Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie
w roku obrotowym 2023
Rzeszów, 23 kwietnia 2024 roku
Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie
w roku obrotowym 2023
Rzeszów, 23 kwietnia 2024 roku
|
Str. 2 |
|
Spis treści |
|
|
|
|
Zmiany w organizacji Grupy Makarony Polskie w okresie 2023 roku6
Skład Zarządu jednostki dominującej8
Skład osobowy Rady Nadzorczej9
Walne Zgromadzenie Spółki Makarony Polskie SA10
Skład Zarządu jednostek zależnych11
Udziały w jednostkach zależnych12
Publikacja oraz zatwierdzenie sprawozdania finansowego12
Podstawa sporządzenia sprawozdania13
Waluta funkcjonalna i prezentacyjna14
Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia sprawozdania14
Nowe standardy rachunkowości i interpretacje14
Jednostki podlegające konsolidacji18
Wybrane dane finansowe – Grupa Makarony Polskie24
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów26
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej27
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych - metoda pośrednia29
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym31
Noty do sprawozdania z całkowitych dochodów32
Nota nr 1 Przychody ze sprzedaży32
Nota nr 2 Podstawowe informacje dotyczące segmentów operacyjnych36
Nota nr 3 Koszty świadczeń pracowniczych oraz koszty amortyzacji37
|
Str. 3 |
|
Spis treści |
|
|
|
|
Nota nr 6 Pozostałe przychody39
Nota nr 8 Przychody finansowe41
Nota nr 10 Podatek dochodowy42
Nota nr 11 Odroczony podatek dochodowy43
Nota nr 13 Objaśnienia do Skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych46
Noty objaśniające do sprawozdania z sytuacji finansowej47
Nota nr 14 Rzeczowe aktywa trwałe47
Nota nr 15 Nieruchomości inwestycyjne51
Nota nr 17 Inne wartości niematerialne55
Nota nr 18 Długoterminowe aktywa finansowe59
Nota nr 21 Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych63
Nota nr 22 Udzielone pożyczki63
Nota nr 23 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty63
Nota nr 25 Kapitał podstawowy65
Nota nr 26 Kapitał zapasowy i rezerwowy66
Nota nr 27 Wynik z lat ubiegłych66
Nota nr 28 Informacja o kredytach, faktoringach oraz uzyskanych poręczeniach.67
Nota nr 29 Gwarancje pozyskane i udzielone71
Nota nr 30 Rezerwy na świadczenia pracownicze i inne rezerwy73
Nota nr 31 Długoterminowe i krótkoterminowe zobowiązania finansowe75
Nota nr 32 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania75
Nota nr 33 Przychody przyszłych okresów77
Nota nr 34 Pozycje pozabilansowe78
Nota nr 35 Transakcje z podmiotami powiązanymi78
Nota nr 38 Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej82
Nota nr 40 Istotne zasady rachunkowości stosowane przy sporządzaniu sprawozdania finansowego88
Nota nr 41 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym114
Nota nr 42 Zarządzanie kapitałem123
|
Str. 4 |
|
Spis treści |
|
|
|
|
|
Str. 5 |
|
Informacje ogólne |
|
|
|
|
Grupa Makarony Polskie („Grupa”) na dzień 31 grudnia 2023 roku składała się z trzech spółek:
Stoczek Natura Sp. z o.o.
MP Trade Sp. z o.o.
Podstawowe oferowane marki makaronów to Makarony Polskie, Sorenti i Abak (bibrand z Makarony Polskie).
|
Str. 6 |
|
Informacje ogólne |
|
|
|
|
W trakcie I półrocza 2023 roku w skład Grupy
W dniu 26 czerwca 2023 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji połączenia spółki Makarony Polskie SA (jako spółki przejmującej), ze spółką zależną SAS Sp. z o.o. (jako spółką przejmowaną).
Połączenie Spółek nastąpiło na podstawie art. 492 §1 pkt 1) KSH, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (SAS Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą (Makarony Polskie SA) - połączenie przez przejęcie. Na podstawie art. 514 KSH, połączenie zostało dokonane bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej, tj. Makarony Polskie SA. W wyniku połączenia spółka przejmowana (SAS Sp. z o.o.) została rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreślona z rejestru przedsiębiorców KRS, stosownie do treści art. 493 §1 KSH.
Za dokonaniem połączenia spółek przemawiały m.in. uwarunkowania ekonomiczne. W wyniku połączenia możliwe będzie:
ograniczenie kosztów działalności generowanych przez jednoczesne utrzymywanie dwóch spółek – Makarony Polskie SA i SAS Sp. z o.o., w sytuacji w której zakres działalności gospodarczej obu podmiotów był tożsamy lub bardzo zbliżony i polegał w głównej mierze na produkcji makaronów,
uzyskanie efektu synergii,
usprawnienie nadzoru właścicielskiego nad majątkiem spółki SAS Sp. z o.o.,
|
Str. 7 |
|
|
|
|
|
|
redukcja kosztów wskutek połączenia obu spółek,
integracja procesów operacyjnych obu spółek.
W ramach Grupy Makarony Polskie poszczególne spółki zawierają pomiędzy sobą transakcje kupna i sprzedaży produktów, towarów i usług. Wszystkie transakcje przeprowadzane są na zasadach i warunkach rynkowych.
Dane rejestrowe
Makarony Polskie
Siedziba:
Państwo rejestracji spółki:
Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000212001,
Kapitał zakładowy: 33 120 213 zł - wpłacony w całości,
Regon: 691674708,
NIP: 813-32-78-856,
www.makarony.pl.
Stoczek Natura Sp. z o.o.
Siedziba: 21-450 Stoczek Łukowski, ul. Dwernickiego 5,
|
Str. 8 |
|
Informacje ogólne |
|
|
|
|
Sąd Gospodarczy Lublin Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy
Numer KRS: 0000050439,
Kapitał zakładowy: 15 707 800 zł,
Regon: 711584640,
NIP: 825-17-27-212,
www.stoczek.com.pl.
MP Trade Sp. z o. o.
Siedziba: 21-450 Stoczek Łukowski, ul. Dwernickiego 5,
Sąd Gospodarczy Lublin Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy
Numer KRS: 0000579926,
Kapitał zakładowy: 1 500 000 zł,
Regon: 362706449,
NIP: 825-21-76-004.
Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2023 roku w Grupie Makarony Polskie przedstawiał się następująco:
Makarony Polskie SA – 322 pracowników,
Stoczek Natura Sp. z o.o. – 82 pracowników,
MP Trade Sp. z o.o. – 0 pracowników.
W okresie od 1 stycznia 2023 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Zarząd spółki Makarony Polskie SA działa w składzie jednoosobowym. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Zenon Daniłowski.
Liczba i wartość nominalna akcji Spółki będąca w posiadaniu Członków Zarządu na dzień sporządzenia sprawozdania:
|
Członek Zarządu |
rok 2023 |
rok 2022 |
||
|
liczba akcji |
wartość nominalna |
liczba akcji |
wartość nominalna |
|
|
Zenon Daniłowski* |
140 000 |
420 000 |
140 000 |
420 000 |
|
Str. 9 |
|
|
|
|
|
|
* Prezes Zarządu Zenon Daniłowski jest powiązany ze spółkami: Praska Giełda Spożywcza SA i Polskie Smaki Sp. z o.o., które również posiadają akcje Spółki; łączny stan posiadania na dzień publikacji niniejszego raportu wynosi 3 641 594 akcje o wartości 10 924 782 zł i nie zmienił się w stosunku do stanu posiadania wykazanego na dzień publikacji raportu okresowego za rok obrotowy 2022.
Zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami, w trakcie okresu sprawozdawczego i w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie zaszły zmiany w stanie posiadania akcji bezpośrednio i pośrednio przez Prezesa Zarządu.
Skład osobowy Rady Nadzorczej
Od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Rada Nadzorcza działała w składzie:
Roman Sobiecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Ahmed Khalil – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
Marek Rocki – Członek Rady Nadzorczej,
Michał Słomkowski – Członek Rady Nadzorczej,
Wiesław Wasilewski – Członek Rady Nadzorczej.
Liczba i wartość nominalna akcji Spółki będąca w posiadaniu Członków Rady Nadzorczej na dzień sporządzenia sprawozdania:
|
Członek |
rok 2023 |
rok 2022 |
||
|
liczba akcji |
wartość nominalna |
liczba akcji |
wartość nominalna |
|
|
Marek Rocki |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Ahmed Khalil |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Michał Słomkowski |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Roman Sobiecki |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wiesław Wasilewski |
26 782 |
80 346 |
26 782 |
80 346 |
Zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami, w trakcie okresu sprawozdawczego i w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie zaszły zmiany w stanie posiadania akcji przez Członków Rady Nadzorczej.
|
Str. 10 |
|
Informacje ogólne |
|
|
|
|
Walne Zgromadzenie Spółki Makarony Polskie SA
Kapitał zakładowy Makarony Polskie SA:
wysokość kapitału zakładowego 33 120 213 zł,
łączna liczba akcji 11 040 071 akcji,
ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu 11 040 071 głosów.
Struktura kapitału zakładowego Spółki:
3 013 250 akcji zwykłych na okaziciela serii A,
1 169 750 akcji zwykłych na okaziciela serii B,
3 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C,
1 735 821 akcji zwykłych na okaziciela serii D,
331 250 akcji zwykłych na okaziciela serii E,
1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F.
Akcje Spółki są akcjami zwykłymi, na okaziciela notowanymi na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Spółka nie wyemitowała papierów wartościowych, które przyznają specjalne uprawnienia kontrolne któremukolwiek z jej akcjonariuszy.
W Spółce nie istnieją ograniczenia odnośnie wykonywania prawa głosu. Nie funkcjonują również ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności papierów wartościowych wyemitowanych przez Spółkę.
|
Str. 11 |
|
Informacje ogólne |
|
|
|
|
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne, co najmniej 5% głosów w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki na dzień sporządzenia sprawozdania (zgodnie z posiadanymi informacjami):
|
Akcjonariusz |
Akcje w kapitale zakładowym |
Głosy |
||
|
liczba |
udział% |
liczba |
udział% |
|
|
Pan Zenon Daniłowski i podmioty z Grupy PGS, w tym: |
3 641 594 |
32,99% |
3 641 594 |
32,99% |
|
Praska Giełda Spożywcza SA (dawniej: Agro-Technika SA) |
3 380 000 |
30,62% |
3 380 000 |
30,62% |
|
Zenon Daniłowski |
140 000 |
1,27% |
140 000 |
1,27% |
|
Polskie Smaki Sp. z o.o. |
121 594 |
1,10% |
121 594 |
1,10% |
|
Raya Holding for Technology & Communications S.A.E., w tym: |
3 254 706 |
29,48% |
3 254 706 |
29,48% |
|
Madova Sp. z o.o. |
3 254 706 |
29,48% |
3 254 706 |
29,48% |
|
Z.P.H. „ELPAST” Elżbieta i Grzegorz Słomkowscy s.c. |
1 169 750 |
10,60% |
1 169 750 |
10,60% |
|
Pozostali akcjonariusze |
2 974 021 |
26,94% |
2 974 021 |
26,94% |
|
RAZEM |
11 040 071 |
100,00% |
11 040 071 |
100,00% |
Spółka nie posiada informacji, które wskazywałyby na zmiany w liczbie akcji, posiadanych przez znaczących akcjonariuszy (posiadających pakiety akcji powyżej 5%) w trakcie okresu sprawozdawczego i w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania.
Spółka nie posiada wiedzy nt. innych umów (w tym również zawartych po dniu bilansowym) w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach akcji posiadanych przez dotychczasowych akcjonariuszy
Na dzień 31 grudnia 2023 roku i dzień publikacji niniejszego sprawozdania zarząd spółki zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o. funkcjonował w składzie:
Adam Ławnik – Prezes Zarządu,
Jerzy Krzyżowski – Członek Zarządu.
Funkcję prokurenta w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o. pełni:
Alicja Hinz – od 05 października 2001 roku.
|
Str. 12 |
|
Informacje ogólne |
|
|
|
|
Udzielona prokura ma charakter łączny – prokurent może reprezentować Spółkę tylko współdziałając łącznie z innym prokurentem lub członkiem Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku i dzień publikacji niniejszego sprawozdania zarząd spółki zależnej MP Trade Sp. z o.o. funkcjonował w składzie:
Marcin Zieliński – Prezes Zarządu.
W spółce MP Trade Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie było powołanych prokurentów.
Osoby zarządzające oraz nadzorujące Makarony Polskie SA nie posiadają udziałów w jednostkach zależnych Grupy Makarony Polskie.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlegało badaniu przez firmę audytorską i zostało zatwierdzone przez Zarząd do publikacji w dniu 23 kwietnia 2024 roku.
Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie za 2022 rok zostało zatwierdzone uchwałą nr 6 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Makarony Polskie z dnia 27 czerwca 2023 roku.
|
Str. 13 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Niniejsze Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie za okres 12 miesięcy, zakończony 31 grudnia 2023 roku, sporządzono w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej (dalej zwanych „MSSF”), opublikowanymi i obowiązującymi w czasie przygotowywania niniejszego sprawozdania finansowego.
W zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest zgodne z wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. z 2018 poz. 757).
Prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe odpowiada wszystkim wymogom MSSF przyjętym przez Unię Europejską a także przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku.
Prezentowane Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem wyceny do wartości godziwej niektórych aktywów, tj. składników majątku nabytych w ramach transakcji zakupu Abak Sp. z o.o., SoFood.
|
Str. 14 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Walutą pomiaru Grupy, uwzględnioną w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
Dane finansowe, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku (opublikowanego w dniu 27 kwietnia 2023 roku) z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2023 roku.
Czas trwania działalności spółek Grupy jest nieograniczony.
Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało za ten sam okres sprawozdawczy, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
Oświadczenie o zgodności z przepisami
Polskie regulacje prawne nakładają na Grupę Makarony Polskie obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) przyjętymi przez Unię Europejską („UE”).
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego netto określonych na dzień bilansowy.
Prezentowane sprawozdanie finansowe odpowiada wszystkim wymogom MSSF przyjętym przez Unię Europejską a także przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Spółki na dzień 31 grudnia 2023roku.
|
Str. 15 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Aktualnie istnieją trzy regulacje niezatwierdzone przez UE, gdyż procesy przyjęcia MSSF 14 i zmian w MSSF 10 i MSR 28 zostały wstrzymane.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od początku okresu sprawozdawczego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 r. zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r.
Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji
Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.
|
Str. 16 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze
Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.
Zmiana w MSSF 12 Podatek dochodowy: Międzynarodowa reforma podatkowa – wzorcowe zasady Filaru II (globalny podatek minimalny) opublikowana w dniu 23 maja 2023 r.
Zmiany dają firmom możliwość tymczasowego zwolnienia z rozliczania podatków odroczonych wynikających z międzynarodowej reformy podatkowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Spółki mogą zastosować zwolnienie natychmiast, ale wymogi dotyczące ujawniania informacji są wymagane dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później.
Spółka zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2024 (2023) r., ale w zakresie niezbędnych ujawnień przyjęła ją już w niniejszym sprawozdaniu finansowym. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Wdrożenie standardów nie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
Spółka nie dokonała korekty prezentacyjnej danych porównywalnych na dzień 31 grudnia 2022 roku i za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2023 roku.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe
Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie ją zmodyfikowano w lipcu 2020 r. i ostatecznie przyjęta 31 października 2022 r. Zmiana
|
Str. 17 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później. Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.
Grupa zastosuje zmieniony standard nie wcześniej niż od 1 stycznia 2024 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiana w MSSF 16 Leasing Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego opublikowana w dniu 22 września 2022 r.
Zmiany wymagają, aby sprzedający-leasingobiorca ustalił "opłaty leasingowe" lub "zweryfikowane opłaty leasingowe" w taki sposób, aby sprzedający-leasingobiorca nie ujął żadnej kwoty zysku lub straty, która odnosi się do prawa do użytkowania zachowanego przez sprzedającego-leasingobiorcę.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2024 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu
Zmiany w MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych i MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienia: Umowy finansowania dostawców opublikowana w dniu 25 maja 2023 r.
Zmiany mają na celu zwiększenie transparentności w zakresie umów finansowania dostawców i ich wpływu na zobowiązania spółki, przepływy pieniężne i narażenie na ryzyko płynności. Zmiany uzupełniają wymogi już zawarte w MSSF i wymagają od jednostek ujawnienia dodatkowych informacji związanych z zawartymi umowami, w tym ich wpływu na ryzyko płynności. Zmiany mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie zgodnie z datą pierwszego zastosowania przyjętą przez UE. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiany w MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut obcych: Brak wymienialności waluty opublikowana w dniu 15 sierpnia 2023 r.
Zmiany te będą wymagać od jednostek stosowania spójnego podejścia do oceny, czy dana waluta może być wymieniona na inną walutę, a gdy nie jest to możliwe, do określenia kursu wymiany, który należy zastosować, oraz ujawnienia informacji, które należy przedstawić. Zmiany mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 roku lub później.
|
Str. 18 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Grupa zastosuje zmieniony standard nie wcześniej niż od 1 stycznia 2025 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:
Zmiany w MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych i MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienia: Umowy finansowania dostawców opublikowana w dniu 25 maja 2023 r.
Zmiany w MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut obcych: Brak wymienialności waluty opublikowana w dniu 15 sierpnia 2023 r.
Wdrożenie standardów nie będzie miało istotnego skutku dla sprawozdania finansowego Grupy.
Jednostki podlegające konsolidacji wg stanu na 31 grudnia 2023 roku:
|
wg stanu |
Stoczek Natura Sp. z o.o. |
MP Trade Sp. z o. o. |
|
Charakter powiązania |
spółka zależna bezpośrednio |
spółka zależna bezpośrednio |
|
Metoda konsolidacji |
pełna |
pełna |
|
Data objęcia kontroli |
1 czerwca 2007 |
28 września 2015 |
|
% posiadanego kapitału |
100% |
100% |
Jednostki podlegające konsolidacji wg stanu na 31 grudnia 2022 roku:
|
wg stanu |
Stoczek Natura Sp. z o.o. |
MP Trade |
SAS Sp. z o.o. |
|
Charakter powiązania |
spółka zależna bezpośrednio |
spółka zależna bezpośrednio |
spółka zależna bezpośrednio |
|
Metoda konsolidacji |
pełna |
pełna |
pełna |
|
Data objęcia kontroli |
1 czerwca 2007 |
28 września 2015 |
3 stycznia 2022 |
|
% posiadanego kapitału |
100% |
100% |
100% |
|
Str. 19 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej, w dającej się przewidzieć przyszłości i w nie zmniejszonym istotnie zakresie. Grupa nie prowadziła działalności, która została zaniechana.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Zarząd spółki Makarony Polskie SA nie stwierdza faktów i okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.
Zgodnie z przyjętą strategią, Grupa będzie kontynuować przyjęty model operacyjny.
