Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2022
SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT4
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ(BILANS)6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH8
1.1 Informacje o Jednostce Dominującej11
1.2 Dane dotyczące sprawozdania12
2. Informacje o Grupie Kapitałowej25
3. Segmenty operacyjne oraz informacje na temat przychodów32
4. Noty objaśniające do skonsolidowanego rachunku zysków i strat38
4.1 Koszty działalności operacyjnej38
4.2 Pozostałe przychody i koszty operacyjne39
4.3 Przychody i koszty finansowe40
6. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej49
6.2. Aktywa i zobowiązania niefinansowe57
7.1 Ważne oszacowania i założenia75
7.2 Zarządzanie ryzykiem finansowym75
7.3 Zarządzanie kapitałem i zadłużenie netto83
8.2 Informacje o podmiotach powiązanych87
8.3 Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami wybranych pozycji bilansowych oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych88
8.4 Wynagrodzenie kluczowego personelu kierowniczego Jednostki Dominującej89
8.5 Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania89
8.7 Zdarzenia po dniu bilansowym90
Skonsolidowane sprawozdania finansowe
Dane w tys. PLN | Nota | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
|
|
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
| ||
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
| ||
Przychody ze sprzedaży usług |
| ||
Przychody z umów z klientami | 3 | ||
Koszt własny sprzedaży | 4.1 | ||
Zysk brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | 4.1 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 4.1 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 4.2 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 4.2 | ||
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych |
| ||
Utrata wartości aktywów finansowych | 4.2 | ||
Zysk z działalności operacyjnej |
| ||
Przychody finansowe | 4.3 | ||
Koszty finansowe | 4.3 | ||
Udział w wynikach jednostki stowarzyszonej |
| ||
Zysk brutto |
| ||
Podatek dochodowy | 5 | - | |
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
| ||
Wynik netto z działalności zaniechanej |
| ||
Zysk netto za okres |
| ||
|
|
|
|
Zysk netto przypisany: |
|
|
|
– akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
– udziałom niedającym kontroli |
|
Zysk na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej
Dane w tys. PLN |
| od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
0,00 | 0,00 | ||
Wynik netto |
| ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| - | - |
Pozostałe całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu |
| - | - |
Pozostałe całkowite dochody, przed opodatkowaniem |
| - | - |
Podatek dochodowy związany z różnicami kursowymi z przeliczenia |
| - | - |
Podatek dochodowy związany z elementami całkowitych dochodów, które podlegają przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| - | - |
Pozostałe całkowite dochody za okres, po uwzględnieniu podatku |
| - | - |
Całkowite dochody razem |
| ||
Przypisane: |
|
|
|
– akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
– udziałom niedającym kontroli |
|
Dane w tys. PLN | Nota | stan na | stan na |
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 6.2.1;6.2.2 | ||
Wartości niematerialne | 6.2.3 | ||
Inwestycje w jednostki wyceniane metodą praw własności | 6.2.5 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 | ||
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 6.1 | ||
Aktywa trwałe razem |
| ||
Zapasy | 6.2.6 | ||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa niefinansowe | 6.2.7 | ||
Należności handlowe oraz pozostałe | 6.1 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
| ||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 6.1 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6.1.2 | ||
Aktywa obrotowe razem |
| ||
RAZEM AKTYWA |
| ||
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA I KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
Kapitał podstawowy | 6.3.1 | ||
Akcje własne | 6.3.2 | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 6.3.5 | - | - |
Kapitał zapasowy |
| ||
Pozostałe kapitały rezerwowe | 6.3.3 | ||
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty |
| - | - |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
Kapitał własny przypadający udziałom niedającym kontroli | 6.3.4 | ||
Kapitał własny razem |
| ||
Długoterminowa część kredytów bankowych i pożyczek | 6.1.3 | ||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 6.1.5 | ||
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 | ||
Pozostałe długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 6.2.9 | ||
Rezerwy długoterminowe | 6.2.8 | ||
Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe | 6.1 | ||
Zobowiązania z tytułu zwrotu wynagrodzenia |
| ||
Krótkoterminowa część kredytów bankowych i pożyczek | 6.1.3 | ||
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 6.1.5 | ||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 6.1 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
| ||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 6.2.9 | ||
Rezerwy krótkoterminowe | 6.2.8 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Zobowiązania razem |
| ||
RAZEM ZOBOWIĄZANIA I KAPITAŁ WŁASNY |
|
Dane w tys. PLN | Nota | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk (strata) brutto |
| ||
Korekty w celu uzgodnienia zysku, w tym: |
| - | |
Udział w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności |
| - | - |
Amortyzacja |
| ||
Zyski / straty z tytułu różnic kursowych |
| ||
Odsetki |
| ||
Wynik na sprzedaży i likwidacji trwałych aktywów niefinansowych |
| - | |
Wycena instrumentów pochodnych |
| - | - |
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych |
| ||
Zmiana stanu należności | 8.3 | - | |
Zmiana stanu zapasów | 8.3 | - | |
Zmiana stanu zobowiązań | 8.3 | ||
Zmiana stanu rezerw |
| - | - |
Pozostałe | 8.3 | - | - |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej przed podatkiem |
| ||
Zapłacony podatek dochodowy |
| - | - |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| - | |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Płatności z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
| - | - |
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
| ||
Wypływ w związku z udzieleniem pożyczek |
| - | - |
Otrzymane spłaty udzielonych pożyczek |
| ||
Nabycie udziałów |
| - | |
Dywidendy otrzymane |
| ||
Odsetki otrzymane |
| ||
Pozostałe | 8.3 | - | |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| - | - |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek i kredytów | 6.1.4 | ||
Wypływy w związku ze spłatą pożyczek i kredytów | 6.1.4 | - | - |
Wykup akcji własnych |
| - | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 6.1.4 | - | - |
Dywidendy wypłacone na rzecz udziałowców niemających kontroli |
| - | |
Odsetki zapłacone | 6.1.4 | - | - |
Pozostałe | 8.3 | ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
| - | |
|
|
|
|
Zwiększenie netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| - | |
Bilansowa zmiana środków pieniężnych, w tym: |
| - | |
Różnice kursowe netto |
| - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2022 ROKU
Dane w tys. PLN | Kapitał | Udziały (akcje) własne (-) | Różnice kursowe | Kapitał | Pozostałe | Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | Kapitał własny ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 1 stycznia 2022 roku | - | - | - | ||||||
Zysk za okres | |||||||||
Inne całkowite dochody netto za okres | - | - | - | - | |||||
Całkowite dochody ogółem za okres | - | ||||||||
Podział zysku | - | ||||||||
Przeliczenie jednostki zależnej w warunkach hiperinflacji | |||||||||
Zmiany w kapitale własnym jednostek zależnych | - | - | |||||||
Zmiany udziałów własnościowych w jednostkach zależnych | - | - | |||||||
Pozostałe | |||||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitału własnego | - | ||||||||
Na dzień 31 grudnia 2022 roku | - | - | - |
ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2021 ROKU
Dane w tys. PLN | Kapitał | Udziały (akcje) własne (-) | Różnice kursowe | Kapitał | Pozostałe | Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | Kapitał własny ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31 grudnia 2020 roku - dane zatwierdzone | - | - | |||||||
Korekta błędu lat ubiegłych | |||||||||
Na dzień 1 stycznia 2021 roku - dane przekształcone* | - | - | |||||||
Zysk za okres | |||||||||
Inne całkowite dochody netto za okres | - | - | - | ||||||
Całkowite dochody ogółem za okres | - | ||||||||
Podział zysku | - | ||||||||
Dywidenda | - | - | |||||||
Wykup akcji własnych | - | - | - | ||||||
Pozostałe | - | - | - | - | - | ||||
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitału własnego | - | - | |||||||
Na dzień 31 grudnia 2021 roku | - | - | - |
Informacje ogólne
Jednostka Dominująca
Jednostką dominującą Grupy jest
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
Siedziba Spółki mieści się w
Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, po przekształceniu pod numerem KRS 0000292032 (poprzedni numer KRS0000129819). Spółce nadano numer statystyczny REGON 890226440.
Zarząd Jednostki Dominującej
Na dzień 1 stycznia 2022 roku Zarząd Jednostki Dominującej funkcjonował w składzie:
Jacek Michalak – Prezes Zarządu,
Sławomir Majchrowski – Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych,
Roman Dziuba – Członek Zarządu ds. Operacyjnych,
Andrzej Zygadło – Członek Zarządu ds. Personalnych.
W dniu 20 września 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła Uchwałę, na podstawie której z dniem 1 października 2022 roku powołała do Zarządu Spółki Pana Krzysztofa Ościłowicza i powierzyła mu funkcję Członka Zarządu ds. Finansowych (CFO).
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Zarząd Spółki funkcjonował w składzie:
Jacek Michalak – Prezes Zarządu,
Sławomir Majchrowski – Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych,
Roman Dziuba – Członek Zarządu ds. Operacyjnych,
Krzysztof Ościłowicz – Członek Zarządu ds. Finansowych,
Andrzej Zygadło – Członek Zarządu ds. Personalnych.
W okresie od 1 stycznia 2023 roku do dnia publikacji niniejszego raportu nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Spółki.
Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej funkcjonowała w składzie:
Andrzej Krämer – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Borysław Czyżak – Niezależny Członek Rady Nadzorczej,
Czesław Domarecki – Członek Rady Nadzorczej,
Łukasz Dziekan – Członek Rady Nadzorczej,
Mariusz Warych – Niezależny Członek Rady Nadzorczej,
Paweł Wyrzykowski – Niezależny Członek Rady Nadzorczej.
W okresie od 1 stycznia 2023 roku do dnia publikacji niniejszego raportu nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki.
Dane objęte sprawozdaniem finansowym
Niniejsze sprawozdanie jest skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Selena. Obejmuje okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz dane na ten dzień.
Skonsolidowany rachunek zysków i strat, skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym obejmują dane za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównawcze za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej obejmuje dane na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 20 kwietnia 2023 roku.
Waluta funkcjonalna jednostki Dominującej i waluta sprawozdania finansowego
Walutą funkcjonalną jednostki Dominującej i prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest polski złoty, a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.
Na dzień bilansowy tj. 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku, aktywa i zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenione są przy zastosowaniu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (NBP). Pozycje skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych wyceniane są po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów średnich ogłaszanych dla danej waluty przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca w okresie od stycznia do grudnia odpowiednio 2022 i 2021 roku.
Kursy przyjęte do wyceny bilansowej oraz średnie kursy dla poszczególnych okresów sprawozdawczych przedstawia poniższa tabela.
Waluta | stan na | stan na | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
1 USD | 4,4018 | 4,0600 | 4,4679 | 3,8757 |
1 EUR | 4,6899 | 4,5994 | 4,6883 | 4,5775 |
100 HUF | 1,1718 | 1,2464 | 1,1955 | 1,2758 |
1 UAH | 0,1258 | 0,1487 | 0,1354 | 0,1422 |
1 CZK | 0,1942 | 0,1850 | 0,1910 | 0,1785 |
1 RUB | 0,0618 | 0,0542 | 0,0681 | 0,0524 |
1 BRL | 0,8326 | 0,7287 | 0,8690 | 0,7189 |
1 BGN | 2,3979 | 2,3516 | 2,3971 | 2,3404 |
1 CNY | 0,6348 | 0,6390 | 0,6619 | 0,6020 |
100 KRW | 0,3497 | 0,3417 | 0,3461 | 0,3380 |
1 RON | 0,9475 | 0,9293 | 0,9501 | 0,9293 |
1 TRY | 0,2349 | 0,3016 | 0,2700 | 0,4350 |
100 KZT | 0,9547 | 0,9354 | 0,9745 | 0,9112 |
1 MXN | 0,2256 | 0,1984 | 0,2232 | 0,1901 |
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdzono istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności. Grupa Selena na dzień publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego posiada stabilną sytuację finansową, a prognozy przepływów pieniężnych wykazują możliwość utrzymania środków pieniężnych na poziomie wystarczającym do kontynuowania działalności. Zarząd Selena FM S.A., na podstawie dotychczasowej analizy ryzyk, w tym w szczególności wynikających z sytuacji w Ukrainie, doszedł do wniosku, że kontynuacja działalności Grupy w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy od dnia 31 grudnia 2022 roku nie jest zagrożona. Wpływ sytuacji w Ukrainie opisano szerzej w nocie 7.2.5.
Oświadczenie Zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania finansowego
Zarząd Selena FM S.A. oświadcza, że według jego najlepszej wiedzy roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok sporządzone zostało zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, odzwierciedla w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz zysk netto Grupy Selena. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Selena za 2022 rok zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Podstawa sporządzenia oraz porównywalność danych finansowych
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
MSR i MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Dodatkowo jednostki zależne działające w gospodarce uznanej za hiperinflacyjną (Turcja) dokonały przekształcenia danych finansowych z uwzględnieniem zmiany siły nabywczej w oparciu o ogólny indeks cen tak, aby były wyrażone w jednostkach miary obowiązujących na koniec okresu sprawozdawczego. Wpływ hiperinflacji na skonsolidowane sprawozdanie finansowe został opisany poniżej.
Ocena, czy spółki z Grupy działają w gospodarkach ogarniętych hiperinflacją, opiera się na czynnikach jakościowych i ilościowych. W Turcji, w której działalność prowadzą dwie spółki Grupy Selena, poziomy inflacji były od pewnego czasu wysokie, a znaczne miesięczne wzrosty inflacji odnotowywane przez Turecki Instytut Statystyczny od grudnia 2021 roku do chwili obecnej, spowodowały, że wskaźniki inflacji w skali trzech lat w ujęciu skumulowanym przekroczyły w kwietniu 2022 roku 100 procent. Ponadto w Turcji obecne są także jakościowe wskaźniki hiperinflacji. W związku z tym Grupa uznała Turcję za kraj, którego gospodarka jest hiperinflacyjna i dla działalności jednostek zależnych funkcjonujących w Turcji zastosowano, retrospektywnie od dnia 1 stycznia 2022 roku, MSR 29 "Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji", tak jakby gospodarka turecka była zawsze hiperinflacyjna. Przekształcono także dane finansowe jednostek zależnych, których walutą funkcjonalną jest lira turecka z uwzględnieniem zmiany siły nabywczej w oparciu o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) tak, aby były wyrażone w jednostkach miary obowiązujących na koniec okresu sprawozdawczego.
W związku z tym, bilansowe pozycje niepieniężne oraz rachunek zysków i strat zostały przekształcone tak, aby odzwierciedlały siłę nabywczą na dzień bilansowy. Pozycje pieniężne, takie jak środki pieniężne, należności, zobowiązania, zadłużenie bankowe itp. odzwierciedlają już siłę nabywczą na dzień zamknięcia, ponieważ pozycje te składają się z sald, należności lub zobowiązań w odpowiednich jednostkach pieniężnych. MSR 29, w połączeniu z MSR 21 dotyczącym przeliczania walut, wymaga również, aby wszystkie transakcje w kursie walutowym gospodarki hiperinflacyjnej tj. lirze tureckiej (TRY), były przeliczane na walutę prezentacji Grupy tj. polski złoty (PLN), przy zastosowaniu kursu walutowego z dnia bilansowego. W związku z tym, wszystkie transakcje w Turcji
zostały przeliczone na PLN przy użyciu kursu walutowego z dnia 31 grudnia 2022 roku, podczas gdy Grupa zwykle przelicza transakcje w rachunku zysków i strat po średnim kursie walutowym z danego okresu sprawozdawczego. Ponieważ waluta prezentacji Grupy, którą jest PLN, nie jest hiperinflacyjna, MSR 21 i MSR 29 nie wymagają przekształcenia danych porównawczych Grupy w celu odzwierciedlenia siły nabywczej na koniec grudnia 2022 roku. Dane finansowe Grupy za lata poprzednie nie zostały zatem przekształcone. Skumulowany efekt zastosowania MSR 29 na dzień 1 stycznia 2022 roku został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych Grupy.
Podstawa przekształceń związanych z hiperinflacją
Wskaźnik cen:
Hiperinflacyjne przekształcenia danych finansowych jednostek zależnych działających w Turcji opierają się na oficjalnie dostępnych danych dotyczących zmian wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) publikowanych przez Turecki Instytut Statystyczny. Na podstawie tego indeksu inflacja za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku wynosiła 64% procent.
Poszczególne wskaźniki inflacji przedstawia poniższa tabela:
Wskaźnik inflacji za poszczególne okresy |
|
grudzień 2022 - grudzień 2021 | 64% |
grudzień 2021 - grudzień 2020 | 36% |
Wskaźnik inflacji w skali 3 lat w ujęciu skumulowanym |
|
grudzień 2022 - grudzień 2019 | 156% |
grudzień 2021 - grudzień 2018 | 74% |
|
|
Kurs walutowy
Wszystkie dane finansowe dotyczące działalności jednostek zależnych w Turcji, zarówno w bilansie, jak i w rachunku zysków i strat, są przeliczane na walutę prezentacji grupy na PLN, przy użyciu kursu wymiany TRY/PLN na dzień bilansowy, w przeciwieństwie do zwyczajowej praktyki Grupy polegającej na przeliczaniu rachunku zysków i strat przy użyciu średniego kursu wymiany za okres sprawozdawczy. Na dzień 31 grudnia 2022 roku kurs TRY wynosił 0,2349 PLN.
Założenia dotyczące metody i czasu przekształcenia związanego z hiperinflacją
1) Przekształcenia hiperinflacyjne w walucie lokalnej:
a) Grupa przeanalizowała pozycje bilansowe jednostek zależnych w Turcji i podzieliła je na aktywa/zobowiązania pieniężne i niepieniężne. Pozycje pieniężne nie podlegały przekształceniu, ponieważ są one już wyrażane w jednostkach obowiązujących na koniec okresu sprawozdawczego.
b) Istotne pozycje niepieniężne występujące w tureckich jednostkach zależnych to: rzeczowe aktywa trwałe, aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zapasy. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania nie zostały dodatkowo przeszacowane, bo cyklicznie podlegają indeksacji o wskaźnik inflacji. Pozostałe pozycje niepieniężne zostały przekształcone w celu uwzględnienia skutków inflacji w oparciu o zmiany wskaźnika cen w okresie od początkowego ujęcia do dnia 31 grudnia 2022 roku lub do daty zbycia. Przekształcenia zostały dokonane ze skutkiem na dzień początkowego ujęcia pozycji w bilansie, jednak nie wcześniej niż na dzień nabycia jednostek zależnych przez Grupę, gdyż uznaje się, że pozycje niepieniężne zostały wtedy przeliczone i ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej, odzwierciedlającej siłę nabywczą na dzień nabycia. Przekształcenie znacząco zwiększyło wartość rzeczowych aktywów trwałych. Przekształcenie
doprowadziło również do wyższych kosztów w rachunku zysków i strat w postaci wyższych odpisów amortyzacyjnych w związku z przekształconą wartością brutto rzeczowych aktywów trwałych.
c) Kapitał własny tureckich jednostek zależnych został przekształcony o skutki inflacji w oparciu o zmiany wskaźnika cen w 2022 roku w celu odzwierciedlenia siły nabywczej na dzień bilansowy. Aktualizacja wyceny kapitału własnego w oparciu o zmiany wskaźnika cen została ujęta drugostronnie w przychodach finansowych w pozycji: Wynik na przeliczeniu jednostek zależnych w warunkach hiperinflacji oraz w kapitale własnym w pozycji zyski zatrzymane.
d) Wszystkie transakcje rachunku zysków i strat w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku zostały przekształcone w celu odzwierciedlenia zmian wskaźnika cen w okresie od miesiąca ujęcia w rachunku zysków i strat do 31 grudnia, z wyjątkiem amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych, które zostały przeliczone w oparciu o skorygowaną wartość brutto tych aktywów. Ponowne obliczenie amortyzacji opiera się na normalnych okresach użytkowania odpowiednich aktywów. Przekształcenie rachunku zysków i strat o wskaźnik inflacji spowodowało wzrost wartości poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat w walucie lokalnej ze względu na zmiany wskaźnika cen od dnia ujęcia do 31 grudnia 2022 roku.
e) Skutki przekształcenia rachunku zysków i strat oraz bilansu o inflację w bieżącym okresie sprawozdawczym zostały ujęte drugostronnie w kosztach finansowych w pozycji: Wynik na przeliczeniu jednostki zależnej w warunkach hiperinflacji. Przeszacowanie pozycji bilansowych o inflację od momentu ich początkowego ujęcia do końca 2021 roku zostało ujęte drugostronnie w kapitale własnym w pozycji zyski zatrzymane.
2) Przeliczenie danych finansowych na walutę prezentacji Grupy:
a) Sprawozdania finansowe jednostek zależnych działających w Turcji po przekształceniach inflacyjnych w walucie lokalnej zostało przeliczone na PLN poprzez przeliczenie bilansu i wszystkich pozycji rachunku zysków i strat w okresie sprawozdawczym przy zastosowaniu kursu TRY/PLN na dzień bilansowy. Na dzień 31 grudnia 2022 roku kurs TRY wynosił 0,2349 PLN. Przeliczenie pozycji bilansu pozostaje bez zmian w porównaniu ze zwykłą praktyką Grupy, natomiast nowa zasada przeliczania pozycji rachunku zysków i strat nie ma znaczącego wpływu na pozycje rachunku zysków i strat.
