Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Spis treści
WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE5
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM11
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH12
INFORMACJE OGÓLNE14
1.1Informacje ogólne o jednostce dominującej14
1.3Zmiany składu Grupy Kapitałowej oraz jednostki współzależne i stowarzyszone17
1.4Skład Zarządu i Rady Nadzorczej17
1.5Oświadczenie o zgodności oraz podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego18
1.6Waluta funkcjonalna i sprawozdawcza19
PODSTAWOWE ZASADY RACHUNKOWOŚCI20
2.1Przychody20
2.2Szacunki21
2.4Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji23
2.5Standardy opublikowane i zatwierdzone przez UE, które nie weszły jeszcze w życie23
2.6Zmiany zasad rachunkowości oraz korekty błędów25
2.8Jednostki współkontrolowane27
2.9Skutki zmian kursów wymiany walut obcych27
2.10Koszty finansowania zewnętrznego28
2.13Środki trwałe29
2.14Nieruchomości inwestycyjne30
2.15Aktywa i zobowiązania finansowe30
2.16Zapasy32
2.18Rezerwy i zobowiązania warunkowe33
2.21Leasing34
SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI39
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
3.2Wybrane dane bilansowe dla segmentów41
3.3Podział segmentów według rynków geograficznych42
PRZYCHODY, KOSZTY Z WYŁĄCZENIEM AMORTYZACJI ORAZ PODATEK DOCHODOWY43
4.1Przychody43
4.3Świadczenia pracownicze i zatrudnienie44
4.4Pozostałe przychody i koszty operacyjne44
4.5Przychody i koszty finansowe45
AKTYWA TRWAŁE49
5.1Utrata wartości aktywów trwałych49
5.2Środki trwałe, środki trwałe w budowie i wartości niematerialne49
5.3Nieruchomości inwestycyjne56
5.4Inwestycje wyceniane metodą praw własności58
5.5Pozostałe inwestycje długoterminowe60
AKTYWA OBROTOWE62
6.1Zapasy62
6.2Pozostałe inwestycje krótkoterminowe63
6.3Należności handlowe i pozostałe64
6.4Środki pieniężne i ich ekwiwalenty66
ZOBOWIAZANIA KRÓTKO I DŁUGOTERMINOWE67
7.1Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek67
7.2Zobowiązania z tytułu leasingu (MSSF 16)68
7.3Pozostałe zobowiązania finansowe69
7.4Zobowiązania handlowe oraz pozostałe69
7.5Rezerwy69
7.6Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych70
KAPITAŁ WŁASNY71
8.3Dywidendy72
8.4Wpływ hiperinflacji na kapitały własne72
INSTRUMENTY FINANSOWE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM74
9.2Wartość kategorii instrumentów finansowych75
9.3Przychody i koszty związane z instrumentami finansowymi według kategorii instrumentów76
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
9.5Cele i polityka zarządzania ryzykiem finansowym77
9.8Ryzyko cenowe związane z instrumentami finansowymi79
POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE82
10.1Nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów82
10.2Roszczenia sporne i zobowiązania warunkowe (w tym poręczenia)82
10.3Wynagrodzenia i transakcje ze stronami powiązanymi – Rada Nadzorcza i Zarząd82
10.4Rozrachunki i transakcje z podmiotami powiązanymi83
10.5Sezonowość i cykliczność83
10.6Wynagrodzenie firmy audytorskiej83
10.7Wpływ koronawirusa na działalność Grupy Mennicy Polskiej S.A. oraz wycenę aktywów83
10.8Zdarzenia po dniu bilansowym84
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
za okres 12 miesięcy zakończonych | za okres 12 miesięcy zakończonych | |||
(w tys. PLN) | (w tys. EUR) | |||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Przychody netto ze sprzedaży | 1 309 211 | 943 434 | 286 010 | 210 861 |
Zysk z działalności operacyjnej | 88 393 | 79 514 | 19 310 | 17 772 |
Zysk brutto | 112 888 | 68 875 | 24 661 | 15 394 |
Zysk / (strata) netto | 89 423 | 55 542 | 19 535 | 12 414 |
Zysk netto ogółem przypadający Akcjonariuszom Jednostki Dominującej | 87 002 | 57 820 | 19 006 | 12 923 |
Zysk netto ogółem na jedną akcję zwykłą przypisany Akcjonariuszom Jednostki Dominującej | ||||
- zwykły / rozwodniony | 1,70 | 1,13 | 0,37 | 0,25 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej na jedną akcję zwykłą przypisany Akcjonariuszom Jednostki Dominującej - (w PLN/EUR) | ||||
- zwykły / rozwodniony | 1,70 | 1,13 | 0,37 | 0,25 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 36 567 | -15 349 | 7 988 | -3 431 |
Razem przepływy pieniężne | 2 484 | -61 961 | 543 | -13 848 |
| ||||
(w tys. PLN) | (w tys. EUR) | |||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa razem | 917 769 | 882 287 | 199 541 | 191 186 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 261 656 | 280 972 | 56 889 | 60 885 |
Kapitał własny | 641 102 | 587 475 | 139 388 | 127 302 |
Liczba akcji - w szt. | 51 087 191 | 51 138 096 | 51 087 191 | 51 138 096 |
Średnioważona liczba akcji - w szt. | 51 087 191 | 51 129 942 | 51 087 191 | 51 129 942 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN/EUR) | 12,55 | 11,49 | 2,73 | 2,49 |
Dla pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych | ||||
Kurs średni, liczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
EUR | 4,5775 | 4,4742 | ||
Dla pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej | ||||
Kurs obowiązujący na dzień | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
EUR | 4,5994 | 4,6148 | ||
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Zysk na akcję
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą przypisany Akcjonariuszom Jednostki Dominującej: |
| 2021 | 2020 |
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
| ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
| ||
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą przypisany Akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
| ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą przypisany Akcjonariuszom Jednostki Dominującej: |
|
|
|
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
| ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
| ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą przypisany Akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
|
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Dane na dzień 31.12.2021
Nota | Kapitał akcyjny | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Akcje własne | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający Akcjonariuszom Jednostki Dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem | |
8.1 | - | ||||||||
Nabycie akcji własnych | |||||||||
Wypłata dywidendy | - | - | - | ||||||
Pozostałe zmiany w kapitale własnym | |||||||||
Zmiany w kapitale własnym | |||||||||
Kapitał własny na koniec okresu | - |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Dane na dzień 31.12.2020
Nota | Kapitał akcyjny | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Akcje własne | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający Akcjonariuszom Jednostki Dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem | |
Kapitał własny na początek okresu | 8.1 | ||||||||
Całkowite dochody ogółem, w tym: | - | ||||||||
- zysk netto | - | ||||||||
- inne dochody całkowite | |||||||||
Emisja akcji | |||||||||
Nabycie akcji własnych | - | - | - | ||||||
Wypłata dywidendy | - | - | - | ||||||
Pozostałe zmiany w kapitale własnym | |||||||||
Zmiany w kapitale własnym | - | - | |||||||
Kapitał własny na koniec okresu | - |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | - | - |
Wydatki na spłatę kredytów i pożyczek | ||
Wydatki na spłatę obligacji | ||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | - | - |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | - | - |
Przepływy pieniężne netto, razem przed różnicami kursowymi | - | |
Zmiana stanu z tytułu różnic kursowych | ||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | - | |
Środki pieniężne na początek okresu | ||
Środki pieniężne na koniec okresu |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Nazwa Jednostki sprawozdawczej:
Siedziba jednostki:
Forma prawna:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla Grupy Kapitałowej Mennica Polska S.A.:
Mennica Polska S.A. (dalej „Mennica Polska”, „Spółka”, „Jednostka Dominująca”) została utworzona 10 lutego 1994 roku w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Spółka prowadzi działalność na terytorium Polski i posiada polską rezydencję podatkową. Siedziba Spółki mieści się ul. Ciasnej 6 w Warszawie.
Podstawowym przedmiotem działalności jest
Grupa Kapitałowa Mennicy Polskiej S.A. (dalej „Grupa MPSA”, „Grupa Kapitałowa”, „Grupa”) jest wiodącym producentem i dystrybutorem produktów menniczych oraz grawersko-medalierskich w kraju, jak również wyróżniającą się firmą w tym segmencie na rynkach światowych. Ponadto, już od roku 2001, Grupa MPSA, realizując strategię równoważenia produktów tradycyjnych z nowoczesnymi, aktywnie rozwija swoją działalność w segmencie płatności elektronicznych, osiągając pozycję lidera we wdrażaniu i obsłudze systemów kart miejskich w Polsce. Perspektywicznym segmentem z punktu widzenia kreowania wartości dodanej Grupy MPSA jest działalność deweloperska, realizowana w ramach spółek celowych oraz bezpośrednio przez Mennicę Polską S.A.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej jest Mennica Polska S.A. W skład Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2021 roku wchodziły następujące podmioty:
Jednostka | Siedziba | Zakres działalności | Udział Spółki w kapitale na dzień: | |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |||
Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A.(1) | Warszawa | Usługi dzierżawy wybranych nieruchomości. Realizacja mieszkaniowo-usługowych inwestycji budowlanych. | 50% | 50% |
Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. | Warszawa | Realizacja projektów budowlanych. Działania realizowane są poprzez spółkę Mennica Towers GGH MT Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością S.K.A., w której Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. posiada 50% udziałów. | 100% | 100% |
Mennica Ochrona Sp. | Warszawa | Usługi ochrony mienia; usługi przewozów i konwojowania wartości pieniężnych i innych, usługi ochrony osób. | 100% | 100% |
Mennica Deweloper Sp. z o.o. | Warszawa | Realizacja projektów deweloperskich. | 100% | 100% |
(1) Grupa uznaje, że sprawuje kontrolę nad spółką Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A. ze względu na fakt, że Mennica Polska S.A. jest jedynym komplementariuszem tej spółki i prowadzi jej sprawy, podejmując wszelkie decyzje samodzielnie.
Wszystkie powyższe podmioty objęte są konsolidacją metodą pełną.
Mennica Polska S.A. posiada również 100% akcji spółki Mennica-Metale Szlachetne S.A. w upadłości likwidacyjnej, nad którą utraciła kontrolę w dniu 10 stycznia 2017 roku, w momencie otwarcia postępowania sanacyjnego. Szczegóły opisane zostały w skonsolidowanym sprawozdaniu rocznym Grupy za rok 2017. Akcje spółki Mennica-Metale Szlachetne S.A. są całkowicie odpisane.
Dodatkowo od 31 grudnia 2013 roku Mennica Polska S.A. posiada pośrednio 50% akcji w Mennica TOWERS GGH MT Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością S.K.A., która to spółka jest uznana za jednostkę współkontrolowaną z uwagi na fakt, że istotne decyzje dotyczące jej działalności muszą być podejmowane za zgodą obydwu akcjonariuszy. Spółka jest konsolidowana metodą praw własności. Celem jej działania była realizacja projektu budowlanego związanego ze wznoszeniem budynków biurowych przy ul. Pereca 21
w Warszawie. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania inwestycja jest zakończona. Powierzchnie są wynajęte w 98-99%.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Poniższy schemat przedstawia strukturę segmentów Grupy Kapitałowej Mennicy Polskiej S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku:
| Segment |
| Segment |
| Segment | |
|
| Produkty mennicze |
| Płatności elektroniczne |
| Działalność deweloperska |
|
|
|
|
|
|
|
Spółki |
| Mennica Polska S.A.. |
| Mennica Polska S.A. |
| Mennica Polska S.A.; |
|
|
|
|
|
|
|
Produkty |
| produkcja oraz działalność handlowa i marketingowa związana z monetami obiegowymi |
| obsługa systemów kart miejskich, sprzedaż biletów komunikacji miejskiej oraz kolejowych, pre-paidów, usług serwisowych oraz sprzedaży urządzeń technicznych |
| realizacja projektów deweloperskich oraz najem powierzchni biurowych i magazynowych |
|
|
|
|
|
|
|
Odbiorcy |
| Narodowy Bank Polski oraz zagraniczni emitenci, krajowi |
| jednostki samorządowe obsługujące komunikację miejską, spółki kolejowe, klienci indywidualni |
| osoby fizyczne oraz klienci instytucjonalni |
|
|
|
|
|
|
|
Rynki |
| krajowy i zagraniczny |
| krajowy |
| krajowy |
Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A.
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentowane są dane spółki Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A., w której występują udziały niekontrolujące.
W tabeli poniżej zawarte są wybrane dane ze sprawozdania tej spółki przed korektami konsolidacyjnymi:
(w tysiącach złotych) | 2021 | 2020 |
Aktywa obrotowe | 254 939 | 255 787 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 157 939 | 164 131 |
Aktywa obrotowe netto | 97 000 | 91 656 |
| ||
Aktywa trwałe | 9 577 | 10 033 |
Zobowiązania długoterminowe | ||
Aktywa netto | 106 577 | 101 689 |
Udziały niekontrolujące | 53 265 | 50 844 |
| ||
Przychody | 47 753 | 1 414 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zysk / strata | 4 841 | -4 556 |
Zysk / strata przypisana udziałom niekontrolującym | 2 420 | -2 278 |
| ||
Środki pieniężne netto na działalności operacyjnej | 5 309 | 2 474 |
Środki pieniężne netto na działalności inwestycyjnej | -24 | |
Środki pieniężne netto na działalności finansowej | ||
Przepływy pieniężne netto, razem | 5 285 | 2 474 |
Jednostki stowarzyszone wyceniane metodą praw własności
Na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku w sprawozdaniu skonsolidowanym prezentowane są dwie jednostki stowarzyszone wyceniane metodą praw własności: Fundusze Inwestycji Polskich TFI S.A. oraz Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. Za istotne w opinii Zarządu należy uznać udziały w spółce Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.
Grupa posiada 50% udział w kapitale zakładowym tej spółki, na który składają się:
-akcje zwykłe – serii A, B, C, E i F w łącznej ilości 150 000 000 sztuk, z czego Grupa posiada 74 999 999 sztuk;
-1 akcja uprzywilejowana - serii D, o wartości nominalnej 1 zł, dla której wyłączone zostało prawo głosu (akcja niema), przy czym jest ona uprzywilejowana w ten sposób, że na akcję serii D przypada dywidenda powiększona o 1 % w stosunku do dywidendy przypadającej na rzecz akcjonariusza z akcji nieuprzywilejowanej.
Siedziba spółki Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. mieści się w Warszawie (00-540), Aleje Ujazdowskie 41. Spółka posiada rezydencję polską.
Wybrane dane ze sprawozdania finansowego spółki Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. przedstawione zostały w nocie 5.4.
Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A.
W dniu 11 października 2021 roku Mennica Polska S.A. objęła 120 akcji serii Ł spółki Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. Cena emisyjna jednej akcji w każdej serii wynosiła 1 265,57 zł, a cena nominalna 1 zł. Kapitał podstawowy spółki Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. podniesiony został o kwotę 120 zł i wynosi 190 059 zł. Podwyższenie jest zarejestrowane przez KRS.
W okresie sprawozdawczym Zarząd w Mennicy Polskiej S.A. sprawowali:
-Grzegorz Zambrzycki – Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny;
-Artur Jastrząb – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Finansowych;
-Katarzyna Budnicka – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Płatności Elektronicznych.
W okresie sprawozdawczym Radę Nadzorczą Mennicy Polskiej S.A. tworzyli:
-Zbigniew Jakubas – Przewodniczący Rady Nadzorczej;
-Piotr Sendecki – Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej;
-Jan Woźniak – Członek Rady Nadzorczej;
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
-Agnieszka Pyszczek – Członek Rady Nadzorczej;
-Michał Markowski – Członek Rady Nadzorczej;
-Jacek Czarecki – Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 15 października 2021 roku Pan Michał Markowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki.
Zarząd Mennicy Polskiej S.A. oświadcza, że:
-wedle jego najlepszej wiedzy niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z wymaganiami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej przyjętymi do stosowania w Unii Europejskiej i rzetelnie i jasno przedstawia, we wszystkich istotnych aspektach, sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej Mennicy Polskiej S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku, a sprawozdanie Zarządu z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć Grupy oraz jej sytuacji, w tym opis podstawowych ryzyk
i zagrożeń;
-niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy zachowaniu zasady kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień autoryzacji niniejszego sprawozdania nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę;
-wedle jego najlepszej wiedzy niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz dane porównawcze sporządzone zostało zgodnie z zasadami rachunkowości obowiązującymi Grupę i w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny odzwierciedlają sytuację majątkową, finansową i wynik Grupy;
-czas trwania jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej nie jest ograniczony;
-niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego z wyjątkiem wycenianych w wartości godziwej zbiorów Gabinetu Numizmatycznego, instrumentów pochodnych oraz aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy;
-niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą memoriału, za wyjątkiem sprawozdania z przepływów pieniężnych;
-porównawcze dane zostały przygotowane w oparciu o te same podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyjątkiem zmian opisanych w nocie 2.6;
-dane finansowe wszystkich jednostek wchodzących w skład Grupy będące podstawą przygotowania sprawozdania skonsolidowanego zostały przygotowane przy zastosowaniu jednolitych polityk rachunkowości;
-BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Warszawie, firma audytorska wpisana na prowadzoną przez Państwową Izbę Biegłych Rewidentów listę firm audytorskich pod nr 3355, dokonująca badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa; spółka BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. oraz Biegły Rewident dokonujący badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Mennicy Polskiej S.A. spełniali warunki do wyrażenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Mennicy Polskiej S.A. w dniu 28 marca 2022 roku.
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku są przedstawione w nocie 2.3 oraz są oparte na:
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
-wszystkich standardach i interpretacjach przyjętych przez Unię Europejską i mających zastosowanie dla okresu rozpoczynającego się 1 stycznia 2021 roku;
-podejściu przyjętym w Grupie zgodnie z paragrafami od 10 do 12 zawartymi w MSR 8 tj. subiektywnej ocenie.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy Kapitałowej. Dane w sprawozdaniach finansowych zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością. Ewentualne różnice pomiędzy wartościami wykazanymi w poszczególnych pozycjach tabel mogą różnić się od ich podsumowań z uwagi na algorytm zaokrągleń wartości do pełnych tysięcy złotych.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W uzupełnieniu do oświadczenia o zgodności zawartego w nocie 1.5, niniejsza nota opisuje podstawowe zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku.
