| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| |||
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 14 | ||
Rekompensaty | 15 | ||
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | 16 | ( | ( |
Zysk brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | 16 | ( | ( |
Koszty ogólnego zarządu | 16 | ( | ( |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | 17 | ||
Udział w zyskach/(stratach) wspólnych przedsięwzięć | 28 | ( | |
Zysk operacyjny |
| ||
Koszty odsetkowe od zadłużenia | 18 | ( | ( |
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe | 18 | ( | ( |
Zysk przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy | 20 | ( | ( |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ( | |
|
|
|
|
Zysk netto z działalności zaniechanej | 21 | ||
|
|
|
|
Zysk (strata) netto |
| ( | |
|
|
|
|
Wycena instrumentów zabezpieczających | 38.4 | ( | |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| ||
Podatek dochodowy | 20 | ( | |
Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| ( | |
|
|
|
|
Zyski (straty) aktuarialne | 41 | ( | |
Podatek dochodowy | 20 | ( | |
Udział w pozostałych całkowitych dochodach wspólnych przedsięwzięć |
| ( | |
Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| ( | |
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody z działalności zaniechanej | 21 | ||
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
| ( | |
Łączne całkowite dochody |
| ||
Zysk (strata) netto przypadający: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( | |
Udziałom niekontrolującym |
| ||
Całkowity dochód przypadający: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
Udziałom niekontrolującym |
| ||
|
|
|
|
Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję (w złotych): |
|
|
|
z zysku (straty) netto za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 22 | ( | |
z zysku (straty) netto z działalności kontynuowanej za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ( | ||
|
|
|
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w złotych): |
|
|
|
z zysku (straty) netto za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 22 | ( | |
z zysku (straty) netto z działalności kontynuowanej za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ( |
| Nota | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 23 | ||
Prawa do użytkowania aktywów | 24 | ||
Wartość firmy | 25 | ||
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia | 26.1 | ||
Pozostałe aktywa niematerialne | 27 | ||
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 28 | ||
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć | 29 | ||
Instrumenty pochodne | 30 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 31 | ||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 32.1 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 33 | ||
|
| ||
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia | 26.2 | ||
Zapasy | 34 | ||
Należności od odbiorców | 35 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | 48 | ||
Należności z tytułu pozostałych podatków i opłat | 36 | ||
Instrumenty pochodne | 30 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 31 | ||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 32.2 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 37 | ||
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
| ||
|
| ||
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
| Nota | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
PASYWA |
|
|
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
Kapitał podstawowy | 38.1 | ||
Kapitał zapasowy | 38.3 | ||
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | 38.4 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| ||
Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) | 38.5 | ||
|
| ||
|
|
|
|
Udziały niekontrolujące | 38.6 | ||
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem |
| ||
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 40 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 41 | ||
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu | 42 | ||
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe | 45 | ||
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 33 | ||
Instrumenty pochodne | 30 | ||
Zobowiązania inwestycyjne | 47 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 50 | ||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
| ||
|
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 40 | ||
Zobowiązania wobec dostawców | 46 | ||
Zobowiązania inwestycyjne | 47 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 41 | ||
Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadectw pochodzenia energii i emisji CO2 | 43 | ||
Pozostałe rezerwy | 44 | ||
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe | 45 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 48 | ||
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków i opłat | 49 | ||
Instrumenty pochodne | 30 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 50 | ||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 51 | ||
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
| ||
|
| ||
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
| ||
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
|
| Nota | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Razem kapitał własny | |||||
| Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) | Razem | |||
Stan na 1 stycznia 2022 |
| ||||||||
Podział zysków z lat ubiegłych |
| ( | |||||||
Dywidenda |
| ( | ( | ||||||
Nabycie jednostki zależnej |
| ( | ( | ||||||
Nabycie udziałów niekontrolujących |
| ( | ( | ||||||
Transakcje z właścicielami |
| ( | ( | ( | |||||
Strata netto |
| ( | ( | ( | |||||
Pozostałe całkowite dochody |
| ||||||||
Łączne całkowite dochody |
| ( | |||||||
Stan na 31 grudnia 2022 |
| ||||||||
Podział zysków z lat ubiegłych | 38.3 | ( | |||||||
Transakcje z właścicielami |
| ( | |||||||
Zysk netto |
| ||||||||
Pozostałe całkowite dochody |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Łączne całkowite dochody |
| ( | |||||||
Stan na 31 grudnia 2023 |
| ||||||||
| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej i zaniechanej | 52.1 | ||
Udział w (zyskach)/stratach wspólnych przedsięwzięć |
| ( | |
Amortyzacja | 52.1 | ||
Odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych | 52.1 | ||
Odpis grupy do zbycia z tytułu przeszacowania do wartości godziwej |
| ||
Aktualizacja wartości udzielonych pożyczek |
| ( | |
Różnice kursowe |
| ( | |
Odsetki i prowizje |
| ||
Wycena instrumentów pochodnych |
| ||
Pozostałe korekty zysku przed opodatkowaniem |
| ( | |
Zmiana stanu kapitału obrotowego | 52.1 | ( | ( |
Podatek dochodowy zapłacony | 52.1 | ( | ( |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych | 52.2 | ( | ( |
Nabycie aktywów finansowych |
| ( | ( |
Udzielenie pożyczek |
| ( | |
Utrata kontroli nad spółką zależną |
| ( | |
Pozostałe wydatki |
| ( | |
Razem płatności |
| ( | ( |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych |
| ||
Zbycie aktywów finansowych |
| ||
Dywidendy otrzymane |
| ||
Pozostałe wpływy |
| ||
Razem wpływy |
| ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| ( | ( |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
| ( | ( |
Spłata kredytów/pożyczek | 52.3 | ( | ( |
Nabycie udziałów niekontrolujących |
| ( | |
Odsetki zapłacone | 52.3 | ( | ( |
Spłata zobowiązań leasingowych |
| ( | ( |
Pozostałe płatności |
| ( | ( |
Razem płatności |
| ( | ( |
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów/pożyczek | 52.3 | ||
Otrzymane dotacje |
| ||
Pozostałe |
| ||
Razem wpływy |
| ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
| ||
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ||
Różnice kursowe netto |
| ( | |
Środki pieniężne na początek okresu | 37 | ||
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | 37 | ||
o ograniczonej możliwości dysponowania | 37 |
Lp. | Nazwa spółki | Siedziba | Udział TAURON Polska Energia S.A. | Spółka posiadająca bezpośrednio udziały w kapitale/ Komplementariusz |
WYTWARZANIE | ||||
1 | TAURON Wytwarzanie S.A. | Jaworzno | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
2 | TAURON Ciepło Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
3 | TAURON Serwis Sp. z o.o. | Jaworzno | 95,61% | TAURON Wytwarzanie S.A. |
4 | Łagisza Grupa TAURON Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Wytwarzanie S.A. |
5 | TAURON Inwestycje Sp. z o.o.1 | Będzin | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
6 | Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o.2 | Cieszyn | 100,00% | TAURON Ciepło Sp. z o.o. |
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII | ||||
7 | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. | Jelenia Góra | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
8 | TEC1 Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
9 | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
10 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno I sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
11 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno II sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
12 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno III sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
13 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno IV sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
14 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno V sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
15 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno VI sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
16 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Śniatowo sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
17 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Dobrzyń sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
18 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Gołdap sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
19 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ino 1 sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
20 | WIND T2 Sp. z o.o. | Postomino | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
21 | "MEGAWATT S.C." Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
22 | TAURON Inwestycje Sp. z o.o.1 | Będzin | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
23 | Wind T4 Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
24 | Wind T30MW Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
25 | FF Park PV 1 Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
26 | Windpower Gamów Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
27 | AE ENERGY 7 Sp. z o.o. | Kępice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
DYSTRYBUCJA | ||||
28 | TAURON Dystrybucja S.A. | Kraków | 99,77% | TAURON Polska Energia S.A. |
29 | TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o. | Tarnów | 99,77% | TAURON Dystrybucja S.A. |
SPRZEDAŻ | ||||
30 | TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. | Kraków | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
31 | TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. | Gliwice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
32 | TAURON Czech Energy s.r.o. | Ostrawa, | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
33 | TAURON Nowe Technologie S.A. | Wrocław | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
POZOSTAŁE | ||||
34 | TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o. | Wrocław | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
35 | Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o. | Krzeszowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
36 | Polska Energia-Pierwsza Kompania | Warszawa | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
37 | Finanse Grupa TAURON Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
38 | Bioeko Grupa TAURON Sp. z o.o. | Stalowa Wola | 100,00% | TAURON Wytwarzanie S.A. |
39 | Usługi Grupa TAURON Sp. z o.o. | Tarnów | 99,77% | TAURON Dystrybucja S.A. |
40 | TAURON Ubezpieczenia Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
| Opis zmian | Wpływ na Grupę TAURON |
Objęcie kontroli nad spółką WIND T2 Sp. z o.o. | W dniu 5 grudnia 2023 roku spółka zależna TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółce WIND T2 Sp. z o.o. Nabycie spółki ma na celu realizację przez TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. inwestycji w postaci budowy farmy wiatrowej o mocy 24 MW. | Ujęcie transakcji jako nabycie aktywów |
Objęcie kontroli nad spółką AE ENERGY 7 Sp. z o.o. | W dniu 21 grudnia 2023 spółka zależna TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółce AE ENERGY 7 Sp. z o.o. Nabycie spółki ma na celu realizację przez TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. inwestycji w postaci budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 90 MW. | Ujęcie transakcji jako nabycie aktywów |
Inkorporacja spółek AVAL-1 | W dniu 11 kwietnia 2023 roku została zarejestrowana inkorporacja spółek AVAL-1 Sp. z o.o. i Polpower Sp. z o.o. przez TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. W dniu 2 października 2023 roku została zarejestrowana inkorporacja spółki WIND T1 Sp. z o.o. przez TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. | Brak wpływu |
Lp. | Nazwa spółki | Siedziba | Udział TAURON Polska Energia S.A. | Spółka posiadająca bezpośrednio udziały w kapitale |
1 | Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. | Stalowa Wola | 50,00% | TAURON Inwestycje Sp. z o.o. |
2 | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. | Dąbrowa Górnicza | 50,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
3 | TAMEH POLSKA Sp. z o.o. | Dąbrowa Górnicza | 50,00% | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. |
4 | TAMEH Czech s.r.o. | Ostrawa, Republika Czeska | 50,00% | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. |
Standard | Opis zmian do standardów oraz ich wpływ na politykę rachunkowości Grupy | Data wejścia w życie w UE |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe oraz Klasyfikacja zobowiązań jako krótko-terminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie oraz Zobowiązania długoterminowe powiązane z warunkami. | Zgodnie ze zmianami do MSR 1, zobowiązania klasyfikuje się jako długoterminowe, jeżeli jednostka ma prawo do odroczenia rozliczenia zobowiązania o co najmniej 12 miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego. Oczekiwania jednostki nie wpływają na klasyfikację. Spółka posiada na dzień bilansowy zaciągnięte finansowanie w ramach umów z Konsorcjami banków o charakterze finansowania odnawialnego, o wartości bilansowej 2 567 mln PLN. Na dzień 31 grudnia 2023 roku wszystkie transze pociągnięte w ramach umów kredytów o charakterze odnawialnym klasyfikowane są jako zobowiązania długoterminowe, w oparciu o oczekiwania Spółki w zakresie terminu ich spłaty. Począwszy od 1 stycznia 2024 roku klasyfikacja będzie oparta na terminie dostępności finansowania, tj. dacie obowiązywania umów, która przypada na lata 2026-2027, tym samym zgodnie ze zmianami do MSR 1 powyższe zobowiązania będą nadal klasyfikowane jako zobowiązanie długoterminowe. Ponadto Spółka posiada na dzień bilansowy zobowiązania z tytułu obligacji hybrydowych obejmujące dwa okresy finansowania. Na dzień 31 grudnia 2023 roku zobowiązanie z tytułu wyemitowanych obligacji hybrydowych objętych przez Europejski Bank Inwestycyjny o wartości bilansowej 775 mln PLN klasyfikowane jest jako krótkoterminowe ze względu na zamiar wykupu po pierwszym okresie finansowania, tj. w grudniu 2024 roku. Wykup po pierwszym okresie finansowania jest również uwzględniony w modelu wyceny zobowiązania jako najlepszy szacunek przepływów zgodnie z warunkami finansowania, uwzględniającymi również możliwość wcześniejszej spłaty. W ocenie Spółki zmiany do MSR 1 wpłyną na klasyfikację powyższych zobowiązań, ponieważ klasyfikacja będzie zależna od terminu wykupu obligacji zgodnie z warunkami emisji, bez względu na planowany ich wykup w grudniu 2024 roku. Od 1 stycznia 2024 roku Spółka będzie klasyfikowała wspomniane obligacje jako długoterminowe. | 1 stycznia 2024 |
Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie z tytułu leasingu w przypadku sprzedaży i leasingu zwrotnego | Zmiany do MSSF 16 dotyczą sposobu wyceny zobowiązania z tytułu transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Implementowane zmiany wymagają, aby sprzedawca-leasingobiorca wycenił zobowiązanie z tytułu leasingu wynikające z leasingu zwrotnego w taki sposób, aby nie ujmować żadnej kwoty zysku lub straty związanej z prawem użytkowania zachowanym przez sprzedawcę-leasingobiorcę. W szczególności oznacza to uznanie, iż w przypadku leasingu zwrotnego zobowiązanie do wnoszenia zmiennych opłat leasingowych spełnia definicję zobowiązania leasingowego. Na dzień bilansowy Grupa nie jest stroną umów leasingu zwrotnego i nie identyfikuje istotnego wpływu zmian do MSSF 16 na stosowaną dotychczas politykę rachunkowości. | 1 stycznia 2024 |
Standard | Data wejścia w życie według standardu, niezatwierdzone przez UE (okresy roczne rozpoczynające się dnia lub po tej dacie) |
Zmiany do MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji: Dodatkowe ujawnienia dotyczące umów finansowych z dostawcami | 1 stycznia 2024 |
Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany | data wejścia w życie zmian została odroczona |
Zmiany do MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut obcych: Brak możliwości wymiany walut | 1 stycznia 2025 |
MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych | 1 stycznia 2027 |
Standard | Zmiany | Data wejścia w życie w UE |
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe; Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: pierwsze zastosowanie MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe – informacje porównawcze | MSSF 17 definiuje umowy ubezpieczeniowe jako umowy, w myśl których jedna ze stron (ubezpieczyciel) przejmuje znaczące ryzyko ubezpieczeniowe od drugiej strony (ubezpieczonego), wyrażając zgodę na zrekompensowanie ubezpieczonemu negatywnego wpływu określonego niepewnego przyszłego zdarzenia. Standard stosuje się do wszystkich rodzajów umów ubezpieczeniowych niezależnie od charakteru działalności jednostki, która je zawiera, jak również do pewnych gwarancji i instrumentów finansowych z uznaniowym udziałem w zyskach. Równocześnie standard przewiduje szereg wyłączeń ze stosowania MSSF 17 w odniesieniu m.in. do umów ubezpieczenia, w których jednostka występuje jako ubezpieczony i umów gwarancji finansowych. Zmiany do MSSF 17 oraz zmiany do MSSF 9 wprowadzono w celu zwiększenia przydatności informacji porównawczych przedstawianych przy pierwszym zastosowaniu MSSF 17 i MSSF 9. Zakresem tej zmiany objęte są aktywa finansowe związane ze zobowiązaniami ubezpieczeniowymi, które do tej pory nie zostały przekształcone zgodnie z MSSF 9. Grupa przeprowadziła analizę, w wyniku której oceniła, iż zawarte przez nią umowy nie spełniają definicji umów ubezpieczeniowych w rozumieniu MSSF 17 bądź podlegają wyłączeniom przewidzianym w standardzie. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości | Zmiany do MSR 1 mają na celu zwiększenie przydatności prezentowanych ujawnień dotyczących zasad (polityki) rachunkowości poprzez zastąpienie wymogu ujawniania przez jednostki znaczących zasad rachunkowości wymogiem ujawniania istotnych zasad rachunkowości oraz dodanie wytycznych dotyczących sposobu, w jaki jednostki stosują zasadę istotności przy podejmowaniu decyzji dotyczących ujawniania zasad (polityki) rachunkowości. Grupa dokonała analizy ujawnień dotyczących zasad (polityki) rachunkowości, na podstawie której dostosowała w niezbędnym zakresie ujawnienia do zmienionych wymogów MSR 1, w szczególności w zakresie poszerzenia ujawnień dotyczących najistotniejszych w okresie sprawozdawczym transakcji Grupy i eliminacji informacji, które nie mają istotnego wpływu na decyzje użytkowników skonsolidowanego sprawozdania finansowego. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych | Zmiany do MSR 8 wyjaśniają rozróżnienie pomiędzy zmianami wartości szacunkowych i zmianami zasad (polityki) rachunkowości a korektami błędów oraz precyzują, w jaki sposób jednostki stosują techniki wyceny i wykorzystują dane wejściowe do ustalania wartości szacunkowych. Wprowadzona zmiana ma charakter doprecyzowujący i nie ma istotnego wpływu na politykę rachunkowości Grupy i niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSR 12 Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikający z pojedynczej transakcji | Zmiany do MSR 12 ograniczyły zakres wyjątku dotyczącego początkowego ujęcia składnika aktywów i zobowiązań przewidzianego w MSR 12 Podatek dochodowy, tak aby nie miał on już zastosowania do transakcji, które prowadzą do równych dodatnich i ujemnych różnic przejściowych. Zmiana nie ma wpływu na politykę rachunkowości Grupy i niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Grupa każdorazowo tworzyła aktywo i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego w momencie powstania różnicy przejściowej (w szczególności w zakresie różnic przejściowych wynikających z początkowego ujęcia zobowiązania z tytułu leasingu oraz prawa do użytkowania aktywów) i nie korzystała z wyjątku dotyczącego początkowego ujęcia. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Międzynarodowa Reforma Podatkowa – Modelowe Zasady Filaru II | Zmiany do MSR 12 wymagają m.in. ujawnienia informacji o bieżących obciążeniach podatkowych związanych z podatkami dochodowymi z Filaru II Dyrektywy BEPS 2.0 (dot. globalnego minimalnego opodatkowania). W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, który zakłada wprowadzenie globalnego podatku minimalnego. Ustawa prawdopodobnie zostanie przyjęta przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2024 roku. Globalny podatek minimalny jest to rozwiązanie, które ma zapobiegać unikaniu opodatkowania przez największe przedsiębiorstwa międzynarodowe (roczny obrót 750 mln EUR), poprzez przenoszenie dochodów do jurysdykcji o niskich stawkach podatkowych. Zgodnie z projektem, największe grupy przedsiębiorstw, zarówno międzynarodowe, jak i krajowe, będą musiały każdego roku sprawdzać, czy ich efektywny poziom opodatkowania dochodu w poszczególnych jurysdykcjach nie jest niższy niż 15%. Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego Modelowe Zasady Filaru II nie zostały wprowadzone do stosowania w Polsce. Grupa dokona analizy wpływu zmian MSR 12 Podatek dochodowy: Międzynarodowa Reforma Podatkowa – Modelowe Zasady Filaru II po wprowadzeniu Modelowych Zasad Filaru II w Polsce. | 1 stycznia 2023 |
Kwestia | Nota | Opis wpływu |
Wpływ kwestii związanych z ochroną klimatu na przeprowadzone testy na utratę wartości niefinansowych aktywów trwałych | 13 | Grupa uwzględniła, w ramach przyjętych założeń będących podstawą oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych w przeprowadzonych testach na utratę wartości, aktualne jak również planowane zmiany regulacji mające na celu osiągnięcie założonych przez Unię Europejską celów klimatycznych, w tym w szczególności pakiet „REPowerEU” i wchodzące w skład pakietu „FIT for 55”: reformę rynku handlu uprawnieniami EU ETS i reformę rezerwy stabilności rynkowej. Ponadto, w roku 2023 weszły w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2413 dotycząca promowania energii ze źródeł odnawialnych, zakładająca stopniowy wzrost udziału energii odnawialnej w Unii Europejskiej w sektorze ogrzewania i chłodzenia do roku 2030 oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 w sprawie efektywności energetycznej, zobowiązująca państwa członkowskie do osiągniecia określonych poziomów oszczędności w zakresie zużycia energii do roku 2030. Uwzględnione w ramach założeń do testów zmiany regulacji mające na celu ochronę klimatu przełożyły się w szczególności na szacowane poziomy cen energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 i węgla, jak również na przyjęte założenia w zakresie wolumenów i struktury produkcji energii przez jednostki wytwórcze Grupy. Założenia w zakresie testów na utratę wartości, w tym założenia dotyczące kwestii klimatycznych zostały opisane szczegółowo w nocie 13 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
Wpływ kwestii klimatycznych na okresy ekonomicznej użyteczności aktywów niefinansowych | 13 23 27 | Okres ekonomicznej użyteczności oraz wartość rezydualna rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych podlegają weryfikacji co najmniej na koniec każdego roku obrotowego. Weryfikacja uwzględnia m.in. wpływ kwestii klimatycznych, w szczególności w segmentach Wytwarzanie, narażonym na ryzyka zwiększonych obowiązków regulacyjnych, ograniczania działalności aktywów wytwarzających energię elektryczną w źródłach konwencjonalnych i ryzyko wyższych koszów działalności, oraz Odnawialne Źródła Energii, na które wpływają funkcjonujące mechanizmy wsparcia oraz stosowane technologie.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku wszystkie konwencjonalne aktywa wytwórcze oparte na paliwie węglowym mają, w linii ze Strategią Grupy okresy ekonomicznej użyteczności kończące się przed 2050 rokiem. Wyniki weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności wskazały m.in. na zasadność skrócenia do 2040 roku okresu eksploatacji bloku 910 MW w Jaworznie, co wynika z niekorzystnych zmian dla sektora elektroenergetycznego opartego na węglu wynikających z Polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Założenia w zakresie przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności jednostek wytwórczych zostały opisane szczegółowo w nocie 13 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
Realizacja inwestycji w Obszarze OZE oraz zmiana miksu źródeł wytwórczych | 2 23 61 | Cele Grupy w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku realizowane są przede wszystkim poprzez plan inwestycyjny zwiększający moce zainstalowane OZE. Grupa realizuje, w ramach ogłoszonego w 2019 roku Zielonego Zwrotu TAURONA oraz przyjętej w 2022 roku Strategii, projekty inwestycyjne mające na celu zrównoważoną transformację Grupy w kierunku neutralności klimatycznej. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku Grupa oddała do użytkowania pierwszy etap farmy fotowoltaicznej Mysłowice-Dziećkowice o mocy 37 MW, zrealizowany przez spółkę zależną TAURON Inwestycje Sp. z o.o. Ponadto Grupa w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku realizowała budowę farm wiatrowych: Mierzyn o mocy 58,5 MW (w ramach spółki MEGAWATT S.C. Sp. z o.o.), Warblewo o mocy 30 MW (w ramach spółki WIND T30MW Sp. z o.o.), Nowa Brzeźnica o mocy 19,6 MW (w ramach spółki Wind T4 Sp. z o.o.), Gamów o mocy 33 MW (w ramach spółki Windpower Gamów Sp. z o.o.), oraz budowę farmy fotowoltaicznej Proszówek (w ramach spółki FF PARK PV 1 Sp. z o.o.) o mocy 55 MW. W grudniu 2023 roku spółka TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w spółce Wind T2 Sp. z o.o., w ramach której realizowana będzie budowa farmy wiatrowej Sieradz o mocy 23,8 MW oraz 100% udziałów w spółce AE Energy 7 Sp. z o.o., w ramach której realizowana będzie budowa farmy fotowoltaicznej Postomino o mocy 90 MW. Rozpoczęto także drugi etap realizacji farmy fotowoltaicznej Mysłowice-Dziećkowice o mocy 65 MW oraz realizację farmy fotowoltaicznej Bałków o mocy 54 MW.
