8 147
|
|
w tys. zł |
w tys. euro |
||
|
|
31.12.2021 |
Dane porównawcze* |
31.12.2021 |
Dane porównawcze* |
|
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, |
8 207 216 |
4 769 994 |
1 792 947 |
1 066 111 |
|
II. Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
104 410 |
49 255 |
22 809 |
11 009 |
|
III. Zysk (strata) brutto |
96 353 |
43 732 |
21 049 |
9 774 |
|
IV. Zysk netto przypadający na właścicieli |
76 252 |
35 156 |
16 658 |
7 858 |
|
V. Zysk/(strata) netto |
75 961 |
34 735 |
16 594 |
7 763 |
|
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
(139 954) |
150 621 |
(30 574) |
33 665 |
|
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(18 992) |
(7 669) |
(4 149) |
(1 714) |
|
VIII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(36 113) |
(30 556) |
(7 889) |
(6 829) |
|
IX. Przepływy pieniężne netto, razem |
(195 059) |
112 396 |
(42 613) |
25 121 |
|
X. Aktywa, razem |
1 231 288 |
790 335 |
267 706 |
171 261 |
|
XI. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
905 413 |
524 454 |
196 855 |
113 646 |
|
XII. Zobowiązania długoterminowe |
92 297 |
52 690 |
20 067 |
11 418 |
|
XIII. Zobowiązania krótkoterminowe |
813 116 |
471 764 |
176 787 |
102 228 |
|
XIV. Kapitał własny |
325 875 |
265 881 |
70 852 |
57 615 |
|
XV. Kapitał zakładowy |
8 198 |
8 198 |
1 782 |
1 776 |
|
XVI. Liczba akcji (w tys. szt.) |
8 198 |
8 198 |
- |
- |
|
XVII. Zysk na jedną akcję zwykłą przypadający na właścicieli jednostki dominującej (w zł/euro) ** |
9,30 |
4,29 |
2,03 |
0,96 |
|
XVIII. Rozwodniony zysk na jedną akcję zwykłą przypadający na właścicieli jednostki dominującej |
9,30 |
4,29 |
2,03 |
0,96 |
|
XIX. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/euro) *** |
39,75 |
32,43 |
8,64 |
7,03 |
|
XX. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/euro) *** |
39,75 |
32,43 |
8,64 |
7,03 |
|
XX. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/euro) |
1,97 |
1,97 |
0,44 |
0,44 |
*Dane porównawcze dla pozycji dotyczących sprawozdania z sytuacji finansowej prezentowane są na dzień 31.12.2020 roku natomiast dla pozycji dotyczących sprawozdania z całkowitych dochodów i sprawozdania z przepływów pieniężnych za okres od 01.01.2020 roku do 31.12.2020 roku.
**na 31.12.2021 roku oraz na 31.12.2020 roku liczba akcji użyta do wyliczenia zysku na jedną akcję zwykłą oraz rozwodnionego zysku na jedną akcję zwykłą wynosiła 8 198 tys. sztuk.
*** na 31.12.2021 roku oraz na 31.12.2020 roku liczba akcji użyta do wyliczenia wartości księgowej oraz rozwodnionej wartości księgowej na jedną akcję wynosiła 8 198 tys. sztuk.
Wybrane dane finansowe przeliczono na walutę euro w następujący sposób:
Pozycje aktywów i pasywów sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono na euro wg średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na 31.12.2021 roku 4,5994 zł/euro oraz dla danych porównawczych na 31.12.2020 roku 4,6148 zł/euro.
Poszczególne pozycje dotyczące rachunku zysków i strat i innych całkowitych dochodów oraz przepływów pieniężnych przeliczono wg kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień kalendarzowy poszczególnych miesięcy, który wyniósł odpowiednio 4,5775 zł/euro (2021 rok), 4,4742 zł/euro (2020 rok).
SPIS TREŚCI:
WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ UNIMOT
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ (cd)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.1 INFORMACJE O GRUPIE KAPITAŁOWEJ
1.2 SKŁAD GRUPY KAPITAŁOWEJ UNIMOT
1.3 SKŁAD ORGANÓW ZARZĄDCZYCH I NADZORUJĄCYCH JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
2. PODSTAWA SPORZĄDZENIA ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
3. OPIS WAŻNIEJSZYCH STOSOWANYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI
4.1 SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW W PODZIALE NA SEGMNETY OPERACYJNE
4.2 SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ W PODZIALE NA SEGMENTY OPERACYJNE
4.3 PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY - podział geograficzny według lokalizacji finalnych odbiorców:
5. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
5.3 KOSZTY SPRZEDANYCH PRODUKTÓW, TOWARÓW I MATERIAŁÓW
5.4 POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
5.5 POZOSTAŁE ZYSKI/(STRATY) NETTO
5.6 POZOSTALE KOSZTY OPERACYJNE
5.7 PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
5.10 PRAWO DO UŻYTKOWANIA AKTYWÓW
5.12 POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
5.13 AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
5.15 NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE
5.16 NALEŻNOŚCI HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
5.17 AKTYWA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI
5.18 POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE
5.19 ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
5.22 POCHODNE INSTRUMENTY FINANSOWE
5.23 ANALIZA UMÓW KREDYTÓW I POŻYCZEK
5.24 ZMIANA STANU ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCYCH Z DZIAŁALANOŚCI FINANSOWEJ
5.25 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
5.26 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI
5.27 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE
5.28.1 Zarządzanie ryzykiem finansowym
5.28.2 Ryzyko zmiany kursów walut
5.28.4 Ryzyko stopy procentowej
5.28.6 Ryzyko utraty płynności
5.31 NOTA OBJAŚNIAJĄCA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
5.32 WYNAGRODZENIA WŁADZ STATUTOWYCH
5.33 WYNAGRODZENIE PODMIOTU BADAJĄCEGO SPRAWOZDANIE FINANSOWE I PODMIOTÓW Z NIM POWIĄZANYCH
5.34 SZACUNEK WPŁYWU EPIDEMII KORONAWIRUSA COVID-19 NA DZIAŁALNOŚĆ I SYTUACJĘ FINANSOWĄ SPÓŁKI
5.35 ZDARZENIA PO DACIE BILANSOWEJ
5.35.2 Wdrożenie strategii ESG
5.35.3 Sytuacja na Wschodzie i jej wpływ na GK Unimot
|
|
|
||||||
|
|
|
Stan na dzień |
Stan na dzień |
||||
|
w tysiącach złotych |
Nota |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
||||
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
5.9 |
|
|
||||
|
Prawo do użytkowania aktywów |
5.10 |
|
|
||||
|
Wartości niematerialne |
5.11 |
|
|
||||
|
Pozostałe aktywa finansowe |
5.12 |
|
|
||||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.22 |
|
|
||||
|
Należności długoterminowe |
5.15 |
|
|
||||
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
5.17 |
|
|
||||
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
5.13 |
|
|
||||
|
Aktywa trwałe razem |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
||||
|
Zapasy |
5.14 |
|
|
||||
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
5.17 |
|
|
||||
|
Należności handlowe oraz pozostałe należności |
5.16 |
|
|
||||
|
Pozostałe aktywa finansowe |
5.12 |
|
|
||||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.22 |
|
|
||||
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
5.8 |
|
|
||||
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
5.19 |
|
|
||||
|
Pozostałe aktywa obrotowe |
5.18 |
|
|
||||
|
Aktywa obrotowe razem |
|
|
|
||||
|
AKTYWA RAZEM |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ (cd)
|
|||||||
|
w tysiącach złotych |
Nota |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||
|
Kapitał własny |
|
|
|
||||
|
Kapitał zakładowy |
5.20 |
|
|
||||
|
Pozostałe kapitały |
5.20 |
|
|
||||
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
|
|
||||
|
Wynik z lat ubiegłych i wynik roku bieżącego |
|
|
|
||||
|
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
||||
|
Udziały niekontrolujące |
|
( |
( |
||||
|
Kapitał własny ogółem |
|
|
|
||||
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, leasingu oraz innych |
5.21 |
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
5.25 |
|
|
||||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.22 |
|
|
||||
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
5.13 |
|
|
||||
|
Zobowiązania długoterminowe razem |
|
|
|
||||
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
||||
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
5.21 |
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, leasingu oraz innych |
5.21 |
|
|
||||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.22 |
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
5.25 |
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
5.26 |
|
|
||||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
5.27 |
|
|
||||
|
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
|
|
|
||||
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
||||
|
PASYWA RAZEM |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Nota |
01.01.2021 - 31.12.2021
|
01.01.2020 - 31.12.2020
|
|
Przychody ze sprzedaży |
5.1 |
|
|
|
Zyski/(straty) z tytułu instrumentów finansowych |
5.1 |
|
( |
|
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
5.3 |
( |
( |
|
Zysk brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
5.4 |
|
|
|
Koszty sprzedaży |
5.2 |
( |
( |
|
Koszty ogólnego zarządu |
5.2 |
( |
( |
|
Pozostałe zyski/(straty) netto |
5.5 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
5.6 |
( |
( |
|
Zysk/(strata) na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
5.7 |
|
|
|
Koszty finansowe |
5.7 |
( |
( |
|
Przychody/(koszty) finansowe netto |
|
( |
( |
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
5.8 |
( |
( |
|
Zysk/(strata) netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
w tym przypadający na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Udziały niekontrolujące |
|
( |
( |
|
Zysk/(strata) netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
Inne całkowite dochody/(straty) za rok obrotowy- które zostaną reklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków |
|
|
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą |
|
|
|
|
Inne całkowite dochody/(straty) za rok obrotowy |
|
|
|
|
Całkowite dochody/(straty) ogółem za rok obrotowy |
|
|
|
|
w tym przypadające na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Udziały niekontrolujące |
|
( |
( |
|
Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy |
|
|
|
|
Zysk/(strata) przypadająca na 1 akcję przypisana właścicielom jednostki dominującej (w zł) |
|
|
|
|
Rozwodniona zysk/(strata) przypadająca na 1 akcję przypisaną właścicielom jednostki dominującej (w zł) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Nota |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
|
|
|
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych oraz prawa do użytkowania aktywów |
5.9 |
|
|
|
Amortyzacja wartości niematerialnych |
5.11 |
|
|
|
Strata/(zysk) z tytułu różnic kursowych |
|
|
|
|
(Zysk)/strata ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
5.5 |
( |
( |
|
Odsetki, koszty transakcyjne (dotyczące kredytów i pożyczek) i dywidendy, netto |
|
|
|
|
Zmiana stanu należności |
5.31 |
( |
( |
|
Zmiana stanu zapasów |
5.31 |
( |
|
|
Zmiana stanu aktywów z tytułu umów z klientami |
5.17 |
( |
|
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów z klientami |
5.26 |
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych |
5.31 |
|
|
|
Zmiana stanu aktywów/(zobowiązań) z tytułu instrumentów pochodnych |
|
|
( |
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych |
5.25 |
|
|
|
Odpis z tytułu utraty wartości inwestycji |
|
|
|
|
Podatek dochodowy zapłacony/zwrócony |
|
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
( |
|
|
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Wpływy z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
|
Odsetki otrzymane |
|
|
|
|
Wpływy z tytułu pożyczek |
|
|
|
|
Inne wpływy/(wypływy) z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
|
( |
( |
|
Nabycie wartości niematerialnych |
|
( |
( |
|
Udzielone pożyczki |
|
( |
( |
|
Nabycie pozostałych inwestycji |
|
( |
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
|
|
|
|
Zaciągnięcie kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych |
|
|
|
|
Spłata zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych |
|
( |
( |
|
Dywidendy wypłacone |
|
( |
( |
|
Płatność zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
|
( |
( |
|
Odsetki oraz koszty transakcyjne (dotyczące kredytów i pożyczek) zapłacone |
|
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
( |
|
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
( |
|
|
Wpływ zmian z tytułu różnic kursowych dotyczących środków pieniężnych |
|
( |
( |
|
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
( |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty |
5.19 |
( |
( |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty |
5.19 |
( |
( |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny właścicieli Jednostki Dominującej |
|
|
||||||
|
w tysiącach złotych |
|
Kapitał zakładowy |
Pozostałe kapitały (w tym akcje własne) |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Wynik z lat ubiegłych |
Wynik roku bieżącego |
Suma |
Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny razem |
|
Kapitał własny na dzień 01 stycznia 2020 |
|
|
|
( |
( |
|
|
|
|
|
Całkowite dochody za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
- Zysk/(strata) netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
- Inne całkowite dochody/(straty) za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej ujęte bezpośrednio |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopłaty od i wypłaty do akcjonariuszy |
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
- Dywidenda |
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Objęcie kontroli nad jednostkami zależnymi |
|
|
|
|
( |
|
( |
|
|
|
Przeniesienie zysku/(straty) |
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny właścicieli Jednostki Dominującej |
|
|
||||||
|
w tysiącach złotych |
|
Kapitał zakładowy |
Pozostałe kapitały (w tym akcje własne) |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Wynik z lat ubiegłych |
Wynik roku bieżącego |
Suma |
Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny razem |
|
Kapitał własny na dzień 01 stycznia 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
Całkowite dochody za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
- Zysk/(strata) netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
- Inne całkowite dochody/(straty) za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej ujęte bezpośrednio |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopłaty od i wypłaty do akcjonariuszy |
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
- Dywidenda |
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Objęcie kontroli nad jednostkami zależnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przeniesienie zysku/(straty) |
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NIP: 7561967341
Adres zarejestrowanego biura Unimot Spółka Akcyjna:
Państwo rejestracji:
Siedziba Jednostki: ul. Świerklańska 2A, 47-120 Zawadzkie,
Forma prawna Jednostki:
Nazwa Jednostki sprawozdawczej: Unimot S.A.
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Akcje Unimot S.A. od dnia 7 marca 2017 r. notowane są na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie (Polska).
Grupa kapitałowa UNIMOT składa się z Jednostki Dominującej, którą jest UNIMOT Spółka Akcyjna oraz jednostek zależnych objętych konsolidacją.
W okresie sprawozdawczym oraz na dzień 31 grudnia 2021 Grupę Kapitałową UNIMOT tworzyły następujące spółki bezpośrednio i pośrednio zależne, objęte konsolidacją:
|
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres podstawowej działalności jednostki |
Posiadane udziały i prawa głosu |
Data uzyskania kontroli |
|
|
|
|||||
|
UNIMOT S.A. |
Polska |
dystrybucja paliw ciekłych, gazowych i produktów ropopochodnych |
nie dotyczy |
Jednostka Dominująca |
|
|
UNIMOT SYSTEM Sp. z o.o. |
Polska |
dystrybucja paliw gazowych w systemie sieciowym |
100,00% |
20.01.2014 |
|
|
BLUE LNG Sp. z o. o. |
Polska |
dystrybucja paliw gazowych w systemie sieciowym |
100,00% |
04.07.2014 |
|
|
UNIMOT PALIWA Sp. z o.o. |
Polska |
dystrybucja paliw ciekłych |
100,00% |
16.11.2015 |
|
|
UNIMOT ENERGIA I GAZ Sp. z o.o. |
Polska |
dystrybucja energii elektrycznej i paliw gazowych |
100,00% |
30.12.2015 |
|
|
TRADEA Sp. z o.o. |
Polska |
dystrybucja energii elektrycznej |
100,00% |
23.05.2016 |
|
|
UNIMOT UKRAINE LLC |
Ukraina |
dystrybucja paliw ciekłych |
100,00% |
19.04.2018 |
|
|
UNIMOT ASIA LLC |
Chiny |
dystrybucja produktów ropopochodnych |
100,00% |
04.09.2018 |
|
|
UNIMOT ENERGY LLC |
Ukraina |
dystrybucja energii elektrycznej |
100,00% |
02.04.2019 |
|
|
3 SEAS ENERGY LLC |
U.S.A. |
dystrybucja produktów ropopochodnych |
75,00% |
21.05.2020 |
|
|
NATURALNA ENERGIA Sp. z o.o. |
Polska |
wytwarzanie energii |
80,00% |
14.12.2020 |
|
|
NASZE CZYSTE POWIETRZE Sp. z o.o. |
Polska |
wytwarzanie energii |
80,00% |
14.12.2020 |
|
|
PV ENERGY Sp. z o.o. |
Polska |
wytwarzanie energii |
80,00% |
14.12.2020 |
|
|
OPERATOR KLASTRA ENERGII Sp. z o.o. |
Polska |
fotowoltaika |
80,00% |
15.02.2021 |
|
|
TRADEA Sp. z o.o. Sp. K. |
Polska |
doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania |
99,99% |
08.10.2021 |
|
|
UNIMOT INVESTMENTS Sp. z o.o. |
Polska |
działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych |
100,00% |
20.10.2021 |
|
|
UNIMOT T1 Sp. z o.o. |
Polska |
wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi |
100,00% |
20.10.2021 |
|
|
UNIMOT B1 Sp. z o.o. |
Polska |
wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej |
100,00% |
20.10.2021 |
|
Na dzień bilansowy oraz na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących Jednostki Dominującej był następujący:
Skład Zarządu na dzień 31 grudnia 2021 oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego:
Adam Sikorski - Prezes Zarządu
Robert Brzozowski - Wiceprezes Zarządu
Filip Kuropatwa - Wiceprezes Zarządu
Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego:
Andreas Golombek - Przewodniczący Rady Nadzorczej
Bogusław Satława – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Lidia Banach-Hoheker - Członek Rady Nadzorczej
Piotr Cieślak - Członek Rady Nadzorczej
Isaac Querub - Członek Rady Nadzorczej
Piotr Prusakiewicz - Członek Rady Nadzorczej
Ryszard Budzik - Członek Rady Nadzorczej
2.1 Zasada kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień i za okres zakończony 31 grudnia 2021 roku zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę Unimot w dającej się przewidzieć przyszłości.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenia kontynuowania działalności przez Grupę Unimot.
2.2 Oświadczenie zgodności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy zastosowaniu zasad rachunkowości zgodnych z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), obejmującymi Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Interpretacje Stałego Komitetu ds. Interpretacji (SKI) i Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską (UE) i obowiązywały na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych, wyceny zapasu oleju napędowego oraz należności będących przedmiotem faktoringu pełnego wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej do której należy Spółka, jako jednostka zależna, sporządza Unimot Express Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Al. Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa.
MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje poza wymienionymi poniżej Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską, bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie.
Pewne nowe standardy, zmiany do standardów oraz interpretacji, które obowiązują lub będą obowiązywać dla okresów sprawozdawczych kończących się po 31 grudnia 2021 roku, nie zostały uwzględnione do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego.
2.3 Nowe i zmienione standardy rachunkowości i interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zastosowano po raz pierwszy następujące nowe standardy oraz zmiany do obowiązujących standardów, które weszły w życie od 1 stycznia 2021 roku:
Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 .„Leasing” – Reforma Referencji Stopy Procentowej – Etap 2 zatwierdzone w UE w dniu 13 stycznia 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później).
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – ulgi w spłatach czynszu w związku z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku zatwierdzone w UE w dniu 30 sierpnia 2021 roku (obowiązujące od dnia 1 kwietnia 2021 roku w odniesieniu do lat obrotowych rozpoczynających się najpóźniej dnia 1 stycznia 2021 roku i później).
Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” pt. „Przedłużenie tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 roku na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku i później).
W ocenie Grupy ww. zmiany nie mają istotnego wpływu na prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później).
Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych", Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później).
Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" - zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później).
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 roku (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).
Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.)
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych o korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych.
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji tj. leasing.
MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenie międzyokresowe”.
Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdanie finansowe” i do MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych w zakresie sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami.
W ocenie Grupy ww. standardy i interpretacje nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Opublikowane, lecz jeszcze nieobowiązujące standardy i interpretacje nie dotyczą działalności Grupy.
2.4 Istotne oszacowania i osądy
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej dokonania profesjonalnych osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę profesjonalnego osądu, co do wartości księgowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.
Osądy, szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Istotne osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy zastosowaniu MSSF UE zostały przedstawione w następujących notach:
nota 2.1 – zasada kontynuacji działalności,
nota 5.11 - test na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne, do których została alokowana wartość firmy,
nota 5.13 – aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego oraz wykorzystanie strat podatkowych,
nota 5.25 – zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych,
nota 5.28 – wycena instrumentów finansowych,
nota 5.29 – zobowiązania warunkowe.
2.5 Waluta funkcjonalna i prezentacyjna
Walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej i walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN). Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zaprezentowano w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy, chyba że w konkretnych sytuacjach podano inaczej.
Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej zastosowano w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
3.1 Zasady konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje aktywa, zobowiązania, kapitał własny, przychody, koszty i przepływy środków pieniężnych Jednostki Dominującej i jej jednostek zależnych prezentowane w taki sposób, jakby należały one do pojedynczej jednostki i sporządzane były na ten sam dzień sprawozdawczy, co jednostkowe sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej przy zastosowaniu tych samych zasad rachunkowości w odniesieniu do podobnych transakcji oraz innych zdarzeń następujących w zbliżonych okolicznościach.
Spółki zależne konsolidowane są metodą pełną. Wspólne przedsięwzięcia oraz inwestycje w jednostki stowarzyszone wycenia się przy zastosowaniu metody praw własności.
W celu przeprowadzenia konsolidacji metodą pełną sumowane są wszystkie pozycje aktywów, pasywów, przychodów i kosztów sprawozdań Jednostki Dominującej i jej jednostek zależnych, a następnie przeprowadzane są odpowiednie zasady konsolidacyjne obejmujące przede wszystkim:
określenie udziału niekontrolującego w zysku lub stracie netto jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,
określenie i zaprezentowanie oddzielnie od kapitału własnego Jednostki Dominującej udziału niekontrolującego w aktywach netto jednostek zależnych,
wyłączenie salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,
wyłączenie przychodów, kosztów oraz przepływów pieniężnych związanych z transakcjami wewnątrz Grupy, a także wszelkich zysków lub strat powstałych w ramach transakcji w Grupie.
Inwestycje w jednostkach zależnych
Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą. Jednostka Dominująca sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień sprawozdawczy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji. Sprawozdania finansowe spółek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania kontroli nad spółką, aż do dnia jej efektywnego zbycia. Udziały niekontrolujące prezentuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako kapitał własny przypadający udziałom niekontrolującym, oddzielnie od kapitału własnego przypadającego na akcjonariuszy Jednostki Dominującej.
Połączenie jednostek gospodarczych
Połączenia jednostek gospodarczych pod wspólną kontrolą, w tym nabycie zorganizowanej części jednostki gospodarczej, ujmuje się poprzez sumowanie poszczególnych pozycji aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów łączonych spółek według stanu na dzień połączenia. Efekt połączenia jednostek gospodarczych pod wspólną kontrolą nie ma wpływu na skonsolidowane dane finansowe. Pozostałe połączenia jednostek gospodarczych rozliczane są metodą nabycia.
Zastosowanie tej metody polega na wykonaniu następujących czynności:
zidentyfikowaniu jednostki przejmującej,
ustaleniu dnia przejęcia,
ujęciu i wycenie możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań oraz wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz
ujęciu i wycenie wartości firmy lub zysku z okazyjnego nabycia.
3.2 Transakcje w walutach obcych
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w odpowiedniej walucie funkcjonalnej przy zastosowaniu kursu wymiany walut z dnia zawarcia transakcji. Pozycje pieniężne aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej są przeliczane na walutę funkcjonalną na dzień sprawozdawczy według kursu wymiany obowiązującego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w wyniku finansowym. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej są przeliczane na walutę funkcjonalną według kursu wymiany obowiązującego w dniu dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane na walutę funkcjonalną według kursu wymiany obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań finansowych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w wyniku finansowym.
3.3 Rzeczowe aktywa trwałe
Własne składniki rzeczowych aktywów trwałych
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują zarówno środki trwałe, jak też środki trwałe w budowie. Wartość początkową rzeczowych aktywów trwałych ustala się w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia. Cena nabycia lub koszt wytworzenia obejmują cenę zakupu składnika majątku (tj. kwotę należną sprzedającemu, pomniejszoną o podlegające odliczeniu podatki: od towarów i usług oraz akcyzowy), obciążenia o charakterze publicznoprawnym (w przypadku importu) oraz inne koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika rzeczowych aktywów trwałych do użytkowania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania. Rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia i odzyski zmniejszają cenę nabycia składnika aktywów.
Na koszt wytworzenia lub cenę nabycia składnika rzeczowych aktywów trwałych składają się także szacunkowe koszty jego demontażu i usunięcia oraz koszty przeprowadzenia renowacji miejsca, w których się znajdował, a do których Grupa jest zobowiązana w związku z jego nabyciem lub wytworzeniem.
Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na koniec okresu sprawozdawczego w wartości księgowej netto tj. ujmuje się w księgach według ceny nabycia lub wiarygodnie oszacowanego kosztu wytworzenia, pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz dotacje do aktywów.
Koszty finansowania zewnętrznego dające się bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów wpływają na jego wartość początkową, jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Koszty te podlegają kapitalizacji, jeżeli wpływ korzyści ekonomicznych jest prawdopodobny oraz kwota tych kosztów może być ustalona w sposób wiarygodny.
Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmuje się jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te powinny być traktowane jako odrębne składniki aktywów.
Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wszystkie inne nakłady są ujmowane w wyniku finansowym jako koszty w chwili poniesienia.
Amortyzacja
Rzeczowe aktywa trwałe, względnie ich istotne i odrębne części składowe, amortyzowane są metodą liniową od chwili, gdy są one dostępne do użytkowania, tzn. od momentu dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do jego funkcjonowania, przez okres odpowiadający szacowanemu okresowi ich użytkowania z uwzględnieniem wartości końcowej. Grunty nie są amortyzowane. Grupa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów trwałych:
|
Budynki i budowle |
|
od 10 do 20 lat |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
|
od 3 do 10 lat |
|
Środki transportu |
|
od 5 do 7 lat |
|
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
|
od 3 do 10 lat |
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych środków trwałych jest przez Grupę corocznie weryfikowana. Utworzenie i odwrócenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w pozostałych kosztach i przychodach operacyjnych.
3.4 Prawo do użytkowania aktywów
W momencie zawarcia nowej umowy, Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Aby ocenić, czy na podstawie zawartej umowy przekazuje się prawo sprawowania kontroli nad użytkowaniem danego składnika aktywów przez dany okres, Grupa ocenia, czy przez cały okres użytkowania dysponuje łącznie następującymi prawami:
prawem do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz
prawem do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów.
Jeżeli Grupa ma prawo do sprawowania kontroli nad użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów jedynie przez część okresu obowiązywania umowy, umowa zawiera leasing w odniesieniu do tej części okresu. Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia. Datą rozpoczęcia okresu leasingu jest data, w której leasingodawca udostępnia bazowy składnik aktywów do użytkowania przez leasingobiorcę. Grupa korzysta z prawa zwolnienia ze stosowania wymogów wynikających z MSSF 16 w przypadku ujmowania:
leasingu krótkoterminowego – leasing, który w dacie rozpoczęcia ma okres leasingu nie dłuższy niż 12 miesięcy. Leasing, w którym wprowadzono opcję kupna nie jest leasingiem krótkoterminowym.
leasingu dotyczącego aktywów o niskiej wartości – aktywa których jednostkowa wartość początkowa nowego składnika przedmiotu leasingu nie przekracza 20 tys. zł, z wyłączeniem prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wszystkie inne nakłady są ujmowane w wyniku finansowym jako koszty w chwili poniesienia. W dacie rozpoczęcia Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu.
Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania powinien zgodnie z MSSF 16 obejmować:
kwotę początkową wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz,
szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów. Leasingobiorca przyjmuje na siebie obowiązek pokrycia tych kosztów w dacie rozpoczęcia albo w wyniku używania bazowego składnika aktywów przez dany okres.
W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
3.5 Wartości niematerialne
Wartość firmy
Wszelkie połączenia jednostek, z wyłączeniem jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, rozliczane są metodą nabycia. Wartość firmy wylicza się jako nadwyżkę kosztów poniesionych w wyniku połączenia jednostek nad udziałem nabywcy w wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto.
Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Wartość firmy jest alokowana do ośrodków generujących środki pieniężne i nie jest amortyzowana, ale podlega corocznym testom na utratę wartości. Straty z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnym okresie.
W przypadku przejęć, dla których ustalono nadwyżkę możliwych do zidentyfikowania aktywów netto nad ceną nabycia, kwota ta jest bezpośrednio odnoszona w wynik finansowy.
Początkowa wartość nabycia wartości firmy została opisana w nocie 5.11
Badania i rozwój
Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej ujmowane są w wyniku finansowym w momencie ich poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Grupa posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych. Koszty podlegające aktywowaniu zawierają: koszty materiałów, wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace rozwojowe oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich bezpośrednio związanych z wytworzeniem składnika wartości niematerialnych.
Pozostałe koszty prac rozwojowych ujmowane są w wyniku finansowym w momencie ich poniesienia. Aktywowane koszty prac rozwojowych są ujmowane jako aktywa niematerialne w oparciu o ich cenę nabycia pomniejszone o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Inne wartości niematerialne
Inne wartości niematerialne nabyte przez Grupę początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia i wykazuje się w sprawozdaniu finansowym sporządzanym na koniec okresu sprawozdawczego w wartości księgowej netto, tj. pomniejszonej o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady są ujmowane w wyniku finansowym w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzuje się metodą liniową, począwszy od chwili, gdy są one gotowe do użycia, tzn. od momentu dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania przez okres odpowiadający szacowanemu okresowi ich użytkowania. Wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania podlegają corocznie
testom na utratę wartości. Utworzenie i odwrócenie odpisów aktualizujących wartości niematerialne ujmuje się w pozostałej działalności operacyjnej.
Szacunkowy okres użytkowania wartości niematerialnych jest następujący:
|
Koszty prac rozwojowych |
|
5 lat |
|
Oprogramowanie komputerowe |
|
od 2 do 5 lat |
|
Nabyte prawa majątkowe (koncesje, licencje, patenty) |
|
od 2 do 5 lat |
|
Inne wartości niematerialne i prawne |
|
od 2 do 10 lat |
3.6 Aktywa i zobowiązania finansowe
Instrumenty finansowe
Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne
Grupa ujmuje składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy staje się związana postanowieniami umowy instrumentu. Aktywa finansowe zakupione lub sprzedane w drodze standaryzowanej transakcji kupna lub sprzedaży odpowiednio ujmuje się lub zaprzestaje ich ujmowania na dzień zawarcia transakcji albo na dzień jej rozliczenia.
Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych w momencie wygaśnięcia praw wynikających z umowy do otrzymywania przepływów pieniężnych z tego składnika aktywów lub do momentu, kiedy prawa do otrzymywania przepływów pieniężnych z aktywa finansowego są przekazywane w transakcji przenoszącej zasadniczo wszystkie znaczące ryzyka i korzyści wynikające z ich własności. Każdy udział w przekazywanym składniku aktywów finansowych, który jest utworzony lub pozostaje w posiadaniu Grupy jest traktowany jako składnik aktywów lub zobowiązanie.
Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych również w przypadku istotnej modyfikacji składnika aktywów finansowych, m.in. w przypadku, gdy aneks do umowy aktywa finansowego spowoduje konieczność zmiany właściwej dla tego aktywa kategorii księgowej.
Aktywa i zobowiązania kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie, jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych i zamierza rozliczyć daną transakcję w wartościach netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować a zobowiązania finansowe rozliczyć.
Grupa klasyfikuje instrumenty finansowe, inne niż pochodne aktywa finansowe do następujących kategorii: aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite oraz aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacja aktywów finansowych określana jest w momencie początkowego ujęcia, w zależności od charakteru i przeznaczenia aktywów finansowych.
Zaliczenie aktywa finansowego do jednej z kategorii odbywa się na podstawie analizy dwóch równorzędnych kryteriów:
modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz
charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych składnika aktywów finansowych.
Reklasyfikacja aktywów finansowych ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy ulega zmianie model biznesowy określający sposób zarządzania tymi aktywami.
Instrumenty pochodne wbudowane w aktywa finansowe (w umowy zasadnicze nie stanowiące instrumentów pochodnych będące aktywami finansowymi) nie podlegają wydzieleniu – całość składnika aktywów finansowych klasyfikuje się w odpowiedniej kategorii księgowej zgodnie ze wskazanymi powyżej kryteriami.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie to aktywa finansowe spełniające oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego cel zakłada utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy oraz
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Aktywa tej kategorii rozpoznaje się jako aktywa trwałe, pod warunkiem, że ich termin realizacji przekracza 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego. Takie aktywa początkowo ujmuje się w wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu wycenia się je według zamortyzowanego kosztu po pomniejszeniu o odpisy z tytułu utraty wartości.
Sprzedaż aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie może się odbyć pod warunkiem spełnienia określonych przez Grupę zasad zgodności sprzedaży z kryteriami modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy.
W przypadku usunięcia z bilansu aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, Grupa ujawnia analizę zysków lub strat ujętych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów i wynikających z zaprzestania ujmowania tych aktywów finansowych oraz informacje dotyczące przyczyn zaprzestania ujmowania tych aktywów finansowych.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite to aktywa finansowe spełniające oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych oraz
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Po początkowym ujęciu aktywa finansowe tej kategorii są wyceniane w wartości godziwej, a skutki zmiany wartości godziwej, inne niż odpisy z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe dotyczące instrumentów dłużnych dostępnych do sprzedaży, są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane w kapitale własnym. Na dzień wyłączenia składników aktywów finansowych z ksiąg rachunkowych, skumulowaną wartość zysków lub strat ujętych w kapitale własnym przenosi się do zysku lub straty bieżącego okresu.
Na moment początkowego ujęcia inwestycji w instrumenty kapitałowe nieprzeznaczonych do obrotu, Grupa może skorzystać z możliwości odnoszenia zmian ich wartości godziwej na kapitały własne, przy czym wybór ten jest nieodwołalny i dokonywany jest na poziomie pojedynczej inwestycji w instrument kapitałowy.
Aktywa tej kategorii rozpoznaje się jako aktywa trwałe, pod warunkiem, że ich termin realizacji przekracza 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy to aktywa, które:
nie spełniają kryteriów zaklasyfikowania do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
zostały wyznaczone do tej kategorii decyzją Grupy w momencie początkowego ujęcia.
Aktywa finansowe nie spełniają kryteriów zaklasyfikowania do innych kategorii (tj. są wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy), jeżeli:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego cel nie zakłada utrzymywania aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy (w szczególności, gdy składnik aktywów finansowych ujmowany jest przez Grupę w celu generowania zysku z tytułu jego odsprzedaży lub jest instrumentem kapitałowym, którego Spółka nie wyznaczyła do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite), lub
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które nie są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Modyfikacje aktywów finansowych
W przypadku modyfikacji składnika aktywów niewycenianego w wartości godziwej przez wynik finansowy nieskutkującej wyłączeniem tego składnika aktywów z bilansu, Grupa ustala nową wartość bilansową brutto tego składnika po modyfikacji oraz odnosi zmianę tej wartości w stosunku do wartości bilansowej brutto sprzed modyfikacji do sprawozdania z całkowitych dochodów, jako wynik z tytułu modyfikacji aktywów finansowych.
Początkowa wycena
W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się lub pomniejsza o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji tych aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych.
W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania (ustalonego zgodnie z MSSF 15), w ich cenie transakcyjnej (zgodnie z definicją w MSSF 15).
Utrata wartości
Odpis z tytułu utraty wartości należności handlowych tworzy się, gdy istnieją obiektywne dowody na to, że Grupa nie będzie w stanie otrzymać wszystkich należnych kwot wynikających z pierwotnych warunków należności. Przesłankami wskazującymi, że należności handlowe utraciły wartość są: poważne problemy finansowe dłużnika, prawdopodobieństwo, że dłużnik ogłosi bankructwo lub będzie podmiotem finansowej reorganizacji, opóźnienia w spłatach. Kwotę odpisu stanowi różnica pomiędzy wartością księgową danego składnika aktywów a wartością
bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych według efektywnej stopy procentowej. W przypadku należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tyt. utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe
związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia. Celem wymogów w zakresie utraty wartości jest ujęcie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia wszystkich instrumentów finansowych, w odniesieniu do których odnotowano znaczny wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia - niezależnie od tego, czy oceniane one były indywidualnie czy zbiorowo - biorąc pod uwagę wszystkie racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, włączając w to dane dotyczące przyszłości.
Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:
nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się, oceniając szereg możliwych wyników,
wartość pieniądza w czasie oraz
racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.
Wartość księgową składnika aktywów ustala się za pomocą konta odpisów, a wysokość straty ujmuje się w wyniku finansowym w kosztach sprzedaży. W przypadku nieściągalności należności handlowych dokonuje się jej odpisu. Późniejsze spłaty uprzednio odpisanych należności uznaje się w pozycji kosztów sprzedaży w wyniku finansowym.
Zobowiązania finansowe
Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Takie zobowiązania, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej.
3.7 Zapasy
Zapasy, w tym zapasy obowiązkowe są to: produkty, półprodukty i produkty w toku, towary i materiały.
Grupa na moment początkowego ujęcia dokonuje wyceny zapasów według ceny nabycia.
Zapasy na koniec okresu sprawozdawczego wycenia się w następujący sposób:
zapas operacyjny oraz zapas obowiązkowy dotyczący oleju napędowego wycenia się według wartości godziwej zgodnie z MSR 2 par. 3b,
pozostały zapas towarów wycenia się w cenie nabycia lub też według wartości netto możliwej do uzyskania,
w zależności od tego, która z wartości jest niższa.
Zidentyfikowane w wyniku inwentaryzacji nadwyżki lub braki w zapasach ujmowane są w koszcie sprzedanych towarów lub materiałów.
3.8 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie i krótkoterminowe depozyty bankowe. Kredyty w rachunku bieżącym, które są płatne na żądanie i stanowią integralną część zarządzania środkami pieniężnymi Grupy są ujęte, jako składnik środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych.
Wycenę i rozchód środków pieniężnych w walutach obcych ustala się przy zastosowaniu metody FIFO.
3.9 Utrata wartości aktywów niefinansowych
Wartość księgowa aktywów niefinansowych, innych niż zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na każdy dzień sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana na każdy dzień sprawozdawczy.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmowany jest w momencie, kiedy wartość księgowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku finansowym. Utrata wartości ośrodka generującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest, jako większa z ich wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości księgowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
3.10 Kapitał własny
Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej jest kapitałem zakładowym Grupy. Kapitał podstawowy wykazuje się w wartości nominalnej akcji wyemitowanych zgodnie ze statutem i zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Pozostałe kapitały
Na pozostałe kapitały składają się kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy, akcje własne. Kapitał zapasowy tworzy się z odpisów z zysku netto zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych. Kapitał rezerwowy tworzy się z zysku netto na wypłatę dywidendy.
Dywidendy
Dywidendy ujmuje się jako zobowiązanie w okresie, w którym zostały uchwalone.
Zakup akcji własnych
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, skorygowana o wpływ podatków, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne są wykazywane w ramach pozostałych kapitałów. W momencie sprzedaży lub powtórnej emisji, otrzymane kwoty ujmuje się, jako zwiększenie kapitału własnego, a nadwyżka lub deficyt z transakcji jest prezentowany w kapitale własnym.
3.11 Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
W momencie początkowego ujęcia kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane w wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Wszelkie różnice pomiędzy otrzymaną kwotą (pomniejszoną o koszty transakcyjne), a wartością wykupu ujmuje się metodą efektywnej stopy procentowej w wyniku finansowym przez okres obowiązywania umów.
Wartość godziwa, szacowana dla celów ujawniania, jest obliczana na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu zwrotu kapitału i odsetek, zdyskontowanych za pomocą rynkowej stopy procentowej na dzień sprawozdawczy.
3.12 Świadczenia pracownicze
Program określonych świadczeń – odprawy emerytalne
Grupa rozpoznaje rezerwy na odprawy emerytalne i inne świadczenia pracownicze na podstawie wyceny aktuarialnej przeprowadzonej na dzień sprawozdawczy. Wycenę przeprowadza niezależny aktuariusz. Podstawa kalkulacji rezerw na świadczenia pracownicze jest określona przez wewnętrzne regulacje Grupy oraz inne obowiązujące przepisy prawne.
Wartość rezerw na świadczenia pracownicze określa się przy wykorzystaniu technik aktuarialnych i wymogów określonych w MSSF UE, a w szczególności w MSR 19 "Świadczenia pracownicze". Rezerwy wycenia się na poziomie wartości bieżącej przyszłych zobowiązań Grupy z tytułu świadczeń pracowniczych. Rezerwy kalkuluje się przy wykorzystaniu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, osobno dla każdego pracownika.
Podstawą kalkulacji rezerw przypadających na poszczególnych pracowników jest prognozowana wartość świadczenia, które Grupa jest zobligowana wypłacić na mocy regulacji wyszczególnionych powyżej. Wartość świadczenia prognozuje się do momentu nabycia świadczenia przez pracownika. Zobowiązanie z tytułu świadczeń pracowniczych określa się na podstawie przewidywanego wzrostu wartości świadczenia oraz proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika. Oszacowana wartość jest następnie dyskontowana na dzień sprawozdawczy.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wyceniane bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w momencie wykonania świadczenia.
Grupa tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych, jeśli Grupa jest prawnie lub zwyczajowo zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.
3.13 Rezerwy
Rezerwy tworzone są, gdy na jednostce ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Wysokość rezerw jest weryfikowana na bieżąco w trakcie okresu sprawozdawczego w celu skorygowania ich do wysokości szacunków zgodnych ze stanem wiedzy na ten dzień.
3.14 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Zobowiązania, w tym zobowiązania z tytułu dostaw i usług wycenia się na dzień ich powstania w wartości godziwej, a następnie według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania bieżące nie są dyskontowane.
3.15 Przychody
Do przychodów Grupa zalicza się w szczególności:
przychody ze sprzedaży paliw ciekłych,
przychody ze sprzedaży paliw gazowych, w tym dystrybucji paliw gazowych,
przychody ze sprzedaży energii elektrycznej.
Grupa ujmuje przychody w taki sposób, aby odzwierciedlić przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, do którego - zgodnie z oczekiwaniem Grupy - będzie uprawniona w zamian za te dobra lub usługi.
Ujęcie przychodu następuje w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.
Przychody obejmują wartość godziwą zapłaty otrzymanej lub należnej z tytułu sprzedaży towarów i usług w ramach zwykłej działalności Grupy. Przychody są prezentowane netto bez podatku od towarów i usług, po uwzględnieniu zwrotów, rabatów i opustów.
Przychody ze sprzedaży towarów oraz usług ujmuje się, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków,
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane,
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane,
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy) oraz
jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi. Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Spółka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
Wymogi identyfikacji umowy z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków; Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane; Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane; umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta: dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter. Grupa w ramach zawieranych kontraktów, zobowiązuje się do dostarczenia na rzecz klientów głównie towarów petrochemicznych oraz gazu. W ramach tych umów Grupa działa jako zleceniodawca.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. Ceny transakcyjne w występujących umowach z klientami nie podlegają ograniczeniom. Umowy obowiązujące w Grupie nie przewidują zobowiązań do przyjęcia zwrotów, zwrotów wynagrodzenia i innych podobnych zobowiązań. Grupa nie identyfikuje przychodów, dla których otrzymanie zapłaty jest warunkowe.
Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. Udzielone w ramach umów gwarancje są gwarancjami stanowiącymi zapewnienie klienta, że dany towar jest zgodny z ustaloną specyfikacją. Nie polegają one na świadczeniu oddzielnej usługi.
Ujęcie przychodów w momencie spełnienia zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług są korygowane o zyski lub straty z tytułu instrumentów finansowych dotyczących obrotu paliwem.
Przychody ze sprzedaży paliwa gazowego, dystrybucji paliwa gazowego i sprzedaży energii elektrycznej - świadczone w sposób ciągły
Grupa przenosi kontrolę nad częścią świadczonych usług (polegających na dostawie paliwa gazowego i energii elektrycznej, świadczeniu usług dystrybucyjnych) w czasie, w ten sposób spełniając zobowiązania do świadczenia usług.
Za każdym razem, kiedy paliwo gazowe/energia elektryczna jest dostarczana i zużywana, pewna część świadczeń ulega przeniesieniu a zobowiązanie do wykonania świadczeń zostaje zrealizowane. Wartość usług przekazanych do danego momentu, w stosunku do pozostałych usług obiecanych w ramach umowy, obliczana jest w oparciu o metodę wynikową opartą na wykorzystaniu danej usługi. Wykorzystanie usługi w całym okresie rozliczeniowym może być traktowane łącznie, przez co zakumulowane przychody z okresu rozliczeniowego są ujmowane w ujęciu miesięcznym. Jeżeli Grupa ma prawo do otrzymania wynagrodzenia od klienta w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane przez Grupę (np. w przypadku umowy na dostawę paliwa gazowego, w ramach której Grupa nalicza klientowi stałą kwotę za każdą MWh), Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.
Rozpoczęcie korzystania z usług jest momentem, kiedy Grupa rozpoczyna ujmowanie przychodów.
Wielkość przychodów ze sprzedaży paliwa gazowego/energii elektrycznej oraz usług dystrybucji paliwa gazowego wynika ze sprzedaży udokumentowanej fakturami VAT, powiększonej o dokonane doszacowanie dostarczonej a niezafakturowanej w danym okresie sprzedaży usług dystrybucji energii elektrycznej.
Doszacowanie sprzedaży jest dokonywane nie rzadziej niż na koniec okresu sprawozdawczego.
Przychody ze sprzedaży - dostawa produktów/usług rozliczanych w określonym momencie
Przychody z tytułu dostawy produktów/usług takich jak paliwa ciekłe, opłaty przyłączeniowe, sprzedaż praw majątkowych Grupa ujmuje w określonym momencie. Transfer kontroli następuje, gdy umowa pomiędzy stronami zostaje a produkty/towary zostają udostępnione klientowi lub zakończono realizację danej usługi.
Aby wskazać precyzyjnie moment przeniesienia kontroli, Grupa każdorazowo rozważa czy:
Grupa ma bieżące prawo do zapłaty za składnik aktywów,
klient posiada tytuł prawny do składnika aktywów,
Grupa fizycznie przekazała składnik aktywów,
klient ponosi istotne ryzyko i uzyskuje istotne korzyści wynikające z własności składnika aktywów,
klient przyjął składnik aktywów.
Przychody ze sprzedaży - usługi świadczone w sposób ciągły - upływ czasu
Grupa przenosi kontrolę nad świadczonymi usługami (np. udzielone licencje) w czasie, w ten sposób spełniając zobowiązania do świadczenia usług.
Usługi takie są świadczone w sposób ciągły, a więc pewna część świadczeń podlega przeniesieniu w każdej chwili świadczenia usługi. Ponieważ wartość usług przekazanych klientowi nie różni się na przestrzeni poszczególnych okresów rozliczeniowych, Grupa ujmuje przychody z tytułu świadczonych usług w oparciu o miesięczne stałe płatności (niezależne od zużycia).
Ujęcie przychodów ze sprzedaży w kwocie wynagrodzenia netto (Grupa jako agent)
W przypadku umów kompleksowej dostawy paliwa gazowego, gdzie Grupa dostarcza paliwo gazowe oraz świadczy usługi dystrybucji, każdorazowo ocenie podlega, czy Grupa występuje w charakterze zleceniodawcy.
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa, czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).
Jeśli Grupa będąca zleceniodawcą wypełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia, ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego - zgodnie z oczekiwaniem - będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Jeśli Grupa będąca pośrednikiem wypełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia, ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której - zgodnie z oczekiwaniem - będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. Opłata lub prowizja należna Grupie może być kwotą wynagrodzenia netto, które Grupa zachowuje po zapłaceniu innemu podmiotowi wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi dostarczane przez ten podmiot.
Grupa występuje w roli pośrednika pobierającego opłaty na rzecz innych uczestników rynku gazowego w umowach o świadczenie usługi dystrybucji w zakresie wybranych składników naliczanej opłaty za usługę
dystrybucji. W konsekwencji, Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży usług dystrybucji w wysokości pomniejszonej o koszt usług dystrybucji naliczony przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.
Przychody i koszty z tytułu działalności tradingowej w zakresie kupna i sprzedaży energii elektrycznej prezentowane są netto. W przypadku transakcji sprzedaży tego typu Grupa pełni rolę pośrednika i nie sprzedaje energii do jej ostatecznych odbiorców.
Aktywa z tytułu umowy
Grupa ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej składnik aktywów z tytułu umowy będący prawem Grupy do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które Grupa przekazała klientowi (nota 5.17).
W pozycji tej, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, prezentowane są w szczególności:
doszacowania przychodów z tytułu dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej zrealizowanej w danym okresie, a jeszcze niezafakturowanej;
aktywa dotyczące zrealizowanych i dostarczonych prac budowlanych, a jeszcze niezafakturowanych.
aktywa dotyczące zrealizowanych i dostarczonych prac związanych z rozwojem sieci stacji Avia. Grupa w ramach zawieranych umów franczyzowych ze stacjami paliw w zakresie rozwijania marki Avia, ponosi na stacjach paliw wydatki, w celu dostosowania ich do stawianych przez Grupę wymagań.
Zobowiązania z tytułu umowy
Spółka ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązanie z tytułu umów z klientami będące obowiązkiem Spółki do przekazania na rzecz klienta dóbr lub usług, w zamian, za które Spółka otrzymała wynagrodzenie (lub kwota wynagrodzenia jest należna) od klienta.
W pozycji tej, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, prezentowane są w szczególności:
zaliczki na dostawy związane z bieżącą działalnością (nota 5.26).
