259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400QC9K5N337PTZ39 2019-12-31 259400QC9K5N337PTZ39 2020-12-31 259400QC9K5N337PTZ39 2021-12-31 iso4217:PLN xbrli:shares xbrli:shares iso4217:PLN 259400QC9K5N337PTZ39 2020-01-01 2020-12-31 259400QC9K5N337PTZ39 2021-01-01 2021-12-31

Obraz 22

SKONSOLIDOWANY RAPORT FINANSOWY

ZA 2021 ROK




Obraz 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

Grupy Kapitałowej Sanok Rubber Company

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

sporządzone według

Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej

wraz ze SPRAWOZDANIEM NIEZALEŻNEGO BIEGŁEGO REWIDENTA Z BADANIA

 

 

 

Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Skonsolidowane Sprawozdanie z Całkowitych Dochodów

Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej

Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych

Skonsolidowane Sprawozdanie ze Zmian w Kapitałach Własnych

Dodatkowe noty objaśniające

1. Dane podstawowe o Grupie Sanok Rubber Company i zmiany w kapitale zakładowym

2. Dane podstawowe o pozostałych spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej

3. Skład Zarządu Spółki Dominującej

4. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

6. Istotne zasady (polityka) rachunkowości

7. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

8. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

9. Przychody umów z klientami

10. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane

11. Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego

12. Przychody ze sprzedaży

13. Koszty rodzajowe

14. Koszty wynagrodzeń

15. Pozostała działalność operacyjna

16. Przychody i koszty finansowe

17. Podatek dochodowy

18. Rzeczowe aktywa trwałe

19. Aktywa niematerialne

20. Nieruchomości inwestycyjne

21. Przejęcie jednostki

22. Długoterminowe należności pozostałe

23. Aktywa finansowe – długo i krótkoterminowe

24. Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego

25. Zapasy

26. Należności

27. Środki pieniężne

28. Kapitał zakładowy

29. Pozostałe kapitały

30. Udziały niekontrolujące

31. Rezerwy długoterminowe

32. Rezerwy krótkoterminowe

33. Przychody przyszłych okresów - długoterminowe i krótkoterminowe

34. Kredyty i papiery dłużne długoterminowe i krótkoterminowe

35. Zobowiązania krótkoterminowe

36. Segmenty operacyjne

37. Zysk na akcję

38. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

39. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

40. Pozostałe informacje do raportu rocznego za 2021 r.

41. Zdarzenia występujące po dniu bilansowym

 

 

Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Wyszczególnienie

Nota

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Przychody ze sprzedaży

9,12

1 171 680

976 070

Koszt własny sprzedaży

13

963 007

806 174

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

 

208 673

169 896

Koszty sprzedaży

13

37 511

28 985

Koszty ogólnego zarządu

13

125 149

116 765

Pozostałe przychody operacyjne

15

9 820

24 397

Pozostałe koszty operacyjne

15

15 983

4 464

Wynik z działalności operacyjnej

 

39 850

44 079

Strata(zysk) z tytułu utraty wartości (odwrócenia strat) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności zgodnie z MSSF9

 

-1 456

69

Przychody finansowe

16

5 557

1 203

Koszty finansowe

16

6 223

8 788

Wynik brutto (przed opodatkowaniem)

 

37 728

36 563

Podatek dochodowy

17,24

6 902

44

Wynik netto

 

30 826

36 519

z tego przypadający

 

 

 

udziałowcom jednostki dominującej

 

30 451

36 217

udziałom niekontrolującym

 

375

302

 

 

 

 

Średnia ważona liczba akcji

 

26 881 922

26 881 922

Zysk na jedną akcję

 

1,13

1,35

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji

 

27 509 164

27 509 164

Rozwodniony zysk na jedną akcję

 

1,11

1,32

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Całkowitych Dochodów

Wyszczególnienie

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Wynik netto

30 826

36 519

Pozycje podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych

693

-7 766

Różnice kursowe z przeliczenia

693

-7 766

Pozycje nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych

-70

-1 041

Zyski/straty aktuarialne

-70

-1 041

Inne dochody razem

623

-8 807

Całkowite dochody ogółem

31 449

27 712

z tego przypadające:

 

 

udziałowcom jednostki dominującej

31 065

27 433

udziałom niekontrolującym

384

279


Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej

 

Wyszczególnienie

Nota

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Rzeczowe aktywa trwałe

18

389 683

416 022

Nieruchomości inwestycyjne

20

3 489

4 615

Wartość firmy

19

2 290

7 323

Wartości niematerialne inne niż wartość firmy

19

6 623

6 385

Należności długoterminowe

 

2 822

2 503

Aktywa z tytułu umów

 

2 159

1 321

Aktywa finansowe

23

6

6

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

24

34 126

35 092

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne

 

3 856

4 885

Razem aktywa trwałe

 

445 054

478 152

Zapasy

25

239 178

195 085

Należności handlowe

26

152 137

150 338

Należności krótkoterminowe inne

26

12 922

10 238

Należności z tytułu podatku dochodowego

26

3 139

1 576

Aktywa z tytułu umów

 

235

212

Rozliczenia międzyokresowe czynne

 

3 036

2 996

Aktywa finansowe

23

2 432

55 577

Środki pieniężne

27

81 537

110 007

Razem aktywa obrotowe

 

494 616

526 029

AKTYWA RAZEM

 

939 670

1 004 181

Kapitał akcyjny

28

5 376

5 376

Kapitał z wyceny warrantów (program motywacyjny)

29

6 291

6 291

Statutowy kapitał zapasowy

29

1 792

1 792

Zyski zatrzymane

 

501 228

498 019

Różnice kursowe z przeliczenia

 

-13 171

-13 855

Razem kapitał własny Jednostki Dominującej

 

501 516

497 623

Udziały niekontrolujące

30

511

429

Ogółem kapitał własny Jednostki Dominującej i udziały niekontrolujące

 

502 027

498 052

Kredyty i papiery dłużne

34

47 511

89 833

Rezerwy długoterminowe

31

19 365

20 625

Przychody przyszłych okresów

33

4 616

5 236

Rezerwa na podatek odroczony

24

255

13

Zobowiązania finansowe z tyt. leasingu

 

24 598

27 750

Zobowiązania długoterminowe razem

 

96 345

143 457

Kredyty i papiery dłużne

34

145 776

190 478

Zobowiązania handlowe

35

111 147

96 595

Inne zobowiązania finansowe

35

2 650

271

Zobowiązania finansowe z tyt. leasingu

35

3 557

3 941

Zobowiązania krótkoterminowe inne

35

19 522

18 800

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

35

146

1 138

Zobowiązania z tytułu umów

 

13 052

19 241

Przychody przyszłych okresów

33

730

2 075

Rezerwy krótkoterminowe z tyt. świadczeń pracowniczych

32

24 116

21 081

Rezerwy krótkoterminowe pozostałe

32

20 602

9 052

Zobowiązania krótkoterminowe razem

 

341 298

362 672

PASYWA RAZEM

 

939 670

1 004 181

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01. do 31.12.

 

2021

2020

Zysk netto

30 826

36 519

Korekty razem o pozycje:

44 172

116 716

Amortyzacja

63 330

62 396

Zyski, straty z tytułu różnic kursowych netto

698

20 381

Odsetki

2 735

2 900

Podatek dochodowy od zysku przed opodatkowaniem

5 716

2 774

Zysk, strata z działalności inwestycyjnej

-57

934

Zmiana stanu rezerw

13 567

6 146

Zmiana stanu zapasów

-44 093

12 041

Zmiana stanu należności

-5 660

8 325

Zmiana stanu zobowiązań

9 090

14 686

Zmiana stanu czynnych rozliczeń międzyokresowych i przychodów przyszłych okresów

-10

-3 082

Korekty wynikające z odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości (odwrócenia odpisu              aktualizującego z tytułu utraty wartości)  ujętego w wyniku finansowym

5 823

0

Pozostałe korekty

1 351

-10 712

Podatek dochodowy zapłacony

-8 318

-73

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

74 998

153 235

Wpływy ze sprzedaży środków trwałych i aktywów niematerialnych i prawnych

156

510

Zakup środków trwałych i aktywów niematerialnych i prawnych

-39 127

-47 381

Inne przepływy inwestycyjne

55 224

-62 470

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

16 253

-109 341

Wpływy z tytułu zaciągniętych kredytów

0

52 342

Spłata kredytów

-85 936

-59 648

Zapłacone odsetki

-2 735

-2 900

Wydatki finansowe z tytułu leasingu

-4 322

-3 451

Dywidendy wypłacone na rzecz właścicieli

-26 882

0

Inne wpływy/wydatki

153

-7

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

-119 722

-13 664

Zmiana stanu środków pieniężnych

-28 471

30 230

Różnice kursowe netto na środkach pieniężnych i ekwiwalentach

1

50

Środki pieniężne na początek okresu

110 007

79 727

Zmiana stanu środków pieniężnych netto

-28 470

30 280

Środki pieniężne na koniec okresu

81 537

110 007

w tym o ograniczonej możliwości dysponowania

558

870

 

Zmiana stanu zobowiązań została wykazana bez zmiany stanu zobowiązań inwestycyjnych tj.- 5 tys. zł. w 2021r i -7 771 tys. zł.
w 2020 r., które również zostały wykazane w innych przepływach inwestycyjnych.

 

Skonsolidowane Sprawozdanie ze Zmian w Kapitałach Własnych



Wyszczególnienie

Kapitały własne udziałowców Jednostki Dominującej

 

 

Kapitał zakładowy

Kapitał z wyceny warrantów

Kapitał zapasowy

Zyski zatrzymane

Różnice kursowe z przeliczenia

Razem kapitały własne

Udziały niekontrolujące

OGÓŁEM kapitał własny

Stan na 01.01.2020r

5 376

6 291

1 792

462 844

-6 110

470 193

815

471 008

Całkowite dochody za 12 m-cy 2020 rok

 

 

 

35 178

-7 745

27 433

279

27 712

Podział wyniku finansowego - przekazanie na dywidendę

 

 

 

 

 

0

-665

-665

Pozostałe

 

 

 

-3

 

-3

 

-3

Stan na 31.12.2020r

5 376

6 291

1 792

498 019

-13 855

497 623

429

498 052

Całkowite dochody za 12 m-cy 2021 rok

 

 

 

30 381

684

31 065

384

31 449

Podział wyniku finansowego - przekazanie na dywidendę

 

 

 

-26 882

 

-26 882

-302

-27 184

Pozostałe

 

 

 

-290

 

-290

 

-290

Stan na 31.12.2021r

5 376

6 291

1 792

501 228

-13 171

501 516

511

502 027

 

 

Dodatkowe noty objaśniające

1.  Dane podstawowe o Grupie Sanok Rubber Company i zmiany w kapitale zakładowym

Sanok Rubber Company Spółka Akcyjna (dalej Sanok RC S.A., Jednostka Dominująca) (do dnia 2 listopada 2015: Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil Sanok Spółka Akcyjna) z siedzibą w Polsce, Sanok, ulica Przemyska 24, w obecnej formie prawnej działa od 29 grudnia 1990 roku. Sanok RC S.A. powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego. Spółka jest zarejestrowana w Polsce w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000099813 prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Sanok RC S.A. jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej liczącej łącznie 14 spółek. Podstawowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest Sanok ul. Przemyska 24W okresie sprawozdawczym nie nastąpiły żadne zmiany w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych. Sanok RC SA nie posiada jednostki dominującej, ani jednostki dominującej najwyższego szczebla.

Na dzień publikacji niniejszego raportu kapitał zakładowy Jednostki Dominującej wynosi 5 376 384,40 zł i dzieli się na 26 881 922 sztuk akcji o wartości nominalnej 0,20 zł każda.

Podstawową działalnością Sanok RC S.A. jest produkcja i sprzedaż wyrobów gumowych (zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności – PKD - klasyfikowana do produkcji pozostałych wyrobów gumowych), którą można podzielić pod względem technologii wytwarzania na 4 zasadnicze grupy: artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe.

Ponadto Jednostka Dominująca prowadzi i sprzedaje rezultaty prac rozwojowych związanych z uruchomieniem nowych produktów, a także – w niewielkim zakresie – sprzedaje media energetyczne oraz towary i materiały.

Stosując kryterium podziału sprzedaży produktów i usług wg branż/produktów, wyodrębnia się pięć zasadniczych segmentów rynkowych, a w nich linie produktowe:

  segment motoryzacji - dotyczy sprzedaży: wyrobów gumowych, gumowo – metalowych, gumowo-tworzywowych i z TPE (stosowanych głównie w systemach uszczelnienia karoserii i systemach zawieszenia samochodów oraz zawieszeniach układu wydechowego), a także rezultatów prac rozwojowych, narzędzi i oprzyrządowania z tego obszaru,

  segment budownictwa - dotyczy sprzedaży: uszczelek systemowych stosowanych w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej (tworzywowej, drewnianej, aluminiowej), systemach rynnowych i wentylacyjnych oraz uszczelek samoprzylepnych stosowanych do uszczelnień w stolarce już zamontowanej,

  segment rolnictwo i przemysł  - dotyczy sprzedaży: pasów klinowych, maszyn rolniczych i części zamiennych do nich oraz innych akcesoriów (towary dla rolnictwa – to przede wszystkim domena spółki SSD Sp. z o.o.), a także wyrobów dla farmacji (korki do zamykania fiolek szklanych i opakowań tworzywowych z antybiotykami, płynami infuzyjnymi i preparatami krwiopochodnymi oraz tłoczków do strzykawek jednorazowego użytku) i wyrobów gumowych do AGD,

  segment mieszanek gumowych - dotyczy sprzedaży mieszanek dla producentów wyrobów gumowych, które są wytwarzane w ramach mocy produkcyjnych nie dedykowanych dla własnych produktów,

  segment pozostałe – dotyczy sprzedaży pozostałej, która nie jest ujęta w działalności wymienionej w powyższych segmentach.

Pod względem geograficznym wyodrębnia się: 

  Rynek krajowy (Polska),

  Rynek Unii Europejskiej,

  Rynek Europy Wschodniej,

  Pozostałe rynki.

 

Niniejszy raport zawiera roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Sanok Rubber Company SA za 12 miesięcy 2021 roku, przedstawione w polskich złotych („PLN”), gdzie wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 24 marca 2022 roku. 


 

2.  Dane podstawowe o pozostałych spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej

Wg stanu na 31.12.2021r w Grupie Sanok RC, poza Jednostką Dominującą, funkcjonowały następujące spółki:

Lp

Nazwa Spółki zależnej

% udziałów/
% praw głosu Sanok RC SA

Podstawowy przedmiot działalności

1

Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o. o z siedzibą w Bogucinie k. Poznania

100%/ 100%

Sprzedaż na rynku wtórnym wyrobów produkowanych przez Sanok RC S.A. oraz sprzedaż części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych i maszyn dla rolnictwa. Sprzedaż towarów nie produkowanych przez Sanok RC S.A. za 12 m-cy 2021 roku stanowiła 62% sprzedaży Spółki.

