GRUPA MEX POLSKA S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SPORZĄDZONE ZGODNIE Z
MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ
ZA OKRES 12 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU
………………………………………………………………… …………………………………………………………………
/Paweł Jerzy Kowalewski – Prezes Zarządu/ /Paulina Walczak – Wiceprezes Zarządu/
………………………………………………………………… …………………………………………………………………
/Andrzej Domżał – Wiceprezes Zarządu/ /Dariusz Kowalik – Członek Zarządu/
…………………………………………………………….…
/ENTERPRISE SUPPORT Sp. z o.o. podmiot któremu
powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych/
Łódź, dnia 19 kwietnia 2023
Spis treści
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ SPORZĄDZONE NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU
WYBRANE DANE FINANSOWE W PRZELICZENIU NA EUR w tysiącach PLN/EUR
Indeks not objaśniających do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2. PLATFORMA ZASTOSOWANYCH MIĘDZYNARODOWYCH STANDARDÓW SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ
3. ZASADY KONSOLIDACJI I WYCENY
4. WAŻNE OSZACOWANIA I OSĄDY KSIĘGOWE
6. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
7. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
8. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
8.1. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
9. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
10. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE ORAZ PRAWA DO UŻYTKOWANIA ZGODNIE Z MSSF 16
13. AKTYWA FINANSOWE UTRZYMYWANE DO TERMINU WYMAGALNOŚCI
14. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
15. POZOSTAŁE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE
18. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU PODATKÓW
20. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
21. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
22. KAPITAŁ PODSTAWOWY JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
24. POZOSTAŁE KAPITAŁY - KAPITAŁ ZAPASOWY
25. KREDYTY I POŻYCZKI OTRZYMANE
26. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO
27. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE
28. ZOBOWIAZANIA I NALEŻNOŚCI WARUNKOWE
29. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
30. REZERWY NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
35. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
36. WYNAGRODZENIE WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ
37. WYNAGRODZENIE BIEGŁEGO REWIDENTA LUB FIRMY AUDYTORSKIEJ
40. ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM
41. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
|
Wyszczególnienie |
NOTA |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Przychody ze sprzedaży |
5 |
|
|
|
Koszty własny sprzedaży |
6 |
|
|
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
6 |
- |
- |
|
Koszty ogólnego zarządu |
6 |
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
7 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
7 |
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
8 |
|
|
|
Koszty finansowe |
8 |
|
|
|
Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
9 |
|
( |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
Zysk (strata) z działalności zaniechanej |
|
- |
- |
|
Zysk (strata) netto |
|
|
|
|
z tego: |
|
|
|
|
Zysk (strata) przypadający udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) |
|
|
|
|
Zwykły za okres obrotowy |
10 |
|
|
|
Rozwodniony za okres obrotowy |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) |
|
|
|
|
Zwykły za okres obrotowy |
10 |
|
|
|
Rozwodniony za okres obrotowy |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) |
|
- |
- |
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z DOCHODÓW CAŁKOWITYCH |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Zysk/(strata) netto za okres |
|
|
|
Inne całkowite dochody: |
- |
- |
|
Różnice kursowe z tytułu wyceny jednostek zagranicznych |
- |
- |
|
Aktualizacja inwestycji w jednostki podporządkowane |
- |
- |
|
Inne całkowite dochody netto |
- |
- |
|
CAŁKOWITY DOCHÓD ZA OKRES |
|
|
|
CAŁKOWITY DOCHÓD PODMIOTU DOMINUJĄCEGO |
|
|
|
Całkowity dochód udziałów niekontrolujących |
|
|
Analiza wyniku finansowego Grupy Mex Polska S.A. w 2022 roku
W 2022 roku Grupa Mex Polska osiągnęła skonsolidowane przychody netto na poziomie 81 840 tys. zł w porównaniu do 47 194 tys. zł za analogiczny okres poprzedniego roku, tj. wzrost o 73,4%, skonsolidowany zysk na działalności operacyjnej na poziomie 9 863 tys. zł w porównaniu do 8 595 tys. zł za analogiczny okres poprzedniego roku, tj. wzrost o 14,8%, EBTDA na poziomie 17 939 tys. zł. w porównaniu do 15 779 tys. zł., tj. wzrost o 13,7%, natomiast skonsolidowany zysk netto Grupy jest na poziomie 7 240 tys. zł w porównaniu do 7 329 tys. zł za rok 2021, tj. spadek o 1,2%.
Powyższe wyniki są nieporównywalne z wynikami roku 2021 z uwagi na brak przychodów ze sprzedaży w lokalach gastronomicznych przez ponad 4 miesiące roku 2021 (na skutek pandemii COVID-19 była wówczas realizowana sprzedaż tylko „na wynos”) oraz szereg innych czynników takich jak m.in. umorzenia subwencji otrzymanych w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 i 2.0 czy też zmian legislacyjnych (wszystkie czynniki opisane w raportach bieżących nr 8/2022 oraz 10/2022 oraz w raportach okresowych zawierających śródroczne skrócone dane finansowe jednostkowe i skonsolidowane publikowane w 2022 roku).
Na skonsolidowane wyniki 2022 roku miały wpływ zdarzenia, z których najważniejsze to: mające pozytywny wpływ na wynik netto umorzenie subwencji otrzymanej w ramach tarczy finansowej PFR 2.0 w kwocie 3 279 tys. zł. oraz rozwiązanie rezerwy na Program Motywacyjny dla Zarządu Grupy w kwocie 1 108 tys. zł., natomiast ujęcie umów najmu zgodnie z zasadami zgodnymi z MSSF 16 skutkowało rozpoznaniem w sprawozdaniu z całkowitych dochodów kosztów użytkowania lokali wyższych o 585 tys. zł w porównaniu z kosztami czynszów poniesionych w klasycznym ujęciu memoriałowym za 2022 r.
|
AKTYWA |
NOTA |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
11 |
|
|
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
11 |
|
|
|
Wartości niematerialne |
12 |
|
|
|
Wartość firmy |
13 |
|
|
|
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe |
15 |
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
9 |
|
|
|
Należności długoterminowe |
16 |
|
|
|
Pozostałe aktywa długoterminowe- rozliczenia międzyokresowe |
16 |
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
17 |
|
|
|
Należności handlowe |
18 |
|
|
|
Należności z tytułu podatków |
19 |
|
|
|
Pozostałe należności |
20 |
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
15 |
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe |
21 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
22 |
|
|
|
Aktywa zaklasyfikowane, jako przeznaczone do sprzedaży |
|
- |
- |
|
AKTYWA RAZEM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
NOTA |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
23 |
|
|
|
Kapitały zapasowy |
25 |
|
|
|
Pozostałe kapitały zapasowe |
25 |
- |
|
|
Zyski zatrzymane ( straty nie pokryte) |
|
( |
( |
|
Wynik finansowy bieżącego okresu |
|
|
|
|
Różnice kursowe z konsolidacji |
|
- |
- |
|
Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego |
|
|
|
|
Kapitały przypadające udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
( |
|
Zobowiązanie długoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
26 |
|
|
|
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
9 |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe finansowe |
27 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania długoterminowe |
|
- |
|
|
Rozliczenia międzyokresowe przychodów |
30 |
|
|
|
Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne |
31 |
- |
- |
|
Pozostałe rezerwy |
32 |
- |
- |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
26 |
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
27 |
|
|
|
Zobowiązania handlowe |
28 |
|
|
|
Zobowiązania podatkowe |
28 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania |
28 |
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe |
30 |
|
|
|
Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne |
31 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy |
32 |
|
|
|
Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
|
- |
- |
|
PASYWA RAZEM |
|
|
|
|
|
Kapitał podstaw-owy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Kapitał zapasowy |
Pozostałe kapitały zapasowe |
Zyski zatrzymane (straty nie pokryte) |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Różnice kursowe z konsoli-dacji |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał przypadający udziałom nie kontrolującym |
Kapitał własny ogółem |
|
Dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2022 |
||||||||||
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2022 r. |
|
|
|
|
( |
|
- |
|
( |
|
|
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kapitał własny po korektach |
|
|
|
|
( |
|
- |
|
( |
|
|
Zysk/Strata netto prezentowany bezpośrednio w kapitale własnym |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zysk/strata za rok obrotowy |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
Całkowity przychód i koszt za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 r. |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
Pokrycie strat z lat ubiegłych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Uchwała uchylenie Programu Motywacyjnego |
- |
- |
- |
( |
- |
- |
- |
( |
- |
( |
|
Korekta dotycząca zmiany struktury grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Dopłaty do kapitału |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wypłata dywidendy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|
Korekty błędów z lat ubiegłych |
- |
- |
- |
- |
( |
- |
- |
( |
- |
( |
|
Wynik finansowy za 2021 r. |
- |
- |
|
- |
|
( |
- |
- |
- |
|
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2022 r. |
|
|
|
- |
( |
|
- |
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2021 DO 31 GRUDNIA 2021 |
||||||||||
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Kapitał zapasowy |
Pozostałe kapitały zapasowe |
Zyski zatrzymane (straty nie pokryte) |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Różnice kursowe z konsolida-cji |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał przypadający udziałom niekontrolu-jącym |
Kapitał własny ogółem |
|
Dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
||||||||||
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 r. |
|
|
|
|
( |
( |
( |
|
( |
|
|
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kapitał własny po korektach |
|
|
|
|
( |
( |
( |
|
( |
|
|
Zysk/Strata netto prezentowany bezpośrednio w kapitale własnym |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zysk/strata za rok obrotowy |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
Całkowity przychód i koszt za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 r. |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
Pokrycie strat z lat ubiegłych |
- |
- |
( |
- |
|
- |
- |
- |
- |
|
|
Wycofanie różnic kursowych z konsolidacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
- |
|
|
Korekta dotycząca zmiany struktury grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wypłata dywidendy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Korekty błędów z lat ubiegłych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wynik finansowy za 2020 r. |
- |
- |
|
- |
( |
|
- |
- |
- |
|
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 r. |
|
|
|
|
( |
|
- |
|
( |
|
|
metoda pośrednia |
za okres 01.01.2022- 31.12.2022 |
za okres 01.01.2021- 31.12.2021 |
|
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA |
|
|
|
Zysk / Strata przed opodatkowaniem - razem |
|
|
|
Korekty razem: |
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
|
( |
|
Udział w wyniku jednostek niesprawujących kontroli |
( |
( |
|
Odsetki i udziały w zyskach |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
( |
|
|
Zmiana stanu zapasów |
( |
( |
|
Zmiana stanu należności |
( |
|
|
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
|
( |
|
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych |
|
( |
|
Zmiana stanu pozostałych aktywów |
|
- |
|
Inne korekty |
( |
( |
|
Gotówka z działalności operacyjnej |
|
|
|
Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony |
( |
( |
|
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA |
|
|
|
Wpływy |
|
|
|
Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
Spłata udzielonych pożyczek |
- |
- |
|
Zbycie aktywów finansowych |
- |
- |
|
Odsetki |
|
|
|
Wydatki |
|
|
|
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
Wydatki na aktywa finansowe |
|
|
|
Inne wydatki inwestycyjne |
- |
- |
|
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA |
|
|
|
Wpływy |
|
|
|
Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału |
- |
- |
|
Kredyty i pożyczki |
|
|
|
Emisja dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
Inne wpływy finansowe |
- |
- |
|
Wydatki |
|
|
|
Nabycie udziałów (akcji) własnych |
- |
- |
|
Wypłata dywidendy |
|
- |
|
Spłaty kredytów i pożyczek |
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
|
|
|
Odsetki |
|
|
|
Inne wydatki finansowe |
- |
- |
|
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
( |
( |
|
D. Przepływy pieniężne netto razem |
|
|
|
F. Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
G. Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
Ogłoszone przez Narodowy Bank Polski średnie kursu wymiany złotego w stosunku do EURO wyniosły w okresach objętych sprawozdaniem finansowym:
|
okresy objęte sprawozdaniem finansowym |
średni kurs w okresie |
Kurs na ostatni dzień okresu |
|
01.01.2022 - 31.12.2022 |
4,6883 |
4,6899 |
|
01.01.2021 - 31.12.2021 |
4,5775 |
4,5994 |
Podstawowe pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych z prezentowanego sprawozdania finansowego oraz danych porównywalnych, przeliczonych na EURO.
Poszczególne pozycje aktywów i pasywów sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski dla euro obowiązujących na ostatni dzień okresu.
Poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów środków pieniężnych przeliczono według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski dla euro obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie sprawozdawczym.
|
|
TYS. PLN |
TYS. EUR |
||
|
Wybrane dane finansowe |
okres 12 m-cy zakończony 31.12.2022 |
okres 12 m-cy zakończony 31.12.2021 |
okres 12 m-cy zakończony 31.12.2022 |
okres 12 m-cy zakończony 31.12.2021 |
|
dane dotyczące skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
||||
|
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
81 840 |
47 194 |
17 456 |
10 310 |
|
II. Koszt własny sprzedaży |
68 505 |
41 106 |
14 612 |
8 980 |
|
III. Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
13 335 |
6 088 |
2 844 |
1 330 |
|
IV. Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
9 863 |
8 595 |
2 104 |
1 878 |
|
V. Zysk (strata) brutto |
7 856 |
7 282 |
1 676 |
1 591 |
|
VI. Zysk (strata) netto |
7 240 |
7 329 |
1 544 |
1 601 |
|
VII. Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) |
0,76 |
0,81 |
0,16 |
0,18 |
|
VIII. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
14 732 |
7 242 |
3 142 |
1 582 |
|
IX. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(2 570) |
(406) |
(548) |
(89) |
|
X. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(12 019) |
(3 771) |
(2 564) |
(824) |
|
Wybrane dane finansowe na dzień |
stan na 31.12.2022 |
stan na 31.12.2021 |
stan na 31.12.2022 |
stan na 31.12.2021 |
|
dane dotyczące skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
||||
|
XI. Aktywa razem |
64 516 |
66 002 |
13 756 |
14 350 |
|
XII. Zobowiązania razem |
51 637 |
58 159 |
11 010 |
12 645 |
|
XIII. Zobowiązania krótkoterminowe |
18 430 |
21 110 |
3 930 |
4 590 |
|
XIV. Kapitał własny |
12 879 |
7 843 |
2 746 |
1 705 |
|
XV. Kapitał podstawowy |
767 |
767 |
163 |
167 |
|
XVI. Liczba akcji w sztukach |
7 665 436 |
7 665 436 |
7 665 436 |
7 665 436 |
|
XVII. Wartość księgowa na akcję (zł/euro) |
1,68 |
1,02 |
0,36 |
0,22 |
Nazwa:
Forma prawna:
Siedziba:
Kraj siedziby:
Kraj rejestracji:
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Mex Polska jest działalność gastronomiczna w kilku obszarach tj.:
- restauracjach typu casual dining w koncepcie „The Mexican”,
- restauracjach typu „Pankejk”
- restauracjach typu „Prosty Temat”
- bistra pod marką grupy –„ Pijalnia Wódki i Piwa”,
- shot-bary pod marką grupy „Chicas & Gorillas”.
Mex Polska S.A. swoją działalność prowadzi w siedzibie spółki, natomiast wszystkie lokale gastronomiczne mieszczą się w dużych polskich miastach: w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Sopocie, Olsztynie, Toruniu, Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie.
