Obraz 22

SKONSOLIDOWANY RAPORT FINANSOWY

ZA 2020 ROK


Obraz 3

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

Grupy Kapitałowej Sanok Rubber Company

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku

sporządzone według

Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej

wraz ze SPRAWOZDANIEM NIEZALEŻNEGO BIEGŁEGO REWIDENTA Z BADANIA


Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Skonsolidowane Sprawozdanie z Całkowitych Dochodów

Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej

Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych

Skonsolidowane Sprawozdanie ze Zmian w Kapitałach Własnych

Dodatkowe noty objaśniające

1.                 Dane podstawowe o Grupie Sanok Rubber Company i zmiany w kapitale zakładowym

2.                 Dane podstawowe o pozostałych spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej

3.                 Skład Zarządu Spółki Dominującej

4.                 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5.                 Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

6.                 Istotne zasady (polityka) rachunkowości

7.                 Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

8.                 Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

9.                 Przychody umów z klientami

10.         Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i
w
przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i
uprzywilejowane

11.         Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego

12.         Przychody ze sprzedaży

13.         Koszty rodzajowe

14.         Koszty wynagrodzeń

15.         Pozostała działalność operacyjna

16.         Przychody i koszty finansowe

17.         Podatek dochodowy

18.         Rzeczowe aktywa trwałe

19.         Wartości niematerialne

20.         Nieruchomości inwestycyjne

21.         Przejęcie jednostki

22.         Długoterminowe należności pozostałe

23.         Aktywa finansowe – długo i krótkoterminowe

24.         Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego

25.         Zapasy

26.         Należności

27.         Środki pieniężne

28.         Kapitał zakładowy

29.         Pozostałe kapitały

30.         Udziały niekontrolujące

31.         Rezerwy i inne zobowiązania długoterminowe

32.         Rezerwy i inne zobowiązania krótkoterminowe

33.         Przychody przyszłych okresów - długoterminowe i krótkoterminowe

34.         Kredyty i papiery dłużne długoterminowe i krótkoterminowe

35.         Zobowiązania krótkoterminowe

36.         Segmenty operacyjne

37.         Zysk na akcję

38.         Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

39.                       Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

40.         Pozostałe informacje do raportu rocznego za 2020 r.

41.         Zdarzenie występujące po dniu bilansowym



Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Wyszczególnienie

Nota

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Przychody ze sprzedaży

9,12

976 070

1 052 229

Koszt własny sprzedaży

13

806 174

881 051

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży


169 896

171 178

Koszty sprzedaży

13

28 985

33 551

Koszty ogólnego zarządu

13

116 765

113 921

Pozostałe przychody operacyjne

15

24 397

11 980

Pozostałe koszty operacyjne

15

4 464

3 497

Wynik z działalności operacyjnej


44 079

32 189

Strata(zysk) z tytułu utraty wartości (odwrócenia strat) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności zgodnie z MSSF9


69

390

Przychody finansowe

16

1 203

3 977

Koszty finansowe

16

8 788

4 661

Wynik brutto (przed opodatkowaniem)


36 563

31 895

Podatek dochodowy

17,24

44

- 19 940

Wynik netto


36 519

51 835

z tego przypadający




udziałowcom jednostki dominującej


36 217

51 463

udziałom niekontrolującym


302

372





Średnia ważona liczba akcji


26 881 922

26 881 922

Zysk na jedną akcję w PLN


1,35

1,91

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji


27 509 164

27 509 164

Rozwodniony zysk na jedną akcję w PLN


1,32

1,87

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Całkowitych Dochodów

Wyszczególnienie

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Wynik netto

36 519

51 835

Pozycje podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych

- 7 766

1 319

Różnice kursowe z przeliczenia

- 7 766

1 319

Pozycje nie podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych

- 1 041

-750

Zyski/straty aktuarialne

- 1 041

-750

Inne dochody razem

- 8 807

569

Całkowite dochody ogółem

27 712

52 404

z tego przypadające:



udziałowcom jednostki dominującej

27 433

52 016

udziałom niekontrolującym

279

388


Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej


Wyszczególnienie

Nota

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Rzeczowe aktywa trwałe

18

416 022

432 086

Nieruchomości inwestycyjne

20

4 615

3 489

Wartość firmy

19

7 323

6 969

Wartości niematerialne inne niż wartość firmy

19

6 385

6 805

Należności długoterminowe


2 503

1 437

Aktywa finansowe

23

6

6

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

24

35 092

32 462

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne


6 206

6 465

Razem aktywa trwałe


478 152

489 719

Zapasy

25

195 085

207 126

Należności handlowe

26

150 338

140 988

Należności krótkoterminowe inne

26

10 238

29 011

Należności z tytułu podatku dochodowego

26

1 576

3 164

Rozliczenia międzyokresowe czynne


3 208

2 697

Aktywa finansowe

23

55 577

2 232

Środki pieniężne

27

110 007

79 727

Razem aktywa obrotowe


526 029

464 945

AKTYWA RAZEM


1 004 181

954 664

Kapitał akcyjny

28

5 376

5 376

Kapitał z wyceny warrantów (program motywacyjny)

29

6 291

6 291

Statutowy kapitał zapasowy

29

1 792

1 792

Zyski zatrzymane


498 019

462 844

Różnice kursowe z przeliczenia


- 13 855

- 6 110

Razem kapitał własny Jednostki Dominującej


497 623

470 193

Udziały niekontrolujące

30

429

815

Ogółem kapitał własny Jednostki Dominującej i udziały niekontrolujące


498 052

471 008

Kredyty i papiery dłużne

34

89 833

178 382

Rezerwy długoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych

31

20 625

19 729

Przychody przyszłych okresów

33

5 236

5 357

Rezerwa na podatek odroczony

24

13

379

Zobowiązania finansowe z tyt. leasingu


27 750

31 081

Zobowiązania długoterminowe razem


143 457

234 928

Kredyty i papiery dłużne

34

190 478

89 937

Zobowiązania handlowe

35

96 595

94 197

Inne zobowiązania finansowe

35

 271

 182

Zobowiązania finansowe z tyt. leasingu

35

3 941

4 113

Zobowiązania krótkoterminowe inne

35

18 800

26 552

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

35

1 138

103

Zobowiązania z tytułu umów


19 241

6 972

Przychody przyszłych okresów

33

2 075

2 155

Rezerwy krótkoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych

32

21 081

20 334

Rezerwy krótkoterminowe inne

32

9 052

4 183

Zobowiązania krótkoterminowe razem


362 672

248 728

PASYWA RAZEM


1 004 181

954 664

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01. do 31.12.


2020

2019

Zysk netto

36 519

51 835

Korekty razem o pozycje:

116 716

32 667

Amortyzacja

62 396

55 717

Zyski, straty z tytułu różnic kursowych netto

20 381

- 3 488

Odsetki 

2 900

2 966

Podatek dochodowy od zysku przed opodatkowaniem

2 774

1 994

Zysk, strata z działalności inwestycyjnej

934

-198

Zmiana stanu rezerw

6 146

1 832

Zmiana stanu zapasów

12 041

- 8 028

Zmiana stanu należności

8 325

4 509

Zmiana stanu zobowiązań

14 686

2 579

Zmiana stanu czynnych rozliczeń międzyokresowych i przychodów przyszłych okresów

- 3 082

- 22 547

Pozostałe korekty

- 10 712

-393

Podatek dochodowy zapłacony

-73

- 2 276

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

153 235

84 502

Wpływy ze sprzedaży środków trwałych i aktywów niematerialnych i prawnych

510

1 307

Zakup środków trwałych i aktywów niematerialnych i prawnych

- 47 381

- 118 295

Inne przepływy inwestycyjne

- 62 470

54 631

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

- 109 341

- 62 357

Wpływy z tytułu zaciągniętych kredytów

52 342

3 726

Spłata kredytów

- 59 648

0

Zapłacone odsetki

- 2 900

- 2 966

Wydatki finansowe z tytułu leasingu

- 3 451

- 1 170

Dywidendy wypłacone na rzecz właścicieli

0

- 26 882

Inne wpływy/wydatki

-7

- 1 649

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

- 13 664

- 28 941

Zmiana stanu środków pieniężnych

30 230

- 6 796

Różnice kursowe netto na środkach pieniężnych i ekwiwalentach

50

-2

Środki pieniężne na początek okresu

79 727

86 525

Zmiana stanu środków pieniężnych netto

30 280

- 6 798

Środki pieniężne na koniec okresu

110 007

79 727

w tym o ograniczonej możliwości dysponowania

870

502


Zmiana stanu zobowiązań została wykazana bez zmiany stanu zobowiązań inwestycyjnych tj.- 7 771tys. zł. w 2020r i -1 632 tys. zł.
w 2019 r., które również zostały wykazane w innych przepływach inwestycyjnych


Skonsolidowane Sprawozdanie ze Zmian w Kapitałach Własnych


Wyszczególnienie

Kapitały własne udziałowców Jednostki Dominującej

Kapitał zakładowy

Kapitał z wyceny warrantów

Kapitał zapasowy

Zyski zatrzymane

Różnice kursowe z przeliczenia

Razem kapitały własne

Udziały niekontrolujące

OGÓŁEM kapitał własny










Stan na 01.01.2019r

5 376

6 291

1 792

439 256

-7 407

445 308

1 288

446 596

Całkowite dochody za 12 m-cy 2019 rok




50 719

1 297

52 016

388

52 404

Podział wyniku finansowego - przekazanie na dywidendę




-26 882


-26 882

-861

- 27 743

Pozostałe




-249


-249

0

-249

Stan na 31.12.2019r

5 376

6 291

1 792

462 844

-6 110

470 193

815

471 008

Stan na 01.01.2020r

5 376

6 291

1 792

462 844

-6 110

470 193

815

471 008

Całkowite dochody za 12 m-cy 2020 rok




35 178

-7 745

27 433

279

27 712

Podział wyniku finansowego - przekazanie na dywidendę






0

-665

-665

Pozostałe




-3


-3

0

-3

Stan na 31.12.2020r

5 376

6 291

1 792

498 019

-13 855

497 623

429

498 052



Dodatkowe noty objaśniające

1. Dane podstawowe o Grupie Sanok Rubber Company i zmiany w kapitale zakładowym

Sanok Rubber Company Spółka Akcyjna (dalej Sanok RC S.A., Jednostka Dominująca) (do dnia 2 listopada 2015: Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil Sanok Spółka Akcyjna) z siedzibą w PolsceSanok, ulica Przemyska 24, w obecnej formie prawnej działa od 29 grudnia 1990 roku. Sanok RC S.A. powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego. Spółka jest zarejestrowana w Polsce w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000099813 prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Sanok RC S.A. jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej liczącej łącznie 14 spółek.  Podstawowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest Sanok ul. Przemyska 24. W okresie sprawozdawczym nie nastąpiły żadne zmiany w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych . Sanok RC SA nie posiada jednostki dominującej, ani jednostki dominującej najwyższego szczebla.

Na dzień publikacji niniejszego raportu kapitał zakładowy Jednostki Dominującej wynosi 5 376 384,40 zł i dzieli się na 26 881 922 sztuk akcji o wartości nominalnej 0,20 zł każda.

Podstawową działalnością Sanok RC S.A. jest produkcja i sprzedaż wyrobów gumowych (zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności – PKD - klasyfikowana do produkcji pozostałych wyrobów gumowych), którą można podzielić pod względem technologii wytwarzania na 4 zasadnicze grupy: artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe.

Ponadto Jednostka Dominująca prowadzi i sprzedaje rezultaty prac rozwojowych związanych z uruchomieniem nowych produktów, a także – w niewielkim zakresie – sprzedaje media energetyczne oraz towary i materiały.

Stosując kryterium podziału sprzedaży produktów i usług wg branż/produktów, wyodrębnia się pięć zasadniczych segmentów rynkowych, a w nich linie produktowe:

segment motoryzacji - dotyczy sprzedaży: wyrobów gumowych, gumowo – metalowych, gumowo-tworzywowych i z TPE (stosowanych głównie w systemach uszczelnienia karoserii i systemach zawieszenia samochodów oraz zawieszeniach układu wydechowego), a także rezultatów prac rozwojowych, narzędzi i oprzyrządowania z tego obszaru,

segment budownictwa - dotyczy sprzedaży: uszczelek systemowych stosowanych w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej (tworzywowej, drewnianej, aluminiowej), systemach rynnowych i wentylacyjnych oraz uszczelek samoprzylepnych stosowanych do uszczelnień w stolarce już zamontowanej,

segment rolnictwo i przemysł  - dotyczy sprzedaży: pasów klinowych, maszyn rolniczych i części zamiennych do nich oraz innych akcesoriów (towary dla rolnictwa – to przede wszystkim domena spółki SSD Sp. z o.o.), a także wyrobów dla farmacji (korki do zamykania fiolek szklanych i opakowań tworzywowych z antybiotykami, płynami infuzyjnymi i preparatami krwiopochodnymi oraz tłoczków do strzykawek jednorazowego użytku) i wyrobów gumowych do AGD,

segment mieszanek gumowych - dotyczy sprzedaży mieszanek dla producentów wyrobów gumowych, które są wytwarzane w ramach mocy produkcyjnych nie dedykowanych dla własnych produktów,

segment pozostałe – dotyczy sprzedaży pozostałej, która nie jest ujęta w działalności wymienionej w powyższych segmentach.

Pod względem geograficznym wyodrębnia się:

Rynek krajowy (Polska),

Rynek Unii Europejskiej,

Rynek Europy Wschodniej,

Pozostałe rynki.


Niniejszy raport zawiera roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Sanok Rubber Company SA za 12 miesięcy 2020 roku, przedstawione w polskich złotych („PLN”), gdzie wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 25 marca 2021 roku.


2. Dane podstawowe o pozostałych spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej

Wg stanu na 31.12.2020r w Grupie Sanok RC, poza Jednostką Dominującą, funkcjonowały następujące spółki:

Lp

Nazwa Spółki zależnej

% udziałów/
% praw głosu Sanok RC SA

Podstawowy przedmiot działalności

1

Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o. o z siedzibą w Bogucinie k. Poznania

100%/ 100%

Sprzedaż na rynku wtórnym wyrobów produkowanych przez Sanok RC S.A. oraz sprzedaż części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych i maszyn dla rolnictwa. Sprzedaż towarów nie produkowanych przez Sanok RC S.A. za 12 m-cy 2020 roku stanowiła 60% sprzedaży Spółki.

2

PHU Stomil East Sp. z o. o. z siedzibą w Sanoku

65,7%/ 79,3%

Handel na rynkach WNP (sprzedaż, oprócz wyrobów Sanoka RC S.A. także produktów innych firm polskich)oraz sprzedaż produktów firm białoruskich i ukraińskich na rynku polskim. Sprzedaż towarów nie produkowanych przez Sanok RC S.A. za 12 m-cy 2020r roku stanowiła 0,6% sprzedaży Spółki.

3

Stomil Sanok Rus Sp. z o.o. z siedzibą w Moskwie (Rosja)

100%/ 100%

Dystrybucja i sprzedaż na rynku rosyjskim wyrobów pochodzących z produkcji Grupy Sanok RC.