Ponadto, przychodami okresu sprawozdawczego, wpływającymi na zysk lub stratę okresu są:
pozostałe przychody operacyjne, pośrednio związane z prowadzoną działalnością, m.in.:
rozwiązanie niewykorzystanych rezerw, utworzonych uprzednio w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych,
przychody z tytułu odsetek od należności handlowych i innych,
przychody z tytułu zwrotu poniesionych kosztów sądowych,
otrzymane darowizny.
przychody finansowe, stanowiące głównie przychody związane z finansowaniem działalności:
przychody oraz zyski z inwestycji finansowych,
przychody z tytułu dywidend,
odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności, dłużnych aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, pożyczek i udziałów.
3.16 Zyski lub straty z tytułu instrumentów finansowych dotyczących obrotu paliwem
Za zyski lub straty z tytułu instrumentów finansowych dotyczących obrotu paliwem Grupa uznaje zyski i straty powstałe w wyniku realizacji instrumentów finansowych dotyczących obrotu paliwem zaliczonych do aktywów/zobowiązań finansowych wycenianych do wartości godziwej przez rachunek wyników oraz efekt ich wyceny do wartości godziwej.
3.17 Koszty
Za koszty uznaje się uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru inaczej niż wycofanie środków właścicieli.
Koszty ujmuje się w zysku lub stracie na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami,
a osiągnięciem konkretnych przychodów, tzn. stosując zasadę współmierności, poprzez rachunek rozliczeń międzyokresowych kosztów czynnych i biernych.
Koszt sprzedanych towarów i materiałów obejmuje:
koszt sprzedanych towarów i materiałów,
wycenę do wartości godziwej zapasów,
efekt rozliczenia instrumentów finansowych dotyczących zapasu obowiązkowego,
wycena instrumentów finansowych dotycząca zapasu obowiązkowego,
różnice kursowe od kredytów finansujących zakup oleju napędowego,
wycenę kredytów finansujących zakup oleju napędowego,
zrealizowane różnice kursowe dotyczące rozrachunków,
wycenę bilansową rozrachunków,
niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne,
utworzenie i rozwiązanie rezerw na zapasy obowiązkowe.
Ponadto kosztami okresu sprawozdawczego wpływającymi na zysk lub stratę okresu są:
pozostałe koszty operacyjne związane pośrednio z prowadzoną działalnością, w tym w szczególności:
utworzone rezerwy na sprawy sporne, kary i odszkodowania oraz inne koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną,
koszty z tytułu odsetek od zobowiązań handlowych i innych przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej,
koszty postępowania sądowego,
przekazane darowizny.
koszty finansowe związane z finansowaniem zewnętrznym działalności, w tym w szczególności:
odsetki od kredytu bankowego w rachunku bieżącym,
odsetki od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek, kredytów i innych źródeł finansowania,
straty netto z tytułu różnic kursowych dotyczących aktywów finansowych,
odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności, aktywów finansowych, dostępnych do sprzedaży, pożyczek i udziałów.
3.18 Pozostałe zyski/straty netto
Za pozostałe zyski/straty netto uważa się m.in:
zyski/straty netto z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
3.19 Podatek dochodowy bieżący i odroczony
Podatek dochodowy wykazany w wyniku finansowym obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Podatek dochodowy ujmowany jest w wyniku finansowym, za wyjątkiem kwot związanych z pozycjami ujętymi w innych całkowitych dochodach lub kapitale. Wówczas ujmuje się je odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w kapitale.
Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych.
Podatek odroczony dochodowy wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością szacowaną dla celów podatkowych. Podatku odroczonego nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: wartość firmy, początkowe ujęcie aktywów lub pasywów, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach, co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień sprawozdawczy.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego dochodowego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację aktywa z tytułu podatku odroczonego. Aktywa z tytułu podatku odroczonego dochodowego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Na podstawie przeprowadzonej analizy struktury organizacyjnej Grupy, jej systemu sprawozdawczości wewnętrznej oraz funkcjonującego modelu zarządzania, Zarząd Jednostki Dominującej określił poniższe segmenty operacyjne. Zarząd Jednostki Dominującej rozpatruje działalność zarówno z perspektywy operacyjnej, jak i geograficznej.
Zarząd Jednostki Dominującej wyodrębnia następujące segmenty operacyjne:
Obrót paliwami ciekłymi - obejmuje hurtową i detaliczną sprzedaż oleju napędowego, benzyn, gazu płynnego (LPG LNG) oraz biopaliw prowadzoną przez Spółki w Grupie.
Obrót paliwami gazowymi - obejmuje dystrybucję paliw gazowych w systemie sieciowym oraz obrót hurtowy gazem ziemnym za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii prowadzoną przez Spółki w Grupie.
Obrót energią elektryczną - obejmuje obrót i dystrybucją energii elektrycznej przez Spółki w Grupie.
Fotowoltaika – działalność Spółek w Grupie związana z fotowoltaiką w obszarze farm fotowoltaicznych oraz sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych.
Działalność pozostała – segment działalności Grupy obejmuje między innymi działalność związaną z prowadzeniem stacji paliw AVIA, sprzedaż olejów, asfaltów, działalnością usługową oraz finansową.
Funkcje korporacyjne – ten segment działalności Grupy obejmuje całość działań związanych z funkcjonowaniem spółek tworzących Grupę (koszty ogólnego zarządu), a nie dających się przypisać do poszczególnych segmentów działalności.
Zasady sporządzania sprawozdania z całkowitych dochodów w podziale na segmenty działalności
Grupa prowadzi ewidencję księgową pozwalającą na odrębne obliczanie przychodów, kosztów oraz wyniku finansowego poszczególnych segmentów działalności. Grupa wyodrębniła w sposób bezpośredni przychody ze sprzedaży, przychody i koszty operacyjne, koszt własny sprzedanych towarów, materiałów i usług, koszty sprzedaży oraz przychody i koszty finansowe.
Część kosztów ogólnego zarządu Grupy, które związane są ze świadczeniem prac na rzecz poszczególnych segmentów działalności, zostało przypisane proporcjonalnie za pomocą kluczy podziałowych wyliczonych w oparciu o szacowaną pracochłonność. Koszty ogólnego zarządu, których przypisanie do poszczególnych segmentów działalności nie jest możliwe, ponieważ ponoszone są w ramach komórek pracujących na rzecz rozwoju Grupy jako całości, zostały potraktowane jako koszty dotyczące funkcji korporacyjnych. Do pozycji funkcje korporacyjne zaliczono także przychody i koszty związane z działalnością inwestycyjną Grupy, w tym w szczególności odpisy aktualizacyjne.
Zasady sporządzania sprawozdania z sytuacji finansowej w podziale na segmenty działalności
Grupa wyodrębniła bezpośrednio: rzeczowe aktywa trwałe, zapasy, należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności i zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz pochodnych instrumentów finansowych związanych z poszczególnymi segmentami działalności prowadzonymi przez Grupę, które bezpośrednio wiążą się z działalnością w ramach poszczególnych segmentów działalności wymienionych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.
W przypadku składników aktywów i pasywów, których tak jak w przypadku składników wyniku finansowego, nie da się bezpośrednio odnieść do segmentów działalności dokonano zaklasyfikowania do kategorii funkcje korporacyjne. Nieprzypisane obejmuje takie składniki jak: rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje w jednostki zależne, pozostałe aktywa pieniężne, należności, środki pieniężne, kapitały własne z wyjątkiem wyników z lat poprzednich dotyczących poszczególnych działalności, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, zobowiązania z tytułu podatków, rezerwy, aktywa z tytułu podatku odroczonego dochodowego.
|
w tysiącach złotych |
Obrót paliwami ciekłymi |
Obrót paliwami gazowymi |
Energia elektryczna |
Fotowoltaika |
Działalność pozostała |
Funkcje korporacyjne |
Eliminacje rozrachunków w Grupie |
Skonsolidowane razem |
|
za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 |
||||||||
|
Przychody od odbiorców zewnętrznych |
7 081 980 |
552 622 |
204 995 |
14 756 |
319 388 |
1 296 |
- |
8 175 037 |
|
Zyski/(straty) z tytułu działalności tradingowej dotyczącej energii elektrycznej |
- |
- |
17 976 |
- |
- |
- |
- |
17 976 |
|
Zyski/(straty) z tytułu instrumentów finansowych dotyczących obrotu paliwem |
14 203 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
14 203 |
|
Przychody od odbiorców z Grupy |
141 698 |
24 289 |
44 668 |
50 |
4 459 |
- |
(215 164) |
- |
|
Przychody ogółem |
7 237 881 |
576 911 |
267 639 |
14 806 |
323 847 |
1 296 |
(215 164) |
8 207 216 |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów |
(6 795 412) |
(537 903) |
(190 514) |
(13 345) |
(303 630) |
(173) |
- |
(7 840 977) |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów |
(141 394) |
(23 769) |
(43 868) |
- |
(4 446) |
- |
213 477 |
- |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów |
(6 936 806) |
(561 672) |
(234 382) |
(13 345) |
(308 076) |
(173) |
213 477 |
(7 840 977) |
|
Wynik segmentu |
301 075 |
15 239 |
33 257 |
1 461 |
15 771 |
1 123 |
(1 687) |
366 239 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
695 |
39 |
595 |
3 |
2 486 |
46 |
(1 602) |
2 262 |
|
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
(174 035) |
(17 857) |
(16 486) |
(9 318) |
(23 324) |
(22 841) |
3 226 |
(260 635) |
|
Pozostałe zyski/(straty) netto |
(189) |
(12) |
155 |
42 |
- |
- |
22 |
18 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
(2 078) |
(134) |
(1 455) |
(55) |
(579) |
(552) |
1 379 |
(3 474) |
|
Wynik na działalności operacyjnej |
125 468 |
(2 725) |
16 066 |
(7 867) |
(5 646) |
(22 224) |
1 338 |
104 410 |
|
Przychody finansowe |
988 |
150 |
279 |
473 |
192 |
3 564 |
(4 951) |
695 |
|
Koszty finansowe |
(8 288) |
(402) |
(101) |
(604) |
(533) |
- |
1 176 |
(8 752) |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(20 392) |
|
Zysk/(strata) netto za okres |
118 168 |
(2 977) |
16 244 |
(7 998) |
(5 987) |
(18 660) |
(2 437) |
75 961 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
(3 469) |
(1 745) |
(533) |
(762) |
(4 288) |
(1 888) |
- |
(12 685) |
|
Odsetki |
(7 912) |
(3 514) |
2 827 |
1 507 |
(1 436) |
3 584 |
|
(4 944) |
|
EBITDA* |
129 549 |
2 282 |
13 950 |
(8 743) |
(263) |
(20 356) |
|
116 419 |
|
* wskaźnik EBITDA --> definiowany jako zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, deprecjacją i amortyzacją (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) |
||||||||
|
w tysiącach złotych |
Obrót paliwami ciekłymi |
Obrót paliwami gazowymi |
Energia elektryczna |
Fotowoltaika |
Działalność pozostała |
Funkcje korporacyjne |
Eliminacje rozrachunków w Grupie |
Skonsolidowane razem |
|
za okres 01.01.2020 - 31.12.2020 |
||||||||
|
Przychody od odbiorców zewnętrznych |
4 238 389 |
71 777 |
106 096 |
5 018 |
379 496 |
4 681 |
- |
4 805 457 |
|
Zyski/(straty) z tytułu działalności tradingowej dotyczącej energii elektrycznej |
- |
- |
14 031 |
- |
- |
- |
- |
14 031 |
|
Zyski/(straty) z tytułu instrumentów finansowych dotyczących obrotu paliwem |
(49 494) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(49 494) |
|
Przychody od odbiorców z Grupy |
94 |
11 956 |
42 008 |
25 |
88 224 |
- |
(142 307) |
- |
|
Przychody ogółem |
4 188 989 |
83 733 |
162 135 |
5 043 |
467 720 |
4 681 |
(142 307) |
4 769 994 |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów |
(3 997 786) |
(51 001) |
(102 099) |
(4 352) |
(365 235) |
- |
- |
(4 520 473) |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów |
(77) |
(11 420) |
(38 136) |
- |
(88 191) |
- |
137 824 |
- |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów |
(3 997 863) |
(62 421) |
(140 235) |
(4 352) |
(453 426) |
- |
137 824 |
(4 520 473) |
|
Wynik segmentu |
191 126 |
21 312 |
21 900 |
691 |
14 294 |
4 681 |
(4 483) |
249 521 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
2 406 |
201 |
342 |
- |
29 |
76 |
(5) |
3 049 |
|
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
(127 051) |
(10 996) |
(17 798) |
(2 768) |
(19 812) |
(19 554) |
4 402 |
(193 577) |
|
Pozostałe zyski/(straty) netto |
189 |
(192) |
24 |
- |
- |
- |
- |
21 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
(1 938) |
(174) |
(16) |
- |
(25) |
(7 597) |
(9) |
(9 759) |
|
Wynik na działalności operacyjnej |
64 732 |
10 151 |
4 452 |
(2 077) |
(5 514) |
(22 394) |
(94) |
49 255 |
|
Przychody finansowe |
525 |
7 |
655 |
- |
59 |
556 |
(899) |
903 |
|
Koszty finansowe |
(5 573) |
(521) |
(520) |
(22) |
(28) |
(2 977) |
3 215 |
(6 426) |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(8 997) |
|
Zysk/(strata) netto za okres |
59 684 |
9 637 |
4 587 |
(2 099) |
(5 483) |
(24 815) |
2 221 |
34 735 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
(3 464) |
(1 525) |
(336) |
(171) |
(1 693) |
(1 836) |
- |
(9 025) |
|
Odsetki |
(7 875) |
(824) |
(313) |
39 |
(199) |
1 414 |
- |
(7 757) |
|
EBIDTA |
71 023 |
11 986 |
5 236 |
(1 967) |
(3 591) |
(24 393) |
- |
58 293 |
|
* wskaźnik EBITDA --> definiowany jako zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, deprecjacją i amortyzacją (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) |
||||||||
|
w tysiącach złotych |
Obrót paliwami ciekłymi |
Obrót paliwami gazowymi |
Energia elektryczna |
Fotowoltaika |
Działalność pozostała |
Funkcje korporacyjne |
Skonsolidowane Razem |
|||||||
|
31.12.2021 |
||||||||||||||
|
Aktywa segmentu |
815 155 |
120 078 |
93 053 |
28 657 |
101 927 |
72 418 |
1 231 288 |
|||||||
|
Zobowiązania segmentu |
647 579 |
92 603 |
68 166 |
2 086 |
68 592 |
26 387 |
905 413 |
|||||||
|
Główne pozycje niepieniężne |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Amortyzacja |
(3 469) |
(1 745) |
(533) |
(762) |
(4 288) |
(1 888) |
(12 685) |
|||||||
|
Odpisy aktualizujące należności |
(5 987) |
(1 006) |
- |
- |
(417) |
(2) |
(7 412) |
|||||||
|
Wycena zapasów do wartości godziwej |
81 045 |
- |
- |
- |
- |
- |
81 045 |
|||||||
|
Wycena bilansowa instrumentów pochodnych do wartości godziwej |
(31 157) |
- |
- |
- |
- |
- |
(31 157) |
|||||||
|
Wycena bilansowa kredytów |
(5 400) |
- |
- |
- |
- |
- |
(5 400) |
|||||||
|
Wycena bilansowa rozrachunków |
932 |
- |
- |
- |
- |
- |
932 |
|||||||
|
Główne pozycje niepieniężne ogółem |
35 964 |
(2 751) |
(533) |
(762) |
(4 705) |
(1 890) |
25 323 |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
w tysiącach złotych |
Obrót paliwami ciekłymi |
Obrót paliwami gazowymi |
Energia elektryczna |
Fotowoltaika |
Działalność pozostała |
Funkcje korporacyjne |
Skonsolidowane Razem |
|||||||
|
31.12.2020 |
||||||||||||||
|
Aktywa segmentu |
468 223 |
78 029 |
54 301 |
20 496 |
65 031 |
104 255 |
790 335 |
|||||||
|
Zobowiązania segmentu |
357 808 |
14 467 |
37 664 |
5 505 |
48 686 |
60 324 |
524 454 |
|||||||
|
Główne pozycje niepieniężne |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Amortyzacja |
(3 464) |
(1 525) |
(336) |
(171) |
(1 693) |
(1 836) |
(9 025) |
|||||||
|
Odpisy aktualizujące należności |
(5 373) |
(541) |
(1 440) |
- |
(302) |
(39) |
(7 695) |
|||||||
|
Wycena zapasów do wartości godziwej |
(30 340) |
- |
- |
- |
- |
- |
(30 340) |
|||||||
|
Wycena bilansowa instrumentów pochodnych do wartości godziwej |
2 939 |
- |
- |
- |
- |
- |
2 939 |
|||||||
|
Wycena bilansowa kredytów |
(3 284) |
- |
- |
- |
- |
- |
(3 284) |
|||||||
|
Wycena bilansowa rozrachunków |
714 |
- |
- |
- |
- |
- |
714 |
|||||||
|
Główne pozycje niepieniężne ogółem |
(38 808) |
(2 066) |
(1 776) |
(171) |
(1 995) |
(1 875) |
(46 691) |
|||||||
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Polska |
6 777 746 |
3 707 778 |
|
Czechy |
391 116 |
397 642 |
|
Szwajcaria |
25 207 |
2 842 |
|
Słowacja |
12 719 |
8 034 |
|
Węgry |
83 870 |
26 661 |
|
Austria |
35 970 |
35 181 |
|
Belgia |
52 262 |
14 473 |
|
Wielka Brytania |
31 928 |
273 966 |
|
Gruzja |
122 |
- |
|
Niemcy |
82 872 |
186 392 |
|
Holandia |
636 932 |
19 080 |
|
Estonia |
- |
18 698 |
|
Rumunia |
- |
123 |
|
Cypr |
12 |
29 |
|
Indie |
- |
1 |
|
Szwecja |
- |
31 |
|
Ukraina |
20 627 |
6 407 |
|
Serbia |
- |
1 570 |
|
Tajwan |
317 |
665 |
|
Chiny |
4 108 |
763 |
|
Bułgaria |
46 665 |
63 299 |
|
Litwa |
4 743 |
6 359 |
|
Razem |
8 207 216 |
4 769 994 |
Główni klienci
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku oraz w okresie porównywalnym żaden z odbiorców Grupy nie przekroczył 10% przychodów.
Aktywa trwałe – podział geograficzny
Rzeczowe aktywa trwałe Grupy zlokalizowane są na terenie Polski.
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Przychody z umów z klientami: |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży usług |
27 331 |
13 971 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
8 147 706 |
4 791 486 |
|
Razem przychody z umów z klientami |
8 175 037 |
4 805 457 |
|
Zyski/(straty) z tytułu działalności tradingowej |
17 976 |
14 031 |
|
Zyski/(straty) z tytułu instrumentów finansowych |
14 203 |
(49 494) |
|
Razem |
8 207 216 |
4 769 994 |
Pozycja zysk/strata z tytułu działalności tradingowej dotyczącej energii elektrycznej uwzględnia wynik z wyceny kontraktów dotyczących zakupu i sprzedaży energii elektrycznej otwartych na dzień 31 grudnia 2021 i zawartych na lata 2022 i 2023.
Poza powyższym Grupa nie posiada zakontraktowanych przychodów na okres po dacie bilansowej.
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
(4 085) |
(3 082) |
|
Amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania aktywów |
(8 600) |
(5 943) |
|
Zużycie materiałów i energii |
(12 542) |
(6 203) |
|
Usługi obce |
(192 412) |
(142 514) |
|
Podatki i opłaty |
(4 819) |
(2 481) |
|
Wynagrodzenia |
(26 533) |
(20 475) |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
(3 564) |
(2 772) |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
(18 447) |
(8 968) |
|
Koszty według rodzaju razem |
(271 002) |
(192 438) |
|
Koszt sprzedanych towarów i materiałów |
(7 827 662) |
(4 516 121) |
|
Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych kosztów |
1 552 |
1 353 |
|
Pozostałe |
(4 500) |
(6 844) |
|
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
(8 101 612) |
(4 714 050) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Koszty sprzedanych towarów i materiałów |
(7 766 647) |
(4 560 372) |
|
Wycena zapasów do wartości godziwej |
81 045 |
(30 340) |
|
Wycena bilansowa instrumentów pochodnych dotyczących zapasu obowiązkowego |
(57 930) |
3 923 |
|
Efekt realizacji instrumentów zabezpieczających dotyczących zapasu obowiązkowego |
(61 389) |
60 920 |
|
Zrealizowane różnice kursowe od kredytów |
(21 038) |
11 299 |
|
Wycena bilansowa kredytów |
(5 400) |
(3 284) |
|
Zrealizowane różnice kursowe od rozrachunków |
2 765 |
1 019 |
|
Wycena bilansowa rozrachunków |
932 |
714 |
|
Razem |
(7 827 662) |
(4 516 121) |
|
Koszt wytworzenia sprzedanych usług |
(13 315) |
(4 352) |
|
Koszty sprzedanych usług, towarów i materiałów |
(7 840 977) |
(4 520 473) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Otrzymane odszkodowania z tytułu ubezpieczeń |
79 |
171 |
|
Koszty postępowania sądowego podlegające zwrotowi |
39 |
135 |
|
Przychody odsetkowe, dotyczące należności z tytułu |
1 574 |
1 530 |
|
Pozostałe |
570 |
1 213 |
|
Razem |
2 262 |
3 049 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Zysk netto ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
18 |
21 |
|
Razem |
18 |
21 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Koszty odsetkowe od zobowiązań niefinansowych |
(812) |
(63) |
|
Koszty nieściągalnych należności |
- |
(311) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości inwestycji |
(1 501) |
(6 525) |
|
Koszty postępowania sądowego |
(45) |
(116) |
|
Kary umowne |
(47) |
(38) |
|
Darowizny |
(140) |
(1 901) |
|
Pozostałe |
(929) |
(805) |
|
Razem |
(3 474) |
(9 759) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Przychody finansowe |
|
|
|
Odsetki od aktywów finansowych i prowizje finansowe |
391 |
750 |
|
Zysk z tytułu różnic kursowych |
304 |
153 |
|
Przychody finansowe, razem |
695 |
903 |
|
Koszty finansowe |
|
|
|
Opłaty bankowe i koszty transakcyjne dotyczące kredytów |
(8 752) |
(6 408) |
|
Strata netto z tytułu różnic kursowych |
- |
(18) |
|
Koszty finansowe, razem |
(8 752) |
(6 426) |
|
Przychody/(koszty) finansowe netto |
(8 057) |
(5 523) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Podatek dochodowy bieżący |
|
|
|
Podatek dochodowy za rok bieżący |
(22 232) |
(17 347) |
|
Podatek odroczony |
|
|
|
Powstanie/(odwrócenie) różnic przejściowych |
1 840 |
8 350 |
|
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
(20 392) |
(8 997) |
Efektywna stopa podatkowa
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
96 353 |
43 732 |
|
Podatek w oparciu o obowiązującą stawkę podatkową |
(18 307) |
(8 309) |
|
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów |
(1 381) |
(1 063) |
|
Przychody trwale niepodlegające opodatkowaniu |
485 |
284 |
|
Niewykorzystanie strat podatkowych, uwzględnionych w kalkulacji odroczonego podatku dochodowego w latach ubiegłych |
(86) |
- |
|
Straty podatkowe, od których nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
(731) |
- |
|
Pozostałe |
(372) |
91 |
|
Razem |
(20 392) |
(8 997) |
|
Efektywna stopa podatkowa |
21,2% |
20,6% |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe aktywa trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
1 333 |
28 276 |
7 803 |
2 903 |
1 209 |
1 351 |
42 875 |
|
Zwiększenia z tytułu: |
- |
1 406 |
1 858 |
2 252 |
1 162 |
1 649 |
8 327 |
|
- nabycia |
- |
- |
1 674 |
- |
1 162 |
3 239 |
6 075 |
|
- wykup aktywów i przeniesienie praw do użytkowania |
- |
- |
- |
2 252 |
- |
- |
2 252 |
|
- przeniesienie ze środków trwałych |
- |
1 406 |
184 |
- |
- |
(1 590) |
- |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
- |
(317) |
(142) |
(2 702) |
(130) |
(568) |
(3 859) |
|
- likwidacji |
- |
(282) |
(137) |
- |
- |
(568) |
(987) |
|
- sprzedaży |
- |
(35) |
(5) |
(2 689) |
(130) |
- |
(2 859) |
|
- różnice kursowe |
- |
- |
- |
(13) |
- |
- |
(13) |
|
Stan na 31.12.2020 |
1 333 |
29 365 |
9 519 |
2 453 |
2 241 |
2 432 |
47 343 |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe aktywa trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
1 333 |
29 365 |
9 519 |
2 453 |
2 241 |
2 432 |
47 343 |
|
Zwiększenia z tytułu: |
2 006 |
4 661 |
2 875 |
4 216 |
1 852 |
1 939 |
17 549 |
|
- nabycia |
2 006 |
3 881 |
2 556 |
8 |
1 395 |
3 495 |
13 341 |
|
- wykup aktywów i przeniesienie praw do użytkowania |
- |
- |
- |
4 208 |
- |
- |
4 208 |
|
- przeniesienie ze środków trwałych |
- |
780 |
319 |
- |
457 |
(1 556) |
- |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
- |
(260) |
(1 157) |
(2 254) |
(99) |
(220) |
(3 990) |
|
- likwidacji |
- |
- |
- |
- |
- |
(147) |
(147) |
|
- sprzedaży |
|
(260) |
(1 157) |
(2 254) |
(99) |
- |
(3 770) |
|
- reklasyfikacji |
- |
- |
- |
- |
- |
(73) |
(73) |
|
Stan na 31.12.2021 |
3 339 |
33 766 |
11 237 |
4 415 |
3 994 |
4 151 |
60 902 |
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości:
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe aktywa trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
- |
(3 005) |
(3 684) |
(2 304) |
(505) |
- |
(9 498) |
|
Amortyzacja za okres |
- |
(1 321) |
(902) |
(378) |
(196) |
- |
(2 797) |
|
Zwiększenie z tytułu: |
- |
- |
- |
(1 529) |
- |
- |
(1 529) |
|
- wykup aktywów i przeniesienie praw do użytkowania |
- |
- |
- |
(1 529) |
- |
- |
(1 529) |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
- |
90 |
71 |
2 152 |
2 |
- |
2 315 |
|
- likwidacji |
- |
72 |
68 |
- |
- |
- |
140 |
|
- sprzedaży |
- |
18 |
3 |
2 152 |
2 |
- |
2 175 |
|
Stan na 31.12.2020 |
- |
(4 236) |
(4 515) |
(2 059) |
(699) |
- |
(11 509) |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe aktywa trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
|
Stan na 01.01.2021 |
- |
(4 236) |
(4 515) |
(2 059) |
(699) |
- |
(11 509) |
|
|
Amortyzacja za okres |
- |
(1 575) |
(900) |
(291) |
(343) |
- |
(3 109) |
|
|
Zwiększenie z tytułu: |
- |
- |
- |
(2 439) |
- |
- |
(2 439) |
|
|
- wykup aktywów i przeniesienie praw do użytkowania |
- |
- |
- |
(2 439) |
- |
- |
(2 439) |
|
|
Zmniejszenie z tytułu: |
- |
137 |
574 |
1 304 |
105 |
- |
2 120 |
|
|
- sprzedaży |
- |
137 |
574 |
1 297 |
94 |
- |
2 102 |
|
|
- różnic kursowych |
- |
- |
- |
7 |
11 |
- |
18 |
|
|
Stan na 31.12.2021 |
- |
(5 674) |
(4 841) |
(3 485) |
(937) |
- |
(14 937) |
|
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe aktywa trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Razem |
|
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31.12.2020 |
1 333 |
25 129 |
5 004 |
394 |
1 542 |
2 432 |
35 834 |
|
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31.12.2021 |
3 339 |
28 092 |
6 396 |
930 |
3 057 |
4 151 |
45 965 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Grunty |
3 339 |
1 333 |
|
Budynki i budowle |
28 092 |
25 129 |
|
Maszyny i urządzenia |
6 396 |
5 004 |
|
Środki transportu |
930 |
394 |
|
Pozostałe aktywa trwałe |
3 057 |
1 542 |
|
Środki trwałe w budowie |
4 151 |
2 432 |
|
Razem |
45 965 |
35 834 |
Zabezpieczenia
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość rzeczowych aktywów trwałych stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
25 370 |
29 254 |
|
Razem |
25 370 |
29 254 |
Na dzień 31.12.2021 roku rzeczowe aktywa trwałe o wartości bilansowej 25 370 tys. zł (31.12.2020 r.: 29 254 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie kredytów bankowych, kredytów w rachunku bieżącym.