Grupa dąży do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co stanowi jeden z celów pośrednich w walce ze zmianami klimatu, poprzez inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, ale także dzięki trwałemu wyłączaniu wyeksploatowanych jednostek konwencjonalnych, bądź ich wydzieleniu z Grupy TAURON. Pod koniec 2022 roku Grupa zbyła aktywa segmentu Wydobycie, zaprzestając działalności w obszarze wydobycia węgla kamiennego. W 2023 roku w Grupie TAURON przeprowadzane były prace mające na celu realizację programu rządowego transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego („Program NABE”), który miał na celu wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa i zmniejszenie udziału konwencjonalnych mocy wytwórczych energetyki w miksie paliwowym Grupy. Do dnia bilansowego nie spełniły się warunki zawieszające pozwalające na zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży akcji TAURON Wytwarzanie S.A. na rzecz Skarbu Państwa. W dniu 20 lutego 2024 roku Zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie zamknięcia w Spółce programu wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych Grupy TAURON do NABE. |
Adaptacja Grupy do zmian klimatycznych, wpływ zmian klimatu i zjawisk pogodowych na przychody i nakłady inwestycyjne Grupy | 12.1 47 | Polityka Klimatyczna Grupy TAURON określa podstawowe priorytety w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Stopniowe dostosowywanie majątku produkcyjnego do konsekwencji ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zmienności warunków pogodowych, w szczególności w przypadku obszarów biznesowych wrażliwych na zmienność temperatury, opadów i siły wiatru, jest realizowane w ramach systemowego podejścia do zarządzania majątkiem. Ryzyka związane ze zmianą klimatu są również uwzględniane podczas podejmowania decyzji o nowych działalnościach lub inwestycjach.
Konsekwencje ekstremalnych zjawisk pogodowych najsilniej są odczuwalne wobec spółek z segmentu OZE oraz Dystrybucja. Na poziom produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii mają wpływ pory roku i warunki meteorologiczne. Susza hydrologiczna oraz dłuższe okresy bezopadowe okresowo objawiają się brakiem możliwości produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, jednak ze względu na fakt posiadania elektrowni zbiornikowych, a nie tylko przepływowych Grupa ocenia, że nie jest krytycznie narażona na zagrożenia związane z brakiem wody i nie mają one istotnego wpływu na wyniki testów na utratę wartości w zakresie CGU Woda.
W segmencie Dystrybucja wzrost częstotliwości i intensywności huraganów oraz silnych wiatrów z towarzyszącymi im incydentalnie trąbami powietrznymi i wyładowaniami atmosferycznymi, mogą skutkować w skrajnych przypadkach awariami masowymi, a w konsekwencji zrywaniem linii energetycznych, a także okresowymi i punktowymi zalaniami. Dla infrastruktury napowietrznej niekorzystne jest również częstsze występowanie temperatur oscylujących wokół zera stopni Celsjusza, co rodzi ryzyko zwiększenia częstotliwości wystąpienia awarii na skutek osadzania się mokrego śniegu lub oblodzenia oraz osłabienia drzewostanów. Jest to mitygowane podejmowanymi działaniami, mającymi na celu m.in. zwiększanie udziału linii kablowych do napowietrznych. Biorąc pod uwagę rolę infrastruktury, Grupa dąży do zwiększenia elastyczności i odporności infrastruktury sieciowej, w tym poprzez inwestycje w digitalizację i w podnoszenie jakości i wydajności świadczonych usług, co zostało również uwzględnione w przyszłych przepływach pieniężnych na potrzeby testów na utratę wartości. Nakłady inwestycyjne w segmencie Dystrybucja stanowią najistotniejszy odsetek ponoszonych przez Grupę nakładów inwestycyjnych, w 2023 roku nakłady w wysokości 2 762 mln PLN stanowiły 63% nakładów inwestycyjnych Grupy. Podobnie, Dystrybucja generuje najistotniejsze zobowiązania do poniesienia nakładów inwestycyjnych na budowę nowych przyłączy oraz modernizację i odtworzenie sieci (na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku odpowiednio 2 609 mln PLN i 2 649 mln PLN).
Konsekwencje ocieplania się klimatu najsilniej są odczuwalne wobec spółek produkujących i sprzedających ciepło (segment Wytwarzanie), co przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na dostawy ciepła na cele grzewcze. |
Finansowanie na cele inwestycji służących minimalizowaniu negatywnego wpływu działalności Grupy na klimat
| 40 | Grupa pozyskuje finansowanie z przeznaczeniem środków na cele inwestycyjne służące minimalizowaniu negatywnego wpływu działalności Grupy TAURON na klimat. Zgodnie z warunkami części umów, Spółka jest zobowiązana do realizacji wskazanych typów inwestycji (w tym budowy nowych odnawialnych źródeł energii), bądź dotrzymania określonych wskaźników zrównoważonego rozwoju obrazujących wzrost poziomu generacji energii ze źródeł odnawianych lub redukcję emisyjności w skali Grupy, których wykonanie potwierdza stosownymi raportami przekazywanymi do instytucji finansowych, a prawidłowość obliczeń wskaźników zrównoważonego rozwoju jest potwierdzana przez niezależnego zewnętrznego audytora. Dodatkowo, w części umów finansowania Grupa zobowiązała się, że nie przeznaczy środków na finansowanie działalności związanej z wytwarzaniem energii ze źródeł węglowych. Niezależnie od innych zapisów, Grupa realizuje działania zgodnie z zasadami polityki środowiskowej, klimatycznej i społecznej.
W ocenie Grupy posiadane przez Grupę finansowanie powiązane z celami zrównoważonego rozwoju nie zawiera wbudowanych instrumentów pochodnych. |
Rozpoznanie rezerw na skutki wymogów prawnych związanych z koniecznością umorzenia uprawnień do emisji CO2 i świadectw pochodzenia energii | 43 | Na podstawie obowiązujących przepisów prawnych, Grupa rozpoznała w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym rezerwy na wymogi dotyczące umorzenia uprawnień do emisji CO2 oraz świadectw pochodzenia energii. W zakresie obowiązku umorzenia uprawnień do emisji CO2 Grupa zrealizowała w 2023 roku mniejszą emisję CO2 w stosunku do roku poprzedniego o 2 942 991 Mg EUA, co wynikało w szczególności z niższej produkcji oraz zwiększenia udziału produkcji przez najbardziej efektywne kosztowo jednostki produkcyjne. Równocześnie ze względu na wzrost cen nabywanych uprawnień na poczet umorzenia, koszty rezerwy wzrosły o 365 mln PLN w stosunku do roku porównywalnego. W zakresie rezerw związanych z koniecznością umorzenia świadectw pochodzenia energii, koszty Grupy spadły w stosunku do okresu porównywalnego o 338 mln PLN, co jest w głównej mierze skutkiem zmian prawnych skutkujących obniżeniem obowiązku umorzenia w 2023 roku świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. |
Rozpoznanie rezerw w związku z obowiązkiem rekultywacji, demontażu i likwidacji środków trwałych | 42 | W związku z ciążącymi na spółkach Grupy wymogami prawnymi oraz zobowiązaniami umownymi Grupa tworzy rezerwę na szacunkowe koszty demontażu, w tym w odniesieniu do farm wiatrowych i fotowoltaicznych, jak również na likwidację rzeczowych aktywów trwałych i koszty przeprowadzenia rekultywacji miejsca, w którym środki trwałe się znajdowały, w przypadku, gdy istnieje zobowiązanie wynikające z nabycia lub używania składników rzeczowego majątku trwałego. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku nastąpił wzrost rezerwy na demontaż farm wiatrowych i fotowoltaicznych związany z rozpoznaniem rezerw w zakresie realizowanej budowy farmy wiatrowej Mierzyn oraz farmy fotowoltaicznej Proszówek w łącznej kwocie 21 mln PLN oraz wzrost rezerwy na likwidację środków trwałych związany z dotworzeniem rezerwy w spółce z segmentu Wytwarzanie w kwocie 34 mln PLN. |
Akt prawny i kluczowe założenia | ||
Ustawa z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku ("Ustawa o ochronie odbiorców") | Ustawa z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku ("Ustawa o środkach nadzwyczajnych") | Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 września 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną („Rozporządzenie”) |
Zamrożenie w 2023 roku ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku dla gospodarstw domowych do wysokości zużycia energii elektrycznej określonej w Ustawie o ochronie odbiorców na podstawowym poziomie 3000 kWh. Ustanowienie rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych z tytułu stosowania w 2023 roku zamrożonych cen energii elektrycznej w wysokości iloczynu energii elektrycznej objętej zamrożonymi cenami i różnicy między ceną energii wynikającą z taryfy energii elektrycznej zatwierdzonej przez Prezesa URE na 2023 rok a zamrożonymi cenami energii elektrycznej.
| Wprowadzenie stałej ceny za obrót energią elektryczną stosowanej do 31 grudnia 2023 roku, tzw. ceny maksymalnej na określonym poziomie 785 PLN/MWh (693 PLN/MWh w czwartym kwartale 2023 roku) dla jednostek samorządu terytorialnego, małych i średnich przedsiębiorstw i podmiotów użyteczności publicznej oraz 693 PLN/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych, Ustanowienie systemu rekompensat (wyliczanych w zależności od rodzaju odbiorcy i momentu zawarcia umowy) wypłacanych co miesiąc, za wypłatę których odpowiada Zarządca Rozliczeń S.A. Narzucenie na wytwórców energii elektrycznej (zarówno w obszarze wytwarzania konwencjonalnego, jak i odnawialnych źródeł energii) oraz przedsiębiorstwa obrotu obowiązku przekazania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny („Fundusz”), z przeznaczeniem na wypłatę rekompensat, które ustanawia Ustawa o środkach nadzwyczajnych, w sytuacji, gdy wyżej wskazane podmioty uzyskują z tytułu sprzedaży energii elektrycznej ceny przewyższające limity cenowe obliczone zgodnie z przepisami rozporządzenia do ww. ustawy. Ustanowienie maksymalnego łącznego limitu wydatków z Funduszu oraz limitu w poszczególnych latach objętych ustawą. | Wprowadzenie mechanizmu obniżenia kwoty zobowiązań gospodarstw domowych wobec przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną w rozliczeniach za 2023 rok. Na podstawie Rozporządzenia kwota rocznych płatności klienta z grupy taryfowej G, który spełni jeden z warunków określonych w Rozporządzeniu, zostanie obniżona o 125,34 PLN. |
Wpływ wybranych aktów prawnych na skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku | Nota |
Przychody z umów z klientami Zgodnie z regulacjami Ustawy o ochronie odbiorców oraz Ustawy o środkach nadzwyczajnych spółki segmentu Sprzedaż oraz spółka segmentu Dystrybucja stosowały w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku w stosunku do wskazanych w ww. ustawach grup odbiorców ceny sprzedaży energii elektrycznej oraz usług dystrybucyjnych nieprzekraczające cen maksymalnych określonych w ww. ustawach. Zgodnie z Rozporządzeniem spółki segmentu Sprzedaż, na podstawie przeprowadzonej analizy dotyczącej szacowanej liczby klientów, którzy skorzystają z mechanizmu obniżenia kwoty zobowiązań, ujęły szacowane pomniejszenie kwoty przychodów z umów z klientami w łącznej wysokości 574 mln PLN. | 14 44.3 |
Przychody i należności z tytułu rekompensat Spółki segmentu Sprzedaż ujęły w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku na podstawie Ustawy o środkach nadzwyczajnych i Ustawy o ochronie odbiorców rekompensaty dotyczące dostaw energii elektrycznej w wysokości Spółka segmentu Dystrybucja ujęła w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku na podstawie Ustawy o ochronie odbiorców rekompensaty dotyczące sprzedaży usług dystrybucyjnych w wysokości 1 038 mln PLN. W ramach powyższych rekompensat do dnia bilansowego spółka otrzymała kwotę 652 mln PLN, a kwota 198 mln PLN została rozliczona z otrzymanymi zaliczkami na rekompensaty. Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa posiadała należności z tytułu rekompensat wynikających z Ustawy o środkach nadzwyczajnych i Ustawy o ochronie odbiorców w kwocie 1 863 mln PLN, które zaprezentowano w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Pozostałe aktywa finansowe, w tym:
| 15, 31 |
Zaliczki na rekompensaty W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku na podstawie zapisów Ustawy o ochronie odbiorców oraz Ustawy o środkach nadzwyczajnych spółki segmentu Sprzedaż otrzymały zaliczki w łącznej kwocie 1 647 mln PLN. Dodatkowo w roku 2022 spółki segmentu Sprzedaż otrzymały zaliczki w kwocie 337 mln PLN. Do dnia bilansowego spółki segmentu Sprzedaż rozliczyły zaliczki w kwocie 1 619 mln PLN (w tym kwota 1 484 mln PLN w zakresie rekompensat stanowiących przychód 2023 roku). Zaliczki w kwocie 224 mln PLN podlegają zwrotowi i na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach pozycji Pozostałe zobowiązania finansowe. Powyższe zobowiązania zostały spłacone po dniu bilansowym. Pozostała cześć otrzymanych zaliczek w kwocie 141 mln PLN, których termin rozliczenia przypada po dniu bilansowym, zaprezentowane zostały w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku na podstawie zapisów Ustawy o ochronie odbiorców spółka segmentu Dystrybucja otrzymała zaliczki na rekompensaty w zakresie sprzedaży usług dystrybucyjnych w łącznej kwocie 252 mln PLN. Do dnia bilansowego spółka rozliczyła zaliczki w kwocie 198 mln PLN. Pozostała część zaliczek w kwocie 54 mln PLN podlega zwrotowi i na dzień bilansowy została zaprezentowana w ramach pozycji Pozostałe zobowiązania finansowe. Powyższe zobowiązania zostały spłacone po dniu bilansowym. | 45.1, 50 |
Koszty wpłat na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny Na podstawie wprowadzonego w Ustawie o środkach nadzwyczajnych obowiązku w zakresie przekazania środków na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny („Fundusz”) spółki Grupy ujęły w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku koszty odpisów na Fundusz w łącznej kwocie 832 mln PLN (z czego w ramach segmentów: Sprzedaż 753 mln PLN, Wytwarzanie 55 mln PLN, OZE 8 mln PLN oraz w ramach pozostałej działalności 16 mln PLN). Koszty odpisu na Fundusz ujęte zostały w ramach kosztów Podatków i opłat w działalności operacyjnej Grupy. Podlegające wpłacie odpisy na Fundusz, których termin przekazania przypada po dniu bilansowym, w kwocie 330 mln PLN, zaprezentowane zostały w pozycji Pozostałe zobowiązania niefinansowe w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej. W październiku oraz grudniu 2023 roku opublikowane zostały Komunikaty Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki („Prezes URE”) z wyjaśnieniami dotyczącymi przepisów Ustawy o środkach nadzwyczajnych, w związku z planowanym rozpoczęciem kontroli dokonywania odpisu na Fundusz. Z powyższych komunikatów wynika, iż w interpretacji Prezesa URE w kalkulacji odpisu na Fundusz powinny być brane pod uwagę „hipotetyczne” przychody, jakie spółki segmentu Sprzedaż uzyskałyby w wyniku stosowania w rozliczeniu z klientami cen wynikających z obowiązujących taryf, cenników i umów, mimo iż zgodnie z zapisami Ustawy o środkach nadzwyczajnych dla klientów uprawnionych spółki stosują ceny maksymalne. Stanowisko to w ocenie Grupy nie jest prawidłowe. Grupa nie utworzyła rezerwy na ewentualny spór z Prezesem URE uznając, że prawdopodobieństwo wystąpienia sporu w tym zakresie z Prezesem URE oraz prawdopodobieństwo przegrania takiego sporu jest mniejsze od prawdopodobieństwa jego rozstrzygnięcia na korzyść Grupy. | 16.1, 51, 56 |
Rezerwy Grupa na dzień bilansowy rozpoznała w segmencie Sprzedaż rezerwę w kwocie 574 mln PLN na skutki Rozporządzenia, które wprowadziło mechanizm obniżenia zobowiązań gospodarstw domowych wobec przedsiębiorstw energetycznych w rozliczeniach za 2023 rok o kwotę 125,34 PLN, po spełnieniu jednego z warunków określonych w Rozporządzeniu. | 44.3 |
Segmenty operacyjne | Przedmiot działalności | Spółki zależne/ Spółki ujmowane metodą praw własności | |
Wytwarzanie
| Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych, w tym w kogeneracji.