Grupa Makarony Polskie skoncentruje swoje działania na następujących kierunkach:
inwestycje w kolejne linie do produkcji oraz centrum badawczo-rozwojowe pozwolą Grupie na rozszerzenie asortymentu i zaistnienie w nowych segmentach rynku, zarówno w kraju, jak i zagranicą,
działania mające na celu optymalizację kosztową i procesową, np. wdrożenie oprogramowania MES w obrębie zakładów produkcyjnych pozwoli na lepszą kontrolę kosztów i pracochłonności produktów oraz usprawnienie rozliczania produkcji, a oprogramowanie WMS w obrębie magazynów usprawnieni gospodarkę magazynową oraz system wiekowania zapasu i kontroli przepływu produktów, oprogramowanie CMMS doskonalące zarządzanie parkiem maszynowym i awaryjnością maszyn,
przeprowadzenie głębokiej automatyzacji i robotyzacji procesów pakowania produktów makaronowych zwiększające zdolności przetwórcze i zmniejszające kosztochłonność produkcji,
w spółce Makarony Polskie SA powołano zespół interdyscyplinarny, który przy współpracy z instytucjami naukowymi pracuje nad opracowaniem i wdrażaniem innowacyjnych technologii wytwarzania nowych produktów: żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, niskoprzetworzonej, łatwej w przyrządzeniu, odpowiadającej na trendy rynkowe i żywieniowe,
dalszy systematyczny rozwój oferty marki SoFood, obejmującej dania gotowe na tackach i w miseczkach oraz w nowych formatach opakowań miękkich, w ścisłym powiązaniu z trendami rynkowymi oraz wzrostową tendencją tego segmentu, jest dobrym prognostykiem dla wzrostu sprzedaży w przyszłych okresach,
|
Str. 20 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
we wszystkich zakładach Grupy, w okresie do połowy 2024 roku, planowane jest zakończenie inwestycji w fotowoltaikę – procesy produkcji makaronu i dań gotowych cechują się dużą energochłonnością produkcji, inwestycje w „zieloną energię” pozwolą Grupie z jednej strony zadbać o środowisko i obniżyć jej ślad węglowy, a z drugiej ograniczyć kosztochłonność produkcji wynikającą ze wzrostów cen prądu.
w dniu 26 czerwca 2023 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji połączenia spółki Makarony Polskie SA (jako spółki przejmującej), ze spółką zależną SAS Sp. z o.o. (jako spółką przejmowaną), zgodnie z wcześniejszymi uchwałami Walnego Zgromadzenia Makarony Polskie SA oraz Zgromadzenia Wspólników SAS Sp. z o.o. dot. połączenia spółek i planem połączenia, który został uzgodniony i podpisany przez zarządy obu spółek w dniu 31 sierpnia 2022 roku,
Za dokonaniem połączenia firm przemawiały m.in. uwarunkowania ekonomiczne. W wyniku połączenia możliwe będzie:
ograniczenie kosztów działalności generowanych przez jednoczesne utrzymywanie dwóch spółek, w sytuacji w której zakres działalności gospodarczej obu podmiotów był tożsamy lub bardzo zbliżony i dot. w głównej mierze produkcji makaronów,
uzyskanie efektu synergii,
redukcja kosztów wskutek połączenia obu spółek,
integracja procesów operacyjnych obu spółek.
dywersyfikacja i wzbogacenie oferty kierowanej do nowych i obecnych klientów o produkty prozdrowotne i funkcjonalne, kolejne produkty z nowej linii walcowanej, jak również produkty spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. (w tym dania gotowe na tackach i w miseczkach),
akcje specjalne, listingi sezonowe produktów brandowych w dyskontach,
działalność zmierzająca do poprawy rentowności kanału sprzedaży, w tym działania optymalizacyjne w obszarze opakowań z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju,
rozwój relacji z kluczowymi klientami w tym segmencie poprzez kierowane wspólne projekty badawcze w obszarze rozwoju nowych produktów.
rozwój kategorii makaronów, przetworów mięsno-warzywnych dostosowanych do oczekiwań klientów tego kanału,
|
Str. 21 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
nawiązanie relacji kooperacyjnych z innymi producentami makaronów oraz producentami dóbr komplementarnych, w celu uzupełnienia oferty dla finalnego odbiorcy,
indywidualizowanie oferty i poprzez to zwiększenie konkurencyjności.
intensyfikacja działań trade-marketingowych nakierowanych na zwiększenie obecności na rynku brandów Makarony Polskie, SoFood i Novelle,
umocnienie i rozwój portfolio produktowego zgodnie z trendami rynkowymi,
opracowanie i wdrożenie mechanizmów współpracy z klientem hurtowym, detalicznymi sieciami lokalnymi oraz handlem sieciowym, zwłaszcza w obszarze międzynarodowych sieci w formacie średnim i małym oraz sieci convenience – jako strategia dystrybucji selektywnej, uwzględniającej specyfikę kategorii, w których Grupa funkcjonuje,
skupienie na szybkiej i efektywnej budowie dostępności asortymentów markowych w kanale nowoczesnym oraz wdrożenie skutecznej polityki dystrybucyjnej w kanale tradycyjnym,
intensyfikacja działań trade marketingowych, wspierających sprzedaż i odsprzedaż produktów oraz budujących trwałe relacje z klientami.
systematyczny wzrost liczby klientów na rynkach zagranicznych – koncentracja na rynkach europejskich, gdzie Grupa systematycznie rozwija swoją współpracę z sieciami i dystrybutorami,
intensyfikacja komunikacji z obecnymi i potencjalnymi odbiorcami poprzez udział m.in. w targach branżowych oraz organizację spotkań B2B na rynkach docelowych,
rozwój oferty produktowej poprzez oferowanie na rynkach zagranicznych makaronów funkcjonalnych (np.: Fit, Cardio, Diabetic, warzywne z roślin strączkowych) oraz dań gotowych na tackach i w miseczkach,
pozyskiwanie i realizacja projektów dotyczących dostaw pod marką własną odbiorcy,
współpraca partnerska z innymi podmiotami, które posiadają ofertę komplementarną do oferty Grupy w celu zwiększenia możliwości sprzedaży i uatrakcyjnienia oferty.
W ocenie Zarządu Makarony Polskie SA obecna sytuacja finansowa Spółki i Grupy pozwala na realizację przedstawionych powyżej kierunków rozwoju.
|
Str. 22 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące szacunków, dokonanych na dzień bilansowy, które wiążą się z niepewnością:
stawki amortyzacyjne,
utrata wartości aktywów (w tym należności),
wartość rezerw,
składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego (spółki rozpoznają składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie; pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione),
wycena aktywów o nieokreślonym okresie użytkowania,
szacunki dotyczące leasingu (związane z IFRS-16).
Zostały przeprowadzone testy na utratę wartości marki Abak oraz wartości firmy powstałej na nabyciu spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. Stosowne testy, zgodnie z obowiązującymi zasadami, zostały wykonane według stanu na koniec 31 grudnia 2023 roku.
Na podstawie przeprowadzonych testów zidentyfikowane zostały przesłanki do ujęcia odpisu wartości marki ABAK oraz wartości firmy. Grupa dokonała odpisu marki ABAK na dzień 31 grudnia 2023 roku w kwocie 3 928 tys. zł oraz wartości firmy w kwocie 2 674 tys. zł.
Podstawą dokonania odpisu marki Abak była zmiana oceny atrakcyjności i perspektyw rozwoju produktów oferowanych pod tą marką, związanych ze zmianami trendów na rynku spożywczym.
Główne przesłanki, które przyczyniły się do utraty wartości firmy:
zmiany w preferencjach konsumenckich: w ostatnich latach można zaobserwować znaczące zmiany w nawykach żywieniowych konsumentów, które wpływają na rynek dań gotowych; rosnąca świadomość zdrowotna, preferencje dotyczące produktów organicznych, lokalnych oraz nacisk na jakość składników negatywnie wpływają na sprzedaż tradycyjnych dań gotowych, które nie odpowiadają tym trendom,
wzrost kosztów produkcji: rok 2023 był okresem globalnych perturbacji w łańcuchach dostaw, co doprowadziło do wzrostu cen surowców i opakowań, a także kosztów pracy; w branży FMCG, gdzie marże są niskie, takie wzrosty kosztów znacząco wpływają na rentowność firmy,
|
Str. 23 |
|
Podstawa sporządzenia sprawozdania |
|
|
|
|
regulacje i polityka: zmiany w regulacjach, np. zaostrzenie przepisów dotyczących etykietowania produktów, wymogi dotyczące składu produktów czy podatki od niezdrowych produktów, znacząco wpływają na koszty i możliwości sprzedaży dań gotowych,
wzrost stopy procentowej i koszty finansowania: rok 2023 przyniósł ze sobą również zaostrzenie polityki monetarnej w wielu krajach, w tym wzrost stóp procentowych, dla firmy oznacza to wyższe koszty obsługi długu, co obciąża wyniki finansowe,
trwałe zmiany po pandemi Covid-19: chociaż większość obostrzeń związanych z pandemią została zniesiona do roku 2023, jej długofalowe skutki gospodarcze i społeczne nadal wpływają na sektor FMCG; zmiany w zachowaniach konsumenckich, takie jak wzrost popularności zakupów online, zmieniają strukturę rynku na niekorzyść firmy.
Podsumowując, trwała utrata „wartości firmy” roku 2023 jest wynikiem połączenia czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które wpływają na operacyjną i finansową wydajność firm.
|
Str. 24 |
|
Wybrane dane finansowe – Grupa Makarony Polskie |
|
|
|
|
|
Wybrane dane finansowe |
31 grudnia 2023 roku |
31 grudnia 2022 roku |
31 grudnia 2023 roku (w tys. EURO) |
31 grudnia 2022 roku (w tys. EURO) |
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów |
354 844 |
328 922 |
78 360 |
70 158 |
|
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej |
43 668 |
33 198 |
9 643 |
7 081 |
|
Zysk (strata) brutto |
42 156 |
30 343 |
9 309 |
6 472 |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
32 891 |
24 458 |
7 263 |
5 217 |
|
EBIT |
43 668 |
33 198 |
9 643 |
7 081 |
|
EBITDA (EBIT + amortyzacja) |
57 820 |
42 368 |
12 768 |
9 037 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
52 965 |
22 236 |
11 696 |
4 743 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
- 6 327 |
-22 753 |
- 1 397 |
- 4 853 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
- 25 469 |
-17 813 |
- 5 624 |
- 3 799 |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
21 169 |
-18 330 |
4 675 |
- 3 909 |
|
Aktywa razem |
238 088 |
239 332 |
54 758 |
51 031 |
|
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
88 812 |
116 418 |
20 426 |
24 823 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
35 435 |
41 745 |
8 150 |
8 901 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
53 377 |
74 673 |
12 276 |
15 922 |
|
Kapitał własny |
149 276 |
122 914 |
34 332 |
26 208 |
|
Kapitał podstawowy |
33 120 |
33 120 |
7 617 |
7 062 |
|
Liczba akcji (w sztukach) |
11 040 071 |
11 040 071 |
11 040 071 |
11 040 071 |
|
Średnia ważona liczba akcji (w sztukach) w okresie danego roku obrotowego |
11 040 071 |
11 040 071 |
11 040 071 |
11 040 071 |
|
Zyska/strata na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) * |
2,98 |
2,22 |
0,66 |
0,47 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) ** |
13,52 |
11,13 |
3 11 |
2,37 |
* Zysk/strata netto na jedną akcję zwykłą = wynik netto/średnia ważona liczba akcji w okresie
** Wartość księgowa na jedną akcję zwykłą = kapitały własne/liczba akcji na dany moment bilansowy
|
Str. 25 |
|
Wybrane dane finansowe – Grupa Makarony Polskie |
|
|
|
|
Wybrane dane finansowe za okres od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 roku i od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 roku zostały przedstawione wg następujących zasad:
pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej zostały przeliczone według średniego kursu ogłoszonego przez NBP obowiązującego na dzień bilansowy (31 grudnia 2023 roku 1 EUR= 4,3480 zł; 31 grudnia 2022 roku 1 EUR=4,6899 zł),
pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych zostały przeliczone według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca 2023 roku 4,5284 zł oraz na koniec każdego miesiąca 2022 roku = 4,6883 zł.
|
Str. 26 |
|
Skonsolidowane sprawozdanie |
|
|
|
|
|
ZA OKRES |
Nota |
01.01.2023-31.12.2023 |
01.01.2022- 31.12.2022 |
|
Przychody netto ze sprzedaży |
1,2 |
|
|
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług |
|
|
|
|
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów |
|
|
|
|
Koszt własny |
2,3 |
|
|
|
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług |
|
|
|
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
4 |
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
5 |
|
|
|
Pozostałe przychody |
6 |
|
|
|
Pozostałe koszty |
7 |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
8 |
|
|
|
Koszty finansowe |
9 |
|
|
|
Zysk brutto |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
10,11 |
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej, w tym przypadający na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Podstawowy wynik netto przypadający na jedną akcję w złotych |
12 |
|
|
|
Rozwodniony wynik netto przypadający na jedną akcję w złotych |
|
|
|
|
Całkowite dochody netto ogółem, w tym przypadające na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Str. 27 |
|
Skonsolidowane sprawozdanie
z sytuacji finansowej |
|
|
|
|
|
AKTYWA |
Nota |
01.01.2023- 31.12.2023 |
01.01.2022- 31.12.2022 |
|
AKTYWA TRWAŁE |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
14 |
|
|
|
Aktywa trwałe z tytułu prawa do użytkowania (MSSF-16) |
14 |
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
15 |
|
|
|
Wartość firmy |
16 |
|
|
|
Inne wartości niematerialne |
17 |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa- długoterminowe |
24 |
|
|
|
AKTYWA OBROTOWE |
|
|
|
|
Zapasy |
19 |
|
|
|
Należności krótkoterminowe |
20 |
|
|
|
Należności z tyt. podatku dochodowego |
20,21 |
|
|
|
Udzielone pożyczki |
22 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
23 |
|
|
|
Pozostałe aktywa- krótkoterminowe |
24 |
|
|
|
AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO ZBYCIA |
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
|
|
|
PASYWA |
Nota |
01.01.2023-31.12.2023 |
01.01.2022-31.12.2022 |
|
KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
25 |
|
|
|
Kapitał zapasowy |
26 |
|
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
26 |
|
|
|
Zyski/straty zatrzymane |
27 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE |
|
|
|
|
Str. 28 |
|
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej |
|
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
11 |
|
|
|
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
28 |
|
|
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązanie finansowe |
31 |
|
|
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne (długoterminowe) |
30 |
|
|
|
Przychody przyszłych okresów- długoterminowe |
33 |
|
|
|
Długoterminowe zobowiązania finansowe- leasing |
31 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
|
|
|
|
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
28 |
|
|
|
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązanie finansowe |
31 |
|
|
|
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe- leasing |
31 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe |
32 |
|
|
|
Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego |
32 |
|
|
|
Przychody przyszłych okresów- krótkoterminowe |
33 |
|
|
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne (krótkoterminowe) |
30 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe |
30 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM |
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
|
|
|
|
Str. 29 |
|
Skonsolidowane sprawozdanie |
|
|
|
|
|
ZA OKRES |
01.01.2023- 31.12.2023 |
01.01.2022- 31.12.2022 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych |
- |
- |
|
Koszty i przychody z tytułu odsetek |
|
|
|
Zysk/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
- |
|
Zmiana stanu należności |
- |
- |
|
Zmiana stanu zobowiązań oraz pozostałych aktywów i pasywów |
- |
|
|
Inne korekty |
|
|
|
Razem korekty |
|
- |
|
Przychody z tytułu dywidend |
|
|
|
Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy od osób prawnych |
- |
- |
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
|
|
|
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
- |
- |
|
Wydatki na nabycie podmiotów zależnych |
|
- |
|
Wpływy z tytułu odsetek |
|
|
|
Wpływy z tytułu udzielonych pożyczek |
|
|
|
Udzielone pożyczki |
|
|
|
Inne |
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej |
- |
- |
|
Wpływy z kredytów i pożyczek |
|
|
|
Spłata kredytów i pożyczek |
- |
- |
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
- |
- |
|
Str. 30 |
|
Skonsolidowane sprawozdanie
z przepływów pieniężnych |
|
|
|
|
|
Zapłacone odsetki |
- |
- |
|
Wpływy z emisji akcji |
|
|
|
Dywidenda wypłacona akcjonariuszom |
- |
- |
|
Spłata pozostałych zobowiązań |
- |
- |
|
Inne wpływy finansowe |
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej |
- |
- |
|
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych |
|
- |
|
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu |
|
|
|
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym |
|
|
|
0Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu |
|
|
|
Str. 31 |
|
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym |
|
|
|
|
Za okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Zyski/ straty |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2023 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Podział zysku/pokrycie straty |
|
|
|
|
- |
|
|
Podział zysku –wypłata dywidendy |
|
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zwiększenie w okresie |
|
|
|
|
|
|
|
Przeniesienie nadwyżki z przeszacowania |
|
|
|
- |
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
Wynik netto w 2023 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2023 roku |
|
|
|
|
|
|
Za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Zyski/straty |
Razem |
|||||||
|
Stan na 1 stycznia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Podział zysku/pokrycie straty |
|
|
|
|
- |
|
|||||||
|
Podział zysku – wypłata dywidendy |
|
|
|
|
- |
- |
|||||||
|
Utworzenie kapitału rezerwowego – akcje własne |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Koszty emisji akcji serii F |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Emisja akcji serii F |
|
|
- |
|
|
|
|||||||
|
Zwiększenie w okresie |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Wynik netto w 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Str. 32 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Kraj |
334 126 |
298 287 |
|
Eksport, w tym: |
20 718 |
30 635 |
|
- kraje Unii Europejskiej |
12 207 |
7 736 |
|
- pozostałe kraje |
8 511 |
22 899 |
|
Razem |
354 844 |
328 922 |
Rynki zbytu Grupy Makarony Polskie można podzielić na rynek krajowy (obejmujący private label, handel tradycyjny, handel nowoczesny oraz B2B i instytucje) oraz eksport (w tym sprzedaż przez pośredników krajowych).
W 2023 roku wartość sprzedaży wyniosła 354,8 mln zł, w tym 334,1 mln zł na rynku krajowym i 20,7 mln zł w eksporcie. W analogicznym okresie 2022 roku wielkości te wyniosły odpowiednio 328,9 mln zł, 298,3 mln zł i 30,6 mln zł.
Strategia eksportowa firmy koncentruje się na nawiązywaniu współpracy z największymi sieciami handlowymi – bezpośrednio, a także za pośrednictwem dystrybutorów oraz oficjalnych importerów.
Dla celów zarządczych Grupa podzielona jest na jednostki biznesowe w oparciu o oferowane produkty i usługi.
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
342 444 |
313 120 |
|
Przychody ze sprzedaży usług w tym: |
5 910 |
4 662 |
|
- z tyt. najmu i składowania |
4 477 |
2 694 |
|
Str. 33 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
- produkcja usługowa |
1 258 |
1 878 |
|
- usługi transportowe |
2 |
0 |
|
- usługi dystrybucyjne |
162 |
37 |
|
- pozostałe usługi |
11 |
53 |
|
Przychody ze sprzedaży materiałów |
2 716 |
2 233 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów |
3 774 |
8 907 |
|
Razem |
354 844 |
328 922 |
Grupa Makarony Polskie wyróżnia grupy produktowe wykazane w tabeli poniżej
|
|
Za okres od 01.01 |
Za okres od 01.01 |
|
Makarony |
282 682 |
259 085 |
|
Przetwory mięsno-warzywne |
56 176 |
51 663 |
|
Przetwory warzywne i owocowe |
8 319 |
8 503 |
|
Pozostałe |
7 667 |
9 671 |
|
Razem |
354 844 |
328 922 |
Przychody ze sprzedaży Grupy Makarony Polskie w 2023 roku wyniosły ok. 354,8 mln zł i były o ok. 25,9 mln zł wyższe w stosunku do wartości z 2022 roku.
Wartość sprzedaży w kategorii makaronów wzrosła o ok. 23,6 mln zł do kwoty ok. 282,7 mln zł w 2023 roku. Wzrost w wysokości ok. 9,1% w porównaniu do roku 2022 roku był wynikiem głównie inkorporacji spółki SAS Sp. z o.o. przez spółkę Makarony Polskie SA oraz wzrostem wolumenów.
Sprzedaż przetworów mięsno-warzywnych wzrosła w analizowanym okresie o ok. 4,5 mln zł do kwoty ok. 56,2 mln zł. Wzrost w wysokości ok. 8,7% (2023 rok vs. 2022 rok) był wynikiem wzrostu sprzedaży pod markami własnymi oraz do sieci handlowych. W analizowanym okresie dynamicznie rozwijała się sprzedaż nowej linii dań gotowych na tackach i w miseczkach pod marką SoFood wprowadzonej na rynek w 2020 roku. Produkty te zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów - w 2023 roku kolejny rok z rzędu umacniały pozycję lidera sprzedaży w swojej kategorii, wg raportu firmy Nielsen.
Segmentem, w którym zanotowano ujemną dynamikę zmian jest segment przetworów warzywnych i owocowych. W tym segmencie Spółka nie notuje wzrostów kolejny rok z rzędu, dlatego też analizowane są opcje dalszych perspektyw obecności w tym segmencie. Ostateczne decyzje powinny zostać podjęte w 2024 roku.
|
Str. 34 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Strukturę sprzedaży produktów i towarów z podziałem na kanały dystrybucji, obrazuje poniższy wykres:
W 2023 roku tylko dwóch klientów przekroczyło próg 10% udziału w skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży (łącznie produktów brandowych i private label). Są to Jeronimo Dystrybucja Polska z udziałem ok. 38,0% oraz Grupa Lidl z udziałem ok. 14,8%. Spółki Grupy nie są w żaden formalny sposób powiązane z operatorami tych sieci, a współpraca odbywa się na zasadach partnerskich i jest korzystna dla Grupy Makarony Polskie.
Private label
Największy udział w przychodach Grupy (ok. 64,5%) miał kanał private label (PL) oferujący produkty pod markami własnymi sieci krajowych i zagranicznych (z uwzględnieniem sprzedaży do kontrahenta Lidl działającego w ramach jednej Grupy w Europie
|
PL (w tys. zł) |
2023 |
2022 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
228 858 |
214 132 |
+ 6,9% |
Wzrost segmentu private label w 2023 roku wynika głównie z większych wolumenów sprzedaży zarówno u strategicznych, jak i pozostałych klientów, realizowanych głównie poprzez akcje in-out.
Handel nowoczesny i handel tradycyjny
Kolejnym znaczącym dla Grupy przychodem na poziomie ok. 17,4%, osiągniętym na rynku krajowym jest sprzedaż brandów Grupy (marki: Makarony Polskie, So Food, Novelle,
|
Str. 35 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Męska Rzecz, Stoczek Natura) w kanałach handlu nowoczesnego (HN) i handlu tradycyjnego (HT):
|
HN i HT (w tys. zł) |
2023 |
2022 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
61 583 |
40 434 |
+52,3% |
Poziom sprzedaży produktów brandowych w 2023 roku wyniósł ok. 61,6 mln zł co stanowi ok. 52,3 % wzrostu w stosunku do roku 2022.
Na poziom przychodów w kanale produktów brandowych w 2023 roku wpływ miały głównie:
zwiększona sprzedaż marek Novelle oraz SoFood,
poszerzona dystrybucja wszystkich produktów brandowych - pozyskano nowych klientów i wprowadzono nowe indeksy u dotychczasowych klientów.
W 2024 roku Grupa planuje rozwój współpracy i pozyskanie nowych, dotychczas nieobsługiwanych sieci lokalnych oraz zwiększenie sprzedaży do klientów operujących w segmencie e-commerce. Dodatkowo Grupa stawia sobie za cel poprawę obsługi wśród obecnych klientów oraz numeryki poprzez pozyskanie nowych odbiorców.
