GRUPA KAPITAŁOWA DOM DEVELOPMENT S.A.
SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK ZAKOŃCZONY
31 GRUDNIA 2022 ROKU
Sporządzone zgodnie
z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
SPIS TREŚCI
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku, na które składa się:
skonsolidowany bilans sporządzony na dzień 31 grudnia 2022 roku,
skonsolidowany rachunek zysków i strat za okres dwunastu miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku,
skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres dwunastu miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku,
skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych, za okres dwunastu miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku,
skonsolidowane zestawienie zmian w kapitale własnym za okres dwunastu miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku,
dodatkowe informacje i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
zostało sporządzone oraz zatwierdzone przez Zarząd Dom Development S.A. w dniu 15 marca 2023 roku.
Zarząd Dom Development S.A. oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy, niniejsze roczneskonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022 i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej Dom Development S.A. oraz jej wynik finansowy.
Jarosław Szanajca Prezes Zarządu | ||
Leszek Stankiewicz Wiceprezes Zarządu | Małgorzata Kolarska Wiceprezes Zarządu | |
Mikołaj Konopka Członek Zarządu | Terry R. Roydon Członek Zarządu | |
AKTYWA | Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa trwałe | |||
Wartości niematerialne | 7.6 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 7.7 | ||
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 7.21 | ||
Należności długoterminowe | 7.8 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | |||
Pozostałe aktywa długoterminowe | |||
AKTYWA TRWAŁE RAZEM | |||
Aktywa obrotowe | |||
Zapasy | 7.9 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 7.10 | ||
Pozostałe aktywa obrotowe | 7.11 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | 7.32 | ||
Krótkoterminowe aktywa finansowe | 7.12 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 7.13 | ||
AKTYWA OBROTOWE RAZEM | |||
AKTYWA RAZEM |
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kapitał własny | |||
Kapitał zakładowy | 7.14 | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 7.15 | ||
Pozostałe kapitały (kapitał zapasowy) | |||
Kapitał rezerwowy z wyceny zabezpieczeń przepływów pieniężnych | |||
Kapitał rezerwowy z tytułu obowiązku wykupu udziałów niekontrolujących | ( | ||
Kapitał rezerwowy z obniżenia kapitału akcyjnego | |||
Niepodzielony wynik finansowy | |||
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Udziały niekontrolujące | |||
KAPITAŁ WŁASNY RAZEM | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Kredyty – część długoterminowa | 7.18 | ||
Obligacje – część długoterminowa | 7.19 | ||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 7.21 | ||
Rezerwy długoterminowe | 7.22 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu - część długoterminowa | 7.24 | ||
Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 7.23 | ||
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE RAZEM | |||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw, usług i podatków oraz pozostałe zobowiązania | 7.25 | ||
Kredyty – część krótkoterminowa | 7.18 | ||
Obligacje – część krótkoterminowa | 7.19 | ||
Zobowiązania z tytułu odsetek od kredytów i obligacji | 7.20 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu - część krótkoterminowa | 7.24 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | 7.32 | ||
Rezerwy krótkoterminowe | 7.26 | ||
Przychody przyszłych okresów | 7.27 | ||
ZOBOWIĄZANIA RAZEM | |||
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA RAZEM |
Wszystkie kwoty w tysiącach złotych.
Nota | Rok zakończony 31.12.2022 | Rok zakończony 31.12.2021 | |
Przychody ze sprzedaży | 7.34 | ||
Koszt własny sprzedaży | 7.34 | ( | ( |
Zysk brutto ze sprzedaży | 7.34 | ||
Koszty sprzedaży | 7.35 | ( | ( |
Koszty ogólnego zarządu | 7.35 | ( | ( |
Pozostałe przychody operacyjne | 7.37 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 7.38 | ( | ( |
Zysk na działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 7.39 | ||
Koszty finansowe | 7.40 | ( | ( |
Zysk brutto | |||
Podatek dochodowy | 7.32 | ( | ( |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | |||
Zysk netto z działalności zaniechanej *) | |||
Zysk netto | |||
Zysk netto przypadający na: | |||
Akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Udziały niekontrolujące | ( | ||
Zysk na jedną akcję zwykłą przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Podstawowy (w PLN) | 7.31 | ||
Rozwodniony (w PLN) | 7.31 |
Wszystkie kwoty w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej.
Rok zakończony 31.12.2022 | Rok zakończony 31.12.2021 | ||
Zysk netto | |||
Inne całkowite dochody: |
| ||
Zmiana netto z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych | |||
Pozycje, które będą odniesione do rachunku zysków i strat | |||
Pozycje, które nie będą odniesione do rachunku zysków i strat | |||
Inne całkowite dochody, przed opodatkowaniem | |||
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów, które odniesione będą na rachunek zysków i strat | ( | ( | |
Inne całkowite dochody netto | |||
Całkowite dochody netto | |||
| |||
Całkowite dochody netto przypadające na: |
| ||
Akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Udziały niekontrolujące | ( |
Wszystkie kwoty w tysiącach złotych.
Nota | Rok zakończony 31.12.2022 | Rok zakończony 31.12.2021 | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
Zysk przed opodatkowaniem | |||
Amortyzacja | |||
(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych | ( | ||
(Zysk)/strata na inwestycjach | |||
Koszty/(przychody) finansowe z tytułu odsetek | |||
Koszty z tytułu wyceny programów opcji menedżerskich | |||
Zmiany w kapitale obrotowym: | |||
Zmiany stanu rezerw | |||
Zmiany stanu zapasów | ( | ( | |
Zmiany stanu należności | ( | ( | |
Zmiany stanu zobowiązań krótkoterminowych z wyjątkiem kredytów i obligacji | ( | ||
Zmiany stanu rozliczeń międzyokresowych i przychodów przyszłych okresów | ( | ||
Inne korekty | ( | ||
Środki pieniężne wygenerowane z działalności operacyjnej | |||
Odsetki otrzymane | |||
Odsetki zapłacone | ( | ( | |
Zapłacony podatek dochodowy | ( | ( | |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | |||
Wpłaty z tytułu udzielonych pożyczek | |||
Inne wpływy/(wydatki) z aktywów finansowych | |||
Wydatki z tytułu udzielonych pożyczek | ( | ( | |
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( | |
Nabycie aktywów finansowych i dopłaty do kapitału | ( | ( | |
Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności inwestycyjnej | ( | ( | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
Wpływy z tytułu emisji akcji (realizacje opcji na akcje) | 7.14 | ||
Wpływy z tytułu zaciągniętych kredytów | 7.18 | ||
Wpływy z emisji dłużnych papierów wartościowych | 7.19 | ||
Wydatki z tytułu spłaty kredytów | 7.18 | ( | ( |
Wydatki z tytułu wykupu dłużnych papierów wartościowych | 7.19 | ( | ( |
Wydatki z tytułu podziału zysku (dywidenda) | 7.17 | ( | ( |
Płatność zobowiązań z tytułu umów leasingu | ( | ( | |
Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | ( | ( | |
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | ( | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 7.13 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 7.13 |
Wszystkie kwoty w tysiącach złotych.
Kapitał zakładowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały (kapitał zapasowy) | Kapitał rezerwowy z obniżenia kapitału akcyjnego | Kapitał rezerwowy z tyt. obowiązku wykupu udziałów niekontrol. | Kapitał rezerwowy z wyceny zabezpieczeń przepływów pieniężnych | Niepodzie-lony | Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy | Udziały niekontro-lujące | Kapitał własny razem | |
Saldo na dzień | ( | |||||||||
Podwyższenie kapitału zakładowego w drodze realizacji opcji na akcje (nota 7.14, 7.15) | ||||||||||
Przeniesienie zysku do kapitału zapasowego (nota 7.17) | ( | |||||||||
Dywidenda dla akcjonariuszy (nota 7.17) | ( | ( | ( | |||||||
Utworzenie kapitału rezerwowego z wyceny opcji na akcje (nota 7.43) | ||||||||||
Udziały niekontrolujące i kapitał rezerwowy powstałe w wyniku nabycia spółki zależnej (nota 7.1) | ( | |||||||||
Zysk netto za okres sprawozdawczy | ||||||||||
Inne całkowite dochody netto | ||||||||||
Całkowite dochody netto | ||||||||||
Zwiększenie/(zmniejszenie) kapitału własnego | ( | |||||||||
Saldo na dzień |
Wszystkie kwoty w tysiącach złotych.
Kapitał zakładowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały (kapitał zapasowy) | Kapitał rezerwowy z obniżenia kapitału akcyjnego | Kapitał rezerwowy z tyt. obowiązku wykupu udziałów niekontrol. | Kapitał rezerwowy z wyceny zabezpieczeń przepływów pieniężnych | Niepodzie-lony | Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy | Udziały niekontro-lujące | Kapitał własny razem | |
Saldo na dzień | ( | |||||||||
Podwyższenie kapitału zakładowego w drodze realizacji opcji na akcje | ||||||||||
Przeniesienie zysku do kapitału zapasowego | ( | |||||||||
Dywidenda dla akcjonariuszy (nota 7.17) | ( | ( | ( | |||||||
Utworzenie kapitału rezerwowego z wyceny opcji na akcje (nota 7.43) | ||||||||||
Udziały niekontrolujące i kapitał rezerwowy powstałe w wyniku nabycia spółki zależnej | ( | ( | ||||||||
Zysk netto za okres sprawozdawczy | ( | |||||||||
Inne całkowite dochody netto | ||||||||||
Całkowite dochody netto | ( | |||||||||
Zwiększenie/(zmniejszenie) kapitału własnego | ( | |||||||||
Saldo na dzień | ( |
Wszystkie kwoty w tysiącach złotych.
Nazwa jednostki:
Siedziba:Plac Piłsudskiego 3, 00-078 Warszawa,
Adres zarejestrowania biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Dominującą spółką Grupy Kapitałowej Dom Development S.A. („Grupa”) jest Spółka Akcyjna Dom Development S.A. („Spółka”/„jednostka dominująca”) wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000031483, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Według Polskiej Klasyfikacji Działalności przedmiotem działalności Spółki jest
Spółka jest w większości własnością
Skonsolidowane sprawozdanie najwyższego szczebla sporządzane jest przez Groupe Belleforet S.à r.l.
Strukturę Grupy oraz udział jednostki dominującej w kapitale podstawowym podmiotów należących do Grupy na dzień 31 grudnia 2022 r. prezentuje poniższa tabela:
Państwo | Udział jednostki dominującej w kapitale podstawowym | Udział jednostki dominującej w prawach głosu | Metoda konsolidacji | |
Jednostki zależne | ||||
Dom Development Grunty sp. z o.o. | Polska | 46% | 100% | konsolidacja pełna |
Dom Development Kredyty sp. z o.o. | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Dom Development Wrocław sp. z o.o. | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Dom Land sp. z o.o. | Polska | - | - | konsolidacja pełna |
Euro Styl S.A.*) | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Euro Styl Development sp. z o.o. w likwidacji *) **) | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Mirabelle Investments sp. z o.o. | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Dom Construction sp. z o.o. | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Sento S.A. **) | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Dom Development Kraków sp. z o.o. | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Dom Development Kraków 12 sp. z o.o. ***) | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Issogne Sp. z o.o. | Polska | 100% | 100% | konsolidacja pełna |
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest budowa i sprzedaż nieruchomości mieszkalnych.
Spółka Dom Development Grunty sp. z o.o. (gdzie 46% udziału w kapitale podstawowym posiada jednostka dominująca) jest konsolidowana metodą pełną z uwagi na fakt kierowania jej polityką finansową i operacyjną przez członków zarządu powoływanych przez Dom Development S.A. Przedmiotem działalności tej spółki zależnej jest zakup nieruchomości na potrzeby działalności deweloperskiej Grupy.
Spółka nie posiada udziałów w Dom Land sp. z o.o., jednak poprzez osoby zasiadające w zarządzie tej spółki sprawuje nad nią kontrolę. Spółka Dom Land sp. z o.o. posiada 54% udziałów w Dom Development Grunty sp. z o.o.
Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych a czas ich trwania jest nieograniczony.
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. Grupa nie zaniechała żadnego rodzaju prowadzonej działalności.
W 2022 roku Grupa rozszerzyła swoją działalność na rynku krakowskim poprzez opisane niżej utworzenie spółki Dom Development Kraków Sp. z o.o., akwizycję spółek Grupy BUMA oraz objęcie wszystkich udziałów niekontrolujących w spółce Sento S.A.
Utworzenie spółki Dom Development Kraków Sp. z o.o.
W dniu 1 lutego 2022 roku Spółka utworzyła spółkę Dom Development Kraków Sp. z o.o., z kapitałem zakładowym 5 tys. zł w której objęła 100% udziałów pokrytych gotówką.
Celem powołania spółki Dom Development Kraków Sp. z o.o. jest koncentracja działalności deweloperskiej na rynku krakowskim w jednym podmiocie gospodarczym. Już w pierwszym półroczu 2022 r. Spółka rozpoczęła proces łączenia nabytych spółek deweloperskich z Grupy BUMA (których nabycie opisano poniżej) oraz Grupy Sento ze spółką Dom Development Kraków Sp. z o.o.. Do dnia 31 grudnia 2022 r. zakończono proces połączenia spółek Buma Development 8 Sp. z o.o., Buma Development 20 Sp. z o.o., Buma Development 21 Sp. z o.o., Buma Development 22 Sp. z o.o., Buma Development Sp. z o.o. oraz Buma Management Sp. z o.o. (jako spółek przejmowanych) ze spółką Dom Development Kraków Sp. z o.o. (jako spółka przejmująca). Dom Development Kraków Sp. z o.o. nabyła również część udziałów w Sento S.A. (co opisano poniżej). Proces łączenia kolejnych spółek Grupy na rynku krakowskim ze spółką Dom Development Kraków Sp. z o.o. jest przez Grupę kontynuowany również po dacie bilansowej.
Nabycie spółek Grupy BUMA
W dniu 28 lutego 2022 roku Spółka podpisała umowę sprzedaży z Giovanni Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym z siedzibą w Krakowie (dalej „Sprzedający”), na mocy której Spółka nabyła 100% udziałów w następujących spółkach z Grupy BUMA: Buma Development Sp. z o.o., Buma Management Sp. z o.o., Buma Development 22 Sp. z o.o., Buma Development 21 Sp. z o.o., Buma Development 20 Sp. z o.o., Buma Development 12 Sp. z o.o., Buma Development 8 Sp. z o.o., zaś Dom Construction Sp. z o.o., podmiot w 100% zależny od Spółki, nabyła 100% udziałów w Buma Contractor 1 Sp. z o.o. (dalej „Transakcja”).
Akwizycja ta miała na celu rozszerzenie działalności deweloperskiej przez Grupę Dom Development SA na rynku krakowskim, na którym Grupa działała już poprzez nabytą w połowie 2021 roku Grupę Sento oraz zapewnienie w długim okresie wzrostu skonsolidowanych przychodów i zysków Spółki.
Przed Transakcją zarówno Spółka jak i Grupa nie posiadały żadnych udziałów w wymienionych wyżej spółkach Grupy BUMA.
Wartość Transakcji, wg ostatecznej ceny nabycia (ustalonej w dniu 15 lipca 2022 r. poprzez podpisanie przez strony umowy oświadczenia potwierdzającego wysokość ostatecznej ceny sprzedaży), to 204,2 mln zł, na którą składają się łączna cena sprzedaży udziałów w wymienionych wyżej podmiotach w wysokości 146,1 mln zł (z czego cena za udziały nabyte bezpośrednio przez Spółkę wynosiła 121,2 mln zł, a cena zapłacona przez Dom Construction Sp. z o.o. wynosiła 24,9 mln zł) oraz 58,1 mln zł z tytułu przejęcia pożyczek udzielonych przez Sprzedającego spółkom nabytym w wyniku Transakcji. W skład aktywów spółek będących przedmiotem Transakcji wchodzą m.in. grunty inwestycyjne na terenie Krakowa o potencjale wybudowania 1 370 lokali, projekty w budowie z 224 lokalami oraz 51,4 mln zł środków pieniężnych, przy zadłużeniu z tytułu kredytów bankowych na poziomie 1,9 mln zł.
WARTOŚCI MOŻLIWYCH DO ZIDENTYFIKOWANIA AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ NA DZIEŃ NABYCIA WG WARTOŚCI GODZIWEJ | |
Aktywa: | |
Aktywa trwałe z wyłączeniem aktywa z tytułu podatku odroczonego | 5 144 |
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 4 727 |
Zapasy | 222 617 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe (środki na rachunkach powierniczych otwartych) | 245 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 51 424 |
Pozostałe aktywa obrotowe | 16 097 |
Razem | 300 254 |
Pasywa: | |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 19 478 |
Kredyty, pożyczki – część długoterminowa | 59 392 |
Pozostałe zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 11 597 |
Kredyty, pożyczki – część krótkoterminowa | 625 |
Pozostałe zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 42 715 |
Przychody przyszłych okresów | 20 361 |
Razem | 154 168 |
Aktywa netto w wartości godziwej | 146 086 |
PRZEPŁYW ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH W TRANSAKCJI NABYCIA UDZIAŁÓW | |
Środki pieniężne nabyte przez Grupę (w tym o ograniczonej możliwości dysponowania) | 51 424 |
Środki pieniężne zapłacone za udziały (na podstawie ostatecznej ceny sprzedaży) | (146 086) |
Środki pieniężne wypłacone z tytułu subrogacji pożyczek udzielonych przez Sprzedającego spółkom nabytym w wyniku Transakcji (na podstawie umowy sprzedaży) | (58 085) |
Wypływ środków pieniężnych netto | (152 747) |
Koszty akwizycji
Koszty akwizycji w kwocie 3 614 tys. zł, które były poniesione przez Grupę w związku z ww. Transakcją zostały odniesione bezpośrednio do skonsolidowanego rachunku zysków i strat w pozycji „pozostałe koszty operacyjne”.
