iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400PG5SPJZE6S2Z102020-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102021-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102022-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102021-01-012021-12-31259400PG5SPJZE6S2Z102022-01-012022-12-31

Obraz 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 

 

 

Obraz 1057257424

SPIS TREŚCI

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE1

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW4

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ6

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH8

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10

INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO11

I. INFORMACJE OGÓLNE12

II. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO17

III. WPŁYW WOJNY W UKRAINIE NA SYTUACJĘ GRUPY17

IV. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA18

V . ZASADY KONSOLIDACJI19

VI. OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW21

VII. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH34

VIII. ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ KOREKTY38

IX. STANDARDY ORAZ INTERPRETACJE NIEZASTOSOWANE W NINIEJSZYM SPRAWOZDANIU FINANSOWYM38

DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO41

Nota 1. PRZYCHODY42

Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE44

Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ45

Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE47

Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE47

Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY48

Nota 7. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ51

Nota 8. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO51

Nota 9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE52

Nota 10. KOSZT WYTWORZENIA ŚRODKÓW TRWAŁYCH W BUDOWIE ORAZ ŚRODKÓW TRWAŁYCH NA WŁASNE POTRZEBY PONIESIONY W OKRESIE55

Nota 11. WARTOŚCI NIEMATERIALNE55

Nota 12. WARTOŚĆ FIRMY58

Nota 13. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH WYCENIANE METODĄ PRAW WŁASNOŚCI60

Nota 14. ZAPASY61

Nota 15. AKTYWA/ZOBOWIĄZANIA KONTRAKTOWE62

Nota 16. NALEŻNOŚCI HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI63

Nota 17. POZOSTAŁE AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE65

Obraz 1057257424

Nota 18. POZOSTAŁE AKTYWA NIEFINANSOWE70

Nota 19. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY70

Nota 20. KAPITAŁ PODSTAWOWY I POZOSTAŁE KAPITAŁY70

Nota 21. KREDYTY I POŻYCZKI74

Nota 22. LEASING77

Nota 23. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA78

Nota 24. ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE80

Nota 25. POZOSTAŁE REZERWY82

Nota 26. OBJAŚNIENIA DO RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH83

Nota 27. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH85

Nota 28. WYNAGRODZENIE KLUCZOWEGO PERSONELU85

Nota 29. INSTRUMENTY FINANSOWE87

Nota 30. STRUKTURA ZATRUDNIENIA92

Nota 31. PREZENTACJA DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ92

Nota 32. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM93

Nota 33. CELE I POLITYKA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM93

Nota 34. PROGRAM MOTYWACYJNY97

Nota 35. SPRAWY SĄDOWE98

Nota 36. ROZLICZENIA PODATKOWE98

Nota 37. ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM99

Nota 38. WYNAGRODZENIE BIEGŁYCH REWIDENTÓW99

 

Obraz 1057257424

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

(dane sporządzone w tys. PLN)

 

 

 

Rok zakończony

31 grudnia 2022

Rok zakończony

31 grudnia 2021

 

nota

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

1

622 729

463 197

Koszt własny sprzedaży

3

-485 385

-358 936

 

 

 

 

Zysk brutto ze sprzedaży

 

137 344

104 261

 

 

Pozostałe przychody operacyjne

4

4 837

2 120

Koszty sprzedaży

3

-35 130

-26 999

Koszty ogólnego zarządu

3

-59 641

-49 408

Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych

4

-2 040

-1 004

Pozostałe koszty operacyjne

4

-3 317

-4 959

 

 

Zysk z działalności operacyjnej

 

42 053

24 011

 

Przychody finansowe

5

3 098

1 106

Koszty finansowe

5

-11 334

-5 421

Udział w zyskach (stratach) netto jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

-480

-242

 

 

Zysk brutto

 

33 337

19 454

Podatek dochodowy

6

-1 282

-2 145

Zysk netto z działalności kontynuowanej

 

32 055

17 309

Zysk z działalności zaniechanej

-

-

Zysk netto

 

32 055

17 309

 

Zysk netto przypadający

 

 

 

Akcjonariuszom jednostki dominującej

30 619

16 914

Akcjonariuszom niekontrolującym

 

1 436

395

 

 

 

Sprawozdanie z całkowitych dochodów należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

Obraz 1057257424

2tabela

Rok zakończony

31 grudnia 2022

Rok zakończony

31 grudnia 2021

Zysk

32 055

17 309

INNE CAŁKOWITE DOCHODY:

 

 

 

Pozycje niepodlegające przeklasyfikowaniu do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych:

-4 743

3 415

Zyski/straty aktuarialne programu emerytalnego określonych świadczeń

 

-4 743

3 415

Pozycje, które mogą zostać przeklasyfikowane do zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych:

4 763

3 565

Wycena instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne

2 530

-414

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

2 233

3 979

Inne całkowite dochody, przed opodatkowaniem

20

6 980

Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów

Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty

-

-

Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty

-481

77

Inne całkowite dochody netto razem

 

-461

7 057

Całkowite dochody ogółem

 

31 594

24 366

Całkowite dochody ogółemprzypadające

 

 

 

Akcjonariuszom dominującym

30 562

23 841

Akcjonariuszom niesprawującym kontroli

 

1 032

525

 

ZYSK NA JEDNĄ AKCJĘ

7

 

 

- podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję

3,60

1,91

- rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję

3,49

1,91

- podstawowy z zysku z działalności kontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

3,60

1,91

- rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

 

3,49

1,91

- podstawowy z zysku z działalności niekontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

-

-

- rozwodniony z zysku z działalności niekontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej

-

-

 

Obraz 1057257424

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

(dane sporządzone w tys. PLN)

4tabela

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

 

Nota

 

 

AKTYWA

 

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

9

55 570

52 875

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

9

26 428

20 993

Nieruchomości inwestycyjne

262

286

Wartość firmy

12

31 748

31 748

Wartości niematerialne

11

48 474

47 248

Należności handlowe oraz pozostałe należności długoterminowe

16

1 830

1 457

Pozostałe aktywa niefinansowe

17

100

3

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

6

1 786

1 714

Aktywa trwałe

 

166 198

156 324

 

 

 

Zapasy

14

89 239

62 790

Należności handlowe oraz pozostałe należności krótkoterminowe

16

104 811

101 888

Należności z tytułu podatku dochodowego

16

1 570

280

Pozostałe aktywa finansowe

17

1 214

35

Pozostałe aktywa niefinansowe

18

3 856

2 620

Aktywa kontraktowe

15

140 874

78 434

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

19 

73 900

54 225

Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży

 

415 464

300 272

Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

-

-

Aktywa obrotowe

 

415 464

300 272

 

AKTYWA RAZEM

 

581 662

456 596

 

Sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

Obraz 1057257424

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

(dane sporządzone w tys. PLN)

5tabela

 

 

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

 

Nota

 

 

PASYWA

 

 

 

 

 

Kapitał podstawowy

20

3 616

3 616

Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji

20

78 666

78 666

Akcje własne

20

-28 532

-28 532

Pozostałe kapitały rezerwowe

20

70 831

64 620

Zyski zatrzymane

20

97 081

73 754

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

 

221 662

192 124

Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących

 

2 409

1 377

Kapitał własny

 

224 071

193 501

 

 

Kredyty i pożyczki

21

7 948

12 586

Zobowiązania leasingowe

22

18 396

13 952

Pochodne instrumenty finansowe

17

-

90

Rezerwa na odroczony podatek dochodowy

6

15 813

18 194

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

24

1 421

1 143

Zobowiązania kontraktowe

15

1 357

1 357

Zobowiązania długoterminowe

 

44 935

47 322

 

 

 

Kredyty i pożyczki

21

58 047

37 207

Zobowiązania leasingowe

22

5 414

4 589

Pochodne instrumenty finansowe

17

1 984

3 782

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

23

84 699

62 382

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

24

26 428

19 130

Pozostałe rezerwy

25

10 017

9 766

Zobowiązania kontraktowe

15

126 067

78 917

Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży

 

312 656

215 773

Zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży

 

-

-

Zobowiązania krótkoterminowe

312 656

215 773

Zobowiązania razem

357 591

263 095

PASYWA RAZEM

 

581 662

456 596

Sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

Obraz 1057257424

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

(dane sporządzone w tys. PLN)

6tabela

 

nota

Rok zakończony

31 grudnia 2022

Rok zakończony

31 grudnia 2021

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

Zysk brutto

33 337

19 454

Korekty razem:

26

680

-8 937

Udział w (zyskach)/stratach netto jednostki współkontrolowanej

12

480

242

Amortyzacja

3

15 008

12 894

(Zyski)/ straty z tytułu różnic kursowych

5

1 282

2 551

Korekty z tytułu przychodów (kosztów) finansowych

4 287

666

Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej

-1 123

421

Inne korekty

-890

-455

Zmiany w pozycjach bilansowych:

26

 

Zmiana stanu rezerw

1 133

7 800

Zmiana stanu zapasów

-25 119

283

Zmiana stanu należności

-5 219

136

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem zobowiązań finansowych

24 147

7 450

Zmiana stanu aktywów i zobowiązań kontraktowych

-14 198

-42 409

Zmiana stanu walutowych instrumentów pochodnych

-633

683

Korekty z tytułu płatności w formie akcji

 

1 525

801

Przychody pieniężne z działalności operacyjnej

34 017

10 517

Podatek dochodowy zapłacony

 

-7 471

-955

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

26 546

9 562

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ

26

Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

1 524

1 622

Inne wpływy z aktywów finansowych

16

136

Wydatki inwestycyjne na wartości niematerialne oraz rzeczowe aktywa trwałe

 

-13 207

-10 311

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

-11 667

-8 553

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów

26

24 488

18 260

Wpływy ze sprzedaży lub emisji akcji własnych

20

-

153

Otrzymane dotacje

26

523

849

Nabycie akcji własnych

20

-

-8 750

Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli

8

-2 549

-4 944

Spłata kredytów

26

-8 558

-39

Obraz 1057257424

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

26

-4 435

-4 394

Odsetki

26

-4 593

-862

Inne wydatki finansowe

 

-

-

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

 

4 876

273

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany

 

19 755

1 282

Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

 

-80

384

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

 

19 675

1 666

Środki pieniężne na początek okresu

 

54 225

52 558

Środki pieniężne na koniec okresu

 

73 900

54 225

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

 

Obraz 1057257424

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

(dane sporządzone w tys. PLN)

610 -1 

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji

Akcje własne

Pozostałe kapitały

rezerwowe

Zyski zatrzymane / niepokryte straty

Kapitał akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitały akcjonariuszy niekontrolujących

Kapitał własny ogółem

Nota

20

 20

20 

20

2020

 

 

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022 r.

3 616

78 666

-28 532

64 620

73 754

192 124

1 377

193 501

Zysk za okres

-

-

-

-

30 619

30 619

1 436

32 055

Inne całkowite dochody

-

-

-

4 686

-4 743

-57

-404

-461

Razem całkowite dochody za rok obrotowy

-

-

-

4 686

25 876

30 562

1 032

31 594

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

-

-

-

-

-

-

-

-

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-2 549

-2 549

-

-2 549

Utworzenie kapitału rezerwowego na realizację odkupu akcji własnych

-

-

-

1 525

-

1 525

-

1 525

Wykup akcji

-

-

-

-

-

-

-

-

Zmiany w kapitale własnym

-

-

-

6 211

23 327

29 538

1 032

30 570

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2022 r.

3 616

78 666

-28 532

70 831

97 081

221 662

2 409

224 071

 

Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2021 r.

3 616

78 666

-22 338

49 866

71 369

181 179

852

182 031

Zysk za okres

-

-

-

-

16 914

16 914

395

17 309

Inne całkowite dochody

-

-

-

3 511

3 415

6 927

130

7 057

Razem całkowite dochody za rok obrotowy

-

-

-

3 511

20 329

23 841

525

24 366

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

-

-

2 556

-1 757

-

799

-

799

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-4 944

-4 944

-

-4 944

Utworzenie kapitału rezerwowego na realizację odkupu akcji własnych

-

-

-

13 000

-13 000

-1

-

-1

Wykup akcji

-

-

-8 750

-

-

-8 750

-

-8 750

Zmiany w kapitale własnym

-

-

-6 194

14 754

2 385

10 945

525

11 470

Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021 r.

3 616

78 666

-28 532

64 620

73 754

192 124

1 377

193 501

 

Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizować łącznie z notami i dodatkowymi informacjami.

Obraz 1377626488

 

 

 

 

Obraz 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK ZAKOŃCZONY

31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 

Obraz 1377626488

 

 

I. INFORMACJE OGÓLNE

1. Dane jednostki dominującej

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK (dalej: Grupa Kapitałowa, Grupa Kapitałowa Emitenta, Grupa) jest SECO/WARWICK Spółka Akcyjna z siedzibą w Świebodzinie (dalej: Emitent, Spółka, Spółka dominująca). Spółka została utworzona w dniu 2 stycznia 2007 roku, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Zielonej Górze VIII Wydział Gospodarczy KRS, który wpisał Spółkę do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000271014.

 

Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:SECO/WARWICK S.A.

Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które to zmiany nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego:w bieżącym okresie zmiany nie wystąpiły

Siedziba jednostki: Polska, 66-200 Świebodzin , ul. Sobieskiego 8

Forma prawna jednostki:Spółka akcyjna

Państwo rejestracji:Polska

Adres zarejestrowanego biura jednostki:66-200 Świebodzin , ul. Sobieskiego 8

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:Polska, 66-200 Świebodzin, ul. Sobieskiego 8

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:działalność Grupy SECO/WARWICK dzieli się na cztery główne grupy produktów: piece próżniowe, linie do obróbki cieplnej aluminium i linie CAB, piece topialne, usługi posprzedażowe.

Numer statystyczny REGON: 970011679

Podstawowy przedmiot działalności według PKD:

28,21,Z

Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,

25

Produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń

33

Naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń

46

Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi

49

Transport lądowy oraz transport rurociągowy

52

Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport

62

Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana

71

Działalność w zakresie architektury i inżynierii; badania i analizy techniczne

72

Badania naukowa i prace rozwojowe

64,20,Z

Działalność holdingów finansowych

Grupa SECO/WARWICK to producent urządzeń do procesów cieplnych. Dzięki ośrodkowi badawczo-rozwojowemu, wyposażonemu w piece przemysłowe, a także współpracy z technicznymi ośrodkami akademickimi oferuje innowacyjne rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Grupa SECO/WARWICK to dziewięć spółek prowadzących działalność gospodarczą mających swoje siedziby na trzech kontynentach. Poszczególne spółki pracują i realizują procesy technologiczne producentów związanych z przemysłem produkcji stali, tytanu i aluminium, jak również w recyklingu aluminium, przemyśle kuziennym, samochodowym, lotniczym, hartowni usługowych, HVAC/R, elektronicznym, energetyki wiatrowej, sprzętu medycznego, przemysłu nuklearnego, i innych.

2. Czas trwania Grupy Kapitałowej

Spółka SECO/WARWICK S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony, poza spółką SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co.,Ltd. utworzoną na czas określony 27 lat tj. do 5 maja 2037 r.

 

Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek wchodzących w skład Grupy sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.

 

Rokiem obrotowym Spółki dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy jest rok kalendarzowy.

3. Okresy prezentowane

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku.

Dane porównawcze prezentowane są:

według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,

za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,

okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,

okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.

4. Skład organów jednostki dominującej SECO/WARWICK S.A.

Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku Zarząd SECO/WARWICK S.A. funkcjonował w składzie:

 

Sławomir Woźniak - Prezes Zarządu

Bartosz Klinowski – Członek Zarządu

Earl Good – Członek Zarządu

Piotr Walasek – Członek Zarządu.

 

Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, 31 grudnia 2022 roku Rada Nadzorcza SECO/WARWICK S.A. funkcjonowała w składzie:

 

Andrzej Zawistowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej

Maciej Karnicki - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Jeffrey Boswell - Członek Rady Nadzorczej

Marcin Murawski - Członek Rady Nadzorczej

Robert Jasiński - Członek Rady Nadzorczej.

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Na dzień 31 grudnia 2021 roku Rada Nadzorcza SECO/WARWICK S.A. funkcjonowała w składzie:

 

Andrzej Zawistowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej

Henryk Pilarski - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Jeffrey Boswell - Członek Rady Nadzorczej

Marcin Murawski - Członek Rady Nadzorczej

Jacek Tucharz - Członek Rady Nadzorczej.

 

Zmiany w składzie Zarządu:

Od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie było zmian w składzie Zarządu.

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej:

W dniu 25 maja 2022 roku Pan Maciej Karnicki uchwałą nr 23 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia SECO/WARWICK S.A. został powołany do pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej. W dniu 25 maja 2022 roku Pan Robert Jasiński uchwałą nr 25 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia SECO/WARWICK S.A. został powołany do pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej. Jednocześnie na nową kadencję Rady Nadzorczej nie zostali powołani Pan Henryk Pilarski oraz Pan Jacek Tucharz.

 

5. Firma audytorska

KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

ul. Inflancka 4A

00-189 Warszawa

 

 

6. Znaczący Akcjonariusze jednostki dominującej

Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:

Akcjonariusze

Liczba akcji

Udział w kapitale zakładowym (%)

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%)

SW Holding

3 387 139

32,89%

3 387 139

32,89%

Spruce Holding Limited Liability Company (USA)

1 091 952

10,60%

1 091 952

10,60%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

600 000

5,83%

600 000

5,83%

NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny*

577 470

5,61%

577 470

5,61%

* uprzednio: MetLife OFE

Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania finansowego SECO/WARWICK S.A. posiada 1 802 189 akcji własnych stanowiących 17,50% udział w kapitale zakładowym. Spółka nie wykonuje prawa głosu z akcji własnych.

 

W dniu 3 lutego 2023 roku do Spółki wpłynęło zawiadomienie od Generali Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. (Generali PTE) przekazane w trybie art. 69 w związku z art. 87 ust. 1 pkt 2b Ustawy o ofercie publicznej o przekroczeniu łącznie przez fundusze zarządzane przez Generali PTE progu 5% ogólnej liczby głosów w Spółce w związku z przejęciem zarządzania NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (uprzednio Metlife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym.

 

Obraz 1377626488

 

 

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie było zmian w stanie akcjonariuszy posiadających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki w stosunku do informacji na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawionej w tabeli powyżej.

7. Spółki zależne

Na dzień 31 grudnia 2022 roku spółka SECO/WARWICK S.A. była podmiotem dominującym bezpośrednio i pośrednio wobec poniższych spółek:

SECO/WARWICK Corporation,

SECO/WARWICK Rus,

Retech Systems LLC,

SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co. Ltd.,

SECO/WARWICK Germany GmbH,

SECO/WARWICK Services Sp. z o.o.,

SECO/WARWICK of Delaware Inc,

Retech Tianjin Holdings LLC,

SECO WARWICK USA HOLDING LLC,

SECO VACUUM TECHNOLOGIES LLC,

SECO/WARWICK Systems and Services India PVT. Ltd.

SECO/WARWICK Technical Services (Tianjin) Co.Ltd.,

OOO SCT.

 

Jednostki pozostające pod współkontrolą

 

OOO SCT (Sołniecznogorsk) Rosja, w której SECO/WARWICK S.A. posiada 50% udziałów uprawniających do 50% głosów w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

 

Zmiany w składzie Grupy:

 

20 maja 2022 roku utworzona została spółka SECO/WARWICK Technical Services Tianjin Co.Ltd, (Chiny) zależna w 100% od spółki SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co. Ltd.

 

Skład Grupy na dzień 31.12.2022 r:

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Procentowy udział Seco/ Warwick w kapitale podstawowym

Podmiot dominujący

SECO/WARWICK S.A.

Świebodzin

Spółka holdingowa w Grupie SECO/WARWICK. Nadzór właścicielski oraz świadczenie usług zarządzania strategicznego. Produkcja urządzeń do obróbki cieplnej metali.

Nie dotyczy

Spółki zależne bezpośrednio i pośrednio

SECO/WARWICK Corp.

Meadville (USA)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

100%

Obraz 1377626488

 

 

SECO/WARWICK of Delaware, Inc

Wilmington (USA)

Działalność holdingowa i rejestracja znaków towarowych i patentów oraz udzielanie licencji na ich używanie przez SECO/WARWICK Corp.

100%

SECO/WARWICK Rus

Moskwa (Rosja)

Pośrednictwo w sprzedaży produktów Grupy SECO/WARWICK.

100%

Retech Systems LLC

Buffalo (USA)

Działalność handlowo-usługowa oraz produkcja urządzeń metalurgicznych do topienia, odlewania próżniowego metali i stopów specjalnych.

100%

SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co., Ltd.

Tianjin (Chiny)

Produkcja urządzeń do obróbki cieplnej metali.

93%

Retech Tianjin Holdings LLC

(USA)

Działalność holdingowa.

80%

OOO SCT

Sołniecznogorsk (Rosja)

Świadczenie usług w dziedzinie termicznej obróbki metali na terenie Rosji.

50%

SECO/WARWICK Germany GmbH

Bedburg-Hau (Niemcy)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

100%

SECO/WARWICK Services Sp.z o.o.

Świebodzin

Działalność serwisowa.

100%

SECO WARWICK USA HOLDING LLC

Wilmington (USA)

Działalność holdingowa.

100%

SECO VACUUM TECHNOLOGIES LLC

Wilmington (USA)

Sprzedaż i dystrybucja pieców próżniowych.

100%

SECO/WARWICK Systems and Services India PVT. Ltd.

Mumbai (Indie)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

100%

SECO/WARWICK Technical Services Tianjin Co.Ltd.

Tianjin (Chiny)

Sprzedaż i działalność serwisowa.

93%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Graficzna prezentacja Grupy Kapitałowej

 

Obraz 830082734

 

  

 

II. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 27 kwietnia 2023 roku.

 

III. WPŁYW WOJNY W UKRAINIE NA SYTUACJĘ GRUPY

 

WOJNA W UKRAINIE

W omawianym okresie konflikt zbrojny w Ukrainie nie miał istotnego negatywnego wpływu na działalność Spółki i Grupy.

Grupa posiada w Rosji spółkę zależną z siedzibą w Moskwie (SECO/WARWICK Rus) prowadzącą działalność pośrednictwa w sprzedaży produktów Grupy na terenie Rosji. Udział Grupy w kapitale tej spółki wynosi 100% i jest ona konsolidowana metodą pełną. Ponadto w skład Grupy wchodzi spółka współkontrolowana OOO SCT z siedzibą w Sołniecznogorsku, która zajmuje się świadczeniem usług w obszarze termicznej obróbki metali na terenie Rosji. Udział Grupy w kapitale i głosach na walnym zgromadzeniu tej spółki wynosi 50% (pozostałe 50% w kapitale i głosach należy do podmiotu prawa rosyjskiego) i jest ona konsolidowana metodą praw własności. Grupa nie posiada aktywów (spółek, aktywów trwałych) zlokalizowanych w Ukrainie ani

w Białorusi.

 

Zarząd Jednostki dominującej na bieżąco śledzi zakres nakładanych sankcji gospodarczych na Federację Rosyjską i Białoruś oraz zapewnia, że wszelkie aktywności sfery biznesowej są prowadzone z pełnym poszanowaniem, mających zastosowanie do Grupy, sankcji gospodarczych o charakterze bezpośrednim, pośrednim, podmiotowym, jak i przedmiotowym. W chwili obecnej, na skutek sankcji gospodarczych, wstrzymane zostały prace umożliwiające zakończenie jednego kontraktu na rynku rosyjskim.

Jednostka dominująca ani inne spółki z Grupy nie udzielały spółkom SECO/WARWICK Rus ani OOO SCT pożyczek. Ponadto na dzień 31 grudnia 2022 r.:

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

aktywa netto spółki SECO/WARWICK Rus wynosiły -1,2 mln zł,

Grupa posiadała nierozliczone depozyty w kwocie 0,6 mln zł przekazane klientom z Rynków wschodnich.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania Grupa nie utworzyła odpisów aktualizujących na powyższe aktywa z uwagi na fakt, iż nie przewiduje się braku spłaty rozrachunków, a aktywa spółki SECO/WARWICK Rus są w pełni dysponowane.

