ZA OKRES 01.01-31.12.2021
KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
00-950 WARSZAWA PLAC POWSTAŃCÓW WARSZAWY 1
Raport roczny skonsolidowany – R 2021
( zgodnie z § 60 ust.1 pkt 3. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2019 r. – Dz.U. poz. 757 z późn. Zm.)
(dla emitentów papierów wartościowych prowadzących działalność wytwórczą, budowlaną, handlową lub usługową)
za rok obrotowy 2021 obejmujący okres od 2021-01-01 do 2021-12-31
oraz za poprzedni rok obrotowy 2020, obejmujący okres od 2020-01-01 do 2020-12-31
Data przekazania: 29 kwiecień 2022 r.
|
Lena Lighting Spółka Akcyjna
63-000 Środa Wielkopolska Ul. Kórnicka 52
Tel. 61 28 60 300 Fax. 61 28 54 059 OFFICE@LENALIGHTING.PL
NIP: 786-16-16-166 REGON: 634635800 www.lenalighting.pl
|
Raport roczny skonsolidowany zawiera:
- Raport podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
- Oświadczenie zarządu w sprawie rzetelności sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
- Oświadczenie w sprawie podmiotu uprawnionego do badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego
- List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy
- Skonsolidowane sprawozdanie finansowe składające się z:
- Wprowadzenie
- Sprawozdanie z sytuacji finansowej
- Sprawozdanie z całkowitych dochodów
- Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
- Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
- Dodatkowe informacje i objaśnienia
- Sprawozdanie Zarządu z działalności
- Oświadczenie na temat przestrzegania ładu korporacyjnego w 2021 r.
|
WYBRANE DANE FINANSOWE |
w tys. zł. |
w tys. Eur |
w tys. zł. |
w tys. Eur |
|
31.12.2021 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2020 |
|
|
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
148 426 |
32 425 |
132 728 |
29 665 |
|
II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
11 271 |
2 462 |
14 888 |
3 328 |
|
III. Zysk (strata) brutto |
10 952 |
2 393 |
15 803 |
3 532 |
|
IV. Zysk (strata) netto |
9 108 |
1 990 |
12 277 |
2 744 |
|
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
-9 673 |
-2 113 |
18 413 |
4 115 |
|
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-11 421 |
-2 495 |
-5 897 |
-1 318 |
|
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
7 051 |
1 540 |
-4 365 |
-976 |
|
VIII. Przepływy pieniężne netto, razem |
-14 043 |
-3 068 |
8 151 |
1 822 |
|
IX. Aktywa, razem |
140 328 |
30 510 |
128 636 |
27 875 |
|
X. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
39 554 |
8 600 |
29 507 |
6 394 |
|
XI. Zobowiązania długoterminowe |
2 537 |
552 |
3 044 |
660 |
|
XII. Zobowiązania krótkoterminowe |
37 017 |
8 048 |
26 463 |
5 734 |
|
XIII. Kapitał własny |
100 774 |
21 910 |
99 129 |
21 481 |
|
XIV. Kapitał zakładowy |
1 244 |
270 |
1 244 |
270 |
|
XV. Liczba akcji (w szt.) |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
XVI. Zysk (strata) zanualizowany na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
0,37 |
0,08 |
0,49 |
0,11 |
|
XVII. Rozwodniony zysk (strata) zanualizowany na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
0,37 |
0,08 |
0,49 |
0,11 |
|
XVIII. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
4,05 |
0,88 |
3,99 |
0,86 |
|
XIX. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
4,05 |
0,88 |
3,99 |
0,86 |
|
XX. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR) |
0,10 |
0,02 |
0,30 |
0,07 |
|
|
średni z 12 mcy |
na dzień 31.12.2021 |
średni z 12 mcy |
na dzień 31.12.2020 |
|
KURS EURO |
4,5775 |
4,5994 |
4,4742 |
4,6148 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa |
100 773 950 |
21 910 238 |
99 128 432 |
21 480 548 |
|
Liczba akcji |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję (zł/EUR) |
4,05 |
0,88 |
3,99 |
0,86 |
|
|
|
|
|
|
|
Sprawozdanie z sytuacji finansowej (tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
Nota |
Stan na dzień 31.12.2021 |
Stan na dzień 31.12.2020 |
|
AKTYWA TRWAŁE |
|
|
|
|
Wartości niematerialne |
1 |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
2 |
|
|
|
Inwestycje długoterminowe |
3 |
|
|
|
Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia |
2 |
|
|
|
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
4, 13 |
|
|
|
AKTYWA OBROTOWE |
|
|
|
|
Zapasy |
5 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
6 |
|
|
|
Pozostałe należności |
6 |
|
|
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
6 |
|
|
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
7 |
|
|
|
Pozostałe aktywa |
8 |
|
|
|
AKTYWA RAZEM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
Nota |
Stan na dzień 31.12.2021 |
Stan na dzień 31.12.2020 |
|
KAPITAŁ WŁASNY przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
10 |
|
|
|
Kapitał zapasowy |
11 |
|
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
12 |
|
|
|
Zyski zatrzymane: |
13 |
|
|
|
w tym zysk (strata) netto |
|
|
|
|
Kapitał mniejszościowy |
|
|
|
|
Rezerwy i zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
14 |
|
|
|
Inne zobowiązania finansowe |
15 |
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
15 |
|
|
|
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
16 |
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
16 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
16 |
|
|
|
Zobowiązania pozostałe |
16 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy |
14 |
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
|
PASYWA RAZEM |
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
Nota |
01.01-31.12.2021 (tys. zł) |
01.01-31.12.2020 (tys. zł) |
|
Przychody ze sprzedaży |
18, 19 |
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
20 |
- |
- |
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
20 |
- |
- |
|
Koszty zarządu |
20 |
- |
- |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
21 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
22 |
- |
- |
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
23 |
|
|
|
w tym przychody odsetkowe |
|
|
|
|
Koszty finansowe |
24 |
- |
- |
|
w tym koszty odsetkowe |
|
- |
- |
|
Zysk (strata ) z działalności gospodarczej przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Podatek |
25 |
- |
- |
|
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
Zysk netto |
|
|
|
|
Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres sprawozdawczy: |
|
|
|
|
Aktualizacja wartości udziałów w spółce zależnej |
|
- |
- |
|
Całkowite dochody ogółem |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję (zł) |
|
|
|
|
zwykły |
|
|
|
|
rozwodniony |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych |
27 |
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
|
|
|
|
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych |
|
|
|
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
|
|
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym (tys. zł) |
31.12.2021 |
|
|
|
||||||
|
|
kapitał akcyjny |
kapitał zapasowy |
Zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk okresu bieżącego |
Kapitały własne razem |
Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|||||
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
|
|
|
|
|
|||||
|
Całkowite dochody: |
|
|
|
|
|
|||||
|
Zysk (strata) netto roku obrotowego |
|
|
|
|
|
|||||
|
Aktualizacja wyceny wartości udziałów |
|
|
|
|
|
|||||
|
Transakcje z właścicielami |
|
|
|
|
|
|||||
|
Dywidenda -wypłata |
|
|
- |
- |
|
|||||
|
Podział wyniku roku poprzedniego |
|
|
- |
|
|
|||||
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|||||
|
Kapitały własne po uwzględnieniu proponowanego podziału wyniku |
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym (tys. zł) |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
kapitał akcyjny |
kapitał zapasowy |
Zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk okresu bieżącego |
Kapitały własne razem |
Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody: |
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto roku obrotowego |
|
|
|
|
|
|
Aktualizacja wyceny wartości udziałów |
|
|
|
|
|
|
Transakcje z właścicielami |
|
|
|
|
|
|
Dywidenda -wypłata |
|
- |
- |
- |
|
|
Podział wyniku roku poprzedniego |
|
|
- |
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Kapitały własne po uwzględnieniu proponowanego podziału wyniku |
|
|
|
|
|
|
Wyszczególnienie |
01.01-31.12.2021 (tys. zł) |
01.01-31.12.2020 (tys. zł) |
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
|
|
|
I. Zysk / strata brutto |
|
|
|
II. Korekty |
- |
|
|
1. Amortyzacja |
|
|
|
2. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
|
|
|
3. Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej |
- |
|
|
4. Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
|
- |
|
5. Zmiana stanu rezerw |
- |
|
|
6. Zmiana stanu zapasów |
- |
- |
|
7. Zmiana stanu należności |
- |
- |
|
8. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
- |
|
|
9. Podatek dochodowy zapłacony |
- |
- |
|
10. Zmiana stanu pozostałych aktywów |
- |
|
|
III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (l±ll) |
- |
|
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
I. Wpływy |
|
|
|
1. Zbycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
|
|
|
II. Wydatki |
- |
- |
|
1. Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
- |
- |
|
III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) |
- |
- |
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
I. Wpływy |
|
|
|
1. Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte |
|
|
|
II. Wydatki |
- |
- |
|
2. Odsetki |
- |
- |
|
3. Płatności z tytułu umów leasingu |
- |
- |
|
4. Dywidendy wypłacone |
- |
- |
|
III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) |
|
- |
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM |
- |
|
|
BILANSOWA ZMIANA STANU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH, W TYM |
- |
|
|
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
- |
|
|
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU |
|
|
|
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU (F +/- D), W TYM |
|
|
|
-o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
Nazwa grupy: Lena Lighting
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki:
Forma prawna:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki lub innych danych identyfikacyjnych:
Siedziba:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Przedmiot działalności:
REGON 634635800
NIP 7861616166
Lena Lighting S.A. („Grupa”) powstała w wyniku połączenia spółek Lena Sp. z o.o., Lena Electric Sp. z o.o. oraz Lena Lighting Sp. z o.o. wszystkie z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej, przez zawiązanie nowej Grupy w trybie art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu Spółek Handlowych, na mocy aktu zawiązania Grupy akcyjnej z dnia 26 listopada 2004 roku (akt notarialny sporządzony przez notariusza Eleonorę Dorotę Drożdż prowadzącą kancelarię notarialną w Poznaniu - Rep. A nr 14.404/2004). Założycielami Grupy są Włodzimierz Lesiński oraz Jerzy Nadwórny. Grupa została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000224210 na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Poznaniu, XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 31 grudnia 2004 roku.
Poprzednikami prawnymi Leny Lighting S.A. były Grupy: Lena Sp. z o.o., Lena Electric Sp. z o.o. oraz Lena Lighting Sp. z o.o.
Skład organów Grupy:
W skład Zarządu Spółki dominującej Lena Lighting S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku wchodzili:
Włodzimierz Lesiński – Prezes Zarządu,
Tomasz Wencławek – Członek Zarządu.
W skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej Lena Lighting S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku wchodzili:
Andrzej Marian Tomaszewski – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Jakub Byliński- Członek Rady Nadzorczej,
Jacek Tomaszewski – Członek Rady Nadzorczej,
Wiktor Andraszak – Członek Rady Nadzorczej,
Michał Deiksler – Członek Rady Nadzorczej.
Kompetencje w zakresie powoływania, zawieszania i odwoływania członków Zarządu Spółki dominującej Lena Lighting S.A. należą do Rady Nadzorczej Lena Lighting S.A. Kadencja Zarządu jest wspólna i wynosi 3 lata, kadencja Rady Nadzorczej - 5 lat.
W dniu 06.10.2017 roku Rada Nadzorcza Lena Lighting S.A. powołała zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym - z swego grona Komitet Audytu.
W skład Komitetu Audytu na dzień 31.12.2021 roku wchodzili:
Jakub Byliński –Przewodniczący Komitetu Audytu,
Wiktor Andraszak – Członek Komitetu Audytu,
Michał Deiksler - Członek Komitetu Audytu.
2. INFORMACJE O PODSTAWIE SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Lena Lighting zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Walutą sprawozdawczą niniejszego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w złotych polskich. Przy prezentacji kwot w sprawozdaniu zastosowano zaokrąglenia do tysiąca złotych.
Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności oraz braku okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności. Zarząd Grupy nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuacji działalności przez Spółkę w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia przez nią dotychczasowej działalności.
Czas trwania Grupy jest nieograniczony.
Struktura Grupy Kapitałowej Lena Lighting S.A.
Grupa Kapitałowa Lena Lighting składa się z podmiotu dominującego Lena Lighting S.A. oraz z podmiotu zależnego Luxmat Investment Sp. z o.o. (akt założycielski podpisano 27.03.2015 r.).
Głównym profilem działalności Spółki zależnej jest dostarczanie opraw oświetleniowych.
Dane jednostki powiązanej kapitałowo z Emitentem:
|
Nazwa jednostki |
Luxmat Investment Sp. z o.o. |
|
Siedziba |
ul. Kórnicka 52, 63-000 Środa Wlkp. |
|
Przedmiot działalności |
Sprzedaż opraw oświetleniowych |
|
Organ rejestrowy |
Sąd Rejonowy w Poznaniu Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS 553903 |
|
Charakter dominacji |
Zależna |
|
Metoda konsolidacji |
pełna |
|
Procent posiadanego kapitału zakładowego |
100,00% |
|
Procentowy udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu |
100,00% |
Zarząd zaprezentował w sprawozdaniu finansowym dane finansowe w sposób następujący:
sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2021 roku, sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie z przepływów pieniężnych, sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku,
dane porównawcze za rok 2020 stanowiące: sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2020 roku, sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie z przepływów pieniężnych, sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok 2020,
noty objaśniające do rocznego sprawozdania finansowego.
4. ZASADY RACHUNKOWOŚCI PRZYJĘTE PRZY SPORZĄDZANIU ROCZNEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.
Zarząd Lena Lighting S.A. przyjął zasady polityki rachunkowości wg Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR), obowiązujących w spółce od 01.01.2006 r. Przyjęte zasady określają:
- Rok obrotowy Grupy,
- Metody wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego,
- Zasady i sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej i mającymi zastosowanie do sprawozdawczości rocznej, a w zakresie nie uregulowanym w tych Standardach stosownie do wymogów Ustawy o rachunkowości i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
NOWE LUB ZMIENIONE REGULACJE MSSF/MSR ORAZ INTERPRETACJE KIMSF
Sporządzając sprawozdanie finansowe za rok 2021 jednostka stosuje takie same zasady rachunkowości, jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2020, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku:
● Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 „Reforma IBOR – faza II”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie,
● Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe – odroczenie MSSF 9”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie.
● Zmiany do MSSF 16 „Leasing- zmiany wynikające z umów leasingu w związku z COVID-19”, zatwierdzone
w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub po tej dacie;
W ocenie Zarządu Spółki wdrożenie nowych standardów, nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki na dzień jego sporządzenia.
Nowe lub zmienione standardy MSSF/MSR oraz interpretacje KIMSF, które zostały już wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów i zostały zatwierdzone przez UE, ale nie weszły jeszcze w życie:
● Zmiany do:
o MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
o MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
o MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
o Roczne zmiany do standardów 2018-2020
zatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie,
● MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku;
● Zmiany do MSR 1 oraz do Praktyczne Rozwiązania 2 do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej – „Ujawnienia w zakresie polityki rachunkowości”, zatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie,
● Zmiany do MSR 8 „Polityka rachunkowości. Zmiany w szacunkach i błędach rachunkowych: definicja szacunków rachunkowych”, zatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się
1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie;
MSSF/MSR w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów, zmian do standardów oraz nowej interpretacji, które według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
● Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe”, niezatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się
1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie,
● Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy „Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z pojedynczej transakcji”, niezatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie;
● Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe: wstępne zastosowanie MSSF 17 oraz MSSF 9 – informacje porównawcze”, niezatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie;
Zarząd Spółki jest w trakcie analizy powyższych zmian i oceny ich wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.
Wartości niematerialne
Grupa identyfikuje wartości niematerialne o określonym i nieokreślonym czasie używania. Wartości niematerialne o określonym okresie używania amortyzowane są według ustalonego planu przy zastosowaniu metody liniowej przez okres ekonomicznej użyteczności. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie używania nie są amortyzowane, przeprowadzany jest na nich raz do roku test utraty wartości.
Odpisy amortyzacyjne ujmowane są w rachunku zysków i strat jako koszt okresu lub jeżeli są wykorzystywane w procesie wytwarzania innego składnika aktywów trwałych, zwiększają wartość tego składnika.
Wartości niematerialne o wartości skonsolidowanej poniżej 10 000 zł są bezpośrednio odpisywane w koszty w momencie ich przekazania do użytku.