4

Stomil Sanok Ukraina z siedzibą w Równem (Ukraina)

100%/ 100%

Dystrybucja i sprzedaż na rynku ukraińskim wyrobów pochodzących z produkcji Grupy Sanok RC.

5

Stomil Sanok Wiatka Spółka Akcyjna Typu Zamkniętego z siedzibą w Kirowie (Rosja)

81,1%/ 81,1%

Produkcja i sprzedaż na rynku północnej Rosji wyrobów z gumy i innych materiałów.

6

Produkcyjno - Handlowe Unitarne Przedsiębiorstwo Stomil Sanok BR z siedzibą w Brześciu (Białoruś)

100%/ 100%

Produkcja wyrobów wytłaczanych do stolarki okiennej oraz produkcja wyrobów formowych do AGD. Sprzedaż realizowana jest do spółek dystrybucyjnych Sanok RC w Rosji i na Ukrainie, a także bezpośrednio na rynku białoruskim i rosyjskim.

7

Colmant Cuvelier RPS S.A.S.
z siedzibą w Villers-la-Montagne (Francja)

100%/ 100%

Produkcja i sprzedaż uszczelnień karoserii z tworzyw sztucznych (PVC, PVC+TPE i TPE) oraz mieszanek gumowych.

8

Stomet Sp. z o.o. z siedzibą w Sanoku

100%/ 100%

Wytwarzanie oprzyrządowania do produkcji wyrobów gumowych i tworzywowych oraz wykonywanie remontów maszyn i urządzeń – głównie na zamówienie spółek Grupy. Sprzedaż wyrobów i usług poza Grupę za 12 m-cy 2020r stanowiła 28% sprzedaży Spółki

9

Świerkowy Zdrój Medical SPA Sp. z o.o. z siedzibą w Rymanowie

100%/ 100%

Organizowanie i świadczenie usług w zakresie lecznictwa, sanatorium, rehabilitacji, wypoczynku, rekreacji, turystyki, hotelarstwa i gastronomii.

10

Sanok (Qingdao) Auto Parts Sp.zo.o. z siedzibą w Jiaozhou City (Chiny)

100%/ 100%

Spółka została założona na początku 2012r. Prowadzi działania marketingowe dotyczące rynku chińskiego zarówno pod kątem klientów jak i dostawców. Podstawowym przedmiotem jej działalności będzie import, eksport i sprzedaż wyrobów dla klientów z segmentu motoryzacji na lokalnym rynku.

11

Draftex Automotive GmbH, Grefrath (Niemcy)

(do 16.12.2014 Stomil Sanok DE GmbH; do 7.07.2014 Meteor China – Beteiligungs GmbH)

100%/ 100%

Produkcja i sprzedaż uszczelnień karoserii dla sektora samochodów premium na rynku niemieckim. Spółka posiada udziały (14,5%) w spółce produkcyjnej Qingdao Masters of Rubber and Plastics Co. Ltd (QMRP) z siedzibą w Jiaozhou City (Chiny).

12

Qingdao Masters of Rubber and Plastic Co., Ltd. Taichang Road, Zhongyun Development ZoneJiaozhou, 266300, Qingdao (Chiny)

79,7%/85,5%

Produkcja i sprzedaż uszczelnień karoserii dla sektora motoryzacji oraz uszczelnień okien i szaf sterowniczych na rynku chińskim.

13

SMX Rubber Company S.A. de C.V

99%/99%

Spółka SMX została utworzona jako odrębny podmiot prawny, docelowo realizujący bezpośrednią sprzedaż do klientów ulokowanych w Meksyku. Spółka SMX pozostaje spółką zależną o minimalnym zakresie działania i z minimalnymi zasobami celem optymalizacji kosztów związanych z rozwojem Grupy Sanok RC Pozostałe 1% udziałów w posiadaniu spółki „Stomet” Sp. z o.o.

3. Skład Zarządu Spółki Dominującej

Na dzień 31.12.2020 w skład zarządu Spółki wchodzili:

Prezes Zarządu                 – Piotr Szamburski

Wiceprezes Zarządu         – Marcin Saramak

Wiceprezes Zarządu         – Rafał Grzybowski

Członek Zarządu              – Piotr Dołęga

Członek Zarządu              – Martijn Merkx

Zarząd w powyższym składzie został powołany przez Radę Nadzorczą uchwałą z dnia 30 czerwca 2020 r. Przed zmianą skład Zarządu był czteroosobowy: Piotr Szamburski – Prezes, Marcin Saramak i Rafał Grzybowski – Wiceprezesi oraz Piotr Dołęga – Członek Zarządu.

4. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Informacje w zakresie profesjonalnego osądu a także niepewności szacunków i założeń zaprezentowanych poniższej, przedstawiają sytuację na dzień bilansowy. Kwestie wynikające z wpływu pandemii choroby COVID-19 (wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2) na profesjonalny osąd jak i niepewność szacunków oraz założeń po dniu bilansowym zostały szczegółowo przedstawione w nocie 41.

Niepewność szacunków i założeń

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

a.Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. W Spółce Dominującej przyjęto w tym celu następujące założenia:

stopa dyskonta 1,2%

tablice śmiertelności pttz2019

średni zakładany roczny wzrost podstaw kalkulacji dla odpraw emerytalno-rentowych w latach 2021-2030 na poziomie 1,5%

średni zakładany roczny wzrost podstaw kalkulacji nagród jubileuszowych w latach 2021-2030 na poziomie 1,5%

średni ważony współczynnik mobilności pracowniczej 4,44%

b.Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione

c.Wartość godziwa instrumentów finansowych

Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kierują się profesjonalnym osądem.

d.Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

e.Utrata wartości aktywów trwałych

Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości środków trwałych. Wymagało to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te środki trwałe. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 18.

f.Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi w Polsce podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

g.Utrata wartości należności handlowych

Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

5. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych oraz pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się, poza sytuacją związaną z rozwojem epidemii szerzej opisaną w pkt 41 niniejszego sprawozdania, istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje dane za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku.

Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.

MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało przedstawione w PLN, które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą.

Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej oraz sprawozdania finansowe jednostek kontrolowanych przez Jednostkę Dominującą sporządzone na ten sam dzień bilansowy. Sprawozdania finansowe Jednostek Zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej przy wykorzystaniu jednolitych zasad rachunkowości. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane chyba, że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:

-posiada władzę nad danym podmiotem,

-podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

-ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

6. Istotne zasady (polityka) rachunkowości

a. Wycena do wartości godziwej

Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty pochodne oraz aktywa niefinansowe takie jak nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy.

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych

b. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).

Dla potrzeb wyceny bilansowej przyjęto następujące kursy:


31 grudnia 2020

31 grudnia 2019

USD

3,7584

3,7977

EUR

4,6148

4,2585

RUB

0,0501

0,0611

BYN

1,4295

1,8638

UAH

0,1326

0,1602

CNY

0,5744

0,5455

MXN

0,1891

0,2009


Aktywa i pasywa jednostek zależnych zlokalizowanych za granicą włącza się do konsolidacji po przeliczeniu na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy. Przychody i koszty są przeliczane przy użyciu kursu średniego dla każdego miesiąca okresu sprawozdawczego. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w zysku lub stracie.

Średnie kursy wymiany za poszczególne okresy obrotowe kształtowały się następująco:


31 grudnia 2020

31 grudnia 2019

EUR

4,4444

4,2981

RUB

0,0543

0,0594

BYN

1,6039

1,8394

UAH

0,1451

0,1492

CNY

0,5650

0,5560

MXN

0,1823

0,1994

c. Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw stanowią koszty bieżącego okresu w momencie poniesienia.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący: budynki – 40 lat, budowle – od 10 do 40 lat, urządzenia techniczne i maszyny – od 3 do 14 lat, środki transportu – 5 lat.

Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od stycznia kolejnego roku.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

d. Nieruchomości inwestycyjne

Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.

Po początkowym ujęciu, nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym powstały, z uwzględnieniem powiązanego wpływu na podatek odroczony.

Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela - Grupę staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości. W przypadku przeniesienia aktywów z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych, różnicę między wartością godziwą nieruchomości ustaloną na ten dzień przeniesienia a jej poprzednią wartością bilansową ujmuje się w zysku lub stracie.

W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania.

e. Aktywa niematerialne

Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Aktywa niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od stycznia kolejnego roku.

Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych są ujmowane w zysku lub stracie w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o umorzenie i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Skapitalizowane nakłady są amortyzowane co do zasady przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży danego przedsięwzięcia, jednak nie dłużej niż 5 lat.

Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane, jako różnica pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.

Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki

-sumy:

a.przekazanej zapłaty,

b.kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz

c.w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

-nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.

Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

-odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz

-jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

f. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

g. Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

należności handlowe,

pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.

Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje instrumenty pochodne.

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.

h. Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym, to przede wszystkim opcje. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

i. Zapasy

Zapasy wykazywane są w cenie nabycia nie wyższej od ich wartości netto możliwej do odzyskania. Produkcja w toku, półfabrykaty oraz wyroby gotowe wyceniane są w koszcie wytworzenia nie wyższym od cen sprzedaży. Zapasy wyceniane są wg poniższych zasad:

-materiały, towary – w cenie nabycia wg ceny średnioważonej,

-wyroby gotowe i półfabrykaty – koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych,

-w pozycji produkcji w toku prezentowane są półfabrykaty oraz niezakończona produkcja wyrobów.

Jeżeli koszt wytworzenia lub koszt zakupu składnika zapasów jest wyższy od jego wartości netto możliwej do uzyskania, dokonuje się odpisu aktualizującego w wysokości różnicy między kosztem wytworzenia lub kosztem zakupu składnika, a jego wartością netto możliwą do uzyskania. Odpis ujmowany jest w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

Podstawą odpisów aktualizujących do wartości netto możliwej do uzyskania są m.in. roczne spisy z natury stanów magazynowych i przeglądy poszczególnych składników pod kątem ich przydatności i możliwości sprzedaży.

Zmniejszenie wartości zapasu składników do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania może nastąpić w szczególności, gdy:

składnik został uszkodzony lub utracił całkowicie lub częściowo swoją przydatność;

spadła możliwa do uzyskania cena sprzedaży składnika;

wzrosły przewidywane koszty związane z przystosowaniem składnika do sprzedaży

i dokonaniem tej sprzedaży, takie jak: koszty opakowania, transportu, składowania, załadunku i wyładunku, a w przypadku produktów w toku – także koszty dokończenia produkcji.

W zakresie zapasów słabo-rotujących Spółka przyjęła następującą politykę ustalania odpisów aktualizujących :

- dla wyrobów gotowych, materiałów i surowców oraz półproduktów i produktów w toku:

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 6 miesięcy lecz nie dłużej niż 12 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 10%;

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 12 miesięcy lecz nie dłużej niż 24 miesiące – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 50%;

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres powyżej 24 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić 100%;

- dla towarów:

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 12 miesięcy lecz nie dłużej niż 18 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 20%;

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 18 miesięcy lecz nie dłużej niż 24 miesiące – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 50%;

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres co najmniej 24 miesięcy lecz nie dłużej niż 36 miesiące – odpis aktualizujący winien wynosić co najmniej 75%;

-znajdujących się na stanie magazynu przez okres powyżej 36 miesięcy – odpis aktualizujący winien wynosić 100%.

j. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.

Z uwagi na krótki termin ich płatności wykazywane są one w wartości nominalnej.

Należności budżetowe prezentowane są w pozycji inne należności, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.

k. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

l. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

m. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które od 1 stycznia 2018 roku ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

n. Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

o.Rezerwy i zobowiązania na świadczenia pracownicze obejmują rezerwy na:

-niewykorzystane urlopy wypoczynkowe – szacowane są w miesiącu, w którym pracownicy nabyli prawo do urlopów w wysokości wynikającej z iloczynu ilości dni niewykorzystanego urlopu i średniego wynagrodzenia z okresu szacunku, powiększonego o narzuty płatne na rzecz ZUS;

-premie dotyczące okresu sprawozdawczego płatne w następnym okresie – obliczane są na podstawie zasad wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), a dla pracowników nie objętych ZUZP w oparciu o dane statystyczne z poprzednich okresów sprawozdawczych;

-nagrody jubileuszowe - przysługują pracownikom, którzy zostali zatrudnieni w Sanok RC SA przed 1.07.2007r.i nabyli do nich prawo na mocy ZUZP po przepracowaniu określonego czasu (staż pracy);

-odprawy emerytalno-rentowe - są należne z tytułu przejścia na rentę lub emeryturę - na zasadach i w wysokościach określonych w ZUZP oraz w Kodeksie Pracy.

Wycena rezerw na nagrody jubileuszowe oraz na odprawy emerytalno–rentowe dokonywana jest metodami aktuarialnymi. Świadczenia te ujmowane są jako rezerwy i koszty wynagrodzeń. Na każdy dzień bilansowy powyższe szacunki podlegają weryfikacji.

p. Przychody

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

zidentyfikowano umowę z klientem,

zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

określono cenę transakcji,

dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem

i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne

w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.

Należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9.

Zobowiązania z tytułu umowy

W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.

Odsetki

Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

Dywidendy

Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

Stosowane przez Grupę metody ustalenia momentu powstania przychodu:

-ze sprzedaży towarów, materiałów i wyrobów gotowych – w momencie uzyskania kontroli nad przedmiotem transakcji przez klienta;

-z tytułu świadczenia spełnianego w czasie – metodą procentowego zaawansowania;

-z tytułu świadczenia spełnianego w określonym momencie - w momencie uzyskania kontroli nad przedmiotem transakcji przez klienta;

-z tytułu odsetek – w proporcji do upływu czasu, uwzględniając efektywną dochodowość danego składnika aktywów;

-z tytułu dywidend – z chwilą ustalenia prawa akcjonariusza (udziałowca) do otrzymania płatności.

q. Podatki

Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.

Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych

-z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

-w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty

-z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz

-w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

-należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.

r. Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

s. Płatności w formie akcji

Koszt transakcji rozliczanych z pracownikami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość godziwa ustalana jest przez niezależnego rzeczoznawcę w oparciu o model oparty na metodzie Monte-Carlo. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Spółki Dominującej) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu Spółki Dominującej na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.

Żadne koszty nie są ujmowane z tytułu nagród, do których prawa nie zostaną ostatecznie nabyte, z wyjątkiem nagród, w przypadku których nabycie praw zależy od warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, które są traktowane jako nabyte bez względu na fakt spełnienia warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dotyczących efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku, gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane. Dotyczy to również nagród w przypadku, których warunki inne niż warunki nabycia uprawnień będące pod kontrolą Spółki Dominującej lub pracownika nie są spełnione. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody, tj. w sposób opisany w paragrafie powyżej.

7. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku za wyjątkiem przedstawionych poniżej. Poniższe zmiany do MSSF, zostały zastosowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich datą wejścia w życie, jednak nie miały one istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:

Zmiany do MSSF 3 Połączenie przedsięwzięć – w zakresie zmiany definicji „przedsięwzięcia”.

Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7 – związane z reformą IBOR, w zakresie wskaźników referencyjnych stóp procentowych.

Zmiany do MSR 1 oraz MSR 8 – w zakresie zmiany definicji terminu „istotności”.

Zmiany w zakresie Założeń Koncepcyjnych w MSSF.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.


Zmiany prezentacji i klasyfikacji pozycji sprawozdań finansowych

Mając na uwadze użyteczność przekazywanych informacji finansowych, Grupa dokonała zmiany prezentacji i klasyfikacji niektórych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej oraz rachunku zysków i strat. Zmiany prezentacyjne wynikają z dostosowania sprawozdania do wymogów taksonomii ESEF.

Podsumowanie zmian zaprezentowano w tabelach poniżej:

Rachunek zysków i strat

     
   

2019 opublikowane

zmiana

2019 po zmianie

Wynik z działalności operacyjnej

32 579

-390

32 189

Wynik netto

51 835

0

51 835

         

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

     
   

2019 opublikowane

zmiana

2019 po zmianie

Pasywa

     

Kapitał zapasowy

 

426 285

-424 493

1 792

Kapitał rezerwowy

 

1 062

-1 062

0

Zyski zatrzymane

 

-29 379

492 223

462 844

Kapitał  z aktualizacji wyceny

 

66 668

-66 668

0

8. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie:

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe (opublikowano dnia 23 stycznia 2020 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe –przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

Zmiany do MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena – reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych Faza 2 - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.

Zmiany do MSSF 1 Zastosowanie MSSF po raz pierwszy, MSSF 3 Połączenie jednostek, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 41 Rolnictwo – Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.

Zmiany do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 25 czerwca 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.

Zmiany do MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienie informacji – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.

Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe: reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych Faza 2 - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.

Zmiany do MSSF 16 Leasing – ustępstwa czynszowe związane z Covid-19 (opublikowano dnia 28 maja 2020) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 czerwca 2020 roku lub później oraz reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych Faza 2 - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.

Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony.

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.

Według oceny Jednostki Dominującej wcześniejsze zastosowanie przez Jednostkę Dominującą tych standardów, interpretacji i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe.

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

9. Przychody umów z klientami

Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych

31.12.2020

Sprzedaż na rynku krajowym

Sprzedaż na rynku Unii Europejskiej

Sprzedaż na rynku Europy Wschodniej

Sprzedaż na pozostałych rynkach

Razem sprzedaż

Wyroby dla motoryzacji

53 971

396 959

77

124 338

575 345

Mieszanki gumowe

69 652

13 005

7

3 741

86 405

Pasy klinowe

31 297

20 691

12 556

9 002

73 546

Uszczelki budowlane stolarkowe

46 014

9 277

4 988

1 586

61 865

Maszyny rolnicze i części zamienne do maszyn

57 009

1 463

0

0

58 472

Uszczelki budowlane samoprzylepne

16 514

19 655

12 986

3 142

52 297

Inne wyroby przemysłowe i rolnicze

16 771

0

490

1 505

18 766

Usługi przemysłowe

16 742

1 437

0

86

18 265

Wyroby dla farmacji

5 139

5 078

4 704

72

14 993

Wyroby AGD

676

1 246

6 010

0

7 932

Usługi sanataryjno - wypoczynkowe

6 035

0

0

0

6 035

Pozostałe wyroby

1 076

1 036

37

0

2 149

Razem sprzedaż

320 896

469 847

41 855

143 472

976 070


31.12.2019

Sprzedaż na rynku krajowym

Sprzedaż na rynku Unii Europejskiej

Sprzedaż na rynku Europy Wschodniej

Sprzedaż na pozostałych rynkach

Razem sprzedaż

Wyroby dla motoryzacji

54 045

443 274

218

134 457

631 994

Mieszanki gumowe

86 515

14 636

10

5 597

106 758

Pasy klinowe

26 898

20 964

14 050

8 531

70 443

Uszczelki budowlane stolarkowe

48 623

8 473

5 631

1 351

64 078

Uszczelki budowlane samoprzylepne

13 016

21 233

17 747

2 546

54 542

Maszyny rolnicze i części zamienne do maszyn

42 342

1 640

0

0

43 982

Usługi przemysłowe

18 089

740

0

28

18 857

Wyroby dla farmacji

5 103

4 227

8 161

35

17 526

Inne wyroby przemysłowe i rolnicze

15 067

0

612

1 210

16 889

Usługi sanataryjno - wypoczynkowe

12 542

0

0

0

12 542

Wyroby AGD

503

1 151

5 859

0

7 513

Pozostałe wyroby

6 206

886

13

0

7 105

Razem sprzedaż

328 949

517 224

52 301

153 755

1 052 229

10. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i
w
przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i
uprzywilejowane

W dniu 30 czerwca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Sanok RC S.A. dokonało podziału zysku za 2019 rok w kwocie 34 328 256,58 zł w ten sposób, że cały zysk netto w kwocie 34 328 256,58 zł przeznaczono na kapitał zapasowy Jednostki Dominującej.

Szczegółowe informacje zamieszczone zostały w Raporcie bieżącym nr 6/2020 z dnia 30 czerwca 2020 roku.

W dniu 10 lipca 2019 roku Spółka wypłaciła 26 881 922,00 zł dywidendy (1,00 zł na akcję) na mocy uchwały ZWZA z 14 czerwca 2019r o podziale zysku za 2018 rok.

Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w następujących spółkach zależnych Walne Zgromadzenia Wspólników uchwaliły wypłaty dywidendy na rzecz Spółki:

 24 czerwca 2020 roku – Stomil Sanok Ukraina Sp. z o.o.– w kwocie 3 mln UAH co stanowi 443,4 tys. zł.

 7 lipca 2020 roku – Stomil Sanok Wiatka – w kwocie 841,8 tys. RUB co stanowi 46,5 tys. zł.

 9 lipca 2020 roku - PHU Stomil East Sp. z o. o - w kwocie 1,2 mln zł.

Suma dywidend od spółek zależnych na dzień 31.12.2020 wynosi 1 739,7 tys. zł. i w sprawozdaniu skonsolidowanym podlega eliminacji.

11. Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego

Zobowiązania warunkowe zaprezentowane poniżej wynikają w głównej mierze z zabezpieczenia kredytów. Oprócz tytułów wymienionych w zestawieniu, zabezpieczeniem są również: weksle In blanco, cesje praw z umów ubezpieczeń, pełnomocnictwa do rachunków bankowych, pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.


Zabezpieczenia na majątku Grupy Kapitałowej Sanok RC z
tytułu:

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

        o zastaw na maszynach, urządzeniach, zapasach

79 552

122 959

        o cesja należności

31 197

30 403

        o hipoteka kaucyjna

79 035

78 220

     weksli własnych - zabezpieczenie dotacji i kontraktów terminowych (instrumenty pochodne)

28 892

26 771

     gwarancji udzielonych za spółki z Grupy

30

30

akredytyw

360

5 220

     inne

270

323

RAZEM

219 336

263 926

12. Przychody ze sprzedaży

Wyszczególnienie

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Przychody ze sprzedaży produktów

846 564

918 902

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

84 218

74 397

Pozostałe przychody

45 288

58 930

Razem przychody ze sprzedaży

976 070

1 052 229

z tego:



- sprzedaż krajowa

320 896

328 949

- sprzedaż zagraniczna

655 174

723 280

Całość przychodów ze sprzedaży wykazanych w Rachunku zysków i strat Grupa rozpoznaje w momencie uzyskania przez klienta kontroli nad przedmiotem transakcji.

13. Koszty rodzajowe

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

 amortyzacja

62 396

55 717

 w kosztach własnych sprzedaży

56 791

49 779

 w kosztach sprzedaży

1 020

1 077

 w kosztach ogólnych

4 585

4 861

 zużycie materiałów i energii

467 517

546 829

 usługi obce

86 479

104 808

 podatki i opłaty

7 678

8 138

 wynagrodzenia

213 674

222 536

 ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

53 750

55 090

 pozostałe koszty rodzajowe

6 743

16 004

Koszty według rodzaju, razem

898 237

1 009 122

Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych

-21 055

-62 256

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (wielkość ujemna)

-31 029

-22 448

Koszty sprzedaży (wielkość ujemna)

-28 985

-33 551

Koszty ogólnego zarządu ( wielkość ujemna)

-116 765

-113 921

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

700 403

776 946

Wartość sprzedanych nowych uruchomień

32 274

40 684

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

73 497

63 421

Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów

806 174

881 051

W okresie IV-VI 2020 Spółka Dominująca odnotowała znaczny spadek przychodów z działalności gospodarczej mający związek z panującą pandemią, co spowodowało konieczność przestojów i ograniczenia produkcji. Koszty niewykorzystanych mocy produkcyjnych w kwocie 14,7 mln PLN zgodnie z przyjętą w Spółce procedurą ujęto w Kosztach ogólnego zarządu.

14. Koszty wynagrodzeń

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

 Wynagrodzenia

212 655

220 266

  Koszty ubezpieczeń społecznych

53 403

52 860

 Rezerwy dotyczące świadczeń pracowniczych i narzutów

1 366

4 500

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem, w tym:

267 424

277 626

 Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

199 641

204 344

 Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

10 057

10 560

 Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

57 726

62 722

15. Pozostała działalność operacyjna

Pozostałe przychody operacyjne

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

269

131

Dotacje rządowe*

13 703

114

Inne przychody operacyjne, w tym m.in.

10 425

11 735

 subwencja z tyt. skróconego czasu pracy w spółce Draftex

2 011

0

 rozwiązane odpisy i rezerwy

868

2 542

 otrzymana rekompensaty projektowe

4 267

6 835

 otrzymane rabaty, darowizny od dostawców

86

917

 otrzymane odszkodowania

2 216

458

 inne

977

983

Pozostałe przychody operacyjne razem

24 397

11 980

* w tym 13,6 mln dot. pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej.

Pozostałe koszty operacyjne

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

Darowizny

515

382

Utworzone rezerwy i odpisy

253

454

Inne

3 696

2 661

Pozostałe koszty operacyjne, razem

4 464

3 497

16. Przychody i koszty finansowe

Przychody finansowe

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

Odsetki od lokat

792

1 659

Inne przychody finansowe, w tym:

411

2 318

wycena bilansowa opcji walutowych

0

996

nadwyżka dodatnich różnic kursowych

0

721

pozostałe (m.in. realizacja opcji, wycena aktywów finansowych)

411

601

Przychody finansowe razem

1 203

3 977


Koszty finansowe

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

Odsetki

3 466

3 704

Inne koszty finansowe, w tym:

5 322

957

 wycena bilansowa opcji walutowych

2 038

66

 nadwyżka ujemnych różnic kursowych

2 495

0

 pozostałe

789

891

Koszty finansowe razem

8 788

4 661

17. Podatek dochodowy

Wyszczególnienie

Za okres od 01.01 do 31.12

2020

2019

1.Zysk ( strata) brutto

36 563

31 895

2.Różnice pomiędzy zyskiem brutto, a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym

8 442

53 343

 koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu

22 994

55 600

 przychody niepodatkowe

-21 158

156

 przychód uznany za zrealizowany

7 308

-2 053

 darowizny podlegające odliczeniu

-702

-360

3.Dochód zwolniony z tytułu działalności w PSI

-55 545

-69 563

4.Podstawa opodatkowania

-10 540

15 675

5.Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku wyników

2 774

1 994

6.Efektywna stawka podatkowa (pkt.5/pkt.1)* 100 w %

8%

6%

Wartości kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów niepodatkowych są pochodną wartości odnotowanych przez jednostkę dominującą.

W ramach wdrożenia KIMSF 23 nie zidentyfikowano niepewności co do traktowania podatkowego dochodu.


18. Rzeczowe aktywa trwałe

Wyszczególnienie

Grunty własne i
prawo wieczystego użytkowania

Budynki, lokale i
obiekty inżynierii lądowej i
wodnej

Urządzenia techniczne i
maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

Wartość brutto środków trwałych

Stan na 01.01.2019r

20 571

200 982

592 231

17 735

61 797

893 316

Zwiększenia

0

8 072

85 980

2 042

6 511

102 605

Zmniejszenia

-6 508

-34

-7 954

-841

-1 470

-16 807

Zmiana z tytułu różnic kursowych

-24

55

-84

62

-18

-9

Stan na 31.12.2019r

14 039

209 075

670 173

18 998

66 820

979 105

Zwiększenia

0

71 434

43 712

1 092

3 727

119 965

Zmniejszenia

-1 151

-476

-1 901

-1 357

-392

-5 277

Zmiana z tytułu różnic kursowych

211

-348

1 053

169

270

1 355

Stan na 31.12.2020r

13 099

279 714

713 000

18 902

70 424

1 095 139

Umorzenie środków trwałych

Stan na 01.01.2019r

0

90 493

447 970

10 647

49 861

598 971

Zwiększenia

132

10 019

36 736

2 926

4 441

54 254

w tym dot. śr.trw. w leasingu

132

3 501

0

1 260

298

5 191

Zmniejszenia

0

-34

-7 494

-779

-843

-9 150

Stan na 31.12.2019r

132

100 478

477 212

12 794

53 459

644 075

Zwiększenia

136

11 223

41 687

2 903

4 808

60 757

w tym dot. śr. trw. w leasingu

136

3 405

0

1 292

224

5 057

Zmniejszenia

0

-470

-1 127

-1 052

-388

-3 037

Zmiana z tytułu różnic kursowych

0

-241

-683

33

189

-702

Stan na 31.12.2020r

268

110 990

517 089

14 678

58 068

701 093

Wartość netto środków trwałych

Stan na 31.12.2019r

13 907

108 597

192 961

6 204

13 361

335 030

Środki trwałe w budowie na 1.01.2019r





71 968

Zwiększenia nakłady inwestycyjne





137 465

Zmniejszenie (przeniesienie na środki trwałe, sprzedaż, zakończone wynikiem negatywnym)





123 041

Środki trwałe w budowie na 31.12.2019





86 392

Zaliczki na środki trwałe w budowie





10 664

Razem środki trwałe na 31.12.2019r





432 086

Stan na 31.12.2020r

12 831

168 724

195 911

4 224

12 356

394 046

Środki trwałe w budowie na 1.01.2020r





86 392

Zwiększenia nakłady inwestycyjne





54 913

Zmniejszenie (przeniesienie na środki trwałe, sprzedaż, zakończone wynikiem negatywnym)





120 317

Środki trwałe w budowie na 31.12.2020





20 988

Zaliczki na środki trwałe w budowie na 31.12.2020





988

Razem środki trwałe na 31.12.2020r





416 022

W związku z wystąpieniem przesłanek, zgodnie z MSR 36, Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów trwałych posiadanych przez Draftex Automotive GmbH oraz QMRP. Testy przeprowadzono w oparciu o posiadane pięcioletnie prognozy oraz zakładany długoterminowy wzrost w okresie rezydualnym odpowiednio: 1,2%, 1,4%. W celu zdyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych zastosowano średnioważony koszt kapitału dla poszczególnych spółek, który wyniósł odpowiednio 6,24% i 8,45%. Przeprowadzone testy nie wykazały konieczności rozpoznania dodatkowych odpisów aktualizujących. Wzrost zastosowanej stopy dyskontowej o 1 p.p. nie spowodowałby konieczności rozpoznania odpisu z tytułu utraty wartości. Spadek założeń dotyczących długoterminowej średniej stopy wzrostu o 1 p.p. również nie spowodowałby konieczność dokonania odpisu.


