Grupa Kapitałowa TAURON Polska Energia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
zgodne z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
zatwierdzonymi przez Unię Europejską
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
INFORMACJE O GRUPIE KAPITAŁOWEJ ORAZ PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
2. Skład Grupy TAURON oraz wspólne przedsięwzięcia
5. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
6. Zasady (polityka) rachunkowości
7. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
8. Opublikowane standardy i zmiany do standardów, które nie weszły jeszcze w życie
9. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości oraz przekształcenie danych porównywalnych
9.1. Zastosowanie zmian do standardów
9.2. Przekształcenie danych porównywalnych
10. Informacje dotyczące segmentów działalności
10.2. Geograficzne obszary działalności
UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH
11. Utrata wartości aktywów niefinansowych
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
13. Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług
13.2. Koszty świadczeń pracowniczych
13.3. Koszty amortyzacji oraz odpisy aktualizujące
14. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
15. Przychody i koszty finansowe
16. Koszty wynikające z leasingu
17.1. Obciążenia podatkowe w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
17.2. Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
18. Zysk (strata) przypadający na jedną akcję
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
20. Prawa do użytkowania aktywów
22. Świadectwa energii i prawa do emisji CO2
22.1. Długoterminowe świadectwa energii i prawa do emisji CO2
22.2. Krótkoterminowe świadectwa energii i prawa do emisji CO2
22.3. Bilans praw do emisji CO2 w Rejestrze Unii Europejskiej
23. Pozostałe aktywa niematerialne
24. Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach
25. Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć
26. Instrumenty pochodne i rachunkowość zabezpieczeń
27. Pozostałe aktywa finansowe
28. Pozostałe aktywa niefinansowe
28.1. Długoterminowe pozostałe aktywa niefinansowe
28.2. Krótkoterminowe pozostałe aktywa niefinansowe
29. Odroczony podatek dochodowy
32. Należności z tytułu pozostałych podatków i opłat
33. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
34. Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
35.4. Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających
35.5. Niepodzielony wynik finansowy oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy
36. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
37. Zobowiązania z tytułu zadłużenia
37.3. Kowenanty w umowach dotyczących zadłużenia
37.4. Zobowiązanie z tytułu leasingu
38. Rezerwy na świadczenia pracownicze
39. Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałe
39.1. Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych
39.2. Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych
40. Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadectw pochodzenia energii i emisji CO2
41.1. Rezerwa na bezumowne korzystanie z nieruchomości
41.2. Rezerwy na umowy rodzące obciążenia
41.3. Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów i pozostałe rezerwy
42. Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe
42.1. Rozliczenia międzyokresowe przychodów i dotacje rządowe
42.2. Rozliczenia międzyokresowe kosztów
43. Zobowiązania wobec dostawców
44. Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących
46. Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego
47. Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków i opłat
48. Pozostałe zobowiązania finansowe
49. Pozostałe zobowiązania niefinansowe krótkoterminowe
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
50. Istotne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych
50.1. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
50.2. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
50.3. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
INSTRUMENTY FINANSOWE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
51.1. Wartość bilansowa i wartość godziwa kategorii i klas instrumentów finansowych
52. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
52.1.1 Ryzyko kredytowe związane z należnościami od odbiorców
52.1.2 Ryzyko kredytowe związane z innymi należnościami finansowymi
52.1.4 Ryzyko kredytowe związane z udzielonymi pożyczkami
52.2. Ryzyko związane z płynnością
52.3.1 Ryzyko stopy procentowej
52.3.3 Ryzyko zmian cen surowców i towarów w odniesieniu do towarowych instrumentów pochodnych
55. Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
56. Informacja o podmiotach powiązanych
56.1. Transakcje ze wspólnymi przedsięwzięciami
56.2. Transakcje z udziałem spółek Skarbu Państwa
56.3. Wynagrodzenie kadry kierowniczej
57. Zarządzanie kapitałem i finansami
58. Wynagrodzenie biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego
59. Pozostałe istotne informacje
|
|
|
Nota |
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
|
|
|
(dane przekształcone) |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
12 |
|
|
|
|
Rekompensaty |
|
( |
|
|
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług |
13 |
( |
( |
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
( |
|
|
|
Koszty sprzedaży |
13 |
( |
( |
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
13 |
( |
( |
|
|
Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
14 |
|
|
|
|
Udział w zyskach/(stratach) wspólnych przedsięwzięć |
24 |
|
|
|
Zysk (strata) operacyjny |
|
|
( |
|
|
|
Koszty odsetkowe od zadłużenia |
15 |
( |
( |
|
|
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe |
15 |
|
( |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
( |
|
|
|
Podatek dochodowy |
17 |
( |
|
|
Zysk (strata) netto |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena instrumentów zabezpieczających |
35.4 |
|
( |
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
17 |
( |
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zyski (straty) aktuarialne |
38 |
|
( |
|
|
Podatek dochodowy |
17 |
( |
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
|
( |
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto przypadający: |
|
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
( |
|
|
Udziałom niekontrolującym |
|
|
( |
|
Całkowity dochód przypadający: |
|
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
( |
|
|
Udziałom niekontrolującym |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony (w złotych) |
18 |
|
( |
|
|
|
|
Nota |
Stan na |
Stan na |
|
|
|
(dane przekształcone) |
||
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
19 |
|
|
|
|
Prawa do użytkowania aktywów |
20 |
|
|
|
|
Wartość firmy |
21 |
|
|
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia |
22.1 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa niematerialne |
23 |
|
|
|
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
24 |
|
|
|
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć |
25 |
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
26 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
27 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa niefinansowe |
28.1 |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia |
22.2 |
|
|
|
|
Zapasy |
30 |
|
|
|
|
Należności od odbiorców |
31 |
|
|
|
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
46 |
|
|
|
|
Należności z tytułu pozostałych podatków i opłat |
32 |
|
|
|
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć |
25 |
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
26 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
27 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa niefinansowe |
28.2 |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
33 |
|
|
|
|
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
|
|
|
|
|
|
Nota |
Stan na |
Stan na |
|
|
|
(dane przekształcone) |
||
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
35.1 |
|
|
|
|
Kapitał zapasowy |
35.3 |
|
|
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających |
35.4 |
|
( |
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
|
|
|
|
|
Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) |
35.5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Udziały niekontrolujące |
35.6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
37 |
|
|
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
38 |
|
|
|
|
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałe |
39 |
|
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe |
42 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
29 |
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
26 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
48 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
37 |
|
|
|
|
Zobowiązania wobec dostawców |
43 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących |
44 |
|
|
|
|
Zobowiązania inwestycyjne |
45 |
|
|
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
38 |
|
|
|
|
Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadectw pochodzenia energii i emisji CO2 |
40 |
|
|
|
|
Pozostałe rezerwy |
41 |
|
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe |
42 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
46 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków i opłat |
47 |
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
26 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
48 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
49 |
|
|
|
|
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
|
|
|
|
|
|
Nota |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
Udziały niekontrolujące |
Razem kapitał własny |
|||||
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających |
Różnice kursowe |
Zyski zatrzymane/ (Niepokryte straty) |
Razem |
|||
|
Stan na 1 stycznia 2020 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pokrycie straty z lat ubiegłych |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
Transakcje z udziałowcami niekontrolującymi |
|
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Transakcje z właścicielami |
|
|
( |
|
|
|
( |
( |
( |
|
Strata netto |
|
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
( |
|
( |
( |
|
( |
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
( |
|
( |
( |
( |
( |
|
Stan na 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone) |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
Pokrycie straty z lat ubiegłych |
35.3 |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
Nabycie udziałów niekontrolujących |
35.6 |
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Pozostałe transakcje z udziałowcami niekontrolującymi |
|
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Transakcje z właścicielami |
|
|
( |
|
|
|
( |
( |
( |
|
Zysk netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
|
|
|
Nota |
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
|
(dane przekształcone) |
||
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
( |
|
|
|
Udział w (zyskach)/stratach wspólnych przedsięwzięć |
|
( |
( |
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych |
|
|
|
|
|
Aktualizacja wartości udzielonych pożyczek |
|
( |
|
|
|
Różnice kursowe |
|
( |
|
|
|
Odsetki i prowizje |
|
|
|
|
|
Pozostałe korekty zysku przed opodatkowaniem |
|
( |
( |
|
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
50.1 |
|
( |
|
|
Podatek dochodowy zapłacony |
50.1 |
( |
( |
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych |
50.2 |
( |
( |
|
|
Nabycie aktywów finansowych |
|
( |
( |
|
|
Udzielenie pożyczek |
|
( |
( |
|
Razem płatności |
|
( |
( |
|
|
|
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych |
|
|
|
|
|
Sprzedaż udziałów |
50.2 |
|
|
|
|
Dywidendy otrzymane |
|
|
|
|
|
Pozostałe wpływy |
|
|
|
|
Razem wpływy |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
( |
( |
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
|
( |
( |
|
|
Spłata kredytów/pożyczek |
50.3 |
( |
( |
|
|
Odsetki zapłacone |
50.3 |
( |
( |
|
|
Spłata zobowiązań leasingowych |
|
( |
( |
|
|
Pozostałe płatności |
|
( |
( |
|
Razem płatności |
|
( |
( |
|
|
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów/pożyczek |
50.3 |
|
|
|
|
Otrzymane dotacje |
50.3 |
|
|
|
|
Emisja dłużnych papierów wartościowych |
|
|
|
|
Razem wpływy |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
( |
|
|
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
( |
( |
|
|
|
Różnice kursowe netto |
|
( |
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
33 |
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: |
33 |
|
|
|
|
o ograniczonej możliwości dysponowania |
33 |
|
|
|
INFORMACJE O GRUPIE KAPITAŁOWEJ ORAZ PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000271562.
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony. Działalność prowadzona jest na podstawie odpowiednich koncesji przyznanych poszczególnym jednostkom wchodzącym w skład Grupy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 29 marca 2022 roku.
Skład Zarządu
W skład Zarządu na dzień 1 stycznia 2021 roku wchodzili:
Wojciech Ignacok – Prezes Zarządu,
Jerzy Topolski – Wiceprezes Zarządu,
Marek Wadowski – Wiceprezes Zarządu.
W okresie od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji w składzie Zarządu nastąpiły poniższe zmiany:
Pan Wojciech Ignacok złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu ze skutkiem na koniec dnia 28 lutego 2021 roku,
Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę dotyczącą powierzenia Panu Markowi Wadowskiemu pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu Spółki od dnia 1 marca 2021 roku do dnia powołania Prezesa Zarządu Spółki, zaś w dniu 1 kwietnia 2021 roku powołała Pana Pawła Strączyńskiego do składu Zarządu Spółki i powierzyła mu funkcję Prezesa Zarządu,
Pan Marek Wadowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów ze skutkiem na koniec dnia 17 maja 2021 roku,
Pan Paweł Strączyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki ze skutkiem na koniec dnia 4 sierpnia 2021 roku,
Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 5 sierpnia 2021 roku do składu Zarządu:
Pana Artura Michałowskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Handlu,
Pana Patryka Demskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju,
Pana Krzysztofa Surmę na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów.
Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę dotyczącą powierzenia Panu Arturowi Michałowskiemu pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu Spółki od dnia 5 sierpnia 2021 roku do dnia powołania Prezesa Zarządu Spółki.
Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 21 stycznia 2022 roku Pana Artura Warzochę do składu Zarządu Spółki i powierzyła mu funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Korporacyjnych.
W skład Zarządu na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wchodzili:
Artur Michałowski – p.o. Prezesa Zarządu, Wiceprezes Zarządu,
Patryk Demski – Wiceprezes Zarządu,
Krzysztof Surma – Wiceprezes Zarządu,
Jerzy Topolski – Wiceprezes Zarządu,
Artur Warzocha – Wiceprezes Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku TAURON Polska Energia S.A. posiadała bezpośrednio i pośrednio udziały i akcje w następujących istotnych spółkach zależnych:
|
Lp. |
Nazwa spółki |
Siedziba |
Udział TAURON Polska Energia S.A. w kapitale spółki |
Spółka posiadająca bezpośrednio udziały w kapitale/ Komplementariusz |
|
WYDOBYCIE |
||||
|
1 |
TAURON Wydobycie S.A. |
Jaworzno |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
WYTWARZANIE |
||||
|
2 |
TAURON Wytwarzanie S.A. |
Jaworzno |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
3 |
Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. |
Jaworzno |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
4 |
TAURON Ciepło Sp. z o.o. |
Katowice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
5 |
TAURON Serwis Sp. z o.o. |
Katowice |
95,61% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
6 |
Łagisza Grupa TAURON Sp. z o.o. |
Katowice |
100,00% |
TAURON Wytwarzanie S.A. |
|
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII |
||||
|
7 |
TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
Jelenia Góra |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
8 |
Marselwind Sp. z o.o. |
Katowice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
9 |
TEC1 Sp. z o.o. |
Katowice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
10 |
TAURON Zielona Energia Sp. z o.o.1 |
Katowice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
11 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno I sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
12 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno II sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
13 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno III sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
14 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno IV sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
15 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno V sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
16 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mogilno VI sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
17 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Śniatowo sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
18 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Dobrzyń sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
19 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością EW Gołdap sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
20 |
TEC1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ino 1 sp.k. |
Katowice |
100,00% |
TEC1 Sp. z o.o. |
|
21 |
WIND T1 Sp. z o.o. |
Jelenia Góra |
100,00% |
TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
|
22 |
AVAL-1 Sp. z o.o. |
Jelenia Góra |
100,00% |
TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
|
23 |
Polpower Sp. z o.o. |
Połczyn-Zdrój |
100,00% |
TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
|
DYSTRYBUCJA |
||||
|
24 |
TAURON Dystrybucja S.A. |
Kraków |
99,76% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
25 |
TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o.2 |
Tarnów |
99,76% |
TAURON Dystrybucja S.A. |
|
SPRZEDAŻ |
||||
|
26 |
TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. |
Kraków |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
27 |
TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. |
Gliwice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
28 |
TAURON Czech Energy s.r.o. |
Ostrawa, Republika Czeska |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
29 |
TAURON Nowe Technologie S.A. |
Wrocław |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
POZOSTAŁE |
||||
|
30 |
TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o. |
Wrocław |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
31 |
Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o. |
Krzeszowice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
32 |
Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. |
Warszawa |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
33 |
Finanse Grupa TAURON Sp. z o.o. |
Katowice |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
34 |
Bioeko Grupa TAURON Sp. z o.o. |
Stalowa Wola |
100,00% |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
35 |
Wsparcie Grupa TAURON Sp. z o.o. |
Tarnów |
99,76% |
TAURON Dystrybucja S.A. |
1 W dniu 1 lipca 2021 roku nastąpiło połączenie w drodze przejęcia spółki TEC3 Sp. z o.o. (spółka przejmująca) ze spółką TEC2 Sp. z o.o. (spółka przejmowana) na podstawie art.492 par.1 pkt 1 KSH. W dniu 8 października 2021 roku nastąpiła zmiana nazwy spółki z dotychczasowej TEC3 Sp. z o.o. na TAURON Zielona Energia Sp. z o.o.
2 Na dzień bilansowy TAURON Polska Energia S.A. był użytkownikiem udziałów spółki TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku TAURON Polska Energia S.A. posiadała udział pośredni i bezpośredni w następujących istotnych spółkach współzależnych w segmencie Wytwarzanie:
|
Lp. |
Nazwa spółki |
Siedziba |
Udział TAURON Polska Energia S.A. w kapitale i organie stanowiącym spółki |
|
1 |
Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.1 |
Stalowa Wola |
50,00% |
|
2 |
TAMEH HOLDING Sp. z o.o. 2 |
Dąbrowa Górnicza |
50,00% |
|
3 |
TAMEH POLSKA Sp. z o.o. 2 |
Dąbrowa Górnicza |
50,00% |
|
4 |
TAMEH Czech s.r.o. 2 |
Ostrawa, Republika Czeska |
50,00% |
1 Udział w Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. posiadany jest przez TAURON Polska Energia S.A. w sposób pośredni poprzez spółkę zależną TAURON Wytwarzanie S.A.
2 TAURON Polska Energia S.A. posiada bezpośredni udział w kapitale i organie stanowiącym spółki TAMEH HOLDING Sp. z o.o., która posiada 100% udział w kapitale i organie stanowiącym TAMEH POLSKA Sp. z o.o. oraz TAMEH Czech s.r.o.
Zmiany w składzie Grupy TAURON
Zmiany udziału TAURON Polska Energia S.A. w kapitale i organie stanowiącym spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o.
W dniu 13 stycznia 2021 roku zarejestrowane zostało podwyższenie kapitału zakładowego spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. o kwotę 2 mln PLN dokonane na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 3 grudnia 2020 roku. Wszystkie udziały zostały objęte przez Spółkę za łączną kwotę 190 mln PLN. W wyniku tej transakcji udział Spółki w kapitale i organie stanowiącym Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. zwiększył się z 85,88% do 86,29%.
W dniu 22 grudnia 2021 roku została podpisana umowa pomiędzy Funduszem Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycji Zamknięty Aktywów Niepublicznych zarządzanym przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., a Spółką na nabycie 176 000 udziałów w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., co zostało opisane szerzej w nocie 35.6 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. W wyniku tej transakcji udział Spółki w kapitale i organie stanowiącym Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. zwiększył się z 86,29% do 100%.
Obniżenie kapitału zakładowego TAURON Dystrybucja S.A.
W dniu 21 maja 2021 roku zarejestrowane zostało obniżenie kapitału zakładowego spółki zależnej TAURON Dystrybucja S.A., w związku z ustawowym umorzeniem akcji nabytych przez spółkę od akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego. Na dzień bilansowy udział Spółki w kapitale i organie stanowiącym wynosił 99,76% (na dzień 31 grudnia 2020 roku 99,75%).
W wyniku zmiany udziału Spółki w TAURON Dystrybucja S.A., zmianie uległ również udział w spółkach zależnych posiadanych pośrednio poprzez TAURON Dystrybucja S.A., tj. w spółkach TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o. oraz Wsparcie Grupa TAURON Sp. z o.o.
Nabycie udziałów w Polpower Sp. z o.o.
W dniu 10 czerwca 2021 roku spółka TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. nabyła 100% udziałów spółki Polpower Sp. z o.o. Tym samym TAURON Polska Energia S.A. posiada pośredni udział w wysokości 100% w spółce Polpower Sp. z o.o. Łączna kwota środków pieniężnych wydatkowanych w związku z transakcją wyniosła 4 mln PLN. W ocenie Spółki, biorąc pod uwagę w szczególności wstępny etap przygotowania do realizacji projektu oraz brak prowadzenia działalności gospodarczej na moment przejęcia, transakcja nie stanowi nabycia przedsięwzięcia w rozumieniu MSSF 3 Połączenia jednostek i w związku z tym transakcja została rozliczona jako nabycie aktywów niestanowiących przedsięwzięcia.
Obniżenie kapitału zakładowego TAURON Wytwarzanie S.A.
W dniu 23 listopada 2021 roku zarejestrowane zostało obniżenie kapitału zakładowego spółki zależnej TAURON Wytwarzanie S.A. w drodze zmiany Statutu spółki poprzez umorzenie części akcji należących do jedynego akcjonariusza TAURON Polska Energia S.A. Udział Spółki w kapitale i organie stanowiącym TAURON Wytwarzanie S.A. nie uległ zmianie i wynosi 100%.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku udział TAURON Polska Energia S.A. w kapitale i organie stanowiącym pozostałych istotnych spółek zależnych i współzależnych nie uległ zmianie od dnia 31 grudnia 2020 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („UE”).
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Spółki Grupy oraz jednostka dominująca prowadzą swoje księgi rachunkowe i sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE, z wyjątkiem TAURON Czech Energy s.r.o., która prowadzi swoje księgi rachunkowe oraz sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z zasadami rachunkowości obowiązującymi w Republice Czeskiej oraz spółek Łagisza Grupa TAURON Sp. z o.o., AVAL-1 Sp. z o.o., WIND T1 Sp. z o.o., Polpower Sp. z o.o., TEC1 Sp. z o.o., TAURON Zielona Energia Sp. z o.o., które prowadzą swoje księgi rachunkowe oraz sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Ustawą o rachunkowości.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia niniejszego sprawozdania skonsolidowanego do zgodności z MSSF zatwierdzonymi przez UE.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości, tj. w okresie nie krótszym niż 1 rok od dnia bilansowego. Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
W obszarze płynności, finansowania i zabezpieczenia kontynuowania działalności operacyjnej, Zarząd po przeanalizowaniu sytuacji finansowej Spółki i Grupy, nie identyfikuje ryzyka dla kontynuacji działalności w przewidywanej przyszłości, tj. w okresie nie krótszym niż 1 rok od dnia bilansowego, z uwzględnieniem opisu wpływu agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy oraz pandemii COVID-19 na działalność Grupy, o czym szerzej w notach 59 i 60 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i spółek zależnych, z wyjątkiem TAURON Czech Energy s.r.o. objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Walutą funkcjonalną TAURON Czech Energy s.r.o. jest korona czeska („CZK”). Pozycje sprawozdań finansowych TAURON Czech Energy s.r.o. są przeliczane przy użyciu odpowiednich kursów wymiany na walutę prezentacji Grupy TAURON.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w milionach PLN („mln PLN”).
Istotne zasady rachunkowości przedstawiono w poszczególnych notach niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za wyjątkiem zasad konsolidacji oraz rozliczania nabycia przedsięwzięć (w tym pod wspólną kontrolą), które zostały przedstawione poniżej.
|
Zasady konsolidacji oraz rozliczanie nabycia przedsięwzięć (w tym pod wspólną kontrolą): |
|
|
Konsolidacja |
|
|
Za jednostki zależne uznaje się te jednostki, w odniesieniu do których jednostka dominująca, bezpośrednio lub pośrednio poprzez swoje jednostki zależne sprawuje kontrolę. Jednostki zależne podlegają konsolidacji metodą pełną od dnia objęcia kontroli do dnia utraty kontroli. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości. Salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski i straty (jeżeli nie wskazują na utratę wartości) wynikające z transakcji w ramach Grupy są eliminowane. |
|
|
Objęcie kontroli nad przedsięwzięciem rozlicza się metodą przejęcia. Na dzień przejęcia jednostka przejmująca ujmuje możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa oraz przejęte zobowiązania i wycenia je w wartościach godziwych. Nadwyżka sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia uprzednio posiadanego udziału w jednostce przejmowanej, nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości godziwych możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych stanowi wartość firmy. W przypadku gdy wspomniana różnica jest ujemna, to Grupa dokonuje ponownej oceny identyfikacji oraz wyceny możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej oraz wartości godziwej zapłaty i ujmuje od razu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów ewentualną nadwyżkę pozostałą po dokonaniu ponownej oceny (zysk z okazyjnego nabycia). |
|
|
|
|
|
Transakcje połączenia jednostek gospodarczych znajdujących się pod wspólną kontrolą Skarbu Państwa (tj. podmioty łączące się były zarówno przed, jak i po transakcji kontrolowane przez Skarb Państwa) rozliczane są metodą łączenia udziałów na zasadach opisanych poniżej. Sprawozdanie finansowe po połączeniu odzwierciedla fakt ciągłości wspólnej kontroli oraz nie odzwierciedla zmian wartości aktywów netto do wartości godziwych (lub też rozpoznania nowych aktywów) lub wyceny wartości firmy, ponieważ żaden z łączących się podmiotów nie jest w istocie nabywany. Sprawozdanie finansowe przygotowywane jest tak, jakby łączące się podmioty były połączone ze sobą od dnia objęcia ich wspólną kontrolą. Różnica pomiędzy wartością księgową aktywów netto rozpoznanych w wyniku połączenia a wartością udziałów rozpoznawanych dotychczas w księgach spółki przejmującej lub przekazaną zapłatą zostaje rozpoznana w kapitale własnym spółki przejmującej. |
|
W procesie stosowania polityki rachunkowości największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa, który wpływa na wielkości wykazywane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Założenia tych szacunków opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu odnośnie bieżących i przyszłych działań oraz zdarzeń w poszczególnych obszarach. W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie miały miejsca istotne zmiany wielkości szacunkowych oraz metodologii dokonywania szacunków, które miałyby wpływ na okres bieżący lub na okresy przyszłe, inne niż te przedstawione poniżej oraz opisane w dalszej części niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Pozycje skonsolidowanego sprawozdania finansowego, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań opisano w poszczególnych notach niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Istotne szacunki dotyczą odpisów na aktywa niefinansowe ujmowane w wyniku przeprowadzanych testów na utratę wartości (nota 11) oraz tworzonych rezerw (noty 38-41).
Poza powyższym, Grupa dokonuje istotnych szacunków w zakresie ujmowanych zobowiązań warunkowych, w szczególności w zakresie spraw sądowych, w których spółki Grupy są stroną (nota 54).
Na dzień 31 grudnia 2021 Grupa oceniła, że w stosunku do aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. ujmowanej na dzień 31 grudnia 2020 roku jako grupa do zbycia przeznaczona do sprzedaży, nie są spełnione warunki wynikające z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana w zakresie klasyfikacji powyższych składników majątku jako grupy do zbycia przeznaczonej do sprzedaży. W celu zapewnienia porównywalności danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, Grupa dokonała odpowiedniego przekształcenia danych porównywalnych w zakresie prezentacji, wyceny aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku (nota 9.2).