Grupa przeanalizowała wszystkie umowy, które mogły posiadać charakter leasingu. W wyniku analizy wyodrębnione zostały umowy zawierające leasing. Są to umowy najmu powierzchni biurowych, dzierżawy stacji paliw oraz leasing środków transportowych. W wyniku przeprowadzonej analizy Grupa rozpoznaje następujące prawa do użytkowania aktywów wg podziału na bazowe składniki aktywów:
|
w tysiącach złotych |
Budynki i budowle
|
Środki transportu |
Razem |
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
7 879 |
9 356 |
17 235 |
|
Zwiększenia z tytułu: |
44 497 |
4 375 |
48 872 |
|
- nowe umowy leasingowe, zwiększenie wynagrodzenia leasingowego |
44 497 |
4 375 |
48 872 |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
- |
(2 565) |
(2 565) |
|
- wykupu aktywów i przeniesienie z praw do użytkowania |
- |
(2 252) |
(2 252) |
|
- sprzedaży |
- |
(313) |
(313) |
|
Stan na 31.12.2020 |
52 376 |
11 166 |
63 542 |
|
w tysiącach złotych |
Budynki i budowle
|
Środki transportu |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
52 376 |
11 166 |
63 542 |
|
Zwiększenia z tytułu: |
19 132 |
7 378 |
26 510 |
|
- nowe umowy leasingowe, zwiększenie wynagrodzenia leasingowego |
19 132 |
7 378 |
26 510 |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
(5 914) |
(5 211) |
(11 125) |
|
- wykup aktywów i przeniesienie z praw do użytkowania |
- |
(4 208) |
(4 208) |
|
- sprzedaży |
- |
(554) |
(554) |
|
- likwidacji |
(5 914) |
(449) |
(6 363) |
|
Stan na 31.12.2021 |
65 594 |
13 333 |
78 927 |
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości:
|
w tysiącach złotych |
Budynki i budowle
|
Środki transportu |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
(1 504) |
(3 390) |
(4 894) |
|
Amortyzacja |
(4 218) |
(1 725) |
(5 943) |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
- |
1 663 |
1 663 |
|
- wykup aktywów i przeniesienie z praw do użytkowania |
- |
1 529 |
1 529 |
|
- sprzedaży |
- |
134 |
134 |
|
Stan na 31.12.2020 |
(5 722) |
(3 452) |
(9 174) |
|
w tysiącach złotych |
Budynki i budowle
|
Środki transportu |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
(5 722) |
(3 452) |
(9 174) |
|
Amortyzacja |
(6 359) |
(2 241) |
(8 600) |
|
Zmniejszenie z tytułu: |
5 914 |
2 789 |
8 703 |
|
- wykup aktywów i przeniesienie z praw do użytkowania |
- |
2 439 |
2 439 |
|
- sprzedaży |
- |
197 |
197 |
|
- likwidacja |
5 914 |
153 |
6 067 |
|
Stan na 31.12.2021 |
(6 167) |
(2 904) |
(9 071) |
|
w tysiącach złotych |
Budynki i budowle
|
Środki transportu |
Razem |
|
Wartość netto |
|
|
|
|
Stan na 01.01.2020 |
6 375 |
5 966 |
12 341 |
|
Stan na 31.12.2020 |
46 654 |
7 714 |
54 368 |
|
Wartość netto |
|
|
|
|
Stan na 01.01.2021 |
46 654 |
7 714 |
54 368 |
|
Stan na 31.12.2021 |
59 427 |
10 429 |
69 856 |
W związku z subnajmem części powierzchni biurowych część prawa do użytkowania aktywów została zaprezentowana w pozycji pozostałe należności.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Pozostałe należności krótkoterminowe |
- |
90 |
|
Razem |
- |
90 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
W związku z powyższym wartość prawa do użytkowania aktywów wynosi na dzień 31 grudnia |
69 856 |
54 278 |
|
Razem |
69 856 |
54 278 |
Brak przychodów z subnajmu składników aktywów objętych umową leasingu w 2021 roku.
Przychody z subnajmu składników aktywów objętych umową leasingu w 2021 roku wyniosły 128 tys. zł.
Analiza zobowiązań leasingowych
Łączna wartość wydatków z tytułu umów leasingowych, zaprezentowanych w działalności finansowej w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych w roku 2021 wyniosła 9 396 tys. zł (w 2020 r.: 6 562 tys. zł).
Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu
|
w tysiącach złotych |
Wartość bilansowa |
Zakontraktowana wartość przepływów |
do 1 |
od 1 |
od 3 |
od 1 |
powyżej |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu na 31.12.2021 |
70 290 |
96 255 |
886 |
1 798 |
7 891 |
30 443 |
55 237 |
|
Dyskonto |
25 965 |
|
|
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość bilansowa |
Zakontraktowana wartość przepływów |
do 1 |
od 1 |
od 3 |
od 1 |
powyżej |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu na 31.12.2020 |
53 176 |
72 790 |
1 009 |
1 977 |
7 122 |
25 404 |
37 278 |
|
Dyskonto |
19 614 |
|
|
|
|
|
|
Koszt odsetek dotyczących zobowiązań leasingowych w okresie sprawozdawczym wyniósł 2 812 tys. zł (w 2020 r.: 1 055 tys. zł).
Wartość brutto:
|
w tysiącach złotych |
|
|
Wartość firmy |
Pozostałe wartości niematerialne |
Nabyte prawa |
Oprogra- mowanie i inne |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
|
|
17 882 |
- |
232 |
1 133 |
19 247 |
|
Zwiększenia z tytułu: |
|
|
- |
3 186 |
78 |
157 |
3 421 |
|
- nabycia |
|
|
- |
3 186 |
78 |
157 |
3 421 |
|
Zmniejszenie: |
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
17 882 |
3 186 |
310 |
1 290 |
22 668 |
|
w tysiącach złotych |
|
|
Wartość firmy |
Pozostałe wartości niematerialne |
Nabyte prawa |
Oprogra- mowanie i inne |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
|
|
17 882 |
3 186 |
310 |
1 290 |
22 668 |
|
Zwiększenia z tytułu: |
|
|
22 |
136 |
97 |
240 |
495 |
|
- nabycia |
|
|
22 |
136 |
97 |
240 |
495 |
|
Zmniejszenie |
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
17 904 |
3 322 |
407 |
1 530 |
23 163 |
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości:
|
w tysiącach złotych |
|
|
Wartość firmy |
Pozostałe wartości niematerialne |
Nabyte prawa |
Oprogra- mowanie i inne |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
|
|
- |
- |
(84) |
(585) |
(669) |
|
Amortyzacja za rok |
|
|
- |
- |
(54) |
(231) |
(285) |
|
Zmniejszenie: |
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
- |
- |
(138) |
(816) |
(954) |
|
w tysiącach złotych |
|
|
Wartość firmy |
Pozostałe wartości niematerialne |
Nabyte prawa |
Oprogra- mowanie i inne |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
|
|
- |
- |
(138) |
(816) |
(954) |
|
Amortyzacja za rok |
|
|
- |
(660) |
(76) |
(240) |
(976) |
|
Zmniejszenie: |
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
- |
(660) |
(214) |
(1 056) |
(1 930) |
|
w tysiącach złotych |
|
|
Wartość firmy |
Pozostałe wartości niematerialne |
Nabyte prawa |
Oprogra- mowanie i inne |
Razem |
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2020 |
|
|
17 882 |
- |
148 |
548 |
18 578 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
17 882 |
3 186 |
172 |
474 |
21 714 |
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2021 |
|
|
17 882 |
3 186 |
172 |
474 |
21 714 |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
17 904 |
2 662 |
193 |
474 |
21 233 |
Amortyzacja wartości niematerialnych i odpisy z tytułu utraty wartości
Amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości zostały ujęte w wyniku finansowym w następujących pozycjach:
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
(976) |
(285) |
|
Razem |
(976) |
(285) |
Testy na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne do których została alokowana wartość firmy
Zgodnie z założeniami MSR 36, Grupa zobowiązana jest do corocznego (lub częściej, jeśli wystąpią przesłanki, które wskazują na możliwość utraty wartości) wykonywania testów na utratę wartości w przypadku aktywów sklasyfikowanych jako wartość firmy. W przypadku, gdy wartość księgowa danego składnika niefinansowych aktywów trwałych przewyższa jego oszacowaną wartość odzyskiwalną, jego wartość księgowa podlega odpisowi z tytułu utraty wartości do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalną stanowi wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej aktywów pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej.
W celu przeprowadzenia testu na utratę wartości, wartość firmy przejęta w wyniku połączenia przedsięwzięć w chwili przejęcia zostaje przypisana do poszczególnych ośrodków lub zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość firmy jest wynikiem:
1) przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Unimot Express Sp. z o.o. w 2011 roku obejmującej rozlewnię gazu LPG w Zawadzkiem wraz z działalnością hurtową w zakresie obrotu gazem LPG – ujęte dalej jako „działalność związana z obrotem gazem płynnym LPG”,
2) przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Unimot Express Sp. z o.o. w 2014 roku obejmującej hurtową sprzedaż paliw płynnych - ujęte dalej jako „działalność związana w obrotem paliwami”,
3) nabycie 100% udziałów w spółce Unimot Energia i Gaz Sp. z o.o. (nazwa wcześniejsza Energogas Sp. z o.o.) w dniu 30.12.2015 roku. Spółka prowadzi sprzedaż energii elektrycznej i gazu ziemnego za pośrednictwem obcej infrastruktury do klientów końcowych – ujęte dalej jako „działalność związana z obrotem gazem ziemnym”,
4) nabycie w dniu 07.07.2014 58,74% udziałów w spółce Blue LNG Sp. z o.o., która prowadzi sprzedaż gazu ziemnego do klientów końcowych z wykorzystaniem własnej infrastruktury – własne stacje regazyfikacji LNG wraz z sieciami dosyłowymi. Na dzień 31.12.2021 r. Unimot S.A. posiada 100 % udziałów w Blue LNG Sp. z o.o. - ujęte dalej jako „działalność związana z obrotem gazem ziemnym”.
5) nabycie w dniu 20.01.2014 roku 58,74% udziałów w spółce Unimot System Sp. z o.o., która prowadzi sprzedaż gazu ziemnego do klientów końcowych z wykorzystaniem własnej infrastruktury. Na dzień 31.12.2021 r. Unimot S.A. posiada 100 % udziałów w Unimot System Sp. z o.o. - ujęte dalej jako „działalność związana z obrotem gazem ziemnym”.
6) nabycie w dniu 20.05.2016 roku 100% udziałów w Tradea Sp. z o.o., która prowadzi sprzedaż hurtową energii elektrycznej za pośrednictwem platform giełdowych i brokerskich oraz świadczy dodatkowe usługi dla rynku energii. Dalej ujęte jako „działalność związana z energią elektryczną”.
7) nabycie w dniu 16.11.2015 roku 100% udziałów w Unimot Paliwa Sp. z o.o.
Poniższe ośrodki posiadają przypisaną wartość firmy:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Działalność związana z obrotem gazem płynnym LPG |
2 830 |
2 830 |
|
Działalność związana z obrotem paliwami |
10 869 |
10 869 |
|
Działalność związana z obrotem gazem ziemnym |
879 |
879 |
|
Działalność związana z energią elektryczną |
3 304 |
3 304 |
|
Działalność związana z obrotem produktami ropopochodnymi i usługą magazynowania paliw |
22 |
- |
|
Razem |
17 904 |
17 882 |
Działalność związana z obrotem paliwami, działalność związana z obrotem gazem płynnym LPG, działalność spółek gazu ziemnego oraz działalność spółek energii elektrycznej - wartości godziwe, pomniejszone o koszty sprzedaży ośrodka generującego przepływy pieniężne, są szacowane w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wyliczenia wartości wg metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych opierają się na wynikach osiągniętych w latach 2020 i 2021 oraz na szacunkach wyników na lata 2022 - 2027 sporządzonych przez Zarząd Jednostki Dominującej.
Wartość firmy działalności związanej z obrotem gazem płynnym LPG oraz działalności związanej z obrotem paliwami powstała z różnicy pomiędzy wartościami dokonanego aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa a wartością godziwą przejętych aktywów netto.
Wartość firmy działalności związanej z obrotem gazem ziemnym oraz działalności związanej z obrotem energią elektryczną powstała z różnicy pomiędzy ceną nabycia danej jednostki a wartością godziwą przejętych aktywów netto.
Wartość firmy działalności związanej z planowanym obrotem produktami ropopochodnymi i usługą magazynowania powstała z różnicy pomiędzy ceną nabycia danych jednostek a wartością godziwą przejętych aktywów netto.
Działalność związana z obrotem paliwami
Do oceny czy doszło do utraty wartości firmy w przypadku tego ośrodka generującego przepływy pieniężne (OGPP) użyto metody oszacowania wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży OGPP. Wartość jest oszacowana w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wyliczenia wartości wg metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych opierają się na wynikach osiągniętych za lata 2019 - 2021 oraz na szacunkach wyników na lata 2022 - 2027 sporządzonych przez Zarząd Spółki, z racji, iż zakładany okres ekonomicznej użyteczności danego ośrodka wykracza ponad rok 2027 w wyliczeniach uwzględniono również wartość rezydualną danego OGPP. Przyjęcie pięcioletniego okresu szczegółowej prognozy jest zasadne, ponieważ brak jest wystarczająco wiarygodnych danych na kolejne okresy sprawozdawcze pozwalające racjonalnie określić różnego rodzaju czynniki takie jak: ceny, stopy inflacji, kursy walutowe, stopy procentowe
Poniżej przedstawiono najważniejsze założenia testu dla danego ośrodka generującego przepływy pieniężne:
● Średnioważony koszt kapitału po opodatkowaniu („WACC”) w okresie projekcji wyniósł od 9,7% w roku 2022 do 9,4% w roku 2027 – związane jest to z założeniem większego wykorzystania kapitału obcego w działalności OGPP. Do wyliczenia WACC Spółka przyjęła premię za ryzyko na poziomie 6% rocznie.
● Średnioroczny poziom wolumenów oraz kosztów przyjęto na bazie aktualnych wyników finansowych, nie założono istotnych zmian w zakresie działalności na kolejne lata.
● Założono brak zmian cen ON w okresie prognozy, ze względu na trudności w określeniu długoterminowej ścieżki zmiany cen paliw, dodatkowo w przypadku działalności handlowej jaką prowadzi spółka, zmiana cen ON w długim okresie nie powoduje istotnych zmian kapitału obrotowego i zdolności do generowania przepływów.
● Założono ostrożne odejście do prognozy wartości EBITDA r/r .
● Stopa wzrostu po okresie prognozy wynosi 0%.
● W kalkulacji oszacowano zerowe koszty sprzedaży OGPP, w związku z niewielkim majątkiem materialnym przypisanym do tego ośrodka i brakiem konieczności dokonywania rekultywacji.
● Kapitał obrotowy przyjęto na poziomie roku 2021 ze względu na powody opisane powyżej.
Poniżej przedstawiono również wrażliwość wartości ZCP na zmianę poszczególnych parametrów (dane w tys. zł).
|
Parametr wolumen |
-5% |
-3% |
3% |
5% |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
(14 100) |
(7 275) |
7 748 |
15 996 |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
Parametr stopa dyskonta |
-2pp |
-1pp |
+1pp |
+2pp |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
18 110 |
7 976 |
(6 443) |
(11 754) |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
Parametr Ebitda |
-2pp |
-1pp |
+1pp |
+2pp |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
(2 894) |
(1 447) |
1 447 |
2 894 |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Działalność związana z obrotem gazem płynnym LPG
Do oceny czy doszło do utraty wartości firmy w przypadku tego ośrodka generującego przepływy pieniężne (OGPP) użyto metody oszacowania wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży OGPP. Wartość jest oszacowana w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wyliczenia wartości wg metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych opierają się na wynikach osiągniętych za lata 2019 - 2021 oraz na szacunkach wyników na lata 2022 - 2027 sporządzonych przez Zarząd Spółki, z racji, iż zakładany okres ekonomicznej użyteczności danego ośrodka wykracza ponad rok 2027 w wyliczeniach uwzględniono również wartość rezydualną danego OGPP. Przyjęcie pięcioletniego okresu szczegółowej prognozy jest zasadne, ponieważ brak jest wystarczająco wiarygodnych danych na kolejne okresy sprawozdawcze pozwalające racjonalnie określić różnego rodzaju czynniki takie jak: ceny, stopy inflacji, kursy walutowe, stopy procentowe.
Poniżej przedstawiono najważniejsze założenia testu dla danego ośrodka generującego przepływy pieniężne:
● Średnioważony koszt kapitału po opodatkowaniu („WACC”) w okresie projekcji wyniósł od 10,7% w roku 2022 do 11% w roku 2027 – związane jest to z założeniem mniejszego wykorzystania kapitału obcego w działalności OGPP. Do wyliczenia WACC Spółka przyjęła premię za ryzyko na poziomie 6% rocznie.
● Średnioroczny poziom wolumenów oraz kosztów przyjęto na bazie aktualnych wyników finansowych, nie założono istotnych zmian w zakresie działalności na kolejne lata.
● Założono brak zmian cen LPG w okresie prognozy, ze względu na trudności w określeniu długoterminowej ścieżki zmiany cen paliw, dodatkowo w przypadku działalności handlowej jaką prowadzi spółka, zmiana cen LPG w długim okresie nie powoduje istotnych zmian kapitału obrotowego i zdolności do generowania przepływów.
● Poziom EBITDA na kolejne lata zgodny z prognozami Grupy.
● Stopa wzrostu po okresie prognozy wynosi 0%.
● W kalkulacji oszacowano zerowe koszty sprzedaży OGPP, w związku z brakiem konieczności dokonywania rekultywacji terenu, a także możliwości dalszego korzystania ze zbiorników umieszczonych w rozlewni w miejscowości Zawadzkie.
Poniżej przedstawiono również wrażliwość testu na zmianę poszczególnych parametrów [dane w tys. zł]
|
Parametr wolumen |
-5% |
-3% |
3% |
5% |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
(2 812) |
(1 687) |
1 687 |
2 812 |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
Parametr stopa dyskonta |
-2pp |
-1pp |
+1pp |
+2pp |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
11 168 |
5 329 |
(3 357) |
(6 667) |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
Parametr Ebitda |
-2pp |
-1pp |
+1pp |
+2pp |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
(843) |
(422) |
422 |
843 |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Działalność związana z energią elektryczną
Do oceny czy doszło do utraty wartości firmy w przypadku tego ośrodka generującego przepływy pieniężne (OGPP) użyto metody oszacowania wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży OGPP. Wartość jest oszacowana w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wyliczenia wartości wg metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych opierają się na wynikach osiągniętych za lata 2019 - 2021 oraz na szacunkach wyników na lata 2022 - 2027 sporządzonych przez Zarząd Spółki, z racji, iż zakładany okres ekonomicznej użyteczności danego ośrodka wykracza ponad rok 2027 w wyliczeniach uwzględniono również wartość rezydualną danego OGPP. Przyjęcie pięcioletniego okresu szczegółowej prognozy jest zasadne, ponieważ brak jest wystarczająco wiarygodnych danych na kolejne okresy sprawozdawcze pozwalające racjonalnie określić różnego rodzaju czynniki takie jak: ceny, stopy inflacji, kursy walutowe, stopy procentowe
Poniżej przedstawiono najważniejsze założenia testu dla danego ośrodka generującego przepływy pieniężne:
● Średnioważony koszt kapitału po opodatkowaniu („WACC”) w okresie projekcji wyniósł od 11,7% w roku 2022 – na kolejne lata założono analogicznie. Do wyliczenia WACC Spółka przyjęła premię za ryzyko na poziomie 6% rocznie.
● Średnioroczny poziom wolumenów oraz kosztów przyjęto na bazie aktualnych wyników finansowych, nie założono istotnych zmian w zakresie działalności na kolejne lata.
● Ujednolicono sposób wyliczania kosztu kapitału własnego i obcego dla spółki Tradea Sp. z o.o. do sposobu przyjętego w wycenie ZCP hurtowej sprzedaży paliw i ZCP rozlewni gazu w Zawadzkiem. Przemawia za tym argument, że wszystkie segmenty znajdują się w tej samej spółce Unimot S.A.
● Założono ostrożne odejście do prognozy wartości EBITDA r/r .
● Stopa wzrostu po okresie prognozy wynosi 0%.
● W kalkulacji oszacowano zerowe koszty sprzedaży OGPP, w związku z niewielkim majątkiem materialnym przypisanym do tego ośrodka i brakiem konieczności dokonywania rekultywacji.
● Poziom kapitału obrotowego w kolejnych latach pozostaje na zrównoważonym poziomie, głównie ze względu na fakt, że istotnym źródłem obrotów w działalności jest działalność tradingowa, co do zasady nieplanowalna.
Poniżej przedstawiono również wrażliwość testu na zmianę poszczególnych parametrów [dane w tys. zł]
|
Parametr wolumen |
-5% |
-3% |
3% |
5% |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
(5 135) |
(3 081) |
3 081 |
5 135 |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
Parametr stopa dyskonta |
-2 pp |
-1 pp |
+1 pp |
+2 pp |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
11 168 |
5 329 |
(3 357) |
(6 667) |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
Parametr EBITDA |
-2 pp |
-1 pp |
+1 pp |
+2 pp |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana wartości odzyskiwalnej |
(402) |
(201) |
201 |
402 |
|
wartość odpisu |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Dla działalności związanych z obrotem gazem ziemny przeprowadzono testy na utratę wartości firmy w oparciu o model opisany powyżej dla biznesu energii elektrycznej.
