Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2021
SPISTREŚCI
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT4
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ(BILANS)6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITAŁACH WŁASNYCH8
1. Informacje ogólne11
1.1 Informacje o Jednostce Dominującej11
1.2 Dane dotyczące sprawozdania13
1.3 Polityki rachunkowości15
2. Informacje o Grupie Kapitałowej23
2.1 Działalność GK Selena23
2.2 Skład Grupy Kapitałowej23
2.3 Zmiany w składzie Grupy25
3. Segmenty operacyjne oraz informacje na temat przychodów29
4. Noty objaśniające do skonsolidowanego rachunku zysków i strat34
4.1 Koszty działalności operacyjnej34
4.2 Pozostałe przychody i koszty operacyjne35
4.3 Przychody i koszty finansowe36
5. Opodatkowanie39
6. Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej44
6.1 Instrumenty finansowe44
6.2. Aktywa i zobowiązania niefinansowe52
6.3. Kapitały65
7. Ryzyko69
7.1 Ważne oszacowania i założenia69
7.2 Zarządzanie ryzykiem finansowym69
7.3 Zarządzanie kapitałem i zadłużenie netto77
8. Pozostałe informacje79
8.1 Zobowiązania warunkowe79
8.2 Informacje o podmiotach powiązanych80
8.3 Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami wybranych pozycji bilansowych oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych81
8.4 Wynagrodzenie kluczowego personelu kierowniczego Jednostki Dominującej82
8.5 Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania82
8.6 Struktura zatrudnienia83
8.7 Zdarzenia po dniu bilansowym83
Skonsolidowane sprawozdania finansowe
Dane w tys. PLN | Nota | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 dane przekształcone* |
|
|
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
| ||
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
| ||
Przychody ze sprzedaży usług |
| ||
Przychody z umów z klientami | 3 | ||
Koszt własny sprzedaży | 4.1 | ||
Zysk brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | 4.1 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 4.1 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 4.2 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 4.2 | ||
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych | 4.2 | ||
Utrata wartości aktywów finansowych | 4.2 | ||
Zysk z działalności operacyjnej |
| ||
Przychody finansowe | 4.3 | ||
Koszty finansowe | 4.3 | ||
Udział w wynikach jednostki stowarzyszonej |
| ||
Zysk brutto |
| ||
Podatek dochodowy | 5 | - | |
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
| ||
Wynik netto z działalności zaniechanej |
| ||
Zysk netto za okres |
| ||
|
|
|
|
Zysk netto przypisany: |
|
|
|
– akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
– udziałom niedającym kontroli |
|
(zł/szt.) | (zł/szt.) | ||
– podstawowy, w tym: |
| ||
z działalności kontynuowanej |
| ||
z działalności zaniechanej |
| ||
– rozwodniony, w tym: |
| ||
z działalności kontynuowanej |
| ||
z działalności zaniechanej |
|
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Dane w tys. PLN |
| od 01.01.2021 | od 01.01.2020 dane przekształcone* |
0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Wynik netto |
| ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| - | - |
Pozostałe całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu |
| - | - |
Pozostałe całkowite dochody, przed opodatkowaniem |
| - | - |
Podatek dochodowy związany z różnicami kursowymi z przeliczenia |
| - | - |
Podatek dochodowy związany z elementami całkowitych dochodów, które podlegają przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| - | - |
Pozostałe całkowite dochody za okres, po uwzględnieniu podatku |
| - | - |
Całkowite dochody razem |
| ||
Przypisane: |
|
|
|
– akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
– udziałom niedającym kontroli |
|
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Dane w tys. PLN | Nota | stan na | stan na | stan na dane |
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 6.2.1; 6.2.2 | |||
Wartości niematerialne | 6.2.3 | |||
Inwestycje w jednostki wyceniane metodą praw własności | 6.2.5 | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 | |||
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 6.1 | |||
Aktywa trwałe razem |
| |||
Zapasy | 6.2.6 | |||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa niefinansowe | 6.2.7 | |||
Należności handlowe oraz pozostałe | 6.1 | |||
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
| |||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 6.1 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6.1.2 | |||
Aktywa obrotowe razem |
| |||
RAZEM AKTYWA |
| |||
|
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA I KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy | 6.3.1 | |||
Udziały (akcje) własne | 6.3.2 | - | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 6.3.5 | - | - | - |
Kapitał zapasowy | ||||
Pozostałe kapitały rezerwowe | 6.3.3 | |||
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | - | - | - | |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||
Kapitał własny przypadający udziałom niedającym kontroli | 6.3.4 | |||
Kapitał własny razem | ||||
Długoterminowa część kredytów bankowych i pożyczek | 6.1.3 | |||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 6.1.5 | |||
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 | |||
Pozostałe długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 6.2.9 | |||
Rezerwy długoterminowe | 6.2.8 | |||
Zobowiązania długoterminowe |
| |||
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe | 6.1 | |||
Zobowiązania z tytułu zwrotu wynagrodzenia |
| |||
Krótkoterminowa część kredytów bankowych i pożyczek | 6.1.3 | |||
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 6.1.5 | |||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 6.1 | |||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
| |||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 6.2.9 | |||
Rezerwy krótkoterminowe | 6.2.8 | |||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| |||
Zobowiązania razem |
| |||
RAZEM ZOBOWIĄZANIA I KAPITAŁ WŁASNY |
|
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Dane w tys. PLN | Nota | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 przekształcone* |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk (strata) brutto |
| ||
Korekty w celu uzgodnienia zysku, w tym: |
| - | |
Udział w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności |
| - | - |
Amortyzacja |
| ||
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych |
| - | |
Odsetki |
| ||
Wynik na sprzedaży/likwidacji trwałych aktywów niefinansowych |
| ||
Wycena instrumentów pochodnych |
| - | |
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych |
| ||
Zmiana stanu należności | 8.3 | - | - |
Zmiana stanu zapasów | - | - | |
Zmiana stanu zobowiązań | 8.3 | ||
Zmiana stanu rezerw |
| - | |
Pozostałe | 8.3 | - | - |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej przed podatkiem |
| ||
Zapłacony podatek dochodowy |
| - | - |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| - | |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Płatności z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
| - | - |
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
| ||
Wypływ w związku z udzieleniem pożyczek |
| - | - |
Dywidendy otrzymane |
| ||
Odsetki otrzymane |
| ||
Pozostałe | 8.3 | - | |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| - | - |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów | 6.1.4 | ||
Spłata pożyczek/kredytów | 6.1.4 | - | - |
Wykup akcji własnych |
| - | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 6.1.4 | - | - |
Dywidendy wypłacone na rzecz udziałowców niemających kontroli |
| - | - |
Odsetki zapłacone | 6.1.4 | - | - |
Pozostałe | 8.3 | ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
| - | |
|
|
|
|
Zmniejszenie netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| - | - |
Bilansowa zmiana środków pieniężnych, w tym: |
| - | - |
Różnice kursowe netto |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2021 ROKU
Dane w tys. PLN | Kapitał | Udziały (akcje) własne (-) | Różnice kursowe | Kapitał | Pozostałe | Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | Kapitał własny ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31 grudnia 2020 roku - dane zatwierdzone | - | - | |||||||
Korekta błędu lat ubiegłych | |||||||||
Na dzień 1 stycznia 2021 roku - dane przekształcone* | - | - | |||||||
Zysk za okres | |||||||||
Inne całkowite dochody netto za okres | - | - | - | ||||||
Całkowite dochody ogółem za okres | - | ||||||||
Podział zysku | - | ||||||||
Dywidenda | - | - | |||||||
Wykup akcji własnych | - | - | - | ||||||
Pozostałe | - | - | - | - | - | ||||
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitału własnego | - | - | |||||||
Na dzień 31 grudnia 2021 roku | - | - | - |
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2020 ROKU
Dane w tys. PLN | Kapitał | Udziały (akcje) własne (-) | Różnice kursowe | Kapitał | Pozostałe | Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | Kapitał własny ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31 grudnia 2019 roku - dane zatwierdzone | - | - | |||||||
Korekta błędu lat ubiegłych | |||||||||
Na dzień 1 stycznia 2020 roku - dane przekształcone* | - | - | |||||||
Zysk za rok obrotowy | |||||||||
Inne całkowite dochody netto za okres | - | - | - | ||||||
Całkowite dochody ogółem za okres | - | ||||||||
Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy | - | ||||||||
Dywidenda | - | - | |||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) kapitału własnego | - | ||||||||
Na dzień 31 grudnia 2020 roku | - | - |
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Informacje ogólne
Jednostka Dominująca
Jednostką dominującą Grupy jest
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
Siedziba Spółki mieści się w
Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, po przekształceniu pod numerem KRS 0000292032 (poprzedni numer KRS0000129819). Spółce nadano numer statystyczny REGON 890226440.
Zarząd Jednostki Dominującej
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Zarząd Jednostki Dominującej funkcjonował w składzie:
Krzysztof Domarecki – Prezes Zarządu,
Dariusz Ciesielski – Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży,
Christian Dölle – Wiceprezes Zarządu ds. Marketingu,
Jacek Michalak – Członek Zarządu ds. Finansowych,
Marek Tomanek – Członek Zarządu ds. Operacyjnych.
W dniu 30 listopada 2020 roku Pan Dariusz Ciesielski złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie Jednostki Dominującej oraz z pełnienia w niej funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Sprzedaży ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2020 roku.
W dniu 30 listopada 2020 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej podjęła uchwałę, na podstawie której z dniem 1 stycznia 2021 roku powołała do Zarządu Jednostki Dominującej Pana Sławomira Majchrowskiego i powierzyła mu funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Handlowych (CCO).
Na dzień 1 stycznia 2021 roku Zarząd Jednostki Dominującej funkcjonował w składzie:
Krzysztof Domarecki – Prezes Zarządu,
Christian Dölle – Wiceprezes Zarządu ds. Marketingu,
Sławomir Majchrowski – Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych,
Jacek Michalak – Członek Zarządu ds. Finansowych,
Marek Tomanek – Członek Zarządu ds. Operacyjnych.
W dniu 16 lutego 2021 roku Pan Krzysztof Domarecki złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie Jednostki Dominującej oraz z pełnienia w niej funkcji Prezesa Zarządu ze skutkiem na dzień 1 marca 2021 roku.
W dniu 16 lutego 2021 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej podjęła uchwałę, na podstawie której z dniem 1 marca 2021 roku powołała na funkcję Prezesa Zarządu Jednostki Dominującej Pana Jacka Michalaka, dotychczasowego Członka Zarządu ds. Finansowych (CFO).
W dniu 19 kwietnia 2021 roku Pan Marek Tomanek złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie Jednostki Dominującej oraz z pełnienia w niej funkcji Członka Zarządu ds. Operacyjnych ze skutkiem na dzień 30 kwietnia 2021 roku.
W dniu 22 kwietnia 2021 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej i podjęła Uchwałę, na podstawie której z dniem 1 maja 2021 roku powołała do Zarządu Jednostki Dominującej Pana Romana Dziubę i powierzyła mu funkcję Członka Zarządu ds. Operacyjnych.
W okresie od 1 maja 2021 roku do 26 maja 2021 roku nie nastąpiły inne zmiany w składzie Zarządu Jednostki Dominującej.
W dniu 27 maja 2021 roku Rada Nadzorcza powołała Zarząd Jednostki Dominującej nowej kadencji w składzie:
Jacek Michalak – Prezes Zarządu,
Christian Dölle – Wiceprezes Zarządu ds. Marketingu,
Sławomir Majchrowski – Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych,
Roman Dziuba – Członek Zarządu ds. Operacyjnych.
W dniu 23 września 2021 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej podjęła Uchwałę, na podstawie której z dniem 1 października 2021 roku powołała do Zarządu Jednostki Dominującej Pana Andrzeja Zygadło i powierzyła mu funkcję Członka Zarządu ds. Personalnych (CHRO).
W dniu 25 listopada 2021 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej podjęła Uchwałę, na podstawie której z dniem 25 listopada 2021 roku odwołała Pana Christiana Doelle ze składu Zarządu Spółki, w tym ze sprawowanej funkcji Wiceprezesa Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Zarząd Jednostki Dominującej funkcjonował w składzie:
Jacek Michalak – Prezes Zarządu,
Sławomir Majchrowski – Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych,
Roman Dziuba – Członek Zarządu ds. Operacyjnych,
Andrzej Zygadło - Członek Zarządu ds. Personalnych.
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Spółki.
Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej funkcjonowała w składzie:
Andrzej Krämer – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Borysław Czyżak – Niezależny Członek Rady Nadzorczej,
Czesław Domarecki – Członek Rady Nadzorczej,
Łukasz Dziekan – Członek Rady Nadzorczej,
Marlena Łubieszko-Siewruk – Niezależny Członek Rady Nadzorczej,
Mariusz Warych – Niezależny Członek Rady Nadzorczej.
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 26 maja 2021 roku nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
W dniu 27 maja 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy powołało Radę Nadzorczą Jednostki Dominującej nowej kadencji w składzie:
Andrzej Krämer – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Borysław Czyżak – Niezależny Członek Rady Nadzorczej,
Czesław Domarecki – Członek Rady Nadzorczej,
Łukasz Dziekan – Członek Rady Nadzorczej,
Mariusz Warych – Niezależny Członek Rady Nadzorczej,
Paweł Wyrzykowski – Niezależny Członek Rady Nadzorczej.
W okresie od 27 maja 2021 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej.
Dane objęte sprawozdaniem finansowym
Niniejsze sprawozdanie jest skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Selena. Obejmuje okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku oraz dane na ten dzień.
Skonsolidowany rachunek zysków i strat, skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym obejmują dane za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku oraz dane porównawcze za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2020 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej obejmuje dane na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz dane porównawcze na dzień 31 grudnia 2020 roku. Ze względu na wprowadzoną retrospektywnie korektę błędu oraz zmianę prezentacji pozycji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej (patrz nota 1.3) prezentowany jest również bilans otwarcia najwcześniejszego prezentowanego okresu, tj. na dzień 1 stycznia 2020 roku
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 29 kwietnia 2022 roku.
Waluta funkcjonalna jednostki Dominującej i waluta sprawozdania finansowego
Walutą funkcjonalną jednostki Dominującej i prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest polski złoty, a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.
Na dzień bilansowy tj. 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku, aktywa i zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenione są przy zastosowaniu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (NBP). Pozycje skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych wyceniane są po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów średnich ogłaszanych dla danej waluty przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca w okresie od stycznia do grudnia odpowiednio 2021 i 2020 roku.
Kursy przyjęte do wyceny bilansowej oraz średnie kursy dla poszczególnych okresów sprawozdawczych przedstawia poniższa tabela.
Waluta | stan na | stan na | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
| ||||
1 USD | 4,0600 | 3,7584 | 3,8757 | 3,9045 |
1 EUR | 4,5994 | 4,6148 | 4,5775 | 4,4742 |
100 HUF | 1,2464 | 1,2638 | 1,2758 | 1,2636 |
1 UAH | 0,1487 | 0,1326 | 0,1422 | 0,1439 |
1 CZK | 0,1850 | 0,1753 | 0,1785 | 0,1687 |
1 RUB | 0,0542 | 0,0501 | 0,0524 | 0,0535 |
1 BRL | 0,7287 | 0,7236 | 0,7189 | 0,7543 |
1 BGN | 2,3516 | 2,3595 | 2,3404 | 2,2876 |
1 CNY | 0,6390 | 0,5744 | 0,6020 | 0,5664 |
100 KRW | 0,3417 | 0,3456 | 0,3380 | 0,3314 |
1 RON | 0,9293 | 0,9479 | 0,9293 | 0,9239 |
1 TRY | 0,3016 | 0,5029 | 0,4350 | 0,5556 |
100 KZT | 0,9354 | 0,8767 | 0,9112 | 0,9421 |
1 MXN | 0,1984 | 0,1891 | 0,1901 | 0,1815 |
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdzono istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy Selena. Zarząd Selena FM S.A. przeanalizował również wpływ sytuacji na Ukrainie (opisany w nocie 8.7) na zdolność Jednostki Dominującej do kontynuacji działalności. Grupa Selena na dzień publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania posiada stabilną sytuację finansową a prognozy przepływów pieniężnych wykazują możliwość utrzymania środków pieniężnych na poziomie wystarczającym do kontynuowania działalności. W związku z powyższym, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy założeniu kontynuacji działalności.
Oświadczenie Zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania finansowego
Zarząd Selena FM S.A. oświadcza, że według jego najlepszej wiedzy roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok sporządzone zostało zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, odzwierciedla w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz zysk netto Grupy Selena. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Selena za 2021 rok zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Podstawa sporządzenia oraz porównywalność danych finansowych
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
MSR i MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Selena za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, przy uwzględnieniu zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku i później, a także przy uwzględnieniu poniżej opisanych zmian prezentacyjnych i korekt błędu.
Zmiany prezentacyjne oraz korekty błędu
W 2021 roku w celu zwiększenia użyteczności skonsolidowanego sprawozdania finansowego dla jego odbiorców, Grupa dokonała zmiany prezentacji oraz nazw niektórych pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej ze względu na charakter prezentowanych danych.
W 2021 roku dokonano również korekt błędu lat ubiegłych. Pierwsza korekta dotyczyła prezentacji i wyceny prawa wieczystego użytkowania gruntów (dalej PWUG). W efekcie PWUG zostały przeklasyfikowane z wartości niematerialnych (grupa: pozostałe) oraz z pozostałych długoterminowych aktywów niefinansowych do środków trwałych (grupa: grunty).
Ponadto, w wyniku przeprowadzonej analizy odzyskiwalności aktywa z tyt. podatku odroczonego od rezerwy utworzonej w związku ze sprawą sporną Bank Millennium – Carina Silicones (szczegółowe informacje nt. sprawy podano w nocie 8.1) uznano, że na dzień 31 grudnia 2020 roku nie było prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Dodatkowo, Zarząd Jednostki Dominującej podjął decyzję o dokonaniu korekty błędu lat ubiegłych dotyczącego stosowania metody praw własności w odniesieniu do inwestycji w jednostce stowarzyszonej Hamil - Selena Co. Ltd. W wyniku tej korekty, na dzień 31 grudnia 2020 roku zwiększona została wartość inwestycji w jednostkach stowarzyszonych o kwotę 11,7 mln PLN (na 1 stycznia 2020 roku – o kwotę 10,5 mln PLN) w korespondencji z pozycją „Zyski zatrzymane”.