Poprawność stawek amortyzacji stosowanych w odniesieniu do poszczególnych składników wartości niematerialnych jest przez Jednostkę weryfikowana nie rzadziej niż raz do roku. Wszelkie zmiany wynikające z weryfikacji stawek amortyzacyjnych wpływają (jako zmiana wielkości szacunkowych) na odpowiednią korektę dokonywanych w bieżącym roku obrotowym oraz w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych.
Grupa posiada w używaniu w 100% zamortyzowane wartości niematerialne o wartości brutto: 600 tys. złotych.
W odniesieniu do odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości stosowane są zasady określone w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 36 „Utrata wartości aktywów”.
Rzeczowe aktywa trwałe
Wartość początkową środków trwałych stanowi cena nabycia, czyli cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego). W przypadku importu cena nabycia obejmuje również obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Do ceny nabycia zalicza się także koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny – jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu, czyli według wartości godziwej. Koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół poniesionych kosztów za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również: nie podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Amortyzacja środków trwałych
Grupa stosuje następujące roczne stawki amortyzacyjne dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych:
Budynki i lokale 2,5%
Urządzenia techniczne i maszyny 5% - 30%
Środki transportu 14% - 40%
Inne środki trwałe (wyposażenie itp.) 10% - 30%
Grunty oraz środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji. Środki trwałe amortyzowane są metodą liniową uwzględniającą ekonomiczną użyteczność nie wcześniej niż po przyjęciu składnika majątkowego do używania. W uzasadnionych przypadkach (kiedy korzyści, jakie dane aktywo przynosi, nie rozkładają się równomiernie w czasie), stosuje się inną odpowiednią metodę amortyzacji (np. degresywną, naturalną, progresywną lub inną – w każdym przypadku uzasadnioną rozkładem użyteczności danego aktywa). Stawkę lub okres użytkowania i metodę amortyzacji ustala się na dzień przyjęcia aktywa do użytkowania i później raz do roku weryfikuje. Amortyzacja jest naliczana miesięcznie. Środki trwałe o wartości skonsolidowanej poniżej 10 000 zł są bezpośrednio odpisywane w koszty w momencie ich przekazania do użytku.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są zamortyzowane ujmowane w rachunku zysków i strat.
Grupa posiada w używaniu w 100% zamortyzowane środki trwałe o wartości brutto: 21 097 tys. złotych
Utrata wartości
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości netto składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwana danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
W przypadku wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, test na utratę wartości przeprowadzany jest corocznie, oraz dodatkowo, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.
Trwała utrata wartości
Z trwałą utrata wartości mamy do czynienia w sytuacjach, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykazywany w księgach Jednostki środek trwały lub środek trwały w budowie nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. W sytuacjach takich Jednostka dokonuje w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych odpisu aktualizującego.
Odpis aktualizujący z tytułu trwałej utraty wartości jest nadwyżką wartości bilansowej danego środka trwałego (środka trwałego w budowie) nad jego wartością odzyskiwalną.
Wartość odzyskiwana odpowiada cenie sprzedaży netto środka trwałego (środka trwałego w budowie) lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa.
Wartość użytkowa jest natomiast bieżącą (zdyskontowaną), szacunkową wartością przyszłych przepływów środków pieniężnych, których wystąpienia oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania środka trwałego (środka trwałego w budowie) oraz jego zbycia na koniec okresu użytkowania.
W odniesieniu do odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości stosowane są zasady określone w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 36 „Utrata wartości aktywów”.
Odpis aktualizujący z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych, których wycena została zaktualizowana na podstawie odrębnych przepisów, zmniejsza odniesione na kapitał z aktualizacji wyceny różnice spowodowane aktualizacją. Ewentualną nadwyżkę odpisu odnosi się na pozostałe koszty operacyjne.
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości inwestycyjne to grunty oraz budynki i budowle nabyte w celu osiągania korzyści ekonomicznych z tytułu przyrostu wartości tych aktywów lub innych pożytków np. osiągania przychodów z tytułu czynszów dzierżawnych, chyba że stanowi to przedmiot działalności Grupy. Aktywa takie nie są użytkowane przez Grupę.
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy nieruchomości zaliczane do inwestycji wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Do nieruchomości zaliczonych do inwestycji stosuje się zasady stosowane do środków trwałych w zakresie powiększania wartości początkowej o koszty ulepszeń, dokonywania odpisów amortyzacyjnych (z wyłączeniem metod uproszczonych dla środków trwałych o niskiej wartości) oraz aktualizacji wyceny (przeszacowania na podstawie odrębnych przepisów). Stawki amortyzacji stosowane do nieruchomości zaliczonych do inwestycji wynoszą 2,5%.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe (i grupy aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży) zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonych o koszty związane ze sprzedażą.
Aktywa trwałe i grupy aktywów netto klasyfikowane są jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego ciągłego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar kierownictwa Grupy do zakończenia transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Grupa posiada nieruchomość - biurowiec w Warszawie przy ul. Emaliowej 28 – nieruchomość przeznaczona jest do zbycia (została nabyta w 2009 r.). Wartość nieruchomości wykazywana w księgach netto wynosi: 2 528 tys. zł. Powyżej wymieniona nieruchomość położona jest w Warszawie i była poprzednio własnością jednej ze spółek w Grupie (była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej). Obecnie jest własnością Grupy dominującej i historycznie była zakwalifikowana jako rzeczowe aktywo trwale, obecnie wykazywana jest jako aktywo trwałe przeznaczone do sprzedaży. W stosunku do powyżej opisanej nieruchomości w związku z wadą prawną, polegającą na usytuowaniu budynku na granicy działek i koniecznością nabycia od Miasta Stołecznego Warszawa części gruntu pod tą nieruchomością jej zbycie jest utrudnione. Grupa aktywnie prowadzi działania w celu usunięcia tej wady jednakże zważywszy, że nie ma wpływu na czas postępowania oraz decyzję drugiej strony nie jest wstanie określić kiedy zakończy to działanie.
Aktywa oddane w zastaw jako zabezpieczenie
Zobowiązania Grupy wynikające z leasingu finansowego, najmu długoterminowego zostały zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy/wynajmującego do aktywów wynajmowanych w ramach leasingu, najmu o wartości bilansowej 910 tys. zł (w 2020 r.: 1.115 tys. zł).
Aktywa i zobowiązania finansowe
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:
• wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
• wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
• wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacji dokonuje się w chwili początkowego ujęcia aktywów. Klasyfikacja aktywów finansowych zależy od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
• jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
• warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, pozostałe należności, lokaty oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości. Należności z tytułu dostaw i usług o terminie zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody kwalifikuje się składnik aktywów finansowych jeśli spełnione są poniższe warunki:
• jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno uzyskanie umownych przepływów pieniężnych z tytułu posiadanych aktywów finansowych, jak i z tytułu sprzedaży aktywów finansowych,
• warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje się wszystkie instrumenty finansowe, które nie zostały zaklasyfikowane jako wyceniane w zamortyzowanym koszcie lub jako wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Dodatkowo do kategorii tej mogą być zakwalifikowane aktywa finansowe, w odniesieniu do których Grupa podjęła taką decyzję w celu wyeliminowania niedopasowania księgowego.
Grupa klasyfikuje zobowiązania finansowe do następujących kategorii:
• wycenianych w zamortyzowanym koszcie,
• wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Informacja o instrumentach finansowych (dane w zł)
|
Aktywa finansowe/ Zobowiązania finansowe |
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
Kategoria instrumentu finansowego |
||
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
Udziały w jednostce powiązanej |
- |
- |
- |
- |
aktywa wyceniane w wartości godziwej przez kapitał własny |
|
Wycena jednostek AVIVA |
145 752,07 |
117 692,36 |
145 752,07 |
117 692,36 |
aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
Należności handlowe |
36 502 291,03 |
27 755 083,57 |
36 502 291,03 |
27 755 083,57 |
wartość wg zamortyzowanego kosztu |
|
Zobowiązania handlowe |
13 665 788,35 |
15 283 433,71 |
13 665 788,35 |
15 283 433,71 |
wartość wg zamortyzowanego kosztu |
Należności z tytułu dostaw i usług
Należności z tytułu dostaw i usług nie są instrumentem generującym odsetki i wyceniane są w księgach w wartości nominalnej skorygowanej o odpowiednie odpisy aktualizujące wartość należności wątpliwych.
Wycena należności na dzień bilansowy
Należności wycenia się na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu. Ze względu na to, że różnica między wyceną wg zamortyzowanego kosztu a wyceną w kwocie wymaganej zapłaty nie jest istotna dla sprawozdania finansowego, należności z tytułu dostaw i usług wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty wraz z należnymi na dzień bilansowy odsetkami (w przypadku wystawienia noty) i innymi tytułami zasądzonymi prawomocnym wyrokiem sądu.
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy należności wyrażone w walutach obcych wycenia się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie NBP. W przypadku otrzymania zapłaty należności wyrażonej w walucie obcej na dzień przeprowadzenia operacji ujmuje się ją w księgach po średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wpływu na konto.
W bilansie należności wykazuje się w kwocie netto jako różnicę między stanem należności a stanem odpisów aktualizujących ich wartość.
Aktualizacja wyceny – odpisy aktualizujące należności
Należności z tytułu dostaw i usług jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie podlegają pod analizę utraty wartości z tytułu oczekiwanych strat kredytowych mimo, iż obiektywnie nie wystąpiły przesłanki utraty wartości. Straty z tytułu utraty wartości szacowane są w sposób uproszczony (przewidziany przez standard) w postaci macierzy rezerw ustalonych dla należności handlowych. Zgodnie z modelem oczekiwanych strat ustala się odpis aktualizujący wartość należności handlowych uwzględniający ryzyko przyszłych strat na podstawie historycznie dokonywanych odpisów aktualizujących. Przy analizie należności narażonych na ryzyko strat kredytowych pomijane są należności nieściągalne i wątpliwe. Odpis na należności ustalany jest także indywidualnie dla poszczególnych kontrahentów wtedy, gdy ściągniecie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne.
Zapasy
Zapasy są wykazywane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych, niż cena sprzedaży netto. Na koszty wytworzenia składają się koszty materiałów bezpośrednich oraz w stosownych przypadkach koszty wynagrodzeń bezpośrednich oraz uzasadniona część kosztów pośrednich. Zapasy materiałów i towarów są wyceniane według ceny nabycia powiększonej o wszystkie koszty nabycia. Zapasy rozchodzą się wg FIFO.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na dzień bilansowy obciążają koszty działalności podstawowej. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego wartość rzeczowych składników obrotowych jest ona odnoszona na dobro kosztów działalności podstawowej.
Zasady ustalania odpisów aktualizujących wartość bilansową zapasów zostały określone w następujący sposób:
dla składników, zalegających od 12 do 24 miesięcy w 20%,
dla składników, zalegających od 24 do 36 miesięcy w 40%,
dla składników, zalegających od 36 do 48 miesięcy w 60%,
dla składników, zalegających od 48 do 60 miesięcy w 80%,
dla składników, zalegających powyżej 60 miesięcy w 100%,
Powyższe zasady dotyczące ustalania odpisów aktualizujących wartość zapasów nie mają zastosowania dla zapasów produktów i towarów zamiennych, bądź nietypowych, chyba że utraciły one ekonomiczną użyteczność.
Środki pieniężne
Środki pieniężne wykazywane są w wartości nominalnej. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, wartość nominalna obejmuje doliczone przez bank na dzień bilansowy odsetki, które stanowią przychody finansowe.
Wycena na dzień bilansowy środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej.
Środki pieniężne wyrażone w walutach obcych wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy po kursie średnim NBP obowiązującym na ten dzień. Różnice kursowe dotyczące środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych, powstałe na dzień ich wyceny zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych.
Inwestycje w papiery wartościowe
Inwestycje w papiery wartościowe wyceniane są w oparciu o model biznesowy wg którego działa Grupa oraz charakter przepływów pieniężnych generowanych przez składnik. Konsekwencją oceny modelu biznesowego oraz charakteru przepływów ze składnika aktywów jest przyjęcie odpowiedniej zasady wyceny, to jest: albo wyceny w zamortyzowanym koszcie albo w wartości godziwej, oraz odpowiednie jej ujęcie albo w wyniku finansowym albo w pozostałych całkowitych dochodach.
Kapitał podstawowy
Kapitał podstawowy wykazuje się w wysokości zgodnej z umową Grupy, wpisaną w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Kapitał zapasowy
Kapitał zapasowy tworzony jest zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, na kapitał zapasowy składa się zysk z lat ubiegłych, który na podstawie uchwały udziałowców/ później akcjonariuszy został zatrzymany w Grupie, kapitał powstały z nadwyżki ceny nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a wartością nominalną akcji tzw. agio oraz kapitał powstały w wyniku różnicy pomiędzy wartością nominalną nowej emisji akcji serii C, a ceną ich sprzedaży pomniejszoną o koszty emisji i sprzedaży.
Zysk (strata) z lat ubiegłych
Zysk (strata) z lat ubiegłych obejmuje niepodzielony wynik finansowy z lat ubiegłych.
Zysk (strata) netto
Zysk (strata) netto obejmuje wynik finansowy bieżącego roku obrotowego.
Rezerwy
Rezerwy ujmuje się, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania lub potencjalnej straty. Celem tworzenia rezerw jest stworzenie ekwiwalentu na przewidywane lub prawdopodobne straty i inne wydatki. Bierze się pod uwagę wszystkie zdarzenia znane Spółce do dnia podpisania sprawozdania finansowego oraz zasadę ostrożności.
Świadczenia pracownicze
Grupa identyfikuje zobowiązania wynikające z przysługujących pracownikom praw do niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych, odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych.
Zobowiązania długoterminowe
Zobowiązania długoterminowe są wykazywane w kwocie wymagającej zapłaty, która obejmuje również niezapłacone odsetki. Odsetki są księgowane w momencie otrzymania not odsetkowych.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są instrumentem odsetkowym i wykazywane są w bilansie w zamortyzowanym koszcie, który nie odbiega od kwoty wymaganej zapłaty. Przy ustalaniu wartości godziwej uwzględnia się koszty transakcji poniesione przez Grupę. Nie rzadziej niż na dzień bilansowy zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie NBP. W przypadku zapłaty zobowiązania wyrażonego w walucie obcej na dzień przeprowadzenia operacji ujmuje się ją w księgach po średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień jej zapłaty.
Instrumenty kapitałowe wyemitowane
Instrumenty kapitałowe wyemitowane przez Grupę ujmowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o bezpośrednie koszty emisji.
Instrumenty pochodne
W związku z prowadzoną działalnością Grupa narażona jest na ryzyka finansowe związane ze zmianami kursów walutowych. W celu zabezpieczenia przed tym ryzykiem, Grupa może wykorzystywać walutowe kontrakty terminowe typu forward. Grupa nie wykorzystuje instrumentów pochodnych dla celów spekulacyjnych. Zmiany wartości godziwej finansowych instrumentów pochodnych wyznaczonych do zabezpieczenia przepływów pieniężnych w części nie stanowiącej efektywnego zabezpieczenia zalicza się do przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego. Grupa zaprzestaje stosowania zabezpieczeń, jeżeli instrument zabezpieczający wygaśnie, zostaje sprzedany, zakończony lub zrealizowany.
Przychody ze sprzedaży
Jednostka ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.
Przychody obejmują należne lub uzyskane kwoty ze sprzedaży, pomniejszone o rabaty, podatek od towarów i usług (VAT) i inne podatki związane ze sprzedażą.
Koszty operacyjne
Koszty działalności operacyjnej są ewidencjonowane w układzie kalkulacyjnym. Wydatki poniesione w danym okresie i dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczym są ujmowane w rozliczeniach międzyokresowych w aktywach.
Koszty finansowe
Koszty finansowe są to poniesione koszty operacji finansowych, w szczególności z tytułu strat ze zbycia inwestycji, aktualizacji ich wyceny, nadwyżek ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi oraz odsetki i prowizje kredytowe. Koszty te są ujmowane są jako koszty okresu w rachunku zysku i strat.