B2B i Instytucje
B2B i Instytucje stanowiły ok. 12,3%, w całości przychodów Grupy:
|
B2B i Instytucje (w tys. zł) |
2023 |
2022 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
43 685 |
43 721 |
-0,1% |
Sprzedaż w kanale dystrybucji B2B i Instytucje w 2023 roku wyniosła ok. 43,7 mln zł i była minimalnie niższa od wartości z 2022 roku. Wynika to z utrzymania poziomu sprzedaży produktów w związku z realizowanymi kontraktami instytucjonalnymi.
Eksport
Eksport w całości przychodów Grupy stanowił ok. 5,8%:
|
Eksport (w tys. zł) |
2023 |
2022 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
20 718 |
30 635 |
-32,4% |
Spadek eksportu w 2023 roku o ok. 32,4% rok do roku związany był z wojną w Ukrainie, problemami na granicy i okresowym brakiem transportu na Ukrainę. Dodatkowo rok wcześniej nastąpił bardzo duży napływ pomocy humanitarnej i sprzedaży na Ukrainie, co spowodowało mniejszy popyt szczególnie na produkty o wyższej jakości.
|
Str. 36 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
W skali całego roku 2023 sprzedaż eksportowa rozwijana była głównie w krajach Unii Europejskiej. Nowe pozycje produktowe wprowadzane były zarówno do obecnych, jak i nowych klientów i partnerów handlowych.
|
Za okres |
Makarony |
Przetwory mięsno-warzywne |
Przetwory warzywne i owocowe |
Pozostałe |
Segmenty ogółem |
|
od 01.01 |
|||||
|
Przychody segmentów ogółem |
282 682 |
56 176 |
8 319 |
7 667 |
354 844 |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
282 682 |
56 176 |
8 319 |
7 667 |
354 844 |
|
Sprzedaż między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Koszty segmentów |
199 880 |
45 915 |
7 708 |
3 439 |
256 942 |
|
Zyski lub straty segmentów |
82 802 |
10 261 |
611 |
4 228 |
97 902 |
|
Koszty sprzedaży |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 33 812 |
|
Koszty zarządu |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 11 330 |
|
Pozostałe przychody |
0 |
0 |
0 |
0 |
3 352 |
|
Inne koszty |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 12 444 |
|
Przychody finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
586 |
|
Koszty finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 2 098 |
|
Eliminacja zysku straty między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pozostały zysk lub strata |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Kwoty nieprzypisane |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Zysk/strata brutto z działalności kontynuowanej |
0 |
0 |
0 |
0 |
42 156 |
|
Za okres |
Makarony |
Przetwory mięsno-warzywne |
Przetwory warzywne i owocowe |
Pozostałe |
Segmenty ogółem |
|
od 01.01 |
|||||
|
Przychody segmentów ogółem |
259 085 |
51 663 |
8 503 |
9 671 |
328 922 |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
259 085 |
51 663 |
8 503 |
9 671 |
328 922 |
|
Str. 37 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Sprzedaż między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Koszty segmentów |
198 397 |
41 910 |
7 726 |
7 691 |
255 724 |
|
Zyski lub straty segmentów |
60 688 |
9 753 |
777 |
1 980 |
73 198 |
|
Koszty sprzedaży |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 28 089 |
|
Koszty zarządu |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 10 159 |
|
Pozostałe przychody |
0 |
0 |
0 |
0 |
6 963 |
|
Inne koszty |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 8 715 |
|
Przychody finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
32 |
|
Koszty finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 2 887 |
|
Eliminacja zysku straty między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pozostały zysk lub strata |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Kwoty nieprzypisane |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Zysk/strata brutto z działalności kontynuowanej |
0 |
0 |
0 |
0 |
30 343 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych |
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Koszty wynagrodzeń |
32 137 |
26 776 |
|
Koszty ubezpieczeń społecznych |
5 673 |
4 787 |
|
Koszty pozostałych świadczeń pracowniczych, w tym: |
2 652 |
1 950 |
|
- koszty świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
0 |
0 |
|
- koszty świadczeń emerytalno-rentowych |
84 |
39 |
|
- koszty ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy |
183 |
90 |
|
- inne świadczenia |
2 385 |
1 821 |
|
Razem |
40 462 |
33 513 |
Świadczenia pracownicze dzielą się na następujące kategorie:
|
Str. 38 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
świadczenia krótkoterminowe, które obejmują wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne, płatne nieobecności i świadczenia niepieniężne. Koszty świadczeń krótkoterminowych ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów na bieżąco w okresie, którego dotyczą. Na koniec okresu sprawozdawczego, pozostałą do wypłaty przewidywaną niezdyskontowaną wartość krótkoterminowych świadczeń za dany okres obrotowy, Grupa ujmuje jako element biernych międzyokresowych rozliczeń kosztów;
świadczenia po okresie zatrudnienia – w ramach tego typu świadczeń Grupa wypłaca pracownikom odprawy.
Na przyszłe wypłaty odpraw emerytalnych tworzona jest rezerwa. Rezerwa ta jest okresowo weryfikowana przez niezależnego aktuariusza z zastosowaniem przepisów MSSF.
|
Koszty amortyzacji |
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Amortyzacja |
14 152 |
9 170 |
1 366
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Amortyzacja |
1 366 |
1 190 |
|
Zużycie materiałów i energii |
572 |
587 |
|
Koszty usług obcych |
22 586 |
18 225 |
|
Podatki i opłaty |
257 |
203 |
|
Wynagrodzenia |
4 744 |
4 248 |
|
Świadczenia pracownicze |
1 119 |
854 |
|
Pozostałe koszty |
3 168 |
2 782 |
|
Razem |
33 812 |
28 089 |
|
Str. 39 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Amortyzacja |
235 |
543 |
|
Zużycie materiałów i energii |
214 |
511 |
|
Koszty usług obcych |
2 084 |
2 015 |
|
Podatki i opłaty |
361 |
389 |
|
Wynagrodzenia |
6 526 |
5 378 |
|
Świadczenia pracownicze |
976 |
741 |
|
Pozostałe koszty |
934 |
582 |
|
Razem |
11 330 |
10 159 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Dotacje |
2 591 |
1 756 |
|
Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
0 |
0 |
|
Rozwiązanie innych rezerw i odwrócenie odpisów aktualizujących |
159 |
631 |
|
Odszkodowania i reklamacje |
34 |
73 |
|
Sprzedaż złomu i odpadów |
26 |
21 |
|
Zwrot opłat sądowych i komorniczych |
0 |
2 |
|
Nadwyżki inwentaryzacyjne |
126 |
300 |
|
Zwrot nadpłaty – składek ubezpieczeniowych |
6 |
5 |
|
Kary umowne |
4 |
0 |
|
Odpisane zobowiązania |
29 |
2 |
|
Rabaty za obrót |
34 |
0 |
|
Zysk na okazjonalnym nabyciu |
0 |
4 103 |
|
Odpisy aktualizujące należności |
56 |
0 |
|
Rozliczenie ulgi B+R za rok 2022 |
216 |
0 |
|
Pozostałe |
71 |
70 |
|
Razem |
3 352 |
6 963 |
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Do tej kategorii zaliczane są
|
Str. 40 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
otrzymane dotacje, zyski z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania związane ze zwrotem kosztów sądowych, nadpłaconych zobowiązań podatkowych, za wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz otrzymane odszkodowania z tytułu strat w majątku , który objęty był ubezpieczeniem.
Do pozostałych przychodów zaliczane są także odwrócenia odpisów aktualizujących wartość należności oraz zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego oraz nadwyżki inwentaryzacyjne w środkach obrotowych.
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12. 2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12. 2022 |
|
Darowizny |
24 |
37 |
|
Strata na sprzedaży środków trwałych |
675 |
1 515 |
|
Kary i grzywny |
197 |
42 |
|
Niedobory w środkach obrotowych |
206 |
10 |
|
Odpis aktualizacyjny na zapasy |
657 |
104 |
|
Odpis aktualizacyjny wartości marek, odpis wartości firmy |
6 602 |
4 249 |
|
Odpis aktualizujący środki trwałe , środki trwałe w budowie |
0 |
170 |
|
Koszty postępowań sądowych i komorniczych |
8 |
35 |
|
Likwidacja zapasów uszkodzonych i przeterminowanych |
1 163 |
705 |
|
Sponsoring reklamowy |
118 |
90 |
|
Odpis aktualizujący należności, inne odpisy |
75 |
125 |
|
Koszty napraw objętych ubezpieczeniem |
33 |
11 |
|
Rezerwy na zobowiązania sporne |
595 |
12 |
|
Koszty badań B+R |
2 011 |
1 593 |
|
Pozostałe |
34 |
17 |
|
Odpisane należności |
46 |
0 |
|
Razem |
12 444 |
8 715 |
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Kategoria ta obejmuje straty na sprzedaży składników rzeczowego majątku trwałego, przekazane darowizny tak w formie rzeczowej jak i pieniężnej na rzecz innych jednostek, w tym jednostek pożytku publicznego oraz skutki wynikające z gwarancji i poręczeń udzielonych na rzecz innych podmiotów.
|
Str. 41 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Do pozostałych kosztów zaliczane są także m.in. koszty odpisów aktualizujących wartość należności oraz zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego, niezawinione niedobory w środkach obrotowych.
W 2023 roku Grupa dokonywała następujących odpisów aktualizujących:
marka Abak kwota 3 928 tys. zł,
wartość firmy powstałej na moment zakupu spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. (2007 rok) kwota 2 678 tys. zł,
zapasy kwota 845 tys. zł.
|
|
Za okres od 01.01 |
Za okres od 01.01 |
|
Przychody z tytułu odsetek, w tym: |
452 |
32 |
|
- odsetki od depozytów bankowych |
435 |
0 |
|
- odsetki od pożyczek |
0 |
0 |
|
- odsetki od należności |
17 |
32 |
|
Pozostałe przychody finansowe w tym: |
134 |
0 |
|
- zyski z tytułu różnic kursowych |
130 |
0 |
|
- pozostałe przychody finansowe |
4 |
0 |
|
Razem |
586 |
32 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Koszty odsetek, w tym dotyczące: |
1 856 |
2 185 |
|
- odsetki kredytów bankowych |
1 481 |
1 655 |
|
- odsetki faktoringu i leasingu |
230 |
401 |
|
- odsetki leasing- IFRS -16 |
138 |
116 |
|
- odsetki od zobowiązań |
3 |
8 |
|
Str. 42 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
- odsetki budżetowe |
4 |
5 |
|
Pozostałe koszty finansowe, w tym: |
242 |
702 |
|
- strata z tyt. ujemnych różnic kursowych |
0 |
414 |
|
- gwarancje, poręczenia |
38 |
33 |
|
- opłaty i prowizje bankowe oraz faktoringowe |
204 |
255 |
|
Razem |
2 098 |
2 887 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Bieżący podatek dochodowy |
10 685 |
6 761 |
|
Odroczony podatek dochodowy |
- 1 420 |
- 876 |
|
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, w tym: |
9 265 |
5 885 |
|
- przypisane działalności kontynuowanej |
9 265 |
5 885 |
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej |
42 156 |
30 343 |
|
Zysk/strata przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej |
0 |
0 |
|
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem |
42 156 |
30 343 |
|
Stawka podatkowa (w %) |
19 |
19 |
|
- koszty podatkowe nie stanowiące kosztów bilansowych (-) |
- 2 297 |
- 1 706 |
|
koszty bilansowe nie zaliczone do kosztów podatkowych (+) |
20 674 |
13 135 |
|
- przychody nie stanowiące przychodów podatkowych (-) |
-2 513 |
- 5 750 |
|
- przychody podatkowe nie stanowiące przychodów bilansowych (+) |
- 468 |
932 |
|
- uzyskane dotacje |
0 |
0 |
|
Str. 43 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Podstawa opodatkowania/strata podatkowa Grupy |
57 552 |
36 954 |
|
Odliczenia od dochodu : |
|
|
|
- tarcza podatkowa MP trade Sp. z o.o. rok 2018 |
- 69 |
- 272 |
|
- tarcza podatkowa MP trade Sp. z o.o. rok 2019 |
- 161 |
0 |
|
- ulga B+R |
- 936 |
- 1 096 |
|
Dochód do opodatkowania Grupy |
56 386 |
35 586 |
|
Podstawa opodatkowania 19% |
56 103 |
35 586 |
|
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów- część bieżąca 19% |
10 660 |
6 761 |
|
Podstawa opodatkowania 9% |
283 |
0 |
|
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów- część bieżąca 9% |
25 |
0 |
|
Podatek z całkowitych dochodów- część bieżąca |
10 685 |
6 761 |
|
|
Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2022 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
||||
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
2 560 |
2 831 |
- 175 |
0 |
|
- różnica pomiędzy bilansową i podatkową wartością netto środków trwałych |
2 230 |
2 811 |
- 581 |
- 456 |
|
aktywa trwałe |
0 |
0 |
0 |
- 15 |
|
- różnice kursowe |
8 |
8 |
0 |
- 2 |
|
- różnica pomiędzy zobowiązaniem z tyt. leasingu a wartością netto środków trwałych |
104 |
209 |
- 105 |
17 |
|
- wycena transakcji IRS |
0 |
0 |
0 |
- 16 |
|
Kary umowne |
0 |
0 |
0 |
- 170 |
|
- wycena nieruchomości inwestycyjnej |
0 |
160 |
-160 |
0 |
|
- odsetki naliczone |
0 |
8 |
- 8 |
8 |
|
Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
4 902 |
6 027 |
- 1 029 |
- 634 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
||||
|
Str. 44 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
- wynagrodzenia wypłacone po dniu bilansowym |
35 |
23 |
11 |
10 |
|
- składki ZUS |
5 |
106 |
- 101 |
- 9 |
|
- świadczenia emerytalno-rentowe podobne |
648 |
459 |
189 |
78 |
|
- odsetki od zobowiązań |
1 |
12 |
- 11 |
7 |
|
- różnice kursowe |
10 |
2 |
8 |
- 4 |
|
- zobowiązanie publiczno -prawne |
0 |
6 |
- 6 |
6 |
|
- koszty usług obcych |
6 |
5 |
1 |
- 1 |
|
- odpis aktualizujący zapasy |
161 |
37 |
123 |
- 92 |
|
- niezrealizowana marża GRUPY |
9 |
19 |
- 10 |
19 |
|
- różnica powstała w wyniku odpisu aktualizującego |
0 |
7 |
- 7 |
7 |
|
- umowa najmu – leasing IFRS-16 |
2 |
5 |
- 3 |
- 5 |
|
- zobowiązania po terminie |
0 |
0 |
0 |
-1 |
|
- rezerwa na wynagrodzenia |
130 |
95 |
35 |
95 |
|
- zobowiązanie leasingowe |
0 |
67 |
- 67 |
32 |
|
- rabaty retro |
109 |
98 |
11 |
98 |
|
- rezerwa na koszty |
218 |
0 |
218 |
0 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
1 334 |
943 |
391 |
241 |
|
Obciążenie/uznanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
- 3 568 |
- 5 084 |
1 420 |
- 876 |
|
|
Na dzień 31.12.2023 |
Na dzień 31.12.2022 |
|
- strata podatkowa możliwa do odliczenia |
0 |
299 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujęte w bilansie-strata podatkowa MP Trade |
0 |
27 |
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym - obecnie 19% i 9%. Przepisy, które zakładają obniżenie stawki podatkowej dla przyszłych okresów dotycząca spółki MP Trade z Grupy.
|
Str. 45 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Zysk/strata netto na jedną akcję |
2,98 |
2,22 |
|
Wartość księgowa na jedna akcję w zł |
13,52 |
11,13 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej przypadający(a) na akcjonariuszy jednostki dominującej |
32 891 |
24 458 |
|
Zysk/strata na działalności zaniechanej przypadający(a) na akcjonariuszy jednostki dominującej |
0 |
0 |
|
Zysk/strata netto przypadający(a) na akcjonariuszy jednostki dominującej |
32 891 |
24 458 |
|
Zysk/strata netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku/straty na jedną akcję |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
|
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku/straty na jedną akcję |
11 040 071 |
11 040 071 |
|
Wpływ rozwodnienia |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
|
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku/straty na jedną akcję |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
Zysk netto przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe). W Spółce dominującej w 2023 roku,
|
Str. 46 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Wartość księgowa na jedną akcję to iloraz kapitałów własnych przez liczbę akcji na dany moment bilansowy.
Nota nr 13
Objaśnienia do Skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych
|
ZA OKRES |
01.01.2023- 31.12.2023 |
01.01.2022- 31.12.2022 |
|
Zmiana stanu zobowiązań oraz pozostałych aktywów i pasywów za wyjątkiem kredytów i pożyczek - CF |
- 22 180 |
18 073 |
|
- zmiana stanu pozostałych aktywów długoterminowych wynikająca z bilansu |
29 |
28 |
|
- zmiana stanu pozostałych aktywów krótkoterminowych wynikająca z bilansu |
- 12 |
-127 |
|
- zmiana stanu długoterminowych przychodów przyszłych okresów wynikająca z bilansu |
- 3 616 |
- 1 726 |
|
- zmiana stanu krótkoterminowych przychodów przyszłych okresów wynikająca z bilansu |
1 101 |
- 29 |
|
- zmiana stanu pozostałych zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu |
- 19 410 |
19 477 |
|
- korekta zarachowane odsetki od kredytu – ujęcie bilansowe |
0 |
0 |
|
- korekta (przesunięcie) niezapłacone zobowiązania dotyczące wydatków inwestycyjnych |
- 455 |
- 187 |
|
- wpływ dotacji do aktywów trwałych – korekta bilansowej zmiany przychodów przyszłych okresów |
0 |
0 |
|
korekta (przesunięcie)zapłacone zobowiązania dotyczące wydatków inwestycyjnych z 2022r |
183 |
637 |
|
Inne korekty – CF |
6 386 |
4 247 |
|
- otrzymana ulga B+R za 2022rok – korekta |
- 216 |
0 |
|
- odpisana marka Abak i Tenczynek |
3 928 |
1 163 |
|
- odpisana wartość firmy |
2 674 |
3 086 |
|
- pozostałe |
0 |
- 2 |
|
Str. 47 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe brutto: |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Grunty, budynki, budowle |
94 565 |
90 668 |
|
Maszyny i urządzenia |
128 217 |
127 932 |
|
Środki transportu |
3 966 |
3 605 |
|
Środki trwałe w budowie |
5 332 |
2 919 |
|
Pozostałe |
16 398 |
16 143 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
248 478 |
241 267 |
|
Umorzenia i odpisy aktualizujące |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Grunty, budynki, budowle |
28 873 |
27 987 |
|
Maszyny i urządzenia |
78 010 |
71 010 |
|
Środki transportu |
3 124 |
2 971 |
|
Środki trwałe w budowie |
63 |
63 |
|
Pozostałe |
5 251 |
4 062 |
|
Wartość umorzenia i odpisy aktualizujące |
115 321 |
106 093 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
133 157 |
135 174 |
Za okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku
|
|
Grunty, budynki |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Środki trwałe w budowie |
Pozostałe |
Razem |
|
Wartość brutto na początek okresu |
90 668 |
127 932 |
3 605 |
2 919 |
16 143 |
241 267 |
|
Zwiększenia |
6 209 |
3 380 |
586 |
8 647 |
324 |
19 145 |
|
- nabycie |
1 627 |
3 380 |
310 |
8 645 |
290 |
14 251 |
|
- inne |
4 582 |
0 |
276 |
2 |
34 |
4 894 |
|
Zmniejszenia |
2 312 |
3 095 |
224 |
6 234 |
69 |
11 934 |
|
- zbycie |
0 |
988 |
211 |
0 |
0 |
1 199 |
|
- inne |
2 312 |
2 107 |
13 |
6 234 |
69 |
10 735 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
94 565 |
128 217 |
3 966 |
5 332 |
16 398 |
248 478 |
|
Str. 48 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
26 778 |
70 839 |
2 971 |
0 |
4 062 |
104 650 |
|
Zwiększenia |
3 038 |
9 497 |
369 |
0 |
1 259 |
14 163 |
|
Zmniejszenia |
2 087 |
2 326 |
215 |
0 |
70 |
4 698 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
27 729 |
78 010 |
3 124 |
0 |
5 251 |
114 114 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
1 210 |
171 |
0 |
63 |
0 |
1 444 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
1 144 |
0 |
0 |
63 |
0 |
1 207 |
|
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu |
28 873 |
78 010 |
3 124 |
63 |
5 251 |
115 321 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
65 692 |
50 207 |
842 |
5 269 |
11 147 |
133 157 |
Za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
|
|
Grunty, budynki |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Środki trwałe w budowie |
Pozostałe |
Razem |
|
Wartość brutto na początek okresu |
62 955 |
101 543 |
3 534 |
15 525 |
15 804 |
199 361 |
|
Zwiększenia |
27 713 |
31 555 |
290 |
5 585 |
477 |
65 620 |
|
- nabycie |
13 419 |
4 264 |
73 |
5 585 |
401 |
23 742 |
|
-03.01.2022- objęcie kontroli |
13 078 |
27 291 |
130 |
0 |
76 |
40 575 |
|
- inne |
1 216 |
0 |
87 |
0 |
0 |
1 303 |
|
Zmniejszenia |
0 |
5 166 |
219 |
18 191 |
138 |
23 714 |
|
- zbycie |
0 |
2 985 |
217 |
0 |
38 |
3 240 |
|
- inne |
0 |
2 181 |
2 |
18 191 |
100 |
20 474 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
90 668 |
127 932 |
3 605 |
2 919 |
16 143 |
241 267 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
22 693 |
49 750 |
2 735 |
0 |
3 267 |
78 445 |
|
Zwiększenia |
2 535 |
5 453 |
310 |
0 |
886 |
9 184 |
|
03.01.2022- objęcie kontroli |
1 550 |
19 229 |
116 |
0 |
42 |
20 937 |
|
Zmniejszenia |
0 |
3 593 |
190 |
0 |
132 |
3 915 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
26 778 |
70 839 |
2 971 |
0 |
4 062 |
104 650 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
1 274 |
19 |
0 |
63 |
0 |
1 356 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
1 209 |
171 |
0 |
63 |
0 |
1 443 |
|
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu |
27 987 |
71 010 |
2 971 |
63 |
4 062 |
106 093 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
62 681 |
56 922 |
634 |
2 856 |
12 081 |
135 174 |
|
Str. 49 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Str. 50 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Nieruchomość |
Stan na 31.12.2023 |
Nazwa Wierzyciela |
Tytuł zobowiązania |
Zobowiązanie Spółki |
|
Nieruchomości w Rzeszowie KW nr RZ1Z/00076860/5 |
17 000 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa kredytu w rachunku bieżącym w wys. 5 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
Nieruchomości w Płocku KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) |
||||
|
Nieruchomości w Rzeszowie KW nr RZ1Z/00076860/5 |
18 182 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa zlecenia udzielenia gwarancji bankowej w wys. 457 tys. zł zawarta |
|
Nieruchomości w Płocku KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) |
|
Str. 51 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
przez Makarony Polskie SA |
||||
|
Nieruchomość w Częstochowie KW nr CZ1C/00111425/8 |
10 500 tys. zł |
BNP Paribas Bank Polska SA |
hipoteka |
Umowa kredytu w rachunku bieżącym w wys. 7 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
Nieruchomości w Korpelach KW nr OL1S/00032815/5, KW nr OL1S/00039349/6, KW nr OL1S/00044965/8 ) |
18 000 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa kredytu inwestycyjnego w wys. 12 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Nieruchomość inwestycyjna w Rzeszowie |
603 |
603 |
|
Zwiększenia |
0 |
0 |
|
Nabycie |
0 |
0 |
|
Inne |
0 |
0 |
|
Zmniejszenia |
603 |
0 |
|
Zbycie |
0 |
0 |
|
Inne |
603 |
0 |
|
Wartość na koniec okresu |
0 |
603 |
Na dzień 31 grudnia 2023 roku Spółka dokonała przekwalifikowania nieruchomości inwestycyjnej do środków trwałych z uwagi na zmianę przeznaczenia.