W ocenie Zarządu następujące standardy oraz zmiany do standardów nie spowodują istotnego wpływu na stosowaną dotychczas politykę rachunkowości:
|
Standard |
Data wejścia w życie w UE |
|
Zmiany do MSSF 3 Połączenia jednostek: Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych |
1 stycznia 2022 |
|
Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe: Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania |
1 stycznia 2022 |
|
Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe: Koszty wypełnienia obowiązków umownych |
1 stycznia 2022 |
|
Zmiany do różnych standardów Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020): |
|
|
MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy |
1 stycznia 2022 |
|
MSSF 9 Instrumenty finansowe |
1 stycznia 2022 |
|
MSR 41 Rolnictwo |
1 stycznia 2022 |
|
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości |
1 stycznia 2023 |
|
Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych |
1 stycznia 2023 |
|
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe |
1 stycznia 2023 |
Standardy wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zmiany do standardów, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską i nie weszły jeszcze w życie
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań finansowych jako krótko- lub długoterminowe, które mają wejść w życie w dniu 1 stycznia 2023 roku
Zgodnie ze zmianami do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych zobowiązania klasyfikuje się jako długoterminowe, jeżeli jednostka ma istotne prawo do odroczenia rozliczenia zobowiązania o co najmniej 12 miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego. Oczekiwania jednostki nie wpływają na klasyfikację.
W ocenie Zarządu następujące standardy i zmiany do standardów nie spowodują istotnego wpływu na stosowaną dotychczas politykę rachunkowości:
|
Standard |
Data wejścia w życie według standardu, niezatwierdzone przez UE (okresy roczne rozpoczynające się dnia lub po tej dacie) |
|
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe |
1 stycznia 2016* |
|
Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany |
data wejścia w życie zmian została odroczona |
|
Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikający z pojedynczej transakcji |
1 stycznia 2023 |
|
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: pierwsze zastosowanie MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe i MSSF 9 Instrumenty finansowe - informacje porównawcze |
1 stycznia 2023 |
* Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe.
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku, z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów wymienionych poniżej. Grupa dokonała przekształcenia danych porównywalnych, co zostało opisane poniżej.
W ocenie Zarządu wprowadzenie następujących zmian do standardów nie miało istotnego wpływu na stosowaną dotychczas politykę rachunkowości:
|
Standard |
Data wejścia w życie w UE |
|
Zmiany do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe: odroczenie zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe |
1 stycznia 2021 |
|
Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena, MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji, MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe i MSSF 16 Leasing: Reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych |
1 stycznia 2021 |
|
Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zmiany warunków leasingu w związku z pandemią COVID-19 po 30 czerwca 2021 roku (stosuje się w odniesieniu do lat obrotowych rozpoczynających się najpóźniej dnia 1 stycznia 2021 roku i później) |
1 kwietnia 2021 |
Zmiana w planie sprzedaży udziałów w spółce TAURON Ciepło Sp. z o.o.
Grupa na dzień 31 grudnia 2021 roku oceniła, że w stosunku do aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. nie są dłużej spełnione wynikające z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana warunki w zakresie klasyfikacji powyższych składników majątku jako grupy do zbycia przeznaczonej do sprzedaży. W ramach projektu mającego na celu rynkową weryfikację możliwości sprzedaży udziałów oraz ewentualną kontynuację procesu sprzedaży Spółka prowadziła negocjacje w trybie wyłączności z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. W dniu 29 stycznia 2021 roku spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. wyraziła wolę niekontynuowania negocjacji zmierzających do nabycia udziałów w spółce TAURON Ciepło Sp. z o.o. Spółka, po przeprowadzeniu rynkowej weryfikacji możliwości zbycia TAURON Ciepło Sp. z o.o. oraz uwzględnieniu aktualnych perspektyw rozwoju krajowego sektora ciepłowniczego, w dniu 22 grudnia 2021 roku podjęła decyzję o pozostawieniu TAURON Ciepło Sp. z o.o. w strukturach Grupy TAURON.
Na dzień 30 czerwca 2020 roku Grupa oceniła, że w stosunku do aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. zostały spełnione wynikające z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana warunki w zakresie klasyfikacji powyższych składników majątku jako grupy do zbycia przeznaczonej do sprzedaży, w związku z czym Grupa dokonała na dzień 30 czerwca 2020 roku reklasyfikacji aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. jako grupy do zbycia do pozycji odpowiednio: aktywów zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży oraz zobowiązań związanych z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży, a działalność TAURON Ciepło Sp. z o.o. została zaprezentowana w ramach działalności zaniechanej. Przeprowadzona przez Grupę na dzień 30 czerwca 2020 roku, w oparciu o informacje zebrane w toku prowadzonego rynkowego procesu sprzedaży udziałów w TAURON Ciepło Sp. z o.o., wycena do wartości godziwej aktywów i zobowiązań (aktywów netto) TAURON Ciepło Sp. z o.o. na dzień 30 czerwca 2020 roku wyniosła 1 343 mln PLN. Na dzień 31 grudnia 2020 roku szacunek wartości godziwej nie uległ istotnej zmianie i wyniósł 1 342 mln PLN.
Na podstawie paragrafu 28 MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana, mając na uwadze fakt, iż grupę do zbycia, w stosunku do której nastąpiły zmiany w planie sprzedaży, stanowiła spółka zależna, Grupa ocenia, że konieczne jest odpowiednie przekształcenie danych porównywalnych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Dane porównywalne zostały przekształcone w ten sposób, jak gdyby aktywa i zobowiązania spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. w poprzednich okresach sprawozdawczych nie zostały zaklasyfikowane jako grupa do zbycia przeznaczona do sprzedaży i nie były wycenione do wartości godziwej.
W celu zapewnienia porównywalności danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, Grupa dokonała odpowiedniego przekształcenia danych porównywalnych w zakresie prezentacji i wyceny aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku. Aktywa i zobowiązania spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. po przekształceniu prezentowane są w odpowiednich pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej. Wartość aktywów i zobowiązań oparta została na wartości odzyskiwalnej poszczególnych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. („CGU”), którą stanowi wartość użytkowa ww. CGU na dzień 31 grudnia 2020 roku, oszacowana w ramach przeprowadzonych przez Grupę na dzień 31 grudnia 2020 roku testów na utratę wartości. Kluczowe założenia przeprowadzonych testów, w szczególności w zakresie przyjętych ścieżek cen węgla, energii elektrycznej oraz uprawnień do emisji CO2 opisane zostały w nocie 11 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku. Ponadto, założono przychód taryfowy przedsiębiorstw ciepłowniczych zapewniający pokrycie uzasadnionych kosztów oraz osiągnięcie zwrotu z zaangażowanego kapitału na uzasadnionym poziomie. Dla poszczególnych CGU związanych z wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej przyjęto okres funkcjonowania jednostek wytwórczych do 2049 roku. Dla CGU związanego z przesyłem ciepła przyjęto szczegółową prognozę w okresie 10 lat z uwzględnieniem wartości rezydualnej.
Poniższa tabela przedstawia wartość odzyskiwalną poszczególnych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, wartość bilansową tych ośrodków po dokonaniu odpisu z tytułu utraty wartości zgodnie z MSR 36 Utrata wartości aktywów oraz kwotę odpisu aktualizującego ujętą w ramach zmiany prezentacji oraz wyceny aktywów i zobowiązań TAURON Ciepło Sp. z o.o.
|
CGU |
Spółka |
Poziom stopy dyskontowej (po opodatkowaniu) przyjęty w testach na dzień: |
Wartość odzyskiwalna |
Wartość bilansowa |
Odpis aktualizujący |
|
31 grudnia 2020 |
Stan na |
Stan na |
Rok zakończony |
||
|
CGU ZW Katowice |
TAURON Ciepło |
8,52% |
405 |
351 |
- |
|
CGU ZW Bielsko-Biała |
134 |
134 |
(250) |
||
|
CGU ZW Tychy |
328 |
328 |
(310) |
||
|
CGU ZW OCL |
29 |
29 |
(11) |
||
|
CGU Przesył |
6,87% |
738 |
685 |
- |
|
|
Razem |
|
|
1 634 |
1 527 |
(571) |
Przekształcenie danych porównywalnych za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku
Przekształcenie danych porównywalnych w zakresie prezentacji i wyceny aktywów i zobowiązań spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o. spowodowało zwiększenie wyniku finansowego netto za rok 2020, a co za tym idzie zysków zatrzymanych Grupy na dzień 31 grudnia 2020 roku o kwotę 315 mln PLN. Powyższy wzrost wynika z:
braku konieczności ujęcia w ramach przekształconego wyniku finansowego odpisu aktywów netto TAURON Ciepło Sp. z o.o. do wartości godziwej w kwocie 826 mln PLN,
obciążenia wyniku finansowego netto za rok 2020 kwotą 462 mln PLN wskutek konieczności ujęcia odpisu aktualizującego wartość aktywów TAURON Ciepło Sp. z o.o. w łącznej kwocie 571 mln PLN, w oparciu o wartość odzyskiwalną oszacowaną w ramach przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2020 roku testów na utratę wartości,
obciążenia wyniku finansowego netto kwotą 49 mln PLN wskutek ujęcia amortyzacji i pozostałych zmian w zakresie niefinansowych aktywów trwałych za drugie półrocze 2020 roku.
Zmiana prezentacji aktywów i zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych
W związku z prowadzaną działalnością Grupa jest stroną transakcji mających charakter instrumentów pochodnych, mających na celu, w istotnej mierze, zabezpieczenie Grupy przed ryzykami związanymi z prowadzoną działalnością. Rodzaje zawieranych instrumentów pochodnych oraz dalsze informacje odnośnie tych transakcji zostały zaprezentowane w nocie 26 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Mając na uwadze skalę zawieranych transakcji, ich znaczenie w zakresie zabezpieczenia istotnych aspektów działalności Grupy, jak również istotność wyceny zawartych transakcji na dzień bilansowy, Grupa zdecydowała o odrębnej prezentacji aktywów i zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Przed zmianą prezentacji aktywa i zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych prezentowane były w ramach pozostałych aktywów finansowych i pozostałych zobowiązań finansowych Grupy. Odrębna prezentacja aktywów i zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych pozwoli w opinii Grupy w sposób bardziej czytelny zaprezentować odbiorcom informację o strukturze i charakterze posiadanych przez Grupę aktywów finansowych oraz obciążających ją zobowiązaniach finansowych.
Wpływ opisanych powyżej zmian na skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku oraz na sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiają tabele poniżej:
|
|
|
|
Rok zakończony |
Zmiana prezentacji |
Rok zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
|
20 367 |
483 |
20 850 |
|
|
Rekompensaty |
|
66 |
- |
66 |
|
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług |
|
(20 697) |
(1 011) |
(21 708) |
|
Strata brutto ze sprzedaży |
|
(264) |
(528) |
(792) |
|
|
|
Koszty sprzedaży |
|
(492) |
(5) |
(497) |
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
|
(613) |
(24) |
(637) |
|
|
Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
|
338 |
35 |
373 |
|
|
Udział w zyskach/(stratach) wspólnych przedsięwzięć |
|
16 |
- |
16 |
|
Strata operacyjna |
|
(1 015) |
(522) |
(1 537) |
|
|
|
Koszty odsetkowe od zadłużenia |
|
(283) |
(3) |
(286) |
|
|
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe |
|
(358) |
2 |
(356) |
|
Strata przed opodatkowaniem |
|
(1 656) |
(523) |
(2 179) |
|
|
|
Podatek dochodowy |
|
(78) |
84 |
6 |
|
Strata netto z działalności kontynuowanej |
|
(1 734) |
(439) |
(2 173) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Strata netto z działalności zaniechanej |
|
(754) |
754 |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Strata netto |
|
(2 488) |
315 |
(2 173) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena instrumentów zabezpieczających |
|
(103) |
- |
(103) |
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
|
12 |
- |
12 |
|
|
Podatek dochodowy |
|
19 |
- |
19 |
|
|
Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
|
(72) |
- |
(72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Straty aktuarialne |
|
(141) |
(3) |
(144) |
|
|
Podatek dochodowy |
|
27 |
- |
27 |
|
|
Pozostałe całkowite dochody z działalności kontynuowanej nie podlegające przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
|
(114) |
(3) |
(117) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody z działalności zaniechanej |
|
(3) |
3 |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
(189) |
- |
(189) |
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
(2 677) |
315 |
(2 362) |
|
|
Strata netto przypadająca: |
|
|
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
(2 485) |
315 |
(2 170) |
|
|
Udziałom niekontrolującym |
|
(3) |
- |
(3) |
|
Całkowity dochód przypadający: |
|
|
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
(2 674) |
315 |
(2 359) |
|
|
Udziałom niekontrolującym |
|
(3) |
- |
(3) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Strata na jedną akcję (w złotych): |
|
|
|
|
|
|
|
podstawowa i rozwodniona ze straty netto za okres przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
(1,42) |
0,18 |
(1,24) |
|
|
podstawowa i rozwodniona ze straty netto z działalności kontynuowanej za okres przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
(0,99) |
(0,25) |
(1,24) |
|
|
|
Stan na |
Zmiana prezentacji |
Zmiana prezentacji aktywów i zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych |
Stan na |
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
27 927 |
1 578 |
- |
29 505 |
|
|
Prawa do użytkowania aktywów |
1 739 |
137 |
- |
1 876 |
|
|
Wartość firmy |
26 |
- |
- |
26 |
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia |
501 |
- |
- |
501 |
|
|
Pozostałe aktywa niematerialne |
549 |
3 |
- |
552 |
|
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
587 |
- |
- |
587 |
|
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć |
97 |
- |
- |
97 |
|
|
Instrumenty pochodne |
- |
- |
36 |
36 |
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
207 |
38 |
(36) |
209 |
|
|
Pozostałe aktywa niefinansowe |
63 |
- |
- |
63 |
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
40 |
93 |
- |
133 |
|
|
|
31 736 |
1 849 |
- |
33 585 |
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji CO2 do umorzenia |
1 008 |
31 |
- |
1 039 |
|
|
Zapasy |
777 |
97 |
- |
874 |
|
|
Należności od odbiorców |
2 363 |
110 |
- |
2 473 |
|
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
84 |
- |
- |
84 |
|
|
Należności z tytułu pozostałych podatków i opłat |
283 |
12 |
- |
295 |
|
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć |
2 |
- |
- |
2 |
|
|
Instrumenty pochodne |
- |
- |
123 |
123 |
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
266 |
- |
(123) |
143 |
|
|
Pozostałe aktywa niefinansowe |
80 |
3 |
- |
83 |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
909 |
12 |
- |
921 |
|
|
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
1 903 |
(1 829) |
- |
74 |
|
|
|
7 675 |
(1 564) |
- |
6 111 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
39 411 |
285 |
- |
39 696 |
|
|
|
|
Stan na |
Zmiana prezentacji |
Zmiana prezentacji aktywów i zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych |
Stan na |
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
8 763 |
- |
- |
8 763 |
|
|
Kapitał zapasowy |
6 339 |
- |
- |
6 339 |
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających |
(68) |
- |
- |
(68) |
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej |
27 |
- |
- |
27 |
|
|
Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) |
458 |
315 |
- |
773 |
|
|
|
15 519 |
315 |
- |
15 834 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Udziały niekontrolujące |
893 |
- |
- |
893 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem |
16 412 |
315 |
- |
16 727 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
13 108 |
63 |
- |
13 171 |
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
932 |
20 |
- |
952 |
|
|
Rezerwy na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałe |
669 |
- |
- |
669 |
|
|
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe |
400 |
95 |
- |
495 |
|
|
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
434 |
- |
- |
434 |
|
|
Instrumenty pochodne |
- |
- |
74 |
74 |
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
137 |
1 |
(74) |
64 |
|
|
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
8 |
- |
- |
8 |
|
|
15 688 |
179 |
- |
15 867 |
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
1 479 |
2 |
- |
1 481 |
|
|
Zobowiązania wobec dostawców |
965 |
56 |
- |
1 021 |
|
|
Zobowiązania inwestycyjne |
838 |
19 |
- |
857 |
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
101 |
3 |
- |
104 |
|
|
Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadectw pochodzenia energii i emisji CO2 |
1 623 |
127 |
- |
1 750 |
|
|
Pozostałe rezerwy |
274 |
30 |
- |
304 |
|
|
Rozliczenia międzyokresowe i dotacje rządowe |
166 |
15 |
- |
181 |
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
3 |
- |
- |
3 |
|
|
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków i opłat |
393 |
17 |
- |
410 |
|
|
Instrumenty pochodne |
- |
- |
102 |
102 |
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
550 |
10 |
(102) |
458 |
|
|
Pozostałe zobowiązania niefinansowe |
423 |
- |
- |
423 |
|
|
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
496 |
(488) |
- |
8 |
|
|
7 311 |
(209) |
- |
7 102 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
22 999 |
(30) |
- |
22 969 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
39 411 |
285 |
- |
39 696 |
|
Grupa prezentuje informacje dotyczące segmentów działalności zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne za bieżący okres sprawozdawczy oraz okres porównywalny.
Organizacja i zarządzanie Grupą odbywają się w podziale na segmenty, uwzględniające rodzaj oferowanych wyrobów i usług. Każdy z segmentów stanowi strategiczną jednostkę gospodarczą, oferującą inne wyroby i obsługującą inne rynki.
Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości dla wszystkich segmentów operacyjnych. Grupa rozlicza transakcje między segmentami w taki sposób, jakby dotyczyły one podmiotów niepowiązanych, czyli przy zastosowaniu bieżących cen rynkowych. Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane w procesie konsolidacji.
Koszty ogólnego zarządu jednostki dominującej po wyeliminowaniu kosztów wynikających z transakcji wewnątrzgrupowych są prezentowane w kosztach nieprzypisanych. Koszty ogólnego zarządu jednostki dominującej ponoszone są na rzecz całej Grupy i nie można ich bezpośrednio przyporządkować do jednego segmentu operacyjnego.
Aktywa segmentu nie zawierają podatku odroczonego, należności z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów finansowych, z wyjątkiem należności od odbiorców i innych należności finansowych, aktywów z tytułu dodatniej wyceny towarowych pochodnych instrumentów finansowych oraz środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, które stanowią aktywa segmentu.
Zobowiązania segmentu nie zawierają podatku odroczonego, zobowiązania z tytułu podatku dochodowego oraz zobowiązań finansowych, z wyjątkiem zobowiązań wobec dostawców, zobowiązań inwestycyjnych, zobowiązań z tytułu wynagrodzeń oraz zobowiązań z tytułu ujemnej wyceny towarowych pochodnych instrumentów finansowych, które stanowią zobowiązania segmentu.
Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.
Żaden z segmentów operacyjnych Grupy nie został połączony z innym segmentem w celu stworzenia sprawozdawczych segmentów operacyjnych.
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest EBITDA oraz zysk lub strata na działalności operacyjnej. Przez EBITDA Grupa rozumie EBIT powiększony o amortyzację oraz odpisy na aktywa niefinansowe. Do odpisów na aktywa niefinansowe Grupa TAURON zalicza odpisy na aktywa niefinansowe jednostek konsolidowanych metodą pełną oraz udział w odpisach na aktywa niefinansowe jednostek wycenianych metodą praw własności. Przez EBIT Grupa rozumie zysk/(stratę) przed opodatkowaniem, przychodami i kosztami finansowymi, tj. zysk/(stratę) operacyjną.
|
Przedmiot działalności |
Spółki zależne/ |
|
|
|
Wydobycie węgla kamiennego |
TAURON Wydobycie S.A. |
|
|
||
|
|
|
TAURON Wytwarzanie S.A. |
|
|
Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych, w tym w kogeneracji. |
|
|
|
|
|
|
Odnawialne źródła energii
|
Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych |
TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. |
|
|
||
|
|
||
|
|
Dystrybucja energii elektrycznej |
TAURON Dystrybucja S.A. |
|
|
Handel hurtowy energią elektryczną, jak również obrót prawami do emisji CO2 i świadectwami pochodzenia oraz sprzedaż energii elektrycznej do krajowych odbiorców końcowych lub podmiotów dokonujących dalszej odsprzedaży energii elektrycznej |
TAURON Polska Energia S.A. |
|
|
||
|
1 Spółki ujmowane metodą praw własności. |
||
Oprócz powyższych głównych segmentów działalności, Grupa TAURON prowadzi również działalność w obszarze wydobycia kamienia, w tym kamienia wapiennego, na potrzeby energetyki, hutnictwa, budownictwa i drogownictwa oraz w obszarze produkcji sorbentów przeznaczonych do instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą oraz do wykorzystania w kotłach fluidalnych (Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o.). Jako pozostała działalność Grupy traktowana jest również działalność spółek TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o., Finanse Grupa TAURON Sp. z o.o., Bioeko Grupa TAURON Sp. z o.o., Wsparcie Grupa TAURON Sp. z o.o. oraz Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o.
W związku z zaprzestaniem klasyfikacji aktywów i zobowiązań spółki zależnej TAURON Ciepło Sp. z o.o. jako grupy do zbycia, o czym szerzej w nocie 9.2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, dane na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku zostały odpowiednio przekształcone.
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Segmenty operacyjne |
Pozostałe |
Pozycje nieprzypisane / Eliminacje |
Razem |
||||
|
Wydobycie |
Wytwarzanie |
Odnawialne źródła energii |
Dystrybucja |
Sprzedaż |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
689 |
3 504 |
159 |
3 446 |
17 639 |
177 |
- |
25 614 |
|
Sprzedaż między segmentami |
778 |
6 315 |
502 |
3 653 |
6 495 |
1 000 |
(18 743) |
- |
|
Przychody segmentu ogółem |
1 467 |
9 819 |
661 |
7 099 |
24 134 |
1 177 |
(18 743) |
25 614 |
|
Rekompensaty |
- |
- |
- |
- |
(9) |
- |
- |
(9) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) segmentu |
(458) |
(57) |
224 |
1 767 |
(564) |
92 |
(29) |
975 |
|
Udział w zysku/(stracie) wspólnych przedsięwzięć |
- |
32 |
- |
- |
- |
- |
- |
32 |
|
Koszty nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(91) |
(91) |
|
EBIT |
(458) |
(25) |
224 |
1 767 |
(564) |
92 |
(120) |
916 |
|
Przychody/(koszty) finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(241) |
(241) |
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
(458) |
(25) |
224 |
1 767 |
(564) |
92 |
(361) |
675 |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(290) |
(290) |
|
Zysk/(strata) netto za okres |
(458) |
(25) |
224 |
1 767 |
(564) |
92 |
(651) |
385 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu |
899 |
8 252 |
2 470 |
21 117 |
4 508 |
891 |
- |
38 137 |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
- |
597 |
- |
- |
- |
- |
- |
597 |
|
Aktywa nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
1 341 |
1 341 |
|
Aktywa ogółem |
899 |
8 849 |
2 470 |
21 117 |
4 508 |
891 |
1 341 |
40 075 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania segmentu |
857 |
2 713 |
195 |
2 038 |
2 015 |
591 |
- |
8 409 |
|
Zobowiązania nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
15 142 |
15 142 |
|
Zobowiązania ogółem |
857 |
2 713 |
195 |
2 038 |
2 015 |
591 |
15 142 |
23 551 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT |
(458) |
(25) |
224 |
1 767 |
(564) |
92 |
(120) |
916 |
|
Amortyzacja |
(143) |
(453) |
(151) |
(1 203) |
(41) |
(110) |
- |
(2 101) |
|
Odpisy aktualizujące |
(185) |
(947) |
(1) |
3 |
1 |
(6) |
- |
(1 135) |
|
EBITDA |
(130) |
1 375 |
376 |
2 967 |
(524) |
208 |
(120) |
4 152 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nakłady inwestycyjne * |
276 |
240 |
90 |
2 044 |
82 |
200 |
- |
2 932 |
|
* Nakłady inwestycyjne obejmują nakłady na rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne oraz prawa do użytkowania aktywów z wyłączeniem nabycia praw do emisji CO2 oraz praw majątkowych pochodzenia energii. |
||||||||
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Segmenty operacyjne |
Pozostałe |
Pozycje nieprzypisane / Eliminacje |
Razem |
||||
|
Wydobycie |
Wytwarzanie |
Odnawialne źródła energii |
Dystrybucja |
Sprzedaż |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
327 |
2 869 |
147 |
3 310 |
14 054 |
143 |
- |
20 850 |
|
Sprzedaż między segmentami |
725 |
1 653 |
469 |
3 556 |
3 196 |
971 |
(10 570) |
- |
|
Przychody segmentu ogółem |
1 052 |
4 522 |
616 |
6 866 |
17 250 |
1 114 |
(10 570) |
20 850 |
|
Rekompensaty |
- |
- |
- |
- |
66 |
- |
- |
66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) segmentu |
(887) |
(3 254) |
146 |
1 857 |
642 |
136 |
(96) |
(1 456) |
|
Udział w zysku/(stracie) wspólnych przedsięwzięć |
- |
16 |
- |
- |
- |
- |
- |
16 |
|
Koszty nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(97) |
(97) |
|
EBIT |
(887) |
(3 238) |
146 |
1 857 |
642 |
136 |
(193) |
(1 537) |
|
Przychody/(koszty) finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(642) |
(642) |
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
(887) |
(3 238) |
146 |
1 857 |
642 |
136 |
(835) |
(2 179) |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
6 |
6 |
|
Zysk/(strata) netto za okres |
(887) |
(3 238) |
146 |
1 857 |
642 |
136 |
(829) |
(2 173) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu |
1 116 |
9 467 |
2 439 |
20 079 |
4 614 |
776 |
- |
38 491 |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
- |
587 |
- |
- |
- |
- |
- |
587 |
|
Aktywa nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
618 |
618 |
|
Aktywa ogółem |
1 116 |
10 054 |
2 439 |
20 079 |
4 614 |
776 |
618 |
39 696 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania segmentu |
1 048 |
2 102 |
239 |
1 814 |
1 781 |
559 |
- |
7 543 |
|
Zobowiązania nieprzypisane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
15 426 |
15 426 |
|
Zobowiązania ogółem |
1 048 |
2 102 |
239 |
1 814 |
1 781 |
559 |
15 426 |
22 969 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT |
(887) |
(3 238) |
146 |
1 857 |
642 |
136 |
(193) |
(1 537) |
|
Amortyzacja |
(170) |
(393) |
(151) |
(1 166) |
(44) |
(93) |
- |
(2 017) |
|
Odpisy aktualizujące |
(560) |
(3 189) |
- |
- |
3 |
- |
- |
(3 746) |
|
EBITDA |
(157) |
344 |
297 |
3 023 |
683 |
229 |
(193) |
4 226 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nakłady inwestycyjne * |
345 |
1 437 |
40 |
1 908 |
61 |
248 |
- |
4 039 |
|
* Nakłady inwestycyjne obejmują nakłady na rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne oraz prawa do użytkowania aktywów, z wyłączeniem nabycia praw do emisji CO2 oraz praw majątkowych pochodzenia energii. |
||||||||
Wzrost EBITDA segmentu Wytwarzanie w stosunku do okresu porównywalnego wynika w głównej mierze ze skutków przeprowadzenia restrukturyzacji portfela uprawnień do emisji CO2 i rozpoczęcia funkcjonowania od dnia 1 stycznia 2021 roku Rynku Mocy (przy jednoczesnym braku uwzględnienia w katalogu usług systemowych od 2021 roku usług Operacyjnej Rezerwy Mocy i Interwencyjnej Rezerwy Zimnej, z których przychody były uzyskiwane w 2020 roku), co zostało opisane szerzej w nocie 12 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jak również uzyskania w bieżącym okresie sprawozdawczym marż ze sprzedaży energii elektrycznej, w tym na umowie elektrycznej pomiędzy Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. a Spółką. Pozytywny skutek przedstawionych powyżej czynników został częściowo zniwelowany przez rozpoznanie w wynikach segmentu Wytwarzanie kosztów rezerwy na umowy rodzące obciążenia w wysokości 289 mln PLN w odniesieniu do kontraktów sprzedaży energii elektrycznej w związku ze skutkami postoju bloku o mocy 910 MW w Jaworznie do dnia 29 kwietnia 2022 roku.