Produkcja, dystrybucja i sprzedaż ciepła | TAURON Wytwarzanie S.A. TAURON Ciepło Sp. z o.o. TAURON Serwis Sp. z o.o. Łagisza Grupa TAURON Sp. z o.o. Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o.1 TAURON Inwestycje Sp. z o.o. 2
TAMEH HOLDING Sp. z o.o.3 TAMEH POLSKA Sp. z o.o.3 TAMEH Czech s.r.o.3 Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.3 | |
Odnawialne źródła energii
| Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. TEC1 Sp. z o.o. TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno I sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno II sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno III sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno IV sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno V sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno VI sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Śniatowo sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Dobrzyń sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Gołdap sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ino 1 sp.k. WIND T2 Sp. z o.o. AE ENERGY 7 Sp. z o.o. „MEGAWATT S.C.” Sp. z o.o. WIND T4 Sp. z o.o. WIND T30MW Sp. z o.o. FF Park PV 1 Sp. z o.o. Windpower Gamów Sp. z o.o. TAURON Inwestycje Sp. z o.o. 2 | |
Dystrybucja
| Dystrybucja energii elektrycznej | TAURON Dystrybucja S.A. TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o. | |
Sprzedaż
| Handel hurtowy energią elektryczną, jak również obrót prawami do emisji CO2 i świadectwami pochodzenia oraz sprzedaż energii elektrycznej do krajowych odbiorców końcowych lub podmiotów dokonujących dalszej odsprzedaży energii elektrycznej | TAURON Polska Energia S.A. TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. TAURON Czech Energy s.r.o. TAURON Nowe Technologie S.A. | |
| Segmenty operacyjne | Pozostałe | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | Razem | |||
| Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 9 217 | 126 | 5 731 | 27 240 | 343 | − | 42 657 |
Sprzedaż między segmentami | 4 108 | 624 | 6 003 | 8 563 | 1 199 | (20 497) | − |
Przychody segmentu ogółem | 13 325 | 750 | 11 734 | 35 803 | 1 542 | (20 497) | 42 657 |
Rekompensaty | 83 | − | 1 038 | 6 937 | − | − | 8 058 |
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT, w tym: | 347 | 261 | 2 197 | 522 | 96 | (29) | 3 394 |
Udział w zysku/(stracie) wspólnych przedsięwzięć | (487) | − | − | − | − | − | (487) |
Amortyzacja | (510) | (170) | (1 326) | (51) | (178) | 3 | (2 232) |
Odpisy aktualizujące 1 | (520) | − | (5) | 5 | 1 | − | (519) |
EBITDA | 1 377 | 431 | 3 528 | 568 | 273 | (32) | 6 145 |
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT |
|
|
|
|
|
| 3 394 |
Przychody/(koszty) finansowe |
|
|
|
|
| (1 092) | (1 092) |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
| 2 302 |
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
| (624) | (624) |
Zysk/(strata) netto za okres |
|
|
|
|
|
| 1 678 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu, w tym: | 10 023 | 3 971 | 24 189 | 8 550 | 1 317 | − | 48 050 |
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 169 | − | − | − | − | − | 169 |
Aktywa nieprzypisane |
|
|
|
|
| 1 748 | 1 748 |
Aktywa ogółem |
|
|
|
|
|
| 49 798 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania segmentu | 5 024 | 272 | 2 522 | 3 473 | 795 | − | 12 086 |
Zobowiązania nieprzypisane |
|
|
|
|
| 19 759 | 19 759 |
Zobowiązania ogółem |
|
|
|
|
|
| 31 845 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
|
|
|
|
Nakłady inwestycyjne 2 | 568 | 593 | 2 762 | 109 | 332 | − | 4 364 |
| Segmenty operacyjne | Pozostałe | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem działalność kontynuowana i zaniechana | |||
| Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 5 586 | 166 | 3 667 | 26 260 | 275 | − | 35 954 | 1 387 | 37 341 |
Sprzedaż między segmentami | 5 530 | 743 | 3 915 | 8 960 | 1 106 | (20 254) | − | − | − |
Sprzedaż do/z działalności zaniechanej | 10 | − | 29 | 271 | 47 | − | 357 | (357) | − |
Przychody segmentu ogółem | 11 126 | 909 | 7 611 | 35 491 | 1 428 | (20 254) | 36 311 | 1 030 | 37 341 |
Rekompensaty | 2 | − | − | 482 | − | − | 484 | − | 484 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT, w tym: | (1 307) | 292 | 1 679 | 550 | 163 | (308) | 1 069 | 50 | 1 119 |
Udział w zysku/(stracie) wspólnych przedsięwzięć | 128 | − | − | - | − | − | 128 | − | 128 |
Amortyzacja | (446) | (182) | (1 257) | (46) | (134) | 5 | (2 060) | (156) | (2 216) |
Odpisy aktualizujące | (82) | (2) | (3) | 2 | (1) | − | (86) | (595) | (681) |
EBITDA | (779) | 476 | 2 939 | 594 | 298 | (313) | 3 215 | 801 | 4 016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT |
|
|
|
|
|
| 1 069 | 50 | 1 119 |
Przychody/(koszty) finansowe |
|
|
|
|
| (959) | (959) | (27) | (986) |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
| 110 | 23 | 133 |
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
| (319) | (319) | 52 | (267) |
Zysk/(strata) netto za okres |
|
|
|
|
|
| (209) | 75 | (134) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu, w tym: | 10 157 | 2 910 | 22 174 | 6 701 | 1 156 | − | 43 098 | − | 43 098 |
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 682 | − | − | − | − | − | 682 | − | 682 |
Aktywa nieprzypisane |
|
|
|
|
| 2 222 | 2 222 | − | 2 222 |
Aktywa ogółem |
|
|
|
|
|
| 45 320 | − | 45 320 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania segmentu | 4 621 | 204 | 2 170 | 2 868 | 682 | − | 10 545 | − | 10 545 |
Zobowiązania nieprzypisane |
|
|
|
|
| 18 161 | 18 161 | − | 18 161 |
Zobowiązania ogółem |
|
|
|
|
|
| 28 706 | − | 28 706 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nakłady inwestycyjne 1 | 383 | 459 | 2 137 | 75 | 391 | − | 3 445 | 517 | 3 962 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
| Działalność zaniechana | ||
Wydobycie | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | Razem działalność zaniechana | |
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 1 387 | − | 1 387 |
Sprzedaż do/z działalności zaniechanej | 1 293 | (1 650) | (357) |
Przychody segmentu ogółem | 2 680 | (1 650) | 1 030 |
|
|
|
|
EBIT | 490 | (440) | 50 |
Amortyzacja | (156) | − | (156) |
Odpisy aktualizujące | (135) | (460) | (595) |
EBITDA | 781 | 20 | 801 |
|
|
|
|
EBIT |
|
| 50 |
Przychody/(koszty) finansowe |
| (27) | (27) |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
|
| 23 |
Podatek dochodowy |
| 52 | 52 |
Zysk/(strata) netto za okres |
|
| 75 |
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
Nakłady inwestycyjne * | 517 | − | 517 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Przychody ze sprzedaży z działalności kontynuowanej, w tym: | 42 657 | 36 311 |
Polska | 41 904 | 34 510 |
Czechy | 748 | 1 213 |
Wielka Brytania | 5 | 11 |
Niemcy | − | 509 |
Belgia | − | 68 |
Przychody ze sprzedaży z działalności zaniechanej, w tym: | − | 1 030 |
Polska | − | 955 |
Czechy | − | 73 |
Pozostałe kraje | − | 2 |
Razem | 42 657 | 37 341 |
Kategoria | Opis |
Węgiel | W latach 2024-2026 prognoza zakłada spadek cen węgla o 45,5% w stosunku do średniej ceny indeksu PSCMI1 obliczonej dla 2023 roku. Dla tego okresu przyjęto założenie o stabilizującej się sytuacji popytowo-podażowej na światowych rynkach węgla, w szczególności w portach ARA wspieranej spadającymi cenami gazu ziemnego i LNG. W związku z obniżającym się popytem, spowodowanym zmniejszającą się generacją energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych oraz koniecznością uwzględniania w krajowych ścieżkach cen węgla kamiennego trendów światowych (ujęto wygaszanie kopalń węgla kamiennego, zgodnie z umową społeczną określającą terminy zamykania kopalń), po 2026 roku założono występowanie stałej ceny węgla, na poziomie niższym o blisko 5,4% w stosunku do prognozowanej średniej ceny w latach 2024-2026. |
Energia elektryczna | Prognoza cen energii elektrycznej BASE zakłada spadek o 25,4% dla 2024 roku w stosunku do średniej ceny referencyjnego kontraktu BASE (Y+1) uzyskanej w 2023 roku. W okresie 2025-2030 średnia cena BASE jest również niższa o 5,3% od średniej ceny referencyjnej uzyskanej w 2023 roku. Obserwowana zmiana struktury wytwarzania energii elektrycznej i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii obniża poziom cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, w szczególności na rynku SPOT. Na rynku terminowym prognozowane poziomy cen BASE uwzględniają koszty wytwarzania ze źródeł konwencjonalnych. |
CO2 | Przyjęto wzrostową ścieżkę ceny uprawnień do emisji CO2 jednak dla 2024 roku ze względu na obserwowane spowolnienie gospodarcze i krótkoterminowy spadek zapotrzebowania na CO2 prognoza zakłada cenę niższą o 8,8% w stosunku do średniej ceny odnotowanej w 2023 roku. W okresie 2025-2030 ceny CO2 rosną o średnio 5,7% ze względu na utrzymanie planów realizacji ambitnych celów klimatycznych i przedłużone działanie mechanizmu Rezerwy Stabilności Rynkowej do 2030 roku. Przyjęto limity emisji CO2 dla produkcji ciepła zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów, które skorygowano o poziom darmowych uprawnień. |
Gaz ziemny | W związku z obserwowaną stabilizacją sytuacji popytowo-podażowej na światowych rynkach gazu, założono dla ceny w 2024 roku spadek o około 22,2% w stosunku do średniej ceny referencyjnego kontraktu BASE (Y+1) uzyskanej w 2023 roku. W latach 2025-2040 założono dalszy spadek cen gazu średniorocznie o około 1%. Dla podanego okresu przyjęto założenia o długotrwałym zapełnianiu luki popytowej na omawiany surowiec w Europie poprzez stabilne przepływy gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego oraz dostawy LNG. Polska realizowała będzie import gazu poprzez Baltic Pipe oraz dwa terminale LNG (oddanie do użytkowania terminala FSRU w Gdańsku jest planowane w perspektywie 2027/2028 roku), czego efektem będzie wysoka korelacja cen gazu w Polsce z indeksami europejskimi. Na spadek cen w długoterminowej perspektywie będzie miał wpływ prognozowany spadek zapotrzebowania wynikający z prognozowanego zastępowania gazu ziemnego wodorem oraz dalszym wzrostem udziału OZE w miksie energetycznym krajów Unii Europejskiej. |
Rynek Mocy | Założono płatności za moc do końca 2028 roku dla istniejących jednostek węglowych niespełniających kryterium EPS 550 (dla których jednostkowa emisyjność przekracza 550 kg/MWh). Dla jednostek, które zawarły kontrakty wieloletnie do dnia 31 grudnia 2019 roku, a nie spełniają kryterium EPS 550 założono utrzymanie płatności do końca obowiązywania kontraktu. Zgodnie z osiągniętym porozumieniem Rady Europejskiej z dnia 17 października 2023 roku w zakresie reformy modelu rynku energii założono wprowadzenie derogacji w zakresie obowiązywania limitów emisji CO2 w jednostkach ubiegających się o wsparcie z Rynku Mocy i w konsekwencji wydłużenie okresu możliwego wsparcia dla tego typu jednostek z czerwca 2025 roku do końca 2028 roku. W prognozach założono przychody z Rynku Mocy po 2025 roku w konsekwencji wydłużenia wsparcia do końca 2028 roku. Przychody z tego tytułu dotyczą 8 bloków klasy 200 MW w Oddziałach Jaworzno III, Łaziska oraz bloków w Oddziale Siersza i Łagisza w latach 2025-2028. Dodatkowo w roku 2026 założono przychody z Rynku Mocy dla 2 bloków w Oddziale Jaworzno II. Przyjęta średnia cena w wydłużonym okresie wynosi 322,65 PLN/kW przy czym założono spadek cen w kolejnych latach począwszy od 2027 roku średnio o 22% r/r. Dla wydłużonego okresu funkcjonowania założono, że praca bloków determinowana będzie zapotrzebowaniem w KSE. |
Okres ekonomicznej użyteczności jednostek wytwórczych | W CGU Wytwarzanie-Węgiel zmianie uległy planowane okresy funkcjonowania jednostek wytwórczych. Elektrownia Jaworzno II – bloki 1, 2 i 3 do końca 2026 roku; Elektrownia Jaworzno III – bloki 1, 2, 3, 4, 5 i 6 do roku 2028; Elektrownia Nowe Jaworzno – blok 7 do 2040 roku; Elektrownia Łagisza – blok 10 do roku 2035; Elektrownia Łaziska – bloki 9, 10, 11 i 12 do roku 2028; Elektrownia Siersza – bloki 1 i 2 do roku 2028. Skrócenie okresu eksploatacji bloku 910 MW wynika z niekorzystnych zmian dla sektora elektroenergetycznego opartego na węglu wynikających z Polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W komunikacie opublikowanym Skrócenie czasu pracy Oddziału Jaworzno II podyktowane zostało niekorzystnymi wynikami generowanymi na poziomie marży po koszcie zmiennym z uwagi na realizowane aktualnie dostawy ciepła z tego Oddziału na potrzeby odbiorców komunalnych. Wycofanie z eksploatacji z końcem 2026 roku wynika z konieczności dostawy pary technologicznej na potrzeby bloku 910 MW. Zgodnie z aktualnym harmonogramem realizacji inwestycji polegającej na budowie nowego dedykowanego źródła pary technologicznej dla wskazanego bloku źródło może rozpocząć produkcję początkiem 2027 roku. Dla pozostałych jednostek wytwórczych brak zmian w stosunku do przyjętych założeń na dzień 31 grudnia 2022 roku: CGU ZW Katowice, CGU ZW Tychy, CGU ZW Bielsko-Biała, CGU ZW Obszar Ciepłowni Lokalnych, CGU ECI Wytwarzanie: zakłady wytwórcze do roku 2049; CGU Elektrownie wodne do roku 2072; CGU Elektrownie wiatrowe do roku 2047; CGU Elektrownie fotowoltaiczne do roku 2048. |
Świadectwa pochodzenia energii | Przyjęto ścieżkę cenową dla świadectw pochodzenia oraz obowiązki umorzenia w kolejnych latach na bazie zapisów ustawy o OZE oraz prognozy bilansu systemu. Prognoza cen zielonych certyfikatów zakłada spadek o 49,1% dla 2024 roku w stosunku do średniej ceny indeksu TGEozea uzyskanego w 2023 roku. W okresie 2025-2030 prognoza cen zielonych certyfikatów rośnie średniorocznie o 14,8%. Dla błękitnych certyfikatów założono nieznaczny wzrost cen o 0,1% dla roku 2024 względem ceny indeksu TGEozebio ukształtowanego w roku 2023. W okresie 2025-2030 prognoza cen błękitnych certyfikatów zakłada średnioroczny spadek o 2,7%. Prognoza cen białych certyfikatów zakłada wzrost ceny w roku 2024 o 5,6%, względem 2023 roku. W okresie 2025-2030 prognoza cen białych certyfikatów rośnie średniorocznie o 2,1%. |
OZE | W zakresie Obszaru OZE uwzględniono istniejące systemy wsparcia (system świadectw pochodzenia, system aukcyjny, system taryf gwarantowanych FIT/FIP, system gwarancji pochodzenia), z których najistotniejsze znaczenie ma system świadectw pochodzenia. W ramach tego systemu, dla energii zielonej uwzględniono ograniczone okresy wsparcia, zgodnie z założeniami zapisów ustawy o OZE określającej nowe mechanizmy przyznawania wsparcia dla energii elektrycznej wytworzonej w tego typu źródłach. Okres wsparcia został ograniczony do 15 lat liczonych od momentu wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej, za którą przysługiwało świadectwo pochodzenia. |
Wynagrodzenia | Założono wzrost wynagrodzeń w oparciu o wzrost płacy minimalnej oraz przyjętą stopę inflacji z efektem na kolejne lata prognozy finansowej. |
WACC | Przyjęto poziom średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) kształtujący się w okresie projekcji dla poszczególnych CGU między 7,37%-11,47% w ujęciu nominalnym po opodatkowaniu. Metodologia kalkulacji stopy dyskontowej nie uległa zmianie w stosunku do testu na utratę wartości przeprowadzonego na dzień |
WACC regulacyjny | WACC przyjęty do kalkulacji przychodu regulowanego w roku 2024 wynosi 10,475% (brutto), w okresie 2025 -2033 oraz w okresie rezydualnym 8,478% (brutto). |
CGU | Spółka | Poziom stopy dyskontowej (po opodatkowaniu) przyjęty w testach na dzień: | Wartość odzyskiwalna | Kwota ujętego odpisu | |
|
| 31 grudnia 2023 | 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2023 |
CGU Wytwarzanie-Węgiel | TAURON Wytwarzanie S.A. | 11,47% | 12,24% | 2 620 | (23) |
Razem |
|
|
|
| (23) |
Spółka | Poziom stopy dyskontowej (po opodatkowaniu) przyjęty w testach na dzień: | Wartość bilansowa | Wartość odzyskiwalna | Kwota ujętego odpisu | |
| 31 grudnia 2023 | 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | |
TAMEH HOLDING Sp. z o.o. | 10,53% | 11,74% | 169* | 231 | − |
|
|
|
|
| − |
| Zmiana założenia wyrównująca wartość odzyskiwalną z wartością bilansową | |||||
Parametr | CGU Wytwarzanie Węgiel | CGU ZW Katowice | CGU ZW Tychy | CGU ZW Bielsko-Biała | CGU OCL | CGU ECI |
Zmiana CDS w okresie prognozy | 0,7% | -15,3% | -63,2% | -18,5% | n.d. | n.d. |
Zmiana cen ciepła w okresie prognozy | n.d. | -6,1% | -14,9% | -5,4% | -2% | -0,9% |
Zmiana WACC (netto) | -0,46 p.p | 4,34 p.p | 9,36 p.p. | 5,59 p.p | 734,58 p.p. | 3,76 p.p. |
Parametr | Zmiana założenia wyrównująca wartość odzyskiwalną z wartością bilansową | ||
| CGU Elektrownie wodne | CGU Elektrownie wiatrowe | CGU Elektrownie fotowoltaiczne |
Zmiana cen energii elektrycznej w okresie prognozy | -22,4% | -49,1% | -3,7% |
Zmiana WACC (netto) | 6,21 p.p. | 21,48 p.p. | 0,55 p.p. |
Rodzaj doszacowania | Opis |
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | |
Doszacowanie dla odbiorców niezafakturowanych na dany dzień bilansowy | Odczyty układów pomiarowo-rozliczeniowych dotyczące wielkości sprzedanej energii elektrycznej w handlu detalicznym oraz jej fakturowanie są dokonywane w dużej mierze w okresach odmiennych od okresów sprawozdawczych. W związku z powyższym, na dzień bilansowy wyznaczane są odpowiednie szacunki sprzedaży energii elektrycznej i usług dystrybucji. Doszacowanie wyznaczane jest w systemie bilingowym w oparciu o średniodobowe zużycie energii elektrycznej w okresie od dnia ostatniego odczytu rzeczywistego do dnia bilansowego. |
Doszacowanie dla odbiorców rozliczanych z zastosowaniem płatności prognozowych | Na każdy dzień bilansowy, dokonywane jest doszacowanie sprzedaży energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych, któremu podlegają odbiorcy posiadający 6-miesięczne lub 12-miesięczne okresy rozliczeniowe z zastosowaniem płatności prognozowych w okresach pomiędzy odczytami wskazań układów pomiarowo - rozliczeniowych. Doszacowanie wyznaczane jest w systemie bilingowym w oparciu o średniodobowe zużycie energii elektrycznej w okresie od dania ostatniego odczytu do dnia bilansowego oraz jednocześnie dokonywane jest doszacowanie wystawionych prognoz, zapewniające ich współmierne rozłożenie do danego okresu bilansowego. |
Doszacowanie przychodów dla odbiorców, dla których sprzedaż realizowana jest według cen z Towarowej Giełdy Energii lub/i rynku bilansującego | Doszacowaniem objęci są odbiorcy, dla których sprzedaż energii elektrycznej, zgodnie z zawartymi umowami, realizowana jest według cen z Towarowej Giełdy Energii lub/i rynku bilansującego. Na każdy dzień bilansowy, dla odbiorców, dla których zostało naliczone doszacowanie niezafakturowanej sprzedaży energii elektrycznej w systemie bilingowym, wyznaczane jest doszacowanie stanowiące różnicę pomiędzy cenami przyjętymi do naliczenia doszacowania a cenami, które zostaną przyjęte do zafakturowania sprzedaży. |
