Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Spis treści
Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej4
II.Czas trwania działalności Spółki7
III.Okres objęty sprawozdaniem finansowym7
VII.Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości7
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy Kapitałowej IZOSTAL S.A.15
I.Wybrane skonsolidowane dane finansowe wraz z przeliczeniem na euro16
II.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone na dzień 31.12.2021 roku17
2.Inne wartości niematerialne24
3.Nieruchomości inwestycyjne25
5.Długoterminowe i krótkoterminowe aktywa finansowe25
6.Zapasy25
7.Należności i rozliczenia międzyokresowe26
8.Należności z tytułu podatku dochodowego27
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
11.Pozostałe zobowiązania finansowe31
12.Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego31
13.Rezerwy31
14.Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne32
15.Gwarancje33
16.Pozycje pozabilansowe, w tym zobowiązania warunkowe33
17.Leasing35
18.Obligacje zamienne na akcje35
20.Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej35
23.Propozycje co do sposobu podziału zysku za rok obrotowy36
24.Dywidendy36
25.Niepewność kontynuacji działalności36
26.Połączenie jednostek gospodarczych36
27.Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów36
28.Informacje dotyczące segmentów operacyjnych37
29.Dane dotyczące kosztów rodzajowych oraz kosztów zatrudnienia39
30.Podstawowe dane dotyczące zatrudnienia40
31.Koszty i przychody finansowe40
32.Dotacje41
33.Pozostałe koszty i przychody operacyjne42
36.Transakcje z podmiotami powiązanymi44
37.Zysk przypadający na jedną akcję45
38.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty46
40.Uzgodnienie zadłużenia finansowego49
42.Zdarzenia po dacie bilansu50
43.Wynagrodzenia biegłego rewidenta50
44.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do publikacji50
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Nazwa:
Siedziba:
Forma prawna:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowania biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które to zmiany nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego:
Izostal Spółka Akcyjna (Izostal S.A.) z siedzibą w Kolonowskiem powstała na podstawie aktu notarialnego z dnia 14 lipca 1993 r. Rejestracji dokonał Sąd Gospodarczy w Opolu dnia 3 sierpnia 1993 r. pod numerem RHB 1899. Spółka została wpisana dnia 23 kwietnia 2001 roku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem 0000008917 w Sądzie Rejonowym VIII Wydział Gospodarczy KRS w Opolu.
Przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Izostal S.A. jest:
Przedmiotem działania Izostal S.A. jest prowadzenie działalności produkcyjno-handlowej, a w szczególności:
Obróbka metali i nakładanie powłok na metale ( 25.61.Z.)
Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego (46.74.Z)
Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych (22.29.Z)
Produkcja płyt, arkuszy, rur i kształtowników z tworzyw sztucznych (22.21.Z)
Odzysk surowców z materiałów segregowanych (38.32.Z)m
Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych (42.21.Z)
Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (64.99.Z)
Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (82.99.Z).
Pozostałe badania i analizy techniczne (71.20.B)
Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii (72.11.Z)
Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (72.19.Z)
Obróbka mechaniczna elementów metalowych (25.62.Z)
Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych (33.11.Z)
Handel energią elektryczną (35.14.Z)
Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (46.90.Z)
Transport kolejowy towarów (49.20.Z)
Transport drogowy towarów (49.41.Z)
Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów (52.10.B)
Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (71.12.Z)
Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane (77.39.Z)
Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej nie sklasyfikowana (32.99.Z)
Produkcja konstrukcji metalowych i ich części (25.11.Z)
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana (25.99.Z)
Sprzedaż hurtowa metali (46.72.Z)
Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu (46.77.Z)
Przedmiotem działania Kolb sp. z o.o. jest prowadzenie działalności produkcyjno - handlowej, a w szczególności:
25.11.Z - Produkcja konstrukcji metalowych i ich części
25.12.Z - Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej
25.29.Z - Produkcja pozostałych zbiorników, cystern i pojemników metalowych
25.61.Z - Obróbka metali i nakładanie powłok na metale
25.62.Z - Obróbka mechaniczna elementów metalowych
25.91.Z - Produkcja pojemników metalowych
25.94.Z - Produkcja złączy i śrub
25.99.Z - Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana
41.10.Z - Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
42.99.Z - Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej
43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej
43.91.Z - Wykonanie konstrukcji i pokryć dachowych
43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
77.32.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych
68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
01.61.Z - Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
01.62.Z - Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
28.29.Z - Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana
28.49.Z - Produkcja pozostałych narzędzi mechanicznych
28.99.Z - Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana
33.20.Z - Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia
43.12.Z - Przygotowanie terenu pod budowę
46.74.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego
46.76.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałych półproduktów
52.10.B - Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów
64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
66.19.Z - Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe z wył. ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
77.39.Z - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych
78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnieniem pracowników,
43.11.Z – Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych,
43.13.Z – Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno - inżynierskich
43.21.Z – Wykonywanie instalacji elektrycznych
43.22.Z – Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych
43.29.Z – Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych
43.31.Z – Tynkowanie
43.33.Z – Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian
43.34.Z – Malowanie i szklenie
43.39.Z – Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Na dzień 31.12.2021 r. Grupę Kapitałową Izostal S.A. tworzą:
Izostal S.A. z siedzibą w Kolonowskiem – jednostka dominująca,
Kolb Sp. z o.o. z siedzibą w Kolonowskiem – jednostka zależna
Skład Rady Nadzorczej Izostal S.A. na dzień 31.12.2021 roku przedstawiał się następująco:
Henryk Orczykowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej
Andrzej Baranek – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Grażyna Kowalewska – Sekretarz Rady Nadzorczej
Jan Kruczak - Członek Rady Nadzorczej
Lech Majchrzak - Członek Rady Nadzorczej
Adam Szafraniec - Członek Rady Nadzorczej
Skład Zarządu Izostal S.A. na dzień 31.12.2021 roku przedstawiał się następująco:
Marek Mazurek - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny
Michał Pietrek - Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Handlowy
Spółka została powołana na czas nieoznaczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentuje dane na dzień 31.12.2021 roku oraz za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 wraz z danymi porównawczymi za analogiczne okresy roku 2020.
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie posiada wewnętrznych jednostek organizacyjnych sporządzających samodzielne sprawozdania finansowe.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe opracowane zostało przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej.
W okresie sprawozdawczym nie nastąpiło połączenie Spółek.
Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Izostal S.A. sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przyjętymi przez Unię Europejską oraz w zakresie wymaganym przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku (Dz. U. 2018 poz. 757) w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych i obejmuje okres od 01.01 do 31.12.2021 r. i okres porównywalny od 01.01 do 31.12.2020 r.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Prezentowane sprawozdanie finansowe odpowiada wszystkim wymaganiom MSSF przyjętym przez Unię Europejską i przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Spółki na 31.12.2021 r. i 31.12.2020 r., jej wyniki oraz przepływy pieniężne za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 roku i od 01.01.2020 do 31.12.2020 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlegało badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta.
W roku 2021 Grupa przyjęła następujące nowe i zaktualizowane standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w rocznych okresach sprawozdawczych od 01.01.2021 roku:
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 opublikowane 28 sierpnia 2020 roku.
Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” – odroczenie zastosowania MSSF 9 „Instrumenty finansowe”.
Zmiany do MSSF 16 dotyczące zmian w umowach leasingowych w związku z Covid-19 w okresie po końcu czerwca 2021 roku. Obowiązujące od 1 kwietnia 2021 roku (opublikowane 31 marca 2021 r.).
Zmiany nie miały wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
Usprawnienia do MSSF 2018-2020 pomniejsze zmiany do MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41 obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku (opublikowane 14 maja 2020 r.).
Zmiana do MSSF 3 dotycząca zmiany referencji do wydanych w 2018 Założeń Koncepcyjnych obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku (opublikowana 14 maja 2020 r.).
Zmiana do MSR 16 dotycząca ujęcia księgowe przychodów i odnośnych kosztów zrealizowanych w trakcie procesu inwestycyjnego obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku (opublikowana 14 maja 2020 r.).
Zmiana do MSR 37 dotycząca umów rodzących obciążenie obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku (opublikowana 14 maja 2020 r.).
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” (z uwzględnieniem zmian do MSSF 17 wydanych 25 czerwca 2020 r.) obowiązujący od 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, zmian do standardów i interpretacji, które według stanu na dzień 30.06.2021 roku nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:
Zmiana do MSR 1 w zakresie klasyfikacji zobowiązań jako krótko- i długoterminowe obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku (opublikowana 23 stycznia 2020 roku). Możliwe jest, że data pierwszego zastosowania zmiany zostanie przesunięta na 1 stycznia 2023 roku.
Zmiany do MSR 1 dotyczące ujawnień w zakresie polityk rachunkowości obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku (opublikowane 12 lutego 2021 r.).
Zmiany do MSR 8 w zakresie definicji szacunku obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku (opublikowane 12 lutego 2021 r.).
Zmiany do MSR 12 „Podatek. Dochodowy” dotyczący podatku odroczonego powiązanego z ujętymi aktywami i zobowiązaniami w ramach pojedynczej transakcji. Obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku (opublikowane 14 lipca 2021 roku).
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe dotyczące początkowego zastosowania MSSF 17 i MSSF 9 w zakresie informacji porównawczych. Obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku (opublikowane 9 grudnia 2021 r.)
MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie; Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14.
Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem zmiany opublikowane przez IASB, proces przyjęcia został odroczony przez EU.
Według szacunków Spółki, wymienione wyżej standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Jednostki Dominującej oraz sprawozdanie finansowe jej jednostek zależnych. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzone są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie Jednostki Dominującej przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości. Jednostki zależne, to wszelkie jednostki w odniesieniu do których Grupa ma zdolność kierowania ich polityką finansową i operacyjną w celu uzyskania korzyści z ich działalności, oraz posiadaniem większości ogólnej liczby głosów w organach stanowiących tych jednostek.
Zgodnie z zapisami MSSF 3 w związku z faktem, iż w latach poprzednich Kolb Sp. z o.o. był objęty konsolidacją przez jednostkę nadrzędną względem Izostal S.A. - Stalprofil S.A. – dla celów sporządzenia niniejszego śródrocznego sprawozdania skonsolidowanego aktywa Kolb Sp. z o.o. są wycenione wg wartości godziwej, ustalonej dla celów sporządzenia przez Stalprofil S.A. sprawozdania skonsolidowanego w latach ubiegłych.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają podlegać konsolidacji od dnia ustania kontroli. Udział nie dający kontroli w aktywach netto konsolidowanych jednostek zależnych ujmowany jest w ramach kapitału własnego w odrębnej pozycji.
Na dzień 31.12.2021 r. Izostal S.A. posiadał 100,00% udział w kapitale zakładowym KOLB Sp. z o.o. w Kolonowskiem.
Wewnątrz Grupy Kapitałowej Izostal S.A. wyróżniono dwa segmenty działalności:
segment działalności związanej z infrastrukturą sieci przesyłowych gazu i innych mediów (Segment Infrastruktury) obejmujący usługi izolacji antykorozyjnej rur stalowych i sprzedaż rur izolowanych oraz innych produktów, towarów i usług dostarczanych na rzecz branży wydobycia i przesyłu mediów. W ramach tego segmentu identyfikuje się podstawową działalność realizowaną przez Izostal S.A.,
segment przetwórstwa, działalności usługowej i handlu na rynku stalowym (Segment Stalowy) obejmujący przetwórstwo stali (produkcję konstrukcji) i handel wyrobami hutniczymi. W ramach tego segmentu identyfikuje się działalność realizowaną przez Kolb Sp. z o.o. oraz sprzedaż wyrobów hutniczych realizowaną przez Izostal S.A.
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie funkcjonalnej.
Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Spółki jest PLN.
Kwoty w niniejszym sprawozdaniu finansowym prezentowane są w tysiącach złotych, chyba że zaznaczono inaczej.
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji, natomiast salda rozrachunków i środków pieniężnych na dzień bilansowy wyceniane są według kursu średniego NBP obowiązującego w danym dniu. Różnice kursowe z tytułu wyceny wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwałe są wykazywane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o skumulowaną amortyzację.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Nabyte prawa wieczystego użytkowania gruntu wykazane są w gruntach i nie podlegają amortyzacji.
Środki trwałe o wartości jednostkowej nie przekraczającej 3,5 tys. zł. amortyzowane są jednorazowo w miesiącu ich przekazania do używania.
Amortyzacja środków trwałych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Dla celów amortyzacji środków trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej.
Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
Budynki i budowleod 22 do 50 lat
Maszyny i urządzeniaod 3 do 40 lat
Środki transportuod 5 do 10 lat
Pozostałe środki trwałeod 5 do 40 lat
Weryfikacja zastosowanych stawek amortyzacji jest dokonywana co roku na 31 grudnia danego roku.
Umowy leasingu finansowego są aktywowane jako rzeczowe aktywa trwałe na dzień rozpoczęcia leasingu.
Wartości niematerialne nabyte wykazywane są według ceny ich nabycia. Okres użytkowania dla składników wartości niematerialnych i prawnych wynosi od 2 do 5 lat.
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej.
Od dnia 01.01.2019 rozliczanie umów leasingowych w Grupie następuje zgodnie z MSSF 16 „Leasing”.
MSSF 16 dopuszcza dwie metody pierwszego zastosowania: pełne podejście retrospektywne z przekształceniem danych porównawczych oraz zmodyfikowane podejście retrospektywne bez przekształcania danych porównawczych i z pewnymi uproszczeniami dostępnymi przy pierwszym zastosowaniu. Grupa postanowiła skorzystać z drugiego podejścia poprzez retrospektywne wdrożenie standardu w odniesieniu do wszystkich umów leasingu, dla których Grupa jest leasingobiorcą bez przekształcania danych porównawczych. Wdrożenie MSSF 16 nie wpłynęło na łączną kwotę kapitału własnego. Korekty aktywów i zobowiązań są ujawnione w notach nr 1 i 18.
Każda umowa leasingowa (z wyjątkiem umów krótkoterminowych i leasingu przedmiotów niskowartościowych) będzie ujmowana w księgach rachunkowych jak leasing finansowy.
Grupa zalicza do leasingu umowy, które dają jej prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów przez określony czas, w zamian za wynagrodzenie. Przyjmuje się, że prawo kontroli istnieje, jeżeli Grupa ma prawo do pobierania korzyści ekonomicznych płynących z wykorzystywania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz prawo decydowania o wykorzystaniu tego składnika.
Umowy najmu zawarte na czas nieokreślony, jako niespełniające definicji umowy leasingu, Grupa nie rozlicza wg zasad ustalonych w MSSF 16.
Dokonując klasyfikacji umów, Grupa odróżnia umowy leasingu lub umowy zawierające elementy leasingu, od umów o świadczenie usług. W umowie leasingu Grupa otrzymuje i kontroluje prawo do korzystania ze zidentyfikowanego składnika aktywów w określonym okresie udostępnienia, natomiast w umowie o świadczenie usług Grupa nie otrzymuje składnika aktywów, który kontroluje w okresie umowy. W przypadku, gdy umowa leasingu jest połączona z umową o usługi, Grupa rozdziela leasing od świadczenia usługi, a uregulowania MSSF 16 stosuje wyłącznie do leasingu.
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje w księgach rachunkowych prawo do korzystania ze składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Elementem wartości początkowej prawa do korzystania ze składnika aktywów będą:
wartość początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu;
opłaty leasingowe zapłacone na rzecz leasingodawcy w dniu rozpoczęcia leasingu lub wcześniej pomniejszone o wszelkie zachęty otrzymane w ramach leasingu;
początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez Grupę, np. związane z montażem;
szacunkowe koszty demontażu, usunięcia składnika, doprowadzenia miejsca do stanu poprzedniego lub innego stanu określonego w umowie, które poniesie jednostka (chyba że koszty te dotyczą kosztów wytworzenia zapasów).
W następnych okresach Grupa wycenia prawo do korzystania ze składnika aktywów według modelu kosztowego (MSR
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
16). W modelu kosztowym na dzień bilansowy prawo do korzystania ze składnika aktywów wyceniane jest w wartości początkowej pomniejszonej o łączne odpisy amortyzacyjne oraz łączne straty z tytułu utraty wartości.