Spadek EBITDA segmentu Sprzedaż w stosunku do okresu porównywalnego wynika głównie z niższej uzyskanej marży na sprzedaży energii elektrycznej, co jest wypadkową wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej, w tym w ramach realizacji kontraktu na zakup energii elektrycznej z bloku 910 MW w Jaworznie przy uzyskaniu wyższej ceny sprzedaży energii elektrycznej, wyższego wolumenu oraz wyższych przychodów z opłat stałych handlowych.
Najistotniejszą przyczyną wzrostu przychodów ze sprzedaży pomiędzy segmentami, osiągniętych przez segment Wytwarzanie w stosunku do okresu porównywalnego jest realizacja sprzedaży energii elektrycznej przez spółkę Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. do Spółki na podstawie wieloletniej umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej pomiędzy ww. podmiotami.
W roku zakończonych dnia 31 grudnia 2021 roku przychody ze sprzedaży do Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych S.A., stanowiły 11% łącznych przychodów Grupy w segmencie Sprzedaż i wynosiły 2 798 mln PLN. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku, Grupa nie zidentyfikowała pojedynczych klientów, z którymi zrealizowałaby przychody ze sprzedaży przekraczające poziom 10% łącznych przychodów ze sprzedaży Grupy TAURON.
Restrukturyzacja branży górnictwa węgla kamiennego w Polsce
W 2020 roku zostały rozpoczęte prace dotyczące transformacji branży górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy przedstawicielami Rządu i przedstawicielami spółki TAURON Wydobycie S.A., spółka ta uczestniczyła w negocjacjach nad przygotowaniem umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego („Umowa społeczna”). Umowa społeczna obejmuje swoim zakresem m.in. harmonogram likwidacji kopalń należących do polskich spółek górniczych, mechanizm finansowania spółek z sektora górnictwa węgla kamiennego, a także gwarancje zatrudnienia i pakiet osłon socjalnych dla pracowników kopalń. W dniu 28 maja 2021 roku umowa została podpisana przez stronę rządową, przedstawicieli związków zawodowych, przedstawicieli gmin górniczych oraz spółki górnicze (pracodawcy). Podpisanie umowy umożliwiło rozpoczęcie procesu negocjacji z Komisją Europejską w ramach prenotyfikacji udzielenia pomocy publicznej Państwa na likwidację sektora węgla kamiennego (energetycznego) w Polsce.
Po dniu bilansowym, w dniu 3 lutego 2022 roku weszła w życie Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego („Ustawa”), ustanawiająca system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego. Ustawa przewiduje wartość dopłat w wysokości ponad 28,8 miliardów PLN za lata 2022-2031, natomiast wartości dopłat na lata kolejne nie zostały sprecyzowane. Ustawa precyzuje m.in. zasady udzielania publicznego wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw górniczych, przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS oraz określa możliwości podwyższania ich kapitału za pomocą emisji skarbowych papierów wartościowych. W dniu 4 lutego 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych w sprawie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw górniczych określające szczegółowe warunki systemu wsparcia w zakresie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. System wsparcia przyjęty w Ustawie stanowi pomoc publiczną i podlega notyfikacji w Komisji Europejskiej. Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie został notyfikowany.
Objęcie spółki TAURON Wydobycie S.A. systemem dopłat, o którym mowa w Ustawie, w sposób istotny wpłynie na działalność spółki oraz na dotychczasowy sposób jej finansowania (umożliwienie pokrycia strat finansowych związanych z prowadzoną działalnością produkcyjną oraz kosztów likwidacji w całym horyzoncie czasowym funkcjonowania spółki przewidzianym w Umowie Społecznej). Przystąpienie spółki TAURON Wydobycie S.A. do systemu dopłat wymaga przygotowania dokumentów w postaci programu operacyjnego do 2049 roku oraz planu techniczno-ekonomicznego, jak również wniosku o przyznanie dopłaty. Program operacyjny oraz wniosek o przyznanie dopłaty wymagają zaakceptowania przez Ministra Aktywów Państwowych. Powyższe plany oraz wniosek o przyznanie dopłaty na rok 2022 zostały przedłożone przez spółkę Ministrowi Aktywów Państwowych w dniu 25 lutego 2022 roku. W dniu 15 marca 2022 roku Minister Aktywów Państwowych zaakceptował kierunkowo program operacyjny przedłożony przez spółkę TAURON Wydobycie S.A. Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, spółka nie otrzymała informacji o zatwierdzeniu wniosku o dopłatę. Grupa uwzględniła w ramach przeprowadzonych testów na utratę wartości wpływy z tytułu prognozowanych dopłat w pespektywie do roku 2049.
Powyższe zdarzenia mogą istotnie przełożyć się na kształt oraz dane finansowe segmentu Wydobycie w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Działalność Grupy w przeważającym zakresie prowadzona jest na terenie
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Przychody ze sprzedaży od podmiotów zagranicznych, w tym: |
859 |
174 |
|
Czechy |
416 |
172 |
|
Wielka Brytania |
271 |
- |
|
Niemcy |
169 |
- |
|
Pozostałe kraje |
3 |
2 |
Przychody ze sprzedaży od podmiotów zagranicznych w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku dotyczyły w głównej mierze sprzedaży energii elektrycznej oraz restrukturyzacji portfela uprawnień do emisji CO2, która stanowiła odpowiednio 44% oraz 35% przychodów na rzecz podmiotów zagranicznych. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku przychody ze sprzedaży od podmiotów zagranicznych dotyczyły w głównej mierze sprzedaży energii elektrycznej i stanowiły 92% przychodów na rzecz klientów zagranicznych.
UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Wartość firmy podlega corocznemu testowi sprawdzającemu, czy nastąpiła utrata wartości oraz każdorazowo, gdy występują przesłanki. Pozostałe niefinansowe aktywa trwałe podlegają testowi na utratę wartości, gdy istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości. W ramach testu na utratę wartości Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne („CGU”), do którego dany składnik aktywów należy. W celu przeprowadzenia testu na utratę wartości, wartość firmy przejęta w wyniku połączenia lub nabycia jednostek zostaje w chwili przejęcia przypisana do poszczególnych ośrodków lub zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Informacje dotyczące określenia CGU, do którego alokowana zostaje wartość firmy zawiera nota 21. Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub CGU odpowiada wyższej z dwóch: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów/CGU jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisuje się do wartości firmy, pozostałą kwotę odpisu alokuje się do poszczególnych aktywów wchodzących w skład CGU do udziału wartości bilansowej poszczególnych aktywów w wartości bilansowej CGU, przy czym w wyniku alokacji odpisu wartość bilansowa składnika aktywów nie może być niższa od najwyższej z trzech kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia, wartości użytkowej i zera. W przypadku kiedy przesłanki, z uwagi na które w okresach poprzednich został ujęty odpis z tytułu utraty wartości, już nie występują, odpis ten zostaje odwrócony bądź zmniejszony. Odpis z tytułu utraty wartości dotyczący wartości firmy nie podlega odwróceniu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy nastąpiły obiektywne przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości danego składnika niefinansowych aktywów trwałych. W ramach analizy wystąpienia przesłanek analizowane są zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W trakcie przeprowadzania testu na utratę wartości Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej. Oszacowanie wartości użytkowej jednostek generujących przepływy pieniężne odbywa się w oparciu o ich przyszłe przepływy pieniężne, które następnie przy zastosowaniu stopy dyskontowej koryguje się do wartości bieżącej. W ramach kalkulacji wartości użytkowej przyjmuje się szereg założeń, o czym szerzej poniżej. |
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku Grupa ujęła odpisy aktualizujące dotyczące niefinansowych aktywów trwałych będące wynikiem testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2021 roku i 31 grudnia 2021 roku.
Wartość odzyskiwalna tej grupy aktywów odpowiada ich wartości użytkowej. Odpisy aktualizujące obciążyły w głównej mierze koszt własny sprzedaży.
Odpis aktualizujący ujęty w wyniku testów przeprowadzonych w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku dotyczy następujących jednostek generujących przepływy pieniężne:
|
Spółka |
Poziom stopy dyskontowej (po opodatkowaniu) |
Wartość odzyskiwalna |
Kwota |
|||
|
31 grudnia 2021 |
30 czerwca 2021 |
31 grudnia 2020 |
Stan na |
Rok zakończony |
||
|
Wydobycie |
TAURON Wydobycie S.A. |
14,19% |
13,98% |
13,12% |
- |
(185) |
|
Wytwarzanie - Węgiel |
TAURON Wytwarzanie S.A. / |
8,96% |
8,23% |
8,52% |
4 996 |
(924) |
|
Wytwarzanie - Biomasa |
164 |
- |
||||
|
CGU ZW Katowice |
TAURON Ciepło Sp. z o.o. |
8,96% |
8,23% |
8,52% |
561 |
- |
|
CGU ZW Bielsko-Biała |
182 |
- |
||||
|
CGU ZW Tychy |
306 |
(15) |
||||
|
CGU ZW Obszar Ciepłowni Lokalnych |
14 |
(14) |
||||
|
CGU Przesył |
6,89% |
6,49% |
6,87% |
735 |
- |
|
|
Dystrybucja |
TAURON Dystrybucja S.A. |
5,23% |
5,03% |
5,09% |
22 251 |
- |
|
Razem |
|
|
|
|
|
(1 138) |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku przeprowadzono testy na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych, uwzględniając następujące przesłanki:
długotrwałe utrzymywanie się kapitalizacji Grupy na poziomie poniżej wartości bilansowej aktywów netto;
zmiany w zakresie światowych cen surowców energetycznych, energii elektrycznej oraz cen uprawnień do emisji CO2;
publikacja oraz przyjęcie przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55”, mającego ukierunkować Unię Europejską na osiągnięcie ambitnych poziomów redukcji emisji netto do 2030 roku oraz bycia pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie do roku 2050;
duża zmienność cen energii na rynku terminowym (wraz z utrzymującą się niską płynnością) i utrzymujące się wysokie ceny na rynku bieżącym;
wyniki dotychczasowych aukcji OZE oraz bardzo dynamiczny rozwój podsektora prosumentów i mikroinstalacji w związku z uruchomionymi programami wsparcia;
skutki wprowadzenia zapisów pakietu zimowego, w tym standardu emisyjnego, niekorzystnie wpływającego na możliwość uczestnictwa w rynku mocy jednostek węglowych po 1 lipca 2025 roku;
zaostrzanie norm emisyjności i utrzymujące się niekorzystne warunki rynkowe z punktu widzenia rentowności energetyki konwencjonalnej;
awaria bloku 910 MW w Jaworznie;
utrzymujące się straty segmentu Wydobycie oraz zwiększone ryzyka w zakresie produkcji węgla handlowego;
ograniczona dostępność paliw powodująca wzrosty ich cen;
wzrost poziomu inflacji;
wzrost stopy wolnej od ryzyka.
Przeprowadzone na dzień 31 grudnia 2021 roku testy wymagały oszacowania wartości użytkowej jednostek generujących przepływy pieniężne, w oparciu o ich przyszłe przepływy pieniężne, które następnie przy zastosowaniu stopy dyskontowej zostały skorygowane do wartości bieżącej.
Testy na utratę wartości rzeczowych i niematerialnych składników aktywów trwałych zostały przeprowadzone na poziomie poszczególnych spółek, z wyjątkiem:
TAURON Wytwarzanie S.A. oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. gdzie identyfikacja ośrodków wypracowujących środki pieniężne („CGU”) została rozpoznana na innym poziomie, identyfikując w obszarze działalności wytwórczej energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych (węgla kamiennego) spółek Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. oraz częściowo w obszarze działalności TAURON Wytwarzanie S.A. ośrodek generujący środki pieniężne: CGU Wytwarzanie-Węgiel. W ramach pozostałych obszarów działalności spółki TAURON Wytwarzanie S.A. zidentyfikowane został ośrodek generujący środki pieniężne: CGU Wytwarzanie-Biomasa. Głównymi przesłankami za ujęciem w ramach CGU Wytwarzanie-Węgiel jednostek wytwórczych opalanych węglem było: opublikowanie w roku 2018 przepisów dotyczących nowego mechanizmu Rynku Mocy wprowadzającego nowy produkt – obowiązek mocowy; strategia przystąpienia do Rynku Mocy polegająca na podejściu portfelowym, w którym istotna jest maksymalizacja łącznych przychodów z Rynku Mocy, podział mocy na dostawców, określenie poziomu mocy stanowiącej źródła rezerwowe dla pozostałej mocy zakontraktowanej na rynku mocy oraz wysoka zależność wpływów pieniężnych pomiędzy jednostkami wytwórczymi;
TAURON Ekoenergia Sp. z o.o., TEC 1 Sp. z o.o. Mogilno I Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. Mogilno II Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. Mogilno III Sp. Komandytowa, TEC1 Sp. z o.o. Mogilno IV Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. Mogilno V Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. Mogilno VI Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. EW Śniatowo Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. EW Dobrzyń Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. EW Gołdap Sp. Komandytowa, TEC 1 Sp. z o.o. Ino 1 Sp. Komandytowa, gdzie test został przeprowadzony osobno dla działalności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach wodnych w ramach TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. – CGU Elektrownie wodne oraz dla łącznej działalności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej z farm wiatrowych w ramach TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. i pozostałych spółek – CGU Farmy wiatrowe i CGU Fotowoltaika. Konsolidacja farm wiatrowych w jedno CGU wynikała w głównej mierze ze specyfiki i charakteru podstawowych umów na serwis oraz zarządzania technicznego poszczególnych parków wiatrowych pozwalającego na optymalizację procesu wytwarzania dążącego do poprawy wskaźników ekonomicznych eksploatowanych farm wiatrowych. Ponadto, z punktu widzenia zarządczej analizy istotne jest pojęcie grupy aktywów produkujących energię w technologii wiatrowej, a nie pojedyncze funkcjonowanie farm wiatrowych. Ma to również znaczenie w celu zintegrowanego zarządzania portfelem wyprodukowanego wolumenu pochodzącego z farm wiatrowych oraz sprzedaży energii elektrycznej i praw majątkowych w ramach Grupy TAURON;
TAURON Nowe Technologie S.A. gdzie wyodrębniono działalność związaną z oświetleniem oraz dostarczaniem rozwiązań związanych z nowoczesnymi technologiami.
Testy zostały przeprowadzone w oparciu o bieżącą wartość szacowanych przepływów pieniężnych z działalności CGU na podstawie szczegółowych prognoz do roku 2031, a także oszacowanej wartości rezydualnej, z wyjątkiem jednostek wytwórczych i wydobywczych, dla których szczegółowe prognozy obejmują cały okres ich funkcjonowania.
Założenia dotyczące okresu funkcjonowania jednostek wytwórczych oraz wydobywczych są zgodne z przyjętymi do testów na utratę wartości przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2020 roku, w tym w szczególności:
założono funkcjonowanie jednostek wytwórczych TAURON Wytwarzanie S.A. do 2035 roku, w tym: blok w Oddziale Jaworzno III do roku 2025; dwóch bloków w Oddziale Jaworzno III do roku 2028; dwóch bloków w Oddziale Jaworzno II do roku 2030; bloku w Oddziale Łagisza do roku 2035. Przyjęto funkcjonowanie jednostki wytwórczej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. do 2060 roku;
prognoza elektrowni wodnych obejmuje okres do 2066 roku, a farm wiatrowych do 2040 roku;
założono funkcjonowanie jednostek wydobywczych do 2049 roku, w tym ZG Sobieski oraz ZG Janina do roku 2049 oraz ZG Brzeszcze do roku 2040;
założono funkcjonowanie jednostek wytwórczych TAURON Ciepło Sp. z o.o. do 2049 roku. W przypadku Zakładu Wytwórczego EC2 w Czechowicach-Dziedzicach, ze względu na stan wyeksploatowania majątku produkcyjnego oraz politykę klimatyczną, założono zakończenie eksploatacji jednostek węglowych a tym samym przejście na paliwo gazowe.
Wykorzystanie prognoz dłuższych niż 5-letnie wynika w szczególności z długotrwałych procesów inwestycyjnych w branży energetycznej. Założenia makroekonomiczne i sektorowe przyjmowane do prognoz aktualizowane są tak często, jak występują obserwowane na rynku przesłanki do ich zmiany. Prognozy uwzględniają także znane na dzień przeprowadzenia testu zmiany w otoczeniu prawnym.
Kluczowe założenia przyjęte w testach na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
Kategoria |
Opis |
|
Węgiel |
Prognozowane ceny węgla kamiennego w najbliższych trzech latach (w cenach stałych) utrzymują się na wyższych niż dotychczasowych poziomach, co wynika z obserwowanych tendencji wzrostowych w zakresie krajowego kosztu wydobycia oraz bieżącej sytuacji na światowym rynku węgla. W ujęciu długoterminowym (lata 2025-2040) ceny węgla będą natomiast spadać wskutek przyspieszania realizacji polityki dekarbonizacyjnej forsowanej przez Unię Europejską, a mającej na celu doprowadzenie do neutralności klimatycznej Europy w perspektywie roku 2050. Jej przejawem jest sukcesywne zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym poszczególnych krajów (m.in. Niemiec, Czech, a także Polski), co związane jest ze wzrostem udziału energii ze źródeł OZE w bilansie energetycznym krajów członkowskich Unii Europejskiej. Po roku 2025 ceny węgla w Polsce ulegają nieznacznym spadkom, co wynikać będzie ze zmniejszonej generacji energii elektrycznej z wykorzystaniem tego surowca, a także spodziewanego wzrostu wolumenów importu w obliczu wysokich poziomów kosztu wydobycia w kraju. W latach 2022-2040 przyjęto realny spadek cen węgla energetycznego o 16,1%. |
|
Energia elektryczna |
Przyjęta prognoza hurtowych cen energii elektrycznej na lata 2022-2040 została zaktualizowana i dostosowana w pierwszych trzech latach (2022-2024) do bieżących poziomów występujących na rynku z uwzględnieniem poziomu kontraktacji. W 2023 roku założono dalszy wzrost cen energii o około 8% w stosunku do roku 2022, co wynika m.in. z gwałtownego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 w 2021 roku. W 2024 roku w stosunku do 2022 roku cena jest wyższa o około 19,9%. W latach 2025-2040 hurtowa cena energii elektrycznej (w cenach stałych) spada o około 6,2%. Na kształt prognozy hurtowych cen energii elektrycznej wpływa obecna oraz przewidywana sytuacja bilansowa w krajowym systemie elektroenergetycznym, prognozy cen paliw oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. Obserwowana zmiana struktury wytwarzania energii elektrycznej i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii obniża poziom marż uzyskiwanych przy sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł opalanych węglem kamiennym – efekt ten jest częściowo kompensowany poprzez założenie wpływu mechanizmu Scarcity Pricing po 2025 roku na hurtowe ceny energii elektrycznej. Wzrost cen od 2029 do 2032 roku wynika z prognozowanej trudnej sytuacji bilansowej w Europie spowodowanej włączeniami źródeł konwencjonalnych mających bezpośredni wpływ na poziom salda wymiany międzysystemowej. Przyjęto ścieżkę cen detalicznych energii elektrycznej na podstawie hurtowej ceny energii czarnej przy uwzględnieniu kosztu akcyzy, kosztu obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia oraz spodziewanego poziomu marży. |
|
CO2 |
Przyjęto limity emisji CO2 dla produkcji ciepła zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów, które skorygowano o poziom działalności, tj. produkcji ciepła. Przyjęto wzrostową ścieżkę ceny uprawnień do emisji CO2 w całym horyzoncie prognostycznym. W kontraktacji na 2023 rok założono cenę uprawnień do emisji CO2 wyższą o 18,6% w stosunku do średniej ceny w kontraktacji na 2022 rok. W 2024 roku w stosunku do 2022 roku cena uprawnień do emisji CO2 jest wyższa o 37,7%. W latach 2024-2030 założono wzrost cen do poziomu około 70 EUR/Mg w cenach stałych (około 90 EUR/Mg w cenach bieżących) z uwagi na założenie wzrostu współczynnika redukcji liniowej (LRF) do zaproponowanego przez Komisję Europejską poziomu 4,2% (z obecnych 2,2%). Prognozowany dla 2030 roku poziom cen uprawnień do emisji CO2 jest zgodny z opublikowaną wraz z pakietem „Fit for 55” oceną wpływu rewizji systemu EU ETS na poziom cen CO2 (SWD(2021) 601 final). W latach 2031-2040 założono dalszy wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w stosunku do 2030 roku, co wynika z założenia wzrostu tempa dekarbonizacji gospodarki i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy w 2050 roku. Prognozowana dla 2040 roku cena CO2 wynosi około 86 EUR/Mg (około 123 EUR/Mg w cenach bieżących). |
|
Świadectwa pochodzenia energii |
Przyjęto ścieżkę cenową dla świadectw pochodzenia oraz obowiązki umorzenia w kolejnych latach na bazie zapisów ustawy o OZE oraz prognozy bilansu systemu. |
|
Rynek Mocy |
Uwzględniono wdrożenie mechanizmu Rynku Mocy, zgodnie z przyjętą i notyfikowaną Ustawą o rynku mocy i Regulaminem Rynku Mocy. Założono uruchomienie płatności za moc od roku 2021 i utrzymanie ich do roku 2025 dla istniejących jednostek węglowych niespełniających kryterium EPS 550 (dla których jednostkowa emisyjność przekracza 550kg/MWh). Dla jednostek, które otrzymały kontrakty wieloletnie do dnia 31 grudnia 2019 roku, a nie spełniają kryterium EPS 550 założono utrzymanie płatności do końca obowiązywania kontraktu. |
|
OZE |
W zakresie Obszaru OZE uwzględniono istniejące systemy wsparcia (system świadectw pochodzenia, system aukcyjny, system taryf gwarantowanych FIT/FIP, system gwarancji pochodzenia, Rynek mocy) z których najistotniejsze znaczenie ma system świadectw pochodzenia. W ramach tego systemu, dla energii zielonej uwzględniono ograniczone okresy wsparcia, zgodnie z założeniami zapisów ustawy o OZE określającej nowe mechanizmy przyznawania wsparcia dla energii elektrycznej wytworzonej w tego typu źródłach Okres wsparcia został ograniczony do 15 lat liczonych od momentu wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej, za którą przysługiwało świadectwo pochodzenia. |
|
Gaz ziemny |
Ceny gazu ziemnego dla założeń przyjmowanych na dzień 31 grudnia 2021 roku zostały podniesione w stosunku do poprzednich założeń datowanych na dzień 30 czerwiec 2021 roku na przestrzeni całego horyzontu prognostycznego. Główną przyczyną prognozowanych wzrostów cen gazu są wyższe szacunki dotyczące prognozy popytu na gaz ziemny zaprezentowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w horyzoncie do 2040 roku. 2022 rok to efekt znacznego wzrostu cen na kontrakcie rocznym, które miał miejsce w drugiej połowie 2021 roku. Spadek cen w latach 2023-2025 jest spowodowany unormowaniem się sytuacji związanej ze stanami magazynowymi w Europie. Natomiast w Polsce zakładamy oddanie do użytku Baltic Pipe, rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu, interconnectora Polska-Litwa (GIPL), jak również oddanie do użytku najpóźniej w 2028 roku pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej oraz bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra. Głównym czynnikiem prognozowanego wzrostu cen w dalszych latach jest spadek produkcji gazu w Europie z jednoczesnym wzrostem jego zużycia. Po 2025 roku założono spadek wydobycia surowca z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. W latach 2026–2030 zakłada się dalszy przyrost liczby źródeł opalanych gazem ziemnym w Polsce, co warunkuje dalszy wzrost popytu. Po roku 2030 zapotrzebowanie na gaz w Europie i Azji znacząco rośnie. |
|
WACC |
Poziom WACC na dzień 31 grudnia 2021 roku w porównaniu do poziomu na dzień 31 grudnia 2020 roku wzrósł w poszczególnych segmentach przede wszystkim z powodu wzrostu stopy wolnej od ryzyka. |
|
Przychód regulowany |
Założono przychód regulowany przedsiębiorstw dystrybucyjnych zapewniający pokrycie uzasadnionych kosztów oraz osiągnięcie zwrotu z zaangażowanego kapitału na uzasadnionym poziomie. Poziom zwrotu uzależniony jest od Wartości Regulacyjnej Aktywów. W latach 2022-2031 założono wzrost dostaw energii elektrycznej o 1,15% r/r. |
|
Wolumen sprzedaży |
Przyjęto wolumen sprzedaży do klientów końcowych uwzględniający wzrost PKB, sytuację konkurencyjną na rynku, istotny wzrost kosztów finansowych (koszty kredytu kupieckiego), którym są obciążone spółki sprzedażowe. Spowodowało to spadek wolumenu w latach 2022-2023. Od roku 2024 planuje się stopniowe odzyskiwanie utraconego wolumenu. Uwzględniono okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych oraz utrzymanie zdolności produkcyjnej w wyniku prowadzenia inwestycji o charakterze odtworzeniowym. |
W zakresie awarii bloku 910 MW w Jaworznie założono uruchomienie bloku od dnia 29 kwietnia 2022 roku, prowadzenie testów oraz działanie jednostki w pełnej mocy od listopada 2022 roku.