Organ prowadzący rejestr dla spółki dominującej: Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000299283
Numer statystyczny REGON: 100475941
Numer telefonu: (+48)42 634 67 30
Numer faksu: (+48)42 634 67 53
E-mail: biuro@mexpolska.pl
Adres internetowy: www.mexpolska.pl
Spółka
Spółka została utworzona na czas nieoznaczony
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku dla sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 01 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym
ZARZĄD
Skład Zarządu w okresie od dnia 01.01.2022 r. do dnia sporządzenia sprawozdania :
• Paweł Jerzy Kowalewski – od 2008r. do chwili obecnej - Prezes Zarządu
• Paulina Walczak – od 2010r. do chwili obecnej - Wiceprezes Zarządu
• Andrzej Domżał – Wiceprezes Zarządu (od 28 czerwca 2021 r. do chwili obecnej)
• Dariusz Kowalik – od 3 stycznia 2018r. do chwili obecnej – Członek Zarządu – Dyrektor Finansowy
RADA NADZORCZA
Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia 2022 r.:
Wiesław Likus – Przewodniczący Rady Nadzorczej (od dnia 28 czerwca 2021 r. do chwili obecnej); Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (od dnia 27 czerwca 2013 roku do dnia zmiany funkcji w Radzie Nadzorczej)
Hieronim Wójcik – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (od dnia 28 czerwca 2021r. do chwili obecnej); Członek Rady Nadzorczej (od dnia 21 czerwca 2017 roku do zmiany funkcji w Radzie Nadzorczej)
Barbara Osojca – Członek Rady Nadzorczej (od dnia 31 lipca 2012 r. do chwili obecnej)
Barbara Agier – Członek Rady Nadzorczej (od dnia 28 czerwca 2021 r. do chwili obecnej)
Wojciech Sobczak – Członek Rady Nadzorczej (od dnia 28 czerwca 2021 r. do chwili obecnej)
Według najlepszej wiedzy Zarządu Mex Polska S.A., struktura akcjonariatu jest następująca:
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
% kapitału akcyjnego |
Liczba głosów |
% głosów |
|
Andrzej Domżał wraz z Milduks Limited |
2 895 369 |
37,77% |
2 895 369 |
37,77% |
|
Raimita Limited |
287 843 |
3,76% |
287 843 |
3,76% |
|
Joanna Kowalewska |
655 678 |
8,55% |
655 678 |
8,55% |
|
Quercus TFI S.A. |
383 272 |
5,00% |
383 272 |
5,00% |
|
Formonar Investments Limited |
402 000 |
5,24% |
402 000 |
5,24% |
|
Familiar S.A., SICAV-SIF |
491 017 |
6,41% |
491 017 |
6,41% |
|
Pozostali |
2 550 257 |
33,27% |
2 550 257 |
33,27% |
|
Razem |
7 665 436 |
100% |
7 665 436 |
100% |
|
Firma: |
AMZ Sp. z o.o. |
|
Siedziba: |
Kraków |
|
Adres: |
ul. Strzelców 6A/1 |
|
Podstawa uprawnień: |
wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 3787 |
|
Numer telefonu: |
(+48) 12 446 44 00 |
|
E-mail: |
biuro@amz-audyt.pl |
|
Adres internetowy: |
www.amz-audyt.pl |
Firma: „Chudzik i Wspólnicy Radcowie Prawni” Spółka partnerska
Siedziba: Łódź
Adres: ul. A. Zelwerowicza 41 lok. 2, 90-147 Łódź
KRS: 0000385644
NIP: 7252044673
REGON: 101079331
Numer telefonu: (+48) 42 680 23 33
Numer faksu: (+48) 42 688 50 77
E-mail: sekretariat@chudzik.pl
Adres internetowy: www.chudzik.pl
BNP Paribas Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, 02-676 Warszawa, ul. Suwak 3
mBank S.A. z siedzibą w Warszawie , 00-950 Warszawa ul. Senatorska 18
Spółka Mex Polska S.A. jest podmiotem dominującym Grupy, w skład której, oprócz Spółki, na dzień zatwierdzenia Sprawozdania Finansowego wchodzą:
|
Wyszczególnienie |
Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
MEX POLSKA S.A. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
Jednostka dominująca |
|
|
a) jednostki zależne |
||
|
Villa Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Villa Łódź Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Cafe II Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Cafe Bis Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Marszałkowska 78/80 lok. A |
100% |
100% |
|
Mex P Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu ul. Stary Rynek 85 |
100% |
100% |
|
Mag Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Mex K Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie ul. Floriańska 34 |
100% |
100% |
|
AAD Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Mex Partner Sp.z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Mex Master Sp.z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
Mex Bistro XXIII Sp.z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 8-11 |
100%* |
100%* |
|
CG Łódź Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Piotrkowska 85 lok. 1U |
100% |
100% |
|
PanKejk Łódź Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Ogrodowa 19 A lok. BR10 |
100% |
100% |
|
Mex Bistro XVIII Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
PanKejk Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100% |
100% |
|
PanKejk Gdańsk Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, ul. Długa 57 |
100% |
100% |
|
PWiP Łódź Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Piotrkowska 92 |
100% |
100% |
|
PWiP Kraków Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie ul. Szewska 20/7 |
100% |
100% |
|
PWiP Wrocław Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu ul. Rynek Ratusz 13/14 |
100% |
100% |
|
PWiP Gdańsk Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku ul. Długi Targ 35/38 |
100% |
100% |
|
PWiP Poznań Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu ul. Wrocławska 8 |
100% |
100% |
|
PWiP Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Nowy Świat 19 |
100% |
100% |
|
Mex Bistro I Sp.z o.o. z siedzibą w Krakowie ul. Szewska 20 |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro III Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach ul. Mariacka 8/1 |
50%** |
50%** |
|
Mex Bistro V Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie ul. Plac Nowy 7/U-1 |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro VII Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu przy Rynku Staromiejskim 26/27 / Chełmińska 1 |
51%** |
51%** |
|
Mex Bistro IX Sp. z o.o. z siedzibą w Wrocławiu ul. Ruska 51-51B |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XII Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 6 |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XIV Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy ul. Podwale 12 |
51%** |
51%** |
|
Mex Bistro XIX Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie, ul. Bohaterów Monte Cassino 60 |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XXII Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie ul. Krakowskie Przedmieście 24 |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XX Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25*** |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XXI Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25*** |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XXIV Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100%* |
100%* |
|
Mex Bistro XXV Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Nowogrodzka 27 |
100%* |
100%* |
|
BM Inwest Plus Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
100%* |
100%* |
|
Kodo Wrocław Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Rynek Ratusz 15/1C |
100% |
100% |
|
Mex Bistro 33 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Nowy Świat 33 |
100% |
49% |
|
* udział bezpośredni i pośredni, razem 100% |
||
|
** udział pośredni |
||
|
*** nie podlega konsolidacji ze względu na nieistotność danych - spółki nie prowadzą działalności |
||
|
b) jednostki objęte kontrolą w oparciu o umowę franczyzy |
||
|
Mex Kraków Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie ul. Floriańska 34 |
- |
- |
|
Mex Zgoda Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Zgoda 6 lok. 1A |
- |
- |
|
Mex Sopot Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie ul. Bohaterów Monte Casino 54 |
- |
- |
|
Mex Łódź Manufaktura Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Ogrodowa 19 A |
- |
- |
|
Mex Łódź Piotrkowska Sp.z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
- |
- |
|
Mex Poznań Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu ul. Kramarska 19 |
- |
- |
|
|
||
|
Podmioty powiązane (powiązania osobowe) |
|
|
|
Anado Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
- |
- |
|
Wlad sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Górczewska 53 |
- |
- |
|
AD Andrzej Domżał z siedziabą w Łodzi, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 (adres korespondencyjny) |
- |
- |
|
Sucol Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25 |
- |
- |
W 2022 roku spółka Mex Polska S.A. zgodnie z porozumieniem intencyjnym z 2021 roku Mex Polska S.A. zakupiła pozostałe 51% udziałów spółki Mex Bistro 33 Sp. z o.o. Ponadto spółka Mex Manufaktura Sp. z o.o. zmieniła nazwę na CG Łódź Sp. z o.o., a spółka Kodo Sp. z o.o. na Kodo Wrocław Sp.z o.o.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, Zarząd Spółki oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę Mex Polska S.A. zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Mex Polska S.A. oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowym Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. Nr 33, poz. 259 z późn. zm.). Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Zarząd oświadcza, że podmiot uprawniony do przeglądu sprawozdań finansowych, dokonujący badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci, dokonujący tego badania, spełniali warunki bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego.
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy MEX POLSKA S.A. w dającej się przewidzieć w przyszłości. Jednakże w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa na świecie i w Polsce mogą jeszcze wystąpić ograniczenia w prowadzeniu działalności w najbliższej przyszłości, a to z kolei może prowadzić do niepewności, co do kontynuowania działalności przynajmniej w niezmniejszonym zakresie. Szczegółowe informacje w tym zakresie przedstawione zostały przy opisaniu ryzyka związanego z pandemią.
Na dzień autoryzacji niniejszego skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Spółki Grupy. Czas trwania jest nieoznaczony.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 9/06/2021 z dnia 28 czerwca 2021 roku w sprawie wyboru biegłego rewidenta. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta.
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE i weszły w życie od lub po 1 stycznia 2022
● Zmiana do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” : Zmiana doprecyzowująca, sposób ujęcia produkcji w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem jego użytkowania środka trwałego jako zapas zgodnie z MSR (a nie pomniejszenie wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
● Zmiana do MSR 37 „Rezerwy, Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe: Zmiana doprecyzowująca że w przypadku umów rodzących obciążenia koszty wypełnienia umowy obejmują zarówno przyrostowe koszty wypełnienia umowy np. robociznę i materiały, jak również przypisanie innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wypełnienia umów (na przykład przypisanie odpisów amortyzacyjnych do składnika rzeczowych aktywów trwałych) wykorzystywanego między innymi do wypełnienia tej umowy). Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później
● Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”: Zmiana doprecyzowująca odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później
● Zmiany do różnych standardów Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020):
- MSSF 16 Leasing: korekta przykładu - usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne
- MSSF 9 Instrumenty finansowe: doprecyzowano sposób ujęcia opłat które powinno się uwzględnić w teście dokonywanym dla stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania,
- MSR 41 Rolnictwo : wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później za wyjątkiem zmiany do MSSF 16 która obowiązuje od dnia publikacji
Powyższe zmiany nie miały wpływu na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Standardy, zmiany do standardów i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE, które wejdą w życie po dniu bilansowym oraz standardy, zmiany do standardów i interpretacje jakie zostały już wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”), ale nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską i nie weszły w życie.
Grupa nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania nowych standardów i interpretacji, które zostały już opublikowane oraz zatwierdzone przez Unię Europejską, a które wejdą w życie po dniu bilansowym.
● Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań finansowych jako krótko lub długoterminowe”- doprecyzowuje że ujęcie zależne od praw jednostki a nie intencji kierownictwa. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie
● Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”. Zmiany wprowadzają definicję wartości szacunkowej zmiany wyjaśniające jak rozróżnić zmianę polityki rachunkowości od zmian szacunków. . Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie
● Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji”. Zmiany doprecyzowują zakres zwolnienia dotyczącego początkowego ujęcia podatku odroczonego. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie
● Zmiany do MSSF 17 Umowy Ubezpieczeniowe: Zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – Dane porównawcze. Zmiana ustanawiające przepisy przejściowe dot. danych porównawczych w 1 okresie zastosowania. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie
● Zmiana do MSSF 16 Leasing: zobowiązanie leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego - doprecyzowuje sposób ujęci i wyceny transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, które spełniają wymogi MSSF 15 dotyczące ujęcia jako transakcji sprzedaży. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r lub później
Zarząd jest w trakcie analizy wpływu wyżej wymienionych standardów, interpretacji i zmian do standardów. Według obecnych szacunków Zarządu, nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe w okresie ich pierwszego zastosowania.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominującą ma miejsce wtedy, gdy:
• podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
• ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Transakcje, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje sprawozdań finansowych zostały sporządzone w polskich złotych (zł). Dane finansowe zostały zaprezentowane bez zaokrągleń. Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy jest złoty polski.
Transakcje i salda w walutach obcych
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według kursu średniego NBP obowiązującego na dzień transakcji.
Na dzień bilansowy składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności) i pasywów - po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat. Różnice kursowe powstałe na pozycjach niepieniężnych, takich jak instrumenty kapitałowe zaklasyfikowane do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są także istotne komponenty. Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ujęte odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia obejmuje opłaty oraz, dla odpowiednich aktywów, koszty finansowania zewnętrznego aktywowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Amortyzacja dotycząca tych aktywów trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania, zgodnie z zasadami dotyczącymi pozostałych aktywów trwałych Grupy.
Rzeczowe aktywa trwałe użytkowane w procesie świadczenia usług, jak również dla celów administracyjnych, wykazywane są według kosztu historycznego pomniejszonego o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od gruntów oraz środków trwałych w budowie.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych składa się cena zakupu powiększona o cło, niepodlegające odliczeniu podatki, pomniejszona o upusty i rabaty handlowe. Wartość ta zwiększana jest o wszystkie inne pozwalające się bezpośrednio przyporządkować koszty poniesione w celu dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa.
Środki trwałe w budowie powstające dla celów świadczenia usług i dla celów administracyjnych prezentowane są według kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości. Amortyzacja dotycząca tych środków trwałych rozpoczyna się w momencie, gdy są dostępne do wykorzystania w normalnym toku działalności operacyjnej.
Amortyzację wylicza się dla wszystkich środków trwałych, z pominięciem gruntów oraz środków trwałych w budowie, przez oszacowany okres ekonomicznej przydatności tych ośrodków, używając metody liniowej.
Szacunki okresu użytkowania rewidowane są corocznie. Dla celów amortyzacji środków trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
- budynki i budowle 10 lat
- urządzenia techniczne i maszyny, od 2 lat do 10 lat
- środki transportu, od 2 lat do 6 lat
- pozostałe środki trwałe, od 2 lat do 10 lat
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie poddawane są testowi na utratę wartości jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla środków trwałych w budowie w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień bilansowy.
Skutki utraty wartości środków trwałych oraz środków trwałych w budowie odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy środek trwały jest zdatny do użytkowania. Amortyzacji zaprzestaje się, gdy środek trwały zostaje usunięty z ewidencji bilansowej.
Poszczególne istotne części składowe środka trwałego (komponenty), których okres użytkowania różni się od okresu użytkowania całego środka trwałego, amortyzowane są odrębnie, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. W celu wydzielenia komponentów bierze się pod uwagę środki trwałe o istotnej wartości początkowej brutto.
Metoda amortyzacji, stawka amortyzacyjna oraz wartość końcowa podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Wszelkie wynikające z przeprowadzonej weryfikacji zmiany ujmuje się jak zmianę szacunków.
Składnik rzeczowych aktywów trwałych usuwa się z ewidencji bilansowej, gdy zostaje zbyty lub gdy nie oczekuje się dalszych korzyści ekonomicznych z jego użytkowania lub zbycia.
Zyski lub straty wynikające ze sprzedaży/likwidacji są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w rachunku zysków i strat.
Wartość firmy
Wartość firmy stanowi nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania aktywach netto przejętej jednostki zależnej – na dzień przejęcia. Wartość firmy z przejęcia jednostek zależnych ujmuje się w ramach wartości niematerialnych i prawnych. Wartość firmy jest testowana co roku pod kątem utraty wartości i wykazywana po koszcie pomniejszonym o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Odpisy z tytułu utraty wartości w odniesieniu do wartości firmy nie są odwracalne.
Stwierdzenie, czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, należy oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
W przypadku wystąpienia wartości ujemnej, Grupa dokonuje ponownego przeglądu ustalenia wartości godziwych poszczególnych składników nabywanych aktywów netto. Jeżeli w wyniku przeglądu nadal wartość jest ujemna ujmuje się ją niezwłocznie w wyniku finansowym.
Wartość firmy ujmuje się początkowo jako składnik aktywów po koszcie, a następnie wycenia według kosztu pomniejszonego o skumulowaną stratę z tytułu utraty wartości.
Uwzględniając charakter działalności Grupy Kapitałowej oraz obowiązujące w jej ramach umowy franczyzowe wartość firmy powstaje również w sytuacji przejęcia przedsięwzięcia tj. przejęcia pełni kontroli organizacyjnej nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw.
Inne wartości niematerialne
Za wartości niematerialne uznaje się możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej.
W szczególności do wartości niematerialnych zalicza się:
• nabyte oprogramowanie komputerowe,
• nabyte prawa majątkowe – autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, know-how.
Wartości niematerialne wycenia się w cenie nabycia pomniejszonej o skumulowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych i skumulowaną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych dokonuje się metodą liniową, przez okres przewidywanego użytkowania, od wartości niematerialnych i prawnych, których wartość nabycia przekracza 500 złotych.
Szacowany okres użytkowania dla wartości niematerialnych wynosi:
• licencje na oprogramowanie – 2 lata,
• znaki towarowe – czas nieokreślony.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy składnik wartości niematerialnych jest zdatny do użytkowania. Amortyzacji wartości niematerialnych zaprzestaje się, gdy składnik wartości niematerialnych zostaje usunięty z ewidencji bilansowej.
Metoda amortyzacji oraz stawka amortyzacyjna podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Wszelkie wynikające z przeprowadzonej weryfikacji zmiany ujmuje się jak zmianę szacunków.
Składnik wartości niematerialnych usuwa się z ewidencji bilansowej, gdy zostaje zbyty lub gdy nie oczekuje się dalszych korzyści ekonomicznych z jego użytkowania lub zbycia. Zyski lub straty na usunięciu składnika wartości niematerialnych ustala się jako różnicę pomiędzy przychodami netto ze zbycia (jeżeli występują) i wartością bilansową tych wartości niematerialnych oraz ujmuje w rachunku zysków i strat.
Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Wartości niematerialne poddawane są testowi na utratę wartości jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla wartości niematerialnych w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień bilansowy. Skutki utraty wartości, wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w koszty działalności podstawowej.
Na dzień bilansowy wartości niematerialne wyceniane są według kosztu po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oceny, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, Grupa dokonuje szacunku wartość odzyskiwanej tego składnika aktywów. Wartość bilansowa składnika aktywów zostaje obniżona do poziomu jego wartości odzyskiwalnej wtedy i tylko wtedy, gdy wartość odzyskiwalna tego składnika aktywów jest niższa od jego wartości bilansowej. Kwota tej obniżki stanowi odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości.
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości aktywów wykazywanych według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia ujmuje się w rachunku zysków i strat. Odpis aktualizujący wartość aktywów wykazywanych według wartości przeszacowanej obniża w pierwszej kolejności wartość kapitału z przeszacowania wyceny powstałego w wyniku przeszacowania środka trwałego podlegającemu odpisowi.
Po ujęciu odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, w przyszłych okresach skorygowaniu ulegają odpisy amortyzacyjne dotyczące danego składnika, aby w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika dokonać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej, pomniejszonej o wartość końcową.
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych wycenia się przynajmniej raz w roku, na dzień bilansowy.
Udziały w jednostkach podporządkowanych zaliczone do aktywów trwałych wyceniane są w cenie nabycia pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, mogą być także wyceniane metodą praw własności, pod warunkiem, że będzie ona stosowana jednolicie wobec wszystkich jednostek podporządkowanych.
W momencie początkowego ujęcia każdy składnik aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego grupa wycenia w wartości godziwej. Aktywa finansowe wprowadzane są do ksiąg rachunkowych na dzień zawarcia kontraktu w cenie nabycia, to jest w wartości godziwej poniesionych wydatków lub przekazanych w zamian innych składników majątkowych zaś zobowiązania finansowe - w wartości godziwej uzyskanej kwoty lub wartości otrzymanych innych składników majątkowych niezależnie od metody wyceny na późniejszy moment bilansowy. Przy ustalaniu wartości godziwej uwzględnia Grupa poniesione koszty transakcji.
MSSF 9 wprowadził nowe podejście do klasyfikacji aktywów finansowych, które uzależnione jest od charakterystyki przepływów pieniężnych oraz modelu biznesowego związanymi z danymi aktywami. Takie jednolite podejście oparte na zasadach zastępuje istniejące wymagania oparte na regułach zgodnie z MSR 39. Nowy model skutkuje również ujednoliceniem modelu utraty wartości w stosunku do wszystkich ekspozycji, dla których wymagane jest rozpoznawanie utraty wartości.
Aktywa finansowe obejmują następujące kategorie:
- aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- aktywa wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe obejmują następujące kategorie:
- zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
Aktywa finansowe są ujmowane i wyceniane zgodnie z MSR nr 32 („Instrumenty finansowe: prezentacja”) oraz MSSF 9 („Instrumenty Finansowe”).
Aktywa finansowe – z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług – i zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są według wartości godziwej, którą w przypadku aktywów lub zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy – powiększa się lub pomniejsza o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych ). Należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania – początkowo ujmowane są w cenie transakcyjnej.
Standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych są ujmowane na dzień rozliczenia transakcji.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są jednocześnie oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy;
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Grupa klasyfikuje jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: obligacje, należności handlowe i pozostałe oraz środki pieniężne.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są jednocześnie oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składnika aktywów finansowych;
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy chyba, że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody zgodnie z warunkami opisanymi powyżej.