Waluty obce
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż polski złoty (PLN) są księgowane po kursie średnim NBP obowiązującym na ten dzień. Na dzień bilansowy, aktywa i pasywa pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu średniego NBP obowiązującego na ten dzień. Aktywa i pasywa niepieniężne wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się według kursu średniego NBP obowiązującego w dniu ustalenia wartości godziwej. Zyski i straty wynikłe z przeliczenia walut są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat, za wyjątkiem przypadków, gdy powstały one wskutek wyceny aktywów i pasywów niepieniężnych, w przypadku których zmiany wartości godziwej odnosi się bezpośrednio na kapitał.
W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian kursów walutowych, Grupa może wykorzystywać walutowe transakcje forward.
Podatki
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Pozycja aktywów lub zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Podatek odroczony jest ujmowany w rachunku zysków i strat, poza przypadkiem gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne.
Leasing
Zgodnie z MSSF 16 Grupa identyfikuje umowy leasingu poprzez model kontroli, wprowadzający rozróżnienie na umowy leasingu i umowy o świadczeniu usług w zależności od tego czy składnik majątku jest kontrolowany przez Spółkę. Uznaje się, że Grupa sprawuje kontrolę nad przedmiotem leasingu/najmu długoterminowego jeżeli ma prawo do wszystkich korzyści płynących z wykorzystania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz ma prawo decydowania o wykorzystaniu tego składnika. Zgodnie ze standardem Grupa kwalifikuje jako umowy leasingowe dotychczas zawarte umowy o leasing samochodów oraz umowy o najem długoterminowy samochodów, które są kontrolowane przez Spółkę i umowa zawarta jest na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Przedmiot leasingu od dnia uznanego za rozpoczęcie umowy czyli nabycie prawa do korzystania ze składnika aktywów ujmowany jest w aktywach Grupy i dokonywany jest odpis amortyzacyjny oraz zobowiązaniach z tytułu leasingu w wartości płatności opłat leasingowych. Amortyzacja stanowi odpis wartości przedmiotu leasingu w koszty korzystającego. Może być dokonana metodą liniową lub degresywną. Jeżeli nie ma pewności nabycia własności środka trwałego przed zakończeniem umowy, to wartość środków trwałych jest w pełni amortyzowana w krótszym z dwóch okresów: trwania umowy leasingu, czasu użytkowania.
Na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 tj. na dzień 1 stycznia 2020 roku Grupa zastosowała podejście uproszczone tj. nie dokonywała przekształcenia danych porównawczych iw związku z czym nie wystąpiła korekta bilansu otwarcia. Na dzień wdrożenia standardu wartość wprowadzonych aktywów z tytułu prawa do użytkowania była zgodna z wartością zobowiązań z tytułu leasingu. Informacje dotyczące leasingu zawarte są w nocie 2B.
W dniu 28.11.2019 r. Spółka dominująca podpisała umowę leasingu 6 samochodów Skoda Scala na okres 48 miesięcy. Wysokość rat leasingowych może ulec zmianie w przypadku zmiany wysokości stopy procentowej WIBOR 1M w odniesieniu do poziomu tej stopy, przyjętej do kalkulacji umowy leasingu. Korzystającemu nie przysługuje prawo do nabycia przedmiotu leasingu.
Zgodnie z MSSF 16 Grupa kwalifikuje samochody wynajmowane na okres 48 miesięcy tak jak leasing i wykazuje je w odpowiednich pozycjach bilansowych. Spółka dominująca ma zawartą umowę na najem długoterminowy od 2019 r. i na dzień bilansowy wynajmuje w ten sposób 23 samochody.
Zobowiązania Spółki dominującej wynikające z leasingu finansowego, najmu długoterminowego zostały zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy, wynajmującego do aktywów wynajmowanych w ramach leasingu, najmu o wartości bilansowej na dzień 31.12.2021 r. 910 tys. zł (31.12.2020 r: 1.115 tys. zł).
|
Dane w zł |
na dzień |
|||
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
Przyszłe minimalne opłaty z tytułu umów leasingu finansowego |
opłaty minimalne |
wartość bieżąca opłat minimalnych |
opłaty minimalne |
wartość bieżąca opłat minimalnych |
|
Płatne w okresie do 1 roku |
333 205,72 |
321 013,24 |
400 947,21 |
388 766,10 |
|
Płatne w okresie od 1 roku do 5 lat |
294 626,33 |
273 410,17 |
559 925,09 |
521 410,82 |
|
Płatne powyżej 5 lat |
- |
- |
- |
- |
|
Przyszłe minimalne opłaty z tytułu umów leasingu finansowego ogółem |
627 832,05 |
594 423,41 |
960 872,30 |
910 176,92 |
|
Koszty finansowe |
33 408,64 |
X |
50 695,38 |
X |
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat z tytułu umów leasingu finansowego |
594 423,41 |
594 423,41 |
910 176,92 |
910 176,92 |
Walutowe instrumenty pochodne
Grupa stosuje walutowe instrumenty pochodne w celu zabezpieczenia istotnych, przyszłych transakcji oraz przepływów pieniężnych. Zakupione instrumenty denominowane są przede wszystkim w walutach głównych rynków działalności Grupy czyli Euro. Grupa nie stosuje rachunkowość zabezpieczeń.
1. Informacje o znaczących zdarzeniach dotyczących lat ubiegłych ujętych w rocznym sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego nie dokonano korekty błędów podstawowych powstałych w latach poprzednich.
2. Informacje o znaczących zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, a nieuwzględnionych w rocznym sprawozdaniu finansowym.
W okresie od dnia bilansowego do dnia podpisania rocznego sprawozdania finansowego nie wystąpiły inne znaczące zdarzenia wpływające na sytuację finansową Grupy.
3. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości do dnia 31 grudnia 2021 r.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego rocznego sprawozdania do publikacji nastąpiły zmiany w zakresie MSSF na dzień 31.12.2021 r., jednakże biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność w zakresie stosowanych przez Spółkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między Standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami zatwierdzonymi przez MSSF.
4. Walutowe instrumenty pochodne.
Grupa Lena Lighting S.A. zarówno w 2021 jak i w 2020 roku nie stosowała rachunkowości zabezpieczeń.
5. Informacje o korektach z tytułu rezerw oraz odpisach aktualizujących wartość składników aktywów.
Na dzień 31 grudnia 2021 r. rezerwa oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego kształtowały się następująco:
rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:
dane w tys. zł
|
Tytuł odpisu |
Stan na 31.12.2020 |
Zmiany |
Stan na 31.12.2021 |
|
1. aktualizacja innych papierów wartościowych |
13 |
5 |
18 |
|
2. podatek od różnicy w zakresie ujęcia podatkowego i księgowego śr. Trwałych |
33 |
-6 |
27 |
|
3. pozostałe |
87 |
-53 |
34 |
|
Razem rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
133 |
-54 |
79 |
dane w tys. zł
|
Tytuł odpisu |
Stan na 31.12.2020 |
Zmiany |
Stan na 31.12.2021 |
|
1. podatek od utworzonych rezerw na koszty |
279 |
273 |
552 |
|
2. podatek od niewypłaconych wynagrodzeń |
420 |
-138 |
282 |
|
3. podatek od świadczeń emerytalnych i rentowych |
8 |
7 |
15 |
|
4. podatek od utworzonych rezerw na niewykorzystane urlopy |
112 |
12 |
124 |
|
5. aktualizacja aktywów |
761 |
-114 |
647 |
|
6. inne |
405 |
39 |
444 |
|
Razem aktywa tytułu odroczonego podatku dochodowego |
1 985 |
79 |
2 064 |
Zmiany stanu odpisów aktualizujących wartość aktywów w 2021 roku przedstawiały się następująco:
dane w tys. zł
|
Tytuł odpisu |
Stan na 31.12.2020 |
Zmiany |
Stan na 31.12.2021 |
|
1. aktualizacja wartości należności |
-838 |
287 |
-551 |
|
2. aktualizacja wartości aktywów finansowych |
66 |
28 |
94 |
|
3. aktualizacja wartości zapasów |
-3 264 |
289 |
-2 975 |
|
4. aktualizacja wartości udziałów |
- |
- |
- |
|
Razem odpisy aktualizujące aktywa |
-4 036 |
604 |
-3 432 |
Utworzone pozostałe rezerwy na dzień 31.12.2021 r.:
dane w tys. zł.
|
Tytuł odpisu |
Stan na 31.12.2020 |
Zmiany |
Stan na 31.12.2021 |
|
1.rezerwa z tyt. świadczeń emerytalnych i rentowych |
43 |
33 |
76 |
|
2. rezerwa na niewykorzystane urlopy |
586 |
66 |
652 |
|
Razem rezerwy |
629 |
99 |
728 |
6. Wybrane dane finansowe.
Dla celów przedstawienia wybranych danych finansowych, poszczególne pozycje aktywów i pasywów rocznego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczone zostały na EURO według średniego kursu ogłoszonego na dzień bilansowy (31 grudnia 2021 roku) przez Narodowy Bank Polski tj. 4,5994. Poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów przeliczone zostały na EURO według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski dla EURO na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca tj. od stycznia do grudnia 2021 roku odpowiednio: 4,5385; 4,5175; 4,6603; 4,5654; 4,4805; 4,5208; 4,5731; 4,5374; 4,6329; 4,6208; 4,6834; 4,5994 dla okresu sprawozdawczego za 2021 roku kurs: 4,5775.
|
Rok |
Średni kurs w okresie styczeń-grudzień |
Kurs na ostatni dzień okresu |
|
31 grudnia |
||
|
2020 rok |
4,4742 |
4,6148 |
|
2021 rok |
4,5775 |
4,5994 |
|
WYBRANE DANE FINANSOWE |
w tys. zł. |
w tys. Eur |
w tys. zł. |
w tys. Eur |
|
31.12.2021 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2020 |
|
|
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
148 426 |
32 425 |
132 728 |
29 665 |
|
II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
11 271 |
2 462 |
14 888 |
3 328 |
|
III. Zysk (strata) brutto |
10 952 |
2 393 |
15 803 |
3 532 |
|
IV. Zysk (strata) netto |
9 108 |
1 990 |
12 277 |
2 744 |
|
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
- 9 673 |
- 2 113 |
18 413 |
4 115 |
|
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
- 11 421 |
- 2 495 |
- 5 897 |
- 1 318 |
|
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
7 051 |
1 540 |
- 4 365 |
- 976 |
|
VIII. Przepływy pieniężne netto, razem |
- 14 043 |
- 3 068 |
8 151 |
1 822 |
|
IX. Aktywa, razem |
140 328 |
30 510 |
128 636 |
27 875 |
|
X. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
39 554 |
8 600 |
29 507 |
6 394 |
|
XI. Zobowiązania długoterminowe |
2 537 |
552 |
3 044 |
660 |
|
XII. Zobowiązania krótkoterminowe |
37 017 |
8 048 |
26 463 |
5 734 |
|
XIII. Kapitał własny |
100 774 |
21 910 |
99 129 |
21 481 |
|
XIV. Kapitał zakładowy |
1 244 |
270 |
1 244 |
270 |
|
XV. Liczba akcji (w szt.) |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
XVI. Zysk (strata) zanualizowany na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
0,37 |
0,08 |
0,49 |
0,11 |
|
XVII. Rozwodniony zysk (strata) zanualizowany na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
0,37 |
0,08 |
0,49 |
0,11 |
|
XVIII. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
4,05 |
0,88 |
3,99 |
0,86 |
|
XIX. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
4,05 |
0,88 |
3,99 |
0,86 |
|
XX. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR) |
0,10 |
0,02 |
0,30 |
0,07 |
|
|
średni z 12 mcy |
na dzień 31.12.2021 |
średni z 12 mcy |
na dzień 31.12.2020 |
|
KURS EURO |
4,5775 |
4,5994 |
4,4742 |
4,6148 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa |
100 773 950 |
21 910 238 |
99 128 432 |
21 480 548 |
|
Liczba akcji |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję (zł/EUR) |
4,05 |
0,88 |
3,99 |
0,86 |
|
|
|
|
|
|
7. Segmenty działalności.
W ramach prowadzonej działalności wyodrębnia się następujące segmenty działalności wg. kryterium geograficznego:
- Sprzedaż krajowa
- Sprzedaż zagraniczna
Podziałowi na segmenty podlegają:
- Przychody
- Wartość sprzedanych towarów materiałów i produktów
- Należności
- Zobowiązania
- Zapasy
Podział na segmenty wybranych elementów sprawozdania finansowego prezentuje poniższa tabela:
Sprawozdanie z sytuacji finansowej 31.12.2021
|
AKTYWA |
KRAJ |
ZAGRANICA |
NIEPRZYPISANE |
RAZEM |
|
Zapasy |
37 446 |
2 591 |
- |
40 037 |
|
- Materiały |
32 527 |
9 |
- |
32 536 |
|
- Półprodukty |
- |
- |
- |
- |
|
- Produkty |
3 670 |
2 474 |
- |
6 144 |
|
- Towary |
1 249 |
108 |
- |
1 357 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
22 381 |
14 122 |
- |
36 503 |
|
Pozostałe aktywa |
- |
- |
63 788 |
63 788 |
|
Aktywa razem |
- |
- |
- |
140 328 |
|
PASYWA |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
12 262 |
1 404 |
- |
13 666 |
|
Pozostałe pasywa |
- |
- |
126 662 |
126 662 |
|
Pasywa razem |
- |
- |
- |
140 328 |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej 31.12.2020
|
AKTYWA |
KRAJ |
ZAGRANICA |
NIEPRZYPISANE |
RAZEM |
|
Zapasy |
30 423 |
1 857 |
- |
32 280 |
|
- Materiały |
25 566 |
9 |
- |
25 575 |
|
- Półprodukty |
- |
- |
- |
- |
|
- Produkty |
3 747 |
1 730 |
- |
5 477 |
|
- Towary |
1 110 |
118 |
- |
1 228 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
14 998 |
12 758 |
- |
27 756 |
|
Pozostałe aktywa |
- |
- |
68 600 |
68 600 |
|
Aktywa razem |
- |
- |
- |
128 636 |
|
PASYWA |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
14 032 |
1 253 |
- |
15 285 |
|
Pozostałe pasywa |
- |
- |
113 351 |
113 351 |
|
Pasywa razem |
- |
- |
- |
128 636 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów 31.12.2021
|
|
KRAJ |
ZAGRANICA |
NIEPRZYPISANE |
RAZEM |
|
Przychody |
72 163 |
76 263 |
|
148 426 |
|
- Sprzedaż produktów |
56 029 |
73 739 |
|
129 768 |
|
- Sprzedaż usług |
2 621 |
588 |
|
3 209 |
|
- Sprzedaż towarów |
5 355 |
1 813 |
|
7 168 |
|
- Sprzedaż materiałów |
8 158 |
123 |
|
8 281 |
|
Koszty |
-54 676 |
-42 778 |
|
-98 159 |
|
- Sprzedaż produktów |
-44 301 |
-41 553 |
|
-85 854 |
|
- Sprzedaż usług |
-780 |
- |
|
-780 |
|
- Sprzedaż towarów |
-3 684 |
-1 111 |
|
-4 795 |
|
- Sprzedaż materiałów |
-6 616 |
-114 |
|
-6 730 |
|
Koszty sprzedaży |
|
|
-29 642 |
-29 642 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
|
|
-8 806 |
-8 806 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
351 |
351 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
-899 |
-899 |
|
Przychody finansowe |
|
|
28 |
28 |
|
Koszty finansowe |
|
|
-347 |
-347 |
|
Zysk brutto |
|
|
10 952 |
10 952 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
-1 844 |
-1 844 |
|
Zysk netto |
|
|
9 108 |
9 108 |
Sprawozdanie z całkowitych dochodów 31.12.2020
|
|
KRAJ |
ZAGRANICA |
NIEPRZYPISANE |
RAZEM |
|
Przychody |
65 138 |
67 590 |
|
132 728 |
|
- Sprzedaż produktów |
51 961 |
65 477 |
|
117 438 |
|
- Sprzedaż usług |
2 672 |
473 |
|
3 145 |
|
- Sprzedaż towarów |
4 700 |
1 561 |
|
6 261 |
|
- Sprzedaż materiałów |
5 805 |
79 |
|
5 884 |
|
Koszty |
-37 392 |
-44 707 |
|
-82 335 |
|
- Sprzedaż produktów |
-28 877 |
-43 709 |
|
-72 586 |
|
- Sprzedaż usług |
-756 |
- |
|
-756 |
|
- Sprzedaż towarów |
-3 126 |
-945 |
|
-4 071 |
|
- Sprzedaż materiałów |
-4 869 |
-53 |
|
-4 922 |
|
Koszty sprzedaży |
|
|
-26 061 |
-26 061 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
|
|
-8 895 |
-8 895 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
744 |
744 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
-1 293 |
-1 293 |
|
Przychody finansowe |
|
|
932 |
932 |
|
Koszty finansowe |
|
|
-17 |
-17 |
|
Zysk brutto |
|
|
15 803 |
15 803 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
-3 526 |
-3 526 |
|
Zysk netto |
|
|
12 277 |
12 277 |
Przychodami segmentu są przychody osiągane ze sprzedaży wykazywane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jednostki, które dają się przyporządkować do danego segmentu wraz z odpowiednią częścią przychodów jednostki, które na podstawie racjonalnych przesłanek można przypisać do tego segmentu.
