iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102023-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102023-01-012023-12-31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2023 ROKU

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE1

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW4

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ6

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH8

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10

INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO11

I. INFORMACJE OGÓLNE12

III. WPŁYW WOJNY W UKRAINIE NA SYTUACJĘ GRUPY17

IV. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA17

V . ZASADY KONSOLIDACJI18

VI. OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW19

VII. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH32

VIII. ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ KOREKTY36

IX. STANDARDY ORAZ INTERPRETACJE NIEZASTOSOWANE W NINIEJSZYM SPRAWOZDANIU FINANSOWYM37

DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO40

Nota 1. PRZYCHODY41

Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE43

Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ44

Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE46

Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE46

Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY47

Nota 7. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ49

Nota 8. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO49

Nota 9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE50

Nota 10. KOSZT WYTWORZENIA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH W BUDOWIE ORAZ ŚRODKÓW TRWAŁYCH NA WŁASNE POTRZEBY PONIESIONY W OKRESIE52

Nota 11. WARTOŚCI NIEMATERIALNE53

Nota 12. WARTOŚĆ FIRMY54

Nota 13. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH WYCENIANE METODĄ PRAW WŁASNOŚCI56

Nota 14. ZAPASY57

Nota 15. AKTYWA/ZOBOWIĄZANIA KONTRAKTOWE58

Nota 16. NALEŻNOŚCI HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI59

Nota 17. POZOSTAŁE AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE60

Nota 18. POZOSTAŁE AKTYWA NIEFINANSOWE65

Nota 19. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY65

Nota 20. KAPITAŁ PODSTAWOWY I POZOSTAŁE KAPITAŁY65

Nota 21. KREDYTY I POŻYCZKI68

Nota 22. LEASING72

Nota 23. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA73

Nota 24. ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE74

Nota 25. POZOSTAŁE REZERWY76

Nota 26. OBJAŚNIENIA DO RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH77

Nota 27. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH80

Nota 28. WYNAGRODZENIE KLUCZOWEGO PERSONELU80

Nota 29. INSTRUMENTY FINANSOWE82

Nota 30. STRUKTURA ZATRUDNIENIA87

Nota 31. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM87

Nota 32. CELE I POLITYKA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM88

Nota 33. PROGRAM MOTYWACYJNY92

Nota 34. SPRAWY SĄDOWE92

Nota 35. ROZLICZENIA PODATKOWE93

Nota 36. ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM93

Nota 37. WYNAGRODZENIE BIEGŁYCH REWIDENTÓW93

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

(dane sporządzone w tys. PLN)

 

  

  

Rok zakończony

31 grudnia 2023

Rok zakończony

31 grudnia 2022

  

nota

  

  

  

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

1

683 659

622 729

Koszt własny sprzedaży

3

-530 548

-485 385

  

  

  

  

Zysk brutto ze sprzedaży

  

153 111

137 344

  

 

 

  

Pozostałe przychody operacyjne

4

4 337

4 837

Koszty sprzedaży

3

-44 619

-35 130

Koszty ogólnego zarządu

3

-68 094

-59 641

Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych

4

-761

-2 040

Pozostałe koszty operacyjne

4

-3 474

-3 317

  

 

 

  

Zysk z działalności operacyjnej

  

40 500

42 053

  

 

 

 

Przychody finansowe

5

8 730

3 098

Koszty finansowe

5

-18 725

-11 334

Udział w zyskach (stratach) netto jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

 

-234

-480

  

 

  

 

Zysk brutto

  

30 271

33 337

Podatek dochodowy

6

6 233

-1 282

Zysk netto z działalności kontynuowanej

  

36 504

32 055

Zysk z działalności zaniechanej

 

-

-

Zysk netto

  

36 504

32 055

  

 

 

 

Zysk netto przypadający

  

  

  

Akcjonariuszom jednostki dominującej

 

35 406

30 619

Akcjonariuszom niekontrolującym

  

1 098

1 436

  

 

  

  

Sprawozdanie z całkowitych dochodów należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

2tabela

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2023

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

 

Zysk

 

36 504

32 055

INNE CAŁKOWITE DOCHODY:

  

  

  

Pozycje niepodlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych:

 

-

-4 743

Zyski/straty aktuarialne programu emerytalnego określonych świadczeń

  

-

-4 743

Pozycje, które mogą zostać przeklasyfikowane do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych:

 

-7 735

4 763

Wycena instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne

 

2 380

2 530

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

 

-10 115

2 233

Inne całkowite dochody, przed opodatkowaniem

 

-7 735

20

Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów

 

 

 

Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty

 

-452

-481

Inne całkowite dochody netto razem

  

-8 187

-461

Całkowite dochody ogółem

  

28 317

31 594

 

 

 

 

Całkowite dochody ogółemprzypadające

  

  

  

Akcjonariuszom dominującym

 

28 051

30 562

Akcjonariuszom niesprawującym kontroli

  

266

1 032

 

 

 

 

 

ZYSK NA JEDNĄ AKCJĘ

 

7

  

  

- podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję

 

4,23

3,60

- rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję

 

4,14

3,49

- podstawowy z zysku z działalności kontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

 

4,23

3,60

- rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

  

4,14

3,49

- podstawowy z zysku z działalności niekontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

 

-

-

- rozwodniony z zysku z działalności niekontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

 

-

-

  

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

(dane sporządzone w tys. PLN)

4tabela

  

  

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

  

Nota

  

  

AKTYWA

  

 

  

  

  

 

  

Rzeczowe aktywa trwałe

9

59 575

55 570

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

9

41 362

26 428

Nieruchomości inwestycyjne

 

255

262

Wartość firmy

12

31 748

31 748

Wartości niematerialne

11

52 310

48 474

Należności handlowe oraz pozostałe należności długoterminowe

16

1 325

1 830

Pozostałe aktywa niefinansowe

17

63

100

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

6

3 241

1 786

Aktywa trwałe

  

189 879

166 198

  

  

 

  

Zapasy

14

88 785

89 239

Należności handlowe oraz pozostałe należności krótkoterminowe

16

132 320

104 811

Należności z tytułu podatku dochodowego

16

2 138

1 570

Pozostałe aktywa finansowe

17

4 182

1 214

Pozostałe aktywa niefinansowe

18

3 925

3 856

Aktywa kontraktowe

15

126 133

140 874

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

19 

75 736

73 900

Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży

  

433 219

415 464

Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

 

3 477

-

Aktywa obrotowe

  

436 696

415 464

  

 

 

 

AKTYWA RAZEM

  

626 575

581 662

 

Sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

(dane sporządzone w tys. PLN)

5tabela

  

  

31 grudnia 2023

 

 

31 grudnia 2022

 

 

  

Nota

  

  

PASYWA

  

 

  

  

  

 

  

Kapitał podstawowy

20

3 556

3 616

Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji

20

78 666

78 666

Akcje własne

20

-20 268

-28 532

Pozostałe kapitały rezerwowe

20

57 022

70 831

Zyski zatrzymane

20

123 991

97 081

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

  

242 967

221 662

Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących

  

2 675

2 409

Kapitał własny

  

245 642

224 071

  

  

 

 

Kredyty i pożyczki

21

8 806

7 948

Zobowiązania leasingowe

22

32 654

18 396

Rezerwa na odroczony podatek dochodowy

6

8 680

15 813

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

24

1 604

1 421

Zobowiązania kontraktowe

15

1 341

1 357

Zobowiązania długoterminowe

  

53 085

44 935

  

  

 

  

Kredyty i pożyczki

21

44 451

58 047

Zobowiązania leasingowe

22

7 043

5 414

Pochodne instrumenty finansowe

17

-

1 984

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

23

79 452

84 699

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

24

28 155

26 428

Pozostałe rezerwy

25

10 506

10 017

Zobowiązania kontraktowe

15

156 758

126 067

Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży

  

326 365

312 656

Zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży

  

1 483

-

Zobowiązania krótkoterminowe

 

327 848

312 656

Zobowiązania razem

 

380 933

357 591

PASYWA RAZEM

  

626 575

581 662

Sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

(dane sporządzone w tys. PLN)

6tabela

  

nota

Rok zakończony

31 grudnia 2023

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

 

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk brutto

 

30 271

33 337

Korekty razem:

26

33 545

680

Udział w (zyskach)/stratach netto jednostki współkontrolowanej

12

234

480

Amortyzacja

3

16 304

15 008

(Zyski)/ straty z tytułu różnic kursowych

5

-5 546

1 282

Korekty z tytułu przychodów (kosztów) finansowych

 

6 967

4 287

Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej

 

1 532

-1 123

Inne korekty

 

-546

-890

 

 

 

 

Zmiany w pozycjach bilansowych:

26

 

  

Zmiana stanu rezerw

 

1 524

1 133

Zmiana stanu zapasów

 

-3 469

-25 119

Zmiana stanu należności

 

-36 317

-5 219

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem zobowiązań finansowych

 

4 621

24 147

Zmiana stanu aktywów i zobowiązań kontraktowych

 

49 050

-14 198

Zmiana stanu walutowych instrumentów pochodnych

 

-2 535

-633

Korekty z tytułu płatności w formie akcji

  

1 726

1 525

Przychody pieniężne z działalności operacyjnej

 

63 816

34 017

Podatek dochodowy zapłacony

  

-5 251

-7 471

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

  

58 565

26 546

 

 

 

 

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ

26

 

 

Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

 

286

1 524

Inne wpływy z aktywów finansowych

 

-

16

Wydatki inwestycyjne na wartości niematerialne oraz rzeczowe aktywa trwałe

  

-21 909

-13 207

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

  

-21 623

-11 667

 

 

 

 

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ

 

 

 

 

 

 

 

Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału

 

24

-

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów

26

10 456

24 488

Otrzymane dotacje

26

-

523

Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli

8

-8 496

-2 549

Spłata kredytów

26

-22 571

-8 558

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

26

-6 446

-4 435

Odsetki

26

-8 107

-4 593

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

  

-35 140

4 876

 

 

 

 

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany

  

1 802

19 755

Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

  

34

-80

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

  

1 836

19 675

Środki pieniężne na początek okresu

  

73 900

54 225

Środki pieniężne na koniec okresu

  

75 736

73 900

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

(dane sporządzone w tys. PLN)

610 -1 

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji

Akcje własne

Pozostałe kapitały

rezerwowe

Zyski zatrzymane / niepokryte straty

Kapitał akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących

Kapitał własny ogółem

Nota

20

 20

20 

20

20/20

  

  

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2023 r.

3 616

78 666

-28 532

70 831

97 081

221 662

2 409

224 071

Zysk za okres

-

-

-

-

35 406

35 406

1 098

36 504

Inne całkowite dochody

-

-

-

-7 355

-

-7 355

-832

-8 187

Razem całkowite dochody za rok obrotowy

-

-

-

-7 355

35 406

28 051

266

28 317

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

-

-

3 000

-2 976

-

24

-

24

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-8 496

-8 496

-

-8 496

Utworzenie kapitału rezerwowego na realizację odkupu akcji własnych

-

-

-

1 726

-

1 726

-

1 726

Umorzenie akcji własnych

-60

-

5 264

-5 204

-

-

-

-

Zmiany w kapitale własnym

-60

-

8 264

-13 809

26 910

21 305

266

21 571

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2023 r.

3 556

78 666

-20 268

57 022

123 991

242 967

2 675

245 642

 

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022 r.

3 616

78 666

-28 532

64 620

73 754

192 124

1 377

193 501

Zysk za okres

-

-

-

-

30 619

30 619

1 436

32 055

Inne całkowite dochody

-

-

-

4 686

-4 743

-57

-404

-461

Razem całkowite dochody za rok obrotowy

-

-

-

4 686

25 876

30 562

1 032

31 594

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-2 549

-2 549

-

-2 549

Utworzenie kapitału rezerwowego na realizację odkupu akcji własnych

-

-

-

1 525

-

1 525

-

1 525

Zmiany w kapitale własnym

-

-

-

6 211

23 327

29 538

1 032

30 570

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2022 r.

3 616

78 666

-28 532

70 831

97 081

221 662

2 409

224 071

 

Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK ZAKOŃCZONY

31 GRUDNIA 2023 ROKU

 

 

 

 

 

I. INFORMACJE OGÓLNE

1. Dane jednostki dominującej

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK (dalej: Grupa Kapitałowa, Grupa Kapitałowa Emitenta, Grupa) jest SECO/WARWICK Spółka Akcyjna z siedzibą w Świebodzinie (dalej: Emitent, Spółka, Spółka dominująca). Spółka została utworzona w dniu 2 stycznia 2007 roku, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Zielonej Górze VIII Wydział Gospodarczy KRS, który wpisał Spółkę do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000271014.

 

Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:SECO/WARWICK S.A.

Siedziba jednostki: Polska, 66-200 Świebodzin , ul. Sobieskiego 8

Forma prawna jednostki:Spółka akcyjna

Państwo rejestracji:Polska

Adres zarejestrowanego biura jednostki:66-200 Świebodzin , ul. Sobieskiego 8

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:Polska, 66-200 Świebodzin, ul. Sobieskiego 8 

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:działalność Grupy SECO/WARWICK dzieli się na cztery główne grupy produktów: piece próżniowe, linie do obróbki cieplnej aluminium i linie CAB, piece topialne, usługi posprzedażowe.

Numer statystyczny REGON: 970011679

Podstawowy przedmiot działalności według PKD:

 

28,21,Z

Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,

25

Produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń

33

Naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń

46

Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi

49

Transport lądowy oraz transport rurociągowy

52

Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport

62

Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana

71

Działalność w zakresie architektury i inżynierii; badania i analizy techniczne

72

Badania naukowa i prace rozwojowe

64,20,Z

Działalność holdingów finansowych

 

 

 

Grupa SECO/WARWICK to producent urządzeń do procesów cieplnych. Dzięki ośrodkowi badawczo-rozwojowemu, wyposażonemu w piece przemysłowe, a także współpracy z technicznymi ośrodkami akademickimi oferuje innowacyjne rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta.

Grupa SECO/WARWICK to dziewięć spółek prowadzących działalność gospodarczą mających swoje siedziby na trzech kontynentach. Poszczególne spółki pracują i realizują procesy technologiczne producentów związanych z przemysłem produkcji stali, tytanu i aluminium, jak również w recyklingu aluminium, przemyśle kuziennym, samochodowym, lotniczym, hartowni usługowych, HVAC/R, elektronicznym, energetyki wiatrowej, sprzętu medycznego, przemysłu nuklearnego, i innych.

 

 

 

 

2. Czas trwania Grupy Kapitałowej

Spółka SECO/WARWICK S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony, poza spółką SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co.,Ltd. utworzoną na czas określony 27 lat tj. do 5 maja 2037 r.

 

Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek wchodzących w skład Grupy sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.

 

Rokiem obrotowym Spółki dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy jest rok kalendarzowy.

3. Okresy prezentowane

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku.

Dane porównawcze prezentowane są:

według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,

za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,

okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,

okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku dla skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.

4. Skład organów jednostki dominującej SECO/WARWICK S.A.

Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku Zarząd SECO/WARWICK S.A. funkcjonował w składzie:

 

Sławomir Woźniak - Prezes Zarządu

Bartosz Klinowski – Członek Zarządu

Earl Good – Członek Zarządu

Piotr Walasek – Członek Zarządu.

 

Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku Rada Nadzorcza SECO/WARWICK S.A. funkcjonowała w składzie:

 

Andrzej Zawistowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej

Maciej Karnicki - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Jeffrey Boswell - Członek Rady Nadzorczej

Marcin Murawski - Członek Rady Nadzorczej

Robert Jasiński - Członek Rady Nadzorczej.

Zmiany w składzie Zarządu:

Od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie było zmian w składzie Zarządu. W dniu 7 czerwca 2023 roku Rada Nadzorcza Seco Warwick S.A. powołała Zarząd w tym samym składzie na nową, wspólną kadencję.

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej:

Od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie było zmian w składzie Rady Nadzorczej.

 

 

 

 

5. Firma audytorska

KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

ul. Inflancka 4A

00-189 Warszawa

 

 

6. Znaczący Akcjonariusze jednostki dominującej

Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:

Akcjonariusze

Liczba akcji

Udział w kapitale zakładowym (%)

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%)

SW Holding

3 387 139

33,87%

3 387 139

33,87%

Spruce Holding Limited Liability Company (USA)

1 091 952

10,92%

1 091 952

10,92%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

600 000

6,00%

600 000

6,00%

Generali Otwarty Fundusz Emerytalny*

640 798

6,41%

640 798

6,41%

PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny

506 504

5,07%

506 504

5,07%

* uprzednio: NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny

Dane zawarte w tabeli zostały podane na podstawie zawiadomień od akcjonariuszy otrzymanych przez Spółkę w trybie art. 69 Ustawy o ofercie.

Akcje własne

Na dzień 31 grudnia 2023 r. SECO/WARWICK S.A. posiada 1 383 635 akcji własnych stanowiących 13,84% udział w kapitale zakładowym. Spółka nie wykonuje prawa głosu z akcji własnych.

 

Dnia 20 września 2023 roku Spółka poinformowała raportem bieżącym nr 13/2023 o odebraniu postanowienia Sądu Rejonowego w Zielonej Górze VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 19 września 2023 roku, o dokonaniu w dniu 19 września 2023 roku rejestracji zmian w Statucie Spółki.

O uchwalonych przez ZWZ zmianach Statutu Spółka informowała raportem bieżącym nr 7/2023 z dnia

07.06.2023 r.

Umorzeniu uległy 298.554 (dwieście dziewięćdziesiąt osiem tysięcy pięćset pięćdziesiąt cztery) akcje na okaziciela Spółki o wartości nominalnej 0,20 groszy każda („Akcje”), które Spółka nabyła na podstawie i w wykonaniu Uchwały nr 5 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 07 października 2021 r.

Umorzonym akcjom odpowiadają 298.554 głosy na Walnym Zgromadzeniu Spółki stanowiące 2,90% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

Umorzenie akcji Spółki nastąpiło w ramach umorzenia dobrowolnego. Umorzenie akcji było umorzeniem akcji własnych, a zatem nastąpiło bez wynagrodzenia. W związku z umorzeniem akcji wysokość kapitału zakładowego Spółki została obniżona z kwoty 2.059.710,80 zł (dwa miliony pięćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset dziesięć 80/100 złotych) do kwoty 2.000.000,00 zł (dwa miliony złotych), tj. o kwotę 59.710,80 zł (pięćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset dziesięć 80/100 złotych).

Po dokonaniu zmian ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki wynosi 10 000 000.

 

 

 

 

 

 

7. Spółki zależne

Na dzień 31 grudnia 2023 roku spółka SECO/WARWICK S.A. była podmiotem dominującym bezpośrednio i pośrednio wobec poniższych spółek:

SECO/WARWICK Corporation,

SECO/WARWICK Rus,

Retech Systems LLC,

SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co. Ltd.,

SECO/WARWICK Germany GmbH,

SECO/WARWICK Services Sp. z o.o.,

SECO/WARWICK of Delaware Inc,

Retech Tianjin Holdings LLC,

SECO WARWICK USA HOLDING LLC,

SECO VACUUM TECHNOLOGIES LLC,

SECO/WARWICK Systems and Services India PVT. Ltd.

SECO/WARWICK Technical Services (Tianjin) Co.Ltd.,

 

Jednostki pozostające pod współkontrolą

 

OOO SCT (Sołniecznogorsk) Rosja, w której SECO/WARWICK S.A. posiada 50% udziałów uprawniających do 50% głosów w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

 

Zmiany w składzie Grupy:

 

W 2023 roku nie było zmian w składzie Grupy. Na dzień publikacji sprawozdania spółka SECO/WARWICK Systems and Services India PVT. Ltd. zmieniła nazwę na SECO/WARWICK INDIA PVT. Ltd.

 

Skład Grupy na dzień 31.12.2023 r:

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Procentowy udział Seco/ Warwick w kapitale podstawowym

Podmiot dominujący

 

SECO/WARWICK S.A.

Świebodzin

Spółka holdingowa w Grupie SECO/WARWICK. Nadzór właścicielski oraz świadczenie usług zarządzania strategicznego. Produkcja urządzeń do obróbki cieplnej metali.

Nie dotyczy

Spółki zależne bezpośrednio i pośrednio

 

SECO/WARWICK Corp.

Meadville (USA)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

100%

SECO/WARWICK of Delaware, Inc

Wilmington (USA)

Działalność holdingowa i rejestracja znaków towarowych i patentów oraz udzielanie licencji na ich używanie przez SECO/WARWICK Corp.

100%

SECO/WARWICK Rus

Moskwa (Rosja)

Pośrednictwo w sprzedaży produktów Grupy SECO/WARWICK.

100%

 

 

Retech Systems LLC

Buffalo (USA)

Działalność handlowo-usługowa oraz produkcja urządzeń metalurgicznych do topienia, odlewania próżniowego metali i stopów specjalnych.

100%

SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co., Ltd.

Tianjin (Chiny)

Produkcja urządzeń do obróbki cieplnej metali.

93%

Retech Tianjin Holdings LLC

(USA)

Działalność holdingowa.

80%

OOO SCT

Sołniecznogorsk (Rosja)

Świadczenie usług w dziedzinie termicznej obróbki metali na terenie Rosji.

50%

SECO/WARWICK Germany GmbH

Bedburg-Hau (Niemcy)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

100%

SECO/WARWICK Services Sp. z o.o.

Świebodzin

Działalność serwisowa.

100%

SECO WARWICK USA HOLDING LLC

Wilmington (USA)

Działalność holdingowa.

100%

SECO VACUUM TECHNOLOGIES LLC

Wilmington (USA)

Sprzedaż i dystrybucja pieców próżniowych.

100%

SECO/WARWICK Systems and Services India PVT. Ltd.

Mumbai (Indie)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

100%

SECO/WARWICK Technical Services Tianjin Co.Ltd.

Tianjin (Chiny)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

93%

 

 

Graficzna prezentacja Grupy Kapitałowej

 

 

 

  

 

 

 

 

III. WPŁYW WOJNY W UKRAINIE NA SYTUACJĘ GRUPY

 

WOJNA W UKRAINIE

Na dzień sporządzenia niniejszego raportu konflikt zbrojny w Ukrainie nie ma istotnego negatywnego wpływu na działalność Grupy. Natomiast na podstawie aktualnych obserwacji Grupa identyfikuje następujące główne obszary ewentualnego wpływu wojny w Ukrainie na działalność Spółki oraz Grupy Kapitałowej oraz sytuację finansową:

 

wzrost zmienności kursów walutowych,

osłabienie koniunktury gospodarczej w skali globalnej przy jednoczesnej rosnącej inflacji (zjawiska stagflacyjne),

wzrost ryzyka geopolitycznego przekładający się na ryzyko ograniczenia aktywności inwestycyjnej w branżach obsługiwanych przez Grupę,

możliwe zawirowania w łańcuchach dostaw – w tym problemy z dostępnością wybranych komponentów, surowców i materiałów, np. stali oraz z istotnym wzrostem ich cen,

rosnące koszty energii (energii elektrycznej, paliw i gazu ziemnego),

wzrost stóp procentowych skutkujący wzrostem kosztów finansowania,

ryzyka w obszarze IT.