2

PHU Stomil East Sp. z o. o. z siedzibą w Sanoku

65,7%/ 79,3%

Handel na rynkach WNP (sprzedaż, oprócz wyrobów Sanoka RC S.A. także produktów innych firm polskich)oraz sprzedaż produktów firm białoruskich i ukraińskich na rynku polskim. Sprzedaż towarów nie produkowanych przez Sanok RC S.A. za 12 m-cy 2021r roku stanowiła 1,3% sprzedaży Spółki.

3

Stomil Sanok Rus Sp. z o.o. z siedzibą w Moskwie (Rosja)

100%/ 100%

Dystrybucja i sprzedaż na rynku rosyjskim wyrobów pochodzących z produkcji Grupy Sanok RC.

4

Stomil Sanok Ukraina z siedzibą w Równem (Ukraina)

100%/ 100%

Dystrybucja i sprzedaż na rynku ukraińskim wyrobów pochodzących z produkcji Grupy Sanok RC.

5

Stomil Sanok Wiatka Spółka Akcyjna Typu Zamkniętego z siedzibą w Kirowie (Rosja)

81,1%/ 81,1%

Produkcja i sprzedaż na rynku północnej Rosji wyrobów z gumy i innych materiałów.

6

Produkcyjno - Handlowe Unitarne Przedsiębiorstwo Stomil Sanok BR z siedzibą w Brześciu (Białoruś)

100%/ 100%

Produkcja wyrobów wytłaczanych do stolarki okiennej oraz produkcja wyrobów formowych do AGD. Sprzedaż realizowana jest do spółek dystrybucyjnych Sanok RC w Rosji i na Ukrainie, a także bezpośrednio na rynku białoruskim i rosyjskim.

7

Colmant Cuvelier RPS S.A.S.
 z siedzibą w Villers-la-Montagne (Francja)

100%/ 100%

Produkcja i sprzedaż uszczelnień karoserii z tworzyw sztucznych (PVC, PVC+TPE i TPE) oraz mieszanek gumowych.

8

Stomet Sp. z o.o. z siedzibą w Sanoku

100%/ 100%

Wytwarzanie oprzyrządowania do produkcji wyrobów gumowych i tworzywowych oraz wykonywanie remontów maszyn i urządzeń – głównie na zamówienie spółek Grupy. Sprzedaż wyrobów i usług poza Grupę za 12 m-cy 2021r stanowiła 18% sprzedaży Spółki

9

Świerkowy Zdrój Medical SPA Sp. z o.o. z siedzibą w Rymanowie

100%/ 100%

Organizowanie i świadczenie usług w zakresie lecznictwa, sanatorium, rehabilitacji, wypoczynku, rekreacji, turystyki, hotelarstwa i gastronomii.

10

Sanok (Qingdao) Auto Parts Sp.zo.o. z siedzibą w Jiaozhou City (Chiny)

100%/ 100%

Spółka została założona na początku 2012r. Prowadzi działania marketingowe dotyczące rynku chińskiego zarówno pod kątem klientów jak i dostawców. Podstawowym przedmiotem jej działalności będzie import, eksport i sprzedaż wyrobów dla klientów z segmentu motoryzacji na lokalnym rynku.

11

Draftex Automotive GmbH, Grefrath (Niemcy)

(do 16.12.2014 Stomil Sanok DE GmbH; do 7.07.2014 Meteor China – Beteiligungs GmbH)

100%/ 100%

Produkcja i sprzedaż uszczelnień karoserii dla sektora samochodów premium na rynku niemieckim. Spółka posiada udziały (14,5%) w spółce produkcyjnej Qingdao Masters of Rubber and Plastics Co. Ltd (QMRP) z siedzibą w Jiaozhou City (Chiny).

12

Qingdao Masters of Rubber and Plastic Co., Ltd. Taichang Road, Zhongyun Development ZoneJiaozhou, 266300, Qingdao (Chiny)

79,7%/85,5%

Produkcja i sprzedaż uszczelnień karoserii dla sektora motoryzacji oraz uszczelnień okien i szaf sterowniczych na rynku chińskim.

13

SMX Rubber Company S.A. de C.V

99%/99%

Spółka SMX została utworzona jako odrębny podmiot prawny, docelowo realizujący bezpośrednią sprzedaż do klientów ulokowanych w Meksyku. Spółka SMX pozostaje spółką zależną o minimalnym zakresie działania i z minimalnymi zasobami celem optymalizacji kosztów związanych z rozwojem Grupy Sanok RC Pozostałe 1% udziałów w posiadaniu spółki „Stomet” Sp. z o.o.


 

3.  Skład Zarządu Spółki Dominującej

Na dzień 31.12.2021 w skład zarządu Spółki wchodzili:

Prezes Zarządu                        – Piotr Szamburski 

Wiceprezes Zarządu                – Marcin Saramak 

Wiceprezes Zarządu                – Rafał Grzybowski 

Członek Zarządu                     – Piotr Dołęga

Członek Zarządu                     – Martijn Merkx

4.  Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Informacje w zakresie profesjonalnego osądu a także niepewności szacunków i założeń zaprezentowanych poniższej, przedstawiają sytuację na dzień bilansowy. Kwestie wynikające z trwającej wojny na Ukrainie jak i pandemii choroby COVID-19 (wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2) oraz ich wpływu na profesjonalny osąd jak i niepewność szacunków oraz założeń po dniu bilansowym zostały szczegółowo przedstawione w nocie 41.

Niepewność szacunków i założeń

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

a.  Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. W Spółce Dominującej przyjęto w tym celu następujące założenia:

  stopa dyskonta 3,6%

  tablice śmiertelności pttz2020

  średni zakładany roczny wzrost podstaw kalkulacji dla odpraw emerytalno-rentowych w latach 2022-2031 na poziomie 1,5%

  średni zakładany roczny wzrost podstaw kalkulacji nagród jubileuszowych w latach 2022-2031 na poziomie 1,5%

  średni ważony współczynnik mobilności pracowniczej 4,54%

b.  Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione

c.  Wartość godziwa instrumentów finansowych

Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kierują się profesjonalnym osądem.

d.  Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

e.  Utrata wartości aktywów trwałych

Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości środków trwałych. Wymagało to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te środki trwałe. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 18.

f.  Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi w Polsce podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

g.  Utrata wartości należności handlowych

Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych.
W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane
w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

5.  Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych oraz pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej. 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się, poza sytuacją związaną z wojną na Ukrainie jak i rozwojem pandemii choroby COVID-19 szerzej opisanymi w nocie 41 niniejszego sprawozdania, istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy. 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje dane za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia

31 grudnia 2020 roku.

Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało przedstawione w PLN, które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą.

Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej oraz sprawozdania finansowe jednostek kontrolowanych przez Jednostkę Dominującą sporządzone na ten sam dzień bilansowy. Sprawozdania finansowe Jednostek Zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej przy wykorzystaniu jednolitych zasad rachunkowości. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane chyba, że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:

-  posiada władzę nad danym podmiotem,

-  podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

-  ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

6.  Istotne zasady (polityka) rachunkowości

a.  Wycena do wartości godziwej

Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty pochodne oraz aktywa niefinansowe takie jak nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy.

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych

b.  Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).

Dla potrzeb wyceny bilansowej przyjęto następujące kursy:

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

USD

4,0600

3,7584

EUR

4,5994

4,6148

RUB

0,0542

0,0501

BYN

1,6137

1,4295

UAH

0,1487

0,1326

CNY

0,6390

0,5744

MXN

0,1984

0,1891

 

Aktywa i pasywa jednostek zależnych zlokalizowanych za granicą włącza się do konsolidacji po przeliczeniu na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy. Przychody i koszty są przeliczane przy użyciu kursu średniego dla każdego miesiąca okresu sprawozdawczego. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w zysku lub stracie.

Średnie kursy wymiany za poszczególne okresy obrotowe kształtowały się następująco:

 

31 grudnia 2021

31 grudnia 2020

EUR

4,5668

4,4444

RUB

0,0524

0,0543

BYN

1,5225

1,6039

UAH

0,1417

0,1451

CNY

0,5988

0,5650

MXN

0,1904

0,1823

c.  Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw stanowią koszty bieżącego okresu w momencie poniesienia.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący: budynki – 40 lat, budowle – od 10 do 40 lat, urządzenia techniczne i maszyny – od 3 do 14 lat, środki transportu – 5 lat.

Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od stycznia kolejnego roku.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

d.  Nieruchomości inwestycyjne

Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.

Po początkowym ujęciu, nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym powstały, z uwzględnieniem powiązanego wpływu na podatek odroczony.

Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w zysku lub stracie.

W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.

e.  Aktywa niematerialne

Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Aktywa niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od stycznia kolejnego roku.

Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych są ujmowane w zysku lub stracie w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o umorzenie i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Skapitalizowane nakłady są amortyzowane co do zasady przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży danego przedsięwzięcia, jednak nie dłużej niż 5 lat.

Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane, jako różnica pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.

Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki

-  sumy:

a.  przekazanej zapłaty,

b.  kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz

c.  w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

-  nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.

Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

-  odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz

-  jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

f.  Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza
w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów,
w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

g.  Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

  wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

  wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

  wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

  Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

  Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

  Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

  Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

  Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

  Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

  należności handlowe,

  pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

  środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków
i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje instrumenty pochodne.

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

h.  Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym, to przede wszystkim opcje. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

i.  Zapasy 

Zapasy wykazywane są w cenie nabycia nie wyższej od ich wartości netto możliwej do odzyskania. Produkcja w toku, półfabrykaty oraz wyroby gotowe wyceniane są w koszcie wytworzenia nie wyższym od cen sprzedaży. Zapasy wyceniane są wg poniższych zasad:

-  materiały, towary – w cenie nabycia wg ceny średnioważonej,

-  wyroby gotowe i półfabrykaty – koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych,

-  w pozycji produkcji w toku prezentowane są półfabrykaty oraz niezakończona produkcja wyrobów.

Jeżeli koszt wytworzenia lub koszt zakupu składnika zapasów jest wyższy od jego wartości netto możliwej do uzyskania, dokonuje się odpisu aktualizującego w wysokości różnicy między kosztem wytworzenia lub kosztem zakupu składnika, a jego wartością netto możliwą do uzyskania. Odpis ujmowany jest w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

Podstawą odpisów aktualizujących do wartości netto możliwej do uzyskania są m.in. roczne spisy z natury stanów magazynowych i przeglądy poszczególnych składników pod kątem ich przydatności i możliwości sprzedaży.

Zmniejszenie wartości zapasu składników do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania może nastąpić w szczególności, gdy:

  składnik został uszkodzony lub utracił całkowicie lub częściowo swoją przydatność;

  spadła możliwa do uzyskania cena sprzedaży składnika;

  wzrosły przewidywane koszty związane z przystosowaniem składnika do sprzedaży

i dokonaniem tej sprzedaży, takie jak: koszty opakowania, transportu, składowania, załadunku i wyładunku, a w przypadku produktów w toku – także koszty dokończenia produkcji.

W zakresie zapasów słabo-rotujących Spółka przyjęła następującą politykę ustalania odpisów aktualizujących :

- dla wyrobów gotowych, materiałów i surowców oraz półproduktów i produktów w toku:

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 6 miesięcy lecz nie dłużej niż 12 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 10%;

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 12 miesięcy lecz nie dłużej niż 24 miesiące – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 50%;

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres powyżej 24 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić 100%;

- dla towarów:

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 12 miesięcy lecz nie dłużej niż 18 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 20%;

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 18 miesięcy lecz nie dłużej niż 24 miesiące – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 50%;

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 24 miesięcy lecz nie dłużej niż 36 miesiące – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 75%;

-  znajdujących się na stanie magazynu przez okres powyżej 36 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić 100%.

j.  Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.

Z uwagi na krótki termin ich płatności wykazywane są one w wartości nominalnej.

Należności budżetowe prezentowane są w pozycji inne należności, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.

k.  Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

l.  Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

m.  Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które od 1 stycznia 2018 roku ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

n.  Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

o.  Rezerwy i zobowiązania na świadczenia pracownicze obejmują rezerwy na:

-  niewykorzystane urlopy wypoczynkowe – szacowane są w miesiącu, w którym pracownicy nabyli prawo do urlopów w wysokości wynikającej z iloczynu ilości dni niewykorzystanego urlopu i średniego wynagrodzenia z okresu szacunku, powiększonego o narzuty płatne na rzecz ZUS;

-  premie dotyczące okresu sprawozdawczego płatne w następnym okresie – obliczane są na podstawie zasad wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), a dla pracowników nie objętych ZUZP w oparciu o dane statystyczne z poprzednich okresów sprawozdawczych;

-  nagrody jubileuszowe - przysługują pracownikom, którzy zostali zatrudnieni w Sanok RC SA przed 1.07.2007r.i nabyli do nich prawo na mocy ZUZP po przepracowaniu określonego czasu (staż pracy);

-  odprawy emerytalno-rentowe - są należne z tytułu przejścia na rentę lub emeryturę - na zasadach i w wysokościach określonych w ZUZP oraz w Kodeksie Pracy.

Wycena rezerw na nagrody jubileuszowe oraz na odprawy emerytalno–rentowe dokonywana jest metodami aktuarialnymi. Świadczenia te ujmowane są jako rezerwy i koszty wynagrodzeń. Na każdy dzień bilansowy powyższe szacunki podlegają weryfikacji.

p.  Przychody

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

  zidentyfikowano umowę z klientem,

  zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

  określono cenę transakcji,

  dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

  ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

  strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

  Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

  Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

  umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz

  jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem

i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

  klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

  zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne

w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia  

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.

Należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9.

Zobowiązania z tytułu umowy

W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.

Odsetki

Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

Dywidendy

Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

Stosowane przez Grupę metody ustalenia momentu powstania przychodu:

-  ze sprzedaży towarów, materiałów i wyrobów gotowych – w momencie uzyskania kontroli nad przedmiotem transakcji przez klienta;

-  z tytułu świadczenia spełnianego w czasie – metodą procentowego zaawansowania;

-  z tytułu świadczenia spełnianego w określonym momencie - w momencie uzyskania kontroli nad przedmiotem transakcji przez klienta;

-  z tytułu odsetek – w proporcji do upływu czasu, uwzględniając efektywną dochodowość danego składnika aktywów;

-  z tytułu dywidend – z chwilą ustalenia prawa akcjonariusza (udziałowca) do otrzymania płatności.

q.  Podatki

Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.

Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych

-  z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

-  w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty

-  z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

-  w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-  gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

-  należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.

r.  Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. 

s.  Płatności w formie akcji

Koszt transakcji rozliczanych z pracownikami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość godziwa ustalana jest przez niezależnego rzeczoznawcę w oparciu o model oparty na metodzie Monte-Carlo. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Spółki Dominującej) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu Spółki Dominującej na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.

Żadne koszty nie są ujmowane z tytułu nagród, do których prawa nie zostaną ostatecznie nabyte, z wyjątkiem nagród, w przypadku których nabycie praw zależy od warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, które są traktowane jako nabyte bez względu na fakt spełnienia warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dotyczących efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku, gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane. Dotyczy to również nagród w przypadku, których warunki inne niż warunki nabycia uprawnień będące pod kontrolą Spółki Dominującej lub pracownika nie są spełnione. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody, tj. w sposób opisany w paragrafie powyżej.