W przypadku, gdy prawo do korzystania ze składnika aktywów dotyczy klasy aktywów trwałych, która jest przeszacowywana zgodnie z MSR 16, wówczas Grupa prawo do korzystania też wycenia w ten sposób. W modelu przeszacowania odpisy amortyzacyjne oraz straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym, a kwoty wynikające z przeszacowania w pozostałych całkowitych dochodach.
W związku z tym, że Grupa stosuje do wyceny nieruchomości inwestycyjnych model wartości godziwej zgodnie z MSR 40, to ten model wyceny analogicznie stosuje także do wyceny prawa do korzystania ze składnika aktywów stanowiącego nieruchomość inwestycyjną.
Dla umów krótkoterminowych oraz leasingu przedmiotów niskowartościowych Grupa nie rozpoznaje aktywów i zobowiązań, a są one rozliczane w okresie leasingu bezpośrednio w koszty metodą liniową. Krótkoterminowa umowa leasingu to umowa bez możliwości zakupu składnika aktywów, zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia umowy. W przypadku leasingu przedmiotów niskowartościowych Grupa za podstawę oceny „niskiej” wartości nowego składnika aktywów uznaje kwotę wynosząca mniej, niż 5 000,00 USD, w przeliczeniu na PLN, wg kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień zawarcia umowy.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej prawa do użytkowania składników aktywów Grupa prezentuje w tej samej pozycji, w której przedmiot umowy leasingu byłby wykazywany, gdyby był jej własnością i ujawnia w informacjach dodatkowych, które pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej obejmują prawa do użytkowania składników aktywów.
Wszystkie inwestycje są początkowo ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej uiszczonej zapłaty, obejmującej koszty związane z nabyciem inwestycji.
Po początkowym ujęciu inwestycje w nieruchomości wyceniane są według wartości godziwej. Zyski lub straty ujmowane są w rachunku zysków i strat.
Długoterminowe aktywa finansowe ujmowane są według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej uiszczonej zapłaty, obejmującej koszty związane z nabyciem inwestycji, pomniejszonej o dokonane odpisy z tytułu utraty wartości.
Zapasy wyceniane są wg cen zakupu lub kosztu wytworzenia, nie wyższych od cen sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Kwota wszelkich odpisów wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania oraz wszelkie straty w zapasach ujmowane są jako koszt okresu, w którym odpis lub straty miały miejsce.
Zapasy materiałów i towarów ujmowane są w cenie zakupu, a przedstawione w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w cenie nabycia.
Należności z tytułu dostaw i usług, których termin zapadalności wynosi zwyczajowo w branży od 30 do 120 dni, są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisów aktualizujących należności wątpliwe lub nieściągalne. Odpisy na należności wątpliwe oszacowywane są wtedy, gdy uzyskanie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne. Należności nieściągalne są odpisywane w straty w momencie stwierdzenia ich nieściągalności.
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie oraz saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Do środków pieniężnych wykazywanych zarówno w bilansie, jak i w rachunku przepływów pieniężnych, nie zalicza się środków gromadzonych na wyodrębnionym rachunku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz lokaty bankowe zgodnie z MSSF 9 klasyfikowane są jako aktywa
wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na jednostce ciąży obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Spółka tworzy rezerwy na świadczenia emerytalne. Wartość tworzonych na ten cel rezerw jest aktualizowana na dzień bilansowy (31 grudnia danego roku).
Grupa określa klasyfikację swoich aktywów finansowych, przy ich początkowym ujęciu. Klasyfikacja opiera się na kryterium celu nabycia aktywów finansowych. Klasyfikacja instrumentów pochodnych, zależy od ich przeznaczenia oraz wymogów określonych w MSSF 9 -szczegółowe informacje opisane w punkcie 4
Pożyczki i należności
Pożyczki i inne należności, to niezaliczane do instrumentów pochodnych aktywa finansowe o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, nienotowane na aktywnym rynku. Zalicza się je do aktywów obrotowych, o ile termin ich wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego, zalicza się do aktywów trwałych. Pożyczki i należności są ujmowane w bilansie, jako „należności handlowe”, tj. należności z tytułu dostaw i usług (należności powstałe w wyniku podstawowej działalności Spółki) oraz „pozostałe należności”, w tym:
pożyczki udzielone,
inne należności finansowe – tj. należności spełniające definicję aktywów finansowych,
inne należności niefinansowe w tym m.in. zaliczki na dostawy, należności od pracowników,
należności budżetowe,
rozliczenia międzyokresowe czynne.
Należności – w momencie powstania – ujmuje się w wartości nominalnej, tj. w wartości faktycznie należnej od dłużnika. Na dzień bilansowy stan należności, wynikający z zapisów księgowych, wykazuje się w wielkości pomniejszonej o odpisy aktualizujące wartość należności.
Transakcje zakupu i sprzedaży aktywów finansowych ujmuje się na dzień przeprowadzonych transakcji tj. na dzień, w którym przypada zobowiązanie zakupu lub sprzedaży danych składników aktywów i wycenia się je według wartości godziwej, powiększonej o koszty transakcyjne, które są bezpośrednio przypisywane do nabycia lub sprzedaży składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego.
Pożyczki i należności oraz aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności, wykazuje się według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej lub w przypadku braków istotnych różnic w kwocie wymagającej zapłaty.
Na każdy dzień bilansowy Spółka dokonuje przeglądu wartości bilansowej składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. Wartość odzyskiwalna ustalona jest jako kwota wyższa z dwóch wartości, a mianowicie: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej, która odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta, uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne, jeśli występuje, dla danego aktywa.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów, wartość księgowa jest pomniejszona do wartości odzyskiwalnej. Strata z tego tytułu jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym nastąpiła utrata wartości.
W sytuacji odwrócenia utraty wartości, wartość netto składnika aktywów zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów, jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
nie została rozpoznana w poprzednich okresach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest jako korekta kosztów okresu, w którym ustały przesłanki powodujące utratę wartości.
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, VAT i inne podatki związane ze sprzedażą.
Przychody ze sprzedaży ujmuje się, jeśli zostały spełnione następujące warunki:
przekazano nabywcy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z praw własności do towarów i produktów,
Spółka przestaje być trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi towarami w stopniu, w jakim zazwyczaj funkcję taką realizuje się wobec towarów, do których ma się prawo własności, ani też nie sprawuje się nad nimi efektywnej kontroli,
kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób,
istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną uzyskane korzyści ekonomiczne z tytułu transakcji oraz koszty poniesione jak również te, które zostaną poniesione w związku z transakcją można wycenić w wiarygodny sposób.
Przychody ujmuje się tylko wtedy, jeżeli uzyskanie korzyści ekonomicznych związanych z przeprowadzoną transakcją jest prawdopodobne. Momentem sprzedaży wyrobów, towarów i materiałów jest przekazanie praw do nich odbiorcy. Momentem sprzedaży usługi jest jej wykonanie i odbiór przez kontrahenta. Jeżeli rodzi się niepewność dotycząca ściągalności należnej kwoty już zaliczonej do przychodów, wówczas nieściągalną kwotę lub kwotę, w odniesieniu do której odzyskanie przestało być prawdopodobne, ujmuje się jako koszty, a nie jako korektę pierwotnie ujętej kwoty przychodów.
Kwotę przychodów wynikających z transakcji określa się w drodze umowy. Jej wysokość ustala się według wartości godziwej zapłaty, uwzględniając kwoty rabatów handlowych.
Wartość godziwą zapłaty ustala się, dyskontując wszystkie przyszłe wpływy w oparciu o kalkulacyjną stopę procentową.
Różnicę między wartością godziwą i nominalną wartością zapłaty ujmuje się jako przychody z tytułu odsetek. Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.
Płatności dywidend na rzecz akcjonariuszy Spółki ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym jednostki w okresie, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez akcjonariuszy Spółki.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów, a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym. Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, tj. różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w kwocie przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
dostosowywanego składnika aktywów ujmuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.
Produkcja niezakończona wyceniana jest według rzeczywistego kosztu zużycia materiałów wsadowych, tj. kosztu zużycia rur czarnych.
Wyroby gotowe wyceniane są według planowanego kosztu wytworzenia, określonego dla poszczególnych asortymentów a następnie księgowane są odchyleń, przez co wykazywane są w wartości kosztu rzeczywistego.
Po zakończeniu każdego miesiąca ustala się rzeczywiste koszty wytworzenia dla realizowanych zleceń. Powstające na wskutek tego odchylenia księgowane są na wyodrębnionych kontach. W trakcie miesiąca wyroby gotowe wyceniane są do rozchodów według planowanego kosztu wytworzenia. Po zakończeniu miesiąca dokonuje się rozliczeń odchyleń, doprowadzając tym samym wartość wyrobów gotowych do kosztu rzeczywistego.
Kapitały własne ujmuje się w podziale na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutu Spółki.
Kapitał akcyjny wykazywany jest według wartości nominalnej, w wysokości zgodnej ze statutem Spółki oraz wpisem do właściwego Rejestru Sądowego.
Zadeklarowane, a niewniesione wkłady kapitałowe ujmowane są jako należne wkłady na poczet kapitału. Akcje własne oraz należne wpłaty na poczet kapitału akcyjnego pomniejszają wartość kapitałów własnych.
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej tworzony jest z nadwyżki ceny emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej pomniejszonej o koszty tej emisji.
Koszty emisji akcji poniesione przy podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Wybrane dane finansowe | Za okres od 01.01. do 31.12.2021 r. - w tys. zł. | Za okres od 01.01. do 31.12.2020 r. - w tys. zł | Za okres od 01.01. do 31.12.2021 r. - w tys. EURO | Za okres od 01.01. do 31.12.2020 r. - w tys. EURO |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 795 889 | 860 051 | 173 870 | 192 225 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 18 759 | 21 105 | 4 098 | 4 717 |
Zysk (strata) brutto | 23 500 | 19 138 | 5 134 | 4 277 |
Zysk (strata) netto | 18 551 | 15 177 | 4 053 | 3 392 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 618 | 15 252 | 572 | 3 409 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -9 444 | -6 731 | -2 063 | -1 504 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 36 091 | -11 888 | 7 884 | -2 657 |
Zmiana stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów | 29 265 | -3 367 | 6 393 | -753 |
Liczba akcji | 32 744 000 | 32 744 000 | 32 744 000 | 32 744 000 |
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR) | 0,57 | 0,46 | 0,12 | 0,10 |
Rozwodniona liczba akcji | 32 744 000 | 32 744 000 | 32 744 000 | 32 744 000 |
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR) | 0,57 | 0,46 | 0,12 | 0,10 |
Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 | |
Aktywa razem | 720 184 | 540 329 | 156 582 | 117 086 |
Zobowiązania długoterminowe | 39 448 | 37 851 | 8 577 | 8 202 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 455 530 | 291 937 | 99 041 | 63 261 |
Kapitał własny | 225 206 | 210 541 | 48 964 | 45 623 |
Wybrane dane finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym przeliczono na walutę Euro w następujący sposób:
pozycje dotyczące skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych, skonsolidowanego zysku (strata) na akcję zwykłą oraz skonsolidowanego rozwodnionego zysku (strata) na akcję zwykłą za 2021 r. (2020 r.) przeliczono według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłaszanych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca roku. Kurs ten wyniósł 1 EURO = 4,5775 zł (1 EURO = 4,4742 zł).
pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według średniego kursu ogłoszonego przez NBP, obowiązującego na dzień bilansowy. Kurs ten wyniósł na 31.12.2021 roku - 1 EURO = 4,5994 zł (na 31.12.2020 roku - 1 EURO = 4,6148 zł).
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Nota | Stan na dzień 31.12.2021 | Stan na dzień 31.12.2020 | |
A. Aktywa trwałe (długoterminowe) |
| ||
1. Rzeczowe aktywa trwałe | 1 | ||
2. Wartość firmy | 4 | ||
3. Inne wartości niematerialne | 2 | ||
4. Długoterminowe aktywa finansowe | 5 | ||
5. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 33 | ||
6. Długoterminowe należności i rozliczenia międzyokresowe | 7 | ||
B. Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) |
| ||
1. Zapasy | 6 | ||
2. Krótkoterminowe należności i rozliczenia międzyokresowe | 7 | ||
3. Należności z tytułu podatku dochodowego | 8 | ||
4. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 5 | ||
5. Walutowe kontrakty terminowe |
| ||
6. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 37 | ||
Aktywa razem |
|
PASYWA | Nota | Stan na dzień 31.12.2021 | Stan na dzień 31.12.2020 |
A. Kapitał własny |
| ||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej: | |||
1. Kapitał podstawowy | 19 | ||
2. Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 20 | ||
3. Pozostałe kapitały rezerwowe | - | - | |
4. Zyski zatrzymane | 21 | ||
Udziały niekontrolujące |
| ||
B. Zobowiązania długoterminowe |
| ||
1. Rezerwy | 13 | ||
2. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 33 | ||
3. Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | 10 | ||
4. Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | 11 | ||
5. Długoterminowe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe | 9 | ||
C. Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
1. Rezerwy | 13 | ||
2. Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | 10 | ||
3. Krótkoterminowa część długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek | 10 | ||
4. Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 11 | ||
5. Krótkoterminowe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe | 9 | ||
6. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 12 | ||
7. Walutowe kontrakty terminowe | |||
Pasywa razem |
|
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
WARIANT KALKULACYJNY | Nota | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Zakres od 01.01 do 31.12.2020 |
A. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 27 | ||
B. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 29 | ||
C. Zysk/strata brutto ze sprzedaży |
| ||
D. Koszty sprzedaży | 29 | ||
E. Koszty ogólnego zarządu | 29 | ||
F. Pozostałe przychody | 33 | ||
G. Pozostałe koszty | 33 | ||
H. Zysk/strata z działalności operacyjnej |
| ||
I. Przychody finansowe | 31 | ||
J. Koszty finansowe | 31 | ||
K. Zysk/strata brutto |
| ||
L. Podatek dochodowy | 34 | ||
M. Zysk/strata netto z działalności gospodarczej |
| ||
N. Pozostałe dochody całkowite |
| - | |
- zysk/strata aktuarialna dotycząca rezerw na świadczenia pracownicze |
| - | |
- Zyski/straty z tytułu wyceny inwestycji dostępnych do sprzedaży odnoszone na kapitał wlany |
| ||
- Zyski/straty dotyczące zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych (część efektywna) |
| ||
- Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą |
| ||
- Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w pozostałych dochodach całkowitych |
| - | |
O. Dochody całkowite razem |
|
Zysk na jedną akcję |
| Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Zakres od 01.01 do 31.12.2020 |
- podstawowy z wyniku finansowego działalności kontynuowanej (w zł.) |
| ||
- podstawowy z wyniku finansowego za rok obrotowy (w zł.) |
| ||
- rozwodniony z wyniku finansowego działalności kontynuowanej (w zł.) |
| ||
- rozwodniony z wyniku finansowego za rok obrotowy (w zł.) |
|
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Razem | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem |
Saldo na dzień 01.01.2021 | - | ||||||
Zysk/strata za rok obrotowy | |||||||
Zysk/strata aktuarialna dot. rezerw pracowniczych | |||||||
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w kapitale lub przeniesionymi z kapitału | - | - | - | ||||
Dywidendy | - | - | - | ||||
Saldo na dzień 31.12.2021 roku | - |
Zestawienie zmian w kapitale własnym za okres od 01.01.2020 roku do 31.12.2020 roku po zmianie:
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Razem | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem |
Saldo na dzień 01.01.2020 | - | ||||||
Zysk/strata za rok obrotowy | |||||||
Zysk/strata aktuarialna dot. rezerw pracowniczych | - | - | - | ||||
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w kapitale lub przeniesionymi z kapitału | |||||||