|
Str. 52 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Za okres od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
Wartość firmy |
|
Wartość brutto na początek okresu |
5 949 |
|
Zwiększenia |
0 |
|
Zmniejszenia |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
5 949 |
|
Odpis z tyt. trwałej utraty wartości na początek okresu |
3 086 |
|
Ujęcie w okresie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
2 675 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
5 761 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
188 |
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Wartość firmy |
|
Wartość brutto na początek okresu |
5 949 |
|
Zwiększenia |
0 |
|
Zmniejszenia |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
5 949 |
|
Odpis z tyt. trwałej utraty wartości na początek okresu |
0 |
|
Ujęcie w okresie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
3 086 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
3 086 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
2 863 |
Wartość firmy brutto na początek okresu w wysokości 5 946 tys. zł ujęta w aktywach, odzwierciedla różnicę pomiędzy ceną nabycia zapłaconą za 100% udziałów w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o., a godziwą wartością aktywów netto tej spółki na dzień 1 czerwca 2007 roku, czyli na dzień przeniesienia własności udziałów.
W związku z utworzeniem spółki MP Trade Sp. z o.o. 2015 roku Grupa rozpoznała dodatnią wartość pomiędzy wartością nabycia 100% udziałów a wydatkami poniesionymi z tytułu objęcia udziałów. Wartość firmy wynosi 3 tys. zł i nie podlega amortyzacji.
|
Str. 53 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Na koniec 2023 roku zostały przeprowadzone obligatoryjne testy na utratę wartości „wartości firmy”. Testy przeprowadzone metodą dyskontowania wolnych przepływów gotówkowych, z przyjęciem następujących założeń:
5-letni okres prognozy (2024-2028),
jeden scenariusz – realistyczny,
projekcje finansowe przygotowane na bazie danych historycznych,
stopa dyskontowa została ustalona na przy założeniu przy założeniu stałego poziomu WACC wynoszącego – 8,11%, czynnik dyskontujący został obliczany metodą łańcuchową,
stopa wzrostu po okresie prognozy – 0%,
stopa wolna od ryzyka (rentowność obligacji skarbowych 10 letnich na dzień 31 grudnia 2023 roku) stała w okresie prognozy na poziomie – 5,25%,
koszt długu po podatkowaniu - stały w okresie prognozy na poziomie – 5,25%,
udział długu w sumie kapitały i dług - stały w okresie prognozy na poziomie – 21,45%.
Przeprowadzone testy wykazały konieczność dokonania odpisu z tytułu trwałej utraty wartości firmy Stoczek Natura Sp. z o.o. ujętej w aktywach. Wynik ten jest podyktowany przyjętymi przez Grupę realistycznymi założeniami w modelu DCF (ang. discounted cash flow). Jest to metoda stosowana do wyceny bieżącej wartości przedsiębiorstwa (w tym wypadku firmy Stoczek Natura Sp. z o.o.) dyskontująca przyszłe przepływy pieniężne w określonym okresie czasu.
W związku z sytuacją geopolityczną i zwiększającą się presją inflacyjną Grupa Makarony Polskie musiała przyjąć konserwatywne i realistyczne wartości współczynników w modelu DCF dążąc do osiągnięcia realistycznych prognoz finansowych pozwalających na długofalowe planowanie, w celu sprawnego zarządzania i maksymalizacji zysku.
Tak skonstruowany model wykazał, że na dzień 31 grudnia 2023 roku nastąpiła trwała utrata wartości „wartości firmy” na poziomie skonsolidowanego sprawozdania finansowego w kwocie 2 674 356 zł. Wynika ona z faktu, że testowany majątek jako suma wartości firmy (2 860 143 zł) i majątku spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. (41 027 005 zł) była wyższa od szacowanej wartości przedsiębiorstwa spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2023 roku (41 212 792 zł). Po dokonaniu odpisu z tytułu trwałej utraty wartości - wartość firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na koniec okresu wynosi 185 787 zł.
Główne przesłanki,, które przyczyniły się do utraty wartości firmy:
|
Str. 54 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
zmiany w preferencjach konsumenckich: w ostatnich latach można zaobserwować znaczące zmiany w nawykach żywieniowych konsumentów, które wpływają na rynek dań gotowych; rosnąca świadomość zdrowotna, preferencje dotyczące produktów organicznych, lokalnych oraz nacisk na jakość składników negatywnie wpływają na sprzedaż tradycyjnych dań gotowych, które nie odpowiadają tym trendom,
wzrost kosztów produkcji: rok 2023 był świadkiem globalnych perturbacji w łańcuchach dostaw, co doprowadziło do wzrostu cen surowców i opakowań, a także kosztów pracy, w branży FMCG, gdzie marże są niskie, takie wzrosty kosztów znacząco wpływają na rentowność firmy,
regulacje i polityka: zmiany w regulacjach, np. zaostrzenie przepisów dotyczących etykietowania produktów, wymogi dotyczące składu produktów czy podatki od niezdrowych produktów, znacząco wpływają na koszty i możliwości sprzedaży dań gotowych,
wzrost stopy procentowej i koszty finansowania: rok 2023 przyniósł ze sobą również zaostrzenie polityki monetarnej w wielu krajach, w tym wzrost stóp procentowych, dla firmy oznacza to wyższe koszty obsługi długu, co obciąża wyniki finansowe,
trwałe zmiany po pandemii Covid-19: chociaż większość obostrzeń związanych z pandemią została zniesiona do roku 2023, jej długofalowe skutki gospodarcze i społeczne nadal wpływają na sektor FMCG. Zmiany w zachowaniach konsumenckich, takie jak wzrost popularności zakupów online, zmieniają strukturę rynku na niekorzyść firmy.
Podsumowując, trwała utrata „wartości firmy” roku 2023 jest wynikiem połączenia czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które wpływają na operacyjną i finansową wydajność firm.
Dla testu na utratę wartości firmy przeprowadzono analizę wrażliwości wysokości odpisu na zmianę poziomu EBIT i poziomu WACC. Analizę wrażliwości przeprowadzono przy założeniu wzrostu/spadku o 10% zmiennych: WACC i EBITDA.
Wyniki analizy zaprezentowano w poniższej macierzy, pokazującej wpływ zmiany poziomu WACC oraz poziomu EBIT na wysokość odpisu z tytułu utraty wartości firmy.
Wartości w teście na Wartość Firmy Stoczek Natura Sp. z o.o. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Makarony Polskie pokazują wartości odpisu po zmianie parametru. Wartości znajdują się w przedziale od - 2 860 143 gdzie „2 860 143” jest to wartość firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym do 0 gdzie wartość „0” stanowi o braku odpisu.
|
Str. 55 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Wartość firmy (SSF GMP) |
EBITDA |
|||
|
-10% |
0% |
10% |
||
|
WACC |
-10% |
- 1 885 623 |
0 |
0 |
|
0% |
- 2 860 143 |
- 2 674 356 |
0 |
|
|
10% |
- 2 860 143 |
- 2 860 143 |
- 2 860 143 |
|
Z testu wynika, że:
w przypadku wystąpienia pozytywnych zdarzeń jak wzrost EBITDA lub spadek WACC odpis na wartości firmy nie występuje lub jest mniejszy niż w scenariuszu bazowym,
w każdym innym scenariuszu odpis na wartości firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest wyższy od tego w scenariuszu bazowym i powoduje ujęcie odpisu w pełnej wysokości.
Zmiany w wartościach niematerialnych
okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku
|
|
Wartość marki |
Pozostałe wartości niematerialne |
|
||
|
Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe |
Oprogramowanie komputerowe |
Pozostałe |
Razem |
||
|
Wartość brutto na początek okresu |
9 134 |
824 |
1 465 |
934 |
12 357 |
|
Zwiększenia |
0 |
394 |
126 |
0 |
520 |
|
Zmniejszenie |
0 |
0 |
51 |
0 |
51 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
9 134 |
1 218 |
1 540 |
934 |
12 826 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
0 |
261 |
1 428 |
582 |
2 271 |
|
zwiększenia |
0 |
41 |
16 |
55 |
112 |
|
zmniejszenia |
0 |
0 |
51 |
0 |
51 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
0 |
302 |
1 393 |
637 |
2 332 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
4 178 |
405 |
0 |
0 |
4 583 |
|
Odpis aktualizujący- utworzony |
3 928 |
0 |
0 |
0 |
3 928 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
8 106 |
405 |
0 |
0 |
8 511 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
1 028 |
511 |
147 |
297 |
1 983 |
|
Str. 56 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Zmiany w wartościach niematerialnych
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
|
|
Wartość marki |
Pozostałe wartości niematerialne |
|
||
|
Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe |
Oprogramowanie komputerowe |
Pozostałe |
Razem |
||
|
Wartość brutto na początek okresu |
9 134 |
707 |
1 381 |
934 |
12 156 |
|
Zwiększenia |
0 |
117 |
84 |
0 |
201 |
|
- nabycie |
0 |
117 |
33 |
0 |
150 |
|
- 03.01.2022-objęcie kontroli |
0 |
0 |
51 |
0 |
51 |
|
Zmniejszenie |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
9 134 |
824 |
1 465 |
934 |
12 357 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
0 |
257 |
1 365 |
526 |
2 148 |
|
zwiększenia |
0 |
4 |
12 |
56 |
72 |
|
- 03.01.2022-objęcie kontroli |
0 |
0 |
51 |
0 |
51 |
|
zmniejszenia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
0 |
261 |
1 428 |
582 |
2 271 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
3 420 |
0 |
0 |
0 |
3 420 |
|
Odpis aktualizujący- utworzony |
758 |
405 |
0 |
0 |
1 163 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
4 178 |
405 |
0 |
0 |
4 583 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
4 956 |
158 |
37 |
352 |
5 503 |
Zestawienie wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania
Stan na 31 grudnia 2023 roku
|
|
Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia |
Odpis z tytułu trwałej utarty wartości na BO |
Odpis z tytułu trwałej utarty wartości utworzony |
Wartość bilansowa na koniec okresu |
|
Marka Abak |
4 909 |
0 |
3 928 |
981 |
|
Marka i znak towarowy Tenczynek |
4 528 |
4 528 |
0 |
0 |
|
Marka i znak towarowy Deli-Susz |
55 |
55 |
0 |
0 |
|
Marka SoFood |
47 |
0 |
0 |
47 |
|
RAZEM |
9 539 |
4 583 |
3 928 |
1 028 |
Na koniec 2023 roku zostały przeprowadzone obligatoryjne testy na utratę wartości „wartości marek”.
|
Str. 57 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Testy na utratę wartości marek przeprowadzono metodą dochodową, dyskontując do wartości bieżącej przyszłe hipotetyczne opłaty licencyjne z przyjęciem następujących założeń:
5-letni okres prognozy (2024-2028),
jeden scenariusz – realistyczny,
projekcje finansowe przygotowane na bazie danych historycznych uwzgledniających organiczne plany rozwoju marki,
stopa dyskontowa została ustalona na przy założeniu przy założeniu stałego poziomu WACC wynoszącego – 8,11%, czynnik dyskontujący został obliczany metodą łańcuchową,
wskaźnik opłat licencyjnych na poziomie 5%,
stopa wzrostu po okresie prognozy – 0%,
stopa wolna od ryzyka (rentowność obligacji skarbowych 10 letnich na dzień 31 grudnia 2023 roku) stała w okresie prognozy na poziomie – 5,25%,
koszt długu po podatkowaniu - stały w okresie prognozy na poziomie – 5,25%,
udział długu w sumie kapitały i dług - stały w okresie prognozy na poziomie – 21,45%.
Przeprowadzone testy wykazały konieczności dokonania odpisów z tytułu trwałej utraty wartości marki Abak na kwotę 3 928 078 zł.
Wartość marki jest złożonym pojęciem, obejmującym nie tylko świadomość i lojalność konsumentów, ale także zdolność marki do generowania przychodów. Poniżej przedstawiam główne przyczyny, które przyczyniły się do obniżenia wartości marki „ABAK” w 2023 roku:
zmiany w preferencjach konsumentów: dynamicznie zmieniające się trendy konsumenckie, szczególnie w kierunku zdrowszego odżywiania i produktów ekologicznych, spowodowały że tradycyjne produkty spożywcze straciły na atrakcyjności,
wzrost konkurencji w segmencie privat lable i kurczenie się kanału tradycyjnego w handlu,
|
Str. 58 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
presja cenowa i promocje: Wzrost konkurencji cenowej, często w postaci agresywnych promocji i zniżek cen przez konkurentów, co deprecjonuje postrzeganą wartość marki i marże,
zmiany demograficzne i społeczne: Zmiany w strukturze demograficznej i społecznej wpływają na postrzeganie marki przez młodsze pokolenie które nie jest już tak do niej przywiązane,
presja regulacyjna i prawna: Nowe regulacje dotyczące etykietowania produktów i składników dla produktów spożywczych utrudniają komunikację wartości marki i wpływają na jej percepcję.
Spadek wartości marki w 2023 roku wynikał z połączenia tych czynników, które wpłynęły na decyzje i preferencje konsumentów, zmieniając krajobraz rynkowy dla marki ABAK.
Dla testów na utratę wartości marek sporządzonych na dzień 31 grudnia 2023 roku polegających na wyliczeniu wartości użytkowej, przeprowadzono analizę wrażliwości zmiany wysokości odpisu na zmianę poziomu EBIT i poziomu WACC.
Analizę wrażliwości przeprowadzono przy założeniu wzrostu/spadku o 10% zmiennych: WACC i EBITDA.
Wartości w teście na utratę wartości marki ABAK pokazują wartości odpisu po zmianie parametru. Wartości znajdują się w przedziale od - 4 909 000 gdzie „4 909 000” jest to wartość bilansowa marki do 0 gdzie wartość „0” stanowi o brak odpisu.
|
Odpis aktualizujący wartość bilansową |
EBITDA |
|||
|
-10% |
0% |
10% |
||
|
WACC |
-10% |
- 4 000 170 |
- 3 835 884 |
- 3 728 573 |
|
0% |
- 3 972 561 |
- 3 928 078 |
- 3 764 463 |
|
|
10% |
- 3 943 196 |
- 3 899 188 |
- 3 798 207 |
|
Z przeprowadzonej analizy wrażliwości wynika, iż potencjalne zmiany poziomu EBIT oraz poziomu WACC (+/- 10%) mają znikomy wpływ na wartość odpisu z tytułu trwałej utraty wartości brandu ABAK, mieszczą się w odchyleniu na poziomie niższym niż 2,5%.
|
Str. 59 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Długoterminowe aktywa finansowe razem |
0 |
0 |
Stan na 31 grudnia 2023 roku
|
|
Wycena według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia |
Odpis aktualizujący |
Odpis aktualizujący utworzony |
Odpis aktualizujący odwrócony |
Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu |
|
Materiały |
11 890 |
115 |
439 |
115 |
11 451 |
|
Materiały pomocnicze |
638 |
0 |
0 |
0 |
638 |
|
Produkty w toku |
127 |
0 |
0 |
0 |
127 |
|
Wyroby gotowe |
16 258 |
82 |
406 |
82 |
15 852 |
|
Towary |
651 |
0 |
0 |
0 |
651 |
|
RAZEM |
29 564 |
197 |
845 |
197 |
28 719 |
Stan na 31 grudnia 2022 roku
|
|
Wycena według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia |
Odpis aktualizujący na BO |
Odpis aktualizujący utworzony |
Odpis aktualizujący odwrócony |
Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu |
|
Materiały |
14 432 |
133 |
106 |
124 |
14 317 |
|
Materiały pomocnicze |
670 |
0 |
0 |
0 |
670 |
|
Produkty w toku |
12 |
2 |
0 |
2 |
12 |
|
Wyroby gotowe |
28 867 |
180 |
81 |
180 |
28 786 |
|
Towary |
696 |
1 |
0 |
1 |
696 |
|
RAZEM |
44 677 |
316 |
187 |
307 |
44 481 |
Ze względu na bieżącą rotację zapasów Grupa planuje w 2024 roku wykorzystać wszystkie zapasy będące składnikiem sprawozdania z sytuacji finansowej na 31 grudnia 2023 roku w kwocie 28 719 tys. zł. Odpisy z tytułu utraty wartości składników aktywów obrotowych (zapasów) dokonywane są w sytuacji gdy dany składnik uznany jest za niezbywalny, ulega fizycznemu zniszczeniu, okres przydatności w przypadku wyrobów gotowych i surowców
|
Str. 60 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
uniemożliwia sprzedaż lub wykorzystanie oraz gdy koszt wytworzenia przewyższa jego cenę
W 2023 roku zaistniały przesłanki do częściowego odpisu zapasów, Grupa Makarony Polskie dokonała odpisu zapasów na wyrobach gotowych i surowcu w łącznej kwocie 845 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku wartość zastawów rejestrowych na zapasach wyrobów gotowych, materiałów i towarów wynosiła 5 000 tys. zł, w tym:
zabezpieczenie umowy kredytowej Santander - kwota 5 000 tys. zł.
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek: |
35 982 |
33 932 |
|
- część krótkoterminowa |
35 982 |
33 932 |
|
Należności od jednostek zależnych: |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
0 |
0 |
|
Przedpłaty: |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
0 |
0 |
|
Inne należności: od pozostałych jednostek |
8 507 |
8 707 |
|
- część krótkoterminowa |
8 507 |
8 707 |
|
Razem wartość należności brutto |
44 489 |
42 639 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
227 |
541 |
|
Ujęcie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości |
73 |
114 |
|
Odwrócenie w okresie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości |
90 |
428 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu |
209 |
227 |
|
Należności netto |
44 280 |
42 412 |
|
2023 |
Stan na początek okresu |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Odpis aktualizujący wartość należności |
227 |
73 |
91 |
209 |
|
Str. 61 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
2022 |
Stan na początek okresu |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Odpis aktualizujący wartość należności |
541 |
114 |
428 |
227 |
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje analizy i oszacowania odpisów dla wszystkich należności. Grupa tworzy odpis aktualizacyjny w odniesieniu do następujących należności:
dłużników postawionych w stan upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji,
kwestionowanych przez dłużnika,
dochodzonych na drodze sądowej,
przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o wysokim stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców.
Ponadto odpisów aktualizacyjnych należności dokonuje się także dla pozycji, których termin wymagalności zapłaty na dzień bilansowy przekroczył 365 dni.
Dla powyższych należności, których dłużnik jest w stanie upadłości, likwidacji oraz o wysokim ryzyku niewypłacalności tworzony jest odpis aktualizacyjny w wysokości 100% wartości należności. W przypadku prawdopodobieństwa zapłaty Grupa dokonuje odpisu 50% wartości należności.