3) Czas rozpoznania:
a) MSR 29 został wdrożony przez Grupę z dniem 1 stycznia 2022 roku, a przekształcenia z tytułu hiperinflacji zostały ujęte po raz pierwszy w bieżącym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
b) Ponieważ wskaźniki inflacji w skali trzech lat w ujęciu skumulowanym przekroczyły 100 procent w kwietniu 2022 roku, opublikowane dane za pierwszy kwartał 2022 roku nie uległy zmianie.
Wpływ zastosowania MSR 29 na skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku
POZYCJE SKONSOLIDOWANYCH AKTYWÓW I PASYWÓW
Dane w tys. PLN | stan na | Wpływ | stan na |
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 283 204 | 4 588 | 287 792 |
Wartości niematerialne | 36 847 | 0 | 36 847 |
Inwestycje w jednostki wyceniane metodą praw własności | 27 693 | 0 | 27 693 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 54 108 | 0 | 54 108 |
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 919 | 0 | 919 |
Aktywa trwałe razem | 402 771 | 4 588 | 407 359 |
Zapasy | 261 844 | 341 | 262 185 |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa niefinansowe | 51 722 | 0 | 51 722 |
Należności handlowe oraz pozostałe | 276 286 | 0 | 276 286 |
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | 15 049 | 0 | 15 049 |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 58 131 | 0 | 58 131 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 100 363 | 0 | 100 363 |
Aktywa obrotowe razem | 763 395 | 341 | 763 736 |
RAZEM AKTYWA | 1 166 166 | 4 929 | 1 171 095 |
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA I KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
Kapitał podstawowy | 1 142 | 0 | 1 142 |
Akcje własne | -28 676 | 0 | -28 676 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -50 358 | 0 | -50 358 |
Kapitał zapasowy | 684 627 | 0 | 684 627 |
Pozostałe kapitały rezerwowe | 118 545 | 0 | 118 545 |
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | -15 145 | 4 929 | -10 216 |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 710 135 | 4 929 | 715 064 |
Kapitał własny przypadający udziałom niedającym kontroli | 3 188 | 0 | 3 188 |
Kapitał własny razem | 713 323 | 4 929 | 718 252 |
Długoterminowa część kredytów bankowych i pożyczek | 38 464 | 0 | 38 464 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 33 793 | 0 | 33 793 |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 4 391 | 0 | 4 391 |
Pozostałe długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 3 576 | 0 | 3 576 |
Rezerwy długoterminowe | 5 803 | 0 | 5 803 |
Zobowiązania długoterminowe | 86 027 | 0 | 86 027 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe | 208 120 | 0 | 208 120 |
Zobowiązania z tytułu zwrotu wynagrodzenia | 28 912 | 0 | 28 912 |
Krótkoterminowa część kredytów bankowych i pożyczek | 51 530 | 0 | 51 530 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 10 755 | 0 | 10 755 |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | 10 814 | 0 | 10 814 |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 54 365 | 0 | 54 365 |
Rezerwy krótkoterminowe | 2 320 | 0 | 2 320 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 366 816 | 0 | 366 816 |
Zobowiązania razem | 452 843 | 0 | 452 843 |
RAZEM ZOBOWIĄZANIA I KAPITAŁ WŁASNY | 1 166 166 | 4 929 | 1 171 095 |
POZYCJE SKONSOLIDOWANEGO RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | Wpływ hiperinflacji | od 01.01.2022 |
|
|
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów | 1 660 214 | 10 244 | 1 670 458 |
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 286 898 | 0 | 286 898 |
Przychody ze sprzedaży usług | 5 949 | 0 | 5 949 |
Przychody z umów z klientami | 1 953 061 | 10 244 | 1 963 305 |
Koszt własny sprzedaży | 1 364 636 | 7 934 | 1 372 570 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 588 425 | 2 310 | 590 735 |
Koszty sprzedaży | 307 310 | 868 | 308 178 |
Koszty ogólnego zarządu | 144 298 | 418 | 144 716 |
Pozostałe przychody operacyjne | 23 735 | 4 | 23 739 |
Pozostałe koszty operacyjne | 2 398 | 39 | 2 437 |
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych | 200 | 0 | 200 |
Utrata wartości aktywów finansowych | 5 322 | 0 | 5 322 |
Zysk z działalności operacyjnej | 152 631 | 990 | 153 621 |
Przychody finansowe | 13 738 | 0 | 13 738 |
Koszty finansowe | 33 550 | 2 680 | 36 230 |
Udział w wynikach jednostki stowarzyszonej | 3 022 | 0 | 3 022 |
Zysk brutto | 135 841 | -1 690 | 134 151 |
Podatek dochodowy | 21 925 | -355 | 21 570 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | 113 916 | -1 335 | 112 581 |
Wynik netto z działalności zaniechanej | 0 | 0 | 0 |
Zysk netto za okres | 113 916 | -1 335 | 112 581 |
|
|
|
|
Zysk netto przypisany: |
|
|
|
– akcjonariuszom jednostki dominującej | 113 448 | -1 335 | 112 113 |
– udziałom niedającym kontroli | 468 | 0 | 468 |
Zysk na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | (zł/szt.) | (zł/szt.) | (zł/szt.) |
– podstawowy, w tym: | 4,97 | -0,06 | 4,91 |
z działalności kontynuowanej | 4,97 | -0,06 | 4,91 |
z działalności zaniechanej | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
– rozwodniony, w tym: | 4,97 | -0,06 | 4,91 |
z działalności kontynuowanej | 4,97 | -0,06 | 4,91 |
z działalności zaniechanej | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
POZYCJE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | Wpływ hiperinflacji | od 01.01.2022 |
Wynik netto | 113 917 | -1 336 | 112 581 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -2 278 | 0 | -2 278 |
Pozostałe całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu | -2 278 | 0 | -2 278 |
Pozostałe całkowite dochody, przed opodatkowaniem | -2 278 | 0 | -2 278 |
Podatek dochodowy związany z różnicami kursowymi z przeliczenia | -1 408 | 0 | -1 408 |
Podatek dochodowy związany z elementami całkowitych dochodów, które podlegają przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | -1 408 | 0 | -1 408 |
Pozostałe całkowite dochody za okres, po uwzględnieniu podatku | -3 686 | 0 | -3 686 |
Całkowite dochody razem | 110 231 | -1 336 | 108 895 |
Przypisane: |
|
| 0 |
– akcjonariuszom jednostki dominującej | 109 949 | -1 336 | 108 613 |
– udziałom niedającym kontroli | 282 | 0 | 282 |
Zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zatwierdzone do stosowania w UE, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku
Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2022 rok:
• Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
• Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
• Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
• Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w 28 czerwca 2021 r. (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty wejścia ich w życie).
Zastosowanie wyżej wymienionych zmian do standardów oraz interpretacji nie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za 2022 rok.
Standardy wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zmiany do standardów, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską i nie weszły jeszcze w życie
⦁MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
⦁Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
⦁Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
⦁Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
⦁Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Opublikowane standardy, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE
Poniższe zestawienie przedstawia opublikowane standardy lub poprawki do istniejących standardów, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE:
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później;
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;
Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie oraz Zobowiązania długoterminowe zawierające klauzule umowne (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku oraz 31 października 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;
Zmiana do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego (opublikowano dnia 22 września 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej Selena FM S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych,współzależnych i stowarzyszonych.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, są eliminowane. Niezrealizowane straty również są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które Jednostka Dominująca bezpośrednio lub poprzez jednostki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi ani wspólnymi przedsięwzięciami. Podstawą wyceny posiadanych przez jednostkę dominującą udziałów metodą praw własności są sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych. Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i jednostki dominującej jest taki sam. Jednostki stowarzyszone stosują zasady rachunkowości zgodne z przepisami prawa odpowiednimi dla ich siedziby. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się niezbędnych korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę Selena.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wyceniane metodą praw własności. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany wartości udziału jednostki dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Udział w zyskach lub stratach jednostek stowarzyszonych odzwierciedlany jest w skonsolidowanym zysku lub stracie Grupy.
Grupa posiada udziały we wspólnych przedsięwzięciach (joint ventures) będących wspólnymi ustaleniami umownymi, w których strony sprawujące współkontrolę mają prawa do aktywów netto tej jednostki. Współkontrolę stanowi określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą wspólnych przedsięwzięć, który występuje tylko wówczas, gdy decyzje dotyczące istotnej działalności wspólnych przedsięwzięć wymagają jednomyślnej zgody stron współkontrolujących. Przez istotną działalność rozumie się działalność, która wywiera znaczący wpływ na wysokość zwrotów wypracowanych przez te wspólne przedsięwzięcia.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym udziały we wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się początkowo według ceny nabycia, a na kolejne dni kończące okresy sprawozdawcze wycenia metodą praw własności. Udziały Grupy w wyniku finansowym wspólnego przedsięwzięcia od dnia nabycia ujmuje się w zysku lub stracie, natomiast jej udział w zmianach stanu pozostałych całkowitych dochodów od dnia nabycia- w odpowiedniej pozycji pozostałych całkowitych dochodów. Wartość bilansową inwestycji koryguje się o łączne zmiany stanu kapitału własnego od dnia nabycia.
Ocena inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach pod kątem utraty wartości ma miejsce, kiedy istnieją przesłanki wskazujące na to, że nastąpiła utrata wartości lub odpis z tytułu utraty wartości dokonany w latach poprzednich już nie jest wymagany.
Sprawozdania jednostek zależnych o walucie funkcjonalnej innej niż PLN
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w PLN, który stanowi również walutę funkcjonalną Jednostki Dominującej i polskich jednostek zależnych.
Dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego w walucie prezentacji Grupy Selena, dokonuje się przeliczeń poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych, dla których walutą funkcjonalną jest waluta inna niż PLN, w następujący sposób:
a)pozycje aktywów i zobowiązań - po kursie zamknięcia, tj. po kursie średnim obowiązującym na koniec okresu sprawozdawczego ogłoszonym dla danej waluty przez NBP,
b)pozycje rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z przepływów pieniężnych - po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów średnich ogłaszanych dla danej waluty przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego. W przypadku znacznych wahań kursu wymiany w danym okresie przychody i koszty rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z całkowitych dochodów przelicza się po kursach z dnia transakcji.
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach danego okresu.
Jednostka Dominująca ujmuje w swoim sprawozdaniu jednostkowym należności oraz pożyczki udzielone swoim jednostkom zależnym. Jeżeli w ocenie Zarządu instrumenty tego typu mają charakter inwestycji w aktywa netto (tj. są elementem finansowania jednostki zależnej, a ich odzyskanie w najbliższej przyszłości nie jest planowane), to różnice kursowe z wyceny takich aktywów powstające w sprawozdaniach jednostkowych tych jednostek oraz Jednostki Dominującej ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w pozostałych całkowitych dochodach i akumuluje w oddzielnej pozycji kapitału własnego („Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej”) aż do momentu zbycia jednostki działającej za granicą.
Pozostałe polityki rachunkowości nieopisane w innych notach objaśniających
Koszty świadczeń pracowniczych prezentowane w informacji dodatkowej dotyczącej kosztów w układzie rodzajowym zawierają koszty jednostki jako pracodawcy dotyczące pracowników (poza wynagrodzeniami), do których zalicza się przede wszystkim: składki ztytułu ubezpieczeń społecznych w tej części, która obciąża jednostkę, składki na rzecz
funduszu pracy (FP) oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych (FGŚP), odpisy na zakładowy fundusz świadczeń pracowniczych, koszty szkolenia pracowników, ubezpieczenia osobowe pracowników, świadczenia rzeczowe na rzecz pracowników związane z BHP, wydatki w zakresie odzieży roboczej i ochronnej pracowników, wydatki związane z ochroną zdrowia, wypłaty pieniężne typu: nagrody jubileuszowe, odprawy pośmiertne. Koszty świadczeń pracowniczych poniesione bezpośrednio w związku z wytworzeniem lub nabyciem pozycji rzeczowych aktywów trwałych wchodzą natomiast w skład wartości początkowej środków trwałych.
Informacje o Grupie Kapitałowej
Grupa Kapitałowa Selena FM S.A. (dalej również: Grupa Selena, Grupa) jest międzynarodowym producentem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej. Jednostką Dominującą w Grupie jest Selena FM S.A. z siedzibą we Wrocławiu, która w dniu 18 kwietnia 2008 roku zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Przedmiotem działalności Grupy Selena jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż produktów chemii budowlanej oraz akcesoriów ogólnobudowlanych.
Wśród oferowanych produktów znajdują się zarówno rozwiązania przeznaczone dla profesjonalnych wykonawców, jak i dla użytkowników indywidualnych. Wiodącymi markami Grupy Selena są Tytan, Quilosa, Artelit, Cool-R® i Matizol.
Zakłady produkcyjne Grupy Selena zlokalizowane są w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Kazachstanie, Korei Południowej oraz we Włoszech, a jej produkty są dostępne na niemal 100 rynkach całego świata. Selena prowadzi również działalność badawczą w Polsce, Rumunii, Turcji, Hiszpanii i we Włoszech.
Strukturę właścicielską i organizacyjną Grupy Kapitałowej oraz podział na segmenty operacyjne przedstawia poniższa tabela. Przedstawione dane obejmują stan na 31 grudnia 2022 roku oraz na 31 grudnia 2021 roku.
Wszystkie jednostki wykazane w tabeli są konsolidowane metodą pełną, za wyjątkiem jednostek stowarzyszonych Hamil - Selena Co. Ltd., Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. oraz wspólnego przedsięwzięcia – spółki House Selena Trading Company Ltd., które są konsolidowane metodą praw własności.
W kolumnie “właściciel” podano właściciela na dzień 31 grudnia 2022 roku.
SEGMENT SPRAWOZDAWCZY | KRAJ | JEDNOSTKA | SIEDZIBA | DZIAŁALNOŚĆ | UDZIAŁ GRUPY | WŁAŚCICIEL | ||||||||||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | ||||||||||||||
Jednostka dominująca | Polska | Selena FM S.A. | Wrocław | Centrala Grupy, dystrybutor | - | - | - | |||||||||
Dystrybucja w Polsce | Polska | Selena S.A. | Wrocław | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||||||||
Produkcja w Polsce | Polska | Orion PU Sp. z o.o. * | - * | - * | - * | 100,00% | - | |||||||||
Polska | Libra Sp. z o.o. * | - * | - * | - * | 100,00% | - | ||||||||||
Polska | Izolacja Matizol Sp. z o.o. ***** | - ***** | - ***** | - ***** | 100,00% | - | ||||||||||
Polska | Tytan EOS Sp. z o.o. ***** | - ***** | - ***** | - ***** | 100,00% | - | ||||||||||
Polska | Selena Labs Sp. z o.o. * | - * | - * | - * | 100,00% | - | ||||||||||
Polska | Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Producent uszczelniaczy, zarządzanie produkcją | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Polska | Oligo Sp. z o.o. ** | - ** | - ** | - ** | 100,00% | - | ||||||||||
Europa Zachodnia | Hiszpania | Selena Iberia slu | Madryt | Producent uszczelniaczy i klejów, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||||||||
Włochy | Selena Italia srl ********* | - ********** | - ********** | - ********** | 100,00% | - | ||||||||||
Włochy | Uniflex S.R.L. | Mezzocorona | Producent uszczelniaczy, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Europa | Rosja | Selena Vostok *** | Moskwa | Dystrybutor | 99,00% | 100,00% | POL | |||||||||
Kazachstan | Selena СА-Селена ЦA TOO | Ałmaty | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Kazachstan | Selena Insulations TOO | Nur-Sułtan | Producent systemów ociepleń i zapraw suchych | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Kazachstan | Selena Production Center TOO ******* | Shymkent | Producent systemów ociepleń i zapraw suchych | 100,00% | - | FM | ||||||||||
Turcja | Selena Malzemeleri Yapi Sanayi Tic. Ltd. | Istambuł | Producent pian i uszczelniaczy, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Turcja | POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd.**** | Istambuł | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | SA 2 | ||||||||||
Ameryki | Brazylia | Selena Sulamericana Ltda | Curitiba | Producent, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 2 | |||||||||
Meksyk | Selena Mexico S. de R.L. de C.V. | Zapopan | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 2 | ||||||||||
USA | Selena USA, Inc. | Fort Worth | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Pozostałe | Polska | Carina Silicones Sp. z o.o. | Siechnice | Producent uszczelniaczy, świadczenie usługi produkcji | 100,00% | 100,00% | SIT | |||||||||
Polska | Selena Marketing International Sp. z o.o. | Wrocław | Zarządzanie własnością intelektualną | 100,00% | 100,00% | SA | ||||||||||
Polska | Selena Digital Distribution Sp. z o.o | Wrocław | E-commerce | 100,00% | 100,00% | SA | ||||||||||
Polska | Taurus Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń | 100,00% | 100,00% | SIT | ||||||||||
Polska | Selena ESG Sp. z o.o. | Wrocław | Wykonywanie instalacji elektrycznych | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Polska | Selena Green Investments Sp. z o.o. | Wrocław | Działalność firm centralnych | 100,00% | 100,00% | FM 3 | ||||||||||
Polska | SGI 1 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - | SGI | ||||||||||
Polska | SGI 2 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI 3 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie energii elektrycznej | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI 4 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI 5 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI 6 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI 7 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI 8 Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI Świdnica Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | SGI Świebodzice Sp. z o.o. | Wrocław | Wytwarzanie paliw gazowych | 100,00% | - | ASI | ||||||||||
Polska | Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. ******** | Wrocław | Działalność związana z zarządzaniem funduszami | 94,59% | - | FM 4 | ||||||||||
Polska | BTB Sp. z o.o. ********* | Wrocław | Wytwarzanie energii elektrycznej | 94,59% | - | ASI | ||||||||||
Polska | Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. | Poznań | Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz | 50,00% | - | ASI1 | ||||||||||
Niemcy | Selena Deutschland GmbH | Hagen | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Czechy | Selena Bohemia s.r.o. | Praga | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Rumunia | Selena Romania SRL | Ilfov | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Rumunia | Selena Euro Mga srl ****** | Ilfov | Producent klejów i tynków cementowych | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Węgry | Selena Hungária Kft. | Pécs | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Ukraina | Selena Ukraine Ltd. | Kijów | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 1 | ||||||||||
Bułgaria | Selena Bulgaria Ltd. | Gurmazovo | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Chiny | Weize (Shanghai) Trading Co., Ltd. | Shanghai | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Chiny | Selena Nantong Building Materials Co., Ltd. | Nantong | Producent, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||||||||
Chiny | Foshan Chinuri-Selena Chemical Co. | Foshan | Producent uszczelniaczy, dystrybutor | 84,57% | 84,57% | SA 1 | ||||||||||
Chiny | House Selena Trading Co.Ltd | Shanghai | Dystrybutor | 40,00% | 40,00% | NAN | ||||||||||
Korea Pd. | Hamil - Selena Co. Ltd | Kimhae | Producent pian | 30,00% | 30,00% | SA 3 | ||||||||||
Objaśnienia do kolumny "Właściciel" |
|
|
|
|
| ||||||||||
FM - właścicielem 100% udziałów jest Selena FM (SFM) | SA - właścicielem 100% udziałów jest Selena SA | ||||||||||||||
FM 1 - właścicielem udziałów jest Selena FM (99%) oraz Selena SA (1%) | SA 1 - właścicielem udziałów jest Selena SA, pozostałe udziały poza Grupą | ||||||||||||||
FM 2 - właścicielem udziałów jest Selena FM (95%) oraz Selena SA (5%) | SA 2 - właścicielem udziałów jest Selena SA (85%) i Selena Malzemeleri (15%) | ||||||||||||||
FM 3 - właścicielem udziałów jest Selena FM (95%) oraz Selena ESG (5%) | SA 3 - jednostka stowarzyszona - właścicielem udziałów jest Selena SA | ||||||||||||||
FM 4 - właścicielem udziałów jest SFM (94,59%), pozostałe udziały należą do Krzysztofa Domareckiego (5,41%) | NAN - wspólne przedsięwzięcie - właścicielem udziałów jest Selena Nantong Building Materials | ||||||||||||||
SIT - właścicielem 100% udziałów jest Selena Industrial Technologies | POL - właścicielem 99% udziałów jest POLYFOAM, pozostałe udziały poza Grupą | ||||||||||||||
SGI - właścicielem 100% udziałów jest Selena Green Investments | ASI - właścicielem 100% udziałów jest Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. | ||||||||||||||
ASI1 - właścicielem udziałów jest Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. | |||||||||||||||
* W dniu 1 marca 2022 roku nastąpiło połączenie spółki Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami: Orion PU sp. z o.o., Libra sp. z o.o. i Selena Labs sp. z o.o (spółki przejmowane) | |||||||||||||||
** W dniu 12 grudnia 2022 roku nastąpiło połączenie spółki Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółką Oligo Sp. z o.o. (spółka przejmowana) | |||||||||||||||
*** W dniu 30 maja 2022 roku Selena FM S.A. dokonała sprzedaży 99% udziałów w Selena Vostok do spółki POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd.; Selena S.A. dokonała sprzedaży 1% udziałów w Selena Vostok poza Grupę | |||||||||||||||
**** W dniu 26 kwietnia 2022 roku Carina Silicones Sp. z o.o. dokonała sprzedaży 15,01% udziałów w POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd. do spółki Selena Malzemeleri Yapi Sanayi Tic. Ltd. | |||||||||||||||
***** W dniu 1 lipca 2022 roku nastąpiło połączenie spółki Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami: Tytan EOS Sp. z o.o. i Izolacja Matizol Sp. z o.o. (spółki przejmowane) | |||||||||||||||
****** W dniu 12 października 2022 roku Selena Romania SRL dokonała sprzedaży 99,99% udziałów w Selena Euro Mga srl do spółki Selena FM S.A. | |||||||||||||||
******* W dniu 25 lipca 2022 została utworzona nowa spółka Selena Production Center TOO | |||||||||||||||
******** W dniu 24 października 2022 roku podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału spółki SGI ASI sp. z o.o. Zmieniła się struktura udziałów. | |||||||||||||||
********* W dniu 29 listopada 2022 roku SGI1 sp. z o.o. dokonała sprzedaży 100% udziałów w BTB sp. z o.o. do spółki SGI ASI sp. z o.o. | |||||||||||||||
********** W dniu 23 grudnia 2022 nastąpiło połączenie spółki Uniflex S.R.L. (spółka przejmująca) ze spółką Selena Italia srl (spółka przejmowana). | |||||||||||||||
Zakup udziałów w spółce BTB Sp. z o.o.