Dywidendy | - | - | - | ||||
Saldo na dzień 31.12.2020 roku | - |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
| |
Zysk/strata przed opodatkowaniem | ||
Korekty o pozycje: | - | - |
Amortyzacja środków trwałych | ||
Amortyzacja wartości niematerialnych | ||
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych | - | |
Koszty z tytułu odsetek | ||
Przychody z tytułu odsetek | ||
Zysk/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej | - | - |
Zmiana stanu rezerw | - | |
Zmiana stanu zapasów | - | |
Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych czynnych | - | - |
Zmiana stanu zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych biernych | - | |
Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy | - | - |
Inne korekty | - | |
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | ||
Wpływy ze sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych | ||
Wpływy netto ze sprzedaży jednostek stowarzyszonych i zależnych | ||
Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych | ||
Wpływy z tytułu odsetek | ||
Inne wpływy inwestycyjne | ||
Spłaty udzielonych pożyczek | ||
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | ||
Wydatki netto na nabycie podmiotów zależnych i stowarzyszonych | ||
Udzielone pożyczki | ||
Inne | ||
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej | - | - |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | ||
Wpływy z kredytów i pożyczek | ||
Wpływy netto z emisji akcji, obligacji, weksli, bonów | ||
Spłata kredytów i pożyczek | ||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | ||
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Spółki | ||
Zapłacone odsetki | ||
Inne | ||
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej | - | |
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | - | |
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu | ||
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym | ||
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Zakres zmian wartości rzeczowych aktywów trwałych w 2021 roku:
Wyszczególnienie | Grunty w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów | Budynki lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Środki tran-sportu | Urządzenia techniczne, maszyny | Inne środki trwałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 7 733 | 145 256 | 3 539 | 87 944 | 8 798 | 253 270 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 7 978 | 632 | 1 145 | 290 | 10 045 |
– nabycie | 0 | 7 978 | 260 | 1 145 | 290 | 9 673 |
– leasing | 0 | 0 | 372 | 0 | 0 | 372 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– przekazane do użytkowania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | -91 | -233 | -80 | -404 |
– likwidacja | 0 | 0 | -78 | -149 | -80 | -307 |
– aktualizacja wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– sprzedaż | 0 | 0 | -40 | -57 | 0 | -97 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 27 | -27 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 7 733 | 153 234 | 4 080 | 88 856 | 9 008 | 262 911 |
Umorzenie na początek okresu | 195 | 25 194 | 2 656 | 41 387 | 4 844 | 74 276 |
Umorzenia bieżące - zwiększenia (razem ze zmianami MSR) | 97 | 3 278 | 398 | 4 406 | 534 | 8 713 |
– amortyzacja za okres | 40 | 3 278 | 220 | 3 682 | 534 | 7 754 |
– amortyzacja środków w leasingu | 57 | 0 | 178 | 724 | 0 | 959 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | -118 | -193 | -80 | -391 |
– likwidacja | 0 | 0 | -78 | -149 | -80 | -307 |
– sprzedaż | 0 | 0 | -40 | -44 | 0 | -84 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie na koniec okresu | 292 | 28 472 | 2 936 | 45 600 | 5 298 | 82 598 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 7 538 | 120 062 | 883 | 46 557 | 3 954 | 178 994 |
Odpis aktualizujący na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na początek okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 7 538 | 120 062 | 883 | 46 557 | 3 954 | 178 994 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 7 441 | 124 762 | 1 144 | 43 256 | 3 710 | 180 313 |
Odpis aktualizujący na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 7 441 | 124 762 | 1 144 | 43 256 | 3 710 | 180 313 |
Zakres zmian wartości rzeczowych aktywów trwałych w 2020 roku:
Wyszczególnienie | Grunty w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów | Budynki lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Środki tran-sportu | Urządzenia techniczne, maszyny | Inne środki trwałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 7 733 | 141 487 | 3 727 | 85 432 | 8 720 | 247 099 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 3 769 | 360 | 2 796 | 251 | 7 176 |
– nabycie | 0 | 3 769 | 31 | 2 771 | 251 | 6 822 |
– leasing | 0 | 0 | 329 | 25 | 0 | 354 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– przekazane do użytkowania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | -548 | -284 | -173 | -1 005 |
– likwidacja | 0 | 0 | 0 | -56 | -87 | -143 |
– aktualizacja wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– sprzedaż | 0 | 0 | -548 | -125 | -86 | -759 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | -103 | 0 | -103 |
Wartość brutto na koniec okresu | 7 733 | 145 256 | 3 539 | 87 944 | 8 798 | 253 270 |
Umorzenie na początek okresu | 98 | 21 965 | 2 692 | 37 423 | 4 399 | 66 577 |
Umorzenia bieżące - zwiększenia (razem ze zmianami MSR) | 97 | 3 229 | 446 | 4 144 | 601 | 8 517 |
– amortyzacja za okres | 40 | 3 229 | 303 | 3 449 | 601 | 7 622 |
– amortyzacja środków w leasingu | 57 | 0 | 143 | 695 | 0 | 895 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | -482 | -180 | -156 | -818 |
– likwidacja | 0 | 0 | 0 | -25 | -87 | -112 |
– sprzedaż | 0 | 0 | -454 | -155 | -69 | -678 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | -28 | 0 | 0 | -28 |
Umorzenie na koniec okresu | 195 | 25 194 | 2 656 | 41 387 | 4 844 | 74 276 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 7 635 | 119 522 | 1 035 | 48 009 | 4 321 | 180 522 |
Odpis aktualizujący na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na początek okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 7 635 | 119 522 | 1 035 | 48 009 | 4 321 | 180 522 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 7 538 | 120 062 | 883 | 46 557 | 3 954 | 178 994 |
Odpis aktualizujący na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 7 538 | 120 062 | 883 | 46 557 | 3 954 | 178 994 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie posiada zobowiązań w stosunku do Skarbu Państwa z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości. Wykazane w aktywach grunty obejmują prawo użytkowania wieczystego gruntu.
Struktura własnościowa rzeczowych aktywów trwałych:
Wyszczególnienie | Stan na 31.12.2021 roku | Stan na 31.12.2020 roku |
1. Własne | 169 722 | 167 648 |
2. Używane na podstawie umów najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu | 10 591 | 11 346 |
Razem rzeczowy aktywa trwałe | 180 313 | 178 994 |
W rzeczowych aktywach trwałych zostały ujęte środki trwałe użytkowane przez Grupę Kapitałową Izostal S.A. na podstawie umów leasingu. Wartość netto tych środków na dzień 31.12.2021 roku wyniosła:
grunty – 4 060 tys. zł.,
urządzenia techniczne i maszyny – 5 860 tys. zł.
środki transportu – 671 tys. zł.,
Zobowiązania umowne z tytułu środków trwałych w leasingu na dzień 31.12.2021 roku wyniosły 8 797 tys. zł.
Zakupy inwestycyjne w 2021 roku zostały sfinansowane ze środków własnych, kredytu inwestycyjnego ( 3 404 tys. zł.) oraz leasingu (391 tys. zł.)
Główne inwestycje w 2021 roku (wraz z nakładami na wartości niematerialne):
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
- kontynuacja budowa hali magazynowo - produkcyjnej | 7 149 |
- modernizacja budynków i budowli | 911 |
- zakup wózka elektrycznego | 275 |
- zakup przekładni i napędu udźwigu suwnicy | 227 |
- modernizacja torowiska suwnic | 195 |
- zakup i modernizacja pozostałych maszyn i urządzeń | 276 |
- zakup wózków widłowych | 145 |
- nakłady związane z informatyzacją Spółki | 113 |
- pozostałe zakupy | 821 |
Razem | 10 112 |
W 2020 roku nakłady inwestycyjne wyniosły 7 307 tys. zł.
Środki trwałe w budowie na dzień 31.12.2021 roku wyniosły 13 113 tys. zł. i składają się na nie:
budowa hali magazynowo - produkcyjnej – 10 566 tys. zł.,
modernizacja estakady podsuwnicowej – 836 tys. zł.,
modernizacja budynków i budowli – 695 tys. zł.,
modernizacja suwnic – 479 tys. zł.,
zakup wózka elektrycznego – 275 tys. zł.,
modernizacja i zakup pozostałych maszyn i urządzeń – 135 tys. zł.,
pozostałe – 127 tys. zł.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Zabezpieczeniem udzielonych kredytów i gwarancji wg stanu na dzień 31.12.2021 były: hipoteki (226 450 tys. zł.) oraz zastaw na urządzeniach technicznych i maszynach których łączna wartość netto na 31.12.2021 roku wyniosła 1 028 tys. zł.
Aktywa trwałe stanowiące zabezpieczenie spłaty zobowiązań Spółki:
Wyszczególnienie | Stan na | Stan na |
Wartość zabezpieczenia (kwota do wysokości której ustanowiono zabezpieczenie) |
|
|
Hipoteka | 226 450 | 215 200 |
Zastaw i przewłaszczenie rzeczowych aktywów trwałych | 1 028 | 1 110 |
Razem | 227 478 | 216 310 |
Wartość bilansowa netto | ||
Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów | 3 006 | 3 756 |
budynki i budowle | 109 992 | 104 524 |
urządzenia techniczne i maszyny | 1 924 | 1 110 |
Pozostałe środki trwałe | 0 | 0 |
Razem | 114 922 | 109 390 |
Rzeczowe aktywa trwałe:
Wyszczególnienie | Stan na | Stan na |
Grunty w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów | 7 441 | 7 538 |
Budynki lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 124 762 | 120 062 |
Urządzenia techniczne, maszyny | 43 256 | 46 557 |
Środki transportu | 1 144 | 883 |
Inne środki trwałe | 3 710 | 3 954 |
Rzeczowe aktywa trwałe, razem | 180 313 | 178 994 |
Prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności dotyczy gruntów położonych w:
Kolonowskie, ul. Opolska (OP1S/00040617/8, OP1S/00041688/3)
Kolonowskie, ul. Lipowa 5 (OP1S/00052411/1),
Kolonowskie, ul. Lipowa (OP1S/00072556/5),
Zabrze, ul. Magazynowa 9 (GL1Z/00010864/0, GL1Z/00044332/9, GL1Z/00042313/6),
Kolonowskie, ul. Kościuszki (OP1S/00060974/4, OP1S/00042275/2),
Kolonowskie, ul. Kościuszki 3A (OP1S/00043332/7).
Wycena prawa użytkowania wieczystego gruntu następuje według cen nabycia. Grunty zakupione są po 1997 roku – po okresie hiperinflacji.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Zakres zmian innych wartościach niematerialnych w 2021 roku:
Wyszczególnienie | Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie: Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe | Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie: Pozostałe | Pozostałe wartości niematerialne: Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe | Pozostałe wartości niematerialne: Pozostałe | Zaliczki na środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 492 | 0 | 0 | 1 918 | 2 410 | |
Zmiana MSR | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 67 | 0 | 67 |
– nabycie | 0 | 0 | 0 | 67 | 0 | 67 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | 0 | -57 | 0 | -57 |
– likwidacja | 0 | 0 | 0 | -57 | 0 | -57 |
– aktualizacja wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 492 | 0 | 0 | 1 928 | 0 | 2 420 |
Umorzenie na początek okresu | 485 | 0 | 0 | 1 740 | 0 | 2 225 |
Umorzenia bieżące - zwiększenia (razem ze zmianami MSR) | 4 | 0 | 0 | 115 | 0 | 119 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | 0 | -57 | 0 | -57 |
– likwidacja | 0 | 0 | 0 | -57 | 0 | -57 |
– sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie na koniec okresu | 489 | 0 | 0 | 1 798 | 0 | 2 287 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 7 | 0 | 0 | 178 | 0 | 185 |
Odpis aktualizujący na początek okresu | 0 | 0 | 0 |
| 0 | 0 |
Wartość netto na początek okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 7 | 0 | 0 | 178 | 0 | 185 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 3 | 0 | 0 | 130 | 0 | 133 |
Odpis aktualizujący na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 3 | 0 | 0 | 130 | 0 | 133 |
Zakres zmian innych wartościach niematerialnych w 2020 roku:
Wyszczególnienie | Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie: Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe | Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie: Pozostałe | Pozostałe wartości niematerialne: Patenty, znaki firmowe, prace rozwojowe | Pozostałe wartości niematerialne: Pozostałe | Zaliczki na środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 492 | 0 | 0 | 1 794 | 0 | 2 286 |
Zmiana MSR | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 129 | 0 | 129 |
– nabycie | 0 | 0 | 0 | 129 | 0 | 129 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | 0 | -5 | 0 | -5 |
– likwidacja | 0 | 0 | 0 | -5 | 0 | -5 |
– aktualizacja wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 492 | 0 | 0 | 1 918 | 0 | 2 410 |
Umorzenie na początek okresu | 481 | 0 | 0 | 1 590 | 0 | 2 071 |
Umorzenia bieżące - zwiększenia (razem ze zmianami MSR) | 4 | 0 | 0 | 155 | 0 | 159 |
Zmniejszenia, w tym:(-) | 0 | 0 | 0 | -5 | 0 | -5 |
– likwidacja | 0 | 0 | 0 | -5 | 0 | -5 |
– sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– przemieszczenie wewnętrzne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie na koniec okresu | 485 | 0 | 0 | 1 740 | 0 | 2 225 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 11 | 0 | 0 | 204 | 0 | 215 |
Odpis aktualizujący na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na początek okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 11 | 0 | 0 | 204 | 0 | 215 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 7 | 0 | 0 | 178 | 0 | 185 |
Odpis aktualizujący na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 7 | 0 | 0 | 178 | 0 | 185 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Według stanu na dzień 31.12.2021 roku głównymi składnikami wartości niematerialnych i prawnych są:
oprogramowanie komputerowe – 130 tys. zł.,
prace rozwojowe – 3 tys. zł
W 2021 roku Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie wykazywała nieruchomości inwestycyjnych.
Zmiana wartości firmy w 2021 roku
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01. do 31.12.2021 | Za okres od 01.01. do 31.12.2020 |
Wartość brutto na początek okresu | 1 229 | 1 229 |
Zwiększenia | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 1 229 | 1 229 |
Wartość brutto na koniec okresu po uwzględnieniu korekt | 1 229 | 1 229 |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu | 1 229 | 1 229 |
Według stanu na dzień 31.12.2021 roku Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie posiadała aktywów finansowych.
Zestawienie zapasów na 31.12.2021 roku:
Wyszczególnienie | Wycena według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia | Wycena według wartości netto możliwej do uzyskania | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu | Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie | Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
Materiały podstawowe | 134 326 | 0 | 545 | 803 | 7 263 | 7 005 | 385 634 | 127 321 | |
Materiały pomocnicze | 10 854 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 605 | 10 854 | |
Produkty w toku | 5 768 | 0 | 0 | 0 | 23 | 23 | 0 | 5 745 | |
Wyroby gotowe | 98 964 | 0 | 113 | 10 | 921 | 1 024 | 0 | 97 940 | |
Towary | 58 535 | 0 | 37 | 66 | 1 882 | 1 853 | 376 527 | 56 682 | |
RAZEM | 308 447 | 0 | 695 | 879 | 10 089 | 9 905 | 766 766 | 298 542 | 77 354 |
Zestawienie zapasów na 31.12.2020 roku:
Wyszczególnienie | Wycena według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia | Wycena według wartości netto możliwej do uzyskania | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu | Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie | Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
Materiały podstawowe | 109 128 | 0 | 793 | 453 | 205 | 545 | 373 601 | 108 583 | |
Materiały pomocnicze | 2 453 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 061 | 2 453 | |
Produkty w toku | 3 875 | 0 | 221 | 221 | 0 | 0 | 0 | 3 875 | |
Wyroby gotowe | 22 504 | 0 | 110 | 22 | 25 | 113 | 0 | 22 391 | |
Towary | 30 597 | 0 | 0 | 0 | 37 | 37 | 342 682 | 30 560 | |
RAZEM | 168 557 | 0 | 1 124 | 696 | 267 | 695 | 720 344 | 167 862 | 77 500 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Na dzień 31.12.2021 roku zapasy na łączną kwotę 77 354 tys. zł. stanowiły zabezpieczenie zaciągniętych przez Izostal S.A. kredytów:
limit kredytowy wielocelowy udzielony przez bank PKO BP S.A. w kwocie 100.000 tys. zł (zastaw na zapasach o wartości 16.500 tys. zł.)
kredyt w rachunku bieżącym udzielony przez mBank S.A. w kwocie 10.000 tys. zł. (zastaw na zapasach o wartości 6.000 tys. zł.)
kredyt odnawialny udzielony przez mBank S.A. w kwocie 10.000 tys. zł. (zastaw na zapasach o wartości 10.000 tys. zł.)
kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego udzielony przez Pekao S.A. w kwocie 45.000 tys. zł. (zastaw na zapasach o wartości 44 854 tys. zł.)
Dokonane odpisy aktualizujące odnoszone są w koszty działalności operacyjnej. Odwrócone odpisy aktualizujące odnoszone są w koszty działalności operacyjnej.
Odpisami aktualizującymi objęte są należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub upadłości, kwestionujących należności, a także w innych wypadkach, gdy ocena sytuacji gospodarczej i finansowej podmiotu wskazuje, że spłata należności w najbliższym czasie nie jest prawdopodobna.