19. Aktywa niematerialne

Wyszczególnienie

Koszty zakończonych prac rozwojowych

Licencje na programy komputerowe

Inne wartości niematerialne

Wartość firmy

Wartości niematerialne razem


Wartość brutto aktywów niematerialnych

Stan na 01.01.2019r

30 727

19 973

1 840

7 001

59 541

Zwiększenia


1 737



1 737

Zmniejszenia


-434

-604


-1 038

Zmiana z tytułu różnic kursowych




-32

-32

Stan na 31.12.2019r

30 727

21 276

1 236

6 969

60 208

Zwiększenia

1 642

1 694

0

0

3 336

Zmniejszenia

0

-2

-609

0

-611

Zmiana z tytułu różnic kursowych

0

78

7

354

439

Stan na 31.12.2020r

32 369

23 046

634

7 323

63 372


Umorzenie aktywów niematerialnych

Stan na 01.01.2019r

29 905

16 875

527

0

47 307

Zwiększenia

425

1 088

10


1 523

Zmniejszenia


-433



-433

Stan na 31.12.2019r

30 330

17 530

537

0

48 397

Zwiększenia

497

1 142



1 639

Zmniejszenia


-2



-2

Stan na 31.12.2020r

30 827

18 670

537

0

50 034


Wartość netto aktywów niematerialnych

Stan na 31.12.2019r

397

3 746

699

6 969

11 811

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 01.01.2019



2 644

Zwiększenie (nakłady inwestycyjne)




238

Zmniejszenie (przeniesienie na wartości niematerialne, sprzedaż)

919

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 31.12.2019




1 963

Razem aktywa niematerialne na 31.12.2019r




13 774

Stan na 31.12.2020r

1 542

4 376

97

7 323

13 338

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 01.01.2020



1 963

Zwiększenie (nakłady inwestycyjne)




546

Zmniejszenie (przeniesienie na wartości niematerialne, sprzedaż)


2 061

Zmiana odpisu aktualizującego


-78

Aktywa niematerialne w toku wytworzenia na 31.12.2020




370

Razem aktywa niematerialne na 31.12.2020r




13 708

Stan odpisów na aktywa niematerialne w toku wytwarzania na dzień 31.12.2019 to 45,4 tys. zł. r. w roku 2020 nastąpił wzrost odpisów o 78 tys. zł. i wynosi na dzień 31.12.2020 r. 123,6 tys. zł.

Wartość firmy na poziomie 7,3 mln zł. rozpoznana przy rozliczeniu przejęcia QMRP została poddana testowi na utratę wartości. Wartość odzyskiwalna ośrodka generującego środki pieniężne, do którego przyporządkowano wartość firmy została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów pieniężnych opartych na 5 letnim budżecie. Do prognoz przepływów pieniężnych zastosowano stopę dyskontową na poziomie 8,45%, natomiast długoterminową stopę wzrostu po okresie 5 letnim przyjęto na poziomie 1,4%.

Przeprowadzony test w oparciu o w/w parametry nie wykazał utarty wartości testowanej wartości firmy, a tym samym konieczności dokonania odpisu z tego tytułu.

20. Nieruchomości inwestycyjne

Główną pozycję nieruchomości inwestycyjnych w Grupie stanowi nieruchomość będąca własnością spółki zależnej Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o.o. Nieruchomość ta zlokalizowana jest w Ciechanowie jej wartość na dzień bilansowy wynosi 4 615 tys. zł.

Wycenę tej nieruchomości przeprowadza niezależny rzeczoznawca majątkowy. W wycenie zastosowano podejście dochodowe, metodę inwestycyjną, technikę kapitalizacji prostej dochodu netto. Wartość odtworzeniową określono w podejściu kosztowym, metodzie odtworzeniowej oraz zastosowano technikę wskaźnikową.

Zgodnie z metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych wartość godziwa jest szacowana na podstawie założeń dotyczących korzyści i zobowiązań związanych z utrzymywaniem składnika aktywów przez okres ekonomicznej użyteczności włączając w to wartość końcową oraz wartość rezydualną. Metoda ta polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, dla których jest szacowana rynkowa stopa dyskontowa celem ustalenia wartości bieżącej strumienia przychodów. Stopa dyskonta wartości końcowej jest zwykle ustalana oddzielnie i różni się od stopy dyskontowej.

Okres prognozy, jak i konkretny harmonogram wpływów i wydatków jest określany przy uwzględnieniu zmian wynikających z przeglądu umów najmu, odnowienia najmu, dalszego podnajmu, planowanej przebudowy czy ponownego wyposażenia. Okres jest zwykle uwarunkowany specyfiką danej klasy nieruchomości. Przepływ dla danego okresu jest zwykle szacowany jako dochód brutto skorygowany o koszt niewynajętej powierzchni, koszty nierefakturowane, koszty związane z nieściągnięciem należności, dodatkowe korzyści wpisane w umowy najmu, koszty utrzymania, koszty prowizji agentów oraz pozostałe koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem i zarządzaniem nieruchomością. Przyszłe przepływy z działalności operacyjnej po opodatkowaniu wraz z wartością rezydualną są następnie dyskontowane.

Istotny wzrost (spadek) w wartości szacowanego przychodu z tytułu czynszu bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym wzrostem (spadkiem) wyceny do wartości godziwej. Istotny wzrost (spadek) w poziomie zakładanego wskaźnika powierzchni niewynajętej bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym spadkiem (wzrostem) wyceny do wartości godziwej.

Tak przeprowadzona wycena została zakwalifikowana do 3 poziomu hierarchii wartości godziwej.

21. Przejęcie jednostki

W 2020 roku nie wystąpiły przejęcia żadnych jednostek.

22. Długoterminowe należności pozostałe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Depozyty

2 503

1 437

Długoterminowe należności pozostałe razem

2 503

1 437


Depozyty złożone na rzecz dostawców i dotyczą zabezpieczeń wykonania umów zawartych przez jednostkę dominującą, związaną z rozwojem jej działalności w lokalizacji zagranicznej.

23. Aktywa finansowe – długo i krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Akcje/Udziały w pozostałych podmiotach

6

6

notowane na giełdzie

0

0

nienotowane na giełdzie

6

6

Aktywa finansowe długoterminowe razem

6

6



Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Lokaty bankowe > 3 miesięcy

55 472

587

Opcje walutowe

105

1 645

Aktywa finansowe krótkoterminowe razem

55 577

2 232

Opcje walutowe zakwalifikowano do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej. Dla ich wyceny brak jest aktywnego rynku. Wycena pochodzi z Banków, z którymi zawarto umowy opcji i oparta jest na modelu wyceny dla danego typu opcji walutowej, przyjętym przez wyceniającego.


Aktywa i zobowiązania finansowe

Zmiany w pozostałych aktywach finansowych

DT

KT

stan na 31.12.2019

0

2 232

założenie lokaty pow 3 m-cy

0

55 000

rozliczenie/wygaśnięcie lokaty

 

-114

zawarcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

105

rozliczenie/wygaśnięcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

-1 645

stan na 31.12.2020

0

55 577

Przepływy pieniężne z tytułu rozliczenia aktywa finansowego (transakcje zabezpieczające) wyniosły 399,2 tys. zł, z tytułu rozliczenia lokaty 114 tys. zł.

Zmiany w pozostałych zobowiązaniach finansowych

DT

KT

stan na 31.12.2019

31 081

4 295

zawarcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

271

rozliczenie/wygaśnięcie transakcji zabezpieczających - wycena bilansowa

0

-182

z tytułu spłaty rat leasingowych i przekwalifikowania z DT na KT

-3 331

-172

stan na 31.12.2020

27 750

4 212

Przepływy pieniężne z tytułu rozliczenia zobowiązania finansowego (transakcje zabezpieczające) wyniosły 368,2 tys. zł.

24. Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Za okres

31.12.2020

31.12.2019

Stan na początek okresu

39 130

16 527

Zwiększenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z
tytułu:

6 993

24 510

 niezrealizowanych różnic kursowych

2 947

1

 rezerw na świadczenia pracownicze

738

593

 odpisów aktualizujących majątek

325

2 549

 różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

9

6

 inne

2 352

1 563

 aktywa na podatek odroczony z tyt. PSI

622

19 798

Zmniejszenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z
tytułu:

1 446

2 121

 niezrealizowanych różnic kursowych

1

43

 rezerw na świadczenia pracownicze

269

21

 wycena transakcji pochodnych

101

15

 odpisów aktualizujących majątek

986

1 948

 różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

0

1

 inne

89

93

Stan na koniec okresu – dotyczy rachunku zysków i
strat

44 203

38 656

Zmiana stanu aktywów z tytułu podatku odroczonego ujęta w rachunku zysków i strat

5 547

22 389

Zwiększenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

265

214

Zmniejszenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

0

0

Stan na koniec okresu – dotyczy kapitałów własnych

739

474

Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego ujęta w kapitałach własnych

265

214

Stan aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu:

44 942

39 130

 niezrealizowanych różnic kursowych

3 458

512

 rezerw na świadczenia pracownicze

7 677

7 208

 wycena transakcji pochodnych

51

152

 odpisów aktualizujących majątek

2 766

3 427

 różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

27

18

 strata podatkowa do rozliczenia w latach kolejnych

4 835

4 835

 inne

5 708

3 180

 aktywa na podatek odroczony z tyt. PSI

20 420

19 798

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Stan na początek okresu

7 047

6 598

Zwiększenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z
tytułu:

3 135

1 236

 niezrealizowanych różnic kursowych

1 752

278

 różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych,

386

463

 wycena instrumentów pochodnych

0

57

 inne

997

438

Zmniejszenia w okresie – ujęte w rachunku zysków i strat z
tytułu:

318

781

 niezrealizowanych różnic kursowych

2

1

 różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

21

222

 wycena transakcji pochodnych

293

0

 inne

2

558

Stan na koniec okresu – dotyczy rachunku zysków i strat

9 713

6 896

Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego ujęta w rachunku zysków i strat

2 817

455

Zwiększenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

0

0

Zmniejszenia w okresie – ujęte w kapitałach własnych

-1

-6

Stan na koniec okresu – dotyczy kapitałów własnych

150

151

Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego ujęta w kapitałach własnych

-1

-6

Stan rezerw z tytułu podatku odroczonego ogółem na koniec okresu:

9 863

7 047

 niezrealizowanych różnic kursowych

2 332

582

 różnicy pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych

4 855

4 490

 inne

2 676

1 975


Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Aktywa z tyt. podatku odroczonego ujęte w nocie

44 942

39 130

Rezerwa na podatek odroczony ujęta w nocie

9 863

7 047

Persaldo z noty dotyczące podatku odroczonego

35 079

32 083

Aktywa z tyt. podatku odroczonego ujęte w bilansie

35 092

32 462

Rezerwa na podatek odroczony ujęta w bilansie

13

379

Persaldo dot. podatku odroczonego z bilansu

35 079

32 083

25. Zapasy

Zapasy

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

 materiały

53 717

53 215

 półprodukty i produkty w toku

61 215

65 853

 produkty gotowe

49 675

54 772

 towary

30 478

33 286

Zapasy razem

195 085

207 126

Odpis aktualizujący

12 810

14 361

Zapasy brutto

207 895

221 487


Zmiana stanu odpisów aktualizujących zapasy

Za okres

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Stan odpisów na początek okresu

14 384

9 786

Zwiększenia razem, z tytułu:

6 457

8 405

zapasów wolnorotujących

3 501

1 877

ceny sprzedaży niższej od kosztu wytworzenia

2 956

6 528

Zmniejszenia razem, z tytułu:

8 031

3 830

sprzedaży, zużycia

799

704

odwrócenia odpisów

7 232

3 126

Stan odpisów na koniec okresu

12 810

14 361

26. Należności

Należności

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

z tytułu dostaw i usług

150 338

140 988

z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych

1 576

3 164

z tytułu pozostałych podatków

6 395

21 653

zaliczki handlowe

2 459

4 445

inne

1 384

2 913

Należności krótkoterminowe netto, razem

162 152

173 163

odpisy aktualizujące wartość należności

3 495

4 822

Należności krótkoterminowe brutto, razem

165 647

177 985



Zmiana stanu odpisów aktualizujących należności

Za okres

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Stan odpisów na początek okresu

4 822

8 242

dostaw i usług

4 620

7 352

pozostałych należności

202

890

Zwiększenia razem, z tytułu:

1 191

2 861

dostaw i usług

1 191

1 877

pozostałych należności

0

0

Zmniejszenia razem, z tytułu:

2 518

6 281

dostaw i usług

2 506

5 593

pozostałych należności

12

688

Stan odpisów na koniec okresu

3 495

4 822

dostaw i usług

3 305

4 620

pozostałych należności

190

202


27. Środki pieniężne

Struktura środków pieniężnych prezentowanych w bilansie przedstawia się następująco.

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Środki pieniężne w kasie

83

93

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

109 924

79 634

Środki pieniężne razem

110 007

79 727

w tym:

w walucie polskiej

98 618

69 256

w walutach obcych

11 389

10 471

28. Kapitał zakładowy

Zmiany w kapitale zakładowym, które występowały od dnia powstania Jednostki Dominującej przedstawia poniższe zestawienie.

Seria/emisja

Rodzaj akcji (udziałów)

Liczba akcji

(udziałów)

Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej w PLN

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji

A

1 550 000

3 100 000,0

środki własne

1991-01-02

B

800 000

1 600 000,0

środki własne

1995-10-30

C

2 350 000

4 700 000,0

środki własne

1996-04-12

D

500 000

1 000 000,0

środki własne

1996-11-29

Umorzenie

-391 304

-782 608,0


2000-04-21

Umorzenie

-282 224

-564 448,0


2000-10-12

Umorzenie

- 1 131 617

-2 263 234,0


2003-10-15

Umorzenie

-848 713

-1 697 426,0


2004-05-27

I Transza - opcje

149 996

299 992,0

środki własne

2005-01-21

II Transza - opcje

149 996

299 992,0

środki własne

2005-07-29

III Transza - opcje

150 008

300 016,0

środki własne

2006-07-14

Umorzenie

-128 824

-257 648,0


2006-10-26

Kapitał razem

2 867 318

5 734 636,0

X

X

Po podziale akcji 1:10

28 673 180

5 734 636,0


2008-01-31

Umorzenie

-2 364 678

-472 935,6


2009-10-28

IV Transza z Programu z 2006r

210 130

42 026


2013-03-29

IV Transza z Programu z 2006r

76 580

15 316


2013-07-12

V Transza z Programu z 2006r

286 710

57 342


2014-02-06

Kapitał razem

26 881 922

5 376 384,40


X


Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Sanok RC S.A. w dniu 11.09.2006r. podjęto uchwałę o emisji obligacji serii B z prawem pierwszeństwa do objęcia akcji w ramach programu motywacyjnego, adresowanego do kluczowych pracowników Sanok RC S.A.