W dniu 16 maja 2022 roku spółka SGI 1 Sp. z o.o. dokonała nabycia 100% udziałów o wartości 1 005 tys. PLN w spółce BTB Sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000444031 od spółki DUCTOR AG z siedzibą w Zug w Szwajcarii za cenę 600 tys. PLN.
Sprzedaż udziałów Carina Silicones Sp. z o.o. w spółce POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd.
W dniu 26 kwietnia 2022 roku spółka Carina Silicones Sp. z o.o. dokonała sprzedaży 15,01% udziałów w POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd. do spółki Selena Malzemeleri Yapi Sanayi Tic. Ltd. za cenę 11 tys. EUR.
Połączenie spółek zależnych: Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami Orion PU Sp. z o.o., Libra Sp. z o.o. i Selena Labs Sp. z o.o (spółki przejmowane).
W dniu 1 marca 2022 roku zostało zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS połączenie spółki Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami Orion PU sp. z o.o., Libra sp. z o.o. i Selena Labs sp. z o.o (spółki przejmowane) – w trybie tzw. łączenia się przez przejęcie. Na skutek połączenia Selena Industrial Technologies sp. z o.o. wstąpiła z ww. dniem co od zasady we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych. W związku z połączeniem kapitał zakładowy Selena Industrial Technologies sp. z o.o. został podwyższony o kwotę 300 000 PLN (tj. do kwoty 403 305 000,00 PLN). 100% udziałów w kapitale zakładowym Selena Industrial Technologies sp. z o.o. przysługuje Selena FM S.A. Ww. połączenie Spółek jest uzasadnione gospodarczo oraz ekonomicznie; ma ono charakter przede wszystkim organizacyjny; na skutek jego przeprowadzenia nastąpiło uproszczenie struktury Grupy. Połączenie ułatwi w przyszłości, w zależności od potrzeb biznesowych, m.in. ujednolicić i uporządkować wewnętrzne procedury, tak aby zapewnić bardziej efektywne prowadzenie działalności i ciągłe zwiększanie jakości produktów.
Utworzenie spółki zależnej SGI 1 Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 roku został podpisany Akt założycielski spółki SGI 1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki jest Selena Green Investments Sp. z o.o., a jej kapitał zakładowy wynos 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. W dniu 14 stycznia 2022 roku spółka została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000946701.
Utworzenie spółki zależnej SGI 2 Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 roku został podpisany Akt założycielski spółki SGI 2 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki została spółka Selena Green Investments Sp. z o.o., a jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. W dniu 9 lutego 2022 roku spółka została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000952642.
Utworzenie spółki zależnej SGI 3 Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 roku został podpisany Akt założycielski spółki SGI 3 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki została spółka Selena Green Investments Sp. z o.o., a jej kapitał zakładowy wynos 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. W dniu 18 stycznia 2022 roku spółka została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000947427.
Utworzenie spółki zależnej Selena Green Investments ASI Sp. z o.o.
W dniu 20 grudnia 2021 roku został podpisany Akt założycielski spółki Selena Green Investments ASI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy Selena Green Investments ASI wynosi 1 000 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. W dniu 14 marca 2022 roku KNF dokonał wpisu spółki zależnej Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. do rejestru zarządzających ASI. W dniu 23 marca 2022 roku spółka zależna Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS. Wspólnikami tej spółki są Selena FM S.A. która posiada 90% udziałów oraz Krzysztof Domarecki, który objął 10% udziałów w kapitale zakładowym nowoutworzonej spółki.
Sprzedaż udziałów SGI2 i SGI3 z SGI do SGI ASI
W dniu 18 maja 2022 pomiędzy Seleną Green Investments sp. z o.o. a Seleną Green Investments ASI sp. z o.o. zostały zawarte umowy sprzedaży udziałów SGI 2 sp. z o.o. oraz SGI 3 sp. z o.o. Zgodnie z postanowieniami umów Selena Green Investment ASI sp. z o.o. nabyła od Seleny Green Investments sp. z o.o. 100% udziałów w spółkach SGI 2 i SGI 3 (w obu przypadkach o wartości 5 tys. PLN).
Sprzedaż udziałów w spółce Selena Vostok
W dniu 30 maja 2022 roku Selena FM S.A. dokonała sprzedaży 99% udziałów w Selena Vostok do spółki POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd. za cenę 941 tys. EUR (4,3 mln PLN). Pozostały 1% udziałów w spółce Selena Vostok, będący w posiadaniu spółki Selena S.A., został w dniu 30 maja 2022 roku sprzedany poza Grupę za cenę 10 tys. EUR.
Utworzenie spółek SGI 4 – SGI 8
W dniu 18 maja 2022 roku podpisane zostały umowy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – SGI 4, SGI 5, SGI 6, SGI 7 i SGI 8. Wspólnikiem wszystkich spółek jest Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. (100% udziałów o wartości 5 tys. PLN w każdej ze spółek). Spółki zostały zarejestrowane w KRS w dniach:
- w dniu 07.07.2022 – spółka SGI 4 Sp. z o.o.
- w dniu 11.07.2022 – spółka SGI 5 Sp. z o.o.
- w dniu 15.07.2022 – spółka SGI 7 Sp. z o.o.
- w dniu 19.07.2022 – spółka SGI 6 Sp. z o.o. oraz
- w dniu 25.07.2022 – spółka SGI 8 Sp. z o.o.
Połączenie spółek zależnych: Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami Tytan EOS Sp. z o.o. i Izolacja Matizol Sp. z o.o. (spółki przejmowane).
1 lipca 2022 roku doszło do połączenia się spółek: Tytan EOS i Izolacja Matizol oraz ich przejęcia przez Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (dalej: SIT). Tym samym zrealizowany z sukcesem został drugi etap projektu inkorporacji spółek z Grupy Selena do SIT – od początku 2022 roku z SIT połączyło się 5 spółek: Orion, Libra, Selena Labs, Tytan EOS i Izolacja Matizol. Połączenie spółek z SIT jest elementem uzgodnionych kierunków zmian i rozwoju Grupy Selena. Ma ono na celu w szczególności uproszczenie struktury Grupy, zwiększenie efektywności prowadzonej działalności oraz ujednolicenie procesów biznesowych. Dzięki temu połączeniu łatwiejsze będzie zwiększanie poziomu jakości produktów oferowanych przez Grupę.
Utworzenie spółki zależnej Selena Production Centre TOO
W dniu 25 lipca 2022 roku zarejestrowana została spółka Selena Production Center TOO z siedzibą w Shymkencie. Jedynym wspólnikiem tej spółki jest Selena FM S.A., a jej kapitał zakładowy wynosi 45 mln KZT. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy.
Inwestycja w spółkę Biogazownia Przybroda Sp. z o.o.
W dniu 31.08.2022 roku spółka Selena Green Investments ASI sp. z o.o. zawarła umowę inwestycyjną, określającą zasady inwestycji w spółkę Biogazownia Przybroda sp. z o.o. W wykonaniu ww. umowy 01.09.2022 roku spółka Selena Green Investments ASI sp. z o.o. złożyła warunkowe oświadczenie o objęciu w kapitale zakładowym spółki Biogazownia Przybroda sp. z o.o. 1.710 udziałów, każdy o wartości nominalnej 50,00 PLN, o łącznej wartości nominalnej 855 tys. PLN, za łączną kwotę 5 mln PLN, w wyniku którego Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. po zarejestrowaniu zmian przez właściwy sąd rejestrowy będzie posiadać 50% udziałów w kapitale zakładowym spółki Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. Spółka Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. wpłaciła kwotę 5 mln PLN na kapitał zakładowy spółki Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nastąpiło zarejestrowanie opisanego podwyższenia kapitału zakładowego spółki Biogazownia Przybroda Sp. z o.o.
Pozostałe zmiany w strukturze Grupy Selena:
W dniu 12 października 2022 roku Selena Romania SRL dokonała sprzedaży 99,99% udziałów w Selena Euro Mga srl do spółki Selena FM S.A.
W dniu 24 października 2022 roku podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału spółki SGI ASI sp. z o.o.
W dniu 29 listopada 2022 roku SGI 1 sp. z o.o. dokonała sprzedaży 100% udziałów w BTB sp. z o.o. do spółki SGI ASI sp. z o.o.
Segmenty operacyjne oraz informacje na temat przychodów
Struktura organizacyjna w Grupie Selena jest zarządzana poprzez dane otrzymywane z poszczególnych spółek zależnych zwanych dalej segmentami operacyjnymi. W zakresie dopuszczonym przez MSSF 8 (tj. spełniając kryteria łączenia w aspektach: podobieństwa długoterminowych średnich marż brutto i właściwości gospodarczych, rodzaju produktów i usług, rodzaju procesów produkcyjnych, rodzaju lub grup klientów na produkty i usługi, metod stosowanych przy dystrybucji produktów oraz rodzaju środowiska regulacyjnego) są one agregowane w następujące segmenty sprawozdawcze:
Jednostka dominująca,
Dystrybucja w Polsce,
Produkcja w Polsce,
Europa Zachodnia,
Europa Wschodnia i Azja,
Ameryki,
Pozostałe.
Szczegółowa alokacja segmentów operacyjnych do segmentów sprawozdawczych znajduje się w nocie 2.2. Podstawą oceny wyników działalności segmentu jest zysk/strata operacyjna oraz wskaźnik EBITDA (alternatywny
pomiar wyników, niebędący miernikiem gotówki ani płynności i który może być odmiennie kalkulowany przez podmioty gospodarcze), które wynikają bezpośrednio z raportów będących podstawą sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Wskaźnik EBITDA definiowany jest według następującej formuły:
EBITDA = Zysk/strata netto + Podatek dochodowy +/- Udział w wynikach jednostki stowarzyszonej +/- Koszty/przychody finansowe + Amortyzacja
Zasady rachunkowości stosowane do przygotowania danych finansowych dla segmentów sprawozdawczych są zgodne z polityką rachunkowości Grupy opisaną w niniejszym sprawozdaniu.
Organem dokonującym regularnych przeglądów raportów finansowych całej Grupy dla celów podejmowania decyzji inwestycyjnych jest Zarząd jednostki dominującej, który odpowiada za alokację zasobów w Grupie.
Organizacja źródeł finansowania Grupy Selena, zarządzanie przychodami i kosztami finansowymi oraz polityka podatkowa prowadzone są na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów operacyjnych.
Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach między segmentami operacyjnymi ustalane są na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi.
Poniżej zaprezentowano przychody ze sprzedaży produktów w podziale na poszczególne grupy produktowe.
Poniższe tabele przedstawiają dane dotyczące przychodów i zysków poszczególnych segmentów sprawozdawczych.
od 01.01.2022 | Jednostka dominująca | Produkcja | Dystrybucja | Europa | Europa | Ameryki | Pozostałe | Suma | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Dane w tys. PLN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 207 933 | 7 988 | 401 152 | 416 455 | 550 383 | 168 727 | 210 667 | 1 963 305 | 0 | 1 963 305 |
Sprzedaż między segmentami | 851 790 | 860 669 | 1 358 | 15 826 | 1 203 | 126 | 20 874 | 1 751 846 | -1 751 846 | 0 |
EBITDA | 99 919 | 75 664 | 24 751 | 29 159 | 99 615 | 12 219 | 39 429 | 380 756 | -181 513 | 199 243 |
Amortyzacja | -1 078 | -16 324 | -3 906 | -5 760 | -2 013 | -81 | -3 021 | -32 183 | -13 439 | -45 622 |
Zysk (strata) operacyjny | 98 841 | 59 340 | 20 845 | 23 399 | 97 602 | 12 138 | 36 408 | 348 573 | -194 952 | 153 621 |
Przychody (koszty) finansowe netto | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -22 492 | -22 492 |
Udział w zyskach jednostki stowarzyszonej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 022 | 3 022 | 0 | 3 022 |
Podatek dochodowy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -21 570 | -21 570 |
Zysk (strata) netto za okres | 98 841 | 59 340 | 20 845 | 23 399 | 97 602 | 12 138 | 39 430 | 351 595 | -239 014 | 112 581 |
Nakłady inwestycyjne | 4 658 | 15 575 | 1 116 | 651 | 4 146 | 289 | 9 729 | 36 164 | - | 36 164 |
* korekty konsolidacyjne, koszty ogólnego zarządu, wynik na działalności finansowej oraz podatek dochodowy | ||||||||||
od 01.01.2021 | Jednostka dominująca | Produkcja | Dystrybucja | Europa | Europa | Ameryki | Pozostałe | Suma | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Dane w tys. PLN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 212 577 | 5 395 | 388 966 | 368 136 | 441 852 | 126 047 | 185 377 | 1 728 350 | 0 | 1 728 350 |
Sprzedaż między segmentami | 781 065 | 831 251 | 616 | 15 706 | 8 759 | 26 | 32 436 | 1 669 859 | -1 669 859 | 0 |
EBITDA | 85 547 | 77 395 | 23 071 | 34 837 | 51 836 | 7 414 | 30 459 | 310 559 | -173 799 | 136 760 |
Amortyzacja | -485 | -15 965 | -3 748 | -6 061 | -1 723 | -62 | -3 730 | -31 774 | -12 274 | -44 048 |
Zysk (strata) operacyjny | 85 062 | 61 430 | 19 323 | 28 776 | 50 113 | 7 352 | 26 729 | 278 785 | -186 073 | 92 712 |
Przychody (koszty) finansowe netto | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 799 | -6 799 |
Udział w zyskach jednostki stowarzyszonej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 511 | 2 511 | 0 | 2 511 |
Podatek dochodowy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 273 | 14 273 |
Zysk (strata) netto za okres | 85 062 | 61 430 | 19 323 | 28 776 | 50 113 | 7 352 | 29 240 | 281 296 | -178 599 | 102 697 |
Nakłady inwestycyjne | 3 345 | 21 882 | 1 047 | 1 997 | 2 292 | 34 | 2 897 | 33 494 | - | 33 494 |
* korekty konsolidacyjne, koszty ogólnego zarządu, wynik na działalności finansowej oraz podatek dochodowy | ||||||||||
W poniższych tabelach przedstawione zostały dane dotyczące wybranych aktywów poszczególnych segmentów geograficznych na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku.
| stan na 31.12.2022 | |||||||||
Dane w tys. PLN | Jednostka dominująca | Produkcja | Dystrybucja | Europa | Europa | Ameryki | Pozostałe | Suma | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Aktywa segmentu | 995 199 | 285 114 | 188 492 | 249 145 | 171 012 | 81 668 | 311 810 | 2 282 440 | -1 208 195 | 1 074 245 |
Inwestycja w jednostce stowarzyszonej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 693 | 27 693 | 0 | 27 693 |
Aktywa niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 157 | 69 157 |
Aktywa ogółem | 995 199 | 285 114 | 188 492 | 249 145 | 171 012 | 81 668 | 339 503 | 2 310 133 | -1 139 038 | 1 171 095 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||||||
| stan na 31.12.2021 | |||||||||
Dane w tys. PLN | Jednostka dominująca | Produkcja | Dystrybucja | Europa | Europa | Ameryki | Pozostałe | Suma | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Aktywa segmentu | 841 040 | 326 057 | 102 199 | 252 553 | 185 435 | 59 264 | 322 560 | 2 089 108 | -1 061 406 | 1 027 702 |
Inwestycja w jednostce stowarzyszonej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 814 | 19 814 | 0 | 19 814 |
Aktywa niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 239 | 61 239 |
Aktywa ogółem | 841 040 | 326 057 | 102 199 | 252 553 | 185 435 | 59 264 | 342 374 | 2 108 922 | -1 000 167 | 1 108 755 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||||||
| stan na 31.12.2022 | |||||||||
Dane w tys. PLN | Jednostka dominująca | Produkcja | Dystrybucja | Europa | Europa | Ameryki | Pozostałe | Suma | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Zobowiązania segmentu | 460 634 | 138 827 | 54 084 | 221 732 | 132 991 | 101 917 | 210 182 | 1 320 367 | -882 729 | 437 638 |
Zobowiązania niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 205 | 15 205 |
Zobowiązania ogółem | 460 634 | 138 827 | 54 084 | 221 732 | 132 991 | 101 917 | 210 182 | 1 320 367 | -867 524 | 452 843 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||||||
| stan na 31.12.2021 | |||||||||
Dane w tys. PLN | Jednostka dominująca | Produkcja | Dystrybucja | Europa | Europa | Ameryki | Pozostałe | Suma | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Zobowiązania segmentu | 399 576 | 188 636 | 48 825 | 266 168 | 158 005 | 81 270 | 189 122 | 1 331 602 | -834 300 | 497 302 |
Zobowiązania niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 508 | 9 508 |
Zobowiązania ogółem | 399 576 | 188 636 | 48 825 | 266 168 | 158 005 | 81 270 | 189 122 | 1 331 602 | -824 792 | 506 810 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||||||
Noty objaśniające do skonsolidowanego rachunku zysków i strat
Koszty w układzie rodzajowym
Polityki rachunkowości | |
Koszty w układzie rodzajowym obejmują koszty proste (nie podlegające rozłożeniu na części składowe) poniesione w okresie sprawozdawczym. Wśród nich wyróżnia się koszty takie jak: amortyzacja, zużycie materiałów, zużycie energii, | usługi obce, wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, podatki i opłaty, opłaty, koszty podróży służbowych, koszty reprezentacji, pozostałe koszty rodzajowe. |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Zużycie materiałów i energii | 1 005 038 | 1 056 329 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 281 178 | 253 986 |
Amortyzacja | 45 622 | 44 048 |
Usługi obce, w tym: | 210 352 | 178 923 |
transport i logistyka | 100 264 | 78 821 |
Koszty reprezentacji i reklamy | 15 773 | 13 537 |
Koszty podróży służbowych | 8 392 | 5 517 |
Podatki i opłaty | 5 643 | 5 266 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 12 329 | 11 433 |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 226 739 | 103 480 |
Koszt własny usług refakturowanych | 3 444 | 2 736 |
Koszty działalności operacyjnej | 1 814 510 | 1 675 255 |
zmiana stanu wyrobów gotowych | 10 954 | -30 307 |
Razem | 1 825 464 | 1 644 948 |
w tym: | ||
Koszt własny sprzedaży | 1 372 570 | 1 248 607 |
Koszty sprzedaży | 308 178 | 270 243 |
Koszty ogólnego zarządu | 144 716 | 126 098 |
Koszty świadczeń pracowniczych
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Wynagrodzenia | 225 237 | 204 270 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 42 353 | 38 366 |
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych | 13 588 | 11 350 |
Koszty świadczeń pracowniczych ogółem | 281 178 | 253 986 |
w tym: | ||
Koszt własny sprzedaży | 65 003 | 64 396 |
Koszty sprzedaży | 139 832 | 124 753 |
Koszty ogólnego zarządu | 76 343 | 64 837 |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Amortyzacja środków trwałych* | 39 245 | 37 934 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 6 377 | 6 114 |
Amortyzacja ogółem | 45 622 | 44 048 |
w tym: | ||
Koszt własny sprzedaży | 22 633 | 22 787 |
Koszty sprzedaży | 10 110 | 9 412 |
Koszty ogólnego zarządu | 12 879 | 11 849 |
* w tym amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania w kwocie 11 802 tys. PLN za 2022 rok (11 834 tys. PLN za 2021 rok) N
Pozostałe przychody operacyjne
Dotacje Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz Grupa Selena spełni wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej. Dotacje rządowe dotyczące kosztów są rozliczane w czasie i ujmowane w wyniku finansowym jako pozostałe przychody operacyjne przez okres niezbędny do dopasowania ich do kosztów, które mają kompensować. | Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas ujmowana jest jako przychody przyszłych okresów i odnoszona na wynik finansowy (pozostałe przychody operacyjne) metodą liniową przez oczekiwany okres użytkowania odnośnych aktywów. Celem jest zapewnienie współmierności przychodów z tytułu dotacji z odnośnymi kosztami. |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 463 | 264 |
Dotacje | 1 338 | 9 098 |
Odszkodowania | 3 324 | 751 |
Rozwiązanie rezerw | 15 986 | 4 193 |
Umorzone i przedawnione zobowiązania | 986 | 0 |
Spłata należności umorzonych w poprzednich okresach | 59 | 630 |
Zwrot nadpłaconej opłaty na rzecz finansowania ubezpieczeń społecznych | 402 | 503 |
Pozostałe | 1 181 | 589 |
Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 23 739 | 16 028 |
Największa składowa pozycji odszkodowania w roku 2022 dotyczy pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy spornej Seleny S.A. z byłym członkiem zarządu na kwotę 2,3 mln PLN.