W dniu 14 marca 2019 roku spółki Tempus Energy Germany GmbH oraz T Energy Sweden AB złożyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) skargę na decyzję pomocową Komisji Europejskiej w sprawie polskiego Rynku Mocy. Skarga miała na celu unieważnienie decyzji o niewnoszeniu zastrzeżeń do polskiego Rynku Mocy. Zarzuty podmiotów składających skargę dotyczyły braku wszczęcia przez Komisję Europejską formalnego postępowania wyjaśniającego oraz rzekomo dyskryminacyjnego traktowania w ramach polskiego Rynku Mocy jednostek zarządzania popytem. W dniu 6 października 2021 roku Sąd Unii Europejskiej w ramach TSUE oddalił skargę firm Tempus Energy Germany GmbH oraz T Energy Sweden AB na decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą polski mechanizm rynku mocy.
Założenia wykorzystano również do oszacowania wartości użytkowej pozostałych aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów.
Konieczność dokonania odpisu aktywów CGU Wytwarzanie-Węgiel oraz CGU ZW Obszar Ciepłowni Lokalnych wynikała w szczególności z poniższych czynników:
wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 wynikającego z zaostrzającej się polityki klimatycznej Unii Europejskiej silnie ukierunkowanej na przyspieszenie tempa dekarbonizacji oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy,
zmiany miksu energetycznego w Polsce w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych powodującej obniżenie wolumenów produkcji energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych, w szczególności w elektrowniach węglowych,
prognozowanego spadku marż rynkowych w perspektywie średnio- i długoterminowej będącego skutkiem wzrostu kosztów zmiennych produkcji w źródłach konwencjonalnych wynikającego głównie ze wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii i nowych źródeł opalanych gazem ziemnym,
Konieczność dokonania odpisu aktywów CGU Wydobycie wynikała w szczególności ze zmniejszonego prognozowanego zapotrzebowania na węgiel energetyczny będącego skutkiem postępującej dekarbonizacji w Europie oraz rosnących kosztów wydobycia.
Analiza wrażliwości dla aktywów wydobywczych oraz wytwórczych
Poniżej zaprezentowano szacowane zmiany odpisu aktualizującego wartość aktywów wydobywczych oraz wytwórczych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz wpływ na aktywa Grupy w efekcie zmian najistotniejszych założeń.
|
Parametr |
Zmiana |
Wpływ na odpis aktualizujący |
Aktywa Grupy |
||||
|
Aktywa Wydobywcze |
Aktywa Wytwórcze |
||||||
|
Zwiększenie odpisu netto |
Zmniejszenie odpisu netto |
Zwiększenie odpisu netto |
Zmniejszenie odpisu netto |
Zwiększenie odpisu netto |
Zmniejszenie odpisu netto |
||
|
Zmiana cen energii elektrycznej w okresie prognozy |
+1% |
9 |
- |
- |
381 |
- |
372 |
|
-1% |
- |
9 |
381 |
- |
372 |
- |
|
|
Zmiana cen ciepła w okresie prognozy |
+1% |
- |
- |
- |
29 |
- |
29 |
|
-1% |
- |
- |
29 |
- |
29 |
- |
|
|
Zmiana cen uprawnień do emisji CO2 w okresie prognozy |
+1% |
- |
- |
236 |
- |
236 |
- |
|
-1% |
- |
- |
- |
236 |
- |
236 |
|
|
Zmiana WACC (netto) |
+0,1 p.p. |
- |
- |
30 |
- |
30 |
- |
|
-0,1 p.p. |
- |
- |
- |
30 |
- |
30 |
|
|
Zmiana cen węgla kamiennego w okresie prognozy |
+1% |
- |
49 |
95 |
- |
46 |
- |
|
-1% |
49 |
- |
- |
95 |
- |
46 |
|
|
Brak subwencji do wydobycia węgla do 2032 roku1 |
-100% |
754 |
- |
- |
- |
754 |
- |
|
Brak mechanizmu scarcity pricing2 |
- |
- |
- |
1 227 |
- |
1 227 |
- |
1 Odpis aktywów trwałych do poziomu wartości księgowej gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów odpowiadających wartości godziwej.
Analiza wrażliwości dla segmentu Dystrybucja
Poniżej zaprezentowano szacowane wpływy na odpis aktualizujący wartość aktywów segmentu Dystrybucja na dzień 31 grudnia 2021 roku.
|
Parametr |
Zmiana |
Wartość testowana |
Wartość odzyskiwalna |
Wpływ na wartość odzyskiwalną |
|
|
Zwiększenie |
Zmniejszenie |
||||
|
Zmiana WACC (netto) |
+0,1 p.p. |
19 894 |
22 251 |
- |
959 |
|
-0,1 p.p. |
1 037 |
- |
|||
|
Zmiana WACC przyjętego do kalkulacji przychodu regulowanego w latach 2023-2031 oraz w okresie rezydualnym |
+0,1 p.p. |
663 |
- |
||
|
-0,1 p.p. |
- |
663 |
|||
Utrata wartości bilansowej wartości firmy
Test przeprowadzono w odniesieniu do aktywów netto powiększonych o wartość firmy na poszczególnych segmentach operacyjnych. Podstawę wyceny wartości odzyskiwalnej poszczególnych spółek stanowiła ich wartość użytkowa.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa wprowadziła pięciostopniowy model ujmowania przychodów obejmujący kolejno: identyfikację umowy z klientem, identyfikację poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia, określenie ceny transakcyjnej, alokację ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń oraz ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy. Przychody są ujmowane w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru, produktu, materiału (tj. składnika aktywów) lub wykonania usługi klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów, zaś w przypadku sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego oraz ciepła za moment sprzedaży przyjmuje się dostarczenie energii do odbiorcy. Przychody wycenia się w wartości, jaką Grupa spodziewa się otrzymać, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) i podatek akcyzowy i inne podatki od sprzedaży lub opłaty oraz rabaty i upusty. Przychód obejmuje tylko wpływy korzyści ekonomicznych otrzymane lub należne na rachunek własny jednostki. Kwoty uzyskane w imieniu stron trzecich, gdzie Grupa działa jako agent, takie jak podatki od sprzedaży, podatki od towarów i usług nie stanowią korzyści ekonomicznych, jakie płyną do Spółki i nie prowadzą do zwiększenia kapitału własnego. Kwot tych nie ujmuje się zatem w przychodzie. Jeżeli Spółka działa jako agent, kwotę ujmowaną jako przychód stanowi należna jej prowizja i nie obejmuje ona kwot otrzymanych w imieniu zleceniodawcy. Przykładami tego typu przychodów są: • opłaty przejściowe, opłata OZE, opłata mocowa oraz opłata kogeneracyjna pobierane od odbiorcy końcowego energii elektrycznej, a następnie przekazywane do Operatora Systemu; • przychody z usług serwisowych w ramach umów sprzedaży produktów i usług połączonych z dodatkowymi usługami. W przypadku towarów i materiałów przychód rozpoznaje się, gdy Grupa przestaje być trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi towarami i materiałami w stopniu w jakim zazwyczaj funkcję taką realizuje się wobec towarów, do których ma się prawo własności, ani też nie sprawuje nad nimi efektywnej kontroli. Do przychodów danego roku obrotowego zalicza się również zarachowane przychody, które z uwagi na stosowany system rozliczeń odbiorców nie zostały zmierzone i zafakturowane. Najistotniejsze przychody Grupa osiąga ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż, usług dystrybucyjnych w segmencie Dystrybucja oraz energii elektrycznej w segmencie Wytwarzanie. Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż Spółki Grupy należące do segmentu Sprzedaż uzyskują przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych od odbiorców detalicznych oraz od odbiorców hurtowych. W tym segmencie uzyskiwane są również przychody z tytułu usługi konserwacji oświetlenia drogowego. Na każdy dzień bilansowy, z zachowaniem zasady ostrożności, dokonywany jest szacunek kwoty przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych dotyczących roku obrotowego, które z uwagi na ustalony w umowach z odbiorcami cykl rozliczeniowy oraz fakt, że fakturowanie jest dokonywane dla znacznej liczby odbiorców w okresach odmiennych od okresów sprawozdawczych, zostaną zafakturowane w roku następnym. Rodzaje szacunków kwot przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych przedstawiono poniżej.
Przychody ze sprzedaży usług dystrybucji energii elektrycznej w segmencie Dystrybucja W przychodach ze sprzedaży usług Grupa prezentuje przede wszystkim przychody związane z działalnością dystrybucyjną. Za moment sprzedaży usług dystrybucji energii elektrycznej przyjmuje się moment dostarczenia tej usługi do odbiorcy, rejestrowany przez licznik energii elektrycznej, z uwzględnieniem prognozowanego zużycia energii oraz doszacowania przychodów, które z uwagi na stosowany system rozliczeń odbiorców nie zostały zmierzone i zafakturowane. Przychody z hurtowej sprzedaży energii elektrycznej w segmencie Wytwarzanie Hurtowa sprzedaż energii elektrycznej z jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych oraz w ramach działalności obrotowej odbywa się poprzez zgłoszenie przez odbiorcę i dostawcę do Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) deklarowanej w każdej godzinie ilości energii elektrycznej, którą spółka z segmentu Wytwarzanie jako dostawca zobowiązana jest dostarczyć lub spowodować jej dostarczenie, a odbiorca odebrać. Tak cena, jak i ilości w poszczególnych godzinach wynikają z wcześniej podpisanych, bądź (w przypadku TGE) elektroniczne zarejestrowanych transakcji. OSP jako swego rodzaju gwarant rozliczeń ilościowych zabezpiecza wiarygodność danych w zakresie dostarczanych ilości energii. Fakturowanie odbywa się w oparciu o raporty generowane przez OSP. Faktury za sprzedaż energii elektrycznej dostarczanej na Rynek Bilansujący wystawiane są w oparciu o raporty ze scentralizowanego systemu bilansującego sprzedaż w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Rozliczenia te dokonywane są w cyklu dekadowym. Hurtowa sprzedaż energii elektrycznej z jednostek wytwórczych nie dysponowanych centralnie (jednostki wytwórcze poniżej 100 MW rozliczane na rynku lokalnym) odbywa się na podobnych zasadach, jednakże podmiotem odpowiedzialnym za rozliczenie jest Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa TAURON dokonuje szacunków przychodów, jak zostało opisane powyżej, z czego najistotniejszy szacunek dotyczy doszacowania przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż. Na dzień 31 grudnia 2021 roku doszacowanie przychodów ze sprzedaży paliwa gazowego i usług dystrybucyjnych w segmencie Sprzedaż wyniosło 100 mln PLN, przy czym uwzględniając odwrócenie szacunków z roku poprzedniego wpływ na wynik finansowy 2021 roku wyniósł 57 mln PLN. |
||||||||||||||||||
|
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów bez wyłączenia akcyzy |
17 654 |
14 066 |
|
|
|
Podatek akcyzowy |
(109) |
(104) |
|
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów |
17 545 |
13 962 |
|
|
|
Energia elektryczna |
14 878 |
12 224 |
|
|
Energia cieplna |
763 |
669 |
|
|
Gaz |
576 |
338 |
|
|
Węgiel |
628 |
296 |
|
|
Uprawnienia do emisji CO2 |
204 |
6 |
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i podobne |
245 |
232 |
|
|
Pozostałe towary, produkty i materiały |
251 |
197 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
7 695 |
6 818 |
|
|
|
Usługi dystrybucyjne i handlowe |
6 672 |
6 502 |
|
|
Rynek Mocy |
652 |
- |
|
|
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego |
123 |
121 |
|
|
Opłaty za przyłączanie odbiorców |
83 |
83 |
|
|
Pozostałe usługi |
165 |
112 |
|
Pozostałe przychody |
70 |
70 |
|
|
Razem przychody z umów z klientami |
25 310 |
20 850 |
|
|
|
Restrukturyzacja portfela uprawnień do emisji CO2 |
304 |
- |
|
Razem przychody ze sprzedaży |
25 614 |
20 850 |
|
Przychody zgodnie z MSSF 15 Przychody z umów z klientami
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku w stosunku do okresu porównywalnego nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży z tytułu umów z klientami, a główne zmiany dotyczyły przychodów ze sprzedaży następujących produktów, towarów i usług:
Energia elektryczna – wzrost wynika głównie z wyższego wolumenu sprzedaży detalicznej energii elektrycznej (zarówno w segmencie biznesowym jak i masowym), wyższego wolumenu energii elektrycznej sprzedanej z własnej produkcji, uzyskanych wyższych cen energii elektrycznej głównie na rynku bilansującym i giełdowym oraz uzyskanych wyższych przychodów z opłat handlowych,
Energia cieplna – wzrost wynika ze sprzedaży wyższego wolumenu (na co wpływ miały niższe temperatury w bieżącym okresie w stosunku do okresu porównywalnego) oraz uzyskania wyższych cen sprzedaży energii cieplnej,
Gaz – wzrost głównie na skutek wyższych cen gazu oraz sprzedaży większego wolumenu z uwagi na niższe temperatury w stosunku do okresu porównywalnego i pozyskanie nowych klientów,
Węgiel – wzrost przychodów ze sprzedaży węgla wynika ze sprzedaży wyższego wolumenu oraz uzyskania wyższych cen,
Uprawnienia do emisji CO2 – wzrost przychodów wynika głównie z ujęcia skutków działań podjętych celem zagospodarowania nadwyżki uprawnień do emisji CO2. W związku z opóźnieniem oddania bloku 910 MW do eksploatacji i w konsekwencji niższą produkcją, w portfelu spółki zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. powstała istotna nadwyżka uprawnień zakontraktowanych na potrzeby spełnienia obowiązku umorzenia za 2020 rok ponad faktyczne zapotrzebowanie. W konsekwencji Grupa podjęła dwojakie działania mające na celu zagospodarowanie powstałej nadwyżki. Jednym z podjętych działań była odsprzedaż posiadanego wolumenu 691 000 uprawnień do emisji CO2 o wartości bilansowej 76 mln PLN, uzyskując z tego tytułu przychody wynoszące 135 mln PLN. Jako drugie działanie Grupa dokonała restrukturyzacji portfela uprawnień do emisji CO2 w zakresie kontraktów terminowych, o czym mowa poniżej,
Restrukturyzacja portfela uprawnień do emisji CO2
Grupa dokonała w marcu 2021 roku restrukturyzacji portfela uprawnień do emisji CO2, spółki zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. w odniesieniu do wolumenu 3 258 000 uprawnień do emisji CO2 zawartych w ramach kontraktów terminowych z terminem odbioru w marcu 2021 roku. W wyniku dokonanej analizy nowych przesłanek i okoliczności, Grupa dokonała zmiany intencji odnośnie przeznaczenia powyższych uprawnień do emisji CO2 i podjęła decyzję o dokonaniu ich rolowania poprzez zawarcie nowych kontraktów z terminami dostawy w marcu 2022, 2023 i 2024 roku. W związku z faktem, iż pierwotne kontrakty nie zostały rozliczone przez fizyczną dostawę, Grupa ujęła kontrakty zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe w wartości godziwej pod datą zmiany osądu, tj. w marcu 2021 roku, a następnie ujęła wynik z rozliczenia instrumentów, co spowodowało zwiększenie przychodów ze sprzedaży i wyniku operacyjnego w kwocie 304 mln PLN (tj. 66 mln EUR). Nowe zakontraktowane transakcje z datą realizacji w latach 2022-2024 zostały zawarte oraz są utrzymywane zgodnie z oczekiwanymi przez Grupę potrzebami umorzeniowymi oraz zostaną rozliczone poprzez fizyczną dostawę, w związku z czym podlegają wyłączeniu z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe i nie są wyceniane do wartości godziwej. Jednocześnie te transakcje dokonane zostały po cenach wyższych niż zakup pierwotnie zakontraktowany, przez co wpływają na zwiększenie kosztów utworzenia przez Grupę rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji CO2 za 2021 rok i kolejne lata obrotowe. W wyniku powyższego Grupa ocenia, iż łączny wpływ restrukturyzacji w zakresie rolowania kontraktów na jej wyniki operacyjne w latach 2021-2023 nie będzie znaczący.
Przychody ze sprzedaży w podziale na segmenty operacyjne przedstawiono w poniższych tabelach.
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
|
Wydobycie |
Wytwarzanie |
Odnawialne źródła energii |
Dystrybucja |
Sprzedaż |
Pozostałe |
Razem |
|
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów |
664 |
2 495 |
152 |
2 |
14 081 |
151 |
17 545 |
|
|
|
Energia elektryczna |
- |
1 644 |
1 |
- |
13 203 |
30 |
14 878 |
|
|
Energia cieplna |
- |
763 |
- |
- |
- |
- |
763 |
|
|
Gaz |
- |
- |
- |
- |
576 |
- |
576 |
|
|
Węgiel |
628 |
- |
- |
- |
- |
- |
628 |
|
|
Uprawnienia do emisji CO2 |
- |
- |
- |
- |
204 |
- |
204 |
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i podobne |
- |
83 |
151 |
- |
1 |
10 |
245 |
|
|
Pozostałe towary, produkty i materiały |
36 |
5 |
- |
2 |
97 |
111 |
251 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
24 |
691 |
6 |
3 406 |
3 554 |
14 |
7 695 |
|
|
|
Usługi dystrybucyjne i handlowe |
- |
241 |
- |
3 233 |
3 198 |
- |
6 672 |
|
|
Rynek Mocy |
- |
442 |
5 |
- |
205 |
- |
652 |
|
|
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego |
- |
- |
- |
- |
123 |
- |
123 |
|
|
Opłaty za przyłączanie odbiorców |
- |
- |
- |
83 |
- |
- |
83 |
|
|
Pozostałe usługi |
24 |
8 |
1 |
90 |
28 |
14 |
165 |
|
Pozostałe przychody |
1 |
14 |
1 |
38 |
4 |
12 |
70 |
|
|
Razem przychody z umów z klientami |
689 |
3 200 |
159 |
3 446 |
17 639 |
177 |
25 310 |
|
|
|
Restrukturyzacja portfela uprawnień do emisji CO2 |
- |
304 |
- |
- |
- |
- |
304 |
|
Razem przychody ze sprzedaży |
689 |
3 504 |
159 |
3 446 |
17 639 |
177 |
25 614 |
|
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
|
Wydobycie |
Wytwarzanie |
Odnawialne źródła energii |
Dystrybucja |
Sprzedaż |
Pozostałe |
Razem |
|
Przychody ze sprzedaży towarów, produktów i materiałów |
312 |
2 626 |
145 |
3 |
10 754 |
122 |
13 962 |
|
|
|
Energia elektryczna |
- |
1 871 |
5 |
- |
10 332 |
16 |
12 224 |
|
|
Energia cieplna |
- |
669 |
- |
- |
- |
- |
669 |
|
|
Gaz |
- |
- |
- |
- |
338 |
- |
338 |
|
|
Węgiel |
296 |
- |
- |
- |
- |
- |
296 |
|
|
Uprawnienia do emisji CO2 |
- |
- |
- |
- |
6 |
- |
6 |
|
|
Świadectwa pochodzenia energii i podobne |
- |
83 |
140 |
- |
1 |
8 |
232 |
|
|
Pozostałe towary, produkty i materiały |
16 |
3 |
- |
3 |
77 |
98 |
197 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
13 |
229 |
1 |
3 271 |
3 296 |
8 |
6 818 |
|
|
|
Usługi dystrybucyjne i handlowe |
- |
213 |
- |
3 134 |
3 155 |
- |
6 502 |
|
|
Usługi konserwacji oświetlenia drogowego |
- |
- |
- |
- |
121 |
- |
121 |
|
|
Opłaty za przyłączanie odbiorców |
- |
2 |
- |
81 |
- |
- |
83 |
|
|
Pozostałe usługi |
13 |
14 |
1 |
56 |
20 |
8 |
112 |
|
Pozostałe przychody |
2 |
14 |
1 |
36 |
4 |
13 |
70 |
|
|
Razem przychody ze sprzedaży |
327 |
2 869 |
147 |
3 310 |
14 054 |
143 |
20 850 |
|
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej w podziale na rynki zbytu przedstawiono w poniższej tabeli.
|
|
|
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej |
14 878 |
12 224 |
|||
|
|
Sprzedaż detaliczna |
9 294 |
8 399 |
||
|
|
|
Klienci strategiczni |
1 031 |
993 |
|
|
|
|
Klienci biznesowi |
4 399 |
3 960 |
|
|
|
|
Klienci masowi - Grupa G |
2 971 |
2 708 |
|
|
|
|
Klienci masowi - MSP |
912 |
785 |
|
|
|
|
Pozostali |
90 |
57 |
|
|
|
|
Podatek akcyzowy |
(109) |
(104) |
|
|
|
Sprzedaż hurtowa |
4 941 |
3 022 |
||
|
|
Operacyjna rezerwa mocy |
- |
195 |
||
|
|
Pozostałe |
643 |
608 |
||
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa prezentuje koszty w układzie funkcjonalnym (kalkulacyjnym). Do kosztów w układzie funkcjonalnym zalicza się: • koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług poniesiony w danym okresie sprawozdawczym, w tym utworzenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych, prawa do użytkowania aktywów, należności oraz zapasów skorygowany o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby, • całość poniesionych w okresie sprawozdawczym kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu (wykazywane odrębnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów). Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez Grupę, wpływają na wynik finansowy Grupy za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły. Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez Grupę, wpływają na wynik finansowy Grupy w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych. |
|
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
|
Amortyzacja |
(2 101) |
(2 017) |
|
|
Odpisy aktualizujące niefinansowe aktywa trwałe |
(1 129) |
(3 746) |
|
|
Zużycie materiałów i energii |
(1 444) |
(1 387) |
|
|
Usługi konserwacji i remontowe |
(280) |
(245) |
|
|
Usługi dystrybucyjne |
(1 508) |
(1 610) |
|
|
Pozostałe usługi obce |
(876) |
(794) |
|
|
Koszt obowiązku umorzenia uprawnień do emisji CO2 |
(2 147) |
(986) |
|
|
Pozostałe podatki i opłaty |
(755) |
(728) |
|
|
Koszty świadczeń pracowniczych |
(3 123) |
(2 760) |
|
|
Odpis aktualizujący należności od odbiorców |
(33) |
(60) |
|
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
(147) |
(96) |
|
Razem koszty według rodzaju |
(13 543) |
(14 429) |
|
|
|
Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych |
(179) |
80 |
|
|
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby |
801 |
936 |
|
|
Koszty sprzedaży |
562 |
497 |
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
635 |
637 |
|
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
(11 899) |
(9 429) |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług |
(23 623) |
(21 708) |
|
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku w stosunku do okresu porównywalnego główne zmiany kosztu sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług dotyczyły:
niższego kosztu odpisów aktualizujących niefinansowe aktywa trwałe, który w okresie bieżącym wynika w głównej mierze z ujęcia odpisów aktualizujących wskutek przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 30 czerwca 2021 roku testów na utratę wartości w kwocie 1 138 mln PLN, o czym szerzej w nocie 11 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego;
wzrostu kosztu obowiązku umorzenia uprawnień do emisji CO2, co wynika głównie ze wzrostu ceny uprawnień do emisji CO2 uwzględnionych w kalkulacji rezerwy oraz wzrostu emisji z uwagi na wyższą produkcję energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych;
wzrostu kosztów świadczeń pracowniczych, co wynika w znacznej części z ujęcia w okresie porównywalnym skutków rozwiązania rezerw na taryfę pracowniczą w części na obecnych pracowników jako przyszłych emerytów, co wpłynęło na zmniejszenie kosztów operacyjnych w kwocie 299 mln PLN;
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Wynagrodzenia |
(2 383) |
(2 285) |
|
Koszty ubezpieczeń społecznych |
(471) |
(453) |
|
Koszty świadczeń po okresie zatrudnienia, w tym: |
(106) |
194 |
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne, rentowe i podobne |
(28) |
(28) |
|
Deputaty węglowe i taryfa energetyczna |
- |
293 |
|
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych |
(7) |
(5) |
|
Koszty pracowniczych programów emerytalnych |
(71) |
(66) |
|
Odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych |
(66) |
(68) |
|
Nagrody jubileuszowe |
12 |
(47) |
|
Program dobrowolnych odejść |
- |
(6) |
|
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych |
(109) |
(95) |
|
Razem |
(3 123) |
(2 760) |
|
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży |
(2 057) |
(1 811) |
|
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży |
(255) |
(196) |
|
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu |
(412) |
(372) |
|
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia świadczeń na potrzeby własne |
(399) |
(381) |
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Amortyzacja, w tym ujęta w pozycji: |
(2 101) |
(2 017) |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług |
(1 981) |
(1 906) |
|
Koszty sprzedaży |
(51) |
(44) |
|
Koszty ogólnego zarządu |
(42) |
(43) |
|
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby |
(27) |
(24) |
|
Odpis aktualizujący, w tym ujęty w pozycji: |
(1 129) |
(3 746) |
|
Koszt sprzedanych towarów, produktów, materiałów i usług |
(1 133) |
(3 700) |
|
Koszty sprzedaży |
1 |
- |
|
Koszty ogólnego zarządu |
(6) |
(46) |
|
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby |
9 |
- |
|
Razem |
(3 230) |
(5 763) |
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku, w wyniku przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 30 czerwca 2021 roku testów na utratę wartości, Grupa ujęła odpisy aktualizujące w segmentach Wytwarzanie i Wydobycie w łącznej wysokości 1 138 mln PLN. Testy i ich wyniki zostały szerzej opisane w nocie 11 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Dodatkowo, w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 spółki Grupy rozwiązywały i tworzyły odpisy na aktywa indywidualne, aktywa z tytułu umów z klientami oraz aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, co łącznie pomniejszyło koszty operacyjne Grupy o kwotę 9 mln PLN.