Przychody z umów z klientami ujmowane są w momencie spełnienia przez Grupę zobowiązania do wykonania świadczenia, poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi nabywcy, gdzie przekazanie to stanowi jednocześnie uzyskanie przez nabywcę kontroli nad tym składnikiem aktywów tj. zdolności do bezpośredniego rozporządzania przekazanym składnikiem aktywów i uzyskiwania z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści oraz zdolność do niedopuszczania innych jednostek do rozporządzania składnikiem aktywów i uzyskiwania z niego korzyści.
W zakresie MSSF 15 przeprowadzona została analiza kluczowych umów z klientami, zawartych przez Grupę, w podziale na poszczególne segmenty działalności, pod kątem występowania w nich specyficznych obszarów ujęcia przychodów. W wyniku powyższej analizy nie stwierdzono różnic w zakresie rozpoznawania przychodów.
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ujmuje się w wyniku finansowym jednorazowo, w określonym momencie czasu, zgodnym z momentem spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, (w szczególności określanym w oparciu o formuły baz dostawy INCOTERMS). W przypadku zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w ciągu określonego czasu Grupa ujmuje przychody w miarę upływu czasu, wybierając odpowiednia metodę wyceny postępów w realizacji zobowiązania do wykonania świadczenia.
Przychody z umów z klientami ujmuje się w kwocie równej cenie transakcyjnej, uwzględniającej wszelkie opusty i rabaty.
Przychody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej ujmowane są, w zależności od kanału dystrybucji, następująco:
-sprzedaż poprzez punkty sprzedaży detalicznej – zważywszy na narażenie Grupy na istotne ryzyka występujące w tych transakcjach, w tym znaczące ryzyko kredytowe – prezentowana jest w kwocie brutto; Grupa występuje w charakterze mocodawcy;
-sprzedaż w automatach biletowych – z uwagi na minimalne ryzyko kredytowe prezentowana jest wyłącznie marża realizowana przez Grupę; Grupa występuje tutaj w charakterze agenta.
Przychody z działalności deweloperskiej ujmowane są w dacie zawarcia umowy przeniesienia własności w formie aktu notarialnego.
Zgodnie z MSSF 15, jednostka powinna rozpoznawać przychód w momencie wykonania przez nią świadczenia. Grupa przyjmuje, że lokal mieszkalny zostaje przekazany klientowi w momencie podpisania aktu notarialnego. Grupa zazwyczaj zawiera umowy obejmujące tylko jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia – sprzedaż mieszkania, wobec czego Grupa ocenia, że wpływ przyjęcia MSSF 15 na ujmowanie przychodów oraz kosztu własnego sprzedaży z tytułu takich umów nie jest istotny. Przychód jest rozpoznawany w określonym momencie, tj. w momencie podpisania ostatecznego aktu notarialnego.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Spółki dokonania szacunków, z uwagi na to, że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenionych w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na dzień 31 grudnia 2021 roku mogą w przyszłości ulec zmianie. Główne szacunki oraz wartość poszczególnych pozycji sprawozdania do których zastosowano wielkości szacunkowe opisane są w następujących notach:
Nota | Pozycja sprawozdania finansowego / obszar | Rodzaj ujawnionej informacji |
2.18, 6.1 | Zapasy | Metodologia przyjęta do ustalenia wartości odzyskiwalnej. |
2.17, 6.3 | Należności handlowe oraz pozostałe | Metodologia przyjęta do ustalenia wartości odzyskiwalnej. |
9.1, 9.2, 9.4 | Instrumenty pochodne | Model i założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej |
2.19, 4.6, 10.2 | Podatek dochodowy | Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego; KIMSF 23. |
2.21, 7.4 | Świadczenia pracownicze | Stopy dyskontowe, wzrost płac, oczekiwany przeciętny okres zatrudnienia |
2.14, 5.2 | Rzeczowe aktywa trwałe | Okresy ekonomicznej użyteczności, wartość amortyzacji, odpisy aktualizujące |
2.13, 5.2 | Wartości niematerialne | Okresy ekonomicznej użyteczności, wartość amortyzacji, odpisy aktualizujące |
2.17, 5.4 | Pozostałe inwestycje długoterminowe | Wartości bilansowe, zasady wyceny, kwoty odpisów aktualizujących |
2.15, 5.3 | Nieruchomości inwestycyjne | Okresy ekonomicznej użyteczności, wartość godziwa |
2.20, 7.3 | Rezerwy | Założenia przyjęte do utworzenia rezerw |
Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Zarząd Spółki Dominującejwykorzystuje szacunki, oparte na założeniach i osądach, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów. Założenia oraz szacunki dokonane na ich podstawie opierają się na historycznym doświadczeniu i analizie różnych czynników, które są uznawane za racjonalne, a ich wyniki stanowią podstawę profesjonalnego osądu, co do wartości pozycji, których dotyczą. W niektórych istotnych kwestiach Zarząd opiera się na opiniach niezależnych ekspertów.
Rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne, nieruchomości inwestycyjne
Wszystkie wartości niematerialne oraz wszystkie środki trwałe za wyjątkiem gruntów, jak też nieruchomości inwestycyjne podlegają amortyzacji. Zarząd Spółki Dominującej dokonuje corocznej weryfikacji wartości końcowej, metody amortyzacji oraz przewidywanych okresów użytkowania aktywów podlegających amortyzacji. Przyjęte metody amortyzacji odzwierciedlają sposób zużycia pozyskanych korzyści ekonomicznych z danego środka trwałego, wartości niematerialnych lub nieruchomości inwestycyjnych.
Dla aktywów, które w ocenie Zarządu wykorzystywane są w równomiernym stopniu, stosuje się metodę amortyzacji liniowej. Odpisy amortyzacyjne ustala się poprzez oszacowanie okresów użytkowania
i równomierne rozłożenie wartości podlegającej umorzeniu. Ocenia się, że okresy użytkowania aktywów przyjęte przez Spółkę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości.
W przypadku automatów biletowych użytkowanych w związku z zawartymi kontraktami – są one amortyzowane przez okres, na jaki podpisany został kontrakt z miastem, w którym automaty są wykorzystywane. W przypadku przedłużenia czasu trwania kontraktu, zmiana amortyzacji następuje od miesiąca podpisania przedmiotowego aneksu lub w miesiącu, w którym uzgodnione zostały nowe warunki i istnieje graniczące z pewnością prawdopodobieństwo, że aneks zostanie podpisany.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Wycena zapasów
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Zarząd Spółki Dominującej poddał ocenie wartość odzyskiwalną netto zapasów, biorąc pod uwagę historyczną rotację oraz przewidywane plany sprzedaży konkretnych towarów. Odpis został dokonany dla zapasów, których sprzedaż w najbliższym okresie jest mało prawdopodobna. Wartość odzyskiwalna dla zapasów kruszcowych odpowiada wartości kruszcu na dzień bilansowy.
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych prognoz będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub zobowiązania.
Prawdopodobieństwo realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżecie spółek Grupy Kapitałowej. Grupa ujęła w księgach aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnie zysk do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
W Skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa dokonuje kompensaty aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego.
Utrata wartości pozostałych inwestycji długoterminowych oraz inwestycji wycenianych metodą praw własności
W ramach pozostałych inwestycji długoterminowych ujęte są dłużne instrumenty finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
W pozycji inwestycji wycenianych metodą praw własności ujmowane są udziały w spółkach współkontrolowanych.
Grupa na bieżąco monitoruje przesłanki do rozpoznania trwałej utraty wartości powyższych inwestycji. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie zaistniały przesłanki do rozpoznania trwałej utraty wartości w tym obszarze.
Wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych
Zobowiązanie bilansowe z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne lub rentowe, nagrody jubileuszowe) równe jest wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń i zostało określone przez niezależnego aktuariusza. Wysokość zobowiązania zależy od wielu czynników, które są wykorzystywane jako założenia w metodzie aktuarialnej. Wszelkie zmiany założeń mają wpływ na wartość bilansową zobowiązania. Wrażliwość zobowiązań z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych na zmiany założeń, z uwagi na nieznaczącą wartość świadczeń zależnych od tych założeń, nie została zaprezentowana.
Należności handlowe oraz pozostałe
Grupa prezentuje należności w kwotach netto, tzn. po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące. Grupa dokonuje odpisów indywidulanych tzn. oddzielnie analizuje każdą należność. Obowiązkowo tworzone są odpisy w pełnej wysokości na należności handlowe od dłużników postawionych w stan likwidacji lub upadłości oraz na należności dochodzone na drodze sądowej. Ponadto odpisy tworzy się na należności odsetkowe od nieterminowo regulowanych należności, w wysokości 100% naliczonych odsetek oraz na należności, których termin wymagalności został znacznie przekroczony i Grupa widzi znaczne ryzyko braku zapłaty.
Na dzień bilansowy Grupa analizuje wysokość odpisów aktualizujących należności uwzględniając zapisy MSSF 9. Określany jest średnioważony procentowy udział („wskaźnik”) straconych należności w stosunku do przychodów ze sprzedaży za okres min. ostatnich trzech lat, a następnie kalkulowane są szacunkowe odpisy za bieżący rok
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
obrotowy jako iloczyn wskaźnika i przychodów danego roku. Tak oszacowane odpisy porównywane są z odpisami ujętymi w księgach.
W sytuacji, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
-prawidłowo, jasno i rzetelnie przedstawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
-odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
-obiektywne,
-kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Sporządzając niniejsze sprawozdanie finansowe, w stosunku do okresów poprzednich Grupa nie zmieniła żadnych stosowanych uprzednio zasad rachunkowości oraz szacunków, z wyjątkiem zmian wynikających ze zmian przepisów.
Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacja wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE zostały zastosowane od 1 stycznia 2021 roku:
Zmiany w MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, oraz MSSF 16 - Reforma referencyjnych stóp procentowych (stawek referencyjnych) – faza 2
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 27 sierpnia 2020 roku i uzupełniają pierwszą fazę zmian w sprawozdawczości wynikających z reformy międzybankowych stawek referencyjnych z września 2019 roku. Zmiany mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Zmiany w drugiej fazie koncentrują się na wpływie jaki będzie miało na wycenę, np. instrumentów finansowych, zobowiązań leasingowych, zastąpienie dotychczasowej stopy referencyjnej nową stopą wynikającą z reformy.
Ponadto, od 1 stycznia 2021 roku, po przyjęciu do stosowania przez Komisję Europejską w październiku 2020 roku, Spółka stosuje zmianę w MSSF 16 Leasing: Ulgi związane z Covid-19. Zmiana została opublikowana w dniu 28 maja 2020 roku i ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później, z możliwością wcześniejszego zastosowania. Zmiana wprowadza w MSSF 16 uproszczenie, pozwalające nie ujmować modyfikacji umowy leasingu w przypadku, gdy nastąpiły (w okresie do 30 czerwca 2021 roku) zmiany w płatnościach związane z pandemią Covid-19 lub udzielono leasingobiorcom innych ulg zmieniających pierwotne warunki finansowe umów leasingu ze względu na pandemię.
Powyższe standardy i zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe.
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe Grupa nie zastosowała standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale nie weszły jeszcze w życie:
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe
Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 roku datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiana na nowo definiuje kryteria, jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.
Grupa zastosuje zmieniony standard od 1 stycznia 2023 roku Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty.
Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2022 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.
Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
Zmiana w MSSF 16 Leasing – Ulgi związane z Covid-19 przyznane po 30 czerwca 2021 r.
Zmiana w MSSF 16 została opublikowana w dniu 31 marca 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później. Celem zmiany standardu jest wyłącznie wydłużenie o rok (do 30 czerwca 2022 roku) okresu, w którym przyznanie ulg w płatnościach leasingowych związanych z Covid-19 nie musi wiązać się z modyfikacją umowy leasingu. Zmiana ta jest ściśle związana z już obowiązującą zmianą MSSF 16 opublikowaną w maju 2020 roku.
Grupa zastosowała zmianę w standardzie w sprawozdaniu za rok 2021. Wpływ zastosowania zmienionego standardu na sprawozdanie Grupy nie jest istotny.
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji
Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2023 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionego standardu.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, wraz ze zmianami z dnia 15 lipca 2020 roku,
Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku,
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy: podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku.
Sporządzając niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, w stosunku do okresów poprzednich Grupa nie zmieniła żadnych stosowanych uprzednio zasad rachunkowości. Jako dane porównawcze zaprezentowano dane z opublikowanych sprawozdań finansowych, z wyjątkiem Sprawozdania z sytuacji finansowej, w którym wprowadzone zostały zmiany prezentacyjne w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących formatów raportowania Rozporządzenia ESEF (rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 2019/815 z dnia 17 grudnia 2018 roku, uzupełniające dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących specyfikacji jednolitego elektronicznego formatu raportowania).
Grupa zobowiązana jest wprowadzić zmiany na poziomie sprawozdania skonsolidowanego. Sprawozdanie skonsolidowane w formacie ESEF jest sporządzane w celu spełnienia wymogów dotyczących oznakowania oraz wymogów technicznych dotyczących specyfikacji jednolitego elektronicznego formatu sprawozdawczego, które są określone w Rozporządzeniu ESEF. Wymogi te obejmują wybór i zastosowanie odpowiednich znaczników XBRL, przy użyciu taksonomii określonej w tej regulacji.
Poniżej zaprezentowane zostały wprowadzone zmiany prezentacyjne:
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej | Zatwierdzone sprawozdanie finansowe za rok 2020 | Korekta | Dane po przekształceniu za rok 2020 |
AKTYWA |
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 130 603 | 6 447 | |
Rzeczowe aktywa trwałe z tytułu prawa do użytkowania | 6 447 | -6 447 |
|
Wartości niematerialne | 14 101 | 4 544 | 18 645 |
Wartości niematerialne z tytułu prawa do użytkowania | 4 544 | -4 544 |
|
Nieruchomości inwestycyjne | 45 594 | 1 857 | 47 451 |
Nieruchomości inwestycyjne z tytułu prawa do użytkowania | 1 857 | -1 857 |
|
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych wycenianych metodą praw własności | 10 371 | 10 371 | |
Pozostałe inwestycje długoterminowe | 140 997 | 140 997 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 615 | 5 615 | |
Pozostałe aktywa trwałe | 1 160 | 1 160 | |
Aktywa trwałe razem | 361 289 | 361 289 | |
Aktywa obrotowe |
|
|
|
Zapasy | 309 280 | 68 482 | 377 762 |
Zapasy z tytułu prawa do użytkowania | 68 482 | -68 482 |
|
Pozostałe inwestycje krótkoterminowe | 57 360 | 822 | 58 182 |
Należności z tytułu podatku dochodowego | 13 | 13 | |
Należności handlowe oraz pozostałe należności | 37 295 | -822 | 36 473 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 48 568 | 48 568 | |
Aktywa obrotowe bez aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży | 520 998 | 520 998 | |
Aktywa obrotowe razem | 520 998 | 520 998 | |
Aktywa razem | 882 287 | 882 287 | |
PASYWA |
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
Kapitał akcyjny | 51 138 | 51 138 | |
Akcje własne | -976 | -976 | |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | 14 047 | 14 047 | |
Kapitał z aktualizacji wyceny | 4 381 | -4 381 |
|
Kapitał zapasowy | 404 943 | -404 943 |
|
Pozostałe kapitały rezerwowe | 26 478 | -22 097 | 4 381 |
Zyski zatrzymane | 36 620 | 431 421 | 468 041 |
Kapitał własny przypadający Akcjonariuszom Jednostki Dominującej | 536 631 | 536 631 | |
Udziały niekontrolujące | 50 844 | 50 844 | |
Kapitał własny razem | 587 475 | 587 475 | |
Zobowiązania |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 10 579 | 10 579 | |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 3 261 | 3 261 | |
Zobowiązania długoterminowe razem | 13 840 | 13 840 | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 69 756 | 69 756 | |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
| 880 | 880 |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 12 008 | 12 008 | |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe | 188 249 | -880 | 187 369 |
Rezerwy | 5 258 | 5 258 | |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 5 701 | 5 701 | |
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | 280 972 | 280 972 | |
Zobowiązania krótkoterminowe razem | 280 972 | 280 972 | |
Zobowiązania razem | 294 812 | 294 812 | |
Pasywa razem | 882 287 | 882 287 |
Spółki zależne, nad którymi Mennica Polska S.A. sprawuje kontrolę podlegają pełnej konsolidacji. Kontrola jest osiągana w przypadku, gdy Spółka sprawuje kontrolę nad jednostką, tzn. jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub, gdy ma prawo do zmiennych zwrotów oraz możliwość wywierania wpływu na te zwroty.
Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, wtedy i tylko wtedy, gdy jednocześnie:
-sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji;
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
-z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz
-posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Oceniając, czy sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, Grupa bierze pod uwagę wszystkie fakty i okoliczności. Grupa dokonuje ponownej oceny, czy sprawuje kontrolę nad tą jednostką, jeżeli fakty i okoliczności wskazują, iż nastąpiła zmiana jednego lub więcej elementów z trzech elementów kontroli wymienionych powyżej.
Salda i transakcje pomiędzy jednostkami wchodzącymi w skład Grupy są eliminowane. Jednostki wchodzące w skład Grupy sporządzają sprawozdania finansowe według jednolitych zasad rachunkowości i na tę samą datę bilansową. Dochody i koszty jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w ciągu roku są uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów od momentu rzeczywistej daty nabycia danej jednostki oraz do dnia jej efektywnego zbycia. Całkowite dochody jednostek zależnych są przypisywane do właścicieli Spółki oraz do udziałów niekontrolujących.
