iso4217:PLNxbrli:sharesxbrli:sharesiso4217:PLN259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31vrc:RetainedEarningsExcludingRetainedEarningsAccumulatedAsCapitalReserveAndCapitalRedemptionReserveMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31vrc:CashProceedsFromSettlementOfTransactionsWithShareholdersConductedInPreviousYearMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31vrc:RetainedEarningsExcludingRetainedEarningsAccumulatedAsCapitalReserveAndCapitalRedemptionReserveMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31vrc:CashProceedsFromSettlementOfTransactionsWithShareholdersConductedInPreviousYearMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400P9VT804CUH6G162020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31vrc:RetainedEarningsExcludingRetainedEarningsAccumulatedAsCapitalReserveAndCapitalRedemptionReserveMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31vrc:CashProceedsFromSettlementOfTransactionsWithShareholdersConductedInPreviousYearMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400P9VT804CUH6G162022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31vrc:RetainedEarningsExcludingRetainedEarningsAccumulatedAsCapitalReserveAndCapitalRedemptionReserveMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31vrc:CashProceedsFromSettlementOfTransactionsWithShareholdersConductedInPreviousYearMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31vrc:RetainedEarningsExcludingRetainedEarningsAccumulatedAsCapitalReserveAndCapitalRedemptionReserveMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31vrc:CashProceedsFromSettlementOfTransactionsWithShareholdersConductedInPreviousYearMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400P9VT804CUH6G162021-12-31259400P9VT804CUH6G162022-12-31259400P9VT804CUH6G162021-01-012021-12-31259400P9VT804CUH6G162022-01-012022-12-31

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom S.A.

 

 

 

 

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony

31 grudnia 2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznań, 27 marca 2023 r.

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Spis treści

 

Spis treści2

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów5

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej6

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym7

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych9

Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego10

1.Informacje ogólne10

1.1.Informacje ogólne dotyczące Vercom S.A. i Grupy Kapitałowej Vercom10

1.2.Zarząd i Rada Nadzorcza10

1.3.Przedmiot działalności11

1.4.Wykaz jednostek zależnych12

1.5.Wykaz jednostek stowarzyszonych14

1.6.Rok obrotowy14

1.7.Zatwierdzenie do publikacji14

2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego14

2.1.Oświadczenie o zgodności14

2.2.Stosowane zasady rachunkowości15

2.2.1.Zmiana prezentacji w zakresie kosztów15

2.3.Kontynuacja działalności15

2.4.Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji16

3.Opis ważniejszych zasad rachunkowości17

3.1.Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego17

3.2.Połączenia jednostek gospodarczych18

3.3.Transakcje w walucie obcej i wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych19

3.4.Rzeczowe aktywa trwałe19

3.5.Wartość firmy20

3.6.Znaki towarowe20

3.7.Relacje z klientami20

3.8.Koszty prac badawczych i rozwojowych21

3.9.Inne wartości niematerialne22

3.10.Utrata wartości aktywów niefinansowych22

3.11.Przychody i koszty finansowe23

3.12.Instrumenty finansowe23

3.13.Rachunkowość zabezpieczeń25

3.14.Pozostałe aktywa26

3.15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty26

3.16.Aktywa trwałe lub grupy do zbycia przeznaczone do sprzedaży26

3.17.Kapitały27

3.17.1.Kapitał podstawowy27

3.17.2.Kapitał zapasowy27

3.17.3.Kapitał rezerwowy27

3.18.Akcje własne27

3.19.Podatek dochodowy (w tym odroczony podatek dochodowy)27

3.20.Świadczenia pracownicze29

3.21.Zysk/(strata) netto na akcję29

3.22.Rezerwy29

3.23.Ujmowanie przychodów30

3.24.Segmenty operacyjne30

3.25.Działalność zaniechana30

3.26.Prawo do użytkowania aktywów/ Leasing MSSF 1631

3.27.Stanowisko odnośnie nowych standardów i interpretacji MSSF32

4.Ważne oszacowania i założenia33

5.Segmenty operacyjne35

6.Przychody ze sprzedaży38

7.Koszty w układzie rodzajowym i funkcjonalnym41

8.Pozostałe odpisy aktualizujące43

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

9.Pozostałe przychody i koszty operacyjne43

10.EBITDA Operacyjna43

11.Przychody i koszty finansowe44

12.Podatek dochodowy44

13.Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego46

14.Rzeczowe aktywa trwałe48

15.Prawa do korzystania z aktywów49

16.Wartości niematerialne i wartość firmy50

17.Test na utratę wartości wartości firmy54

18.Nabycie jednostek zależnych56

19.Inwestycje w jednostki stowarzyszone60

20.Należności handlowe62

21.Pożyczki udzielone63

22.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty63

23.Należności z tytułu leasingu64

24.Pozostałe aktywa65

25.Kapitał podstawowy66

26.Akcje własne68

27.Zysk na akcję69

28.Podział zysku70

29.Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów71

30.Zobowiązania z tytułu leasingu73

31.Zobowiązania handlowe73

32.Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych73

33.Zobowiązania warunkowe74

34.Pozostałe zobowiązania74

35.Rezerwy74

36.Instrumenty finansowe75

36.1.Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych75

36.2.Instrumenty pochodne77

36.3.Zarządzanie kapitałem77

36.4.Zasady zarządzania ryzykiem finansowym78

36.4.1.Ryzyko kredytowe78

36.4.2.Ryzyko płynności80

36.4.3.Ryzyko stóp procentowych82

36.4.4.Ryzyko walutowe83

37.Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych86

38.Udziały niekontrolujące88

39.Transakcje z podmiotami powiązanymi89

39.1.Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym89

39.2.Transakcje z pozostałymi podmiotami powiązanymi90

40.Informacje dotyczące średniego zatrudnienia92

41.Program motywacyjny rozliczany w formie akcji92

42.Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych95

43.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym96

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską zgodnie z art. 45 ust 1a-1c ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 z późniejszymi zmianami) i zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Vercom S.A. w dniu 27 marca 2023 r.

 

 

 

 

Członkowie Zarządu Jednostki Dominującej Vercom S.A.:

 

 

 

 

 

 

Prezes Zarządu Krzysztof Szyszka…………………………………………………..

(podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)

 

 

 

 

 

 

 

Wiceprezes Zarządu Adam Lewkowicz…………………………………………………..

(podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)

 

 

 

 

 

 

 

Członek Zarządu Tomasz Pakulski…………………………………………………..

(podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznań, dnia 27 marca 2023 r.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów

 

Nota

Za rok obrotowy

zakończony

Za rok obrotowy

zakończony

31.12.2022

31.12.2021

Działalność kontynuowana

Przychody ze sprzedaży

6

260 318

178 919

Koszty wytworzenia usług

7

(144 585)

(121 906)

Zysk brutto na sprzedaży

 

115 733

57 013

Koszty sprzedaży i marketingu

7

(24 306)

(5 936)

Koszty ogólnego zarządu

7

(48 192)

(22 512)

Zysk na sprzedaży

 

43 235

28 565

Pozostałe przychody operacyjne

9

198

188

Zysk na sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych

9

186

2

Pozostałe koszty operacyjne

9

(260)

(50)

Pozostałe odpisy aktualizujące

8

(926)

(354)

Zysk na działalności operacyjnej

 

42 433

28 351

Przychody finansowe

11

1 145

410

Koszty finansowe

11

(7 151)

(1 882)

Koszty finansowe netto

 

(6 006)

(1 472)

Udział w zyskach/(stratach) jednostek wycenianych metodą praw własności

19

898

(101)

Zysk przed opodatkowaniem

 

37 325

26 778

Podatek dochodowy

12

(5 876)

(4 065)

Zysk netto z działalności kontynuowanej

 

31 449

22 713

Zysk netto

31 449

22 713

Inne całkowite dochody

Podlegające przeklasyfikowaniu do zysków i strat

(1 093)

332

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

(1 093)

332

Inne całkowite dochody netto

 

(1 093)

332

Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy

 

30 356

23 045

EBITDA Operacyjna*

10

52 103

33 029

Z tego zysk netto:

- przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

31 416

22 789

- przypadający na udziały niekontrolujące

33

(76)

Z tego całkowity dochód:

- przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

30 323

23 121

- przypadający na udziały niekontrolujące

33

(76)

Średnia ważona liczba akcji

27

20 407 132

16 601 384

Zysk netto na akcję (w zł na jedną akcję)

Podstawowy

27

1,54

1,37

Rozwodniony

27

1,54

1,37

 

*Wskaźnik EBITDA Operacyjna jest jedną z miar efektywności prowadzonej działalności, która nie jest wymagana przez MSSF UE. Nie jest to standardowa miara występująca w MSSF UE, a zatem może nie być porównywalna do podobnych miar raportowanych przez inne jednostki. Grupa Vercom S.A definiuje wskaźnik EBITDA Operacyjna jako zysk na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych (nota 10).

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

 

 

 

 

 

 

 

Na dzień

Na dzień

Nota

31.12.2022

31.12.2021

 

 

 

 

Aktywa

Rzeczowe aktywa trwałe

14

14 816

842

Prawa do korzystania z aktywów

15

5 032

5 251

Wartości niematerialne i wartość firmy

16

465 253

93 368

Inwestycje w jednostki stowarzyszone

19

12 849

11 948

Instrumenty pochodne

36

382

625

Pożyczki udzielone

21

-

86

Należności z tytułu udzielonego leasingu

23

285

-

Pozostałe aktywa

24

419

725

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

-

37

Aktywa trwałe

 

499 036

112 882

Należności handlowe

20

31 915

32 258

Instrumenty pochodne

36

240

-

Pożyczki udzielone

21

4 169

33 356

Należności z tytułu udzielonego leasingu

23

690

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

22

49 040

116 799

Pozostałe aktywa

24

1 854

653

Aktywa obrotowe

 

87 908

183 066

Aktywa ogółem

 

586 944

295 948

Pasywa

Kapitał własny

Kapitał podstawowy

25

444

369

Kapitał zapasowy, w tym:

311 089

176 623

- z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną

289 166

170 503

- z odpisów z zysku

18 391

2 588

- pozostały

3 532

3 532

Kapitał rezerwowy

5 496

5 622

Akcje własne

26

(844)

(970)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

(544)

549

Kapitał z tytułu płatności w formie akcji

41

2 726

1 796

Zyski zatrzymane

37 672

22 059

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

 

356 039

206 048

Udziały niekontrolujące

 

867

834

Kapitał własny

 

356 906

206 882

Zobowiązania

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

29

134 763

35 048

Zobowiązania z tytułu leasingu

30

3 230

3 702

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

13

14 165

4 389

Pozostałe zobowiązania

34

388

1 428

Zobowiązania długoterminowe

 

152 546

44 567

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

29

20 683

6 474

Zobowiązania z tytułu leasingu

30

3 264

1 720

Zobowiązania handlowe

31

32 286

27 991

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

6

11 998

4 796

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

12

4 097

965

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

32

1 537

957

Pozostałe zobowiązania

34

3 627

1 596

Zobowiązania krótkoterminowe

 

77 492

44 499

Zobowiązania razem

 

230 038

89 066

Kapitał własny i zobowiązania razem

 

586 944

295 948

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

 

a)Za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

 

 

Nota

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy, w tym: z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną

Kapitał zapasowy, w tym: z odpisów z zysku

Kapitał zapasowy, w tym: pozostały

Kapitał z tytułu płatności w formie akcji

Kapitał rezerwowy

Akcje własne

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

Zyski zatrzymane

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitał przypadający na udziały niekontrolujące

Kapitał

własny

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

369

170 503

2 588

3 532

1 796

5 622

(970)

549

22 059

206 048

834

206 882

Zysk netto

-

-

-

-

-

-

-

-

31 416

31 416

33

31 449

Inne całkowite dochody

 

-

-

-

-

-

-

-

(1 093)

-

(1 093)

-

(1 093)

Całkowite dochody w okresie

 

-

-

-

-

-

-

-

(1 093)

31 416

30 323

33

30 356

Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym

 

Podział zysku

28

-

-

15 803

-

-

-

-

-

(15 803)

-

-

-

Podwyższenie kapitału

25

75

118 663

-

-

-

-

-

-

-

118 738

-

118 738

Kapitał z tytułu płatności w formie akcji

41

-

-

-

-

930

-

-

-

-

930

-

930

Sprzedaż akcji własnych w ramach programu motywacyjnego

26

-

-

-

-

-

(126)

126

-

-

-

-

-

Razem zmiany w kapitale własnym

 

75

118 663

15 803

-

930

(126)

126

(1 093)

15 613

149 991

33

150 024

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

444

289 166

18 391

3 532

2 726

5 496

(844)

(544)

37 672

356 039

867

356 906

 

 

Kwoty zysków zatrzymanych i kapitałów zapasowego oraz rezerwowego podlegają ograniczeniom w zakresie podziału/wypłaty wynikającym z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

b)Za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

 

 

 

 

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy, w tym: z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną

Kapitał zapasowy, w tym: z odpisów z zysku

Kapitał zapasowy, w tym: pozostały

Kapitał z tytułu płatności w formie akcji

Kapitał rezerwowy

Akcje własne

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

Zyski zatrzymane

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Kapitał przypadający na udziały niekontrolujące

Kapitał

własny

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

299

132

249

3 532

-

9 052

(4 410)

217

16 670

25 741

-

25 741

Zysk netto

-

-

-

-

-

-

-

-

22 789

22 789

(76)

22 713

Inne całkowite dochody

-

-

-

-

-

-

-

332

-

332

-

332

Całkowite dochody w okresie

 

-

-

-

-

-

-

-

332

22 789

23 121

(76)

23 045

Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym

Podział zysku

-

-

2 339

-

-

-

-

-

(2 339)

-

-

-

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-

-

-

-

(15 061)

(15 061)

-

(15 061)

Umorzenie akcji własnych

(10)

-

-

-

-

(3 430)

3 440

-

-

-

-

-

Pierwsza publiczna emisja akcji

80

170 371

-

-

-

-

-

-

-

170 451

-

170 451

Kapitał z tytułu płatności w formie akcji

-

-

-

-

1 796

-

-

-

-

1 796

-

1 796

Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym w PushPushGo Sp. z o.o.

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

910

910

Razem zmiany w kapitale własnym

 

70

170 371

2 339

-

1 796

(3 430)

3 440

332

5 389

180 307

834

181 141

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

369

170 503

2 588

3 532

1 796

5 622

(970)

549

22 059

206 048

834

206 882

 

 

Kwoty zysków zatrzymanych i kapitałów zapasowego oraz rezerwowego podlegają ograniczeniom w zakresie podziału/wypłaty wynikającym z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

 

 

Za rok obrotowy zakończony

Za rok obrotowy zakończony

Nota

31.12.2022

31.12.2021

 

 

 

 

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

Zysk netto za okres sprawozdawczy

31 449

22 713

Korekty:

 

25 075

13 262

- Podatek dochodowy

12

5 876

4 065

- Amortyzacja

7

9 670

4 678

- Udział w stratach jednostek wycenianych metodą praw własności

19

(898)

101

- Zysk na sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych

9

(186)

(2)

- Koszty netto z tytułu odsetek, różnic kursowych oraz dyskonta

11

5 697

1 344

- Wycena opcji na nabycie udziałów

3

-

- Wycena programu motywacyjnego

41

930

1 796

Zmiana stanu:

Należności handlowych

963

(7 420)

Pozostałych aktywów

1 087

210

Zobowiązań handlowych

1 048

8 338

Zobowiązań pozostałych

211

(751)

Zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

301

161

Zobowiązań z tytułu umów z klientami

373

742

Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej

 

56 524

35 975

Podatek zapłacony

 

(4 652)

(5 418)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

51 872

30 557

Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej

Odsetki otrzymane

916

315

Pożyczki udzielone

21

(6 089)

(33 200)

Spłaty udzielonych pożyczek

21

35 553

1 972

Nabycie jednostek zależnych pomniejszone o przejęte środki pieniężne

18

(244 613)

(33 246)

Inwestycje w jednostki stowarzyszone

18

(2)

(2 447)

Wpływy z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

213

31

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

14,16

(7 144)

(5 034)

Otrzymane płatności z tytułu leasingu

287

-

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

(220 879)

(71 609)

Przepływy pieniężne z działalności finansowej

Wpływy netto z emisji akcji

25

8 945

170 451

Dywidendy

28

-

(15 061)

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

29

118 839

4 000

Spłaty kredytów i pożyczek

29

(18 917)

(11 041)

Odsetki zapłacone

(5 786)

(1 418)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

30

(2 397)

(1 434)

Wpływy z tytułu otrzymanych dotacji

231

670

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

 

100 915

146 167

Przepływy pieniężne netto ogółem

(68 092)

105 115

Wpływ zmian z tytułu różnic kursowych dotyczących środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

333

-

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

(67 759)

105 115

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

22

116 799

11 684

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

22

49 040

116 799

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

 

1.Informacje ogólne

 

 

1.1.Informacje ogólne dotyczące Vercom S.A. i Grupy Kapitałowej Vercom

 

Vercom Spółka Akcyjna („Spółka”; „Jednostka Dominująca”) została przekształcona ze spółki Vercom "Spider" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo - akcyjna, w Vercom spółka akcyjna aktem notarialnym z dnia 12 listopada 2014 r., a w dniu 17 grudnia 2014 r. Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000535618. Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu przy ul. Franklina Roosevelta 22, Polska

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności: Polska.

Państwo rejestracji: Polska. 

Adres zarejestrowanego biura jednostki: Poznań przy ul. Franklina Roosevelta 22, Polska.

 

Od dnia 6 maja 2021 r. akcje Spółki Vercom S.A. są notowane na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) w systemie notowań ciągłych.

 

Spółka jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Vercom („Grupa”, „Grupa Kapitałowa”). Jednocześnie Spółka jest jednostką zależną od spółki R22 S.A. i należy do Grupy Kapitałowej R22.

 

1.2.Zarząd i Rada Nadzorcza

 

W skład Zarządu Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego wchodzili:

Krzysztof Szyszka - Prezes Zarządu,

Adam Lewkowicz - Wiceprezes Zarządu,

Tomasz Pakulski – Członek Zarządu.

 

W skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego wchodzili:

Jakub Dwernicki,

Franciszek Szyszka,

Jakub Juskowiak,

Aleksander Duch – od dnia 22 stycznia 2022 r.

Joanna Drabent – od dnia 21 października 2022 r.

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Zmiany w składzie osobowym Rady Nadzorczej

W dniu 21 stycznia 2022 r. Pani Katarzyna Juszkiewicz oraz Pan Jakub Woźny złożyli rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Vercom S.A. Jednocześnie od dnia 22 stycznia 2022 r. Spółka powołała do składu Rady Nadzorczej Vercom S.A., w celu uzupełnienia jej składu do pięciu osób, Panią Kingę Izabelę Stanisławską, jako niezależnego Członka Rady Nadzorczej oraz Pana Aleksandra Ducha, jako niezależnego Członka Rady Nadzorczej. W dniu 27 maja 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki zatwierdziło powołanie dwóch nowych członków Rady Nadzorczej Pani Kingi Izabeli Stanisławskiej oraz Pana Aleksandra Ducha. Zarówno Pani Kinga Stanisławska jak i Pan Aleksander Duch spełniają kryteria niezależności i złożyli w tym zakresie stosowne oświadczenia.

 

W dniu 24 maja 2022 r. Pani Kinga Stanisławska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej z dniem odbycia najbliższego Walnego Zgromadzenia.

 

W dniu 31 maja 2022 r. członkowie Rady Nadzorczej działając na podstawie §12 ust. 8 statutu Spółki, w drodze kooptacji powołali do składu Rady Nadzorczej Vercom S.A., w celu uzupełnienia jej składu do pięciu osób Panią Katarzynę Juszkiewicz, która będzie pełniła swoją funkcje do czasu zatwierdzenia jej powołania przez najbliższe Walne Zgromadzenie albo wyboru przez Walne Zgromadzenie nowego Członka Rady Nadzorczej w jej miejsce.

 

W dniu 20 października 2022 r. rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej złożyła Pani Katarzyna Juszkiewicz. W dniu 20 października 2022 r. pozostali członkowie Rady Nadzorczej, w drodze kooptacji powołali ze skutkiem od dnia 21 października 2022 r. do składu Rady Nadzorczej, w celu uzupełnienia jej do składu pięciu osób Panią Joannę Drabent.

 

 

1.3.Przedmiot działalności

Głównym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Vercom jest świadczenie usług umożliwiających integrację wielu kanałów komunikacji w celu automatyzacji części procesów biznesowych w obszarze sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta. Grupa Kapitałowa Vercom oferuje możliwość przesyłania wiadomości i komunikatów w oparciu o wszystkie powszechnie stosowane kanały komunikacji elektronicznej, w tym w szczególności sms, email, push oraz voice. Poza realizacją wysyłek wiadomości, w każdym ze wskazanych kanałów komunikacji Grupa zapewnia dodatkowe funkcjonalności obejmujące, między innymi personalizację i weryfikację danych, optymalizację ścieżki przesyłu, szyfrowanie oraz zaawansowane raportowanie. Narzędzia oferowane przez Grupę Kapitałową Vercom są stosowane zarówno do automatyzacji komunikacji transakcyjnej, obejmującej np. potwierdzenia zamówień, autentykację płatności, powiadomienia o statusie dostawy, jak również do obsługi komunikacji marketingowej. Rozwiązania Grupy Kapitałowej Vercom są oferowane w formie usługi komunikacji w chmurze („Communication Platform as a Service”, „CPaaS”). W zależności od indywidualnych potrzeb klientów i planowanego kontekstu wykorzystania, dostęp do Platformy Vercom jest realizowany przez autorski interfejs API („Application Programming Interface”) lub aplikacje webowe udostępniane poprzez jeden z dedykowanych paneli klienta.

Grupa Vercom prowadzi działalność w segmencie CPaaS (nota 5).

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

1.4.Wykaz jednostek zależnych

Nazwa jednostki

Miejsce prowadzenia działalności

Data utworzenia/ objęcia kontrolą

Udziały w jednostkach bezpośrednio / pośrednio zależnych na dzień

31 grudnia 2022 r.

31 grudnia 2021 r.

Segment: CPaaS

 

 

 

 

Redgroup Sp. z o.o.

Poznań, PL

27.09.2013

100,00%

100,00%

NIRO Media Group Sp. z o.o.

Poznań, PL

29.01.2009

100,00%

100,00%

Promo SMS Sp. z o.o.

Rybnik, PL

04.11.2019

100,00%

100,00%

EPSO Group Sp. z o.o.

Warszawa, PL

13.01.2020

100,00%

100,00%

Leadstream Sp. z o.o.

Warszawa, PL

13.01.2020

100,00%

100,00%

MessageFlow.com GmbH

Berlin, DE

01.10.2020

100,00%

100,00%

ProfiSMS s.r.o.

Praga, CZ

07.10.2020

100,00%

100,00%

SMS Brana s.r.o.

Praga, CZ

07.10.2020

100,00%

100,00%

Axima SMS Services s.r.o.

Praga, CZ

07.10.2020

100,00%

100,00%

Freshmail Sp. z o.o.

Kraków, PL

06.07.2021

100,00%

100,00%

PushPushGo Sp. z o.o.

Kraków, PL

08.07.2021

67,42%

67,42%

Freshplanners Sp. z o.o.

Kraków, PL

19.10.2021

100,00%

100,00%

UAB Mlr grupe

Wilno, LT

14.06.2022

100,00%

-

MailerCheck, Inc

Delaware, USA

14.06.2022

100,00%

-

MailerSend, Inc

Delaware, USA

14.06.2022

100,00%

-

MailerLite Ltd

Dublin, IE

14.06.2022

100,00%

-

MailerLite, Inc.

Delaware, USA

14.06.2022

100,00%

-

Oxylion S.A.

Poznań, PL

14.06.2022*

100,00%

-

Digiad Sp. z o.o.

Poznań, PL

22.07.2022

100,00%

-

 

 

* transakcja pod wspólną kontrolą (nabycie od Grupy R22)

 

Digiad Sp. z o.o.

W dniu 22 lipca 2022 r. została utworzona spółka Digiad Sp. z o.o. o kapitale podstawowym w wysokości 5 tys. zł. Jedynym i 100% udziałowcem Digiad Sp. z o.o. jest spółka EPSO Group Sp. z o.o.

 

Połączenie po dniu sprawozdawczym

W dniu 17 sierpnia 2022 r. Spółka Vercom S.A. „Spółka Przejmująca” oraz UAB Mlr Grupe „Spółka Przejmowana” uzgodniły i podpisały plan transgranicznego połączenia Spółki Przejmowanej ze Spółką Przejmującą. W dniu 3 października 2022 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę nr 4 w sprawie wyrażenia zgody na transgraniczne połączenie. w dniu 1 lutego 2023 r. nastąpiła rejestracja połączenia (Dzień Połączenia) Spółki z UAB "Mlr grup" spółki utworzonej zgodnie z prawem litewskim, z siedzibą w Wilnie, wpisanej do rejestru przedsiębiorstw Państwowego Centrum Rejestrów Litwy pod numerem 302942057, numer identyfikatora dla celów podatkowych: LT100007448516 "Spółka Przejmowana" w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego właściwym dla Spółki Przejmującej.

 

Tym samym, w Dniu Połączenia nastąpiło przeniesienie na Spółkę Przejmującą całego majątku Spółki Przejmowanej, wstąpienie przez Spółkę Przejmującą we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej oraz rozwiązanie Spółki Przejmowanej bez przeprowadzania jej likwidacji. Zważywszy, że Spółka Przejmująca była jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej, połączenie nastąpiło bez podwyższania kapitału zakładowego i zmiany statutu Spółki Przejmującej.

Inwestycje w jednostki zależne zrealizowane w trakcie roku obrotowego zakończonego w dniu 31 grudnia 2022 r. przedstawiono w nocie 18.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Poniższy schemat przedstawia strukturę Grupy Kapitałowej Vercom według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

Obraz 3

 

Poniższy schemat przedstawia strukturę Grupy Kapitałowej Vercom według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

Obraz 1

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

1.5.Wykaz jednostek stowarzyszonych

 

Nazwa jednostki

Miejsce prowadzenia działalności

Data uzyskania znaczącego wpływu

Udziały w jednostkach stowarzyszonych

na dzień

31 grudnia 2022 r.

31 grudnia 2021 r.

Segment: CPaaS

 

 

 

 

User.com Sp. z o.o.

Warszawa, PL

16.10.2018

30,30%

30,30%

Appchance Group Sp. z o.o.*

Poznań, PL

31.10.2018

49,05%

49,05%

Center.ai Sp. z o.o. (wcześniej Appchance Sp. z o.o.)**

Poznań, PL

24.08.2019

31,51%

21,26%

* Appchance Group Sp. z o.o. jest jednostką stowarzyszoną wycenianą metodą praw własności. Na dzień 31 grudnia 2022 r., 31 grudnia 2021 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa Vercom posiada 49,05% udziałów w kapitale zakładowym i głosów na Zgromadzeniu Wspólników Appchance Group Sp. z o.o.. Grupa Vercom nie posiada również większości głosów w organach spółki (Zarząd) Appchance Group Sp. z o.o. kierujących działaniami znacząco wpływającymi na zyski tej jednostki. Kontrolę nad Appchance Group Sp. z o.o. sprawują jej założyciele uczestniczący w zarządzaniu jej działalnością.

