| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | ||
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 15 | ||
Rekompensaty | 16 | ( | |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | 17 | ( | ( |
Zysk brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | 17 | ( | ( |
Koszty ogólnego zarządu | 17 | ( | ( |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | 18 | ||
Udział w zyskach/(stratach) wspólnych przedsięwzięć | 29 | ||
Zysk operacyjny |
| ||
Koszty odsetkowe od zadłużenia | 19 | ( | ( |
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe | 19 | ( | |
Zysk przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy | 21 | ( | ( |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ( | |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | 22 | ( | |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto |
| ( | |
|
|
|
|
Wycena instrumentów zabezpieczających | 39.4 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| ||
Podatek dochodowy | 21 | ( | ( |
Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| ||
|
|
|
|
Zyski aktuarialne | 42 | ||
Podatek dochodowy | 21 | ( | ( |
Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| ||
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody z działalności zaniechanej | 22 | ||
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
| ||
Łączne całkowite dochody |
| ||
Zysk (strata) netto przypadający: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( | |
Udziałom niekontrolującym |
| ||
Całkowity dochód przypadający: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
Udziałom niekontrolującym |
| ||
|
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony (w złotych): | 23 |
|
|
z zysku (straty) netto za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( | |
z zysku (straty) netto z działalności kontynuowanej za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( |
| Nota | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 24 | ||
Prawa do użytkowania aktywów | 25 | ||
Wartość firmy | 26 | ||
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia | 27.1 | ||
Pozostałe aktywa niematerialne | 28 | ||
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 29 | ||
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć | 30 | ||
Instrumenty pochodne | 31 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 32 | ||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 33.1 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 34 | ||
|
| ||
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia | 27.2 | ||
Zapasy | 35 | ||
Należności od odbiorców | 36 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | 50 | ||
Należności z tytułu pozostałych podatków i opłat | 37 | ||
Instrumenty pochodne | 31 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 32 | ||
Pozostałe aktywa niefinansowe | 33.2 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 38 | ||
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
| ||
|
| ||
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
| Nota | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
PASYWA |
|
|
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
Kapitał podstawowy | 39.1 | ||
Kapitał zapasowy | 39.3 | ||
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | 39.4 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| ||
Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) | 39.5 | ||
|
| ||
|
|
|
|
Udziały niekontrolujące | 39.6 | ||
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem |
| ||
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 41 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 42 | ||
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałe | 43 | ||
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe | 46 | ||
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 34 | ||
Instrumenty pochodne | 31 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 52 | ||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
| ||
|
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 41 | ||
Zobowiązania wobec dostawców | 47 | ||
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | 48 | ||
Zobowiązania inwestycyjne | 49 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 42 | ||
Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadectw pochodzenia energii i emisji CO2 | 44 | ||
Pozostałe rezerwy | 45 | ||
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe | 46 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 50 | ||
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków i opłat | 51 | ||
Instrumenty pochodne | 31 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 52 | ||
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | 53 | ||
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
| ||
|
| ||
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
| ||
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
|
| Nota | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Razem kapitał własny | |||||
| Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy | Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) | Razem | |||
Stan na 1 stycznia 2021 |
| ( | |||||||
Pokrycie straty z lat ubiegłych |
| ( | |||||||
Dywidenda |
| ( | ( | ||||||
Nabycie udziałów niekontrolujących |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Pozostałe transakcje z udziałowcami niekontrolującymi |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Transakcje z właścicielami |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Zysk netto |
| ||||||||
Pozostałe całkowite dochody |
| ||||||||
Łączne całkowite dochody |
| ||||||||
Stan na 31 grudnia 2021 |
| ||||||||
Podział zysku z lat ubiegłych | 39.3 | ( | |||||||
Dywidenda |
| ( | ( | ||||||
Nabycie jednostki zależnej |
| ( | ( | ||||||
Nabycie udziałów niekontrolujących | 39.6 | ( | ( | ||||||
Transakcje z właścicielami |
| ( | ( | ( | |||||
Strata netto |
| ( | ( | ( | |||||
Pozostałe całkowite dochody |
| ||||||||
Łączne całkowite dochody |
| ( | |||||||
Stan na 31 grudnia 2022 |
| ||||||||
| Nota | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej i zaniechanej | 54.1 | ||
Udział w (zyskach)/stratach wspólnych przedsięwzięć |
| ( | ( |
Amortyzacja | 54.1 | ||
Odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych | 54.1 | ||
Odpis grupy do zbycia z tytułu przeszacowania do wartości godziwej |
| ||
Aktualizacja wartości udzielonych pożyczek |
| ( | |
Różnice kursowe |
| ( | |
Odsetki i prowizje |
| ||
Pozostałe korekty zysku przed opodatkowaniem | 54.1 | ( | |
Zmiana stanu kapitału obrotowego | 54.1 | ( | |
Podatek dochodowy zapłacony | 54.1 | ( | ( |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych | 54.2 | ( | ( |
Nabycie aktywów finansowych |
| ( | ( |
Udzielenie pożyczek | 54.2 | ( | ( |
Utrata kontroli nad spółką zależną | 54.2 | ( | |
Pozostałe wydatki |
| ( | |
Razem płatności |
| ( | ( |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych |
| ||
Zbycie aktywów finansowych | 54.2 | ||
Dywidendy otrzymane |
| ||
Pozostałe wpływy |
| ||
Razem wpływy |
| ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| ( | ( |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
| ( | ( |
Spłata kredytów/pożyczek | 54.3 | ( | ( |
Nabycie udziałów niekontrolujących | 54.3 | ( | |
Odsetki zapłacone | 54.3 | ( | ( |
Spłata zobowiązań leasingowych |
| ( | ( |
Pozostałe płatności |
| ( | ( |
Razem płatności |
| ( | ( |
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów/pożyczek | 54.3 | ||
Otrzymane dotacje |
| ||
Razem wpływy |
| ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
| ( | |
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ( | |
Różnice kursowe netto |
| ( | ( |
Środki pieniężne na początek okresu | 38 | ||
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | 38 | ||
o ograniczonej możliwości dysponowania | 38 |
Lp. | Nazwa spółki | Siedziba | Udział TAURON Polska Energia S.A. | Spółka posiadająca bezpośrednio udziały w kapitale/ Komplementariusz |
WYTWARZANIE | ||||
1 | TAURON Wytwarzanie S.A. | Jaworzno | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
2 | TAURON Ciepło Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
3 | TAURON Serwis Sp. z o.o. | Katowice | 95,61% | TAURON Wytwarzanie S.A. |
4 | Łagisza Grupa TAURON Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Wytwarzanie S.A. |
5 | TAURON Inwestycje Sp. z o.o. | Będzin | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
6 | Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o. | Cieszyn | 100,00% | TAURON Ciepło Sp. z o.o. |
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII | ||||
7 | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. | Jelenia Góra | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
8 | TEC1 Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
9 | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
10 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno I sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
11 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno II sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
12 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno III sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
13 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno IV sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
14 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno V sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
15 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno VI sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
16 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Śniatowo sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
17 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Dobrzyń sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
18 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Gołdap sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
19 | TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ino 1 sp.k. | Katowice | 100,00% | TEC1 Sp. z o.o. |
20 | WIND T1 Sp. z o.o. | Jelenia Góra | 100,00% | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
21 | AVAL-1 Sp. z o.o. | Jelenia Góra | 100,00% | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
22 | Polpower Sp. z o.o. | Połczyn-Zdrój | 100,00% | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
23 | "MEGAWATT S.C." Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
24 | TAURON Inwestycje Sp. z o.o. | Będzin | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
25 | Wind T4 Sp. z o.o. | Pieńkowo | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
26 | Wind T30MW Sp. z o.o. | Pieńkowo | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
27 | FF Park PV 1 Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
28 | Windpower Gamów Sp. z o.o. | Nowy Targ | 100,00% | TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. |
DYSTRYBUCJA | ||||
29 | TAURON Dystrybucja S.A. | Kraków | 99,77% | TAURON Polska Energia S.A. |
30 | TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o. | Tarnów | 99,77% | TAURON Dystrybucja S.A. |
SPRZEDAŻ | ||||
31 | TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. | Kraków | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
32 | TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. | Gliwice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
33 | TAURON Czech Energy s.r.o. | Ostrawa, | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
34 | TAURON Nowe Technologie S.A. | Wrocław | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
POZOSTAŁE | ||||
35 | TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o. | Wrocław | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
36 | Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o. | Krzeszowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
37 | Polska Energia-Pierwsza Kompania | Warszawa | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
38 | Finanse Grupa TAURON Sp. z o.o. | Katowice | 100,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
39 | Bioeko Grupa TAURON Sp. z o.o. | Stalowa Wola | 100,00% | TAURON Wytwarzanie S.A. |
40 | Usługi Grupa TAURON Sp. z o.o. (dawniej Marselwind Sp. z o.o.) | Tarnów | 99,77% | TAURON Dystrybucja S.A. |
Lp. | Nazwa spółki | Siedziba | Udział TAURON Polska Energia S.A. | Spółka posiadająca bezpośrednio udziały w kapitale |
1 | Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. | Stalowa Wola | 50,00% | TAURON Inwestycje Sp. z o.o. |
2 | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. | Dąbrowa Górnicza | 50,00% | TAURON Polska Energia S.A. |
3 | TAMEH POLSKA Sp. z o.o. | Dąbrowa Górnicza | 50,00% | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. |
4 | TAMEH Czech s.r.o. | Ostrawa, Republika Czeska | 50,00% | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. |
Zasady konsolidacji oraz rozliczanie nabycia przedsięwzięć (w tym pod wspólną kontrolą): |
|
Konsolidacja |
|
Nabycia przedsięwzięć |
|
Nabycia przedsięwzięć pod wspólną kontrolą Skarbu Państwa |
|
Standard | Zmiany | Data wejścia w życie w UE |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości | Zmiany mają na celu zwiększenie przydatności prezentowanych ujawnień dotyczących zasad (polityki) rachunkowości poprzez zastąpienie wymogu ujawniania przez jednostki znaczących zasad rachunkowości wymogiem ujawniania istotnych zasad rachunkowości oraz dodanie wytycznych dotyczących sposobu, w jaki jednostki stosują zasadę istotności przy podejmowaniu decyzji dotyczących ujawniania zasad (polityki) rachunkowości. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych | Zmiany wyjaśniają rozróżnienie pomiędzy zmianami wartości szacunkowych i zmianami zasad (polityki) rachunkowości a korektami błędów oraz precyzują, w jaki sposób jednostki stosują techniki wyceny i wykorzystują dane wejściowe do ustalania wartości szacunkowych. | 1 stycznia 2023 |
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe | Standard stosuje się do wszystkich rodzajów umów ubezpieczeniowych (tj. ubezpieczenia bezpośrednie, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątkowe oraz umowy reasekuracji), niezależnie od charakteru działalności jednostki, która je zawiera, jak również do pewnych gwarancji i instrumentów finansowych z uznaniowym udziałem w zyskach. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: pierwsze zastosowanie MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe i MSSF 9 Instrumenty finansowe – informacje porównawcze | Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć przejściowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczenia, a tym samym poprawić przydatność informacji porównawczych dla użytkowników sprawozdań finansowych. | 1 stycznia 2023 |
Zmiany do MSR 12 Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikający z pojedynczej transakcji | Zmiany ograniczyły zakres wyjątku dotyczącego początkowego ujęcia składnika aktywów i zobowiązań przewidzianego w paragrafie 15 i 24 MSR 12 Podatek dochodowy, tak aby nie miał on już zastosowania do transakcji, które prowadzą do równych dodatnich i ujemnych różnic przejściowych. | 1 stycznia 2023 |
Standard | Data wejścia w życie według standardu, niezatwierdzone przez UE (okresy roczne rozpoczynające się dnia lub po tej dacie) |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe oraz długoterminowe zobowiązania z kowenantami | 1 stycznia 2024 |
Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany | data wejścia w życie zmian została odroczona |
Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie z tytułu leasingu w przypadku sprzedaży i leasingu zwrotnego | 1 stycznia 2024 |
Standard | Zmiany | Data wejścia w życie w UE |
Zmiany do MSSF 3 Połączenia jednostek: Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych | Zmiany m.in. zastąpiły odniesienie do poprzedniej wersji Założeń Koncepcyjnych wydanych przez RMSR (Założenia koncepcyjne z 1989 r.) odniesieniem do aktualnej wersji opublikowanej w marcu 2018 r., nie zmieniając znacząco zawartych w nich wymogów. | 1 stycznia 2022 |
Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe: Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania | Zmiany zabraniają pomniejszania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o przychody ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w trakcie doprowadzania składnika aktywów do pożądanego miejsca i stanu potrzebnego do rozpoczęcia jego funkcjonowania. Zamiast tego jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich wyrobów oraz koszty ich wytworzenia w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. | 1 stycznia 2022 |
Zmiany do różnych standardów Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020): |
| |
MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy | Zmiana pozwala jednostce zależnej, która podejmuje decyzję o zastosowaniu paragrafu D16 (a) MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy na wycenę skumulowanych różnic kursowych z tytułu przeliczenia przy wykorzystaniu kwot wykazywanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej, w oparciu o datę przejścia jednostki dominującej na MSSF. Zmiana ta ma zastosowanie również do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. | 1 stycznia 2022 |
MSSF 9 Instrumenty finansowe | Zmiana precyzuje opłaty, które jednostka uwzględnia przy ocenie, czy warunki nowego lub zmodyfikowanego zobowiązania finansowego różnią się znacznie od warunków pierwotnego zobowiązania finansowego. | 1 stycznia 2022 |
MSSF 16 Leasing | Zmiana uchyla przykład ilustracyjny nr 13 dotyczący płatności od leasingodawcy związanych z inwestycjami w przedmiocie leasingu. Pozwoli to na uniknięcie niejasności w zakresie podejścia do zachęt leasingowych przy stosowaniu MSSF 16 Leasing. | 1 stycznia 2022 |
MSR 41 Rolnictwo | Zmiana uchyla wymóg, zgodnie z którym jednostki wyłączają płatności z tytułu podatków przy ustalaniu wartości godziwej składników aktywów wchodzących w zakres MSR 41 Rolnictwo. | 1 stycznia 2022 |
|
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2021 (dane zatwierdzone) | Prezentacja działalności zaniechanej | Rok zakończony 31 grudnia 2021 (dane przekształcone) |
|
|
|
|
|
|
| Przychody ze sprzedaży |
| 25 614 | (450) | 25 164 |
| Rekompensaty |
| (9) | − | (9) |
| Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług |
| (23 623) | 695 | (22 928) |
Zysk brutto ze sprzedaży |
| 1 982 | 245 | 2 227 | |
| Koszty sprzedaży |
| (562) | 77 | (485) |
| Koszty ogólnego zarządu |
| (635) | 145 | (490) |
| Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
| 99 | (23) | 76 |
| Udział w zyskach/(stratach) wspólnych przedsięwzięć |
| 32 | − | 32 |
Zysk operacyjny |
| 916 | 444 | 1 360 | |
| Koszty odsetkowe od zadłużenia |
| (368) | 3 | (365) |
| Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe |
| 127 | 3 | 130 |
Zysk przed opodatkowaniem |
| 675 | 450 | 1 125 | |
| Podatek dochodowy |
| (290) | (3) | (293) |
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
| 385 | 447 | 832 | |
|
|
|
|
|
|
Strata netto z działalności zaniechanej |
| − | (447) | (447) | |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto |
| 385 | − | 385 | |
|
|
|
|
|
|
| Wycena instrumentów zabezpieczających |
| 455 | − | 455 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
| 16 | − | 16 |
| Podatek dochodowy |
| (88) | − | (88) |
| Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| 383 | − | 383 |
|
|
|
|
|
|
| Zyski aktuarialne |
| 118 | (14) | 104 |
| Podatek dochodowy |
| (21) | 3 | (18) |
| Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
| 97 | (11) | 86 |
|
|
|
|
|
|
| Pozostałe całkowite dochody z działalności zaniechanej |
| − | 11 | 11 |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
| 480 | − | 480 | |
Łączne całkowite dochody |
| 865 | − | 865 | |
Zysk netto przypadający: |
|
|
|
| |
| Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| 338 | − | 338 |
| Udziałom niekontrolującym |
| 47 | − | 47 |
Całkowity dochód przypadający: |
|
|
|
| |
| Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| 818 | − | 818 |
| Udziałom niekontrolującym |
| 47 | − | 47 |
|
|
|
|
|
|
Zysk na jedną akcję podstawowy i rozwodniony (w złotych): |
|
|
|
| |
| z zysku netto za okres przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej |
| 0,19 | − | 0,19 |
| z zysku netto z działalności kontynuowanej za okres przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej |
| 0,19 | 0,26 | 0,45 |
|
|
| Rok zakończony 31 grudnia 2021 (dane zatwierdzone) | Prezentacja zabezpieczeń przekazanych IRGiT | Rok zakończony 31 grudnia 2021 (dane przekształcone) |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
| |
| Zmiana stanu kapitału obrotowego |
| 1 256 | (47) | 1 209 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| 5 002 | (47) | 4 955 |
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| (104) | (47) | (151) | |
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
| 895 | (121) | 774 | |
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: |
| 791 | (168) | 623 | |
| o ograniczonej możliwości dysponowania |
| 314 | (168) | 146 |
Akt Prawny | Główne założenia | Ujęcie skutków w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku | Nota |
Ustawa z dnia | Zamrożenie w 2023 roku ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku dla gospodarstw domowych do poziomu zużycia określonego w Ustawie o ochronie odbiorców. Ustanowienie rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych z tytułu stosowania w 2023 roku zamrożonych cen energii elektrycznej w wysokości iloczynu energii elektrycznej objętej zamrożonymi cenami i różnicy między ceną energii wynikającą z taryfy energii elektrycznej zatwierdzonej przez Prezesa URE na 2023 rok a zamrożonymi cenami energii elektrycznej. | Korekty przychodów z umów z klientami Na podstawie Ustawy o środkach nadzwyczajnych spółki segmentu Sprzedaż dokonały pomniejszenia przychodów ze sprzedaży energii za okres od dnia 24 lutego 2022 roku dodnia 31 grudnia 2022 roku, wynikającego z konieczności stosowania w powyższym okresie względem określonych grup klientów cen maksymalnych określonych w Ustawie, w łącznej kwocie 655 mln PLN. | - |
Przychody z tytułu rekompensat Mając na uwadze przysługujące spółkom na podstawie Ustawy o środkach nadzwyczajnych prawo do zwrócenia się do Zarządcy Rozliczeń S.A. z wnioskami o wypłatę rekompensat, spółki segmentu Sprzedaż ujęły w roku zakończonym dnia31 grudnia 2022 roku szacowane rekompensaty dotyczące dostaw energii elektrycznej w okresie do 31 grudnia 2022 roku w wysokości 465 mln PLN. Wnioski o wypłaty powyższych rekompensat będą zgodnie z przepisami Ustawy o środkach nadzwyczajnych składane po dniu bilansowym w okresie od stycznia 2023 do stycznia 2024 roku. Powyższe kwoty należnych przychodów zaprezentowano w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Pozostałe aktywa finansowe. Grupa ocenia, iż wpływ należnych rekompensat nastąpi w głównej mierze w 2023 roku. | 16, 32 | ||
Ustawa z dnia | Wprowadzenie stałej ceny za obrót energią elektryczną tzw. cenę maksymalną na określonym poziomie 785 PLN/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, małych i średnich przedsiębiorstw i podmiotów użyteczności publicznej (lub 693 PLN/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych) stosowanej do dnia 31 grudnia 2023 roku. Ustanowienie systemu rekompensat (wyliczanych w zależności od rodzaju odbiorcy i momentu zawarcia umowy) wypłacanych co miesiąc, za wypłatę których odpowiedzialny będzie Zarządca Rozliczeń S.A. Narzucenie na wytwórców energii elektrycznej (zarówno w obszarze wytwarzania konwencjonalnego, jak i odnawialnych źródeł energii) oraz przedsiębiorstwa obrotu obowiązku przekazania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny („Fundusz”), z przeznaczeniem na wypłatę rekompensat, które ustanawia Ustawa o środkach nadzwyczajnych, w sytuacji, gdy wyżej wskazane podmioty uzyskują z tytułu sprzedaży energii elektrycznej ceny przewyższające limity cenowe obliczone zgodnie z przepisami rozporządzenia do ww. Ustawy. Ustanowienie maksymalnego łącznego limitu wydatków z Funduszu oraz limitu w poszczególnych latach objętych Ustawą. | Zaliczki na rekompensaty W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku na podstawie zapisów Ustawy o ochronie odbiorców oraz Ustawy o środkach nadzwyczajnych spółki segmentu Sprzedaż złożyły wnioski o zaliczki na rekompensaty w zakresie obrotu energią elektryczną na łączną kwotę 981 mln PLN, z czego do dnia bilansowego spółki otrzymały łącznie 337 mln PLN, a kwota 644 mln PLN wpłynęła do spółek w styczniu 2023 roku. Otrzymane w roku 2022 kwoty zaliczek na rekompensaty zaprezentowane zostały w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe. Otrzymane przez spółki segmentu Sprzedaż do dnia bilansowego zaliczki rozliczone zostaną w okresie od lipca 2023 roku. Po dniu bilansowym, w styczniu 2023 roku spółki segmentu Sprzedaż złożyły kolejne wnioski o zaliczki na rekompensaty w łącznej kwocie 1 003 mln PLN, które wpłynęły do spółek w styczniu i lutym 2023 roku. | 46.1 |
Koszty wpłat na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny Na podstawie narzuconego w Ustawie o środkach nadzwyczajnych obowiązku w zakresie przekazania środków na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny („Fundusz”) spółki Grupy ujęły w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku szacowane koszty wpłat na Fundusz w łącznej kwocie 21 mln PLN (z czego w ramach segmentów: OZE | 53 | ||
Rezerwy na umowy rodzące obciążenia Na podstawie przeprowadzonych analiz Grupa nie stwierdziła konieczności rozpoznania rezerwy na umowy rodzące obciążenia w związku z wejściem w życie Ustawy o ochronie odbiorców oraz Ustawy o środkach nadzwyczajnych. | 45 | ||
Segmenty operacyjne | Przedmiot działalności | Spółki zależne/ Spółki ujmowane metoda praw własności | |
Wytwarzanie
| Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych, w tym w kogeneracji.