Zmiany udziałów Grupy w jednostkach zależnych nieskutkujące utratą kontroli rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansowa udziałów zapewniających Grupie kontrolę oraz udziałów niedających kontroli podlega korekcie w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostkach zależnych. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niedających kontroli a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnosi się bezpośrednio na kapitał własny i przypisuje właścicielom Spółki.
W momencie utraty przez Grupę kontroli nad jednostką zależną oblicza się zysk lub stratę - jako różnicę między: (i) sumą wartości godziwej otrzymanej zapłaty oraz wartości godziwej zachowanych udziałów oraz (ii) wartością bilansową aktywów (z uwzględnieniem wartości firmy) i zobowiązań jednostki zależnej - oraz ujmuje się
w wyniku.
W przypadku spółek współkontrolowanych stosowana jest metoda wyceny nazywana metodą praw własności. Inwestycje wyceniane metodą praw własności w momencie nabycia ujmuje się w cenie nabycia, natomiast wartość bilansowa jest podwyższana lub pomniejszana w celu ujęcia wyniku jednostki współkontrolowanej w wyniku Grupy.
W aktywach trwałych skonsolidowanego bilansu wyodrębnia się pozycję inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych wycenianych metodą praw własności, wykazując udziały w cenach ich nabycia skorygowanych o różnicę między cenami nabycia udziałów a wartością udziałów w aktywach netto tych jednostek.
Jeżeli jednostka należąca do Grupy prowadzi transakcje z daną jednostką współkontrolowaną, zyski i straty wynikające z tych transakcji ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy tylko
w odniesieniu do udziałów w tej jednostce niezwiązanych z Grupą.
Walutą funkcjonalną spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest polski złoty.
Transakcje wyrażone w walutach obcych są przeliczane na walutę funkcjonalną według kursu wymiany obowiązującego na dzień transakcji. Aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walucie obcej są na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego przeszacowywane przy zastosowaniu kursu ogłoszonego przez NBP na koniec okresu sprawozdawczego, a wszelkie zyski lub straty powstałe w wyniku przeszacowania są ujmowane
w rachunku zysków i strat w pozycji przychodów lub kosztów finansowych – w przypadku operacji finansowej.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, są kapitalizowane jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Dostosowywany składnik aktywów jest to taki składnik aktywów, który wymaga znacznego okresu czasu niezbędnego do przygotowania go do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.
W celu ustalenia, czy należy rozpoznać odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości aktywów, porównuje się wartość bilansową do ich wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży składnika aktywów lub wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa.
Wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży jest najlepszym szacunkiem kwoty możliwej do uzyskania ze sprzedaży aktywa na warunkach rynkowych pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami transakcji, po potrąceniu kosztów zbycia. Ten szacunek jest ustalany na podstawie cech składników aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku uwzględniliby takie cechy przy ustalaniu ceny składników aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny.
Wartość użytkowa jest bieżącą, szacunkową wartością przyszłych przepływów pieniężnych wypracowanych przez aktywo lub grupę aktywów. Szacunki przepływów środków pieniężnych są oparte na założeniach rynkowych i regulacyjnych oraz przewidywanych przez kierownictwo Grupy warunkach biznesowych,
w następujący sposób:
-plany przepływów środków pieniężnych są oparte na planie biznesowym oraz jego ekstrapolacji w nieskończoność poprzez zastosowanie malejącej lub stałej stopy wzrostu odzwierciedlającej spodziewany długoterminowy trend rynku,
-uzyskane szacunki przepływów środków pieniężnych są następnie dyskontowane z użyciem odpowiedniej stopy dyskontowej dla danej działalności.
Jeżeli wartość odzyskiwalna aktywów, jest mniejsza niż jej wartość bilansowa, wówczas ujmuje się odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości w wysokości różnicy
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów jest zazwyczaj ustalana w odniesieniu do jego wartości użytkowej, która odpowiada bieżącej wartości przyszłych korzyści ekonomicznych oczekiwanych z tytułu dalszego użytkowania tego składnika aktywów oraz jego zbycia na koniec okresu użytkowania. Jest ona ustalana przy użyciu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych, w oparciu o najlepsze oszacowanie przez Zarząd uwarunkowań ekonomicznych, które będą występować w pozostałym okresie użytkowania aktywa oraz
w oparciu o przewidywane warunki użytkowania aktywa.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości różnicy pomiędzy wartością odzyskiwalną
i wartością bilansową składnika aktywów.
Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, w odniesieniu do którego występują w dużym stopniu niezależne wpływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki pieniężne).
Wartości niematerialne, zawierające głównie prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz licencje na używanie programów komputerowych, są początkowo wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, które obejmują cenę zakupu, cła importowe, niepodlegające odliczeniu podatki zawarte w cenie, pomniejszone o upusty, rabaty i powiększone o nakłady bezpośrednio związane z przygotowaniem składnika aktywów do użytkowania zgodnie z jego planowanym przeznaczeniem i, jeśli dotyczy, koszty finansowania zewnętrznego.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W przypadku nabycia wartości niematerialnych w wyniku połączenia jednostek są one początkowo wyceniane w ich wartości godziwej.
Po początkowym ujęciu wartości niematerialne wycenia się w wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne oraz ewentualnie o odpisy trwałej utraty wartości.
Grupa nie ujmowała w wartościach niematerialnych wewnętrznie wytworzonych prac rozwojowych.
Okresy użytkowania wartości niematerialnych weryfikowane są co roku i podlegają zmianie, jeśli obecnie szacowany okres użytkowania jest inny niż poprzednio przewidywano. Powyższe zmiany w szacunkach są ujmowane w sposób prospektywny.
Okresy ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych zostały określone przez Grupę następująco:
Prawo wieczystego użytkowania amortyzowane jest przez okres, na jaki przysługuje dane prawo, nieprzekraczający 99 lat.
Wartość początkowa środków trwałych – za wyjątkiem zbiorów Gabinetu Numizmatycznego – opisanych poniżej – obejmuje ich cenę nabycia lub koszty wytworzenia, wraz z cłami importowymi, niepodlegającymi odliczeniu podatkami zawartymi w cenie oraz jest pomniejszona o upusty, rabaty i powiększona o nakłady bezpośrednio związane z przygotowaniem składnika aktywów do użytkowania zgodnie z jego planowanym przeznaczeniem i, jeśli dotyczy, koszty finansowania zewnętrznego.
Wartość początkowa zawiera również wstępne szacunkowe koszty demontażu i usunięcia składnika majątku oraz koszty renowacji miejsca, w którym się znajdował, do których poniesienia Grupa jest zobowiązana, o ile wartości te są istotne.
Po początkowym ujęciu środki trwałe – za wyjątkiem zbiorów Gabinetu Numizmatycznego – wycenia się w wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne oraz ewentualnie o odpisy trwałej utraty wartości.
Środki trwałe nabyte w leasingu, w przypadku którego następuje przeniesienie na Grupę zasadniczo wszystkich ryzyk i korzyści, są ujmowane jako aktywa w korespondencji z ujęciem odpowiedniego zobowiązania jako leasing finansowy.
Składnik środków trwałych zostaje usunięty ze sprawozdania z sytuacji finansowej w chwili jego sprzedaży, likwidacji lub zbycia.
Zyski i straty wynikające z usunięcia składnika środków trwałych ze sprawozdania z sytuacji finansowej, ustalone jako różnica pomiędzy przychodami netto ze zbycia (jeśli takie są) a wartością bilansową składnika, ujmuje się
w działalności operacyjnej.
Środki trwałe są amortyzowane w celu systematycznego rozłożenia ceny nabycia pomniejszonej o ewentualną oszacowaną wartość końcową (gdy jest istotna) dla odzwierciedlenia przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z aktywem. Z tego względu, środki trwałe amortyzowane są metodą liniową. Stosowane okresy ekonomicznej przydatności dla środków trwałych zwykle są następujące:
Budynki | 5 - 50 | lat |
Urządzenia techniczne i maszyny, w tym: | 2 - 35 | lat |
Środki transportu | 4 - 20 | lat |
Pozostałe środki trwałe | 2 - 50 | lat |
Grunty własne nie są amortyzowane.
Okresy ekonomicznej przydatności oraz wartość końcowa są przeglądane corocznie i podlegają skorygowaniu jeśli zajdą okoliczności wpływające na zmianę okresu ekonomicznej użyteczności. Powyższe zmiany w szacunkach księgowych są ujmowane w sposób prospektywny.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zbiory Gabinetu Numizmatycznego każdego roku są powiększane o nowe eksponaty. Są to głównie numizmaty wyprodukowane przez Mennicę Polską S.A., które ujmowane są w koszcie ich wytworzenia.
Zbiory Gabinetu Numizmatycznego ujmowane są w wartościach przeszacowanych. Ostatnia weryfikacja została przeprowadzona na dzień 31 grudnia 2019 roku. Kolejne przeszacowanie zostanie przeprowadzone
w przypadku, gdy wartość bilansowa – w ocenie Spółki – będzie odbiegać od wartości godziwej.
Nieruchomości inwestycyjne to nieruchomości, z których właściciel czerpie korzyści w postaci czynszu i/lub zwiększenia wartości kapitału (obejmują również nieruchomości w budowie przeznaczone na cele inwestycyjne). Nieruchomości te wycenia się początkowo według kosztu, z uwzględnieniem kosztu transakcji. Po ujęciu początkowym nieruchomości inwestycyjne wycenia się według zasad przewidzianych dla środków trwałych tj. pomniejszając o amortyzację i ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Okres ekonomicznej użyteczności nieruchomości inwestycyjnych oraz stawki amortyzacyjne są zgodne z przyjętymi zasadami dotyczącymi środków trwałych.
Część nieruchomości inwestycyjnych została wytworzona we własnym zakresie. Są to lokale użytkowe w budynkach mieszkaniowo – usługowych wybudowanych przez Grupę. W przypadku takich nieruchomości koszty związane z wytworzeniem ujmowane są początkowo w zapasach jako produkcja w toku, a następnie – po zakończeniu inwestycji – ich wartość przenoszona jest do nieruchomości inwestycyjnych.
Aktywa finansowe obejmują następujące kategorie:
-aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
-aktywa wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
-aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe obejmują następujące kategorie:
-zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
-zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
Aktywa finansowe są ujmowane i wyceniane zgodnie z MSR nr 32 („Instrumenty finansowe: prezentacja”) oraz MSSF 9 („Instrumenty Finansowe”).
Klasyfikacja aktywów finansowych w momencie początkowego ujęcia jest ustalana w oparciu o przepływy pieniężne wynikające z umowy oraz model biznesowy w zakresie zarządzania nimi. Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług,Grupa w momencie początkowego ujęcia wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne.
W celu odpowiedniej klasyfikacji i wyceny według zamortyzowanego kosztu lub wartości godziwej poprzez inne całkowite dochody, Grupa dokonuje sprawdzenia czy instrument finansowy daje prawo do zasadniczo jedynie kwoty głównej i odsetek. Taka ocena jest określana jako test klasyfikacyjny SPPI (tzw. „kryterium SPPI” – ang. solely payments of principal and interest) i przeprowadzana jest na poziomie instrumentu.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W poniższej tabeli przedstawiono klasyfikację instrumentów finansowych według MSSF 9.
Klasy instrumentów finansowych | Klasyfikacja wg MSSF 9 |
Pozostałe inwestycje długoterminowe | Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Pozostałe inwestycje krótkoterminowe | Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Należności handlowe oraz pozostałe (instrumenty pochodne) | Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Należności handlowe oraz pozostałe | Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów, pożyczek oraz leasingu finansowego | Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Zobowiązania handlowe i pozostałe (instrumenty pochodne) | Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Zobowiązania handlowe i pozostałe | Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Aktywa finansowe – z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług – i zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są według wartości godziwej, którą w przypadku aktywów lub zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy – powiększa się lub pomniejsza o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych). Należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania – początkowo ujmowane są w cenie transakcyjnej.
Standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych są ujmowane na dzień rozliczenia transakcji.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są jednocześnie oba poniższe warunki:
-składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy;
-warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Grupa klasyfikuje jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: obligacje, należności handlowe i pozostałe oraz środki pieniężne.
Grupa dokonuje odpisów utraty wartości w związku z oceną oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z wszystkimi instrumentami dłużnymi niewycenionymi w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat. Oczekiwane straty kredytowe obliczane są jako różnica pomiędzy przepływami pieniężnymi jakie Grupa powinna otrzymać zgodnie z umową, a przepływami jakie spodziewa się otrzymać po zdyskontowaniu z zastosowaniem pierwotnej (tj. ustalonej przy początkowym ujęciu) efektywnej stopy procentowej.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są jednocześnie oba poniższe warunki:
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
-składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składnika aktywów finansowych;
-warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy chyba, że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody zgodnie z warunkami opisanymi powyżej. Grupa klasyfikuje jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy instrumenty kapitałowe notowane i należności z tytułu transakcji zabezpieczających.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu w Grupie obejmują zaciągnięte kredyty, zobowiązania handlowe, zobowiązania wobec dostawców środków trwałych i są prezentowane
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz leasingu finansowego i zobowiązania handlowe oraz pozostałe.
Zobowiązania te są początkowo ujmowane w wartości godziwej, a następnie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Grupa posiada zobowiązania z tytułu dostaw i usług, dla których efekt naliczania odsetek jest nieznaczący, w związku z tym są one wyceniane w kwocie wymaganej zapłaty.
Zobowiązania finansowe, w tym w szczególności instrumenty pochodne, które nie zostały wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające, wykazywane są w wartości godziwej, zaś zyski i straty wynikające z ich wyceny ujmowane są bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Wszystkie zobowiązania finansowe wprowadza się do ksiąg rachunkowych pod datą zawarcia kontraktu.
Zapasy wyceniane są według niższej z następujących wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i wartości odzyskiwalnej netto.
W segmencie deweloperskim w koszcie wytworzenia ujmowane są:
Koszty robocizny oraz koszty personelu bezpośrednio zaangażowanego w proces budowy oraz dające się przypisać koszty pośrednie;
w okresie od rozpoczęcia prac budowlanych do zakończenia budowy - odsetki od pożyczki, kredytu, obligacji wyemitowanych w celu finansowania budowy;
wycena prawa wieczystego użytkowania gruntu zgodnie z MSSF 16 w części zaangażowanej w trwające prace deweloperskie.
Wyroby gotowe wytworzone w ramach segmentu działalności deweloperskiej są wyceniane w wysokości poniesionych nakładów rozliczonych proporcjonalnie do powierzchni nieruchomości.
Rozchód pozostałych zapasów ustalany jest metodą średniej ceny ważonej. Wartość odzyskiwalna netto jest szacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszoną o koszty sprzedaży. Na potrzeby kalkulacji wartości odzyskiwalnej w przypadku zapasów z kruszcu, cena sprzedaży odpowiada cenie kruszcu na dzień bilansowy. Dla zapasów niekruszcowych cena sprzedaży odpowiada cenie metali nieszlachetnych. Przy dokonywaniu odpisów Grupa uwzględnia rotację zapasu, wskaźniki wystarczalności oraz przewidywania co do sprzedaży.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Podatek dochodowy obejmuje podatek bieżący oraz podatek odroczony.
Bieżący podatek dochodowy jest to kwota ustalona na podstawie przepisów podatkowych, która jest naliczona od dochodu do opodatkowania za dany okres. Bieżący podatek dochodowy ujmuje się jako zobowiązanie
z tytułu podatku dochodowego w kwocie, w jakiej nie został zapłacony do dnia bilansowego.
Podatek odroczony jest rozpoznawany dla wszystkich różnic przejściowych oraz dla niewykorzystanych strat podatkowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego są rozpoznawane od tych różnic przejściowych, dla których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo realizacji. Na każdy dzień zakończenia okresu sprawozdawczego ponownie ocenia się dotąd nieujęte aktywa z tytułu podatku odroczonego. Uprzednio nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w zakresie, w jakim stało się prawdopodobne, że przyszły dochód do opodatkowania pozwoli na zrealizowanie tych aktywów.
Nie rozpoznaje się zobowiązania z tytułu podatku odroczonego, jeśli wynika ono z początkowego ujęcia wartości firmy. Ponadto nie ujmuje się podatku odroczonego w momencie początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i która nie wpływa w momencie przeprowadzenia transakcji na wynik finansowy brutto lub na dochód do opodatkowania.
Aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego nie podlegają dyskontowaniu. Podatek odroczony wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych obowiązujących lub ogłoszonych na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego. Grupa dokonuje kompensaty aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego.
Rezerwy są ujmowane w przypadku, gdy na Grupie ciąży bieżące zobowiązanie względem strony trzeciej, którego kwotę można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że wypełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. Zobowiązanie może mieć charakter prawny, regulacyjny, umowny lub zwyczajowo oczekiwany, który wynika z działalności Grupy. Szacunek wysokości rezerwy odpowiada prawdopodobnym wydatkom, jakie Grupa poniesie w celu uregulowania zobowiązania. Jeżeli dokonanie wiarygodnego oszacowania zobowiązania jest niemożliwe, rezerwa nie jest ujmowana.
Wysokość rezerwy jest dyskontowana przez zastosowanie stopy dyskonta (w przypadku, gdy dyskonto jest istotne), która odzwierciedla upływ czasu oraz ryzyko charakterystyczne dla danego składnika zobowiązań. Kwota rezerwy jest okresowo weryfikowana i korygowana w razie konieczności.
Pracownicy Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalno-rentowych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po osiągnięciu określonej liczby lat pracy, natomiast odprawy emerytalno-rentowe są wypłacane jednorazowo przy odejściu na emeryturę lub rentę zgodnie
z przyjętymi przez Grupę zasadami wynagradzania. Wysokość świadczeń w obu przypadkach zależy od wysokości średniego wynagrodzenia oraz stażu pracy.
Świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programów określonych świadczeń (w przypadku Grupy są to odprawy emerytalne, rentowe oraz nagrody jubileuszowe) ustalane są metodą aktuarialnej wyceny prognozowanych uprawnień jednostkowych. Wycena bazuje na założeniach demograficznych dotyczących wieku emerytalnego, przyszłego wzrostu płac, rotacji pracowników oraz na założeniach finansowych dotyczących przyszłych stóp procentowych (w celu ustalenia stopy dyskontowej). Niezależny aktuariusz co najmniej raz w roku wycenia wartość bieżącą zobowiązań z tytułu powyższych świadczeń.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Udziały niekontrolujące stanowią tę część wyników netto uzyskiwanych z działalności oraz aktywównetto jednostki zależnej, które można przyporządkować do nienależących (bezpośrednio lub pośrednio za pośrednictwem jednostek zależnych) do Jednostki Dominującej. Udziały niekontrolujące wylicza się jako procentowy udział w kapitale własnym jednostki zależnej posiadany przez udziałowców niekontrolujących na dzień bilansowy pomnożony przez wartość kapitałów własnych tej jednostki. Straty dotyczące udziałowców niekontrolujących w skonsolidowanej jednostce zależnej mogą przewyższać udziały mniejszości w kapitale własnym tejże jednostki zależnej. Ta nadwyżka strat oraz dalsze straty dotyczące udziałowców i akcjonariuszy mniejszościowych obciąża udziały niekontrolujące.W skonsolidowanym bilansie udziały niekontrolujące prezentowane są jako jedna z pozycji kapitału własnego Grupy Kapitałowej. Informację o wielkości zysku (straty) przynależnym Grupie oraz udziałowcom niekontrolującym prezentuje się poniżej rachunku zysków
i strat.
Grupa jako leasingobiorca
Grupa ujmuje i wycenia użytkowane składniki aktywów należące do dostawców, jak również prawa użytkowania wieczystego gruntów, zgodnie z MSSF 16.
Grupa klasyfikuje umowę jako leasing, jeżeli na jej mocy przekazane zostaje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów w zamian za określone wynagrodzenie, przy czym konieczne jest spełnienie trzech warunków:
1.umowa przekazuje Grupie prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów;
2.Grupa uzyskuje korzyści ekonomiczne z użytkowania tego aktywa;
3.Grupa decyduje o tym, w jaki sposób aktywo jest użytkowane przez okres trwania umowy.
Dla umów, w których spółka z Grupy jest leasingobiorcą, wszystkie zidentyfikowane umowy ujmowane są zgodnie z jednym modelem - w sprawozdaniu z sytuacji finansowej ujmowane jest aktywo z tytułu prawa do użytkowania leasingowanego aktywa w korespondencji ze zobowiązaniem wynikającym z umów leasingu. Zobowiązanie z tytułu leasingu obejmuje przyszłe, zdyskontowane płatności leasingowe dla zidentyfikowanych kontraktów.
Grupa zadecydowała o zastosowaniu dwóch zwolnień przewidzianych przez standard dotyczący leasingu oraz ujęciu w ciężar kosztów następujących rodzajów umów:
-wszystkich umów, za wyjątkiem umów najmu samochodów, których okres leasingu jest krótszy niż 12 miesięcy;
-umów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma wartość mniejszą niż 5 000 USD.
Wartość aktywów i zobowiązań zgodnie z MSSF 16 określana jest w zależności od:
-okresu trwania leasingu - okres ten obejmuje nieodwoływalny okres leasingu, okresy wynikające z opcji przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tych opcji oraz okresy wynikające z opcji wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tych opcji; przy ustalaniu okresu leasingu uwzględnia się również regulacje prawne oraz zwyczajowe obowiązujące w polskim otoczeniu prawnym, jak również specyfikę umów w Grupie;
struktury stałych i zmiennych płatności w umowie;
określenia krańcowej stopy procentowej w sytuacji, gdy stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W dacie rozpoczęcia leasingu, Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Aktywo z tytułu prawa do użytkowania wyceniane jest według kosztu, który obejmuje:
-kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu;
-wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą;
-wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę;
-szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.
Po dacie rozpoczęcia leasingu leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i łączne straty z tytułu utraty wartości oraz uwzględniającego korektę o jakiekolwiek aktualizacje wartości zobowiązania leasingowego.
W dacie rozpoczęcia leasingu zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty na ten dzień. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem krańcowej stopy procentowej Grupy. Stopy dyskonta przyjęte przez Grupę dla celów wyceny zgodnie z MSSF 16 zostały oparte na stopie procentowej, według jakiej Grupa byłaby w stanie pozyskać kapitał od zewnętrznych podmiotów. Określenie takiej stopy oparto na średnim oprocentowaniu kredytów długoterminowych dla przedsiębiorstw niefinansowych. Grupa przyjęła stopę dyskonta na poziomie 4%. Stopy dyskonta nie są zróżnicowane ze względu na rodzaj aktywów.
Zobowiązanie leasingowe obejmuje następujące płatności:
-stałe opłaty leasingowe;
-zmienne opłaty leasingowe, zależne od indeksu lub stawki - początkowo wycenia się z zastosowaniem indeksu lub tej stawki aktualnej na dzień rozpoczęcia leasingu;
-opłaty dotyczące gwarantowanej wartości końcowej;
-cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji;
-kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu.
Na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 w umowach leasingu zidentyfikowane zostały opłaty stałe i zmienne.
Po dacie rozpoczęcialeasingu, wartość zobowiązania z tytułu leasingu jest powiększana o odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu, zmniejszana o zapłacone opłaty leasingowe oraz aktualizowana w przypadku zmiany szacunków bądź warunków leasingu.
W wycenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania leasingowego uwzględniane są wyłącznie elementy leasingowe. Pozostałe elementy, takie jak płatności za media i koszty eksploatacji, są ujmowane osobno, zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do takich opłat.
Grupa zidentyfikowała trzy główne kategorie umów leasingu:
wieczyste użytkowanie gruntów – okres użytkowania aktywów: 68 lat;
grunty i budynki: najem powierzchni - salony sprzedaży, centra obsługi klienta, biura – średni okres użytkowania aktywów: 5 lat;
środki transportu – średni pozostały okres użytkowania aktywów: 2 lata.
Ujęcie umów leasingu w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zależy głównie od zakresu umów zakwalifikowanych jako leasing oraz okresu leasingu przyjętego dla poszczególnych rodzajów umów. Analiza ta oparta jest na subiektywnej ocenie i szacunkach Zarządu oraz uwzględnia bieżące interpretacje MSSF 16. Szacunki te mogą ulec
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
zmianie na skutek nowych interpretacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a także w sytuacji, gdyby okoliczności, na których zostały oparte szacunki i oceny Zarządu uległy zmianie.
Okres leasingu obejmuje nieodwołalny okres umowy, wraz z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tego prawa oraz okresami, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tego prawa. Przy ustalaniu okresu leasingu uwzględniono również regulacje prawne oraz zwyczajowe obowiązujące w polskim otoczeniu prawnym, jak również specyfikę umów w Grupie. W szczególności, dla umów zawartych na czas nieokreślony, Grupa przyjmuje okres wypowiedzenia jako nieodwołalny okres leasingu. W przypadku umów leasingu zawartych na czas nieokreślony większość okresów wypowiedzenia jest krótsza niż 12 miesięcy i dla tych umów Grupa zastosowała zwolnienie z ujmowania leasingów krótkoterminowych. Wskutek tego takie kontrakty są traktowane jako umowy krótkoterminowe i nie są wyceniane ani prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wpływ zastosowania MSSF 16 na Spółkę dotyczy w głównej mierze Grupy jako leasingobiorcy i skutkuje:
-ujęciem wszystkich umów leasingu zgodnie z jednym modelem, w ramach którego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej ujmuje się aktywo z tytułu prawa do użytkowania leasingowanego aktywa w korespondencji ze zobowiązaniem wynikającym z umów leasingu;
-rozpoznaniem amortyzacji od aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz kosztów odsetkowych od zobowiązania leasingowego, zamiast rozpoznania kosztów operacyjnych;
-przyspieszonym rozpoznaniem kosztów związanych z umowami leasingu, wynikającym w szczególności z komponentu odsetkowego.
Grupa zadecydowała o zastosowaniu dwóch zwolnień przewidzianych przez standard dotyczący leasingów oraz ujęciu w ciężar kosztów następujących rodzajów umów:
wszystkich umów, za wyjątkiem umów najmu samochodów, których okres leasingu jest krótszy niż 12 miesięcy; aktualnie spółka nie ma zawartych umów spełniających ten warunek.
-umów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma wartość mniejszą niż 5 000 USD; są to głównie umowy najmu gruntu pod biletomaty – z uwagi na niewielką powierzchnię wynajmowanego gruntu (średnio ok. 0,8 m2 ) Spółka oszacowała, iż aktywa te spełniają kryterium aktywów niskocennych; opłaty miesięczne za najem, w zależności od położenia gruntu oraz podmiotu wynajmującego, mieszczą się zwykle w przedziale między 50 zł a 500 zł; okresy najmu są zgodne z czasem trwania kontraktów podpisanych z poszczególnymi miastami.
Użytkowanie wieczyste gruntu w działalności deweloperskiej
Grupa zadecydowała o prezentowaniu aktywa z tytułu prawa do użytkowania wieczystego gruntu w trakcie trwania projektu deweloperskiego w aktywach obrotowych – zapasach. W zależności od etapu projektu są to Towary – w przypadku gruntu, na którym wciąż prowadzone są prace przygotowawcze oraz Produkcja w toku – w przypadku gruntu, na którym Grupa ma już pozwolenie na budowę.
Zobowiązanie z tytułu prawa do użytkowania prezentowane jest w całości w zobowiązaniach krótkoterminowych, co jest spójne z klasyfikacją zapasów, których te zobowiązania dotyczą (wykazanych jako aktywa obrotowe).
Klasyfikacja zobowiązań i zapasów do krótkoterminowych wynika z faktu, że ich rozliczenie, czyli zbycie lokali i przeniesienie związanych z nimi zobowiązań, następuje w ciągu okresu stanowiącego cykl operacyjny. Cykl operacyjny to okres od dnia rozpoczęcia projektu deweloperskiego do dnia sprzedaży lokali.
Taka prezentacja utrzymywana jest aż do momentu rozpoznania ostatecznej sprzedaży lokali mieszkalnych. Wówczas koszty leasingu prawa wieczystego użytkowania wraz z kosztem sprzedaży wyrobów gotowych odnoszone są do rachunku zysków i strat. Jednocześnie na nabywców mieszkań przenoszone są związane z prawem do użytkowania zobowiązania.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Grupa zostaje prawnie zwolniona z obowiązku zapłaty opłat za wieczyste użytkowanie lub opłat przekształceniowych dopiero w momencie ostatecznego (notarialnego) przeniesienia na nabywcę udziału w gruncie przynależnym do sprzedawanego lokalu. W związku z tym do momentu przeniesienia własności zarówno zobowiązanie, jak i aktywo pozostaje w bilansie Grupy.
Wszystkie przyszłe płatności dotyczące prawa użytkowania wieczystego gruntu są dyskontowane, przy uwzględnieniu okresu, na jaki to prawo zostało udzielone. Okres dyskontowania nie jest zależny od przewidywanego przez Grupę okresu, w którym będzie ona właścicielem tego prawa czyli od planowanego wykorzystania tych gruntów pod inwestycje deweloperskie. Koszty odsetkowe związane z dyskontem ujmowane są w kosztach finansowych okresu, którego dotyczą.
W lipcu 2018 roku weszła w życie Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Grunty objęte takim przekształceniem Grupa traktuje analogicznie do tych, w stosunku do których była dotychczas użytkownikiem wieczystym, a opłaty przekształceniowe traktowane są analogicznie do opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
Użytkowanie wieczyste gruntu, na którym zlokalizowane są nieruchomości inwestycyjne
W przypadku, gdy w budowanym budynku planowane są lokale usługowe, z którymi związane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu, Grupa w trakcie cyklu operacyjnego ujmuje aktywa i zobowiązania z tytułu praw do użytkowania oraz koszty związane z dyskontem w sposób opisany powyżej (analogicznie jak przy lokalach mieszkalnych). Wynika to z faktu, że na etapie budowy nie jest jeszcze podjęta ostateczna decyzja czy lokale usługowe będą przeznaczone na sprzedaż, czy też stanę się elementem aktywów trwałych, jako nieruchomości inwestycyjne.
W momencie, w którym podjęta zostaje decyzja o zaklasyfikowaniu lokali usługowych do nieruchomości inwestycyjnych Grupy, nie później jednak niż w momencie przeniesienia nakładów na budowę z Produkcji w toku na Wyroby gotowe, aktywo z tytułu prawa do użytkowania gruntu związanego z lokalami usługowymi ujmowane jest w Aktywach trwałych Grupy, w linii: Nieruchomości inwestycyjne. Zobowiązanie leasingowe związane z tym aktywem prezentowane jest w Długoterminowych zobowiązaniach, w linii: Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu.
Grupa jako leasingodawca
Grupa klasyfikuje umowy leasingu, w których jest leasingodawcą jako leasing operacyjny lub leasing finansowy. Umowa leasingu ujmowana jest jako leasing finansowy, jeżeli zgodnie z jej zapisami zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadanego aktywa przenoszone są na leasingobiorcę. Jeżeli takie przeniesienie nie ma miejsca, umowa zaliczana jest do leasingu operacyjnego.
Przesłanki, których spełnienie zazwyczaj decyduje o zakwalifikowaniu umowy jako leasing finansowy:
-na mocy leasingu następuje przeniesienie na leasingobiorcę własności bazowego składnika aktywów przed końcem okresu leasingu;
-leasingobiorca ma opcję zakupienia bazowego składnika aktywów za cenę znacznie niższą od wartości godziwej;
-okres leasingu stanowi większą część ekonomicznego okresu użytkowania bazowego składnika aktywów;
-wartość bieżąca opłat leasingowych w dacie początkowej wynosi zasadniczo prawie tyle, ile wynosi łączna wartość godziwa bazowego składnika aktywów;
-bazowy składnik aktywów ma na tyle specjalistyczny charakter, że tylko leasingobiorca może z niego korzystać bez dokonywania większych modyfikacji.
Dodatkowo jako leasing finansowy klasyfikuje się umowę w sytuacji, gdy:
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
-jeżeli leasingobiorca może wypowiedzieć leasing, straty leasingodawcy z tytułu tego wypowiedzenia ponosi leasingobiorca;
-zyski lub straty z tytułu wahań wartości godziwej przypisanej do wartości końcowej przypadają leasingobiorcy (na przykład w formie obniżki opłaty leasingowej równej większości przychodów ze sprzedaży na koniec leasingu),
-leasingobiorca ma możliwość kontynuowania leasingu przez dodatkowy okres za opłatą, która jest znacznie niższa od opłat obowiązujących na rynku.
Jednostka Dominująca jest stroną jednej umowy, która zgodnie z MSSF 16 zakwalifikowana została jako leasing finansowy. W momencie wydania przedmiotu leasingu leasingobiorcy całe ryzyko, jak i korzyści wynikające z posiadania go przeniesione zostały na nabywcę. Okres leasingu ustalony został na 5 lat. Jest to okres w przybliżeniu równy ekonomicznemu okresowi użytkowania podobnych aktywów. Wartość bieżąca opłat leasingowych jest w przybliżeniu równa wartości godziwej składników aktywów
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Grupa Kapitałowa Mennicy Polskiej S.A. działa obecnie w obszarze następujących segmentów działalności:
Produkty mennicze – segment obejmujący produkcję i sprzedaż wszystkich wyrobów menniczych m.in. produkcję i dystrybucję monet obiegowych i kolekcjonerskich (wraz ze sprzedażą srebra i złota), produktów inwestycyjnych (w szczególności złote sztabki inwestycyjne oraz monety bulionowe), żetonów oraz innych wyrobów menniczych i wyrobów grawersko-medalierskich (medale, odznaczenia, znaczki, pieczęcie, datowniki, znaczki probiercze), jak również działalność handlową i marketingową związaną w szczególności z promocją i dystrybucją monet kolekcjonerskich, numizmatów, sztabek i innych produktów inwestycyjnych oraz innych towarów menniczych;
Płatności elektroniczne – segment obejmujący w szczególności obsługę systemów kart miejskich, sprzedaż oraz pośrednictwo w sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, pre-paidów, biletów kolejowych, usług serwisowych oraz urządzeń technicznych do obsługi płatności elektronicznych;
Działalność deweloperska – segment obejmujący realizację projektów deweloperskich oraz wynajem powierzchni.