W odniesieniu do wartości nominalnej należności utworzony odpis aktualizujący ujmuje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
|
Inne należności krótkoterminowe |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Podatek vat bieżący |
5 767 |
5 639 |
|
Podatek vat odłożony |
986 |
788 |
|
Podatek dochodowy od osób prawnych |
0 |
0 |
|
Pozostałe należności wycena transakcji IRS |
0 |
0 |
|
Wypłacone kaucje wadialne |
968 |
1 052 |
|
Kaucja zabezpieczająca należyte wykonanie kontraktu |
0 |
0 |
|
Przedpłaty |
721 |
1 216 |
|
Pozostałe |
65 |
12 |
|
Razem inne należności brutto |
8 507 |
8 707 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
73 |
35 |
|
Inne należności netto |
8 434 |
8 672 |
|
Str. 62 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Należności krótkoterminowe brutto |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- w walucie polskiej |
42 199 |
42 052 |
|
- w walutach obcych: |
2 290 |
587 |
|
a) jednostka/waluta EUR |
412 |
130 |
|
w zł |
1 793 |
587 |
|
b) jednostka/waluta USD |
126 |
0 |
|
w zł |
497 |
0 |
|
b) jednostka/waluta GBP |
0 |
0 |
|
w zł |
0 |
0 |
|
Należności krótkoterminowe brutto |
44 489 |
42 639 |
Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa posiada należności w walucie obcej na które dokonała odpisu aktualizującego w 100%. Na dzień bilansowy nie podlegają one wycenie bilansowej według średniego kursu NBP. Kwota należności 14 tys. EUR.
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
1) Bieżące ogółem |
33 601 |
31 154 |
|
2) Przeterminowane ogółem: |
2 380 |
2 778 |
|
a) do 1 miesiąca |
1 982 |
2 394 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
262 |
192 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
0 |
0 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
0 |
2 |
|
e) powyżej 1 roku |
136 |
190 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług razem, brutto |
35 981 |
33 932 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług |
136 |
192 |
|
Należności netto z tytułu dostaw i usług |
35 845 |
33 740 |
Na należności z tytułu dostaw i usług składają się kwoty należne z tytułu dokonanych transakcji handlowych od dużej liczby klientów, rozproszone między różne branże i obszary geograficzne.
|
Str. 63 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta ani grupy kontrahentów o podobnych cechach. Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj okres płatności od 45 do 90 dni. Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży z odroczonym terminem płatności tylko zweryfikowanym klientom. Transakcje z pozostałymi klientami, w tym z większością kontrahentów zagranicznych, objęte są ubezpieczeniem należności. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje istotne ryzyko kredytowe, ponad poziom określony rezerwą na nieściągalne należności właściwą dla należności handlowych w Grupie Makarony Polskie.
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
0 |
0 |
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Stan na początek okresu |
0 |
0 |
|
Udzielona pożyczka |
0 |
0 |
|
Naliczone odsetki |
0 |
0 |
|
Spłata w ciągu okresu |
0 |
0 |
|
Stan na koniec okresu |
0 |
0 |
Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa Makarony Polskie nie udzielała pożyczek podmiotom zewnętrznym.
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Środki pieniężne w banku i w kasie |
29 003 |
7 828 |
|
Str. 64 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Razem, w tym: |
29 003 |
7 828 |
|
- środki pieniężne w banku i w kasie przypisane działalności zaniechanej |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
|
Pozostałe aktywa: |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- część długoterminowa |
6 |
35 |
|
- część krótkoterminowa |
442 |
430 |
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- ubezpieczenia |
249 |
252 |
|
- opłacone prenumeraty i abonamenty |
119 |
81 |
|
- prowizje od kredytu |
0 |
7 |
|
- usługi doradcze |
0 |
0 |
|
- koszty badań B+R |
7 |
70 |
|
- gaz, energia elektryczna |
55 |
|
|
- pozostałe |
12 |
20 |
|
Razem |
442 |
430 |
|
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- usługi doradcze |
0 |
0 |
|
- abonamenty |
3 |
35 |
|
Str. 65 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
- ubezpieczenia |
3 |
0 |
|
Razem |
6 |
35 |
Kapitał zakładowy Makarony Polskie SA:
wysokość kapitału zakładowego 33 120 213 zł,
łączna liczba akcji 11 040 071 akcji,
ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu 11 040 071 głosów.
Struktura kapitału zakładowego Spółki:
3 013 250 akcji zwykłych na okaziciela serii A,
1 169 750 akcji zwykłych na okaziciela serii B,
3 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C,
1 735 821 akcji zwykłych na okaziciela serii D,
331 250 akcji zwykłych na okaziciela serii E,
1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F.
Akcje Spółki są akcjami zwykłymi, na okaziciela notowanymi na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Spółka nie wyemitowała papierów wartościowych, które przyznają specjalne uprawnienia kontrolne któremukolwiek z jej akcjonariuszy.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
|
|
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania |
Liczba akcji w szt. |
Wartość nominalna |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
|
1 akcji |
serii (emisji) w tys. zł |
|||||||
|
seria A |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
3 013 250 |
3 |
9 040 |
wkłady pieniężne |
05.07.2004 |
01.01.2004 |
|
seria B |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 169 750 |
3 |
3 509 |
wkłady niepieniężne |
29.10.2004 |
01.01.2004 |
|
seria C |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
3 000 000 |
3 |
9 000 |
wkłady pieniężne |
18.04.2007. |
01.01.2007 |
|
seria D |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 735 821 |
3 |
5 207 |
wkłady pieniężne |
22.06.2007 |
01.01.2007 |
|
Seria E |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
331 250 |
3 |
994 |
wkłady pieniężne |
11.02.2008 |
01.01.2008 |
|
Seria F |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 790 000 |
3 |
5 370 |
wkłady pieniężne |
04.03.2022 |
01.01.2021 |
|
Razem |
|
|
11 040 071 |
|
33 120 |
|
|
|
|
Str. 66 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Kapitał zapasowy |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Saldo na początek okresu |
53 521 |
43 091 |
|
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości |
0 |
0 |
|
Saldo na początek okresu po korektach(po przekształceniu) |
53 521 |
43 091 |
|
- koszty emisji kapitału akcyjnego |
0 |
0 |
|
- emisja akcji serii F |
0 |
7 518 |
|
- podział zysku/pokrycie straty |
6 823 |
2 912 |
|
- utworzenie kapitału rezerwowego |
0 |
0 |
|
Pozostałe kapitały na koniec okresu |
60 344 |
53 521 |
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Saldo na początek okresu |
114 |
0 |
|
- zwiększenie w okresie |
95 |
114 |
|
- zmniejszenie w okresie |
209 |
0 |
|
Kapitał na koniec okresu |
0 |
114 |
|
Kapitał rezerwowy |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Saldo na początek okresu |
12 000 |
24 888 |
|
- emisja akcji serii F – kapitał podstawowy |
0 |
5 370 |
|
- emisja akcji serii F – kapitał zapasowy |
0 |
7 518 |
|
Kapitał rezerwowy na koniec okresu |
12 000 |
12 000 |
|
Zysk/strata z lat ubiegłych |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Saldo na początek okresu |
24 159 |
5 925 |
|
Korekta błędów |
0 |
0 |
|
- zysk/strata z lat ubiegłych na początek okresu |
24 159 |
5 925 |
|
-zwiększenia w ciągu roku |
209 |
0 |
|
- zmniejszenia z tyt. przeniesienia na kapitał zapasowy |
- 6 823 |
- 2 912 |
|
Str. 67 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
- wypłata dywidendy |
- 6 624 |
- 3 312 |
|
Zysk/strata z lat ubiegłych netto na koniec okresu |
10 921 |
- 299 |
Zwiększenie wynikające z rozliczenia transakcji połączenia opisane w nocie: nr 39
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- część długoterminowa |
8 691 |
13 133 |
|
- część krótkoterminowa |
3 019 |
13 220 |
|
Razem |
11 710 |
26 353 |
Stan umów kredytowych i faktoringowych obowiązujących na dzień 31 grudnia 2023 roku, dla których stroną umów była spółka Makarony Polskie SA przedstawiono w poniższych tabelach:
Kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2023 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
5 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
18.10.2013 – 01.06.2024 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
0 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka łączna do kwoty 17 000 tys. zł na nieruchomościach oznaczonych: a) KW nr RZ1Z/00076860/5 w Rzeszowie i KW nr PL1P/00094893/6 w Płocku wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, b) KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) w Płocku, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, zastaw rejestrowy na zapasach o wartości nie niższej 5 000 tys. zł wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia zastawu, poręczenie spółki Stoczek Natura Sp. z o.o., przy czym w trakcie roku zabezpieczenie wygasło, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
|
Str. 68 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
W trakcie 2023 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z Santander Bank Polska SA aneks do umowy kredytu otwartego w rachunku bieżącym, który przedłuża termin spłaty zobowiązania z dnia 1 czerwca 2024 roku do dnia 2 czerwca 2025 roku oraz zawarła aneks znoszący wzajemne poręczenia pomiędzy spółkami powiązanymi.
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2023 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
4 400 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
10.06.2021 – 30.01.2026 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
2 683 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
Spłata kredytu nastąpi w 41 równych ratach miesięcznych, w wysokości po 107 tys. każda |
|
Zabezpieczenie kredytu |
gwarancja de minimis w wysokości stanowiącej 80% kwoty Kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie gwarancji de minimis. |
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2023 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
12 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
07.12.2021 – 31.03.2029 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
9 024 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
Spłata kredytu nastąpi w 82 ratach miesięcznych, w następujących wysokościach: 81 rat po 144 tys. zł każda i ostatnia 82 rata wyrównująca w kwocie 96 tys. zł |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna łączna do kwoty 18 000 tys. zł na nieruchomościach w Korpelach oznaczonych: a) KW nr OL1S/00032815/5, KW nr OL1S/00039349/6, KW nr OL1S/00044965/8 w Korpelach wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, zastaw rejestrowy na 100% udziałów w spółce SAS Sp. z o.o., przy czym w związku z procesem połączenia zabezpieczenie wygasło, przystąpienie do długu przez SAS Sp. z o.o., przy czym w związku z procesem połączenia zabezpieczenie wygasło, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
|
Str. 69 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Kredyt w rachunku bieżącym w BNP Paribas Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2023 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
7 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
19.11.2021 - 03.11.2025 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
0 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna do kwoty 10 500 tys. zł na nieruchomościach oznaczonych: a) KW nr CZ1C/00111425/8 w Częstochowie wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
W trakcie 2023 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z BNP Paribas Bank Polska SA aneks do umowy kredytu w rachunku bieżącym, który przedłuża termin spłaty zobowiązania z dnia 31 października 2023 roku do dnia 3 listopada 2025 roku.
Kredyt obrotowy w Santander Bank Polska SA
W trakcie okresu sprawozdawczego spółka Makarony Polskie SA korzystała z kredytu obrotowego o łącznej wartości 1 700 tys. zł udzielonego przez Santander Bank Polska SA. Zgodnie z zapisami umowy kredyt został spłacony w wymagalnym terminie, w związku z czym wygasły zobowiązania wynikające z umowy pomiędzy Spółką, a Bankiem.
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska SA
W trakcie okresu sprawozdawczego spółka Makarony Polskie SA korzystała z kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 13 849 tys. zł udzielonego przez Santander Bank Polska SA, który został całkowicie spłacony, tym samym wygasły wszystkie zobowiązania Spółki wobec Banku.
Kredyt inwestycyjny unijny w Santander Bank Polska SA
W trakcie okresu sprawozdawczego spółka Makarony Polskie SA korzystała z kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 12 121 tys. zł udzielonego przez Santander Bank Polska SA, który został całkowicie spłacony, tym samym wygasły wszystkie zobowiązania Spółki wobec Banku.
|
Str. 70 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Kredyt inwestycyjny unijny w Santander Bank Polska SA
W trakcie okresu sprawozdawczego spółka Makarony Polskie SA korzystała z kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 8 000 tys. zł udzielonego przez Santander Bank Polska SA, który został całkowicie spłacony, tym samym wygasły wszystkie zobowiązania Spółki wobec Banku.
Umowa faktoringu (pełny) w Santander Factoring Sp. z o.o.
|
Warunki umowy |
31 grudnia 2023 roku |
|
Wartość umowna |
7 500 tys. zł |
|
Okres obowiązywania |
Umowa zawarta na czas nieokreślony |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo faktoringu |
0 tys. zł |
|
Zabezpieczenie umowy |
nieodwołalne pełnomocnictwo do rachunku, weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. |
W trakcie okresu sprawozdawczego spółka zależna Stoczek Natura Sp. z o.o. dokonała zmiany podmiotu finansującego bieżącą działalność tej spółki z Banku Gospodarstwa Krajowego na BNP Paribas Bank Polska SA zawierając umowę wielocelowej linii kredytowej w wysokości 7 200 tys. zł.
Stan umów kredytowych obowiązujących na dzień 31 grudnia 2023 roku, dla których stroną umów była spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. przedstawiono w poniższych tabelach:
Kredyt wielocelowej linii kredytowej w BNP Paribas Bank Polska SA z wyodrębnionym podlimitem dla kredytu w rachunku bieżącym
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2023 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
4 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania* |
26.10.2023 – 26.10.2025 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 3M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
0 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna do kwoty 10 800 tys. zł na nieruchomości oznaczonej KW nr LU1U/00022979/2 w Stoczku Łukowskim wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, |
|
Str. 71 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
Kredyt w rachunku bieżącym w Banku Gospodarstwa Krajowego
W trakcie roku 2023 spółka zależna Stoczek Natura Sp. z o.o. korzystała z kredytu w rachunku bieżącym o łącznym limicie 4 000 tys. zł udzielonego jej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Spółka dokonała całkowitej spłaty kredytu w 2023 roku oraz rozwiązała umowę kredytu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, tym samym wygasły wszystkie zobowiązania tej spółki wobec Banku.
Kredyt inwestycyjny w Banku Gospodarstwa Krajowego
W trakcie 2023 roku spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. korzystała z kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 4 812 tys. zł udzielonego jej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Spółka dokonała całkowitej spłaty kredytu inwestycyjnego w 2023 roku, tym samym wygasły wszystkie zobowiązania tej spółki wobec Banku.
W trakcie 2023 roku spółka Makarony Polskie SA udzielała spółce zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o. poręczeń, które wygasły w okresie sprawozdawczym w związku z całkowitą spłatą produktów kredytowych przez spółkę zależną oraz rozwiązaniem umowy zawartej przez tę spółkę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Spółka Makarony Polskie SA otrzymała wynagrodzenie za udzielenie poręczeń.
W trakcie 2023 roku spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. udzielała poręczeń spółce dominującej Makarony Polskie SA oraz zawarła aneks znoszący wzajemne poręczenia pomiędzy spółkami powiązanymi.
Spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. otrzymała wynagrodzenie za udzielenie poręczeń.
Spółka MP Trade Sp. z o.o. w okresie 2023 roku nie udzielała poręczeń.
W trakcie 2023 roku tylko spółka Makarony Polskie SA udzielała gwarancji spółce zależnej SAS Sp. z o.o. Spółki zależne nie udzielały gwarancji.
|
Str. 72 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Z gwarancji otrzymanych korzystały spółki Makarony Polskie SA, Stoczek Natura Sp. z o.o. oraz SAS Sp. z o.o.
Zestawienie gwarancji obowiązujących w spółce Makarony Polskie SA na dzień 31 grudnia 2023 roku obrazuje poniższa tabela:
|
Gwarant |
Kwota gwarancji w tys. zł |
Termin ważności gwarancji |
Przedmiot zabezpieczenia gwarancją |
Zabezpieczenie |
|
Santander Bank Polska SA* |
157 |
do 31.01.2024 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową |
|
Santander Bank Polska SA |
457 |
do 31.03.2027 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
hipoteka łączna do kwoty 18 200 tys. zł na nieruchomościach Spółki w Rzeszowie (KW nr RZ1Z/00076860/5) oraz w Płocku (KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9, KW nr PL1P/00097363/3) wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie spółki o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego |
|
Santander Bank Polska SA** |
312 |
do 20.03.2028 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
oświadczenie spółki o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego |
* gwarancja została zwolniona po okresie sprawozdawczym w związku z zakończeniem realizacji kontraktu.
** gwarancja została ustanowiona w trakcie 2023 roku.
W trakcie roku 2023 roku spółka Makarony Polskie SA udzielała gwarancji w wysokości 800 tys. zł spółce zależnej SAS Sp. z o.o. zabezpieczającej zobowiązania spółki SAS Sp. z o.o. wynikające z zawartej umowy zakupu energii elektrycznej. W związku z procesem połączenia spółek, gwarancja wygasła.
Zestawienie gwarancji obowiązujących w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2023 roku obrazuje poniższa tabela:
|
Str. 73 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Gwarant |
Kwota gwarancji w tys. zł |
Termin ważności gwarancji |
Przedmiot zabezpieczenia gwarancją |
Zabezpieczenie |
|
BNP Paribas Bank Polska SA* |
2 235 |
do 31.12.2024 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
hipoteka umowna do kwoty 10 800 tys. zł na nieruchomości oznaczonej w KW nr LU1U/00022979/2 w Stoczku łukowskim wraz z cesją polisy ubezpieczenia nieruchomości, weksel in blanco z wystawienia spółki wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego złożone przez spółkę |
|
BNP Paribas Bank Polska SA* |
559 |
do 31.03.2026 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
* w trakcie 2023 roku spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. dokonała zmiany Gwaranta z Banku Gospodarstwa Krajowego na BNP Paribas Polska SA zachowując jednocześnie ciągłość zabezpieczeń kontraktowych w postaci gwarancji.
W trakcie 2023 roku spółka zależna Stoczek Natura Sp. z o.o. korzystała z gwarancji w wysokości 335 tys. zł zabezpieczającej zobowiązania umowne Spółki, wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego, udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która wygasła w okresie sprawozdawczym w związku ze zwolnieniem gwarancji oraz zwrotem oryginałów dokumentów.
|
Rok 2023 |
Stan na początek okresu |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Na świadczenia emerytalne i podobne, w tym: |
2 916 |
1 614 |
503 |
4 027 |
|
a) długoterminowa |
495 |
570 |
0 |
1 065 |
|
b) krótkoterminowa |
2 421 |
1 044 |
503 |
2 962 |
|
Pozostałe rezerwy, w tym: |
71 |
1 889 |
71 |
1 889 |
|
a) rezerwa na badanie sprawozdań finansowych |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Str. 74 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
b) pozostałe |
71 |
1 889 |
71 |
1 889 |
|
Razem |
2 987 |
3 503 |
574 |
5 916 |
|
Rok 2022 |
Stan na początek okresu |
Stan na |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Na świadczenia emerytalne i podobne, w tym: |
1 651 |
353 |
980 |
68 |
2 916 |
|
a) długoterminowa |
400 |
159 |
0 |
64 |
495 |
|
b) krótkoterminowa |
1 251 |
194 |
980 |
4 |
2 421 |
|
Pozostałe rezerwy, w tym: |
67 |
0 |
71 |
67 |
71 |
|
a) rezerwa na badanie sprawozdań finansowych |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
b) pozostałe |
67 |
0 |
71 |
67 |
71 |
|
Razem |
1 718 |
353 |
1 051 |
135 |
2 987 |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks Pracy i wewnętrzne regulaminy. W związku z tym na podstawie wyceny dokonanej przez aktuariusza tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Grupa tworzy „rezerwę” (ujmowaną jako element rozliczeń międzyokresowych biernych) na niewykorzystane urlopy, które dotyczą okresów poprzedzających datę bilansową, a będą wykorzystane w przyszłości. Wielkość rezerwy zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz liczby niewykorzystanych, a przysługujących pracownikowi dni urlopu na datę bilansową.
Kalkulacja rezerwy została poczyniona dla osób obecnie zatrudnionych i nie dotyczy osób, które zostaną przyjęte do pracy w przyszłości. Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje każdemu pracownikowi, który osiągnął wiek emerytalny. Dla osób będących już emerytami bądź rencistami (którzy otrzymali odprawę) rezerwa nie jest tworzona.
|
Str. 75 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
|
na dzień 31.12.2023 |
na dzień 31.12.2022 |
|
|
w okresie do 1 roku |
358 |
439 |
|
w okresie od 1 roku do 5 lat |
500 |
670 |
|
Razem |
858 |
1 109 |
|
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
|
|
na dzień 31.12.2023 |
na dzień 31.12.2022 |
|
w okresie do 1 roku - najem |
1 146 |
921 |
|
w okresie do 1 roku – PWUG |
4 |
4 |
|
w okresie od 1 roku do 5 lat-najem |
4 229 |
1 666 |
|
w okresie powyżej od roku- PWUG |
1 187 |
1 191 |
|
Razem |
6 566 |
3 782 |
Wartość bilansowa środków trwałych na dzień 31 grudnia 2023 roku wynosiła 7 897 tys. zł, w tym z tytułu najmu pomieszczeń kwota 5 365 tys. zł , prawa wieczystego użytkowania gruntu kwota 1 125 tys. zł. oraz urządzeń i środków transportu kwota 1 407 tys. zł.