Istotny wpływ na kwotę rozwiązanych rezerw w 2022 roku miało zawarcie ugody w sprawie spornej spółki Carina Silicones Sp. z o. o. z Millennium Bank (14,7 mln PLN) oraz rozwiązanie rezerwy dotyczącej potencjalnego dodatkowego rozliczenia z tytułu stanowego podatku od sprzedaży (ICMS) w spółce Selena Sulamericana (1,2 mln PLN).
Przychody z tytułu dotacji dotyczą przede wszystkim projektów zrealizowanych przez spółki Selena Iberia SLU (576 tys. PLN), Uniflex S.R.L. (389 tys. PLN) oraz Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. (357 tys. PLN) w obszarze działalności badawczo – rozwojowej.
Inne formy pomocy publicznej uzyskiwanej przez spółki Grupy dotyczą także zwolnień podatkowych opisywanych w nocie 5. niniejszego sprawozdania.
Pozostałe koszty operacyjne
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Utworzenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości | 200 | 600 |
Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych | 200 | 600 |
Utrata wartości trwałych aktywów finansowych
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności | 8 253 | 2 214 |
Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość należności | -3 171 | -1 195 |
Spisanie należności nieściągalnych nieobjętych wcześniej odpisem | 240 | 1 831 |
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość pożyczek | 0 | 173 |
Utrata wartości aktywów finansowych | 5 322 | 3 023 |
Polityki rachunkowości | |
Różnice kursowe wynikające zarówno z działalności operacyjnej jak i finansowej są ujmowane w przychodach i kosztach finansowych. Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych. | |
Przychody finansowe
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Dodatnie różnice kursowe | 5 503 | 7 391 |
Odsetki od rachunków bankowych i lokat | 358 | 5 |
Odsetki od udzielonych pożyczek | 4 084 | 2 383 |
Pozostałe odsetki | 498 | 121 |
Dywidendy i udziały w zyskach | 172 | 172 |
Pochodne instrumenty finansowe | 2 733 | 0 |
Pozostałe przychody finansowe | 390 | 24 |
Przychody finansowe ogółem | 13 738 | 10 096 |
Koszty finansowe
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Ujemne różnice kursowe | 15 965 | 9 310 |
Odsetki od kredytów bankowych i pożyczek | 11 997 | 3 546 |
Odsetki z tytułu umów leasingu | 1 966 | 1 037 |
Pozostałe odsetki | 2 807 | 325 |
Wynik na przeliczeniu jednostki zależnej w warunkach hiperinflacji | 1 618 | 0 |
Pochodne instrumenty finansowe | 0 | 997 |
Pozostałe koszty finansowe | 1 877 | 1 680 |
Koszty finansowe ogółem | 36 230 | 16 895 |
W 2022 roku Selena FM S.A. dokonywała zabezpieczenia planowanych przepływów pieniężnych, zawierając terminowe kontrakty walutowe oraz inne instrumenty finansowe. Spółka zgodnie ze stosowaną polityką zabezpiecza aktywną część ekspozycji walutowej. Spółka stosuje powyższe instrumenty finansowe wyłącznie w celu ograniczenia ryzyka związanego ze zmianami kursów walut i nie używa ich w celach spekulacyjnych. Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń w rozumieniu MSSF 9.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Selena FM S.A. posiadała otwarte kontrakty terminowe. Zysk z wyceny niezrealizowanych kontraktów wyniósł 5 430 tys. PLN (w tym wycena otwartych kontraktów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi netto minus 621 tys. PLN). Strata w związku z realizacją kontraktów wyniosła 2 697 tys. PLN. Wynik na transakcjach w kwocie 2 733 tys. PLN został ujęty w przychodach finansowych w pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”.
Opodatkowanie
Polityki rachunkowości | |
Podatek bieżący Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy. Podatek odroczony Zobowiązania i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzone są od różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym. Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy zobowiązanie to powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz, w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu. Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty, z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz, w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany | Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów. Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów lub zobowiązań zostanie zrealizowany, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy. Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane ze zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego tylko w przypadkach, kiedy istnieje tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym. Podatek od towarów i usług Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem sytuacji, gdy: gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz, należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług. Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część pozostałych krótkoterminowych aktywów lub zobowiązań niefinansowych. |
Ważne oszacowania i założenia |
Prawdopodobieństwo realizacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżecie spółek Grupy Selena. Jednostki zależne oraz Jednostka Dominująca ujęły w księgach aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągną zysk do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych. Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce oraz w niektórych krajach Europy Środkowo - Wschodniej, powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce oraz w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym. |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Bieżący podatek dochodowy: |
|
|
Podatek dochodowy skalkulowany za bieżący okres | 27 344 | 15 821 |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 360 | -1 468 |
Odroczony podatek dochodowy: |
|
|
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | -6 134 | -28 626 |
Podatek wykazany w skonsolidowanym rachunku zysków i strat | 21 570 | -14 273 |
Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem | 134 151 | 88 424 |
Podatek według stawki podatkowej obowiązującej w Polsce (19%) | 25 489 | 16 801 |
Koszty (przychody) nie wchodzące do podstawy opodatkowania | -8 190 | -5 336 |
Efekt podatkowy strat bieżącego okresu, od których nie utworzono aktywa z tyt. podatku odroczonego | 4 192 | 2 823 |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 360 | -1 468 |
Wykorzystanie strat podatkowych z lat poprzednich, od których nie utworzono aktywa | -1 797 | -1 620 |
Aktywo odroczone dotyczące znaków towarowych | 3 868 | -25 451 |
Wykorzystanie ulgi podatkowej z tytułu działalności na terenie SSE, od której nie utworzono aktywa z tyt. podatku odroczonego | -681 | -1 092 |
Efekt innych stawek podatkowych w jednostkach zagranicznych | 2 197 | 1 070 |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | 21 570 | -14 273 |
Efektywna stawka podatkowa | 16% | -16% |
Skumulowane straty podatkowe
Dane w tys. PLN |
| stan na | stan na 31.12.2021 |
Niewykorzystane straty podatkowe z lat ubiegłych dla których nie ujęto aktywa z tytułu podatku odroczonego | 143 614 | 138 988 | |
Potencjalny pozytywny efekt podatkowy wg uśrednionej stawki podatku 22% |
| 32 234 | 30 865 |
Odroczony podatek dochodowy
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | stan na | od 01.01.2022 | stan na | od 01.01.2021 |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
| |
Wartość netto środków trwałych w leasingu | 5 778 | 3 303 | 2 475 | 806 |
Różnica między wartością netto bilansową a podatkową niefinansowych aktywów trwałych | 6 388 | -339 | 6 727 | -401 |
Nieotrzymane odsetki | 6 359 | 1 951 | 4 408 | 866 |
Wycena znaków towarowych | 875 | -118 | 993 | -194 |
Pozostałe | 613 | 146 | 467 | -300 |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | -119 | - | 24 |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 20 013 | 4 825 | 15 070 | 801 |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego po kompensacie | 4 391 | - | 2 069 | - |
|
|
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego od ujemnych różnic przejściowych |
|
|
| |
Straty podatkowe do odliczenia | 15 950 | -11 676 | 4 274 | 551 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | 1 876 | -67 | 1 809 | -136 |
Rezerwa na koszty na badanie sprawozdania finansowego | 69 | 73 | 142 | -48 |
Rezerwa na koszty niewykorzystanych urlopów | 419 | 133 | 552 | -13 |
Rezerwa emerytalna | 350 | 39 | 389 | -70 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne i rezerwy | 4 196 | 326 | 4 522 | -1 380 |
Niezapłacone odsetki | 753 | -95 | 658 | 17 |
Zobowiązania z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń | 793 | 1 505 | 2 298 | -522 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 900 | 693 | 1 593 | -412 |
Ulga podatkowa z tytułu inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej | 5 777 | -4 182 | 1 595 | -1 595 |
Podatek odroczony od znaków towarowych | 28 460 | 3 253 | 31 712 | -24 159 |
Podatek odroczony dotyczący eliminacji marży | 3 141 | 1 879 | 5 020 | -495 |
Ujemne niezrealizowane różnice kursowe | -532 | 745 | 212 | 290 |
Pozostałe | 1 775 | 3 377 | 5 151 | -1 029 |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | 251 | - | 43 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 69 730 | -9 549 | 59 927 | -28 959 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego po kompensacie | 54 108 | - | 46 924 | - |
|
|
|
|
|
Zmiana odroczonego podatku dochodowego odniesiona na kapitał własny | - | 1 408 | - | 469 |
Zmiana odroczonego podatku dochodowego odniesiona na wynik netto | - | -6 133 | - | -28 626 |
Uzgodnienie zmian bilansowych aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego do uznania/obciążenia z tego tytułu wynikającego z rachunku zysków i strat oraz pozostałych całkowitych dochodów przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Uznanie/obciążenie rachunku zysków i strat w związku z aktywem z tytułu podatku odroczonego | -9 549 | -28 958 |
Kompensata aktywa i rezerwy | 2 620 | 2 495 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej w jednostkach zagranicznych | -254 | -44 |
Bilansowa zmiana aktywa z tytułu podatku odroczonego | -7 184 | -26 507 |
Uznanie/obciążenie rachunku zysków i strat w związku z rezerwą na odroczony podatek dochodowy | 3 417 | 332 |
Podatek odroczony ujęty w pozostałych całkowitych dochodach | 1 408 | 469 |
Kompensata aktywa i rezerwy | -2 620 | -2 495 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej w jednostkach zagranicznych | 117 | -21 |
Bilansowa zmiana rezerwy na odroczony podatek dochodowy | 2 322 | -1 715 |
Działalność w specjalnych strefach ekonomicznych
Oddział nr 1 w Dzierżoniowie Spółki Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. ( wcześniej Orion PU Sp. z o.o.) do dnia 28 maja 2017 roku działał w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 27 maja 1998 roku. Na podstawie art. 6 ust.1 Ustawy z dnia 6 października 2003 roku o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, spółka dokonała konwersji zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE polegającej na zastosowaniu przepisów dotyczących zwolnień podatkowych określonych w art. 5 w/w ustawy w miejsce przepisów art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000 roku. Na mocy wyżej wymienionej ustawy, spółka korzysta z Funduszu Strefowego, który ma za zadanie wsparcie nowych inwestycji realizowanych na terenie Polski do dnia 31.10.2023 roku. Do końca 2022 roku spółka wpłaciła łącznie 11.573 tys. PLN na Fundusz Strefowy. Oddziały Spółki Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. otrzymały dofinansowanie do inwestycji technologicznych dotyczących wprowadzenia zmian w technologii wytwarzania wyrobów gotowych w łącznej wysokości 5.656 tys. PLN.
Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. Oddział II (dawniej Libra Sp. z o.o.) działa w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 21 listopada 2000 roku. W dniu 29 maja 2014 roku spółka uzyskała dodatkowe zezwolenie na działalność w WSSE obowiązujące do dnia 31 grudnia 2025 roku. Przewiduje ono, że po spełnieniu warunków w postaci zainwestowania do końca 31 grudnia 2021 roku kwoty minimum 15 mln PLN oraz zwiększenia zatrudnienia o 10 nowych pracowników, uzyskana zostanie ulga w podatku dochodowym liczona jako 40% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 9 mln PLN. Możliwość korzystania z ulgi istnieje do 31 grudnia 2025 roku. W 2019 roku podjęto decyzję o zawieszeniu korzystania z zezwolenia z uwagi na wstrzymanie realizacji projektu rozbudowy zakładu. Jednocześnie dokonano korekty podatku dochodowego za 2018 rok, w którym zostało uwzględnione zwolnienie podatkowe związane w działalności w strefie. W 2021 roku na wniosek spółki o zamiarze uaktywnienia projektu rozbudowy zakładu otrzymano decyzję Ministerstwa Rozwoju i Technologii z dn. 16 listopada 2021 dotyczącą wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia do 31.12.2024 roku oraz terminu obowiązywania zezwolenia do dnia 30.06.2026 roku. W związku ze wznowieniem projektu dokonano utworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego w wysokości 3.916 tys. PLN oraz korekty należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2019-2020 w łącznej kwocie 1.861 tys. PLN.
Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej
Polityki rachunkowości | |
Aktywa finansowe Grupa Selena kwalifikuje aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych. Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są to instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek. Grupa Selena do aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje należności handlowe nieobjęte faktoringiem, pożyczki udzielone jednostkom spoza Grupy, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Aktywa finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody są to: •instrumenty dłużne, z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów i w celu sprzedaży, •inwestycje w instrumenty kapitałowe. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych dotyczących instrumentów dłużnych oraz dywidend, które ujmuje się w wyniku finansowym. Grupa Selena do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody klasyfikuje w momencie początkowego ujęcia akcje i udziały w jednostkach pozostałych. | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są to instrumenty finansowe, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Grupa Selena do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje instrumenty pochodne, należności handlowe podlegające faktoringowi, gdy warunki umowy faktoringowej skutkują zaprzestaniem ujmowania należności oraz pożyczki, które nie spełniają testu SPPI i dywidendy.Transakcje typu forward (kontrakty terminowe) są ujmowane w księgach na dzień zawarcia transakcji. Zobowiązania finansowe Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane z uwzględnieniem ich wartości rynkowej na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat. Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są to zobowiązania niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy. Są one wyceniane przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania handlowe to zobowiązania finansowe wykazywane w kwocie wymagającej zapłaty. Jednostka wyłącza zobowiązanie finansowe ze sprawozdania z sytuacji finansowej, jeśli obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami jednostka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego jednostka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstającą z tytułu zmiany różnicę odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat. |
Instrumenty finansowe posiadane przez Grupę sklasyfikowano poniżej.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
Należności handlowe | 271 357 | 298 175 |
Rozrachunki z klientami z tytułu płatności kartami kredytowymi | 4 848 | 5 260 |
Weksle, czeki | 0 | 1 950 |
Należności inwestycyjne | 81 | 2 |
Należności handlowe oraz pozostałe | 276 286 | 305 387 |
Pożyczki udzielone | 50 | 50 |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 0 | 107 |
Pozostałe | 50 | 162 |
Razem pozostałe długoterminowe aktywa finansowe według zamortyzowanego kosztu | 100 | 319 |
Pożyczki udzielone | 51 919 | 48 145 |
Należne dotacje | 0 | 5 714 |
Kaucje | 506 | 771 |
Pozostałe | 4 270 | 2 541 |
Razem pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 56 695 | 57 171 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 100 363 | 38 915 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe - kontrakty terminowe | 1 436 | 24 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
|
|
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe - Udziały w spółkach nienotowanych | 819 | 819 |
Razem | 435 699 | 402 635 |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
Kredyty bankowe i pożyczki | 89 994 | 148 023 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 44 548 | 29 177 |
Razem zadłużenie oprocentowane | 134 542 | 177 200 |
Zobowiązania handlowe | 206 747 | 195 721 |
Zobowiązania inwestycyjne | 1 373 | 2 572 |
Zobowiązania z tytułu przedpłaconych należności handlowych | 0 | 1 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe | 208 120 | 198 294 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej |
|
|
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe - kontrakty terminowe | 0 | 644 |
Razem | 342 662 | 376 138 |
Ekspozycja Grupy na różne rodzaje ryzyka związane z instrumentami finansowymi została omówiona w nocie 7.2. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe na koniec okresu sprawozdawczego stanowi wartość bilansowa każdej klasy aktywów finansowych wymienionych powyżej.
Wartość godziwa instrumentów finansowych, jakie Grupa Selena posiada na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku nie odbiega istotnie od wartości prezentowanej w sprawozdaniu finansowym za poszczególne lata z następujących powodów:
- w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny;
- instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych.
W oparciu o stosowane metody ustalania wartości godziwej, poszczególne składniki aktywów i zobowiązań, Grupa Selena klasyfikuje do następujących kategorii :
- poziom 1 - aktywa i zobowiązania wyceniane na podstawie kwotowań rynkowych dostępnych na aktywnych rynkach dla identycznych instrumentów,
- poziom 2 - aktywa i zobowiązania wyceniane przy zastosowaniu technik wyceny opartych o bezpośrednio lub pośrednio zaobserwowane kwotowania rynkowe lub inne informacje bazujące na kwotowaniach rynkowych,
- poziom 3 - aktywa i zobowiązania wyceniane przy zastosowaniu technik wyceny, w przypadku których dane wejściowe nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.
Na dzień 31.12.2021 roku Grupa zaliczyła instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej do drugiego poziomu wyceny tj.:
- wycena kontraktów terminowych do wartości godziwej przez wynik finansowy - wycena przy zastosowaniu obserwowalnych danych wejściowych innych niż ceny notowane (wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych jest ustalana na podstawie terminowych kursów wymiany walut na dzień bilansowy);
Na dzień 31.12.2022 roku Grupa zaliczyła udziały w spółkach nienotowanych jako instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej do trzeciego poziomu hierarchii.
Polityki rachunkowości | |
Należności handlowe po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą | zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Należności handlowe - brutto | 295 731 | 319 646 |
Odpis aktualizujący należności handlowe | -24 374 | -21 471 |
Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji należności finansowych do poszczególnych stopni ryzyka kredytowego, jak również metodyki obliczania odpisów aktualizujących podano w nocie 7.2.3.
Polityki rachunkowości | |
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe w skonso-lidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym 3 miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej pozycji. Grupa Selena klasyfikuje środki pieniężne i ich ekwiwalenty jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości ustalonych zgodnie z modelem strat oczekiwanych. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla środków pieniężnych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne dane, w szczególności ocenę wiarygodności dokonaną przez agencje ratingowe bądź nadaną kontrahentom w ramach wewnętrznego procesu oceny ryzyka kredytowego, | skorygowane dla potrzeb oceny prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania. Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Na 31 grudnia 2022, kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości, w związku z tym Grupa Selena odstąpiła od wprowadzenia korekty. Kredyt w rachunku bieżącym jest prezentowany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako składnik kredytów i pożyczek odpowiednio w ramach krótkoterminowych i długoterminowych zobowiązań. Do środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania Grupa zalicza środki pieniężne stanowiące zabezpieczenie gwarancji zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym. |
*w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania: |
na dzień 31 grudnia 2022 kwota 0,05 mln złotych |
na dzień 31 grudnia 2021 kwota 0,05 mln złotych |
Ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami opisano w nocie 7.2.3.
W momencie początkowego ujęcia, kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. | Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem. Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej. |
Stan zaciągniętych kredytów bankowych przedstawia poniższa tabela.
|
|
| stan na | stan na | ||
Lp. | Typ kredytu | Termin spłaty | Część długo- | Część krótko- | Część długo- | Część krótko- |
1 | Obrotowy | 2022 | 0 | 0 | 0 | 63 377 |
2 | Obrotowy | 2023 | 0 | 1 398 | 0 | 0 |
3 | Obrotowy | 2024 | 8 648 | 18 | 31 972 | 0 |
4 | Nieodnawialny | 2022-2024 | 24 000 | 36 401 | 7 000 | 3 000 |
5 | Pozostałe | 2022-2026 | 5 816 | 13 713 | 9 997 | 32 677 |
| Razem w tys. PLN |
| 38 464 | 51 530 | 48 969 | 99 054 |
Zdarzenia po dniu bilansowym:
W dniu 27 lutego 2023 roku został podpisany aneks do umowy linii na gwarancje i akredytywy. Aneks przedłużył okres dostępności gwarancji bankowej i akredytywy do 28 lutego 2024 roku. Kwota limitu nie uległa zmianie.
Warunki umów kredytowych
W ramach umów kredytowych podpisanych przez Jednostkę Dominującą samodzielnie lub wspólnie z wybranymi jednostkami zależnymi, Selena FM S.A. zobowiązała się do utrzymywania określonych skonsolidowanych wskaźników finansowych na uzgodnionym z bankami poziomie. Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Selena utrzymała wymagane przez kredytodawców poziomy skonsolidowanych wskaźników finansowych.