Doszacowanie wynikające z uzgodnienia bilansu energii | Na każdy dzień bilansowy spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż dokonują uzgodnienia bilansu energii elektrycznej, określając szacowany wolumen niezbilansowania po stronie zakupu lub sprzedaży. W ramach tego doszacowania ujmowana jest kwota zwiększająca lub zmniejszająca przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, wyznaczona jako iloczyn oszacowanego wolumenu niezbilansowania i średnioważonej ceny zakupu energii elektrycznej na rynku bilansującym. |
Przychody ze sprzedaży paliwa gazowego | |
Doszacowanie dla odbiorców niezafakturowanych na dany dzień bilansowy | Odczyty układów pomiarowo-rozliczeniowych dotyczące wielkości sprzedanego paliwa gazowego w handlu detalicznym oraz jej fakturowanie są dokonywane w dużej mierze w okresach odmiennych od okresów sprawozdawczych. W związku z powyższym, na dzień bilansowy wyznaczane są odpowiednie szacunki sprzedaży paliwa gazowego i usług dystrybucji. Doszacowanie sprzedaży paliwa gazowego wyliczane jest w systemie bilingowym w oparciu o średniodobowe zużycie paliwa gazowego w okresie od dnia ostatniego odczytu rzeczywistego do dnia bilansowego. Doszacowanie sprzedaży usług dystrybucyjnych wyznaczane jest jako różnica pomiędzy kosztami zakupu usług dystrybucyjnych paliwa gazowego a zafakturowanymi przychodami ze sprzedaży usług dystrybucyjnych. |
Doszacowanie przychodów dla odbiorców, dla których sprzedaż realizowana jest według cen z Towarowej Giełdy Energii lub/i rynku bilansującego | Doszacowaniem objęci są odbiorcy, dla których sprzedaż paliwa gazowego, zgodnie z zawartymi umowami, realizowana jest według cen z Towarowej Giełdy Energii i/lub rynku bilansującego. Na każdy dzień bilansowy, dla odbiorców, dla których zostało naliczone doszacowanie niezafakturowanej sprzedaży paliwa gazowego w systemie bilingowym, wyznaczane jest doszacowanie stanowiące różnicę pomiędzy cenami przyjętymi do naliczenia doszacowania a cenami, które zostaną przyjęte do zafakturowania sprzedaży. |
Doszacowanie wynikające z uzgodnienia bilansu gazu | Na każdy dzień bilansowy spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż dokonują uzgodnienia bilansu paliwa gazowego, określając szacowany wolumen niezbilansowania po stronie zakupu lub sprzedaży. W ramach tego doszacowania ujmowana jest kwota zwiększająca lub zmniejszająca przychody ze sprzedaży paliwa gazowego, wyznaczona jako iloczyn oszacowanego wolumenu niezbilansowania i średniomiesięcznej ceny rozliczenia bilansowania gazu wysokometanowego publikowanej przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Razem przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów przed wyłączeniem akcyzy, w tym | 31 736 | 28 280 |
Podatek akcyzowy | (102) | (49) |
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów | 31 634 | 28 231 |
Energia elektryczna | 28 596 | 25 134 |
Energia cieplna | 1 298 | 860 |
Gaz | 1 286 | 1 092 |
Uprawnienia do emisji CO2 | 64 | 635 |
Świadectwa pochodzenia energii i podobne | 149 | 258 |
Pozostałe towary, produkty i materiały | 241 | 252 |
Przychody ze sprzedaży usług | 10 945 | 8 013 |
Usługi dystrybucyjne i handlowe | 9 736 | 6 933 |
Rynek Mocy | 692 | 646 |
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego | 159 | 130 |
Opłaty za przyłączanie odbiorców | 105 | 111 |
Pozostałe usługi | 253 | 193 |
Pozostałe przychody | 78 | 67 |
Razem przychody ze sprzedaży | 42 657 | 36 311 |
| Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | Pozostałe | Razem |
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów | 8 318 | 117 | 2 | 22 968 | 229 | 31 634 |
Energia elektryczna | 6 995 | − | − | 21 539 | 62 | 28 596 |
Energia cieplna | 1 298 | − | − | − | − | 1 298 |
Gaz | − | − | − | 1 286 | − | 1 286 |
Uprawnienia do emisji CO2 | − | − | − | 64 | − | 64 |
Świadectwa pochodzenia energii i podobne | 22 | 117 | − | 2 | 8 | 149 |
Pozostałe towary, produkty i materiały | 3 | − | 2 | 77 | 159 | 241 |
Przychody ze sprzedaży usług | 880 | 9 | 5 690 | 4 265 | 101 | 10 945 |
Usługi dystrybucyjne i handlowe | 336 | − | 5 484 | 3 916 | − | 9 736 |
Rynek Mocy | 525 | 7 | − | 160 | − | 692 |
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego | − | − | − | 159 | − | 159 |
Opłaty za przyłączanie odbiorców | − | − | 105 | − | − | 105 |
Pozostałe usługi | 19 | 2 | 101 | 30 | 101 | 253 |
Pozostałe przychody | 19 | − | 39 | 7 | 13 | 78 |
Razem przychody ze sprzedaży | 9 217 | 126 | 5 731 | 27 240 | 343 | 42 657 |
| Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | Pozostałe | Razem |
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów | 4 858 | 158 | 3 | 22 969 | 243 | 28 231 |
Energia elektryczna | 3 920 | 1 | − | 21 131 | 82 | 25 134 |
Energia cieplna | 860 | − | − | − | − | 860 |
Gaz | − | − | − | 1 092 | − | 1 092 |
Uprawnienia do emisji CO2 | − | − | − | 635 | − | 635 |
Świadectwa pochodzenia energii i podobne | 77 | 157 | − | 13 | 11 | 258 |
Pozostałe towary, produkty i materiały | 1 | − | 3 | 98 | 150 | 252 |
Przychody ze sprzedaży usług | 724 | 8 | 3 657 | 3 557 | 67 | 8 013 |
Usługi dystrybucyjne i handlowe | 258 | − | 3 474 | 3 201 | − | 6 933 |
Rynek Mocy | 446 | 6 | − | 194 | − | 646 |
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego | − | − | − | 130 | − | 130 |
Opłaty za przyłączanie odbiorców | − | − | 111 | − | − | 111 |
Pozostałe usługi | 20 | 2 | 72 | 32 | 67 | 193 |
Pozostałe przychody | 14 | − | 36 | 5 | 12 | 67 |
Razem przychody ze sprzedaży | 5 596 | 166 | 3 696 | 26 531 | 322 | 36 311 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 28 596 | 25 134 |
Sprzedaż detaliczna | 18 214 | 14 733 |
Klienci strategiczni | 4 477 | 2 237 |
Klienci biznesowi | 7 956 | 7 062 |
Klienci masowi - Grupa G | 4 072 | 3 646 |
Klienci masowi - MSP | 1 651 | 1 520 |
Pozostali | 156 | 317 |
Podatek akcyzowy | (98) | (49) |
Sprzedaż hurtowa | 9 522 | 9 738 |
Pozostałe | 860 | 663 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Rekompensaty energia elektryczna | 6 910 | 465 |
Rekompensaty usługi dystrybucyjne energii elektrycznej | 1 038 | − |
Rekompensaty paliwo gazowe | 27 | 17 |
Rekompensaty energia cieplna i usługi dystrybucyjne energii cieplnej | 83 | 2 |
Razem | 8 058 | 484 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Amortyzacja | (2 232) | (2 060) |
Odpisy aktualizujące niefinansowe aktywa trwałe | (26) | (79) |
Zużycie materiałów i energii | (5 119) | (4 636) |
Usługi dystrybucyjne | (2 917) | (1 527) |
Usługi konserwacji i remontowe | (316) | (239) |
Pozostałe usługi obce | (942) | (686) |
Koszt obowiązku umorzenia uprawnień do emisji CO2 | (3 461) | (3 096) |
Odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny | (832) | − |
Pozostałe podatki i opłaty | (798) | (815) |
Koszty świadczeń pracowniczych | (3 194) | (2 630) |
Odpis aktualizujący zapasy | (185) | (7) |
Odpis aktualizujący należności od odbiorców | (79) | 8 |
Koszty rezerwy na umowy rodzące obciążenia | 91 | (91) |
Pozostałe koszty rodzajowe | (162) | (121) |
Razem koszty według rodzaju | (20 172) | (15 979) |
Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych | − | 3 |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | 841 | 764 |
Koszty sprzedaży | 766 | 528 |
Koszty ogólnego zarządu | 701 | 558 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | (27 763) | (20 728) |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (45 627) | (34 854) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Wynagrodzenia | (2 385) | (2 041) |
Koszty ubezpieczeń społecznych | (466) | (398) |
Koszty świadczeń po okresie zatrudnienia, w tym: | (107) | (99) |
Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne | (11) | (16) |
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | (2) | (3) |
Koszty pracowniczych programów emerytalnych | (94) | (80) |
Odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | (65) | (59) |
Nagrody jubileuszowe | (59) | 54 |
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych | (112) | (87) |
Razem | (3 194) | (2 630) |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | (1 959) | (1 620) |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | (383) | (290) |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | (466) | (363) |
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia świadczeń na potrzeby własne | (386) | (357) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Amortyzacja, w tym ujęta w pozycji: | (2 232) | (2 060) |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (2 055) | (1 922) |
Koszty sprzedaży | (97) | (67) |
Koszty ogólnego zarządu | (53) | (44) |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | (27) | (27) |
Odpis aktualizujący, w tym ujęty w pozycji: | (26) | (79) |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (31) | (79) |
Koszty sprzedaży | 7 | 2 |
Koszty ogólnego zarządu | (2) | (2) |
Razem | (2 258) | (2 139) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Otrzymane lub należne kary, grzywny, odszkodowania | 286 | 30 |
Pozostałe dotacje/ Przychody z rozliczenia dotacji i nieodpłatnego otrzymania środków trwałych równolegle do amortyzacji | 65 | 38 |
Wynik ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych oraz koszty szkód w majątku trwałym | 16 | (12) |
Nadwyżka (utworzenia)/ rozwiązania pozostałych rezerw | (57) | 1 |
Koszty postępowania sądowego oraz kary i odszkodowania | (10) | (10) |
Odpisanie zaniechanych inwestycji i produkcji | (4) | (2) |
Wynik na utracie kontroli nad spółką Wsparcie Grupa TAURON Sp. z o.o. | − | 67 |
Pozostałe przychody operacyjne | 28 | 32 |
Pozostałe koszty operacyjne | (64) | (58) |
Razem | 260 | 86 |
Waluta | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
EUR | 4,3480 | 4,6899 |
USD | 3,9350 | 4,4018 |
CZK | 0,1759 | 0,1942 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Przychody i koszty z tytułu instrumentów finansowych | (1 034) | (931) |
Koszty odsetkowe | (797) | (591) |
Strata na instrumentach pochodnych | (800) | (219) |
Różnice kursowe | 299 | (124) |
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi | (18) | (24) |
Aktualizacja wartości udzielonych pożyczek | 151 | (14) |
Przychody odsetkowe | 111 | 75 |
Przychody z tytułu dywidendy | 1 | 14 |
Pozostałe | 19 | (48) |
Pozostałe przychody i koszty finansowe | (58) | (28) |
Odsetki od świadczeń pracowniczych | (36) | (31) |
Odsetki z tytułu dyskonta pozostałych rezerw | (9) | (8) |
Pozostałe przychody finansowe | 12 | 22 |
Pozostałe koszty finansowe | (25) | (11) |
Razem, w tym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów: | (1 092) | (959) |
Koszty odsetkowe od zadłużenia | (797) | (591) |
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe | (295) | (368) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Koszty leasingu ujętego zgodnie z MSSF 16 Leasing, w tym: | (177) | (180) |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | (111) | (124) |
Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu | (66) | (56) |
Koszty leasingu, co do którego zastosowano praktyczne wyłączenie z MSSF 16 Leasing, w tym: | (10) | (11) |
Koszty leasingów krótkoterminowych | (4) | (6) |
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu | (6) | (5) |
Razem | (187) | (191) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Bieżący podatek dochodowy | (621) | (434) |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | (611) | (447) |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | (10) | 13 |
Odroczony podatek dochodowy | (3) | 115 |
Podatek dochodowy wykazywany w wyniku finansowym | (624) | (319) |
Podatek dochodowy dotyczący pozostałych całkowitych dochodów, w tym: | 80 | (48) |
podlegających przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | 55 | (36) |
nie podlegających przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | 25 | (12) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 2 302 | 110 |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | − | 23 |
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% | (437) | (25) |
Korekty dotyczące podatku dochodowego z lat ubiegłych | (10) | 13 |
Odmienna stawka podatkowa w spółce TAURON Czech Energy s.r.o. | (48) | - |
Udział w wyniku wspólnych przedsięwzięć | (93) | 24 |
Podatkowy efekt transakcji reorganizacyjnych Grupy TAURON | − | (12) |
Odpis grupy do zbycia do wartości godziwej | − | (87) |
Przychody i koszty trwale niepodatkowe | (92) | (81) |
Zmiany szacunku w podatku odroczonym | 63 | (101) |
Pozostałe | (7) | 2 |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej wynoszącej 27% (2022: 201%) | (624) | (267) |
Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w wyniku finansowym, w tym: | (624) | (267) |
dotyczący działalności kontynuowanej | (624) | (319) |
dotyczący działalności zaniechanej | − | 52 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
| Segment Wydobycie | Korekty konsolidacyjne/ Odpis do wartości godziwej | Działalność zaniechana |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 2 680 | (1 650) | 1 030 |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (1 867) | 1 630 | (237) |
Zysk brutto ze sprzedaży z działalności zaniechanej | 813 | (20) | 793 |
Koszty sprzedaży | (110) | 13 | (97) |
Koszty ogólnego zarządu | (206) | 25 | (181) |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | (7) | 2 | (5) |
Odpis z tytułu przeszacowania do wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży | − | (460) | (460) |
Zysk operacyjny z działalności zaniechanej | 490 | (440) | 50 |
Przychody i koszty finansowe | (347) | 320 | (27) |
Zysk przed opodatkowaniem na działalności zaniechanej | 143 | (120) | 23 |
Podatek dochodowy | 52 | − | 52 |
Zysk netto z działalności zaniechanej | 195 | (120) | 75 |
|
|
|
|
Zyski aktuarialne | 22 | − | 22 |
Podatek dochodowy | (4) | − | (4) |
Pozostałe całkowite dochody z działalności zaniechanej nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | 18 | − | 18 |
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody z działalności zaniechanej | 213 | (120) | 93 |
|
|
|
|
Zysk netto z działalności zaniechanej przypadający: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej | 195 | (120) | 75 |
Całkowity dochód z działalności zaniechanej przypadający: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej | 213 | (120) | 93 |
|
|
|
|
Zysk na jedną akcję podstawowy i rozwodniony (w złotych): |
|
|
|
z zysku netto z działalności zaniechanej za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| 0,04 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Zysk (strata) netto za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 673 | (134) |
Zysk (strata) netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 673 | (209) |
Liczba akcji zwykłych | 1 752 549 394 | 1 752 549 394 |
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w złotych) | 0,95 | (0,08) |
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w złotych) | 0,95 | (0,12) |
Grupa rodzajowa | Średni pozostały okres amortyzacji w latach |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 20 lat |
Urządzenia techniczne i maszyny | 11 lat |
Inne środki trwałe | 4 lata |
| Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 146 | 31 457 | 24 968 | 930 | 1 820 | 59 321 |
Zakup bezpośredni | − | − | − | 3 | 3 622 | 3 625 |
Koszty finansowania zewnętrznego | − | − | − | − | 54 | 54 |
Rozliczenie środków trwałych w budowie | 3 | 1 986 | 1 337 | 63 | (3 389) | − |
Sprzedaż | − | (6) | (100) | (11) | (8) | (125) |
Likwidacja | − | (65) | (231) | (14) | − | (310) |
Nieodpłatne otrzymanie | 4 | 48 | 44 | − | − | 96 |
Koszty komponentów remontowych | − | − | − | − | 313 | 313 |
Wytworzenie we własnym zakresie | − | − | − | − | 46 | 46 |
Koszty demontażu farm wiatrowych i fotowoltaicznych | − | 11 | 12 | − | 21 | 44 |
Pozostałe zmiany | − | (1) | (23) | − | (13) | (37) |
Bilans zamknięcia | 153 | 33 430 | 26 007 | 971 | 2 466 | 63 027 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | − | (13 790) | (15 020) | (692) | (88) | (29 590) |
Amortyzacja za okres | − | (977) | (927) | (58) | − | (1 962) |
Odpisy aktualizujące | − | (8) | (17) | − | (7) | (32) |
Sprzedaż | − | 2 | 89 | 11 | − | 102 |
Likwidacja | − | 58 | 228 | 14 | − | 300 |
Pozostałe zmiany | − | (2) | (18) | 1 | 46 | 27 |
Bilans zamknięcia | − | (14 717) | (15 665) | (724) | (49) | (31 155) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 146 | 17 667 | 9 948 | 238 | 1 732 | 29 731 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 153 | 18 713 | 10 342 | 247 | 2 417 | 31 872 |
w tym segmenty operacyjne: |
|
|
|
|
|
|
Wytwarzanie | 46 | 2 372 | 3 523 | 24 | 408 | 6 373 |
Odnawialne źródła energii | 1 | 905 | 1 261 | 2 | 549 | 2 718 |
Dystrybucja | 90 | 14 569 | 5 328 | 166 | 1 422 | 21 575 |
Inne segmenty oraz pozostała działalność | 16 | 867 | 230 | 55 | 38 | 1 206 |
| Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Wyrobiska górnicze | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 144 | 31 221 | 25 948 | 280 | 978 | 1 773 | 60 344 |
Zakup bezpośredni | − | 5 | 5 | 2 | − | 2 862 | 2 874 |
Koszty finansowania zewnętrznego | − | − | − | − | − | 28 | 28 |
Rozliczenie środków trwałych w budowie | 2 | 1 741 | 964 | − | 45 | (2 752) | − |
Sprzedaż | − | 1 | (115) | − | (14) | (2) | (130) |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | (3) | (1 487) | (1 691) | (408) | (71) | (304) | (3 964) |
Likwidacja | − | (57) | (107) | (138) | (14) | − | (316) |
Nieodpłatne otrzymanie | − | 27 | 1 | − | − | − | 28 |
Nabycie jednostki zależnej | 3 | 30 | 2 | − | − | − | 35 |
Koszty komponentów remontowych | − | − | − | − | − | 152 | 152 |
Wytworzenie we własnym zakresie | − | − | − | 270 | − | 76 | 346 |
Koszty demontażu farm wiatrowych oraz likwidacji zakładów górniczych | − | (100) | (15) | − | − | − | (115) |
Pozostałe zmiany | − | 76 | (24) | − | − | (13) | 39 |
Bilans zamknięcia | 146 | 31 457 | 24 968 | 6 | 924 | 1 820 | 59 321 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | − | (14 276) | (15 840) | (105) | (728) | (221) | (31 170) |
Amortyzacja za okres | − | (896) | (892) | (110) | (59) | − | (1 957) |
Odpisy aktualizujące | − | (47) | (30) | (52) | (1) | (60) | (190) |
Sprzedaż | − | (1) | 114 | − | 14 | − | 127 |
Likwidacja | − | 50 | 98 | 138 | 14 | − | 300 |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | 1 395 | 1 531 | 129 | 66 | 179 | 3 300 |
Pozostałe zmiany | − | (15) | (1) | − | 2 | 14 | − |
Bilans zamknięcia | − | (13 790) | (15 020) | − | (692) | (88) | (29 590) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 144 | 16 945 | 10 108 | 175 | 250 | 1 552 | 29 174 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 146 | 17 667 | 9 948 | 6 | 232 | 1 732 | 29 731 |
w tym segmenty operacyjne: |
|
|
|
|
|
|
|
Wytwarzanie | 46 | 2 460 | 3 503 | − | 20 | 352 | 6 381 |
Odnawialne źródła energii | 1 | 903 | 1 191 | − | 2 | 74 | 2 171 |
Dystrybucja | 83 | 13 559 | 5 065 | − | 177 | 1 193 | 20 077 |
Inne segmenty oraz pozostała działalność | 16 | 745 | 189 | 6 | 33 | 113 | 1 102 |
Segment operacyjny | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Dystrybucja | 2 696 | 2 082 |
Odnawialne źródła energii | 547 | 367 |
Wytwarzanie | 206 | 166 |
| Wytwarzanie | Dystrybucja | Razem |
Zwiększenie netto odpisów aktualizujących | (28) | (4) | (32) |