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
w okresie do 1 roku |
0 |
807 |
|
w okresie od 1 roku do 5 lat |
0 |
0 |
|
Razem |
0 |
807 |
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek: |
28 783 |
43 880 |
|
- część długoterminowa |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
28 783 |
43 880 |
|
Str. 76 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Zobowiązania wobec jednostek zależnych: |
0 |
0 |
|
- część długoterminowa |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
0 |
0 |
|
Zobowiązania wobec pozostałych jednostek |
0 |
0 |
|
Przedpłaty: |
30 |
5 797 |
|
Pozostałe zobowiązania: |
12 530 |
5 558 |
|
- część długoterminowa |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
12 530 |
5 558 |
|
Zobowiązania ogółem |
41 343 |
55 235 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- wobec jednostek powiązanych |
0 |
0 |
|
- wobec pozostałych jednostek |
28 783 |
43 880 |
|
Razem |
28 783 |
43 880 |
|
Zobowiązania publiczno-prawne i pozostałe |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- podatek dochodowy od osób fizycznych |
470 |
305 |
|
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych |
1 829 |
1 288 |
|
- podatek Vat |
0 |
0 |
|
- wynagrodzenia |
1 800 |
1 074 |
|
- PFRON |
18 |
17 |
|
- podatek dochodowy od osób prawnych- CIT -8 |
7 867 |
2 349 |
|
- podatek od nieruchomości |
4 |
31 |
|
- pozostałe |
542 |
494 |
|
Razem |
12 530 |
5 558 |
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
- w walucie polskiej |
35 793 |
42 842 |
|
- w walutach obcych: |
5 550 |
12 393 |
|
a) jednostka/waluta EUR |
1 276 |
2 642 |
|
w zł |
5 550 |
12 393 |
|
b) jednostka/waluta GBP |
0 |
0 |
|
w zł |
0 |
0 |
|
Razem |
41 343 |
55 235 |
|
Str. 77 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
1) Bieżące ogółem |
26 011 |
36 919 |
|
2) Przeterminowane ogółem: |
2 772 |
6 961 |
|
a) do 1 miesiąca |
2 598 |
6 043 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
170 |
904 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
2 |
3 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
2 |
1 |
|
e) powyżej 1 roku |
0 |
10 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług razem |
28 783 |
43 880 |
|
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Przychody przyszłych okresów |
18 541 |
21 056 |
|
- część długoterminowa |
15 885 |
19 501 |
|
- część krótkoterminowa |
2 656 |
1 555 |
Część krótko- i długoterminowa rozliczeń międzyokresowych przychodów obejmuje otrzymane przez spółki Grupy dotacje na zakup maszyn i urządzeń. Kwoty dotacji zostały przyznane w 2006, 2009, 2019, 2020 oraz w 2021 roku.
W 2023 roku Grupa uwolniła z przychodów przyszłych okresów i ujęła w pozycji pozostałe przychody operacyjne kwotę 2 591 tys. zł.
|
Str. 78 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
(w tys. zł) |
31 grudnia 2023 roku |
31 grudnia 2022 roku |
|
1. Aktywa warunkowe |
3 942 |
3 243 |
|
- otrzymanych gwarancji i poręczeń |
3 720 |
3 184 |
|
- zabezpieczenia na majątku |
0 |
0 |
|
- weksli |
222 |
59 |
|
2. Zobowiązania warunkowe |
96 073 |
185 337 |
|
- z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń |
0 |
0 |
|
- zabezpieczeń na majątku |
79 482 |
141 685 |
|
- zobowiązań wekslowych |
16 591 |
43 652 |
|
Pozycje pozabilansowe razem |
-92 131 |
-182 094 |
Wartości otrzymanych gwarancji, zabezpieczeń, zobowiązań wekslowych, hipotek i innych zobowiązań pozabilansowych w powyższej tabeli zostały zaprezentowane w maksymalnych wartościach.
W zestawieniu nieujęte są poręczenia pomiędzy podmiotami wewnątrz Grupy ze względu na brak wpływów na saldo pozycji pozabilansowych.
W 2023 roku Zarząd Spółki zarekomendował Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu, aby zysk netto za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku w wysokości 10 462 290,10 zł podzielić w następujący sposób:
wypłacić akcjonariuszom dywidendę w wysokości
pozostałą część zysku przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki.
Zgodnie z art. 382 §3 Kodeksu spółek handlowych niniejsza rekomendacja została przedstawiona przez Zarząd do wiadomości Radzie Nadzorczej i uzyskała pozytywną opinię Rady Nadzorczej.
W dniu 27 czerwca 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Makarony Polskie SA podjęło uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2022 i podziale
|
Str. 79 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
zysku netto. Decyzją Walnego Zgromadzenia zysk netto za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku podzielony został zgodnie z rekomendacją Zarządu, tj. w następujący sposób:
kwota 6 624 042,60 zł przeznaczona została na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w wysokości 0,60 zł brutto na jedną akcję,
pozostała część zysku w kwocie 3 838 247,50 zł trafiła na kapitał zapasowy Spółki.
Dzień dywidendy ustalony został na 14 lipca 2023 roku. Dywidenda została wypłacona w dniu 21 sierpnia 2023 roku. Do dywidendy uprawnionych było 11 040 071 akcji Spółki.
Zarząd Makarony Polskie SA postanowił, że w kolejnych latach obrotowych również będzie starał się rekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, choć każdorazowo możliwość wypłaty dywidendy uzależniana będzie od wysokości osiągniętego zysku, bieżących celów inwestycyjnych i sytuacji.
W okresie 2023 roku spółki Grupy Makarony Polskie nie zawierały między sobą istotnych transakcji na warunkach innych niż rynkowe.
W ramach Grupy Makarony Polskie poszczególne spółki zawierają pomiędzy sobą transakcje kupna i sprzedaży produktów, towarów i usług. Pomiędzy spółkami funkcjonują umowy określające warunki współpracy, dostosowane do struktury organizacyjnej Grupy. Wszystkie transakcje przeprowadzane się na zasadach i warunkach rynkowych.
|
Podmiot powiązany |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych- przychody ogółem za okres |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
||
|
od 01.01 do 31.12.2023 |
od 01.01 do 31.12.2022 |
od 01.01 do 31.12.2023 |
od 01.01 do 31.12.2022 |
|
|
Jednostka dominująca- Makarony Polskie S.A. |
1 148 |
929 |
57 030 |
56 085 |
|
od/do Stoczek Sp. z o.o. |
542 |
687 |
48 655 |
37 896 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
29 |
14 |
4 314 |
2 706 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
577 |
228 |
4 061 |
15 483 |
|
Podmiot powiązany |
Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
|
Jednostka dominująca- Makarony Polskie S.A. |
96 |
141 |
3 692 |
10 618 |
|
- od/do Stoczek Sp. z o.o. |
94 |
102 |
2 983 |
7 259 |
|
Str. 80 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
2 |
1 |
709 |
509 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
0 |
38 |
0 |
2 850 |
|
Jednostki zależne |
Sprzedaż pomiędzy jednostkami zależnymi- przychody ogółem |
Zakupy pomiędzy jednostkami zależnymi |
||
|
od 01.01 do 31.12.2023 |
od 01.01 do 31.12.2022 |
od 01.01 do 31.12.2023 |
od 01.01 do 31.12.2022 |
|
|
Jednostka zależne ogółem |
234 |
300 |
234 |
300 |
|
- od/do Stoczek Sp. o.o. |
4 |
4 |
230 |
296 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
230 |
296 |
4 |
4 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Jednostki zależne |
Należności pomiędzy podmiotami zależnymi |
Zobowiązania pomiędzy podmiotami zależnymi |
||
|
31.12.2023 |
31.12.2022 |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
|
Jednostka zależne ogółem |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- od/do Stoczek Sp. o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
W trakcie 2023 roku spółka Makarony Polskie SA udzielała spółce zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o. pożyczki krótkoterminowej w wysokości 2,0 mln zł, z terminem spłaty przypadającym na dzień 31 grudnia 2023 roku (spłata jednorazowo do daty wymagalności zobowiązania). Oprocentowanie pożyczki ustalone zostało w oparciu o warunki rynkowe. Pożyczka została spłacona jednorazowo w dniu 30 listopada 2023 roku.
W trakcie 2023 roku spółka SAS Sp. z o.o. udzielała spółce powiązanej MP Trade Sp. z o.o. pożyczki krótkoterminowej w łącznej wysokości 3,7 mln zł z terminem spłaty przypadającym na dzień 30 grudnia 2023 roku. Oprocentowanie pożyczki ustalone zostało w oparciu o warunki rynkowe. Pożyczka została całkowicie spłacona w trakcie 2023 roku.
Spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. i MP Trade Sp. z o.o. nie udzielały pożyczek w trakcie 2023 roku.
|
Str. 81 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
W roku 2023 nie wystąpiły nietypowe ze względu na ich charakter, wielkość lub zakres inne pozycje niż opisane w sprawozdaniu finansowym Grupy.
W październiku 2023 roku spółki Grupy: Makarony Polskie SA i Stoczek Natura Sp. z o.o. zawarły z bankiem BNP Paribas Bank Polska SA (dalej: „Bank”) umowę oraz aneks do umowy produktów bankowych, które łącznie spełniły kryteria umowy znaczącej, w tym przyczyniły się do dywersyfikacji źródeł finansowania Grupy.
Umową o najwyższej istotności była zawarta w dniu 26 października 2023 roku przez spółkę zależną umowa wielocelowej linii kredytowej obejmująca kredyt w rachunku bieżącym oraz linie gwarancji/akredytyw. Umowa określiła warunki finansowania w bieżącym okresie udostępnienia i kwotę limitu linii głównej 7,2 mln zł, w ramach którego: podlimit kredytu w rachunku bieżącym wynosi 4,0 mln zł (z terminem spłaty do dnia 26 października 2025 roku), podlimit linii gwarancji wynosi 3,2 mln zł (z maksymalnym okresem ważności gwarancji 36 miesięcy od dnia wystawienia lub zmiany gwarancji). Umowa określiła również możliwy podlimit akredytywy na kwotę 3,0 mln zł z maksymalnym okresem realizacji 12 miesięcy od dnia otwarcia lub zmiany akredytywy.
Zapisy Umowy nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych przez Bank dla tego typu umów. Oprocentowanie kredytu zostało ustalone w oparciu o WIBOR 3M powiększony o marżę Banku, zaś w przypadku gwarancji i akredytywy obowiązuje prowizja.
Zabezpieczenie Umowy stanowią:
weksel in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową,
oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego w trybie art. 777 §1 pkt 5 k.p.c.,
hipoteka umowna do sumy 10,8 mln zł na nieruchomości położonej w miejscowości Stoczek Łukowski, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr LU1U/00022979/2 wraz z cesją wierzytelności z tytułu umowy ubezpieczenia budynków/budowli na ww. Nieruchomości.
|
Str. 82 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
W ramach współpracy pomiędzy spółkami Grupy Makarony Polskie oraz sieciami Biedronka (Jeronimo Martins Polska SA) i Lidl w sklepach tych sieci oferowane są różnego rodzaju produkty wyprodukowane przez Grupę.
|
Imię i nazwisko |
Funkcja |
Za okres od 01.01 do 31.12.2023 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
||
|
stałe |
zmienne |
stałe |
zmienne |
||
|
Zenon Daniłowski |
Prezes Zarządu |
780 |
1 217 |
600 |
854 |
|
Razem |
1 997 |
1 454 |
|||
|
Imię i nazwisko |
Funkcja |
Za okres |
Za okres |
|
Roman Sobiecki |
Przewodniczący Rady Nadzorczej IX i X kadencji |
36 |
35 |
|
Ahmed Khalil |
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej IX i X kadencji |
35 |
33 |
|
Wiesław Wasilewski |
Członek Rady Nadzorczej |
30 |
29 |
|
Marek Rocki |
Członek Rady Nadzorczej |
30 |
29 |
|
Michał Słomkowski |
Członek Rady Nadzorczej |
30 |
29 |
|
Janusz Pierun |
Członek Rady Nadzorczej |
0 |
14 |
|
Razem |
|
161 |
169 |
W 2023 roku Członkowie Rady Nadzorczej otrzymywali wynagrodzenie zgodnie z systemem wynagrodzeń przyjętym uchwałą nr 23 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 30 czerwca 2022 roku – w stałej wysokości miesięcznej.
W Spółce nie występują zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób nadzorujących, ani zobowiązania zaciągnięte w związku z tymi emeryturami.
|
Str. 83 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Członkowie Rady Nadzorczej Makarony Polskie SA nie pobierali wynagrodzeń w spółkach zależnych.
Spółka nie udzielała pożyczek członkom Zarządu i Rady Nadzorczej Makarony Polskie SA.
W trakcie I półrocza 2023 roku w skład Grupy Makarony Polskie wchodziła spółka zależna SAS Sp. z o.o. (wcześniej: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „SAS” Andrzej Świderski Sp. z o.o., w dniu 2 stycznia 2023 roku w KRS została zarejestrowana zmiana nazwy firmy). Firma, której przedmiotem działalności była produkcja szerokiej gamy makaronów, wytwarzanych w technologii walcowanej i tłoczonej m.in. „gniazd”. Spółka Makarony Polskie SA posiadała 100% udziałów spółki SAS Sp. z o.o.
W dniu 26 czerwca 2023 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji połączenia spółki Makarony Polskie SA (jako spółki przejmującej), ze spółką zależną SAS Sp. z o.o. (jako spółką przejmowaną).
Połączenie Spółek nastąpiło na podstawie art. 492 §1 pkt 1) KSH, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (SAS Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą (Makarony Polskie SA) - połączenie przez przejęcie. Na podstawie art. 514 KSH, połączenie zostało dokonane bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej, tj. Makarony Polskie SA. W wyniku połączenia spółka przejmowana (SAS Sp. z o.o.) została rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreślona z rejestru przedsiębiorców KRS, stosownie do treści art. 493 §1 KSH.
Za dokonaniem połączenia spółek przemawiały m.in. uwarunkowania ekonomiczne. W wyniku połączenia możliwe będzie:
ograniczenie kosztów działalności generowanych przez jednoczesne utrzymywanie dwóch spółek – Makarony Polskie SA i SAS Sp. z o.o., w sytuacji w której zakres działalności gospodarczej obu podmiotów był tożsamy lub bardzo zbliżony i polegał w głównej mierze na produkcji makaronów,
uzyskanie efektu synergii,
usprawnienie nadzoru właścicielskiego nad majątkiem spółki SAS Sp. z o.o.,
redukcja kosztów wskutek połączenia obu spółek,
integracja procesów operacyjnych obu spółek.
|
Str. 84 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Poniżej przedstawiono Sprawozdanie z sytuacji finansowej spółki SAS Sp. z o.o. sporządzone na dzień połączenia tj. 26.czerwca 2023 roku.
|
AKTYWA (w zł) |
26 czerwca 2023 roku |
|
AKTYWA TRWAŁE |
18 753 799,83 |
|
Wartości niematerialne i prawne |
0 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
18 686 895,83 |
|
Należności długoterminowe |
0 |
|
Inwestycje długoterminowe |
0 |
|
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
66 904,00 |
|
AKTYWA OBROTOWE |
30 587 000,46 |
|
Zapasy |
6 414 567,48 |
|
Należności krótkoterminowe |
10 791 618,95 |
|
w tym: jednostki powiązane |
1 117 871,86 |
|
Inwestycje krótkoterminowe |
13 359 704,74 |
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
21 109,29 |
|
Aktywa do zbycia |
0 |
|
SUMA AKTYWÓW |
49 340 800,29 |
|
PASYWA (w zł) |
26 czerwca 2023 roku |
|
KAPITAŁ (FUNDUSZ) WŁASNY |
36 923 309,18 |
|
Kapitał (fundusz) podstawowy |
10 773 000,00 |
|
Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna) |
0 |
|
Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna) |
0 |
|
Kapitał (fundusz) zapasowy |
7 743 003,85 |
|
Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny |
12 763 000,62 |
|
Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe |
0 |
|
Zysk (strata) z lat ubiegłych |
0 |
|
Zysk (strata) netto |
5 644 304,71 |
|
Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) |
|
|
ZOBOWIĄZANIA I REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA |
12 417 491,11 |
|
Rezerwy na zobowiązania |
3 087 124,67 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
0 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
9 330 366,44 |
|
Str. 85 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
w tym: jednostki powiązane |
1 716,26 |
|
Rozliczenia międzyokresowe |
0 |
|
SUMA PASYWÓW |
49 340 800,29 |
Rozliczenie transakcji połączenia w spółce przejmującej Makarony Polskie SA
Z dniem 3 stycznia 2022 roku spółka Makarony Polskie objęła kontrolę nad spółką SAS Sp. z o.o. poprzez nabycie 100% udziałów. Na moment objęcia kontroli spółka dokonała wyceny aktywów netto do wartości godziwej. Efektem wyceny było ujęcie zysku na okazyjnym nabyciu w kwocie 4 102 663,07 zł.
W związku z brakiem uregulowania w MSSF połączenia pod wspólną kontrolą, Spółka zastosowała poniżej opisaną metodę połączenia z jednostką zależną.
Podstawą połączenia była wycena aktywów netto na moment objęcia kontroli, natomiast skumulowany wpływ zmiany aktywów netto od tego momentu został ujęty w zyskach zatrzymanych. Zastosowane podejście wynikało z jak najlepszego odwzorowania działalności Spółki i Grupy od momentu objęcia kontroli.
Skumulowany wpływ ujęty w zyskach zatrzymanych wynika z:
zysk na okazyjnym nabyciu powstały w transakcji objęcia kontroli: 4 102 663,07 zł
zysk roku 2022 (od momentu objęcia kontroli): 9 856 617,40 zł
zysk roku 2023: 5 853 928,71 zł
Zyski zatrzymane powstałe na połączeniu składają się zysków zatrzymanych wygenerowanych przez SAS Sp. z o.o. od momentu objęcia kontroli do dnia połączenia w kwocie 15 711 tys. zł oraz różnicy pomiędzy kwotą przekazanej zapłaty za nabyte udziały w SAS Sp. o.o. oraz aktywami netto spółki SAS wycenionymi do wartości godziwej ustalonymi na dzień objęcia kontroli w kwocie 4 103 tys. zł.
Rok 2023 był trudny dla firm spożywczych w związku z kontynuacją wojny w Ukrainie, co objawiło się kontynuacją presji inflacyjnej z roku poprzedniego. Pod koniec roku duży wpływ na rynek makaronów miała agresywna polityka cenowa sieci handlowych i wzrastająca presja na producentów. Coraz wyższe koszty życia wpłynęły także na oczekiwania finansowe pracowników, którzy wnioskowali o podwyżki.
Wprowadzone przez rząd „tarcza antyinflacyjna” i zerowy podatek VAT na niektóre produkty żywnościowe, wpłynęły na zablokowanie możliwości negocjacji cen z dużymi sieciami handlowymi, co w konsekwencji odbiło się na kosztach produkcji.
|
Str. 86 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Inflacja wpłynęła na zachowania zakupowe konsumentów, którzy w obawie przed kolejnymi podwyżkami, kupowali takie produkty jak makaron, na zapas. Dodatkowym
|
Str. 87 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
elementem rynkowym były agresywne działania promocyjne wielu sieci handlowych mające na celu zwiększanie popytu kosztem marż handlowych.
Wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej na Ukrainie na działalność i wyniki finansowe Grupy Makarony Polskie jest widoczny w kilku obszarach:
w związku z nieograniczonym napływem surowców i materiałów został wprowadzony zakaz importu zboża i produktów zbożowych m.in. mąki z terytorium Ukrainy co zamknęło na pewien okres możliwości rozwoju współpracy z dostawcami z rynku ukraińskiego w sytuacji produktów dla których nie ma alternatywy na rynku krajowym,
trwające działania wojenne oraz sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej wpłynęły także na spadek handlu z klientami z Ukrainy co ma przełożenie na spadek eksportu na ten rynek.
Niezwłocznie po wybuchu wojny w Ukrainie w Grupie Makarony Polskie wdrożono dodatkowe procedury mające zabezpieczyć ciągłość produkcji i ograniczyć ryzyko braku surowca, opakowań i niedoborów kadrowych wśród załogi. Procedury te poddawane są systematycznej walidacji oraz modyfikowane w zależności od potrzeb i rozwoju sytuacji w Ukrainie.
Zarząd Makarony Polskie SA uważnie monitoruje sytuację związaną z wojną w Ukrainie celem podejmowania działań mających na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu sytuacji geopolitycznej na funkcjonowanie Spółki i Grupy w obszarze bezpieczeństwa, płynności finansowej oraz osiąganych wyników. W ocenie Zarządu obecna sytuacja finansowa Spółki i Grupy nie zagraża kontynuacji działalności Grupy w kolejnych okresach.
Sytuacja na Ukrainie nie wpływa dotychczas istotnie na działalność Grupy. W ocenie Zarządu w Grupie nie występują zagrożenia, które uniemożliwiłby regulowanie zaciągniętych zobowiązań. Grupa nie odnotowuje problemów ze spłatą należności przez swoich kontrahentów (nie zidentyfikowano zmian w zakresie ściągalności należności). Grupa nie zidentyfikowała wzrostu ryzyk w zakresie wyceny i zalegania zapasów. Na dzień publikacji sprawozdania Spółka nie identyfikuje istotnych ryzyk braku wywiązania się z kowenantów finansowych w umowach kredytowych w związku z wojną w Ukrainie.