Produkcja, dystrybucja i sprzedaż ciepła | TAURON Wytwarzanie S.A. TAURON Ciepło Sp. z o.o. TAURON Serwis Sp. z o.o. Łagisza Grupa TAURON Sp. z o.o. Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o. TAURON Inwestycje Sp. z o.o. 1
TAMEH HOLDING Sp. z o.o.2 TAMEH POLSKA Sp. z o.o.2 TAMEH Czech s.r.o.2 Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.2 | |
Odnawialne źródła energii
| Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych | TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. TEC1 Sp. z o.o. TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno I sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno II sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno III sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno IV sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno V sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno VI sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Śniatowo sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Dobrzyń sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Gołdap sp.k. TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ino 1 sp.k. WIND T1 Sp. z o.o. AVAL-1 Sp. z o.o. Polpower Sp. z o.o. „MEGAWATT S.C.” Sp. z o.o. WIND T4 Sp. z o.o. WIND T30MW Sp. z o.o. FF Park PV 1 Sp. z o.o. Windpower Gamów Sp. z o.o. TAURON Inwestycje Sp. z o.o. 1 | |
Dystrybucja
| Dystrybucja energii elektrycznej | TAURON Dystrybucja S.A. TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o. | |
Sprzedaż
| Handel hurtowy energią elektryczną, jak również obrót prawami do emisji CO2 i świadectwami pochodzenia oraz sprzedaż energii elektrycznej do krajowych odbiorców końcowych lub podmiotów dokonujących dalszej odsprzedaży energii elektrycznej | TAURON Polska Energia S.A. TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. TAURON Czech Energy s.r.o. TAURON Nowe Technologie S.A. | |
| Segmenty operacyjne | Pozostałe | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem działalność kontynuowana i zaniechana | ||||
Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | Wydobycie | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 5 586 | 166 | 3 667 | 26 260 | 275 | − | 35 954 | 1 387 | − | 37 341 |
Sprzedaż między segmentami | 5 530 | 743 | 3 915 | 8 960 | 1 106 | (20 254) | − | − | − | − |
Sprzedaż do/z działalności zaniechanej | 10 | − | 29 | 271 | 47 | − | 357 | 1 293 | (1 650) | − |
Przychody segmentu ogółem | 11 126 | 909 | 7 611 | 35 491 | 1 428 | (20 254) | 36 311 | 2 680 | (1 650) | 37 341 |
Rekompensaty | 2 | − | − | 482 | − | − | 484 | − | − | 484 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) segmentu | (1 435) | 292 | 1 679 | 550 | 163 | (201) | 1 048 | 490 | (440) | 1 098 |
Udział w zysku/(stracie) wspólnych przedsięwzięć | 128 | − | − | − | − | − | 128 | − | − | 128 |
Koszty nieprzypisane | − | − | − | − | − | (107) | (107) | − | − | (107) |
EBIT | (1 307) | 292 | 1 679 | 550 | 163 | (308) | 1 069 | 490 | (440) | 1 119 |
Przychody/(koszty) finansowe | − | − | − | − | − | (959) | (959) | − | (27) | (986) |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem | (1 307) | 292 | 1 679 | 550 | 163 | (1 267) | 110 | 490 | (467) | 133 |
Podatek dochodowy | − | − | − | − | − | (319) | (319) | − | 52 | (267) |
Zysk/(strata) netto za okres | (1 307) | 292 | 1 679 | 550 | 163 | (1 586) | (209) | 490 | (415) | (134) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu | 9 475 | 2 910 | 22 174 | 6 701 | 1 156 | − | 42 416 | − | − | 42 416 |
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 682 | − | − | − | − | − | 682 | − | − | 682 |
Aktywa nieprzypisane | − | − | − | − | − | 2 222 | 2 222 | − | − | 2 222 |
Aktywa ogółem | 10 157 | 2 910 | 22 174 | 6 701 | 1 156 | 2 222 | 45 320 | − | − | 45 320 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| − |
Zobowiązania segmentu | 4 621 | 204 | 2 170 | 2 868 | 682 | − | 10 545 | − | − | 10 545 |
Zobowiązania nieprzypisane | − | − | − | − | − | 18 161 | 18 161 | − | − | 18 161 |
Zobowiązania ogółem | 4 621 | 204 | 2 170 | 2 868 | 682 | 18 161 | 28 706 | − | − | 28 706 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT | (1 307) | 292 | 1 679 | 550 | 163 | (308) | 1 069 | 490 | (440) | 1 119 |
Amortyzacja | (446) | (182) | (1 257) | (46) | (134) | 5 | (2 060) | (156) | − | (2 216) |
Odpisy aktualizujące | (82) | (2) | (3) | 2 | (1) | − | (86) | (135) | (460) | (681) |
EBITDA | (779) | 476 | 2 939 | 594 | 298 | (313) | 3 215 | 781 | 20 | 4 016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nakłady inwestycyjne * | 383 | 459 | 2 137 | 75 | 391 | − | 3 445 | 517 | − | 3 962 |
| Segmenty operacyjne | Pozostałe | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem działalność kontynuowana i zaniechana | ||||
Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | Wydobycie | Pozycje nieprzypisane / Eliminacje | |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 3 504 | 159 | 3 446 | 17 639 | 177 | − | 24 925 | 689 | − | 25 614 |
Sprzedaż między segmentami | 6 305 | 502 | 3 616 | 6 345 | 958 | (17 726) | − | − | − | − |
Sprzedaż do/z działalności zaniechanej | 10 | − | 37 | 150 | 42 | − | 239 | 778 | (1 017) | − |
Przychody segmentu ogółem | 9 819 | 661 | 7 099 | 24 134 | 1 177 | (17 726) | 25 164 | 1 467 | (1 017) | 25 614 |
Rekompensaty | − | − | − | (9) | − | − | (9) | − | − | (9) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) segmentu | (57) | 224 | 1 767 | (564) | 92 | (43) | 1 419 | (458) | 14 | 975 |
Udział w zysku/(stracie) wspólnych przedsięwzięć | 32 | − | − | - | − | − | 32 | − | − | 32 |
Koszty nieprzypisane | − | − | − | - | − | (91) | (91) | − | − | (91) |
EBIT | (25) | 224 | 1 767 | (564) | 92 | (134) | 1 360 | (458) | 14 | 916 |
Przychody/(koszty) finansowe | − | − | − | - | − | (235) | (235) | − | (6) | (241) |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem | (25) | 224 | 1 767 | (564) | 92 | (369) | 1 125 | (458) | 8 | 675 |
Podatek dochodowy | − | − | − | - | − | (293) | (293) | − | 3 | (290) |
Zysk/(strata) netto za okres | (25) | 224 | 1 767 | (564) | 92 | (662) | 832 | (458) | 11 | 385 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu | 8 252 | 2 470 | 21 117 | 4 508 | 891 | − | 37 238 | 899 | − | 38 137 |
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 597 | − | − | - | − | − | 597 | − | − | 597 |
Aktywa nieprzypisane | − | − | − | - | − | 1 281 | 1 281 | − | 60 | 1 341 |
Aktywa ogółem | 8 849 | 2 470 | 21 117 | 4 508 | 891 | 1 281 | 39 116 | 899 | 60 | 40 075 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania segmentu | 2 713 | 195 | 2 038 | 2 015 | 591 | − | 7 552 | 857 | − | 8 409 |
Zobowiązania nieprzypisane | − | − | − | - | − | 15 046 | 15 046 | − | 96 | 15 142 |
Zobowiązania ogółem | 2 713 | 195 | 2 038 | 2 015 | 591 | 15 046 | 22 598 | 857 | 96 | 23 551 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT | (25) | 224 | 1 767 | (564) | 92 | (134) | 1 360 | (458) | 14 | 916 |
Amortyzacja | (453) | (151) | (1 203) | (41) | (110) | − | (1 958) | (143) | − | (2 101) |
Odpisy aktualizujące | (947) | (1) | 3 | 1 | (6) | − | (950) | (185) | − | (1 135) |
EBITDA | 1 375 | 376 | 2 967 | (524) | 208 | (134) | 4 268 | (130) | 14 | 4 152 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nakłady inwestycyjne * | 240 | 90 | 2 044 | 82 | 200 | − | 2 656 | 276 | − | 2 932 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Przychody ze sprzedaży z działalności kontynuowanej od podmiotów zagranicznych, w tym: | 1 801 | 816 |
Czechy | 1 213 | 376 |
Niemcy | 509 | 169 |
Belgia | 68 | − |
Wielka Brytania | 11 | 271 |
Przychody ze sprzedaży z działalności zaniechanej od podmiotów zagranicznych, w tym: | 75 | 43 |
Czechy | 73 | 40 |
Pozostałe kraje | 2 | 3 |
Razem | 1 876 | 859 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Wartość firmy podlega corocznemu testowi sprawdzającemu, czy nastąpiła utrata wartości oraz każdorazowo, gdy występują przesłanki. Pozostałe niefinansowe aktywa trwałe podlegają testowi na utratę wartości, gdy istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości. W ramach testu na utratę wartości Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne („CGU”), do którego dany składnik aktywów należy. W celu przeprowadzenia testu na utratę wartości, wartość firmy powstała w wyniku połączenia lub nabycia jednostek zostaje w chwili rozpoznania przypisana do poszczególnych ośrodków lub zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Informacje dotyczące określenia CGU, do którego alokowana zostaje wartość firmy zawiera nota 26. Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub CGU odpowiada wyższej z dwóch: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów/CGU jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisuje się do wartości firmy, pozostałą kwotę odpisu alokuje się do poszczególnych aktywów wchodzących w skład CGU do udziału wartości bilansowej poszczególnych aktywów w wartości bilansowej CGU, przy czym w wyniku alokacji odpisu wartość bilansowa składnika aktywów nie może być niższa od najwyższej z trzech kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia, wartości użytkowej i zera. W przypadku kiedy przesłanki, z uwagi na które w okresach poprzednich został ujęty odpis z tytułu utraty wartości, już nie występują, odpis ten zostaje odwrócony bądź zmniejszony. Odpis z tytułu utraty wartości dotyczący wartości firmy nie podlega odwróceniu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
W trakcie przeprowadzania testu na utratę wartości Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej. Oszacowanie wartości użytkowej jednostek generujących przepływy pieniężne odbywa się w oparciu o ich przyszłe przepływy pieniężne, które następnie przy zastosowaniu stopy dyskontowej koryguje się do wartości bieżącej. W ramach kalkulacji wartości użytkowej przyjmuje się szereg założeń, o czym szerzej poniżej. |
CGU | Spółka | Poziom stopy dyskontowej (po opodatkowaniu) przyjęty w testach na dzień: | Wartość odzyskiwalna | Kwota ujętego odpisu | |
31 grudnia 2022 | 31 grudnia 2021 | Stan na 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
CGU Wytwarzanie-Węgiel | TAURON Wytwarzanie S.A. | 12,24% | 8,96% | 5 762 | − |
CGU Wytwarzanie-Biomasa | (161) | (35) | |||
CGU ZW Katowice | TAURON Ciepło Sp. z o.o. | 12,24% | 8,96% | 645 | − |
CGU ZW Bielsko-Biała | 210 | − | |||
CGU ZW Tychy | 382 | − | |||
CGU ZW Obszar Ciepłowni Lokalnych | (3) | (16) | |||
CGU Przesył | 8,60% | 6,89% | 869 | − | |
CGU ECI Wytwarzanie | Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o. | 12,24% | n.d. | (12) | (24) |
CGU ECI Przesył | 8,60% | n.d. | 27 | − | |
Razem |
|
|
|
| (75) |
Kategoria | Opis |
Węgiel | Prognozowana cena węgla kamiennego dla 2023 roku została podniesiona w stosunku do wykonania za 2022 roku o 111%. Wynika to z obserwowanych tendencji wzrostowych w zakresie krajowego kosztu wydobycia oraz bieżącej sytuacji na światowych rynkach węgla, w szczególności na europejskim rynku w portach ARA. Przyjęto założenie, iż w ujęciu długoterminowym ceny węgla mają spaść wskutek przyspieszania realizacji polityki dekarbonizacyjnej forsowanej przez Unię Europejską, mającej na celu doprowadzenie do neutralności klimatycznej Europy w perspektywie 2050 roku. Po 2026 roku ceny węgla w Polsce przyjmują stałą wartość, w związku ze spadającym popytam oraz podażą węgla, co spowodowane będzie zmniejszającą się generacją energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych oraz koniecznością uwzględniania w krajowych ścieżkach cen węgla kamiennego trendów światowych (założono wygaszanie kopalń węgla kamiennego zgodnie z umową społeczną określającą terminy zamykania kopalń). |
Kategoria | Opis |
Energia elektryczna | W trakcie kalkulacji ścieżek cenowych przeanalizowano różne scenariusze w zakresie predykcji cen commodities oraz bilansu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym („KSE”). Przyjęta prognoza hurtowych cen energii elektrycznej na lata 2023-2040 została zaktualizowana i dostosowana w pierwszych trzech latach (2023-2025) do poziomów występujących na rynku z uwzględnieniem poziomu kontraktacji. W 2023 roku założono istotny wzrost cen energii o około 62,2% w stosunku do 2022 roku, co wynika m.in. istotnego wzrostu cen węgla kamiennego i gazu oraz struktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. W 2024 roku w stosunku do 2023 roku cena spada o około 9,4%. Na kształt prognozy hurtowych cen energii elektrycznej wpływa obecna oraz przewidywana sytuacja bilansowa w KSE, prognozy cen paliw oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. Nie założono istotnego wpływu na zapotrzebowanie na energię elektryczną ze względu na ocieplenie klimatu i przyjęto średni wzrost zapotrzebowania uwzględniający prognozowane wskaźniki rozwoju gospodarczego. Obserwowana zmiana struktury wytwarzania energii elektrycznej i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii obniża poziom cen energii elektrycznej oraz marż uzyskiwanych przy sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł opalanych węglem kamiennym – efekt ten jest częściowo kompensowany poprzez założenie wpływu mechanizmu Scarcity Pricing po 2025 roku na hurtowe ceny energii elektrycznej. Prognozowana, trudna sytuacja bilansowa w Europie jest spowodowana postępującymi wyłączeniami źródeł konwencjonalnych. Przyjęto ścieżkę cen detalicznych energii elektrycznej na podstawie hurtowej ceny energii czarnej przy uwzględnieniu kosztu akcyzy, kosztu obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia oraz spodziewanego poziomu marży wynikających z historycznych wartości. Przyjęto regulacje dotyczące cen energii elektrycznej w oparciu o Ustawę z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2022 roku w sprawie sposobu obliczania limitu ceny. Regulacje wpłynęły negatywnie na szacunki przepływów pieniężnych w 2023 roku dla segmentu Wytwarzanie oraz segmentu Odnawialne źródła energii. W przypadku segmentu Sprzedaż powyższe regulacje miały neutralny wpływ z powodu założonych rekompensat. |
CO2 | Przyjęto limity emisji CO2 dla produkcji ciepła zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów, które skorygowano o poziom działalności, tj. produkcji ciepła. Przyjęto wzrostową ścieżkę ceny uprawnień do emisji CO2 w całym horyzoncie prognostycznym. W kontraktacji na 2023 rok założono cenę uprawnień do emisji CO2 wyższą o 29,9% w stosunku do średniej ceny w kontraktacji na 2022 rok. W 2024 roku w stosunku do 2023 roku cena uprawnień do emisji CO2 jest wyższa o 4,1%. Jest to efekt połączonego wpływu niepewnej sytuacji gospodarczej oraz dodatkowej podaży uprawnień na rynku, pochodzącej ze sprzedaży dodatkowych uprawnień w celu finansowania pakietu REPowerEU. Do 2030 roku założono wzrost cen do poziomu około 105 EUR/Mg w cenach stałych (około 120 EUR/Mg w cenach bieżących) z uwagi na założenie wzrostu współczynnika redukcji liniowej (LRF) do zaproponowanego przez Komisję Europejską poziomu 4,2% (z obowiązujących 2,2%). W latach 2031-2040 założono dalszy wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w stosunku do 2030 roku, co wynika z założenia wzrostu tempa dekarbonizacji gospodarki i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy w 2050 roku. Prognozowana dla 2040 roku cena CO2 wynosi około 100 EUR/Mg (około |
Świadectwa pochodzenia energii | Przyjęto ścieżkę cenową dla świadectw pochodzenia oraz obowiązki umorzenia w kolejnych latach na bazie zapisów ustawy o OZE oraz prognozy bilansu systemu. |
Rynek Mocy | Założono utrzymanie płatności za moc do roku 2025 dla istniejących jednostek węglowych niespełniających kryterium EPS 550 (dla których jednostkowa emisyjność przekracza 550kg/MWh). Dla jednostek, które zawarły kontrakty wieloletnie do dnia 31 grudnia 2019 roku, a nie spełniają kryterium EPS 550 założono utrzymanie płatności do końca obowiązywania kontraktu. |
OZE | W zakresie Obszaru OZE uwzględniono istniejące systemy wsparcia (system świadectw pochodzenia, system aukcyjny, system taryf gwarantowanych FIT/FIP, system gwarancji pochodzenia), z których najistotniejsze znaczenie ma system świadectw pochodzenia. W ramach tego systemu, dla energii zielonej uwzględniono ograniczone okresy wsparcia, zgodnie z założeniami zapisów ustawy o OZE określającej nowe mechanizmy przyznawania wsparcia dla energii elektrycznej wytworzonej w tego typu źródłach Okres wsparcia został ograniczony do 15 lat liczonych od momentu wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej, za którą przysługiwało świadectwo pochodzenia. |
Gaz ziemny | Prognozowana cena gazu ziemnego dla 2023 roku została podniesiona w stosunku do wykonania 2022 roku o 81,1%. Główną przyczyną prognozowanego wzrostu jest prawdopodobne pojawienie się niestabilnej sytuacji po stronie podażowej w okresie napełniania magazynów gazowych w Europie, spowodowane znaczącym spadkiem wolumenów gazu ziemnego dostarczanego z Rosji. Prognoza uwzględnia również ryzyko wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w krajach azjatyckich, a w konsekwencji cen LNG, które mają istotny wpływ na wycenę kontraktów terminowych w zachodnioeuropejskich hubach gazowych. Dodatkowo, narastająca niepewność powiązana ze zwiększającym się ryzykiem pogodowym oraz znaczący wzrost cen pozostałych produktów powiązanych (ropy naftowej, węgla kamiennego oraz uprawnień do emisji CO2) stanowią element niepewności związany z cenami gazu. Podane czynniki mają już swoje odzwierciedlenie w cenach kontraktów terminowych notowanych na lata 2023-2024. W dalszych latach założono stopniowe ustrukturyzowanie się nowych kierunków dostaw gazu dla światowych hub’ów gazowych, powodujące sukcesywne obniżanie się cen tego surowca w Europie. |
WACC | Przyjęto poziom średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) kształtujący się w okresie projekcji dla poszczególnych CGU między 6,67%-12,24% w ujęciu nominalnym po opodatkowaniu przy uwzględnieniu stopy wolnej od ryzyka odpowiadającej rentowności 10-letnich obligacji Skarbu Państwa (na poziomie 5,9%) oraz premii za ryzyko działalności właściwej dla branży energetycznej (6,75%). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza szczegółowy okres objęty planowaniem została przyjęta na poziomie 2,5% i odpowiada zakładanej długoterminowej stopie inflacji. Poziom WACC na dzień 31 grudnia 2022 roku w porównaniu do poziomu na dzień 31 grudnia 2021 roku wzrósł w poszczególnych segmentach przede wszystkim z powodu wzrostu stopy wolnej od ryzyka oraz kosztu długu. |
Kategoria | Opis |
Wynagrodzenia | Założono wzrost wynagrodzeń w oparciu o podpisane porozumienia płacowe ze stroną społeczną oraz wzrost płacy minimalnej z efektem na kolejne lata prognozy finansowej. |
Przychód regulowany | Założono przychód regulowany przedsiębiorstw dystrybucyjnych zapewniający pokrycie uzasadnionych kosztów oraz osiągnięcie zwrotu z zaangażowanego kapitału na uzasadnionym poziomie. Poziom zwrotu uzależniony jest od Wartości Regulacyjnej Aktywów. W latach 2023-2032 założono średni wzrost dostaw energii elektrycznej o 1% r/r. WACC przyjęty do kalkulacji przychodu regulowanego w roku 2023 wynosi 8,478% (brutto), w okresie 2024-2032 oraz w okresie rezydualnym 7,478% (brutto). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza szczegółowy okres objęty planowaniem została przyjęta na poziomie 2,5% i odpowiada zakładanej długoterminowej stopie inflacji. |
Blok 910 MW Nowe Jaworzno | W testach CGU przyjęto najbardziej prawdopodobny scenariusz pracy bloku 910 MW w Oddziale Nowe Jaworzno. W 2023 roku przyjęto pracę bloku z niższą mocą netto na poziomie 650 MW, co wynika z trwających testów PSE. Założono osiągnięcie pełnej dyspozycyjności i wartości optymalnych parametrów od roku 2024. Docelowo założono moc netto na poziomie 820 MW. Planowany poziom produkcji zakłada awaryjność bloku na poziomie 6%, co jest standardem dla tej klasy jednostek wytwórczych. Uwzględniony odkup energii elektrycznej z jednej strony dotyczy okresów postojów awaryjnych bloku, z drugiej strony wynika z przyjętych okresów postojów planowanych w związku z pracami remontowymi. Plany obejmują również wolumen redukcji, związany z niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną PSE w godzinach off peak. Dla bloku 910 MW przewidziano remonty komponentowe obejmujące remonty średnie i kapitalne, które zostały zaplanowane naprzemiennie w cyklach dwuletnich. Celem realizacji remontów komponentowych jest zapewnienie bezpiecznej i zgodnej z zakładanymi wskaźnikami techniczno-ekonomicznymi eksploatacji. Dodatkowo zaplanowano szereg zadań modernizacyjnych mających na celu poprawę aktualnych wskaźników dyspozycyjności przy planowanym czasie eksploatacji bloku. W ramach bieżącego utrzymania majątku bloku 910 MW, Grupa posiada umowy serwisowe, których zakres obejmuje kluczowe układy technologiczne jednostki wytwórczej, a środki na realizację tych prac zostały zabezpieczone w ramach kosztów remontów. |
Zmiana kapitału obrotowego CGU Wytwarzanie-Węgiel | Prognozowany kapitał obrotowy w CGU Wytwarzanie-Węgiel jest pochodną zakładanego poziomu produkcji, przyjętych założeń cenowych oraz rozkładów płatności przychodów i kosztów. Istotną składową kapitału pracującego są aktywa oraz pasywa związane z obowiązkiem rozliczenia emisji CO2. W pierwszych latach planu uwzględniono skutki zawartych kontraktów na dostawy CO2 w zakresie wolumenu, ceny oraz terminu płatności. Dla kolejnych lat nie objętych kontraktacją zastosowano założenia zgodne ze strategią dotyczącą zakupów CO2, według której rozliczenie i zakup uprawnień do emisji CO2 następuje w kolejnym roku po roku emisji. Skutkuje to brakiem rozpoznanego aktywa w zakresie uprawnień do emisji CO2 na koniec poszczególnych lat począwszy od roku 2026, co wpłynęło na spadek poziomu prognozowanego kapitału obrotowego w kolejnych latach. W testach CGU Wytwarzanie-Węgiel założono jednocześnie rozliczenie zaliczek na poczet dostaw CO2 w latach 2023-2025. |
Wolumen sprzedaży | Przyjęto wolumen sprzedaży do klientów końcowych uwzględniający wzrost PKB, sytuację konkurencyjną na rynku, istotny wzrost kosztów finansowych (koszty kredytu kupieckiego), którym są obciążone spółki sprzedażowe. Spowodowało to spadek wolumenu w 2023 roku. Od roku 2024 planuje się stopniowe odzyskiwanie utraconego wolumenu. Uwzględniono okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych oraz utrzymanie zdolności produkcyjnej w wyniku prowadzenia inwestycji o charakterze odtworzeniowym. |
Parametr | Zmiana | Zmniejszenie odpisu netto |
Zmiana cen ciepła w okresie prognozy | +5% | 33 |
-5% | − | |
Zmiana cen uprawnień do emisji CO2 w okresie prognozy | +5% | − |
-5% | 9 | |
Zmiana cen węgla kamiennego w okresie prognozy | +5% | − |
-5% | 4 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa wprowadziła pięciostopniowy model ujmowania przychodów obejmujący kolejno: identyfikację umowy z klientem, identyfikację poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia, określenie ceny transakcyjnej, alokację ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń oraz ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy. Przychody są ujmowane w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru, produktu, materiału (tj. składnika aktywów) lub wykonania usługi klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów, zaś w przypadku sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego oraz ciepła za moment sprzedaży przyjmuje się dostarczenie energii do odbiorcy. Przychody wycenia się w wartości, jaką Grupa spodziewa się otrzymać, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) i podatek akcyzowy i inne podatki od sprzedaży lub opłaty oraz rabaty i upusty. Przychód obejmuje tylko wpływy korzyści ekonomicznych otrzymane lub należne na rachunek własny jednostki. Kwoty uzyskane w imieniu stron trzecich, gdzie Grupa działa jako agent, takie jak podatki od sprzedaży, podatki od towarów i usług nie stanowią korzyści ekonomicznych, jakie płyną do Spółki i nie prowadzą do zwiększenia kapitału własnego. Kwot tych nie ujmuje się zatem w przychodzie. Jeżeli Spółka działa jako agent, kwotę ujmowaną jako przychód stanowi należna jej prowizja i nie obejmuje ona kwot otrzymanych w imieniu zleceniodawcy. Przykładami tego typu przychodów są: • opłaty przejściowe, opłata OZE, opłata mocowa oraz opłata kogeneracyjna pobierane od odbiorcy końcowego energii elektrycznej, a następnie przekazywane do Operatora Systemu; • przychody z usług serwisowych w ramach umów sprzedaży produktów i usług połączonych z dodatkowymi usługami. W przypadku towarów i materiałów przychód rozpoznaje się, gdy Grupa przestaje być trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi towarami i materiałami w stopniu w jakim zazwyczaj funkcję taką realizuje się wobec towarów, do których ma się prawo własności, ani też nie sprawuje nad nimi efektywnej kontroli. Do przychodów danego roku obrotowego zalicza się również zarachowane przychody, które z uwagi na stosowany system rozliczeń odbiorców nie zostały zmierzone i zafakturowane. Najistotniejsze przychody Grupa osiąga ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż, usług dystrybucyjnych w segmencie Dystrybucja oraz energii elektrycznej w segmencie Wytwarzanie. Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż Spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż uzyskują przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych od odbiorców detalicznych oraz od odbiorców hurtowych. W tym segmencie uzyskiwane są również przychody z tytułu usługi konserwacji oświetlenia drogowego. Na każdy dzień bilansowy, z zachowaniem zasady ostrożności, dokonywany jest szacunek kwoty przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych dotyczących roku obrotowego, które z uwagi na ustalony w umowach z odbiorcami cykl rozliczeniowy oraz fakt, że fakturowanie jest dokonywane dla znacznej liczby odbiorców w okresach odmiennych od okresów sprawozdawczych, zostaną zafakturowane w roku następnym. Rodzaje szacunków kwot przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych przedstawiono poniżej. |