7.  Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku za wyjątkiem przedstawionych poniżej. Poniższe zmiany do MSSF, zostały zastosowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich datą wejścia w życie, jednak nie miały one istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:

  Zmiany do MSSF4 „ Umowy ubezpieczeniowe” – odroczenie zastosowania MSSF 9 „ Instrumenty finansowe”.

  Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 – związane z reformą referencyjnej stopy procentowej – Etap 2

  Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – uproszczenie dot. zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

Zmiany prezentacji i klasyfikacji pozycji sprawozdań finansowych

Grupa dokonała zmiany prezentacji w bilansie wyodrębniono z RMK czynnych aktywa z tytułu umów z klientami.

Podsumowanie zmian zaprezentowano w tabelach poniżej:

 

31.12.2020 opublikowane

zmiana

31.12.2020
po zmianie

Aktywa trwałe

 

 

 

Aktywa z tytułu umów

 

1 321

1 321

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne

6 206

-1 321

4 885

Aktywa obrotowe

 

 

 

Aktywa z tytułu umów

 

212

212

Rozliczenia międzyokresowe czynne

3 208

-212

2 996

8.  Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, a które wchodzą w życie terminie późniejszym:

  Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe –przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania – zatwierdzone w UE w dniu 28.06.2021 - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

  Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych - zatwierdzone w UE w dniu 28.06.2021 - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

  Zmiany do MSSF 3 Połączenie przedsięwzięć – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE w dniu 28.06.2021 - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

  Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19.11.2021 – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiany do różnych standardów Poprawki do MSSF (cyk 2018-2020) – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF1, MSSF9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28.06.2021 – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

 

Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE:

  Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz Wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityki rachunkowości w praktyce – kwestia istotności w odniesieniu do polityki rachunkowości- mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem–- data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności.

  MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później).

  Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiany do MSR 12 „ Podatek dochodowy” –podatek odroczony dotyczące aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Według oceny Jednostki Dominującej wcześniejsze zastosowanie przez Jednostkę Dominującą tych standardów, interpretacji i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe.

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. 

9.  Przychody umów z klientami

Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych

31.12.2021

Sprzedaż na rynku krajowym

Sprzedaż na rynku Unii Europejskiej

Sprzedaż na rynku Europy Wschodniej

Sprzedaż na pozostałych rynkach

Razem sprzedaż

Wyroby dla motoryzacji

53 496

438 067

851

180 622

673 036

Mieszanki gumowe

87 665

21 457

8

4 713

113 843

Pasy klinowe

33 472

26 963

14 070

9 725

84 230

Uszczelki budowlane stolarkowe

56 871

14 207

5 327

3 249

79 654

Maszyny rolnicze i części zamienne do maszyn

76 697

0

0

0

76 697

Uszczelki budowlane samoprzylepne

20 943

25 581

16 699

4 733

67 956

Inne wyroby przemysłowe i rolnicze

17 232

2 568

491

1 424

21 715

Usługi przemysłowe

16 092

776

0

146

17 014

Wyroby dla farmacji

5 341

6 787

3 226

54

15 408

Usługi sanataryjno - wypoczynkowe

12 239

0

0

0

12 239

Wyroby AGD

783

1 763

6 089

0

8 635

Pozostałe wyroby

968

281

0

3

1 253

Razem sprzedaż

381 799

538 450

46 761

204 669

1 171 680

 

31.12.2020

Sprzedaż na rynku krajowym

Sprzedaż na rynku Unii Europejskiej

Sprzedaż na rynku Europy Wschodniej

Sprzedaż na pozostałych rynkach

Razem sprzedaż

Wyroby dla motoryzacji

53 971

396 959

77

124 338

575 345

Mieszanki gumowe

69 652

13 005

7

3 741

86 405

Pasy klinowe

31 297

20 691

12 556

9 002

73 546

Uszczelki budowlane stolarkowe

46 014

9 277

4 988

1 586

61 865

Maszyny rolnicze i części zamienne do maszyn

57 009

1 463

0

0

58 472

Uszczelki budowlane samoprzylepne

16 514

19 655

12 986

3 142

52 297

Inne wyroby przemysłowe i rolnicze

16 771

0

490

1 505

18 766

Usługi przemysłowe

16 742

1 437

0

86

18 265

Wyroby dla farmacji

5 139

5 078

4 704

72

14 993

Wyroby AGD

676

1 246

6 010

0

7 932

Usługi sanataryjno - wypoczynkowe

6 035

0

0

0

6 035

Pozostałe wyroby

1 076

1 036

37

0

2 149

Razem sprzedaż

320 896

469 847

41 855

143 472

976 070

10.  Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i
w
przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i
uprzywilejowane

W dniu 28 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Sanok Rubber Company Spółka Akcyjna, postanowiło podzielić zysk netto za 2020 rok w wysokości 43.297.310,43 zł w następujący sposób:

1)  kwotę 26 881 922,00 zł przeznaczyć do podziału między akcjonariuszy w formie dywidendy, przy czym:

a)  kwota dywidendy na jedną akcję: 1,00 zł,

b)  dzień dywidendy: 6 lipca 2021r.,

c)  termin wypłaty dywidendy: 20 lipca 2021r.,

2)  kwotę 268 819,22 zł przeznaczyć na zasilenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,

3)  kwotę 16 146 569,21 zł przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki.

W roku ubiegłym, z zysku za 2019 rok dywidendy nie wypłacano.

Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w następujących spółkach zależnych Walne Zgromadzenia Wspólników uchwaliły wypłaty dywidendy na rzecz Spółki:

-  16 czerwca 2021 roku – Stomil Sanok Wiatka – w kwocie 399,6 tys. RUB co stanowi 20,8 tys. zł.

-  22 czerwca 2021 roku – PHU Stomil East Sp. z o. o - w kwocie 568,7 tys. zł.

-  24 czerwca 2021 roku – Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o. o - w kwocie 1 mln zł.

-  25 czerwca 2021 roku – Stomet Sp. z o. o - w kwocie 300 tys. zł

Suma dywidend od spółek zależnych na dzień 31.12.2021r. wynosi 1 889,5 tys. zł. i w sprawozdaniu skonsolidowanym podlega eliminacji.

11.  Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego

Zobowiązania warunkowe zaprezentowane poniżej wynikają w głównej mierze z zabezpieczenia kredytów. Oprócz tytułów wymienionych w zestawieniu, zabezpieczeniem są również: weksle In blanco, cesje praw z umów ubezpieczeń, pełnomocnictwa do rachunków bankowych.

Zabezpieczenia na majątku Grupy Kapitałowej Sanok RC z tytułu:

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

zastaw na maszynach, urządzeniach, zapasach

111 548

79 552

cesja należności

31 131

31 197

hipoteka kaucyjna

140 440

79 035

weksli własnych - zabezpieczenie dotacji i kontraktów terminowych (instrumenty pochodne)

12 478

28 892

gwarancji udzielonych za spółki z Grupy

4 692

30

akredytyw

0

360

inne

301

270

RAZEM

300 590

219 336

12.  Przychody ze sprzedaży

Wyszczególnienie

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Przychody ze sprzedaży produktów

1 019 893

846 564

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

105 472

84 218

Pozostałe przychody

46 315

45 288

Razem przychody ze sprzedaży

1 171 680

976 070

z tego:

 

 

- sprzedaż krajowa

381 799

320 896

- sprzedaż zagraniczna

789 881

655 174

Całość przychodów ze sprzedaży wykazanych w Rachunku zysków i strat Grupa rozpoznaje w momencie uzyskania przez klienta kontroli nad przedmiotem transakcji.

13.  Koszty rodzajowe

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

-  amortyzacja

63 330

62 396

-  w kosztach własnych sprzedaży

57 631

56 791

-  w kosztach sprzedaży

1 038

1 020

-  w kosztach ogólnych

4 661

4 585

-  zużycie materiałów i energii

595 188

467 517

-  usługi obce

110 316

86 479

-  podatki i opłaty

11 493

7 678

-  wynagrodzenia

239 791

213 674

-  ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

59 677

53 750

-  pozostałe koszty rodzajowe

11 037

6 743

Koszty według rodzaju, razem

1 090 832

898 237

Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych

-65 354

-21 055

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (wielkość ujemna)

-23 625

-31 029

 Koszty sprzedaży (wielkość ujemna)

-37 511

-28 985

Koszty ogólnego zarządu ( wielkość ujemna)

-125 149

-116 765

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

839 193

700 403

Wartość sprzedanych nowych uruchomień

31 559

32 274

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

92 255

73 497

Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów

963 007

806 174

W okresie IV-VI 2020 Spółka Dominująca odnotowała znaczny spadek przychodów z działalności gospodarczej mający związek z panującą pandemią, co spowodowało konieczność przestojów i ograniczenia produkcji. Koszty niewykorzystanych mocy produkcyjnych w kwocie 14,7 mln PLN zgodnie z przyjętą w Spółce procedurą ujęto w Kosztach ogólnego zarządu


14.  Koszty wynagrodzeń

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

-  Wynagrodzenia

241 628

212 655

-   Koszty ubezpieczeń społecznych

60 150

53 403

-  Rezerwy dotyczące świadczeń pracowniczych i narzutów

-2 310

1 366

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem, w tym:

299 468

267 424

-  Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

218 613

199 641

-  Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

12 663

10 057

-  Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

68 192

57 726

15.  Pozostała działalność operacyjna

Pozostałe przychody operacyjne

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

49

269

Zyski dotyczące praw majątkowych

106

 

Dotacje rządowe*

1 652

13 703

Inne przychody operacyjne, w tym m.in.

8 013

10 425

-  subwencja z tyt. skróconego czasu pracy w spółce Draftex

0

2 011

-  rozwiązane odpisy i rezerwy

485

868

-  otrzymana rekompensaty projektowe

0

4 267

-  otrzymane rabaty, darowizny od dostawców

1 210

86

-  otrzymane odszkodowania

3 835

2 216

-  inne

2 483

977

Pozostałe przychody operacyjne razem

9 820

24 397

* w tym dot. pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej 13,6 mln w 2020r. 1,3 mln w 2021r.

 

Pozostałe koszty operacyjne

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

Darowizny

294

515

Utworzone rezerwy i odpisy

8 958

253

Odpis na wartość firmy

5 823

0

Inne

908

3 696

Pozostałe koszty operacyjne, razem

15 983

4 464

16.  Przychody i koszty finansowe

Przychody finansowe

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

Odsetki od lokat

405

792

Inne przychody finansowe, w tym:

5 152

411

-  wycena bilansowa opcji walutowych

1 816

0

-  nadwyżka dodatnich różnic kursowych

3 240

0

-  pozostałe (m.in. realizacja opcji, wycena aktywów finansowych)

96

411

Przychody finansowe razem

5 557

1 203

 

Koszty finansowe

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

Odsetki

3 323

3 466

Inne koszty finansowe, w tym:

2 900

5 322

-  wycena bilansowa opcji walutowych

2 255

2 038

-  nadwyżka ujemnych różnic kursowych

0

2 495

-  pozostałe

645

789

Koszty finansowe razem

6 223

8 788


‎ 

17.  Podatek dochodowy

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01 do 31.12

2021

2020

1.  Zysk ( strata) brutto

37 728

36 563

2.  Różnice pomiędzy zyskiem brutto, a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym

7 172

8 442

-  koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu

22 747

22 994

-  przychody niepodatkowe

-7 464

-21 158

-  przychód uznany za zrealizowany

-7 848

7 308

-  darowizny podlegające odliczeniu

-263

-702

3.  Dochód zwolniony z tytułu działalności w PSI

-42 357

-55 545

4.  Podstawa opodatkowania

2 543

-10 540

5.  Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku wyników

5 716

2 774

6.  Efektywna stawka podatkowa (pkt.5/pkt.1)* 100 w %

15%

8%

Wartości kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów niepodatkowych są pochodną wartości odnotowanych przez jednostkę dominującą.

W ramach wdrożenia KIMSF 23 nie zidentyfikowano niepewności co do traktowania podatkowego dochodu.

18.  Rzeczowe aktywa trwałe

Wyszczególnienie

Grunty własne i prawo wieczystego użytkowania

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

Wartość brutto środków trwałych

Stan na 01.01.2020r

14 039

209 075

670 173

18 998

66 820

979 105

Zwiększenia (w tym nabycia)

0

71 463

43 675

1 092

3 726

119 956

Zmniejszenia(w tym sprzedaż, złomowanie)

-1151

-476

-1 901

-1 357

-392

-5 277

Zmiana z tytułu różnic kursowych

211

-348

1 053

169

270

1 355

Stan na 31.12.2020r

13 099

279 714

713 000

18 902

70 424

1 095 139

Zwiększenia (w tym nabycia)

0

4 411

26 688

3844

3 816

38 759

Zmniejszenia (w tym sprzedaż, złomowanie)

0

-3 035

-2251

-536

-471

-6 293

Zmiana z tytułu różnic kursowych

-10

1355

2913

65

23

4 346

Stan na 31.12.2021r

13 089

282 445

740 350

22 275

73 792

1 131 951

Umorzenie środków trwałych

Stan na 01.01.2020r

132

100 478

477 212

12 794

53 459

644 075

Zwiększenia

136

11 223

41 687

2 903

4 808

60 757

w tym dot. śr. trw. w leasingu

136

3405

0

1292

224

5 057

Zmniejszenia

0

-470

-1127

-1052

-388

-3 037

Zmiana z tytułu różnic kursowych

0

-241

-683

33

189

-702

Stan na 31.12.2020r

268

110 990

517 089

14 678

58 068

701 093

Zwiększenia

121

11 932

42 560

2 542

4 327

61 482

w tym dot. śr. trw. w leasingu

121

3 031

148

1161

117

4 578

Zmniejszenia

0

-271

-2 221

-278

-437

-3 207

Zmiana z tytułu różnic kursowych

0

360

2 298

19

19

2 696

Stan na 31.12.2021r

389

123 011

559 726

16 961

61 977

762 064

Wartość netto środków trwałych

Stan na 31.12.2020r

12 831

168 724

195 911

4 224

12 356

394 046

Środki trwałe w budowie na 1.01.2020

 

 

 

 

 

86 392

Zwiększenia nakłady inwestycyjne

 

 

 

 

 

54 913

Zmniejszenia ( przeniesienia na środki trwałe, sprzedaż, zakończenie z wynikiem negatywnym)

 

 

 

 

 

120 317

Środki trwałe w budowie 31.12.2020

 

 

 

 

 

20 988

Zaliczki na środki trwałe w budowie

 

 

 

 

 

988

Razem środki trwałe na 31.12.2020r

 

 

 

 

 

416 022

Stan na 31.12.2021r

12 700

159 434

180 624

5 314

11 815

369 887

Środki trwałe w budowie na 1.01.2021

 

 

 

 

 

20 988

Zwiększenia nakłady inwestycyjne

 

 

 

 

 

27 711

Zmniejszenia ( przeniesienia na środki trwałe, sprzedaż, zakończenie z wynikiem negatywnym)

 

 

 

 

 

34 087

Środki trwałe w budowie na 31.12.2021

 

 

 

 

14 612

Zaliczki na środki trwałe w budowie na 31.12.2021

 

 

 

 

5 184

Razem środki trwałe na 31.12.2021r

 

 

 

 

389 683

 

W związku z wystąpieniem przesłanek, zgodnie z MSR 36, Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów trwałych posiadanych przez Draftex Automotive GmbH oraz QMRP. Testy przeprowadzono w oparciu o posiadane pięcioletnie prognozy oraz zakładany długoterminowy wzrost w okresie rezydualnym odpowiednio: 1,4%, 1,4%. W celu zdyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych zastosowano średnioważony koszt kapitału dla poszczególnych spółek, który wyniósł odpowiednio 6,24% i 8,70%. Przeprowadzone testy nie wykazały konieczności rozpoznania dodatkowych odpisów aktualizujących. Wzrost zastosowanej stopy dyskontowej o 1 p.p. spowodowałby konieczności rozpoznania odpisu z tytułu utraty wartości dla aktywów spółki QMRP w wysokości 0,9 mln zł. Spadek założeń dotyczących długoterminowej średniej stopy wzrostu o 1 p.p. spowodowałby konieczność dokonania odpisu z tytułu utraty wartości dla aktywów spółki QMRP w wysokości 0,5 mln zł.