Zabezpieczenia kredytów bankowych
Zestawienie głównych aktywów będących przedmiotem zabezpieczenia zobowiązań z tytułu kredytów przedstawia tabela.
Rodzaj zabezpieczenia | Wartość zabezpieczenia |
Środki trwałe (hipoteka/zastaw) | 84,6 |
Zapasy | 0,0 |
Należności handlowe od jednostek niepowiązanych | 17,2 |
Poza zabezpieczeniami w postaci aktywów wykazanych w tabeli powyżej, stosowane są również dodatkowe zabezpieczenia, m.in.:
Wymóg określonych obrotów na rachunku bieżącym kredytobiorcy,
Poręczenie innej jednostki z Grupy Selena,
Weksel in blanco.
Informacje o zmianach stanu zadłużenia w 2022 roku w zakresie obsługi zadłużenia pozycji wynikających z przepływów pieniężnych oraz zmian niepieniężnych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | Kredyty | Umowy | Razem |
stan na 1.01.2022 | 148 023 | 29 177 | 177 200 |
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych, w tym: | -76 426 | -15 015 | -91 441 |
otrzymane finansowanie | 116 082 | 0 | 116 082 |
spłata kapitału | -180 854 | -14 524 | -195 378 |
zapłacone odsetki i prowizje | -11 654 | -491 | -12 145 |
Zmiany bezgotówkowe, w tym: | 18 397 | 30 386 | 48 783 |
zawarte umowy leasingowe | 0 | 28 725 | 28 725 |
naliczone odsetki i prowizje | 11 997 | 1 966 | 13 963 |
różnice kursowe | 6 400 | -305 | 6 095 |
Stan zadłużenia na 31 grudnia 2022 | 89 994 | 44 548 | 134 542 |
Informacje o zmianach stanu zadłużenia w 2021 roku w zakresie obsługi zadłużenia pozycji wynikających z przepływów pieniężnych oraz zmian niepieniężnych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | Kredyty bankowe | Umowy leasingu | Razem |
stan na 1.01.2021 | 49 752 | 34 962 | 84 714 |
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych, w tym: | 92 971 | -15 984 | 76 987 |
otrzymane finansowanie | 108 395 | 0 | 108 395 |
spłata kapitału | -11 972 | -15 730 | -27 702 |
zapłacone odsetki i prowizje | -3 452 | -254 | -3 706 |
Zmiany bezgotówkowe, w tym: | 5 300 | 10 199 | 15 499 |
zawarte umowy leasingowe | 0 | 8 365 | 8 365 |
naliczone odsetki i prowizje | 3 546 | 1 116 | 4 662 |
różnice kursowe | 1 300 | 256 | 1 556 |
inne | 454 | 462 | 916 |
Stan zadłużenia na 31 grudnia 2021 | 148 023 | 29 177 | 177 200 |
Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się początkowo na podstawie wartości bieżącej płatności leasingowych w okresie trwania umowy leasingowej. Płatność uwzględniona w wycenie obejmuje: •stałe opłaty leasingowe pomniejszone o jakiekolwiek należne zachęty, •płatności zmienne zależne od indeksu lub od rynkowych stóp procentowych, •kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej przedmiotu leasingu, •cena realizacji opcji kupna, jeżeli istnieje wystarczająca pewność, że leasingobiorca z niej skorzysta, •płatności z tytułu kar za zerwanie umowy leasing (w przypadku, gdy oszacowany okres leasingu zakłada zerwanie umowy). Z opłat leasingowych wyłączone są zmienne opłaty, które uzależnione są od czynników zewnętrznych Zmienne opłaty leasingowe niezawarte w początkowej wycenie zobowiązania z tytułu leasingu są rozpoznawane bezpośrednio w rachunku zysków i strat. Płatności leasingowe są dyskontowane przy użyciu krańcowej stopy procentowej Spółki lub stopy procentowej umowy leasingu (o ile jest dostępna). | Okres leasingu Okres leasingu ustalony przez Spółkę obejmuje: •nieodwoływalny okres umowy leasingu, •okresy, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa, •okresy, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa. Okres leasingu rozpoczyna się w dacie rozpoczęcia i obejmuje wszelkie okresy bezczynszowe przyznane leasingobiorcy przez leasingodawcę. Późniejsza wycena zobowiązania z tytułu leasingu: Po dacie rozpoczęcia Spółka wycenia zobowiązania z tytułu leasingu poprzez: •zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu, •zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz •zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub modyfikacji umowy leasingu. |
Szacunki wpływające na wycenę zobowiązań z tytułu leasingu dokonywane przez Grupę obejmują : - identyfikację umów spełniających definicję umowy leasingu zgodnie z MSSF 16, - założenia dotyczące okresów użyteczności umów (okres leasingu), - kalkulację krańcowych stóp procentowych stosowanych do dyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na | ||
Wartość | Wartość | Wartość | Wartość | |
Płatności w okresie 1 roku | 11 848 | 10 755 | 12 757 | 12 315 |
poniżej 3 miesięcy | 3 227 | 2 968 | 3 270 | 3 230 |
od 3 do 12 miesięcy | 8 621 | 7 787 | 9 487 | 9 085 |
Płatności w okresie od 1 do 5 lat | 25 339 | 23 103 | 15 581 | 14 730 |
Płatności w okresie powyżej 5 lat | 10 958 | 10 690 | 2 147 | 2 132 |
Opłaty leasingowe ogółem | 48 145 | 44 548 | 30 485 | 29 177 |
Minus koszty finansowe | -3 597 | -1 308 | ||
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 44 548 | 44 548 | 29 177 | 29 177 |
Kwoty dotyczące leasingu ujęte w okresie sprawozdawczym
W skonsolidowanym rachunku zysków i strat wykazane są następujące kwoty dotyczące leasingu :
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 | |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 11 802 | 11 834 | |
Koszty z tytułu odsetek | 981 | 1 116 | |
Koszty związane z leasingiem krótkoterminowym | 605 | 2 210 | |
Koszty związane z leasingiem aktywów o niskiej wartości | 364 | 183 | |
Koszty związane ze zmiennymi opłatami leasingowymi | 0 | 0 |
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów najmu powierzchni biurowych (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu m.in. sprzętu biurowego o niskiej wartości, których wartość na 31.12.2022 roku wynosiła 364 tys. PLN. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| |||||||
Dane w tys. PLN | Nota | WwWGpWF | AFwgZK | ZFwgZK | Razem | |||||
Przychody (+) / koszty z tytułu odsetek (-) | 4.3 | 0 | 4 661 | -15 959 | -11 298 | |||||
Zyski (+) /straty z tytułu różnic kursowych (-) | 4.3 | 0 | 4 401 | -15 193 | -10 792 | |||||
Straty z tytułu utraty wartości (-) | 4.2 | 0 | -8 493 | 0 | -8 493 | |||||
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości (+) | 4.2 | 0 | 3 171 | 0 | 3 171 | |||||
Zyski (+) /straty z tytułu wyceny kontraktów terminowych (-) | 4.3 | 2 056 | 0 | 0 | 2 056 | |||||
Zyski (+) /straty z tytułu realizacji kontraktów terminowych (-) | 4.3 | 677 | 0 | 0 | 677 | |||||
Ogółem zysk/strata netto |
| 2 733 | 3 740 | -31 152 | -24 679 | |||||
Użyte określenia |
|
|
|
| ||||||
WwWGpWF - Aktywa/ Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | ||||||||||
AFwgZK - Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
| ||||||
ZFwgZK - Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
| ||||||
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| ||||||
Dane w tys. PLN | Nota | WwWGpWF | AFwgZK | ZFwgZK | Razem | ||||
Przychody (+) / koszty z tytułu odsetek (-) | 4.3 | 0 | 2 428 | -4 696 | -2 268 | ||||
Zyski (+) /straty z tytułu różnic kursowych (-) | 4.3 | 0 | -4 459 | 2 607 | -1 852 | ||||
Straty z tytułu utraty wartości (-) | 4.2 | 0 | -4 218 | 0 | -4 218 | ||||
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości (+) | 4.2 | 0 | 1 195 | 0 | 1 195 | ||||
Zyski (+) /straty z tytułu wyceny kontraktów terminowych (-) | 4.3 | 885 | 0 | 0 | 885 | ||||
Zyski (+) /straty z tytułu realizacji kontraktów terminowych (-) | 4.3 | -1 882 | 0 | 0 | -1 882 | ||||
Ogółem zysk/strata netto |
| -997 | -5 054 | -2 089 | -8 140 | ||||
Użyte określenia |
|
| |||||||
WwWGpWF - Aktywa/ Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
| |||||||
AFwgZK - Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
| |||||||
ZFwgZK - Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
| |||||||
Koszty finansowania zewnętrznego
Polityki rachunkowości | |
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, | obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu oraz różnice kursowe powstające w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. |
Zarówno w roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku jak i 31 grudnia 2021 roku nie zostały skapitalizowane koszty finansowania zewnętrznego.
Zmiany wartości w poszczególnych grupach rzeczowych aktywów trwałych
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 23 640 | 181 947 | 238 200 | 15 614 | 20 697 | 11 890 | 491 988 |
Zwiększenia, w tym: | 187 | 4 681 | 6 303 | 1 183 | 2 745 | 27 176 | 42 275 |
Nabycie | 0 | 93 | 1 920 | 841 | 2 745 | 26 651 | 32 250 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 4 289 | 342 | 0 | 0 | 4 631 |
Nabycie jednostki zależnej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 525 | 525 |
Inne | 187 | 4 588 | 94 | 0 | 0 | 0 | 4 869 |
Transfery z inwestycji | 0 | 1 333 | 11 571 | 531 | 900 | -14 868 | -533 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | -3 387 | -516 | 0 | 3 904 | 1 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 2 523 | 2 441 | 1 872 | 854 | 1 009 | 8 699 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 2 503 | 2 436 | 1 872 | 817 | 1 009 | 8 637 |
Inne | 0 | 20 | 5 | 0 | 37 | 0 | 62 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 322 | 641 | 1 927 | 106 | 81 | 29 | 3 106 |
stan na 31.12.2022 | 24 149 | 186 079 | 252 173 | 15 046 | 23 569 | 27 122 | 528 138 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 0 | 70 625 | 162 697 | 11 501 | 16 173 | 0 | 260 996 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 5 966 | 19 954 | 1 763 | 1 750 | 0 | 29 433 |
Amortyzacja okresu | 0 | 5 966 | 18 102 | 1 625 | 1 750 | 0 | 27 443 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 75 | 138 | 0 | 0 | 213 |
Inne | 0 | 0 | 1 777 | 0 | 0 | 0 | 1 777 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 1 214 | 2 278 | 1 751 | 790 | 0 | 6 033 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 1 194 | 2 273 | 1 751 | 763 | 0 | 5 981 |
Inne | 0 | 20 | 5 | 0 | 27 | 0 | 52 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 272 | 1 545 | 26 | 133 | 0 | 1 976 |
stan na 31.12.2022 | 0 | 75 649 | 181 918 | 11 539 | 17 266 | 0 | 286 372 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 0 | 13 525 | 7 614 | 0 | 0 | 707 | 21 846 |
Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 35 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 686 | 686 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 55 | 46 | 0 | 0 | 0 | 101 |
stan na 31.12.2022 | 0 | 13 580 | 7 660 | 0 | 0 | 56 | 21 296 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 23 640 | 97 797 | 67 889 | 4 113 | 4 524 | 11 183 | 209 146 |
stan na 31.12.2022 | 24 149 | 96 850 | 62 595 | 3 507 | 6 303 | 27 066 | 220 470 |
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 23 848 | 169 430 | 223 135 | 13 003 | 18 758 | 12 745 | 460 919 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 347 | 2 456 | 1 709 | 1 421 | 26 154 | 32 087 |
Nabycie | 0 | 276 | 1 906 | 1 088 | 1 421 | 26 154 | 30 845 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 535 | 621 | 0 | 0 | 1 156 |
Inne | 0 | 71 | 15 | 0 | 0 | 0 | 86 |
Transfery z inwestycji | 0 | 11 025 | 13 137 | 1 552 | 1 191 | -26 905 | 0 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 9 | 1 328 | 970 | 575 | 102 | 2 984 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 2 | 1 251 | 970 | 552 | 12 | 2 787 |
Inne | 0 | 7 | 77 | 0 | 23 | 90 | 197 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | -208 | 1 154 | 800 | 320 | -98 | -2 | 1 966 |
stan na 31.12.2021 | 23 640 | 181 947 | 238 200 | 15 614 | 20 697 | 11 890 | 491 988 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 0 | 64 051 | 146 476 | 10 592 | 15 223 | 0 | 236 342 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 6 106 | 17 310 | 1 692 | 1 458 | 0 | 26 566 |
Amortyzacja okresu | 0 | 6 037 | 17 209 | 1 396 | 1 458 | 0 | 26 100 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 76 | 296 | 0 | 0 | 372 |
Inne | 0 | 69 | 25 | 0 | 0 | 0 | 94 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 2 | 1 301 | 971 | 530 | 0 | 2 804 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 2 | 1 226 | 971 | 517 | 0 | 2 716 |
Inne | 0 | 0 | 75 | 0 | 13 | 0 | 88 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 470 | 212 | 188 | 22 | 0 | 892 |
stan na 31.12.2021 | 0 | 70 625 | 162 697 | 11 501 | 16 173 | 0 | 260 996 |
| |||||||
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 0 | 12 375 | 7 405 | 0 | 0 | 585 | 20 365 |
Zwiększenia | 0 | 475 | 0 | 0 | 0 | 124 | 599 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 675 | 209 | 0 | 0 | -2 | 882 |
stan na 31.12.2021 | 0 | 13 525 | 7 614 | 0 | 0 | 707 | 21 846 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 23 848 | 93 004 | 69 254 | 2 411 | 3 535 | 12 160 | 204 212 |
stan na 31.12.2021 | 23 640 | 97 797 | 67 889 | 4 113 | 4 524 | 11 183 | 209 146 |
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu w momencie rozpoczęcia umów, w ramach których następuje przeniesienie kontroli nad użytkowaniem określonych aktywów przez pewien okres czasu. Datą rozpoczęcia umowy jest data udostępnienia leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest początkowo wyceniany według kosztu, który obejmuje: •wartość początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, •płatności leasingowe dokonane w momencie lub przed zawarciem umowy pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, •wszelkie koszty początkowe poniesione przez leasingobiorcę oraz, •szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów. Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. | Amortyzacja jest kalkulowana przy użyciu metody liniowej przez szacowany okres ekonomicznego użytkowania lub okres leasingu (krótszy z dwóch), który przedstawia się następująco:
W przypadku, gdy umowa leasingowa przenosi na Spółkę tytuł własności danego składnika przed końcem okresu leasingu lub gdy koszt aktywa z tytułu prawa do użytkowania odzwierciedla fakt, że zostanie zrealizowana opcję wykupu wartości końcowej przedmiotu leasingu, Spółka amortyzuje aktywo z tytułu prawa do użytkowania od momentu rozpoczęcia umowy leasingu do końca okresu szacowanego ekonomicznego użytkowania danego aktywa. W innych przypadkach następuje amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia umowy do wcześniejszej z dwóch dat – daty zakończenia okresu ekonomicznego użytkowania aktywa lub daty końca umowy leasingu. | ||||||||||||
Szacunki wpływające na wycenę aktywów z tytułu prawa do użytkowania dokonywane przez Grupę obejmują : - ustalenie umów spełniających definicję umowy leasingu zgodnie z MSSF 16, - założeń dotyczące okresu ekonomicznej użyteczności aktywów z tytułu prawa do użytkowania, - kalkulację krańcowych stóp procentowych stosowanych do wyceny aktywów z tytułu prawa do użytkowania na moment początkowego ujęcia. |
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Pozostałe aktywa | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 20 803 | 24 644 | 17 857 | 19 823 | 131 | 83 258 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 20 607 | 5 191 | 4 146 | 0 | 29 943 |
Zawarcie nowych umów leasingowych | 0 | 20 607 | 5 191 | 4 146 | 0 | 29 944 |
Zmniejszenia, w tym | 928 | 3 316 | 4 289 | 3 162 | 0 | 11 695 |
Sprzedaż | 649 | 3 316 | 0 | 2 855 | 0 | 6 820 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 0 | 4 289 | 266 | 0 | 4 555 |
Inne | 279 | 0 | 0 | 41 | 0 | 320 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | -72 | 198 | 173 | -80 | -5 | 214 |
stan na 31.12.2022 | 19 803 | 42 133 | 20 113 | 20 239 | 126 | 102 414 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 3 656 | 12 367 | 5 607 | 9 187 | 90 | 30 907 |
Zwiększenia, w tym: | 263 | 5 679 | 901 | 4 959 | 0 | 11 802 |
Amortyzacja okresu | 263 | 5 679 | 901 | 4 959 | 0 | 11 802 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 3 182 | 1 777 | 2 769 | 0 | 7 728 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 3 182 | 1 777 | 2 769 | 0 | 7 728 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | -29 | 77 | 63 | -2 | 2 | 111 |
stan na 31.12.2022 | 3 890 | 14 941 | 4 794 | 11 375 | 92 | 35 092 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 17 147 | 12 277 | 12 250 | 10 636 | 41 | 52 351 |
stan na 31.12.2022 | 15 913 | 27 192 | 15 319 | 8 864 | 34 | 67 322 |
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Pozostałe aktywa | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 19 492 | 24 997 | 16 056 | 16 962 | 126 | 77 633 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 733 | 2 365 | 5 567 | 6 | 8 671 |
Zawarcie nowych umów leasingowych | 0 | 733 | 2 365 | 5 567 | 6 | 8 671 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 1 342 | 535 | 2 582 | 0 | 4 459 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
| 1 342 | 535 | 2 582 | 0 | 4 459 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 1 311 | 256 | -29 | -124 | -1 | 1 413 |
stan na 31.12.2021 | 20 803 | 24 644 | 17 857 | 19 823 | 131 | 83 258 |
| ||||||
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 3 098 | 8 296 | 4 227 | 6 468 | 59 | 22 148 |
Zwiększenia, w tym: | 216 | 5 389 | 1 459 | 4 750 | 31 | 11 845 |
Amortyzacja okresu | 216 | 5 389 | 1 459 | 4 739 | 31 | 11 834 |
Inne |
| 0 | 0 | 11 | 0 | 11 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 1 342 | 76 | 1 985 | 0 | 3 403 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
| 1 342 | 76 | 1 985 | 0 | 3 403 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 342 | 24 | -3 | -46 | 0 | 317 |
stan na 31.12.2021 | 3 656 | 12 367 | 5 607 | 9 187 | 90 | 30 907 |
| ||||||
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 16 394 | 16 701 | 11 829 | 10 494 | 67 | 55 485 |
stan na 31.12.2021 | 17 147 | 12 277 | 12 250 | 10 636 | 41 | 52 351 |
Polityki rachunkowości | |
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji na dzień ujęcia wycenia się w cenie nabycia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia pomniejszonej o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione. Wartości niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Wartości niematerialne które na dzień bilansowy nie zostały jeszcze oddane do użytkowania, są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania. Przewidywany okres ekonomicznej użyteczności dla licencji na oprogramowanie komputerowe został ustalony na okres 2-5 lat, a dla znaków towarowych: 10-40 lat. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych. Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku bieżącego okresu sprawozdawczego. Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych ze sprawozdania z sytuacji finansowej są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie usunięcia składnika ze sprawozdania z sytuacji finansowej. | Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki: •sumy: (i) przekazanej zapłaty, (ii) kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz (iii) w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej, •nad kwotą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań. Jeżeli kwota netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przewyższa zapłatę za przejmowaną jednostkę, Grupa Selena ujmuje zysk z okazyjnego nabycia bezpośrednio w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano przejęcia jednostki. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy: •odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz, •jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne. Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne. |
Zmiany wartości niematerialnych
Dane w tys. PLN | Wartość firmy | Oprogra-mowanie | Znaki | Inne | Wartości niematerialne w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 20 544 | 37 299 | 25 879 | 13 022 | 4 905 | 101 649 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 5 580 | 0 | 0 | 3 531 | 9 111 |
Nabycie | 0 | 300 | 0 | 0 | 3 531 | 3 831 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Przeniesienia | 0 | 5 280 | 0 | 0 | 0 | 5 280 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 518 | 0 | 119 | 5 239 | 5 876 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 484 | 0 | 0 | 103 | 587 |
Przeniesienia | 0 | 0 | 0 | 119 | 0 | 119 |
Inne | 0 | 34 | 0 | 0 | 5 136 | 5 170 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 480 | 200 | 467 | 175 | -38 | 1 284 |
stan na 31.12.2022 | 21 024 | 42 561 | 26 346 | 13 078 | 3 159 | 106 168 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 0 | 25 315 | 21 016 | 8 716 | 0 | 55 047 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 4 674 | 689 | 1 125 | 0 | 6 488 |
Amortyzacja okresu | 0 | 4 563 | 689 | 1 125 | 0 | 6 377 |
Przeniesienia | 0 | 111 | 0 | 0 | 0 | 111 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 501 | 0 | 106 | 0 | 607 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 484 | 0 | 0 | 0 | 484 |
Przeniesienia | 0 | 0 | 0 | 106 | 0 | 106 |
Inne | 0 | 17 | 0 | 0 | 0 | 17 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 155 | 378 | 104 | 0 | 637 |
stan na 31.12.2022 | 0 | 29 643 | 22 083 | 9 839 | 0 | 61 565 |
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 7 670 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 670 |
Zwiększenia / zmniejszenia : | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wykorzystanie odpisu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 86 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 |
stan na 31.12.2022 | 7 756 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 756 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2022 | 12 874 | 11 984 | 4 863 | 4 306 | 4 905 | 38 932 |
stan na 31.12.2022 | 13 268 | 12 918 | 4 263 | 3 239 | 3 159 | 36 847 |
Dane w tys. PLN | Wartość firmy | Oprogra-mowanie | Znaki | Inne | Wartości niematerialne w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 20 044 | 33 610 | 25 892 | 12 971 | 8 080 | 100 597 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 135 | 0 | 2 | 2 273 | 2 410 |
Nabycie | 0 | 135 | 0 | 2 | 2 190 | 2 327 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | 83 |
Transfery z inwestycji | 0 | 3 584 | 0 | 0 | -3 584 | 0 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 24 | 0 | 94 | 1 851 | 1 969 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 24 | 0 | 94 | 1 606 | 1 724 |
Przeniesienia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 245 | 245 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 500 | -6 | -13 | 143 | -13 | 611 |
stan na 31.12.2021 | 20 544 | 37 299 | 25 879 | 13 022 | 4 905 | 101 649 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 0 | 21 471 | 20 009 | 7 463 | 0 | 48 943 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 3 874 | 992 | 1 248 | 0 | 6 114 |
Amortyzacja okresu | 0 | 3 874 | 992 | 1 248 | 0 | 6 114 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 24 | 0 | 94 | 0 | 118 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 24 | 0 | 94 | 0 | 118 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | -6 | 15 | 99 | 0 | 108 |
stan na 31.12.2021 | 0 | 25 315 | 21 016 | 8 716 | 0 | 55 047 |
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 7 510 | 0 | 0 | 0 | 1 619 | 9 129 |
Zwiększenia / zmniejszenia : | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 606 | -1 606 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wykorzystanie odpisu | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 606 | 1 606 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 160 | 0 | 0 | 0 | -13 | 147 |
stan na 31.12.2021 | 7 670 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 670 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 12 534 | 12 139 | 5 883 | 5 508 | 6 461 | 42 525 |
stan na 31.12.2021 | 12 874 | 11 984 | 4 863 | 4 306 | 4 905 | 38 932 |
Wartość firmy
Ważne oszacowania i założenia |
Zgodnie z MSR 36, Grupa Selena przeprowadza testy na utratę wartości firmy przynajmniej raz do roku. Wymaga to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego alokowana jest wartość firmy. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne na podstawie planów finansowych oraz ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. |
Na podstawie przeprowadzonych testów na utratę wartości dla ośrodków generujących przepływy pieniężne (CGU) tożsamych z wymienionymi spółkami nie stwierdzono potrzeby dokonania odpisu aktualizującego wartość firmy. Ze względu na istotność, w nocie 6.2.5 przedstawiono założenia dotyczące testu na utratę wartości firmy powstałej na nabyciu spółek Uniflex S.R.L. oraz Selena CA (połączenie ze spółką zależną TOO Big Elit w 2019 roku).