Poniżej zaprezentowano wpływ dokonanych zmian prezentacyjnych oraz korekty błędu a także uzgodnienie pomiędzy danymi opublikowanymi za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku a danymi ujętymi w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej (wpływ na dzień 31.12.2020 jak i 01.01.2020) oraz w skonsolidowanym rachunku zysków i strat (wpływ za okres 01.01.2020 – 31.12.2020):
Wpływ na skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej :
Dane w tys. PLN | stan na | Reklasyfikacja prawa wieczystego użytkowania gruntów | Reklasyfikacja należności regulowanych czekami i kartami kredytowym | Rozwiązanie aktywa z tyt. podatku odroczonego | Wycena udziału w jednostce stowarzyszonej | stan na |
|
| korekta błędu | zmiana prezentacyjna | korekta błędu | korekta błędu |
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 243 303 | 16 394 | 0 | 0 | 0 | 259 697 |
Wartości niematerialne | 48 888 | -6 363 | 0 | 0 | 0 | 42 525 |
Inwestycje w jednostki wyceniane metodą praw własności | 6 174 | 0 | 0 | 0 | 11 673 | 17 847 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 23 817 | 0 | 0 | -3 400 | 0 | 20 417 |
Pozostałe długoterminowe aktywa niefinansowe | 7 523 | -7 523 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności handlowe oraz pozostałe* | 251 907 | 0 | 9 773 | 0 | 0 | 261 680 |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 12 545 | 0 | -9 773 | 0 | 0 | 2 772 |
RAZEM AKTYWA | 594 157 | 2 508 | 0 | -3 400 | 11 673 | 604 938 |
Dane w tys. PLN | stan na | Reklasyfikacja prawa wieczystego użytkowania gruntów | Reklasyfikacja zobowiązań inwestycyjnych oraz pozostałych funduszy | Rozwiązanie aktywa z tyt. podatku odroczonego | Wycena udziału w jednostce stowarzyszonej | stan na |
|
| korekta błędu | zmiana prezentacyjna | korekta błędu | korekta błędu |
|
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | -104 586 | 0 | 0 | -3 400 | 11 673 | -96 313 |
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | 115 | 0 | -115 | 0 | 0 | 0 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 19 062 | 2 508 | 0 | 0 | 0 | 21 570 |
Pozostałe długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 1 411 | 0 | 115 | 0 | 0 | 1 526 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe** | 187 337 | 0 | 2 806 | 0 | 0 | 190 143 |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 4 862 | 0 | -3 356 | 0 | 0 | 1 506 |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 50 767 | 0 | 550 | 0 | 0 | 51 317 |
RAZEM PASYWA | 158 968 | 2 508 | 0 | -3 400 | 11 673 | 169 749 |
Dane w tys. PLN
| stan na | Reklasyfikacja prawa wieczystego użytkowania gruntów | Reklasyfikacja należności regulowanych czekami i kartami kredytowym | Rozwiązanie aktywa z tyt. podatku odroczonego | Wycena udziału w jednostce stowarzyszonej | stan na |
| korekta błędu | zmiana prezentacyjna | korekta błędu | korekta błędu |
| |
Rzeczowe aktywa trwałe | 235 620 | 16 174 | 0 | 0 | 0 | 251 794 |
Wartości niematerialne | 52 492 | -6 397 | 0 | 0 | 0 | 46 095 |
Inwestycje w jednostki wyceniane metodą praw własności | 5 954 | 0 | 0 | 0 | 10 513 | 16 467 |
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 1 322 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 327 |
Pozostałe długoterminowe aktywa niefinansowe | 7 337 | -7 332 | -5 | 0 | 0 | 0 |
Należności handlowe oraz pozostałe* | 237 892 | 0 | 5 263 | 0 | 0 | 243 155 |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 8 087 | 0 | -5 263 | 0 | 0 | 2 824 |
RAZEM AKTYWA | 548 704 | 2 445 | 0 | 0 | 10 513 | 561 662 |
Dane w tys. PLN | stan na | Reklasyfikacja prawa wieczystego użytkowania gruntów | Reklasyfikacja zobowiązań inwestycyjnych oraz pozostałych funduszy | Rozwiązanie aktywa z tyt. podatku odroczonego | Wycena udziału w jednostce stowarzyszonej | stan na |
|
| korekta błędu | zmiana prezentacyjna | korekta błędu | korekta błędu |
|
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty | -129 712 | 0 | 0 | 0 | 10 513 | -119 199 |
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | 109 | 0 | -109 | 0 | 0 | 0 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 23 479 | 2 445 | 0 | 0 | 0 | 25 924 |
Pozostałe długoterminowe zobowiązania niefinansowe | 1 598 | 0 | 109 | 0 | 0 | 1 707 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe** | 143 986 | 0 | 14 316 | 0 | 0 | 158 302 |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 16 841 | 0 | -16 745 | 0 | 0 | 96 |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania niefinansowe | 43 910 | 0 | 2 429 | 0 | 0 | 46 339 |
RAZEM PASYWA | 100 211 | 2 445 | 0 | 0 | 10 513 | 113 169 |
*ze względu na charakter pozycji dokonano zmiany nazwy z „należności handlowe” na „należności handlowe i pozostałe”
** ze względu na charakter pozycji dokonano zmiany nazwy z „zobowiązania handlowe” na „zobowiązania handlowe i pozostałe”
Wpływ na skonsolidowany rachunek zysków i strat:
Dane w tys. PLN | od 01.01.2020 | Rozwiązanie aktywa z tyt. podatku odroczonego | Wycena udziału w jednostce stowarzyszonej | Spisane nieściągalne należności | od 01.01.2020 |
|
| korekta błędu | korekta błędu | zmiana prezentacyjna |
|
Pozostałe koszty operacyjne | 8 865 | 0 | 0 | -549 | 8 316 |
Utrata wartości aktywów finansowych | 1 537 | 0 | 0 | 549 | 2 086 |
Udział w wynikach jednostki stowarzyszonej | 1 473 | 0 | 1 160 | 0 | 2 633 |
Zysk brutto | 95 293 | 0 | 1 160 | 0 | 96 453 |
Podatek dochodowy | 18 945 | 3 400 | 0 | 0 | 22 345 |
Zysk netto za okres | 76 348 | -3 400 | 1 160 | 0 | 74 108 |
Wpływ na zysk na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej:
Dane w PLN | od 01.01.2020 | Rozwiązanie aktywa z tyt. podatku odroczonego | Wycena udziału w jednostce stowarzyszonej | Spisane nieściągalne należności | od 01.01.2020 |
| korekta błędu | korekta błędu | zmiana prezentacyjna |
| |
– podstawowy, w tym: | 3,34 | -0,15 | 0,05 | 0,00 | 3,24 |
z działalności kontynuowanej | 3,34 | -0,15 | 0,05 | 0,00 | 3,24 |
z działalności zaniechanej | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
– rozwodniony, w tym: | 3,34 | -0,15 | 0,05 | 0,00 | 3,24 |
z działalności kontynuowanej | 3,34 | -0,15 | 0,05 | 0,00 | 3,24 |
z działalności zaniechanej | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Wpływ nowych i zmienionych standardów i interpretacji
Zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2021 roku, nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:
1. Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16: Reforma wskaźnika referencyjnego stopy procentowej – Etap 2
Zaproponowane zmiany zawierają tymczasowe odstępstwa, adresujące skutki zastąpienia międzybankowej stopy procentowej („IBOR”) alternatywną stopą procentową bliską wolnej od ryzyka („RFR”) i wpływ na sprawozdawczość finansową. Zmiany zawierają poniższe praktyczne rozwiązania:
- praktyczne rozwiązanie wymagające, by zmiany umowy lub zmiany przepływów pieniężnych, które są bezpośrednim następstwem reformy były traktowane jako zmiany zmiennej stopy procentowej, co jest równoznaczne ze zmianą rynkowej stopy procentowej,
- zezwolenie na dostosowanie dokumentacji rachunkowości zabezpieczeń w zakresie wyznaczania i dokumentowania powiązań zabezpieczających bez ich rozwiązywania, jeżeli zmiany te były bezpośrednio wymagane przez reformę IBOR,
-przyznanie tymczasowego zwolnienia z wymogu spełnienia kryterium odrębnej identyfikacji, jeżeli instrument RFR został wyznaczony jako zabezpieczenie komponentu ryzyka.
2. Zmiany do MSSF 4
Zmiany przesuwają datę zakończenia okresu tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9 z 1 stycznia 2021 roku na 1 stycznia 2023 w celu dostosowania do daty wejścia w życie MSSF 17. Zmiany przewidują opcjonalne rozwiązania w celu zmniejszenia wpływu różnych dat wejścia w życie MSSF 9 i MSSF 17.
3. Zmiana do MSSF 16: Ustępstwa czynszowe związane z Covid-19 po 30 czerwca 2021
Zmiana rozszerza praktyczne rozwiązanie dla leasingobiorców, dotyczące umów leasingowych z ulgami w czynszach przyznawanych bezpośrednio w związku z pandemią Covid-19 i płatnościami pierwotnie należnymi do dnia 30 czerwca 2021 roku włącznie, na umowy z płatnościami pierwotnie należnymi do dnia 30 czerwca 2022 roku włącznie.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane
Poniższe zestawienie przedstawia opublikowane standardy, interpretacje lub poprawki do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
- MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe
- Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem
- MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17;
- Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych - Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe” – odroczenie daty wejścia w życie;
- Zmiany do MSSF 3 „Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych”;
- Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe: przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania”;
- Zmiany do MSR 37 „Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych”;
- Roczne zmiany do MSSF 2018 – 2020;
- Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości;
- Zmiany do MSR 8 „Definicja wartości szacunkowych”;
- Zmiany do MSR 12 „Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji”;
- Zmiany do MSSF 17: „Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze”.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie. Grupa Selena jest w trakcie analizy, jaki wpływ powyższe zmiany będą miały na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej Selena FM S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych,współzależnych i stowarzyszonych. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych po uwzględnieniu korekt doprowadzających je do zgodności z MSSF sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości stosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się również korekty na poziomie konsolidacji.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, są eliminowane. Niezrealizowane straty również są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane w dniu ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominującą ma miejsce wtedy, gdy z tytułu swojego zaangażowania podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad jednostką zależną.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które Jednostka Dominująca bezpośrednio lub poprzez jednostki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi ani wspólnymi przedsięwzięciami. Podstawą wyceny posiadanych przez jednostkę dominującą udziałów metodą praw własności są sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych. Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i jednostki dominującej jest taki sam. Jednostki stowarzyszone stosują zasady rachunkowości zgodne z przepisami prawa odpowiednimi dla ich siedziby. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się niezbędnych korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę Selena.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wyceniane metodą praw własności. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany wartości udziału jednostki dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Udział w zyskach lub stratach jednostek stowarzyszonych odzwierciedlany jest w skonsolidowanym zysku lub stracie Grupy.
Grupa posiada udziały we wspólnych przedsięwzięciach (join ventures) będących wspólnymi ustaleniami umownymi, w których strony sprawujące współkontrolę mają prawa do aktywów netto tej jednostki. Współkontrolę stanowi określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą wspólnych przedsięwzięć, który występuje tylko wówczas, gdy decyzje dotyczące istotnej działalności wspólnych przedsięwzięć wymagają jednomyślnej zgody stron współkontrolujących. Przez istotną działalność rozumie się działalność, która wywiera znaczący wpływ na wysokość zwrotów wypracowanych przez te wspólne przedsięwzięcia.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym udziały we wspólnym przedsięwzięciu ujmuje się początkowo według ceny nabycia, a na kolejne dni kończące okresy sprawozdawcze wycenia metodą praw własności. Udziały Grupy w wyniku finansowym wspólnego przedsięwzięcia od dnia nabycia ujmuje się w zysku lub stracie, natomiast jej udział w zmianach stanu pozostałych całkowitych dochodów od dnia nabycia- w odpowiedniej pozycji pozostałych całkowitych dochodów. Wartość bilansową inwestycji koryguje się o łączne zmiany stanu kapitału własnego od dnia nabycia.
Ocena inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach pod kątem utraty wartości ma miejsce, kiedy istnieją przesłanki wskazujące na to, że nastąpiła utrata wartości lub odpis z tytułu utraty wartości dokonany w latach poprzednich już nie jest wymagany.
Sprawozdania jednostek zależnych o walucie funkcjonalnej innej niż PLN
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w PLN, który stanowi również walutę funkcjonalną Jednostki Dominującej i polskich jednostek zależnych.
Dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego w walucie prezentacji Grupy Selena, dokonuje się przeliczeń poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych, dla których walutą funkcjonalną jest waluta inna niż PLN, w następujący sposób:
a)pozycje aktywów i zobowiązań - po kursie zamknięcia, tj. po kursie średnim obowiązującym na koniec okresu sprawozdawczego ogłoszonym dla danej waluty przez NBP,
b)pozycje rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z przepływów pieniężnych - po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów średnich ogłaszanych dla danej waluty przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego. W przypadku znacznych wahań kursu wymiany w danym okresie przychody i koszty rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z całkowitych dochodów przelicza się po kursach z dnia transakcji.
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach danego okresu.
Jednostka Dominująca ujmuje w swoim sprawozdaniu jednostkowym należności oraz pożyczki udzielone swoim jednostkom zależnym. Jeżeli w ocenie Zarządu instrumenty tego typu mają charakter inwestycji w aktywa netto (tj. są elementem finansowania jednostki zależnej, a ich odzyskanie w najbliższej przyszłości nie jest planowane), to różnice kursowe z wyceny takich aktywów powstające w sprawozdaniach jednostkowych tych jednostek oraz Jednostki Dominującej ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w pozostałych całkowitych dochodach i akumuluje w oddzielnej pozycji kapitału własnego („Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej”) aż do momentu zbycia jednostki działającej za granicą.
Informacje o Grupie Kapitałowej
Grupa Kapitałowa Selena FM S.A. (dalej również: Grupa Selena, Grupa) jest międzynarodowym producentem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej. Jednostką Dominującą w Grupie jest Selena FM S.A. z siedzibą we Wrocławiu, która w dniu 18 kwietnia 2008 roku zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Przedmiotem działalności Grupy Selena jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż produktów chemii budowlanej oraz akcesoriów ogólnobudowlanych.
Wśród oferowanych produktów znajdują się zarówno rozwiązania przeznaczone dla profesjonalnych wykonawców jak i dla użytkowników indywidualnych. Wiodącymi markami Grupy Selena są Tytan, Quilosa, Artelit, Cool-R i Matizol.
Zakłady produkcyjne Grupy Selena zlokalizowane są w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Kazachstanie, Korei Południowej oraz we Włoszech, a jej produkty są dostępne na niemal 100 rynkach całego świata. Selena prowadzi również działalność badawczą w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii i we Włoszech.
Strukturę właścicielską i organizacyjną Grupy Kapitałowej oraz podział na segmenty operacyjne przedstawia poniższa tabela. Przedstawione dane obejmują stan na 31 grudnia 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku.
Wszystkie jednostki wykazane w tabeli są konsolidowane metodą pełną, za wyjątkiem jednostki stowarzyszonej Hamil - Selena Co. Ltd. oraz wspólnego przedsięwzięcia - spółki House Selena Trading Company Ltd., które
są konsolidowane metodą praw własności.
W kolumnie “właściciel” podano właściciela na dzień 31 grudnia 2021 roku
REGION | KRAJ | JEDNOSTKA | SIEDZIBA | DZIAŁALNOŚĆ | UDZIAŁ GRUPY | WŁAŚCICIEL | |||
stan na | stan na | ||||||||
Unia | Polska | Polska | Selena FM S.A. | Wrocław | Centrala Grupy, dystrybutor |
|
| - | |
Selena S.A. | Wrocław | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||
Orion PU Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Producent pian i klejów | 100,00% | 99,95% | SIT | ||||
Carina Silicones Sp. z o.o. | Siechnice | Producent uszczelniaczy, świadczenie usługi produkcji | 100,00% | 100,00% | SIT | ||||
Libra Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Producent uszczelniaczy i klejów | 100,00% | 100,00% | SIT | ||||
Izolacja Matizol Sp. z o.o. | Gorlice | Producent pokryć dachowych i hydroizolacji, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | SIT | ||||
Tytan EOS Sp. z o.o. | Wrocław | Producent materiałów sypkich | 100,00% | 100,00% | SIT | ||||
Selena Labs Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Badania i rozwój | 100,00% | 99,65% | FM | ||||
Selena Marketing International Sp. z o.o. | Wrocław | Zarządzanie własnością intelektualną | 100,00% | 100,00% | SA | ||||
Selena Digital Distribution Sp. z o.o | Wrocław | E-commerce | 100,00% | - | SA | ||||
Selena Green Investments Sp. z o.o. | Wrocław | Działalność firm centralnych | 100,00% | - | FM 3 | ||||
Taurus Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń | 100,00% | 100,00% | SIT | ||||
Selena ESG Sp. z o.o. | Wrocław | Wykonywanie instalacji elektrycznych | 100,00% | 100,00% | FM | ||||
Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Producent uszczelniaczy, zarządzanie produkcją | 100,00% | 100,00% | FM | ||||
Oligo Sp. z o.o. | Dzierżoniów | Badania i rozwój | 100,00% | 99,65% | SL | ||||
Europa | Hiszpania | Selena Iberia slu | Madryt | Producent uszczelniaczy i klejów, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||
Włochy | Selena Italia srl | Padova | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
Uniflex S.R.L. | Mezzocorona | Producent uszczelniaczy, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||
Niemcy | Selena Deutschland GmbH | Hagen | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
Europa Środkowo-Wschodnia | Czechy | Selena Bohemia s.r.o. | Praga | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||
Rumunia | Selena Romania SRL | Ilfov | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
EURO MGA Product SRL | Ilfov | Producent klejów i tynków cementowych | 100,00% | 100,00% | ROM | ||||
Węgry | Selena Hungária Kft. | Pécs | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
Bułgaria | Selena Bulgaria Ltd. | Gurmazovo | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
Europa Wschodnia | Europa | Rosja | Selena Vostok Moskwa | Moskwa | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 1 | |
Ukraina | Selena Ukraine Ltd. | Kijów | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 1 | |||
Azja | Kazachstan | TOO Selena СА-СеленаЦA | Ałmaty | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||
TOO Selena Insulations | Nur-Sułtan | Producent systemów ociepleń i zapraw suchych | 100,00% | 100,00% | FM | ||||
Chiny | Weize (Shanghai) Trading Co., Ltd. | Shanghai | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
Selena Nantong Building Materials Co., Ltd. | Nantong | Producent, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | ||||
Foshan Chinuri-Selena Chemical Co. | Foshan | Producent uszczelniaczy, dystrybutor | 84,57% | 84,57% | SA 1 | ||||
House Selena Trading Co.Ltd | Shanghai | Dystrybutor | 40,00% | 40,00% | NAN | ||||
Korea Pd. | Hamil - Selena Co. Ltd | Kimhae | Producent pian | 30,00% | 30,00% | SA 3 | |||
Turcja | Selena Malzemeleri Yapi Sanayi Tic. Ltd. | Istambuł | Producent pian i uszczelniaczy, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
POLYFOAM Yalitim Sanayi ve Tic Ltd. | Istambuł | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | SA 2 | ||||
Ameryka | Ameryka | Brazylia | Selena Sulamericana Ltda | Curitiba | Producent, dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 2 | |
Meksyk | Selena Mexico S. de R.L. de C.V. | Zapopan | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM 2 | |||
USA | Selena USA, Inc. | Fort Worth | Dystrybutor | 100,00% | 100,00% | FM | |||
| |||||||||
Objaśnienia do kolumny "Właściciel" |
|
|
|
| |||||
FM - właścicielem 100% udziałów jest Selena FM (SFM) | SA - właścicielem 100% udziałów jest Selena SA | ||||||||
FM 1 - właścicielem udziałów jest Selena FM (99%) oraz Selena SA (1%) | SA 1 - właścicielem udziałów jest Selena SA, pozostałe udziały poza Grupą | ||||||||
FM 2 - właścicielem udziałów jest Selena FM (95%) oraz Selena SA (5%) | SA 2 - właścicielem udziałów jest Selena SA (85%) i Carina Silicones Sp. z o.o. (15%) | ||||||||
FM 3 - właścicielem udziałów jest Selena FM (95%) oraz Selena ESG Solutions (5%) | SA 3 - jednostka stowarzyszona - właścicielem udziałów jest Selena SA |
| |||||||
SIT - właścicielem 100% udziałów jest Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. | ROM - właścicielem 99,99% udziałów jest Selena Romania, pozostałe udziały w posiadaniu Selena FM | ||||||||
NAN - wspólne przedsięwzięcie - właścicielem udziałów jest Selena Nantong Building Materials Co., Ltd. | SGI - właścicielem 100% udziałów jest Selena Green Investments | ||||||||
SL - właścicielem 100% udziałów jest Selena Labs Sp. z o.o. | |||||||||
Utworzenie spółki zależnej Selena Digital Distribution Sp. z o.o.
W dniu 21 maja 2021 r. został podpisany Akt założycielski spółki Selena Digital Distribution spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki jest Selena S.A., a jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy.
Podwyższenie kapitału zakładowego, zmiana nazwy oraz siedziby spółki zależnej Carina Sealants Sp. z o.o.
W dniu 21 maja 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki CARINA SEALANTS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podczas którego zostały podjęte uchwały w przedmiocie zmian w składzie osobowym Zarządu tej spółki, zmiany firmy, pod którą działa spółka (na Selena ESG Solutions spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), zmiany przedmiotu jej działalności (aktualizacja listy PKD wskazanej w Umowie Spółki), podwyższenia jej kapitału zakładowego, zmiany Umowy Spółki oraz przyjęcia jej tekstu jednolitego. Jedynym wspólnikiem tej spółki pozostaje nadal Selena FM S.A., która po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w KRS będzie posiadać 20 tys. udziałów w jej kapitale zakładowym o łącznej wartości 1 mln PLN.
Zawarcie umowy leasingu zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Selena Marketing International Sp. z o.o.
W dniu 4 października 2021 r. Selena FM S.A. zawarła umowę leasingu zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Selena Marketing International Sp. z o.o., na podstawie której Selena Marketing International Sp. z o.o. udostępniła Spółce do używania i pobierania pożytków zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu podatkowym. W wyniku tej transakcji wzrosła wartość podatkowa znaków towarowych, w związku z czym zwiększono wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego o kwotę 25.451 tys. PLN.
Utworzenie spółki zależnej Selena Green Investments Sp. z o.o.
W dniu 2 września 2021 roku została podpisana umowa spółki Selena Green Investments spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami tej spółki są: Selena FM S.A., która objęła 95% udziałów oraz Selena ESG Solutions sp. z o.o., która objęła 5% udziałów w kapitale zakładowym nowoutworzonej spółki. Kapitał zakładowy Selena Green Investments wynosi 5 tys. PLN. Spółka w przyszłości będzie mogła zostać wykorzystana na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy.
Utworzenie spółki zależnej SGI 1 Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 r. został podpisany Akt założycielski spółki SGI 1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki jest Selena Green Investments Sp. z o.o., a jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku spółka posiadała status w organizacji. W dniu 14.01.2022 r. spółka została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000946701.
Utworzenie spółki zależnej SGI 2 Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 r. został podpisany Akt założycielski spółki SGI 2 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki jest Selena Green Investments Sp. z o.o., a jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku spółka posiadała status w organizacji. W dniu 09.02.2022 r. spółka została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000952642.
Utworzenie spółki zależnej SGI 3 Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 r. został podpisany Akt założycielski spółki SGI 3 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym wspólnikiem tej spółki jest Selena Green Investments Sp. z o.o., a jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku spółka posiadała status w organizacji. W dniu 18.01.2022 r. spółka została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000947427.
Zmiana firmy spółki zależnej Selena ESG Solutions Sp. z o.o. na Selena ESG Sp. z o.o.
