych pracownikom Spółki opcji zamiennych na akcje została oszacowana na dzień ich przyznania, przy zastosowaniu modelu Blacka-Scholesa, w ramach którego przyjęto następujące założenia:

1) brak przyznania akcjom prawa do dywidendy w czasie trwania opcji, tj. w okresie od 07 czerwca 2021 r. do 28 kwietnia 2022 r.;

2) stopę wolną od ryzyka na poziomie 1,82 % w skali roku (Źródło: Europejski Bank Centralny);

3) zmienność rynkową akcji Spółki na poziomie 38,57% (rocznie);

4) brak zapłaty ceny za wykonanie opcji, tj.: cena wykonania (tzw. Strike price) wynosi 0,00 zł.

 

Przy wycenie wartości godziwej opcji na dzień ich przyznania, nie uwzględniano nierynkowych warunków nabycia uprawnień, jak np. osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego.

Na podstawie wyceny wartości godziwej przyznanych opcji oraz proporcjonalnie do upływu czasu (od dnia przyznania opcji do dnia bilansowego), a także na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie, skalkulowano i ujęto w kosztach ogólnego zarządu, a drugostronnie w pozostałych kapitałach rezerwowych kwotę 3.461 tys. zł jako wartość wynagrodzenia za pracę kluczowej kadry menedżerskiej, która przystąpiła do zaoferowanego Programu Motywacyjnego w ramach III Transzy za 2021 rok.

 

W 2022 roku jednostka dominująca może dokonać korekty tych szacunków, jeżeli dalsze informacje wskażą, że liczba przyznanych opcji różnić się będzie od wcześniejszych oszacowań. Wszelkie korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane będą w wyniku finansowym na bieżąco, tj. bez korekt poprzednich okresów.

 

Nota 27: ZYSKI ZATRZYMANE

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Zyski zatrzymane na początek okresu - przed przekształceniem:

169 955

22 936

Zmiany zasad (polityki) rachunkowości – przekształcenie na format wg wytycznych ESMA *

 0

124 086

Zyski zatrzymane na początek okresu – po przekształceniu:

169 955

147 022

Zwiększenie w okresie:

31 432

27 559

- wynik bieżącego okresu (zysk netto)

31 432

27 559

Zmniejszenie w okresie:

7 330

4 626

- wypłata dywidendy za rok poprzedni

7 210

4 506

- zasilenie ZFŚS z zysku roku poprzedniego

120

120

Zyski zatrzymane na koniec okresu

194 057

169 955

*Opis przekształceń i zmian prezentacji danych sprawozdawczych w związku z implementacją ESEF został zamieszczony w Rozdz. E, punkt VII Raportu rocznego Grupy Kapitałowej za 2020 rok opublikowanego w dniu 01.03.2021 r.

 

 

Nota 28: ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW DŁUGOTERMINOWE

 

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Dotacje

5 776

3 704

- dofinansowania do projektów

5 776

3 704

Przychody przyszłych okresów

0

0

-sprzedaż wyrobów na bazie dostawy DDU, DDP

0

0

-zaliczki na poczet przyszłych dostaw

0

0

Rozliczenia międzyokresowe przychodów-długoterminowe

5 776

3 704

* Prezentowane w pozycji „Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe”

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 29: KREDYTY I POŻYCZKI

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Kredyty rachunku bieżącym

 0

315

Kredyty bankowe

22 379

32 385

Faktoring

0

0

Suma kredytów i faktoringu, w tym:

22 379

32 700

- długoterminowe

18 636

15 922

- krótkoterminowe

3 743

16 778

 

 

Struktura zapadalności kredytów i pożyczek

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Kredyty, pożyczki i faktoring krótkoterminowe

3 743

15 922

Kredyty, pożyczki i faktoring długoterminowe

18 636

16 778

- płatne powyżej 1 roku do 3 lat

17 178

15 577

- płatne powyżej 3 lat do 5 lat

1 402

930

- płatne powyżej 5 lat

56

271

Kredyty i pożyczki razem

22 379

32 700

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Kredyty i pożyczki, stan na 31.12.2021 r.

 

Nazwa banku

Rodzaj kredytu

Kwota kredytu wg umowy [tys. PLN]

Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN]

Efektywna stopa procentowa %

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku bieżącym

10 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

16.10.2023

pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna do kw. 34 500  + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku kredytowym

13 000

10 215

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

16.10.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku bieżącym

2 000 EUR

0

EURIBOR 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

14.11.2023

pełnomocnictwo do rachunków + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna do kw. 3 000 EUR + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank PEKAO

kredyt w rachunku bieżącym

5 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

30.06.2024

pełnomocnictwo do rachunku + weksel własny in blanco + hipoteka umowa do kw. 6 250 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku kredytowym

8 000

7 555

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

22.04.2024

pełnomocnictwo do rachunków + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna do kw. 12 000 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt inwestycyjny

3 255

2 609

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

20.07.2027

pełnomocnictwo do rachunku + weksel własny in blanco + zastaw rejestrowy na aktywach trwałych do kw. 6 511 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

ING Bank Śląski

kredyt w rachunku bieżącym (umowa wieloproduktowa)

25 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem, EURIBOR/LIBOR 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

dwie hipoteki umowne do kwoty 11 000 + hipoteka umowna do kwoty 18 760 + zastaw rejestrowy na aktywach trwałych do kw. 3 444 + zastaw rejestrowy na zapasach – surowcach do kw. 6.000 + cesja z umowy faktoringu ING CF + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

ING Bank Śląski

kredyt w rachunku bieżącym

2 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń ustanowionych dla kredytu jednostki dominującej

ING Bank Śląski

kredyt obrotowy (umowa wieloproduktowa)

1 250 EUR

0

EURIBOR 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń

ING Bank Śląski

faktoring odwrócony (umowa wieloproduktowa)

5000 PLN/EUR

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem, EURIBOR/LIBOR 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń

Bank PEKAO

kredyt inwestycyjny

2 000

2 000

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

29.02.2028

pełnomocnictwo do rachunków + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna na nieruchomościach półki ZMN do kw. 3.000 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

RAZEM

 

 

22 379

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Kredyty i pożyczki, stan na 31.12.2020 r.

 

Nazwa banku

Rodzaj kredytu

Kwota kredytu wg umowy [tys. PLN]

Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN]

Efektywna stopa procentowa %

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku bieżącym

10 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

16.10.2023

pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna do kw. 34 500  + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej + oświadczenie o poddaniu się egzekucji

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku kredytowym

13 000

12 593

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

16.10.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń

Bank PEKAO

kredyt w rachunku bieżącym

5 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

30.06.2021

pełnomocnictwo do rachunku + weksel własny in blanco + hipoteka umowa do kw. 6 250 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt obrotowy

14 370

342

WIBOR 3M + marża wynegocjowana z bankiem

25.02.2021

pełnomocnictwo do rachunku + weksel własny in blanco + hipoteka umowna na nieruchomościach spółki ZMN do kw. 15 000   + hipoteka umowna na nieruchomościach spółki ZMN do kw. 15 000 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku kredytowym

10 000

8 400

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

23.04.2021

pełnomocnictwo do rachunków + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna do kw. 15 000 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

ING Bank Śląski

kredyt inwestycyjny

20 000

7 985

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

31.12.2022

pełnomocnictwo do rachunku + weksel własny in blanco + hipoteka umowna do kw. 20 000 + zastaw rejestrowy na całym zapasie surowców do kw. 19 232 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

ING Bank Śląski

kredyt w rachunku bieżącym

2 000

315

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń ustanowionych dla kredytu jednostki dominującej

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt inwestycyjny

3 255

3 065

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem

20.07.2027

pełnomocnictwo do rachunku + weksel własny in blanco + zastaw rejestrowy na aktywach trwałych do kw. 6 511 + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

ING Bank Śląski

kredyt w rachunku bieżącym (umowa wieloproduktowa)

25 000

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem, EURIBOR/LIBOR 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

dwie hipoteki umowne do kwoty 11 000 + hipoteka umowna do kwoty 18 760 + zastaw rejestrowy na aktywach trwałych do kw. 3 444 + zastaw rejestrowy na zapasach – surowcach do kw. 6.000 + cesja z umowy faktoringu ING CF + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

ING Bank Śląski

kredyt obrotowy (umowa wieloproduktowa)

1 250 EUR

0

EURIBOR/ 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń

Bank Gospodarstwa Krajowego

faktoring odwrócony (umowa wieloproduktowa)

5000 PLN/EUR

0

WIBOR 1M + marża wynegocjowana z bankiem, EURIBOR/LIBOR 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

12.03.2023

w ramach istniejących zabezpieczeń

Bank Gospodarstwa Krajowego

kredyt w rachunku bieżącym

2 000 EUR

0

EURIBOR/ 1 M + marża wynegocjowana z bankiem

19.11.2023

pełnomocnictwo do rachunków + weksel własny in blanco + hipoteka umowna łączna do kw. 3 000 EUR + cesja praw z polisy ubezpieczeniowej + oświadczenie o podaniu się egzekucji

RAZEM

 

 

32 700

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Struktura walutowa kredytów i pożyczek

 

Wyszczególnienie

wartość w walucie obcej na 31.12.2021

wartość w PLN na 31.12.2021

wartość w walucie obcej na 31.12.2020

wartość w PLN na 31.12.2020

PLN

0

22 379

0

32 700

EUR

0

0

0

0

Kredyty i pożyczki razem

x

22 379

x

32 700

 

Nota 30: POCHODNE INSTRUMENTY FINANSOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pochodne instrumenty finansowe, w tym:

1 418

707

a) długoterminowe:

0

470

- transakcje IRS

0

470

b) krótkoterminowe

1 418

237

- transakcje IRS

0

119

- transakcje Forward

1 418

118

Pozostałe zobowiązania finansowe, w tym:

0

0

a) długoterminowe:

0

0

- zobowiązania z tyt. emisji obligacji

0

0

b) krótkoterminowe

0

0

- zobowiązania z tyt. emisji obligacji

0

0

Razem

1 418

707

 

Pochodne instrumenty finansowe i inne zobowiązania finansowe – struktura zapadalności

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe

1418

237

Pochodne instrumenty finansowe długoterminowe w tym:

0

470

- płatne do 1 roku

0

0

- płatne powyżej 1 roku do 3 lat

0

0

- płatne powyżej 3 lat do 5 lat

0

85

- płatne powyżej 5 lat

0

385

Pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe

0

0

- płatne powyżej 1 roku do 3 lat

0

0

- płatne powyżej 3 lat do 5 lat

0

0

- płatne powyżej 5 lat

0

0

Razem

1 418

707

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pochodne instrumenty finansowe razem, w tym:

0

589

- wycena transakcji typu IRS

0

589

- wycena transakcje Forward

1 418

118

Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe razem, w tym:

0

0

- zobowiązania z tyt. emisji obligacji

0

0

Odpis aktualizujący z tytułu wyceny w zamortyzowanym koszcie

0

0

Razem zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

1 418

707

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Typ transakcji

Data zawarcia

Data zapadalności

Waluta

Kurs wykonania /przedział/

Kwota bazowa (w tys.)