Zarząd Grupy monitoruje sytuację i w przypadku wystąpienia uzasadnionych przesłanek taka aktualizacja wartości nastąpi w okresach sprawozdawczych dotyczących 2023 r. lub w późniejszych.

 

Na podstawie aktualnych informacji, Grupa identyfikuje następujące główne obszary ewentualnego wpływu wojny w Ukrainie na działalność, a także sytuację finansową Spółki oraz Grupy Kapitałowej:

wzrost zmienności kursów walutowych,

osłabienie koniunktury gospodarczej w skali globalnej przy jednoczesnej rosnącej inflacji (zjawiska stagflacyjne),

wzrost ryzyka geopolitycznego przekładający się na ryzyko ograniczenia aktywności inwestycyjnej w branżach obsługiwanych przez Grupę,

pogłębiające się zawirowania w łańcuchach dostaw – problemy z dostępnością wybranych komponentów, surowców i materiałów, np. stali oraz z istotnym wzrostem ich cen,

rosnące koszty energii (energii elektrycznej, paliw i gazu ziemnego),

wzrost stóp procentowych skutkujący wzrostem kosztów finansowania,

ryzyka w obszarze IT.

 

Grupa nie zidentyfikowała istotnej zmiany terminowości regulowania należności, w związku z powyższym nie wprowadzono istotnych odpisów z tytułu utraty wartości należności oraz aktywów kontraktowych.

Zarząd Jednostki dominującej w oparciu o najlepszą wiedzę nie spodziewa się wzrostu liczby sporów sądowych lub otrzymania kar z tytułu nieterminowej realizacji kontraktów, zerwania kontraktów lub niewypłacalności klientów Grupy. Zarząd Jednostki dominującej na bieżąco monitoruje oraz analizuje rozwój sytuacji, wartość zamówień, stopień zaawansowania realizacji pozyskanych zamówień celem podjęcia ewentualnych działań zmierzających do zabezpieczenia działalności Grupy.

Jak dotąd Grupa nie odnotowała znaczących problemów z dostępnością surowców, materiałów i towarów.

 

IV. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA

 

1. Podstawa sporządzenia

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w kształcie zatwierdzonym przez UE oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim („Rozporządzenie”). 

 

2. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości obejmujący okres nie krótszy, niż 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31 grudnia 2022 roku.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku, Zarząd jednostki dominującej przeprowadził analizę możliwości kontynuowania działalności Grupy biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie, a także m.in. bieżący portfel zamówień, prognozowane szacunki przepływów pieniężnych, wartość kapitału obrotowego, aktualny stan zadłużenia oraz dostępne linie kredytowe.

 

Obraz 1377626488

 

 

W oparciu o przeprowadzoną analizę Zarząd nie stwierdził istnienia istotnych niepewności dla możliwości kontynuowania działalności przez Grupę przez okres co najmniej 12 miesięcy od daty bilansowej. Zarząd Emitenta ocenia również, że rosyjska inwazja na Ukrainę i tocząca się tam wojna ma wpływ na ograniczoną sprzedaży do tych krajów, jednakże zostało to zniwelowane przez sprzedaż pozostałe rynki. Zarząd ma jednak na uwadze fakt, że działania zbrojne w Ukrainie charakteryzują się dużą zmiennością i niepewnością, co może wpłynąć na wyniki finansowe Grupy w przyszłych okresach.

 

3. Zdarzenia po dacie bilansu

Do dnia sporządzeniaskonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.

 

V . ZASADY KONSOLIDACJI

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Jednostki dominującej i jej jednostek zależnych.

 

1) Jednostki zależne

Jednostki zależne to wszelkie jednostki, w odniesieniu do których Grupa:

sprawuje kontrolę,

podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych,

posiada możliwość wykorzystania sprawowanej kontroli nad jednostką do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

Jednostka przejmująca ujmuje wartość firmy na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości A nad wartością B, gdzie:

A) oznacza sumę:

przekazanej zapłaty,

kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej, oraz

w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.

B) oznacza wartość godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

 

Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według cen nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.

Sprzedane w roku obrotowym spółki zależne podlegają konsolidacji od początku roku obrotowego do dnia zbycia. Wyniki finansowe jednostek nabytych w ciągu roku są ujmowane w sprawozdaniu finansowym od momentu ich nabycia.

Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.

 

Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

2) Kapitały i transakcje dotyczące akcjonariuszy niesprawujących kontroli

Udziały niekontrolujące są wykazywane według przypadającej na nie wartości godziwej aktywów netto. W kolejnych okresach, straty przypadające na udziały niekontrolujące przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.

Udziały należące do udziałowców niesprawujących kontroli obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Kapitał należący do udziałowców niesprawujących kontroli ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Wartość tą zmniejsza/zwiększa się o przypadające na wartość udziałów należących do udziałowców niesprawujących kontroli zwiększenia/zmniejszenia kapitału własnego. 

 

3) Jednostki stowarzyszone

Jednostki stowarzyszone, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje samodzielnie, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.

Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.

 

4) Jednostki pozostające pod wspólną kontrolą

Jednostki pozostające pod wspólną kontrolą to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje samodzielnie, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach pozostających pod wspólną kontrolą są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.

Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki pozostającej pod wspólną kontrolą od dnia nabycia ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.

 

5) Spółki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym

Niniejsze skonsolidowane sprawozdania finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2010 roku obejmują następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:

 

Wyszczególnienie

Udział w ogólnej liczbie głosów (w %)

31.12.2022

31.12.2021

SECO/WARWICK S.A.

Jednostka dominująca

SECO/WARWICK Corp.

100%

100%

SECO/WARWICK Rus

100%

100%

Retech Systems LLC

100%

100%

SECO/WARWICK Retech Thermal Equipment Manufacturing Tianjin Co., Ltd.

93%

93%

SECO/WARWICK Germany GmbH

100%

100%

SECO/WARWICK SYSTEMS AND SERVICES Indie PVT Ltd

100%

100%

SECO/WARWICK Services Sp. z o.o.

100%

100%

SECO/WARWICK of Delaware, Inc

100%

100%

Retech Tianjin Holdings LLC

80%

80%

SECO WARWICK USA HOLDING LLC

100%

100%

SECO VACUUM TECHNOLOGIES LLC

100%

100%

SECO/WARWICK Technical Services (Tianjin) Co.Ltd.,

93%

-

OOO SCT

50%

50%

Jednostka pozostająca pod współkontrolą:

 

 

OOO SCT

50%

50%

 

 

Obraz 1377626488

 

 

VI. OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego za wyjątkiem: pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.

 

Koszt historyczny ustalany jest co do zasady na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty za dobra lub usługi.

Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku podejmują te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny.

Niniejsze sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych polskich („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN. 

Różnice pomiędzy kwotami ogółem, a sumą ich składników, wynikają z zaokrągleń. Różnice kursowe z przeliczenia pozycji bilansowych kalkulowane są jako różnice pomiędzy kursem z bilansu otwarcia i zamknięcia.

 

Pozostałe nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2022 roku, nie mają istotnego wpływu na roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

 

Podsumowanie istotnych polityk rachunkowości

Prezentacja sprawozdania z sytuacji finansowej

Zgodnie z MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” aktywa oraz zobowiązania są prezentowane w bilansie, jako krótkoterminowe i długoterminowe.

 

Prezentacja sprawozdania z całkowitych dochodów

Zgodnie z MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” w sprawozdaniu z całkowitych dochodów koszty są prezentowane w układzie kalkulacyjnym. 

 

Zysk przypadający na jedną akcję

Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję za każdy okres ustalany jest jako iloraz zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej za dany okres i średniej ważonej liczby akcji. Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję uwzględnia efekt funkcjonującego w Spółce programu motywacyjnego zakładającego wydanie beneficjentom programu akcji własnych posiadanych przez SECO/WARWICK S.A.

Wartości niematerialne

Jako składniki wartości niematerialnych Grupa ujmuje niepieniężne składniki aktywów, które są możliwe do zidentyfikowania (można je wydzielić lub sprzedać), są kontrolowane przez jednostkę oraz jest prawdopodobne, że przyniosą jednostce korzyści ekonomiczne.

Wartości niematerialne zawierają głównie oprogramowanie, koszty prac rozwojowych i są początkowo wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia obejmującymi cenę zakupu, cła importowe, niepodlegające odliczeniu podatki zawarte w cenie, pomniejszone o upusty i rabaty oraz powiększone o nakłady bezpośrednio związane z przygotowaniem składnika aktywów do użytkowania zgodnie z jego planowanym przeznaczeniem.

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

W celu ustalenia czy składnik wartości niematerialnych wytworzony we własnym zakresie spełnia kryteria ujmowania jako aktywa, jednostka dokonuje podziału procesu powstawania aktywów na dwa etapy:

 

etap prac badawczych,

etap prac rozwojowych.

 

Koszty powstałe w fazie badawczej zawsze powiększają bezpośrednio koszty okresu.

 

Grupa ujmuje w bilansie składniki wartości niematerialnych powstałe w wyniku realizacji prac rozwojowych, jedynie w przypadku, jeśli spełniają one następujące warunki:

istnieje pewność ukończenia składnika wartości niematerialnych,

można wykazać możliwości wykorzystania lub sprzedaży,

istnieje możliwość wiarygodnego pomiaru poniesionych kosztów.

Szczegółowy sposób ujmowania kosztów na prace rozwojowe został opisany w rozdziale VII podpunktu Ujmowanie kosztów na prace rozwojowe.

 

Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony, czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości.

 

Do aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania Grupa zalicza wyłącznie wartość firmy, która nie podlega amortyzacji, lecz jest testowana pod kątem możliwej utraty wartości co roku lub częściej, jeśli zdarzenia bądź zmiany okoliczności wskazują na możliwą utratę wartości. Test na utratę wartości firmy opisano w rozdziale VII w podpunkcie „Utrata wartości firmy”.

 

Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.

Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

 

.Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do wartości niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:

Wyszczególnienie

Aktywowane koszty prac rozwojowych

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Okresy użytkowania

5-20 lat

5- 20 lat

5 - 15 lat

Wykorzystana metoda

Amortyzowane metodą liniową po zakończeniu prac

Amortyzowane przez okres umowy - metodą liniową

Amortyzowane metodą liniową

Pochodzenie

Wytworzone

Nabyte

Nabyte

Weryfikacja pod kątem utraty wartości / badanie wartości odzyskiwalnej

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości oraz test na utratę wartości w odniesieniu do niezakończonych kosztów prac rozwojowych

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Otrzymane dofinasowanie ujmowane są jako pomniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów, będącego przedmiotem otrzymanej dotacji, a nie jako odrębna pozycja w pasywach sprawozdania z sytuacji finansowej. Jednocześnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, rozliczenie otrzymanych dotacji Grupa prezentuje jako pomniejszenie kosztów odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi aktywami. 

Wartość firmy

Wartość firmy wyceniana jest w sposób opisany w części V. Zasady konsolidacji punkt 1) jednostki zależne. Wartość firmy z nabycia jednostek zależnych ujmowana jest w wartościach niematerialnych. Wartość firmy nie jest amortyzowana, natomiast jest testowana co roku pod kątem utraty wartości (lub częściej, jeśli wystąpią przesłanki, które wskazują na możliwość wystąpienia utraty wartości), i jest wykazywana w wartości początkowej pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości. Zyski lub straty z tytułu zbycia jednostki obejmują wartość bilansową wartości firmy sprzedanej jednostki. 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe są wykazywane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.

 

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez oszacowanie okresu użytkowego danego aktywa, wynoszącego:

 

Budynki i budowle

od 10 do 40 lat

Urządzenia techniczne i maszyny

od 5 do 30 lat

Środki transportu

od 5 do 10 lat

Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe

od 5 do 15 lat

 

 

Zyski i straty wynikłe ze sprzedaży lub likwidacji są określone, jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych rzeczowych aktywów trwałych i są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

 

Otrzymane dofinasowanie ujmowane są jako pomniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów, będącego przedmiotem otrzymanej dotacji, a nie jako odrębna pozycja w pasywach sprawozdania z sytuacji finansowej. Jednocześnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, rozliczenie otrzymanych dotacji Grupa prezentuje jako pomniejszenie kosztów odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi aktywami. 

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie obejmują nakłady na rzeczowe aktywa trwałe, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną one zakończone. Prezentowane są w bilansie według kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie są amortyzowane. 

 

Nieruchomości inwestycyjne

Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które traktowane są, jako źródło przychodów z czynszów lub/i utrzymywane są w posiadaniu ze względu na spodziewany przyrost ich wartości.

Nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Amortyzację wylicza się przez oszacowany okres ekonomicznej przydatności tych aktywów, używając metody liniowej. Nie amortyzuje się gruntów.

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Aktywa finansowe

Klasyfikacja aktywów finansowych

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.

 

 

Wycena na moment początkowego ujęcia

Z wyjątkiem niektórych należności handlowych, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Zaprzestanie ujmowania

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności. 

Wycena po początkowym ujęciu

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

 

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

należności handlowe,

pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

środki pieniężne i ekwiwalenty.

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Ujmowanie i wycena zobowiązań finansowych

 

Zobowiązania z tytułu kredytów

Zobowiązania z tytułu kredytów oraz inne zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej, a następnie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Koszty transakcji, bezpośrednio związane z nabyciem lub emisją zobowiązania finansowego, powiększają wartość bilansową tego zobowiązania, ponieważ w momencie początkowego ujęcia składnik zobowiązań ujmuje się w wartości godziwej kwot zapłaconych lub otrzymanych w zamian za zobowiązanie. W okresach późniejszych koszty te są amortyzowane przez okres trwania zobowiązania, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.

 

Zobowiązania handlowe

Krótkoterminowe zobowiązania handlowe wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

 

Rachunkowość zabezpieczeń

Zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe” istnieją trzy rodzaje powiązań zabezpieczających”:

a)zabezpieczenie wartości godziwej: zabezpieczenie przed zagrożeniem zmianami wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, albo wyodrębnionej części takiego składnika aktywów, zobowiązania lub uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka, i które mogłoby wpływać na sprawozdanie z całkowitych dochodów,

b)zabezpieczenie przepływów pieniężnych: zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które i) przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanym z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem i które ii) mogłoby wpływać na sprawozdanie z całkowitych dochodów,

c)zabezpieczenie w aktywach netto w podmiocie zagranicznym zgodnie z definicją zawartą w MSR 21.

 

Wycena bilansowa instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne ujmowana jest w kapitałach własnych Grupy. W momencie, gdy transakcja, dla której został zawarty walutowy kontrakt terminowy ma wpływ na sprawozdanie z całkowitych dochodów – wycena pierwotnie ujęta w kapitałach własnych reklasyfikowana jest do sprawozdania z całkowitych dochodów.

Ze względu na to, że instrumenty pochodne zawierane są w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych związanych z kontraktami sprzedażowymi, w odniesieniu do których przychody są ujmowane w czasie według stopnia zaawansowania, wycena instrumentów pochodnych wpływa na wynik finansowy proporcjonalnie do zaawansowania procentowego danego kontraktu w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w wysokości efektywnej części zabezpieczenia.

 

Rachunkowość zabezpieczeń stosuje się do powiązania zabezpieczającego wtedy i tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie następujące warunki:

a)W momencie ustanowienia zabezpieczenia formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez jednostkę oraz strategie ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikacje instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób, w jaki jednostka będzie oceniała efektywność instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej pozycji zabezpieczanej lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem,

b)Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce efektywne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka, zgodnie z udokumentowaną pierwotnie strategią zarządzania ryzykiem, dotyczącą tego konkretnego powiązania zabezpieczającego,

Obraz 1377626488

 

 

c)W przypadku zabezpieczeń przepływów pieniężnych, planowana transakcja będąca przedmiotem zabezpieczenia musi być wysoce prawdopodobna oraz musi podlegać zagrożeniu zmianami przepływów pieniężnych, które w rezultacie mogą wpływać na sprawozdanie z całkowitych dochodów,

d)Efektywność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić, tj. wartość godziwa lub przepływy pieniężne związane z pozycją zabezpieczaną wynikające z zabezpieczanego ryzyka oraz wartość godziwa instrumentu zabezpieczającego mogą być wiarygodnie wycenione,

e)Zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego wysoka efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.

 

Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Obniżka wartości zapasów do ceny sprzedaży netto dokonywana jest do wartości netto możliwej do odzyskania.

Ponadto na koniec każdego roku obrotowego dokonywana jest aktualizacja wartości zapasów dla zapasów zalegających bądź dla tych, które utraciły swoją przydatność lub ich przydatność została w jakiś sposób ograniczona.

W przypadku ustania okoliczności, które spowodowały obniżenie wartości zapasów, dokonuje się operacji odwrotnej tj. przywrócenia wartości zapasów. Skutki wyceny do ceny sprzedaży netto obciążają pozostałe koszty operacyjne. Odwrócenie odpisu wartości zapasów, wynikające ze zwiększenia ich wartości netto możliwej do uzyskania, ujmuje się jako zmniejszenie kwoty zapasów ujętych jako koszt okresu, w którym odwrócenie odpisu wartości miało miejsce.Rozchód magazynowy realizowany jest metodą FIFO, polegającą na księgowaniu rozchodu począwszy od tej jednostki materiału, która została przyjęta do magazynu najwcześniej, po cenie nabycia.  

 

Podatek odroczony

Podatek odroczony ujmuje się od różnic przejściowych między wartością bilansową składników aktywów i zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, a ich wartością podatkową.

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego ujmuje się dla wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych. Tego rodzaju aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w transakcji, która nie wpływa ani na zysk lub stratę brutto ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową. Dodatkowo, nie rozpoznaje się podatku odroczonego jeżeli przejściowe różnice wynikają z początkowego ujęcia wartości firmy.

Ujmuje się rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, chyba że Grupa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnicy przejściowej i jest prawdopodobne, że różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości.Grupa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnic przejściowych związanych z jej inwestycjami w Spółki zależne oraz stowarzyszone i według najlepszej wiedzy Zarządu na dzień bilansowy: nie istniały różnice przejściowe z tego tytułu i w dającej się przewidzieć przyszłości różnice takie nie zostaną zrealizowane.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z ujemnych różnic przejściowych związanych z takimi inwestycjami i udziałami są ujmowane tylko do tego stopnia, że jest prawdopodobne, że będą wystarczające zyski podlegające opodatkowaniu, na podstawie których będzie można wykorzystać korzyści podatkowe wynikające z różnic przejściowych oraz że oczekuje się, iż różnice przejściowe ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom.

 

Te zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi, jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

 

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe, niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja Grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 „Podatek dochodowy” w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Grupa posiada nierozliczone straty podatkowe, ale nie ma istotnych niepewności co do ich rozliczenia w kolejnych latach.

.

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany, jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi.

Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane, jako koszty finansowe.

Szacunki wyniku oraz skutku finansowego są dokonywane na drodze osądu kierownictwa spółek, wspomaganego dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi podobnych transakcji oraz – w niektórych przypadkach – raportami niezależnych ekspertów.

Stan rezerw weryfikuje się na każdy dzień bilansowy i koryguje w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego szacunku. Jeśli przestało być prawdopodobne, że wystąpienie wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne będzie niezbędne do wypełnienia obowiązku, to rezerwa jest rozwiązywana.

Grupa tworzy następujące rodzaje rezerw:

na naprawy gwarancyjne – tworzy się na podstawie przyszłych szacowanych kosztów napraw gwarancyjnych proporcjonalnie do stopnia zaawansowania danego kontraktu,

na sprawy sporne.

Stan założeń do wykonania szacunków oraz wysokość rezerw są weryfikowane są na każdy dzień bilansowy.

 

Świadczenia pracownicze

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują zobowiązania z tytułu bieżących wynagrodzeń, szacowanych premii pracowniczych oraz niewykorzystanych urlopów w równowartości ilości pozostałych do wykorzystania dni urlopowych przemnożonych przez średnią stawkę dzienną wynagrodzenia brutto.

Grupa ponosi również koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych („PPK”) poprzez dokonywanie wpłat do funduszu inwestycyjnego. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Grupa rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach innych zobowiązań.

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują także zobowiązania z tytułu programów określonych świadczeń. W przypadku takich programów, Grupa opłaca stałe składki na rzecz odrębnego podmiotu (funduszu), w rezultacie ryzyko aktuarialne (świadczenia będą niższe od przewidywanych) oraz ryzyko inwestycyjne (zainwestowane aktywa będą niewystarczające) do zrealizowania przewidywanych świadczeń obciążają Grupę.

 

Płatności w formie akcji

Pracownicy (w tym członkowie zarządu) Grupy otrzymują nagrody w formie akcji.

Świadczenie to klasyfikowane jest jako program płatności opartych na akcjach rozliczany w instrumentach kapitałowych. Wartość godziwa akcji przyznawanych na podstawie Programu Motywacyjnego wykazywana jest jako koszt świadczeń pracowniczych. Równocześnie ujmowane jest odpowiednie zwiększenie kapitałów własnych.

Koszt transakcji rozliczanych z pracownikami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość godziwa ustalana jest przez niezależnego rzeczoznawcę w oparciu o model dwumianowy. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Grupy) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu Grupy na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.

Żadne koszty nie są ujmowane z tytułu nagród, do których prawa nie zostaną ostatecznie nabyte, z wyjątkiem nagród, w przypadku których nabycie praw zależy od warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, które są traktowane jako nabyte bez względu na fakt spełnienia warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dotyczących efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku, gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane.

 

Dotyczy to również nagród w przypadku, których warunki inne niż warunki nabycia uprawnień będące pod kontrolą Grupy lub pracownika nie są spełnione. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody, tj. w sposób opisany w paragrafie powyżej.

 

Akcje własne

Jednostka dominująca nabywa akcje własne na rynku w dacie ich przyznania i utrzymuje jako akcje własne do czasu nabycia uprawnień do nich. Akcje własne są wyceniane w wartości godziwej na dzień ujęcia, a następnie wykazywane w koszcie nabycia jako pozycja pomniejszająca kapitały własne.

 

Aktywa kontraktowe

Aktywa kontraktowe obejmują nadwyżkę szacunkowych przychodów wynikających z zaawansowania realizacji kontraktów długoterminowych mierzonych stopniem spełnienia zobowiązania opisanym poniżej nad otrzymanymi zaliczkami i nad wysokością zafakturowania kontraktu.

Zobowiązania kontraktowe

Zobowiązania kontraktowe odzwierciedlają zobowiązania Grupy do wyświadczenia usługi lub dostarczenia sprzętu klientowi, za które Grupa otrzymała już wynagrodzenie w postaci zaliczki lub jest ono należne w oparciu o wystawioną fakturę. Zobowiązania kontraktowe powiększane są również o koszty kooperacji, w sytuacji gdy koszty te są istotne i tym samym rozpoznawane procentem zaawansowania prac.

 

Koszty kontraktowe

Koszty kontraktowe obejmują dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem czyli takie, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Grupa identyfikuje w ramach prowadzonej działalności operacyjnej koszty kontraktowe spełniające poniższe kryteria:

koszty te są bezpośrednio powiązane z umową lub przewidywaną umową, którą jednostka może wyraźnie zidentyfikować;

koszty te prowadzą do wytworzenia lub ulepszenia zasobów Grupy, które będą wykorzystywane do spełnienia (lub do dalszego spełniania) zobowiązań do wykonania świadczenia w przyszłości.