Na ten moment, mimo trwającej od wielu miesięcy wojny, trudno jest przewidzieć dalszą sytuację na Ukrainie i jej wpływ na sytuację Spółki i Grupy Makarony Polskie, ale należy stwierdzić, że na dzień dzisiejszy wpływ, zarówno w obszarze sprzedaży eksportowej, jak również zakupu surowców, nie jest istotny. Inne czynniki, jak turbulencje na rynku energetycznym i gazowym oraz inflacja, mają o wiele większe oddziaływanie na sytuację biznesu spożywczego w Polsce.
|
Str. 88 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
W dniu 4 kwietnia 2024 roku Zarząd Spółki przekazał informację, że wobec dobrych szacunków wyników za rok obrotowy 2023, zamierza rekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki (”ZWZ”) wypłatę dywidendy za 2023 rok w wysokości
Wysokość rekomendowanej dywidendy na 1 akcję będzie najwyższa w historii Spółki. Dywidendą objętych będzie 11 040 071 akcji.
Jednocześnie Spółka poinformowała, że formalny wniosek Zarządu w sprawie podziału zysku netto za rok obrotowy 2023 zostanie skierowany do Walnego Zgromadzenia, zgodnie z wymogami Kodeksu spółek handlowych, w oparciu o ostateczne wyniki finansowe zawarte w Rocznym jednostkowym raporcie finansowym spółki Makarony Polskie SA za rok 2023, którego publikację zaplanowano na dzień 23 kwietnia 2024 roku.
W 2024 roku i w okresie do dnia przekazania niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły inne niż opisane istotne zdarzenia lub transakcje wymagające ujawnienia w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Grupa stosuje w sposób ciągły zasady zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej, wyniku finansowego oraz rentowności:
zasada kontynuacji – polegająca na przyjęciu założenia przy wycenie aktywów i pasywów oraz ustalaniu wyniku finansowego, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność gospodarczą w nie zmniejszonym istotnie zakresie, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym.
zasada memoriału – polegająca na zaliczaniu do danego okresu wszystkich osiągniętych w nim przychodów oraz związanych z nimi kosztów, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest prezentowane w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym jednostki prowadzą działalność; złoty polski (zł) jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą jednostki, a wszystkie wartości, o ile nie jest to wskazane inaczej, podane są w tysiącach złotych (tys. zł).
|
Str. 89 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu
o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe Grupa działa w następujących segmentach sprawozdawczych: makarony, przetwory mięsno -warzywne, przetwory warzywne i farsze, przetwory owocowe i pozostałe.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechaną stanowią zakwalifikowane do tej kategorii aktywa lub ich grupy, które ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w kwocie niższej z dwóch wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży. Od momentu zaliczenia aktywów przeznaczonych do sprzedaży Grupa zaprzestaje dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Aktywa trwałe i grupy aktywów netto klasyfikowane są jako przeznaczone do zbycia, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego ciągłego użytkowania. Warunkiem zaliczenia aktywów do tej grupy stanowi aktywne poszukiwanie nabywcy przez kierownictwo jednostki oraz wysokie prawdopodobieństwo zbycia tych aktywów w ciągu jednego roku od daty ich zakwalifikowania a także dostępność tych aktywów do natychmiastowej sprzedaży.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostki zamierzają wykorzystać w swojej działalności oraz na potrzeby
|
Str. 90 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
administracyjne
w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostek. Ujmowane są według cen nabycia lub kosztów poniesionych na ich wytworzenie, rozbudowę bądź modernizację po pomniejszeniu o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne, a także odpisy z tytułu utraty ich wartości. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne, jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych. Wartość początkowa rzeczowych aktywów trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika do stanu zdatnego do użytkowania (rozbudowa i/lub budowa, modernizacja, koszty finansowania zewnętrznego). Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do użytkowania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają sprawozdanie z całkowitych dochodów w momencie ich ponoszenia. Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje jako odrębny środek trwały (tam, gdzie jest to właściwe) tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć.
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są między innymi:
nieruchomości, tj. grunty, budynki oraz obiekty inżynierii wodnej i lądowej,
nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntu,
maszyny i urządzenia,
środki transportu,
pozostałe ruchome środki trwałe.
|
Str. 91 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Amortyzację środków trwałych nalicza się metodą liniową w celu rozłożenia ich wartości początkowej pomniejszonej o wartość końcową, przez szacowane okresy ich użytkowania. Weryfikacji wartości końcowych i okresów użytkowania środków trwałych oraz stosownych korekt dokonuje się co najmniej na koniec każdego roku finansowego. okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
budynki i budowle: od 10 do 40 lat
maszyny i urządzenia: od 5 do 25 lat
środki transportu: od 5 do 10 lat
pozostałe środki trwałe: od 4 do 25 lat.
Inwestycje w obcych środkach trwałych amortyzuje się przez okres trwania umowy najmu, nie dłużej jednak niż przez okres ich użytkowania.
Grunty nie są amortyzowane.
Amortyzację od tak ustalonych wartości ujmuje się w wyniku finansowym okresu.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Późniejsze nakłady na środek trwały zwiększają jego wartość księgową, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że Grupa uzyska z tego tytułu korzyści ekonomiczne, a koszt tego środka trwałego można wiarygodnie wycenić.
|
Str. 92 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Umowy leasingowe zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego.
Środki trwałe w leasingu MSSF -16- użytkowane na mocy umów najmu powierzchni biurowych i magazynowej oraz nabytego prawa wieczystego użytkowania gruntu amortyzowane według zasad stosownych dla aktywów trwałych tj.:
dla umów o określonym terminie obowiązywania oraz prawa wieczystego użytkowania do dnia obowiązywania umowy lub prawa,
dla umów bezterminowych –„ zgodnie z najlepszą wiedzą Kierownictwa odnośnie przewidywanego okresu najmu”,
Grupa do portfeli leasingowych o wystarczająco podobnych cechach stosuje jedną stopę dyskonta,
umowy leasingowe zawarte na okres krótszy niż 12 miesięcy nie są ujmowane jako leasing.
Amortyzację nalicza się metodą liniową w celu rozłożenia ich wartości początkowej pomniejszonej o wartość końcową, przez okresy ich użytkowania.
Za środki trwałe w budowie uznaje się środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego i wycenia się je w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Środki trwałe w budowie, prezentowane są w sprawozdaniu finansowym po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ewentualnie odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia obejmuje opłaty oraz dla odpowiednich aktywów, koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z MSR 23.
|
Str. 93 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Wartości niematerialne obejmują aktywa Grupy, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne, które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki.
Za wartości niematerialne uznaje się:
prawa majątkowe (w tym licencje, programy komputerowe, koncesje, autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne),
prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, know-how,
wartość firmy,
koszty zakończonych prac rozwojowych, których wynik zostanie wykorzystany do produkcji nowych lub ulepszonych produktów lub technologii.
Wartości niematerialne nabyte od jednostki gospodarczej w ramach oddzielnej transakcji są aktywowane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia (koszty zakończonych prac rozwojowych). Z wyjątkiem prac rozwojowych, wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie, nie są ujmowane w aktywach, a nakłady Wydatki dotyczące wartości niematerialnych, które nie powodują ulepszenia lub przedłużenia okresu ich użytkowania są ujmowane jako koszty w momencie ich poniesienia. W przeciwnym wypadku są kapitalizowane. Tak określoną wartość wykazuje się w sprawozdaniu finansowym w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej w wartości netto tj. po pomniejszeniu o skumulowane odpisy amortyzacyjne, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Okres użytkowania wartości niematerialnych, w zależności od ich rodzaju jest ograniczony lub nieokreślony.
|
Str. 94 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
licencje na oprogramowanie: od 2 lat do 5 lat,
prawa majątkowe: od 2 lat do 10 lat.
Grupa nie amortyzuje wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Poddawane są one corocznym testom na utratę wartości oraz analizie czy nie zaistniały przesłanki do uznania tych aktywów jako używane przez nieokreślony okres czasu.
Skutki utraty wartości, wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w koszty działalności operacyjnej.
Na każdy dzień bilansowy Spółki z Grupy dokonują przeglądu wartości bilansowej składników majątku trwałego. W przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości posiadanych składników rzeczowego majątku trwałego i wartości niematerialnych szacowana jest wartość odzyskiwana danego składnika aktywów. Ustalone kwoty odpisów aktualizujących obniżają wartość bilansową aktywu, którego dotyczą i wykazywane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Wysokość odpisów aktualizujących ustala się jako nadwyżkę wartości bilansowej tych składników nad ich wartością odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących wartości: cenie sprzedaży netto pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, oszacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Dla składników aktywów, które samodzielnie nie generują przepływów pieniężnych, wartość odzyskiwalna szacowana jest w proporcji do wartości ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Dokonane odpisy aktualizujące ulegają odwróceniu w przypadku ustąpienia przyczyn uzasadniających ich utworzenie. Skutki odwrócenia odpisów aktualizujących odnoszone są w rachunek zysków i strat, za wyjątkiem kwot uprzednio obniżających kapitał z aktualizacji wyceny, które korygują ten kapitał do wysokości dokonanych obniżeń.
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
|
Str. 95 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
|
Str. 96 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:
należności handlowe,
pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
środki pieniężne i ekwiwalenty.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
|
Str. 97 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Do kategorii instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje instrumenty pochodne.
Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
W sytuacji, gdy Grupa:
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
|
Str. 98 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default) następuje w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 365 dni.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Należności wykazywane są zależnie od przewidywanego umową terminu spłaty jako:
długoterminowe - gdy termin spłaty jest dłuższy niż rok licząc od dnia bilansowego,
|
Str. 99 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
krótkoterminowe - gdy spłata ma nastąpić w okresie nie dłuższym niż rok od dnia bilansowego.
Należności handlowe ujmuje się początkowo według wartości godziwej tj. według kwot pierwotnie zafakturowanych, a następnie wycenia się je według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu) metodą efektywnej stopy procentowej, pomniejszając je przy tym o odpisy z tytułu utraty wartości.
Rozrachunki wyrażone w walutach obcych w ciągu okresu sprawozdawczego są wyceniane wg średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa NBP, obowiązującego w dniu przeprowadzenia transakcji, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym Grupę dokumencie ustalony został inny kurs.
Na dzień bilansowy należności wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i są wyceniane po obowiązującym na dany dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Pożyczki to nie będące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, które nie są notowane na aktywnym rynku. Do pożyczek zalicza się aktywa finansowe powstałe na skutek wydania bezpośrednio drugiej stronie kontraktu środków pieniężnych, towarów lub usług, z wyjątkiem aktywów finansowych przeznaczonych do sprzedaży w krótkim terminie. Do pożyczek zalicza się pożyczki udzielone jednostkom oraz transakcje na bonach skarbowych typu „buy sell back”. Pożyczki zalicza się do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych. Pożyczki udzielone są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o odpisy z tytułu utraty wartości. Odsetki naliczone ujmowane są w przychodach finansowych w okresie, którego dotyczą. Grupa tworzy odpisy aktualizujące na wartość naliczonych wątpliwych odsetek w momencie ich naliczenia.
Zapasy to aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mające postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcji lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe, półfabrykaty oraz produkcję w toku.
Zapasy materiałów oraz towarów są wyceniane na dzień bilansowy według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) lub możliwej do uzyskania ceny
|
Str. 100 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
sprzedaży netto. Cena sprzedaży netto stanowi cenę sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszoną o oszacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku (rabaty i upusty, koszty związane z przystosowaniem zapasów do sprzedaży).
Na dzień bilansowy wycena produktów gotowych odbywa się na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia z zastosowaniem zasad ostrożnej wyceny.
Jeżeli cena nabycia lub techniczny koszt wytworzenia zapasów jest wyższy niż możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto, Grupa dokonuje odpisów aktualizacyjnych, które korygują koszt własny sprzedaży.
Rozchód materiałów, towarów oraz wyrobów gotowych z magazynu odbywa się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które Grupa najwcześniej nabyła (wytworzyła) – metoda fifo.
Grupa aktywuje i dokonuje rozliczania w czasie poniesionych wydatków, bądź zużycia składników majątkowych, które dotyczą okresów następujących po miesiącu, w którym je poniesiono.
Do czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów Grupa zalicza się m. in:
koszty i opłaty odnoszące się do konkretnych okresów (podatki, opłaty, ubezpieczenia, prenumeraty,),
opłacane z góry koszty reklamy publicznej w mediach,
rozliczane w czasie koszty finansowe (pobrane z góry odsetki lub prowizje bankowe, wydatki związane z nabywaniem udziałów i koszty połączeń do chwili rozliczenia inwestycji).
Kapitały własne są tworzone i wykazywane zgodnie z przepisami prawa oraz statutem/umowami Grupy.
Na kapitały własne składają się:
kapitał podstawowy Spółki, wykazywany jest w wartości nominalnej zarejestrowanych akcji, wynikającej ze statutu Spółki i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego,
|
Str. 101 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
kapitał zapasowy (ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, kapitał zapasowy tworzony ustawowo – do wysokości 1/3 kapitału akcyjnego, kapitał zapasowy tworzony zgodnie ze statutem pochodzący z podziału zysku oraz z przeniesienia kapitału rezerwowego z aktualizacji wyceny sprzedanych i zlikwidowanych środków trwałych,
zyski/straty zatrzymane, na które składa się niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych,
zysk lub strata netto.
Koszty emisji akcji poniesione przy założeniu Spółki lub podwyższeniu kapitału zakładowego, zmniejszają kapitał zapasowy do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji, a pozostałą ich część zalicza się do kosztów finansowych.
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w zamortyzowanym koszcie. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.
|
Str. 102 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami. Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, ZUS itp. oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego świadczenia.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie wywiera istotny wpływ na kwotę utworzonej rezerwy, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne ceny rynkowe wartości pieniądza w czasie, oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem.
Grupa w szczególności tworzy rezerwy na:
|
Str. 103 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z operacji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego,
przyszłe zobowiązania z tytułu świadczeń na rzecz pracowników, w szczególności na odprawy emerytalne i rentowe,
niewykorzystane urlopy.
Zdecydowana większość pracowników zatrudnionych przez Grupę jest uprawniona do świadczeń emerytalnych po okresie zatrudnienia. Płatnikiem przyszłych świadczeń emerytalnych jest zarówno Grupa jak i odrębne fundusze emerytalne. W przypadku programu emerytalnego realizowanego przez fundusz emerytalny zobowiązanie Grupy ogranicza się do wpłaty ustalonych składek.
W przypadku programu świadczeń emerytalnych realizowanego przez Grupę na rzecz jej pracowników, Grupa jest zobowiązana do świadczenia ściśle określonych, przyszłych świadczeń emerytalnych w postaci odprawy emerytalnej lub rentowej.
Świadczenia związane z uiszczeniem określonych składek, które na rzecz pracowników przekazywane są do funduszy emerytalnych obciążają koszty działalności podstawowej w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą. Różnica między zarachowanymi kosztami z tytułu świadczeń a wartością przekazanych składek do funduszy emerytalnych w danym okresie sprawozdawczym została ujęta w bilansie jako należności lub zobowiązania.
Grupa stosuje wycenę aktuarialną (w oparciu o wycenę sporządzoną przez niezależnego doradcę aktuarialnego) w celu ustalenia wartości bieżącej przyszłych zobowiązań oraz związanymi z nimi kosztów bieżącego okresu. Wycena rezerw na świadczenia pracownicze dokonywana jest w oparciu o metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych z uwzględnieniem wymogów Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a w szczególności MSR 19.
Rezerwy wyceniane są w oparciu o wartość bieżącą przyszłych zobowiązań jednostek z tytułu świadczeń pracowniczych.
Podstawą wyceny są uregulowania wewnętrzne Grupy, a w szczególności Regulamin Wynagradzania oraz odpowiednie przepisy prawa.
|
Str. 104 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Umowy leasingu finansowego, oraz umowy najmu –MSSF -16 które przenoszą na Grupę zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania lub najmu przedmiotu leasingu, są ujmowane w aktywach Grupy na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej
|
Str. 105 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
z dwóch wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenia salda zobowiązania z tytułu leasingu w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane bezpośrednio w ciężar sprawozdania z całkowitych dochodów. Środki trwałe używane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane jednym z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu lub najmu.
Przychody z umów z klientami – polityka rachunkowości stosowana
Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
zidentyfikowano umowę z klientem,
zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
określono cenę transakcji,
dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
|
Str. 106 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz
zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupa – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
|
Str. 107 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Spółce dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.
wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).
Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z udzielaniem upustów, rabatów.
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości oczekiwanej.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
|
Str. 108 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).
Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Grupa nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Grupa występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W taki przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Istotny komponent finansowania
W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa oceniła, że umowy zawierają istotny element finansowania. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.
|
Str. 109 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa zdecydowała się nie korygować przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Grupa nie wydzieliła istotnego elementu finansowania.
Wynagrodzenie niepieniężne
W przypadku umów, w których klient zobowiązał się do zapłaty wynagrodzenia w formie innej niż pieniężna, Grupa w celu ustalenia ceny transakcyjnej wycenia wynagrodzenie niepieniężne (lub przyrzeczenie zapłaty wynagrodzenia niepieniężnego) w wartości godziwej. W sytuacji, gdy Grupa nie może racjonalnie oszacować wartości godziwej wynagrodzenia niepieniężnego, wycenia je pośrednio przez odniesienie do indywidualnej ceny sprzedaży dóbr lub usług przyrzeczonych klientowi (lub klasie klientów) w zamian za wynagrodzenie.
Gwarancje
Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.
Niektóre niestandardowe umowy z klientami zawierają gwarancje rozszerzone. Gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
|
Str. 110 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Str. 111 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
oczekiwanego okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi powiązany jest składnik aktywów.
Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Należności
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9, a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania.
|
Str. 112 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Podstawa opodatkowania różni się od zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu
i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą uwzględnione w rozliczeniu podatkowym. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o przepisy i stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej podatek dochodowy jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych
i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest
|
Str. 113 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, ulgi i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Przychody, koszty i aktywa są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
należności i zobowiązań, które są wykazywane w sprawozdaniu z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
|
Str. 114 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Nota nr 41
Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Obecna sytuacja finansowa Grupy, jej potencjał produkcyjny oraz pozycja rynkowa stwarzają szanse dla dalszego rozwoju, istnieje jednak wiele czynników, szczególnie o charakterze zewnętrznym, które bezpośrednio bądź pośrednio mogą mieć wpływ na wyniki finansowe osiągane w kolejnych latach.
Ryzykiem mogą być ewentualne zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych konsumentów, spowodowane np. sytuacją makroekonomiczną (inflacja) lub geopolityczną (wojna na Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie). Przykładowo zubożenie społeczeństwa w wyniku stałego wzrostu cen i kosztów codziennego funkcjonowania może skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na produkty tańsze i nisko marżowe, zmuszając producentów i dostawców do agresywnej konkurencji cenowej, natomiast wzrost zamożności społeczeństwa może przekierować decyzje zakupowe w kierunku produktów droższych i wysoko marżowych.
Po dwuletnim okresie dynamicznych wzrostów inflacyjnych i zmniejszeniu realnej siły nabywczej konsumentów, obecnie sytuacja inflacyjna wyhamowuje. Obserwowany jest trend stabilizacji, a nawet spadku cen wielu produktów spożywczych, w tym makaronów.
Trendy rynkowe są monitorowane na bieżąco. Spółki Grupy szybko i elastycznie dopasowują do nich swoją ofertę, zarówno pod kątem samych produktów, jak i technologii ich wytworzenia. Aktualna oferta produktowa Grupy jest modyfikowana zgodnie z tendencjami rynkowymi.
Wszystkie obszary działalności Grupy Makarony Polskie należą do segmentów silnie konkurencyjnych. Istnieje ryzyko, iż nasilone działania konkurentów, przejawiające się głównie w pogarszaniu warunków handlowych wpłyną na rentowność i przychody Grupy, mogą wpłynąć na realizację celów zakładanych przez Grupę. Wszystkie działania otoczenia konkurencyjnego są na bieżąco monitorowane i analizowane, co pozwala na szybkie reagowanie w zakresie ewentualnych zagrożeń. Rok 2023 to okres stagnacji, a nawet zmniejszenia konsumpcji w niektórych segmentach rynku spożywczego, w tym na rynku
|
Str. 115 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
makaronowym. Ryzykiem handlowym jest rosnąca presja producentów na zbilansowanie swoich możliwości podażowych z popytem. Skutkuje to agresywną polityką cenową, nieskorelowaną z poziomem kosztów i dynamicznie zmieniającym się środowiskiem rynkowym, szczególnie w grupie tzw. „produktów standardowych”. Zjawisko to widoczne jest na rynku od II półrocza 2023 roku i zgodnie z szacunkami utrzyma się minimum do połowy 2024 roku. Grupa minimalizuje to ryzyko poprzez dywersyfikację swojej działalności oraz rozwój produktów innowacyjnych, m.in. w ramach prowadzonych projektów R&D. Taka strategia pozwoliła Grupie w 2023 roku zwiększyć wolumeny produkcyjne pomimo niekorzystnych trendów rynkowych.
Większość przychodów Grupa realizuje poprzez współpracę ze zorganizowanymi i scentralizowanymi decyzyjnie sieciami handlowymi. Ewentualny brak ciągłości współpracy z odbiorcami może wpłynąć na wysokość przychodów. Niektóre z umów handlowych nie zawierają ściśle określonej wielkości estymowanych zakupów jakich odbiorca dokona w czasie obowiązywania kontraktu, co było dotąd dość powszechną praktyką rynkową. Istnieje ryzyko, że odbiorcy złożą zamówienia odbiegające ilościowo od przyjętych przez Grupę planów miesięcznych. Może to spowodować brak możliwości zaspokojenia popytu lub niepełne wykorzystanie mocy produkcyjnych, co będzie miało swoje przełożenie na realizowane wyniki. Dążąc do minimalizacji takiego zagrożenia Grupa rozwija własne narzędzia analityczne oraz uczestniczy w projektach, wspólnych z odbiorcami czy dostawcami, mających na celu systematyczne doskonalenie całego łańcucha dostaw.