Grupa w bieżącym okresie nie zmieniła podejścia do podziału działalności na segmenty.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Rachunek wyników dla segmentów za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Rachunek wyników dla segmentów za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku
(w tysiącach złotych) | Produkty mennicze | Płatności elektroniczne | Działalność deweloperska | Pozycje nieprzypisane | Razem |
Przychody podstawowej działalności operacyjnej segmentu ogółem | 630 816 | 170 246 | 142 371 | 0 | 943 434 |
Koszty podstawowej działalności operacyjnej segmentu | -583 503 | -184 785 | -92 688 | 0 | -860 977 |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | -173 | -73 | -3 023 | 0 | -3 269 |
Wynik na instrumentach pochodnych dot. sprzedaży niezrealizowanej | 0 | 0 | 0 | 326 | 326 |
Wynik operacyjny, w tym: | 47 140 | -14 612 | 46 660 | 326 | 79 514 |
Amortyzacja | -4 903 | -14 374 | -1 851 | 0 | -21 128 |
EBITDA | 52 043 | -237 | 48 510 | 326 | 100 642 |
Udział w zyskach / stratach inwestycji wycenianych metodą praw własności | 0 | 0 | -1 592 | -190 | -1 781 |
Wynik operacyjny wraz z udziałami w zyskach / stratach inwestycji wycenianych metodą praw własności | 47 140 | -14 612 | 45 068 | 136 | 77 733 |
Przychody finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 072 |
Koszty finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | -15 929 |
Podatek dochodowy | 0 | 0 | 0 | 0 | -13 333 |
Wynik finansowy netto | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 542 |
Dane na dzień 31 grudnia 2021 roku:
(w tysiącach złotych) | Produkty mennicze | Płatności elektroniczne | Działalność deweloperska | Pozycje nieprzypisane | Razem |
237 541 | 89 371 | 490 441 | 100 417 | 917 769 | |
0 | 0 | 12 391 | 429 | 12 820 | |
73 225 | 26 455 | 119 742 | 57 246 | 276 668 |
Dane na dzień 31 grudnia 2020 roku:
(w tysiącach złotych) | Produkty mennicze | Płatności elektroniczne | Działalność deweloperska | Pozycje nieprzypisane | Razem |
Aktywa ogółem, w tym: | 138 416 | 92 286 | 535 499 | 116 086 | 882 287 |
Wspólne przedsięwzięcia wyceniane metodą praw własności | 0 | 0 | 10 001 | 370 | 10 371 |
Zobowiązania ogółem | 32 353 | 19 868 | 214 869 | 27 720 | 294 811 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dane za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych) | Produkty mennicze | Płatności elektroniczne | Działalność deweloperska | Razem |
942 008 | 177 999 | 153 561 | 1 273 568 | |
35 643 | 0 | 0 | 35 643 | |
977 651 | 177 999 | 153 561 | 1 309 211 |
Dane za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku
(w tysiącach złotych) | Produkty mennicze | Płatności elektroniczne | Działalność deweloperska | Razem |
Sprzedaż krajowa | 601 823 | 170 246 | 142 371 | 914 441 |
Sprzedaż eksportowa | 28 993 | 0 | 0 | 28 993 |
Ogółem sprzedaż | 630 816 | 170 246 | 142 371 | 943 434 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych) | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
506 547 | 416 409 | |
471 650 | 388 249 | |
34 897 | 28 160 | |
36 770 | 33 435 | |
36 464 | 33 187 | |
306 | 249 | |
765 894 | 493 589 | |
765 454 | 493 005 | |
440 | 584 | |
1 309 211 | 943 434 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Pozostałe przychody operacyjne (w tysiącach złotych) | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
45 | 407 | |
966 | 0 | |
11 | 17 | |
28 | 175 | |
0 | 282 | |
1 | 115 | |
0 | 0 | |
98 | 56 | |
1 149 | 1 052 |
(w tysiącach złotych) | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
43 | 1 910 | |
41 | 913 | |
0 | 284 | |
0 | 0 | |
66 | 0 | |
232 | 132 | |
0 | 191 | |
18 | 113 | |
35 | 0 | |
516 | 749 | |
Utworzenie rezerw | 3 544 | 0 |
Pozostałe | 271 | 30 |
Pozostałe koszty operacyjne | 4 766 | 4 322 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych) | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
7 224 | 7 071 | |
0 | 0 | |
2 386 | 0 | |
649 | 0 | |
17 554 | 0 | |
25 | 1 | |
27 838 | 7 072 | |
1 627 | 385 | |
3 161 | 3 092 | |
542 | 306 | |
0 | 219 | |
0 | 0 | |
Aktualizacja wartości aktywów finansowych | 0 | 11 922 |
Pozostałe | 463 | 5 |
Koszty finansowe | 5 792 | 15 929 |
Przychody / koszty finansowe netto | 22 045 | -8 857 |
1)Wynik na sprzedaży 2 mln sztuk akcji Enea SA;
2)Wycena w wartości godziwej akcji spółki Enea S.A.,zgodnie z kursem notowanym na GPW w Warszawie na dzień
31 grudnia 2021 roku.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe
w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym. Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku w którym nastąpiła zapłata podatku.
Uzgodnienie podatku dochodowego
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej przedstawia się następująco:
Kwoty obejmują podatek wyliczony na poszczególnych pozycjach;
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Aktywa z tytułu podatku odroczonego wynikające z nierozliczonych strat podatkowych są rozpoznawane, gdy realizacja wynikających z nich korzyści podatkowych, poprzez odpisanie strat od przyszłych dochodów do opodatkowania, jest prawdopodobna.
Straty podatkowe mogą zostać wykorzystane:
-w ciągu 5 kolejnych lat, z zastrzeżeniem, iż w ciągu jednego roku można wykorzystać maksymalnie 50% rocznej straty, lub
-w jednym z 5 kolejnych następujących po sobie lat podatkowych jednorazowo – maksymalnie do wysokości 5 mln zł, a jeżeli strata będzie wyższa niż wskazany limit 5 mln zł, to nieodliczona w ten sposób kwota (nadwyżka) będzie mogła zostać rozliczona na ogólnych zasadach, tj. w pozostałych latach z tego 5-letniego okresu, ale z zastosowaniem limitu 50% odliczenia w jednym roku.
W roku 2021 Mennica Polska SA wykorzystała aktywo na stratę podatkową ze strumienia kapitałowego w kwocie 123 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Spółka prezentuje w sprawozdaniu aktywo na stratę podatkową ze strumienia kapitałowego w kwocie 509 tys. zł
W roku 2021 Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A. wykorzystała aktywo na stratę podatkową w kwocie 1 929 tys. zł w związku z osiągniętym zyskiem na sprzedaży mieszkań. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A prezentuje w sprawozdaniu aktywo na stratę podatkową w kwocie 3 432 tys. zł.
Możliwość realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poparta jest prognozami inwestycyjnymi Grupy. Zarząd Jednostki Dominującej stoi na stanowisku, że aktywo zostanie zrealizowane. Możliwość realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poparta jest prognozami inwestycyjnymi Grupy, m.in. w segmencie działalności deweloperskiej.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Termin realizacji strat podatkowych został zaprezentowany w poniższej tabeli:
*w tym 2 680 tys. zł - strata ze strumienia kapitałowego oraz aktywo na tę stratę w wysokości 509 tys. zł.
Wszystkie powyższe straty podatkowe, z wyjątkiem straty ze strumienia kapitałowego w roku 2018, dotyczą spółki Mennica Polska Spółka Akcyjna SKA.
Kwotę odroczonego podatku dochodowego obliczono według stawki podatkowej 19%, obowiązującej na dzień 31 grudnia 2021 roku.
W Grupie nie występują instrumenty rozwadniające, a zatem zysk podstawowy i rozwodniony są sobie równe. Kalkulacja podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję dokonana została w oparciu o zysk netto przypadający na akcjonariuszy dominujących podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji występującą
w trakcie okresu sprawozdawczego. Wielkości te zostały ustalone w sposób przedstawiony poniżej:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
87 002 023 | 57 820 873 | |
51 087 191 | 51 138 096 | |
Liczba akcji własnych skupionych w celu umorzenia | 50 905 | |
Liczba akcji zwykłych na koniec okresu | 51 087 191 | 51 087 191 |
Średnia ważona liczba akcji | 51 087 191 | 51 129 942 |
Podstawowy zysk na akcję | 1,70 | 1,13 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane są do poszczególnych jednostek generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup jednostek generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji. W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz jeszcze nie przyjętych do użytkowania, test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości. Przy ocenie, czy istnieją przesłanki wskazujące na potencjalną utratę wartości aktywów, Grupa bierze pod uwagę określone czynniki, między innymi rynki zbytu oraz pozostałe zmiany regulacyjne i gospodarcze.
W roku 2021, z uwagi na pandemię COVID-19, w segmencie płatności elektronicznych Grupa odnotowała stratę. Stało się to przesłanką do przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywów trwałych przypisanych do tego segmentu działalności. Test przeprowadzony został w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Na potrzeby testu aktywa trwałe przypisane do tego segmentu podzielone zostały na mniejsze jednostki generujące przepływy pieniężne, odpowiadające projektom w poszczególnych miastach. Okresy użytkowania przyjęto zgodnie z datami zapadalności poszczególnych umów o współpracę z miastami. Założono też, że nie występuje wartość rezydualna aktywów trwałych. Dyskonta dokonano przy zastosowaniu 7% stopy, która odzwierciedla minimalną oczekiwaną stopę zwrotu w tym segmencie działalności. Wynik testu dla każdego projektu miejskiego pokazał nadwyżkę oczekiwanych przepływów pieniężnych nad bieżącą wartością aktywów trwałych przypisanych do danego projektu. W związku z brakiem przesłanek, nie dokonano odpisu utraty wartości aktywów trwałych w tym segmencie.
W okresie sprawozdawczym nie aktywowano kosztów finansowania zewnętrznego w wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych.
Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania co oznacza, że wykazane w niniejszym sprawozdaniu finansowym podlegają amortyzacji według stawek określonych w nocie 2.13 i 2.14.
Kwoty zobowiązań umownych zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych wyniosły odpowiednio:
-na dzień 31 grudnia 2021 roku – 1 657 tys. zł;
-na dzień 31 grudnia 2020 roku – 919 tys. zł.
Aktywa trwałe podlegające przeszacowaniu
Na dzień 31 grudnia 2019 roku rzeczoznawca ds. ocen i wycen numizmatów dokonał wyceny zbiorów Gabinetu Numizmatycznego. Potwierdziła ona wartość godziwą ujętą w księgach. Kolejna wycena przeprowadzona zostanie w sytuacji, gdy zaistnieją przesłanki do zmiany wartości zbiorów, nie później jednak niż w roku 2024.
W roku 2021 Spółka przeprowadziła inwentaryzację zbiorów wraz z przeglądem ofert rynkowych dla wybranych eksponatów. Potwierdziło to fakt, że nie doszło do utraty wartości zbiorów.
Wartość godziwa zbiorów Gabinetu Numizmatycznego ustalana jest w oparciu o trzeci poziom hierarchii. Są to dane o charakterze nieobserwowalnym, stosowane wówczas, gdy nie można uzyskać informacji z pierwszych dwóch poziomów wyceny. Zalicza się do niego wszelkie wyceny nacechowane subiektywnymi danymi wejściowymi.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zmiany stanów środków trwałych w roku 2021:
Dane na dzień 31.12.2021(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dane na dzień 31.12.2020(w tysiącach złotych)
Środki trwałe i środki trwałe w budowie | Grunty i budynki | Urządzenie techniczne i maszyny | Środki transportu | Zbiory Gabinetu Numizmatycznego | Inne | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość brutto w roku bieżącym | |||||||
Wartość brutto na początek okresu | 37 299 | 69 194 | 5 049 | 1 182 | 159 404 | 11 732 | 283 860 |
Nabycie | 4 | 14 431 | 14 435 | ||||
Przemieszczenie ze środków trwałych w budowie | 3 272 | 5 748 | 156 | 4 982 | -14 158 | ||
Zbycie / Likwidacja | 581 | 2 433 | 391 | 73 | 2 823 | 6 301 | |
Wartość brutto na koniec okresu | 39 990 | 72 513 | 4 814 | 1 182 | 164 313 | 9 182 | 291 994 |
Skumulowana amortyzacja w roku bieżącym | |||||||
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu w tym: | 10 047 | 50 836 | 3 093 | 94 961 | 158 937 | ||
Amortyzacja za okres | 1 209 | 3 051 | 773 | 12 460 | 17 493 | ||
Odpis z tytułu utraty wartości za okres | 913 | 913 | |||||
Zbycie / Likwidacja | 144 | 2 204 | 254 | 72 | 2 674 | ||
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 11 112 | 51 683 | 3 612 | 107 349 | 913 | 174 669 | |
Skumulowane przeszacowanie w roku bieżącym | |||||||
Skumulowane przeszacowanie na początek okresu w tym: | 13 278 | 13 278 | |||||
Skumulowane przeszacowanie na koniec okresu | 13 278 | 13 278 | |||||
Wartość netto w roku bieżącym | |||||||
Wartość netto na początek okresu | 27 252 | 18 358 | 1 956 | 14 460 | 64 443 | 11 732 | 138 201 |
Wartość netto na koniec okresu | 28 878 | 21 830 | 1 202 | 14 460 | 56 964 | 8 269 | 130 603 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zmiany stanów wartości niematerialnych w roku 2021
Dane na dzień 31.12.2021(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dane na dzień 31.12.2020(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zmiany stanów praw do użytkowania środków trwałych w roku 2021 (MSSF 16):
Dane na dzień 31.12.2021(w tysiącach złotych)
Dane na dzień 31.12.2020(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zmiany stanów praw do użytkowania wartości niematerialnych w roku 2021 (MSSF 16):
Dane na dzień 31.12.2021(w tysiącach złotych)
Dane na dzień 31.12.2020(w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Wartości niematerialne – wartość netto (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
8 328 | 8 255 | |
4 884 | 4 950 | |
565 | 895 | |
13 778 | 14 101 | |
5 420 | 4 544 | |
5 420 | 4 544 | |
19 198 | 18 645 |
Nieruchomości inwestycyjne na dzień 31 grudnia 2021 roku obejmują głównie następujące obiekty:
-„Browar Junga” – obiekt przy ul. Waliców 9;
-mieszkania przy ul. Łuckiej;
-lokale użytkowe w budynku Mennica Residence I i II, przy ulicy Grzybowskiej 43A;
-lokale usługowe przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.
Na dzień bilansowy nie istniały ograniczenia w rozporządzaniu posiadanymi nieruchomościami inwestycyjnymi.
Okres ekonomicznej użyteczności nieruchomości inwestycyjnych oraz stawki amortyzacyjne są zgodne z przyjętymi zasadami dotyczącymi środków trwałych.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zmiana stanu prawa do użytkowania nieruchomości inwestycyjnych (MSSF 16):
Zmiana stanu praw do użytkowania nieruchomości inwestycyjnych (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Wartość brutto na początek okresu | 1 902 | |
Wartość brutto nieruchomości inwestycyjnych | ||
Transfer z zapasów | 47 | 1 159 |
Transfer z wartości niematerialnych | 743 | |
Zwiększenia w roku obrotowym | 396 | |
Wartość brutto na koniec okresu | 2 345 | 1 902 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości | ||
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 45 | |
Transfer z wartości niematerialnych | 45 | |
Amortyzacja za okres | 57 | |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 102 | 45 |
Wartość netto na początek okresu | 1 857 | |
Wartość netto na koniec okresu | 2 243 | 1 857 |
Nieruchomości inwestycyjne – wartość netto (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Nieruchomości inwestycyjne własne | ||
Wartość netto na koniec okresu | 48 492 | 45 594 |
Prawa do użytkowania nieruchomości inwestycyjnych | ||
Wartość netto na koniec okresu | 2 243 | 1 857 |
Nieruchomości inwestycyjne razem | 50 736 | 47 451 |
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych wg wycen rzeczoznawców wynosi (w tysiącach złotych)
Wycena w wartości godziwej | Prezentacja w księgach w roku bieżącym | Prezentacja w księgach w roku poprzednim | |
16 557 | 15 797 | 15 493 | |
26 902 | 26 050 | 26 846 | |
Warszawa, ul. Waliców 9 | 4 000 | 4 000 | 2 245 |
Warszawa, ul. Łucka | 3 230 | 2 624 | 2 705 |
Warszawa, ul. Jagiellońska | 2 265 | 2 265 | 162 |
Razem | 52 954 | 50 736 | 47 451 |
Powyższe pomiary wartości godziwej Grupa klasyfikuje na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
2021 rok
(1)Wpływ wyniku osiągniętego przez jednostkę ujmowaną jako inwestycja wyceniana metodą praw własności na wynik skonsolidowany Grupy; wpływ ten jest wprost proporcjonalny do udziału, jaki Grupa posiada w tych jednostkach, tj. w przypadku Mennica Towers GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A ujmowane jest 50% wyniku, w przypadku FIP TFI S.A. – 49,33% wyniku.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Wybrane dane ze sprawozdania finansowego spółki Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. przedstawione zostały w poniższej tabeli:
(w tysiącach złotych) | 2021* | 2020 |
Aktywa trwałe | 1 877 189 | 1 649 784 |
Aktywa obrotowe |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 282 | 14 206 |
Pozostałe aktywa obrotowe | 20 768 | 14 033 |
Aktywa obrotowe razem | 48 050 | 28 239 |
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
Zobowiązania handlowe | 100 414 | 1 274 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | 3 961 | 72 970 |
Zobowiązania krótkoterminowe razem | 104 375 | 74 244 |
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | 293 420 | 285 189 |
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 182 446 | 143 321 |
Kredyty i pożyczki | 497 626 | 456 931 |
Inne |
| 420 |
Zobowiązania długoterminowe razem | 973 492 | 885 861 |
Aktywa netto | 847 371 | 717 918 |
Aktywa netto na początek okresu | 717 918 | 730 640 |
Zysk za okres, w tym: | 129 454 | -12 722 |
wycena nieruchomości do wartości godziwej | 125 737 | -19 837 |
Aktywa netto na koniec okresu | 847 371 | 717 918 |
Udział | 50% | 50% |
Udział wartościowy | 423 686 | 358 959 |
Niezrealizowany zysk osiągnięty na sprzedaży do jednostki stowarzyszonej | -57 453 | -57 453 |
Wartość bilansowa | 366 233 | 301 506 |
Przychody operacyjne, w tym: | 194 740 | 23 366 |
wycena nieruchomości do wartości godziwej (zwiększenie wartości) | 125 737 |
|
Przychody finansowe | 1 079 |
|
Koszty operacyjne, w tym: | 8 987 | 28 555 |
wycena nieruchomości do wartości godziwej (zmniejszenie wartości) |
| 24 490 |
amortyzacja | 998 | 63 |
Koszty finansowe | 27 382 | 17 505 |
Podatek dochodowy | -29 997 | -9 972 |
Zysk / (strata) z działalności kontynuowanej | 129 454 | -12 722 |
Zysk za okres | 129 454 | -12 722 |
Całkowite dochody ogółem | 129 454 | -12 722 |
*na dzień publikacji niniejszego sprawozdania dane niezbadane przez firmę audytorską
Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (SPV) począwszy od roku 2018 wycenia nieruchomości inwestycyjne w budowie w wartości godziwej. Wpływ tej wyceny na wynik finansowy netto za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku wyniósł 125 737 tys. zł.