Ponadto Spółka zawarła ze Sprzedającym warunkową umowę przedwstępną nabycia 100% udziałów w RSKK Sp. z o.o. za kwotę 9,6 mln zł, zgodnie z którą umowa przeniesienia własności RSKK Sp. z o.o. mogła zostać zawarta w terminie do dnia 30 czerwca 2022 roku, po spełnieniu warunków zawieszających. Z uwagi na niespełnienie się warunków zawieszających, umowa na zakup tej spółki nie została zawarta.
Rozliczenie ostateczne ceny nabycia 77% akcji Sento S.A., objęcie pozostałych 23% akcji Sento S.A. oraz dokapitalizowanie spółki Sento S.A.
Rozliczenie ostateczne ceny nabycia 77% akcji Sento S.A.
W dniu 1 lipca 2021 r. Spółka nabyła od Reno Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie 77% akcji w Sento S.A. z siedzibą w Krakowie. Spółka zapłaciła za ww. akcje wstępną cenę sprzedaży w kwocie 35 379 tys. zł, obliczoną zgodnie z formułą zawartą w umowie sprzedaży akcji.
W dniu 16 marca 2022 r. strony ww. transakcji podpisały aneks do umowy z dnia 1 lipca 2021 r., w którym potwierdziły, że cena sprzedaży wynikająca z ww. umowy jest ostateczna. Jednocześnie zarząd Spółki potwierdził, że wstępnie oszacowana wartość godziwa aktywów netto przejętych 1 lipca 2021 r. i ujawniona w sprawozdaniu finansowym Spółki za okres dwunastu miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 r. pozostaje bez zmian i jest ostateczna.
Objęcie w sposób pośredni pozostałych 23% akcji (udziałów niekontrolujących) Sento S.A.
W dniu 11 marca 2022 r. spółka Dom Development Kraków Sp. z o.o. nabyła 2 014 949 akcji spółki Sento S.A. (co stanowi 6,3% akcji Sento S.A.) od akcjonariuszy mniejszościowych tej spółki za łączną cenę 2 418 tys. zł.
W dniu 16 marca 2022 r. spółka Sento S.A. nabyła od spółki Reno Sp. z o.o. 5 289 851 akcji własnych (co stanowi 16,7% akcji Sento S.A.) za cenę 7 036 tys. zł. celem ich dobrowolnego umorzenia.
W wyniku powyższych transakcji Spółka stała się w sposób bezpośredni i pośredni właścicielem 100% kapitału akcyjnego Sento S.A.
UDZIAŁY GRUPY W KAPITALE ZAKŁADOWYM SENTO S.A. | |
Udział Grupy w kapitale zakładowym Sento S.A. na dzień 1 stycznia 2022 r. | 77% |
Udział Grupy w kapitale zakładowym Sento S.A. na dzień 31 grudnia 2022 r. | 100% |
Objęcie nowej emisji akcji w Sento S.A.
W dniu 28 czerwca 2022 Spółka Dom Development S.A. nabyła 5 289 851 nowo-wyemitowanych akcji Sento S.A. za cenę 5 290 tys. zł (co stanowi 16,7% akcji Sento S.A.)
Akcje put i call na akcje udziałowców mniejszościowych Sento S.A.
Zawarta w 2021 r. umowa nabycia 77% akcji Sento S.A. stanowiła że pozostałe 23% akcji (dalej „Pozostałe Akcje”) kontrolowane przez osoby zarządzające tą spółką („Udziałowcy”) zostały objęte opcjami put i call. W związku z opisanym wyżej nabyciem pozostałych 23% akcji Sento S.A., zawarte zostało porozumienie, w wyniku którego wygasły uprawnienia do realizacji tych opcji przez akcjonariuszy mniejszościowych wraz ze zrzeczeniem się przez nich wszelkich roszczeń.
Spółka, na podstawie porozumienia zawartego z udziałowcem mniejszościowym Reno Sp. z o.o., w zamian za zrzeczenie się roszczenia wynikającego z oferty opcji put, zobowiązała się do zapłaty na rzecz Reno Sp. z o.o. wynagrodzenia w kwocie 3 902 tys. zł.
Opcja put zawierała obowiązek Spółki do wykupu udziałów niekontrolujących. Obowiązek wykupu udziałów niekontrolujących powodował konieczność ujęcia na dzień 1 lipca 2021 r. zobowiązania do wykupu udziałów niekontrolujących zgodnie z MSR 32. Zobowiązanie to zostało ujęte w bilansie, gdyż rozliczenie nabycia udziałów niekontrolujących miało nastąpić albo poprzez zapłatę gotówki (jeżeli Spółka wykona opcję call na Bad Leaver) albo poprzez wydanie własnych instrumentów kapitałowych Spółki (jeżeli opcja call na Bad Leaver nie byłaby wykonana) przy niespełnionym warunku „fixed for fixed”. Zobowiązanie to wycenione zostało, na datę początkowego ujęcia czyli na dzień objęcia kontroli nad Sento, w kwocie 10 568 tys. zł.
Skutkiem ww. porozumień podpisanych z udziałowcami mniejszościowymi było wygaśnięcie opcji put, co przełożyło się na rozwiązanie kapitału rezerwowego z tytułu obowiązku wykupu udziałów niekontrolujących, co przedstawia poniższa tabela.
KAPITAŁ REZERWOWY I ZOBOWIĄZANIE DO WYKUPU UDZIAŁÓW NIEKONTROLUJĄCYCH W SENTO S.A. (LIKWIDACJA) | |
Kapitał rezerwowy z tytułu obowiązku wykupu udziałów niekontrolujących | 10 568 |
Pozostałe zobowiązania długoterminowe (Zobowiązanie z tytułu obowiązku wykupu udziałów niekontrolujących) | (10 568) |
Poza ww. transakcjami, w okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. Grupa nie dokonała żadnych innych istotnych zmian w strukturze inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w konwencji kosztu historycznego.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej Spółki w dającej się przewidzieć przyszłości.
Dokonana w dniu 24 lutego 2022 roku rosyjska inwazja na Ukrainę jest czynnikiem istotnie destabilizującym otoczenie gospodarcze w całym regionie. Spółka i jej podmioty zależne prowadzą działalność wyłącznie na terenie Polski. W ocenie Zarządu Spółki, wojna w Ukrainie może wpłynąć przede wszystkim na popyt na mieszkania, koszty budowy oraz dostępność podwykonawców. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego wszystkie inwestycje Grupy postępowały zgodnie z założonymi budżetami oraz harmonogramem rzeczowo-finansowym. Zarząd Spółki na bieżąco monitoruje sytuację i analizuje jej potencjalny wpływ zarówno z perspektywy poszczególnych projektów, jak i całej Grupy i jej długofalowych zamierzeń. W ocenie Zarządu Spółki, na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, spełnione są wszelkie przesłanki do założenia kontynuacji działalności gospodarczej Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości.
Prezentowane w informacji dodatkowej do skonsolidowanego sprawozdania finansowego zasady wyceny aktywów i zobowiązań oraz pomiaru wyniku finansowego są zgodne z zasadami rachunkowości przyjętymi przez jednostkę dominującą.
Polskie regulacje prawne nakładają na Grupę obowiązek sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) przyjętymi przez Unię Europejską („UE”). Biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE dla roku finansowego zakończonego 31 grudnia 2022 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie ze wszystkimi mającymi zastosowanie MSSF przyjętymi przez Unię Europejską.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Niektóre jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych ww. jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 roku:
Roczne zmiany MSSF 2018-2020 wprowadzają zmiany do standardów: MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 41 Rolnictwo oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 Leasing. Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny.
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”. Opublikowane w maju 2020 r. zmiany do standardu mają na celu zaktualizowanie stosownych referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF, nie wprowadzając zmian merytorycznych dla rachunkowości połączeń przedsiębiorstw.
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”. Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień
odnośnie do kosztów, które jednostka uwzględnia w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia.
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dotyczące sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem. Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10 a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego, czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia stanowią „biznes” (ang. business). W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią „biznes”, inwestor wykazuje pełny zysk lub stratę na transakcji. Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę z tylko w zakresie części stanowiącej udziały innych inwestorów. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzenie tej zmiany jest odroczone przez Unię Europejską.
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych. Rada opublikowała zmiany do MSR 1, które wyjaśniają kwestię prezentacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowe. Opublikowane zmiany obowiązują dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2024 r. lub po tej dacie. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce. Zmiana do MSR 1 wprowadza wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości, które zostały zdefiniowane w standardzie. Zmiana wyjaśnia, że informacje na temat polityk rachunkowości są istotne, jeżeli w przypadku ich braku, użytkownicy sprawozdania finansowego nie byliby w stanie zrozumieć innych istotnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ponadto, dokonano również zmian wytycznych Rady w zakresie stosowania koncepcji istotności w praktyce, aby zapewnić wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów. W 2021 r. Rada opublikowała zmianę do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów w zakresie definicji wartości szacunkowych. Zmiana do MSR 8 wyjaśnia, w jaki sposób jednostki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian wartości szacunkowych. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”. Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego, czy ujęcie równych kwot aktywa i zobowiązania dla celów księgowych (np. początkowe ujęcie leasingu) pozostające bez wpływu na bieżące rozliczenia podatkowe powoduje konieczność ujęcia sald podatku odroczonego czy też zastosowanie ma tzw. zwolnienie z początkowego ujęcia (ang. initial recognition exemption), które mówi, że nie ujmuje się sald podatku odroczonego, jeśli ujęcie składnika aktywów lub zobowiązań nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy na moment tego ujęcia. Zmieniony MSR 12 reguluje tę kwestię wymagając ujęcia podatku odroczonego w powyższej sytuacji poprzez wprowadzenie dodatkowego zapisu, że zwolnienie z początkowego ujęcia nie ma zastosowania, jeżeli jednostka jednocześnie rozpoznaje składnik aktywów i równoznaczny składnik zobowiązań i każdy z nich tworzy różnice przejściowe. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
Zmiana do MSSF 16 „Leasing”. We wrześniu 2022 r. Rada zmieniła standard MSSF 16 „Leasing” uzupełniając wymogi dotyczące późniejszej wyceny zobowiązania leasingowego w przypadku transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, w sytuacji, gdy spełnione są kryteria MSSF 15 i gdy transakcję należy ująć jako sprzedaż. Zmiana wymaga od sprzedawcy-leasingobiorcy późniejszej wyceny zobowiązań leasingowych wynikających z leasingu zwrotnego w taki sposób, aby nie ujmować zysku lub straty związanej z zachowanym prawem do użytkowania. Nowy wymóg ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy leasing zwrotny obejmuje zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, gdyż opłaty te są wyłączone z „płatności leasingowych” w myśl MSSF 16. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2024 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
Zarząd jest w trakcie weryfikowania wpływu powyższych standardów na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy oraz na zakres informacji prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Zarząd Spółki nie przewiduje aby nowe standardy oraz zmiany do obecnie obowiązujących standardów mogły mieć istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za okres, w którym będą one zastosowane po raz pierwszy.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Dom Development S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF, sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominującą ma miejsce wtedy, gdy posiada ona bezpośrednio lub pośrednio, poprzez swoje jednostki zależne, więcej niż połowę liczby głosów w danej spółce, chyba że możliwe jest do udowodnienia, że taka własność nie stanowi o sprawowaniu kontroli. Sprawowanie kontroli ma miejsce również wtedy, gdy Spółka ma możliwość kierowania polityką finansową i operacyjną danej jednostki.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach są ujmowane metodą praw własności. Są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są jej jednostkami zależnymi. Sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć są podstawą wyceny posiadanych przez jednostkę dominującą udziałów metodą praw własności. Rok obrotowy tych jednostek i jednostki dominującej jest jednakowy. Jednostki te stosują zasady rachunkowości zawarte w Ustawie. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę. Inwestycje w tych jednostkach są wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany udziału jednostki dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Udział w zyskach lub stratach tych jednostek odzwierciedlany jest w skonsolidowanym zysku lub stracie. Korekta wartości bilansowej może być także konieczna ze względu na zmiany proporcji udziału w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu, wynikające ze zmian w innych całkowitych dochodach tej jednostki. Udział Grupy w tych zmianach ujmuje się w innych całkowitych dochodach Grupy.
Ocena inwestycji w jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia pod kątem utraty wartości ma miejsce, kiedy istnieją przesłanki wskazujące na to, że nastąpiła utrata wartości lub odpis z tytułu utraty wartości dokonany w latach poprzednich już nie jest wymagany.
Wszystkie rzeczowe aktywa trwałe są wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenie (z wyjątkiem gruntów) oraz skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. W skład ceny nabycia wchodzi również koszt wymiany części składowych urządzeń w momencie poniesienia, jeśli jest to istotne.
Prawo do użytkowania powierzchni biurowych wykazane jest zgodnie z zasadami określonymi w MSSF 16 Leasing i amortyzowane jest przez okres trwania umowy najmu.
Wyroby gotowe to przede wszystkim jednostki mieszkalne i miejsca parkingowe. Wyroby gotowe wyceniane są według niższej z dwóch wartości: kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Cena sprzedaży netto jest to szacowana cena sprzedaży oceniana przez Zarząd Spółki na podstawie cen rynkowych.
Produkcja w toku jest wyceniana wg niższej z dwóch wartości: cena nabycia/koszt wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. W przypadku rozbieżności dokonywany jest odpis aktualizacyjny. W przypadku projektów deweloperskich Spółki, ocena konieczności dokonania odpisu aktualizacyjnego dokonywana jest na podstawie opisanego niżej „testu na utratę wartości” opartego na analizie kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Jeśli przewiduje się, że projekt deweloperski będzie generował stratę, skutkuje to odpisem aktualizującym wartość produkcji w toku, który ujmowany jest niezwłocznie w rachunku zysków i strat. Odpis aktualizacyjny może również dotyczyć nieruchomości, dla których proces deweloperski obarczony jest ryzykiem istotnego przesunięcia w czasie.
Dla każdego projektu deweloperskiego przygotowywane są budżety, które obejmują zarówno dokonane jak i przyszłe przepływy środków pieniężnych dla każdego realizowanego projektu. Budżety te aktualizowane są przynajmniej raz na kwartał. Dla celów badania utraty wartości budżety projektów obejmują wszelkie przeszłe i przewidywane przychody netto pomniejszone o bezpośrednie koszty nabycia gruntu, projektowania, budowy oraz inne koszty związane z przygotowaniem projektu, lokalami pokazowymi oraz biurem sprzedaży na terenie budowy. Budżety te są również obciążane powiązanymi z nimi przeszłymi i przewidywanymi kosztami finansowania zewnętrznego oraz przewidywanymi roszczeniami klientów (jeśli dotyczy to projektu).
Budżety projektów opracowywane są z zastosowaniem zasady ostrożnej wyceny.
Jeśli marża na projekcie, wyliczona z uwzględnieniem wszystkich przychodów i ww. kosztów, jest dodatnia, wówczas nie ma potrzeby tworzenia odpisu z tytułu utraty wartości zapasów. Ujemna marża wskazuje na potencjalny problem utraty wartości, co po dokładnej weryfikacji przepływów środków pieniężnych dla danego projektu skutkuje zaksięgowaniem odpisu na utratę wartości zapasów w kwocie oszacowanej ujemnej wartości tej marży.
Odpis aktualizacyjny ujmowany jest w koszcie własnym sprzedaży w pozycji „Korekta wartości zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania”. Ewentualne odwrócenie takiego odpisu na utratę wartości dla danego projektu jest możliwe, jeśli przewidywana wartość marży na tym projekcie przybierze wartość dodatnią.
Jeśli projekt składa się z kilku etapów, wówczas badanie utraty wartości zapasów przeprowadza się w następujący sposób:
a)wszelkie przyszłe etapy projektu traktowane są jako jeden projekt dla celów badania utraty wartości,
b)każdy etap projektu, w którym rozpoczęto sprzedaż i proces budowy, zostaje odłączony od reszty projektu (budowy) i dla celów badania utraty wartości rozpatruje się go osobno.
Koszty finansowania zewnętrznego ujmuje się jako koszty w rachunku zysków i strat w okresie w którym je poniesiono z wyjątkiem kosztów aktywowanych, czyli kosztów które można przyporządkować do kosztów wytworzenia dostosowanych składników aktywów (w przypadku Grupy: do produkcji w toku) jako część ich kosztu wytworzenia.
Koszty finansowe aktywowane są do produkcji w toku tylko w okresie kiedy projekt deweloperski jest aktywny. Projekt uważa się za aktywny, gdy dla zakupionych gruntów prowadzone są prace projektowe lub budowlane oraz podczas procesu uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych potrzebnych do prowadzenia projektu.