Wartość godziwa (w tys. zł)

 

 

 

 

 

 

 

Wg stanu na dzień 31.12.2021

 

 

 

 

 

1 418

PEKAO S.A.

 

 

 

 

 

 

Transakcje Forward

III-IV kw. 2021

I-IV kw. 2022 r.

EUR, USD

 

4 300

433

 

 

 

 

 

 

 

ING S.A.

 

 

 

 

 

 

Transakcje Forward

III-IV kw. 2021

I-III kw. 2022 r.

EUR, USD

 

7 500

209

 

 

 

 

 

 

 

BGK

 

 

 

 

 

 

Transakcje Forward

III-IV kw. 2021

I-IV kw. 2022 r.

EUR, USD

 

11 700

776

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wg stanu na dzień 31.12.2020

 

 

 

 

 

707

Transakcja IRS

04.03.2020 r.

06.03.2026 r.

PLN

 

10 000

477

Transakcja IRS

07.04.2020 r.

07.04.2025 r.

PLN

 

5 000

112

 

 

 

 

 

 

 

ING S.A.

 

 

 

 

 

 

Transakcje Forward

IV kw. 2020 r.

II-III kw. 2021 r.

EUR

 

6 000

48

 

 

 

 

 

 

 

BGK

 

 

 

 

 

 

Transakcje Forward

IV kw. 2020 r.

I -IV kw. 2021 r.

EUR

 

5 500

70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nota 31: ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG

 

Zobowiązania handlowe

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania handlowe

73 714

31 219

Wobec jednostek powiązanych

2 726

4 932

Wobec jednostek pozostałych

70 988

26 287

 

Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania

 

Wyszczególnienie

Razem

Nie przeterminowane

< 60 dni

60 – 90 dni

90 –180 dni

180 – 360 dni

>360 dni

31.12.2021

73 714

63 142

10 487

21

40

2

22

Wobec jednostek powiązanych

2 726

2 726

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych

70 988

60 416

10 487

21

40

2

22

31.12.2020

31 219

30 733

450

0

0

33

0

Wobec jednostek powiązanych

4 932

4 932

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych

26 287

25 801

450

0

0

33

0

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 32: POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA

 

Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych (z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych), w tym:

4 365

4 019

Podatek VAT

0

872

Podatek dochodowy od osób fizycznych

971

530

Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS)

3 389

2 607

Pozostałe

5

10

Pozostałe zobowiązania

5 948

3 181

Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń

0

2 394

Inne zobowiązania, w tym:

5 948

787

- Fundusze specjalne

0

22

Razem inne zobowiązania

10 313

7 200

 

 

Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania

 

Wyszczególnienie

Razem

Nie przeterminowane

Przeterm. < 60 dni

Przeterm. 60 – 90 dni

Przeterm. 90 –180 dni

Przeterm. 180 – 360 dni

Przeterm. >360 dni

31.12.2021

10 313

10 313

0

0

0

0

0

Wobec jednostek powiązanych

0

0

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych

10 313

10 313

0

0

0

0

0

31.12.2020

7 200

7 200

0

0

0

0

0

Wobec jednostek powiązanych

0

0

0

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych

7 200

7 200

0

0

0

0

0

 

 

Nota 33: ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW KRÓTKOTERMINOWE*

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Dotacje

987

997

- dofinansowania do projektów **

987

997

Przychody przyszłych okresów

9 789

2 407

-sprzedaż wyrobów na bazie dostawy DDU, DDP

4 652

1 332

-zaliczki na poczet przyszłych dostaw

5 137

1 075

Rozliczenia międzyokresowe przychodów-krótkoterminowe

10 776

3 404

*Prezentowane w pozycji „Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe”

** Szczegółowy opis do projektów zamieszczono w Nocie nr 45

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 34: FUNDUSZE SPECJALNE – ZFŚS

 

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Spółki w Grupie Kapitałowej tworzą taki fundusz i dokonują okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego /kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi/, bądź też dodatkowego odpisu z zysku (za zgodą właściwych organów). Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej w Spółkach, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa kompensuje należności Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu.

Tabele poniżej przedstawiają analitykę należności, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto.

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Pożyczki udzielone pracownikom

214

323

Środki pieniężne

27

31

Zobowiązania z tytułu Funduszu

241

376

Pozostałe

0

0

Saldo po skompensowaniu

0

22

Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym

1 222

1 190

 

 

Nota 35: ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania warunkowe jednostki dominującej na rzecz jednostek zależnych

42

0

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowej dot. usunięcia i likwidacji negatywnych skutków w środowisku

42

0

Zobowiązania warunkowe spółek z Grupy na rzecz podmiotów zewnętrznych

23 333

37 666

Zobowiązania z tytułu regwarancji bankowej prawidłowego wykonania kontraktu

184

896

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowych dobrego wykonania umowy

614

616

Zobowiązanie wobec Urzędu Gminy z tyt. opłaty za usunięcie drzew

288

288

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowej dot. usunięcia i likwidacji negatywnych skutków w środowisku

39

39

Zobowiązanie z tyt. akredytywy dokumentowej

0

0

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowych zapłaty długu celnego

100

100

Zobowiązania z tytułu zawartych umów konsygnacyjnych

6 169

3 476

Zobowiązania z tytułu towarów złożonych na składzie celnym

15 939

32 251

Razem zobowiązania warunkowe

23 375

37 666

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń

 

Wyszczególnienie

Tytułem

Wartość w EUR na 31.12.2021

Wartość w EUR na 31.12.2020

Wartość w PLN na 31.12.2021

Wartość w PLN na 31.12.2020

Zobowiązania warunkowe spółek z GK na rzecz podmiotów zewnętrznych

173

327

937

1 651

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowych

zabezpieczenie gwarancji bankowej prawidłowego wykonania umowy 

133

133

614

616

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowych

zabezpieczenie gwarancji bankowej zapłaty długu celnego 

0

0

100

100

Zobowiązanie z tytułu gwarancji bankowej

zabezpieczenie gwarancji bankowej dot. usunięcia i likwidacji negatywnych skutków w środowisku 

0

0

39

39

Zobowiązanie z tytułu regwarancji bankowej

zabezpieczenie regwarancji bankowej prawidłowego wykonania kontraktu 

40

194

184

896

Zobowiązania warunkowe jednostki dominującej na rzez jednostek zależnych

0

 0

42

0

Zobowiązanie z tytułu poręczenia

zabezpieczenie gwarancji bankowej dot. usunięcia i likwidacji negatywnych skutków w środowisku

0

0

42

0

Razem

 

 

173

327

979

1 651

 

 

Nota 36: ZOBOWIĄZANIA DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU

 

 

Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu

 

Wyszczególnienie

Opłaty minimalne 31.12.2021

Wartość bieżąca opłat 31.12.2021

Opłaty minimalne 31.12.2020

Wartość bieżąca opłat 31.12.2020

W okresie 1 roku

715

678

901

813

W okresie od 1 do 5 lat

819

805

632

637

Minimalne opłaty leasingowe ogółem

1 534

1 483

1 533

1 450

Przyszły koszt odsetkowy

51

x

83

x

Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym:

1 483

1 483

1 450

1 450

krótkoterminowe

678

678

813

813

długoterminowe

805

805

637

637

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Przedmiot praw do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu na dzień 31.12.2021

 

 

Wyszczególnienie

Grunty, budynki i budowle-wartość bilansowa netto zobowiązania

Maszyny i urządzenia-wartość bilansowa netto zobowiązania

Środki transportu-wartość bilansowa netto zobowiązania

Pozostałe środki trwałe-wartość bilansowa netto zobowiązania

Razem-wartość bilansowa netto zobowiązania

Sprzęt komputerowy

0

112

0

0

112

Urządzenie Techniczne

0

625

0

0

625

Środki transportu

0

0

746

0

746

Wartość zobowiązania

0

737

746

0

1 483

 

 

Przedmiot praw do użytkowania składników aktywów na mocy zawartych umów leasingu na dzień 31.12.2020

 

Wyszczególnienie

Grunty, budynki i budowle-wartość bilansowa netto zobowiązania

Maszyny i urządzenia-wartość bilansowa netto zobowiązania

Środki transportu-wartość bilansowa netto zobowiązania

Pozostałe środki trwałe-wartość bilansowa netto zobowiązania

Razem-wartość bilansowa netto zobowiązania

Sprzęt komputerowy

0

290

0

0

290

Środki transportu

0

0

1 160

0

1 160

Wartość zobowiązania

0

290

1 160

0

1 450

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Zawarte umowy leasingu na dzień 31.12.2021

 

 