Grupa klasyfikuje jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy instrumenty kapitałowe notowane i należności z tytułu transakcji zabezpieczających.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu w Spółce obejmują zaciągnięte kredyty, zobowiązania handlowe, zobowiązania wobec dostawców środków trwałych i są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz leasingu finansowego i zobowiązania handlowe oraz pozostałe.
Zobowiązania te są początkowo ujmowane w wartości godziwej, a następnie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Grupa posiada zobowiązania z tytułu dostaw i usług, dla których efekt naliczania odsetek jest nieznaczący, w związku z tym są one wyceniane w kwocie wymaganej zapłaty.
Zobowiązania finansowe, w tym w szczególności instrumenty pochodne, które nie zostały wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające, wykazywane są w wartości godziwej, zaś zyski i straty wynikające z ich wyceny ujmowane są bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Wszystkie zobowiązania finansowe wprowadza się do ksiąg rachunkowych pod datą zawarcia kontraktu.
MSSF 9 wprowadził nowy model utraty wartości ustalanej w oparciu o oczekiwane straty kredytowe.
W szczególności, nowy standard wymaga, aby jednostki ujmowały oczekiwane straty kredytowe w momencie kiedy instrumenty finansowe są ujmowane po raz pierwszy oraz ujmowały wszelkie oczekiwane straty z całego okresu życia instrumentów w szybszy niż dotychczas sposób.
Jednostka przeanalizowała występujące instrumenty finansowe pod kątem odpisów z tytułu strat kredytowych (ECL). Jednostka dokonała odpisów aktualizujących dla należności handlowych i pożyczek udzielonych.
W aktywach bilansu w wierszu „Należności z tytułu podatków”, wykazuje się kwoty należne od budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i urzędów celnych.
Salda pozostające na koniec roku obrotowego na kontach służących do ewidencji rozrachunków publicznoprawnych należy porównać z deklaracjami podatkowymi, celnymi i dokumentami składanymi do ZUS.
Grupa dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy. Rozliczenia międzyokresowe czynne obejmują rozliczenia:
● długoterminowe, które dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych i trwają dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego,
● krótkoterminowe, które dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych i trwają nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Czynne rozliczenia międzyokresowe ujmuje się w rachunku zysków i strat stosownie do okresu trwania związanej z nimi umowy.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje z pierwotnym terminem wymagalności do trzech miesięcy od dnia ich założenia, otrzymania, nabycia lub wystawienia oraz o dużej płynności. Środki pieniężne w kasie wyceniane są według wartości nominalnej.
• kapitał podstawowy (akcyjny) , wykazany w wartości nominalnej,
• kapitał zapasowy tworzony ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej
• kapitał zapasowy tworzony z zysków lat ubiegłych,
• kapitał z aktualizacji wyceny,
• kapitał rezerwowy,
• zyski zatrzymane – niepodzielone zyski z lat ubiegłych
• wynik finansowy bieżącego okresu obrotowego.
● z przeznaczenia zysku netto
● z nadwyżki sumy wartości ceny emisji akcji nad wartością nominalną emitowanych akcji
Przeznaczenie kapitału zapasowego określa Statut Spółki.
Na podatek dochodowy składają się: podatek bieżący oraz podatek odroczony.
Podatek bieżący wyliczany jest na podstawie wyniku podatkowego za dany rok obrotowy ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi i przy zastosowaniu stawek podatkowych wynikających z tych przepisów. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwę z tytułu podatku odroczonego ujmuje się w pełnej wysokości. Rezerwa ta nie podlega dyskontowaniu.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi potrącenie różnic przejściowych.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe lub dodatnie różnice przejściowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy stawek (i przepisów) podatkowych, które zgodnie z oczekiwaniami będą obowiązywać w momencie realizacji odnośnych aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub uregulowania zobowiązania z tego tytułu. Podatek odroczony jest ujmowany w rachunku zysków i strat danego okresu, z wyjątkiem przypadku, gdy podatek odroczony dotyczy transakcji czy zdarzeń, które ujmowane są w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym – wówczas podatek odroczony również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w odpowiednim składniku kapitału własnego.
Rezerwy tworzone są, gdy na Spółce ciąży obecny, prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek wynikający ze zdarzeń przeszłych i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku. Rezerwy tworzy się na podstawie najlepszych szacunków Zarządu jednostki dominującej w wysokości nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na dzień bilansowy. Jeżeli skutek zmian wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy odpowiada bieżącej wartości nakładów, które według oczekiwań będą niezbędne do wypełnienia obowiązku.
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień poprzedzający dzień zawarcia transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Aktywa i zobowiązania wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Różnice kursowe ujmuje się w rachunku zysków i strat w okresie, w którym powstają, z wyjątkiem:
• różnic kursowych dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania produkcyjnego, które włącza się do kosztów tych aktywów i traktuje jako korekty kosztów odsetkowych kredytów w walutach obcych;
• różnic kursowych wynikających z transakcji przeprowadzonych w celu zabezpieczenia przed określonym ryzykiem walutowym zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Przychody z umów z klientami ujmowane są w momencie spełnienia przez grupę zobowiązania do wykonania świadczenia, poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi nabywcy, gdzie przekazanie to stanowi jednocześnie uzyskanie przez nabywcę kontroli nad tym składnikiem aktywów tj. zdolności do bezpośredniego rozporządzania przekazanym składnikiem aktywów i uzyskiwania z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści oraz zdolność do niedopuszczania innych jednostek do rozporządzania składnikiem aktywów i uzyskiwania z niego korzyści.
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ujmuje się w wyniku finansowym jednorazowo, w określonym momencie czasu, zgodnym z momentem spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, (w szczególności określanym w oparciu o formuły baz dostawy INCOTERMS). W przypadku zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w ciągu określonego czasu Grupa ujmuje przychody w miarę upływu czasu, wybierając odpowiednia metodę wyceny postępów w realizacji zobowiązania do wykonania świadczenia.
Przychody z umów z klientami ujmuje się w kwocie równej cenie transakcyjnej, uwzględniającej wszelkie opusty i rabaty.
Przychody są ujmowane w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności towarów bądź produktów zostały przekazane nabywcy. Przychody obejmują należne lub uzyskane kwoty ze sprzedaży, pomniejszone o podatek od towarów i usług (VAT).
Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy do otrzymania płatności.
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco według czasu powstawania, poprzez odniesienie do kwoty niespłaconego jeszcze kapitału i przy uwzględnieniu nominalnej stopy oprocentowania.
Przychody finansowe obejmują: zyski na sprzedaży aktywów finansowych, przychody z tytułu odsetek od instrumentów finansowych dostępnych do sprzedaży oraz utrzymywanych do terminu wymagalności, jak również przychody z tytułu dywidend.
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski nie związane bezpośrednio z działalnością operacyjną Grupy. Do tej kategorii zalicza się dotacje z tytułu utworzenia stanowiska pracy, otrzymane odszkodowania komunikacyjne.
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Kategoria ta obejmuje straty na sprzedaży składników rzeczowego majątku trwałego, koszty odpisów aktualizujących wartość należności, koszty napraw powypadkowych objętych odszkodowaniem.
Do przychodów finansowych klasyfikowane są przychody z tytułu otrzymanych odsetek bankowych.
Do kosztów finansowych kwalifikowane są koszty z tytułu wykorzystywania zewnętrznych źródeł finansowania, odsetki od obligacji, odsetki od kredytów bankowych, odsetki z tytułu umów leasingu finansowego oraz odpis aktualizujący z tytułu wyceny zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji.
Gwarancja finansowa to umowa, w której Spółka zobowiązuje do dokonania określonej płatności na rzecz odbiorcy gwarancji w przypadku gdy dłużnik odbiorcy gwarancji nie dokona na jego rzecz umówionych płatności.
Przez umowę poręczenia Spółka zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.
Zobowiązania z tytułu gwarancji finansowej i poręczeń finansowych wycenia się początkowo w wartości godziwej, a następnie według wyższej z dwóch następujących wartości:
● wartości zobowiązania umownego określonej zgodnie z MSR 37 " Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe"
● początkowo ujętej kwoty, pomniejszonej, tam gdzie ma to zastosowanie, o łączna amortyzację ujętą zgodnie z zasadami ujmowania przychodów.
Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących zobowiązania ujmuje się jako rezerwy. Za umowę rodzącą zobowiązania uważa się umowę zawartą przez spółki Grupy, wymuszającą nieuniknione koszty realizacji zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach umowy.
Stosując zasady rachunkowości obowiązujące w Grupie, zarząd jednostki dominującej zobowiązany jest do dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot wyceny poszczególnych składników aktywów i zobowiązań. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne
i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeśli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. Zarząd stwierdza, czy wartość użytkowa pewnych składników wymaga redukcji ze względu na postęp techniczny oraz zaistniałe ograniczenia rynkowe.
Podstawą wyceny wartości końcowej środków trwałych, które stanowią nakłady inwestycyjne w obce budynki jest szacowana cena sprzedaży netto pozostałości tych nakładów.
Zakłada się uzyskanie określonych kwot możliwych do uzyskania obecnie, uwzględniając wiek i stan środków trwałych, jakie będą na koniec okresu ich ekonomicznego użytkowania.
Grupa testuje na koniec każdego roku wartości Goodwill oraz szacunki związane z wartościami praw do użytkowania (stopa dyskontowa, okres trwania umowy).
a. Przychody ze sprzedaży - szczegółowa struktura geograficzna
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Sprzedaż towarów i materiałów |
23 202,15 |
27 734,17 |
|
Sprzedaż produktów i usług |
81 816 778,04 |
47 165 766,66 |
|
SUMA przychodów ze sprzedaży |
81 839 980,19 |
47 193 500,83 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
5 970 397,75 |
11 390 443,17 |
|
Przychody finansowe |
179 045,00 |
7 624,77 |
|
SUMA przychodów ogółem |
87 989 422,94 |
58 591 568,77 |
b. Przychody ze sprzedaży i wyniki segmentów
Informacje dotyczące segmentów działalności Grupa prezentuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w podziale na segmenty branżowe.
Grupa oferuje swoje usługi głównie odbiorcom krajowym. Podstawowym podziałem na segmenty operacyjne w Grupie na podstawie których Zarząd Mex Polska S.A. podejmuje decyzje gospodarcze jest podział według podstawowych rodzajów działalności z których Grupa osiąga przychody ze sprzedaży.
W Grupie Mex Polska S.A. segmenty osiągające próg wartościowy poniżej 10 % łączone są w jeden segment co zwalnia z prezentacji odrębnej sytuacji majątkowej i wyników segmentów. Mając na uwadze powyższe wyodrębniono jeden segment.:
- działalność restauracyjna
Wynik finansowy danego segmentu branżowego zawiera przychody i koszty bezpośrednio przypisane do danego segmentu. Dane prezentowane są w tysiącach zł.
|
|
Przychody |
Koszty |
Zysk/Strata w segmentach |
|||
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
w tys. PLN |
w tys. PLN |
w tys. PLN |
||||
|
Usługi gastronomiczne, w tym: |
81 840 |
47 194 |
77 212 |
47 648 |
4 628 |
(455) |
|
restauracje |
81 840 |
47 194 |
77 212 |
47 648 |
4 628 |
(455) |
|
kluby |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
81 840 |
47 194 |
77 212 |
47 648 |
4 628 |
(455) |
Przychody w grupie kapitałowej Mex Polska SA dotyczą przychodów osiąganych na terytorium Polski.
|
Wyszczególnienie |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Amortyzacja |
8 076 280,79 |
7 184 054,56 |
|
Zużycie materiałów i energii |
27 296 432,51 |
15 110 460,34 |
|
Usługi obce |
7 953 963,10 |
5 013 329,64 |
|
Podatki i opłaty |
1 157 333,10 |
670 798,94 |
|
Wynagrodzenia |
29 999 531,70 |
18 036 348,12 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
2 468 456,05 |
1 434 411,39 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
244 534,01 |
179 536,45 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
15 931,18 |
19 387,46 |
|
Koszty według rodzajów ogółem, w tym: |
77 212 462,45 |
47 648 326,89 |
|
Zmiana stanu produktów |
- |
- |
|
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) |
- |
- |
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
- |
- |
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(8 707 109,73) |
(6 542 591,61) |
|
Koszt własny sprzedaży |
68 505 352,72 |
41 105 735,28 |
|
|
|
|
|
KOSZTY AMORTYZACJI UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
||
|
Wyszczególnienie |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: |
8 051 895,77 |
7 155 737,57 |
|
Amortyzacja środków trwałych |
8 048 208,92 |
7 152 317,46 |
|
Amortyzacja wartości niematerialnych |
3 686,85 |
3 420,11 |
|
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży |
- |
- |
|
Amortyzacja środków trwałych |
- |
- |
|
Amortyzacja wartości niematerialnych |
- |
- |
|
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: |
24 385,02 |
28 316,99 |
|
Amortyzacja środków trwałych |
24 385,02 |
28 316,99 |
|
Amortyzacja wartości niematerialnych |
- |
- |
|
Razem amortyzacja |
8 076 280,79 |
7 184 054,56 |
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Wynagrodzenia |
29 999 531,70 |
18 036 348,12 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
2 439 903,57 |
1 412 755,06 |
|
Koszty świadczeń emerytalnych |
- |
- |
|
Pozostałe świadczenia pracownicze |
28 552,48 |
21 656,33 |
|
Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: |
32 467 987,75 |
19 470 759,51 |
|
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży |
24 013 510,10 |
13 158 281,53 |
|
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu |
8 454 477,65 |
6 312 477,98 |
|
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży |
- |
- |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
Rozwiązanie rezerw w związku z utratą kontroli nad spółką |
- |
539 531,25 |
|
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych |
44 301,36 |
- |
|
Ugody sądowe i zwrot kosztów sądowych |
232,08 |
1 024,50 |
|
Przedawnione, umorzone zobowiązania |
11 770,26 |
- |
|
Spisane zobowiązania |
25 234,79 |
43 787,66 |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących należności |
118 827,65 |
36 656,03 |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących środki trwałe |
378 290,26 |
1 026 539,17 |
|
Rozwiązanie rezerw |
287 980,54 |
6 691,65 |
|
Umorzone czynsze najmu w związku z COVID-19 |
552 503,71 |
2 256 027,02 |
|
Zakończone umowy leasingu zg. z MSSF 16 |
- |
52 387,42 |
|
Umorzenie subwencji PFR |
3 279 430,29 |
6 087 209,80 |
|
Umorzenie mikropożyczek |
- |
725 000,00 |
|
Uchwała uchylenie Programu Motywacyjnego |
1 107 653,19 |
497 830,80 |
|
Odszkodowania |
31 139,28 |
13 274,23 |
|
Sprzedaż, dzierżawa wyposażenia |
28 799,77 |
- |
|
Pozostałe |
104 234,57 |
104 483,64 |
|
Razem |
5 970 397,75 |
11 390 443,17 |
|
|
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Strata ze zbycia, likwidacji aktywów trwałych |
74 178,75 |
14 607,01 |
|
Darowizny |
2 000,00 |
3 000,00 |
|
Aktualizacja wartości zapasów |
- |
66 000,00 |
|
Opłaty sądowe i komornicze |
17 055,99 |
7 808,86 |
|
Odpisy aktualizacyjne na należności |
117 135,62 |
332 687,51 |
|
Utworzone rezerwy na prawdopodobne koszty |
184 257,50 |
155 190,50 |
|
Utworzone rezerwy na straty związane z zamknięciem lokalu |
- |
914 123,55 |
|
Aktualizacja wartości środków trwałych |
- |
613 331,57 |
|
Spisane należności przedawnione |
91 715,48 |
15 484,28 |
|
Aktualizacja wartości pozostałych aktywów |
- |
- |
|
Odpis na należności zg z MSSF 9 |
- |
5 600,91 |
|
Zapłacone odszkodowania |
- |
200,00 |
|
Koszty związane z odszkodowaniami |
5 393,31 |
10 867,73 |
|
Kary umowne i mandaty |
10 099,94 |
2 914,21 |
|
Pozostałe |
233 575,58 |
199 089,29 |
|
Razem |
735 412,17 |
2 340 905,42 |
|
|
|
|
|
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Należności |
117 135,62 |
338 288,42 |
|
Środki trwałe |
- |
613 331,57 |
|
Wartość firmy |
- |
- |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
|
Razem |
117 135,62 |
951 619,99 |
|
Przychody finansowe |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Przychody z tytułu odsetek |
179 045,00 |
7 624,77 |
|
- odsetki od pożyczek udzielonych |
124 670,53 |
6 947,38 |
|
- odsetki od obligacji nabytych |
- |
- |
|
- odsetki bankowe |
54 374,47 |
677,39 |
|
- odsetki pozostałe |
- |
- |
|
Wycena bilansowa obligacji wyemitowanych wg zamortyzowanego kosztu |
- |
- |
|
Zysk ze zbycia aktywów finansowych |
- |
- |
|
Dodatnie różnice kursowe |
- |
- |
|
Umorzone odsetki |
- |
- |
|
Umorzone pożyczki |
- |
- |
|
Rozwiązanie odpisu w związku ze spłatą części pożyczki |
- |
- |
|
Pozostałe |
- |
- |
|
Razem |
179 045,00 |
7 624,77 |
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Koszty z tytułu odsetek |
1 974 056,62 |
1 264 412,57 |
|
- odsetki od pożyczek i kredytów |
153 382,34 |
184 741,87 |
|
- odsetki od obligacji wyemitowanych |
- |
- |
|
- odsetki bankowe |
92,34 |
25,07 |
|
- odsetki od leasingu |
1 785 989,95 |
1 042 116,76 |
|
- odsetki budżetowe |
15 078,27 |
25 111,95 |
|
- odsetki od zobowiązań |
18 832,05 |
5 351,00 |
|
- odsetki pozostałe |
681,66 |
7 065,92 |
|
Prowizje od kredytów i gwarancji |
63 988,65 |
46 738,82 |
|
Różnice kursowe |
32 524,58 |
8 672,71 |
|
Odpisy aktualizujące wartość firmy |
- |
- |
|
Aktualizacja wartości inwestycji |
114 643,57 |
- |
|
Pozostałe |
- |
940,52 |
|
Razem |
2 185 213,42 |
1 320 764,62 |
|
Podatek dochodowy wykazany w Sprawozdaniu z Całkowitych Dochodów |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Bieżący podatek dochodowy |
306 368,00 |
191 414,00 |
|
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego działalności kontynuowanej |
302 746,00 |
191 414,00 |
|
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego działalności zaniechanej |
- |
- |
|
Obciążenie z tytułu korekty deklaracji CIT za lata wcześniejsze |
3 622,00 |
- |
|
Odroczony podatek dochodowy |
309 568,92 |
(238 653,11) |
|
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych |
284 681,92 |
(238 653,11) |
|
Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego |
24 887,00 |
- |
|
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat |
615 936,92 |
(47 239,11) |
|
- w tym podatek dochodowy bieżący wykazany w kapitale własnym |
- |
- |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego na początek okresu: |
1 790 848,00 |
1 562 684,00 |
|
Zwiększenia w ciągu okresu, w tym: |
198 821,00 |
514 484,00 |
|
- Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
2 358,00 |
37 259,00 |
|
- Pozostałe rezerwy |
109,00 |
- |
|
- Rezerwa na koszty |
45,00 |
4 967,00 |
|
- Koszty z faktur niezapłaconych |
2 861,00 |
8 611,00 |
|
- Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania wykazana w rachunku wyników |
7 514,00 |
342 857,00 |
|
-Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania wykazana w kapitale zapasowym |
- |
- |
|
- Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego |
58 569,00 |
34 585,00 |
|
- Odpis aktualizujący wartość środków trwałych |
- |
773,00 |
|
- Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach |
113 872,00 |
57 787,00 |
|
- Odsetki naliczone od obligacji i pożyczek, niezapłacone |
2 868,00 |
1 668,00 |
|
- Odpisy aktualizujące aktywa finansowe |
- |
- |
|
- Odsetki od zobowiązań |
3,00 |
21,00 |
|
- Środki trwałe w leasingu |
- |
- |
|
- Rozliczenia międzyokresowe |
- |
6 234,00 |
|
- Odpis aktualizujący wartość należności |
10 622,00 |
19 722,00 |
|
- Inne |
- |
- |
|
Zmniejszenia w ciągu okresu, w tym: |
548 646,00 |
286 320,00 |
|
- Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
6 873,00 |
- |
|
- Pozostałe rezerwy |
380,00 |
- |
|
- Rezerwa na koszty |
9 377,00 |
- |
|
- Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego |
10 133,00 |
9 683,00 |
|
- Wykorzystanie straty podatkowej możliwej do odliczenia |
475 184,00 |
188 977,00 |
|
- Rozwiązanie aktywa utworzonego na stracie podatkowej możliwej do odliczenia |
- |
- |
|
- Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach |
14 671,00 |
49 167,00 |
|
- Odsetki naliczone od obligacji i pożyczek, niezapłacone |
- |
- |
|
- Odsetki naliczone, nieotrzymane |
- |
- |
|
- Odsetki od zobowiązań |
35,00 |
25,00 |
|
- Odpis aktualizujący wartość środków trwałych |
- |
3 845,00 |
|
- Odpisy aktualizujące aktywa finansowe |
160,00 |
5 211,00 |
|
- Aktywa z tytułu podatku odroczonego zaklasyfikowane, jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
|
- Koszty z faktur niezapłaconych |
3 389,00 |
19 123,00 |
|
- Środki trwałe w leasingu |
346,00 |
578,00 |
|
- Rozliczenia międzyokresowe |
15 945,00 |
9 711,00 |
|
- Odpis aktualizujący wartość należności |
12 153,00 |
- |
|
- Inne |
- |
- |
|
Aktywa brutto z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: |
1 441 023,00 |
1 790 848,00 |
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego od strat podatkowych za lata ubiegłe utworzono z uwagi na planowane w przyszłych latach zyski umożliwiające rozliczenie powstałej straty podatkowej.