Według stanu na dzień 31.12.2021 roku Grupa Kapitałowa Izostal S.A. dokonała odpisów aktualizacyjnych na wszystkie należności zagrożone. W przypadku gdy należność jest ubezpieczona Spółki Grupy Kapitałowej dokonują odpisu na wartość udziału własnego w szkodzie.
W stosunku do swoich należności Spółki mają prawo, w przypadku zwłoki dłużnika w wywiązywaniu się ze spłaty, naliczyć odsetki na warunkach określonych w przepisach prawnych i według określonej w nich stopy procentowej.
Spółka w przypadku należności eksportowych stosuje 30 - 120 dniowy termin płatności, natomiast w przypadku sprzedaży krajowej 30 - 90 dniowy termin.
W 2021 roku nie wystąpiły istotne odstępstwa od tych terminów płatności.
Szczegółowa struktura należności Grupy Kapitałowej Izostal S.A.:
Wyszczególnienie | Stan na dzień | Stan na dzień |
Należności z tytułu dostaw i usług: | 186 389 | 178 691 |
- część długoterminowa | 162 | 406 |
- część krótkoterminowa | 186 227 | 178 285 |
Należności od jednostek zależnych, w tym: | 0 | 0 |
należności z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
pozostałe należności | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
Należności od jednostek powiązanych, w tym: | 4 | 0 |
należności z tytułu dostaw i usług | 4 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 4 | 0 |
pozostałe należności | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
Przedpłaty: | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
Pozostałe należności: | 7 843 | 4 737 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 7 843 | 4 737 |
Rozliczenia międzyokresowe czynne: | 8 290 | 2 084 |
- część długoterminowa | 765 | 619 |
- część krótkoterminowa | 7 525 | 1 465 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 2 205 | 2 087 |
Ujęcie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości | 1 882 | 406 |
Odwrócenie w okresie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości | 2 047 | 288 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 2 040 | 2 205 |
RAZEM | 200 482 | 183 307 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Należności i rozliczenia międzyokresowe - struktura walutowa:
Wyszczególnienie | Stan na dzień | Stan na dzień |
a) w walucie polskiej | 124 470 | 127 062 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) | 76 012 | 56 245 |
b1. jednostka/waluta EURO | 16 526 | 12 188 |
po przeliczeniu na zł | 76 012 | 56 245 |
b2. jednostka/waluta USD | 0 | 0 |
po przeliczeniu na zł | 0 | 0 |
Należności krótkoterminowe, razem | 200 482 | 183 307 |
Należności z tytułu dostaw i usług o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty:
Wyszczególnienie | Stan na dzień | Stan na dzień |
a) do 1 miesiąca | 116 281 | 124 870 |
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 35 517 | 29 852 |
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 84 | 58 |
d) powyżej 6 miesięcy do 12 miesięcy | 133 | 0 |
e) powyżej 1 roku | 269 | 634 |
f) należności przeterminowane | 34 105 | 23 277 |
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto) | 186 389 | 178 691 |
g) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług | 1 522 | 1 949 |
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto) | 184 867 | 176 742 |
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane z podziałem na należności nie spłacone w okresie:
Wyszczególnienie | Stan na dzień 31.12.2021 roku | Stan na dzień 31.12.2020 roku |
a) do 1 miesiąca | 10 525 | 21 182 |
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 22 074 | 177 |
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 34 | 31 |
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 59 | 48 |
e) powyżej 1 roku | 1 413 | 1 839 |
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (brutto) | 34 105 | 23 277 |
f) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane | 1 498 | 1 949 |
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto) | 32 607 | 21 328 |
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów według stanu na 31.12.2021 roku dotyczą:
kosztów ubezpieczeń (733 tys. zł.),
kosztów pozostałych (32 tys. zł.).
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów według stanu na 31.12.2021 roku dotyczą:
koszty prac rozwojowych (6 567 tys. zł.),
ubezpieczeń (593 tys. zł.),
kosztów finansowych (131 tys. zł.),
rozliczenia zaliczek (78 tys. zł.),
kosztów certyfikatów (52 tys. zł.),
kosztów prenumerat i abonamentów (38 tys. zł.),
koszty usług informatycznych (21 tys. zł.)
kosztów pozostałych (45 tys. zł.).
Wykazana według stanu na 31.12.2021 roku kwota pozostałych należności w wysokości 7 843 tys. zł. dotyczy głównie rozliczenia podatku VAT (7 215 tys. zł.).
Odpisy aktualizacyjne według stanu na dzień 31.12.2021 roku w wysokości 2 040tys. zł. dotyczą głównie należności z tytułu dostaw i usług (1 522 tys. zł.).
Na dzień 31.12.2021 roku należności z tytułu podatku dochodowego wyniosły 91 tys. zł. Na dzień 31.12.2020 Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie posiada należności z tytułu podatku dochodowego.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Zobowiązania Grupy Kapitałowej Izostal S.A. z tytułu dostaw i usług oprocentowane są na zasadach określonych w odpowiednich przepisach. Wyjątek stanowią zobowiązania z tytułu umów leasingowych, wobec których umowy przewidują odmienne oprocentowanie w przypadku wystąpienia przeterminowania. Nie występuje dodatkowe, prócz wcześniej wspomnianego, oprocentowanie zobowiązań z tytułu dostaw i usług. W stosunku do zobowiązań zagranicznych Spółki Grupy Kapitałowej uzyskują terminy płatności od 30 do 60 dni od wystawienia faktury. W stosunku do zobowiązań krajowych Spółki Grupy Kapitałowej uzyskują terminy płatności od 7 do 90 dni od daty wystawienia faktury. Wyjątki stanowią przedpłaty lub płatności przy odbiorze w stosunku do nowych kontrahentów.
Zobowiązania Spółek Grupy Kapitałowej z tytułu podatków (w przypadku opóźnienia w ich uregulowaniu) oprocentowane są w wysokości określonej w obowiązujących przepisach podatkowych.
Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń na 31.12.2021 i 31.12.2020 roku wyniosły odpowiednio 2 447 tys. zł.
i 2 103 tys. zł.
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń na 31.12.2021 i 31.12.2020 roku wyniosły odpowiednio 1 631 tys. zł. i 1 826 tys. zł.
Zobowiązania wyceniane są w kwocie wymaganej zapłaty za wyjątkiem zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Szczegółowa struktura zobowiązań Spółki:
Wyszczególnienie | Stan na dzień | Stan na dzień |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: | 177 568 | 121 749 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 177 568 | 121 749 |
Zobowiązania wobec jednostek zależnych, w tym: | 0 | 0 |
zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
pozostałe zobowiązania | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
Zobowiązania od jednostek powiązanych, w tym: | 33 735 | 16 122 |
zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 33 735 | 16 122 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 33 735 | 16 122 |
pozostałe zobowiązania | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
Przedpłaty: | 109 253 | 42 638 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 109 253 | 42 638 |
Pozostałe zobowiązania: | 4 537 | 3 967 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 4 537 | 3 967 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne: | 0 | 0 |
- część długoterminowa | 0 | 0 |
- część krótkoterminowa | 0 | 0 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów: | 20 121 | 21 048 |
- część długoterminowa | 19 197 | 20 121 |
- część krótkoterminowa | 924 | 927 |
RAZEM | 311 479 | 189 402 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów na dzień 31.12.2021 roku wykazane w powyższej tabeli dotyczą:
rozliczanej w czasie dotacji na zakup środków trwałych otrzymanej w ramach działania 4.4. (Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym) – 13 157 tys. zł. ( w tym część długoterminowa 12 548 tys. zł.)
rozliczanej w czasie dotacji na zakup środków trwałych otrzymanej ramach działania 4.5. (Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki). – 4 896 tys. zł. (w tym część długoterminowa 4 662 tys. zł.),
rozliczanej w czasie dotacji na zakup środków trwałych otrzymanej ramach działania 1.4 oraz działania 4.1 (Wsparcie projektów celowych. Wsparcie wdrożeń projektów B+R.).- 2 068 tys. zł. (w tym część długoterminowa 1 987 tys. zł.).
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Zobowiązania krótkoterminowe - struktura walutowa:
Stan na dzień | Stan na dzień | |
a) w walucie polskiej | 327 282 | 198 754 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) | 122 072 | 88 241 |
b1. jednostka/waluta EURO | 26 541 | 19 121 |
po przeliczeniu na zł | 122 072 | 88 241 |
Zobowiązania krótkoterminowe, razem | 449 354 | 286 995 |
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. według stanu na 31.12.2021 roku posiadała następujące kredyty:
Umowy kredytowe Izostal S.A.
Kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego zaciągnięty w banku PKO BP S.A. na kwotę 100 000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 27.06.2022 roku. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR 1M dla części wykorzystanej w PLN, EURIBOR 1M dla części wykorzystywanej w EUR oraz LIBOR 1M dla części wykorzystanej w USD powiększonych o marżę banku. Kredyt może być wykorzystywany w PLN, EUR i USD. Zabezpieczeniem kredytu jest weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, zastaw rejestrowy na zapasach o wartości 16.500 tys. zł. wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, przelew wierzytelności pieniężnych z wybranych kontraktów Spółki finansowanych/gwarantowanych w ramach limitu.
Kredyt wielowalutowy w rachunku bieżącym zaciągnięty w mBank S.A. na kwotę 10 000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 02.02.2022 roku. Oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR O/N powiększone o marżę banku dla części wykorzystanej w PLN oraz LIBOR O/N powiększone o marżę banku dla części wykorzystanej w EUR. Zabezpieczeniem kredytu oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz zastaw rejestrowy na zapasach towarów, materiałów do produkcji i produktów gotowych w postaci izolowanych rur stalowych w kwocie 6 000 tys. zł. stanowiących własność kredytobiorcy wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Kredyt odnawialny zaciągnięty w mBank S.A. na kwotę 10 000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 30.08.2022 roku. Oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR 1M powiększone o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz zastaw rejestrowy na zapasach towarów, materiałów do produkcji i produktów gotowych w postaci izolowanych rur stalowych w kwocie 10 000 tys. zł. wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej.
Kredyt w formie wielocelowego limitu kredytowego zaciągniętego w banku Polska Kasa Opieki S.A. na kwotę
45 000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 30.06.2023 roku. Kredyt może być wykorzystywany w PLN, EUR i USD. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR 1M dla części wykorzystanej w PLN, EURIBOR SPOT 1M dla części wykorzystywanej w EUR oraz LIBOR SPOT 1M dla części wykorzystywanej w USD powiększonych o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest cesja wierzytelności handlowych z wyłączeniem należności podmiotów powiązanych, cesja wierzytelności praw z polisy ubezpieczenia kontraktów będących przedmiotem cesji wierzytelności oraz zastaw rejestrowy na zapasach bez cesji praw z polisy ubezpieczeniowej do kwoty nie mniejszej niż 100% kwoty udzielonego limitu,pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami bankowymi prowadzonymi przez Bank oraz weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Umowa ramowa z mBank S.A. na mocy której Spółka będzie mogła korzystać w terminie do 28.06.2024 roku z linii kredytowej o wartości 150 000 tys. zł., udostępnianej w formie następujących produktów bankowych: kredytów obrotowych o charakterze nieodnawialnym w walucie PLN, EUR i USD do kwoty 150 000 tys. zł., kredytów odnawialnych do kwoty 150 000 tys. zł., gwarancji w walucie PLN, EUR i USD do kwoty 150 000 tys. zł., akredytyw bez pokrycia z góry w walucie PLN, EUR i USD do kwoty 150 000 tys. zł. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR 1M dla części wykorzystanej w PLN, EURIBOR 1M dla części wykorzystywanej w EUR oraz LIBOR 1M dla części wykorzystywanej w USD powiększonych o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz hipoteka umowna łączna do kwoty 195 000 tys. zł. ustanowiona na nieruchomości położonej w miejscowości Kolonowskie, dla której Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich, V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste KW nr OP1S/00040617/8, wraz z cesją praw z polisy.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Ponadto w przypadku gdy produkty udzielone w ramach linii przekroczą wartość 70 000 tys. zł wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w formie cesji z kontraktu będącego przedmiotem finansowania/gwarantowania.
Kredyt inwestycyjny zaciągnięty w mBank S.A. na kwotę 7 500 tys. zł. Kredyt został udzielony do 31.12.2025 roku. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR 1M powiększony o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka umowna łączna do kwoty 11 250 tys. zł. wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Umowy kredytowe i pożyczki Kolb Sp. z o.o.
Kredyt w rachunku bieżącym zaciągnięty w mBank S.A. na kwotę 3.000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 31.01.2022 roku. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR O/N powiększony o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest weksel własny in blanco, hipoteka umowna łączna do kwoty 4.500 tys. zł., cesja praw z polisy ubezpieczeniowej oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Kredyt w formie limitu kredytowego wieloproduktowego zaciągnięty w ING Bank Śląski S.A. na kwotę 3.000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 30.06.2023 roku. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR 1M powiększony o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw rejestrowy na urządzeniach, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, List Patronacki wystawiony przez STALPROFIL S.A oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Kredyt obrotowy zaciągnięty w mBank S.A. na kwotę 2.800 tys. zł. Kredyt został udzielony do 29.12.2023 roku. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR O/N powiększony o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka umowna łączna do kwoty 4.000 tys. zł., cesja praw z polis ubezpieczeniowych, weksle in blanco oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Kredyt inwestycyjny zaciągnięty w mBank S.A. na kwotę 6.000 tys. zł. Kredyt został udzielony do 31.10.2028 roku. Kredyt jest oprocentowany w wysokości stopy WIBOR powiększony o marżę banku. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka umowna łączna do kwoty 9.000 tys. zł. wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Pożyczka pomostowa zaciągnięta od Stalprofil S.A. na kwotę 6.000 tys. zł. Pożyczka została udzielona do 15.07.2024 roku. Pożyczka jest oprocentowana w wysokości stopy WIBOR 1M powiększonej o marżę. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel in blanco. Do spłaty na 31.12.2021 roku pozostało 900 tys. zł.
Stan kredytów i pożyczek na 31.12.2021 roku:
Wyszczególnienie | Termin spłaty | Stan na 31.12.2020 roku | Stan na 31.12.2021 roku | Stan na 31.12.2021 roku | Stan na 31.12.2021 roku |
Razem | w tym: krótkoterm. | w tym: długoterm. | |||
Stan kredytów – Izostal S.A. | |||||
Kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego PKO BP | 27.06.2022 | 7 271 | 14 672 | 14 672 | 0 |
Kredyt odnawialny mBank SA | 30.08.2022 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 0 |
Kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego w Pekao S.A | 30.06.2023 | 26 493 | 31 850 | 31 850 | 0 |
Linia kredytowa w mBank S.A. | 28.06.2024 | 63 000 | 87 000 | 87 000 | 0 |
Kredyt w rachunku bieżącym w mBank S.A. | 02.02.2022 | 6 200 | 8 626 | 8 626 | 0 |
Kredyt inwestycyjny w mBanku S.A. | 31.12.2025 | 0 | 5 944 | 938 | 5 006 |
Stan kredytów i pożyczek - Kolb Sp. z o.o. | |||||
Kredyt obrotowy w ING Bank Śląski S.A. | 30.06.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kredyt w rachunku bieżącym w ING Bank Śląski S.A. | 30.06.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kredyt obrotowy w mBank S.A. | 29.12.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kredyt w rachunku bieżącym w mBank S.A. | 31.01.2022 | 2 359 | 2 060 | 2 060 | 0 |
Kredyt inwestycyjny w mBank S.A. | 31.10.2028 | 5 321 | 4 641 | 679 | 3 962 |
Pożyczka pomostowa STALPROFIL S.A. | 15.07.2024 | 1 603 | 904 | 4 | 900 |
Razem |
| 122 247 | 165 697 | 155 829 | 9 868 |
Na saldo kredytów i pożyczek wykazane w tabeli według stanu na dzień 31.12.2021 roku składa się:
Kwota wykorzystanych kredytów – 121 343 tys. zł.,
Kwota wykorzystanej pożyczki – 900 tys. zł.,
Kwota naliczonych odsetek od kredytów i pożyczki - 4 tys. zł.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Kwota pozostałych zobowiązań finansowych wykazana w bilansie na 31.12.2021 roku dotyczy rozrachunków z tytułu leasingu (8 797 tys. zł., w tym zobowiązania krótkoterminowe stanowią 1 243 tys. zł.).