Ujętą w bilansie wartość firmy powstałą w wyniku zakupu spółek wchodzących w skład Grupy przedstawia tabela poniżej.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na | |
Uniflex (Włochy) | 5 940 | 5 825 | |
Selena Industrial Technologies (Polska)* | 1 607 | 1 607 | |
Vostok (Rosja) | 1 593 | 1 398 | |
Selena CA (Kazachstan - dywizja ECC)** | 4 128 | 4 044 | |
Razem | 13 268 | 12 874 | |
* W dniu 1 lipca 2022 roku nastąpiło połączenie spółki Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami: Tytan EOS Sp. z o.o. | |||
** W dniu 18 listopada 2019 roku nastąpiło połączenie spółki Selena CA L.L.P. (spółka przejmująca) ze spółką TOO Big Elit (spółka przejmowana) | |||
Zmiany ujętej w bilansie wartości firmy w trakcie roku przedstawia poniższa tabela.
Nakłady na prace badawcze
Polityka rachunkowości |
Prace badawcze są prowadzone w celu opracowania nowatorskich rozwiązań technologicznych, których potencjalne zastosowanie nie jest w ogóle znane lub jest znane tylko w ogólnym zarysie. Prace rozwojowe są natomiast praktyczną aplikacją prac badawczych prowadzoną z myślą o konkretnym rozwiązaniu technicznym lub produkcie, który ma zostać wdrożony do produkcji i wprowadzony na rynek. Koszty fazy prac badawczych zaliczane są zawsze do kosztów okresu, którego dotyczą (koszty badań i rozwoju), natomiast koszty fazy prac rozwojowych mogą być kapitalizowane, a następnie amortyzowane przy spełnieniu łącznie następujących warunków: 1.Jednostka ma intencję, wiedzę oraz możliwości techniczne pozwalające na opracowanie i ukończenie planowanego rozwiązania lub produktu; 2.Jednostka może udowodnić, że opracowywane rozwiązanie może być skomercjalizowane (istnieje na nie rynek) lub wykorzystane w ramach Grupy i w związku z tym jednostka uzyska w przyszłości wymierne korzyści ekonomiczne z tytułu jego użytkowania; 3.Jednostka może w sposób wiarygodny określić łączne koszty prac rozwojowych. Od momentu, w którym wszystkie powyższe warunki są spełnione łącznie, jednostka może kapitalizować koszty prac rozwojowych (ale nie koszty poniesione przed spełnieniem tych warunków). Jeżeli któryś z warunków przestaje być spełniony, jednostka powinna skapitalizowane koszty prac rozwojowych spisać w rachunek wyników bieżącego okresu jako koszty badań i rozwoju. Spisanie takie jest nieodwracalne, tzn. jeżeli powyższe warunki zostaną ponownie spełnione, to możliwe jest tylko kapitalizowanie kosztów poniesionych od momentu ponownego spełnienia warunków (koszty wcześniej spisane nie mogą być już z powrotem skapitalizowane). Analiza taka powinna być przeprowadzana dla każdego projektu badawczego osobno. |
Koszty poniesione w ramach prac badawczych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Nakłady na prace badawcze ujęte w rachunku zysków i strat: | 16 199 | 16 330 |
Ważne oszacowania i założenia |
Grupa Selena przeprowadza testy na utratę wartości środków trwałych i wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania (poza wartością firmy), przy czym testy są przeprowadzane tylko w przypadku wystąpienia przesłanek, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, wskazujących na możliwą utratę wartości. Do przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów trwałych, może być stosowana metoda dyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych danego ośrodka generującego przepływy pieniężne. Wymagane jest wtedy stosowanie założeń biznesowych oraz zmiennych takich, jak koszt kapitału oraz rezydualna stopa wzrostu, których wielkość oraz zmienność w przyszłości jest określana na podstawie subiektywnej oceny Zarządu. Ocena ta oparta jest zarówno na wewnętrznych źródłach wiedzy (budżety jednostek zależnych, prognozy rentowności), jak i na źródłach zewnętrznych (ogólnodostępne dane makro- i mikroekonomiczne). |
W roku 2021 jednostka zależna, Selena Nantong Building Materials Co., Ltd., otrzymała zawiadomienie ze strefy ekonomicznej, w której prowadzi działalność, że w związku z procesem ochrony rzeki Jangcy władze strefy zamierzają przeprowadzić w jej obrębie reorganizację, w tym relokować niektóre spółki (w ramach strefy lub poza nią). W zamian za przeprowadzenie takiej relokacji działalności spółce Selena Nantong przysługuje kompensata, która zdaniem Zarządu Selena FM S.A., na podstawie wyceny do wartości godziwej sporządzonej na 31 grudnia 2022 roku, przewyższa wartość aktywów trwałych tej jednostki.
Grupa nie zidentyfikowała innych przesłanek wskazujących na konieczność przeprowadzenia testów pod kątem utraty wartości aktywów trwałych Grupy.
Założenia testów na utratę wartości i wrażliwość modeli przepływów pieniężnych
Wybrane założenia przyjęte do testowania wartości firmy przedstawia poniższa tabela.
Ośrodek wypracowujący środki pieniężne | Uniflex | Selena CA |
Testowane aktywa danego CGU |
|
|
WACC przed podatkiem | 10,1% | 20,7% |
Rezydualna stopa wzrostu | - | - |
Utrata wartości | brak | brak |
Wrażliwość modelu - kwota odpisu przy (w tys. PLN) : |
|
|
WACC przed podatkiem podwyższonym o 1 p.p. | brak odpisu | brak odpisu |
rezydualnej stopie wzrostu obniżonej o 1 p.p. | brak odpisu | brak odpisu |
rentowności EBIT obniżonej o 1 p.p. | brak odpisu | brak odpisu |
Żadna racjonalna zmiana założeń nie spowodowałby utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna dla Uniflex i Selena CA została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres.
W Grupie Selena na dzień 31 grudnia 2022 roku funkcjonują trzy jednostki wyceniane metodą praw własności – Hamil – Selena Co. Ltd, z siedzibą w Kimhae (Korea Płd.), producent pianek poliuretanowych oraz produktów
w aerozolu, House Selena Trading Company Ltd. (Chiny), będąca dystrybutorem produktów Jednostki Dominującej Selena Nantong na rynek chiński, a także Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. produkująca energię elektryczną.
Wartość udziałów przedstawia poniższa tabela.
Jednostka | Rok nabycia | Udział Grupy | Wartość udziału | Wartość netto udziału | |
stan na | stan na | ||||
Hamil - Selena Co. Ltd | 2001 | 30% | 1 317 | 22 583 | 19 704 |
House Selena Trading Company Ltd. | 2017 | 40% | 110 | 110 | 110 |
Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. | 2022 | 50% | 5 000 | 5 000 | 0 |
Wartość netto udziałów |
|
|
| 27 693 | 19 814 |
Podstawowe dane dotyczące spółki Hamil – Selena Co. Ltd.:
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Przychody ze sprzedaży | 113 003 | 103 564 |
Zysk netto | 10 072 | 8 371 |
Aktywa trwałe | 63 200 | 57 389 |
Aktywa obrotowe | 41 227 | 40 545 |
Zobowiązania długoterminowe | 9 258 | 12 374 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 22 004 | 22 164 |
W 2022 roku Selena S.A., która jest właścicielem udziałów w jednostce stowarzyszonej Hamil - Selena Co. Ltd., uzyskała prawo do dywidendy w wysokości 487 tys. PLN. Na zmianę wartości udziałów w Hamil – Selena Co. Ltd. miały wpływ udział w wyniku oraz różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej.
Podstawowe dane dotyczące spółki House Selena Trading Company Ltd. przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Przychody ze sprzedaży | 40 991 | 28 439 |
Strata netto | -289 | -2 927 |
Aktywa trwałe | 126 | 191 |
Aktywa obrotowe | 6 399 | 1 910 |
Zobowiązania długoterminowe | 0 | 0 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 17 607 | 12 978 |
Na zmianę wartości udziałów w House Selena Trading Company Ltd. wpływ mają jedynie różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej.
Podstawowe dane dotyczące spółki Biogazownia Przybroda Sp. z o.o. przedstawia poniższa tabela:
Polityki rachunkowości | |
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i ceny sprzedaży netto. Koszt wytworzenia produktów gotowych i produktów w toku składa się z kosztu bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedniego narzutu pośrednich kosztów produkcji ustalonego przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych. Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku (koszty transportu do klienta, a także koszty sprzedaży i marketingu, które można odpowiednio przypisać do zapasu). Wartość stanu końcowego zapasów wyceniana jest poprzez ustalenie wartości jego rozchodu metodą „pierwsze weszło-pierwsze wyszło”. Zapasy przeterminowane i niepełnowartościowe W przypadku, gdy zapas (materiał, towar, wyrób gotowy) jest przeterminowany lub niepełnowartościowy, jednostka Grupy ma obowiązek najpóźniej na koniec kwartału, w którym stwierdzono ten fakt, dokonać odpisu | aktualizującego wartość zapasu do poziomu oczekiwanej ceny sprzedaży, która jest możliwa do uzyskania za zapas w takim stanie przydatności, pomniejszonej o koszt dokonania sprzedaży. Jeżeli zapas w ogóle nie nadaje się do sprzedaży, spółka powinna utworzyć rezerwę na koszty jego utylizacji. Spadek cen sprzedaży poniżej wyceny zapasu W przypadku, kiedy wartość danego towaru lub produktu w księgach jest niższa od spodziewanej ceny jego sprzedaży (NRV – net realisable value), wartość tego zapasu należy obniżyć do wysokości spodziewanej ceny sprzedaży. Porównanie wyceny zapasu z ceną sprzedaży netto należy przeprowadzać co najmniej na koniec każdego roku (także częściej, jeżeli istnieją ku temu przesłanki), dokonując odpowiedniej korekty odpisu aktualizującego. Zapasy wolnorotujące W przypadku, gdy dany indeks nie wykazuje ruchów lub rotuje wolno, dokonuje się odpisu aktualizującego wartość tego zapasu na koniec każdego kwartału. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Materiały | 46 996 | 114 814 |
Produkcja w toku | 10 433 | 7 420 |
Produkty gotowe | 119 393 | 132 382 |
Towary | 85 363 | 25 399 |
Razem zapasy netto | 262 185 | 280 015 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 11 368 | 6 221 |
Razem zapasy brutto | 273 553 | 286 236 |
Zmiany odpisu aktualizującego wartość zapasów przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów na początek okresu | 6 221 | 6 209 |
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość zapasów | 7 480 | 3 196 |
Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów | -716 | -962 |
Wykorzystanie odpisu aktualizującego wartość zapasów | -1 583 | -2 252 |
Różnice kursowe z przeliczenia | -34 | 30 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów na koniec okresu | 11 368 | 6 221 |
Zestawienie pozostałych krótkoterminowych aktywów niefinansowych netto na dzień bilansowy przedstawia poniższa tabela.
Polityki rachunkowości | |
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na jednostce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli jednostka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. | W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe. Rezerwy są prezentowane jako osobne pozycje zobowiązań długoterminowych lub krótkoterminowych, w zależności od charakteru danej rezerwy. |
Polityki rachunkowości | |
W przypadku spółek z siedzibą w Polsce, zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. W przypadku spółek zagranicznych, zasady przyznawania odpraw są regulowane przez przepisy danego kraju. W przypadku, gdy lokalne przepisy prawa lub regulacje wewnętrzne danej jednostki nakładają obowiązek wypłaty świadczeń emerytalnych, jednostka tworzy rezerwę na | przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Na każdy dzień bilansowy kalkulowana jest wartość bieżąca tych zobowiązań. Zobowiązanie jest równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i które dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. |
Zmiany stanu rezerw przedstawia poniższa tabela.
| od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
| od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
| ||
Dane w tys. PLN | Rezerwa na odprawy emerytalne | Pozostałe rezerwy | Razem | Rezerwa na odprawy emerytalne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu | 4 597 | 3 482 | 8 079 | 4 162 | 4 276 | 8 438 |
Utworzenie rezerw | 824 | 214 | 1 038 | 946 | 123 | 1 069 |
Rozwiązanie rezerw | -553 | -1 245 | -1 798 | -207 | -940 | -1 147 |
Wykorzystanie rezerw | -255 | -1 911 | -2 166 | -295 | 0 | -295 |
Różnice kursowe | 45 | 605 | 650 | -9 | 23 | 14 |
Stan na koniec okresu | 4 658 | 1 145 | 5 803 | 4 597 | 3 482 | 8 079 |
Krótkoterminowe |
|
|
| 0 | 0 | 0 |
Stan na początek okresu | 0 | 20 024 | 20 024 | 0 | 23 558 | 23 558 |
Utworzenie rezerw | 0 | 532 | 532 | 0 | 1 022 | 1 022 |
Rozwiązanie rezerw | 0 | -14 741 | -14 741 | 0 | -3 253 | -3 253 |
Wykorzystanie rezerw | 0 | -3 403 | -3 403 | 0 | -1 151 | -1 151 |
Różnice kursowe | 0 | -92 | -92 | 0 | -152 | -152 |
Stan na koniec okresu | 0 | 2 320 | 2 320 | 0 | 20 024 | 20 024 |
Istotny wpływ na kwotę rozwiązanych rezerw krótkoterminowych w 2022 roku miało korzystne rozstrzygnięcie sprawy sądowej w spółce Carina (14,7 mln PLN). Część rezerwy w kwocie 3,2 mln PLN została wykorzystana w związku z zapłatą w wyniku zawartej ugody.
Jednocześnie wpływ na zmniejszenie stanu rezerw długoterminowych w 2022 roku miało wykorzystanie rezerwy dotyczącej dodatkowego rozliczenia z tytułu stanowego podatku od sprzedaży (ICMS) w wyniku dokonanej zapłaty w kwocie 1,8 mln PLN przez jednostkę zależną Selena Sulamericana. Część rezerwy w kwocie 1,2 mln PLN została rozwiązana w związku z otrzymaną ulgą.
Dodatkowo w 2022 roku spółka Selena Nantong utworzyła rezerwę w wysokości 0,5 mln PLN na koszty dotyczące bezpieczeństwa produkcji zgodnie z lokalnymi regulacjami prawnymi. Rezerwa utworzona w poprzednich latach została wykorzystana w kwocie 109 tys. PLN, w związku z poniesionymi kosztami.
Zestawienie pozostałych zobowiązań niefinansowych na dzień bilansowy przedstawia poniższa tabela.
| stan na | stan na | ||
Dane w tys. PLN | Długo- | Krótko- | Długo- | Krótko- |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 0 | 32 232 | 1 986 | 28 202 |
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | 0 | 9 672 | 0 | 13 454 |
Zobowiązania z tytułu innych podatków i ubezpieczeń | 0 | 8 034 | 0 | 9 331 |
Zaliczki na poczet dostaw | 0 | 1 644 | 0 | 2 850 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 127 | 1 717 | 128 | 1 362 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 3 449 | 1 066 | 2 252 | 1 778 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe ogółem | 3 576 | 54 365 | 4 366 | 56 977 |
Polityki rachunkowości | |
Kapitał podstawowy (akcyjny) Jednostki Dominującej wykazywany jest w wartości nominalnej. | |
Strukturę kapitału akcyjnego Jednostki Dominującej przedstawia poniższa tabela.
Seria | Typ | Wartość nominalna akcji (zł) | Ilość (szt.) | Wartość (zł) |
A | uprzywilejowane | 0,05 | 4 000 000 | 200 000 |
B | zwykłe | 0,05 | 13 724 000 | 686 200 |
C | zwykłe | 0,05 | 5 000 000 | 250 000 |
D | zwykłe | 0,05 | 110 000 | 5 500 |
|
|
| 22 834 000 | 1 141 700 |
Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone.
Prawa akcjonariuszy
Akcje serii A uprzywilejowane są co do głosu w ten sposób, że jednej akcji uprzywilejowanej przyznane są dwa głosy. Akcjom serii B, C i D przypada jeden głos na akcję. Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu kapitału.
Akcjonariusze o znaczącym udziale
Zgodnie z informacjami znajdującymi się w posiadaniu Spółki, na dzień publikacji niniejszego raportu następujący akcjonariusze posiadają akcje uprawniające do co najmniej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy:
Akcjonariusz | Rodzaj akcji | Liczba objętych akcji | Udział w kapitale akcyjnym | Liczba głosów | Udział w głosach na WZA*** |
|
Syrius Investments S.a.r.l.* | Imienne uprzywilejowane | 4 000 000 | 17,52% | 8 000 000 | 29,81% |
|
Na okaziciela | 13 813 000 | 60,49% | 13 813 000 | 51,48% |
| |
Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska S.A.** | Na okaziciela | 1 469 166 | 6,43% | 1 469 166 | 5,48% |
|
* jednostka kontrolowana przez Krzysztofa Domareckiego | ||||||
** stan na dzień 30 grudnia 2022 roku, na podstawie zawiadomienia Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska S.A. zarządzającego łącznie Allianz OFE, Allianz DFE i Drugi Allianz OFE. *** z uwzględnieniem akcji własnych posiadanych przez Spółkę, dla których prawo głosu nie może być wykonywane zgodnie z art. 364 § 2 Kodeksu spółek handlowych. | ||||||
Nabyte akcje własne – do czasu umorzenia – ujmowane są w kapitale własnym w pozycji „Akcje własne”, a wyceniane według ceny nabycia, tj. ceny zakupu należnej sprzedającemu, powiększonej o koszty bezpośrednio związane z zakupem. | Różnice między wartością nominalną umarzanych akcji własnych, a ich ceną nabycia Jednostka Dominująca odnosi na zyski zatrzymane. |
Spółka posiada 1.194.834 (jeden milion sto dziewięćdziesiąt cztery tysiące osiemset trzydzieści cztery) akcji własnych o wartości nominalnej 0,05 zł (pięć groszy) każda, które stanowią około 5,23% kapitału zakładowego Spółki oraz około 4,45% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki (przy czym prawo głosu z akcji własnych posiadanych przez Spółkę nie może być wykonywane zgodnie z art. 364 § 2 Kodeksu spółek handlowych).