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na początek okresu: |
538 752,51 |
549 241,61 |
|
Zwiększenia w ciągu okresu, w tym: |
164 119,50 |
178 627,00 |
|
Środki trwałe w leasingu (wartość netto śr. trwałe w leasingu) |
915,00 |
35 779,00 |
|
Środki trwałe własne |
21 019,50 |
1 435,00 |
|
Odsetki zarachowane od pożyczek i obligacji |
728,00 |
589,00 |
|
Odsetki od leasingu |
8 966,00 |
- |
|
Rozliczenia międzyokresowe kosztów |
- |
140 824,00 |
|
Rozliczenia międzyokresowe przychodów |
132 311,00 |
- |
|
Inne |
180,00 |
- |
|
Zmniejszenia w ciągu okresu, w tym: |
204 489,00 |
189 116,10 |
|
Środki trwałe w leasingu (wartość netto śr. trwałe w leasingu ) |
13 411,00 |
11 917,00 |
|
Środki trwałe własne |
19 336,00 |
31 229,10 |
|
Odsetki zarachowane od pożyczek i obligacji |
30 676,00 |
128 453,00 |
|
Odsetki od leasingu |
242,00 |
597,00 |
|
Rozliczenia międzyokresowe przychodów |
- |
16 920,00 |
|
Inne |
140 824,00 |
- |
|
Rezerwa brutto z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: |
498 383,01 |
538 752,51 |
|
Wyszczególnienie |
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Aktywo z tytułu podatku odroczonego ujęte w wyniku |
1 441 023,00 |
1 790 848,00 |
|
Aktywo z tytułu podatku odroczonego ujęte w kapitale własnym |
- |
- |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana |
498 383,01 |
538 752,51 |
|
Aktywo z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana |
- |
- |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana |
- |
- |
|
Razem aktywa/rezerwy |
(942 639,99) |
(1 252 095,49) |
|
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego w wyniku |
309 568,92 |
(238 653,10) |
|
Wyliczenie zysku na jedną akcje - założenia |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
5 799 133,36 |
6 174 823,19 |
|
Strata na działalności zaniechanej |
- |
- |
|
Zysk/strata netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
5 799 133,36 |
6 174 823,19 |
|
Efekt rozwodnienia: |
- |
- |
|
- odsetki od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe |
- |
- |
|
- odsetki od obligacji zamiennych na akcje |
- |
- |
|
Zysk/strata wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję |
5 799 133,36 |
6 174 823,19 |
|
|
|
|
|
Liczba wyemitowanych akcji |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. |
7 665 436 |
7 665 436 |
|
Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych |
- |
1 149 813 |
|
- opcje na akcje |
- |
1 149 813 |
|
- obligacje zamienne na akcje |
- |
- |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. |
7 665 436 |
8 815 249 |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Podstawowy za okres obrotowy |
0,76 |
0,81 |
|
Rozwodniony za okres obrotowy |
0,76 |
0,70 |
Rzeczowe aktywa trwałe - struktura własnościowa
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Własne |
9 648 258,80 |
8 285 534,49 |
|
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu |
33 496 377,91 |
36 206 696,77 |
|
Aktualizacja wartości środków trwałych |
(2 232 894,56) |
(2 611 184,82) |
|
Środki trwałe przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
|
Razem |
40 911 742,15 |
41 881 046,43 |
|
|
|
|
|
Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- zabezpieczenie gwarancji bankowej |
- |
- |
|
- zabezpieczenie umów leasingowych |
33 496 377,91 |
36 206 696,77 |
|
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie |
33 496 377,91 |
36 206 696,77 |
|
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
Grunty |
Budynki i budowle |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 |
- |
13 597 951,06 |
75 029 731,98 |
3 038 102,31 |
1 535 120,31 |
2 578 154,60 |
174 733,74 |
95 953 794,00 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
1 478 286,53 |
3 959 604,72 |
660 375,51 |
- |
601 238,73 |
1 757 699,34 |
8 457 204,83 |
|
- nabycia środków trwałych |
- |
496 035,07 |
- |
391 590,79 |
- |
367 004,29 |
1 687 864,67 |
2 942 494,82 |
|
- przekwalifikowanie - przyjęcie z inwestycji |
- |
982 251,46 |
- |
137 976,00 |
- |
211 009,05 |
- |
1 331 236,51 |
|
- zawartych umów leasingu |
- |
- |
- |
130 808,72 |
- |
23 205,40 |
69 834,67 |
223 848,79 |
|
- inne zwiększenia |
- |
- |
- |
- |
- |
19,99 |
- |
19,99 |
|
- uzyskanie prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
3 959 604,72 |
- |
- |
- |
- |
3 959 604,72 |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
289 881,17 |
18 968 290,30 |
344 649,32 |
- |
409 881,25 |
1 496 226,92 |
21 508 928,96 |
|
- zbycia |
- |
|
- |
126 270,08 |
|
84 225,63 |
- |
210 495,71 |
|
- cesja umów leasingowych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- likwidacja |
- |
289 881,17 |
- |
218 379,24 |
|
325 655,62 |
- |
833 916,03 |
|
- przekwalifikowanie - przyjęcie z inwestycji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- utrata prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zakończone umowy najmu MSSF16 |
- |
- |
18 968 290,30 |
- |
- |
- |
- |
18 968 290,30 |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 |
- |
14 786 356,42 |
60 021 046,40 |
3 353 828,50 |
1 535 120,31 |
2 769 512,08 |
436 206,16 |
82 902 069,87 |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2022 |
- |
7 407 686,59 |
39 525 296,66 |
1 932 122,70 |
830 216,71 |
1 766 240,08 |
- |
51 461 562,74 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
636 192,14 |
6 760 813,77 |
289 013,24 |
133 907,63 |
304 608,82 |
- |
8 124 535,60 |
|
- amortyzacji |
- |
584 270,49 |
- |
289 013,24 |
133 907,63 |
304 588,82 |
- |
1 311 780,18 |
|
- przekwalifikowanie |
- |
44 735,52 |
- |
- |
- |
- |
- |
44 735,52 |
|
- inne |
- |
7 186,13 |
- |
- |
- |
20,00 |
- |
7 206,13 |
|
- amortyzacja prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
6 760 813,77 |
- |
- |
- |
- |
6 760 813,77 |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
203 263,77 |
18 968 290,30 |
310 061,63 |
- |
347 049,48 |
- |
19 828 665,18 |
|
- likwidacji |
- |
203 263,77 |
- |
209 352,18 |
- |
318 119,06 |
- |
730 735,01 |
|
- sprzedaży |
- |
- |
- |
55 973,92 |
- |
28 930,42 |
- |
84 904,34 |
|
- przekwalifikowanie |
- |
- |
- |
44 735,52 |
- |
- |
- |
44 735,52 |
|
- utrata prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zakończone umowy najmu MSSF16 |
- |
- |
18 968 290,30 |
0,01 |
- |
- |
- |
18 968 290,31 |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2022 |
- |
7 840 614,96 |
27 317 820,13 |
1 911 074,31 |
964 124,34 |
1 723 799,42 |
- |
39 757 433,16 |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2022 |
- |
2 210 218,42 |
- |
171 716,94 |
- |
196 164,91 |
33 084,55 |
2 611 184,82 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- utraty wartości |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
266 547,04 |
- |
53 925,26 |
- |
57 817,96 |
- |
378 290,26 |
|
- odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
266 547,04 |
- |
53 925,26 |
- |
57 817,96 |
- |
378 290,26 |
|
- likwidacji lub sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2022 |
- |
1 943 671,38 |
- |
117 791,68 |
- |
138 346,95 |
33 084,55 |
2 232 894,56 |
|
Wartość netto środków trwałych przeznaczonych do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 |
- |
5 002 070,08 |
32 703 226,27 |
1 324 962,51 |
570 995,97 |
907 365,71 |
403 121,61 |
40 911 742,15 |
|
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
Grunty |
Budynki i budowle |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 |
- |
13 964 009,80 |
62 269 313,13 |
2 971 883,58 |
1 106 419,33 |
2 688 901,67 |
86 171,91 |
83 086 699,42 |
|
Korekta BO |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 po korekcie |
- |
13 964 009,80 |
62 269 313,13 |
2 971 883,58 |
1 106 419,33 |
2 688 901,67 |
86 171,91 |
83 086 699,42 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
53 087,36 |
14 932 033,40 |
187 154,39 |
462 241,30 |
68 204,81 |
141 649,19 |
15 844 370,45 |
|
- nabycia środków trwałych |
- |
- |
- |
187 154,39 |
1 218,70 |
68 204,81 |
141 649,19 |
398 227,09 |
|
- przekwalifikowanie - przyjęcie z inwestycji |
- |
53 087,36 |
- |
- |
- |
- |
- |
53 087,36 |
|
- zawartych umów leasingu |
- |
- |
- |
- |
461 022,60 |
- |
- |
461 022,60 |
|
- różnic kursowych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- uzyskanie prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
14 932 033,40 |
- |
- |
- |
- |
14 932 033,40 |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
419 146,10 |
2 171 614,56 |
120 935,66 |
33 540,32 |
178 951,88 |
53 087,36 |
2 977 275,88 |
|
- zbycia |
- |
- |
- |
75 498,50 |
- |
53 415,36 |
- |
128 913,86 |
|
- cesja umów leasingowych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- likwidacja |
- |
419 146,10 |
- |
45 437,16 |
33 540,32 |
125 536,52 |
- |
623 660,10 |
|
- przekwalifikowanie - przyjęcie z inwestycji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
53 087,36 |
53 087,36 |
|
- utrata prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
2 171 614,56 |
- |
- |
- |
- |
2 171 614,56 |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 |
- |
13 597 951,06 |
75 029 731,98 |
3 038 102,31 |
1 535 120,31 |
2 578 154,60 |
174 733,74 |
95 953 794,00 |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2021 |
- |
7 075 755,22 |
34 940 789,79 |
1 660 334,43 |
799 788,77 |
1 536 750,52 |
- |
46 013 418,72 |
|
Korekta BO |
- |
(140 337,42) |
- |
21 638,20 |
(73 937,68) |
(12 362,23) |
- |
(204 999,13) |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2021 po korekcie |
- |
6 935 417,80 |
34 940 789,79 |
1 681 972,63 |
725 851,09 |
1 524 388,29 |
- |
45 808 419,59 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
598 716,81 |
5 882 211,60 |
321 547,89 |
133 993,15 |
296 562,95 |
- |
7 233 032,40 |
|
- amortyzacji |
- |
598 716,81 |
- |
298 792,31 |
133 993,15 |
266 920,58 |
- |
1 298 422,85 |
|
- przekwalifikowanie |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne |
- |
- |
- |
22 755,58 |
- |
29 642,37 |
- |
52 397,96 |
|
- amortyzacja prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
5 882 211,60 |
- |
- |
- |
- |
5 882 211,60 |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
126 448,02 |
1 297 704,73 |
71 397,82 |
29 627,53 |
54 711,16 |
- |
1 579 889,26 |
|
- likwidacji |
- |
95 688,25 |
- |
24 150,69 |
29 627,53 |
35 060,93 |
- |
184 527,40 |
|
- sprzedaży |
- |
- |
- |
25 137,01 |
- |
19 650,23 |
- |
44 787,24 |
|
- cesja umów leasingowych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- utrata prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 |
- |
- |
1 297 704,73 |
- |
- |
- |
- |
1 297 704,73 |
|
- korekta amortyzacji |
- |
- |
- |
22 110,12 |
- |
- |
- |
22 110,12 |
|
- inne |
- |
30 759,77 |
- |
- |
- |
- |
- |
30 759,77 |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2021 |
- |
7 407 686,59 |
39 525 296,66 |
1 932 122,70 |
830 216,71 |
1 766 240,08 |
- |
51 461 562,74 |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 |
- |
2 812 967,85 |
- |
239 397,12 |
- |
356 121,79 |
33 084,55 |
3 441 571,31 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
613 331,57 |
- |
- |
- |
- |
- |
613 331,57 |
|
- utraty wartości |
- |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne |
- |
613 331,57 |
- |
- |
- |
- |
- |
613 331,57 |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
1 216 081,00 |
- |
67 680,18 |
- |
159 956,88 |
- |
1 443 718,06 |
|
- odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
923 382,90 |
- |
51 771,53 |
- |
46 737,28 |
- |
1 021 891,71 |
|
- likwidacji lub sprzedaży |
- |
292 698,10 |
- |
15 908,65 |
- |
113 219,60 |
- |
421 826,35 |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 |
- |
2 210 218,42 |
- |
171 716,94 |
- |
196 164,91 |
33 084,55 |
2 611 184,82 |
|
Wartość netto środków trwałych przeznaczonych do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 |
- |
3 980 046,04 |
35 504 435,32 |
934 262,67 |
704 903,60 |
615 749,61 |
141 649,19 |
41 881 046,44 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości środków trwałych w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022 |
|
|
|
|
|||
|
Wyszczególnienie |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość odpisów aktualizujących na dzień 01.01.2022 |
- |
2 210 218,42 |
171 716,94 |
- |
196 164,91 |
33 084,55 |
2 611 184,82 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w ciągu okresu w rachunku zysków i strat |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w ciągu okresu bezpośrednio w kapitale własnym |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kwota wykorzystania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości ujętych w rachunku zysków i strat w ciągu okresu (-) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kwota odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości odniesionych bezpośrednio na kapitał własny w ciągu okresu (-) |
- |
266 547,04 |
53 925,26 |
- |
57 817,96 |
- |
378 290,26 |
|
Wartość odpisów aktualizujących na dzień 31.12.2022 |
- |
1 943 671,38 |
117 791,68 |
- |
138 346,95 |
33 084,55 |
2 232 894,56 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości środków trwałych w okresie 01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
|
|
|
|||
|
Wyszczególnienie |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Wartość odpisów aktualizujących na dzień 01.01.2021 |
- |
2 812 967,85 |
239 397,12 |
- |
356 121,79 |
33 084,55 |
3 441 571,31 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w ciągu okresu w rachunku zysków i strat |
- |
613 331,57 |
- |
- |
- |
- |
613 331,57 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w ciągu okresu bezpośrednio w kapitale własnym |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kwota wykorzystania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości ujętych w rachunku zysków i strat w ciągu okresu (-) |
- |
292 698,10 |
15 908,65 |
- |
113 219,60 |
- |
421 826,35 |
|
Kwota odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości odniesionych bezpośrednio na kapitał własny w ciągu okresu (-) |
- |
923 382,90 |
51 771,53 |
- |
46 737,28 |
- |
1 021 891,71 |
|
Wartość odpisów aktualizujących na dzień 31.12.2021 |
- |
2 210 218,42 |
171 716,94 |
- |
196 164,91 |
33 084,55 |
2 611 184,82 |
W wyniku corocznego przeglądu przesłanek wskazujących na ryzyko utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupa w roku 2022 podjęła decyzję o rozwiązaniu części odpisu na lokal gastronomiczny w The Mexican Warszawie na ulicach Marszałkowskiej i Zgody oraz w Krakowie. W związku z tym rozwiązano część odpisu w kwocie 267 tys. Pozostała część odwróconych odpisów dotyczy sprzedaży środków trwałych po zamkniętych lokalach, objętych wcześniej odpisem.