Koszty segmentu są tymi kosztami działalności operacyjnej segmentu, które można przyporządkować do niego bezpośrednio wraz z odpowiednią częścią kosztów jednostki gospodarczej, które można przypisać do tego segmentu na podstawie racjonalnych przesłanek.
8. Zarządzanie ryzykiem.
I. Walutowym i rynkowym
Działalność Grupy wiąże się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut i stóp procentowych.
Narażenie na wszystkie rodzaje ryzyka rynkowego monitorowane jest na bieżąco przez Zarząd wspierany przez dział kontroli finansowej, również stosowana jest analiza wrażliwości.
Narażenie Grupy na ryzyko rynkowe ani sposób jego pomiaru i zarządzania nim nie uległy zmianie.
Wartość zobowiązań wyrażona w walucie w tys. zł.:
|
Zobowiązania |
Stan na 31/12/2021 |
Stan na 31/12/2020 |
|
Waluta kraju EUR |
2 562 |
1 230 |
|
Waluta kraju USD |
351 |
252 |
|
Pozostałe |
- |
- |
Wartość aktywów wyrażona w walucie w tys. zł:
|
Aktywa |
Stan na 31/12/2021 |
Stan na 31/12/2020 |
|
Waluta kraju EUR |
14 820 |
12 778 |
|
Waluta kraju USD |
4 743 |
2 521 |
|
Pozostałe |
- |
- |
Wpływ zmiany kursu walutowego na wynik finansowy w tys. zł:
|
|
31/12/2021 |
31/12/2020 |
|
|
wzrost kursu o 10% |
wzrost kursu o 10% |
|
Saldo EUR |
13 484 |
12 702 |
|
Saldo USD |
4 832 |
2 496 |
|
Saldo inne waluty |
- |
- |
|
|
|
|
|
wpływ na wynik EUR |
1 226 |
1 155 |
|
wpływ na wynik USD |
439 |
227 |
|
wpływ na wynik inne waluty |
- |
- |
|
wpływ na wynik razem |
1 665 |
1 382 |
|
|
31/12/2021 |
31/12/2020 |
|
|
spadek kursu o 10% |
spadek kursu o 10% |
|
Saldo EUR |
11 032 |
10 393 |
|
Saldo USD |
3 953 |
2 042 |
|
Saldo inne waluty |
- |
- |
|
|
|
|
|
wpływ na wynik EUR |
-1 226 |
-1 155 |
|
wpływ na wynik USD |
-439 |
-227 |
|
wpływ na wynik pozostałych walut |
- |
- |
|
wpływ na wynik razem |
-1 665 |
-1 382 |
Podsumowanie:
Wpływ wzrostu kursu o 10% w tys.
|
|
Wpływ waluty EUR |
||
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
Okres zakończony 31/12/2020 |
|
|
Wynik |
1 226 |
1 155 |
|
|
Kapitał |
- |
- |
|
|
|
Wpływ waluty USD |
||
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
Okres zakończony 31/12/2020 |
|
|
Wynik |
439 |
227 |
|
|
Kapitał |
- |
- |
|
Wpływ spadku kursu o 10% w tys.
|
|
|
Wpływ waluty EUR |
||||
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
Okres zakończony 31/12/2020 |
||||
|
Wynik |
-1 226 |
-1 155 |
||||
|
Kapitał |
- |
- |
||||
|
|
Wpływ waluty USD |
|||||
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
Okres zakończony 31/12/2020 |
||||
|
Wynik |
-439 |
-227 |
||||
|
Kapitał |
- |
- |
||||
Analiza wrażliwości z tytułu sprzedaży wyrobów i towarów, materiałów uzyskanych w Euro w 2021 r.
Przychody osiągnięte w Euro: 15 675 tys. Euro
Przychody osiągnięte w Euro przeliczone na PLN: 71 737 tys. zł. Średni kurs Euro 4,5765
|
a) |
Wzrost kursu |
|
|
|
|
|
% zmiany |
kurs |
przychody w TPLN |
różnica w stosunku do osiągniętych przychodów |
wartość przychodów całkowitych w TPLN |
% zmiany wartości przychodów |
|
5% |
4,8053 |
75 323 |
3 587 |
148 426 |
2,42% |
|
10% |
5,0341 |
78 910 |
7 174 |
148 426 |
4,83% |
|
15% |
5,2629 |
82 497 |
10 760 |
148 426 |
7,25% |
|
|
|
|
|
|
|
|
b) |
Spadek kursu |
|
|
|
|
|
% zmiany |
kurs |
przychody w TPLN |
różnica w stosunku do osiągniętych przychodów |
wartość przychodów całkowitych w TPLN |
% zmiany wartości przychodów |
|
5% |
4,3476 |
68 150 |
- 3 587 |
148 426 |
-2,42% |
|
10% |
4,1188 |
64 563 |
- 7 174 |
148 426 |
-4,83% |
|
15% |
3,8900 |
60 976 |
- 10 760 |
148 426 |
-7,25% |
II. Kredytowym
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko, że kontrahent nie dopełni zobowiązań umownych, w wyniku czego Grupa poniesie straty finansowe. Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Grupa zawiera transakcje wyłącznie z takimi jednostkami, które są wiarygodne płatniczo. Informacji o wiarygodności kontrahentów dostarcza firma Credendo. Grupa korzysta też z innych informacji finansowych dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach dokonując oceny ratingowej swoich głównych klientów. Narażenie Grupy na ryzyko wiarygodności kredytowej kontrahentów jest stale monitorowane, a zagregowaną wartość zawartych transakcji rozkłada się na zatwierdzonych kontrahentów. Kontrolę ryzyka kredytowego umożliwiają limity weryfikowane i zatwierdzane co roku przez dział finansowy. Grupa posiada również wykupione ubezpieczenie należności.
Na należności z tytułu dostaw i usług składają się kwoty należne od dużej liczby klientów, rozłożone między różne obszary geograficzne. Prowadzi się bieżącą ocenę kredytów na podstawie kondycji należności.
Grupa nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta ani Grupy kontrahentów o podobnych cechach. Jako kontrahentów o podobnych cechach Grupa klasyfikuje podmioty powiązane. Koncentracja ryzyka kredytowego kontrahentów nie przekracza 5% aktywów pieniężnych brutto w ciągu roku.
Ryzyko kredytowe dotyczące środków płynnych i instrumentów pochodnych jest ograniczone, ponieważ kontrahentami Grupy są banki o wysokim ratingu kredytowym przyznawanym przez międzynarodowe agencje ratingowe.
III. Płynności
Ostateczną odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem płynności ponosi Zarząd, który opracował odpowiedni system służący do zarządzania krótko-, średnio- i długoterminowymi wymogami dotyczącymi finansowania i zarządzania płynnością. Zarządzanie ryzykiem płynności w Grupie ma formę utrzymywania odpowiedniego poziomu kapitału rezerwowego, rezerwowych linii kredytowych, ciągłego monitoringu prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych oraz dopasowywania profili zapadalności aktywów i wymagalności zobowiązań finansowych. Spółka dominująca posiada otwarte dwie linie kredytowe w sumie w wysokości 20.500 tys. złotych. Kredyt ten na dzień 31.12.2021 był wykorzystany w wysokości 14 983 tys. zł.
Spółka dominująca podpisała 19.05.2020 r. z PFR umowę o subwencję finansową w wysokości 3 500 tys. zł na okres 12 miesięcy, która podlega w 25% zwrotowi, a w pozostałych 75% może być bezzwrotna w zależności od spełnienia warunków przez Spółkę wynikających z umowy tj. 25% - za kontynuowania działalności, do 25% uzależnione jest od wysokości skumulowanej straty gotówkowej oraz do 25% uzależnione jest od utrzymania średniej liczby pracowników w okresie 12 miesięcy. Subwencja w części zwrotnej podlega równym spłatom przez 24 miesiące licząc od 13-tego miesiąca od jej otrzymania i jest to pożyczka nieoprocentowana.
9. Informacja dotycząca zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia roku obrotowego.
Grupa nie posiada zobowiązań i aktywów warunkowych według MSR.
10. Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności Grupy w prezentowanym okresie.
Sprzedaż w branży oświetleniowej cechuje się dość wyraźną sezonowością, co pokazują historyczne wyniki Spółki Lena Lighting S.A. I kwartał należy do słabszych, gdyż w tym okresie nie przypada szczyt sezonu dla którejkolwiek z grup produktowych znajdujących się w portfelu Grupy. Najniższe wyniki Grupa osiąga w II kwartale. Wyższe przychody Grupa uzyskuje w II półroczu, a wzrost sprzedaży odnotowuje się zwykle na III i początek IV kwartał roku, co jest wynikiem oddawania do końca roku inwestycji budowlanych i koniecznością ich wykończenia.
11. Informacja o istotnych transakcjach nabycia i sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych.
Spółka dominująca nabyła w 2021 roku nowe maszyny, urządzenie oraz samochody. Wartość nabytych środków trwałych - głównie na potrzeby produkcji tj. zwiększenie mocy produkcyjnych i poszerzenia parku maszynowego, pomieszczenia biurowe - w 2021 r. wyniosła 11 594 tys. zł. Grupa dokonała sprzedaży zbędnych środków trwałych tj. głównie używane samochody o wartości księgowej brutto 251 tys. zł.
12. Informacja dotycząca emisji wykupu i spłaty nieudziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
Grupa nie dokonywały tego typu transakcji.
13. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedna akcję z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane.
W 2021 roku WZA podjęło decyzję o wypłacie dywidendy z zysku za rok 2020 i zysków zatrzymanych z lat ubiegłych w wysokości 0,30 zł na 1 akcję. Data wypłaty dywidendy to 25 czerwiec 2021 r. Kwota wypłaconej dywidendy to: 7 462 515,00 złotych (siedem milionów czterysta sześćdziesiąt dwa tysiące pięćset piętnaście złotych 00/100 groszy).
Zarząd złożył wniosek do Rady Nadzorczej w zakresie podziału zysku za 2021 rok, w którym to zaproponował wypłatę dywidendy w wysokości 0, zł na 1 akcję.
Grupa nie posiada akcji uprzywilejowanych.
Grupa nie ujawnia w sprawozdaniach skutków podatkowych wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy, która została zadeklarowana lub przekazana przed zatwierdzeniem sprawozdań. Kwota dywidendy przed potrąceniem podatku przekazywana jest na konto KDPW, i to ta instytucja dokonuje rozliczenia z akcjonariuszami w zakresie zarówno wypłaty należnej dywidendy jak i rozliczeń podatkowych z tym związanych. W sprawozdaniach Grupy wykazywana jest wartość kapitałów własnych pomniejszonych o zadeklarowaną wartość dywidendy na rzecz akcjonariuszy.
14. Czynniki i zdarzenia mające wpływ na osiągnięte wyniki finansowe w 2021 roku.
Czynnikiem mającym wpływ na wynik były rosnące koszty surowców, materiałów i komponentów do produkcji oraz ich czasami ograniczona dostępność. Trwająca nadal pandemia COVID-19, która to wpłynęła na sposób organizacji pracy firm na świecie. W chwili obecnej zdarzenia te nie miały istotnego wpływu na wynik osiągane przez Lena Lighting S.A.- głównie zmieniły organizację pracy w Spółce, w niektórych przypadkach przesunięty został termin realizacji dostaw ze względu na wydłużony czas inwestycji czy dostępności komponentów. W branży oświetleniowej drugie półrocze roku jest okresem wyższej sprzedaży ze względu na sezonowość.
Grupa poniosła w 2021 roku wyższe koszty rozbudowy i wparcia marketingowego działów handlowych.
W zakresie zapewnienia komponentów i materiałów do produkcji zwiększono ich stany magazynowe, tak aby ewentualne przestoje u dostawców np. w związku z kwarantanną, nie miały wpływu na proces produkcyjny w Spółce. Dostosowano termin dostaw do nowych wymagań klientów w Europie -zgodnie z ich harmonogramami godzin pracy lub otrzymanymi informacjami o konieczności przełożenia dostaw o czas odbywającej się u nich kwarantanny.
Przychody ze sprzedaży w 2021 roku były wyższe niż w 2020 roku w głównej mierze ze względu na poszerzenie asortymentu sprzedaż.
Osiągnięty wynik 2021 roku nie był obarczony wpływem zdarzeń nietypowych czy jednorazowych. W 2021 roku nie wystąpiły inne czynniki czy też zdarzenia nietypowe, które miałyby wpływ na osiągnięty wynik w roku obrotowym.
15. Ważniejsze wydarzenia po dacie bilansu.
Zarząd Grupy mając świadomość zmienności otoczenia i nakładanych ograniczeń w związku z zwalczaniem pandemii wirusa COVID-19 oraz zbrojnym konfliktem na Ukrainie na bieżąco analizuje sytuacje i w przypadku gdy zmieni się ona w sposób mogący mieć wpływ na bieżącą działalność gospodarczą Grupy, na jej wyniki, sytuację ekonomiczną, bądź bieżące lub przyszłe funkcjonowanie opublikuje niezwłocznie w tym zakresie raport z informacją poufną - zgodnie z wytycznymi KNF -dotyczącą czasu trwania takiego zdarzenia jak i szacowanego wpływu na wyniki finansowe Grupy.
16. Realizacja wcześniej publikowanej prognozy wyników na dany rok.
Grupa nie publikowała prognoz finansowych na rok 2021.
17. Akcjonariusze Lena Lighting S.A. posiadający co najmniej 5% akcji/głosów na WZA
- stan na dzień 27.04.2022 r.
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
Wartość nominalna akcji |
Udział w kapitale zakładowym (%) |
Liczba głosów |
Udział w ogólnej liczbie głosów (%) |
|
Włodzimierz Lesiński |
14 855 339 |
742 766,95 |
59,72% |
14 855 339 |
59,72% |
|
Robert Gubała |
1 242 750 |
62 137,50 |
5,00% |
1 242 750 |
5,00% |
|
Nationale Nederlanden OFE |
2 962 182 |
148 109,10 |
11,91% |
2 962 182 |
11,91% |
|
PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny |
1 323 945 |
66 197,25 |
5,32% |
1 323 945 |
5,32% |
|
Pozostali Akcjonariusze |
4 490 834 |
224 541,70 |
18,05% |
4 490 834 |
18,05% |
Wartość nominalna 1 akcji wynosi 0,05 złotych.
18. Zestawienie stanu posiadania akcji emitenta lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące emitenta na dzień przekazania raportu rocznego wraz ze wskazaniem zmian w stanie posiadania, w okresie od przekazania poprzedniego raportu rocznego.
|
Wyszczególnienie posiadanych akcji Grupy Lena Lighting S.A. |
27.04.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zarząd |
14 855 339 |
14 855 339 |
14 855 339 |
|
Włodzimierz Lesiński –Prezes Zarządu |
14 855 339 |
14 855 339 |
14 855 339 |
|
Cezary Tomasz Filipiński - Członek Zarządu do 12.08.2020r. |
n.d. |
n.d. |
n.d |
|
Tomasz Wencławek – Członek Zarządu |
- |
- |
- |
|
Rada Nadzorcza |
- |
- |
- |
|
Andrzej Tomaszewski – Przewodniczący Rady Nadzorczej |
- |
- |
- |
|
Jakub Byliński – Członek Rady Nadzorczej |
- |
- |
- |
|
Jacek Tomaszewski – Członek Rady Nadzorczej |
- |
- |
- |
|
Michał Deiksler -Członek Rady Nadzorczej |
- |
- |
- |
|
Wiktor Andraszak – Członek Rady Nadzorczej od 01.06.2020 r. |
- |
- |
- |
|
Razem |
14 855 339 |
14 855 339 |
14 855 339 |
19. Postępowania toczące się przed sądem organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej wg stanu na dzień 31.12.2021 roku.