Koszty finansowe przestają być aktywowane z chwilą, gdy zasadniczo wszystkie działania, których przeprowadzenie jest konieczne do przygotowania mieszkań do przekazania klientom zostały zakończone.
Aktywowanie kosztów finansowych jest zawieszane w przypadku wstrzymania działań związanych z działalnością inwestycyjną na projekcie, w tym prac związanych z projektowaniem, procesem budowlanym lub uzyskiwaniem odpowiednich zezwoleń i postanowień administracyjnych dotyczących projektu.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności wyceniane są w oparciu o MSSF 9, który wprowadził koncepcję szacowania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych z zastosowaniem modelu bazującym na stratach oczekiwanych.
Lokaty bankowe z okresem zapadalności powyżej trzech miesięcy (na dzień ich utworzenia) prezentowane są w pozycji „Krótkoterminowe aktywa finansowe”.
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe z okresem zapadalności do trzech miesięcy (na dzień ich utworzenia) wykazane są w bilansie w wartości nominalnej i obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku z ich pozyskaniem.
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw, usług i podatków oraz pozostałe zobowiązania wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny (w szczególności dotyczy to zatrzymanych kaucji gwarancyjnych), wartość zobowiązań jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie zobowiązania w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na spółkach Grupy ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Zanim przychody zostaną ujęte, muszą zostać spełnione następujące kryteria:
Przychody ze sprzedaży nieruchomości (jednostek mieszkalnych, powierzchni komercyjnych itp.) są rozpoznawane w momencie przejścia na nabywcę nieruchomości kontroli nad nabywaną nieruchomością oraz znaczących ryzyk i korzyści właściwych dla prawa własności. Według oceny Spółki następuje to w momencie wydania nieruchomości kupującemu na podstawie podpisanego przez strony protokołu odbioru, pod warunkiem dokonania przez kupującego 100% wpłat na poczet ceny nabycia nieruchomości.
W przypadku gdy projekt deweloperski związany ze sprzedażą nieruchomości (jednostek mieszkalnych, powierzchni komercyjnych itp.) prowadzony jest na nieruchomości (gruncie) należącym do strony trzeciej, jednak realizacja projektu (marketing, sprzedaż, obsługa klienta i obsługa projektowo-budowlana) prowadzona jest przez Spółkę oraz ryzyka związane z prowadzeniem takiego projektu leżą po stronie Spółki, przychody ze sprzedaży takich nieruchomości są rozpoznawane analogicznie jak to zostało wyżej opisane w odniesieniu do projektów deweloperskich prowadzonych na nieruchomościach należących do Spółki lub będących w jej wieczystym użytkowaniu.
Przychody ze sprzedaży usług, w tym przychody z tytułu administrowania osiedlami, wykazywane są w okresie, w którym usługa jest świadczona.
Sprawozdanie finansowe zostało przygotowane w złotych polskich, które są walutą funkcjonalną (wyceny) i walutą prezentacji Grupy. Transakcje wyrażone w walutach obcych są początkowo ujmowane według kursu waluty funkcjonalnej obowiązującego na dzień zawarcia transakcji. Aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach obcych są przeliczane po kursie waluty
funkcjonalnej obowiązującym na dzień bilansowy. Różnice kursowe są ujmowane w rachunku zysków i strat jako przychody/koszty finansowe.
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które obowiązywały na dzień bilansowy.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, ulgi i straty.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona w wysokości kwoty podatku dochodowego wymagającej w przyszłości zapłaty w związku z występowaniem dodatnich przejściowych różnic, to jest różnic, które spowodują w przyszłości zwiększenia podstawy obliczenia podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) prawnie lub faktycznie obowiązujące na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności z rezerwami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Grupa ujmuje aktywa i zobowiązania dla wszystkich transakcji leasingu zawartych na okres powyżej 12 miesięcy, za wyjątkiem sytuacji, gdy dane aktywo jest niskiej wartości; oraz amortyzację leasingowanego aktywa odrębnie od odsetek od zobowiązania leasingowego w rachunku zysków i strat.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania ujęte są w bilansie w ramach tej samej pozycji, w ramach której przedstawione zostałyby odpowiednie bazowe składniki aktywów, gdyby były własnością Spółki (leasingobiorcy).
Prawo do użytkowania powierzchni biurowych i apartamentów serwisowanych jest amortyzowane oraz rozpoznawane są koszty finansowe z tytułu leasingu. Aktywo z tego tytułu wykazywane jest w bilansie w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe. Zobowiązanie zostało wykazane odpowiednio w zobowiązaniach długo lub krótkoterminowych.
Koszty – koszty związane z leasingiem prawa wieczystego użytkowania gruntów są odnoszone do pozycji Zapasy (w pozycji Półprodukty i produkcja w toku) w trakcie realizacji projektu deweloperskiego.
Aktywo – aktywo z tego tytułu wykazane zostało w bilansie w pozycji Zapasy lub Należności krótkoterminowe.
Zobowiązanie – zobowiązanie zostało wykazane w całości w zobowiązaniach krótkoterminowych.
Powyższy sposób alokacji opłat z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów wynika z faktu, że prawa te dotyczą nieruchomości, na których Grupa realizuje swoje projekty deweloperskie. Dlatego koszty leasingu prawa wieczystego użytkowania odnoszone są do zapasów (Produkcja w toku) a następnie, wraz z kosztem sprzedaży wyrobów gotowych odnoszone są do rachunku zysków i strat w okresie w którym dane wyroby gotowe są przekazywane klientom (czyli w momencie rozpoznania sprzedaży).
W dniu 20 lipca 2018 r. weszła w życie Ustawa o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Grunty objęte wyżej opisanym przekształceniem Grupa traktuje analogicznie do tych, w stosunku do których była dotychczas użytkownikiem wieczystym, traktując opłaty przekształceniowe analogicznie do opłat z tytułu wieczystego użytkowania.
Generalnie, prawa do wieczystego użytkowania gruntów, na których prowadzone są projekty deweloperskie, klasyfikowane są jako zapasy. Zobowiązania do zapłaty za te prawa zostaną rozliczone poprzez ich przeniesienie na nabywców mieszkań, z którymi te prawa są związane. Zobowiązania dotyczące tych praw klasyfikuje się jako zobowiązania krótkoterminowe co jest spójne z klasyfikacją zapasów, których te zobowiązania dotyczą (wykazanych jako aktywa obrotowe). Klasyfikacja zobowiązań i zapasów do krótkoterminowych wynika z faktu, iż ich rozliczenie (tj. zbycie lokali i przeniesienie związanych z nimi zobowiązań) następuje w ciągu okresu stanowiącego tzw. „cykl operacyjny” Spółki. Cykl operacyjny to okres od dnia rozpoczęcia projektu deweloperskiego do realizacji zapasów w postaci środków pieniężnych.
Grupa zostaje prawnie zwolniona z długu wynikającego z obowiązku zapłaty opłat za wieczyste użytkowanie lub opłat przekształceniowych dopiero w momencie prawnego (notarialnego) przeniesienia na nabywcę udziału w gruncie przynależnym do sprzedanego lokalu. W związku z tym, do momentu przeniesienia ww. własności, zobowiązanie z tyt. leasingu gruntu pozostaje w bilansie Grupy. Z tego względu, w momencie przekazania nabywcy lokalu (który jest jednocześnie momentem ujęcia przychodu ze sprzedaży lokalu) następuje przeniesienie związanej z tym lokalem części aktywa z tytułu leasingu z Zapasów na Należności od nabywcy, w kwocie korespondującej z ujętym zobowiązaniem z tyt. leasingu danego gruntu.
Do momentu przeniesienia na nabywcę własności, zarówno należność jak i zobowiązanie wykazywane są jako krótkoterminowe gdyż, ich rozliczenie nastąpi poprzez przeniesienie na nabywcę w okresie „cyklu operacyjnego”. W dacie przeniesienia na nabywcę własności następuje wyksięgowanie zobowiązania z tytułu leasingu gruntu oraz należności z tego tytułu od nabywców lokali.
Wszystkie przyszłe płatności wynikające z posiadania prawa do wieczystego użytkowania, wynikające z okresu na jaki to prawo jest udzielone dla poszczególnych nieruchomości (może wynosić do 99 lat) są dyskontowane. Okres ten nie zależy od przewidywanego przez Grupę okresu, w którym Grupa będzie właścicielem prawa do wieczystego użytkowania, czyli od planowanego wykorzystania tych nieruchomości pod inwestycje deweloperskie.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa i przyjęte założenia.
Podstawą do decyzji o zakupie nieruchomości (gruntów) są analizy, których jednym z najważniejszych elementów są tzw. budżety zakupowe sporządzane w celu oceny przyszłej zyskowności projektów. Od momentu zakupu nieruchomości, budżety dla tych projektów budowlanych są aktualizowane zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem kadry kierowniczej Spółki. Wszystkie budżety projektów budowlanych są weryfikowane i w razie potrzeby aktualizowane, nie rzadziej niż co 3 miesiące. Aktualizowane budżety projektów stanowią podstawę do:
•weryfikacji ich rentowności i weryfikacji ewentualnego odpisu aktualizującego wartość zapasów,
•tworzenia prognoz finansowych, budżetów rocznych i planów średnioterminowych.
Przychody ze sprzedaży nieruchomości (jednostek mieszkalnych, powierzchni komercyjnych itp.) są rozpoznawane w momencie przejścia na nabywcę nieruchomości kontroli nad nabywaną nieruchomością oraz znaczących ryzyk i korzyści właściwych dla prawa własności. Według oceny kadry zarządzającej Spółki następuje to w momencie wydania nieruchomości kupującemu na podstawie podpisanego przez strony protokołu odbioru, pod warunkiem dokonania przez kupującego 100% wpłat na poczet ceny nabycia nieruchomości.
Działalność operacyjna Grupy nie podlega istotnym zjawiskom sezonowości.
WARTOŚCI NIEMATERIALNE | Inne wartości niematerialne | Oprogramowanie komputerowe | Znak | Wartości niematerialne w realizacji | Razem |
WARTOŚĆ BRUTTO | |||||
Saldo na 1 stycznia 2021 | 8 761 | 21 794 | 6 990 | 54 | 37 599 |
Zwiększenia - nabycie spółek | 30 | 4 | - | - | 34 |
Zwiększenia pozostałe | 1 068 | 14 | - | 7 299 | 8 381 |
Przeniesienia | (1 261) | 8 289 | - | (7 028) | - |
(Zmniejszenia) | (2) | - | - | - | (2) |
Saldo na 31 grudnia 2021 | 8 596 | 30 100 | 6 990 | 326 | 46 012 |
Zwiększenia - nabycie spółek | 38 | 107 | - | - | 145 |
Zwiększenia pozostałe | 1 006 | - | - | 5 487 | 6 493 |
Przeniesienia | - | 5 499 | - | (5 499) | - |
(Zmniejszenia) | - | (104) | - | - | (104) |
Saldo na 31 grudnia 2022 | 9 640 | 35 602 | 6 990 | 314 | 52 546 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA | |||||
Saldo na 1 stycznia 2021 | 6 622 | 8 254 | 4 893 | - | 19 769 |
Zwiększenia - nabycie spółek | 7 | 4 | - | - | 11 |
Zwiększenia pozostałe | 1 304 | 3 339 | 1 398 | - | 6 041 |
(Zmniejszenia) | (1 337) | 1 335 | - | - | (2) |
Saldo na 31 grudnia 2021 | 6 596 | 12 932 | 6 291 | - | 25 819 |
Zwiększenia - nabycie spółek | 21 | 107 | - | - | 128 |
Zwiększenia pozostałe | 1 116 | 4 353 | 699 | - | 6 168 |
(Zmniejszenia) | - | (104) | - | - | (104) |
Saldo na 31 grudnia 2022 | 7 733 | 17 288 | 6 990 | - | 32 011 |
WARTOŚĆ NETTO | |||||
na 31 grudnia 2021 | 2 000 | 17 168 | 699 | 326 | 20 193 |
na 31 grudnia 2022 | 1 907 | 18 314 | - | 314 | 20 535 |
Wartości niematerialne są amortyzowane przez okres ich szacunkowej, ekonomicznej użyteczności, wynosi przeciętnie od 2 do 5 lat. W pozycji znak towarowy ujęta jest wartość znaku towarowego Euro Styl, nabytego i wycenionego w momencie nabycia w 2017 roku Grupy Kapitałowej Euro Styl, który amortyzowany jest przez okres 5 lat.
Nie występują wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie wystąpiły okoliczności, w wyniku których Grupa winna utworzyć odpisy aktualizujące na wartości niematerialne. Na wartościach niematerialnych nie ustanowiono żadnych zabezpieczeń.
Koszty amortyzacji wartości niematerialnych zostały ujęte w kosztach sprzedaży i kosztach ogólnego zarządu.
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | Prawo do użytkowania lokali | Grunty i budynki | Środki transportu | Urządzenia i pozostałe | Razem |
WARTOŚĆ BRUTTO | |||||
Saldo na 1 stycznia 2021 | 38 456 | 1 033 | 11 520 | 15 853 | 66 862 |
Zwiększenia - nabycie spółek | - | 346 | 681 | 375 | 1 402 |
Zwiększenia pozostałe | 1 619 | 92 | 2 612 | 2 603 | 6 926 |
(Zmniejszenia) | (252) | (83) | (2 064) | (375) | (2 774) |
Saldo na 31 grudnia 2021 | 39 823 | 1 388 | 12 749 | 18 456 | 72 416 |
Zwiększenia - nabycie spółek | - | 16 | 366 | 1 722 | 2 104 |
Zwiększenia pozostałe | 16 401 | 1 470 | 5 758 | 1 200 | 24 829 |
(Zmniejszenia) | - | (362) | (3 694) | (2 424) | (6 480) |
Saldo na 31 grudnia 2022 | 56 224 | 2 512 | 15 179 | 18 954 | 92 869 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA | |||||
Saldo na 1 stycznia 2021 | 10 248 | 212 | 7 990 | 10 280 | 28 730 |
Zwiększenia - nabycie spółek | - | 152 | 360 | 210 | 722 |
Zwiększenia pozostałe | 5 313 | 116 | 1 755 | 2 857 | 10 041 |
(Zmniejszenia) | (252) | (18) | (1 811) | (262) | (2 343) |
Saldo na 31 grudnia 2021 | 15 309 | 462 | 8 294 | 13 085 | 37 150 |
Zwiększenia - nabycie spółek | - | 2 | 327 | 1 364 | 1 693 |
Zwiększenia pozostałe | 5 975 | 531 | 2 176 | 2 567 | 11 249 |
(Zmniejszenia) | - | (190) | (2 226) | (1 920) | (4 336) |
Saldo na 31 grudnia 2022 | 21 284 | 805 | 8 571 | 15 096 | 45 756 |
WARTOŚĆ NETTO | |||||
na 31 grudnia 2021 | 24 514 | 926 | 4 455 | 5 371 | 35 266 |
na 31 grudnia 2022 | 34 940 | 1 707 | 6 608 | 3 858 | 47 113 |
Zwiększenia rzeczowych aktywów trwałych nastąpiły w wyniku nabycia.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie wystąpiły okoliczności, w wyniku których Grupa winna utworzyć odpisy aktualizujące na rzeczowe aktywa trwałe.
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Należności z tytułu sprzedaży aktywów finansowych | 3 414 | 5 630 |
Należności z tytułu ustanowionych kaucji | 3 689 | 1 830 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | - | 1 997 |
Pozostałe należności długoterminowe | 1 714 | 2 042 |
Razem | 8 817 | 11 499 |
Wszystkie te należności są denominowane w polskich złotych.
Nie ma konieczności utworzenia odpisów aktualizujących wartość należności długoterminowych.
ZAPASY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zaliczki na dostawy | 101 606 | 216 621 |
w tym: według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | 101 606 | 216 621 |
odpis do wartości netto możliwej do uzyskania | - | - |
Półprodukty i produkcja w toku | 3 054 616 | 2 549 641 |
w tym: według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | 3 026 982 | 2 519 135 |
prawo wieczystego użytkowania gruntów (leasing) | 68 539 | 58 828 |
odpis do wartości netto możliwej do uzyskania | (40 905) | (28 322) |
Wyroby gotowe | 286 747 | 258 906 |
w tym: według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | 292 976 | 265 335 |
odpis do wartości netto możliwej do uzyskania | (6 229) | (6 429) |
Razem | 3 442 969 | 3 025 168 |
ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ ZAPASÓW | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Stan na początek okresu | 34 751 | 36 741 |
Zwiększenia | 12 583 | - |
(Zmniejszenia) | (200) | (1 990) |
Stan na koniec okresu | 47 134 | 34 751 |
Określenie wartości odpisów aktualizujących wartość zapasów jest wynikiem przeprowadzonych przez Grupę analiz i testów na utratę wartości.
Metodologia badania zapasów pod kątem utraty wartości opisana została w nocie 7.4 „Istotne zasady rachunkowości”.