Na podstawie ww. uchwały NWZA, 26 października 2006 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie dokonał rejestracji warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 286 710 zł w drodze emisji 1 433 550 akcji o wartości nominalnej 20 groszy każda. W 2013r program ten się zakończył. W jego wyniku zostały wyemitowane akcje wynikające z dwóch transz (IV i V).

W dniu 31 stycznia 2008 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji podziału akcji Sanok RC S.A. poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji i zwiększenie liczby akcji bez obniżenia kapitału zakładowego Jednostki Dominującej w stosunku 1:10.

Kapitał zakładowy po rejestracji podziału akcji wynosił 5 734 636 złotych i dzielił się na 28 673 180 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 20 groszy każda. Po zarejestrowaniu podziału akcji ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosiła 28 673 180.

W dniu 28 października 2009 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji obniżenia kapitału zakładowego Jednostki Dominującej w wyniku umorzenia 2 364 678 akcji Jednostki Dominującej nabytych przez Jednostkę Dominującą w celu ich umorzenia, dokonanego uchwałą nr 14 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 26 czerwca 2009 roku. Kapitał zakładowy po rejestracji umorzenia akcji własnych wynosił 5 261 700,40 złotych i dzielił się na 26 308 502 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 20 groszy każda. Po zarejestrowaniu obniżenia kapitału ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych akcji wynosiła 26 308 502.

29. Pozostałe kapitały

Kapitał zapasowy - tworzony jest zgodnie z zapisami statutu, głównie z zysku netto (uchwały WZA).

Kapitał z wyceny opcji – wartość godziwa programu opcji menedżerskich (zgodnie z uchwałami organu uprawnionego);

Na podstawie uchwały w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Jednostki Dominującej z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, wyrażenia zgody na przeprowadzenie w Spółce Programu Motywacyjnego w latach 2014-2017 oraz zmiany statutu Jednostki Dominującej, podjętej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 23 czerwca 2014 roku, kapitał zakładowy Jednostki Dominującej został warunkowo podwyższony o kwotę 215 054,40 złotych. Łączna, maksymalna liczba wyemitowanych akcji nie może być większa aniżeli 1 075 272 szt. Postanowieniem z dnia 29 października 2014 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Sanok RC S.A.

Mając na uwadze MSSF 2 Płatności na bazie akcji została dokonana wycena wartości godziwej programu motywacyjnego. Wycena została dokonana w oparciu o metodę Monte-Carlo.

Do wyceny przyjęto następujące dane:

data przyznania

-30 lipca 2014 roku

okres nabywania uprawnień dla wycenianej puli Programu:

-30 lipca 2014 r – 15 lipca 2018r

cena wyjściowa do modelu wyceny

-39,00 zł

oczekiwana zmienność kursu akcji Jednostki Dominującej

-36,1%

oczekiwana zmienność indeksu WIG

-38,0%

stopa procentowa wolna od ryzyka

-krzywa zerokuponowa na datę przyznania

średni okres trwania życia opcji

-7,1 lat

oczekiwane dywidendy na jedną akcję

-1,27 w roku 2014 i 1,3 zł w kolejnych latach

W lipcu 2018 roku nastąpiło ostateczne stwierdzenie nabycia uprawnień w ramach Programu Motywacyjnego. Zgodnie z podjętą Uchwałą WZA w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych emisja warrantów, dla których stwierdzona została ostateczna możliwość nabycia (dot. serii A1, B1 i w części C1) może nastąpić nie później aniżeli w dniu 31.12.2022 roku. Zgodnie z zatwierdzonym Regulaminem cena emisyjna akcji wynosić będzie odpowiednio: dla serii A1 30,80 zł. dla serii B1 46,40, dla serii C1 44,25. Do dnia publikacji niniejszego raportu żadne warranty dotyczące spełnionych kryteriów nie zostały objęte przez osoby uprawnione.

30. Udziały niekontrolujące

Udziały niekontrolowane na dzień 31.12.2020r


Stomil East Sp. z o.o. 34,31 %

Stomil Sanok Wiatka

18,90 %

Wartość udziałów niesprawujących kontroli

Stan na 31.12.2019

678

137

815

Całkowite dochody za 12 m-cy 2020 r

297

-18

279

Wypłaty z zysku w 2020 r

-653

-12

-665

Stan na 31.12.2020

322

107

429

31. Rezerwy długoterminowe

Wyszczególnienie

Za okres

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Stan na początek okresu; z tego:

19 729

17 203

na świadczenia emerytalno-rentowe

15 305

12 256

na nagrody jubileuszowe

4 424

4 947

pozostałe rezerwy

0

0

Zwiększenia; z tego:

2 613

3 400

na świadczenia emerytalno-rentowe

2 553

3 341

na nagrody jubileuszowe

60

59

pozostałe rezerwy

0

0

Zmniejszenia; z tego:

1 717

874

na świadczenia emerytalno-rentowe

1 025

292

na nagrody jubileuszowe

692

582

pozostałe rezerwy

0

0

Stan na koniec okresu

20 625

19 729

z tego:



na świadczenia emerytalno-rentowe

16 833

15 305

na nagrody jubileuszowe

3 792

4 424

pozostałe rezerwy

0

0

32. Rezerwy krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Za okres

01.01.2020

01.01.2019

31.12.2020

31.12.2019

Stan na początek okresu; z tego

24 517

25 190

na świadczenia emerytalne

969

1 108

na nagrody jubileuszowe

1 080

1 149

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

18 285

17 462

pozostałe rezerwy

4 183

5 471

Zwiększenia; z tego

47 579

48 789

na świadczenia emerytalne

256

317

na nagrody jubileuszowe

352

319

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

25 295

26 507

pozostałe rezerwy

21 676

21 646

Zmniejszenia (Wykorzystania, rozwiązania); z tego

41 963

49 462

na świadczenia emerytalne

219

456

na nagrody jubileuszowe

334

388

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

24 603

25 684

pozostałe rezerwy

16 807

22 934

Stan na koniec okresu

30 133

24 517

z tego:



na świadczenia emerytalne

1 006

969

na nagrody jubileuszowe

1 098

1 080

z tyt. innych świadczeń pracowniczych

18 977

18 285

pozostałe rezerwy

9 052

4 183


Wzrost przyjętej stopy dyskontowej o 1 p.p. spowoduje spadek wartości rezerw jubileuszowych i emerytalno-rentowych o 958,3 tys. zł, natomiast spadek o 1 p.p. spowoduje wzrost o 1 112,2 tys. zł

Wzrost przyjętej stopy wzrostu wynagrodzeń o 1 p.p. spowoduje wzrost wartości rezerw jubileuszowych i emerytalno-rentowych o 1 343 tys. zł, natomiast spadek o 1 p.p. spowoduje spadek o 1 041 tys. zł

Wzrost przyjętego wskaźnika mobilności o 1 p.p. spowoduje spadek wartości rezerw jubileuszowych i emerytalno-rentowych o 804 tys. zł, natomiast spadek o 1 p.p. spowoduje wzrost o 915 tys. zł

Rezerwy na inne świadczenia pracownicze dot. przede wszystkim rezerwy na niewykorzystane urlopy, nagrody, premię, fundusz motywacyjny, natomiast pozostałe rezerwy dot. przyszłych zobowiązań.

33. Przychody przyszłych okresów - długoterminowe i krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Długoterminowe

Dotacje

5 231

5 352

Inne

5

5

Przychody przyszłych okresów – część długoterminowa, razem

5 236

5 357

Krótkoterminowe

Dotacje

134

1 386

Przychody dot. oprzyrządowania do rozpoznania w przyszłych okresach

0

745

Inne

1 941

24

Przychody przyszłych okresów – część krótkoterminowa

2 075

2 155

34. Kredyty i papiery dłużne długoterminowe i krótkoterminowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Kredyty długoterminowe

89 833

178 382

w tym:



- kredyty w walucie polskiej

1 750

5 419

- kredyty w walutach obcych

88 083

172 963

Struktura kredytów długoterminowych wg stanu na 31.12.2020r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy w tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - mBank S.A.

90 000

84 318

18 271 EUR

14.10.2022

zastaw na majątku obrotowym wraz z cesją praw z polisy, cesja należności handlowych, weksel własny in blanco

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

247


31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

338


30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

156


30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

780

442


30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp. z o.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

567


31.12.2024

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

CCPRS Société Générale

344

69

15 EUR

1.12.2021

Zastaw na wartościach niematerialnych i prawnych

CCPRS Société Générale (PGE loan)

1 847

1 846

400 EUR

30.06.2026



CCPRS LCL (PGE loan)

1 847

1 846

400 EUR

30.06.2027



Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

61

4

31 UAH

3.05.2022

Zastaw na środku transportu

Razem

98 471

89 833






Struktura kredytów długoterminowych wg stanu na 31.12.2019r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy w tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - Santander Bank Polska S.A.

45 000

21 370

5 018 EUR

30.06.2021

hipoteka kaucyjna,cesja części wierzytelności ubezpieczenia budynków , weksel własny in blanco

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - mBank S.A.

90 000

78 205

18 365 EUR

14.10.2022

zastaw na majątku obrotowym wraz z cesją praw z polisy, cesja należności handlowych, weksel własny in blanco

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - DNB Bank Polska S.A.

150 000

73 271

17 206 EUR

30.07.2021

hipoteka, zastaw rejestrowy na zapasach oraz środkach trwałych z cesją praw z umowy ubezpieczenia, pełnomocnictwo do dysponowania środkami na rachunkach Spółki oraz weksel in blanco.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

446


31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

444


30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

294


30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

495

335


30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

1 023

230


20.12.2021

Zastaw rejestrowy na maszynie, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do r-ku bieżącego prowadzonego w Banku oraz innych rachunków bankowych.

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

3 000

3 000


31.08.2021

Hipoteka Wilków, zastaw rejestrowy na zapasach w Wilkowie, cesja należności

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp. z o.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

670


31.12.2024

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

CCPRS Société Générale

317

96

23 EUR

1.06.2021

Zastaw na wartościach niematerialnych i prawnych

Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

74

21

131 UAH

3.05.2022

Zastaw na środku transportu

Razem

293 501

178 382






Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Kredyty krótkoterminowe,

190 478

89 937

w tym:



- kredyty w walucie polskiej

14 322

15 542

- kredyty w walutach obcych

176 156

74 395


Struktura kredytów krótkoterminowych wg stanu na 31.12.2020r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - Santander Bank Polska S.A.

45 000

23 616

5 117 EUR

30.06.2021

hipoteka, cesja części wierzytelności ubezpieczenia budynków , weksel własny in blanco

 

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - DNB Bank Polska S.A.

150 000

133 827

29 000 EUR

30.07.2021

hipoteka, zastaw rejestrowy na zapasach oraz środkach trwałych z cesją praw z umowy ubezpieczenia, weksel in blanco.

 

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

2 500

517


10.09.2021

Pełnomocnictwo do rachunku r-ku bieżącego, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

 

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

247


31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

 

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

135


30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

 

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

170


30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

 

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

780

227


30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

 

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

1 023

230


20.12.2021

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

 

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

175


31.12.2021

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

 

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp.zo.o. CAIXA BANK

5 010

4 406


31.03.2021

Zabezpieczenie

 

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - mBank

5 000

1 483


3.04.2021

Hipoteka Ciechanów,
Hipoteka Ząbkowice

 

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

3 000

3 732


29.05.2021

Hipoteka Olsztynek, Wołów, Karniewo, zastaw rejestrowy na zapasach w Bogucinie

 

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

3 000

3 000


31.08.2021

Hipoteka Wilków, zastaw rejestrowy na zapasach w Wilkowie, cesja należności

 

Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

61

12

92 UAH

31.12.2021

Zastaw na środku transportu

 

CCPRS- Société Générale

7 384

2 091

453 EURO

28.02.2021

Factoring

 

DRAFTEX - Santader Bank

13 844

12 917

2 799EURO

28.02.2021

Zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej wystawionej przez Sanok RC

 

QMRP - CITI CHINA

7 496

3 693

6 429 CNY

26.02.2021


 

Razem

247 690

190 478


 



Struktura kredytów krótkoterminowych wg stanu na 31.12.2019r.

Spółka posiadająca kredyt, nazwa Banku udzielającego kredyt, jego siedziba

Kwota kredytu wg umowy tys. zł.

Stan zadłużenia na dzień bilansowy

Termin spłaty

Zabezpieczenie

tys. zł.

w tym w walucie obcej
(w tys.)

"SANOK RUBBER COMPANY" SA - Caixa Bank S.A.

85 170

(20 mln EUR)

54 539

12 807 EUR

31.03.2020

zastaw rejestrowy na zapasach oraz środkach trwałych z cesją praw z umowy ubezpieczenia, pełnomocnictwo do dysponowania środkami, weksel in blanco.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 252

253


31.12.2020

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

2 500

2 348


10.09.2020

Pełnomocnictwo do rachunku r-ku bieżącego, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

400

100


30.09.2020

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

570

207


31.12.2020

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Krosno

1 042

223


31.12.2022

Zastaw rejestrowy na maszynach, cesja praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

635

127


30.06.2024

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

47

47


31.12.2020

Zastaw rejestrowy na śr.transportu , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,pełnomocnictwo do potrącenia kwoty niespłaconego kredytu z bankowych rachunków bieżących Kredytobiorcy w PEKAO S.A.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

460

153


30.11.2022

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" PEKAO S.A. Rzeszów

495

160


30.09.2024

Hipoteka, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

402

37


16.03.2020

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

1 023

231


20.12.2021

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bieżacego prowadzonego w Banku.

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

399

59


4.05.2020

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

"STOMET" BGŻ BNP PARIBAS RZESZÓW

599

91


4.05.2020

Zastaw rejestrowy na maszynie , cesja praw z umowy ubezp. przedm. zastawy, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Świerkowy Zdrój Medical Spa *Sp.zo.o. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1 455

158


31.12.2020

Hipoteka umowna, cesja praw umowy ubezpieczeniowej, weksel in blanco z deklaracją wekslową.

PST" STOMIL" **CAIXA BANK

5 010

4 401


31.03.2020

Zabezpieczenie

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - mBank

5 000

3 999


2.04.2020

Hipoteka Ciechanów,
Hipoteka Ząbkowice

"STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA" - PEKAO S.A.

3 000

2 947


29.05.2020

Hipoteka Olsztynek, Wołów, Karniewo, zastaw rejestrowy na zapasach

Stomil Sanok UA Centralny oddział JSC " Kredobank "

74

15

92 UAH

3.05.2022

Zastaw na środku transportu

CCPRS- Société Générale

6 814

2 588

608 EURO

29.02.2020

Factoring


DRAFTEX - Santader Bank

12 776

12 563

2 950 EURO

28.02.2020

Zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej wystawionej przez Sanok RC

QMRP - CITI CHINA

7 611

4 670

8 561 CNY

2 020


Razem

136 734

89 916


*Aneksem z dnia 4.10.2019 roku określono termin spłaty kredytu na 14.10.2022r.

