Zmiany w organizacji Grupy Makarony Polskie w okresie 2022 roku
Skład Zarządu jednostki dominującej
Walne Zgromadzenie Spółki Makarony Polskie SA
Skład Zarządu jednostek zależnych
Udziały w jednostkach zależnych
Publikacja oraz zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Podstawa sporządzenia sprawozdania
Waluta funkcjonalna i prezentacyjna
Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia sprawozdania
Nowe standardy rachunkowości i interpretacje
Jednostki podlegające konsolidacji
Wybrane dane finansowe – Grupa Makarony Polskie
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych - metoda pośrednia
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
Noty do sprawozdania z całkowitych dochodów
Nota nr 1 Przychody ze sprzedaży
Nota nr 2 Podstawowe informacje dotyczące segmentów operacyjnych
Nota nr 3 Koszty świadczeń pracowniczych oraz koszty amortyzacji
Nota nr 11 Odroczony podatek dochodowy
Nota nr 13 Objaśnienia do Skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych
Noty objaśniające do sprawozdania z sytuacji finansowej
Nota nr 14 Rzeczowe aktywa trwałe
Nota nr 15 Nieruchomości inwestycyjne
Nota nr 17 Inne wartości niematerialne
Nota nr 18 Długoterminowe aktywa finansowe
Nota nr 21 Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych
Nota nr 23 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Nota nr 26 Kapitał zapasowy i rezerwowy
Nota nr 27 Wynik z lat ubiegłych
Nota nr 28 Informacja o kredytach oraz uzyskanych poręczeniach na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Nota nr 29 Gwarancje pozyskane i udzielone
Nota nr 30 Rezerwy na świadczenia pracownicze i inne rezerwy
Nota nr 31 Długoterminowe i krótkoterminowe zobowiązania finansowe
Nota nr 32 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania
Nota nr 33 Przychody przyszłych okresów
Nota nr 34 Pozycje pozabilansowe
Nota nr 35 Transakcje z podmiotami powiązanymi
Nota nr 38 Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej
Nota nr 40 Istotne zasady rachunkowości stosowane przy sporządzaniu sprawozdania finansowego
Nota nr 41 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Nota nr 42 Zarządzanie kapitałem
Nota nr 43 Instrumenty finansowe
Nota nr 45 Stan zatrudnienia w Grupie Makarony Polskie
Nota nr 46 Wynagrodzenie biegłego rewidenta
Grupa Makarony Polskie („Grupa”) w trakcie roku obrotowego 2022 składała się z czterech spółek:
Stoczek Natura Sp. z o.o.
MP Trade Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „SAS” Andrzej Świderski Sp. z o.o.
(w dniu 2 stycznia 2023 roku w KRS została zarejestrowana zmiana nazwy firmy na SAS Sp. z o.o.)
Makarony Polskie SA
Podstawowe oferowane marki makaronów to Makarony Polskie, Sorenti i Abak (bibrand z Makarony Polskie).
Stoczek Natura Sp. z o.o. jest producentem przetworów mięsno-warzywnych (dania gotowe, pasztety, smalce, konserwy), przetworów warzywnych (sałatki, marynaty), przetworów owocowych (dżemy, powidła) oferowanych pod markami Stoczek, Tenczynek, Męska Rzecz, a także nowej marki So Food, która reprezentuje rozwojową kategorię dań gotowych na tackach. Produkty łatwe w przygotowaniu oraz mogące być lokowane na tzw. półce suchej.
MP Trade Sp. z o.o. rozwija handel na własny rachunek towarami obcymi polskich i zagranicznych producentów. Spółka rozwija się w dwóch obszarach. Pierwszy obszar działalności spółki to sprzedaż pod marką własną Novelle produktów kupowanych od zewnętrznych dostawców oraz na udzielaniu licencji na markę Novelle spółce Makrony Polskie SA w zakresie produkcji makaronu warzywnego oraz innych towarów produkowanych w ramach Grupy Makarony Polskie. Spółka prowadzi także import surowców, które są wykorzystywane na potrzeby Grupy. Przyjęty przez spółkę model biznesowy kreuje jej wartość poprzez wzrost wartości marki z jednej strony, a z drugiej strony rozwija możliwości w zakresie importu surowców (produkcja jest kontraktowana na zewnątrz).
SAS Sp. z o.o. jest producentem szerokiej gamy makaronów, wytwarzanych w technologii walcowanej i tłoczonej m.in. „gniazd”. Oferującego swoje produkty w wielu różnych formach i kombinacjach surowcowych, zarówno pod markami private label, jak również pod markami własnymi: Va bene, Makaron Polski SAS oraz FUKS. Akwizycja firmy SAS została sfinalizowana na początku okresu sprawozdawczego.
W ramach Grupy Makarony Polskie poszczególne spółki zawierają pomiędzy sobą transakcje kupna i sprzedaży produktów, towarów i usług. Wszystkie transakcje przeprowadzane są na zasadach i warunkach rynkowych.
Dane rejestrowe
Makarony Polskie
Siedziba:
Państwo rejestracji spółki:
Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000212001,
Kapitał zakładowy:
na dzień 31 grudnia 2021 roku: 27 750 213 zł - wpłacony w całości,
na dzień 31 grudnia 2022 roku: 33 120 213 zł - wpłacony w całości,
Regon: 691674708,
NIP: 813-32-78-856,
www.makarony.pl.
Stoczek Natura Sp. z o.o.
Siedziba: 21-450 Stoczek Łukowski, ul. Dwernickiego 5,
Sąd Gospodarczy Lublin Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy
Numer KRS: 0000050439,
Kapitał zakładowy: 15 707 800 zł,
Regon: 711584640,
NIP: 825-17-27-212,
www.stoczek.com.pl.
MP Trade Sp. z o. o.
Siedziba: 21-450 Stoczek Łukowski, ul. Dwernickiego 5,
Sąd Gospodarczy Lublin Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy
Numer KRS: 0000579926,
Kapitał zakładowy: 1 500 000 zł,
Regon: 362706449,
NIP: 825-21-76-004.
SAS Sp. z o.o.
Siedziba: Korpele 60, 12-100 Szczytno,
Sąd Rejonowy w Olsztynie VIII Wydział Gospodarczy
Numer KRS: 0000930233,
Kapitał zakładowy: 10 773 000,00 zł
Regon: 520336157
NIP: 7451856735
http://makaronysas.pl/
Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2022 roku w Grupie Makarony Polskie przedstawiał się następująco:
Makarony Polskie SA – 166 pracowników,
Stoczek Natura Sp. z o.o. – 80 pracowników,
MP Trade Sp. z o.o. – 0 pracowników,
SAS Sp. z o.o. – 157 pracowników.
W okresie od 1 stycznia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Zarząd spółki Makarony Polskie SA działa w składzie jednoosobowym. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Zenon Daniłowski.
Liczba i wartość nominalna akcji Spółki będąca w posiadaniu Członków Zarządu na dzień sporządzenia sprawozdania:
|
Członek Zarządu |
rok 2022 |
rok 2021 |
||
|
liczba akcji |
wartość nominalna |
liczba akcji |
wartość nominalna |
|
|
Zenon Daniłowski* |
140 000 |
420 000 |
140 000 |
420 000 |
* Prezes Zarządu Zenon Daniłowski jest powiązany ze spółkami: Praska Giełda Spożywcza SA i Polskie Smaki Sp. z o.o., które również posiadają akcje Spółki; łączny stan posiadania na dzień publikacji raportu za 2022 rok wynosi 3 641 594 akcje o wartości 10 924 782 zł i nie zmienił się w stosunku do stanu posiadania wykazanego na dzień publikacji raportu okresowego za rok obrotowy 2021.
Zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami, w trakcie 2022 roku i w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie zaszły inne zmiany w stanie posiadania akcji przez Prezesa Zarządu.
Skład osobowy Rady Nadzorczej
W dniu 30 czerwca 2022 roku, w związku z zakończeniem IX kadencji Rady Nadzorczej, Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało Radę Nadzorczą X kadencji. Liczba Członków Rady Nadzorczej X kadencji ustalona została na 5 osób.
W skład Rady Nadzorczej X kadencji powołano następujące osoby:
Roman Sobiecki
Michał Słomkowski
Wiesław Wasilewski
Marek Rocki
Ahmed Khalil.
Ukonstytuowanie Rady Nadzorczej X kadencji nastąpiło w dniu 19 lipca 2022 roku. Przewodniczącym Rady Nadzorczej został Pan Roman Sobiecki, a Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Pan Ahmed Khalil.
Od dnia 30 czerwca 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania Rada Nadzorcza działa w składzie:
Roman Sobiecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej (członek niezależny),
Ahmed Khalil – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (członek zależny),
Marek Rocki – Członek Rady Nadzorczej (członek zależny),
Michał Słomkowski – Członek Rady Nadzorczej (członek niezależny),
Wiesław Wasilewski – Członek Rady Nadzorczej (członek niezależny).
Liczba i wartość nominalna akcji Spółki będąca w posiadaniu Członków Rady Nadzorczej na dzień sporządzenia sprawozdania:
|
Członek |
rok 2022 |
rok 2021 |
||
|
liczba akcji |
wartość nominalna |
liczba akcji |
wartość nominalna |
|
|
Marek Rocki |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Ahmed Khalil |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Janusz Pierun – |
- |
- |
0 |
0 |
|
Michał Słomkowski |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Roman Sobiecki |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wiesław Wasilewski * |
26 782 |
80 346 |
26 782 |
80 346 |
* Pan Wiesław Wasilewski objął 20 000 akcji nowej emisji serii F, które zostały objęte w grudniu 2021 roku, a zarejestrowane w KRS w marcu 2022 roku.
Zgodnie z posiadanymi przez Spółkę informacjami, w trakcie 2022 roku i w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie zaszły inne zmiany w stanie posiadania akcji przez Członków Rady Nadzorczej.
Walne Zgromadzenie Spółki Makarony Polskie SA
Kapitał zakładowy Makarony Polskie SA wg stanu na dzień 1 stycznia 2022 roku:
wysokość kapitału zakładowego 27 750 213 zł,
łączna liczba akcji 9 250 071 akcji,
ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu 9 250 071 głosów.
Struktura kapitału zakładowego Spółki:
3 013 250 akcji zwykłych na okaziciela serii A,
1 169 750 akcji zwykłych na okaziciela serii B,
3 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C,
1 735 821 akcji zwykłych na okaziciela serii D,
331 250 akcji zwykłych na okaziciela serii E.
W dniu 4 marca 2022 roku w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrowane zostało podwyższenie kapitału zakładowego Makarony Polskie SA w drodze emisji 1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F, tj. podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę 5 370 000 zł do kwoty 33 120 213 zł.
Kapitał zakładowy Makarony Polskie SA wg stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku:
wysokość kapitału zakładowego 33 120 213 zł,
łączna liczba akcji 11 040 071 akcji,
ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu 11 040 071 głosów.
Struktura kapitału zakładowego Spółki:
3 013 250 akcji zwykłych na okaziciela serii A,
1 169 750 akcji zwykłych na okaziciela serii B,
3 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C,
1 735 821 akcji zwykłych na okaziciela serii D,
331 250 akcji zwykłych na okaziciela serii E,
1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F.
Akcje Spółki są akcjami zwykłymi, na okaziciela notowanymi na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Spółka nie wyemitowała papierów wartościowych, które przyznają specjalne uprawnienia kontrolne któremukolwiek z jej akcjonariuszy.
W Spółce nie istnieją ograniczenia odnośnie wykonywania prawa głosu. Nie funkcjonują również ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności papierów wartościowych wyemitowanych przez Spółkę.
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne, co najmniej 5% głosów w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki na dzień sporządzenia sprawozdania (zgodnie z posiadanymi informacjami):
|
Akcjonariusz |
Akcje w kapitale zakładowym |
Głosy |
||
|
liczba |
udział% |
liczba |
udział% |
|
|
Pan Zenon Daniłowski i podmioty z Grupy PGS, w tym: |
3 641 594 |
32,99% |
3 641 594 |
32,99% |
|
Praska Giełda Spożywcza SA (dawniej: Agro-Technika SA) |
3 380 000 |
30,62% |
3 380 000 |
30,62% |
|
Zenon Daniłowski |
140 000 |
1,27% |
140 000 |
1,27% |
|
Polskie Smaki Sp. z o.o. |
121 594 |
1,10% |
121 594 |
1,10% |
|
Raya Holding for Technology & Communications S.A.E., w tym: |
3 254 706 |
29,48% |
3 254 706 |
29,48% |
|
Madova Sp. z o.o. |
3 254 706 |
29,48% |
3 254 706 |
29,48% |
|
Z.P.H. „ELPAST” Elżbieta i Grzegorz Słomkowscy s.c. |
1 169 750 |
10,60% |
1 169 750 |
10,60% |
|
Pozostali akcjonariusze |
2 974 021 |
26,94% |
2 974 021 |
26,94% |
|
RAZEM |
11 040 071 |
100,00% |
11 040 071 |
100,00% |
W związku z rejestracją w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, w dniu 4 marca 2022 roku, podwyższenia kapitału zakładowego Makarony Polskie SA w drodze emisji 1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F, tj. podwyższeniem kapitału zakładowego o kwotę 5 370 000 zł do kwoty 33 120 213 zł, do Spółki wpłynęły zawiadomienia akcjonariuszy informujące o zmianach udziału w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów w Spółce:
spółka Madova Sp. z o.o. oraz spółka Raya Holding For Financial Investments S.A.E. będąca podmiotem bezpośrednio dominującym wobec Madova, poinformowały, że w związku z objęciem przez Madova 1 000 000 akcji serii F, doszło do bezpośredniego przekroczenia przez Madova oraz pośredniego przekroczenia przez Raya Holding, progu 25% udziału w Makarony Polskie SA:
1) Przed zmianą udziału Madova posiadała bezpośrednio, a Raya Holding pośrednio, 2 254 706 akcji Spółki stanowiących 24,38% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 2 254 706 głosów stanowiących 24,38% ogólnej liczby głosów.
2) Po zmianie udziału Madova posiada bezpośrednio, a Raya Holding pośrednio, 3 254 706 akcji Spółki stanowiących 29,48% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 3 254 706 głosów stanowiących 29,48% ogólnej liczby głosów.
3) Nie istnieją podmioty zależne od Madova posiadające akcje Makarony Polskie SA oraz nie istnieją inne niż Madova podmioty zależne od Raya Holding posiadające akcje Spółki.
4) Nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy o ofercie.
5) Żaden z podmiotów zawiadamiających nie posiada instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy o ofercie.
6) Łączna suma liczby głosów wskazanych na podstawie art. 69b ust. 4 pkt 3, 7, 8 Ustawy o ofercie wskazana została w ust. 2 powyżej.
wspólnicy spółki Z.P.H. Elpast Elżbieta i Grzegorz Słomkowscy s.c. poinformowali, że doszło do bezpośredniego zmniejszenia udziału w Makarony Polskie SA:
1) Przed zmianą udziału Z.P.H. Elpast Elżbieta i Grzegorz Słomkowscy s.c. posiadali bezpośrednio 1 169 750 akcji Spółki stanowiących 12,65% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 1 169 750 głosów stanowiących 12,65% ogólnej liczby głosów.
2) Po zmianie udziału Z.P.H. Elpast Elżbieta i Grzegorz Słomkowscy s.c. posiadają bezpośrednio 1 169 750 akcji Spółki stanowiących 10,60% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 1 169 750 głosów stanowiących 10,60% ogólnej liczby głosów.
3) Nie istnieją podmioty zależne od Z.P.H. Elpast Elżbieta i Grzegorz Słomkowscy s.c. posiadające akcje Makarony Polskie SA.
4) Nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy o ofercie.
5) Zawiadamiający nie posiadają instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy o ofercie.
6) Łączna suma liczby głosów wskazanych na podstawie art. 69b ust. 4 pkt 3, 7, 8 Ustawy o ofercie wskazana została w ust. 2 powyżej.
spółka Praska Giełda Spożywcza SA poinformowała, że w wyniku objęcia przez nią 590 000 akcji serii F doszło do bezpośredniego i pośredniego zwiększenia udziału w Spółce:
1) Przed zmianą udziału Praska Giełda Spożywcza SA posiadała bezpośrednio i pośrednio 2 911 594 akcji Spółki stanowiących 31,47% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 2 911 594 głosów stanowiących 31,47% ogólnej liczby głosów, z czego:
a. bezpośrednio – 2 790 000 akcji stanowiących 30,16% w kapitale zakładowym, uprawniających do 2 790 000 głosów stanowiących 30,16% ogólnej liczby głosów,
b. pośrednio (przez podmiot zależny Polskie Smaki Sp. z o.o.) – 121 594 akcji stanowiących 1,31% w kapitale zakładowym, uprawniających do 121 594 głosów stanowiących 1,31% ogólnej liczby głosów.
2) Po zmianie udziału Praska Giełda Spożywcza SA posiada bezpośrednio i pośrednio 3 501 594 akcji Spółki stanowiących 31,72% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 3 501 594 głosów stanowiących 31,72% ogólnej liczby głosów, z czego:
a. bezpośrednio – 3 380 000 akcji stanowiących 30,62% w kapitale zakładowym, uprawniających do 3 380 000 głosów stanowiących 30,62% ogólnej liczby głosów,
b. pośrednio (przez podmiot zależny Polskie Smaki Sp. z o.o.) – 121 594 akcji stanowiących 1,10% w kapitale zakładowym, uprawniających do 121 594 głosów stanowiących 1,10% ogólnej liczby głosów.
3) Nie istnieją inne niż Polskie Smaki Sp. z o.o. podmioty zależne od Praska Giełda Spożywcza SA posiadające akcje Makarony Polskie SA.
4) Nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy o ofercie.
5) Zawiadamiający nie posiadają instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy o ofercie.
6) Łączna suma liczby głosów wskazanych na podstawie art. 69b ust. 4 pkt 3, 7, 8 Ustawy o ofercie wskazana została w ust. 2 powyżej.
Pan Zenon Daniłowski poinformował, że w wyniku objęcia przez spółkę Praska Giełda Spożywcza SA 590 000 akcji serii F doszło do pośredniego zwiększenia udziału w Spółce:
1) Przed zmianą udziału Pan Zenon Daniłowski posiadał bezpośrednio i pośrednio 3 051 594 akcji Spółki stanowiących 32,99% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 3 051 594 głosów stanowiących 32,99% ogólnej liczby głosów, z czego:
a. bezpośrednio – 140 000 akcji stanowiących 1,51% w kapitale zakładowym, uprawniających do 140 000 głosów stanowiących 1,51% ogólnej liczby głosów,
b. pośrednio (przez podmioty zależne Praska Giełda Spożywcza SA i Polskie Smaki Sp. z o.o.) – 2 911 594 akcji stanowiących 31,47% w kapitale zakładowym, uprawniających do 2 911 594 głosów stanowiących 31,47% ogólnej liczby głosów.
2) Po zmianie udziału Pan Zenon Daniłowski posiada bezpośrednio i pośrednio 3 641 594 akcji Spółki stanowiących 32,99% w kapitale zakładowym Makarony Polskie SA uprawniających do oddania 3 641 594 głosów stanowiących 32,99% ogólnej liczby głosów, z czego:
a. bezpośrednio – 140 000 akcji stanowiących 1,27% w kapitale zakładowym, uprawniających do 140 000 głosów stanowiących 1,27% ogólnej liczby głosów,
b. pośrednio (przez podmioty zależne Praska Giełda Spożywcza SA i Polskie Smaki Sp. z o.o.) – 3 501 594 akcji stanowiących 31,72% w kapitale zakładowym, uprawniających do 3 501 594 głosów stanowiących 31,72% ogólnej liczby głosów.
3) Nie istnieją inne niż Polskie Smaki Sp. z o.o. i Praska Giełda Spożywcza SA podmioty zależne od pana Zenona Daniłowskiego posiadające akcje Makarony Polskie SA.
4) Nie istnieją osoby, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c Ustawy o ofercie.
5) Zawiadamiający nie posiadają instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy o ofercie.
6) Łączna suma liczby głosów wskazanych na podstawie art. 69b ust. 4 pkt 3, 7, 8 Ustawy o ofercie wskazana została w ust. 2 powyżej.
Spółka nie posiada innych informacji, które wskazywałyby na zmiany w liczbie akcji, posiadanych przez znaczących akcjonariuszy (posiadających pakiety akcji powyżej 5%) w trakcie 2022 roku i w okresie do dnia publikacji niniejszego sprawozdania.
Spółka nie posiada wiedzy nt. innych umów (w tym również zawartych po dniu bilansowym) w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach akcji posiadanych przez dotychczasowych akcjonariuszy.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i dzień publikacji niniejszego sprawozdania zarząd spółki zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o. funkcjonował w składzie:
Adam Ławnik – Prezes Zarządu,
Jerzy Krzyżowski – Członek Zarządu.
Funkcję prokurenta w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o. pełni:
Alicja Hinz – od 05 października 2001 roku.
Udzielona prokura ma charakter łączny – prokurent może reprezentować Spółkę tylko współdziałając łącznie z innym prokurentem lub członkiem Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i dzień publikacji niniejszego sprawozdania zarząd spółki zależnej MP Trade Sp. z o.o. funkcjonował w składzie:
Marcin Zieliński – Prezes Zarządu.
W spółce MP Trade Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie było powołanych prokurentów.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i na dzień publikacji niniejszego sprawozdania zarząd spółki zależnej SAS Sp. z o.o. funkcjonował w składzie:
Witold Żarek – Prezes Zarządu.
Funkcję prokurenta w spółce SAS Sp. z o.o. pełni:
Magdalena Banach – od dnia 3 stycznia 2022 roku.
W trakcie 2022 roku funkcję prokurenta w spółce SAS Sp. z o.o. pełnił również pan Leszek Trzciński – prokura została odwołana przez zarząd SAS Sp. z o.o. w dniu 8 marca 2023 roku.
Osoby zarządzające oraz nadzorujące Makarony Polskie SA nie posiadają udziałów w jednostkach zależnych Grupy Makarony Polskie.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlegało badaniu przez firmę audytorską i zostało zatwierdzone przez Zarząd do publikacji w dniu 27 kwietnia 2023 roku.
Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie za 2021 rok zostało zatwierdzone uchwałą nr 6 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Makarony Polskie z dnia 30 czerwca 2022 roku.
Niniejsze Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie za okres 12 miesięcy, zakończony 31 grudnia 2022 roku, sporządzono w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej (dalej zwanych „MSSF”), opublikowanymi i obowiązującymi w czasie przygotowywania niniejszego sprawozdania finansowego.
W zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest zgodne z wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. z 2018 poz. 757).
Prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe odpowiada wszystkim wymogom MSSF przyjętym przez Unię Europejską a także przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Prezentowane Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie
z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem wyceny do wartości godziwej niektórych aktywów, tj. składników majątku nabytych w ramach transakcji zakupu Abak Sp. z o.o., SoFood oraz nieruchomości inwestycyjne.
Walutą pomiaru Grupy, uwzględnioną w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
Dane finansowe, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku (opublikowanego w dniu 28 kwietnia 2022 roku) z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 roku.
Czas trwania działalności spółek Grupy jest nieograniczony.
Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało za ten sam okres sprawozdawczy, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
Oświadczenie o zgodności z przepisami
Polskie regulacje prawne nakładają na Grupę Makarony Polskie obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) przyjętymi przez Unię Europejską („UE”).