Rodzaj doszacowania | Opis |
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | |
Doszacowanie dla odbiorców niezafakturowanych na dany dzień bilansowy | Odczyty układów pomiarowo-rozliczeniowych dotyczące wielkości sprzedanej energii elektrycznej w handlu detalicznym oraz jej fakturowanie są dokonywane w dużej mierze w okresach odmiennych od okresów sprawozdawczych. W związku z powyższym, spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż dokonują odpowiednich szacunków sprzedaży energii elektrycznej i usług dystrybucji na dzień bilansowy. Dla klientów posiadających umowy kompleksowe i umowy sprzedaży doszacowanie wyliczane jest w systemach bilingowych w oparciu o średniodobowe zużycie energii elektrycznej w okresie od dnia ostatniego odczytu rzeczywistego do dnia bilansowego. |
Doszacowanie dla odbiorców rozliczanych z zastosowaniem płatności prognozowych | Na każdy dzień bilansowy, dokonywane jest doszacowanie, któremu podlegają odbiorcy posiadający |
Doszacowanie przychodów dla odbiorców, dla których sprzedaż realizowana jest według cen z rynku bilansującego | Doszacowaniem objęci są odbiorcy, dla których sprzedaż energii elektrycznej, zgodnie z zawartymi umowami, realizowana jest według cen z rynku bilansującego. Na każdy dzień bilansowy, dla odbiorców, dla których zostało naliczone doszacowanie niezafakturowanej sprzedaży energii elektrycznej w systemie bilingowym, wyznaczane jest doszacowanie stanowiące różnicę pomiędzy cenami przyjętymi do naliczenia doszacowania a cenami, które zostaną przyjęte do zafakturowania sprzedaży. |
Doszacowanie wynikające z uzgodnienia bilansu energii | Na każdy dzień bilansowy spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż dokonują uzgodnienia bilansu energii elektrycznej, określając szacowany wolumen niezbilansowania po stronie zakupu lub sprzedaży. W ramach tego doszacowania ujmowana jest kwota zwiększająca lub zmniejszająca przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, wyznaczona jako iloczyn oszacowanego wolumenu niezbilansowania i średnioważonej ceny zakupu energii elektrycznej na rynku bilansującym. |
Przychody ze sprzedaży paliwa gazowego | |
Doszacowanie dla odbiorców niezafakturowanych na dany dzień bilansowy | Odczyty układów pomiarowo-rozliczeniowych dotyczące wielkości sprzedanego paliwa gazowego w handlu detalicznym oraz jego fakturowanie są dokonywane w dużej mierze w okresach odmiennych od okresów sprawozdawczych. W związku z powyższym, spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż dokonują odpowiednich szacunków sprzedaży paliwa gazowego i usług dystrybucji na dzień bilansowy. Doszacowanie sprzedaży paliwa gazowego wyliczane jest w systemach bilingowych w oparciu o średniodobowe zużycie paliwa gazowego w okresie od dnia ostatniego odczytu rzeczywistego do dnia bilansowego. Doszacowanie sprzedaży usług dystrybucyjnych wyznaczane jest jako różnica pomiędzy kosztami zakupu usług dystrybucyjnych paliwa gazowego a zafakturowanymi przychodami ze sprzedaży usług dystrybucyjnych. |
Doszacowanie wynikające z uzgodnienia bilansu gazu | Na każdy dzień bilansowy spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż dokonują uzgodnienia bilansu paliwa gazowego, określając szacowany wolumen niezbilansowania po stronie zakupu lub sprzedaży. W ramach tego doszacowania ujmowana jest kwota zwiększająca lub zmniejszająca przychody ze sprzedaży paliwa gazowego, wyznaczona jako iloczyn oszacowanego wolumenu niezbilansowania i średniomiesięcznej ceny rozliczenia bilansowania gazu wysokometanowego publikowanej przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. |
Przychody ze sprzedaży usług dystrybucji energii elektrycznej w segmencie Dystrybucja W przychodach ze sprzedaży usług Grupa prezentuje przede wszystkim przychody związane z działalnością dystrybucyjną. Za moment sprzedaży usług dystrybucji energii elektrycznej przyjmuje się moment dostarczenia tej usługi do odbiorcy, rejestrowany przez licznik energii elektrycznej, z uwzględnieniem prognozowanego zużycia energii oraz doszacowania przychodów, które z uwagi na stosowany system rozliczeń odbiorców nie zostały zmierzone i zafakturowane. Przychody z hurtowej sprzedaży energii elektrycznej w segmencie Wytwarzanie Hurtowa sprzedaż energii elektrycznej z jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych oraz w ramach działalności obrotowej odbywa się poprzez zgłoszenie przez odbiorcę i dostawcę do Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) deklarowanej w każdej godzinie ilości energii elektrycznej, którą spółka z segmentu Wytwarzanie jako dostawca zobowiązana jest dostarczyć lub spowodować jej dostarczenie, a odbiorca odebrać. Tak cena, jak i ilości w poszczególnych godzinach wynikają z wcześniej podpisanych, bądź (w przypadku TGE) elektroniczne zarejestrowanych transakcji. OSP jako swego rodzaju gwarant rozliczeń ilościowych zabezpiecza wiarygodność danych w zakresie dostarczanych ilości energii. Fakturowanie odbywa się w oparciu o raporty generowane przez OSP. Faktury za sprzedaż energii elektrycznej dostarczanej na Rynek Bilansujący wystawiane są w oparciu o raporty ze scentralizowanego systemu bilansującego sprzedaż w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Rozliczenia te dokonywane są w cyklu dekadowym. | |
Hurtowa sprzedaż energii elektrycznej z jednostek wytwórczych nie dysponowanych centralnie (jednostki wytwórcze poniżej 100 MW rozliczane na rynku lokalnym) odbywa się na podobnych zasadach. Dla jednostek nie dysponowanych centralnie (nJWCD), podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie i rozliczenie do 14 grudnia 2022 roku był Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Od 15 grudnia 2022 roku zgodnie z umową o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, nastąpiło przejęcie przez TAURON Wytwarzanie S.A. odpowiedzialności za bilansowanie handlowe jednostek nie dysponowanych centralnie z obszaru działania OSD. Od tego momentu hurtowa sprzedaż energii elektrycznej z jednostek nie dysponowanych centralnie odbywa się na takich samych zasadach, jak jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD). Rozliczenia oraz fakturowanie odbywa się w oparciu o raporty generowane przez OSP. |
Grupa TAURON dokonuje szacunków przychodów, jak zostało opisane powyżej, z czego najistotniejszy szacunek dotyczy doszacowania przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż. Na dzień 31 grudnia 2022 roku doszacowanie przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż wyniosło 824 mln PLN, przy czym uwzględniając odwrócenie szacunków z roku poprzedniego wpływ na wynik finansowy 2022 roku wyniósł (135) mln PLN. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Razem przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów przed wyłączeniem akcyzy, w tym: | 28 280 | 17 139 |
Podatek akcyzowy | (49) | (109) |
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów | 28 231 | 17 030 |
Energia elektryczna | 25 134 | 15 026 |
Energia cieplna | 860 | 763 |
Gaz | 1 092 | 576 |
Uprawnienia do emisji CO2 | 635 | 204 |
Świadectwa pochodzenia energii i podobne | 258 | 245 |
Pozostałe towary, produkty i materiały | 252 | 216 |
Przychody ze sprzedaży usług | 8 013 | 7 761 |
Usługi dystrybucyjne i handlowe | 6 933 | 6 709 |
Rynek Mocy | 646 | 652 |
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego | 130 | 123 |
Opłaty za przyłączanie odbiorców | 111 | 83 |
Pozostałe usługi | 193 | 194 |
Pozostałe przychody | 67 | 69 |
Razem przychody z umów z klientami | 36 311 | 24 860 |
Restrukturyzacja portfela uprawnień do emisji CO2 | − | 304 |
Razem przychody ze sprzedaży | 36 311 | 25 164 |
| Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | Pozostałe | Razem |
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów | 4 858 | 158 | 3 | 22 969 | 243 | 28 231 |
Energia elektryczna | 3 920 | 1 | − | 21 131 | 82 | 25 134 |
Energia cieplna | 860 | − | − | − | − | 860 |
Gaz | − | − | − | 1 092 | − | 1 092 |
Uprawnienia do emisji CO2 | − | − | − | 635 | − | 635 |
Świadectwa pochodzenia energii i podobne | 77 | 157 | − | 13 | 11 | 258 |
Pozostałe towary, produkty i materiały | 1 | − | 3 | 98 | 150 | 252 |
Przychody ze sprzedaży usług | 724 | 8 | 3 657 | 3 557 | 67 | 8 013 |
Usługi dystrybucyjne i handlowe | 258 | − | 3 474 | 3 201 | − | 6 933 |
Rynek Mocy | 446 | 6 | − | 194 | − | 646 |
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego | − | − | − | 130 | − | 130 |
Opłaty za przyłączanie odbiorców | − | − | 111 | − | − | 111 |
Pozostałe usługi | 20 | 2 | 72 | 32 | 67 | 193 |
Pozostałe przychody | 14 | − | 36 | 5 | 12 | 67 |
Razem przychody z umów z klientami | 5 596 | 166 | 3 696 | 26 531 | 322 | 36 311 |
Razem przychody ze sprzedaży | 5 596 | 166 | 3 696 | 26 531 | 322 | 36 311 |
| Wytwarzanie | Odnawialne źródła energii | Dystrybucja | Sprzedaż | Pozostałe | Razem |
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów | 2 495 | 152 | 2 | 14 229 | 152 | 17 030 |
Energia elektryczna | 1 644 | 1 | − | 13 351 | 30 | 15 026 |
Energia cieplna | 763 | − | − | − | − | 763 |
Gaz | − | − | − | 576 | − | 576 |
Uprawnienia do emisji CO2 | − | − | − | 204 | − | 204 |
Świadectwa pochodzenia energii i podobne | 83 | 151 | − | 1 | 10 | 245 |
Pozostałe towary, produkty i materiały | 5 | − | 2 | 97 | 112 | 216 |
Przychody ze sprzedaży usług | 701 | 6 | 3 443 | 3 556 | 55 | 7 761 |
Usługi dystrybucyjne i handlowe | 241 | − | 3 270 | 3 198 | − | 6 709 |
Rynek Mocy | 442 | 5 | − | 205 | − | 652 |
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego | − | − | − | 123 | − | 123 |
Opłaty za przyłączanie odbiorców | − | − | 83 | − | − | 83 |
Pozostałe usługi | 18 | 1 | 90 | 30 | 55 | 194 |
Pozostałe przychody | 14 | 1 | 38 | 4 | 12 | 69 |
Razem przychody z umów z klientami | 3 210 | 159 | 3 483 | 17 789 | 219 | 24 860 |
Restrukturyzacja portfela uprawnień do emisji CO2 | 304 | − | − | − | − | 304 |
Razem przychody ze sprzedaży | 3 514 | 159 | 3 483 | 17 789 | 219 | 25 164 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej | 25 134 | 15 026 |
Sprzedaż detaliczna | 14 733 | 9 442 |
Klienci strategiczni | 2 237 | 1 179 |
Klienci biznesowi | 7 062 | 4 399 |
Klienci masowi - Grupa G | 3 646 | 2 971 |
Klienci masowi - MSP | 1 520 | 912 |
Pozostali | 317 | 90 |
Podatek akcyzowy | (49) | (109) |
Sprzedaż hurtowa | 9 738 | 4 941 |
Pozostałe | 663 | 643 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rekompensaty energia elektryczna | 465 | (9) |
Rekompensaty paliwo gazowe | 17 | − |
Rekompensaty energia cieplna | 2 | − |
Razem | 484 | (9) |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa prezentuje koszty w układzie funkcjonalnym (kalkulacyjnym). Do kosztów w układzie funkcjonalnym zalicza się: • koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług poniesiony w danym okresie sprawozdawczym, w tym utworzenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych, prawa do użytkowania aktywów, należności oraz zapasów skorygowany o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby, • całość poniesionych w okresie sprawozdawczym kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu (wykazywane odrębnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów). Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez Grupę, wpływają na wynik finansowy Grupy za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły. Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez Grupę, wpływają na wynik finansowy Grupy w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Amortyzacja | (2 060) | (1 958) |
Odpisy aktualizujące niefinansowe aktywa trwałe | (79) | (944) |
Zużycie materiałów i energii | (4 636) | (2 251) |
Usługi konserwacji i remontowe | (239) | (209) |
Usługi dystrybucyjne | (1 527) | (1 504) |
Pozostałe usługi obce | (686) | (593) |
Koszt obowiązku umorzenia uprawnień do emisji CO2 | (3 096) | (2 147) |
Pozostałe podatki i opłaty | (815) | (697) |
Koszty świadczeń pracowniczych | (2 630) | (2 313) |
Odpis aktualizujący należności od odbiorców | 8 | (33) |
Koszty rezerwy na umowy rodzące obciążenia | (91) | − |
Pozostałe koszty rodzajowe | (128) | (127) |
Razem koszty według rodzaju | (15 979) | (12 776) |
Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych | 3 | (3) |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | 764 | 602 |
Koszty sprzedaży | 528 | 485 |
Koszty ogólnego zarządu | 558 | 490 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | (20 728) | (11 726) |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (34 854) | (22 928) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
(dane przekształcone) | ||
Wynagrodzenia | (2 041) | (1 757) |
Koszty ubezpieczeń społecznych | (398) | (339) |
Koszty świadczeń po okresie zatrudnienia, w tym: | (99) | (97) |
Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne | (16) | (20) |
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | (3) | (7) |
Koszty pracowniczych programów emerytalnych | (80) | (70) |
Odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | (59) | (53) |
Nagrody jubileuszowe | 54 | 12 |
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych | (87) | (79) |
Razem | (2 630) | (2 313) |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | (1 620) | (1 436) |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | (290) | (242) |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | (363) | (316) |
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia świadczeń na potrzeby własne | (357) | (319) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Amortyzacja, w tym ujęta w pozycji: | (2 060) | (1 958) |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (1 922) | (1 840) |
Koszty sprzedaży | (67) | (51) |
Koszty ogólnego zarządu | (44) | (40) |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | (27) | (27) |
Odpis aktualizujący, w tym ujęty w pozycji: | (79) | (944) |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (79) | (953) |
Koszty sprzedaży | 2 | 1 |
Koszty ogólnego zarządu | (2) | (1) |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby | − | 9 |
Razem | (2 139) | (2 902) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Wynik na utracie kontroli nad spółką Wsparcie Grupa TAURON Sp. z o.o. | 67 | − |
Pozostałe dotacje/ Przychody z rozliczenia dotacji i nieodpłatnego otrzymania środków trwałych równolegle do amortyzacji | 38 | 35 |
Otrzymane lub należne kary, grzywny, odszkodowania | 30 | 34 |
Wynik ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych oraz koszty szkód w majątku trwałym | (12) | 20 |
Koszty postępowania sądowego oraz kary i odszkodowania | (10) | (7) |
Nadwyżka (utworzenia)/ rozwiązania pozostałych rezerw | 1 | 9 |
Odpisanie zaniechanych inwestycji i produkcji | (2) | (15) |
Pozostałe przychody operacyjne | 32 | 40 |
Pozostałe koszty operacyjne | (58) | (40) |
Razem | 86 | 76 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Przychody i koszty finansowe obejmują głównie przychody i koszty dotyczące: • odsetek i odwijania dyskonta oraz przychodów z tytułu udziału w zyskach innych jednostek, • aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktualizacji instrumentów finansowych ujmowanej w pozostałych całkowitych dochodach i odnoszonej na kapitał z aktualizacji wyceny oraz pochodnych towarowych instrumentów finansowych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, z których zyski/straty z tytułu zmiany wyceny i realizacji prezentowane są w działalności operacyjnej, w której ujmowane są wyniki na powiązanym z nimi obrocie towarami, • różnic kursowych, za wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek, • pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową. Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień. Na dzień bilansowy pozycje pieniężne są przeliczane przy zastosowaniu kursu zamknięcia (dla jednostek, których walutą funkcjonalną jest PLN za kurs zamknięcia przyjmuje się kurs średni ustalony dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień). Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej: |
Waluta | 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku |
EUR | 4,6899 | 4,5994 |
USD | 4,4018 | 4,0600 |
CZK | 0,1942 | 0,1850 |
Powstałe z rozliczenia oraz z przeliczenia na dzień bilansowy różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w wyniku finansowym w pozycji przychodów (kosztów) finansowych, z wyjątkiem przypadku gdy są kapitalizowane w wartości aktywów. | ||
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Przychody i koszty z tytułu instrumentów finansowych | (931) | (221) |
Koszty odsetkowe | (591) | (365) |
Wynik na instrumentach pochodnych | (219) | 116 |
Różnice kursowe | (124) | 15 |
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi | (24) | (25) |
Aktualizacja wartości udzielonych pożyczek | (14) | 1 |
Przychody odsetkowe | 75 | 25 |
Przychody z tytułu dywidendy | 14 | 10 |
Pozostałe | (48) | 2 |
Pozostałe przychody i koszty finansowe | (28) | (14) |
Odsetki od świadczeń pracowniczych | (31) | (9) |
Odsetki z tytułu dyskonta pozostałych rezerw | (8) | (2) |
Pozostałe przychody finansowe | 22 | 6 |
Pozostałe koszty finansowe | (11) | (9) |
Razem, w tym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów: | (959) | (235) |
Koszty odsetkowe od zadłużenia | (591) | (365) |
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe | (368) | 130 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Koszty leasingu ujętego zgodnie z MSSF 16 Leasing, w tym: | (180) | (159) |
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania | (124) | (106) |
Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu | (56) | (53) |
Koszty leasingu, co do którego zastosowano praktyczne wyłączenie z MSSF 16 Leasing, w tym: | (11) | (14) |
Koszty leasingów krótkoterminowych | (6) | (11) |
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu | (5) | (3) |
Razem | (191) | (173) |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Podatek bieżący Podatek dochodowy wykazany w wyniku finansowym okresu obejmuje rzeczywiste obciążenie podatkowe za dany okres sprawozdawczy poszczególnych spółek, ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ewentualne korekty rozliczeń podatkowych za lata ubiegłe. Podatek odroczony Grupa ujmuje zobowiązania i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i zobowiązań a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości. Aktywa z tytułu podatku dochodowego wykazywane są tylko wtedy, gdy ich realizacja jest prawdopodobna, tj. gdy przewiduje się, iż w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na wykorzystanie aktywa. Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujętych w pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym, jest ujmowany odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym. Aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz zobowiązanie z tytułu podatku odroczonego spółek tworzących w danym roku obrotowym Podatkową Grupę Kapitałową są kompensowane ze względu na fakt, iż spółki te składają wspólną deklarację podatkową. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy realizowalność oraz weryfikuje nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Bieżący podatek dochodowy | (434) | (82) |
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | (447) | (48) |
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych | 13 | (34) |
Odroczony podatek dochodowy | 115 | (211) |
Podatek dochodowy wykazywany w wyniku finansowym | (319) | (293) |
Podatek dochodowy dotyczący pozostałych całkowitych dochodów, w tym: | (48) | (106) |
podlegających przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | (36) | (88) |
nie podlegających przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | (12) | (18) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 110 | 1 125 |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | 23 | (450) |
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% | (25) | (128) |
Korekty dotyczące podatku dochodowego z lat ubiegłych | 13 | (34) |
Podatkowy efekt transkacji reorganizacyjnych Grupy TAURON | (12) | − |
Odpis grupy do zbycia do wartości godziwej | (87) | − |
Przychody i koszty trwale niepodatkowe | (81) | (7) |
Zmiany szacunku w podatku odroczonym | (101) | (151) |
Pozostałe | 26 | 30 |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej wynoszącej 201% (2021: 43%) | (267) | (290) |
Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w wyniku finansowym, w tym: | (267) | (290) |
dotyczący działalności kontynuowanej | (319) | (293) |
dotyczący działalności zaniechanej | 52 | 3 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Jako działalność zaniechaną Grupa prezentuje wyniki i przepływy środków pieniężnych grupy do zbycia zaklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży lub która została zbyta, jeśli grupa ta spełnia następujące warunki: • stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, • jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności, lub • jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa ujmuje odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości w momencie początkowego lub późniejszego przeszacowania składnika aktywów (lub grupy do zbycia) do wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Grupa dokonała oszacowania wartości godziwej grupy do zbycia, o czym szerzej poniżej. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||
| (dane przekształcone) | |||||
| Segment Wydobycie | Korekty konsolidacyjne/ Odpis do wartości godziwej | Działalność zaniechana | Segment Wydobycie | Korekty konsolidacyjne | Działalność zaniechana |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 2 680 | (1 650) | 1 030 | 1 467 | (1 017) | 450 |
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług | (1 867) | 1 630 | (237) | (1 686) | 991 | (695) |
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży z działalności zaniechanej | 813 | (20) | 793 | (219) | (26) | (245) |
Koszty sprzedaży | (110) | 13 | (97) | (86) | 9 | (77) |
Koszty ogólnego zarządu | (206) | 25 | (181) | (177) | 32 | (145) |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | (7) | 2 | (5) | 24 | (1) | 23 |
Odpis z tytułu przeszacowania do wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży | − | (460) | (460) | − | − | − |
Zysk (strata) operacyjna z działalności zaniechanej | 490 | (440) | 50 | (458) | 14 | (444) |
Przychody i koszty finansowe | (347) | 320 | (27) | (375) | 369 | (6) |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem na działalności zaniechanej | 143 | (120) | 23 | (833) | 383 | (450) |
Podatek dochodowy | 52 | − | 52 | 3 | − | 3 |
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | 195 | (120) | 75 | (830) | 383 | (447) |
|
|
|
|
|
|
|
Zyski aktuarialne | 22 | − | 22 | 14 | − | 14 |
Podatek dochodowy | (4) | − | (4) | (3) | − | (3) |
Pozostałe całkowite dochody z działalności zaniechanej nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy | 18 | − | 18 | 11 | − | 11 |
|
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody z działalności zaniechanej | 213 | (120) | 93 | (819) | 383 | (436) |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej przypadający: |
|
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej | 195 | (120) | 75 | (830) | 383 | (447) |