Na dzień 31.12.2021 Grupa Kapitałowa nie posiadała zobowiązań z tytułu podatku dochodowego. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego na dzień Na 31.12.2020 wyniosły 132 tys. zł.
W nocie ujęto rezerwę na odroczony podatek dochodowy.
Według stanu na początek roku obrotowego kwota zawiązanych rezerw wyniosła 7 876 tys. zł. i składały się na nią:
rezerwa na pokrycie odpraw emerytalnych w kwocie 418 tys. zł., w tym długoterminowa na w kwotę 414 tys. zł.,
rezerwa długoterminowa na odroczony podatek dochodowy w kwocie 2 574 tys. zł.,
rezerwa krótkoterminowa na przyszłe koszty 3 417 tys. zł.,
rezerwa na przyszłe koszty związane z realizacją kontraktów w kwocie 1 343 tys. zł.,
rezerwa krótkoterminowa na wynagrodzenia w kwocie 100 tys. zł.,
rezerwa na koszty opłat środowiskowych w kwocie 24 tys. zł.,
Według stanu na dzień 31.12.2021 roku kwota utworzonych rezerw wyniosła 8 925 tys. zł. i składały się na nią:
rezerwa na pokrycie odpraw emerytalnych w kwocie 391 tys. zł., w tym długoterminowa na kwotę 389 tys. zł.,
rezerwa długoterminowa na odroczony podatek dochodowy w kwocie 2 440 tys. zł.
rezerwa krótkoterminowa na przyszłe koszty 5 982 tys. zł
rezerwa krótkoterminowa na odsetki w kwocie 112 tys. zł.
Stan rezerw na 31.12.2021 roku:
Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne | Rezerwy restrukturyza-cyjne | Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 0 | 0 | 518 | 7 357 | 7 875 |
-krótkoterminowe na początek okresu | 0 | 0 | 104 | 4 783 | 4 887 |
-długoterminowe na początek okresu | 0 | 0 | 414 | 2 574 | 2 988 |
Zwiększenia | 0 | 0 | 413 | 9 373 | 9 786 |
-utworzone w okresie i zwiększenie istniejących | 0 | 0 | 413 | 9 373 | 9 786 |
-nabyte w ramach połączeń jedn. gospodarczych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 540 | 8 196 | 8 736 |
-wykorzystane w ciągu roku | 0 | 0 | 529 | 3 972 | 4 501 |
-rozwiązane ale niewykorzystane | 0 | 0 | 11 | 4 224 | 4 235 |
Korekta z tytułu różnic kursowych netto z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Korekta stopy dyskontowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość na koniec okresu w tym: | 0 | 0 | 391 | 8 534 | 8 925 |
-krótkoterminowe na koniec okresu | 0 | 0 | 2 | 6 094 | 6 096 |
-długoterminowe na koniec okresu | 0 | 0 | 389 | 2 440 | 2 829 |
Stan rezerw na 31.12.2020 roku:
Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne | Rezerwy restrukturyza-cyjne | Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 0 | 0 | 621 | 6 716 | 7 337 |
-krótkoterminowe na początek okresu | 0 | 0 | 286 | 4 704 | 4 990 |
-długoterminowe na początek okresu | 0 | 0 | 335 | 2 012 | 2 347 |
Zwiększenia | 0 | 0 | 448 | 5 040 | 5 488 |
-utworzone w okresie i zwiększenie istniejących | 0 | 0 | 448 | 5 040 | 5 488 |
-nabyte w ramach połączeń jedn. gospodarczych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 551 | 4 398 | 4 949 |
-wykorzystane w ciągu roku | 0 | 0 | 538 | 1 705 | 2 243 |
-rozwiązane ale niewykorzystane | 0 | 0 | 13 | 2 693 | 2 706 |
Korekta z tytułu różnic kursowych netto z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Korekta stopy dyskontowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość na koniec okresu w tym: | 0 | 0 | 518 | 7 358 | 7 876 |
-krótkoterminowe na koniec okresu | 0 | 0 | 104 | 4 784 | 4 888 |
-długoterminowe na koniec okresu | 0 | 0 | 414 | 2 574 | 2 988 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Zgodnie z obowiązującym w Spółce regulaminem wynagradzania pracownikom przysługuje prawo do premii uznaniowych, odpraw emerytalnych lub rentowych w wysokości 1 miesięcznego wynagrodzenia.
Szacunki rezerw z tytułu odpraw emerytalnych dokonywane są przez aktuariusza.
Wyniki tych szacunków zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym w następujących wielkościach:
Wyszczególnienie | Stan na 31.12.2021 roku | Stan na 31.12.2020 roku |
Odprawy emerytalne | 375 | 404 |
Odprawy rentowe | 16 | 14 |
Razem | 391 | 418 |
Zmianę wielkości szacunków w 2021 roku przedstawia niżej zamieszczona tabela:
Wartość na początek okresu | 418 |
Koszty zatrudnienia | 33 |
Odsetki netto od zobowiązania netto | 5 |
Zyski/straty aktuarialne | -53 |
Wypłacone świadczenia | -12 |
Inne | 0 |
Wartość na koniec okresu | 391 |
Rezerwy z tytułu odpraw emerytalnych aktualizowane są na koniec każdego roku obrotowego. W trakcie roku obrotowego wartość rezerw jest zmniejszana o wypłacone odprawy.
Dla oszacowania rezerwy na dzień 31.12.2021 roku aktuariusz przyjął poniższe założenia:
stopa wzrostu wynagrodzeń – dla potrzeb projekcji przyjęto wzrost wynagrodzeń na poziomie 5,8% w roku 2022, 3,6% w roku 2023 i 2,5% w roku 2024 i kolejnych latach
prawdopodobieństwo przejścia na emeryturę i rentę - zostało oszacowane w oparciu o dane dotyczące poszczególnych pracowników takie jak: płeć, wiek, dane dotyczące wieku emerytalnego (wiek w którym pracownik Spółki może przejść na emeryturę), oraz dane dotyczące ruchu załogi przedsiębiorstwa. Te ostatnie dane obejmują informacje o przyczynach odejść pracowników z przedsiębiorstwa w tym m.in. z przyczyn naturalnych takich jak zgon.
rotacja – została oszacowana w wysokości 4% rocznie w oparciu o dane statystyczne dotyczące stanu zatrudnienia. Założono ponadto, że rotacja zaczyna maleć z wiekiem w sposób liniowy na dziesięć lat przed wiekiem uprawniającym do emerytury osiągając poziom 0% na trzy lata przed emeryturą;
stopa dyskontowa – została oszacowana w wysokości 3,6% rocznie i wyznaczona na podstawie rentowności rocznej obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu notowanych na GPW w dniu 30.12.2021 roku.
W związku z brakiem na rynku danych dotyczących obligacji o odpowiednio odległym terminie wykupu, który odpowiadałby szacowanemu terminowi płatności wszystkich świadczeń stosuje się, zgodnie z art. 83 MSR 19, bieżące stopy rynkowe dotyczące odpowiedniego terminu wykupu, a w celu zdyskontowania płatności o dłuższym terminie wymagalności szacuje stopę dyskontową poprzez ekstrapolację bieżących stóp rynkowych wzdłuż krzywej rentowności.
wiek przejścia na emeryturę – ustalono indywidualny wiek emerytalny pracowników zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada 2016 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
pracownikom zatrudnionym na czas określony, umowa zostanie przedłużona na czas nieokreślony z prawdopodobieństwem 100% w dniu końca umowy na czas określony.
Przyjęta przez aktuariusza metoda wyceny jest następująca:
zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 19, do wyliczenia rezerwy użyto metody Projected Unit Credit. Rezerwa została wyznaczona w oparciu o przekazane informacje i jej prawidłowość jest uzależniona od ich prawidłowości,
dla wszystkich świadczeń przyjęto, że nabywanie uprawnień do świadczenia przebiega liniowo od momentu zatrudnienia do chwili uzyskania świadczenia,
obliczanie rezerwy na przyszłe zobowiązania dokonano na bazie osób zatrudnionych w Spółce według stanu na dzień bilansowy. Rezerwa nie uwzględnia osób, które zostaną przyjęte do pracy po dniu bilansowym ani zmian zasad wypłacania świadczeń, jakie mogą nastąpić w przyszłości.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Poniżej zamieszczono analizę wrażliwości na zmianę założeń aktuarialnych
Wyszczególnienie | Wartość bilansowa | stopa dyskontowa | stopa dyskontowa | stopa wzrostu wynagrodzeń | stopa wzrostu wynagrodzeń | wskaźnik rotacji | wskaźnik rotacji |
-0,50% | 0,50% | -0,50% | 0,50% | -0,50% | 0,50% | ||
Odprawy rentowe | 16 | 16 | 15 | 15 | 16 | 16 | 15 |
Odprawy emerytalne | 375 | 396 | 355 | 355 | 396 | 385 | 365 |
Razem | 391 | 412 | 370 | 370 | 412 | 411 | 380 |
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. na swoje wyroby i usługi udziela gwarancji na czas określony w umowie (np. 24 lub 36 miesiące) lub prawie budowlanym (24 miesiące). Gwarancja obejmuje:
użycie prawidłowych i przeznaczonych do tego celu materiałów,
dostarczenie towarów o odpowiedniej jakości i parametrach,
zachowanie urzędowych przepisów,
wymianę partii towaru lub wykonanie na nowo usługi w przypadku udowodnienia winy – błędów wykonawczych.
W ostatnich latach Spółka z uwagi na wysoką jakość oferowanych wyrobów nie odnotowała napraw gwarancyjnych swoich wyrobów, toteż nie tworzono na nie rezerw.
Zobowiązania warunkowe Grupy Kapitałowej Izostal S.A.:
Wyszczególnienie | Stan na dzień 31.12.2021 roku | Stan na dzień 31.12.2020 roku |
1. Zobowiązania warunkowe | 259 063 | 186 925 |
1.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu ) | 0 | 0 |
- udzielonych gwarancji i poręczeń | 0 | 0 |
1.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu ) | 259 063 | 186 925 |
- udzielonych gwarancji i poręczeń | 216 754 | 145 859 |
- wekslowe | 0 | 0 |
- cesje wierzytelności z umów handlowych na zabezpieczenie kredytów | 42 309 | 41 066 |
2. Inne | 304 832 | 293 810 |
- nie uznane roszczenia skierowane przez kontrahenta na drogę postępowania sądowego | 0 | 0 |
- zabezpieczenie na majątku (hipoteki, zastawy, przewłaszczenia na zabezpieczenie) | 304 832 | 293 810 |
w tym: zastaw na środkach trwałych | 1 028 | 1 110 |
w tym: zastaw na zapasach | 77 354 | 77 500 |
w tym: hipoteki | 226 450 | 215 200 |
Pozycje pozabilansowe razem | 563 895 | 480 735 |
Główną pozycję zabezpieczeń na majątku Spółek Grupy stanowią zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych. Spółki nie korzystały z kredytów dyskontowych.
1. Zmiana stanu gwarancji wystawionych na wniosek Grupy Kapitałowej Izostal S.A.:
Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 | Zmiana | |
Gwarancje należytego wykonania i usunięcia wad i usterek, w tym: | 82 897 | 79 990 | 2 907 |
- na rzecz OGP Gaz-System S.A. | 64 740 | 62 463 | 2 277 |
Gwarancje zwrotu zaliczki, w tym: | 133 858 | 65 869 | 67 989 |
- na rzecz OGP Gaz-System S.A. | 133 858 | 65 869 | 67 989 |
Razem, w tym | 216 755 | 145 859 | 70 896 |
- na rzecz OGP Gaz-System S.A. | 198 598 | 128 332 | 70 266 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Wyżej wymienione gwarancje zostały wystawione przez banki oraz ubezpieczycieli i zabezpieczają odpowiedzialność Spółek z Grupy Kapitałowej Izostal S.A. wynikającą z realizowanych kontraktów, w których Spółki biorą udział oraz zwrotu/rozliczenia zaliczek wynikających z realizacji umów częściowych. Rozliczenie zaliczek następuje - zgodnie z zapisami Umowy Ramowej – sukcesywnie w trakcie realizacji dostaw. W przypadku wypłat z tytułu gwarancji wystawiający ma prawo regresu w stosunku od Spółek.
2. Zmiana stanu gwarancji otrzymanych przez Grupę Kapitałową Izostal S.A.
W okresie sprawozdawczym Spółki Grupy Kapitałowa Izostal S.A. nie otrzymały gwarancji wystawionych przez Spółki trzecie.
3. Zmiana stanu poręczeń udzielonych przez Grupę Kapitałową Izostal S.A.
W okresie sprawozdawczym Spółki nie udzielały poręczeń.
4. Zmiana stanu poręczeń udzielonych na rzecz Grupy Kapitałowej Izostal S.A.
Zmiana stanu poręczeń udzielonych na rzecz Izostal S.A. (w tys. zł.)
Beneficjent | Poręczyciel | Przedmiot poręczenia | Termin obowiązywania poręczenia | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 | Zmiana |
InterRisk TU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.02.2021 | 0 | 4 387 | -4 387 |
Gothaer TU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.09.2021 | 0 | 4 320 | -4 320 |
STU ERGO HESTIA S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.07.2021 | 0 | 3 585 | -3 585 |
STU ERGO HESTIA S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.09.2021 | 0 | 2 656 | -2 656 |
STU ERGO HESTIA S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.03.2022 | 3 461 | 3 461 | 0 |
STU ERGO HESTIA S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.11.2021 | 0 | 2 776 | -2 776 |
STU ERGO HESTIA S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.03.2022 | 2 616 | 2 616 | 0 |
PZU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 14.08.2022 | 4 286 | 4 286 | 0 |
PZU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 29.05.2023 | 47 | 47 | 0 |
STU ERGO HESTIA S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 17.10.2022 | 1 221 | 1 221 | 0 |
PZU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.02.2023 | 4 474 | 4 474 | 0 |
PZU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.08.2023 | 2 412 | 2 412 | 0 |
PZU S.A. | Stalprofil S.A. | gwarancja usunięcia wad i usterek | 15.11.2023 | 387 | 387 | 0 |
Wyżej wymienione poręczenia zostały udzielone Izostal S.A. przez jednostkę dominującą – Stalprofil S.A. jako zabezpieczenie ewentualnych zobowiązań wynikających z gwarancji usunięcia wad i usterek.
Gwarancje są zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń dotyczących niewywiązania się ze zobowiązań z tytułu rękojmi za wady oraz gwarancji jakości wynikających ze zrealizowanych umów częściowych podpisanych przez konsorcjum firm Izostal S.A. (lider konsorcjum) - Stalprofil S.A., a Gaz-System S.A.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe oraz ich wartość bieżąca:
Wyszczególnienie | Stan na dzień 31.12.2021 roku | Stan na dzień 31.12.2021 roku | Stan na dzień 31.12.2020 roku | Stan na dzień 31.12.2020 roku |
Wartość bieżąca minimalnych opłat | Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat | Minimalne opłaty | |
w okresie do 1 roku | 1 243 | 1 490 | 1 159 | 1 444 |
w okresie od 1 roku do 5 lat | 3 481 | 4 135 | 4 367 | 5 154 |
w okresie powyżej 5 lat | 4 073 | 8 504 | 4 133 | 8 675 |
Razem | 8 797 | 14 129 | 9 659 | 15 273 |
w tym dotyczące wieczystego użytkowania gruntów | 4 186 | 9 185 | 4 208 | 9 322 |
Izostal S.A. w 2021 roku nie dokonał emisji obligacji zamiennych na akcje.