Łączny wpływ na wynik okresu | (28) | (4) | (32) |
| Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem | |
| Wytwarzanie | Dystrybucja | Wydobycie | |
Zwiększenie netto odpisów aktualizujących | (59) | (3) | (128) | (190) |
Łączny wpływ na wynik okresu, w tym: | (59) | (3) | (128) | (190) |
Działalność kontynuowana | (59) | (3) | − | (62) |
Działalność zaniechana | − | − | (128) | (128) |
| Grunty | Prawo użytkowania wieczystego gruntu | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Służebności przesyłu | Prawa do użytkowania aktywów w przygotowaniu | Prawa do użytkowania aktywów razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 796 | 1 136 | 249 | 16 | 12 | 175 | 5 | 2 389 |
Zakup | 72 | − | − | − | − | 27 | 13 | 112 |
Rozliczenie praw do użytkowania aktywów w przygotowaniu | − | − | − | − | − | 11 | (11) | − |
Zwiększenie z tytułu nowej umowy leasingu | 116 | − | 9 | − | 8 | − | − | 133 |
Zwiększenie/(zmniejszenie) z tytułu zmian leasingu | 12 | (7) | 26 | 3 | − | − | − | 34 |
Likwidacja | (9) | − | (5) | − | (6) | − | − | (20) |
Pozostałe zmiany | 6 | − | − | − | − | 7 | 1 | 14 |
Bilans zamknięcia | 993 | 1 129 | 279 | 19 | 14 | 220 | 8 | 2 662 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (102) | (167) | (71) | (4) | (5) | (44) | − | (393) |
Amortyzacja za okres | (41) | (34) | (22) | (2) | (4) | (8) | − | (111) |
Odpisy aktualizujące | − | (1) | − | − | − | − | − | (1) |
Likwidacja | 2 | − | 2 | − | 5 | − | − | 9 |
Pozostałe zmiany | (2) | − | − | − | − | − | − | (2) |
Bilans zamknięcia | (143) | (202) | (91) | (6) | (4) | (52) | − | (498) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 694 | 969 | 178 | 12 | 7 | 131 | 5 | 1 996 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 850 | 927 | 188 | 13 | 10 | 168 | 8 | 2 164 |
| Grunty | Prawo użytkowania wieczystego gruntu | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Służebności przesyłu | Prawa do użytkowania aktywów w przygotowaniu | Prawa do użytkowania aktywów razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 618 | 1 200 | 212 | 112 | 11 | 150 | 6 | 2 309 |
Zakup | 124 | − | 18 | − | − | 5 | 11 | 158 |
Rozliczenie praw do użytkowania aktywów w przygotowaniu | − | − | − | − | − | 12 | (12) | − |
Zwiększenie z tytułu nowej umowy leasingu | 48 | − | 14 | 23 | 4 | − | − | 89 |
Zwiększenie/(zmniejszenie) z tytułu zmian leasingu | 11 | (7) | 6 | 3 | 1 | − | − | 14 |
Likwidacja | (4) | (1) | (2) | (43) | (3) | − | − | (53) |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | (1) | (58) | (6) | (79) | (3) | − | − | (147) |
Nabycie jednostki zależnej | − | 4 | − | − | − | − | − | 4 |
Pozostałe zmiany | − | (2) | 7 | − | 2 | 8 | − | 15 |
Bilans zamknięcia | 796 | 1 136 | 249 | 16 | 12 | 175 | 5 | 2 389 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (71) | (134) | (51) | (66) | (4) | (37) | − | (363) |
Amortyzacja za okres | (33) | (38) | (20) | (23) | (3) | (7) | − | (124) |
Odpisy aktualizujące | − | − | (1) | (7) | − | − | − | (8) |
Likwidacja | 2 | − | − | 42 | 2 | − | − | 46 |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | 5 | 1 | 50 | 1 | − | − | 57 |
Pozostałe zmiany | − | − | − | − | (1) | − | − | (1) |
Bilans zamknięcia | (102) | (167) | (71) | (4) | (5) | (44) | − | (393) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 547 | 1 066 | 161 | 46 | 7 | 113 | 6 | 1 946 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 694 | 969 | 178 | 12 | 7 | 131 | 5 | 1 996 |
Segment operacyjny | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Dystrybucja | 26 | 26 |
Razem | 26 | 26 |
| Nabyte | Przyznane/ Otrzymane nieodpłatnie | Rozchód |
Świadectwa pochodzenia | Cena nabycia | Wartość godziwa z ostatniego dnia miesiąca wyprodukowania energii kwalifikowanej lub z ostatniego dnia miesiąca, w którym zostały przyznane świadectwa efektywności energetycznej, a w przypadku zawartych umów lub porozumień sprzedaży – wartość godziwa wynikająca z tych dokumentów | FIFO „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” |
Prawa do emisji CO2 | Cena nabycia | Wartość nominalna | W pierwszej kolejności otrzymane nieodpłatnie, a następnie nabyte (wg FIFO „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||
| Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem | Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem |
Bilans otwarcia | 42 | 13 | 55 | 200 | 244 | 444 |
Zakup bezpośredni | 4 | 8 | 12 | 19 | 11 | 30 |
Reklasyfikacja | (30) | (13) | (43) | (177) | (242) | (419) |
Bilans zamknięcia | 16 | 8 | 24 | 42 | 13 | 55 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||
| Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem | Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem |
Bilans otwarcia | 245 | 352 | 597 | 151 | 6 | 157 |
Zakup bezpośredni | 423 | 3 380 | 3 803 | 372 | 1 797 | 2 169 |
Wytworzenie we własnym zakresie | 143 | − | 143 | 227 | − | 227 |
Umorzenie | (734) | (3 150) | (3 884) | (635) | (1 494) | (2 129) |
Reklasyfikacja | 30 | 13 | 43 | 130 | 43 | 173 |
Bilans zamknięcia | 107 | 595 | 702 | 245 | 352 | 597 |
Bilans uprawnień | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Mg EUA | Mg EUA | |
Uprawnienia na rejestrze na początek roku | 2 392 840 | 2 188 000 |
Uprawnienia umorzone: |
|
|
emisja poprzedniego roku | (12 968 941) | (7 141 170) |
emisja bieżącego roku | (167 653) | − |
Przydział nieodpłatnych uprawnień | 137 243 | 138 010 |
Uprawnienia nabyte na rynku wtórnym | 14 100 000 | 12 999 000 |
Uprawnienia sprzedane na rynek wtórny | (1 659 000) | (5 791 000) |
Uprawnienia na rejestrze na koniec roku | 1 834 489 | 2 392 840 |
Grupa rodzajowa | Średni pozostały okres amortyzacji w latach |
Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | 4 lata |
Inne | 12 lat |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | Inne aktywa niematerialne | Aktywa niematerialne nie oddane do użytkowania | Aktywa niematerialne razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 18 | 1 207 | 259 | 167 | 1 651 |
Zakup bezpośredni | − | − | − | 283 | 283 |
Rozliczenie aktywów nie oddanych do użytkowania | 1 | 348 | 24 | (373) | − |
Sprzedaż/Likwidacja | (1) | (56) | (1) | − | (58) |
Pozostałe zmiany | − | − | 1 | (2) | (1) |
Bilans zamknięcia | 18 | 1 499 | 283 | 75 | 1 875 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (8) | (785) | (132) | − | (925) |
Amortyzacja za okres | (3) | (144) | (12) | − | (159) |
Sprzedaż/Likwidacja | − | 56 | 1 | − | 57 |
Bilans zamknięcia | (11) | (873) | (143) | − | (1 027) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 10 | 422 | 127 | 167 | 726 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 7 | 626 | 140 | 75 | 848 |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | Inne aktywa niematerialne | Aktywa niematerialne nie oddane do użytkowania | Aktywa niematerialne razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 17 | 1 045 | 223 | 71 | 1 356 |
Zakup bezpośredni | − | − | − | 329 | 329 |
Rozliczenie aktywów nie oddanych do użytkowania | 3 | 191 | 30 | (224) | − |
Sprzedaż/Likwidacja | (2) | (12) | (1) | (10) | (25) |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | (17) | − | − | (17) |
Pozostałe zmiany | − | − | 7 | 1 | 8 |
Bilans zamknięcia | 18 | 1 207 | 259 | 167 | 1 651 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (8) | (686) | (122) | − | (816) |
Amortyzacja za okres | (2) | (122) | (11) | − | (135) |
Sprzedaż/Likwidacja | 2 | 12 | 1 | − | 15 |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | 11 | − | − | 11 |
Bilans zamknięcia | (8) | (785) | (132) | − | (925) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 9 | 359 | 101 | 71 | 540 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 10 | 422 | 127 | 167 | 726 |
| Stan na 31 grudnia 2023 lub za rok zakończony 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 lub za rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||
| Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. 1 | Razem | Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. 1 | Razem |
Aktywa trwałe (długoterminowe) | 1 657 | 1 209 | 2 866 | 1 714 | 1 909 | 3 628 |
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe), w tym: | 287 | 874 | 1 161 | 488 | 1 982 | 2 494 |
środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 88 | 182 | 270 | 81 | 113 | 194 |
Zobowiązania długoterminowe (-), w tym: | (1 972) | (271) | (2 243) | (2 055) | (543) | (2 558) |
zobowiązania z tytułu zadłużenia | (1 966) | (32) | (1 998) | (2 015) | (408) | (2 418) |
Zobowiązania krótkoterminowe (-), w tym: | (565) | (1 392) | (1 957) | (688) | (1 903) | (2 630) |
zobowiązania z tytułu zadłużenia | (108) | (368) | (476) | (109) | (190) | (299) |
Razem aktywa netto | (593) | 420 | (173) | (541) | 1 445 | 934 |
Udział w aktywach netto (50%) | (297) | 210 | (87) | (271) | 723 | 467 |
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | − | 169 | 169 | − | 682 | 682 |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 1 409 | 3 970 | 5 379 | 2 507 | 4 823 | 7 376 |
Zysk (strata) netto, w tym: | (50) | (975) | (1 025) | 28 | 255 | 315 |
Amortyzacja | (62) | (157) | (219) | (65) | (201) | (266) |
Odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych | − | (616) | (616) | − | − | − |
Odpisy aktualizujące wartość należności | − | (447) | (447) | − | − | − |
Przychody z tytułu odsetek | 3 | 8 | 11 | 1 | 8 | 9 |
Koszty z tytułu odsetek | (161) | (48) | (209) | (154) | (61) | (215) |
Podatek dochodowy | − | (28) | (28) | − | (59) | (59) |
Rozpoznany udział w zysku (stracie) wspólnych przedsięwzięć | − | (487) | (487) | − | 128 | 128 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | Termin spłaty | Stopa oprocen- towania | ||
| ||||||
| Kapitał do spłaty oraz naliczone umownie odsetki | Wartość bilansowa | Kapitał do spłaty oraz naliczone umownie odsetki | Wartość bilansowa | ||
Pożyczki udzielone EC Stalowa Wola S.A. | 726 | 357 | 685 | 206 | 30.06.2033 | stała |
Razem, w tym: | 726 | 357 | 685 | 206 |
|
|
Długoterminowe |
| 357 |
| 206 |
|
|
Instrument | Metodologia ustalania wartości godziwej | Stan na 31 grudnia 2023 |
Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń | ||
IRS | Różnica zdyskontowanych odsetkowych przepływów pieniężnych opartych o zmienną stopę procentową oraz o stałą stopę procentową. Dane wejściowe stanowi krzywa stóp procentowych z serwisu Refinitiv. | Instrumenty IRS (Interest Rate Swap) służą zabezpieczeniu części ryzyka stopy procentowej w stosunku do przepływów pieniężnych związanych z ekspozycją na WIBOR 6M wyznaczonych w ramach dynamicznej strategii zarządzania ryzykiem, tj.: • odsetek od kredytu o wartości nominalnej 750 mln PLN, na okresy rozpoczynające się odpowiednio od lipca 2020 roku, wygasające w grudniu 2024 roku; • odsetek od obligacji i kredytu o łącznej wartości nominalnej Zgodnie z warunkami transakcji, Spółka płaci odsetki naliczone na podstawie stałej stopy procentowej w PLN, równocześnie otrzymując płatności według zmiennej stopy procentowej w PLN. |
Instrumenty pochodne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy nieobjęte rachunkowością zabezpieczeń | ||
CCIRS | Różnica zdyskontowanych odsetkowych przepływów pieniężnych strumienia płaconego i strumienia otrzymywanego, w dwóch różnych walutach, wyrażona w walucie wyceny. Dane wejściowe stanowią krzywe stóp procentowych, basis spready oraz fixing NBP dla odpowiednich walut z serwisu Refinitiv. | Instrumenty pochodne CCIRS (Coupon Only Cross Currency Swap fixed-fixed) polegają na wymianie płatności odsetkowych od łącznej kwoty nominalnej 500 mln EUR. Termin zapadalności transakcji upływa w lipcu 2027 roku. Zgodnie z warunkami transakcji, Spółka płaci odsetki naliczone na podstawie stałej stopy procentowej w PLN, równocześnie otrzymując płatności według stałej stopy procentowej w EUR. Instrumenty pochodne CCIRS mające na celu zabezpieczenie przepływów walutowych wygenerowanych przez płatności odsetkowe od wyemitowanych euroobligacji. |
Forward/futures towarowy | Wartość godziwa transakcji terminowych na zakup i sprzedaż uprawnień do emisji CO2, energii elektrycznej oraz innych towarów ustalana jest w oparciu o ceny notowane na aktywnym rynku lub w oparciu o przepływy pieniężne stanowiące różnicę pomiędzy indeksem referencji cenowej (krzywą forward) i ceną kontraktu. | Instrumenty pochodne (forward/futures) towarowe obejmują transakcje terminowe na zakup i sprzedaż uprawnień do emisji CO2 i innych towarów. |
Forward walutowy | Różnica zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych pomiędzy ceną terminową na dzień wyceny a ceną transakcyjną, przemnożona przez wartość nominalną kontraktu w walucie obcej. Dane wejściowe stanowią fixing NBP i krzywa stóp procentowych implikowana z transakcji fx swap dla odpowiedniej waluty z serwisu Refinitiv. | Instrumenty pochodne typu forward walutowy obejmują transakcje terminowe mające na celu zabezpieczenie przepływów walutowych wygenerowanych z tytułu prowadzonej działalności. |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | ||||||
| Ogółem | Odniesiono w wynik finansowy | Odniesiono w kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | Ogółem | Odniesiono w wynik finansowy | Odniesiono w kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | ||
| Aktywa | Zobowiązania | Aktywa | Zobowiązania | ||||
Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń |
|
|
|
|
|
|
|
|
IRS | 299 | − | 28 | 271 | 592 | − | 34 | 558 |
Instrumenty pochodne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
CCIRS | − | (9) | (9) | − | 21 | − | 21 | − |
Forward/futures towarowy | 125 | (125) | − | − | 236 | (232) | 4 | − |
Forward walutowy | − | (679) | (679) | − | − | (109) | (109) | − |
Razem | 424 | (813) |
|
| 849 | (341) |
|
|
Długoterminowe | 149 | (169) |
|
| 390 | (10) |
|
|
Krótkoterminowe | 275 | (644) |
|
| 459 | (331) |
|
|
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Należność z tytułu rekompensat | 1 919 | 465 |
Udziały i akcje | 225 | 211 |
Lokaty i depozyty Funduszu Likwidacji Zakładów Górniczych | 3 | 3 |
Inne należności finansowe, w tym: | 580 | 100 |
Wadia, kaucje, zabezpieczenia przekazane | 531 | 94 |
Dywidendy należne | 32 | − |
Pozostałe | 17 | 6 |
Razem | 2 727 | 779 |
Długoterminowe | 278 | 301 |
Krótkoterminowe | 2 449 | 478 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Zaliczki na środki trwałe w budowie oraz aktywa niematerialne, w tym: | 615 | 229 |
związane z budową farm wiatrowych i fotowoltaicznych | 587 | 211 |
Należność z tytułu Odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen | 35 | − |
Koszty pozyskania umów i koszty rabatów | 32 | 7 |
Rozliczenia międzyokresowe prowizji z tytułu zadłużenia | 8 | 12 |
Ubezpieczenia majątkowe i deliktowe | 2 | 10 |
Pozostałe | 15 | 10 |
Razem | 707 | 268 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Zaliczki na dostawy, w tym: | 127 | 723 |
związane z dostawą węgla | 123 | 716 |
Koszty rozliczane w czasie, w tym: | 67 | 62 |
Koszty pozyskania umów i koszty rabatów | 31 | 14 |
Ubezpieczenia majątkowe i deliktowe | 18 | 32 |
Usługi informatyczne i telekomunikacyjne | 12 | 11 |
Pozostałe | 13 | 5 |
Razem | 207 | 790 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
| ||
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów | 2 019 | 1 918 |
z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznania przychodu i kosztu sprzedaży produktów i usług | 964 | 760 |
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością aktywów finansowych | 139 | 220 |
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością praw majątkowych pochodzenia energii | 7 | 15 |
pozostałe | 37 | 38 |
Razem | 3 166 | 2 951 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów | 493 | 673 |
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością aktywów i zobowiązań finansowych | 608 | 505 |
od rezerw bilansowych i rozliczeń międzyokresowych | 945 | 742 |
z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznania przychodu i kosztu sprzedaży produktów i usług | 863 | 667 |
od strat podatkowych | 54 | 104 |
z tytułu nieodpłatnie otrzymanej infrastruktury energetycznej i otrzymanych opłat przyłączeniowych | 6 | 6 |
pozostałe | 58 | 63 |
Razem | 3 027 | 2 760 |
Nierozpoznane aktywa z tytułu podatku odroczonego | (314) | (337) |
Rozpoznane aktywa z tytułu podatku odroczonego | 2 713 | 2 423 |
Po skompensowaniu sald na poziomie spółek z Grupy Kapitałowej podatek odroczony Grupy prezentowany jest jako: |
|
|
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 759 | 672 |
Zobowiązanie z tytułu podatku odroczonego | (1 212) | (1 200) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
| ||||
| Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego | Aktywa z tytułu podatku odroczonego | Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego | Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
Bilans otwarcia | 2 951 | 2 423 | 2 659 | 2 041 |
Zmiana stanu: |
|
|
|
|
w korespondencji z wynikiem finansowym | 261 | 258 | 249 | 418 |
w korespondencji z pozostałymi całkowitymi dochodami | (54) | 26 | 36 | (16) |
nabycie/(zbycie) jednostek zależnych oraz pozostałe zmiany | 8 | 6 | 7 | (20) |
Bilans zamknięcia | 3 166 | 2 713 | 2 951 | 2 423 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
| ||
Wartość brutto |
|
|
Węgiel | 1 375 | 841 |
Prawa do emisji CO2 | 11 | 2 |
Pozostałe zapasy | 298 | 292 |
Razem | 1 684 | 1 135 |
Odpis do wartości netto możliwej do uzyskania |
|
|
Węgiel | (176) | − |
Pozostałe zapasy | (25) | (17) |
Razem | (201) | (17) |
Wartość godziwa |
|
|
Prawa do emisji CO2 | − | 2 |
Wartość netto możliwa do uzyskania |
|
|
Węgiel | 1 199 | 841 |
Prawa do emisji CO2 | 11 | − |
Pozostałe zapasy | 273 | 275 |
Razem | 1 483 | 1 118 |
Nieprzeterminowane | Przeterminowane | ||||
<30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180- 360 dni | >360 dni | |
99,91% | 98,53% | 91,64% | 33,51% | 14,6% | 4,6% |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
| ||
Wartość brutto |
|
|
Należności od odbiorców, w tym: | 5 324 | 3 795 |
Doszacowanie przychodów z tytułu energii elektrycznej oraz usługi dystrybucyjnej | 2 120 | 925 |
Należności dochodzone na drodze sądowej | 265 | 232 |
Razem | 5 589 | 4 027 |
Odpis aktualizujący |
|
|
Należności od odbiorców | (82) | (62) |
Należności dochodzone na drodze sądowej | (166) | (146) |
Razem | (248) | (208) |
Wartość netto |
|
|
Należności od odbiorców | 5 242 | 3 733 |
Należności dochodzone na drodze sądowej | 99 | 86 |
Razem, w tym: | 5 341 | 3 819 |
Krótkoterminowe | 5 341 | 3 819 |
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
| <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 4 841 | 326 | 96 | 42 | 84 | 200 | 5 589 |
Kontrahenci strategiczni | 1 338 | 48 | 7 | 3 | 28 | 66 | 1 490 |
Kontrahenci masowi | 3 503 | 278 | 89 | 39 | 56 | 134 | 4 099 |
Odpis aktualizujący | (17) | (6) | (9) | (28) | (58) | (130) | (248) |
Kontrahenci strategiczni | (14) | (1) | − | (3) | (18) | (32) | (68) |
Kontrahenci masowi | (3) | (5) | (9) | (25) | (40) | (98) | (180) |
Wartość netto | 4 824 | 320 | 87 | 14 | 26 | 70 | 5 341 |