W dniu 6 grudnia 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Selena ESG Solutions Sp. z o.o., podczas którego została podjęta uchwała w przedmiocie zmiany firmy, pod którą działa spółka, na Selena ESG Sp. z o.o.
Zakup udziałów w Selena Labs Sp. z o.o.
W dniu 20 grudnia 2021 r. została podpisana Umowa sprzedaży udziałów pomiędzy Krzysztofem Domareckim (Sprzedającym) a spółką Selena FM S.A. (Kupującym) skutkująca nabyciem przez spółkę Selena FM S.A. 21 udziałów w kapitale zakładowym spółki Selena Labs Sp. z o.o., stanowiących 0,35% kapitału zakładowego Selena Labs Sp. z o.o. W efekcie zawarcia niniejszej umowy Selena FM S.A. stała się jedynym wspólnikiem spółki Selena Labs, posiadającym 100% udziałów w jej kapitale zakładowym. Cena sprzedaży udziałów ustalona została na kwotę łączną 120 tys. PLN.
Zakup udziałów w Orion PU Sp. z o.o.
W dniu 20 grudnia 2021 r. została podpisana Umowa sprzedaży udziałów pomiędzy Anną Kozłowską (Sprzedającym) a spółką Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. (Kupującym) skutkująca nabyciem przez spółkę Selena Industrial Technologies 6 udziałów w kapitale zakładowym spółki Orion PU Sp. z o.o., stanowiących 0,03% kapitału zakładowego Orion PU Sp. z o.o. W efekcie zawarcia niniejszej umowy Selena Industrial Technologies Sp. z o.o. stała się jedynym wspólnikiem spółki Orion PU, posiadającym 100% udziałów w jej kapitale zakładowym. Cena sprzedaży udziałów ustalona została na kwotę łączną 277 tys. PLN.
Utworzenie spółki zależnej Selena Green Investments ASI Sp. z o.o.
W dniu 20 grudnia 2021 r. został podpisany Akt założycielski spółki Selena Green Investments ASI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami tej spółki są Selena FM S.A. która objęła 90% udziałów oraz Krzysztof Domarecki, który objął 10% udziałów w kapitale zakładowym nowoutworzonej spółki. Kapitał zakładowy Selena Green Investments ASI wynosi 1 000 tys. PLN. Spółka będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości na potrzeby realizacji zamierzeń gospodarczych Grupy. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku spółka posiadała status w organizacji. W dniu 14 marca 2022 r. KNF dokonał wpisu spółki zależnej Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. do rejestru zarządzających ASI. W dniu 23 marca 2022 r. spółka zależna Selena Green Investments ASI Sp. z o.o. została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS. Wspólnikami tej spółki są Selena FM S.A., posiadająca 90% udziałów oraz Krzysztof Domarecki, posiadający 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki.
Połączenie spółek zależnych: Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami Orion PU sp. z o.o., „Libra” sp. z o.o. i „Selena Labs” sp. z o.o (spółki przejmowane).
W dniu 1 marca 2022 r. zostało zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS połączenie spółki Selena Industrial Technologies sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółkami Orion PU sp. z o.o., „Libra” sp. z o.o. i „Selena Labs” sp. z o.o (spółki przejmowane) – w trybie tzw. łączenia się przez przejęcie. Na skutek połączenia Selena Industrial Technologies sp. z o.o. wstąpiła z ww. dniem co od zasady we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych. W związku z połączeniem kapitał zakładowy Selena Industrial Technologies sp. z o.o. został podwyższony o kwotę 300 000 zł (tj. do kwoty 403 305 000,00 zł). 100% udziałów w kapitale zakładowym Selena Industrial Technologies sp. z o.o. przysługuje Selena FM S.A. Ww. połączenie Spółek jest uzasadnione gospodarczo oraz ekonomicznie; ma ono charakter przede wszystkim organizacyjny; na skutek jego przeprowadzenia nastąpiło uproszczenie struktury Grupy. Połączenie ułatwi w przyszłości, w zależności od potrzeb biznesowych, m.in. ujednolicić i uporządkować wewnętrzne procedury, tak aby zapewnić bardziej efektywne prowadzenie działalności i ciągłe zwiększanie jakości produktów.
Segmenty operacyjne oraz informacje na temat przychodów
Struktura organizacyjna w Grupie Selena jest zarządzana poprzez dane otrzymywane z poszczególnych obszarów geograficznych (krajów) zwanych dalej segmentami operacyjnymi. W zakresie dopuszczonym przez MSSF 8 (tj.spełniając kryteria łączenia w aspektach: rodzaju produktów i usług, rodzaju procesów produkcyjnych, rodzaju lub grup klientów na produkty i usługi, metod stosowanych przy dystrybucji produktów oraz rodzaju środowiska regulacyjnego) są one grupowane na podstawie podobieństwa lokalizacji, charakterystyki działalności i środowiska gospodarczego i agregowane w następujące segmenty sprawozdawcze:
Unia Europejska,
Europa Wschodnia i Azja,
Ameryka Północna i Ameryka Południowa.
Szczegółowa alokacja segmentów operacyjnych do segmentów sprawozdawczych znajduje się w nocie 2.2.
Podstawą oceny wyników działalności segmentu jest zysk/strata operacyjna oraz wskaźnik EBITDA (alternatywny pomiar wyników, niebędący miernikiem gotówki ani płynności i który może być odmiennie kalkulowany przez podmioty gospodarcze), które wynikają bezpośrednio z raportów będących podstawą sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Wskaźnik EBITDA definiowany jest według następującej formuły:
EBITDA = Zysk/strata netto + Podatek dochodowy +/- Udział w wynikach jednostki stowarzyszonej +/- Koszty/przychody finansowe + Amortyzacja
Zasady rachunkowości stosowane do przygotowania danych finansowych dla segmentów sprawozdawczych są zgodne z polityką rachunkowości Grupy opisaną w niniejszym sprawozdaniu.
Organem dokonującym regularnych przeglądów raportów finansowych całej Grupy dla celów podejmowania decyzji inwestycyjnych jest Zarząd jednostki dominującej, który odpowiada za alokację zasobów w Grupie.
Przychody przyporządkowane są do segmentu na podstawie siedziby sprzedawcy. Aktywa niealokowane oraz zobowiązania niealokowane obejmują rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego.
Organizacja źródeł finansowania Grupy Selena, zarządzanie przychodami i kosztami finansowymi oraz polityka podatkowa prowadzone są na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów operacyjnych.
Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach między segmentami operacyjnymi ustalane są na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi.
Poniższe tabele przedstawiają dane dotyczące przychodów i zysków poszczególnych segmentów sprawozdawczych.
od 01.01.2021 | UE | Europa | Ameryka | Suma segmentów | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Dane w tys. PLN | ||||||
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 1 103 458 | 498 845 | 126 047 | 1 728 350 | 0 | 1 728 350 |
Sprzedaż między segmentami | 361 420 | 11 759 | 26 | 373 205 | -373 205 | 0 |
EBITDA | 213 916 | 57 849 | 7 414 | 279 179 | -142 419 | 136 760 |
Amortyzacja | -28 763 | -2 525 | -62 | -31 350 | -12 698 | -44 048 |
Zysk (strata) operacyjny | 185 153 | 55 324 | 7 352 | 247 829 | -155 117 | 92 712 |
Przychody (koszty) finansowe netto | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 799 | -6 799 |
Udział w zyskach jednostki stowarzyszonej | 0 | 2 511 | 0 | 2 511 | 0 | 2 511 |
Podatek dochodowy | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 273 | 14 273 |
Zysk (strata) netto za okres | 185 153 | 57 835 | 7 352 | 250 340 | -147 643 | 102 697 |
Nakłady inwestycyjne | 29 411 | 4 049 | 34 | 33 494 | - | 33 494 |
* korekty konsolidacyjne, koszty ogólnego zarządu, wynik na działalności finansowej oraz podatek dochodowy | ||||||
od 01.01.2020 | UE | Europa | Ameryka | Suma segmentów | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Dane w tys. PLN | ||||||
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 884 713 | 414 706 | 85 316 | 1 384 735 | 0 | 1 384 735 |
Sprzedaż między segmentami | 285 940 | 12 464 | 0 | 298 404 | -298 404 | 0 |
EBITDA | 248 150 | 44 914 | 6 400 | 299 464 | -133 773 | 165 691 |
Amortyzacja | -21 620 | -2 747 | -60 | -24 427 | -14 088 | -38 515 |
Zysk (strata) operacyjny | 226 530 | 42 167 | 6 340 | 275 037 | -147 861 | 127 176 |
Przychody (koszty) finansowe netto | 0 | 0 | 0 | 0 | -33 356 | -33 356 |
Udział w zyskach jednostki stowarzyszonej | 0 | 2 633 | 0 | 2 633 | 0 | 2 633 |
Podatek dochodowy | 0 | 0 | 0 | 0 | -22 345 | -22 345 |
Zysk (strata) netto za okres | 226 530 | 44 800 | 6 340 | 277 670 | -203 562 | 74 108 |
Nakłady inwestycyjne | 30 718 | 2 654 | 25 | 33 397 | - | 33 397 |
* korekty konsolidacyjne, koszty ogólnego zarządu, wynik na działalności finansowej oraz podatek dochodowy | ||||||
** przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3 | ||||||
W roku 2021, spółki Grupy Selena z siedzibą w Polsce zrealizowały 606,1 mln PLN przychodów z umów z klientami (w 2020: 501,2 mln PLN). Spółki z siedzibą w krajach Europy Zachodniej zrealizowały w 2021 roku 386,4 mln PLN przychodów z umów z klientami (w 2020: 293,2 mln PLN). Spółki z siedzibą w krajach Europy Wschodniej w roku 2021 zrealizowały 290,3 mln PLN przychodów z umów z klientami (w 2020: 243,9 mln PLN), a spółki z siedzibą w krajach Europy Środkowo-Wschodniej zrealizowały 110,9 mln PLN (w 2020: 90,3 mln PLN). Spółki z siedzibą w Azji zrealizowały w 2021 roku 208,5 mln PLN przychodów z umów z klientami (w 2020: 170,8 mln PLN). Natomiast spółki z siedzibą w Amerykach zrealizowały w 2021 roku 126,0 mln PLN przychodów z umów z klientami (w 2020: 85,3 mln PLN). W roku 2021 oraz w 2020, obroty z żadnym odbiorcą nie przekroczyły 10% przychodów Grupy Selena ogółem.
Poniżej zaprezentowano przychody ze sprzedaży produktów w podziale na poszczególne grupy produktowe.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Chemia budowlana | 1 270 270 | 980 413 |
Chemia izolacyjna | 190 540 | 178 257 |
Pozostałe | 127 027 | 114 594 |
Razem przychody ze sprzedaży produktów | 1 587 837 | 1 273 264 |
W poniższych tabelach przedstawione zostały dane dotyczące wybranych aktywów poszczególnych segmentów geograficznych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 rok.
| stan na 31.12.2021 | |||||
Dane w tys. PLN | UE | Europa | Ameryka | Suma segmentów | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Aktywa segmentu | 902 377 | 233 275 | 59 264 | 1 194 916 | -167 214 | 1 027 702 |
Inwestycja w jednostce stowarzyszonej | 0 | 19 814 | 0 | 19 814 | 0 | 19 814 |
Aktywa niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 239 | 61 239 |
Aktywa ogółem | 902 377 | 253 089 | 59 264 | 1 214 730 | -105 975 | 1 108 755 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||
| stan na 31.12.2020 dane przekształcone** | |||||
Dane w tys. PLN | UE | Europa | Ameryka | Suma segmentów | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Aktywa segmentu | 817 689 | 187 046 | 41 040 | 1 045 775 | -151 938 | 893 837 |
Inwestycja w jednostce stowarzyszonej | 0 | 17 847 | 0 | 17 847 | 0 | 17 847 |
Aktywa niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 078 | 25 078 |
Aktywa ogółem | 817 689 | 204 893 | 41 040 | 1 063 622 | -126 860 | 936 762 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||
** przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3 | ||||||
| stan na 31.12.2021 | |||||
Dane w tys. PLN | UE | Europa | Ameryka | Suma segmentów | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Zobowiązania segmentu | 410 114 | 213 992 | 81 270 | 705 376 | -208 074 | 497 302 |
Zobowiązania niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 508 | 9 508 |
Zobowiązania ogółem | 410 114 | 213 992 | 81 270 | 705 376 | -198 566 | 506 810 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||
| stan na 31.12.2020 dane przekształcone** | |||||
Dane w tys. PLN | UE | Europa | Ameryka | Suma segmentów | Korekty konsolidacyjne | Razem |
Zobowiązania segmentu | 326 493 | 181 578 | 62 241 | 570 312 | -184 959 | 385 353 |
Zobowiązania niealokowane | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 472 | 19 472 |
Zobowiązania ogółem | 326 493 | 181 578 | 62 241 | 570 312 | -165 487 | 404 825 |
* korekty konsolidacyjne oraz rozrachunki z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego | ||||||
** przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3 | ||||||
Noty objaśniające do skonsolidowanego rachunku zysków i strat
Koszty w układzie rodzajowym
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Zużycie materiałów i energii | 1 056 329 | 745 071 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 253 986 | 223 619 |
Amortyzacja | 44 048 | 38 515 |
Usługi obce, w tym: | 178 923 | 148 310 |
transport i logistyka | 78 821 | 65 621 |
Koszty reprezentacji i reklamy | 13 537 | 10 618 |
Koszty podróży służbowych | 5 517 | 3 420 |
Podatki i opłaty | 5 266 | 4 875 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 11 433 | 9 321 |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 103 480 | 91 967 |
Koszt własny usług refakturowanych | 2 736 | 1 152 |
Koszty działalności operacyjnej | 1 675 255 | 1 276 868 |
zmiana stanu wyrobów gotowych | -30 307 | -17 385 |
Razem | 1 644 948 | 1 259 483 |
w tym: |
|
|
Koszt własny sprzedaży | 1 248 607 | 916 672 |
Koszty sprzedaży | 270 243 | 228 752 |
Koszty ogólnego zarządu | 126 098 | 114 059 |
Koszty świadczeń pracowniczych
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Wynagrodzenia | 204 270 | 180 628 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 38 366 | 32 434 |
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych | 11 350 | 10 557 |
Koszty świadczeń pracowniczych ogółem | 253 986 | 223 619 |
w tym: | ||
Koszt własny sprzedaży | 64 396 | 58 375 |
Koszty sprzedaży | 124 753 | 104 629 |
Koszty ogólnego zarządu | 64 837 | 60 615 |
Amortyzacja
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Amortyzacja środków trwałych* | 37 934 | 32 292 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 6 114 | 6 223 |
Amortyzacja ogółem | 44 048 | 38 515 |
w tym: | ||
Koszt własny sprzedaży | 22 787 | 16 143 |
Koszty sprzedaży | 9 412 | 9 741 |
Koszty ogólnego zarządu | 11 849 | 12 631 |
*w tym amortyzacja za 2021 aktywów z tytułu prawa do użytkowania w kwocie 11 834 tys. PLN
Pozostałe przychody operacyjne
Dotacje Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz Grupa Selena spełni wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej. Dotacje rządowe dotyczące kosztów są rozliczane w czasie i ujmowane w wyniku finansowym jako pozostałe przychody operacyjne przez okres niezbędny do dopasowania ich do kosztów, które mają kompensować. | Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas ujmowana jest jako przychody przyszłych okresów i odnoszona na wynik finansowy (pozostałe przychody operacyjne) metodą liniową przez oczekiwany okres użytkowania odnośnych aktywów. Celem jest zapewnienie współmierności przychodów z tytułu dotacji z odnośnymi kosztami. |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 264 | 253 |
Dotacje | 9 098 | 10 060 |
Odszkodowania | 751 | 701 |
Rozwiązanie rezerw | 4 193 | 107 |
Spłata należności umorzonych w poprzednich okresach | 630 | 1 048 |
Zwrot nadpłaconej opłaty na rzecz finansowania ubezpieczeń społecznych | 503 | 992 |
Pozostałe | 589 | 752 |
Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 16 028 | 13 913 |
Przychody z tytułu dotacji dotyczą przede wszystkim projektów zrealizowanych przez spółki Oligo Sp. z o.o. (6,7 mln PLN) oraz Selena Labs Sp.z o.o. (1,6 mln PLN) w obszarze działalności badawczo – rozwojowej.
Inne formy pomocy publicznej uzyskiwanej przez spółki Grupy dotyczą także zwolnień podatkowych opisywanych w nocie 5. niniejszego sprawozdania.
Istotny wpływ na kwotę rozwiązanych rezerw w 2021 roku miało korzystne rozstrzygnięcie sprawy celnej w spółce Selena Romania (1,5 mln PLN) oraz rozwiązanie rezerwy dotyczącej zobowiązań publiczno-prawnych w spółce Uniflex (1,7 mln PLN) w związku z ich przedawnieniem.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Odszkodowania, kary, grzywny | 818 | 975 |
Utworzenie rezerw | 248 | 3 738 |
Przekazane darowizny | 1 143 | 1 252 |
Likwidacja wartości niematerialnych | 0 | 1 176 |
Pozostałe | 886 | 1 175 |
Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 3 095 | 8 316 |
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Utworzenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości | 600 | 1 587 |
Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
Utrata wartości trwałych aktywów niefinansowych | 600 | 1 587 |
Utrata wartości trwałych aktywów finansowych
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności | 2 214 | 3 255 |
Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość należności | -1 195 | -1 718 |
Spisanie należności nieściągalnych nieobjętych wcześniej odpisem | 1 831 | 549 |
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość pożyczek | 173 | 0 |
Utrata wartości aktywów finansowych | 3 023 | 2 086 |
Polityki rachunkowości | |
Różnice kursowe wynikające zarówno z działalności operacyjnej jak i finansowej są ujmowane w przychodach i kosztach finansowych. | |
Przychody finansowe
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Dodatnie różnice kursowe | 7 391 | 6 611 |
Odsetki od rachunków bankowych i lokat | 5 | 143 |
Odsetki od udzielonych pożyczek | 2 383 | 81 |
Pozostałe odsetki | 121 | 64 |
Dywidendy i udziały w zyskach | 172 | 20 |
Pochodne instrumenty finansowe | 0 | 465 |
Pozostałe przychody finansowe | 24 | 15 |
Przychody finansowe ogółem | 10 096 | 7 399 |
Koszty finansowe
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Ujemne różnice kursowe | 9 310 | 18 324 |
Odsetki od kredytów bankowych i pożyczek | 3 546 | 2 677 |
Odsetki z tytułu umów leasingu | 1 037 | 768 |
Pozostałe odsetki | 325 | 183 |
Pochodne instrumenty finansowe | 997 | 0 |
Pozostałe koszty finansowe | 1 680 | 18 803 |
Koszty finansowe ogółem | 16 895 | 40 755 |
W 2021 roku Selena FM S.A. dokonywała zabezpieczenia planowanych przepływów pieniężnych, zawierając terminowe kontrakty walutowe oraz inne instrumenty finansowe. Spółka zgodnie ze stosowaną polityką zabezpiecza aktywną część ekspozycji walutowej. Spółka stosuje powyższe instrumenty finansowe wyłącznie w celu ograniczenia ryzyka związanego ze zmianami kursów walut i nie używa ich w celach spekulacyjnych. Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń w rozumieniu MSSF 9.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Selena FM S.A. posiadała otwarte kontrakty terminowe. Zysk z wyceny niezrealizowanych kontraktów wyniósł 885 tys. PLN (w tym wycena otwartych kontraktów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi netto minus 621 tys. PLN). Strata w związku z realizacją kontraktów wyniosła 1 882 tys. PLN. Wynik na transakcjach w kwocie 997 tys. PLN został ujęty w kosztach finansowych w pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”.