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują prowizje od sprzedaży. Koszty kontraktowe są ujmowane w aktywach kontraktowych i systematycznie amortyzowane, z uwzględnieniem stopnia zaawansowania realizacji kontraktu, z którymi są powiązane w przypadku jeżeli dotyczą kontraktu, od którego przychody ujmowane są w czasie lub jednorazowo w momencie ujęcia przychodów w przypadku kontraktu, od którego przychody ujmowane są w punkcie czasu.

 

 

Dotacje projektów rozwojowych

Obejmują w szczególności dotacje rządowe na sfinansowanie aktywów.

Otrzymane dofinasowanie na prace rozwojowe w wartości uzyskanych środków pomniejszają wartość bilansową składnika aktywów. W sprawozdaniu z całkowitych dochodów, rozliczenie otrzymanych dotacji Grupa prezentuje jako pomniejszenie kosztów odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi aktywami.

Dotacje nie zwiększają bezpośrednio kapitału własnego.

.

 

Przychody

Przychody ze sprzedaży ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, którego Grupa oczekuje w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub wykonanie przyrzeczonych usług.

Głównymi źródłami przychodów Grupy jest sprzedaż:

pieców próżniowych,

pieców aluminiowych,

pieców topialnych,

usług posprzedażowych m.in. serwis urządzeń.

Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług.

MSSF 15 nakazuje aby wszystkie umowy sprzedaży były rozpoznawane przy wykorzystaniu tzw. modelu pięciu kroków, obejmującego następujące etapy:

identyfikacja umowy z klientem,

identyfikacja zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

określenie ceny transakcji,

alokacja ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

ujęcie przychodów w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

Strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

 

Obraz 1377626488

 

 

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem

i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Usługi przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

 

klient może odnosić z nich korzyści bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

zobowiązanie Grupy do wykonania usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

 

Cena transakcyjna

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. Podczas ustalania ceny transakcyjnej Grupa rozważa występowanie wynagrodzenia zmiennego (rabaty, premie i kary umowne), jednak co do zasady tego typu komponenty w umowach nie występują.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. Grupa ujmuje przyrzeczone dobra oraz usługi montażu jako jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia, ze względu na fakt, iż są to świadczenia nierozłączne.

 

Przekazanie kontroli w miarę upływu czasu   

W przypadku gdy spełniony jest jeden z poniższych kryteriów MSSF 15.35:

klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia jednostki, w miarę wykonywania przez jednostkę tego świadczenia; lub

w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (na przykład produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje; lub

w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla jednostki, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu.

 

Przychodami podlegającymi rozliczaniu w czasie są przychody udokumentowane. Za przychody udokumentowane uznaje się przychody zagwarantowane na podstawie umów pierwotnych skorygowanych o wszelkie następne zmiany umowy (aneksy). Zmiany w przychodach z umowy są uwzględniane w przypadku, gdy istnieje pewność (podpisana umowa bądź aneksy do umowy) lub co najmniej wysokie prawdopodobieństwo (parafowane aneksy do umowy, bądź umowy wstępne), że odbiorca zaakceptuje zmiany i kwoty przychodów wynikające z tych zmian, oraz wartość tych przychodów może być wiarygodnie wyceniona.

 

Grupa ujmuje również w czasie istotne koszty kooperacji (podwykonawstwa). Koszty te są rozpoznawane procentem zaawansowania prac, gdy przekraczają kwotę 50 tysięcy złotych. Procent zaawansowania prac podawany jest Grupie przez kooperanta.

 

Przekazanie kontroli w określonym momencie

Jeżeli zobowiązanie do wykonania świadczenia nie jest spełniane w czasie, wówczas jest ono spełniane w określonym momencie i w tym momencie ujmowany jest przychód ze sprzedaży. W celu określenia momentu spełnienia zobowiązania i ujęcia przychodu uwzględniane są wymogi dotyczące przeniesienia na klienta kontroli nad przyrzeczonym składnikiem aktywów.

 

Następujące okoliczności mogą wskazywać na przeniesienie kontroli:

 

jednostka ma bieżące prawo do zapłaty za składnik aktywów,

klient posiada tytuł prawny do składnika aktywów,

składnik aktywów został fizycznie przekazany klientowi,

klient ponosi istotne ryzyko i uzyskuje istotne korzyści wynikające z własności składnika aktywów,

klient przyjął składnik aktywów.

Grupa ujmuje również przychód w określonym momencie biorąc pod uwagę istotność kontraktu. Poniżej kwoty 200 tysięcy złotych lub 50 tysięcy euro lub 40 tysięcy funtów lub 60 tysięcy dolarów przychód ujmowany jest w punkcie czasu.

 

Metody pomiaru spełnienia zobowiązania

Metodą pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania jest metoda oparta o nakłady. Jest to miara stopnia zaawansowania polegająca na odniesieniu poniesionych rzeczywistych kosztów do ogółu szacowanych kosztów planowanych wykonania danego kontraktu. Na koszty rzeczywiste składają się koszty poniesione przez Grupę oraz koszty kooperacji (podwykonawców).

Zaliczki na poczet umowy

 

Zaliczki (przedpłaty) uzyskane na poczet umowy w kwocie przekraczającej poziom oszacowanych przychodów przypadających na dany okres sprawozdawczy wykazywane są w pozycji zobowiązań jako zobowiązania kontraktowe. 

 

Natomiast zaliczki do kwoty oszacowanych przychodów na kontrakcie pomniejszają należności wynikające z rozliczenia kontraktów długoterminowych.

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Ujęcie przychodów na dzień bilansowy

Nadwyżka zafakturowanych przychodów nad rozpoznanymi przychodami w okresie sprawozdawczym jest wykazywana w pozycji zobowiązań kontraktowych.

 

Przychód na koniec okresu sprawozdawczego ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania realizacji kontraktu, po odliczeniu przychodów, które wpłynęły na wynik finansowy w poprzednich okresach sprawozdawczych. Dla kontraktów, dla których cena ustalona jest w walucie innej niż funkcjonalna, do kalkulacji przychodu na koniec okresu sprawozdawczego uwzględnia się w pierwszej kolejności do poziomu stopnia zaawansowania realizacji kontraktu kurs waluty z fakturowania częściowego. W celu ustalenia kursu wymiany zaliczek datą transakcji jest data początkowego ujęcia zaliczki jako składnika aktywów lub zobowiązania. Jeżeli istnieje wiele płatności lub wpływów zaliczkowych, ustala się datę transakcji w odniesieniu do każdej płatności lub wpływu. Oszacowane przychody na kontrakcie przypadające w danym okresie sprawozdawczym ujmuje się w przychodach okresu, jako przychody ze sprzedaży produktów i usług natomiast w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa kontraktowe.

 

Wynagrodzenie z tytułu zawartych przez Grupę umów jest stałe i nie ma zmiennych elementów. Zawierane umowy mają jedno zobowiązanie do świadczenia usług, ponieważ charakter dokonywanej dostawy wymusza świadczenie usługi kompleksowej tj. dostawy z montażem. Z uwagi na poziom skomplikowania instalacji urządzenia, przedmiotem świadczenia nie jest wyłącznie nabycie samego urządzenia, ale również nadzoru nad jego montażem oraz szkolenia, niezbędnego z punktu widzenia prawidłowego uruchomienia i obsługi urządzenia.

.

 

Leasing

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają analizie pod kątem utraty wartości w razie zaistnienia przesłanek wskazujących na utratę wartości.

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stopy, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

 

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe.

 

Obraz 1377626488

 

 

Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

 

Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości

Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości. Niska wartość w przypadku leasingu samochodów i maszyn wynosi 5 tysięcy złotych, natomiast w przypadku budynków- 5 tysięcy dolarów. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

 

Grupa jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Początkowe koszty bezpośrednie poniesione w toku negocjowania umów leasingu operacyjnego dodaje się do wartości bilansowej środka stanowiącego przedmiot leasingu i ujmuje przez okres trwania leasingu na tej samej podstawie, co przychody z tytułu wynajmu. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako przychód w okresie, w którym staną się należne.

.

 

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w PLN, które są również walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą. 

Transakcje i salda

Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień transakcji. Na koniec okresu sprawozdawczego wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego na dzień wyceny dla danej waluty.

Pozycje niepieniężne wyrażone w walutach obcych i wyceniane w wartości godziwej wykazywane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej, tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.

Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu.

.

VII. ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu jednostki dominującej osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu użytkowania składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

 

Obraz 1377626488

 

 

Stawki amortyzacyjne dla aktywów z tytułu praw do użytkowania na podstawie umów leasingu

W przypadku jeżeli umowa leasingu zawiera opcję wykupu przedmiotu leasingu, za której zapłata została zaliczona w poczet minimalnych opłat leasingowych jako okres amortyzacji przyjmuje się okres użytkowania równy okresowi ekonomicznej użyteczności bazowego składnika aktywów. W przypadku, gdy wartość opcji zakupu nie została zaliczona do minimalnych opłat leasingowych – okresem amortyzacji jest okres trwania umowy leasingowej.

Istotne osądy i szacunki dotyczące okresu leasingu oraz stopy dyskonta

Grupa posiada umowy leasingu nieruchomości, samochodów, maszyn, oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów. Okres leasingu wynosi:

 

Nieruchomości

od 2 do 4 lat

Samochody

od 4 do 5 lat

Maszyny

od 4 do 5 lat

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

od 68 do 82 lat

 

Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu.

Grupa posiada również umowy leasingu urządzeń czy samochodów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej oraz umowy leasingowe o niskiej wartości. Grupa korzysta ze zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.

Zobowiązania Grupy z tytułu leasingu zabezpieczone są tytułem własności leasingodawcy do przedmiotu leasingu. Zasadniczo Grupa nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing, ani też do cesji praw przysługujących jej na podstawie umów leasingu. Niektóre umowy zawierają wymagania dotyczące poziomów określonych wskaźników finansowych.

Grupa nie dysponuje stopami procentowymi leasingu wynikającymi z umów i stosuje krańcowe stopy oprocentowania długu. Krańcowa stopa procentowa to stopa, którą Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości, co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

Poniższa tabela przedstawia przedziały stóp dyskonta zastosowanych do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu z uwzględnieniem waluty płatności leasingowych:

 

Waluta płatności

Stopa dyskonta

PLN

7-12%

USD

7-10%

CNY

7-12%

Istotne osądy i szacunki przy określaniu okresu leasingu umów z opcjami przedłużenia

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.

Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres trwania leasingu aktywów. Grupa stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie.

Obraz 1377626488

 

 

Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).

Ujmowanie kosztów na prace rozwojowe

Grupa ujmuje koszty na pracę rozwojowe wtedy i tylko wtedy, gdy jest w stanie wykazać:

możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży;

zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych;

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne;

dostępność odpowiednich środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

Analizując powyższe Grupa ocenia, czy składnik wartości niematerialnych wytworzony przez jednostkę spełnia kryteria dotyczące ujmowania, ponadto proces powstawania aktywów dzielony jest na:

a) etap prac badawczych oraz

b) etap prac rozwojowych

W przypadku, gdy Grupa nie jest w stanie oddzielić etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzącego do wytworzenia składnika wartości niematerialnych, traktuje nakłady na to przedsięwzięcie, jak gdyby zostały poniesione wyłącznie na etapie prac badawczych.

Utrata wartości poniesionych kosztów na prace rozwojowe

Grupa przeprowadza coroczne testy na utratę wartości poniesionych kosztów na niezakończone prace rozwojowe, w przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz w przypadku istnienia wartości niematerialnych, które nie są użytkowane. Testy tych wartości niematerialnych przeprowadzane są na odpowiednim poziomie wynikającym z przypisania aktywów Grupy do Ośrodków Wypracowujących Środki Pieniężne. Wartości niematerialne w postaci nakładów na prace rozwojowe są testowane na poziomie grupy ośrodków wraz z aktywami korporacyjnymi.

 

Utrata wartości firmy

 

Wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji, lecz są testowane pod kątem możliwej utraty wartości co roku lub częściej, jeśli zdarzenia bądź zmiany okoliczności wskazują na możliwą utratę wartości. 

 

Grupa przeprowadza testy na utratę wartości firmy. Wymaga to przypisania wartości firmy do poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne a następnie oszacowania wartości odzyskiwalnej każdego ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższa z dwóch kwot: wartość godziwą aktywów, pomniejszona o koszty zbycia, lub wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy utraty wartości pozycji wartość firmy Grupa dokonuje oszacowania jej wartości użytkowej. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej oraz jej zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 11.

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Utrata wartości innych aktywów trwałych

 

Inne aktywa, poza wartościami niematerialnymi o nieokreślonym okresie użytkowania i wartością firmy, analizuje się pod kątem utraty wartości, ilekroć jakieś zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że wartość bilansowa może nie być odzyskiwalna. Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa aktywów, pomniejszona o koszty zbycia, lub wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy utraty wartości, aktywa grupuje się identyfikując najmniejsze, możliwe do określenia zespoły aktywów generujące wpływy pieniężne, w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub grup aktywów (ośrodki wypracowujące środki pieniężne).

Wcześniej stwierdzona utrata wartości aktywów niefinansowych (innych niż wartość firmy) oceniana jest na każdy dzień bilansowy pod kątem występowania przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia dokonanego odpisu.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Grupa ujmuje aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w odniesieniu do wszystkich różnic przejściowych w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód podatkowy pozwalający na ich wykorzystanie.

 

Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i rentowych

Odprawy emerytalne i rentowe, w spółkach Grupy będących spółkami podlegającymi polskim uregulowaniom prawnym, wypłacane są zgodnie z zapisami art. 92 Kodeksu Pracy. Natomiast odprawy emerytalne i rentowe w spółkach zagranicznych wypłacane są zgodnie z lokalnymi uregulowaniami prawnymi lub porozumieniami z grupami pracowniczymi. Wycena aktuarialna świadczeń długo – i krótkoterminowych dokonywana jest na koniec każdego roku obrotowego.

 

Rezerwy na koszty gwarancyjne

Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowią zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Ponieważ nie stanowią one odrębnej usługi pod kątem MSSF 15 Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. Rezerwę na naprawy gwarancyjne szacuje się na bazie danych historycznych dotyczących kosztów wytworzenia sprzedanych urządzeń oraz kosztów napraw gwarancyjnych poniesionych w latach poprzednich.

 

Rezerwa na sprawy sporne dotyczące ekspozycji na azbest

Zgodnie z osądem Zarządu Grupy, postępowania sporne w zakresie ekspozycji na azbest nie spełniają wymagań do rozpoznania rezerwy i są ujmowane jako zobowiązanie warunkowe. Ujawnienia w tym zakresie zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym w nocie 34. Wypływ środków pieniężnych nie jest wystarczająco prawdopodobny, gdyż historycznie wszystkie płatności z tytułu ugód były realizowane bezpośrednio przez ubezpieczycieli.

 

Kontrakty długoterminowe

W przypadku kontraktów rozliczanych w czasie przychody rozpoznawane są zgodnie ze stopniem zaawansowania spełnienia świadczenia, natomiast w pozostałych przypadkach przychody rozpoznawane są w momencie przekazania kontroli nad produktem do klienta zewnętrznego.

Miarą stopnia zaawansowania jest relacja poniesionych rzeczywistych kosztów do ogółu szacowanych według najlepszej wiedzy Grupy kosztów planowanych wykonania danego kontraktu (metoda oparta o nakłady).

 

Obraz 1377626488

 

 

Grupa na koniec każdego okresu sprawozdawczego dokonuje szacunków wyniku na każdym kontrakcie. W przypadku możliwości wystąpienia straty na kontrakcie, jest ona niezwłocznie ujmowana w rachunku zysków i strat w postaci rezerwy na przyszłe koszty realizacji kontraktu. Na nieuniknione koszty wynikające z umowy składają się m.in. koszty netto zakończenia umowy, odpowiadające niższej spośród kwot kosztów wypełnienia umowy i kosztów wszelkich odszkodowań lub kar wynikających z jej niewypełnienia.

 

Wysokość straty określa się niezależnie od: faktu rozpoczęcia prac wynikających z umowy, stanu zaawansowania prac wynikających z umowy oraz wysokości przewidywanych zysków z tytułu innych umów.

Przychodami podlegającymi rozliczaniu w czasie są przychody zagwarantowane na podstawie umów pierwotnych skorygowanych o wszelkie następne zmiany umowy (aneksy). Zmiany w przychodach z umowy są uwzględniane w przypadku, gdy obie strony umowy zaakceptują zmiany i kwoty przychodów wynikające z tych zmian, oraz wartość tych przychodów może być wiarygodnie wyceniona.

 

Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne ujmuje się początkowo w wartości godziwej umów momencie, gdy Grupa staje się stroną umowy, a następnie przeszacowuje do wartości godziwej na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Zmiany wartości godziwej ujmuje się bezpośrednio w wynik, chyba że dany instrument wykorzystywany jest jako instrument zabezpieczający. W takim przypadku moment ujęcia w wynik zależy od charakteru powiązania zabezpieczającego.

.

VIII. ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ KOREKTY

Za wyjątkiem zmian  wynikających z wprowadzenia nowych lub zmiany standardów obowiązujących dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później, Grupa przygotowując sprawozdanie finansowe zastosowała te same zasady rachunkowości, co opisane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień i za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku.

 

1.Nowe standardy, interpretacje i zmiany do istniejących standardów, które obowiązują w roku 2022.

 

1.1.Zmiany do MSSF 3 Połączenia Przedsięwzięć, MSR 16 Rzeczowe Aktywa Trwałe, MSR 37 Rezerwy, Zobowiązania Warunkowe oraz Aktywa Warunkowe oraz Zmiany do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 2018-2020

Pakiet zmian zawiera trzy zmiany do standardów:

- aktualizuje odniesienie w MSSF 3 Połączenia Przedsięwzięć do Założeń koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych bez zmiany wymogów księgowych ujmowania połączeń przedsięwzięć,

- wyklucza możliwość pomniejszenia kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o kwoty otrzymane ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w okresie, kiedy jednostka przygotowuje składnik rzeczowych aktywów trwałych do zamierzonego wykorzystania. Takie przychody ze sprzedaży oraz związane z nimi koszty powinny zostać ujęte w rachunku zysków i strat okresu (MSR 16),

- wyjaśnia jakie koszty wywiązania się z zobowiązań umownych jednostka uwzględnia przy dokonywaniu oceny czy dana umowa będzie rodziła obciążenia (MSR 37).

Pakiet zawiera również Zmiany do Międzynarodowych Standarów Sprawozdawczości Finansowej 2018-2020, które zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują zapisy standardów w zakresie MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty Finansowe, MSR 41 Rolnictwo oraz przykładów ilustrujących do MSSF 16 Leasing.

Powyższa zmiana nie miała znaczącego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

IX. STANDARDY ORAZ INTERPRETACJE NIEZASTOSOWANE W NINIEJSZYM SPRAWOZDANIU FINANSOWYM

 

Standardy i Interpretacje

Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości

Zmiany do MSR 1 Prezentacja Sprawozdań Finansowych oraz MSSF- stanowisko praktyczne 2: Dokonywanie osądów istotności

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone)

Zmiany do MSR 1 wymagają od spółek ujawniania informacji dotyczących istotnych zasad rachunkowości zamiast znaczących zasad (polityki) rachunkowości.

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych (wydany 12 lutego 2021 r.)

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone)

Zmiany wprowadzają definicję wartości szacunkowych jako kwot pieniężnych ujętych w sprawozdaniu finansowym, które są przedmiotem niepewności pomiaru oraz doprecyzowują powiązanie pomiędzy zasadami rachunkowości a wartościami szacunkowymi, wskazując, że jednostka opracowuje wartości szacunkowe by zrealizować cele wskazane w zasadach rachunkowości.

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywa oraz zobowiązania ujętego w wyniku pojedynczej transakcji

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone)

Zmiany zawężają zakres zastosowania zwolnienia z początkowego ujęcia podatku odroczonego w celu wyłączenia transakcji, w wyniku których powstają różnice przejściowe w równej wysokości lub które wzajemnie się kompensują - przykładowo leasing i zobowiązania z tytułu likwidacji. W przypadku leasingu i zobowiązań z tytułu likwidacji związane z tym aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego należy ujmować od początku najwcześniejszego prezentowanego okresu porównawczego, a wszelkie skumulowane skutki ujmowane są jako korekta zysków zatrzymanych lub innych składników kapitału własnego na ten dzień. W przypadku wszystkich pozostałych transakcji zmiany mają zastosowanie do transakcji, które mają miejsce po rozpoczęciu najwcześniejszego prezentowanego okresu.

Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem

(Data wejścia w życie odroczona na czas nieokreślony. Dostępne do opcjonalnego przyjęcia w pełnych sprawozdaniach finansowych MSSF. Komisja Europejska postanowiła odroczyć zatwierdzenie na czas nieokreślony; jest mało prawdopodobne, że zostanie ono zatwierdzone przez UE w przewidywalnej przyszłości)

Zmiany doprecyzowują, że w przypadku transakcji dotyczącej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia, zakres rozpoznania zysku lub straty zależy od tego, czy sprzedane lub wniesione aktywa stanowią przedsięwzięcie, w taki sposób, że:

- pełny zysk lub stratę ujmuje się, gdy transakcja pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem obejmuje przeniesienie składnika aktywów lub aktywów stanowiących działalność gospodarczą (niezależnie od tego, czy są one zlokalizowane w jednostce zależnej, czy nie), podczas gdy

częściowy zysk lub stratę ujmuje się, gdy transakcja pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem obejmuje aktywa, które nie stanowią działalności gospodarczej, nawet jeśli aktywa te znajdują się w jednostce zależnej.

Obraz 1377626488

 

 

Standardy i Interpretacje

Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Zobowiązania krótkoterminowe lub długoterminowe zawierające warunki dotyczące wskaźników finansowych określone w umowie kredytowej (kowenantów)

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. i później, powinny być stosowane retrospektywnie.

Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone.

W przypadku jednostek, które wcześniej przyjęły poprzednio wydane, ale jeszcze nieobowiązujące zmiany z 2020 r., mają zastosowanie szczególne wymogi przejściowe.)

Zgodnie z obowiązującymi wymogami MSR 1, jednostki klasyfikują zobowiązanie jako krótkoterminowe, gdy nie posiadają bezwarunkowego prawa do odroczenia uregulowania zobowiązania o co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zmiany wprowadzone w 2020 r. usunęły wymóg, aby prawo było bezwarunkowe, a zamiast tego wymagają, aby prawo do odroczenia płatności istniało na dzień sprawozdawczy i posiadało uzasadnienie (na klasyfikację zobowiązań nie mają wpływu intencje lub oczekiwania kierownictwa co do tego, czy spółka skorzysta z prawa do odroczenia uregulowania zobowiązania lub zdecyduje się na wcześniejsze rozliczenie). Zmiany wprowadzone w 2022 r. precyzują ponadto, że w przypadku gdy prawo do odroczenia uregulowania zobowiązania jest uzależnione od spełnienia przez spółkę warunków dotyczących wskaźników określonych w umowie kredytowej (kowenantów), na prezentację zobowiązania jako krótkoterminowe lub długoterminowe. Umowy, których spółka musi przestrzegać po dacie bilansowej, nie wpływają na klasyfikację zobowiązania na ten dzień. Jednak zmiany wymagają od jednostek ujawnienia informacji o tych przyszłych umowach, aby pomóc użytkownikom zrozumieć ryzyko, że zobowiązania te mogą stać się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zmiany doprecyzowują również, w jaki sposób jednostka klasyfikuje zobowiązanie, które może być uregulowane w zamian za akcje własne (np. dług zamienny).

Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe w ramach transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego

(Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. i później,

wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone)

Zmiany do MSSF 16 Leasing wpływają na sposób rozliczania przez sprzedawcę-leasingodawcę zmiennych opłat leasingowych w ramach transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Zmiany wprowadzają nowy model księgowania płatności zmiennych i będą wymagać od sprzedających-leasingobiorców ponownej oceny i ewentualnego przekształcenia transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego zawieranych od 2019 r.