 

IV. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA

 

1. Podstawa sporządzenia

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w kształcie zatwierdzonym przez UE oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim („Rozporządzenie”). 

 

2. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmujący okres nie krótszy, niż 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31 grudnia 2023 roku.

 

Na dzień 31 grudnia 2023 roku, Zarząd jednostki dominującej przeprowadził analizę możliwości kontynuowania działalności Grupy biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie, a także m.in. bieżący portfel zamówień, prognozowane szacunki przepływów pieniężnych, wartość kapitału obrotowego, aktualny stan zadłużenia oraz dostępne linie kredytowe.

 

W oparciu o przeprowadzoną analizę Zarząd nie stwierdził istnienia istotnych niepewności dla możliwości kontynuowania działalności przez Grupę przez okres co najmniej 12 miesięcy od daty bilansowej. Zarząd Emitenta ocenia również, że rosyjska inwazja na Ukrainę i tocząca się tam wojna ma wpływ na ograniczoną sprzedaży do tych krajów, jednakże zostało to zniwelowane przez sprzedaż pozostałe rynki. Zarząd ma jednak na uwadze fakt, że działania zbrojne w Ukrainie charakteryzują się dużą zmiennością i niepewnością, co może wpłynąć na wyniki finansowe Grupy w przyszłych okresach.

 

 

3. Zdarzenia po dacie bilansu

Dnia 16 kwietnia 2024 roku Zarząd SECO/WARWICK S.A. poinformował o podjęciu decyzji o ujęciu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK za rok 2023 oraz w sprawozdaniu finansowym spółki zależnej Retech Systems LLC za rok 2023 aktywa z tytułu odroczonego podatku

 

 

dochodowego w kwocie ok. 2,2 mln USD (tj. ok. 8,8 mln PLN wg kursu USDPLN na dzień 29 grudnia 2023 roku). Utworzone aktywo zwiększy poziom skonsolidowanego zysku netto Grupy SECO/WARWICK za rok 2023.

Decyzja została podjęta w związku z uprawdopodobnieniem się możliwości stopniowego rozliczenia w przyszłych okresach skumulowanych strat podatkowych spółki Retech Systems LLC i została uzgodniona z audytorem Spółki- KPMG Audyt.

 

V . ZASADY KONSOLIDACJI

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Jednostki dominującej i jej jednostek zależnych.

 

1) Jednostki zależne

Jednostki zależne to wszelkie jednostki, w odniesieniu do których Grupa:

sprawuje kontrolę,

podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych,

posiada możliwość wykorzystania sprawowanej kontroli nad jednostką do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

Jednostka przejmująca ujmuje wartość firmy na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości A nad wartością B, gdzie:

A) oznacza sumę:

przekazanej zapłaty,

kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej, oraz

w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

B) oznacza wartość godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

 

Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według cen nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.

Sprzedane w roku obrotowym spółki zależne podlegają konsolidacji od początku roku obrotowego do dnia zbycia. Wyniki finansowe jednostek nabytych w ciągu roku są ujmowane w sprawozdaniu finansowym od momentu ich nabycia.

Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.

Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.

 

2) Kapitały i transakcje dotyczące akcjonariuszy niesprawujących kontroli

Udziały niekontrolujące są wykazywane według przypadającej na nie wartości godziwej aktywów netto. W kolejnych okresach, straty przypadające na udziały niekontrolujące przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.

Udziały należące do udziałowców niesprawujących kontroli obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Kapitał należący do udziałowców niesprawujących kontroli ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Wartość tą zmniejsza/zwiększa się o przypadające na wartość udziałów należących do udziałowców niesprawujących kontroli zwiększenia/zmniejszenia kapitału własnego. 

 

 

 

 

 

 

3) Jednostki stowarzyszone

Jednostki stowarzyszone, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje samodzielnie, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.

Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.

 

4) Jednostki pozostające pod wspólną kontrolą

Jednostki pozostające pod wspólną kontrolą to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje samodzielnie, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach pozostających pod wspólną kontrolą są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.

Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki pozostającej pod wspólną kontrolą od dnia nabycia ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.

 

5) Spółki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym

Niniejsze skonsolidowane sprawozdania finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku obejmują następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:

 

Wyszczególnienie

Udział w ogólnej liczbie głosów (w %)

31.12.2023

31.12.2022

SECO/WARWICK S.A.

Jednostka dominująca

SECO/WARWICK Corp.

100%

100%

SECO/WARWICK Rus

100%

100%

Retech Systems LLC

100%

100%

SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co., Ltd.

93%

93%

SECO/WARWICK Germany GmbH

100%

100%

SECO/WARWICK SYSTEMS AND SERVICES Indie PVT Ltd

100%

100%

SECO/WARWICK Services Sp. z o.o.

100%

100%

SECO/WARWICK of Delaware, Inc

100%

100%

Retech Tianjin Holdings LLC

80%

80%

SECO WARWICK USA HOLDING LLC

100%

100%

SECO VACUUM TECHNOLOGIES LLC

100%

100%

SECO/WARWICK Technical Services (Tianjin) Co.Ltd.,

93%

-

Jednostka pozostająca pod współkontrolą:

  

  

OOO SCT

50%

50%

 

 

 

  

VI. OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego za wyjątkiem: pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.

 

Koszt historyczny ustalany jest co do zasady na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty za dobra lub usługi.

Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku podejmują te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny.

Niniejsze sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych polskich („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN. 

 

 

Różnice pomiędzy kwotami ogółem, a sumą ich składników, wynikają z zaokrągleń. Różnice kursowe z przeliczenia pozycji bilansowych kalkulowane są jako różnice pomiędzy kursem z bilansu otwarcia i zamknięcia.

 

Pozostałe nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2023 roku, nie mają istotnego wpływu na roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

 

Podsumowanie istotnych polityk rachunkowości

Prezentacja sprawozdania z sytuacji finansowej

Zgodnie z MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” aktywa oraz zobowiązania są prezentowane w bilansie, jako krótkoterminowe i długoterminowe.

 

Prezentacja sprawozdania z całkowitych dochodów

Zgodnie z MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” w sprawozdaniu z całkowitych dochodów koszty są prezentowane w układzie kalkulacyjnym. 

 

Zysk przypadający na jedną akcję

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję za każdy okres ustalany jest jako iloraz zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej za dany okres i średniej ważonej liczby akcji. Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję uwzględnia efekt funkcjonującego w Spółce programu motywacyjnego zakładającego wydanie beneficjentom programu akcji własnych posiadanych przez SECO/WARWICK S.A.

Wartości niematerialne

Jako składniki wartości niematerialnych Grupa ujmuje niepieniężne składniki aktywów, które są możliwe do zidentyfikowania (można je wydzielić lub sprzedać), są kontrolowane przez jednostkę oraz jest prawdopodobne, że przyniosą jednostce korzyści ekonomiczne.

Wartości niematerialne zawierają głównie oprogramowanie, koszty prac rozwojowych i są początkowo wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia obejmującymi cenę zakupu, cła importowe, niepodlegające odliczeniu podatki zawarte w cenie, pomniejszone o upusty i rabaty oraz powiększone o nakłady bezpośrednio związane z przygotowaniem składnika aktywów do użytkowania zgodnie z jego planowanym przeznaczeniem.

 

W celu ustalenia czy składnik wartości niematerialnych wytworzony we własnym zakresie spełnia kryteria ujmowania jako aktywa, jednostka dokonuje podziału procesu powstawania aktywów na dwa etapy:

 

etap prac badawczych,

etap prac rozwojowych.

 

Koszty powstałe w fazie badawczej zawsze powiększają bezpośrednio koszty okresu.

 

Grupa ujmuje w bilansie składniki wartości niematerialnych powstałe w wyniku realizacji prac rozwojowych, jedynie w przypadku, jeśli spełniają one następujące warunki:

istnieje pewność ukończenia składnika wartości niematerialnych,

można wykazać możliwości wykorzystania lub sprzedaży,

istnieje możliwość wiarygodnego pomiaru poniesionych kosztów.

Szczegółowy sposób ujmowania kosztów na prace rozwojowe został opisany w rozdziale VII podpunktu Ujmowanie kosztów na prace rozwojowe.

 

Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony, czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości.

 

Do aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania Grupa zalicza wyłącznie wartość firmy, która nie podlega amortyzacji, lecz jest testowana pod kątem możliwej utraty wartości co roku lub częściej, jeśli

 

 

zdarzenia bądź zmiany okoliczności wskazują na możliwą utratę wartości. Test na utratę wartości firmy opisano w rozdziale VII w podpunkcie „Utrata wartości firmy”.

 

Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.

Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

 

Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do wartości niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:

Wyszczególnienie

Aktywowane koszty prac rozwojowych

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Okresy użytkowania

5-20 lat

5- 20 lat

5 - 15 lat

Wykorzystana metoda

Amortyzowane metodą liniową po zakończeniu prac

Amortyzowane przez okres umowy - metodą liniową

Amortyzowane metodą liniową

Pochodzenie

Wytworzone

Nabyte

Nabyte

Weryfikacja pod kątem utraty wartości / badanie wartości odzyskiwalnej

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości oraz test na utratę wartości w odniesieniu do niezakończonych kosztów prac rozwojowych

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

 

  

 

Otrzymane dofinasowanie ujmowane są jako pomniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów, będącego przedmiotem otrzymanej dotacji, a nie jako odrębna pozycja w pasywach sprawozdania z sytuacji finansowej. Jednocześnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, rozliczenie otrzymanych dotacji Grupa prezentuje jako pomniejszenie kosztów odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi aktywami. 

Wartość firmy

Wartość firmy wyceniana jest w sposób opisany w części V. Zasady konsolidacji punkt 1) jednostki zależne. Wartość firmy z nabycia jednostek zależnych ujmowana jest w wartościach niematerialnych. Wartość firmy nie jest amortyzowana, natomiast jest testowana co roku pod kątem utraty wartości (lub częściej, jeśli wystąpią przesłanki, które wskazują na możliwość wystąpienia utraty wartości), i jest wykazywana w wartości początkowej pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości. Zyski lub straty z tytułu zbycia jednostki obejmują wartość bilansową wartości firmy sprzedanej jednostki. 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe są wykazywane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.

 

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez oszacowanie okresu użytkowego danego aktywa, wynoszącego:

 

Budynki i budowle

od 10 do 40 lat

Urządzenia techniczne i maszyny

od 5 do 30 lat

Środki transportu

od 5 do 10 lat

 

 

Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe

od 5 do 15 lat

 

  

Zyski i straty wynikłe ze sprzedaży lub likwidacji są określone, jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych rzeczowych aktywów trwałych i są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

 

Otrzymane dofinasowanie ujmowane są jako pomniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów, będącego przedmiotem otrzymanej dotacji, a nie jako odrębna pozycja w pasywach sprawozdania z sytuacji finansowej. Jednocześnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, rozliczenie otrzymanych dotacji Grupa prezentuje jako pomniejszenie kosztów odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi aktywami. 

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie obejmują nakłady na rzeczowe aktywa trwałe, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną one zakończone. Prezentowane są w bilansie według kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie są amortyzowane. 

 

Nieruchomości inwestycyjne

Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które traktowane są, jako źródło przychodów z czynszów lub/i utrzymywane są w posiadaniu ze względu na spodziewany przyrost ich wartości.

Nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Amortyzację wylicza się przez oszacowany okres ekonomicznej przydatności tych aktywów, używając metody liniowej. Nie amortyzuje się gruntów.

   

Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

 

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności handlowych, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności. 

 

 

 

 

 

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

 

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

należności handlowe,

pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ekwiwalenty.

  

 

Ujmowanie i wycena zobowiązań finansowych

Zobowiązania z tytułu kredytów

Zobowiązania z tytułu kredytów oraz inne zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej, a następnie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Koszty transakcji, bezpośrednio związane z nabyciem lub emisją zobowiązania finansowego, powiększają wartość bilansową tego zobowiązania, ponieważ w momencie początkowego ujęcia składnik zobowiązań ujmuje się w wartości godziwej kwot zapłaconych lub otrzymanych w zamian za zobowiązanie. W okresach późniejszych koszty te są amortyzowane przez okres trwania zobowiązania, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.

 

Zobowiązania handlowe

Krótkoterminowe zobowiązania handlowe wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.  

 

Rachunkowość zabezpieczeń

Zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe” istnieją trzy rodzaje powiązań zabezpieczających”:

a)zabezpieczenie wartości godziwej: zabezpieczenie przed zagrożeniem zmianami wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, albo wyodrębnionej części takiego składnika aktywów, zobowiązania lub uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka, i które mogłoby wpływać na sprawozdanie z całkowitych dochodów,

b)zabezpieczenie przepływów pieniężnych: zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które i) przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanym z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem i które ii) mogłoby wpływać na sprawozdanie z całkowitych dochodów,

c)zabezpieczenie w aktywach netto w podmiocie zagranicznym zgodnie z definicją zawartą w MSR 21.

 

Wycena bilansowa instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne ujmowana jest w kapitałach własnych Grupy. W momencie, gdy transakcja, dla której został zawarty walutowy kontrakt terminowy

 

 

ma wpływ na sprawozdanie z całkowitych dochodów – wycena pierwotnie ujęta w kapitałach własnych reklasyfikowana jest do sprawozdania z całkowitych dochodów.

Ze względu na to, że instrumenty pochodne zawierane są w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych związanych z kontraktami sprzedażowymi, w odniesieniu do których przychody są ujmowane w czasie według stopnia zaawansowania, wycena instrumentów pochodnych wpływa na wynik finansowy proporcjonalnie do zaawansowania procentowego danego kontraktu w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w wysokości efektywnej części zabezpieczenia.

 

Rachunkowość zabezpieczeń stosuje się do powiązania zabezpieczającego wtedy i tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie następujące warunki:

a)W momencie ustanowienia zabezpieczenia formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez jednostkę oraz strategie ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikacje instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób, w jaki jednostka będzie oceniała efektywność instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej pozycji zabezpieczanej lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem,

b)Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce efektywne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka, zgodnie z udokumentowaną pierwotnie strategią zarządzania ryzykiem, dotyczącą tego konkretnego powiązania zabezpieczającego,

c)W przypadku zabezpieczeń przepływów pieniężnych, planowana transakcja będąca przedmiotem zabezpieczenia musi być wysoce prawdopodobna oraz musi podlegać zagrożeniu zmianami przepływów pieniężnych, które w rezultacie mogą wpływać na sprawozdanie z całkowitych dochodów,

d)Efektywność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić, tj. wartość godziwa lub przepływy pieniężne związane z pozycją zabezpieczaną wynikające z zabezpieczanego ryzyka oraz wartość godziwa instrumentu zabezpieczającego mogą być wiarygodnie wycenione,

e)Zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego wysoka efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.

 

Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Obniżka wartości zapasów do ceny sprzedaży netto dokonywana jest do wartości netto możliwej do odzyskania.

Ponadto na koniec każdego roku obrotowego dokonywana jest aktualizacja wartości zapasów dla zapasów zalegających bądź dla tych, które utraciły swoją przydatność lub ich przydatność została w jakiś sposób ograniczona.

W przypadku ustania okoliczności, które spowodowały obniżenie wartości zapasów, dokonuje się operacji odwrotnej tj. przywrócenia wartości zapasów. Skutki wyceny do ceny sprzedaży netto obciążają pozostałe koszty operacyjne. Odwrócenie odpisu wartości zapasów, wynikające ze zwiększenia ich wartości netto możliwej do uzyskania, ujmuje się jako zmniejszenie kwoty zapasów ujętych jako koszt okresu, w którym odwrócenie odpisu wartości miało miejsce.Rozchód magazynowy realizowany jest metodą FIFO, polegającą na księgowaniu rozchodu począwszy od tej jednostki materiału, która została przyjęta do magazynu najwcześniej, po cenie nabycia.  

Podatek odroczony

Podatek odroczony ujmuje się od różnic przejściowych między wartością bilansową składników aktywów i zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, a ich wartością podatkową.

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego ujmuje się dla wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych. Tego rodzaju aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w transakcji, która nie wpływa ani na zysk lub stratę brutto ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową. Dodatkowo, nie rozpoznaje się podatku odroczonego, jeżeli przejściowe różnice wynikają z początkowego ujęcia wartości firmy.

 

 

Ujmuje się rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, chyba że Grupa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnicy przejściowej i jest

 

 

prawdopodobne, że różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości.Grupa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnic przejściowych związanych z jej inwestycjami w Spółki zależne oraz stowarzyszone i według najlepszej wiedzy Zarządu na dzień bilansowy: nie istniały różnice przejściowe z tego tytułu i w dającej się przewidzieć przyszłości różnice takie nie zostaną zrealizowane.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z ujemnych różnic przejściowych związanych z takimi inwestycjami i udziałami są ujmowane tylko do tego stopnia, że jest prawdopodobne, że będą wystarczające zyski podlegające opodatkowaniu, na podstawie których będzie można wykorzystać korzyści podatkowe wynikające z różnic przejściowych oraz że oczekuje się, iż różnice przejściowe ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

 

Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom.

 

Te zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi, jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

 

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe, niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być

 

 

potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja Grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 „Podatek dochodowy” w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Grupa posiada nierozliczone straty podatkowe, ale nie ma istotnych niepewności co do ich rozliczenia w kolejnych latach.

.

Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany, jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

Szacunki wyniku oraz skutku finansowego są dokonywane na drodze osądu kierownictwa spółek, wspomaganego dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi podobnych transakcji oraz – w niektórych przypadkach – raportami niezależnych ekspertów.

Stan rezerw weryfikuje się na każdy dzień bilansowy i koryguje w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego szacunku. Jeśli przestało być prawdopodobne, że wystąpienie wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne będzie niezbędne do wypełnienia obowiązku, to rezerwa jest rozwiązywana.

Grupa tworzy następujące rodzaje rezerw:

na naprawy gwarancyjne – tworzy się na podstawie przyszłych szacowanych kosztów napraw gwarancyjnych proporcjonalnie do stopnia zaawansowania danego kontraktu,

na sprawy sporne.

Stan założeń do wykonania szacunków oraz wysokość rezerw są weryfikowane są na każdy dzień bilansowy.

 

Świadczenia pracownicze

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują zobowiązania z tytułu bieżących wynagrodzeń, szacowanych premii pracowniczych oraz niewykorzystanych urlopów w równowartości ilości pozostałych do wykorzystania dni urlopowych przemnożonych przez średnią stawkę dzienną wynagrodzenia brutto.

Grupa ponosi również koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych („PPK”) poprzez dokonywanie wpłat do funduszu inwestycyjnego. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Grupa rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach innych zobowiązań.

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują także zobowiązania z tytułu programów określonych świadczeń. W przypadku takich programów, Grupa opłaca stałe składki na rzecz odrębnego podmiotu (funduszu), w rezultacie ryzyko aktuarialne (świadczenia będą niższe od przewidywanych) oraz ryzyko inwestycyjne (zainwestowane aktywa będą niewystarczające) do zrealizowania przewidywanych świadczeń obciążają Grupę.

 

 

 

Płatności w formie akcji

Pracownicy (w tym członkowie zarządu) Grupy otrzymują nagrody w formie akcji.

Świadczenie to klasyfikowane jest jako program płatności opartych na akcjach rozliczany w instrumentach kapitałowych. Wartość godziwa akcji przyznawanych na podstawie Programu Motywacyjnego wykazywana jest jako koszt świadczeń pracowniczych. Równocześnie ujmowane jest odpowiednie zwiększenie kapitałów własnych.

Koszt transakcji rozliczanych z pracownikami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość godziwa ustalana jest przez niezależnego rzeczoznawcę w oparciu o model dwumianowy. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Grupy) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

 

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu Grupy na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.

Żadne koszty nie są ujmowane z tytułu nagród, do których prawa nie zostaną ostatecznie nabyte, z wyjątkiem nagród, w przypadku których nabycie praw zależy od warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, które są traktowane jako nabyte bez względu na fakt spełnienia warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dotyczących efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku, gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane.

 

Dotyczy to również nagród w przypadku, których warunki inne niż warunki nabycia uprawnień będące pod kontrolą Grupy lub pracownika nie są spełnione. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody, tj. w sposób opisany w paragrafie powyżej.

 

Akcje własne

Jednostka dominująca nabywa akcje własne na rynku w dacie ich przyznania i utrzymuje jako akcje własne do czasu nabycia uprawnień do nich. Akcje własne są wyceniane w wartości godziwej na dzień ujęcia, a następnie wykazywane w koszcie nabycia jako pozycja pomniejszająca kapitały własne.

 

Aktywa kontraktowe

Aktywa kontraktowe obejmują nadwyżkę szacunkowych przychodów wynikających z zaawansowania realizacji kontraktów długoterminowych mierzonych stopniem spełnienia zobowiązania opisanym poniżej nad otrzymanymi zaliczkami i nad wysokością zafakturowania kontraktu.

Zobowiązania kontraktowe

Zobowiązania kontraktowe odzwierciedlają zobowiązania Grupy do wyświadczenia usługi lub dostarczenia sprzętu klientowi, za które Grupa otrzymała już wynagrodzenie w postaci zaliczki lub jest ono należne w oparciu o wystawioną fakturę. Zobowiązania kontraktowe powiększane są również o koszty kooperacji, w sytuacji gdy koszty te są istotne i tym samym rozpoznawane procentem zaawansowania prac.

 

Koszty kontraktowe

 

 

Koszty kontraktowe obejmują dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, czyli takie, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Grupa identyfikuje w ramach prowadzonej działalności operacyjnej koszty kontraktowe spełniające poniższe kryteria:

koszty te są bezpośrednio powiązane z umową lub przewidywaną umową, którą jednostka może wyraźnie zidentyfikować;

koszty te prowadzą do wytworzenia lub ulepszenia zasobów Grupy, które będą wykorzystywane do spełnienia (lub do dalszego spełniania) zobowiązań do wykonania świadczenia w przyszłości.

 

 

Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują prowizje od sprzedaży. Koszty kontraktowe są ujmowane w aktywach kontraktowych i systematycznie amortyzowane, z uwzględnieniem stopnia zaawansowania realizacji kontraktu, z którymi są powiązane w przypadku jeżeli dotyczą kontraktu, od którego przychody ujmowane są w czasie lub jednorazowo w momencie ujęcia przychodów w przypadku kontraktu, od którego przychody ujmowane są w punkcie czasu.

 

 

Dotacje projektów rozwojowych

Obejmują w szczególności dotacje rządowe na sfinansowanie aktywów.

Otrzymane dofinasowanie na prace rozwojowe w wartości uzyskanych środków pomniejszają wartość bilansową składnika aktywów. W sprawozdaniu z całkowitych dochodów, rozliczenie otrzymanych dotacji Grupa prezentuje jako pomniejszenie kosztów odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi aktywami.

Dotacje nie zwiększają bezpośrednio kapitału własnego.

.

 

Przychody

Przychody ze sprzedaży ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, którego Grupa oczekuje w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub wykonanie przyrzeczonych usług.