WARTOŚĆ BILANSOWA ZAPASÓW STANOWIĄCYCH ZABEZPIECZENIE SPŁATY ZOBOWIĄZAŃ ORAZ WYSOKOŚĆ USTANOWIONYCH HIPOTEK | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
HIPOTEKI - wartość hipotek zabezpieczających zobowiązania: | ||
Wynikających z umów zakupu nieruchomości | - | - |
Wynikających z umów kredytowych Spółki oraz spółek z Grupy | 585 000 | 577 500 |
W przypadku braku pewności co do możliwości zakupu ziemi dla potencjalnego projektu, koszty prac przygotowawczych związanych z tymi projektami obciążają rachunek zysków i strat Spółki w okresie, w którym powstały. Pozostałe prace przygotowawcze są aktywowane w produkcji w toku.
Poniższa tabela prezentuje koszt prac przygotowawczych rozpoznany w rachunku zysków i strat.
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG, ORAZ INNE NALEŻNOŚCI | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności handlowe | 31 553 | 36 862 |
Należności od jednostek powiązanych | - | - |
Należności z tytułu podatków | 44 109 | 18 501 |
Pozostałe należności | 12 017 | 11 322 |
Razem | 87 679 | 66 685 |
Należności z tytułu podatków stanowią należności z tytułu podatku VAT.
Grupa utworzyła odpisy aktualizujące wartość należności, które zostały ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych.
Odpisy aktualizujące zostały utworzone zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem Grupy w oparciu o indywidualną analizę poszczególnych sald.
STRUKTURA WIEKOWA NALEŻNOŚCI HANDLOWYCH | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Do 3 miesięcy | 28 520 | 32 575 |
Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 720 | 2 018 |
Powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 1 672 | 1 280 |
Powyżej 1 roku | 8 192 | 6 963 |
Należności z tytułu dostaw i usług brutto | 39 104 | 42 836 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | (7 551) | (5 974) |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 31 553 | 36 862 |
Odpisy aktualizacyjne dotyczą w całości należności handlowych przeterminowanych.
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ NALEŻNOŚCI | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Stan na początek okresu | 5 974 | 4 898 |
Zwiększenia, w tym: | 1 662 | 1 118 |
Odpis aktualizacyjny w Grupie Sento na moment przejęcia | - | 50 |
Pozostałe zwiększenia | 1 662 | 1 068 |
(Zmniejszenia) | (85) | (42) |
Stan na koniec okresu | 7 551 | 5 974 |
Na dni bilansowe nie występowały należności z tytułu dostaw i usług oraz inne należności w walutach obcych.
Koszty i przychody związane z utworzeniem i rozwiązaniem odpisów aktualizujących wartość należności rozpoznane są odpowiednio w pozostałych kosztach operacyjnych lub pozostałych przychodach operacyjnych.
KRÓTKOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Lokaty bankowe powyżej trzech miesięcy | - | - |
Środki pieniężne na otwartych, mieszkaniowych rachunkach powierniczych | 69 594 | 40 991 |
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 21 569 | 21 569 |
Razem | 91 163 | 62 560 |
W pozycji Środki pieniężne na otwartych, mieszkaniowych rachunkach powierniczych prezentowane są otrzymane od klientów Grupy środki pieniężne stanowiące zaliczki na sprzedaż produktów, które do momentu spełnienia odpowiednich wymogów określonych w „Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” zdeponowane są na otwartych, mieszkaniowych rachunkach powierniczych.
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe stanowią środki zgromadzone na rachunku escrow w związku z realizacją infrastruktury zewnętrznej związanej z prowadzonymi przez Spółkę inwestycjami deweloperskimi na osiedlu mieszkaniowym Metro Zachód.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty są to środki pieniężne w banku i w kasie, w tym depozyty bankowe z okresem zapadalności do 3 miesięcy na dzień ich utworzenia. Wartość księgowa tych aktywów odpowiada ich wartości godziwej.
OPIS ZMIAN W KAPITALE ZAKŁADOWYM SPÓŁKI W OKRESIE OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2022 R.
ZMIANA W OKRESIE SPRAWOZDAWCZYM | Kapitał zakładowy | Nadwyżka ze sprzedaży | |
Liczba akcji | Wartość | akcji powyżej ich wartości nominalnej | |
Stan na dzień 01.01.2022 | 25 398 422 | 25 398 | 258 358 |
Zmiana | 150 000 | 150 | 5 850 |
Stan na dzień 31.12.2022 | 25 548 422 | 25 548 | 264 208 |
WPŁYWY Z TYTUŁU EMISJI AKCJI | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Wpływy z tytułu emisji akcji – w wartości nominalnej | 150 | 180 |
Wpływy z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | 5 850 | 7 320 |
Razem | 6 000 | 7 500 |
REALIZACJA OPCJI NA AKCJE SPÓŁKI
Realizacja opcji na akcje, która została zarejestrowana w 2022 roku przez właściwy sąd
W dniu 27 stycznia 2022 roku Zarząd podwyższył kapitał zakładowy Spółki z dotychczasowej kwoty 25 398 422,00 zł do kwoty 25 548 422,00 zł, to jest o kwotę 150 000,00 zł, w drodze emisji 100 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AE, o wartości nominalnej 1,00 zł każda, oraz emisji 50 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AF, o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Cena emisyjna akcji serii AE została ustalona na 35,00 zł za jedną akcję a cena emisyjna akcji serii AF została ustalona na 50,00 zł za jedną akcję. Emisja akcji serii AE oraz serii AF nastąpiła w drodze subskrypcji prywatnej. Celem emisji akcji serii AE oraz serii AF w ramach kapitału docelowego jest umożliwienie Spółce wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z:
Programu IV Opcji Menedżerskich Dla Małgorzaty Kolarskiej, Wiceprezesa Zarządu - Dyrektora Zarządzającego, dotyczących 500 000 Akcji Dom Development S.A, oraz
Programu V Opcji Menedżerskich dla Mikołaja Konopki, Członka Zarządu, dotyczących 250 000 Akcji Dom Development S.A. (patrz nota 7.43).
Rada Nadzorcza Spółki wyraziła zgodę na całkowite pozbawienie dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru przedmiotowych 100 000 akcji serii AE oraz 50 000 akcji serii AF. Wyłączenie prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy uzasadnione jest okolicznością, że emisja akcji serii AE jest skierowana wyłącznie do uczestnika Programu IV, Pani Małgorzaty Kolarskiej, natomiast emisja akcji serii AF jest skierowana wyłącznie do uczestnika Programu V Pana Mikołaja Konopki, w celu umożliwienia im wykonania ich praw wynikających z warrantów subskrypcyjnych.
W dniu 1 lutego 2022 r.:
Pani Małgorzata Kolarska dokonała realizacji opcji na akcje Spółki poprzez wykonanie praw z warrantów subskrypcyjnych - dokonanie subskrypcji na 100 000 akcji. Cena emisyjna akcji serii AE wynosiła 35,00 zł za jedną akcję,
Pan Mikołaj Konopka dokonał realizacji opcji na akcje Spółki poprzez wykonanie praw z warrantów subskrypcyjnych - dokonanie subskrypcji na 50 000 akcji. Cena emisyjna akcji serii AF wynosiła 50,00 zł za jedną akcję.
W dniu 3 lutego 2022 r. Zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie przydziału 100 000 akcji serii AE Pani Małgorzacie Kolarskiej oraz 50 000 akcji serii AF Panu Mikołajowi Konopce.
Akcje te zostały zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 2 marca 2022 r.
Akcje te zostały zarejestrowane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. w depozycie papierów wartościowych oraz dopuszczone i wprowadzone do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW w dniu 10 czerwca 2022 r.
Realizacja opcji na akcje, która do dnia 31 grudnia 2022 roku nie została zarejestrowana przez właściwy sąd
W dniu 19 grudnia 2022 roku Zarząd podjął uchwałe w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji 50 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AG. Cena emisyjna akcji serii AG została ustalona na 50,00 zł za jedną akcję.
Emisja akcji serii AG nastąpiła w drodze subskrypcji prywatnej skierowanej do Pana Leszka Stankiewicza, Wiceprezesa Zarządu, uczestnika Programu VII Opcji Menedżerskich, (co zostało szerzej opisane w nocie 7.43). W dniu 29 grudnia 2022 r. Zarząd podjął uchwałę w sprawie przydzielenia ww. akcji panu Leszkowi Stankiewiczowi.
Do dnia 31 grudnia 2022 r. akcje te nie zostały zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Akcje te zostały zarejestrowane przez ww. sąd w dniu 26 stycznia 2023 roku.
Seria / emisja | Rodzaj akcji | Liczba | Wartość | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy |
A | Na okaziciela | 21 344 490 | 21 344 490 | gotówka | 12.09.2006 | 12.09.2006 |
F | Na okaziciela | 2 705 882 | 2 705 882 | gotówka | 31.10.2006 | 31.10.2006 |
H | Na okaziciela | 172 200 | 172 200 | gotówka | 14.02.2007 | 14.02.2007 |
I | Na okaziciela | 92 700 | 92 700 | gotówka | 14.02.2007 | 14.02.2007 |
J | Na okaziciela | 96 750 | 96 750 | gotówka | 14.02.2007 | 14.02.2007 |
L | Na okaziciela | 148 200 | 148 200 | gotówka | 14.02.2007 | 14.02.2007 |
Ł | Na okaziciela | 110 175 | 110 175 | gotówka | 12.03.2012 | 07.05.2012 |
M | Na okaziciela | 24 875 | 24 875 | gotówka | 03.10.2012 | 09.11.2012 |
N | Na okaziciela | 20 000 | 20 000 | gotówka | 03.10.2012 | 09.11.2012 |
O | Na okaziciela | 26 000 | 26 000 | gotówka | 05.03.2013 | 17.05.2013 |
P | Na okaziciela | 925 | 925 | gotówka | 31.10.2013 | 23.12.2013 |
R | Na okaziciela | 11 000 | 11 000 | gotówka | 31.10.2013 | 23.12.2013 |
S | Na okaziciela | 17 075 | 17 075 | gotówka | 20.03.2014 | 02.05.2014 |
T | Na okaziciela | 1 000 | 1 000 | gotówka | 14.01.2015 | 27.03.2015 |
U | Na okaziciela | 10 320 | 10 320 | gotówka | 17.05.2016 | 01.06.2016 |
V | Na okaziciela | 1 000 | 1 000 | gotówka | 17.05.2016 | 01.06.2016 |
W | Na okaziciela | 85 830 | 85 830 | gotówka | 10.01.2017 | 10.03.2017 |
Y | Na okaziciela | 100 000 | 100 000 | gotówka | 29.03.2018 | 21.05.2018 |
Z | Na okaziciela | 100 000 | 100 000 | gotówka | 28.02.2019 | 24.04.2019 |
AA | Na okaziciela | 100 000 | 100 000 | gotówka | 31.03.2020 | 28.05.2020 |
AB | Na okaziciela | 50 000 | 50 000 | gotówka | 31.03.2020 | 28.05.2020 |
AC | Na okaziciela | 100 000 | 100 000 | gotówka | 18.02.2021 | 23.04.2021 |
AD | Na okaziciela | 80 000 | 80 000 | gotówka | 18.02.2021 | 23.04.2021 |
AE | Na okaziciela | 100 000 | 100 000 | gotówka | 02.03.2022 | 10.06.2022 |
AF | Na okaziciela | 50 000 | 50 000 | gotówka | 02.03.2022 | 10.06.2022 |
Liczba akcji razem | 25 548 422 | |||||
Kapitał zakładowy razem | 25 548 422 |
Każda akcja Dom Development S.A. ma wartość nominalną w wysokości 1 PLN.
Żadna z akcji Spółki nie jest uprzywilejowana oraz nie podlega ograniczniom praw do akcji.
Akcje | Procent kapitału | Liczba głosów na WZA | Procent głosów na WZA | |
Groupe Belleforêt S.à r.l. | 14 155 941 | 55,41 | 14 155 941 | 55,41 |
PTE Allianz Polska S.A.* | 2 504 229 | 9,80 | 2 504 229 | 9,80 |
Jarosław Szanajca | 1 454 050 | 5,69 | 1 454 050 | 5,69 |
Grzegorz Kiełpsz | 1 280 750 | 5,01 | 1 280 750 | 5,01 |
*) Stan posiadania akcji przez PTE Allianz Polska S.A. podano zgodnie z zawiadomieniem z dnia 05.01.2023 r. i obejmuje akcje w posiadaniu Allianz OFE, Allianz DFE i Drugi Allianz OFE. (Patrz również nota 7.49 Istotne zdarzenia po dacie bilansowej)
STAN NA 31.12.2022 | ZMIANA W OKRESIE | ||||||
Akcje | Wartość nominalna akcji (tys. zł) | Opcje na akcje | Akcje razem | Akcje | Opcje na akcje | ||
ZARZĄD | |||||||
Jarosław Szanajca | 1 454 050 | 1 454 | - | 1 454 050 | - | - | |
Małgorzata Kolarska*) | 403 544 | 404 | - | 403 544 | 100 000 | (100 000) | |
Leszek Stankiewicz**)***) | - | - | 250 000 | 250 000 | - | 250 000 | |
Mikołaj Konopka*) | 138 981 | 139 | 100 000 | 238 981 | 50 000 | (50 000) | |
Terry Roydon | 58 500 | 59 | - | 58 500 | - | - | |
RADA NADZORCZA | |||||||
Grzegorz Kiełpsz | 1 280 750 | 1 281 | - | 1 280 750 | - | - | |
Janusz Zalewski | 300 000 | 300 | - | 300 000 | - | - | |
Marek Moczulski | - | - | - | - | - | - | |
Mark Spiteri | 900 | 1 | - | 900 | - | - | |
Markham Dumas | - | - | - | - | - | - | |
Krzysztof Grzyliński | - | - | - | - | - | - | |
Dorota Podedworna-Tarnowska | - | - | - | - | - | - | |
*) W dniu 1 lutego 2022 roku Małgorzata Kolarska oraz Mikołaj Konopka dokonali realizacji odpowiednio 100 000 oraz 50 000 akcji Dom Development S.A. w ramach realizacji opcji na akcje Spółki.
**) W dniu 5 października 2022 roku Pan Leszek Stankiewicz objął 250 000 opcji na akcje Dom Development S.A., dotyczących 250 000 Akcji Dom Development S.A., co zostało opisane w nocie 7.49.
Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki nie posiadali udziałów w innych podmiotach Grupy z wyjątkiem Dom Land Sp. z o.o., w której Panowie Jarosław Szanajca, Grzegorz Kiełpsz oraz Mark Spiteri posiadali na dzień 31 grudnia 2022 roku po 20% udziałów każdy.
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. wartość pozycji Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej uległa zmianie o 5 850 tys. zł w wyniku podwyższenia kapitału akcyjnego opisanego w nocie 7.14.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. wartość nadwyżki ze sprzedaży akcji własnych powyżej ich wartości nominalnej wyniosła odpowiednio 264 208 tys. zł i 258 358 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. akcje Spółki nie były własnością jej jednostek podporządkowanych.
W okresie dwunastu miesięcy kończącym się 31 grudnia 2022 i 2021 r. Spółka nie posiadała akcji własnych.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki zdecydowało w dniu 30 czerwca 2022 r. o przeznaczeniu zysku netto Spółki za rok 2021 na:
- wypłatę dywidendy akcjonaruiszom Spółki w kwocie 268 258 431,00 zł, co dało 10,50 zł na każdą akcję.
- powiększenie kapitału zapasowego Spółki o kwotę 38 509 028,51 zł.
Dywidenda za rok 2021 w kwocie 268 258 431,00 zł (tj. 10,50 zł na każdą akcję) została wypłacona w dniu 16 sierpnia 2022 roku.
Dywidenda za rok 2020 w kwocie 253 984 220 zł (tj. 10,00 zł na każdą akcję) została wypłacona przez Spółkę w dniu 28 czerwca 2021 roku.
W dniu 25 stycznia 2022 roku, Dom Development Kraków 21 Sp. z o.o. Sp. k. (wcześniejsza nazwa: Sento 21 Sp. z o.o. Sp. k) zrezygnowała z dostępnego limitu kredytowego do kwoty 32 500 tys. zł z przeznaczeniem na częściowe finansowanie i refinansowanie kosztów netto inwestycji SenToTu etap I oraz kredytu VAT do kwoty 2 000 tys. zł z przeznaczeniem na finansowanie zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego w związku z dostawami towarów i usług stanowiącymi koszty inwestycji SenToTu etap I, udzielonych przez VeloBank S.A. (wcześniej Getin Noble Bank S.A.) w ramach umowy z dnia 25 marca 2020 r.
W dniu 6 lipca 2022 roku, Dom Development Kraków 21 Sp. z o.o. Sp. k. zrezygnowała z dostępnego limitu kredytowego do kwoty 43 500 tys. zł z przeznaczeniem na częściowe finansowanie i refinansowanie kosztów netto inwestycji SenToTu etap II (Faza I i II) oraz kredytu VAT do kwoty 1 500 tys. zł z przeznaczeniem na finansowanie zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego w związku z dostawami towarów i usług stanowiącymi koszty inwestycji SenToTu etap II (Faza I i II) udzielonych przez VeloBank S.A. w ramach umowy z dnia 9 kwietnia 2021r.