* W dniu 21.02.2020 została zrejestrowana nowa nazwa spółki : ŚWIERKOWY ZDRÓJ MEDICAL SPA Sp. z o.o. ( wcześniej PST "Stomil" Rymanów)siedziba pozostaje bez zmian.

Różnica w wartości kredytów krótkoterminowych pomiędzy wartością wykazaną w nocie, a pozycją w bilansie na wartość 21 tys. zł. wynika z wartości odsetek statystycznych rozpoznanych w jednostce dominującej w 2019 roku (zapłaconych w styczniu 2020 roku).

35. Zobowiązania krótkoterminowe

Zobowiązania

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Zobowiązania handlowe

96 595

94 197

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

1 138

103

Zobowiązania inne; w tym:

42 253

37 819

- zobowiązania finansowe z tyt. leasingu

3 941

4 113

- pozostałe zobowiązania finansowe

 271

 182

- zobowiązania z tytułu innych podatków

10 426

9 824

- zobowiązania inwestycyjne

4 866

12 637

- zobowiązania z tyt. wynagrodzeń

1 355

2 347

- zobowiązania z tytułu umowy

19 241

6 972

- fundusz socjalny

276 127

- zobowiązania pozostałe

1 877

1 617

Należności krótkoterminowe netto, razem

139 986

132 119

Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań finansowych

Przedstawione w powyższej nocie zobowiązania są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane na bieżąco zgodnie z terminami płatności.

Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Spółki z Grupy tworzą taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego/ kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest finansowanie działalności socjalnej, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych (dotyczy spółek krajowych).

Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie spełniają definicji aktywów Grupy.

Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.

 

Pozycje dot. Funduszu Świadczeń Socjalnych

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Fundusz socjalny- cele pożyczkowe

1 513

1 505

Należności z tytułu pożyczek

1 286

1 346

Środki pieniężne ZFŚS

1 014

626

Zobowiązania z tytułu Funduszu

598

1


Wyszczególnienie

Za okres 01.01-31.12

2020

2019

Odpisy na fundusz w okresie obrotowym

4 280

3 543

36. Segmenty operacyjne

Skonsolidowany Rachunek zysków i strat wg segmentów operacyjnych za 2020r

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Grupa ogółem

Przychody

575 346

114 162

173 710

207 448

26 447

1 097 113

Sprzedaż na zewnątrz

575 346

114 162

173 710

86 405

26 447

976 070

Sprzedaż między segmentami




121 043


121 043

Koszt wytworzenia produktów i koszty sprzedaży

520 401

85 566

145 268

183 112

21 855

956 202

Wynik

54 945

28 595

28 442

24 335

4 592

140 911

Koszty ogólnego zarządu






116 765

Pozostałe przychody operacyjne






24 397

Pozostałe koszty operacyjne






4 464

Strata(zysk) z tytułu utraty wartości (odwrócenia strat) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności






69

Przychody finansowe z tytułu odsetek






792

Inne przychody finansowe






411

Koszty finansowe






8 788

Udziały niekontrolujące






302

Podatek dochodowy






44

ZYSK NETTO






36 217

Sprzedaż między segmentami dotyczy tylko mieszanek gumowych produkowanych w Jednostce Dominujące, które jako półprodukt zużywane są do produkcji wyrobów gotowych w segmentach: motoryzacji, budownictwa i przemysłu i rolnictwa również w Jednostce Dominującej. Rozliczenie tej „wewnętrznej sprzedaży” pomiędzy segmentami w obrębie Jednostki Dominującej następuje w rzeczywistym koszcie wytworzenia.



Skonsolidowane Aktywa i Pasywa wg segmentów operacyjnych – stan na 31.12.2020r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe aktywa i pasywa nie przypisane do segmentów
i aktywa nieprzypisane

Razem

Aktywa







Rzeczowe aktywa trwałe

258 185

8 631

24 536

41 461

83 209

416 022

Wartości niematerialne

4 722

58

402

57

8 469

13 708

Zapasy

104 651

15 591

49 677

22 983

2 183

195 085

Należności

98 805

15 057

23 608

15 227

9 455

162 152

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne

301

21

76


2 810

3 208

Pozostałe aktywa nie przypisane do segmentów





214 006

214 006

Razem Aktywa

466 664

39 358

98 299

79 728

320 132

1 004 181

Pasywa







Zobowiązania krótkoterminowe

51 552

6 948

21 128

28 228

254 816

362 672

Pozostałe pasywa nie przypisane do segmentów





641 509

641 509

Razem Pasywa

51 552

6 948

21 128

28 228

896 325

1 004 181

W pozycji pozostałych aktywów i pasywów nieprzypisanych do segmentów znajdują się te pozycje aktywów i pasywów, które przynależą do segmentu pozostałe oraz których przypisanie do poszczególnych segmentów jest utrudnione bądź niemożliwe. Główne pozycje, które dotyczą wartości aktywów to: środki pieniężne 110 mln zł., aktywa z tytułu podatku odroczonego 35,1 mln zł., aktywa finansowe 55,6 mln zł., pozostałe aktywa trwałe 13,3 mln zł. W pozycji pasywów do segmentów przyporządkowano zobowiązania krótkoterminowe, pozostałe pozycje pasywów wykazano jako nie przypisane

Pozostałe informacje dotyczące segmentów operacyjnych za 2020 r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Grupa ogółem

Nakłady inwestycyjne

34 350

727

1 373

4 607

6 324

47 381

Amortyzacja

38 641

1 467

5 590

7 084

9 614

62 396

Skonsolidowany Rachunek zysków i strat wg segmentów operacyjnych za 2019r

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Grupa ogółem

Przychody

631 991

118 620

156 355

249 278

38 504

1 194 748

Sprzedaż na zewnątrz

631 991

118 620

156 355

106 759

38 504

1 052 229

Sprzedaż między segmentami




142 519


142 519

Koszt wytworzenia produktów i koszty sprzedaży

586 423

90 462

132 127

220 293

27 816

1 057 121

Wynik

45 568

28 158

24 228

28 985

10 688

137 627

Koszty ogólnego zarządu






113 921

Pozostałe przychody operacyjne






11 980

Pozostałe koszty operacyjne






3 497

Strata(zysk) z tytułu utraty wartości (odwrócenia strat) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności






390

Przychody finansowe z tytułu odsetek






1 659

Inne przychody finansowe






2 318

Koszty finansowe






4 661

Udziały niekontrolujące






372

Podatek dochodowy






-19 940

ZYSK NETTO






51 463

Sprzedaż między segmentami dotyczy tylko mieszanek gumowych produkowanych w Jednostce Dominujące, które jako półprodukt zużywane są do produkcji wyrobów gotowych w segmentach: motoryzacji, budownictwa i przemysłu i rolnictwa również w Jednostce Dominującej. Rozliczenie tej „wewnętrznej sprzedaży” pomiędzy segmentami w obrębie Jednostki Dominującej następuje w rzeczywistym koszcie wytworzenia.


Skonsolidowane Aktywa i Pasywa wg segmentów operacyjnych – stan na 31.12.2019r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe segmenty
i aktywa nieprzypisane do segmentów

Grupa ogółem

Aktywa







Rzeczowe aktywa trwałe

266 542

9 063

28 636

44 165

83 680

432 086

Wartości niematerialne

3 596

64

422

53

9 639

13 774

Zapasy

111 477

16 525

50 300

24 143

4 681

207 126

Należności

101 025

14 331

28 613

17 909

11 285

173 163

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne

4

10

64

0

2 619

2 697

Pozostałe aktywa nie przypisane do segmentów





125 818

125 818

Razem Aktywa

482 644

39 993

108 035

86 270

237 722

954 664

Pasywa







Zobowiązania krótkoterminowe

38 899

7 084

25 795

26 326

150 624

248 728

Pozostałe pasywa nie przypisane do segmentów





705 936

705 936

Razem Pasywa

38 899

7 084

25 795

26 326

856 560

954 664

W pozycji pozostałych aktywów i pasywów nieprzypisanych do segmentów znajdują się te pozycje aktywów i pasywów, które przynależą do segmentu pozostałe oraz których przypisanie do poszczególnych segmentów jest utrudnione bądź niemożliwe. Główne pozycje, które dotyczą wartości aktywów to: środki pieniężne 79,7 mln zł., aktywa z tytułu podatku odroczonego 32,5 mln zł., pozostałe aktywa trwałe 13,6 mln zł. W pozycji pasywów do segmentów przyporządkowano zobowiązania krótkoterminowe, pozostałe pozycje pasywów wykazano jak nie przypisane

Pozostałe informacje dotyczące segmentów operacyjnych za 2019 r.

Wyszczególnienie

Motoryzacja

Budownictwo

Przemysł i Rolnictwo

Mieszanki

Pozostałe

Razem Grupa

Nakłady inwestycyjne

83 427

924

3 095

21 060

9 789

118 295

Amortyzacja

33 002

2 137

5 462

5 484

9 632

55 717

Sprzedaż wg obszarów geograficznych

Wyszczególnienie

Od 01.01do 31.12

2020

2019

Sprzedaż eksportowa razem:

655 174

723 280

Kraje Unii Europejskiej

469 847

517 224

Kraje Europy Wschodniej

41 855

52 301

Pozostałe rynki zagraniczne

143 472

153 755

Sprzedaż krajowa

320 896

328 949

Ogółem sprzedaż

976 070

1 052 229


37. Zysk na akcję

Tytuł

2020

2019

Zysk netto Grupy

36 217

51 463

Średnioważona liczba akcji

26 881 922

26 881 922

Rozwadniające liczbę akcji

627 242

627 242

Średnioważona rozwodniona liczba akcji

27 509 164

27 509 164

Zysk/akcję w PLN

1,35

1,91

Rozwodniony zysk/akcję w PLN

1,32

1,87

38. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Grupa, z uwagi na posiadane instrumenty finansowe narażona jest na ryzyko kredytowe, płynności oraz ryzyko rynkowe, elementami którego są ryzyko walutowe i stopy procentowej. Grupa nie posiada instrumentów finansowych narażonych na ryzyko cenowe, o którym mowa w MSSF 7.

Ryzyko kredytowe

Maksymalna wartość bilansowa aktywów finansowych narażona na ryzyko kredytowe:

Wyszczególnienie

Stan na:

31.12.2020

31.12.2019

bez przeterminowania

148 512

143 972

Przeterminowane 0-30 dni

6 513

18 611

Przeterminowane 31- 180 dni

6 613

9 953

Przeterminowane 181 -365 dni

251

454

Przeterminowane powyżej 1 roku

263

173

Wartość należności netto razem

162 152

173 163


Wyszczególnienie

Stan na:

31.12.2020

31.12.2019

Aktywa finansowe

6

6

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

55 577

2 232

Należności krótkoterminowe

162 152

173 163

Wartość bilansowa razem

217 735

175 401

Klasyfikacja należności wykazanych w bilansie według długości okresu przeterminowania:


Należności

Stan na 31.12.2020

netto

odpis

brutto

bez przeterminowania

148 512

57

148 569

Przeterminowane 0-30 dni

6 513

4

6 517

Przeterminowane 31- 180 dni

6 613

31

6 644

Przeterminowane 181 -365 dni

251

140

391

Przeterminowane powyżej 1 roku

263

3 263

3 526

Wartość należności netto razem

162 152

3 495

165 647





Należności

Stan na 31.12.2019

netto

odpis

brutto

bez przeterminowania

143 972

96

144 068

Przeterminowane 0-30 dni

18 611

470

19 081

Przeterminowane 31- 180 dni

9 953

18

9 971

Przeterminowane 181 -365 dni

454

802

1 256

Przeterminowane powyżej 1 roku

173

3 436

3 609

Wartość należności netto razem

173 163

4 822

177 985


Z wyjątkiem należności przedstawionych w powyższej tabeli, pozostałe aktywa finansowe nie są przeterminowane. Na należności, dla których – w ocenie Grupy – istnieje ryzyko nieotrzymania zapłaty zostały utworzone odpisy aktualizacyjne, które według stanu na 31.12.2020r. wynoszą 3 495 tys. zł.

Grupa rozpoznaje również ryzyko kredytowe związane z zaliczkami na środki trwałe w budowie (stan na 31.12.2020r.: 1,0 mln. zł).

Z uwagi na różnorodność odbiorców, w Grupie nie występuje istotne zagrożenie ryzykiem kredytowym.

Klienci, którzy korzystają z kredytu kupieckiego poddawani są procedurom weryfikacji przed udzieleniem kredytu kupieckiego. Należności w kwocie 446,7 tys. zł. zabezpieczone są gwarancjami i akredytywami. Część należności Spółka Dominująca ubezpiecza w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) - na 31.12.2020 to kwota 2500 tys. zł..

Ryzyko płynności

Analiza wymagalności na 31 grudnia 2020 roku:

Wyszczególnienie

Wartość bilansowa

do 1 m-ca

2-6 miesięcy

6-12 miesięcy

powyżej

12 miesięcy

Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi:

448 047

98 103

66 826

165 535

117 583

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

31 962

368

1 868

1 976

27 750

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

135 774

93 914

25 910

15 950

0

Kredyty bankowe

29 816

3 821

15 432

5 048

5 515

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

250 495

0

23 616

142 561

84 318

Instrumenty pochodne - opcje

-166

-16

-150

0

0


Analiza wymagalności na 31 grudnia 2019 roku:

Wyszczególnienie

Wartość bilansowa

do 1 m-ca

2-6 miesięcy

6-12 miesięcy

powyżej

12 miesięcy

Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi:

431 519

106 790

85 103

30 163

209 463

Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego

35 376

275

1 561

2 459

31 081

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

127 824

104 096

23 728

0

0

Kredyty bankowe

31 246

2 399

5 275

13 851

9 721

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

237 073

20

54 539

13 853

168 661

Instrumenty pochodne - opcje

1 462

170

806

486

0


Spółka Dominująca prognozuje przyszłe wpływy i wydatki oraz dobiera źródła ich finansowania. Posiada niewykorzystaną część limitów kredytowych zwiększającą elastyczność finansową. Ponadto polityka związana z zarządzaniem kapitałami własnymi oraz osiągana rentowność powodują, że wszystkie swoje zobowiązania spółka dominująca reguluje terminowo i na dzień bilansowy nie posiada zobowiązań przeterminowanych.

Do finansowania działalności wykorzystywane są kredyty obrotowe odnawialne z terminami spłaty do czerwca i lipca 2021 r. oraz 2022r. Umowy kredytowe przewidują możliwość prolongaty finansowania na kolejne okresy.

Spółka Dominująca wykorzystywała limity kredytowe wyłącznie w walutach obcych w celu naturalnego równoważenia nadwyżki należności nad zobowiązaniami wyrażonymi w walutach.

Pozostałe spółki monitorują ryzyko utraty płynności przy pomocy narzędzi okresowego planowania przepływów pieniężnych oraz poprzez analizę wymagalności / zapadalności aktywów finansowych. Ich celem jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania poprzez negocjowanie z kontrahentami dłuższych terminów płatności i wykorzystywanie różnych źródeł finansowania (kredyty w rachunku bieżącym, inne kredyty bankowe, pożyczki).