Całkowity dochód z działalności zaniechanej przypadający: |
|
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej | 213 | (120) | 93 | (819) | 383 | (436) |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony (w złotych): |
|
|
|
|
|
|
z zysku (straty) netto z działalności zaniechanej za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| 0,04 |
|
| (0,26) |
| Stan na 31 grudnia 2022 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 391 |
Należności od odbiorców | 336 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 216 |
Zapasy | 94 |
Prawa do użytkowania aktywów | 67 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 55 |
Pozostałe aktywa | 107 |
Aktywa razem | 1 266 |
|
|
Zobowiązania wobec dostawców | 259 |
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe | 220 |
Zobowiązania z tytułu podatków i opłat | 196 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 155 |
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałe | 176 |
Zobowiązania inwestycyjne | 92 |
Zobowiązania z tytułu umów leasingu | 78 |
Pozostałe zobowiązania | 90 |
Zobowiązania razem | 1 266 |
Aktywa netto | − |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Zysk (strata) netto na akcję dla każdego okresu obliczany jest poprzez podzielenie zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Zysk (strata) netto za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | (134) | 338 |
Zysk (strata) netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | (209) | 785 |
Liczba akcji zwykłych | 1 752 549 394 | 1 752 549 394 |
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w złotych) | (0,08) | 0,19 |
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w złotych) | (0,12) | 0,45 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Kluczowe dla Grupy środki trwałe w poszczególnych segmentach to: • w obszarze Wytwarzanie: - kotły wraz z urządzeniami pomocniczymi, turbiny z generatorami, transformatory i stacje ciepłownicze, a także urządzenia do rozładunku, magazynowania i transportu paliwa, pompownie i instalacje odsiarczania, wytwornice pary, rozdzielnie, składowiska odpadów, magazyny i budynki, rozdzielnie najwyższych napięć; - stacje ciepłownicze, urządzenia do rozładunku paliwa i transportu, a także pompownie i stacje uzdatniania wody. • w obszarze Odnawialnych źródeł energii: - elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, turbozespoły wodne, budynki elektrowni wodnych oraz jazy, zapory i urządzenia hydrotechniczne. • w obszarze Dystrybucja: - linie elektroenergetyczne o łącznej długości około 246 tysiące km; - stacje elektroenergetyczne (około 62 tysięcy sztuk); - transformatory (około 60 tysięcy sztuk). Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się według kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt obejmuje: • cenę nabycia lub koszt wytworzenia, • koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, • przewidywany koszt demontażu, usunięcia rzeczowych aktywów trwałych oraz przywrócenia do stanu pierwotnego miejsca, w którym dany składnik aktywów się znajduje (politykę rachunkowości w zakresie tworzenia rezerw na te koszty przedstawiono w nocie 43 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego), • koszty finansowania zewnętrznego. Na dzień nabycia składnika rzeczowych aktywów trwałych są identyfikowane i wyodrębniane wszystkie istotne elementy wchodzące w skład danego składnika aktywów, mające różny okres ekonomicznej użyteczności (komponenty). Komponentem składników rzeczowych aktywów trwałych są również koszty remontów kapitalnych, przeglądów okresowych oraz koszty wymiany głównych części składowych. Grupa ujmuje jako odrębne pozycje rzeczowych aktywów trwałych specjalistyczne części zamienne oraz sprzęt serwisujący, jeżeli ich okres użytkowania wynosi więcej niż 1 rok. Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego pomniejszone o jego wartość rezydualną. Amortyzacja następuje na podstawie planu amortyzacji określającego przewidywany okres użytkowania środka trwałego. Rzeczowe aktywa trwałe (w tym komponenty) są amortyzowane liniowo przez ich przewidywany okres użytkowania, z wyjątkiem gruntów i środków trwałych w budowie, które nie podlegają amortyzacji. Specjalistyczne części zamienne oraz sprzęt serwisujący są amortyzowane przez okres użytkowania środka trwałego, którego dotyczą. Koszty finansowania zewnętrznego aktywowane w ramach składników aktywów Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia lub ceny nabycia dostosowywanych składników aktywów trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się przede wszystkim odsetki od finansowania specyficznego i ogólnego wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem w walucie obcej w stopniu, w jakim uznawane są za korektę kosztów odsetek. Kapitalizacji podlega także efektywna część zabezpieczenia dla kontraktów spełniających warunki rachunkowości zabezpieczeń i zawieranych w związku z finansowaniem budowy aktywów trwałych. Kwotę kosztów ogólnego finansowania zewnętrznego podlegającą aktywowaniu określa się poprzez zastosowanie stopy kapitalizacji do nakładów poniesionych na dostosowywane składniki aktywów. Stopa kapitalizacji stanowi średnią ważoną stopę wszystkich kosztów finansowania zewnętrznego dotyczących finansowania zewnętrznego stanowiących zobowiązania w danym okresie, ale innych niż finansowanie specyficzne. Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe i opłaty przyłączeniowe oraz dotacje do aktywów Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe oraz opłaty przyłączeniowe ujmowane są początkowo w cenie nabycia odpowiadającej szacowanej wartości godziwej lub wartości otrzymanych środków pieniężnych stanowiących dotacje do aktywów. Przychody z tytułu nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych sfinansowanych z dotacji są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i rozpoznawane jako pozostałe przychody operacyjne w sposób współmierny do odpowiadających im kosztów amortyzacji otrzymanych lub nabytych składników rzeczowych aktywów trwałych. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Utrata wartości Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy czy zaistniały obiektywne przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości danego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Testy na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych są przeprowadzane zgodnie z polityką rachunkowości określoną w nocie 14 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
Grupa rodzajowa | Średni pozostały okres amortyzacji w latach |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 20 lat |
Urządzenia techniczne i maszyny | 12 lat |
| Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Wyrobiska górnicze | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 144 | 31 221 | 25 948 | 280 | 978 | 1 773 | 60 344 |
Zakup bezpośredni | − | 5 | 5 | 2 | − | 2 862 | 2 874 |
Koszty finansowania zewnętrznego | − | − | − | − | − | 28 | 28 |
Rozliczenie środków trwałych w budowie | 2 | 1 741 | 964 | − | 45 | (2 752) | − |
Sprzedaż | − | 1 | (115) | − | (14) | (2) | (130) |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | (3) | (1 487) | (1 691) | (408) | (71) | (304) | (3 964) |
Likwidacja | − | (57) | (107) | (138) | (14) | − | (316) |
Nieodpłatne otrzymanie | − | 27 | 1 | − | − | − | 28 |
Nabycie jednostki zależnej | 3 | 30 | 2 | − | − | − | 35 |
Koszty komponentów remontowych | − | − | − | − | − | 152 | 152 |
Wytworzenie we własnym zakresie | − | − | − | 270 | − | 76 | 346 |
Koszty demontażu farm wiatrowych oraz likwidacji zakładów górniczych | − | (100) | (15) | − | − | − | (115) |
Pozostałe zmiany | − | 76 | (24) | − | − | (13) | 39 |
Bilans zamknięcia | 146 | 31 457 | 24 968 | 6 | 924 | 1 820 | 59 321 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | − | (14 276) | (15 840) | (105) | (728) | (221) | (31 170) |
Amortyzacja za okres | − | (896) | (892) | (110) | (59) | − | (1 957) |
Odpisy aktualizujące | − | (47) | (30) | (52) | (1) | (60) | (190) |
Sprzedaż | − | (1) | 114 | − | 14 | − | 127 |
Likwidacja | − | 50 | 98 | 138 | 14 | − | 300 |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | 1 395 | 1 531 | 129 | 66 | 179 | 3 300 |
Pozostałe zmiany | − | (15) | (1) | − | 2 | 14 | − |
Bilans zamknięcia | − | (13 790) | (15 020) | − | (692) | (88) | (29 590) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 144 | 16 945 | 10 108 | 175 | 250 | 1 552 | 29 174 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 146 | 17 667 | 9 948 | 6 | 232 | 1 732 | 29 731 |
w tym segmenty operacyjne: |
|
|
|
|
|
|
|
Wytwarzanie | 46 | 2 460 | 3 503 | − | 20 | 352 | 6 381 |
Odnawialne źródła energii | 1 | 903 | 1 191 | − | 2 | 74 | 2 171 |
Dystrybucja | 83 | 13 559 | 5 065 | − | 177 | 1 193 | 20 077 |
Inne segmenty oraz pozostała działalność | 16 | 745 | 189 | 6 | 33 | 113 | 1 102 |
| Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Wyrobiska górnicze | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 143 | 29 748 | 25 206 | 258 | 976 | 1 888 | 58 219 |
Zakup bezpośredni | - | - | - | 2 | - | 2 487 | 2 489 |
Koszty finansowania zewnętrznego | - | - | - | - | - | 14 | 14 |
Rozliczenie środków trwałych w budowie | 2 | 1 702 | 994 | - | 38 | (2 736) | − |
Sprzedaż | (1) | (38) | (137) | - | (6) | (4) | (186) |
Likwidacja | - | (46) | (140) | (149) | (17) | - | (352) |
Nieodpłatne otrzymanie | - | 43 | - | - | - | - | 43 |
Koszty komponentów remontowych | - | - | - | - | - | 94 | 94 |
Wytworzenie we własnym zakresie | - | - | - | 169 | - | 48 | 217 |
Koszty demontażu farm wiatrowych oraz likwidacji zakładów górniczych | - | (159) | (14) | - | - | - | (173) |
Pozostałe zmiany | - | (29) | 39 | - | (13) | (18) | (21) |
Bilans zamknięcia | 144 | 31 221 | 25 948 | 280 | 978 | 1 773 | 60 344 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | - | (13 010) | (14 570) | (138) | (704) | (292) | (28 714) |
Amortyzacja za okres | - | (887) | (850) | (83) | (59) | - | (1 879) |
Odpisy aktualizujące | - | (484) | (674) | (33) | (1) | 71 | (1 121) |
Sprzedaż | - | 36 | 135 | - | 6 | 3 | 180 |
Likwidacja | - | 41 | 136 | 149 | 17 | - | 343 |
Pozostałe zmiany | - | 28 | (17) | - | 13 | (3) | 21 |
Bilans zamknięcia | − | (14 276) | (15 840) | (105) | (728) | (221) | (31 170) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 143 | 16 738 | 10 636 | 120 | 272 | 1 596 | 29 505 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 144 | 16 945 | 10 108 | 175 | 250 | 1 552 | 29 174 |
w tym segmenty operacyjne: |
|
|
|
|
|
|
|
Wydobycie | 3 | 201 | 176 | 169 | 3 | 117 | 669 |
Wytwarzanie | 42 | 2 513 | 3 651 | - | 24 | 114 | 6 344 |
Odnawialne źródła energii | - | 791 | 1 172 | - | 3 | 93 | 2 059 |
Dystrybucja | 81 | 12 851 | 4 939 | - | 196 | 1 065 | 19 132 |
Inne segmenty oraz pozostała działalność | 18 | 589 | 170 | 6 | 24 | 163 | 970 |
Segment operacyjny | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Dystrybucja | 2 082 | 1 988 |
Odnawialne źródła energii | 367 | 81 |
Wytwarzanie | 166 | 116 |
| Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem | |
Wytwarzanie | Dystrybucja | Wydobycie | ||
Zwiększenie odpisów aktualizujących | (59) | (3) | (128) | (190) |
Łączny wpływ na wynik okresu, w tym: | (59) | (3) | (128) | (190) |
Działalność kontynuowana | (59) | (3) | − | (62) |
Działalność zaniechana | − | − | (128) | (128) |
| Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem | ||
Wytwarzanie | Dystrybucja | Pozostałe | Wydobycie | ||
Zwiększenie odpisów aktualizujących | (942) | (1) | (1) | (181) | (1 125) |
Zmniejszenie odpisów aktualizujących | 1 | 3 | − | - | 4 |
Łączny wpływ na wynik okresu, w tym: | (941) | 2 | (1) | (181) | (1 121) |
Działalność kontynuowana | (941) | 2 | (1) | − | (940) |
Działalność zaniechana | − | − | − | (181) | (181) |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Umowę lub część umowy najmu, dzierżawy albo inną umowę lub część umowy o podobnym charakterze, na mocy której przekazuje się prawo do kontroli użytkowania składnika aktywów przez dany okres w zamian za wynagrodzenie, klasyfikuje się jako leasing. Klasyfikacji leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu, w oparciu o treść ekonomiczną umowy, nie zaś o jej formę prawną. Spółka klasyfikuje jako leasing prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz służebności, których przedmiotem jest korzystanie z urządzeń służących do przesyłu energii i ciepła (służebność przesyłu). Z dniem rozpoczęcia leasingu ujmuje się składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu obejmującego: • kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, • wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia leasingu lub przed tą datą, pomniejszone o związane z leasingiem otrzymane kwoty lub pokryte przez leasingodawcę koszty (zachęty leasingowe), • wszelkie poniesione przez leasingobiorcę początkowe koszty bezpośrednie, • szacunek kosztów demontażu i usunięcia bazowego składnika aktywów, przeprowadzenia renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzenia renowacji do stanu wymaganego przez warunki leasingu. Po początkowym ujęciu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniany jest według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Zasady amortyzacji aktywów będących przedmiotem leasingu są spójne z zasadami stosowanymi przy amortyzacji aktywów będących własnością Grupy. Przy braku wystarczającej pewności, że Grupa uzyska tytuł własności przed końcem okresu leasingu, dany składnik aktywów umarza się przez krótszy z dwóch okresów: okres leasingu lub okres użytkowania. Spółka nie stosuje wymogów MSSF 16 Leasing w odniesieniu do klasy aktywów w stosunku do leasingów krótkoterminowych, które w dniu rozpoczęcia mają okres leasingu nie dłuższy niż 12 miesięcy. Grupa stosuje zwolnienie ze stosowania MSSF 16 Leasing w odniesieniu do leasingów, których bazowy składnik aktywów ma wartość nieprzekraczającą 20 tysięcy złotych. Wyboru zwolnienia dla leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość Grupa może dokonać w odniesieniu do poszczególnych leasingów, w szczególności Grupa nie stosuje zwolnienia dla aktywów niskocennych w przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa w dacie rozpoczęcia leasingu wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania m.in. w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe są dyskontowane z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową, zgodnie z przyjętą do stosowania metodyką. Grupa stosuje podejście portfelowe do leasingów o podobnych cechach, dotyczących jednolitych aktywów, wykorzystywanych w podobny sposób. Rozliczając umowy leasingu metodą portfelową, Grupa stosuje szacunki i założenia odpowiadające rozmiarowi i składowi posiadanego portfela, w tym w postaci szacunku średniego ważonego okresu trwania leasingu. Spółka stosuje podejście portfelowe w szczególności dla umów najmu, dzierżawy i innych umów spełniających kryteria uznania za leasing dotyczących pomieszczeń i gruntów dla celów montażu infrastruktury cieplnej i elektroenergetycznej. |
| Grunty | Prawo użytkowania wieczystego gruntu | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Służebności przesyłu | Prawa do użytkowania aktywów w przygotowaniu | Prawa do użytkowania aktywów razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 618 | 1 200 | 212 | 112 | 11 | 150 | 6 | 2 309 |
Zakup bezpośredni | − | − | − | − | − | − | 11 | 11 |
Rozliczenie praw do użytkowania aktywów w przygotowaniu | − | − | − | − | − | 12 | (12) | − |
Zwiększenie z tytułu nowej umowy leasingu | 48 | − | 14 | 23 | 4 | − | − | 89 |
Zwiększenie/(zmniejszenie) z tytułu zmian leasingu | 11 | (7) | 6 | 3 | 1 | − | − | 14 |
Likwidacja | (4) | (1) | (2) | (43) | (3) | − | − | (53) |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | (1) | (58) | (6) | (79) | (3) | − | − | (147) |
Nabycie jednostki zależnej | 124 | 4 | 18 | − | − | 5 | − | 151 |
Pozostałe zmiany | − | (2) | 7 | − | 2 | 8 | − | 15 |
Bilans zamknięcia | 796 | 1 136 | 249 | 16 | 12 | 175 | 5 | 2 389 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (71) | (134) | (51) | (66) | (4) | (37) | − | (363) |
Amortyzacja za okres | (33) | (38) | (20) | (23) | (3) | (7) | − | (124) |
Odpisy aktualizujące | − | − | (1) | (7) | − | − | − | (8) |
Likwidacja | 2 | − | − | 42 | 2 | − | − | 46 |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | 5 | 1 | 50 | 1 | − | − | 57 |
Pozostałe zmiany | − | − | − | − | (1) | − | − | (1) |
Bilans zamknięcia | (102) | (167) | (71) | (4) | (5) | (44) | − | (393) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 547 | 1 066 | 161 | 46 | 7 | 113 | 6 | 1 946 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 694 | 969 | 178 | 12 | 7 | 131 | 5 | 1 996 |
| Grunty | Prawo użytkowania wieczystego gruntu | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Służebności przesyłu | Prawa do użytkowania aktywów w przygotowaniu | Prawa do użytkowania aktywów razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 548 | 1 162 | 196 | 89 | 8 | 133 | 6 | 2 142 |
Zwiększenie z tytułu nowej umowy leasingu | 66 | 1 | 13 | 34 | 5 | - | - | 119 |
Zwiększenie/(zmniejszenie) z tytułu zmian leasingu | 4 | 27 | 4 | 9 | - | - | - | 44 |
Likwidacja | (5) | (1) | (1) | (20) | (2) | - | - | (29) |
Pozostałe zmiany | 5 | 11 | - | - | - | 17 | - | 33 |
Bilans zamknięcia | 618 | 1 200 | 212 | 112 | 11 | 150 | 6 | 2 309 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (45) | (92) | (32) | (62) | (5) | (30) | − | (266) |
Amortyzacja za okres | (27) | (33) | (19) | (20) | (1) | (6) | - | (106) |
Odpisy aktualizujące | - | (1) | - | (4) | - | (1) | - | (6) |
Likwidacja | 1 | - | - | 20 | 2 | - | - | 23 |
Pozostałe zmiany | - | (8) | - | - | - | - | - | (8) |
Bilans zamknięcia | (71) | (134) | (51) | (66) | (4) | (37) | − | (363) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 503 | 1 070 | 164 | 27 | 3 | 103 | 6 | 1 876 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 547 | 1 066 | 161 | 46 | 7 | 113 | 6 | 1 946 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Wartość firmy wycenia się według wartości początkowej (ustalonej zgodnie z polityką rachunkowości przedstawioną w nocie 7) pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, lecz testowana jest na utratę wartości. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie TAURON, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz jest nie większy niż jeden segment operacyjny Grupy TAURON. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
Segment operacyjny | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Dystrybucja | 26 | 26 |
Razem | 26 | 26 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji gazów klasyfikowane jako aktywa niematerialne obejmują: • świadectwa pochodzenia energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych (OZE), a także prawa majątkowe wynikające ze świadectw efektywności energetycznej, otrzymane lub nabyte z zamiarem umorzenia w związku ze sprzedażą energii elektrycznej odbiorcom finalnym; • prawa do emisji CO2 otrzymane lub nabywane z zamiarem spełnienia obowiązku wynikającego z emisji CO2. Grupa klasyfikuje świadectwa pochodzenia energii oraz prawa do emisji CO2 na podstawie intencji co do sposobu ich przeznaczenia określonej w dniu nabycia (z możliwością późniejszej reklasyfikacji) jako: • aktywa niematerialne krótkoterminowe – świadectwa pochodzenia energii oraz prawa do emisji gazów desygnowane na własne potrzeby, w przypadku gdy Grupa ma zamiar umorzyć je w celu spełnienia obowiązku za rok bieżący; • aktywa niematerialne długoterminowe – świadectwa pochodzenia energii oraz prawa do emisji gazów desygnowane na własne potrzeby, dla których celem jest wypełnienie obowiązku przedstawienia do umorzenia za lata kolejne. Zasady wyceny tych aktywów na moment początkowego ujęcia są następujące: |
| Nabyte | Przyznane/ Otrzymane nieodpłatnie | Rozchód |
Świadectwa pochodzenia | Cena nabycia | Wartość godziwa z ostatniego dnia miesiąca wyprodukowania energii kwalifikowanej lub z ostatniego dnia miesiąca, w którym zostały przyznane świadectwa efektywności energetycznej, a w przypadku zawartych umów lub porozumień sprzedaży – wartość godziwa wynikająca z tych dokumentów | FIFO „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” |
Prawa do emisji CO2 | Cena nabycia | Wartość nominalna | W pierwszej kolejności otrzymane nieodpłatnie, a następnie nabyte (wg FIFO „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”) |
Rozchód posiadanych świadectw pochodzenia energii oraz praw do emisji CO2 (w korespondencji z rozliczeniem kwoty rezerwy) następuje na dzień umorzenia tych praw. Zasady tworzenia rezerw z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii oraz rezerw na zobowiązania z tytułu emisji CO2 przedstawiono w nocie 44. | |||
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||
| Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem | Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem |
Bilans otwarcia | 200 | 244 | 444 | 234 | 267 | 501 |
Zakup bezpośredni | 19 | 11 | 30 | 113 | - | 113 |
Reklasyfikacja | (177) | (242) | (419) | (147) | (23) | (170) |
Bilans zamknięcia | 42 | 13 | 55 | 200 | 244 | 444 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||
| ||||||
| Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem | Świadectwa pochodzenia energii | Prawa do emisji CO2 | Razem |
Bilans otwarcia | 151 | 6 | 157 | 705 | 334 | 1 039 |
Zakup bezpośredni | 372 | 1 797 | 2 169 | 281 | 1 360 | 1 641 |
Wytworzenie we własnym zakresie | 227 | − | 227 | 239 | - | 239 |
Umorzenie | (635) | (1 494) | (2 129) | (1 221) | (1 635) | (2 856) |
Reklasyfikacja | 130 | 43 | 173 | 147 | (53) | 94 |
Bilans zamknięcia | 245 | 352 | 597 | 151 | 6 | 157 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Główne pozycje ujęte w ramach pozostałych aktywów niematerialnych to oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości. Składniki pozostałych aktywów niematerialnych wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o skumulowane odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Pozostałe aktywa niematerialne, z wyjątkiem nieoddanych do użytkowania, są amortyzowane przez szacowany okres użytkowania. Podstawą naliczania amortyzacji jest wartość początkowa pomniejszona o wartość rezydualną. Wartość rezydualną uwzględnia się przy ustalaniu podstawy ustalania odpisów amortyzacyjnych, jeżeli w odniesieniu do danego aktywa istnieje aktywny rynek lub strona trzecia zobowiązała się do zakupu składnika aktywów w momencie zakończenia okresu jego użytkowania. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Utrata wartości Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy czy zaistniały obiektywne przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości danego składnika aktywów niematerialnych. Testy na utratę wartości aktywów niematerialnych są przeprowadzane zgodnie z polityką rachunkowości określoną w nocie 14. |
Bilans uprawnień | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Mg EUA | Mg EUA | |
Uprawnienia na rejestrze na początek roku | 2 188 000 | 6 732 596 |
Uprawnienia umorzone: |
|
|
emisja poprzedniego roku | (7 141 170) | (10 047 653) |
emisja bieżącego roku | − | (5 871 051) |
Przydział nieodpłatnych uprawnień | 138 010 | 131 815 |
Uprawnienia nabyte na rynku wtórnym | 12 999 000 | 17 673 672 |
Uprawnienia sprzedane na rynek wtórny | (5 791 000) | (6 431 379) |
Uprawnienia na rejestrze na koniec roku | 2 392 840 | 2 188 000 |
Okresy użytkowania Dla poszczególnych grup pozostałych aktywów niematerialnych przyjęto następujące średnie pozostałe okresy użytkowania: |
Grupa rodzajowa | Średni pozostały okres amortyzacji w latach |
Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | 4 lata |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | Inne aktywa niematerialne | Aktywa niematerialne nie oddane do użytkowania | Aktywa niematerialne razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 17 | 1 045 | 223 | 71 | 1 356 |
Zakup bezpośredni | − | − | − | 329 | 329 |
Rozliczenie aktywów nie oddanych do użytkowania | 3 | 191 | 30 | (224) | − |
Sprzedaż/Likwidacja | (2) | (12) | (1) | (10) | (25) |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | (17) | − | − | (17) |
Pozostałe zmiany | − | − | 7 | 1 | 8 |
Bilans zamknięcia | 18 | 1 207 | 259 | 167 | 1 651 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (8) | (686) | (122) | − | (816) |
Amortyzacja za okres | (2) | (122) | (11) | − | (135) |
Sprzedaż/Likwidacja | 2 | 12 | 1 | − | 15 |
Przekazanie do/z aktywów przeznaczonych do zbycia | − | 11 | − | − | 11 |