|
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022 -31.12.2022 |
||||
|
|
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Inne |
Ogółem |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 |
100,00 |
1 802,49 |
102 051,29 |
103 953,78 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
|
nabycia |
- |
- |
- |
- |
|
użytkowania na podstawie umowy leasingu |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
- |
4 660,88 |
4 660,88 |
|
zbycia |
- |
- |
- |
- |
|
likwidacji |
- |
- |
4 660,88 |
4 660,88 |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 |
100,00 |
1 802,49 |
97 390,41 |
99 292,90 |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2022 |
- |
1 802,49 |
89 366,74 |
91 169,23 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
3 686,85 |
3 686,85 |
|
amortyzacji |
- |
- |
3 686,85 |
3 686,85 |
|
zmiana struktury Grupy |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
- |
4 660,88 |
4 660,88 |
|
likwidacji |
- |
- |
4 660,88 |
4 660,88 |
|
sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2022 |
- |
1 802,49 |
88 392,71 |
90 195,20 |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2022 |
- |
- |
- |
- |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
|
utraty wartości |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
|
odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2022 |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość netto wartości niematerialnych przeznaczonych do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 |
100,00 |
- |
8 997,70 |
9 097,70 |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 -31.12.2021 |
||||
|
|
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Inne |
Ogółem |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 |
100,00 |
1 802,49 |
96 887,29 |
98 789,78 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
5 164,00 |
5 164,00 |
|
nabycia |
- |
- |
5 164,00 |
5 164,00 |
|
użytkowania na podstawie umowy leasingu |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
|
zbycia |
- |
- |
- |
- |
|
likwidacji |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 |
100,00 |
1 802,49 |
102 051,29 |
103 953,78 |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2021 |
- |
1 802,49 |
85 946,73 |
87 749,22 |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
3 420,11 |
3 420,11 |
|
amortyzacji |
- |
- |
3 420,11 |
3 420,11 |
|
zmiana struktury Grupy |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
- |
0,10 |
0,10 |
|
likwidacji |
- |
- |
|
- |
|
sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
0,10 |
0,10 |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2021 |
- |
1 802,49 |
89 366,74 |
91 169,23 |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 |
- |
- |
- |
- |
|
Zwiększenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
|
utraty wartości |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia, z tytułu: |
- |
- |
- |
- |
|
odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
- |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
- |
- |
|
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość netto wartości niematerialnych przeznaczonych do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 |
100,00 |
- |
12 684,55 |
12 784,55 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Mag Sp. z o.o. |
94 875,52 |
94 875,52 |
|
Aad Sp. z o.o. |
232 841,10 |
232 841,10 |
|
Mex K Sp. z o.o. |
11 393,90 |
11 393,90 |
|
Mex Partner Sp. z o.o. |
- |
- |
|
Mex Master Sp. z o.o. |
3 241 163,14 |
3 241 163,14 |
|
Mex Bistro I Sp. z o.o. |
1 532 942,47 |
1 532 942,47 |
|
PanKejk Warszawa Sp. z o.o. |
1 576 840,74 |
1 576 840,74 |
|
Mex Bistro V Sp. z o.o. |
686 297,34 |
686 297,34 |
|
Mex Bistro IX Sp. z o.o. |
279 238,78 |
279 238,78 |
|
CG Łódź Sp. z o.o. |
258 088,63 |
258 088,63 |
|
Mex Bistro XXIII Sp. z o.o. |
49 475,50 |
49 475,50 |
|
Mex Bistro XXV Sp. z o.o. |
- |
- |
|
GF Gastro Friedrichshain UG |
- |
- |
|
Kodo Wrocław Sp. z o.o. |
- |
- |
|
BM Inwest Plus Sp. z o.o. |
- |
- |
|
Mex Bistro 33 Sp. z o.o. |
60 285,80 |
- |
|
Wartość firmy razem |
8 023 442,92 |
7 963 157,12 |
|
|
|
|
|
Zmiana stanu wartości firmy |
|
|
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
7 963 157,12 |
7 963 157,12 |
|
Zwiększenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: |
60 285,80 |
- |
|
- nabycie udziałów |
60 285,80 |
- |
|
- nabycie udziałów za akcje |
- |
- |
|
- inne zwiększenia |
- |
- |
|
Zmniejszenia w okresie sprawozdawczym, z tytułu: |
- |
- |
|
- sprzedaż udziałów w jednostce zależnej |
- |
- |
|
- reklasyfikacja |
- |
- |
|
- utrata wartości |
- |
- |
|
Stan na koniec okresu |
8 023 442,92 |
7 963 157,12 |
Na dzień bilansowy 31.12.2022 roku Grupa Mex Polska S.A. nie posiada aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności.
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Akcje/ Udziały w spółkach zależnych, niepodlegających konsolidacji, nieprowadzących działalności |
10 000,00 |
12 450,00 |
|
Udzielone pożyczki w tym: |
137 371,45 |
126 345,07 |
|
- powiązane |
29 266,36 |
25 846,55 |
|
- pozostałe |
108 105,09 |
100 498,52 |
|
Obligacje |
- |
- |
|
Kaucje gwarancyjne zdeponowane w banku |
1 200 000,00 |
1 200 000,00 |
|
Zaliczka na poczet zakupu udziałów |
- |
50 000,00 |
|
Inne |
- |
- |
|
Razem pozostałe aktywa finansowe |
1 347 371,45 |
1 388 795,07 |
|
- długoterminowe |
1 239 266,36 |
1 289 177,59 |
|
- krótkoterminowe |
108 105,09 |
99 617,48 |
Kaucja pieniężna została złożona w celu zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez Spółkę Mex Polska S.A. w mBank S.A. Przez okres przechowywania kaucji Spółce przysługuje wynagrodzenie oparte o WIBID 1M.
Należności długoterminowe
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Wpłacone kaucje |
727 950,93 |
626 798,99 |
|
Należności długoterminowe z tytułu sprzedaży udziałów |
500 000,00 |
500 000,00 |
|
Z tytułu umowy marketingowej |
480 000,00 |
420 000,00 |
|
Z tytułu sprzedaży środków trwałych jednostkom powiązanym |
21 724,00 |
54 324,00 |
|
Inne |
- |
4 184,00 |
|
Aktualizacja wartości należności długoterminowych |
(500 000,00) |
(500 000,00) |
|
Razem |
1 229 674,93 |
1 105 306,99 |
|
|
|
|
|
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Koncesje na hurtowy handel alkoholem |
- |
- |
|
Usługi marketingowe |
- |
- |
|
Prowizje od udzielonych pożyczek |
4 014,00 |
12 127,16 |
|
Pozostałe |
339,29 |
559,47 |
|
Razem |
4 353,29 |
12 686,63 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Materiały na potrzeby produkcji |
- |
- |
|
Pozostałe materiały |
1 363 034,26 |
1 179 644,85 |
|
Produkty gotowe |
- |
- |
|
Towary |
65 700,46 |
103 952,75 |
|
Zaliczka na dostawy |
- |
- |
|
Zapasy ogółem, w tym: |
1 428 734,72 |
1 283 597,60 |
|
- wartość bilansowa zapasów wykazana w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
- |
- |
|
- wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
- |
- |
|
Wyszczególnienie |
Okres zalegania w dniach |
Razem |
|||
|
0-180 |
180-360 |
360-720 |
powyżej 720 |
||
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
Materiały na potrzeby produkcji (brutto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Materiały na potrzeby produkcji (odpisy) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Materiały na potrzeby produkcji (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe materiały (brutto) |
1 363 034,26 |
- |
- |
- |
1 363 034,26 |
|
Pozostałe materiały (odpisy) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Pozostałe materiały (netto) |
1 363 034,26 |
- |
- |
- |
1 363 034,26 |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
Produkty gotowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Produkty gotowe (odpisy) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Produkty gotowe (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
Towary (brutto) |
99 926,31 |
- |
- |
- |
99 926,31 |
|
Towary (odpisy) |
(34 225,85) |
- |
- |
- |
(34 225,85) |
|
Towary (netto) |
65 700,46 |
- |
- |
- |
65 700,46 |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
Zaliczka na dostawy (brutto) |
66 000,00 |
- |
- |
- |
66 000,00 |
|
Zaliczka na dostawy (odpisy) |
(66 000,00) |
- |
- |
- |
(66 000,00) |
|
Zaliczka na dostawy (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Materiały na potrzeby produkcji (brutto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Materiały na potrzeby produkcji (odpisy) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Materiały na potrzeby produkcji (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe materiały (brutto) |
1 183 957,93 |
- |
- |
- |
1 183 957,93 |
|
Pozostałe materiały (odpisy) |
(4 313,08) |
- |
- |
- |
(4 313,08) |
|
Pozostałe materiały (netto) |
1 179 644,85 |
- |
- |
- |
1 179 644,85 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Produkty gotowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Produkty gotowe (odpisy) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Produkty gotowe (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Towary (brutto) |
163 790,79 |
- |
- |
- |
163 790,79 |
|
Towary (odpisy) |
(59 838,04) |
- |
- |
- |
(59 838,04) |
|
Towary (netto) |
103 952,75 |
- |
- |
- |
103 952,75 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Zaliczka na dostawy (brutto) |
66 000,00 |
- |
- |
- |
66 000,00 |
|
Zaliczka na dostawy (odpisy) |
(66 000,00) |
- |
- |
- |
(66 000,00) |
|
Zaliczka na dostawy (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności handlowe |
820 995,00 |
1 137 756,27 |
|
- od jednostek powiązanych |
63 545,47 |
85 896,09 |
|
- od pozostałych jednostek |
757 449,53 |
1 051 860,18 |
|
Należności objęte odpisem aktualizacyjnym |
1 365 720,83 |
1 457 454,86 |
|
Należności handlowe brutto |
2 186 715,83 |
2 595 211,13 |
|
|
|
|
|
Zmiany odpisu aktualizującego należności |
|
|
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu |
1 457 454,86 |
1 264 509,89 |
|
Zwiększenia, w tym: |
110 994,02 |
229 601,00 |
|
- dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne |
110 994,02 |
224 000,09 |
|
- dokonanie odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych należności |
- |
5 600,91 |
|
Zmniejszenia w tym: |
202 728,05 |
36 656,03 |
|
- wykorzystanie odpisów aktualizujących |
- |
3 976,42 |
|
- rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności |
57 525,58 |
32 679,61 |
|
- rozwiązanie odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych należności |
- |
- |
|
- zakończenie postępowań |
145 202,47 |
- |
|
- spisanie należności |
- |
- |
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na koniec okresu |
1 365 720,83 |
1 457 454,86 |
|
|
|
|
|
Należności handlowe o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
|
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
0-90 |
315 139,35 |
886 442,84 |
|
90-180 |
- |
- |
|
180-360 |
- |
- |
|
powyżej 360 |
- |
- |
|
przeterminowane |
1 871 576,48 |
1 708 768,29 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług brutto |
2 186 715,83 |
2 595 211,13 |
|
Odpis aktualizujący wartość należności |
1 365 720,83 |
1 457 454,86 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług netto |
820 995,00 |
1 137 756,27 |
|
Wyszczególnienie |
Razem |
Nie przeterminowane |
Przeterminowanie w dniach |
|||
|
< 90 dni |
90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni |
|||
|
31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
należności brutto |
2 186 715,83 |
315 139,35 |
429 941,49 |
60 463,07 |
99 548,21 |
1 281 623,71 |
|
odpisy aktualizujące |
1 365 720,83 |
64 586,72 |
7 696,29 |
6 314,49 |
5 499,62 |
1 281 623,71 |
|
należności netto |
820 995,00 |
309 503,11 |
544 479,74 |
54 148,58 |
94 048,59 |
- |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
należności brutto |
2 595 211,12 |
886 442,84 |
338 751,58 |
63 226,10 |
35 877,84 |
1 270 912,76 |
|
odpisy aktualizujące |
1 457 454,86 |
131 630,94 |
56 049,67 |
24 127,70 |
4 823,08 |
1 240 823,47 |
|
należności netto |
1 137 756,26 |
469 400,18 |
119 404,85 |
20 621,39 |
52 917,63 |
29 236,94 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności z tyt. podatków, głównie z tytułu podatku dochodowego i VAT , netto: |
311 991,72 |
287 228,53 |
|
- z tytułu nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych |
21 698,00 |
28 684,00 |
|
- z tytułu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym VAT |
281 609,43 |
247 728,04 |
|
- z tytułu nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych |
5 502,90 |
3 528,00 |
|
- zaliczka na poczet podatku akcyzowego |
- |
- |
|
- z tytułu nadpłat w składkach na ubezpieczenie społeczne |
3 181,39 |
7 288,49 |
|
Należności objęte odpisem aktualizacyjnym |
- |
14 233,58 |
|
Razem należności brutto |
311 991,72 |
301 462,11 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Pozostałe należności, w tym: |
875 778,91 |
641 965,17 |
|
- depozyty - leasing |
- |
- |
|
- należności komornicze |
12 951,70 |
11 863,61 |
|
- z tytułu płatności kartą |
- |
- |
|
- zaliczki pracownicze nierozliczone |
- |
- |
|
- z tytułu umowy marketingowej |
761 500,00 |
543 500,00 |
|
- z tytułu sprzedaży środków trwałych podmiotom powiązanym |
37 200,00 |
25 700,00 |
|
- depozyt z tytułu czynszu |
- |
- |
|
- inne |
64 127,21 |
60 901,56 |
|
- należność z tytułu sprzedaży udziałów w spółce zależnej |
- |
- |
|
Odpisy aktualizujące |
150 243,52 |
29 670,63 |
|
Pozostałe należności brutto |
1 026 022,43 |
671 635,80 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- ubezpieczenia OC Zarządu |
- |
9 523,28 |
|
- opłata za koncesję |
- |
19 893,54 |
|
- prowizje od kredytów |
13 113,15 |
8 363,15 |
|
- zaliczka na koszty wynagrodzeń 2022 |
- |
741 177,00 |
|
- usługi telekomunikacyjne |
1 479,94 |
1 803,22 |
|
- prenumerata |
- |
545,00 |
|
- usługi najmu |
149 853,76 |
130 743,27 |
|
- usługi marketingowe |
218,34 |
39,96 |
|
- ubezpieczenia pozostałe |
71 992,27 |
76 598,46 |
|
- zaliczka na koszty usług księgowych |
218 160,00 |
- |
|
- pozostałe rozliczenia międzyokresowe |
20 070,63 |
14 762,66 |
|
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów: |
474 888,09 |
1 003 449,54 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych: |
7 610 432,40 |
7 217 127,23 |
|
Kasa PLN |
1 105 410,19 |
920 631,36 |
|
Bank BGŻ BNP Paribas |
|
47 727,56 |
|
mBank S.A. |
6 504 644,45 |
6 247 924,97 |
|
Pozostałe banki |
377,76 |
843,34 |
|
Inne środki pieniężne: |
26 010,00 |
276 008,34 |
|
Środki pieniężne w drodze |
26 010,00 |
276 008,34 |
|
Lokaty krótkoterminowe o terminie realizacji do12 miesięcy |
- |
- |
|
Razem |
7 636 442,40 |
7 493 135,57 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Liczba akcji/udziałów |
7 665 436,00 |
7 665 436,00 |
|
Wartość akcji /udziałów |
0,10 |
0,10 |
|
Kapitał zakładowy |
766 543,60 |
766 543,60 |
Kapitał podstawowy struktura:
|
Seria/emisja rodzaj akcji |
Rodzaj akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość jednostkowa |
Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
|
seria A/ akcje na okaziciela |
zwykłe, nie uprzywilejowane |
bez ograniczenia |
5 000 000,00 |
0,10 |
500 000,00 |
gotówka |
14.02.2008 |
|
seria B/ akcje na okaziciela |
zwykłe, nie uprzywilejowane |
bez ograniczenia |
204 080,00 |
0,10 |
20 408,00 |
gotówka |
19.11.2009 |
|
seria C akcje na okaziciela |
zwykłe, nie uprzywilejowane |
bez ograniczenia |
1 000 000,00 |
0,10 |
100 000,00 |
gotówka |
28.10.2011 |
|
seria D akcje na okaziciela |
zwykłe, nie uprzywilejowane |
bez ograniczenia |
150 000,00 |
0,10 |
15 000,00 |
gotówka |
26.04.2012 |
|
seria E |
zwykłe, nie uprzywilejowane |
bez ograniczenia |
1 311 356,00 |
0,10 |
131 135,60 |
inny (aport) |
20.07.2015 |
|
Razem |
|
|
7 665 436,00 |
|
766 543,60 |
|
|
Kapitał podstawowy struktura na dzień 31.12.2022 cd:
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
% kapitału akcyjnego |
Liczba głosów |
% głosów |
|
Andrzej Domżał wraz z Milduks Limited |
2 895 369 |
37,77% |
2 895 369 |
37,77% |
|
Raimita Limited |
287 843 |
3,76% |
287 843 |
3,76% |
|
Joanna Kowalewska |
655 678 |
8,55% |
655 678 |
8,55% |
|
Quercus TFI S.A. |
383 272 |
5,00% |
383 272 |
5,00% |
|
Formonar Investments Limited |
402 000 |
5,24% |
402 000 |
5,24% |
|
Familiar S.A., SICAV-SIF |
491 017 |
6,41% |
491 017 |
6,41% |
|
Pozostali |
2 550 257 |
33,27% |
2 550 257 |
33,27% |
|
Razem |
7 665 436 |
100% |
7 665 436 |
100% |
Kapitał podstawowy struktura na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego:
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
% kapitału akcyjnego |
Liczba głosów |
% głosów |
|
Andrzej Domżał wraz z Milduks Limited |
2 895 369 |
37,77% |
2 895 369 |
37,77% |
|
Raimita Limited |
287 843 |
3,76% |
287 843 |
3,76% |
|
Joanna Kowalewska |
655 678 |
8,55% |
655 678 |
8,55% |
|
Quercus TFI S.A. |
383 272 |
5,00% |
383 272 |
5,00% |
|
Formonar Investments Limited |
402 000 |
5,24% |
402 000 |
5,24% |
|
Familiar S.A., SICAV-SIF |
491 017 |
6,41% |
491 017 |
6,41% |
|
Pozostali |
2 550 257 |
33,27% |
2 550 257 |
33,27% |
|
Razem |
7 665 436 |
100% |
7 665 436 |
100% |
|
ZMIANA STANU KAPITAŁU PODSTAWOWEGO |
||||
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
||
|
|
ilość |
wartość |
ilość |
wartość |
|
Stan na początek okresu |
7 665 436 |
766 543,60 |
7 665 436 |
766 543,60 |
|
Stan na koniec okresu |
7 665 436 |
766 543,60 |
7 665 436 |
766 543,60 |
Spółka nie nabyła akcji własnych.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
13 524 390,92 |
13 524 390,92 |
|
Pozostałe kapitały zapasowe |
1 834 804,65 |
1 718 747,50 |
|
Pozostały kapitał rezerwowy |
- |
- |
|
Zyski zatrzymane |
- |
- |
|
RAZEM |
15 359 195,57 |
15 243 138,42 |
|
Zmiana stanu pozostałych kapitałów |
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Kapitał zapasowy |
Pozostałe kapitały zapasowe |
Razem |
|
01.01.2022 |
13 524 390,92 |
611 094,31 |
1 107 653,19 |
15 243 138,42 |
|
Zwiększenia w okresie |
- |
1 477 690,19 |
- |
1 477 690,19 |
|
Niepodzielony wynik finansowy |
- |
1 477 690,19 |
- |
1 477 690,19 |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
- |
|
Wycena programu motywacyjnego |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia w okresie |
- |
253 979,85 |
1 107 653,19 |
1 361 633,04 |
|
Zmiana struktury grupy |
- |
- |
- |
- |
|
Niepodzielony wynik finansowy |
- |
253 979,85 |
- |
253 979,85 |
|
Uchwała uchylenie Programu Motywacyjnego |
- |
- |
1 107 653,19 |
1 107 653,19 |
|
31.12.2022 |
13 524 390,92 |
1 834 804,65 |
- |
15 359 195,57 |
|
01.01.2021 |
13 524 390,92 |
4 853 352,05 |
1 107 653,19 |
19 485 396,16 |
|
Zwiększenia w okresie |
- |
1 548,14 |
- |
1 548,14 |
|
Niepodzielony wynik finansowy |
- |
1 548,14 |
- |
1 548,14 |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
- |
|
Wycena programu motywacyjnego |
- |
- |
- |
- |
|
Zmniejszenia w okresie |
- |
4 243 805,88 |
- |
4 243 805,88 |
|
Zmiana struktury grupy |
- |
- |
- |
- |
|
Niepodzielony wynik finansowy |
- |
4 243 805,88 |
- |
4 243 805,88 |
|
31.12.2021 |
13 524 390,92 |
611 094,31 |
1 107 653,19 |
15 243 138,42 |
Uchwałą Nr 18 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi w dniu 31 lipca 2020 roku zmieniono uchwałę nr 21 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 17 czerwca 2019 r. w sprawie przyjęcia Programu Motywacyjnego przyjęto zmiany w programie motywacyjnym dla osób wchodzących w skałd zarządu i rady nadzorczej Mex Polska S.A. Celem Programu Motywacyjnego jest zapewnienie optymalnych warunków dla wzrostu wyników finansowych Spółki i spółek wchodzących w skład jej grupy kapitałowej oraz długoterminowego wzrostu wartości Spółki, poprzez trwałe związanie osób uczestniczących w Programie Motywacyjnym ze Spółką i jej celami.