Na dzień 31.12.2021 roku i 31.12.2020 roku nie stwierdzono utraty wartości firmy w stosunku do działalności związanej z obrotem paliwami, gazem LPG, gazem ziemnym oraz energią elektryczną.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Inwestycje długoterminowe |
|
|
|
Udziały w jednostkach powiązanych nie objętych konsolidacją |
260 |
260 |
|
Razem |
260 |
260 |
|
Inwestycje krótkoterminowe |
|
|
|
Pożyczki udzielone |
5 147 |
194 |
|
Środki pieniężne o ograniczonym dostępie zabezpieczające przyszłe transakcje hedgingowe |
30 981 |
- |
|
Razem |
36 128 |
194 |
Pozycja pożyczki udzielone w pozostałych jednostkach obejmuje:
saldo pożyczki udzielonej Spółce U.C. Energy Ltd. (powiązanej osobowo z członkiem RN) - kwota 5 082 tys. zł (spłacona w całości na dzień publikacji sprawozdania).
saldo pożyczek edukacyjnych dla osób będących na studiach wyższych w ramach współpracy z Fundacją IVY Poland – kwota 65 tys. zł.
Zmiana stanu należności z tyt. pożyczek w pozostałych jednostkach, wynikających z działalności inwestycyjnej
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Bilans otwarcia na 1 stycznia |
194 |
3 668 |
|
Udzielenie |
49 671 |
11 859 |
|
Spłata |
(43 283) |
(11 487) |
|
Odsetki otrzymane |
(75) |
(47) |
|
Odsetki naliczone |
372 |
122 |
|
Odpis aktualizujący |
(1 501) |
(4 000) |
|
Różnice kursowe zrealizowane |
422 |
79 |
|
Różnice kursowe niezrealizowane |
(653) |
- |
|
Bilans zamknięcia na 31 grudnia |
5 147 |
194 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku utworzono odpis aktualizujący wartość udzielonej pożyczki do Green Electricity Sp. z o.o. w wysokości 1 501 tys. zł.
Na dzień 31.12.2020 roku utworzono odpis aktualizujący wartość udziałów spółki Green Electricity Sp. o.o. w wysokości 2 525 tys. zł oraz wartość udzielonej pożyczki w wysokości 4 mln zł. Kwoty powyżej są ujęte netto
Rozpoznane aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostały ujęte w odniesieniu do poniższych pozycji:
|
|
|
Aktywa |
Rezerwy |
Wartość netto |
|||
|
w tysiącach złotych |
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
357 |
87 |
(1 592) |
(1 288) |
(1 235) |
(1 201) |
|
|
Wartości niematerialne |
- |
- |
(56) |
(48) |
(56) |
(48) |
|
|
Pozostałe inwestycje |
1 700 |
1 415 |
- |
(101) |
1 700 |
1 314 |
|
|
Wycena zapasu obowiązkowego oraz instrumentów pochodnych |
5 538 |
120 |
(5 394) |
- |
144 |
120 |
|
|
Należności handlowe oraz pozostałe |
1 505 |
1 527 |
(795) |
(674) |
710 |
853 |
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych |
273 |
182 |
(5) |
- |
268 |
182 |
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
60 |
21 |
(214) |
- |
(154) |
21 |
|
|
Rezerwy na świadczenia emerytalne |
185 |
151 |
- |
- |
185 |
151 |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
5 474 |
5 882 |
- |
(647) |
5 474 |
5 235 |
|
|
Pozostałe |
8 |
632 |
- |
(179) |
8 |
453 |
|
|
Straty podatkowe podlegające odliczeniu |
3 063 |
1 187 |
- |
- |
3 063 |
1 187 |
|
|
Aktywa / rezerwa z tytułu odroczonego |
18 163 |
11 204 |
(8 056) |
(2 937) |
10 107 |
8 267 |
|
|
Do wykorzystania po upływie 12 miesięcy |
4 794 |
6 510 |
(1 600) |
(1 437) |
|
|
|
|
Do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy |
13 369 |
4 694 |
(6 456) |
(1 500) |
|
|
|
|
Kompensata |
(6 000) |
(2 937) |
6 000 |
2 937 |
|
|
|
|
Aktywa / rezerwa z tytułu odroczonego |
12 163 |
8 267 |
(2 056) |
- |
|
|
|
Zmiana różnic przejściowych w okresie:
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 |
Zmiana ujęta |
Zmiana ujęta w kapitale własnym |
31.12.2021 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
(1 201) |
(34) |
- |
(1 235) |
|
Wartości niematerialne |
(48) |
(8) |
- |
(56) |
|
Pozostałe inwestycje |
1 314 |
386 |
- |
1 700 |
|
Wycena zapasu obowiązkowego oraz instrumentów pochodnych |
120 |
24 |
- |
144 |
|
Należności handlowe oraz pozostałe |
853 |
(143) |
- |
710 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych |
182 |
86 |
- |
268 |
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
21 |
(175) |
- |
(154) |
|
Rezerwy na świadczenia emerytalne |
151 |
34 |
- |
185 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
5 235 |
239 |
- |
5 474 |
|
Pozostałe |
453 |
445 |
- |
8 |
|
Straty podatkowe podlegające odliczeniu uznane jako możliwe do wykorzystania w przyszłych okresach |
1 187 |
1 876 |
- |
3 063 |
|
Razem |
8 267 |
1 840 |
- |
10 107 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2020 |
Zmiana ujęta |
Zmiana ujęta w kapitale własnym |
31.12.2020 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
(1 057) |
(144) |
- |
(1 201) |
|
Wartości niematerialne |
(65) |
17 |
- |
(48) |
|
Pozostałe inwestycje |
- |
1 314 |
- |
1 314 |
|
Wycena zapasu obowiązkowego oraz instrumentów pochodnych |
- |
120 |
- |
120 |
|
Należności handlowe oraz pozostałe |
563 |
290 |
- |
853 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych |
- |
182 |
- |
182 |
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
23 |
(2) |
- |
21 |
|
Rezerwy na świadczenia emerytalne |
118 |
33 |
- |
151 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
1 644 |
3 591 |
- |
5 235 |
|
Pozostałe |
(3 525) |
3 978 |
- |
453 |
|
Straty podatkowe podlegające odliczeniu uznane jako możliwe do wykorzystania w przyszłych okresach |
2 216 |
(1 029) |
- |
1 187 |
|
Razem |
(83) |
8 350 |
- |
8 267 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Materiały |
3 695 |
2 231 |
|
Półprodukty i produkcja w toku |
570 |
673 |
|
Towary - zapas obowiązkowy |
241 460 |
132 886 |
|
Towary - zapas operacyjny |
79 490 |
30 905 |
|
Razem |
325 215 |
166 695 |
Wycena zapasów według wartości godziwej – poziom 1:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Koszt nabycia zapasów operacyjnych |
71 075 |
21 452 |
|
Koszt nabycia zapasów obowiązkowych i operacyjnych |
163 212 |
135 360 |
|
Wycena zapasów do wartości godziwej |
90 928 |
9 883 |
|
Razem |
325 215 |
166 695 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności z tytułu zabezpieczenia akcyzowego |
5 688 |
3 459 |
|
Należności z tytułu kaucji z tytułu należytego wykonania umowy |
24 303 |
3 642 |
|
Należności z tytułu koncesji |
- |
2 500 |
|
Należności z tytułu pozostałych kaucji |
509 |
298 |
|
Razem pozostałe należności długoterminowe |
30 500 |
9 899 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności handlowe |
435 688 |
225 835 |
|
Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń, |
13 308 |
6 951 |
|
Zaliczki na poczet dostaw i usług |
23 793 |
39 930 |
|
Należności z tytułu zabezpieczenia akcyzowego |
900 |
3 062 |
|
Należności z tytułu kaucji z tytułu należytego wykonania umowy |
16 625 |
35 686 |
|
Należności z tytułu koncesji |
22 500 |
20 000 |
|
Należności z tytułu pozostałych kaucji |
- |
75 |
|
Pozostałe należności |
489 |
1 132 |
|
Razem należności |
513 303 |
332 671 |
Na dzień 31.12.2021 roku należności handlowe oraz pozostałe są prezentowane w wartości netto po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące w kwocie 7 412 tys. zł (31.12.2020 r.: 7 695 tys. zł).
Na dzień 31.12.2021 roku należności o wartości bilansowej 286 191 tys. zł (31.12.2020 r.: 163 578 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym, limitu wierzytelności oraz umowy factoringowej.
Aktywa z tytułu umów z klientami długoterminowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
7 739 |
5 233 |
|
Razem |
7 739 |
5 233 |
Aktywa z tytułu umów z klientami krótkoterminowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
2 128 |
1 322 |
|
Razem |
2 128 |
1 322 |
Aktywa z tytułu umów z klientami zawierają nakłady inwestycyjne poniesione przez Grupę na dostosowanie stacji paliw do marki AVIA zgodnie z umowami franczyzowymi oraz prowizje handlowe. Aktywa z tytułu umów z klientami zawierają koszty poniesione w związku dostosowaniem stacji paliw objętych umowami franczyzowymi zgodnie ze standardami marki AVIA i rozpoznane zgodnie z MSSF 15 jako koszty doprowadzenia do zawarcia umowy.
Pozostałe aktywa obrotowe krótkoterminowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Czynne rozliczenia międzyokresowe |
16 668 |
9 773 |
|
Razem |
16 668 |
9 773 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe obejmują m.in. koszty ubezpieczeń, prenumerat rozliczanych w czasie oraz poniesione koszty z tytułu realizacji NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy – obowiązek wprowadzania na rynek paliw transportowych ze źródeł odnawialnych) nie związanego ze sprzedażą towarów w raportowanym okresie oraz nakłady ponoszone na rozwój projektów fotowoltaicznych.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych |
77 743 |
104 823 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych o ograniczonej możliwości dysponowania |
22 |
29 |
|
Środki pieniężne w kasie |
665 |
42 |
|
Środki pieniężne w drodze |
662 |
11 169 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana |
79 092 |
116 063 |
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
(336 563) |
(172 440) |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana |
(257 471) |
(56 377) |
Kredyty w rachunku bieżącymi oraz kredyt z tytułu faktoringu odwrotnego, które są płatne na żądanie, mają krótki okres spłaty i stanowią integralną część zarządzania środkami pieniężnymi Spółki są ujęte, jako składnik środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych.
Na dzień 31.12.2021 roku i na dzień 31.12.2020 roku środki pieniężne i ich ekwiwalenty nie stanowiły zabezpieczenia zobowiązań.
Szczegółowe informacje dotyczące kredytu w rachunku bieżącym są zaprezentowane w nocie 5.21.
Kapitał zakładowy:
|
w złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zarejestrowana liczba akcji |
8 197 818 |
8 197 818 |
|
Nominalna wartość 1 akcji |
1 PLN |
1 PLN |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku kapitał zakładowy Jednostki Dominującej składał się z 7 847 818 szt. akcji zwykłych i 350 000 szt. akcji uprzywilejowanych o wartości nominalnej 1 złoty każda.
Struktura własności na dzień 31 grudnia 2021 roku jest przedstawiona w poniższej tabeli:
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
Udział w kapitale % |
Liczba głosów |
Udział w głosach na Walnym Zgromadzeniu |
|
Unimot Express Sp. z o.o. |
3 593 625 |
43,84% |
3 593 625 |
42,04% |
|
Zemadon Limited |
1 616 661 |
19,72% |
1 966 661 |
23,01% |
|
Pozostali |
2 987 532 |
36,44% |
2 987 532 |
34,95% |
|
Razem |
8 197 818 |
100,00% |
8 547 818 |
100,00% |
Wszystkie akcje zostały opłacone.
Kapitał zapasowy
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kapitał zapasowy |
234 946 |
218 816 |
Kapitał zapasowy na dzień 31.12.2021 roku został podwyższony w wyniku przeniesienia zysku za rok 2020 w wysokości 16 130 tys. zł do łącznej wysokości 234 946 tys. zł na dzień 31.12.2021 roku.
Udziały niekontrolujące
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Udziały niekontrolujące |
(274) |
(99) |
Dywidenda
W dniu 20 maja 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Unimot S.A. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku za rok 2020, w tym postanowiło przeznaczyć na wypłatę dywidendy kwotę 16 149 tys. zł. Wysokość dywidendy przypadająca na jedną akcję wyniosła 1,97 zł. Dzień dywidendy ustalono na 25 czerwca 2021 roku Dywidenda została wypłacona w dniu 25 czerwca 2021 roku.
Zysk/(strata) przypadająca na jedną akcję
Podstawowy zysk/(strata) przypadająca na akcję
Kalkulacja podstawowego zysku przypadającego na akcję na dzień 31 grudnia 2021 roku dokonana została w oparciu o zysk netto przypadający na akcjonariuszy zwykłych Spółki w kwocie 76 156 tys. zł (2020 r.: zysk netto 35 156 tys. zł) oraz średnią ważoną liczbę akcji zwykłych na dzień 31.12.2021 roku w liczbie 8 198 tys. szt. (31.12.2020r.: 8 198 tys. szt.).
Średnia ważona liczba akcji użyta do wyliczenia rozwodnionych wyników na akcję na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 8 198 tys. szt. (2020r.: 8 198 tys. szt.).
Nota prezentuje dane o zobowiązaniach Grupy z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych. Informacje odnośnie ryzyka kursowego i ryzyka stopy procentowej, na jakie narażona jest Grupa przedstawiono w nocie 5.29.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
Kredyty i pożyczki zabezpieczone na majątku Grupy |
2 177 |
3 667 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
62 901 |
45 329 |
|
Razem zobowiązania długoterminowe |
65 078 |
48 996 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
Krótkoterminowa część kredytów i pożyczek zabezpieczonych na majątku Grupy |
1 440 |
1 554 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
7 389 |
7 847 |
|
Razem zobowiązania krótkoterminowe |
8 829 |
9 401 |
|
Kredyt w rachunku bieżącym |
336 563 |
172 440 |
|
Razem |
410 470 |
230 837 |
Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz pozostałych na dzień 31 grudnia 2021 (bez zobowiązań z tytułu leasingu)
|
w tysiącach złotych |
|
|
Suma |
Poniżej 1 roku |
Od 1 do 3 lat |
Od 3 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
Zabezpieczone kredyty i pożyczki |
|
|
3 617 |
1 440 |
2 177 |
- |
- |
|
Razem |
|
|
3 617 |
1 440 |
2 177 |
- |
- |
Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz pozostałych na dzień 31 grudnia 2020 roku (bez zobowiązań z tytułu leasingu):
|
w tysiącach złotych |
|
|
Suma |
Poniżej 1 roku |
Od 1 do 3 lat |
Od 3 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
Zabezpieczone kredyty i pożyczki |
|
|
5 221 |
1 554 |
3 016 |
651 |
- |
|
Razem |
|
|
5 221 |
1 554 |
3 016 |
651 |
- |
Harmonogram spłaty zobowiązań leasingowych:
|
w tysiącach złotych |
|
Płatności z tytułu leasingu |
Odsetki |
Kapitał |
Płatności z tytułu leasingu |
Odsetki |
Kapitał |
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||
|
do roku |
10 575 |
3 186 |
7 389 |
10 108 |
2 261 |
7 847 |
|
|
od 1 do 5 Lat |
30 443 |
10 190 |
20 253 |
25 404 |
7 809 |
17 595 |
|
|
powyżej 5 Lat |
55 237 |
12 589 |
42 648 |
37 278 |
9 544 |
27 734 |
|
|
Razem |
|
96 255 |
25 965 |
70 290 |
72 790 |
19 614 |
53 176 |
Umowy leasingu nie przewidują konieczności uiszczania opłat warunkowych.
Pochodne instrumenty finansowe – aktywa finansowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Długoterminowe aktywa finansowe |
|
|
|
Kontrakty futures i FX forward |
- |
13 247 |
|
Razem |
- |
13 247 |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
|
|
|
Kontrakty futures, swap i FX forward |
59 465 |
14 885 |
|
Razem |
59 465 |
14 885 |
Pochodne instrumenty finansowe – zobowiązania finansowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Długoterminowe zobowiązania finansowe |
|
|
|
Kontrakty futures i FX forward |
24 944 |
3 438 |
|
Razem |
24 944 |
3 438 |
|
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe |
|
|
|
Kontrakty futures, swap i FX forward |
58 685 |
17 700 |
|
Razem |
58 685 |
17 700 |
Harmonogram zapadalności/okres rozliczenia pochodnych instrumentów finansowych - zobowiązań finansowych na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
w tysiącach złotych |
|
|
Suma |
Poniżej 1 roku |
Od 1 do 3 lat |
Od 3 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
Kontrakty futures, swap i FX forward |
83 629 |
58 685 |
24 944 |
- |
- |
||
|
Razem |
|
|
83 629 |
58 685 |
24 944 |
- |
- |
Harmonogram zapadalności/okres rozliczenia pochodnych instrumentów finansowych - zobowiązań finansowych na dzień 31 grudnia 2020 roku:
|
w tysiącach złotych |
|
|
Suma |
Poniżej 1 roku |
Od 1 do 3 lat |
Od 3 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
Kontrakty futures, swap i FX forward |
21 138 |
17 700 |
3 438 |
- |
- |
||
|
Razem |
|
|
21 138 |
17 700 |
3 438 |
- |
- |
Kontrakty futures - kupno i sprzedaż kontraktów ICE Gas Oil.
Kontrakty swap – równoczesna sprzedaż i kupno kontraktów ICE Gas Oil.
Kontrakty FX forward – kupno i sprzedaż kontaktów FX forward.
Wartość nominalna zawartych kontraktów terminowych na dzień 31 grudnia
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kontrakty futures - kupno i sprzedaż ICE Gas Oil |
(6 068) |
19 802 |
|
Kontrakty swap – kupno i sprzedaż ICE Gas Oil |
232 783 |
118 361 |
|
Kontrakty FX forward – kupno i sprzedaż |
66 756 |
61 891 |
|
Razem |
293 471 |
200 054 |
Analiza umów kredytowych i pożyczek na dzień 31.12.2021
|
|
w tysiącach złotych |
|
|
|
|
|||||||
|
Nazwa firmy finansującej |
Część |
Część krótkoter- |
Rodzaj zobowiązania |
Data udzielenia |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||||||
|
Bank Millenium S.A. |
- |
4 888 |
kredyt w rachunku bieżącym/ |
2020-10-21 |
2022-11-19 |
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, zastaw na środkach pieniężnych , hipoteka łączna do kwoty |
||||||
|
mBank S.A. |
- |
94 587 |
Kredyt odnawialny/w rachunku bieżącym |
2016-03-03 |
2022-12-13 |
Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, zastaw rejestrowy na zapasach, cesja wierzytelności, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej należności Atriadus, Hermes, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem, blokada na rachunkach bankowych, cesja praw do przyszłych odszkodowań z umowy ubezpieczenia należności Kredytobiorcy w firmie KUKE, zastawy rejestrowe i finansowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych. |
||||||
|
mBank S.A. |
- |
- |
kredyt w rachunku bieżącym |
2021-12-29 |
2022-12-23 |
Kaucja pieniężna w kwocie 1,1 mln zł, oświadczenie o poddaniu się egzekucji. |
||||||
|
ING Bank Śląski S.A. |
- |
86 891 |
kredyt obrotowy w rachunku bieżącym |
2016-03-03 |
2022-04-08 |
Zastaw rejestrowy za zapasie, cesja wierzytelności innych, pełnomocnictwo do rachunków bankowych, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa trójstronna, dyspozycja blokady rachunków celowych, zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach |
||||||
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
- |
- |
gwarancja płatności |
2011-08-11 |
2022-03-15 |
Weksel własny in blanco, przejecie na zabezpieczenie kwoty w wysokości 100% każdorazowo wystawionej gwarancji ze środków zgromadzonych na rachunku prowadzonym w Banku. |
||||||
|
PKO Factoring S.A. |
- |
- |
Limit faktoringowy z regresem i bez regresu |
2020-06-22 |
na czas nieokreślony |
Porozumienie trójstronne do Polisy Nr 802002781 zawarte przez Klienta, Faktora oraz Compagnie Francaise D’Assufiance Pour Le Commerce Exterieur S.A. Oddział w Polsce. |
||||||
|
BOŚ Bank S.A. |
- |
88 345 |
Kredyt odnawialny/w rachunku bieżącym |
2021-06-29 |
2023-06-28* |
Pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami, zastaw finansowy na środkach pieniężnych, weksel wraz z deklaracją, gwarancja PLG FGP BGK 88 mln oświadczenie o poddaniu się egzekucji |
||||||
|
BOŚ Faktoring |
- |
58 910 |
Umowa o linię faktoringu odwrotnego |
2021-11-16 |
2023-11-13* |
Weksel własny wraz z deklaracją, pełnomocnictwo do środków pieniężnych, zastaw finansowy na środkach pieniężnych, gwarancja LGF FGP BGK 29,5 mln |
||||||
|
U.C. Energy Ltd |
- |
- |
Umowa pożyczki w ramach limitu |
2015-03-01 |
na czas nieokreślony |
Bez zabezpieczeń |
||||||
|
Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy z/s |
- |
65 |
kredyt inwestycyjny |
2013-11-22 |
2022-06-20 |
Weksel własny, hipoteka umowna na nieruchomości, cesja z polisy, sądowy zastaw rejestrowy, poręczenie BLE SA, pełnomocnictwo do rachunków, przelew z umów z odbiorcami |
||||||
|
Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy z/s |
- |
49 |
kredyt inwestycyjny |
2014-04-03 |
2022-06-20 |
Weksel własny, hipoteka umowna na nieruchomości, cesja z polisy, sądowy zastaw rejestrowy, poręczenie BLE SA, pełnomocnictwo do rachunków, przelew z umowy z T.M.C. |
||||||
|
Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy z/s w Knurowie (Białowieża) |
358 |
166 |
kredyt inwestycyjny |
2016-04-08 |
2025-03-30 |
Weksel własny, hipoteka umowna na nieruchomości, cesja z polisy, sądowy zastaw rejestrowy, poręczenie Unimot System Sp. z o.o. |
||||||
|
Bank Spółdzielczy |
400 |
200 |
kredyt inwestycyjny |
2014-05-14 |
2023-12-31 |
Hipoteka umowna, poręczenie Blue Line Engineering S.A., Unimot S.A., Quantum 6, cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego i innych rachunków, weksel własny. |
||||||
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
1 419 |
960 |
kredyt inwestycyjny |
2016-01-27 |
2024-06-30 |
Weksel in blanco; poręczenie wekslowe Unimot S.A., poręczenie cywilne BLE, hipoteka umowna do kwoty 12.8 mln zł, zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy przyszłych, przelew wierzytelności, przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia, oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Unimot S.A., BLE, Unimot System. |
||||||
|
Bank Millenium S.A. |
- |
- |
kredyt w rachunku bieżącym/ parasolowy |
2020-10-21 |
2022-11-19 |
Poręczenia wzajemne Unimot S.A. i Tradea |
||||||
|
Bank Millenium S.A. |
- |
2 942 |
kredyt w rachunku bieżącym/ parasolowy |
2020-10-21 |
2022-11-19 |
Poręczenia wzajemne Unimot S.A. i UEIG Sp. z o.o., oświadczenie o poddaniu się egzekucji |
||||||
|
Razem |
2 177 |
338 003 |
|
|
|
|
||||||
*termin spłaty w przypadku w/w kredytów wskazuje na datę obowiązywania limitu kredytowego według stanu na dzień 31 grudnia 2021. Kredyt udzielony umową faktoringu odwrotnego uwzględniono dla celów prezentacyjnych jako kredyt w rachunku bieżącym z uwagi na fakt, że pod względem dysponowania i krótkiego okresu rotacji (spłata danego ciągnienia następuje 90 dni od daty realizacji zapłaty do dostawcy) nie różni się od pozostałych kredytów w rachunku bieżącym.