Finansujący

Wartość początkowa

Oznaczenie

waluty

Wartość zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego

Warunki przedłużenia umowy lub możliwość zakupu

Ograniczenia wynikające z umowy

VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES POLSKA SP.Z O.O.WARSZAWA

960

PLN

390

prawo do nabycia przedmiotu leasingu

-

PEKAO LEASING SP. Z O.O.W WARSZAWIE

425

PLN

129

prawo do nabycia przedmiotu leasingu

-

ING LEASE SP. Z O.O. RZESZÓW

1 448

PLN

840

prawo do nabycia przedmiotu leasingu

-

MLEASING SP Z O.O.Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE

366

PLN

124

prawo do nabycia przedmiotu leasingu

-

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 37: REZERWA NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE (W TYM: EMERYTALNE, RENTOWE I PODOBNE)

 

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe

2 739

2 708

Rezerwy na urlopy wypoczynkowe

1 143

698

Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze w tym:

1 710

950

- nagrody pracownicze

1 646

737

- premia dla Zarządu

62

213

Razem, w tym:

5 592

4 356

- długoterminowe

1 762

1 726

- krótkoterminowe, w tym:

3 830

2 630

nagrody pracownicze

1 646

737

dla Zarządu

62

213

 

Spółki w Grupie Kapitałowej wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzą rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

 

Zmiana stanu rezerw

 

 

Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe

Rezerwy na urlopy wypoczynkowe

Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze

Stan na 01.01.2021

2 708

698

950

Utworzenie rezerwy

342

1 143

1 710

Koszty wypłaconych świadczeń

311

0

950

Rozwiązanie rezerwy

0

698

 0

Stan na 31.12.2021, w tym:

2 739

1 143

1 710

- długoterminowe

1 762

0

0

- krótkoterminowe

977

1 143

1 710

 

 

 

 

Stan na 01.01.2020

2 408

564

247

Utworzenie rezerwy

523

698

950

Koszty wypłaconych świadczeń

223

0

232

Rozwiązanie rezerwy

0

564

15

Stan na 31.12.2020, w tym:

2 708

698

950

- długoterminowe

1 726

0

0

- krótkoterminowe

982

698

950

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza dla Spółek w Grupie Kapitałowej, do wyliczenia kwoty zobowiązania z tyt. przewidywanych odpraw emerytalnych i rentowych na dzień bilansowy są następujące:

 

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy

 

w jednostce dominującej

w jednostce zależnej (Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.)

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Stopa dyskontowa (%)

3,90%

1,50%

3,90%

1,50%

Prawdopodobieństwo rezygnacji uzależnione od wieku pracowników (%)

6,5%

6,5%

0,0% - 17,7%

5,5%

Przewidywany nominalny wzrost wynagrodzeń (%)

3,5%

1%

3,5%

1%

 

 

Poza rezerwami na odprawy emerytalno-rentowe Grupa tworzy rezerwy na urlopy i pozostałe świadczenia pracownicze.

Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze obejmują min. rezerwy na nagrody i premie dla Zarządu i pracowników Spółek Grupy oraz rezerwy z tyt. realizacji programu motywacyjnego oparte o parametry stanowiące pomiar realizacji zadań indywidualnych. W przypadku realizacji zadań przez pracowników Spółek dokonuje wypłaty świadczeń pracowniczych, natomiast w przypadku braku ich realizacji rezerwa podlega rozwiązaniu (bez wykorzystania).

 

 

Zmiany wartości bieżącej zobowiązania

31.12.2021

31.12.2020

Wartość bieżąca zobowiązania na 1 stycznia

2 708

2 408

Koszty odsetek

27

29

Koszty bieżącego zatrudnienia

128

105

Koszty przeszłego zatrudnienia

0

0

Wypłacone świadczenia

-311

-222

Straty/zyski aktuarialne, w tym:

187

388

ze zmiany założeń finansowych

0

0

ze zmiany założeń demograficznych

0

0

inne

187

388

Wartość bieżąca zobowiązania na koniec okresu sprawozdawczego

2 739

2 708

 

 

 

Kwota ujęta w bilansie

2 739

2 708

Wartość bieżąca zobowiązania

2 739

2 708

Kwoty ujęte w rachunku zysków i strat

-156

-88

Koszty bieżącego zatrudnienia

128

105

Koszty przeszłego zatrudnienia

0

0

Koszty odsetek

27

29

Wypłacone świadczenia

-311

-222

Straty/zyski z tytułu ograniczeń i rozliczeń

0

0

Kwota ujęta w przychodzie całkowitym (inne)

187

388

Zyski/straty aktuarialne

187

388

 

 

Odprawy emerytalne

31.12.2021

31.12.2020

Saldo początkowe zobowiązania netto

2 708

2 408

Koszty, jak wyżej

31

300

Zwiększenie zobowiązań w związku z przejęciem Spółki

0

0

Saldo końcowe zobowiązania netto

2 739

2 708

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 38: POZOSTAŁE REZERWY

 

  

31.12.2021

31.12.2020

Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty

1 987

971

Rezerwa na prowizję od sprzedanych wyrobów

1 972

1 102

Rezerwa na koszty bieżącego okresu

414

295

Rezerwa na usługi transportowe

125

235

Rezerwa na koszty zużycia energii i gazu

2 101

1 331

Rezerwa na koszty importu surowców

3 954

 0

Razem, w tym:

10 553

3 934

- długoterminowe

0

0

- krótkoterminowe

10 553

3 934

 

Zmiana stanu pozostałych rezerw

 

Wyszczególnienie

Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty

Rezerwa na prowizję od sprzedanych wyrobów

Rezerwa na usługi transportowe

Rezerwa na koszty importu surowców

Inne rezerwy

Ogółem

Stan na 01.01.2021

971

1 102

235

0

1 626

3 934

Utworzone w ciągu roku obrotowego

1 090

1 972

125

3 954

2 515

9 656

Wykorzystane

74

1 102

235

0

1 626

3 037

Rozwiązane

0

0

0

0

0

0

Stan na 31.12.2021, w tym:

1 987

1 972

125

3 954

2 515

10 553

- długoterminowe

0

0

0

0

0

0

- krótkoterminowe

1 987

1 972

125

3 954

2 515

10 553

 

 

 

 

 

 

 

Stan na 01.01.2020

518

1 273

198

0

1 793

3 782

Utworzone w ciągu roku obrotowego

971

1 102

235

0

1 626

3 934

Wykorzystane

518

1 273

198

0

1 793

3 782

Rozwiązane

0

0

0

0

0

0

Stan na 31.12.2020, w tym:

971

1 102

235

0

1 626

3 934

- długoterminowe

0

0

0

0

0

0

- krótkoterminowe

971

1 102

235

0

1 626

3 934

 

 

Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz pozostałe rezerwy

 

Na spółkach w Grupie jako przedsiębiorcach ciąży obowiązek dokonania świadczeń z tytułu rękojmi oraz gwarancji związanych z usunięciem wad, naprawą towaru lub jego wymianą na nowy, wolny od wad.

Zobowiązania do wykonania w/w świadczeń są identyfikowane przez Grupę na moment zawarcia umowy. W trakcie ujmowania przychodów zgodnie z MSSF 15 w/w zobowiązania nie stanowią odrębnych dóbr lub usług, ponieważ nie spełniają łącznie kryteriów wskazanych w MSSF 15 (§ 27), to znaczy ani klient nie jest w stanie czerpać korzyści z pojedynczych składowych umowy dostawy ani nie można uniezależnić uznania poszczególnych elementów umowy za wykonane (umowa dotyczy kompletnej dostawy wyrobów lub wyrobów wraz z ich zabudową w urządzeniu cieplnym, niezależnie od sposobu ustalenia jej kompletności), jeśli nie będą wykonane kompletnie wszystkie zobowiązania dotyczące dostawy wyrobów/usług w ramach umowy.

 

Ponieważ w/w zobowiązania nie stanowią odrębnych obowiązków wykonania i Grupa nie ustala dla nich indywidulanych cen sprzedaży (świadczenia na rzecz klienta stanowi jeden pakiet), Grupa tworzy rezerwy na naprawy gwarancyjne kierując się zasadą ostrożności, analizami historycznymi i przewidywaniami.

Szacunek rezerwy na naprawy gwarancyjne ustalany jest w oparciu o wskaźnik, który uwzględnia min.:

-wartość kontraktów zawartych ogółem,

-maksymalny wymiar gwarancji zawarty w kontraktach ogółem,

-długości okresu gwarancji,

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

-dodatkowe zapisy kontraktowe rozszerzające zakres gwarancji,

-faktycznie poniesione koszty zgłoszonych i uznanych reklamacji/napraw gwarancyjnych w okresie ostatnich 2-3 lat.

 

Tak ustalony wskaźnik przeliczony przez przychody ze sprzedaży wg planu na rok bieżący wskazuje optymalny poziom rezerwy na naprawy gwarancyjne.

 

Przewiduje się, że część tych kosztów może zostać poniesiona w następnym roku obrotowym, a ich całość w ciągu 2-3 lat od dnia bilansowego - w przypadku nie wywiązania się z warunków gwarancyjnych.

Wystąpienie wypełnienia obowiązku naprawy daje podstawę do wykorzystania rezerwy do wysokości kosztu danego zgłoszenia reklamacyjnego. Konsekwencją jest proporcjonalne w kolejnych okresach tworzenie rezerw celem utrzymania poziomu przyjętej wartości.

 

Grupa tworzy również rezerwy na przyszłe koszty bezpośrednio związane z realizowaną sprzedażą produktów. Do kosztów tego typu należą min. rezerwy na prowizje z tyt. pośrednictwa w sprzedaży, koszty serwisu i nadzoru u odbiorców czy szeroko rozumiane usługi doradztwa marketingowego i technicznego, które wynikają z umów/kontraktów zawartych odrębnie z podmiotami pośredniczącymi pomiędzy klientami a Grupą i nie stanowią odrębnego świadczenia na rzecz klienta, a stanowią istotne wsparcie rynkowe i techniczne dla Grupy.