Głównymi źródłami przychodów Grupy jest sprzedaż:

pieców próżniowych,

pieców aluminiowych,

pieców topialnych,

usług posprzedażowych m.in. serwis urządzeń.

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług.

MSSF 15 nakazuje, aby wszystkie umowy sprzedaży były rozpoznawane przy wykorzystaniu tzw. modelu pięciu kroków, obejmującego następujące etapy:

identyfikacja umowy z klientem,

identyfikacja zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

określenie ceny transakcji,

alokacja ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

ujęcie przychodów w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

 

 

 

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

Strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem

i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Usługi przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

 

klient może odnosić z nich korzyści bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

zobowiązanie Grupy do wykonania usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

 

Cena transakcyjna

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. Podczas ustalania ceny transakcyjnej Grupa rozważa występowanie wynagrodzenia zmiennego (rabaty, premie i kary umowne), jednak co do zasady tego typu komponenty w umowach nie występują.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. Grupa ujmuje przyrzeczone dobra oraz usługi montażu jako jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia, ze względu na fakt, iż są to świadczenia nierozłączne.

 

Przekazanie kontroli w miarę upływu czasu   

W przypadku gdy spełniony jest jeden z poniższych kryteriów MSSF 15.35:

klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia jednostki, w miarę wykonywania przez jednostkę tego świadczenia; lub

 

 

w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (na przykład produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje; lub

w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla jednostki, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.

 

 

 

Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu.

 

Przychodami podlegającymi rozliczaniu w czasie są przychody udokumentowane. Za przychody udokumentowane uznaje się przychody zagwarantowane na podstawie umów pierwotnych skorygowanych o wszelkie następne zmiany umowy (aneksy). Zmiany w przychodach z umowy są uwzględniane w przypadku, gdy istnieje pewność (podpisana umowa bądź aneksy do umowy) lub co najmniej wysokie prawdopodobieństwo (parafowane aneksy do umowy, bądź umowy wstępne), że odbiorca zaakceptuje zmiany i kwoty przychodów wynikające z tych zmian, oraz wartość tych przychodów może być wiarygodnie wyceniona.

 

Grupa ujmuje również w czasie istotne koszty kooperacji (podwykonawstwa). Koszty te są rozpoznawane procentem zaawansowania prac, gdy przekraczają kwotę 50 tysięcy złotych. Procent zaawansowania prac podawany jest Grupie przez kooperanta.

 

Przekazanie kontroli w określonym momencie

Jeżeli zobowiązanie do wykonania świadczenia nie jest spełniane w czasie, wówczas jest ono spełniane w określonym momencie i w tym momencie ujmowany jest przychód ze sprzedaży. W celu określenia momentu spełnienia zobowiązania i ujęcia przychodu uwzględniane są wymogi dotyczące przeniesienia na klienta kontroli nad przyrzeczonym składnikiem aktywów.

 

Następujące okoliczności mogą wskazywać na przeniesienie kontroli:

 

jednostka ma bieżące prawo do zapłaty za składnik aktywów,

klient posiada tytuł prawny do składnika aktywów,

składnik aktywów został fizycznie przekazany klientowi,

klient ponosi istotne ryzyko i uzyskuje istotne korzyści wynikające z własności składnika aktywów,

klient przyjął składnik aktywów.

Grupa ujmuje również przychód w określonym momencie biorąc pod uwagę istotność kontraktu. Poniżej kwoty 200 tysięcy złotych lub 50 tysięcy euro lub 40 tysięcy funtów lub 60 tysięcy dolarów przychód ujmowany jest w punkcie czasu.

Metody pomiaru spełnienia zobowiązania

Metodą pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania jest metoda oparta o nakłady. Jest to miara stopnia zaawansowania polegająca na odniesieniu poniesionych rzeczywistych kosztów do ogółu szacowanych kosztów planowanych wykonania danego kontraktu. Na koszty rzeczywiste składają się koszty poniesione przez Grupę oraz koszty kooperacji (podwykonawców).

Zaliczki na poczet umowy

 

Zaliczki (przedpłaty) uzyskane na poczet umowy w kwocie przekraczającej poziom oszacowanych przychodów przypadających na dany okres sprawozdawczy wykazywane są w pozycji zobowiązań jako zobowiązania kontraktowe. Natomiast zaliczki do kwoty oszacowanych przychodów na kontrakcie pomniejszają należności wynikające z rozliczenia kontraktów długoterminowych.  

 

 

 

Ujęcie przychodów na dzień bilansowy

Nadwyżka zafakturowanych przychodów nad rozpoznanymi przychodami w okresie sprawozdawczym jest wykazywana w pozycji zobowiązań kontraktowych.

 

Przychód na koniec okresu sprawozdawczego ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania realizacji kontraktu, po odliczeniu przychodów, które wpłynęły na wynik finansowy w poprzednich okresach sprawozdawczych. Dla kontraktów, dla których cena ustalona jest w walucie innej niż funkcjonalna, do kalkulacji przychodu na koniec okresu sprawozdawczego uwzględnia się w pierwszej kolejności do poziomu stopnia zaawansowania realizacji kontraktu kurs waluty z fakturowania częściowego. W celu ustalenia kursu wymiany zaliczek datą transakcji jest data początkowego ujęcia zaliczki jako składnika aktywów lub zobowiązania. Jeżeli istnieje wiele płatności lub wpływów zaliczkowych, ustala się datę transakcji w odniesieniu do każdej płatności lub wpływu. Oszacowane przychody na kontrakcie przypadające w danym okresie sprawozdawczym ujmuje się w przychodach okresu, jako przychody ze sprzedaży produktów i usług natomiast w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa kontraktowe.

 

Wynagrodzenie z tytułu zawartych przez Grupę umów jest stałe i nie ma zmiennych elementów. Zawierane umowy mają jedno zobowiązanie do świadczenia usług, ponieważ charakter dokonywanej dostawy wymusza świadczenie usługi kompleksowej tj. dostawy z montażem. Z uwagi na poziom skomplikowania instalacji urządzenia, przedmiotem świadczenia nie jest wyłącznie nabycie samego urządzenia, ale również nadzoru nad jego montażem oraz szkolenia, niezbędnego z punktu widzenia prawidłowego uruchomienia i obsługi urządzenia.

.

 

Leasing

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają analizie pod kątem utraty wartości w razie zaistnienia przesłanek wskazujących na utratę wartości.

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stopy, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

 

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe.

 

 

 

 

Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

 

Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości

Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości. Niska wartość w przypadku leasingu samochodów i maszyn wynosi 5 tysięcy złotych, natomiast w przypadku budynków- 5 tysięcy dolarów. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

 

Grupa jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.

.

 

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w PLN, które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą. 

Transakcje i salda

Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień transakcji. Na koniec okresu sprawozdawczego wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego na dzień wyceny dla danej waluty.

Pozycje niepieniężne wyrażone w walutach obcych i wyceniane w wartości godziwej wykazywane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej, tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.

Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu.

VII. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu użytkowania składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

 

 

 

 

Stawki amortyzacyjne dla aktywów z tytułu praw do użytkowania na podstawie umów leasingu

W przypadku jeżeli umowa leasingu zawiera opcję wykupu przedmiotu leasingu, za której zapłata została zaliczona w poczet minimalnych opłat leasingowych jako okres amortyzacji przyjmuje się okres użytkowania równy okresowi ekonomicznej użyteczności bazowego składnika aktywów. W przypadku, gdy wartość opcji zakupu nie została zaliczona do minimalnych opłat leasingowych – okresem amortyzacji jest okres trwania umowy leasingowej.

Istotne osądy i szacunki dotyczące okresu leasingu oraz stopy dyskonta

Grupa posiada umowy leasingu nieruchomości, samochodów, maszyn, oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów. Okres leasingu wynosi:

 

Nieruchomości

od 2 do 4 lat

Samochody

od 4 do 5 lat

Maszyny

od 4 do 5 lat

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

od 68 do 82 lat

 

Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu.

Grupa posiada również umowy leasingu urządzeń czy samochodów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej oraz umowy leasingowe o niskiej wartości. Grupa korzysta ze zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.

Zobowiązania Grupy z tytułu leasingu zabezpieczone są tytułem własności leasingodawcy do przedmiotu leasingu. Zasadniczo Grupa nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing, ani też do cesji praw przysługujących jej na podstawie umów leasingu. Niektóre umowy zawierają wymagania dotyczące poziomów określonych wskaźników finansowych.

Grupa nie dysponuje stopami procentowymi leasingu wynikającymi z umów i stosuje krańcowe stopy oprocentowania długu. Krańcowa stopa procentowa to stopa, którą Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości, co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

Poniższa tabela przedstawia przedziały stóp dyskonta zastosowanych do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu z uwzględnieniem waluty płatności leasingowych:

 

Waluta płatności

Stopa dyskonta

PLN

7-12%

USD

7-10%

CNY

7-12%

Istotne osądy i szacunki przy określaniu okresu leasingu umów z opcjami przedłużenia

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.

Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres trwania leasingu aktywów. Grupa stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie.

 

 

 

Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).

Ujmowanie kosztów na prace rozwojowe

Grupa ujmuje koszty na pracę rozwojowe wtedy i tylko wtedy, gdy jest w stanie wykazać:

możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży;

zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych;

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne;

dostępność odpowiednich środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

Analizując powyższe Grupa ocenia, czy składnik wartości niematerialnych wytworzony przez jednostkę spełnia kryteria dotyczące ujmowania, ponadto proces powstawania aktywów dzielony jest na:

a) etap prac badawczych oraz

b) etap prac rozwojowych

W przypadku, gdy Grupa nie jest w stanie oddzielić etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzącego do wytworzenia składnika wartości niematerialnych, traktuje nakłady na to przedsięwzięcie, jak gdyby zostały poniesione wyłącznie na etapie prac badawczych.

Utrata wartości poniesionych kosztów na prace rozwojowe

Grupa przeprowadza coroczne testy na utratę wartości poniesionych kosztów na niezakończone prace rozwojowe, w przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz w przypadku istnienia wartości niematerialnych, które nie są użytkowane. Testy tych wartości niematerialnych przeprowadzane są na odpowiednim poziomie wynikającym z przypisania aktywów Grupy do Ośrodków Wypracowujących Środki Pieniężne. Wartości niematerialne w postaci nakładów na prace rozwojowe są testowane na poziomie grupy ośrodków wraz z aktywami korporacyjnymi.

 

Utrata wartości firmy

 

Wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji, lecz są testowane pod kątem możliwej utraty wartości co roku lub częściej, jeśli zdarzenia bądź zmiany okoliczności wskazują na możliwą utratę wartości. 

 

Grupa przeprowadza testy na utratę wartości firmy. Wymaga to przypisania wartości firmy do poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne a następnie oszacowania wartości odzyskiwalnej każdego ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższa z dwóch kwot: wartość godziwą aktywów, pomniejszona o koszty zbycia, lub wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy utraty wartości pozycji wartość firmy Grupa dokonuje oszacowania jej wartości użytkowej. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej oraz jej zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 12.

 

Utrata wartości innych aktywów trwałych

 

Inne aktywa, poza wartościami niematerialnymi o nieokreślonym okresie użytkowania i wartością firmy, analizuje się pod kątem utraty wartości, ilekroć jakieś zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że wartość bilansowa może nie być odzyskiwalna. Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna

 

 

stanowi wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa aktywów, pomniejszona o koszty zbycia, lub wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy utraty wartości, aktywa grupuje się identyfikując najmniejsze, możliwe do określenia zespoły aktywów generujące wpływy pieniężne, w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub grup aktywów (ośrodki wypracowujące środki pieniężne).

Wcześniej stwierdzona utrata wartości aktywów niefinansowych (innych niż wartość firmy) oceniana jest na każdy dzień bilansowy pod kątem występowania przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia dokonanego odpisu.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Grupa ujmuje aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w odniesieniu do wszystkich różnic przejściowych w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód podatkowy pozwalający na ich wykorzystanie.

 

Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i rentowych

Odprawy emerytalne i rentowe, w spółkach Grupy będących spółkami podlegającymi polskim uregulowaniom prawnym, wypłacane są zgodnie z zapisami art. 92 Kodeksu Pracy. Natomiast odprawy emerytalne i rentowe w spółkach zagranicznych wypłacane są zgodnie z lokalnymi uregulowaniami prawnymi lub porozumieniami z grupami pracowniczymi. Wycena aktuarialna świadczeń długo – i krótkoterminowych dokonywana jest na koniec każdego roku obrotowego.

 

Rezerwy na koszty gwarancyjne

Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowią zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Ponieważ nie stanowią one odrębnej usługi pod kątem MSSF 15 Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. Rezerwę na naprawy gwarancyjne szacuje się na bazie danych historycznych dotyczących kosztów wytworzenia sprzedanych urządzeń oraz kosztów napraw gwarancyjnych poniesionych w latach poprzednich.

 

Rezerwa na sprawy sporne dotyczące ekspozycji na azbest

Zgodnie z osądem Zarządu Grupy, postępowania sporne w zakresie ekspozycji na azbest nie spełniają wymagań do rozpoznania rezerwy i są ujmowane jako zobowiązanie warunkowe. Ujawnienia w tym zakresie zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym w nocie 34. Wypływ środków pieniężnych nie jest wystarczająco prawdopodobny, gdyż historycznie wszystkie płatności z tytułu ugód były realizowane bezpośrednio przez ubezpieczycieli.

 

Kontrakty długoterminowe

W przypadku kontraktów rozliczanych w czasie przychody rozpoznawane są zgodnie ze stopniem zaawansowania spełnienia świadczenia, natomiast w pozostałych przypadkach przychody rozpoznawane są w momencie przekazania kontroli nad produktem do klienta zewnętrznego.

Miarą stopnia zaawansowania jest relacja poniesionych rzeczywistych kosztów do ogółu szacowanych według najlepszej wiedzy Grupy kosztów planowanych wykonania danego kontraktu (metoda oparta o nakłady).

 

Grupa na koniec każdego okresu sprawozdawczego dokonuje szacunków wyniku na każdym kontrakcie. W przypadku możliwości wystąpienia straty na kontrakcie, jest ona niezwłocznie ujmowana w rachunku zysków i strat w postaci rezerwy na przyszłe koszty realizacji kontraktu. Na nieuniknione koszty wynikające z umowy składają się m.in. koszty netto zakończenia umowy, odpowiadające niższej spośród kwot kosztów wypełnienia umowy i kosztów wszelkich odszkodowań lub kar wynikających z jej niewypełnienia.

 

Wysokość straty określa się niezależnie od: faktu rozpoczęcia prac wynikających z umowy, stanu zaawansowania prac wynikających z umowy oraz wysokości przewidywanych zysków z tytułu innych umów.

 

 

Przychodami podlegającymi rozliczaniu w czasie są przychody zagwarantowane na podstawie umów pierwotnych skorygowanych o wszelkie następne zmiany umowy (aneksy). Zmiany w przychodach z umowy są uwzględniane w przypadku, gdy obie strony umowy zaakceptują zmiany i kwoty przychodów wynikające z tych zmian, oraz wartość tych przychodów może być wiarygodnie wyceniona.

 

Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne ujmuje się początkowo w wartości godziwej umów momencie, gdy Grupa staje się stroną umowy, a następnie przeszacowuje do wartości godziwej na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Zmiany wartości godziwej ujmuje się bezpośrednio w wynik, chyba że dany instrument wykorzystywany jest jako instrument zabezpieczający. W takim przypadku moment ujęcia w wynik zależy od charakteru powiązania zabezpieczającego.

.

VIII. ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ KOREKTY

Za wyjątkiem zmian  wynikających z wprowadzenia nowych lub zmiany standardów obowiązujących dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później, Grupa przygotowując sprawozdanie finansowe zastosowała te same zasady rachunkowości, co opisane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień i za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.

  

1.Nowe standardy, interpretacje i zmiany do istniejących standardów, które obowiązują w roku 2023.

 

Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”

Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4. Zastosowanie standardu nie miało istotnego wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.

 

Zmiana MSSF 4 „Umowy ubezpieczenia”

Zmiana wydłużyła zwolnienia ze stosowania MSSF 9 do 2023 roku. Zmiana ta nie miała wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.

 

Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych jest istotną informacją. Powyższe zmiany nie miały znaczącego wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.

 

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych

Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Powyższe zmiany nie miały znaczącego wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.

 

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywa oraz zobowiązania ujętego w wyniku pojedynczej transakcji

Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli

 

 

kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Powyższe zmiany nie miały wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.

 

Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”

Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Powyższe zmiany nie miały wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.

 

IX. STANDARDY ORAZ INTERPRETACJE NIEZASTOSOWANE W NINIEJSZYM SPRAWOZDANIU FINANSOWYM

 

Standardy i Interpretacje

Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości

Zmiany do MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut obcych: Brak wymienialności

 

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 r. i później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone)

Zgodnie z MSR 21 „Skutki zmian kursów walut obcych” przy przeliczaniu transakcji w walutach obcych spółka stosuje natychmiastowy kurs wymiany walut. W niektórych jurysdykcjach natychmiastowy kurs wymiany nie jest dostępny, ponieważ waluty nie można wymienić na inną walutę.

 

MSR 21 został zmieniony w celu wyjaśnienia:

- kiedy waluta jest wymienialna na inną walutę; oraz

- jak spółka szacuje natychmiastowy kurs wymiany, gdy waluta nie jest wymienialna.

 

Zmiany zawierają także dodatkowe wymogi ujawnień, które mają pomóc użytkownikom ocenić wpływ zastosowania oszacowanego kursu wymiany na sprawozdanie finansowe.

Zmiany do MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe: Ujawnianie informacji: -Umowy finansowania zobowiązań wobec dostawców

 

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później. Nie jest wymagane ujawnianie danych porównawczych za poprzednie okresy sprawozdawcze oraz informacji na początek rocznego okresu sprawozdawczego, w którym jednostka zastosowała zmiany po raz pierwszy. Ponadto, jednostka nie ma obowiązku ujawniania informacji wymaganych przez zmiany do MSR 7 oraz MSSF 7 za jakikolwiek okres śródroczny prezentowany w ramach rocznego okresu sprawozdawczym, w którym jednostka stosuje te zmiany po raz pierwszy.

Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone).

 

Zmiany wprowadzają dodatkowe wymogi dotyczące ujawniania przez spółkę informacji o umowach finansowania zobowiązań wobec dostawców, które umożliwią użytkownikom (inwestorom) ocenę wpływu tych umów na zobowiązania i przepływy pieniężne spółki oraz ekspozycję spółki na ryzyko płynności. Zmiany mają zastosowanie do umów finansowania zobowiązań wobec dostawców (nazywanych również umowami finansowania łańcucha dostaw, finansowania zobowiązań lub faktoringu odwrotnego), które mają wszystkie poniższe cechy:

- podmiot finansujący (zwany również faktorem) płaci kwoty, które firma (kupujący) jest winna swoim dostawcom;

- firma zgadza się zapłacić zgodnie z warunkami umów w tym samym dniu lub w późniejszym terminie niż jej dostawcy otrzymują zapłatę;

- firma otrzymuje wydłużone terminy płatności lub dostawcy korzystają z wcześniejszych terminów płatności w porównaniu z terminem płatności faktury.

Zmiany te nie dotyczą jednak umów o finansowanie należności lub zapasów.

 

 

Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem

 

(Data wejścia w życie odroczona na czas nieokreślony. Dostępne do opcjonalnego przyjęcia w pełnych sprawozdaniach finansowych MSSF. Komisja Europejska postanowiła odroczyć zatwierdzenie na czas nieokreślony; jest mało prawdopodobne, że zostanie ono zatwierdzone przez UE w przewidywalnej przyszłości)

Zmiany doprecyzowują, że w przypadku transakcji dotyczącej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia, zakres rozpoznania zysku lub straty zależy od tego, czy sprzedane lub wniesione aktywa stanowią przedsięwzięcie, w taki sposób, że:

 

- pełny zysk lub stratę ujmuje się, gdy transakcja pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem obejmuje przeniesienie składnika aktywów lub aktywów stanowiących działalność gospodarczą (niezależnie od tego, czy są one zlokalizowane w jednostce zależnej, czy nie), podczas gdy

 

częściowy zysk lub stratę ujmuje się, gdy transakcja pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem obejmuje aktywa, które nie stanowią działalności gospodarczej, nawet jeśli aktywa te znajdują się w jednostce zależnej.

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Zobowiązania krótkoterminowe lub długoterminowe zawierające warunki dotyczące wskaźników finansowych określone w umowie kredytowej (kowenantów)

 

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. i później, powinny być stosowane retrospektywnie.

 

Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone.

 

W przypadku jednostek, które wcześniej przyjęły poprzednio wydane, ale jeszcze nieobowiązujące zmiany z 2020 r., mają zastosowanie szczególne wymogi przejściowe.)

Zgodnie z obowiązującymi wymogami MSR 1, jednostki klasyfikują zobowiązanie jako krótkoterminowe, gdy nie posiadają bezwarunkowego prawa do odroczenia uregulowania zobowiązania o co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zmiany wprowadzone w 2020 r. usunęły wymóg, aby prawo było bezwarunkowe, a zamiast tego wymagają, aby prawo do odroczenia płatności istniało na dzień sprawozdawczy i posiadało uzasadnienie (na klasyfikację zobowiązań nie mają wpływu intencje lub oczekiwania kierownictwa co do tego, czy spółka skorzysta z prawa do odroczenia uregulowania zobowiązania lub zdecyduje się na wcześniejsze rozliczenie). Zmiany wprowadzone w 2022 r. precyzują ponadto, że w przypadku gdy prawo do odroczenia uregulowania zobowiązania jest uzależnione od spełnienia przez spółkę warunków dotyczących wskaźników określonych w umowie kredytowej (kowenantów), na prezentację zobowiązania jako krótkoterminowe lub długoterminowe. Umowy, których spółka musi przestrzegać po dacie bilansowej, nie wpływają na klasyfikację zobowiązania na ten dzień. Jednak zmiany wymagają od jednostek ujawnienia informacji o tych przyszłych umowach, aby pomóc użytkownikom zrozumieć ryzyko, że zobowiązania te mogą stać się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zmiany doprecyzowują również, w jaki sposób jednostka klasyfikuje zobowiązanie, które może być uregulowane w zamian za akcje własne (np. dług zamienny).

Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe w ramach transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego

 

 

 

 

 

 

 

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. i później,

 

wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone)

Zmiany do MSSF 16 Leasing wpływają na sposób rozliczania przez sprzedawcę-leasingodawcę zmiennych opłat leasingowych w ramach transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Zmiany wprowadzają nowy model księgowania płatności zmiennych i będą wymagać od sprzedających-leasingobiorców ponownej oceny i ewentualnego przekształcenia transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego zawieranych od 2019 r.

 

 

 

 

 

Zmiany potwierdzają, co następuje:

- w momencie początkowego ujęcia sprzedawca-leasingobiorca uwzględnia zmienne opłaty leasingowe, gdy wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu wynikające z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego;

- po początkowym ujęciu sprzedawca-leasingobiorca stosuje ogólne wymogi dotyczące późniejszego ujmowania zobowiązania z tytułu leasingu w taki sposób, że nie ujmuje żadnych zysków ani strat związanych z zachowanym prawem użytkowania.