Bilans zamknięcia | (8) | (785) | (132) | − | (925) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 9 | 359 | 101 | 71 | 540 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 10 | 422 | 127 | 167 | 726 |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | Inne aktywa niematerialne | Aktywa niematerialne nie oddane do użytkowania | Aktywa niematerialne razem |
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | 12 | 945 | 219 | 120 | 1 296 |
Zakup bezpośredni | - | - | - | 106 | 106 |
Rozliczenie aktywów nie oddanych do użytkowania | 5 | 143 | 7 | (155) | − |
Sprzedaż/Likwidacja | - | (43) | (3) | - | (46) |
Bilans zamknięcia | 17 | 1 045 | 223 | 71 | 1 356 |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia | (7) | (624) | (113) | − | (744) |
Amortyzacja za okres | (1) | (105) | (10) | − | (116) |
Odpisy aktualizujące | - | - | (2) | − | (2) |
Sprzedaż/Likwidacja | - | 43 | 3 | − | 46 |
Bilans zamknięcia | (8) | (686) | (122) | − | (816) |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 5 | 321 | 106 | 120 | 552 |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 9 | 359 | 101 | 71 | 540 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Wspólne ustalenia umowne Grupy zaklasyfikowane jako wspólne przedsięwzięcia są ujmowane metodą praw własności. Przy zastosowaniu metody praw własności, wartość początkową inwestycji w cenie nabycia zwiększa się lub zmniejsza o udział w zyskach/stratach oraz udział w pozostałych całkowitych dochodach wspólnego przedsięwzięcia od dnia przejęcia (ujmowany odpowiednio w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach Grupy). Wypłaty z zysku wypracowanego przez wspólne przedsięwzięcie, pomniejszają wartość bilansową inwestycji. Jeżeli udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia jest równy lub wyższy od jej udziału we wspólnym przedsięwzięciu, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. W sytuacji gdy Grupa wnosi lub sprzedaje aktywa wspólnemu przedsięwzięciu, które zatrzymuje te aktywa, Grupa ujmuje tylko tę część zysku lub straty, która przypada na udziały innych inwestorów we wspólnym przedsięwzięciu, chyba że wniesienie lub sprzedaż aktywów wskazuje na spadek możliwej do uzyskania wartości netto aktywów obrotowych lub na wystąpienie utraty wartości. W przypadku, gdy Grupa nabywa aktywa od wspólnego przedsięwzięcia, nie ujmuje ona przypadającej na nią części zysków z tytułu tej transakcji do czasu odsprzedania tych aktywów niezależnemu podmiotowi trzeciemu. |
PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa określa rodzaj wspólnego ustalenia umownego, którego jest stroną, w zależności od praw i obowiązków stron tego ustalenia. Na podstawie analizy praw i obowiązków Grupa ocenia, że posiada współkontrolę nad wspólnymi ustaleniami umownymi, mając prawo do aktywów netto. W konsekwencji udziały w Grupie Kapitałowej TAMEH HOLDING Sp. z o.o. oraz w Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. klasyfikowane są jako wspólne przedsięwzięcia. Utrata wartości |
| Stan na 31 grudnia 2022 lub za rok zakończony 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 lub za rok zakończony 31 grudnia 2021 | |||||
| Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. 2 | Razem | Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.1 | TAMEH HOLDING Sp. z o.o. 2 | Razem | |
Aktywa trwałe (długoterminowe) | 1 719 | 1 909 | 3 628 | 1 772 | 2 033 | 3 805 | |
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe), w tym: | 512 | 1 982 | 2 494 | 571 | 1 428 | 1 999 | |
środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 81 | 113 | 194 | 24 | 251 | 275 | |
Zobowiązania długoterminowe (-), w tym: | (2 015) | (543) | (2 558) | (1 866) | (672) | (2 538) | |
zobowiązania z tytułu zadłużenia | (2 010) | (408) | (2 418) | (1 797) | (577) | (2 374) | |
Zobowiązania krótkoterminowe (-), w tym: | (727) | (1 903) | (2 630) | (1 047) | (1 514) | (2 561) | |
zobowiązania z tytułu zadłużenia | (109) | (190) | (299) | (108) | (185) | (293) | |
Razem aktywa netto | (511) | 1 445 | 934 | (570) | 1 275 | 705 | |
Udział w aktywach netto (50%) | (256) | 723 | 467 | (285) | 638 | 353 | |
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | − | 682 | 682 | − | 597 | 597 | |
|
|
|
|
|
|
| |
Przychody ze sprzedaży | 2 553 | 4 823 | 7 376 | 1 004 | 2 779 | 3 783 | |
Zysk (strata) netto, w tym: | 60 | 255 | 315 | 951 | 64 | 1 015 | |
Amortyzacja | (65) | (201) | (266) | (32) | (194) | (226) | |
Przychody z tytułu odsetek | 1 | 8 | 9 | − | 3 | 3 | |
Koszty z tytułu odsetek | (154) | (61) | (215) | (105) | (21) | (126) | |
Podatek dochodowy | − | (59) | (59) | − | (14) | (14) | |
Rozpoznany udział w zysku (stracie) wspólnych przedsięwzięć | − | 128 | 128 | − | 32 | 32 | |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pożyczki udzielone na rzecz wspólnego przedsięwzięcia nie spełniają kryteriów uznania za inwestycje netto we wspólne przedsięwzięcie.Pożyczki klasyfikowane są do kategorii aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub aktywów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | Termin spłaty | Stopa oprocen- towania | ||||||
| Kapitał do spłaty oraz naliczone umownie odsetki | Wartość brutto | Odpis aktualizujący | Wartość bilansowa | Kapitał do spłaty oraz naliczone umownie odsetki | Wartość brutto | Odpis aktualizujący | Wartość bilansowa | ||
Pożyczki wyceniane w wartości godziwej | 562 | 181 | n.d. | 181 | 409 | 74 | n.d. | 74 | 30.06. 2033 | stała |
Pożyczki wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 123 | 30 | (5) | 25 | 116 | 28 | (3) | 25 | ||
Razem, w tym: | 685 | 211 | (5) | 206 | 525 | 102 | (3) | 99 |
|
|
Długoterminowe |
| 211 | (5) | 206 |
| 102 | (3) | 99 |
|
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pochodne instrumenty finansowe objęte zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe zalicza się do aktywów/zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, z wyjątkiem instrumentów pochodnych stanowiących instrumenty zabezpieczające i objętych rachunkowością zabezpieczeń. Umowy kupna lub sprzedaży składników niefinansowych, które mogą być rozliczone netto, zawierane i utrzymywane w celu otrzymania lub dostarczenia składników niefinansowych zgodnie z oczekiwanymi przez jednostkę potrzebami jako wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe nie podlegają wycenie na dzień bilansowy. Instrumenty pochodne zaliczone do kategorii „aktywów/zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy” są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w wyniku okresu (towarowe instrumenty pochodne w przychodach/kosztach operacyjnych, pozostałe instrumenty pochodne w przychodach/kosztach finansowych). Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna. Na dzień bilansowy instrumenty pochodne Interest Rate Swaps (IRS) nabyte i utrzymywane w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian stóp procentowych związanym z zadłużeniem objęte są rachunkowością zabezpieczeń. Pozostałe posiadane przez Spółkę na dzień bilansowy instrumenty pochodne nie są objęte rachunkowością zabezpieczeń. Rachunkowość zabezpieczeń W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych Grupa korzysta z finansowych instrumentów pochodnych typu swap procentowy (Interest Rate Swap). Instrumenty te zabezpieczają przepływy środków pieniężnych związane z zadłużeniem. Transakcje te są objęte rachunkowością zabezpieczeń. W momencie ustanowienia zabezpieczenia Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Zabezpieczenie przepływów pieniężnych ujmuje się w następujący sposób: • część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, które stanowią efektywne zabezpieczenie ujmuje się bezpośrednio w pozostałych całkowitych dochodach oraz • nieefektywną część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym ujmuje się w wyniku finansowym jako zysk lub stratę bieżącego okresu. Ujęte w pozostałych całkowitych dochodach zyski/straty z wyceny instrumentu zabezpieczającego ujmuje się bezpośrednio jako zysk lub stratę bieżącego okresu w momencie, w którym pozycja zabezpieczana wpływa na zysk lub stratę bieżącego okresu lub zalicza się do początkowego kosztu nabycia składnika aktywów (kapitalizacja kosztów finansowania zewnętrznego). W przypadku IRS korygowane są odpowiednio koszty odsetkowe z tytułu zadłużenia. |
Instrument | Metodologia ustalania wartości godziwej | Na dzień 31 grudnia 2022 roku |
Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń | ||
IRS | Różnica zdyskontowanych odsetkowych przepływów pieniężnych opartych o zmienną stopę procentową oraz o stałą stopę procentową. Dane wejściowe stanowi krzywa stóp procentowych z serwisu Refinitiv. | Instrumenty IRS (Interest Rate Swap) służą zabezpieczeniu części ryzyka stopy procentowej w stosunku do przepływów pieniężnych związanych z ekspozycją na WIBOR 6M wyznaczonych w ramach dynamicznej strategii zarządzania ryzykiem, tj.: • odsetek od kredytu o wartości nominalnej 750 mln PLN, na okresy rozpoczynające się odpowiednio od lipca 2020 roku, wygasające w grudniu 2024 roku; • odsetek od obligacji i kredytu o łącznej wartosci nominalnej 3 090 mln PLN, na okresy rozpoczynające się w grudniu 2019 roku, wygasające kolejno od 2023 do 2029 roku. Zgodnie z warunkami transakcji, Spółka płaci odsetki naliczone na podstawie stałej stopy procentowej w PLN, równocześnie otrzymując płatności według zmiennej stopy procentowej w PLN. |
Instrumenty pochodne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy nieobjęte rachunkowością zabezpieczeń | ||
CCIRS | Różnica zdyskontowanych odsetkowych przepływów pieniężnych strumienia płaconego i strumienia otrzymywanego, w dwóch różnych walutach, wyrażona w walucie wyceny. Dane wejściowe stanowią krzywe stóp procentowych, basis spready oraz fixing NBP dla odpowiednich walut z serwisu Refinitiv. | Instrumenty pochodne CCIRS (Coupon Only Cross Currency Swap fixed-fixed) polegają na wymianie płatności odsetkowych od łącznej kwoty nominalnej 500 mln EUR. Termin zapadalności transakcji upływa w lipcu 2027 roku. Zgodnie z warunkami transakcji, Spółka płaci odsetki naliczone na podstawie stałej stopy procentowej w PLN, równocześnie otrzymując płatności według stałej stopy procentowej w EUR. Instrumenty pochodne CCIRS mające na celu zabezpieczenie przepływów walutowych wygenerowanych przez płatności odsetkowe od wyemitowanych euroobligacji. |
Forward/futures towarowy | Wartość godziwa transakcji terminowych na zakup i sprzedaż uprawnień do emisji CO2, energii elektrycznej oraz innych towarów ustalana jest w oparciu o ceny notowane na aktywnym rynku lub w oparciu o przepływy pieniężne stanowiące różnicę pomiędzy indeksem referencji cenowej (krzywą forward) i ceną kontraktu. | Instrumenty pochodne (futures, forward) towarowe obejmują transakcje terminowe na zakup i sprzedaż uprawnień do emisji CO2 i innych towarów. |
Forward walutowy | Różnica zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych pomiędzy ceną terminową na dzień wyceny a ceną transakcyjną, przemnożona przez wartość nominalną kontraktu w walucie obcej. Dane wejściowe stanowią fixing NBP i krzywa stóp procentowych implikowana z transakcji fx swap dla odpowiedniej waluty z serwisu Refinitiv. | Instrumenty pochodne typu forward walutowy mające na celu zabezpieczenie przepływów walutowych wygenerowanych z tytułu prowadzonej działalności. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | ||||||
| Ogółem | Odniesiono w wynik finansowy | Odniesiono w kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | Ogółem | Odniesiono w wynik finansowy | Odniesiono w kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | ||
| Aktywa | Zobowiązania | Aktywa | Zobowiązania | ||||
Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń |
|
|
|
|
|
|
|
|
IRS | 592 | − | 34 | 558 | 371 | − | − | 371 |
Instrumenty pochodne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
CCIRS | 21 | − | 21 | − | 26 | (1) | 25 | − |
Forward/futures towarowy | 236 | (232) | 4 | − | 485 | (494) | (9) | − |
Forward walutowy | − | (109) | (109) | − | 115 | − | 115 | − |
Razem | 849 | (341) |
|
| 997 | (495) |
|
|
Długoterminowe | 390 | (10) |
|
| 532 | (116) |
|
|
Krótkoterminowe | 459 | (331) |
|
| 465 | (379) |
|
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Do pozostałych aktywów finansowych Grupa zalicza m.in. udziały i akcje, lokaty, depozyty, wadia, kaucje, zabezpieczenia przekazane, należności z tytułu rekompensat oraz pożyczki udzielone jednostkom niepowiązanym. Na moment początkowego ujęcia aktywa finansowe są klasyfikowane do odpowiedniej kategorii aktywów finansowych i odpowiednio wyceniane. Zasady klasyfikacji i wyceny aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe zostały opisane w nocie 55 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Wycena aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej wymaga oszacowania przez Grupę na każdy dzień bilansowy wartości godziwej. Metodologia kalkulacji wartości godziwej została przedstawiona w nocie 55 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Udziały i akcje | 211 | 141 |
Lokaty i depozyty Funduszu Likwidacji Zakładów Górniczych | 3 | 56 |
Inne należności finansowe, w tym: | 565 | 107 |
Należność z tytułu rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu | 465 | − |
Wadia, kaucje, zabezpieczenia przekazane | 94 | 65 |
Depozyty początkowe i uzupełniające z tytułu rozliczeń giełdowych | − | 32 |
Pozostałe | 6 | 10 |
Razem | 779 | 304 |
Długoterminowe | 301 | 215 |
Krótkoterminowe | 478 | 89 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa ujmuje jako pozostałe aktywa niefinansowe rozliczenia międzyokresowe, zaliczki na środki trwałe w budowie, aktywa niematerialne oraz zapasy, które jako aktywa niepieniężne nie podlegają dyskontowaniu, oraz koszty pozyskania umów i koszty rabatów. Koszty pozyskania umów są kapitalizowane, jeśli Grupa oczekuje, że zostaną odzyskane. Dozwolone jest natychmiastowe ujęcie kosztów pozyskania umów w kosztach, jeśli okres amortyzacji aktywa wynosi do jednego roku. Aktywo amortyzowane jest przez okres przekazywania dóbr lub świadczenia usług. W przypadku, gdy koszty dotyczą więcej niż jednej umowy, amortyzacja powinna uwzględniać bieżące i przewidywane umowy. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Zaliczki na środki trwałe w budowie oraz aktywa niematerialne, w tym: | 229 | 115 |
związane z budową farm wiatrowych | 210 | 102 |
Koszty pozyskania umów i koszty rabatów | 7 | 8 |
Rozliczenia międzyokresowe prowizji z tytułu zadłużenia | 12 | 5 |
Ubezpieczenia majątkowe i deliktowe | 10 | 3 |
Pozostałe | 10 | 28 |
Razem | 268 | 159 |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Zaliczki na dostawy, w tym: | 723 | 5 |
związane z dostawą węgla | 716 | − |
Koszty rozliczane w czasie, w tym: | 62 | 101 |
Koszty pozyskania umów i koszty rabatów | 14 | 15 |
Usługi informatyczne i telekomunikacyjne | 11 | 22 |
Ubezpieczenia majątkowe i deliktowe | 32 | 54 |
Pozostałe | 5 | 6 |
Razem | 790 | 112 |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
| ||
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów | 1 918 | 1 858 |
z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznania przychodu ze sprzedaży produktów i usług | 684 | 432 |
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością aktywów finansowych | 220 | 297 |
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością praw majątkowych pochodzenia energii | 15 | 25 |
pozostałe | 114 | 47 |
Razem | 2 951 | 2 659 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów | 673 | 892 |
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością aktywów i zobowiązań finansowych | 505 | 547 |
od rezerw bilansowych i rozliczeń międzyokresowych | 742 | 537 |
z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznania przychodu i kosztu sprzedaży produktów i usług | 667 | 367 |
straty podatkowe | 104 | 16 |
nieodpłatnie otrzymana infrastruktura energetyczna i otrzymane opłaty przyłączeniowe | 6 | 6 |
pozostałe | 63 | 28 |
Razem | 2 760 | 2 393 |
Nierozpoznane aktywa z tytułu podatku odroczonego | (337) | (352) |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego po odpisie | 2 423 | 2 041 |
Po skompensowaniu sald na poziomie spółek z Grupy Kapitałowej podatek odroczony Grupy prezentowany jest jako: |
|
|
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 672 | 123 |
Zobowiązanie z tytułu podatku odroczonego | (1 200) | (741) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||
| ||||
| Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego | Aktywa z tytułu podatku odroczonego | Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego | Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
Bilans otwarcia | 2 659 | 2 041 | 2 293 | 1 992 |
Zmiana stanu: |
|
|
|
|
w korespondencji z wynikiem finansowym | 249 | 418 | 295 | 87 |
w korespondencji z pozostałymi całkowitymi dochodami | 36 | (16) | 71 | (38) |
nabycie/(zbycie) jednostek zależnych oraz pozostałe zmiany | 7 | (20) | − | − |
Bilans zamknięcia | 2 951 | 2 423 | 2 659 | 2 041 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych nabywane z przeznaczeniem do sprzedaży i realizacji w krótkim terminie zysku wynikającego ze zmienności cen rynkowych wyceniane są na każdy dzień bilansowy w wartości godziwej. Wycena rozchodu zapasów dokonywana jest metodą średniej ważonej, za wyjątkiem zapasów świadectw pochodzenia energii i praw do emisji CO2, których rozchód dokonywany jest metodą „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO). Zapasy Grupy obejmują głównie zapasy paliw. |
PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
| ||
Wartość brutto |
|
|
Węgiel | 841 | 338 |
Prawa do emisji CO2 | 2 | − |
Pozostałe zapasy | 292 | 216 |
Razem | 1 135 | 554 |
Odpis do wartości netto możliwej do uzyskania |
|
|
Pozostałe zapasy | (17) | (11) |
Razem | (17) | (11) |
Wartość godziwa |
|
|
Prawa do emisji CO2 | 2 | − |
Wartość netto możliwa do uzyskania |
|
|
Węgiel | 841 | 338 |
Pozostałe zapasy | 275 | 205 |
Razem | 1 118 | 543 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Należności od odbiorców obejmują należności zafakturowane oraz należności zarachowane na poczet przychodów, w tym doszacowane przychody, które z uwagi na stosowany system rozliczeń odbiorców nie zostały zmierzone i zafakturowane. Politykę rachunkowości w zakresie przychodów zarachowanych opisano w nocie 15. Należności od odbiorców są wyceniane według kwot pierwotnie zafakturowanych lub oszacowanych, w tym zgodnie z metodologią opisaną w nocie 55 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego (uwzględniając wpływ dyskontowania, jeżeli jest istotny), z uwzględnieniem odpisu aktualizującego. Odpis z tytułu utraty wartości tworzy się na należnościach zarówno przeterminowanych, jak i nieprzeterminowanych w oparciu o ważoną prawdopodobieństwem oczekiwaną stratę kredytową, jaka zostanie poniesiona w szczególności w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń: • nastąpi opóźnienie płatności powyżej 90 dni, • dłużnik zostanie postawiony w stan likwidacji albo upadłości albo restrukturyzacji, • należności skierowane zostaną na drogę egzekucji administracyjnej, postępowania sądowego albo egzekucji sądowej. Przebieg procesu szacowania wysokości odpisu aktualizującego należności dzieli się na następujące etapy: • weryfikacja sald kontrahentów, • aktualizacja ratingów dla kontrahentów strategicznych, • aktualizacja parametrów modelu kalkulacji odpisów, • uwzględnienie wpływu zabezpieczeń na wysokość odpisu, • weryfikacja parametrów modelu kalkulacji odpisów, • finalna kalkulacja odpisu. Dla należności od odbiorców Grupa wydzieliła portfel kontrahentów strategicznych (kontrahent o wartości należności przekraczającej Dla portfela kontrahentów strategicznych ryzyko niewypłacalności kontrahentów strategicznych jest oceniane w oparciu o ratingi nadane kontrahentom z wykorzystaniem wewnętrznego modelu scoringowego, odpowiednio przekształcone na prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa, zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe, kalkulowana jest przy uwzględnieniu szacunków w zakresie potencjalnych odzysków z tytułu wniesionych zabezpieczeń. W przypadku należności od pozostałych kontrahentów oczekuje się, że dane w zakresie historycznej spłacalności odzwierciedlają ryzyko kredytowe (z uwzględnieniem korekty forward-looking), jakie ponoszone będzie w okresach przyszłych. Oczekiwane straty kredytowe dla tej grupy kontrahentów oszacowane zostały z wykorzystaniem macierzy wiekowania należności oraz przypisanych do poszczególnych przedziałów i grup (między innymi należności dochodzone na drodze sądowej, należności od kontrahentów w upadłości) wskaźników procentowych pozwalających na oszacowanie wartości należności od odbiorców, co do których oczekuje się, że nie zostaną spłacone. Stopę odzysku przyjętą w zakresie należności handlowych od pozostałych kontrahentów na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawia poniższa tabela. |
aaNależności od odbiorców | |||||
Nieprzeterminowane | Przeterminowane | ||||
<30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180- 360 dni | >360 dni | |
99,72% | 97,63% | 85,84% | 27,36% | 11,71% | 3,71% |
W celu uwzględnienia wpływu czynników przyszłych (w odniesieniu do kontrahentów strategicznych oraz pozostałych) Grupa koryguje parametry związane z prawdopodobieństwem niewypełnienia zobowiązania wykorzystując notowania instrumentów Credit Default Swap dla poszczególnych ratingów. Probability of Default implikowane jest z notowań instrumentów Credit Default Swap w horyzoncie dwuletnim oraz półrocznym, uśrednione dla kontrahentów ocenionych w ramach danego ratingu. Odpisy aktualizujące wartość należności ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, tj. w kosztach działalności operacyjnej lub kosztach finansowych – zależnie od rodzaju należności, której dotyczy. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI | |||||
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
| ||
Wartość brutto |
|
|
Należności od odbiorców, w tym: | 3 795 | 3 363 |
Doszacowanie przychodów z tytułu energii elektrycznej oraz usługi dystrybucyjnej | 925 | 1 094 |
Należności dochodzone na drodze sądowej | 232 | 217 |
Razem | 4 027 | 3 580 |
Odpis aktualizujący |
|
|
Należności od odbiorców | (62) | (65) |
Należności dochodzone na drodze sądowej | (146) | (193) |
Razem | (208) | (258) |
Wartość netto |
|
|
Należności od odbiorców | 3 733 | 3 298 |
Należności dochodzone na drodze sądowej | 86 | 24 |
Razem, w tym: | 3 819 | 3 322 |
Krótkoterminowe | 3 819 | 3 322 |
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
<30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | |||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 3 510 | 195 | 56 | 25 | 44 | 197 | 4 027 |
Odpis aktualizujący | (17) | (5) | (9) | (17) | (31) | (129) | (208) |
Wartość netto | 3 493 | 190 | 47 | 8 | 13 | 68 | 3 819 |
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
<30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | |||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 3 012 | 286 | 38 | 20 | 32 | 192 | 3 580 |
Odpis aktualizujący | (28) | (4) | (6) | (20) | (32) | (168) | (258) |
Wartość netto | 2 984 | 282 | 32 | − | − | 24 | 3 322 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| ||
Bilans otwarcia | (258) | (261) |
Utworzenie | (3) | (6) |
Wykorzystanie | 5 | 7 |
Rozwiązanie | 48 | 2 |
Bilans zamknięcia | (208) | (258) |
| Należności od odbiorców | Należności dochodzone na drodze sądowej | Razem | |
Postępowania sądowe i egzekucyjne | Postępowania upadłościowe | |||
Kontrahenci masowi | (46) | (68) | (43) | (157) |
Kontrahenci strategiczni | (16) | (17) | (18) | (51) |
Łącznie kontrahenci | (62) | (85) | (61) | (208) |
| Należności od odbiorców | Należności dochodzone na drodze sądowej | Razem | |
Postępowania sądowe i egzekucyjne | Postępowania upadłościowe | |||
Kontrahenci masowi | (38) | (103) | (32) | (173) |
Kontrahenci strategiczni | (27) | (18) | (40) | (85) |
Łącznie kontrahenci | (65) | (121) | (72) | (258) |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Rozrachunki z tytułu pozostałych podatków i opłat prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują: • Rozrachunki z tytułu VAT i akcyzy; • Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych; • Opłaty środowiskowe i inne rozliczenia publiczno-prawne. |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują w szczególności środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy. Środki pieniężne wykazuje się w wartości nominalnej. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach bankowych wartość nominalna na dzień bilansowy obejmuje doliczone przez bank odsetki lub naliczone we własnym zakresie przez spółkę. Niespłacone kredyty w rachunku bieżącym, stanowiące integralną część zarządzania środkami pieniężnymi dla celów sporządzenia sprawozdania z przepływów pieniężnych są zaliczane do pozycji „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty”. W ramach sprawozdania z sytuacji finansowej kredyty tego rodzaju prezentowane są odpowiednio w zobowiązaniach z tytułu zadłużenia. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