Łączny odpis aktualizujący rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne oraz prawa do użytkowania aktywów w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku wyniósł 1 129 mln PLN.
|
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
|
Otrzymane lub należne kary, grzywny, odszkodowania |
35 |
59 |
|
|
Nadwyżka (utworzenia)/ rozwiązania pozostałych rezerw |
34 |
13 |
|
|
Pozostałe dotacje oraz przychody stanowiące równowartość odpisów amortyzacyjnych od dotacji do lub nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych |
36 |
38 |
|
|
Wynik ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych oraz koszty szkód w majątku trwałym |
22 |
(17) |
|
|
Odpisanie zaniechanych inwestycji i produkcji |
(15) |
(2) |
|
|
Koszty postępowania sądowego oraz kary i odszkodowania |
(8) |
(12) |
|
|
Rozwiązanie rezerw aktuarialnych na taryfę pracowniczą w części dla emerytów |
- |
234 |
|
|
Przychody z tytułu dofinansowania kosztów świadczeń pracowniczych w ramach tarczy antykryzysowej |
- |
65 |
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
45 |
51 |
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
(50) |
(56) |
|
|
Razem |
99 |
373 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Przychody i koszty finansowe obejmują głównie przychody i koszty dotyczące: • odsetek i odwijania dyskonta oraz przychodów z tytułu udziału w zyskach innych jednostek, • aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktualizacji instrumentów finansowych ujmowanej w pozostałych całkowitych dochodach i odnoszonej na kapitał z aktualizacji wyceny oraz pochodnych towarowych instrumentów finansowych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, z których zyski/straty z tytułu zmiany wyceny i realizacji prezentowane są w działalności operacyjnej, w której ujmowane są wyniki na powiązanym z nimi obrocie towarami, • różnic kursowych, za wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek, • pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową. Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień. Na dzień bilansowy pozycje pieniężne są przeliczane przy zastosowaniu kursu zamknięcia (dla jednostek, których walutą funkcjonalną jest PLN za kurs zamknięcia przyjmuje się kurs średni ustalony dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień). Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
Powstałe z rozliczenia oraz z przeliczenia na dzień bilansowy różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w wyniku finansowym w pozycji przychodów (kosztów) finansowych, z wyjątkiem przypadku gdy są kapitalizowane w wartości aktywów. |
|
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Przychody i koszty z tytułu instrumentów finansowych |
(222) |
(635) |
|
|
|
Koszty odsetkowe |
(368) |
(286) |
|
|
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi |
(25) |
(18) |
|
|
Wynik na instrumentach pochodnych |
116 |
125 |
|
|
Przychody odsetkowe |
25 |
27 |
|
|
Różnice kursowe |
15 |
(246) |
|
|
Przychody z tytułu dywidendy |
10 |
6 |
|
|
Aktualizacja wartości udzielonych pożyczek |
1 |
(221) |
|
|
Pozostałe |
4 |
(22) |
|
Pozostałe przychody i koszty finansowe |
(19) |
(7) |
|
|
|
Odsetki od świadczeń pracowniczych |
(11) |
(21) |
|
|
Odsetki z tytułu dyskonta pozostałych rezerw |
(7) |
(10) |
|
|
Pozostałe przychody finansowe |
8 |
36 |
|
|
Pozostałe koszty finansowe |
(9) |
(12) |
|
Razem, w tym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów: |
(241) |
(642) |
|
|
|
Koszty odsetkowe od zadłużenia |
(368) |
(286) |
|
|
Przychody finansowe i pozostałe koszty finansowe |
127 |
(356) |
Poniższa tabela prezentuje całkowite obciążenie wyniku finansowego z tytułu umów leasingu, w których leasingobiorcą są spółki Grupy.
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Koszty leasingu ujętego zgodnie z MSSF 16 Leasing, w tym: |
(159) |
(154) |
|
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania |
(106) |
(104) |
|
Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu |
(53) |
(50) |
|
Koszty leasingu, co do którego zastosowano praktyczne wyłączenie z MSSF 16 Leasing, w tym: |
(14) |
(17) |
|
Koszty leasingów krótkoterminowych |
(11) |
(15) |
|
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu |
(3) |
(2) |
|
Razem |
(173) |
(171) |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Podatek bieżący Podatek dochodowy wykazany w wyniku finansowym okresu obejmuje rzeczywiste obciążenie podatkowe za dany okres sprawozdawczy poszczególnych spółek stanowiących Podatkową Grupę Kapitałową („PGK”) oraz pozostałych spółek Grupy nienależących do PGK, ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ewentualne korekty rozliczeń podatkowych za lata ubiegłe. Podatek odroczony Grupa ujmuje zobowiązania i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i zobowiązań a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości. Aktywa z tytułu podatku dochodowego wykazywane są tylko wtedy, gdy ich realizacja jest prawdopodobna, tj. gdy przewiduje się, iż w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na wykorzystanie aktywa. Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujętych w pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym, jest ujmowany odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym. Aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz zobowiązanie z tytułu podatku odroczonego spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową są kompensowane ze względu na fakt, iż spółki te składają wspólną deklarację podatkową. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy realizowalność oraz weryfikuje nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Grupa ujmuje odpis na aktywo z tytułu podatku odroczonego spółki z segmentu Wydobycie, w związku z brakiem prognoz uzasadniających możliwość jego realizacji. Grupa oceniła na dzień bilansowy, że nie występuje ryzyko niezrealizowania aktywa z tytułu podatku odroczonego spółek tworzących PGK. |
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Bieżący podatek dochodowy |
(82) |
(229) |
|
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego |
(48) |
(218) |
|
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych |
(34) |
(11) |
|
Odroczony podatek dochodowy |
(208) |
235 |
|
Podatek dochodowy wykazywany w wyniku finansowym |
(290) |
6 |
|
Podatek dochodowy dotyczący pozostałych całkowitych dochodów, w tym: |
(109) |
46 |
|
podlegających przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
(88) |
19 |
|
nie podlegających przeklasyfikowaniu w wynik finansowy |
(21) |
27 |
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem |
675 |
(2 179) |
|
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19% |
(128) |
414 |
|
Korekty dotyczące podatku dochodowego z lat ubiegłych |
(34) |
(11) |
|
Przychody i koszty trwale niepodatkowe |
(7) |
(45) |
|
Zmiany szacunku w podatku odroczonym |
(151) |
(293) |
|
Pozostałe |
30 |
(59) |
|
Podatek według efektywnej stawki podatkowej wynoszącej 43,0% (2020: 0,3%) |
(290) |
6 |
|
Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w wyniku finansowym |
(290) |
6 |
Zmiany szacunku w podatku odroczonym dotyczą w głównej mierze spółki segmentu Wydobycie i związane są ze zwiększeniem odpisu aktualizującego wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz brakiem rozpoznania aktywa na podatek odroczony od straty podatkowej spółki za rok 2021.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Zysk (strata) netto na akcję dla każdego okresu obliczany jest poprzez podzielenie zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. |
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Zysk (strata) netto za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
338 |
(2 170) |
|
Liczba akcji zwykłych |
1 752 549 394 |
1 752 549 394 |
|
Zysk (strata) na jedną akcję podstawowy i rozwodniony (w złotych) |
0,19 |
(1,24) |
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Kluczowe dla Grupy środki trwałe w poszczególnych segmentach to: w obszarze Wydobycie: - obudowy zmechanizowane, szyby i upadowe wydobywcze oraz środki trwałe zlokalizowane w ścianach kopalni i w zakładzie przeróbki węgla; - koszty prac związanych z drążeniem wyrobisk chodnikowych produkcyjnych i zbrojeniem ścian. w obszarze Wytwarzanie: - kotły wraz z urządzeniami pomocniczymi, turbiny z generatorami, transformatory i stacje ciepłownicze, a także urządzenia do rozładunku, magazynowania i transportu paliwa, pompownie i instalacje odsiarczania, wytwornice pary, rozdzielnie, składowiska odpadów, magazyny i budynki, rozdzielnie najwyższych napięć; - stacje ciepłownicze, urządzenia do rozładunku paliwa i transportu, a także pompownie i stacje uzdatniania wody. w obszarze Odnawialnych źródeł energii: - elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, turbozespoły wodne, budynki elektrowni wodnych oraz jazy, zapory i urządzenia hydrotechniczne. w obszarze Dystrybucja: - linie elektroenergetyczne położone na obszarze 57 tysięcy km kwadratowych, o łącznej długości około 247 tysiące km; - stacje elektroenergetyczne (około 62 tysięcy sztuk); - transformatory (około 59 tysięcy sztuk).
Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się według kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt obejmuje: • cenę nabycia lub koszt wytworzenia, • koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, • przewidywany koszt demontażu, usunięcia rzeczowych aktywów trwałych oraz przywrócenia do stanu pierwotnego miejsca, w którym dany składnik aktywów się znajduje (politykę rachunkowości w zakresie tworzenia rezerw na te koszty przedstawiono w nocie 39 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego), • koszty finansowania zewnętrznego. Na dzień nabycia składnika rzeczowych aktywów trwałych są identyfikowane i wyodrębniane wszystkie istotne elementy wchodzące w skład danego składnika aktywów, mające różny okres ekonomicznej użyteczności (komponenty). Komponentem składników rzeczowych aktywów trwałych są również koszty remontów kapitalnych, przeglądów okresowych oraz koszty wymiany głównych części składowych. Grupa ujmuje jako odrębne pozycje rzeczowych aktywów trwałych specjalistyczne części zamienne oraz sprzęt serwisujący, jeżeli ich okres użytkowania wynosi więcej niż 1 rok. Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego pomniejszone o jego wartość rezydualną. Amortyzacja następuje na podstawie planu amortyzacji określającego przewidywany okres użytkowania środka trwałego. Rzeczowe aktywa trwałe (w tym komponenty) są amortyzowane liniowo przez ich przewidywany okres użytkowania, z wyjątkiem gruntów i środków trwałych w budowie, które nie podlegają amortyzacji. Specjalistyczne części zamienne oraz sprzęt serwisujący są amortyzowane przez okres użytkowania środka trwałego, którego dotyczą. Koszty finansowania zewnętrznego Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia lub ceny nabycia dostosowywanych składników aktywów trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się przede wszystkim odsetki od finansowania specyficznego i ogólnego wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem w walucie obcej w stopniu, w jakim uznawane są za korektę kosztów odsetek. Kapitalizacji podlega także efektywna część zabezpieczenia dla kontraktów spełniających warunki rachunkowości zabezpieczeń i zawieranych w związku z finansowaniem budowy aktywów trwałych. Kwotę kosztów ogólnego finansowania zewnętrznego podlegającą aktywowaniu określa się poprzez zastosowanie stopy kapitalizacji do nakładów poniesionych na dostosowywane składniki aktywów. Stopa kapitalizacji stanowi średnią ważoną stopę wszystkich kosztów finansowania zewnętrznego dotyczących finansowania zewnętrznego stanowiących zobowiązania w danym okresie, ale innych niż finansowanie specyficzne. Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe i opłaty przyłączeniowe oraz dotacje do aktywów Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe oraz opłaty przyłączeniowe ujmowane są początkowo w cenie nabycia odpowiadającej szacowanej wartości godziwej lub wartości otrzymanych środków pieniężnych stanowiących dotacje do aktywów. Przychody z tytułu nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych sfinansowanych z dotacji są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i rozpoznawane jako pozostałe przychody operacyjne w sposób współmierny do odpowiadających im kosztów amortyzacji otrzymanych lub nabytych składników rzeczowych aktywów trwałych. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Utrata wartości Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy czy zaistniały obiektywne przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości danego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Testy na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych są przeprowadzane zgodnie z polityką rachunkowości określoną w nocie 11 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Średnie pozostałe okresy użytkowania poszczególnych grup środków trwałych |
||||||||||
|
Metoda amortyzacji, okres użytkowania oraz wartość rezydualna rzeczowych aktywów trwałych podlegają weryfikacji, co najmniej na koniec każdego roku obrotowego, a ewentualne korekty odpisów amortyzacyjnych dokonywane są z efektem od początku okresu sprawozdawczego, w którym zakończono weryfikację. Przeprowadzona w 2021 roku weryfikacja okresów ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych wpłynęła w segmencie Dystrybucja na spadek kosztów amortyzacji o 28 mln PLN, a w segmencie Wytwarzanie na ich wzrost o 11 mln PLN. |
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Grunty |
Budynki, lokale |
Urządzenia techniczne |
Wyrobiska górnicze |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Rzeczowe aktywa trwałe razem |
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
143 |
29 748 |
25 206 |
258 |
976 |
1 888 |
58 219 |
|
Zakup bezpośredni |
- |
- |
- |
2 |
- |
2 487 |
2 489 |
|
Koszty finansowania zewnętrznego |
- |
- |
- |
- |
- |
14 |
14 |
|
Rozliczenie środków trwałych w budowie |
2 |
1 702 |
994 |
- |
38 |
(2 736) |
- |
|
Sprzedaż |
(1) |
(38) |
(137) |
- |
(6) |
(4) |
(186) |
|
Likwidacja |
- |
(46) |
(140) |
(149) |
(17) |
- |
(352) |
|
Nieodpłatne otrzymanie |
- |
43 |
- |
- |
- |
- |
43 |
|
Koszty komponentów remontowych |
- |
- |
- |
- |
- |
94 |
94 |
|
Wytworzenie we własnym zakresie |
- |
- |
- |
169 |
- |
48 |
217 |
|
Koszty demontażu farm wiatrowych oraz likwidacji zakładów górniczych |
- |
(159) |
(14) |
- |
- |
- |
(173) |
|
Pozostałe zmiany |
- |
(29) |
39 |
- |
(13) |
(18) |
(21) |
|
Bilans zamknięcia |
144 |
31 221 |
25 948 |
280 |
978 |
1 773 |
60 344 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
- |
(13 010) |
(14 570) |
(138) |
(704) |
(292) |
(28 714) |
|
Amortyzacja za okres |
- |
(887) |
(850) |
(83) |
(59) |
- |
(1 879) |
|
Odpisy aktualizujące |
- |
(484) |
(674) |
(33) |
(1) |
71 |
(1 121) |
|
Sprzedaż |
- |
36 |
135 |
- |
6 |
3 |
180 |
|
Likwidacja |
- |
41 |
136 |
149 |
17 |
- |
343 |
|
Pozostałe zmiany |
- |
28 |
(17) |
- |
13 |
(3) |
21 |
|
Bilans zamknięcia |
- |
(14 276) |
(15 840) |
(105) |
(728) |
(221) |
(31 170) |
|
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU |
143 |
16 738 |
10 636 |
120 |
272 |
1 596 |
29 505 |
|
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU |
144 |
16 945 |
10 108 |
175 |
250 |
1 552 |
29 174 |
|
w tym segmenty operacyjne: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wydobycie |
3 |
201 |
176 |
169 |
3 |
117 |
669 |
|
Wytwarzanie |
42 |
2 513 |
3 651 |
- |
24 |
114 |
6 344 |
|
Odnawialne źródła energii |
- |
791 |
1 172 |
- |
3 |
93 |
2 059 |
|
Dystrybucja |
81 |
12 851 |
4 939 |
- |
196 |
1 065 |
19 132 |
|
Inne segmenty oraz pozostała działalność |
18 |
589 |
170 |
6 |
24 |
163 |
970 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Grunty |
Budynki, lokale |
Urządzenia techniczne |
Wyrobiska górnicze |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Rzeczowe aktywa trwałe razem |
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
141 |
25 481 |
20 297 |
265 |
958 |
7 777 |
54 919 |
|
Zakup bezpośredni |
- |
- |
- |
1 |
- |
3 247 |
3 248 |
|
Koszty finansowania zewnętrznego |
- |
- |
- |
- |
- |
227 |
227 |
|
Rozliczenie środków trwałych w budowie |
1 |
4 284 |
5 301 |
- |
44 |
(9 630) |
- |
|
Sprzedaż |
- |
(14) |
(108) |
- |
(8) |
- |
(130) |
|
Likwidacja |
- |
(76) |
(310) |
(147) |
(15) |
- |
(548) |
|
Koszty komponentów remontowych |
- |
- |
- |
- |
- |
216 |
216 |
|
Wytworzenie we własnym zakresie |
- |
- |
- |
139 |
- |
193 |
332 |
|
Koszty demontażu farm wiatrowych oraz likwidacji zakładów górniczych |
- |
72 |
8 |
- |
- |
- |
80 |
|
Przychody z rozruchu |
- |
- |
- |
- |
- |
(162) |
(162) |
|
Pozostałe zmiany |
1 |
1 |
18 |
- |
(3) |
20 |
37 |
|
Bilans zamknięcia |
143 |
29 748 |
25 206 |
258 |
976 |
1 888 |
58 219 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
- |
(10 757) |
(12 008) |
(116) |
(655) |
(283) |
(23 819) |
|
Amortyzacja za okres |
- |
(857) |
(804) |
(93) |
(68) |
- |
(1 822) |
|
Odpisy aktualizujące |
- |
(1 481) |
(2 160) |
(76) |
(6) |
(10) |
(3 733) |
|
Sprzedaż |
- |
13 |
105 |
- |
8 |
- |
126 |
|
Likwidacja |
- |
68 |
303 |
147 |
15 |
- |
533 |
|
Pozostałe zmiany |
- |
4 |
(6) |
- |
2 |
1 |
1 |
|
Bilans zamknięcia |
- |
(13 010) |
(14 570) |
(138) |
(704) |
(292) |
(28 714) |
|
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU |
141 |
14 724 |
8 289 |
149 |
303 |
7 494 |
31 100 |
|
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU |
143 |
16 738 |
10 636 |
120 |
272 |
1 596 |
29 505 |
|
w tym segmenty operacyjne: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wydobycie |
3 |
311 |
188 |
115 |
4 |
187 |
808 |
|
Wytwarzanie |
42 |
2 896 |
4 290 |
- |
22 |
203 |
7 453 |
|
Odnawialne źródła energii |
1 |
885 |
1 259 |
- |
1 |
30 |
2 176 |
|
Dystrybucja |
80 |
12 127 |
4 773 |
- |
222 |
1 028 |
18 230 |
|
Inne segmenty oraz pozostała działalność |
17 |
519 |
126 |
5 |
23 |
148 |
838 |
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku Grupa dokonała zakupu rzeczowych aktywów trwałych (wliczając skapitalizowane koszty finansowania zewnętrznego) w kwocie 2 503 mln PLN. Największe zakupy dokonane zostały w związku z inwestycjami w następujących segmentach operacyjnych:
|
Segment operacyjny |
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
(dane przekształcone) |
||
|
Dystrybucja |
1 988 |
1 845 |
|
Wytwarzanie |
116 |
1 187 |
|
Wydobycie |
95 |
191 |
Średnia stopa kapitalizacji kosztów finansowania zewnętrznego w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku wyniosła 2,8%, a w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 wyniosła 4,14%.
Główne zadania inwestycyjne realizowane przez Grupę w roku obrotowym 2021 opisane zostały w punkcie 1.5. Sprawozdania Zarządu z działalności TAURON Polska Energia S.A. oraz Grupy Kapitałowej TAURON za rok obrotowy 2021.
Odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe miały wpływ na wynik następujących segmentów operacyjnych:
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Wytwarzanie |
Wydobycie |
Dystrybucja |
Pozostałe |
Razem |
|
Zwiększenie odpisów aktualizujących |
(942) |
(181) |
(1) |
(1) |
(1 125) |
|
Zmniejszenie odpisów aktualizujących |
1 |
- |
3 |
- |
4 |
|
Łączny wpływ na wynik okresu |
(941) |
(181) |
2 |
(1) |
(1 121) |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Wytwarzanie |
Wydobycie |
Dystrybucja |
Pozostałe |
Razem |
|
Zwiększenie odpisów aktualizujących |
(3 191) |
(545) |
(4) |
- |
(3 740) |
|
Zmniejszenie odpisów aktualizujących |
4 |
- |
3 |
- |
7 |
|
Łączny wpływ na wynik okresu |
(3 187) |
(545) |
(1) |
- |
(3 733) |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Umowę lub część umowy najmu, dzierżawy albo inną umowę lub część umowy o podobnym charakterze, na mocy której przekazuje się prawo do kontroli użytkowania składnika aktywów przez dany okres w zamian za wynagrodzenie, klasyfikuje się jako leasing. Klasyfikacji leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu, w oparciu o treść ekonomiczną umowy, nie zaś o jej formę prawną. Spółka klasyfikuje jako leasing prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz służebności, których przedmiotem jest korzystanie z urządzeń służących do przesyłu energii i ciepła (służebność przesyłu). Z dniem rozpoczęcia leasingu ujmuje się składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu obejmującego: • kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, • wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia leasingu lub przed tą datą, pomniejszone o związane z leasingiem otrzymane kwoty lub pokryte przez leasingodawcę koszty (zachęty leasingowe), • wszelkie poniesione przez leasingobiorcę początkowe koszty bezpośrednie, • szacunek kosztów demontażu i usunięcia bazowego składnika aktywów, przeprowadzenia renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzenia renowacji do stanu wymaganego przez warunki leasingu. Po początkowym ujęciu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniany jest według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Zasady amortyzacji aktywów będących przedmiotem leasingu są spójne z zasadami stosowanymi przy amortyzacji aktywów będących własnością Grupy. Przy braku wystarczającej pewności, że Grupa uzyska tytuł własności przed końcem okresu leasingu, dany składnik aktywów umarza się przez krótszy z dwóch okresów: okres leasingu lub okres użytkowania. Spółka nie stosuje wymogów MSSF 16 Leasing w odniesieniu do klasy aktywów w stosunku do leasingów krótkoterminowych, które w dniu rozpoczęcia mają okres leasingu nie dłuższy niż 12 miesięcy. Grupa stosuje zwolnienie ze stosowania MSSF 16 Leasing w odniesieniu do leasingów, których bazowy składnik aktywów ma wartość nieprzekraczającą 20 tysięcy złotych. Wyboru zwolnienia dla leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość Grupa może dokonać w odniesieniu do poszczególnych leasingów, w szczególności Grupa nie stosuje zwolnienia dla aktywów niskocennych w przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa w dacie rozpoczęcia leasingu wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania m.in. w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe są dyskontowane z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową, zgodnie z przyjętą do stosowania metodyką w zależności od ratingu. Grupa stosuje podejście portfelowe do leasingów o podobnych cechach, dotyczących jednolitych aktywów, wykorzystywanych w podobny sposób. Rozliczając umowy leasingu metodą portfelową, Grupa stosuje szacunki i założenia odpowiadające rozmiarowi i składowi posiadanego portfela, w tym w postaci szacunku średniego ważonego okresu trwania leasingu. Spółka stosuje podejście portfelowe w szczególności dla umów najmu, dzierżawy i innych umów spełniających kryteria uznania za leasing dotyczących pomieszczeń i gruntów dla celów montażu infrastruktury cieplnej i elektroenergetycznej. Dla określenia okresu leasingu m.in. dla umów na czas nieokreślony Grupa dokonuje szacunku. |
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Grunty |
Prawo użytkowania wieczystego gruntu |
Budynki, lokale |
Urządzenia techniczne |
Środki transportu |
Służebności przesyłu |
Prawa do użytkowania aktywów w przygotowaniu |
Prawa do użytkowania aktywów razem |
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
548 |
1 162 |
196 |
89 |
8 |
133 |
6 |
2 142 |
|
Zwiększenie z tytułu nowej umowy leasingu |
66 |
1 |
13 |
34 |
5 |
- |
- |
119 |
|
Zwiększenie/(zmniejszenie) z tytułu zmian leasingu |
4 |
27 |
4 |
9 |
- |
- |
- |
44 |
|
Likwidacja |
(5) |
(1) |
(1) |
(20) |
(2) |
- |
- |
(29) |
|
Pozostałe zmiany |
5 |
11 |
- |
- |
- |
17 |
- |
33 |
|
Bilans zamknięcia |
618 |
1 200 |
212 |
112 |
11 |
150 |
6 |
2 309 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
(45) |
(92) |
(32) |
(62) |
(5) |
(30) |
- |
(266) |
|
Amortyzacja za okres |
(27) |
(33) |
(19) |
(20) |
(1) |
(6) |
- |
(106) |
|
Odpisy aktualizujące |
- |
(1) |
- |
(4) |
- |
(1) |
- |
(6) |
|
Likwidacja |
1 |
- |
- |
20 |
2 |
- |
- |
23 |
|
Pozostałe zmiany |
- |
(8) |
- |
- |
- |
- |
- |
(8) |
|
Bilans zamknięcia |
(71) |
(134) |
(51) |
(66) |
(4) |
(37) |
- |
(363) |
|
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU |
503 |
1 070 |
164 |
27 |
3 |
103 |
6 |
1 876 |
|
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU |
547 |
1 066 |
161 |
46 |
7 |
113 |
6 |
1 946 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Grunty |
Prawo użytkowania wieczystego gruntu |
Budynki, lokale |
Urządzenia techniczne |
Środki transportu |
Służebności przesyłu |
Prawa do użytkowania aktywów w przygotowaniu |
Prawa do użytkowania aktywów razem |
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
476 |
1 076 |
176 |
65 |
7 |
121 |
6 |
1 927 |
|
Zwiększenie z tytułu nowej umowy leasingu |
55 |
- |
12 |
31 |
- |
- |
- |
98 |
|
Zwiększenie/(zmniejszenie) z tytułu zmian leasingu |
3 |
78 |
9 |
(1) |
- |
- |
- |
89 |
|
Pozostałe zmiany |
14 |
8 |
(1) |
(6) |
1 |
12 |
- |
28 |
|
Bilans zamknięcia |
548 |
1 162 |
196 |
89 |
8 |
133 |
6 |
2 142 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
(20) |
(60) |
(15) |
(35) |
(2) |
(21) |
- |
(153) |
|
Amortyzacja za okres |
(25) |
(34) |
(17) |
(19) |
(3) |
(6) |
- |
(104) |
|
Odpisy aktualizujące |
- |
10 |
- |
(14) |
- |
(3) |
- |
(7) |
|
Pozostałe zmiany |
- |
(8) |
- |
6 |
- |
- |
- |
(2) |
|
Bilans zamknięcia |
(45) |
(92) |
(32) |
(62) |
(5) |
(30) |
- |
(266) |
|
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU |
456 |
1 016 |
161 |
30 |
5 |
100 |
6 |
1 774 |
|
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU |
503 |
1 070 |
164 |
27 |
3 |
103 |
6 |
1 876 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Wartość firmy wycenia się według wartości początkowej (ustalonej zgodnie z polityką rachunkowości przedstawioną w nocie 6) pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, lecz testowana jest na utratę wartości. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie TAURON, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz jest nie większy niż jeden segment operacyjny Grupy TAURON. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Wartość firmy podlega testowi na utratę wartości corocznie oraz na każdy dzień bilansowy, na który występują stosowne przesłanki. Test na utratę wartości w odniesieniu do wartości firmy przeprowadza się zgodnie z zasadami rachunkowości przedstawionymi w nocie 11. |
|
Segment operacyjny |
Stan na |
Stan na |
|
Dystrybucja |
26 |
26 |
|
Razem |
26 |
26 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Świadectwa pochodzenia energii i prawa do emisji gazów klasyfikowane jako aktywa niematerialne obejmują: świadectwa pochodzenia energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych (OZE), a także prawa majątkowe wynikające ze świadectw efektywności energetycznej, otrzymane lub nabyte z zamiarem umorzenia w związku ze sprzedażą energii elektrycznej odbiorcom finalnym; prawa do emisji CO2 otrzymane lub nabywane z zamiarem spełnienia obowiązku wynikającego z emisji CO2. Grupa klasyfikuje świadectwa pochodzenia energii oraz prawa do emisji CO2 na podstawie intencji co do sposobu ich przeznaczenia określonej w dniu nabycia (z możliwością późniejszej reklasyfikacji) jako: aktywa niematerialne krótkoterminowe – świadectwa pochodzenia energii oraz prawa do emisji gazów desygnowane na własne potrzeby, w przypadku gdy Grupa ma zamiar umorzyć je w celu spełnienia obowiązku za rok bieżący; aktywa niematerialne długoterminowe – świadectwa pochodzenia energii oraz prawa do emisji gazów desygnowane na własne potrzeby, dla których celem jest wypełnienie obowiązku przedstawienia do umorzenia za lata kolejne. Zasady wyceny tych aktywów na moment początkowego ujęcia są następujące:
Rozchód posiadanych świadectw pochodzenia energii oraz praw do emisji CO2 (w korespondencji z rozliczeniem kwoty rezerwy) następuje na dzień umorzenia tych praw. Zasady tworzenia rezerw z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii oraz rezerw na zobowiązania z tytułu emisji CO2 przedstawiono w nocie 40. |
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||||
|
|
Świadectwa pochodzenia energii |
Prawa do emisji CO2 |
Razem |
Świadectwa pochodzenia energii |
Prawa do emisji CO2 |
Razem |
|
Bilans otwarcia |
234 |
267 |
501 |
306 |
162 |
468 |
|
Zakup bezpośredni |
113 |
- |
113 |
217 |
141 |
358 |
|
Reklasyfikacja |
(147) |
(23) |
(170) |
(289) |
(36) |
(325) |
|
Bilans zamknięcia |
200 |
244 |
444 |
234 |
267 |
501 |
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||||
|
|
(dane przekształcone) |
|||||
|
|
Świadectwa pochodzenia energii |
Prawa do emisji CO2 |
Razem |
Świadectwa pochodzenia energii |
Prawa do emisji CO2 |
Razem |
|
Bilans otwarcia |
705 |
334 |
1 039 |
595 |
690 |
1 285 |
|
Zakup bezpośredni |
281 |
1 360 |
1 641 |
190 |
385 |
575 |
|
Wytworzenie we własnym zakresie |
239 |
- |
239 |
227 |
- |
227 |
|
Umorzenie |
(1 221) |
(1 635) |
(2 856) |
(596) |
(777) |
(1 373) |
|
Reklasyfikacja |
147 |
(53) |
94 |
289 |
36 |
325 |
|
Bilans zamknięcia |
151 |
6 |
157 |
705 |
334 |
1 039 |
Reklasyfikacja praw do emisji CO2 obejmuje:
reklasyfikację uprawnień o wartości 222 mln PLN nabytych w latach poprzednich i przeznaczonych pod umorzenie roku 2021 z długoterminowych do krótkoterminowych uprawnień do emisji CO2,
reklasyfikację uprawnień o wartości 76 mln PLN, posiadanych przez spółkę zależną Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. i stanowiących nadwyżkę ponad potrzeby umorzeniowe za rok 2020, z krótkoterminowych uprawnień do emisji CO2 do zapasów, w związku ze zmianą intencji odnośnie wykorzystania tych uprawnień i ich odsprzedaży, co zostało opisane szerzej w nocie 12 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Przychody z tego tytułu wyniosły 135 mln PLN,
reklasyfikację uprawnień o wartości 199 mln PLN, pierwotnie nabytych przez Grupę w grudniu 2021 roku dla spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., z krótkoterminowych do długoterminowych uprawnień do emisji CO2, w związku z powstałą nadwyżką uprawnień za rok 2021 w portfelu Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., w wyniku awarii bloku i trwającego w drugiej połowie 2021 roku postoju bloku 910 MW w Jaworznie i zaalokowaniem tej nadwyżki dla instalacji TAURON Wytwarzanie S.A. pod rok umorzeniowy 2022.
|
Bilans uprawnień |
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Uprawnienia na rejestrze na początek roku |
6 732 596 |
13 784 891 |
|
Uprawnienia umorzone: |
|
|
|
emisja poprzedniego roku |
(10 047 653) |
(12 161 904) |
|
emisja bieżącego roku |
(5 871 051) |
- |
|
Przydział nieodpłatnych uprawnień |
131 815 |
223 609 |
|
Uprawnienia nabyte na rynku wtórnym |
17 673 672 |
12 555 500 |
|
Uprawnienia sprzedane na rynek wtórny |
(6 431 379) |
(7 669 500) |
|
Uprawnienia na rejestrze na koniec roku |
2 188 000 |
6 732 596 |
W 2021 roku spółki Grupy TAURON otrzymały przydziały darmowych uprawnień do emisji CO2 w ilości 131 815 EUA z tytułu produkcji ciepła. Pozostałe uprawnienia, potrzebne do zbilansowania potrzeb emisji w 2021 roku, zostały nabyte oraz zakontraktowane do nabycia na rynku wtórnym.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Główne pozycje ujęte w ramach pozostałych aktywów niematerialnych to oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości. Składniki pozostałych aktywów niematerialnych wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o skumulowane odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Pozostałe aktywa niematerialne, z wyjątkiem nieoddanych do użytkowania, są amortyzowane przez szacowany okres użytkowania. Podstawą naliczania amortyzacji jest wartość początkowa pomniejszona o wartość rezydualną. Wartość rezydualną uwzględnia się przy ustalaniu podstawy ustalania odpisów amortyzacyjnych, jeżeli w odniesieniu do danego aktywa istnieje aktywny rynek lub strona trzecia zobowiązała się do zakupu składnika aktywów w momencie zakończenia okresu jego użytkowania. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Utrata wartości Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy czy zaistniały obiektywne przesłanki mogące wskazywać na utratę wartości danego składnika aktywów niematerialnych. Testy na utratę wartości aktywów niematerialnych są przeprowadzane zgodnie z polityką rachunkowości określoną w nocie 11. Okres i metoda amortyzacji oraz wartość rezydualna podlegają weryfikacji nie rzadziej niż na koniec każdego roku obrotowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków, a ewentualna korekta odpisów amortyzacyjnych dokonywana jest z efektem od początku okresu sprawozdawczego, w którym zakończono weryfikację. Okresy użytkowania Dla poszczególnych grup pozostałych aktywów niematerialnych przyjęto następujące średnie pozostałe okresy użytkowania:
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości |
Inne aktywa niematerialne |
Aktywa niematerialne nie oddane do użytkowania |
Aktywa niematerialne razem |
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
12 |
945 |
219 |
120 |
1 296 |
|
Zakup bezpośredni |
- |
- |
- |
106 |
106 |
|
Rozliczenie aktywów nie oddanych do użytkowania |
5 |
143 |
7 |
(155) |
- |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
(43) |
(3) |
- |
(46) |
|
Bilans zamknięcia |
17 |
1 045 |
223 |
71 |
1 356 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
(7) |
(624) |
(113) |
- |
(744) |
|
Amortyzacja za okres |
(1) |
(105) |
(10) |
- |
(116) |
|
Odpisy aktualizujące |
- |
- |
(2) |
- |
(2) |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
43 |
3 |
- |
46 |
|
Bilans zamknięcia |
(8) |
(686) |
(122) |
- |
(816) |
|
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU |
5 |
321 |
106 |
120 |
552 |
|
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU |
9 |
359 |
101 |
71 |
540 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Oprogramowanie, koncesje, patenty, licencje i podobne wartości |
Inne aktywa niematerialne |
Aktywa niematerialne nie oddane do użytkowania |
Aktywa niematerialne razem |
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
9 |
822 |
200 |
114 |
1 145 |
|
Zakup bezpośredni |
- |
- |
- |
168 |
168 |
|
Rozliczenie aktywów nie oddanych do użytkowania |
5 |
144 |
19 |
(168) |
- |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
(2) |
(21) |
- |
- |
(23) |
|
Pozostałe zmiany |
- |
- |
- |
6 |
6 |
|
Bilans zamknięcia |
12 |
945 |
219 |
120 |
1 296 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
Bilans otwarcia |
(6) |
(563) |
(98) |
- |
(667) |
|
Amortyzacja za okres |
(1) |
(80) |
(10) |
- |
(91) |
|
Odpisy aktualizujące |
- |
(2) |
(5) |
- |
(7) |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
21 |
- |
- |
21 |
|
Bilans zamknięcia |
(7) |
(624) |
(113) |
- |
(744) |
|
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU |
3 |
259 |
102 |
114 |
478 |
|
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU |
5 |
321 |
106 |
120 |
552 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Wspólne ustalenia umowne Grupy zaklasyfikowane jako wspólne przedsięwzięcia są ujmowane metodą praw własności. Przy zastosowaniu metody praw własności, wartość początkową inwestycji w cenie nabycia zwiększa się lub zmniejsza o udział w zyskach/stratach oraz udział w pozostałych całkowitych dochodach wspólnego przedsięwzięcia od dnia przejęcia (ujmowany odpowiednio w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach Grupy). Wypłaty z zysku wypracowanego przez wspólne przedsięwzięcie, pomniejszają wartość bilansową inwestycji. Jeżeli udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia jest równy lub wyższy od jej udziału we wspólnym przedsięwzięciu, Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. W sytuacji gdy Grupa wnosi lub sprzedaje aktywa wspólnemu przedsięwzięciu, które zatrzymuje te aktywa, Grupa ujmuje tylko tę część zysku lub straty, która przypada na udziały innych inwestorów we wspólnym przedsięwzięciu, chyba że wniesienie lub sprzedaż aktywów wskazuje na spadek możliwej do uzyskania wartości netto aktywów obrotowych lub na wystąpienie utraty wartości. W przypadku, gdy Grupa nabywa aktywa od wspólnego przedsięwzięcia, nie ujmuje ona przypadającej na nią części zysków z tytułu tej transakcji do czasu odsprzedania tych aktywów niezależnemu podmiotowi trzeciemu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa określa rodzaj wspólnego ustalenia umownego, którego jest stroną, w zależności od praw i obowiązków stron tego ustalenia. Na podstawie analizy praw i obowiązków Grupa ocenia, że posiada współkontrolę nad wspólnymi ustaleniami umownymi, mając prawo do aktywów netto. W konsekwencji udziały w Grupie Kapitałowej TAMEH Holding Sp. z o.o. oraz w Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. klasyfikowane są jako wspólne przedsięwzięcia. Utrata wartości Udział we wspólnych przedsięwzięciach testowany jest na utratę wartości w przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość wystąpienia utraty lub odwrócenia uprzednio ujętego odpisu. |
|
|
Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. |
TAMEH HOLDING |
Stan na |
Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.1 |
TAMEH HOLDING |
Stan na |
|
Aktywa trwałe (długoterminowe) |
980 |
2 033 |
3 013 |
941 |
2 118 |
3 059 |
|
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe), w tym: |
554 |
1 428 |
1 982 |
165 |
652 |
817 |
|
środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
24 |
251 |
275 |
2 |
159 |
161 |
|
Zobowiązania długoterminowe (-), w tym: |
(1 813) |
(672) |
(2 485) |
(1 897) |
(840) |
(2 737) |
|
zobowiązania z tytułu zadłużenia |
(1 792) |
(577) |
(2 369) |
(1 844) |
(743) |
(2 587) |
|
Zobowiązania krótkoterminowe (-), w tym: |
(1 282) |
(1 514) |
(2 796) |
(731) |
(675) |
(1 406) |
|
zobowiązania z tytułu zadłużenia |
(108) |
(185) |
(293) |
(6) |
(184) |
(190) |
|
Razem aktywa netto |
(1 561) |
1 275 |
(286) |
(1 522) |
1 255 |
(267) |
|
Udział w aktywach netto (50%) |
(781) |
638 |
(143) |
(761) |
628 |
(133) |
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
- |
597 |
597 |
- |
587 |
587 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
1 004 |
2 779 |
3 783 |
125 |
1 690 |
1 815 |
|
Zysk (strata) netto, w tym: |
(41) |
64 |
23 |
(1 039) |
32 |
(1 007) |
|
Amortyzacja |
(32) |
(194) |
(226) |
(21) |
(186) |
(207) |
|
Przychody z tytułu odsetek |
- |
3 |
3 |
- |
- |
- |
|
Koszty z tytułu odsetek |
(109) |
(21) |
(130) |
(38) |
(23) |
(61) |
|
Podatek dochodowy |
- |
(14) |
(14) |
- |
(8) |
(8) |
|
Rozpoznany udział w zysku (stracie) wspólnych przedsięwzięć |
- |
32 |
32 |
- |
16 |
16 |
1 W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku zaprezentowane zostały niezatwierdzone dane spółki Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. dostępne na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji.
2 Zaprezentowane informacje dotyczą grupy kapitałowej TAMEH HOLDING Sp. z o.o. Wartość posiadanego udziału w TAMEH HOLDING Sp. z o.o. jest różna od wartości aktywów netto przypadających Grupie, ze względu na fakt, iż cena nabycia udziałów TAMEH HOLDING Sp. z o.o. została skalkulowana przy uwzględnieniu wartości godziwej udziału wnoszonego do wspólnego przedsięwzięcia przez spółki Grupy ArcelorMittal.
Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.
Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. jest spółką celową utworzoną w 2010 roku z inicjatywy TAURON Polska Energia S.A. oraz PGNiG S.A., poprzez którą partnerzy zrealizowali inwestycję polegającą na budowie bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli opalanego gazem ziemnym o mocy elektrycznej brutto 450 MWe i mocy cieplnej netto 240 MWt. W dniu 30 września 2020 roku Elektrociepłownia Stalowa Wola została oddana do eksploatacji.
TAURON Polska Energia S.A. posiada pośredni udział na poziomie 50% w kapitale spółki i w organie stanowiącym wykonywany poprzez TAURON Wytwarzanie S.A. W związku z faktem, iż w trakcie 2015 roku, dotychczasowy udział w stratach wspólnego przedsięwzięcia oraz korekta wyników z transakcji pomiędzy spółkami Grupy a wspólnym przedsięwzięciem przewyższyły wartość posiadanych udziałów we wspólnym przedsięwzięciu, Spółka zaprzestała ujmowania udziału w dalszych stratach wspólnego przedsięwzięcia.
Dodatkowo, Spółka posiada należności z tytułu udzielonych pożyczek na rzecz Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. w wartości bilansowej 99 mln PLN, o czym szerzej w nocie 25 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W dniu 25 kwietnia 2019 roku wydany został wyrok Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie („Wyrok”) w sprawie z powództwa Abener Energia S.A. („Abener”) przeciwko spółce Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. („ECSW”) będącej wspólnym przedsięwzięciem Grupy TAURON.
Postępowanie przed Sądem Arbitrażowym dotyczyło roszczenia o zapłatę, o ustalenie stosunku prawnego oraz o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z kontraktem pomiędzy Abener (generalny wykonawca) i ECSW (zamawiający) na budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli („Kontrakt”), od którego odstąpiono. Na mocy Wyroku ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener kwoty 334 mln PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego. W dniu 22 września 2020 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił skargę ECSW o uchylenie Wyroku, a w dniu 20 listopada 2020 roku wydał postanowienie, którym wstrzymał wykonanie Wyroku do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego lub upływu terminu do złożenia skargi kasacyjnej. W konsekwencji w dniu 21 grudnia 2020 roku ECSW wniosła skargę kasacyjną. Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. rozpoznała w ostatnim sprawozdaniu finansowym za rok 2020 zobowiązanie na skutki powyższego Wyroku.
W dniu 20 grudnia 2019 roku ECSW otrzymała kolejny pozew wniesiony przez Abener do Sądu Arbitrażowego. Przedmiotem żądania pozwu jest zapłata przez ECSW na rzecz Abener łącznej kwoty 156 mln PLN oraz 0,5 mln EUR wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie tytułem odszkodowania wynikającego z zażądania i uzyskania przez ECSW kosztem Abener wypłaty z gwarancji należytego wykonania kontraktu lub ewentualnie zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia uzyskanego przez ECSW kosztem Abener w związku z uzyskaniem wypłaty z gwarancji należytego wykonania kontraktu.
W dniu 19 października 2020 roku ECSW złożyła pozew do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie przeciwko Abener o zapłatę przez Abener na rzecz ECSW odszkodowania za szkodę odpowiadającą kosztom usunięcia wad, usterek i niedoróbek robót, dostaw i usług wykonanych przez Abener w trakcie realizacji ww. kontraktu. Aktualna wartość przedmiotu sporu wynosi 188 mln PLN oraz 0,5 mln EUR.
Kontrakt zawarty pomiędzy ECSW a Abener nie zawiera regulacji zobowiązujących Spółkę do zapłaty w jakiejkolwiek formie za ECSW wynagrodzenia na rzecz Abener.
W dniu 31 grudnia 2021 roku ECSW i Abener („Strony”) podpisały ugodę celem określenia zasad, na jakich ECSW oraz Abener dokonają wzajemnych rozliczeń wynikających z wszelkich sporów sądowych i arbitrażowych toczących się pomiędzy Stronami i wynikających z Kontraktu. Na podstawie ugody, ECSW zobowiązuje się zapłacić na rzecz Abener kwotę 93 mln EUR na podstawie Wyroku i innych rozliczeń, z czego kwota 32 mln EUR uregulowana została w postaci uwolnienia środków zdeponowanych wcześniej na rachunku powierniczym z tytułu wygranego przez ECSW w 2017 roku procesu z gwarantem należytego wykonania umowy z Abener. Wraz z wejściem w życie warunków przewidzianych w ugodzie Strony zobowiązują się umorzyć wszelkie trwające między nimi postępowania sądowe oraz arbitrażowe i potwierdzają brak jakichkolwiek dalszych lub przyszłych roszczeń wynikających z Kontraktu. Wejście w życie ugody zostało opatrzone warunkami rozwiązującymi, tj. Abener była zobowiązana do przedstawienia dokumentów umożliwiających wykonanie ugody w terminie do dnia 28 lutego 2022 roku, a ECSW była zobowiązana do przedstawienia uchwały Rady Nadzorczej zatwierdzającej zawarcie ugody.
Po dniu bilansowym, w dniu 28 lutego 2022 roku ECSW i Abener podpisały aneks do ugody wydłużający termin na spełnienie obowiązków Abener, których niewykonanie w terminie stanowiłoby warunek rozwiązujący ugodę, do dnia 7 marca 2022 roku. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, warunki ugody zostały spełnione i Strony przystąpiły do jej wykonania.
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A.
W dniu 2 sierpnia 2021 roku, Spółka, spółka zależna TAURON Wytwarzanie S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. („PGNiG”) oraz PGNiG TERMIKA S.A. podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej transakcji zbycia przez TAURON Wytwarzanie S.A. na rzecz Grupy PGNiG zaangażowania kapitałowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. oraz wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. przez TAURON Polska Energia S.A. Podpisanie listu intencyjnego nie pociąga za sobą zobowiązania stron do zawarcia powyższej potencjalnej transakcji. Decyzja o przeprowadzeniu potencjalnej transakcji uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku w ocenie Grupy nie zostały spełnione kryteria MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana w zakresie klasyfikacji powyższych aktywów jako przeznaczone do sprzedaży.
TAMEH HOLDING Sp. z o.o. i spółki zależne
W 2014 roku została zawarta umowa wspólników pomiędzy Grupą TAURON i Grupą ArcelorMittal w spółce TAMEH HOLDING Sp. z o.o., która odpowiada za zadania inwestycyjne i operacyjne w obszarze energetyki przemysłowej. Umowa została zawarta na okres 15 lat z możliwością jej przedłużenia. Obie grupy kapitałowe posiadają w spółce TAMEH HOLDING Sp. z o.o. po 50% udziałów.
TAMEH HOLDING Sp. z o.o. jest właścicielem 100% udziałów w TAMEH POLSKA Sp. z o.o., którą utworzyły wniesione aportem przez Grupę TAURON: Zakład Wytwarzania Nowa oraz Elektrownia Blachownia, a także wniesiona przez Grupę ArcelorMittal Elektrociepłownia w Krakowie. Ponadto, TAMEH HOLDING Sp. z o.o. posiada 100% udziałów w TAMEH Czech s.r.o., którą tworzy Elektrociepłownia w Ostrawie.