19.  Aktywa niematerialne

Wyszczególnienie

Koszty zakończonych prac rozwojowych

Licencje na programy komputerowe

Inne wartości niematerialne

Wartość firmy

Wartości niematerialne razem

 

Wartość brutto aktywów niematerialnych

Stan na 01.01.2020r

30 727

21 276

1 236

6 969

60 208

Zwiększenia

1 642

1 694

0

0

3 336

Zmniejszenia

0

-2

-609

0

-611

Zmiana z tytułu różnic kursowych

0

78

7

354

439

Stan na 31.12.2020r

32 369

23 046

634

7 323

63 372

Zwiększenia

147

1 970

3 918

 

6 035

Zmniejszenia

 

 

-3 897

 

-3 897

Zmiana z tytułu różnic kursowych

 

-2

 

790

788

Stan na 31.12.2021r

32 516

25 014

655

8 113

66 298

 

Umorzenie aktywów niematerialnych

Stan na 01.01.2020r

30 330

17 530

537

0

48 397

Zwiększenia

497

1 142

0

0

1 639

Zmniejszenia

0

-2

0

0

-2

Stan na 31.12.2020r

30 827

18 670

537

0

50 034

Zwiększenia

427

1421

 

 

1848

Zmniejszenia

 

 

 

 

0

Odpis aktualizujący

 

 

 

5 823

5 823

Stan na 31.12.2021r

31 254

20 091

537

5 823

57 705

 

Wartość netto aktywów niematerialnych

Stan na 31.12.2020r

1 542

4 376

97

7 323

13 338

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 01.01.2020

 

 

1 963

Zwiększenie (nakłady inwestycyjne)

 

 

 

546

Zmniejszenie (przeniesienie na wartości niematerialne, sprzedaż)

2 061

Zmiana odpisu aktualizującego

-78

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 31.12.2020

 

 

 

370

Razem aktywa niematerialne na 31.12.2020r

 

 

 

13 708

Stan na 31.12.2021r

1 262

4 923

118

2 290

8 593

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 01.01.2021

 

 

370

Zwiększenie (nakłady inwestycyjne)

 

 

 

246

Zmniejszenie (przeniesienie na wartości niematerialne, sprzedaż)

 

379

Zmiana odpisu aktualizującego

 

83

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 31.12.2021

 

 

 

320

Razem aktywa niematerialne na 31.12.2021r

 

 

 

8 913

Stan odpisów na aktywa niematerialne w toku wytwarzania na dzień 31.12.2020 to 123,6 tys. zł. r. w roku 2021 nastąpiło odwrócenie odpisów o 82,8 tys. zł. i wynosi na dzień 31.12.2021 r.  40,8 tys. zł.

Wartość firmy na poziomie 7,8 mln zł. rozpoznana przy rozliczeniu przejęcia QMRP została poddana testowi na utratę wartości. Wartość odzyskiwalna ośrodka generującego środki pieniężne, do którego przyporządkowano wartość firmy została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów pieniężnych opartych na 5 letnim budżecie. Do prognoz przepływów pieniężnych zastosowano stopę dyskontową na poziomie 8,70%, natomiast długoterminową stopę wzrostu po okresie 5 letnim przyjęto na poziomie 1,4%.

Przeprowadzony test w oparciu o w/w parametry wykazał utratę wartości testowanej wartości firmy w wysokości 5,8 mln zł., a tym samym konieczność dokonania odpisu z tego tytułu. Odpis ten został ujęty w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.

20.  Nieruchomości inwestycyjne

Główną pozycję nieruchomości inwestycyjnych w Grupie stanowi nieruchomość będąca własnością spółki zależnej Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o.o. Nieruchomość ta zlokalizowana jest w Ciechanowie jej wartość na dzień bilansowy wynosi 3 489 tys. zł.

Wycenę tej nieruchomości przeprowadza niezależny rzeczoznawca majątkowy. W wycenie zastosowano podejście dochodowe, metodę inwestycyjną, technikę kapitalizacji prostej dochodu netto. Wartość odtworzeniową określono w podejściu kosztowym, metodzie odtworzeniowej oraz zastosowano technikę wskaźnikową.

Zgodnie z metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych wartość godziwa jest szacowana na podstawie założeń dotyczących korzyści i zobowiązań związanych z utrzymywaniem składnika aktywów przez okres ekonomicznej użyteczności włączając w to wartość końcową oraz wartość rezydualną. Metoda ta polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, dla których jest szacowana rynkowa stopa dyskontowa celem ustalenia wartości bieżącej strumienia przychodów. Stopa dyskonta wartości końcowej jest zwykle ustalana oddzielnie i różni się od stopy dyskontowej.

Okres prognozy, jak i konkretny harmonogram wpływów i wydatków jest określany przy uwzględnieniu zmian wynikających z przeglądu umów najmu, odnowienia najmu, dalszego podnajmu, planowanej przebudowy czy ponownego wyposażenia. Okres jest zwykle uwarunkowany specyfiką danej klasy nieruchomości. Przepływ dla danego okresu jest zwykle szacowany jako dochód brutto skorygowany o koszt niewynajętej powierzchni, koszty nierefakturowane, koszty związane z nieściągnięciem należności, dodatkowe korzyści wpisane w umowy najmu, koszty utrzymania, koszty prowizji agentów oraz pozostałe koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem
i zarządzaniem nieruchomością. Przyszłe przepływy z działalności operacyjnej po opodatkowaniu wraz z wartością rezydualną są następnie dyskontowane.

Istotny wzrost (spadek) w wartości szacowanego przychodu z tytułu czynszu bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym wzrostem (spadkiem) wyceny do wartości godziwej. Istotny wzrost (spadek) w poziomie zakładanego wskaźnika powierzchni niewynajętej bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym spadkiem (wzrostem) wyceny do wartości godziwej.

Tak przeprowadzona wycena została zakwalifikowana do 3 poziomu hierarchii wartości godziwej.

21.  Przejęcie jednostki

W 2021 roku nie wystąpiły przejęcia żadnych jednostek.

22.  Długoterminowe należności pozostałe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Depozyty

2 822

2 503

Długoterminowe należności pozostałe razem

2 822

2 503

 

Depozyty złożone na rzecz dostawców i dotyczą zabezpieczeń wykonania umów zawartych przez jednostkę dominującą, związaną z rozwojem jej działalności w lokalizacji zagranicznej.

23.  Aktywa finansowe – długo i krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Akcje/Udziały w pozostałych podmiotach

6

6

z tego:

 

 

notowane na giełdzie

 

 

nienotowane na giełdzie

6

6

Aktywa finansowe długoterminowe razem

6

6

 

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Lokaty bankowe > 3 miesięcy

511

55 472

Opcje walutowe

1 921

105

Aktywa finansowe krótkoterminowe razem

2 432

55 577

Opcje walutowe zakwalifikowano do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej. Dla ich wyceny brak jest aktywnego rynku. Wycena pochodzi z Banków, z którymi zawarto umowy opcji i oparta jest na modelu wyceny dla danego typu opcji walutowej, przyjętym przez wyceniającego.

Aktywa i zobowiązania finansowe

Zmiany w pozostałych aktywach finansowych

długoterminowe

krótkoterminowe

stan na 31.12.2020

0

55 577

rozliczenie/wygaśnięcie lokaty

0

-55 000

wycena bilansowa lokaty

 

39

zawarcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

1 921

rozliczenie/wygaśnięcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

-105

stan na 31.12.2021

0

2 432

 

Zmiany w pozostałych zobowiązaniach finansowych

długoterminowe

krótkoterminowe

stan na 31.12.2020

27 750

4 212

zawarcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa oraz wycena innych zobowiązań finansowych

0

2 650

rozliczenie/wygaśnięcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

-271

z tytułu spłaty rat leasingowych i przekwalifikowania z DT na KT

-3 152

-384

stan na 31.12.2021

24 598

6 207

 

Zmiany w pozostałych aktywach finansowych

długoterminowe

krótkoterminowe

stan na 31.12.2019

0

2 232

założenie lokaty pow 3 m-cy

0

55 000

rozliczenie/wygaśnięcie lokaty

 

-114

zawarcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

105

rozliczenie/wygaśnięcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

-1 645

stan na 31.12.2020

0

55 577

 

Zmiany w pozostałych zobowiązaniach finansowych

długoterminowe

krótkoterminowe

stan na 31.12.2019

31 081

4 295

zawarcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa 

0

271

rozliczenie/wygaśnięcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

-182

z tytułu spłaty rat leasingowych i przekwalifikowania z DT na KT

-3 331

-172

stan na 31.12.2020

27 750

4 212

 

 

24.  Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Aktywa z tytułu podatku odroczonego 

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Za okres

31.12.2021

31.12.2020

Stan na początek okresu

44 203

39 130

Zwiększenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z tytułu:

6 047

6 993

-  niezrealizowanych różnic kursowych

2

2 947

-  rezerw na świadczenia pracownicze

172

738

-  wycena transakcji pochodnych

416

0

-  odpisów aktualizujących majątek

684

325

-  różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

89

9

-  inne

4 684

2 352

-  aktywa na podatek odroczony z tyt. PSI

0

622

Zmniejszenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z tytułu:

6 384

1 446

-  niezrealizowanych różnic kursowych

1 474

1

-  rezerw na świadczenia pracownicze

80

269

-  wycena transakcji pochodnych

0

101

-  odpisów aktualizujących majątek

428

986

-  aktywa na podatek odroczony z tyt. PSI

4 060

0

-  inne

342

89

Stan na koniec okresu – dotyczy rachunku zysków i strat

43 866

44 203

Zmiana stanu aktywów z tytułu podatku odroczonego ujęta w rachunku zysków i strat

-337

5 547

Zwiększenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

94

265

Zmniejszenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

118

0

Stan na koniec okresu – dotyczy kapitałów własnych

715

739

Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego ujęta w kapitałach własnych

-24

265

Stan aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu:

44 581

44 942

-  niezrealizowanych różnic kursowych

1 986

3 458

-  rezerw na świadczenia pracownicze

7 769

7 677

-  wycena transakcji pochodnych

467

51

-  odpisów aktualizujących majątek

3 022

2 766

-  różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

116

27

-  strata podatkowa do rozliczenia w latach kolejnych

6 647

5 486

-  inne, w tym leasing*

8 214

5 057

-  aktywa na podatek odroczony z tyt. PSI

16 360

20 420

 

* w pozycji inne poza pozycjami dot. leasingu znajduje się aktywo na podatek odroczony od rezerwy na zakup praw do emisji CO2, którego wartość na koniec 2021 roku wynosi 2,5 mln zł (na 31.12.2020 r. 604 tys. zł) oraz aktywo na inne rezerwy w spółce zależnej Stomet (782 tys. zł.)

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego 

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Stan na początek okresu

9 713

7 047

Zwiększenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z tytułu:

1 649

3 135

-  niezrealizowanych różnic kursowych

3

1 752

-  różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych,

574

386

-  inne

1 072

997

Zmniejszenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z tytułu:

801

318

-  niezrealizowanych różnic kursowych

563

2

-  różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

238

21

-  wycena transakcji pochodnych

0

293

-  inne

0

2

Stan na koniec okresu – dotyczy rachunku zysków i strat

10 561

9 713

Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego ujęta w rachunku zysków i strat

848

2 817

Zwiększenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

0

0

Zmniejszenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

1

1

Stan na koniec okresu – dotyczy kapitałów własnych

149

150

Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego ujęta w kapitałach własnych

-1

-1

Stan rezerw z tytułu podatku odroczonego ogółem na koniec okresu:

10 710

9 863

-  niezrealizowanych różnic kursowych

1 772

2 332

-  różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

5 191

4 855

-  inne

3 747

2 676

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa z tyt. podatku odroczonego ujęte w nocie

44 581

44 942

Rezerwa na podatek odroczony ujęta w nocie

10 710

9 863

Persaldo z noty dotyczące podatku odroczonego 

33 871

35 079

Aktywa z tyt. podatku odroczonego ujęte w bilansie

34 126

35 092

Rezerwa na podatek odroczony ujęta w bilansie

255

13

Persaldo dot. podatku odroczonego z bilansu

33 871

35 079

25.  Zapasy

Zapasy

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

-  materiały

81 568

53 717

-  półprodukty i produkty w toku

65 381

61 215

-  produkty gotowe

66 986

49 675

-  towary

25 243

30 478

Zapasy razem

239 178

195 085

Odpis aktualizujący

16 318

12 810

Zapasy brutto

255 496

207 895

 

Zmiana stanu odpisów aktualizujących zapasy

Za okres

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Stan odpisów na początek okresu

12 810

14 384

Zwiększenia razem, z tytułu:

8 957

6 457

zapasów wolnorotujących

3 998

3 501

ceny sprzedaży niższej od kosztu wytworzenia

4 959

2 956

Zmniejszenia razem, z tytułu:

5 449

8 031

sprzedaży, zużycia

1 215

799

odwrócenia odpisów

4 234

7 232

Stan odpisów na koniec okresu

16 318

12 810

26.  Należności

Należności

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

-  z tytułu dostaw i usług

152 137

150 338

-  z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych

3 139

1 576

-  z tytułu pozostałych podatków

8 274

6 395

-  zaliczki handlowe

1 689

2 459

-  aktywa z tytułu umów

235

212

-  inne

2 959

1 384

Należności krótkoterminowe netto, razem

168 433

162 364

odpisy aktualizujące wartość należności

4 643

3 495

Należności krótkoterminowe brutto, razem

173 076

165 859

 

Zmiana stanu odpisów aktualizujących należności

Za okres

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Stan odpisów aktualizujących na początek okresu

 

3 495

4 822

z tego

 

 

 

dostaw i usług

 

3 305

4 620

pozostałych należności

 

190

202

Zwiększenia razem; z tego z tytułu:

 

3 573

1 191

dostaw i usług

 

3 562

1 191

pozostałych należności

 

11

0

Zmniejszenia razem; z tego z tytułu

 

2 425

2 518

dostaw i usług

 

2 425

2 506

pozostałych należności

 

0

12

Stan odpisów aktualizujących na koniec okresu; z tego z tytułu:

 

4 643

3 495

dostaw i usług

 

4 442

3 305

pozostałych należności

 

201

190

27.  Środki pieniężne

Struktura środków pieniężnych prezentowanych w bilansie przedstawia się następująco.