Zmiany potwierdzają, co następuje:

- w momencie początkowego ujęcia sprzedawca-leasingobiorca uwzględnia zmienne opłaty leasingowe, gdy wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu wynikające z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego;

- po początkowym ujęciu sprzedawca-leasingobiorca stosuje ogólne wymogi dotyczące późniejszego ujmowania zobowiązania z tytułu leasingu w taki sposób, że nie ujmuje żadnych zysków ani strat związanych z zachowanym prawem użytkowania.

Sprzedawca-leasingobiorca może przyjąć różne podejścia, które spełniają nowe wymagania dotyczące późniejszej wyceny. Zmiany tenie zmieniają rachunkowości leasingów innych niż te, które wynikają z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie.

Zarząd Grupy nie oczekuje istotnego wpływu zastosowania powyższych nowych standardów oraz interpretacji na sprawozdanie finansowe..

Obraz 1377626488

 

 

 

 

Obraz 5

 

 

 

 

 

 

 

DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK ZAKOŃCZONY

31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Nota 1. PRZYCHODY

Przedmiotem umów zawartych z klientami jest zaprojektowanie, produkcja oraz instalacja urządzeń do obróbki cieplnej metali, a także sprzedaż części zamiennych oraz usług utrzymania tych urządzeń.

Tego typu urządzenia często są zależne od infrastruktury klienta takiej jak obecne instalacje i fundamenty. Ponadto proces projektowania urządzenia jest wysoce skomplikowany ze względu na konieczność parametryzacji urządzenia do oczekiwań klienta. Polityka rachunkowości w zakresie przychodów została szerzej opisana w rozdziale VI podrozdział Przychody.

 

Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Sprzedaż produktów i usług

614 884

454 374

w tym przychody rozpoznawane w czasie

530 485

389 148

Sprzedaż towarów i materiałów

7 845

8 823

SUMA przychodów ze sprzedaży

622 729

463 197

Pozostałe przychody operacyjne

4 837

2 120

Przychody finansowe

3 098

1 106

SUMA przychodów ogółem

630 664

466 423

 

 

Przychody ze sprzedaży w podziale na rynki geograficzne:

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Unia Europejska

184 600

126 540

Rosja

6 424

66 187

USA

230 655

117 076

Azja

176 833

131 793

Pozostałe

24 218

21 601

SUMA przychodów

622 729

463 197

 

Wszystkie przychody ze sprzedaży rozpoznane przez Grupę są ujmowane zgodnie z MSSF 15.

Obraz 1377626488

 

 

 

GŁÓWNE PRODUKTY 2022

GŁÓWNE PRODUKTY 01.01.2022- 31.12.2022

Inne

Działalność ogółem

Piece Próżniowe

Aluminium Process

Piece Topialne

Aftersales- usługi serwisowe

Razem

Przychody ogółem

190 549

154 259

151 868

123 976

620 652

2 077

622 729

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

 

-

-

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-146 919

-116 745

-135 876

-84 098

-483 638

-1 747

-485 385

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

43 630

37 514

15 992

39 878

137 014

330

137 344

 

 

GŁÓWNE PRODUKTY 2021

GŁÓWNE PRODUKTY 01.01.2021- 31.12.2021

Inne

Działalność ogółem

Piece Próżniowe

Aluminium Process

Piece Topialne

Aftersales- usługi serwisowe

Razem

Przychody ogółem

137 027

97 876

127 303

98 401

460 607

2 590

463 197

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

-

-

-

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-105 274

-79 642

-97 182

-71 368

-353 465

-5 471

-358 936

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

31 753

18 235

30 122

27 033

107 143

-2 881

104 261

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE

Grupa prowadzi działalność na wielu rynkach na świecie sprzedając urządzenia do obróbki cieplnej metali produkowane w 3 głównych technologiach. Na dzień bilansowy główne centra produkcyjne Grupy znajdują się w Polsce i Chinach. Sprzedażą zajmują się poszczególne spółki z Grupy Kapitałowej. Sprzedaż dokonywana jest przez nie na rynkach światowych, zwykle związanych z miejscem ich zarejestrowania, choć w praktyce zdarzają się często odstępstwa od tego przyporządkowania – w szczególności, gdy dana spółka posiada klientów również spoza kraju swojego zarejestrowania. Do głównych rynków zbytu Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK należy zaliczyć rynki europejski, amerykański oraz chiński.

Zgodnie z kryterium geograficznym Grupa wyróżnia dwa główne segmenty operacyjne: Chiny oraz ”Reszta Świata”.

Rynek chiński stanowi istotną część przychodów generowanych przez Grupę Kapitałową SECO/WARWICK. Dodatkowo rynek ten stanowi osobny punkt odniesienia dla działalności Grupy i możliwe jest przypisanie wpływów pieniężnych do aktywów na tym rynku. W tej strukturze co do zasady osobne przepływy generowane są z tytułu dostaw na rynek chiński (związane z produkcją przez fabrykę w Chinach i niezależne aktywa w Chinach).

”Reszta świata” obejmuje przychody głownie w Europie oraz USA. Poza Chinami produkcja i sprzedaż mają charakter globalny i są realizowane na tych samych aktywach – aktywach wszystkich pozostałych spółek z Grupy Kapitałowej. Z tych względów drugim ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest „Produkcja i dystrybucja – reszta świata”.

W „reszcie świata” istotne pozycje stanowiły Polska oraz USA, których przychody wynosiły odpowiednio 272 587 tys. PLN oraz 166 022 tys. PLN. Aktywa trwałe Polski wynosiły 170 365 tys. PLN, natomiast USA 24 354 tys. PLN.

2022

Produkcja i dystrybucja – reszta świata

Produkcja i dystrybucja – Chiny

Razem

Przychody ogółem

509 290

113 439

622 729

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-406 126

-79 258

-485 385

Zysk brutto ze sprzedaży

103 163

34 181

137 344

Utworzenie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

-

-

-

Rozwiązanie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

-

-

-

Pozostałe

-

-

-

Zysk z działalności operacyjnej

18 935

23 118

42 053

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

10 537

20 082

30 619

Aktywa trwałe

155 239

10 959

166 198

 

2021

Produkcja i dystrybucja – reszta świata

Produkcja i dystrybucja – Chiny

Razem

Przychody ogółem

409 489

53 708

463 197

Sprzedaż dla klientów stanowiąca co najmniej 10% przychodów

-

-

-

Koszt własny sprzedaży

-317 109

-41 827

-358 936

Zysk brutto ze sprzedaży

92 380

11 881

104 261

Obraz 1377626488

 

 

Utworzenie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

-

-

-

Rozwiązanie odpisów na rzeczowe aktywa trwałe

-

-

-

Pozostałe

-

-

-

Zysk z działalności operacyjnej

17 016

6 995

24 011

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

11 599

5 315

16 914

Aktywa trwałe

150 075

6 249

156 324

 

Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

 

KOSZTY WYTWORZENIA SPRZEDANYCH PRODUKTÓW I USŁUG

KOSZTY WEDŁUG RODZAJU

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Amortyzacja

15 008

12 894

Zużycie materiałów i energii

321 080

236 223

Usługi obce

68 833

85 255

Podatki i opłaty

3 338

1 796

Wynagrodzenia

114 743

84 098

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

26 758

19 073

Pozostałe koszty rodzajowe

35 303

20 247

Koszty według rodzajów ogółem, w tym:

585 063

459 587

Koszty sprzedaży

-35 130

-26 999

Koszty ogólnego zarządu

-59 641

-49 408

Zmiana stanu produktów

5 762

-16 986

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby

-10 669

-7 257

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług

485 385

358 936

 

 

KOSZTY AMORTYZACJI I ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

11 000

10 198

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

4 536

4 214

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

2 766

3 211

Amortyzacja wartości niematerialnych

3 698

2 773

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

980

1 069

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

446

526

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

205

231

Amortyzacja wartości niematerialnych

329

312

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

3 028

1 603

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

671

571

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

2 131

872

Amortyzacja wartości niematerialnych

226

160

Pozycje ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych

-

24

Obraz 1377626488

 

 

Amortyzacja nieruchomości inwestycyjnych

-

24

 

 

KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

KOSZTY ZATRUDNIENIA

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Wynagrodzenia

114 743

84 098

Koszty ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń

26 758

19 073

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem, w tym:

141 501

103 171

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

79 914

54 997

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

22 321

17 261

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

39 265

30 913

 

KOSZTY SPRZEDAŻY I OGÓLNEGO ZARZĄDU

Koszty sprzedaży

 

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2022- 31.12.2021

Amortyzacja

980

1 074

Zużycie materiałów i energii

198

162

Usługi

3 007

4 177

Podatki i opłaty

477

454

Wynagrodzenia

18 630

13 429

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

2 876

2 195

Podróże służbowe

1 543

640

Koszty reklamy

2 741

1 903

Pozostałe koszty

4 678

2 965

Razem

35 130

26 999

Koszty ogólnego zarządu

 

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2022- 31.12.2021

Amortyzacja

4 362

2 804

Zużycie materiałów i energii

1 597

900

Usługi

9 129

9 107

Podatki i opłaty

355

214

Wynagrodzenia

27 805

22 088

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

5 655

5 809

Podróże służbowe

1 122

629

Ubezpieczenia majątkowe

2 576

2 348

Pozostałe koszty

7 040

5 509

Razem

59 641

49 408

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE

 

POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

2 194

15

Otrzymane odszkodowania i kary

360

551

Przychody z tytułu wynajmu środków trwałych i nieruchomości inwestycyjnych

922

897

Rozliczenie leasingu w związku z nieskorzystaniem z prawa wykupu przedmiotu leasingu

186

331

Inne

1 175

326

Pozostałe przychody operacyjne ogółem

4 837

2 120

  

 

POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Utworzenie odpisu na zapasy

1 907

2 863

Strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

-

529

Koszty sądowe, odszkodowania, kary

52

583

Koszty związane z przychodami z tytułu wynajmu środków trwałych

764

552

Darowizny

27

4

Inne

567

429

Pozostałe koszty operacyjne ogółem

3 317

4 959

 

 

Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Utrata wartości należności

2 040

1 004

Utrata wartości aktywów kontraktowych

-

-

Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych

2 040

1 004

 

 

 

Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE

 

PRZYCHODY FINANSOWE

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z tytułu odsetek

415

285

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi

2 549

821

Pozostałe

134

-

Przychody finansowe ogółem

3 098

1 106

 

 

Obraz 1377626488

 

 

KOSZTY FINANSOWE

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Odsetki

5 112

1 022

Odsetki od leasingów

1 079

705

Strata na zapadłych instrumentach pochodnych

4 418

3 407

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi

-71

-

Pozostałe

796

287

Koszty finansowe ogółem

11 334

5 421

 

Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY

Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku przedstawiają się następująco:

 

PODATEK DOCHODOWY WYKAZANY W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bieżący podatek dochodowy

4 995

1 684

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

4 995

1 671

Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych

-

12

Odroczony podatek dochodowy

-3 713

461

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

-3 713

461

Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat

1 282

2 145

 

Wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych bez uwzględnienia pozycji odnoszonych z kapitałem własnym.

 

Wyszczególnienie

2022

2021

 

 

 

Zysk brutto w PLN

33 337

19 454

Stawka podatku obowiązująca w Polsce

19%

19%

Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej w Polsce stawki podatkowej

6 334

3 696

Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej stawki

6 301

3 872

Różnice stawek podatkowych

-33

176

USA

861

402

Chiny

-960

-246

Niemcy

110

28

Indie

22

17

Rosja

-65

-26

Efekt podatkowy wydatków, które nie podlegają odliczeniu przy ustalaniu dochodu do opodatkowania

-392

279

Przychody niepodatkowe

221

-90

Wykorzystanie strat podatkowych

-2 284

-1 320

Aktywa z tytułu straty podatkowej z poprzednich lat

-1 293

-

Obraz 1377626488

 

 

Ulgi prac rozwojowych

-1 297

-814

Zmniejszenie otwarcia podatku odroczonego wynikające z obniżenia stawki podatkowej

-

172

Inne

25

47

Koszt podatkowy po konsolidacji

1 282

2 145

Efektywna stawka podatkowa

4%

11%

 

Wykorzystanie strat podatkowych dotyczy głównie rozliczania zysków ze stratami z lat ubiegłych, na które nie były utworzone aktywa z tytułu podatku odroczonego.

Obraz 1377626488

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

podatek odroczony

pozostałe dochody całkowite

kwota ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

podatek odroczony

pozostałe dochody całkowite

kwota ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne

9 178

-

1 502

7 676

-

-1 502

Aktywa kontraktowe

11 890

-

1 328

10 562

-

981

Dodatnie różnice kursowe

-

-

-60

60

-

-70

Wycena kontraktów forward

249

158

84

7

-

-42

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

660

-

-332

993

-17

993

Wartość firmy podatkowa dotycząca nabycia RETECH

7 794

-

-

7 794

-

-

Pozostałe

16

-

-121

136

-

118

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

29 788

158

2 401

27 228

-17

479

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe

147

-

-51

198

-

-55

Rezerwa na nagrody jubileuszowe i premie

1 965

-

647

1 319

-

349

Rezerwa na niewykorzystane urlopy

367

-

-51

418

-

49

Rezerwa na straty na kontraktach

20

-

-60

80

-

-31

Rezerwa na gwarancje

1 274

-

53

1 222

-

349

Pozostałe rezerwy

42

-

-45

87

-

-246

Straty podatkowe do rozliczenia

1 720

-

1 720

-

-

-289

Zobowiązania kontraktowe

825

-

-26

851

-

-606

Ujemne różnice kursowe

48

-

55

-7

-

16

Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach

439

-

102

337

-

18

Odpis aktualizujący zapasy

1 688

-

464

1 225

-

-343

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 658

-

266

1 392

-

147

Odpis aktualizujący należności

2 741

-

1 318

1 423

-

77

Ulga B+R

1 672

-

806

866

-

-36

Wycena kontraktów forward

377

-323

-36

736

62

88

Pozostałe

776

-

174

602

-

87

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

-

-

1 260

442

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

15 760

-323

6 595

10 748

62

16

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego (netto)

14 027

481

-4 194

16 480

-79

463

Obraz 1377626488

 

 

Po zaprezentowaniu odpowiednich tytułów w szyku zwartym wartość netto aktywów z tytułu podatku odroczonego wynosi 1 786 tys. PLN, natomiast rezerwy z tytułu odroczonego 15 813 tys. PLN zgodnie z pozycjami w skonsolidowanym sprawozdaniem z sytuacji finansowej. 

 

Nota 7. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu po pomniejszeniu o akcje własne.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po korektach o koszty generowane przez instrumenty zamienialne w przyszłości na rozwadniające akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o wpływ potencjalnych akcji wynikających z instrumentów finansowych wyemitowanych przez jednostkę dominującą, które mogą w przyszłości skutkować emisjami akcji jednostki dominującej poniżej ich wartości rynkowej.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

30 619

16 914

Zysk/strata netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

30 619

16 914

Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia zysku na jedną akcję

30 619

16 914

Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję

8 496 365

8 845 099

Zysk na jedną akcję w PLN

3,60

1,91

Wpływ rozwodnienia:

Ilość potencjalnych wydanych akcji w ramach Programu Motywacyjnego*

315 000

-

Ilość potencjalnych akcji wyemitowanych po cenie rynkowej

-29 373

-

Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję

8 781 992

8 845 099

Rozwodniony zysk na jedną akcję w PLN

3,49

1,91

*Program motywacyjny opisany został w Nocie 33

Średnioważona liczba akcji to liczba akcji pomniejszona o akcje własne.

 

Zgodnie z MSR 33 Grupa sporządza kalkulację rozwodnionego zysku na jedną akcję, uwzględniając akcje emitowane warunkowo w ramach Programu Motywacyjnego opisanego w Nocie 33. W kalkulacjach nie uwzględniono tych elementów programów motywacyjnych, które miały działanie antyrozwadniające w prezentowanych okresach sprawozdawczych, a które w przyszłości potencjalnie mogą wpłynąć na rozwodnienie zysku na akcję.

 

Nota 8. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

 

Rada Nadzorcza SECO/WARWICK S.A. w dniu 21 kwietnia 2022 roku pozytywnie oceniła wniosek Zarządu SECO/WARWICK S.A. wyrażony w Uchwale Nr 1/2022 Zarządu SECO/WARWICK S.A. z dnia 21 kwietnia 2022 roku w sprawie podziału zysku netto SECO/WARWICK S.A. za rok 2021.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

W dniu 21 kwietnia 2022 roku raportem bieżącym nr 2/2022 Jednostka dominująca poinformowała o rekomendacji Zarządu w sprawie wypłaty dywidendy. Zarząd w swojej rekomendacji zaproponował, aby zysk netto Spółki w kwocie 8.324.846,47 zł (słownie: osiem milionów trzysta dwadzieścia cztery tysiące osiemset czterdzieści sześć złotych 47/100) został podzielony w następujący sposób:

 

Część zysku netto w kwocie 2.548.909,50 zł (słownie: dwa miliony pięćset czterdzieści osiem tysięcy dziewięćset dziewięć złotych 50/100) z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy,

Część zysku netto w kwocie 5.775.936,97zł (słownie: pięć milionów siedemset siedemdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset trzydzieści sześć złotych 97/100) z przeznaczeniem na kapitał zapasowy Jednostki dominującej.

 

Ponadto Zarząd Jednostki dominującej zarekomendował, aby dniem ustalenia prawa do dywidendy (dzień D) był 15 czerwca 2022 roku, a wypłata dywidendy (dzień W) nastąpiła w dniu 29 czerwca 2022 roku.

 

W dniu 25 maja 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie dokonało podziału zysku netto Spółki za rok 2021 zgodnie z rekomendacją Zarządu Jednostki dominującej.

 

Dywidenda została wypłacona w dniu 29 czerwca 2022 roku.

 

 

Wyszczególnienie

Rok bieżący

Rok poprzedni

Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję [w PLN]

0,30

0,55

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, ale nie ujęte jako przekazane posiadaczom akcji

-

-

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do publikacji, ale nie ujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję

-

-

 

 

Nota 9. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022- 31.12.2022 r.

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 r.

8

37 816

44 821

4 244

15 475

102 362

Zwiększenia, z tytułu:

-

1 415

1 477

622

1 721

5 235

nabycia

-

1 415

1 477

622

1 721

5 235

wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych

-

-

-

-

-

-

zawartych umów leasingu

-

-

-

-

-

-

inne

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

23

401

104

528

sprzedaży

-

-

15

401

97

513

likwidacji

-

-

8

-

7

14

wydzielenie prawa do użytkowania

-

-

-

-

-

-

inne

-

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 roku

8

39 231

46 275

4 465

17 093

107 070

Umorzenie na dzień 01.01.2022 r.

-

10 962

30 388

3 718

8 727

53 795

Obraz 1377626488

 

 

Zwiększenia, z tytułu:

-

1 066

2 810

286

1 490

5 652

amortyzacji

-

1 066

2 810

286

1 490

5 652

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

19

99

88

206

sprzedaży

-

-

12

99

88

199

likwidacji

-

-

8

-

-

8

przeszacowania

-

-

-

-

-

-

wydzielenie prawa do użytkowania

-

-

-

-

-

-

reklasyfikacja - aktywa przeznaczone do sprzedaży

-

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

-

12 028

33 179

3 905

10 129

59 241

Odpisy aktualizujące na 01.01.2022 r.

-

-

-

3

-

3

Zwiększenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

utrata wartości

-

-

-

-

-

-

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

wykorzystanie

-

-

-

-

odwrócenie

-

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2022 r.

-

-

-

3

-

3

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

24

935

1 238

288

1 047

3 533

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

32

28 137

14 335

846

8 011

51 360

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021- 31.12.2021 r.:

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 r.

8

37 627

47 998

4 353

10 608

100 592

Zwiększenia, z tytułu:

-

189

1 672

107

5 216

7 184

nabycia

-

189

1 672

107

5 216

7 184

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

4 848

217

349

5 414

sprzedaży

-

-

4 007

197

-

4 203

likwidacji

-

-

842

20

148

1 009

inne

-

-

-

-

201

201

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 roku

8

37 816

44 821

4 244

15 475

102 362

Umorzenie na dzień 01.01.2021 r.

-

9 886

30 548

3 549

7 916

51 899

Zwiększenia, z tytułu:

-

1 076

2 798

277

1 160

5 311

amortyzacji

-

1 076

2 798

277

1 160

5 311

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

2 958

109

349

3 415

sprzedaży

-

-

2 190

16

-

2 206

likwidacji

-

-

768

93

148

1 008

wydzielone prawa do użytkowania

201

201

Umorzenie na dzień 31.12.2021 r.

-

10 962

30 388

3 718

8 727

53 795

Odpisy aktualizujące na 01.01.2021 r.

-

-

-

3

-

3

Zwiększenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

utrata wartości

-

-

-

-

-

-

Obraz 1377626488

 

 

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

-

-

-

wykorzystanie

-

-

-

-

odwrócenie

-

-

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2021 r.

-

-

-

3

-

3

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

24

947

911

243

573

2 698

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

32

27 801

15 344

768

7 320

51 263

 

 

Grupa ujmuje odpisy rzeczowych aktywów trwałych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych. W bieżącym roku, ani w poprzednim odpisy rzeczowych aktywów trwałych nie wystąpiły.  

 

AKTYWA Z TYTUŁU PRAW DO UŻYTKOWANIA

 

Grupa na dzień 31 grudnia 2022 r. posiada umowy leasingowe, które dotyczą przede wszystkim biur oraz hal produkcyjnych w USA i Chinach. Zawierały one opcje przedłużenia oraz opcje wypowiedzenia. Grupa posiada umowy leasingowe zawierające gwarantowane wartości końcowe, zostały one jednak uwzględnione w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu.

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 r.

2 625

18 861

4 144

7 047

32 676

Zwiększenia, z tytułu:

-

6 682

-

2 435

9 795

nowych umów leasingu

-

6 682

-

2 435

9 795

modyfikacji umów

-

-

-

-

-

Zmniejszenia, z tytułu:

-

537

-

1 129

1 667

likwidacji

-

537

-

1 129

1 667

modyfikacji umów

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 r.

2 625

25 005

4 823

8 352

40 804

Umorzenie na dzień 01.01.2022 r.

96

6 211

483

3 440

10 230

Zwiększenia, z tytułu:

40

3 240

225

1 595

5 101

amortyzacji

40

3 240

225

1 595

5 101

Zmniejszenia, z tytułu:

-

540

-

1 252

1 789

modyfikacji umów

-

3

-

243

243

likwidacji

-

537

-

1 009

1 546

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

136

8 911

709

3 783

13 543

Różnice kursowe

-

-833

-

-

-833

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 r.

2 488

15 261

4 114

4 569

26 428

 

 

Wyszczególnienie

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Razem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 r.

2 625

16 140

4 144

7 777

30 685

Zwiększenia, z tytułu:

-

2 721

-

986

3 706

nowych umów leasingu

-

2 707

-

986

3 693

Obraz 1377626488

 

 

modyfikacji umów

-

14

-

-

14

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

1 716

1 716

likwidacji

-

-

-

209

209

modyfikacji umów

-

-

-

1 506

1 506

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 r.

2 625

18 861

4 144

7 047

32 676

Umorzenie na dzień 01.01.2021 r.

59

4 287

299

3 016

7 661

Zwiększenia, z tytułu:

37

1 925

184

1 625

3 771

amortyzacji

37

1 925

184

1 625

3 771

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

1 201

1 201

modyfikacji umów

-

-

-

1 201

1 201

Umorzenie na dzień 31.12.2021 r.

96

6 211

483

3 440

10 230

Różnice kursowe

-

-1 452

-

-

-1 452

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 r.