Opodatkowanie
Polityki rachunkowości | |
Podatek bieżący Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy. Podatek odroczony Zobowiązania i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzone są od różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym. Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy zobowiązanie to powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz, w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu. Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty, z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz, w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnychprzedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany | Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów. Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów lub zobowiązań zostanie zrealizowany, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy. Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane ze zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego tylko w przypadkach, kiedy istnieje tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym. Podatek od towarów i usług Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem sytuacji, gdy: gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz, należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług. Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część pozostałych krótkoterminowych aktywów lub zobowiązań niefinansowych. |
Ważne oszacowania i założenia |
Prawdopodobieństwo realizacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżecie spółek Grupy Selena. Jednostki zależne oraz Jednostka Dominująca ujęły w księgach aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągną zysk do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych. Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce oraz w niektórych krajach Europy Środkowo - Wschodniej, powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce oraz w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym. |
Obciążenie podatkowe
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 dane przekształcone* |
Bieżący podatek dochodowy: |
|
|
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 15 821 | 23 259 |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | -1 468 | -418 |
Odroczony podatek dochodowy: |
|
|
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | -28 626 | -496 |
Podatek wykazany w skonsolidowanym rachunku zysków i strat | -14 273 | 22 345 |
Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem | 88 424 | 95 293 |
Podatek według stawki podatkowej obowiązującej w Polsce (19%) | 16 801 | 18 106 |
Koszty (przychody) nie wchodzące do podstawy opodatkowania | -5 336 | 6 386 |
Efekt podatkowy strat bieżącego okresu od których nie utworzono aktywa z tyt. podatku odroczonego | 2 823 | 1 813 |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | -1 468 | -418 |
Wykorzystanie strat podatkowych z lat poprzednich od których nie utworzono aktywa | -1 620 | -1 716 |
Wykorzystanie ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową | 0 | -1 808 |
Aktywo odroczone dotyczące znaków towarowych | -25 451 | 0 |
Wykorzystanie ulgi podatkowej z tytułu działalności na terenie SSE od której nie utworzono aktywa z tyt. podatku odroczonego | -1 092 | -745 |
Efekt innych stawek podatkowych w jednostkach zagranicznych | 1 070 | 727 |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | -14 273 | 22 345 |
Efektywna stawka podatkowa | -16% | 23% |
Skumulowane straty podatkowe
Dane w tys. PLN |
| stan na | stan na 31.12.2020 |
Niewykorzystane straty podatkowe z lat ubiegłych dla których nie ujęto aktywa z tytułu podatku odroczonego | 138 988 | 156 962 | |
Potencjalny pozytywny efekt podatkowy wg uśrednionej stawki podatku 22% |
| 30 865 | 34 532 |
Odroczony podatek dochodowy
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | stan na | od 01.01.2021 | stan na | od 01.01.2020 | stan na 01.01.2020 |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
| |
Wartość netto środków trwałych w leasingu | 2 475 | 806 | 1 669 | 1 619 | 50 |
Różnica między wartością netto bilansową a podatkową niefinansowych aktywów trwałych | 6 727 | -401 | 7 128 | 90 | 7 038 |
Nieotrzymane odsetki | 4 408 | 866 | 3 542 | -339 | 3 881 |
Wycena znaków towarowych | 993 | -194 | 1 187 | -107 | 1 294 |
Pozostałe | 467 | -300 | 768 | 507 | 261 |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | 24 | - | -391 | - |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 15 070 | 801 | 14 294 | 1 379 | 12 524 |
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego po kompensacie | 2 069 | - | 3 784 | - | 3 843 |
|
|
|
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego od ujemnych różnic przejściowych |
|
|
|
| |
Straty podatkowe do odliczenia* | 4 274 | 551 | 4 825 | 4 969 | 9 794 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | 1 809 | -136 | 1 673 | -195 | 1 478 |
Rezerwa na koszty na badanie sprawozdania finansowego | 142 | -48 | 94 | -52 | 42 |
Rezerwa na koszty niewykorzystanych urlopów | 552 | -13 | 539 | -104 | 435 |
Rezerwa emerytalna | 389 | -70 | 319 | -65 | 254 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne i rezerwy | 4 522 | -1 380 | 3 142 | -1 463 | 1 679 |
Niezapłacone odsetki | 658 | 17 | 675 | -466 | 209 |
Zobowiązania z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń | 2 298 | -522 | 1 776 | -1 399 | 377 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 1 593 | -412 | 1 181 | -657 | 524 |
Ulga podatkowa z tytułu inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej | 1 595 | -1 595 | 0 | 0 | 0 |
Podatek odroczony od znaków towarowych | 31 712 | -24 159 | 7 553 | 1 723 | 9 276 |
Podatek odroczony dotyczący eliminacji marży | 5 020 | -495 | 4 525 | -1 519 | 3 006 |
Ujemne niezrealizowane różnice kursowe | 212 | 290 | 503 | 562 | 1 064 |
Pozostałe | 5 151 | -1 029 | 4 122 | -2 712 | 1 410 |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | 43 | - | 536 | - |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 59 927 | -28 958 | 30 927 | -842 | 29 548 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego po kompensacie | 46 924 | - | 20 417 | - | 20 867 |
|
|
|
|
|
|
Zmiana odroczonego podatku dochodowego odniesiona na kapitał własny | - | 469 | - | 1 032 | - |
Zmiana odroczonego podatku dochodowego odniesiona na wynik netto | - | -28 626 | - | -495 | - |
* w tym na 31 grudnia 2020 r. 3,4 mln PLN dotyczy aktywa z tyt. podatku odroczonego od strat podatkowych spółki Selena Iberia slu | |||||
Uzgodnienie zmian bilansowych aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego do uznania/obciążenia z tego tytułu wynikającego z rachunku zysków i strat oraz pozostałych całkowitych dochodów przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Uznanie/obciążenie rachunku zysków i strat w związku z aktywem z tytułu podatku odroczonego | -28 958 | -843 |
Kompensata aktywa i rezerwy | 2 495 | 1 827 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej w jednostkach zagranicznych | -44 | -534 |
Bilansowa zmiana aktywa z tytułu podatku odroczonego | -26 507 | 450 |
Uznanie/obciążenie rachunku zysków i strat w związku z rezerwą na odroczony podatek dochodowy | 332 | 347 |
Podatek odroczony ujęty w pozostałych całkowitych dochodach | 469 | 1 032 |
Kompensata aktywa i rezerwy | -2 495 | -1 827 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej w jednostkach zagranicznych | -21 | 389 |
Bilansowa zmiana rezerwy na odroczony podatek dochodowy | -1 715 | -59 |
Działalność w specjalnych strefach ekonomicznych
Spółka Orion PU Sp. z o.o. do dnia 28 maja 2017 roku działała w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 27 maja 1998 roku. Na podstawie art. 6 ust.1 Ustawy z dnia 6 października 2003 roku o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, spółka dokonała konwersji zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE polegającej na zastosowaniu przepisów dotyczących zwolnień podatkowych określonych w art. 5 w/w ustawy w miejsce przepisów art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000 roku. Na mocy wyżej wymienionej ustawy, spółka korzysta z Funduszu Strefowego, który ma za zadanie wsparcie nowych inwestycji realizowanych na terenie Polski do końca 2023 roku. Do końca 2021 roku spółka wpłaciła łącznie 11 5723 tys. PLN na Fundusz Strefowy. Spółka otrzymała dofinansowanie do inwestycji technologicznych dotyczących wprowadzenia zmian w technologii wytwarzania pian poliuretanowych w łącznej wysokości 4 008 tys. PLN.
Spółka Libra Sp. z o.o. działa w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 21 listopada 2000 roku. W dniu 29 maja 2014 roku Libra Sp. z o.o. uzyskała dodatkowe zezwolenie na działalność w WSSE obowiązujące do dnia 31 grudnia 2025 roku. Przewiduje ono, że po spełnieniu warunków w postaci zainwestowania do końca 31 grudnia 2021 roku kwoty minimum 15 mln PLN oraz zwiększenia zatrudnienia o 10 nowych pracowników, uzyskana zostanie ulga w podatku dochodowym liczona jako 40% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 9 mln PLN. Możliwość korzystania z ulgi istnieje do końca 31 grudnia 2025 roku. W 2019 roku Zarząd Libra Sp. z o.o. podjął decyzję o zawieszeniu korzystania z zezwolenia z uwagi na wstrzymanie realizacji projektu rozbudowy zakładu. Jednocześnie dokonano korekty podatku dochodowego za 2018 rok, w którym zostało uwzględnione zwolnienie podatkowe związane w działalności w strefie. W 2021 roku na wniosek Spółki o zamiarze uaktywnienia projektu rozbudowy zakładu otrzymano decyzję Ministerstwa Rozwoju i Technologii z dn. 16 listopada 2021 dotyczącą wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia do 31.12.2024 roku oraz terminu obowiązywania zezwolenia do dnia 30.06.2026 roku. W związku ze wznowieniem projektu dokonano utworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego w wysokości 1 595 tys. PLN oraz korekty podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2019-2020 w łącznej kwocie 2 369 tys. PLN.
Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej
Polityki rachunkowości | |
Aktywa finansowe Grupa Selena kwalifikuje aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych. Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są to instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek. Grupa Selena do aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje należności handlowe, pożyczki udzielone jednostkom spoza Grupy, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Aktywa finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody są to: •instrumenty dłużne, z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów i w celu sprzedaży, •inwestycje w instrumenty kapitałowe. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych dotyczących instrumentów dłużnych oraz dywidend, które ujmuje się w wyniku finansowym. Grupa Selena do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody klasyfikuje w momencie początkowego ujęcia akcje i udziały w jednostkach pozostałych. | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są to instrumenty finansowe, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Grupa Selena do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje instrumenty pochodne, należności handlowe podlegające faktoringowi, gdy warunki umowy faktoringowej skutkują zaprzestaniem ujmowania należności oraz pożyczki, które nie spełniają testu SPPI i dywidendy.Transakcje typu forward (kontrakty terminowe) są ujmowane w księgach na dzień zawarcia transakcji. Zobowiązania finansowe Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane z uwzględnieniem ich wartości rynkowej na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat. Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są to zobowiązania niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy. Są one wyceniane przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania handlowe to zobowiązania finansowe wykazywane w kwocie wymagającej zapłaty. Jednostka wyłącza zobowiązanie finansowe ze sprawozdania z sytuacji finansowej, jeśli obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami jednostka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego jednostka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstającą z tytułu zmiany różnicę odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat. |
Instrumenty finansowe posiadane przez Grupę sklasyfikowano poniżej.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
Należności handlowe | 298 175 | 251 907 |
Rozrachunki z klientami z tytułu płatności kartami kredytowymi | 5 260 | 8 291 |
Weksle, czeki | 1 950 | 1 482 |
Należności inwestycyjne | 2 | 0 |
Należności handlowe oraz pozostałe | 305 387 | 261 680 |
Pożyczki udzielone | 50 | 42 000 |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 107 | 107 |
Pozostałe | 162 | 170 |
Razem pozostałe długoterminowe aktywa finansowe według zamortyzowanego kosztu | 319 | 42 277 |
Pożyczki udzielone | 48 145 | 81 |
Należne dotacje | 5 714 | 0 |
Kaucje | 771 | 690 |
Pozostałe | 2 541 | 2 001 |
Razem pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 57 171 | 2 772 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 38 915 | 55 004 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe - kontrakty terminowe | 24 | 0 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
|
|
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe - Udziały w spółkach nienotowanych | 819 | 819 |
Razem | 402 635 | 362 552 |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
Kredyty bankowe i pożyczki | 148 023 | 49 752 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 29 177 | 34 962 |
Razem zadłużenie oprocentowane | 177 200 | 84 714 |
Zobowiązania handlowe | 195 721 | 187 337 |
Zobowiązania inwestycyjne | 2 572 | 2 580 |
Zobowiązania z tytułu przedpłaconych należności handlowych | 1 | 226 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe | 198 294 | 190 143 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej |
|
|
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe - kontrakty terminowe | 644 | 1 506 |
Razem | 376 138 | 276 363 |
Ekspozycja Grupy na różne rodzaje ryzyka związane z instrumentami finansowymi została omówiona w nocie 7.2. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe na koniec okresu sprawozdawczego stanowi wartość bilansowa każdej klasy aktywów finansowych wymienionych powyżej.
Wartość godziwa instrumentów finansowych, jakie Grupa Selena posiada na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku nie odbiega istotnie od wartości prezentowanej w sprawozdaniu finansowym za poszczególne lata z następujących powodów:
- w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny;
- instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych.
W oparciu o stosowane metody ustalania wartości godziwej, poszczególne składniki aktywów i zobowiązań, Grupa Selena klasyfikuje do następujących kategorii :
- poziom 1 - aktywa i zobowiązania wyceniane na podstawie kwotowań rynkowych dostępnych na aktywnych rynkach dla identycznych instrumentów,
- poziom 2 - aktywa i zobowiązania wyceniane przy zastosowaniu technik wyceny opartych o bezpośrednio lub pośrednio zaobserwowane kwotowania rynkowe lub inne informacje bazujące na kwotowaniach rynkowych,
- poziom 3 - aktywa i zobowiązania wyceniane przy zastosowaniu technik wyceny, w przypadku których dane wejściowe nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.
Na dzień 31.12.2021 roku Grupa zaliczyła instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej do drugiego poziomu wyceny tj.:
- wycena kontraktów terminowych do wartości godziwej przez wynik finansowy - wycena przy zastosowaniu obserwowalnych danych wejściowych innych niż ceny notowane (wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych jest ustalana na podstawie terminowych kursów wymiany walut na dzień bilansowy);
Na dzień 31.12.2021 roku Grupa zaliczyła udziały w spółkach nienotowanych jako instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej do trzeciego poziomu hierarchii.
Polityki rachunkowości | |
Należności handlowe po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą | zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Należności handlowe - brutto | 319 646 | 275 672 |
Odpis aktualizujący należności handlowe | -21 471 | -23 765 |
Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji należności finansowych do poszczególnych stopni ryzyka kredytowego, jak również metodologii obliczania odpisów aktualizujących podano w nocie 7.2.3.
Polityki rachunkowości | |
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe w skonso-lidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym 3 miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej pozycji. Grupa Selena klasyfikuje środki pieniężne i ich ekwiwalenty jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości ustalonych zgodnie z modelem strat oczekiwanych. Dla oszacowania oczekiwanej straty dla środków pieniężnych, ryzyko niewypłacalności zostało określone w oparciu o inne | dane, w szczególności ocenę wiarygodności dokonaną przez agencje ratingowe bądź nadaną kontrahentom w ramach wewnętrznego procesu oceny ryzyka kredytowego, skorygowane dla potrzeb oceny prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania. Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Na 31 grudnia 2021, kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości, w związku z tym Grupa Selena odstąpiła od wprowadzenia korekty. Kredyt w rachunku bieżącym jest prezentowany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako składnik kredytów i pożyczek odpowiednio w ramach krótkoterminowych i długoterminowych zobowiązań. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na dane |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych* | 29 550 | 50 491 |
Środki pieniężne w kasie | 278 | 262 |
Czeki (do 3 miesięcy) | 6 699 | 4 193 |
Lokaty krótkoterminowe | 163 | 58 |
Środki pieniężne w drodze | 2 225 | 0 |
Razem | 38 915 | 55 004 |
*w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania: |
na dzień 31 grudnia 2021 kwota 0,05 mln złotych |
na dzień 31 grudnia 2020 kwota 0,05 mln złotych |
Ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami opisano w nocie 7.2.3.
W momencie początkowego ujęcia, kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. | Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem. Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej. |
Stan zaciągniętych kredytów bankowych przedstawia poniższa tabela.
|
|
| stan na | stan na | ||
Lp | Typ kredytu | Termin spłaty | Część długo- | Część krótko- | Część długo- | Część krótko- |
1 | Obrotowy | 2022 | 0 | 63 377 | 0 | 21 636 |
2 | Obrotowy | 2024 | 31 972 | 0 | 0 | 0 |
3 | Nieodnawialny | 2022-2024 | 7 000 | 3 000 | 0 | 0 |
4 | Pozostałe | 2022-2027 | 9 997 | 32 677 | 14 107 | 14 009 |
|
|
| 48 969 | 99 054 | 14 107 | 35 645 |
Warunki umów kredytowych
W ramach umów kredytowych podpisanych przez Jednostkę Dominującą samodzielnie lub wspólnie z wybranymi jednostkami zależnymi, Selena FM S.A. zobowiązała się do utrzymywania określonych skonsolidowanych wskaźników finansowych na uzgodnionym z bankami poziomie. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa Selena utrzymała wymagane przez kredytodawców poziomy skonsolidowanych wskaźników finansowych.
Zabezpieczenia kredytów bankowych
Zestawienie głównych aktywów będących przedmiotem zabezpieczenia zobowiązań z tytułu kredytów przedstawia tabela.
Rodzaj zabezpieczenia | Wartość zabezpieczenia |
Środki trwałe (hipoteka/zastaw) | 63,0 |
Zapasy | 0,0 |
Należności handlowe od jednostek niepowiązanych | 40,1 |
Poza zabezpieczeniami w postaci aktywów wykazanych w tabeli powyżej, stosowane są również dodatkowe zabezpieczenia, m.in.:
Wymóg określonych obrotów na rachunku bieżącym kredytobiorcy,
Poręczenie innej jednostki z Grupy Selena,
Weksel in blanco.
Zdarzenia po dniu bilansowym
W dniu 8.02.2022 został podpisany Aneks do Umowy wielocelowej linii kredytowej. Aneks przedłużył okres udostępnienia kredytu do 31.12.2024 r. Na mocy aneksu utrzymano kwotę linii 80 mln PLN. Pozostałe istotne warunki umowy kredytowej, w tym dostępny limit kredytowy i zabezpieczenia, nie uległy zmianie.
W dniu 28.02.2022 został podpisany aneks do umowy linii na gwarancje i akredytywy. Aneks przedłużył okres dostępności gwarancji bankowej i akredytywy do 28 lutego 2023 r. Na mocy aneksu został przyznany dodatkowy limit kredytu 20 mln PLN dla Seleny FM oraz utrzymano kwotę linii na gwarancję w wysokości 10,5 mln EUR.
Informacje o zmianach stanu zadłużenia w 2021 roku w zakresie obsługi zadłużenia pozycji wynikających z przepływów pieniężnych oraz zmian niepieniężnych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | Kredyty | Umowy | Razem |
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 49 752 | 34 962 | 84 714 |
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych, w tym: | 92 971 | -15 984 | 76 987 |
otrzymane finansowanie | 108 395 | 0 | 108 395 |
spłata kapitału | -11 972 | -15 730 | -27 702 |
zapłacone odsetki i prowizje | -3 452 | -254 | -3 706 |
Zmiany bezgotówkowe, w tym: | 5 300 | 10 199 | 15 499 |
zawarte umowy leasingowe | 0 | 8 365 | 8 365 |
naliczone odsetki i prowizje | 3 546 | 1 116 | 4 662 |
różnice kursowe | 1 300 | 256 | 1 556 |
inne | 454 | 462 | 916 |
Stan zadłużenia na 31 grudnia 2021 | 148 023 | 29 177 | 177 200 |
Informacje o zmianach stanu zadłużenia w 2020 roku w zakresie obsługi zadłużenia pozycji wynikających z przepływów pieniężnych oraz zmian niepieniężnych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | Kredyty bankowe | Umowy leasingu | Pozostałe zobowiązania finansowe | Razem |
stan na 1.01.2020 - dane przekształcone* | 103 907 | 40 174 | 96 | 144 177 |
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych, w tym: | -56 136 | -14 600 | 0 | -70 736 |
otrzymane finansowanie | 37 358 | 0 | 0 | 37 358 |
spłata kapitału | -90 830 | -14 398 | 0 | -105 228 |
zapłacone odsetki i prowizje | -2 664 | -202 | 0 | -2 866 |
Zmiany bezgotówkowe, w tym: | 1 981 | 9 388 | -96 | 11 273 |
zawarte umowy leasingowe | 0 | 15 162 | 0 | 15 162 |
naliczone odsetki i prowizje | 2 676 | 583 | 0 | 3 259 |
różnice kursowe | -695 | 587 | 0 | -108 |
modyfikacje umów leasingowych | 0 | -6 944 | 0 | -6 944 |
inne | 0 | 0 | -96 | -96 |
Stan zadłużenia na 31 grudnia 2020 | 49 752 | 34 962 | 0 | 84 714 |
Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się początkowo na podstawie wartości bieżącej płatności leasingowych w okresie trwania umowy leasingowej. Płatność uwzględniona w wycenie obejmuje: •stałe opłaty leasingowe pomniejszone o jakiekolwiek należne zachęty, •płatności zmienne zależne od indeksu lub od rynkowych stóp procentowych, •kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej przedmiotu leasingu, •cena realizacji opcji kupna, jeżeli istnieje wystarczająca pewność, że leasingobiorca z niej skorzysta, •płatności z tytułu kar za zerwanie umowy leasing (w przypadku, gdy oszacowany okres leasingu zakłada zerwanie umowy). Z opłat leasingowych wyłączone są zmienne opłaty, które uzależnione są od czynników zewnętrznych Zmienne opłaty leasingowe niezawarte w początkowej wycenie zobowiązania z tytułu leasingu są rozpoznawane bezpośrednio w rachunku zysków i strat. Płatności leasingowe są dyskontowane przy użyciu krańcowej stopy procentowej Spółki lub stopy procentowej umowy leasingu (o ile jest dostępna). | Okres leasingu Okres leasingu ustalony przez Spółkę obejmuje: •nieodwoływalny okres umowy leasingu, •okresy, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa, •okresy, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa. Okres leasingu rozpoczyna się w dacie rozpoczęcia i obejmuje wszelkie okresy bezczynszowe przyznane leasingobiorcy przez leasingodawcę. Późniejsza wycena zobowiązania z tytułu leasingu Po dacie rozpoczęcia Spółka wycenia zobowiązania z tytułu leasingu poprzez: •zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu, •zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz •zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub modyfikacji umowy leasingu. |
Szacunki wpływające na wycenę zobowiązań z tytułu leasingu dokonywane przez Grupę obejmują : - identyfikację umów spełniających definicję umowy leasingu zgodnie z MSSF 16, - założenia dotyczące okresów użyteczności umów (okres leasingu), - kalkulację krańcowych stóp procentowych stosowanych do dyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na | ||
Wartość | Wartość | Wartość | Wartość | |
Płatności w okresie 1 roku | 12 757 | 12 315 | 13 763 | 13 392 |
poniżej 3 miesięcy | 3 270 | 3 230 | 3 714 | 3 643 |
od 3 do 12 miesięcy | 9 487 | 9 085 | 10 049 | 9 749 |
Płatności w okresie od 1 do 5 lat | 15 581 | 14 730 | 20 484 | 19 172 |
Płatności w okresie powyżej 5 lat | 2 147 | 2 132 | 2 470 | 2 398 |
Opłaty leasingowe ogółem | 30 485 | 29 177 | 36 717 | 34 962 |
Minus koszty finansowe | -1 308 | 0 | -1 755 | 0 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 29 177 | 29 177 | 34 962 | 34 962 |
Kwoty dotyczące leasingu ujęte w okresie sprawozdawczym
W skonsolidowanym rachunku zysków i strat wykazane są następujące kwoty dotyczące leasingu :
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 przekształcone* | |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 11 834 | 10 458 | |
Koszty z tytułu odsetek | 1 116 | 583 | |
Koszty związane z leasingiem krótkoterminowym | 2 210 | 3 310 | |
Koszty związane z leasingiem aktywów o niskiej wartości | 183 | 105 | |
Koszty związane ze zmiennymi opłatami leasingowymi | 0 | 0 |
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów najmu powierzchni biurowych (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu m.in. sprzętu biurowego o niskiej wartości, których wartość na 31.12.2021 roku. wynosiła 183 tys. PLN. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| ||
Dane w tys. PLN | Nota | WwWGpWF | AFwgZK | ZFwgZK | Razem |
Przychody (+) / koszty z tytułu odsetek (-) | 4.3 | 0 | 2 428 | -4 696 | -2 268 |
Zyski (+) /straty z tytułu różnic kursowych (-) | 4.3 | 0 | -4 459 | 2 607 | -1 852 |
Straty z tytułu utraty wartości (-) | 4.2 | 0 | -4 218 | 0 | -4 218 |
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości (+) | 4.2 | 0 | 1 195 | 0 | 1 195 |
Zyski (+) /straty z tytułu wyceny kontraktów terminowych (-) | 4.3 | 885 | 0 | 0 | 885 |
Zyski (+) /straty z tytułu realizacji kontraktów terminowych (-) | 4.3 | -1 882 | 0 | 0 | -1 882 |
Ogółem zysk/strata netto |
| -997 | -5 054 | -2 089 | -8 140 |
Użyte określenia |
|
|
|
|
|
WwWGpWF - Aktywa/ Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
| ||
AFwgZK - Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
|
|
ZFwgZK - Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
| |
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2020 dane przekształcone*
| |||
Dane w tys. PLN | Nota | WwWGpWF | AFwgZK | ZFwgZK | Razem |
Przychody (+) / koszty z tytułu odsetek (-) | 4.3 | 0 | 286 | -3 593 | -3 307 |
Zyski (+) /straty z tytułu różnic kursowych (-) | 4.3 | 0 | 8 812 | -20 747 | -11 935 |
Straty z tytułu utraty wartości (-) | 4.2 | 0 | -3 804 | 0 | -3 804 |
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości (+) | 4.2 | 0 | 1 718 | 0 | 1 718 |
Zyski (+) /straty z tytułu wyceny kontraktów terminowych (-) | 4.3 | -1 410 | 0 | 0 | -1 410 |
Zyski (+) /straty z tytułu realizacji kontraktów terminowych (-) | 4.3 | 1 875 | 0 | 0 | 1 875 |
Ogółem zysk/strata netto | 0 | 465 | 7 012 | -24 340 | -16 863 |
Użyte określenia |
|
|
|
|
|
WwWGpWF - Aktywa/ Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
| ||
AFwgZK - Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
|
|
ZFwgZK - Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
| |
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Koszty finansowania zewnętrznego
Polityki rachunkowości | |
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, | obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu oraz różnice kursowe powstające w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek. |
Zarówno w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku jak i 31 grudnia 2020 roku nie zostały skapitalizowane koszty finansowania zewnętrznego.