W prezentowanym roku, Grupa nie wszczynała i nie prowadziła przed sądem lub organem administracji publicznej postępowań dotyczących zobowiązań lub wierzytelności, których łączna wartość przekraczałaby 10% kapitałów własnych Grupy.
20. Informacje o zawarciu przez Spółkę, jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi zawartych na warunkach rynkowych.
Grupa zawarła transakcje na warunkach rynkowych z podmiotami powiązanymi.
a) Charakter relacji między jednostkami powiązanymi:
- jednostki powiązane – powiązania kapitałowe
- jednostki zależne – powiązania osobowe
b) Informacje o transakcjach i pozostałych do rozliczenia saldach, w tym zobowiązaniach, niezbędne dla zrozumienia potencjalnego wpływu stosunków między jednostkami powiązanymi na sprawozdanie finansowe:
|
Wybrane pozycje rocznego sprawozdania z sytuacji finansowej dotyczące jednostek powiązanych i innych powiązanych w tys. zł. |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek zależnych |
- |
- |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych |
2 |
79 |
|
Zobowiązania długoterminowe wobec innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
Zobowiązania krótkoterminowe wobec jednostek zależnych z tytułu dostaw i usług |
- |
- |
|
Zobowiązania krótkoterminowe wobec jednostek powiązanych z tytułu dostaw i usług |
5 |
7 |
|
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
Wybrane pozycje rocznego sprawozdania z całkowitych dochodów dotyczące jednostek powiązanych w tys. zł. |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów od jednostek zależnych |
- |
- |
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów od jednostek powiązanych |
66 |
277 |
|
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów jednostkom zależnym |
- |
- |
|
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów innym jednostkom powiązanym |
-21 |
-120 |
- gwarancje wystawione lub otrzymane – nie dotyczy,
- rezerwy na należności wątpliwe w związku z saldami pozostałymi do rozliczenia – nie dotyczy,
- koszty wykazane w trakcie okresu w związku z należnościami wątpliwymi od jednostek powiązanych – nie dotyczy.
|
Wyszczególnienie wynagrodzeń, nagród i korzyści bez programów motywacyjnych (w zł) na rzecz Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy Lena Lighting S.A. |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wynagrodzenia Zarządu |
1 757 781,99 |
1 699 703,71 |
|
Włodzimierz Lesiński –Prezes Zarządu |
1 119 795,04 |
1 120 505,05 |
|
Cezary Tomasz Filipiński – Członek Zarządu do 12.08.2020 r. |
- |
208 547,03 |
|
Tomasz Wencławek – Członek Zarządu |
637 986,95 |
370 651,63 |
|
Wynagrodzenia Rady Nadzorczej |
42 000,00 |
45 016,67 |
|
Andrzej Tomaszewski – Przewodniczący Rady Nadzorczej |
12 000,00 |
12 000,00 |
|
Jakub Byliński – Członek Rady Nadzorczej |
8 000,00 |
9 000,00 |
|
Jacek Tomaszewski – Członek Rady Nadzorczej od 09.05.2019r |
6 000,00 |
6 000,00 |
|
Agnieszka Wiśniewska– Członek Rady Nadzorczej od 09.05.2019r do 01.06.2020 r. |
- |
4 516,67 |
|
Michał Deiksler -Członek Rady Nadzorczej |
8 000,00 |
9 000,00 |
|
Wiktor Andraszak – Członek Rady Nadzorczej od 01.06.2020 r. |
6 000,00 |
4 500,00 |
|
Razem |
1 799 781,99 |
1 744 720,38 |
Na dzień sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego Grupa nie posiadała innych należności i zobowiązań z Członkami Rady Nadzorczej i Zarządu.
Wszystkie jednostki powiązane należą do jednej kategorii w rozumieniu paragrafu 18 MSR 24 i w związku z tym dane ich dotyczące mogą być wykazywane łącznie.
21. Informacja o udzieleniu przez Lena Lighting S.A., poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji.
Lena Lighting S.A. udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu Luxmat Investment Sp. z o.o. w wysokości 500 tys. zł. Pożyczka ta w całości została spłacona na dzień 31.12.2021 r. Lena Lighting S.A. nie udzieliła innej niż wymieniona powyżej pożyczki, nie otrzymała i nie udzieliła żadnych poręczeń i gwarancji.
22. Inne istotne informacje dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej i finansowej, wyniku finansowego i ich zmian, oraz informacje, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Spółkę.
Spółka dominująca Lena Lighting S.A. podpisała w dniu 23.09.2021 r. aneks do umowy z dnia 24.05.2016.r. na kredyt w rachunku bieżącym w wysokości w sumie 10 000 tys. złotych na finansowanie bieżącej działalności Grupy na okres do 30.06.2022 roku. Umowa została zawarta z Santander Bank Polska S.A. Przedmiotem umowy jest udzielenie kredytu w rachunku bieżącym Grupy na finansowanie bieżącej działalności w PLN lub w EUR do kwoty w sumie: 10.000 tys. zł. Oprocentowanie kredytu jest zmienne, ustalane na bazie WIBOR dla jednomiesięcznych depozytów międzybankowych w PLN lub w oparciu o EURIBOR dla jednomiesięcznych depozytów międzybankowych w EUR powiększone o marżę Banku w skali roku.
Spółka dominująca Lena Lighting S.A. podpisała w dniu 24.11.2021 r. aneks do umowy z dnia 27.04.2018.r. na kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 10 500 tys. złotych na finansowanie bieżącej działalności Grupy. Okres udostepnienia kredytu określony jest do 30.06.2023 roku. Umowa została zawarta z BNP Paribas Bank Polska S.A. Przedmiotem umowy jest udzielenie kredytu w rachunku bieżącym Grupy na finansowanie bieżącej działalności w PLN lub w EUR do kwot wyżej określonych. Oprocentowanie kredytu jest zmienne, ustalane na bazie WIBOR dla jednomiesięcznych depozytów międzybankowych w PLN lub w oparciu o EURIBOR dla jednomiesięcznych depozytów międzybankowych w EUR powiększone o marżę Banku w skali roku.
Na dzień bilansowy Grupa korzystała z finansowania zewnętrznego opisanego powyżej w kwocie 14 983 tys. złotych.
Spółka dominująca Lena Lighting S.A. podpisała 19.05.2020 r. z PFR umowę o subwencję finansową w wysokości 3 500 tys. zł na okres 12 miesięcy, która podlega w 25% zwrotowi, a w pozostałych 75% może być bezzwrotna w zależności od spełnienia warunków przez Spółkę wynikających z umowy tj. 25% - za kontynuowania działalności, do 25% uzależnione jest od wysokości skumulowanej straty gotówkowej oraz do 25% uzależnione jest od utrzymania średniej liczby pracowników w okresie 12 miesięcy. Subwencja w części zwrotnej podlega równym spłatom przez 24 miesiące licząc od 13-tego miesiąca od jej otrzymania i jest to pożyczka nieoprocentowana. Spółka dominująca rozliczyła subwencję zgodnie z zawartą umową. W związku z spełnieniem dwóch warunków tj. kontynuacji działalności i utrzymania średniej liczby pracowników Spółka dominująca zawnioskowała o umorzenie 50% wartości przyznanej subwencji tj. 1 750 tys. zł. Spółka dominująca na dzień 31.12.2021 r. nie otrzymała decyzji od PFR o umorzeniu częściowym subwencji, nie otrzymała również terminarza spłaty pozostałej części.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły inne istotne informacje dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej i finansowej Grupy Lena Lighting S.A., ani informacje istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Grupę Lena Lighting S.A.
23. Inne istotne informacje.
Sprawozdanie zostaje zatwierdzone do publikacji z datą jego podpisania. Organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe do publikacji jest Zarząd Spółki dominującej. Właściciele jednostki lub inne osoby nie mają prawa do wprowadzania zmian w sprawozdaniu finansowym po jego publikacji.
Inne istotne informacje nie wystąpiły.
Noty objaśniające do sprawozdania z sytuacji finansowej
|
NOTA 1A Wartości niematerialne |
|
|
|
WARTOŚCI NIEMATERIALNE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) koszty zakończonych prac rozwojowych |
- |
- |
|
b) wartość firmy |
- |
- |
|
c) koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym: |
255 |
385 |
|
- oprogramowanie komputerowe |
255 |
351 |
|
d) inne wartości niematerialne |
- |
- |
|
e) zaliczki na wartości niematerialne |
- |
- |
|
Wartości niematerialne, razem |
255 |
385 |
|
|
|
|
|
NOTA 1B |
|
|
|
WARTOŚCI NIEMATERIALNE (struktura własnościowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) własne |
255 |
385 |
|
b) używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu, w tym: |
|
|
|
Wartości niematerialne i prawne, razem |
255 |
385 |
|
|
|
|
|
NOTA 1C |
|
|
|
Wartości niematerialne zamortyzowane, które nadal znajdują się w użyciu.(wartości brutto) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Oprogramowanie komputerowe i inne wartości |
600 |
1 332 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH (wg grup rodzajowych) 31.12.2021 |
|||||||
|
|
a |
b |
c |
d |
e |
Wartości niematerialne |
|
|
|
koszty zakończonych prac rozwojowych |
wartość firmy |
nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym: |
inne wartości |
zaliczki na wartości niematerialne |
||
|
|
|
- oprogramowanie |
|||||
|
a) wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
- |
- |
1 961 |
1 852 |
- |
- |
1 961 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zakupy |
- |
- |
|
|
|
|
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
- 8 |
|
- |
- |
- 8 |
|
- likwidacja |
- |
- |
- 8 |
|
|
|
- 8 |
|
d) wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
1 953 |
1 852 |
- |
- |
1 953 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- |
- |
- 1 576 |
- 1 501 |
- |
- |
- 1 576 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
|
- 130 |
- 120 |
- |
- |
- 130 |
|
-amortyzacja sprzedanych składników/zlikwidowanych |
|
- |
8 |
- |
- |
- |
8 |
|
- rata planowa |
- |
- |
8 |
- |
- |
- |
8 |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
- |
- 1 698 |
- 1 621 |
- |
- |
- 1 698 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
255 |
231 |
- |
- |
255 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH (wg grup rodzajowych) 31.12.2020 |
|||||||
|
|
a |
b |
c |
d |
e |
Wartości niematerialne |
|
|
|
koszty zakończonych prac rozwojowych |
wartość firmy |
nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym: |
inne wartości |
zaliczki na wartości niematerialne |
||
|
|
|
- oprogramowanie |
|||||
|
a) wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
- |
- |
1 924 |
1 852 |
- |
- |
1 924 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
37 |
|
|
|
37 |
|
- zakupy |
- |
- |
37 |
|
|
|
37 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
|
- |
- |
- |
|
- likwidacja |
- |
- |
|
|
|
|
- |
|
d) wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
1 961 |
1 852 |
- |
- |
1 961 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- |
- |
- 1 390 |
- 1 320 |
- |
- |
- 1 391 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
|
- 186 |
- 181 |
|
|
- 186 |
|
-amortyzacja sprzedanych składników/zlikwidowanych |
|
|
|
|
|
|
- |
|
- rata planowa |
- |
|
|
|
|
|
|
|
- przekwalifikowanie składników |
|
|
|
|
|
|
|
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
- |
- 1 576 |
- 1 501 |
- |
- |
- 1 576 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
385 |
351 |
- |
- |
385 |
|
NOTA 2 Rzeczowe aktywa trwałe |
|
|
|
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) środki trwałe, w tym: |
45 734 |
42 309 |
|
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
1 689 |
1 689 |
|
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
25 997 |
23 692 |
|
- urządzenia techniczne i maszyny |
14 112 |
13 005 |
|
- środki transportu |
3 305 |
3 593 |
|
- inne środki trwałe |
631 |
330 |
|
b) środki trwałe w budowie |
3 037 |
675 |
|
c) zaliczki na środki trwałe w budowie |
237 |
357 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe, razem |
49 008 |
43 341 |
|
|
|
|
|
NOTA 2A |
|
|
|
ŚRODKI TRWAŁE BILANSOWE (struktura własnościowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) własne |
48 098 |
42 226 |
|
b) używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu, w tym: |
910 |
1 115 |
|
- środki trwałe posiadane na podstawie umowy najmu i umów leasingu |
910 |
1 115 |
|
Środki trwałe bilansowe razem |
49 008 |
43 341 |
|
NOTA 2B |
|
|
|
Środki trwałe zamortyzowane, które nadal znajdują się w użyciu. |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Opis |
Wartość brutto w tys. PLN |
Wartość brutto w tys. PLN |
|
Budynki i lokale |
|
|
|
Maszyny i urządzenia |
16 920 |
18 591 |
|
Środki transportu |
3 095 |
2 426 |
|
Pozostałe |
1 082 |
1 099 |
|
Nota 2C |
|
|
|
Nieruchomość inwestycyjna - aktywa przeznaczone do zbycia |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
1. Nieruchomość położona w Warszawie przy ul. Emaliowej |
2 528 |
2 651 |
|
a) grunty |
200 |
200 |
|
b) budynki |
2 328 |
2 451 |
|
Środki trwałe przeznaczone do zbycia razem |
2 528 |
2 651 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZMIANY ŚRODKÓW TRWAŁYCH (wg grup rodzajowych) 31.12.2021 |
||||||
|
|
Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe razem |
|
a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
1 689 |
32 031 |
41 153 |
8 741 |
1 507 |
85 121 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
3 108 |
4 410 |
1 150 |
445 |
9 113 |
|
- zakupy/wytworzenie nowych obiektów |
- |
3 108 |
4 410 |
1 150 |
445 |
9 113 |
|
- przekwalifikowanie składników |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
-5 134 |
-333 |
-9 |
-5 476 |
|
- sprzedaż składników |
- |
- |
-50 |
-201 |
- |
-251 |
|
- likwidacja składników |
- |
- |
-5 084 |
-132 |
-9 |
-5 225 |
|
- przekwalifikowanie składników |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
1 689 |
35 139 |
40 429 |
9 558 |
1 943 |
88 758 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- |
-8 339 |
-28 148 |
-5 148 |
-1 177 |
-42 812 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
-803 |
1 831 |
-1 105 |
-135 |
-212 |
|
- rata planowa |
- |
-803 |
-3 267 |
-1 398 |
-144 |
-5 612 |
|
- amortyzacja sprzedanych składników/zlikwidowanych składników |
- |
- |
5 098 |
293 |
9 |
5 400 |
|
- przekwalifikowanie składników |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
-9 142 |
-26 317 |
-6 253 |
-1 312 |
-43 024 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
j) wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
1 689 |
25 997 |
14 112 |
3 305 |
631 |
45 734 |
|
ZMIANY ŚRODKÓW TRWAŁYCH (wg grup rodzajowych) 31.12.2020 |
||||||
|
|
Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe razem |
|
a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
1 889 |
31 913 |
38 414 |
8 737 |
1 214 |
82 167 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
2 569 |
3 322 |
1 710 |
293 |
7 894 |
|
- zakupy/wytworzenie nowych obiektów |
- |
2 569 |
3 322 |
1 710 |
293 |
7 894 |
|
- przekwalifikowanie składników |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
-200 |
-2 451 |
-583 |
-1 706 |
- |
-4 940 |
|
- sprzedaż składników |
- |
- |
-2 |
-1 706 |
- |
-1 708 |
|
- likwidacja składników |