2 529

11 198

3 661

3 607

20 993

 

 

Nota 10. KOSZT WYTWORZENIA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH W BUDOWIE ORAZ ŚRODKÓW TRWAŁYCH NA WŁASNE POTRZEBY PONIESIONY W OKRESIE

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie:

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie stan na 01.01.2022

Poniesione nakłady w roku obrotowym

Rozliczenie nakładów

Stan na 31.12.2022

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne rzeczowe aktywa trwałe

1 612

5 251

336

1 748

-

567

4 210

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie stan na 01.01.2021

Poniesione nakłady w roku obrotowym

Rozliczenie nakładów

Stan na 31.12.2021

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne rzeczowe aktywa trwałe

3 407

4 406

268

774

-

5 158

1 612

 

Nota 11. WARTOŚCI NIEMATERIALNE

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 r.

Wyszczególnienie

Patenty, koncesje, licencje, oprogramowanie

Koszty prac rozwojowych

Inne wartości niematerialne

Ogółem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 r.

17 140

48 683

5 093

70 917

Zwiększenia, z tytułu:

1 279

4 027

-

5 305

nabycia

1 279

4 012

-

5 290

inne

-

15

-

15

Zmniejszenia, z tytułu:

21

-

-

21

Obraz 1377626488

 

 

likwidacja

-

-

-

-

reklasyfikacja

21

-

-

21

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 r.

18 398

52 710

5 093

76 202

Umorzenie na dzień 01.01.2022 r.

10 760

8 440

4 418

23 617

Zwiększenia, z tytułu:

1 530

2 457

265

4 252

amortyzacji

1 530

2 457

265

4 252

Zmniejszenia, z tytułu:

-

-

-

-

likwidacji

-

-

-

-

inne

-

-

-

-

Umorzenie na dzień 31.12.2022 r.

12 290

10 897

4 683

27 869

Odpisy aktualizujące na 01.01.2022 r.

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2022 r.

-

-

-

-

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

59

84

-

143

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

6 167

41 897

410

48 475

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 r.

Wyszczególnienie

Patenty, koncesje, licencje, oprogramowanie

Koszty prac rozwojowych

Inne wartości niematerialne

Ogółem

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 r.

15 924

45 029

5 093

66 046

Zwiększenia, z tytułu:

1 396

3 672

-

5 068

nabycia

1 394

3 624

-

5 017

inne

2

48

-

50

Zmniejszenia, z tytułu:

179

18

-

197

likwidacja

158

-

-

158

reklasyfikacja

21

18

-

39

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 r.

17 140

48 683

5 093

70 917

Umorzenie na dzień 01.01.2021 r.

9 760

6 704

4 151

20 615

Zwiększenia, z tytułu:

1 157

1 736

267

3 160

amortyzacji

1 157

1 736

267

3 160

inne

-

Zmniejszenia, z tytułu:

158

-

-

158

likwidacji

158

-

-

158

Umorzenie na dzień 31.12.2021 r.

10 760

8 440

4 418

23 617

Odpisy aktualizujące na 01.01.2021 r.

-

-

-

-

Odpisy aktualizujące na 31.12.2021 r.

-

-

-

-

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-61

10

-

-51

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 r.

6 320

40 253

675

47 248

Na wartościach niematerialnych nie istnieją żadne zabezpieczenia z tytułu zobowiązań

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Na dzień na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała wartości niematerialnych przeznaczonych do sprzedaży.

Koszty badawcze rozpoznane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w roku 2022 roku wyniosły 4 113 tys. PLN, natomiast w 2021 roku 2 827 tys. PLN.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku występuje 32 486 tys. PLN kosztów prac rozwojowych zakończonych oraz 9 411 kosztów prac rozwojowych w toku w toku wytwarzania. Koszty obejmują rozwój innowacyjnych urządzeń obróbki cieplnej metali i metalurgii próżniowej.

W kosztach prac rozwojowych zakończonych występuje:

23 807 tys. PLN przypisanych do grupy produktów- pieców próżniowych,

3 185 tys. PLN przypisanych do grupy produktów-pieców aluminiowych,

4 622 tys. PLN przypisanych do grupy produktów- pieców topialnych,

872 tys. PLN pozostałych.

W kosztach prac rozwojowych w toku wytwarzania występuje:

7 743 tys. PLN przypisanych do grupy produktów- pieców próżniowych,

602 tys. PLN przypisanych do grupy produktów- pieców aluminiowych,

389 tys. PLN przypisanych do grupy produktów- pieców topialnych,

677 tys. PLN pozostałych.

 

Grupa dokonuje rozróżnienia pomiędzy pracami badawczymi, a pracami rozwojowymi w ramach prowadzonych projektów niezależnie od rodzaju segmentu, w którym prace są prowadzone, zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami już na etapie rozpoczęcia prac nad nowym zabudżetowanym projektem. Każdy projekt, który nie spełnia kryteriów ujęcia jako wartość niematerialna jest traktowany jako projekt realizowany w ramach prac badawczych. Kryteria Grupy, które pozwalają na kapitalizację nakładów projektów rozwojowych są zgodne z MSR 38 a wszystkie nakłady, na prace badawcze i rozwojowe, które nie spełniają ustalonych kryteriów są wykazywane jako koszt w momencie poniesienia. Koszty prac rozwojowych, które były uprzednio ujmowane jako koszt, nie są w kolejnym okresie wykazywane w aktywach. 

 

W odniesieniu do nakładów na prace rozwojowe przeprowadzone zostały testy na utratę wartości. Grupa przeprowadza testy w ramach zidentyfikowanych ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Skapitalizowane koszty prac rozwojowych testowane są na poziomie grupy ośrodków razem z aktywami korporacyjnymi.

 

Łączna wartość odzyskiwana poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres wraz z dodatkowym uwzględnieniem wartości rezydualnej po zakończeniu pięcioletniego okresu analizy mając na uwadze spodziewany długoterminowy zakres wykorzystywania rozwijanych technologii w oparciu o dotychczasowe doświadczenie Grupy.

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Kluczowe założenia zastosowane do obliczenia wartości użytkowej

Celem obliczenia wartości użytkowej poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne uwzględniane są takie założenia, jak:

Poziom sprzedaży grupy ośrodków,

Marża brutto w oparciu o średnie procentowe wartości marży realizowane przez dany ośrodek,

Średni roczny wzrost EBITDA w okresie prognozy oraz długoterminowa stopa wzrostu po okresie prognozy,

Stopy dyskontowe oszacowane w oparciu o poziom ryzyka dla każdego ośrodka.

 

Wrażliwość na zmiany założeń

W przypadku oszacowania wartości użytkowej kierownictwo jest przekonane, iż żadna racjonalnie możliwa zmiana jakiegokolwiek kluczowego założenia określonego powyżej nie spowoduje, że wartość bilansowa tego ośrodka znacząco przekroczy jego wartość odzyskiwaną.

 

Nota 12. WARTOŚĆ FIRMY

 

Wartość firmy z konsolidacji

31.12.2022

31.12.2021

Retech Systems LLC

30 081

30 081

SW Germany

1 667

1 667

Razem wartość firmy na koniec okresu

31 748

31 748

W 2022 roku nie dokonano zmniejszenia / zwiększenia wartości firmy.

Zarząd Jednostki dominującej dokonuje analizy wyników działalności gospodarczej w podziale na ośrodki zintegrowane pionowo w ramach Grupy. Grupa prowadzi działalność na wielu rynkach na świecie sprzedając piece do obróbki cieplnej produkowane w 3 technologiach. Główne centra produkcyjne Grupy znajdują się w Polsce, USA i Chinach. Sprzedażą zajmują się poszczególne spółki z Grupy Kapitałowej. Sprzedaż dokonywana jest przez nie na rynkach światowych, zwykle związanych z miejscem ich zarejestrowania, choć w praktyce zdarzają się często odstępstwa od tego przyporządkowania – w szczególności, gdy dana spółka posiada klientów również z poza kraju swojego zarejestrowania.

Ośrodki wypracowujące środki pieniężne zostały rozpoznane w Grupie zgodnie z kryterium geograficznym, gdyż identyfikacja wpływów pieniężnych może być dokonana według rynków zbytu produktów Grupy.

W tej strukturze co do zasady osobne przepływy generowane są z tytułu dostaw na rynek chiński (związane z produkcją przez fabrykę w Chinach i niezależne aktywa w Chinach). Rynek ten stanowi osobny punkt odniesienia dla działalności Grupy i możliwe jest przypisanie wpływów pieniężnych do aktywów na tym rynku. Z tego względu pierwszym ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest „Produkcja i dystrybucja – Chiny”.

Aktywa tego ośrodka stanowią wszystkie aktywa produkcyjne i dystrybucyjne w spółkach chińskich.

Najmniejszą grupą aktywów, dla której możliwe jest przypisanie pozostałych wpływów są wszystkie pozostałe aktywa produkcyjne i dystrybucyjne Grupy. Poza Chinami produkcja i sprzedaż mają charakter globalny i są realizowane na tych samych aktywach – aktywach wszystkich pozostałych spółek z Grupy Kapitałowej. Z tych względów drugim ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest „Produkcja i dystrybucja – reszta świata”.

Na poziomie grupy ośrodków badana jest utrata wartości aktywów korporacyjnych oraz wartości niematerialnych wynikających z wewnętrznie wytworzonych oraz nabytych prac rozwojowych w dziedzinie technologii budowy pieców.

Na dzień raportowy Grupa nie widzi przesłanek odnośnie utraty wartości wyżej wymienionych ośrodków. Jednakże test w zakresie ośrodka „Reszta świata” wymagany był ze względu na ujmowanie wartości firmy jako jednego ze składników aktywów tego ośrodka.

Obraz 1377626488

 

 

Wartość odzyskiwalną wszystkich ośrodków wypracowujących środki pieniężne ustalono na podstawie wyliczeń wartości użytkowej. Wyliczenia te wykorzystują projekcje przepływów pieniężnych po opodatkowaniu przyjęte w modelach finansowych zatwierdzonych przez Zarząd w perspektywie 5 lat. Przepływy pieniężne wykraczające poza okres 5 lat ekstrapoluje się przy użyciu oszacowanych stóp wzrostu przedstawionych poniżej. Stopa wzrostu po okresie prognozy stanowi średnią ważoną spodziewanych stóp wzrostu do końca okresu objętego modelem finansowym oraz oczekiwanych stóp inflacji po tym okresie.

 

Główne założenia zastosowane w wyliczeniach wartości użytkowej na 31 grudnia 2022 r. są następujące:

 

Produkcja i dystrybucja  – reszta świata 

Średni roczny wzrost przychodów w okresie prognozy

6,1%

Długoterminowa stopa wzrostu po okresie prognozy

2%

Stopa dyskonta 

15,93%

Wartość odzyskiwalna ośrodka 

181 659

Wartość bilansowa ośrodka

108 125

Nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością bilansową ośrodka 

73 535

 

Stopa dyskonta została określona na podstawie bazowego kosztu kapitału Grupy po opodatkowaniu.

Wartość księgowa pozostałych nieamortyzowanych aktywów biorących udział w teście wynosi 31 748 tys. PLN.

Główne założenia zastosowane w wyliczeniach wartości użytkowej na 31 grudnia 2021 r. są następujące:

 

 

Produkcja i dystrybucja  – reszta świata 

Średni roczny wzrost przychodów w okresie prognozy

6,70%

Długoterminowa stopa wzrostu po okresie prognozy

2%

Stopa dyskonta 

11,46%

Wartość odzyskiwalna ośrodka 

214 224

Wartość bilansowa ośrodka

113 675

Nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością bilansową ośrodka

100 549

 

Wrażliwość na zmiany założeń:



Wykonano symulację wartości odzyskiwanej przy zmienionych poziomach stóp dyskontowych w latach 2022-2026 dla każdej spółki, dla której wykonano test na utratę wartości:

 

 

Stopy dyskontowe przyjęte w teście

zmiana stopy dyskonta o +1/-1%

-13 338

13 873

zmiana średniej stopy wzrostu przychodów +10/-10%

44 328

-36 947

zmiana stopy wzrostu po okresie prognozowym +1/-1%

8 165

-7 071

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Jako kluczowe założenie, dla każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, Zarząd Jednostki dominującej przyjął prognozowane wskaźniki przychodów wynikające z planu finansowego Grupy na okres prognozy oraz długoterminową stopę wzrostu tego wskaźnika po okresie prognozy. Wielkość sprzedaży oraz cena sprzedaży produktów dla każdego okresu stanowi główny czynnik wpływający na wielkość przychodów. Założenia kosztowe wynikają z szacowanych poziomów kosztów materiałów oraz pracy dla wolumenów warunkujących uzyskanie przychodów. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wolumenu jest oparty na oczekiwaniach Zarządu, co do rozwoju rynku oraz ograniczony przez maksymalną zdolność produkcyjną zakładów. Zastosowane długoterminowe stopy wzrostu zgodne są z prognozami przedstawionymi w raportach branżowych. Stopa dyskontowa – w testach na utratę wartości jako stopy dyskontowe zastosowano średnioważony koszt kapitału, korygowany w poszczególnych przypadkach o premie i dyskonta z tytułu ryzyk specyficznych dla danego testowanego aktywa.

Na poziomie grupy ośrodków nie odnotowano utraty wartości.

.

Nota 13. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH WYCENIANE METODĄ PRAW WŁASNOŚCI

 

OOO SCT

Grupa posiada 50% udziałów zwykłych w kapitale OOO SCT co uprawnia do wykonywania 50% głosów na zgromadzeniu wspólników OOO SCT - spółki prawa rosyjskiego. Pozostałe 50% głosów należy do partnera rosyjskiego. Inwestycja w OOO SCT jest wyceniana zgodnie z MSR 28 metodą praw własności.

Spółka OOO SCT świadczy usługi obróbki cieplnej metali na terenie Rosji, a jej działania nie mają istotnego znaczenia dla działalności Grupy SECO/WARWICK. 

 

Skrócone informacje finansowe dotyczące jednostki stowarzyszonej

 

Pozycja Bilansowa

 31.12.2022

31.12.2021

Aktywa trwałe

2 012

1 480

Aktywa obrotowe

2 689

1 917

Zobowiązania długoterminowe

-

3

Zobowiązania krótkoterminowe

816

156

Przychody

3 667

2 373

Wynik finansowy z działalności kontynuowanej

-959

-484

 

Wartość inwestycji

 

Stan na 31.12.2021 r.

-

Udział w stracie jednostki współkontrolowanej 2021

-480

Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

803

Odpis wartości

-322

Stan na 31.12.2022 r.

-

 

Na podstawie testu na utratę wartości dokonano pełnego odpisu wartości inwestycji w jednostce współkontrolowanej.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Założenia przyjęte w teście na utratę wartości na 31 grudnia 2022 r.: 

 

OOO SCT

Średni roczny wzrost przychodów w okresie prognozy

5,00%

Długoterminowa stopa wzrostu po okresie prognozy

2%

Stopa dyskonta

30,16%

Wartość odzyskiwalna ośrodka

-

Wartość bilansowa ośrodka

323

Odpis wartości inwestycji

323

 

Wrażliwość na zmiany założeń:

Stopy dyskontowe przyjęte w teście

zmiana stopy dyskonta o +1/-1%

-6

7

zmiana średniej stopy wzrostu przychodów +10/-10%

56

-37

zmiana stopy wzrostu po okresie prognozowym +1/-1%

3

-3

 

Nadwyżka wartości bilansowej nad wartością odzyskiwaną wyniosła 323 tys. PLN i utworzono odpis wartości inwestycji w OOO SCT w kwocie 323 tys. złotych.

 

 

 

Zgodnie z MSR 12.44 Grupa Kapitałowa ujmuje składnik odroczonego podatku dochodowego od różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach stowarzyszonych wyłącznie w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że różnice przejściowe odwrócą się w dającej się przewidzieć przyszłości.

Zgodnie z intencją Zarządu Jednostki dominującej, inwestycja w spółce OOO SCT, ma charakter długoterminowy (nie istnieją na dzień dzisiejszy plany sprzedaży udziałów). W związku z powyższym, zgodnie z MSR 12.44 od różnic przejściowych dotyczących inwestycji w jednostkach stowarzyszonych nie został ujęty składnik odroczonego podatku dochodowego..

 

Nota 14. ZAPASY

 

Wyszczególnienie

31 12 2022

31 12 2021

Materiały

53 114

30 713

Półprodukty i produkty w toku

29 702

28 695

Produkty gotowe

6 141

2 733

Towary

282

650

Zapasy, razem (wartość bilansowa)

89 239

62 790

Odpis wartości zapasów

12 831

10 855

Zapasy brutto

102 070

73 645

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

ZMIANA STANU ODPISU

ODPISY

materiały

półprodukty i produkty w toku

produkty gotowe

towary

Razem

01.01.2021

1 187

6 085

733

5

8 009

Zwiększenia w tym:

2 275

588

-

-

2 863

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi

2 275

588

-

-

2 863

Zmniejszenia w tym:

-

17

-

-

17

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-

17

-

-

17

31.12.2021

3 462

6 656

733

5

10 855

Zwiększenia w tym:

1 349

558

-

-

1 907

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi

1 349

558

-

-

1 907

Zmniejszenia w tym:

-

-68

-

-

-68

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-

-68

-

-

-68

31.12.2022

4 811

7 282

733

5

12 831

 

Na podstawie przeprowadzonej analizy wartości zapasów na dzień 31.12.2021 roku i 31.12.2020 roku dokonano aktualizacji ich wartości poprzez utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości zapasów, które zostały uszkodzone, utraciły całkowicie lub częściowo swoją przydatność, spadły ich ceny sprzedaży, wzrosły szacowane koszty przygotowania sprzedaży, wzrosły koszty niezbędne do doprowadzenia do sprzedaży do skutku.

W związku z wykorzystaniem w ramach Grupy zapasów, których wartość była uprzednio objęta odpisem, w okresie, którym miało miejsce wykorzystanie, dokonano odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości zapasów w korespondencji z kontem pozostałe koszty operacyjne.

 

Nota 15. AKTYWA/ZOBOWIĄZANIA KONTRAKTOWE

 

Aktywa kontraktowe

Aktywa kontraktowe ujmuje się, gdy Grupa spełniła zobowiązanie w stosunku do klienta, przekazując mu dobra lub usługi, a płatność za te usługi czy dobra jeszcze nie nastąpiła i nie została wystawiona faktura. W sytuacji, gdy prawo do otrzymania wynagrodzenia jest bezwarunkowe, tj. gdy Grupa spełniła swoje zobowiązanie wobec klienta i wystawiła fakturę za dostarczone dobra/usługi, prawo do otrzymania wynagrodzenia ujmuje się jako należności handlowe. Z uwagi na realizacją dużych kontraktów dla poszczególnych klientów, w ocenie Grupy w odniesieniu do aktywów kontraktowych oraz należności, występuje koncentracja ryzyka kredytowego, w związku z powyższym przy ustalaniu odpisów aktualizujących Grupy przeprowadza indywidualną analizę poszczególnych sald. Maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego odzwierciedla wartość bilansowa tych aktywów.

Obraz 1377626488

 

 

Zmiany stanu aktywów kontraktowych w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku przedstawiały się następująco:

 

 

 

2022

2021

Saldo początkowe

78 434

66 583

Zwiększenia

482 891

379 583

Zafakturowane kwoty przeniesione do należności handlowych

-419 472

-369 198

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów kontraktowych

-973

-38

Różnice kursowe

-6

1 504

Saldo zamknięcia

140 873

78 434

 

 

Zobowiązania kontraktowe

Około 61 886 tys. PLN salda zobowiązań kontraktowych na dzień 1 stycznia 2022 roku zostało rozpoznane jako przychody w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku.

 

Znaczące kwoty w pozycji aktywa i zobowiązania kontraktowe wynikają z harmonogramów płatności ustalonych z klientami i są ujmowane na poziomie poszczególnych umów.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku, cena transakcyjna przypisana do niespełnionych zobowiązań do wykonania świadczenia wynikających z umów z klientami wyniosła 127 423 tys. PLN. Poniższa tabela przedstawia przedziały czasowe, w których Grupa oczekuje, że spełni te zobowiązania do wykonania świadczenia i rozpozna przychody z nimi związane.

 

31 12 2022

31 12 2021

Do 1 roku

126 065

78 917

Od 1 roku do 2 lat

1 357

1 357

Od 2 lat do 3 lat

-

-

Od 3 lat do 4 lat

-

-

Od 4 lat do 5 lat

-

-

Powyżej 5 lat

-

-

Niespełnione zobowiązania do wykonania świadczenia razem

127 423

80 274

 

 

 

Nota 16. NALEŻNOŚCI HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Należności handlowe

1 830

1 456

od jednostek pozostałych

1 830

1 456

Pozostałe należności

 

 

od jednostek pozostałych

-

-

Należności handlowe oraz pozostałe należności długoterminowe ogółem

1 830

1 456

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Należności handlowe

85 788

83 570

a) handlowe, o okresie spłaty do 12 miesięcy

85 788

83 570

- wypłacone zaliczki i kaucje

-

-

b) od jednostek pozostałych

-

-

Pozostałe należności krótkoterminowe ogółem

19 023

18 318

- z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń

5 171

10 561

- z tytułu sprzedaży udziałów w S/W Brasil

-

328

- z tytułu zaliczek

9 210

5 629

- pozostałe należności

4 642

1 799

Należności handlowe oraz pozostałe należności netto ogółem

104 811

101 888

Odpisy aktualizujące

17 540

15 501

Należności handlowe oraz pozostałe należności brutto ogółem

122 352

117 388

 

 

 

Na 31 grudnia 2022 roku należności handlowe w kwocie 17 540 tys. PLN (2021: 15 501 tys. PLN) zostały objęte odpisem aktualizującym. Metoda kalkulacji szacunku oczekiwanych strat kredytowych została szerzej opisana w punkcie 33.4.

 

Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Na początek okresu

15 501

14 497

Zwiększenie

2 825

2 028

Rozwiązanie (-)

-138

-546

Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji

-647

-478

Na koniec okresu

17 541

15 501

Poniższe tabele prezentują wartości należności brutto i wartość odpisu z tytułu oczekiwanych strat dla należności handlowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie w podziale na termin przeterminowania.

 

 

31 grudnia 2022

 

Średnioważona stopa straty

Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022

Przed terminem wymagalności

2%

1 596

Przeterminowane od 1 do 90 dni

4%

490

Przeterminowane od 91 do 180 dni

22%

350

Przeterminowane ponad 180 dni

57%

104

Wynikające z indywidualnej analizy sald

15 001

Razem

 

17 541

Obraz 1377626488

 

 

31 grudnia 2021

 

Średnioważona stopa straty

Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021

Przed terminem wymagalności

0%

238

Przeterminowane od 1 do 90 dni

3%

176

Przeterminowane od 91 do 180 dni

8%

119

Przeterminowane ponad 180 dni

58%

247

Wynikające z indywidualnej analizy sald

14 722

Razem

 

15 501

 

Należności handlowe (brutto) o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty:

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

do 1 miesiąca

47 590

41 160

powyżej 1 miesiąca do 6 miesięcy

24 161

27 978

powyżej 6 miesięcy do 1 roku

8 095

9 386

powyżej 1 roku

5 159

3 599

należności przeterminowane

2 613

2 903

Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto)

87 618

85 026

Należności długoterminowe

1 830

1 456

Należności krótkoterminowe

85 788

83 570

Odpisy aktualizujące wartość należności handlowe

17 540

15 501

Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto)

105 159

100 526

 

Należności z tytułu podatku dochodowego

Na dzień 31 grudnia 2022 roku należności z tytułu podatku dochodowego wynosiły 1 570 tys. PLN, a na dzień 31.12.2021 roku 280 tys. PLN.