 

Sprzedawca-leasingobiorca może przyjąć różne podejścia, które spełniają nowe wymagania dotyczące późniejszej wyceny. Zmiany te nie zmieniają rachunkowości leasingów innych niż te, które wynikają z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego.

 

 

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie.

Zarząd Grupy nie oczekuje istotnego wpływu zastosowania powyższych nowych standardów oraz interpretacji na sprawozdanie finansowe..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK ZAKOŃCZONY

31 GRUDNIA 2023 ROKU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nota 1. PRZYCHODY

Przedmiotem umów zawartych z klientami jest zaprojektowanie, produkcja oraz instalacja urządzeń do obróbki cieplnej metali, a także sprzedaż części zamiennych oraz usług utrzymania tych urządzeń.

Tego typu urządzenia często są zależne od infrastruktury klienta takiej jak obecne instalacje i fundamenty. Ponadto proces projektowania urządzenia jest wysoce skomplikowany ze względu na konieczność parametryzacji urządzenia do oczekiwań klienta. Polityka rachunkowości w zakresie przychodów została szerzej opisana w rozdziale VI podrozdział Przychody.

 

Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:

 

Wyszczególnienie

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Sprzedaż produktów i usług

674 320

614 884

w tym przychody rozpoznawane w czasie

589 454

530 485

Sprzedaż towarów i materiałów

9 338

7 845

SUMA przychodów ze sprzedaży

683 659

622 729

Pozostałe przychody operacyjne

4 337

4 837

Przychody finansowe

8 730

3 098

SUMA przychodów ogółem

696 726

630 664

 

   

 

Przychody ze sprzedaży w podziale na rynki geograficzne:

Wyszczególnienie

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Unia Europejska

251 059

184 600

Rosja

11 061

6 424

USA

249 791

230 655

Azja

128 372

176 833

Pozostałe

43 377

24 218

SUMA przychodów

683 659

622 729

 

Wszystkie przychody ze sprzedaży rozpoznane przez Grupę są ujmowane zgodnie z MSSF 15.

 

 

 

GŁÓWNE PRODUKTY 2023

 

GŁÓWNE PRODUKTY 01.01.2023- 31.12.2023

Inne

Działalność ogółem

Piece Próżniowe

Aluminium Process

Piece Topialne

Aftersales- usługi serwisowe

Razem

Przychody ogółem

184 260

138 046

207 540

153 783

683 629

29

683 659

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

  

-

-

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-142 326

-99 787

-184 296

-103 113

-529 522

-1 026

-530 548

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

41 934

38 259

23 244

50 670

154 107

-997

153 111

 

GŁÓWNE PRODUKTY 2022

 

GŁÓWNE PRODUKTY 01.01.2022- 31.12.2022

Inne

Działalność ogółem

Piece Próżniowe

Aluminium Process

Piece Topialne

Aftersales- usługi serwisowe

Razem

Przychody ogółem

190 549

154 259

151 868

123 976

620 652

2 077

622 729

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

  

-

-

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-146 919

-116 745

-135 876

-84 098

-483 638

-1 747

-485 385

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

43 630

37 514

15 992

39 878

137 014

330

137 344

 

 

  

 

 

 

Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE

Grupa prowadzi działalność na wielu rynkach na świecie sprzedając urządzenia do obróbki cieplnej metali produkowane w 3 głównych technologiach. Na dzień bilansowy główne centra produkcyjne Grupy znajdują się w Polsce i Chinach. Sprzedażą zajmują się poszczególne spółki z Grupy Kapitałowej. Sprzedaż dokonywana jest przez nie na rynkach światowych, zwykle związanych z miejscem ich zarejestrowania, choć w praktyce zdarzają się często odstępstwa od tego przyporządkowania – w szczególności, gdy dana spółka posiada klientów również spoza kraju swojego zarejestrowania. Do głównych rynków zbytu Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK należy zaliczyć rynki europejski, amerykański oraz chiński.

Zgodnie z kryterium geograficznym Grupa wyróżnia dwa główne segmenty operacyjne: Chiny oraz ”Reszta Świata”.

Rynek chiński stanowi istotną część przychodów generowanych przez Grupę Kapitałową SECO/WARWICK. Dodatkowo rynek ten stanowi osobny punkt odniesienia dla działalności Grupy i możliwe jest przypisanie wpływów pieniężnych do aktywów na tym rynku. W tej strukturze co do zasady osobne przepływy generowane są z tytułu dostaw na rynek chiński (związane z produkcją przez fabrykę w Chinach i niezależne aktywa w Chinach).

”Reszta świata” obejmuje przychody głównie w Europie oraz USA. Poza Chinami produkcja i sprzedaż mają charakter globalny i są realizowane na tych samych aktywach – aktywach wszystkich pozostałych spółek z Grupy Kapitałowej. Z tych względów drugim ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest „Produkcja i dystrybucja – reszta świata”.

W „reszcie świata” istotne pozycje stanowiły Polska oraz USA, których przychody wynosiły odpowiednio 341 587 tys. PLN oraz 266 603 tys. PLN. Aktywa trwałe Polski wynosiły 175 976 tys. PLN, natomiast USA 62 291 tys. PLN.

 

 

2023

 

Produkcja i dystrybucja – reszta świata

Produkcja i dystrybucja – Chiny

Razem

 

Przychody ogółem

586 704

96 955

683 659

 

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

-

-

 

Koszt własny sprzedaży

-464 091

-66 458

-530 548

 

Zysk brutto ze sprzedaży

122 613

30 498

153 111

 

Utworzenie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

  

  

  

 

Rozwiązanie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

  

  

  

 

Pozostałe

  

  

  

 

Zysk z działalności operacyjnej

22 695

17 803

40 499

 

Zysk netto Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

19 436

15 970

35 406

 

Aktywa trwałe

181 257

8 621

189 877

 

 

 

2022

Produkcja i dystrybucja – reszta świata

Produkcja i dystrybucja – Chiny

Razem

Przychody ogółem

509 290

113 439

622 729

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-406 126

-79 258

-485 385

 

 

Zysk brutto ze sprzedaży

103 163

34 181

137 344

Utworzenie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

  

  

  

Rozwiązanie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

  

  

  

Pozostałe

  

  

  

Zysk z działalności operacyjnej

18 935

23 118

42 053

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

10 537

20 082

30 619

Aktywa trwałe

155 239

10 959

166 198

 

  

Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

 

KOSZTY WYTWORZENIA SPRZEDANYCH PRODUKTÓW I USŁUG

KOSZTY WEDŁUG RODZAJU

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Amortyzacja

16 304

15 008

Zużycie materiałów i energii

346 167

321 080

Usługi obce

86 537

68 833

Podatki i opłaty

2 275

3 338

Wynagrodzenia

134 991

114 743

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

31 326

26 758

Pozostałe koszty rodzajowe

38 994

35 303

Koszty według rodzajów ogółem, w tym:

656 594

585 063

Koszty sprzedaży

-44 619

-35 130

Koszty ogólnego zarządu

-68 094

-59 641

Zmiana stanu produktów

-1 815

5 762

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby

-11 517

-10 669

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług

530 548

485 385

  

KOSZTY AMORTYZACJI I ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

11 976

11 000

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

4 848

4 536

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

3 721

2 766

Amortyzacja wartości niematerialnych

3 406

3 698

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

1 049

980

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

455

446

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

320

205

Amortyzacja wartości niematerialnych

274

329

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

3 279

3 028

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

769

671

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

2 312

2 131

Amortyzacja wartości niematerialnych

197

226

 

 

Pozycje ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych

-

-

Amortyzacja nieruchomości inwestycyjnych

-

-

  

KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

KOSZTY ZATRUDNIENIA

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Wynagrodzenia

134 991

114 743

Koszty ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń

31 326

26 758

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem, w tym:

166 317

141 501

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

101 571

79 914

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

24 971

22 321

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

39 775

39 265

  

KOSZTY SPRZEDAŻY I OGÓLNEGO ZARZĄDU

Koszty sprzedaży

  

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

Amortyzacja

1 049

980

Zużycie materiałów i energii

271

198

Usługi

3 837

3 007

Podatki i opłaty

636

477

Wynagrodzenia

20 708

18 630

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

3 578

2 876

Podróże służbowe

2 228

1 543

Koszty reklamy

4 044

2 741

Pozostałe koszty

8 268

4 678

Razem

44 619

35 130

 

Koszty ogólnego zarządu

  

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

Amortyzacja

3 279

4 362

Zużycie materiałów i energii

2 164

1 597

Usługi

10 378

9 129

Podatki i opłaty

411

355

Wynagrodzenia

31 080

27 805

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

7 354

5 655

Podróże służbowe

1 475

1 122

Ubezpieczenia majątkowe

3 432

2 576

Pozostałe koszty

8 520

7 040

Razem

68 094

59 641

 

  

 

 

Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE

 

POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Rozwiązanie odpisu na zapasy

170

-

Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

738

2 194

Otrzymane odszkodowania i kary

1 374

360

Przychody z tytułu wynajmu rzeczowych aktywów trwałych i nieruchomości inwestycyjnych

811

922

Rozliczenie leasingu w związku z nieskorzystaniem z prawa wykupu przedmiotu leasingu

-

186

Inne

1 244

1 175

Pozostałe przychody operacyjne ogółem

4 337

4 837

  

POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Utworzenie odpisu na zapasy

997

1 907

Koszty sądowe, odszkodowania, kary

122

52

Odpis aktualizujący rzeczowe aktywo trwałe

293

-

Koszty związane z przychodami z tytułu wynajmu rzeczowych aktywów trwałych

937

764

Koszty produkcji zaniechanej

357

-

Darowizny

40

27

Dofinansowanie do samochodów elektrycznych

70

Inne

659

567

Pozostałe koszty operacyjne ogółem

3 474

3 317

  

Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Utrata wartości należności

761

2 040

Utrata wartości aktywów kontraktowych

-

-

Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych

761

2 040

  

Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE

PRZYCHODY FINANSOWE

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Przychody z tytułu odsetek

591

415

Zysk na zapadłych instrumentach pochodnych

6 876

-

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi

-

2 549

Pozostałe

1 169

134

Przychody finansowe ogółem

8 730

3 098

  

KOSZTY FINANSOWE

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Odsetki

6 489

5 112

 

 

Odsetki od leasingów

2 201

1 079

Strata na zapadłych instrumentach pochodnych

-

4 418

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi

9 284

-71

Pozostałe

750

796

Koszty finansowe ogółem

18 725

11 334

  

Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY

Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku przedstawiają się następująco:

 

PODATEK DOCHODOWY WYKAZANY W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Bieżący podatek dochodowy

3 207

4 995

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

3 207

4 995

Odroczony podatek dochodowy

-9 441

-3 713

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

-9 441

-3 713

Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat

-6 233

1 282

Wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych bez uwzględnienia pozycji odnoszonych z kapitałem własnym.

 

 

Wyszczególnienie

2023

2022

 

Zysk brutto w PLN

30 271

33 337

 

Stawka podatku obowiązująca w Polsce

19%

19%

 

Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej w Polsce stawki podatkowej

5 751

6 334

 

Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej stawki

5 562

6 301

 

Różnice stawek podatkowych

-189

-33

 

USA

405

861

 

Chiny

-717

-960

 

Niemcy

147

110

 

Indie

-42

22

 

Rosja

17

-65

 

 

 

 

 

Efekt podatkowy wydatków, które nie podlegają odliczeniu przy ustalaniu dochodu do opodatkowania

1 683

-392

 

Przychody niepodatkowe

-507

221

 

Wykorzystanie strat podatkowych

-2 576

-2 284

 

Rozpoznanie aktywa z tytułu straty podatkowej z poprzednich lat

-9 339

-1 293

 

Ulgi prac rozwojowych

-852

-1 297

 

Inne

-204

25

 

Koszt podatkowy

-6 233

1 281

 

Efektywna stawka podatkowa

-21%

4%

Wykorzystanie strat podatkowych dotyczy głównie rozliczania zysków ze stratami z lat ubiegłych, na które nie były utworzone aktywa z tytułu podatku odroczonego.

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

podatek odroczony

pozostałe dochody całkowite

kwota ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

podatek odroczony

pozostałe dochody całkowite

kwota ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne

9 264

-

86

9 178

-

1 502

Aktywa kontraktowe

10 284

-

-1 606

11 890

-

1 328

Dodatnie różnice kursowe

-

-

-

-

-

-993

Wycena kontraktów forward

806

334

222

249

158

31

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

593

-

-67

660

-

653

Wartość firmy podatkowa dotycząca nabycia RETECH

7 794

-

-

7 794

-

-

Pozostałe

15

-

-1

16

-

-121

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

29 415

334

-1 367

29 788

158

2 401

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe

189

-

42

147

-

-51

Rezerwa na nagrody jubileuszowe i premie

2 820

-

855

1 965

-

647

Rezerwa na niewykorzystane urlopy

430

-

63

367

-

-51

Rezerwa na straty na kontraktach

538

-

518

20

-

-60

Rezerwa na gwarancje

1 517

-

243

1 274

-

53

Pozostałe rezerwy

10

-

-32

42

-

-45

Straty podatkowe do rozliczenia

9 286

-

7 566

1 720

-

1 720

Zobowiązania kontraktowe

-707

-

-1 532

825

-

-26

Ujemne różnice kursowe

12

-

-36

48

-

55

Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach

63

-

-376

439

-

102

Odpis aktualizujący zapasy

1 871

-

182

1 688

-

464

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 817

-

159

1 658

-

266

Odpis aktualizujący należności

1 314

-

-1 427

2 741

-

1 318

Ulga B+R

2 430

-

758

1 672

-

806

Wycena kontraktów forward

-

-118

-259

377

-323

-36

Pozostałe

1 726

-

950

776

-

174

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

-

-

853

-

-

1 260

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

23 316

-118

8 526

15 760

-323

6 595

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego (netto)

5 439

452

-9 893

14 027

481

-4 194

 

 

Po zaprezentowaniu odpowiednich tytułów w szyku zwartym wartość netto aktywów z tytułu podatku odroczonego wynosi 1 470 tys. PLN, natomiast rezerwy z tytułu odroczonego 16 806 tys. PLN zgodnie z pozycjami w skonsolidowanym sprawozdaniem z sytuacji finansowej. 

 

Nota 7. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu po pomniejszeniu o akcje własne.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po korektach o koszty generowane przez instrumenty zamienialne w przyszłości na rozwadniające akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o wpływ potencjalnych akcji wynikających z instrumentów finansowych wyemitowanych przez jednostkę dominującą, które mogą w przyszłości skutkować emisjami akcji jednostki dominującej poniżej ich wartości rynkowej.

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

35 406

30 618

Zysk/strata netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

35 406

30 619

Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia zysku na jedną akcję

35 406

30 619

Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję

8 367 921

8 496 365

Zysk na jedną akcje

4,23

3,60

Wpływ rozwodnienia:

 

 

Ilość potencjalnych wydanych akcji w ramach Programu Motywacyjnego*

315 000

315 000

Ilość potencjalnych akcji wyemitowanych po cenie rynkowej

-29 373

-29 373

Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję

8 552 033

8 781 992

Rozwodniony zysk na jedną akcję

4,14

3,49

*Program motywacyjny opisany został w Nocie 33

Średnioważona liczba akcji to liczba akcji pomniejszona o akcje własne.

 

Zgodnie z MSR 33 Grupa sporządza kalkulację rozwodnionego zysku na jedną akcję, uwzględniając akcje emitowane warunkowo w ramach Programu Motywacyjnego opisanego w Nocie 33. W kalkulacjach nie uwzględniono tych elementów programów motywacyjnych, które miały działanie antyrozwadniające w prezentowanych okresach sprawozdawczych, a które w przyszłości potencjalnie mogą wpłynąć na rozwodnienie zysku na akcję.

 

Nota 8. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

 

Dnia 7 czerwca 2023 r., zgodnie z podjętą Uchwałą nr 22 Zwyczajne Walne Zgromadzenie postanowiło część zysku netto za rok 2022 w kwocie 8.496.365,00 zł (słownie: osiem milionów czterysta dziewięćdziesiąt sześć tysięcy trzysta sześćdziesiąt pięć złotych 00/100) przeznaczyć na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy Spółki. Kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję wyniosła 1 zł. Dniem ustalenia prawa do dywidendy (dzień D) był 15 czerwca 2023 roku, a wypłata dywidendy (dzień W) nastąpiła w dniu 29 czerwca 2023 roku.

 

 

 

 

Wyszczególnienie

Rok bieżący

Rok poprzedni

Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję [w PLN]

1,00

0,30

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, ale nie ujęte jako przekazane posiadaczom akcji

-

-

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do publikacji, ale nie ujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję

-

-

   

 

Nota 9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2023- 31.12.2023 r.

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2023 r.

8

39 231

46 275

4 465

17 093

107 070

Różnice kursowe BO

24

935

1 238

288

1 047

3 533

Zwiększenia, z tytułu:

-

3 064

5 182

221

1 775

10 242

nabycia

-

3 064

5 182

221

1 775

10 242

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

1 369

-

1 915

3 473

sprzedaży

-

-

1 362

-

-

1 362

likwidacji

-

189

-

-

-

189

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2023 roku

8

42 106

50 088

4 685

16 953

113 840

Umorzenie na dzień 01.01.2023 r.

-

12 028

33 179

3 905

10 129

59 241

Zwiększenia, z tytułu:

-

1 083

3 017

270

1 701

6 072

amortyzacji

-

1 083

3 017

270

1 701

6 072

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

672

-

1 934

2 656

sprzedaży

-

-

665

-

-

665

likwidacji

-

49

-

-

-

49

Inne

-

-

7

-

1 934

1 942

Umorzenie na dzień 31.12.2023 r.

-

13 063

35 523

4 175

9 896

62 657

Odpisy aktualizujące na 01.01.2023 r.

-

-

-

3

-

3

Zwiększenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

utrata wartości

-

-

-

-

-

-

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

wykorzystanie

-

-

-

 

 

-

odwrócenie

-

 

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2023 r.

-

-

-

3

-

3

Różnice kursowe BO

24

935

1 238

288

1 047

3 533

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-

-60

-462

-58

-608

-1 188

 

 

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji łącznie

24

875

776

230

440

2 345

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2023 roku

8

29 918

15 341

738

7 496

53 525

 

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022- 31.12.2022 r.:

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 r.

8

37 816

44 821

4 244

15 475

102 362

Zwiększenia, z tytułu:

-

1 415

1 477

622

1 721

5 235

nabycia

-

1 415

1 477

622

1 721

5 235

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

23

401

104

528

sprzedaży

-

-

15

401

97

513

likwidacji

-

-

8

-

7

14

inne

-

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 roku

8

39 231

46 275

4 465

17 093

107 070

Umorzenie na dzień 01.01.2022 r.

-

10 962

30 388

3 718

8 727

53 795

Zwiększenia, z tytułu:

-

1 066

2 810

286

1 490

5 652

amortyzacji

-

1 066

2 810

286

1 490

5 652

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

19

99

88

206

sprzedaży

-

-

12

99

88

199

likwidacji

-

-

8

-

-

8

wydzielone prawa do użytkowania

 

-

-

-

-

-

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

-

12 028

33 179

3 905

10 129

59 241

Odpisy aktualizujące na 01.01.2022 r.

-

-

-

3

-

3

Zwiększenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

utrata wartości

-

-

-

-

-

-

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

wykorzystanie

-

-

-

 

 

-

odwrócenie

-

-

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2022 r.

-

-

-

3

-

3

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

24

935

1 238

288

1 047

3 533

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

32

28 137

14 335

846

8 011

51 360

 

Grupa ujmuje odpisy rzeczowych aktywów trwałych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych. W bieżącym roku, ani w poprzednim odpisy rzeczowych aktywów trwałych nie wystąpiły.  

 

 

 

AKTYWA Z TYTUŁU PRAW DO UŻYTKOWANIA

 

Grupa na dzień 31 grudnia 2023 r. posiada umowy leasingowe, które dotyczą przede wszystkim biur oraz hal produkcyjnych w USA i Chinach. Zawierały one opcje przedłużenia oraz opcje wypowiedzenia. Grupa posiada umowy leasingowe zawierające gwarantowane wartości końcowe, zostały one jednak uwzględnione w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu.

  

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2023 r.

2 625

25 005

4 823

8 352

40 804

Zwiększenia, z tytułu:

-

21 586

-

2 704

24 290

nowych umów leasingu

-

21 586

-

2 704

24 290

Zmniejszenia, z tytułu:

-

625

-

1 428

2 052

likwidacji

-

625

-

1 428

2 052

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2023 r.

2 625

45 966

4 823

9 628

63 042

Umorzenie na dzień 01.01.2023 r.

136

8 911

709

3 783

13 543

Zwiększenia, z tytułu:

37

4 117

193

2 007

6 353

amortyzacji

37

4 117

193

2 007

6 353

Zmniejszenia, z tytułu:

-

481

-

533

1 015

likwidacji

-

481

-

533

1 015

Umorzenie na dzień 31.12.2023 r.

173

12 546

902

5 257

18 882

Różnice kursowe

-

-2 798

-

-

-2 798

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2023 r.

2 451

30 622

3 921

4 371

41 362

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 r.

2 625

18 861

4 144

7 047

32 676

Zwiększenia, z tytułu:

-

6 682

678

2 435

9 795

nowych umów leasingu

-

6 682

678

2 435

9 795

modyfikacji umów

-

-

-

-

-

Zmniejszenia, z tytułu:

-

537

-

1 129

1 667

likwidacji

-

537

-

1 129

1 667

modyfikacji umów

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 r.

2 625

25 005

4 823

8 352

40 804

Zwiększenia, z tytułu:

40

3 240

225

1 595

5 101

amortyzacji

40

3 240

225

1 595

5 101

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

1 252

1 789

modyfikacji umów

-

-

-

243

243

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

136

8 911

709

3 783

13 543

Różnice kursowe

-

-833

-

-

-833

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 r.

2 488

15 261

4 114

4 569

26 428

  

Nota 10. KOSZT WYTWORZENIA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH W BUDOWIE ORAZ ŚRODKÓW TRWAŁYCH NA WŁASNE POTRZEBY PONIESIONY W OKRESIE

 

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie:

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie stan na 01.01.2023

Poniesione nakłady w roku obrotowym

Rozliczenie nakładów

Stan na 31.12.2023

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne rzeczowe aktywa trwałe

4 210

11 959

3 421

6 004

-

693

6 050

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie stan na 01.01.2022

Poniesione nakłady w roku obrotowym

Rozliczenie nakładów

Stan na 31.12.2022

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne rzeczowe aktywa trwałe

1 612

5 251

336

1 748

-

567

4 210

  

Nota 11. WARTOŚCI NIEMATERIALNE

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2023 - 31.12.2023 r.

Wyszczególnienie

Patenty, koncesje, licencje, oprogramowanie

Koszty prac rozwojowych

Inne wartości niematerialne

Ogółem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2023 r.

18 398

52 710

5 093

76 201

Zwiększenia, z tytułu:

161

8 127

-

8 288

nabycia

161

8 127

-

8 288

Zmniejszenia, z tytułu:

1 064

-

-

1 064

likwidacja

982

-

-

982

zbycia

82

-

-

82

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2023 r.