Kontrahenci strategiczni | 1 324 | 47 | 7 | − | 10 | 34 | 1 422 |
Kontrahenci masowi | 3 500 | 273 | 80 | 14 | 16 | 36 | 3 919 |
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
| <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 3 510 | 195 | 56 | 25 | 44 | 197 | 4 027 |
Kontrahenci strategiczni | 1 389 | 13 | 7 | 2 | 10 | 68 | 1 489 |
Kontrahenci masowi | 2 121 | 182 | 49 | 23 | 34 | 129 | 2 538 |
Odpis aktualizujący | (17) | (5) | (9) | (17) | (31) | (129) | (208) |
Kontrahenci strategiczni | (8) | (1) | − | (2) | (7) | (33) | (51) |
Kontrahenci masowi | (9) | (4) | (9) | (15) | (24) | (96) | (157) |
Wartość netto | 3 493 | 190 | 47 | 8 | 13 | 68 | 3 819 |
Kontrahenci strategiczni | 1 381 | 12 | 7 | − | 3 | 35 | 1 438 |
Kontrahenci masowi | 2 112 | 178 | 40 | 8 | 10 | 33 | 2 381 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Bilans otwarcia | (208) | (258) |
Utworzenie | (56) | (3) |
Wykorzystanie | 12 | 5 |
Rozwiązanie | 4 | 48 |
Bilans zamknięcia | (248) | (208) |
|
| Należności dochodzone na drodze sądowej | Razem | |
| Należności od odbiorców | Postępowania sądowe i egzekucyjne | Postępowania upadłościowe | |
Kontrahenci masowi | (62) | (74) | (44) | (180) |
Kontrahenci strategiczni | (20) | (28) | (20) | (68) |
Łącznie kontrahenci | (82) | (102) | (64) | (248) |
|
| Należności dochodzone na drodze sądowej | Razem | |
| Należności od odbiorców | Postępowania sądowe i egzekucyjne | Postępowania upadłościowe | |
Kontrahenci masowi | (46) | (68) | (43) | (157) |
Kontrahenci strategiczni | (16) | (17) | (18) | (51) |
Łącznie kontrahenci | (62) | (85) | (61) | (208) |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Należności z tytułu podatku VAT | 793 | 791 |
Należności z tytułu akcyzy | − | 1 |
Pozostałe | 1 | 11 |
Razem | 794 | 803 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w tym: | 1 084 | 1 678 |
środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, w tym: | 392 | 1 047 |
zabezpieczenie rozliczeń z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A. | 217 | 725 |
środki pieniężne na rachunkach VAT (split payment) | 172 | 318 |
rachunki bankowe związane z otrzymanymi dotacjami | 2 | 1 |
Zabezpieczenie rozliczeń z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A. | (20) | (725) |
Cash pool | (15) | (37) |
Różnice kursowe | (1) | 24 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 1 048 | 940 |
Seria/ emisja | Rodzaj akcji | Liczba akcji | Wartość nominalna akcji (w PLN) | Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej | Sposób pokrycia kapitału |
AA | na okaziciela | 1 589 438 762 | 5 | 7 947 | gotówka/aport |
BB | imienne | 163 110 632 | 5 | 816 | aport |
| Razem | 1 752 549 394 |
| 8 763 |
|
Akcjonariusz | Liczba akcji | Wartość nominalna akcji | Udział w kapitale podstawowym (%) | Udział w liczbie głosów (%) |
Skarb Państwa | 526 848 384 | 2 634 | 30,06% | 30,06% |
KGHM Polska Miedź S.A. | 182 110 566 | 911 | 10,39% | 10,39% |
Nationale - Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny | 88 742 929 | 444 | 5,06% | 5,06% |
Pozostali akcjonariusze | 954 847 515 | 4 774 | 54,49% | 54,49% |
Razem | 1 752 549 394 | 8 763 | 100% | 100% |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Kwoty z podziału wyników lat ubiegłych | 3 076 | 3 009 |
Razem kapitał zapasowy | 3 076 | 3 009 |
` | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Bilans otwarcia | 450 | 299 |
Zmiana wyceny instrumentów zabezpieczających | (287) | 187 |
Podatek odroczony | 55 | (36) |
Bilans zamknięcia | 218 | 450 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Bilans otwarcia | 33 | 33 |
Udział w wyniku jednostek zależnych | 5 | − |
Nabycie jednostki zależnej | − | (15) |
Nabycie udziałów niekontrolujących | − | 18 |
Dywidendy dla udziałów niekontrolujących | − | (3) |
Bilans zamknięcia | 38 | 33 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym przez jednostki zależne | − | (3) |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
| ||
Kredyty i pożyczki | 9 203 | 8 010 |
Obligacje niepodporządkowane | 4 854 | 5 256 |
Obligacje podporządkowane | 1 918 | 1 966 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 440 | 1 255 |
Razem | 17 415 | 16 487 |
Długoterminowe | 14 544 | 15 959 |
Krótkoterminowe | 2 871 | 528 |
Waluta | Stopa oprocentowania | Wartość kredytów, pożyczek na dzień bilansowy | Z tego o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego): | ||||||
|
| w walucie | w złotych | poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat |
PLN | zmienna | 7 972 | 7 972 | 15 | 1 600 | 167 | 914 | 2 908 | 2 368 |
stała | 1 134 | 1 134 | 39 | 60 | 579 | 79 | 81 | 296 | |
Razem PLN |
| 9 106 | 9 106 | 54 | 1 660 | 746 | 993 | 2 989 | 2 664 |
Razem |
|
| 9 106 | 54 | 1 660 | 746 | 993 | 2 989 | 2 664 |
Odsetki zwiększające wartość bilansową | 97 |
|
|
|
|
|
| ||
Razem |
|
| 9 203 |
|
|
|
|
|
|
Waluta | Stopa oprocentowania | Wartość kredytów, pożyczek na dzień bilansowy | Z tego o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego): | ||||||
|
| w walucie | w złotych | poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat |
PLN | zmienna | 6 738 | 6 738 | 38 | 2 | 854 | 177 | 4 102 | 1 565 |
stała | 1 180 | 1 180 | 35 | 78 | 94 | 556 | 95 | 322 | |
Razem PLN |
| 7 918 | 7 918 | 73 | 80 | 948 | 733 | 4 197 | 1 887 |
Razem |
|
| 7 918 | 73 | 80 | 948 | 733 | 4 197 | 1 887 |
Odsetki zwiększające wartość bilansową | 92 |
|
|
|
|
|
| ||
Razem |
|
| 8 010 |
|
|
|
|
|
|
Kredytodawca/ pożyczkodawca | Oprocentowanie | Waluta | Termin spłaty | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Konsorcja banków | zmienne | PLN | 2024 1 | 2 567 | 3 271 |
Bank Gospodarstwa Krajowego | zmienne | PLN | 2024 | 749 | − |
2024-2033 | 1 001 | 1 001 | |||
Europejski Bank Inwestycyjny | stałe | PLN | 2024 | 61 | 141 |
2024-2027 | 103 | 133 | |||
2025-2040 | 404 | 405 | |||
zmienne | 2025-2040 | 1 222 | 1 222 | ||
2026-2041 | 1 226 | − | |||
Intesa Sanpaolo S.p.A. | zmienne | PLN | 2024 | 772 | 775 |
SMBC BANK EU AG | stałe | PLN | 2025 | 500 | 499 |
Erste Group Bank AG | zmienne | PLN | 2026 | 506 | 507 |
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej | zmienne | PLN | 2024-2025 | 5 | 8 |
stałe | 2024-2027 | 5 | 6 | ||
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej | stałe | PLN | 2024-2029 | 67 | − |
Pozostałe kredyty i pożyczki |
|
|
| 15 | 42 |
Razem |
|
|
| 9 203 | 8 010 |
Kredytodawca | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | |
Ciągnienie | Spłata | |
Konsorcja banków | 7 410 | (8 100) |
Europejski Bank Inwestycyjny | 1 200 | (111) |
Bank Gospodarstwa Krajowego | 1 500 | (750) |
Pozostałe umowy | 82 | (7) |
Razem, w tym: | 10 192 | (8 968) |
Przepływy pieniężne | 7 982 | (6 758) |
Rozliczenie netto (bez przepływu środków pieniężnych) | 2 210 | (2 210) |
Emitent | Inwestor | Oprocentowanie | Waluta | Wartość nominalna wyemitowanych obligacji w walucie | Termin wykupu | Wartość bilansowa | |
Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | ||||||
TAURON Polska Energia S.A. | Bank Gospodarstwa Krajowego | zmienne, oparte o WIBOR 6M | PLN | 500 | 2024-2028 | 501 | 602 |
420 | 2024-2029 | 421 | 491 | ||||
Obligacje serii A (TPE1025) | zmienne, oparte o WIBOR 6M | PLN | 1 000 | 2025 | 1 011 | 1 014 | |
Euroobligacje | stałe | EUR | 500 | 2027 | 2 192 | 2 362 | |
Finanse Grupa TAURON Sp. z o.o. | Inwestorzy międzynarodowi | stałe | EUR | 168 | 2029 | 729 | 787 |
Obligacje niepodporządkowane |
|
|
|
| 4 854 | 5 256 | |
TAURON Polska Energia S.A. | Bank Gospodarstwa Krajowego | zmienne, oparte o WIBOR 6M | PLN | 400 | 20312 | 401 | 401 |
Europejski Bank Inwestycyjny | stałe1 | EUR | 190 | 20342 | 775 | 851 | |
PLN | 400 | 20302 | 396 | 381 | |||
PLN | 350 | 20302 | 346 | 333 | |||
Obligacje podporządkowane |
|
|
|
| 1 918 | 1 966 | |
Razem wyemitowane obligacje |
|
|
|
| 6 772 | 7 222 | |
|
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
| do 1 roku | 122 | 106 |
| od 1 do 5 lat | 434 | 363 |
| od 5 do 10 lat | 472 | 401 |
| od 10 do 20 lat | 813 | 711 |
| powyżej 20 lat | 831 | 775 |
Wartość niezdyskontowana opłat leasingowych | 2 672 | 2 356 | |
| Dyskonto | (1 232) | (1 101) |
Wartość bieżąca opłat leasingowych | 1 440 | 1 255 | |
| Umowy leasingu niespełniające warunków uznania za leasing finansowy zgodnie z definicją zawartą w umowach finansowania | 1 440 | 1 255 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Stopa dyskontowa (%) | 5,2% | 6,73% |
Przewidywany długoterminowy wskaźnik inflacji (%) | 3,50% | 2,50% |
Wskaźnik rotacji pracowników (%) | 0,5% - 9,2% | 0,5% - 11,0% |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) | 6,5% w 2024; 4,0% w 2025 2,5 % w latach kolejnych | 12,5% w 2023, 4,2% w 2024, 2,5% w kolejnych latach |
Przewidywana stopa wzrostu wartości odpisu na ZFŚS (%) | 6,3% | 4,80% |
Pozostały średni okres zatrudnienia | 8,05 – 14,58 | 7,71 - 20,21 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Rezerwa na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz na nagrody jubileuszowe | 743 | 572 |
Rezerwa na świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz pozostałe rezerwy pracownicze | 11 | 14 |
Razem | 754 | 586 |
Długoterminowe | 650 | 494 |
Krótkoterminowe | 104 | 92 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||||
| Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne | ZFŚS | Nagrody jubileuszowe | Rezerwy razem | Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne | ZFŚS | Nagrody jubileuszowe | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 252 | 88 | 232 | 572 | 352 | 118 | 404 | 874 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | 11 | 2 | 13 | 26 | 22 | 3 | 28 | 53 |
Zyski i straty aktuarialne, w tym: | 59 | 74 | 46 | 179 | (52) | (30) | (76) | (158) |
powstałe na skutek zmian założeń finansowych | 29 | 57 | 22 | 108 | (45) | (23) | (41) | (109) |
powstałe na skutek zmian założeń demograficznych | − | 7 | 1 | 8 | (1) | (11) | 6 | (6) |
powstałe na skutek innych zmian | 30 | 10 | 23 | 63 | (6) | 4 | (41) | (43) |
Wypłacone świadczenia | (24) | (4) | (42) | (70) | (25) | (6) | (46) | (77) |
Koszty odsetek | 15 | 6 | 15 | 36 | 15 | 5 | 17 | 37 |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | − | − | − | − | (60) | (2) | (95) | (157) |
Bilans zamknięcia | 313 | 166 | 264 | 743 | 252 | 88 | 232 | 572 |
Długoterminowe | 261 | 160 | 228 | 649 | 208 | 83 | 198 | 489 |
Krótkoterminowe | 52 | 6 | 36 | 94 | 44 | 5 | 34 | 83 |
Tytuł rezerwy | Wartość bilansowa na dzień 31 grudnia 2023 | Stopa dyskontowa | Planowane wzrosty podstaw | ||||||
-1,0 p.p. | +1,0 p.p. | -1,0 p.p. | +1,0 p.p. | ||||||
saldo | odchylenie | saldo | odchylenie | saldo | odchylenie | saldo | odchylenie | ||
Odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne | 313 | 335 | 22 | 293 | (20) | 292 | (21) | 336 | 23 |
Koszty odpisu na ZFŚS | 166 | 195 | 29 | 143 | (23) | 142 | (24) | 196 | 30 |
Nagrody jubileuszowe | 264 | 281 | 17 | 250 | (14) | 252 | (12) | 279 | 15 |
Razem | 743 | 811 | 68 | 686 | (57) | 686 | (57) | 811 | 68 |
wpływ na wynik finansowy |
|
| (17) |
| 14 |
| 12 |
| (15) |
wpływ na pozostałe całkowite dochody |
|
| (51) |
| 43 |
| 45 |
| (53) |
Rok | Odprawy emerytalne, rentowe i podobne | ZFŚS | Nagrody jubileuszowe | Razem rezerwy |
2024 | 52 | 6 | 36 | 94 |
2025 | 23 | 6 | 29 | 58 |
2026 | 23 | 6 | 27 | 56 |
2027 | 23 | 6 | 25 | 54 |
2028 | 21 | 6 | 22 | 49 |
Pozostałe lata | 171 | 136 | 125 | 432 |
Razem | 313 | 166 | 264 | 743 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||
| Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych | Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych | Rezerwy razem | Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych | Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 4 | 139 | 143 | 257 | 145 | 402 |
Odwrócenie dyskonta | − | 8 | 8 | 8 | 6 | 14 |
Zmiana stopy dyskontowej | 4 | 26 | 30 | (114) | (34) | (148) |
Utworzenie/(rozwiązanie) netto | 1 | 55 | 56 | − | 26 | 26 |
Wykorzystanie | − | (7) | (7) | − | (4) | (4) |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | − | − | − | (147) | − | (147) |
Pozostałe zmiany | − | (11) | (11) | − | − | − |
Bilans zamknięcia | 9 | 210 | 219 | 4 | 139 | 143 |
Długoterminowe | 9 | 185 | 194 | 4 | 123 | 127 |
Krótkoterminowe | − | 25 | 25 | − | 16 | 16 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu | 194 | 127 |
Pozostałe rezerwy | 15 | 30 |
Razem w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 209 | 157 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||||
Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów | Rezerwa na demontaż farm wiatrowych i fotowoltaicznych | Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych | Rezerwy razem | Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów | Rezerwa na demontaż farm wiatrowych i fotowoltaicznych | Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych | Rezerwy razem | |
Bilans otwarcia | 18 | 103 | 18 | 139 | 18 | 105 | 22 | 145 |
Odwrócenie dyskonta | 1 | 6 | 1 | 8 | 1 | 4 | 1 | 6 |
Zmiana stopy dyskontowej | 3 | 23 | − | 26 | (4) | (29) | (1) | (34) |
Utworzenie/(rozwiązanie) netto | − | 21 | 34 | 55 | 3 | 23 | − | 26 |
Wykorzystanie | − | − | (7) | (7) | − | − | (4) | (4) |
Pozostałe zmiany | − | (11) | − | (11) | − | − | − | − |
Bilans zamknięcia | 22 | 142 | 46 | 210 | 18 | 103 | 18 | 139 |
Długoterminowe | 21 | 139 | 25 | 185 | 18 | 103 | 2 | 123 |
Krótkoterminowe | 1 | 3 | 21 | 25 | − | − | 16 | 16 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||||
| ||||||
| Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 | Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii | Rezerwy razem | Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 | Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 3 128 | 564 | 3 692 | 1 493 | 397 | 1 890 |
Nabycie jednostki zależnej | − | − | − | 33 | 1 | 34 |
Utworzenie | 3 461 | 588 | 4 049 | 3 135 | 924 | 4 059 |
Rozwiązanie | − | (12) | (12) | (39) | (10) | (49) |
Wykorzystanie | (3 150) | (835) | (3 985) | (1 494) | (748) | (2 242) |
Bilans zamknięcia | 3 439 | 305 | 3 744 | 3 128 | 564 | 3 692 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
| wolumen | wartość | wolumen | wartość |
Emisja (Mg CO2) | 10 052 787 |
| 12 995 778 |
|
Uprawnienia do emisji CO2 (EUA): |
|
|
|
|
otrzymane nieodpłatnie | 137 243 | − | 138 010 | − |
nabyte, zakontrakowane i brakujące | 9 915 544 | 3 456 | 12 857 768 | 3 114 |
Koszt utworzenia/(rozwiązania) rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji CO2 za bieżący rok | 10 052 787 | 3 456 | 12 995 778 | 3 114 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | |||||||
| Rezerwa na bezumowne korzystanie z nieruchomości | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia | Rezerwa na obniżenie płatności dla odbiorców | Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów i pozostałe rezerwy | Rezerwy razem | Rezerwa na bezumowne korzystanie z nieruchomości | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia | Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów i pozostałe rezerwy | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 75 | 200 | − | 126 | 401 | 74 | 416 | 163 | 653 |
Utworzenie/(Rozwiązanie) netto | 1 | 3 | 574 | 44 | 622 | 2 | 1 158 | (6) | 1 154 |
Wykorzystanie | (1) | (168) | − | (15) | (184) | (1) | (1 374) | (24) | (1 399) |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | − | − | − | − | − | − | − | (7) | (7) |
Pozostałe zmiany | − | − | − | (6) | (6) | − | − | − | − |
Bilans zamknięcia | 75 | 35 | 574 | 149 | 833 | 75 | 200 | 126 | 401 |
Długoterminowe | − | − | − | 15 | 15 | − | 4 | 26 | 30 |
Krótkoterminowe | 75 | 35 | 574 | 134 | 818 | 75 | 196 | 100 | 371 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Pozostałe rezerwy | 818 | 371 |
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu | 25 | 16 |
Razem w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 843 | 387 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | |||||
| Segment Wytwarzanie | Segment Sprzedaż | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia razem | Segment Wytwarzanie | Segment Sprzedaż | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia razem | |
| Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii na rynku terminowym | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii do wybranych grup klientów | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii na rynku terminowym | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii w związku z postojem bloku 910 MW | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii do wybranych grup klientów | ||
Bilans otwarcia | 91 | 109 | 200 | − | 289 | 127 | 416 |
Utworzenie | − | 38 | 38 | 1 097 | − | 113 | 1 210 |
Rozwiązanie | (29) | (6) | (35) | − | (43) | (9) | (52) |
Wykorzystanie | (62) | (106) | (168) | (1 006) | (246) | (122) | (1 374) |
Bilans zamknięcia | − | 35 | 35 | 91 | − | 109 | 200 |
Długoterminowe | − | − | − | − | − | 4 | 4 |
Krótkoterminowe | − | 35 | 35 | 91 | − | 105 | 196 |
Segment operacyjny | Opis | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Rezerwa na podatek od nieruchomości | |||
Wytwarzanie | Rezerwa na ryzyko gospodarcze w zakresie podatku od nieruchomości dotyczące aktywów stanowiących infrastrukturę kolejową. | 14 | 12 |
Dystrybucja | Rezerwa na ryzyko gospodarcze w zakresie podatku od nieruchomości dotyczące majątku sieciowego. | 30 | 31 |
Rezerwa na wzrost wynagrodzenia za służebności przesyłu | |||
Dystrybucja | Rezerwa dotyczy ryzyka zwiększonych opłat za służebność przesyłu dla infrastruktury energetycznej zlokalizowanej na terenach nadleśnictw, w związku ze zmianą charakteru gruntów z terenów leśnych na grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2023 roku spółka z segmentu Dystrybucja wykorzystała i rozwiązała rezerwę w wysokości odpowiednio 6 mln PLN i 5 mln PLN. | 10 | 21 |
Rezerwa na zwrot nienależnego świadczenia | |||
Dystrybucja | Rezerwa dotyczy ryzyka wynikającego z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 19 czerwca 2023 roku w sprawie o zwrot przez spółkę z segmentu Dystrybucja nienależnego świadczenia wynikającego z ponoszonych przez kontrahenta opłat za usługę dystrybucyjną. | 21 | - |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 229 | 390 |
Zaliczki na rekompensaty | 141 | 337 |
Darowizny, dopłaty na nabycie oraz nieodpłatnie otrzymane środki trwałe | 78 | 47 |
Pozostałe | 10 | 6 |
Dotacje rządowe | 566 | 556 |
Otrzymane dopłaty w ramach funduszy europejskich | 492 | 493 |
Rozliczenie wyceny kredytów i pożyczek preferencyjnych | 41 | 27 |
Umorzenie pożyczek z funduszy środowiskowych | 22 | 24 |
Pozostałe | 11 | 12 |
Razem | 795 | 946 |
Długoterminowe | 606 | 571 |
Krótkoterminowe | 189 | 375 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu premii | 81 | 66 |
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu niewykorzystanych urlopów | 43 | 32 |
Opłaty z tytułu ochrony środowiska | 13 | 17 |
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe kosztów | 26 | 23 |
Razem | 163 | 138 |