Grupa Kapitałowa konsoliduje spółkę Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. metodą praw własności. Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne w wysokości poniesionych kosztów.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym skutki wyceny do wartości godziwej, o których mowa powyżej, nie zostały uwzględnione.
W dniu 22 kwietnia 2021 roku spółka Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. uzgodniła warunki brzegowe transakcji nabycia 50% akcji w kapitale zakładowym spółki celowej Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. Podpisany został list intencyjny, zgodnie z którym Mennica Tower przeprowadziła badanie prawne, techniczne oraz finansowe SPV i przystąpiła do negocjacji warunków potencjalnej transakcji oraz niezbędnej dokumentacji transakcyjnej. W dniu 19 lipca 2021 roku Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. złożyła ofertę nabycia 50% akcji spółki Mennica Towers GGH MT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w Warszawie oraz zapewnienia spłaty wyemitowanych przez nią obligacji, oraz nabycia udziałów w spółce GGH MT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przez spółkę zależną Emitenta pod firmą Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower spółka komandytowo-akcyjna („Oferta”). W wyniku realizacji potencjalnej transakcji, Grupa Kapitałowa stałaby się właścicielem 100% akcji w kapitale zakładowym SPV, która jest bezpośrednim właścicielem inwestycji Mennica Legacy Tower, zlokalizowanej w Warszawie przy ul. Prostej 18 i 20. W dniu 20 sierpnia 2021 roku Oferta wygasła, a Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. nie uzyskała stanowiska sprzedającego w jej przedmiocie. Wszelkie negocjacje ze sprzedającym uległy na obecną chwilę zakończeniu.
2021 rok(w tysiącach złotych)
Wartość na początek okresu | Wycena / odsetki / utrata wartości | Nabycie | Przesunięcie z / do pozostałych inwestycji krótkoterminowych | Sprzedaż | Wartość netto na koniec okresu | |
Obligacje Mennica Towers GGH MT | 140 997 | 5 713 | 0 | 0 | 0 | 146 710 |
Razem | 140 997 | 5 713 | 0 | 0 | 0 | 146 710 |
2020 rok(w tysiącach złotych)
Wartość na początek okresu | Wycena / odsetki / utrata wartości | Nabycie | Przesunięcie z / do pozostałych inwestycji krótkoterminowych | Sprzedaż | Wartość netto na koniec okresu | |
Obligacje Mennica Towers GGH MT | 135 530 | 5 466 | 0 | 0 | 0 | 140 997 |
Razem | 135 530 | 5 466 | 0 | 0 | 0 | 140 997 |
W związku z realizacją projektu budowy budynków biurowych Mennica Legacy Tower, spółka zależna od Jednostki Dominującej - Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A., jako akcjonariusz spółki Mennica Towers GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (dalej SPV), zobowiązała się dofinansowywać projekt proporcjonalnie do swoich udziałów kapitałowych w niej, tj. po 50%, w formie wkładu kapitałowego oraz w formie dłużnej, tzn. w formie pożyczek, bądź poprzez obejmowanie emitowanych przez SPV obligacji. Na dzień 31 grudnia 2021 roku spółka Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. nabyła obligacje wyemitowane przez Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. o wartości 146 710 tys. zł.
Z tytułu posiadanych obligacji Spółce Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. przysługuje oprocentowanie za cały okres aż do dnia wykupu, w wysokości WIBOR 3M z dnia pokwitowania odbioru poszczególnych odcinków zbiorowych obligacji, powiększone o marżę odsetkową.
Spółka Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada obligacje dwudziestu jeden emisji. Spółka objęła obligacje jako formę inwestycji i na bieżąco monitoruje ryzyko kredytowe z tym związane. Ryzyko to nie uległo zmianie od momentu początkowego ujęcia obligacji. Obligacje
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
nie są zabezpieczone, jednak Spółka jest akcjonariuszem spółki emitującej obligacje, jak również ją współkontroluje i przez to ma wpływ na proces inwestycyjny. Zarząd Jednostki Dominującej nie widzi zagrożenia co do zwrotu tej inwestycji.
Grupa w pozycji Pozostałe aktywa trwałe prezentuje głównie wartość części zamiennych do drukarek
i automatów biletowych.
Są to części zamienne będące w dyspozycji serwisantów, którzy zobowiązani są do niezwłocznego usuwania usterek na terenie miast, z którymi Grupa ma podpisane umowy na obsługę systemu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. W przypadku niewywiązania się z terminowego usuwania usterek Grupie mogą zostać naliczone kary umowne. Z tego względu – biorąc pod uwagę konieczność stałego dostępu do części zamiennych przez serwisantów w różnych miastach, jak również dużą zmienność ich stanu – Grupa zrezygnowała z przyjmowania tych aktywów na stan zapasów.
Wartość powyższych aktywów rozliczana jest w czasie proporcjonalnie do okresu trwania kontraktów
z poszczególnymi miastami lub w okresie planowanego zużycia.
Części zamienne, w zależności od okresu, w którym jest planowane ich rozliczenie w koszty, prezentowane są w niniejszym sprawozdaniu finansowym w następujących pozycjach:
Pozycja w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
879 | 1 109 | |
1 023 | 783 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
(w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
31 837 | 21 834 | |
85 773 | 80 668 | |
77 717 | 74 451 | |
1 782 | 1 666 | |
34 967 | 87 546 | |
4 566 | 55 971 | |
działalność deweloperska - MSSF 16 (1) | 213 | |
258 605 | 187 714 | |
90 934 | 97 483 | |
62 147 | 66 816 | |
411 182 | 377 762 | |
6 539 | 8 402 | |
417 721 | 386 164 |
Zapasy (w tysiącach złotych) | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Pozostałe koszty i przychody operacyjne dotyczące zapasów ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | ||
Pozostałe przychody operacyjne (rozwiązanie odpisów, różnice inwentaryzacyjne, odzysk kruszców z likwidacji zapasów) | 3 173 | 3 066 |
Pozostałe koszty operacyjne (utworzenie odpisów, różnice inwentaryzacyjne, likwidacja zapasów nieprzydatnych) | 2 291 | 3 068 |
Razem koszt zapasów ujęty w rachunku zysków i strat | 882 | -2 |
Grupa dokonuje odpisów aktualizujących wartość nierotujących zapasów do cen sprzedaży netto możliwych do uzyskania. W przypadku zapasów z kruszcu (Au, Ag) cena sprzedaży odpowiada cenie kruszcu na dzień bilansowy. W przypadku zapasów niekruszcowych cena sprzedaży odpowiada cenie metali nieszlachetnych. Przy dokonywaniu odpisów Grupa uwzględnia rotację zapasu, wskaźniki wystarczalności oraz przewidywania, co do sprzedaży.
(1)Spółka Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A. prezentuje w zapasach aktywo z tytułu wyceny prawa użytkowania wieczystego gruntu według MSSF 16. Aktywo prezentowane jest w poszczególnych pozycjach zapasów proporcjonalnie do powierzchni gruntu. W Produkcji w toku prezentowane jest aktywo dotyczące aktualnie budowanych etapów (S2S3, R2R3 i R1), w Wyrobach gotowych – aktywo dotyczące oddanego do użytkowania budynku S1. Pozostała część aktywa prezentowana jest w Towarach. W przypadku rozpoczęcia kolejnego etapu inwestycji wartość aktywa dotyczącego tego etapu zostanie przesunięta do Produkcji w toku. Aktywo z tytułu MSSF 16, prezentowane w Wyrobach
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
gotowych, będzie stanowiło element kosztu wytworzenia produktu w momencie sprzedaży mieszkań i garaży.
(2)Spółka Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A. dokonała w roku 2021 rozliczenia nakładów poniesionych na budowę budynku S1 i w związku z tym zmieniła prezentację z Produkcji w toku na Wyroby gotowe. Spółka dokonuje zmiany prezentacji nakładów z Produkcji w toku na Wyroby gotowe, kiedy spełnione są następujące warunki:
-Uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku;
-Nakłady poniesione na inwestycję są kompletne.
Jednocześnie zmiana prezentacji nie może nastąpić później niż przed podpisaniem pierwszego aktu notarialnego dokumentującego ostateczną sprzedaż mieszkań.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów:
2021 rok
(w tysiącach złotych) | Wartość na początek okresu | Nabycie | Wycena / Odsetki | Przesunięcie z / do pozostałych inwestycji długoterminowych | Sprzedaż / Wykup | Wartość netto na koniec okresu |
Akcje Enea S.A.(1) | 57 360 | 0 | 17 553 | 0 | 17 238 | 57 675 |
Instrumenty pochodne | 822 | 2 095 | 0 | 0 | 822 | 2 095 |
Razem | 58 182 | 2 095 | 17 553 | 0 | 18 060 | 59 770 |
2020 rok
(w tysiącach złotych) | Wartość na początek okresu | Nabycie | Wycena /Odsetki | Przesunięcie z pozostałych inwestycji długoterminowych | Sprzedaż / Wykup | Wartość netto na koniec okresu |
64 288 | 4 993 | -11 921 | 0 | 0 | 57 360 | |
Instrumenty pochodne | 182 | 822 | 0 | 0 | -182 | 822 |
Razem | 64 470 | 5 815 | -11 921 | 0 | -182 | 58 182 |
(1)W roku 2021 roku Mennica Polska S.A. sprzedała 2 mln szt. akcji; wynik na transakcji w kwocie 649 tys. zł zaprezentowany został w nocie 4.5.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Należności handlowe i pozostałe (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
31 315 | 24 500 | |
1 399 | 210 | |
3 303 | 11 763 | |
36 017 | 36 473 |
(1)Na dzień 31 grudnia 2020 roku kwota ta obejmuje m. in. należność Mennicy Polskiej S.A. z tytułu podatku CIT za rok 2013 wraz z odsetkami – 9 006 tys. zł; Spółka, w związku z prowadzoną przez organy skarbowe kontrolą, zmuszona była zapłacić podatek CIT za rok 2013 wraz z odsetkami, aby uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach; po wydaniu korzystnej dla Spółki decyzji przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie, cała ta kwota została zwrócona przez Urząd Skarbowy na rachunek Spółki w dniu 8 stycznia 2021 roku.
Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
3 623 | 4 080 | |
109 | 132 | |
120 | 148 | |
974 | 441 | |
2 639 | 3 623 |
(1)W roku 2021 Grupa wykorzystała odpis na należność od jednego odbiorcy w kwocie 805 tys. zł; Spółka uzyskała decyzję komorniczą o braku ściągalności zadłużenia.
Struktura walutowa należności handlowych przedstawia się następująco:
Należności handlowe według walut (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
24 646 | 22 137 | |
5 895 | 792 | |
774 | 1 571 | |
31 315 | 24 500 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Wiekowanie należności handlowych:
Na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku nie wystąpiły istotne jednostkowo należności handlowe objęte odpisem aktualizującym.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Nadwyżki środków pieniężnych Grupy inwestowane są w krótkoterminowe płynne instrumenty finansowe np. depozyty bankowe. Okresy inwestycji zależą od bieżącego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne. Lokaty krótkoterminowe zakładane są na okresy od jednego dnia do 3 miesięcy. Instrumenty te przynoszą oprocentowanie, którego wysokość zależy od bieżących stóp rynku pieniężnego oraz długości inwestycji.
Spółki Grupy korzystają z usług finansowych banków o ugruntowanej pozycji rynkowej, oferujących zarówno atrakcyjne stawki oprocentowania lokat, jak i konkurencyjne koszty innych produktów bankowych.
Trzy główne banki, w których Grupa lokuje środki pieniężne to banki, które przez agencję ratingową Fitch oceniane są na poziomie F1+, F2 oraz A.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Spółka na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 2020 roku nie korzystała z kredytów i pożyczek.
W poniższej tabelach przedstawiono przyznane kredyty bankowe i linie kredytowe według kredytodawców:
Przyznane kredyty bankowe i linie kredytowe
2021 rok (w tysiącach złotych)
Kredytobiorca | Termin spłaty | Łącznie | Kredyt gotówkowy | Gwarancje | |
MPSA, SKA | 2022-11-30 | 55 000 | 30 000 | 55 000 | |
MPSA | 2022-10-31 | 5 154 | 0 | 5 154 | |
Santander Bank Polska SA (2) | MPSA | 2022-05-31 | 32 585 | 0 | 32 585 |
Pekao SA (3) | MPSA | 2022-06-22 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
BGK (4) | MPSA | 2022-12-31 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
BNP Paribas Bank Polska SA (5) | MPSA | 2022-03-04 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
Razem | 217 739 | 155 000 | 217 739 |
2020 rok (w tysiącach złotych)
Kredytobiorca | Termin spłaty | Łącznie | Kredyt gotówkowy | Gwarancje | |
MPSA, SKA | 2021-11-30 | 55 000 | 30 000 | 55 000 | |
DnB Bank Polska SA | MPSA | 2021-08-31 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
Santander Bank Polska SA | MPSA | 2021-05-31 | 32 585 | 0 | 32 585 |
Pekao SA | MPSA | 2021-06-22 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
BGK | MPSA | 2021-10-31 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
Razem | 207 585 | 150 000 | 207 585 |
Wykorzystane kredyty bankowe i linie kredytowe
2021 rok (w tysiącach złotych)
Kredytobiorca | Termin spłaty | Łącznie | Kredyt gotówkowy | Gwarancje | |
MPSA, SKA | 2022-11-03 | 1 025 | 0 | 1 025 | |
DnB Bank Polska SA | MPSA | 2022-10-31 | 3 244 | 0 | 3 244 |
Santander Bank Polska SA (2) | MPSA | 2022-05-31 | 10 895 | 0 | 10 895 |
Pekao SA (3) | MPSA | 2021-06-22 | 0 | 0 | 0 |
BGK (4) | MPSA | 2022-12-31 | 4 348 | 0 | 4 348 |
Razem | 19 512 | 0 | 19 512 |
2020 rok (w tysiącach złotych)
Kredytobiorca | Termin spłaty | Łącznie | Kredyt gotówkowy | Gwarancje | |
MPSA, SKA | 2021-11-30 | 1 966 | 0 | 1 966 | |
DnB Bank Polska SA | MPSA | 2021-08-31 | 1 626 | 0 | 1 626 |
Santander Bank Polska SA | MPSA | 2021-05-31 | 6 728 | 0 | 6 728 |
Pekao | MPSA | 2021-06-22 | 0 | 0 | 0 |
BGK | MPSA | 2021-10-31 | 4 348 | 0 | 4 348 |
Razem | 14 668 | 0 | 14 668 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Maksymalne limity do wykorzystania
2021 rok (w tysiącach złotych)
Kredytobiorca | Termin spłaty | Łącznie | Kredyt gotówkowy | Gwarancje | |
MPSA, SKA | 2022-11-30 | 53 975 | 30 000 | 53 975 | |
DnB Bank Polska SA | MPSA | 2022-10-31 | 0 | 0 | 0 |
Santander Bank Polska SA (2) | MPSA | 2022-05-31 | 21 690 | 0 | 21 690 |
Pekao SA (3) | MPSA | 2022-06-22 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
BGK (4) | MPSA | 2022-12-31 | 45 652 | 45 652 | 45 652 |
BNP Paribas Bank Polska SA (5) | MPSA | 2022-06-18 | 30 000 | 0 | 30 000 |
Razem | 196 317 | 120 652 | 196 317 |
2020 rok (w tysiącach złotych)
Kredytobiorca | Termin spłaty | Łącznie | Kredyt gotówkowy | Gwarancje | |
MPSA, SKA | 2021-11-30 | 53 034 | 30 000 | 53 034 | |
DnB Bank Polska SA | MPSA | 2021-08-31 | 23 374 | 23 374 | 23 374 |
Santander | MPSA | 2021-05-31 | 25 857 | 0 | 25 857 |
Pekao SA | MPSA | 2021-06-22 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
BGK | MPSA | 2021-10-31 | 45 652 | 45 652 | 45 652 |
Razem | 192 917 | 144 026 | 192 917 |
Skróty użyte w kolumnie Kredytobiorca oznaczają:
MPSA – Mennica Polska S.A.
SKA – Mennica Polska Spółka Akcyjna S.K.A
(1)Aneks nr 22 z dnia 29 listopada 2021 roku przedłużył termin obowiązywania limitu do 30 listopada 2022 roku
(2)Aneks nr 12 z dnia 30 czerwca 2021 roku przedłużył termin obowiązywania limitu do 31 maja 2022 roku;
(3)Aneks nr 4 z dnia 22 czerwca 2021 roku przedłużył termin obowiązywania limitu do 22 czerwca 2022 roku;
(4)Aneks nr 14 z dnia 30 grudnia 2021 roku przedłużył termin obowiązywania limitu do 30 grudnia 2022 roku
(5)W dniu 18 czerwca 2021 roku Mennica Polska SA zawarła z BNP Paribas Bank Polska SA umowę wielocelowej linii kredytowej na kwotę 30.000 tys. zł; linia wykorzystana może zostać na finansowanie bieżącej działalności Spółki, wystawianie gwarancji bankowych oraz otwieranie akredytyw dokumentowych i standby; termin udostępnienia linii to 12 miesięcy.
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 11 187 | 10 579 |
Struktura walutowa | ||
W walucie polskiej | 11 187 | 10 579 |
Razem | 11 187 | 10 579 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 64 833 | 69 756 |
Struktura walutowa | ||
W walucie polskiej | 64 833 | 69 756 |
Razem | 64 833 | 69 756 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W pozycji pozostałe zobowiązania finansowe Grupa prezentuje rozrachunki z tytułu transakcji zabezpieczających. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosły one 1 326 tys. zł, na 31 grudnia 2020 roku – 880 tys. zł.
Zobowiązania długoterminowe nie wystąpiły.
(1)Kwota zawiera głównie przedpłaty za zakup złota inwestycyjnego – 66 582 tys. zł;
(2)Przedpłaty na zakup mieszkań w inwestycjach: Mennica Residence II oraz Bulwary Praskie.