Przewiduje się, że większość tych kosztów zostanie poniesiona w bieżącym i następnym roku obrotowym.

 

Nota 39: CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

 

Spółki narażone są na wiele rodzajów ryzyka związanych z instrumentami finansowymi. Do głównych instrumentów, z których korzystają Spółki należą kredyty bankowe, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe, akcje własne i obce. Nadrzędnymi celami korzystania z tych instrumentów jest:

pozyskanie środków na bieżącą działalność Spółek,

sfinansowanie modernizacji majątku i inwestycji badawczo-rozwojowych.

Przedsiębiorstwa posiadają też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Spółka dominująca zawiera transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim walutowe kontrakty terminowe typu forward oraz transakcje zabezpieczające przed ryzykiem stóp procentowych (IRS). Celem tych transakcji jest odpowiednio:

zarządzanie ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności gospodarczej oraz wynikającym z używanych przez nią źródeł finansowania,

zarządzanie ryzykiem zmiany stóp procentowych.

Spółka nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych – od strony ekonomicznej zawarte transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółek obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko kredytowe oraz związane z płynnością. Są one na bieżąco monitorowane i w zależności od sytuacji podejmowane są adekwatne decyzje w zakresie postępowania z nimi.

 

Sposoby zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka zostały w skrócie omówione poniżej. Przy omawianiu kluczowych ryzyk zamieszczono analizę wrażliwości na zmianę parametrów.

 

Ryzyko stopy procentowej

 

Nieprzewidywalność poziomu stóp procentowych w przyszłości powoduje ryzyko niekorzystnej zmiany wyniku finansowego poprzez swój negatywny wpływ na przychody i koszty finansowe. Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Charakter ekspozycji Spółek na ryzyko zmiany stóp procentowych implikuje, że wraz ze wzrostem/spadkiem bazowych stóp procentowych wynik finansowy Spółek pogarsza się/poprawia się.

Narażenie na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań finansowych Spółek, w znacznie mniejszym stopniu należności.

Spółki posiłkują się finansowaniem zewnętrznym w postaci: kredytów złotowych, walutowych oraz leasingu.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Spółki korzystają z finansowania o oprocentowaniu zmiennym. Kredyty bankowe (również te długoterminowe) mają oprocentowanie zmienne, oparte o stopy % depozytów złotowych bądź walutowych oraz stałą marżę banku w okresie obowiązywania umowy.

 

Celem ograniczenia wpływu ryzyka stóp procentowych na wyniki finansowe Spółki dominującej:

 

1.w dniu 4 marca 2020 r została zawarta transakcja IRS w walucie PLN i w nominale 10 000 000 PLN na okres od 2020-03-04 do 2026-03-26 – wysokość stałej stopy procentowej to: 1,48%. Zabezpiecza ona ok 46% nominału kredytów generujących ryzyko stóp procentowych, których oprocentowanie oparte jest o zmienną stopę procentową WIBOR,

2.w dniu 7 kwietnia 2020 r została zawarta transakcja IRS w walucie PLN i w nominale 5 000 000 PLN na okres od 2020-04-07 do 2025-04-07 – wysokość stałej stopy procentowej to: 0,96%. Zabezpiecza ona ok 23% nominału kredytów generujących ryzyko stóp procentowych, których oprocentowanie oparte jest o zmienną stopę procentową WIBOR.

 

 

Na dzień 31.12.2021r. wartość godziwa zawartych transakcji zamiany stóp procentowych jest oszacowana na kwotę łącznie: 1 237 tys. zł (zysk) wg modelu wyceny zastosowanej przez bank, w którym te transakcje zawarto.

 

Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany

 

W spółkach występuje ryzyko stopy procentowej głównie w związku z korzystaniem z kredytów bankowych i leasingów w PLN, których oprocentowanie jest oprocentowaniem zmiennym – opartym o WIBOR 1Mi stałą w okresie kredytowania marżę banków kredytujących.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego Spółek na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników.

 

Początek roku przyniósł znaczny wzrost krzywej oczekiwań co do wartości przyszłej stopy procentowej poparty kolejnymi podwyżkami w poszczególnych miesiącach. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego oczekiwania co do maksymalnej stopy procentowej w bieżącym cyklu podwyżek zbliżają się do 5 punktów procentowych (na dzień bilansowy stopa procentowa wynosiła 2,23 punktów procentowych). Tym niemniej w celu przeprowadzenia analizy wrażliwości na zmianę stóp procentowych na dzień 31.12.2021r., przyjęto zmianę poziomu stóp procentowych -/+ 1 punkt procentowy (jako wartość reprezentatywną, elastyczną i możliwą do zwielokrotnienia).

 

Wyliczenie dotyczące kredytów i leasingów

 

 

Tytuł

Wartość obliczona dla celów analizy

(w tys. PLN/ w p.p.)

31.12.2021 r.

Wartość obliczona dla celów analizy

(w tys. PLN/ w p.p.)

31.12.2020 r.

Stan zobowiązań z tyt. kredytów i leasingów

34 140

23 862

Szacowana zmiana stóp procentowych

+/- 1 p.p.

+/- 1 p.p.

Wzrost/spadek kosztów finansowych spowodowany wzrostem/spadkiem stóp procentowych = wpływ na wynik brutto okresu

341

239

Podatek dochodowy

65

45

RAZEM wpływ na wynik netto okresu

276

194

RAZEM wpływ na kapitał własny

276

194

 

Łączne koszty finansowe związane z korzystaniem z kredytów, leasingów i pożyczek w 2021 roku wyniosły 446 tys. zł.

Gdyby w trakcie 2021 roku poziom stóp procentowych w Polsce był wyższy lub niższy od obowiązującego o każdy 1 punkt procentowy wówczas wynik netto Spółek byłby wyższy lub niższy o 194 tys. zł z tytułu wyższych lub niższych odsetek od zaciągniętych kredytów bankowych i leasingu.

Jednocześnie z uwagi na posiadane transakcje IRS wrażliwość na zmiany stóp procentowych została zredukowana o prawie 63% do 72 tys. zł (wynik netto okresu) w przypadku szacowanej zmiany stopy procentowej o 1%).

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Ryzyko walutowe

 

Spółki narażone są na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji kupna materiałów (w mniejszym zakresie usług) oraz sprzedaży wyrobów i usług oraz kredytu w EUR. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostki transakcji w walutach innych niż ich waluta wyceny. Blisko 87% zawartych przez Spółki transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza (lub powiązana jest z kursem waluty innej niż sprawozdawcza –sprzedaż denominowana wg kursu waluty innej niż PLN). Analogicznie ok 50% kosztów wyrażonych jest w walutach innych niż sprawozdawcza.

W przypadku przepływów walutowych inkasowanych i wydatkowanych w walutach obcych mamy do czynienia zarówno z ryzykiem transakcyjnym jak i przeliczeniowym (stosowanie terminów odroczonych płatności w stosunku do daty dostawy/faktury). W przypadku przepływów denominowanych w walutach obcych i inkasowanych/wydatkowanych w PLN występujące ryzyko zależy od przyjmowanej daty przeliczenia na złoty i o ile jest to data wystawienia faktury i wysyłki, pozostaje wyłącznie ryzyko ekonomiczne.

Ryzyko walutowe –wrażliwość na zmiany

Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego stwierdzono wysoką zmienność na rynku walutowym spowodowaną zbrojną agresją Rosji na Ukrainę. Notowane są wzrosty głównych par walut rzędu 10%.

Tym niemniej na potrzeby analizy wrażliwości na zmianę kursu walut na dzień 31.12.2021r. przyjęto zmianę na poziomie -/+ 1 punkt procentowy (jako wartość reprezentatywną, elastyczną i możliwą do zwielokrotnienia).

Na potrzeby analizy wrażliwości na zmiany kursów walut na dzień 31.12.2021r skorzystano z tabeli kursów nr 254/A/NBP/2021 z dnia 31-12-2021r. (Kurs EUR/PLN 4,5994, USD/PLN 4,0600, GBP/PLN 5,4846)

 

Wyliczenie na 31.12.2021 r.:

 

Pozycja

wg walut

 

Stan na 31.12.2021

w walucie

(w tys.)

Wycena bilansowa

na 31.12.2021 (w tys. PLN)

Szacowana zmiana kursu walut

(w %)

Skutki zmiany kursów walut w poszcz. pozycjach (w tys. PLN)

 

 

 

 

 

Należności handlowe

 

 

 

 

  EUR

8 387

38 573

+/-1%

386

  USD

4 388

17 817

+/-1%

178

GBP

5

25

+/-1%

0

 

 

 

 

 

Pozostałe należności

 

 

 

 

  EUR

3 090

13 984

+/-1%

140

USD

3

10

+/-1%

0

 

 

 

 

 

Zobowiązania handlowe

 

 

 

 

  EUR

4 320

19 870

+/-1%

199

  USD

6 715

27 265

+/-1%

273

GBP

20

119

+/-1%

1

 

 

 

 

 

Środki pieniężne i lokaty

 

 

 

 

  EUR

5 752

26 455

+/-1%

265

  USD

381

  1 548

+/-1%

15

 

 

 

 

 

RAZEM wpływ na wynik brutto okresu

511

Podatek dochodowy

97

RAZEM wpływ na wynik netto okresu

414

RAZEM wpływ na kapitał własny

414

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Gdyby na dzień 31.12.2021 r. kurs głównych walut dla Spółek tj. EUR, USD i pozostałych walut (pomimo ich znikomego udziału) był wyższy lub niższy o każdy 1%, wówczas wynik netto byłby wyższy lub niższy o 414 tys. zł - w wyniku ujemnych lub dodatnich różnic kursowych wynikających z przeliczenia należności, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych i zobowiązań handlowych.