Kapitał akcyjny Izostal S.A. (zgodnie z zapisami w Krajowym Rejestrze Sądowym) na 31.12.2021 roku wynosi 65.488 tys. zł. i składa się z 32.744.000 sztuk akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 2,00 zł za akcję. Składa się z następujących emisji:
| Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejow. akcji | Rodzaj ograniczenia praw do akcji | Liczba akcji | Wartość nominalna jednej akcji | Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej (w tys. zł.) | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od daty) |
Seria A | na okaziciela | brak | brak | 50 000 | 2,00 zł | 100 | wkłady pieniężne | 1993-08-03 | - |
Seria B | na okaziciela | brak | brak | 1 150 000 | 2,00 zł | 2 300 | 21 850 - wkłady pieniężne, 1 150 – wkłady niepieniężne | 1994-02-28 | 1993-11-30 |
Seria C | na okaziciela | brak | brak | 150 000 | 2,00 zł | 300 | wkłady pieniężne | 1995-03-07 | - |
Seria D | na okaziciela | brak | brak | 225 000 | 2,00 zł | 450 | wkłady pieniężne | 1999-09-19 | - |
Seria E | na okaziciela | brak | brak | 1 025 000 | 2,00 zł | 2 050 | wkłady pieniężne | 2003-03-24 | 2003-03-24 |
Seria F | na okaziciela | brak | brak | 1 950 000 | 2,00 zł | 3 900 | zamiana obligacji na akcje | 2004-02-19 | - |
Seria G | na okaziciela | brak | brak | 3 412 500 | 2,00 zł | 6 825 | zamiana obligacji na akcje | 2005-03-21 | 2005-01-01 |
Seria H | na okaziciela | brak | brak | 3 281 500 | 2,00 zł | 6 563 | zamiana obligacji na akcje | 2005-03-21 | 2005-01-01 |
Seria I | na okaziciela | brak | brak | 3 500 000 | 2,00 zł | 7 000 | wkłady pieniężne | 2007-08-22 | 2008-01-01 |
Seria J | na okaziciela | brak | brak | 6 000 000 | 2,00 zł | 12 000 | wkłady pieniężne | 2009-12-18 | 2010-01-01 |
Seria K | Na okaziciela | brak | brak | 12 000 000 | 2,00 zł | 24 000 | wkłady pieniężne | 2011-01-28 | 2010-01-01 |
Liczba | akcji razem | 32 744 000 |
|
|
|
| |||
Kapitał | zakładowy, | razem | 65 488 |
|
|
|
Strukturę akcjonariatu Spółki według stanu na 31.12.2021 roku zgodnie z posiadaną przez Zarząd wiedzą przedstawia niżej zamieszczona tabela oraz wykres. Przedstawione dane oparte są o informacje otrzymane od akcjonariuszy.
W 2021 roku nie nastąpiły zmiany wartości nadwyżki ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej.
W 2021 roku zwiększono kapitał zapasowy o kwotę 11 248 tys. zł. z podziału zysku za rok obrotowy 2020.
Izostal S.A. nie posiadał w 2021 roku akcji własnych.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 roku wypracowano zysk netto w wysokości 14 568 tys. zł.
Zarząd proponuje przeznaczyć zysk na:
wypłatę dywidendy akcjonariuszom Spółki w kwocie 3 929 tys. zł., co daje 0,12 zł/akcję. Propozycja obejmuje objęcie dywidendą wszystkich wyemitowanych przez Spółkę akcji w ilości 32.744.000 sztuk,
kapitał zapasowy Spółki w kwocie 10 639 tys. zł
Za okres 01.01.2021 do 31.12.2021 roku Kolb Sp. z o. o. wypracował zysk netto w wysokości 3 983 tys. zł (obliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości – Ustawa o Rachunkowości).
Zarząd Kolb Sp. z o.o. proponuje przeznaczyć zysk w całości na kapitał zapasowy Spółki.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 29.04.2021 roku podjęło uchwałę w sprawie wypłaty z zysku wypracowanego w 2020 roku dywidendy w wysokości 3 929 tys. zł., co daje 0,12 zł na każdą akcję. Termin ustalenia prawa do dywidendy przypadł na dzień 22.07.2021 roku, natomiast termin wypłaty na 10.08.2021 roku.
Dywidenda została wypłacona zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
Kolb Sp. z o.o. w roku 2020 nie wypłacał dywidendy. Zysk netto wypracowany w 2019 roku w całości został przeznaczony na kapitał zapasowy Spółki.
Grupie Kapitałowej Izostal S.A. nie są znane przesłanki wskazujące na niepewność kontynuowania działalności.
W przedstawionym okresie nie miała miejsca sytuacji połączenia Spółek.
Przychody ze sprzedaży w podziale na podstawowe asortymenty:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Kwota | Struktura | Kwota | Struktura | |
Rury izolowane | 345 564 | 43,4% | 462 996 | 53,8% |
w tym: sprzedaż na eksport | 13 703 | 18,3% | 131 070 | 74,4% |
Usługi izolacji | 11 539 | 1,4% | 8 696 | 1,0% |
w tym: sprzedaż na eksport | 5 225 | 7,0% | 4 405 | 2,5% |
Towary, materiały | 394 777 | 49,6% | 353 094 | 41,1% |
w tym: sprzedaż na eksport | 16 803 | 22,5% | 12 433 | 7,1% |
Konstrukcje stalowe | 39 888 | 5,0% | 27 560 | 3,2% |
w tym: sprzedaż na eksport | 38 668 | 51,7% | 26 614 | 15,1% |
Pozostała sprzedaż | 4 121 | 0,5% | 7 705 | 0,9% |
w tym: sprzedaż na eksport | 362 | 0,5% | 1 633 | 0,9% |
Razem | 795 889 | 100,0% | 860 051 | 100,0% |
w tym: sprzedaż na eksport | 74 761 | 100,0% | 176 155 | 100,0% |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
| Kwota | Struktura | Kwota | Struktura |
Przychody ze sprzedaży produktów | 385 528 | 48,4% | 490 631 | 57,0% |
Przychody ze sprzedaży usług | 15 161 | 1,9% | 15 894 | 1,8% |
Przychody ze sprzedaży materiałów | 766 | 0,1% | 466 | 0,1% |
Przychody ze sprzedaży towarów | 394 011 | 49,5% | 352 628 | 41,0% |
Przychody ze sprzedaży usług najmu | 423 | 0,1% | 432 | 0,1% |
Razem | 795 889 | 100,0% | 860 051 | 100,0% |
w tym: przychody niepieniężne z tytułu wymiany towarów lub usług | 0 | 0 | 0 | 0 |
W 2021 roku udział przychodów z eksportu w sumie przychodów Grupy Kapitałowej wyniósł 9,4%.
Głównymi odbiorcami usług i towarów eksportowanych w 2021 roku były firmy z krajów należących do Unii Europejskiej. Największa wartość sprzedaży została zrealizowana do Niemiec (33,6% eksportu) oraz do Republiki Czeskiej (18,5% eksportu).
Ceny produktów i usług są indywidualnie ustalane z kontrahentami (za wyjątkiem zamówień o niewielkiej wartości).
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Ze względu na strukturalne cechy polskiego rynku gazowego, który charakteryzuje się dominującą pozycją Gaz-System S.A. oraz PGNiG S.A. istnieje znaczna koncentracja sprzedaży na rzecz Spółki O.G.P. Gaz-System S.A. (operator systemu przesyłowego), co wynika ze znaczących inwestycji przez nią realizowanych i planowanych. Oprócz sprzedaży realizowanej bezpośrednio na rzecz O.G.P. Gaz-System S.A. Spółka świadczy realizuje dostawy i świadczy usługi dla firm będących wykonawcami lub podwykonawcami inwestycji.
Aby minimalizować ryzyko Izostal S.A. dodatkowo poszukuje nowych rynków zbytu zarówno w Polsce (prywatne spółki gazowe) jak i za granicą. Jednym z elementów minimalizowania ryzyka jest wejście Spółki na rynek rur okładzinowych i wydobywczych. Ponadto w związku z uruchomieniem Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii i Produktów Stalowych oferta Spółki została rozszerzona o prowadzenie badań i analiz surowców, opracowywanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz wprowadzenie nowych produktów i usług (powłoka DFBE) dla firm z branż: gazowniczej, budowlanej oraz stalowej.
W 2021 roku wartość sprzedaży zrealizowanej bezpośrednio na rzecz O.G.P. Gaz-System S.A. wyniosła 204 410 tys. zł.
W związku z kontraktami realizowanymi na rzecz OGP Gaz-System S.A. i możliwością wynikającą z Umowy Ramowej Spółka występuje o wypłaty zaliczek. Wartość zaliczek wykazanych w bilansie na 31.12.2021 roku wyniosła 109 253tys. zł. Zaliczki są rozliczane sukcesywnie w miarę realizacji kontraktu.
Wewnątrz Grupy Kapitałowej Izostal S.A. wyróżniono dwa segmenty działalności:
segment działalności związanej z infrastrukturą sieci przesyłowych gazu i innych mediów (Segment Infrastruktury) obejmujący usługi izolacji antykorozyjnej rur stalowych i sprzedaż rur izolowanych oraz innych produktów, towarów i usług dostarczanych na rzecz branży wydobycia i przesyłu mediów. W ramach tego segmentu identyfikuje się podstawową działalność realizowaną przez Izostal S.A.,
segment przetwórstwa, działalności usługowej i handlu na rynku stalowym (Segment Stalowy) obejmujący przetwórstwo stali (produkcję konstrukcji) i handel wyrobami hutniczymi. W ramach tego segmentu identyfikuje się działalność realizowaną przez Kolb Sp. z o.o. oraz sprzedaż wyrobów hutniczych realizowaną przez Izostal S.A.
Przychody Grupy Kapitałowej Izostal S.A. w podziale na segmenty w 2021 roku.
SEGMENTY OPERACYJNE | Działalność kontynuowana Handel, przetwórstwo i działalność usługowa na rynku stalowym | Działalność kontynuowana Infrastruktura sieci przesyłowych gazu i innych mediów | Działalność kontynuowana Razem | Działalność ogółem |
Przychody od klientów zewnętrznych | 224 627 | 571 262 | 795 889 | 795 889 |
Przychody z tytułu transakcji między segmentami | 0 | 0 | 0 | 0 |
Przychody z tytułu odsetek | 38 | 226 | 264 | 264 |
Koszty z tytułu odsetek | 281 | 1 279 | 1 560 | 1 560 |
Amortyzacja | 2 180 | 6 652 | 8 832 | 8 832 |
Inne istotne pozycje przychodów i kosztów, w tym: | 218 132 | 555 711 | 773 843 | 773 843 |
koszty sprzedanych towarów i materiałów | 183 830 | 201 996 | 385 826 | 385 826 |
zużycie surowców i materiałów pomocniczych | 16 355 | 378 636 | 394 991 | 394 991 |
koszty usług obcych | 5 592 | 26 757 |
|
|
koszty świadczeń pracowniczych | 11 798 | 18 718 | 30 516 | 30 516 |
pozostałe | 557 | -70 396 | -69 839 | -69 839 |
Pozostałe istotne pozycje niepieniężne (inne niż amortyzacja): | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zysk lub (strata) operacyjny(a) segmentu sprawozdawczego | 6 495 | 12 264 | 18 759 | 18 759 |
Aktywa segmentu sprawozdawczego | 88 888 | 631 296 | 720 184 | 720 184 |
Zwiększenia rzeczowych aktywów trwałych | -1 009 | -2 327 | -3 336 | -3 336 |
Zobowiązania segmentu sprawozdawczego | 39 008 | 272 471 | 311 479 | 311 479 |
Ujęcie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości, w tym: | 360 | 11 611 | 11 971 | 11 971 |
- ujęte w rachunku zysków i strat | 360 | 11 611 | 11 971 | 11 971 |
- ujęte w pozostałych dochodach całkowitych | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odwrócenie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości, w tym: | 27 | 2 322 | 2 349 | 2 349 |
- ujęte w rachunku zysków i strat | 27 | 2 322 | 2 349 | 2 349 |
- ujęte w pozostałych dochodach całkowitych | 0 | 0 | 0 | 0 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Przychody Grupy Kapitałowej Izostal S.A. w podziale na segmenty w 2020 roku.
SEGMENTY OPERACYJNE | Działalność kontynuowana Handel, przetwórstwo i działalność usługowa na rynku stalowym | Działalność kontynuowana Infrastruktura sieci przesyłowych gazu i innych mediów | Działalność kontynuowana Razem | Działalność ogółem |
Przychody od klientów zewnętrznych | 152 166 | 707 885 | 860 051 | 860 051 |
Przychody z tytułu transakcji między segmentami | 0 | 0 | 0 | 0 |
Przychody z tytułu odsetek | 41 | 566 | 607 | 607 |
Koszty z tytułu odsetek | 312 | 2 049 | 2 361 | 2 361 |
Amortyzacja | 2 126 | 6 550 | 8 676 | 8 676 |
Inne istotne pozycje przychodów i kosztów, w tym: | 147 691 | 682 613 | 830 304 | 830 304 |
koszty sprzedanych towarów i materiałów | 121 782 | 221 268 | 343 050 | 343 050 |
zużycie surowców i materiałów pomocniczych | 10 453 | 372 218 | 382 671 | 382 671 |
koszty usług obcych | 4 271 | 33 555 |
|
|
koszty świadczeń pracowniczych | 10 684 | 18 860 | 29 544 | 29 544 |
pozostałe | 501 | 36 712 | 37 213 | 37 213 |
Pozostałe istotne pozycje niepieniężne (inne niż amortyzacja): | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zysk lub (strata) operacyjny(a) segmentu sprawozdawczego | 4 475 | 16 630 | 21 105 | 21 105 |
Aktywa segmentu sprawozdawczego | 61 215 | 479 114 | 540 329 | 540 329 |
Zwiększenia rzeczowych aktywów trwałych | -639 | -890 | -1 529 | -1 529 |
Zobowiązania segmentu sprawozdawczego | 20 059 | 169 343 | 189 402 | 189 402 |
Ujęcie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości, w tym: | 44 | 629 | 673 | 673 |
- ujęte w rachunku zysków i strat | 44 | 629 | 673 | 673 |
- ujęte w pozostałych dochodach całkowitych | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odwrócenie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości, w tym: | 223 | 521 | 744 | 744 |
- ujęte w rachunku zysków i strat | 223 | 521 | 744 | 744 |
- ujęte w pozostałych dochodach całkowitych | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uzgodnienia przychodów, zysku lub straty, aktywów oraz zobowiązań segmentu sprawozdawczego.
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Łączne przychody segmentów sprawozdawczych | 795 889 | 860 051 |
Pozostałe przychody | 15 161 | 2 901 |
Przychody jednostki | 811 050 | 862 952 |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Łączny zysk lub strata segmentów sprawozdawczych | 18 759 | 21 105 |
Innego rodzaju zysk lub strata | 4 741 | -1 967 |
Zysk przed uwzględnieniem podatku dochodowego | 23 500 | 19 138 |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Łączne aktywa segmentów sprawozdawczych | 720 184 | 540 329 |
Aktywa jednostki | 720 184 | 540 329 |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Łączne zobowiązania segmentów sprawozdawczych | 311 479 | 189 402 |
Pozostałe zobowiązania | 183 499 | 140 386 |
Zobowiązania jednostki | 494 978 | 329 788 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Produkcja izolacji antykorozyjnych rur stalowych | 570 849 | 707 459 |
Handel wyrobami hutniczymi | 184 119 | 123 562 |
Produkcja konstrukcji stalowych | 39 888 | 28 201 |
Pozostałe | 1 033 | 829 |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 | Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Przychody | Aktywa trwałe | Przychody | Aktywa trwałe | |
Polska | 721 128 | 190 567 | 683 895 | 187 442 |
Unia Europejska (UE-28) | 61 598 | 0 | 171 382 | 0 |
Europa (poza UE-28) | 3 055 | 0 | 77 | 0 |
Pozostałe | 10 108 | 0 | 4 697 | 0 |
Podstawowe dane dotyczące kosztów rodzajowych oraz ich porównania do kosztów w układzie kalkulacyjnym przedstawionym w rachunku zysków i strat przedstawia niżej zamieszczona tabela:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Amortyzacja środków trwałych | 8 713 | 8 517 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 119 | 159 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 30 516 | 29 544 |
Zużycie surowców, materiałów pomocniczych i energii | 394 991 | 382 671 |
Koszty usług obcych | 32 349 | 37 826 |
Koszty podatków i opłat | 1 956 | 2 067 |
Pozostałe koszty | 7 766 | 3 245 |
Koszty marketingu | 229 | 116 |
Zmiana stanu produktów | -79 585 | 32 132 |
Koszt wytworzenia produktów na potrzeby własne jedn. | -205 | -347 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 385 826 | 343 050 |
RAZEM | 782 675 | 838 980 |
Koszty sprzedanych produktów , towarów i materiałów | 737 172 | 785 138 |
Koszty sprzedaży | 19 419 | 28 858 |
Koszty ogólnego zarządu | 26 084 | 24 984 |
RAZEM | 782 675 | 838 980 |
Na wymienioną w wyżej przedstawionej tabeli kwotę kosztów świadczeń pracowniczych składają się następujące pozycje:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Koszty wynagrodzeń | 24 300 | 23 510 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 4 436 | 4 363 |
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | 422 | 428 |
Pozostałe | 1 358 | 1 243 |
RAZEM | 30 516 | 29 544 |
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami. Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy.