Ryzyko walutowe

Stan należności i zobowiązań zagranicznych oraz krajowych wyrażonych w walutach obcych, które są narażone na ryzyko walutowe

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

EUR

USD

EUR

USD

Należności handlowe i pozostałe

51 594

3 652

69 367

3 551

Zobowiązania handlowe i pozostałe

-39 038

-897

-24 991

-826

Kredyty bankowe i środki pieniężne

-54 994

538

-67 593

24

Wartość bilansowa brutto, razem

-42 438

3 293

-23 217

2 749


Dążąc do ograniczania ryzyka wynikającego z możliwości niekorzystnych wahań kursów, Spółka Dominująca zaciąga kredyt dewizowy, który wykorzystywany jest do równoważenia rozrachunków walutowych w celu minimalizacji ewentualnych ujemnych różnic kursowych.

Dla Spółki Dominującej, będącej eksporterem netto (głównie w zakresie EUR) osłabianie się PLN wobec Euro wpływa korzystnie na wynik z podstawowej działalności. W sytuacjach umacniania się PLN, w celu ograniczania ryzyka kursowego zawierane są transakcje pochodne, a także w całym okresie prowadzone są działania zmniejszające ekspozycję walutową poprzez dwustronne umowy handlowe podpisywane w odpowiednich walutach.

Poza Jednostką Dominującą na ryzyko walutowe (z tytułu zawieranych transakcji) spośród spółek krajowych narażona jest spółka Stomil - East Sp. z o .o. Około 97,0% zawartych przez Stomil- East Sp. z o .o. transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza, podczas gdy prawie 100% kosztów wyrażona jest w walucie sprawozdawczej.

Zagraniczne spółki z grupy narażone są na ryzyko kursowe wynikające z relacji kursu PLN, EUR, USD do własnych walut krajowych (UAH, RUB, BYN).

Z analizy wrażliwości ujmującej skutki wyłącznie zmienności poziomu kursów walut obcych wynika, iż umocnienie się PLN o 10% w porównaniu do średnich kursów EUR i USD ogłoszonych przez NBP na dzień 31.12.2020 roku, dla prezentowanych powyżej wartości skutkować będzie wzrostem zysku brutto o 18,3 mln. zł., a osłabienie skutkowałoby spadkiem zysku brutto o w/w wartość.

Taka sama analiza przeprowadzona na danych bilansowych i kursach NBP z 31.12.2019, wskazywała na wpływ na zysk brutto w wysokości 8,8 mln. zł.

Ryzyko stopy procentowej

Wyszczególnienie

Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Kredyty o stopie procentowej opartej na WIBOR 1 miesiąc

12 340

16 960

Kredyty o stopie procentowej opartej na WIBOR 3 miesiące

0

0

Kredyty o stopie procentowej opartej na EURIBOR 1 miesiąc

260 529

230 090

Kredyty o stopie procentowej opartej na LIBOR ON

0

12 563

Kredyty o stopie procentowej opartej na WIBOR ON

3 733

4 000

Pozostałe kredyty

3 709

4 706


Przy założeniu, że w ciągu najbliższego roku po dacie bilansowej stopy procentowe oparte o EURIBOR i LIBOR mogą się wahać w granicach 0,25 punktu procentowego (licząc w porównaniu do średniorocznych stawek z 2020 roku), wzrost oprocentowania spowodowałby wzrost kosztów finansowych łącznie o 701 tys. zł przy stanie kredytu na 31.12.2020 roku, a spadek oprocentowania skutkowałby poprawą wyniku brutto o w/w wartość.

Przy stanie kredytów na 31.12.2019 r. i przy zmianach oprocentowania jak wyżej – jego wzrost spowodowałby przyrost kosztów finansowych o 670 tys. zł, a spadek poprawiłby wynik o taką kwotę.

Ryzyko zmian cen i surowców

Grupa narażona jest na ryzyko wzrostu cen kluczowych surowców (kauczuki syntetyczne i naturalne, sadze techniczne, plastyfikatory), środków chemicznych, olejów, tworzyw, stali, aluminium oraz bawełny, które to materiały są kluczowe dla kosztów produkcji.

Przychody i koszty dotyczące instrumentów finansowych

Wyszczególnienie

2020

Z tytułu różnic kursowych

Z tytułu odsetek i inne

przychody

koszty

przychody

koszty

Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży

1

0

0

0

Należności

16 186

52

177

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

256

586

528

58

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

2 705

2 001

17

1 923

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

535

20 062

17

1 760

Opcje

0

1 598

0

0

Razem

19 683

24 299

739

3 708

Wyszczególnienie

2019

Z tytułu różnic kursowych

Z tytułu odsetek i inne

przychody

koszty

przychody

koszty

Należności

56

2 296

14

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

65

414

1 630

104

Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania

598

9

0

2 019

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

2 666

439

12

2 010

Opcje

1 566

0

0

0

Razem

4 951

3 158

1 656

4 133


Według oceny Spółki Dominującej wartość godziwa środków pieniężnych, krótkoterminowych lokat, należności z tytułu dostaw i usług, zobowiązań z tytułu dostaw i usług, kredytów w rachunku bieżącym oraz pozostałych zobowiązań krótkoterminowych nie odbiega od wartości bilansowych głównie ze względu na krótki termin zapadalności.

Zmiany zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Stan kredytów na 31.12.2019

268 319

Zmiany wynikające z przepływów pieniężnych w działalności finansowej

-7 306

Zmiany wynikające z różnic kursowych

19 298

Stan kredytów na 31.12.2020

280 311

 

39. Noty objaśniające do rachunku przepływów pieniężnych


Stan na

31.12.2020

31.12.2019

Zmiana stanu zobowiązań

   

zmiana wynikająca z bilansu, tj.:

3 501

32 795

zmiana zobowiązań DT z tyt. leasingu

-3 331

30 430

zmiana zobowiązań handlowych z zaliczkami na dostawy

2 398

2 791

zmiana zobowiązań finansowych (opcje i leasing KT)

-83

1 418

zmiana zobowiązań innych

-7 752

-542

zmiana zobowiązań z tytułu umów

12 269

-1 302

zmiany wykazane w przepływach

14 686

2 579

różnica, obejmuje:

-11 185

30 216

zmianę stanu zobowiązań inwestycyjnych

-7 771

-1 632

zmianę stanu zobowiązań finansowych z tyt opcji

   

zmianę stanu zobowiązań finansowych z tyt leasingu DT i KT

-3 414

31 848

eliminację zobowiązania z tytułu nieopłaconych udziałów

   
     

Pozostałe korekty w działaności operacyjnej

-10 712

-393

prawo do emisji CO2

609

592

podatek u źródła

0

-43

podatek dochodowy od dywidendy zapłacony poza PL

-26

-58

nadpłata z tytułu podatku dochodowego

271

233

amortyzacja nieczynnej maszyny

0

60

Rezerwy aktuarialne (wynik z lat ub)

-1 006

-649

Aktywo na podatek odroczony z tyt. rezerw aktuarialnych (wynik z lat ub)

191

123

różnice kursowe

-8 814

1 375

pozostałe korkety z  tytułu wyceny majątku

-1 913

-1 990

pozostałe korkety

-25

-37

Inne przepływy inwestycyjne

-62 470

54 631

zobowiązania inwestycyjne

-7 771

-1 632

różnice zrealizowane od zobowiązań inwestycyjnych

521

61

lokaty o terminie zapadalności powyżej 3 m-cy

-55 000

57 185

dywidendy wypłacone akcjonariuszom mniejszościowym

-665

-861

korekty konsolidacyjne

445

-122

40. Pozostałe informacje do raportu rocznego za 2020 r.

Opis zmian organizacji grupy kapitałowej, w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi, a także podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.

W okresie 12 miesięcy 2020 roku nie nastąpiły zmiany w organizacji grupy kapitałowej.

Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok

Sanok RC S.A. nie publikowała prognoz wyników Spółki oraz Grupy Kapitałowej na 2020 rok.

Akcjonariusze, którzy posiadają ponad 5% akcji

Według informacji otrzymanych przez Sanok RC S.A. akcjonariuszami, którzy posiadają ponad 5% jej akcji – na dzień publikacji raportu – są:


Nazwa posiadacza akcji

Liczba akcji

% udział w
kapitale zakładowym oraz w
liczbie głosów na WZA

Aviva OFE Aviva Santander

3 787 000

14,09%

Nationale –Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

3 100 000

11,53%

Marek Łęcki

2 967 900

11,04%

Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień"

2 703 052

10,06%


Podana liczba akcji Sanok RC S.A. będąca w posiadaniu znaczących Akcjonariuszy wynika ze złożonych świadectw depozytowych przy rejestracji na Walne Zgromadzenia Spółki Dominującej, które odbyło się 30 czerwca 2020 r oraz rejestracji na NWZA w dniu 31.08.2020.

Akcje w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących.

Według informacji otrzymanych przez Sanok RC S.A. - na dzień sporządzenia raportu - spośród osób zarządzających i nadzorujących, akcje Sanok RC S.A. posiadają: Piotr Szamburski - 56 360 akcji, Marcin Saramak – 30 200 akcji, Rafał Grzybowski - 10 000 akcji, Marek Łęcki – 2 967 900 akcji, Marta Rudnicka – 1 307 820 akcji.

Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej.

Sanok RC S.A. ani podmioty od niej zależne nie są stronami żadnego postępowania sądowego lub przed organami administracji publicznej dotyczącego zobowiązań lub wierzytelności o

istotnej dla Grupy wartości (przy czym jako istotne uważa się łączną wartość odpowiadającą co najmniej 10% kapitałów własnych Jednostki Dominującej).

Informacje o zawarciu przez emitenta lub jednostkę od niego zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli pojedynczo lub łącznie są one istotne i zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe.

Wyżej wymienione transakcje nie wystąpiły.

Informacja o udzieleniu przez emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji – łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji stanowi równowartość co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta

Łączna wartość zobowiązań warunkowych Spółki dominującej z tytułu poręczenia za kredyt QMRP i gwarancji za kredyt Draftex Automotive na 31.12.2020r. wyniosła 21,1 mln PLN.

29 marca 2019r. Sanok RC SA podpisała wspólnie ze spółką

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp. z o.o. z Rymanowa (wcześniej pod nazwą PST Stomil) jako współdłużnik umowę kredytową na wartość 5 mln PLN (wartość zobowiązania warunkowego SRC na dzień 31.12.2020r. z tego tytułu to 4,41 mln PLN).

Inne informacje, które zdaniem emitenta są istotne dla oceny jego sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i ich zmian oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez emitenta.

Stan udzielonych przez Sanok RC S.A. pożyczek na rzecz spółki zależnej Draftex Automotive GmbH na dzień 31.12.2020r. wynosi 25,4 mln EUR tj. 21,9% kapitałów własnych jednostki dominującej.

W okresie IV-VI 2020 Spółka Dominująca odnotowała znaczny spadek przychodów z działalności gospodarczej mający związek z panującą pandemią, co spowodowało konieczność przestojów i ograniczenia produkcji. W Sanok RC S.A. zgodnie z przyjętą procedurą koszty niewykorzystanych mocy produkcyjnych w kwocie 14,7 mln PLN ujęto w kosztach ogólnego zarządu

W zakresie warunków zatrudnienia – nastąpiło zmniejszenie wymiaru czasu pracy dla części pracowników. Spółki Grupy skorzystały z dofinansowania do wynagrodzeń z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie w ramach świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Spółki Grupy otrzymały na dzień 31.12.2020 następujące wsparcie: Sanok RC w kwocie 11,5 mln PLN, Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp. z o.o. 378 tys. PLN, oraz Stomet Sp. z o. o. 1,7 mln PLN.

Spółka Draftex z tytułu skróconego czasu pracy otrzymała subwencję w wysokości 2,0 mln PLN

W dniu 21 września 2018 r. na rzecz Sanok RC S.A. wydana została decyzja o wsparciu nr 1/ARP/OML/2018, która uprawnia Spółkę do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego dostępnego dla pomiotów prowadzących działalność na podstawie stosownej decyzji w obrębie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). W efekcie obowiązek zapłaty zaliczek miesięcznych dotyczy wyłącznie dochodu osiąganego z działalności podlegającej opodatkowaniu , tj. takiej działalności, która generalnie wykracza poza zakres zezwolenia lub prowadzona jest poza terenem strefy. Fakt ten znalazł odzwierciedlenie w wysokości kalkulowanego podatku dochodowego, zarówno bieżącego, jak i odroczonego, a tym samym wyniku spółki dominującej za 12 miesięcy 2020 roku. Spółka w roku 2020 skorzystała w ramach decyzji o wsparciu z pomocy w wysokości 10,5 mln zł. Wpływ działalności Sanok RC SA w PSI wykazano w pozycji „Podatek odroczony” Rachunku zysków i strat oraz w nocie 24 „Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego”.

W dniu 23 lipca 2020 r. na wniosek Spółki złożony w dniu 26 maja 2020 r. została wydana decyzja 212/DR/2020 zmieniająca warunki decyzji o wsparciu. Tym samym termin realizacji nakładów kwalifikowanych został przyspieszony i ustalony na dzień 30 czerwca 2020 r., a termin realizacji wymogu związanego z zatrudnieniem przesunięto na okres od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 r.

Maksymalna kwota kosztów kwalifikowanych od której Spółka mogła kalkulować wysokość pomocy publicznej zgodnie z DoW wynosi 91 mln zł (przysługująca pomoc to 50% tych kosztów, czyli kwota 45,5 mln zł). Zakończenie inwestycji nastąpiło zgodnie ze zmienioną DoW do dnia 30 czerwca 2020 r. Oprócz poniesienia kosztów kwalifikowanych w odpowiedniej wysokości (nakłady inwestycyjne przekroczyły maksymalny limit wydatków kwalifikowanych 91 mln zł) , Spółka była również zobligowana do zatrudnienia co najmniej 30 nowych pracowników do dnia 31 grudnia 2019 r., oraz utrzymania tego poziomu zatrudnienia (minimum 2.165 pracowników) w przedsiębiorstwie (na terenie realizacji nowej inwestycji) w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.. Spółka spełniła powyższe warunki do dnia bilansowego. Termin obowiązywania Decyzji nr 1/ARP/OML/2018 wynosi 15 lat licząc od dnia jej wydania. Zdyskontowana wartość maksymalnych nakładów

91 mln zł będących podstawą do wyliczenia kwoty pomocy publicznej wynosi 85.516.269,24 zł. Wykorzystana do dnia bilansowego pomoc publiczna wyniosła 23.770.523,00 zł (zdyskontowana wartość pomocy wyniosła 22.338.092,80 PLN). Kwota pomocy publicznej pozostałej do wykorzystania wynosi 21.729.477,00 PLN (zdyskontowana wartość 20.420.041,82 PLN – pozostałe do wykorzystania aktywo na podatek odroczony z PSI).