Program Motywacyjny będzie realizowany w okresie 3 (trzech) lat obrotowych, tj. za lata obrotowe 2019, 2021, 2022.
Program Motywacyjny realizowany będzie poprzez emisję nie więcej niż 1.149.813 (słownie: jeden milion sto czterdzieści dziewięć tysięcy osiemset trzynaście) imiennych warrantów subskrypcyjnych serii B (dalej: „Warranty Subskrypcyjne serii B”) uprawniających do objęcia w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego nie więcej niż 1.149.813 (słownie: jeden milion sto czterdzieści dziewięć tysięcy osiemset trzynaście) akcji zwykłych na okaziciela serii F z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Spółki (dalej: „Akcje serii F”).
Każdy Warrant Subskrypcyjny serii B będzie uprawniał do objęcia 1 (słownie: jednej) Akcji serii F.
Cena emisyjna Akcji serii F wynosić będzie 0,10 zł (słownie: dziesięć groszy) za jedną Akcję serii F.
Warranty Subskrypcyjne serii B zostaną wyemitowane w 3 (trzech) transzach, po jednej transzy dla każdego roku obrotowego. Prawa wynikające z Warrantów Subskrypcyjnych serii B mogą być wykonane w terminie do dnia 17 czerwca 2029 roku.
W ramach poszczególnych transzy Uczestnicy Programu będą mogli nabyć prawo do objęcia:
1) I transza (2019 rok) – maksymalnie 383.271 (słownie: trzysta osiemdziesiąt trzy tysiące dwieście siedemdziesiąt jeden) Warrantów Subskrypcyjnych serii B;
2) II transza (2021 rok) – maksymalnie 383.271 (słownie: trzysta osiemdziesiąt trzy tysiące dwieście siedemdziesiąt jeden) Warrantów Subskrypcyjnych serii B;
3) III Transza (2022 rok) – maksymalnie 383.271 (słownie: trzysta osiemdziesiąt trzy tysiące dwieście siedemdziesiąt jeden) Warrantów Subskrypcyjnych serii B.
Warunkiem nabycia prawa do objęcia Warrantów Subskrypcyjnych serii B będzie spełnienie przez Uczestników Programu w każdym roku obrotowym obowiązywania Programu Motywacyjnego warunków określonych zgodnie z postanowieniami niniejszej uchwały. Szczegółowy opis warunków i regulaminu Programu Motywacyjnego zawartego w Uchwale nr 21 WZA z dnia 17 czerwca 2019r. znajduje się na stronie raport bieżący nr 13/2019 z 17.06.2019 r oraz w uchwale nr 18 WZA z dnia 31.07.2020 roku.
W dniu 10 września 2020 r. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę zgodnie z którą postanowiła, że w związku z brakiem ciągłości normalnego funkcjonowania Grupy Kapitałowej na skutek wystąpienia pandemii koronawirusa Covid-19 w okresie obowiązywania Programu Motywacyjnego, a także w związku z negatywnym wpływem na wynik finansowy 2018 roku, zastosowania po raz pierwszy MSSF 16 i MSSF 9, Rada Nadzorcza nie rekomenduje przyznania Warrantów Subskrypcyjnych serii B w ramach Programu Motywacyjnego za rok 2019. Jednocześnie, z uwagi na wystąpienia pandemii koronawirusa Covid – 19 mającej wpływ na osiągane wyniki i ich porównywalność, Rada Nadzorcza rekomenduje Zarządowi opracowanie zmian w zasadach przyznawania Warrantów Subskrypcyjnych serii B w ramach Programu Motywacyjnego w celu ich przedstawienia Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki.
W dniu 25 października 2021 roku Zarząd spółki Mex Polska S.A. wydał rekomendację dotyczącą uchylenia Programu Motywacyjnego za lata 2019, 2021 i 2022. Decyzja o zarekomendowaniu najbliższemu Walnemu Zgromadzeniu uchylenia Programu Motywacyjnego podyktowana była przede wszystkim wpływem pandemii koronawirusa Covid – 19 na osiągane przez Grupę Kapitałową Mex Polska wyniki finansowe. W okresie od 24 października 2020 r. do 15 maja 2021 roku wprowadzono w Polsce okresowe przymusowe zamknięcie wszystkich lokali gastronomicznych (możliwa tylko sprzedaż „na wynos”). Po tym okresie przez kolejne dwa tygodnie sprzedaż mogła być realizowana tylko w ogródkach gastronomicznych. Nie można było wówczas wykluczyć, że z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną, w najbliższych miesiącach zostaną po raz kolejny wprowadzone ograniczenia w prowadzeniu działalności gastronomicznej.
W dniu 28 czerwca 2022 roku uchwałą nr 23 Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki pod firmą „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi w związku z rekomendacją Zarządu „Mex Polska” S.A. w sprawie uchylenia Programu Motywacyjnego, który został przyjęty uchwałą nr 21 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z dnia 17 czerwca 2019 roku, a następnie zmieniony uchwałą nr 18 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z dnia 31 lipca 2020 roku, postanowiło uchylić Program Motywacyjny, tj. uchylić:
1. Uchwałę nr 21 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 17 czerwca 2019 roku w sprawie przyjęcia Programu Motywacyjnego;
2. Uchwałę nr 22 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 17 czerwca 2019 roku w sprawie emisji w celu realizacji Programu Motywacyjnego warrantów subskrypcyjnych serii B z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, uprawniających do objęcia akcji serii F oraz warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii F, z pozbawieniem 28 dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru, zmiany Statutu Spółki oraz upoważnienia Rady Nadzorczej do ustalenia teksu jednolitego Statutu Spółki;
3. Uchwałę nr 18 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 31 lipca 2020 roku w sprawie zmiany uchwały nr 21 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 17 czerwca 2019 r. w sprawie przyjęcia Programu Motywacyjnego;
4. Uchwałę nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 31 lipca 2020 roku w sprawie zmiany uchwały nr 22 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Mex Polska” S.A. z siedzibą w Łodzi z dnia 17 czerwca 2019 r. w sprawie emisji w celu realizacji Programu Motywacyjnego warrantów subskrypcyjnych serii B z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, uprawniających do objęcia akcji serii F oraz warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii F, z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru, zmiany Statutu Spółki oraz upoważnienia Rady Nadzorczej do ustalenia tekstu jednolitego Statutu Spółki.
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kredyty bankowe |
2 351 096,65 |
3 807 996,74 |
|
Pożyczki |
554 787,29 |
522 691,54 |
|
Subwencja finansowa PFR |
681 309,68 |
5 190 473,26 |
|
Suma kredytów i pożyczek, w tym: |
3 587 193,62 |
9 521 161,54 |
|
- długoterminowe |
1 007 582,37 |
2 455 362,24 |
|
- krótkoterminowe |
2 579 611,25 |
7 065 799,30 |
|
Pożyczki bezpośrednio związane z aktywami klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
|
Kredyty i pożyczki razem |
3 587 193,62 |
9 521 161,54 |
|
|
|
|
|
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek |
|
|
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe |
2 579 611,25 |
7 065 799,30 |
|
Kredyty i pożyczki długoterminowe |
1 007 582,37 |
2 455 362,24 |
|
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat |
1 007 582,37 |
2 455 362,24 |
|
- płatne powyżej 3 lat do 5 lat |
- |
- |
|
- płatne powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Kredyty i pożyczki razem |
3 587 193,62 |
9 521 161,54 |
|
Kredyty i pożyczki stan na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy |
Wartość zobowiązania na dzień 31.12.2022 |
Stopa procentowa |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|
Nominalna % |
|||||
|
mBank S.A.w Warszawie - kredyt inwestycyjny |
3 442 096,65 |
1 471 096,65 |
3,45-5,18% |
30.09.2024 |
weksel in blanco wystawiony przez Kredytobiorcę, kaucja pieniężna w kwocie 1 200 000 |
|
mBank S.A.w Warszawie - kredyt obrotowy |
1 700 000,00 |
880 000,00 |
3,45-4,31% |
19.01.2024 |
weksel in blanco wystawiony przez Kredytobiorcę, gwarancja BGK na 80% kwoty kredytu |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Jakub Jaskółowski |
20 000,00 |
385,75 |
8,00% |
02.04.2021 |
pożyczkobiorca - Mex Kraków |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Łukasz Kowalewski |
7 244,69 |
9 545,04 |
10,50% |
26.03.2025 |
pożyczkobiorca - Mex Bistro XXV |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Bogdan Michoń |
486 000,00 |
416 003,47 |
5,00% |
31.12.2019 |
pożyczkobiorca - BM Inwest Plus |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Andrzej Domżał |
40 000,00 |
60 732,97 |
10,50% |
17.12.2023 |
pożyczkobiorca - Kodo Wrocław |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Joanna Kowalewska |
40 000,00 |
61 821,96 |
10,50% |
17.12.2023 |
pożyczkobiorca - Kodo Wrocław |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Anna Słomczyńska |
1 180,00 |
1 298,10 |
7,00% |
30.06.2024 |
pożyczkobiorca - Mex Bistro XXIV |
|
Mikropożyczka 5000 zł COVID |
5 000,00 |
5 000,00 |
0,11% |
- |
brak |
|
Subwencja PFR |
681 309,68 |
681 309,68 |
0,00% |
31.08.2023 |
brak |
|
RAZEM |
6 422 831,02 |
3 587 193,62 |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy |
Wartość zobowiązania na dzień 31.12.2021 |
Stopa procentowa |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|
Nominalna % |
|||||
|
mBank S.A.w Warszawie - kredyt inwestycyjny |
3 442 096,65 |
2 347 096,65 |
3,45-5,18% |
30.09.2024 |
weksel in blanco wystawiony przez Kredytobiorcę, kaucja pieniężna w kwocie 1 200 000 |
|
mBank S.A.w Warszawie - kredyt obrotowy |
1 700 000,00 |
1 460 000,00 |
3,45-4,31% |
19.01.2024 |
weksel in blanco wystawiony przez Kredytobiorcę, gwarancja BGK na 80% kwoty kredytu |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Jakub Jaskółowski |
20 000,00 |
385,75 |
8,00% |
02.04.2021 |
pożyczkobiorca - Mex Kraków |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Łukasz Kowalewski |
7 244,69 |
8 716,44 |
8,00% |
24.03.2022 |
pożyczkobiorca - Mex Bistro XXV |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Bogdan Michoń |
486 000,00 |
388 562,46 |
5,00% |
31.12.2019 |
pożyczkobiorca - BM Inwest Plus |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Andrzej Domżał |
40 000,00 |
58 836,67 |
8,00% |
17.12.2022 |
pożyczkobiorca - Kodo |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Joanna Kowalewska |
40 000,00 |
59 972,03 |
8,00% |
17.12.2022 |
pożyczkobiorca - Kodo |
|
Pożyczka od osoby fizycznej - Anna Słomczyńska |
1 180,00 |
1 218,19 |
7,00% |
30.06.2024 |
pożyczkobiorca - Mex Bistro XXIV |
|
Debet w rachunku bieżącym |
900,09 |
900,09 |
0,00% |
31.12.2021 |
Mex Bistro XVIII |
|
Mikropożyczka 5000 zł COVID |
5 000,00 |
5 000,00 |
0,11% |
- |
brak |
|
Subwencja PFR |
5 190 473,26 |
5 190 473,26 |
0,00% |
31.05.2022 |
brak |
|
RAZEM |
10 932 894,69 |
9 521 161,54 |
|
|
|
Grupa użytkuje część sprzętu produkcyjnego w ramach leasingu finansowego. Średni okres obowiązywania umowy leasingu wynosi od 3 do 4 lat. Grupa ma możliwość zakupu wynajmowanego sprzętu za kwotę jego wartości nominalnej na koniec obowiązywania umowy. Zobowiązania Grupy wynikające z umów leasingu finansowego są zabezpieczone prawami leasingodawców do składników aktywów objętych umową.
W związku z wymogami MSSF 16 od 01.01.2019 Grupa ujmuje prawo do użytkowania składnika aktywów (umowy najmu) oraz zobowiązanie z tytułu leasingu ustalone w wysokości sumy zdyskontowanych przyszłych płatności w okresie trwania leasingu.