Zmiany wartości w poszczególnych grupach rzeczowych aktywów trwałych
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 23 848 | 169 430 | 223 135 | 13 003 | 18 758 | 12 745 | 460 919 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 347 | 2 456 | 1 709 | 1 421 | 26 154 | 32 087 |
Nabycie | 0 | 276 | 1 906 | 1 088 | 1 421 | 26 154 | 30 845 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 535 | 621 | 0 | 0 | 1 156 |
Inne | 0 | 71 | 15 | 0 | 0 | 0 | 86 |
Transfery z inwestycji | 0 | 11 025 | 13 137 | 1 552 | 1 191 | -26 905 | 0 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 9 | 1 328 | 970 | 575 | 102 | 2 984 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 2 | 1 251 | 970 | 552 | 12 | 2 787 |
Inne | 0 | 7 | 77 | 0 | 23 | 90 | 197 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | -208 | 1 154 | 800 | 320 | -98 | -2 | 1 966 |
stan na 31.12.2021 | 23 640 | 181 947 | 238 200 | 15 614 | 20 697 | 11 890 | 491 988 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 0 | 64 051 | 146 476 | 10 592 | 15 223 | 0 | 236 342 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 6 106 | 17 310 | 1 692 | 1 458 | 0 | 26 566 |
Amortyzacja okresu | 0 | 6 037 | 17 209 | 1 396 | 1 458 | 0 | 26 100 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 76 | 296 | 0 | 0 | 372 |
Inne | 0 | 69 | 25 | 0 | 0 | 0 | 94 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 2 | 1 301 | 971 | 530 | 0 | 2 804 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 2 | 1 226 | 971 | 517 | 0 | 2 716 |
Inne | 0 | 0 | 75 | 0 | 13 | 0 | 88 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 470 | 212 | 188 | 22 | 0 | 892 |
stan na 31.12.2021 | 0 | 70 625 | 162 697 | 11 501 | 16 173 | 0 | 260 996 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 0 | 12 375 | 7 405 | 0 | 0 | 585 | 20 365 |
Zwiększenia | 0 | 475 | 0 | 0 | 0 | 124 | 599 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 675 | 209 | 0 | 0 | -2 | 882 |
stan na 31.12.2021 | 0 | 13 525 | 7 614 | 0 | 0 | 707 | 21 846 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 23 848 | 93 004 | 69 254 | 2 411 | 3 535 | 12 160 | 204 212 |
stan na 31.12.2021 | 23 640 | 97 797 | 67 889 | 4 113 | 4 524 | 11 183 | 209 146 |
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 | 22 065 | 164 013 | 199 062 | 12 734 | 17 957 | 12 003 | 427 834 |
Zwiększenia, w tym: | 483 | 2 912 | 2 389 | 1 290 | 406 | 21 542 | 29 022 |
Nabycie | 483 | 2 903 | 984 | 585 | 368 | 21 542 | 26 865 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 1 405 | 705 | 0 | 0 | 2 110 |
Inne | 0 | 9 | 0 | 0 | 38 | 0 | 47 |
Transfery z inwestycji | 0 | 1 261 | 18 226 | 393 | 309 | -20 189 | 0 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 199 | 3 247 | 920 | 177 | 56 | 4 599 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 199 | 2 980 | 730 | 122 | 49 | 4 080 |
Inne | 0 | 0 | 267 | 190 | 55 | 7 | 519 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 1 300 | 1 443 | 6 705 | -494 | 263 | -556 | 8 661 |
stan na 31.12.2020 | 23 848 | 169 430 | 223 135 | 13 003 | 18 758 | 12 744 | 460 918 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 | 0 | 57 157 | 131 372 | 10 174 | 13 764 | 0 | 212 467 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 6 091 | 12 439 | 1 574 | 1 309 | 0 | 21 413 |
Amortyzacja okresu | 0 | 6 071 | 12 087 | 1 152 | 1 275 | 0 | 20 585 |
Wykup środków trwałych w leasingu | 0 | 0 | 352 | 422 | 0 | 0 | 774 |
Inne | 0 | 20 | 0 | 0 | 34 | 0 | 54 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 199 | 2 908 | 856 | 108 | 0 | 4 071 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 199 | 2 557 | 694 | 83 | 0 | 3 533 |
Inne | 0 | 0 | 351 | 162 | 25 | 0 | 538 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 1 002 | 5 573 | -300 | 258 | 0 | 6 533 |
stan na 31.12.2020 | 0 | 64 051 | 146 476 | 10 592 | 15 223 | 0 | 236 342 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 | 0 | 11 701 | 7 170 | 0 | 0 | 579 | 19 450 |
Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 6 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 674 | 235 | 0 | 0 | 0 | 909 |
stan na 31.12.2020 | 0 | 12 375 | 7 405 | 0 | 0 | 585 | 20 365 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 | 22 065 | 95 155 | 60 520 | 2 560 | 4 193 | 11 424 | 195 917 |
stan na 31.12.2020 | 23 848 | 93 004 | 69 254 | 2 411 | 3 535 | 12 159 | 204 211 |
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu w momencie rozpoczęcia umów, w ramach których następuje przeniesienie kontroli nad użytkowaniem określonych aktywów przez pewien okres czasu. Datą rozpoczęcia umowy jest data udostępnienia leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest początkowo wyceniany według kosztu, który obejmuje: •wartość początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, •płatności leasingowe dokonane w momencie lub przed zawarciem umowy pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, •wszelkie koszty początkowe poniesione przez leasingobiorcę oraz, •szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów. Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. | Amortyzacja jest kalkulowana przy użyciu metody liniowej przez szacowany okres ekonomicznego użytkowania lub okres leasingu (krótszy z dwóch), który przedstawia się następująco:
W przypadku, gdy umowa leasingowa przenosi na Spółkę tytuł własności danego składnika przed końcem okresu leasingu lub gdy koszt aktywa z tytułu prawa do użytkowania odzwierciedla fakt, że zostanie zrealizowana opcję wykupu wartości końcowej przedmiotu leasingu, Spółka amortyzuje aktywo z tytułu prawa do użytkowania od momentu rozpoczęcia umowy leasingu do końca okresu szacowanego ekonomicznego użytkowania danego aktywa. W innych przypadkach następuje amortyzacja aktywa z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia umowy do wcześniejszej z dwóch dat – daty zakończenia okresu ekonomicznego użytkowania aktywa lub daty końca umowy leasingu. | ||||||||||
Szacunki wpływające na wycenę aktywów z tytułu prawa do użytkowania dokonywane przez Grupę obejmują : - ustalenie umów spełniających definicję umowy leasingu zgodnie z MSSF 16, - założeń dotyczące okresu ekonomicznej użyteczności aktywów z tytułu prawa do użytkowania, - kalkulację krańcowych stóp procentowych stosowanych do wyceny aktywów z tytułu prawa do użytkowania na moment początkowego ujęcia. |
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Pozostałe aktywa | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 19 492 | 24 997 | 16 056 | 16 962 | 126 | 77 633 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 733 | 2 365 | 5 567 | 6 | 8 671 |
Zawarcie nowych umów leasingowych | 0 | 733 | 2 365 | 5 567 | 6 | 8 671 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 1 342 | 535 | 2 582 | 0 | 4 459 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 1 342 | 535 | 2 582 | 0 | 4 459 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 1 311 | 256 | -29 | -124 | -1 | 1 413 |
stan na 31.12.2021 | 20 803 | 24 644 | 17 857 | 19 823 | 131 | 83 258 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 3 098 | 8 296 | 4 227 | 6 468 | 59 | 22 148 |
Zwiększenia, w tym: | 216 | 5 389 | 1 459 | 4 750 | 31 | 11 845 |
Amortyzacja okresu | 216 | 5 389 | 1 459 | 4 739 | 31 | 11 834 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 11 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 1 342 | 76 | 1 985 | 0 | 3 403 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 1 342 | 76 | 1 985 | 0 | 3 403 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 342 | 24 | -3 | -46 | 0 | 317 |
stan na 31.12.2021 | 3 656 | 12 367 | 5 607 | 9 187 | 90 | 30 907 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 16 394 | 16 701 | 11 829 | 10 494 | 67 | 55 485 |
stan na 31.12.2021 | 17 147 | 12 277 | 12 250 | 10 636 | 41 | 52 351 |
Dane w tys. PLN | Grunty | Budynki | Urządzenia i maszyny | Środki transportu | Pozostałe aktywa | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 - dane przekształcone* | 18 936 | 26 556 | 14 587 | 13 476 | 0 | 73 555 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 9 299 | 2 314 | 6 706 | 121 | 18 440 |
Zawarcie nowych umów leasingowych | 0 | 9 297 | 2 309 | 6 706 | 121 | 18 433 |
Inne | 0 | 2 | 5 | 0 | 0 | 7 |
Zmniejszenia, w tym | 0 | 11 614 | 1 415 | 3 474 | 0 | 16 503 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 4 670 | 0 | 2 768 | 0 | 7 438 |
Modyfikacja umów leasingu | 0 | 6 944 | 0 | 0 | 0 | 6 944 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 556 | 756 | 570 | 254 | 5 | 2 141 |
stan na 31.12.2020 | 19 492 | 24 997 | 16 056 | 16 962 | 126 | 77 633 |
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 - dane przekształcone* | 2 762 | 7 117 | 2 865 | 4 934 | 0 | 17 678 |
Zwiększenia, w tym: | 230 | 5 393 | 1 581 | 4 445 | 58 | 11 707 |
Amortyzacja okresu | 230 | 5 393 | 1 581 | 4 445 | 58 | 11 707 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 4 446 | 352 | 3 005 | 0 | 7 803 |
Wykup aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 4 446 | 352 | 3 005 | 0 | 7 803 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 106 | 232 | 133 | 94 | 1 | 566 |
stan na 31.12.2020 | 3 098 | 8 296 | 4 227 | 6 468 | 59 | 22 148 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2020 - dane przekształcone* | 16 174 | 19 439 | 11 722 | 8 542 | 0 | 55 877 |
stan na 31.12.2020 | 16 394 | 16 701 | 11 829 | 10 494 | 67 | 55 485 |
Polityki rachunkowości | |
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji na dzień ujęcia wycenia się w cenie nabycia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia pomniejszonej o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione. Wartości niematerialne są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Wartości niematerialne które na dzień bilansowy nie zostały jeszcze oddane do użytkowania, są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania. Przewidywany okres ekonomicznej użyteczności dla licencji na oprogramowanie komputerowe został ustalony na okres 2-5 lat, a dla znaków towarowych: 10-40 lat. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych. Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku bieżącego okresu sprawozdawczego. Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych ze sprawozdania z sytuacji finansowej są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie usunięcia składnika ze sprawozdania z sytuacji finansowej. | Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki: •sumy: (i) przekazanej zapłaty, (ii) kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz (iii) w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej, •nad kwotą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań. Jeżeli kwota netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przewyższa zapłatę za przejmowaną jednostkę, Grupa Selena ujmuje zysk z okazyjnego nabycia bezpośrednio w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano przejęcia jednostki. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy: •odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz, •jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne. Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne. |
Zmiany wartości niematerialnych
Dane w tys. PLN | Wartość firmy | Oprogra-mowanie | Znaki | Inne | Wartości niematerialne w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 20 044 | 33 610 | 25 892 | 12 971 | 8 080 | 100 597 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 135 | 0 | 2 | 2 273 | 2 410 |
Nabycie | 0 | 135 | 0 | 2 | 2 190 | 2 327 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | 83 |
Transfery z inwestycji | 0 | 3 584 | 0 | 0 | -3 584 | 0 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 24 | 0 | 94 | 1 851 | 1 969 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 24 | 0 | 94 | 1 606 | 1 724 |
Przeniesienia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 245 | 245 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 500 | -6 | -13 | 143 | -13 | 611 |
stan na 31.12.2021 | 20 544 | 37 299 | 25 879 | 13 022 | 4 905 | 101 649 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 0 | 21 471 | 20 009 | 7 463 | 0 | 48 943 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 3 874 | 992 | 1 248 | 0 | 6 114 |
Amortyzacja okresu | 0 | 3 874 | 992 | 1 248 | 0 | 6 114 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 24 | 0 | 94 | 0 | 118 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 24 | 0 | 94 | 0 | 118 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | -6 | 15 | 99 | 0 | 108 |
stan na 31.12.2021 | 0 | 25 315 | 21 016 | 8 716 | 0 | 55 047 |
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 7 510 | 0 | 0 | 0 | 1 619 | 9 129 |
Zwiększenia / zmniejszenia : | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 606 | -1 606 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wykorzystanie odpisu | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 606 | 1 606 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 160 | 0 | 0 | 0 | -13 | 147 |
stan na 31.12.2021 | 7 670 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 670 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 | 12 534 | 12 139 | 5 883 | 5 508 | 6 461 | 42 525 |
stan na 31.12.2021 | 12 874 | 11 984 | 4 863 | 4 306 | 4 905 | 38 932 |
Dane w tys. PLN | Wartość firmy | Oprogra-mowanie | Znaki | Inne | Wartości niematerialne w budowie | Razem |
Wartość początkowa |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 20 277 | 32 612 | 24 980 | 12 921 | 8 965 | 99 755 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 342 | 0 | 0 | 4 442 | 4 784 |
Nabycie | 0 | 342 | 0 | 0 | 4 442 | 4 784 |
Transfery z inwestycji | 0 | 9 | 0 | 809 | -818 | 0 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 47 | 2 | 1 515 | 4 727 | 6 291 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 47 | 2 | 1 515 | 4 727 | 6 291 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | -233 | 694 | 914 | 756 | 218 | 2 349 |
stan na 31.12.2020 | 20 044 | 33 610 | 25 892 | 12 971 | 8 080 | 100 597 |
Umorzenie |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 0 | 17 475 | 18 240 | 5 789 | 0 | 41 504 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 3 654 | 1 317 | 1 252 | 0 | 6 223 |
Amortyzacja okresu | 0 | 3 654 | 1 317 | 1 252 | 0 | 6 223 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 71 | 0 | 0 | 0 | 71 |
Sprzedaż, Likwidacja | 0 | 71 | 0 | 0 | 0 | 71 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 0 | 413 | 452 | 422 | 0 | 1 287 |
stan na 31.12.2020 | 0 | 21 471 | 20 009 | 7 463 | 0 | 48 943 |
Odpisy aktualizujące |
|
|
|
|
|
|
stan na 31.12.2020 - dane zatwierdzone | 7 412 | 0 | 0 | 1 515 | 3 229 | 12 156 |
Zwiększenia / zmniejszenia : | 0 | 0 | 0 | -1 515 | -1 659 | -3 174 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 570 | 1 570 |
Wykorzystanie odpisu | 0 | 0 | 0 | 1 515 | 3 229 | 4 744 |
Różnice kursowe z przeliczenia j. zagranicznej | 98 | 0 | 0 | 0 | 49 | 147 |
stan na 31.12.2020 | 7 510 | 0 | 0 | 0 | 1 619 | 9 129 |
Wartość netto |
|
|
|
|
|
|
stan na 1.01.2021 - dane przekształcone* | 20 277 | 15 137 | 6 740 | 8 647 | 10 624 | 46 095 |
stan na 31.12.2020 | 12 534 | 12 139 | 5 883 | 5 508 | 6 461 | 42 525 |
Wartość firmy
Ważne oszacowania i założenia |
Zgodnie z MSR 36, Grupa Selena przeprowadza testy na utratę wartości firmy przynajmniej raz do roku. Wymaga to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego alokowana jest wartość firmy. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne na podstawie planów finansowych oraz ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. |
Na podstawie przeprowadzonych testów na utratę wartości dla ośrodków generujących przepływy pieniężne (CGU) tożsamych z wymienionymi spółkami nie stwierdzono potrzeby dokonania odpisu aktualizującego wartość firmy. Ze względu na istotność, w nocie 6.2.5 przedstawiono założenia dotyczące testu na utratę wartości firmy powstałej na nabyciu spółek Uniflex S.R.L. oraz Selena CA (połączenie ze spółką zależną TOO Big Elit w 2019 roku).