W dniu 18 lipca 2022 roku, Dom Development Kraków 12 Sp. z o.o. (wcześniejsza nazwa: Buma Development 12 Sp. z o.o.) zrezygnowała z kredytu inwestorskiego do kwoty 38 500 tys. zł udzielonego na finansowanie i refinansowanie kosztów netto związanych z budową dwóch budynków mieszkalnych w ramach osiedla „Przestrzenie Banacha” Etap II (do kwoty 37 392 tys.zł), oraz na spłatę należnych odsetek, jak i finansowanie lub refinansowanie prowizji i opłat od ww. kredytu oraz kredytu obrotowego odnawialnego, który został udzielony na sfinansowanie podatku VAT (do kwoty 1 108 tys. zł), w ramach umowy z PKO Bank Polski S.A. z dnia 23 grudnia 2020r.
W dniu 18 lipca 2022 roku, Dom Development Kraków 12 Sp. z o.o. zrezygnowała z kredytu obrotowego odnawialnego w kwocie 1 000 tys. zł udzielonego na finansowanie podatku od towarów i usług (podatku VAT) naliczonego od kosztów netto związanych z budową dwóch budynków mieszkalnych w ramach osiedla „Przestrzenie Banacha” Etap II w ramach umowy z PKO Bank Polski S.A. z dnia 23 grudnia 2020r.
W dniu 16 grudnia 2022 roku pomiędzy Bankiem Millennium S.A. oraz Dom Development S.A został zawarty aneks do Umowy o linię wielowalutową. W wyniku podpisanego aneksu, okres dostępności limitu kredytowego został wydłużony do 17 grudnia 2023 roku oraz zmniejszeniu uległa kwota limitu kredytowego, która obecnie wynosi 40 mln PLN.
W dniu 20 grudnia 2022 roku pomiędzy mBank S.A. oraz Dom Development S.A., Dom Development Wrocław Sp. z o.o. i Euro Styl S.A. został zawarty aneks do Umowy Ramowej „Umbrella Wieloproduktowa”. W wyniku podpisanego aneksu, okres dostępności limitu kredytowego został wydłużony do 29 stycznia 2027 roku oraz zwiększeniu uległa kwota limitu kredytowego, która obecnie wynosi 200 mln PLN. Aktualnie na podstawie umowy z bankiem, Dom Development S.A. może korzystać z kwoty limitu kredytowego do wysokości 200 mln zł, Dom Development Wrocław Sp. z o.o. może korzystać z części tego limitu kredytowego do wysokości 60 mln zł, Euro Styl S.A. może korzystać z części tego limitu kredytowego do wysokości 100 mln zł.
Struktura tych zobowiązań pod względem okresu wymagalności została przedstawiona w poniższej tabeli.
KREDYTY WEDŁUG TERMINU WYMAGALNOŚCI | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Do 1 roku | 59 177 | - |
Powyżej 1 roku do 2 lat | - | 10 250 |
Powyżej 2 lat do 5 lat | - | 21 164 |
Powyżej 5 lat | - | - |
Razem kredyty | 59 177 | 31 414 |
w tym: długoterminowe | - | 31 414 |
krótkoterminowe | 59 177 | - |
Na dzień 31 grudnia 2022 r. i na dzień 31 grudnia 2021 r. wszystkie posiadane przez Spółkę kredyty wyrażone były w złotych polskich.
KREDYTY BANKOWE NA 31.12.2022 | ||||||
Bank | Siedziba | Kwota kredytu | Waluta | Kwota kredytu pozostała do spłaty (bez odsetek) | Waluta | Termin spłaty |
PKO BP | Warszawa | 150 000 | PLN | 59 177 | PLN | 26.02.2023 |
mBank | Warszawa | 200 000 | PLN | - | PLN | 29.01.2027 |
Millennium | Warszawa | 40 000 | PLN | - | PLN | 17.12.2023 |
Razem kredyty bankowe | 59 177 | PLN | ||||
Kredyt w PKO BP
Kredyt odnawialny w rachunku kredytowym do wysokości 150 000 tys. zł. Na podstawie umowy z bankiem, Euro Styl S.A. może korzystać z części tego limitu kredytowego do wysokości 50 000 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Dom Development S.A. korzystała z limitu kredytowego w wysokości 50 000 tys. zł, a Euro Styl S.A. w wysokości 9 177 tys. zł.
Kredyt w mBank
Kredyt odnawialny w rachunku kredytowym do wysokości 200 000 tys. zł. Na podstawie umowy z bankiem, Dom Development Wrocław Sp. z o.o. może korzystać z części tego limitu kredytowego do wysokości 60 000 tys. zł a Euro Styl S.A. może korzystać z części tego limitu kredytowego do wysokości 100 000 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Dom Development S.A. ani inne spółki Grupy nie korzystały z tej linii kredytowej.
Kredyt w banku Millennium
Kredyt rewolwingowy do wysokości 40 000 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2022 r. spółka Dom Development S.A. nie korzystała z ww. limitu kredytowego.
W pozycji Kredyty Grupa wykazuje wartość nominalną zobowiązania, natomiast naliczone na dzień bilansowy odsetki prezentowane są osobno w pozycji Zobowiązanie z tytułu odsetek od kredytów i obligacji.
Ze względu na fakt, że oprocentowanie kredytów jest powiązane z kształtowaniem się stawki WIBOR, Zarząd Spółki szacuje, że wartość godziwa kredytów zaciągniętych przez Spółkę jest w przybliżeniu równa wartości księgowej tych kredytów z uwzględnieniem naliczonych odsetek.
OBLIGACJE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość nominalna wyemitowanych obligacji - część długoterminowa | 260 000 | 310 470 |
Wartość nominalna wyemitowanych obligacji – część krótkoterminowa | 50 000 | 51 263 |
Wartość nominalna wyemitowanych obligacji | 310 000 | 361 733 |
W pozycji Obligacje Grupa wykazuje wartość nominalną zobowiązania z tytułu obligacji, natomiast naliczone na dzień bilansowy odsetki prezentowane są osobno w pozycji Zobowiązanie z tytułu odsetek od kredytów i obligacji.
Ze względu na fakt, że oprocentowanie obligacji jest powiązane z kształtowaniem się stawki WIBOR, Zarząd Spółki szacuje, że wartość godziwa obligacji wyemitowanych przez Spółkę jest w przybliżeniu równa wartości księgowej tych obligacji z uwzględnieniem naliczonych odsetek.
Umowa z Trigon Dom Maklerski S.A. oraz Trigon Investment Banking Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością & Wspólnicy S.K.
Na podstawie tej umowy Dom Development S.A. może emitować obligacje o łącznej wartości nieprzekraczającej 400 milionów PLN rozumianej jako wartość nominalna wszystkich wyemitowanych i niewykupionych obligacji. Limit Programu ma charakter odnawialny. Zgodnie z umową obligacje mogą być emitowane przez Spółkę w ramach różnych serii do dnia 17 listopada 2027 r.
Obligacje spłacone przez Dom Development S.A.
W dniu 15 grudnia 2022 roku Spółka dokonała przypadającego na tę datę wykupu 5 000 obligacji na okaziciela serii DOMDET1151222 o wartości nominalnej 10 000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 50 000 tys. PLN.
Obligacje spłacone przez Sento S.A.
Sento S.A. dokonała w dniu 8 marca 2022 r. przedterminowego wykupu, na żądanie spółki, wszystkich Obligacji serii GF14. Spółka była uprawniona do przeprowadzenia przedterminowego wykupu Obligacji na żądanie własne, zgodnie z § 4 ust. 11 Warunków Emisji Obligacji Imiennych serii GF14 spółki Sento S.A. z dnia 8 czerwca 2017 r. Przedterminowy wykup Obligacji został przeprowadzony zgodnie z warunkami emisji Obligacji.
W dniu 1 czerwca 2022 roku Sento S.A. dokonała przypadającego na tę datę wykupu 600 obligacji imiennych serii GF12 o wartości nominalnej 1 000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 600 tys. PLN.
Sento S.A. dokonała również w dniu 31 października 2022 r. przedterminowego wykupu, na żądanie spółki, wszystkich Obligacji serii GF20. Spółka była uprawniona do przeprowadzenia przedterminowego wykupu Obligacji na żądanie własne, zgodnie z § 4 ust. 11 Warunków Emisji Obligacji Imiennych serii GF20 spółki Sento S.A. z dnia 9 lutego 2018 r. Przedterminowy wykup Obligacji został przeprowadzony zgodnie z warunkami emisji Obligacji.
Seria | Emitent | Data emisji | Kwota | Waluta | Data wykupu |
DOMDET2091023 | Dom Development S.A. | 09.10.2018 | 50 000 | PLN | 09.10.2023 |
DOMDET3121224 | Dom Development S.A. | 12.12.2019 | 50 000 | PLN | 12.12.2024 |
DOMDET4250925 | Dom Development S.A. | 25.09.2020 | 100 000 | PLN | 25.09.2025 |
DOMDET5120521 | Dom Development S.A. | 12.05.2021 | 110 000 | PLN | 12.05.2026 |
Razem | 310 000 | PLN |
REZERWY I AKTYWA | Bilans 31.12.2022 | Bilans 31.12.2021 | Rachunek zysków i strat/ Sprawozdanie z całkowitych dochodów 01.01-31.12. 2022 | Rachunek zysków i strat/ Sprawozdanie z całkowitych dochodów 01.01-31.12. 2021 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||||
Różnice kursowe | 29 | - | 29 | - |
Odsetki naliczone | 604 | 386 | 218 | 369 |
Dyskontowanie zobowiązań | 3 292 | 2 098 | 1194 | 841 |
Różnica pomiędzy wynikiem podatkowym a księgowym na sprzedanych produktach z uwzględnieniem rezerw na koszty | 50 273 | 34 142 | 16 131 | (38 247) |
Koszty finansowe skapitalizowane | 4 053 | 3 187 | 866 | (824) |
Wycena aktywów finansowych | 3 983 | 1 745 | 2238 | 1 745 |
Leasing | - | 3 | (3) | 23 |
Znak towarowy | - | 133 | (133) | (265) |
Pozostałe | 144 | 125 | 19 | - |
Razem rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 62 378 | 41 819 | 20 559 | (36 358) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||||
Różnice kursowe | 258 | - | 258 | - |
Różnica pomiędzy wynikiem podatkowym a księgowym na sprzedanych produktach z uwzględnieniem rezerw na koszty | 21 336 | 692 | 20 644 | 692 |
Aktualizacja wyceny zapasów | 8 956 | 7 050 | 1 906 | (216) |
Odpisy aktualizujące należności i pozostałe rezerwy | 1158 | 768 | 390 | 134 |
Rezerwa na świadczenia pracownicze | 9 539 | 5 146 | 4 393 | (2 193) |
Rezerwa na koszty | 22 196 | 14 589 | 7 607 | 4 096 |
Eliminacja marży na transakcjach wewnątrzgrupowych | 11 785 | 14 303 | (2 518) | 4 680 |
Koszt nabycia spółek zależnych | 1 318 | 1 088 | 230 | - |
Koszty finansowe | 584 | 17 | 567 | 17 |
Zdyskontowanie należności | 249 | 772 | (523) | 772 |
Wycena aktywów finansowych | - | - | 0 | (875) |
Strata podatkowa możliwa do rozliczenia | 3 553 | 546 | 3 007 | (1 041) |
Pozostałe | 162 | 1 479 | (1 317) | 1 182 |
Razem aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 81 094 | 46 450 | 34 644 | 7 248 |
Zmiana rezerwy na podatek odroczony wynikająca z nabycia spółek zależnych ustalona na dzień nabycia. | - | - | 18 725 | 11 337 |
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące rachunku zysków i strat | - | - | (34 874) | (57 579) |
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące innych całkowitych dochodów netto | - | - | 2 064 | 2 636 |
Wykazane w bilansie aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 52 721 | 31 583 | - | - |
Wykazana w bilansie rezerwa netto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 34 005 | 26 952 | - | - |
REZERWY DŁUGOTERMINOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Rezerwa na koszty napraw – część długoterminowa | 35 481 | 26 180 |
Rezerwa na świadczenia emerytalne | 551 | 393 |
Razem | 36 032 | 26 573 |
Zgodnie z MSSF 16, w bilansie Grupy rozpoznane zostały zobowiązania z tytułu leasingu:
- prawa do użytkowania powierzchni biurowych i apartamentów serwisowanych,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów.
W nocie 7.4 Istotne zasady rachunkowości opisano zasady rachunkowości dotyczące leasingu, a w szczególności objaśniono sposób klasyfikacji tych zobowiązań jako długoterminowe lub krótkoterminowe.
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu leasingu - część krótkoterminowa, w tym: | 78 964 | 69 474 |
Zobowiązania z tyt. prawa do wieczystego użytkowania gruntów | 70 387 | 63 126 |
Zobowiązania z tyt. prawa do użytkowania powierzchni biurowych i apartamentów serwisowanych | 8 577 | 6 220 |
Pozostałe | - | 128 |
Zobowiązania z tytułu leasingu - część długoterminowa, w tym: | 30 321 | 21 014 |
Zobowiązania z tyt. prawa do użytkowania powierzchni biurowych i apartamentów serwisowanych | 30 321 | 20 783 |
Pozostałe | - | 231 |
Razem | 109 285 | 90 488 |
Według szacunków Zarządu, opartych na planach dotyczących prowadzenia projektów deweloperskich na poszczególnych nieruchomościach, dla których na dzień 31 grudnia 2022 r. Grupa posiadała prawo wieczystego użytkowania, w kwocie 70 387 tys. zł zobowiązań z tyt. leasingu gruntów wykazanych jako krótkoterminowe:
- kwota 4 943 tys. zł podlega zapłacie przez Grupę w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego,
- kwota 9 717 tys. zł podlegać będzie zapłacie przez Grupę w okresie powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego,
- kwota 55 727 tys. zł przeniesiona zostanie na nabywców lokali.
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW, USŁUG I PODATKÓW ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym zatrzymane kaucje gwarancyjne (część krótkoterminowa) | 197 054 | 198 557 | |
Zobowiązania z tytułu podatków | 5 459 | 12 092 | |
Rozliczenia międzyokresowe kosztów | 178 386 | 119 046 | |
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | 417 | 420 | |
Pozostałe zobowiązania | 26 226 | 14 906 | |
Razem zobowiązania | 407 542 | 345 021 | |
Struktura rozliczeń międzyokresowych kosztów: | 178 386 | 119 046 | |
- koszty budowanych osiedli | 127 007 | 90 120 | |
- koszty pracownicze | 40 121 | 13 235 | |
- koszty czynszu za powierzchnię biurową | 1 308 | 1 642 | |
- pozostałe | 9 950 | 14 049 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są zobowiązaniami nieodsetkowymi. Poza ujętymi w tej pozycji kaucjami gwarancyjnymi (opisanymi niżej) zobowiązania z tytułu dostaw i usług mają okres zapadalności od 14 do 30 dni.
Poniżej przedstawiono wartość bilansową zobowiązań z tytułu kaucji gwarancyjnych zatrzymanych w związku z realizacją projektów deweloperskich. Część krótkoterminowa i długoterminowa tych zobowiązań wykazane są w odpowiednich pozycjach zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych.
REZERWY KRÓTKOTERMINOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Rezerwa na koszty napraw – część krótkoterminowa | 11 180 | 9 331 |
Rezerwa emerytalna | 102 | 146 |
Rezerwa na sprawy sporne i pozostałe | 21 560 | 26 519 |
Razem | 32 842 | 35 996 |
W Grupie nie ma specjalnych programów świadczeń dla pracowników po okresie zatrudnienia.
KATEGORIE AKTYWÓW FINANSOWYCH I ZOBOWIĄZAŃ FINANSOWYCH ORAZ MAKSYMALNA EKSPOZYCJA NA RYZYKO KREDYTOWE
AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
AKTYWA FINANSOWE | ||
Długoterminowe należności | 8 817 | 11 499 |
Należności handlowe i pozostałe | 43 570 | 48 184 |
Należności od jednostek powiązanych | - | - |
Pożyczki i należności razem | 52 387 | 59 683 |
Pozostałe | - | 30 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat (przeznaczone do obrotu) | - | - |
Środki pieniężne w banku i kasie | 36 747 | 600 214 |
Lokaty krótkoterminowe | 267 489 | 6 797 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe | 91 163 | 62 560 |
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe | 447 786 | 729 284 |
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | ||
Zobowiązania z tytułu kredytów | 59 177 | 31 414 |
Obligacje własne wyemitowane | 312 550 | 363 331 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, rozliczenia międzyokresowe i pozostałe | 481 671 | 438 769 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 109 285 | 90 488 |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 962 683 | 924 002 |
Wartość godziwa aktywów i zobowiązań finansowych Grupy nie różni się istotnie od ich wartości bilansowej.
Grupa posiada ekspozycje na następujące rodzaje ryzyka finansowego:
ryzyko rynkowe (ryzyko stopy procentowej)
ryzyko kredytowe
Ryzyko rynkowe jest takim rodzajem ryzyka, które odzwierciedla wpływ zmian cen rynkowych takich, jak kursy wymiany walut, stopy procentowe, czy ceny instrumentów kapitałowych, na wynik finansowy Grupy lub na wartość posiadanych instrumentów finansowych.
Ryzyko rynkowe obejmuje głównie następujące rodzaje ryzyk:
ryzyko walutowe
ryzyko stopy procentowej
W przypadku istnienia znaczących pozycji walutowych, Grupa stosuje walutowe instrumenty pochodne typu forward i swap do zabezpieczania znaczących przyszłych transakcji walutowych.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. Grupa nie posiadała żadnych istotnych aktywów, zobowiązań oraz przyszłych płatności w walutach obcych, w związku z czym nie było potrzeby zawierania walutowych instrumentów pochodnych zabezpieczających.