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego raportu nie nastąpiły zmiany w liczbie posiadanych akcji własnych.
Elementy wchodzące w skład kapitałów rezerwowych przedstawia poniższa tabela.
Polityki rachunkowości | |
Udziały niedające kontroli Grupa wycenia w wartości proporcjonalnej do wartości godziwej aktywów netto. | |
Zmiany w kapitale przypadającym na udziały niedające kontroli przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
stan na początek okresu | 969 | 872 |
zwiększenia | 2 581 | 127 |
- podwyższenie kapitału własnego w spółce zależnej | 1 461 | 0 |
- zysk za rok obrotowy | 468 | 27 |
- różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 0 | 100 |
- sprzedaż udziałów niekontrolujących | 490 | 0 |
- utworzenie spółki zależnej | 100 | 0 |
- obniżenie kontroli w spółce zależnej | 62 | 0 |
zmniejszenia | 362 | 30 |
- różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 186 | 0 |
- wypłata dywidendy | 137 | 9 |
- wzmocnienie kontroli w spółce zależnej | 39 | 21 |
stan na koniec okresu | 3 188 | 969 |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -7 297 | -1 968 |
Różnice kursowe z wyceny inwestycji w aktywa netto jednostki działającej za granicą | 5 019 | -1 166 |
Podatek dochodowy | -1 408 | -469 |
Razem | -3 686 | -3 603 |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -7 771 | -662 |
Różnice kursowe z wyceny inwestycji w aktywa netto jednostki działającej za granicą | -41 067 | -46 084 |
Podatek dochodowy | -1 520 | -112 |
Razem | -50 358 | -46 858 |
Pozycja „Różnice kursowe z wyceny inwestycji w aktywa netto jednostki działającej za granicą” obejmuje te elementy rozrachunków wewnątrzgrupowych, (pożyczek udzielonych przez spółkę Selena FM S.A. jednostkom zależnym oraz należności od tych spółek), które w ocenie Zarządu kwalifikowane są jako element inwestycji w aktywa netto tych spółek. Rozrachunki te są wyłączane w konsolidacji, jednak różnice kursowe z ich wyceny powstające w sprawozdaniach jednostkowych poszczególnych spółek są na poziomie konsolidacji eliminowane z przychodów (lub kosztów) finansowych tych spółek i ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach.
Ryzyko
Sporządzanie sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF zatwierdzonymi przez UE, wymaga dokonywania szacunków księgowych i przyjmowania założeń w odniesieniu do przyszłych zdarzeń oraz źródeł niepewności występujących na dzień bilansowy. Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje również profesjonalnego osądu przy stosowaniu zasad (polityki) rachunkowości Grupy. Szacunki i założenia wpływają na ryzyko ewentualnej korekty wartości bilansowych aktywów i pasywów w kolejnych okresach sprawozdawczych. Szczegółowe informacje na temat każdego z tych szacunków i osądów zawarte są w innych notach wraz z informacją o podstawie obliczeń dla każdej pozycji w sprawozdaniu finansowym, na którą wpływ mają te informacje.
Przyjęte szacunki, założenia i osądy obejmują w szczególności następujące kwestie:
•utrata wartości aktywów finansowych (nota 7.2.3);
•utrata wartości aktywów niefinansowych (nota 6.2.4);
•szacowany okres użytkowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych (6.2.1; 6.2.3);
•możliwość realizacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (nota 5);
•niepewność szacunków i osądy dokonane w związku z rachunkowością leasingu (nota 6.1.5.; 6.2.2);
•oszacowanie rezerwy emerytalnej oraz rezerw z tytułu spraw spornych (nota 6.2.9).
W 2022 roku nie miały miejsca istotne zmiany dotyczące obszarów i metod przyjmowanych założeń. Założenia biznesowe i makroekonomiczne będące podstawą szacunków i osądów są aktualizowane na bieżąco, w zależności od zmian otoczenia Jednostki Dominującej i podmiotów Grupy Kapitałowej oraz planów i prognoz biznesowych.
Analizując cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie, Zarząd bierze pod uwagę następujące czynniki:
Specyfika branży i charakterystyczne dla niej transakcje i powiązania ze środowiskiem zewnętrznym Grupy,
Lokalizacja poszczególnych jednostek i wynikające z tego konsekwencje operacyjne, finansowe, biznesowe i prawno-podatkowe,
Podział funkcji operacyjnych i zarządczych pomiędzy poszczególne jednostki w Grupie,
Planowany rozwój jednostek w ramach Grupy i związane z tym zapotrzebowanie na kapitał,
Środowisko mikro- i makroekonomiczne Grupy.
Na podstawie analizy powyższych czynników Zarząd analizuje następujące ryzyka finansowe:
Ryzyko walutowe,
Ryzyko stopy procentowej,
Ryzyko kredytowe,
Ryzyko płynności,
Pozostałe ryzyka (ryzyka specyficzne).
Poniższa tabela przedstawia podejście Zarządu do poszczególnych rodzajów ryzyka finansowego.
Ryzyko | Ekspozycja | Pomiar | Mitygacja ryzyka |
Ryzyko rynkowe - kurs walutowy | Przyszłe transakcje handlowe Aktywa finansowe i zobowiązania nie denominowane w walucie krajowej (PLN) | Prognozowanie przepływów pieniężnych Analiza wrażliwości | Transakcje typu forward Wielowalutowe linie kredytowe |
Ryzyko rynkowe - stopa procentowa | Kredyty i pożyczki Środki pieniężne | Analiza wrażliwości | Zaciąganie kredytów w walutach o niższym oprocentowaniu |
Ryzyko kredytowe | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe (czeki) Należności handlowe i inne należności finansowe Pożyczki udzielone | Wiekowanie ekspozycji Wykorzystanie wewnętrznych i zewnętrznych informacji do oceny prawdopodobieństwa niewypłacalności | Dywersyfikacja depozytów bankowych, limity kredytowe i akredytywy |
Ryzyko płynności | Kredyty i pożyczki Zobowiązania z tytułu leasingu Pozostałe zobowiązania finansowe Zobowiązania handlowe | Prognozy przepływów pieniężnych | Dostępność przyznanych linii kredytowych |
Ryzyko walutowe jest dla potrzeb analizy ryzyka definiowane jako ryzyko wahań przyszłych przepływów pieniężnych denominowanych w walutach innych niż waluta funkcjonalna podmiotów Grupy Selena, w wyniku wahań kursów walut. W przypadku Grupy ryzyko to wynika z faktu, że znaczna część jej operacji jest prowadzona poza granicami Polski i rozliczana w walutach innych niż waluta funkcjonalna. W konsekwencji, wahania kursów wpływają na wyrażony w walucie funkcjonalnej poziom przepływów pieniężnych generowanych przez jednostki w Grupie (zarówno od strony przychodowej, jak i kosztowej), oraz na otwarte pozycje bilansowe (aktywa netto) wyrażone w walutach obcych.
Ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe obejmuje aktywa i zobowiązania krótkoterminowe narażone na wahania kursów następujących walut: EUR, USD, HUF, UAH, CZK, BRL, BGN, CNY, KRW, GBP, CHF, CAD, BYN, RUB, RON, KZT, TRY. Grupa Selena stosuje wybrane instrumenty finansowe (głównie transakcje typu forward) w celu zabezpieczenia wartości wyrażonych w walutach obcych planowanych przepływów pieniężnych oraz wartości aktywów netto jednostek zagranicznych. Grupa Selena zabezpiecza tzw. aktywną część ekspozycji walutowej, dotyczącą należności i zobowiązań handlowych tj. takich które w perspektywie 12 miesięcy mogą faktycznie zostać zrealizowane. Grupa Selena dokonuje również zabezpieczenia ekspozycji walutowej poprzez wykorzystywanie wielowalutowych linii kredytowych oraz poprzez finansowanie zewnętrzne w walutach lokalnych spółek zależnych.
Poniższa tabela przedstawia wyrażony w PLN, hipotetyczny wpływ na wartość ekspozycji Grupy w walutach zagranicznych, jaki miałby miejsce, gdyby na koniec roku kursy walut osłabiły (umocniły) się do poziomu wykazanego w tabeli (poziomy wrażliwości kursów przyjęto na bazie ich rzeczywistej zmienności w latach 2020-2022).
Waluta ekspozycji | stan na 31.12.2022 | ||||||||
przeliczona na tys. PLN | EUR | RUB | RON | USD | KZT | TRY | Inne | PLN | SUMA |
Należności handlowe | 138 003 | 24 404 | 8 648 | 9 476 | 25 772 | 12 525 | 26 959 | 25 570 | 271 357 |
Środki pieniężne | 22 356 | 3 917 | 1 696 | 3 369 | 2 001 | 6 171 | 9 445 | 51 408 | 100 363 |
Pozostałe aktywa finansowe | 762 | 74 | 24 | 22 | 6 | 4 883 | 4 362 | 53 846 | 63 979 |
| 161 121 | 28 395 | 10 368 | 12 867 | 27 779 | 23 579 | 40 766 | 130 824 | 435 699 |
Zobowiązania handlowe | 142 441 | 3 034 | 1 806 | 2 266 | 1 075 | 6 477 | 6 067 | 43 581 | 206 747 |
Kredyty bankowe | 22 617 | 88 | 0 | 680 | 0 | 31 | 5 920 | 60 658 | 89 994 |
Leasing | 24 959 | 0 | 0 | 659 | 366 | 673 | 5 177 | 12 714 | 44 548 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 325 | 1 033 | 1 373 |
| 190 032 | 3 122 | 1 806 | 3 605 | 1 441 | 7 181 | 17 489 | 117 986 | 342 662 |
Ekspozycja netto | -28 911 | 25 273 | 8 562 | 9 262 | 26 338 | 16 398 | 23 277 | 12 838 | 93 037 |
wpływ zmiany kursu przy kursie: | |||||||||
EUR/PLN: 4,5086 / RUB/PLN: 0,0486 / RON/PLN: 0,9135 / USD/PLN: 4,0337 / KZT/PLN: 0,0087 / TRY/PLN: 0,1689 | 1 118 | -5 398 | -307 | -775 | -2 337 | -4 607 | |||
EUR/PLN: 4,90190 / RUB/PLN: 0,0764 / RON/PLN: 0,9847 / USD/PLN: 4,8587 / KZT/PLN: 0,0104 / TRY/PLN: 0,2788 | -1 307 | 5 971 | 336 | 961 | 2 353 | 3 065 | |||
Waluta ekspozycji | stan na 31.12.2021 | ||||||||
przeliczona na tys. PLN | EUR | RUB | RON | USD | KZT | TRY | Inne | PLN | SUMA |
Należności handlowe | 136 352 | 56 656 | 7 416 | 13 519 | 12 007 | 4 409 | 27 723 | 40 093 | 298 175 |
Środki pieniężne | 13 972 | 1 099 | 507 | 1 994 | 3 672 | 4 530 | 7 350 | 5 791 | 38 915 |
Inne aktywa finansowe | 1 574 | 77 | 25 | 1 012 | 0 | 7 232 | 2 698 | 52 927 | 65 545 |
| 151 898 | 57 832 | 7 948 | 16 525 | 15 679 | 16 171 | 37 771 | 98 811 | 402 635 |
Zobowiązania handlowe | 147 561 | 1 006 | 2 652 | 2 795 | 901 | 3 827 | 7 980 | 28 999 | 195 721 |
Kredyty bankowe | 58 396 | 20 195 | 0 | 2 785 | 9 055 | 0 | 6 726 | 50 866 | 148 023 |
Leasing | 4 806 | 0 | 0 | 129 | 533 | 131 | 5 727 | 17 851 | 29 177 |
Inne zobowiązania finansowe | 159 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 509 | 2 549 | 3 217 |
| 210 922 | 21 201 | 2 652 | 5 709 | 10 489 | 3 958 | 20 942 | 100 265 | 376 138 |
Ekspozycja netto | -59 024 | 36 631 | 5 296 | 10 816 | 5 190 | 12 213 | 16 829 | -1 454 | 26 497 |
wpływ zmiany kursu przy kursie: | |||||||||
EUR/PLN: 4,4653 / RUB/PLN: 0,0496 / RON/PLN: 0,9046 / USD/PLN: 3,8507 / KZT/PLN: 0,0089 / TRY/PLN: 0,2333 | 1 721 | -3 109 | -141 | -558 | -252 | -2 766 | |||
EUR/PLN: 4,74880 / RUB/PLN: 0,0596 / RON/PLN: 0,9559 / USD/PLN: 4,3636 / KZT/PLN: 0,01 / TRY/PLN: 0,3451 | -1 917 | 3 650 | 152 | 809 | 358 | 1 761 | |||
Grupa Selena zabezpiecza część ekspozycji walutowej, dotyczącą należności i zobowiązań handlowych, poprzez wykorzystywanie wielowalutowych linii kredytowych oraz stosowanie wdrożonej Polityki Zarządzania Ryzykiem Finansowym w szczególności poprzez zawieranie transakcji typu forward. W roku 2022 Spółka dokonywała zabezpieczenia planowanych przepływów pieniężnych, zawierając terminowe kontrakty walutowe oraz inne instrumenty finansowe. Spółka stosuje powyższe instrumenty finansowe wyłącznie w celu ograniczenia ryzyka związanego ze zmianami kursów walut i nie używa ich w celach spekulacyjnych. Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń w rozumieniu MSSF 9.
Ryzyko walutowe i ryzyko stopy procentowej dla kredytów
Szczegóły dotyczące typu oprocentowania kredytów oraz waluty kredytu przedstawia tabela.
waluta | oprocentowanie | stopa bazowa | dane w tys. PLN | stan na | stan na |
PLN | zmienne | WIBOR |
| 60 658 | 50 866 |
EUR | zmienne | EURIBOR |
| 11 881 | 37 703 |
stałe | - |
| 10 736 | 20 693 | |
USD | zmienne | SOFR |
| 680 | 2 785 |
RUB | zmienne | różne |
| 88 | 20 195 |
CNY | zmienne | różne |
| 4 105 | 3 514 |
Pozostałe | różne | różne |
| 1 846 | 12 267 |
Razem |
|
|
| 89 994 | 148 023 |
Ryzyko stopy procentowej jest dla potrzeb analizy ryzyka definiowane jako ryzyko wahań wartości godziwej przyszłych przepływów pieniężnych w wyniku zmian rynkowych stóp procentowych. W przypadku Grupy, ryzyko to dotyczy głównie zaciągniętych kredytów i pożyczek, zobowiązań z tytułu leasingu oraz posiadanych przez jednostki Grupy przynoszących odsetki aktywów finansowych (głównie środki pieniężne).
Podsumowanie umownych terminów zapadalności otwartych oprocentowanych pozycji, od których są otrzymywane lub płacone odsetki przedstawia poniższa tabela.
stan na | < 1 roku | 1 – 3 lat | 3 – 5 lat | > 5 lat | Razem |
Dane w tys. PLN |
|
|
|
|
|
Oprocentowanie stałe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 4 114 | 13 191 | 5 912 | 8 774 | 31 991 |
Kredyty bankowe | 13 713 | 5 529 | 286 | 0 | 19 528 |
Udzielone pożyczki | 51 919 | 50 | 0 | 0 | 51 969 |
Oprocentowanie zmienne |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu * | 7 114 | 4 252 | 33 | 2 052 | 13 451 |
Kredyty bankowe * | 40 427 | 34 968 | 0 | 0 | 75 395 |
Lokaty bankowe | 20 776 | 0 | 0 | 0 | 20 776 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 63 875 | 0 | 0 | 0 | 63 875 |
*kwoty wykazane łącznie z przyszłym niezdyskontowanymi przepływami z tyt. odsetek | |||||
stan na | < 1 roku | 1 – 3 lat | 3 – 5 lat | > 5 lat | Razem |
Dane w tys. PLN |
|
|
|
|
|
Oprocentowanie stałe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 8 040 | 9 127 | 1 350 | 216 | 18 733 |
Kredyty bankowe | 11 257 | 9 436 | 0 | 0 | 20 693 |
Udzielone pożyczki | 48 145 | 0 | 50 | 0 | 48 195 |
Lokaty bankowe | 113 | 0 | 0 | 0 | 113 |
Oprocentowanie zmienne |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 4 381 | 4 315 | 515 | 1 491 | 10 702 |
Kredyty bankowe | 89 909 | 40 173 | 347 | 0 | 130 429 |
Lokaty bankowe | 50 | 0 | 0 | 0 | 50 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 29 550 | 0 | 0 | 0 | 29 550 |
Potencjalny wpływ zmiany oprocentowania rynkowego na wynik finansowy generowany z instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu przedstawia poniższa tabela. Kalkulacja zakłada ekspozycję na daną stopę procentową w stałej wartości na dzień 31 grudnia 2022 (oraz 31 grudnia 2021 roku). Tabela uwzględnia tylko waluty i instrumenty, dla których ekspozycja Grupy dla instrumentów oprocentowanych stopą zmienną jest istotna.
| 2022 | 2021 | ||||
Dane w tys. PLN | PLN | EUR | USD | PLN | EUR | USD |
Środki pieniężne | 51 408 | 22 356 | 3 369 | 5 791 | 14 273 | 1 994 |
Kredyty otrzymane | -60 658 | -22 617 | -680 | -50 866 | -60 409 | -2 785 |
Ekspozycja netto | -9 250 | -261 | 2 689 | -45 075 | -46 136 | -791 |
Wpływ* wzrostu** stopy procentowej*** o 1 p.p. | -93 | -3 | 27 | -451 | -461 | -8 |
* bez uwzględnienia ewentualnych efektów podatkowych | ||||||
** wpływ spadku jest analogiczny | ||||||
*** odpowiednio: WIBOR lub EURIBOR | ||||||
Otwierane przez jednostki Grupy lokaty pieniężne mają charakter krótkoterminowy, co wpływa na dostosowanie ich warunków do sytuacji rynkowej, ale jednocześnie zwiększa ryzyko zmienności przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu odsetek.
Co do zasady, Grupa Selena nie stosuje instrumentów zabezpieczających przed zmianami rynkowych stóp procentowych.
Ważne oszacowania i założenia |
Zgodnie z MSSF 9, na każdy dzień bilansowy Grupa Selena dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki. Grupa Selena stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości dla poszczególnych pozycji aktywów finansowych: • Należności handlowe – Grupa Selena korzysta z modelu oczekiwanych strat kredytowych w okresie życia należności celem ustalenia odpisów aktualizujących wartość należności, w ramach którego dokonuje analizy indywidualnej (dla należności od znaczących odbiorców zewnętrznych) oraz analizy portfelowej (dla pozostałych odbiorców zewnętrznych ze względu na podobną charakterystykę ryzyka kredytowego). Dodatkowo, salda należności stanowiące podstawę do kalkulacji odpisów aktualizujących podlegają pomniejszeniu o kwoty ubezpieczonych należności (nie tworzy się odpisu na wartość należności ubezpieczonych). Analiza portfelowa ekspozycji dokonywana jest przy zastosowaniu uproszczonej matrycy odpisów w poszczególnych przedziałach wiekowych w całym okresie życia należności w oparciu o wskaźniki niewypełnienia zobowiązania ustalone na podstawie danych historycznych za ostatnie 4-5 lat. Nie zidentyfikowaliśmy czynników przyszłych, które istotnie wpłynęłyby na poziom wskaźników niewypełnienia zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. |
Dla pożyczek udzielonych, Grupa dokonuje indywidualnej analizy każdej ekspozycji przyporządkowując ją do jednego z 3 stopni: i) Stopień 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności w ciągu 12 miesięcy, ii) Stopień 2 - salda, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności w ciągu całego okresu kredytowania, iii) Stopień 3 – salda ze stwierdzoną utratą wartości. Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 1 lub 2 wielkość odpisu aktualizującego ustalana jest w oparciu o indywidualnie ustalony rating, profil spłaty oraz ocenę odzysku z tytułu zabezpieczeń. Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 3, kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych efektywną stopą procentową. Odwrócenie utworzonych odpisów następuję w przypadku, gdy wartość bieżąca oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych jest wyższa od zaangażowanych aktywów netto oraz planowane jest uzyskanie dodatniego bilansu płatności w okresie najbliższych 12 miesięcy od danego podmiotu. |
Poniższa tabela przedstawia odpisy aktualizujące należności handlowe w poszczególnych przedziałach wiekowych, do kalkulacji których wykorzystano uproszczoną matrycę oczekiwanych strat kredytowych w oparciu o wskaźniki niewypełnienia zobowiązania.