Ujętą w bilansie wartość firmy powstałą w wyniku zakupu spółek wchodzących w skład Grupy przedstawia tabela poniżej.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Uniflex (Włochy) | 5 825 | 5 844 |
Oligo (Polska) | 18 | 18 |
Tytan EOS (Polska) | 874 | 874 |
Vostok (Rosja) | 1 397 | 1 292 |
Matizol (Polska) | 715 | 715 |
Selena CA (Kazachstan - dywizja ECC)* | 4 044 | 3 791 |
Razem | 12 873 | 12 534 |
Zmiany ujętej w bilansie wartości firmy w trakcie roku przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 dane przekształcone* |
Wartość firmy z konsolidacji na początek okresu | 12 534 | 12 865 |
Różnice kursowe z przeliczenia wartości firmy | 339 | -331 |
Razem wartość bilansowa na koniec okresu | 12 873 | 12 534 |
Nakłady na prace badawcze
Koszty poniesione w ramach prac badawczych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 dane przekształcone* |
Nakłady na prace badawcze ujęte w rachunku zysków i strat: | 16 330 | 16 911 |
Ważne oszacowania i założenia |
Grupa Selena przeprowadza testy na utratę wartości środków trwałych i wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania (poza wartością firmy), przy czym testy są przeprowadzane tylko w przypadku wystąpienia przesłanek, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, wskazujących na możliwą utratę wartości. Do przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów trwałych, może być stosowana metoda dyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych danego ośrodka generującego przepływy pieniężne. Wymagane jest wtedy stosowanie założeń biznesowych oraz zmiennych takich, jak koszt kapitału oraz rezydualna stopa wzrostu, których wielkość oraz zmienność w przyszłości jest określana na podstawie subiektywnej oceny Zarządu. Ocena ta oparta jest zarówno na wewnętrznych źródłach wiedzy (budżety jednostek zależnych, prognozy rentowności), jak i na źródłach zewnętrznych (ogólnodostępne dane makro- i mikroekonomiczne). |
W roku 2021 jednostka zależna, Selena Nantong Building Materials Co., Ltd., otrzymała zawiadomienie ze strefy ekonomicznej, w której prowadzi działalność, że w związku z procesem ochrony rzeki Jangcy władze strefy zamierzają zrobić w strefie reorganizację, w tym relokować niektóre spółki (w ramach strefy lub poza nią). W zamian za przeprowadzenie takiej relokacji działalności spółce Selena Nantong przysługuje kompensata, która zdaniem Zarządu Selena FM S.A., na podstawie wyceny do wartości godziwej sporządzonej na 31 grudnia 2021 roku, przewyższa wartość aktywów trwałych tej jednostki.
Grupa nie zidentyfikowała innych przesłanek wskazujących na konieczność przeprowadzenia testów pod kątem utraty wartości aktywów trwałych Grupy.
Założenia testów na utratę wartości i wrażliwość modeli przepływów pieniężnych
Wybrane założenia przyjęte do testowania wartości firmy przedstawia poniższa tabela.
Ośrodek wypracowujący środki pieniężne | Uniflex | Selena CA |
WACC przed podatkiem | 9,4% | 15,8% |
Rezydualna stopa wzrostu | - | - |
Utrata wartości | brak | brak |
Wrażliwość modelu - kwota odpisu przy (w tys. PLN) : |
|
|
WACC przed podatkiem podwyższonym o 1 p.p. | brak odpisu | brak odpisu |
rezydualnej stopie wzrostu obniżonej o 1 p.p. | brak odpisu | brak odpisu |
rentowności EBIT obniżonej o 1 p.p. | brak odpisu | brak odpisu |
Żadna racjonalna zmiana założeń nie spowodowałby utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna dla Uniflex i Selena CA została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres.
W Grupie Selena na dzień 31 grudnia 2021 roku funkcjonują dwie jednostki wyceniane metodą praw własności – Hamil – Selena Co. Ltd, z siedzibą w Kimhae (Korea Płd.), producent pianek poliuretanowych oraz produktów
w aerozolu a także House Selena Trading Company Ltd. (Chiny), będąca dystrybutorem produktów Jednostki Dominującej Selena Nantong na rynek chiński.
Wartość udziałów przedstawia poniższa tabela.
Jednostka | Rok nabycia | Udział Grupy | Wartość udziału | Wartość netto udziału | |
stan na | stan na | ||||
Hamil - Selena Co. Ltd | 2001 | 30% | 1 317 | 19 704 | 17 737 |
House Selena Trading Company Ltd. | 2017 | 40% | 110 | 110 | 110 |
Wartość netto udziałów |
|
|
| 19 814 | 17 847 |
Podstawowe dane dotyczące spółki Hamil – Selena Co. Ltd.:
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Przychody ze sprzedaży | 103 564 | 76 022 |
Zysk netto | 8 371 | 7 175 |
Aktywa trwałe | 57 389 | 35 493 |
Aktywa obrotowe | 40 545 | 48 964 |
Zobowiązania długoterminowe | 12 374 | 13 890 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 22 164 | 13 260 |
W 2021 roku Selena S.A., która jest właścicielem udziałów w jednostce stowarzyszonej Hamil - Selena Co. Ltd., uzyskała prawo do dywidendy w wysokości 478 tys. PLN. Na zmianę wartości udziałów w Hamil – Selena Co. Ltd. miały wpływ udział w wyniku oraz różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej.
Podstawowe dane dotyczące spółki House Selena Trading Company Ltd. przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 dane przekształcone* |
Przychody ze sprzedaży | 28 439 | 26 863 |
Strata netto | -2 927 | -2 144 |
Aktywa trwałe | 191 | 272 |
Aktywa obrotowe | 1 910 | 7 506 |
Zobowiązania długoterminowe | 0 | 0 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 12 978 | 14 521 |
Na zmianę wartości udziałów w House Selena Trading Company Ltd. wpływ mają jedynie różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej.
Polityki rachunkowości | |
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i ceny sprzedaży netto. Koszt wytworzenia produktów gotowych i produktów w toku składa się z kosztu bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedniego narzutu pośrednich kosztów produkcji ustalonego przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych. Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku (koszty transportu do klienta, a także koszty sprzedaży i marketingu, które można odpowiednio przypisać do zapasu). Wartość stanu końcowego zapasów wyceniana jest poprzez ustalenie wartości jego rozchodu metodą „pierwsze weszło-pierwsze wyszło”. Zapasy przeterminowane i niepełnowartościowe W przypadku, gdy zapas (materiał, towar, wyrób gotowy) jest przeterminowany lub niepełnowartościowy, jednostka Grupy ma obowiązek najpóźniej na koniec kwartału, w którym stwierdzono ten fakt, dokonać odpisu | aktualizującego wartość zapasu do poziomu oczekiwanej ceny sprzedaży, która jest możliwa do uzyskania za zapas w takim stanie przydatności, pomniejszonej o koszt dokonania sprzedaży. Jeżeli zapas w ogóle nie nadaje się do sprzedaży, spółka powinna utworzyć rezerwę na koszty jego utylizacji. Spadek cen sprzedaży poniżej wyceny zapasu W przypadku, kiedy wartość danego towaru lub produktu w księgach jest niższa od spodziewanej ceny jego sprzedaży (NRV – net realisable value), wartość tego zapasu należy obniżyć do wysokości spodziewanej ceny sprzedaży. Porównanie wyceny zapasu z ceną sprzedaży netto należy przeprowadzać co najmniej na koniec każdego roku (także częściej, jeżeli istnieją ku temu przesłanki), dokonując odpowiedniej korekty odpisu aktualizującego. Zapasy wolnorotujące W przypadku, gdy dany indeks nie wykazuje ruchów lub rotuje wolno, dokonuje się odpisu aktualizującego wartość tego zapasu na koniec każdego kwartału. |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na 31.12.2020 |
Materiały | 114 814 | 65 729 |
Produkcja w toku | 7 420 | 4 762 |
Produkty gotowe | 132 382 | 103 930 |
Towary | 25 399 | 18 249 |
Razem zapasy netto | 280 015 | 192 670 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 6 221 | 6 209 |
Razem zapasy brutto | 286 236 | 198 879 |
Zmiany odpisu aktualizującego wartość zapasów przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów na początek okresu | 6 209 | 3 886 |
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość zapasów | 3 196 | 3 865 |
Odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów | -962 | -1 300 |
Wykorzystanie odpisu aktualizującego wartość zapasów | -2 252 | -277 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 30 | 35 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów na koniec okresu | 6 221 | 6 209 |
Zestawienie pozostałych krótkoterminowych aktywów niefinansowych netto na dzień bilansowy przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Należności z tytułu podatku VAT | 27 295 | 23 128 |
Zaliczki na poczet dostaw | 10 724 | 6 914 |
Rozliczenia międzyokresowe kosztów | 5 187 | 4 270 |
Inne należności niefinansowe | 1 417 | 2 081 |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa niefinansowe | 44 623 | 36 393 |
Polityki rachunkowości | |
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na jednostce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli jednostka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. | W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe. Rezerwy są prezentowane jako osobne pozycje zobowiązań długoterminowych lub krótkoterminowych, w zależności od charakteru danej rezerwy. |
Polityki rachunkowości | |
W przypadku spółek z siedzibą w Polsce, zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. W przypadku spółek zagranicznych, zasady przyznawania odpraw są regulowane przez przepisy danego kraju. W przypadku, gdy lokalne przepisy prawa lub regulacje wewnętrzne danej jednostki nakładają obowiązek wypłaty świadczeń emerytalnych, jednostka tworzy rezerwę na | przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Na każdy dzień bilansowy kalkulowana jest wartość bieżąca tych zobowiązań. Zobowiązanie jest równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i które dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. |
Zmiany stanu rezerw przedstawia poniższa tabela.
| od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
| od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
| ||
Dane w tys. PLN | Rezerwa na odprawy emerytalne | Pozostałe rezerwy | Razem | Rezerwa na odprawy emerytalne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu | 4 162 | 4 276 | 8 438 | 3 626 | 1 064 | 4 690 |
Utworzenie rezerw | 946 | 123 | 1 069 | 823 | 3 166 | 3 989 |
Rozwiązanie rezerw | -207 | -940 | -1 147 | -395 | 0 | -395 |
Wykorzystanie rezerw | -295 | 0 | -295 | -84 | 0 | -84 |
Różnice kursowe | -9 | 23 | 14 | 192 | -127 | 65 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 173 | 173 |
Stan na koniec okresu | 4 597 | 3 482 | 8 079 | 4 162 | 4 276 | 8 438 |
Krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu | 0 | 23 558 | 23 558 | 0 | 5 208 | 5 208 |
Utworzenie rezerw | 0 | 1 022 | 1 022 | 0 | 18 884 | 18 884 |
Rozwiązanie rezerw | 0 | -3 253 | -3 253 | 0 | -107 | -107 |
Wykorzystanie rezerw | 0 | -1 151 | -1 151 | 0 | -575 | -575 |
Różnice kursowe | 0 | -152 | -152 | 0 | 106 | 106 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 42 |
Stan na koniec okresu | 0 | 20 024 | 20 024 | 0 | 23 558 | 23 558 |
Istotny wpływ na kwotę rozwiązanych rezerw w 2021 roku miało korzystne rozstrzygnięcie sprawy celnej w spółce Selena Romania (1,5 mln PLN). Część rezerwy w kwocie 0,8 mln PLN została wykorzystana w związku z zapłatą w wyniku postępowania celnego.
Jednocześnie w 2021 roku została rozwiązana rezerwa dotycząca zobowiązań publiczno-prawnych spółki Uniflex wobec INPS (1,7 mln PLN) w związku z ich przedawnieniem.
W 2021 roku spółka Selena Nantong utworzyła rezerwę w wysokości 0,8 mln PLN na koszty dotyczące bezpieczeństwa produkcji zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi. Część rezerwy w kwocie 0,3 mln PLN została wykorzystana w związku z poniesionymi kosztami.
Zestawienie pozostałych zobowiązań niefinansowych na dzień bilansowy przedstawia poniższa tabela.
| stan na | stan na | ||
Dane w tys. PLN | Długo- | Krótko- | Długo- | Krótko- |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 986 | 28 202 | 0 | 27 450 |
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | 0 | 13 454 | 0 | 9 536 |
Zobowiązania z tytułu innych podatków i ubezpieczeń | 0 | 9 331 | 0 | 7 235 |
Zaliczki na poczet dostaw | 0 | 2 850 | 0 | 2 068 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 128 | 1 362 | 115 | 1 311 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 2 252 | 1 778 | 1 411 | 3 717 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe ogółem | 4 366 | 56 977 | 1 526 | 51 317 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów dotyczącą głównie otrzymanych dotacji.
Wartość nominalna akcji
Strukturę kapitału akcyjnego Jednostki Dominującej przedstawia poniższa tabela.
Seria | Typ | Wartość nominalna akcji (zł) | Ilość (szt.) | Wartość (zł) |
A | uprzywilejowane | 0,05 | 4 000 000 | 200 000 |
B | zwykłe | 0,05 | 13 724 000 | 686 200 |
C | zwykłe | 0,05 | 5 000 000 | 250 000 |
D | zwykłe | 0,05 | 110 000 | 5 500 |
|
|
| 22 834 000 | 1 141 700 |
Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone.
Prawa akcjonariuszy
Akcje serii A uprzywilejowane są co do głosu w ten sposób, że jednej akcji uprzywilejowanej przyznane są dwa głosy. Akcjom serii B, C i D przypada jeden głos na akcję. Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu kapitału.
Akcjonariusze o znaczącym udziale
Udział w kapitale akcyjnym oraz udział w głosach znaczących akcjonariuszy przedstawia poniższa tabela.
Akcjonariusz | Rodzaj akcji | Liczba objętych akcji | Udział w kapitale akcyjnym | Liczba głosów | Udział w głosach na WZA |
Syrius Investments s.a.r.l. * | Imienne uprzywilejowane | 4 000 000 | 17,52% | 8 000 000 | 29,81% |
Na okaziciela | 13 813 000 | 60,49% | 13 813 000 | 51,48% | |
Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. ** | Na okaziciela | 1 334 746 | 5,85% | 1 334 746 | 4,97% |
* jednostka kontrolowana przez Krzysztofa Domareckiego | |||||
** stan na dzień 18 maja 2021 roku, na podstawie zawiadomienia Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. | |||||
W dniu 25 października 2021 roku nastąpiło zawarcie i rozliczenie transakcji nabycia 194 834 akcji własnych, które Spółka nabyła w związku z ogłoszonym w dniu 8 października 2021 roku zaproszeniem do składania przez akcjonariuszy ofert zbycia akcji Spółki. Skup akcji został przeprowadzony zgodnie z zasadami określonymi w Uchwale Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z dnia 27 maja 2021 roku w sprawie upoważnienia Zarządu do nabycia w imieniu i na rzecz Spółki akcji własnych oraz określenia zasad nabywania akcji własnych przez Spółkę oraz w Uchwale Zarządu Spółki z dnia 8 października 2021 roku w sprawie uruchomienia programu skupu akcji własnych oraz przeprowadzenia pierwszej transzy skupu akcji własnych Spółki.
W okresie przyjmowania ofert zbycia akcji Spółki przez Santander Bank Polska S.A. - Santander Biuro Maklerskie, świadczące usługi pośrednictwa w skupie akcji własnych przez Spółkę, tj. w okresie od 12 do 20 października 2021 roku przyjęte zostały 2 oferty zbycia obejmująca łącznie 194 834 akcje Spółki.
Spółka dokonała nabycia wszystkich akcji własnych objętych ofertami zbycia, bez konieczności stosowania proporcjonalnej redukcji złożonych ofert zbycia. Przeniesienie własności akcji pomiędzy akcjonariuszami a Spółką zostało dokonane poza rynkiem regulowanym za pośrednictwem Santander Bank Polska S.A. - Santander Biuro Maklerskie. W związku ze skupem akcji własnych prowadzonym przez Spółkę na podstawie Oferty, Spółka nabyła łącznie 194 834 akcje własne o wartości nominalnej 0,05 zł (pięć groszy) każda, po cenie 24,00 zł za jedną akcję i łącznej cenie 4 676 016 zł.
Nabyte akcje własne stanowią około 0,85% kapitału zakładowego Spółki oraz około 0,73% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Przed zakończeniem powyższej pierwszej transzy skupu akcji własnych Spółka nie posiadała akcji własnych. W dniu 29. grudnia 2021 roku nastąpiło zawarcie i rozliczenie transakcji nabycia 1.000.000 (jeden milion) akcji własnych, które Spółka nabyła w związku z ogłoszonym w dniu 15.12.2021 roku zaproszeniem do składania przez akcjonariuszy ofert zbycia akcji Spółki.
Skup akcji został przeprowadzony zgodnie z zasadami określonymi w Uchwale nr 10 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z dnia 27. maja 2021 roku w sprawie upoważnienia Zarządu do nabycia w imieniu i na rzecz Spółki akcji własnych oraz określenia zasad nabywania akcji własnych przez Spółkę, w Uchwale Zarządu Spółki z dnia 8 października 2021 roku w sprawie uruchomienia programu skupu akcji własnych oraz przeprowadzenia pierwszej transzy skupu akcji własnych Spółki oraz w uchwale z dnia 15 grudnia 2021 roku, na mocy której Spółka zadecydowała o odwołaniu oferty skupu akcji własnych, opublikowanej wraz z raportem bieżącym nr RB 32/2021 z dnia 02 grudnia 2021 roku oraz o ogłoszeniu nowej Oferty skupu akcji własnych w ramach II transzy skupu akcji własnych.
W okresie przyjmowania ofert zbycia akcji Spółki przez Santander Bank Polska S.A. - Santander Biuro Maklerskie, świadczące usługi pośrednictwa w skupie akcji własnych przez Spółkę, tj. w okresie od 16 do 23 grudnia 2021 roku przyjęte zostało 19 ofert zbycia obejmujące łącznie 1.005.824 akcje Spółki.
Spółka dokonała proporcjonalnej redukcji złożonych ofert zbycia, zgodnie z opisem oferty skupu akcji własnych wskazanych w raporcie bieżącym nr 34/2021 z dnia 15 grudnia 2021.
Z uwagi na to, że łączna liczba akcji własnych Spółki objętych wszystkimi ofertami zbycia złożonymi przez Akcjonariuszy w terminie przyjmowania tych ofert zbycia była wyższa niż liczba akcji własnych wskazana w ofercie, tj. wyższa niż 1.000.000 Akcji, Spółka nabyła akcje własne przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji złożonych ofert zbycia, tj. ułamkowe liczby Akcji podlegały zaokrągleniu w dół do najbliższej liczby całkowitej. W przypadku, gdy po zastosowaniu proporcjonalnej redukcji zgodnie z regułami wskazanymi powyżej, pozostałe niealokowane Akcje, były alokowane kolejno począwszy od Ofert Sprzedaży obejmujących największą ilość Akcji do Ofert Sprzedaży obejmujących najmniejszą ilość Akcji, aż do całkowitego wyczerpania puli Akcji Przeniesienie własności akcji pomiędzy akcjonariuszami a Spółką zostało dokonane poza rynkiem regulowanym za pośrednictwem Santander Bank Polska S.A. - Santander Biuro Maklerskie.
W związku ze skupem akcji własnych prowadzonym przez Spółkę na podstawie Oferty, Spółka nabyła łącznie 1.000.000 (jeden milion) akcji własnych o wartości nominalnej 0,05 zł (pięć groszy) każda, po cenie 24,00 zł za jedną akcję i łącznej cenie 24.000.000,00 (dwadzieścia cztery miliony 00/100) zł. Nabyte akcje własne stanowią około 4,38% kapitału zakładowego Spółki oraz około 3,73% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
Przed zakończeniem powyższej drugiej transzy skupu akcji własnych Spółka posiadała 194 834 akcje własne. Łącznie zatem Spółka posiada 1.194.834 (jeden milion sto dziewięćdziesiąt cztery tysiące osiemset trzydzieści cztery) akcje własne o wartości nominalnej 0,05 zł (pięć groszy) każda, które stanowią około 5,23% kapitału zakładowego Spółki oraz około 4,45% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
Elementy wchodzące w skład kapitałów rezerwowych przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | stan na 31.12.2021 | stan na 31.12.2020 |
Kapitał rezerwowy na wykup akcji własnych | 75 000 | 8 000 |
Wartość godziwa warrantów przyznanych w ramach programu motywacyjnego | 0 | 1 633 |
Pozostałe kapitały rezerwowe | 75 000 | 9 633 |
W dniu 27 maja 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Selena FM S.A. podjęło uchwałę o dokonaniu podziału zysku za 2020 rok w wysokości 75 379 472,95 zł w następujący sposób kwotę w wysokości 75 000 000,00 zł przeznaczyć na utworzenie kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych Spółki, pozostałą kwotę w wysokości 379 472,95 zł przekazać w całości na kapitał zapasowy Spółki.
Zmiany w kapitale przypadającym na udziały niedające kontroli przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Na dzień 1 stycznia | 872 | 727 |
a) zwiększenie | 127 | 151 |
- zysk za rok obrotowy | 27 | 112 |
- różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 100 | 39 |
b) zmniejszenie | 30 | 6 |
- wypłata dywidendy | 9 | 6 |
- wykup udziałów niekontrolujących | 21 | 0 |
Na dzień 31 grudnia | 969 | 872 |
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -1 968 | -7 113 |
Różnice kursowe z wyceny inwestycji w aktywa netto jednostki działającej za granicą | -1 166 | -3 575 |
Podatek dochodowy | -469 | -1 032 |
Razem | -3 603 | -11 720 |
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | -662 | 1 399 |
Różnice kursowe z wyceny inwestycji w aktywa netto jednostki działającej za granicą | -46 084 | -44 911 |
Podatek dochodowy | -112 | 357 |
Razem | -46 858 | -43 155 |
Pozycja „Różnice kursowe z wyceny inwestycji w aktywa netto jednostki działającej za granicą” obejmuje te elementy rozrachunków wewnątrzgrupowych, (pożyczek udzielonych przez spółkę Selena FM S.A. jednostkom zależnym oraz należności od tych spółek), które w ocenie Zarządu kwalifikowane są jako element inwestycji w aktywa netto tych spółek. Rozrachunki te są wyłączane w konsolidacji, jednak różnice kursowe z ich wyceny powstające w sprawozdaniach jednostkowych poszczególnych spółek są na poziomie konsolidacji eliminowane z przychodów (lub kosztów) finansowych tych spółek i ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach.