Długoterminowe | 1 | − |
Krótkoterminowe | 162 | 138 |
Segment operacyjny | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Wytwarzanie | 790 | 728 |
Odnawialne źródła energii | 23 | 26 |
Dystrybucja, w tym: | 621 | 419 |
wobec spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. | 491 | 343 |
Sprzedaż | 544 | 983 |
Pozostałe | 110 | 90 |
Razem | 2 088 | 2 246 |
Segment operacyjny | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Wytwarzanie | 99 | 107 |
Odnawialne źródła energii | 45 | 31 |
Dystrybucja | 265 | 389 |
Sprzedaż | 25 | 3 |
Pozostałe | 273 | 237 |
Razem | 707 | 767 |
Długoterminowe | 152 | 60 |
Krótkoterminowe | 555 | 707 |
Segment operacyjny | Przedmiot umowy / nazwa projektu inwestycyjnego | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Dystrybucja | Budowa nowych przyłączy | 1 867 | 2 039 |
Modernizacja i odtworzenie istniejących sieci | 742 | 610 | |
Odnawialne źródła energii | Budowa farm wiatrowych | 663 | 947 |
Budowa farm fotowoltaicznych | 241 | 233 | |
Wytwarzanie | Rozbudowa źródeł ciepła o nowe moce | 74 | 88 |
Budowa Bloku 910 MW w Jaworznie i prace dodatkowe | − | 44 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | 743 | 105 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 207 | 164 |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych | 58 | 41 |
Pozostałe | 22 | 14 |
Razem | 1 030 | 324 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Zobowiązania z tytułu rekompensat | 278 | 116 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 225 | 183 |
Wadia, kaucje, zabezpieczenia otrzymane | 83 | 81 |
Depozyty uzupełniające z tytułu rozliczeń giełdowych | − | 41 |
Pozostałe | 86 | 152 |
Razem | 672 | 573 |
Długoterminowe | 32 | 59 |
Krótkoterminowe | 640 | 514 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Wpłaty kontrahentów dotyczące przyszłych okresów | 1 049 | 821 |
Nadpłaty od klientów | 603 | 484 |
Przedpłaty na poczet opłaty przyłączeniowej | 334 | 226 |
Pozostałe | 112 | 111 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe krótkoterminowe, w tym: | 330 | 22 |
Odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen | 330 | 21 |
Razem | 1 379 | 843 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Zysk przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 2 302 | 110 |
Zysk przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | − | 23 |
Razem | 2 302 | 133 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Amortyzacja w działalności kontynuowanej | 2 226 | 2 060 |
Amortyzacja w działalności zaniechanej | − | 156 |
Razem | 2 226 | 2 216 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Odpisy aktualizujące w działalności kontynuowanej | 26 | 79 |
Odpisy aktualizujące w działalności zaniechanej | − | 135 |
Razem | 26 | 214 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
| ||
Zmiana stanu należności | (3 422) | (1 286) |
Bilansowa zmiana stanu należności od odbiorców | (1 522) | (497) |
Zmiana stanu należności z tytułu rekompensat | (1 454) | (465) |
Zmiana stanu innych należności finansowych | (448) | 7 |
Zbycie jednostek zależnych | − | (336) |
Pozostałe korekty | 2 | 5 |
Zmiana stanu zapasów | (389) | (707) |
Bilansowa zmiana stanu zapasów | (365) | (575) |
Zbycie jednostek zależnych | − | (94) |
Korekta o przesunięcie zapasów do/z rzeczowych aktywów trwałych | (24) | (38) |
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 1 186 | 1 561 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań wobec dostawców | (154) | 1 004 |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ubezpieczeń i pozostałych zobowiązań finansowych | 95 | 57 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | 536 | 270 |
Zmiana stanu zobowiązań podatkowych za wyjątkiem podatku dochodowego | 706 | (305) |
Korekta o zmianę stanu podatku od towarów i usług dotycząca zobowiązań inwestycyjnych | (4) | 62 |
Korekta pozostałych zobowiązań finansowych o wycenę gwarancji | 24 | (27) |
Nabycie jednostki zależnej | − | (14) |
Zbycie jednostek zależnych | − | 546 |
Pozostałe korekty | (17) | (32) |
Zmiana stanu pozostałych aktywów długo- i krótkoterminowych | 464 | (1 258) |
Bilansowa zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych długo i krótkoterminowych | 144 | (787) |
Zmiana stanu należności podatkowych za wyjątkiem podatku dochodowego | 9 | (511) |
Zmiana stanu praw do emisji CO2 długo i krótkoterminowych | (238) | (115) |
Zmiana stanu świadectw pochodzenia energii długo i krótkoterminowych | 164 | 64 |
Korekta o zmianę stanu zaliczek na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych | 386 | 115 |
Zbycie jednostek zależnych | − | (28) |
Pozostałe korekty | (1) | 4 |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych i dotacji rządowych | (276) | 293 |
Bilansowa zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych i dotacji rządowych | (126) | 339 |
Korekta o nieodpłatnie otrzymane rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne i prawa do użytkowania | (102) | (36) |
Korekta o otrzymane dotacje i zwrócone dotacje | (44) | (37) |
Nabycie jednostki zależnej | − | (15) |
Zbycie jednostek zależnych | − | 43 |
Pozostałe korekty | (4) | (1) |
Zmiana stanu rezerw | 552 | 1 468 |
Bilansowa zmiana stanu rezerw długo i krótkoterminowych | 728 | 984 |
Korekta o zyski/straty aktuarialne od rezerw po okresie zatrudnienia ujmowane w pozostałe całkowite dochody | (133) | 96 |
Korekta o rezerwy ujmowane w korespondencji z rzeczowymi aktywami trwałymi i pozostałymi aktywami niefinansowymi | (44) | 97 |
Nabycie jednostki zależnej | − | (36) |
Zbycie jednostek zależnych | − | 331 |
Pozostałe korekty | 1 | (4) |
Zmiana stanu zabezpieczeń przekazanych do IRGiT | 705 | (557) |
Razem | (1 180) | (486) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | (3 743) | (2 982) |
Wydatki na nabycie aktywów niematerialnych | (283) | (359) |
Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych skorygowanych o VAT | (57) | 86 |
Zmiana stanu zaliczek | (386) | (115) |
Koszty remontów oraz wytworzenie we własnym zakresie | (363) | (498) |
Pozostałe | (9) | (11) |
Razem | (4 841) | (3 879) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Spłata transz kredytów wobec: |
|
|
Konsorcja banków | (5 890) | (5 950) |
Europejski Bank Inwestycyjny | (111) | (111) |
Bank Gospodarstwa Krajowego | (750) | − |
Pozostałe | (7) | (6) |
Razem | (6 758) | (6 067) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Odsetki zapłacone od dłużnych papierów wartościowych | (231) | (274) |
Odsetki zapłacone od kredytów | (513) | (240) |
Odsetki zapłacone od leasingu | (5) | (10) |
Razem | (749) | (524) |
stanowiące wydatek inwestycyjny | (52) | (24) |
stanowiące wydatek finansowy | (697) | (500) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Uruchomienie przez Spółkę finansowania w ramach umów kredytów: |
|
|
Konsorcja banków | 5 200 | 7 340 |
Europejski Bank Inwestycyjny | 1 200 | 1 600 |
Bank Gospodarstwa Krajowego | 1 500 | − |
Erste Group Bank AG | − | 500 |
Pozostałe | 82 | − |
Razem | 7 982 | 9 440 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Przepływy z działalności operacyjnej | − | 651 |
Przepływy z działalności inwestycyjnej | − | (509) |
Przepływy z działalności finansowej | − | (41) |
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z działalności zaniechanej | − | 101 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | ||
| ||||
Kategorie i klasy aktywów finansowych | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa |
1 Aktywa finansowe wycenianie według zamortyzowanego kosztu | 7 820 |
| 4 352 |
|
Należności od odbiorców | 5 341 | 5 341 | 3 819 | 3 819 |
Lokaty i depozyty | 3 | 3 | 3 | 3 |
Należność z tytułu rekompensat | 1 919 | 1 919 | 465 | 465 |
Inne należności finansowe | 557 | 557 | 65 | 65 |
2 Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy | 1 814 |
| 2 387 |
|
Instrumenty pochodne | 125 | 125 | 257 | 257 |
Udziały i akcje | 225 | 225 | 211 | 211 |
Pożyczki udzielone | 357 | 357 | 206 | 206 |
Inne należności finansowe | 23 | 23 | 35 | 35 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 | 1 084 | 1 678 | 1 678 |
3 Instrumenty pochodne zabezpieczające | 299 | 299 | 592 | 592 |
4 Aktywa finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe | 169 |
| 682 |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 169 |
| 682 |
|
Razem aktywa finansowe, w tym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej: | 10 102 |
| 8 013 |
|
Aktywa trwałe | 953 |
| 1 579 |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 169 |
| 682 |
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć | 357 |
| 206 |
|
Instrumenty pochodne | 149 |
| 390 |
|
Pozostałe aktywa finansowe | 278 |
| 301 |
|
Aktywa obrotowe | 9 149 |
| 6 434 |
|
Należności od odbiorców | 5 341 |
| 3 819 |
|
Instrumenty pochodne | 275 |
| 459 |
|
Pozostałe aktywa finansowe | 2 449 |
| 478 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 |
| 1 678 |
|
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | ||
| ||||
Kategorie i klasy zobowiązań finansowych | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa |
1 Zobowiązania finansowe wycenianie według zamortyzowanego kosztu | 19 442 |
| 18 818 |
|
Kredyty i pożyczki preferencyjne | 73 | 73 | 8 | 8 |
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych | 9 130 | 9 142 | 8 001 | 7 928 |
Kredyty w rachunku bieżącym | − | − | 1 | 1 |
Wyemitowane obligacje | 6 772 | 6 590 | 7 222 | 6 828 |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 092 | 2 092 | 2 246 | 2 246 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 424 | 424 | 348 | 348 |
Zobowiązania inwestycyjne | 707 | 707 | 767 | 767 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 225 | 225 | 183 | 183 |
Zobowiązania z tytułu umów ubezpieczenia | 19 | 19 | 42 | 42 |
2 Zobowiązania finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy | 813 |
| 341 |
|
Instrumenty pochodne | 813 | 813 | 341 | 341 |
3 Zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe | 1 441 |
| 1 256 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 441 |
| 1 256 |
|
Razem zobowiązania finansowe, w tym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej: | 21 696 |
| 20 415 |
|
Zobowiązania długoterminowe | 14 897 |
| 16 088 |
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 14 544 |
| 15 959 |
|
Instrumenty pochodne | 169 |
| 10 |
|
Zobowiązania inwestycyjne | 152 |
| 60 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe | 32 |
| 59 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe | 6 799 |
| 4 327 |
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 2 871 |
| 528 |
|
Zobowiązania wobec dostawców | 2 088 |
| 2 246 |
|
Zobowiązania inwestycyjne | 555 |
| 707 |
|
Instrumenty pochodne | 644 |
| 331 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe | 640 |
| 514 |
|
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | 1 |
| 1 |
|
Klasy aktywów/zobowiązań finansowych | Poziom hierarchii wartości godziwej | Metodologia ustalania wartości godziwej |
Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej | ||
Instrumenty pochodne, w tym: |
| Pochodne instrumenty finansowe zostały wycenione zgodnie z metodologią opisaną w nocie 30 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
IRS i CCIRS | 2 | |
Kontrakty walutowe forward | 2 | |
Kontrakty towarowe (forward, futures) | 1 | |
Udziały i akcje | 3 | Grupa co do zasady dokonuje szacunku wartości godziwej posiadanych udziałów i akcji w spółkach nienotowanych na aktywnych rynkach metodą skorygowanych aktywów netto, biorąc pod uwagę posiadany udział w aktywach netto i korygując wartość o istotne czynniki wpływające na wycenę takie jak dyskonto z tytułu braku kontroli oraz dyskonto z tytułu ograniczonej płynności powyższych instrumentów. Grupa w uzasadnionych przypadkach może przyjąć koszt historyczny jako akceptowalne przybliżenie wartości godziwej udziałów i akcji, w sytuacji gdy w ocenie Grupy kluczowe czynniki wpływające na wartość udziałów nie zmieniły się na dzień bilansowy w stosunku do momentu początkowego ujęcia. |
Pożyczki udzielone | 3 | Wycena wartości godziwej pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych, które uwzględniają oszacowanie przepływów, które będą generowane przez pożyczkobiorcę w przyszłości. Stopa dyskontowa bazuje na koszcie kapitału własnego oczekiwanego dla profilu działalności prowadzonej przez pożyczkobiorcę. |
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana | ||
Kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje | 2 | Zobowiązania z tytułu zadłużenia o stałej stopie procentowej zostały wycenione w wartości godziwej. Wycena wartości godziwej dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych aktualnie obowiązującą stopą procentową dla danych obligacji czy kredytów, tzn. przy zastosowaniu rynkowych stóp procentowych. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
| Nienotowane udziały i akcje | Pożyczki udzielone | Nienotowane udziały i akcje | Pożyczki udzielone |
Bilans otwarcia | 211 | 206 | 141 | 99 |
Zyski/ (straty) za okres ujęte w przychodach/kosztach finansowych | − | 151 | (25) | (13) |
Zakup /aport / udzielenie pożyczki | 14 | − | 101 | 120 |
Pozostałe zmiany | − | − | (6) | − |
Bilans zamknięcia | 225 | 357 | 211 | 206 |
| Aktywa / zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Instrumenty zabezpieczające | Aktywa / zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 | Razem |
Dywidendy | 1 | − | − | − | − | 1 |
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek | 57 | 54 | (958) | 227 | (66) | (686) |
Różnice kursowe | 24 | (2) | 277 | − | − | 299 |
Odpisy aktualizujące/ aktualizacja wartości 1 | (448) | (16) | 38 | − | − | (426) |
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi | − | − | (18) | − | − | (18) |
Zysk/(strata) ze zbycia inwestycji | − | (3) | − | − | − | (3) |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych 2 | (201) | − | − | − | − | (201) |
Przychody/(koszty) finansowe netto | (567) | 33 | (661) | 227 | (66) | (1 034) |
Aktualizacja wartości | (5) | (79) | − | − | − | (84) |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych2 | (7) | − | − | − | − | (7) |
Przychody/(koszty) operacyjne netto | (12) | (79) | − | − | − | (91) |
Zmiana wyceny IRS | − | − | − | (287) | − | (287) |
Pozostałe całkowite dochody | − | − | − | (287) | − | (287) |
| Aktywa / zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Instrumenty zabezpieczające | Aktywa / zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 | Razem |
Dywidendy | 14 | − | − | − | − | 14 |
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek | 33 | 42 | (682) | 145 | (54) | (516) |
Różnice kursowe | (21) | 1 | (104) | − | − | (124) |
Odpisy aktualizujące/ aktualizacja wartości 1 | (266) | 2 | (24) | − | − | (288) |
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi | − | − | (24) | − | − | (24) |
Zysk/(strata) ze zbycia inwestycji | 1 | (4) | − | − | − | (3) |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych 2 | 10 | − | − | − | − | 10 |
Przychody/(koszty) finansowe netto | (229) | 41 | (834) | 145 | (54) | (931) |
Aktualizacja wartości | 13 | 8 | − | − | − | 21 |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych 2 | (18) | − | − | − | − | (18) |
Przychody/(koszty) operacyjne netto | (5) | 8 | − | − | − | 3 |
Zmiana wyceny IRS | − | − | − | 187 | − | 187 |
Pozostałe całkowite dochody | − | − | − | 187 | − | 187 |
Ekspozycja na ryzyko | Zarządzanie ryzykiem | Regulacja |
Ryzyko kredytowe | ||
Możliwość poniesienia straty z tytułu niewywiązania się partnerów handlowych z zobowiązań kontraktowych. Ekspozycja kredytowa dzieli się na ekspozycję z tytułu płatności (kwota jaka może zostać utracona w wyniku braku zapłaty za towar lub usługę) i ekspozycję zastąpienia (kwota jaka może zostać utracona w wyniku niezrealizowania dostawy towaru lub wykonania usługi). | Zarządzanie ryzykiem kredytowym ma na celu ograniczanie strat wynikających z pogorszenia sytuacji finansowej kontrahentów Grupy TAURON oraz minimalizację ryzyka wystąpienia ekspozycji kredytowych zagrożonych utratą wartości. Transakcje handlowe o istotnej wartości poprzedza ocena wiarygodności kredytowej kontrahenta, obejmująca analizę ekonomiczno-finansową podmiotu. Na podstawie przeprowadzonej oceny kontrahentowi przyznaje się limit kredytowy, stanowiący ograniczenie maksymalnej ekspozycji kredytowej rozumianej jako kwota, która może zostać utracona, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań umownych w określonym czasie (z uwzględnieniem wartości wniesionych zabezpieczeń). Ekspozycję kredytową wylicza się na aktualny dzień i dzieli się ją na ekspozycję z tytułu płatności i ekspozycję zastąpienia. Grupa TAURON posiada zdecentralizowany system zarządzania ryzykiem kredytowym, co oznacza, iż każdy właściciel ryzyka w sposób aktywny odpowiada za zarządzanie ryzykiem kredytowym, jakie powstaje w obrębie jego zakresu działalności, jednak kontrola, monitorowanie oraz raportowanie odbywa się na poziomie Spółki. Funkcjonująca Polityka Zarządzania Ryzykiem Kredytowym w Grupie TAURON określa zasady zarządzania mające skutecznie zminimalizować wpływ tego ryzyka na realizację celów strategicznych Grupy. Na podstawie wartości ekspozycji oraz oceny kondycji finansowej poszczególnych klientów wartość ryzyka kredytowego, na jakie narażona jest Grupa TAURON, jest wyliczana z wykorzystaniem metod statystycznych, według których oblicza się wartość narażoną na ryzyko na podstawie rozkładu prawdopodobieństwa straty całkowitej. | Polityka zarządzania ryzykiem kredytowym w Grupie TAURON |
Ryzyko płynności | ||
Możliwość utraty lub ograniczenia zdolności do regulowania bieżących wydatków ze względu na nieadekwatną wielkość lub strukturę płynnych aktywów w stosunku do zobowiązań krótkoterminowych lub niedostateczny poziom rzeczywistych wpływów netto z działalności operacyjnej. | Sytuacja płynnościowa Grupy TAURON jest na bieżąco monitorowana pod kątem ewentualnych odchyleń od zakładanych planów, a dostępność zewnętrznych źródeł finansowania, których kwota istotnie przewyższa oczekiwane zapotrzebowanie w krótkim okresie, mityguje ryzyko utraty płynności. W tym celu Spółka stosuje określone zasady wyznaczania pozycji płynnościowej zarówno poszczególnych spółek, jak i całej Grupy TAURON, co pozwala zabezpieczyć środki na pokrycie ewentualnej luki płynnościowej, zarówno poprzez alokację środków pomiędzy spółkami (mechanizm cash pool), jak również z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. Spółka zarządza również ryzykiem finansowania rozumianym jako brak możliwości pozyskania nowego finansowania, wzrost kosztów finansowania oraz ryzyko wypowiedzenia dotychczasowych umów finansowania. W ramach minimalizacji ryzyka finansowania Spółka prowadzi politykę pozyskiwania finansowania dla Grupy TAURON z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowanej daty jego wykorzystania, tj. do 12 miesięcy przed planowanym zapotrzebowaniem. Taka polityka ma na celu przede wszystkim zapewnienie elastycznego doboru źródeł finansowania i wykorzystania sprzyjających warunków rynkowych, a także zmniejszenie ryzyka konieczności zaciągnięcia nowych zobowiązań na niekorzystnych warunkach finansowych. | Polityka zarządzania płynnością finansową Grupy TAURON |