Analiza umów leasingowych na dzień 31.12.2021:
|
Rodzaj umowy |
Część |
Część krótkoter- |
Rodzaj zobowiązania |
Data udzielenia |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||||||||
|
Umowy leasingowe dotyczące środków transportu |
5 800 |
3 167 |
leasing |
2013-08-01 |
2025-01-05 |
Deklaracja wekslowa |
||||||||
|
Umowy leasingowe dotyczące umów dzierżawy |
57 101 |
4 222 |
Leasing |
2014-11-24 |
2042-01-31 |
Brak |
|
|
||||||
|
Razem |
|
62 901 |
7 389 |
|
|
|
||||||||
Marża od zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych zależy od zmiennej stopy procentowej, do której się odnosi. Analiza przedziałowa marży jest zaprezentowana poniżej:
WIBOR 1M – marża w przedziale 1,0% - 2,62%,
WIBOR 3M – marża w przedziale 1,4% - 6,25%,
USD LIBOR 1M – marża w przedziale 1,35% - 2,2%,
USD LIBOR 3M – marża na poziomie 5%
EURIBOR 1M – marża w przedziale 1,3% - 1,5%.
|
w tysiącach złotych |
Stan na 01.01.2021 |
Zaciągnięcia |
Spłaty |
Odsetki zapłacone |
Zrealizowane różnice kursowe |
Niezrealizowane różnice kursowe |
Stan na 31.12.2021 |
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
172 440 |
368 684 |
(172 440) |
(5 683) |
(21 038) |
(5 400) |
336 563 |
|
Kredyty bankowe |
5 221 |
199 |
(1 632) |
(171) |
- |
- |
3 617 |
|
Pożyczki krótkoterminowe od jednostek pozostałych |
- |
15 811 |
(15 978) |
- |
167 |
- |
- |
|
Odsetki naliczone i zapłacone od pożyczek krótkoterminowych od jednostek niepowiązanych |
- |
298 |
- |
(298) |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
53 176 |
26 510 |
(6 584) |
(2 812) |
- |
- |
70 290 |
|
Razem |
230 837 |
411 502 |
(196 634) |
(8 964) |
(20 871) |
(5 400) |
410 470 |
|
w tysiącach złotych |
Stan na 01.01.2020 |
Zaciągnięcia |
Spłaty |
Odsetki zapłacone |
Zrealizowane różnice kursowe |
Niezrealizowane różnice kursowe |
Stan na 31.12.2020 |
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
205 350 |
168 490 |
(205 350) |
(4 065) |
11 299 |
(3 284) |
172 440 |
|
Kredyty bankowe |
6 773 |
124 |
(1 403) |
(273) |
- |
- |
5 221 |
|
Odsetki naliczone i zapłacone od pożyczek krótkoterminowych od jednostek powiązanych |
322 |
269 |
(300) |
(291) |
- |
- |
- |
|
Odsetki naliczone i zapłacone od pożyczek krótkoterminowych od jednostek niepowiązanych |
- |
307 |
- |
(307) |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
10 866 |
48 872 |
(5 507) |
(1 055) |
- |
- |
53 176 |
|
Razem |
223 311 |
218 062 |
(212 560) |
(5 991) |
11 299 |
(3 284) |
230 837 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Długoterminowe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych oraz pozostałych |
219 |
256 |
|
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych, rentowych oraz pozostałych |
753 |
539 |
|
Razem |
972 |
795 |
Świadczenia pracownicze:
Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych zostały wyliczone przez niezależnego aktuariusza na podstawie założeń:
|
w % |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Stopa dyskonta |
3,6% |
2,0% |
|
Przyszły nominalny wzrost płac z uwzględnieniem inflacji |
5,0% |
4,0% |
Zmiany stanu zobowiązań z tytułu określonych świadczeń w ciągu roku:
|
w tysiącach złotych |
Odprawy emerytalne |
Odprawy rentowe |
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odpis na ZFŚS, odprawy pośmiertne |
Razem |
|
Na dzień 1 stycznia 2020 |
69 |
6 |
545 |
620 |
|
Koszty bieżącego zatrudnienia |
19 |
2 |
140 |
161 |
|
Koszty odsetek |
1 |
- |
3 |
4 |
|
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu zmiany założeń |
32 |
- |
(4) |
28 |
|
Świadczenia wypłacone |
(18) |
- |
- |
(18) |
|
Na dzień 31.12.2020 |
103 |
8 |
684 |
795 |
|
w tysiącach złotych |
Odprawy emerytalne |
Odprawy rentowe |
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odpis na ZFŚS, odprawy pośmiertne |
Razem |
|
Na dzień 1 stycznia 2021 |
103 |
8 |
684 |
795 |
|
Koszty bieżącego zatrudnienia |
17 |
2 |
230 |
249 |
|
Koszty odsetek |
1 |
- |
2 |
3 |
|
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu zmiany założeń |
(21) |
(1) |
(53) |
(75) |
|
Na dzień 31.12.2021 |
100 |
9 |
863 |
972 |
Wrażliwość zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych na zmiany podstawowych założeń:
|
|
Zmiana w założeniach |
Wpływ na świadczenia |
||
|
na dzień 31.12.2021 |
Spadek |
Wzrost |
Wzrost/(spadek) |
Wzrost/(spadek) |
|
Stopa dyskonta |
0,5% |
0,5% |
18 tys. zł |
(18) tys. zł |
|
Przyszły nominalny wzrost płac z uwzględnieniem inflacji |
0,5% |
0,5% |
(16) tys. zł |
16 tys. zł |
Koszty dotyczące zmiany rezerw ujęte są w wyniku finansowym jako koszty ogólnego zarządu oraz pozostałe koszty.
Krótkoterminowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
9 492 |
4 130 |
|
Razem |
9 492 |
4 130 |
Spółka ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązanie z tytułu umów z klientami będące obowiązkiem Spółki do przekazania na rzecz klienta dóbr lub usług, w zamian, za które Spółka otrzymała wynagrodzenie (lub kwota wynagrodzenia jest należna) od klienta. W pozycji tej, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, prezentowane są zaliczki na dostawy związane z bieżącą działalnością.
krótkoterminowe:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
220 924 |
89 902 |
|
Zobowiązania z tytułu akcyzy |
80 938 |
56 133 |
|
Zobowiązania z tytułu opłaty zapasowej |
3 550 |
3 471 |
|
Zobowiązania z tytułu opłaty emisyjnej |
6 652 |
6 206 |
|
Zobowiązania z tytułu opłaty paliwowej |
26 760 |
22 882 |
|
Zobowiązania z tytułu podatku vat |
10 199 |
46 981 |
|
Zobowiązania z tytułu opłaty zastępczej NCW |
7 284 |
4 744 |
|
Zobowiązania z tytułu efektywności energetycznej |
3 185 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu podatku od osób fizycznych |
379 |
288 |
|
Zobowiązania z tytułu pozostałych opłat i podatków |
4 179 |
2 580 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
981 |
809 |
|
Rozliczenia międzyokresowe bierne |
28 060 |
25 574 |
|
Pozostałe zobowiązania |
5 703 |
5 363 |
|
Razem |
398 794 |
264 933 |
Klasyfikacja instrumentów finansowych
|
w tysiącach złotych |
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Razem |
|
Aktywa według sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
a) Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Należności długoterminowe |
30 500 |
- |
30 500 |
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
7 739 |
- |
7 739 |
|
b) Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
2 128 |
- |
2 128 |
|
Należności (poza zaliczkami i należnościami |
476 202 |
- |
476 202 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
59 465 |
59 465 |
|
Pozostałe aktywa finansowe |
36 128 |
- |
36 128 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (z wyłączeniem środków pieniężnych w kasie) |
78 427 |
- |
78 427 |
|
Razem |
631 124 |
59 465 |
690 589 |
|
w tysiącach złotych |
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Razem |
|
Aktywa według sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2020 |
|
|
|
|
a) Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
13 247 |
13 247 |
|
Należności długoterminowe |
9 899 |
- |
9 899 |
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
5 233 |
- |
5 233 |
|
b) Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
1 322 |
- |
1 322 |
|
Należności (poza zaliczkami i należnościami |
285 790 |
- |
285 790 |
|
Pozostałe aktywa finansowe |
194 |
- |
194 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
14 885 |
14 885 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (z wyłączeniem środków pieniężnych w kasie) |
116 021 |
- |
116 021 |
|
Razem |
418 459 |
28 132 |
446 591 |
|
w tysiącach złotych |
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Razem |
|
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
||
|
a) Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
||
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych (poza zobowiązaniami z tytułu leasingu) |
2 177 |
- |
2 177 |
||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
24 944 |
24 944 |
||
|
b) Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
||
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych (poza zobowiązaniami z tytułu leasingu) |
1 440 |
- |
1 440 |
||
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
336 563 |
- |
336 563 |
||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
58 685 |
58 685 |
||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (z wyjątkiem zobowiązań publicznoprawnych i wynagrodzeń) |
254 687 |
- |
254 687 |
||
|
Razem |
|
|
594 867 |
83 629 |
678 496 |
|
w tysiącach złotych |
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Razem |
|
|
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|||
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych (poza zobowiązaniami z tytułu leasingu) |
3 667 |
- |
3 667 |
|||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
3 438 |
3 438 |
|||
|
b) Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|||
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych (poza zobowiązaniami z tytułu leasingu) |
1 554 |
- |
1 554 |
|||
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
172 440 |
- |
172 440 |
|||
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
17 700 |
17 700 |
|||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (z wyjątkiem zobowiązań publicznoprawnych i wynagrodzeń) |
120 839 |
- |
120 839 |
|||
|
Razem |
|
|
298 500 |
21 138 |
319 638 |
|
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu zawierają pożyczki udzielone, należności handlowe oraz pozostałe (bez należności z tytułu podatków i zaliczek) oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Zobowiązania finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu zawierają kredyty w rachunku bieżącym, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (bez zobowiązań z tytułu podatków).
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej
Wartość godziwa
Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe lokaty bankowe, krótkoterminowe kredyty bankowe i kredyty w rachunku bieżącym: wartość księgowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.
Należności handlowe oraz pozostałe należności, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, a także rozliczenia międzyokresowe kosztów: wartość księgowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.
Długoterminowe zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek i instrumentów dłużnych, za wyjątkiem instrumentów o stałej stopie oprocentowania: wartość księgowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny charakter ich oprocentowania.
Zobowiązania wobec jednostek powiązanych z tytułu instrumentów o stałej stopie oprocentowania: wartość księgowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na fakt, iż stopa oprocentowania jest zbliżona do stóp rynkowych instrumentów o podobnym ryzyku.
Instrumenty pochodne: wartość godziwa jest oparta o cenę rynkową wynikającą z notowań giełdowych, jeśli taka jest dostępna. Jeśli cena rynkowa wynikająca z bieżących notowań nie jest dostępna dla danego instrumentu, wówczas wartość godziwa jest ustalana poprzez dyskontowanie różnicy pomiędzy kontraktową ceną instrumentu oraz ceną bieżącą instrumentu biorąc pod uwagę termin zapadalności kontraktu. Na dzień 31.12.2021 roku oraz na dzień 31.12.2020 roku instrumenty pochodne stosowane przez Grupę (terminowe transakcje wymiany walutowej FX Forward oraz terminowe transakcje commodities Futures) wycenione są według wartości godziwej z Poziomu 1, tj. w oparciu o dane pochodzące z aktywnego rynku. (Agencja Platz dla diesla oraz TGE dla energii elektrycznej).
Główne ryzyka finansowe, na które Grupa jest narażona w ramach prowadzonej działalności to: ryzyka rynkowe (obejmujące ryzyko zmian kursów walut, ryzyko zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych oraz ryzyko zmian cen), ryzyko kredytowe oraz ryzyko utraty płynności. Zrozumienie zagrożeń mających swoje źródło w ekspozycji Grupy na ryzyka, odpowiednia struktura organizacyjna i procedury pozwalają na lepszą realizację zadań. Grupa na bieżąco identyfikuje i dokonuje pomiarów ryzyka finansowego, a także podejmuje działania mające na celu minimalizację ich wpływu na sytuację finansową.
Ryzyko finansowe
Ryzyka finansowe, na które Grupa jest narażona w ramach prowadzonej działalności to:
ryzyka rynkowe, obejmujące:
ryzyko zmian kursów walut,
ryzyko zmian cen,
ryzyko zmian stóp procentowych.
ryzyko kredytowe,
ryzyko utraty płynności.
Zrozumienie zagrożeń mających swoje źródło w ekspozycji Grupy na ryzyka, odpowiednia struktura organizacyjna
i procedury pozwalają na lepszą realizację zadań. Grupa na bieżąco identyfikuje i dokonuje pomiarów ryzyka finansowego, a także podejmuje działania mające na celu minimalizację ich wpływu na sytuację finansową.
Ryzyko rynkowe
Poprzez ryzyko rynkowe, na które narażona jest Grupa, rozumie się możliwość negatywnego wpływu na wyniki Grupy wynikające ze zmian kursów walutowych, cen rynkowych towarów i stóp procentowych.
Grupa aktywnie zarządza ryzykiem rynkowym, na które jest narażona. Głównymi celami procesu zarządzania ryzykiem rynkowym są: ograniczenie zmienności wyniku finansowego, zwiększenie prawdopodobieństwa realizacji założeń budżetowych, zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty płynności finansowej.
Wszystkie cele zarządzania ryzykiem rynkowym należy rozpatrywać łącznie, a ich realizacja jest zależna przede wszystkim od sytuacji wewnętrznej w Grupie oraz warunków rynkowych.
Główną techniką zarządzania ryzykiem rynkowym są strategie zabezpieczające wykorzystujące instrumenty pochodne (kontrakty forward, futures). Stosuje się także hedging naturalny. Grupa stosuje zintegrowane podejście do zarządzania ryzykiem rynkowym, na które jest narażona. Przykład stanowią transakcje zabezpieczające na rynku towarowym i walutowym, które są ściśle związane z kontraktami zawieranymi na rynku i realizowane są przez istniejący w Grupie dział zabezpieczeń. Grupa od 2017 r. nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
W odniesieniu do ryzyka zmian kursów walutowych identyfikowane są następujące rodzaje ekspozycji:
ekspozycja transakcyjna dotycząca zmienności wartości przepływów pieniężnych w walucie funkcjonalnej. Źródłem ekspozycji transakcyjnej na ryzyko walutowe są kontrakty skutkujące przepływami pieniężnymi, których wartość w walucie funkcjonalnej jest uzależniona od przyszłych poziomów kursów walut obcych względem waluty funkcjonalnej. Kluczowym źródłem ekspozycji transakcyjnej na ryzyko walutowe są wpływy z tytułu sprzedaży towarów.
ekspozycja bilansowa dotycząca zmienności wartości wybranych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej w walucie funkcjonalnej. Źródłem ekspozycji bilansowej na ryzyko walutowe są pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej w walutach obcych, które na gruncie obowiązujących zasad rachunkowości, podlegają przeliczeniu na bazie bieżącego kursu waluty obcej względem waluty funkcjonalnej w związku z rozliczeniem lub okresową wyceną. Ekspozycja bilansowa dotyczy w szczególności: należności i zobowiązań denominowanych w walutach obcych, zobowiązań finansowych z tytułu zadłużenia w walutach obcych, środków pieniężnych w walutach obcych.
W Grupie obowiązuje procedura zabezpieczania kursów dla kalkulowanych cen i marż towarów zakupionych
i sprzedawanych w różnych walutach. Grupa stosuje kontrakty forward i swap dla wszystkich pozycji aktywów i pasywów w pełnej wysokości podlegającej ryzyku zmiany kursów walut. Są to najprostsze narzędzia powalające minimalizować ryzyko wahań kursów walutowych od momentu zakupu towarów do momentu ich sprzedaży dla transakcji realizowanych w różnych walutach.
Ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe
Dane dotyczące sald w walutach obcych na dzień 31.12.2021
|
w tysiącach złotych |
w EUR |
w USD |
Pozostałe waluty |
Razem |
|
Należności handlowe oraz pozostałe należności |
32 352 |
11 531 |
4 274 |
48 157 |
|
Środki pieniężne |
2 277 |
12 561 |
4 551 |
19 389 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych |
(4 893) |
(182 199) |
- |
(187 092) |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
(24 164) |
- |
(24 164) |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
- |
(29 635) |
- |
(29 635) |
|
Ekspozycja na ryzyko kursowe dotyczące sald |
29 736 |
(211 906) |
8 825 |
(173 345) |
Dane dotyczące sald w walutach obcych na dzień 31.12.2020
|
w tysiącach złotych |
w EUR |
w USD |
Pozostałe waluty |
Razem |
|
Należności handlowe oraz pozostałe należności |
12 124 |
35 953 |
26 799 |
74 876 |
|
Środki pieniężne |
2 469 |
844 |
675 |
3 988 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych |
- |
(172 440) |
- |
(172 440) |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
6 994 |
- |
6 994 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
- |
(594) |
- |
(594) |
|
Ekspozycja na ryzyko kursowe dotyczące sald |
14 593 |
(129 243) |
27 474 |
(87 176) |
Wzrost ekspozycji na ryzyko walutowe na dzień 31.12.2021 rok wynika głównie ze zwiększonej ekspozycji zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych, pochodnych instrumentów finansowych oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych.
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych denominowanych w walutach obcych na zmianę kursów wymiany walut
Wpływ na wynik finansowy zmian kursów walut obcych na dzień 31.12.2021 o 10% przedstawiono poniżej. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie pozostałe zmienne, a w szczególności stopy procentowe, pozostają na niezmienionym poziomie. Analiza za 2020 rok została przeprowadzona w ten sam sposób.
Wpływ różnic kursowych na wynik finansowy Grupy w związku ze zmianą kursu walut obcych:
|
|
Zysk/(strata) brutto |
||
|
w tysiącach złotych |
Wzrost kursów walut obcych o 10 % |
Spadek kursów walut obcych o 10 % |
|
|
31.12.2021 |
(17 335) |
17 335 |
|
|
31.12.2020 |
(8 718) |
8 718 |
|
Ekspozycja walutowa wskazana powyżej jest neutralizowana i w znakomitej części znoszona poprzez wycenę zapasu – głównie oleju napędowego. Aktywo to podlega wycenie zarówno względem cen surowców wyrażonych w walucie (informacja poniżej) jak i kursów walut - w szczególności USD/PLN oraz USD/EUR. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek w walucie pełnią rolę hedgingu naturalnego.
Grupa nie posiada kapitałowych papierów wartościowych wycenianych w wartości godziwej, które są narażone na ryzyko cenowe.
Grupa narażona jest na ryzyko zmian cen sprzedawanych paliw, głównie oleju napędowego oraz energii elektrycznej, co w konsekwencji może wpłynąć na uzyskiwane przez Grupę wyniki. Zmiana cen na rynkach światowych, ma również wpływ na rynek krajowy, w związku z czym przy sprzedaży towarów może wygenerować się strata.
Ryzyko zmian cen towarów Grupa zabezpiecza odpowiednimi transakcjami hedgingowymi, zabezpieczającymi cenę produktu. Grupa wykorzystuje w tym celu dostępne na rynku instrumenty zabezpieczające, tj. kontrakty terminowe futures.
Stosowana w Grupie procedura zabezpieczania ceny oleju napędowego zakłada zawieranie transakcji o nominale odpowiadającym 100 % ilości oleju napędowego podatnego na ryzyko zmiany ceny (zakupionego i pozostającego własnością Spółki). Strategie zawierania transakcji zabezpieczających odpowiadają formułom cenowym w kontraktach zakupowych. W przypadku upływu terminu obowiązywania transakcji zabezpieczających przed momentem sprzedaży towaru stosuje się ich rolowanie lub zawiera się swapy towarowe. Analogiczne podejście stosuje się także do zabezpieczania zapasu obowiązkowego oleju napędowego, który nie jest przedmiotem bieżącego obrotu.
Stosowana w Grupie procedura zabezpieczania ceny energii elektrycznej dostarczanej do klienta końcowego zakłada zawieranie transakcji o nominale odpowiadającym przynajmniej 80% ilości szacowanej do odbioru przez klientów energii elektrycznej podatnej na ryzyko zmiany ceny. Strategie zawierania transakcji zabezpieczających odpowiadają formułom cenowym w stosowanych w umowach sprzedaży energii. Spółka Obrotu stara się ograniczać ryzyko niedopasowania produktów giełdowych poprzez odpowiedzialne budowanie portfela sprzedażowego odpowiadającego oferowanym na rynku produktom. Jednakże nie zawsze jest możliwe ich pełne zabezpieczenie ze względu na różnice pomiędzy profilami zużyć klientów, a oferowanymi w momencie podpisywania kontraktów produktami na Towarowej Giełdzie Energii.
Energia elektryczna kupowana bezpośrednio od wytwórców po cenie stałej jest zabezpieczona możliwie najbardziej dopasowanymi produktami standardowymi głównie na Towarowej Giełdzie Energii jak również na rynku OTC. Pozostałe niezbilansowanie jest realizowane na Rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii jak również na Rynku Bilansującym. Koszty bilansowania w zależności od zapisów w umowach w wytwórcami są przenoszone na wytwórcę lub skalkulowane w cenę zakupu energii elektrycznej przez Tradea.
Obrót energią elektryczną odbywa się w oparciu o Politykę Ryzyka zatwierdzoną dla Tradea przez Unimot S.A.
Ekspozycja Grupy na ryzyko cenowe
Dane dotyczące zapasów:
|
Na dzień 31.12.2021 |
|
|
Ilość w MWh /gaz ziemny/ |
Ilość w tonach /bez gazu ziemnego/ |
Wartość godziwa w tysiącach złotych |
|
Aktywa niefinansowe |
|
|
|
|
|
|
Zapasy wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
|
|
30 912 |
93 827 |
325 215 |
|
Razem |
|
|
30 912 |
93 827 |
325 215 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31.12.2021 |
Rodzaj instrumentu |
Okres wyceny na który zawarte są instrumenty |
Ilość w Tonach(bez gazu ziemnego) |
Wartość nominalna w tysiącach złotych |
|
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
Futures – sprzedaż kontraktów terminowych |
ICE Gas Oil |
styczeń 2022-czerwiec 2023 |
700 |
6 068 |
|
|
Swap towarowy – sprzedaż i kupno kontraktów terminowych na różne daty |
ICE Gas Oil |
styczeń 2022-czerwiec 2022 |
(86 900) |
(232 783) |
|
|
Razem |
|
|
|
(86 200) |
(226 715) |
|
Ekspozycja na ryzyko cenowe dotyczące sald transakcji pochodnych |
|
|
*4 706 |
*7 627 |
**98 500 |
* ilość zapasów w T i MWh pozostających własnością Grupy nie objętych transakcjami zabezpieczającymi cenę towaru
** wartość zapasów pozostających własnością Grupy nie objętych transakcjami zabezpieczającymi cenę towaru.
|
Na dzień 31.12.2020 |
|
|
Ilość w MWh /gaz ziemny/ |
Ilość w tonach (bez gazu ziemnego) |
Wartość godziwa w tysiącach złotych |
|
Aktywa niefinansowe |
|
|
|
|
|
|
Zapasy wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
|
|
227 693 |
98 112 |
166 695 |
|
Razem |
|
|
227 693 |
98 112 |
166 695 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31.12.2020 |
Rodzaj instrumentu |
Okres wyceny na który zawarte są instrumenty |
Ilość w tonach |
Wartość nominalna w tysiącach złotych |
|
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
Futures – sprzedaż kontraktów terminowych |
ICE Gas Oil |
styczeń 2021-czerwiec 2023 |
(10 300) |
(19 802) |
|
|
Swap towarowy – sprzedaż i kupno kontraktów terminowych na różne daty |
ICE Gas Oil |
styczeń 2021-czerwiec 2021 |
(73 500) |
(118 361) |
|
|
Razem |
|
|
|
(83 800) |
(138 163) |
|
Ekspozycja na ryzyko cenowe dotyczące sald transakcji pochodnych |
|
|
*227 693 |
*14 312 |
**28 532 |
* ilość zapasów w T i MWh pozostających własnością Grupy nie objętych transakcjami zabezpieczającymi cenę towaru
** wartość zapasów pozostających własnością Grupy nie objętych transakcjami zabezpieczającymi cenę towaru.
Poziom ekspozycji na ryzyko cenowe wynika w większości z poziomu zapasów gazu ziemnego, gazu LPG oraz towarów na Stacjach Avia, których wartość nie jest zabezpieczana transakcjami pochodnymi. Wartość zapasów nie podlegająca zabezpieczeniom przed wahaniami cen obejmuje towary charakteryzujące się minimalnym ryzykiem strat z uwagi na:
bardzo krótkie terminy sprzedaży,
wysoką rotację
lub/i zawarte kontrakty sprzedażowe back to back względem kontraktów zakupowych oraz
niewspółmierny koszt lub brak odpowiedniego instrumentu zabezpieczającego.
Analiza wrażliwości instrumentów pochodnych na zmianę cen paliw
Analiza uwzględnia istniejące zabezpieczenia kontraktami terminowymi. Osłabienie/umocnienie notowań produktu bazowego (wpływające na wzrost/spadek wartości godziwej zapasów oraz wzrost/spadek wartości godziwej instrumentów pochodnych) o 10% na 31 grudnia 2021 roku spowodowałoby (spadek)/wzrost wyniku finansowego o wartości zaprezentowane poniżej. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie pozostałe zmienne pozostają na niezmienionym poziomie. Analiza za 2020 rok została przeprowadzona w ten sam sposób.