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Rezerwa na kary umowne | Rezerwa na koszty wydziałowe | Rezerwa na sprawy sądowe | Pozostałe | Razem | |
92 | 0 | 5 166 | 0 | 5 258 | |
0 | 474 | 5 114 | 1 165 | 6 753 | |
92 | 474 | 0 | 0 | 566 | |
0 | 0 | 10 280 | 1 165 | 11 445 | |
0 | 0 | 10 280 | 1 165 | 11 445 |
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Główne tytuły zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych przedstawiają się następująco:
Długoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
2 256 | 2 411 | |
665 | 850 | |
2 921 | 3 261 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
163 | 165 | |
108 | 149 | |
1 923 | 1 922 | |
3 851 | 3 339 | |
94 | 126 | |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 6 139 | 5 701 |
Główne założenia przyjęte do wyceny były następujące:
Główne założenia przyjęte przy wycenie świadczeń pracowniczych | 2021 | 2020 |
3,9% | 1,5% | |
3,6% | 3% | |
Oczekiwany przeciętny okres zatrudnienia (lata) | 13 | 13 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Kapitał akcyjny Mennicy Polskiej S.A. dzieli się na 51 138 096 akcji na okaziciela, każda o wartości nominalnej
1 zł (jeden złoty), serii A, B, C i D. Każda akcja jest równoważna jednemu głosowi na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy i daje prawo do dywidendy. Akcje są akcjami zwykłymi, nieuprzywilejowanymi, brak jest ograniczeń w dysponowaniu akcjami. Kapitał akcyjny został opłacony w całości.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym nie nastąpiła emisja, spłata nieudziałowych
i kapitałowych papierów wartościowych.
Poniższa nota przedstawia akcjonariuszy posiadających - bezpośrednio lub poprzez podmioty zależne - co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej na dzień przekazania niniejszego raportu.
Grupa nie posiada informacji o istniejących umowach lub innych zdarzeniach, w wyniku których mogą nastąpić zmiany w strukturze akcjonariatu.
Spółki zależne nie posiadają akcji Mennicy Polskiej S.A.
Stan posiadania akcji Spółki dominującej lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące emitenta
Zgodnie z posiadanymi informacjami stan posiadania akcji Mennicy Polskiej S.A. lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące, na dzień przekazania niniejszego raportu przedstawia się następująco:
1.Osoby zarządzające nie posiadają akcji Spółki;
2.Osoby nadzorujące:
-Zbigniew Jakubas - Przewodniczący Rady Nadzorczej: na dzień sporządzenia raportu posiadał 14 947 sztuk akcji; w okresie od przekazania poprzedniego raportu nie nastąpiły zmiany w stanie posiadania akcji.
Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej nie posiadają akcji Spółki Dominującej.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W dniu 1 czerwca 2020 roku Walne Zgromadzenie Mennicy Polskiej S.A., podjęło Uchwałę, w której postanowiło upoważnić Zarząd Mennicy Polskiej S.A. do nabycia przez Spółkę w pełni pokrytych Akcji Własnych Spółki, notowanych na rynku regulowanym – rynku oficjalnych notowań giełdowych prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. – w celu umorzenia w drodze obniżenia kapitału zakładowego Spółki.
Skupionych zostało 50 905 akcji za łączną kwotę 976 tys. zł. Skup akcji został zakończony. W dniu 10 czerwca 2021 roku Walne Zgromadzenie Mennicy Polskiej S.A. podjęło uchwałę o umorzeniu skupionych akcji własnych. W konsekwencji kapitał zakładowy Spółki zostanie obniżony o kwotę 50 905 zł. Umorzenie staje się skuteczne z dniem dokonania wpisu przez KRS. W dniu 9 lutego 2022 roku umorzenie zostało zarejestrowane przez KRS.
W dniu 10 czerwca 2021 roku Walne Zgromadzenie Mennicy Polskiej S.A. podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy z zysku roku 2020 w wysokości 0,70 zł na jedną akcję, tj. w całkowitej kwocie 35 797 tys. zł. Dzień dywidendy ustalony został na 18 czerwca 2021 roku. Zgodnie z Uchwałą dzień wypłaty dywidendy ustalony został następująco:
-24 czerwca 2021 roku – 0,30 zł za jedną akcję, tj. 15 342 tys. zł – dywidenda wypłacona została w terminie;
-24 sierpnia 2021 roku – 0,40 zł za jedną akcję, tj. 20 455 tys. zł.
MSR 29 Sprawozdawczość finansowa w gospodarkach hiperinflacyjnych wymaga, by jednostki, które prowadzą działalność gospodarczą w okresie hiperinflacji, przeliczyły składniki kapitału własnego z zastosowaniem ogólnego wskaźnika inflacji. Skutki przeliczenia powinny być prezentowane ze znakiem minus w pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy „zyski zatrzymane”. Korekta taka ma odzwierciedlać wpływ hiperinflacji na wynik finansowy za dany okres sprawozdawczy. Przyjmuje się, że w Polsce występowała hiperinflacja w latach 1989 – 1996. Zdaniem Zarządu Spółki wątpliwości może budzić ujmowanie w bilansie wspomnianej korekty hiperinflacyjnej jako niepokrytej straty z lat ubiegłych w sytuacji gdy, dotyczy ona zdarzeń z okresu hiperinflacji, a korespondujące z nią zyski zostały podzielone przed datą sporządzenia niniejszego kwartalnego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Dodatkowo, nie jest jasne czy ewentualne ujęcie korekty hiperinflacyjnej powoduje skutki na gruncie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych, dotyczących np. kwoty dywidendy możliwej do wypłaty, kwoty zaliczki na poczet dywidendy czy też warunków kiedy niezbędne jest podjęcie uchwały dotyczącej dalszego istnienia jednostki. W tej sytuacji, zdaniem Zarządu Spółki, ujęcie korekty hiperinflacyjnej bezpośrednio w bilansie mogłoby być mylące dla użytkowników skonsolidowanego sprawozdania finansowego i dlatego odpowiednie kwoty, wskaźniki i sposób przeliczenia, dotyczące korekty hiperinflacyjnej, prezentujemy poniżej.
Przeliczeniu podlegają: kapitał zakładowy, kapitał powstały z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji. Nie przelicza się zysków zatrzymanych (niepodzielonego wyniku z lat ubiegłych), kapitałów zapasowych
i rezerwowych powstałych z podziału zysków w latach ubiegłych oraz nadwyżek z aktualizacji wyceny aktywów. Na dzień przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i w okresie objętym hiperinflacją, w Jednostce Dominującej nie występował kapitał z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji, dlatego poniższe zestawienie prezentuje przeliczenie w celach informacyjnych wyłącznie kapitału zakładowego.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Wartość wg ceny nominalnej | Wskaźniki hiperinflacyjne | Wartość kapitału po przeliczeniu | Różnica korekta hiperinflacji | |
50 000 000 | 2,03 | 101 286 484 | 51 286 484 | |
Grupa zarządza kapitałem poprzez stosowanie zrównoważonej polityki finansowej, której celem jest dostarczanie odpowiednich środków finansowych na rozwój biznesowy przy jednoczesnym zabezpieczeniu właściwej struktury finansowania i płynności finansowej. Przyjęta przez Grupę praktyka zarządzania kapitałem narzuca utrzymywanie dyscypliny finansowej, zapewniając jednocześnie odpowiednią elastyczność niezbędną do zachowania rentownego rozwoju oraz do realizacji dystrybucji zysku wypracowanego przez Grupę. Nie istnieją zewnętrzne ograniczenia w dystrybucji kapitału poza tym, ze zgodnie z Kodeksem spółek handlowych Jednostka Dominująca jest zobowiązana do przekazywania 8% zysków na kapitał zapasowy do czasu osiągnięcia wartości kapitału zapasowego w wysokości 1/3 kapitału akcyjnego. Mennica Polska S.A. zrealizowała ten poziom
w poprzednich latach.
Wysokość kapitałów Jednostki Dominującej możliwych do dystrybuowania na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 437 557 tys. zł.
Grupa monitoruje kapitał za pomocą wskaźnika zadłużenia. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek zadłużenia netto do łącznej wartości kapitału. Zadłużenie netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek (obejmujących bieżące i długoterminowe kredyty i pożyczki wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej), zobowiązań
z tytułu leasingu oraz obligacji (jeżeli występują) pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Łączną wartość kapitału oblicza się jako kapitał własny wykazany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Zadłużenie netto do kapitałów własnych (w tysiącach złotych) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
76 020 | 80 335 | |
51 052 | 48 568 | |
24 968 | 31 767 | |
641 102 | 587 475 | |
3,89 | 5,41 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W odniesieniu do instrumentów finansowych, które po początkowym ujęciu wyceniane są w wartości godziwej tj. do aktywów lub zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, Grupa klasyfikuje zasady pomiaru wartości godziwej wykorzystując poniższą hierarchię odzwierciedlającą wagę danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny:
-Poziom 1: kwotowania (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
-Poziom 2: dane źródłowe inne niż kwotowania zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni (jako ceny) lub pośredni (pochodne cen),
-Poziom 3: dane źródłowe dla aktywów lub zobowiązań, które nie są oparte na obserwowalnych danych rynkowych (dane źródłowe nieobserwowalne).
Poniższa tabela przedstawiają analizę instrumentów finansowych Spółki, które po początkowym ujęciu wyceniane są w wartości godziwej, pogrupowanych w Poziomy 1-3 w zależności od stopnia obserwowalności danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny wartości godziwej.
Wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych na dzień bilansowy w wartości godziwej
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Poziom 1 | Poziom 2 | Razem | |
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 57 360 | 822 | 58 182 |
Razem aktywa wyceniane w wartości godziwej | 57 360 | 822 | 58 182 |
Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 880 | 880 |
Razem zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 880 | 880 |
Aktywa ujęte na poziomie 1 to akcje Enea S.A., będące w posiadaniu Mennicy Polskiej S.A. Na poziomie 2 wykazywane są otwarte pozycje w transakcjach terminowych zabezpieczających wartość kruszcu bądź kurs walutowy, prezentowane przez Mennicę Polska S.A.
W okresach 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 i 2020 roku nie wystąpiły przesunięcia pomiędzy Poziomem 1 i Poziomem 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej oraz nie nastąpiły przesunięcia z/do Poziomu 3.
W sytuacji, gdy instrument finansowy jest notowany na aktywnym rynku – wycena do wartości godziwej jest dokonana według wartości notowania z dnia bilansowego. Instrumenty pochodne natomiast są wyceniane przy zastosowaniu modeli wyceny instrumentów finansowych, przy wykorzystaniu ogólnie dostępnych cen, kursów, stóp procentowych, krzywych forward, kursów kruszców pochodzących z aktywnych rynków.
Spółka nie zmieniła w 2021 roku zasad wyceny instrumentów finansowych, jak też nie wdrożyła nowych zasad zarządzania ryzykiem finansowym.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym oraz w okresie porównawczym nie wystąpiły przesunięcia pomiędzy Poziomem 1 i Poziomem 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej oraz nie nastąpiły przesunięcia z/do Poziomu 3.
Wartość godziwa instrumentów finansowych niewycenianych na dzień bilansowy w wartości godziwej
W odniesieniu do instrumentów finansowych, które nie są na dzień bilansowy wyceniane w wartości godziwej – ich wartość bilansowa nie odbiega znacząco od wartości godziwej głównie z uwagi na fakt, że większość tych instrumentów ma charakter krótkoterminowy lub jest oprocentowana w oparciu o stopę zmienną. Wartość poszczególnych kategorii zaprezentowana została w nocie 9.2
Poniższa nota zawiera informacje o wartości instrumentów finansowych zakwalifikowanych do poszczególnych kategorii instrumentów finansowych wraz z uzgodnieniem tych wartości do kwot wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
1)Akcje Enea S.A. zakupione przez Mennicę Polską S.A., prezentowane zgodnie z przyjętym modelem biznesowym;
2)Obligacje wyemitowane przez Mennica TOWERS GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. nabyte przez Mennicę Polską Spółkę Akcyjną Tower S.K.A.; test SPPI został spełniony, stąd obligacje kwalifikowane są jako wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Poniższa nota zawiera zestawienie kosztów i przychodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych, w tym wynik na odpisach aktualizujących.
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Razem | |
0 | 11 | 0 | 0 | 11 | |
2 975 | 0 | -2 148 | 0 | 827 | |
11 350 | 0 | -12 463 | 0 | -1 113 | |
0 | 7 720 | 0 | 0 | 7 720 | |
0 | 74 | 0 | 2 303 | 2 377 | |
0 | 783 | 0 | 1 828 | 2 611 | |
17 553 | 0 | 0 | 0 | 17 553 |
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Razem | |
0 | 16 | 0 | 0 | 16 | |
Wycena instrumentów pochodnych | 1 488 | 0 | -1 062 | 0 | 426 |
Wynik z rozliczenia instrumentów pochodnych | 6 154 | 0 | -7 765 | 0 | -1 611 |
Przychody / koszty finansowe | |||||
Przychody odsetkowe | 0 | 7 145 | 0 | 0 | 7 145 |
Koszty odsetkowe | 0 | 3 | 0 | 3 041 | 3 044 |
Zyski / straty z różnic kursowych | 0 | 66 | 0 | 153 | 219 |
Wycena | -11 922 | 0 | 0 | 0 | -11 922 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Spółki z Grupy zawierają transakcje na instrumenty pochodne typu forward i swap walutowy (pary walut: PLN/EUR, PLN/USD) oraz future typu cash i future typu carry oparte o cenę metali szlachetnych (złota i srebra).
Wszystkie instrumenty pochodne zawarte są w celach zabezpieczających, przy czym Grupa nie zadecydowała
o wdrożeniu regulacji rachunkowości zabezpieczeń. W związku z tym wszystkie zawarte instrumenty pochodne kwalifikowane są do kategorii wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Wszystkie kontrakty terminowe oparte były na cenach kruszców i/lub cenach walut obcych. W celu wyceny tych instrumentów Grupa stosuje standardowe techniki wyceny, wykorzystujące dane rynkowe z dnia bilansowego, tj. m.in. dane dotyczące notowań walut obcych, stóp procentowych, cen kruszców oraz wyceny kontraktów przedstawione przez brokerów, z którymi Grupa podpisała umowy o współpracy.
Grupa jest narażona na ryzyko finansowe związane przede wszystkim z instrumentami finansowymi emitowanymi lub posiadanymi w ramach działalności operacyjnej i finansowej. Ryzyko to można określić jako ryzyko rynkowe (w skład którego wchodzi ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej i ryzyko cenowe), ryzyko płynności oraz ryzyko kredytowe.
Grupa zarządza ryzykiem finansowym w celu ograniczenia niekorzystnego wpływu zmian kursów walutowych
i cen kruszców, jak również w celu stabilizacji przepływów pieniężnych oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu płynności i elastyczności finansowej.
Grupa jest narażona na ryzyko walutowe, którego źródłem są aktywa i zobowiązania finansowe denominowane w walutach obcych, w szczególności należności i zobowiązania handlowe oraz, w mniejszym zakresie środki pieniężne w walutach obcych. Ryzyko walutowe związane jest również z wyceną zapasów kruszców takich jak złoto czy srebro, których cena rynkowa wyrażona jest w walucie obcej.
Strategia zabezpieczania Grupy, minimalizująca wpływ wahań kursów walutowych, jest ustalana okresowo
i akceptowana przez Zarząd Mennicy Polskiej S.A. i zarządy spółek zależnych.
W ramach obowiązującej polityki zabezpieczeń, Grupa zabezpiecza ryzyko walutowe wykorzystując forwardy
i swapy walutowe, które pozwalają zamienić kwotę kapitału denominowanego w walucie obcej na kwotę wyrażoną w złotych. W rezultacie zyski/straty kursowe na instrumencie pochodnym kompensują straty/zyski kursowe na pozycji zabezpieczanej. W efekcie zastosowania zabezpieczeń, zmienność kursów walutowych ma ograniczony wpływ na rachunek zysków i strat.
Dodatkowo w Grupie występują zarówno zakupy, jak i sprzedaż w walutach obcych, a w konsekwencji zobowiązania i należności w walutowe, co pozwala częściowo zminimalizować ryzyko walutowe. Grupa utrzymuje środki pieniężne oraz lokaty w walutach obcych.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Wartość instrumentów finansowych wyrażonych w walutach obcych, w podziale na waluty została przedstawiona w notach 6.3, 6.4, 7.1 oraz 7.2.
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Ekspozycja na ryzyko walutowe | Wrażliwość na zmianę kursu waluty obcej względem PLN +10% | Wrażliwość na zmianę kursu waluty obcej względem PLN -10% | |
6 669 | 667 | -667 | |
839 | 84 | -84 | |
10 795 | 1 080 | -1 080 | |
-3 287 | -329 | 329 |
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Ekspozycja na ryzyko walutowe | Wrażliwość na zmianę kursu waluty obcej względem PLN +10% | Wrażliwość na zmianę kursu waluty obcej względem PLN -10% | |
Należności handlowe | 2 363 | 236 | -236 |
Środki pieniężne | 6 016 | 602 | -602 |
Zobowiązania handlowe | 5 723 | 572 | -572 |
Razem | 2 656 | 266 | -266 |
Analizy wrażliwości w tabeli powyżej dokonano w oparciu o następujące założenia:
-roczny horyzont,
-nie uwzględniano wpływu podatku dochodowego.
Ryzyko stopy procentowej jest to ryzyko, że wartość godziwa albo przyszłe przepływy z instrumentu finansowego zmienią się wraz ze zmianą wysokości stóp procentowych. Grupa jest narażona na ryzyko stóp procentowych, ponieważ posiada środki pieniężne, które przynoszą dochód odsetkowy, jak też Grupa zaciąga zobowiązania oprocentowane według stóp zmiennych. Grupa nie stosuje instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej.