(dane przekształcone) | ||
Środki pieniężne w banku i w kasie | 1 676 | 811 |
Inne | 2 | 4 |
Razem saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w tym: | 1 678 | 815 |
środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, w tym: | 1 047 | 314 |
zabezpieczenie rozliczeń z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A. | 725 | 168 |
środki pieniężne na rachunkach VAT (split payment) | 318 | 102 |
rachunki bankowe związane z otrzymanymi dotacjami | 1 | 43 |
Zabezpieczenie rozliczeń z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A. | (725) | (168) |
Cash pool | (37) | (24) |
Różnice kursowe | 24 | − |
Razem saldo środków pieniężnych i ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 940 | 623 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Kapitał podstawowy Kapitał podstawowy wykazuje się w wysokości określonej w statucie jednostki dominującej i wpisanej w rejestrze sądowym. Kapitał zapasowy Na pokrycie straty Spółki będącej spółką akcyjną tworzony jest kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego. Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających wynika z wyceny instrumentów Interest Rate Swap zabezpieczających ryzyko stopy procentowej z tytułu zadłużenia. Ustalony jest w wysokości wartości godziwej instrumentów zabezpieczających w skutecznej części zabezpieczenia przepływów pieniężnych, z uwzględnieniem podatku odroczonego. Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej Pozycje sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych (TAURON Czech Energy s.r.o.) są przeliczane na walutę prezentacji w następujący sposób: • aktywa i zobowiązania zostały przeliczone na walutę prezentacji po kursie średnim Narodowego Banku Polski z dnia bilansowego, • przychody i koszty zostały przeliczone po kursie średnim NBP z dnia transakcji lub średnim z danego okresu, jeżeli nie występowały znaczące wahania kursów w danym okresie. Wynikające z tego przeliczenia różnice kursowe zostały ujęte w pozostałych całkowitych dochodach. Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) obejmują: • niepodzielone wyniki finansowe lat ubiegłych, • kapitały rezerwowe i zapasowe spółek zależnych powstałe po dacie nabycia kontroli, • rozliczenie nabycia/połączenia spółek będących pod wspólną kontrolą przy zastosowaniu metody łączenia udziałów, • zyski i straty aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia ujmowane poprzez pozostałe całkowite dochody, • wpływ korekt związanych z zastosowaniem MSSF, takie jak m.in. różnice z przeszacowania środków trwałych do wartości godziwej jako zakładanego kosztu na dzień przyjęcia MSSF lub zastosowaniem zwolnień MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości po raz pierwszy. Udziały niekontrolujące Odrębną pozycję kapitału własnego stanowią kapitały (udziały) niekontrolujące. Wartość początkową tych kapitałów ustala się w wysokości odpowiadającej im wartości godziwej aktywów netto lub w wartości godziwej udziałów niekontrolujących, ustalonej na dzień rozpoczęcia sprawowania kontroli i zwiększa się lub zmniejsza odpowiednio o zmiany w aktywach netto spółek zależnych. Decyzje odnośnie początkowej wyceny udziałów niekontrolujących podejmuje się dla każdej transakcji oddzielnie. |
Seria/ emisja | Rodzaj akcji | Liczba akcji | Wartość nominalna akcji (w PLN) | Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej | Sposób pokrycia kapitału |
AA | na okaziciela | 1 589 438 762 | 5 | 7 947 | gotówka/aport |
BB | imienne | 163 110 632 | 5 | 816 | aport |
| Razem | 1 752 549 394 |
| 8 763 |
|
Akcjonariusz | Liczba akcji | Wartość nominalna akcji | Udział w kapitale podstawowym (%) | Udział w liczbie głosów (%) |
Skarb Państwa | 526 848 384 | 2 634 | 30,06% | 30,06% |
KGHM Polska Miedź S.A. | 182 110 566 | 911 | 10,39% | 10,39% |
Nationale - Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny | 88 742 929 | 444 | 5,06% | 5,06% |
Pozostali akcjonariusze | 954 847 515 | 4 774 | 54,49% | 54,49% |
Razem | 1 752 549 394 | 8 763 | 100% | 100% |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Kwoty z podziału wyników lat ubiegłych | 3 009 | 2 749 |
Razem kapitał zapasowy | 3 009 | 2 749 |
` | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Bilans otwarcia | 299 | (68) |
Zmiana wyceny instrumentów zabezpieczających | 187 | 455 |
Podatek odroczony | (36) | (88) |
Bilans zamknięcia | 450 | 299 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Bilans otwarcia | 33 | 893 |
Nabycie udziałów niekontrolujących | 18 | (903) |
Nabycie jednostki zależnej | (15) | − |
Udział w wyniku jednostek zależnych | − | 47 |
Dywidendy dla udziałów niekontrolujących | (3) | (3) |
Pozostałe transakcje z udziałowcami niekontrolującymi | − | (1) |
Bilans zamknięcia | 33 | 33 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym przez jednostki zależne | (3) | (3) |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Zobowiązania z tytułu zadłużenia obejmują: kredyty bankowe, pożyczki, wyemitowane obligacje oraz zobowiązania z tytułu leasingu. • W momencie początkowego ujęcia kredyty, pożyczki i wyemitowane obligacje wycenia się w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne oraz dyskonta lub premie. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Umowę lub część umowy najmu, dzierżawy albo inną umowę lub część umowy o podobnym charakterze, na mocy, której przekazuje się prawo do kontroli użytkowania składnika aktywów (bazowego składnika aktywów) przez dany okres w zamian za wynagrodzenie, klasyfikuje się jako leasing. Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty, zdyskontowanych z zastosowaniem stopy procentowej leasingu określonej w umowie (jeżeli jej ustalenie jest możliwe) lub krańcowej stopy procentowej. Opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania leasingowego obejmują: - stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, - zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia, - kwoty, których zapłacenia przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarancji wartości końcowej bazowego składnika aktywów, - cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można założyć, że leasingobiorca z niej skorzysta, - kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu. |
PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI W ramach wyceny zobowiązań według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej Grupa dokonuje oszacowania oczekiwanych przepływów pieniężnych, uwzględniając wszystkie warunki umowy instrumentu finansowego, w tym możliwość wcześniejszej spłaty. Na dzień bilansowy wcześniejszy wykup obligacji został uwzględniony w wycenie zobowiązań z tytułu emisji obligacji hybrydowych w ramach umów zawartych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w związku z zamiarem wykupu obligacji po zakończeniu pierwszego okresu finansowania. W przypadku umowy kredytowej, zgodnie z którą okres ciągnienia transz kredytu może wynosić poniżej lub powyżej 12 miesięcy lub z terminem spłaty na koniec okresu odsetkowego, gdy finansowanie dostępne w ramach umowy ma charakter odnawialny, a termin dostępności przekracza 1 rok, Grupa klasyfikuje transze zgodnie z zamiarem i możliwością utrzymywania finansowania w ramach umowy, tj. jako zobowiązanie długoterminowe lub krótkoterminowe. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
| ||
Obligacje niepodporządkowane | 5 256 | 5 348 |
Obligacje podporządkowane | 1 966 | 1 972 |
Kredyty i pożyczki | 8 010 | 4 535 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 255 | 1 235 |
Razem | 16 487 | 13 090 |
Długoterminowe | 15 959 | 10 947 |
Krótkoterminowe | 528 | 2 143 |
Emitent | Inwestor | Oprocentowanie | Waluta | Wartość nominalna wyemitowanych obligacji w walucie | Termin wykupu | Wartość bilansowa | |
Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | ||||||
TAURON Polska Energia S.A. | Bank Gospodarstwa Krajowego | zmienne, oparte o WIBOR 6M | PLN | 600 | 2023-2028 | 602 | 700 |
490 | 2023-2029 | 491 | 560 | ||||
Obligacje serii A (TPE1025) | zmienne, oparte o WIBOR 6M | PLN | 1 000 | 2025 | 1 014 | 1 002 | |
Euroobligacje | stałe | EUR | 500 | 2027 | 2 362 | 2 316 | |
Finanse Grupa TAURON Sp. z o.o. | Inwestorzy międzynarodowi | stałe | EUR | 168 | 2029 | 787 | 770 |
Obligacje niepodporządkowane |
|
|
|
| 5 256 | 5 348 | |
TAURON Polska Energia S.A. | Bank Gospodarstwa Krajowego | zmienne, oparte o WIBOR 6M | PLN | 400 | 20312 | 401 | 401 |
Europejski Bank Inwestycyjny | stałe1 | EUR | 190 | 20342 | 851 | 847 | |
PLN | 400 | 20302 | 381 | 386 | |||
PLN | 350 | 20302 | 333 | 338 | |||
Obligacje podporządkowane |
|
|
|
| 1 966 | 1 972 | |
Razem wyemitowane obligacje |
|
|
|
| 7 222 | 7 320 | |
Waluta | Stopa oprocentowania | Wartość kredytów, pożyczek na dzień bilansowy | Z tego o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego): | ||||||
w walucie | w złotych | poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat | ||
PLN | zmienna | 6 738 | 6 738 | 38 | 2 | 854 | 177 | 4 102 | 1 565 |
stała | 1 180 | 1 180 | 35 | 78 | 94 | 556 | 95 | 322 | |
Razem PLN |
| 7 918 | 7 918 | 73 | 80 | 948 | 733 | 4 197 | 1 887 |
Razem |
|
| 7 918 | 73 | 80 | 948 | 733 | 4 197 | 1 887 |
Odsetki zwiększające wartość bilansową | 92 |
|
|
|
|
|
| ||
Razem |
| 8 010 |
|
|
|
|
|
| |
Waluta | Stopa oprocentowania | Wartość kredytów, pożyczek na dzień bilansowy | Z tego o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego): | ||||||
w walucie | w złotych | poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat | ||
PLN | zmienna | 3 646 | 3 646 | 1 726 | 5 | 3 | 850 | 363 | 699 |
stała | 880 | 880 | 35 | 75 | 109 | 89 | 557 | 15 | |
Razem PLN |
| 4 526 | 4 526 | 1 761 | 80 | 112 | 939 | 920 | 714 |
Razem |
|
| 4 526 | 1 761 | 80 | 112 | 939 | 920 | 714 |
Odsetki zwiększające wartość bilansową | 9 |
|
|
|
|
|
| ||
Razem |
| 4 535 |
|
|
|
|
|
| |
Kredytodawca/ pożyczkodawca | Oprocentowanie | Waluta | Termin spłaty | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Konsorcja banków | zmienne | PLN | 2022 | − | 1 700 |
2023 * | 3 271 | 161 | |||
Bank Gospodarstwa Krajowego | zmienne | PLN | 2033 | 1 001 | 999 |
Europejski Bank Inwestycyjny | stałe | PLN | 2024 | 141 | 222 |
2027 | 133 | 162 | |||
2040 | 405 | − | |||
zmienne | 2040 | 1 222 | − | ||
Intesa Sanpaolo S.p.A. | zmienne | PLN | 2024 | 775 | 752 |
SMBC BANK EU AG | stałe | PLN | 2025 | 499 | 499 |
Erste Group Bank AG | zmienne | PLN | 2026 | 507 | − |
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej | zmienne | PLN | 2022 | − | 4 |
2025 | 8 | 12 | |||
stałe | 2027 | 6 | − | ||
Pozostałe kredyty i pożyczki |
|
|
| 42 | 24 |
Razem |
|
|
| 8 010 | 4 535 |
Kredytodawca | Opis | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | ||
Ciągnienie | Spłata | |||
Erste Group Bank AG | Ciągnienie w ramach umowy kredytu | 500 | - | |
Europejski Bank Inwestycyjny | Ciągnienia w ramach umowy kredytu | 1 600 | - | |
Spłata rat kapitałowych zgodnie z harmonogramem | - | (111) | ||
Konsorcja banków | Ciągnienie nowych transz i spłata transz zgodnie z terminem umownym | 17 300 | (15 910) | |
Pozostałe umowy |
| − | (6) | |
Razem, w tym: |
| 19 400 | (16 027) | |
Przepływy pieniężne |
| 9 440 | (6 067) | |
Rozliczenie netto (bez przepływu środków pieniężnych) |
| 9 960 | (9 960) | |
|
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
| do 1 roku | 106 | 136 |
| od 1 do 5 lat | 363 | 355 |
| od 5 do 10 lat | 401 | 367 |
| od 10 do 20 lat | 711 | 650 |
| powyżej 20 lat | 775 | 907 |
Wartość niezdyskontowana opłat leasingowych | 2 356 | 2 415 | |
| Dyskonto | (1 101) | (1 180) |
Wartość bieżąca opłat leasingowych | 1 255 | 1 235 | |
| Umowy leasingu niespełniające warunków uznania za leasing finansowy zgodnie z definicją zawartą w umowach finansowania | 1 255 | 1 235 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy spółek Grupy mają prawo do następujących świadczeń po okresie zatrudnienia: • odpraw emerytalno-rentowych - wypłacanych jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę lub rentę, • odpraw pośmiertnych, • świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Powyższe rezerwy stanowią program określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Pracownicy spółek Grupy są również uprawnieni do nagród jubileuszowych, które są wypłacane po przepracowaniu określonej liczby lat. Wartość bieżąca rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz rezerw na nagrody jubileuszowe na każdy dzień bilansowy jest obliczana przez niezależnego aktuariusza przy zastosowaniu metod aktuarialnych. Rezerwy obliczane są metodą indywidualną, dla każdego pracownika osobno. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. Zyski i straty aktuarialne z wyceny zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia ujmowane są w całości w pozostałych całkowitych dochodach (skumulowana kwota ujmowana jest w zyskach zatrzymanych), natomiast zyski i straty aktuarialne od nagród jubileuszowych odnoszone są do wyniku finansowego. Pozostałe zwiększenia i zmniejszenia stanu rezerw ujmowane są w kosztach operacyjnych w przypadku pracowników, pozostałych kosztach/przychodach operacyjnych w przypadku emerytów i rencistów oraz w ciężar kosztów finansowych w części dotyczącej odsetek stanowiących rozwinięcie dyskonta rezerw. Zgodnie z MSR 19 Świadczenia pracownicze Grupa ujmuje również rezerwy na świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w następstwie programów dobrowolnych odejść. Wycena świadczeń opiera się na przewidywanej liczbie pracowników, którzy przyjmą propozycję rozwiązania stosunku pracy oraz oszacowanej wartości odprawy. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
| 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 roku |
Stopa dyskontowa (%) | 6,73% | 3,60% |
Przewidywany długoterminowy wskaźnik inflacji (%) | 2,50% | 2,50% |
Wskaźnik rotacji pracowników (%) | 0,5% - 11,0% | 0,99% - 8,60% |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) | 12,5% w 2023, 4,2% w 2024, 2,5% w kolejnych latach | 5,8% w 2022, 3,6% w 2023, 2,5% w kolejnych latach |
Przewidywana stopa wzrostu wartości odpisu na ZFŚS (%) | 4,80% | 3,50% |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Rezerwa na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz na nagrody jubileuszowe | 572 | 874 |
Rezerwa na świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz pozostałe rezerwy pracownicze | 14 | 19 |
Razem | 586 | 893 |
Długoterminowe | 494 | 789 |
Krótkoterminowe | 92 | 104 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||||
| Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne | ZFŚS | Nagrody jubileuszowe | Rezerwy razem | Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne | ZFŚS | Nagrody jubileuszowe | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 352 | 118 | 404 | 874 | 403 | 172 | 459 | 1 034 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | 22 | 3 | 28 | 53 | 28 | 7 | 34 | 69 |
Zyski i straty aktuarialne, w tym: | (52) | (30) | (76) | (158) | (59) | (59) | (47) | (165) |
powstałe na skutek zmian założeń finansowych | (45) | (23) | (41) | (109) | (67) | (55) | (59) | (181) |
powstałe na skutek zmian założeń demograficznych | (1) | (11) | 6 | (6) | − | 1 | 4 | 5 |
powstałe na skutek innych zmian | (6) | 4 | (41) | (43) | 8 | (5) | 8 | 11 |
Wypłacone świadczenia | (25) | (6) | (46) | (77) | (24) | (4) | (47) | (75) |
Koszty odsetek | 15 | 5 | 17 | 37 | 4 | 2 | 5 | 11 |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | (60) | (2) | (95) | (157) | − | − | − | − |
Bilans zamknięcia | 252 | 88 | 232 | 572 | 352 | 118 | 404 | 874 |
Długoterminowe | 208 | 83 | 198 | 489 | 309 | 114 | 358 | 781 |
Krótkoterminowe | 44 | 5 | 34 | 83 | 43 | 4 | 46 | 93 |
Tytuł rezerwy | Wartość bilansowa na dzień 31 grudnia 2022 | Stopa dyskontowa | Planowane wzrosty podstaw | ||||||
-1,0 p.p. | +1,0 p.p. | -1,0 p.p. | +1,0 p.p. | ||||||
saldo | odchylenie | saldo | odchylenie | saldo | odchylenie | saldo | odchylenie | ||
Odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne | 252 | 268 | 16 | 236 | (16) | 239 | (13) | 265 | 13 |
Koszty odpisu na ZFŚS | 88 | 100 | 12 | 78 | (10) | 77 | (11) | 101 | 13 |
Nagrody jubileuszowe | 232 | 244 | 12 | 219 | (13) | 220 | (12) | 243 | 11 |
Razem | 572 | 612 | 40 | 533 | (39) | 536 | (36) | 609 | 37 |
wpływ na wynik finansowy |
|
| (12) |
| 13 |
| 12 |
| (11) |
wpływ na pozostałe całkowite dochody |
|
| (28) |
| 26 |
| 24 |
| (26) |
Rok | Odprawy emerytalne, rentowe i podobne | ZFŚS | Nagrody jubileuszowe | Razem rezerwy |
2023 | 44 | 5 | 34 | 83 |
2024 | 19 | 5 | 27 | 51 |
2025 | 19 | 5 | 24 | 48 |
2026 | 19 | 4 | 21 | 44 |
2027 | 18 | 4 | 19 | 41 |
Pozostałe lata | 133 | 65 | 107 | 305 |
Razem | 252 | 88 | 232 | 572 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych dotyczy zakładów górniczych, w odniesieniu do których istnieje obowiązek likwidacji i przywrócenia stanu pierwotnego terenu po zakończeniu eksploatacji. Rezerwa ustalana jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów likwidacji i przywrócenia stanu pierwotnego terenu po zakończeniu eksploatacji opracowywane przez niezależnych ekspertów z uwzględnieniem dyskonta oraz salda tworzonego zgodnie z odrębnymi przepisami Funduszu Likwidacji Zakładów Górniczych. Podstawą szacowania wielkości rezerwy są opracowania sporządzone w oparciu o prognozy eksploatacji złoża (dla obiektów górniczych) oraz analizy technologiczno-ekonomiczne. W odniesieniu do kopalń węgla kamiennego rezerwa ujmowana jest drugostronnie zgodnie z MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe jako składnik wartości środków trwałych zakładu górniczego, a zmiany szacunków ujmowane są zgodnie z interpretacją KIMSF 1 Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze, tj. jako korekty salda rezerwy oraz skapitalizowanych przyszłych kosztów likwidacji zakładów górniczych. Odwracanie dyskonta ujmowane jest w wyniku finansowym. Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych Grupa tworzy rezerwę na szacunkowe koszty demontażu, w tym w odniesieniu do farm wiatrowych i fotowoltaicznych, w oparciu o szacunki przyszłych kosztów likwidacji opracowywane przez niezależnych ekspertów z uwzględnieniem dyskonta, ale także na likwidację środków trwałych i koszty przeprowadzenia rekultywacji miejsca, w którym środki trwałe się znajdowały, w przypadku, gdy istnieje zobowiązanie wynikające z nabycia lub używania składników rzeczowego majątku trwałego. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa szacuje wysokość tworzonych rezerw w oparciu o przyjęte założenia, metodologię i sposób kalkulacji właściwy dla danego tytułu rezerw, oceniając prawdopodobieństwo wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz określając wiarygodny poziom kwoty niezbędnej do spełnienia obowiązku. Grupa tworzy rezerwy, gdy prawdopodobieństwo wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||
| Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych | Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych | Rezerwy razem | Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych | Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 257 | 145 | 402 | 375 | 208 | 583 |
Odwrócenie dyskonta | 8 | 6 | 14 | 5 | 2 | 7 |
Zmiana stopy dyskontowej | (114) | (34) | (148) | (123) | (42) | (165) |
Utworzenie/(rozwiązanie) netto | − | 26 | 26 | − | (17) | (17) |
Wykorzystanie | − | (4) | (4) | − | (6) | (6) |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | (147) | − | (147) | − | − | − |
Bilans zamknięcia | 4 | 139 | 143 | 257 | 145 | 402 |
Długoterminowe | 4 | 123 | 127 | 257 | 129 | 386 |
Krótkoterminowe | − | 16 | 16 | − | 16 | 16 |
Część długoterminowa pozostałych rezerw |
|
| 30 |
|
| 50 |
Razem |
|
| 157 |
|
| 436 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Stan środków na 1 stycznia | 56 | 53 |
Odprowadzone środki | 5 | 6 |
Odsetki | 2 | − |
Wykorzystanie | (2) | (3) |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | (58) | − |
Stan środków na 31 grudnia | 3 | 56 |
Odpisy na FLZG w okresie | − | (5) |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Fundusz Likwidacji Zakładów Górniczych | 3 | 60 |
Nadwyżka zdyskontowanych szacowanych kosztów likwidacji | 1 | 197 |
Razem | 4 | 257 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||||
Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów | Rezerwa na demontaż farm wiatrowych i fotowoltaicznych | Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych | Rezerwy razem | Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów | Rezerwa na demontaż farm wiatrowych i fotowoltaicznych | Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych | Rezerwy razem | |
Bilans otwarcia | 18 | 105 | 22 | 145 | 20 | 158 | 30 | 208 |
Odwrócenie dyskonta | 1 | 4 | 1 | 6 | - | 2 | - | 2 |
Zmiana stopy dyskontowej | (4) | (29) | (1) | (34) | (3) | (38) | (1) | (42) |
Utworzenie/(rozwiązanie) netto | 3 | 23 | − | 26 | 1 | (17) | (1) | (17) |
Wykorzystanie | − | − | (4) | (4) | − | − | (6) | (6) |
Bilans zamknięcia | 18 | 103 | 18 | 139 | 18 | 105 | 22 | 145 |
Długoterminowe | 18 | 103 | 2 | 123 | 14 | 105 | 10 | 129 |
Krótkoterminowe | − | − | 16 | 16 | 4 | − | 12 | 16 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 Grupa tworzy rezerwę na koszty umorzenia uprawień do emisji CO2. Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona wówczas, gdy rzeczywista emisja za dany rok obrotowy wskazuje na przewidywany niedobór uprawnień w odniesieniu do przyznanych nieodpłatnie uprawnień do emisji, z uwzględnieniem przypisania uprawnień do emisji na instalacje przynależne do poszczególnych spółek segmentu Wytwarzanie. Spółki Grupy objęte systemem EU ETS są zobowiązane do 30 kwietnia następnego roku umorzyć uprawnienie za każdą emitowaną w danym roku tonę dwutlenku węgla. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów operacyjnych (podatki i opłaty) w wysokości:
- w wartości zerowej - w przypadku uprawnień otrzymanych nieodpłatnie, - w cenie nabycia - w przypadku zakupionych uprawnień;
- w pierwszej kolejności w wartościach wynikających z zawartych transakcji terminowych na zakup uprawnień z przeznaczeniem pod spełnienie obowiązku za rok bieżący, - następnie w wartości rynkowej uprawnień brakujących do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy lub w wartości ewentualnej kary - zgodnie z zamiarem odnośnie sposobu wypełnienia obowiązku, przy uwzględnieniu intencji Grupy odnośnie przeznaczenia uprawnień na cele umorzenia za dany rok obrotowy w momencie ich |
zakupu. W dacie umorzenia uprawnień następuje wyksięgowanie uprawnień do emisji zakwalifikowanych jako krótkoterminowe aktywa niematerialne w korespondencji z rezerwą na zobowiązania z tytułu emisji gazów. Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną i jej odsprzedażą do odbiorcy finalnego mają obowiązek zakupu i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej oraz świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. W celu wypełnienia obowiązku przedstawienia do umorzenia praw lub uiszczenia opłaty zastępczej Grupa na koniec okresów sprawozdawczych tworzy rezerwę na koszty wypełnienia tego obowiązku. Rezerwę z tytułu obowiązku przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych oraz świadectw efektywności energetycznej ujmuje się: • w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia oraz świadectwami efektywności energetycznej – w wartości posiadanych świadectw, • w części niepokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia oraz świadectwami efektywności energetycznej – w pierwszej kolejności w wartościach wynikających z zawartych transakcji terminowych na zakup świadectw z przeznaczeniem pod spełnienie obowiązku za rok bieżący, a następnie w wartości rynkowej świadectw niezbędnych do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy lub w wysokości opłaty zastępczej – zgodnie z zamiarem odnośnie sposobu wypełnienia obowiązku, przy uwzględnieniu intencji Grupy odnośnie przeznaczenia świadectw pochodzenia oraz świadectw efektywności energetycznej na cele umorzenia za dany rok obrotowy w momencie ich wytworzenia lub zakupu. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów operacyjnych. Rozliczenie kwoty rezerwy oraz umorzenie praw majątkowych następuje na podstawie wydanej decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o umorzeniu przedstawionych przez spółkę świadectw pochodzenia energii elektrycznej lub też w związku z uiszczeniem opłaty zastępczej. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||