** Na dzień 31 grudnia 2022 r. i na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Vercom S.A. posiada bezpośrednio 31,51% udziałów w kapitale zakładowym i głosów na Zgromadzeniu Wspólników Center.ai Sp. z o.o. (do dnia 19 grudnia 2022 r. działająca pod nazwą Appchance Sp. z o.o.) (na dzień 31 grudnia 2021 r. udział wynosił 21,26%). Pozostałe udziały znajdują się w posiadaniu Appchance Group Sp. z o.o. Z uwagi na fakt, że Grupa Vercom nie sprawuje kontroli nad spółką Appchance Group Sp. z o.o. i nie kieruje również bezpośrednio działaniami znacząco wpływającymi na zyski Center.ai Sp. z o.o., nie sprawuje kontroli nad tą jednostką, ale ma znaczący wpływ na tę jednostkę. Center.ai Sp. z o.o. jako jednostka stowarzyszona wyceniana jest metodą praw własności.

 

1.6.Rok obrotowy

Rok obrotowy i podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2022 r. i zakończył w dniu 31 grudnia 2022 r.

 

1.7.Zatwierdzenie do publikacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok obrotowy zakończony 31 grudnia

2022 r. zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 27 marca 2023 r. 

 

2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

2.1.Oświadczenie o zgodności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości („MSR”), Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) oraz związanymi z nimi interpretacjami, zatwierdzonymi przez Unię Europejską i ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej („MSSF UE”, „Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej

UE”).

W dniu 2 grudnia 2019 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Vercom S.A. podjęło uchwałę w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych Spółki zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską.

Standardy MSSF UE składają się z:

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

a)Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej,

b)Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz

c)Interpretacji wydanych przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC) lub istniejący wcześniej Stały Komitet ds. Interpretacji (SIC).

 

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Spółka przyjęła dla wszystkich prezentowanych okresów, wszystkie nowe i zmienione standardy oraz interpretacje obowiązujące w Unii Europejskiej dla okresu sprawozdawczego kończącego się 31 grudnia 2022 r.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego z wyjątkiem aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

 

2.2.Stosowane zasady rachunkowości

Przedstawione w nocie 3 istotne zasady rachunkowości stosowane były w sposób ciągły we wszystkich prezentowanych okresach.

 

2.2.1.Zmiana prezentacji w zakresie kosztów

W okresie sprawozdawczym dokonano korekty prezentacyjnej danych porównawczych w zakresie alokacji kosztów. Mianowicie zgodnie z polityką rachunkowości Spółki koszty wynagrodzeń pracowników oraz koszty podwykonawców zajmujących się szeroko rozumianym utrzymaniem usług (w tym programistów) stanowią koszty ogólnego zarządu. Dla jednostek nabytych w poprzednim roku obrotowym dokonano ponownej oceny kwalifikacji kosztów w układzie kalkulacyjnym i w celu zapewnienia lepszej ich prezentacji dokonano przekształcenia danych porównawczych w tym zakresie, bez wpływu na kapitał własny i zysk netto z działalności kontynuowanej.

Poniżej znajduje się uzgodnienie danych publikowanych z danymi zaprezentowanymi w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jako dane porównawcze.

 

w tys. zł

 

01.01.2021 - 31.12.2021

 

 

Dane porównawcze

Dane publikowane

Różnica

Koszty wytworzenia usług

(121 906)

(124 884)

2 978

Koszty sprzedaży i marketingu

(5 936)

(5 144)

(792)

Koszty ogólnego zarządu

(22 512)

(20 326)

(2 186)

Koszty w układzie funkcjonalnym razem

 

(150 354)

(150 354)

-

 

2.3.Kontynuacja działalności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Vercom S.A. oraz jednostki objęte niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dokonał oceny i nie stwierdza istnienia okoliczności lub istotnych niepewności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Spółkę i jej jednostki zależne, w tym z powodów związanych z sytuacją polityczno-gospodarczą na terytorium Ukrainy.

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej na terytorium Ukrainy na działalność Grupy

Dnia 24 lutego 2022 r. nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę. Od tego momentu rządy wielu państw, w tym rząd polski, podejmowały i podejmują decyzje nakładające sankcje gospodarcze i finansowe i zmierzające w ten sposób do nakłonienia Rosji do zaprzestania działań wojennych, w tym m.in. wykluczenie z systemu SWIFT, zablokowanie możliwości zawierania transakcji, których stroną jest bank centralny Rosji, zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

 

Wartość sprzedaży dla klientów z Rosji, Białorusi i Ukrainy jest znikoma i nie przekracza 0,2% łącznych przychodów Grupy Vercom.

 

W związku z sytuacją polityczno-gospodarczą na terytorium Ukrainy oraz wprowadzeniem stopnia alarmowego CRP na terytorium Polski dotyczącego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni Grupa kapitałowa Vercom podjęła kroki w zakresie bezpieczeństwa platform świadczenia usług, a także dokonuje szczegółowego monitoringu pod kątem wystąpienia cyberataków.

 

Mając na uwadze powyższe, na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd Spółki nie stwierdza istnienia istotnej niepewności co do zdolności do kontynuacji działalności przez Grupę.

 

2.4.Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

 

Walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej i walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN), który stanowi również walutę funkcjonalną jednostek zależnych Grupy kapitałowej za wyjątkiem:

- ProfiSMS s.r.o., SMS Brana s.r.o., Axima SMS Services s.r.o. – waluta funkcjonalna: korona czeska (CZK);

- MessageFlow.com GmbH, MailerLite Ltd., UAB Mlr grupe – waluta funkcjonalna: euro (EUR);

- MailerCheck, Inc, MailerSend, Inc, MailerLite, Inc. – waluta funkcjonalna: dolar amerykański (USD);

Dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego w walucie prezentacji Grupy, tj. w PLN, dokonuje się przeliczeń poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych, dla których walutą funkcjonalną jest waluta inna niż PLN, w następujący sposób:

pozycje aktywów i zobowiązań – po kursie zamknięcia, tj. po kursie średnim obowiązującym na koniec okresu sprawozdawczego ogłoszonym dla danej waluty przez NBP,

pozycje sprawozdania z wyniku, sprawozdania z całkowitych dochodów, sprawozdania z przepływów pieniężnych – po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów średnich ogłaszanych dla danej waluty przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego,

• rozpoznane na dzień nabycia kontroli wartość firmy oraz wartości niematerialne w postaci relacji z klientami po kursie zamknięcia, tj. po kursie średnim obowiązującym na koniec okresu sprawozdawczego ogłoszonym dla danej waluty przez NBP,

• różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych ujmuje się w innych całkowitych dochodach danego okresu.

 

 

Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji wyrażonych w walutach innych niż PLN na

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

dzień sprawozdawczy oraz za okresy:

 

waluta

 

Na dzień

Za rok obrotowy

 

31.12.2022

31.12.2021

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

EUR

4,6899

4,5994

4,6883

4,5775

CZK

0,1942

0,1850

0,1910

0,1785

USD

4,4018

4,0600

4,4679

3,8757

GBP

 

5,2957

5,4846

5,4900

5,3308

 

W przypadku danych finansowych jednostek z grupy kapitałowej MailerLite, do przeliczenia ich wartości wynikowych zastosowano średnią arytmetyczną dla okresu drugiego półrocza 2022 roku, z uwagi, iż nabycie wskazanych jednostek nastąpiło w dniu 14 czerwca 2022 roku (nota 18):

 

waluta

 

Na dzień

Za rok obrotowy

 

31.12.2022

14.06.2022 - 31.12.2022

EUR

4,6899

4,7339

USD

 

4,4018

4,6614

 

 

3.Opis ważniejszych zasad rachunkowości

3.1.Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

Lista jednostek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz daty wejścia w skład Grupy została przedstawiona w nocie z 1.4.

 

Jednostka sprawuje kontrolę nad inną jednostką, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Przy dokonywaniu oceny, czy jednostka dominująca sprawuje kontrolę nad daną jednostką, uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić.

Jednostki stowarzyszone to wszelkie jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20% do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.

Wykaz jednostek stowarzyszonych zaprezentowano w nocie 1.5.

 

Jednostki zależne wchodzące w skład Grupy podlegają konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli.

 

W momencie utraty kontroli, zaprzestaje się ujmować aktywa i zobowiązania jednostki, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z tą jednostką. Ewentualna nadwyżka lub niedobór wartości księgowej nad wartością godziwą powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Jeżeli jednostki wchodzące w skład Grupy zatrzymują jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli.

 

Transakcje, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy jednostkami wchodzącymi w skład Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.

 

Tam gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości stosowane przez jednostki wchodzące w skład Grupy zostały zmienione dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości opisanymi w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

 

3.2.Połączenia jednostek gospodarczych

Połączenie jednostek gospodarczych to połączenie odrębnych jednostek lub przedsięwzięć w jedną jednostkę sprawozdawczą. Wynikiem prawie wszystkich połączeń jednostek gospodarczych jest objęcie kontroli przez jedną jednostkę – jednostkę przejmującą, nad jednym lub większą ilością przedsięwzięć – jednostką przejmowaną. Jeżeli jednostka obejmuje kontrolę nad jedną lub więcej jednostkami, które nie są przedsięwzięciami, połączenie tych jednostek nie stanowi połączenia jednostek gospodarczych. Gdy jednostka przejmuje grupę aktywów lub aktywów netto, które nie stanowią przedsięwzięcia, przypisuje koszt tej grupy na poszczególne możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wchodzące w jej skład na podstawie ich względnych wartości godziwych w momencie przejęcia.

 

Połączenie jednostek, które skutkuje objęciem kontroli przez jednostki wchodzące w skład Grupy kapitałowej Vercom rozlicza się metodą przejęcia. Koszt połączenia ustala się jako sumę wartości godziwej, na dzień wymiany, aktywów wydanych, zobowiązań zaciągniętych lub wziętych na siebie oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę przejmującą w zamian za kontrolę nad jednostką przejmowaną, oraz wszelkich kosztów, które można bezpośrednio przypisać połączeniu jednostek gospodarczych.

 

Możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia. Nadwyżkę kosztu nabycia nad wartością godziwą udziału spółek wchodzących w skład Grupy kapitałowej Vercom w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się, jako wartość firmy. Jeżeli koszt połączenia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów.

 

Połączenie jednostek, które nie skutkuje objęciem kontroli, tj. gdy przejęta jednostka przed dniem nabycia przez Grupę kapitałową Vercom, należała do grupy kapitałowej R22, rozlicza się w następujący sposób:

• dla celów rozliczenia połączenia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Vercom jako dzień połączenia rozumiany jest dzień nabycia przez Grupę Vercom kontroli nad jednostką przejmowaną,

• ustalona na moment nabycia kontroli i ujęta w konsolidacji R22, nadwyżka przekazanej zapłaty nad wartością księgową przejmowanych aktywów netto spółki zależnej jest przenoszona do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Vercom,

• aktywa i pasywa jednostki przejmowanej ujmowane są w wartości księgowej wynikającej ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego R22,

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

• różnica pomiędzy skorygowaną wartością godziwą aktywów netto spółki przejmowanej na dzień rozliczenia połączenia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Vercom, a wartością jej aktywów netto na dzień nabycia kontroli jest odnoszona na kapitał własny (w pozycji zyski zatrzymane),

• udziały niedające kontroli wyceniane są w proporcji do wartości księgowej aktywów netto kontrolowanej jednostki.

 

3.3.Transakcje w walucie obcej i wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych

Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według kursu z dnia transakcji, z wyłączeniem transakcji polegających na zasilaniu rachunku bankowego, które wyceniane są po kursie faktycznie zastosowanym przez bank. Na koniec okresu sprawozdawczego wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia (średni kurs NBP obowiązujący na dzień wyceny). Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu natomiast zyski lub straty z tytułu różnic kursowych dotyczących środków trwałych w budowie ujmuje się w nakładach na środki trwałe w budowie.

 

3.4.Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o skumulowaną amortyzację oraz skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości księgowej danego rzeczowego aktywa trwałego lub ujmuje, jako odrębne rzeczowe aktywa trwałe (tam, gdzie jest to właściwe) tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do zysków lub strat w okresie obrotowym, w którym je poniesiono. 

 

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie i grunty nie podlegają amortyzacji. Amortyzację innych rzeczowych aktywów trwałych nalicza się metodą liniową przez oszacowany okres użytkowania. Podstawę naliczania amortyzacji stanowi wartość początkowa pomniejszona o wartość końcową, jeżeli jest istotna. Każda istotna część składowa pozycji rzeczowego aktywa trwałego o różnym okresie użytkowania amortyzowana jest osobno.

Przyjęte przedziały okresów ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych wynoszą:

• budynki i budowle 2,5% - 4,5%

• maszyny i urządzenia techniczne10% - 30,0%

• środki transportu 14% - 20,0%

• pozostałe rzeczowe aktywa trwałe 7,0% - 20,0%.

Weryfikacji wartości końcowej i okresów użytkowania rzeczowych aktywów trwałych dokonuje się co najmniej raz w roku. Każda zmiana okresu amortyzacji wymaga uzasadnienia i powoduje zmianę prospektywną odpisów amortyzacyjnych.

Co najmniej na każdy dzień sprawozdawczy przeprowadza się ocenę wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości składników aktywów zgodnie z polityką opisaną w nocie 3.10. W przypadku stwierdzenia istnienia przesłanek przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z polityką opisaną w nocie 3.10.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Amortyzację rozpoczyna się, gdy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania. Zakończenie amortyzacji następuje wtedy, gdy składnik aktywów zostanie przeznaczony do sprzedaży lub gdy zostanie usunięty ze sprawozdania z sytuacji finansowej.

Zyski i straty z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych, stanowiące różnice pomiędzy przychodami ze sprzedaży i wartością księgową zbywanego rzeczowego aktywa trwałego, ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.

 

3.5.Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę

nadwyżki sumy:

• przekazanej zapłaty,

• kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz

• w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej nad wartością godziwą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.

W przypadku, gdy waluta funkcjonalna przejętej jednostki jest inna niż złoty polski, a rozpoznana na dzień nabycia wartość firmy (alokowana do zagranicznego ośrodka generującego przepływy pieniężne), jest istotna, wówczas wartość firmy ujmowana jest w walucie funkcjonalnej nabytej jednostki i wyceniana na każdy dzień sprawozdawczy na walutę prezentacji Grupy.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, natomiast jest poddawana testom na utratę wartości przynajmniej raz w roku a także wówczas, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została przypisana wartość firmy. 

 

3.6.Znaki towarowe

Znaki towarowe wyceniane są według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowaną amortyzację oraz skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

 

Znaki towarowe amortyzowane są liniowo przez okres użyteczności ekonomicznej. Okres ekonomicznej użyteczności dla:

• znaku towarowego SerwerSMS ustalono na 15 lat,

• znaku towarowego Freshmail ustalono na 5 lat,

• znaku towarowego MailerLite ustalono na 15 lat.

 

3.7.Relacje z klientami

Relacje z klientami to pozostające pod kontrolą Grupy zasoby przejęte w ramach połączenia jednostek, co do których Grupa przewiduje, że uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne. Takie relacje z klientami spełniają warunki uznania ich za wartości niematerialne zgodnie z MSR 38 „Wartości niematerialne”. Wycena relacji z klientami na moment początkowego ujęcia dokonywana jest przy zastosowaniu metody dodatkowego zysku

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

(ang. MEEM – the multi-period excess earnings method), tj. metody opartej na podejściu dochodowym, w którym wartość określana jest na podstawie zdyskontowanych przyszłych strumieni pieniężnych wynikających z dodatkowego przychodu generowanego przez jednostkę posiadającą daną wartość niematerialną ponad przychody generowane przez jednostkę, która takiej wartości nie posiada.

W przypadku, gdy waluta funkcjonalna przejętej jednostki jest inna niż złoty polski, a rozpoznane na dzień nabycia relacje z klientami (alokowane do zagranicznego ośrodka generującego przepływy pieniężne), są istotne, wówczas wartość relacje z klientami ujmowane są w walucie funkcjonalnej nabytej jednostki i wyceniane na każdy dzień sprawozdawczy na walutę prezentacji Grupy.

Po początkowym ujęciu relacje z klientami wycenia się stosując model kosztu historycznego, w którym wartość początkowa pomniejszana jest o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Amortyzacja naliczana jest metodą liniową, według oszacowanego okresu użytkowania, który dla relacji z klientami został ustalony na 15 lat.

 

Co roku weryfikowana jest poprawność ustalonego okresu użytkowania relacji z klientami. Każda zmiana okresu amortyzacji wymaga uzasadnienia i powoduje korektę prospektywną odpisów amortyzacyjnych. Co najmniej na każdy dzień sprawozdawczy przeprowadza się ocenę wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości relacji z klientami. W przypadku stwierdzenia, istnienia przesłanek przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z polityką opisaną w nocie 3.10.

 

3.8.Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych ujmowane są w zyskach i stratach w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są ujmowane jako składnik wartości niematerialnych, jeżeli można uznać, że spełnione zostały łącznie poniższe kryteria.

 

Kryteria ujmowania składnika wartości niematerialnych powstałego w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych) zgodnie z MSR 38 par 57:

• możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,

• zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,

• zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

• sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka gospodarcza powinna udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych,

• dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

• możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

 

Prace Grupy nad platformami komunikacji i ich nowymi funkcjonalnościami składają się z szeregu etapów, które rozpoczynają się fazą analiz koncepcyjnych (badania) a następnie przechodzą do fazy realizacji (prace

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

rozwojowe). Koszty fazy koncepcyjnej (badania) ujmowane są w zyskach i stratach w momencie poniesienia. W fazie realizacji, po spełnieniu łącznie wszystkich kryteriów wymienionych powyżej, do projektu przydzielany jest zespół pracowników i kooperantów, którego koszty odpowiednio wynagrodzeń i usług obcych, ujmowane są jako składnik wartości niematerialnych – prace rozwojowe.

 

Określanie kierunków i obszarów prac koncepcyjnych jak i decyzje dotyczące podjęcia realizacji prac rozwojowych, w tym ocenę spełnienia kryteriów ujmowania ponoszonych nakładów jako składnika wartości niematerialnych podejmowane są przez Zarząd Spółki.

 

Do czasu zakończenia prac rozwojowych, poniesione nakłady ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji wartości niematerialne – prace rozwojowe. Prace rozwojowe w toku wytwarzania nie są amortyzowane, natomiast są poddawane testom na utratę wartości przynajmniej raz w roku a także wówczas, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego prace rozwojowe zostały przypisane.W momencie ukończenia etapu prac rozwojowych i rozpoczęcia użytkowania jego efektów, poniesione nakłady alokowane są do odpowiedniej pozycji wartości niematerialnych - oprogramowanie i wyceniane przy zastosowaniu modelu kosztu historycznego wymagającego, aby składniki aktywów był ujmowany według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Oprogramowanie wytworzone w rezultacie prowadzonych przez Grupę prac rozwojowychamortyzowane jest przez okres ekonomicznej użyteczności, ustalony na 5 lat.

 

3.9.Inne wartości niematerialne

Do innych wartości niematerialnych zaliczane są: oprogramowanie oraz pozostałe wartości niematerialne (w tym: koncesje i licencje). Wartości niematerialne wyceniane są w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Amortyzacja naliczana jest metodą liniową, według oszacowanego okresu użytkowania.

Okresy amortyzacji innych wartości niematerialnych wynoszą:

• oprogramowanie5 lat

• pozostałe (w tym: licencje i koncesje) 2 lata

Co roku weryfikowana jest poprawność ustalonego okresu użytkowania wartości niematerialnych. Każda zmiana okresu amortyzacji wymaga uzasadnienia i powoduje korektę prospektywną odpisów amortyzacyjnych. Co najmniej na każdy dzień sprawozdawczy przeprowadza się ocenę wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości składników wartości niematerialnych. W przypadku stwierdzenia, istnienia przesłanek przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z polityką opisaną w nocie 3.10.

 

3.10.Utrata wartości aktywów niefinansowych

Na każdy dzień sprawozdawczy Zarząd Spółki dokonuje oceny czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów. Zarząd Spółki analizuje aktywa pod kątem utraty wartości, ilekroć wystąpią przesłanki wskazujące na to, iż składnik aktywów mógł stracić na wartości oraz corocznie dla wartości firmy i wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, lub które nie są jeszcze dostępne do użytkowania. Grupa przeprowadza testy na dzień kończący rok obrotowy tj. na 31 grudnia. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość księgowa danego

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalną ustala się, jako wyższą z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia lub wartości użytkowej (tj. bieżącej szacunkowej wartości, ustalonej na podstawie wiarygodnych założeń, przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne). Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości, aktywa grupuje się na najniższym poziomie, w odniesieniu, do którego występują dające się zidentyfikować odrębnie przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Wszystkie odpisy z tytułu utraty wartości są odnoszone w ciężar zysków lub strat i wykazywane w Sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w pozycji Pozostałe koszty operacyjne. Odpisy z tytułu utraty wartości mogą zostać odwrócone w następnych okresach (z wyjątkiem odpisów dotyczących wartości firmy), jeżeli nastąpiły zdarzenia uzasadniające brak lub zmianę utraty wartości aktywów.

 

3.11.Przychody i koszty finansowe

W sprawozdaniu z zysków i strat w pozycji przychody i koszty finansowe Grupa prezentuje różnice kursowe (szczegóły w nocie 3.3), odsetki od kredytów i pożyczek otrzymanych oraz udzielonych, odsetki od leasingu, straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych oraz zmiany wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy (szczegóły w nocie 3.12).

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane w wartości godziwej,

pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty i pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Koszty pozyskania kredytu oraz prowizje rozliczane są w czasie przez okres trwania kredytu i odnoszone w ciężar kosztów finansowych w pozycji odsetki, w części dotyczącej danego okresu.  

 

3.12.Instrumenty finansowe

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe klasyfikowane są do trzech kategorii: aktywów finansowych wycenianych

w zamortyzowanym koszcie, aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody lub aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Klasyfikacja aktywów finansowych uzależniona jest od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych składnika aktywów finansowych. Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmienił się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki oraz dany składnik aktywów nie jest desygnowany do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:

− modelem biznesowym Grupy jest utrzymywanie tych aktywów finansowych dla uzyskania umownych przepływów pieniężnych, oraz

− dla powyższych aktywów, ich postanowienia umowne powodują w określonych terminach przepływy pieniężne, które są wyłącznie spłatami nierozliczonej kwoty głównej i odsetek od tej kwoty.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zaliczane są pożyczki udzielone

i należności. Pożyczki i należności zalicza się do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego. Pożyczki i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego zalicza się do aktywów trwałych.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki, oraz dany składnik aktywów nie jest desygnowany do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:

− modelem biznesowym Grupy jest zarówno utrzymywanie tych aktywów finansowych dla uzyskania umownych przepływów pieniężnych, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych, oraz

− dla powyższych aktywów, ich postanowienia umowne powodują w określonych terminach przepływy pieniężne, które są wyłącznie spłatami nierozliczonej kwoty głównej i odsetek od tej kwoty.

Pozostałe składniki aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.

 

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wyceniane są na każdy dzień sprawozdawczy w wartości godziwej. Wartość godziwa ustalona na dzień sprawozdawczy nie jest korygowana o koszty transakcyjne. Zmiany wartości godziwej dla aktywów zaklasyfikowanych do tej kategorii ujmowane są w wyniku finansowym.

 

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie wyceniane są na każdy dzień sprawozdawczy

w zamortyzowanym koszcie. Zamortyzowany koszt składnika aktywów finansowych to kwota, w jakiej składnik aktywów finansowych wycenia się w momencie początkowego ujęcia, pomniejszona o spłaty kwoty głównej oraz powiększona lub pomniejszona o ustaloną z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej skumulowaną amortyzację wszelkich różnic pomiędzy tą kwotą początkową a kwotą w terminie wymagalności, oraz skorygowana o wszelkie odpisy na oczekiwane straty kredytowe.

 

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody wyceniane są na każdy dzień

sprawozdawczy w wartości godziwej. Wartość godziwa ustalona na dzień sprawozdawczy nie jest korygowana

o koszty transakcyjne. Odsetki naliczone dla takich pozycji oraz odpisy aktualizujące na oczekiwane straty kredytowe ujmowane są w wyniku finansowym okresu, a pozostałe zmiany wartości godziwej wykazywane są

jako inne całkowite dochody.

 

Utrata wartości

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie oraz aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody podlegają odpisom aktualizującym na oczekiwane straty kredytowe. Na każdy dzień sprawozdawczy Zarząd Spółki ustala odpisy w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa ujmuje zmiany oczekiwanych strat kredytowych jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości i wykazuje w pozycji przychodów lub kosztów finansowych.

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Zobowiązania finansowe

Grupa klasyfikuje wszystkie występujące na dzień sprawozdawczy zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, za wyjątkiem instrumentów pochodnych, które są wyceniane w wartości godziwej.

Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zaliczane są kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne, zobowiązania z tytułu leasingu oraz zobowiązania handlowe.

 

Kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne ujmuje się początkowo według wartości godziwej, która pomniejszana jest o bezpośrednie poniesione koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu są one wyceniane w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

 

3.13.Rachunkowość zabezpieczeń

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń w celu zabezpieczania ryzyka walutowego. Transakcje zabezpieczające zawierane są w celu ograniczenia ryzyka poniesienia strat w wyniku niekorzystnych zmian kursów walut. Zabezpieczaniu mogą podlegać przepływy pieniężne związane z zawartymi transakcjami oraz wartość godziwa aktywów i zobowiązań.

Rachunkowość zabezpieczeń jest stosowana, gdy spełnione są poniższe warunki:

a) powiązanie zabezpieczające obejmuje wyłącznie kwalifikujące się instrumenty zabezpieczające i kwalifikujące się pozycje zabezpieczane,

b) w momencie ustanowienia powiązania zabezpieczającego formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez jednostkę oraz strategię dokonywania zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera określenie instrumentu zabezpieczającego, pozycji zabezpieczanej, charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz sposobu, w jaki jednostka będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym przeprowadzoną przez jednostkę analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala ona wskaźnik zabezpieczenia),

c) powiązanie zabezpieczające spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności zabezpieczenia:

między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne,

ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające ze wspomnianego powiązania ekonomicznego

wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą jednostka faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą jednostka faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wielkości pozycji zabezpieczanej. Takie wyznaczenie nie może odzwierciedlać jednak braku równowagi między współczynnikami ważenia pozycji zabezpieczanej i instrumentu zabezpieczającego, który to brak powodowałby nieefektywność zabezpieczenia (niezależnie od tego, czy zostałaby ona ujęta, czy nie) mogącą prowadzić do wyniku księgowego, który byłby niezgodny z celem rachunkowości zabezpieczeń. Zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego przepływy pieniężne ujmowane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych - kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających, w takiej części, w jakiej dany instrument stanowi skuteczne zabezpieczenie związanej z nim pozycji zabezpieczanej.

Część nieskuteczną odnosi się do zysków i strat. Wynik skuteczny zabezpieczenia odniesiony przez okres jego

trwania na kapitał jest przenoszony z kapitału do początkowego kosztu nabycia zabezpieczanych aktywów lub

wpływa na wynik transakcji zabezpieczanych.

Grupa zaprzestaje klasyfikowania instrumentów jako zabezpieczające, jeżeli instrument pochodny wygaśnie, zostanie sprzedany, rozwiązany lub zrealizowany albo jeśli zabezpieczenie przestaje spełniać kryteria rachunkowości zabezpieczeń oraz zaprzestano oczekiwać realizacji planowanej transakcji.