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
||
|
Wartość nominalna |
Wartość bieżąca opłat |
Wartość nominalna |
Wartość bieżąca opłat |
|
|
W okresie 1 roku |
8 346 782,17 |
6 740 534,26 |
7 828 166,05 |
6 270 357,17 |
|
W okresie od 1 do 5 lat |
23 955 038,54 |
21 115 249,03 |
24 952 761,56 |
22 338 874,17 |
|
Powyżej 5 lat |
10 177 435,92 |
9 246 895,76 |
11 752 424,68 |
10 616 097,49 |
|
Minimalne opłaty leasingowe ogółem |
42 479 256,62 |
37 102 679,04 |
44 533 352,29 |
39 225 328,83 |
|
Przyszły koszt odsetkowy (-) |
(5 376 577,58) |
- |
(5 308 023,46) |
- |
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: |
37 102 679,04 |
37 102 679,04 |
39 225 328,83 |
39 225 328,83 |
|
krótkoterminowe |
- |
6 740 534,26 |
- |
6 270 357,17 |
|
długoterminowe |
- |
30 362 144,79 |
- |
32 954 971,66 |
Zobowiązania handlowe
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zobowiązania handlowe |
2 828 489,20 |
2 698 057,73 |
|
Wobec jednostek powiązanych |
- |
- |
|
Wobec jednostek pozostałych |
2 828 489,20 |
2 698 057,73 |
|
Razem |
2 828 489,20 |
2 698 057,73 |
Zobowiązania handlowe - struktura przeterminowania
|
Wyszczególnienie |
Razem |
W terminie |
Przeterminowane, lecz ściągalne |
|||
|
< 90 dni |
90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni |
|||
|
31.12.2022 |
2 828 489,20 |
1 604 540,36 |
244 389,36 |
168 726,30 |
48 300,19 |
762 532,99 |
|
31.12.2021 |
2 698 057,73 |
1 400 613,26 |
314 172,21 |
97 072,54 |
260 846,53 |
625 353,19 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zobowiązania publicznoprawne |
1 641 121,12 |
1 537 676,40 |
|
Pozostałe zobowiązania |
228 551,77 |
170 494,83 |
|
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń |
1 656 431,99 |
984 801,78 |
|
Zobowiązania wobec pracowników w z tytułu wydatków służbowych |
9 847,27 |
6 224,33 |
|
Zobowiązania z tytułu potrąceń z wynagrodzeń - komornicze |
3 362,68 |
5 123,82 |
|
Zobowiązania z tytułu płatności kartą kredytową |
- |
- |
|
Razem inne zobowiązania |
3 539 314,83 |
2 704 321,16 |
Inne zobowiązania krótkoterminowe - struktura przeterminowania:
|
Wyszczególnienie |
Razem |
Nie przetermino-wane |
Przeterminowane, lecz ściągalne |
||||
|
< 60 dni |
60 – 90 dni |
90 –180 dni |
180 – 360 dni |
>360 dni |
|||
|
31.12.2022 |
3 539 314,83 |
3 437 933,14 |
- |
- |
- |
- |
101 381,69 |
|
31.12.2021 |
2 704 321,16 |
2 702 291,22 |
- |
- |
- |
- |
2 029,94 |
|
zobowiązania warunkowe |
||
|
Wyszczególnienie |
stan na 31.12.2022 |
stan na 31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych |
489 360,19 |
374 684,56 |
|
Poręczenia kredytu bankowego udzielonego stronom trzecim |
- |
- |
|
Poręczenie spłaty udzielonych gwarancji bankowych |
983 001,46 |
862 188,61 |
|
Inne zobowiązania warunkowe |
2 930 281,32 |
3 423 540,00 |
|
Razem zobowiązania warunkowe |
4 402 642,97 |
4 660 413,17 |
|
|
|
|
|
należności warunkowe |
||
|
Wyszczególnienie |
stan na 31.12.2022 |
stan na 31.12.2021 |
|
Poręczenia spłaty kredytu bankowego |
2 064 000,00 |
2 048 000,00 |
|
Inne należności warunkowe |
- |
- |
|
Razem należności warunkowe |
2 064 000,00 |
2 048 000,00 |
|
Zobowiązania warunkowe |
|||||
|
Opis udzielonej gwarancji/poręczenia |
Odbiorca poręczenia |
Tytuł |
Waluta |
Kwota gwarancji/ poręczenia |
Termin wygaśnięcia |
|
Poręczenie udzielonej gwarancji bankowej przez mBank na rzecz Union Investment Real Estate Gmbh |
Villa Łódź Sp. Z o.o. |
zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań za najem lokalu HBR 51A |
PLN |
221 776,26 |
30.06.2023 |
|
Poręczenie udzielonej gwarancji bankowej przez mBank na rzecz Union Investment Real Estate Gmbh |
Pankejk Łódź Sp. Z o.o. |
zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań za najem lokalu HBR 10 |
PLN |
324 781,40 |
14.06.2023 |
|
Poręczenie udzielonej gwarancji bankowej przez mBank na rzecz Capital Park Sp. z o.o. |
PanKejk Gdańsk Sp. Z o.o. |
zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań za najem lokalu użytk. Przy ul. Długiej 57 w Gdańsku |
PLN |
186 173,80 |
31.01.2024 |
|
Poręczenie udzielonej gwarancji bankowej przez mBank na rzecz IMN Sp. z o.o. |
Mex Bistro XXIII Sp. z o.o. |
zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań za najem lokalu użytk. przy Św. Mikołaja 8-11 we Wrocławiu |
PLN |
100 000,00 |
30.06.2023 |
|
Poręczenie udzielonej gwarancji bankowej przez mBank na rzecz WHN SA |
PWiP Warszawa Sp. z o.o. |
zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań za najem lokalu użytk. przy ul. Szpitalnej 1 w Warszawie |
PLN |
121 770,00 |
05.11.2023 |
|
Poręczenie udzielonej gwarancji bankowej przez mBank na rzecz Grzegorza Musiała |
CG Łódź Sp. z o.o. |
zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań za najem lokalu użytk. przy ul. ul Piotrkowskiej 85 w Łodzi |
PLN |
28 500,00 |
16.11.2023 |
|
Poręczenie Cafe Bis Sp. z o.o. na rzecz DALOR SA zg. z aneksem nr 3 z 13/02/2020 |
Cafe Bis Sp. z o.o. |
zabezpieczenie dofinansowania prac remontowych w restauracji |
PLN |
28 000,00 |
31.12.2030 |
|
Weksel in blanco wobec BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego |
BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
1 997,48 |
13.02.2023 |
|
Weksel in blanco wobec PKO Leasing S.A. z tytułu zakupu środka trwałego |
PKO Leasing S.A. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
19 806,43 |
20.01.2024 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - AAD |
PKO Leasing S.A. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
15 618,65 |
28.08.2024 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - AAD |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
13 724,19 |
15.08.2023 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - AAD |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
232 213,28 |
15.06.2026 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - AAD |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
43 865,60 |
15.02.2027 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - AAD |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
12 295,14 |
15.02.2027 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - Pwip Warszawa |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
71 950,76 |
30.04.2027 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - Pwip Warszawa |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
31 934,65 |
30.04.2026 |
|
Weksel in blanco wobec mLeasing Sp. z o.o. z tytułu zakupu środka trwałego - Mex P |
mLeasing Sp. z o.o. |
zabezpieczenie spłaty zakupu środka trwałego |
PLN |
17 954,01 |
15.01.2027 |
|
Zobowiązanie warunkowe z tytułu odpraw dla zarządu |
Paweł Kowalewski, Paulina Walczak, Andrzej Domżał |
zabezpieczenie wypłaty odpraw dla zarządu |
PLN |
2 930 281,32 |
11.07.2024 |
|
Razem udzielone poręczenia |
|
|
|
4 402 642,97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności warunkowe |
|||||
|
Opis otrzymanej gwarancji/poręczenia |
Odbiorca poręczenia |
Tytuł |
Waluta |
Kwota gwarancji / poręczenia |
Termin wygaśnięcia |
|
Poręczenie BGK w wysokości 80% kredytu inwestycyjnego nr 49/007/21/Z/OB |
mBank |
zabezpieczenie spłaty kredytu inwestycyjnego mBank |
PLN |
704 000,00 |
19.04.2024 |
|
Poręczenie BGK w wysokości 80% kredytu w rachunku bieżącym |
mBank |
zabezpieczenie spłaty kredytu w rachunku bieżącym mBank |
PLN |
400 000,00 |
23.06.2023 |
|
Poręczenie BGK w wysokości 80% linii kredytowej mBank nr 49/073/21/Z/VX |
mBank |
zabezpieczenie spłaty linii kredytowej udzielonej przez mBank |
PLN |
960 000,00 |
28.06.2024 |
|
Razem otrzymane poręczenia |
|
|
|
2 064 000,00 |
|
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
2 527 802,67 |
1 782 431,49 |
|
długoterminowe |
1 338 611,04 |
1 006 228,54 |
|
krótkoterminowe |
1 189 191,63 |
776 202,95 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
- |
- |
|
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
- |
- |
|
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
437 323,14 |
442 149,05 |
|
Rezerwy na pozostałe świadczenia |
- |
- |
|
Razem, w tym: |
437 323,14 |
442 149,05 |
|
- długoterminowe |
- |
- |
|
- krótkoterminowe |
437 323,14 |
442 149,05 |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks Pracy. Na podstawie szacunków własnych Spółka Dominująca uznała, iż kwota rezerwy jest nieistotna i odstąpiła od jej tworzenia.
Do oszacowania kwoty zobowiązania przyjęto następujące założenia:
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
|
Stopa dyskontowa (%) |
3% |
|
Przewidywany wskaźnik inflacji (%) |
1% |
|
Prawdopodobieństwo wypłaty świadczenia (%) |
9,80% |
|
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) |
1% |
Grupa dokonała wyceny rezerwy na niewykorzystane urlopy pracowników. Do oszacowania rezerwy przyjęto stawkę dzienną kosztów osobowych opartą na bazie kosztu historycznego.
|
|
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
Stan na 01.01.2022 |
442 149,05 |
- |
|
Utworzenie rezerwy |
140 224,29 |
- |
|
Koszty wypłaconych świadczeń |
- |
- |
|
Rozwiązanie rezerwy |
145 050,20 |
- |
|
Rezerwa wykazana w wyniku działalności zaniechanej |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2022, w tym: |
437 323,14 |
- |
|
- długoterminowe |
- |
- |
|
- krótkoterminowe |
437 323,14 |
- |
|
Stan na 01.01.2021 |
439 968,35 |
- |
|
Utworzenie rezerwy |
8 872,35 |
- |
|
Koszty wypłaconych świadczeń |
- |
- |
|
Rozwiązanie rezerwy |
6 691,65 |
- |
|
Rezerwa wykazana w wyniku działalności zaniechanej |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2021, w tym: |
442 149,05 |
- |
|
- długoterminowe |
- |
- |
|
- krótkoterminowe |
442 149,05 |
- |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Rezerwy na zobowiązania sporne |
118 395,00 |
- |
|
Rezerwa na odszkodowania sporne |
- |
- |
|
Rezerwy na koszty związane z likwidacją lokali |
914 123,55 |
1 014 123,55 |
|
Rezerwy na koszty marketingowe franszyz zewnętrznych |
1 755,00 |
55 190,50 |
|
Rezerwy na koszty pozostałe |
81 403,72 |
83 403,72 |
|
Razem, w tym: |
1 115 677,27 |
1 152 717,77 |
|
- długoterminowe |
- |
- |
|
- krótkoterminowe |
1 115 677,27 |
1 152 717,77 |
|
|
Zmiany na rezerwach |
|
Stan na 01.01.2022 |
1 152 717,77 |
|
Utworzenie rezerwy |
184 257,50 |
|
Wykorzystanie rezerwy |
121 298,00 |
|
Rozwiązanie rezerwy |
100 000,00 |
|
Stan na 31.12.2022, w tym: |
1 115 677,27 |
|
- długoterminowe |
- |
|
- krótkoterminowe |
1 115 677,27 |
|
Stan na 01.01.2021 |
269 015,20 |
|
Utworzenie rezerwy |
1 069 314,05 |
|
Wykorzystanie rezerwy |
185 611,48 |
|
Rozwiązanie rezerwy |
- |
|
Stan na 31.12.2021, w tym: |
1 152 717,77 |
|
- długoterminowe |
- |
|
- krótkoterminowe |
1 152 717,77 |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ - WRAŻLIWOŚĆ NA ZMIANY
Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim zobowiązań z tytułu zaciągniętego kredytu, którego oprocentowanie ustalane jest w odniesieniu do zmiennych procentowych stóp bazowych. Z tego powodu w roku 2020 i 2021, tj przy konsolidacji kredytów oraz przy pozyskiwaniu nowego kredytu Zarząd Spółki Mex Polska S.A. podpisał umowy kredytowe ze stałą stopą procentową 3,45 p.p., która może wzrosnąć do 4,31 p.p. lub 5,18 p.p.
RYZYKO WALUTOWE - WRAŻLIWOŚĆ NA ZMIANY
Obszarem działalności operacyjnej Grupy jest rynek krajowy. Grupa nie posiada aktywów w walutach obcych i nie jest narażona na ryzyko walutowe w tym obszarze. Grupa posiada natomiast zobowiązania w walutach obcych z tytułu czynszów za wynajmowane lokale. Wartość tych kontraktów w ogólnej kwocie zobowiązań z tytułu czynszów nie jest na tyle wysoka, aby stwierdzić, że Grupa ma dużą wrażliwość na ryzyko kursowe.
RYZYKO ZWIĄZANE Z PŁYNNOŚCIA
|
|
Na żądanie |
Do 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat |
Pow. 5 lat |
Razem |
|
31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
- |
393 311,78 |
2 186 299,47 |
1 007 582,37 |
- |
3 587 193,62 |
|
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
- |
6 367 804,03 |
- |
- |
- |
6 367 804,03 |
|
Razem |
- |
6 761 115,81 |
2 186 299,47 |
1 007 582,37 |
- |
9 954 997,65 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
- |
382 033,51 |
6 683 765,79 |
2 455 362,24 |
- |
9 521 161,54 |
|
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
- |
5 402 378,88 |
- |
93 873,60 |
- |
5 496 252,48 |
|
Razem |
- |
5 784 412,39 |
6 683 765,79 |
2 549 235,84 |
- |
15 017 414,02 |
Ponadto Grupa posiada inne zobowiązania finansowe (głównie z tytułu prawa do użytkowania zg. z MSSF 16) w kwotach: 30 362 tys. zł zobowiązania długoterminowego oraz 6 741 tys. zł. zobowiązania krótkoterminowego.
RYZYKA FINANSOWE
Grupa jest narażona na szereg ryzyk w związku z działalnością.
RYZYKO ZWIĄZANE Z SYTUACJĄ MAKROEKONOMICZNĄ POLSKI
Koniunktura w sektorze usług gastronomicznych oraz rozrywkowych uzależniona jest od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Na wyniki finansowe spółek Grupy wpływ mają: tempo wzrostu PKB, poziom inflacji, poziom wynagrodzeń i wzrost zamożności społeczeństwa, czy też poziom stopy bezrobocia. Zarządy spółek na bieżąco obserwują dane makroekonomiczne, tak, aby w przypadku zmiany warunków gospodarczych odpowiednio modyfikować strategię działania i rozwoju.
Negatywne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym mogą generować ryzyko dla prowadzonej działalności gospodarczej przez spółki Grupy, co może się przełożyć osiągane przez nią wyniki finansowe.
RYZYKO ZWIĄZANE Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA COVID-19
Wobec wystąpienia epidemii koronawirusa na świecie, także w Polsce, Zarząd jednostki dominującej dostosował się do przepisów prawa i w 2020 r. zamknął dla klientów w okresach ustalonych przez rząd lokale gastronomiczne swoich wszystkich sieci lokali gastronomicznych. Niektóre z lokali prowadziły działalność dozwoloną prawem, tj. sprzedaż posiłków z dostawą do klienta. Brak przychodów w tak długim okresie spowodowały wysokie straty finansowe jakie odnotowała Grupa w 2020 r. Spółka bardzo intensywnie pracowała nad pozyskaniem możliwie najszerszego i najkorzystniejszego pakietu pomocowego przeznaczonego dla przedsiębiorców, który by w możliwie największym stopniu zrekompensował straty powstałe w wyniku zamknięcia lokali gastronomicznych.
Jednocześnie podjęte zostały działania mające na celu zapewnienie kontynuacji działalności po ustąpieniu sytuacji kryzysowej, tj. zapewnienie płynności rozliczeń finansowych, zmniejszenie kosztów związanych z brakiem lub ograniczeniem prowadzonej działalności we wszystkich prowadzonych punktach.
W roku 2022 spółki Grupy rozliczyły subwencje otrzymane w ramach tarczy finansowej PFR 2.0, co korzystnie wpłynęło na wyniki roku 2022 poprzez umorzenie części subwencji. Nieumorzona część została zwrócona do PFR.
Niestety trudno jest oszacować, jaki dalszy wpływ na gospodarkę Polską będzie miała pandemia koronawirusa, a także w jakim stopniu i przede wszystkim jak długo będzie oddziaływać na działalność Grupy.
W związku z wysoką i ciągle rosnącą inflacją nastąpił wzrost kosztów prowadzenia działalności gastronomicznej , w tym zarówno wzrost kosztów spożywczych, jak i kosztów czynszów czy mediów.
Spółki Grupy monitorują rynek dostawców produktów żywnościowych i większość nabywanych artykułów kupują, od co najmniej dwóch lub więcej dostawców, aby zniwelować okresowe zagrożenia. Spółki Grupy mają ponadto podpisane terminowe umowy na niektóre media, co w krótkim czasie ogranicza ryzyko wzrostu ich cen. Koszty czynszów są waloryzowane o wskaźnik inflacji raz w roku i można się spodziewać ich wzrostu w kolejnych latach. W związku z powyższym poszczególne lokale gastronomiczne są zmuszone niwelować wzrosty kosztów poprzez wzrost cen swoich produktów, jednak odbywa się to okresowo po wyczerpaniu innych metod utrzymania lub podniesienia marży oferowanych dań i napojów (zmiana asortymentu, zmiana gramatur, itp.), tak aby uchronić się od utraty części wrażliwych na cenę klientów.
Dodatkowo wysoka inflacja powoduje, że potencjalni Klienci lokali gastronomicznych mają mniejszą kwotę do dyspozycji na dodatkowe przyjemności z uwagi na wyższe koszty utrzymania, co może przyczynić się do spadku frekwencji i co za tym idzie spadku przychodów z działalności Grupy.
RYZYKO ZWIĄZANE Z WOJNĄ W UKRAINIE
Trwająca wojna w Ukrainie może spowodować zmniejszenie skłonności konsumentów do spędzania czasu w lokalach gastronomicznych w wyniku negatywnych nastrojów oraz przyczynić się do spadku frekwencji konsumentów/turystów z zagranicy a także wzrost inflacji oraz może negatywnie wpłynąć na ogólna koniunkturę. Z drugiej strony napływ imigrantów (uchodźców), którzy stali się i nadal mogą być potencjalnymi zarówno Klientami jak i pracownikami lokali gastronomicznych. Dalszy rozwój wydarzeń nie jest możliwy aktualnie do przewidzenia, ale zarząd na bieżąco dokonuje oceny wszelkich zagrożeń i podejmuje możliwe działania w celu minimalizacji negatywnego wpływu.
RYZYKO NIESTABILNEJ POLITYKI PODATKOWEJ I ZMIAN W STAWCE VAT
Wobec znamiennej w Polsce liczby zmian wprowadzanych rokrocznie do systemu podatkowego, istnieje ryzyko, że przyszłe zmiany przepisów prawa podatkowego oraz ich równie zmienne interpretacje sporządzane przez organy podatkowe będą miały negatywny wpływ na wysokość opodatkowania poszczególnych spółek, a to z kolei wpłynie na działalność i wyniki operacyjne Grupy.