Kredyty bankowe zaciągnięte przy zastosowaniu stałych stóp procentowych narażają Grupę na ryzyko zmiany wartości godziwej kredytów. Kredyty i pożyczki zaciągnięte po zmiennych stopach procentowych powodują ryzyko przepływów pieniężnych.
Według aktualnej struktury finansowania Grupa nie posiada kredytów lub obligacji o stałym oprocentowaniu. Obecnie Grupa posiada krótko, średnio i długoterminowe kredyty i obligacje na zmienną stopę procentową, co powoduje ekspozycję na ryzyko przepływów pieniężnych.
Na datę bilansową Grupa nie posiadała długoterminowych instrumentów finansowych oprocentowanych wg stałej stopy procentowej.
Ryzyko stopy procentowej w większości ograniczone jest w sposób naturalny poprzez posiadanie zarówno zobowiązań finansowych jak i aktywów finansowych oprocentowanych wg zmiennej stopy procentowej. Ekspozycja na ryzyko stopy procentowej dla zadłużenia z tytułu obligacji jest zmniejszane poprzez stosowanie takich zabezpieczających instrumentów finansowych jak:
- opcje CAP, gdzie bank gwarantuje, że zwróci Spółce różnice wynikające ze wzrostu rynkowych stop procentowych ponad poziom ustalony w opcji. Spółka zabezpiecza się w ten sposób przed wzrostem stóp, zachowując jednocześnie możliwość skorzystania z ewentualnego spadku ich poziomu,
- IRS (Interest Rate Swap) - Transakcja polega na wymianie z bankiem płatności odsetkowych liczonych według jednej stopy procentowej na płatności odsetkowe liczone według innej stopy procentowej. Spółka korzysta z zamiany zmiennej stopy procentowej na stałą. Obie płatności odsetkowe naliczane są od kwoty nominalnej uzgodnionej w transakcji, a ich rozliczenie odbywa się w wyznaczonych dniach przez porównanie odpowiedniej stawki referencyjnej z zakontraktowaną stopą procentową.
Struktura instrumentów finansowych oprocentowanych wg zmiennej stopy procentowej na datę bilansową przedstawiała się następująco:
INSTRUMENTY ZMIENNOPROCENTOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa finansowe | 395 399 | 669 571 |
Zobowiązania finansowe | 371 727 | 394 745 |
Razem netto | 23 672 | 274 826 |
Jako aktywa finansowe wykazane są oprocentowane aktywa finansowe, tj. lokaty bankowe. Jako zobowiązania finansowe wykazane są oprocentowane zobowiązania finansowe, tj. kredyty oraz obligacje własne.
Zmiana o 100 punktów bazowych („pb”) w oprocentowaniu instrumentów na datę bilansową zwiększyłaby (zmniejszyłaby) aktywa netto i rachunek zysków i strat (po opodatkowaniu) o kwoty wykazane w poniższej tabeli. Analiza ta wykonana dla okresów dwunastu miesięcy kończących się 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. zakłada, że wszystkie pozostałe zmienne pozostają stałe.
ANALIZA WRAŻLIWOŚCI NA ZMIANĘ STOPY PROCENTOWEJ | Rachunek zysków i strat Wzrost o 100 pb | Rachunek zysków i strat Spadek o 100 pb | Aktywa netto Wzrost o 100 pb | Aktywa netto Spadek o 100 pb |
31 grudnia 2022 | ||||
Aktywa zmiennoprocentowe | 1 068 | (1 068) | 1 068 | (1 068) |
Zobowiązania zmiennoprocentowe *) | (1 004) | 1 004 | (1 004) | 1 004 |
Wrażliwość netto | 64 | (64) | 64 | (64) |
31 grudnia 2021 | ||||
Aktywa zmiennoprocentowe | 1 808 | (1 808) | 1 808 | (1 808) |
Zobowiązania zmiennoprocentowe *) | (1 066) | 1 066 | (1 066) | 1 066 |
Wrażliwość netto | 742 | (742) | 742 | (742) |
Głównymi aktywami finansowymi Grupy są środki na rachunkach bankowych, gotówka, należności z tytułu dostaw i usług oraz inne należności, które reprezentują największą ekspozycję na ryzyko kredytowe w relacji do aktywów finansowych.
Ryzyko kredytowe Grupy jest przede wszystkim przypisane do należności handlowych. Kwoty przedstawione w bilansie są kwotami netto, czyli z uwzględnieniem odpisów aktualizujących wartość wątpliwych należności oszacowanych przez Zarząd Spółki na podstawie wcześniejszych doświadczeń, specyfiki prowadzonej działalności i ich oceny obecnego otoczenia gospodarczego.
Ryzyko kredytowe związane z funduszami płynnymi i pochodnymi instrumentami finansowymi jest ograniczone, ponieważ stronami transakcji są banki o ustalonej reputacji, posiadające wysoki rating kredytowy przyznany przez międzynarodowe agencje ratingowe.
W celu utrzymania płynności finansowej oraz dostępności środków finansowych na zakładanym poziomie, w Grupie istnieje wyspecjalizowana komórka, która monitoruje to zagadnienie. Komórka ta na bieżąco monitoruje stan płynnych funduszy oraz prognozowane wartości przepływów pieniężnych i na tej podstawie podejmuje decyzje o ich odpowiednim lokowaniu w celu maksymalizacji możliwych do osiągnięcia przychodów finansowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu Grupy przed ryzykiem kredytowym.
Grupa nie posiada znaczącej koncentracji ryzyka kredytowego. Ryzyko rozłożone jest na dużą ilość partnerów i klientów. Ponadto należy zauważyć, że należności dotyczące głównej działalności Grupy, tj. sprzedaży mieszkań lokali usługowych i garaży, są w pełni zabezpieczone gdyż wydanie przedmiotu sprzedaży następuje po zapłaceniu przez nabywców całkowitej ceny wynikającej z umowy przedwstępnej sprzedaży.
Struktura należności handlowych w podziale na okres przeterminowania przedstawiona jest w nocie 7.10 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
Ryzyko płynności jest to ryzyko polegające na braku możliwości regulowania przez Grupę swoich zobowiązań finansowych w terminie ich zapadalności. Celem Grupy jest zapewnienie, w najwyższym możliwym stopniu, że jej płynność będzie zawsze zachowana na poziomie pozwalającym na regulowanie zobowiązań w terminie ich zapadalności, bez ponoszenia niemożliwych do przyjęcia strat lub ryzyka narażenia na szwank reputacji Grupy.
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wartość przyszłych niezdyskontowanych przepływów pieniężnych z tytułu zobowiązań finansowych Grupy w rozbiciu na kontraktowe terminy zapadalności:
STRUKTURA ZAPADALNOŚCI ZOBOWIĄZAŃ | Suma | 0 – 6 miesięcy | 6-12 miesięcy | 1 – 2 lata | 2 – 5 lat |
31 grudnia 2022 | |||||
Zobowiązania z tytułu kredytów | 59 188 | 59 188 | - | - | - |
Obligacje własne wyemitowane | 347 129 | 7 363 | 56 769 | 62 251 | 220 746 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 481 671 | 396 239 | 5 427 | 44 055 | 35 950 |
Zobowiązania z tytułu leasingu *) | 109 285 | 9 324 | 4 381 | 12 240 | 83 340 |
Razem | 997 273 | 472 114 | 66 577 | 118 546 | 340 036 |
31 grudnia 2021 | |||||
Zobowiązania z tytułu kredytów | 35 825 | 1 257 | 1 257 | 33 311 | - |
Obligacje własne wyemitowane | 413 102 | 8 749 | 58 703 | 63 862 | 281 788 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 438 769 | 315 088 | 17 421 | 51 535 | 54 725 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 90 488 | 3 131 | 3 131 | 11 395 | 72 831 |
Razem | 978 184 | 328 225 | 80 512 | 160 103 | 409 344 |
Zarządzanie płynnością Grupy odbywa się głównie poprzez:
krótko, średnio i długo-terminowe planowanie przepływów gotówkowych; szczegółowe plany krótkoterminowe aktualizowane są przynajmniej raz na miesiąc,
dobór odpowiednich źródeł finansowania na podstawie analizy potrzeb Grupy oraz analizy rynku,
bieżący monitoring wskaźników wynikających z umów z bankami,
dywersyfikację źródeł finansowania prowadzonej działalności deweloperskiej,
współpracę z instytucjami finansowymi o ustalonej, wysokiej reputacji.
Polityka Zarządu zakłada utrzymywanie silnej bazy kapitałowej w celu zachowania zaufania inwestorów, wierzycieli i rynku oraz w celu zapewnienia dalszego rozwoju działalności Grupy.
Za lata kończące się 31 grudnia 2022 i 2021 r. stopa zwrotu z kapitału (liczona jako zysk netto do średniorocznej wartości kapitałów własnych) wynosiła odpowiednio 30,8% i 26,9%. W tym czasie średni ważony koszt oprocentowania zadłużenia Grupy wynosił 4,34% w 2022 roku i 2,56% w 2021 roku.
Na dzień 31 grudnia 2022 i 2021 współczynnik dźwigni finansowej netto (liczony jako zadłużenie z tytułu kredytów i obligacji pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz krótkoterminowe aktywa finansowe podzielone przez kapitały własne) wynosił odpowiednio (1,7)% i (21,9)%.
Spółki Grupy nie podlegają żadnym zewnętrznie określonym wymogom kapitałowym z wyjątkiem wymogów ustawowych określonych w Kodeksie Spółek Handlowych.
KALKULACJA ZYSKU PODSTAWOWEGO I ROZWODNIONEGO NA AKCJĘ | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
PODSTAWOWY ZYSK NA AKCJĘ | ||
Zysk do wyliczenia podstawowego zysku na akcję | 410 264 | 327 130 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych Spółki do wyliczenia | 25 523 354 | 25 374 258 |
Podstawowy zysk na akcję (PLN) | 16,07 | 12,89 |
ROZWODNIONY ZYSK NA AKCJĘ | ||
Zysk do wyliczenia rozwodnionego zysku na akcję | 410 264 | 327 130 |
Potencjalne akcje rozwadniające dotyczące opcji na akcje z Programu Opcji Menedżerskich | 54 796 | 160 519 |
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych Spółki do wyliczenia rozwodnionego zysku na akcję | 25 578 150 | 25 534 776 |
Rozwodniony zysk na akcję (PLN) | 16,04 | 12,81 |
W Grupie nie występuje działalność zaniechana, w związku z tym zysk na akcję z działalności kontynuowanej jest równy zyskowi na akcję wyliczonemu powyżej.
PODATEK DOCHODOWY | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Podatek dochodowy bieżący | (137 197) | (137 812) |
Podatek dochodowy odroczony | 34 874 | 57 579 |
Razem | (102 323) | (80 233) |
Zobowiązanie spółek Grupy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych na dzień 31 grudnia 2022 i 2021 roku wynosiło odpowiednio 75 919 tys. PLN i 46 915 tys. PLN. Jednocześnie należności spółek Grupy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych na dzień 31 grudnia 2022 i 2021 roku wynosiły odpowiednio 3 052 tys. PLN i 822 tys. PLN.
Uzgodnienie pomiędzy podatkiem dochodowym obliczonym jako iloczyn zysku brutto przed opodatkowaniem i ustawowej stawki podatku a rzeczywistym obciążeniem z tytułu podatku dochodowego wykazanym w rachunku zysków i strat Grupy zaprezentowane jest poniżej.
UZGODNIENIE | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Zysk brutto przed opodatkowaniem | 512 620 | 405 485 |
Według stawki podatkowej wynoszącej 19% | 97 398 | 77 042 |
Trwałe różnice nie objęte podatkiem dochodowym bieżącym i odroczonym | 4 010 | 2 868 |
Efekt podatkowy opcji menadżerskich trwale niestanowiących kosztu uzyskania przychodów | 1 025 | 323 |
Inne | (110) | - |
Obciążenie rzeczywiste z tytułu podatku dochodowego | 102 323 | 80 233 |
Efektywna stawka podatkowa | 19,96% | 19,79% |
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, pomimo iż spółki Grupy prowadziły i prowadzą bardzo ostrożną politykę podatkową, chociaż jest to mało prawdopodobne to nie można wykluczyć iż kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Działalność Grupy jest co do zasady jednorodna i polega głównie na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali usługowych (komercyjnych) i powiązanych z tym działaniach wspierających. Spółka prowadzi swoją działalność tylko na rynku warszawskim, natomiast Grupa Kapitałowa Dom Development S.A., której Spółka jest podmiotem dominującym, prowadzi również działalność na rynkach trójmiejskim, wrocławskim i krakowskim. Działalność na rynku wrocławskim, rynku trójmiejskim i rynku krakowskim prowadzona jest poprzez spółki zależne Grupy.
Ocena wyników działalności na poszczególnych rynkach dokonywana jest głównie w oparciu o przychody ze sprzedaży oraz zysk i marżę brutto ze sprzedaży uzyskane na tych rynkach.
W związku z powyższym w ramach Grupy segmentacja dla celów sprawozdawczych została dokonana w oparciu o kryterium lokalizacji geograficznej:
segment warszawski
segment trójmiejski
segment wrocławski
Poniżej zaprezentowano dane finansowe zgrupowane w oparciu o kryterium lokalizacji geograficznej projektów deweloperskich Grupy.
DANE ZA OKRES DWUNASTU MIESIĘCY | Segment | Segment | Segment | Segment | Razem |
Przychody ze sprzedaży | 1 405 532 | 177 085 | 530 768 | 305 923 | 2 419 308 |
Zysk brutto ze sprzedaży, przed alokacją ceny nabycia *) | 494 212 | 47 218 | 205 842 | 54 316 | 801 588 |
Alokacja ceny nabycia nabytych spółek **) |
|
| (2 341) | (43 476) | (45 817) |
Zysk brutto ze sprzedaży po alokacji ceny nabycia | 494 212 | 47 218 | 203 501 | 10 840 | 755 771 |
Koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu | (233 857) | ||||
Pozostałe przychody i koszty operacyjne, netto | (20 375) | ||||
Zysk na działalności operacyjnej | 501 539 | ||||
| |||||
Przychody i koszty finansowe, netto | 11 081 | ||||
Zysk brutto | 512 620 | ||||
| |||||
Podatek dochodowy | (102 323) | ||||
Zysk netto | 410 297 |
Segment | Segment | Segment | Segment | Razem | |
Przychody ze sprzedaży | 1 238 317 | 208 882 | 406 778 | 43 514 | 1 897 491 |
Zysk brutto ze sprzedaży, przed alokacją ceny nabycia *) | 435 392 | 52 771 | 143 139 | 11 399 | 642 701 |
Alokacja ceny nabycia nabytych spółek **) | - | - | (4 937) | (12 580) | (17 517) |
Zysk brutto ze sprzedaży po alokacji ceny nabycia | 435 392 | 52 771 | 138 202 | (1 181) | 625 184 |
Koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu | (193 904) | ||||
Pozostałe przychody i koszty operacyjne, netto | (18 227) | ||||
Zysk na działalności operacyjnej | 413 053 | ||||
Przychody i koszty finansowe, netto | (7 568) | ||||
Zysk brutto | 405 485 | ||||
Podatek dochodowy | (80 233) | ||||
Zysk netto | 325 252 |
ANALIZA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY I KOSZTU WŁASNEGO SPRZEDAŻY | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych | 2 133 912 | 1 861 335 |
Przychody ze sprzedaży usług | 90 789 | 27 918 |
Przychody ze sprzedaży towarów (gruntów) | 194 607 | 8 238 |
Przychody ze sprzedaży - razem | 2 419 308 | 1 897 491 |
Koszty sprzedaży wyrobów gotowych | (1 430 657) | (1 244 302) |
Koszty sprzedaży usług | (82 254) | (21 312) |
Koszty sprzedaży towarów | (138 242) | (8 683) |
Korekta wartości zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania | (12 384) | 1 990 |
Koszt własny sprzedaży - razem | (1 663 537) | (1 272 307) |
Zysk na sprzedaży brutto | 755 771 | 625 184 |
KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Koszt własny sprzedaży | (1 663 537) | (1 272 307) |
Koszty sprzedaży | (76 536) | (67 062) |
Koszty ogólnego zarządu | (157 321) | (126 842) |
Razem | (1 897 394) | (1 466 211) |
Koszty według rodzaju | ||
Amortyzacja | (17 530) | (16 080) |
Zużycie materiałów i energii | (718 322) | (882 014) |
Usługi obce | (1 679 638) | (1 306 250) |
Podatki i opłaty | (11 720) | (14 247) |
Koszty świadczeń pracowniczych | (154 611) | (129 169) |
Pozostałe koszty rodzajowe | (6 842) | (4 973) |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | (135 440) | (8 721) |
Zmiana stanu produktów i produkcji w toku | 786 755 | 888 302 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby | 39 954 | 6 941 |
Razem | (1 897 394) | (1 466 211) |
KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH (wraz z kadrą zarządczą) | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Koszty świadczeń pracowniczych | ||
Koszty wynagrodzeń, w tym m.in.: | 132 146 | 112 188 |
- w tym koszty płatności w formie akcji (nota 7.44) | 5 393 | 1 701 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 22 465 | 16 981 |
Koszty świadczeń pracowniczych - razem | 154 611 | 129 169 |
POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Rezerwa i koszty z tytułu kar i porozumień | 866 | 602 |
Darowizny | 2 262 | 866 |
Rezerwa na pozostałe koszty | 6 563 | 10 675 |
Odpisane nieściągalne należności | 2 321 | 1 094 |
Koszty napraw i usterek (w tym zmiana rezerwy) | 13 974 | 6 611 |
Koszty zaniechanych projektów | - | 763 |
Koszty nabycia spółek zależnych | 6 436 | 2 291 |
Koszty zrzeczenia się roszczeń wynikających z opcji Put na akcje Spółki *) | 3 902 | - |
Pozostałe | 2 181 | 973 |
Razem | 38 505 | 23 875 |
KOSZTY FINANSOWE | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Odsetki od kredytów i obligacji (część nieskapitalizowana) | 510 | 2 994 |
Odsetki pozostałe | 1 742 | 2 183 |
Prowizje i opłaty | 5 045 | 1 094 |
Koszty z tytułu dyskontowania należności i zobowiązań | 1 077 | 3 950 |
Koszty finansowe leasingu | 1 278 | 1 147 |
Różnice kursowe | 1 013 | 77 |
Wycena instrumentów finansowych (opcje CAP) | - | 636 |
Strata ze zbycia inwestycji | 1 318 | - |
Pozostałe | 227 | 1 662 |
Razem | 12 210 | 13 743 |
KOSZTY FINANSOWE Z TYTUŁU ODSETEK | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Wartość kosztów finansowych (odsetek) aktywowanych w produkcji w toku | 17 762 | 12 414 |
Wartość kosztów finansowych (odsetek) ujętych w rachunku zysków i strat | 2 252 | 5 177 |
Całkowita wartość poniesionych kosztów finansowych z tytułu odsetek | 20 014 | 17 591 |
W okresach dwunastu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 i 2021 r. Grupa była stroną przedstawionych poniżej transakcji z podmiotami powiązanymi. Opisy transakcji przedstawione zostały w formie tabel. W szczególnych przypadkach opisy poszczególnych umów lub wyjaśnienia, ujęte zostały również w formie opisowej.