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego netto określonych na dzień bilansowy.
Prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe odpowiada wszystkim wymogom MSSF przyjętym przez Unię Europejską a także przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 roku są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zmian opisanych poniżej.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od początku okresu sprawozdawczego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty.
Zmiana w MSSF 16 Leasing – Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 roku
Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 roku) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku.
Wdrożenie standardów nie miało wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 roku zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 roku.
Grupa zastosuje nowy standard od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe
Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 roku datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.
Grupa zastosuje zmieniony standard od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.
Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji
Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionego standardu.
Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze
Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdania Grupy.
Zmiana w MSSF 16: Leasing Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego opublikowana w dniu 22 września 2022 r.
Zmiany wymagają, aby sprzedający-leasingobiorca ustalił "opłaty leasingowe" lub "zweryfikowane opłaty leasingowe" w taki sposób, aby sprzedający-leasingobiorca nie ujął żadnej kwoty zysku lub straty, która odnosi się do prawa do użytkowania zachowanego przez sprzedającego-leasingobiorcę.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2024 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zastosowanie zmienionego nie będzie miało wpływu na sprawozdania Grupy.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, wraz z późniejszymi zmianami,
Zmiana w MSSF 16: Leasing Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego opublikowana w dniu 22 września 2022 roku.
Wdrożenie standardów nie będzie miało istotnego skutku dla sprawozdania finansowego Grupy.
|
wg stanu |
Stoczek Natura Sp. z o.o. |
MP Trade |
SAS Sp. z o.o. |
|
Charakter powiązania |
spółka zależna bezpośrednio |
spółka zależna bezpośrednio |
spółka zależna bezpośrednio |
|
Metoda konsolidacji |
pełna |
pełna |
pełna |
|
Data objęcia kontroli |
1 czerwca 2007 |
28 września 2015 |
3 stycznia 2022 |
|
% posiadanego kapitału |
100% |
100% |
100% |
Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe Grupy Makarony Polskie zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej, w dającej się przewidzieć przyszłości i w nie zmniejszonym istotnie zakresie. Grupa nie prowadziła działalności, która została zaniechana.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Zarząd spółki Makarony Polskie SA nie stwierdza faktów i okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.
Zgodnie z przyjętą strategią, Grupa będzie kontynuować przyjęty model operacyjny.
Grupa Makarony Polskie skoncentruje swoje działania na następujących kierunkach:
inwestycje w nowe linie do produkcji oraz centrum badawczo-rozwojowe pozwolą Grupie na rozszerzenie asortymentu i zaistnienie w nowych segmentach rynku, zarówno w kraju, jak i zagranicą,
działania mające na celu optymalizację kosztową i procesową, np. wdrożenie oprogramowania MES w obrębie zakładów produkcyjnych pozwoli na lepszą kontrolę kosztów i pracochłonności produktów oraz usprawnienie rozliczania produkcji, a oprogramowanie WMS w obrębie magazynów usprawnieni gospodarkę magazynową oraz system wiekowania zapasu i kontroli przepływu produktów,
w spółce Makarony Polskie SA powołano zespół interdyscyplinarny, który przy współpracy z instytucjami naukowymi pracuje nad opracowaniem i wdrażaniem innowacyjnych technologii wytwarzania nowych produktów: żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, niskoprzetworzonej, łatwej w przyrządzeniu,
spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. z sukcesem wdrożyła do oferty dania gotowe na tackach i w miseczkach SoFood, które w 2022 roku osiągnęły pozycję lidera sprzedaży w swojej kategorii (wg raportu opracowanego przez firmę Nielsen), dalszy systematyczny rozwój oferty marki SoFood w ścisłym powiązaniu z trendami rynkowymi oraz wzrostową tendencją tego segmentu, jest dobrym prognostykiem dla wzrostu sprzedaży w przyszłych okresach,
spółka SAS Sp. z o.o. przeprowadziła szereg inwestycji mających na celu poprawę efektywności i elastyczności produkcji oraz obniżenia kosztów produkcji: zwiększono pojemność pomieszczeń chłodniczych, zainstalowano półautomatyczną owijarkę do strechowania palet folią celem poprawy jakości wysyłanych palet, zamówiono system do zbierania i analizy danych z przelotowych wag kontrolnych, prowadzone są prace nad dywersyfikacją źródeł wytwarzania ciepła technologicznego, spółka podjęła również kroki w kierunku sprzedaży niewykorzystywanego majątku, a środki uzyskane ze sprzedaży planuje przeznaczyć na dalsze inwestycje w park maszynowy,
w wszystkich zakładach Grupy, w okresie do końca 2023 roku, planowane jest przeprowadzenie inwestycji w fotowoltaikę – procesy produkcji makaronu i dań gotowych cechują się dużą energochłonnością produkcji, inwestycje w „zieloną energię” pozwolą Grupie z jednej strony zadbać o środowisko i obniżyć jej ślad węglowy, a z drugiej ograniczyć kosztochłonność produkcji wynikającą ze wzrostów cen prądu
Grupa Makarony Polskie stawia na systematyczny, długofalowy wzrost organiczny, ale korzysta również z szans na przejęcia, jeśli pojawią się na rynku, tak jak w przypadku SAS Sp. z o.o., którego akwizycja sfinalizowana została na początku 2022 roku,
przejęcie konkurencyjnego producenta makaronu, który jest w piątce największych producentów makaronów jajecznych w kraju, przyczyni się do zwieszenia potencjału produkcyjnego spółki Makarony Polskie SA, pozwoli efektywnej wykorzystać ten potencjał, wzbogaci portfolio produktów, o bardzo popularne na polskim rynku makarony „gniazda”,
makaron walcowany jajeczny posiada wysokie walory smakowe, charakteryzuje się wyższą ceną sprzedaży, co w opinii Spółki pozwoli zwiększyć przychody oraz poprawić poziom marżowości sprzedaży, a w konsekwencji pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie Grupy w dłuższej perspektywie czasu,
akwizycja umocniła Grupę na pozycji lidera w segmencie makaronów walcowanych jajecznych (wykorzystywanych chętnie w Polsce i Europie Środkowej np. do zup) i pozycji wicelidera na rynku makaronów w Polsce,
w dniu 31 sierpnia 2022 roku nastąpiło uzgodnienie i podpisanie planu połączenia spółek Makarony Polskie SA jako spółki przejmującej oraz PPH SAS A.Świderski Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej. Po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w dniu 12 kwietnia 2023 roku, Walne Zgromadzenie Makarony Polskie SA oraz Zgromadzenie Wspólników SAS Sp. z o.o., podjęły uchwały dot. połączenia spółek. Za dokonaniem połączenia firm przemawiają m.in. uwarunkowania ekonomiczne. W wyniku połączenia możliwe będzie:
ograniczenie kosztów działalności generowanych przez jednoczesne utrzymywanie dwóch spółek – Makarony Polskie SA i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ”SAS” Andrzej Świderski sp. z o.o., w sytuacji w której zakres działalności gospodarczej obu podmiotów jest tożsamy lub bardzo zbliżony i polega w głównej mierze na produkcji makaronów,
uzyskanie efektu synergii,
redukcja kosztów wskutek połączenia obu spółek,
integracja procesów operacyjnych obu spółek.
dywersyfikacja i wzbogacenie oferty kierowanej do nowych i obecnych klientów o produkty prozdrowotne i funkcjonalne (w tym np. makarony bezglutenowe, wysokobiałkowe, makarony odpowiednie dla wegan), kolejne produkty z nowej linii walcowanej, jak również produkty spółki Stoczek natura Sp. z o.o. (w tym dania gotowe na tackach i w miseczkach),
działalność zmierzająca do poprawy rentowności kanału sprzedaży, w tym działania optymalizacyjne w obszarze opakowań z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
rozwój kategorii makaronów, przetworów mięsno-warzywnych, warzywnych i owocowych, dostosowanych do oczekiwań klientów tego kanału,
nawiązanie relacji kooperacyjnych z innymi producentami makaronów i dań gotowych oraz producentami dóbr komplementarnych, w celu uzupełnienia oferty dla finalnego odbiorcy,
indywidualizowanie oferty i poprzez to zwiększenie konkurencyjności,
wykorzystanie potencjału produkcyjnego spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. w zakresie usługowego konfekcjonowania produktów oraz na bazie nowych form opakowań.
intensyfikacja działań trade-marketingowych nakierowanych na zwiększenie obecności na rynku brandów Makarony Polskie, SoFood i Novelle,
umocnienie i rozwój portfolio produktowego zgodnie z trendami rynkowymi,
opracowanie i wdrożenie mechanizmów współpracy z klientem hurtowym, detalicznymi sieciami lokalnymi oraz handlem sieciowym, zwłaszcza w obszarze międzynarodowych sieci w formacie średnim i małym oraz sieci convenience – jako strategia dystrybucji selektywnej, uwzględniającej specyfikę kategorii, w których Grupa funkcjonuje,
skupienie na szybkiej i efektywnej budowie dostępności asortymentów markowych w kanale nowoczesnym oraz wdrożenie skutecznej polityki dystrybucyjnej w kanale tradycyjnym,
intensyfikacja działań trade marketingowych, wspierających sprzedaż i odsprzedaż produktów oraz budujących trwałe relacje z Klientami.
systematyczny wzrost liczby klientów na rynkach zagranicznych – koncentracja na rynkach europejskich, gdzie Grupa systematycznie rozwija swoją współpracę z sieciami i dystrybutorami,
intensyfikacja komunikacji z obecnymi i potencjalnymi odbiorcami poprzez udział m.in. w targach branżowych oraz organizację spotkań B2B na rynkach docelowych,
rozwój oferty produktowej poprzez oferowanie na rynkach zagranicznych produktów funkcjonalnych np.: makarony pełnoziarniste z wysoką zawartością błonnika, makarony orkiszowe, gryczane, warzywne oraz w kategorii produktowych takich jak dania gotowe na tackach (w szczególności dania wegetariańskie, które są mocno poszukiwane na rynku),
pozyskiwanie i realizacja projektów dotyczących dostaw pod marką własną odbiorcy,
współpraca partnerska z innymi podmiotami, które posiadają ofertę komplementarną do oferty Grupy w celu zwiększenia możliwości sprzedaży i uatrakcyjnienia oferty.
W ocenie Zarządu Makarony Polskie SA obecna sytuacja finansowa Spółki i Grupy pozwala na realizację przedstawionych powyżej kierunków rozwoju.
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące szacunków, dokonanych na dzień bilansowy, które wiążą się z niepewnością:
stawki amortyzacyjne,
utrata wartości aktywów (w tym należności),
wartość rezerw,
składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego (spółki rozpoznają składniki aktywów
z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie; pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione).
wycena aktywów o nieokreślonym okresie użytkowania.
szacunki dotyczące leasingu (związane z IFRS-16)
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania zaistniały przesłanki do odpisu wartości marki Tenczynek oraz wartości firmy. Grupa dokonała całkowitego odpisu marki Tenczynek na dzień 31 grudnia 2022 roku w kwocie 1 163 tys. zł. Podstawą dokonania powyższych odpisów była zmiana oceny atrakcyjności i perspektyw rozwoju produktów oferowanych pod marką, związanych z zmianami trendów na rynku spożywczym (odejście od przetworów warzywnych w słoikach oraz syropów).
Stosowne testy, zgodnie z obowiązującymi zasadami, zostały wykonane według stanu na koniec 31 grudnia 2022 roku.
|
Wybrane dane finansowe |
31 grudnia 2022 roku |
31 grudnia 2021 roku |
31 grudnia 2022roku (w tys. EURO) |
31 grudnia 2021 roku (w tys. EURO) |
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów |
328 922 |
169 651 |
70 158 |
37 062 |
|
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej |
33 198 |
8 544 |
7 081 |
1 867 |
|
Zysk (strata) brutto |
30 343 |
7 801 |
6 472 |
1 704 |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
24 458 |
6 390 |
5 217 |
1 396 |
|
EBIT |
33 198 |
8 544 |
7 081 |
1 867 |
|
EBITDA (EBIT + amortyzacja) |
42 368 |
16 541 |
9 037 |
3 614 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
22 236 |
13 498 |
4 743 |
2 949 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-22 753 |
- 6 540 |
- 4 853 |
-1 429 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-17 813 |
18 794 |
- 3 799 |
4 106 |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
-18 330 |
25 752 |
- 3 909 |
5 626 |
|
Aktywa razem |
239 332 |
205 044 |
51 031 |
44 581 |
|
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
116 418 |
103 390 |
24 823 |
22 479 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
41 745 |
49 395 |
8 901 |
10 739 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
74 673 |
53 995 |
15 922 |
11 740 |
|
Kapitał własny |
122 914 |
101 654 |
26 208 |
22 102 |
|
Kapitał podstawowy |
33 120 |
27 750 |
7 062 |
6 033 |
|
Liczba akcji (w sztukach) |
11 040 071 |
11 040 071 |
11 040 071 |
11 040 071 |
|
Średnia ważona liczba akcji (w sztukach) w okresie danego roku obrotowego |
11 040 071 |
9 348 098 |
11 040 071 |
9 348 098 |
|
Zyska/strata na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) * |
2,22 |
0,68 |
0,47 |
0,15 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) ** |
11,13 |
9,21 |
2,37 |
2,00 |
* Zysk/strata netto na jedną akcję zwykłą = wynik netto/średnia ważona liczba akcji w okresie
** Wartość księgowa na jedną akcję zwykłą = kapitały własne/liczba akcji na dany moment bilansowy
Wybrane dane finansowe za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 roku i od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 roku zostały przedstawione wg następujących zasad:
pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej zostały przeliczone według średniego kursu ogłoszonego przez NBP obowiązującego na dzień bilansowy (31 grudnia 2022 roku 1 EUR= 4,6899 zł; 31 grudnia 2021 roku 1 EUR=4,5994 zł),
pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych zostały przeliczone według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca 2022 roku 4,6883 zł oraz na koniec każdego miesiąca 2021 roku = 4,5775 zł.
|
ZA OKRES |
Nota |
01.01.2022-31.12.2022 |
01.01.2021- 31.12.2021 |
|
Przychody netto ze sprzedaży |
1,2 |
|
|
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług |
|
|
|
|
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów |
|
|
|
|
Koszt własny |
2,3 |
|
|
|
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług |
|
|
|
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
4 |
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
5 |
|
|
|
Pozostałe przychody |
6 |
|
|
|
Pozostałe koszty |
7 |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
8 |
|
|
|
Koszty finansowe |
9 |
|
|
|
Zysk brutto |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
10,11 |
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej, w tym przypadający na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Podstawowy wynik netto przypadający na jedną akcję w złotych |
12 |
|
|
|
Rozwodniony wynik netto przypadający na jedną akcję w złotych |
|
|
|
|
Całkowite dochody netto ogółem, w tym przypadające na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
AKTYWA |
Nota |
01.01.2022- 31.12.2022 |
01.01.2021- 31.12.2021 |
|
AKTYWA TRWAŁE |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
14 |
|
|
|
Aktywa trwałe z tytułu prawa do użytkowania (MSSF-16) |
14 |
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
15 |
|
|
|
Wartość firmy |
16 |
|
|
|
Inne wartości niematerialne |
17 |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa- długoterminowe |
24 |
|
|
|
AKTYWA OBROTOWE |
|
|
|
|
Zapasy |
19 |
|
|
|
Należności krótkoterminowe |
20 |
|
|
|
Należności z tyt. podatku dochodowego |
20,21 |
|
|
|
Udzielone pożyczki |
22 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
23 |
|
|
|
Pozostałe aktywa- krótkoterminowe |
24 |
|
|
|
AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO ZBYCIA |
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
|
|
|
PASYWA |
Nota |
01.01.2022-31.12.2022 |
01.01.2021-31.12.2021 |
|
KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
25 |
|
|
|
Kapitał zapasowy |
26 |
|
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
26 |
|
|
|
Zyski/straty zatrzymane |
27 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE |
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
11 |
|
|
|
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
28 |
|
|
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązanie finansowe |
31 |
|
|
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne (długoterminowe) |
30 |
|
|
|
Przychody przyszłych okresów- długoterminowe |
33 |
|
|
|
Długoterminowe zobowiązania finansowe- leasing |
31 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
|
|
|
|
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
28 |
|
|
|
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązanie finansowe |
31 |
|
|
|
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe- leasing |
31 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe |
32 |
|
|
|
Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego |
32 |
|
|
|
Przychody przyszłych okresów- krótkoterminowe |
33 |
|
|
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne (krótkoterminowe) |
30 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe |
30 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM |
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
|
|
|
|
ZA OKRES |
01.01.2022- 31.12.2022 |
01.01.2021- 31.12.2021 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych |
- |
|
|
Koszty i przychody z tytułu odsetek |
|
|
|
Zysk/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
|
- |
|
Zmiana stanu zapasów |
- |
|
|
Zmiana stanu należności |
- |
- |
|
Zmiana stanu zobowiązań oraz pozostałych aktywów i pasywów |
|
|
|
Inne korekty |
|
- |
|
Razem korekty |
- |
|
|
Przychody z tytułu dywidend |
|
|
|
Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy od osób prawnych |
- |
- |
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
|
|
|
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
- |
- |
|
Wydatki na nabycie podmiotów zależnych |
- |
|
|
Wpływy z tytułu odsetek |
|
|
|
Wpływy z tytułu udzielonych pożyczek |
|
|
|
Udzielone pożyczki |
|
|
|
Inne |
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej |
- |
- |
|
Wpływy z kredytów i pożyczek |
|
|
|
Spłata kredytów i pożyczek |
- |
- |
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
- |
- |
|
Zapłacone odsetki |
- |
- |
|
Wpływy z emisji akcji |
|
|
|
Dywidenda wypłacona akcjonariuszom |
- |
- |
|
Spłata pozostałych zobowiązań |
- |
- |
|
Inne wpływy finansowe |
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej |
- |
|
|
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych |
- |
|
|
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu |
|
|
|
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym |
|
- |
|
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu |
|
|
Za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Kapitał rezerwowy |
Zyski/straty |
Razem |
|||||||
|
Stan na 1 stycznia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Podział zysku/pokrycie straty |
|
|
|
|
- |
|
|||||||
|
Podział zysku – wypłata dywidendy |
|
|
|
|
- |
- |
|||||||
|
Utworzenie kapitału rezerwowego – akcje własne |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Koszty emisji akcji serii F |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Emisja akcji serii F |
|
|
|
- |
|
|
|||||||
|
Zwiększenie w okresie |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Wynik netto w 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
Za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Zyski/straty |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 roku |
|
|
|
|
|
|
Podział zysku/pokrycie straty |
|
|
|
- |
|
|
Podział zysku –wypłata dywidenda |
|
|
|
- |
- |
|
Utworzenie kapitału rezerwowego – akcje własne |
|
|
|
|
|
|
Koszty emisji akcji serii F |
|
- |
|
|
- |
|
Emisja akcji serii F |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
Wynik netto w 2021 roku |
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Kraj |
298 287 |
153 061 |
|
Eksport, w tym: |
30 635 |
16 590 |
|
- kraje Unii Europejskiej |
7 736 |
5 078 |
|
- pozostałe kraje |
22 899 |
11 512 |
|
Razem |
328 922 |
169 651 |
Rynki zbytu Grupy Makarony Polskie można podzielić na rynek krajowy (obejmujący private label, handel tradycyjny, handel nowoczesny oraz B2B i instytucje) oraz eksport (w tym sprzedaż przez pośredników krajowych).
W 2022 roku wartość sprzedaży wyniosła 328,9 mln zł, w tym 298,3 mln zł na rynku krajowym i 30,6 mln zł w eksporcie. W analogicznych okresie 2021 roku wielkości te wyniosły odpowiednio 169,7 mln zł, 153,1 mln zł i 16,6 mln zł.
W skali całego roku 2022 strategia eksportowa Grupy nakierowana była na pozyskanie nowych klientów w krajach Unii Europejskiej na produkty w kategorii premium oraz jak najefektywniejsze zaopatrzenie klientów zagranicznych w podstawowe produkty spożywcze.
Głównym rynkiem eksportowym pozostaje Ukraina, w której Grupa kontynuuje swoją działalność i dostosowuje swoją ofertę i sposób działania adekwatnie do sytuacji polityczno-gospodarczej na rynku.
Po wybuchu wojny w Ukrainie firma podjęła decyzję o zaprzestaniu sprzedaży swoich produktów na rynku białoruskim.
Dla celów zarządczych Grupa podzielona jest na jednostki biznesowe w oparciu o oferowane produkty i usługi.
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
313 120 |
157 400 |
|
Przychody ze sprzedaży usług w tym: |
4 662 |
5 934 |
|
- z tyt. najmu i składowania |
2 694 |
4 367 |
|
- produkcja usługowa |
1 878 |
1 511 |
|
- usługi transportowe |
0 |
32 |
|
- usługi dystrybucyjne |
37 |
0 |
|
- pozostałe usługi |
53 |
24 |
|
Przychody ze sprzedaży materiałów |
2 233 |
3 115 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów |
8 907 |
3 202 |
|
Razem |
328 922 |
169 651 |
Grupa Makarony Polskie wyróżnia grupy produktowe wykazane w tabeli poniżej
|
|
Za okres od 01.01 |
Za okres od 01.01 |
|
Makarony |
259 085 |
121 369 |
|
Przetwory mięsno-warzywne |
51 663 |
32 173 |
|
Przetwory warzywne i owocowe |
8 503 |
8 482 |
|
Pozostałe |
9 671 |
7 627 |
|
Razem |
328 922 |
169 651 |
Przychody ze sprzedaży Grupy Makarony Polskie w 2022 roku wyniosły ok. 328,9 mln zł i były o ok. 159,3 mln zł wyższe w stosunku do wartości z 2021 roku. Wynika to głównie z następujących czynników:
akwizycja firmy SAS Sp. z o.o. na przełomie 2021 i 2022 roku – dzięki tej akwizycji istotnie zwiększone zostały zarówno moce produkcyjne, jak również sprzedażowe w kategorii makaronów,
wybuch wojny na Ukrainie – związana z tym wydarzeniem panika zakupowa, jaka wystąpiła na rynku produktów z długim okresem przydatności w trakcie pierwszych miesięcy wojny w Ukrainie, gromadzenie zapasów produktów z długim terminem przydatności, zwiększone zapotrzebowanie popytowe będące wynikiem luki podażowej, jaka pojawiła się w związku z wypadnięciem z rynku producentów ukraińskich, a także uruchomieniem programów pomocy żywnościowej dla Ukrainy przez instytucje UE, doprowadziły do ponadnormatywnego wzrostu sprzedaży zarówno na rynku krajowym, jak również w eksporcie,
podwyżki cen oferowanych produktów wymuszone przez szokowy wzrost poziomów inflacji producenckiej i konieczność stałego dostosowywania cen sprzedaży do poziomu rosnących kosztów produkcji i sprzedaży,
„zaniżenie” bazowych przychodów ze sprzedaży w 2021 roku – czasowe obniżenie poziomu sprzedaży w 2021 roku spowodowane było pracami inwestycyjnymi prowadzonymi przez spółki Grupy oraz związaną z tym koniecznością czasowego wyłączania niektórych obszarów produkcji i linii produkcyjnych; przełożyło się to na konieczność czasowego obniżenia skali produkcji, a w konsekwencji również przychodów ze sprzedaży.