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Ekspozycja na ryzyko stopy procentowej | Wrażliwość na zmianę stopy procentowej +1p.p. | Wrażliwość na zmianę stopy procentowej -1p.p. | |
51 052 | 506 | -506 | |
51 052 | 506 | -506 |
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Ekspozycja na ryzyko stopy procentowej | Wrażliwość na zmianę stopy procentowej +1p.p. | Wrażliwość na zmianę stopy procentowej -1p.p. | |
Środki pieniężne | 48 568 | 485 | -485 |
Razem | 48 568 | 485 | -485 |
Analizy wrażliwości w tabeli powyżej dokonano w oparciu o następujące założenia:
-roczny horyzont,
-nie uwzględniano wpływu podatku dochodowego,
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
-lokaty, których oprocentowanie jest stałe lecz jest negocjowane na każdy moment założenia lokaty,
z uwagi na ich krótkoterminowy charakter zostały zaliczone do aktywów finansowych oprocentowanych stopą zmienną,
-w przypadku instrumentów oprocentowanych stopą stałą – nie pokazywano wpływu zmiany stopy procentowej na wynik finansowych, ponieważ żaden z tych instrumentów nie jest wyceniany
w wartości godziwej.
Z uwagi na fakt, że Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń – żadne zmiany z tytułu ryzyka stopy procentowej związanego z instrumentami finansowymi nie są odnoszone w kapitał własny.
Ryzyko cenowe jest to ryzyko, że wartość godziwa albo przyszłe przepływy z instrumentu finansowego zmienią się wraz ze zmianą wysokości cen. Grupa jest narażona na ryzyko cenowe związane z posiadanymi akcjami: na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiada akcje spółki niepowiązanej tj. Enea S.A. Grupa jest narażona na ten typ ryzyka również ze względu na fakt, że posiada otwarte instrumenty pochodne, których cena może ulec zmianie.
Analizy wrażliwości w tabeli powyżej dokonano w oparciu o następujące założenia:
-roczny horyzont,
-nie uwzględniano wpływu podatku dochodowego,
-pominięto wpływ instrumentów finansowych, których wartość na dzień bilansowy oraz na koniec okresu porównawczego nie była znacząca,
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)
Ekspozycja na ryzyko cenowe | Wrażliwość na zmianę ceny +10% | Wrażliwość na zmianę ceny -10% | |
57 675 | 5 768 | -5 768 | |
768 | 77 | -77 | |
58 443 | 5 844 | -5 844 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)
Ekspozycja na ryzyko cenowe | Wrażliwość na zmianę ceny +10% | Wrażliwość na zmianę ceny -10% | |
Instrumenty finansowe – akcje Enea S.A. | 57 360 | 5 736 | -5 736 |
Instrumenty pochodne | -58 | -6 | 6 |
Razem | 57 302 | 5 730 | -5 730 |
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko, że kontrahent nie dopełni zobowiązań umownych, w wyniku czego Grupa poniesie straty finansowe. Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie (np. przedpłaty, gwarancje, kaucje) jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Narażenie Grupy na ryzyko wiarygodności kredytowej kontrahentów jest stale monitorowane, a zagregowaną wartość zawartych transakcji rozkłada się na zatwierdzonych kontrahentów. Kontrolę ryzyka kredytowego umożliwiają ustalane limity kredytowe.
Grupa definiuje narażenie na ryzyko kredytowe jako sumę nieotrzymanych należności z tytułu dostaw i usług. Maksymalny poziom narażenia na ryzyko kredytowe stanowi saldo należności z tytułu dostaw i usług, tj. na dzień 31 grudnia 2021 roku – 31 315 tys. zł, a na dzień 31 grudnia 2020 roku 24 500 tys. zł.
Ryzyko kredytowe związane z należnościami handlowymi Grupy oceniane jest jako umiarkowane. Na dzień bilansowy pięć należności o najwyższej wartości stanowi 29,22% salda należności handlowych.
Poniższa tabela przedstawia pięciu kontrahentów o największych saldach należności na dzień bilansowy i ich udział w należnościach handlowych Grupy.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
9,24% | 21,81% | |
7,82% | 10,11% | |
Kontrahent 3 | 6,81% | 7,90% |
Kontrahent 4 | 2,68% | 7,41% |
Kontrahent 5 | 2,67% | 6,01% |
Razem | 29,22% | 53,24% |
Grupa posiada jednego kontrahenta, z którym obroty za rok 2021 przekroczyły 10% przychodów netto ze sprzedaży Grupy Kapitałowej (12,71%). W roku 2020 Grupa miała również jednego kontrahenta, z którym obroty przekroczyły 10% przychodów netto (14,81%).
W przypadku należności z tytułu innych instrumentów finansowych niż należności handlowe tj. głównie z tytułu środków pieniężnych oraz instrumentów pochodnych Grupa obniża ryzyko poprzez dywersyfikację współpracy
z bankami oraz lokowanie środków pieniężnych w instytucjach finansowych o stabilnej sytuacji finansowej.
Wartości instrumentów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe prezentują noty 6.2, 6,3 oraz w zakresie instrumentów pochodnych nota 9.2. Wartość instrumentów finansowych wykazanych w notach reprezentuje maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy.
Ryzyko płynności jest to ryzyko wystąpienia trudności w spłacie zobowiązań finansowych. Proces zarządzania ryzykiem płynności w Grupie polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, analizie poziomu
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
aktywów płynnych w relacji do przepływów pieniężnych, monitorowaniu wskaźników płynności opartych na pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej oraz utrzymywaniu dostępu do różnych źródeł finansowania,
w tym do rezerwowych linii kredytowych.
Nadwyżki środków pieniężnych Grupy inwestowane są w krótkoterminowe płynne instrumenty finansowe – głównie lokaty bankowe. Grupa zarządza ryzykiem płynności również przez utrzymywanie otwartych
i niewykorzystanych linii kredytowych, które tworzą rezerwę płynności i zabezpieczają wypłacalność
i elastyczność finansową. Wartość niewykorzystanych linii kredytowych przedstawiono w nocie 7.1. Ryzyko płynności jest regularnie mierzone i monitorowane przez Grupę przy wykorzystaniu wskaźników płynności oraz analizy terminów wymagalności niezdyskontowanych umownych przepływów z tytułu zobowiązań finansowych Grupy.
Wskaźniki płynności przedstawione w poniższej nocie:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
558 026 | 520 998 | |
261 657 | 280 972 | |
213 | 185 | |
196 317 | 192 917 | |
Wskaźnik płynności w % po uwzględnieniu linii kredytowych | 288 | 254 |
Analiza wymagalności dla pozostających do zapłaty niezdyskontowanych umownych przepływów z tytułu zobowiązań finansowych Grupy została przedstawiona poniżej. Kwoty w walucie zostały przeliczone po średnim kursie NPB z dnia bilansowego, natomiast płatności odsetkowe z tytułu zobowiązań o zmiennym oprocentowaniu ustalono według stopy obowiązującej w ostatnim okresie odsetkowym obowiązującym przed dniem bilansowym. Zobowiązania płatne na żądanie – wykazywane są w zobowiązaniach płatnych do 1 roku a zobowiązania płatne w dowolnym terminie w zależności od uznania Grupy – w terminie oczekiwanej zapłaty.
Dane na dzień 31.12.2021 (w tysiącach złotych)4 000
Zobowiązania | Zobowiązania | Zobowiązania pozostałe | Razem | |
174 629 | 76 020 | 933 | 251 582 | |
174 629 | 1 538 | 933 | 177 100 | |
0 | 1 348 | 0 | 1 348 | |
0 | 3 135 | 0 | 3 135 | |
0 | 69 998 | 0 | 69 998 | |
0 | 74 482 | 0 | 74 482 | |
174 629 | 76 020 | 933 | 251 582 |
Dane na dzień 31.12.2020 (w tysiącach złotych)4 000
Zobowiązania | Zobowiązania | Zobowiązania pozostałe | Razem | |
182 130 | 80 335 | 2 896 | 265 361 | |
Do 1 roku | 182 130 | 1 845 | 2 896 | 186 871 |
1-2 lata | 0 | 1 353 | 0 | 1 353 |
2-5 lat | 0 | 3 532 | 0 | 3 532 |
powyżej 5 lat | 0 | 73 605 | 0 | 73 605 |
Razem długoterminowe | 0 | 78 490 | 0 | 78 490 |
Razem | 182 130 | 80 335 | 2 896 | 265 361 |
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Zgodnie z najlepszą wiedzą Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 31 grudnia 2021 i 2020 roku nie występują nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów, które mogą mieć istotny wpływ na bieżącą lub przyszłą sytuację finansową Grupy.
Gwarancje
(w tysiącach złotych)4 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Do 12 miesięcy (krótkoterminowe) | 6 328 | 12 903 |
Powyżej 12 miesięcy (długoterminowe) | 13 185 | 1 765 |
Razem | 19 512 | 14 668 |
Gwarancje te wystawione zostały jako zabezpieczenia przetargowe oraz zabezpieczenia wykonania kontraktów handlowych. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie zaszły przesłanki wykorzystania powyższych gwarancji.
Zarząd - wynagrodzenie otrzymane lub należne (w tysiącach złotych)4 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
1 081 | 1 856 | |
768 | 475 | |
Katarzyna Budnicka | 461 | 72 |
Razem Zarząd | 2 310 | 2 403 |
Powyższe dane zawierają informacje o wynagrodzeniach wypłaconych przez wszystkie podmioty Grupy Kapitałowej.
W okresach 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 i 2020 roku Grupa nie zawarła żadnych znaczących transakcji z Członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A. lub ich małżonkami, krewnymi lub powinowatymi w linii prostej do drugiego stopnia lub związanymi z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli, bądź z innymi osobami, z którymi mają osobiste powiązania. Grupa nie udzieliła takim osobom żadnych pożyczek, zaliczek ani gwarancji.
Ponadto w okresach 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 i 2020 roku Grupa nie zawarła żadnych znaczących transakcji ze spółkami kontrolowanymi lub współkontrolowanymi przez Członków Zarządu lub Rady
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A. lub przez ich małżonków, krewnych lub powinowatych w linii prostej do drugiego stopnia lub związanych z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli, bądź przez inne osoby, z którymi mają osobiste powiązania.
W Grupie występują transakcje wzajemne, które jednak podlegają wyłączeniom w sprawozdaniu skonsolidowanym.
Grupa posiada obligacje o wartości 146 710 tys. zł wyemitowane przez Mennica Towers GGH MT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A., które nie podlegały wyłączeniu w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Grupa dokonywała również transakcji z podmiotami powiązanymi osobowo z Grupą. Wartość netto tych transakcji w roku 2021 wyniosła (w tysiącach złotych):
Rodzaj transakcji | Zakup | Sprzedaż |
Transakcje dotyczące metali szlachetnych |
| 840 |
Najem | 998 | 10 |
Prowizje | 448 |
|
Pełnienie funkcji inwestora zastępczego | 2 273 |
|
Usługi ochrony |
| 108 |
Pozostałe |
| 54 |
Razem | 3 719 | 1 012 |
Wszystkie transakcje w ramach Grupy Kapitałowej dokonywane były na warunkach rynkowych.
Działalność Grupy Kapitałowej nie charakteryzuje się sezonowością lub cyklicznością.
W roku 2021 wynagrodzenie firmy audytorskiej składało się z następujących pozycji:
Tytuł | Wartość wynagrodzenia (w tysiącach złotych) |
Przegląd i badanie sprawozdania jednostkowego MPSA oraz spółek zależnych i stowarzyszonych | 220 |
Przegląd i badanie sprawozdania skonsolidowanego | 45 |
Pozostałe usługi atestacyjne (ocena zgodności rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego sporządzonego w Jednolitym Europejskim Formacie Raportowania oraz ocena sprawozdania o wynagrodzeniach) | 40 |
Razem | 305 |
W roku 2020 firma audytorska wykonała dla Grupy usługi w zakresie przeglądu i badania sprawozdania jednostkowego, skonsolidowanego oraz w zakresie badania sprawozdań spółek zależnych, a także w zakresie oceny sprawozdania o wynagrodzeniach. Łączne wynagrodzenie z tych tytułów wyniosło 205 tys. zł.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Dywersyfikacja działalności Grupy pozwala minimalizować negatywne skutki finansowe wpływu pandemii na jej wyniki. Wpływ na poszczególne gałęzie jest różny ale można stwierdzić, że skutki się wzajemnie kompensują.
Negatywny wpływ COVID-19 nadal widoczny jest w segmencie płatności elektronicznych. Ograniczenia wprowadzone w poruszaniu się i korzystaniu z transportu publicznego szybko przełożyły się na znaczący spadek przychodów, co przy charakterystycznym dla tej działalności wysokim poziomie kosztów stałych, przełożyło się na negatywne wyniki w tej części działalności. Spółka już w roku 2020 podjęła wiele działań optymalizujących strukturę kosztową w tym obszarze, które znacząco kompensują negatywne skutki utraty sprzedaży spowodowanej epidemią COVID-19.
Segmentem, na który pandemia wciąż ma pozytywny wpływ jest działalność mennicza, a dokładniej sprzedaż złota inwestycyjnego. Wzrost sprzedaży w 2021 roku, w stosunku roku 2020, a jeszcze w większym stopniu w porównaniu do roku 2019, jest w dużej mierze napędzany kryzysem wywołanym przez COVID-19. Niepewna sytuacja gospodarcza na świecie spowodowała znaczący wzrost popytu na ten kruszec. Ten wzrost sprzedaży oraz osiągnięty na niej wynik pozwala kompensować straty w segmencie płatności elektronicznych.
W działalności deweloperskiej COVID-19, poza spowolnionymi działaniami urzędów, miał niewielki wpływ na obecnie prowadzone projekty. W roku 2021 roku, po długotrwałych procedurach, uzyskano pozwolenia na budowę kolejnych etapów w inwestycji Bulwary Praskie przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie (budynki S2, S3, R2, R3 i R1). Kontynuowano podpisywanie aktów notarialnych w ramach projektu „Mennica Residence” oraz w projekcie Bulwary Praskie.
Zarząd Mennicy Polskiej S.A. nie odnotował zauważalnego wpływu na łańcuch dostaw w obszarze działalności Grupy Kapitałowej. Produkcja w działalności menniczej prowadzona jest bez zakłóceń, z zapewnieniem dodatkowych środków bezpieczeństwa i higieny.
W dniu 9 lutego 2022 roku KRS zarejestrował umorzenie skupionych akcji własnych – szczegóły opisane zostały w nocie 8.2.
Wpływ wojny w Ukrainie na działalność Grupy Kapitałowej Mennicy Polskiej S.A.
Mennica Polska w ramach segmentu menniczego, realizuje między innymi sprzedaż monet na rynki zagraniczne. Jednym z ważniejszych kierunków tej sprzedaży są kraje Europy Wschodniej, takie jak w szczególności Ukraina, Rosja, Białoruś. W kontekście obecnej sytuacji (wojna w Ukrainie oraz sankcje gospodarcze nakładane na Rosję), sprzedaż do tych krajów ulegnie praktycznie całkowitemu zawieszeniu. Pod względem przychodów ze sprzedaży w 2021 roku sprzedaż do wskazanych wyżej krajów stanowiła jednak zaledwie 0,3% przychodów ogółem Grupy Kapitałowej, 0,4% przychodów segmentu menniczego oraz 11,2% przychodów ze sprzedaży zagranicznej. Powyższe wskaźniki świadczą o dość łagodnym wpływie tej sytuacji z punktu widzenia globalnej utraty przychodów.
Sytuacja w Ukrainie oraz sankcje nakładane na Rosję powodują również zawirowania w obszarze dostaw krążków do monet obiegowych, które nabywane są między innymi od kontrahentów z Rosji. Jednakże z uwagi na dużą dywersyfikację dostawców w tym obszarze, Mennica ma możliwość pozyskiwania dostaw z innych kierunków. Aktualnie nie ma żądnych zagrożeń w pozyskiwaniu materiałów produkcyjnych dla bieżących projektów.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Innym znaczącym ryzykiem, w dużym stopniu związanym z wojną oraz sankcjami, są rosnące ceny materiałów do produkcji, kosztów transportu oraz energii. Mennica minimalizuje negatywne skutki tego ryzyka przez dywersyfikację dostaw oraz stosowanie innych mechanizmów zabezpieczających koszty nabywanych surowców.
Innym istotnym obszarem, na który konflikt w Ukrainie ma negatywny wpływ jest segment działalności deweloperskiej. Niepewność związana z obawami o eskalację konfliktu militarnego na inne kraje świata powoduje, że znacząca część potencjalnych nabywców mieszkań może się wstrzymywać z decyzjami zakupowymi dopóki sytuacja się nie ustabilizuje. Czynnikiem mającym negatywny wpływ na ten rynek są również rosnące stopy procentowe, będące pochodną rosnącej (między innymi z uwagi na obecną sytuację na świecie) inflacji. Na moment sporządzenia niniejszego sprawozdania w ramach realizowanych przedsięwzięć deweloperskich spośród łącznej ilości 321 lokali będących w toku budowy, sprzedanych zostało już ponad 43% mieszkań.
Negatywne skutki sytuacji związanej z wojną w Ukrainie dla wyniku finansowego Grupy Kapitałowej Mennicy są jednak z powodzeniem rekompensowane przez dynamicznie rosnącą sprzedaż złota inwestycyjnego w postaci sztabek lub monet bulionowych. Obawy przed eskalacją wojny oraz ogólna sytuacja niepewności zawsze powodowała wzrost popytu na złoto inwestycyjne. Jest ono postrzegane jako dobre zabezpieczenie zarówno przed rosnącą inflacją, jak i w szczególności przed sytuacją zagrożenia działaniami wojennymi, w tym również na wypadek konieczności migracji.
Mennica Polska S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku
Podpisy wszystkich członków Zarządu Jednostki Dominującej Mennica Polska S.A.
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
28 marca 2022 roku | Grzegorz Zambrzycki | Prezes Zarządu | |
28 marca 2022 roku | Katarzyna Budnicka | Członek Zarządu | |
28 marca 2022 roku | Artur Jastrząb | Członek Zarządu Dyrektor ds. Finansowych |
Podpis osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
28 marca 2022 roku | Małgorzata Lis-Wąsowska | Z-ca Dyrektora ds. Finansowych Główny Księgowy Prokurent |