Spółka dominująca okresowo notuje wysokie stany środków pieniężnych, środki pieniężne w PLN i EUR zmniejszają zadłużenie kredytów bieżących, pozostałe środki w Euro nie są lokowane z uwagi na ujemne oprocentowanie, a środki w USD nie są lokowane ze względu na oprocentowanie „0+”.

W celu ograniczenia ryzyka wahań kursów walutowych, w rozliczeniach walutowych związanych ze sprzedażą eksportową i zakupami z importu, w Spółce dominującej w dużej mierze wykorzystuje się naturalny hedging, zmierzający do równoważenia przepływów. Realizowana w Spółce dominującej Polityka Zarządzania Ryzykiem w czasie krótkoterminowej i dającej się ustalić nierównowagi w przepływach walutowych zezwala na wykorzystywanie terminowych instrumentów pochodnych do zabezpieczania przyszłych przepływów pieniężnych. Spółka jest stroną walutowych kontraktów typu forward. Nabyte instrumenty są denominowane w  EUR i USD.

Spółka dominująca każdorazowo negocjuje warunki zawieranych terminowych instrumentów pochodnych zabezpieczających z bankiem w taki sposób, by odpowiadały one warunkom zabezpieczanej pozycji (w zakresie wolumenu ekspozycji oraz przewidywanych terminów zapadalności) i zapewniały dzięki temu maksymalną skuteczność zabezpieczenia.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Spółka dominująca zabezpieczyła część transakcji sprzedaży w walucie lub denominowanych wg kursu walut obcych z tytułu, których na dzień bilansowy istniały uprawdopodobnione przyszłe należności i zobowiązania dla 2022 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Poniżej specyfikacja otwartych pozycji walutowych przez Spółkę dominującą na 31.12.2021r. – wg Banków:

 

WALUTA EUR

BANK

WALUTA

TRANSAKCJA

WOLUMEN

Kurs terminowy

Data zawarcia

Data transakcji

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,5925

2021-09-17

2022-01-31

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6379

2021-10-08

2022-01-31

 

 

Miesiąc: 2022.01

1 000 000

4,6152

 

 

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,5960

2021-09-17

2022-02-28

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6220

2021-09-21

2022-02-28

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6450

2021-10-08

2022-02-28

 

 

Miesiąc: 2022.02

1 500 000

4,6210

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6135

2021-09-20

2022-03-31

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6297

2021-09-21

2022-03-31

 

 

Miesiąc: 2022.03

1 000 000

4,6216

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6175

2021-09-20

2022-04-29

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6341

2021-09-21

2022-04-29

 

 

Miesiąc: 2022.04

1 000 000

4,6258

 

 

Pekao

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6232

2021-09-20

2022-05-31

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6395

2021-09-21

2022-05-31

 

 

Miesiąc: 2022.05

1 000 000

4,6314

 

 

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6313

2021-09-20

2022-06-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6440

2021-09-21

2022-06-30

 

 

Miesiąc: 2022.06

1 000 000

4,6377

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6400

2021-09-21

2022-07-29

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6588

2021-09-21

2022-07-29

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,7660

2021-11-16

2022-07-29

 

 

Miesiąc: 2022.07

1 500 000

4,6883

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6455

2021-09-21

2022-08-31

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6645

2021-09-21

2022-08-31

Pekao

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,7685

2021-11-16

2022-08-31

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,8356

2021-11-22

2022-08-31

 

 

Miesiąc: 2022.08

2 000 000

4,7285

 

 

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6498

2021-09-21

2022-09-20

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6745

2021-09-21

2022-09-30

Pekao

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,7720

2021-11-12

2022-09-30

ING

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,8294

2021-11-22

2022-09-30

 

 

Miesiąc: 2022.09

2 000 000

4,7314

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6600

2021-09-21

2022-10-31

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6805

2021-09-21

2022-10-31

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

200 000

4,7360

2021-11-10

2022-10-31

Pekao

EUR

SPRZEDAŻ

300 000

4,7865

2021-11-12

2022-10-31

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,8445

2021-11-22

2022-10-31

 

 

Miesiąc: 2022.10

2 000 000

4,7378

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6665

2021-09-21

2022-11-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6888

2021-09-22

2022-11-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,7385

2021-10-28

2022-11-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,8540

2021-11-19

2022-11-30

 

 

Miesiąc: 2022.11

2 000 000

4,7370

 

 

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6735

2021-09-21

2022-12-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,6961

2021-09-22

2022-12-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,7425

2021-10-25

2022-12-30

BGK

EUR

SPRZEDAŻ

500 000

4,8545

2021-11-19

2022-12-30

 

 

Miesiąc: 2022.12

2 000 000

4,7417

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

18 000 000

4,6916

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

WALUTA USD

BANK

WALUTA

TRANSAKCJA

WOLUMEN

Kurs terminowy

Data zawarcia

Data transakcji

Pekao

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,8914

2021-09-16

2022-01-31

 

 

Miesiąc: 2022.01

500 000

3,8914

 

 

BGK

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9132

2021-09-20

2022-02-28

 

 

Miesiąc: 2022.02

500 000

3,9132

 

 

ING

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9233

2021-09-20

2022-03-31

 

 

Miesiąc: 2022.03

500 000

3,9233

 

 

ING

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9260

2021-09-21

2022-04-29

 

 

Miesiąc: 2022.04

500 000

3,9260

 

 

Pekao

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9337

2021-09-21

2022-05-31

 

 

Miesiąc: 2022.05

500 000

3,9337

 

 

Pekao

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9351

2021-09-21

2022-06-30

 

 

Miesiąc: 2022.06

500 000

3,9351

 

 

Pekao

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9484

2021-09-21

2022-07-29

 

 

Miesiąc: 2022.07

500 000

3,9484

 

 

Pekao

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9505

2021-09-21

2022-08-31

 

 

Miesiąc: 2022.08

500 000

3,9505

 

 

BGK

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9565

2021-09-22

2022-09-30

 

 

Miesiąc: 2022.09

500 000

3,9565

 

 

BGK

USD

SPRZEDAŻ

500 000

3,9904

2021-09-29

2022-10-31

 

 

Miesiąc: 2022.10

500 000

3,9904

 

 

BGK

USD

SPRZEDAŻ

500 000

4,0410

2021-10-28

2022-11-30

 

 

Miesiąc: 2022.11

500 000

4,0410

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

USD

5 500 000

3,9463

 

 

 

 

Na dzień 31.12.2021r. wartość godziwa zawartych walutowych transakcji terminowych w łącznym wolumenie 18 000 tys. EUR i 5 500 tys. USD jest oszacowana na kwotę łącznie: 1 418. tys. zł (strata) wg modelu wyceny zastosowanej przez banki, w których te transakcje zawarto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Poniżej zamieszczono analizę wrażliwości na zmiany poziomu kursów walut w odniesieniu do ekspozycji walutowej Spółki dominującej w zakresie otwartej pozycji walutowej. Dla potrzeb analizy przyjęto poglądowo założenie, że wzrost/spadek kursów wyniesie 1%, pomimo że rzeczywisty zakres wahań kursów w ciągu roku był większy .

 

wzrostu kursu na poziomie 1% w stosunku do kursu średniego NBP na 31.12.2021 r., który wyniósł:

Kurs EUR/PLN 4,5994 i USD/PLN 4,0600 (Tabela 254/A/NBP/2021 z dnia 31-12-2021r.)

 

tj. przy założeniu następujących poziomów:

kurs EUR/PLN = 4,6454

kurs USD/PLN = 4,1006

 

Wyliczenie na 31.12.2021 r. /wzrost kursów/:

Ekspozycja walutowa w zakresie otwartych transakcji terminowych

 

Wolumen na 31.12.2021

w walucie

(w tys.)

Wycena bilansowa

na 31.12.2021

(w tys. PLN)

Szacowana zmiana kursu walut

(w %)

Skutki zmiany kursów walut w poszcz. pozycjach (w tys. PLN)

Forwardy

 

 

 

 

EUR

18 000

- 1 418

+1%

+1 051

USD

5 500

RAZEM wpływ na wynik brutto okresu

 

 

 

+1 051

Podatek dochodowy

 

 

 

200

RAZEM wpływ na wynik netto okresu

 

 

 

851

RAZEM wpływ na kapitał własny

 

 

 

851

 

spadku kursu na poziomie 1% w stosunku do kursu średniego NBP na 31.12.2021 r., który wyniósł:

Kurs EUR/PLN 4,5994 i USD/PLN 4,0600 (Tabela 254/A/NBP/2021 z dnia 31-12-2021r.)

 

tj. przy założeniu następujących poziomów:

kurs EUR/PLN = 4,5534

kurs USD/PLN = 4,0194

 

Wyliczenie na 31.12.2021r. /spadek kursów/:

Ekspozycja walutowa w zakresie otwartych transakcji terminowych

 

Wolumen na 31.12.2021

w walucie

(w tys.)

Wycena bilansowa

na 31.12.2021 (w tys. PLN)

Szacowana zmiana kursu walut

(w %)

Skutki zmiany kursów walut w poszcz. Pozycjach (w tys. PLN)

Forwardy

 

 

 

 

EUR

18 000

- 1 418

-1%

-1 051

USD

5 500

RAZEM wpływ na wynik brutto okresu

 

 

 

-1 051

Podatek dochodowy

 

 

 

-200

RAZEM wpływ na wynik netto okresu

 

 

 

-851

RAZEM wpływ na kapitał własny

 

 

 

-851

 

W wyniku zmiany kursu o 1% wynik netto okresu pogarsza/poprawia się o 851 tys. PLN.

 

Ryzyko kredytowe

 

Jest to ryzyko straty z powodu niespłacania zobowiązań klientów bądź zdarzenia polegające na pogorszeniu sytuacji finansowej odbiorców, co prowadzi do zaprzestania obsługi wierzytelności.