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Środki pieniężne w kasie

145

83

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

81 392

109 924

Środki pieniężne razem

81 537

110 007

w tym:

-  w walucie polskiej

71 793

98 618

-  w walutach obcych

9 744

11 389


 28.  Kapitał zakładowy

Zmiany w kapitale akcyjnym, które występowały od dnia powstania Jednostki Dominującej przedstawia poniższe zestawienie.

Seria/emisja

Rodzaj akcji (udziałów)

Liczba akcji

(udziałów)

Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej w PLN

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji

A

1 550 000

3 100 000,0

środki własne

1991-01-02

B

800 000

1 600 000,0

środki własne

1995-10-30

C

2 350 000

4 700 000,0

środki własne

1996-04-12

D

500 000

1 000 000,0

środki własne

1996-11-29

Umorzenie

-391 304

-782 608,0

 

2000-04-21

Umorzenie

-282 224

-564 448,0

 

2000-10-12

Umorzenie

- 1 131 617

-2 263 234,0

 

2003-10-15

Umorzenie

-848 713

-1 697 426,0

 

2004-05-27

I Transza - opcje

149 996

299 992,0

środki własne

2005-01-21

II Transza - opcje

149 996

299 992,0

środki własne

2005-07-29

III Transza - opcje

150 008

300 016,0

środki własne

2006-07-14

Umorzenie

-128 824

-257 648,0

 

2006-10-26

Kapitał razem

2 867 318

5 734 636,0

X

X

Po podziale akcji 1:10

28 673 180

5 734 636,0

 

2008-01-31

Umorzenie

-2 364 678

-472 935,6

 

2009-10-28

IV Transza z Programu z 2006r

210 130

42 026

 

2013-03-29

IV Transza z Programu z 2006r

76 580

15 316

 

2013-07-12

V Transza z Programu z 2006r

286 710

57 342

 

2014-02-06

Kapitał razem

26 881 922

5 376 384,40

 

X

 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Sanok RC S.A. w dniu 11.09.2006r. podjęto uchwałę o emisji obligacji serii B z prawem pierwszeństwa do objęcia akcji w ramach programu motywacyjnego, adresowanego do kluczowych pracowników Sanok RC S.A.

Na podstawie ww. uchwały NWZA, 26 października 2006 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie dokonał rejestracji warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 286 710 zł w drodze emisji 1 433 550 akcji o wartości nominalnej 20 groszy każda. W 2013r program ten się zakończył. W jego wyniku zostały wyemitowane akcje wynikające z dwóch transz (IV i V).

W dniu 31 stycznia 2008 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji podziału akcji Sanok RC S.A. poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji i zwiększenie liczby akcji bez obniżenia kapitału zakładowego Jednostki Dominującej w stosunku 1:10.

Kapitał zakładowy po rejestracji podziału akcji wynosił 5 734 636 złotych i dzielił się na 28 673 180 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 20 groszy każda. Po zarejestrowaniu podziału akcji ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosiła 28 673 180.

W dniu 28 października 2009 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji obniżenia kapitału zakładowego Jednostki Dominującej w wyniku umorzenia 2 364 678 akcji Jednostki Dominującej nabytych przez Jednostkę Dominującą w celu ich umorzenia, dokonanego uchwałą nr 14 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia
26 czerwca 2009 roku. Kapitał zakładowy po rejestracji umorzenia akcji własnych wynosił 5 261 700,40 złotych i dzielił się na 26 308 502 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 20 groszy każda. Po zarejestrowaniu obniżenia kapitału ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosiła 26 308 502.

29.  Pozostałe kapitały

Kapitał zapasowy - tworzony jest zgodnie z zapisami statutu, głównie z zysku netto (uchwały WZA).

Kapitał z wyceny opcji – wartość godziwa programu opcji menedżerskich (zgodnie z uchwałami organu uprawnionego);

Na podstawie uchwały w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Jednostki Dominującej z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, wyrażenia zgody na przeprowadzenie w Spółce Programu Motywacyjnego w latach 2014-2017 oraz zmiany statutu Jednostki Dominującej, podjętej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 23 czerwca 2014 roku, kapitał zakładowy Jednostki Dominującej został warunkowo podwyższony o kwotę 215 054,40 złotych. Łączna, maksymalna liczba wyemitowanych akcji nie może być większa aniżeli 1 075 272 szt. Postanowieniem z dnia 29 października 2014 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Sanok RC S.A.

Mając na uwadze MSSF 2 Płatności na bazie akcji została dokonana wycena wartości godziwej programu motywacyjnego. Wycena została dokonana w oparciu o metodę Monte-Carlo.

 

Do wyceny przyjęto następujące dane:

 

-  data przyznania

-  30 lipca 2014 roku

-  okres nabywania uprawnień dla wycenianej puli Programu:

-  30 lipca 2014 r – 15 lipca 2018r

-  cena wyjściowa do modelu wyceny

-  39,00 zł

-  oczekiwana zmienność kursu akcji Jednostki Dominującej

-  36,1%

-  oczekiwana zmienność indeksu WIG

-  38,0%

-  stopa procentowa wolna od ryzyka

-  krzywa zerokuponowa na datę przyznania

-  średni okres trwania życia opcji

-  7,1 lat

-  oczekiwane dywidendy na jedną akcję

-  1,27 w roku 2014 i 1,3 zł w kolejnych latach

W lipcu 2018 roku nastąpiło ostateczne stwierdzenie nabycia uprawnień w ramach Programu Motywacyjnego. Zgodnie z podjętą Uchwałą WZA w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych emisja warrantów, dla których stwierdzona została ostateczna możliwość nabycia (dot. serii A1, B1 i w części C1) może nastąpić nie później aniżeli w dniu 31.12.2022 roku. Zgodnie z zatwierdzonym Regulaminem cena emisyjna akcji wynosić będzie odpowiednio: dla serii A1 30,80 zł. dla serii B1 46,40, dla serii C1 44,25. Do dnia publikacji niniejszego raportu żadne warranty dotyczące spełnionych kryteriów nie zostały objęte przez osoby uprawnione.

30.  Udziały niekontrolujące

Udziały niekontrolowane na dzień 31.12.2021r

 

Stomil East Sp. z o.o. 34,31 %

Stomil Sanok Wiatka

18,90 %

Wartość udziałów niesprawujących kontroli

Stan na 31.12.2020

322

107

429

Całkowite dochody za 12 m-cy 2021 r

369

15

384

Wypłaty z zysku w 2021 r

-297

-5

-302

Stan na 31.12.2021

394

117

511

31.  Rezerwy długoterminowe

Wyszczególnienie

Za okres

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Stan na początek okresu; z tego:

20 625

19 729

na świadczenia emerytalno-rentowe

16 833

15 305

na nagrody jubileuszowe

3 792

4 424

pozostałe rezerwy

0

0

Zwiększenia; z tego:

1 736

2 613

na świadczenia emerytalno-rentowe

1 710

2 553

na nagrody jubileuszowe

26

60

pozostałe rezerwy

0

0

Zmniejszenia; z tego:

2 996

1 717

na świadczenia emerytalno-rentowe

2 031

1 025

na nagrody jubileuszowe

965

692

pozostałe rezerwy

0

0

Stan na koniec okresu

19 365

20 625

z tego:

 

 

na świadczenia emerytalno-rentowe

16 512

16 833

na nagrody jubileuszowe

2 853

3 792

pozostałe rezerwy

0

0


 

32.  Rezerwy krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Za okres

01.01.2021

01.01.2020

31.12.2021

31.12.2020

Stan na początek okresu; z tego

30 133

24 517

na świadczenia emerytalne

1 006

969

na nagrody jubileuszowe

1 098

1 080

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

18 977

18 285

pozostałe rezerwy

9 052

4 183

Zwiększenia; z tego

113 591

47 579

na świadczenia emerytalne

676

256

na nagrody jubileuszowe

375

352

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

50 552

25 295

pozostałe rezerwy

61 988

21 676

Zmniejszenia (Wykorzystania, rozwiązania); z tego

99 006

41 963

na świadczenia emerytalne

172

219

na nagrody jubileuszowe

362

334

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

48 034

24 603

pozostałe rezerwy

50 438

16 807

Stan na koniec okresu

44 718

30 133

z tego:

 

 

na świadczenia emerytalne

1 510

1 006

na nagrody jubileuszowe

1 111

1 098

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

21 495

18 977

pozostałe rezerwy

20 602

9 052

Wzrost przyjętej stopy dyskontowej o 1 p.p. spowoduje spadek wartości rezerw jubileuszowych i emerytalno-rentowych o 840,6 tys. zł, natomiast spadek o 1 p.p. spowoduje wzrost o 965,2 tys. zł

Wzrost przyjętej stopy wzrostu wynagrodzeń o 1 p.p. spowoduje wzrost wartości rezerw jubileuszowych i emerytalno-rentowych o 1 218,0 tys. zł, natomiast spadek o 1 p.p. spowoduje spadek o 942,7 tys. zł

Wzrost przyjętego wskaźnika mobilności o 1 p.p. spowoduje spadek wartości rezerw jubileuszowych i emerytalno-rentowych o 699,4 tys. zł, natomiast spadek o 1 p.p. spowoduje wzrost o 789,4 tys. zł

Rezerwy na inne świadczenia pracownicze dot. przede wszystkim rezerwy na niewykorzystane urlopy, nagrody, premię, fundusz motywacyjny, natomiast pozostałe rezerwy dot. przyszłych zobowiązań.

33.  Przychody przyszłych okresów - długoterminowe i krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Długoterminowe

Dotacje

4 611

5 231

Inne

5

5

Przychody przyszłych okresów – część długoterminowa, razem

4 616

5 236

Krótkoterminowe

Dotacje

133

134

Przychody dot. oprzyrządowania do rozpoznania w przyszłych okresach

0

0

Inne

597

1 941

Przychody przyszłych okresów – część krótkoterminowa

730

2 075

34.  Kredyty i papiery dłużne długoterminowe i krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Kredyty długoterminowe

47 511

89 833

w tym:

 

 

- kredyty w walucie polskiej

7 738

1 750

- kredyty w walutach obcych

39 773

88 083

Struktura kredytów długoterminowych wg stanu na 31.12.2021r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy w tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - Santander Bank Polska S.A.

45 000

25 734

5 595 EUR

30.06.2024

Hipoteka, cesja części wierzytelności, ubezpieczenia budynków, weksel własny in blanco

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - PKO BP

150 000

9 901

2 153 EUR

23.09.2023

Hipoteka umowna z cesją praw z umowy ubezpieczenia, zastaw rejestrowy na środkach trwałych z cesją praw z umowy ubezpieczenia, weksel in blanco

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

203

 

30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

884

320

 

30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Sanok

387

253

 

30.04.2026

Zastaw rejestrowy na maszynie, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" BNP Paribas Bank Polska S.A. RZESZÓW

1 072

715

 

16.02.2026

Zastaw rejestrowy na maszynie, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

6 000

5 855

 

30.05.2023

Hipoteka Olsztynek, Wołów, Karniewo, zastaw rejestrowy na zapasach w Bogucinie. Hipoteka Wilków, zastaw rejestrowy na zapasach w Wilkowie, cesja należności.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

391

 

31.12.2024

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

CCPRS Société Générale (PGE loan)

1 840

1 840

400 EUR

30.06.2026

 

CCPRS LCL (PGE loan)

1 840

1 840

400 EUR

30.06.2027

 

CCPRS (CCI)

459

459

100 EUR

15.12.2024

 

Razem

209 572

47 511

 

 

 

 

 


 

Struktura kredytów długoterminowych wg stanu na 31.12.2020r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy w tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - mBank S.A.

90 000

84 318

18 271 EUR

14.10.2022

Zastaw na majątku obrotowym wraz z cesją praw z polisy, cesja należności handlowych, weksel własny in blanco

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

247

 

31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

338

 

30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

156

 

30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

780

442

 

30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

567

 

31.12.2024

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

CCPRS Société Générale

344

69

15 EUR

1.12.2021

Zastaw na wartościach niematerialnych i prawnych

CCPRS Société Générale (PGE loan)

1 847

1 846

400 EUR

30.06.2026

 

 

CCPRS LCL (PGE loan)

1 847

1 846

400 EUR

30.06.2027

 

 

Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

61

4

31 UAH

3.05.2022

Zastaw na środku transportu

Razem

98 471

89 833

 

 

 

 

 

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Kredyty krótkoterminowe,

145 776

190 478

w tym:

 

 

- kredyty w walucie polskiej

12 081

14 322

- kredyty w walutach obcych

133 695

176 156


Struktura kredytów krótkoterminowych wg stanu na 31.12.2021r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - mBank S.A.

90 000

63 274

13 757 EUR

14.10.2022

Zastaw na majątku obrotowym wraz z cesją praw z polisy, cesja należności handlowych, weksel własny in blanco

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - DNB Bank Polska S.A.

150 000

67 805

14 742 EUR

31.03.2022

Hipoteka, zastaw rejestrowy na zapasach oraz środkach trwałych z cesją praw z umowy ubezpieczenia, weksel in blanco.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

2 500

2 144

 

10.09.2022

Pełnomocnictwo do rachunku r-ku bieżącego, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Sanok

387

80

 

30.04.2026

Zastaw rejestrowy na maszynie, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" BNP Paribas Bank Polska S.A. RZESZÓW

1 072

228

 

16.02.2026

Zastaw rejestrowy na maszynie, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

247

 

31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

135

 

30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

156

 

30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

884

227

 

30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

175

 

31.12.2022

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. CAIXA BANK

5 010

3 801

 

31.03.2022

Zabezpieczenie

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - mBank

5 000

4 888

 

3.04.2022

Hipoteka Ciechanów,
Hipoteka Ząbkowice

Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

69

5

31 UAH

3.05.2022

Zastaw na środku transportu

CCPRS- Société Générale

7 359

2 611

568 EURO

28.02.2022

Factoring

Razem

265 873

145 776

 

  

 

Struktura kredytów krótkoterminowych wg stanu na 31.12.2020r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA -
Santander Bank Polska S.A.

45 000

23 616

5 117 EUR

30.06.2021

hipoteka, cesja części wierzytelności ubezpieczenia budynków , weksel własny in blanco

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - DNB Bank Polska S.A.