 W dniu 16 grudnia 2020 r. na wniosek Spółki złożony w dniu 19 listopada 2020 r. została wydana na rzecz Spółki druga Decyzja o wsparciu nr 66/ARP/OML/2020, która uprawnia Spółkę do skorzystania z pomocy publicznej w

formie zwolnienia podatkowego dostępnego dla podmiotów prowadzących działalność na podstawie stosownej decyzji w obrębie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).

Zgodnie z warunkami zawartymi w przedmiotowej decyzji Spółka zobowiązana jest ponieść koszty kwalifikowane nowej inwestycji w wysokości co najmniej 60 mln zł, maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych od której Spółka będzie mogła kalkulować wysokość pomocy publicznej wynosi 78 mln zł (przysługująca pomoc to 50% tych kosztów, czyli kwota 39 mln zł). Zgodnie z warunkami Decyzji zakończenie inwestycji ma nastąpić do dnia 31 grudnia 2023 r. Oprócz poniesienia wydatków kwalifikowanych w odpowiedniej wysokości, Spółka była zobligowana do zatrudnienia 5 nowych pracowników do dnia 31 grudnia 2020 r., który to warunek do dnia bilansowego spełniła. Ponadto Spółka została zobligowana do utrzymania podwyższonego poziomu zatrudnienia (na poziomie minimum 2.273,26) w przedsiębiorstwie (na terenie realizacji nowej inwestycji) w okresie od 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.. Termin obowiązywania Decyzji nr 66/ARP/OML/2020 wynosi 15 lat licząc od dnia jej wydania. Do dnia bilansowego Spółka nie poniosła żadnych kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją inwestycji wskazanej w DoW.

 Utrata wartości aktywów oraz ocena oczekiwanej straty kredytowej (ECL)

Spółka Dominująca przeprowadziła na dzień 31 grudnia 2020 roku analizę wpływu pandemii COVID-19 na kalkulację oczekiwanych strat kredytowych pod kątem uwzględnienia dodatkowego ryzyka kredytowego związanego z obecną sytuacją gospodarczą, która mogłaby spowodować pogorszenie sytuacji płynnościowej kontrahentów oraz spółek zależnych a tym samym wpłynąć na ryzyko dodatkowych odpisów dotyczących należności handlowych jak również udzielonych pożyczek.

Na podstawie analizy dotychczasowych spłat należności Spółka zaobserwowała, iż poziom spłaty należności handlowych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2020 roku nie uległ istotnej zmianie – samo zmniejszenie kwoty należności jest w znaczącej mierze pochodną niższych przychodów ze sprzedaży osiągniętych w II kwartale 2020 roku. Spółka jest w stałym kontakcie z kluczowymi kontrahentami i nie ma na dzień dzisiejszy sygnałów świadczących o istotnym wzroście ryzyka spłaty należności.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz z uwagi na niepewność prognoz dotyczących rozwoju pandemii i ich wpływu na otoczenie gospodarcze, Spółka nie dysponuje danymi, na bazie których mogłaby oszacować dodatkowe ryzyko kredytowe, a tym samym nie zidentyfikowała przesłanek do zmiany szacunków przyjętych do oceny oczekiwanych strat kredytowych na dzień

31 grudnia 2020 roku. Spółka na bieżąco analizuje sytuację i w razie zaistnienia przesłanek dokona aktualizacji założeń przyjętych w modelu kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych.

Czynniki, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału.

Do najważniejszych czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki Sanok RC S.A. i pozostałych spółek Grupy w najbliższych okresach sprawozdawczych zaliczyć należy:

wpływ sytuacji związanej z epidemią choroby COVID–19 i jej skutkami na działalność w nadchodzącym okresie,

globalną sytuację polityczną, w tym w Europie Wschodniej, krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej,

sytuację gospodarczą w świecie, Europie i na podstawowych rynkach, na których sprzedaje Grupa tj. na rynku motoryzacji (Unia Europejska), pasów klinowych (dla rolnictwa i przemysłowych – kraj, Rosja, Ukraina), budowlanym (systemy uszczelnień i uszczelki samoprzylepne – kraj, Rosja, Ukraina, UE),

cen surowców,

sytuacja na rynku pracy,

kursy walut EUR/PLN; BYN/PLN; UAH/PLN; RUB/PLN, w tym ewentualna dewaluacja UAH, RUB, BYN,

presję klientów - głównie z rynku pierwotnego - na ceny,

dostępność kredytów dla bezpośrednich i pośrednich odbiorców wyrobów, towarów Spółki – zwłaszcza dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą (ważne dla segmentu rolnictwa i budownictwa),

sytuację pogodową,

kontynuację wdrażania strategii ekspansji międzynarodowej w segmencie motoryzacji Grupy Sanok RC na rynku NAFTA (Meksyk). Projekt budowania zdolności operacyjnych w tym regionie obecnie trwa, a jego parametry w dużej mierze zależą również od terminowości projektów realizowanych przez strategicznych klientów Sanok RC,

podyktowaną stopniowym rozwojem biznesu motoryzacji w Chinach jak również prowadzoną polityką środowiskową władz lokalnych, konieczność relokacji procesów produkcyjnych a również ekspansji na nowe regiony, rozległego rynku Państwa Środka,

konieczność efektywnego wdrożenia do produkcji ostatnio pozyskanych projektów, które cechują się dużym stopniem złożoności oraz wymagały znaczących nakładów inwestycyjnych w minionych okresach.

Struktura zatrudnienia w Grupie

Wyszczególnienie

Średnie zatrudnienie

w etatach na 31.12.

2020

2019

SANOK RC SA

2 311

2 413

Stomil Sanok Dystrybucja Sp. z o.o. w Bogucinie

97

100

STOMIL – EAST Sp. z o.o. w Sanoku

7

6

STOMET Sp. z o.o. w Sanoku

173

185

Świerkowy Zdrój Medical Spa Sp. z o.o. w Rymanowie

114

128

Stomil Sanok Wiatka SA w Kirowie, Rosja

8

8

Stomil Sanok RUS Sp. z o.o. w Moskwie Rosja

7

8

Stomil Sanok BR w Brześciu n/Bugiem, Białoruś

43

45

Stomil Sanok Ukraina Sp. z o.o. w Równem, Ukraina

16

16

Rubber & Plastic Systems S.A.S w Villers-la-Montagne we Francji

58

62

Sanok (Qingdao) Auto Parts Sp. z o.o. w Jiaozhou Chiny

0

1

Draftex Automotive GmbH w Grefrath Niemcy

278

269

Qingdao Masters of Rubber and Plastic Co., Ltd w Jiaozhou Chiny

123

140

Ogółem

3 235

3 381

Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku w podziale na rodzaje usług:

Wyszczególnienie

Od 01.01.do 31.12.

2020

2019

Obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania finansowego

97,8

110,1

Przegląd skróconego sprawozdania półrocznego

57,9

57,9

Razem

155,7

168,0

Wynagrodzenie wypłacone lub należne członków Zarządu Spółki Dominującej oraz Rady Nadzorczej Spółki Dominującej

Zarząd (w zł):

Wyszczególnienie

Wynagrodzenie

stałe

premia

razem

Piotr Szamburski

718 200,00

0,00

718 200,00

Marcin Saramak

576 840,00

0,00

576 840,00

Rafał Grzybowski

576 840,00

0,00

576 840,00

Piotr Dołęga

564 300,00

0,00

564 300,00

Martijn Merkx (od 30.06.2020)

0,00

0,00

0,00


Wprowadzony w Spółce na lata 2014-2017 Program Motywacyjny (szczegóły w nocie 28) dotyczy również Członków Zarządu. Członkowie Zarządu Spółki Dominującej nabyli uprawnienia do objęcia 247 070 szt. warrantów. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania żadne warranty nie zostały objęte.


Rada Nadzorcza (w zł):

Wyszczególnienie

Wynagrodzenie

Marek Łęcki

147 633,16

Jacek Podgórski

126 603,60

Grzegorz Stulgis

0

Marta Rudnicka

115 446,16

Jan Woźniak

121 003,56

Zofia Dzik

100 646,16

Grażyna Sudzińska-Amroziewicz (od 14.06.2019)

104 403,56

41. Zdarzenia występujące po dniu bilansowym

Zarząd Spółki Dominującej wskazuje, iż zarówno Spółka, jak i spółki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej funkcjonują obecnie w dalszym ciągu z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z restrykcji i obostrzeń podjętych przez władze Polski jak i innych krajów w celu ograniczenia skutków ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Biorąc pod uwagę zarówno dynamikę zmian jak i potencjalne negatywne konsekwencje, na które w ocenie Zarządu Spółki Dominującej narażona jest przede wszystkim branża motoryzacyjna (dominujący segment działalności Spółki) zostały opracowane kompleksowe narzędzia i rozwiązania, których celem jest zarówno ograniczenie ryzyka zachorowań jak również negatywnych skutków pandemii na obecne oraz przyszłe wyniki finansowe zarówno Spółki Dominującej jak i całej Grupy Kapitałowej.

Wszelkie działania mające na celu ograniczenie ryzyka zachorowań prowadzone są z zachowaniem zaleceń i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i odpowiednich władz i instytucji państwowych w krajach działalności spółek Grupy Kapitałowej. Pracownicy zostali zarówno poinformowani o wspomnianym zagrożeniu epidemicznym jak również poinstruowani o możliwych sposobach jego zapobiegania a także zaopatrzeni w środki dezynfekujące. W obszarach gdzie zastosowanie takiej formy pracy jest możliwe wprowadzona została praca zdalna, ograniczono również do niezbędnego minimum spotkania zewnętrzne oraz wewnętrzne, zapewniając jednocześnie dostępne środki higieniczne i specjalne obostrzenia pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa i zdrowia w obszarach i sytuacjach gdzie jest to niezbędne (łańcuch dostaw, wysyłki towarów).

Na bieżąco i w sposób ciągły prowadzona jest polityka informacyjna i działania prewencyjne mające na celu zagwarantowanie wszystkim pracownikom Grupy Kapitałowej maksymalny poziom bezpieczeństwa i zredukowanie do absolutnego minimum ryzyka kontaktu z osobą zakażoną a co się z tym wiąże z ryzykiem zachorowania na COVID-19.

Zarząd Spółki Dominującej kierując się przede wszystkim troską o ochronę i zdrowie pracowników ale również w oparciu o bieżące informacje Klientów branży motoryzacyjnej o częściowym ograniczeniu bądź wstrzymaniu produkcji samochodów, podjął decyzje o czasowym ograniczeniu produkcji dla segmentu motoryzacyjnego w zakładzie produkcyjnym w Sanoku a także częściowym ograniczeniu produkcji mieszanek zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i dla Klientów zewnętrznych. Ograniczenia te miały miejsce w okresie urlopów okołoświątecznych tj. w terminie od 06 do 17 kwietnia 2020 roku co organizacyjnie w porozumieniu z Organizacjami Związkowymi zostało zrealizowane poprzez umożliwienie wykorzystania zaległych i bieżących urlopów, które zazwyczaj są realizowane w tym okresie. Ponadto na okres całego miesiąca kwietnia zgodnie z wymaganiami władz publicznych w Meksyku całkowicie została ograniczona działalność operacyjna na tym rynku. Czasowe ograniczenia (wprowadzenie tzw. Kurzarbeit) dotknęły również spółkę zależną Draftex Automotive GmbH, działającą na rynku niemieckim a przestój wynikał z czasowego zamknięcia fabryk przez jej głównych klientów.

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz możliwymi kolejnymi restrykcjami / zalecaniami władz lokalnych, następuje wydłużenie tych okresów również w roku 2021 co może mieć wpływ na wyniki finansowe Spółki i spółek Grupy Kapitałowej w kolejnych okresach.

Mając na uwadze powyższe Zarząd Spółki Dominującej bierze pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze łącznie z możliwością ograniczenia lub wstrzymania działalności a także niezbędnych działań restrukturyzacyjnych mających na celu ograniczenie negatywnych skutków finansowych co może wiązać się z koniecznością utworzenia w przyszłości niezbędnych rezerw i odpisów finansowych zgodnie z wytycznymi zarówno UKNF jak i ESMA.

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19 na rynkach światowych oraz dużej niepewności gospodarczej Spółka odnotowała również występowanie znaczącej zmienności kursów walut, co z jednej strony wpływa na wartość ekspozycji walutowej z drugiej zaś na wycenę instrumentów finansowych w tym opcji walutowych będących przedmiotem zabezpieczania tej ekspozycji.

Zarząd Spółki Dominującej podobnie jak dotychczas prowadzi aktywną politykę zarzadzania ryzykiem kursowym analizując zmieniającą się sytuację rynkową i dostawiając do niej poziom i rodzaj instrumentów finansowych mających na celu ograniczenie tego ryzyka.

Zarząd Spółki Dominującej biorąc pod uwagę rożne scenariusze rozwoju sytuacji zamierza tak prowadzić działalność operacyjną i finansową, aby minimalizować negatywny wpływ epidemii na wyniki finansowe nie tylko Spółki ale całej Grupy Kapitałowej. Zarząd stoi jednocześnie na stanowisku, że biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności oraz bieżącą sytuację finansową nie istnieje istotna niepewność w zakresie kontynuacji działalności, mając jednak na uwadze, że rozwój sytuacji związanej z epidemią z założenia charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością i zmiennością, co może mieć m.in. istotny wpływ na poziom należności z tytułu dostaw i usług w kolejnych okresach. Na dzień publikacji sprawozdania Spółka nie odnotowała istotnego wzrostu przeterminowań należności z tytułu dostaw i usług mogących wynikać z problemów finansowych swoich klientów, będących konsekwencją obecnej sytuacji rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19.

Zarząd Spółki Dominującej na bieżąco analizuje sytuację związaną z pandemią COVID-19 w krajach, w których Spółka lub spółki zależne należące do Grupy Kapitałowej prowadzą działalność.

W dniu 02.03.2021 w wyniku braku spłaty kredyty bankowego przez Draftex Automotive GmbH, będącego konsekwencją braku prolongowania kredytu przez Santander Bank DE na kolejny okres, Spółka została poinformowana przez Santander Bank Polska o roszczeniu żądania zapłaty z tyt. zabezpieczenia kredytu Draftex Automotive GmbH w formie wystawionej przez Spółkę gwarancji SBLC. Wypłata środków z tego tytułu nastąpiła w dniu 03.03.2021 - rezerwa ujęta w roku 2020 opisana została w nocie nr 17 jednostkowego sprawozdania finansowego.

Po dniu sprawozdawczym nie wystąpiły żadne inne niż opisane istotne zdarzenia, które wymagałyby ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2020.


Sanok dnia 25 marca 2021.


Zarząd SANOK RC SA:

    1. Prezes Zarządu                    Piotr Szamburski            ..................................................................................

    2. Wiceprezes Zarządu            Marcin Saramak             ..................................................................................

    3. Wiceprezes Zarządu            Rafał Grzybowski           ..................................................................................

    4. Członek Zarządu                Piotr Dołęga                     ..................................................................................

    5. Członek Zarządu                Martijn Merkx                 ..................................................................................

     

    Sporządził: Agnieszka Rudy


Obraz 24