 

3.14.Pozostałe aktywa

Pozostałe aktywa obejmują kontrolowane przez Grupę zasoby powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, w odniesieniu do których oczekuje się w przyszłości przepływu korzyści ekonomicznych i które nie zostały ujęte w innych pozycjach aktywów. Do pozostałych aktywów Grupa zalicza m.in.: przedpłaty na usługi, których dostarczenie nastąpi w kolejnych okresach sprawozdawczych, kaucje, a także środki (zablokowane na rachunkach bankowych) stanowiące zabezpieczenie płatności ceny w transakcjach połączenia jednostek. 

 

3.15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, na rachunku bankowym, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności. Środki pieniężne wyceniane są na koniec okresu sprawozdawczego w wartości nominalnej.

Jako środki pieniężne i ekwiwalenty ujmowane są także środki zgromadzone na rachunkach platform płatniczych.

 

3.16.Aktywa trwałe lub grupy do zbycia przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży lub aktywa i zobowiązania stanowiące grupy przeznaczone do zbycia, co do których zakładane jest, że wypracują one korzyści dla jednostek w wyniku sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystywanie, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do grupy przeznaczonych do sprzedaży, wycena aktywów (lub wszystkich aktywów i zobowiązań stanowiących grupy przeznaczone do zbycia) jest aktualizowana zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości księgowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży. Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartości zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, które są nadal wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w wyniku finansowym. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.

 

3.17.Kapitały

3.17.1.Kapitał podstawowy

Kapitałem podstawowym jest kapitał zakładowy jednostki dominującej wykazywany w wysokości określonej

i wpisanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

3.17.2.Kapitał zapasowy

Kapitał zapasowy tworzony jest z nadwyżek ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji, z ustawowych odpisów z zysku, z nadwyżek z podziału zysku ponad wymagany ustawowo odpis oraz z dopłat akcjonariuszy. Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, spółki akcyjne są zobowiązane tworzyć kapitał zapasowy na pokrycie strat w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki. Kapitał zapasowy w wysokości odpowiadającej jednej trzeciej kapitału podstawowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowymi i nie podlega on podziałowi na inne cele. O użyciu kapitału zapasowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie.

 

3.17.3.Kapitał rezerwowy

Kapitał rezerwowy tworzony jest zgodnie ze statutem na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia. Spółka tworzy kapitały rezerwowe w szczególności na sfinansowanie nabycia akcji własnych. 

 

3.18.Akcje własne

Nabyte akcje własne ujmuje się w cenie zakupu, powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio

przypisane do nabycia. Zakup i umorzenie akcji własnych jest prezentowany jako zmiana w kapitale własnym.

Zakupione akcje własne są ujmowane w pozycji „akcje własne” i prezentowane jako pomniejszenie kapitałów

własnych. W momencie umorzenia akcji, wykazywana w kapitałach własnych pozycja akcji własnych, rozliczana jest z kapitałem podstawowym, poprzez jego pomniejszenie w części dotyczącej wartości nominalnej umorzonych akcji oraz z pozostałymi kapitałami lub zyskami zatrzymanymi (zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia), w pozostałej części stanowiącej różnice pomiędzy ceną zakupu (powiększoną o koszty transakcyjne) a wartością nominalną akcji. 

 

 

3.19.Podatek dochodowy (w tym odroczony podatek dochodowy)

Na podatek dochodowy prezentowany w sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów składają się: podatek bieżący oraz podatek odroczony. Bieżące obciążenie podatkowe obliczane jest na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego okresu sprawozdawczego. Zysk/strata podatkowa różni się od księgowego zysku/straty netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe wyliczane są

w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym okresie sprawozdawczym.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach przejściowych pomiędzy wartościami księgowymi aktywów i zobowiązań a wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Grupa tworzy aktywa od strat podatkowych jeśli wysoce prawdopodobne jest, że aktywa zrealizują się w przyszłości.

 

Rezerwę z tytułu podatku odroczonego ujmuje się w pełnej wysokości. Rezerwa ta nie podlega dyskontowaniu. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi potrącenie różnic przejściowych.

 

Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień sprawozdawczy,

a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe lub dodatnie różnice przejściowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, dokonuje się jego odpisu.

 

Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień

sprawozdawczy stawek (i przepisów) podatkowych, które zgodnie z oczekiwaniami będą obowiązywać

w momencie realizacji odnośnych aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub uregulowania zobowiązania z tego tytułu. Podatek odroczony jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów danego okresu, za wyjątkiem przypadku, gdy podatek odroczony dotyczy transakcji czy zdarzeń, które ujmowane są w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym – wówczas podatek odroczony również ujmowany jest odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio

w odpowiednim składniku kapitału własnego.

 

W przypadku wystąpienia, Grupa uwzględnia, czy jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego. Jeżeli stwierdzi, że jest prawdopodobne, iż organ podatkowy zaakceptuje dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego, wówczas ustala się dochód podlegający opodatkowaniu (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe w sposób zgodny z traktowaniem podatkowym, które stosuje lub planuje stosować w deklaracjach dotyczących podatku dochodowego. Jeżeli jednak stwierdzi się, że nie jest prawdopodobne, by organ podatkowy zaakceptował dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego, wówczas odzwierciedla się wpływ niepewności przy ustalaniu odnośnego dochodu podlegającego opodatkowaniu (straty podatkowej), podstawy opodatkowania, nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych i stawek podatkowych. Grupa odzwierciedla wpływ niepewności w odniesieniu do każdego przypadku niepewnego traktowania podatkowego, stosując jedną z poniżej przedstawionych metod, w zależności od tego, która metoda według oczekiwań Grupy stanowi lepsze założenie dotyczące rozwiązania kwestii niepewności:

a) najbardziej prawdopodobna kwota - jedna najbardziej prawdopodobna kwota w przedziale możliwych wyników. Najbardziej prawdopodobna kwota może stanowić lepsze założenie dotyczące rozwiązania kwestii niepewności, jeśli możliwe wyniki sprowadzają się do wyboru jednej z dwóch możliwości lub są skoncentrowane na jednej wartości;

b) wartość oczekiwana - suma ważonych prawdopodobieństwem kwot w przedziale możliwych wyników. Wartość oczekiwana może stanowić lepsze założenie dotyczące rozwiązania kwestii niepewności, jeśli istnieje przedział możliwych wyników, które nie sprowadzają się do wyboru jednej z dwóch możliwości ani nie są skoncentrowane na jednej wartości.

 

Jeżeli dany przypadek niepewnego traktowania podatkowego wpływa na podatek bieżący i podatek odroczony (na przykład, jeżeli wpływa zarówno na dochód podlegający opodatkowaniu zastosowany do ustalenia podatku

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

bieżącego, jak i na podstawy opodatkowania zastosowane do ustalenia podatku odroczonego), wówczas Grupa dokonuje spójnych ocen i oszacowań dotyczących zarówno podatku bieżącego, jak i podatku odroczonego.

 

Grupa kompensuje dla celów prezentacyjnych aktywa i rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące tej samej jednostki zależnej należącej do Grupy,wtedy i tylko wtedy gdy:

a) posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego; oraz

b) aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową na:

- tego samego podatnika; lub

- różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku w kwocie netto, lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczać zobowiązania, w każdym przyszłym okresie, w którym przewiduje się rozwiązanie znaczącej ilość rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego lub zrealizowanie znaczącej ilości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

 

3.20.Świadczenia pracownicze

Do świadczeń pracowniczych Grupa zalicza między innymi: wynagrodzenia miesięczne, wynagrodzenia

z tytułu premii rocznej oraz wynagrodzenie za niewykorzystany urlop wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

 

System ubezpieczeń społecznych działa na zasadach programu państwowego, zgodnie, z którym na jednostkach ciąży obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników w momencie, gdy stają się one należne. Grupa nie jest zobowiązana ani prawnie ani zwyczajowo do wypłaty przyszłych świadczeń z tytułu emerytur. Grupa ujmuje koszt składek dotyczących bieżącego okresu w zysku lub stracie bieżącego okresu, jako koszt świadczeń pracowniczych.

Uwzględniając stan i strukturę wiekową pracowników zatrudnionych w Grupie, Zarząd Spółki uznał, że wartość rezerw na odprawy emerytalnych jest nieistotna z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, dlatego Grupa nie ujmuje rezerw z tego tytułu i ewentualnych kosztów z nimi związanych. Grupa nie dokonywała również dotychczas wypłat z tytułu odpraw emerytalnych. 

 

3.21.Zysk/(strata) netto na akcję

Zysk/(strata) netto na akcję dla każdego okresu jest obliczany poprzez podzielenie zysku/(straty) netto z działalności kontynuowanej przypadającego na akcjonariuszy Jednostki Dominującej przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

Grupa oblicza kwotę rozwodnionego zysku/(straty) netto przypadającego na jedną akcję w oparciu o zysk lub stratę z działalności kontynuowanej przypadające na akcjonariuszy Jednostki Dominującej i średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym, skorygowaną o wpływ wszystkich czynników rozwadniających jeżeli wystąpiły.

 

 

3.22.Rezerwy

Rezerwy tworzone są, gdy na spółkach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku. Kwota, na którą tworzona jest rezerwa, stanowi najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, zdyskontowanych na dzień sprawozdawczy.

 

Wykorzystanie uprzednio utworzonej rezerwy na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania księguje się w momencie powstania tych zobowiązań na zmniejszenie rezerwy. Niewykorzystane rezerwy, w przypadku zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego ich utworzenie, zwiększają odpowiednio przychody finansowe lub pozostałe przychody operacyjne.

 

3.23.Ujmowanie przychodów

Zasady (polityka) rachunkowości w zakresie ujmowania przychodów została zaprezentowana w nocie 6 Przychody ze sprzedaży.

 

3.24.Segmenty operacyjne

Segment operacyjny jest częścią składową Grupy:

a)która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki);

b)której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu; oraz

c)w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.

 

Uwzględniając specyfikę działalności Grupy, przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych, Zarząd Spółki kieruje się głównie kryterium obszaru geograficznego, tj. lokalizacją rynków sprzedaży.

Pomiar wyników oraz sytuacji finansowej segmentów operacyjnych stosowany w raportach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości stosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych (nota 5).

W określonych przypadkach, zgodnie z kryteriami określonymi w MSSF 8 „Segmenty Operacyjne” par. 12, Grupa dokonuje agregacji segmentów operacyjnych w jeden segment operacyjnych i sprawozdawczy, jak to przedstawiono w nocie 5.

 

3.25.Działalność zaniechana

Działalność zaniechana to element jednostki gospodarczej, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży oraz:

a)stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności;

b)jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności; lub

c)jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz w okresie do dnia zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie wystąpiła działalność zaniechana.

 

3.26.Prawo do użytkowania aktywów/ Leasing MSSF 16

Na początku umowy jednostka ocenia, czy umowa jest leasingiem, czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

 

Opis zasad ujmowania leasingu

Umowa zawiera leasing jeśli:

a)dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który może być albo wyraźnie określony w umowie (np.

w oparciu o numer inwentarzowy lub wskazanie konkretnego piętra w budynku) lub pośrednio określony

w momencie, gdy jest udostępniony do użytkowania klientowi, oraz

b)leasingobiorca otrzymuje zasadniczo wszystkie korzyści ekonomiczne z tego składnika aktywów w okresie jego użytkowania tj. zarówno podstawowe pożytki, jak i inne płynące z niego korzyści, oraz

c)leasingobiorca ma prawo do określenia sposobu wykorzystania zidentyfikowanego składnika aktywów.

Grupa jako leasingobiorca ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym umowy leasingowe jako:

a)prawo do korzystania ze składnika aktywów w cenie nabycia:

obejmującą wartość zobowiązania z tytułu leasingu powiększoną o płatności dokonane na moment lub przez zawarciem umowy, początkowe koszty bezpośrednie związane z zawarciem umowy, szacunkowe koszty demontażu i usunięcia składnika aktywów, koszty przeprowadzenia renowacji miejsca,

w którym znajdował się składnik aktywów koszty doprowadzenia przedmiotu leasingu do stanu, w jakim, zgodnie z umową ma zostać zwrócony chyba, że koszty te zostały poniesione, aby wyprodukować zapasy,

pomniejszoną o należności z tytułu zachęt udzielonych przez leasingodawcę.

b)zobowiązanie z tytułu leasingu stanowiące sumę bieżącej wartości opłat leasingowych i bieżącej wartości oczekiwanych płatności na koniec okresu leasingu.

 

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania stosując model kosztu. Grupa wycenia prawo do korzystania ze składnika aktywów w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, oraz trwałą utratę wartości oraz aktualizację zobowiązania z tytułu leasingu.

Okres amortyzacji ustalony jest:

a)jeśli prawo własności do składnika aktywów zostanie przeniesione na leasingobiorcę lub leasingobiorca jest wystarczający pewny skorzystania z opcji wykupu, wtedy okres amortyzacji obejmuje okres od początku umowy do końca okresu użytkowania składnika aktywów, lub

b)okres amortyzacji obejmuje okres od początku umowy do wcześniejszego z:

końca okresu użytkowania składnika aktywów, lub

końca okresu leasingu.

Na opłaty leasingowe, stanowiące podstawę do wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, składają się następujące płatności:

a)stałe opłaty leasingowe za okres leasingu, pomniejszone o należności leasingowe wynikające ze specjalnych

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

opłat promocyjnych,

b)kwoty, które będą płatne przez leasingobiorcę jako gwarantowana wartość końcowa,

c)kary dotyczące rozwiązania/wypowiedzenia umowy, jeśli okres leasingu uwzględnia wykonanie opcji dotyczącej wypowiedzenia umowy.

Bieżąca wartość przyszłych płatności z tytułu leasingu obliczana jest z zastosowaniem stopy dyskonta, ustalonej jako krańcowy koszt długu.

 

Grupa wyznacza czas leasingu, tj. nieodwołalny okres leasingu, łącznie z:

a)okresem dotyczącym opcji przedłużenia umowy leasingu, jeżeli jest wystarczająco pewne, że Grupa skorzysta z tego prawa; i

b)okresem dotyczącym opcji wypowiedzenia umowy leasingu, jeżeli jest wystarczająco pewne, że Grupa nie skorzysta z tego prawa.

 

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

a)zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

b)zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz

c)zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu z powodu ponownej oceny gdy zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia opłat, gdy zmieni się kwota, której zapłaty Grupa oczekuje w ramach gwarantowanej wartości końcowej lub jeżeli Grupa zmieni ocenę prawdopodobieństwa skorzystania z opcji kupna, przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu.

Aktualizacja zobowiązania z tytułu leasingu koryguje również wartość składnika aktywów z tytułu praw do użytkowania. Jeżeli wartość księgowa składnika aktywów z tytułu praw do użytkowania została zmniejszona do zera, dalsze zmniejszenie wyceny zobowiązania z tytułu leasingu Grupa ujmuje w zysku lub stracie.

 

Grupa nie stosuje uproszczeń w zakresie MSSF 16.

 

3.27.Stanowisko odnośnie nowych standardów i interpretacji MSSF

Następujące standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje nie zostały przyjęte przez Unię Europejską lub nie są obowiązujące dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku:

MSSF 17 Umowy Ubezpieczeniowe (wydany 18 maja 2017 r.); w tym Zmiany do MSSF 17 (wydane 25 czerwca 2020 r.) (Obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r.).

Zmiany do MSR 1 Prezentacja Sprawozdań Finansowych oraz MSSF- stanowisko praktyczne 2: Ujawnienia w zakresie zasad rachunkowości (wydane 12 lutego 2021 r.) (Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r.).

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych (wydany 12 lutego 2021 r.) (Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r.).

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe oraz Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe - odroczenie daty wejścia w życie (wydane odpowiednio 23 stycznia 2020 r. i 15 lipca 2020 r.) (Obowiązują dla okresów

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone).

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywa oraz zobowiązania ujętego w wyniku pojedynczej transakcji (wydane 7 maja 2021 r.) (Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r.).

Zmiany do MSSF 17 Umowy Ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 oraz MSSF 9 – dane porównawcze (wydane 9 grudnia 2021) (Obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r.).

Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego (wydane 22 września 2022 r.) (Obowiązują od dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2024. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone).

Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” i do MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych” w zakresie sprzedaży lub przeniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami (W grudniu 2015 r. RMSR odroczyła datę wejścia w życie tej zmiany na czas nieokreślony, w zależności od wyniku prowadzonego projektu badawczego dot. metody praw własności).

 

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, które zostały opublikowane, lecz nie weszły dotychczas w życie.

Zarząd Jednostki Dominującej nie oczekuje istotnego wpływu zastosowania powyższych nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

 

4.Ważne oszacowania i założenia

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej dokonania osądów i szacunków, które wpływają na przyjęte zasady rachunkowości oraz na wielkości wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz w notach do tego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Osądy i szacunki oparte są na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących i przyszłych zdarzeń i działań. Rzeczywiste wyniki mogą się jednak różnić od przewidywanych.

 

Podstawowe obszary, w których osądy i szacunki Zarządu mają istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe to:

ustalenie kontroli / braku kontroli nad jednostkamiGrupa sprawuje kontrolę nad inną jednostką, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Przy dokonywaniu oceny, czy Grupa sprawuje kontrolę nad daną jednostką, uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić. Informacje na temat jednostek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę przedstawiono w nocie 1.4;

segmenty operacyjne - uwzględniając opisane w nocie 5 podobieństwo obszarów geograficznych Polska i Czechy, Zarząd Spółki zdecydował o ich połączeniu w jeden segment operacyjny i sprawozdawczy. Ponadto z uwagi na podobieństwo świadczonych usług, struktury i rodzaju klientów, metod dystrybucji oraz realizowanych marż również segment działalności nabyty wraz z grupą MailerLite został połączony

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

w jeden segment operacyjny i sprawozdawczy Grupy (nota 5);

wycena wartości godziwej, przejmowanych w wyniku połączenia jednostek, aktywów i zobowiązań, ustalenie wartości firmy – Grupa dokonuje identyfikacji i wyceny nabywanych aktywów, zobowiązań oraz wartości firmy. Wycena uwzględnia szereg istotnych założeń, takich jak m.in.: wybór odpowiedniej metody wyceny oraz prognozy finansowe. Przyjęte założenia mogą mieć istotny wpływ na określenie wartości godziwej nabywanych aktywów i zobowiązań oraz ustalenie wartości firmy.

Rozliczenie połączenia jednostek zostało przedstawione w nocie 18 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego;

wartość odzyskiwalna wartości firmy i wartości niematerialnych– testy na utratę wartości aktywów przeprowadzane są w oparciu o szereg założeń, których część jest poza kontrolą Grupy. Znaczące zmiany tych założeń, w tym w zakresie szacowanych przepływów pieniężnych w okresie rezydualnym, mają wpływ na wyniki testów na utratę wartości i w konsekwencji na sytuację finansową oraz wyniki finansowe Grupy (nota 17);

nabycie zagranicznego ośrodka wypracowującego środki pieniężne – Grupa ustala walutę funkcjonalną dla przejętego w wyniku połączenia jednostek ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Ponadto Zarząd Jednostki dominującej ustala, do którego ośrodka wypracowującego środki pieniężne przypisane zostają rozpoznane na przejęciu wartość firmy oraz inne zidentyfikowane aktywa. Powyższe ustalenia wpływają na sposób ujęcia skutków zmiany kursu walut w odniesieniu do rozpoznanej na dzień przejęcia wartości firmy oraz wartości pozostałych nabytych aktywów oraz skutków ujęcia ewentualnej utraty wartości tych aktywów (nota 17);

ujęcie nakładów poniesionych na prace rozwojowe - przy dokonywaniu oceny momentu rozpoczęcia ujmowania ponoszonych nakładów jako składnika wartości niematerialnych Zarząd Spółki dokonuje osądu czy spełnione zostały łącznie wszystkie kryteria ujmowania składnika wartości niematerialnych powstałego w wyniku prac rozwojowych (nota 16);

okresy amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych - wysokość odpisów amortyzacyjnych jest ustalana na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznego użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Okresy ekonomicznego użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Informacje na temat przyjętych okresów zostały zaprezentowane w notach 3.4, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9;

prawo do korzystania z aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu – Grupa ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prawo do korzystania ze składnika aktywów oraz zobowiązania z tytułu leasingu, których wartość ustalana jest z uwzględnieniem szacowanego okresu korzystania z danego składnika aktywów i stopy dyskontowej zastosowanej do przyszłych płatności leasingowych (nota 15);

wartość końcowa składników aktywów podlegających amortyzacji– Grupa szacuje jaką wartość zgodnie ze swoimi przewidywaniami mogłaby uzyskać obecnie, uwzględniając taki wiek i stan składnika aktywów, jaki będzie na koniec okresu jego ekonomicznego używania, po pomniejszeniu o szacowane koszty zbycia. W przypadku gdy Zarząd Jednostki dominującej stwierdzi, że tak oszacowana wartość końcowa jest istotna, pomniejsza ona podstawę amortyzacji danego składnika aktywów. Wartość końcową

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

weryfikuje się przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego;

odpisy z tytułu utraty wartości należności handlowych – wysokość odpisu stanowi różnica pomiędzy wartością księgową, a wartością bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych według efektywnej stopy procentowej; zmiana wartości szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych spowoduje zmianę oszacowania wielkości odpisów aktualizujących należności handlowe (nota 20);

zobowiązania z tytułu podatku dochodowegoGrupa tworzy rezerwy, gdy na spółkach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku. Kwota, na którą tworzona jest rezerwa, stanowi najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, zdyskontowanych na dzień sprawozdawczy (o ile wpływ dyskonta jest uznany za istotny) (nota 12);

wartość godziwa instrumentów finansowych - na dzień początkowego ujęcia i na każdy dzień sprawozdawczy Spółka dokonuje wyceny instrumentów finansowych (opcji nabycia udziałów). Wycena uwzględnia szereg istotnych założeń, takich jak m.in.: prognozowane przepływy pieniężne, współczynnik zmienności cen udziałów, stopy dyskonta. Przyjęte założenia mogą mieć istotny wpływ na określenie wartości godziwej instrumentu finansowego (nota 36.2);

ujęcie nabycia akcji Oxylion S.A. - nabycie akcji Oxylion S.A. stanowi transakcję pod wspólną kontrolą i zostało ujęte w wartościach księgowych wynikających ze skonsolidowanego sprawozdania jednostki dominującej wyższego szczebla tj. R22 S.A (nota 18).

 

 

5.Segmenty operacyjne

 

W oparciu o kryteria określone w MSSF 8 „Segmenty operacyjne”, Grupa ustaliła, że Zarząd Jednostki Dominującej stanowi jej główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych (ang. Chief Operating Decision Maker, CODM).  Zarząd Jednostki Dominującej ocenia działalność Grupy oraz podejmuje decyzje co do alokacji jej zasobów na podstawie regularnie przeglądanej informacji zarządczej opracowanej na poziomie skonsolidowanym.

Obecnie Grupa prowadzi działalność w trzech głównych obszarach geograficznych: Polska, Czechy i Reszta Świata (Grupa Mailer Lite). W latach wcześniejszych, tj. do momentu przejęcia Grupy ProfiSMS w 2020 r., oraz Grupy MailerLite w 2022 r., Grupa Vercom prowadziła działalności w ramach jednego obszaru geograficznego, stanowiącego jeden segment operacyjny, tj. segment wielokanałowej komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem modelu CPaaS (ang. Communication Platform as a Service, platforma, która umożliwia dodawanie funkcji komunikacyjnych do własnych aplikacji bez konieczności budowania własnej infrastruktury). Zarząd Spółki podjął i kontynuuje działania zmierzające do integracji zarówno Grupy ProfiSMS jak i Grupy MailerLite z Vercom i realizacji synergii wynikających z połączenia jednostek. Jednocześnie Zarząd Spółki spodziewa się w odniesieniu do wszystkich obszarów geograficznych tj. Polska, Czechy i Reszta Świata (Grupa Mailer Lite), podobnych długoterminowychmarż brutto. Obszary Polska, Czechy i Reszta Świata (Grupa Mailer Lite) wykazują podobieństwo cech gospodarczych we wszystkich aspektach, o których mowa w MSSF 8, par. 12 tj.:

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

i)Rodzaju produktów i usług - spółki działające we wszystkich trzech obszarach oferują podobny rodzaj usług wielokanałowej komunikacji (CPaasS), głównie w zakresie wykorzystania kanałów: mobilnego (sms), email i push; - obszary charakteryzują się podobną dynamiką wzrostu sprzedaży, niskimi nakładami inwestycyjnymi oraz podobnym wysokim poziomem relacji przepływów z działalności operacyjnej do zysków netto;

ii)Rodzaju procesów produkcyjnych i metod stosowanych przy dystrybucji produktów lub świadczeniu usług - metody stosowane przy świadczeniu usług są podobne, tj. w obu obszarach istnieje centralna platforma komunikacyjna dostępna w tzw. chmurze obliczeniowej, z której klienci korzystają za pomocą aplikacji webowej lub interfejsu API;

iii)Rodzaju lub grup klientów na produkty i usługi - struktura klientów w obszarach jest podobna, tj. głównie przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki, które cechują się dużą liczbą klientów i potrzebujące zautomatyzowanych narzędzi do komunikacji ze swoimi klientami.

 

Uwzględniając powyższe, kierując się optyką wewnętrznego raportowania, definicją segmentu operacyjnego zawartą w MSSF 8 (patrz nota 3.24) i zgodnie z zasadą agregacji segmentów wynikającą z MSSF 8 par. 12, Zarząd Spółki zdecydował o połączeniu Polski, Czech i Reszta Świata (Grupa Mailer Lite) w jeden segment operacyjny i sprawozdawczy tj. segment wielokanałowej komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem modelu CPaaS („Segment CPaaS”). W ocenie Zarządu Spółki przyjęta agregacja spełnia kryteria określone w MSSF 8, par. 12 i jest zgodna z zasadą podstawową tego standardu, tj. umożliwiaujawnienie informacji mających pomóc użytkownikom skonsolidowanego sprawozdania finansowego w ocenie rodzaju i skutków finansowych działań gospodarczych, w które jest zaangażowana, oraz środowiska gospodarczego, w którym prowadzi działalność.

Segmenty operacyjne - informacje o zysku lub stracie

Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 r.

 

 

Segment

CPaaS

Razem

w tys. zł

 

 

Przychody ze sprzedaży

 

 

260 318

260 318

Przychody segmentu

 

 

260 318

260 318

Pozostałe przychody operacyjne

198

198

Zysk na sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych

186

186

Odpisy aktualizujące środki trwałe i wartości niematerialne

-

-

Koszty ogółem, w tym:

(218 269)

(218 269)

- amortyzacja

(9 670)

(9 670)

Zysk na działalności operacyjnej

 

 

42 433

42 433

EBITDA Operacyjna*

 

 

52 103

52 103

% EBITDA Operacyjna**

20,0%

20,0%

Udział w zyskach / (stratach) jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

898

898

Przychody finansowe

1 145

1 145

Koszty finansowe

(7 151)

(7 151)

Zysk przed opodatkowaniem

 

 

37 325

37 325

Podatek dochodowy

(5 876)

(5 876)

Zysk netto

 

 

31 449

31 449

 

*EBITDA Operacyjna ustalona jako zysk/(strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

** %EBITDA Operacyjna jest definiowana jako relacja EBIDTA Operacyjna do przychodów segmentu

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 r.