150 000

133 827

29 000 EUR

30.07.2021

hipoteka, zastaw rejestrowy na zapasach oraz środkach trwałych z cesją praw z umowy ubezpieczenia, weksel in blanco.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

2 500

517

 

10.09.2021

Pełnomocnictwo do rachunku r-ku bieżącego, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

247

 

31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

135

 

30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżącego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

170

 

30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżącego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

780

227

 

30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

1 023

230

 

20.12.2021

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżącego prowadzonego w Banku.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

175

 

31.12.2021

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. CAIXA BANK

5 010

4 406

 

31.03.2021

Zabezpieczenie

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - mBank

5 000

1 483

 

3.04.2021

Hipoteka Ciechanów,
Hipoteka Ząbkowice

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

3 000

3 732

 

29.05.2021

Hipoteka Olsztynek, Wołów, Karniewo, zastaw rejestrowy na zapasach w Bogucinie

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

3 000

3 000

 

31.08.2021

Hipoteka Wilków, zastaw rejestrowy na zapasach w Wilkowie, cesja należności

Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

61

12

92 UAH

31.12.2021

Zastaw na środku transportu

CCPRS- Société Générale

7 384

2 091

453 EURO

28.02.2021

Factoring

DRAFTEX - Santader Bank

13 844

12 917

2 799EURO

28.02.2021

Zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej wystawionej przez Sanok RC

QMRP - CITI CHINA

7 496

3 693

6 429 CNY

26.02.2021

 

Razem

247 690

190 478

 

 

35.  Zobowiązania krótkoterminowe

 

 

Stan na

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania handlowe

 

111 147

96 595

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

 

146

1 138

Zobowiązania inne,

 

38 781

42 253

w tym:

 

 

 

- zobowiązania finansowe z tyt. leasingu

 

3 557

3 941

- pozostałe zobowiązania finansowe

 

2 650

271

- zobowiązania z tytułu innych podatków

 

11 482

10 426

- zobowiązania inwestycyjne

 

4 861

4 866

-zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

 

1 418

1 355

- zaliczki otrzymane na dostawy

 

0

0

- zobowiązania z tytułu umowy

 

13 052

19 241

- fundusz socjalny

 

219

276

- zobowiązania pozostałe

 

1 542

1 877

Zobowiązania krótkoterminowe, razem

 

150 074

139 986

Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań finansowych

Przedstawione w powyższej nocie zobowiązania są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane na bieżąco zgodnie z terminami płatności.

Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Spółki z Grupy tworzą taki fundusz
i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego/ kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych (dotyczy spółek krajowych).

Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie spełniają definicji aktywów Grupy.

Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.

 

Pozycje dot. Funduszu Świadczeń Socjalnych

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Fundusz socjalny- cele pożyczkowe

1 523

1 513

Należności z tytułu pożyczek

1 355

1 286

Środki pieniężne ZFŚS

904

1 014

Zobowiązania z tytułu Funduszu

513

598

 

Wyszczególnienie

Za okres 01.01-31.12

2021

2020

Odpisy na fundusz w okresie obrotowym

4 194

4 280

 

36.  Segmenty operacyjne

Skonsolidowany Rachunek zysków i strat wg segmentów operacyjnych za 2021r

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Grupa ogółem

Przychody

673 036

147 612

206 686

278 013

30 503

1 335 850

Sprzedaż na zewnątrz

673 036

147 612

206 686

113 843

30 503

1 171 680

Sprzedaż między segmentami

 

 

 

164 170

 

164 170

Koszt wytworzenia produktów i koszty sprzedaży

600 943

114 291

176 604

246 943

25 907

1 164 688

Wynik

72 093

33 321

30 082

31 070

4 596

171 162

Koszty ogólnego zarządu

 

 

 

 

 

125 149

Pozostałe przychody operacyjne

 

 

 

 

 

9 820

Pozostałe koszty operacyjne

 

 

 

 

 

15 983

Strata(zysk) z tytułu utraty wartości (odwrócenia strat) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

 

 

 

 

 

-1 456

Przychody finansowe z tytułu odsetek

 

 

 

 

 

405

Inne przychody finansowe

 

 

 

 

 

5 152

Koszty finansowe

 

 

 

 

 

6 223

Udziały niekontrolujące

 

 

 

 

 

375

Podatek dochodowy

 

 

 

 

 

6 902

ZYSK NETTO

 

 

 

 

 

30 451

 

Sprzedaż między segmentami dotyczy tylko mieszanek gumowych produkowanych w Jednostce Dominujące, które jako półprodukt zużywane są do produkcji wyrobów gotowych w segmentach: motoryzacji, budownictwa i przemysłu i rolnictwa również w Jednostce Dominującej. Rozliczenie tej „wewnętrznej sprzedaży” pomiędzy segmentami w obrębie Jednostki Dominującej następuje w rzeczywistym koszcie wytworzenia.

 

Skonsolidowane Aktywa i Pasywa wg segmentów operacyjnych – stan na 31.12.2021r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe aktywa i pasywa nie przypisane do segmentów
i aktywa nieprzypisane

Razem

Aktywa

Rzeczowe aktywa trwałe

229 598

10 383

22 608

44 094

83 000

389 683

Wartości niematerialne

4 729

54

357

48

3 725

8 913

Zapasy

126 118

20 599

48 074

35 641

8 746

239 178

Należności

96 835

21 328

26 761

18 400

5 109

168 433

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne

669

51

88

 

2 228

3 036

Pozostałe aktywa nie przypisane do segmentów

 

 

 

 

130 427

130 427

Razem Aktywa

457 949 

52 415 

 97 888

 98 183

233 235 

939 670 

Pasywa

Zobowiązania krótkoterminowe

38 229

9 597

16 279

36 853

240 340

341 298

Pozostałe pasywa nie przypisane do segmentów

 

 

 

 

598 372

598 372

Razem Pasywa

38 229

9 597

16 279

36 853

838 712

939 670

W pozycji pozostałych aktywów i pasywów nieprzypisanych do segmentów znajdują się te pozycje aktywów i pasywów, które przynależą do segmentu pozostałe oraz których przypisanie do poszczególnych segmentów jest utrudnione bądź niemożliwe. Główne pozycje, które dotyczą wartości aktywów to: środki pieniężne 82 mln zł., aktywa z tytułu podatku odroczonego 34,1 mln zł., aktywa finansowe 2,4 mln zł., pozostałe aktywa trwałe 11,5 mln zł. W pozycji pasywów do segmentów przyporządkowano zobowiązania krótkoterminowe, pozostałe pozycje pasywów wykazano jako nie przypisane

Pozostałe informacje dotyczące segmentów operacyjnych za 2021 r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Grupa ogółem

Nakłady inwestycyjne

10 567

999

3 570

8 304

15 687

39 127

Amortyzacja

40 111

1 751

5 061

6 750

9 657

63 330

Skonsolidowany Rachunek zysków i strat wg segmentów operacyjnych za 2020r

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Grupa ogółem

Przychody

575 346

114 162

173 710

207 448

26 447

1 097 113

Sprzedaż na zewnątrz

575 346

114 162

173 710

86 405

26 447

976 070

Sprzedaż między segmentami

 

 

 

121 043

 

121 043

Koszt wytworzenia produktów i koszty sprzedaży

520 401

85 566

145 268

183 113

21 855

956 202

Wynik

54 945

28 595

28 442

24 335

4 592

140 911

Koszty ogólnego zarządu

 

 

 

 

 

116 765

Pozostałe przychody operacyjne

 

 

 

 

 

24 397

Pozostałe koszty operacyjne

 

 

 

 

 

4 464

Strata(zysk) z tytułu utraty wartości (odwrócenia strat) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

 

 

 

 

 

69

Przychody finansowe z tytułu odsetek

 

 

 

 

 

792

Inne przychody finansowe

 

 

 

 

 

411

Koszty finansowe

 

 

 

 

 

8 788

Udziały niekontrolujące

 

 

 

 

 

302

Podatek dochodowy

 

 

 

 

 

44

ZYSK NETTO

 

 

 

 

 

36 217

 

Sprzedaż między segmentami dotyczy tylko mieszanek gumowych produkowanych w Jednostce Dominujące, które jako półprodukt zużywane są do produkcji wyrobów gotowych w segmentach: motoryzacji, budownictwa i przemysłu i rolnictwa również w Jednostce Dominującej. Rozliczenie tej „wewnętrznej sprzedaży” pomiędzy segmentami w obrębie Jednostki Dominującej następuje w rzeczywistym koszcie wytworzenia.

 

Skonsolidowane Aktywa i Pasywa wg segmentów operacyjnych – stan na 31.12.2020r.

Wyszczególnienie

 

 

 

 

 

 

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe segmenty
i aktywa nieprzypisane do segmentów

Grupa ogółem

Aktywa

 

 

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

258 185

8 631

24 536

41 461

83 209

416 022

Wartości niematerialne

4 722

58

402

57

8 469

13 708

Zapasy

104 651

15 591

49 677

22 983

2 183

195 085

Należności

98 805

15 057

23 608

15 227

9 667

162 364

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne

301

21

76

 

2 598

2 996

Pozostałe aktywa nie przypisane do segmentów

 

 

 

 

214 006

214 006

Razem Aktywa

466 664

39 358

98 299

79 728

320 132

1 004 181

Pasywa

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania krótkoterminowe

51 552

6 948

21 128

28 228

254 816

362 672

Pozostałe pasywa nie przypisane do segmentów

 

 

 

 

641 509

641 509

Razem Pasywa

51 552

6 948

21 128

28 228

896 325

1 004 181

 

W pozycji pozostałych aktywów i pasywów nieprzypisanych do segmentów znajdują się te pozycje aktywów i pasywów, które przynależą do segmentu pozostałe oraz których przypisanie do poszczególnych segmentów jest utrudnione bądź niemożliwe. Główne pozycje, które dotyczą wartości aktywów to: środki pieniężne 110 mln zł., aktywa z tytułu podatku odroczonego 35,1 mln zł., aktywa finansowe 55,6, pozostałe aktywa trwałe 13,3 mln zł. W pozycji pasywów do segmentów przyporządkowano zobowiązania krótkoterminowe, pozostałe pozycje pasywów wykazano jako nie przypisane

Pozostałe informacje dotyczące segmentów operacyjnych za 2020 r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Razem Grupa

Nakłady inwestycyjne

34 350

727

1 373

4 607

6 324

47 381

Amortyzacja

38 641

1 467

5 590

7 084

9 614

62 396

 

Sprzedaż wg obszarów geograficznych

Wyszczególnienie

Od 01.01do 31.12

2021

2020

Sprzedaż eksportowa razem:

789 881

655 174

Kraje Unii Europejskiej

538 451

469 847

Kraje Europy Wschodniej

46 761

41 855

Pozostałe rynki zagraniczne

204 669

143 472

Sprzedaż krajowa

381 799

320 896

Ogółem sprzedaż

1 171 680

976 070

 

37.  Zysk na akcję

Tytuł

2021

2020

Zysk netto Grupy

30 451

36 217

Średnioważona liczba akcji

26 881 922

26 881 922

Rozwadniające liczbę akcji

627 242

627 242

Średnioważona rozwodniona liczba akcji

27 509 164

27 509 164

Zysk/akcję w PLN

1,13

1,35

Rozwodniony zysk/akcję w PLN

1,11

1,32

38.  Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Grupa, z uwagi na posiadane instrumenty finansowe narażona jest na ryzyko kredytowe, płynności oraz ryzyko rynkowe, elementami którego są ryzyko walutowe i stopy procentowej. Grupa nie posiada instrumentów finansowych narażonych na ryzyko cenowe, o którym mowa w MSSF 7.

Ryzyko kredytowe

Maksymalna wartość bilansowa aktywów finansowych narażona na ryzyko kredytowe:

Wyszczególnienie

Stan na:

31.12.2021

31.12.2020

bez przeterminowania

155 933

148 724

Przeterminowane 0-30 dni

7 722

6 513

Przeterminowane 31- 180 dni

4 062

6 613

Przeterminowane 181 -365 dni

574

251

Przeterminowane powyżej 1 roku

142

263

Wartość należności netto razem

168 433

162 364

 

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa finansowe

6

6

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

2 432

55 577

Należności krótkoterminowe

168 433

162 364

Wartość bilansowa, razem

170 871

217 947

 

Klasyfikacja należności wykazanych w bilansie według długości okresu przeterminowania:

Należności

Stan na 31.12.2021

netto

odpis

brutto

bez przeterminowania

155 933

6

155 939

Przeterminowane 0-30 dni

7 722

6

7 728

Przeterminowane 31- 180 dni

4 062

121

4 183

Przeterminowane 181 -365 dni

574

1 038

1 612

Przeterminowane powyżej 1 roku

142

3 472

3 614

Wartość należności netto razem

168 433

4 643

173 076

 

 

 

 

Należności

Stan na 31.12.2020

netto

odpis

brutto

bez przeterminowania

148 724

57

148 781

Przeterminowane 0-30 dni

6 513

4

6 517

Przeterminowane 31- 180 dni

6 613

31

6 644

Przeterminowane 181 -365 dni

251

140

391

Przeterminowane powyżej 1 roku

263

3 263

3 526

Wartość należności netto razem

162 364

3 495

165 859

Z wyjątkiem należności przedstawionych w powyższej tabeli, pozostałe aktywa finansowe nie są przeterminowane. Na należności, dla których – w ocenie Grupy – istnieje ryzyko nieotrzymania zapłaty zostały utworzone odpisy aktualizacyjne, które według stanu na 31.12.2021r. wynoszą 4 643 tys. zł.

Grupa rozpoznaje również ryzyko kredytowe związane z zaliczkami na środki trwałe w budowie (stan na 31.12.2021r.: 5,2 mln. zł).

Z uwagi na różnorodność odbiorców, w Grupie nie występuje istotne zagrożenie ryzykiem kredytowym.

Klienci, którzy korzystają z kredytu kupieckiego poddawani są procedurom weryfikacji przed udzieleniem kredytu kupieckiego. Należności w kwocie 9 759 tys. zł. zabezpieczone są gwarancjami i akredytywami. Część należności Spółka Dominująca ubezpiecza w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) - na 31.12.2021 to kwota 4 435 tys. zł.

Ryzyko płynności

Analiza wymagalności na 31 grudnia 2021 roku:


Wyszczególnienie

Wartość bilansowa

do 1 miesiąca

2- 6

6-12 miesięcy

powyżej 12 miesięcy

Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi:

367 959

99 645

112 531

83 674

72 109

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

30 805

467

1 828

3 912

24 598

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

143 867

99 044

39 832

4 991

0

Kredyty bankowe

186 255

134

70 871

67 739

47 511

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

7 032

0

0

7 032

0

Instrumenty pochodne - opcje

-537

96

354

-689

-298

 

Analiza wymagalności na 31 grudnia 2020 roku:

Wyszczególnienie

Wartość bilansowa

do 1 m-ca

2-6 miesięcy

6-12 miesięcy

powyżej

12 miesięcy

Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi:

448 047

98 103

66 826

165 535

117 583

-  Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

31 962

368

1 868

1 976

27 750

-  Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

135 774

93 914

25 910

15 950

0

-  Kredyty bankowe

29 816

3 821

15 432

5 048

5 515

-  Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

250 495

0

23 616

142 561

84 318

Instrumenty pochodne - opcje

-166

-16

-150

0

0

 

 

Spółka Dominująca prognozuje przyszłe wpływy i wydatki oraz dobiera źródła ich finansowania. Posiada niewykorzystaną część limitów kredytowych zwiększającą elastyczność finansową. Ponadto polityka związana z zarządzaniem kapitałami własnymi oraz osiągana rentowność powodują, że wszystkie swoje zobowiązania spółka dominująca reguluje terminowo i na dzień bilansowy nie posiada zobowiązań przeterminowanych.

Do finansowania działalności wykorzystywane są kredyty obrotowe odnawialne z terminami spłaty w latach 2022-2024. Umowy kredytowe przewidują możliwość prolongaty finansowania na kolejne okresy.