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. zobowiązana jest do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Spółek Grupy i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto.
Rezerwy na odprawy emerytalne zostały szczegółowo opisane w nocie dotyczącej tych rezerw.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Informacja o przeciętnym w roku obrotowym zatrudnieniu z podziałem na grupy zawodowe
Wyszczególnienie | Stan na dzień 31.12.2021 roku | Stan na dzień 31.12.2020 roku |
Pracownicy na stanowiskach robotniczych | 180 | 186 |
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych | 93 | 88 |
Uczniowie | 3 | 3 |
Zatrudnienie ogółem | 276 | 277 |
Główne pozycje kosztów i przychodów finansowych:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Koszty finansowe | ||
Koszty odsetek, w tym dotyczące: | 1 560 | 2 361 |
- kredytów | 1 188 | 1 845 |
- zobowiązań | 30 | 163 |
- pożyczek | 87 | 144 |
- leasingu | 214 | 209 |
- zobowiązań budżetowych | 0 | 0 |
- pozostałe | 41 | 0 |
Koszty emisji akcji - zaliczone w ciężar wyniku | 0 | 0 |
Koszty uzyskanych poręczeń | 0 | 0 |
Koszty dyskonta weksli | 0 | 0 |
Straty z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, w tym dotyczące: | 0 | 0 |
- aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych według wartości godziwej przez rachunek zysków i strat | 0 | 0 |
Straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych, w tym dotyczące: | 0 | 0 |
- instrumentów zabezpieczających | 0 | 0 |
Koszty faktoringu | 0 | 0 |
Odpisy aktualizacyjne należności odsetkowe od odbiorców | 38 | 370 |
Prowizje bankowe | 761 | 251 |
Pozostałe | 28 | 119 |
RAZEM | 2 387 | 3 101 |
Przychody finansowe | ||
Przychody z tytułu odsetek | 264 | 607 |
Anulacja odsetek otrzymanych | 0 | 0 |
Dyskonto weksli | 0 | 0 |
Zyski z tytułu różnic kursowych | 6 753 | 400 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, w tym dotyczące: | 0 | 0 |
- aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych według wartości godziwej przez rachunek zysków i strat | 0 | 0 |
Zyski z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych | 0 | 0 |
- aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych według wartości godziwej przez rachunek zysków i strat | 0 | 0 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących należności z tytułu odsetek | 75 | 35 |
Pozostałe | 36 | 92 |
RAZEM | 7 128 | 1 134 |
Wynik na działalności finansowej | 4 741 | -1 967 |
Do przychodów finansowych klasyfikowane są przychody z tytułu odsetek, odwrócenie odpisów aktualizujących należności z tytułu odsetek oraz rozwiązane rezerwy finansowe.
Do kosztów finansowych klasyfikowane są koszty z tytułu wykorzystywania zewnętrznych źródeł finansowania, odsetki płatne z tytułu umów leasingu finansowego, odpis aktualizujący na należności z tytułu odsetek oraz straty z tytułu różnic kursowych.
Koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego obejmują odsetki wynikające z umowy.
Różnice kursowe ujmowane są w przychodach lub kosztach finansowych saldem zysków i strat z tytułu różnic kursowych w danym roku obrotowym.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Dotacje otrzymane przez Spółki Grupy Kapitałowej Izostal S.A.
Umowy dotacji zawarte przez Izostal S.A.
Spółka zawarła dnia 30.12.2008 roku z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę nr UDA-POIG.04.04.00-16-002/08-00 w ramach działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Umowa dotyczy udzielenia dotacji na wykonanie projektu o nazwie „Utworzenie innowacyjnego Centrum Izolacji Antykorozyjnych rur stalowych”. Umowa dotacji zawarta została pomiędzy polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a Izostal S.A. Realizacja projektu została zakończona w grudniu 2009 roku. Spółka otrzymała środki pieniężne w wysokości 20 438 tys. zł. Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu tej dotacji na dzień 31.12.2021 roku wyniosły 13 157 tys. zł.
W dniu 29.04.2011 roku Spółka zawarła z Ministrem Gospodarki umowę o dofinansowanie budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii i Produktów Stalowych, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 4. oś priorytetowa: Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, działanie 4.5.: Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, poddziałanie 4.5.2.: Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych. Projekt został zrealizowany w planowanym terminie tj.: do 29.02.2012 roku. Spółka otrzymała środki pieniężne w wysokości 7 261 tys. zł. Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu tej dotacji na dzień 31.12.2021 roku wyniosły 4 896 tys. zł. Wartość biernych rozliczeń międzyokresowych z tytułu dotacji jest rozliczana w pozostałe przychody operacyjne proporcjonalnie do okresu amortyzacji środków trwałych objętych dotacją.
W dniu 29.09.2020 roku Spółka zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Umowa dotyczy dofinansowania projektu „Laminowana Stalowa rura osłonowa – Polska Innowacja w Przewiertach horyzontalnych” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, poddziałanie 1.1.1. Projekt będzie realizowany do sierpnia 2022 roku. Spółka otrzyma w ramach dotacji 2 mln zł.
Umowa dotacji zawarta przez Kolb Sp. z o.o.
Spółka w dniu 07.12.2010 r. zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dotację w ramach działania 1.4 oraz działania 4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Przedmiotem umowy jest udzielenie spółce KOLB sp. z.o.o. dofinansowania w kwocie 3 552 tys. zł. na realizację projektu "Opracowanie koncepcji materiałowej innowacyjnego systemu konstrukcji stalowych - Adamantis". Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu dotacji na dzień 31.12.2021 roku wyniosły 2 068 tys. zł.
Spółka (Lider konsorcjum) w dniu 29.04.2021 r. zawarła w ramach konsorcjum zawiązanego z firmą Izostal S.A. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu „Opracowanie innowacji procesowych w zakresie przygotowania i łączenia wielkogabarytowych elementów stalowych na potrzeby branży konstrukcji stalowych” w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiotem umowy jest udzielenie dofinansowania spółce KOLB sp. z.o.o. w kwocie 1 709 tys. zł oraz Spółce Izostal w kwocie 3 266 tys. zł.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Główne pozycje pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Pozostałe koszty operacyjne |
| |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości należności | 1 843 | 35 |
Nie uznane reklamacje | 0 | 0 |
Niedobory inwentaryzacyjne | 16 | 13 |
Darowizny | 352 | 8 |
Opłaty sądowe | 41 | 120 |
Koszty usuwania skutków zdarzeń losowych | 123 | 1 248 |
Nieobowiązkowe składki na rzecz organizacji | 5 | 5 |
Rezerwa na przyszłe koszty z działalności operacyjnej | 33 | 38 |
Odszkodowania, kary, grzywny | 1 | 10 |
Odpisy aktualizacyjne wartości zapasów | 0 | 242 |
Strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 0 | 0 |
Koszty wynajmowanych nieruchomości | 0 | 0 |
Pozostałe | 74 | 14 |
RAZEM | 2 488 | 1 733 |
Pozostałe przychody operacyjne | ||
Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 25 | 81 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości należności | 1 395 | 13 |
Nadwyżki inwentaryzacyjne | 13 | 0 |
Zwrot opłat sądowych | 145 | 10 |
Otrzymane kary i odszkodowania | 1 084 | 113 |
Nieotrzymane kary i odszkodowanie | 191 | 0 |
Dotacje | 845 | 930 |
Usługi najmu nieruchomości | 0 | 0 |
Rozwiązanie rezerw | 1 908 | 489 |
Otrzymane nieodpłatnie aktywa | 13 | 36 |
Odpisanie przedawnionych zobowiązań | 0 | 0 |
Pozostałe | 2 414 | 95 |
RAZEM | 8 033 | 1 767 |
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej | 5 545 | 34 |
Do pozostałych kosztów Grupa Kapitałowa Izostal S.A. zalicza koszty i straty nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Kategoria ta obejmuje głównie utworzone rezerwy na koszty działalności operacyjnej, rezerwy na ryzyko przegranych spraw sądowych, koszty usuwania skutków zdarzeń losowych, koszty związane z wynajmowanymi nieruchomościami oraz koszty z tytułu zapłaconych odszkodowań.
Do pozostałych przychodów Grupa Kapitałowa Izostal S.A. zalicza przychody i zyski nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są przede wszystkim przychody z tytułu usług najmu nieruchomości niezwiązanych z podstawową działalnością, odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości należności, otrzymane dotacje rządowe, odszkodowania i kary umowne oraz rozwiązane rezerwy.
Odpisy aktualizujące utworzono w momencie powstania ryzyka nieotrzymania należności od kontrahenta. Odwrócenie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości należności nastąpiło w momencie zapłaty należności przez kontrahenta lub w wyniku egzekucji należności na drodze komorniczej.
Główne składniki obciążenia/uznania podatkowego w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Bieżący podatek dochodowy | 6 806 | 5 182 |
- bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 6 806 | 5 182 |
- korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 0 | 0 |
Odroczony podatek dochodowy | -1 857 | -1 221 |
- obciążenie/uznanie z tytułu podatku odroczonego dotyczące powstawiania i odwracania się różnic przejściowych | -1 857 | -1 221 |
- obciążenie/uznanie z tytułu podatku odroczonego dotyczące zmian stawek podatkowych | 0 | 0 |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat, w tym: | 4 949 | 3 961 |
- przypisane działalności kontynuowanej | 4 949 | 3 961 |
- przypisane działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Bieżące obciążenie podatkowe obliczane jest na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Rozliczenie głównych pozycji różniących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od wyniku finansowego brutto:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 23 500 | 19 138 |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem | 23 500 | 19 138 |
Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów | 39 984 | 23 039 |
Doliczenia do kosztów | 22 655 | 13 201 |
Przychody nie podlegające opodatkowaniu | 5 109 | 2 106 |
Doliczenia do przychodów | 99 | 406 |
Wynik po odliczeniach | 35 819 | 27 276 |
Darowizna | 0 | 0 |
Dochód do opodatkowania | 35 819 | 27 276 |
Stawka podatkowa (w %) | 19 | 19 |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 6 806 | 5 182 |
Odroczony podatek wykazany w bilansie i rachunku zysków i strat:
Wyszczególnienie | Sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2021 | Sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01.01. do 31.12.2021 | Sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2020 | Sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01.01. do 31.12.2020 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnice kursowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Faktury korygujące sprzedaż dot. przyszłych okresów (zmniejszenie zysku) | 0 | -1 | 1 | 1 |
Wycena środków trwałych | 348 | -13 | 361 | -47 |
Wartość środków trwałych w leasingu | 1 849 | -168 | 2 017 | 640 |
Odszkodowania | 36 | 3 | 33 | 0 |
Odsetki nie objęte aktualizacją/kary | 64 | 45 | 19 | -32 |
Rezerwa amortyzacja | 143 | 0 | 143 | -1 |
Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 440 | -134 | 2 574 | 561 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis aktualizacyjny należności | 278 | 18 | 260 | -35 |
Utrata wartości aktywów finansowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnice kursowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zarachowane odsetki | 38 | -58 | 96 | 15 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 74 | -5 | 79 | 15 |
Rezerwa na odsetki | 26 | 6 | 20 | 2 |
Wartość zobowiązań z tytułu leasingu | 1 595 | -206 | 1 801 | 584 |
Niewypłacone wynagrodzenia | 12 | 4 | 8 | -8 |
Niezafakturowane koszty | 0 | 0 | 0 | 0 |
Niezapłacony ZUS | 167 | -281 | 448 | 316 |
Pozostałe | 5 937 | 2 235 | 3 703 | 900 |
Strata podatkowa możliwa do odliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktywa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 8 127 | 1 713 | 6 415 | 1 789 |
Obciążenie/uznanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego, w tym: | 0 | -1 847 | 0 | -1 228 |
- obciążające wynik | -1 857 | - 1 221 | ||
- obciążające pozostałe dochody całkowite | 10 | -7 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Na dzień 31.12.2021 Spółki nie realizują umów o budowę.
Izostal S.A. należy do Grupy Kapitałowej Stalprofil S.A., w której jednostką dominującą jest:
Stalprofil S.A.
41-308 Dąbrowa Górnicza
Ul. Roździeńskiego 11a
Izostal S.A. tworzy Grupę Kapitałową, wraz z jednostką zależną - Kolb Sp. z o.o. z siedzibą w Kolonowskiem.
W związku z powyższym Izostal S.A. począwszy od 2018 roku sporządza skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy Kapitałowej Izostal S.A. obejmujące:
Izostal S.A. z siedzibą w Kolonowskiem – podmiot dominujący,
Kolb Sp. z o.o. z siedzibą w Kolonowskiem – jednostka zależna
Izostal S.A. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Stalprofil S.A., do której oprócz niej należą:
Stalprofil S.A. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej – podmiot dominujący
STF Dystrybucja Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbowie Górniczej
Kolb Sp. z o.o. z siedzibą w Kolonowskiem – pośrednio poprzez Izostal S.A.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie udzieliła pożyczek ani innych świadczeń o podobnym charakterze zarówno Członkom Zarządu jak i Członkom Rady Nadzorczej.
Dane dotyczące wynagrodzeń Członków Zarządu Izostal S.A.:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Wypłacone w roku obrotowym krótkoterminowe świadczenia pracownicze dotyczące bieżącego roku | 2 378 | 1 777 |
Wypłacone w roku obrotowym krótkoterminowe świadczenia pracownicze z lat ubiegłych | 73 | 71 |
Zawiązane na koniec okresu rezerwy na wynagrodzenia | 135 | 351 |
Niewypłacone wynagrodzenia | 98 | 74 |
Pozostałe świadczenia długoterminowe | 0 | 0 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0 | 0 |
Świadczenia pracownicze w formie akcji własnych | 0 | 0 |
W Grupie Kapitałowej Izostal S.A. nie istnieją programy motywacyjne lub premiowe oparte na kapitale emitenta, w tym programy oparte na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych (w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie).
Dane dotyczące wynagrodzeń Członków Rady Nadzorczej Izostal S.A.:
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Zakres od 01.01 do 31.12.2020 |
Wypłacone w roku obrotowym krótkoterminowe świadczenia pracownicze dotyczące bieżącego roku | 362 | 354 |
Wypłacone w roku obrotowym krótkoterminowe świadczenia pracownicze z lat ubiegłych | 30 | 30 |
Zawiązane na koniec okresu rezerwy na wynagrodzenia | 0 | 0 |
Niewypłacone wynagrodzenia | 36 | 30 |
Pozostałe świadczenia długoterminowe | 0 | 0 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0 | 0 |
Świadczenia pracownicze w formie akcji własnych | 0 | 0 |
W minionym okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa Izostal S.A. nie udzieliła osobom nadzorującym i zarządzającym żadnych pożyczek, bądź też jakichkolwiek poręczeń i gwarancji.
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Podstawowe wielkości transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi (w wartościach netto):
Podmiot powiązany | Sprzedaż Okres od 01.01. do 31.12.2021 | Sprzedaż Okres od 01.01. do 31.12.2020 | Zakupy Okres od 01.01. do 31.12.2021 | Zakupy h Okres od 01.01. do 31.12.2020 | Udzielone pożyczki/ przelew wierzytelności Okres od 01.01. do 31.12.2021 | Udzielone pożyczki/ przelew wierzytelności Okres od 01.01. do 31.12.2020 | Wartość zapasów według stanu na dzień 31.12.2021 | Wartość zapasów według stanu na dzień 31.12.2020 |
Jednostka dominująca | 481 | 4 146 | 186 674 | 65 562 | 904 | 1 603 | 1 575 | 819 |
Podmioty wywierające znaczący wpływ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jednostki zależne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jednostki stowarzyszone | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe podmioty powiązane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kwoty rozrachunków z podmiotami powiązanymi (w wartościach brutto):
Podmiot powiązany | Należności od podmiotów powiązanych na dzień 31.12.2021 | Należności od podmiotów powiązanych na dzień 31.12.2020 | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych na dzień 31.12.2021 | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych na dzień 31.12.2020 |
Jednostka dominująca | 4 | 0 | 34 639 | 17 725 |
w tym z tytułu pożyczek | 0 | 0 | 904 | 1 603 |
Podmioty wywierające znaczący wpływ | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jednostki zależne | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jednostki stowarzyszone | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe podmioty powiązane | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jednostką dominującą jest Stalprofil S.A.