17 496

60 837

5 093

83 426

Umorzenie na dzień 01.01.2023 r.

12 290

10 897

4 683

27 870

Zwiększenia, z tytułu:

140

2 711

226

3 078

amortyzacji

941

2 711

226

3 878

inne

-801

-

-

-801

Zmniejszenia, z tytułu:

82

-

-

82

sprzedaży

82

-

-

82

Umorzenie na dzień 31.12.2023 r.

12 349

13 608

4 909

30 866

Odpisy aktualizujące na 01.01.2023 r.

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2023 r.

-

-

-

-

Różnice kursowe bilans otwarcia

59

84

-

143

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-107

-143

-

-250

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2023 roku

5 040

47 085

184

52 310

 

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 r.

 

Wyszczególnienie

Patenty, koncesje, licencje, oprogramowanie

Koszty prac rozwojowych

Inne wartości niematerialne

Ogółem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 r.

17 140

48 683

5 093

70 917

 

 

Zwiększenia, z tytułu:

1 279

4 027

-

5 305

nabycia

1 279

4 012

-

5 290

inne

-

15

-

15

Zmniejszenia, z tytułu:

21

-

-

21

likwidacja

-

-

-

-

reklasyfikacja

21

-

-

21

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 r.

18 398

52 710

5 093

76 202

Umorzenie na dzień 01.01.2022 r.

10 760

8 440

4 418

23 617

Zwiększenia, z tytułu:

1 530

2 457

265

4 252

amortyzacji

1 530

2 457

265

4 252

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

-

likwidacji

-

-

-

-

inne

-

-

-

-

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

12 290

10 897

4 683

27 869

Odpisy aktualizujące na 01.01.2022 r.

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2022 r.

-

-

-

-

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

59

84

-

143

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

6 167

41 897

410

48 475

Na wartościach niematerialnych nie istnieją żadne zabezpieczenia z tytułu zobowiązań

Na dzień na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała wartości niematerialnych przeznaczonych do sprzedaży.

Koszty badawcze rozpoznane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w roku 2023 roku wyniosły 7 680 tys. PLN, natomiast w 2022 roku 4 113 tys. PLN.

 

Na dzień 31 grudnia 2023 roku występuje 33 370 tys. PLN kosztów prac rozwojowych zakończonych oraz 13 715 tys. PLN kosztów prac rozwojowych w toku wytwarzania. Koszty obejmują rozwój innowacyjnych urządzeń obróbki cieplnej metali i metalurgii próżniowej.

 

W kosztach prac rozwojowych zakończonych występuje:

24 686 tys. PLN przypisanych do technologii pieców próżniowych;

3 745 tys. PLN przypisanych do technologii pieców aluminiowych;

4 208 tys. PLN przypisanych do technologii pieców topialnych;

731 tys. PLN pozostałych.

 

W kosztach prac rozwojowych w toku wytwarzania występuje:

7 885 tys. PLN przypisanych do technologii pieców próżniowych;

1 015 tys. PLN przypisanych do technologii pieców aluminiowych;

4 128 tys. PLN przypisanych do technologii pieców topialnych;

687 tys. PLN pozostałych.

 

Grupa dokonuje rozróżnienia pomiędzy pracami badawczymi, a pracami rozwojowymi w ramach prowadzonych projektów niezależnie od rodzaju segmentu, w którym prace są prowadzone, zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami już na etapie rozpoczęcia prac nad nowym zabudżetowanym projektem. Każdy projekt, który nie spełnia kryteriów ujęcia jako wartość niematerialna jest traktowany jako projekt realizowany w ramach prac badawczych. Kryteria Grupy, które pozwalają na kapitalizację nakładów projektów rozwojowych są zgodne z MSR 38 a wszystkie nakłady, na prace badawcze i rozwojowe, które nie spełniają ustalonych kryteriów są wykazywane jako koszt w momencie poniesienia. Koszty prac rozwojowych, które były uprzednio ujmowane jako koszt, nie są w kolejnym okresie wykazywane w aktywach. 

 

Nota 12. WARTOŚĆ FIRMY

 

Wartość firmy z konsolidacji

31.12.2023

31.12.2022

 

 

Retech Systems LLC

30 081

30 081

SW Germany

1 667

1 667

Razem wartość firmy na koniec okresu

31 748

31 748

W 2023 roku nie dokonano zmniejszenia / zwiększenia wartości firmy.

Zarząd Jednostki dominującej dokonuje analizy wyników działalności gospodarczej w podziale na ośrodki zintegrowane pionowo w ramach Grupy. Grupa prowadzi działalność na wielu rynkach na świecie sprzedając piece do obróbki cieplnej produkowane w 3 technologiach. Główne centra produkcyjne Grupy znajdują się w Polsce, USA i Chinach. Sprzedażą zajmują się poszczególne spółki z Grupy Kapitałowej. Sprzedaż dokonywana jest przez nie na rynkach światowych, zwykle związanych z miejscem ich zarejestrowania, choć w praktyce zdarzają się często odstępstwa od tego przyporządkowania – w szczególności, gdy dana spółka posiada klientów również z poza kraju swojego zarejestrowania.

Ośrodki wypracowujące środki pieniężne zostały rozpoznane w Grupie zgodnie z kryterium geograficznym, gdyż identyfikacja wpływów pieniężnych może być dokonana według rynków zbytu produktów Grupy.

W tej strukturze co do zasady osobne przepływy generowane są z tytułu dostaw na rynek chiński (związane z produkcją przez fabrykę w Chinach i niezależne aktywa w Chinach). Rynek ten stanowi osobny punkt odniesienia dla działalności Grupy i możliwe jest przypisanie wpływów pieniężnych do aktywów na tym rynku. Z tego względu pierwszym ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest „Produkcja i dystrybucja – Chiny”. Wykazana wartość firmy nie odnosi się do tego ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Aktywa tego ośrodka stanowią wszystkie aktywa produkcyjne i dystrybucyjne w spółkach chińskich.

Najmniejszą grupą aktywów, dla której możliwe jest przypisanie pozostałych wpływów są wszystkie pozostałe aktywa produkcyjne i dystrybucyjne Grupy. Poza Chinami produkcja i sprzedaż mają charakter globalny i są realizowane na tych samych aktywach – aktywach wszystkich pozostałych spółek z Grupy Kapitałowej. Z tych względów drugim ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest „Produkcja i dystrybucja – reszta świata”.

Do tego ośrodka odnosi się wykazana wartość firmy z konsolidacji wynikająca z historycznych akwizycji jednostek operacyjnych wchodzących w skład ośrodka.

Na dzień raportowy Grupa nie zidentyfikowała przesłanek odnośnie utraty wartości wyżej wymienionych ośrodków. Jednakże test w zakresie ośrodka „Reszta świata” wymagany był ze względu na ujmowanie wartości firmy jako jednego ze składników aktywów tego ośrodka.

Wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne „Produkcja i dystrybucja- reszta świata” ustalono na podstawie wyliczeń wartości użytkowej. Wyliczenia te wykorzystują projekcje przepływów pieniężnych po opodatkowaniu przyjęte w modelach finansowych zatwierdzonych przez Zarząd w perspektywie 5 lat. Przepływy pieniężne wykraczające poza okres 5 lat ekstrapoluje się przy użyciu oszacowanych stóp wzrostu przedstawionych poniżej. Stopa wzrostu po okresie prognozy stanowi średnią ważoną spodziewanych stóp wzrostu do końca okresu objętego modelem finansowym oraz oczekiwanych stóp inflacji po tym okresie.

 

Główne założenia zastosowane w wyliczeniach wartości użytkowej na 31 grudnia 2023 r. są następujące:

  

 

 

 

Produkcja i dystrybucja  – reszta świata 

Średni roczny wzrost przychodów w okresie prognozy

12,7%

Długoterminowa stopa wzrostu po okresie prognozy

2%

Stopa dyskonta 

13,45%

Wartość odzyskiwalna ośrodka 

210 915

Wartość bilansowa ośrodka

129 298

Nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością bilansową ośrodka 

81 617

 

Stopa dyskonta została określona na podstawie średnioważonego kosztu kapitału reprezentatywnego dla rynku i branży, w której działają jednostki tworzące ośrodek wypracowujący środki pieniężne.

 

 

Główne założenia zastosowane w wyliczeniach wartości użytkowej na 31 grudnia 2022 r. są następujące:

  

 

 

 

Produkcja i dystrybucja  – reszta świata 

Średni roczny wzrost przychodów w okresie prognozy

6,1%

Długoterminowa stopa wzrostu po okresie prognozy

2%

Stopa dyskonta 

15,93%

Wartość odzyskiwalna ośrodka 

181 659

Wartość bilansowa ośrodka

108 125

Nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością bilansową ośrodka 

73 535

Wrażliwość na zmiany założeń:



Wykonano analizę wrażliwości na zmianę kluczowych założeń przyjętych do sporządzenia testu:

 

Wpływ na szacowaną wartość użytkową zmiany kluczowych założeń testu

2023 2022

zmiana stopy dyskonta o +1/-1%

-20 568

25 487

zmiana średniej stopy wzrostu przychodów +10/-10%

83 263

-31 086

zmiana stopy wzrostu po okresie prognozowym +1/-1%

16 863

-14 153

Jako kluczowe założenie, dla testowanego ośrodka wypracowującego środki pieniężne, Zarząd Jednostki dominującej przyjął prognozowane wskaźniki przychodów wynikające z planu finansowego Grupy na okres prognozy oraz długoterminową stopę wzrostu tego wskaźnika po okresie prognozy. Wielkość sprzedaży oraz cena sprzedaży produktów dla każdego okresu stanowi główny czynnik wpływający na wielkość przychodów. Założenia kosztowe wynikają z szacowanych poziomów kosztów materiałów oraz pracy dla wolumenów warunkujących uzyskanie przychodów. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wolumenu jest oparty na oczekiwaniach Zarządu, co do rozwoju rynku oraz ograniczony przez maksymalną zdolność produkcyjną zakładów. Zastosowane długoterminowe stopy wzrostu zgodne są z prognozami przedstawionymi w raportach branżowych. Stopa dyskontowa – w testach na utratę wartości jako stopy dyskontowe zastosowano średnioważony koszt kapitału, korygowany w poszczególnych przypadkach o premie i dyskonta z tytułu ryzyk specyficznych dla danego testowanego aktywa.

Na poziomie testowanego ośrodka „Produkcja i dystrybucja- reszta świata”, którego dotyczy wskazana wartość firmy nie stwierdzono utraty wartości.

Nota 13. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH WYCENIANE METODĄ PRAW WŁASNOŚCI

 

OOO SCT

Grupa posiada 50% udziałów zwykłych w kapitale OOO SCT co uprawnia do wykonywania 50% głosów na zgromadzeniu wspólników OOO SCT - spółki prawa rosyjskiego. Pozostałe 50% głosów należy do partnera rosyjskiego. Inwestycja w OOO SCT jest wyceniana zgodnie z MSR 28 metodą praw własności.

Spółka OOO SCT świadczy usługi obróbki cieplnej metali na terenie Rosji, a jej działania nie mają istotnego znaczenia dla działalności Grupy SECO/WARWICK. 

 

Skrócone informacje finansowe dotyczące jednostki stowarzyszonej

 

Pozycja Bilansowa

 31.12.2023

31.12.2022

Aktywa trwałe

1 127

2 012

Aktywa obrotowe

798

2 689

Zobowiązania długoterminowe

-

-

 

 

Zobowiązania krótkoterminowe

377

816

Przychody

3 296

3 667

Wynik finansowy z działalności kontynuowanej

-467

-959

 

Wartość inwestycji

 

Stan na 31.12.2022 r.

-

Udział w stracie jednostki współkontrolowanej 2023

-234

Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

-935

Odpis wartości

1 169

Stan na 31.12.2023 r.

-

.

Nota 14. ZAPASY

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Materiały

55 444

53 114

Półprodukty i produkty w toku

31 281

29 702

Produkty gotowe

1 809

6 141

Towary

252

282

Zapasy, razem (wartość bilansowa)

88 785

89 239

Odpis wartości zapasów

13 638

12 831

Zapasy brutto

102 424

102 070

 

ZMIANA STANU ODPISU

ODPISY

materiały

półprodukty i produkty w toku

produkty gotowe

towary

Razem

01.01.2022

3 462

6 656

733

5

10 856

Zwiększenia w tym:

1 349

558

-

-

1 907

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi

1 349

558

-

-

1 907

Zmniejszenia w tym:

-

-68

-

-

-68

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-

-68

-

-

-68

31.12.2022

4 811

7 282

733

5

12 831

Zwiększenia w tym:

719

278

-

-

997

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi

719

278

-

-

997

Zmniejszenia w tym:

-

189

-

-

189

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-

189

-

-

189

31.12.2023

5 530

7 370

733

5

13 638

 

Na podstawie przeprowadzonej analizy wartości zapasów na dzień 31.12.2023 roku i 31.12.2022 roku dokonano aktualizacji ich wartości poprzez utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości zapasów, które zostały uszkodzone,

 

 

utraciły całkowicie lub częściowo swoją przydatność, spadły ich ceny sprzedaży, wzrosły szacowane koszty przygotowania sprzedaży, wzrosły koszty niezbędne do doprowadzenia do sprzedaży do skutku.

W związku z wykorzystaniem w ramach Grupy zapasów, których wartość była uprzednio objęta odpisem, w okresie, którym miało miejsce wykorzystanie, dokonano odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości zapasów w korespondencji z kontem pozostałe koszty operacyjne.

  

Nota 15. AKTYWA/ZOBOWIĄZANIA KONTRAKTOWE

 

Aktywa kontraktowe

Aktywa kontraktowe ujmuje się, gdy Grupa spełniła zobowiązanie w stosunku do klienta, przekazując mu dobra lub usługi, a płatność za te usługi czy dobra jeszcze nie nastąpiła i nie została wystawiona faktura. W sytuacji, gdy prawo do otrzymania wynagrodzenia jest bezwarunkowe, tj. gdy Grupa spełniła swoje zobowiązanie wobec klienta i wystawiła fakturę za dostarczone dobra/usługi, prawo do otrzymania wynagrodzenia ujmuje się jako należności handlowe. Z uwagi na realizacją dużych kontraktów dla poszczególnych klientów, w ocenie Grupy w odniesieniu do aktywów kontraktowych oraz należności, występuje koncentracja ryzyka kredytowego, w związku z powyższym przy ustalaniu odpisów aktualizujących Grupy przeprowadza indywidualną analizę poszczególnych sald. Maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego odzwierciedla wartość bilansowa tych aktywów.

 

Zmiany stanu aktywów kontraktowych w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2023 roku przedstawiały się następująco:

  

2023

2022

Saldo początkowe

140 873

78 434

Zwiększenia

450 244

482 891

Zafakturowane kwoty przeniesione do należności handlowych

-458 498

-419 472

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów kontraktowych

-393

-973

Różnice kursowe

-6 094

-6

Saldo zamknięcia

126 133

140 873

 

Zobowiązania kontraktowe

Około 86 226 tys. PLN salda zobowiązań kontraktowych na dzień 1 stycznia 2023 roku zostało rozpoznane jako przychody w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2023 roku.

 

Znaczące kwoty w pozycji aktywa i zobowiązania kontraktowe wynikają z harmonogramów płatności ustalonych z klientami i są ujmowane na poziomie poszczególnych umów.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku, cena transakcyjna przypisana do niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczenia wynikających z umów z klientami wyniosła 158 099 tys. PLN. Poniższa tabela przedstawia przedziały czasowe, w których Grupa oczekuje, że spełni te zobowiązania do wykonania świadczenia i rozpozna przychody z nimi związane.

  

31.12.2023

31.12.2022

Do 1 roku

156 757

126 065

Od 1 roku do 2 lat

1 342

1 357

Od 2 lat do 3 lat

-

-

Od 3 lat do 4 lat

-

-

Od 4 lat do 5 lat

-

-

Powyżej 5 lat

-

-

Niespełnione zobowiązania do wykonania świadczenia razem

158 099

127 423

 

 

Nota 16. NALEŻNOŚCI HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Należności handlowe

1 325

1 830

od jednostek pozostałych

1 325

1 830

Pozostałe należności

  

  

od jednostek pozostałych

-

-

Należności handlowe oraz pozostałe należności długoterminowe ogółem

1 325

1 830

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Należności handlowe

112 937

85 788

a) handlowe, o okresie spłaty do 12 miesięcy

112 937

85 788

- wypłacone zaliczki i kaucje

-

-

b) od jednostek pozostałych

-

-

Pozostałe należności krótkoterminowe ogółem

19 383

19 023

- z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń

4 268

5 171

- z tytułu zaliczek

10 082

9 210

- pozostałe należności

5 033

4 642

Należności handlowe oraz pozostałe należności netto ogółem

132 320

104 811

Odpisy aktualizujące

18 302

17 540

Należności handlowe oraz pozostałe należności brutto ogółem

150 622

122 351

   

 

Na 31 grudnia 2023 roku należności handlowe w kwocie 18 302 tys. PLN (2022: 17 540 tys. PLN) zostały objęte odpisem aktualizującym. Metoda kalkulacji szacunku oczekiwanych strat kredytowych została szerzej opisana w punkcie 33.4.

 

Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Na początek okresu

17 540

15 501

Zwiększenie

1 511

2 825

Rozwiązanie (-)

-1 214

-138

Wykorzystanie (-)

-

-

Wydzielenie aktywów do sprzedaży

-

-

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

464

-647

Na koniec okresu

18 302

17 540

 

Poniższe tabele prezentują wartości należności brutto i wartość odpisu z tytułu oczekiwanych strat dla należności handlowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie w podziale na termin przeterminowania.

31 grudnia 2023

 

 

  

Średnioważona stopa straty

Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej za okres od 01.01.2023 do 31.12.2023

Przed terminem wymagalności

3%

1 840

Przeterminowane od 1 do 90 dni

2%

513

Przeterminowane od 91 do 180 dni

37%

287

Przeterminowane ponad 180 dni

70%

800

Wynikające z indywidualnej analizy sald

 

14 860

Razem

 

18 302

31 grudnia 2022

  

Średnioważona stopa straty

Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022

Przed terminem wymagalności

2%

1 596

Przeterminowane od 1 do 90 dni

4%

490

Przeterminowane od 91 do 180 dni

22%

350

Przeterminowane ponad 180 dni

57%

104

Wynikające z indywidualnej analizy sald

 

14 999

Razem

  

17 540

  

Należności handlowe (brutto) o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty:

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

do 1 miesiąca

70 966

47 590

powyżej 1 miesiąca do 6 miesięcy

26 940

24 161

powyżej 6 miesięcy do 1 roku

4 338

8 095

powyżej 1 roku

5 304

5 159

należności przeterminowane

6 713

2 613

Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto)

114 262

87 618

Należności długoterminowe

1 325

1 830

Należności krótkoterminowe

112 937

85 788

Odpisy aktualizujące wartość należności handlowe

18 302

17 540

Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto)

132 564

105 159

  

Należności z tytułu podatku dochodowego

Na dzień 31 grudnia 2023 roku należności z tytułu podatku dochodowego wynosiły 2 138 tys. PLN, a na dzień 31.12.2022 roku 1 570 tys. PLN.

 

Nota 17. POZOSTAŁE AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

 

Pozostałe aktywa finansowe

Wyszczególnienie

  

31.12.2023

31.12.2022

Akcje i udziały w pozostałych jednostkach

3

3

Pochodne instrumenty finansowe

4 242

1 311

Razem aktywa finansowe, w tym:

4 245

1 314

- długoterminowe

 

63

100

 

 

- krótkoterminowe

  

4 182

1 214

  

Zobowiązania finansowe

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Kredyty

53 257

65 995

Pozostałe zobowiązania finansowe:

39 697

25 794

- Pochodne instrumenty finansowe

-

1 984

- zobowiązania leasingowe

39 697

23 810

Razem zobowiązania finansowe, w tym:

92 954

91 789

- długoterminowe

41 459

26 344

- krótkoterminowe

51 495

65 446

  

 

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa

Zobowiązania

Aktywa

Zobowiązania

Pochodne instrumenty finansowe

4 242

-

1 314

1 984

Razem instrumenty zabezpieczające

 

 

 

 

 

- długoterminowe

60

-

97

-

 

- krótkoterminowe

4 182

-

1 214

1 984

 

  

Ujawnienia dotyczące instrumentów pochodnych spełniających kryteria rachunkowości zabezpieczeń

 

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do ryzyka walutowego wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych związanych z wyrażonymi w walutach obcych przychodami Grupy, wynikającymi ze sprzedaży towarów w walutach obcych.

 

Zabezpieczenie ryzyka walutowego

W ramach realizacji strategii zarządzania ryzykiem polegającej w szczególności na zarządzaniu ryzykiem walutowym przychodów denominowanych w walutach obcych wynikających ze sprzedaży eksportowej produktów realizowanej przez Grupę, Grupa zawiera odpowiednie walutowe kontrakty terminowe zabezpieczające prognozowane przepływy pieniężne. Celem podejmowanych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem zmiany kursu walutowego (Grupa zabezpiecza waluty EUR i USD) jest ograniczenie zmienności poziomu przychodów denominowanych w walucie obcej z tytułu sprzedaży towarów.

Grupa zawiera instrumenty zabezpieczające FX Forward o terminach rozliczenia dopasowanych do oczekiwanych terminów realizacji zabezpieczanych przychodów ze sprzedaży. Grupa zabezpiecza maksymalnie do 80% przychodów w horyzoncie maksymalnie 2 lat kalendarzowych. W związku z możliwymi przesunięciami terminów występowania i wysokości przepływów pieniężnych, Grupa zakłada możliwość odpowiedniego dostosowywania kontraktów terminowych stanowiących instrument zabezpieczający, w szczególności poprzez zawieranie kontraktów FX Swap o odpowiednich parametrach.

Instrumentami zabezpieczającymi są:

kontrakty FX Forward na sprzedaż waluty obcej (EUR , USD lub GBP),

kontrakty FX Swap przesuwające terminy płatności, w tych samych walutach, co pierwotne kontrakty FX Forward.

Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną, a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu

 

 

zabezpieczającego, w szczególności daty zapadalności, waluty przepływu oraz wysokości przepływu w walucie obcej.

Grupa wyznaczyła wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1, poprzez porównanie wartości nominalnych przepływu w walucie obcej z instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej.

W zakresie ryzyka walutowego w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne głównymi zidentyfikowanymi przez Grupę źródłami nieefektywności są:

nieliniowość punktów Swap wpływająca na inne kursy terminowe wynikające z rolowania instrumentu pochodnego niż kursy terminowe uzyskane na ten sam termin zapadalności bez uwzględnienia rolowania (za pomocą jednego instrumentu FX Forward),

wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą walutowych kontraktów terminowych.

Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko walutowe.