Spółka Dominująca wykorzystywała limity kredytowe wyłącznie w walutach obcych w celu naturalnego równoważenia nadwyżki należności nad zobowiązaniami wyrażonymi w walutach.

Pozostałe spółki monitorują ryzyko utraty płynności przy pomocy narzędzi okresowego planowania przepływów pieniężnych oraz poprzez analizę wymagalności / zapadalności aktywów finansowych. Ich celem jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania poprzez negocjowanie z kontrahentami dłuższych terminów płatności i wykorzystywanie różnych źródeł finansowania (kredyty w rachunku bieżącym, inne kredyty bankowe, pożyczki).

Ryzyko walutowe

Stan należności i zobowiązań zagranicznych oraz krajowych wyrażonych w walutach obcych, które są narażone na ryzyko walutowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

EUR

USD

EUR

USD

Należności handlowe i pozostałe

39 514

4 114

51 594

3 652

Zobowiązania handlowe i pozostałe

-31 783

-6 564

-39 038

-897

Kredyty bankowe i środki pieniężne

-37 349

13

-54 994

538

Wartość bilansowa brutto, razem

-29 618

-2 437

-42 438

3 293

Dążąc do ograniczania ryzyka wynikającego z możliwości niekorzystnych wahań kursów, Spółka Dominująca zaciąga kredyt dewizowy, który wykorzystywany jest do równoważenia rozrachunków walutowych w celu minimalizacji ewentualnych ujemnych różnic kursowych.

Dla Spółki Dominującej, będącej eksporterem netto (głównie w zakresie EUR) osłabianie się PLN wobec Euro wpływa korzystnie na wynik z podstawowej działalności. W sytuacjach umacniania się PLN, w celu ograniczania ryzyka kursowego zawierane są transakcje pochodne, a także w całym okresie prowadzone są działania zmniejszające ekspozycję walutową poprzez dwustronne umowy handlowe podpisywane w odpowiednich walutach.

Poza Jednostką Dominującą na ryzyko walutowe (z tytułu zawieranych transakcji) spośród spółek krajowych narażona jest spółka Stomil - East Sp. z o .o. Około 97,0% zawartych przez Stomil- East Sp. z o .o. transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza, podczas gdy prawie 100% kosztów wyrażona jest w walucie sprawozdawczej.

Zagraniczne spółki z grupy narażone są na ryzyko kursowe wynikające z relacji kursu PLN, EUR, USD do własnych walut krajowych (UAH, RUB, BYN).

Z analizy wrażliwości ujmującej skutki wyłącznie zmienności poziomu kursów walut obcych wynika, iż umocnienie się PLN o 10% w porównaniu do średnich kursów EUR i USD ogłoszonych przez NBP na dzień 31.12.2021 roku, dla prezentowanych powyżej wartości skutkować będzie wzrostem zysku brutto o 14,6 mln. zł., a osłabienie skutkowałoby spadkiem zysku brutto o w/w wartość.

Taka sama analiza przeprowadzona na danych bilansowych i kursach NBP z 31.12.2020, wskazywała na wpływ na zysk brutto w wysokości 18,3 mln. zł.

Ryzyko stopy procentowej

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Kredyty o stopie procentowej opartej na WIBOR 1 miesiąc

13 025

12 340

Kredyty o stopie procentowej opartej na WIBOR 3 miesiące

943

0

Kredyty o stopie procentowej opartej na EURIBOR 1 miesiąc

110 190

260 529

Kredyty o stopie procentowej opartej na LIBOR ON*

63 274

0

Kredyty o stopie procentowej opartej na WIBOR ON

5 855

3 733

Pozostałe kredyty

0

3 709

* W dniu 1 stycznia 2022 roku wskaźnik LIBOR został zlikwidowany. Umowa kredytowa, ze stopą referencyjną LIBOR ON, została aneksowana w marcu 2022r., a dotychczasową stawkę bazową zastąpił wskaźnik €STR.

 

Przy założeniu, że w ciągu najbliższego roku po dacie bilansowej stopy procentowe oparte o EURIBOR i LIBOR mogą się wahać w granicach 0,25 punktu procentowego (licząc w porównaniu do średniorocznych stawek z 2021 roku), wzrost oprocentowania spowodowałby wzrost kosztów finansowych łącznie o 483 tys. zł przy stanie kredytu na 31.12.2021 roku, a spadek oprocentowania skutkowałby poprawą wyniku brutto o w/w wartość.

Przy stanie kredytów na 31.12.2020 r. i przy zmianach oprocentowania jak wyżej – jego wzrost spowodowałby przyrost kosztów finansowych o 701 tys. zł, a spadek poprawiłby wynik o taką kwotę.

Ryzyko zmian cen i surowców

Grupa narażona jest na ryzyko wzrostu cen kluczowych surowców (kauczuki syntetyczne i naturalne, sadze techniczne, plastyfikatory), środków chemicznych, olejów, tworzyw, stali, aluminium oraz bawełny, które to materiały są kluczowe dla kosztów produkcji.

Przychody i koszty dotyczące instrumentów finansowych

Wyszczególnienie

2021

Z tytułu różnic kursowych

Z tytułu odsetek i inne

przychody

koszty

przychody

koszty

Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży

0

0

0

0

Należności

1 327

124

192

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

85

756

71

0

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

2 934

1 497

120

1 975

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

839

21

14

1 522

Opcje

0

353

0

0

Razem

5 185

2 751

397

3 497

Wyszczególnienie

2020

Z tytułu różnic kursowych

Z tytułu odsetek i inne

przychody

koszty

przychody

koszty

Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży

1

0

0

0

Należności

16 186

52

177

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

256

586

528

58

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

2 705

2 001

17

1 923

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

535

20 062

17

1 760

Opcje

0

1 598

0

0

Razem

19 683

24 299

739

3 708

Według oceny Spółki Dominującej wartość godziwa środków pieniężnych, krótkoterminowych lokat, należności z tytułu dostaw i usług, zobowiązań z tytułu dostaw i usług, kredytów w rachunku bieżącym oraz pozostałych zobowiązań krótkoterminowych nie odbiega od wartości bilansowych głównie ze względu na krótki termin zapadalności.

 

Zmiany zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Stan kredytów na 31.12.2020

280 311

Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych w działalności finansowej

-85 936

Zmiany wynikające z różnic kursowych

-1 088

Stan kredytów na 31.12.2021

193 287

39.  Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

 

Stan na

31.12.2021

31.12.2020

Zmiana stanu zobowiązań

 

 

zmiana wynikająca z bilansu, tj.:

7 928

3 501

zmiana zobowiązań DT z tyt. leasingu

-3 152

-3 331

zmiana zobowiązań handlowych z zaliczkami na dostawy

14 552

2 398

zmiana zobowiązań finansowych (opcje i leasing KT)

1 995

-83

zmiana zobowiązań innych

722

-7 752

zmiana zobowiązań z tytułu umów

-6 189

12 269

zmiany wykazane w przepływach

9 090

14 686

różnica, obejmuje:

-1 162

-11 185

zmianę stanu zobowiązań inwestycyjnych

-5

-7 771

zmianę stanu zobowiązań finansowych z tyt leasingu DT i KT

-1 157

-3 414

Pozostałe korekty w działalności operacyjnej

1 351

-10 712

prawo do emisji CO2

3 896

609

dotyczące CIT

51

0

podatek dochodowy od dywidendy zapłacony poza PL

0

-26

nadpłata z tytułu podatku dochodowego

0

271

Rezerwy aktuarialne (wynik z lat ub)

-495

-1 006

Aktywo na podatek odroczony z tyt. rezerw aktuarialnych (wynik z lat ub)

94

191

różnice kursowe

-481

-8 814

pozostałe korekty z tytułu wyceny majątku

-1 773

-1 913

pozostałe korekty

329

-25

dofinansowanie ZFŚS

-270

0

Inne przepływy inwestycyjne

55 224

-62 470

zobowiązania inwestycyjne

-5

-7 771

różnice zrealizowane od zobowiązań inwestycyjnych

-74

521

lokaty o terminie zapadalności powyżej 3 m-cy

55 000

-55 000

dywidendy wypłacone akcjonariuszom mniejszościowym

-302

-665

korekty konsolidacyjne

605

445

 

40.  Pozostałe informacje do raportu rocznego za 2021 r.

Opis zmian organizacji grupy kapitałowej, w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi, a także podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.

W okresie 12 miesięcy 2021 roku nie nastąpiły zmiany w organizacji Grupy Kapitałowej.

Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok

Sanok RC S.A. nie publikowała prognoz wyników Spółki oraz Grupy Kapitałowej na 2021 rok.

Akcjonariusze, którzy posiadają ponad 5% akcji

Według informacji otrzymanych przez Sanok RC S.A. akcjonariuszami, którzy posiadają ponad 5% jej akcji – na dzień publikacji raportu – są:


Nazwa posiadacza akcji

Liczba akcji

% udział w kapitale zakładowym oraz w liczbie głosów na WZA

Aviva OFE Aviva Santander

3 787 783

14,09%

Nationale –Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

3 140 848

11,68%

Marek Łęcki

2 967 900

11,04%

Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień"

2 703 000

10,06%

 

Podana liczba akcji Sanok RC S.A. będąca w posiadaniu znaczących Akcjonariuszy wynika ze złożonych świadectw depozytowych przy rejestracji na Walne Zgromadzenia Spółki Dominującej, które odbyło się 28 czerwca 2021 r.

Akcje w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących.

Według informacji otrzymanych przez Sanok RC S.A. - na dzień sporządzenia raportu - spośród osób zarządzających i nadzorujących, akcje Sanok RC S.A. posiadają: Piotr Szamburski - 56 360 akcji, Marcin Saramak – 30 200 akcji, Rafał Grzybowski - 10 000 akcji, Marek Łęcki – 2 967 900 akcji, Marta Rudnicka – 1 307 820 akcji, Radosław Leszek Kwaśnicki -1 akcję.

Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej.

Sanok RC S.A. ani podmioty od niej zależne nie są stroną istotnego postępowania przed sądem, organem właściwym dla postepowania arbitrażowego lub przed organami administracji publicznej dotyczącego zobowiązań lub wierzytelności o istotnej dla Spółki  wartości (przy czym jako istotne uważa się łączną wartość odpowiadającą co najmniej 10% kapitałów własnych).

Informacje o zawarciu przez emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli pojedynczo lub łącznie są one istotne i zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe.

Wyżej wymienione transakcje nie wystąpiły.

Informacja o udzieleniu przez emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji – łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji stanowi równowartość co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta

W dniach 3 i 5 marca 2021r. Spółka Dominująca tytułem poręczenia za kredyt spółki zależnej Draftex Automotive GmbH wypłaciła roszczenie z gwarancji w wysokości 12,7 mln PLN (2,8 mln EUR). Wartość roszczenia objęta była w 100% rezerwą – szczegóły poniżej w innych informacjach.

29 marca 2019r. Sanok RC SA podpisała wspólnie ze spółką Świerkowy Zdrój Medical Spa z Rymanowa (wcześniej pod nazwą PST Stomil) jako współdłużnik umowę kredytową na wartość 5 mln PLN – wartość zobowiązania warunkowego SRC z tego tytułu na 31.12.2021r. to 3,81 mln PLN.

W dniu 6.05.2021r. Spółka Sanok RC S.A. poręczyła spłatę kredytu spółce QMRP przez CCB ( Constration Bank of China)- wartość poręczenia to 3 mln CNY.

Inne informacje, które zdaniem emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez emitenta.

  W dniu 02.03.2021r. w wyniku braku spłaty kredytu bankowego przez Draftex Automotive GmbH, będącego konsekwencją braku prolongowania kredytu przez Santander Bank DE na kolejny okres, Spółka została poinformowana przez Santander Bank Polska o roszczeniu żądania zapłaty z tyt. zabezpieczenia kredytu Draftex Automotive GmbH w formie wystawionej przez Spółkę gwarancji SBLC. Wypłata środków z tego tytułu nastąpiła w dniu 03.03.2021r. - rezerwa ujęta w roku 2020 z tego tytułu rozwiązana została na dzień 31.03.2021r. i zaprezentowana została w nocie nr 30 sprawozdania jednostkowego Sanok RC S.A. W wyniku podpisanej umowy wartość wypłaconego roszczenia uznana została jako pożyczka długoterminowa. Na 100% jej wartości został utworzony odpis na poziomie sprawozdania jednostkowego Sanok RC SA. W sprawozdaniu skonsolidowanym podlega eliminacji.

  Stan udzielonych przez Sanok RC S.A. pożyczek na rzecz spółki zależnej Draftex Automotive GmbH na dzień 31.12.2021r. wynosi 15,5 mln EUR tj. 12,73% kapitałów własnych jednostki dominującej.

  W dniu 21 września 2018r. na rzecz Sanok RC S.A. wydana została decyzja o wsparciu nr 1/ARP/OML/2018, która uprawnia Spółkę do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego dostępnego dla pomiotów prowadzących działalność na podstawie stosownej decyzji w obrębie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). W efekcie obowiązek zapłaty zaliczek miesięcznych dotyczy wyłącznie dochodu osiąganego z działalności podlegającej opodatkowaniu , tj. takiej działalności, która generalnie wykracza poza zakres zezwolenia lub prowadzona jest poza terenem strefy. Fakt ten znalazł odzwierciedlenie w wysokości kalkulowanego podatku dochodowego, zarówno bieżącego, jak i odroczonego, a tym samym wyniku spółki dominującej za 12 miesięcy 2021 roku. Spółka w roku 2021 skorzystała w ramach decyzji o wsparciu z pomocy w wysokości 8 mln zł. Wpływ działalności Sanok RC SA w PSI wykazano w pozycji „Podatek odroczony” Rachunku zysków i strat oraz w nocie 24 „Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego”.

Maksymalna kwota kosztów kwalifikowanych od której Spółka mogła kalkulować wysokość pomocy publicznej zgodnie z DoW wynosi 91 mln zł (przysługująca pomoc to 50% tych kosztów, czyli kwota 45,5 mln zł). Zakończenie inwestycji nastąpiło zgodnie ze zmienioną DoW do dnia 30 czerwca 2020 r. Oprócz poniesienia kosztów kwalifikowanych w odpowiedniej wysokości (nakłady inwestycyjne przekroczyły maksymalny limit wydatków kwalifikowanych 91 mln zł), Spółka była również zobligowana do zatrudnienia co najmniej 30 nowych pracowników do dnia 31 grudnia 2019r., oraz utrzymania tego poziomu zatrudnienia (minimum 2.165 pracowników) w przedsiębiorstwie (na terenie realizacji nowej inwestycji) w okresie od 1 stycznia 2020r. do dnia 31 grudnia 2020r.. Spółka spełniła powyższe warunki. Termin obowiązywania Decyzji nr 1/ARP/OML/2018 wynosi 15 lat licząc od dnia jej wydania. Zdyskontowana wartość maksymalnych nakładów 91 mln zł będących podstawą do wyliczenia kwoty pomocy publicznej wynosi 83 285 tys. zł. Wykorzystana do dnia 30 września 2021 roku pomoc publiczna wyniosła 31 821 tys. zł (zdyskontowana wartość pomocy wyniosła 29 123 tys. zł). Kwota pomocy publicznej pozostałej do wykorzystania wynosi 13 678 tys. zł. (zdyskontowana wartość 12 518 tys. zł. – pozostałe do wykorzystania aktywo na podatek odroczony z PSI).