W zakresie kontraktowania rynek nie wrócił do okresów rocznych z uwagi na dynamikę zmian kosztów, natomiast w porównaniu do 2022 roku okresy ustalania cen wydłużyły się z cyklu miesięcznego do trzymiesięcznego, czy nawet półrocznego.
Stagnacja na rynku zmusza sklepy i sieci handlowe do podejmowania agresywnych działań w celu pobudzenia konsumpcji i pozyskania klientów poprzez promocje, obniżki cen półkowych, często wbrew poziomowi inflacji producenckiej. Rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami rynku, a oczekiwaniami producentów może powodować zmiany w wykorzystaniu potencjałów wytwórczych oraz przepływy wolumenów produkcji i sprzedaży w okresach krótkoterminowych w istotniejszej skali niż było to w analogicznym okresie 2022 roku.
W ocenie Grupy ryzyko uzależnienia od odbiorców nie jest znaczące, ponieważ spółki Grupy prowadzą systematyczne działania w kierunku dywersyfikacji odbiorców i zwiększania liczby tzw. średnich klientów.
|
Str. 116 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa Makarony Polskie konsekwentnie stara się realizować swoją strategię w zakresie zabezpieczania cen surowca długoterminowymi kontraktami zakupowymi, w okresach rocznych i półrocznych, co pozwala zapobiegać znaczącym spadkom rentowności produkowanego makaronu. Niestety dynamiczne zmiany cen jakie występują obecnie na światowych rynkach powodują, że dostawcy bardzo ostrożnie i niechętnie podchodzą do zawierania tego typu umów.
Pomimo trwających działań wojennych w Ukrainie sytuacja na rynku pszenicy w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku była raczej stabilna. Pod koniec drugiego kwartału Rosja zagroziła, że nie przedłuży umowy z Ukrainą na sprzedaż ziarna po 15 lipca 2023 roku, co przełożyło się na wzrosty cen na rynkach europejskich. Na rynku polskim obserwowane jest obecnie magazynowanie zboża przez polskich rolników z uwagi na wyczekiwane podwyżek cen. Sytuację stabilizuje jednak rynek europejski. Elementami, które mogą przełożyć się na zmianę cen w kolejnych okresach możliwe są w szczególności ceny energii elektrycznej, koszty płac oraz dalsza agresywna polityka sprzedażowa Rosji w zakresie zbóż miękkich. Czynnikami destabilizującymi równowagę podaż-popyt był import produktów rolnych z Ukrainy w tym zboża o często niskich parametrach jakościowych. Sytuacja spowodowała wzrost napięć w segmencie rolnym które skutkowały podjęciem działań blokujących ze strony władz państwowych.
Mimo wprowadzonego embarga potwierdzały się sygnały o tzw. niekontrolowanym wwozie towarów prze granicę polsko-ukraińską. Sprawa ta jest powodem dalszych napięć społecznych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i będzie wymagała działań interwencyjnych na poziomie Unii Europejskiej.
Warto zaznaczyć, iż mimo udanych pod względem ilościowym zbiorów pszenicy w sezonie 2023/24 dostępny wolumen pszenicy konsumpcyjnej spełniającej odpowiednie i kluczowe dla prawidłowego procesu produkcji makaronu parametry jakościowe, jest ograniczony. Oznacza to, że branża makaronowa musi z większym zaangażowaniem i wysiłkiem organizacyjnym selekcjonować dostawców zapewniających dobrą jakość produktu końcowego.
|
Str. 117 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Źródło: Tygodniowy raport nt. rynku zbóż, oleistych i surowców paszowych – Rynek zbóż tydzień 01/2024, Sparks Polska
Ceny na rynku pszenicy durum utrzymywały się na dość stabilnym, choć wysokim poziomie do końca czwartego kwartału 2023 roku. Jednocześnie nastąpił wzrost zapotrzebowania na rynku europejskim na pszenicę durum i mąke semolinową co wg. prognoz, będzie skutkować na koniec sezonu zbożowego najniższym od kilku lat poziomem zapasów tego surowca – może to spowodować wzrost cen u dostawców.
W I kwartale 2023 roku ceny jaj i masy jajowej osiągnęły bardzo wysokie poziomy, niespotykane w historii handlu tymi surowcami. Lekkie uspokojenie rynku nastąpiło dopiero na koniec marca 2023 roku. W II kwartale 2023 roku występował delikatny trend spadkowy, który utrzymywał się również w okresie wakacyjnym charakteryzującym się cyklicznym zmniejszeniem popytu na jaja. Jednak w trzecim kwartale ponownie nastąpił wzrost spożycia jaj i tym samym wzrost cen. Czwarty kwartał to uspokojenie rynku i delikatne spadki cen jaj. Na sytuację w kolejnych okresach wpływ będą miały m.in. takie czynniki jak dynamika rozprzestrzeniania się ognisk ptasiej grypy, zwiększone zapotrzebowanie na jaja polskie w krajach Europy Zachodniej oraz polityka UE dot. importu z Ukrainy.
Na rynku opakowań foliowych i kartonowych w okresie I-IV kwartału 2023 roku rynek utrzymywał się na stabilnym poziomie notując nieznaczne korekty cen w zależności od sytuacji biznesowej dostawców. W kolejnych okresach, z uwagi na wzrost kosztów (wynagrodzenia, paliwo, itd.), przewidywany jest wzrost cen opakowań foliowych
|
Str. 118 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
i kartonowych. Grupa Makarony Polskie w sposób ciągły monitoruje sytuację rynkową surowców i materiałów do produkcji, poszerza grono dostawców z uwagi na dywersyfikację potencjalnych ryzyk, dla zwiększenia bezpieczeństwa materiałowego zakładów produkcyjnych oraz dla zapewnienia szerokiego i miarodajnego rozeznania rynku.
Spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. jest producentem przetworów owocowo-warzywnych (m.in. dżemów) oraz dań gotowych. Ceny owoców i warzyw są mocno uzależnione od warunków pogodowych. Spółka współpracuje z krajowymi dostawcami warzyw i owoców, posiada także rozbudowaną bazę zagranicznych dostawców kluczowych surowców, co daje spółce większe możliwości pozyskania taniego surowca dobrej jakości.
W 2023 roku ceny owoców były na dobrym poziomie dla przetwórstwa, co pozwalało uzyskiwać zadowalające wyniki sprzedaży . Skup owoców i warzyw przeprowadzany jest sezonowo, w miesiącach w których ich ceny są najniższe. Skupione surowce w optymalnych cenach przechowywane są w firmowych magazynach i chłodniach.
Głównym surowcem mającym wpływ na kształtowanie się cen produktów wytwarzanych w firmie jest mięso. W 2023 roku utrzymywały się raczej wyższe ceny mięsa co było wyzwaniem dla spółki. Spółka stara się zabezpieczać zapasy tego surowca na okres kilku miesięcy, wykorzystując spadki cenowe w prognozowanych cyklach i tym samym łagodzić negatywny wpływ podwyżek na swoją działalność operacyjną. Zyskuje tym samym czas na dostosowanie cen sprzedaży wyrobów gotowych do podniesionych kosztów produkcji co jest szczególnie istotne w przypadku sieci handlowych, w których proces wdrożenia podwyżek cen jest rozciągnięty w czasie. Ceny mięsa drobiowego w 2023 roku cechowała stabilizacja cenowa, co miało pozytywny wpływ na osiągane przez spółkę zakładane marże sprzedaży.
Pomimo stabilizacji cen w 2023 roku mediów takich jak gaz czy energia elektryczna w 2024 roku Grupa cały czas monitoruje prognozy cen kluczowych surowców i opakowań. Szacuje się, że ceny niektórych surowców i opakowań spadną i inflacja nie będzie miała już tak wysokiej dynamiki jak w 2022 czy 2023 roku, niemniej jednak rynki jeszcze długo będą stabilizować się po rozchwianiu spowodowanym pandemią Covid-19 oraz wybuchem wojny na Ukrainie. Kluczowego znaczenia nabiera należyta dbałość o optymalizację operacyjną, systematyczne monitorowanie efektywności procesów i poziomu kosztów, a także szybkie dostosowywanie cen sprzedaży produktów do rosnących kosztów ich wytworzenia. Wpływa to radykalnie na zmianę relacji biznesowych pomiędzy partnerami biznesowymi, np. niechęć dostawców do ustalania stałych warunków handlowych na dłuższe okresy kontraktowe (np. roczne) przekłada na odbiorców ryzyko działania w krótkiej perspektywie czasu i „niepewności jutra”.
|
Str. 119 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Polski system prawny i podatkowy charakteryzuje się częstymi zmianami, przepisy prawa są istotnie zmieniane w zasadzie z dnia na dzień (np. w trakcie epidemii Covid-19, po wybuchu wojny na Ukrainie) co powoduje, że działalność firm, w tym również spółek Grupy Makarony Polskie, obciążona jest bardzo dużą niepewnością. Jest to czynnikiem niekorzystnym dla działalności gospodarczej i niosącym za sobą duże ryzyko.
W najbliższym okresie czynnikami prawnymi mającymi wpływ na działalność Grupy i całej branży spożywczej będą zarówno zmiany prawa krajowego, np. kwestie związane z rozstrzygnięciami dot. stawek VAT na żywność, jak również zmiany prawna wynikające z przepisów wdrażanych na poziomie Unii Europejskiej, np. wdrożenie dyrektyw Single Used Plastic, CSRD.
Nad zabezpieczeniem interesów Grupy w zakresie zmian prawnych czuwają zespoły prawne, które w odpowiednim czasie podejmują stosowne działania, mające na celu minimalizację ewentualnych skutków tych zmian. Zespoły ds. jakości na bieżąco śledzą wszystkie regulacje prawne dotyczące produktów i opakowań, a wymagane prawem zmiany są wdrażane bez zbędnej zwłoki.
Systematyczne wzrosty poziomu płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej na umowach cywilno-prawnych, powodują że wśród pracowników i potencjalnych kandydatów do pracy narasta presja płacowa. Zjawisko to potęgowane jest przez fakt, że w ostatnim czasie rynek pracy coraz mocniej staje się rynkiem pracownika. Pracodawcy, w tym również spółki Grupy, coraz częściej mają trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na wakujące stanowiska, zarówno wśród specjalistów i kadry menedżerskiej, jak również wśród osób niewykwalifikowanych.
Dążąc do minimalizacji rotacji kadrowej, szczególnie wśród kluczowych pracowników i specjalistów, Grupa stara się systematycznie wdrażać motywacyjne systemy wynagradzania (połączone m.in. z wydajnościami produkcyjnymi i sprzedażowymi), które poprzez ścisłe powiązanie wyników pracy poszczególnych zespołów/osób z efektywnością realizacji celów Grupy stawianych przed tymi zespołami/pracownikami, pozwalają połączyć poziom płac satysfakcjonujący pracowników z rentownością funkcjonowania firmy. Celem zwiększenia motywacji i zbudowania lojalności pracowników wobec pracodawcy, spółki Grupy systematycznie dywersyfikują również pakiet benefitów pozapłacowych, takich jak karty sportowe, ubezpieczenia grupowe, karty świąteczne, czy prywatna opieka medyczna, celem jak najlepszego dopasowania go do potrzeb i oczekiwań pracowników.
|
Str. 120 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa Makarony Polskie jest importerem semoliny i eksporterem wyrobów gotowych. Ceny sprzedaży produktów Grupy są każdorazowo ustalane i uwzględniają aktualną wysokość kursów walutowych tak, aby zapewnić satysfakcjonującą rentowność sprzedaży.
Osłabienie się złotego może mieć negatywny wpływ na poziom rentowności działalności prowadzonej przez Grupę jako importera. Celem minimalizacji ryzyka zmian kursów walutowych środki uzyskiwane przez Grupę ze sprzedaży eksportowej są wykorzystywane na zakup surowców poza granicami Polski.
Tabela przedstawia strukturę walutową dla danych klas instrumentów finansowych na dzień 31 grudnia 2023 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2023 |
Ekspozycja walutowa na dzień 31.12.2023 |
EUR |
USD |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
29 003 |
2 120 |
2 120 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
35 845 |
1 731 |
1 731 |
0 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług (w tym zaliczki) |
28 812 |
5 546 |
5 546 |
0 |
Tabela przedstawia strukturę walutową dla danych klas instrumentów finansowych na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2022 |
Ekspozycja walutowa na dzień 31.12.2022 |
EUR |
USD |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
7 828 |
1 090 |
1 090 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
33 740 |
520 |
520 |
0 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
49 678 |
12 339 |
12 339 |
0 |
Tabela przedstawia analizę wrażliwości wyniku finansowego na zmiany kursów walutowych na dzień 31 grudnia 2023 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
EUR |
USD |
||
|
5% |
-5% |
5% |
-5% |
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
Wpływ na wynik finansowy |
|||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Str. 121 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
106,0 |
-106,0 |
0 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług (brutto) |
86,6 |
-86,6 |
0 |
0 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
-277,3 |
277,3 |
0 |
0 |
Tabela przedstawia analizę wrażliwości wyniku finansowego na zmiany kursów walutowych na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
EUR |
USD |
||
|
5% |
-5% |
5% |
-5% |
|
|
wpływ na wynik finansowy |
wpływ na wynik finansowy |
|||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
54,5 |
- 54,5 |
0 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług (brutto) |
26 |
- 26 |
0 |
0 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- 620 |
620 |
0 |
0 |
Ryzyko stopy procentowej jest to ryzyko poniesienia strat w wyniku zmian poziomów rynkowych stóp procentowych oraz zmian w wysokości odsetek ustawowych. Zarówno wysokość przychodów, jak i kosztów Grupy w 2023 roku nie generowała nadmiernej wrażliwości na zmiany poziomu rynkowych stóp procentowych.
W 2023 roku Grupa korzystała z zewnętrznych źródeł finansowania w formie kredytów bankowych: obrotowych, w rachunku bieżącym i inwestycyjnych.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa posiadała zobowiązanie z tytułu zaciągniętych kredytów w wysokości 11 710 tys. zł:
|
Waluta |
Oprocentowanie |
Saldo kredytów |
Z tego kredyty |
|
|
Krótkoterminowe |
Długoterminowe |
|||
|
zł |
WIBOR + marża banku |
11 710 |
3 019 |
8 691 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała zobowiązanie z tytułu zaciągniętych kredytów w wysokości 35 760 tys. zł:
|
Waluta |
Oprocentowanie |
Saldo kredytów |
Z tego kredyty |
|
|
krótkoterminowe |
długoterminowe |
|||
|
zł |
WIBOR + marża banku |
26 353 |
13 220 |
13 133 |
|
Str. 122 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
Grupa posiada zobowiązania z tytułu kredytów, dla których odsetki liczone są na bazie zmiennej stopy procentowej, w związku z czym występuje ryzyko wzrostu tych stóp w stosunku do momentu zawarcia umowy, natomiast obecny pozom inflacji sugeruje, że w kolejnych okresach poziomy stóp procentowych powinny mieć tendencję malejącą.
Struktura instrumentów finansowych narażonych na ryzyko zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2023 roku została przedstawiona w tabeli poniżej:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2023 |
Wartość narażona na ryzyko dzień 31.12.2023 |
WIBOR |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
29 003 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
Kredyty bankowe |
11 710 |
11 710 |
11 710 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
857 |
857 |
857 |
Struktura instrumentów finansowych narażonych na ryzyko zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2022 roku została przedstawiona w tabeli poniżej:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2022 |
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2022 |
WIBOR |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
7 828 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
Kredyty bankowe |
26 353 |
26 353 |
26 353 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
1 109 |
1 109 |
1 109 |
W poniższej tabeli została zaprezentowana analiza wrażliwości wyniku finansowego na zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2023 roku:
|
Stopa procentowa |
Założenia odchylenia |
Wartość narażona na ryzyko dzień 31.12.2023 tys. zł |
Wpływ na wynik finansowy |
||
|
(w punktach procentowych) |
31.12.2023 |
||||
|
31.12.2023 |
tys. zł |
tys. zł |
|||
|
WIBOR |
1% |
-1% |
11 710 |
-117,1 |
117,1 |
W poniższej tabeli została zaprezentowana analiza wrażliwości wyniku finansowego na zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Stopa procentowa |
Założenia odchylenia |
Wartość narażona na ryzyko dzień 31.12.2022 tys. zł |
Wpływ na wynik finansowy |
||
|
(w punktach procentowych) |
31.12.2022 |
||||
|
31.12.2022 |
tys. zł |
tys. zł |
|||
|
Str. 123 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
WIBOR |
1% |
-1% |
27 462 |
-274,6 |
274,6 |
Ryzyko niewypłacalności oznacza ryzyko nie wywiązania się kontrahentów Grupy ze zobowiązań. Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Grupa korzysta z informacji finansowych dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach, dokonując oceny kondycji finansowej swoich głównych klientów.
Narażenie Grupy na ryzyko wiarygodności kredytowej kontrahentów jest stale monitorowane; kontrolę ryzyka niewypłacalności umożliwiają limity weryfikowane i zatwierdzane na bieżąco w ramach struktur kontrolujących w Grupie. Dodatkowo Grupa objęła wybranych kontrahentów ubezpieczeniem należności handlowych udzielonym przez jednego z większych ubezpieczycieli działających w tym zakresie na rynku polskim.
Grupa nie jest narażona na istotne ryzyko niewypłacalności wobec pojedynczego kontrahenta, ani grupy kontrahentów.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W 2023 roku kontynuowano działania w obszarze źródeł finansowania, których celem było osiągnięcie wyższej efektywności ich wykorzystania oraz obniżenia kosztów ich pozyskania. Grupa korzystała z szerokiej palety instrumentów finansowych:
kredyty bankowe – krótko- i średnioterminowe oraz inwestycyjne,
wykup wierzytelności (factoring),
leasing środków trwałych.
Struktura źródeł finansowania podporządkowana została postulatowi elastyczności, tj. tak aby w okresach powstawania nadwyżek finansowych poziom zadłużenia (kredyty
|
Str. 124 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
w rachunku bieżącym, saldo wykupu wierzytelności) się zmniejszał, a w okresach zwiększonego zapotrzebowania na środki zapewniał stabilny poziom finansowania bieżącej działalności.
W 2023 roku terminowo Grupa realizowała zaplanowane spłaty zobowiązań oprocentowanych.
Największy udział w strukturze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy mają instrumenty finansowe, do których po stronie pasywów należą zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania finansowe.
Po stronie aktywów wyróżnione główne instrumenty finansowe to należności powstałe głównie z tytułu dostaw produktów, pożyczki oraz środki pieniężne.
Grupa na dzień 31 grudnia 2023 roku nie korzysta z instrumentów finansowych do zabezpieczania wartości aktywów i zobowiązań i dzięki temu nie stosuje formalnej rachunkowości zabezpieczeń.
W okresie 2023 roku przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczyły się postępowania dotyczące zobowiązań i wierzytelności firmy Makarony Polskie SA lub jednostek zależnych których łączna wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Spółki Makarony Polskie SA.
|
Str. 125 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
|
Zatrudnienie na dzień: |
31.12.2023 |
31.12.2022 |
|
Produkcja |
363 |
352 |
|
Administracja |
24 |
30 |
|
Sprzedaż |
17 |
21 |
|
Ogółem |
404 |
403 |
Rada Nadzorcza Makarony Polskie SA wybrała firmę BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Warszawie jako biegłego rewidenta do przeglądu i ustawowego badania sprawozdań finansowych spółek Grupy Makarony Polskie w latach obrotowych 2023-2024.
Firma BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. jest wpisana na listę firm audytorskich prowadzoną przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego pod numerem 3355 oraz wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sadowego pod numerem KRS 0000729684.
Spółki Grupy Makarony Polskie korzystały wcześniej z usług BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w zakresie badania sprawozdań rocznych w latach obrotowych 2018-2022.
Spółka Makarony Polskie SA w dniu 28 czerwca 2023 roku zawarła z ww. audytorem umowę dotyczącą przeglądu skróconych sprawozdań finansowych za I półrocze roku obrotowego oraz badania sprawozdań finansowych Spółki i Grupy za rok obrotowy w latach 2023-2024.
Wynagrodzenie należne BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z tytułu audytu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2023 w spółce Makarony Polskie SA wynosi łącznie 202,0 tys. zł (81,0 tys. zł za przegląd jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania półrocznego, 121 tys. Zł za badanie sprawozdań finansowych spółki Makarony Polskie SA i Grupy Makarony Polskie za 2023 rok).
Wynagrodzenie należne BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z tytułu audytu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2022 w spółce Makarony Polskie SA
|
Str. 126 |
|
Dodatkowe noty objaśniające |
|
|
|
|
…………………………
Grażyna Kozielec
Główny Księgowy
……………………………………
Zenon Daniłowski
Prezes Zarządu
Rzeszów, dnia 23 kwietnia 2024 roku
Źródłem danych w niniejszym sprawozdaniu, o ile nie wskazano inaczej, jest spółka Makarony Polskie SA