 

Nota 17. POZOSTAŁE AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

 

Pozostałe aktywa finansowe

Wyszczególnienie

31 12 2022

31 12 2021

Akcje i udziały w pozostałych jednostkach

3

3

Pochodne instrumenty finansowe

1 311

35

Razem aktywa finansowe, w tym:

1 314

38

- długoterminowe

100

3

- krótkoterminowe

1 214

35

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Zobowiązania finansowe

 

Wyszczególnienie

31 12 2022

31 12 2021

Kredyty

65 995

49 792

Pozostałe zobowiązania finansowe:

25 794

22 411

- Pochodne instrumenty finansowe

1 984

3 872

- zobowiązania leasingowe

23 810

18 539

Razem zobowiązania finansowe, w tym:

91 789

72 204

- długoterminowe

26 344

26 627

- krótkoterminowe

65 446

45 577

 

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa

Zobowiązania

Aktywa

Zobowiązania

Pochodne instrumenty finansowe

1 311

1 984

38

3 871

Razem aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

 

 

- długoterminowe

-

-

-

-

- krótkoterminowe

-

-

-

-

Razem instrumenty zabezpieczające

 

 

- długoterminowe

97

-

-

90

- krótkoterminowe

1 214

1 984

35

3 781

 

Ujawnienia dotyczące instrumentów pochodnych spełniających kryteria rachunkowości zabezpieczeń

 

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do ryzyka walutowego wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych związanych z wyrażonymi w walutach obcych przychodami Grupy, wynikającymi ze sprzedaży towarów w walutach obcych.

 

Zabezpieczenie ryzyka walutowego

W ramach realizacji strategii zarządzania ryzykiem polegającej w szczególności na zarządzaniu ryzykiem walutowym przychodów denominowanych w walutach obcych wynikających ze sprzedaży eksportowej produktów realizowanej przez Grupę, Grupa zawiera odpowiednie walutowe kontrakty terminowe zabezpieczające prognozowane przepływy pieniężne. Celem podejmowanych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem zmiany kursu walutowego (Grupa zabezpiecza waluty EUR i USD) jest ograniczenie zmienności poziomu przychodów denominowanych w walucie obcej z tytułu sprzedaży towarów.

Grupa zawiera instrumenty zabezpieczające FX Forward o terminach rozliczenia dopasowanych do oczekiwanych terminów realizacji zabezpieczanych przychodów ze sprzedaży. Grupa zabezpiecza maksymalnie do 80% przychodów w horyzoncie maksymalnie 2 lat kalendarzowych. W związku z możliwymi przesunięciami terminów występowania i wysokości przepływów pieniężnych, Grupa zakłada możliwość odpowiedniego dostosowywania kontraktów terminowych stanowiących instrument zabezpieczający, w szczególności poprzez zawieranie kontraktów FX Swap o odpowiednich parametrach.

 

Obraz 1377626488

 

 

Instrumentami zabezpieczającymi są:

kontrakty FX Forward na sprzedaż waluty obcej (EUR , USD lub GBP),

kontrakty FX Swap przesuwające terminy płatności, w tych samych walutach, co pierwotne kontrakty FX Forward.

Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną, a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego, w szczególności daty zapadalności, waluty przepływu oraz wysokości przepływu w walucie obcej.

Grupa wyznaczyła wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1, poprzez porównanie wartości nominalnych przepływu w walucie obcej z instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej.

W zakresie ryzyka walutowego w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne głównymi zidentyfikowanymi przez Grupę źródłami nieefektywności są:

nieliniowość punktów Swap wpływająca na inne kursy terminowe wynikające z rolowania instrumentu pochodnego niż kursy terminowe uzyskane na ten sam termin zapadalności bez uwzględnienia rolowania (za pomocą jednego instrumentu FX Forward),

wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą walutowych kontraktów terminowych.

Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko walutowe.

Ujawnienia liczbowe dotyczące łącznie wszystkich stosowanych powiązań zabezpieczających:

Kwota, rozkład w czasie oraz niepewność przyszłych przepływów pieniężnych

W poniższej tabeli prezentujemy wartości nominalne instrumentów zabezpieczających i ich rozkład w czasie wg stanu na 31.12.2022:

 

POZOSTAŁY CZAS DO ZAPADALNOŚCI

RAZEM

 

DO 1 MIESIĄCA

OD 1 DO 3 MIESIĘCY

OD 3 MIESIĘCY DO 1 ROKU

OD 1 DO 5 LAT

POWYŻEJ 5 LAT

ZABEZPIECZENIE PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

RYZYKO WALUTOWE

Kontrakty FX Forward EUR / PLN (w tym FX Swap)

Wartość nominalna (tys. EUR)

1 550

2 956

6 066

550

-

11 122

Średni kurs transakcyjny

4,79

4,78

4,98

5,15

-

4,91

Kontrakty FX Forward USD / PLN (w tym FX Swap)

Wartość nominalna (tys. USD)

1 378

1 890

3 555

-

-

6 823

Średni kurs transakcyjny

4,02

4,11

4,27

-

-

4,18

Kontrakty FX Forward GBP / PLN (w tym FX Swap)

Wartość nominalna (tys. USD)

-

-

-

-

-

-

Średni kurs transakcyjny

-

-

-

-

-

-

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Skutki rachunkowości zabezpieczeń dla sytuacji finansowej i wyników:

Poniższa tabela prezentuje wpływ zastosowania zabezpieczenia przepływów pieniężnych na bilans i wynik finansowy w odniesieniu do instrumentów zabezpieczających wg stanu na 31.12.2022:

Typ instrumentu

Jednostka miary

Wartość nominalna

Aktywa

Zobowiązania

Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający

Zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej (jako podstawa do ustalenia części nieefektywnej w danym okresie)

Zyski lub straty z tytułu zabezpieczenia dla okresu sprawozdawczego, które zostały ujęte w innych całkowitych dochodach

Kwota nieefektywności zabezpieczenia ujęta w rachunku zysków i strat

Pozycja zestawienia całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), w której ujęto kwotę nieefektywności

Kwota przeklasyfikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

Forward sprzedaż waluty

EUR

54 584

1 246

78

Pochodne instrumenty finansowe

1 168

1 252

-

Przychody / koszty finansowe

-907

Przychody / koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

USD

28 495

65

1 906

Pochodne instrumenty finansowe

-1 841

774

-

Przychody / koszty finansowe

-3 926

Przychody / koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

GBP

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

23

-

Przychody / koszty finansowe

8

Przychody / koszty finansowe

RAZEM

 

83 079

1 311

1 984

 

-673

2 049

 

 

-4 825

 

Oraz według stanu na 31.12.2021:

Typ instrumentu

Jednostka miary

Wartość nominalna

Aktywa

Zobowiązania

Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający

Zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej (jako podstawa do ustalenia części nieefektywnej w danym okresie)

Zyski lub straty z tytułu zabezpieczenia dla okresu sprawozdawczego, które zostały ujęte w innych całkowitych dochodach

Kwota nieefektywności zabezpieczenia ujęta w rachunku zysków i strat

Pozycja zestawienia całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), w której ujęto kwotę nieefektywności

Kwota przeklasyfikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (rachunku zysków i strat), która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania

31.12.2021

31.12.2021

31.12.2021

Forward sprzedaż waluty

EUR

21 116

35

1 712

Pozostałe aktywa/ zobowiazania finansowe

68

540

-

nd

-974

koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

USD

7 859

-

2 128

Pozostałe aktywa/ zobowiazania finansowe

-

-

-

nd

-563

koszty finansowe

Forward sprzedaż waluty

GBP

210

-

31

Pozostałe aktywa/ zobowiazania finansowe

-

-

-

nd

-2

koszty finansowe

RAZEM

 

29 185

35

3 872

 

68

540

-

 

-1 539

 

Obraz 1377626488

 

 

Poniższa tabela prezentuje wpływ zastosowania zabezpieczenia przepływów pieniężnych na bilans i wynik finansowy w odniesieniu do pozycji zabezpieczanych wg stanu na 31.12.2022:

 

Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie

Saldo rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych dla kontynuowanych zabezpieczeń

Saldo pozostające w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych z tytułu wszelkich powiązań zabezpieczających, dla których nie stosuje się już rachunkowości zabezpieczeń ,

tys. PLN

ZABEZPIECZENIE PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

RYZYKO WALUTOWE

Przychody w EUR wynikające ze sprzedaży towarów

-1 168

682

-

Przychody w USD wynikające ze sprzedaży towarów

1 841

-493

-

Przychody w GBP wynikające ze sprzedaży towarów

-

-

 -

RAZEM

673

189

-

 

 

Poniższa tabela prezentuje zmianę stanu rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych w ciągu okresu sprawozdawczego:

 

2022

2021

STAN NA POCZĄTEK OKRESU

-1 861

-1 524

ZABEZPIECZENIE PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

RYZYKO WALUTOWE

Zyski lub straty wynikające z zabezpieczenia, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego

-2 776

-3 725

Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej

nd

nd

Kwota przeklasyfikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat (przychodów ze sprzedaży) jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

-4 825

-3 389

STAN NA KONIEC OKRESU

189

-1 861

Obraz 1377626488

 

 

 

Nota 18. POZOSTAŁE AKTYWA NIEFINANSOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Rozliczenia międzyokresowe czynne

3 856

2 620

Pozostałe aktywa niefinansowe ogółem

3 856

2 620

 

Główne pozycje rozliczeń międzyokresowych czynnych to ubezpieczenia oraz dzierżawa oprogramowania.

.

 

Nota 19. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne w banku i w kasie

73 505

52 352

Lokaty krótkoterminowe

395

1 873

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem

73 900

54 225

 

Nota 20. KAPITAŁ PODSTAWOWY I POZOSTAŁE KAPITAŁY

 

Kapitał podstawowy

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Liczba akcji

10 298 554

10 298 554

Wartość nominalna akcji

0,2

0,2

Kapitał podstawowy

2 059

2 059

Przeszacowanie z tytułu hiperinflacji

1 557

1 557

Kapitał podstawowy na koniec okresu

3 616

3 616

 

Kapitał z przeszacowania wskaźnikami hiperinflacji jest prezentowany jako część kapitału podstawowego.

Obraz 1377626488

 

 

Struktura kapitału podstawowego:

Akcjonariusze na 31.12.2022

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Udział procentowy

SW Holding

brak

-

3 387 139

32,89%

Spruce Holding Limited Liability Company (USA)

brak

-

1 091 952

10,60%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

brak

-

600 000

5,83%

SECO/WARWICK S.A.

brak

-

1 802 189

17,50%

NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny*

brak

-

577 470

5,61%

Pozostali

brak

-

2 839 804

27,57%

RAZEM

 

 

10 298 554

100%

* uprzednio: MetLife OFE

Akcjonariusze na 31.12.2021

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Udział procentowy

SW Holding

brak

-

3 387 139

32,89%

Spruce Holding Limited Liability Company (USA)

brak

-

1 091 952

10,60%

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny

brak

-

600 000

5,83%

SECO/WARWICK S.A.

brak

-

1 802 189

17,50%

NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny*

brak

-

577 470

5,61%

Pozostali

brak

-

2 839 804

27,57%

RAZEM

 

 

10 298 554

100%

* uprzednio: MetLife OFE

 

Pozostałe kapitały

Pozostałe kapitały:

Kapitał z wyceny programu płatności w formie akcji

Kapitał na nabycie akcji własnych

Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających

Zyski/straty aktuarialne

Różnice kursowe z przeliczenia

Pozostałe kapitały ogółem

Pozostałe kapitały na dzień 1 stycznia 2022 r.

6 219

42 765

-1 861

-142

17 640

64 621

Wycena programu opcji menadżerskich

1 526

-

-

-

-

1 526

Przyznanie opcji menadżerskich

-

-

-

-

-

-

Skup akcji własnych

-

-

-

-

-

-

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

-

-

-

-

-

-

Różnice kursowe z przeliczenia

-

-

-

-

2 635

2 635

Inne całkowite dochody

-

-

2 049

-

-

2 049

Pozostałe kapitały na dzień 31 grudnia 2022 r.

7 744

42 765

189

-142

20 275

70 831

Obraz 1377626488

 

 

Pozostałe kapitały na dzień 1 stycznia 2021 r.

7 973

29 765

-1 524

-142

13 795

49 866

Wycena programu opcji menadżerskich

648

-

-

-

-

648

Przyznanie opcji menadżerskich

-2 555

-

-

-

-

-2 555

Skup akcji własnych

13 000

-

-

-

13 000

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

153

-

-

-

-

153

Różnice kursowe z przeliczenia

-

-

-

3 845

3 845

Inne całkowite dochody

-

-

-336

-

-

-336

Pozostałe kapitały na dzień 31 grudnia 2021 r.

6 219

42 765

-1 861

-142

17 640

64 620

Kapitał na nabycie akcji własnych został przeniesiony z kwot kapitału zapasowego uchwałą NWZ w dniu 30 października 2014 roku, w celu nabycia akcji własnych.

 

Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających

Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających Grupy dotyczy następujących instrumentów finansowych:

 

Rezerwa z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych - wartość godziwa kontraktu forward

Stan na 01.01.2021 r.

-1 524

Plus Zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujęta w innych całkowitych dochodach

-37

Minus: reklasyfikacja z innych całkowitych dochodów do wyniku finansowego

-378

Minus: Podatek odroczony

79

Stan na 31.12.2021 r.

-1 861

Plus Zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujęta w innych całkowitych dochodach

68

Minus: reklasyfikacja z innych całkowitych dochodów do wyniku finansowego

2 462

Minus: Podatek odroczony

-481

Stan na 31.12.2022 r.

189

 

 

Kapitał na nabycie akcji własnych i akcje własne

Fakt i cel nabycia przez Grupę akcji własnych zostało ujawnione w części I. Informacje ogólne punkt

6. Znaczący Akcjonariusze. Grupa posiadała na dzień 31.12.2022 oraz 31.12.2021 roku – 1 802 189 sztuk akcji własnych stanowiących 17,50 % udział w kapitale zakładowym. W 2021 roku nabyto 595 488 sztuk akcji własnych, co stanowi 8 750 tys. PLN, wydano w ramach programu motywacyjnego 102 203 sztuk akcji własnych, co stanowi 2 555 tys. PLN.

Obraz 1377626488

 

 

Grupa nabyte akcje własne prezentuje zgodnie z MSR 1 jako odrębna pozycję w kapitale odejmując ich wartość od kapitału własnego. Na dzień 31.12.2022 wartość ta wynosiła -28 533 tys. PLN, na dzień 31.12.2021 -28 533 tys. PLN. Nabycie, sprzedaż, emisja lub umorzenie własnych akcji nie powoduje ujęcia w wyniku finansowym jednostki żadnych zysków lub strat.

Wpływy ze sprzedaży lub emisji akcji własnych w 2021 wyniosły 153 tys. PLN i wynikały z warunków przystąpienia do Programu Motywacyjnego zawartych w regulaminie.

Akcje własne stanowią akcje SECO/WARWICK S.A. utrzymywane przez Biuro Maklerskie mBanku na potrzeby emisji akcji w ramach umowy nabycia akcji własnych z osobami objętymi Programem Motywacyjnym, o którym szerzej mowa w nocie 33. Opcje Menadżerskie.

 

Kapitał na nabycie akcji własnych służy do ujmowania wartości godziwej na datę przyznania akcji wyemitowanych w związku z Programem Motywacyjnym.

Udziały (akcje) własne

Dane sporządzone w PLN

Wyszczególnienie

Liczba udziałów (akcji)

Wartość nominalna udziałów (akcji)

Wartość księgowa udziałów (akcji)

Równowartość nabytych lub sprzedanych odpłatnie udziałów (akcji)

Część kapitału podstawowego, którą udziały (akcje) reprezentują

Udziały (akcje) na dzień 01.01.2022

1 802 189

0,20

360 438

28 532 101

17,5%

Zwiększenia (z tytułu)

- nabycie akcji na potrzeby Programu Motywacyjnego

-

-

-

-

-

Zmniejszenia (z tytułu):

- zbycie akcji w ramach realizacji Programu Motywacyjnego

-

-

-

-

-

Udziały (akcje) na 31.12.2022

1 802 189

0,20

360 438

28 532 101

17,5%

Wyszczególnienie

Liczba udziałów (akcji)

Wartość nominalna udziałów (akcji)

Wartość księgowa udziałów (akcji)

Równowartość nabytych lub sprzedanych odpłatnie udziałów (akcji)

Część kapitału podstawowego, którą udziały (akcje) reprezentują

Udziały (akcje) na dzień 01.01.2021

1 308 904

0,20

261 781

22 337 600

12,7%

Zwiększenia (z tytułu)

- nabycie akcji w tym na potrzeby Programu Motywacyjnego

595 488

0,20

119 098

8 749 576

-

Zmniejszenia (z tytułu):

- zbycie akcji w ramach realizacji Programu Motywacyjnego

-102 203

0,20

-20 441

-2 555 075

-

Udziały (akcje) na 31.12.2021

1 802 189

0,20

360 438

28 532 101

17,5%

Obraz 1377626488

 

 

 

Kapitał zapasowy z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji

Na dzień 31.12.2022 r. oraz 31.12.2021 r. wartość kapitału  wynosi 78 666 tys. PLN, kapitał ten powstał w wyniku emisji akcji Jednostki dominującej.

 

Nota 21. KREDYTY I POŻYCZKI

Dnia 12 marca 2020 roku Spółka SECO/WARWICK S.A. podpisała umowę kredytową o kredyt inwestycyjny z mBank S.A. w Warszawie na kwotę 15 000 tys. PLN. Kredyt został udzielony na sfinansowanie zakupu maksymalnie 1.000.000 akcji własnych Spółki na podstawie uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 12 lutego 2020 roku. Wykorzystanie kredytu na dzień podpisania Aneksu nr 3, czyli 10 listopada 2020 roku wynosiło 14 500 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 7 250 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 10 472 tys. PLN. 

Dnia 5 października 2021 roku Spółka SECO/WARWICK S.A. podpisała umowę kredytową o kredyt inwestycyjny z mBank S.A. w Warszawie na kwotę 10 400 tys. PLN. Kredyt został udzielony na sfinansowanie zakupu maksymalnie 850.000 akcji własnych Spółki, zgodnie z programem ustanowionym na podstawie uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 7 października 2021 roku. Wykorzystanie kredytu na dzień podpisania Aneksu nr 1, czyli 26 listopada 2021 roku wynosiło 6 908 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 5 181 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wykorzystanie kredytu wynosiło 6 562 tys. PLN.

Zabezpieczenie spłaty kredytów stanowi hipoteka umowna na nieruchomości składającej się z działek użytkowanych wieczyście o numerach:

195/94, położonej w Świebodzinie przy ul. Zachodniej 76,

195/80, położonej w Świebodzinie przy ul. Zachodniej 76.

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Kredyty na 31.12.2022 roku:

Nazwa jednostki

Kwota kredytu / pożyczki

Limit kredytu wg Umowy

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Stopa procentowa

Rodzaj

PLN

(tys.)

Wartość w walucie

(tys.)

Waluta kredytu

Huntington National Bank

92

21

USD

36

31.01.2026

stała- 7%

Kredyt w rachunku bieżącym

Volkswagen Credit

74

17

USD

27

30.09.2026

stała

Kredyt w rachunku bieżącym

SANTANDER

-

-

PLN

2 000

28.02.2024

weksel

WIBOR 1 M + 1,0 % p.p.

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

41

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

103

22

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

76

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

39

9

USD

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

81

17

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

BNP Paribas

21 622

-

PLN

30 000

25.10.2023

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

PEKAO

23 356

-

PLN

35 000

31.08.2023

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

 WIBOR 1M + 1,25 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

-

-

PLN

5 000

28.06.2024

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

 WIBOR 1M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

7 250

-

PLN

14 500

31.03.2025

hipoteka, poręczenie SWE, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

mBank

5 181

-

PLN

6 908

30.09.2026

hipoteka, poręczenie SWE, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

Santander

8 080

-

PLN

19 000

28.02.2023

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,0% p.a.

Kredyt w rachunku bieżącym

Razem:

65 995

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Kredyty na 31.12.2021 roku:

Nazwa jednostki

Kwota kredytu / pożyczki

Limit kredytu wg Umowy

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Stopa procentowa

Rodzaj

PLN

(tys.)

Wartość w walucie

(tys.)

Waluta kredytu

Huntington National Bank

109

27

USD

32

31.01.2026

Stała- 7%

Kredyt w rachunku bieżącym

Volkswagen Credit

87

21

USD

26

30.09.2026

stała

Kredyt w rachunku bieżącym

SANTANDER

1 103

-

PLN

2 000

28.02.2022

-

zmienna

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

41

-

PLN

-

-

-

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

12

3

EUR

-

-

-

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

46

-

PLN

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

2

1

USD

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

mBank

101

22

EUR

-

-

weksel

-

Limit na kartach kredytowych

HSBC Bank

2 639

650

USD

650

31.12.2022

zmienna

Kredyt w rachunku bieżącym

BNP Paribas

14 082

-

PLN

20 000

30.09.2022

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,1 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

PEKAO

-

-

PLN

25 000

31.08.2022

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1M + 1,25 % p.a

Kredyt w rachunku bieżącym

mBank

6 562

-

PLN

6 908

30.09.2026

hipoteka, poręczenie SWE, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

mBank

10 472

-

PLN

14 500

31.03.2025

hipoteka, poręczenie SWE, blokada pap.wart.

WIBOR 1 M + 1,35% p.a.

Kredyt inwestycyjny w rachunku bankowym

Santander

14 535

-

PLN

19 000

28.02.2022

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wg art. 777.1 KPC

WIBOR 1 M + 1,0% p.a.

Kredyt w rachunku bieżącym

Razem:

49 792

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Struktura zapadalności kredytów:

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Kredyty i pożyczki krótkoterminowe

58 047

37 207

Kredyty i pożyczki długoterminowe

7 948

12 585

- płatne powyżej 1 roku do 3 lat

6 912

9 362

- płatne powyżej 3 lat do 5 lat

1 036

3 223

Kredyty i pożyczki razem

65 995

49 792

 

Kredyty i pożyczki struktura walutowa:

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

wartość

wartość

wartość

wartość

w walucie

w PLN

w walucie

w PLN

PLN

65 606

46 842

EUR

39

184

25

114

USD

47

205

699

2 837

CNY

-

-

-

-

Kredyty i pożyczki razem

 

65 995

 

49 792

 

 

Nota 22. LEASING

 

Grupa jako leasingobiorca

 

Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.

Wyszczególnienie

2022

2021

Na dzień 1 stycznia

18 540

21 556

Zwiększenia (nowe leasingi)

10 081

2 319

Zmiany umów leasingu

-378

-941

Odsetki

1 079

705

Płatności

-5 513

-5 099

Na dzień 31 grudnia

23 809

18 540

Krótkoterminowe

5 414

4 588

Długoterminowe

18 396

13 952

 

Największą pozycję zwiększającą stan zobowiązań leasingowych na koniec roku 2022 tj. 3.064 tys PLN stanowi hala produkcyjna spółki SECO/WARWICK Retech w Chinach, oraz 1.937 tys. PLN nowy kompleks biurowo produkcyjny spółki SVT w Meadville w stanie Pensylwania (USA). W 2021 nie było istotnych zwiększeń stanu zobowiązań leasingowych.

Obraz 1377626488

 

 

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w nocie 32.3. „Ryzyko związane z płynnością”.

Poniżej przedstawiono kwoty przychodów, kosztów, zysków i strat wynikających z leasingu ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:

 

Wyszczególnienie

2022

2021

Koszt amortyzacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania

5 064

4 315

Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu

1 079

705

Koszty leasingów krótkoterminowych (uwzględnione w kosztach wytworzenia sprzedanych produktów i usług)

378

324

Koszty leasingu aktywów o niskiej wartości (uwzględnione w kosztach ogólnego zarządu)

103

69

Łączna kwota ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów

6 624

5 413

 

 

Niedyskontowane kwoty przyszłych płatności z tytułu leasingu operacyjnego – Grupa jako leasingodawca

 

Dochód z tytułu leasingu ujęty przez Grupę w pozostałych przychodach operacyjnych w roku 2022 wyniósł 920 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku analiza terminów zapadalności opłat leasingowych w wartościach niezdyskontowanych przedstawiała się następująco:

 

Wyszczególnienie

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

W 1 roku

920

897

W 2 roku

610

574

W 3 roku

598

563

W 4 roku

598

563

W 5 roku

598

563

Powyżej 5 lat

299

281

Razem:

3 623

3 441

Grupa leasinguje głównie własne pomieszczenia dla podmiotów, z którymi warunki współpracy wymagają bliskiej lokalizacji.