Przeterminowanie w dniach | Należności handlowe wyceniane w modelu uproszczonym | Współczynnik niewypełnienia zobowiązań | Oczekiwane straty kredytowe |
Bieżące | 164 414 | 1,93% | 3 175 |
< 30 | 21 892 | 0,31% | 68 |
31 – 60 | 6 174 | 2,35% | 145 |
61 – 90 | 2 437 | 11,78% | 287 |
91 – 120 | 1 531 | 21,03% | 322 |
121 – 180 | 1 973 | 23,82% | 470 |
181-360 | 2 411 | 25,47% | 614 |
>361 | 11 147 | 92,93% | 10 359 |
Razem | 211 979 |
| 15 440 |
Przeterminowanie w dniach | Należności handlowe wyceniane w modelu uproszczonym | Współczynnik niewypełnienia zobowiązań | Oczekiwane straty kredytowe |
Bieżące | 194 594 | 0,61% | 1 187 |
< 30 | 17 518 | 0,80% | 140 |
31 – 60 | 3 927 | 1,68% | 66 |
61 – 90 | 1 248 | 5,13% | 64 |
91 – 120 | 1 183 | 5,66% | 67 |
121 – 180 | 849 | 7,18% | 61 |
181-360 | 872 | 47,25% | 412 |
>361 | 9 790 | 100,00% | 9 790 |
Razem | 229 981 |
| 11 787 |
Zmiany odpisów aktualizujących należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe wraz z danymi porównawczymi przedstawia poniższa tabela:
Dane w tys. PLN | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej na początek okresu | 23 837 | 26 100 |
należności handlowe | 21 471 | 23 764 |
pozostałe należności finansowe | 2 366 | 2 336 |
Utworzony / odwrócony (-) | 5 082 | 1 019 |
należności handlowe | 5 059 | 672 |
pozostałe należności finansowe | 23 | 347 |
Wykorzystany | -1 717 | -3 348 |
należności handlowe | -1 717 | -3 026 |
pozostałe należności finansowe | 0 | -322 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | -393 | 66 |
należności handlowe | -439 | 61 |
pozostałe należności finansowe | 46 | 5 |
Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej na koniec okresu | 26 809 | 23 837 |
należności handlowe | 24 374 | 21 471 |
pozostałe należności finansowe | 2 435 | 2 366 |
Pożyczki udzielone pozostałym podmiotom powiązanym na 31 grudnia 2022 roku wyniosły 52,0 mln PLN i zostały zaklasyfikowane do stopnia 1 ryzyka kredytowego (nie odnotowano znacznego wzrostu ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia). Na dzień 31 grudnia 2022 roku został ujęty odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej w kwocie 173 tys. PLN. Na dzień bilansowy, pożyczka w kwocie 40,3 mln PLN została zabezpieczona wekslem imiennym beneficjenta rzeczywistego Grupy Selena, a pożyczka w kwocie 2,4 mln PLN - portfelem wierzytelności pożyczkobiorcy, a pożyczka w kwocie 9,3 mln PLN – majątkiem obrotowym pożyczkobiorcy.
Środki pieniężne są lokowane w instytucjach finansowych w formie krótkoterminowych lokat. Ryzyko kredytowe związane z lokowanymi środkami pieniężnymi jest w ocenie Zarządu niskie. Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy (do 3 miesięcy) i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Selena dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 303,4 mln PLN. Stan na 31 grudnia 2021 roku: 177,3 mln PLN.
W przypadku środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, ryzyko kredytowe jest w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej niskie (stopień 1 modelu utraty wartości). Ponad 90% środków pieniężnych na rachunkach bankowych, jednostki Grupy Selena FM S.A. utrzymują w instytucjach finansowych posiadających rating na poziomie wysokim, średniowysokim i średnim oraz dysponujących odpowiednim kapitałem własnym oraz silną i ustabilizowaną pozycją rynkową. W tabeli poniżej zaprezentowano poziom koncentracji środków pieniężnych na rachunkach bankowych z uwzględnieniem oceny kredytowej instytucji finansowych.
Poziom ratingu |
| stan na 31.12.2022 | stan na 31.12.2021 |
Wysoki | od AAA do AA- wg S&P i Fitch oraz od Aaa do Aa3 wg Moody’s | 1% | 1% |
Średniowysoki | od A+ do A- wg S&P i Fitch oraz od A1 do A3 wg Moody’s | 81% | 62% |
Średni | od BBB+ do BBB- wg S&P i Fitch oraz od Baa1 do Baa3 wg Moody’s | 9% | 18% |
Niski | od Ba2 do Ca wg S&P i Fitch oraz od BB do CC wg Moody’s | 9% | 19% |
Celem Zarządu Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania. W tym celu wykorzystywane są różne źródła finansowania – kredyty inwestycyjne, kredyty w rachunku bieżącym oraz leasing.
W ramach realizacji funkcji centralnej koordynacji zarządzania finansami Grupy, Jednostka Dominująca udziela pożyczek jednostkom zależnym w celu zapewnienia bieżącego finansowania i płynności, przy czym efekt tych transakcji jest wyłączany w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy. Szczegóły tych transakcji zawiera jednostkowe sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej za rok 2022. Jednostka Dominująca udziela finansowania jednostkom zależnym w oparciu o prognozy płynności Grupy (obejmującej niewykorzystane limity kredytowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty). Zasadniczo odbywa się to na poziomie lokalnym w jednostkach zależnych, zgodnie z praktyką i limitami ustalonymi przez Grupę. Limity te różnią się w zależności od lokalizacji, aby uwzględnić płynność rynku, na którym działa jednostka zależna. Ponadto polityka zarządzania płynnością Grupy obejmuje prognozowanie przepływów pieniężnych w głównych walutach i uwzględnianie poziomu płynnych aktywów niezbędnych do ich zaspokojenia, monitorowanie wskaźników płynności bilansu pod kątem wewnętrznych i zewnętrznych wymogów regulacyjnych oraz utrzymanie planów zadłużenia.
Informacje dotyczące terminów zapadalności kredytów bankowych oraz zobowiązań z tytułu leasingu znajdują się odpowiednio w notach 7.2.2.
Grupa Selena w szerokim zakresie współpracuje z klientami z rynków wschodnich (Rosja, Ukraina, Kazachstan). Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy są świadome ryzyk związanych z rynkami wschodnimi (ryzyko walutowe, kredytowe, prawne, podatkowe i polityczne). W Grupie obowiązuje model zarządzania sprzedażą oraz częściowe zabezpieczanie transakcji walutowych, pozwalające na łagodzenie wyżej wymienionych ryzyk.
Ponadto, istotną część kosztów operacyjnych Grupy stanowią koszty surowców, w tym nabywanych na rynkach zagranicznych. Ceny surowców charakteryzują się zmiennością i powiązane są z wahaniami koniunktury w gospodarce światowej oraz w wielu przypadkach ze zmiennością ceny ropy naftowej. Rosnące ceny surowców wpływają na obniżenie marż dystrybutorów oraz na spadek popytu. Z drugiej strony, malejące ceny mogą wskazywać na słabnący popyt i początek dekoniunktury. Utrzymywanie się stabilnego tempa wzrostu i nierosnących cen surowców ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie Grupy, wpływając na większą przewidywalność wyników działalności, z kolei wahania popytu i wzrost cen surowców wpływają negatywnie na poziom zysku Grupy.
W procesie zarządzania i podejmowania strategicznych decyzji, które wywierają również skutki w zakresie rozliczeń podatkowych, Grupa Selena narażona jest na ryzyka podatkowe. Ryzyka podatkowe zostały opisane w nocie 1.11. skonsolidowanego sprawozdania z działalności Zarządu za rok 2022.
Ryzyko geopolityczne związane z obecną sytuacją w Ukrainie
Zarząd Selena FM S.A. na bieżąco monitoruje i analizuje wpływ działań wojennych trwających od 24 lutego 2022 roku na terytorium Ukrainy na działalność biznesową Grupy Selena. Nie zidentyfikowano istotnego wpływu sytuacji w Ukrainie na wyniki działalności Grupy Selena osiągnięte w 2022 roku.
Z uwagi na dużą niepewność, co do dalszego przebiegu wydarzeń w Ukrainie, Zarząd Selena FM S.A. pod rozwagę poddał możliwe scenariusze rozwoju sytuacji oraz podjął działania zapobiegawcze przed wystąpieniem negatywnych skutków dla działalności spółek zlokalizowanych w regionie dotkniętym konfliktem.
Wartość zapasów
Na dzień bilansowy wartość zapasów towarów w spółkach zlokalizowanych w regionie objętym konfliktem wynosiła 43 mln PLN. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zapasy te są nieuszkodzone i nieprzeterminowane.
Oczekiwana strata kredytowa należności handlowych
Zarząd Selena FM S.A. dokonał analizy wpływu zmian i pojawienia się dodatkowych ryzyk związanych z wybuchem wojny na kalkulację oczekiwanych strat kredytowych. Na dzień 31 grudnia 2022 roku stan należności od klientów niepowiązanych spółek z regionu objętego zagrożeniem geopolitycznym wynosił 25 mln PLN. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego należności te były regulowane bez opóźnień.
Wartość rzeczowych aktywów trwałych
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała istotnych aktywów trwałych w regionie objętym działaniami wojennymi.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla akcjonariuszy.
Jednostka Dominująca zarządza strukturą kapitałową i w wyniku bieżących potrzeb, a także zmian warunków ekonomicznych, wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub zmiany struktury kapitałowej, Jednostka Dominująca może zastosować m.in. następujące instrumenty:
wypłata dywidendy dla akcjonariuszy,
emisja nowych akcji,
zaciągnięcie lub spłata kredytów.
W ramach zarządzania kapitałem, Zarząd Jednostki Dominującej monitoruje poziom zadłużenia stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto wliczane są kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu leasingu oraz przedpłaconych należności handlowych, pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej. Grupa Selena dąży do utrzymania wskaźnika poniżej 20%. Na koniec roku 2022 wskaźnik uległ obniżeniu w stosunku do 31 grudnia 2021, ze względu na istotny spadek zobowiązań z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Kredyty bankowe i pożyczki | 89 994 | 148 023 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 44 548 | 29 177 |
Zobowiązania z tytułu przedpłaconych należności handlowych | 0 | 1 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | -100 363 | -38 915 |
Zadłużenie netto | 34 179 | 138 286 |
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej | 715 064 | 600 976 |
Kapitał i zadłużenie netto | 749 243 | 739 262 |
Wskaźnik dźwigni (zadłużenie netto / kapitał własny + zadłużenie netto) | 5% | 19% |
W dniu 2 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Selena FM S.A. podjęło uchwałę o dokonaniu podziału zysku za 2021 rok w wysokości 43 545 445,46 PLN w następujący sposób: kwotę w wysokości 43 545 445,46 PLN przekazać w całości na kapitał rezerwowy Jednostki Dominującej.
Pozostałe informacje
Poręczenia i gwarancje wewnątrz Grupy
Polityki rachunkowości | |
Jednostka ujawnia na koniec okresu sprawozdawczego informacje o zobowiązaniach warunkowych jeżeli : - ma możliwy obowiązek, który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki lub - ma obecny obowiązek, który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, ale wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne nie jest prawdopodobny lub jednostka nie jest w stanie wycenić kwoty zobowiązania wystarczająco wiarygodnie. Jednostka nie ujawnia zobowiązania warunkowego,i gdy prawdopodobieństwo wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest znikome. | Umową gwarancji finansowej jest umowa zobowiązująca jej wystawcę do dokonania określonych płatności rekompensujących posiadaczowi stratę, jaką poniesie z powodu nie dokonania przez określonego dłużnika płatności w przypadającym terminie zgodnie z warunkami instrumentu dłużnego. W momencie początkowego ujęcia zobowiązanie finansowe z tytułu umowy gwarancji/poręczeń wycenia się według wartości godziwej. Po początkowym ujęciu, jednostka wycenia zobowiązanie finansowe z tytułu umowy gwarancji/poręczeń według większej z dwóch kwot: wartości rozpoznanej początkowo pomniejszonej o kwoty rozpoznane w rachunku wyniku wskutek rozliczania pierwotnie ujętej kwoty w okresie ważności poręczenia oraz kwoty oszacowanej zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. |
Aktywa i zobowiązania warunkowe w ramach umowy nabycia Jednostki Dominującej Selena Iberia
W ramach akwizycji Jednostki Dominującej Selena Iberia (dawniej: Industrias Quimicas Lowenberg) w 2009 roku, w przejmowanej spółce zidentyfikowano na dzień nabycia potencjalne aktywa związane z realizacją korzyści, jakie Selena Iberia może w przyszłości uzyskać z tytułu podatkowych aktywów warunkowych. Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Grupą Selena i poprzednimi udziałowcami spółki, jeżeli z tytułu powyższych pozycji zostaną przez nabywaną spółkę uzyskane faktyczne korzyści ekonomiczne, wówczas zostaną one zwrócone poprzednim udziałowcom w kwocie równej tym korzyściom (ujęcie symetryczne, bez wpływu na wynik Grupy). W dniu 30 września 2010 roku podpisano dodatkową umowę regulującą tę kwestię; zgodnie z nią, potencjalne korzyści ekonomiczne wynikające z tych aktywów zostaną zwrócone poprzednim udziałowcom w części odpowiadającej 70% lub 85% (w zależności od rodzaju aktywa) wartości tych korzyści. Maksymalna wartość nominalna nieujętych w rozliczeniu nabycia zobowiązań warunkowych, po uwzględnieniu zobowiązań ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 1,16 mln EUR.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego raportu spółki Grupy Selena FM S.A. nie są stroną nieujawnionych postępowań sądowych, których wartość przekraczałaby 10% kapitałów własnych Jednostki Dominującej.
W dniu 10.11.2022 r. Carina Silicones sp. z o.o., spółka zależna od Selena FM S.A., zawarła na rozprawie przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie, VII Wydział Gospodarczy i Własności Intelektualnej ugodę sądową z Bank Millennium S.A., na mocy której Strony czyniąc sobie wzajemne ustępstwa zakończyły spór sądowy, wszczęty powództwem Banku dnia 4 stycznia 2013 r. Strony, w zawartej ugodzie zrzekły się względem siebie wszelkich roszczeń.
Polityki rachunkowości | |
Jednostka ujawnia informacje dotyczące istoty związku z podmiotami powiązanymi oraz wszelkie informacje dotyczące transakcji i nierozliczonych sald należności oraz zobowiązań. | Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbywają się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. |
Poniższa tabela przedstawia transakcje z osobami zarządzającymi i nadzorującymi Jednostki Dominującej oraz jednostkami stowarzyszonymi. Dane dotyczące sprzedaży i zakupów obejmują okres 12 miesięcy zakończony
31 grudnia (odpowiednio 2022 i 2021 roku), natomiast dane dotyczące należności i zobowiązań obejmują stan
na 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku.
Dane w tys. PLN | Okres | Sprzedaż | Zakupy | Należności | Zobowiązania | Udzielone pożyczki |
Jednostki stowarzyszone | 2022 | 4 671 | 0 | 836 | 83 | 0 |
2021 | 5 818 | 0 | 1 951 | 38 | 0 | |
Wspólne przedsięwzięcia | 2022 | 18 813 | 0 | 6 298 | 0 | 0 |
2021 | 23 126 | 0 | 7 017 | 0 | 0 | |
Podmioty zależne od akcjonariusza kontrolującego* | 2022 | 13 | 1 468 | 9 | 0 | 51 336 |
2021 | 10 | 558 | 10 | 120 | 48 195 | |
Kluczowe kierownictwo** | 2022 | 0 | 0 | 0 | 62 | 0 |
2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
RAZEM | 2022 | 23 497 | 1 468 | 7 143 | 145 | 51 336 |
2021 | 28 954 | 558 | 8 978 | 158 | 48 195 |
Informacje na temat podziału wyniku za rok 2021 zawiera nota 7.3.1.
Informacje o pozostałych wynagrodzeniach kluczowego kierownictwa nie ujęte w powyższej tabeli zawiera nota 8.4
Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych przedstawiają poniższe tabele.
Należności: | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Bilansowa zmiana stanu należności, w tym: | 20 551 | -74 056 |
zmiana stanu z tytułu należności handlowych i pozostałych | 29 101 | -43 707 |
zmiana stanu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | -734 | -9 654 |
zmiana stanu pozostałych aktywów finansowych | -717 | -12 465 |
zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych | -7 099 | -8 230 |
Eliminacja zmiany stanu należności z tytułu podatku dochodowego | 734 | 9 654 |
Eliminacja zmiany stanu należności inwestycyjnych i zaliczek na inwestycje | -100 | -461 |
Eliminacja zmiany stanu udzielonych pożyczek i naliczonych odsetek | 3 824 | 6 064 |
Nabycie jednostki zależnej | 77 | 0 |
Eliminacja zmiany salda aktywa z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 1 412 | -24 |
Eliminacja zmiany salda rozrachunków z tytułu płatności czekami i kartami kredytowymi | -2 362 | -1 807 |
Czeki otrzymane w rozliczeniu należności | -227 | -4 212 |
Pozostałe | -106 | 57 |
Zmiana stanu należności w rachunku przepływu środków pieniężnych | 23 803 | -64 785 |
Zapasy: | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Bilansowa zmiana stanu zapasów | 17 830 | -87 345 |
Przeliczenie jednostki zależnej w warunkach hiperinflacji | 342 | 0 |
Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływu środków pieniężnych | 18 172 | -87 345 |
Zobowiązania: | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań | -36 309 | 107 593 |
Eliminacja zmiany stanu kredytów i pożyczek | 58 029 | -98 271 |
Eliminacja zmiany stanu zobowiązań z tytułu leasingu | -15 371 | 5 785 |
Eliminacja zmiany stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego | -3 375 | 8 249 |
Eliminacja zmiany stanu zobowiązań inwestycyjnych | 1 204 | -14 |
Eliminacja zmiany salda przychodów przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowej | -326 | 809 |
Eliminacja zmiany salda zobowiązania z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 644 | 862 |
Pozostałe | -3 | 3 |
Zmiana stanu zobowiązań w rachunku przepływu środków pieniężnych | 4 493 | 25 016 |
Pozostałe w działalności operacyjnej | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Rozliczenie salda przychodów przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowej do wyniku | -1 187 | -2 247 |
Przeliczenie jednostki zależnej w warunkach hiperinflacji | 1 335 | 0 |
Odpis aktualizujący pożyczkę udzieloną | 0 | 173 |
Dywidenda otrzymana przez spółki zależne | -172 | -172 |
Razem pozostałe | -24 | -2 246 |
Pozostałe w działalności inwestycyjnej | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
Wpływ od udziałowców niekontrolujących w związku z podwyższeniem kapitału | 1 100 | 0 |
Nabycie jednostki zależnej | -599 | 0 |
Nabycie pozostałych aktywów finansowych | -785 | 0 |
Sprzedaż pozostałych aktywów finansowych | 937 | 0 |
Wykup udziałów niekontrolujących w jednostce zależnej | 0 | -397 |
Razem pozostałe | 653 | -397 |
Wynagrodzenie członków Zarządu Jednostki Dominującej przedstawia poniższa tabela.
ZARZĄD | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
do 31.12.2022 | do 31.12.2021 | |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym premie (wynagrodzenia i narzuty) | 5 053 | 6 482 |
Wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług dla jednostek zależnych | 0 | 769 |
Razem | 5 053 | 7 251 |
RADA NADZORCZA | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
do 31.12.2022 | do 31.12.2021 | |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym premie (wynagrodzenia i narzuty) | 652 | 738 |
Razem | 652 | 738 |
W skład kluczowego personelu kierowniczego wchodzi również beneficjent rzeczywisty Grupy Selena, który w 2022 roku, w okresie po rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Selena FM S.A. osiągnął wynagrodzenie w kwocie 1 980 tys. PLN z tytułu usług świadczonych dla Grupy Selena. Członkowie Zarządu uzyskują wynagrodzenie stałe oraz premiowe zmienne. Decyzję o ewentualnej wypłacie premii za rok 2022 podejmie Rada Nadzorcza.
Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania jednostkowego sprawozdania finansowego Jednostki Dominującej oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Selena FM. S.A., jak i sprawozdań jednostkowych sprawozdań finansowych wybranych spółek zależnych za rok 2022 i 2021 przedstawia poniższa tabela.
Przeciętne średnioroczne zatrudnienie w Grupie przedstawia poniższa tabela.
Przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na etaty | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Administracja | 152 | 146 |
Dział sprzedaży | 882 | 854 |
Pion produkcji | 678 | 725 |
Pozostali | 160 | 168 |
Razem | 1 872 | 1 893 |
Jacek Michalak |
Wiceprezes Zarządu |
ds. Handlowych |
Sławomir Majchrowski |
Członek Zarządu |
ds.. Finansowych |
Krzysztof Ościłowicz |
Członek Zarządu |
ds. Operacyjnych |
Roman Dziuba |
Członek Zarządu |
ds. Personalnych |
Andrzej Zygadło |