DOM DEVELOPMENT S.A. JAKO KUPUJĄCY PRODUKTY LUB USŁUGI: | ||||
|---|---|---|---|---|
Druga strona transakcji | Określenie transakcji | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 | |
Woodsford Consulting Limited | Usługi konsultingowe wg umowy z dnia 27.06.2007 r. wraz z aneksem | 3 162 | 2 138 | |
Hansom Property Company Limited | Usługi konsultingowe wg umowy z dnia 02.01.2001 r. wraz z aneksami | 1 678 | 1 567 | |
M & M Usługi Doradcze M. Kolarski | Usługi konsultingowe | 197 | 149 | |
Doradztwo w zakresie infrastruktury technicznej Rafał Kierski | Umowy o współpracy | 1 380 | 2 165 | |
DOM DEVELOPMENT S.A. JAKO SPRZEDAJĄCY TOWARY I ŚWIADCZĄCY USŁUGI: | |||
Druga strona transakcji | Określenie transakcji | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Groupe Belleforêt S.à r.l | Pozostałe | - | 11 |
DOM DEVELOPMENT S.A. JAKO UDZIELAJĄCY ZALICZEK: | |||
Druga strona transakcji | Określenie transakcji | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Woodsford Consulting Limited | Zaliczki (netto) na poczet usług konsultingowych | - | 580 |
Hansom Property Company Limited | Zaliczki (netto) na poczet usług konsultingowych | - | 1 120 |
DOM DEVELOPMENT S.A. JAKO WYPŁACAJACY DYWIDENDĘ: | |||
Druga strona transakcji | Określenie transakcji | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Groupe Belleforêt S.à r.l | Dywidenda wypłacona | 148 637 | 141 559 |
SALDA Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI - salda z punktu widzenia Spółki | ||||
Należności od podmiotów powiązanych | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | |||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Hansom Property Company Limited | - | 1 120 | 135 | 143 |
Woodsford Consulting Limited | - | 580 | 211 | - |
Doradztwo w zakresie infrastruktury technicznej Rafał Kierski | 492 | 492 | - | 1 740 |
*) dopłata do kapitałów spółek zależnych zostały ujęte w bilansie w pozycji „Inwestycje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnym przedsięwzięciu”.
Transakcje między podmiotami powiązanymi odbywają się na zasadach rynkowych.
W dniu 1 lipca 2021 roku Spółka nabyła pakiet kontrolny (77%) akcji spółki Sento S.A.. Jednocześnie, na podstawie umowy nabycia tych akcji, pozostałe 23% akcji zostało objęte opcjami put i call.
Zgodnie z postanowieniami ww. umowy, Spółka posiadała opcję call na akcje (tzw. Bad Leavera) wykonywalną w dowolnym momencie, jeżeli udziałowiec mniejszościowy zakończy współpracę z Sento S.A., co oznacza iż otrzymanie akcji Spółki przez udziałowca mniejszościowego poprzez realizację „zwykłej” opcji call/put możliwe jest tylko gdy będzie on kontynuować współpracę z Sento S.A. do okresu gdy „zwykła” opcja put/call staje się wykonywalna. Oznacza to, iż w „zwykłej” opcji put/call zawarty był element świadczenia pracowniczego dla udziałowca mniejszościowego stanowiącego płatność opartą na akcjach rozliczaną w instrumentach kapitałowych (tj. akcjach Spółki) i że objęty on jest zakresem MSSF 2. Na dzień 1 lipca 2021 r. wartość transakcji płatności w formie akcji zgodnie z MSSF 2 została ustalona na 9 933 tys. zł.
W związku z rozliczeniem z Bad Leverem, który posiadał największy pakiet akcji (bezpośrednio i pośrednio), wygasły opcje mające charakter equity settled share base payment, wiec zgodnie z MSSF 2 transakcja pozostała ujęta w sposób neutralny dla kapitałów i wyniku Grupy.
Jak opisano w nocie 7.1, w marcu 2022 r. miało miejsce zbycie akcji Sento S.A. przez dotychczasowych akcjonariuszy mniejszościowych (których dotyczyły ww. opcje) na rzecz Dom Development Kraków Sp. z o.o. oraz samej spółki Sento S.A., ze zrzeczeniem się przez nich wszystkich roszczeń. Rozliczenie nabycia/wygaśnięcia opcji z akcjonariuszami innymi niż Bad Leaver, stanowi transakcję nieistotną.
W związku z nabyciem pozostałych 23% akcji Sento S.A. od dotychczasowych akcjonariuszy mniejszościowych, zawarte zostały z nimi porozumienia, w wyniku których wygasły uprawnienia do realizacji tych opcji przez akcjonariuszy mniejszościowych wraz ze zrzeczeniem się przez nich wszelkich roszczeń.
Mając na uwadze powyższe zdarzenia, w tym realizację warunku „Bad Leaver”, oraz zasadę istotności, ww. opcje wygasły i opisana wyżej, ustalona wartość rozliczenia płatności w formie akcji pozostaje bez wpływu na salda kapitałów oraz rachunek zysków i strat.
Wraz z nabyciem przez Sento S.A. akcji własnych (w celu ich umorzenia) od Reno Sp z o.o., Spółka zawarła jednocześnie porozumienie z tym udziałowcem mniejszościowym, na podstawie którego, w zamian za zrzeczenie się roszczenia wynikającego z oferty opcji Put zapisanej w umowie z dnia 1 lipca 2021 r., Spółka zobowiązała się do zapłaty na rzecz Reno Sp. z o.o. wynagrodzenia w kwocie 3 902 tys. zł. Wynagrodzenie to zostało odniesione do skonsolidowanego rachunku zysków i strat.
Na dzień 31 grudnia 2022 r., po wykonaniu wszystkich opcji Programu IV i ustanowieniu Programu VII, w Spółce istniały dwa aktywne Programy Opcji Menedżerskich przyjęte w ramach Planu Motywacyjnego dla kadry kierowniczej Spółki.
PROGRAMY OPCJI MENEDŻERSKICH | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |||||
Nazwa Programu | Opcje w ramach programu (liczba akcji) | Opcje przyznane (liczba akcji) | Opcje wykonane (liczba akcji) | Opcje w ramach programu (liczba akcji) | Opcje przyznane (liczba akcji) | Opcje wykonane (liczba akcji) | |
Program IV | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 400 000 | |
Program V | 250 000 | 250 000 | 150 000 | 250 000 | 250 000 | 100 000 | |
Program VII *) | 250 000 | 250 000 | 50 000 | - | - | - |
*) Opcje na akcje w ramach Programu VII wykazują wykonanie opcji na dzień 31 grudnia 2022 roku, pomimo że żadne akcje wyemitowane w ramach wykonania tych opcji nie zostały jeszcze na ten dzień zarejestrowane przez Sąd. Więcej informacji na temat wykonania opcji na akcje w ramach Programu VII znajduję się w dalszej części noty.
Aktywne programy opcji menedżerskich na dzień 31 grudnia 2022 r.
Program V Opcji Menedżerskich
29 listopada 2019 r. Rada Nadzorcza Spółki, działając na podstawie upoważnienia udzielonego jej przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Postanowień Programu V Opcji Menedżerskich dla Pana Mikołaja Konopki - Członka Zarządu, dotyczącego 250 000 akcji Dom Development S.A. („Program V”). Zgodnie z Programem V pan Mikołaj Konopka otrzymał jednorazowo opcje uprawniające do objęcia łącznie 250 000 akcji Dom Development S.A. za cenę w kwocie 50,00 złotych za akcję. Realizacja przedmiotowych opcji będzie limitowana do 50 000 akcji w jakimkolwiek okresie 12 kolejnych miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2021 roku, z tym że opcje niewykorzystane będzie można zrealizować w późniejszym terminie, lecz nie później niż do 31 grudnia 2029 roku.
Program VII Opcji Menedżerskich
4 października 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki, działając na podstawie upoważnienia udzielonego jej przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Postanowień Programu VII Opcji Menedżerskich dla Pana Leszka Stankiewicza, Wiceprezesa Zarządu – Dyrektora Finansowego, dotyczących 250 000 akcji Dom Development S.A. („Program VII”). Zgodnie z Programem VII, pan Leszek Stankiewicz otrzymał jednorazowo opcje uprawniające do objęcia łącznie 250 000 akcji Dom Development S.A. za cenę w kwocie 50,00 złotych za akcję. Realizacja przedmiotowych opcji będzie limitowana do 50 000 akcji w roku kalendarzowym, począwszy od 2022 roku z tym, że opcje niewykorzystane będzie można zrealizować w późniejszym terminie, lecz nie później niż do 31 grudnia 2032 roku.
Przyznanie nowych opcji na akcje w ramach programu opcji menedżerskich
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku Spółka przyznała opisane wyżej nowe opcji na akcje w ramach Programu VII Opcji Menedżerskich.
Wykonanie opcji na akcje w ramach programu opcji menedżerskich
W dniu 27 stycznia 2022 roku Zarząd podwyższył kapitał zakładowy Spółki w drodze emisji 100 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AE, oraz 50 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AF. Cena emisyjna akcji serii AE została ustalona na 35,00 zł za jedną akcję a cena emisyjna akcji serii AF została ustalona na 50,00 zł za jedną akcję.
Szczegóły odtyczące emisji akcji serii AE i AF zostały szerzej opisane w nocie 7.14.
Akcje te zostały zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 2 marca 2022 roku. Zostały on dopuszczone i wprowadzone do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW w dniu 10 czerwca 2022 r.
W dniu 19 grudnia 2022 roku Zarząd podjął uchwałe w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji 50 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AG. Cena emisyjna akcji serii AG została ustalona na 50,00 zł za jedną akcję.
Emisja akcji serii AG nastąpiła w drodze subskrypcji prywatnej skierowanej do Pana Leszka Stankiewicza, Wiceprezesa Zarządu, uczestnika Programu VII Opcji Menedżerskich, (co zostało szerzej opisane w nocie 7.15). W dniu 29 grudnia 2022 r. Zarząd podjął uchwałę w sprawie przydzielenia ww. akcji panu Leszkowi Stankiewiczowi.
Do dnia 31 grudnia 2022 r. akcje te nie zostały zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Akcje te zostały zarejestrowane przez ww. sąd w dniu 26 stycznia 2023 roku.
Wygaśnięcie opcji na akcje w ramach programu opcji menedżerskich
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. nie wygasły żadne opcje na akcje.
01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 | ||
Opcje niezrealizowane na początek okresu | Ilość | 250 000 | 550 000 |
Całkowita cena realizacji | 11 000 | 24 500 | |
Opcje przyznane w okresie | Ilość | 250 000 | - |
Całkowita wartość wykonania opcji | 12 500 | - | |
Opcje wygasłe w okresie | Ilość | - | 120 000 |
Całkowita wartość wykonania opcji | - | 6 000 | |
Ilość | 200 000 | 180 000 | |
Opcje zrealizowane w okresie | Całkowita wartość wykonania opcji | 8 500 | 7 500 |
Średnia ważona cena wykonania opcji na jedną akcję (PLN/akcja) | 42,50 | 41,67 | |
Opcje niezrealizowane na koniec okresu | Ilość | 300 000 | 250 000 |
Całkowita cena realizacji | 15 000 | 11 000 | |
Opcje możliwe do zrealizowania na początek | Ilość | 150 000 | 180 000 |
okresu | Całkowita cena realizacji | 6 000 | 7 500 |
Opcje możliwe do zrealizowania na koniec | Ilość | - | - |
okresu | Całkowita cena realizacji | - | - |
*) Powyższe zestawienie nie obejmuje opcji na akcje Spółki wynikających z opcji nabycia udziałów niekontrolujących w Sento S.A., ponieważ zarówno ilość akcji Spółki jak i wartość wykonania opcji są zmienne w czasie
W okresach dwunastu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 i 2021 roku do skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz na kapitał zapasowy odniesiono odpowiednio 5 393 tys. zł. oraz 1 701 tys. zł z tytułu przyznanych opcji menedżerskich.
WYNAGRODZENIA KLUCZOWEJ KADRY MENEDŻERSKIEJ | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
ZARZĄD | ||
Wynagrodzenie | 19 193 | 14 871 |
Świadczenia pozapłacowe | 255 | 360 |
Wynagrodzenie razem | 19 448 | 15 231 |
RADA NADZORCZA | ||
Wynagrodzenie | 1 389 | 1 309 |
Powyższa tabela uwzględnia wartość wynagrodzeń (wraz z nagrodami) z tytułu pełnienia funkcji we władzach Spółki oraz we władzach jednostek podporządkowanych Grupy.
Powyższa tabela nie uwzględnia kosztu programu opcji menadżerskich, który w latach zakończonych 31 grudnia 2022 r. i 2021 r. wyniósł odpowiednio 5 393 tys. zł oraz 1 701 tys. zł.
Składy Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r. przedstawione są w nocie 7.47.
Wszyscy członkowie Zarządu Spółki wynagradzani są na podstawie uchwał Rady Nadzorczej.
Żadnemu z członków Zarządu Spółki nie przysługuje rekompensata w przypadku rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Zgodnie z uchwałami Rady Nadzorczej, Członkom Zarządu: Jarosławowi Szanajcy, Małgorzacie Kolarskiej, Leszkowi Stankiewiczowi oraz Mikołajowi Konopce, w razie odwołania z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych obowiązków albo niepowołania do pełnienia funkcji Członka Zarządu na kolejną kadencję, przysługuje świadczenie pieniężne w wysokości 6-krotności wynagrodzenia miesięcznego.
ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Gwarancje | 21 359 | 17 324 |
Poręczenia | 6 571 | 15 605 |
Razem | 27 930 | 32 929 |
Ponadto niektóre zobowiązania Spółki zabezpieczone są wekslami:
Na dzień 31 grudnia 2022 roku spółki Grupy nie były stroną istotnych postępowań sądowych.
W roku 2022 nie zaszły zmiany w składzie osobowym Zarządu Spółki.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Zarząd spółki Dom Development S.A. liczył 5 Członków:
Jarosław Szanajca – Prezes Zarządu
Małgorzata Kolarska – Wiceprezes Zarządu
Leszek Stankiewicz – Wiceprezes Zarządu
Terry Roydon – Członek Zarządu
Mikołaj Konopka – Członek Zarządu
W związku z wygaśnięciem w dniu 30 czerwca 2022 r. mandatów członków Zarządu Spółki Dom Development S.A., Groupe Belleforêt S.à r.l. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Luksemburgu, działając na podstawie pkt 6.2.2 Statutu Dom Development S.A., powołała z dniem 30 czerwca 2022 r.: Pana Jarosława Szanajcę na Członka i Prezesa Zarządu Spółki, Pana Leszka Stankiewicza na Członka i Wiceprezesa Zarządu Spółki oraz Pana Terry’ego Roydona na Członka Zarządu Spółki. Ponadto w dniu 30 czerwca 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki powołała Panią Małgorzatę Kolarską na Członka i Wiceprezesa Zarządu Spółki oraz Pana Mikołaja Konopkę na Członka Zarządu Spółki. Wszyscy Członkowie Zarządu zostali powołani na wspólną trzyletnią kadencję.