 

 

Nota 23. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

zobowiązania krótkoterminowe

84 699

62 382

zobowiązania długoterminowe

-

-

Razem

84 699

62 382

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania handlowe

 

Wobec jednostek pozostałych

70 156

52 016

Razem

70 156

52 016

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych

10 792

8 912

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

2 178

120

Inne zobowiązania

1 574

1 334

Razem pozostałe

14 543

10 366

Razem zobowiązania handlowe oraz pozostałe

84 699

62 382

 

Zobowiązania inwestycyjne

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa zobowiązała się do poniesienia nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w wysokości 709 tys. PLN.

 

Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS (Spółki polskie)

 

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych („Fundusz”) tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego /kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Spółki, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.

Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.

Tabela poniżej przedstawia analitykę aktywów, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki udzielone pracownikom

49

32

Środki pieniężne

696

169

Zobowiązania z tytułu Funduszu

582

207

Saldo po skompensowaniu

163

-6

Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym

858

-

 

 

ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE

Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń na koniec 2022 roku wynosiły 8 460 tys. PLN, natomiast na koniec 2021 roku wynosiły 9 250 tys. PLN. Gwarancje zostały udzielone tytułem:

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

dobrego wykonania kontraktu

6 349

5 440

wadialna

2 110

3 810

Razem

8 460

9 250

 

Obraz 1377626488

 

 

Na dzień 31.12.2022 oczekiwane straty kredytowe z tytułu udzielonych gwarancji finansowych nie były istotne.

 

 

Nota 24. ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE

Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia

Spółki polskie w Grupie wypłacały pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym w Grupie na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzona jest rezerwa na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

Rezerwa na odprawy emerytalne i podobne

DŁUGOTERMINOWA REZERWA NA ZOBOWIĄZANIE Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

od 01-01-2022

do 31-12-2022

od 01-01-2021

do 31-12-2021

stan na początek okresu

1 143

2 173

zwiększenia

750

83

- utworzenie rezerwy

750

83

wykorzystanie

273

166

rozwiązanie

200

947

stan na koniec okresu

1 421

1 143

Główne założenia przyjęte na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Stopa dyskontowa (%)

3,60%

3,60%

Przewidywany wskaźnik inflacji (%)

5%

5%

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

5%

5%

 

KRÓTKOTERMINOWA REZERWA NA ZOBOWIĄZANIE Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH / ZOBOWIĄZANIE Z TYTUŁU NIEWYKORZYSTANYCH URLOPÓW ITP.

od 01-01-2022

do 31-12-2022

od 01-01-2021

do 31-12-2021

1. Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów

stan na początek okresu

3 679

3 389

- utworzenie

6 832

6 793

- wykorzystanie

6 280

6 502

stan na koniec okresu

4 231

3 679

2. Zobowiązania z tytułu premii

stan na początek okresu

8 423

5 577

- utworzenie

12 196

7 837

- wykorzystanie

7 513

4 991

stan na koniec okresu

13 107

8 423

3. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

stan na początek okresu

44

12

- utworzenie

-

32

- wykorzystanie

10

-

stan na koniec okresu

35

44

4. Bieżące zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

9 056

6 983

Zobowiązania z tytuły świadczeń pracowniczych razem

26 428

19 130

Obraz 1377626488

 

 

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania z tytułu programu świadczeń emerytalnych w spółce SECO/WARWICK Corp.:

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Stopa dyskontowa (%)

-

2,46%

Oczekiwana stopa zwrotu z aktywów (%)

6,00%

6,00%

 

PROGRAMY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH (SECO/WARWICK CORP.)

Wyszczególnienie

2022

2021

Zmiana zobowiązania programu

 

Wartość zobowiązania początek okresu

15 726

16 226

Koszt obsługi

-

-

Koszt odsetek

204

326

(Zysk) / strata aktuarialna

-1 518

-930

Zapłacone składki

-627

-1 116

Sprzedaż programu

-15 363

-

Wpływ przeliczenia na walutę prezentacji

1 578

1 220

Wartość zobowiązania koniec okresu

-

15 726

Zmiana aktywów programu

 

Wartość godziwa aktywów programu początek okresu

19 361

16 280

Odsetkowy zysk/(strata) z aktywów programu

204

324

Dodatkowy zysk/(strata) z aktywów programu

-2 523

2 484

Wypłacone świadczenia

-627

-1 116

Sprzedaż programu

-18 361

-

Wpływ przeliczenia na walutę prezentacji

1 946

1 389

Wartość godziwa aktywów programu koniec okresu

-

19 361

 

Przyszłe pomiary aktuarialne mogą znacznie różnić się od bieżących pomiarów przyjętych przez aktuariusza do wyliczenia zobowiązania z tytułu programu świadczeń emerytalnych w spółce SECO/WARWICK Corp. ze względu na takie czynniki jak:

zmiany przewidywanych założeń ekonomicznych lub demograficznych;

zmiany gospodarcze;

wzrosty lub spadki spodziewane w ramach naturalnego działania metodologii zastosowanej do tych pomiarów, np. zmiany szacowanego okresu amortyzacji aktywów, zmiany postanowień programu czy obowiązującego prawa lub przepisów.

 

W 2022 roku wszelkie zobowiązania oraz aktywa wynikające z programu świadczeń emerytalnych w spółce SECO/WARWICK Corp. zostały przeniesione na podmiot trzeci.Transakcja skutkowała rozpoznaniem wyniku na poziomie 995 tys. PLN.

Dezagregacja wartości godziwej aktywów planu programu świadczeń emerytalnych Seco/Warwick Corp. na poszczególne klasy aktywów:

Dane na dzień 31.12.2021 r.

Wartość rynkowa

Procent wartości rynkowej

Szacowany roczny dochód

Aktualna rentowność

Inwestycje krótkoterminowe

376

1,96%

0,07

0,02%

Aktywa o stałym dochodzie

2 673

13,90%

73,23

2,88%

Inwestycje kapitałowe

10 863

56,50%

128,24

1,24%

Obraz 1377626488

 

 

Fundusze powiernicze

5 314

27,64%

100,61

1,99%

Razem

19 226

100,00%

302,15

1,65%

 

 

Nota 25. POZOSTAŁE REZERWY

Wyszczególnienie

Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty

Rezerwa na karę

Rezerwy na kontrakty ze stratą

Inne rezerwy - zobowiązanie warunkowe

Ogółem

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

7 179

298

579

-

8 056

Utworzone w ciągu roku obrotowego

6 581

-

912

-

7 493

Zwiększenia

6 581

-

912

-

7 493

Wykorzystane

-4 803

-

-816

-

-5 619

Rozwiązane

-

-

-164

-

-164

Zmniejszenia

-4 803

-

-980

-

-5 783

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

8 957

298

511

-

9 766

Utworzone w ciągu roku obrotowego

3 619

-

851

-

4 469

Zwiększenia

3 619

-

851

-

4 469

Wykorzystane

-3 900

-

-

-

-3 900

Rozwiązane

-

-

-318

-

-318

Zmniejszenia

-3 900

-

-318

-

-4 218

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

8 676

298

1 044

-

10 018

 

Grupa weryfikuje stan rezerw na koniec każdego okresu sprawozdawczego i koryguje w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego szacunku. Jeśli przestało być prawdopodobne, że wystąpienie wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne będzie niezbędne do wypełnienia obowiązku, to rezerwa jest rozwiązywana. W związku z powyższym wszystkie pozostałe rezerwy zawiązane są jako rezerwy krótkoterminowe, gdyż w każdym przypadku zostaną wykorzystane lub rozliczone w ciągu następnych 12 miesięcy.

Grupa nie widzi przesłanek do utworzenia rezerw na demontaż rzeczowych aktywów trwałych i rekultywację terenu oraz likwidację rzeczowych aktywów trwałych, a także do utworzenia rezerwy na usuwanie azbestu.

 

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

 

Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ustalana indywidualnie dla każdego kontraktu i uwzględnia wynikające z kontraktu zobowiązania wobec Klienta podczas okresu gwarancji. Wartość rezerwy jest planowana według wewnętrznych wytycznych poszczególnych technologii. Średnio około 1,5% - 2% wartości kontraktu. Założenia przyjmowane w odniesieniu do bieżącego okresu są spójne z zastosowanymi w poprzednim roku. Grupa kalkuluje rezerwę na naprawy gwarancyjne na podstawie kosztów planowanych zaktualizowanych dla celów wyliczenia rezerw gwarancyjnych pomniejszając je o koszty poniesione na gwarancje z uwzględnieniem zaawansowania kosztowego kontraktu.

Grupa tworząc rezerwę na gwarancję uwzględnia % zaawansowania kontraktu (proporcjonalnie do rozpoznawania przychodu) planując koszty reklamacji do momentu osiągnięcia 100% zaawansowania kontraktu (podpisania protokołu odbioru końcowego).

Obraz 1377626488

 

 

W momencie pojawiania się kosztów gwarancyjnych, lub w momencie rozpoczęcia okresu gwarancji rezerwa zostaje stopniowo pomniejszana o koszty poniesionych napraw gwarancyjnych lub o kwoty podane przez jednostkę realizującą kontrakt w przypadku, gdy uzna ona, że roszczenia, na które zawiązano rezerwę nie wystąpią w przyszłości. Rezerwa jest w 100% rozwiązywana w momencie zakończenia okresu gwarancji, lub po wykonaniu wszystkich zaległych, rozpoczętych napraw gwarancyjnych.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość bilansowa rezerwy wynosiła 8 676 tys. PLN (na dzień 31.12.2021 roku.: 8 957 tys. PLN).

Różnica kosztów roszczeń gwarancyjnych o 10% w stosunku do szacunków kierownictwa spowodowałaby wzrost lub spadek rezerwy na koszty gwarancji o około 867,6 tys. PLN (na dzień 31.12.2021 roku - wzrost lub spadek o 895,7 tys. PLN).

 

Rezerwa na kary

Rezerwa na kary tworzona jest w przypadku wystąpienia dużego prawdopodobieństwa wypłaty w przyszłości kar umownych wynikających z realizowanych kontraktów.

W roku obrotowym nie było ruchów na rezerwie na kary.

 

Rezerwa na kontrakty ze stratą

Rezerwa na kontrakty ze stratą ustalana jest indywidualnie dla każdego kontraktu. Tworzona jest wtedy, gdy różnica planowanych przychodów i planowanych kosztów na kontrakcie jest mniejsza od różnicy przychodów i kosztów rozpoznanych w okresie.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. wartość bilansowa odnośnej rezerwy wynosiła 1 044 tys. PLN (na dzień 31.12.2021 roku: 511 tys. PLN).

 

 

Nota 26. OBJAŚNIENIA DO RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

Wyszczególnienie

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Środki pieniężne w bilansie

73 900

54 225

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych

73 900

54 225

 

 

Wyszczególnienie

31 grudnia 2022

31 grudnia 2021

Amortyzacja:

15 008

12 894

Amortyzacja wartości niematerialnych

4 252

3 245

Amortyzacja aktywa z tytułu praw do użytkowania

5 103

4 314

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

5 653

5 311

Amortyzacja nieruchomości inwestycyjnych

-

24

Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji wraz z wyłączeniem zmiany stanu rezerw z tytułu podatku dochodowego:

1 133

7 800

Bilansowa zmiana stanu rezerw

5 446

7 063

Wyłączenie zmiany stanu rezerw z tytułu podatku dochodowego

2 381

-1 577

Różnice kursowe

-1 835

-1 101

Rezerwy na świadczenia pracownicze

-4 859

3 415

Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji:

-25 119

283

Bilansowa zmiana stanu zapasów

-26 449

-1 236

Różnice kursowe

1 330

1 519

Zmiana należności wynika z następujących pozycji, z wyjątkiem wyłączenia należności z tytułu podatku dochodowego:

-5 219

134

Obraz 1377626488

 

 

Zmiana stanu należności wynikająca z bilansu

-4 586

-252

Wyłączenie należności z tytułu podatku dochodowego

1 290

-201

Różnice kursowe

-1 923

587

Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji:

24 148

7 450

Zmiana stanu zobowiązań wynikająca z bilansu

25 698

9 502

Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych

-409

-295

Różnice kursowe

2 239

2 046

Zmiana stanu zobowiązań leasingowych

-5 269

-3 014

Wycena instrumentów pochodnych

1 887

-788

Zmiana stanu aktywów i zobowiązań kontraktowych wynika z następujących pozycji:

-14 198

-42 409

bilansowa zmiana stanu aktywów i zobowiązań kontraktowych

-15 290

-45 125

Różnice kursowe

1 092

2 716

Zmiana stanu walutowych instrumentów pochodnych wynika z:

-633

683

bilansowa zmiana stanu aktywów

-1 276

310

kapitał z aktualizacji wyceny

2 530

-415

bilansowa zmiana stanu zobowiązań

-1 887

788

 

Wpływy z tytułu dotacji w bieżącym roku obrotowym wyniosły 523 tys. PLN, a w roku poprzednim 849 tys. PLN złotych.

 

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ

2022

2021

Wpływy ze zbycia wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

1 524

1 622

Sprzedaż środka trwałego nr AOO/00419

1 331

-

Sprzedaż środka trwałego nr 452/01130

52

1 017

Sprzedaż środka trwałego nr 741/00278

-

96

Sprzedaż środka trwałego nr 452/01045

-

227

Sprzedaż środków trwałych pracownikom

65

-

Pozostałe

76

282

Inne wpływy z aktywów finansowych

51

216

Inne wpływy z aktywów finansowych

51

216

Inne wydatki z aktywów finansowych

-35

-80

Inne wydatki z aktywów finansowych

-35

-80

Wydatki inwestycyjne na wartości niematerialne i rzeczowe aktywa trwałe

-13 207

-10 312

Prace rozwojowe

-4 012

-3 531

Komputery i licencje

-1 586

-1 211

Fotowoltaika

-1 077

-

Budowa i modernizacja hal i budynków administracyjnych

-2 538

-2 759

Maszyny i urządzenia

-1 765

-1 110

Samochody

-126

-85

Pozostałe aktywa trwałe

-2 103

-1 616

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-11 667

-8 554

Obraz 1377626488

 

 

Uzgodnienie zobowiązań z tytułu zadłużenia do przepływów z działalności finansowej według stanu na 31.12.2022 roku:

Kredyty

Zobowiązania z tytułu leasingów

Inne

Razem

01.01.2022

 

 

 

 

Zmiany przepływów pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

 

Spłaty zobowiązań z tytułu:

-8 558

-4 435

-

-12 993

Spłaty odsetek z tytułu:

-3 514

-1 079

-

-4 593

Wpływy z tytułu kredytów:

24 488

 -

-

24 488

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

12 416

-5 514

-

6 901

Inne zmiany

 -

-

Dywidendy

-

-

-2 549

-2 549

Inne

-

-

523

523

Razem inne zmiany

-

-

-2 026

-2 026

Razem wg stanu na dzień 31.12.2022

12 416

-5 514

-2 026

4 876

 

 

Uzgodnienie zobowiązań z tytułu zadłużenia do przepływów z działalności finansowej według stanu na 31.12.2021 roku:

Kredyty

Zobowiązania z tytułu leasingów

Inne

Razem

01.01.2021

 

 

 

 

Zmiany przepływów pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

 

Spłaty zobowiązań z tytułu:

-39

-4 394

-

-4 433

Spłaty odsetek z tytułu:

-458

-405

-

-862

Wpływy z tytułu kredytów:

18 261

 -

-

18 261

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

17 764

-4 799

-

12 965

Inne zmiany

 -

Dywidendy

-

-

-4 944

-4 944

Inne

-

-

1 002

1 002

Nabycie akcji własnych

-

-

-8 750

-8 750

Razem inne zmiany

-

-

-12 692

-12 692

Razem wg stanu na dzień 31.12.2021

17 764

-4 799

-12 692

273

 

Nota 27. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi związane były z działalnością bieżącą spółek, nie odbiegały od warunków rynkowych.

Nota 28. WYNAGRODZENIE KLUCZOWEGO PERSONELU

Do głównej kadry kierowniczej Grupy SECO\WARWICK zaliczamy członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej.

 

Obraz 1377626488

 

 

Wynagrodzenia ZARZĄDU:

 

Imię i nazwisko

Wynagrodzenie danego okresu

Inne świadczenia

Naliczone koszty programu motywacyjnego

Łączne wynagrodzenie danego okresu

31 12 2022

w tys. PLN

w tys. PLN

w tys. PLN

w tys. PLN

Sławomir Woźniak

548

549

444

1 541

Piotr Walasek

387

255

218

859

Earl Good

1 104

250

223

1 578

Bartosz Klinowski

387

311

218

916

Razem

2 426

1 365

1 103

4 894

31 12 2021

 

 

 

 

Sławomir Woźniak

480

365

262

1 107

Jarosław Talerzak (1)

130

43

-

173

Piotr Walasek

360

250

87

697

Earl Good

1 162

-

87

1 249

Bartosz Klinowski

360

215

87

662

Razem

2 492

873

524

3 888

 

(1)Prezentowane wynagrodzenie dotyczy okresu sprawowania funkcji w Zarządzie, tj. okresu od 1 stycznia 2021 roku do 27 kwietnia 2021 r.

Wynagrodzenie Rady Nadzorczej:

Imię i nazwisko

Razem wynagrodzenie

31.12.2022

31.12.2021

Andrzej Zawistowski, w tym:

332

325

- z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej

212

205

- z tytułu umowy o świadczenie usług doradczych (1)

120

120

Jeffrey Boswell, w tym:

196

169

- z tytułu umowy o pracę (2)

196

169

Henryk Pilarski (3)

22

54

Marcin Murawski

43

45

Jacek Tucharz (4)

17

42

Robert Jasiński (5)

25

-

Maciej Karnicki (6)

38

-

Razem

673

635

(1) Z tytułu Umowy o współpracy zawartej pomiędzy spółką SECO/WARWICK S.A. a Panem Andrzejem Zawistowskim prowadzącym działalność gospodarczą USŁUGI DORADCZE Andrzej Zawistowski. Przedmiotem umowy z dnia 2 stycznia 2020 roku jest współpraca w zakresie świadczenia usług doradztwa technicznego i rozwoju produktów.

(2)Z tytułu umowy o pracę pomiędzy spółką SECO/WARWICK Corp. a Panem Jeffrey’em Boswell.

(3)Pan Henryk Pilarski pełnił funkcję w Radzie Nadzorczej do 25 maja 2022 roku.

(4)Pan Jacek Tucharz pełnił funkcję w Radzie Nadzorczej do 25 maja 2022 roku.

(5)Pan Robert Jasiński pełni funkcję w Radzie Nadzorczej od 25 maja 2022 roku.

(6)Pan Maciej Karnicki pełni funkcję w Radzie Nadzorczej od 25 maja 2022 roku.

 

Obraz 1377626488

 

 

Nota 29. INSTRUMENTY FINANSOWE

 

Wyszczególnienie

Kategoria zgodnie z MSSF 9

Wartość bilansowa

Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe w 2022 r.

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa finansowe

 

 

 

Pożyczki udzielone

WwZK

-

-

-

Należności handlowe oraz pozostałe należności

WwZK

106 382

102 167

106 382

Należności długoterminowe

WwZK

1 830

1 830

1 830

Instrumenty zabezpieczające

WwWGpWF

1 214

35

1 214

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

WwZK

73 900

54 225

73 900

Zobowiązania finansowe

 

 

 

 

krótkoterminowe

 

 

 

Krótkoterminowe kredyty bankowe

WwZK

58 047

33 370

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

WwZK

5 414

4 589

-

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

WwZK

77 565

56 690

-

Instrumenty zabezpieczające

WwWGpWF

1 984

3 782

-

długoterminowe

 

 

 

Długoterminowe kredyty bankowe

WwZK

7 948

12 585

-

Instrumenty zabezpieczające

WwWGpWF

0

90

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

WwZK

18 396

13 950

-

 

WwZK- wycena wg zamortyzowanego kosztu,

WwWGpWF – Wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy.

*W przypadku instrumentów pochodnych służących jako instrumenty zabezpieczające wycena jest ujmowana w wyniku finansowym poprzez przychody lub koszty finansowe proporcjonalnie do zaawansowania procentowego realizacji kontraktu zabezpieczanego.

Nie występują istotne różnice pomiędzy wartością bilansową a wartością godziwą aktywów i zobowiązań finansowych.

Obraz 1377626488

 

 

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych

Rok 2022

 

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

Zyski/ (straty) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

Aktywa finansowe

Pożyczki udzielone

41

-

-

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

206

1 022

-

-805

-

-

Należności długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

-

-

444

270

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

165

2 439

-

80

-

-

RAZEM

413

3 461

-

-281

270

-

 

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

 

Zobowiązania finansowe

krótkoterminowe

Krótkoterminowe kredyty bankowe

-4 980

7

-

-4

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-1 054

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

-155

-426

-

237

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

141

-5 321

-

długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Długoterminowe kredyty bankowe

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

-

-

-

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

48

-

-

RAZEM

-6 189

-420

-

426

-5 321

 

Obraz 1377626488

 

 

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych

Rok 2021

 

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

Zyski/ (straty) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

Aktywa finansowe

Pożyczki udzielone

89

-

-29

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

87

765

127

-537

-

-

Należności długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

-

-

-219

383

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

113

414

-

-385

-

-

RAZEM

289

1 179

98

-1 140

383

-

 

Pozostałe przychody/ (koszty) z tytułu odsetek

Zyski/ (straty) z tytułu różnic kursowych

Rozwiązanie/ (utworzenie) odpisów aktualizujących

Zyski/ (straty) z tytułu wyceny

Zyski/ (straty) z rozliczenia instrumentów finansowych

 

Zobowiązania finansowe

krótkoterminowe

Krótkoterminowe kredyty bankowe

-874

-

-

-3

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-691

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

-166

-360

-

541

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

-512

-3 028

-

długoterminowe

-

-

-

-

-

-

Długoterminowe kredyty bankowe

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

-

-

-

-

-

Instrumenty zabezpieczające

-

-

-

48

-

-

RAZEM

-1 731

-360

-

77

-3 028

 

Obraz 1377626488

 

 

Zmiany zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Rok 2022

 

1 stycznia 2022

zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej

zwiększenia z tytułu leasingu

skutki zmian kursów walutowych

skutki wyceny instrumentów zabezpieczających

31 grudnia 2022

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

12 585

-4 638

-

-

-

7 948

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

13 950

-1 363

6 184

-375

-

18 396

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

33 370

24 591

-

86

-

58 047

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

4 589

-3 072

3 897

-

-

5 414

Pochodne instrumenty finansowe

3 782

-

-

-

-1 797

1 984

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

68 276

15 518

10 082

-289

-1 797

91 790

Rok 2021

 

1 stycznia 2021

zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej

zwiększenia z tytułu leasingu

skutki zmian kursów walutowych

skutki wyceny instrumentów zabezpieczających

31 grudnia 2021

Oprocentowane kredyty i pożyczki (długoterminowe)

10 690

1 895

-

-

-

12 585

Zobowiązania z tytułu leasingu (długoterminowe)

16 908

-3 532

906

-331

-

13 952

Oprocentowane kredyty i pożyczki (krótkoterminowe)

21 321

15 723

-

163

-

37 207

Zobowiązania z tytułu leasingu (krótkoterminowe)

4 647

-259

200

-

-

4 589

Pochodne instrumenty finansowe

3 084

-

-

-

788

3 872

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

56 650

13 828

1 106

-168

788

72 204

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Ujawnienia dotyczące hierarchii pomiaru wartości godziwej, która odzwierciedla znaczenie danych wejściowych wykorzystywanych przy pomiarze wartości godziwej zawarte są w tabeli.