Wartość sprzedaży w kategorii makaronów wzrosła o ok. 137,7 mln zł do kwoty ok. 259,1 mln zł w 2022 roku. Wzrost w wysokości ok. 113,5% wiązał się bezpośrednio z wyżej wymienionymi czynnikami z czego dominującą role odegrał tu zakup spółki SAS Sp. z o.o. i wykorzystanie efektów synergii nie tylko poprzez wzrost wolumenu sprzedaży, ale również osiągnięte w szybkim tempie synergie kosztowe.
Segmentem, w którym zanotowano dodatnią dynamikę zmian jest segment przetworów mięsno-warzywnych. Sprzedaż przetworów mięsno-warzywnych wzrosła w analizowanym okresie o ok. 19,5 mln zł do kwoty ok. 51,7 mln zł. Wzrost w wysokości ok. 60,6% w 2022 roku vs. 2021 rok był wynikiem:
dynamicznie rozwijającej się sprzedaży nowej linii dań gotowych na tackach i w miseczkach pod marką SoFood wprowadzonej na rynek w 2020 roku. Produkty te zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów osiągając w 2022 roku pozycję lidera sprzedaży w swojej kategorii wg raportu firmy Nielsen. Rok wcześniej debiutująca marka SoFood, wg raportu tej samej firmy, osiągnęła drugą pozycję pod względem sprzedaży wśród konkurentów obecnych na rynku od kilku lat,
gwałtownego wzrostu zainteresowania produktami w puszkach o długim terminie przydatności, m.in. związanego z zaistniałą sytuacją geopolityczną,
zwiększoną ilością zamówień produktów na rynek ukraiński w 2022 roku,
organicznym rozwojem sprzedaży związanym m.in. z otwierania nowych placówek przez największych klientów Grupy Makarony Polskie.
Sprzedaż przetworów warzywnych i owocowych w analizowanym okresie utrzymuje się na podobnym poziomie to jest ok. 8,5 mln zł, co jest spowodowane nasyceniem rynku w kategorii sałatek i dżemów na rynku. Kategorie te mają niskie perspektywy wzrostu i prognozowany jest brak lub minimalny ich wzrost w przyszłości.
Strukturę sprzedaży produktów i towarów z podziałem na kanały dystrybucji, obrazuje poniższy wykres:
W 2022 roku tylko dwóch klientów przekroczyło próg 10% udziału w skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży (łącznie produktów brandowych i private label). Są to Jeronimo Dystrybucja Polska z udziałem ok. 34% oraz Grupa Lidl z udziałem ok. 10,7%. Spółki Grupy nie są w żaden formalny sposób powiązane z operatorami tych sieci, a współpraca odbywa się na zasadach partnerskich i jest korzystna dla Grupy Makarony Polskie.
Private label
Największy udział w przychodach Grupy (65%) miał kanał private label (PL) oferujący produkty pod markami własnymi sieci krajowych i zagranicznych (z uwzględnieniem sprzedaży do kontrahenta Lidl działającego w ramach jednej Grupy w Europie
|
PL (w tys. zł) |
2022 |
2021 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
214 132 |
99 663 |
+ 114,9% |
Wzrost segmentu private label w 2022 roku wynika głównie z zakupu spółki SAS Sp. z o.o., której sprzedaż koncentruje się na rynku produktów private label. Przełożyło się to na skokowy wzrost sprzedaży tej kategorii produktów w Grupie Makarony Polskie w związku z pozyskaniem nowych klientów oraz poszerzeniem współpracy u dotychczasowych kontrahentów. Wzrost sprzedaży wolumenowej w połączeniu ze wzrostem poziomów cen oferowanego asortymentu wynikającym z inflacji spowodował, że przychód wygenerowany w tym segmencie w 2022 roku był znacząco wyższy od przychodu osiągniętego w 2021 roku.
Handel nowoczesny i handel tradycyjny
Kolejnym znaczącym dla Grupy przychodem na poziomie 12,3%, osiągniętym na rynku krajowym jest sprzedaż brandów Grupy (marki: Makarony Polskie, So Food, Novelle, Męska Rzecz, Stoczek Natura) w kanałach handlu nowoczesnego (HN) i handlu tradycyjnego (HT):
|
HN i HT (w tys. zł) |
2022 |
2021 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
40 434 |
27 888 |
+45,0% |
Poziom sprzedaży produktów brandowych w 2022 roku wyniósł ok. 40,4 mln zł co stanowi ok. 45% wzrostu w stosunku do roku 2021, a jednocześnie jest poziomem zbliżonym do poziomu sprzedaży wygenerowanej w tym kanale w 2020 roku, kiedy piki sprzedażowe w pierwszym okresie pandemii Covid-19 istotnie wpłynęły na poziom sprzedaży.
Na poziom przychodów w kanale produktów brandowych w 2022 roku wpływ miały głównie:
ponadnormatywne piki sprzedażowe wywołane paniką zakupową związaną z wybuchem wojny w Ukrainie, co szczególnie w pierwszej połowie 2022 roku zwiększyło istotnie sprzedaż,
wzrost poziomu cen produktów brandowych oferowanych przez Grupę spowodowany inflacją i koniecznością urealniania cen sprzedaży produktów do kosztów ich wytworzenia.
W 2023 roku Grupa planuje rozwój współpracy i pozyskanie nowych, dotychczas nieobsługiwanych sieci lokalnych oraz zwiększenie sprzedaży do klientów operujących w segmencie e-commerce. Dodatkowo Grupa stawia sobie za cel poprawę obsługi wśród obecnych klientów oraz numeryki poprzez pozyskanie nowych odbiorców.
B2B i Instytucje
B2B i Instytucje stanowiły ok. 13,3%, w całości przychodów Grupy:
|
B2B i Instytucje (w tys. zł) |
2022 |
2021 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
43 721 |
19 031 |
+130% |
Sprzedaż w kanale dystrybucji B2B i Instytucje w 2022 roku wyniosła ok. 43,7 mln zł i była wyższa o ok. 130% w stosunku do 2021 roku. Wzrost sprzedaży wynikał głównie ze zwiększenia sprzedaży produktów makaronowych w związku z realizowanymi kontraktami instytucjonalnymi.
Eksport
Eksport w całości przychodów Grupy stanowił 9,3%:
|
Eksport (w tys. zł) |
2022 |
2021 |
r/r |
|
Przychody ze sprzedaży |
30 635 |
16 590 |
+85% |
Strategia eksportowa firmy koncentruje się na nawiązywaniu współpracy z największymi sieciami handlowymi – bezpośrednio, a także za pośrednictwem dystrybutorów oraz firm specjalizujących się w imporcie produktów.
Wzrost eksportu w 2022 roku o 85% rok do roku związany był z wybuchem wojny w Ukrainie, a także zwiększoną sprzedażą na inne rynki europejskie w związku z paniką jaką wywołał ten konflikt.
Głównym rynkiem eksportowym Grupy Makarony Polskie pozostaje Ukraina, na której systematycznie rozwijana jest współpraca z nowymi sieciami i dystrybutorami. Niemniej w skali całego roku 2022 sprzedaż eksportowa rozwijana była także w krajach Unii Europejskiej. Nowe pozycje produktowe wprowadzone zostały zarówno do obecnych jak i nowych klientów i partnerów handlowych.
|
Za okres |
Makarony |
Przetwory mięsno-warzywne |
Przetwory warzywne i owocowe |
Pozostałe |
Segmenty ogółem |
|
od 01.01 |
|||||
|
Przychody segmentów ogółem |
259 085 |
51 663 |
8 503 |
9 671 |
328 922 |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
259 085 |
51 663 |
8 503 |
9 671 |
328 922 |
|
Sprzedaż między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Koszty segmentów |
198 397 |
41 910 |
7 726 |
7 691 |
255 724 |
|
Zyski lub straty segmentów |
60 688 |
9 753 |
777 |
1 980 |
73 198 |
|
Koszty sprzedaży |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 28 089 |
|
Koszty zarządu |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 10 159 |
|
Pozostałe przychody |
0 |
0 |
0 |
0 |
6 963 |
|
Inne koszty |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 8 715 |
|
Przychody finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
32 |
|
Koszty finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 2 887 |
|
Eliminacja zysku straty między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pozostały zysk lub strata |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Kwoty nieprzypisane |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Zysk/strata brutto z działalności kontynuowanej |
0 |
0 |
0 |
0 |
30 343 |
|
Za okres |
Makarony |
Przetwory mięsno-warzywne |
Przetwory warzywne i owocowe |
Pozostałe |
Segmenty ogółem |
|
od 01.01 |
|||||
|
Przychody segmentów ogółem |
121 369 |
32 173 |
8 482 |
7 627 |
169 651 |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
121 369 |
32 173 |
8 482 |
7 627 |
169 651 |
|
Sprzedaż między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Koszty segmentów |
98 719 |
28 111 |
8 004 |
3 651 |
138 485 |
|
Zyski lub straty segmentów |
22 650 |
4 062 |
478 |
3 976 |
31 166 |
|
Koszty sprzedaży |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 20 451 |
|
Koszty zarządu |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 6 158 |
|
Pozostałe przychody |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 764 |
|
Inne koszty |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 1 777 |
|
Przychody finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
112 |
|
Koszty finansowe |
0 |
0 |
0 |
0 |
- 855 |
|
Eliminacja zysku straty między segmentami |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pozostały zysk lub strata |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Kwoty nieprzypisane |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Zysk/strata brutto z działalności kontynuowanej |
0 |
0 |
0 |
0 |
7 801 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Koszty wynagrodzeń |
26 776 |
13 077 |
|
Koszty ubezpieczeń społecznych |
4 787 |
2 403 |
|
Koszty pozostałych świadczeń pracowniczych, w tym: |
1 950 |
445 |
|
- koszty świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
0 |
0 |
|
- koszty świadczeń emerytalno-rentowych |
39 |
34 |
|
- koszty ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy |
90 |
193 |
|
- inne świadczenia |
1 821 |
218 |
|
Razem |
33 513 |
15 925 |
Świadczenia pracownicze dzielą się na następujące kategorie:
świadczenia krótkoterminowe, które obejmują wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne, płatne nieobecności i świadczenia niepieniężne. Koszty świadczeń krótkoterminowych ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów na bieżąco w okresie, którego dotyczą. Na koniec okresu sprawozdawczego, pozostałą do wypłaty przewidywaną niezdyskontowaną wartość krótkoterminowych świadczeń za dany okres obrotowy, Grupa ujmuje jako element biernych międzyokresowych rozliczeń kosztów;
świadczenia po okresie zatrudnienia – w ramach tego typu świadczeń Grupa wypłaca pracownikom odprawy.
Na przyszłe wypłaty odpraw emerytalnych tworzona jest rezerwa. Rezerwa ta jest okresowo weryfikowana przez niezależnego aktuariusza z zastosowaniem przepisów MSSF.
|
Koszty amortyzacji |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Amortyzacja |
9 170 |
7 997 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Amortyzacja |
1 190 |
1 128 |
|
Zużycie materiałów i energii |
587 |
604 |
|
Koszty usług obcych |
18 225 |
11 405 |
|
Podatki i opłaty |
203 |
282 |
|
Wynagrodzenia |
4 248 |
3 572 |
|
Świadczenia pracownicze |
854 |
719 |
|
Pozostałe koszty |
2 782 |
2 741 |
|
Razem |
28 089 |
20 451 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Amortyzacja |
543 |
369 |
|
Zużycie materiałów i energii |
511 |
97 |
|
Koszty usług obcych |
2 015 |
1 733 |
|
Podatki i opłaty |
389 |
284 |
|
Wynagrodzenia |
5 378 |
2 888 |
|
Świadczenia pracownicze |
741 |
385 |
|
Pozostałe koszty |
582 |
402 |
|
Razem |
10 159 |
6 158 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Dotacje |
1 756 |
4 296 |
|
Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
0 |
0 |
|
Rozwiązanie innych rezerw i odwrócenie odpisów aktualizujących |
631 |
204 |
|
Odszkodowania i reklamacje |
73 |
52 |
|
Sprzedaż złomu i odpadów |
21 |
103 |
|
Zwrot opłat sądowych i komorniczych |
2 |
2 |
|
Nadwyżki inwentaryzacyjne |
300 |
47 |
|
Zwrot nadpłaty – składek ubezpieczeniowych |
5 |
17 |
|
Kary umowne |
0 |
896 |
|
Odpisane zobowiązania |
2 |
100 |
|
Rabaty za obrót |
0 |
22 |
|
Zysk na okazjonalnym nabyciu |
4 103 |
0 |
|
Pozostałe |
70 |
25 |
|
Razem |
6 963 |
5 764 |
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Do tej kategorii zaliczane są otrzymane dotacje, zyski z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania związane ze zwrotem kosztów sądowych, nadpłaconych zobowiązań podatkowych, za wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz otrzymane odszkodowania z tytułu strat w majątku , który objęty był ubezpieczeniem.
Do pozostałych przychodów zaliczane są także odwrócenia odpisów aktualizujących wartość należności oraz zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego oraz nadwyżki inwentaryzacyjne w środkach obrotowych.
Na początku 2022 roku spółka Makarony Polskie SA sfinalizowała przejęcie firmy SAS Sp. z o.o. z siedzibą w Korpelach, powstałej na skutek przekształcenia w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa wcześniej prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności.
W wyniku sfinalizowanej transakcji, Spółka od dnia 3 stycznia 2022 roku stała się właścicielem wszystkich 107 730 udziałów, o łącznej wartości nominalnej 10 773 tys. zł, w kapitale zakładowym spółki SAS (100% kapitału zakładowego, stanowiących 100% głosów na zgromadzeniu wspólników) za łączną cenę nabycia ok. 17,0 tys. zł. Na dzień objęcia kontroli spółki SAS Sp. z o.o. i przejścia na MSSF dokonana została wycena rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej przez niezależnego rzeczoznawcę. W wyniku rozliczenia transakcji w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy powstał zysk na okazjonalnym nabyciu skorygowany o koszty nabycia udziałów w wysokości 4 103 tys. zł. który został bezpośrednio ujęty jako pozostałe przychody operacyjne.
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12. 2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12. 2021 |
|
Darowizny |
37 |
17 |
|
Strata na sprzedaży środków trwałych |
1 515 |
152 |
|
Kary i grzywny |
42 |
12 |
|
Niedobory w środkach obrotowych |
10 |
2 |
|
Odpis aktualizacyjny na zapasy |
104 |
263 |
|
Odpis aktualizacyjny marki Tenczynek, odpis wartości firmy |
4 249 |
260 |
|
Odpis aktualizujący środki trwałe , środki trwałe w budowie |
170 |
63 |
|
Koszty postępowań sądowych i komorniczych |
35 |
3 |
|
Likwidacja zapasów uszkodzonych i przeterminowanych |
705 |
411 |
|
Sponsoring reklamowy |
90 |
42 |
|
Odpis aktualizujący należności, inne odpisy |
125 |
124 |
|
Koszty napraw objętych ubezpieczeniem |
11 |
11 |
|
Rezerwy na zobowiązania sporne |
12 |
304 |
|
Koszty badań B+R |
1 593 |
102 |
|
Pozostałe |
17 |
11 |
|
Razem |
8 715 |
1 777 |
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Kategoria ta obejmuje straty na sprzedaży składników rzeczowego majątku trwałego, przekazane darowizny tak w formie rzeczowej jak i pieniężnej na rzecz innych jednostek, w tym jednostek pożytku publicznego oraz skutki wynikające z gwarancji i poręczeń udzielonych na rzecz innych podmiotów.
Do pozostałych kosztów zaliczane są także m.in. koszty odpisów aktualizujących wartość należności oraz zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego, niezawinione niedobory w środkach obrotowych.
W 2022 roku Grupa dokonywała następujących odpisów aktualizujących:
środki trwałe kwota 170 tys. zł,
marka Tenczynek kwota 1 163 tys. zł,
wartość firmy powstałej na moment zakupu spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. (2007 rok) kwota 3 086 tys. zł.
|
|
Za okres od 01.01 |
Za okres od 01.01 |
|
Przychody z tytułu odsetek, w tym: |
0 |
0 |
|
- odsetki od depozytów bankowych |
0 |
0 |
|
- odsetki od należności |
32 |
0 |
|
Zyski z tytułu różnic kursowych |
0 |
27 |
|
Pozostałe przychody finansowe w tym: |
0 |
85 |
|
- pozostałe przychody finansowe |
0 |
85 |
|
Razem |
32 |
112 |
Do przychodów finansowych klasyfikowane są przychody z tytułu otrzymanych dywidend, odsetki od działalności lokacyjnej i inwestycyjnej w różnego rodzaju formy instrumentów finansowych. Do działalności finansowej zaliczane są także zyski z tytułu różnic kursowych.
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Koszty odsetek, w tym dotyczące: |
2 185 |
580 |
|
- odsetki kredytów bankowych |
1 655 |
442 |
|
- odsetki faktoringu i leasingu |
401 |
81 |
|
- odsetki leasing- IFRS -16 |
116 |
18 |
|
- odsetki od zobowiązań |
8 |
34 |
|
- odsetki budżetowe |
5 |
5 |
|
Pozostałe koszty finansowe, w tym: |
702 |
275 |
|
- strata z tyt. ujemnych różnic kursowych |
414 |
0 |
|
- gwarancje, poręczenia |
33 |
43 |
|
- opłaty i prowizje bankowe oraz faktoringowe |
255 |
232 |
|
Razem |
2 887 |
855 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Bieżący podatek dochodowy |
6 761 |
1 385 |
|
Odroczony podatek dochodowy |
- 876 |
26 |
|
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, w tym: |
5 885 |
1 411 |
|
- przypisane działalności kontynuowanej |
5 885 |
1 411 |
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem
z podatkiem dochodowym wykazanym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej |
30 343 |
7 801 |
|
Zysk/strata przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej |
0 |
0 |
|
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem |
30 343 |
7 801 |
|
Stawka podatkowa (w %) |
19 |
19 |
|
- koszty podatkowe nie stanowiące kosztów bilansowych (-) |
- 1 706 |
- 2 219 |
|
koszty bilansowe nie zaliczone do kosztów podatkowych (+) |
13 135 |
6 068 |
|
- przychody nie stanowiące przychodów podatkowych (-) |
- 5 750 |
- 4 215 |
|
- przychody podatkowe nie stanowiące przychodów bilansowych (+) |
932 |
0 |
|
- uzyskane dotacje |
0 |
0 |
|
Podstawa opodatkowania/strata podatkowa Grupy |
36 954 |
7 435 |
|
Odliczenia od dochodu : |
|
|
|
- tarcza podatkowa MP trade Sp. z o.o. rok 2017 |
- 272 |
- 148 |
|
- ulga B+R |
- 1 096 |
0 |
|
Dochód do opodatkowania Grupy |
35 586 |
7 287 |
|
Podstawa opodatkowania |
35 586 |
7 287 |
|
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów- część bieżąca |
6 761 |
1 385 |
Grupa nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej w wyniku czego dochód Grupy do opodatkowania pomniejszony jest prezentacyjnie o tarcze podatkowe Spółki dominującej oraz Spółek zależnych.
|
|
Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
03.01.2022 -objęcie kontroli |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2021 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|||||
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
2 831 |
2 945 |
0 |
0 |
0 |
|
- różnica pomiędzy bilansową i podatkową wartością netto środków trwałych |
2 811 |
112 |
3 156 |
- 456 |
- 252 |
|
aktywa trwałe |
0 |
15 |
0 |
-15 |
0 |
|
- różnice kursowe |
8 |
|
10 |
-2 |
1 |
|
- różnica pomiędzy zobowiązaniem z tyt. leasingu a wartością netto środków trwałych |
209 |
0 |
192 |
17 |
52 |
|
- wycena transakcji IRS |
0 |
0 |
16 |
- 16 |
16 |
|
Kary umowne |
0 |
0 |
170 |
-170 |
170 |
|
- wycena nieruchomości inwestycyjnej |
160 |
0 |
160 |
0 |
0 |
|
- odsetki naliczone |
8 |
0 |
0 |
8 |
0 |
|
Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
6 027 |
3 072 |
3 704 |
- 634 |
- 13 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|||||
|
- wynagrodzenia wypłacone po dniu bilansowym |
22 |
0 |
12 |
10 |
4 |
|
- składki ZUS |
106 |
37 |
79 |
- 9 |
4 |
|
- świadczenia emerytalno-rentowe podobne |
459 |
67 |
314 |
78 |
- 48 |
|
- odsetki od zobowiązań |
12 |
0 |
5 |
7 |
- 3 |
|
- różnice kursowe |
2 |
0 |
6 |
- 4 |
-18 |
|
- zobowiązanie publiczno -prawne |
6 |
0 |
0 |
6 |
0 |
|
- koszty usług obcych |
5 |
0 |
5 |
- 1 |
- 1 |
|
- odpis aktualizujący zapasy |
37 |
70 |
60 |
- 92 |
22 |
|
- niezrealizowana marża GRUPY |
20 |
0 |
1 |
19 |
0 |
|
- różnica powstała w wyniku odpisu aktualizującego |
7 |
0 |
0 |
7 |
0 |
|
- umowa najmu – leasing IFRS-16 |
5 |
0 |
10 |
- 5 |
1 |
|
- zobowiązania po terminie |
0 |
0 |
1 |
-1 |
1 |
|
- rezerwa na wynagrodzenia |
95 |
0 |
0 |
95 |
0 |
|
- zobowiązanie leasingowe |
67 |
35 |
0 |
33 |
0 |
|
- rabaty retro |
98 |
0 |
0 |
98 |
0 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
942 |
208 |
493 |
241 |
- 39 |
|
Obciążenie/uznanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
- 5 085 |
- 2 863 |
-3 221 |
- 876 |
- 26 |
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
- strata podatkowa możliwa do odliczenia |
299 |
639 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujęte w bilansie-strata podatkowa MP Trade |
27 |
58 |
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym- obecnie 19% i 9%. Przepisy, które zakładają obniżenie stawki podatkowej dla przyszłych okresów dotycząca spółki MP Trade z Grupy.
W zakresie podatku dochodowego Grupa podlega przepisom ogólnym w tym zakresie.
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Zysk/strata netto na jedną akcję |
2,22 |
0,68 |
|
Wartość księgowa na jedna akcję w zł |
11,13 |
9,21 |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej przypadający(a) na akcjonariuszy jednostki dominującej |
24 458 |
6 390 |
|
Zysk/strata na działalności zaniechanej przypadający(a) na akcjonariuszy jednostki dominującej |
0 |
0 |
|
Zysk/strata netto przypadający(a) na akcjonariuszy jednostki dominującej |
24 458 |
6 390 |
|
Zysk/strata netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku/straty na jedną akcję |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
|
|
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku/straty na jedną akcję |
11 040 071 |
9 348 098 |
|
Wpływ rozwodnienia |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
|
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku/straty na jedną akcję |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
Zysk netto przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe). W Spółce dominującej w 2022 roku, jak również do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie było czynników rozwadniających kapitał podstawowy.
Wartość księgowa na jedną akcję to iloraz kapitałów własnych przez liczbę akcji na dany moment bilansowy.