- |
- |
-581 |
- |
- |
-581 |
|
- przekwalifikowanie składników |
-200 |
-2 451 |
- |
- |
- |
-2 651 |
|
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
1 689 |
32 031 |
41 153 |
8 741 |
1 507 |
85 121 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- |
-7 488 |
-25 571 |
-4 606 |
-1 107 |
-38 772 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
-851 |
-2 577 |
-542 |
-70 |
-4 040 |
|
- rata planowa |
- |
-739 |
-3 158 |
-1 356 |
-70 |
-5 323 |
|
- amortyzacja sprzedanych składników/zlikwidowanych składników |
- |
- |
581 |
814 |
- |
1 395 |
|
- przekwalifikowanie składników |
- |
-112 |
0 |
0 |
0 |
-112 |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
-8 339 |
-28 148 |
-5 148 |
-1 177 |
-42 812 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
1 689 |
23 692 |
13 005 |
3 593 |
330 |
42 309 |
|
Nota 3. Inwestycje długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 3A Nieruchomości |
|
|
|
ZMIANA STANU NIERUCHOMOŚCI (wg grup rodzajowych) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- przekwalifikowanie nieruchomości |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- zbycia |
|
|
|
- przekwalifikowanie nieruchomości na aktywa przeznaczone do zbycia |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
Wartość według cen nabycia, razem |
- |
- |
|
Przekwalifikowanie nieruchomości na aktywa przeznaczone do zbycia |
- |
- |
|
Wartość odpisów amortyzacyjnych |
- |
- |
|
Przychody generowane |
- |
- |
|
|
|
|
|
NOTA 3B Wartości niematerialne i prawne |
|
|
|
ZMIANA STANU WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH I PRAWNYCH (wg grup rodzajowych) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
NOTA 3C Długoterminowe aktywa finansowe |
|
|
|
DŁUGOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w jednostkach zależnych |
- |
- |
|
- udziały lub akcje |
- |
- |
|
b) w jednostkach współzależnych |
- |
- |
|
c) w jednostkach stowarzyszonych |
- |
- |
|
d) w znaczącym inwestorze |
- |
- |
|
e) w pozostałych jednostkach |
- |
- |
|
Długoterminowe aktywa finansowe, razem |
- |
- |
|
NOTA 3 D Zmiana stanu długoterminowych aktywów finansowych (wg grup rodzajowych) |
|
|
|
ZMIANA STANU DŁUGOTERMINOWYCH AKTYWÓW FINANSOWYCH (wg grup rodzajowych) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
-utworzenie spółki Luxmat Investment |
- |
- |
|
- aktualizacji wartości udziałów w Spółce Luxmat Investment |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- aktualizacji wartości udziałów w Spółce Luxmat Investment |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
NOTA 3F Papiery wartościowe, udziały i inne długoterminowe aktywa finansowe (struktura walutowa) |
||
|
PAPIERY WARTOŚCIOWE, UDZIAŁY I INNE DŁUGOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
- |
- |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
- |
- |
|
Papiery wartościowe, udziały i inne długoterminowe aktywa finansowe, razem |
- |
- |
|
|
|
|
|
NOTA 3G Papiery wartościowe, udziały i inne długoterminowe aktywa finansowe (wg zbywalności) |
||
|
PAPIERY WARTOŚCIOWE, UDZIAŁY I INNE DŁUGOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE (wg zbywalności) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
A. Z nieograniczoną zbywalnością, notowane na giełdach (wartość bilansowa) |
- |
- |
|
B. Z nieograniczoną zbywalnością, notowane na rynkach pozagiełdowych (wartość bilansowa) |
- |
- |
|
C. Z nieograniczoną zbywalnością, nie notowane na rynku regulowanym (wartość bilansowa) |
- |
- |
|
D. Z ograniczoną zbywalnością (wartość bilansowa) |
- |
- |
|
a) udziały i akcje (wartość bilansowa): |
- |
- |
|
- korekty aktualizujące wartość (za okres) |
- |
- |
|
- wartość na początek okresu |
- |
- |
|
- wartość według cen nabycia |
- |
- |
|
Wartość według cen nabycia, razem |
- |
- |
|
Wartość na początek okresu, razem |
- |
- |
|
Korekty aktualizujące wartość (za okres), razem |
- |
- |
|
Wartość bilansowa, razem |
- |
- |
NOTA 3C Udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych
|
Udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych stan na dzień 31.12.2021 |
||||||||||||
|
Lp. |
a |
b |
c |
d |
e |
f |
g |
h |
i |
j |
k |
l |
|
|
nazwa jednostki, |
siedziba |
przedmiot |
charakter |
zastosowana |
data objęcia |
wartość udziałów/ |
korekty |
wartość |
procent |
udział w ogólnej |
wskazanie innej |
|
|
(ze wskazaniem |
|
przedsiębiorstwa |
powiązania |
metoda |
kontroli / |
akcji wg |
aktualizujące |
bilansowa |
posiadanego |
liczbie głosów |
niż określona pod lit. j) lub k), podstawy kontroli/ |
|
|
formy prawnej) |
|
|
|
konsolidacji |
współkontroli / |
ceny nabycia |
wartość (razem) |
udziałów/ |
kapitału zakładowego |
na walnym zgromadzeniu |
|
|
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych stan na dzień 31.12.2020 |
||||||||||||
|
Lp. |
a |
b |
c |
d |
e |
f |
g |
h |
i |
j |
k |
l |
|
|
nazwa jednostki, |
siedziba |
przedmiot |
charakter |
zastosowana |
data objęcia |
wartość udziałów/ |
korekty |
wartość |
procent |
udział w ogólnej |
wskazanie innej |
|
|
(ze wskazaniem |
|
przedsiębiorstwa |
powiązania |
metoda |
kontroli / |
akcji wg |
aktualizujące |
bilansowa |
posiadanego |
liczbie głosów |
niż określona pod lit. j) lub k), podstawy kontroli/ |
|
|
formy prawnej) |
|
|
|
konsolidacji |
współkontroli / |
ceny nabycia |
wartość (razem) |
udziałów/ |
kapitału zakładowego |
na walnym zgromadzeniu |
|
|
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
NOTA 4. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 4A Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
ZMIANA STANU AKTYWÓW Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
1. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
1 985 |
1 638 |
|
a) odniesionych na wynik finansowy |
1 985 |
1 638 |
|
- rezerwy na koszty |
279 |
310 |
|
- niewypłacone wynagrodzenia |
420 |
232 |
|
- świadczenia emerytalne i rentowe |
8 |
8 |
|
- niezrealizowane ujemne różnice kursowe |
- |
- |
|
- niewykorzystane urlopy |
112 |
95 |
|
- aktualizacja aktywów |
761 |
740 |
|
- inne |
405 |
253 |
|
b) odniesionych na kapitał własny |
- |
- |
|
c) odniesionych na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
- |
- |
|
2. Zwiększenia |
554 |
378 |
|
a) odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
554 |
378 |
|
- rezerwy na koszty |
312 |
|
|
- niewypłacone wynagrodzenia |
184 |
188 |
|
- świadczenia emerytalne i rentowe |
6 |
- |
|
- niezrealizowane ujemne różnice kursowe |
- |
|
|
- niewykorzystane urlopy |
12 |
17 |
|
- aktualizacja aktywów |
- |
21 |
|
- inne |
40 |
152 |
|
b) odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową (z tytułu) |
- |
- |
|
c) odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
- |
- |
|
d) odniesione na kapitał własny w związku ze stratą podatkową ( z tytułu) |
- |
- |
|
e) odniesione na wartość firmy lub ujemną wartość firmy w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
- |
- |
|
3. Zmniejszenia |
- |
- |
|
a) odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
-475 |
-31 |
|
- rezerwy na koszty |
-475 |
-31 |
|
- niewypłacone wynagrodzenia |
-39 |
-31 |
|
- świadczenia emerytalne i rentowe |
-322 |
- |
|
- niezrealizowane ujemne różnice kursowe |
- |
- |
|
- niewykorzystane urlopy |
- |
- |
|
- aktualizacja aktywów |
- |
- |
|
- inne |
-114 |
- |
|
b) odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową (z tytułu) |
- |
- |
|
c) odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
- |
- |
|
d) odniesione na kapitał własny w związku ze stratą podatkową ( z tytułu) |
- |
- |
|
e) odniesione na wartość firmy lub ujemną wartość firmy w związku |
- |
- |
|
4. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
a) odniesionych na wynik finansowy |
2 064 |
1 985 |
|
- rezerwy na koszty |
2 064 |
1 985 |
|
- niewypłacone wynagrodzenia |
552 |
279 |
|
- świadczenia emerytalne i rentowe |
282 |
420 |
|
- niezrealizowane ujemne różnice kursowe |
14 |
8 |
|
- niewykorzystane urlopy |
- |
- |
|
- aktualizacja aktywów |
124 |
112 |
|
- inne (naprawy gwarancyjne) |
647 |
761 |
|
b) odniesionych na kapitał własny |
445 |
405 |
|
c) odniesionych na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
- |
- |
|
|
|
|
|
NOTA 4B Inne aktywa finansowe |
|
|
|
INNE AKTYWA FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
- |
- |
|
b) pozostałe rozliczenia międzyokresowe, w tym: |
- |
- |
|
Inne rozliczenia międzyokresowe, razem |
- |
- |
Aktywa na podatek odroczony są wykazywane per saldo z rezerwami na podatek odroczony, stąd ich wartość w tabeli jest inna niż w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
|
NOTA 5. Zapasy |
|
|
|
ZAPASY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) materiały |
32 536 |
25 575 |
|
b) półprodukty i produkty w toku |
- |
- |
|
c) produkty gotowe |
6 144 |
5 477 |
|
d) towary |
1 357 |
1 228 |
|
e) zaliczki na dostawy |
- |
- |
|
Zapasy, razem |
40 037 |
32 280 |
|
|
|
|
|
NOTA 5A |
|
|
|
ZAPASY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie |
79 713 |
69 953 |
|
b) wartość odpisów aktualizujących zapasy |
-2 975 |
-3 264 |
|
- utworzone odpisy aktualizujące wartość |
0 |
-2 252 |
|
- rozwiązujące odpisy aktualizujące wartość z tytułu sprzedaży/zużycia lub likwidacji |
289 |
2 357 |
|
d) wartości zapasów, których spodziewane zużycie/sprzedaż jest dłuższa niż 12 miesięcy |
2 975 |
3 522 |
|
NOTA 6. Należności krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 6A Należności krótkoterminowe |
|
|
|
NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) od jednostek powiązanych |
2 |
79 |
|
- z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: |
2 |
79 |
|
- do 12 miesięcy |
2 |
79 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
- inne |
- |
- |
|
- dochodzone na drodze sądowej |
- |
- |
|
b) należności od pozostałych jednostek |
45 722 |
32 889 |
|
- z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: |
37 052 |
27 677 |
|
- do 12 miesięcy |
37 052 |
27 677 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
- z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych |
2 126 |
2 348 |
|
- inne |
6 544 |
2 864 |
|
- dochodzone na drodze sądowej |
- |
- |
|
Należności krótkoterminowe netto, razem |
45 724 |
32 968 |
|
c) odpisy aktualizujące wartość należności (wielkość dodatnia) |
551 |
838 |
|
Należności krótkoterminowe brutto |
46 275 |
33 806 |
|
|
|
|
|
NOTA 6B Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych |
|
|
|
NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE OD JEDNOSTEK POWIĄZANYCH |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) z tytułu dostaw i usług, w tym: |
2 |
79 |
|
- od jednostek zależnych |
2 |
- |
|
- od innych jednostek powiązanych |
- |
79 |
|
- od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
- od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
- od jednostki dominującej |
- |
- |
|
b) inne |
- |
- |
|
c) dochodzone na drodze sądowej, |
- |
- |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych netto, razem |
2 |
79 |
|
d) odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych (wielkość dodatnia) |
- |
- |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych brutto, razem |
2 |
79 |
|
NOTA 6C Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych |
||
|
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚC NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWYCH |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Stan na początek okresu |
838 |
616 |
|
a) zwiększenia (z tytułu) |
130 |
280 |
|
- zwiększenia odpisów aktualizujących |
130 |
280 |
|
b) zmniejszenia (z tytułu) |
-417 |
-58 |
|
- zmniejszenia odpisów aktualizujących |
-417 |
-58 |
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu |
551 |
838 |
|
|
|
|
|
NOTA 6D Należności krótkoterminowe brutto (struktura walutowa) |
||
|
NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE BRUTTO (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
43 317 |
18 772 |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
2 958 |
15 034 |
|
b1. jednostka/waluta 1/USD |
- |
667 |
|
po przeliczeniu na tys. zł. |
- |
2 506 |
|
b2. jednostka/waluta 1/EUR |
13 605 |
2 715 |
|
po przeliczeniu na tys. zł. |
2 958 |
12 528 |
|
Należności krótkoterminowe, razem |
46 275 |
33 806 |
|
|
|
|
|
NOTA 6E Należności z tytułu dostaw i usług (brutto) - o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
||
|
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG (BRUTTO) - O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) do 1 miesiąca |
10 434 |
9 113 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
20 187 |
15 775 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
1 040 |
671 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
- |
- |
|
e) powyżej 1 roku |
- |
- |
|
f) należności przeterminowane |
5 393 |
3 035 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto) |
37 054 |
28 594 |
|
g) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (wielkość ujemna) |
-551 |
-838 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto) |
36 503 |
27 756 |
|
NOTA 6F Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane (brutto) - z podziałem na należności niespłacone w okresie |
||
|
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG, PRZETERMINIOWANE (BRUTTO) - Z PODZIAŁEM NA NALEŻNOŚCI NIESPŁACONE W OKRESIE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) do 1 miesiąca |
3 086 |
1 698 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
1 905 |
551 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
129 |
228 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
110 |
114 |
|
e) powyżej 1 roku |
163 |
570 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (brutto) |
5 393 |
3 161 |
|
f) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane (wielkość ujemna) |
-551 |
-838 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto) |
4 842 |
2 323 |
|
|
|
|
|
6G Należności z tytułu dostaw i usług netto z podziałem na należności niespłacone w okresie: |
||
|
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG, PRZETERMINIOWANE (NETTO) - Z PODZIAŁEM NA NALEŻNOŚCI NIESPŁACONE W OKRESIE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności terminowe |
31 691 |
25 433 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto) |
4 812 |
2 323 |
|
a) do 1 miesiąca |
3 086 |
1 745 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
1 726 |
548 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
- |
30 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
- |
- |
|
e) powyżej 1 roku |
- |
- |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto) |
36 503 |
27 756 |
Przyjęte przez Grupę terminy płatności dla należności z tytułu dostaw i usług wynoszą od 7 do 110 dni.