Wpływ różnic cenowych na wynik finansowy Grupy:
|
|
Zysk/(strata) brutto |
|
|
w tysiącach złotych |
Wzrost cen o 10 % |
Spadek cen o 10 % |
|
31.12.2021 |
9 850 |
(9 850) |
|
31.12.2020 |
2 853 |
(2 853) |
Ryzyko stopy procentowej to możliwość niekorzystnego wpływu zmian stóp procentowych na wyniki Grupy. W 2021 roku Grupa narażona była na ten rodzaj ryzyka w związku z udzielaniem pożyczek oraz korzystaniem z zewnętrznych źródeł finansowania. Współpracując z wieloma instytucjami finansowymi Grupa na bieżąco monitoruje poziom stóp procentowych każdorazowo negocjując poziom marży banku lub innej instytucji finansowej dla zawieranych produktów podlegających oprocentowaniu. Analogicznie Grupa postępuje z oprocentowaniem udzielonych pożyczek przez Grupę.
Ekspozycja Grupy na ryzyko zmiany stóp procentowych
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Instrumenty o stałej stopie procentowej |
|
|
|
Aktywa finansowe – pozostałe należności z tytułu koncesji |
22 500 |
22 500 |
|
Aktywa finansowe – pozostałe należności z tytułu kaucji z tytułu należytego wykonania umowy |
39 428 |
39 328 |
|
Razem |
61 928 |
61 828 |
|
Instrumenty o zmiennej stopie procentowej |
|
|
|
Aktywa finansowe – pożyczki udzielone |
5 147 |
- |
|
Aktywa finansowe – pozostałe należności z tytułu kaucji z tytułu należytego wykonania umowy |
1 500 |
- |
|
Zobowiązania finansowe z tytułu kredytów oraz leasingów |
(410 470) |
(230 837) |
|
Razem |
(403 823) |
(230 837) |
Kwoty instrumentów o stałej i zmiennej stopie procentowej obejmują pozycje wyszczególnione w notach: 5.12; 5.15; 5.16; 5.21.
Kaucje zabezpieczające gwarancje bankowe i gwarancje ubezpieczeniowe są oprocentowane stałym procentem negocjowanym na dłuższe lub krótsze terminy w zależności od zmienności bankowych stóp procentowych.
Ryzyko zmiany stóp procentowych na wartości godziwe i przepływy pieniężne
Grupa nie posiada istotnych oprocentowanych aktywów finansowych, dlatego też przychody Grupy oraz przepływy pieniężne z działalności operacyjnej są w dużej mierze niezależne od zmian rynkowych stóp procentowych. Grupa jest bardziej narażona na ryzyko stóp procentowych od strony pożyczek i kredytów. Pożyczki udzielone o zmiennej stopie procentowej wystawiają Grupę na ryzyko stóp procentowych od strony przepływów pieniężnych.
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej na zmianę rynkowych stóp procentowych
(Spadek)/wzrost stopy procentowej o 150 bp na dzień sprawozdawczy zwiększyłby/(zmniejszyłby) kapitały własne oraz wynik finansowy o wartość zaprezentowaną w poniższej tabeli. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie pozostałe zmienne, a w szczególności kursy wymiany walut, pozostają niezmienne. Analiza dla 2020 r. została przeprowadzona w ten sam sposób.
Wpływ zmiany stóp procentowych na wynik finansowy Grupy:
|
|
Zysk/(strata) brutto |
|
|
w tysiącach złotych |
Wzrost o 1,5 % |
Spadek o 1,5 % |
|
31.12.2021 |
(6 057) |
6 057 |
|
31.12.2020 |
(3 463) |
3 463 |
Ekspozycja Grupy na ryzyko zmiany stóp procentowych związanych z IBOR
W odpowiedzi na oczekiwaną reformę stóp referencyjnych (reforma IBOR) Spółka przeanalizowała instrumenty, oparte na LIBOR w celu sprawdzenia czy i jakim stopniu ponosi ryzyko przejścia na nowe stopy procentowe. Zmiany wprowadziły szereg wytycznych i zwolnień, w szczególności praktyczne uproszczenie w przypadku modyfikacji umów wymaganych przez reformę, które są ujmowane poprzez aktualizację efektywnej stopy procentowej, zwolnienie z obowiązku zakończenia rachunkowości zabezpieczeń, tymczasowe zwolnienia z konieczności identyfikacji komponentu ryzyka, a także obowiązek zamieszczania dodatkowych ujawnień.
Ekspozycja zobowiązań Grupy z tytułu kredytów i pożyczek na poszczególne stawki procentowe na dzień 31.12.2021:
|
Nazwa firmy finansującej |
kwota zobowiązania w tysiącach złotych |
waluta zobowiązania |
stawka referencyjna |
|
Bank Millenium S.A. |
4 888 |
EUR |
1M EURIBOR + marża |
|
Bank Millenium S.A. |
2 942 |
PLN |
1M WIBOR + marża |
|
mBank S.A. |
94 587 |
USD |
1M LIBOR + marża |
|
ING Bank Śląski S.A. |
86 891 |
USD |
1M LIBOR + marża |
|
BOŚ Bank S.A. |
88 345 |
PLN |
3M WIBOR + marża |
|
BOŚ Faktoring |
53 008 |
PLN |
1M WIBOR + marża |
|
BOŚ Faktoring |
5 902 |
USD |
1M LIBOR + marża |
|
Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy z/s w Knurowie |
638 |
PLN |
3M WIBOR + marża |
|
BS w Płońsku |
600 |
PLN |
3M WIBOR + marża |
|
BGK |
2 379 |
PLN |
3M WIBOR + marża |
|
Razem |
340 180 |
|
|
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Spółka ocenia, że standard ten nie ma wpływu na sytuację finansową ani na wyniki Spółki.
Ryzyko kredytowe jest to możliwość poniesienia przez Grupę straty finansowej na skutek niewywiązania się z zobowiązań przez dłużników Grupy.
Ryzyko kredytowe związane jest głównie z następującymi obszarami:
z wiarygodnością kredytową klientów, z którymi zawiera się transakcje fizycznej sprzedaży towarów,
z wiarygodnością kredytową instytucji finansowych (banków/brokerów), z którymi zawiera się lub które pośredniczą
w zawieraniu transakcji zabezpieczających, a także tych w których lokowane są wolne środki pieniężne,
z kondycją finansową pożyczkobiorców.
Ryzyko kredytowe dotyczy w szczególności następujących pozycji bilansowych:
należności z tytułu dostaw i usług,
instrumenty pochodne,
środki pieniężne i lokaty bankowe i ich ekwiwalenty
udzielone pożyczki,
udzielone gwarancje i poręczenia.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe
|
w tysiącach złotych |
Nota |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Pożyczki udzielone |
5.12 |
5 147 |
194 |
|
Środki pieniężne o ograniczonym dostępie zabezpieczające przyszłe transakcje hedgingowe |
5.12 |
30 981 |
- |
|
Aktywa finansowe wyceniane wartości godziwej przez wynik finansowy |
5.22 |
59 465 |
28 132 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
5.16 |
435 688 |
225 835 |
|
Należności długoterminowe /kaucje, depozyty/ |
5.15 |
30 500 |
9 899 |
|
Należności krótkoterminowe zabezpieczające udzielone gwarancje i poręczenia |
5.16 |
40 514 |
59 955 |
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
5.17 |
9 867 |
6 555 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (z wyłączeniem środków pieniężnych w kasie) |
5.19 |
78 427 |
116 021 |
|
Razem |
|
690 589 |
446 591 |
Wartość księgowa każdego aktywa finansowego przedstawia maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe. Na dzień sprawozdawczy nie występowała znacząca koncentracja ryzyka kredytowego. Zauważalny wzrost na pozycji należności jest związany zarówno ze wzrostem należności handlowych jak i ze wzrostem r/r pozostałych należności długoterminowych z tytułu zabezpieczenia wykonania umów.
Udzielone pożyczki - szacowanie utraty wartości aktywów
Grupa udzieliła w 2021 roku pożyczkę spółce U.C. Energy Limited (powiązanej z Emitentem ze względu na powiązanie osobowe z członkiem RN Unimot S.A.), w ramach umowy linii kredytowej pożyczki. Na dzień 31 grudnia 2021 pozostała do spłaty kwota 1 160 tys. EUR. Pożyczka została spłacona w całości w terminie i na dzień publikacji raportu wynosi zero. Po względem ryzyka utraty wartości transakcja została zaliczona do koszyka 1.
Ponadto Grupa udzieliła kilku pożyczek edukacyjnych dla osób będących na studiach wyższych w ramach współpracy z Fundacją IVY Poland. Na dzień bilansowy pozostała z tego tytułu kwota wynosi 65 tys. zł.
Wysokość szacowanej utraty wartości tych pożyczek Grupa uznaje jako nieistotne z punktu widzenia wyników osiągniętych na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Należności handlowe - szacowanie utraty wartości aktywów
Grupa od wielu lat współpracuje z dużą liczbą klientów z różnych sektorów gospodarki, co wpływa na geograficzną i produktową dywersyfikację należności handlowych. Portfel klientów ulega zmianom wynikającym z dużej aktywności Służb Handlowych Grupy na rynku. Dzięki stałej obecności na wszystkich poziomach danego sektora rynku i dużemu zaangażowaniu pracowników Grupa ma bieżące informacje o aktualnych potrzebach i może na nie szybko odpowiadać elastycznie dopasowując swoją ofertę. Nie bez znaczenia pozostaje szeroki zakres oferty z uwzględnieniem poszczególnych podmiotów z Grupy.
Grupa kontroluje ryzyko kredytowe wynikające z transakcji handlowych zgodnie z jednolitymi zasadami zarządzania ryzykiem kredytowym stosowanymi we wszystkich istotnych podmiotach z Grupy. Ograniczenie ekspozycji na ryzyko kredytowe związane z należnościami handlowymi następuje poprzez ocenę i monitoring kondycji finansowej kontrahentów oraz stosowanie systemu przyznawania limitów kupieckich zgodnie z przyjętą w Grupie procedurą. Procedura zakłada weryfikację zdolności kredytowej kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy handlowej. Klienci bez przyznanego limitu kupieckiego korzystają z oferty sprzedaży na warunkach przedpłaty. Ekspozycja kredytowa w stosunku do przyznanych limitów podlega stałemu monitoringowi. Należności Grupy są stale monitorowane przez dedykowany dział funkcjonujący w strukturach Grupy.
Ścisła współpraca i bieżąca wymiana informacji między poszczególnymi komórkami Grupy skutkuje wysoką zdolnością do szybkiej reakcji na zmienność rynku, wykorzystywania okazji rynkowych, czy też dynamicznej adaptacji do nowych warunków. Grupa ma dużą sprawność działania w zakresie modyfikowania i dostosowywania schematów sprzedaży i uzyskiwania zapłaty w odniesieniu do aktualnych warunków rynkowych. Dzięki temu okresy dotknięte pandemią Covid-19, zawirowaniami związanymi z cenami czy ograniczeniami w dostępności towaru nie mają negatywnego wpływu na należności handlowe.
Poziom bezpieczeństwa należności handlowych Grupy w znacznym stopniu podnoszą: współpraca z Towarzystwami Ubezpieczeń, stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń, korzystanie z usług wywiadowni gospodarczych, kancelarii prawnych. Wśród zabezpieczeń występują m.in.: weksle in blanco z deklaracją wekslową, notarialne akty poddania się egzekucji w trybie art. 777 k.p.c., zastawy rejestrowe (w przypadku rzeczy ruchomych), hipoteki (w przypadku nieruchomości), blokady środków na rachunkach bankowych, gwarancje bankowe. Długoletnia historia współpracy z wiodącymi Towarzystwami Ubezpieczeń, wysokie standardy obsługi należności oraz wsparcie ze strony lidera rynku brokerskiego stanowią o sile i pozycji negocjacyjnej Grupy i pozwalają na wypracowanie niestandardowych rozwiązań, a co za tym idzie pozyskanie produktów ubezpieczeniowych maksymalnie dopasowanych do potrzeb Grupy.
W portfelu Towarzystw Ubezpieczeniowych wspierających działalność Grupy znajdują się: Atradius Crédito y Caución S.A de Seguros y Reaseguros Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes S.A., Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, Compagnie Francaise D'assurance Pour Le Commerce Exterieur Spółka Akcyjna Oddział W Polsce. Wymienione Towarzystwa wykazują znaczące potencjały finansowe oraz korzystają z zabezpieczeń w traktatach reasekuracyjnych, co do których nie ma informacji o zmianach. Postawa Ubezpieczycieli w bieżącym roku, mimo trudnych warunków spowodowanych m.in. pandemią Covid-19, była stabilna i wyważona, nie odnotowaliśmy istotnych wahnięć w zakresie pokrycia limitowego, a przeprowadzone procesy negocjacji warunków ubezpieczenia nie podlegały zakłóceniom. Główny ubezpieczyciel – Atradius Crédito y Caución S.A de Seguros y Reaseguros Spółka Akcyjna Oddział w Polsce – od kilku lat nie zwiększa swojego zaangażowania w branży petrochemicznej, utrzymując jedynie wieloletnie kontrakty.
Specyfika ubezpieczeń należności handlowych nie pozwala na objęcie ochroną należności od określonych grup odbiorców, jak np. jednostki administracji publicznej, podmioty powiązane z ubezpieczającym czy osoby fizyczne. Grupa prowadzi wyważoną politykę zarządzania ubezpieczeniem należności i wyłącza z ochrony należności od renowowanych podmiotów, jak np. koncerny naftowe, co wpływa na optymalizację ryzyk i kosztów. Pojemość polis ubezpieczenia należności w wiodącej Spółce z Grupy oscyluje na poziome 83,8% stanu objętych nimi należności. Wg stanu na 31 grudnia 2021 r. 52,8% należności wiodącej spółki z Grupy było objętych ubezpieczeniem, 2,5% pozyskanymi od klientów innymi formami zabezpieczeń, bez zabezpieczeń pozostawało 44,7%. W ostatniej grupie znalazły się głównie należności od wyłączonych z polis ubezpieczenia należności koncernów paliwowych, których udział w sprzedaży wzrósł r/r, należności niepodlegające ochronie ubezpieczeniowej, jak należności od podmiotów powiązanych, jednostek administracji publicznej czy osób fizycznych, przy czym w tym zakresie utrzymana jest znaczna dywersyfikacja ryzyka z uwagi na duże rozdrobnienie należności.
Wg stanu na 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała następujące formy zabezpieczeń dla należności handlowych:
- 52,3% należności ubezpieczonych w firmach ubezpieczeniowych (66,4% na 31 grudnia 2020 r.)
- 2,4% należności nie ubezpieczonych z zabezpieczeniem ustanowionym przez kontrahenta (4,0 % na 31 grudnia 2020 r.)
- 45,3% należności bez ubezpieczenia (29,6% na 31 grudnia 2020 r.)
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności handlowe ubezpieczone lub zabezpieczone od ryzyka kredytowego w Grupie |
242 526 |
149 836 |
Struktura wiekowa należności handlowych
Wartość brutto:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Nieprzeterminowane |
388 215 |
197 472 |
|
Przeterminowane, w tym: |
54 885 |
36 058 |
|
1-30 dni |
46 377 |
23 216 |
|
31-60 dni |
723 |
2 143 |
|
60-180 dni |
1 025 |
1 018 |
|
181-365 dni |
717 |
2 911 |
|
Powyżej 365 dni |
6 043 |
6 770 |
|
Razem |
443 100 |
233 530 |
Utrata wartości:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Nieprzeterminowane |
(747) |
(290) |
|
Przeterminowane, w tym: |
(6 665) |
(7 405) |
|
1-30 dni |
(72) |
(27) |
|
31-60 dni |
(85) |
(188) |
|
60-180 dni |
(628) |
(452) |
|
181-365 dni |
(335) |
(1 118) |
|
Powyżej 365 dni |
(5 545) |
(5 620) |
|
Razem |
(7 412) |
(7 695) |
Wartość netto:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Nieprzeterminowane |
387 468 |
197 182 |
|
Przeterminowane, w tym: |
48 220 |
28 653 |
|
1-30 dni |
46 305 |
23 189 |
|
31-60 dni |
638 |
1 955 |
|
60-180 dni |
397 |
566 |
|
181-365 dni |
382 |
1 793 |
|
Powyżej 365 dni |
498 |
1 150 |
|
Razem |
435 688 |
225 835 |
Zwiększenia i zmniejszenia odpisów aktualizujących należności handlowe:
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Bilans otwarcia na 1 stycznia |
(7 695) |
(6 724) |
|
Utworzenie |
(3 040) |
(4 115) |
|
Wykorzystanie |
151 |
276 |
|
Rozwiązanie |
3 172 |
2 868 |
|
Bilans zamknięcia na 31 grudnia |
(7 412) |
(7 695) |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku należności handlowe w kwocie 387 468 tys. zł nie były przeterminowane ani nie utraciły wartości (31.12.2020 r.: 197 182 tys. zł). Na dzień 31 grudnia 2021 roku należności handlowe w kwocie 48 220 tys. zł (31.12.2020 r.: 28 653 tys. zł) były przeterminowane, ale nie stwierdzono utraty ich wartości. Należności te dotyczą w głównej mierze klientów, z którymi Grupa współpracuje od wielu lat, są ubezpieczone, zabezpieczone na majątku klientów lub są to duże koncerny paliwowe nie wymagające dodatkowe zabezpieczenia.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku należności handlowe w kwocie 7 412 tys. zł (31.12.2020 r.: 7 695 tys. zł) były przeterminowane lub stwierdzono utratę ich wartości, w związku z czym w 2021 roku zostały objęte odpisem w wysokości 7 412 tys. zł (31.12.2020 r.: 7 695 tys. zł). Na dzień 31.12.2021 roku należności handlowe w kwocie 747 tys. zł nie były przeterminowane, ale stwierdzono utratę ich wartości, ponieważ dotyczą tzw. sankcji finansowych (31.12.2020 r.: 290 tys. zł).
Grupa oczekuje, że realizacja nieprzeterminowanych należności handlowych przez kontrahentów nastąpi nie później niż 12 miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego.
Za zdarzenie niewypłacalności (ang. „default”) Grupa uznaje brak wywiązania się za zobowiązanie przez kontrahenta po upływie 180 dni od dnia wymagalności należności. Do należności o rozpoznanej utracie wartości zaliczane są również należności wystawione za opóźnienia w realizowaniu płatności przez kontrahentów (tzw. sankcje finansowe).
Należności uznane jako należności o rozpoznanej utracie wartości objęte są odpisem pełnym. Przy czym dla należności bez ubezpieczenia podstawą do wyliczenia odpisu jest 100% wartości należności, natomiast dla należności objętych ubezpieczeniem lub inną formą zabezpieczenia podstawą do wyliczenia odpisów jest udział własny ich niespłaconego salda (wysokość wkładu własnego ubezpieczenia/zabezpieczenia).
Dla pozostałych należności, czyli należności bez rozpoznanej utraty wartości, Grupa wylicza współczynniki straty opierając się na średnioważonym procencie niespłaconych należności w ciągu 12 miesięcy w podziale na grupy należności i opóźnień w spłacie, uwzględniając do analizy okres 3 lat.
Analogicznie jak w latach poprzednich w oparciu o rzeczywisty stan portfela na dzień bilansowy zakwalifikowano należności do koszyka 3 jako należności o rozpoznanej utracie wartości oraz do koszyka 2 jako należności bez rozpoznanej utraty wartości.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności brutto w koszyku 2 |
437 104 |
226 444 |
|
Odpis na należności w koszyku 2 |
(1 416) |
(609) |
|
Należności netto w koszyku 2 |
435 688 |
225 835 |
|
Należności brutto w koszyku 3 |
5 996 |
7 086 |
|
Odpis na należności w koszyku 3 |
(5 996) |
(7 086) |
|
Należności netto w koszyku 3 |
- |
- |
Grupa ocenia, że ryzyko nieuregulowania należności przez kontrahenta w zakresie należności nieprzeterminowanych oraz należności przeterminowanych nieobjętych odpisem jest znikome, ze względu na efektywne zarządzanie kredytem kupieckim i windykacją. Grupa m.in. wyznacza limity dla poszczególnych kontrahentów i ustanawia zabezpieczenia oraz ma możliwość dokonywania kompensat wzajemnych wierzytelności.
Środki pieniężne - szacowanie utraty wartości aktywów
Grupa lokuje wolne środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyłącznie w podmiotach działających w sektorze finansowym. Analiza ekspozycji na ten rodzaj ryzyka, przeprowadzona na dzień 31 grudnia 2021 roku dla kwoty 78 427 tys. zł, co stanowi 99,2% kwoty ogółu środków pieniężnych Spółki w wysokości 79 092 tys. zł (zawartej w nocie 5.19), wykazała, że są to w przeważającej części banki posiadające rating na poziomie najwyższym, średniowysokim i średnim, a także dysponujące wysokimi kapitałami własnymi oraz wiodącą i stabilną pozycją rynkową w Polsce. Ryzyko kredytowe z tego tytułu jest na bieżąco monitorowane poprzez analizę ratingów kredytowych oraz ograniczenie poziomu koncentracji środków w poszczególnych instytucjach finansowych.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
Rating Moody's |
Rating |
Rating |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Fitch |
S&P |
|||||
|
Bank1 |
19 810 |
A2 |
BBB |
BBB- |
25,3% |
59,6% |
|
Broker1 |
9 839 |
Caa1 |
CCC |
- |
12,5% |
9,8% |
|
Bank2 |
3 952 |
- |
BB- |
- |
5,0% |
8,9% |
|
Bank3 |
3 249 |
A2 |
- |
- |
4,1% |
- |
|
Bank4 |
1 681 |
Aa3 |
A+ |
- |
2,1% |
6,1% |
|
Bank5 |
17 564 |
Baa1 |
A |
- |
22,4% |
5,2% |
|
Bank6 |
3 119 |
Aa3 |
A+ |
- |
4,0% |
4,2% |
|
Broker2 |
16 383 |
A2 |
A+ |
- |
20,9% |
6,2% |
|
Pozostałe |
2 831 |
- |
- |
- |
3,7% |
- |
|
Razem |
78 427 |
|
|
|
100% |
100,0% |
Biorąc pod uwagę krótkoterminowy charakter prezentowanych środków pieniężnych i lokat oraz ze względu na współpracę wyłącznie z renomowanymi instytucjami finansowymi, jak również bieżący monitoring ich wyników finansowych, ryzyko kredytowe wynikające ze zdeponowania środków finansowych w tych instytucjach jest niskie.
Wysokość szacowanej utraty wartości środków pieniężnych jest nieistotna z punktu widzenia wyników osiągniętych przez Grupę na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Pozostałe należności - szacowanie utraty wartości aktywów
Dla zabezpieczenia bieżących umów handlowych, zobowiązań z tytułu koncesji oraz zobowiązań akcyzowych Grupa korzysta głównie z gwarancji bankowych, gwarancji ubezpieczeniowych oraz dodatkowych zabezpieczeń w formie depozytów bankowych i kaucji. Analiza ekspozycji pozostałych należności na ten rodzaj ryzyka, została przeprowadzona na dzień 31 grudnia 2021 roku dla kwoty 71 014 tys. zł, co stanowi 84,2 % kwoty ogółu pozostałych należności (84 322 tys. zł) – nota 5.15 i 5.16.
Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego oraz bieżące zaliczki na poczet dostaw i usług zostały wyłączone. Drobne depozyty i kaucje na poczet bieżącej eksploatacji dzierżawionych powierzchni lub terminali zostały ujęte w pozycji „pozostałe” z uwagi na marginalny poziom ryzyka lub marginalny poziom kwoty nieistotny dla działalności Grupy.
Pozostałe depozyty i kaucje zabezpieczające należyte wykonanie umów są to środki pieniężne zdeponowane w przeważającej części w bankach posiadających rating na poziomie najwyższym, średniowysokim i średnim, a także dysponującymi wysokimi kapitałami własnymi oraz wiodącą i stabilną pozycją rynkową w Polsce. Kontrahenci natomiast to duże koncerny paliwowe. Ryzyko kredytowe z tego tytułu jest na bieżąco monitorowane poprzez analizę ratingów kredytowych oraz ograniczenie poziomu koncentracji środków w poszczególnych instytucjach finansowych.
Poziom koncentracji środków pieniężnych i lokat z uwzględnieniem oceny kredytowej instytucji finansowych:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
Rating Moody's |
Rating Fitch |
Rating S&P |
do roku |
powyżej roku |
|
Bank1 |
26 919 |
Baa1 |
A |
0 |
4 450 |
22 469 |
|
Bank2 |
1 100 |
A2 |
BBB |
BBB- |
1 100 |
- |
|
Bank3 |
9 958 |
Aa3 |
A+ |
- |
9 958 |
- |
|
Ubezpieczyciel |
29 088 |
- |
- |
- |
23 400 |
5 688 |
|
Kontrahent1 |
1 500 |
- |
- |
- |
- |
1 500 |
|
Pozostałe |
2 449 |
- |
- |
- |
1 606 |
843 |
|
Razem |
71 014 |
|
|
|
40 514 |
30 500 |
Wysokość szacowanej utraty wartości środków pieniężnych jest nieistotna z punktu widzenia wyników osiągniętych przez Grupę na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Transakcje w instrumenty pochodne - szacowanie utraty wartości aktywów
Grupa zawiera transakcje w instrumentach pochodnych w podmiotach działających w sektorze finansowym. Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie stwierdzono ww. ryzyka po stronie aktywów (nota 5.22).