W dniu 7 lipca 2021 roku Zgromadzenie Wspólników TAMEH Holding Sp. z o.o. zdecydowało o przeznaczeniu kwoty 74 mln PLN na wypłatę dywidendy dla udziałowców. Udział Grupy we wspólnym przedsięwzięciu TAMEH Holding Sp. z o.o. został pomniejszony o wartość dywidendy przypadającej dla Grupy w kwocie 37 mln PLN.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pożyczki udzielone na rzecz wspólnego przedsięwzięcia nie spełniają kryteriów uznania za inwestycje netto we wspólne przedsięwzięcie. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Zgodnie z wymogami MSSF 9 Instrumenty finansowe Grupa dokonuje odpowiedniej klasyfikacji i wyceny udzielonych pożyczek oraz szacuje wielkość odpisów na oczekiwane straty kredytowe w przypadku pożyczek klasyfikowanych jako aktywa wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Na dzień bilansowy pożyczka udzielona w ramach porozumienia konsolidującego dług ze względu na to, że przepływy pieniężne nie odpowiadają wyłącznie spłacie kapitału i odsetek, została zaklasyfikowana do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Grupa dokonała odpowiednio szacunku wartości godziwej. Metodologia kalkulacji wartości godziwej została przedstawiona w nocie 51 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Pozostałe pożyczki wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, a na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje szacunku oczekiwanych strat kredytowych. Metodologia oraz kwoty oczekiwanych strat kredytowych zostały przedstawione poniżej oraz w nocie 52.1.4 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
Termin spłaty |
Stopa oprocen- |
||||||
|
|
Kapitał do spłaty oraz naliczone umownie odsetki |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość bilansowa |
Kapitał do spłaty oraz naliczone umownie odsetki |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość bilansowa |
||
|
Pożyczki wyceniane w wartości godziwej |
409 |
74 |
n.d. |
74 |
385 |
73 |
n.d. |
73 |
30.06.2033 |
stała |
|
Pożyczki wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
116 |
28 |
(3) |
25 |
111 |
27 |
(1) |
26 |
||
|
Razem |
525 |
102 |
(3) |
99 |
496 |
100 |
(1) |
99 |
|
|
|
Długoterminowe |
|
102 |
(3) |
99 |
|
98 |
(1) |
97 |
|
|
|
Krótkoterminowe |
|
- |
- |
- |
|
2 |
- |
2 |
|
|
Po dniu bilansowym, w dniu 2 marca 2022 roku Spółka zawarła z Elektrociepłownią Stalowa Wola S.A. umowę pożyczki do wysokości 120 mln PLN, w celu uregulowania przez Elektrociepłownię Stalowa Wola S.A. zobowiązania wynikającego z zawartej w dniu 31 grudnia 2021 roku ugody z Abener Energia S.A., o czym szerzej w nocie 24 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Zgodnie z umową termin spłaty pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami nastąpi do dnia 30 czerwca 2033 roku, a w przypadku zniesienia podporządkowanego charakteru pożyczki do dnia 31 grudnia 2022 roku. Pożyczka oprocentowana jest w oparciu o stałą stopę procentową, a zabezpieczeniem jej spłaty, naliczonych odsetek oraz kosztów i innych kwot należnych Spółce z tytułu umowy pożyczki jest weksel własny in blanco pożyczkobiorcy wraz z deklaracją wekslową. W dniu 8 marca 2022 roku Spółka wypłaciła na rzecz pożyczkobiorcy pełną kwotę pożyczki.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pochodne instrumenty finansowe objęte zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe zalicza się do aktywów/zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, z wyjątkiem instrumentów pochodnych stanowiących instrumenty zabezpieczające i objętych rachunkowością zabezpieczeń. Instrumenty pochodne nabywane i utrzymywane w celu zabezpieczenia własnych potrzeb jako wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe nie podlegają wycenie na dzień bilansowy. Instrumenty pochodne zaliczone do kategorii „aktywów/zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy” są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w wyniku okresu (towarowe instrumenty pochodne w przychodach/kosztach operacyjnych, pozostałe instrumenty pochodne w przychodach/kosztach finansowych). Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna. Na dzień bilansowy instrumenty pochodne Interest Rate Swaps (IRS) nabyte i utrzymywane w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian stóp procentowych związanym z zadłużeniem objęte są rachunkowością zabezpieczeń. Pozostałe posiadane przez Spółkę na dzień bilansowy instrumenty pochodne nie są objęte rachunkowością zabezpieczeń. Rachunkowość zabezpieczeń W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych Grupa korzysta z finansowych instrumentów pochodnych typu swap procentowy (Interest Rate Swap). Instrumenty te zabezpieczają przepływy środków pieniężnych związane z zadłużeniem. Transakcje te są objęte rachunkowością zabezpieczeń. W momencie ustanowienia zabezpieczenia Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Zabezpieczenie przepływów pieniężnych ujmuje się w następujący sposób: • część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, które stanowią efektywne zabezpieczenie ujmuje się bezpośrednio w pozostałych całkowitych dochodach oraz • nieefektywną część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym ujmuje się w wyniku finansowym jako zysk lub stratę bieżącego okresu. Ujęte w pozostałych całkowitych dochodach zyski/straty z wyceny instrumentu zabezpieczającego ujmuje się bezpośrednio jako zysk lub stratę bieżącego okresu w momencie, w którym pozycja zabezpieczana wpływa na zysk lub stratę bieżącego okresu lub zalicza się do początkowego kosztu nabycia składnika aktywów (kapitalizacja kosztów finansowania zewnętrznego). W przypadku IRS korygowane są odpowiednio koszty odsetkowe z tytułu zadłużenia. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa dokonuje oszacowania wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Metodologia została przedstawiona w tabeli poniżej. Na każdy dzień bilansowy Grupa bada efektywność zabezpieczenia. |
|
Instrument |
Metodologia ustalania wartości godziwej |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku |
|
Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń |
|
|
|
IRS |
Różnica zdyskontowanych odsetkowych przepływów pieniężnych opartych o zmienną stopę procentową oraz o stałą stopę procentową. Dane wejściowe stanowi krzywa stóp procentowych z serwisu Refinitiv. |
Instrumenty IRS (Interest Rate Swap) służą zabezpieczeniu części ryzyka stopy procentowej w stosunku do przepływów pieniężnych związanych z ekspozycją na WIBOR 6M wyznaczonych w ramach dynamicznej strategii zarządzania ryzykiem, tj.: |
|
Instrumenty pochodne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy nieobjęte rachunkowością zabezpieczeń |
||
|
CCIRS |
Różnica zdyskontowanych odsetkowych przepływów pieniężnych strumienia płaconego i strumienia otrzymywanego, w dwóch różnych walutach, wyrażona w walucie wyceny. Dane wejściowe stanowią krzywe stóp procentowych, basis spready oraz fixing NBP dla odpowiednich walut z serwisu Refinitiv. |
Instrumenty pochodne CCIRS (Coupon Only Cross Currency Swap fixed-fixed) polegają na wymianie płatności odsetkowych od łącznej kwoty nominalnej 500 mln EUR. Termin zapadalności transakcji upływa w lipcu 2027 roku. Zgodnie z warunkami transakcji, Spółka płaci odsetki naliczone na podstawie stałej stopy procentowej w PLN, równocześnie otrzymując płatności według stałej stopy procentowej w EUR. Instrumenty pochodne CCIRS mające na celu zabezpieczenie przepływów walutowych wygenerowanych przez płatności odsetkowe od wyemitowanych euroobligacji. |
|
Forward/futures towarowy |
Wartość godziwa transakcji terminowych na zakup i sprzedaż uprawnień do emisji CO2, energii elektrycznej oraz innych towarów ustalana jest w oparciu o ceny notowane na aktywnym rynku lub w oparciu o przepływy pieniężne stanowiące różnicę pomiędzy indeksem referencji cenowej (krzywą forward) i ceną kontraktu. |
Instrumenty pochodne (futures, forward) towarowe obejmują transakcje terminowe na zakup i sprzedaż uprawnień do emisji CO2 i innych towarów. |
|
Forward walutowy |
Różnica zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych pomiędzy ceną terminową na dzień wyceny a ceną transakcyjną, przemnożona przez wartość nominalną kontraktu w walucie obcej. Dane wejściowe stanowią fixing NBP i krzywa stóp procentowych implikowana z transakcji fx swap dla odpowiedniej waluty z serwisu Refinitiv. |
Instrumenty pochodne typu forward walutowy mające na celu zabezpieczenie przepływów walutowych wygenerowanych z tytułu prowadzonej działalności. |
Wycenę instrumentów pochodnych na poszczególne dni bilansowe prezentuje poniższa tabela.
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
||||||
|
|
Odniesiono w wynik finansowy |
Odniesiono |
Ogółem |
Odniesiono |
Odniesiono |
Ogółem |
||
|
|
Aktywa |
Zobowiązania |
Aktywa |
Zobowiązania |
||||
|
Instrumenty pochodne objęte rachunkowością zabezpieczeń |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IRS |
- |
371 |
371 |
- |
(6) |
(84) |
- |
(90) |
|
Instrumenty pochodne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CCIRS |
25 |
- |
26 |
(1) |
3 |
- |
5 |
(2) |
|
Forward/futures towarowy |
(9) |
- |
485 |
(494) |
2 |
- |
86 |
(84) |
|
Forward walutowy |
115 |
- |
115 |
- |
68 |
- |
68 |
- |
|
Razem |
|
|
997 |
(495) |
|
|
159 |
(176) |
|
Długoterminowe |
|
|
532 |
(116) |
|
|
36 |
(74) |
|
Krótkoterminowe |
|
|
465 |
(379) |
|
|
123 |
(102) |
W związku ze zmianami cen instrumentów bazowych, tj. stóp procentowych, walut oraz towarów, w tym głównie uprawnień do emisji CO2 nastąpił istotny wzrost wyceny aktywów i zobowiązań z tytułu instrumentów pochodnych.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Do pozostałych aktywów finansowych Grupa zalicza m.in. udziały i akcje, lokaty, depozyty, wadia, kaucje, zabezpieczenia przekazane oraz pożyczki udzielone jednostkom niepowiązanym. Na moment początkowego ujęcia aktywa finansowe są klasyfikowane do odpowiedniej kategorii aktywów finansowych i odpowiednio wyceniane. Zasady klasyfikacji i wyceny aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe zostały opisane w nocie 51 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Wycena aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej wymaga oszacowania przez Grupę na każdy dzień bilansowy wartości godziwej. Metodologia kalkulacji wartości godziwej została przedstawiona w nocie 51 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Wycena aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie wymaga oszacowania przez Grupę na każdy dzień bilansowy oczekiwanych strat kredytowych. Metodologia szacowania oczekiwanych strat kredytowych dla pożyczek udzielonych została przedstawiona w nocie 52.1.4 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Udziały i akcje |
141 |
122 |
|
Lokaty i depozyty Funduszu Likwidacji Zakładów Górniczych |
56 |
53 |
|
Pozostałe należności finansowe, w tym: |
107 |
177 |
|
Wadia, kaucje, zabezpieczenia przekazane |
65 |
56 |
|
Depozyty początkowe i uzupełniające z tytułu rozliczeń giełdowych |
32 |
49 |
|
Należność z tytułu rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu |
- |
61 |
|
Pozostałe |
10 |
11 |
|
Razem |
304 |
352 |
|
Długoterminowe |
215 |
209 |
|
Krótkoterminowe |
89 |
143 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa ujmuje jako pozostałe aktywa niefinansowe rozliczenia międzyokresowe, zaliczki na środki trwałe w budowie, aktywa niematerialne oraz zapasy, które jako aktywa niepieniężne nie podlegają dyskontowaniu, oraz koszty pozyskania umów i koszty rabatów. Koszty pozyskania umów są kapitalizowane, jeśli Grupa oczekuje, że zostaną odzyskane. Dozwolone jest natychmiastowe ujęcie kosztów pozyskania umów w kosztach, jeśli okres amortyzacji aktywa wynosi do jednego roku. Aktywo amortyzowane jest przez okres przekazywania dóbr lub świadczenia usług. W przypadku, gdy koszty dotyczą więcej niż jednej umowy, amortyzacja powinna uwzględniać bieżące i przewidywane umowy. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Zaliczki na środki trwałe w budowie oraz aktywa niematerialne, w tym: |
115 |
14 |
|
związane z budową farm wiatrowych |
102 |
- |
|
Koszty pozyskania umów i koszty rabatów |
8 |
7 |
|
Rozliczenia międzyokresowe prowizji z tytułu zadłużenia |
5 |
8 |
|
Ubezpieczenia majątkowe i deliktowe |
3 |
3 |
|
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe |
28 |
31 |
|
Razem |
159 |
63 |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Koszty rozliczane w czasie |
101 |
73 |
|
Ubezpieczenia majątkowe i deliktowe |
54 |
27 |
|
Usługi informatyczne i telekomunikacyjne |
22 |
24 |
|
Koszty pozyskania umów i koszty rabatów |
15 |
13 |
|
Rozliczenia międzyokresowe prowizji z tytułu zadłużenia |
8 |
6 |
|
Pozostałe koszty rozliczane w czasie |
2 |
3 |
|
Pozostałe aktywa niefinansowe krótkoterminowe |
11 |
10 |
|
Razem |
112 |
83 |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów |
1 858 |
1 828 |
|
z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznania przychodu ze sprzedaży produktów i usług |
399 |
327 |
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością aktywów finansowych |
297 |
42 |
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością praw majątkowych pochodzenia energii |
25 |
22 |
|
pozostałe |
80 |
74 |
|
Razem |
2 659 |
2 293 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz praw do użytkowania aktywów |
892 |
852 |
|
od różnicy pomiędzy podatkową a bilansową wartością aktywów i zobowiązań finansowych |
547 |
389 |
|
od rezerw bilansowych i rozliczeń międzyokresowych |
537 |
731 |
|
z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznania przychodu i kosztu sprzedaży produktów i usług |
367 |
270 |
|
straty podatkowe |
16 |
9 |
|
nieodpłatnie otrzymana infrastruktura energetyczna i otrzymane opłaty przyłączeniowe |
6 |
7 |
|
pozostałe |
28 |
27 |
|
Razem |
2 393 |
2 285 |
|
Odpis aktualizujący aktywa z tytułu podatku odroczonego |
(352) |
(293) |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego po odpisie |
2 041 |
1 992 |
|
Po skompensowaniu sald na poziomie spółek z Grupy Kapitałowej podatek odroczony Grupy prezentowany jest jako: |
|
|
|
Aktywo z tytułu podatku odroczonego |
123 |
133 |
|
Zobowiązanie z tytułu podatku odroczonego |
(741) |
(434) |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz zobowiązania z tytułu podatku odroczonego spółek tworzących w roku 2021 Podatkową Grupę Kapitałową zostały na dzień 31 grudnia 2021 roku skompensowane. Dokonany odpis aktualizujący aktywa z tytułu podatku odroczonego dotyczy spółki z segmentu Wydobycie.
Zmiana stanu zobowiązania i aktywa z tytułu podatku odroczonego
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||
|
|
(dane przekształcone) |
|||
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
Bilans otwarcia |
2 293 |
1 992 |
2 341 |
1 758 |
|
Zmiana stanu: |
|
|
|
|
|
w korespondencji z wynikiem finansowym |
295 |
87 |
(44) |
191 |
|
w korespondencji z pozostałymi całkowitymi |
71 |
(38) |
(4) |
42 |
|
pozostałe zmiany |
- |
- |
- |
1 |
|
Bilans zamknięcia |
2 659 |
2 041 |
2 293 |
1 992 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych nabywane z przeznaczeniem do sprzedaży i realizacji w krótkim terminie zysku wynikającego ze zmienności cen rynkowych wyceniane są na każdy dzień bilansowy w wartości godziwej. Wycena rozchodu zapasów dokonywana jest metodą średniej ważonej, za wyjątkiem zapasów świadectw pochodzenia energii i praw do emisji CO2, których rozchód dokonywany jest metodą „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO). Zapasy Grupy obejmują głównie zapasy paliw. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Wycena zapasów wymaga oszacowania możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Jest to szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku. Wycena zapasu uprawnień do emisji CO2 opisanych powyżej w wartości godziwej opiera się na cenach notowanych na aktywnym rynku. |
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Wartość brutto |
|
|
|
|
|
Węgiel, w tym stanowiący: |
338 |
658 |
|
|
Materiały |
166 |
278 |
|
|
Półprodukty i produkcja w toku |
171 |
377 |
|
|
Prawa do emisji CO2 |
- |
18 |
|
|
Pozostałe zapasy |
216 |
209 |
|
Razem |
554 |
885 |
|
|
Odpis do wartości netto możliwej do uzyskania |
|
|
|
|
|
Pozostałe zapasy |
(11) |
(11) |
|
Razem |
(11) |
(11) |
|
|
Wartość netto możliwa do uzyskania |
|
|
|
|
|
Węgiel, w tym stanowiący: |
338 |
658 |
|
|
Materiały |
166 |
278 |
|
|
Półprodukty i produkcja w toku |
171 |
377 |
|
|
Prawa do emisji CO2 |
- |
18 |
|
|
Pozostałe zapasy |
205 |
198 |
|
Razem |
543 |
874 |
|
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Należności od odbiorców obejmują należności zafakturowane oraz należności zarachowane na poczet przychodów, w tym doszacowane przychody, które z uwagi na stosowany system rozliczeń odbiorców nie zostały zmierzone i zafakturowane. Politykę rachunkowości w zakresie przychodów zarachowanych opisano w nocie 12. Należności od odbiorców są wyceniane według kwot pierwotnie zafakturowanych lub oszacowanych, w tym zgodnie z metodologią opisaną w nocie 51 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego (uwzględniając wpływ dyskontowania, jeżeli jest istotny), z uwzględnieniem odpisu aktualizującego. Odpis z tytułu utraty wartości tworzy się na należnościach zarówno przeterminowanych, jak i nieprzeterminowanych w oparciu o ważoną prawdopodobieństwem oczekiwaną stratę kredytową, jaka zostanie poniesiona w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń: nastąpi istotne opóźnienie płatności, dłużnik zostanie postawiony w stan likwidacji albo upadłości albo restrukturyzacji, należności skierowane zostaną na drogę egzekucji administracyjnej, postępowania sądowego albo egzekucji sądowej.
W przypadku, w którym należność od danego kontrahenta znajduje się w przedziale przeterminowania przekraczającym 90 dni, przyjmowane jest założenie o niewykonaniu zobowiązania przez kontrahenta, tj. prawdopodobieństwo niewypłacalności przypisane do kontrahenta wynosi 100%. Dla należności od odbiorców Grupa wydzieliła portfel kontrahentów strategicznych (kontrahent o ekspozycji kredytowej przekraczającej 1 mln PLN) oraz portfel pozostałych kontrahentów. Dla portfela kontrahentów strategicznych ryzyko niewypłacalności kontrahentów strategicznych jest oceniane w oparciu o ratingi nadane kontrahentom z wykorzystaniem wewnętrznego modelu scoringowego, odpowiednio przekształcone na prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa, zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe, kalkulowana jest przy uwzględnieniu szacunków w zakresie potencjalnych odzysków z tytułu wniesionych zabezpieczeń. W przypadku należności od pozostałych kontrahentów oczekuje się, że dane w zakresie historycznej spłacalności mogą odzwierciedlać ryzyko kredytowe, jakie ponoszone będzie w okresach przyszłych. Oczekiwane straty kredytowe dla tej grupy kontrahentów oszacowane zostały z wykorzystaniem macierzy wiekowania należności oraz przypisanych do poszczególnych przedziałów i grup (między innymi należności dochodzone na drodze sądowej, należności od kontrahentów w upadłości) wskaźników procentowych pozwalających na oszacowanie wartości należności od odbiorców, co do których oczekuje się, że nie zostaną spłacone. W celu uwzględnienia wpływu czynników przyszłych (w odniesieniu do kontrahentów strategicznych oraz pozostałych) Grupa koryguje parametry związane z prawdopodobieństwem niewypełnienia zobowiązania wykorzystując notowania instrumentów Credit Default Swap dla poszczególnych ratingów. Odpisy aktualizujące wartość należności ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, tj. w kosztach działalności operacyjnej lub kosztach finansowych – zależnie od rodzaju należności, której dotyczy. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Zgodnie z wymogami MSSF 9 Instrumenty finansowe Grupa szacuje wielkość odpisów aktualizujących wartość należności od odbiorców z tytułu oczekiwanych strat kredytowych. Metodologia kalkulacji odpisów została opisana powyżej. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Wartość brutto |
|
|
|
Należności od odbiorców, w tym: |
3 363 |
2 512 |
|
Doszacowanie przychodów z tytułu energii elektrycznej oraz usługi dystrybucyjnej |
1 094 |
814 |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
217 |
222 |
|
Razem |
3 580 |
2 734 |
|
Odpis aktualizujący |
|
|
|
Należności od odbiorców |
(65) |
(63) |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
(193) |
(198) |
|
Razem |
(258) |
(261) |
|
Wartość netto |
|
|
|
Należności od odbiorców |
3 298 |
2 449 |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
24 |
24 |
|
Razem, w tym: |
3 322 |
2 473 |
|
Krótkoterminowe |
3 322 |
2 473 |
Wiekowanie należności od odbiorców na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
|
|
|
|
Nie przeterminowane |
Przeterminowane |
Razem |
||||
|
<30 dni |
30-90 dni |
90-180 dni |
180-360 dni |
>360 dni |
||||||
|
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego |
3 012 |
286 |
38 |
20 |
32 |
192 |
3 580 |
|||
|
Odpis aktualizujący |
(28) |
(4) |
(6) |
(20) |
(32) |
(168) |
(258) |
|||
|
Wartość netto |
2 984 |
282 |
32 |
- |
- |
24 |
3 322 |
|||
Wiekowanie należności od odbiorców na dzień 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
|
|
|
Nie przeterminowane |
Przeterminowane |
Razem |
||||
|
<30 dni |
30-90 dni |
90-180 dni |
180-360 dni |
>360 dni |
||||||
|
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego |
2 216 |
222 |
53 |
33 |
36 |
174 |
2 734 |
|||
|
Odpis aktualizujący |
|
|
(14) |
(9) |
(20) |
(32) |
(36) |
(150) |
(261) |
|
|
Wartość netto |
2 202 |
213 |
33 |
1 |
- |
24 |
2 473 |
|||
Zmiana stanu odpisów aktualizujących należności od odbiorców
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Bilans otwarcia |
(261) |
(229) |
|
Utworzenie |
(6) |
(39) |
|
Wykorzystanie |
7 |
6 |
|
Rozwiązanie |
2 |
1 |
|
Bilans zamknięcia |
(258) |
(261) |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Rozrachunki z tytułu pozostałych podatków i opłat prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują: • Rozrachunki z tytułu VAT i akcyzy; • Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych; • Opłaty środowiskowe i inne rozliczenia publiczno-prawne. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Należności z tytułu podatku VAT |
285 |
271 |
|
Należności z tytułu akcyzy |
1 |
12 |
|
Pozostałe |
6 |
12 |
|
Razem |
292 |
295 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują w szczególności środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy. Środki pieniężne wykazuje się w wartości nominalnej. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach bankowych wartość nominalna na dzień bilansowy obejmuje doliczone przez bank odsetki lub naliczone we własnym zakresie przez spółkę. Niespłacone kredyty w rachunku bieżącym, stanowiące integralną część zarządzania środkami pieniężnymi dla celów sporządzenia sprawozdania z przepływów pieniężnych są zaliczane do pozycji „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty”. W ramach sprawozdania z sytuacji finansowej kredyty tego rodzaju prezentowane są odpowiednio w zobowiązaniach z tytułu zadłużenia. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Środki pieniężne w banku i w kasie |
811 |
668 |
|
Lokaty krótkoterminowe do 3 miesięcy |
- |
250 |
|
Inne |
4 |
3 |
|
Razem saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w tym: |
815 |
921 |
|
środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, w tym: |
314 |
214 |
|
zabezpieczenie rozliczeń z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A. |
168 |
121 |
|
środki pieniężne na rachunkach VAT (split payment) |
102 |
52 |
|
rachunki bankowe związane z otrzymanymi dotacjami |
43 |
32 |
|
Kredyt w rachunku bieżącym |
- |
(2) |
|
Cash pool |
(24) |
(21) |
|
Różnice kursowe |
- |
(3) |
|
Razem saldo środków pieniężnych i ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
791 |
895 |
Różnica pomiędzy stanem środków pieniężnych wykazywanym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej a stanem wykazywanym w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych wynika z kwoty kredytów w rachunkach bieżących, pożyczek z tytułu cash pool od jednostek nie objętych konsolidacją ze względu na sumaryczną nieistotność oraz różnic kursowych z wyceny środków pieniężnych na rachunkach walutowych.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa klasyfikuje składnik aktywów trwałych (lub grupę do zbycia) jako przeznaczony do sprzedaży, jeśli spełnione są następujące kryteria: przedstawiciele właściwego organu korporacyjnego Spółki są zdecydowani do wypełnienia planu sprzedaży, aktywa są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie, z uwzględnieniem jedynie normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków dla sprzedaży, zainicjowano aktywne poszukiwanie potencjalnego nabywcy, transakcja sprzedaży jest wysoce prawdopodobna i można ją będzie przeprowadzić w ciągu 12 miesięcy od podjęcia decyzji, cena sprzedaży jest racjonalna w stosunku do bieżącej wartości godziwej, istnieje małe prawdopodobieństwo wprowadzenia istotnych zmian do planu zbycia tych aktywów. Aktywa trwałe (lub grupę do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się w wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży, w zależności od tego, która z nich jest niższa, z wyjątkiem aktywów z tytułu podatku odroczonego, aktywów wynikających ze świadczeń pracowniczych oraz aktywów finansowych wchodzących w zakres MSSF 9 Instrumenty finansowe. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa ujmuje odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości w momencie początkowego lub późniejszego przeszacowania składnika aktywów (lub grupy do zbycia) do wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. |
Ponadto, w dniu 26 marca 2021 roku Wspólnicy zawarli z PGE EJ 1 Sp. z o.o. aneks do porozumienia z 15 kwietnia 2015 roku w sprawie WorleyParsons, regulujący zasady odpowiedzialności Wspólników za potencjalnie powstałe zobowiązania lub przysługujące świadczenia w wyniku rozstrzygnięcia sporu PGE EJ 1 Sp. z o.o. z WorleyParsons, co zostało opisane szerzej w nocie 54 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W dniu 15 czerwca 2021 roku została zarejestrowana zmiana umowy spółki PGE EJ 1 Sp. z o.o., która m.in. zmieniła firmę spółki (w następstwie zawarcia opisanej powyżej umowy sprzedaży udziałów) na Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.
|
Kapitał podstawowy Kapitał podstawowy wykazuje się w wysokości określonej w statucie jednostki dominującej i wpisanej w rejestrze sądowym. Kapitał zapasowy Na pokrycie straty Spółki będącej spółką akcyjną tworzony jest kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego. Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających wynika z wyceny instrumentów Interest Rate Swap zabezpieczających ryzyko stopy procentowej z tytułu zadłużenia. Ustalony jest w wysokości wartości godziwej instrumentów zabezpieczających w skutecznej części zabezpieczenia przepływów pieniężnych, z uwzględnieniem podatku odroczonego. Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej Pozycje sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych (TAURON Czech Energy s.r.o.) są przeliczane na walutę prezentacji w następujący sposób: aktywa i zobowiązania zostały przeliczone na walutę prezentacji po kursie średnim Narodowego Banku Polski z dnia bilansowego, przychody i koszty zostały przeliczone po kursie średnim NBP z dnia transakcji lub średnim z danego okresu, jeżeli nie występowały znaczące wahania kursów w danym okresie.