Ekspozycja na ryzyko | Zarządzanie ryzykiem | Regulacja |
| Ryzyko rynkowe - ryzyko zmian stóp procentowych i kursów walutowych |
|
Możliwość negatywnego wpływu na wyniki Grupy poprzez wahania wartości godziwej instrumentów finansowych lub zmianę przyszłych przepływów pieniężnych z nimi związanych na skutek zmian stóp procentowych lub kursów walutowych. | Polityka zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON wprowadza zasady rachunkowości zabezpieczeń, które określają zasady i rodzaje rachunkowości zabezpieczeń oraz ujęcie księgowe instrumentów zabezpieczających i pozycji zabezpieczanych w ramach rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSSF. Grupa TAURON zarządza ryzykiem walutowym i ryzykiem stopy procentowej w oparciu o opracowaną i przyjętą do stosowania Politykę zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON oraz zatwierdzoną przez Zarząd Tolerancję na ryzyko, Limit globalny na ryzyko finansowe wraz z jego dekompozycją na poszczególne rodzaje ryzyka finansowego. Głównym celem zarządzania tymi ryzykami jest minimalizacja wrażliwości przepływów pieniężnych Grupy TAURON na czynniki ryzyka finansowego oraz minimalizacja kosztów finansowych i kosztów zabezpieczenia w ramach transakcji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Spółka dla transakcji zabezpieczających ryzyko stopy procentowej w przypadkach, w których jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione, wykorzystuje instrumenty pochodne, których charakterystyka pozwala na zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń. | Polityka zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON |
| Ryzyko rynkowe - ryzyko zmian cen |
|
Nieplanowana zmienność wyniku operacyjnego Grupy TAURON wynikająca z fluktuacji cen rynków towarowych w poszczególnych obszarach działalności handlowej Grupy TAURON. | W celu efektywnego zarządzania stworzono system zarządzania ryzykiem handlowym powiązany organizacyjnie i informacyjnie z funkcjonującą na poziomie Grupy TAURON strategią zabezpieczenia pozycji handlowej. Polityka wprowadza system wczesnego ostrzegania oraz system limitowania ekspozycji na ryzyko w poszczególnych obszarach handlowych. Podstawową miarę operacyjną ryzyka rynkowego w Grupie TAURON stanowi miara wartości narażonej na ryzyko (Value at Risk) określająca maksymalną dopuszczalną zmianę wartości pozycji w zadanym horyzoncie czasowym i na określonym poziomie prawdopodobieństwa. | Polityka zarządzania ryzykiem handlowym w Grupie TAURON |
Klasy instrumentów finansowych | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Należności od odbiorców | 5 341 | 3 819 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 | 1 678 |
Instrumenty pochodne | 424 | 849 |
Pożyczki udzielone | 357 | 206 |
Lokaty i depozyty | 3 | 3 |
Inne należności finansowe | 580 | 100 |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Odbiorcy instytucjonalni | 52,03% | 74,01% |
Odbiorcy indywidualni | 47,97% | 25,99% |
Razem | 100% | 100% |
|
|
|
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
|
|
|
| <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 543 | 3 | 34 | 2 | 52 | 174 | 808 | |||
Odpis aktualizujący | (18) | (3) | (2) | (2) | (52) | (174) | (251) | |||
Wartość netto | 525 | − | 32 | − | − | − | 557 | |||
|
|
|
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
|
|
|
| <30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 68 | 4 | 2 | 3 | 6 | 169 | 252 | |||
Odpis aktualizujący | (3) | (4) | (2) | (3) | (6) | (169) | (187) | |||
Wartość netto | 65 | − | − | − | − | − | 65 | |||
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Bilans otwarcia | (187) | (175) |
Utworzenie | (65) | (13) |
Rozwiązanie | 1 | 1 |
Bilans zamknięcia | (251) | (187) |
Rodzaj finansowania | Cel / przeznaczenie | Rok zakończenia okresu dostępności środków | Waluta | Stan na 31 grudnia 2023 | |
Dostępny limit w walucie (PLN/EUR) | Wykorzystany limit | ||||
program emisji obligacji podporządkowanych | wydatki bieżące i inwestycyjne | 2024 | PLN | 450 | - |
kredyty odnawialne | wydatki bieżące i inwestycyjne, z wyłączeniem aktywów węglowych | 2027 | PLN | 4 000 | 2 400 |
2026 | PLN | 500 | 160 | ||
kredyty w rachunku | wydatki bieżące | 2024 | PLN | 500 | - |
EUR | 4 | - | |||
| Wartość bilansowa | Umowne niezdyskontowane płatności | Z tego umowne niezdyskontowane płatności o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego) | |||||
poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat | |||
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje | 15 975 | (18 719) | (189) | (3 368) | (3 209) | (1 890) | (5 930) | (4 133) |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 092 | (2 092) | (2 087) | (2) | (2) | (1) | − | − |
Zobowiązania inwestycyjne | 707 | (725) | (504) | (50) | (68) | (70) | (33) | − |
Inne zobowiązania finansowe | 668 | (668) | (617) | (22) | (16) | (7) | (2) | (4) |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 441 | (2 673) | (87) | (35) | (114) | (110) | (210) | (2 117) |
Pochodne zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne-towarowe* | 125 | − | − | − | − | − | − | − |
Instrumenty pochodne-walutowe | 679 | (679) | (368) | (162) | (135) | (14) | − | − |
Instrumenty pochodne-CCIRS | 9 | (20) | − | (5) | (5) | (5) | (5) | − |
Razem | 21 696 | (25 576) | (3 852) | (3 644) | (3 549) | (2 097) | (6 180) | (6 254) |
| Wartość bilansowa | Umowne niezdyskontowane płatności | Z tego umowne niezdyskontowane płatności o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego) | |||||
poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat | |||
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje | 15 232 | (18 317) | (165) | (1 017) | (2 728) | (3 158) | (7 802) | (3 447) |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 246 | (2 246) | (2 246) | − | − | − | − | − |
Zobowiązania inwestycyjne | 767 | (767) | (636) | (71) | (17) | (17) | (26) | − |
Inne zobowiązania finansowe | 573 | (573) | (485) | (30) | (35) | (6) | (6) | (11) |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 256 | (2 357) | (76) | (30) | (95) | (91) | (177) | (1 888) |
Pochodne zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne-towarowe* | 232 | (92) | (69) | (23) | − | − | − | − |
Instrumenty pochodne-walutowe | 109 | (109) | (39) | (67) | (3) | − | − | − |
Razem | 20 415 | (24 461) | (3 716) | (1 238) | (2 878) | (3 272) | (8 011) | (5 346) |
Instrumenty finansowe | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | ||||
Oprocentowane według stałej stopy | Oprocentowane według zmiennej stopy | Razem | Oprocentowane według stałej stopy | Oprocentowane według zmiennej stopy | Razem | |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
Lokaty i depozyty | − | 3 | 3 | 3 | − | 3 |
Pożyczki udzielone wyceniane w wartości godziwej | 357 | − | 357 | 206 | − | 206 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | − | 893 | 893 | − | 1 619 | 1 619 |
Instrumenty pochodne-IRS | − | 299 | 299 | − | 592 | 592 |
Instrumenty pochodne-CCIRS | − | − | − | − | 21 | 21 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym | − | − | − | 1 | − | 1 |
Kredyty i pożyczki preferencyjne | 68 | 5 | 73 | − | 8 | 8 |
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych | 1 073 | 8 057 | 9 130 | 1 187 | 6 814 | 8 001 |
Wyemitowane obligacje | 4 438 | 2 334 | 6 772 | 4 715 | 2 507 | 7 222 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 441 | − | 1 441 | 1 256 | − | 1 256 |
Instrumenty pochodne-CCIRS | − | 9 | 9 | − | − | − |
Klasy instrumentów finansowych | Stan na 31 grudnia 2023 | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2023 roku | Stan na 31 grudnia 2022 | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2022 roku | ||||
Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy / Pozostałe całkowite dochody* | Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy / Pozostałe całkowite dochody* | |||
WIBOR +651 pb | WIBOR -651 pb | WIBOR +630 pb | WIBOR -630 pb | |||||
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pożyczki udzielone wyceniane w wartości godziwej | 357 | 357 | (149) | 277 | 206 | 206 | (78) | 146 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 | 830 | 54 | (54) | 1 678 | 1 509 | 95 | (95) |
Instrumenty pochodne | 424 | 299 | 1 | (1) | 849 | 613 | 1 | (1) |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki preferencyjne | 73 | 5 | − | − | 8 | 8 | (1) | 1 |
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych | 9 130 | 8 057 | (525) | 525 | 8 001 | 6 814 | (429) | 429 |
Wyemitowane obligacje | 6 772 | 2 334 | (152) | 152 | 7 222 | 2 507 | (158) | 158 |
Instrumenty pochodne | 813 | 9 | − | − | 341 | − | − | − |
RAZEM |
|
| (771) | 899 |
|
| (570) | 638 |
Instrument finansowy | Inwestor / kredytodawca | Wskaźnik referencyjny | Waluta | Termin wykupu, spłaty lub realizacji po dacie przejścia | Wartość nominalna zobowiązania / Wycena IRS | |||||
Stan na 31 grudnia 2023 | ||||||||||
obligacje | Bank Gospodarstwa Krajowego | WIBOR 6M | PLN | 2028 | 100 | |||||
2028-2029 | 140 | |||||||||
kredyt | Bank Gospodarstwa Krajowego | WIBOR 6M | PLN | 2028-2033 | 600 | |||||
Europejski Bank Inwestycyjny | WIBOR 6M | PLN | 2028-2041 | 2 023 | ||||||
Razem wartość nominalna kredytów i obligacji zapadających do spłaty po 2027 roku | 2 863 | |||||||||
Interest Rate Swaps (IRS)* | Instytucje finansowe | WIBOR 6M | PLN | 2028-2029 | 22 | |||||
Klasy instrumentów finansowych | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 | ||||||||
Wartość bilansowa | EUR |
| CZK |
| Wartość bilansowa | EUR |
| CZK |
| |
w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | |||
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od odbiorców | 5 341 | 4 | 15 | 46 | 8 | 3 819 | 11 | 52 | 104 | 20 |
Instrumenty pochodne | 424 | 29 | 125 | − | − | 849 | 50 | 236 | − | − |
Inne należności finansowe | 580 | − | 1 | 51 | 9 | 100 | − | 1 | 41 | 8 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 | 11 | 47 | 53 | 9 | 1 678 | 20 | 92 | 77 | 15 |
Razem |
| 44 | 188 | 150 | 26 |
| 81 | 381 | 222 | 43 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje | 6 772 | 850 | 3 696 | − | − | 7 222 | 853 | 4 000 | − | − |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 092 | 12 | 53 | 10 | 2 | 2 246 | 9 | 42 | 8 | 2 |
Zobowiązania inwestycyjne | 707 | 27 | 119 | − | − | 767 | − | 1 | − | − |
Instrumenty pochodne | 813 | 29 | 125 | − | − | 341 | 49 | 232 | − | − |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 424 | 2 | 9 | 1 | − | 348 | 11 | 49 | 2 | − |
Razem |
| 920 | 4 002 | 11 | 2 |
| 922 | 4 324 | 10 | 2 |
Pozycja walutowa netto |
| (876) | (3 814) | 139 | 24 |
| (841) | (3 943) | 212 | 41 |
Klasy instrumentów finansowych | Stan na 31 grudnia 2023 | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2023 roku | Stan na 31 grudnia 2022 | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2022 roku | ||||
Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | kurs EUR/PLN +7,35% | kurs EUR/PLN -7,35% | Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | kurs EUR/PLN +8,45% | kurs EUR/PLN -8,45% | |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od odbiorców | 5 341 | 15 | 1 | (1) | 3 819 | 52 | 4 | (4) |
Instrumenty pochodne | 424 | 125 | 9 | (9) | 849 | 257 | 42 | (42) |
Inne należności finansowe | 580 | 1 | − | − | 100 | 1 | − | − |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 | 47 | 3 | (3) | 1 678 | 92 | 8 | (8) |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje | 6 772 | 3 696 | (272) | 272 | 7 222 | 4 000 | (338) | 338 |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 092 | 53 | (4) | 4 | 2 246 | 42 | (4) | 4 |
Zobowiązania inwestycyjne | 707 | 119 | (9) | 9 | 767 | 1 | − | − |
Instrumenty pochodne | 813 | 813 | 495 | (495) | 341 | 341 | 480 | (480) |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 424 | 9 | (1) | 1 | 348 | 49 | (4) | 4 |
Razem |
|
| 222 | (222) |
|
| 188 | (188) |
Towar | Wpływ na poziom EBITDA | |||||
Rok zakończony 31 grudnia 2023 roku | Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku | |||||
Koszt zakupu | +10% | -10% | Koszt zakupu | +10% | -10% | |
Energia elektryczna | 25 937 | (2 594) | 2 594 | 18 817 | (1 882) | 1 882 |
Węgiel | 4 276 | (428) | 428 | 3 232 | (323) | 323 |
Uprawnienia do emisji CO2 | 3 461 | (346) | 346 | 3 089 | (309) | 309 |
Powództwa związane z wypowiedzeniem umów długoterminowych |
Roszczenie wobec Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. (dawniej PGE EJ 1 Sp. z o.o.) |
Roszczenia od Huty Łaziska S.A. |
Sprawa z powództwa ENEA S.A. |
Postępowania wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki |
Bezumowne korzystanie z nieruchomości |
Komunikat Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczący przepisów ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku |
Rodzaj zabezpieczenia | Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Oświadczenia o poddaniu się egzekucji1 | 18 506 | 16 095 |
Pełnomocnictwa do rachunków bankowych | 1 990 | 600 |
Gwarancje korporacyjne | 1 169 | 1 605 |
Weksle in blanco | 622 | 597 |
Gwarancje bankowe | 293 | 512 |
Poręczenia udzielone | 270 | 618 |
Zastawy na udziałach2 | 169 | 682 |
Pozostałe | 32 | 35 |
Rodzaj zabezpieczenia | Opis |
Oświadczenia o poddaniu się egzekucji | W dniu 15 czerwca 2023 roku podpisane zostało oświadczenie o poddaniu się egzekucji na zabezpieczenie zobowiązań Spółki wobec Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych S.A. („IRGiT”) do kwoty 6 000 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 30 czerwca 2027 roku. Zobowiązania spółki zależnej TAURON Wytwarzanie S.A. wobec IRGiT zabezpieczone zostały oświadczeniem o poddaniu się egzekucji podpisanym przez TAURON Wytwarzanie S.A. do kwoty 2 000 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 30 czerwca 2025 roku. |
Gwarancje bankowe | Na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku obowiązywały gwarancje bankowe w łącznej wysokości odpowiednio 280 mln PLN i 176 mln PLN. Po dniu bilansowym na rzecz IRGiT wystawione zostały aneksy do gwarancji bankowych oraz nowe gwarancje bankowe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Spółki. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji obowiązują gwarancje bankowe w łącznej wysokości 95 mln PLN, z terminami ważności przypadającymi maksymalnie do dnia 12 maja 2024 roku. |
Umowa kompensacji depozytów zabezpieczających | Na mocy umowy określającej zasady ustanawiania zabezpieczenia finansowego zawartej z IRGiT, w Grupie TAURON stosuje się mechanizm kompensacji depozytów zabezpieczających. W zakresie dokonywanych transakcji, wymagane przez IRGiT depozyty zabezpieczające naliczane są od pozycji skompensowanych w ramach Grupy, co przekłada się na zmniejszenie środków zaangażowanych w skali Grupy w utrzymywanie zabezpieczeń wymaganych przez IRGiT. |
Przeniesienie uprawnień do emisji CO2
| Przeniesienie uprawnień do emisji CO2 na rzecz IRGiT ustanawiane jest w celu pokrycia zobowiązań Grupy z tytułu należnych wpłat na depozyt zabezpieczający. Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa nie posiadała zdeponowanych uprawnień do emisji CO2 na rachunku IRGiT. Po dniu bilansowym miały miejsce następujące zdarzenia:
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji całkowita ilość uprawnień do emisji CO2 zdeponowanych przez Grupę na rachunku IRGiT wynosi 1 473 000 ton. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Przychody | 223 | 966 |
Koszty | (563) | (557) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Przychody | 5 257 | 3 830 |
Koszty | (8 897) | (5 646) |
| Stan na 31 grudnia 2023 | Stan na 31 grudnia 2022 |
Należności * | 665 | 519 |
Zobowiązania | 1 042 | 982 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
Jednostka dominująca | Jednostki zależne | Jednostka dominująca | Jednostki zależne | |
Zarząd jednostki | 10 | 31 | 7 | 24 |
Krótkoterminowe świadczenia (wraz z narzutami) | 9 | 30 | 6 | 24 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 1 | 1 | 1 | − |
Rada nadzorcza jednostki | 1 | 2 | 1 | 2 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 1 | 2 | 1 | 2 |
Pozostali członkowie głównej kadry kierowniczej | 15 | 60 | 13 | 52 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 14 | 57 | 12 | 51 |
Inne | 1 | 3 | 1 | 1 |
Razem | 26 | 93 | 21 | 78 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Kredyty i pożyczki | 7 392 | 7 765 |
Obligacje niepodporządkowane | 4 645 | 5 041 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia długoterminowe | 12 037 | 12 806 |
Kredyty i pożyczki | 1 811 | 245 |
Obligacje niepodporządkowane | 209 | 215 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia krótkoterminowe | 2 020 | 460 |
Razem zadłużenie | 14 057 | 13 266 |
Zobowiązania warunkowe traktowane jako równoważne zadłużeniu w dokumentacji finansowania | − | 187 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 084 | 1 678 |
Zadłużenie netto | 12 973 | 11 775 |
|
|
|
EBITDA | 6 145 | 4 016 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 3 394 | 1 119 |
Amortyzacja | (2 232) | (2 216) |
Odpisy aktualizujące | (519) | (681) |
Dług netto / EBITDA | 2,11 | 2,93 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | Rok zakończony 31 grudnia 2023 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 |
Bilans otwarcia | 16 487 | 14 151 |
obligacje podporządkowane | (1 966) | (1 972) |
zadłużenie z tytułu leasingu (poza spełniającym warunki MSR 17 Leasing) | (1 255) | (1 235) |
Bilans otwarcia - zadłużenie w kalkulacji wskaźnika zadłużenia | 13 266 | 10 944 |
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia | 7 982 | 9 440 |
otrzymane finansowanie | 7 982 | 9 440 |
Naliczenie odsetek | 801 | 622 |
odniesione do rachunku wyników | 749 | 598 |
kapitalizacja na rzeczowe aktywa trwałe i aktywa niematerialne | 52 | 24 |
Płatności z tytułu zadłużenia | (7 782) | (6 887) |
wykup dłużnych papierów wartościowych | (170) | (170) |
spłaty kapitału | (6 758) | (6 067) |
zapłacone raty leasingowe | (105) | (126) |
odsetki zapłacone | (697) | (500) |
odsetki zapłacone aktywowane na zadania inwestycyjne | (52) | (24) |
Ujęcie/(spłata) zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | − | (1 061) |
Zmiana stanu zadłużenia w rachunku bieżącym oraz cash pool | 22 | 13 |
Ujęcie nowych umów leasingowych oraz zmian umów leasingowych | 170 | 103 |
Zmiana wyceny zadłużenia | (332) | 76 |
Utrata kontroli nad jednostkami zależnymi | − | (83) |
Nabycie jednostek zależnych | 69 | 94 |
Pozostałe zmiany niepieniężne | (2) | 19 |
Bilans zamknięcia | 17 415 | 16 487 |
obligacje podporządkowane | (1 918) | (1 966) |
zadłużenie z tytułu leasingu (poza spełniającym warunki MSR 17 Leasing) | (1 440) | (1 255) |
Bilans zamknięcia - zadłużenie w kalkulacji wskaźnika zadłużenia | 14 057 | 13 266 |