Nota nr 13
Objaśnienia do Skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych
|
ZA OKRES |
01.01.2021- 31.12.2022 |
01.01.2021- 31.12.2021 |
|
Zmiana stanu zobowiązań oraz pozostałych aktywów i pasywów za wyjątkiem kredytów i pożyczek - CF |
18 073 |
712 |
|
- zmiana stanu pozostałych aktywów długoterminowych wynikająca z bilansu |
28 |
- 18 |
|
- zmiana stanu pozostałych aktywów krótkoterminowych wynikająca z bilansu |
-127 |
3 |
|
- zmiana stanu długoterminowych przychodów przyszłych okresów wynikająca z bilansu |
- 1 726 |
- 473 |
|
- zmiana stanu krótkoterminowych przychodów przyszłych okresów wynikająca z bilansu |
- 29 |
121 |
|
- zmiana stanu pozostałych zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu |
19 477 |
2 245 |
|
- korekta zarachowane odsetki od kredytu – ujęcie bilansowe |
0 |
0 |
|
- korekta (przesunięcie) niezapłacone zobowiązania dotyczące wydatków inwestycyjnych |
- 187 |
- 637 |
|
- wpływ dotacji do aktywów trwałych – korekta bilansowej zmiany przychodów przyszłych okresów |
0 |
-1 294 |
|
korekta (przesunięcie)zapłacone zobowiązania dotyczące wydatków inwestycyjnych z 2021r |
637 |
765 |
|
Inne korekty – CF |
4 247 |
-2 394 |
|
- koszty emisji akcji serii F |
|
52 |
|
- odpisana marka Tenczynek |
1 163 |
260 |
|
- dotacje otrzymane |
0 |
-2 706 |
|
- odpisana wartość firmy |
3 086 |
|
|
- pozostałe |
- 2 |
0 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe brutto: |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Grunty, budynki, budowle |
90 668 |
62 955 |
|
Maszyny i urządzenia |
127 932 |
101 543 |
|
Środki transportu |
3 605 |
3 534 |
|
Środki trwałe w budowie |
2 919 |
15 525 |
|
Pozostałe |
16 143 |
15 804 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
241 267 |
199 361 |
|
Umorzenia i odpisy aktualizujące |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Grunty, budynki, budowle |
27 987 |
23 967 |
|
Maszyny i urządzenia |
71 010 |
49 769 |
|
Środki transportu |
2 971 |
2 735 |
|
Środki trwałe w budowie |
63 |
63 |
|
Pozostałe |
4 062 |
3 267 |
|
Wartość umorzenia i odpisy aktualizujące |
106 093 |
79 801 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
135 174 |
119 560 |
Za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
|
|
Grunty, budynki |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Środki trwałe w budowie |
Pozostałe |
Razem |
|
Wartość brutto na początek okresu |
62 955 |
101 543 |
3 534 |
15 525 |
15 804 |
199 361 |
|
Zwiększenia |
27 713 |
31 555 |
290 |
5 585 |
477 |
65 620 |
|
- nabycie |
13 419 |
4 264 |
73 |
5 585 |
401 |
23 742 |
|
-03.01.2022- objęcie kontroli |
13 078 |
27 291 |
130 |
0 |
76 |
40 575 |
|
- inne |
1 216 |
0 |
87 |
0 |
0 |
1 303 |
|
Zmniejszenia |
0 |
5 166 |
219 |
18 191 |
138 |
23 714 |
|
- zbycie |
0 |
2 985 |
217 |
0 |
38 |
3 240 |
|
- inne |
0 |
2 181 |
2 |
18 191 |
100 |
20 474 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
90 668 |
127 932 |
3 605 |
2 919 |
16 143 |
241 267 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
22 693 |
49 750 |
2 735 |
0 |
3 267 |
78 445 |
|
Zwiększenia |
2 535 |
5 453 |
310 |
0 |
886 |
9 184 |
|
03.01.2022- objęcie kontroli |
1 550 |
19 229 |
116 |
0 |
42 |
20 937 |
|
Zmniejszenia |
0 |
3 593 |
190 |
0 |
132 |
3 915 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
26 778 |
70 839 |
2 971 |
0 |
4 062 |
104 650 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
1 274 |
19 |
0 |
63 |
0 |
1 356 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
1 209 |
171 |
0 |
63 |
0 |
1 443 |
|
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu |
27 987 |
71 010 |
2 971 |
63 |
4 062 |
106 093 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
62 681 |
56 922 |
634 |
2 856 |
12 081 |
135 174 |
Za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku
|
|
Grunty, budynki |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Środki trwałe w budowie |
Pozostałe |
Razem |
|
Wartość brutto na początek okresu |
61 931 |
99 256 |
3 640 |
12 330 |
15 850 |
193 007 |
|
Zwiększenia |
1 737 |
4 158 |
129 |
7 295 |
11 |
13 330 |
|
- nabycie |
251 |
3 707 |
129 |
7 257 |
11 |
11 355 |
|
- inne |
1 486 |
451 |
0 |
38 |
0 |
1 975 |
|
Zmniejszenia |
713 |
1 871 |
235 |
4 100 |
57 |
6 976 |
|
- zbycie |
0 |
1 343 |
198 |
0 |
0 |
1 541 |
|
- inne |
713 |
528 |
37 |
4 100 |
57 |
5 435 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
62 955 |
101 543 |
3 534 |
15 525 |
15 804 |
199 361 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
21 180 |
45 898 |
2 541 |
0 |
2 458 |
72 077 |
|
Zwiększenia |
2 219 |
4 537 |
407 |
0 |
853 |
8 016 |
|
Zmniejszenia |
706 |
685 |
213 |
0 |
44 |
1 648 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
22 693 |
49 750 |
2 735 |
0 |
3 267 |
78 445 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
1 339 |
50 |
0 |
0 |
0 |
1 389 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
1 274 |
19 |
0 |
63 |
0 |
1 356 |
|
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu |
23 967 |
49 769 |
2 735 |
63 |
3 267 |
79 801 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
38 988 |
51 774 |
799 |
15 462 |
12 537 |
119 560 |
Środki trwałe w budowie, prezentowane są w sprawozdaniu finansowym po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ujęte odpisy z tytułu utraty wartości.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku w spółce zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o. wartość zastawów rejestrowych na maszynach i urządzeniach wynosiła 17 429 zł, w tym:
zabezpieczenie umów kredytowych BGK - kwota 17 429 tys. zł
Ustanowienie zastawów rejestrowych na środkach trwałych wynika ze zobowiązań zawartych w umowach kredytowych opisanych w nocie nr 28.
Grupa szacuje wartość zobowiązań wynikających z podpisanych umów na dostawę środków trwałych oraz prac budowlanych na poziomie 3 960 tys. zł na dzień 31 grudnia 2022 roku.
|
Nieruchomość |
Stan na 31.12.2022 |
Nazwa Wierzyciela |
Tytuł zobowiązania |
Zobowiązanie Spółki |
|
|
Nieruchomości KW nr RZ1Z/00076860/5 |
17 000 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa kredytu w rachunku bieżącym w wys. 5 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|
Umowa kredytu inwestycyjnego w wys. 13 849 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
||||
|
Nieruchomości w Płocku KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) |
|
||||
|
Nieruchomości w Rzeszowie KW nr RZ1Z/00076860/5 |
2 500 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa kredytu inwestycyjnego unijnego w wys. 8 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|
Nieruchomości w Płocku KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) |
|
||||
|
Nieruchomości w Rzeszowie KW nr RZ1Z/00076860/5 |
18 182 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa kredytu inwestycyjnego unijnego w wys. 12 121 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|
Nieruchomości w Płocku KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) |
Umowa zlecenia udzielenia gwarancji bankowej w wys. 457 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|||
|
Nieruchomości w Rzeszowie KW nr RZ1Z/00076860/5 |
1 517 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa zlecenia udzielenia gwarancji bankowej w wys. 1 011 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|
Nieruchomości w Płocku KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) |
|
||||
|
Nieruchomości w Częstochowie |
10 500 tys. zł |
BNP Paribas Bank Polska SA |
hipoteka |
Umowa kredytu w rachunku bieżącym w wys. 7 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA |
|
|
Nieruchomości |
10 629 tys. zł |
Bank Gospodarstwa Krajowego |
hipoteka |
Umowa kredytu inwestycyjnego w wys. 4 812 tys. zł zawarta przez Stoczek Natura Sp. z o.o. |
|
|
Umowa o udzielenie gwarancji w wys. 1 549 tys. zł zawarta przez Stoczek Natura Sp. z o.o. |
|||||
|
Umowa o udzielenie gwarancji w wys. 725 tys. zł zawarta przez Stoczek Natura Sp. z o.o. |
|||||
|
Nieruchomości |
6 000 tys. zł |
Bank Gospodarstwa Krajowego |
hipoteka |
Umowa kredytu otwartego w rachunku bieżącym w wys. 4 000 tys. zł zawarta przez Stoczek Natura Sp. z o.o. |
|
|
Nieruchomości w Korpelach KW nr OL1S/00032815/5, KW nr OL1S/00039349/6, KW nr OL1S/00044965/8,
|
18 000 tys. zł |
Santander Bank Polska SA |
hipoteka umowna łączna |
Umowa kredytu inwestycyjnego w wys. 12 000 tys. zł zawarta przez Makarony Polskie SA* |
* W trakcie 2022 roku spółka SAS Sp. z o.o. zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA umowę bezwarunkowego przystąpienia do długu spółki Makarony Polskie SA wynikającego z umowy kredytu inwestycyjnego i złożyła oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 §1 pkt.5 k.p.c.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Nieruchomość inwestycyjna w Rzeszowie |
603 |
603 |
|
Zwiększenia |
0 |
0 |
|
Nabycie |
0 |
0 |
|
Inne |
0 |
0 |
|
Zmniejszenia |
0 |
0 |
|
Zbycie |
0 |
0 |
|
Inne |
0 |
0 |
|
Wartość na koniec okresu |
603 |
603 |
Wyceny w wartości godziwej są skategoryzowane według trzech poziomów w zależności od stopnia, w jakim dane wsadowe do pomiarów wartości godziwej są obserwowalne i od znaczenia danych wsadowych do wyceny w wartości godziwej jako całości. Poziomy te kształtują się w następujący sposób:
Poziom 1: danymi wsadowymi są ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny,
Poziom 2: danymi wsadowymi są dane inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio lub pośrednio,
Poziom 3: danymi wsadowymi są nieobserwowalne dane do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań
W 2022 roku Grupa nie zmieniła metodologii oraz poziomu kategoryzacji wyceny (poziom 3).
|
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Wartość firmy |
|
Wartość brutto na początek okresu |
5 949 |
|
Zwiększenia |
0 |
|
Zmniejszenia |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
5 949 |
|
Odpis z tyt. trwałej utraty wartości na początek okresu |
0 |
|
Ujęcie w okresie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
3 086 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
3 086 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
2 863 |
|
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Wartość firmy |
|
Wartość brutto na początek okresu |
5 949 |
|
Zwiększenia |
0 |
|
Zmniejszenia |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
5 949 |
|
Odpis z tyt. trwałej utraty wartości na początek okresu |
0 |
|
Ujęcie w okresie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
0 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
5 949 |
Wartość firmy brutto na początek okresu w wysokości 5 946 tys. zł ujęta w aktywach, odzwierciedla różnicę pomiędzy ceną nabycia zapłaconą za 100% udziałów w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o., a godziwą wartością aktywów netto tej spółki na dzień 1 czerwca 2007 roku, czyli na dzień przeniesienia własności udziałów.
W związku z utworzeniem spółki MP Trade Sp. z o.o. 2015 roku Grupa rozpoznała dodatnią wartość pomiędzy wartością nabycia 100% udziałów a wydatkami poniesionymi z tytułu objęcia udziałów. Wartość firmy wynosi 3 tys. zł i nie podlega amortyzacji.
Na koniec 2022 roku zostały przeprowadzone obligatoryjne testy na utratę wartości „wartości firmy”. Testy przeprowadzone metodą dyskontowania wolnych przepływów gotówkowych, z przyjęciem następujących założeń:
5-letni okres prognozy (2023-2027),
jeden scenariusz – realistyczny,
projekcje finansowe przygotowane na bazie danych historycznych uwzgledniających organiczne plany rozwoju marki,
stopa dyskontowa została ustalona na przy założeniu przy założeniu stałego poziomu WACC wynoszącego – 11,46%, czynnik dyskontujący został obliczany metodą łańcuchową,
stopa wzrostu po okresie prognozy – 0%,
stopa wolna od ryzyka (rentowność obligacji skarbowych 10 letnich na dzień 31 grudnia 2022 roku) stała w okresie prognozy na poziomie – 6,88%,
koszt długu po podatkowaniu - stały w okresie prognozy na poziomie – 8,1%,
udział długu w sumie kapitały i dług - stały w okresie prognozy na poziomie – 19,02%,
stopa dyskontowa użyta w testach sporządzonych na dzień 31 grudnia 2021 wynosiła 6,7%.
Przeprowadzone testy wykazały konieczność dokonania odpisów z tytułu trwałej utraty wartości firmy Stoczek Natura Sp. z o.o. ujętej w aktywach. Wynik ten jest podyktowany przyjętymi przez Grupę realistycznymi założeniami w modelu DCF (ang. discounted cash flow). Jest to metoda stosowana do wyceny bieżącej wartości przedsiębiorstwa (w tym wypadku firmy Stoczek Natura Sp. z o.o.) dyskontująca przyszłe przepływy pieniężne w określonym okresie czasu.
W związku z sytuacją geopolityczną i zwiększającą się presją inflacyjną Grupa Makarony Polskie musiała przyjąć konserwatywne i realistyczne wartości współczynników w modelu DCF dążąc do osiągnięcia realistycznych prognoz finansowych pozwalających na długofalowe planowanie, w celu sprawnego zarządzania i maksymalizacji zysku.
Tak skonstruowany model wykazał, że na dzień 31 grudnia 2022 roku nastąpiła trwała utrata wartości „wartości firmy” na poziomie skonsolidowanego sprawozdania finansowego w kwocie 3 086 tys. zł. Wynika ona z faktu, że testowany majątek jako suma wartości firmy (5 946 tys. zł) i majątku spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. (44 378 tys. zł) była wyższa od szacowanej wartości przedsiębiorstwa spółki Stoczek Natura Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2022 roku (47 238 tys. zł). Po dokonaniu odpisu z tytułu trwałej utraty wartości - wartość firmy na koniec okresu wynosi 2 860 tys. zł.
Zmiany w wartościach niematerialnych
okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
|
|
Wartość marki |
Pozostałe wartości niematerialne |
|
||
|
Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe |
Oprogramowanie komputerowe |
Pozostałe |
Razem |
||
|
Wartość brutto na początek okresu |
9 134 |
707 |
1 381 |
934 |
12 156 |
|
Zwiększenia |
0 |
117 |
84 |
0 |
201 |
|
- nabycie |
0 |
117 |
33 |
0 |
150 |
|
- 03.01.2022-objęcie kontroli |
0 |
0 |
51 |
0 |
51 |
|
Zmniejszenie |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
9 134 |
824 |
1 465 |
934 |
12 357 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
0 |
257 |
1 365 |
526 |
2 148 |
|
zwiększenia |
0 |
4 |
12 |
56 |
72 |
|
- 03.01.2022-objęcie kontroli |
0 |
0 |
51 |
0 |
51 |
|
zmniejszenia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
0 |
261 |
1 428 |
582 |
2 271 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
3 420 |
0 |
0 |
0 |
3 420 |
|
Odpis aktualizujący- utworzony |
758 |
405 |
0 |
0 |
1 163 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
4 178 |
405 |
0 |
0 |
4 583 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
4 956 |
158 |
37 |
352 |
5 503 |
Zmiany w wartościach niematerialnych
za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku
|
|
Wartość marki |
Pozostałe wartości niematerialne |
|
||
|
Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe |
Oprogramowanie komputerowe |
Pozostałe |
Razem |
||
|
Wartość brutto na początek okresu |
9 134 |
702 |
1 381 |
934 |
12 151 |
|
Zwiększenia |
0 |
5 |
0 |
0 |
5 |
|
- nabycie |
0 |
5 |
0 |
0 |
5 |
|
Zmniejszenie |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wartość brutto na koniec okresu |
9 134 |
707 |
1 381 |
934 |
12 156 |
|
Wartość umorzenia na początek okresu |
0 |
253 |
1 352 |
467 |
2 072 |
|
zwiększenia |
0 |
4 |
12 |
59 |
75 |
|
zmniejszenia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Wartość umorzenia na koniec okresu |
0 |
257 |
1 364 |
526 |
2 147 |
|
Odpis aktualizujący na początek okresu |
3 160 |
0 |
0 |
0 |
3 160 |
|
Odpis aktualizujący- utworzony |
260 |
0 |
0 |
0 |
260 |
|
Odpis aktualizujący na koniec okresu |
3 420 |
0 |
0 |
0 |
3 420 |
|
Wartość netto na koniec okresu |
5 714 |
450 |
16 |
408 |
6 588 |
Zestawienie wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania
Stan na 31 grudnia 2022 roku
|
|
Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia |
Odpis z tytułu trwałej utarty wartości na BO |
Odpis z tytułu trwałej utarty wartości utworzony |
Wartość bilansowa na koniec okresu |
|
Marka Abak |
4 909 |
0 |
0 |
4 909 |
|
Marka i znak towarowy Tenczynek |
4 528 |
3 365 |
1 163 |
0 |
|
Marka i znak towarowy Deli-Susz |
55 |
55 |
0 |
0 |
|
Marka SoFood |
47 |
0 |
0 |
47 |
|
RAZEM |
9 539 |
3 420 |
1 163 |
4 956 |
Spółki Grupy nie amortyzują wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Poddawane są one corocznym testom na utratę wartości oraz analizie czy nie zaistniały przesłanki do uznania tych aktywów jako używane przez określony okres czasu.
Na koniec 2022 roku zostały przeprowadzone obligatoryjne testy na utratę wartości „wartości marek”.
Testy na utratę wartości marek przeprowadzono metodą dochodową, dyskontując do wartości bieżącej przyszłe hipotetyczne opłaty licencyjne z przyjęciem następujących założeń:
5-letni okres prognozy (2023-2027),
jeden scenariusz – realistyczny,
projekcje finansowe przygotowane na bazie danych historycznych uwzgledniających organiczne plany rozwoju marki,
stopa dyskontowa została ustalona na przy założeniu przy założeniu stałego poziomu WACC wynoszącego – 11,46%, czynnik dyskontujący został obliczany metodą łańcuchową,
wskaźnik opłat licencyjnych na poziomie 5%,
stopa wzrostu po okresie prognozy – 0%,
stopa wolna od ryzyka (rentowność obligacji skarbowych 10 letnich na dzień 31 grudnia 2022 roku) stała w okresie prognozy na poziomie – 6,88%,
koszt długu po podatkowaniu - stały w okresie prognozy na poziomie – 8,1%,
udział długu w sumie kapitały i dług - stały w okresie prognozy na poziomie – 19,02%.
Dla testów na utratę wartości marek sporządzonych na dzień 31 grudnia 2022 roku polegających na wyliczeniu wartości użytkowej, przeprowadzono analizę wrażliwości kluczowych założeń. Celem analizy wrażliwości było zbadanie jaką wartość musiałby przybrać wybrane parametry modelu, aby oszacowana wartość użytkowa ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne zrównała się z wartością bilansową ośrodka. Przeprowadzone testy wykazały, że przyjęte wartości kluczowych założeń są na bezpiecznych poziomach i występuje niskie prawdopodobieństwo, że wartość odzyskiwalna będzie poniżej wartości księgowej.
Przeprowadzone testy nie wykazały konieczności dokonania odpisów z tytułu trwałej utraty wartości marki Abak.
|
Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Długoterminowe aktywa finansowe razem |
0 |
0 |
Stan na 31 grudnia 2022 roku
|
|
Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia |
Odpis aktualizujący |
Odpis aktualizujący utworzony |
Odpis aktualizujący odwrócony |
Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu |
|
Materiały |
14 432 |
133 |
106 |
124 |
14 317 |
|
Materiały pomocnicze |
670 |
0 |
0 |
0 |
670 |
|
Produkty w toku |
12 |
2 |
0 |
2 |
12 |
|
Wyroby gotowe |
28 867 |
180 |
81 |
180 |
28 786 |
|
Towary |
696 |
1 |
0 |
1 |
696 |
|
RAZEM |
44 677 |
316 |
187 |
307 |
44 481 |
Stan na 31 grudnia 2021 roku
|
|
Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia |
Odpis aktualizujący na BO |
Odpis aktualizujący utworzony |
Odpis aktualizujący odwrócony |
Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu |
|
Materiały |
10 313 |
78 |
133 |
78 |
10 180 |
|
Materiały pomocnicze |
573 |
0 |
0 |
0 |
573 |
|
Produkty w toku |
500 |
0 |
2 |
0 |
498 |
|
Wyroby gotowe |
9 844 |
75 |
180 |
75 |
9 664 |
|
Towary |
468 |
9 |
1 |
9 |
467 |
|
RAZEM |
21 698 |
162 |
316 |
162 |
21 382 |
Ze względu na bieżącą rotację zapasów Grupa planuje w 2023 roku wykorzystać wszystkie zapasy będące składnikiem sprawozdania z sytuacji finansowej na 31 grudnia 2022 roku w kwocie 44 481 tys. zł. Odpisy z tytułu utraty wartości składników aktywów obrotowych (zapasów) dokonywane są w sytuacji gdy dany składnik uznany jest za niezbywalny, ulega fizycznemu zniszczeniu, okres przydatności w przypadku wyrobów gotowych i surowców uniemożliwia sprzedaż lub wykorzystanie oraz gdy koszt wytworzenia przewyższa jego cenę
W 2022 roku zaistniały przesłanki do częściowego odpisu zapasów, Grupa Makarony Polskie dokonała odpisu zapasów na wyrobach gotowych i surowcu w łącznej kwocie 188 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość zastawów rejestrowych na zapasach wyrobów gotowych, materiałów i towarów wynosiła 5 000 tys. zł, w tym:
zabezpieczenie umowy kredytowej Santander - kwota 5 000 tys. zł
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek: |
33 932 |
20 364 |
|
- część krótkoterminowa |
33 932 |
20 364 |
|
Należności od jednostek zależnych: |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
0 |
0 |
|
Przedpłaty: |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
0 |
0 |
|
Inne należności: od pozostałych jednostek |
8 707 |
4 616 |
|
- część krótkoterminowa |
8 707 |
4 616 |
|
Razem wartość należności brutto |
42 639 |
24 980 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
541 |
535 |
|
Ujęcie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości |
114 |
54 |
|
Odwrócenie w okresie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości |
428 |
48 |
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu |
227 |
541 |
|
Należności netto |
42 412 |
24 439 |
|
2022 |
Stan na początek okresu |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Odpis aktualizujący wartość należności |
541 |
114 |
428 |
227 |
|
2021 |
Stan na początek okresu |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Odpis aktualizujący wartość należności |
535 |
54 |
48 |
541 |
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje analizy i oszacowania odpisów dla wszystkich należności. Grupa tworzy odpis aktualizacyjny w odniesieniu do następujących należności:
dłużników postawionych w stan upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji,
kwestionowanych przez dłużnika,
dochodzonych na drodze sądowej,
przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o wysokim stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców.
Ponadto odpisów aktualizacyjnych należności dokonuje się także dla pozycji, których termin wymagalności zapłaty na dzień bilansowy przekroczył 365 dni.