Podstawowym elementem zarządzania ryzykiem kredytowym jest dążenie do zawierania transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności. Potencjalni odbiorcy poddawani są przez Spółki weryfikacji i ocenie zdolności kredytowej przed przydzieleniem im wewnętrznego limitu kupieckiego.  Spółki zawierają transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Ponadto, dzięki aktywnemu monitorowaniu stanów

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

należności, narażenie Spółek na ryzyko kredytowe związane z tymi aktywami nie jest znaczne. Dodatkowo Spółka dominująca korzystała z bankowych instrumentów finansowania handlu (akredytywy, inkasa, gwarancje) podnoszących bezpieczeństwo transakcji.

 

W odniesieniu do należności i innych aktywów finansowych Spółek, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Spółek powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko ujawniona została w notach 18 i 19.

 

W 2021 roku spółki nie prowadziły negocjacji oraz nie dokonywały ustaleń, które skutkowałyby znaczącym wzrostem ryzyka kredytowego, w wyniku których istotnym zmianom uległyby terminy płatności oraz w inny sposób zmodyfikowane byłyby oczekiwane przepływy z posiadanych należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umowy. W spółkach nie występują istotne koncentracje ryzyka.

 

Ryzyko związane z płynnością

 

Ryzyko płynności jest to zagrożenie przedsiębiorstwa utratą zdolności do realizacji bieżących zobowiązań płatniczych. Spółki monitorują ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności.

Plan płynności finansowej uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, umożliwia podjęcie działań zmierzających do dopasowania terminów przyszłych wpływów i wydatków. Jego podstawą jest dokładna i rzetelna rachunkowość uwzględniająca wszystkie wpływy i wydatki, ich wielkość oraz terminy płatności.

Celem spółek jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, faktoring, umowy leasingu finansowego oraz umowy dzierżawy z opcją zakupu.

 

31.12.2021

Zobowiązania wymagalne w okresie

Struktura wiekowa zobowiązań finansowych

Suma zobowiązań

do 30 dni

od 31 do 90 dni

od 91 do 180 dni

od 181 do 360 dni

powyżej 361 (patrz nota poniżej)

Kredyty bankowe i pożyczki

22 897

312

630

1 013

2 018

18 924

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

1 482

63

127

183

305

804

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez zobowiązań budżetowych)

73 983

46 770

23 412

3 801

0

0

Pozostałe zobowiązania  - instrumenty finansowe

1 418

339

442

367

270

0

Razem

99 780

47 484

24 611

5 364

2 593

19 728

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania wymagalne powyżej 361 dni

1–2 lat

2-3 lat

3-4 lat

4-5 lat

>5 lat

Ogółem

Kredyty bankowe i pożyczki

9 386

7 251

817

1 081

389

18 924

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

338

188

115

115

48

804

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez zobowiązań budżetowych)

0

 0

 0

 0

 0

0

Pozostałe zobowiązania  - instrumenty finansowe

 0

 0

 0

 0

 0

0

Razem

9 724

7 439

932

1 196

437

19 728

 

Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 40: INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH

 

Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych

 

Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek wycenia się wykorzystując odpowiednie własne techniki wyceny oraz metody stosowane przez właściwe instytucje finansowe (Banki).

Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem.

 

Do głównych instrumentów finansowych, które występują w Grupie na 31.12.2021 r. należą:

1) instrumenty pochodne, tj. terminowe transakcje walutowe typu forward oraz transakcje IRS,

2) należności tj. należności z tyt. dostaw i usług i pozostałe należności,

3) długoterminowe aktywa finansowe tj. udziały i akcje w jednostkach pozostałych (innych niż podporządkowane),

4) zobowiązania finansowe, tj. zobowiązania z tyt. kredytów bankowych, zobowiązania z tyt. dostaw i usług i pozostałe zobowiązania finansowe.

 

Pozycje długoterminowych aktywów i zobowiązań finansowych zaklasyfikowanych do instrumentów finansowych (innych niż instrumenty pochodne) wyceniane są na dzień bilansowy metodą zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej lub metodą dyskonta do wartości godziwej.

Pochodne instrumenty finansowe otwarte na dzień bilansowy wyceniane są w wartości godziwej w oparciu o profesjonalne metody wyceny stosowane przez Banki, w których zawarto takie transakcje.

 

Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Wartości godziwe poszczególnych kategorii instrumentów finansowych

 

AKTYWA FINANSOWE

Wartość bilansowa 31.12.2021

Wartość bilansowa 31.12.2020

Wartość godziwa 31.12.2021

Wartość godziwa 31.12.2020

Kategoria instrumentów finansowych

Udziały i akcje, w tym:

2

2

2

2

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

- udziały i akcje długoterminowe (inne, niż udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych)

2

2

2

2

- udziały i akcje krótkoterminowe ((inne, niż udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych)

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (bez należności budżetowych), w tym:

76 266

67 300

76 266

67 300

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

- należności długoterminowe

0

0

0

0

- należności krótkoterminowe

76 266

67 300

76 266

67 300

 

 

 

 

 

 

Pożyczki udzielone, w tym:

0

0

0

0

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

- pożyczki długoterminowe

0

0

0

0

- pożyczki krótkoterminowe

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

Pozostałe aktywa finansowe, w tym:

1 237

127

1 237

127

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

- pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe

325

127

325

127

- pochodne instrumenty finansowe długoterminowe

912

0

912

0

 

 

 

 

 

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

33 748

29 733

33 748

29 733

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

Wartość bilansowa 31.12.2021

Wartość bilansowa 31.12.2020

Wartość godziwa 31.12.2021

Wartość godziwa 31.12.2020

Kategoria instrumentów finansowych

Kredyty bankowe i pożyczki

22 379

32 700

22 379

32 700

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie 

- kredyty bankowe i pożyczki długoterminowe

18 914

16 778

18 914

16 778

- kredyty bankowe i pożyczki krótkoterminowe

3 465

15 922

3 465

15 922

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu, w tym:

1 482

1 450

1 482

1 450

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie 

- zobowiązania z tytułu leasingu długoterminowe

804

637

804

637

- zobowiązania z tytułu leasingu krótkoterminowe

678

813

678

813

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (bez zobowiązań budżetowych), w tym:

73 983

34 157

73 983

34 157

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie 

- zobowiązania długoterminowe

0

0

0

0

- zobowiązania krótkoterminowe

73 983

34 157

73 983

34 157

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania dotyczące aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia

0

0

0

0

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

 

 

 

 

 

Pochodne instrumenty finansowe, w tym:

1 418

707

1 418

707

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy 

- pochodne instrumenty finansowe długoterminowe

0

470

0

470

- pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe

1 418

237

1 418

237

 

 

 

 

 

 

Inne zobowiązania finansowe - faktoring (bez regresu), w tym:

0

0

0

0

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

- inne zobowiązania długoterminowe

0

0

0

0

- inne zobowiązania krótkoterminowe (faktoring)

0

0

0

0

 

 

Hierarchia wartości godziwej

 

Na dzień 31.12.2021 r. Grupa utrzymywała instrumenty finansowe wykazywane w wartości godziwej w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Grupa stosuje poniższą hierarchię dla określania i wykazywania wartości godziwej instrumentów finansowych według metody wyceny:

 

Poziom 1 - ceny notowane (nieskorygowane) na aktywnym rynku dla identycznych aktywów oraz zobowiązań

Poziom 2 - pozostałe metody, dla których pośrednio bądź bezpośrednio są uwzględniane wszystkie czynniki mające istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą

Poziom 3 - metody oparte na czynnikach mających istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Poziom hierarchii wartości godziwej, do którego następuje klasyfikacja wyceny wartości godziwej, ustala się na podstawie danych wejściowych najniższego poziomu, które są istotne dla całości pomiaru wartości godziwej. W tym celu istotność danych wejściowych do wyceny ocenia się poprzez odniesienie do całości wyceny wartości godziwej. Jeżeli przy wycenie wartości godziwej wykorzystuje się obserwowalne dane wejściowe, które wymagają istotnych korekt na podstawie danych nieobserwowalnych, wycena taka ma charakter wyceny zaliczanej do Poziomu 3. Ocena tego, czy określone dane wejściowe przyjęte do wyceny mają istotne znaczenie dla całości wyceny wartości godziwej wymaga osądu uwzględniającego czynniki specyficzne dla danego składnika aktywów lub zobowiązań.

 

W okresie zakończonym 31.12.2021 r. nie miały miejsce przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty z/ do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.

 

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

poziom hierarchii wartości godziwej

31.12.2021

31.12.2020

Akcje/ Udziały w spółkach nie notowanych na giełdzie

poziom 3

2

2

Akcje spółek notowanych na giełdzie

poziom 1

0

0

Pozostałe aktywa finansowe - Kontrakty Forward/IRS wg wyceny godziwej banków

poziom 2

1 237

127

Inne aktywa finansowe

poziom 3

0

0

Razem

 

1 239

129

 

 

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

poziom hierarchii wartości godziwej

31.12.2021

31.12.2020

Pochodne instrumenty finansowe

poziom 2

1 418

707

Inne zobowiązania finansowe - faktoring

poziom 2

0

0

Razem

 

1 418

707

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 41: ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

 

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Spółki w Grupie zarządzają strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadzają do niej zmiany. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

 

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Przyjmuje się, że wskaźnik ten powinien mieścić się w przedziale 20% - 40%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania finansowe, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje zamienne akcje uprzywilejowane, kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2021

31.12.2020

Oprocentowane kredyty i pożyczki

22 379

32 700

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

94 803

41 823

Zobowiązania finansowe /instrumenty pochodne/

1 418

707

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 482

1 450

Zobowiązania z tyt. emisji obligacji

0

0

Pozostałe zobowiązania finansowe

0

0

Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty

33 748

29 733

Zadłużenie netto

86 334

46 947

 

 

 

Zamienne akcje uprzywilejowane

0

0

Kapitał własny

336 340

307 107

Kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto

0

0

Kapitał razem

336 340

307 107

Kapitał i zadłużenie netto

422 674

354 054

Wskaźnik dźwigni

20%

13%

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

Nota 42: INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH

 

Tabela prezentująca wartość transakcji pomiędzy jednostką dominującą i jednostkami zależnymi wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej za bieżący rok obrotowy, oraz wartość transakcji z pozostałymi podmiotami powiązanymi kapitałowo z jednostka dominującą:

 

Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A.

Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2021 r.

Zakupy od podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2021 r.

Należności od podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2021 r.

Należności przeterminowane wg stanu na 31.12.2021 r.

Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2021 r.

Zobowiązania przeterminowane wg stanu na 31.12.2021 r.

Jednostki zależne:

 

 

 

 

 

 

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

4

1 002

4 502

0

0

0

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

1 542

1 833

517

0

129

0

ZMR North America Inc. (USA)

295 USD

0

294 USD

0

0

0

ZMR Consulting GmbH (Austria)

0

0

0

0

0

0

Jednostki powiązane - pozostałe: (akcjonariusze posiadający znaczący pakiet akcji -znaczący akcjonariusze)

 

 

 

 

 

 

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H.

1 262 EUR

6 218 EUR

282 USD

3 212 EUR

0

572 EUR

23 USD

0

Kluczowy personel w jednostkach zależnych:

 

 

 

 

 

 

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Miąso - Prezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

Konrad Szeliga - Wiceprezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

Robert Rąpała - Prezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

Krzysztof Miąso - Członek Zarządu

0

0

0

0

0

0

ZMR North America Inc. (USA)

 

 

 

 

 

 

Brian Stein- Prezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

ZMR Consulting GmbH (Austria)

 

 

 

 

 

 

Holger Woltron - Dyrektor Zarządzający

0

0

0

0

0

0

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H.

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Ubysz - Dyrektor Zarządzający

0

0

0

0

0

0

Obraz 12Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

 

 

Tabela prezentująca wartość transakcji pomiędzy jednostką dominującą i jednostkami zależnymi wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej za poprzedni rok obrotowy, oraz wartość transakcji z pozostałymi podmiotami powiązanymi kapitałowo z jednostka dominującą:

 

Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A.

Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2020 r.

Zakupy od podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2020 r.

Należności od podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2020 r.

Należności przeterminowane wg stanu na 31.12.2020 r.

Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych wg stanu na 31.12.2020 r.

Zobowiązania przeterminowane wg stanu na 31.12.2020 r.

Jednostki zależne:

 

 

 

 

 

 

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

7

1 026

0

0

0

0

Ropczyce Haicheng Refractories Co.Ltd. (WFOE)

0

0

0

0

0

0

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

1 374

4 000

58

0

273

0

Jednostki powiązane - pozostałe: (akcjonariusze posiadający znaczący pakiet akcji -znaczący akcjonariusze)

 

 

 

 

 

 

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H.

959 EUR

7 943 EUR

258 USD

285 EUR

0

1 051 EUR

22 USD

0

Kluczowy personel w jednostkach zależnych:

 

 

 

 

 

 

Ropczyce ENGINEERING Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Miąso - Prezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

Konrad Szeliga - Wiceprezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

ZM Nieruchomości Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

Robert Rąpała - Prezes Zarządu

0

0

0

0

0

0

Krzysztof Miąso - Członek Zarządu

0

0

0

0

0

0

INTERMINEX Handelsgesellschaft m.b.H.

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Ubysz - Dyrektor Zarządzający

0

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Pozostałe podmioty powiązane z jednostką dominującą to członkowie organu zarządzającego jednostki dominującej (Zarząd ZMR S.A.) i Rady Nadzorczej ZMR SA , którzy stanowią kluczowy personel kierowniczy. Transakcjami zawartymi przez jednostkę dominującą z kluczowym personelem kierowniczym w 2021 i 2020 roku były:

1)wypłaty wynagrodzeń, dla których szczegółowe informacje zawarte zostały w punkcie 15.1. „SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI Grupy Kapitałowej ZM "ROPCZYCE" ZA OKRES 01.01.2021- 31.12.2021”,

2)transakcje zakupu usług doradztwa prawnego z Kancelarii prawno-podatkowej Natalia Duszkiewicz (podmiot powiązany osobowo ze Spółką) - wartość zakupionych usług za 2021 rok kw. 15 tys. zł (netto), a odpowiednio za 2020 rok 19 tys. zł (netto).

 

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi

 

Transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane przez jednostkę dominującą i jednostki od niej zależne są zawierane na warunkach rynkowych, a ich charakter i warunki wynikają z bieżącej działalności operacyjnej prowadzonej przez ZMR SA lub jednostkę od niej zależną.

 

Pożyczka udzielona członkowi Zarządu Spółki z Grupy Kapitałowej

 

W okresie sprawozdawczym Spółki z Grupy Kapitałowej nie udzielały pożyczek Członkom Zarządów Spółek.

 

Inne transakcje z udziałem członków Zarządu Spółek z Grupy Kapitałowej

 

W okresie sprawozdawczym Grupa nie realizowała innych transakcji z udziałem Członków Zarządów Spółek z Grupy Kapitałowej, poza transakcjami wyżej wymienionymi. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego w ramach istotnych transakcji emitenta z podmiotami powiązanymi nie istnieją nieuregulowane gwarancje, pożyczki lub kredyty.

 

Nota 43: WYNAGRODZENIE WYŻSZEJ KADRY (JEDNOSTKA DOMINUJĄCA)

 

Szczegółowe informacje dotyczące wynagrodzenia Członków Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej zawarte zostały w punkcie 15.1. „SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM "ROPCZYCE" ZA OKRES 01.01.2021- 31.12.2021 ROK.”.

 

Nota 44: UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO

 

W okresie sprawozdawczym spółki w Grupie nie zawierały znaczących umów leasingu operacyjnego.

 

Nota 45: POCZYNIONE ZOBOWIĄZANIA DO DOKONANIA ZAKUPU RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH I NAKŁADÓW NA PRACE ROZWOJOWE

 

Obecnie Grupa zakończyła realizację projektu w ramach Programów Operacyjnych Inteligentny Rozwój Działanie 2.1 „Rozbudowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Zakładach Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A.” oraz projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Działanie 1.6. Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe Poddziałanie 1.6.1.Źródła wysokosprawnej kogeneracji pt.: „Budowa wysokosprawnej kogeneracji z wykorzystaniem energii w Zakładach Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A.. Zawarcie umów o dofinansowanie z dotacji unijnych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko wymagało wystawienia przez Zarząd ZMR S.A. weksli in blanco, jako wymóg formalny zabezpieczający prawidłowe wykorzystanie otrzymanych środków w zakresie realizacji projektów oraz w okresie ich trwałości. Grupa złożyła w  2021 roku dokumenty kończące realizację wyżej wymienionych projektów. Projekty te po rozliczeniu z Instytucjami Wdrażającymi będą przez 5 lat w okresie ich trwałości.

W opinii jednostki dominującej  nie występują zagrożenia realizacji wskaźników projektów w okresach ich realizacji oraz trwałości.

 

 

 

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 46: AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły koszty finansowania zewnętrznego, które można byłoby w sposób bezpośredni lub pośredni przyporządkować do takich składników aktywów, które spełniałyby definicję dostosowywanych składników aktywów /w ciągu znacznego czasu/ .

 

 

Nota 47: INFORMACJE O ISTOTNYCH POSTĘPOWANIACH PODATKOWYCH, ADMINISTRACYJNYCH I SĄDOWYCH

 

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności spółek wchodzących w skład Grupy i podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te sprawiają, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. Ryzyko związane z ewentualnymi różnicami w podejściu organów i podmiotów, co do zastosowania niejednoznacznie i niespójnie brzmiących regulacji podatkowych w odniesieniu do kwalifikacji przychodów i kosztów uzyskania przychodów, jest więc nieodłącznym elementem działalności gospodarczej, który może wywierać wpływ na wyniki Grupy w kolejnych latach.

 

 

I. POSTĘPOWANIA PODATKOWE I CELNE

 

1. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości w zakresie infrastruktury kolejowej za lata 2017-2019 i rok 2020 w jednostce dominującej

 

W dniu 7 lutego 2022 r. Spółka Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A. otrzymała Decyzję Burmistrza Ropczyc, uznającą w całości żądanie spółki o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości w zakresie infrastruktury kolejowej za lata 2017-2019. Spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za w/w okres w dniu 02.04.2020 r.

W związku z pozytywną decyzją Burmistrza Ropczyc, w dniu 10.02.2022 r. Spółka otrzymała zwrot całości nadpłaconej kwoty za w/w lata wraz z należnymi odsetkami, w łącznej wysokości 784 tys. zł.

Ponadto w dniu 28.10.2021 r. Spółka złożyła nowy wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości w zakresie infrastruktury kolejowej za rok 2020. Kwota wnioskowanej nadpłaty wynosi 233 tys. zł. Ewentualne wszczęcie postępowania nadpłatowego w związku ze złożonym wnioskiem, nie generuje żadnego dodatkowego zobowiązania podatkowego po stronie ZMR SA.

 

Postępowania podatkowe i celne w spółkach zależnych – nie wystąpiły.

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

II. POSTĘPOWANIA PROCESOWE I REJESTROWE

 

Opis toczących się postępowań sądowych (procesowych i rejestrowych), w których jednostka dominująca lub jednostki zależne są stroną, aktóre w przyszłości mogą mieć wpływ na sytuację finansową i majątkową Spółek z Grupy Kapitałowej, został zamieszczony w Punkcie 15.6. „Inne wybrane informacje dotyczące Emitenta”, który został zamieszczony w „SPRAWOZDANIU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ZM „ROPCZYCE” za okres 01.01.2021-31.12.2021”.