Ryzyko
Sporządzanie sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF zatwierdzonymi przez UE, wymaga dokonywania szacunków księgowych i przyjmowania założeń w odniesieniu do przyszłych zdarzeń oraz źródeł niepewności występujących na dzień bilansowy. Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje również profesjonalnego osądu przy stosowaniu zasad (polityki) rachunkowości Grupy. Szacunki i założenia wpływają na ryzyko ewentualnej korekty wartości bilansowych aktywów i pasywów w kolejnych okresach sprawozdawczych. Szczegółowe informacje na temat każdego z tych szacunków i osądów zawarte są w innych notach wraz z informacją o podstawie obliczeń dla każdej pozycji w sprawozdaniu finansowym, na którą wpływ mają te informacje.
Przyjęte szacunki, założenia i osądy obejmują w szczególności następujące kwestie:
•utrata wartości aktywów finansowych (nota 7.2.3);
•utrata wartości aktywów niefinansowych (nota 6.2.5);
•szacowany okres użytkowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych (6.2.1; 6.2.3);
•możliwość realizacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (nota 5);
•niepewność szacunków i osądy dokonane w związku z rachunkowością leasingu (nota 6.1.5.; 6.2.2);
•oszacowanie rezerwy emerytalnej oraz rezerw z tytułu spraw spornych (nota 6.2.9).
W 2021 roku nie miały miejsca istotne zmiany dotyczące obszarów i metod przyjmowanych założeń. Założenia biznesowe i makroekonomiczne będące podstawą szacunków i osądów są aktualizowane na bieżąco, w zależności od zmian otoczenia Jednostki Dominującej i podmiotów Grupy Kapitałowej oraz planów i prognoz biznesowych.
Analizując cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie, Zarząd bierze pod uwagę następujące czynniki:
Specyfika branży i charakterystyczne dla niej transakcje i powiązania ze środowiskiem zewnętrznym Grupy,
Lokalizacja poszczególnych jednostek i wynikające z tego konsekwencje operacyjne, finansowe, biznesowe i prawno-podatkowe,
Podział funkcji operacyjnych i zarządczych pomiędzy poszczególne jednostki w Grupie,
Planowany rozwój jednostek w ramach Grupy i związane z tym zapotrzebowanie na kapitał,
Środowisko mikro- i makroekonomiczne Grupy.
Na podstawie analizy powyższych czynników Zarząd analizuje następujące ryzyka finansowe:
Ryzyko walutowe,
Ryzyko stopy procentowej,
Ryzyko kredytowe,
Ryzyko płynności,
Pozostałe ryzyka (ryzyka specyficzne).
Poniższa tabela przedstawia podejście Zarządu do poszczególnych rodzajów ryzyka finansowego.
Ryzyko | Ekspozycja | Pomiar | Mitygacja ryzyka |
Ryzyko rynkowe - kurs walutowy | Przyszłe transakcje handlowe Aktywa finansowe i zobowiązania nie denominowane w walucie krajowej (PLN) | Prognozowanie przepływów pieniężnych Analiza wrażliwości | Transakcje typu forward Wielowalutowe linie kredytowe |
Ryzyko rynkowe - stopa procentowa | Kredyty i pożyczki Środki pieniężne | Analiza wrażliwości | Zaciąganie kredytów w walutach o niższym oprocentowaniu |
Ryzyko kredytowe | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe (czeki) Należności handlowe i inne należności finansowe Pożyczki udzielone | Wiekowanie ekspozycji Wykorzystanie wewnętrznych i zewnętrznych informacji do oceny prawdopodobieństwa niewypłacalności | Dywersyfikacja depozytów bankowych, limity kredytowe i akredytywy |
Ryzyko płynności | Kredyty i pożyczki Zobowiązania z tytułu leasingu Pozostałe zobowiązania finansowe Zobowiązania handlowe | Prognozy przepływów pieniężnych | Dostępność przyznanych linii kredytowych |
Ryzyko walutowe jest dla potrzeb analizy ryzyka definiowane jako ryzyko wahań przyszłych przepływów pieniężnych denominowanych w walutach innych niż waluta funkcjonalna podmiotów Grupy Selena, w wyniku wahań kursów walut. W przypadku Grupy ryzyko to wynika z faktu, że znaczna część jej operacji jest prowadzona poza granicami Polski i rozliczana w walutach innych niż waluta funkcjonalna. W konsekwencji, wahania kursów wpływają na wyrażony w walucie funkcjonalnej poziom przepływów pieniężnych generowanych przez jednostki w Grupie (zarówno od strony przychodowej, jak i kosztowej), oraz na otwarte pozycje bilansowe (aktywa netto) wyrażone w walutach obcych.
Ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe obejmuje aktywa i zobowiązania krótkoterminowe narażone na wahania kursów następujących walut: EUR, USD, HUF, UAH, CZK, BRL, BGN, CNY, KRW, GBP, CHF, CAD, BYN, RUB, RON, KZT, TRY. Grupa Selena stosuje wybrane instrumenty finansowe (głównie transakcje typu forward) w celu zabezpieczenia wartości wyrażonych w walutach obcych planowanych przepływów pieniężnych oraz wartości aktywów netto jednostek zagranicznych. Grupa Selena zabezpiecza tzw. aktywną część ekspozycji walutowej, dotyczącą należności i zobowiązań handlowych tj. takich które w perspektywie 12 miesięcy mogą faktycznie zostać zrealizowane. Grupa Selena dokonuje również zabezpieczenia ekspozycji walutowej poprzez wykorzystywanie wielowalutowych linii kredytowych oraz poprzez finansowanie zewnętrzne w walutach lokalnych spółek zależnych.
Poniższa tabela przedstawia wyrażony w PLN, hipotetyczny wpływ na wartość ekspozycji Grupy w walutach zagranicznych, jaki miałby miejsce, gdyby na koniec roku kursy walut osłabiły (umocniły) się do poziomu wykazanego w tabeli (poziomy wrażliwości kursów przyjęto na bazie ich rzeczywistej zmienności w latach 2019-2021).
Waluta ekspozycji | stan na 31.12.2021 | ||||||||
przeliczona na tys. PLN | EUR | RUB | RON | USD | KZT | TRY | Inne | PLN | SUMA |
Należności handlowe | 136 352 | 56 656 | 7 416 | 13 519 | 12 007 | 4 409 | 27 723 | 40 093 | 298 175 |
Środki pieniężne | 13 972 | 1 099 | 507 | 1 994 | 3 672 | 4 530 | 7 350 | 5 791 | 38 915 |
Inne aktywa finansowe | 1 574 | 77 | 25 | 1 012 | 0 | 7 232 | 2 698 | 52 927 | 65 545 |
| 151 898 | 57 832 | 7 948 | 16 525 | 15 679 | 16 171 | 37 771 | 98 811 | 402 635 |
Zobowiązania handlowe | 147 561 | 1 006 | 2 652 | 2 795 | 901 | 3 827 | 7 980 | 28 999 | 195 721 |
Kredyty bankowe | 58 396 | 20 195 | 0 | 2 785 | 9 055 | 0 | 6 726 | 50 866 | 148 023 |
Leasing | 4 806 | 0 | 0 | 129 | 533 | 131 | 5 727 | 17 851 | 29 177 |
Inne zobowiązania finansowe | 159 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 509 | 2 549 | 3 217 |
| 210 922 | 21 201 | 2 652 | 5 709 | 10 489 | 3 958 | 20 942 | 100 265 | 376 138 |
Ekspozycja netto | -59 024 | 36 631 | 5 296 | 10 816 | 5 190 | 12 213 | 16 829 | -1 454 | 26 497 |
wpływ zmiany kursu przy kursie: | |||||||||
EUR/PLN: 4,4653 / RUB/PLN: 0,0496 / RON/PLN: 0,9046 / USD/PLN: 3,8507 / KZT/PLN: 0,0089 / TRY/PLN: 0,2333 | 1 721 | -3 109 | -141 | -558 | -252 | -2 766 | |||
EUR/PLN: 4,74880 / RUB/PLN: 0,0596 / RON/PLN: 0,9559 / USD/PLN: 4,3636 / KZT/PLN: 0,01 / TRY/PLN: 0,3451 | -1 917 | 3 650 | 152 | 809 | 358 | 1 761 | |||
Waluta ekspozycji | stan na 31.12.2020 dane przekształcone* | ||||||||
przeliczona na tys. PLN | EUR | RUB | RON | USD | KZT | TRY | Inne | PLN | SUMA |
Należności handlowe | 125 030 | 35 879 | 5 997 | 9 015 | 6 496 | 4 429 | 25 804 | 39 257 | 251 907 |
Środki pieniężne | 19 826 | 139 | 2 104 | 3 408 | 2 029 | 5 777 | 5 449 | 16 272 | 55 004 |
Inne aktywa finansowe | 1 308 | 133 | 64 | 14 | 0 | 9 798 | 1 830 | 42 494 | 55 641 |
| 146 164 | 36 151 | 8 165 | 12 437 | 8 525 | 20 004 | 33 083 | 98 023 | 362 552 |
Zobowiązania handlowe | 129 618 | 666 | 2 131 | 2 203 | 239 | 5 582 | 9 566 | 37 332 | 187 337 |
Kredyty bankowe | 26 214 | 12 045 | 0 | 2 276 | 0 | 6 | 3 207 | 6 004 | 49 752 |
Leasing | 10 092 | 0 | 0 | 182 | 109 | 1 | 5 808 | 18 770 | 34 962 |
Inne zobowiązania finansowe | 1 095 | 4 | 0 | 15 | 0 | 0 | 400 | 2 798 | 4 312 |
| 167 019 | 12 715 | 2 131 | 4 676 | 348 | 5 589 | 18 981 | 64 904 | 276 363 |
Ekspozycja netto | -20 855 | 23 436 | 6 034 | 7 761 | 8 177 | 14 415 | 14 102 | 33 119 | 86 189 |
wpływ zmiany kursu przy kursie: | |||||||||
EUR/PLN: 4,4747 / RUB/PLN: 0,0455 / RON/PLN: 0,9213 / USD/PLN: 3,5867 / KZT/PLN: 0,0085 / TRY/PLN: 0,4067 | 633 | -2 152 | -169 | -355 | -249 | -2 757 | |||
EUR/PLN: 4,76180 / RUB/PLN: 0,0546 / RON/PLN: 0,9762 / USD/PLN: 4,142 / KZT/PLN: 0,0099 / TRY/PLN: 0,5827 | -664 | 2 105 | 180 | 792 | 1 057 | 2 287 | |||
Grupa Selena zabezpiecza część ekspozycji walutowej, dotyczącą należności i zobowiązań handlowych, poprzez wykorzystywanie wielowalutowych linii kredytowych oraz stosowanie wdrożonej Polityki Zarządzania Ryzykiem Finansowym w szczególności poprzez zawieranie transakcji typu forward. W roku 2021 Spółka dokonywała zabezpieczenia planowanych przepływów pieniężnych, zawierając terminowe kontrakty walutowe oraz inne instrumenty finansowe. Spółka stosuje powyższe instrumenty finansowe wyłącznie w celu ograniczenia ryzyka związanego ze zmianami kursów walut i nie używa ich w celach spekulacyjnych. Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń w rozumieniu MSSF 9.
Ryzyko walutowe i ryzyko stopy procentowej dla kredytów
Szczegóły dotyczące typu oprocentowania kredytów oraz waluty kredytu przedstawia tabela.
waluta | oprocentowanie | stopa bazowa | dane w tys. PLN | stan na | stan na |
PLN | zmienne | WIBOR |
| 50 866 | 6 004 |
EUR | zmienne | EURIBOR |
| 37 703 | 7 379 |
stałe | - |
| 20 693 | 18 835 | |
USD | zmienne | SOFR |
| 2 785 | 2 276 |
RUB | zmienne | różne |
| 20 195 | 12 045 |
CNY | zmienne | różne |
| 3 514 | 2 853 |
Pozostałe | różne | różne |
| 12 267 | 360 |
Razem |
|
|
| 148 023 | 49 752 |
Ryzyko stopy procentowej jest dla potrzeb analizy ryzyka definiowane jako ryzyko wahań wartości godziwej przyszłych przepływów pieniężnych w wyniku zmian rynkowych stóp procentowych. W przypadku Grupy, ryzyko to dotyczy głównie zaciągniętych kredytów i pożyczek, zobowiązań z tytułu leasingu oraz posiadanych przez jednostki Grupy przynoszących odsetki aktywów finansowych (głównie środki pieniężne).
Podsumowanie umownych terminów zapadalności otwartych oprocentowanych pozycji, od których są otrzymywane lub płacone odsetki przedstawia poniższa tabela.
stan na | < 1 roku | 1 – 3 lat | 3 – 5 lat | > 5 lat | Razem |
Dane w tys. PLN |
|
|
|
|
|
Oprocentowanie stałe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 8 040 | 9 127 | 1 350 | 216 | 18 733 |
Kredyty bankowe | 11 257 | 9 436 | 0 | 0 | 20 693 |
Udzielone pożyczki | 48 145 | 0 | 50 | 0 | 48 195 |
Lokaty bankowe | 113 | 0 | 0 | 0 | 113 |
Oprocentowanie zmienne |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu * | 4 381 | 4 315 | 515 | 1 491 | 10 702 |
Kredyty bankowe * | 89 909 | 40 173 | 347 | 0 | 130 429 |
Lokaty bankowe | 50 | 0 | 0 | 0 | 50 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 29 550 | 0 | 0 | 0 | 29 550 |
*kwoty wykazane łącznie z przyszłymi niezdyskontowanymi przepływami z tyt. odsetek
stan na dane przekształcone* | < 1 roku | 1 – 3 lat | 3 – 5 lat | > 5 lat | Razem |
Dane w tys. PLN |
|
|
|
|
|
Oprocentowanie stałe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 7 974 | 13 835 | 0 | 0 | 21 809 |
Kredyty bankowe | 5 379 | 13 455 | 0 | 0 | 18 834 |
Udzielone pożyczki | 81 | 42 000 | 0 | 0 | 42 081 |
Lokaty bankowe | 8 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Oprocentowanie zmienne |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 5 418 | 5 572 | 492 | 1 671 | 13 153 |
Kredyty bankowe | 30 266 | 652 | 0 | 0 | 30 918 |
Lokaty bankowe | 50 | 0 | 0 | 0 | 50 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 50 491 | 0 | 0 | 0 | 50 491 |
* przyczyny i skutki przekształcenia danych opublikowanych w poprzednich okresach opisano w nocie 1.3
Potencjalny wpływ zmiany oprocentowania rynkowego na wynik finansowy generowany z instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu przedstawia poniższa tabela. Kalkulacja zakłada ekspozycję na daną stopę procentową w stałej wartości na dzień 31 grudnia 2021 (oraz 31 grudnia 2020 roku). Tabela uwzględnia tylko waluty i instrumenty, dla których ekspozycja Grupy dla instrumentów oprocentowanych stopą zmienną jest istotna.
| 2021 | 2020 | ||||
Dane w tys. PLN | PLN | EUR | USD | PLN | EUR | USD |
Środki pieniężne | 5 791 | 14 273 | 1 994 | 16 272 | 19 826 | 3 408 |
Kredyty otrzymane | -50 866 | -60 409 | -2 785 | -6 004 | -26 214 | -2 276 |
Ekspozycja netto | -45 075 | -46 136 | -791 | 10 268 | -6 388 | 1 132 |
Wpływ* wzrostu** stopy procentowej*** o 1 p.p. | -451 | -461 | -8 | 103 | -64 | 11 |
* bez uwzględnienia ewentualnych efektów podatkowych | ||||||
** wpływ spadku jest analogiczny | ||||||
*** odpowiednio: WIBOR lub EURIBOR | ||||||
Otwierane przez jednostki Grupy lokaty pieniężne mają charakter krótkoterminowy, co wpływa na dostosowanie ich warunków do sytuacji rynkowej, ale jednocześnie zwiększa ryzyko zmienności przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu odsetek.
Co do zasady, Grupa Selena nie stosuje instrumentów zabezpieczających przed zmianami rynkowych stóp procentowych.
Ze względu na charakter i skalę prowadzonej działalności, ryzyko kredytowe jest przedmiotem regularnej analizy dla wszystkich jednostek zależnych wchodzących w skład Grupy. Grupa Selena zawiera transakcje handlowe z firmami wykazującymi dobrą zdolność kredytową. Klienci, którym przyznawane są kredyty kupieckie, poddawani są procedurom weryfikacji uzależnionym od charakteru i skali kooperacji, w wyniku czego indywidualnie ustalany jest limit kredytowy oraz warunki płatności klienta. Grupa Selena regularnie monitoruje poziom i przeterminowanie należności oraz podejmują działania windykacyjne w celu minimalizacji ryzyka kredytowego. Ponadto wybrane jednostki Grupy zawarły umowę z firmą Atradius Credit Insurance N.V.S.A. o ubezpieczenie należności handlowych.
Ważne oszacowania i założenia |
Zgodnie z MSSF 9, na każdy dzień bilansowy Grupa Selena dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki. Grupa Selena stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości dla poszczególnych pozycji aktywów finansowych: • Należności handlowe – Grupa Selena korzysta z modelu oczekiwanych strat kredytowych w okresie życia należności celem ustalenia odpisów aktualizujących wartość należności, w ramach którego dokonuje analizy indywidualnej (dla należności od znaczących odbiorców zewnętrznych) oraz analizy portfelowej (dla pozostałych odbiorców zewnętrznych ze względu na podobną charakterystykę ryzyka kredytowego). Dodatkowo, salda należności stanowiące podstawę do kalkulacji odpisów aktualizujących podlegają pomniejszeniu o kwoty ubezpieczonych należności (nie tworzy się odpisu na wartość należności ubezpieczonych). Analiza portfelowa ekspozycji dokonywana jest przy zastosowaniu uproszczonej matrycy odpisów w poszczególnych przedziałach wiekowych w całym okresie życia należności w oparciu o wskaźniki niewypełnienia zobowiązania ustalone na podstawie danych historycznych za ostatnie 4-5 lat. Nie zidentyfikowaliśmy czynników przyszłych, które istotnie wpłynęłyby na poziom wskaźników niewypełnienia zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. |
Dla pożyczek udzielonych, Grupa dokonuje indywidualnej analizy każdej ekspozycji przyporządkowując ją do jednego z 3 stopni: i) Stopień 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności w ciągu 12 miesięcy, ii) Stopień 2 - salda, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności w ciągu całego okresu kredytowania, iii) Stopień 3 – salda ze stwierdzoną utratą wartości. Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 1 lub 2 wielkość odpisu aktualizującego ustalana jest w oparciu o indywidualnie ustalony rating, profil spłaty oraz ocenę odzysku z tytułu zabezpieczeń. Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 3, kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych efektywną stopą procentową. Odwrócenie utworzonych odpisów następuję w przypadku gdy wartość bieżąca oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych jest wyższa od zaangażowanych aktywów netto oraz planowane jest uzyskanie dodatniego bilansu płatności w okresie najbliższych 12 miesięcy od danego podmiotu. |
Poniższa tabela przedstawia odpisy aktualizujące należności handlowe w poszczególnych przedziałach wiekowych, do kalkulacji których wykorzystano uproszczoną matrycę oczekiwanych strat kredytowych w oparciu o wskaźniki niewypełnienia zobowiązania.
Przeterminowanie w dniach | Należności handlowe wyceniane w modelu uproszczonym | Współczynnik niewypełnienia zobowiązań | Oczekiwane straty kredytowe |
Bieżące | 194 594 | 0,61% | 1 187 |
< 30 | 17 518 | 0,80% | 140 |
31 – 60 | 3 927 | 1,68% | 66 |
61 – 90 | 1 248 | 5,13% | 64 |
91 – 120 | 1 183 | 5,66% | 67 |
121 – 180 | 849 | 7,18% | 61 |
181-360 | 872 | 47,25% | 412 |
>361 | 9 790 | 100,00% | 9 790 |
Razem | 229 981 |
| 11 787 |
Przeterminowanie w dniach | Należności handlowe wyceniane w modelu uproszczonym | Współczynnik niewypełnienia zobowiązań | Oczekiwane straty kredytowe |
Bieżące | 156 660 | 0,22% | 345 |
< 30 | 10 905 | 1,35% | 147 |
31 – 60 | 3 626 | 1,88% | 68 |
61 – 90 | 3 535 | 2,89% | 102 |
91 – 120 | 1 676 | 3,10% | 52 |
121 – 180 | 2 537 | 5,12% | 130 |
181-360 | 4 786 | 53,43% | 2 557 |
>361 | 10 059 | 100,00% | 10 059 |
Razem | 193 784 |
| 13 460 |
Oczekiwana strata kredytowa skalkulowana w oparciu o indywidualną analizę znaczących odbiorców i pozostałych należności finansowych na 31 grudnia 2021 roku wyniosła 12.050 tys. PLN (na 31 grudnia 2020 roku:12 640 tys. PLN).