 

 

Segment

CPaaS

Razem

w tys. zł

 

 

Przychody ze sprzedaży

 

 

178 919

178 919

Przychody segmentu

 

 

178 919

178 919

Pozostałe przychody operacyjne

188

188

Zysk na sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych

2

2

Koszty ogółem, w tym:

(150 758)

(150 758)

- amortyzacja

(4 678)

(4 678)

Zysk na działalności operacyjnej

 

 

28 351

28 351

EBITDA Operacyjna*

 

 

33 029

33 029

% EBITDA Operacyjna**

18,5%

18,5%

Udział w zyskach / (stratach) jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

(101)

(101)

Przychody finansowe

410

410

Koszty finansowe

(1 882)

(1 882)

Zysk przed opodatkowaniem

 

 

26 778

26 778

Podatek dochodowy

(4 065)

(4 065)

Zysk netto

 

 

22 713

22 713

 

*EBITDA Operacyjna ustalona jako zysk/(strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

** %EBITDA Operacyjna jest definiowana jako relacja EBIDTA Operacyjna do przychodów segmentu

 

Segmenty operacyjne - aktywa

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

CPaaS

586 944

295 948

Aktywa razem

 

586 944

295 948

 

Segmenty operacyjne - dług netto

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

CPaaS

108 731

(103 211)

Dług netto razem

 

108 731

(103 211)

 

Dług netto definiowany jest jako suma zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek oraz leasingu pomniejszona o saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz z uwagi na ich krótkoterminowy charakter - udzielonych pożyczek.

 

Główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych okresowo przegląda informacje na temat kwoty dokonanych inwestycji w jednostki stowarzyszone wyceniane metodą praw własności oraz zwiększeń wartości niefinansowych aktywów trwałych oraz aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Informacje te zostały przedstawione w notach 13-19.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Ujawnienia na temat oferowanych przez Grupę produktów i usług, obszarów geograficznych oraz głównych klientów zostały przedstawione w nocie 6 Przychody ze sprzedaży.

 

6.Przychody ze sprzedaży

 

Grupa osiąga przychody ze sprzedaży usług komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oferowanych w modelu CPaaS (przychody z platform komunikacji) oraz ze sprzedaży usług komplementarnych.

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z platform komunikacji

235 884

160 559

Usługi komplementarne

24 434

18 360

Razem

 

260 318

178 919

 

Grupa stosuje standard MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” i ujmuje przychody w taki sposób, aby odzwierciedlić przekazanie przyrzeczonych usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, do którego – zgodnie z oczekiwaniami Grupy – będzie ona uprawniona w zamian za te usługi.

 

Identyfikacja umowy z klientem

Spółka ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące usług, które mają zostać wykonane;

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za usługi, które mają zostać wykonane;

umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za usługi, które zostaną przekazane klientowi.

 

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta usługi, które można wyodrębnić. Usługi są wyodrębnione, jeżeli spełniają oba następujące warunki:

klient może odnosić korzyści z usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne oraz

obowiązek Grupy do przekazania usługi klientowi można wyodrębnić spośród innych obowiązków określonych w umowie.

 

Grupa wyróżnia następujące kategorie przychodów:

przychody z platform komunikacji, tj. z usług wielokanałowej komunikacji elektronicznej obejmującej, między innymi, sms, e-mail, push, voice oraz wiadomości przesyłane za pośrednictwem

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

aplikacji mobilnych (kanał OTT), oferowane w oparciu o nowoczesne, samodzielnie opracowane i rozwijane oraz nabyte rozwiązania technologiczne i świadczone w modelu CPaaS (ang. Communication Platform as a Service);

przychody z usług komplementarnych do komunikacji wielkokanałowej, tj. usług umożliwiających wykorzystanie platform komunikacji do przeprowadzania kampanii marketingowych i sprzedażowych, w tym performance marketing oraz usługę dostępu do Internetu oraz inne usługi komplementarne, np. połączenia telefoniczne czy dostęp do telewizji (usługi są skierowane głównie do klientów detalicznych).

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Przychody z platform komunikacji są generowane w dwóch uzupełniających się modelach cenowych:

opłata zmienna uzależniona od wykorzystania platform komunikacji, między innymi w zakresie liczby wysłanych komunikatów, liczby odbiorców;

opłata stała z tytułu dostępu do platform komunikacji, umożliwiająca: (i) wykorzystanie części funkcjonalności i usług oraz (ii) przesłanie określonej liczby komunikatów, bez ponoszenia dodatkowych opłat (koszt ich wysyłki ujęty w opłacie stałej).

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Przychody ze sprzedaży ujmuje się w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej (w oparciu o wynagrodzenie ustalone w umowach z klientami), po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług.

Ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu

Przychody ze sprzedaży są ujmowane w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonej usługi klientowi. Przychody ze sprzedaży są ujmowane w momencie wykonania usługi. Jeżeli Grupa przenosi kontrolę nad usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia, przychody ujmowane są w miarę upływu czasu, nawet jeśli płatność za usługę dokonywana jest z góry.

 

Przychody z platform komunikacji – przychód rozpoznawany jest w momencie wykonania usługi, tj. opłata stała jest ujmowana w okresie miesięcznym, którego dotyczy usługa, opłata zmienna jest ujmowana w miesiącu, w którym realizowana była wysyłka komunikatów;

Przychody z usług komplementarnych – przychód rozpoznawany jest w momencie wykonania usługi, tj. w miesiącu, w którym zrealizowana została kampania.

 

 

Przychody z usług komplementarnych generowane w ramach realizacji kampanii marketingowych są rozliczane w modelu efektywnościowym. Model efektywnościowy to typ rozliczenia, w którym wysokość przychodów jest uzależniona od skuteczności prowadzonych działań.W ramach modelu efektywnościowego występują dwa podstawowe warianty. Pierwszy, tzw. „pay per click”, w którym sprzedaż ujmowana jest w momencie, w którym odbiorca uruchomi odnośnik do strony internetowej (aplikacji) zawarty w wiadomości wysłanej za pomocą

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Platformy CPaaS. Cena jednostkowa takiej usługi w takim wariancie jest ustalana i przypisana do otwarcia odnośnika do strony internetowej. Drugi wariant, to tzw. „pay per sale”, w którym sprzedaż ujmowana jest w momencie w którym odbiorca wiadomości wysłanej za pomocą Platformy CPaaS, dokona nabycia produktu lub usługi promowanej w ramach otrzymanej przez potencjalnego nabywcę wiadomości. Cena jednostkowa w tym wariancie jest ustalana jako odpowiedni procent wartości za jaką odbiorca wiadomości nabył promowany produkt lub usługę.

 

Całość sprzedaży zasadniczo fakturowana jest w miesiącu, w którym spełnione zostało zobowiązanie, wykonana została usługa, stąd Grupa nie wykazuje istotnych aktywów z tyt. umów z klientami.

 

Otrzymane przedpłaty za usługi, które na dzień sprawozdawczy nie zostały wykonane lub dostarczone do klientów i zostaną zrealizowane w przyszłych okresach sprawozdawczych są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Zobowiązania z tytułu umów z klientami”.

 

Zafakturowane przychody ujmowane są do czasu otrzymania płatności od klienta jako należności handlowe. Standardowe terminy płatności wynoszą 10-14 dni. 

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz w okresie porównawczym przychody z platform komunikacji od jednego, największego klienta stanowiły odpowiednio 13,1 mln zł oraz 13,2 mln zł tj. nie przekraczały poziomu 10% łącznych przychodów Grupy.

 

Podział terytorialny przychodów (według miejsca siedziby klienta) zaprezentowano w poniższej tabeli.

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Polska

151 082

123 386

Czechy

56 696

49 698

Pozostałe

52 540

5 835

Razem

 

260 318

178 919

 

Poniższa tabela prezentuje nierozliczone salda dla należności z tytułu umów z klientami.

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

Należności handlowe

31 915

32 258

 

 

 

 

 

 

W ramach połączenia jednostek w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2022 r. przejęto należności handlowe, których wartość godziwa na dzień objęcia kontroli wynosiła 620 tys. zł (w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 r.: 1 576 tys. zł) oraz zobowiązania z tytułu umów z klientami, których wartość godziwa na dzień objęcia kontroli wynosiła 6 829 tys. zł (w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 r.: 2 077 tys. zł) (Nota 18).

Pozostałe zmiany wynikają z normalnej działalności operacyjnej jednostek wchodzących w skład Grupy Vercom.

Poniższa tabela prezentuje przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami na początek okresu.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami na początek okresu

1 720

813

 

 

Koszty umowy

Spółki wchodzące w skład Grupy Vercom nie ponoszą istotnych dodatkowych kosztów doprowadzenia do zawarcia umów z klientami.

 

Cena transakcyjna przypisana do pozostałych zobowiązań do wykonania świadczenia

W tabeli poniżej zaprezentowano łączną wartość przychodów ze sprzedaży, które zostaną ujęte w przyszłości i związane są ze zobowiązaniami do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego.Zobowiązania z tytułu umów z klientami dotyczą dokonanych przez klientów przedpłat do usług, których świadczenie zostanie spełnione w przyszłości (głównie usługi przedpłacone z góry na okres 12 miesięcy).

 

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tyt. umów z klientami - krótkoterminowe

 

11 998

4 796

 

 

 

7.Koszty w układzie rodzajowym i funkcjonalnym

 

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Amortyzacja, w tym:

(9 670)

(4 678)

- rzeczowych aktywów trwałych

(1 483)

(342)

- prawa do korzystania z aktywów

(2 271)

(1 350)

- wartości niematerialnych, w tym:

(5 927)

(2 986)

- prac rozwojowych i oprogramowania

(1 926)

(1 303)

- rozpoznanych na alokacji ceny nabycia

(1 563)

(1 563)

- pozostałych wartości niematerialnych

(2 438)

(120)

Usługi obce, w tym:

(187 032)

(133 789)

- koszty zakupu wysyłanych wiadomości

(121 774)

(109 712)

- koszty podwykonawców usług komplementarnych

(8 821)

(9 419)

- koszty usług informatycznych i programistycznych

(20 378)

(6 633)

- koszty transakcyjne oraz koszty integracji nabytych jednostek

(2 221)

(1 535)

- koszty usług hostingowych

(7 133)

(568)

- koszty usług reklamowych

(11 207)

(3 416)

- pozostałe

(15 498)

(2 506)

Wynagrodzenia i koszty świadczeń pracowniczych, w tym:

(19 260)

(10 360)

- koszt wynagrodzeń związany z programem motywacyjnym

(930)

(1 796)

Zużycie materiałów i energii

(819)

(1 058)

Podatki i opłaty, w tym:

(302)

(469)

Koszty w układzie rodzajowym razem

 

(217 083)

(150 354)

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Do kosztów usług obcych, w głównej mierze, Grupa Vercom zalicza koszty zakupu wysyłanych wiadomości SMS i MMS (kanał sms),koszty na rzecz dostawców usług poczty elektronicznej (kanał email), koszty ponoszone na rzecz właścicieli praw do systemów operacyjnych urządzeń mobilnych (kanał push), koszty usług hostingowych, koszty usług reklamowych, koszty podwykonawców usług komplementarnych, koszty usług informatycznych i programistycznych, a także pozostałe, na które głównie składają się usługi księgowe, kadrowe oraz administracyjne, usługi doradcze, informatyczne i reklamowe.

 

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Koszty wytworzenia usług

(144 585)

(121 906)

Koszty sprzedaży i marketingu

(24 306)

(5 936)

Koszty ogólnego zarządu

(48 191)

(22 512)

Koszty w układzie funkcjonalnym razem

 

(217 083)

(150 354)

 

Do kosztów wytworzenia usług Grupa Vercom zalicza w szczególności koszty zakupu wysyłanych wiadomości SMS i MMS (kanał sms), koszty na rzecz dostawców usług poczty elektronicznej (kanał email) oraz koszty ponoszone na rzecz właścicieli praw do systemów operacyjnych urządzeń mobilnych (kanał push), koszty hostingu oraz amortyzację prac rozwojowych. Do kosztów sprzedaży i marketingu Grupa zalicza głównie koszty wynagrodzeń oraz usługi podwykonawców wspierających działania w obszarze sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta. Do kosztów ogólnego zarządu Grupa zalicza głównie wynagrodzenia pracowników oraz koszty podwykonawców zajmujących się szeroko rozumianym utrzymaniem usług (w tym programistów) oraz pełniącymi funkcje administracyjne, koszty związane z utrzymaniem biura, koszty usług doradczych, koszty transakcyjne oraz koszty integracji nabytych jednostek.

 

Wzrost kosztów sprzedaży w okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wynika głównie z ujęcia kosztów sprzedaży nabytych jednostek, w tym w szczególności spółek z Grupy MailerLite (data objęcia kontrolą 14 czerwca 2022 r.) w łącznej kwocie 15 333 tys. zł oraz spółek Freshmail

Sp. z o.o. i PushPushGo Sp. z o.o., które zostały objęte konsolidacją od odpowiednio 6 i 8 lipca 2021 r. (wartość kosztów sprzedaży ujęta w skonsolidowanym rachunku zysków i strat za rok 2021 wyniosła łącznie

1.735 tys. zł).

 

Wzrost kosztów ogólnego zarządu w okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wynika głównie z ujęcia kosztów ogólnego zarządu nabytych jednostek, w tym w szczególności

spółek z grupy MailerLite (data objęcia kontrolą 14 czerwca 2022 r.) w łącznej kwocie 13 117 tys. zł,

spółki Oxylion (data objęcia kontrolą 14 czerwca 2022 r. – wartość kosztów ogólnego zarządu za ten okres to 2.691 tys. zł, oraz

spółek Freshmail Sp. z o.o. i PushPushGo Sp. z o.o., które zostały objęte konsolidacją od odpowiednio 6 i 8 lipca 2021 r. (wartość kosztów ogólnego zarządu ujęta w skonsolidowanym rachunku zysków i strat za rok 2021 wyniosła łącznie 5.128 tys. zł).

 

Pozostały wzrost kosztów ogólnego zarządu był związany z kosztami o charakterze jednorazowym poniesionymi w związku z nabyciem jednostek zależnych (łączna kwota 2 221 tys. zł), a także ze wzrostem skali działalności Grupy.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

8.Pozostałe odpisy aktualizujące

 

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności handlowych

77

-

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość należności

handlowych

(1 003)

(354)

Razem

 

(926)

(354)

 

 

 

9.Pozostałe przychody i koszty operacyjne

 

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Pozostałe przychody operacyjne

Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności

-

34

Inne pozostałe przychody operacyjne

 

198

154

Razem

 

198

188

Pozostałe koszty operacyjne

Darowizny

(47)

(11)

Inne pozostałe koszty operacyjne

(213)

(39)

Razem

 

(260)

(50)

 

 

 

 

10.EBITDA Operacyjna

 

w tys. zł

Nota

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zysk na działalności operacyjnej

42 433

28 351

Amortyzacja

9 670

4 678

EBITDA Operacyjna*

 

52 103

33 029

 

* Wskaźnik EBITDA Operacyjna jest jedną z miar efektywności prowadzonej działalności, która nie jest wymagana przez MSSF UE. Nie jest to standardowa miara występująca w MSSF UE, a zatem może nie być porównywalna do podobnych miar raportowanych przez inne jednostki. Spółka definiuje wskaźnik EBITDA Operacyjna jako zysk / (strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych.

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

11.Przychody i koszty finansowe

 

 

Za rok obrotowy

w tys. zł

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z tytułu odsetek:

- od udzielonych pożyczek i należności

636

324

- od środków na rachunkach bankowych

441

-

- inne

28

-

Przychody z tytułu odsetek razem

1 105

324

Dyskonto zobowiązania z tytułu nabycia udziałów Freshmail

Sp. z o.o.

-

80

Pozostałe przychody finansowe

40

6

Przychody finansowe

1 145

410

Koszty z tytułu odsetek:

- od kredytów bankowych

(5 709)

(1 526)

- od leasingu

(328)

(129)

- inne

-

(14)

Koszty z tytułu odsetek razem

(6 037)

(1 669)

Różnice kursowe netto

(863)

(79)

Dyskonto zobowiązania z tytułu nabycia udziałów Freshmail

Sp. z o.o.

(80)

-

Wycena instrumentów finansowych

(3)

-

Pozostałe koszty finansowe

(168)

(134)

Koszty finansowe

(7 151)

(1 882)

Koszty finansowe netto

(6 006)

(1 472)

 

 

12.Podatek dochodowy

 

w tys. zł

 

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bieżący podatek dochodowy

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

 

6 258

4 261

 

 

6 258

4 261

Odroczony podatek dochodowy

Zmiana stanu aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

9 813

526

Wyłączenie zmiany stanu aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikającej z połączenia jednostek

18

(10 195)

(722)

 

 

(382)

(196)

Podatek dochodowy w zyskach i stratach

 

5 876

4 065

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Uzgodnienie efektywnej stopy podatkowej

 

w tys. zł

%

01.01.2022 - 31.12.2022

%

01.01.2021 - 31.12.2021

Zysk przed opodatkowaniem

37 325

26 778

Podatek dochodowy obliczony według obowiązującej w Polsce i w Czechach stawki podatkowej (19%)

19,0%

7 092

19,0%

5 088

Wpływ stawki podatkowej (9%)

(0,8%)

(315)

(1,0%)

(271)

Wpływ stawki podatkowej w Irlandii (25%)

0,5%

189

-

-

Wpływ stawki podatkowej w USA (21%)

0,0%

18

-

-

Wpływ obniżonej stawki podatkowej (5%) - IP Box*

(5,6%)

(2 091)

(6,7%)

(1 792)

Podatek od kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów/przychodów do opodatkowania (różnice trwałe)

(0,2%)

(60)

2,4%

636

Zobowiązanie wynikające z różnic w interpretacji przepisów

(1,2%)

(445)

-

-

Straty podatkowe z działalności kapitałowej za okres sprawozdawczy nieujęte w podatku odroczonym

4,0%

1 488

1,5%

405

 

15,7%

5 876

15,2%

4 065

 

 

*W dniu 16 kwietnia 2020 r. Vercom S.A. otrzymała interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych oraz zagadnień związanych z preferencyjnym opodatkowaniem dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej ”Ulga IP Box”. W wydanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawidłowość stanowiska Spółki w zakresie wszystkich zagadnień przedstawionych we wniosku Vercom S.A. o wydanie interpretacji m.in. wskazane przez Spółkę produkty stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z których dochody opodatkowane są preferencyjną stawką podatkową 5%, tzw. Ulgę IP Box, a pierwszym okresem dla zastosowania Ulgi IP Box dla Vercom S.A. był rok 2019.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

13.Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

a)Za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

 

 

 

 

 

 

Stan na 31 grudnia 2022 r.

w tys. zł

 

Stan na

1 stycznia 2022 r.

(netto)

Zmiana ujęta w zyskach

i stratach bieżącego okresu

Zmiana

z tytułu nabycia jednostek

Netto

Aktywa

z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Rezerwa

z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

(6)

(155)

(1 655)

(1 816)

-

(1 816)

Prawa do korzystania z aktywów

29

(8)

14

35

35

-

Wartości niematerialne*

(4 899)

23

(8 613)

(13 489)

-

(13 489)

Należności handlowe

(28)

132

35

139

139

-

Pożyczki udzielone

(2)

310

-

308

308

-

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

(108)

86

(22)

(44)

-

(44)

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

91

(40)

10

61

61

-

Zobowiązania handlowe

168

(11)

9

166

166

-

Rezerwy

-

-

21

21

21

-

Zobowiązania z umów z klientami

400

(10)

-

390

390

-

Pozostałe

3

55

6

64

64

-

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

(4 352)

382

(10 195)

(14 165)

1 184

(15 349)

Kompensata

 

 

 

 

(1 184)

1 184

Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

 

(4 352)

382

(10 195)

(14 165)

-

(14 165)

 

*Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości niematerialnych dotyczy relacji z klientami w kwocie 8 215 tys. zł, prac rozwojowych i oprogramowania wytworzonego we własnym zakresie w kwocie 1 833 tys. zł oraz znaków towarowych w kwocie 3 440 tys. zł. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową a bieżącą wartością księgową tych wartości niematerialnych.

** Na dzień 31 grudnia 2022 r. wartość strat podatkowych z zysków kapitałowych (o których mowa w Ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, z późniejszymi zmianami) wynosi 6 195 tys. zł z czego 400 tys. zł poniesiono w 2018 r., 838 tys. zł w 2019 r., 1 339 tys. zł w 2020 r., 2 133 tys. zł w 2021 r. oraz 1 488 tys. zł w 2022 r. Termin na rozliczenie straty podatkowej wynosi 5 lat licząc od kolejnego roku po roku, w którym strata podatkowa została poniesiona. Aktywo od straty podatkowej z zysków kapitałowych na dzień 31 grudnia 2022 r. nie zostało rozpoznane z uwagi na brak pewności co do możliwości odliczenia strat podatkowych w przyszłości.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

b)Za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

 

 

 

 

 

 

Stan na 31 grudnia 2021 r.

w tys. zł

 

Stan na

1 stycznia 2021 r.

(netto)

Zmiana ujęta w zyskach

i stratach bieżącego okresu

Zmiana

z tytułu nabycia jednostek

Netto

Aktywa

z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Rezerwa

z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Rzeczowe aktywa trwałe

-

(6)

-

(6)

-

(6)

Prawa do korzystania z aktywów

(46)

75

-

29

29

-

Wartości niematerialne*

(4 053)

(124)

(722)

(4 899)

-

(4 899)

Należności handlowe

92

(120)

-

(28)

-

(28)

Pożyczki udzielone

-

(2)

-

(2)

-

(2)

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

(100)

(8)

-

(108)

-

(108)

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

64

27

-

91

91

-

Zobowiązania handlowe

-

168

-

168

168

-

Rezerwy

194

(194)

-

-

-

-

Zobowiązania z umów z klientami

-

400

-

400

400

-

Pozostałe

23

(20)

-

3

3

-

Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

(3 826)

196

(722)

(4 352)

691

(5 043)

Kompensata

 

 

 

 

 

(654)

654

Aktywa / (rezerwa) z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

 

(3 826)

196

(722)

(4 352)

37

(4 389)

 

*Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od wartości niematerialnych w głównej mierze dotyczy relacji z klientami w kwocie 3 031 tys. zł, prac rozwojowych w kwocie 1 174 tys. zł oraz znaku towarowego Serwer SMS w kwocie 369 tys. zł. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową a bieżącą wartością księgową tych wartości niematerialnych.

** Na dzień 31 grudnia 2021 r. wartość strat podatkowych z zysków kapitałowych (o których mowa w Ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, z późniejszymi zmianami) wynosi 4 710 tys. zł z czego 400 tys. zł poniesiono w 2018 r., 838 tys. zł w 2019 r., 1 339 tys. zł w 2020 r. oraz 2 133 tys. zł w 2021 r. Termin na rozliczenie straty podatkowej wynosi 5 lat licząc od kolejnego roku po roku, w którym strata podatkowa została poniesiona. Aktywo od straty podatkowej z zysków kapitałowych na dzień 31 grudnia 2021 r. nie zostało rozpoznane z uwagi na brak pewności co do możliwości odliczenia strat podatkowych w przyszłości.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

14.Rzeczowe aktywa trwałe

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa zrealizowała następujące inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe, nie wynikające z połączenia jednostek:

 

Za rok obrotowy

zakończony

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Powierzchnia biurowa

-

59

Serwery i sprzęt IT

276

280

Samochody osobowe

62

-

Sprzęt i infrastruktura sieci telekomunikacyjnych

930

-

Pozostałe

32

186

 

1 300

525

 

Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. na majątku Spółki Vercom S.A. (w tym na rzeczowych aktywach trwałych) ustanowiony był zastaw rejestrowy, jako zabezpieczenie kredytu zaciągniętego przez Vercom S.A. w konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. (nota 29).

 

W poniższej tabeli przedstawiono zmiany stanu rzeczowych aktywów trwałych wg grup rodzajowych w okresach sprawozdawczych zakończonych 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r.

 

w tys. zł

Nota

Powierzchnia biurowa

Serwery i sprzęt IT

Środki transportu

Pozostałe

Ogółem

Wartość początkowa

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

203

817

-

414

1 434

Zwiększenia

 

59

280

-

186

525

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

86

45

1

132

Zmniejszenia

 

-

(103)

-

-

(103)

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

348

1 039

-

601

1 988

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

348

1 039

-

601

1 988

Zwiększenia

-

1 206

62

32

1 300

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

18

158

28 531

196

28 885

Zmniejszenia

 

(6)

(213)

-

(90)

(309)

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

500

30 563

62

739

31 864

Umorzenie

 

 

 

 

 

 

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

(64)

(547)

-

(267)

(878)

Amortyzacja

(36)

(221)

-

(85)

(342)

Zmniejszenia

 

-

74

-

-

74

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

(100)

(694)

-

(352)

(1 146)

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

(100)

(694)

-

(352)

(1 146)

Amortyzacja

(55)

(1 316)

(4)

(108)

(1 483)

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

18

(67)

(14 461)

-

(170)

(14 698)

Zmniejszenia

 

 

213

-

66

279

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

(222)

(16 258)

(4)

(564)

(17 048)

Wartość księgowa

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

139

270

-

147

556

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

248

345

-

249

842

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

278

14 305

58

175

14 816

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. Grupa nie miała istotnych zobowiązań umownych do nabycia rzeczowych aktywów trwałych.

 

15.Prawa do korzystania z aktywów

 

 

W tabeli poniżej przedstawiono zwiększenia praw do korzystania z aktywów, nie wynikające z połączenia jednostek:

 

Za rok obrotowy

zakończony

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Powierzchnia biurowa

-

389

Serwery i sprzęt IT

750

807

Środki transportu

-

1 498

 

750

2 694

 

W poniższej tabeli przedstawiono zmiany stanu prawa do korzystania z aktywów w okresach sprawozdawczych zakończonych 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r.

 

w tys. zł

Nota

Powierzchnia biurowa

Sprzęt IT, serwery

Środki transportu

Pozostałe

Ogółem

Wartość początkowa

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

2 570

1 167

1 468

486

5 691

Zwiększenia z tytułu nabycia

174

807

1 498

-

2 479

Zwiększenia z tytułu modyfikacji warunków umowy

215

-

-

-

215

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

1 529

-

-

-

1 529

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

4 488

1 974

2 966

486

9 914

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

4 488

1 974

2 966

486

9 914

Zwiększenia z tytułu nabycia

-

750

-

-

750

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

18

3 512

603

468

-

4 583

Zmniejszenia

-

(572)

-

(572)

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

8 000

3 327

2 862

486

14 675

Umorzenie

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

(1 281)

(819)

(866)

(347)

(3 313)

Amortyzacja

(694)

(341)

(217)

(98)

(1 350)

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

(1 975)

(1 160)

(1 083)

(445)

(4 663)

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

(1 975)

(1 160)

(1 083)

(445)

(4 663)

Amortyzacja

 

(1 270)

(473)

(487)

(41)

(2 271)

Zmniejszenie

-

-

572

-

572

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

18

(2 438)

(595)

(248)

-

(3 281)

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

(5 683)

(2 228)

(1 246)

(486)

(9 643)

Wartość netto

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

1 289

348

602

139

2 378

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

2 513

814

1 883

41

5 251

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

2 317

1 099

1 616

-

5 032

 

Na wartość praw do korzystania z aktywów składa się głównie powierzchnia biurowa, w której mieści się siedziba Spółki dominującej oraz jednostek z Grupy. Do oszacowania wartości prawa do użytkowania aktywa przyjęto okres wynikający z umowy tj. okres 7 lat (nieodwołalny okres obowiązywania umowy leasingu).