Niniejsza nota zawiera objaśnienia osądów i szacunków dokonywanych przy określaniu wartości godziwej aktywów finansowych ujmowanych i wycenianych w wartości godziwej w sprawozdaniu finansowym. W celu wyjaśnienia wiarygodności danych wejściowych zastosowanych do ustalenia wartości godziwej Grupa zaliczyła swoje aktywa i zobowiązania finansowe do trzech poziomów określonych w standardach rachunkowości. Objaśnienie każdego poziomu znajduje się pod tabelą.

2022

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

PLN’000

PLN’000

PLN’000

Aktywa finansowe

Pochodne instrumenty finansowe

-

1 214

-

- Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

1 214

-

Razem

-

1 214

-

 

Zobowiązania finansowe

krótkoterminowe

Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

1 984

-

Razem

-

1 984

-

 

2021

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

PLN’000

PLN’000

PLN’000

Aktywa finansowe

Pochodne instrumenty finansowe

-

35

-

- Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

35

-

Razem

-

35

-

 

Zobowiązania finansowe

krótkoterminowe

Walutowe kontrakty terminowe typu forward

-

3 782

-

Razem

-

3 782

-

 

W ciągu roku obrotowego nie wystąpiły jakiekolwiek przeniesienia pomiędzy 1, 2 i 3 poziomem wartości godziwej w odniesieniu do powtarzalnych pomiarów wartości godziwej.

Grupa stosuje zasadę ujmowania przeniesień pomiędzy poziomami hierarchii wartości godziwej na koniec okresu sprawozdawczego.

Obraz 1377626488

 

 

Poziom 1: Wartość godziwa instrumentów finansowych stanowiących przedmiot obrotu na aktywnych rynkach (takich jak notowane pochodne instrumenty finansowe i kapitałowe papiery wartościowe) wynika z ich notowań na koniec okresu sprawozdawczego. Ceną notowań rynkowych wykorzystywaną dla wyceny aktywów finansowych posiadanych przez Grupę jest bieżący kurs kupna. Instrumenty takie zalicza się do poziomu 1

Poziom 2: Wartość godziwą instrumentów finansowych niestanowiących przedmiotu obrotu na aktywnym rynku (na przykład instrumenty pochodne na rynku pozagiełdowym) określa się przy zastosowaniu odpowiednich technik wyceny, które w najszerszym możliwym zakresie wykorzystują obserwowalne dane rynkowe i w jak najmniejszym stopniu polegają na szacunkach w zakresie jednostki. Jeżeli wszystkie istotne dane wejściowe niezbędne dla godziwej wyceny instrumentu można faktycznie zaobserwować, instrument jest zaliczany do poziomu 2.

Poziom 3: Jeżeli co najmniej jeden rodzaj znaczących danych wejściowych nie stanowi obserwowalnych danych rynkowych, instrument zalicza się do poziomu 3. Takimi instrumentami są nienotowane kapitałowe papiery wartościowe.

 

Techniki stosowane do wyceny instrumentów finansowych obejmują:

 

korzystanie z notowań rynkowych lub notowań maklerskich dla podobnych instrumentów,

w przypadku swapów procentowych – wartość bieżąca szacunkowych przyszłych przepływów pieniężnych w oparciu o możliwe do zaobserwowania krzywe dochodowości,

w przypadku terminowych transakcji walutowych (forward) – wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych na podstawie terminowych kursów wymiany walut na dzień bilansowy,

w przypadku opcji walutowych – modele wyceny opcji (np. model Blacka-Scholesa),

w przypadku innych instrumentów finansowych – analiza zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

 

Wszystkie w ten sposób określone szacunki wartości godziwej są zaliczane do poziomu 2, za wyjątkiem nienotowanych kapitałowych papierów wartościowych, należności z tytułu zapłaty warunkowej oraz pewnych kontraktów pochodnych, których wartość godziwa została ustalona na podstawie wartości bieżącej, a stopy dyskonta zostały skorygowane o ryzyko kontrahenta i własne ryzyko kredytowe. 

 

 

Nota 30. STRUKTURA ZATRUDNIENIA

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Pracownicy produkcyjni i zakładów produktowych

629

566

Pracownicy administracyjni

199

185

Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych

2

3

Razem

830

754

 

Nota 31. PREZENTACJA DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ

W roku 2022 nie wystąpiła działalność zaniechana. 

 

Obraz 1377626488

 

 

Nota 32. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem w Grupie jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.

Wskaźnik dźwigni finansowej na koniec roku kształtuje się następująco:

 

 

Stan na 31.12.2022

Stan na 31.12.2021

 

PLN’000

PLN’000

Zadłużenie

89 805

68 331

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

-73 900

-54 225

Zadłużenie netto

15 905

14 106

Kapitał własny

224 073

193 502

Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego

7,10%

7,29%

 

Poziom wskaźnika zadłużenia netto do kapitału własnego wynika z konserwatywnego podejścia Zarządu Grupy do zadłużenia. Zgromadzone środki pieniężne wykorzystywane są do działalności operacyjnej Grupy. Wartość wskaźnika jest na poziomie oczekiwanym przez Grupę. Poziom wskaźnika, w którym Grupa chce pozostać obejmuje przedział 5-15%.

 

 

Nota 33. CELE I POLITYKA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Grupa Kapitałowa SECO/WARWICK w ramach działalności operacyjnej i finansowej jest narażona na ryzyka związane przede wszystkim z posiadanymi instrumentami finansowymi. Ryzyko to można określić jako ryzyko rynkowe w skład, którego wchodzi ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, ryzyko płynności oraz ryzyko kredytowe. Grupa zarządza ryzykiem finansowym w celu ograniczenia niekorzystnego wpływu zmian kursów walutowych i stóp procentowych, jak również stabilizacji przepływów pieniężnych oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności i elastyczności finansowej. Zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie są ustalane przez Zarząd jednostki dominującej. W ramach procesu zarządzania ryzykiem opracowano oraz wdrożono system ekspercki do rachunkowości zarządczej. Na bazie miesięcznych raportów monitorowane są kluczowe parametry ryzyka na poziomie operacyjnym oraz finansowym dla spółek grupy.

 

33.1. Ryzyko walutowe

Grupa ze względu na aktywną i szeroką obecność na rynkach zagranicznych zawierają określone transakcje dotyczące sprzedaży, zakupu denominowane w walutach obcych.Grupa zawiera transakcje terminowe typu forward, zabezpieczając kursy budżetowe kontraktów. Grupa posiada również kredyty i inne zobowiązania finansowe denominowane w walucie obcej. W związku z tym pojawia się ryzyko wahań kursów walut.

Obraz 1377626488

 

 

Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:

Grupa jest przede wszystkim narażona na ryzyko związane z walutą EUR oraz USD.

 

Stan na

 

Stan na

 

Stan na

Stan na

 

31.12.2022

31.12.2022

 

31.12.2021

31.12.2021

 

w walucie

 

w PLN

 

w walucie

w PLN

Zobowiązania

 

 

 

 

 

 

EUR

5 608

 

26 302

 

6 397

29 423

USD

13 189

 

58 057

 

5 076

 

20 608

Aktywa

 

 

 

EUR

25 217

 

118 263

28 068

 

129 097

USD

29 640

 

130 468

 

13 807

 

56 056

Nominał instrumentu zabezpieczającego - dotyczy transakcji sprzedaży waluty

 

 

 

 

 

 

EUR

11 122

 

52 161

 

21 115

 

97 116

USD

6 823

 

30 033

 

7 859

 

31 908

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz innych całkowitych dochodów w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych oraz wahań kursu EUR do PLN, USD do PLN.

Analiza zakłada:

- kurs na dzień bilansowy 31.12.2022

- wzrost kursu walutowego + 10%

- spadek kursu walutowego - 10%

Kurs waluty na dzień 31.12.2022

kurs wymiany

wzrost kursu walutowego +10%

spadek kursu walutowego -10%

USD

4,4018

0,4402

-0,4402

EUR

4,6899

0,4690

-0,4690

Kurs waluty na dzień 31.12.2021

kurs wymiany

wzrost kursu walutowego +10%

spadek kursu walutowego -10%

USD

4,0600

0,4060

-0,4060

EUR

4,5994

0,4599

-0,4599

 

Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej poniższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji na ryzyko walutowe.

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Wpływ na kapitał własny

 

 

Wpływ waluty USD

 

Wpływ waluty USD

 

Wpływ waluty EUR

 

Wpływ waluty EUR

 

 

 

Okres zakończony

 

Okres zakończony

 

Okres zakończony

 

Okres zakończony

 

 

 

31.12.2022

 

31.12.2021

 

31.12.2022

 

31.12.2021

AKTYWA

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

 

17 050

 

9 609

 

12 013

 

13 096

Spadek kursu walutowego

-10%

 

-17 050

 

-9 609

 

-12 013

 

-13 096

ZOBOWIĄZANIA I KREDYTY

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

 

-8 809

 

-5 252

 

-7 846

 

-12 654

Spadek kursu walutowego

-10%

 

8 809

 

5 252

 

7 846

 

12 654

RAZEM

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

 

8 241

 

4 357

 

4 167

 

442

Spadek kursu walutowego

-10%

 

-8 241

 

-4 357

 

-4 167

 

-442

Wpływ na wynik finansowy

 

 

Wpływ waluty USD

 

Wpływ waluty USD

 

Wpływ waluty EUR

 

Wpływ waluty EUR

 

 

 

Okres zakończony

 

Okres zakończony

 

Okres zakończony

 

Okres zakończony

 

 

 

31.12.2022

 

31.12.2021

 

31.12.2022

 

31.12.2021

AKTYWA

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

 

13 047

 

5 606

 

11 826

 

12 910

Spadek kursu walutowego

-10%

 

-13 047

 

-5 606

 

-11 826

 

-12 910

ZOBOWIĄZANIA I KREDYTY

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

 

-8 809

 

-5 252

 

-7 846

 

-12 654

Spadek kursu walutowego

-10%

 

8 809

 

5 252

 

7 846

 

12 654

RAZEM

 

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

 

4 238

 

354

 

3 980

 

256

Spadek kursu walutowego

-10%

 

-4 238

 

-354

 

-3 980

 

-256

 

33.2. Ryzyko stóp procentowych

Spółki Grupy Kapitałowej korzystają z oprocentowanych kredytów. Kredyty w równowartości 65 995 tys. PLN oraz zobowiązania leasingowe w kwocie 8 792 tys. PLN są oprocentowane wg zmiennych stóp procentowych, podczas gdy 15 018 tys. PLN zobowiązań leasingowych jest oprocentowanych wg stałej stopy procentowej. W związku z powyższym narażona jest na ryzyko stopy procentowej. Szacunek ryzyka przedstawiono na bazie wzrostu/spadku stopy procentowej odsetek o 1%. 

 

 

Wpływ na wynik finansowy brutto

Wpływ na wynik finansowy brutto

+ 1%/- 1%

+ 1%/- 1%

Rok zakończony 31 grudnia 2022

Rok zakończony 31 grudnia 2021

Zobowiązania leasingowe

+/- 88

+/- 63

Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu (kredyty)

+/- 660

+/- 491

Obraz 1377626488

 

 

Celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest ograniczenie do poziomu akceptowalnego przez Grupę niekorzystnego wpływu zmian rynkowych stóp procentowych na przepływy pieniężne.

 

33.3. Ryzyko związane z płynnością

Ryzyko płynności jest to ryzyko napotkania trudności w realizacji zobowiązań finansowych. Proces zarządzania ryzykiem płynności w Grupie polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, analizie poziomu aktywów płynnych w relacji do przepływów pieniężnych, monitorowaniu wskaźników płynności opartych na pozycjach bilansowych oraz utrzymywaniu dostępu do różnych źródeł finansowania na poziomie poszczególnych spółek Grupy.

Grupa zarządza ryzykiem płynności również przez utrzymywanie otwartych i niewykorzystanych linii kredytowych. Tworzą one rezerwę płynności i zabezpieczają wypłacalność i elastyczność finansową. Grupa uznaje kredyty bankowe jako instrumenty finansowe, które mogą potencjalnie powodować koncentrację ryzyka płynności ponieważ Grupa współpracuje z wybranymi instytucjami finansowymi. Kredyty bankowe stanowią na dzień 31 grudnia 2022 roku 19% pozycji zobowiązania krótkoterminowe (na dzień 31 grudnia 2021 roku: 17%).

 

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych płatności.

 

Spółka posiada niewykorzystane linie kredytowe w wysokości 47 679 tys. PLN, które podsumowano w nocie nr 20 niniejszego sprawozdania.

31.12.2022

Do 1 roku

1-2 lata

2-3 lata

3-4 lata

4-5 lat

powyżej 5 lat

Razem (bez dyskonta)

Wartość bilansowa

Zobowiązania handlowe

84 699

-

-

-

-

-

84 699

84 699

Leasing

5 414

7 641

4 107

2 410

1 569

9 032

30 173

23 810

Instrumenty pochodne

1 984

-

-

-

-

-

1 984

1 984

Oprocentowane kredyty i pożyczki

58 047

4 724

2 187

1 036

-

-

65 995

65 995

Pozostałe zobowiązania

-

-

-

-

-

-

-

-

RAZEM

150 145

12 365

6 294

3 446

1 569

9 032

182 851

176 488

31.12.2021

Do 1 roku

1-2 lata

2-3 lata

3-4 lata

4-5 lat

powyżej 5 lat

Razem (bez dyskonta)

Wartość bilansowa

Zobowiązania handlowe

62 382

90

-

-

-

-

62 472

62 472

Leasing

4 589

3 501

2 480

2 658

1 197

10 412

24 837

18 539

Instrumenty pochodne

3 731

90

-

-

-

-

3 821

3 821

Oprocentowane kredyty i pożyczki

37 207

5 335

3 222

3 222

806

-

49 792

49 792

Pozostałe zobowiązania

51

-

-

-

-

-

51

51

RAZEM

107 960

9 016

5 702

5 880

2 003

10 412

140 973

134 674

 

 

33.4. Ryzyko kredytowe

Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.

Obraz 1377626488

 

 

Grupa monitoruje ryzyko utraty wartości innych aktywów finansowych poprzez wykonywanie testów na utratę wartości zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Natomiast w przypadku aktywów kontraktowych dokonuje się analizy indywidualnej oraz odpisu w ramach uproszczonego modelu opisanego w kolejnym akapicie.

Grupa stosuje model uproszczony kalkulacji odpisów z tytułu utraty wartości dla należności handlowych (bez względu na termin zapadalności). Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej dla należności od odbiorców Grupa wykorzystuje macierz rezerw oszacowaną w oparciu o historyczne poziomy spłacalności należności od kontrahentów. Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Oczekiwana strata kredytowa dla należności od odbiorców jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.

Struktura wiekowa należności została przedstawiona w nocie 16.

Wyliczenie współczynników odpisów aktualizujących dla poszczególnych kategorii przeterminowań należności handlowych zostało dokonane na bazie dwuletniego historycznego okresu referencyjnego. Stworzona została matryca obejmująca kwartalne współczynniki przejść należności między kategoriami przeterminowania dla 8 kolejnych kwartałów historycznych. Dla najdłuższego rozpatrywanego okresu przeterminowania (powyżej 180 dni) wzięto również pod uwagę współczynnik naprawy (tzw. cure) odzwierciedlający odzyski z należności uznanych uprzednio za nieodzyskiwalne. Współczynniki te zostały następnie uśrednione i na tej podstawie wyliczono ostateczne parametry odpisów aktualizujących dla poszczególnych kwartalnych kategorii przeterminowania, których wartości rosną od 2,29% dla należności nieprzeterminowanych do 56,78% dla należności przeterminowanych powyżej 180 dni.

Znaczący wzrost ryzyka występuje w przypadku przeterminowania należności powyżej 180 dni. Wynika to ze specyfiki działalności Grupy oraz branży, w której działa - charakteryzującej się dłuższymi terminami płatności. Jednakże, wydłużenie terminu przeterminowania płatności nie wpływa na zdolność Grupy do spłacania zobowiązań i nie zwiększa ryzyka kredytowego. Grupa na bieżąco monitoruje ryzyka związane z możliwymi konsekwencjami dłuższych terminów płatności.

W bieżącym okresie Grupa nie dokonywała korekt wyliczonych współczynników o oczekiwane przyszłe zmiany w zakresie ściągalności należności (tzw. forward looking adjustments), gdyż w ocenie zarządu wyliczenie na bazie ostatnich 8 kwartałów w odpowiednim stopniu odzwierciedla spodziewane poziomy strat kredytowych posiadanego portfela należności.

 

 

Nota 34. PROGRAM MOTYWACYJNY

Uchwalenie Programu Motywacyjnego dla członków kadry kierowniczej Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK na lata 2022-2024.

 

Program Motywacyjny SECO/WARWICK S.A.

 

W dniu 16 grudnia 2021 roku Rada Nadzorcza uchwałą nr 1/2021 określiła cele jednostkowe na rok 2022 dla uczestników Programu Motywacyjnego, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 21/2021 z dnia 17 grudnia 2021 roku. Osiągnięcie celów jednostkowych warunkuje przyznanie uczestnikom Programu uprawnień wynikających z Programu, przy jednoczesnym warunku pozostaniu przez nich w stosunku pracy ze Spółką w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Cele te dotyczą wskaźników finansowo-operacyjnych poszczególnych spółek zależnych, jednostek organizacyjnych związanych z poszczególnymi technologiami lub całej Grupy Kapitałowej, w zależności od funkcji pełnionej przez danego uczestnika Programu.

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Koszty poniesione w 2022 roku w związku z Programem Motywacyjnym za lata 2022-2024 wyniosły 1 460 tys. PLN.

Koszty poniesione okresie 2022 roku w związku z Programem Motywacyjnym 2018-2020 wyniosły 65 tys. PLN.

 

Łącznie w 2022 roku ujęto 1 525 tys. PLN kosztów z tytułu nabywania uprawnień beneficjentów programu, w 2021 roku 648 tys. PLN.

.

 

Nota 35. SPRAWY SĄDOWE

Firma Seco/Warwick Corporation (SWC) z siedzibą w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych wraz z Podmiotem Trzecim, który nie jest powiązany z SECO/WARWICK (Podmiot Trzeci), są stronami sporu sądowego z firmą Liberty Mutual Insurance (LMI), w ramach którego żądają od LMI dodatkowych limitów ubezpieczeniowych tytułem kontynuacji polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za produkty wystawianych na rzecz Podmiotu Trzeciego w latach 1982–1986. SWC i Podmiot Trzeci żądają pokrycia roszczeń zgłaszanych przeciwko nim w związku z procesami sądowymi o szkody osobowe spowodowane przez produkt, wszczętymi przez osoby prywatne, które twierdzą, że doznały uszczerbku na zdrowiu spowodowanego przez azbest w wyniku ekspozycji na produkty Podmiotu Trzeciego wytwarzane przez poprzedników SWC i Podmiotu Trzeciego w latach 1958–1984 (Roszczenia Związane z Azbestem). Spółka SWC została zawiązana dopiero w 1984 r. Do 2006 roku spółka SWC nie należała do grupy kapitałowej SECO/WARWICK.

SWC i Podmiot Trzeci zeznały przed sądem, że umowa ubezpieczenia zawarta z LMI przewiduje dodatkową ochronę obejmującą Roszczenia Związane z Azbestem, w tym także koszty ugód zawartych ze stronami poszkodowanymi i koszty obsługi prawnej związane z weryfikacją zasadności roszczeń i negocjowaniem warunków ugody. LMI stoi na stanowisku, że limity ubezpieczenia zostały wyczerpane z uwagi na szczególne postanowienia zawarte w polisie. SWC i Podmiot Trzeci nie zgadzają się z interpretacją treści umowy ubezpieczenia przedstawioną przez LMI.

Według najlepszej wiedzy Grupy, do dnia sporządzenia niniejszego raportu liczba Roszczeń Związanych z Azbestem wniesionych przeciwko SWC wynosi 932, z czego 336 zostało oddalonych, 57 zakończyło się zawarciem ugody z ubezpieczycielami na łączną kwotę 5 105 tys. USD, a w wypadku 476 aktualnie trwa proces weryfikacji lub prowadzone są negocjacje warunków ewentualnej ugody z poszkodowanymi stronami. 

W razie braku porozumienia z LMI w kwestii kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej dla SWC lub w wypadku oddalenia sprawy przeciwko LMI, SWC może być zmuszona ponieść koszty Roszczeń Związanych z Azbestem, podczas gdy SWC i Podmiot Trzeci będą podejmować działania, w celu przejęcia roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej za produkty zawierające azbest przez ubezpieczycieli, którzy wystawili dodatkowe polisy w odniesieniu do odpowiedzialności nieobjętej podstawowym ubezpieczeniem.

Według najlepszej wiedzy Grupy, ryzyko że spółka SWC będzie zmuszona ponieść dalsze koszty Roszczeń Związanych z Azbestem nie jest znaczące, a Podmiot Trzeci posiada dodatkowe polisy ubezpieczeniowe zawarte z innymi ubezpieczycielami, które – według informacji otrzymanych od SWC – mogą zapewniać pokrycie Roszczeń Związanych z Azbestem.

Na dzień sporządzenia niniejszego raportu, Zarząd Grupy nie jest w stanie dokonać wiarygodnego oszacowania łącznej kwoty zobowiązania warunkowego Grupy, związanego z opisanymi powyżej roszczeniami. Grupa będzie przekazywał do publicznej wiadomości dalsze istotne informacje dotyczące niniejszego zdarzenia.

 

Nota 36. ROZLICZENIA PODATKOWE

 

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Zdaniem Zarządu na dzień 31 grudnia 2022 roku nie istniała potrzeba utworzenia odpowiednich rezerw na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe. Spółka reguluje zobowiązania podatkowe na bieżąco.

.

 

 

Nota 37. ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM

Zdarzenia po dniu bilansowym nie wystąpiły.

 

Nota 38. WYNAGRODZENIE BIEGŁYCH REWIDENTÓW

W roku 2022 Spółka korzystała z wybranych usług firmy audytorskiej takich jak: badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego SECO/WARWICK S.A., skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej SECO/WARWICK, przeglądu półrocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego, a także z oceny sprawozdania o wynagrodzeniach Rady Nadzorczej oraz Zarządu. Ponadto, firma audytorska przeprowadziła również badanie sprawozdań finansowych trzech spółek zależnych- SWS, SWR i Retech.

Listę podmiotów uprawnionych do przeglądu półrocznych oraz badania rocznych pakietów konsolidacyjnych spółek Grupy SECO/WARWICK na potrzeby konsolidacji przedstawia poniższa tabela.

 

Nazwa spółki z Grupy SECO/WARWICK

Nazwa podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego

SECO/WARWICK S.A.

KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k.

Retech Systems LLC

KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k.

SECO/WARWICK Retech

KPMG Huazhen LLP Branch

SECO/WARWICK Services

KPMG Audyt Sp. z o.o. sp. k.

 

Łączną wysokość wynagrodzenia podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych za lata 2022 i 2021 przedstawia poniższa tabela.

 

Wynagrodzenie podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych za lata 2022 i 2021.

 

Rodzaj usługi

Wynagrodzenie za rok 2022

w tys. PLN

Wynagrodzenie za rok 2021

w tys. PLN

Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

598

450

Przegląd skonsolidowanego sprawozdania finansowego

217

190

Pozostałe usługi

23

20

Razem

838

660

 

 

 

Obraz 1377626488

 

 

Data: 27 kwietnia 2023 roku

Prezes Zarządu- Sławomir Woźniak

Członek Zarządu- Bartosz Klinowski

Członek Zarządu- Earl Good

Członek Zarządu- Piotr Walasek