Dla powyższych należności, których dłużnik jest w stanie upadłości, likwidacji oraz o wysokim ryzyku niewypłacalności tworzony jest odpis aktualizacyjny w wysokości 100% wartości należności. W przypadku prawdopodobieństwa zapłaty Grupa dokonuje odpisu 50% wartości należności.
W odniesieniu do wartości nominalnej należności utworzony odpis aktualizujący ujmuje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Grupa dokonuje szacunków w zakresie oczekiwanych strat kredytowych w oparciu o dane historyczne należności dla poszczególnych grup dłużników z poprzednich okresów sprawozdawczych.
|
Inne należności krótkoterminowe |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Podatek vat bieżący |
5 639 |
2 464 |
|
Podatek vat odłożony |
788 |
944 |
|
Podatek dochodowy od osób prawnych |
0 |
554 |
|
Pozostałe należności wycena transakcji IRS |
0 |
84 |
|
Wypłacone kaucje wadialne |
1 052 |
395 |
|
Przedpłaty |
1 216 |
135 |
|
Pozostałe |
12 |
40 |
|
Razem inne należności brutto |
8 707 |
4 616 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
35 |
0 |
|
Inne należności netto |
8 672 |
4 616 |
|
Należności krótkoterminowe brutto |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- w walucie polskiej |
42 052 |
22 532 |
|
- w walutach obcych: |
587 |
2 448 |
|
a) jednostka/waluta EUR |
130 |
538 |
|
w zł |
587 |
2 448 |
|
b) jednostka/waluta USD |
0 |
0 |
|
w zł |
0 |
0 |
|
b) jednostka/waluta GBP |
0 |
0 |
|
w zł |
0 |
0 |
|
Należności krótkoterminowe brutto |
42 639 |
24 980 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiada należności w walucie obcej na które dokonała odpisu aktualizującego w 100%. Na dzień bilansowy nie podlegają one wycenie bilansowej według średniego kursu NBP. Kwota należności 14 tys. Eur.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
1) Bieżące ogółem |
31 154 |
18 351 |
|
2) Przeterminowane ogółem: |
2 778 |
2 013 |
|
a) do 1 miesiąca |
2 394 |
1 379 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
192 |
5 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
0 |
4 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
2 |
63 |
|
e) powyżej 1 roku |
190 |
562 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług razem, brutto |
33 932 |
20 364 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług |
192 |
541 |
|
Należności netto z tytułu dostaw i usług |
33 740 |
19 823 |
Na należności z tytułu dostaw i usług składają się kwoty należne z tytułu dokonanych transakcji handlowych od dużej liczby klientów, rozproszone między różne branże i obszary geograficzne.
Grupa nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta ani grupy kontrahentów o podobnych cechach. Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj okres płatności od 45 do 90 dni. Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży z odroczonym terminem płatności tylko zweryfikowanym klientom. Transakcje z pozostałymi klientami, w tym z większością kontrahentów zagranicznych, objęte są ubezpieczeniem należności. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje istotne ryzyko kredytowe, ponad poziom określony rezerwą na nieściągalne należności właściwą dla należności handlowych w Grupie Makarony Polskie.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
0 |
554 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
0 |
0 |
|
Udzielona pożyczka |
0 |
0 |
|
Naliczone odsetki |
0 |
0 |
|
Spłata w ciągu okresu |
0 |
0 |
|
Stan na koniec okresu |
0 |
0 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Makarony Polskie nie udzielała pożyczek podmiotom zewnętrznym.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Środki pieniężne w banku i w kasie |
7 828 |
26 156 |
|
Razem, w tym: |
7 828 |
26 156 |
|
- środki pieniężne w banku i w kasie przypisane działalności zaniechanej |
nie dotyczy |
nie dotyczy |
Wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów odzwierciedla ich wysokość wykazaną w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych. Wartość godziwa tych środków odpowiada ich wartości w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na rożne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
|
Pozostałe aktywa: |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- część długoterminowa |
35 |
64 |
|
- część krótkoterminowa |
430 |
303 |
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- ubezpieczenia |
252 |
198 |
|
- opłacone prenumeraty i abonamenty |
81 |
61 |
|
- prowizje od kredytu |
7 |
7 |
|
- usługi doradcze |
0 |
29 |
|
- koszty badań B+R |
70 |
0 |
|
- pozostałe |
20 |
8 |
|
Razem |
430 |
303 |
|
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- usługi doradcze |
0 |
0 |
|
- abonamenty |
35 |
57 |
|
- prowizje od kredytu |
0 |
7 |
|
Razem |
35 |
64 |
Kapitał zakładowy Makarony Polskie SA:
wysokość kapitału zakładowego 33 120 213 zł,
łączna liczba akcji 11 040 071 akcji,
ogólna liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu 11 040 071 głosów.
Struktura kapitału zakładowego Spółki:
3 013 250 akcji zwykłych na okaziciela serii A,
1 169 750 akcji zwykłych na okaziciela serii B,
3 000 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C,
1 735 821 akcji zwykłych na okaziciela serii D,
331 250 akcji zwykłych na okaziciela serii E,
1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F.
Akcje Spółki są akcjami zwykłymi, na okaziciela notowanymi na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Spółka nie wyemitowała papierów wartościowych, które przyznają specjalne uprawnienia kontrolne któremukolwiek z jej akcjonariuszy.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
|
|
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania |
Liczba akcji w szt. |
Wartość nominalna |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
|
1 akcji |
serii (emisji) w tys. zł |
|||||||
|
seria A |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
3 013 250 |
3 |
9 040 |
wkłady pieniężne |
05.07.2004 |
01.01.2004 |
|
seria B |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 169 750 |
3 |
3 509 |
wkłady niepieniężne |
29.10.2004 |
01.01.2004 |
|
seria C |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
3 000 000 |
3 |
9 000 |
wkłady pieniężne |
18.04.2007. |
01.01.2007 |
|
seria D |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 735 821 |
3 |
5 207 |
wkłady pieniężne |
22.06.2007 |
01.01.2007 |
|
Seria E |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
331 250 |
3 |
994 |
wkłady pieniężne |
11.02.2008 |
01.01.2008 |
|
Seria F |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 790 000 |
3 |
5 370 |
wkłady pieniężne |
04.03.2022 |
01.01.2021 |
|
Razem |
|
|
11 040 071 |
|
33 120 |
|
|
|
Na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
|
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania |
Liczba akcji w szt. |
Wartość nominalna |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
|
1 akcji |
serii (emisji) w tys. zł |
|||||||
|
seria A |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
3 013 250 |
3 |
9 040 |
wkłady pieniężne |
05.07.2004 |
01.01.2004 |
|
seria B |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 169 750 |
3 |
3 509 |
wkłady niepieniężne |
29.10.2004 |
01.01.2004 |
|
seria C |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
3 000 000 |
3 |
9 000 |
wkłady pieniężne |
18.04.2007. |
01.01.2007 |
|
seria D |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
1 735 821 |
3 |
5 207 |
wkłady pieniężne |
22.06.2007 |
01.01.2007 |
|
Seria E |
na okaziciela |
akcje zwykłe |
331 250 |
3 |
994 |
wkłady pieniężne |
11.02.2008 |
01.01.2008 |
|
Razem |
|
|
9 250 071 |
|
27 750 |
|
|
|
Zmiany w kapitale wynikają z umów objęcia akcji zawieranych w okresie od 24 listopada 2021 roku do 30 listopada 2021 roku. Akcje serii F zostały objęte wyłącznie w zamian za wkłady pieniężne, które zostały wpłacone na rachunek bankowy Spółki.
W dniu 4 marca 2022 roku w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrowane zostało podwyższenie kapitału zakładowego Makarony Polskie SA w drodze emisji 1 790 000 akcji zwykłych na okaziciela serii F, tj. podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę 5 370 000 zł do kwoty 33 120 213 zł.
|
Kapitał zapasowy |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Saldo na początek okresu |
43 091 |
38 490 |
|
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości |
0 |
0 |
|
Saldo na początek okresu po korektach(po przekształceniu) |
43 091 |
38 490 |
|
- koszty emisji kapitału akcyjnego |
0 |
- 52 |
|
- emisja akcji serii F |
7 518 |
0 |
|
- podział zysku/pokrycie straty |
2 912 |
4 653 |
|
- utworzenie kapitału rezerwowego |
0 |
0 |
|
Pozostałe kapitały na koniec okresu |
53 521 |
43 091 |
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Saldo na początek okresu |
0 |
0 |
|
- zwiększenie w okresie |
114 |
0 |
|
Kapitał na koniec okresu |
114 |
0 |
|
Kapitał rezerwowy |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Saldo na początek okresu |
24 888 |
12 000 |
|
- emisja akcji serii F – kapitał podstawowy |
5 370 |
0 |
|
- emisja akcji serii F – kapitał zapasowy |
7 518 |
12 888 |
|
Kapitał rezerwowy na koniec okresu |
12 000 |
24 888 |
Zmiany w kapitale rezerwowym wynikają z umów objęcia akcji zawieranych w okresie od dnia 24 listopada 2021 roku do dnia 30 listopada 2021 roku.
|
Zysk/strata z lat ubiegłych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Saldo na początek okresu |
5 925 |
6 963 |
|
Korekta błędów |
0 |
0 |
|
- zysk/strata z lat ubiegłych na początek okresu |
5 925 |
6 963 |
|
- zmniejszenia z tyt. przeniesienia na kapitał zapasowy |
- 2 912 |
- 4 653 |
|
- wypłata dywidendy |
- 3 312 |
- 2 775 |
|
Zysk/strata z lat ubiegłych netto na koniec okresu |
- 299 |
- 465 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- część długoterminowa |
13 133 |
20 522 |
|
- część krótkoterminowa |
13 220 |
15 238 |
|
Razem |
26 353 |
35 760 |
Stan umów kredytowych i faktoringowych obowiązujących na dzień 31 grudnia 2022 roku, dla których stroną umów była spółka Makarony Polskie SA przedstawiono w poniższych tabelach:
Kredyt w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
5 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
18.10.2013 – 31.05.2022 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
261 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka łączna do kwoty 17 000 tys. zł na nieruchomościach oznaczonych: a) KW nr RZ1Z/00076860/5 w Rzeszowie i KW nr PL1P/00094893/6 w Płocku wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, b) KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) w Płocku; weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, zastaw rejestrowy na zapasach o wartości nie niższej 5 000 tys. zł wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia zastawu, poręczenie spółki Stoczek Natura Sp. z o.o., oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z Santander Bank Polska SA aneks do umowy kredytu otwartego w rachunku bieżącym, który:
przedłuża termin spłaty zobowiązania z dnia 31 maja 2022 roku do dnia 31 maja 2023 roku,
dostosowuje wysokość marży do aktualnie panujących warunków rynkowych,
ujednolica zobowiązania Spółki wobec banku ze zobowiązaniami wynikającymi z innych umów.
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
13 849 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
18.10.2013 – 30.12.2023 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
1 359 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
Spłata kredytu nastąpi w 49 ratach miesięcznych, w następujących wysokościach: 48 rat po 105 tys. zł każda i ostatnia 49 rata wyrównująca w kwocie 204 tys. zł |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka łączna do kwoty 17 000 tys. zł na nieruchomościach oznaczonych: a) KW nr RZ1Z/00076860/5 w Rzeszowie i KW nr PL1P/00094893/6 w Płocku wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, b) KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) w Płocku; zastaw rejestrowy na środkach trwałych (linie produkcyjne w zakładzie w Rzeszowie) wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, poręczenie cywilne spółki Stoczek Natura Sp. z o.o., oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA aneks do umowy o kredyt inwestycyjny, który ujednolica zobowiązania Spółki wobec banku.
Kredyt inwestycyjny unijny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
12 121 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
07.02.2017 - 28.12.2023 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 3M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
1 780 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
Spłata kredytu nastąpi w 37 ratach miesięcznych, w następujących wysokościach 36 rat w kwocie 50 tys. zł, 37 rata 9 061 tys. zł, otrzymane refinansowanie unijne pomniejszy ratę balonową |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka łączna do kwoty 18 200 tys. zł na nieruchomościach oznaczonych: a) KW nr RZ1Z/00076860/5 w Rzeszowie i KW nr PL1P/00094893/6 w Płocku wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, b) KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) w Płocku; zastaw rejestrowy na linii półprzemysłowej do prób i testów wraz z oprzyrządowaniem, wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
Kredyt przeznaczony jest na sfinansowanie projektu inwestycyjnego „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Makaronowego przy spółce Makarony Polskie SA”.
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA aneks do umowy o kredyt inwestycyjny unijny, który ujednolica zobowiązania Spółki wobec banku.
Kredyt inwestycyjny unijny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
8 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
15.09.2017 - 31.12.2023 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 3M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
442 tys. zł |
|
Harmonogram spłat* |
Spłata kredytu nastąpi w 49 ratach kapitałowych, w tym 48 rat w kwocie 33 tys. zł, 49 rata w wysokości 79 tys. zł |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka łączna do kwoty 2 500 tys. zł na nieruchomościach oznaczonych: a) KW nr RZ1Z/00076860/5 w Rzeszowie i KW nr PL1P/00094893/6 w Płocku wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, b) KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9 oraz KW nr PL1P/00097363/3 (na posiadanych udziałach) w Płocku; zastaw rejestrowy na linii technologicznej nabywanej w ramach projektu dotacyjnego wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
Kredyt przeznaczony jest na sfinansowanie projektu inwestycyjnego „Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych w zakresie żywnością funkcjonalnej w firmie Makarony Polskie SA”.
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA aneks do umowy o kredyt inwestycyjny unijny, który ujednolica zobowiązania Spółki wobec banku.
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
4 400 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
10.06.2021 – 30.01.2026 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
3 971 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
Spłata kredytu nastąpi w 41 równych ratach miesięcznych, w wysokości po 107 tys. każda |
|
Zabezpieczenie kredytu |
gwarancja de minimis w wysokości stanowiącej 80% kwoty Kredytu; oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego; weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie gwarancji de minimis. |
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA aneksy do umowy o kredyt inwestycyjny, których celem było:
wydłużenie okresu dostępności kredytu,
zmiana harmonogramu spłat kredytu,
ujednolicenie zobowiązań spółki wobec banku.
Kredyt obrotowy w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
1 700 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
10.06.2021 – 30.05.2023 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
1 700 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
gwarancja de minimis w wysokości stanowiącej 80% kwoty Kredytu; oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego; weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie gwarancji de minimis. |
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA aneks do umowy o kredyt obrotowy, który ujednolica zobowiązania Spółki wobec banku.
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
12 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
07.12.2021 – 31.03.2029 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
10 752 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
Spłata kredytu nastąpi w 82 ratach miesięcznych, w następujących wysokościach: 81 rat po 144 tys. zł każda i ostatnia 82 rata wyrównująca w kwocie 96 tys. zł |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna łączna do kwoty 18 000 tys. zł na nieruchomościach spółki SAS Sp. z o.o. w Korpelach oznaczonych KW nr OL1S/00032815/5, KW nr OL1S/00039349/6, KW nr OL1S/00044965/8 wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości; zastaw rejestrowy na 100% udziałów w spółce SAS Sp. z o.o.; przystąpienie do długu przez SAS Sp. z o.o.; weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową; oświadczenie Spółki i SAS Sp. z o.o. o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
W trakcie 2022 roku spółki: Makarony Polskie SA i SAS Sp. z o.o., dokonały czynności ustanawiających zabezpieczenia przyszłe do umowy kredytu inwestycyjnego w Santander Bank Polska SA, tj.:
spółka SAS Sp. z o.o. zawarła z bankiem umowę bezwarunkowego przystąpienia do długu spółki Makarony Polskie SA wynikającego z umowy kredytu inwestycyjnego i złożyła oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 §1 pkt.5 k.p.c., a także zawarła umowę hipoteki umownej łącznej do kwoty 18,0 mln zł na nieruchomości spółki SAS położonej w Korpelach wraz z umową cesji wierzytelności z tytułu umowy ubezpieczenia budynków i budowli na ww. nieruchomości,
spółka Makarony Polskie SA, jako jedyny wspólnik spółki SAS, zawarła z bankiem umowę zastawu rejestrowego do kwoty 18,0 mln zł na 107 730 udziałach w spółce SAS, o wartości nominalnej 10,773 mln zł, stanowiących 100% kapitału zakładowego tej spółki i 100% głosów na zgromadzeniu wspólników udziałach tej spółki.
W trakcie roku 2022 roku spółka Makrony Polskie SA zawarła z bankiem Santander Bank Polska SA aneks do umowy o kredyt inwestycyjny, w wyniku którego zmianie uległ harmonogram spłat kredytu, w związku z wykorzystaniem kwoty kredytu w wysokości 11 760 tys. zł wobec limitu 12 000 tys. zł, który spółka Makarony Polskie SA mogła wykorzystać.
Kredyt w rachunku bieżącym w BNP Paribas Bank Polska SA
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
7 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
19.11.2021 - 31.10.2023 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
182 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna do kwoty 10 500 tys. zł na nieruchomościach w Częstochowie oznaczonych KW nr CZ1C/00111425/8 wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, weksel in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
Kredyt obrotowy w Santander Bank Polska SA
W trakcie 2022 roku Spółka korzystała z kredytu obrotowego o łącznej wartości 3 000 tys. zł udzielonego jej przez Santander Bank Polska SA. Zgodnie z zapisami umowy kredyt został spłacony w wymaganym terminie, w związku z czym wygasły zobowiązania wynikające z umowy pomiędzy Spółką a Bankiem.
Umowa faktoringu (pełny) w Santander Factoring Sp. z o.o.
|
Warunki umowy |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna |
7 500 tys. zł |
|
Okres obowiązywania |
Umowa zawarta na czas nieokreślony |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 1M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo faktoringu |
6 532 tys. zł |
|
Zabezpieczenie umowy |
nieodwołalne pełnomocnictwo do rachunku, weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. |
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z Santander Factoring Sp. z o.o. aneks do umowy faktoringowej, który:
podwyższył limit faktoranta z 5,5 mln zł na 7,5 mln zł,
wydłużył okres obowiązywania limitu faktoranta z 31 marca 2022 roku do 31 marca 2023 roku,
dostosował wysokość marży do warunków rynkowych.
Po zakończeniu okresu sprawozdawczego Spółka zawarła z Santander Factoring Sp. z o.o. aneks do umowy faktoringowej, który wydłużył okres obowiązywania limitu faktoranta o kolejny rok.
Stan umów kredytowych obowiązujących na dzień 31 grudnia 2022 roku, dla których stroną umów była spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. przedstawiono w poniższych tabelach:
Kredyt otwarty w rachunku bieżącym w Banku Gospodarstwa Krajowego
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
4 000 tys. zł |
|
Okres kredytowania* |
16.11.2017 – 15.11.2024 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 3M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
3 385 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
jednorazowo w dacie wymagalności zobowiązania |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna do kwoty 6 000 tys. zł na nieruchomości oznaczonej KW nr LU1U/00022979/2 w Stoczku Łukowskim wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, upoważnienie do rachunku bieżącego prowadzonego w Banku, zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń (zlokalizowane w zakładzie w Stoczku Łukowskim) wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, poręczenie spółki Makarony Polskie SA, oświadczenie spółki i Poręczyciela o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
W trakcie roku obrotowego 2022 spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego aneksy do umowy kredytu otwartego w rachunku bieżącym, które:
podniosły wysokość limitu kredytowego z 3 mln zł do 4 mln zł,
dostosowały wysokość zabezpieczeń do aktualnego zaangażowania kredytowego Banku,
dostosowały wysokość marży do aktualnie panujących warunków rynkowych,
wydłużyły termin spłaty zobowiązania z 16 listopada 2022 roku do 15 listopada 2024 roku.
Kredyt inwestycyjny w Banku Gospodarstwa Krajowego*
|
Warunki kredytowania |
31 grudnia 2022 roku |
|
Wartość umowna kredytu |
4 812 tys. zł |
|
Okres kredytowania |
08.07.2019 – 08.05.2025 |
|
Stopa procentowa |
WIBOR 3M + marża banku nie odbiegająca od standardów stosowanych przez bank |
|
Saldo kredytu |
2 495 tys. zł |
|
Harmonogram spłat |
w 54 ratach miesięcznych w kwocie po 89 tys. każda |
|
Zabezpieczenie kredytu |
hipoteka umowna do kwoty 7 218 tys. zł na nieruchomości oznaczonej KW nr LU1U/00022979/2 w Stoczku Łukowskim wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, upoważnienie do rachunku bieżącego prowadzonego w Banku, zastaw rejestrowy na zbiorze maszyn i urządzeń (zlokalizowane w zakładzie w Stoczku Łukowskim) wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia przedmiotu zastawu, weksel in blanco z wystawienia spółki wraz z deklaracja wekslową, poręczenie spółki Makarony Polskie SA, oświadczenie spółki i Poręczyciela o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego. |
* Kredyty zaciągnięte przez Stoczek Natura Sp. z o.o. w Banku Gospodarstwa Krajowego w lipcu 2019 roku przeznaczone zostały na sfinansowanie inwestycji związanej z projektem pod nazwą „Wzrost konkurencyjności Stoczek Natura Sp. o.o. wdrożenia innowacyjnych rozwiązań poprzez modernizację linii do produkcji dań gotowych w słoikach i puszkach oraz wprowadzenie do oferty firmy nowych, innowacyjnych produktów na tackach. W ramach projektu Stoczek Natura Sp. z o.o. zrealizowała zakup środków trwałych i modernizację pomieszczeń produkcyjnych.
Spółka Makarony Polskie SA udzielała poręczeń spółce zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o., a ich stan na dzień 31 grudnia 2022 roku zaprezentowano poniżej:
|
Zobowiązania obce |
Nazwa wierzyciela |
Wysokość poręczenia w tys. zł |
Data ważności |
Stan zabezpieczonego zobowiązania w tys. zł |
|
Poręczenie kredytu otwartego w rachunku bieżącym w wys. 4,0 mln zł |
Bank BGK |
6 000 |
15.05.2025 |
3 385 |
|
Poręczenie kredytu inwestycyjnego w wys. 4,8 mln zł |
Bank BGK |
4 812 |
08.11.2025 |
2 495 |
|
Poręczenie gwarancji bankowej |
Bank BGK |
335 |
16.07.2026 |
- |
|
Poręczenie gwarancji bankowej |
Bank BGK |
2 235 |
30.06.2025 |
- |
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA zawarła z Bankiem BGK aneks do umowy poręczenia kredytu otwartego w rachunku bieżącym spółki Stoczek Natura Sp. z o.o., w wyniku którego zwiększono wysokość poręczenia z kwoty 4,5 mln zł do kwoty 6,0 mln zł.
W 2022 roku spółka Makarony Polskie SA udzielała spółce Stoczek Natura Sp. z o.o. dwóch poręczeń, które wygasły w okresie sprawozdawczym w związku ze zwolnieniem gwarancji przez beneficjentów oraz zwrotem oryginałów dokumentów gwarancji. Poręczenia zabezpieczały dwie gwarancje bankowe w wysokości 0,5 mln zł i 1,5 mln zł udzielone spółce zależnej przez Bank BGK.
Spółka Makarony Polskie SA otrzymała wynagrodzenie za udzielenie poręczeń.
Spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. udzielała poręczeń spółce dominującej Makarony Polskie SA, a ich stan na dzień 31 grudnia 2022 roku zaprezentowano poniżej:
|
Zobowiązania obce |
Nazwa wierzyciela |
Wysokość poręczenia w tys. zł |
Data ważności |
Stan zabezpieczonego zobowiązania w tys. zł |
|
Poręczenie kredytu |
Santander Bank Polska SA |
15 366 |
30.12.2026 |
261 |
|
Poręczenie kredytu inwestycyjnego |
Santander Bank Polska SA |
1 359 |
Spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. otrzymała wynagrodzenie za udzielenie poręczeń.
W trakcie 2022 roku spółka Makarony Polskie SA udzielała gwarancji spółce zależnej SAS Sp. z o.o. Z gwarancji otrzymanych korzystały spółki Makarony Polskie SA, Stoczek Natura Sp. z o.o. oraz SAS Sp. z o.o.
Zestawienie gwarancji obowiązujących w spółce Makarony Polskie SA na dzień 31 grudnia 2022 roku obrazuje poniższa tabela:
|
Gwarant |
Kwota gwarancji w tys. zł |
Termin ważności gwarancji |
Przedmiot zabezpieczenia gwarancją |
Zabezpieczenie |
|
Santander Bank Polska SA |
157 |
do 31.01.2024 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową |
|
Santander Bank Polska SA |
457 |
do 31.03.2027 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
hipoteka łączna do kwoty 18 200 tys. zł na nieruchomościach Spółki w Rzeszowie (KW nr RZ1Z/00076860/5) oraz w Płocku (KW nr PL1P/00094893/6, KW nr PL1P/00097530/5, KW nr PL1P/00114158/9, KW nr PL1P/00097363/3) wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, przy czym jest to zobowiązanie przyszłe do ustanowienia zgodnie z umową; weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową; oświadczenie spółki o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego, przy czym jest to zobowiązanie przyszłe do ustanowienia zgodnie z umową |
W 2022 roku spółka Makarony Polskie SA korzystała z gwarancji w wysokości 1 011 tys. zł zabezpieczającej zobowiązania umowne Spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego, udzielonej przez Santander Bank Polska, która wygasła w okresie sprawozdawczym w związku ze zwolnieniem gwarancji przez beneficjenta oraz zwrotem oryginałów dokumentów gwarancji.
Zestawienie gwarancji obowiązujących w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2022 roku obrazuje poniższa tabela:
|
Gwarant |
Kwota gwarancji w tys. zł |
Termin ważności gwarancji |
Przedmiot zabezpieczenia gwarancją |
Zabezpieczenie |
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
335 |
do 16.01.2026 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
weksel in blanco z wystawienia spółki wraz z deklaracją wekslową; upoważnienie do rachunku bieżącego prowadzonego w Banku; poręczenie spółki Makarony Polskie SA; oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego złożone przez spółkę oraz poręczyciela |
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
2 235 |
do 31.12.2024 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania umowne spółki wynikające z zawartego kontraktu instytucjonalnego |
weksel in blanco z wystawienia spółki wraz z deklaracją wekslową; upoważnienie do rachunku bieżącego prowadzonego w Banku; poręczenie spółki Makarony Polskie SA; oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone w trybie art. 777 k.p.c. w formie aktu notarialnego złożone przez spółkę oraz poręczyciela |
W 2022 roku spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. korzystała z trzech gwarancji w wysokości 504 tys. zł, 24 tys. zł i 1 549 tys. zł, zabezpieczających zobowiązania umowne spółki, wynikające z zawartych kontraktów instytucjonalnych, udzielonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które wygasły w okresie sprawozdawczym w związku ze zwolnieniem gwarancji oraz zwrotem oryginałów dokumentów gwarancji.
Zestawienie gwarancji obowiązujących w spółce SAS Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2022 roku obrazuje poniższa tabela:
|
Gwarant |
Kwota gwarancji w tys. zł |
Termin ważności gwarancji |
Przedmiot zabezpieczenia gwarancją |
Zabezpieczenie |
|
Makarony Polskie SA |
800 |
do 30.06.2025 |
gwarancja zabezpieczająca zobowiązania spółki SAS wynikające z zawartej umowy zakupu energii elektrycznej |
|
|
Rok 2022 |
Stan na początek okresu |
Stan na |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Na świadczenia emerytalne i podobne, w tym: |
1 651 |
353 |
980 |
68 |
2 916 |
|
a) długoterminowa |
400 |
159 |
0 |
64 |
495 |
|
b) krótkoterminowa |
1 251 |
194 |
980 |
4 |
2 421 |
|
Pozostałe rezerwy, w tym: |
67 |
0 |
71 |
67 |
71 |
|
a) rezerwa na badanie sprawozdań finansowych |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
b) pozostałe |
67 |
0 |
71 |
67 |
71 |
|
Razem |
1 718 |
353 |
1 051 |
135 |
2 987 |
|
Rok 2021 |
Stan na początek okresu |
Utworzenie |
Wykorzystanie i rozwiązanie |
Stan na koniec okresu |
|
Na świadczenia emerytalne i podobne, w tym: |
1 904 |
69 |
322 |
1 651 |
|
a) długoterminowa |
398 |
2 |
0 |
400 |
|
b) krótkoterminowa |
1 506 |
67 |
322 |
1 251 |
|
Pozostałe rezerwy, w tym: |
60 |
67 |
60 |
67 |
|
a) rezerwa na badanie sprawozdań finansowych |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
b) pozostałe |
60 |
67 |
60 |
67 |
|
Razem |
1 964 |
136 |
382 |
1 718 |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks Pracy i wewnętrzne regulaminy. W związku z tym na podstawie wyceny dokonanej przez aktuariusza tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Grupa tworzy „rezerwę” (ujmowaną jako element rozliczeń międzyokresowych biernych) na niewykorzystane urlopy, które dotyczą okresów poprzedzających datę bilansową, a będą wykorzystane w przyszłości. Wielkość rezerwy zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz liczby niewykorzystanych, a przysługujących pracownikowi dni urlopu na datę bilansową.
Kalkulacja rezerwy została poczyniona dla osób obecnie zatrudnionych i nie dotyczy osób, które zostaną przyjęte do pracy w przyszłości. Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje każdemu pracownikowi, który osiągnął wiek emerytalny. Dla osób będących już emerytami bądź rencistami (którzy otrzymali odprawę) rezerwa nie jest tworzona.
|
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
|
na dzień 31.12.2022 |
na dzień 31.12.2021 |
|
|
w okresie do 1 roku |
439 |
681 |
|
w okresie od 1 roku do 5 lat |
670 |
895 |
|
Razem |
1 109 |
1 576 |
|
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
|
|
na dzień 31.12.2022 |
na dzień 31.12.2021 |
|
w okresie do 1 roku - najem |
921 |
706 |
|
w okresie do 1 roku – PWUG |
4 |
4 |
|
w okresie od 1 roku do 5 lat-najem |
1 666 |
1 486 |
|
w okresie powyżej od roku- PWUG |
1 191 |
1 187 |
|
Razem |
3 782 |
3 383 |
Wartość bilansowa środków trwałych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 3 699 tys. zł, w tym z tytułu najmu pomieszczeń kwota 2 556 tys. zł oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu kwota 1 143 tys. zł.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
w okresie do 1 roku |
807 |
744 |
|
w okresie od 1 roku do 5 lat |
0 |
465 |
|
Razem |
807 |
1 209 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek: |
43 880 |
30 792 |
|
- część długoterminowa |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
43 880 |
30 792 |
|
Zobowiązania wobec jednostek zależnych: |
0 |
0 |
|
- część długoterminowa |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
0 |
0 |
|
Zobowiązania wobec pozostałych jednostek |
0 |
0 |
|
Przedpłaty: |
5 797 |
24 |
|
Pozostałe zobowiązania: |
5 558 |
2 904 |
|
- część długoterminowa |
0 |
0 |
|
- część krótkoterminowa |
5 558 |
2 904 |
|
Zobowiązania ogółem |
55 235 |
33 720 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- wobec jednostek powiązanych |
0 |
0 |
|
- wobec pozostałych jednostek |
43 880 |
30 792 |
|
Razem |
43 880 |
30 792 |
|
Zobowiązania publiczno-prawne i pozostałe |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- podatek dochodowy od osób fizycznych |
305 |
221 |
|
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych |
1 288 |
823 |
|
- podatek Vat |
0 |
3 |
|
- wynagrodzenia |
1 074 |
875 |
|
- PFRON |
17 |
13 |
|
- podatek dochodowy od osób prawnych- CIT -8 |
2 349 |
311 |
|
- podatek od nieruchomości |
31 |
0 |
|
- pozostałe |
494 |
658 |
|
Razem |
5 558 |
2 904 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- w walucie polskiej |
42 842 |
30 123 |
|
- w walutach obcych: |
12 393 |
3 597 |
|
a) jednostka/waluta EUR |
2 642 |
782 |
|
w zł |
12 393 |
3 597 |
|
b) jednostka/waluta GBP |
0 |
0 |
|
w zł |
0 |
0 |
|
Razem |
55 235 |
33 720 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
1) Bieżące ogółem |
36 919 |
25 345 |
|
2) Przeterminowane ogółem: |
6 961 |
5 447 |
|
a) do 1 miesiąca |
6 043 |
4 070 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
904 |
1 302 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
3 |
8 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
1 |
2 |
|
e) powyżej 1 roku |
10 |
65 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług razem |
43 880 |
30 792 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Przychody przyszłych okresów |
21 056 |
22 812 |
|
- część długoterminowa |
19 501 |
21 228 |
|
- część krótkoterminowa |
1 555 |
1 584 |
Część krótko- i długoterminowa rozliczeń międzyokresowych przychodów obejmuje otrzymane przez spółki Grupy dotacje na zakup maszyn i urządzeń. Kwoty dotacji zostały przyznane w 2006, 2009, 2019, 2020 oraz w 2021 roku.
W 2022 roku Grupa uwolniła z przychodów przyszłych okresów i ujęła w pozycji pozostałe przychody operacyjne kwotę 1 756 tys. zł.
|
(w tys. zł) |
31 grudnia 2022 roku |
31 grudnia 2021 roku |
|
1. Aktywa warunkowe |
3 243 |
3 245 |
|
- otrzymanych gwarancji i poręczeń |
3 184 |
3 245 |
|
- zabezpieczenia na majątku |
0 |
0 |
|
- weksli |
59 |
0 |
|
2. Zobowiązania warunkowe |
185 337 |
158 845 |
|
- z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń |
0 |
0 |
|
- zabezpieczeń na majątku |
141 685 |
98 869 |
|
- zobowiązań wekslowych |
43 652 |
59 976 |
|
Pozycje pozabilansowe razem |
-182 094 |
-155 600 |
Wartości otrzymanych gwarancji, zabezpieczeń, zobowiązań wekslowych, hipotek i innych zobowiązań pozabilansowych w powyższej tabeli zostały zaprezentowane w maksymalnych wartościach.
W zestawieniu nieujęte są poręczenia pomiędzy podmiotami wewnątrz Grupy ze względu na brak wpływów na saldo pozycji pozabilansowych.
W 2022 roku Zarząd Spółki zarekomendował Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu, aby zysk netto za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku w wysokości 5 034 360,73 zł podzielić w następujący sposób:
wypłacić akcjonariuszom dywidendę w wysokości 0,30 zł brutto na jedną akcję,
pozostałą część zysku w kwocie przeznaczyć na kapitał zapasowy Spółki.
Zgodnie z art. 382 §3 Kodeksu spółek handlowych niniejsza rekomendacja została przedstawiona przez Zarząd do wiadomości Radzie Nadzorczej i uzyskała pozytywną opinię Rady Nadzorczej.
W dniu 30 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Makarony Polskie SA podjęło uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2021 i podziale zysku netto, w tym wypłaty dywidendy w wysokości
Decyzją Walnego Zgromadzenia spółki Makarony Polskie SA zysk netto za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku w wysokości 5 034 360,73 zł podzielony został w następujący sposób:
kwota 0,30 zł brutto na jedną akcję, to jest łącznie 3 312 021,30 zł, została przeznaczona na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy,
pozostała część zysku netto w kwocie 1 722 339,43 zł została przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki.
Dzień dywidendy został ustalony na 15 lipca 2022 roku. Dywidenda została wypłacona w dniu 30 września 2022 roku. Do dywidendy uprawnionych było 11 040 071 akcji Spółki.
Zarząd Makarony Polskie SA postanowił, że w kolejnych latach obrotowych również będzie starał się rekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, choć każdorazowo możliwość wypłaty dywidendy uzależniana będzie od wysokości osiągniętego zysku, bieżących celów inwestycyjnych i sytuacji.
W okresie 2022 roku spółki Grupy Makarony Polskie nie zawierały między sobą istotnych transakcji na warunkach innych niż rynkowe.
W ramach Grupy Makarony Polskie poszczególne spółki zawierają pomiędzy sobą transakcje kupna i sprzedaży produktów, towarów i usług. Pomiędzy spółkami funkcjonują umowy określające warunki współpracy, dostosowane do struktury organizacyjnej Grupy. Wszystkie transakcje przeprowadzane się na zasadach i warunkach rynkowych.
|
Podmiot powiązany |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych- przychody ogółem |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
||
|
Za okres |
Za okres |
Za okres |
Za okres |
|
|
od 01.01 do 31.12.2022 |
od 01.01 do 31.12.2021 |
od 01.01 do 31.12.2022 |
od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
Jednostka dominująca- Makarony Polskie S.A. |
929 |
323 |
56 085 |
27 912 |
|
od/do Stoczek Sp. z o.o. |
687 |
309 |
37 896 |
26 105 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
14 |
14 |
2 706 |
1 807 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
228 |
0 |
15 483 |
0 |
|
Podmiot powiązany |
Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
|
Jednostka dominująca- Makarony Polskie S.A. |
141 |
734 |
10 618 |
3 531 |
|
- od/do Stoczek Sp. z o.o. |
102 |
733 |
7 259 |
3 058 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
1 |
1 |
509 |
473 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
38 |
0 |
2 850 |
0 |
|
Jednostki zależne |
Sprzedaż pomiędzy jednostkami zależnymi- przychody ogółem |
Zakupy pomiędzy jednostkami zależnymi |
||
|
Za okres |
Za okres |
Za okres |
Za okres |
|
|
od 01.01 do 31.12.2022 |
od 01.01 do 31.12.2021 |
od 01.01 do 31.12.2022 |
od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
Jednostka zależne ogółem |
300 |
7 |
300 |
7 |
|
- od/do Stoczek Sp. o.o. |
4 |
4 |
296 |
3 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
296 |
3 |
4 |
4 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Jednostki zależne |
Należności pomiędzy podmiotami zależnymi |
Zobowiązania pomiędzy podmiotami zależnymi |
||
|
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
Na dzień 31.12.2022 |
Na dzień 31.12.2021 |
|
|
Jednostka zależne ogółem |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- od/do Stoczek Sp. o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
od/do MP Trade Sp. z.o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
od/do SAS Sp. z.o.o. |
0 |
0 |
0 |
0 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku spółka Makarony Polskie SA udzielała spółce zależnej Stoczek Natura Sp. z o.o. pożyczki krótkoterminowej w wysokości 2,0 mln zł, z terminem spłaty przypadającym na dzień 31 grudnia 2023 roku (spłata jednorazowo do daty wymagalności zobowiązania). Oprocentowanie pożyczki ustalone zostało w oparciu o warunki rynkowe.
W trakcie 2022 roku SAS Sp. z o.o. udzieliła spółce powiązanej MP Trade Sp. z o.o. pożyczki krótkoterminowej w łącznej wysokości 3,7 mln zł, z końcowym terminem spłaty przypadającym na dzień 30 grudnia 2023 roku. Na dzień 31 grudnia 2022 roku kwota pożyczki pozostała do spłaty wynosiła 1,0 mln zł. Oprocentowanie pożyczki ustalone zostało w oparciu o warunki rynkowe. Pożyczka została spłacona przez MP Trade Sp. z o.o. po zakończeniu okresu sprawozdawczego – w kwietniu 2023 roku.
W roku 2022 nie wystąpiły nietypowe ze względu na ich charakter, wielkość lub zakres inne pozycje niż opisane w sprawozdaniu finansowym Grupy.
Na początku 2022 roku spółka Makarony Polskie SA sfinalizowała przejęcie firmy SAS Sp. z o.o. z siedzibą w Korpelach, powstałej na skutek przekształcenia w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa wcześniej prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności.
W wyniku sfinalizowanej transakcji, Spółka od dnia 3 stycznia 2022 roku stała się właścicielem wszystkich 107 730 udziałów, o łącznej wartości nominalnej 10 773 tys. zł, w kapitale zakładowym spółki SAS Sp. z o.o. (100% kapitału zakładowego, stanowiących 100% głosów na zgromadzeniu wspólników) za łączną cenę nabycia ok. 17,01 mln zł.
Na dzień objęcia kontroli SAS Sp. z o.o. i przejścia na MSSF dokonana została wycena rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej przez niezależnego rzeczoznawcę. W wyniku rozliczenia transakcji w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy powstał zysk na okazjonalnym nabyciu skorygowany o koszty nabycia udziałów w wysokości 4 103 tys. zł.
Zakup finansowany był częściowo ze środków finansowych pozyskanych z podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję akcji serii F w kwocie 5,25 mln zł, a częściowo z kredytu inwestycyjnego w kwocie 11,76 mln zł.
Ujawnienia w zakresie nabycia spółki SAS Sp. z o.o.
Podstawową przyczyną zakupu SAS Sp. z o.o. jest rozwój Grupy Makarony Polskie przez zwiększenie jej potencjału gospodarczego opartego na przejęciu konkurencyjnej firmy o podobnym profilu działalności, a tym samym zwiększenie mocy produkcyjnych. Dodatkowe moce produkcyjne przejętego zakładu pozwolą na sprzedaż przez Grupę Makarony Polskie ok. 50 tys. ton produktu końcowego, z możliwością rozbudowy przejętego zakładu o dodatkowe linie produkcyjne w przyszłości. Pozwoli to uzyskać lepszą pozycję konkurencyjną na ogólnokrajowym rynku sprzedaży makaronów, w szczególności dzięki korzystniejszym warunkom zakupu surowców (mąka, masa jajowa) do produkcji makaronu, dzięki efektowi skali.
Za przejęciem przemawiały trzy główne czynniki:
1. dobra cena - firma SAS Sp. z o.o. była przedsiębiorstwem rodzinnym, prowadzonym na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności, w którym zaistniał problem sukcesji pokoleniowej, albowiem przedsiębiorca prowadzący to przedsiębiorstwo osiągnął w roku 2021 wiek emerytalny, natomiast jego zstępni nie byli zainteresowani prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Stwarzało to warunki sprzyjające do wynegocjowania uczciwej ceny bazującej na wartości rynkowej firmy z pominięciem wartości sentymentalnej dla sprzedającego;
2. szybkość i efektywność zwiększenia mocy produkcyjnych Grupy – SAS Sp. z o.o. to dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo produkcyjne. Sposób prowadzenia zakładu jest bardzo zbliżony do standardów wdrożonych w grupie Makarony Polskie. Zakup zakładu SAS pozwolił na pozyskanie w pełni funkcjonującego zakładu wraz z dobrze przeszkoloną załogą co w znaczący sposób ogranicza koszty i czas jaki byłby wymagany do osiągnięcia porównywalnych efektów gdyby Grupa miała rozbudowywać swoje moce w sposób organiczny;
3. przejęcie znaczącego konkurenta i jego klientów – zakup SAS Sp. z o.o. pozwolił Grupie na pozyskanie nowych klientów jak i zachowanie równowagi na rynku makaronów rozumianej jako nie zwiększanie mocy produkcyjnych na rynku makaronów, które mogłoby prowadzić do presji cenowej.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Makarony Polskie w skład której wchodzi SAS Sp. z o.o. wygenerowała ok. 328,9 mln zł przychodów i zysk na poziomie ok. 24,5 mln zł. Spółka SAS Sp. z o.o. od dnia nabycia wygenerowała przychody na poziomie 85,2 mln zł jednocześnie wypracowując zysk na poziomie 9,8 mln zł. W związku z faktem iż nabycie miało miejsce 3 stycznia 2022 roku przyjęto, że powyższe wartości odzwierciedlają osiągnięte przychody oraz zysk netto spółki za 2022 rok.
Z dniem 1 stycznia 2022 roku spółka SAS zmieniła zasady rachunkowości, wprowadzając Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Efektem była wycena majątku trwałego według wartości godziwych, która wykazała wzrost wartości aktywów trwałych wycenianych według cen rynkowych. W wyniku transakcji zakupu spółki SAS Sp z o.o. Grupa Makarony Polskie wygenerowała zysk nadzwyczajny w kwocie 4,1 mln zł.
Poniżej Sprawozdanie z sytuacji finansowej spółki SAS Sp. z o.o.:
|
AKTYWA (w zł) |
3 stycznia 2022 roku |
|
AKTYWA TRWAŁE |
19 638 288,84 |
|
Wartości niematerialne i prawne |
- |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
19 638 288,84 |
|
Należności długoterminowe |
- |
|
Inwestycje długoterminowe |
- |
|
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
- |
|
AKTYWA OBROTOWE |
10 400 051,27 |
|
Zapasy |
3 053 653,85 |
|
Należności krótkoterminowe |
5 795 585,18 |
|
Inwestycje krótkoterminowe |
118 010,44 |
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
23 982,00 |
|
Aktywa do zbycia |
1 408 819,80 |
|
SUMA AKTYWÓW |
30 038 340,11 |
|
PASYWA (w zł) |
3 stycznia 2022 roku |
|
KAPITAŁ (FUNDUSZ) WŁASNY |
21 212 763,07 |
|
Kapitał (fundusz) podstawowy |
10 773 000,00 |
|
Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna) |
- |
|
Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna) |
- |
|
Kapitał (fundusz) zapasowy |
- |
|
Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny |
12 553 376,62 |
|
Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe |
- |
|
Zysk (strata) z lat ubiegłych |
- 1 768 449,36 |
|
Zysk (strata) netto |
- 345 164,19 |
|
Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) |
|
|
ZOBOWIĄZANIA I REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA |
8 825 577,04 |
|
Rezerwy na zobowiązania |
3 216 602,06 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
495 733,22 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
5 059 520,07 |
|
Rozliczenia międzyokresowe |
53 721,69 |
|
SUMA PASYWÓW |
30 038 340,11 |
Spółka SAS Sp. z o.o. w okresie od 3 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wygenerowała następujące przychody oraz zysk netto:
|
(w zł) |
od 3 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku |
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w tym: |
85 237 135,75 |
|
Zysk netto |
9 856 617,40 |
W lipcu 2022 roku zawarty został list intencyjny pomiędzy Spółką, a spółką KSG Agro SA („List intencyjny”), dotyczący określenia zasad nawiązania przez strony współpracy gospodarczej w zakresie handlu olejami i zbożami, a także współpracy w innych obszarach produkcji rolnej.
Intencją stron jest w szczególności nawiązanie współpracy w zakresie importu oleju rzepakowego i słonecznikowego z Ukrainy, ich przetwórstwa i obrotu w Polsce i/lub krajach trzecich.
List intencyjny nie stanowi umowy zobowiązującej, a wyraża jedynie wolę rozpoczęcia rozmów dotyczących wzajemnej współpracy stron w zakresie i na warunkach w nim zakreślonych. Termin obowiązywania Listu intencyjnego, nie został określony.