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Umowa leasingowa przewiduje stałe opłaty miesięczne. Z uwagi na zwiększenie powierzchni biurowej wykorzystywanej przez Grupę Vercom S.A. W 2021 r. Spółka ujęła zwiększenie wartości prawa do korzystania z aktywów o 215 tys. zł. W roku 2022 r. nie miała miejsca zmiana wynajmowanej powierzchni biurowej.

 

Umowy leasingowe na sprzęt IT i serwery zawierane są na okres 4 lat, natomiast umowy leasingowe na środki transportu oraz inne rzeczowe aktywa trwałe zawierane są na okres 5 lat. Umowy leasingowe przewidują stałe opłaty miesięczne.

 

16.Wartości niematerialne i wartość firmy

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa zrealizowała następujące inwestycje w wartości niematerialne, nie wynikające z połączenia jednostek:

 

 

Za rok obrotowy

zakończony

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Prace rozwojowe

5 304

3 966

Zaliczki

149

60

Pozostałe

590

488

 

6 043

4 514

 

Poniższa tabela przedstawia zamianę stanu wartości firmy w okresach sprawozdawczych

 

 

Rok obrotowy zakończony

w tys. zł

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Wartość firmy na początek okresu

63 717

33 405

Freshmail Sp. z o.o.

-

23 393

PushPushGo Sp. z o.o.

-

6 919

Grupa MailerLite

18

313 201

-

Oxylion S.A.

18

10 814

-

Wartość firmy na koniec okresu

 

387 731

63 717

 

W poniższej tabeli przedstawiono zmiany stanu wartości niematerialnych i wartości firmy w okresach sprawozdawczych zakończonych 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

 

w tys. zł

Nota

Wartość

firmy

Znaki towarowe

Relacje

z klientami

Prace rozwojowe

Oprogramo-wanie wewnętrznie wytworzone

Pozostałe

Zaliczki

Ogółem

Wartość początkowa

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

33 405

2 868

17 423

47

5 729

679

-

60 151

Zwiększenia z tytułu nabycia

-

-

-

3 966

-

488

60

4 514

Reklasyfikacje / przeniesienie

-

-

-

(2 076)

2 076

-

-

-

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

30 312

1 266

2 535

3 423

-

174

-

37 710

Zmniejszenia

-

-

-

(670)

-

-

-

(670)

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

63 717

4 134

19 958

4 690

7 805

1 341

60

101 705

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

63 717

4 134

19 958

4 690

7 805

1 341

60

101 705

Zwiększenia z tytułu nabycia

-

-

-

5 304

-

590

149

6 043

Reklasyfikacje / przeniesienie

-

-

-

(3 273)

3 273

-

(82)

(82)

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

18

325 370

16 143

36 558

-

-

2 677

-

380 748

Różnice kursowe netto

(1 355)

-

(93)

-

-

-

-

(1 448)

Zmniejszenia

-

-

-

(231)

-

-

-

(231)

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

387 731

20 277

56 423

6 490

11 078

4 608

127

486 735

Umorzenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

 

-

(733)

(2 356)

-

(1 821)

(441)

-

(5 351)

Amortyzacja

-

(317)

(1 246)

-

(1 303)

(120)

-

(2 986)

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

 

-

(1 050)

(3 602)

-

(3 124)

(561)

-

(8 337)

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

-

(1 050)

(3 602)

-

(3 124)

(561)

-

(8 337)

Amortyzacja

 

-

(983)

(2 548)

-

(1 926)

(470)

-

(5 927)

Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek

18

-

-

(7 221)

-

-

-

-

(7 221)

Różnice kursowe netto

 

-

-

3

-

-

-

-

3

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

-

(2 033)

(13 368)

-

(5 050)

(1 031)

-

(21 482)

Wartość księgowa

Stan na dzień 1 stycznia 2021 r.

33 405

2 135

15 067

47

3 908

238

-

54 800

Stan na dzień 31 grudnia 2021 r.

63 717

3 084

16 356

4 690

4 681

780

60

93 368

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

387 731

18 244

43 055

6 490

6 028

3 577

127

465 253

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Prace rozwojowe

Prace rozwojowe obejmują nakłady poniesione na rozwijanie funkcjonalności platformy wielokanałowej komunikacji gotowej do wysyłki zarówno pojedynczych jak i dużych ilości komunikatów sms, mms, e-mail, RCS oraz komunikatów push, w toku ich wytwarzania.

 

Prace rozwojowe obejmują prace programistyczne, realizowane przez zatrudnionych przez Grupę programistów lub realizowane przez zewnętrzne podmioty świadczące na rzecz Grupy usługi. Koszt tych prac można wiarygodnie ustalić.

 

Przed rozpoczęciem ujmowania nakładów na prace rozwojowe jako składnika wartości niematerialnych Zarząd Spółki ocenia czy spełnione zostały łącznie wszystkie kryteria ich ujęcia jako składnika wartości niematerialnych opisane w nocie 3.8:

a)możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży:

Grupa prowadzi działalność w oparciu o wytworzone we własnym zakresie platformy wielokanałowej komunikacji elektronicznej, co potwierdza posiadanie przez Grupę, zarówno kompetencji, jak i know-how niezbędnego do ukończenie prac rozwojowych (tj. w szczególności zespołu doświadczonych programistów oraz kooperantów);

b)zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży:

Sprzedaż usług opartych o platformy wielokanałowej komunikacji elektronicznej jest podstawowym przedmiotem działalności Grupy, dlatego prace rozwojowe w zakresie rozwijania funkcjonalności platform są niezbędne z punktu widzenia podtrzymania konkurencyjności usług oferowanych przez Grupę;

c)zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych; oraz

d)sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych:

Wszystkie nakłady na prace rozwojowe dotyczą kluczowych aktywów Grupy tj. Platform Vercom, w oparciu o które Grupa sprzedaje usługi w modelu CPaaS;

e)dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

Grupa finansuje ponoszone nakłady na prace rozwojowe ze środków generowanych z działalności operacyjnej, jednakże posiada również dostęp do długoterminowych źródeł finansowania, w związku z tym dostępność stosownych środków finansowych nie budzi wątpliwości. Grupa posiada również stosowne środki techniczne i inne tj. w szczególności zespół doświadczonych programistów i kooperantów, świadczących na rzecz Grupy usługi w zakresie programowania;

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

f)możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych:

Jak opisano powyżej, nakłady na prace rozwojowe obejmują koszty wynagrodzeń pracowników i koszty usług obcych realizowanych przez kooperantów, dedykowanych do danego projektu rozwojowego. Grupa prowadzi ewidencję księgową umożliwiającą szczegółowe przypisanie ponoszonych nakładów do realizowanych projektów w zakres prac rozwojowych.

 

Wszystkie ukończone dotychczas prace rozwojowe zakończyły się wynikiem pozytywnym w związku ze zrealizowaniem i wdrożeniem wszystkich zaplanowanych funkcjonalności platform, a także osiągnięciem perspektyw przychodowych zapewniających pokrycie kosztów zakończonych prac rozwojowych. Nakłady poniesione na realizację prac rozwojowych po ich ukończeniu przenoszone są do pozycji wartości niematerialnych.

 

Relacje z klientami

Relacje z klientami stanowią aktywa niematerialne przejęte w ramach połączenia jednostek w 2017 r. SerwerSMS Polska Sp. z o.o., w 2019 r. PromoSMS Sp. z o.o., w 2020 r. Grupy ProfiSMS, oraz w 2021 r. spółek Freshmail Sp. z o.o. i PushPushGo Sp. z o.o.

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2022 r. wraz z dokonanymi przejęciami jednostek Grupa nabyła aktywa niematerialne w postaci relacji z klientami w kwocie 7 840 tys. zł w przypadku spółki Oxylion S.A. oraz w kwocie 21 497 tys. zł (tj. 4.862 tys. USD przeliczone po kursie 4,6313 EUR/PLN) w związku z przejęciem Grupy MailerLite (nota 18).

 

Znak towarowy

W pozycji znaki towarowe ujęty jest zarejestrowany znak towarowy SerwerSMS nabyty w 2017 r. w ramach połączenia z jednostką zależną SerwerSMS Polska Sp. z o.o. oraz znak towarowy Freshmail nabyty w 2021 r. w ramach połączenia z jednostką Freshmail Sp. z o.o.

Ponadto w roku 2022 wraz z przejęciem Grupy MailerLite (nota 18) Grupa nabyła znak towarowy MailerLite, którego wartość godziwą, w ramach rozliczenia połączenia, ustalono w wysokości 16 143 tys. zł. Okres ekonomicznej użyteczności znaku towarowego ustalono na 15 lat.

 

Pozostałe wartości niematerialne

W pozycji pozostałych wartości niematerialnych Grupa ujmuje w głównej mierze nabyte w dniu 14 czerwca 2022 r od jednostki MailerLite, Inc. oprogramowanie do e-mail marketingu za kwotę 570 tys. euro

(tj. 2 642 tys. zł przeliczone po kursie 4,6313 EUR/PLN), którego okres ekonomicznej użyteczności ustalono na 5 lat.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. Zarząd Spółki dominującej dokonał oceny czy istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników wartości niematerialnych, których okres użytkowania został określony (nota 3.10). Zarząd Spółki dominującej nie zidentyfikował takich przesłanek, wobec tego nie przeprowadzano testów na utratę wartości wartości niematerialnych, z wyjątkiem testu na utratę wartości wartości, co zostało szczegółowo przedstawione w nocie 17 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Po dacie ostatniego testu na utratę wartości

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

wartości firmy do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie wystąpiły również przesłanki utraty wartości wartości firmy oraz prac rozwojowych w toku wytwarzania.

 

17.Test na utratę wartości wartości firmy

Wartość firmy oraz prace rozwojowe w toku wytwarzania podlegają testom na utratę wartości: wówczas, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości, a także corocznie bez względu na ewentualne występowanie przesłanek wskazujących na utratę przez nie wartości (nota 3.10). Na dzień 31 grudnia 2022 r., oraz 31 grudnia 2021 r. przeprowadzono testy na utratę wartości wartości firmy.

 

Grupa wyodrębniła trzy ośrodki generujące środki pieniężne tj. i) Spółka i jej jednostki zależne prowadzące działalność na terytorium Polski, ii) Grupa ProfiSMS prowadząca działalność na terytorium Czech oraz

iii) Grupa MailerLite prowadząca działalność w głównej mierze na rynku amerykańskim, a także na rynku europejskim (Irlandia). Walutę funkcjonalną ośrodka generującego środki pieniężne Grupa MailerLite stanowi dolar amerykański z uwagi na fakt, iż około 70% przychodów ze sprzedaży generowana jest w USD.

 

Na potrzeby przeprowadzenia testu na utratę wartości wartość firmy powstała przy nabyciu Grupy ProfiSMS została alokowana, w oparciu o metodę względnej wartości godziwej na dzień nabycia Grupy ProfiSMS, do ośrodka generującego środki pieniężne - Polska i ośrodka generującego środki pieniężne - Czechy, które w ocenie Zarządu Spółki skorzystają z synergii wynikających z połączenia. Z kolei wartość firmy powstała przy nabyciu Grupy MailerLite została w całości alokowana do ośrodka generującego środki pieniężne – Reszta Świata (Grupa Mailer Lite).

Prace rozwojowe w toku wytwarzania zostały w całości przypisane do ośrodka generującego środki pieniężne – Polska.

 

Wartość odzyskiwalną ośrodków generujących środki pieniężne oszacowano na podstawie wartości użytkowej ustalonej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych na podstawie sporządzonych projekcji finansowych.

 

Zarząd Jednostki Dominującej ustalając wszystkie poniższe założenia, które uznaje za wiarygodne, kierował się danymi historycznymi realizowanymi przez spółki danego ośrodka generującego środki pieniężne, tam gdzie było to zasadne, o przewidywania Zarządu co do rozwoju sytuacji tych ośrodków w przyszłości.

 

Przyjęto 5-letni okres prognozy. Współczynnik D/E określa relację zadłużenia do rynkowej wartości kapitałów własnych. Rynkowa wartość współczynnika została przyjęta na podstawie analizy spółek działających w porównywalnych sektorach. Współczynnik beta jest współczynnikiem ryzyka systematycznego. Rynkowa wartość współczynnika beta została przyjęta na podstawie analizy korelacji pomiędzy stopami zwrotu z inwestycji w akcje spółek działających w porównywalnych sektorach i stopami zwrotu z indeksów rynkowych.

 

Stopa dyskonta oparta jest na kalkulacji średniego ważonego kosztu kapitału (ang. WACC – weighted average cost of capital), do wyznaczenia którego przyjęto stopę wolną od ryzyka na dzień 31 grudnia 2022 r. równą 6,8%, 5,0% oraz 3,9% odpowiednio dlaośrodka generującego środki pieniężne Polska, Czechy oraz Reszta Świata (Grupa Mailer Lite), skorygowaną o premię za ryzyko, odzwierciedlającą zarówno zwiększone ryzyko inwestowania jak i systematyczne ryzyko ośrodka generującego środki pieniężne.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Stopa dyskonta dla ośrodków generujących środki pieniężne Polska, Czechy oraz Reszta Świata (Grupa Mailer Lite) na dzień 31 grudnia 2022 r. została oszacowana na odpowiednio 12,6%, 10,7% oraz 8,9%. Stopa wzrostu po okresie prognozy wyniosła 0% dla ośrodków generujących środki pieniężne Polska i Czechy oraz 2,5% dla ośrodka generującego środki pieniężne Reszta Świata (Grupa Mailer Lite) .

 

Wartość rezydualna ustalona została w wysokości bieżącej (zdyskontowanej) wartości renty wieczystej (według Modelu Wzrostu Gordona) skalkulowanej w oparciu o wolne przepływy pieniężne ostatniego okresu projekcji, skorygowane o stałą stopę wzrostu.

 

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej ośrodka generującego środki pieniężne – Polska, w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2022 r.:

spadek liczby klientów o 4,4% w każdym roku w okresie do 2027 r. w porównaniu z rokiem poprzednim,

spadek liczby obsługiwanych komunikatów o 4,4%, w każdym roku w okresie do 2027 r. w porównaniu z rokiem poprzednim,

wzrost stopy dyskonta o 6,9 p.p.

 

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej ośrodka generującego środki pieniężne – Czechy, w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2022 r.:

spadek liczby klientów o 15,6% w każdym roku w okresie do 2027 r. w porównaniu z rokiem poprzednim,

spadek liczby obsługiwanych komunikatów o 15,6%, w każdym roku w okresie do 2027 r. w porównaniu z rokiem poprzednim,

wzrost stopy dyskonta o 46 p.p.

 

Racjonalnie możliwe zmiany pojedynczych kluczowych założeń, które powodują zrównanie wartości odzyskiwalnych i wartości księgowej ośrodka generującego środki pieniężne – Grupa MailerLite, w porównaniu do założeń przyjętych do testów na utratę wartości przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2022 r.:

spadek liczby klientów o 8,5% w każdym roku w okresie do 2027 r. w porównaniu z rokiem poprzednim,

spadek liczby obsługiwanych komunikatów o 7,7%, w każdym roku w okresie do 2027 r. w porównaniu z rokiem poprzednim,

wzrost stopy dyskonta o 10,8 p.p.

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

18.Nabycie jednostek zależnych

Nabycie Grupy MailerLite

W dniu 26 kwietnia 2022 r. Vercom S.A. zawarła, jako kupujący, warunkową umowę nabycia udziałów („Umowa SPA”) z m.in. Itema Ventures, UAB z siedzibą w Wilnie („Itema”) oraz osobą fizyczną, obywatelem Litwy, jako sprzedającymi („Sprzedający”), na podstawie której, po spełnieniu się warunków zawieszających wskazanych w Umowie SPA,

a)Sprzedający zobowiązali się do sprzedaży 65% udziałów w kapitale zakładowym UAB Mlr grupe (jedyny udziałowiec MailerLite Inc z siedzibą w Delaware, USA) (dalej udziały jako „Udziały Sprzedawane”) oraz 100% udziałów w wybranych spółkach zależnych należących do grupy MailerLite, a w szczególności:

MailerCheck Inc. z siedzibą w Delaware USA,

MailerSend Inc. z siedzibą w Delaware USA,

MailerLite Limited z siedzibą w Dublinie Irlandia.

dalej razem jako „Spółki Zależne”,

b)Itema zobowiązała się do wniesienia 35% udziałów w kapitale zakładowym MailerLite jako wkładu niepieniężnego, aportu, tytułem pokrycia akcji w kapitale zakładowym Vercom S.A., które objęła w podwyższonym kapitale zakładowym Vercom S.A. („Udziały Aportowe”)

 

Na całkowitą wartość transakcji składa się:

a)całkowita cena należna Sprzedającym tytułem sprzedaży Udziałów Sprzedawanych, która została określona na kwotę 54,15 mln euro tj. 250 785 tys. zł przeliczone po kursie 4,6313 EUR/PLN (zapłacone w dniu

14 czerwca 2022 r., ze środków własnych w kwocie 28,15 mln euro tj. 130 372 tys. zł przeliczonych po kursie 4,6313 EUR/PLN i z kredytu bankowego w kwocie 26 mln euro tj. 120 414 tys. zł przeliczonego po kursie 4,6313 EUR/PLN)oraz

b)całkowita cena należna za akcje Vercom S.A. (2 850 tys. akcji serii F), które Itema objęła w podwyższonym kapitale zakładowym Vercom S.A., została ustalona w oparciu o kurs otwarcia akcji Vercom S.A. z dnia objęcia kontroli nad grupą MailerLite tj. 14 czerwca 2022 r. w wysokości 32,9 zł za jedną akcję, o łącznej wartości 93 765 tys. zł.

 

Podwyższenie kapitału zakładowego Vercom S.A. zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 1 lipca 2022 r.

 

Przejście własności udziałów i objęcie kontroli nad spółkami nastąpiło w dniu płatności za Udziały Sprzedawane tj. 14 czerwca 2022 r.

 

MailerLite jest globalnym dostawcą narzędzi do komunikacji e-mail dla klientów biznesowych w zakresie wysyłki wiadomości o charakterze transakcyjnym oraz marketingowym, jak również narzędzi do weryfikacji list e-mail. Głównymi rynkami działalności MailerLite są Stany Zjednoczone oraz Europa Zachodnia.

 

Poniesione w okresie sprawozdawczym koszty transakcyjne w wysokości 2 221 tys. zł w całości ujęto w zyskach i stratach w pozycji kosztów ogólnego zarządu (koszty usług obcych), (nota 7).

 

Rozliczenie połączenia ma charakter ostateczny (kompletny).

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Nabycie Oxylion S.A.

W dniu 14 czerwca 2022 r. Vercom S.A. zawarła z R22 S.A. umowę objęcia akcji Oxylion S.A. Zgodnie z umową Spółka Vercom S.A. otrzymała 26 275 akcji spółki Oxylion S.A. stanowiących 100% kapitału zakładowego Oxylion S.A. i odpowiadających 100% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki Oxylion S.A., jako wkład niepieniężny – aport akcji Oxylion S.A., w zamian za akcje Vercom S.A., które R22 S.A. objęła w podwyższonym kapitale zakładowym Vercom S.A.

 

Wymiana akcji Oxylion S.A. na akcje Vercom S.A. została ujęta w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jako transakcja pod wspólną kontrolą (przeniesienie akcji Oxylion S.A., które posiadała jednostka dominująca wyższego szczebla tj. R22 S.A. na rzecz Vercom S.A.) tj. według wartości księgowych na dzień objęcia akcji, wynikających ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostki dominującej R22 S.A. Rozliczenie transakcji pod wspólną kontrolą zostało ujęte jako korekta kapitału zapasowego z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną nowo wyemitowanych akcji Vercom S.A.

 

Oxylion S.A. oferuje atrakcyjne dla Vercom S.A. usługi komunikacyjne w kontekście realizowanej strategii globalnej ekspansji. W szczególności spółka oferuje szeroki wachlarz zaawansowanych usług w obszarze cloud telephony - usługi VoIP, które obejmują m.in.: zarządzanie contact center, masową komunikację poprzez kampanie głosowe oraz wirtualną centralę abonencką IP-PBX. Podobnie jak usługi oferowane w ramach segmentu CPaaS, usługi oferowane przez Oxylion mogą być integrowane z systemami informatycznymi typu CRM oraz ERP, co umożliwi rozszerzenie dotychczasowej oferty usług dla klientów biznesowych.

 

Rozliczenie połączenia Oxylion S.A. zostało ujęte jako transakcja pod wspólną kontrolą, czyli ujęto aktywa i zobowiązania Oxylion S.A. wg ich wartości księgowej wynikającej ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego R22 S.A. Informacje finansowe za okres porównawczy nie zostały skorygowane.

 

W tabeli poniżej w odniesieniu do Grupy MailerLite zaprezentowano wartość godziwą na dzień objęcia kontroli całkowitej przekazanej zapłaty oraz wartość godziwą na dzień objęcia kontroli każdej głównej kategorii zapłaty, a także wartości godziwe nabytych aktywów i przejętych zobowiązań na dzień objęcia kontroli a w odniesieniu do spółki Oxylion S.A. wartości księgowe – rozliczenie transakcji pod wspólną kontrolą.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)



Nabycia jednostek w okresie

od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

w tys. zł

Grupa MailerLite

Oxylion S.A.

Razem

Środki pieniężne

250 785

-

250 785

Akcje Vercom S.A.

93 765

24 485

118 250

Cena nabycia

344 550

24 485

369 035

w tys. złotych

 

 

 

Wartość firmy

-

10 814

10 814

Rzeczowe aktywa trwałe

331

13 856

14 187

Prawo do użytkowania aktywów

202

1 100

1 302

Pozostałe wartości niematerialne

2 677

-

2 677

Relacje z klientami

21 497

7 840

29 337

Znaki towarowe

16 143

-

16 143

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

-

115

115

Należności długoterminowe z tytułu leasingu udzielonego

-

1 047

1 047

Udzielone pożyczki krótkoterminowe

-

2

2

Należności handlowe

33

587

620

Należności krótkoterminowe z tytułu leasingu udzielonego

-

1 175

1 175

Należności z tytułu podatku dochodowego

-

91

91

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

5 387

388

5 775

Pozostałe aktywa

1 803

179

1 982

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

1 617

-

1 617

Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

-

2 857

2 857

Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu

100

1 661

1 761

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7 123

3 187

10 310

Pozostałe zobowiązania długoterminowe

-

590

590

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek

-

9 330

9 330

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu

102

1 816

1 918

Zobowiązania handlowe

1 947

1 300

3 247

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

6 829

-

6 829

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

60

219

279

Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

301

206

507

Nabyte aktywa i przejęte zobowiązania netto

29 994

16 028

46 022

Rozliczenie połączenia ujęte w kapitale zapasowym

-

(8 457)

(8 457)

Wartość firmy

314 556

-

314 556

 

 

Wartość firmy

MailerLite jest globalnym dostawcą narzędzi do komunikacji e-mail dla klientów biznesowych w zakresie wysyłki wiadomości o charakterze transakcyjnym oraz marketingowym.

 

Wartość firmy reprezentuje potencjalne korzyści wynikające z możliwości wykorzystania doświadczenia przejętych podmiotów w obszarze rozwoju na międzynarodowym rynku. Ponadto, wartość firmy odzwierciedla liczne synergie przychodowe oraz wykorzystanie przejętej technologii w celu rozszerzenia oferty o nowe narzędzia komunikacji e-mail dla nowych i dotychczasowych klientów Grupy Vercom. . Wartość firmy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla celów podatkowych.

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Wycena wartości godziwej

Techniki wyceny zastosowane do wyceny wartości godziwej nabytych istotnych aktywów, to:

Relacje z klientami - Metoda dodatkowego zysku (MEEM). W podejściu dochodowym wykorzystującym metodę dodatkowego zysku wartość określana jest na podstawie zdyskontowanych przyszłych strumieni pieniężnych wynikających z dodatkowego przychodu generowanego przez jednostkę posiadającą daną wartość niematerialną ponad przychody generowane przez jednostkę, która takiej wartości nie posiada.

Metoda dodatkowego zysku wymaga:

- prognozy przychodów z relacji z klientami i kosztów bezpośrednio z nimi związanych,

- oszacowania wymaganego zwrotu z wykorzystania innych aktywów takich jak aktywa trwałe, kapitał obrotowy netto i zorganizowana siła robocza,

- oszacowania stopy dyskonta dla aktywa niematerialnego,

- oszacowanie potencjalnych korzyści z tytułu tarczy podatkowej.

Znaki towarowe - Metoda zwolnienia z opłat licencyjnych. Metoda ta reprezentuje podejście dochodowe do wyceny i polega na określeniu wartości znaków towarowych jako wartości bieżącej przyszłych hipotetycznych opłat licencyjnych jakie właściciel znaku towarowego byłby zobowiązany ponosić, gdyby nie będąc jego właścicielem był zmuszony do licencjonowania takiej samej lub podobnej marki. Wycena znaków towarowych metodą zwolnienia z opłat licencyjnych wymaga:

- prognozy wysokości sprzedaży produktów lub usług z wykorzystaniem znaku towarowego;

- analizy porównywalnych stawek opłat licencyjnych stosowanych na danym rynku, w celu oszacowania hipotetycznej stawki opłaty licencyjnej;

- oszacowania opłat licencyjnych z uwzględnieniem obciążeń podatkowych

- prognozowane przepływy pieniężne z tytułu licencjonowania marki;

- oszacowania stopy dyskonta dla aktywa niematerialnego;

- oszacowanie wartości rezydualnej (dla znaku towarowego o nieokreślonym okresie użytkowania reprezentującej wartość bieżącą przepływów pieniężnych z tytułu wykorzystania znaku towarowego po okresie szczegółowej prognozy);

- oszacowanie potencjalnych korzyści z tytułu tarczy podatkowej.

 

Wpływ nabycia Grupy Mailer Lite na informacje finansowe

w tys. zł

 

Grupa

MailerLite

Okres od 14 czerwca 2022 do 31 grudnia 2022 r.

Przychody ze sprzedaży

47 200

EBITDA Operacyjna*

11 618

Wpływ na łączne informacje finansowe, gdyby transakcja miała miejsce 1 stycznia 2022 r.

Okres od 1 stycznia 2022 r. do 14 czerwca 2022

Przychody ze sprzedaży

32 910

EBITDA Operacyjna*

 

 

6 731

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Wpływ nabycia Oxylion S.A. na informacje finansowe

w tys. zł

 

 

Oxylion S.A.

Okres od 30 czerwca 2022do 31 grudnia 2022 r.

Przychody ze sprzedaży

6 990

EBITDA Operacyjna*

2 190

Wpływ na łączne informacje finansowe, gdyby transakcja miała miejsce 1 stycznia 2022 r.

Okres od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022

Przychody ze sprzedaży

6 677

EBITDA Operacyjna*

 

 

2 079

 

*EBITDA Operacyjna ustalona jako zysk/(strata) na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych

 

Gdyby transakcje miały miejsce na początek okresu sprawozdawczego, tj. na dzień 1 stycznia 2022 r., przychody ze sprzedaży Grupy Vercom za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. wyniosłyby 299 905 tys. zł.

 

Koszty doradztwa prawnego, transakcyjnego, due diligence oraz koszty integracji dotyczące nabyć jednostek ujęte w zyskach i stratach w pozycji koszty ogólnego zarządu (usługi obce) w kwocie 2 221 tys. zł.

w tys. zł

 

Okres 12 miesięcy zakończony

31 grudnia 2022 r.