Ujawnienia liczbowe dotyczące łącznie wszystkich stosowanych powiązań zabezpieczających:

Kwota, rozkład w czasie oraz niepewność przyszłych przepływów pieniężnych

W poniższej tabeli prezentujemy wartości nominalne instrumentów zabezpieczających i ich rozkład w czasie wg stanu na 31.12.2023:

  

POZOSTAŁY CZAS DO ZAPADALNOŚCI

RAZEM

  

DO 1 MIESIĄCA

OD 1 DO 3 MIESIĘCY

OD 3 MIESIĘCY DO 1 ROKU

OD 1 DO 5 LAT

POWYŻEJ 5 LAT

 

ZABEZPIECZENIE PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

RYZYKO WALUTOWE

Kontrakty FX Forward EUR / PLN (w tym FX Swap)

Wartość nominalna (tys. EUR)

-

2 181

15 080

600

-

17 861

Średni kurs transakcyjny

-

4,78

4,63

4,58

-

4,65

Kontrakty FX Forward USD / PLN (w tym FX Swap)

Wartość nominalna (tys. USD)

400

-

-

-

-

400

Średni kurs transakcyjny

4,2725

-

-

-

-

4,27

Kontrakty FX Forward GBP / PLN (w tym FX Swap)

Wartość nominalna (tys. USD)

-

-

-

-

-

-

Średni kurs transakcyjny

-

-

-

-

-

-

 

 

 

 

Skutki rachunkowości zabezpieczeń dla sytuacji finansowej i wyników:

Poniższa tabela prezentuje wpływ zastosowania zabezpieczenia przepływów pieniężnych na bilans i wynik finansowy w odniesieniu do instrumentów zabezpieczających wg stanu na 31.12.2023:

Typ instrumentu

Jednostka miary

Wartość nominalna

Aktywa

Zobowiązania

Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający

Zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej (jako podstawa do ustalenia części nieefektywnej w danym okresie)

Zyski lub straty z tytułu zabezpieczenia dla okresu sprawozdawczego, które zostały ujęte w innych całkowitych dochodach

Kwota nieefektywności zabezpieczenia ujęta w rachunku zysków i strat

Pozycja zestawienia całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), w której ujęto kwotę nieefektywności

Kwota przeklasyfikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania

31.12.2023

31.12.2023

31.12.2023

Forward sprzedaż waluty

EUR

77 660

4 108

-

Pochodne instrumenty finansowe

4 108

6 386

-

Przychody / koszty finansowe

4 966

Przychody / koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

USD

1 574

134

-

Pochodne instrumenty finansowe

134

377

-

Przychody / koszty finansowe

-131

Przychody / koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

GBP

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

-

-

Przychody / koszty finansowe

-

Przychody / koszty finansowe

RAZEM

  

79 234

4 242

-

  

4 242

6 763

  

  

4 835

  

Oraz według stanu na 31.12.2022:

Typ instrumentu

Jednostka miary

Wartość nominalna

Aktywa

Zobowiązania

Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający

Zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej (jako podstawa do ustalenia części nieefektywnej w danym okresie)

Zyski lub straty z tytułu zabezpieczenia dla okresu sprawozdawczego, które zostały ujęte w innych całkowitych dochodach

Kwota nieefektywności zabezpieczenia ujęta w rachunku zysków i strat

Pozycja zestawienia całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), w której ujęto kwotę nieefektywności

Kwota przeklasyfikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

Forward sprzedaż waluty

EUR

52 239

1 246

78

Pochodne instrumenty finansowe

1 168

345

-

Przychody / koszty finansowe

-907

Przychody / koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

USD

30 074

65

1 906

Pochodne instrumenty finansowe

-1 841

-3 152

-

Przychody / koszty finansowe

-3 926

Przychody / koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

GBP

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

31

-

Przychody / koszty finansowe

8

Przychody / koszty finansowe

RAZEM

  

82 313

1 311

1 984

  

-673

-2 776

  

  

-4 825

  

 

 

Poniższa tabela prezentuje wpływ zastosowania zabezpieczenia przepływów pieniężnych na bilans i wynik finansowy w odniesieniu do pozycji zabezpieczanych wg stanu na 31.12.2023:

 

 

Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie

Saldo rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych dla kontynuowanych zabezpieczeń

Saldo pozostające w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych z tytułu wszelkich powiązań zabezpieczających, dla których nie stosuje się już rachunkowości zabezpieczeń ,

tys. PLN

ZABEZPIECZENIE PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

RYZYKO WALUTOWE

Przychody w EUR wynikające ze sprzedaży towarów

-4 108

2 596

-

Przychody w USD wynikające ze sprzedaży towarów

-134

17

-

Przychody w GBP wynikające ze sprzedaży towarów

-

-

 -

RAZEM

-4 242

2 613

-

 

 

Poniższa tabela prezentuje zmianę stanu rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych w ciągu okresu sprawozdawczego:

  

2023

2022

STAN NA POCZĄTEK OKRESU

189

-1 861

ZABEZPIECZENIE PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

RYZYKO WALUTOWE

Zyski lub straty wynikające z zabezpieczenia, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego

6 763

-2 776

Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej

nd

nd

Kwota przeklasyfikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat (przychodów ze sprzedaży) jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

4 835

-4 825

STAN NA KONIEC OKRESU

2 116

189

  

 

 

 

Nota 18. POZOSTAŁE AKTYWA NIEFINANSOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Rozliczenia międzyokresowe czynne

3 925

3 856

Pozostałe aktywa niefinansowe ogółem

3 925

3 856

Główne pozycje rozliczeń międzyokresowych czynnych to ubezpieczenia oraz dzierżawa oprogramowania.

.

Nota 19. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Środki pieniężne w banku i w kasie

74 997

73 505

Lokaty krótkoterminowe

738

395

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem

75 736

73 900

  

Nota 20. KAPITAŁ PODSTAWOWY I POZOSTAŁE KAPITAŁY

 

Kapitał podstawowy

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Liczba akcji

10 000 000

10 298 554

Wartość nominalna akcji

0,2

0,2

Kapitał podstawowy

2 000

2 059

Przeszacowanie z tytułu hiperinflacji

1 556

1 557

Kapitał podstawowy na koniec okresu

3 556

3 616

 

Kapitał z przeszacowania wskaźnikami hiperinflacji jest prezentowany jako część kapitału podstawowego.

 

Struktura kapitału podstawowego:

Akcjonariusze na 31.12.2023

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Udział procentowy

SW Holding

brak

-

3 387 139

33,87%

Spruce Holding Limited Liability Company (USA)

brak

-

1 091 952

10,92%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

brak

-

600 000

6,00%

SECO/WARWICK S.A.

brak

-

1 383 635

13,84%

Generali Otwarty Fundusz Emerytalny

brak

-

640 798

6,41%

PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny

brak

-

506 504

5,07%

Pozostali

brak

-

2 389 972

23,90%

RAZEM

  

  

10 000 000

100%

 

 

 

Akcjonariusze na 31.12.2022

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Udział procentowy

SW Holding

brak

-

3 387 139

32,89%

Spruce Holding Limited Liability Company (USA)

brak

-

1 091 952

10,60%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

brak

-

600 000

5,83%

SECO/WARWICK S.A.

brak

-

1 802 189

17,50%

NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny*

brak

-

577 470

5,61%

Pozostali

brak

-

2 839 804

27,57%

RAZEM

  

  

10 298 554

100%

* uprzednio: MetLife OFE

  

Pozostałe kapitały

Pozostałe kapitały:

Kapitał z wyceny programu płatności w formie akcji

Kapitał na nabycie akcji własnych

Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających

Zyski/straty aktuarialne

Różnice kursowe z przeliczenia

Pozostałe kapitały ogółem

Pozostałe kapitały na dzień 1 stycznia 2023 r.

7 744

42 765

189

-142

20 275

70 830

Wycena programu opcji menadżerskich

1 726

-

-

-

-

1 726

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

24

-

-

-

-

24

Wartość akcji własnych sprzedanych w ramach programu motywującego

-3 000

-

-

-

-

-3 000

Umorzenie akcji własnych

-

-5 204

-

-

-

-5 204

Różnice kursowe z przeliczenia

-

-

-

-

-9 281

-9 281

Inne całkowite dochody

-

-

1 928

-

-

1 928

Pozostałe kapitały na dzień 31 grudnia 2023 r.

6 494

37 561

2 116

-142

10 993

57 022

Pozostałe kapitały na dzień 1 stycznia 2022 r.

6 219

42 765

-1 861

-142

17 640

64 621

Wycena programu opcji menadżerskich

1 526

-

-

-

-

1 526

Różnice kursowe z przeliczenia

-

-

-

-

2 635

2 635

Inne całkowite dochody

-

-

2 049

-

-

2 049

Pozostałe kapitały na dzień 31 grudnia 2022 r.

7 744

42 765

189

-142

20 275

70 831

Kapitał na nabycie akcji własnych został przeniesiony z kwot kapitału zapasowego uchwałą NWZ w dniu 30 października 2014 roku, w celu nabycia akcji własnych.

  

Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających

Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających Grupy dotyczy następujących instrumentów finansowych:

 

 

Rezerwa z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych - wartość godziwa kontraktu forward

Stan na 01.01.2022 r.

-1 861

 

 

Plus Zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujęta w innych całkowitych dochodach

68

Minus: reklasyfikacja z innych całkowitych dochodów do wyniku finansowego

2 462

Minus: Podatek odroczony

-481

Stan na 31.12.2022 r.

189

Plus Zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujęta w innych całkowitych dochodach

1 642

Minus: reklasyfikacja z innych całkowitych dochodów do wyniku finansowego

-285

Stan na 31.12.2023 r.

2 116

  

Kapitał na nabycie akcji własnych i akcje własne

Fakt i cel nabycia przez Grupę akcji własnych zostało ujawnione w części I. Informacje ogólne punkt 6. Znaczący Akcjonariusze. Grupa posiadała na dzień 31.12.2023 – 1 383 635 sztuk akcji własnych stanowiących 13,84 % udział w kapitale zakładowym, na dzień 31.12.2022 – 1 802 189 sztuk akcji własnych stanowiących 17,50 % udział w kapitale zakładowym. W 2023 roku umorzono 298 554 sztuk akcji własnych, co stanowi 5 264 tys. PLN, wydano w ramach programu motywacyjnego 120 000 sztuk akcji własnych, co stanowi 3 000 tys. PLN.

Grupa nabyte akcje własne prezentuje zgodnie z MSR 1 jako odrębna pozycję w kapitale odejmując ich wartość od kapitału własnego. Na dzień 31.12.2023 wartość ta wynosiła -20 268 tys. PLN, na dzień 31.12.2022 -28 532 tys. PLN. Nabycie, sprzedaż, emisja lub umorzenie własnych akcji nie powoduje ujęcia w wyniku finansowym jednostki żadnych zysków lub strat.

Wpływy ze sprzedaży lub emisji akcji własnych w 2023 wyniosły 24 tys. PLN i wynikały z warunków przystąpienia do Programu Motywacyjnego zawartych w regulaminie.

Akcje własne stanowią akcje SECO/WARWICK S.A. utrzymywane przez Biuro Maklerskie mBanku na potrzeby emisji akcji w ramach umowy nabycia akcji własnych z osobami objętymi Programem Motywacyjnym, o którym szerzej mowa w nocie 33. Program Motywacyjny.

Kapitał na nabycie akcji własnych służy do ujmowania wartości godziwej na datę przyznania akcji wyemitowanych w związku z Programem Motywacyjnym.

Udziały (akcje) własne

Dane sporządzone w PLN

Wyszczególnienie

Liczba udziałów (akcji)

Wartość nominalna udziałów (akcji)

Wartość księgowa udziałów (akcji)

Równowartość nabytych lub sprzedanych odpłatnie udziałów (akcji)

Część kapitału podstawowego, którą udziały (akcje) reprezentują

Udziały (akcje) na dzień 01.01.2023

1 802 189

0,20

360 438

28 532 101

17,50%

Zwiększenia (z tytułu)

 

 

 

 

 

- nabycie akcji na potrzeby Programu Motywacyjnego

 

 

 

 

 

  

  

  

  

  

  

Zmniejszenia (z tytułu):

 

 

 

 

 

 

 

- rozliczenie Programu Motywacyjnego

120 000

0,20

24 000

-3 000 000

1,17%

- umorzenia

298 554

0,20

59 711

-5 263 757

2,49%

Udziały (akcje) na 31.12.2023

1 383 635

0,20

276 727

20 268 344

13,84%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszczególnienie

Liczba udziałów (akcji)

Wartość nominalna udziałów (akcji)

Wartość księgowa udziałów (akcji)

Równowartość nabytych lub sprzedanych odpłatnie udziałów (akcji)

Część kapitału podstawowego, którą udziały (akcje) reprezentują

Udziały (akcje) na dzień 01.01.2022

1 802 189

0,20

360 438

28 532 101

17,50%

Zwiększenia (z tytułu)

 

 

 

 

 

- nabycie akcji w tym na potrzeby Programu Motywacyjnego

  

  

  

  

  

Zmniejszenia (z tytułu):

 

 

 

 

 

- umorzenia

 

 

 

 

 

- zbycie akcji w ramach realizacji Programu Motywacyjnego

  

  

  

  

 

Udziały (akcje) na 31.12.2022

1 802 189

0,20

360 438

28 532 101

17,50%

  

Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji

Na dzień 31.12.2023 r. oraz 31.12.2022 r. wartość kapitału  wynosi 78 666 tys. PLN, kapitał ten powstał w wyniku emisji akcji Jednostki dominującej.

 

Nota 21. KREDYTY I POŻYCZKI

Dnia 12 marca 2020 roku Spółka SECO/WARWICK S.A. podpisała umowę kredytową o kredyt inwestycyjny z mBank S.A. w Warszawie na kwotę 15 000 tys. PLN. Kredyt został udzielony na sfinansowanie zakupu maksymalnie 1.000.000 akcji własnych Spółki na podstawie uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 12 lutego 2020 roku. Wykorzystanie kredytu na dzień podpisania Aneksu nr 3, czyli 10 listopada 2020 roku wynosiło 14 500 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2023 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 4 028 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 7 250 tys. PLN.

Dnia 5 października 2021 roku Spółka SECO/WARWICK S.A. podpisała umowę kredytową o kredyt inwestycyjny z mBank S.A. w Warszawie na kwotę 10 400 tys. PLN. Kredyt został udzielony na sfinansowanie zakupu maksymalnie 850.000 akcji własnych Spółki, zgodnie z programem ustanowionym na podstawie uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 7 października 2021 roku. Wykorzystanie kredytu na dzień podpisania Aneksu nr 1, czyli 26 listopada 2021 roku wynosiło 6 908 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2023 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 3 799 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 5 181 tys. PLN.

Zabezpieczenie spłaty kredytów stanowi hipoteka umowna na nieruchomości składającej się z działek użytkowanych wieczyście o numerach:

195/94, położonej w Świebodzinie przy ul. Zachodniej 76,

195/80, położonej w Świebodzinie przy ul. Zachodniej 76.

 

 

Dnia 30 listopada 2023 roku Spółka Retech Systems LLC podpisała umowę kredytową o kredyt inwestycyjny z Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN zarządzanym przez PFR TFI S.A. na kwotę 10 000 tys. USD. Pożyczka została udzielona na finansowanie części nakładów związanych z realizacją Strategii Grupy SECO/WARWICK na lata 2023-2026, ogłoszonej raportem bieżącym nr 17/2023 z dnia 26 września 2023 r. W szczególności Pożyczka zostanie przeznaczona na projekt rozwoju technologii produkcji proszków metali, w tym skonstruowanie i zainstalowanie pieców typu Plasma Gas Atomizer (w dużej i małej skali), wykorzystujących własną technologię Retech PAM (Plasma Arc Melting - topienia łukiem plazmowym) oraz rozbudowę i wyposażenie hali produkcyjno-montażowej. Inwestycja prowadzona jest w zakładach Retech Systems LLC w Buffalo w Stanie Nowy Jork w USA i jej łączna wartość oszacowana jest na około 45 mln PLN, do poniesienia w latach 2023-2025. Rozwój technologii proszków przyczyni się dalszego wzmacniania pozycji Grupy SECO/WARWICK na globalnym rynku obróbki termicznej i metalurgii, w tym w perspektywicznym segmencie druku 3D metali (drukowania addytywnego). Na dzień 31 grudnia 2023 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 1 402 tys. USD tj. 5 519 tys. PLN.

 

 

Kredyty na 31.12.2023 roku:

Nazwa jednostki

Kwota kredytu / pożyczki

 

Limit kredytu wg Umowy

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Stopa procentowa

Rodzaj

PLN

(tys.)

Wartość w walucie

(tys.)

Waluta kredytu

Huntington National Bank

58

15

USD

36

31.01.2026

 

stała-7%

Kredyt w rachunku bieżącym

Volkswagen Credit

49

12

USD

27

30.09.2026

 

stała

Kredyt w rachunku bieżącym

SANTANDER

-

-

PLN

2 000

28.02.2024

weksel

WIBOR 1 M + 1,0 % p.p.

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

52

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

29

7

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

60

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

6

1,6

USD

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

183

42

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

HSBC Bank

4 329

1 100

USD

1 300

31.12.2024

 

stała-11%

Kredyt w rachunku bieżącym

Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych

5 519

1 402

USD

10 000

  

hipoteka, poręczenie SWSA, Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

stała-7%

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

BNP Paribas

14 549

-

PLN

40 000

08.11.2024

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

PEKAO

7 246

-

PLN

35 000

31.08.2024

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

 WIBOR 1M + 1,25 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

-

 

PLN

5 000

28.06.2024

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

 WIBOR 1M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

4 028

 

PLN

14 500

31.03.2025

hipoteka, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

mBank

3 799

-

PLN

6 908

30.09.2026

hipoteka, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

Santander

13 351

-

PLN

19 000

28.02.2024

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 0,9% p.a.

Kredyt w rachunku bieżącym

Razem:

53 257

  

  

  

  

  

  

  

 

 

 

Kredyty na 31.12.2022 roku:

Nazwa jednostki

Kwota kredytu / pożyczki

 

Limit kredytu wg Umowy

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Stopa procentowa

Rodzaj

PLN

(tys.)

Wartość w walucie

(tys.)

Waluta kredytu

Huntington National Bank

92

21

USD

36

31.01.2026

 

stała- 7%

Kredyt w rachunku bieżącym

Volkswagen Credit

74

17

USD

27

30.09.2026

 

stała

Kredyt w rachunku bieżącym

SANTANDER

-

-

PLN

2 000

28.02.2024

weksel

WIBOR 1 M + 1,0 % p.p.

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

41

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

103

22

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

76

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

39

9

USD

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

81

17

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

BNP Paribas

21 622

-

PLN

30 000

25.10.2023

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

PEKAO

23 356

-

PLN

35 000

31.08.2023

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

 WIBOR 1M + 1,25 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

-

-

PLN

5 000

28.06.2024

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

 WIBOR 1M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

7 250

-

PLN

14 500

31.03.2025

hipoteka, poręczenie SWE, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

mBank

5 181

-

PLN

6 908

30.09.2026

hipoteka, poręczenie SWE, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

Santander

8 080

-

PLN

19 000

28.02.2023

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,0% p.a.

Kredyt w rachunku bieżącym

Razem:

65 995

  

  

  

  

  

  

  

 

 

 

Struktura zapadalności kredytów:

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Kredyty i pożyczki krótkoterminowe

44 451

58 047

Kredyty i pożyczki długoterminowe

8 806

7 948

- płatne powyżej 1 roku do 3 lat

4 838

6 912

- płatne powyżej 3 lat do 5 lat

3 968

1 036

Kredyty i pożyczki razem

53 257

65 995

 

Kredyty i pożyczki struktura walutowa:

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

wartość

wartość

wartość

wartość

w walucie

w PLN

w walucie

w PLN

PLN

 

43 085

 

65 606

EUR

49

212

39

184

USD

2 531

9 959

47

205

Kredyty i pożyczki razem

  

53 257

  

65 995

  

 

Nota 22. LEASING

Grupa jako leasingobiorca

 

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.

Wyszczególnienie

2023

2022

Na dzień 1 stycznia

23 809

18 540

Zwiększenia (nowe leasingi)

21 656

10 081

Zmiany umów leasingu

-246

-378

Odsetki

2 201

1 079

Płatności

-8 647

-5 513

Na dzień 31 grudnia

38 773

23 809

Krótkoterminowe

7 043

5 414

Długoterminowe

32 654

18 396

 

Największą pozycję zwiększającą stan zobowiązań leasingowych na koniec roku 2023 tj. 17 827 tys. PLN stanowi hala produkcyjna firmy Retech Systems LLC. Natomiast na koniec roku 2022 tj. 3 064 tys. PLN była to hala produkcyjna spółki SECO/WARWICK Retech w Chinach oraz 1 937 tys. PLN nowy kompleks biurowo produkcyjny spółki SVT w Meadville w stanie Pensylwania (USA).

 

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w nocie 32.3. „Ryzyko związane z płynnością”.

Poniżej przedstawiono kwoty przychodów, kosztów, zysków i strat wynikających z leasingu ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:

 

 

Wyszczególnienie

2023

2022

Koszt amortyzacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania

6 353

5 064

Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu

2 201

1 079

Koszty leasingów krótkoterminowych (uwzględnione w kosztach wytworzenia sprzedanych produktów i usług)

496

378

Koszty leasingu aktywów o niskiej wartości (uwzględnione w kosztach ogólnego zarządu)

110

103

Łączna kwota ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów

9 160

6 624

 

 

Niedyskontowane kwoty przyszłych płatności z tytułu leasingu operacyjnego – Grupa jako leasingodawca

 

Dochód z tytułu leasingu ujęty przez Grupę w pozostałych przychodach operacyjnych w roku 2023 wyniósł 811 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku analiza terminów zapadalności opłat leasingowych w wartościach niezdyskontowanych przedstawiała się następująco:

 

Wyszczególnienie

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

W 1 roku

268

920

W 2 roku

-

610

W 3 roku

-

598

W 4 roku

-

598

W 5 roku

-

598

Powyżej 5 lat

-

299

Razem:

268

3 623

Grupa leasinguje głównie własne pomieszczenia dla podmiotów, z którymi warunki współpracy wymagają bliskiej lokalizacji.

  

 

Nota 23. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

zobowiązania krótkoterminowe

79 452

84 699

zobowiązania długoterminowe

-

-

Razem

79 452

84 699

 

ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Zobowiązania handlowe

 

 

Wobec jednostek pozostałych

66 514

70 156

Razem

66 514

70 156

 

 

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych

9 830

10 792

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

1 235

2 178

Inne zobowiązania

1 873

1 574

Razem pozostałe

12 938

14 543

Razem zobowiązania handlowe oraz pozostałe

79 452

84 699

  

Zobowiązania inwestycyjne

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa zobowiązała się do poniesienia nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w wysokości 698 tys. PLN.

 

Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS (Spółki polskie)

 

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych („Fundusz”) tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego /kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Spółki, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.

Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.

Tabela poniżej przedstawia analitykę aktywów, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto.