RYZYKO ZWIĄZANE Z ZABEZPIECZENIAMI KREDYTÓW
W związku z zaciągniętym kredytem w mBanku Spółka dominująca dokonała zabezpieczeń ww. zobowiązań z tytułu kredytu w postaci:
- weksla in blanco spółki,
- poręczenia spółek zależnych
- cesji na rzecz banku wierzytelności należnych Spółce od spółek zależnych i franczyzowych
- kaucji pieniężnej w kwocie 1.200 tys. zł, która w roku 2023 została zmniejszona do kwoty 470 tys. zł.
- zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znaku towarowym “Pijalnia Wódki i Piwa”
Istnieje ryzyko, że w przypadku braku możliwości terminowej spłaty ww. zobowiązań Spółka dominująca może na skutek zaspokojenia się wierzycieli z ww. zabezpieczeń utracić płynność finansową i kredytodawca skorzysta z ustanowionych zabezpieczeń. W celu ograniczenia ryzyka wykorzystania zabezpieczenia przez bank kredytujący Mex Polska S.A. dokonuje okresowych ocen opłacalności inwestycji i jej bezpieczeństwa.
RYZYKO UTRATY PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ
Zgodnie z szacunkami przeprowadzonymi przez Zarząd Spółki dominującej istnieje potencjalne ryzyko utraty płynności wynikające z czasu trwania pandemii. W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności związanej z tymi wydarzeniami Spółka dominująca będzie prowadziła z wyprzedzeniem rozmowy w sprawie ewentualnego uzyskania kredytów bankowych na pokrycie ewentualnych braków środków finansowych.
RYZYKO ZWIAZANE Z NIEWYKORZYSTANIEM AKTYWÓW W POSTACI ODROCZONEGO PODATKU PRZEZ SPÓŁKI GRUPY
Ryzyko wynika przede wszystkim z tego, że wyniki finansowe podmiotów Grupy mogą osiągnąć mniejsze zyski, niż są zakładane i w okresie pięcioletnim nie uda się w pełni wykorzystać aktywa na podatek odroczony. W celu ograniczenia tego ryzyka spółka dominująca na bieżąco monitoruje wyniki poszczególnych spółek Grupy, analizuje możliwości i plany, a następnie weryfikuje z aktualnym stanem aktywów z tego tytułu.
RYZYKO WZROSTU KOSZTÓW PRACY
Wobec planów wprowadzania zmian do systemu związanego z wynagrodzeniami pracowników istnieje ryzyko, że przyszłe zmiany przepisów ubezpieczeń społecznych oraz ich równie zmienne interpretacje będą miały negatywny wpływ na wysokość kosztów pracy poszczególnych spółek, a to z kolei wpłynie na działalność i wyniki operacyjne Grupy.
RYZYKO KREDYTOWE
Na ryzyko kredytowe narażone są głównie należności oraz udzielone pożyczki do jednostek powiązanych. Nie można wykluczyć, że jednostki powiązane nie dokonają spłaty pożyczek czy należności w przewidzianych terminach. W celu ograniczenia tego ryzyka Spółka dominująca ogranicza kwoty udzielanych pożyczek.
RYZYKO ZWIAZANE Z INWESTYCJAMI W NOWE LOKALIZACJE W POLSCE
Otwieranie czy przejmowanie restauracji rodzi ryzyka związane z brakiem wystarczającej wiedzy odnośnie trafnego określenia, czy dane miejsce jest odpowiednio dobre do prowadzenia lokalu gastronomicznego. Dzięki odpowiednim analizom oraz zdobytemu doświadczeniu Zarząd Mex Polska S.A. stara się minimalizować ryzyko nietrafienia inwestycji w konkretnej lokalizacji.
RYZYKO ZWIĄZANE Z OTWIERANIEM RESTAURACJI POZA POLSKĄ
Otwieranie, przejmowanie restauracji poza Polską rodzi ryzyka związane z brakiem wystarczającej znajomości rynku, zwyczajów konsumenckich, regulacji prawnych i podatkowych, uwarunkowań politycznych i historycznych danego kraju. Tym samym proces budowania lokali poza granicami znanych rynków gastronomicznych wymaga, szczególnie w pierwszym okresie ekspansji, dodatkowych nakładów finansowych i zwiększa ryzyko porażki. Grupa na dzień dzisiejszy nie planuje nowych otwarć lokali gastronomicznym poza Polską. W 2022 roku spółka utraciła kontrolę na niemiecką spółką zależną, która została postawiona w stan upadłości.
RYZYKO NIEPRZEDŁUŻENIA UMÓW NAJMU
Ryzyko wynika przede wszystkim z tego, że dobrze działające lokale gastronomiczne są narażone na próby przejęcia danej lokalizacji przez konkurencję po zakończeniu umowy najmu lub też nieprzedłużenia umowy ze względów losowych. W celu ograniczenia ryzyka Grupa stara się z dużym wyprzedzeniem przedłużać umowy najmu. Ważnym argumentem jest też to, że umowy są długoterminowe (najczęściej dziesięcioletnie), a spółki Grupy Mex są postrzegane jako bardzo rzetelni płatnicy czynszu.
RYZYKO UTRATY ZEZWOLENIA NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH
Prowadzenie lokali gastronomicznych, w których sprzedawane są duże ilości napojów alkoholowych, a jednocześnie sprzedaż tych napojów jest kluczowa dla rentowności danego lokalu zawsze narażone jest na utratę zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Aby zminimalizować ryzyko spółki Grupy Mex prowadzące poszczególne lokale bardzo restrykcyjnie przestrzegają wszystkich wytycznych i obwarować, które gwarantują utrzymanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu bądź jego ponowne otrzymanie.
RYZYKO WPROWADZANIA NOWYCH KONCEPTÓW GASTRONOMICZNYCH
Wprowadzenie na rynek nowego konceptu gastronomicznego zawsze obarczone jest ryzykiem nieprzyjęcia go przez konsumentów. Zarząd Grupy zawsze wnikliwie analizuje potrzebę wprowadzenia nowego konceptu, a następnie nowy koncept wprowadzany jest w pilotażowym, ściśle wyselekcjonowanym, lokalu, z którego Grupa może w razie potrzeby zrezygnować. Wówczas wynik Grupy obciążony jest kosztami związanym z wybudowaniem lokalu gastronomicznego w ramach nowego konceptu.
RYZYKA WYNIKAJĄCE ZE SPRAW SĄDOWYCH W GRUPIE
W ramach Grupy toczy się wiele postepowań sądowych. Niektóre z nich dotyczą potencjalnych roszczeń od poszczególnych spółek z Grupy, inne dotyczącą należnych odszkodowań. Negatywne rozstrzygnięcia tych postępowań mogą narazić Grupę na dodatkowe koszty, brak rekompensaty utraconych przychodów czy też utratę przyszłym przychodów. Aby zminimalizować ryzyko Grupa korzysta z renomowanej Kancelarii Prawnej do prowadzenia wszystkich spraw o charakterze prawnym i administracyjnym, a także wszystkich spraw sądowych.
|
Kategoria aktywów finansowych |
Wartość bilansowa |
Odpis z tyt. oczekiwanych strat kredytowych |
||
|
31.12.2022 |
01.01.2022 |
31.12.2022 |
01.01.2022 |
|
|
Aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie (długoterminowe) |
2 468 941,29 |
2 394 484,58 |
- |
- |
|
-akcje/udziały w spółkach zależnych, niepodlegających konsolidacji, nieprowadzących działalności |
10 000,00 |
12 450,00 |
- |
- |
|
- pożyczki udzielone |
29 266,36 |
26 727,59 |
- |
- |
|
- obligacje utrzymywane do daty wykupu |
- |
- |
- |
- |
|
- należności długoterminowe |
1 229 674,93 |
1 105 306,99 |
- |
- |
|
- kaucje ( lokaty ) bankowe |
1 200 000,00 |
1 200 000,00 |
- |
- |
|
- inne |
- |
50 000,00 |
- |
- |
|
Aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie (krótkoterminowe) |
7 434 122,30 |
7 533 869,62 |
(491 626,09) |
(511 209,57) |
|
- pożyczki udzielone |
108 105,09 |
99 617,48 |
- |
- |
|
- obligacje utrzymywane do daty wykupu |
- |
- |
- |
- |
|
- kaucje ( lokaty ) bankowe |
- |
- |
- |
- |
|
- należności handlowe |
820 995,00 |
1 137 756,27 |
(491 626,09) |
(511 209,57) |
|
- środki pieniężne na rachunkach bankowych |
6 505 022,21 |
6 296 495,87 |
- |
- |
|
Kategoria zobowiązań finansowych |
Wartość bilansowa |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Zobowiązania finansowe w zamortyzowanym koszcie: (długoterminowe) |
31 369 727,16 |
35 410 333,90 |
|
- zobowiązania z tytułu leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu |
30 362 144,79 |
32 954 971,66 |
|
- kredyty bankowe i pożyczki -długoterminowe |
1 007 582,37 |
2 455 362,24 |
|
Zobowiązania finansowe w zamortyzowanym koszcie: (krótkoterminowe) |
15 687 949,54 |
18 738 535,35 |
|
- zobowiązania z tytułu leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu |
6 740 534,26 |
6 270 357,17 |
|
- kredyty bankowe i pożyczki - krótkoterminowe |
2 579 611,25 |
7 065 799,30 |
|
- inne zobowiązania |
6 367 804,03 |
5 402 378,88 |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
3 587 193,62 |
9 521 161,54 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
6 367 804,03 |
5 402 378,88 |
|
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
- |
- |
|
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
(7 636 442,40) |
(7 493 135,57) |
|
Zadłużenie netto |
2 318 555,25 |
7 430 404,85 |
|
|
||
|
Kapitał podstawowy |
766 543,60 |
766 543,60 |
|
Pozostałe kapitały |
12 112 129,91 |
7 076 420,20 |
|
Kapitał razem |
12 878 673,51 |
7 842 963,80 |
|
Kapitał i zadłużenie netto |
15 197 228,76 |
15 273 368,65 |
|
Wskaźnik dźwigni |
15% |
49% |
|
Podmiot powiązany |
Sprzedaż |
Zakupy |
Należności |
w tym przeterminowane |
Pozostałe należności (brutto) |
Zobowiązania |
w tym zaległe |
Zobowiązania z tytułu pożyczki, papierów wartościowych |
|
|
|
|||||||||
|
Pozostałe jednostki |
|
||||||||
|
31.12.2022 |
6 000,00 |
- |
63 545,48 |
2 829,00 |
88 190,36 |
- |
- |
127 554,93 |
|
|
AD Andrzej Domżał |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Anado sp. z o.o. |
1 200,00 |
|
1 766,00 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Tapas Sp. z o.o. |
|
- |
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
WLAD Sp. z o.o. |
1 200,00 |
- |
369,00 |
369,00 |
- |
- |
- |
- |
|
|
Mex Bistro XX |
1 200,00 |
- |
1 353,00 |
1 353,00 |
18 328,21 |
- |
- |
- |
|
|
Mex Bistro XXI |
1 200,00 |
- |
738,00 |
738,00 |
10 938,15 |
- |
- |
- |
|
|
Andrzej Domżał |
- |
- |
58 950,48 |
- |
58 924,00 |
- |
- |
63 232,97 |
|
|
Joanna Kowalewska |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
64 321,96 |
|
|
Sucol Sp. z o.o. |
1 200,00 |
- |
369,00 |
369,00 |
- |
- |
- |
- |
|
|
Pozostałe jednostki |
|
||||||||
|
31.12.2021 |
5 720,00 |
- |
85 896,08 |
- |
105 869,97 |
- |
- |
123 808,70 |
|
|
AD Andrzej Domżał |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Anado sp. z o.o. |
1 200,00 |
- |
3 242,00 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Tapas Sp. z o.o. |
600,00 |
- |
738,00 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
WLAD Sp. z o.o. |
1 200,00 |
- |
1 476,00 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Mex Bistro XX |
1 200,00 |
- |
123,00 |
- |
15 837,67 |
- |
- |
- |
|
|
Mex Bistro XXI |
1 200,00 |
- |
123,00 |
- |
10 008,30 |
- |
- |
- |
|
|
Andrzej Domżał |
- |
- |
79 800,48 |
- |
80 024,00 |
- |
- |
61 336,67 |
|
|
Joanna Kowalewska |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
62 472,03 |
|
|
Sucol Sp. z o.o. |
320,00 |
- |
393,60 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) Członków Zarządu |
8 122 864,33 |
6 033 795,49 |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) Członków Rady Nadzorczej |
331 613,32 |
278 682,49 |
|
Pozostałe świadczenia |
- |
- |
|
Razem |
8 454 477,65 |
6 312 477,98 |
Wynagrodzenie biegłego rewidenta otrzymane w roku 2022:
- za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2021 – 56 513 zł netto;
- za przegląd śródrocznego jednostkowego i skonsolidowane sprawozdania finansowego za I półrocze 2022 roku 39 681,21 zł netto.
Przeciętne zatrudnienie:
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zarząd |
33,25 |
22,92 |
|
Administracja |
51,50 |
43,52 |
|
Pracownicy gastronomii |
68,58 |
70,83 |
|
Pozostali |
1,58 |
1,75 |
|
Razem |
154,91 |
139,02 |
Rotacja zatrudnienia:
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
31.12.2020 |
|
Liczba pracowników przyjętych |
49 |
59 |
|
Liczba pracowników zwolnionych |
33 |
72 |
|
Razem |
16 |
(13) |
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
|
Środki pieniężne w bilansie |
7 636 442,40 |
|
Różnice kursowe z wyceny bilansowej |
- |
|
Środki pieniężne zaklasyfikowane, jako aktywa przeznaczone do sprzedaży |
- |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych |
7 636 442,40 |
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
31.12.2022 |
|
Amortyzacja: |
8 076 280,79 |
|
amortyzacja wartości niematerialnych |
3 686,85 |
|
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych |
8 072 593,94 |
|
|
|
|
Odsetki i udziały w zyskach: |
1 780 284,10 |
|
odsetki od leasingu |
1 785 989,95 |
|
odsetki od kredytów i pożyczek |
153 382,34 |
|
odsetki od udzielonych pożyczek |
(124 670,53) |
|
odsetki bankowe otrzymane |
(54 374,47) |
|
pozostałe |
19 956,80 |
|
|
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej |
188 822,32 |
|
strata ze zbycia/likwidacji środków trwałych |
74 178,75 |
|
odpis aktualizujący udzielone pożyczki |
114 643,57 |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
(41 866,41) |
|
zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne krótkoterminowych |
(4 825,91) |
|
zmiana stanu pozostałych rezerw krótkoterminowych |
(37 040,50) |
|
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
(145 137,12) |
|
zmiana stanu zapasów |
(145 137,12) |
|
|
|
|
Zmiana stanu należności |
(65 669,61) |
|
zmiana stanu należności długoterminowych |
(124 367,94) |
|
zmiana stanu należności handlowych |
316 761,26 |
|
zmiana stanu należności podatkowych |
(24 763,19) |
|
zmiana stanu pozostałych należności |
(233 813,74) |
|
należność z tytułu podatku dochodowego CIT 2022 |
514,00 |
|
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów , wynika z następujących pozycji: |
881 441,55 |
|
zmiana stanu zobowiązań handlowych |
130 431,47 |
|
zmiana stanu pozostałych zobowiązań |
637 675,36 |
|
zmiana stanu zobowiązań podatkowych |
103 444,72 |
|
Zapłacony podatek dochodowy od osób prawnych z deklaracji za rok 2020 |
28 770,00 |
|
Zwrócony podatek dochodowy od osób prawnych z deklaracji za rok 2020 |
(18 880,00) |
|
|
|
|
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych wynika z następujących pozycji: |
1 282 152,54 |
|
zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych długoterminowych (aktywa ) |
8 333,34 |
|
zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych krótkoterminowych (aktywa) |
528 448,02 |
|
zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych przychodów długoterminowych (pasywa) |
332 382,50 |
|
zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych przychodów krótkoterminowych (pasywa) |
412 988,68 |
|
|
|
|
Inne korekty wynikają z następujących pozycji: |
(3 388 799,55) |
|
Zmiana kapitałów przypadająca udziałowcom niesprawującym kontroli |
359 864,62 |
|
Odpisy aktualizujące środki trwałe |
(52 554,28) |
|
Rozwiązanie części odpisów aktualizujących |
(325 735,98) |
|
Uchwała uchylenie Programu Motywacyjnego |
(1 107 653,19) |
|
Wartość firmy Mex Bistro 33 Sp. z o.o. |
(60 285,80) |
|
Wypłacona dywidenda przypadająca udziałowcom niesprawującym kontroli |
1 081 400,00 |
|
Umorzone zobowiązania z tytułu PFR 2.0 |
(3 279 432,68) |
|
Korekty błędów z lat ubiegłych |
(15 635,09) |
|
Pozostałe korekty |
11 232,85 |
|
|
|
|
Wydatki na aktywa finansowe |
1 000,00 |
|
udzielone pożyczki |
1 000,00 |
|
|
|
|
Odsetki |
1 927 312,56 |
|
zapłacone odsetki od kredytów |
121 263,81 |
|
zapłacone odsetki od leasingu |
1 785 989,95 |
|
zapłacone odsetki pozostałe |
20 058,80 |
W dniu 2 marca 2023 Spółka Mex Polska S.A. podpisała z mbank S. A. aneks do umowy o kredyt inwestycyjny oraz aneks do umowy kaucji na podstawie których zmniejszona została kwota kaucji zdeponowana w banku, jako zabezpieczenie tej umowy kredytowej z kwoty 1 200 tys. zł. do kwoty 470 tys. zł.
Grupa Mex Polska podsumowała przychody ze sprzedaży gastronomicznej pierwszego kwartału roku 2023 i porównała z analogicznymi danymi roku 2022. Przychody ze sprzedaży gastronomicznej w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosły 19,2 mln zł i były wyższe o 33,9% od analogicznych przychodów roku 2022, które były na poziomie 14,3 mln zł.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 19 kwietnia 2023 roku, oraz podpisane w imieniu Zarządu przez:
|
Prezes Zarządu – Paweł Jerzy Kowalewski
|
…………………………………………………… |
|
Wiceprezes Zarządu – Andrzej Domżał
|
…………………………………………………… |
|
Wiceprezes Zarządu – Paulina Walczak
|
…………………………………………………… |
|
Członek Zarządu – Dariusz Kowalik
|
…………………………………………………… |