Grupa MailerLite

(2 221)

Razem

 

 

(2 221)

 

19.Inwestycje w jednostki stowarzyszone

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Appchance Group Sp. z o.o.

3 135

2 464

User.com Sp. z o.o.

9 714

9 308

Center.ai Sp. z o.o. (wcześniej Appchance Sp. z o.o.)

-

176

Razem

12 849

11 948

 

 

Nabycie udziałów w Appchance Group Sp. z o.o.

W dniu 22 grudnia 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników jednostki stowarzyszonej Appchance Group Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego z kwoty 111,5 tys. zł do kwoty 116,2 tys. zł tj. o kwotę 4,7 tys. zł poprzez utworzenie 94 nowych udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Spółka Vercom S.A. objęła 46 nowo utworzonych udziałów za kwotę 2,3 tys. zł. Płatności za udziały dokonano w dniu 14 stycznia 2022 r. Po transakcji nabycia dodatkowych udziałów udział Spółki Vercom S.A. w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej nie zmienił się i nadal wynosi 49,05%.

 

Nabycie udziałów w Appchance Sp. z o.o. (obecnie Center.ai Sp. z o.o.)

W dniu 23 lutego 2022 r. Spółka Vercom S.A. objęła 19 udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej Appchance Sp. z o.o. za cenę 950 zł. Płatności za udziały dokonano w dniu 23 lutego 2022 r. Po transakcji nabycia dodatkowych udziałów bezpośredni udział Spółki Vercom w kapitale zakładowym jednostki stowarzyszonej wynosi 31,51%.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)



w tys. zł

Center.ai (wcześniej Appchance

Sp. z o.o.)

Appchance Group

Sp. z o.o.

User.com Sp. z o.o.

Razem

Za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Przychody

1 730

9 117

11 791

22 637

Koszty operacyjne

(2 335)

(7 430)

(10 704)

(20 469)

Pozostałe przychody/(koszty) operacyjne netto

(137)

(132)

0

(269)

Przychody/(Koszty) finansowe netto

(105)

(63)

255

88

Podatek dochodowy

-

(127)

-

(127)

Wynik finansowy netto (100%)

(847)

1 365

1 342

1 860

Udział grupy w wyniku finansowym netto

(178)

670

406

898

 



w tys. zł

Center.ai (wcześniej Appchance

Sp. z o.o.)

Appchance Group

Sp. z o.o.

User.com Sp. z o.o.

Razem

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

Aktywa trwałe

1 027

2 295

218

3 540

Aktywa obrotowe

498

2 800

5 994

9 292

Zobowiązania krótkoterminowe

(1 292)

(2 517)

(1 624)

(5 433)

Zobowiązania długoterminowe

(1 322)

-

-

(1 322)

Aktywa netto na dzień sprawozdawczy (100%)

(1 089)

2 578

4 588

6 077

31,51%

49,05%

30,30%

Udział Grupy w aktywach netto

(343)

1 265

1 390

2 312

Wartość firmy

343

1 870

8 324

10 537

Wartość inwestycji w jednostki stowarzyszone na dzień 31 grudnia 2022 r.

-

3 135

9 714

12 849

 



w tys. zł

Center.ai (wcześniej Appchance

Sp. z o.o.)

Appchance Group

Sp. z o.o.

User.com Sp. z o.o.

Razem

Za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Przychody

809

6 110

7 782

14 701

Koszty operacyjne

(1 070)

(5 814)

(8 443)

(15 327)

Pozostałe przychody/(koszty) operacyjne netto

-

(64)

(15)

(79)

Przychody/(Koszty) finansowe netto

(39)

(3)

138

96

Podatek dochodowy

-

(34)

102

68

Wynik finansowy netto (100%)

(300)

195

(436)

(541)

Inne całkowite dochody

-

-

-

-

 

21,26%

49,05%

30,30%

 

Udział grupy w wyniku finansowym netto

(64)

96

(133)

(101)

Na dzień 31 grudnia 2021 r.

Aktywa trwałe

1 349

1 599

315

3 263

Aktywa obrotowe

291

1 670

4 157

6 118

Zobowiązania krótkoterminowe

(661)

(2 061)

(1 234)

(3 956)

Zobowiązania długoterminowe

(1 222)

-

-

(1 222)

Aktywa netto na dzień sprawozdawczy (100%)

(243)

1 208

3 238

4 203

21,26%

49,05%

30,30%

Udział Grupy w aktywach netto

(59)

593

981

1 522

Wartość firmy

235

1 871

8 327

10 426

Wartość inwestycji w jednostki stowarzyszone na dzień 31 grudnia 2021 r.

176

2 464

9 308

11 948

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

20.Należności handlowe

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Należności handlowe od jednostek powiązanych

107

50

Należności handlowe od jednostek niepowiązanych

33 727

33 113

Należności handlowe razem

33 834

33 163

Odpis z tytułu utraty wartości

(1 919)

(905)

Należności handlowe, w tym:

31 915

32 258

- krótkoterminowe

31 915

32 258

 

 

Analiza struktury przeterminowania należności oraz oczekiwanej straty kredytowej na 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r.:

 

Wartość

brutto

Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej

Wartość

netto

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

Bieżące

24 369

(29)

24 340

Przeterminowane od 1 do 60 dni

6 076

(208)

5 868

Przeterminowane od 61 do 270 dni

2 047

(398)

1 649

Przeterminowane od 271 do 360 dni

184

(134)

50

Przeterminowane powyżej 361 dni

1 159

(1 150)

9

 

33 834

(1 919)

31 915

 

 

 

Wartość

brutto

Odpis z tytułu oczekiwanej straty kredytowej

Wartość

netto

w tys. zł

31.12.2021

31.12.2021

31.12.2021

Bieżące

25 513

(18)

25 495

Przeterminowane od 1 do 60 dni

5 555

(75)

5 479

Przeterminowane od 61 do 270 dni

1 171

(241)

929

Przeterminowane od 271 do 360 dni

447

(155)

291

Przeterminowane powyżej 361 dni

479

(416)

63

 

33 164

(905)

32 258

 

 

Na podstawie dotychczasowej realizowalności spłat należności oraz oczekiwań w zakresie strat kredytowych, Zarząd Spółki uznaje, że należności przeterminowane, w tym również w przedziałach od 61 do 270, od 271 do 360 dni i powyżej 361 dni, w kwocie nieobjętej odpisem aktualizującym, zostaną odzyskane.

 

Na każdy dzień sprawozdawczy do szacowania odpisu z tytułu utraty wartości należności handlowych, Grupa stosuje podejście uproszczone wyceniając odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności. Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowanych w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane historyczne.

 

Ponadto, Grupa tworzy odpisy specyficzne na należności zagrożone nieściągalnością (dla których stwierdzono wskaźniki braku uzasadnionych perspektyw odzyskania należności, w tym będące przedmiotem spraw

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

spornych, objęte postępowaniem upadłościowym). Należności te w dalszym ciągu są przedmiotem działań służących ich odzyskaniu.

 

 

Poniżej przedstawiono dane dotyczące odpisów aktualizujących należności handlowe:

 

w tys. zł

Nota

1.01.2022 - 31.12.2022

1.01.2021 - 31.12.2021

Wartość odpisów na początek okresu

(905)

(730)

Połączenie

(183)

-

Utworzenie

8

(1 003)

(354)

Rozwiązanie

8

77

-

Wykorzystanie odpisu

95

179

Wartość odpisów na koniec okresu

 

(1 919)

(905)

 

 

 

21.Pożyczki udzielone

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Pozostałe udzielone pożyczki, w tym:

4 169

33 442

-dla jednostek stowarzyszonych

878

312

-dla innych podmiotów powiązanych

3 157

33 037

 

4 169

33 442

- krótkoterminowe

4 169

33 356

- długoterminowe

-

86

 

W dniu 27 lutego 2022 r. Spółka Vercom S.A. zawarła z Center.ai Sp. z o.o. (wcześniej Appchance Sp. z o.o.) umowę pożyczki, na mocy której udzieli spółce Center.ai Sp. z o.o. pożyczki w łącznej kwocie 500 tys. zł. Kwota 300 tys. zł została wypłacona w dniu 8 lutego 2022 r., natomiast pozostałe 200 tys. zł w dniu 2 czerwca 2022 r. Termin zwrotu pożyczki ustalono do dnia 31 grudnia 2022 r., w związku z czym na dzień 31 grudnia 2022 r. pożyczka jest wymagalna.

 

W okresie objętym niniejszym jednostkowym sprawozdaniem finansowym Spółka udzieliła pożyczek spółce cyber_Folks S.A. w łącznej kwocie 5 500 tys. zł, a spółka cyber_Folks S.A. dokonała spłat w łącznej kwocie 35 500 tys. zł. Na 31 grudnia 2022 r. spółki podpisały nową umowę, zgodnie z którą nierozliczone saldo dotychczasowych pożyczek w kwocie 3 118 tys. zł (w tym odsetki) zostało refinansowane nową pożyczką, której termin spłaty został ustalony na dzień 31 grudnia 2023 r.

 

22.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

 

Lokaty krótkoterminowe są zawiązywane na różne okresy (z reguły od jednego dnia do jednego miesiąca) w zależności od aktualnego zapotrzebowania na środki pieniężne. Lokaty są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Lokaty o okresie zapadalności nieprzekraczającym 3 miesięcy zaliczane są do ekwiwalentów środków pieniężnych.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne

22 670

116 614

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

22 670

116 614

Ekwiwalenty środków pieniężnych

26 370

185

Lokaty krótkoterminowe

10 262

-

Środki pieniężne ujęte w instytucjach / platformach płatniczych

16 108

-

Środki pieniężne w drodze

-

185

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

49 040

116 799

 

 

Spadek środków pieniężnych wynika z dokonanej w dniu 14 czerwca 2022 r. płatności za udziały w spółkach z Grupy MailerLite (nota 18), w części skompensowany przez wpływ środków z tytułu emisji akcji (podwyższenie kapitału opisane w nocie 25).

 

23.Należności z tytułu leasingu

 

 

 

 

 

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

Przyszłe minimalne płatności z tytułu leasingu

do 1 roku

732

-

1 do 5 lat

289

-

 

 

1 021

-

Odsetki

do 1 roku

42

-

1 do 5 lat

4

-

 

 

46

-

Bieżąca wartość przyszłych minimalnych płatności

z tytułu umów leasingu

do 1 roku

690

-

1 do 5 lat

285

-

 

 

975

-

 

Na należności z tytułu leasingu składają się nabyte w raz z jednostką Oxylion S.A. należności z tytułu wynajmowanych powierzchni biurowych dla jednostek z poza Grupy Vercom S.A.

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

24.Pozostałe aktywa

 

 

Pozostałe aktywa długoterminowe

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Przedpłaty

329

336

Kaucje

90

389

Razem pozostałe aktywa długoterminowe

419

725

Pozostałe aktywa krótkoterminowe

 

 

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Przedpłaty

1 512

555

Inne aktywa

342

98

Razem pozostałe aktywa krótkoterminowe

1 854

653

Pozostałe aktywa razem

2 273

1 378

 

W pozycji przedpłaty w aktywach długoterminowych znajdują się nierozliczone zaliczki wypłacone spółce SOPOL Solewodzińscy sp. j. w kwocie 517 tys. zł z tytułu umowy o świadczenie usług. Spółka Vercom S.A. zgodnie z umową o świadczenie usług zawartą z SOPOL Solewodzińscy sp. j. naliczyła SOPOL Solewodzińscy karę umowną w wysokości 1 100 tys. zł z tytułu niezapewnienia przez SOPOL Solewodzińscy sp. j. minimalnej dziennej przepustowości wysyłek wiadomości SMS zgodnie z postanowieniami umowy. Postępowanie o wydanie nakazu zapłaty zostało wszczęte 2 lipca 2018 r. Kara umowna nie została rozpoznana jako przychód do czasu uprawdopodobnienia możliwości jej odzyskania. Tytułem pokrycia roszczeń z tytułu powyżej wymienionej kary umownej Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Mikołowie wszczął postępowanie egzekucyjne z nieruchomości będących własnością wspólników SOPOL Solewodzińscy sp. j. Ponadto Vercom S.A. posiada wpisaną hipotekę przymusową w kwocie 1 396 208,04 zł na nieruchomości będącej własnością SOPOL Solewodzińscy sp. j. tytułem zabezpieczenia roszczeń z tytułu powyższej kary umownej. Umowa o świadczenie usług zawarta z SOPOL Solewodzińscy sp. j. wciąż obowiązuje, nie została przez żadną ze stron wypowiedziana, a naliczona przez Vercom S.A. kara umowna stanowi skorzystanie z uprawnień przewidzianych tą umową i ma na celu zrekompensowanie niewystarczającej dziennej przepustowości wysyłek wiadomości zgodnie z postanowieniami umowy.

 

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. Spółka Vercom S.A. dokonała odpisu aktualizującego wartość należności w wysokości 250 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Spółka dokonała oceny ryzyka spłaty przez dłużnika należności i w rezultacie tej oceny uznaje, że utworzony w roku poprzednim odpis aktualizujący jest wystarczający. Spółka nie ujęła w ramach przychodu wierzytelności z tytułu kary umownej mimo prawomocnego wyroku sądu w stosunku do wspólników z uwagi na stosowne argumenty: (i) zaskażone przez dłużnika operaty szacunkowe nieruchomości, z której jest prowadzona egzekucja przeciwko wspólnikom spółki SOPOL Solewodzińscy sp. j.; (ii) innych wierzycieli hipotecznych wierzytelności których Zarząd Spółki nie jest w stanie na chwilę obecną określić.

 

Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji postępowanie jest na etapie windykacji komorniczej, majątek spółki SOPOL oraz jej właścicieli, a także ustanowione na rzecz

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Grupy Vercom S.A. zabezpieczenia, w ocenie Zarządu są wystarczające na pokrycie roszczeń nieobjętych odpisem.

 

W pozycji przedpłaty w aktywach krótkoterminowych znajdują się przedpłaty na usługi, których dostarczenie nastąpi w kolejnych okresach sprawozdawczych.

 

 

25.Kapitał podstawowy

 

 

w tys. zł

 

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał podstawowy Vercom S.A. zgodnie z KRS na dzień sprawozdawczy

444

369

 

 

 

 

444

369

 

 

Struktura akcjonariatu Spółki Vercom S.A. na dzień 31 grudnia 2022 r. przedstawia się następująco:

 

 

Liczba

akcji

serii A, B, D, E i F

Wartość nominalna 1 akcji

(w zł)

Kapitał podstawowy (w zł)

% głosów

na Walnym Zgromadzeniu

Udział w kapitale zakładowym

R22 S.A. *

11 016 935

0,02

220 339

49,82%

49,82%

Adam Lewkowicz

1 603 250

0,02

32 065

7,25%

7,25%

Krzysztof Szyszka

1 414 605

0,02

28 292

6,40%

6,40%

Itema Ventures UAB

2 850 000

0,02

57 000

12,89%

12,89%

PTE Allianz Polska S.A. **

1 133 506

0,02

22 670

5,13%

5,13%

Vercom S.A. (akcje własne)

110 350

0,02

2 207

-

-

Pozostali

4 095 139

0,02

81 903

18,52%

18,52%

 

22 223 785

 

444 476

100,00%

100,00%

* R22 S.A. posiada bezpośredni udział w kapitale zakładowym Vercom S.A. wynoszący 49,82%, a pośrednio poprzez akcje posiadane przez cyber_Folks S.A. łączny udział wynosi 50,26%.

** w tym Allianz OFE i Allianz DFE

 

Struktura akcjonariatu Spółki Vercom S.A. na dzień 31 grudnia 2021 r. przedstawia się następująco:

 

Liczba

akcji

serii A, B i D

Wartość nominalna 1 akcji

(w zł)

Kapitał podstawowy (w zł)

% głosów

na Walnym Zgromadzeniu

Udział w kapitale zakładowym

R22 S.A.

10 113 850

0,02

202 277

55,13%

55,13%

Adam Lewkowicz

1 643 250

0,02

32 865

8,96%

8,96%

Krzysztof Szyszka

1 443 300

0,02

28 866

7,87%

7,87%

Tomasz Pakulski

143 450

0,02

2 869

0,78%

0,78%

Fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. *

1 250 715

0,02

25 014

6,82%

6,82%

Vercom S.A. (akcje własne)

126 850

0,02

2 537

-

-

Pozostali

3 749 285

0,02

74 986

20,44%

20,44%

 

18 470 700

 

369 414

100,00%

100,00%

 

* w tym Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny posiada 1 100 736 akcji stanowiących 6% udziału w kapitale zakładowym i głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Podwyższenie kapitału zakładowego

 

W dniu 27 maja 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Vercom S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Vercom S.A. poprzez emisję akcji serii E i F, pozbawienia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy i zaoferowania akcji w drodze subskrypcji prywatnej określonym podmiotom.

Uchwała określa, że kapitał zakładowy Vercom S.A. podwyższa się z kwoty 369 tys. zł do kwoty 444 tys. zł tj. o kwotę 75 tys. zł, w drodze emisji:

a)903 tys. akcji zwykłych imiennych serii E o wartości nominalnej 0,02 zł oraz

b)2 850 tys. akcji zwykłych na okaziciela serii F o wartości nominalnej 0,02 zł.

 

Emisja akcji oferowanych nastąpiła w formie subskrypcji prywatnej. Zarząd Spółki zaoferował:

a)903 tys. akcji serii E do objęcia przez R22 S.A. (z tego 683 tys. akcji pokryte wkładem niepieniężnym – aportem akcji Oxylion S.A. oraz 220 tys. akcji pokryte wkładem pieniężnym w kwocie 9 025 tys. zł w dniu 15 czerwca 2022 r.)

b)2 850 tys. akcji serii F do objęcia przez Itema Ventures, UAB z siedzibą w Wilnie „Itema” (pokryte w całości wkładem niepieniężnym – aportem 35% udziałów w UAB Mlr grupe).

 

Zawarcie przez Spółkę umów o objęcie akcji nastąpiło w dniu 14 czerwca 2022 r.

 

Cena emisyjna:

a)683 tys. akcji serii E pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci aportu akcji Oxylion S.A. – rozliczenie transakcji wymiany akcji wg ich wartości księgowej - transakcja pod wspólną kontrolą (nota 18),

b)220 tys. akcji serii E objęte w zamian za wkład pieniężny – 41 zł,

c)2 850 tys. akcji serii F pokryte wkładem niepieniężnym w postaci aportu 35 udziałów spółki UAB Mlr grupe – wartość godziwa przekazanych akcji na dzień objęcia kontroli tj. 32,90 zł za jedną akcję.

 

Rejestracja podwyższenia kapitału Spółki Vercom S.A. nastąpiła w dniu 1 lipca 2022 r.

 

Transakcje na akcjach Spółki

W dniach 16–18 lutego 2022 r. spółka cyber_Folks S.A. nabyła łącznie 6 945 akcji Spółki Vercom S.A. Dodatkowo w dniach 18-19 maja 2022 r. spółka cyber_Folks nabyła łącznie 90 500 akcji Spółki Vercom S.A. Na dzień 31 grudnia 2022 r. spółka cyber_Folks S.A. posiada łącznie 97 445 tys. akcji Vercom S.A., które stanowią 0,44% udziału w kapitale zakładowym Spółki.

 

W dniu 19 maja 2022 r. Krzysztof Szyszka dokonał transakcji zbycia 44 000 akcji Spółki Vercom S.A. Dodatkowo w dniach 1, 23 oraz 24 czerwca 2022 r., 7 i 9 września 2022 r. oraz 17 listopada 2022 r. nabył łącznie 15 305 akcji Spółki Vercom S.A. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Krzysztof Szyszka posiada łącznie 1 414 605 akcji Spółki Vercom S.A., które stanowią 6,40% udziału w kapitale zakładowym Spółki.

 

W dniu 19 maja 2022 r. Adam Lewkowicz dokonał transakcji zbycia 44 000 akcji Spółki Vercom S.A. Dodatkowo w dniu 1 czerwca nabył 2 000 akcji, a w dniu 18 listopada 2022 r. 1 000 akcji Spółki Vercom S.A.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Na dzień 31 grudnia 2022 r. Adam Lewkowicz posiada łącznie 1 603 250 akcji Spółki Vercom S.A., które stanowią 7,25% udziału w kapitale zakładowym Spółki.

 

W dniach 26 maja 2022 r., 7, 28 i 29 czerwca 2022 r. oraz 1 i 14 lipca 2022 r. Aleksander Duch, Członek Rady Nadzorczej Vercom S.A. nabył łącznie 9 462 akcji Spółki Vercom S.A. stanowiących 0,04% udziału w kapitale zakładowym Spółki.

 

W dniu 6 maja 2022 r. wpłynęło do Spółki zawiadomienie od Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska S.A. o posiadaniu znacznego pakietu akcji tj. 1 083 506 akcji stanowiących 5,66% udziału w kapitale zakładowym Spółki.

Natomiast w dniu 5 stycznia 2023 r. Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska S.A. poinformowało, iż w wyniku połączenia ze spółką Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander Spółka Akcyjna zarządzające Drugim Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny (Drugi Allianz OFE), udział w kapitale zakładowym i w ogólnej liczbie głosów spółki Vercom S.A. na rachunkach Allianz OFE, Allianz DFE i Drugi Allianz OFE zwiększył się powyżej 10%.

 

Po dniu sprawozdawczym, tj. w dniu 17 stycznia 2023 r. Adam Lewkowicz dokonał nabycia 500 akcji Spółki Vercom S.A.

 

Wprowadzenie do obrotu akcji nowej emisji

W dniu 8 sierpnia 2022 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (dalej „GPW”) podjęła uchwałę w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji zwykłych na okaziciela serii F Vercom S.A.

Zgodnie z treścią Uchwały, do obrotu giełdowego na rynku podstawowym zostało dopuszczonych 2 850 tys. akcji zwykłych na okaziciela serii F Vercom S.A. oznaczonych kodem PLVRCM000057.

 

W dniu 9 sierpnia 2022 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (dalej „KDPW”) wydał oświadczenie w sprawie asymilacji akcji zwykłych na okaziciela serii F Vercom S.A. (dalej „Oświadczenie”).

Zgodnie z treścią Oświadczenia, KDPW postanowił dokonać asymilacji 2 850 tys. akcji zwykłych na okaziciela serii F Spółki oznaczonych kodem PLVRCM000057 z akcjami Spółki znajdującymi się w obrocie giełdowym, oznaczonymi kodem PLVRCM000016. Data przeprowadzenia asymilacji w systemie depozytowym KDPW to 16 sierpnia 2022 r.

 

26.Akcje własne

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Akcje własne

(844)

(970)

 

(844)

(970)

 

W dniach 26 lipca 2022 r. oraz 31 sierpnia 2022 r. Spółka Vercom S.A. dokonała zbycia 16 500 akcji własnych w ramach programu motywacyjnego. Wartość w cenie nabycia zbytych akcji wyniosła 126 tys. zł.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

27.Zysk na akcję

 

 

 

Poniższa tabela przedstawia kalkulację zysku netto na akcję.

 

 

Okres 12 miesięcy

zakończony

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

31 449

22 713

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

20 407 132

16 601 384

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

20 407 132

16 601 384

Zysk netto na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł na jedną akcję)

1,54

1,37

 

Jako średnią ważoną liczbę akcji zwykłych przyjęto:

 

dla okresu dwunastu miesięcy zakończonego dnia 31 grudnia 2022 r. średnią ważoną liczbę akcji skalkulowaną przy uwzględnieniu akcji zwykłych serii A, B, D, E i F z wyłączeniem akcji własnych,

dla okresu dwunastu miesięcy zakończonego dnia 31 grudnia 2021 r. średnią ważoną liczbę akcji skalkulowaną przy uwzględnieniu akcji zwykłych serii A, B i D, z wyłączeniem akcji własnych.

 

 

 

Liczba akcji

dzień

ilość dni w okresie

waga

Ważona liczba akcji

Średnia ważona liczba akcji w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 r.

14 343 850

2020.12.31

159

0,44

6 248 417

18 343 850

2021.06.08

206

0,56

10 352 967

Średnia ważona liczba akcji

 

 

 

16 601 384

Średnia ważona liczba akcji w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r.

18 343 850

2021.12.31

165

0,45

8 292 425

22 096 935

2022.06.14

42

0,12

2 542 661

22 109 935

2022.07.26

36

0,10

2 180 706

22 113 435

2022.08.31

122

0,33

7 391 340

Średnia ważona liczba akcji

 

 

 

20 407 132

Poniższa tabela przedstawia kalkulację rozwodnionego zysku netto na akcję:

 

 

Okres 12 miesięcy

zakończony

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

31 449

22 713

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

20 407 132

16 601 384

Efekt rozwadniający - program motywacyjny

39 482

23 094

Łączna rozwodniona liczba akcji zwykłych

20 446 614

16 624 479

Rozwodniony zysk netto na akcję (w zł na jedną akcję)

1,54

1,37

 

 

Jako rozwodnioną średnią ważoną liczbę akcji zwykłych przyjęto:

dla okresu dwunastu miesięcy zakończonego dnia 31 grudnia 2022 r. średnią ważoną liczbę akcji skalkulowaną przy uwzględnieniu akcji zwykłych serii A, B, D, E i F, z wyłączeniem akcji własnych

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

skorygowanych o akcje, dla których warunki programu motywacyjnego zostały spełnione tj. akcje z puli lojalnościowej, celu indywidualnego oraz celu wynikowego dla 2021 r. i 2022 r. (nota 41).

dla okresu dwunastu miesięcy zakończonego dnia 31 grudnia 2021 r. średnią ważoną liczbę akcji skalkulowaną przy uwzględnieniu akcji zwykłych serii A, B i D, z wyłączeniem akcji własnych skorygowanych o akcje, dla których warunki programu motywacyjnego zostały spełnione tj. akcje z puli lojalnościowej, celu indywidualnego oraz celu wynikowego dla 2021 r. i 2022 r. (nota 41).

 

 

Liczba akcji

dzień

ilość dni w okresie

waga

Ważona liczba akcji

Rozwodniona średnia ważona liczba akcji w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 r.

14 343 850

2020.12.31

120

0,33

4 715 786

14 378 256

2021.04.30

39

0,11

1 536 307

18 378 256

2021.06.08

206

0,56

10 372 386

Rozwodniona średnia ważona liczba akcji

 

 

16 624 479

Rozwodniona średnia ważona liczba akcji w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r.

18 378 256

2021.12.31

165

0,45

8 307 979

22 131 341

2022.06.14

42

0,12

2 546 620

22 144 341

2022.07.26

36

0,10

2 184 099

22 147 841

2022.08.31

31

0,08

1 881 050

22 168 199

2022.10.01

91

0,25

5 526 866

Rozwodniona średnia ważona liczba akcji

 

 

20 446 614

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wystąpiły czynniki rozwadniające zysk przypadający na jedną akcję, wynikające ze spełnienia warunków programu motywacyjnego dla akcji z puli lojalnościowej, celu indywidualnego oraz celu wynikowego dla 2021 r. (nota 41). 

 

28.Podział zysku

 

 

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wypłacano dywidendy. W dniu 27 maja 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Vercom S.A. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku Spółki za rok obrotowy zakończony w dniu 31 grudnia 2021 r. w taki sposób, że 100% zysku netto w wysokości 15 803 tys. zł przeznaczono na kapitał zapasowy Spółki.