RADA NADZORCZA
W roku 2022 nie zaszły zmiany w składzie osobowym Rady Nadzorczej Spółki.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Rada Nadzorcza spółki Dom Development S.A. liczyła 7 Członków:
Grzegorz Kiełpsz – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Janusz Zalewski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Marek Moczulski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (Członek niezależny)
Mark Spiteri – Członek Rady Nadzorczej
Markham Dumas – Członek Rady Nadzorczej
Dorota Podedworna-Tarnowska – Członek Rady Nadzorczej (Członek Niezależny)
Krzysztof Grzyliński – Członek Rady Nadzorczej (Członek Niezależny).
W związku z wygaśnięciem w dniu 30 czerwca 2022 r. mandatów członków Rady Nadzorczej Spółki Dom Development S.A., Groupe Belleforêt S.à r.l. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Luksemburgu, działając na podstawie pkt 7.4 Statutu Dom Development S.A., powołała z dniem 30 czerwca 2022 r. Pana Janusza Zalewskiego na Członka i Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki oraz Pana Grzegorza Kiełpsza, Pana Markhama Dumas i Pana Marka Spiteri na Członków Rady Nadzorczej. Ponadto w dniu 30 czerwca 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki Dom Development S.A. powołało Panią Dorotę Podedworną-Tarnowską, Pana Marka Moczulskiego oraz Pana Krzysztofa Grzylińskiego w skład Rady Nadzorczej Spółki. Wszyscy Członkowie Rady Nadzorczej zostali powołani na wspólną trzyletnią kadencję. W dniu 30 czerwca 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki, działając na podstawie pkt 7.1. Statutu Spółki, wybrała na Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Grzegorza Kiełpsza oraz na Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Marka Moczulskiego.
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. miały miejsce następujące istotne zmiany dotyczące portfela realizowanych przez Grupę inwestycji deweloperskich:
SPÓŁKA | LOKALIZACJA | LICZBA MIESZKAŃ I LOKALI USŁUGOWYCH | ||
|---|---|---|---|---|
Apartamenty Solipska etap 1 | Dom Development S.A. | Warszawa | 96 | |
Apartamenty Solipska etap 2 | Dom Development S.A. | Warszawa | 91 | |
Dom na Służewcu | Dom Development S.A. | Warszawa | 108 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 4 faza 2 | Dom Development S.A. | Warszawa | 172 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 11 faza 1 | Dom Development S.A. | Warszawa | 148 | |
Konstelacja budynki C1, C2 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 82 | |
Osiedle Perspektywa etap 3 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 204 | |
Osiedle Zielna etap 2 | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 146 | |
Osiedle przy Malborskiej etap 1 | Dom Development Kraków Sp. z o.o. | Kraków | 90 | |
I KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 1 137 | ||
Dom Development S.A. | Warszawa | 129 | ||
Apartamenty Koło Parków | Dom Development S.A. | Warszawa | 133 | |
Osiedle Jagiellońska | Dom Development S.A. | Warszawa | 134 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 4 faza 3 | Dom Development S.A. | Warszawa | 71 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 4 faza 4 | Dom Development S.A. | Warszawa | **) 85 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 4 faza 5 | Dom Development S.A. | Warszawa | **) 44 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 4 faza 6 | Dom Development S.A. | Warszawa | **) 125 | |
Osiedle Perspektywa etap 4 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 102 | |
LAS | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 60 | |
Widoki etap 1 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 92 | |
Osobowicka 114 | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 88 | |
Górka Narodowa etap 3 faza 1 | Dom Development Kraków Sp. z o.o. | Kraków | 136 | |
II KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 1 199 | ||
Osiedle Przystanek Międzylesie etap 1 | Dom Development S.A. | Warszawa | 110 | |
Nowodworska 43 | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 36 | |
DOKI – budynki C i D | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 181 | |
Konstelacja, budynek C3 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 31 | |
III KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 358 | ||
Górka Narodowa etap 3 faza 2 | Dom Development Kraków Sp. z o.o. | Kraków | 108 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 5 faza 1-4 *** | Dom Development S.A. | Warszawa | 397 | |
IV KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 505 | ||
PODSUMOWANIE: LOKALE Z BUDOWĄ ROZPOCZĘTĄ W 2022 ROKU | GRUPA KAPITAŁOWA | 3 199 | ||
DOM DEVELOPMENT S.A. | Warszawa | 1 843 | ||
EURO STYL S.A. | Trójmiasto | 752 | ||
DOM DEVELOPMENT WROCŁAW SP. Z O.O. | Wrocław | 270 | ||
DOM DEVELOPMENT KRAKÓW SP. Z O.O. | Kraków | 334 |
*) Projekty przypisane do Euro Styl S.A. obejmują także inwestycje realizowane przez podmioty z Grupy Kapitałowej Euro Styl S.A. Do rynku trójmiejskiego Grupa zalicza także inwestycje realizowane na terenie Rumi i Jastarni.
**) Wzrost liczby lokali w związku z dostosowaniem struktury mieszkań do warunków rynkowych w stosunku do danych przedstawionych w śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za okres sześciu miesięcy zakończony 30 czerwca 2022 r.
***) Grupa zakontraktowała budowę 397 lokali na rzecz inwestora instytucjonalnego z segmentu PRS (Private Rental Sector)
PROJEKT | SPÓŁKA | RYNEK | LICZBA MIESZKAŃ I LOKALI USŁUGOWYCH | |
|---|---|---|---|---|
Osiedle Perspektywa etap 1 faza 3 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 70 | |
Osiedle Beauforta budynek 10 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 32 | |
Nasze Miejsce budynek C | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 34 | |
Zielony Południk budynki 18, 19 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 44 | |
Zielony Południk budynki 20, 21 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 44 | |
I KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 224 | ||
Osiedle Wilno V etap 2 | Dom Development S.A. | Warszawa | 213 | |
Stacja Grochów etap 2 | Dom Development S.A. | Warszawa | 106 | |
Apartamenty Służewiec | Dom Development S.A. | Warszawa | 37 | |
Osiedle Beauforta budynki 21-22 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 70 | |
Osiedle Beauforta budynki 23-24 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 51 | |
Osiedle Przy Błoniach budynek B1 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 65 | |
Zielony Południk budynek 14 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 50 | |
Nasze Miejsce budynek A | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 46 | |
Osiedle Zielna etap 1 | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 160 | |
Osiedle Komedy etap 2 | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 101 | |
II KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 899 | ||
Stacja Grochów etap 4 | Dom Development S.A. | Warszawa | 159 | |
Osiedle Wilno IV etap 3 | Dom Development S.A. | Warszawa | 154 | |
Rezydencja Stanisława Augusta | Dom Development S.A. | Warszawa | 125 | |
Zielony Południk budynek 15 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 48 | |
Zielony Południk budynki 16,17,22,23 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 90 | |
III KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 576 | ||
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 3 faza 1 | Dom Development S.A. | Warszawa | 145 | |
Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód etap 3 faza 2 | Dom Development S.A. | Warszawa | 153 | |
Osiedle Wilno IV etap 5 | Dom Development S.A. | Warszawa | 158 | |
Osiedle Urbino etap 1 | Dom Development S.A. | Warszawa | 124 | |
Osiedle Przy Błoniach B2 | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 45 | |
Dynamika A-B | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 90 | |
Perspektywa etap 2 (bud. FGH) | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 252 | |
DOKI - zadanie 1 (A) | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 93 | |
Montownia | Euro Styl S.A. | Trójmiasto | 116 | |
Apartamenty Ołtaszyn | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 158 | |
Osiedle Komedy 3 | Dom Development Wrocław Sp. z o.o. | Wrocław | 127 | |
Przestrzenie Banacha (GN A2 A3) | Dom Development Kraków Sp. z o.o. | Kraków | 134 | |
SenToTu B2 (GN2) | Dom Development Kraków Sp. z o.o. | Kraków | 106 | |
SenToTu B3 (GN2) | Dom Development Kraków Sp. z o.o. | Kraków | 84 | |
IV KWARTAŁ 2022 | GRUPA KAPITAŁOWA | 1 785 | ||
PODSUMOWANIE: LOKALE Z BUDOWĄ ZAKOŃCZONĄ W 2022 ROKU | GRUPA KAPITAŁOWA | 3 484 | ||
DOM DEVELOPMENT S.A. | Warszawa | 1 374 | ||
EURO STYL S.A. | Trójmiasto | 1 240 | ||
DOM DEVELOPMENT WROCŁAW SP. ZO.O. | Wrocław | 546 | ||
DOM DEVELOPMENT KRAKÓW SP. Z O.O. | Kraków | 324 |
PODPISANIE UMOWY PROGRAMOWEJ EMISJI OBLIGACJI
W dniu 7 lutego 2023 r. Zarząd Dom Development S.A. podjął uchwałę nr 04/02/23, zgodnie z którą wyraził zgodę na ustanowienie przez Spółkę programu emisji obligacji Dom Development S.A. o łącznej wartości nieprzekraczającej 400 milionów zł., rozumianej jako wartość nominalna wszystkich wyemitowanych i niewykupionych obligacji. Ponadto Zarząd Spółki wyraził zgodę na zawarcie przez Spółkę z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie umowy emisyjnej, w związku z tym programem („Umowa Emisyjna”).
W dniu 7 lutego 2023 r. Spółka zawarła z mBank S.A. Umowę Emisyjną, zgodnie z którą obligacje mogą być emitowane przez Spółkę w ramach różnych serii, w czasie nieokreślonym od podpisania Umowy Emisyjnej. Obligacje emitowane w ramach Programu będą:
emitowane
(a) w trybie art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach („Ustawa o Obligacjach”), tj. w trybie oferty publicznej papierów wartościowych, o której mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchyleniem dyrektywy 2003/71/WE („Rozporządzenie Prospektowe”), z wyłączeniem obowiązku publikacji prospektu zgodnie z art. 1 ust. 4 lit. a) Rozporządzenia Prospektowego lub art. 1 ust. 4 lit. b) Rozporządzenia Prospektowego; albo
(b) art. 33 pkt 2 Ustawy o Obligacjach, tj. w trybie oferty innej niż oferta publiczna papierów wartościowych, o której mowa w Rozporządzeniu Prospektowym, skierowanej wyłącznie do jednego inwestora;
zwykłymi, niezabezpieczonymi obligacjami na okaziciela;
posiadały termin zapadalności do 60 miesięcy;
oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej;
w dniu emisji zdematerializowane (zarejestrowane) w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. pod warunkiem wprowadzenia ich do obrotu w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. albo zarejestrowane w takim depozycie za pośrednictwem agenta emisji oraz wprowadzone do obrotu w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w określonym terminie od dnia emisji.
Umowa Emisyjna przewiduje także możliwość zawarcia umowy gwarancyjnej do każdej z serii obligacji emitowanych w ramach przedmiotowego Programu, na podstawie której mBank S.A. zobowiąże się do objęcia obligacji danej serii w ramach Programu, na zasadach wskazanych w umowie gwarancyjnej.
Również w dniu dzisiejszym, tj. 7 lutego 2023 roku pomiędzy Dom Development S.A. i mBank S.A. została zawarta Umowa o wykonywanie funkcji Agenta Emisji w związku z emisją obligacji emitowanych w ramach programu emisji do kwoty 400 milionów zł.
ZAWARCIE ANEKSU DO UMOWY KREDYTOWEJ
W dniu 8 lutego 2023 r. pomiędzy PKO Bank Polski S.A. oraz Dom Development S.A. i Euro Styl S.A. został zawarty Aneks nr 4 do umowy kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym z dnia 27 lipca 2015 roku.
Na podstawie tego aneksu wysokość kredytu została zwiększona z kwoty 150 000 tys. zł. na 200 000 tys zł. Na podstawie umowy z bankiem, Euro Styl S.A. może korzystać z części tego limitu kredytowego do niezmienionej wysokości 50 000 tys. zł.
Okres obowiązywania umowy został wydłużony do 26 lutego 2027 r.
ZWIĘKSZENIE OGÓLNEJ LICZBY GŁOSÓW W SPÓŁCE PRZEZ PTE ALLIANZ POLSKA S.A. W WYNIKU POŁĄCZENIA
W dniu 10 stycznia 2023 roku Spółka otrzymała od Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska S.A. (dalej „PTE Allianz Polska S.A.”) zawiadomienie z dnia 5 stycznia 2023 roku, z informacją że PTE Allianz Polska S.A., zarządzające Allianz Polska Otwartym Funduszem Emerytalnym oraz Allianz Polska Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym, w wyniku połączenia w dniu 30 grudnia 2022 roku ze spółką Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander Spółka Akcyjna, zarządzającą Drugim Allianz Polska Otwarty Fundusz Emerytalny, zwiększyło łączny udział przedmiotowych funduszy w kapitale zakładowym Spółki do 9,80%.
REJESTRACJA AKCJE SPÓŁKI SERII AG
W dniu 26 stycznia 2023 roku Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji akcji serii AG, wyemitowanych w drodze subskrypcji prywatnej skierowanej do Pana Leszka Stankiewicza, uczestnika Programu VII Opcji Menedżerskich (co zostało szerzej opisane w nocie 7.43).
REALIZACJA OPCJI NA AKCJE SPÓŁKI
W dniu 6 lutego 2023 roku Zarząd podjął uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji 50 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AH, o wartości nominalnej 1,00 zł każda, oraz emisji 50 000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii AI, o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Cena emisyjna akcji serii AH i AI została ustalona na 50,00 zł za jedną akcję. Emisja akcji serii AE oraz serii AF nastąpi w drodze subskrypcji prywatnej. Celem emisji akcji serii AH oraz serii AI w ramach kapitału docelowego jest umożliwienie Spółce wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z:
Programu V Opcji Menedżerskich dla Mikołaja Konopki, Członka Zarządu, dotyczącego 250 000 Akcji Dom Development S.A. (patrz nota 7.43).
Programu VII Opcji Menedżerskich dla Leszka Stankiewicza, Wiceprezesa Zarządu, dotyczącego 250 000 Akcji Dom Development S.A. (patrz nota 7.43).
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Dom Development S.A. w dniu 30 czerwca 2022 r. zatwierdziło przedstawione przez Zarząd sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 r., sprawozdanie Zarządu z działalności Dom Development S.A. i jej Grupy Kapitałowej w 2021 roku oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Dom Development S.A. za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy udzieliło Zarządowi absolutorium za 2021 rok.
Zarząd Dom Development S.A. nie publikuje prognoz finansowych zarówno w odniesieniu do podmiotu dominującego, jak i Grupy.
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (w tym skonsolidowanych sprawozdań finansowych) Spółki.
Sprawozdania finansowe za rok 2022 oraz za rok 2021 zostały zbadane przez firmę PricewaterhouseCoopers Polska spółka z o.o. Audyt sp.k. oraz inne jednostki powiązane z PricewaterhouseCoopers Polska spółka z o.o. Audyt sp.k..
Wypłacone lub należne wynagrodzenie za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i dnia 31 grudnia 2021 roku w podziale na rodzaje usług:
RODZAJ USŁUGI | 01.01.-31.12. 2022 | 01.01.-31.12. 2021 |
Podmiot dominujący | 420 | 355 |
- Badanie sprawozdań finansowych | 260 | 235 |
- Przegląd półrocznych sprawozdań finansowych | 130 | 90 |
- Ocena sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej za lata 2021-2022 | 30 | 30 |
Jednostki zależne Grupy Kapitałowej | 523 | 383 |
- Badanie sprawozdań finansowych | 423 | 328 |
- Przegląd półrocznych sprawozdań finansowych | 100 | 55 |
- Pozostałe usługi | - | - |
Razem | 943 | 738 |
PricewaterhouseCoopers Polska spółka z o. o. Audyt sp.k. świadczy także usługę badania pakietu konsolidacyjnego sporządzanego na cele konsolidacji jednostki dominującej Groupe Belleforêt S.à r.l.. Wynagrodzenie ustalone za tą usługę wynosi 6 150 EUR rocznie, i stanowi koszt ponoszony przez Groupe Belleforêt S.à r.l., który nie jest ujmowany w powyższym zestawieniu.
Zgodnie z wymogami sprawozdawczymi następujące dane finansowe Grupy zostały przeliczone na EURO:
WYBRANE DANE ZE SKONSOLIDOWANEGO BILANSU | 31.12.2022 tys. EURO | 31.12.2021 tys. EURO |
Aktywa obrotowe razem | 839 388 | 819 118 |
Aktywa razem | 876 768 | 843 076 |
Kapitał własny razem | 301 344 | 271 596 |
Zobowiązania długoterminowe | 93 896 | 113 642 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 481 528 | 457 838 |
Zobowiązania razem | 575 424 | 571 480 |
Kurs PLN/EURO na dzień bilansowy | 4,6899 | 4,5994 |
WYBRANE DANE ZE SKONSOLIDOWANEGO RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT | 01.01-31.12.2022 tys. EURO | 01.01.-31.12.2021 tys. EURO |
Przychody ze sprzedaży | 516 031 | 414 526 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 161 204 | 136 578 |
Zysk na działalności operacyjnej | 106 977 | 90 235 |
Zysk brutto | 109 341 | 88 582 |
Zysk netto | 87 515 | 71 055 |
Kurs PLN/EURO średni za okres sprawozdawczy | 4,6883 | 4,5775 |