| ||||||
| Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 | Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii | Rezerwy razem | Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 | Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 1 493 | 397 | 1 890 | 981 | 769 | 1 750 |
Nabycie jednostki zależnej | 33 | 1 | 34 | − | − | − |
Utworzenie | 3 135 | 924 | 4 059 | 2 148 | 859 | 3 007 |
Rozwiązanie | (39) | (10) | (49) | (1) | (10) | (11) |
Wykorzystanie | (1 494) | (748) | (2 242) | (1 635) | (1 221) | (2 856) |
Bilans zamknięcia | 3 128 | 564 | 3 692 | 1 493 | 397 | 1 890 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pozostałe rezerwy obejmują: • Rezerwę na bezumowne korzystanie z nieruchomości Grupa tworzy rezerwy na wszystkie zgłoszone roszczenia właścicieli nieruchomości, na których usytuowane są obiekty energetyczne lub technologiczne, sieci dystrybucyjne oraz instalacje ciepłownicze, w kwocie prawdopodobnych kosztów (wraz z naliczonymi odsetkami, jeżeli można je oszacować w sposób wiarygodny) odszkodowań z tego tytułu należnych właścicielom nieruchomości do dnia bilansowego. Grupa nie tworzy rezerw na potencjalne niezgłoszone roszczenia właścicieli gruntów o nieuregulowanym stanie korzystania z tych gruntów,w tym na ustanowienie służebności przesyłu lub służebności gruntowych. Utworzenie i rozwiązanie rezerwy odnoszone jest w pozostałe koszty/przychody operacyjne oraz w części dotyczącej naliczonych odsetek do kosztów/przychodów finansowych. • Rezerwę na umowy rodzące obciążenia Jeżeli Grupa jest stroną umowy, na podstawie której nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku przeważają nad korzyściami, które będą uzyskane na jej mocy, obecny obowiązek wynikający z umowy Grupa ujmuje i wycenia jako rezerwę. Na nieuniknione koszty wynikające z umowy składają się co najmniej koszty netto zakończenia umowy, odpowiadające kwocie niższej spośród kwot kosztów wypełnienia umowy i kosztów wszelkich odszkodowań lub kar wynikających z jej niewypełnienia. Koszty wypełnienia umowy obejmują zarówno przyrostowe koszty wypełnienia umowy np. robociznę i materiały, jak również przypisanie innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wypełnienia umów (na przykład przypisanie odpisów amortyzacyjnych do składnika rzeczowych aktywów trwałych wykorzystywanego między innymi do wypełnienia tej umowy). Nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku powiększa się o wartość wymaganych odsetek, jeżeli można je oszacować w sposób wiarygodny. • Pozostałe tytuły rezerw, które dotyczą głównie spraw sądowych, roszczeń od kontrahentów lub innych podmiotów, potencjalnych kar wynikających z postępowań administracyjnych Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rozliczeń podatkowych. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||||
| Rezerwa na bezumowne korzystanie z nieruchomości | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia | Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów i pozostałe rezerwy | Rezerwy razem | Rezerwa na bezumowne korzystanie z nieruchomości | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia | Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów i pozostałe rezerwy | Rezerwy razem |
Bilans otwarcia | 74 | 416 | 163 | 653 | 77 | 85 | 228 | 390 |
Utworzenie/(Rozwiązanie) netto | 2 | 1 158 | (6) | 1 154 | - | 385 | (33) | 352 |
Wykorzystanie | (1) | (1 374) | (24) | (1 399) | (3) | (54) | (32) | (89) |
Reklasyfikacja do zobowiązań związanych z aktywami do zbycia | − | − | (7) | (7) | − | − | − | − |
Bilans zamknięcia | 75 | 200 | 126 | 401 | 74 | 416 | 163 | 653 |
Długoterminowe | − | 4 | 26 | 30 | − | 8 | 42 | 50 |
Krótkoterminowe | 75 | 196 | 100 | 371 | 74 | 408 | 121 | 603 |
Część krótkoterminowa rezerw na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałych |
|
|
| 16 |
|
|
| 16 |
Razem |
|
|
| 387 |
|
|
| 619 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||||||
| Segment Wytwarzanie | Segment Sprzedaż | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia razem | Segment Wytwarzanie | Segment Sprzedaż | Pozostała działalność | Rezerwy na umowy rodzące obciążenia razem | |
| Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii na rynku terminowym | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii w związku z postojem bloku 910 MW | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii do wybranych grup klientów | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii w związku z postojem bloku 910 MW | Rezerwa na kontrakty na sprzedaż energii do wybranych grup klientów | Pozostałe rezerwy na umowy rodzące obciążenia | ||
Bilans otwarcia | − | 289 | 127 | 416 | − | 77 | 8 | 85 |
Utworzenie | 1 097 | − | 113 | 1 210 | 289 | 139 | − | 428 |
Rozwiązanie | − | (43) | (9) | (52) | − | (37) | (6) | (43) |
Wykorzystanie | (1 006) | (246) | (122) | (1 374) | − | (52) | (2) | (54) |
Bilans zamknięcia | 91 | − | 109 | 200 | 289 | 127 | − | 416 |
Długoterminowe | − | − | 4 | 4 | − | 8 | − | 8 |
Krótkoterminowe | 91 | − | 105 | 196 | 289 | 119 | − | 408 |
Segment operacyjny | Opis | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Rezerwa na podatek od nieruchomości | |||
Wytwarzanie | Rezerwa dotyczy ryzyka skutków niekorzystnych rozstrzygnięć spraw w podatku od nieruchomości aktywów stanowiących infrastrukturę kolejową. | 12 | - |
Odnawialne źródła energii | Rezerwa dotyczy ryzyka skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 lipca 2020 roku w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych w roku 2018. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku spółka z segmentu Odnawialne źródła energii rozwiązała rezerwę w pełnej wysokości. | - | 17 |
Dystrybucja | Rezerwa na ryzyko gospodarcze w zakresie podatku od nieruchomości dotyczące majątku sieciowego. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku spółka z segmentu Dystrybucja rozwiązała rezerwę w wysokości 8 mln PLN. | 31 | 39 |
Rezerwa na wzrost wynagrodzenia za służebności przesyłu | |||
Dystrybucja | Rezerwa dotyczy ryzyka zwiększonych opłat okresowych za służebność przesyłu dla infrastruktury energetycznej zlokalizowanej na terenach nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie, w związku ze zmianą charakteru gruntów z terenów leśnych na grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. | 21 | 33 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Rozliczenia międzyokresowe przychodów i dotacje rządowe W ramach rozliczeń międzyokresowych przychodów i dotacji rządowych Grupa ujmuje głównie otrzymane dotacje i dopłaty na nabycie rzeczowych aktywów trwałych oraz dofinansowania prac rozwojowych. Rozliczenia międzyokresowe kosztów Rozliczenia międzyokresowe bierne są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za dobra lub usługi, które zostały otrzymane/wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane, oraz kwoty należne pracownikom w szczególności z tytułu premii i niewykorzystanych urlopów. Mimo, iż czasami konieczne jest oszacowanie kwoty lub terminu zapłaty rozliczeń międzyokresowych biernych, stopień niepewności jest na ogół znacznie mniejszy niż w przypadku rezerw. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 390 | 41 |
Otrzymane zaliczki na rekompensaty dla przedsiębiorstw obrotu | 337 | − |
Darowizny, dopłaty na nabycie oraz nieodpłatnie otrzymane środki trwałe | 47 | 36 |
Pozostałe | 6 | 5 |
Dotacje rządowe | 556 | 561 |
Otrzymane dopłaty w ramach funduszy europejskich | 493 | 485 |
Rozliczenie wyceny kredytów preferencyjnych | 27 | 29 |
Umorzenie pożyczek z funduszy środowiskowych | 24 | 24 |
Pozostałe | 12 | 23 |
Razem | 946 | 602 |
Długoterminowe | 571 | 567 |
Krótkoterminowe | 375 | 35 |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu premii | 66 | 60 |
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu niewykorzystanych urlopów | 32 | 35 |
Opłaty z tytułu ochrony środowiska | 17 | 26 |
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe kosztów | 23 | 22 |
Razem | 138 | 143 |
Długoterminowe | − | 1 |
Krótkoterminowe | 138 | 142 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa stosuje uproszczone metody wyceny zobowiązań finansowych, które zwykle wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, w szczególności w przypadku, gdy okres do momentu uregulowania zobowiązania nie jest długi. Zobowiązania, w odniesieniu do których stosowane są uproszczenia, wyceniane są w momencie początkowego ujęcia i w okresie późniejszym, w tym na koniec okresu sprawozdawczego, w kwocie wymagającej zapłaty. Zobowiązania wobec dostawców, zobowiązania inwestycyjne (nota 49) oraz wybrane pozostałe zobowiązania finansowe (nota 52) wyceniane są więc w kwocie wymagającej zapłaty, ze względu na nieistotny wpływ dyskonta. |
Segment operacyjny | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Wydobycie | − | 164 |
Wytwarzanie | 728 | 168 |
Odnawialne źródła energii | 26 | 14 |
Dystrybucja, w tym: | 419 | 409 |
wobec spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. | 343 | 331 |
Sprzedaż | 983 | 389 |
Pozostałe | 90 | 98 |
Razem | 2 246 | 1 242 |
Segment operacyjny | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Wydobycie | − | 30 |
Wytwarzanie | 107 | 110 |
Odnawialne źródła energii | 31 | 19 |
Dystrybucja | 389 | 345 |
Sprzedaż i Pozostałe | 180 | 112 |
Razem | 707 | 616 |
Segment operacyjny | Przedmiot umowy / nazwa projektu inwestycyjnego | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Dystrybucja | Budowa nowych przyłączy | 2 039 | 1 342 |
Modernizacja i odtworzenie istniejących sieci | 610 | 556 | |
Odnawialne źródła energii | Budowa farm wiatrowych | 947 | 82 |
Budowa farmy fotowoltaicznej | 233 | − | |
Wytwarzanie | Rozbudowa źródeł ciepła o nowe moce | 88 | 141 |
Budowa Bloku 910 MW w Jaworznie i prace dodatkowe | 44 | 166 |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 164 | 231 |
Podatek VAT | 105 | 263 |
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 41 | 69 |
Pozostałe | 14 | 66 |
Razem | 324 | 629 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pozostałe zobowiązania finansowe klasyfikowane do zobowiązań wycenianych według zamortyzowanego kosztu ujmuje się początkowo według wartości godziwej, skorygowanej o koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane są w wysokości zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. W przypadku nieistotnego wpływu dyskonta pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 183 | 220 |
Zobowiązanie z tytułu zwrotu rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu | 116 | − |
Wadia, kaucje, zabezpieczenia otrzymane | 81 | 64 |
Depozyty uzupełniające z tytułu rozliczeń giełdowych | 41 | 102 |
Pozostałe | 212 | 130 |
Razem | 633 | 516 |
Długoterminowe | 119 | 33 |
Krótkoterminowe | 514 | 483 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności nadpłaty otrzymane od klientów oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Wpłaty kontrahentów dotyczące przyszłych okresów | 821 | 568 |
Nadpłaty od klientów | 484 | 392 |
Przedpłaty na poczet opłaty przyłączeniowej | 226 | 107 |
Pozostałe | 111 | 69 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe krótkoterminowe, w tym: | 22 | 2 |
Odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen | 21 | − |
Razem | 843 | 570 |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Zysk przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 110 | 1 125 |
Zysk przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | 23 | (450) |
Razem | 133 | 675 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Amortyzacja w działalności kontyunowanej | 2 060 | 1 958 |
Amortyzacja w działalności zaniechanej | 156 | 143 |
Razem | 2 216 | 2 101 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Odpisy aktualizujące w działalności kontynuowanej | 79 | 944 |
Odpisy aktualizujące w działalności zaniechanej | 135 | 185 |
Razem | 214 | 1 129 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
| (dane przekształcone) | |
Zmiana stanu należności | (1 286) | (786) |
Bilansowa zmiana stanu należności od odbiorców | (497) | (849) |
Zmiana stanu innych należności finansowych | (458) | 71 |
Zbycie jednostek zależnych | (336) | − |
Pozostałe korekty | 5 | − |
Zmiana stanu zapasów | (707) | 313 |
Bilansowa zmiana stanu zapasów | (575) | 331 |
Zbycie jednostek zależnych | (94) | − |
Korekta o przesunięcie zapasów do/z rzeczowych aktywów trwałych | (38) | (18) |
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek | 1 561 | 543 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań wobec dostawców | 1 004 | 221 |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ubezpieczeń i pozostałych zobowiązań finansowych | 57 | 17 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych | 270 | 143 |
Zmiana stanu zobowiązań podatkowych za wyjątkiem podatku dochodowego | (305) | 219 |
Korekta o zmianę stanu podatku od towarów i usług dotycząca zobowiązań inwestycyjnych | 62 | (45) |
Korekta pozostałych zobowiązań finansowych o wycenę gwarancji | (27) | 12 |
Nabycie jednostki zależnej | (14) | − |
Zbycie jednostek zależnych | 546 | − |
Pozostałe korekty | (32) | (24) |
Zmiana stanu pozostałych aktywów długo- i krótkoterminowych | (1 258) | 915 |
Bilansowa zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych długo i krótkoterminowych | (787) | (125) |
Zmiana stanu należności podatkowych za wyjątkiem podatku dochodowego | (511) | 3 |
Zmiana stanu praw do emisji CO2 długo i krótkoterminowych | (115) | 351 |
Zmiana stanu świadectw pochodzenia energii długo i krótkoterminowych | 64 | 588 |
Korekta o zmianę stanu zaliczek na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych | 115 | 99 |
Zbycie jednostek zależnych | (28) | − |
Pozostałe korekty | 4 | (1) |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych i dotacji rządowych | 293 | (87) |
Bilansowa zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych i dotacji rządowych | 339 | 69 |
Korekta o nieodpłatnie otrzymane rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne i prawa do użytkowania | (36) | (47) |
Korekta o otrzymane dotacje i zwrócone dotacje | (37) | (111) |
Nabycie jednostki zależnej | (15) | − |
Zbycie jednostek zależnych | 43 | − |
Pozostałe korekty | (1) | 2 |
Zmiana stanu rezerw | 1 468 | 358 |
Bilansowa zmiana stanu rezerw długo i krótkoterminowych | 984 | 59 |
Korekta o zyski/straty aktuarialne od rezerw po okresie zatrudnienia ujmowane w pozostałe całkowite dochody | 96 | 118 |
Korekta o rezerwy ujmowane w korespondencji z rzeczowymi aktywami trwalymi i pozostałymi aktywami niefinansowymi | 97 | 170 |
Nabycie jednostki zależnej | (36) | − |
Zbycie jednostek zależnych | 331 | − |
Pozostałe korekty | (4) | 11 |
Zmiana stanu zabezpieczeń przekazanych do IRGiT | (557) | (47) |
Razem | (486) | 1 209 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | (3 029) | (2 514) |
Wydatki na nabycie aktywów niematerialnych | (359) | (106) |
Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych skorygowanych o VAT | 86 | (221) |
Zmiana stanu zaliczek | (115) | (99) |
Koszty remontów oraz wytworzenie we własnym zakresie | (498) | (305) |
Pozostałe | (11) | (10) |
Razem | (3 879) | (3 255) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Spłata przez Spółkę transz kredytów wobec Konsorcjum banków | (5 950) | (3 300) |
Spłata przez Spółkę rat kredytu do Europejskiego Banku Inwestycyjnego | (111) | (162) |
Pozostałe | (6) | (4) |
Razem | (6 067) | (3 466) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Odsetki zapłacone od dłużnych papierów wartościowych | (274) | (249) |
Odsetki zapłacone od kredytów | (240) | (101) |
Odsetki zapłacone od leasingu | (10) | (7) |
Razem | (524) | (357) |
stanowiące wydatek inwestycyjny | (24) | (14) |
stanowiace wydatek finansowy | (500) | (343) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Uruchomienie przez Spółkę finansowania w ramach umów kredytów: |
|
|
Konsorcja banków | 7 340 | 2 000 |
Europejski Bank Inwestycyjny | 1 600 | − |
Erste Group Bank AG | 500 | − |
Pozostałe | − | 3 |
Razem | 9 440 | 2 003 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
(dane przekształcone) | ||
Przepływy z działalności operacyjnej | 651 | (591) |
Przepływy z działalności inwestycyjnej | (509) | (333) |
Przepływy z działalności finansowej | (41) | (38) |
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z działalności zaniechanej | 101 | (962) |
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Aktywa finansowe posiadane przez Grupę zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii instrumentów finansowych: • aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie; • aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Na dzień bilansowy Grupa nie posiadała żadnych aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Aktywa finansowe zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe klasyfikowane są na moment początkowego ujęcia w oparciu o charakterystykę przepływów pieniężnych (test SPPI) oraz model biznesowy, w oparciu o który dane aktywo finansowe jest zarządzane. Grupa wycenia instrumenty kapitałowe zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe w wartości godziwej przez wynik finansowy. Grupa TAURON dzieli zobowiązania finansowe na następujące kategorie: • zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, • pozostałe zobowiązania finansowe, wyceniane na kolejne dni bilansowe według zamortyzowanego kosztu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa dokonuje osądu w zakresie klasyfikacji instrumentów finansowych. Na każdy dzień bilansowy Grupa wycenia do wartości godziwej aktywa i zobowiązania zaklasyfikowane do aktywów i zobowiązań wycenianych w wartości godziwej oraz ujawnia wartość godziwą pozostałych instrumentów finansowych. Metodologia wyceny wartości godziwej została przedstawiona poniżej. |
Kategorie i klasy aktywów finansowych | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | ||
Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |
1 Aktywa finansowe wycenianie według zamortyzowanego kosztu | 4 377 |
| 3 440 |
|
Należności od odbiorców | 3 819 | 3 819 | 3 322 | 3 322 |
Lokaty i depozyty | 3 | 3 | 56 | 56 |
Pożyczki udzielone | 25 | 25 | 25 | 25 |
Inne należności finansowe | 530 | 530 | 37 | 37 |
2 Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy | 2 362 |
| 1 726 |
|
Instrumenty pochodne | 257 | 257 | 626 | 626 |
Udziały i akcje | 211 | 211 | 141 | 141 |
Pożyczki udzielone | 181 | 181 | 74 | 74 |
Inne należności finansowe | 35 | 35 | 70 | 70 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 | 1 678 | 815 | 815 |
3 Instrumenty pochodne zabezpieczające | 592 | 592 | 371 | 371 |
4 Aktywa finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe | 682 |
| 597 |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 682 |
| 597 |
|
Razem aktywa finansowe, w tym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej: | 8 013 |
| 6 134 |
|
Aktywa trwałe | 1 579 |
| 1 443 |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach | 682 |
| 597 |
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć | 206 |
| 99 |
|
Instrumenty pochodne | 390 |
| 532 |
|
Pozostałe aktywa finansowe | 301 |
| 215 |
|
Aktywa obrotowe | 6 434 |
| 4 691 |
|
Należności od odbiorców | 3 819 |
| 3 322 |
|
Instrumenty pochodne | 459 |
| 465 |
|
Pozostałe aktywa finansowe | 478 |
| 89 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 |
| 815 |
|
Kategorie i klasy zobowiązań finansowych | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | ||
Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |
1 Zobowiązania finansowe wycenianie według zamortyzowanego kosztu | 18 818 |
| 15 290 |
|
Kredyty i pożyczki preferencyjne | 8 | 8 | 15 | 15 |
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych | 8 001 | 7 928 | 4 520 | 4 471 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 1 | 1 | − | − |
Wyemitowane obligacje | 7 222 | 6 828 | 7 320 | 7 500 |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 246 | 2 246 | 1 242 | 1 242 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 348 | 348 | 250 | 250 |
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | − | − | 1 061 | 1 061 |
Zobowiązania inwestycyjne | 767 | 767 | 616 | 616 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 183 | 183 | 220 | 220 |
Zobowiązania z tytułu umów ubezpieczenia | 42 | 42 | 46 | 46 |
2 Zobowiązania finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy | 341 |
| 495 |
|
Instrumenty pochodne | 341 | 341 | 495 | 495 |
3 Zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe | 1 256 |
| 1 235 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 256 |
| 1 235 |
|
Razem zobowiązania finansowe, w tym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej: | 20 415 |
| 17 020 |
|
Zobowiązania długoterminowe | 16 088 |
| 11 096 |
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 15 959 |
| 10 947 |
|
Instrumenty pochodne | 10 |
| 116 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe | 119 |
| 33 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe | 4 327 |
| 5 924 |
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | 528 |
| 2 143 |
|
Zobowiązania wobec dostawców | 2 246 |
| 1 242 |
|
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | − |
| 1 061 |
|
Zobowiązania inwestycyjne | 707 |
| 616 |
|
Instrumenty pochodne | 331 |
| 379 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe | 514 |
| 483 |
|
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | 1 |
| − |
|
Klasy aktywów/zobowiązań finansowych | Poziom hierarchii wartości godziwej | Metodologia ustalania wartości godziwej |
Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej | ||
Instrumenty pochodne, w tym: |
| Pochodne instrumenty finansowe zostały wycenione zgodnie z metodologią opisaną w nocie 31 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
IRS i CCIRS | 2 | |
Kontrakty walutowe forward | 2 | |
Kontrakty towarowe (forward, futures) | 1 | |
Udziały i akcje | 3 | Grupa dokonała szacunku wartości godziwej posiadanych udziałów w spółkach nienotowanych metodą skorygowanych aktywów netto, biorąc pod uwagę posiadany udział w aktywach netto, korygując wartość o istotne czynniki wpływające na wycenę takie jak dyskonto z tytułu braku kontroli oraz dyskonto z tytułu ograniczonej płynności powyższych instrumentów, oraz przy wykorzystaniu podejścia mieszanego. W przypadku pozostałych instrumentów ze względu na fakt, że kluczowe czynniki wpływające na wartość objętych udziałów, nie zmieniły się na dzień bilansowy w stosunku do momentu początkowego ujęcia, Grupa przyjmuje koszt historyczny jako akceptowalne przybliżenie wartości godziwej. |
Pożyczki udzielone | 2 | Wycena wartości godziwej dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych aktualnie obowiązującą stopą procentową. |
3 | Wycena wartości godziwej pożyczki dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych z uwzględnieniem ryzyka kredytowego pożyczkobiorcy. | |
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana | ||
Kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje | 2 | Zobowiązania z tytułu zadłużenia o stałej stopie procentowej zostały wycenione w wartości godziwej. Wycena wartości godziwej dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych aktualnie obowiązującą stopą procentową dla danych obligacji czy kredytów, tzn. przy zastosowaniu rynkowych stóp procentowych. |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||
| Nienotowane udziały i akcje | Pożyczki udzielone | Nienotowane udziały i akcje | Pożyczki udzielone |
Bilans otwarcia | 141 | 74 | 175 | 73 |
Zyski/ (straty) za okres ujęte w przychodach/kosztach finansowych | (25) | − | (4) | 1 |
Zakup /aport | 101 | − | 20 | − |
Sprzedaż (likwidacja)/spłata | − | − | (53) | − |
Pozostałe zmiany | (6) | − | 3 | − |
Bilans zamknięcia | 211 | 74 | 141 | 74 |
| Aktywa / zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Instrumenty zabezpieczające | Aktywa / zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 | Razem |
Dywidendy | 14 | − | − | − | − | 14 |
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek | 33 | 42 | (682) | 145 | (54) | (516) |
Różnice kursowe | (21) | 1 | (104) | − | − | (124) |
Odpisy aktualizujące/ aktualizacja wartości | (266) | 2 | (24) | − | − | (288) |