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Pożyczki udzielone pracownikom

16

49

Środki pieniężne

837

696

Zobowiązania z tytułu Funduszu

796

582

Saldo po skompensowaniu

57

163

Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym

929

858

  

 

ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE

Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń na koniec 2023 roku wynosiły 21 966 tys. PLN, natomiast na koniec 2022 roku wynosiły 8 460 tys. PLN. Gwarancje zostały udzielone tytułem:

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

dobrego wykonania kontraktu

14 798

6 349

wadialna

7 168

2 110

Razem

21 966

8 460

 

Na dzień 31.12.2023 oczekiwane straty kredytowe z tytułu udzielonych gwarancji finansowych nie były istotne.

  

 

Nota 24. ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE

Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia

Spółki polskie w Grupie wypłacały pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym w Grupie na podstawie wyceny dokonanej przez

 

 

profesjonalną firmę aktuarialną tworzona jest rezerwa na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

Rezerwa na odprawy emerytalne i podobne

DŁUGOTERMINOWA REZERWA NA ZOBOWIĄZANIE Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

od 01-01-2023

do 31-12-2023

od 01-01-2022

do 31-12-2022

stan na początek okresu

1 421

1 143

zwiększenia

496

750

- utworzenie rezerwy

496

750

wykorzystanie

312

273

rozwiązanie

-

200

stan na koniec okresu

1 605

1 421

Główne założenia przyjęte na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Stopa dyskontowa (%)

5,20%

6,80%

Przewidywany wskaźnik inflacji (%)

7%

10%

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

5%

5%

  

KRÓTKOTERMINOWA REZERWA NA ZOBOWIĄZANIE Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH / ZOBOWIĄZANIE Z TYTUŁU NIEWYKORZYSTANYCH URLOPÓW ITP.

od 01-01-2023

do 31-12-2023

od 01-01-2022

do 31-12-2022

1. Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów

 

 

stan na początek okresu

4 231

3 679

- utworzenie

6 756

6 832

- wykorzystanie

6 324

6 280

stan na koniec okresu

4 663

4 231

2. Zobowiązania z tytułu premii

 

 

stan na początek okresu

13 108

8 423

- utworzenie

12 771

12 196

- wykorzystanie

10 278

7 512

stan na koniec okresu

15 601

13 108

3. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

 

 

stan na początek okresu

35

44

- utworzenie

-

-

- wykorzystanie

25

10

stan na koniec okresu

9

35

4. Bieżące zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

7 882

9 056

Zobowiązania z tytuły świadczeń pracowniczych razem

28 155

26 429

 

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania z tytułu programu świadczeń emerytalnych w spółce SECO/WARWICK Corp.:

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Stopa dyskontowa (%)

-

-

Oczekiwana stopa zwrotu z aktywów (%)

-

6,00%

PROGRAMY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH (SECO/WARWICK CORP.)

 

 

Wyszczególnienie

2023

2022

Zmiana zobowiązania programu

 

 

Wartość zobowiązania początek okresu

-

15 726

Koszt obsługi

-

-

Koszt odsetek

-

204

(Zysk) / strata aktuarialna

-

-1 518

Zapłacone składki

-

-627

Sprzedaż programu

-

-15 363

Wpływ przeliczenia na walutę prezentacji

-

1 578

Wartość zobowiązania koniec okresu

-

-

Zmiana aktywów programu

 

 

Wartość godziwa aktywów programu początek okresu

-

19 361

Odsetkowy zysk/(strata) z aktywów programu

-

204

Dodatkowy zysk/(strata) z aktywów programu

-

-2 523

Wypłacone świadczenia

-

-627

Sprzedaż programu

-

-18 361

Wpływ przeliczenia na walutę prezentacji

-

1 946

Wartość godziwa aktywów programu koniec okresu

-

-

 

Przyszłe pomiary aktuarialne mogą znacznie różnić się od bieżących pomiarów przyjętych przez aktuariusza do wyliczenia zobowiązania z tytułu programu świadczeń emerytalnych w spółce SECO/WARWICK Corp. ze względu na takie czynniki jak:

zmiany przewidywanych założeń ekonomicznych lub demograficznych;

zmiany gospodarcze;

wzrosty lub spadki spodziewane w ramach naturalnego działania metodologii zastosowanej do tych pomiarów, np. zmiany szacowanego okresu amortyzacji aktywów, zmiany postanowień programu czy obowiązującego prawa lub przepisów.

 

W 2022 roku wszelkie zobowiązania oraz aktywa wynikające z programu świadczeń emerytalnych w spółce SECO/WARWICK Corp. zostały przeniesione na podmiot trzeci.Transakcja skutkowała rozpoznaniem wyniku na poziomie 995 tys. PLN.

  

Nota 25. POZOSTAŁE REZERWY

Wyszczególnienie

Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty

Rezerwa na karę

Rezerwy na kontrakty ze stratą

Inne rezerwy - zobowiązanie warunkowe

Ogółem

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

8 957

298

511

-

9 766

Utworzone w ciągu roku obrotowego

3 619

-

851

-

4 469

Zwiększenia

3 619

-

851

-

4 469

Wykorzystane

-3 900

-

-

-

-3 900

Rozwiązane

-

-

-318

-

-318

Zmniejszenia

-3 900

-

-318

-

-4 218

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

8 676

298

1 044

-

10 018

Utworzone w ciągu roku obrotowego

8 476

-

663

-

9 139

Zwiększenia

8 476

-

663

-

9 139

Wykorzystane

-7 477

-

-1 004

-

-8 481

Rozwiązane

-

-170

-

-

-170

 

 

Zmniejszenia

-7 477

-170

-1 004

-

-8 651

Na dzień 31 grudnia 2023 roku

9 675

128

703

-

10 506

 

Grupa weryfikuje stan rezerw na koniec każdego okresu sprawozdawczego i koryguje w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego szacunku. Jeśli przestało być prawdopodobne, że wystąpienie wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne będzie niezbędne do wypełnienia obowiązku, to rezerwa jest rozwiązywana. W związku z powyższym wszystkie pozostałe rezerwy zawiązane są jako rezerwy krótkoterminowe, gdyż w każdym przypadku zostaną wykorzystane lub rozliczone w ciągu następnych 12 miesięcy.

Grupa nie widzi przesłanek do utworzenia rezerw na demontaż rzeczowych aktywów trwałych i rekultywację terenu oraz likwidację rzeczowych aktywów trwałych, a także do utworzenia rezerwy na usuwanie azbestu.

 

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

 

Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ustalana indywidualnie dla każdego kontraktu i uwzględnia wynikające z kontraktu zobowiązania wobec Klienta podczas okresu gwarancji. Wartość rezerwy jest planowana według wewnętrznych wytycznych poszczególnych technologii. Średnio około 1,5% - 2% wartości kontraktu. Założenia przyjmowane w odniesieniu do bieżącego okresu są spójne z zastosowanymi w poprzednim roku. Grupa kalkuluje rezerwę na naprawy gwarancyjne na podstawie kosztów planowanych zaktualizowanych dla celów wyliczenia rezerw gwarancyjnych pomniejszając je o koszty poniesione na gwarancje z uwzględnieniem zaawansowania kosztowego kontraktu.

Grupa tworząc rezerwę na gwarancję uwzględnia % zaawansowania kontraktu (proporcjonalnie do rozpoznawania przychodu) planując koszty reklamacji do momentu osiągnięcia 100% zaawansowania kontraktu (podpisania protokołu odbioru końcowego).

 

W momencie pojawiania się kosztów gwarancyjnych, lub w momencie rozpoczęcia okresu gwarancji rezerwa zostaje stopniowo pomniejszana o koszty poniesionych napraw gwarancyjnych lub o kwoty podane przez jednostkę realizującą kontrakt w przypadku, gdy uzna ona, że roszczenia, na które zawiązano rezerwę nie wystąpią w przyszłości. Rezerwa jest w 100% rozwiązywana w momencie zakończenia okresu gwarancji, lub po wykonaniu wszystkich zaległych, rozpoczętych napraw gwarancyjnych.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku wartość bilansowa rezerwy wynosiła 9 675 tys. PLN (na dzień 31.12.2022 roku.: 8 676 tys. PLN).

Różnica kosztów roszczeń gwarancyjnych o 10% w stosunku do szacunków kierownictwa spowodowałaby wzrost lub spadek rezerwy na koszty gwarancji o około 948,3 tys. PLN (na dzień 31.12.2022 roku - wzrost lub spadek o 867,6 tys. PLN).

 

Rezerwa na kary

Rezerwa na kary tworzona jest w przypadku wystąpienia dużego prawdopodobieństwa wypłaty w przyszłości kar umownych wynikających z realizowanych kontraktów.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku wartość bilansowa odnośnej rezerwy wynosiła 128 tys. PLN (na dzień 31.12.2022 roku: 298 tys. PLN).

 

Rezerwa na kontrakty ze stratą

Rezerwa na kontrakty ze stratą ustalana jest indywidualnie dla każdego kontraktu. Tworzona jest wtedy, gdy różnica planowanych przychodów i planowanych kosztów na kontrakcie jest mniejsza od różnicy przychodów i kosztów rozpoznanych w okresie.

Na dzień 31 grudnia 2023 r. wartość bilansowa odnośnej rezerwy wynosiła 703 tys. PLN (na dzień 31.12.2022 roku: 1 044 tys. PLN).

  

 

 

 

 

Nota 26. OBJAŚNIENIA DO RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

Wyszczególnienie

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Środki pieniężne w bilansie

75 736

73 900

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych

75 736

73 900

  

 

  

Wyszczególnienie

31 grudnia 2023

31 grudnia 2022

Amortyzacja:

16 304

15 008

Amortyzacja wartości niematerialnych

3 878

4 252

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

6 353

5 103

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

6 072

5 653

Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji wraz z wyłączeniem zmiany stanu rezerw z tytułu podatku dochodowego:

1 524

1 133

Bilansowa zmiana stanu rezerw

-4 734

5 446

Wyłączenie zmiany stanu rezerw z tytułu podatku dochodowego

7 134

2 381

Różnice kursowe

-875

-1 835

Rezerwy na świadczenia pracownicze

-

-4 859

Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji:

-3 469

-25 119

Bilansowa zmiana stanu zapasów

454

-26 449

Różnice kursowe

-3 922

1 330

Zmiana należności wynika z następujących pozycji, z wyjątkiem wyłączenia należności z tytułu podatku dochodowego:

-36 317

-5 219

Zmiana stanu należności wynikająca z bilansu

-27 572

-4 586

Wyłączenie należności z tytułu podatku dochodowego

568

1 290

Różnice kursowe

-9 313

-1 923

Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji:

4 621

24 147

Zmiana stanu zobowiązań wynikająca z bilansu

8 656

25 698

Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych

11

-409

Różnice kursowe

9 857

2 239

Zmiana stanu zobowiązań leasingowych

-15 888

-5 269

Wycena instrumentów pochodnych

1 984

1 887

Zmiana stanu aktywów i zobowiązań kontraktowych wynika z następujących pozycji:

49 050

-14 198

Bilansowa zmiana stanu aktywów i zobowiązań kontraktowych

45 414

-15 290

Różnice kursowe

3 635

1 092

Zmiana stanu walutowych instrumentów pochodnych wynika z:

-2 535

-633

bilansowa zmiana stanu aktywów

-2 930

-1 276

kapitał z aktualizacji wyceny

2 380

2 530

bilansowa zmiana stanu zobowiązań

-1 984

-1 887

 

Wpływy z tytułu dotacji w bieżącym roku obrotowym wyniosły 0 PLN, a w roku poprzednim 523 tys. PLN złotych.

 

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ

2023

2022

 

 

Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

286

1 524

Sprzedaż środka trwałego nr AOO/00419

-

1 331

Sprzedaż środka trwałego nr 452/01130

198

52

Sprzedaż środków trwałych pracownikom

-

65

Pozostałe

88

76

Inne wpływy z aktywów finansowych

-

51

Inne wpływy z aktywów finansowych

 -

51

Inne wydatki z aktywów finansowych

-

-35

Inne wydatki z aktywów finansowych

 -

-35

Wydatki inwestycyjne na wartości niematerialne i rzeczowe aktywa trwałe

-21 909

-13 207

Prace rozwojowe

-8 107

-4 012

Komputery i licencje

-1 251

-1 586

Fotowoltaika

-374

-1 077

Budowa i modernizacja hal i budynków administracyjnych

-6 561

-2 538

Maszyny i urządzenia

-3 396

-1 765

Samochody

-

-126

Pozostałe aktywa trwałe

-2 219

-2 103

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-21 623

-11 667

 

Uzgodnienie zobowiązań z tytułu zadłużenia do przepływów z działalności finansowej według stanu na 31.12.2023 roku:

 

Kredyty

Zobowiązania z tytułu leasingów

Inne

Razem

01.01.2023

  

  

  

  

Zmiany przepływów pieniężnych z działalności finansowej

 -

-

Spłaty zobowiązań z tytułu:

-22 571

-6 446

-

-29 017

Spłaty odsetek z tytułu:

-5 906

-2 201

-

-8 107

Wpływy z tytułu kredytów:

10 456

 -

-

10 456

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-18 021

-8 647

-

-26 668

Inne zmiany

 -

-

Dywidendy

-

-

-8 496

-8 496

Inne

 

 

24

24

Razem inne zmiany

-

-

-8 472

-8 472

Razem wg stanu na dzień 31.12.2023

-18 021

-8 647

-8 472

-35 140

Uzgodnienie zobowiązań z tytułu zadłużenia do przepływów z działalności finansowej według stanu na 31.12.2022 roku:

 

Kredyty

Zobowiązania z tytułu leasingów

Inne

Razem

01.01.2022

  

  

  

  

Zmiany przepływów pieniężnych z działalności finansowej

  

  

  

  

 

 

Spłaty zobowiązań z tytułu:

-8 558

-4 435

-

-12 993

Spłaty odsetek z tytułu:

-3 514

-1 079

-

-4 593

Wpływy z tytułu kredytów:

24 488

 -

-

24 488

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

12 416

-5 514

-

6 901

Inne zmiany

 -

-

Dywidendy

-

-

-2 549

-2 549

Inne

-

-

523

523

Razem inne zmiany

-

-

-2 026

-2 026

Razem wg stanu na dzień 31.12.2022

12 416

-5 514

-2 026

4 876

  

Nota 27. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi związane były z działalnością bieżącą spółek, nie odbiegały od warunków rynkowych.

 

Nota 28. WYNAGRODZENIE KLUCZOWEGO PERSONELU

Do głównej kadry kierowniczej Grupy SECO\WARWICK zaliczamy członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej.

 

Wynagrodzenia ZARZĄDU:

Imię i nazwisko

Wynagrodzenie danego okresu

Inne świadczenia

Naliczone koszty programu motywacyjnego

Łączne wynagrodzenie danego okresu

31.12.2023

w tys. PLN

w tys. PLN

w tys. PLN

w tys. PLN

Sławomir Woźniak

570

1 129

651

2 350

Piotr Walasek

396

549

325

1 270

Earl Good

1 129

204

-

1 333

Bartosz Klinowski

396

549

325

1 270

Razem

2 491

2 431

1 301

6 223

31.12.2022

  

  

  

  

Sławomir Woźniak

548

549

444

1 541

Piotr Walasek

387

255

218

859

Earl Good

1 104

250

223

1 578

Bartosz Klinowski

387

311

218

916

Razem

2 426

1 365

1 103

4 894

 

Wynagrodzenie Rady Nadzorczej:

Imię i nazwisko

Razem wynagrodzenie

31.12.2023

31.12.2022

Andrzej Zawistowski, w tym:

332

332

- z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej

212

212

- z tytułu umowy o świadczenie usług doradczych (1)

120

120

 

 

Jeffrey Boswell, w tym:

181

196

- z tytułu umowy o pracę (2)

181

196

Henryk Pilarski

-

22

Marcin Murawski

43

43

Jacek Tucharz

-

17

Robert Jasiński

42

25

Maciej Karnicki

62

38

Razem

660

673

(1) Z tytułu Umowy o współpracy zawartej pomiędzy spółką SECO/WARWICK S.A. a Panem Andrzejem Zawistowskim prowadzącym działalność gospodarczą USŁUGI DORADCZE Andrzej Zawistowski. Przedmiotem umowy z dnia 2 stycznia 2020 roku jest współpraca w zakresie świadczenia usług doradztwa technicznego i rozwoju produktów.

(2)        Z tytułu umowy o pracę pomiędzy spółką SECO/WARWICK Corp. a Panem Jeffrey’em Boswell.

 

 

  

 

 

Nota 29. INSTRUMENTY FINANSOWE

 

Wyszczególnienie

Kategoria zgodnie z MSSF 9

Wartość bilansowa

Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe w 2023 r.

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa finansowe

  

  

 

  

Pożyczki udzielone

WwZK

-

-

-

Należności handlowe oraz pozostałe należności

WwZK

134 458

106 382

134 458

Należności długoterminowe

WwZK

1 325

1 830

1 325

Instrumenty zabezpieczające

WwWGpWF

4 242

1 214

4 242

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

WwZK

75 736

73 900

75 736

Zobowiązania finansowe

  

  

  

  

krótkoterminowe

  

 

 

  

Krótkoterminowe kredyty bankowe

WwZK

44 451

58 047

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

WwZK

7 043

5 414

-

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

WwZK

80 886

77 565

-

Instrumenty zabezpieczające

WwWGpWF

-

1 984

-

długoterminowe

  

-

-

 -

Długoterminowe kredyty bankowe

WwZK

8 806

7 948

-

Instrumenty zabezpieczające

WwWGpWF

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

WwZK

32 654

18 396

-

 

WwZK- wycena wg zamortyzowanego kosztu,

WwWGpWF – Wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy.

*W przypadku instrumentów pochodnych służących jako instrumenty zabezpieczające wycena jest ujmowana w wyniku finansowym poprzez przychody lub koszty finansowe proporcjonalnie do zaawansowania procentowego realizacji kontraktu zabezpieczanego.

Nie występują istotne różnice pomiędzy wartością bilansową a wartością godziwą aktywów i zobowiązań finansowych.

 

 

 

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych

Rok 2023

  

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

Zyski/ (straty) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

Aktywa finansowe

 

 

 

 

 

 

Pożyczki udzielone

28

-

-

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

225

-6 378

-

-2 857

-

-

Należności długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

-

-

1 170

5 242

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

336

-1 330

-

-34

-

-

RAZEM

589

-7 708

-

-1 721

5 242

-

  

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

  

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

 

 

krótkoterminowe

 

 

 

 

 

 

Krótkoterminowe kredyty bankowe

-6 334

9

-

-1

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-2 165

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

-188

18

-

1 384

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

1 365

-901

-

długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Długoterminowe kredyty bankowe

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

-

-

-

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

-

-

-

RAZEM

-8 687

27

-

2 749

-901

  

 

 

 

Rok 2022

  

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

Zyski/ (straty) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

Aktywa finansowe

 

 

 

 

 

 

Pożyczki udzielone

41

-

-

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

206

1 022

-

-805

-

-

Należności długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

-

-

444

270

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

165

2 439

-

80

-

-

RAZEM

413

3 461

-

-281

270

-

  

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

  

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

 

 

krótkoterminowe

 

 

 

 

 

 

Krótkoterminowe kredyty bankowe

-4 980

7

-

-4

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-1 054

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

-155

-426

-

237

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

141

-5 321

-

długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Długoterminowe kredyty bankowe

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

-

-

-

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

48

-

-

RAZEM

-6 189

-420

-

426

-5 321

  

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych

  

 

 

Zmiany zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Rok 2023

  

1 stycznia 2023

zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej

zwiększenia z tytułu leasingu

skutki zmian kursów walutowych

skutki wyceny instrumentów zabezpieczających

31 grudnia 2023

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

7 948

961

-

-103

-

8 806

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

18 396

-3 608

17 912

-46

-

32 654

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

58 047

-13 076

-

-520

-

44 451

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

5 414

-2 104

3 744

-10

-

7 043

Pochodne instrumenty finansowe

1 984

-

-

-

-1 984

-

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

91 789

-17 827

21 656

-679

-1 984

92 954

Rok 2022

  

1 stycznia 2022

zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej

zwiększenia z tytułu leasingu

skutki zmian kursów walutowych

skutki wyceny instrumentów zabezpieczających

31 grudnia 2022

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

12 585

-4 638

-

-

-

7 948

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

13 950

-1 363

6 184

-375

-

18 396

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

33 370

24 591

-

86

-

58 047

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

4 589

-3 072

3 897

-

-

5 414

Pochodne instrumenty finansowe

3 782

-

-

-

-1 797

1 984

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

68 276

15 518

10 082

-289

-1 797

91 790

  

 

 

 

Ujawnienia dotyczące hierarchii pomiaru wartości godziwej, która odzwierciedla znaczenie danych wejściowych wykorzystywanych przy pomiarze wartości godziwej zawarte są w tabeli.

Niniejsza nota zawiera objaśnienia osądów i szacunków dokonywanych przy określaniu wartości godziwej aktywów finansowych ujmowanych i wycenianych w wartości godziwej w sprawozdaniu finansowym. W celu wyjaśnienia wiarygodności danych wejściowych zastosowanych do ustalenia wartości godziwej Grupa zaliczyła swoje aktywa i zobowiązania finansowe do trzech poziomów określonych w standardach rachunkowości. Objaśnienie każdego poziomu znajduje się pod tabelą.

 

2023

 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

 

PLN’000

PLN’000

PLN’000

 

 

 

 

Aktywa finansowe

 

 

 

Pochodne instrumenty finansowe

-

4 242

-

- Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

4 242

-

Razem

-

4 242

-

  

 

 

 

Zobowiązania finansowe

 

 

 

krótkoterminowe

 

 

 

Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

-

-

Razem

-

-

-

 

 

2022

 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

 

PLN’000

PLN’000

PLN’000

 

 

 

 

Aktywa finansowe

 

 

 

Pochodne instrumenty finansowe

-

1 214

-

- Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

1 214

-

Razem

-

1 214

-

  

 

 

 

Zobowiązania finansowe

 

 

 

krótkoterminowe

 

 

 

Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

1 984

-

Razem

-

1 984

-

 

 

W ciągu roku obrotowego nie wystąpiły jakiekolwiek przeniesienia pomiędzy 1, 2 i 3 poziomem wartości godziwej w odniesieniu do powtarzalnych pomiarów wartości godziwej.

Grupa stosuje zasadę ujmowania przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii wartości godziwej na koniec okresu sprawozdawczego.

 

 

 

Poziom 1: Wartość godziwa instrumentów finansowych stanowiących przedmiot obrotu na aktywnych rynkach (takich jak notowane pochodne instrumenty finansowe i kapitałowe papiery wartościowe) wynika z ich notowań na koniec okresu sprawozdawczego. Ceną notowań rynkowych wykorzystywaną dla wyceny aktywów finansowych posiadanych przez Grupę jest bieżący kurs kupna. Instrumenty takie zalicza się do poziomu 1

Poziom 2: Wartość godziwą instrumentów finansowych niestanowiących przedmiotu obrotu na aktywnym rynku (na przykład instrumenty pochodne na rynku pozagiełdowym) określa się przy zastosowaniu odpowiednich technik wyceny, które w najszerszym możliwym zakresie wykorzystują obserwowalne dane rynkowe i w jak najmniejszym stopniu polegają na szacunkach w zakresie jednostki. Jeżeli wszystkie istotne dane wejściowe niezbędne dla godziwej wyceny instrumentu można faktycznie zaobserwować, instrument jest zaliczany do poziomu 2.