W ramach współpracy pomiędzy spółkami Grupy Makarony Polskie oraz sieciami Biedronka (Jeronimo Martins Polska SA) i Lidl w sklepach tych sieci oferowane są różnego rodzaju produkty wyprodukowane przez Grupę.
|
Imię i nazwisko |
Funkcja |
Za okres od 01.01 do 31.12.2022 |
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
||
|
stałe |
zmienne |
stałe |
zmienne |
||
|
Zenon Daniłowski |
Prezes Zarządu |
600 |
854 |
507 |
479 |
|
Razem |
1 454 |
986 |
|||
|
Imię i nazwisko |
Funkcja |
Za okres |
Za okres |
|
Roman Sobiecki |
Przewodniczący Rady Nadzorczej IX i X kadencji |
35 |
26 |
|
Ahmed Khalil |
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej IX i X kadencji |
33 |
24 |
|
Wiesław Wasilewski |
Członek Rady Nadzorczej |
29 |
21 |
|
Janusz Pierun |
Członek Rady Nadzorczej |
14 |
21 |
|
Marek Rocki |
Członek Rady Nadzorczej |
29 |
21 |
|
Michał Słomkowski |
Członek Rady Nadzorczej |
29 |
21 |
|
Razem |
|
169 |
134 |
W spółce nie występują zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób nadzorujących, ani zobowiązania zaciągnięte w związku z tymi emeryturami.
Członkowie Rady Nadzorczej otrzymują wynagrodzenie za każde posiedzenie Rady Nadzorczej, w którym wezmą udział.
Członkowie Rady Nadzorczej Makarony Polskie SA nie pobierali wynagrodzeń w spółkach zależnych. Prezes Zarządu Makarony Polskie SA nie pobierał wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w spółce MP Trade Sp. z o.o.
Spółka nie udzielała pożyczek członkom Zarządu i Rady Nadzorczej Makarony Polskie SA.
Wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej na Ukrainie na działalność i wyniki finansowe Grupy Makarony Polskie jest widoczny w kilku obszarach:
wzrosty cen oraz pojawienie się problemów z dostępnością niektórych kluczowych surowców i materiałów (np. mąki, masa jajowa, opakowania foliowe i kartonowe) – w związku ze wzrostem popytu oraz zawirowaniami w łańcuchu dostaw (np. utrudnienia w handlu z Ukrainą) mogą mieć negatywne przełożenie na efektywność bieżącej działalności operacyjnej. Wcześniej – naprzemiennie – jeden składnik kosztów rósł, drugi spadał, a trzeci był stabilny, przez co można było amortyzować wahania cen i w dłuższej perspektywie czasu podwyżka cen, jeśli była, to kilkuprocentowa. Od początku 2022 roku wszystkie koszty rosną jednocześnie i to z tygodnia na tydzień, więc zmiany cen sięgają obecnie nawet kilkudziesięciu procent,
wzrost cen energii, gazu i paliw kopalnych w związku z sytuacją globalną (trwający „kryzys energetyczny”),
absencje wśród załogi – wybuch wojny spowodował, że wielu obywateli Ukrainy (zarówno mężczyzn, jak również kobiet), którzy pracowali w Polsce zdecydowało się na powrót do ojczyzny - na front lub do pozostawionych rodzin. Wyzwaniem dla firm stało się znalezienie dla nich zastępstw w krótkim czasie. Obecnie ryzyko to zostało częściowo zniwelowane decyzją polskiego rządu o dopuszczeniu uchodźców ukraińskich do polskiego rynku pracy,
presja ze strony otoczenia biznesowego zmusiła Grupę do renegocjacji kontraktów i zmiany sposobu ustalania cen dla klientów B2B - od czasu wybuchu wojny na Ukrainie spółki Grupy przyjęły strategię ustalania cen w okresach jedno lub maksymalnie dwu tygodniowych z możliwością utrzymania cen sprzedaży w kolejnych okresach pod warunkiem stabilizacji rynkowych cen surowców i opakowań,
instytucje ubezpieczeniowe wycofują się z ubezpieczania kontraktów z klientami ukraińskimi, co wpływa na ograniczone możliwości udzielania kredytu kupieckiego dla klientów ukraińskich i wymusza współpracę na zasadach przedpłaty,
zwiększony popyt na makaron i inne produkty o długim okresie przydatności ze strony ukraińskich klientów – do tej właśnie grupy towarów kwalifikują się produkty oferowane przez spółki Grupy.
znaczące wahania na rynku walut stawiają firmę przed niespotykanymi wcześniej wyzwaniami jakimi jest planowanie długoterminowej strategii zakupów i obrotów walutą obcą w euro (EUR) i dolarach (USD).
Niezwłocznie po wybuchu wojny w Ukrainie w Grupie Makarony Polskie wdrożono dodatkowe procedury mające zabezpieczyć ciągłość produkcji i ograniczyć ryzyko braku surowca, opakowań i niedoborów kadrowych wśród załogi. Procedury te poddawane są systematycznej walidacji oraz modyfikowane w zależności od potrzeb i rozwoju sytuacji w Ukrainie.
Zarząd Makarony Polskie SA uważnie monitoruje sytuację związaną z wojną w Ukrainie celem podejmowania działań mających na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu sytuacji geopolitycznej na funkcjonowanie Spółki i Grupy w obszarze bezpieczeństwa, płynności finansowej oraz osiąganych wyników. W ocenie Zarządu obecna sytuacja finansowa Spółki i Grupy nie zagraża kontynuacji działalności Grupy w kolejnych okresach.
Sytuacja na Ukrainie nie wpływa dotychczas istotnie na działalność Spółki. Udział rynku ukraińskiego w całości przychodów ze sprzedaży Spółki wynosi ok. 11%. W ocenie Zarządu w Grupie nie występują zagrożenia, które uniemożliwiłby regulowanie zaciągniętych zobowiązań. Grupa nie odnotowuje problemów ze spłatą należności przez swoich kontrahentów (nie zidentyfikowano zmian w zakresie ściągalności należności). Grupa nie zidentyfikowała wzrostu ryzyk w zakresie wyceny i zalegania zapasów. Na dzień publikacji sprawozdania Spółka nie identyfikuje istotnych ryzyk braku wywiązania się z kowenantów finansowych w umowach kredytowych w związku z wojną w Ukrainie.
Na ten moment, mimo trwającej od wielu miesięcy wojny, trudno jest przewidzieć dalszą eskalację sytuacji wojennej na Ukrainie i jej wpływu na sytuację Spółki i Grupy Makarony Polskie.
Akwizycja na początku 2022 roku spółki SAS Sp. z o.o., konkurencyjnego producenta makaronu, który jest w piątce największych producentów makaronów jajecznych w kraju, przyczyniła się do zwiększenia potencjału produkcyjnego spółki Makarony Polskie SA, pozwoli efektywnej wykorzystać ten potencjał, wzbogaci portfolio produktów, o bardzo popularne na polskim rynku makarony „gniazda”,
makaron walcowany jajeczny posiada lepsze walory smakowe niż makaron tłoczony (w stylu włoskim), charakteryzuje się wyższą ceną sprzedaży, co w opinii Spółki pozwoli zwiększyć przychody oraz poprawić poziom marżowości sprzedaży, a w konsekwencji pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie Grupy w dłuższej perspektywie czasu,
akwizycja umocniła Grupę na pozycji lidera w segmencie makaronów walcowanych jajecznych (wykorzystywanych chętnie w Polsce i Europie Środkowej np. do zup) i pozycji wicelidera na rynku makaronów w Polsce,
na dzień objęcia kontroli spółki SAS Sp. z o.o. i przejścia na MSSF dokonana została wycena rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej przez niezależnego rzeczoznawcę. W wyniku rozliczenia transakcji w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy powstał zysk na okazjonalnym nabyciu skorygowany o koszty nabycia udziałów w wysokości 4 103 tys. zł.
Grupa stosuje w sposób ciągły zasady zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej, wyniku finansowego oraz rentowności:
Zasada kontynuacji – polegająca na przyjęciu założenia przy wycenie aktywów i pasywów oraz ustalaniu wyniku finansowego, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność gospodarczą w nie zmniejszonym istotnie zakresie, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym.
Zasada memoriału – polegająca na zaliczaniu do danego okresu wszystkich osiągniętych w nim przychodów oraz związanych z nimi kosztów, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest prezentowane w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym jednostki prowadzą działalność; złoty polski (zł) jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą jednostki, a wszystkie wartości, o ile nie jest to wskazane inaczej, podane są w tysiącach złotych (tys. zł).
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu
o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe Grupa działa w następujących segmentach sprawozdawczych: makarony, przetwory mięsno -warzywne, przetwory warzywne i farsze, przetwory owocowe i pozostałe.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechaną stanowią zakwalifikowane do tej kategorii aktywa lub ich grupy, które ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w kwocie niższej z dwóch wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży. Od momentu zaliczenia aktywów przeznaczonych do sprzedaży Grupa zaprzestaje dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostki zamierzają wykorzystać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne
w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostek. Ujmowane są według cen nabycia lub kosztów poniesionych na ich wytworzenie, rozbudowę bądź modernizację po pomniejszeniu o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne, a także odpisy z tytułu utraty ich wartości. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne, jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych. Wartość początkowa rzeczowych aktywów trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika do stanu zdatnego do użytkowania (rozbudowa i/lub budowa, modernizacja, koszty finansowania zewnętrznego). Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do użytkowania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają sprawozdanie z całkowitych dochodów w momencie ich ponoszenia. Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje jako odrębny środek trwały (tam, gdzie jest to właściwe) tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć.
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są między innymi:
nieruchomości, tj. grunty, budynki oraz obiekty inżynierii wodnej i lądowej,
nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntu,
maszyny i urządzenia,
środki transportu,
pozostałe ruchome środki trwałe.
Rzeczowe aktywa trwałe są amortyzowane metodą liniową w okresie przewidywanego użytkowania danego środka trwałego. Amortyzacja środków trwałych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Amortyzacja rozpoczyna się gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania, natomiast amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą z dat: gdy środek trwały zostaje zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub gdy zostaje usunięty z ewidencji bilansowej, zgodnie z wytycznymi zawartymi w MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana” lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej. Metoda amortyzacji, stawka amortyzacyjna oraz wartość końcowa podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Wszelkie wynikające z przeprowadzonej weryfikacji zmiany ujmuje się jako zmianę szacunków, Środki trwałe o wartości poniżej 1000 zł są umarzane jednorazowo w miesiącu, w którym oddano je do użytkowania, z wyjątkiem grupy aktywów o jednostkowej wartości poniżej 3 500 zł, które są umarzane w okresie ich ekonomicznego użytkowania, jeżeli jest to istotne.
Amortyzację środków trwałych nalicza się metodą liniową w celu rozłożenia ich wartości początkowej pomniejszonej o wartość końcową, przez szacowane okresy ich użytkowania. Weryfikacji wartości końcowych i okresów użytkowania środków trwałych oraz stosownych korekt dokonuje się co najmniej na koniec każdego roku finansowego. okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
budynki i budowle: od 10 do 40 lat
maszyny i urządzenia: od 5 do 25 lat
środki transportu: od 5 do 10 lat
pozostałe środki trwałe: od 4 do 25 lat.
Inwestycje w obcych środkach trwałych amortyzuje się przez okres trwania umowy najmu, nie dłużej jednak niż przez okres ich użytkowania.
Grunty nie są amortyzowane.
Amortyzację od tak ustalonych wartości ujmuje się w wyniku finansowym okresu.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania
z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Późniejsze nakłady na środek trwały zwiększają jego wartość księgową, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że Grupa uzyska z tego tytułu korzyści ekonomiczne, a koszt tego środka trwałego można wiarygodnie wycenić.
Środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu finansowego amortyzowane według takich samych zasad jak stosowane dla własnych aktywów. W sytuacji jednak gdy brak wystarczającej pewności, że Grupa uzyska tytuł własności przed końcem okresu leasingu, wówczas dany składnik jest amortyzowany przez krótszy w dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu.
Umowy leasingowe zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego.
Środki trwałe w leasingu MSSF -16- użytkowane na mocy umów najmu powierzchni biurowych i magazynowej oraz nabytego prawa wieczystego użytkowania gruntu amortyzowane według zasad stosownych dla aktywów trwałych tj.:
dla umów o określonym terminie obowiązywania oraz prawa wieczystego użytkowania do dnia obowiązywania umowy lub prawa,
dla umów bezterminowych –„ zgodnie z najlepszą wiedzą Kierownictwa odnośnie przewidywanego okresu najmu”,
Grupa do portfeli leasingowych o wystarczająco podobnych cechach stosuje jedną stopę dyskonta,
umowy leasingowe zawarte na okres krótszy niż 12 miesięcy nie są ujmowane jako leasing.
Amortyzację nalicza się metodą liniową w celu rozłożenia ich wartości początkowej pomniejszonej o wartość końcową, przez okresy ich użytkowania.
Za środki trwałe w budowie uznaje się środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego i wycenia się je w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy
i przekazania środka trwałego do używania.
Środki trwałe w budowie, prezentowane są w sprawozdaniu finansowym po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ewentualnie odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia obejmuje opłaty oraz dla odpowiednich aktywów, koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z MSR 23.
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Wartości niematerialne obejmują aktywa Grupy, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne, które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki.
Za wartości niematerialne uznaje się:
prawa majątkowe (w tym licencje, programy komputerowe, koncesje, autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne),
prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, know-how,
wartość firmy,
koszty zakończonych prac rozwojowych, których wynik zostanie wykorzystany do produkcji nowych lub ulepszonych produktów lub technologii.
Wartości niematerialne nabyte od jednostki gospodarczej w ramach oddzielnej transakcji są aktywowane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia (koszty zakończonych prac rozwojowych). Z wyjątkiem prac rozwojowych, wartości niematerialne wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie, nie są ujmowane w aktywach, a nakłady Wydatki dotyczące wartości niematerialnych, które nie powodują ulepszenia lub przedłużenia okresu ich użytkowania są ujmowane jako koszty w momencie ich poniesienia.
W przeciwnym wypadku są kapitalizowane. Tak określoną wartość wykazuje się w sprawozdaniu finansowym w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej w wartości netto tj. po pomniejszeniu o skumulowane odpisy amortyzacyjne, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Okres użytkowania wartości niematerialnych, w zależności od ich rodzaju jest ograniczony lub nieokreślony.
W przypadku gdy jest on ograniczony amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu i metody amortyzacji weryfikowane są na koniec każdego roku obrotowego. Jeśli prognozowany okres użytkowania składnika aktywów różni się znacząco od poprzednich szacunków, dokonuje się zmiany okresu amortyzacji.
Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
licencje na oprogramowanie: od 2 lat do 5 lat,
prawa majątkowe: od 2 lat do 10 lat.
Grupa nie amortyzuje wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Poddawane są one corocznym testom na utratę wartości oraz analizie czy nie zaistniały przesłanki do uznania tych aktywów jako używane przez nieokreślony okres czasu.
Skutki utraty wartości, wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w koszty działalności operacyjnej.
Na każdy dzień bilansowy Spółki z Grupy dokonują przeglądu wartości bilansowej składników majątku trwałego. W przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości posiadanych składników rzeczowego majątku trwałego i wartości niematerialnych szacowana jest wartość odzyskiwana danego składnika aktywów. Ustalone kwoty odpisów aktualizujących obniżają wartość bilansową aktywu, którego dotyczą i wykazywane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Wysokość odpisów aktualizujących ustala się jako nadwyżkę wartości bilansowej tych składników nad ich wartością odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej
z następujących wartości: cenie sprzedaży netto pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, oszacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Dla składników aktywów, które samodzielnie nie generują przepływów pieniężnych, wartość odzyskiwalna szacowana jest w proporcji do wartości ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Dokonane odpisy aktualizujące ulegają odwróceniu w przypadku ustąpienia przyczyn uzasadniających ich utworzenie. Skutki odwrócenia odpisów aktualizujących odnoszone są w rachunek zysków i strat, za wyjątkiem kwot uprzednio obniżających kapitał z aktualizacji wyceny, które korygują ten kapitał do wysokości dokonanych obniżeń.
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Jednostka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Jednostka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:
należności handlowe,
pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
środki pieniężne i ekwiwalenty.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Do kategorii instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje instrumenty pochodne.
Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
W sytuacji, gdy Grupa:
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
Utrata wartości aktywów finansowych – polityka rachunkowości
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default) następuje w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 365 dni.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Należności wykazywane są zależnie od przewidywanego umową terminu spłaty jako:
długoterminowe - gdy termin spłaty jest dłuższy niż rok licząc od dnia bilansowego,
krótkoterminowe - gdy spłata ma nastąpić w okresie nie dłuższym niż rok od dnia bilansowego.
Należności handlowe ujmuje się początkowo według wartości godziwej tj. według kwot pierwotnie zafakturowanych, a następnie wycenia się je według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu) metodą efektywnej stopy procentowej, pomniejszając je przy tym o odpisy z tytułu utraty wartości.
Rozrachunki wyrażone w walutach obcych w ciągu okresu sprawozdawczego są wyceniane wg średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Prezesa NBP, obowiązującego w dniu przeprowadzenia transakcji, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym Grupę dokumencie ustalony został inny kurs.
Na dzień bilansowy należności wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i są wyceniane po obowiązującym na dany dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Pożyczki to nie będące instrumentami pochodnymi aktywa finansowe o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, które nie są notowane na aktywnym rynku. Do pożyczek zalicza się aktywa finansowe powstałe na skutek wydania bezpośrednio drugiej stronie kontraktu środków pieniężnych, towarów lub usług, z wyjątkiem aktywów finansowych przeznaczonych do sprzedaży w krótkim terminie. Do pożyczek zalicza się pożyczki udzielone jednostkom oraz transakcje na bonach skarbowych typu „buy sell back”. Pożyczki zalicza się do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych. Pożyczki udzielone są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o odpisy z tytułu utraty wartości. Odsetki naliczone ujmowane są w przychodach finansowych w okresie, którego dotyczą. Grupa tworzy odpisy aktualizujące na wartość naliczonych wątpliwych odsetek w momencie ich naliczenia.
Zapasy to aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mające postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcji lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe, półfabrykaty oraz produkcję w toku.
Zapasy materiałów oraz towarów są wyceniane na dzień bilansowy według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) lub możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Cena sprzedaży netto stanowi cenę sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszoną o oszacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku (rabaty i upusty, koszty związane z przystosowaniem zapasów do sprzedaży).
Na dzień bilansowy wycena produktów gotowych odbywa się na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia z zastosowaniem zasad ostrożnej wyceny.
Jeżeli cena nabycia lub techniczny koszt wytworzenia zapasów jest wyższy niż możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto, jednostka dokonuje odpisów aktualizacyjnych, które korygują koszt własny sprzedaży.
Rozchód materiałów, towarów oraz wyrobów gotowych z magazynu odbywa się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła (wytworzyła) – metoda fifo.
Grupa aktywuje i dokonuje rozliczania w czasie poniesionych wydatków, bądź zużycia składników majątkowych, które dotyczą okresów następujących po miesiącu, w którym je poniesiono.
Do czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów Grupa zalicza się m. in:
koszty i opłaty odnoszące się do konkretnych okresów (podatki, opłaty, ubezpieczenia, prenumeraty,),
opłacane z góry koszty reklamy publicznej w mediach,
rozliczane w czasie koszty finansowe (pobrane z góry odsetki lub prowizje bankowe, wydatki związane z nabywaniem udziałów i koszty połączeń do chwili rozliczenia inwestycji).
Kapitały własne są tworzone i wykazywane zgodnie z przepisami prawa oraz statutem/umowami Grupy.
Na kapitały własne składają się:
kapitał podstawowy Spółki, wykazywany jest w wartości nominalnej zarejestrowanych akcji, wynikającej ze statutu Spółki i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego,
kapitał zapasowy (ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, kapitał zapasowy tworzony ustawowo – do wysokości 1/3 kapitału akcyjnego, kapitał zapasowy tworzony zgodnie ze statutem pochodzący z podziału zysku oraz
z przeniesienia kapitału rezerwowego z aktualizacji wyceny sprzedanych
i zlikwidowanych środków trwałych,
zyski/straty zatrzymane, na które składa się niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych,
zysk lub strata netto.
Koszty emisji akcji poniesione przy założeniu Spółki lub podwyższeniu kapitału zakładowego, zmniejszają kapitał zapasowy do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji, a pozostałą ich część zalicza się do kosztów finansowych.
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w zamortyzowanym koszcie. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.
Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami. Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, ZUS itp. oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego świadczenia.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie wywiera istotny wpływ na kwotę utworzonej rezerwy, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne ceny rynkowe wartości pieniądza w czasie, oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem.
Grupa w szczególności tworzy rezerwy na:
pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z operacji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego,
przyszłe zobowiązania z tytułu świadczeń na rzecz pracowników, w szczególności na odprawy emerytalne i rentowe,
niewykorzystane urlopy.
Zdecydowana większość pracowników zatrudnionych przez Grupę jest uprawniona do świadczeń emerytalnych po okresie zatrudnienia. Płatnikiem przyszłych świadczeń emerytalnych jest zarówno Grupa jak i odrębne fundusze emerytalne. W przypadku programu emerytalnego realizowanego przez fundusz emerytalny zobowiązanie Grupy ogranicza się do wpłaty ustalonych składek.
W przypadku programu świadczeń emerytalnych realizowanego przez Grupę na rzecz jej pracowników, Grupa jest zobowiązana do świadczenia ściśle określonych, przyszłych świadczeń emerytalnych w postaci odprawy emerytalnej lub rentowej.
Świadczenia związane z uiszczeniem określonych składek, które na rzecz pracowników przekazywane są do funduszy emerytalnych obciążają koszty działalności podstawowej
w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą. Różnica między zarachowanymi kosztami
z tytułu świadczeń a wartością przekazanych składek do funduszy emerytalnych w danym okresie sprawozdawczym została ujęta w bilansie jako należności lub zobowiązania.
Grupa stosuje wycenę aktuarialną (w oparciu o wycenę sporządzoną przez niezależnego doradcę aktuarialnego) w celu ustalenia wartości bieżącej przyszłych zobowiązań oraz związanymi z nimi kosztów bieżącego okresu. Wycena rezerw na świadczenia pracownicze dokonywana jest w oparciu o metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych z uwzględnieniem wymogów Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a w szczególności MSR 19.
Rezerwy wyceniane są w oparciu o wartość bieżącą przyszłych zobowiązań jednostek z tytułu świadczeń pracowniczych.
Podstawą wyceny są uregulowania wewnętrzne Grupy, a w szczególności Regulamin Wynagradzania oraz odpowiednie przepisy prawa.
Umowy leasingu finansowego, oraz umowy najmu –MSSF -16 które przenoszą na Grupę zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania lub najmu przedmiotu leasingu, są ujmowane w aktywach Grupy na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z dwóch wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenia salda zobowiązania z tytułu leasingu w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane bezpośrednio w ciężar sprawozdania z całkowitych dochodów. Środki trwałe używane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane jednym z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu lub najmu.
Przychody z umów z klientami – polityka rachunkowości stosowana
Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
zidentyfikowano umowę z klientem,
zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
określono cenę transakcji,
dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz
zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupa – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Spółce dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.
wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).
Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z udzielaniem upustów, rabatów.
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Jednostka szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości oczekiwanej.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).
Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Jednostka nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Jednostka występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W taki przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Istotny komponent finansowania
W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa oceniła, że umowy zawierają istotny element finansowania. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.
Grupa zdecydowała się nie korygować przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Grupa nie wydzieliła istotnego elementu finansowania.
Wynagrodzenie niepieniężne
W przypadku umów, w których klient zobowiązał się do zapłaty wynagrodzenia w formie innej niż pieniężna, Grupa w celu ustalenia ceny transakcyjnej wycenia wynagrodzenie niepieniężne (lub przyrzeczenie zapłaty wynagrodzenia niepieniężnego) w wartości godziwej. W sytuacji, gdy Grupa nie może racjonalnie oszacować wartości godziwej wynagrodzenia niepieniężnego, wycenia je pośrednio przez odniesienie do indywidualnej ceny sprzedaży dóbr lub usług przyrzeczonych klientowi (lub klasie klientów) w zamian za wynagrodzenie.
Gwarancje
Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.
Niektóre niestandardowe umowy z klientami zawierają gwarancje rozszerzone. Gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują np. usługi doradcze. Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta. Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy jako koszty w momencie ich poniesienia, jeśli okres amortyzacji składnika aktywów, który w przeciwnym razie zostałby ujęty przez Grupę, wynosi jeden rok lub krócej. Składnik aktywów jest systematycznie amortyzowany, z uwzględnieniem okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi jest powiązany. Grupa dokonuje aktualizacji okresu amortyzacji, aby odzwierciedlić istotną zmianę oczekiwanego okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi powiązany jest składnik aktywów.
Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Należności
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9, a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania.
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Podstawa opodatkowania różni się od zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu
i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą uwzględnione w rozliczeniu podatkowym. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o przepisy i stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej podatek dochodowy jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych
i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, ulgi i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Przychody, koszty i aktywa są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
należności i zobowiązań, które są wykazywane w sprawozdaniu z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych, jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
Obecna sytuacja finansowa Grupy, jej potencjał produkcyjny oraz pozycja rynkowa stwarzają szanse dla dalszego rozwoju, istnieje jednak wiele czynników, szczególnie o charakterze zewnętrznym, które bezpośrednio bądź pośrednio mogą mieć wpływ na wyniki finansowe osiągane w kolejnych latach.
Ryzykiem mogą być ewentualne zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych konsumentów, spowodowane np. sytuacją makroekonomiczną (inflacja) lub geopolityczną (wojna na Ukrainie). Przykładowo zubożenie społeczeństwa w wyniku stałego wzrostu cen i kosztów codziennego funkcjonowania może skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na produkty tańsze i nisko marżowe, zmuszając producentów i dostawców do agresywnej konkurencji cenowej.
Trendy rynkowe są monitorowane na bieżąco. Spółki Grupy szybko i elastycznie dopasowują do nich swoją ofertę, zarówno pod kątem samych produktów, jak i technologii ich wytworzenia. Aktualna oferta produktowa Grupy jest modyfikowana zgodnie z tendencjami rynkowymi.
Wszystkie obszary działalności Grupy Makarony Polskie należą do segmentów silnie konkurencyjnych. Istnieje ryzyko, iż nasilone działania konkurentów, przejawiające się głównie w pogarszaniu warunków handlowych wpłyną na rentowność i przychody Grupy, mogą wpłynąć na realizację celów zakładanych przez Grupę. Wszystkie działania otoczenia konkurencyjnego są na bieżąco monitorowane i analizowane, co pozwala na szybkie reagowanie w zakresie ewentualnych zagrożeń. Grupa stara się zminimalizować to ryzyko poprzez dywersyfikację działalności oraz rozwój produktów innowacyjnych (funkcjonują zespoły, których celem jest prowadzenie projektów R&D).
Większość przychodów Grupa realizuje poprzez współpracę ze zorganizowanymi i scentralizowanymi decyzyjnie sieciami handlowymi. Ewentualny brak ciągłości współpracy z odbiorcami może wpłynąć na wysokość przychodów. Niektóre umowy handlowe nie zawierają ściśle określonej wielkości estymowanych zakupów jakich odbiorca dokona w czasie obowiązywania kontraktu. Istnieje ryzyko, że odbiorcy złożą zamówienia odbiegające ilościowo od przyjętych przez Grupę planów miesięcznych. Może to spowodować brak możliwości zaspokojenia popytu lub niepełne wykorzystanie mocy produkcyjnych, co będzie miało swoje przełożenie na realizowane wyniki.
W ocenie Grupy ryzyko uzależnienia od odbiorców nie jest znaczące, ponieważ spółki Grupy prowadzą systematyczne działania w kierunku dywersyfikacji odbiorców i zwiększania liczby tzw. średnich klientów.
Grupa Makarony Polskie konsekwentnie stara się realizować swoją strategię w zakresie zabezpieczania cen surowca długoterminowymi kontraktami zakupowymi, w okresach rocznych i półrocznych, co pozwala zapobiegać znaczącym spadkom rentowności produkowanego makaronu. Niestety dynamiczne zmiany cen jakie występują obecnie na światowych rynkach powodują, że dostawcy bardzo ostrożnie i niechętnie podchodzą do zawierania tego typu umów.
Ceny zakupu mąk z pszenic miękkich rosły nieprzerwanie przez cały 2021 rok. Wzrosty cen kontynuowane były również w 2022 roku w oparciu o wzrosty cen pszenicy. Cena pszenicy na giełdzie paryskiej wzrosła z poziomu 209,25 Eur/t w kwietniu 2021 roku (01.04.2021) do poziomu 280,00 Eur/t na koniec czwartego kwartału 2021 roku (30.12.2021). W momencie rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie, pod koniec marca 2022 roku, ceny pszenicy gwałtownie wzrosły do poziomu 384,50 Eur/t osiągając poziom nie mający odpowiednika we wcześniejszych latach. Pomimo udanych żniw wysokie ceny na rynkach zbóż utrzymały się do końca 2022 roku osiągając na koniec grudnia poziom ok. 315 EUR/1t (27.12.2022). Informacja o kolejnych wzrostach cen nośników energii powoduje, że producenci zbóż bardzo usztywnili się jeśli chodzi o sprzedaż ziarna. Tym samym utrzymywała się wysoka cena mąki.
Wysokie ceny utrzymują się również na rynku mąki z pszenicy durum – ceny semoliny osiągają poziom niespotykany dotychczas. Przed żniwami 2022/2023 popyt na pszenicę durum, a tym samym semolinę, przewyższył podaż, co doprowadziło do wzrostów cen. Potwierdzone informacje o dobrych prognozach zbiorów, szczególnie w Kanadzie, wpłynęły pozytywnie na ustabilizowanie ceny mąki z pszenicy durum w kolejnym sezonie, przy czym stabilizacja cen nastąpiła na wysokim poziomie. Prognozuje się lekki spadek cen na pszenicę durum i tym samym na semolinę. Elementem, który może skutecznie zakłócić cenową stabilizację na rynku pszenicy durum w pierwszej połowie 2023 roku jest znaczący wzrost kosztu frachtu oraz nośników energii.
Poniższy wykres przedstawia kształtowanie się cen zbóż miękkich w Polsce w ostatnich latach:
Źródło: Tygodniowy raport nt. rynku zbóż, oleistych i surowców paszowych – Rynek zbóż tydzień 1/2023, Sparks Polska
W pierwszych miesiącach 2022 roku m.in. z powodu wzrostu kosztów związanych z procesem hodowli, takich jak płace, energia elektryczna, czy paliwo oraz braku eksportu jaj z Ukrainy (fermy zostały zniszczone w wyniku działań wojennych), ceny zakupu masy jajowej wzrosły w krótkiej perspektywie czasu o ok. 90% co przełożyło się negatywnie na rentowność produkcji makaronów jajecznych i zmusiło spółki Grupy do rewizji warunków handlowych. W drugim kwartale 2022 roku ceny jaj utrzymały się na wysokim poziomie z pierwszego kwartału 2022 roku. Z pewnością duży wpływ na to miały działania wojenne w Ukrainie oraz znaczące wzrosty cen pasz i nośników energii. Po lekkim uspokojeniu rynku na wysokim poziomie cenowym, we wrześniu 2022 roku nastąpił kolejny systematyczny wzrost cen masy jajowej spowodowany dużym popytem oraz wykryciem kolejnych ognisk ptasiej grypy. Te wszystkie elementy spowodowały, że końcówka roku 2022 oraz początek 2023 to ceny na jaja i masę jajową niespotykanie wysokie w historii handlu tymi surowcami.
Istotne wzrosty cen w 2022 roku występowały również na rynku opakowań foliowych i kartonowych. Wzrost cen w II kw. 2022 roku w stosunku do cen z IV kw. 2021 roku wyniósł ok. 140%. Tak wysoki poziom cen utrzymywał się do połowy IV kw. 2022 roku. W końcówce 2022 roku na rynku można było zaobserwować stabilizację, a nawet delikatne spadki cen papieru, kartonów i folii. Spadki te były wynikiem zmniejszenia zapotrzebowania na opakowania w związku z obniżeniem konsumpcji. Prognozuje się stabilizację cen opakowań na wysokim poziomie co ma związek z wysokimi cenami nośników energii.
Spółka Stoczek Natura Sp. z o.o. jest producentem przetworów owocowo-warzywnych (m.in. dżemów) oraz dań gotowych. Ceny owoców i warzyw są mocno uzależnione od warunków pogodowych. Spółka współpracuje z krajowymi dostawcami warzyw i owoców, posiada także rozbudowaną bazę zagranicznych dostawców kluczowych surowców, co daje spółce większe możliwości pozyskania taniego surowca dobrej jakości. Skup owoców i warzyw przeprowadzany jest sezonowo, w miesiącach w których ich ceny są najniższe. W razie potrzeby skupione surowce przechowywane są w firmowych magazynach i chłodniach.
Sytuacja na rynku owoców w 2022 roku miała tendencję zwyżkową z uwagi na sytuację pandemiczną oraz ze względu na agresję Rosji na Ukrainę. W 2022 roku ceny owoców i warzyw wzrosły średnio ok. 20-30%. Wzrost ten podykotowany był wyższymi kosztami nawozów i środków ochrony roślin, niezbędnych w technologii produkcji warzyw i owoców. Istotnym czynnikiem wpływającym na ceny był również wzrost kosztów paliwa.
Jednym z kluczowych surowców dla Stoczek Natura Sp. z o.o. jest mięso i surowce mięsne. Atak zbrojny Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku spowodował bardzo duże perturbacje na tym rynku. Ceny mięsa wzrosły o kilkadziesiąt procent ponieważ bardzo duża część surowca mięsnego, do tej pory będąca bazą do produkcji na rynek krajowy, została wytransferowana na Ukrainę, co znacząco podniosło ceny całości komponentów mięsnych. Wzrost cen poszczególnych elementów wyniósł średnio 30%-60%.
Stoczek Natura Sp. z o.o. posiada własne mroźnie celem zakupu surowca w optymalnym czasie i w optymalnej cenie, jednak występujące obecnie na rynku i prognozowane w kolejnych okresach, znaczne wzrosty cen energii elektrycznej, znacząco podnoszą koszty takiego przechowywania.
Kilkudziesięcioprocentowe podwyżki cen w 2022 roku wystąpiły również na rynku większości innych surowców i opakowań. Wzrost popytu na produkty przetworzone oraz równolegle wzrastające koszty produkcji sprawiają, że opakowania zarówno metalowe, jak i szklane, drożeją i brak jest jednoznacznych perspektyw na stabilizację w tym obszarze. Przykładowo ceny słoików wzrosły o 70%-100% w stosunku do 2021 roku.
Wszystkie ww. czynniki kosztotwórcze oraz ich duża dynamika, a często również nieprzewidywalność i niepewność, powodują że rok 2022 jest rokiem bardzo trudnym dla producentów. Kluczowego znaczenia nabiera należyta dbałość o optymalizację operacyjną, systematyczne monitorowanie efektywności procesów i poziomu kosztów, a także szybkie dostosowywanie cen sprzedaży produktów do rosnących kosztów ich wytworzenia. Wpływa to radykalnie na zmianę relacji biznesowych pomiędzy partnerami biznesowymi, np. niechęć dostawców do ustalania stałych warunków handlowych na dłuższe okresy kontraktowe (np. roczne) przekłada na odbiorców ryzyko działania w krótkiej perspektywie czasu i „niepewności jutra”.
Polski system prawny i podatkowy charakteryzuje się częstymi zmianami, przepisy prawa są istotnie zmieniane w zasadzie z dnia na dzień (np. w trakcie epidemii COVID-19, po wprowadzeniu Polskiego Ładu, czy po wybuchu wojny na Ukrainie) co powoduje, że działalność firm, w tym również spółek Grupy Makarony Polskie, obciążona jest bardzo dużą niepewnością. Jest to czynnikiem niekorzystnym dla działalności gospodarczej i niosącym za sobą duże ryzyko.
Nad zabezpieczeniem interesów Grupy w zakresie zmian prawnych czuwają zespoły prawne, które w odpowiednim czasie podejmują stosowne działania, mające na celu minimalizację ewentualnych skutków tych zmian. Zespoły ds. jakości na bieżąco śledzą wszystkie regulacje prawne dotyczące produktów i opakowań, a wymagane prawem zmiany są wdrażane bez zbędnej zwłoki.
Grupa Makarony Polskie jest importerem semoliny i eksporterem wyrobów gotowych. Ceny sprzedaży produktów Grupy są każdorazowo ustalane i uwzględniają aktualną wysokość kursów walutowych tak, aby zapewnić satysfakcjonującą rentowność sprzedaży.
Osłabienie się złotego może mieć negatywny wpływ na poziom rentowności działalności prowadzonej przez Grupę jako importera. Celem minimalizacji ryzyka zmian kursów walutowych środki uzyskiwane przez Grupę ze sprzedaży eksportowej są wykorzystywane na zakup surowców poza granicami Polski.
Tabela przedstawia strukturę walutową dla danych klas instrumentów finansowych na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2022 |
Ekspozycja walutowa na dzień 31.12.2022 |
EUR |
USD |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
7 828 |
1 090 |
1 090 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
33 740 |
520 |
520 |
0 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług (w tym zaliczki) |
49 678 |
12 339 |
12 339 |
0 |
Tabela przedstawia strukturę walutową dla danych klas instrumentów finansowych na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2021 |
Ekspozycja walutowa na dzień 31.12.2021 |
EUR |
USD |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
26 156 |
924 |
924 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
19 823 |
2 491 |
2 491 |
0 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
30 792 |
3 605 |
3 605 |
0 |
Tabela przedstawia analizę wrażliwości wyniku finansowego na zmiany kursów walutowych na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
EUR |
USD |
||
|
5% |
-5% |
5% |
-5% |
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
Wpływ na wynik finansowy |
|||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
54,5 |
- 54,5 |
0 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług (brutto) |
26 |
- 26 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- 620 |
620 |
- |
- |
Tabela przedstawia analizę wrażliwości wyniku finansowego na zmiany kursów walutowych na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
EUR |
USD |
||
|
5% |
-5% |
5% |
-5% |
|
|
wpływ na wynik finansowy |
wpływ na wynik finansowy |
|||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
46,2 |
-46,2 |
0 |
0 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług (brutto) |
124,6 |
-124,6 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
-180,3 |
180,3 |
- |
- |
Ryzyko stopy procentowej jest to ryzyko poniesienia strat w wyniku zmian poziomów rynkowych stóp procentowych oraz zmian w wysokości odsetek ustawowych. Zarówno wysokość przychodów, jak i kosztów Grupy i jest wrażliwa na zmiany poziomu rynkowych stóp procentowych.
W znacznym stopniu Grupa finansuje swoją działalność kredytami, co zwiększa jej poziom wrażliwości na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych zarówno długoterminowych, jak i krótkoterminowych zobowiązań finansowych.
W 2022 roku Grupa korzystała z zewnętrznych źródeł finansowania w formie kredytów bankowych: obrotowych, w rachunku bieżącym i inwestycyjnych.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała zobowiązanie z tytułu zaciągniętych kredytów w wysokości 26 353 tys. zł:
|
Waluta |
Oprocentowanie |
Saldo kredytów |
Z tego kredyty |
|
|
Krótkoterminowe |
Długoterminowe |
|||
|
PLN |
WIBOR + marża banku |
26 353 |
13 220 |
13 133 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała zobowiązanie z tytułu zaciągniętych kredytów w wysokości 35 760 tys. zł:
|
Waluta |
Oprocentowanie |
Saldo kredytów |
Z tego kredyty |
|
|
krótkoterminowe |
długoterminowe |
|||
|
PLN |
WIBOR + marża banku |
35 760 |
15 238 |
20 522 |
Grupa posiada zobowiązania z tytułu kredytów, dla których odsetki liczone są na bazie zmiennej stopy procentowej, w związku z czym występuje ryzyko wzrostu tych stóp
w stosunku do momentu zawarcia umowy.
Struktura instrumentów finansowych narażonych na ryzyko zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2022 roku została przedstawiona w tabeli poniżej:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2022 |
Wartość narażona na ryzyko dzień 31.12.2022 |
WIBOR |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
7 828 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
Kredyty bankowe |
26 353 |
26 353 |
26 353 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
1 109 |
1 109 |
1 109 |
Struktura instrumentów finansowych narażonych na ryzyko zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2021 roku została przedstawiona w tabeli poniżej:
|
Grupy/kategorie instrumentów finansowych |
Wartość bilansowa na dzień 31.12.2021 |
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2021 |
WIBOR |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
26 156 |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
Kredyty bankowe |
35 760 |
35 760 |
35 760 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
1 576 |
1 576 |
1 576 |
W poniższej tabeli została zaprezentowana analiza wrażliwości wyniku finansowego na zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Stopa procentowa |
Założenia odchylenia |
Wartość narażona na ryzyko dzień 31.12.2022 tys. zł |
Wpływ na wynik finansowy |
||
|
(w punktach procentowych) |
31.12.2022 |
||||
|
31.12.2022 |
tys. zł |
tys. zł |
|||
|
WIBOR |
1% |
-1% |
27 462 |
-274,6 |
274,6 |
W poniższej tabeli została zaprezentowana analiza wrażliwości wyniku finansowego na zmiany stóp procentowych na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
Stopa procentowa |
Założenia odchylenia |
Wartość narażona na ryzyko dzień 31.12.2021 tys. zł |
Wpływ na wynik finansowy |
||
|
(w punktach procentowych) |
31.12.2021 |
||||
|
31.12.2021 |
tys. zł |
tys. zł |
|||
|
WIBOR |
1% |
-1% |
37 336 |
-373,4 |
373,4 |
Ryzyko niewypłacalności oznacza ryzyko nie wywiązania się kontrahentów Grupy ze zobowiązań. Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Grupa korzysta z informacji finansowych dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach, dokonując oceny kondycji finansowej swoich głównych klientów.
Narażenie Grupy na ryzyko wiarygodności kredytowej kontrahentów jest stale monitorowane; kontrolę ryzyka niewypłacalności umożliwiają limity weryfikowane i zatwierdzane na bieżąco w ramach struktur kontrolujących w Grupie. Dodatkowo Grupa objęła wybranych kontrahentów ubezpieczeniem należności handlowych udzielonym przez jednego z większych ubezpieczycieli działających w tym zakresie na rynku polskim.
Grupa nie jest narażona na istotne ryzyko niewypłacalności wobec pojedynczego kontrahenta, ani grupy kontrahentów.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie ratingu kredytowego
i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną
i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W 2022 roku kontynuowano działania w obszarze źródeł finansowania, których celem było osiągnięcie wyższej efektywności ich wykorzystania oraz obniżenia kosztów ich pozyskania. Grupa korzystała z szerokiej palety instrumentów finansowych:
kredyty bankowe – krótko- i średnioterminowe oraz inwestycyjne,
wykup wierzytelności (factoring),
leasing środków trwałych.
Struktura źródeł finansowania podporządkowana została postulatowi elastyczności, tj. tak aby w okresach powstawania nadwyżek finansowych poziom zadłużenia (kredyty w rachunku bieżącym, saldo wykupu wierzytelności) się zmniejszał, a w okresach zwiększonego zapotrzebowania na środki zapewniał stabilny poziom finansowania bieżącej działalności.
W 2022 roku terminowo Grupa realizowała zaplanowane spłaty zobowiązań oprocentowanych.
Największy udział w strukturze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy mają instrumenty finansowe, do których po stronie pasywów należą zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania finansowe.
Po stronie aktywów wyróżnione główne instrumenty finansowe to należności powstałe głównie z tytułu dostaw produktów, pożyczki oraz środki pieniężne.
Grupa na dzień 31 grudnia 2022 roku nie korzysta z instrumentów finansowych do zabezpieczania wartości aktywów i zobowiązań i dzięki temu nie stosuje formalnej rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowy opis zasad rachunkowości i stosowanych metod wyceny dla poszczególnych kategorii aktywów finansowych i zobowiązań zawarty został we wcześniej opisanych zasadach rachunkowości.
W okresie 2022 roku przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczyły się postępowania dotyczące zobowiązań i wierzytelności firmy Makarony Polskie SA lub jednostek zależnych których łączna wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Spółki Makarony Polskie SA.
|
Zatrudnienie na dzień: |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Produkcja |
352 |
179 |
|
Administracja |
30 |
23 |
|
Sprzedaż |
21 |
22 |
|
Ogółem |
403 |
224 |
Rada Nadzorcza Makarony Polskie SA wybrała firmę BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (wcześniej: BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Warszawie jako biegłego rewidenta do przeglądu sprawozdań finansowych spółek Grupy Makarony Polskie za I półrocze roku obrotowego oraz do badania sprawozdań finansowych spółek Grupy Makarony Polskie za rok obrotowy w latach 2020-2022.
Firma BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. jest wpisana na listę firm audytorskich prowadzoną przez KRBR pod numerem 3355 oraz wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sadowego prowadzonego przez Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000729684.
Spółki Grupy Makarony Polskie korzystały wcześniej z usług BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w zakresie badania sprawozdań rocznych w latach obrotowych 2018-2019.
Spółka Makarony Polskie SA w dniu 20 sierpnia 2020 roku zawarła z ww. audytorem umowę dotyczącą przeglądu skróconych sprawozdań finansowych za I półrocze roku obrotowego oraz badania sprawozdań finansowych Spółki i Grupy za rok obrotowy w latach 2020-2022.
Wynagrodzenie należne BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z tytułu audytu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2022 w spółce Makarony Polskie SA wynosi łącznie 145,2 tys. zł (42,3 tys. zł za przegląd jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania półrocznego, 102,9 tys. zł badanie sprawozdań finansowych spółki Makarony Polskie SA i Grupy Makarony Polskie za 2022 rok).
Wynagrodzenie należne BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z tytułu audytu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2021 w spółce Makarony Polskie SA wynosiło łącznie 130,2 tys. zł (37,3 tys. zł za przegląd jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania półrocznego, 92,9 tys. zł badanie sprawozdań finansowych spółki Makarony Polskie SA i Grupy Makarony Polskie za 2021 rok).
……………………………………
Grażyna Kozielec
Główny Księgowy
……………………………………
Zenon Daniłowski
Prezes Zarządu
Rzeszów, dnia 27 kwietnia 2023 roku
Źródłem danych w niniejszym sprawozdaniu, o ile nie wskazano inaczej, jest spółka Makarony Polskie SA