 

 

W dniu 8 kwietnia 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Vercom S.A. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku Spółki za rok obrotowy zakończony w dniu 31 grudnia 2020 r. w wysokości 17 400 tys. zł w taki sposób, że kwotę 15 061 tys. zł przeznaczono na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy Spółki tj. 1,05 zł na akcję oraz kwotę 2 339 tys. zł przeznaczono na kapitał zapasowy Spółki. Wypłata dywidendy nastąpiła w dniu 8 kwietnia 2021 r.

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

29.Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów

 

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania długoterminowe

Kredyty bankowe

134 763

35 048

Zobowiązania z tytułu leasingu

3 230

3 702

 

137 993

38 750

Zobowiązania krótkoterminowe

Kredyty bankowe

20 683

6 474

Zobowiązania z tytułu leasingu

3 264

1 720

 

23 947

8 194

 

 

Kredyty bankowe

W dniu 14 stycznia 2020 r. spółka dominująca R22 S.A. oraz jej jednostki zależne: spółki cyber_Folks S.A. (dawniej H88 S.A.), Oxylion S.A. i Vercom S.A. zawarły umowę kredytową z konsorcjum mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. w ramach której kredytodawcy udzielili kredytobiorcom kredytu terminowego w maksymalnej wysokości 81 mln zł na spłatę istniejącego zadłużenia oraz dodatkowo spółkom cyber_Folks S.A. i Vercom S.A. kredytu odnawialnego w maksymalnej wysokości po 5 mln zł na spłatę istniejącego zadłużenia oraz inne cele z wyłączeniem akwizycji. Oprocentowanie kredytów jest zmienne, ustalone jako suma marży zależnej od wskaźników finansowych oraz stawki bazowej: WIBOR 3M dla kredytu terminowego i WIBOR 1M dla kredytów odnawialnych. Kredyt terminowy został udzielony do dnia 31 grudnia 2026 r., natomiast kredyty odnawialne do dnia 14 stycznia 2023 r.

W dniu 21 września 2020 r. podpisano umowę zmieniającą do umowy kredytu, w ramach której kredytodawcy udzielili Spółce Vercom S.A. kredytu akwizycyjnego na zakup udziałów spółki ProfiSMS s.r.o., w wyniku czego łączna wartość kredytu Vercom S.A. wzrosła o 36 mln zł. Powyższa umowa kredytowa obejmuje postanowienia, które przewidują odpowiedzialność pozostałych kredytobiorców (oraz spółek, które na mocy odrębnych oświadczeń przystąpiły do długu albo poręczyły za ten dług,szczegóły poręczeń otrzymanych na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania znajdują się w nocie 39.2) za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z ww. umowy w przypadku naruszenia postanowień umowy kredytowej przez jednego z kredytobiorców. Podmiotem w pierwszej kolejności odpowiedzialnym za spłatę wypłat z tytułu kredytu lub transzy udostępnionej danemu podmiotowi jest podmiot, któremu dany kredyt lub transza jest przeznaczona. Niezależnie od powyższego, kredytobiorcy ponoszą solidarną odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania wynikające z umowy kredytu i pozostałych dokumentów finansowania, w tym dokumentów ustanawiających zabezpieczenia. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego dłużnikami solidarnymi w ww umowie kredytu (zgodnie z kolejnymi umowami zmieniającymi) są jednostki zależne od Spółki Vercom S.A., tj. Redgroup Sp. z o.o., ProfiSMS s.r.o., SMS Brana s.r.o. i Freshmail Sp. z o.o.

W dniu 17 maja 2022 r. ww umowa kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r. została zmieniona aneksem nr 8, zgodnie z którym Spółka otrzymała kredyt akwizycyjny w kwocie 26 000 tys. euro (tj. 120 414 tys. zł przeliczone po kursie 4,6313 EUR/PLN) na sfinansowanie nabycia udziałów w spółkach z grupy MailerLite.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Szczegóły transakcji nabycia udziałów przedstawiono w nocie 18. Jednocześnie zgodnie ze zmienioną umową oraz późniejszymi zgodami Spółka jest zobowiązana do przeprowadzenia połączenia z UAB Mlr Grupe w terminie do 31 marca 2023 r (nota 1.4.).

 

Zabezpieczeniem kredytów jest zastaw finansowy i rejestrowy na akcjach cyber_Folks S.A., Oxylion S.A. i Vercom S.A. oraz istotnych spółek zależnych od R22 S.A. wskazanych w umowie kredytowej, zastaw finansowy i rejestrowy na rachunkach bankowych kredytobiorców i istotnych spółek zależnych od R22 S.A. wskazanych w umowie kredytowej wraz z pełnomocnictwem do dysponowania, zastaw rejestrowy na zbiorach rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa cyber_Folks S.A., Oxylion S.A. i Vercom S.A. oraz istotnych spółek zależnych od R22 S.A. wskazanych w umowie, umowa podporządkowania oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone przez każdego z kredytobiorców, dłużników solidarnych oraz poręczycieli do kwoty 150% całkowitego zaangażowania. Wartość zabezpieczenia na majątku Spółki dominującej jest ustanowiona do maksymalnej kwoty zabezpieczenia wynoszącej 340 mln zł i 46 mln euro.

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

Podział przyszłych minimalnych rat leasingowych według okresu zapadalności został zaprezentowany w nocie nr 30.

 

Warunki umów kredytowych i leasingu na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r.

 

 

Kwota

udzielonego finansowania

Nominalne oprocentowanie/ waluta

Termin spłaty zgodnie

z umową

(w ratach do)

31.12.2022

31.12.2021

w tys. zł

Wartość nominalna

Wartość

księgowa

Wartość nominalna

Wartość

księgowa

Umowa Kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r.

z konsorcjum mBank S.A.

oraz ING Bank Śląski S.A. (Vercom S.A.)

50 168

WIBOR 3M + marża/ PLN

31.12.2026 r.

35 501

35 097

42 126

41 522

Umowa Kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r.

z konsorcjum mBank S.A.

oraz ING Bank Śląski S.A. (Vercom S.A.)

120 414

EURIBOR 3M + marża/ EUR

28.12.2028 r.

118 523

117 087

-

-

Umowa Kredytowa z dnia 14 stycznia 2020 r.

z konsorcjum mBank S.A.

oraz ING Bank Śląski S.A. (Oxylion S.A.)

5 600

WIBOR 3M + marża

31.12.2026 r.

3 360

3 262

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingów

6 494

6 494

5 422

5 422

Zobowiązania z tytułu kredytów ogółem

 

 

163 878

161 940

47 548

46 944

 

Na dzień sprawozdawczy Spółka Vercom S.A. dysponuje niewykorzystanym limitem w rachunku bieżącym w kwocie 5 000 tys. zł.

 

Warunki finansowania – kowenanty

Kowenanty wynikające z umowy kredytowej z 14 stycznia 2020 r. kalkulowane są w oparciu o skonsolidowane informacje finansowe Grupy kapitałowej R22 S.A. Na dzień 31 grudnia 2022 r. i na dzień zatwierdzenia

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wszystkie kowenanty wynikające z umowy kredytowej z dnia 14 stycznia 2020 r. są spełnione.

 

30.Zobowiązania z tytułu leasingu

 

 

 

 

 

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

Przyszłe minimalne płatności z tytułu leasingu

do 1 roku

3 525

1 897

1 do 5 lat

3 478

3 961

 

 

7 003

5 858

Odsetki

do 1 roku

261

177

1 do 5 lat

248

259

 

 

509

436

Bieżąca wartość przyszłych minimalnych płatności

z tytułu umów leasingu

do 1 roku

3 264

1 720

1 do 5 lat

3 230

3 702

 

 

6 494

5 422

 

31.Zobowiązania handlowe

 

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania handlowe od jednostek powiązanych

179

68

Zobowiązania handlowe od pozostałych jednostek

32 107

27 923

Zobowiązania handlowe, w tym:

 

32 286

27 991

- krótkoterminowe

32 286

27 991

 

 

Wzrost zobowiązań handlowych w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. wynika głównie z realizacji płatności wobec głównych dostawców po dniu sprawozdawczym oraz z połączenia jednostek. Wartość zobowiązań handlowych jednostek przejętych w 2022 r. według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosi 4 817 tys. zł. Pozostały wzrost zobowiązań handlowych wynika z normalnej działalności Grupy.

 

32.Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

982

536

Niewykorzystane urlopy

555

421

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych ogółem

1 537

957

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

33.Zobowiązania warunkowe

 

 

Przepisy podatkowe

 

 

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne podlegają zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania istotnych kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej stabilnym systemie podatkowym. Rozliczenia podatkowe mogą zostać poddane kontroli przez okres pięciu lat. W efekcie kwoty wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organy skarbowe. Stan zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, w ocenie Zarządu Spółki, odzwierciedla na dzień zatwierdzenia niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego niepewności w zakresie ujmowania podatku dochodowego zgodnie z KIMSF 23.

 

Udzielone poręczenia

 

Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. Grupa nie otrzymała ani nie udzieliła żadnych poręczeń ani gwarancji, jako zabezpieczenia umów stron trzecich, za wyjątkiem poręczeń związanych z zawarciem umowy kredytowej (nota 39.2) oraz udzielonego przez Vercom S.A. poręczenia weksla in blanco wystawionego przez Appchance Group Sp. z o.o., który zgodnie z deklaracją wekslową może zostać wypełniony w każdym czasie w wypadku niedokonania spłaty kredytu w rachunku bieżącym Appchance Group Sp. z o.o., z kwotą limitu wynoszącą

400 tys. zł.

 

34.Pozostałe zobowiązania

 

 

w tys. zł

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania długoterminowe

Kaucje otrzymane

388

-

Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów Freshmail Sp. z o.o.

-

1 428

 

 

388

1 428

Zobowiązania krótkoterminowe

Zobowiązania z tytułu podatków (z wyłączeniem podatku dochodowego) i podobnych świadczeń

1 998

1 050

Zobowiązania z tytułu zakupu rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych

108

5

Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów Freshmail Sp. z o.o.

1 500

492

Pozostałe

22

49

 

 

3 628

1 596

 

 

35.Rezerwy

Pozycja nie występuje.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

36.Instrumenty finansowe

36.1.Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych

 

Poniższa tabela przedstawia wartość godziwą instrumentów Grupy, pogrupowanych według trzypoziomowej hierarchii, gdzie:

Poziom 1 - wartość godziwa oparta jest o ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach;

Poziom 2 - wartość godziwa ustalana jest na bazie wartości obserwowanych na rynku, jednakże niebędących bezpośrednim kwotowaniem rynkowym (np. ustalane są przez odniesienie bezpośrednie lub pośrednie do podobnych instrumentów istniejących na rynku);

Poziom 3 - wartość godziwa ustalana jest na bazie różnych technik wyceny nieopierających się, jednakże o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

31.12.2022

Wartość

księgowa

Wartość godziwa

w tys. zł

 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Ogółem

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Opcje zakupu udziałów PushPushGo Sp. z o.o.

622

-

-

622

622

 

622

 

-

-

622

622

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Pożyczki udzielone

4 169

-

-

-

(*)

Należności handlowe

31 915

-

-

-

(*)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

49 040

-

-

-

49 040

 

85 124

 

-

-

-

 

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

155 446

-

157 384

-

157 384

Zobowiązania handlowe

32 286

-

-

-

(*)

Pozostałe zobowiązania

1 628

-

-

-

(*)

 

189 360

 

-

157 384

-

 

 

 

 

 

 

 

 

31.12.2021

Wartość

księgowa

Wartość godziwa

w tys. zł

 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Ogółem

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Opcje zakupu udziałów PushPushGo Sp. z o.o.

625

-

-

625

625

 

625

 

-

-

625

625

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Pożyczki udzielone

33 356

-

-

-

(*)

Należności handlowe

32 258

-

-

-

(*)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

116 799

-

-

-

116 799

 

182 413

 

-

-

-

 

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

41 522

-

42 126

-

42 126

Zobowiązania handlowe

27 991

-

-

-

(*)

Pozostałe zobowiązania

546

-

-

-

(*)

 

70 059

 

-

42 126

-

 

 

(*) Wartość księgowa pożyczek udzielonych, należności i zobowiązań handlowych oraz pozostałych zobowiązań jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi, w szczególności, na krótkoterminowy charakter tych instrumentów.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

W okresach zakończonych 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. nie wystąpiły przesunięcia instrumentów finansowych pomiędzy Poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej.

 

Wycena aktywów oraz zobowiązań z tytułu pochodnych instrumentów finansowych klasyfikowana jest do poziomu 3 w hierarchii wartości godziwej, natomiast zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek do poziomu 2.

 

Instrument

Metoda wyceny

Główne dane w modelu wyceny

Opcja call

Model symulacji Monte- Carlo – poziom 3

Wartość akcji ustalona w oparciu o symulację wartości rynkowej spółki, Średnia oczekiwana wartość wskaźnika EV/EBITDA szacowana dla spółek z sektora na danych historycznych, wartość EBITDA implikowana z symulowanej wartości rynkowej Spółki i oczekiwanej wartości wskaźnika EV/EBITDA, Stopa wolna od ryzyka implikowana z notowań rynkowych, Zmienność cen akcji szacowana dla spółek z sektora na danych historycznych

Kredyty bankowe

Zdyskontowane przepływy pieniężne – poziom 2

Stopa procentowa EURIBOR i WIBOR i marża związana z ryzykiem kredytowym Grupy

 

 

W poniższej tabeli zaprezentowano zmiany wartości godziwych poziomu 3 w trakcie okresu sprawozdawczego.

 

w tys. zł

 

 

Instrumenty pochodne - opcja call

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

 

625

Zmiana wartości z tytułu wyceny

(3)

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

 

622

 

W poniższej tabeli zaprezentowano pozycje dochodów, kosztów, zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, w których ujmowany jest wynik na wycenie i rozliczeniu instrumentów finansowych.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

 

 

 

 

Za rok obrotowy

zakończony

w tys. zł

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Przychody finansowe z tytułu odsetek od aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

11

1 077

324

Koszty finansowe z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

11

(5 709)

(1 526)

Koszty finansowe z tytułu odsetek od leasingu

Wyłączone z zakresu klasyfikacji i wyceny MSSF 9

11

(328)

(129)

Zmiana netto wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

11

(3)

-

 

 

36.2.Instrumenty pochodne

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa

Zobowiązania

Aktywa

Zobowiązania

Instrumenty pochodne

622

-

625

-

Razem

622

-

625

-

 

 

w tys. zł

 

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Typ instrumentu pochodnego

 

Wartość bazowa

Wartość godziwa

Wartość bazowa

Wartość godziwa

Opcja call

16 udziałów

240

16 udziałów

243

Opcja call

27 udziałów

382

27 udziałów

382

Razem

 

 

 

 

622

 

625

 

W powyższej tabeli zaprezentowano opcje zakupu:

- 16 udziałów w spółce PushPushGo Sp. z o.o. z terminem realizacji w październiku 2023 r.,

- 27 udziałów w spółce PushPushGo Sp. z o.o. z terminem realizacji w październiku 2025 r. 

 

36.3.Zarządzanie kapitałem

 

Jednostka dominująca zarządza kapitałem poprzez stosowanie zrównoważonej polityki finansowej, której celem jest dostarczanie odpowiednich środków finansowych na rozwój biznesowy przy jednoczesnym zabezpieczeniu właściwej struktury finansowania i płynności finansowej, tak aby możliwe było realizowanie zwrotu dla akcjonariuszy. Polityka zarządzania kapitałem uwzględnia wyniki działalności w połączeniu z planami inwestycyjnym i rozwojowymi, harmonogramem spłaty długu, warunkami rynku finansowego oraz ograniczeniami w zakresie dystrybucji zysku narzuconymi przez zawarte umowy kredytowe. W celu połączenia tych czynników okresowo ustalane są ramy dla struktury finansowania. Zarząd ocenia, że wskaźnik

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

długu finansowego netto do wartości EBITDA Operacyjna jest najbardziej odpowiednim miernikiem struktury finansowej.

 

Dług finansowy netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek (obejmujących bieżące i długoterminowe kredyty i pożyczki wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej) i zobowiązań z tytułu leasingu pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. EBITDA Operacyjna jest obliczana jako zysk/(strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych.

 

Wskaźnik długu finansowego netto / EBITDA Operacyjna jest obliczany jako iloraz długu finansowego netto (tj. salda zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu pomniejszonego o saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz z uwagi na ich krótkoterminowy charakter - udzielonych pożyczek) i EBITDA Operacyjna (tj. zysk/(strata) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację oraz o odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).

 

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Dług finansowy netto

108 731

(103 211)

Kapitał własny razem

356 906

206 882

Kapitał własny razem oraz dług finansowy netto

465 637

103 671

EBITDA Operacyjna

52 103

33 029

Wskaźnik długu finansowego netto/ EBITDA Operacyjna

2,09

(*)

 

(*) Dług netto wykazuje wartość ujemną, tzn. że Grupa wykazuje nadwyżkę środków pieniężnych i udzielonych pożyczek nad zadłużeniem z tytułu kredytów i innych instrumentów dłużnych w wysokości 103 211 tys. zł.

 

 

36.4.Zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Działalność Grupy Vercom podlega następującym kategoriom ryzyka związanego z instrumentami finansowymi:

• ryzyko kredytowe,

• ryzyko płynności finansowej,

• ryzyko stóp procentowych,

• ryzyko walutowe.

Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Zarząd Spółki.

 

Niniejsza nota zawiera informacje o ekspozycji Grupy Vercom na każdy rodzaj ryzyka wskazanego powyżej a także opisuje cele i politykę związane z zarządzaniem ryzykiem.

 

36.4.1.Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez jednostki wchodzące w skład Grupy Vercom strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe wiąże się głównie ze ściągalnością należności. Główne czynniki mające wpływ na występowanie ryzyka kredytowego w przypadku jednostek wchodzących w skład Grupy Vercom to duża liczba drobnych odbiorców wpływająca również na koszty kontrolowania spływu należności. Zarząd stosuje politykę zarządzania ryzykiem kredytowym, zgodnie z którą na bieżąco monitorowana jest ekspozycja na ryzyko kredytowe oraz podejmowane są działania służące jego minimalizacji.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Głównym narzędziem zarządzania ryzykiem kredytowym jest ocena ryzyka kredytowego klientów, monitorowanie sytuacji biznesowej i finansowej klientów, zarządzanie należnościami i złymi długami.

 

Poniższa tabela przedstawia strukturę aktywów obrazujących maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe:

 

w tys. zł

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki udzielone

21

4 169

33 356

Należności handlowe

20

31 915

32 258

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

22

49 040

116 799

Razem

 

85 124

182 413

 

Na każdy dzień sprawozdawczy do szacowania odpisu z tytułu utraty wartości należności, Grupa stosuje podejście uproszczone wyceniając odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności. Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowanych w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane historyczne.

 

Ponadto, Grupa tworzy odpisy specyficzne na należności zagrożone nieściągalnością (będące przedmiotem spraw spornych, objęte postępowaniem upadłościowym). Wartości oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. zaprezentowano w nocie 20.

 

Jednostki wchodzące w skład Grupy Vercom monitorują na bieżąco wysokość przeterminowanych należności, dokonują odpisów z tytułu oceny ryzyka kredytowego, w uzasadnionych przypadkach występują z roszczeniami prawnymi.

 

W zakresie należności od instytucji finansowych, w tym środków pieniężnych zdeponowanych na rachunkach bankowych i lokatach bankowych, bezpieczeństwo tych transakcji określone jest poprzez prowadzenie współpracy przez Grupę Vercom S.A. wyłącznie z partnerami, którzy spełniają wysokie kryteria wiarygodności kredytowej oraz charakteryzują się renomowaną pozycją na rynku bankowym.

 

W zakresie pozostałych aktywów tj. pożyczek udzielonych, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym Zarząd dokonuje indywidualnej oceny zdolności płatniczej kontrahentów.

 

Środki pieniężne polskich spółek należących do Grupy Vercom są zdeponowane głównie w dwóch bankach, tj. w ING Bank Śląski S.A. 18% środków pieniężnych oraz w mBank S.A. 24% środków pieniężnych. Pozostałe 33% środków pieniężnych stanowią środki pieniężne Grupy Mailer ujęte w instytucjach / platformach płatniczych, a kolejne 21% to środki pieniężne zdeponowane w bankach i instytucjach płatniczych w Czechach.

 

Na pożyczki udzielone głównie składają się pożyczki udzielone jednostce powiązanej cyber_Folks S.A. (jednostka zależna od R22 S.A.), które stanowią 75% pożyczek udzielonych (szczegóły w nocie 21).

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. nie występowała istotna koncentracja ryzyka kredytowego w odniesieniu do należności handlowych. Na dzień 31 grudnia 2021 r. nie występowała istotna koncentracja ryzyka kredytowego w odniesieniu do należności handlowych.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

36.4.2.Ryzyko płynności

 

Ryzyko płynności rozumiane jest jako ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez jednostki wchodzące w skład Grupy Vercom ich zobowiązań finansowych w dacie ich wymagalności. Celem działań prowadzonych przez Grupę Vercom w zakresie zarządzania ryzykiem płynności jest ograniczenie prawdopodobieństwa utraty zdolności do regulowania przez nią zobowiązań. Realizacja działań z zakresu przyjętej polityki zarządzania płynnością i ryzykiem płynności zakłada zapewnienie zdolności do skutecznego reagowania na tzw. kryzysy płynności, tj. okresy znacznego zapotrzebowania na środki płynne. W ramach przyjętej polityki zakłada się zapewnienie dostępności środków pieniężnych na poziomie pozwalającym na regulowanie zobowiązań w toku normalnej działalności. Realizowane działania umożliwiają jednocześnie niezakłóconą kontynuację działalności w sytuacjach kryzysu płynności przez okres niezbędny do uruchomienia awaryjnego planu finansowania, którego celem jest zapewnienie uzupełnienia powstałych niedoborów. W zakresie zarządzania płynnością Grupa Vercom koncentruje się na szczegółowej analizie kształtowania się prognozowanych przepływów pieniężnych, monitorowaniu wskaźników płynności, rotacji należności, monitoringu rachunków bankowych.

 

Poniższa tabela przedstawia umowne terminy wymagalności zobowiązań finansowych i zapadalności aktywów finansowych wykorzystywanych przez Grupę dla celów zarządzania ryzykiem płynności.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

31.12.2022

 

Niezdyskontowane przepływy pieniężne wynikające z umowy

w tys. zł

Wartość księgowa

Ogółem

do

3 miesięcy

powyżej 3 do 6 miesięcy

powyżej 6 do 12 miesięcy

powyżej 1 roku do 2 lat

powyżej 2

do 5 lat

powyżej

5 lat

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Pożyczki udzielone

4 169

4 403

1 059

-

-

3 344

-

-

Należności handlowe

31 915

31 915

31 915

-

-

-

-

-

Należności z tytułu umów leasingu

975

1 021

278

168

338

237

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

49 040

49 063

49 063

-

-

-

-

-

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

(155 446)

(188 542)

(7 515)

(7 481)

(14 691)

(29 289)

(77 247)

(52 320)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(6 494)

(7 003)

(822)

(1 026)

(1 677)

(2 343)

(1 135)

-

Zobowiązania handlowe

(32 286)

(32 286)

(32 286)

-

-

-

-

-

Pozostałe zobowiązania

(1 628)

(1 628)

(1 628)

-

-

-

-

-

Razem ekspozycja na ryzyko płynności

(109 755)

(143 057)

40 064

(8 339)

(16 030)

(28 051)

(78 382)

(52 320)

 

31.12.2021

 

Niezdyskontowane przepływy pieniężne wynikające z umowy

w tys. zł

Wartość księgowa

Ogółem

do

3 miesięcy

powyżej 3 do 6 miesięcy

powyżej 6 do 12 miesięcy

powyżej 1 roku do 2 lat

powyżej 2

do 5 lat

powyżej

5 lat

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Pożyczki udzielone

33 356

33 694

33 255

-

353

86

-

-

Należności handlowe

32 258

32 258

32 258

-

-

-

-

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

116 799

116 799

116 799

-

-

-

-

-

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

(41 522)

(48 712)

(2 172)

(2 163)

(4 259)

(8 266)

(31 852)

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

(5 422)

(5 858)

(431)

(549)

(917)

(1 869)

(2 092)

-

Zobowiązania handlowe

(27 991)

(27 991)

(27 991)

-

-

-

-

-

Pozostałe zobowiązania

(546)

(546)

(546)

-

-

-

-

-

Razem ekspozycja na ryzyko płynności

106 932

99 644

151 172

(2 712)

(4 823)

(10 049)

(33 944)

-

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Wykazana w powyższych tabelach ekspozycja na ryzyko płynności razem została ustalona jako suma wykazanych zobowiązań finansowych, pomniejszona o aktywa finansowe wykorzystywane przez Grupę w zarządzaniu ryzykiem płynności (środki pieniężne i ich ekwiwalenty, należności handlowe oraz pożyczki udzielone).

 

Powyższa analiza niezdyskontowanych umownych przepływów pieniężnych z zobowiązań finansowych i aktywów finansowych, które są szybko zbywalne lub w stosunku do których można spodziewać się, że wygenerują w krótkim terminie przepływy pieniężne (środki pieniężne, ich ekwiwalenty, należności handlowe oraz pożyczki udzielone) wykazuje w odniesieniu do ich stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. nadwyżkę wpływów środków pieniężnych, odpowiednio w wysokości 15 695 tys. zł w okresie do 12 miesięcy od dnia sprawozdawczego (na dzień 31 grudnia 2021 r. w wysokości 143 637 tys. zł).

 

Na 31 grudnia 2022 r. Spółka Vercom S.A. dysponuje niewykorzystanym limitem kredytu w rachunku bieżącym w łącznej kwocie 5 000 tys. zł (5 000 tys. zł na dzień 31 grudnia 2021 r.), w tym w mBank S.A. w kwocie 3 000 tys. zł oraz w ING Bank Śląski S.A. w kwocie 2 000 tys. zł.

 

 

36.4.3.Ryzyko stóp procentowych

 

Ryzyko zmiany stóp procentowych, na które eksponowana jest Grupa Vercom, związane jest z zawartymi umowami kredytowymi i pożyczek, które oparte są o oprocentowanie zmienne, kalkulowane w korelacji ze stawkami rynkowymi (międzybankowymi) – głównie WIBOR 1M, WIBOR 3M i WIBOR ON, EURIBOR 3M. Poniższa tabela przedstawia ekspozycję na ryzyko zmiany stóp procentowych poprzez prezentację oprocentowanych aktywów i zobowiązań finansowych w podziale według zmiennych i stałych stóp procentowych:

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Instrumenty o stałej stopie procentowej

Aktywa finansowe

13 553

33 156

 

13 553

33 156

Instrumenty o zmiennej stopie procentowej

Aktywa finansowe

71 571

149 257

Zobowiązania finansowe

(161 940)

(46 944)

 

(90 369)

102 313

 

 

Poniższa tabela przedstawia wpływ zmiany stopy procentowej na wynik finansowy przed opodatkowaniem Grupy Vercom w odniesieniu do instrumentów oprocentowanych zmienną stopą procentową:

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

 

Zysk lub strata

bieżącego okresu

 

Kapitał własny

w tys. zł

wzrost

o 100 p.b.

 

spadek

o 100 p.b.

 

wzrost

o 100 p.b.

 

spadek

o 100 p.b.