|
NOTA 7. Inwestycje krótkoterminowe |
|
|
|
NOTA 7A Krótkoterminowe aktywa finansowe |
|
|
|
KRÓTKOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w jednostkach zależnych |
- |
- |
|
b) w jednostkach współzależnych |
- |
- |
|
c) w jednostkach stowarzyszonych |
- |
- |
|
d) w znaczącym inwestorze |
- |
- |
|
e) w jednostce dominującej |
- |
- |
|
f) w pozostałych jednostkach |
146 |
118 |
|
- udziały lub akcje |
|
|
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
146 |
118 |
|
- jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych |
146 |
118 |
|
g) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne |
719 |
14 765 |
|
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
719 |
14 765 |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe, razem |
865 |
14 883 |
|
|
|
|
|
NOTA 7B Papiery wartościowe, udziały i inne krótkoterminowe aktywa finansowe (struktura walutowa) |
||
|
PAPIERY WARTOŚCIOWE, UDZIAŁY I INNE KRÓTKOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
146 |
118 |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
- |
- |
|
Papiery wartościowe, udziały i inne krótkoterminowe aktywa finansowe, razem |
146 |
118 |
|
|
|
|
|
NOTA 7C Papiery wartościowe, udziały i inne krótkoterminowe aktywa finansowe wg zbywalności |
||
|
PAPIERY WARTOŚCIOWE, UDZIAŁY I INNE KRÓTKOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE WG ZBYWALNOŚCI |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
A. Z nieograniczoną zbywalnością, notowane na giełdach (wartość bilansowa) |
- |
- |
|
B. Z nieograniczoną zbywalnością, notowane na rynkach pozagiełdowych (wartość bilansowa) |
146 |
118 |
|
a) akcje (wartość bilansowa): |
- |
- |
|
b) obligacje (wartość bilansowa): |
- |
- |
|
c) inne - wg grup rodzajowych (wartość bilansowa): |
146 |
118 |
|
c1) jednostki uczestnictwa |
146 |
118 |
|
- wartość godziwa |
- |
- |
|
- wartość rynkowa |
146 |
118 |
|
- wartość według cen nabycia |
- |
- |
|
C. Z nieograniczoną zbywalnością, nienotowane na rynkach regulowanych (wartość bilansowa) |
- |
- |
|
Wartość według cen nabycia, razem |
52 |
52 |
|
Wartość na początek okresu, razem |
118 |
110 |
|
Korekty aktualizujące wartość (za okres), razem |
28 |
8 |
|
Wartość bilansowa, razem |
146 |
118 |
|
Spółka kwalifikuje jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jako krótkoterminowe papiery wartościowe przeznaczone do obrotu. |
||
|
NOTA 7D Udzielone pożyczki krótkoterminowe (struktura walutowa) |
|
|
|
UDZIELONE POŻYCZKI KRÓTKOTERMINOWE (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
- |
- |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
- |
- |
|
Udzielone pożyczki krótkoterminowe, razem |
- |
- |
|
Spółka kwalifikuje pożyczki jako należności i pożyczki |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 7E Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne (struktura walutowa) |
|
|
|
ŚRODKI PIENIĘŻNE I INNE AKTYWA PIENIĘŻNE (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
714 |
14 433 |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
5 |
332 |
|
b1. jednostka/waluta 1 / EUR |
- |
68 |
|
po przeliczeniu na tyś. zł |
- |
316 |
|
b2. jednostka/waluta 1 / USD |
1 |
4 |
|
po przeliczeniu na tyś. zł |
5 |
16 |
|
b.3 pozostałe waluty w tys. zł |
- |
- |
|
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, razem |
719 |
14 765 |
|
|
|
|
|
NOTA 8. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
KRÓTKOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
477 |
276 |
|
- ubezpieczenia |
100 |
152 |
|
- opłacone z góry usługi |
207 |
73 |
|
- certyfikaty |
98 |
3 |
|
- zwiazane z akcjami |
- |
- |
|
- inne |
72 |
48 |
|
b) pozostałe rozliczenia międzyokresowe, w tym: |
- |
- |
|
- rozliczenie kosztów na przełomie |
- |
- |
|
- materiały wykorzystane do realizacji robót |
- |
|
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, razem |
477 |
276 |
|
NOTA 8. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
KRÓTKOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
476 |
275 |
|
- ubezpieczenia |
99 |
151 |
|
- opłacone z góry usługi |
207 |
73 |
|
- certyfikaty |
98 |
3 |
|
- związane z akcjami |
- |
- |
|
- inne |
72 |
48 |
|
b) pozostałe rozliczenia międzyokresowe, w tym: |
- |
- |
|
- rozliczenie kosztów na przełomie |
- |
- |
|
- materiały wykorzystane do realizacji robót |
- |
- |
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, razem |
476 |
275 |
|
NOTA 9. Odpisy aktualizujące wartość aktywów |
|
||
|
|
|
|
|
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
Wartość odpisów aktualizujących wartość aktywów w Grupie Lena Lighting S.A. w 2020 roku wyniosła: tys. zł, w tym: |
4 036 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zmniejszający wartość zapasów na 31.12.2020 roku wynosi w tys. zł |
3 264 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zmniejszający wartość należności na 31.12.2020 roku wynosi w tys. zł |
838 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zwiększający wartość aktywów finansowych na 31.12.2020 roku wynosi w tys. zł |
66 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zwiększających wartość udziałów na 31.12.2020 roku wynosi w tys. zł |
- |
||
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
Wartość odpisów aktualizujących wartość aktywów w Grupie Lena Lighting S.A. w 2021 roku wyniosła: tys. zł, w tym: |
3 433 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zmniejszający wartość zapasów na 31.12.2021 roku wynosi w tys. zł |
2 975 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zmniejszający wartość należności na 31.12.2021 roku wynosi w tys. zł |
552 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zwiększający wartość aktywów finansowych na 31.12.2021 roku wynosi w tys. zł |
94 |
||
|
Stan odpisów aktualizujących zwiększających wartość udziałów na 31.12.2021 roku wynosi w tys. zł |
- |
||
|
NOTA 10. Kapitał zakładowy (struktura) |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KAPITAŁ ZAKŁADOWY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Seria, emisja |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejo- |
Rodzaj |
Liczba akcji |
Wartość serii/emisji wg. wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
A |
zwykłe |
brak |
brak |
23 323 200 |
1 166 160,00 |
w pełni wpłacony |
31-12-2004 |
|
|
C |
zwykłe |
brak |
brak |
1 250 000 |
62 500,00 |
w pełni wpłacony |
19-07-2005 |
|
|
B |
zwykłe |
brak |
brak |
301 850 |
15 092,50 |
w pełni wpłacony |
15-03-2007 i 26-05-2008 |
|
|
Liczba akcji razem |
|
|
24 875 050 |
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy razem |
|
|
1 243 752,50 |
|
|
|
||
|
Wartość nominalna jednej akcji (w zł) |
|
|
0,05 |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 10A. Akcje (udziały) własne
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Spółka nie posiada akcji własnych |
|
|
|
|
|
|
||
|
NOTA 11. Kapitał zapasowy |
|
|
|
KAPITAŁ ZAPASOWY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
11 725 |
11 725 |
|
b) utworzony ustawowo |
- |
- |
|
c) utworzony zgodnie ze statutem, ponad wymaganą ustawowo (minimalną) wartość |
78 697 |
73 883 |
|
d) z dopłat akcjonariuszy / wspólników |
- |
- |
|
e) inny (wg rodzaju) |
- |
- |
|
Kapitał zapasowy, razem |
90 422 |
85 608 |
|
|
|
|
|
NOTA 12. Kapitał z aktualizacji wyceny |
|
|
|
KAPITAŁ Z AKTUALIZACJI WYCENY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) z tytułu aktualizacji wartości spółek zależnych |
- |
- |
|
b) z tytułu zysków/strat z wyceny instrumentów finansowych, w tym |
- |
- |
|
- z wyceny instrumentów zabezpieczających |
- |
- |
|
c) z tytułu podatku odroczonego |
- |
- |
|
d) różnice kursowe z przeliczenia oddziałów zagranicznych |
- |
- |
|
e) inny (wg rodzaju) |
- |
- |
|
-wycena programu motywacyjnego |
- |
- |
|
Kapitał z aktualizacji wyceny, razem |
- |
- |
|
|
|
|
|
NOTA 13. Zyski zatrzymane |
|
|
|
ZYSKI ZATRZYMANE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zyski zatrzymane na początek okresu |
12 277 |
6 283 |
|
zwiększenia, w tym: |
9 108 |
12 434 |
|
zysk netto okresu bieżącego |
9 108 |
12 434 |
|
zmniejszenia, w tym: |
12 277 |
6 440 |
|
wypłata dywidendy |
7 463 |
6 127 |
|
przeznaczenie na kapitał zapasowy |
4 814 |
313 |
|
Zyski zatrzymane na koniec okresu |
9 108 |
12 277 |
|
NOTA 14. Rezerwy na zobowiązania |
|
|
|
NOTA 14A Zmiana stanu rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
ZMIANA STANU REZERWY Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
1. Stan rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: |
133 |
78 |
|
a) odniesionej na wynik finansowy |
133 |
78 |
|
- przejściowe różnice z tytułu środków trwałych (wart.bilansowa a wart. podatkowa) |
18 |
9 |
|
- leasingu |
33 |
58 |
|
- wyceny aktywów finansowych |
13 |
11 |
|
- inne |
69 |
- |
|
b) odniesionej na kapitał własny |
- |
- |
|
c) odniesionej na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
- |
- |
|
d ) inne |
- |
- |
|
2. Zwiększenia |
32 |
80 |
|
a) odniesione na wynik finansowy okresu z tytułu dodatnich |
32 |
80 |
|
-przejściowe różnice z tytułu podatku |
|
9 |
|
- leasingu |
5 |
- |
|
- wyceny aktywów finansowych |
5 |
2 |
|
- inne |
22 |
69 |
|
b) odniesione na kapitał własny w związku z dodatnimi |
- |
- |
|
- spółka Luxmat |
- |
- |
|
c) odniesione na wartość firmy lub ujemną wartość firmy w związku z |
- |
- |
|
3. Zmniejszenia |
-17 |
-25 |
|
a) odniesione na wynik finansowy okresu w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
-17 |
-25 |
|
-przejściowe różnice z tytułu podatku |
-6 |
|
|
- leasingu |
-11 |
-25 |
|
- wyceny aktywów finansowych |
|
|
|
b) odniesione na kapitał własny w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
- |
- |
|
c) odniesione na wartość firmy lub ujemną wartość firmy w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
- |
- |
|
4. Stan rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, razem, w tym: |
79 |
133 |
|
a) odniesionej na wynik finansowy |
79 |
133 |
|
-przejściowe różnice z tytułu podatku środki trwałe, odszkodowania |
12 |
18 |
|
- leasingu |
27 |
33 |
|
- wyceny aktywów finansowych |
18 |
13 |
|
- inne |
22 |
69 |
|
b) odniesionej na kapitał własny |
- |
- |
|
c) odniesionej na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
- |
- |
|
|
|
|
|
Rezerwa na podatek odroczony są wykazywane per saldo z aktywami na podatek odroczony, stąd ich wartość w tabeli jest inna niż w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 14B Zmiana stanu długoterminowej rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne (wg tytułów)
|
||
|
ZMIANA STANU DŁUGOTERMINOWEJ REZERWY NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
43 |
41 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
33 |
2 |
|
- utworzenie rezerwy na odprawy emerytalne |
33 |
2 |
|
c) wykorzystanie |
- |
- |
|
d) rozwiązanie |
- |
- |
|
e) stan na koniec okresu |
76 |
43 |
|
|
|
|
|
NOTA 14C Zmiana stanu krótkoterminowej rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne (wg tytułów) |
||
|
ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
586 |
500 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
317 |
548 |
|
- zawiązanie rezerwy na urlopy |
317 |
548 |
|
c) wykorzystanie (z tytułu) |
-251 |
-462 |
|
d) rozwiązanie (z tytułu) |
0 |
0 |
|
e) stan na koniec okresu |
652 |
586 |
|
|
|
|
|
NOTA 14D Zmiana stanu pozostałych rezerw długoterminowych (wg tytułów) |
|
|
|
ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH REZERW DŁUGOTERMINOWYCH (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
c) wykorzystanie (z tytułu) |
- |
- |
|
d) rozwiązanie (z tytułu) |
- |
- |
|
e) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
NOTA 14E Zmiana stanu pozostałych rezerw krótkoterminowych (wg tytułów) |
|
|
|
ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- niewykorzystanych urlopów |
- |
- |
|
- odprawy dla pracowników |
- |
- |
|
c) wykorzystanie (z tytułu) |
- |
- |
|
- wykorzystanie urlopów z lat ubiegłych |
- |
- |
|
d) rozwiązanie (z tytułu) |
- |
- |
|
e) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
NOTA 15. Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 15A Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
b) wobec innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
c) wobec jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
d) wobec znaczącego inwestora |
- |
- |
|
e) wobec jednostki dominującej |
- |
- |
|
f) wobec pozostałych jednostek |
2 461 |
3 001 |
|
- kredyty i pożyczki |
2 188 |
2 479 |
|
- z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
- inne zobowiązania finansowe, w tym: |
273 |
522 |
|
- umowy leasingu finansowego i najmu długoterminowego |
273 |
522 |
|
- inne (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- wycena transakcji terminowych |
- |
- |
|
Zobowiązania długoterminowe, razem |
2 461 |
3 001 |
|
|
|
|
|
NOTA 15B Zobowiązania długoterminowe, o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
||
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) powyżej 1 roku do 3 lat |
2 461 |
2 976 |
|
b) powyżej 3 do 5 lat |
- |
25 |
|
c) powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Zobowiązania długoterminowe, razem |
2 461 |
3 001 |
|
NOTA 15C Zobowiązania długoterminowe (struktura walutowa) |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
2 461 |
3 001 |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
- |
- |
|
b1. jednostka/waluta EUR |
- |
- |
|
przeliczone na tys. zł. |
- |
- |
|
pozostałe waluty w tys. zł. |
- |
- |
|
Zobowiązania długoterminowe, razem |
2 461 |
3 001 |
NOTA 15D Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK |
|
|
31.12.2021 |
||||||
|
Nazwa (firma) jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Siedziba |
Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
Inne |
||
|
w złotych |
waluta |
w złotych |
waluta |
||||||
|
PFR |
|
2 188 |
PLN |
2 188 |
PLN |
- |
24 m-ce, spłata od 13 miesiąca, licząc od pierwszego pełnego miesiąca od dnia wypłaty subwencji |
- |
- |
|
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK |
|
|
31.12.2020 |
||||||
|
Nazwa (firma) jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Siedziba |
Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
Inne |
||
|
w złotych |
waluta |
w złotych |
waluta |
||||||
|
PFR |
|
2 479 |
PLN |
2 479 |
PLN |
- |
24 m-ce, spłata od 13 miesiąca, licząc od pierwszego pełnego miesiąca od dnia wypłaty subwencji |
- |
- |
|
NOTA 16. Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
NOTA 16A Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
a) wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
|
- inne zobowiązania finansowe, w tym: |
- |
- |
|
|
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
- |
- |
|
|
- do 12 miesięcy |
- |
- |
|
|
b) wobec innych jednostek powiązanych |
5 |
6 |
|
|
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
5 |
6 |
|
|
- do 12 miesięcy |
5 |
6 |
|
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
|
c) wobec pozostałych jednostek |
36 360 |
25 871 |
|
|
- kredyty i pożyczki, w tym: |
16 295 |
1 021 |
|
|
- długoterminowe w okresie spłaty |
- |
- |
|
|
- z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
|
- z tytułu dywidend |
- |
- |
|
|
- inne zobowiązania finansowe |
321 |
388 |
|
|
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
13 661 |
15 279 |
|
|
- do 12 miesięcy |
13 661 |
15 279 |
|
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
|
- zaliczki otrzymane na dostawy |
34 |
249 |
|
|
- zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
- z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń |
1 423 |
3 296 |
|
|
- z tytułu wynagrodzeń |
1 775 |
2 550 |
|
|
- inne |
2 851 |
3 088 |
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe, razem |
36 365 |
25 877 |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 16B Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa) |
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
a) w walucie polskiej |
34 964 |
24 463 |
|
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
1 401 |
1 414 |
|
|
b1. jednostka/waluta 1 / EUR |
228 |
252 |
|
|
przeliczone na tys. zł. |
1 050 |
1 161 |
|
|
b2. jednostka/waluta 1 / USD |
86 |
67 |
|
|
przeliczone na tys. zł. |
351 |
253 |
|
|
pozostałe waluty w tys. zł. |
- |
- |
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe, razem |
36 365 |
25 877 |
|
|
|
|
|
|
|
Przyjęte w Grupie terminy płatności zobowiązań z tytułu dostaw i usług to 7-60 dni. Grupa spłaca zobowiązania terminowo. |
|
||
|
|
|
|
|
NOTA 16C Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek
|
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK 31.12.2021 |
||||||||||||||
|
Nazwa (firma) jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Siedziba |
Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
Inne |
|||||||
|
w tys. zł |
w walucie |
jednostka |
waluta |
w tys. zł |
w walucie |
w tys. Eur |
waluta |
|||||||