Zmiany odpisów aktualizujących należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe wraz z danymi porównawczymi przedstawia poniższa tabela:
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej na początek okresu | 26 100 | 28 232 |
należności handlowe | 23 764 | 25 516 |
pozostałe należności finansowe | 2 336 | 2 716 |
Utworzony / odwrócony (-) | 1 019 | 1 537 |
należności handlowe | 672 | 1 592 |
pozostałe należności finansowe | 347 | -55 |
Wykorzystany | -3 348 | -3 566 |
należności handlowe | -3 026 | -3 049 |
pozostałe należności finansowe | -322 | -517 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 66 | -103 |
należności handlowe | 61 | -295 |
pozostałe należności finansowe | 5 | 192 |
Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej na koniec okresu | 23 837 | 26 100 |
należności handlowe | 21 471 | 23 764 |
pozostałe należności finansowe | 2 366 | 2 336 |
Pożyczki udzielone w 2020 i w 2021 roku pozostałym podmiotom powiązanym w kwocie 48 mln PLN zostały zaklasyfikowane do stopnia 1 ryzyka kredytowego (nie odnotowano znacznego wzrostu ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia) i na dzień 31 grudnia 2021 roku został ujęty odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej w kwocie 173 tys. PLN. Pożyczka udzielona na kwotę 40 mln PLN została zabezpieczona wekslem imiennym beneficjenta rzeczywistego Grupy Selena, a pożyczka udzielona na kwotę 8 mln PLN - portfelem wierzytelności pożyczkobiorcy.
Środki pieniężne są lokowane w instytucjach finansowych w formie krótkoterminowych lokat. Ryzyko kredytowe związane z lokowanymi środkami pieniężnymi jest w ocenie Zarządu niskie. Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy (do 3 miesięcy) i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa Selena dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 177,3 mln PLN. Stan na 31 grudnia 2020 roku: 249,6 mln PLN.
W przypadku środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, ryzyko kredytowe jest w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej niskie (stopień 1 modelu utraty wartości). Ponad 80% środków pieniężnych na rachunkach bankowych, jednostki Grupy Selena FM S.A. utrzymują w instytucjach finansowych posiadających rating na poziomie wysokim, średniowysokim i średnim oraz dysponujących odpowiednim kapitałem własnym oraz silną i ustabilizowaną pozycją rynkową. W tabeli poniżej zaprezentowano poziom koncentracji środków pieniężnych na rachunkach bankowych z uwzględnieniem oceny kredytowej instytucji finansowych.
Poziom ratingu |
| stan na 31.12.2021 | stan na 31.12.2020 |
Wysoki | od AAA do AA- wg S&P i Fitch oraz od Aaa do Aa3 wg Moody’s | 1% | 0% |
Średniowysoki | od A+ do A- wg S&P i Fitch oraz od A1 do A3 wg Moody’s | 62% | 75% |
Średni | od BBB+ do BBB- wg S&P i Fitch oraz od Baa1 do Baa3 wg Moody’s | 18% | 19% |
Niski | od Ba2 do Ca wg S&P i Fitch oraz od BB do CC wg Moody’s | 19% | 6% |
Celem Zarządu Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania. W tym celu wykorzystywane są różne źródła finansowania – kredyty inwestycyjne, kredyty w rachunku bieżącym oraz leasing.
W ramach realizacji funkcji centralnej koordynacji zarządzania finansami Grupy, Jednostka Dominująca udziela pożyczek jednostkom zależnym w celu zapewnienia bieżącego finansowania i płynności, przy czym efekt tych transakcji jest wyłączany w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy. Szczegóły tych transakcji zawiera jednostkowe sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej za rok 2021. Jednostka Dominująca udziela finansowania jednostkom zależnym w oparciu o prognozy płynności Grupy (obejmującej niewykorzystane limity kredytowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty). Zasadniczo odbywa się to na poziomie lokalnym w jednostkach zależnych, zgodnie z praktyką i limitami ustalonymi przez Grupę. Limity te różnią się w zależności od lokalizacji, aby uwzględnić płynność rynku, na którym działa jednostka zależna. Ponadto polityka zarządzania płynnością Grupy obejmuje prognozowanie przepływów pieniężnych w głównych walutach i uwzględnianie poziomu płynnych aktywów niezbędnych do ich zaspokojenia, monitorowanie wskaźników płynności bilansu pod kątem wewnętrznych i zewnętrznych wymogów regulacyjnych oraz utrzymanie planów zadłużenia.
Informacje dotyczące terminów zapadalności kredytów bankowych oraz zobowiązań z tytułu leasingu znajdują się odpowiednio w notach 7.2.2.
Grupa Selena w szerokim zakresie współpracuje z klientami z rynków wschodnich (Rosja, Ukraina, Kazachstan). Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy są świadome ryzyk związanych z rynkami wschodnimi (ryzyko walutowe, kredytowe, prawne, podatkowe i polityczne). W Grupie obowiązuje model zarządzania sprzedażą oraz częściowe zabezpieczanie transakcji walutowych, pozwalające na łagodzenie wyżej wymienionych ryzyk.
Ponadto, istotną część kosztów operacyjnych Grupy stanowią koszty surowców, w tym nabywanych na rynkach zagranicznych. Ceny surowców charakteryzują się zmiennością i powiązane są z wahaniami koniunktury w gospodarce światowej oraz w wielu przypadkach ze zmiennością ceny ropy naftowej. Rosnące ceny surowców wpływają na obniżenie marż dystrybutorów oraz na spadek popytu. Z drugiej strony, malejące ceny mogą wskazywać na słabnący popyt i początek dekoniunktury. Utrzymywanie się stabilnego tempa wzrostu i nierosnących cen surowców ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie Grupy, wpływając na większą przewidywalność wyników działalności, z kolei wahania popytu i wzrost cen surowców wpływają negatywnie na poziom zysku Grupy.
W procesie zarządzania i podejmowania strategicznych decyzji, które wywierają również skutki w zakresie rozliczeń podatkowych Grupa Selena narażona jest na ryzyka podatkowe. Ryzyka podatkowe zostały opisane w nocie 1.11. skonsolidowanego sprawozdania z działalności Zarządu za rok 2021.
Ryzyko geopolityczne związane z obecną sytuacją na Ukrainie zostało opisane w nocie 8.7.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla akcjonariuszy.
Jednostka Dominująca zarządza strukturą kapitałową i w wyniku bieżących potrzeb a także zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub zmiany struktury kapitałowej, Jednostka Dominująca może zastosować m.in. następujące instrumenty:
wypłata dywidendy dla akcjonariuszy,
emisja nowych akcji,
zaciągnięcie lub spłata kredytów.
W ramach zarządzania kapitałem, Zarząd Jednostki Dominującej monitoruje poziom zadłużenia stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto wliczane są kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu leasingu oraz przedpłaconych należności handlowych, pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej. Grupa Selena dąży do utrzymania wskaźnika poniżej 20%. Na koniec roku 2021 wskaźnik uległ podwyższeniu w stosunku do 31 grudnia 2020, ze względu na istotny wzrost zobowiązań z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek.
Dane w tys. PLN | stan na | stan na |
Kredyty bankowe i pożyczki | 148 023 | 49 752 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 29 177 | 34 962 |
Zobowiązania z tytułu przedpłaconych należności handlowych | 1 | 226 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | -38 915 | -55 004 |
Zadłużenie netto | 138 286 | 29 936 |
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej | 600 976 | 531 065 |
Kapitał i zadłużenie netto | 739 262 | 561 001 |
Wskaźnik dźwigni (zadłużenie netto / kapitał własny + zadłużenie netto) | 19% | 5% |
W dniu 27 maja 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Selena FM S.A. podjęło uchwałę o dokonaniu podziału zysku netto Spółki za 2020 rok w wysokości 75 379 472,95 PLN w następujący sposób: kwotę 75 000 000,00 PLN, przeznaczyć na utworzenie kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych Spółki; kwotę w wysokości 379 472,95 PLN przekazać w całości na kapitał zapasowy Spółki.
Pozostałe informacje
Poręczenia i gwarancje wewnątrz Grupy
Polityki rachunkowości | |
Jednostka ujawnia na koniec okresu sprawozdawczego informacje o zobowiązaniach warunkowych jeżeli : - ma możliwy obowiązek, który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki lub - ma obecny obowiązek który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, ale wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne nie jest prawdopodobny lub jednostka nie jest w stanie wycenić kwoty zobowiązania wystarczająco wiarygodnie. Jednostka nie ujawnia zobowiązania warunkowego gdy prawdopodobieństwo wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest znikome. | Umową gwarancji finansowej jest umowa zobowiązująca jej wystawcę do dokonania określonych płatności rekompensujących posiadaczowi stratę, jaką poniesie z powodu nie dokonania przez określonego dłużnika płatności w przypadającym terminie zgodnie z warunkami instrumentu dłużnego. W momencie początkowego ujęcia zobowiązanie finansowe z tytułu umowy gwarancji/poręczeń wycenia się według wartości godziwej. Po początkowym ujęciu, jednostka wycenia zobowiązanie finansowe z tytułu umowy gwarancji/poręczeń według większej z dwóch kwot: wartości rozpoznanej początkowo pomniejszonej o kwoty rozpoznane w rachunku wyniku wskutek rozliczania pierwotnie ujętej kwoty w okresie ważności poręczenia oraz kwoty oszacowanej zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. |
Jednostki z Grupy udzielają sobie wzajemnych poręczeń zarówno w związku z zaciąganymi wspólnie kredytami, jak i w ramach transakcji zakupowych. Transakcje te mają charakter wewnątrzgrupowy, poręczenie dotyczy zobowiązań kredytowych oraz zobowiązań handlowych wobec jednostek niepowiązanych. Zobowiązania warunkowe tego typu udzielane jednostkom zależnym przez spółkę Selena FM S.A. zostały szczegółowo opisane w nocie 7.1 jednostkowego sprawozdania finansowego Jednostki Dominującej Selena FM S.A. za rok 2021.
Aktywa i zobowiązania warunkowe w ramach umowy nabycia Jednostki Dominującej Selena Iberia
W ramach akwizycji Jednostki Dominującej Selena Iberia (dawniej: Industrias Quimicas Lowenberg) w 2009 roku, w przejmowanej spółce zidentyfikowano na dzień nabycia potencjalne aktywa związane z realizacją korzyści, jakie Selena Iberia może w przyszłości uzyskać z tytułu podatkowych aktywów warunkowych. Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Grupą Selena i poprzednimi udziałowcami spółki, jeżeli z tytułu powyższych pozycji zostaną przez nabywaną spółkę uzyskane faktyczne korzyści ekonomiczne, wówczas zostaną one zwrócone poprzednim udziałowcom w kwocie równej tym korzyściom (ujęcie symetryczne, bez wpływu na wynik Grupy). W dniu 30 września 2010 roku podpisano dodatkową umowę regulującą tę kwestię; zgodnie z nią, potencjalne korzyści ekonomiczne wynikające z tych aktywów zostaną zwrócone poprzednim udziałowcom w części odpowiadającej 70% lub 85% (w zależności od rodzaju aktywa) wartości tych korzyści. Maksymalna wartość nominalna nieujętych w rozliczeniu nabycia zobowiązań warunkowych, po uwzględnieniu zobowiązań ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 1,16 mln EUR.
Sprawy sądowe
Spór pomiędzy Carina Silicones Sp. z o.o. a Bank Millennium S.A.
W dniu 11 marca 2013 roku Carina Silicones Sp. z o.o. otrzymała od Sądu Okręgowego w Warszawie XVI Wydział Gospodarczy odpis pozwu Millennium Bank wobec spółki o zapłatę, który datowany jest na dzień 4 stycznia 2013 roku. Bank określił łączną wartość pozwu na kwotę 10 256 tys. PLN. Pozew dotyczy zasądzenia ww. roszczenia z tytułu domniemanego zawarcia przez spółkę z bankiem transakcji walutowych w 2008 roku. Powielając stanowisko zarządu Carina Silicones Sp. z o.o. poparte opiniami prawnymi Zarząd Jednostki Dominującej podtrzymuje stanowisko o bezzasadności roszczeń banku. Na podstawie uzyskanej opinii prawnej, spółka złożyła odpowiedź na pozew wnioskując o odrzucenie pozwu albo o oddalenie powództwa w całości.
Na rozprawie w dniu 5 lutego 2021 roku, po przeprowadzaniu postępowania dowodowego w sprawie, obejmującego m.in. przesłuchanie świadków oraz po wygłoszeniu przez pełnomocników stanowisk w sprawie, Sąd Okręgowy postanowił zamknąć przewód sądowy. W dniu 5 marca 2021 roku sąd wydał wyrok w I instancji, w którym uznał powództwo Banku.
Pozwana spółka nie zgadza się z rozstrzygnięciem i złożyła apelację, w pełni podtrzymując dotychczasowe stanowisko o braku podstaw roszczenia, które było przedmiotem powództwa.
Jednocześnie, w 2020 roku Zarząd spółki zdecydował o utworzeniu rezerwy na wartość pozwu wraz z odsetkami ustawowymi w kwocie 17,9 mln PLN.
Poniższa tabela przedstawia transakcje z osobami zarządzającymi i nadzorującymi Jednostki Dominującej oraz jednostkami stowarzyszonymi. Dane dotyczące sprzedaży i zakupów obejmują okres 12 miesięcy zakończony
31 grudnia (odpowiednio 2021 i 2020 roku), natomiast dane dotyczące należności i zobowiązań obejmują stan
na 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku.
Dane w tys. PLN | Okres | Sprzedaż | Zakupy | Należności | Zobowiązania | Udzielone pożyczki |
Jednostki stowarzyszone | 2021 | 5 818 | 0 | 1 951 | 38 | 0 |
2020 | 4 400 | 243 | 812 | 212 | 0 | |
Wspólne przedsięwzięcia | 2021 | 23 126 | 0 | 7 017 | 0 | 0 |
2020 | 20 794 | 0 | 6 797 | 0 | 0 | |
Podmioty zależne od akcjonariusza kontrolującego* | 2021 | 10 | 558 | 10 | 120 | 48195 |
2020 | 167 | 0 | 3 | 0 | 42081 | |
Kluczowe kierownictwo** | 2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2020 | 0 | 516 | 0 | 0 | 0 | |
RAZEM | 2021 | 28 954 | 558 | 8 978 | 158 | 48 195 |
2020 | 25 361 | 759 | 7 612 | 212 | 42 081 | |
* pozycja obejmuje podmioty powiązane poprzez osobę Pana Krzysztofa Domareckiego | ||||||
** pozycja obejmuje członków Zarządu i Rady Nadzorczej, ich małżonków, rodzeństwo, wstępnych, zstępnych oraz inne bliskie im osoby | ||||||
Informacje na temat podziału wyniku za rok 2020 zawiera nota 7.3.1.
Informacje o pozostałych wynagrodzeniach kluczowego kierownictwa nie ujęte w powyższej tabeli zawiera nota 8.4
Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi z rachunku przepływów pieniężnych przedstawiają poniższe tabele.
Należności: | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Bilansowa zmiana stanu należności, w tym | -74 023 | -53 432 |
zmiana stanu z tytułu należności handlowych | -53 480 | -14 015 |
zmiana stanu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | -9 654 | -433 |
zmiana stanu pozostałych aktywów finansowych | -2 658 | -41 697 |
zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych | -8 230 | 2 713 |
Zmiana stanu należności z tytułu podatku dochodowego | 9 654 | 433 |
Zmiana stanu należności inwestycyjnych i zaliczek na inwestycje | -462 | 281 |
Eliminacja udzielonych pożyczek i naliczonych odsetek | 6 064 | 42 076 |
Zwrot gwarancji z tytułu otrzymanej pożyczki | 0 | -292 |
Czeki otrzymane w rozliczeniu należności | -6 019 | -7 646 |
Zmiana stanu należności w rachunku przepływu środków pieniężnych | -64 785 | -18 580 |
Zobowiązania: | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań | 110 104 | -9 425 |
Zmiana stanu kredytów i pożyczek | -98 271 | 54 155 |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu | 3 277 | 5 212 |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego | 8 249 | -7 364 |
Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych | -14 | -1 044 |
Zmiana stanu kredytu inwestycyjnego | 0 | -292 |
Eliminacja zmiany salda przychodów przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowej | 809 | 640 |
Eliminacja zmiany stanu zobowiązań z tytułu zawartych transakcji walutowych | 862 | -1 409 |
Zmiana stanu zobowiązań w rachunku przepływu środków pieniężnych | 25 016 | 40 473 |
Pozostałe w działalności operacyjnej | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 dane przekształcone* |
Zmiana salda przychodów przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowej | -2 247 | -696 |
Odpis aktualizujący pożyczkę udzieloną | 173 | 0 |
Dywidenda otrzymana przez spółki zależne | -172 | -20 |
Razem pozostałe | - 2 246 | -716 |
Pozostałe w działalności inwestycyjnej | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Wykup udziałów niekontrolujących w jednostce zależnej | -397 | 0 |
Razem pozostałe | -397 | 0 |
Pozostałe w działalności finansowej | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Wpływ środków z otrzymanych dotacji na wydatki inwestycyjne | 1 149 | 54 |
Zwrot gwarancji z tytułu otrzymanej pożyczki | 0 | 293 |
Razem pozostałe | 1 149 | 347 |
Wynagrodzenie członków Zarządu Jednostki Dominującej przedstawia poniższa tabela.
ZARZĄD Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym premie (wynagrodzenia i narzuty) | 6 482 | 5 040 |
Wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług dla jednostek zależnych | 769 | 516 |
Razem | 7 251 | 5 556 |
RADA NADZORCZA Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym premie (wynagrodzenia i narzuty) | 738 | 757 |
Razem | 738 | 757 |
W skład kluczowego personelu kierowniczego wchodzi również beneficjent rzeczywisty Grupy Selena, który w 2021 roku, w okresie po rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Selena FM S.A. osiągnął wynagrodzenie w kwocie 555 tys. PLN z tytułu usług świadczonych dla Grupy Selena. Członkowie Zarządu uzyskują wynagrodzenie stałe oraz premiowe zmienne. Decyzję o ewentualnej wypłacie premii za rok 2021 podejmie Rada Nadzorcza.
Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania jednostkowego sprawozdania finansowego Jednostki Dominującej oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Selena FM. S.A., jak i sprawozdań jednostkowych sprawozdań finansowych wybranych spółek zależnych za rok 2021 i 2020 przedstawia poniższa tabela.
Dane w tys. PLN | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 |
Badanie rocznego sprawozdania finansowego | 1 136 | 728 |
Przegląd półrocznego sprawozdania finansowego | 131 | 95 |
Inne dozwolone usługi poświadczające | 0 | 51 |
Razem | 1 267 | 874 |
Przeciętne średnioroczne zatrudnienie w Grupie przedstawia poniższa tabela.
Przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na etaty | od 01.01.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Administracja | 146 | 118 |
Dział sprzedaży | 854 | 832 |
Pion produkcji | 725 | 714 |
Pozostali | 168 | 178 |
Razem | 1 893 | 1 842 |
Zarząd Selena FM S.A. na bieżąco monitoruje i analizuje wpływ działań wojennych trwających od 24 lutego 2022 roku na terytorium Ukrainy na działalność biznesową Grupy Selena. Nie zidentyfikowano istotnego wpływu sytuacji na Ukrainie na wyniki działalności Grupy Selena osiągnięte w I kwartale 2022 roku.
Z uwagi na dużą niepewność co do dalszego przebiegu wydarzeń na Ukrainie, Zarząd Selena FM S.A. pod rozwagę poddał możliwe scenariusze rozwoju sytuacji oraz podjął działania zapobiegawcze przed wystąpieniem negatywnych skutków dla działalności spółek we Wschodniej Europie.
Wartość zapasów
Na dzień bilansowy wartość zapasów towarów zlokalizowanych w Europie Wschodniej wynosiła 17,8 mln PLN, a na dzień 31 marca 2022 roku - 22,4 mln PLN. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zapasy te są nieuszkodzone i nieprzeterminowane. Zarząd Selena FM S.A. na bieżąco analizuje sytuację w zakresie wartości zapasów i będzie analizował jej ewentualny wpływ w przyszłych okresach.
Oczekiwana strata kredytowa należności handlowych
Zarząd Selena FM S.A. dokona w przyszłych okresach analizy wpływu zmian i pojawienia się dodatkowych ryzyk związanych z wybuchem wojny na kalkulację oczekiwanych strat kredytowych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku stan należności od klientów niepowiązanych spółek z powyższego regionu objętego potencjalnym zagrożeniem geopolitycznym wynosiły 54,2 mln PLN, a na dzień 31 marca 2022 roku – 41,2 mln PLN. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego należności te były regulowane bez opóźnień.
Wartość rzeczowych aktywów trwałych
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiadała istotnych aktywów trwałych w Europie Wschodniej.
Po dniu bilansowym, do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie miały miejsca wydarzenia inne niż opisane powyżej, mogące mieć istotny wpływ na dane wykazane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu.
Prezes Zarządu | ||
Jacek Michalak | ||
Wiceprezes Zarządu | ||
ds. Handlowych | ||
Sławomir Majchrowski | ||
Członek Zarządu | ||
ds. Operacyjnych | ||
Roman Dziuba | ||
Członek Zarządu | ||
ds. Personalnych | ||
Andrzej Zygadło |