Zakupy od jednostki dominującej dotyczyły głównie towarów.
Sprzedaż dotyczyła głównie usług najmu nieruchomości w Zabrzu ul. Magazynowa 6, rur izolowanych oraz towarów.
Izostal S.A. dokonuje transakcji z jednostką dominującą na warunkach rynkowych.
Stalprofil S.A. udzielił Grupie Kapitałowej Izostal S.A. poręczeń spłaty ewentualnych zobowiązań z tytułu gwarancji usunięcia wad i usterek (nota 16).
Stalprofil S.A. udzielił Grupie Kapitałowej Izostal S.A. pożyczki pomostowej na kwotę 6.000 tys. zł. z terminem spłaty przypadającym na 15.07.2024 rok. Do spłaty na 31.12.2021 pozostało 900 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. w 2021 roku nie dokonywała transakcji z jednostkami stowarzyszonymi.
Informacje niezbędne do wyliczenia zysku na jedną akcję i zysku rozwodnionego przedstawiają niżej zamieszczone tabele.
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej | 18 551 | 15 177 |
Zysk/strata na działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Zysk/strata netto | 18 551 | 15 177 |
Zysk/strata netto zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku/straty na jedną akcję | 18 551 | 15 177 |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku/straty na jedną akcję | 32 744 000 | 32 744 000 |
Wpływ rozwodnienia | 0 | 0 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku/straty na jedną akcję | 32 744 000 | 32 744 000 |
Wyszczególnienie | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
Obliczenie podstawowego zysku/straty netto na jedną akcję (w zł.) | 0,57 | 0,46 |
Obliczenie rozwodnionego zysku/straty netto na jedną akcję (w zł.) | 0,57 | 0,46 |
Zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres rozliczeniowy przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku obrotowego.
Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję obliczono poprzez podzielenie zysku netto za okres rozliczeniowy przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez sumę średniej ważonej liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku obrotowego oraz liczby oferowanych/wyemitowanych akcji.
Dla potrzeb wyliczenia podstawowego zysku na jedną akcję, wyliczono średnią ważoną ilość akcji zwykłych w poszczególnych okresach sprawozdawczych, biorąc pod uwagę zmiany w ilości akcji zwykłych, w poszczególnych latach.
Dane dotyczące posiadanych przez Grupę Kapitałową środków pieniężnych i ich ekwiwalentów:
Wyszczególnienie | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 31 267 | 1 849 |
Lokaty krótkoterminowe | 0 | 0 |
Inne | 0 | 0 |
Razem, w tym: | 31 267 | 1 849 |
- środki pieniężne w banku i w kasie przypisane działalności zaniechanej | 0 | 0 |
- środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 19 477 | 309 |
Dane dotyczące środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazanych w rachunku przepływów pieniężnych:
Wyszczególnienie | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 31 267 | 1 849 |
Kredyty w rachunkach bieżących | 0 | 0 |
Zysk/strata z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym | -153 | -4 |
Razem | 31 114 | 1 845 |
Zaprezentowane w niniejszym sprawozdaniu przepływy pieniężne nie wykazują transakcji niepieniężnych wyłączonych z działalności inwestycyjnej i finansowej.
Na dzień 31.12.2021 roku występują środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w kwocie 19 477 tys. zł na rachunkach VAT związanych z płatnościami realizowanymi na warunkach split payment.
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych.
Na dzień 31.12.2021 Grupa Kapitałowa Izostal S.A. posiada następujące kredyty w rachunkach bieżących
Kredyty w rachunkach bieżących Izostal S.A.
kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego z podlimitem kredytowym w rachunku bieżącym w banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. na kwotę 50 000 tys. zł. (na dzień 31.12.2021 niewykorzystana kwota wynosiła 35 328 tys. zł.),
kredyt wielowalutowy w rachunku bieżącym w mBank S.A. na kwotę 10 000 tys. zł. (na dzień 31.12.2021 niewykorzystana kwota kredytu wynosi 1 374 tys. zł.),
kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego w Banku Pekao S.A. na kwotę 45 000 tys. zł. (na dzień 31.12.2021 niewykorzystana kwota 13 150 tys. zł.).
Kredyty w rachunkach bieżących Kolb Sp. z o.o.
kredyt w rachunku bieżącym w mBank S.A. na kwotę 3 000 tys. zł. (na dzień 31.12.2021 niewykorzystana kwota wynosiła 940 tys. zł.),
limit kredytowy w ING Bank Śląski S.A. S.A. na kwotę 1 000 tys. zł. (na dzień 31.12.2021 niewykorzystana kwota wynosiła 1 000 tys. zł.).
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest równa ich wartości bilansowej.
Grupa Kapitałowa Izostal S.A. zabezpiecza przepływy pieniężne wynikające z zakupów realizowanych w EUR i USD na ryzyko zmiany kursu EUR/PLN oraz USD/PLN, w zakresie powstającej pozycji otwartej (nadwyżki nad wpływami). Stosowane są instrumenty typu FORWARD oraz opcje.
Na dzień 31.12.2021 roku Grupa Kapitałowa Izostal S.A. posiadała następujące otwarte transakcje terminowe.
Otwarte transakcje terminowe Izostal S.A.
Bank | Rodzaj zabezpieczenia | Wartość transakcji | Średni ważony kurs | Termin zapadalności | Wycena na dzień 31.12.2021 roku |
mBank S.A. | WTT zakup | 5 000 EUR | 4,5851 | 04.01.2022 | -80 |
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych według ryzyka stopy procentowej:
Na dzień 31.12.2021 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 31 267 | 78,17 | |
Środki pieniężne | 31 267 | 0,25% | 78,17 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 0 | 0,25% | 0 |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 0 | 0,25% | 0 |
Należności długoterminowe z tytułu dostaw i usług | 0 | 0,25% | 0 |
Pozostałe aktywa finansowe | 0 | 0,25% | 0 |
Lokaty krótkoterminowe | 0 | 0,25% | 0 |
Zobowiązania finansowe | 174 490 | 436,23 | |
Kredyty bankowe i pożyczki | 165 693 | 0,25% | 414,23 |
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu | 8 797 | 0,25% | 21,99 |
Walutowe kontrakty terminowe | 80 | 0,25% | 0,20 |
Na dzień 31.12.2020 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 1 849 | 5 | |
Środki pieniężne | 1 849 | 0,25% | 5 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 0 | 0,25% | 0 |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 0 | 0,25% | 0 |
Należności długoterminowe z tytułu dostaw i usług | 0 | 0,25% | 0 |
Pozostałe aktywa finansowe | 0 | 0,25% | 0 |
Lokaty krótkoterminowe | 0 | 0,25% | 0 |
Zobowiązania finansowe | 131 902 | 330 | |
Kredyty bankowe i pożyczki | 122 243 | 0,25% | 306 |
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu | 9 659 | 0,25% | 24 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | 0,25% | 0 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych według ryzyka walutowego:
Na dzień 31.12.2021 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 83 579 | 835,79 | |
Środki pieniężne w EUR | 7 564 | 1,00% | 75,64 |
Środki pieniężne w USD | 3 | 1,00% | 0,03 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 0 | 1,00% | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w EUR | 76 012 | 1,00% | 760,12 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w USD | 0 | 1,00% | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe | 0 | 1,00% | 0 |
Zobowiązania finansowe | 122 152 | 1 221,52 | |
Kredyty w rachunku bieżącym w EUR | 122 072 | 1,00% | 1 220,72 |
Kredyty krótkoterminowe w EUR | 0 | 1,00% | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w EUR | 0 | 1,00% | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe | 80 | 1,00% | 0,80 |
Na dzień 31.12.2020 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 57 268 | 572 | |
Środki pieniężne w EUR | 532 | 1,00% | 5 |
Środki pieniężne w USD | 3 | 1,00% | 0 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 0 | 1,00% | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w EUR | 56 245 | 1,00% | 562 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w USD | 0 | 1,00% | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe | 488 | 1,00% | 5 |
Zobowiązania finansowe | 88 295 | 883 | |
Kredyty w rachunku bieżącym w EUR | 7 271 | 1,00% | 73 |
Kredyty krótkoterminowe w EUR | 0 | 1,00% | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w EUR | 80 970 | 1,00% | 810 |
Walutowe kontrakty terminowe | 0 | 1,00% | 0 |
Wartości godziwe instrumentów finansowych:
Kategoria zgodnie z MSR 39 | Wartość bilansowa Na dzień 31.12.2021 | Wartość bilansowa Na dzień 31.12.2020 | Wartość godziwa Na dzień 31.12.2021 | Wartość godziwa Na dzień 31.12.2020 | |
Aktywa finansowe |
| 223 550 | 183 560 | 223 550 | 183 560 |
Środki pieniężne | WwWGPWF | 31 267 | 1 849 | 31 267 | 1 849 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | PiN | 192 283 | 181 223 | 192 283 | 181 223 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | PiN | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | DDS | 0 | 0 | 0 | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe |
| 0 | 488 | 0 | 488 |
Zobowiązania finansowe |
| 465 932 | 300 445 | 465 932 | 300 445 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | ZFwZK | 8 797 | 9 659 | 8 797 | 9 659 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | ZFwZK | 291 358 | 168 486 | 291 358 | 168 486 |
Kredyty bankowe i pożyczki | ZFwZK | 165 697 | 122 246 | 165 697 | 122 246 |
Walutowe kontrakty terminowe | 80 | 54 | 80 | 54 |
Instrumenty finansowe - przychody, koszty, zyski i straty:
Za okres od 01.01 do 31.12.2021 | Kategoria zgodnie z MSR 39 | Przychody/ koszty z tytułu odsetek | Zyski/straty | Rozwiązanie/ utworzenie odpisów aktualizujących | Zyski/straty |
Aktywa finansowe |
| 264 | 191 | -585 | 0 |
Środki pieniężne | WwWGPWF | 0 | 2 027 | 0 | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | PiN | 264 | -1 836 | -585 | 0 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | PiN | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | DDS | 0 | 0 | 0 | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe |
| 0 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania finansowe |
| 926 | 6 631 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | ZFwZK | 54 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | ZFwZK | -60 | 1 588 | 0 | 0 |
Kredyty bankowe i pożyczki | ZFwZK | 932 | 1 050 | 0 | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe | 0 | 3 993 | 0 | 0 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Za okres od 01.01 do 31.12.2020 | Kategoria zgodnie z MSR 39 | Przychody/ koszty z tytułu odsetek | Zyski/straty | Rozwiązanie/ utworzenie odpisów aktualizujących | Zyski/straty |
Aktywa finansowe |
| 608 | 9 062 | -357 | 0 |
Środki pieniężne | WwWGPWF | 2 | 384 | 0 | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | PiN | 606 | 2 765 | -357 | 0 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | PiN | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | DDS | 0 | 0 | 0 | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe |
| 0 | 5 913 | 0 | 0 |
Zobowiązania finansowe |
| 1 917 | -8 654 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | ZFwZK | 39 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | ZFwZK | 101 | -9 152 | 0 | 0 |
Kredyty bankowe i pożyczki | ZFwZK | 1 777 | 498 | 0 | 0 |
Walutowe kontrakty terminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnica w wartościach rozwiązania/utworzenia odpisów aktualizujących wykazanych w wyżej zamieszczonych tabelach, a saldem tych odpisów wykazanym w notach kosztów i przychodów finansowych i pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych wynika z odpisanych należności na które w poprzednim okresie utworzono odpisy aktualizujące, których wartość na 31.12.2021 roku wyniosła 576 tys. zł., natomiast na 31.12.2020 roku 239 tys. zł.
Zmiana stanu zadłużenia finansowego w 2021 roku
Wyszczególnienie | Kredyty bankowe długoterminowe | Kredyty bankowe krótkoterminowe | Kredyty bankowe | Pożyczki | Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | Razem |
Stan na 01.01.2021 roku | 4 642 | 73 679 | 42 322 | 1 604 | 9 659 | 131 906 |
Wpływ z tytułu zaciągniętego zadłużenia, w tym: | 6 007 | 87 436 | 22 717 | 30 000 | 391 | 146 551 |
- otrzymane finansowanie | 5 944 | 87 000 | 22 455 | 30 000 | 391 | 145 790 |
- koszty transakcyjne | 63 | 436 | 262 | 0 | 0 | 761 |
Naliczone odsetki | 154 | 537 | 497 | 87 | 214 | 1 489 |
Płatności z tytułu zadłużenia, w tym: | -218 | -64 652 | -8 328 | -30 786 | -1 467 | -105 451 |
- spłata kapitału | 0 | -63 679 | -7 569 | -30 700 | -1 253 | -103 201 |
- zapłacone odsetki | -155 | -537 | -497 | -86 | -214 | -1 489 |
- zapłacone prowizje | -63 | -436 | -262 | 0 | 0 | -761 |
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmiany w Grupie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Inne zwiększenia / (zmniejszenia) | -1 617 | 1 617 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stan na 31.12.2021 roku | 8 968 | 98 617 | 57 208 | 904 | 8 797 | 174 494 |
Zmiana stanu zadłużenia finansowego w 2020 roku
Wyszczególnienie | Kredyty bankowe długoterminowe | Kredyty bankowe krótkoterminowe | Kredyty bankowe | Pożyczki | Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | Razem |
Stan na 01.01.2020 roku | 15 321 | 57 279 | 53 279 | 2 006 | 10 528 | 138 413 |
Wpływ z tytułu zaciągniętego zadłużenia, w tym: | 0 | 63 109 | 7 414 | 27 209 | 355 | 98 087 |
- otrzymane finansowanie | 0 | 63 000 | 7 272 | 27 209 | 355 | 97 836 |
- koszty transakcyjne | 0 | 109 | 142 | 0 | 0 | 251 |
Naliczone odsetki | 144 | 650 | 1 051 | 144 | 209 | 2 198 |
Płatności z tytułu zadłużenia, w tym: | -144 | -48 038 | -29 004 | -27 227 | -1 357 | -105 770 |
- spłata kapitału | 0 | -47 279 | -27 811 | -27 081 | -1 148 | -103 319 |
- zapłacone odsetki | -144 | -650 | -1 051 | -146 | -209 | 2 200 |
- zapłacone prowizje | 0 | -109 | -142 | 0 | 0 | -251 |
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych | 0 | 0 | -418 | -528 | 0 | -946 |
Zmiany w Grupie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Inne zwiększenia / (zmniejszenia) | -10 679 | 679 | 10 000 | 0 | -76 | -76 |
Stan na 31.12.2020 roku | 4 642 | 73 679 | 42 322 | 1 604 | 9 659 | 131 906 |
Izostal S.A. | Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Spółka począwszy od 2005 roku na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Izostal S.A. prowadzi rachunkowość zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, a w zakresie nie uregulowanym przez MSR, przy odpowiednim zastosowaniu ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości i przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie.
Po dacie bilansu nie wystąpiły zdarzenia niemające odbicia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2021 rok.
W dniu 25 marca 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki działając zgodnie z § 12 pkt. 2 lit. g) Statutu Spółki, po uprzednim zapoznaniu się z rekomendacją Komitetu Audytu, podjęła uchwałę w sprawie wyboru firmy audytorskiej ReVision Rzeszów- Józef Król Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rzeszowie przy ulicy Bp. J. Pelczara 6C/8. Umowa z wybranym podmiotem została zawarta 07.04.2021 roku i obejmuje przegląd i badanie sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych za lata 2021 - 2023.
Umowa została zawarta na okres wykonywania wyżej wymienionych usług.
Spółka korzysta z usług wybranego podmiotu od 2018 roku.
Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wypłacone lub należne wyniosło odpowiednio:
Rodzaj sprawozdania finansowego | Za okres od 01.01. do 31.12.2021 r. | Za okres od 01.01. do 31.12.2020 r. |
Badanie rocznego sprawozdania finansowego | 20 | 15 |
Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 14 | 12 |
Inne usługi atestacyjne, w tym: | 20 | 17 |
Przegląd półrocznego sprawozdania finansowego | 12 | 11 |
Przegląd półrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 8 | 6 |
Usługi doradztwa podatkowego | 0 | 0 |
Pozostałe usługi | 0 | 0 |
RAZEM | 54 | 44 |
Niniejsze Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Izostal S.A. do publikacji w dniu 25.03.2022 roku.