31.12.2022

Instrumenty o zmiennej stopie procentowej

(904)

 

904

 

(904)

 

904

Wpływ zmiany stopy procentowej

(904)

 

904

 

(904)

 

904

31.12.2021

Instrumenty o zmiennej stopie procentowej

1 023

 

(1 023)

 

1 023

 

(1 023)

Wpływ zmiany stopy procentowej

1 023

 

(1 023)

 

1 023

 

(1 023)

 

 

36.4.4.Ryzyko walutowe

 

Ryzyko walutowe, na które eksponowana jest Grupa Vercom to ryzyko poniesienia straty z tytułu zmian kursów walutowych, generowane przez utrzymywanie otwartych pozycji walutowych w walutach obcych. Poniższa tabela przedstawia ekspozycję na ryzyko walutowe poprzez prezentację aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych.

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

 

 

Na dzień

Wartość księgowa

w tym wartość w CZK wyrażona w walucie funkcjonalnej

wpływ ryzyka waluty CZK na wynik finansowy

wpływ ryzyka waluty CZK na inne całkowite dochody

w tym wartość w USD wyrażona w walucie funkcjonalnej

wpływ ryzyka waluty USD na wynik finansowy

wpływ ryzyka waluty USD na inne całkowite dochody

w tym wartość w EUR wyrażona w walucie funkcjonalnej

wpływ ryzyka waluty EUR na wynik finansowy

wpływ ryzyka waluty EUR na inne całkowite dochody

31 grudnia 2022 r.

w tys. zł

 

-1%

1%

-1%

+1%

-1%

+1%

-1%

+1%

-1%

+1%

-1%

+1%

Aktywa

Środki pieniężne

49 040

10 562

(106)

106

(106)

106

7 875

(79)

79

(79)

79

9 899

(99)

99

(99)

99

Należności z tytułu umów leasingu

975

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

975

(10)

10

(10)

10

Należności handlowe

31 915

10 074

(101)

101

(101)

101

3 986

(40)

40

(40)

40

49

-

-

-

-

 

81 930

20 636

(207)

207

(207)

207

11 861

(119)

119

(119)

119

10 923

(109)

109

(109)

109

Zobowiązania

Zobowiązania z tytułu kredytów

155 446

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

118 523

1 185

(1 185)

-

-

Zobowiązania z tytułu umów leasingu

6 494

56

1

(1)

1

(1)

-

-

-

-

-

2 040

20

(20)

-

-

Zobowiązania handlowe

32 286

7 735

77

(77)

77

(77)

4 685

47

(47)

-

-

1 943

19

(19)

-

-

 

194 226

7 791

78

(78)

78

(78)

4 685

47

(47)

-

-

122 506

1 224

(1 224)

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Na dzień

Wartość księgowa

w tym wartość w CZK wyrażona w walucie funkcjonalnej

wpływ ryzyka waluty CZK na wynik finansowy

wpływ ryzyka waluty CZK na inne całkowite dochody

w tym wartość w USD wyrażona w walucie funkcjonalnej

wpływ ryzyka waluty USD na wynik finansowy

wpływ ryzyka waluty USD na inne całkowite dochody

w tym wartość w EUR wyrażona w walucie funkcjonalnej

wpływ ryzyka waluty EUR na wynik finansowy

wpływ ryzyka waluty EUR na inne całkowite dochody

31 grudnia 2021 r.

w tys. zł

 

-1%

1%

-1%

+1%

-1%

+1%

-1%

+1%

-1%

+1%

-1%

+1%

Aktywa

Środki pieniężne

116 799

6 637

(66)

66

(66)

66

21

-

-

-

-

631

(6)

6

(1)

1

Należności handlowe

32 258

7 793

(78)

78

(78)

78

173

(2)

2

(2)

2

4 762

(48)

48

-

-

 

149 057

14 430

(144)

144

(144)

144

194

(2)

2

(2)

2

5 393

(54)

54

(1)

1

Zobowiązania

Zobowiązania handlowe

27 991

3 751

38

(38)

38

(38)

21

-

-

-

-

3 471

35

(35)

-

-

 

27 991

3 751

38

(38)

38

(38)

21

-

-

-

-

3 471

35

(35)

-

-

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

37.Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych

 

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

 

Za rok obrotowy zakończony

w tys. zł

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Przychody z tytułu odsetek razem

11

1 105

324

Koszty z tytułu odsetek razem

11

(6 037)

(1 669)

Różnice kursowe netto

11

(685)

(79)

Dyskonto zobowiązania z tytułu nabycia udziałów Freshmail

Sp. z o.o.

11

(80)

80

Koszty netto z tytułu odsetek i różnic kursowych

 

(5 697)

(1 344)

Należności handlowe

Zmiana stanu należności handlowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

343

(8 996)

Korekta o połączenie jednostek

18

620

1 576

Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

963

(7 420)

Pozostałe aktywa

Zmiana stanu pozostałych aktywów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

(895)

33

Korekta o połączenie jednostek

18

1 982

177

Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

1 087

210

Zobowiązania handlowe

Zmiana stanu zobowiązań handlowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

4 295

9 579

Korekta o połączenie jednostek

18

(3 247)

(1 241)

Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

1 048

8 338

Zobowiązania pozostałe

Zmiana stanu pozostałych zobowiązań w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

991

1 670

Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu nabycia udziałów w Freshmail Sp. z o.o. ujmowaną w działalności inwestycyjnej

33

420

(1 920)

Korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych ujmowaną w działalności inwestycyjnej

33

(103)

(5)

Korekta o połączenie jednostek

18

(1 097)

(496)

Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

211

(751)

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

580

594

Korekta o połączenie jednostek

18

(279)

(433)

Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

301

161

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów z klientami w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

7 202

2 819

Korekta o połączenie jednostek

18

(6 829)

(2 077)

Zmiana stanu wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

373

742

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Za rok obrotowy zakończony

w tys. zł

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki udzielone

Pożyczka udzielona cyber_Folks S.A.

21

(5 500)

(33 000)

Pożyczka udzielona Appchance Sp. z o.o.

21

(500)

(200)

Pozostałe pożyczki udzielone

(89)

-

Pożyczki udzielone wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

(6 089)

(33 200)

Nabycie jednostek zależnych

Nabycie udziałów w Freshmail Sp. z o.o.

18

-

(29 778)

Nabycie udziałów w PushPushGo Sp. z o.o.

18

(8 803)

Korekta o zmianę stanu zobowiązania z tytułu nabycia Freshmail

Sp. z o.o.

33

-

1 920

Połączenie z grupą kapitałową MailerLite

(249 888)

-

Korekta o przejęte środki pieniężne

18

5 775

3 960

Nabycie udziałów w Freshmail Sp. z o.o.

(500)

80

Nabycie opcji na nabycie udziałów PushPushGo Sp. z o.o.

-

(625)

Nabycie jednostek zależnych pomniejszone o przejęte środki pieniężne wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

(244 613)

(33 246)

Inwestycje w jednostki stowarzyszone

Inwestycja w jednostkę stowarzyszoną Appchance Group Sp. z o.o.

19

(2)

(947)

Inwestycja w jednostkę stowarzyszoną User.com Sp. z o.o.

19

-

(1 500)

Inwestycje w jednostki stowarzyszone wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

(2)

(2 447)

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych

14

(1 300)

(525)

Nabycie wartości niematerialnych

16

(6 043)

(4 514)

Korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

33

199

5

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

(7 144)

(5 034)

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Za rok obrotowy zakończony

w tys. zł

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu leasingu

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

1 072

2 789

Nowe umowy leasingowe

15

(750)

(2 694)

Korekta o połączenie jednostek

18

(2 719)

(1 529)

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

(2 397)

(1 434)

 

 

38.Udziały niekontrolujące

 

W poniższej tabeli zaprezentowano informacje dotyczące jednostki wchodzącej w skład Grupy Vercom S.A., w której występują udziały niekontrolujące:

 

PushPushGo Sp. z o.o.

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

% udziałów niekontrolujących

32,58%

32,58%

Aktywa netto

2 663

2 561

Aktywa netto udziałów niekontrolujących

867

834

Zysk netto za okres sprawozdawczy

102

(234)

Zysk netto przypadający udziałom niekontrolującym

33

(76)

 

 

Za jednostki zależne posiadające istotne udziały niekontrolujące Grupa Vercom uznaje spółki, w których udziały niekontrolujące przekraczają 10% tj. PushPushGo Sp. z o.o. w której udziały niekontrolujące stanowią 32,58%.

 

Skrócone jednostkowe informacje finansowe jednostki zależnej posiadającej istotne udziały niekontrolujące

PushPushGo Sp. z o.o.

Na dzień

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa trwałe

1 342

630

Aktywa obrotowe, w tym:

1 484

1 041

- środki pieniężne i ich ekwiwalenty

600

651

Zobowiązania krótkoterminowe, w tym:

721

745

- zobowiązania handlowe

142

140

- rezerwy

45

-

PushPushGo Sp. z o.o.

Za okres

w tys. zł

01.01.2022-31.12.2022

01.07.2021-31.12.2021*

Przychody ze sprzedaży

5 097

2 265

Amortyzacja

501

(255)

Podatek dochodowy

(60)

(38)

Zysk / (strata) netto

102

(234)

 

* Przychody ze sprzedaży i strata netto dla spółki PushPushGo Sp. z o.o. wykazano za okres od dnia objęcia kontroli tj. od 8 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

39.Transakcje z podmiotami powiązanymi

 

39.1.Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym

 

Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki oraz Członków Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej R22 S.A.

 

Transakcje z Członkami Zarządu Spółki

 

 

Wartość transakcji

w okresie

12 miesięcy

kończącym się

Saldo na dzień

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze - wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w Vercom S.A.

310

310

20

19

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze - wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w jednostkach zależnych

15

3

-

-

Koszty innych świadczeń pracowniczych / Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

127

121

5

5

Wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług / Zobowiązania

1 414

755

254

46

Wycena programu motywacyjnego

429

328

-

-

 

 

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2022 r. Jednostka dominująca Vercom S.A. nie wypłacała dywidend Członkom Zarządu Spółki Vercom, będących jednocześnie akcjonariuszami Spółki. Natomiast w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 r. dywidendy wypłacone przez Vercom S.A. Członkom Zarządu Spółki Vercom, będących jednocześnie akcjonariuszami Spółki, wyniosły odpowiednio:

- Adam Lewkowicz – 1 823 tys. zł w 2021 r.,

- Krzysztof Szyszka – 1 653 tys. zł w 2021 r.,

- Tomasz Pakulski – 122 tys. zł w 2021 r.,

 

 

Transakcje z Członkami Rady Nadzorczej Spółki

 

 

Wartość transakcji

w okresie

12 miesięcy

kończącym się

Saldo na dzień

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze / Zobowiązania

209

161

13

10

Wynagrodzenia z tytułu umów o świadczenie usług / zobowiązania

11

41

-

1

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Transakcje z Członkami Zarządu jednostki dominującej R22 S.A.

 

 

Wartość transakcji

w okresie

12 miesięcy

kończącym się

Saldo na dzień

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze - wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w Vercom S.A.

79

32

3

2

Wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług / Zobowiązania

316

204

17

15

Wycena programu motywacyjnego

120

311

-

-

 

Transakcje z Członkami Rady Nadzorczej jednostki dominującej R22 S.A.

W okresach zakończonych w dniach 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. Grupa Vercom nie przeprowadzała żadnych transakcji z Członkami Rady Nadzorczej jednostki dominującej R22 S.A.

 

39.2.Transakcje z pozostałymi podmiotami powiązanymi

Lista jednostek stowarzyszonych została zaprezentowana w nocie 1.5.

Transakcje z wykazanymi w poniższej tabeli innymi podmiotami powiązanymi obejmują:

- transakcje z jednostkami zależnymi od R22 S.A., tj. Oxylion S.A. (za okres do dnia objęcia kontroli przez Vercom S.A.) oraz cyber_Folks S.A.,

- transakcje ze spółką Profitroom S.A. – jednostką stowarzyszoną R22 S.A.

- transakcje z B88 Holding Spider spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. – jednostka powiązana na podstawie MSR 24 „Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych” par. 9 b) vi) oraz Profitroom S.A. powiązany na podstawie par. 9 b) vii).

 

Przychody od pozostałych podmiotów powiązanych dotyczą usług komplementarnych do komunikacji wielokanałowej, tj. usług obejmujących prowadzenie kampanii marketingowych z wykorzystaniem wszystkich najpopularniejszych, dostępnych na rynku form reklamy online, w tym display, mobile oraz email&sms marketingu.

 

 

W okresie sprawozdawczym do zakupów od pozostałych podmiotów powiązanych w głównej mierze zalicza się leasing od spółki Oxylion S.A. powierzchni biurowej, w której mieści się siedziba Spółki Vercom S.A. za okres do dnia objęcia kontroli nad Oxylion S.A. przez Vercom S.A. – za okres od 1 stycznia 2022 do dnia nabycia nad jednostką Oxylion S.A. kontroli.

Zakupy od jednostki dominującej R22 S.A. to szeroko rozumiane usługi back office.

 

W pozycji pożyczki udzielone innym podmiotom powiązanym wykazano głównie pożyczki udzielone spółce cyber_Folks S.A. powiększone o naliczone odsetki w łącznej kwocie 3 118 tys. zł.

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

 

Wartość transakcji

w okresie

12 miesięcy

kończącym się

Saldo na dzień

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Przychody ze sprzedaży / Należności handlowe

1 295

534

107

50

jednostka dominująca R22 S.A.

189

9

-

24

jednostki stowarzyszone

258

177

22

15

inne podmioty powiązane

848

348

85

11

Płatności z tytułu leasingu udzielonego / Należności z tytułu leasingu udzielonego

328

-

962

-

jednostka dominująca

81

-

311

-

pozostałe podmioty powiązane

247

-

651

-

Kaucje otrzymane

-

-

330

-

jednostka dominująca

-

-

100

-

inne podmioty powiązane

-

-

230

-

Odsetki otrzymane od pożyczek / Pożyczki udzielone

653

43

4 034

33 349

jednostki stowarzyszone

68

4

878

312

inne podmioty powiązane

585

39

3 156

33 037

Kaucje zapłacone

-

-

-

200

inne podmioty powiązane

-

-

-

200

Zakupy / Zobowiązania handlowe

2 232

1 650

179

68

jednostka dominująca R22 S.A.

1 356

721

140

54

jednostki stowarzyszone

163

429

33

4

inne podmioty powiązane

713

500

6

10

Zakupy / Zobowiązania finansowe

263

432

-

1 204

inne podmioty powiązane

263

432

-

1 204

 

 

 

 

 

 

Vercom S.A. udzieliła poręczenia weksla in blanco wystawionego przez jednostkę stowarzyszoną Appchance Group Sp. z o.o., który zgodnie z deklaracją wekslową może zostać wypełniony w każdym czasie w wypadku niedokonania spłaty kredytu w rachunku bieżącym Appchance Group Sp. z o.o., z kwotą limitu wynoszącą 400 tys. zł (nota 22).

 

Spółka otrzymała następujące poręczenia udzielone w związku z zawarciem umowy kredytu z dnia 14 stycznia 2020 r. (nota 21) przez jednostki zależne R22 S.A. i Vercom S.A.:

poręczenie spółki H88 Hosting S.R.L. wobec mBank S.A. i ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców wszystkich zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do dowolnego kredytu terminowego do kwoty 325 286 tys. zł,

poręczenie spółki H88 Hosting S.R.L. wobec mBank S.A. i ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców wszystkich zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do dowolnego kredytu terminowego EUR do kwoty 46 125 tys. euro,

poręczenie spółki H88 Hosting S.R.L. wobec ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do kredytów typu overdraft do kwoty 15 000 tys. zł,

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

poręczenie spółki H88 Hosting S.R.L. wobec ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do kredytów typu overdraft do kwoty 15 000 tys. zł,

poręczenie spółki Web Class IT S.R.L. wobec mBank S.A. i ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców wszystkich zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do dowolnego kredytu terminowego do kwoty 325 286 tys. zł,

poręczenie spółki Web Class IT S.R.L. wobec mBank S.A. i ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców wszystkich zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do dowolnego kredytu terminowego EUR do kwoty 46 125 tys. euro,

poręczenie spółki Web Class IT S.R.L. wobec ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do kredytów typu overdraft do kwoty 15 000 tys. zł,

poręczenie spółki Web Class IT S.R.L. wobec ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do kredytów typu overdraft do kwoty 15 000 tys. zł,

poręczenie spółki Axima SMS Service s.r.o. wobec mBank S.A. i ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do dowolnego kredytu terminowego do kwoty 325 286 tys. zł,

poręczenie spółki Axima SMS Service s.r.o. wobec mBank S.A. i ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców wszystkich zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do dowolnego kredytu terminowego EUR do kwoty 46 125 tys. euro,

poręczenie spółki Axima SMS Service s.r.o. wobec ING Banku Śląskiego S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do kredytów typu overdraft do kwoty 15 000 tys. zł,

poręczenie spółki Axima SMS Service s.r.o. wobec mBank S.A. za należyte wykonanie przez kredytobiorców zobowiązań pieniężnych wynikających lub związanych z ww. umową kredytu w odniesieniu do kredytów typu overdraft do kwoty 15 000 tys. zł.

 

40.Informacje dotyczące średniego zatrudnienia

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2022 r. w Grupie Vercom zatrudnionych było średnio 190 pracowników. W okresie zakończonym w dniu 31 grudnia 2021 r. w Grupie Vercom zatrudnionych było średnio 114 pracowników. 

 

41.Program motywacyjny rozliczany w formie akcji

W dniu 3 lutego 2021 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Vercom S.A. przyjęło uchwałę w sprawie wprowadzenia programu motywacyjnego dla pracowników związanych z Vercom S.A. („Program”). Program dotyczy 4 lat obrotowych, tj. od 2021 do 2024 roku, i będzie rozliczany poprzez sprzedaż uczestnikom Programu akcji Spółki Vercom S.A. po ich cenie nominalnej (0,02 PLN za akcję) po spełnieniu warunków określonych w Programie. W trakcie trwania Programu jego uczestnikom zaoferowanych zostanie maksymalnie 126 850 akcji, (w tym 42 378 akcji z puli rezerwowej).

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Dotychczas podpisane, pozostające w mocy Umowy o uczestnictwie w Programie dotyczą lat obrotowych 2021-2024 i obejmują 104 472 akcji, w tym:

 

Wolumen uprawnień możliwych do przyznania z tytułu realizacji celów w kolejnych latach programu

 

Rok obrotowy

 

w tys. zł

2021

2022

2023

2024

Razem

Pula lojalnościowa

14 500

-

-

-

14 500

Pula celu indywidualnego

12 578

10 179

8 179

8 179

39 115

Pula celu wynikowego

7 328

10 179

8 179

8 179

33 865

Pula celu rynkowego

3 674

5 106

4 106

4 106

16 992

Razem

38 080

25 464

20 464

20 464

104 472

 

Aktualnie w puli rezerwowej, możliwej do przyznania pracownikom Spółki Vercom S.A., pozostaje 22 378 sztuk uprawnień do zakupu akcji.

 

Dotychczas podpisane umowy o uczestnictwo w programie datowane są na dzień 30 kwietnia 2021 r. (dzień przyznania zdefiniowany w MSSF 2 „Płatności w formie akcji”), tj. 84 472 akcji oraz na dzień 30 września 2022 r. 20 000 akcji (dzień przyznania dla nowych osób przystępujących do programu motywacyjnego z puli rezerwowej).

W 2022 r. rozpoznano koszt wynagrodzeń powiązany z programem motywacyjnym w łącznej kwocie

930 tys. zł, a w 2021 r. 1 796 tys. zł.

Warunki programu motywacyjnego zostały spełnione dla akcji z puli lojalnościowej, celu indywidualnego oraz celu wynikowego dla 2022 r., tj. łączna liczba akcji 20 358 (2021 r. odpowiednio 34 406).

 

Uprawnienia wynikające z poszczególnych pul uprawnień rozpatrywane są niezależnie.

Kryterium lojalnościowe i cele indywidualne będą rozpatrywane oddzielnie dla każdego uczestnika programu i odnosić będą się do każdego roku obowiązywania programu odrębnie.

Wymagany poziom skorygowanej EBITDA w poszczególnych latach objętych programem, stanowiący warunek realizacji celu wynikowego oraz wymagany procentowy wzrost średniego kursu akcji w ostatnim kwartale poszczególnych lat objętych programem, stanowiący warunek realizacji celu rynkowego, przedstawiono w tabeli poniżej. W przypadku nieosiągnięcia celów programu w danym roku obrotowym, uprawnienia z puli powiązanej z tym celem mogą zostać przyznane w kolejnych latach obrotowych w przypadku osiągnięcia celu skumulowanego.

 

Poziom kryteriów celu wynikowego i celu rynkowego programu motywacyjnego w poszczególnych latach obrotowych objętych programem w stosunku do ceny emisyjnej.

 

Rok obrotowy

w tys. zł

2021

2022

2023

2024

Poziom skonsolidowanej EBITDA Vercom wymagany do osiągnięcia celu wynikowego

37 000

45 000

60 000

75 000

Procentowy wzrost kursu akcji w stosunku do ceny emisyjnej ustalony jako cel rynkowy

15,00%

20,00%

20,00%

20,00%

 

 

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

W okresie sprawozdawczym Spółka sprzedała 16,5 tys. akcji uczestnikom Programu (w ramach puli lojalnościowej). W ramach puli celu indywidualnego, wynikowego i rynkowego, pod warunkiem realizacji określonego celu oraz kryterium lojalnościowego, dzień sprzedaży akcji przypadać będzie w pierwszej połowie roku następującego po roku, dla którego miała miejsce pozytywna weryfikacja danego celu.

 

Oszacowana wartość godziwa prawa do otrzymania pojedynczej akcji przez osobę uprawnioną w ramach obowiązywania programu lojalnościowego w kolejnych latach obrotowych, w ramach poszczególnych celów, została przedstawiona w tabeli poniżej.

 

Wartość godziwa jednego uprawnienia z poszczególnych pul w kolejnych latach obrotowych objętych programem.

 

Rok obrotowy

w zł

2021

2022

2023

2024

Wartość godziwa umów o uczestnictwo w programie datowane na 30 kwietnia 2021 r.

Wartość godziwa jednego uprawnienia z puli lojalnościowej, puli celu indywidualnego oraz puli celu wynikowego

45,79 zł

45,53 zł

45,32 zł

44,91 zl

Wartość godziwa jednego uprawnienia z puli celu rynkowego

28,06 zł

23,27 zł

19,30 zł

15,20 zł

Wartość godziwa umów o uczestnictwo w programie datowane na 30 września 2022 r.

Wartość godziwa jednego uprawnienia z puli lojalnościowej, puli celu indywidualnego oraz puli celu wynikowego

31,68 zł

31,75 zł

31,74 zł

Wartość godziwa jednego uprawnienia z puli celu rynkowego

 

3,79 zł

3,79 zł

3,25 zł



Zastosowany model wyceny pozwalający na ustalenie wartości godziwej uprawnień do akcji (w tym z uwzględnieniem prawdopodobieństwa realizacji celu rynkowego), z uwagi na charakter programu zbliżony do opcji bermudzkiej, bazował na symulacji Monte Carlo. Kluczowe dane wsadowe do modelu stanowiły:

 

Warunki wyceny opcji dla umów o uczestnictwo w programie datowane na 30 kwietnia 2021 r.

Cena emisyjna na moment podpisania umowy równa 45 zł dla ,

Cena wykonania opcji na poziomie 0,02 zł,

Model wyceny bazował na geometrycznym ruchu Browna z następującymi parametrami:

Oczekiwana zmienność (wyrażona w skali roku) na poziomie ok 42,58% - oszacowana na podstawie notowań cen akcji Spółki R22 S.A. na GPW w Warszawie, począwszy od roku 2018,

Stopa wolna od ryzyka kalkulowana na bazie danych z rynku obligacji skarbowych,

Brak oczekiwań co do wypłacalnych dywidend w okresie obowiązywania programu.

 

Warunki wyceny opcji dla umów o uczestnictwo w programie datowane na 30 września 2022 r.

Cena emisyjna na moment podpisania umowy równa 31,80 zł dla ,

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

Cena wykonania opcji na poziomie 0,02 zł,

Model wyceny bazował na geometrycznym ruchu Browna z następującymi parametrami:

Oczekiwana zmienność (wyrażona w skali roku) na poziomie ok 39,34% - oszacowana na podstawie notowań cen akcji Spółki R22 S.A. na GPW w Warszawie, począwszy od roku 2018,

Stopa wolna od ryzyka kalkulowana na bazie danych z rynku obligacji skarbowych,

Brak oczekiwań co do wypłacalnych dywidend w okresie obowiązywania programu.

 

Łączny koszt programu motywacyjnego w latach obrotowych 2021-2024 szacuje się na 3 380 tys. zł.

 

Całkowity koszt programu zostanie rozpoznany w okresie jego trwania – w latach obrotowych 2021-2024.

Oczekiwany, na dzień sprawozdawczy, koszt programu pozostały do rozpoznania w poszczególnych latach przedstawiono w tabeli poniżej. Koszt z wyceny programu motywacyjnego rozpoznano w pozostałych kapitałach zapasowych

 

Koszt programu motywacyjnego rozpoznany/oczekiwany do rozpoznania w kolejnych latach obrotowych

 

Rok obrotowy

w tys. zł

2021

2022

2023

2024

Oczekiwany koszt programu motywacyjnego (data przyznania 30 kwietnia 2021 r.)

1 796

629

306

126

Oczekiwany koszt programu motywacyjnego (data przyznania 30 września 2022 r.)

-

301

163

58

Razem

 

1 796

930

469

184

 

 

 

 

 

 

 

Koszt programu motywacyjnego dla poszczególnych pul jest stały w poszczególnych kwartałach w trakcie ich obowiązywania, przy czym w pierwszych latach trwania programu w mocy pozostają ustalenia powiązane zarówno z celami w tych latach, jak też celami przypisanymi do lat kolejnych. Tym samym suma kosztów pul przypisanych do początkowych lat trwania programu, jest wyższa niż ich suma w latach kolejnych.

W przypadku, w którym założenia przyjęte na potrzeby szacunku ulegną zmianie, rzeczywisty koszt programu motywacyjnego może być inny od przedstawionego powyżej.

 

42.Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

 

w tys. zł

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

 

 

Obowiązkowe badanie jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych jednostki dominującej

445

220

Usługi atestacyjne i inne związane z prospektem emisyjnym*

230

90

 

Razem

675

310

 

* obejmuje wynagrodzenie za przegląd śródrocznych skróconych sprawozdań finansowych, badanie sprawozdania Rady Nadzorczej z wynagrodzeń Członków Zarzadu i Rady Nadzorczej oraz usługi związane z prospektem emisyjnym

Grupa Kapitałowa Vercom

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.

(w tysiącach złotych)

43.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym

Połączenie z UAB "Mlr grup

W dniu 1 lutego 2023 r. nastąpiła rejestracja połączenia Spółki z UAB "Mlr grup" spółki utworzonej zgodnie z prawem litewskim, z siedzibą w Wilnie, adres: Mindaugo str. 1A-57, LT-03108 Wilno, Litwa, wpisanej do rejestru przedsiębiorstw Państwowego Centrum Rejestrów Litwy pod numerem 302942057, numer identyfikatora dla celów podatkowych: LT100007448516 (Spółka Przejmowana) w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego właściwym dla Spółki Przejmującej.

 

Tym samym, w Dniu Połączenia nastąpiło przeniesienie na Spółkę Przejmującą całego majątku Spółki Przejmowanej, wstąpienie przez Spółkę Przejmującą we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej oraz rozwiązanie Spółki Przejmowanej bez przeprowadzania jej likwidacji. Zważywszy, że Spółka Przejmująca była jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej, połączenie nastąpiło bez podwyższania kapitału zakładowego i zmiany statutu Spółki Przejmującej.