 

 

Nota 48: ZDARZENIA PO DACIE BILANSU

 

Po sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej na 31.12.2021 roku wystąpiły zdarzenia, które mają istotny wpływ na sporządzone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej za 2021 rok i ujęte w nim szacunki oraz wyniki finansowe Grupy w perspektywie kolejnych okresów sprawozdawczych.

 

Takim zdarzeniem, które ma istotny wpływ na działalność gospodarczą Grupy jest wybuch konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją i Ukrainą. Na dzień bilansowy napięcie wokół Ukrainy i ryzyko konfliktu zbrojnego w pełnym wymiarze, było czynnikiem ryzyka branym pod uwagę przez kierownictwo jednostki dominującej i budzącym dużą niepewność dla prowadzonej przez Grupę działalności gospodarczej na rynkach wschodnich.

Ostatecznie, na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok, wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej stał się faktem, potwierdzającym utratę wartości przez zapasy dedykowane dla tych rynków i należności z tamtego obszaru na dzień bilansowy. Grupa utworzyła odpisy aktualizujące w/w składniki aktywów, których wartości zostały ujawnione w Nocie Nr 4 niniejszego raportu.

W efekcie wybuchu konfliktu, Grupa ma obecnie ograniczone możliwości (lub ich brak) w zakresie logistyki dostaw wyrobów na terytorium Ukrainy, które znajduje się w obszarze bezpośrednich działań militarnych, ponadto nałożone zostały przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone Ameryki daleko idące sankcje gospodarcze i finansowe na Rosję i częściowo na Białoruś (która wspiera Rosję w działaniach przeciwko Ukrainie), obejmujące między innymi zakaz eksportu do Rosji szerokiego zakresu towarów, technologii i usług (restrykcje dotyczą m.in. sektorów naftowego, lotniczego, kosmicznego, zbrojeniowego).

Ograniczony został również dostęp do rynków kapitałowych (zakup długu lub akcji) i finansowych UE dla rosyjskich podmiotów gospodarczych. Dotyczy to głównie spółek sektorów zbrojeniowego i lotniczego oraz banków. Podjęte zostały również działania mające przeciwdziałać przenikaniu do UE kapitału rosyjskiego za pośrednictwem rajów podatkowych. Ponadto dla rosyjskich linii lotniczych wprowadzony został zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej krajów Unii Europejskiej.

Siła potencjalnego negatywnego wpływu tego kryzysu na sytuację ekonomiczno–finansową Grupy w przyszłych okresach jest obecnie trudna do określenia, jednak jej maksymalny poziom wynika z udziału sprzedaży na te rynki w sprzedaży ogółem, którego poziom jest efektem prowadzonych na tych rynkach od wielu lat intensywnych prac marketingowych i miał charakter rozwojowy. Udział przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych w przychodach ogółem jednostki dominującej, realizowanej na rynki wschodnie (kontrahenci z Rosji, Białorusi i Ukrainy), w 2021 roku ukształtował się na poziomie ok. 12%, z czego na rynku rosyjskim zrealizowano ok. 5%, białoruskim - 2% oraz na rynku ukraińskim – 5%.

Należy też zwrócić uwagę, że wojna, skomplikowana sytuacja geopolityczna i nakładane restrykcje wpłyną negatywnie zarówno na sytuację makroekonomiczną w Polsce, jak też na pozostałych obsługiwanych przez Grupę rynkach w Europie, przekładając się na dalsze zakłócenia w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw i logistyki oraz na sytuację na rynkach surowcowych. Można też oczekiwać negatywnego wpływu w postaci osłabienia koniunktury gospodarczej, dalszego wzrostu cen nośników energetycznych, nasilenia się procesów inflacyjnych w gospodarkach poszczególnych państw i dalszego zaostrzania polityki pieniężnej, przekładającego się na poziom kursów walutowych, a także dalszych podwyżek stóp procentowych. Są to istotne uwarunkowania i czynniki ryzyka, których siła i zakres oddziaływania są obecnie trudne do prognozowania, ale powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych dotyczących przyszłości.

 

Innym czynnikiem, który wywierał wpływ na działalność Grupy w 2021 roku były skutki globalnego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. W celu zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania oraz w trosce o zdrowie pracowników, w spółkach Grupy nadal obowiązują wdrożone na początku 2020 roku procedury

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

bezpieczeństwa odpowiadające zarówno zewnętrznym regulacjom wprowadzonym przez władze państwowe, jak i związane z regulacjami dedykowanymi, ustanowionymi przez kierownictwo jednostki dominującej.

Pomimo utrzymującego się stanu epidemii, Grupa sprawnie prowadzi działalność we wszystkich obszarach funkcjonowania. Zapewniona jest ciągłość realizacji produkcji, pomimo pojawiających się zakłóceń realizowane są procesy zakupowe i logistyczne, zgodnie z zawartymi umowami realizowane są kontrakty sprzedażowe. Zapewniona jest także stabilna sytuacja finansowa w całej Grupie Kapitałowej.

Zarząd jednostki dominującej przywiązuje szczególną uwagę do identyfikacji ryzyk, w tym związanych z utrzymującym się stanem epidemii, tak aby w sposób wyprzedzający podejmować działania zapobiegawcze.

 

W ramach kluczowych ryzyk powiązanych ze stanem pandemii, które utrzymywały się w 2021 roku i nadal należy zaliczyć je do potencjalnych ryzyk w kolejnym okresie sprawozdawczym widoczne są:

1) Potencjalne ryzyko zakłóceń w łańcuchach dostaw jednostki dominującej – podstawowym kierunkiem dostaw surowców do produkcji materiałów ogniotrwałych są Chiny. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na znaczny wzrost cen surowców do produkcji wyrobów ogniotrwałych w II połowie 2021 roku, spowodowany działaniami władz na rynku chińskim w sferze zwiększania kontroli i konsolidacji rynku magnezytów, które będą prowadzone w dłuższym czasie, a także na procesy koncentracji złóż surowcowych w innych rejonach świata. Jednostka dominująca podjęła w tym zakresie działania zabezpieczające w postaci długoterminowej umowy ramowej ze sprawdzonym od lat partnerem biznesowym na dostawy klinkieru magnezjowego z Brazylii, Holandii i Meksyku, w ilościach jakie wynikają z szacowanego zapotrzebowania na lata 2021–2023. Umowa powinna zwiększyć bezpieczeństwo surowcowe i zapewnić względnie stabilny poziom cen dla realizowanych dostaw, zwłaszcza w latach 2022 i 2023. Ze względu na minimum logistyczne dostaw, kluczowe surowce importowane są w większych ilościach, a następnie składowane i pobierane ze składu celnego. Dzięki temu zapewnione jest pokrycie kilkumiesięcznego średniego zapotrzebowania jednostki dominującej.

2) Potencjalne ryzyko zakłócenia ciągłości produkcji w wyniku zmniejszonej dostępności pracowników - absencja chorobowa pracowników kształtuje się aktualnie powyżej poziomu uznawanego za standardowy, jednak przy podjętych działaniach organizacyjnych, nie wpływa to jak dotychczas krytycznie na terminowość realizowanych procesów produkcyjnych.

3) Potencjalne ryzyko pogorszenia płynności finansowej w wyniku zatorów płatniczych – Grupa przyjęła bardzo rygorystyczne reguły monitorowania należności oraz ustalania warunków transakcji (restrykcyjna weryfikacja limitów kredytowych, stosowanie przedpłat itp.). W chwili obecnej nie stwierdza się istotnych problemów w zakresie spływu należności z uwagi na utrzymujący się stan epidemii. Potwierdzanie zamówień i realizacja dostaw odbywa się na zasadach indywidualnej oceny poszczególnych kontrahentów w której podstawą jest brak występowania należności przeterminowanych od kontrahenta.

 

Bardziej precyzyjna ocena dalszych rzeczywistych skutków panującej pandemii COVID-19 i wybuchu wojny na Ukrainie, z określeniem skali ich faktycznego wpływu na działalność Grupy jest na dzień dzisiejszy trudna do oszacowania. Nie można tym samym, wykluczyć ryzyka wystąpienia okoliczności istotnie wpływających na sytuację finansową i gospodarczą Grupy w bieżącym i przyszłym okresie sprawozdawczym.

 

Nota 49: SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SKORYGOWANE WSKAŹNIKIEM INFLACJI

 

Grupa Kapitałowa nie korygowała skonsolidowanego sprawozdania finansowego wskaźnikiem inflacji.

 

Nota 50: INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SKONSOLIDOWANEGO

 

Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy

01.01.2021 - 31.12.2021

01.01.2020 - 31.12.2020

- za badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

79 tys. zł +VAT

79 tys. zł +VAT

- za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

30 tys. zł +VAT

30 tys. zł +VAT

- za pozostałe usługi poświadczające zastrzeżone dla biegłego rewidenta

7 tys. zł +VAT

 0

RAZEM

116 tys. zł +VAT

109 tys. zł +VAT

Obraz 5Grupa Kapitałowa ZM „ROPCZYCE”

Skonsolidowany raport roczny za 2021 r.

(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)

Nota 51: PODPISY

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 10 marca 2022 roku.

 

Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

 

Data

imię i nazwisko

stanowisko/funkcja

podpis

10.03.2022 r.

Maria Oboz-Lew

Główny Księgowy

 

 

 

 

 

 

 

Podpisy wszystkich Członków Zarządu

 

Data

imię i nazwisko

stanowisko/funkcja

podpis

10.03.2022 r.

Józef Siwiec

Prezes Zarządu

 

 

 

 

10.03.2022 r.

Marian Darłak

Wiceprezes Zarządu

 

 

 

 

10.03.2022 r.

Robert Duszkiewicz

Wiceprezes Zarządu

 

 

 

 

10.03.2022 r.

Jerzy Gdula

Wiceprezes Zarządu