  W dniu 16 grudnia 2020r. na wniosek Spółki złożony w dniu 19 listopada 2020r. została wydana na rzecz Spółki druga Decyzja o wsparciu nr 66/ARP/OML/2020, która uprawnia Spółkę do skorzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego dostępnego dla podmiotów prowadzących działalność na podstawie stosownej decyzji w obrębie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).

Zgodnie z warunkami zawartymi w przedmiotowej decyzji Spółka zobowiązana jest ponieść koszty kwalifikowane nowej inwestycji w wysokości co najmniej 60 mln zł, maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych od której Spółka będzie mogła kalkulować wysokość pomocy publicznej wynosi 78 mln zł (przysługująca pomoc to 50% tych kosztów, czyli kwota 39 mln zł). Zgodnie z warunkami Decyzji zakończenie inwestycji ma nastąpić do dnia 31 grudnia 2023r. Oprócz poniesienia wydatków kwalifikowanych w odpowiedniej wysokości, Spółka była zobligowana do zatrudnienia 5 nowych pracowników do dnia
31 grudnia 2020r., który to warunek spełniła. Ponadto Spółka została zobligowana do utrzymania podwyższonego poziomu zatrudnienia (na poziomie minimum 2.273,26) w przedsiębiorstwie (na terenie realizacji nowej inwestycji) w okresie od
1 stycznia 2021r. do dnia 31 grudnia 2021r. Termin obowiązywania Decyzji nr 66/ARP/OML/2020 wynosi 15 lat licząc od dnia jej wydania. Do dnia 31 grudnia 2021 roku Spółka poniosła nakłady inwestycyjne w wysokości 7 781 489,88 zł (zdyskontowana wartość nakładów wynosi 7 682 387,09zł) związane z realizacją drugiej DoW.

Czynniki, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału.

Do najważniejszych czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki Sanok RC S.A. i pozostałych spółek Grupy w najbliższych okresach sprawozdawczych zaliczyć należy:  

-       wpływ toczącej się na Ukrainie wojny oraz jej wpływ na gospodarkę światową,

-       rosnące ceny surowców oraz czynników energetycznych (ma to również duży wpływ na ceny usług transportowych),

-       wpływ sytuacji związanej z pandemią choroby COVID–19 i jej skutkami  na działalność w nadchodzącym okresie,

-       globalną sytuację polityczną, w tym w Europie Wschodniej, krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej,

-       sytuację gospodarczą w świecie, Europie i na podstawowych rynkach, na których sprzedaje Grupa tj. na rynku motoryzacji (Unia Europejska), pasów klinowych (dla rolnictwa i przemysłowych – kraj, Rosja, Ukraina), budowlanym (systemy uszczelnień i uszczelki samoprzylepne – kraj, Rosja, Ukraina, UE)

-       poziom inflacji oraz stóp procentowych,

-       sytuacja na rynku pracy,

-       kursy walut EUR/PLN; BYN/PLN; UAH/PLN; RUB/PLN, w tym ewentualna dewaluacja UAH, RUB, BYN,

-       presję klientów - głównie z rynku pierwotnego - na ceny,

-       dostępność kredytów dla bezpośrednich i pośrednich odbiorców wyrobów, towarów Spółki – zwłaszcza dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą (ważne dla segmentu rolnictwa i budownictwa),

-       sytuację pogodową,

-       kontynuację wdrażania strategii ekspansji międzynarodowej w segmencie motoryzacji Grupy Sanok RC na rynku NAFTA (Meksyk). Projekt budowania zdolności operacyjnych w tym regionie obecnie trwa, a jego parametry w dużej mierze zależą również od terminowości projektów realizowanych przez strategicznych klientów Sanok RC,

-       podyktowaną stopniowym rozwojem biznesu motoryzacji w Chinach jak również prowadzoną polityką środowiskową władz lokalnych, konieczność relokacji procesów produkcyjnych a również ekspansji na nowe regiony, rozległego rynku Państwa Środka,        

-       konieczność efektywnego wdrożenia do produkcji ostatnio pozyskanych projektów, które cechują się dużym stopniem złożoności oraz wymagały znaczących nakładów inwestycyjnych w minionych okresach.

Wpływ pandemii choroby COVID-19 na działalność Grupy

Zarząd Spółki Dominującej w dalszym ciągu monitoruje sytuację związaną z pandemią COVID-19 oraz podejmuje działania mające złagodzić jej ewentualne negatywne skutki.

Na bieżąco i w sposób ciągły prowadzona jest polityka informacyjna i działania prewencyjne wprowadzone na początku roku 2020 a mające na celu zagwarantowanie wszystkim pracownikom Spółki Dominującej maksymalny poziom bezpieczeństwa i zredukowanie do absolutnego minimum ryzyka kontaktu z osobą zakażoną a co się z tym wiąże z ryzykiem zachorowania na COVID-19.

Pomimo utrzymującego się stanu pandemii, Jednostka Dominująca sprawnie prowadzi działalność we wszystkich obszarach funkcjonowania. Zapewniona jest ciągłość realizacji produkcji, pomimo pojawiających się zakłóceń realizowane są procesy zakupowe i logistyczne, zgodnie z zawartymi umowami realizowane są kontrakty sprzedażowe. Zapewniona jest także stabilna sytuacja finansowa w całej Grupie Kapitałowej.

Zarząd Spółki Dominującej przywiązuje szczególną uwagę do identyfikacji ryzyk, w tym związanych z utrzymującym się stanem pandemii, tak aby w sposób wyprzedzający podejmować działania zapobiegawcze. 

Do tej pory nie odnotowano istotnego wpływu pandemii choroby COVID-19 na działalność operacyjną, sytuację finansową i wyniki Grupy, a występujące przypadki zakażeń wśród pracowników Grupy mają charakter zdarzeń pojedynczych i nie wpływają istotnie na jej bieżące funkcjonowanie.

 Struktura zatrudnienia w Grupie

Wyszczególnienie

Średnie zatrudnienie

w etatach na 31.12.

2021

2020

SANOK RC SA

2 343

2 311

Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o.o. w Bogucinie

99

97

STOMIL – EAST Sp. z o.o. w Sanoku

6

7

STOMET Sp. z o.o. w Sanoku

167

173

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp. z o.o. w Rymanowie

101

114

Stomil Sanok Wiatka SA w Kirowie, Rosja

7

8

Stomil Sanok RUS Sp. z o.o. w Moskwie Rosja

7

7

Stomil Sanok BR w Brześciu n/Bugiem, Białoruś

47

43

Stomil Sanok Ukraina Sp. z o.o. w Równem, Ukraina

17

16

Colmant Cuvelier RPS S.A.S. w Villers-la-Montagne we Francji

58

58

Sanok (Qingdao) Auto Parts Sp. z o.o. w Jiaozhou Chiny

0

0

Draftex Automotive GmbH w Grefrath Niemcy

285

278

Qingdao Masters of Rubber and Plastic Co., Ltd w Jiaozhou Chiny

113

123

Ogółem

3 250

3 235

Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku w podziale na rodzaje usług:

Wyszczególnienie

Od 01.01.do 31.12.

2021

2020

Obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania finansowego

128,9 

97,8

Przegląd skróconego sprawozdania półrocznego

64,7

57,9

Ocena sprawozdania o wynagrodzeniach

7,9 

7,9

Razem

201,5 

163,6

Wynagrodzenie wypłacone lub należne członków Zarządu Spółki Dominującej oraz Rady Nadzorczej Spółki Dominującej

Zarząd (w zł):

Wyszczególnienie

Wynagrodzenie

stałe

premia

razem

Piotr Szamburski

756 000,00

540 427,00

1 296 427,00

Marcin Saramak

607 200,00

429 503,00

1 036 703,00

Rafał Grzybowski

607 200,00

434 057,00

1 041 257,00

Piotr Dołęga

594 000,00

420 166,00

1 014 166,00

Martijn Merkx

0,00

0,00

0,00

 

Wprowadzony w Spółce na lata 2014-2017 Program Motywacyjny (szczegóły w nocie 28) dotyczy również Członków Zarządu. Członkowie Zarządu Spółki Dominującej nabyli uprawnienia do objęcia 247 070 szt. warrantów. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania żadne warranty nie zostały objęte.

Rada Nadzorcza (w zł):

Wyszczególnienie

Wynagrodzenie

Marek Łęcki

207 565,54

Jacek Podgórski (do 27.06.2021r.)

81 749,22

Grzegorz Stulgis (do 27.06.2021r.)

0

Marta Rudnicka

136 133,24

Jan Woźniak

196 702,87

Zofia Dzik ( do 27.06.2021r.)

75 909,99

Grażyna Sudzińska-Amroziewicz

184 529,56

Elzbieta Hauser-Schoneich (od 28.06.2021r.)

79 126,51

Radosław Lesław Kwaśnicki (od 28.06.2021r.)

79 126,51

Anna Plakwicz ( od 28.06.2021r.)

60 866,55

41.  Zdarzenia występujące po dniu bilansowym

Wpływ wojny na Ukrainie na działalność Spółki Dominującej i Grupy Kapitałowej

 

Zdarzeniem mającym istotny wpływ na działalność Spółki Dominującej i Grupy Kapitalowej jest wybuch konfliktu zbrojnego będącego wynikiem napaści Rosji na Ukrainę co miało miejsce 24 lutego 2022 roku. 

W związku z faktem iż na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego działania wojenne nie zostały ograniczone, a wręcz przeciwnie ryzyko ich eskalacji ciągle jest wysokie mamy nową dynamicznie zmieniającą się ale przede wszystkim nieprzewidywalną ekonomicznie sytuację, która niewątpliwie może mieć wpływ na działalność Spółki Dominującej i całej Grupy Kapitałowej.

W 2021 roku wartość sprzedaży Spółek Grupy na rynki wschodnie (Ukraina, Białoruś oraz Rosja) wyniosła 46,8 mln zł co stanowiło 4% sprzedaży ogółem. Na chwilę obecną należności od podmiotów zewnętrznych działających na rynkach wschodnich (Rosja, Białoruś, Ukraina) są ubezpieczone w ramach polisy KUKE zarówno w zakresie ryzyka rynkowego (ubezpieczanie pokrywa 95% wszystkich należności – udział własny stanowi 5%) jak i ryzyka nierynkowego obejmującego ryzyko polityczne i działanie sił wyższych (w tym również działań wojennych).

Ekspozycja na ryzyko łącznych posiadanych na dzień 31.12.2021 przez wszystkie Spółki Grupy aktywów dotyczących rynków wschodnich (Ukraina, Białoruś, Rosja) wynosi około 30 mln zł. Na dzień przygotowania niniejszego sprawozdania finansowego Grupa nie utworzyła odpisów aktualizujących te aktywa / jeżeli taka konieczność nastąpi będzie to miało miejsce w okresach sprawozdawczych dotyczących roku 2022.

Zidentyfikowane na chwilę obecną obszary ryzyka dla Grupy wynikające z wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie dotyczą przede wszystkim:

1. możliwych opóźnień lub przerwania dostaw surowców w tym przede wszystkim istotnych dla Jednostki Dominującej dostaw sadz pochodzenia rosyjskiego (Omsk. Kremieńczuk, Niżnykamsk) oraz wszystkich innych surowców ropopochodnych, co może przełożyć się na konieczność ograniczenia lub czasowego wstrzymania produkcji niektórych mieszanek gumowych opartych o te grupy surowcowe,

2. dalszego wzrostu cen materiałów, surowców oraz nośników energetycznych, co przełoży się na spadek rentowności sprzedawanych wyrobów oraz wyniki finansowe Grupy,

3. szeroko rozumianą logistykę dostaw oraz realizowanych przez Grupę wysyłek towarów poprzez ograniczenia w dostępie do środków transportu czy infrastruktury logistycznej (np. blokada terminali przeładunkowych czy możliwy brak dostępności kontenerów)

W ramach analizowanych działań między innymi przygotowywane są alternatywne scenariusze pozyskania surowców na wypadek trwałego zerwania łańcuchów dostaw lub czasowego ograniczenia ich dostępności przy jednoczesnej optymalizacji kosztów ich pozyskania.

Efektem wzrostu cen nośników energetycznych i dalszego nasilenia się procesów inflacyjnych w gospodarkach poszczególnych państw będzie z dużym prawdopodobieństwem dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej Banku Centralnego, przekładającego się na poziom kursów walutowych, a także dalszy wzrost stóp procentowych. Są to istotne uwarunkowania i czynniki ryzyka, których siła i zakres oddziaływania są obecnie trudne do prognozowania, ale powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych dotyczących przyszłości w odniesieniu do Spółki Dominującej.

Wielkość potencjalnego negatywnego wpływu wojny na Ukrainie na sytuację finansową Grupy w przyszłych okresach jest obecnie trudna do określenia i zależy w dużej mierze od długości oraz skali rozwoju konfliktu zbrojnego jak również od dalszych możliwych sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję oraz Białoruś.

Ze względu na dynamikę sytuacji Grupie bardzo trudno jest przewidzieć, podobnie jak wszystkim obserwatorom tej sytuacji, w jaki sposób zaistniały kryzys może mieć przełożenie na jej działalność w przyszłości.

Zarząd Jednostki Dominującej analizuje wszystkie dostępne informacje i podejmuje starania, aby wraz z rozwojem wydarzeń w miarę możliwości minimalizować wpływ zaistniałej sytuacji na swoją działalność.

Zarząd Spółki Dominującej biorąc pod uwagę rożne scenariusze rozwoju sytuacji zamierza tak prowadzić działalność operacyjną i finansową, aby minimalizować negatywny wpływ wojny na Ukrainie oraz pandemii na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej. Zarząd Jednostki Dominującej stoi jednocześnie na stanowisku, że biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności oraz bieżącą sytuację finansową nie istnieje istotna niepewność w zakresie kontynuacji działalności. Mając jednak na uwadze, że rozwój sytuacji związanej przede wszystkim z działaniami zbrojnymi prowadzonymi przez Rosję na terenie Ukrainy jak również z pandemią z założenia charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością i zmiennością, co może mieć wpływ na wyniki finansowe Grupy w kolejnych okresach. 

Po dniu sprawozdawczym nie wystąpiły żadne inne niż opisane istotne zdarzenia, które wymagałyby ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2021.

 

Sanok dnia 24 marca 2022.

 

Zarząd SANOK RC SA:

1.      Prezes Zarządu   – Piotr Szamburski ……………………………..…………………………………………………………

2.      Wiceprezes Zarządu           – Marcin Saramak   ........….………………………………………………………………………………

3.      Wiceprezes Zarządu           – Rafał Grzybowski ..………………………….…………………………………………………………

4.      Członek Zarządu             – Piotr Dołęga        ..……………………….…………………………………………………………....

5.      Członek Zarządu            Martijn Merkx    ...……………………………………………………………………………………

Sporządził: Agnieszka Rudy

 

Obraz 24