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Warszawa |
10 500 |
PLN lub równowartość w EURO |
tys. |
PLN |
- |
PLN |
- |
PLN |
Euribor/Wibor + marża banku |
przyznany do 30.06.2023 |
pełnomocnictwo dla banku do rachunków bankowych, weksel in blanco |
- |
|
|
Santander Bank Polska S.A. |
Warszawa |
10 000 |
PLN lub równowartość w EURO |
tys. |
PLN |
- |
PLN |
- |
PLN |
Euribor/Wibor + marża banku |
przyznany do 30.06.2022 |
pełnomocnictwo dla banku do rachunków bankowych, weksel in blanco |
- |
|
|
Polski Fundusz Rozwoju |
Warszawa |
1 312 |
PLN |
tys. |
PLN |
1 021 |
PLN |
- |
PLN |
nieoprocentowana subwencja - podana wartość dotyczy części krótkoterminowej |
przyznany do 30.05.2023 |
pełnomocnictwo dla banku do rachunków bankowych |
- |
|
|
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK 31.12.2020 |
||||||||||||||
|
Nazwa (firma) jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Siedziba |
Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
Inne |
|||||||
|
w tys. zł |
w walucie |
jednostka |
waluta |
w tys. zł |
w walucie |
w tys. Eur |
waluta |
|||||||
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Warszawa |
5 000 |
PLN lub równowartość w EURO |
tys. |
PLN |
- |
PLN |
- |
PLN |
Euribor/Wibor + marża banku |
przyznany do 31.05.2021 |
pełnomocnictwo dla banku do rachunków bankowych, weksel in blanco |
- |
|
|
Santander Bank Polska S.A. |
Warszawa |
5 000 |
PLN lub równowartość w EURO |
tys. |
PLN |
- |
PLN |
- |
PLN |
Euribor/Wibor + marża banku |
przyznany do 30.06.2021 |
pełnomocnictwo dla banku do rachunków bankowych, weksel in blanco |
- |
|
|
Polski Fundusz Rozwoju |
Warszawa |
1 021 |
PLN |
tys. |
PLN |
1 021 |
PLN |
- |
PLN |
nieoprocentowana subwencja - podana wartość dotyczy części krótkoterminowej |
przyznany do 30.05.2023 |
pełnomocnictwo dla banku do rachunków bankowych |
- |
|
|
NOTA 17. Rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
NOTA 17 Inne rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
INNE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów |
- |
- |
|
- długoterminowe (wg tytułów) |
- |
- |
|
- krótkoterminowe (wg tytułów) |
- |
- |
|
b) rozliczenia międzyokresowe przychodów |
- |
- |
|
Inne rozliczenia międzyokresowe, razem |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość księgowa |
100 773 950 |
99 128 432 |
|
Liczba akcji |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
4,05 |
3,99 |
|
Rozwodniona liczba akcji |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
4,05 |
3,99 |
|
|
|
|
|
Wartość księgową na jedną akcję na dzień jest to iloraz wartości kapitału własnego (aktywów netto) na dzień bilansowy i liczby zarejestrowanych akcji. |
||
|
|
|
|
|
Rozwodniona liczba akcji : |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
liczba akcji serii A |
23 323 200 |
23 323 200 |
|
liczba akcji seri B - program menedżerski |
301 850 |
301 850 |
|
liczba akcji seri C |
1 250 000 |
1 250 000 |
|
Liczba akcji serii D-program menadżerski- niezrealizowany |
- |
- |
Noty objaśniające do sprawozdania z całkowitych dochodów
|
NOTA 18 Przychody netto ze sprzedaży produktów |
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
NOTA 18A Przychody netto ze sprzedaży produktów (struktura rzeczowa - rodzaje działalności) |
|
|||||||
|
PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW (struktura rzeczowa - rodzaje działalności) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
sprzedaż produktów |
129 768 |
117 438 |
|
|
|
|||
|
- w tym: do jednostek powiązanych |
30 |
236 |
|
|
|
|||
|
sprzedaż usług |
3 209 |
3 145 |
|
|
|
|||
|
- w tym: do jednostek powiązanych |
36 |
41 |
|
|
|
|||
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, razem |
132 977 |
120 583 |
|
|
|
|||
|
- w tym: od jednostek powiązanych |
66 |
277 |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
NOTA 18B Przychody netto ze sprzedaży produktów (struktura terytorialna) |
|
|
|
|||||
|
PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW (struktura terytorialna) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) kraj, w tym: |
58 650 |
54 634 |
|
|
|
|||
|
produkty |
56 029 |
51 961 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
30 |
236 |
|
|
|
|||
|
usługi |
2 621 |
2 673 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
36 |
41 |
|
|
|
|||
|
b) eksport, w tym: |
74 327 |
65 949 |
|
|
|
|||
|
produkty |
73 739 |
65 477 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
usługi |
588 |
472 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, razem |
132 977 |
120 583 |
|
|
|
|||
|
- w tym: do jednostek powiązanych |
66 |
277 |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
NOTA 19. Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów |
|
|
|
|
|
|||
|
NOTA 19A Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów (struktura rzeczowa - rodzaje działalności) |
||||||||
|
PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY TOWARÓW I MATERIAŁÓW (struktura rzeczowa - rodzaje działalności) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
- sprzedaż towarów |
7 168 |
6 261 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- sprzedaż materiałów |
8 281 |
5 884 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem |
15 449 |
12 145 |
|
|
|
|||
|
- w tym: do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
NOTA 19B Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów (struktura terytorialna) |
||||||||
|
PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY TOWARÓW I MATERIAŁÓW (struktura terytorialna) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) kraj, w tym: |
13 513 |
10 505 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
b) eksport, w tym: |
1 936 |
1 640 |
|
|
|
|||
|
- do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem |
15 449 |
12 145 |
|
|
|
|||
|
- w tym: do jednostek powiązanych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
|
|
|
||||||
|
NOTA 20. Koszty według rodzaju |
|
|
||||||
|
KOSZTY WEDŁUG RODZAJU |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||||
|
a) amortyzacja |
5 865 |
5 626 |
||||||
|
b) zużycie materiałów i energii |
58 714 |
50 523 |
||||||
|
c) usługi obce |
38 809 |
33 362 |
||||||
|
d) podatki i opłaty |
1 306 |
1 281 |
||||||
|
e) wynagrodzenia |
17 023 |
15 099 |
||||||
|
f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
3 167 |
2 881 |
||||||
|
g) pozostałe koszty rodzajowe ( z tytułu) |
1 849 |
1 709 |
||||||
|
Koszty według rodzaju, razem |
126 733 |
110 481 |
||||||
|
Zmiana stanu produktów |
-1 232 |
-1 438 |
||||||
|
Koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki |
-419 |
-745 |
||||||
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
-29 642 |
-26 061 |
||||||
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
-8 806 |
-8 895 |
||||||
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług |
86 634 |
73 342 |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
NOTA 21. Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
||||||
|
POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||||
|
a) rozwiązane rezerwy (z tytułu) |
- |
- |
||||||
|
b) zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
132 |
70 |
||||||
|
b) pozostałe, w tym: |
219 |
674 |
||||||
|
- protokoły brakowania, różnice inwentaryzacyjne, rozw. rezerwy magazynowe |
- |
- |
||||||
|
- otrzymane odszkodowania |
180 |
393 |
||||||
|
- otrzymane dotacje |
- |
179 |
||||||
|
- rozwiązanie odpisów na należności, zobowiązania przedawnione |
20 |
100 |
||||||
|
- inne |
19 |
2 |
||||||
|
Pozostałe przychody operacyjne, razem |
351 |
744 |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
NOTA 22. Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
||||||
|
POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||||
|
a) strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
- |
266 |
||||||
|
b) aktualizacja wartości niefinansowych |
122 |
222 |
||||||
|
c) pozostałe, w tym: |
777 |
805 |
||||||
|
- protokoły brakowania, różnice inwentaryzacyjne, szkody, aktualizacje |
69 |
- |
||||||
|
- likwidacje śr. trwałych , szkody |
89 |
208 |
||||||
|
-przedawnione i umorzone należności i roszczenia |
195 |
45 |
||||||
|
- inne |
424 |
552 |
||||||
|
Pozostałe koszty operacyjne, razem |
899 |
1 293 |
||||||
|
NOTA 23. Przychody finansowe |
|
|
||||||
|
NOTA 23A Przychody finansowe z tytułu dywidend i udziałów w zyskach |
|
|
||||||
|
PRZYCHODY FINANSOWE Z TYTUŁU DYWIDEND I UDZIAŁÓW W ZYSKACH |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) od jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- od jednostek zależnych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
b) od pozostałych jednostek |
- |
- |
|
|
|
|||
|
Przychody finansowe z tytułu dywidend i udziałów w zyskach, razem |
- |
- |
|
|
|
|||
|
Nie wystąpiły w ww. okresie |
|
|
|
|
|
|||
|
NOTA 23B Przychody finansowe z tytułu odsetek |
|
|
|
|||||
|
PRZYCHODY FINANSOWE Z TYTUŁU ODSETEK |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) z tytułu udzielonych pożyczek |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- od jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- od jednostek zależnych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- od pozostałych jednostek |
- |
- |
|
|
|
|||
|
b) pozostałe odsetki |
- |
23 |
|
|
|
|||
|
- od jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- od jednostek zależnych |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- od pozostałych jednostek |
- |
23 |
|
|
|
|||
|
Przychody finansowe z odsetek, razem |
- |
23 |
|
|
|
|||
|
NOTA 23C Inne przychody finansowe |
|
|
|
|||||
|
INNE PRZYCHODY FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) dodatnie różnice kursowe, w tym: |
- |
882 |
|
|
|
|||
|
- zrealizowane |
- |
467 |
|
|
|
|||
|
- niezrealizowane |
- |
415 |
|
|
|
|||
|
b) rozwiązanie rezerwy (z tytułu) |
- |
- |
|
|
|
|||
|
c) pozostałe, w tym: |
- |
19 |
|
|
|
|||
|
- inne aktualizacja inwestycji |
- |
19 |
|
|
|
|||
|
Inne przychody finansowe, razem |
- |
901 |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
NOTA 23D Aktualizacja wartości inwestycji |
|
|
|
|||||
|
INNE FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|||
|
a) wartość aktualizacji inwestycji |
28 |
8 |
|
|
|
|||
|
- z tytułu udziały spółki zależnej Luxmat Investment Sp. z o.o |
- |
- |
|
|
|
|||
|
- inne krótkoterminowe papiery wartościowe |
28 |
8 |
|
|
|
|||
|
Wzrost / spadek wartość aktualizacji inwestycji , razem |
28 |
8 |
|
|
|
|||
|
NOTA 24. Koszty finansowe |
|
|
|
NOTA 24A Koszty finansowe z tytułu odsetek |
|
|
|
KOSZTY FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) od kredytów i pożyczek |
80 |
- |
|
- dla jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
- dla jednostek zależnych |
- |
- |
|
- dla innych jednostek |
80 |
- |
|
b) pozostałe odsetki, w tym: |
10 |
16 |
|
- dla jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
- dla jednostek zależnych |
- |
- |
|
- dla innych jednostek |
10 |
16 |
|
Koszty finansowe z tytułu odsetek, razem |
90 |
16 |
|
|
|
|
|
NOTA 24B Inne koszty finansowe |
|
|
|
INNE KOSZTY FINANSOWE |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) saldo ujemnych i dodatnich różnice kursowe, w tym: |
257 |
- |
|
- zrealizowane |
- 131 |
- |
|
- niezrealizowane |
388 |
- |
|
b) utworzone rezerwy (z tytułu) |
- |
- |
|
c) pozostałe, w tym: |
- |
1 |
|
Inne koszty finansowe, razem |
257 |
1 |
|
NOTA 25. Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 25A Podatek dochodowy bieżący |
|
|
|
|
PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
1. Zysk (strata) brutto |
10 952 |
15 803 |
|
|
2. Różnice pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym (wg tytułów) |
-1 886 |
4 423 |
|
|
- koszty niepodatkowe |
- 1 388 |
4 456 |
|
|
- przychody niepodatkowe |
- 119 |
354 |
|
|
- koszty podatkowe nie będące kosztami bilansowymi |
- 379 |
-387 |
|
|
3. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym |
10 340 |
20 226 |
|
|
4. Podatek dochodowy według stawki 19% |
1 965 |
3 843 |
|
|
5. Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku |
- |
- |
|
|
6. Podatek dochodowy bieżący wykazany w deklaracji podatkowej okresu, w tym: |
1 977 |
3 825 |
|
|
- wykazany w rachunku zysków i strat |
1 977 |
3 825 |
|
|
- dotyczący pozycji, które zmniejszyły lub zwiększyły kapitał własny |
- |
- |
|
|
7. Efektywna stopa procentowa podatku bieżącego i odroczonego |
16,84% |
22,31% |
|
|
|
|
|
|
|
NOTA 25B Podatek dochodowy odroczony, wykazany w rachunku zysków i strat |
|
||
|
PODATEK DOCHODOWY ODROCZONY, WYKAZANY W RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
1. Zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu powstania i odwrócenia się różnic przejściowych |
-133 |
-299 |
|
|
2. Zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu zmiany stawek podatkowych |
- |
- |
|
|
3. Zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu poprzednio nieujętej straty podatkowej, ulgi podatkowej lub różnicy przejściowej poprzedniego okresu |
- |
- |
|
|
4. Zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu odpisania aktywów z tytułu |
- |
- |
|
|
5. Inne składniki podatku odroczonego (wg tytułów) |
- |
- |
|
|
Podatek dochodowy odroczony, razem |
-133 |
-299 |
|
|
NOTA 26. |
|
|
|
|
Sposób podziału zysku za ostatni rok obrotowy:
|
|
|
|
|
Zysk jednostkowy za ostatni rok obrotowy 2020 - 12.416 818,20 zł został wypłacony jako dywidenda w dniu 25.06.2021 r. w wys. 7.462.515,00 zł. (0,30 zł na 1 akcję), |
|
||
|
i 4.954.303,20 zł zostało przesunięte na kapitał zapasowy Spółki. |
|||
|
Proponowany podział zysku rekomendowany przez Zarząd za 2021 rok - 2.487.050,00 zł jako dywidenda (0,10 zł na 1 akcję) i 6.424.104,64 zł na kapitał zapasowy.
|
|
||
|
NOTA 27. |
|
|
|
|
Obliczanie zysku na jedną akcję zwykłą oraz rozwodnionego zysku na jedną akcję zwykłą: |
|||
|
Wyszczególnienie |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Zysk (strata) netto (zanualizowany) przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
9 108 033 |
12 276 892 |
|
|
Zysk (strata) netto (zanualizowany) |
9 108 033 |
12 276 892 |
|
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
0,37 |
0,49 |
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
0,37 |
0,49 |
|
|
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych |
24 875 050 |
24 875 050 |
|
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
0,37 |
0,49 |
|
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
0,37 |
0,49 |
|
|
|
|
|
|
|
2020 r. |
|
Średnia ważona liczba akcji 24 875 050 |
|
2021 r. |
|
Średnia ważona liczba akcji 24 875 050
|
|
Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych
|
|
W części A – działalność operacyjna – ujmuje się wpływy i wydatki związane z podstawową działalnością Grupy, czyli wpływy i wydatki związane z wytworzeniem i sprzedażą produktów, wpływy i wydatki związane z płatnościami zobowiązań i należności, wpływy i wydatki z tytułu różnic kursowych powstałych w wyniku rozrachunków wyrażonych w walutach obcych z dostawcami i odbiorcami. |
|
W części B - działalność inwestycyjna - ujmuje się wydatki na nabycie składników rzeczowych aktywów trwałych, w tym również wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz aktywów finansowych, a także wpływy ze sprzedaży tych pozycji. |
|
W części C - działalność finansowa- ujmuje się wpływy z uzyskanych kredytów długoterminowych i krótkoterminowych, wydatki związane z nabyciem akcji własnych, z obsługą kredytów oraz spłatą rat kredytów. |
NOTA 28. Zmiany w działalności finansowej do rachunku przepływów pieniężnych (MSR 7)
|
Skonsolidowany 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2020 |
Przepływy pieniężne |
Zmiany niepieniężne |
31.12.2021 |
||
|
Zwiększenia |
Efekt różnic kursowych |
Zmiany w wartości godziwej |
||||
|
Pożyczki/kredyty długoterm. |
2 479 |
- |
- 291 |
- |
- |
2 188 |
|
Pożyczki/kredyty krótkoterm. |
1 021 |
14 983 |
291 |
- |
- |
16 295 |
|
Zobowiązania leasingowe |
910 |
-408 |
92 |
- |
- |
594 |
|
Aktywa zabezpieczające (hegde) kredyty długoterminowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z działalności finansowej |
4 410 |
14 575 |
92 |
- |
- |
19 077 |
|
Skonsolidowany 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2019 |
Przepływy pieniężne |
Zmiany niepieniężne |
31.12.2020 |
||
|
Zwiększenia |
Efekt różnic kursowych |
Zmiany w wartości godziwej |
||||
|
Pożyczki/kredyty długoterm. |
0 |
2 479 |
- |
- |
- |
2 479 |
|
Pożyczki/kredyty krótkoterm. |
0 |
1 021 |
- |
- |
- |
1 021 |
|
Zobowiązania leasingowe |
594 |
-387 |
703 |
- |
- |
910 |
|
Aktywa zabezpieczające (hegde) kredyty długoterminowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z działalności finansowej |
594 |
3 113 |
703 |
- |
- |
4 410 |
Podpisy: Data: 27 kwiecień 2022 r.
Prezes Zarządu Członek Zarządu Dyrektor Finansowy Główny Księgowy
Włodzimierz Lesiński Tomasz Wencławek Joanna Rybak-Schrödter Jarosław Cielusta