Poziom 3: Jeżeli co najmniej jeden rodzaj znaczących danych wejściowych nie stanowi obserwowalnych danych rynkowych, instrument zalicza się do poziomu 3. Takimi instrumentami są nienotowane kapitałowe papiery wartościowe.

 

Techniki stosowane do wyceny instrumentów finansowych obejmują:

 

korzystanie z notowań rynkowych lub notowań maklerskich dla podobnych instrumentów,

w przypadku swapów procentowych – wartość bieżąca szacunkowych przyszłych przepływów pieniężnych w oparciu o możliwe do zaobserwowania krzywe dochodowości,

w przypadku terminowych transakcji walutowych (forward) – wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych na podstawie terminowych kursów wymiany walut na dzień bilansowy,

w przypadku opcji walutowych – modele wyceny opcji (np. model Blacka-Scholesa),

w przypadku innych instrumentów finansowych – analiza zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

 

Wszystkie w ten sposób określone szacunki wartości godziwej są zaliczane do poziomu 2, za wyjątkiem nienotowanych kapitałowych papierów wartościowych, należności z tytułu zapłaty warunkowej oraz pewnych kontraktów pochodnych, których wartość godziwa została ustalona na podstawie wartości bieżącej, a stopy dyskonta zostały skorygowane o ryzyko kontrahenta i własne ryzyko kredytowe. 

 

 

Nota 30. STRUKTURA ZATRUDNIENIA

 

Wyszczególnienie

31.12.2023

31.12.2022

Pracownicy produkcyjni i zakładów produktowych

681

629

Pracownicy administracyjni

204

199

Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych

1

2

Razem

886

830

  

 

Nota 31. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem w Grupie jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.

Wskaźnik dźwigni finansowej na koniec roku kształtuje się następująco:

 

 

  

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

  

PLN’000

PLN’000

Zadłużenie

92 954

89 805

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

-75 736

-73 900

Zadłużenie netto

17 218

15 905

Kapitał własny

245 642

224 071

Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego

7,01%

7,10%

Poziom wskaźnika zadłużenia netto do kapitału własnego wynika z konserwatywnego podejścia Zarządu Grupy do zadłużenia. Zgromadzone środki pieniężne wykorzystywane są do działalności operacyjnej Grupy. Wartość wskaźnika jest na poziomie oczekiwanym przez Grupę. Poziom wskaźnika, w którym Grupa chce pozostać obejmuje przedział 5-15%.

  

 

Nota 32. CELE I POLITYKA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Grupa Kapitałowa SECO/WARWICK w ramach działalności operacyjnej i finansowej jest narażona na ryzyka związane przede wszystkim z posiadanymi instrumentami finansowymi. Ryzyko to można określić jako ryzyko rynkowe w skład, którego wchodzi ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, ryzyko płynności oraz ryzyko kredytowe. Grupa zarządza ryzykiem finansowym w celu ograniczenia niekorzystnego wpływu zmian kursów walutowych i stóp procentowych, jak również stabilizacji przepływów pieniężnych oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności i elastyczności finansowej. Zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie są ustalane przez Zarząd jednostki dominującej. W ramach procesu zarządzania ryzykiem opracowano oraz wdrożono system ekspercki do rachunkowości zarządczej. Na bazie miesięcznych raportów monitorowane są kluczowe parametry ryzyka na poziomie operacyjnym oraz finansowym dla spółek grupy.

 

32.1. Ryzyko walutowe

Grupa ze względu na aktywną i szeroką obecność na rynkach zagranicznych zawierają określone transakcje dotyczące sprzedaży, zakupu denominowane w walutach obcych.Grupa zawiera transakcje terminowe typu forward, zabezpieczając kursy budżetowe kontraktów. Grupa posiada również kredyty i inne zobowiązania finansowe denominowane w walucie obcej. W związku z tym pojawia się ryzyko wahań kursów walut.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:

Grupa jest przede wszystkim narażona na ryzyko związane z walutą EUR oraz USD.

  

Stan na

 

Stan na

  

Stan na

 

Stan na

  

31.12.2023

 

31.12.2023

  

31.12.2022

 

31.12.2022

  

w walucie

  

w PLN

  

w walucie

 

w PLN

Zobowiązania

  

  

  

  

  

 

  

EUR

5 123

 

22 273

  

5 608

 

26 302

USD

19 358

  

76 175

  

13 189

  

58 057

Aktywa

 

 

 

 

 

 

 

EUR

25 007

  

108 730

 

25 217

  

118 263

USD

41 078

  

161 644

  

29 640

  

130 468

Nominał instrumentu zabezpieczającego - dotyczy transakcji sprzedaży waluty

 

  

  

  

 

  

  

EUR

17 861

  

77 660

  

11 122

  

52 161

USD

400

  

1 574

  

6 823

  

30 033

 

 

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz innych całkowitych dochodów w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych oraz wahań kursu EUR do PLN, USD do PLN.

Analiza zakłada:

- kurs na dzień bilansowy 31.12.2023

- wzrost kursu walutowego + 10%

- spadek kursu walutowego - 10%

Kurs waluty na dzień 31.12.2023

kurs wymiany

 

wzrost kursu walutowego +10%

 

spadek kursu walutowego -10%

USD

3,9350

 

0,3935

 

-0,3935

EUR

4,3480

 

0,4348

 

-0,4348

 

 

 

 

 

 

Kurs waluty na dzień 31.12.2022

kurs wymiany

 

wzrost kursu walutowego +10%

 

spadek kursu walutowego -10%

USD

4,4018

 

0,4402

 

-0,4402

EUR

4,6899

 

0,4690

 

-0,4690

 

Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej poniższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji na ryzyko walutowe.

 

 

Wpływ na kapitał własny

  

  

Wpływ waluty USD

  

Wpływ waluty USD

  

Wpływ waluty EUR

  

Wpływ waluty EUR

  

  

  

Okres zakończony

  

Okres zakończony

  

Okres zakończony

  

Okres zakończony

 

  

  

  

31.12.2023

 

31.12.2022

 

31.12.2023

  

31.12.2022

AKTYWA

  

  

 

 

 

 

 

  

 

Wzrost kursu walutowego

10%

  

20 167

 

17 050

 

11 060

  

12 013

Spadek kursu walutowego

-10%

  

-20 167

 

-17 050

 

-11 060

  

-12 013

ZOBOWIĄZANIA I KREDYTY

  

  

 

 

 

 

 

  

 

Wzrost kursu walutowego

10%

  

-7 775

 

-8 809

 

-9 993

  

-7 846

Spadek kursu walutowego

-10%

  

7 775

 

8 809

 

9 993

  

7 846

RAZEM

  

  

 

 

 

 

 

  

 

Wzrost kursu walutowego

10%

  

12 393

 

8 241

 

1 067

  

4 167

Spadek kursu walutowego

-10%

  

-12 393

  

-8 241

  

-1 067

  

-4 167

Wpływ na wynik finansowy

  

  

Wpływ waluty USD

  

Wpływ waluty USD

  

Wpływ waluty EUR

  

Wpływ waluty EUR

  

  

  

Okres zakończony

  

Okres zakończony

  

Okres zakończony

  

Okres zakończony

  

  

  

31.12.2023

 

31.12.2022

 

31.12.2023

  

31.12.2022

AKTYWA

  

  

  

  

 

  

  

  

 

Wzrost kursu walutowego

10%

  

16 164

 

13 047

 

10 873

  

11 826

Spadek kursu walutowego

-10%

  

-16 164

 

-13 047

 

-10 873

  

-11 826

ZOBOWIĄZANIA I KREDYTY

  

  

 

 

 

 

 

  

 

Wzrost kursu walutowego

10%

  

-7 775

 

-8 809

 

-9 993

  

-7 846

 

 

Spadek kursu walutowego

-10%

  

7 775

 

8 809

 

9 993

  

7 846

RAZEM

  

  

 

 

 

 

 

  

 

Wzrost kursu walutowego

10%

  

8 389

 

4 238

 

880

  

3 980

Spadek kursu walutowego

-10%

  

-8 389

  

-4 238

  

-880

  

-3 980

  

32.2. Ryzyko stóp procentowych

Spółki Grupy Kapitałowej korzystają z oprocentowanych kredytów. Kredyty w równowartości 47 738 tys. PLN oraz zobowiązania leasingowe w kwocie 6 797 tys. PLN są oprocentowane wg zmiennych stóp procentowych, podczas gdy 32 900tys. PLN zobowiązań leasingowych oraz 5 519 tys. PLN kredytów jest oprocentowanych wg stałej stopy procentowej. W związku z powyższym narażona jest na ryzyko stopy procentowej. Szacunek ryzyka przedstawiono na bazie wzrostu/spadku stopy procentowej odsetek o 1%.

 

  

Wpływ na wynik finansowy brutto

Wpływ na wynik finansowy brutto

+ 1%/- 1%

+ 1%/- 1%

Rok zakończony 31 grudnia 2023

Rok zakończony 31 grudnia 2022

Zobowiązania leasingowe

 

+/- 68

+/- 88

Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu (kredyty)

+/- 477

+/- 660

 

Celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest ograniczenie do poziomu akceptowalnego przez Grupę niekorzystnego wpływu zmian rynkowych stóp procentowych na przepływy pieniężne.  

32.3. Ryzyko związane z płynnością

Ryzyko płynności jest to ryzyko napotkania trudności w realizacji zobowiązań finansowych. Proces zarządzania ryzykiem płynności w Grupie polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, analizie poziomu aktywów płynnych w relacji do przepływów pieniężnych, monitorowaniu wskaźników płynności opartych na pozycjach bilansowych oraz utrzymywaniu dostępu do różnych źródeł finansowania na poziomie poszczególnych spółek Grupy.

Grupa zarządza ryzykiem płynności również przez utrzymywanie otwartych i niewykorzystanych linii kredytowych. Tworzą one rezerwę płynności i zabezpieczają wypłacalność i elastyczność finansową. Grupa uznaje kredyty bankowe jako instrumenty finansowe, które mogą potencjalnie powodować koncentrację ryzyka płynności ponieważ Grupa współpracuje z wybranymi instytucjami finansowymi. Kredyty bankowe stanowią na dzień 31 grudnia 2023 roku 14% pozycji zobowiązania krótkoterminowe (na dzień 31 grudnia 2022 roku: 19%).

 

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych płatności.

 

Spółka posiada niewykorzystane linie kredytowe w wysokości 79 777 tys. PLN, które podsumowano w nocie nr 21 niniejszego sprawozdania.

 

31.12.2023

Do 1 roku

1-2 lata

2-3 lata

3-4 lata

4-5 lat

powyżej 5 lat

Razem (bez dyskonta)

Wartość bilansowa

Zobowiązania handlowe

79 452

-

-

-

-

-

79 452

79 452

Leasing

7 043

10 426

8 654

4 997

4 159

26 780

62 060

62 060

Instrumenty pochodne

-

-

-

-

-

-

-

-

Oprocentowane kredyty i pożyczki

44 451

7 769

1 036

-

-

-

53 257

53 257

Pozostałe zobowiązania

-

-

 -

-

-

-

-

RAZEM

130 947

18 196

9 690

4 997

4 159

26 780

194 769

194 769

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31.12.2022

Do 1 roku

1-2 lata

2-3 lata

3-4 lata

4-5 lat

powyżej 5 lat

Razem (bez dyskonta)

Wartość bilansowa

Zobowiązania handlowe

84 699

-

 

 

-

 

84 699

84 699

Leasing

5 414

7 641

4 107

2 410

1 569

9 032

30 173

18 539

Instrumenty pochodne

1 984

-

 

 

-

 

1 984

1 984

Oprocentowane kredyty i pożyczki

58 047

4 724

2 187

1 036

-

-

65 995

65 995

Pozostałe zobowiązania

-

-

  

  

-

  

-

-

RAZEM

150 145

12 365

6 294

3 446

1 569

9 032

182 851

134 674

  

32.4. Ryzyko kredytowe

Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.

 

Grupa monitoruje ryzyko utraty wartości innych aktywów finansowych poprzez wykonywanie testów na utratę wartości zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Natomiast w przypadku aktywów kontraktowych dokonuje się analizy indywidualnej oraz odpisu w ramach uproszczonego modelu opisanego w kolejnym akapicie.

Grupa stosuje model uproszczony kalkulacji odpisów z tytułu utraty wartości dla należności handlowych (bez względu na termin zapadalności). Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej dla należności od odbiorców Grupa wykorzystuje macierz rezerw oszacowaną w oparciu o historyczne poziomy spłacalności należności od kontrahentów. Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Oczekiwana strata kredytowa dla należności od odbiorców jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.

Struktura wiekowa należności została przedstawiona w nocie 16.

Wyliczenie współczynników odpisów aktualizujących dla poszczególnych kategorii przeterminowań należności handlowych zostało dokonane na bazie dwuletniego historycznego okresu referencyjnego. Stworzona została matryca obejmująca kwartalne współczynniki przejść należności między kategoriami przeterminowania dla 8 kolejnych kwartałów historycznych. Dla najdłuższego rozpatrywanego okresu przeterminowania (powyżej 180 dni) wzięto również pod uwagę współczynnik naprawy (tzw. cure) odzwierciedlający odzyski z należności uznanych uprzednio za nieodzyskiwalne. Współczynniki te zostały następnie uśrednione i na tej podstawie wyliczono ostateczne parametry odpisów aktualizujących dla poszczególnych kwartalnych kategorii przeterminowania, których wartości rosną od 2,29% dla należności nieprzeterminowanych do 56,78% dla należności przeterminowanych powyżej 180 dni.

Znaczący wzrost ryzyka występuje w przypadku przeterminowania należności powyżej 180 dni. Wynika to ze specyfiki działalności Grupy oraz branży, w której działa - charakteryzującej się dłuższymi terminami płatności. Jednakże, wydłużenie terminu przeterminowania płatności nie wpływa na zdolność Grupy do spłacania zobowiązań i nie zwiększa ryzyka kredytowego. Grupa na bieżąco monitoruje ryzyka związane z możliwymi konsekwencjami dłuższych terminów płatności.

W bieżącym okresie Grupa nie dokonywała korekt wyliczonych współczynników o oczekiwane przyszłe zmiany w zakresie ściągalności należności (tzw. forward looking adjustments), gdyż w ocenie zarządu wyliczenie na bazie

 

 

ostatnich 8 kwartałów w odpowiednim stopniu odzwierciedla spodziewane poziomy strat kredytowych posiadanego portfela należności.

  

 

Nota 33. PROGRAM MOTYWACYJNY

Uchwalenie Programu Motywacyjnego dla członków kadry kierowniczej Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK na lata 2022-2024.

 

Program Motywacyjny SECO/WARWICK S.A.

W dniu 16 grudnia 2021 roku Rada Nadzorcza uchwałą nr 1/2021 określiła cele jednostkowe na rok 2022 dla uczestników Programu Motywacyjnego, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 21/2021 z dnia 17 grudnia 2021 roku. Osiągnięcie celów jednostkowych warunkuje przyznanie uczestnikom Programu uprawnień wynikających z Programu, przy jednoczesnym warunku pozostaniu przez nich w stosunku pracy ze Spółką w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

 

W dniu 15 grudnia 2022 roku Rada Nadzorcza uchwałą nr 2/2022 określiła cele jednostkowe na rok 2023 dla uczestników Programu Motywacyjnego, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 11/2022 z dnia 15 grudnia 2022 roku. Osiągnięcie celów jednostkowych warunkuje przyznanie uczestnikom Programu uprawnień wynikających z Programu, przy jednoczesnym warunku pozostaniu przez nich w stosunku pracy ze Spółką w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku. Cele te zostały zatwierdzone przez WZ uchwałą nr 23 w dniu 7 czerwca 2023.

 

Zarówno w przypadku Programu Motywacyjnego na rok 2022, jak i 2023, cele dotyczą wskaźników finansowo-operacyjnych poszczególnych spółek zależnych, jednostek organizacyjnych związanych z poszczególnymi technologiami lub całej Grupy Kapitałowej, w zależności od funkcji pełnionej przez danego uczestnika Programu.

 

Realizacja celów z rok 2022 została zatwierdzona przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie uchwałą nr 24 z dnia 7 czerwca 2023 roku.

 

Koszty poniesione w 2023 roku w związku z Programem Motywacyjnym za lata 2022-2024 wyniosły 1 726 tys. PLN.

Koszty poniesione w 2022 roku w związku z Programem Motywacyjnym za lata 2022-2024 wyniosły 1 525 tys. PLN.

 

Nota 34. SPRAWY SĄDOWE

Firma Seco/Warwick Corporation (SWC) z siedzibą w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych wraz z Podmiotem Trzecim, który nie jest powiązany z SECO/WARWICK (Podmiot Trzeci), są stronami sporu sądowego z firmą Liberty Mutual Insurance (LMI), w ramach którego żądają od LMI dodatkowych limitów ubezpieczeniowych tytułem kontynuacji polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za produkty wystawianych na rzecz Podmiotu Trzeciego w latach 1982–1986. SWC i Podmiot Trzeci żądają pokrycia roszczeń zgłaszanych przeciwko nim w związku z procesami sądowymi o szkody osobowe spowodowane przez produkt, wszczętymi przez osoby prywatne, które twierdzą, że doznały uszczerbku na zdrowiu spowodowanego przez azbest w wyniku ekspozycji na produkty Podmiotu Trzeciego wytwarzane przez poprzedników SWC i Podmiotu Trzeciego w latach 1958–1984 (Roszczenia Związane z Azbestem). Spółka SWC została zawiązana dopiero w 1984 r. Do 2006 roku spółka SWC nie należała do grupy kapitałowej SECO/WARWICK.

SWC i Podmiot Trzeci zeznały przed sądem, że umowa ubezpieczenia zawarta z LMI przewiduje dodatkową ochronę obejmującą Roszczenia Związane z Azbestem, w tym także koszty ugód zawartych ze stronami poszkodowanymi i koszty obsługi prawnej związane z weryfikacją zasadności roszczeń i negocjowaniem warunków ugody. LMI stoi na stanowisku, że limity ubezpieczenia zostały wyczerpane z uwagi na szczególne postanowienia zawarte w polisie. SWC i Podmiot Trzeci nie zgadzają się z interpretacją treści umowy ubezpieczenia przedstawioną przez LMI.

Według najlepszej wiedzy Grupy, do dnia sporządzenia niniejszego raportu liczba Roszczeń Związanych z Azbestem wniesionych przeciwko SWC wynosi 1 001, z czego 337 zostało oddalonych, 58 zakończyło się

 

 

zawarciem ugody z ubezpieczycielami na łączną kwotę 5 305 tys. USD, a w wypadku 606 aktualnie trwa proces weryfikacji lub prowadzone są negocjacje warunków ewentualnej ugody z poszkodowanymi stronami. 

W razie braku porozumienia z LMI w kwestii kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej dla SWC lub w wypadku oddalenia sprawy przeciwko LMI, SWC może być zmuszona ponieść koszty Roszczeń Związanych z Azbestem, podczas gdy SWC i Podmiot Trzeci będą podejmować działania, w celu przejęcia roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej za produkty zawierające azbest przez ubezpieczycieli, którzy wystawili dodatkowe polisy w odniesieniu do odpowiedzialności nieobjętej podstawowym ubezpieczeniem.

Według najlepszej wiedzy Grupy, ryzyko że spółka SWC będzie zmuszona ponieść dalsze koszty Roszczeń Związanych z Azbestem nie jest znaczące, a Podmiot Trzeci posiada dodatkowe polisy ubezpieczeniowe zawarte z innymi ubezpieczycielami, które – według informacji otrzymanych od SWC – mogą zapewniać pokrycie Roszczeń Związanych z Azbestem.

Na dzień sporządzenia niniejszego raportu, Zarząd Grupy nie jest w stanie dokonać wiarygodnego oszacowania łącznej kwoty zobowiązania warunkowego Grupy, związanego z opisanymi powyżej roszczeniami. Grupa będzie przekazywał do publicznej wiadomości dalsze istotne informacje dotyczące niniejszego zdarzenia.

 

Nota 35. ROZLICZENIA PODATKOWE

 

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.

 

 

Zdaniem Zarządu na dzień 31 grudnia 2023 roku nie istniała potrzeba utworzenia odpowiednich rezerw na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe. Spółka reguluje zobowiązania podatkowe na bieżąco.

.

 

Nota 36. ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM

Dnia 16 kwietnia 2024 roku Zarząd SECO/WARWICK S.A. poinformował o podjęciu decyzji o ujęciu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK za rok 2023 oraz w sprawozdaniu finansowym spółki zależnej Retech Systems LLC za rok 2023 aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie ok. 2,2 mln USD (tj. ok. 8,8 mln PLN wg kursu USDPLN na dzień 29 grudnia 2023 roku). Utworzone aktywo zwiększy poziom skonsolidowanego zysku netto Grupy SECO/WARWICK za rok 2023.

Decyzja została podjęta w związku z uprawdopodobnieniem się możliwości stopniowego rozliczenia w przyszłych okresach skumulowanych strat podatkowych spółki Retech Systems LLC i została uzgodniona z audytorem Spółki- KPMG Audyt.

W dniu 14 lutego 2023 roku podpisano Aneks do Umowy o Kredyt z Santander Bank Polska Spółka Akcyjna, z terminem spłaty kredytu do dnia 28 lutego 2025 roku. Kwota przyznanego Kredytu w Rachunku Bieżącym wynosi 19 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

Nota 37. WYNAGRODZENIE BIEGŁYCH REWIDENTÓW

W roku 2023 Spółka korzystała z wybranych usług firmy audytorskiej takich jak: badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego SECO/WARWICK S.A., skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK, przeglądu półrocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego, a także z oceny sprawozdania o wynagrodzeniach Rady Nadzorczej oraz Zarządu. Ponadto, firma audytorska przeprowadziła również badanie sprawozdań finansowych trzech spółek zależnych- SWS, SWR i Retech.

Listę podmiotów uprawnionych do przeglądu półrocznych oraz badania rocznych pakietów konsolidacyjnych spółek Grupy SECO/WARWICK na potrzeby konsolidacji przedstawia poniższa tabela.

 

 

 

Nazwa spółki z Grupy SECO/WARWICK

Nazwa podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego

SECO/WARWICK S.A.

KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k.

Retech Systems LLC

KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k.

SECO/WARWICK Retech

KPMG Huazhen LLP Branch

SECO/WARWICK Services

KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k.

 

Łączną wysokość wynagrodzenia podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych za lata 2023 i 2022 przedstawia poniższa tabela.

 

Wynagrodzenie podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych za lata 2023 i 2022.

 

Rodzaj usługi

Wynagrodzenie za rok 2023

w tys. PLN

Wynagrodzenie za rok 2022

w tys. PLN

Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

707

598

Przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego

245

217

Pozostałe usługi

25

23

Razem

977

838

  

 

 

 

 

 

Data: 24 kwietnia 2024 roku

 

 

Prezes Zarządu- Sławomir Woźniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członek Zarządu- Bartosz Klinowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członek Zarządu- Earl Good

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członek Zarządu- Piotr Walasek