Analiza ekspozycji na ten rodzaj ryzyka, przeprowadzona na dzień bilansowy potwierdziła przewagę po stronie zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych. Grupa współpracuje w przeważającej części z bankami posiadającymi rating na poziomie najwyższym, średniowysokim i średnim oraz z brokerem dysponującym wysokim kapitałem własnym oraz wiodącą i stabilną pozycją rynkową w Polsce. Ryzyko kredytowe z tego tytułu jest na bieżąco monitorowane poprzez analizę ratingów kredytowych oraz ograniczenie poziomu koncentracji transakcji w poszczególnych instytucjach finansowych.
W celu ograniczenia przepływów pieniężnych i jednocześnie ograniczenia ryzyka kredytowego Grupa dokonuje rozliczeń netto do poziomu dodatniego salda wyceny transakcji w instrumentach pochodnych zawartych z danym podmiotem.
Poziom koncentracji wartości godziwej transakcji pochodnych z uwzględnieniem oceny kredytowej instytucji finansowych:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
Rating Moody's |
Rating Fitch |
Rating S&P |
31.12.2021 |
|
Broker1 |
25 362 |
- |
- |
- |
42,7% |
|
Bank1 |
1 754 |
A2 |
- |
- |
2,9% |
|
Bank2 |
400 |
A2 |
BBB |
BBB- |
0,7% |
|
Broker2 |
31 948 |
- |
- |
- |
53,7% |
|
Pozostałe |
1 |
- |
- |
- |
0,0% |
|
Razem |
59 465 |
|
|
|
100,0% |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
Rating Moody's |
Rating Fitch |
Rating S&P |
31.12.2021 |
|
Broker1 |
(51 138) |
- |
- |
- |
61,1% |
|
Broker2 |
(5 193) |
- |
- |
- |
6,2% |
|
Bank1 |
(4 386) |
A2 |
- |
- |
5,2% |
|
Bank2 |
(410) |
A2 |
BBB |
BBB- |
0,5% |
|
Bank3 |
(21 713) |
A2 |
A+ |
- |
26,0% |
|
Bank4 |
(789) |
Baa1 |
A |
- |
1,0% |
|
Razem |
(83 629) |
|
|
|
100,0% |
Dywersyfikacja ryzyka kredytowego związanego z wyceną transakcji w instrumentach pochodnych, współpraca z brokerami o renomowanej pozycji, z bankami dysponującymi wysokim kapitałem oraz wysoką i średnią pozycją w ratingu pozwala minimalizować ryzyko kredytowe wynikające z wyceny transakcji w instrumentach pochodnych.
Poziom koncentracji wartości godziwej środków pieniężnych o ograniczonym dostępie zabezpieczających transakcje hedgingu: (nota 5.12)
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
Rating Moody's |
Rating |
Rating |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Broker1 |
30 981 |
- |
- |
- |
100% |
- |
|
Razem |
30 981 |
|
|
|
100% |
- |
Współpraca z brokerami o renomowanej pozycji pozwala minimalizować ryzyko środków pieniężnych o ograniczonym dostępie zabezpieczających transakcje hedgingowe.
Ryzyko utraty płynności jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Grupa podejmuje działania mające na celu zapewnienie stabilnego i efektywnego finansowania działalności.
W zarządzaniu płynnością Grupa kieruje się następującymi zasadami:
zapewnienie stabilnego i zdywersyfikowanego finansowania od instytucji zewnętrznych,
przeznaczanie nadwyżek finansowych na spłatę zadłużenia odsetkowego bądź efektywne lokowanie ich w bezpieczne instrumenty,
limity kredytowe dla partnerów handlowych,
ściągalność należności zgodnie z ich terminami płatności, ewentualnie wystawianie not odsetkowych,
efektywne zarządzanie pozostałymi elementami kapitału obrotowego.
Analiza wymagalności zobowiązań finansowych wraz z płatnościami odsetek na dzień 31.12.2021
|
w tysiącach złotych |
Wartość bilansowa |
Zakon- |
do 1 m-ca |
od 1 m-ca do 3 m-ca |
od 3 m-ca do 1 roku |
od 1 roku do 5 lat |
powyżej 5 lat |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
70 290 |
96 255 |
886 |
1 798 |
7 891 |
30 443 |
55 237 |
|
Kredyt w rachunku bieżącym |
336 563 |
336 563 |
336 563 |
- |
- |
- |
- |
|
Inne zobowiązania oprocentowane |
3 617 |
3 989 |
25 |
416 |
1 162 |
2 386 |
- |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
83 629 |
83 629 |
8 178 |
21 712 |
28 795 |
24 944 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw |
254 687 |
254 687 |
254 687 |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
748 786 |
775 123 |
600 339 |
23 926 |
37 848 |
57 773 |
55 237 |
Analiza wymagalności zobowiązań finansowych wraz z płatnościami odsetek na dzień 31.12.2020
|
w tysiącach złotych |
Wartość bilansowa |
Zakon- |
do 1 m-ca |
od 1 m-ca do 3 m-ca |
od 3 m-ca do 1 roku |
od 1 roku do 5 lat |
powyżej 5 lat |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
53 176 |
72 790 |
1 009 |
1 977 |
7 122 |
25 404 |
37 278 |
|
Kredyt w rachunku bieżącym |
172 440 |
172 440 |
172 440 |
- |
- |
- |
- |
|
Inne zobowiązania oprocentowane |
5 221 |
6 085 |
33 |
421 |
1 366 |
4 265 |
- |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
21 138 |
21 138 |
2 574 |
- |
15 126 |
3 438 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw |
120 839 |
120 839 |
120 839 |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
372 814 |
393 292 |
296 895 |
2 398 |
23 614 |
33 107 |
37 278 |
Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu umów i dzierżawy wcześniej nieuwzględnionych
Na potrzeby realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu farm fotowoltaicznych przez spółkę Naturalna Energia, spółka ta zawarła szereg umów dzierżawy na grunty znajdujące się w woj. Zachodniopomorskim. Zgodnie z zapisami umowy te mogą być wypowiedziane w przeciągu 2 lat od ich podpisania w związku z czym na Grupie, nie ciąży na tą chwilę obowiązek umowny Grupa nie rozpoznaje na dzień bilansowy zobowiązań zgodnie z MSSF 16.
W przypadku braku wypowiedzenia ww. umów średni czas trwania umów jest przewidziany na 28 lat, średni roczny czynsz bez indeksacji w okresie funkcjonowania farm będzie wynosił ok 1 457 tys. PLN.
Zestawienie możliwych zobowiązań, bez czynników indeksujących i stopy dyskonta na dzień 31.12.2021
|
w tysiącach złotych |
Łączna wartość możliwych wypłaty |
do 1 m-ca |
od 1 m-ca do 3 m-ca |
od 3 m-ca do 1 roku |
od 1 roku do 3 lat |
powyżej 3 lat |
|
Możliwe zobowiązania z tytułu czynszów |
39 776 |
53 |
105 |
473 |
2 915 |
36 231 |
|
Razem |
39 776 |
53 |
105 |
473 |
2 915 |
36 231 |
Analiza wymagalności zobowiązań warunkowych wystawionych przez Jednostkę Dominującą:
za zobowiązania jednostek powiązanych na dzień 31.12.2021
|
w tysiącach PLN/EUR |
do 1 roku |
||
|
PLN |
EUR |
||
|
Gwarancja ubezpieczeniowa za zobowiązanie jednostki powiązanej wobec Urzędu Regulacji Energetyki |
7 000 |
- |
|
|
Poręczenie wekslowe do gwarancji zabezpieczającej koncesje jednostki powiązanej |
10 000 |
- |
|
|
Poręczenia wekslowe dotyczące należytego wykonania umów |
7 485 |
|
|
|
Gwarancje związane z zabezpieczeniem należytego wykonania umów handlowych |
2 744 |
2 500 |
|
|
Razem |
27 229 |
2 500 |
|
za zobowiązania własne na dzień 31.12.2021
|
w tysiącach PLN/EUR |
do 1 roku |
|
|
PLN |
EUR |
|
|
Gwarancje ubezpieczeniowe składane jako zabezpieczenie akcyzowe |
17 350 |
- |
|
Gwarancje związane z zabezpieczeniem należytego wykonania umów handlowych |
19 909 |
9 200 |
|
Razem |
37 259 |
9 200 |
za zobowiązania jednostek powiązanych na dzień 31.12.2020
|
w tysiącach PLN/EUR |
do 1 roku |
||
|
PLN |
EUR |
||
|
Gwarancja ubezpieczeniowa za zobowiązanie jednostki powiązanej wobec Urzędu Regulacji Energetyki |
7 000 |
- |
|
|
Poręczenie wekslowe do gwarancji zabezpieczającej koncesje jednostki powiązanej |
10 000 |
- |
|
|
Poręczenia wekslowe dotyczące należytego wykonania umów |
12 380 |
- |
|
|
Gwarancje związane z zabezpieczeniem należytego wykonania umów handlowych |
3 244 |
250 |
|
|
Razem |
32 624 |
250 |
|
Za zobowiązania własne na dzień 31.12.2020
|
w tysiącach PLN/EUR |
do 1 roku |
||||
|
PLN |
EUR |
||||
|
Gwarancje ubezpieczeniowe składane jako zabezpieczenie akcyzowe |
12 000 |
- |
|||
|
Gwarancje związane z zabezpieczeniem należytego wykonania umów handlowych |
19 971 |
6 850 |
|||
|
Razem |
31 971 |
6 850 |
|||
Zarządzanie kapitałami
W celu zachowania zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji Grupa zarządza kapitałem w taki sposób, aby zapewnić przyszły rozwój przy jednoczesnym maksymalizowaniu zwrotu z kapitału dla akcjonariuszy.
Poziom zwrotu z kapitału Grupa monitoruje za pomocą wskaźnika rentowności kapitału ROE (zysk netto/ kapitał własny).
● Poziom tego wskaźnika na 31 grudnia 2021 roku wyniósł 23,3% (odpowiednio na 31 grudnia 2020 r. 13,1%).
Ponadto w procesie zarządzania płynnością i kapitałem Grupa zwraca także uwagę na wskaźniki:
wskaźnik pokrycia aktywów (kapitał własny/suma aktywów), poziom tego wskaźnika na 31 grudnia 2021 roku wynosi 26,5% (odpowiednio na 31 grudnia 2020 r. 33,6%).
wskaźnik płynności bieżącej (aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe), poziom tego wskaźnika na 31 grudnia 2021 roku wynosi 1,3 (odpowiednio na 31 grudnia 2020 r. 1,4).
W celu optymalnego zarządzania kapitałem, utrzymania płynności i zdolności kredytowej pozwalającej na uzyskanie i utrzymanie finansowania zewnętrznego, Grupa w długim okresie dąży do utrzymania wskaźnika pokrycia aktywów na poziomie nie niższym od 20 %, natomiast wskaźnika płynności bieżącej na poziomie nie niższym od 1,1.
Zestawienie aktualnie dostępnych limitów kredytowych i limitów pożyczek na dzień 31.12.2021
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
|
Bank Millennium S.A. |
3 456 |
|
mBank S.A. |
47 512 |
|
mBank S.A. |
5 500 |
|
ING Bank Śląski S.A. |
21 795 |
|
BOŚ Bank S.A. |
21 655 |
|
BOŚ Faktoring S.A. |
90 |
|
PKO Faktoring |
14 128 |
|
U.C. Energy Ltd |
32 480 |
|
Razem |
146 616 |
5.29 ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
|
w tysiącach PLN/EUR |
Stan na 31.12.2021 |
Stan na 31.12.2020 |
||
|
PLN |
EUR |
PLN |
EUR |
|
|
Zobowiązania warunkowe Jednostki Dominującej własne |
37 259 |
9 200 |
31 971 |
6 850 |
|
gwarancje ubezpieczeniowe złożone jako zabezpieczenie akcyzowe |
17 350 |
- |
12 000 |
- |
|
gwarancje dotyczące należytego wykonania umów |
19 909 |
9 200 |
19 971 |
6 850 |
|
Zobowiązania warunkowe dotyczące Jednostek powiązanych |
27 229 |
2 500 |
32 624 |
250 |
|
gwarancje za zobowiązanie wobec URE |
7 000 |
- |
7 000 |
- |
|
poręczenie wekslowe gwarancji zabezpieczających koncesje |
10 000 |
- |
10 000 |
- |
|
poręczenie wekslowe dot. należytego wykonania umów |
7 485 |
- |
12 380 |
- |
|
gwarancje dotyczące należytego wykonania umów |
2 744 |
2 500 |
3 244 |
250 |
|
Podsumowanie |
64 480 |
11 700 |
64 595 |
7 100 |
Z tytułu udzielonych poręczeń podmioty ich udzielające pobierają wynagrodzenie. Ryzyko zapłaty związane z tymi zobowiązaniami ujęte zostało w cenie. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku Grupa nie zidentyfikowała wzrostu ryzyka kredytowego związanego z udzielonymi gwarancjami oraz poręczeniami, a ewentualna rezerwa z tytułu oczekiwanej straty kredytowej jest nieistotna.
Jednostki powiązane niekonsolidowane:
UNIMOT EXPRESS Sp. z o.o. (jednostka dominująca)
ZEMADON LIMITED (jednostka powiązana z Unimot Express Sp. z o.o.)
AMMERVIEL LIMITED (jednostka powiązana z Unimot Express Sp. z o.o.)
UNIMOT-TRUCK Sp. z o.o. (jednostka powiązana z Unimot Express Sp. z o.o.)
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności krótkoterminowe |
46 |
83 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
426 |
324 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży usług |
130 |
45 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
275 |
232 |
|
Zakup towarów, materiałów i środków trwałych |
72 |
- |
|
Zakup usług |
814 |
648 |
|
Koszty finansowe |
322 |
294 |
|
Koszty dotyczące odpisów na należności |
27 |
- |
Jednostki powiązane niekonsolidowane:
PZL Sędziszów S.A. (jednostka stowarzyszona z Unimot Express Sp. z o.o.)
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności krótkoterminowe: |
771 |
1 519 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
5 |
99 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów |
493 |
255 |
|
Zakup towarów, materiałów i środków trwałych |
8 |
28 |
|
Zakup usług |
- |
4 |
|
Pozostałe przychody |
2 |
- |
|
Pozostałe koszty |
- |
150 |
|
Przychody finansowe |
1 |
25 |
Jednostki powiązane osobowo:
U.C. Energy Ltd (jednostka powiązana osobowo z członkiem RN Unimot S.A.)
GO & BIOGAS Sp. z o.o. (jednostka powiązana osobowa z członkiem RN Unimot S.A.)
|
w tysiącach złotych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Pożyczki udzielone |
5 082 |
- |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
295 |
- |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Zakup towarów, materiałów i środków trwałych |
4 921 |
- |
|
Koszty finansowe |
295 |
306 |
|
Zaliczjka na środki trwałe |
240 |
- |
W bieżącym okresie sprawozdawczym nie zidentyfikowano indywidualnych transakcji przeprowadzonych pomiędzy Spółkami Grupy, które byłyby znaczące ze względu na nietypowy zakres i ich wartość. Transakcje zawarte przez Spółki Grupy wchodzą w zakres normalnych, codziennych operacji gospodarczych, przeprowadzonych na zasadach i warunkach rynkowych. Transakcje te dotyczyły głównie zakupów materiałów i usług na potrzeby bieżącej działalności operacyjnej (paliwa, energia, usługi najmu).
Grupa w badanym okresie oraz w okresie porównawczym udzieliła poręczeń cywilnych, poręczeń wekslowych oraz wystawiła gwarancje za zobowiązania jednostek powiązanych - szczegóły w nocie 5.29.
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Zmiana stanu należności wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej |
(223 597) |
(44 580) |
|
Zmiana stanu należności z tytułu należności odsetkowych |
- |
(100) |
|
Zmiana stanu należności z aktywa prawa do użytkowania aktywów |
(90) |
(131) |
|
Zmiana stanu należności z tytułu nabycia udziałów jednostek zależnych |
44 |
7 920 |
|
Zmiana stanu należności z tytułu należności inwestycyjnych |
1 177 |
- |
|
Zmiana stanu należności w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(222 466) |
(36 891) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Zmiana stanu zapasów wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej |
158 520 |
72 563 |
|
Zmiana stanu zapasów z tytułu nabycia udziałów jednostek zależnych |
- |
167 |
|
Zmiana stanu zapasów w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
158 520 |
72 730 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Zmiana stanu zobowiązań wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej |
131 240 |
64 518 |
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu zakupu udziałów jednostek zależnych |
(109) |
(7 694) |
|
Zmiana stanu zobowiązań odsetkowych |
247 |
574 |
|
Zmiana stanu zobowiązań w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
131 378 |
57 398 |
Wynagrodzenie Członków Zarządu Jednostki Dominującej i Jednostek Zależnych
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
2 825 |
304 |
|
Rezerwa na premie Zarządu |
11 501 |
6 621 |
|
Razem |
14 326 |
6 925 |
Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej i Jednostek Zależnych
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
361 |
280 |
|
Razem |
361 |
280 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
Z tytułu umów o przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych |
155 |
155 |
|
Z tytułu umów o przeprowadzenie przeglądu sprawozdań finansowych |
35 |
35 |
|
Z tytułu weryfikacji sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej |
22 |
22 |
|
Z tytułu weryfikacji sprawozdań finansowych w formacie ESEF |
30 |
30 |
|
Z tytułu umów o badania sprawozdań finansowych jednostek zależnych przeprowadzonych przez inne podmioty audytujące |
64 |
43 |
|
Razem |
306 |
285 |
Szczegółowy opis wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na działalność i sytuację finansową Grupy zawarto w pkt. 2.5 Sprawozdania Zarządu z działalności Unimot S.A. oraz Grupy Kapitałowej Unimot za 2021 rok.
Spółka z Grupy UNIMOT – Unimot Investments zawarła w dniu 12.02.2022 roku Przedwstępną Umowę Nabycia 100% akcji spółki LOTOS Terminale S.A. Transakcja odbywała się w ramach realizacji środków zaradczych narzuconych przez Komisję Europejską w konsekwencji planowego przejęcia przez PKN ORLEN S.A. Grupy LOTOS S.A. Zawarcie Umowy było poprzedzone wielomiesięcznym procesem negocjacji i due-diligence przejmowanych aktywów.
Przedmiotem transakcji jest:
biznes niezależnego operatora logistycznego obejmujący 9 terminali paliwowych
biznes sprzedaży i produkcji asfaltów w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach
długoletnie umowy regulujące zasady współpracy w zakresie logistyki, zapatrzenia w surowce, korzystania z know-how i znaków towarowych
spółki infrastrukturalne zapewniające własny dostęp do mediów i usług wsparcia
Transakcja zostanie sfinansowana w większości z kredytów bankowych. Umowa kredytowa z konsorcjum trzech banków została zawarta w dniu 12 stycznia 2022 r. Ostateczna cena za przejmowane aktywa zostanie oszacowana na dzień zamknięcia transakcji. Umowa zawiera warunki kontynuacji kluczowych inwestycji w przejmowaną infrastrukturę i w rozbudowę terminali, na co jest również zabezpieczenie finansowe. Umowa zawiera również mechanizm Earn-out, czyli dostosowania ceny nabycia w zależności od osiąganych przyszłych wyników przejmowanych biznesów. Szczegółowe omówienie transakcji w Sprawozdaniu Zarządu za rok 2021 pkt. 2.1.4.
23 marca 2022 roku uchwałą Zarządu w Grupie UNIMOT wdrożona została Strategia ESG ( Environmental, Social, Governance) wraz z szeregiem polityk i regulacji. Obszar ten, związany z prowadzeniem działalności biznesowej w sposób zrównoważony i społecznie odpowiedzialny, jest coraz ważniejszy dla interesariuszy, w szczególności inwestorów i banków, ale także potencjalnych pracowników czy kontrahentów. Podjęte działania proceduralne i organizacyjne mają na celu zaimplementowanie aspektu ESG do całej organizacji Unimot S.A. oraz wszystkich spółek zależnych. Podejście do zarządzania zrównoważonym rozwojem Grupy zostało szerzej zaprezentowane w pkt. 3.11 Sprawozdania Zarządu za rok 2021. Pełna treść Strategii została opublikowana i zamieszczona na stronie internetowej https://www.unimot.pl/relacje-inwestorskie/
Istotnym zdarzeniem, które wystąpiło po dniu sprawozdawczym i ma wpływ na rynek paliw w Polsce, jest agresja Rosji na Ukrainę. Sankcje nałożone na Rosję wywołały obawy o dostępność produktów petrochemicznych. W efekcie współpracy z międzynarodowymi operatorami w zakresie zakupu paliw i dużej dywersyfikacji źródeł dostaw dla Grupy, bieżąca działalność handlowa Grupy nie została zachwiana.
W 2021 roku wartość sprzedaży Spółek Grupy na Ukrainę wyniosła 20 627 mln złotych co stanowi zaledwie 0,3% całości przychodów Grupy w analizowanym okresie. Nie odnotowano sprzedaży do klientów mających siedzibę na Białorusi lub w Rosji. Wartość zakupów zrealizowanych od dostawców mających siedzibę w Rosji, na Ukrainie lub Białorusi stanowiło poniżej 0,01% zakupów zrealizowanych w 2021 roku.
W związku z ogólną niepewnością co do stabilności obrotu gospodarczego w sytuacji wojny na terenie Ukrainy, aktualizacji uległy wewnętrzne procedury dotyczące sprzedaży. Historycznie Grupa wykazywała wysoką zdolność dynamicznej adaptacji do zmiennych warunków rynkowych i również w tym przypadku nastąpiła jej natychmiastowa reakcja. Zostały zaostrzone warunki sprzedaży towarów z odroczonym terminem płatności i uszczelnione schematy kontroli płatności przed wydaniem towaru. Nastąpiła też weryfikacja limitów kupieckich vs standing finansowy klientów i dotychczasowe doświadczenia płatnicze odnotowane we współpracy z poszczególnymi odbiorcami. W wyniku podjętych działań Grupa odnotowała znaczną poprawę rotacji należności handlowych i spadek należności przeterminowanych.
Grupa w niewielkim stopniu współpracuje z klientami z Ukrainy korzystając przy tym z polisy ubezpieczenia należności w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wycofanie limitów kredytowych przez Ubezpieczyciela i wstrzymanie ochrony ubezpieczeniowej dla sprzedaży po dacie wybuchu wojny. Wartość otwartych należności handlowych Grupy od odbiorców z Ukrainy jest znikoma i w całości objęta ochroną ubezpieczeniową. Po wybuchu wojny Grupa wstrzymała standardową sprzedaż towarów do dotychczasowych odbiorców z Ukrainy.
Unimot nie importuje paliw płynnych z Rosji drogą lądową, a jedynie bezpośrednio drogą morską. Import odbywa się poza terytorium Ukrainy oraz Białorusi (zgodnie z rozszerzonymi sankcjami nałożonymi na Białoruś od 25 czerwca 2021 r.). Ukraina od wielu lat jest natomiast importerem, a nie eksporterem paliw, więc sytuacja na terytorium Ukrainy nie ma bezpośredniego wpływu na podaż paliwa na polskim rynku.
Sytuacja nadal jest dynamiczna, co może to skutkować objęcie szeroko rozumianych paliw sankcjami. Wyprzedzając możliwe scenariusze Zarząd Grupy podejmuje szereg działań dywersyfikacji kierunków dostaw, między innymi zapewniając sobie stały dostęp do terminala głębokowodnego w cieśninach duńskich, który ma możliwość rozładowania tankowców zawijających do Europy w innych kierunków niż Rosja. Równolegle odbywają się dostawy paliw drogą lądową z Niemiec.
Na dzień publikacji sprawozdania pochodzące z Rosji produkty energetyczne, importowane przez Unimot, nie zostały objęte pakietem sankcji i żaden z kontrahentów Grupy Unimot nie znalazł się na liście sankcyjnej.
Dostawy gazu LPG również prowadzone są zarówno z kierunku wschodniego jak i z zachodu. Niezależnie od tego Unimot poszukuje kolejnych alternatywnych źródeł dostaw, by móc maksymalnie uniezależnić się od importu produktów ze Wschodu.
Na dzień publikacji raportu Grupa posiada odpowiednie zapasy produktów, a zakontraktowane dostawy paliw realizowane są bez większych zakłóceń. Grupa Unimot jest przygotowana na różne scenariusze na rynku paliw i dostosuje się do wszystkich sankcji krajowych i międzynarodowych.
Zawadzkie, 4 kwietnia 2022 rok
|
………………………………………… |
………………………………………… |
………………………………………… |
|
Adam Sikorski |
Robert Brzozowski |
Filip Kuropatwa |
|
Prezes Zarządu Unimot S.A. |
Wiceprezes Zarządu Unimot S.A. |
Wiceprezes Zarządu Unimot S.A. |
|
………………………………………… |
||
|
Małgorzata Walnik |
||
|
Osoba sporządzająca sprawozdanie |