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi | − | − | (24) | − | − | (24) |
Zysk/(strata) ze zbycia inwestycji | 1 | (4) | − | − | − | (3) |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* | 10 | − | − | − | − | 10 |
Przychody/(koszty) finansowe netto | (229) | 41 | (834) | 145 | (54) | (931) |
Aktualizacja wartości | 13 | 8 | − | − | − | 21 |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* | (18) | − | − | − | − | (18) |
Przychody/(koszty) operacyjne netto | (5) | 8 | − | − | − | 3 |
Zmiana wyceny IRS | − | − | − | 187 | − | 187 |
Pozostałe całkowite dochody | − | − | − | 187 | − | 187 |
| Aktywa / zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Instrumenty zabezpieczające | Aktywa / zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 | Razem | |
Dywidendy | 10 |
| - | - | - | - | 10 |
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek | - | 23 | (290) | (25) | (48) | (340) | |
Różnice kursowe | (5) | 1 | 19 | - | - | 15 | |
Odpisy aktualizujące/ aktualizacja wartości | 65 | (2) | 12 | - | - | 75 | |
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi | - | - | (25) | - | - | (25) | |
Zysk/(strata) ze zbycia inwestycji | (1) | (2) | - | - | - | (3) | |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* | 47 | - | - | - | - | 47 | |
Przychody/(koszty) finansowe netto | 116 | 20 | (284) | (25) | (48) | (221) | |
Aktualizacja wartości | (11) | (33) | - | - | - | (44) | |
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* | 114 | - | - | - | - | 114 | |
Przychody/(koszty) operacyjne netto | 103 | (33) | − | − | − | 70 | |
Zmiana wyceny IRS | - | - | - | 455 | - | 455 | |
Pozostałe całkowite dochody | - | - | - | 455 | - | 455 | |
Ekspozycja na ryzyko | Zarządzanie ryzykiem | Regulacja |
Ryzyko kredytowe | ||
Możliwość poniesienia straty z tytułu niewywiązania się partnerów handlowych z zobowiązań kontraktowych. Ekspozycja kredytowa dzieli się na ekspozycję z tytułu płatności (kwota jaka może zostać utracona w wyniku braku zapłaty za towar lub usługę) i ekspozycję zastąpienia (kwota jaka może zostać utracona w wyniku niezrealizowania dostawy towaru lub wykonania usługi). | Zarządzanie ryzykiem kredytowym ma na celu ograniczanie strat wynikających z pogorszenia sytuacji finansowej kontrahentów Grupy TAURON oraz minimalizację ryzyka wystąpienia ekspozycji kredytowych zagrożonych utratą wartości. Transakcje handlowe o istotnej wartości poprzedza ocena wiarygodności kredytowej kontrahenta, obejmująca analizę ekonomiczno-finansową podmiotu. Na podstawie przeprowadzonej oceny kontrahentowi przyznaje się limit kredytowy, stanowiący ograniczenie maksymalnej ekspozycji kredytowej rozumianej jako kwota, która może zostać utracona, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań umownych w określonym czasie (z uwzględnieniem wartości wniesionych zabezpieczeń). Ekspozycję kredytową wylicza się na aktualny dzień i dzieli się ją na ekspozycję z tytułu płatności i ekspozycję zastąpienia. Grupa TAURON posiada zdecentralizowany system zarządzania ryzykiem kredytowym, co oznacza, iż każdy właściciel ryzyka w sposób aktywny odpowiada za zarządzanie ryzykiem kredytowym, jakie powstaje w obrębie jego zakresu działalności, jednak kontrola, monitorowanie oraz raportowanie odbywa się na poziomie Spółki. Funkcjonująca Polityka Zarządzania Ryzykiem Kredytowym w Grupie TAURON określa zasady zarządzania mające skutecznie zminimalizować wpływ tego ryzyka na realizację celów strategicznych Grupy. Na podstawie wartości ekspozycji oraz oceny kondycji finansowej poszczególnych klientów wartość ryzyka kredytowego, na jakie narażona jest Grupa TAURON, jest wyliczana z wykorzystaniem metod statystycznych, według których oblicza się wartość narażoną na ryzyko na podstawie rozkładu prawdopodobieństwa straty całkowitej. | Polityka zarządzania ryzykiem kredytowym w Grupie TAURON |
Ryzyko płynności | ||
Możliwość utraty lub ograniczenia zdolności do regulowania bieżących wydatków ze względu na nieadekwatną wielkość lub strukturę płynnych aktywów w stosunku do zobowiązań krótkoterminowych lub niedostateczny poziom rzeczywistych wpływów netto z działalności operacyjnej. | Sytuacja płynnościowa Grupy TAURON jest na bieżąco monitorowana pod kątem ewentualnych odchyleń od zakładanych planów, a dostępność zewnętrznych źródeł finansowania, których kwota istotnie przewyższa oczekiwane zapotrzebowanie w krótkim okresie, mityguje ryzyko utraty płynności. W tym celu Spółka stosuje określone zasady wyznaczania pozycji płynnościowej zarówno poszczególnych spółek, jak i całej Grupy TAURON, co pozwala zabezpieczyć środki na pokrycie ewentualnej luki płynnościowej, zarówno poprzez alokację środków pomiędzy spółkami (mechanizm cash pool), jak również z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. Spółka zarządza również ryzykiem finansowania rozumianym jako brak możliwości pozyskania nowego finansowania, wzrost kosztów finansowania oraz ryzyko wypowiedzenia dotychczasowych umów finansowania. W ramach minimalizacji ryzyka finansowania Spółka prowadzi politykę pozyskiwania finansowania dla Grupy TAURON z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowanej daty jego wykorzystania, tj. do 12 miesięcy przed planowanym zapotrzebowaniem. Taka polityka ma na celu przede wszystkim zapewnienie elastycznego doboru źródeł finansowania i wykorzystania sprzyjających warunków rynkowych, a także zmniejszenie ryzyka konieczności zaciągnięcia nowych zobowiązań na niekorzystnych warunkach finansowych. | Polityka zarządzania płynnością finansową Grupy TAURON |
| Ryzyko rynkowe - ryzyko zmian stóp procentowych i kursów walutowych |
|
Możliwość negatywnego wpływu na wyniki Grupy poprzez wahania wartości godziwej instrumentów finansowych lub zmianę przyszłych przepływów pieniężnych z nimi związanych na skutek zmian stóp procentowych lub kursów walutowych. | Grupa TAURON zarządza ryzykiem walutowym i ryzykiem stopy procentowej w oparciu o opracowaną i przyjętą do stosowania Politykę zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON oraz zatwierdzoną przez Zarząd Tolerancję na ryzyko, Limit globalny na ryzyko finansowe wraz z jego dekompozycją na poszczególne rodzaje ryzyka finansowego. Głównym celem zarządzania tymi ryzykami jest minimalizacja wrażliwości przepływów pieniężnych Grupy TAURON na czynniki ryzyka finansowego oraz minimalizacja kosztów finansowych i kosztów zabezpieczenia w ramach transakcji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Spółka dla transakcji zabezpieczających ryzyko stopy procentowej w przypadkach, w których jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione, wykorzystuje instrumenty pochodne, których charakterystyka pozwala na zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń. Polityka zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON wprowadza zasady rachunkowości zabezpieczeń, które określają zasady i rodzaje rachunkowości zabezpieczeń oraz ujęcie księgowe instrumentów zabezpieczających i pozycji zabezpieczanych w ramach rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSSF. | Polityka zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON |
| Ryzyko rynkowe - ryzyko zmian cen |
|
Nieplanowana zmienność wyniku operacyjnego Grupy TAURON wynikająca z fluktuacji cen rynków towarowych w poszczególnych obszarach działalności handlowej Grupy TAURON. | W celu efektywnego zarządzania stworzono system zarządzania ryzykiem handlowym powiązany organizacyjnie i informacyjnie z funkcjonującą na poziomie Grupy TAURON strategią zabezpieczenia pozycji handlowej. Polityka wprowadza system wczesnego ostrzegania oraz system limitowania ekspozycji na ryzyko w poszczególnych obszarach handlowych. Podstawową miarę operacyjną ryzyka rynkowego w Grupie TAURON stanowi miara wartości narażonej na ryzyko (Value at Risk) określająca maksymalną dopuszczalną zmianę wartości pozycji w zadanym horyzoncie czasowym i na określonym poziomie prawdopodobieństwa. | Polityka zarządzania ryzykiem handlowym w Grupie TAURON |
Klasy instrumentów finansowych | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Należności od odbiorców | 3 819 | 3 322 |
Instrumenty pochodne | 849 | 997 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 | 815 |
Pożyczki udzielone | 206 | 99 |
Lokaty i depozyty | 3 | 56 |
Inne należności finansowe | 565 | 107 |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Odbiorcy instytucjonalni | 74,01% | 68,96% |
Odbiorcy indywidualni | 25,99% | 31,04% |
Razem | 100% | 100% |
|
|
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | ||||
<30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | |||||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 533 | 4 | 2 | 3 | 6 | 169 | 717 | ||
Odpis aktualizujący | (3) | (4) | (2) | (3) | (6) | (169) | (187) | ||
Wartość netto | 530 | − | − | − | − | − | 530 | ||
|
|
| Nie przeterminowane | Przeterminowane | Razem | |||||
<30 dni | 30-90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||||||
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 41 | 1 | 76 | 2 | 2 | 90 | 212 | |||
Odpis aktualizujący | (4) | (1) | (76) | (2) | (2) | (90) | (175) | |||
Wartość netto | 37 | − | − | − | − | − | 37 | |||
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Bilans otwarcia | (175) | (112) |
Utworzenie | (13) | (73) |
Wykorzystanie | − | 3 |
Rozwiązanie | 1 | 7 |
Bilans zamknięcia | (187) | (175) |
| Kredytodawca | Rodzaj finansowanych wydatków | Rok zakończenia okresu dostępności środków | Stan na 31 grudnia 2022 | |
Dostępny limit według umowy | Wykorzystany limit | ||||
program emisji obligacji podporządkowanych | Bank Gospodarstwa Krajowego | bieżące i inwestycyjne | 2023 | 450 | − |
kredyt | Konsorcja banków | bieżące i inwestycyjne, z wyłączeniem aktywów węglowych | 2027 | 4 000 | 2 750 |
2026 | 500 | 500 | |||
Europejski Bank Inwestycyjny | inwestycyjne | 2024 | 2 800 | 1 600 | |
kredyt w rachunku | Bank Gospodarstwa Krajowego | bieżące | 2023 | 250 | - |
Klasy instrumentów finansowych | Wartość bilansowa | Umowne niezdyskontowane płatności | Z tego umowne niezdyskontowane płatności o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego) | |||||
poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat | |||
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje | 15 232 | (18 317) | (165) | (1 017) | (2 728) | (3 158) | (7 802) | (3 447) |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 246 | (2 246) | (2 246) | − | − | − | − | − |
Zobowiązania inwestycyjne | 767 | (767) | (636) | (71) | (17) | (17) | (26) | − |
Inne zobowiązania finansowe | 573 | (573) | (485) | (30) | (35) | (6) | (6) | (11) |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 256 | (2 357) | (76) | (30) | (95) | (91) | (177) | (1 888) |
Pochodne zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne-towarowe | 232 | (92) | (69) | (23) | − | − | − | − |
Instrumenty pochodne-walutowe | 109 | (109) | (39) | (67) | (3) | − | − | − |
Razem | 20 415 | (24 461) | (3 716) | (1 238) | (2 878) | (3 272) | (8 011) | (5 346) |
Klasy instrumentów finansowych | Wartość bilansowa | Umowne niezdyskontowane płatności | Z tego umowne niezdyskontowane płatności o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego) | |||||
poniżej 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 2 lat | od 2 lat do 3 lat | od 3 lat do 5 lat | powyżej 5 lat | |||
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje | 11 855 | (13 777) | (1 780) | (613) | (680) | (2 381) | (3 844) | (4 479) |
Zobowiązania wobec dostawców | 1 242 | (1 242) | (1 241) | (1) | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | 1 061 | (1 061) | (1 061) | - | - | - | - | - |
Zobowiązania inwestycyjne | 616 | (616) | (595) | (21) | - | - | - | - |
Inne zobowiązania finansowe | 516 | (516) | (450) | (37) | (10) | (7) | (7) | (5) |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 235 | (2 415) | (88) | (48) | (107) | (92) | (156) | (1 924) |
Pochodne zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne-towarowe | 494 | (185) | (84) | (26) | (75) | - | - | - |
Instrumenty pochodne-CCIRS | 1 | (13) | - | (2) | (2) | (2) | (4) | (3) |
Razem | 17 020 | (19 825) | (5 299) | (748) | (874) | (2 482) | (4 011) | (6 411) |
Instrumenty finansowe | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | ||||
Oprocentowane wg stałej stopy | Oprocentowane wg zmiennej stopy | Razem | Oprocentowane wg stałej stopy | Oprocentowane wg zmiennej stopy | Razem | |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
Lokaty i depozyty | 3 | − | 3 | 26 | 30 | 56 |
Pożyczki udzielone | 206 | − | 206 | 99 | − | 99 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | − | 1 619 | 1 619 | − | 766 | 766 |
Instrumenty pochodne-IRS | 592 | − | 592 | 371 | − | 371 |
Instrumenty pochodne-CCIRS | 21 | − | 21 | 26 | − | 26 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym | 1 | − | 1 | − | − | − |
Kredyty i pożyczki preferencyjne | − | 8 | 8 | − | 15 | 15 |
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych | 2 961 | 5 040 | 8 001 | 2 634 | 1 886 | 4 520 |
Wyemitowane obligacje | 6 821 | 401 | 7 222 | 6 750 | 570 | 7 320 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 256 | − | 1 256 | 1 235 | − | 1 235 |
Instrumenty pochodne-CCIRS | − | − | − | 1 | − | 1 |
Klasy instrumentów finansowych | 31 grudnia 2022 | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 | Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej na 31 grudnia 2021 roku | ||||
Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy / Pozostałe całkowite dochody1 | Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | Wynik finansowy / Pozostałe całkowite dochody1 | |||
WIBOR +630 pb | WIBOR -630 pb | WIBOR +64 pb | WIBOR -64 pb | |||||
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne2 | 849 | 613 | 1 | (1) | 997 | 397 | 82 | (82) |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 | 1 619 | 95 | (95) | 815 | 766 | 4 | (4) |
Pożyczki udzielone | 206 | 181 | (78) | 146 | 99 | 74 | (4) | 5 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych | 8 001 | 6 814 | (429) | 429 | 4 520 | 3 638 | (23) | 23 |
Wyemitowane obligacje | 7 222 | 2 507 | (158) | 158 | 7 320 | 2 663 | (17) | 17 |
Kredyty i pożyczki preferencyjne | 8 | 8 | (1) | 1 | 15 | 15 | − | − |
Instrumenty pochodne2 | 341 | − | − | − | 495 | 1 | − | − |
RAZEM |
|
| (570) | 638 |
|
| 42 | (41) |
Klasy instrumentów finansowych | Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 | ||||||||
Łączna wartość bilansowa w PLN | EUR |
| CZK |
| Łączna wartość bilansowa w PLN | EUR |
| CZK |
| |
w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | |||
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od odbiorców | 3 819 | 11 | 52 | 104 | 20 | 3 322 | 5 | 22 | 49 | 9 |
Instrumenty pochodne | 849 | 50 | 236 | − | − | 997 | 100 | 460 | − | − |
Inne należności finansowe | 565 | − | 1 | 41 | 8 | 107 | 7 | 32 | 25 | 5 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 | 20 | 92 | 77 | 15 | 815 | 22 | 101 | 24 | 5 |
Razem |
| 81 | 381 | 222 | 43 |
| 134 | 615 | 98 | 19 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje | 7 222 | 853 | 4 000 | − | − | 7 320 | 855 | 3 933 | − | − |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 246 | 9 | 42 | 8 | 2 | 1 242 | 4 | 21 | 7 | 1 |
Zobowiązania inwestycyjne | 767 | − | 1 | − | − | 616 | 5 | 22 | − | − |
Instrumenty pochodne | 341 | 49 | 232 | − | − | 495 | 102 | 469 | − | − |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 348 | 11 | 49 | 2 | − | 250 | 22 | 102 | − | − |
Razem |
| 922 | 4 324 | 10 | 2 |
| 988 | 4 547 | 7 | 1 |
Pozycja walutowa netto |
| (841) | (3 943) | 212 | 41 |
| (854) | (3 932) | 91 | 18 |
Klasy instrumentów finansowych | 31 grudnia 2022 | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2022 roku | 31 grudnia 2021 | Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe na 31 grudnia 2021 roku | ||||
Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | kurs EUR/PLN +8,45% | kurs EUR/PLN -8,45% | Wartość bilansowa | Wartość narażona na ryzyko | kurs EUR/PLN +5,88% | kurs EUR/PLN -5,88% | |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od odbiorców | 3 819 | 52 | 4 | (4) | 3 322 | 22 | 1 | (1) |
Instrumenty pochodne | 849 | 257 | 42 | (42) | 997 | 601 | 285 | (285) |
Inne należności finansowe | 565 | 1 | − | − | 107 | 32 | 2 | (2) |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 | 92 | 8 | (8) | 815 | 101 | 6 | (6) |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje | 7 222 | 4 000 | (338) | 338 | 7 320 | 3 933 | (231) | 231 |
Zobowiązania wobec dostawców | 2 246 | 42 | (4) | 4 | 1 242 | 21 | (1) | 1 |
Zobowiązania inwestycyjne | 767 | 1 | − | − | 616 | 22 | (1) | 1 |
Instrumenty pochodne | 341 | 341 | 480 | (480) | 495 | 470 | (24) | 24 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 348 | 49 | (4) | 4 | 250 | 102 | (6) | 6 |
Razem |
|
| 188 | (188) |
|
| 31 | (31) |
Rodzaj paliwa | Jednostka miary | 2022 | 2021 | ||
Wolumen | Koszty zakupu | Wolumen | Koszty zakupu | ||
Węgiel | tona | 2 896 201 | 2 234 | 2 414 222 | 559 |
Gaz | MWh | 4 123 303 | 1 217 | 4 720 343 | 572 |
Energia elektryczna | MWh | 31 023 498 | 18 127 | 32 316 552 | 9 640 |
Energia cieplna | GJ | 5 185 178 | 327 | 5 193 627 | 249 |
Razem |
|
| 21 905 |
| 11 020 |
Powództwa związane z wypowiedzeniem umów długoterminowych |
Roszczenie wobec Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. (dawniej PGE EJ 1 Sp. z o.o.) |
Roszczenia od Huty Łaziska S.A. |
Sprawa z powództwa ENEA S.A. |
Postępowania wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki |
Bezumowne korzystanie z nieruchomości |
Rodzaj zabezpieczenia | Wartość zabezpieczenia na dzień | |
31 grudnia 2022 | 31 grudnia 2021 | |
Oświadczenia o poddaniu się egzekucji* | 16 095 | 19 189 |
Gwarancje korporacyjne i bankowe | 2 117 | 1 456 |
Umowy poręczenia | 618 | 62 |
Pełnomocnictwa do rachunków bankowych | 600 | 600 |
Weksle in blanco | 597 | 499 |
Zastawy na udziałach | 416 | 1 796 |
Pozostałe | 35 | − |
Rodzaj zabezpieczenia | Opis |
Oświadczenia o poddaniu się egzekucji | W dniu 27 października 2022 roku podpisane zostało oświadczenie o poddaniu się egzekucji na zabezpieczenie zobowiązań Spółki wobec Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych S.A. („IRGiT”) do kwoty 4 000 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 31 października 2023 roku. Oświadczenie to zostało zastąpione nowym, podpisanym po dniu bilansowym, w dniu 3 stycznia 2023 roku do kwoty 6 000 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 31 grudnia 2023 roku. Zobowiązania spółki zależnej TAURON Wytwarzanie S.A. wobec IRGiT zabezpieczone zostały oświadczeniem o poddaniu się egzekucji podpisanym w dniu 11 października 2022 roku do kwoty 2 000 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 30 czerwca 2023 roku. |
Gwarancje bankowe | Na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku obowiązywały gwarancje bankowe w łącznej wysokości odpowiednio 176 mln PLN i 70 mln PLN. Po dniu bilansowym na rzecz IRGiT wystawione zostały gwarancje bankowe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Spółki i spółki zależnej TAURON Wytwarzanie S.A. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji obowiązują gwarancje bankowe w łącznej wysokości 560 mln PLN, z terminami ważności przypadającymi od dnia 31 marca 2023 roku do dnia 25 kwietnia 2023 roku. |
Umowa kompensacji depozytów zabezpieczających | Na mocy umowy określającej zasady ustanawiania zabezpieczenia finansowego dla Grupy energetycznej zawartej z IRGiT, w Grupie TAURON stosuje się mechanizm kompensacji depozytów zabezpieczających. W zakresie dokonywanych transakcji, wymagane przez IRGiT depozyty zabezpieczające naliczane są od pozycji skompensowanych w ramach Grupy, co przekłada się na zmniejszenie środków zaangażowanych w skali Grupy w utrzymywanie zabezpieczeń wymaganych przez IRGiT. |
Przeniesienie uprawnień do emisji CO2 oraz praw majątkowych świadectw pochodzenia | W celu zabezpieczenia zobowiązań Spółki oraz spółki zależnej TAURON Wytwarzanie S.A. z tytułu należnych wpłat na depozyt zabezpieczający, w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku zawarto z IRGiT następujące umowy przeniesienia uprawnień do emisji CO2 oraz praw majątkowych świadectw pochodzenia:
Na dzień 31 grudnia 2022 roku przedmiot ustanowionych zabezpieczeń na rzecz IRGiT dotyczy przeniesienia uprawnień do emisji CO2 w łącznej ilości 467 086 ton oraz dyspozycji blokady praw majątkowych w łącznej ilości 81 000 MWh. Po dniu bilansowym miały miejsce następujące zdarzenia:
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, przedmiot ustanowionych zabezpieczeń dotyczy przeniesienia uprawnień do emisji CO2 będących własnością Spółki w łącznej ilości 90 000 ton oraz dyspozycji blokady praw majątkowych będących własnością TAURON Wytwarzanie S.A. w łącznej ilości 81 000 MWh. |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Pozostałe aktywa niefinansowe | 342 | − |
Inne należności finansowe | − | 29 |
Nieruchomości | 2 | 4 |
Środki pieniężne | 1 | 1 |
Razem | 345 | 34 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Przychody | 966 | 412 |
Koszty | (557) | (488) |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Przychody | 3 830 | 3 344 |
Koszty | (5 646) | (4 457) |
| Stan na 31 grudnia 2022 | Stan na 31 grudnia 2021 |
Należności * | 519 | 573 |
Zobowiązania | 982 | 506 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 | ||
Jednostka dominująca | Jednostki zależne | Jednostka dominująca | Jednostki zależne | |
Zarząd jednostki | 7 | 24 | 4 | 22 |
Krótkoterminowe świadczenia (wraz z narzutami) | 6 | 24 | 4 | 22 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 1 | − | − | − |
Rada nadzorcza jednostki | 1 | 2 | 1 | − |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 1 | 2 | 1 | − |
Pozostali członkowie głównej kadry kierowniczej | 13 | 52 | 16 | 47 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 12 | 51 | 14 | 47 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | − | − | 1 | − |
Inne | 1 | 1 | 1 | − |
Razem | 21 | 78 | 21 | 69 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Kredyty i pożyczki | 7 765 | 2 685 |
Obligacje niepodporządkowane | 5 041 | 5 145 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia długoterminowe | 12 806 | 7 830 |
Kredyty i pożyczki | 245 | 1 850 |
Obligacje niepodporządkowane | 215 | 203 |
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | − | 1 061 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia krótkoterminowe | 460 | 3 114 |
Razem zadłużenie | 13 266 | 10 944 |
Zobowiązania warunkowe traktowane jako równoważne zadłużeniu w dokumentacji finansowania | 187 | − |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 678 | 815 |
Zadłużenie netto | 11 775 | 10 129 |
|
|
|
EBITDA | 4 016 | 4 152 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 1 119 | 916 |
Amortyzacja | (2 216) | (2 101) |
Odpisy aktualizujące | (681) | (1 135) |
Dług netto / EBITDA | 2,93 | 2,44 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia | Rok zakończony 31 grudnia 2022 | Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Bilans otwarcia | 14 151 | 14 652 |
obligacje podporządkowane | (1 972) | (1 998) |
zadłużenie z tytułu leasingu (poza spełniającym warunki MSR 17 Leasing) | (1 235) | (1 138) |
Bilans otwarcia - zadłużenie w kalkulacji wskaźnika zadłużenia | 10 944 | 11 516 |
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia | 9 440 | 2 003 |
otrzymane finansowanie | 9 440 | 2 003 |
Naliczenie odsetek | 622 | 409 |
odniesione do rachunku wyników | 598 | 395 |
kapitalizacja na rzeczowe aktywa trwałe i aktywa niematerialne | 24 | 14 |
Płatności z tytułu zadłużenia | (6 887) | (4 110) |
wykup dłużnych papierów wartościowych | (170) | (170) |
spłaty kapitału | (6 067) | (3 466) |
zapłacone raty leasingowe | (126) | (117) |
odsetki zapłacone | (500) | (343) |
odsetki zapłacone aktywowane na zadania inwestycyjne | (24) | (14) |
Ujęcie/(spłata) zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących | (1 061) | 1 061 |
Zmiana stanu zadłużenia w rachunku bieżącym oraz cash pool | 13 | 1 |
Ujęcie nowych umów leasingowych oraz zmian umów leasingowych | 103 | 163 |
Zmiana wyceny zadłużenia | 76 | (25) |
Utrata kontroli nad jednostkami zależnymi | (83) | − |
Nabycie jednostek zależnych | 94 | − |
Pozostałe zmiany niepieniężne | 19 | (3) |
Bilans zamknięcia | 16 487 | 14 151 |
obligacje podporządkowane | (1 966) | (1 972) |
zadłużenie z tytułu leasingu (poza spełniającym warunki MSR 17 Leasing) | (1 255) | (1 235) |
Bilans zamknięcia - zadłużenie w kalkulacji wskaźnika zadłużenia | 13 266 | 10 944 |