Wynikające z tego przeliczenia różnice kursowe zostały ujęte w pozostałych całkowitych dochodach. Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) Zyski zatrzymane/(Niepokryte straty) obejmują: • niepodzielone wyniki finansowe lat ubiegłych, • kapitały rezerwowe i zapasowe spółek zależnych powstałe po dacie nabycia kontroli, • rozliczenie nabycia/połączenia spółek będących pod wspólną kontrolą przy zastosowaniu metody łączenia udziałów, • zyski i straty aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia ujmowane poprzez pozostałe całkowite dochody, • wpływ korekt związanych z zastosowaniem MSSF, takie jak m.in. różnice z przeszacowania środków trwałych do wartości godziwej jako zakładanego kosztu na dzień przyjęcia MSSF lub zastosowaniem zwolnień MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości po raz pierwszy. Udziały niekontrolujące Odrębną pozycję kapitału własnego stanowią kapitały (udziały) niekontrolujące. Wartość początkową tych kapitałów ustala się w wysokości odpowiadającej im wartości godziwej aktywów netto lub w wartości godziwej udziałów niekontrolujących, ustalonej na dzień rozpoczęcia sprawowania kontroli i zwiększa się lub zmniejsza odpowiednio o zmiany w aktywach netto spółek zależnych. Decyzje odnośnie początkowej wyceny udziałów niekontrolujących podejmuje się dla każdej transakcji oddzielnie. |
Kapitał podstawowy na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
Seria/emisja |
Rodzaj akcji |
Liczba akcji |
Wartość nominalna akcji (w PLN) |
Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
|
AA |
na okaziciela |
1 589 438 762 |
5 |
7 947 |
gotówka/aport |
|
BB |
imienne |
163 110 632 |
5 |
816 |
aport |
|
|
Razem |
1 752 549 394 |
|
8 763 |
|
Struktura akcjonariatu na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku (według najlepszej wiedzy Spółki)
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
Wartość nominalna akcji |
Udział w kapitale podstawowym (%) |
Udział w liczbie głosów (%) |
|
Skarb Państwa |
526 848 384 |
2 634 |
30,06% |
30,06% |
|
KGHM Polska Miedź S.A. |
182 110 566 |
911 |
10,39% |
10,39% |
|
Nationale - Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny |
88 742 929 |
444 |
5,06% |
5,06% |
|
Pozostali akcjonariusze |
954 847 515 |
4 774 |
54,49% |
54,49% |
|
Razem |
1 752 549 394 |
8 763 |
100% |
100% |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość kapitału podstawowego, liczba akcji, wartość nominalna akcji oraz struktura akcjonariatu, według najlepszej wiedzy Spółki, nie uległy zmianie w porównaniu do struktury na dzień 31 grudnia 2020 roku.
Prawo głosu akcjonariuszy dysponujących powyżej 10% ogółu głosów w Spółce zostaje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na Walnym Zgromadzeniu więcej niż 10% ogółu głosów w Spółce. Ograniczenie to nie dotyczy Skarbu Państwa i podmiotów zależnych od Skarbu Państwa w okresie, w którym
Szerzej na temat ograniczeń w wykonywaniu prawa głosu zostało przedstawione w punkcie 9.6. Sprawozdania Zarządu z działalności TAURON Polska Energia S.A. oraz Grupy Kapitałowej TAURON za rok obrotowy 2021.
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Kwoty z podziału wyników lat ubiegłych |
2 749 |
4 887 |
|
Zmniejszenie wartości kapitału podstawowego |
- |
1 217 |
|
Rozliczenie połączeń z jednostkami zależnymi |
- |
235 |
|
Razem kapitał zapasowy |
2 749 |
6 339 |
Zmniejszenie wartości kapitału zapasowego w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku wynika z pokrycia straty netto Spółki za rok obrotowy 2020 w wysokości 3 590 mln PLN. W dniu 29 marca 2021 roku Zarząd TAURON Polska Energia S.A. podjął uchwałę w sprawie skierowania wniosku do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia TAURON Polska Energia S.A. o dokonanie pokrycia straty netto Spółki za rok obrotowy 2020 w wysokości 3 590 mln PLN z kapitału zapasowego Spółki. W dniu 24 maja 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę zgodnie z rekomendacją Zarządu.
Kapitał zapasowy Spółki nie przekracza jednej trzeciej wysokości kapitału podstawowego Spółki, tj. kwoty 2 921 mln PLN, w związku z czym może zostać użyty jedynie na pokrycie straty.
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Bilans otwarcia |
(68) |
16 |
|
Zmiana wyceny instrumentów zabezpieczających |
449 |
(97) |
|
Zmiana wyceny instrumentów zabezpieczających odniesiona do wyniku finansowego okresu |
6 |
(6) |
|
Podatek odroczony |
(88) |
19 |
|
Bilans zamknięcia |
299 |
(68) |
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających wynika z wyceny instrumentów Interest Rate Swap (IRS) zabezpieczających ryzyko stopy procentowej z tytułu zadłużenia, co zostało szerzej opisane w nocie 26 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Dla zawartych transakcji zabezpieczających Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku w kapitale z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających Grupa rozpoznała kwotę 299 mln PLN. Kwota ta stanowi aktywo z tytułu wyceny instrumentów IRS na dzień bilansowy w kwocie 371 mln PLN, skorygowane o część wyceny dotyczącą naliczonych na dzień bilansowy odsetek z tytułu zadłużenia z uwzględnieniem podatku odroczonego.
Wzrost wartości kapitału z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku wynika ze wzrostu dodatniej wyceny instrumentów IRS, co jest związane w głównej mierze ze wzrostem poziomu rynkowych stóp procentowych.
Podziałowi nie podlegają kwoty wyniku z lat ubiegłych powstałe w wyniku rozliczenia połączenia z jednostkami zależnymi, jak również zyski i straty aktuarialne dotyczące rezerw na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia ujmowane poprzez pozostałe całkowite dochody.
W związku z faktem, że kapitał zapasowy Spółki nie przekracza jednej trzeciej kapitału podstawowego Spółka jest zobowiązana do przekazywania na kapitał zapasowy co najmniej 8% zysku netto za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją inne ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy.
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Bilans otwarcia |
893 |
900 |
|
Nabycie udziałów niekontrolujących |
(903) |
- |
|
Udział w wyniku jednostek zależnych |
47 |
(3) |
|
Dywidendy dla udziałów niekontrolujących |
(3) |
(2) |
|
Pozostałe transakcje z udziałowcami niekontrolującymi |
(1) |
(2) |
|
Bilans zamknięcia |
33 |
893 |
Nabycie udziałów niekontrolujących wynika z nabycia przez Spółkę w dniu 22 grudnia 2021 roku od Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowego FIZAN 176 000 udziałów w spółce zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. reprezentujących 13,71% ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. za kwotę 1 061 mln PLN, co zostało opisane szerzej w nocie 44 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Po dokonaniu transakcji Spółka posiada 100% głosów na zgromadzeniu wspólników spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. Na dzień nabycia Spółka wyksięgowała wartość udziałów niekontrolujących w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. w kwocie 903 mln PLN.
Pozostałe na dzień bilansowy udziały niekontrolujące dotyczą w głównej mierze spółki TAURON Dystrybucja S.A.
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Dywidendy wypłacone z zysku przez jednostki zależne |
(3) |
(2) |
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku oraz w okresie porównywalnym Spółka nie zaproponowała do wypłaty, ani nie wypłaciła dywidendy dla akcjonariuszy Spółki.
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia obejmują: kredyty bankowe, pożyczki, wyemitowane obligacje oraz zobowiązania z tytułu leasingu. Kredyty bankowe, pożyczki, wyemitowane obligacje W momencie początkowego ujęcia kredyty, pożyczki i wyemitowane obligacje wycenia się w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne oraz dyskonta lub premie. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Leasing Umowę lub część umowy najmu, dzierżawy albo inną umowę lub część umowy o podobnym charakterze, na mocy, której przekazuje się prawo do kontroli użytkowania składnika aktywów (bazowego składnika aktywów) przez dany okres w zamian za wynagrodzenie, klasyfikuje się jako leasing. Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty, zdyskontowanych z zastosowaniem stopy procentowej leasingu określonej w umowie (jeżeli jej ustalenie jest możliwe) lub krańcowej stopy procentowej. Opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania leasingowego obejmują: - stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, - zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia, - kwoty, których zapłacenia przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarancji wartości końcowej bazowego składnika aktywów, - cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można założyć, że leasingobiorca z niej skorzysta, - kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI W ramach wyceny zobowiązań według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej Grupa dokonuje oszacowania oczekiwanych przepływów pieniężnych, uwzględniając wszystkie warunki umowy instrumentu finansowego, w tym możliwość wcześniejszej spłaty. Na dzień bilansowy wcześniejszy wykup obligacji został uwzględniony w wycenie zobowiązań z tytułu emisji obligacji hybrydowych w ramach umów zawartych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w związku z zamiarem wykupu obligacji po zakończeniu pierwszego okresu finansowania. W przypadku umowy kredytowej określającej termin spłaty na koniec okresu odsetkowego, gdy finansowanie dostępne w ramach umowy ma charakter odnawialny, a termin dostępności przekracza 1 rok, Grupa klasyfikuje transze zgodnie z zamiarem i możliwością utrzymywania finansowania w ramach umowy, tj. jako zobowiązanie długoterminowe lub krótkoterminowe. Krańcowa stopa procentowa leasingu szacowana jest jako średnioważony koszt długu Grupy TAURON skorygowany o indywidualny rating spółek z uwzględnieniem podziału na okresy trwania leasingu. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Obligacje niepodporządkowane |
5 348 |
5 524 |
|
Obligacje podporządkowane |
1 972 |
1 998 |
|
Kredyty i pożyczki |
4 535 |
5 992 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 235 |
1 138 |
|
Razem |
13 090 |
14 652 |
|
Długoterminowe |
10 947 |
13 171 |
|
Krótkoterminowe |
2 143 |
1 481 |
|
Emitent |
Oprocentowanie |
Waluta |
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
|||||
|
Wartość nominalna wyemitowanych obligacji w walucie |
Termin wykupu |
Wartość bilansowa |
Wartość nominalna wyemitowanych obligacji w walucie |
Termin wykupu |
Wartość bilansowa |
||||
|
TAURON Polska Energia S.A. |
Bank Gospodarstwa Krajowego |
zmienne, |
PLN |
700 |
2022-2028 |
700 |
800 |
2021-2028 |
800 |
|
560 |
2022-2029 |
560 |
630 |
2021-2029 |
630 |
||||
|
Obligacje serii A (TPE1025) |
zmienne, |
PLN |
1 000 |
30.10.2025 |
1 002 |
1 000 |
30.10.2025 |
1 000 |
|
|
Euroobligacje |
stałe |
EUR |
500 |
5.07.2027 |
2 316 |
500 |
5.07.2027 |
2 322 |
|
|
Finanse Grupa TAURON |
Inwestorzy zagraniczni |
stałe |
EUR |
168 |
3.12.2029 |
770 |
168 |
3.12.2029 |
772 |
|
Obligacje niepodporządkowane |
|
|
|
|
5 348 |
|
|
5 524 |
|
|
TAURON Polska Energia S.A. |
Bank Gospodarstwa Krajowego |
zmienne, |
PLN |
400 |
29.03.20312 |
401 |
400 |
29.03.20312 |
400 |
|
Europejski Bank Inwestycyjny |
stałe1 |
EUR |
190 |
16.12.20342 |
847 |
190 |
16.12.20342 |
865 |
|
|
PLN |
400 |
17.12.20302 |
386 |
400 |
17.12.20302 |
391 |
|||
|
PLN |
350 |
19.12.20302 |
338 |
350 |
19.12.20302 |
342 |
|||
|
Obligacje podporządkowane |
|
|
|
|
1 972 |
|
|
1 998 |
|
|
Razem wyemitowane obligacje |
|
|
|
|
7 320 |
|
|
7 522 |
|
1 W przypadku obligacji objętych przez Europejski Bank Inwestycyjny (finansowania hybrydowego podporządkowanego) wyróżnia się dwa okresy. W pierwszym okresie oprocentowanie jest stałe, natomiast w drugim okresie oprocentowanie jest zmienne oparte o stopę bazową (EURIBOR/WIBOR) powiększoną o ustaloną marżę.
2 W przypadku obligacji podporządkowanych termin wykupu uwzględnia dwa okresy finansowania, o czym mowa poniżej. Terminy wykupu zaprezentowane w powyższej tabeli to ostateczne terminy wykupu wynikające z umowy, po dwóch okresach finansowania. Wycena obligacji na dzień bilansowy uwzględnia wcześniejszy wykup, w związku z zamiarem wykupu obligacji po zakończeniu pierwszego okresu finansowania.
Euroobligacje zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange), natomiast obligacje TPE1025 są notowane w alternatywnym systemie obrotu Catalyst prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Obligacje hybrydowe podporządkowane
Obligacje objęte przez Europejski Bank Inwestycyjny („EBI”) o wartości nominalnej 190 mln EUR oraz 750 mln PLN oraz Bank Gospodarstwa Krajowego („BGK”) o wartości nominalnej 400 mln PLN mają charakter podporządkowany, co oznacza, że w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta, zobowiązania wynikające z obligacji będą miały pierwszeństwo zaspokojenia jedynie przed wierzytelnościami akcjonariuszy Spółki. To z kolei pozytywnie wpływa na stabilność finansową Spółki, ponieważ obligacje są wyłączone z kalkulacji wskaźnika zadłużenie netto/EBITDA, stanowiącego kowenant w części umów finansowania zawartych przez Spółkę. Ponadto 50% kwoty obligacji podporządkowanych zostało zaliczone przez agencję ratingową jako kapitał w modelu ratingowym, co ma korzystny wpływ na ocenę ratingową Grupy TAURON.
W przypadku obligacji hybrydowych wyróżnia się dwa okresy finansowania:
Obligacje w PLN objęte przez EBI - termin wykupu 12 lat od daty emisji (17 i 19 grudnia 2030 roku) z dwoma okresami finansowania: 7 i 5 lat.
Obligacje w EUR objęte przez EBI - termin wykupu 18 lat od daty emisji (16 grudnia 2034 roku) z dwoma okresami finansowania: 8 i 10 lat.
Oprocentowanie w pierwszym okresie jest stałe, natomiast w drugim zmienne oparte o stopę bazową (WIBOR dla obligacji wyemitowanych w PLN oraz EURIBOR dla obligacji wyemitowanych w EUR) powiększoną o ustaloną marżę.
Obligacje o wartości nominalnej 400 mln PLN objęte przez BGK - termin wykupu 12 lat od daty emisji (29 marca 2031 roku). W pierwszym 7-letnim okresie oprocentowanie jest zmienne oparte o WIBOR 6M powiększone o ustaloną marżę, przy czym w drugim 5-letnim okresie finansowania marża jest dodatkowo powiększana.
W przypadku obligacji hybrydowych w pierwszym okresie finansowania nie jest też możliwy wcześniejszy wykup obligacji przez Spółkę oraz nie jest możliwa wcześniejsza sprzedaż obligacji przez bank na rzecz osób trzecich (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w dokumentacji).
W dniu 11 marca 2021 roku TAURON Polska Energia S.A. zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego program emisji obligacji podporządkowanych do kwoty 450 mln PLN. Program przewiduje możliwość przeprowadzenia emisji w okresie dwóch lat od momentu podpisania dokumentacji. Okres finansowania wynosi 12 lat od daty emisji. W okresie pierwszych 7 lat od emisji oprocentowanie jest zmienne oparte o WIBOR 6M powiększone o ustaloną marżę, przy czym po 7-letnim okresie finansowania marża jest dodatkowo powiększana. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji emisja obligacji nie została przeprowadzona.
Zaciągnięte kredyty i pożyczki na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
Waluta |
Stopa oprocentowania |
Wartość kredytów, pożyczek na dzień bilansowy |
Z tego o terminie spłaty przypadającym w okresie |
||||||
|
w walucie |
w złotych |
poniżej 3 miesięcy |
od 3 do 12 miesięcy |
od 1 roku do 2 lat |
od 2 lat do 3 lat |
od 3 lat do 5 lat |
powyżej 5 lat |
||
|
PLN |
zmienna |
3 646 |
3 646 |
1 726 |
5 |
3 |
850 |
363 |
699 |
|
stała |
880 |
880 |
35 |
75 |
109 |
89 |
557 |
15 |
|
|
Razem PLN |
|
4 526 |
4 526 |
1 761 |
80 |
112 |
939 |
920 |
714 |
|
Razem |
|
|
4 526 |
1 761 |
80 |
112 |
939 |
920 |
714 |
|
Odsetki zwiększające wartość bilansową |
9 |
|
|
|
|
|
|
||
|
Razem |
|
4 535 |
|
|
|
|
|
|
|
Zaciągnięte kredyty i pożyczki na dzień 31 grudnia 2020 roku
|
Waluta |
Stopa oprocentowania |
Wartość kredytów, pożyczek na dzień bilansowy |
Z tego o terminie spłaty przypadającym w okresie |
||||||
|
w walucie |
w złotych |
poniżej 3 miesięcy |
od 3 do 12 miesięcy |
od 1 roku do 2 lat |
od 2 lat do 3 lat |
od 3 lat do 5 lat |
powyżej 5 lat |
||
|
PLN |
zmienna |
4 942 |
4 942 |
1 022 |
3 |
2 008 |
2 |
1 109 |
798 |
|
stała |
1 036 |
1 036 |
35 |
123 |
109 |
109 |
616 |
44 |
|
|
Razem PLN |
|
5 978 |
5 978 |
1 057 |
126 |
2 117 |
111 |
1 725 |
842 |
|
EUR |
zmienna |
- |
2 |
2 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Razem EUR |
|
- |
2 |
2 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
|
|
5 980 |
1 059 |
126 |
2 117 |
111 |
1 725 |
842 |
|
Odsetki zwiększające wartość bilansową |
12 |
|
|
|
|
|
|
||
|
Razem |
|
5 992 |
|
|
|
|
|
|
|
Specyfikacja zaciągniętych kredytów i pożyczek na dzień 31 grudnia 2021 roku i na 31 grudnia 2020 roku
|
Kredytodawca/ pożyczkodawca |
Cel |
Oprocentowanie |
Waluta |
Termin spłaty |
Stan na |
Stan na |
|
Konsorcjum |
Umorzenie obligacji, wydatki inwestycyjne i ogólnokorporacyjne Grupy |
zmienne |
PLN |
14.04.2021 3 |
- |
602 |
|
30.04.2021 3 |
- |
200 |
||||
|
29.06.2021 3 |
- |
1 100 |
||||
|
10.09.2021 3 |
- |
100 |
||||
|
25.01.2021 |
- |
300 |
||||
|
28.01.2021 |
- |
600 |
||||
|
29.01.2021 |
- |
100 |
||||
|
17.01.2022 |
300 |
- |
||||
|
20.01.2022 |
400 |
- |
||||
|
24.01.2022 |
350 |
- |
||||
|
31.01.2022 |
650 |
- |
||||
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
Wydatki inwestycyjne Grupy oraz refinansowanie części zadłużenia |
zmienne |
PLN |
20.12.2033 |
999 |
998 |
|
Europejski Bank Inwestycyjny |
Budowa kotła opalanego biomasą w Elektrowni Jaworzno III oraz |
stałe |
PLN |
15.12.2021 |
- |
20 |
|
Budowa i rozruch bloku kogeneracyjnego w EC Bielsko - Biała |
15.12.2021 |
- |
29 |
|||
|
Modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznych |
15.06.2024 |
100 |
138 |
|||
|
15.09.2024 |
54 |
72 |
||||
|
15.09.2024 |
68 |
90 |
||||
|
Modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznych oraz modernizacja elektrowni wodnych |
15.03.2027 |
162 |
191 |
|||
|
Intesa Sanpaolo S.p.A. |
Wydatki inwestycyjne Grupy, za wyjątkiem finansowania lub refinansowania projektów związanych z aktywami węglowymi |
zmienne |
PLN |
19.12.2024 |
752 |
752 |
|
SMBC BANK EU AG |
Wydatki ogólnokorporacyjne Grupy, z wyłączeniem finansowania i refinansowania elektrowni węglowych |
stałe |
PLN |
23.03.2025 |
499 |
499 |
|
Konsorcjum |
Wydatki ogólnokorporacyjne Grupy, z wyłączeniem finansowania wszelkich nowych projektów związanych z aktywami węglowymi |
zmienne |
PLN |
10.03.2022 3 |
161 |
161 |
|
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska |
Budowa jednostki wytwórczej OZE |
zmienne |
PLN |
15.12.2022 |
4 |
8 |
|
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska |
Budowa farmy fotowoltaicznej |
zmienne |
PLN |
30.11.2025 |
12 |
9 |
|
Pozostałe kredyty i pożyczki |
|
|
|
24 |
23 |
|
|
Razem |
|
|
|
|
4 535 |
5 992 |
1 Konsorcjum banków I tworzą: Bank Handlowy w Warszawie S.A., Santander Bank Polska S.A., CaixaBank S.A. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce, Industrial and Commercial Bank of China (Europe) S.A. Oddział w Polsce, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., MUFG Bank (Europe) N.V., MUFG Bank (Europe) N.V. S.A. Oddział w Polsce oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
2 Konsorcjum banków II tworzą: Intesa Sanpaolo S.p.A. działający za pośrednictwem Intesa Sanpaolo S.p.A. S.A. Oddział w Polsce oraz China Construction Bank (Europe) S.A. działający za pośrednictwem China Construction Bank (Europe) S.A. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce.
3 Transza klasyfikowana jako zobowiązanie długoterminowe.
Kredyt konsorcjalny zaciągnięty w ramach umowy z dnia 25 marca 2020 roku (Konsorcjum banków II) ma charakter odnawialny. Spółka może zaciągać finansowanie w ramach dostępnego finansowania z wybranym okresem odsetkowym. Zgodnie z umową spłata następuje na koniec okresu odsetkowego, przy czym Spółka ma możliwość ponownego zaciągnięcia finansowania. Ze względu na zamiar i możliwość utrzymywania finansowania w ramach wspomnianej umowy przez okres przekraczający 12 miesięcy od dnia bilansowego wykorzystane ciągnienie w kwocie 160 mln PLN klasyfikowane jest na dzień bilansowy jako zobowiązanie długoterminowe.
Podobnie klasyfikowane są transze kredytu zaciągane w ramach umowy z dnia 19 czerwca 2019 roku zawartej z konsorcjum banków (Konsorcjum banków I). Zgodnie z zapisami umowy kredytowej z dnia 19 czerwca 2019 roku zawartej z konsorcjum banków (Konsorcjum banków I) maksymalny okres ciągnienia poszczególnych transz kredytu to 12 miesięcy. Finansowanie dostępne w ramach umowy ma jednak charakter odnawialny, a termin jego dostępności to 31 grudnia 2022 roku. Tym samym na dzień 31 grudnia 2020 roku część transz klasyfikowana była jako długoterminowe zobowiązanie zgodnie z zamiarem Spółki i możliwością utrzymywania finansowania. W związku z terminem zakończenia umowy przypadającym w 2022 roku, na dzień 31 grudnia 2021 roku wszystkie transze o łącznej wartości nominalnej 1 700 mln PLN zostały zaklasyfikowane jako krótkoterminowe.
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku Grupa dokonała następujących transakcji odnośnie kredytów i pożyczek (w wartości nominalnej), bez kredytów w rachunku bieżącym:
|
Kredytodawca |
Opis |
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
|||
|
Ciągnienie |
Spłata |
||||
|
Konsorcjum banków I |
Ciągnienie nowych transz i spłata transz zgodnie z terminem umownym |
8 150 |
(9 450) |
||
|
Konsorcjum banków II |
Ciągnienie nowych transz i spłata transz zgodnie z terminem umownym |
320 |
(320) |
||
|
Europejski Bank Inwestycyjny |
Spłata rat kapitałowych zgodnie z harmonogramem |
- |
(162) |
||
|
Pozostałe umowy |
|
|
|
3 |
(4) |
|
Razem, w tym: |
|
|
|
8 473 |
(9 936) |
|
Przepływy pieniężne |
|
|
|
2 003 |
(3 466) |
|
Rozliczenie netto (bez przepływu środków pieniężnych) |
|
6 470 |
(6 470) |
||
Po dniu bilansowym, Spółka w ramach umowy:
z dnia 19 czerwca 2019 roku (Konsorcjum banków I) zaciągnęła transze o łącznej wartości nominalnej 6 800 mln PLN i spłaciła transze zgodnie z terminem spłaty w łącznej wysokości 5 050 mln PLN,
z dnia 25 marca 2020 roku (Konsorcjum banków II) dokonała ciągnienia transzy (wznowienia) w ramach kredytu w kwocie 160 mln PLN do dnia 10 września 2022 roku.
W 2021 roku Spółka zawarła następujące umowy kredytowe:
Umowa kredytu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym
W dniu 29 października 2021 roku Spółka zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę kredytu na kwotę 2 800 mln PLN, z której środki będą przeznaczane na pokrycie wydatków inwestycyjnych Grupy TAURON związanych z modernizacją i rozbudową sieci dystrybucji energii elektrycznej zaplanowanych na lata 2022-2026. Zgodnie z umową Spółka może wykorzystać środki w ciągu trzech lat od daty jej zawarcia. Spłata kredytu następować będzie w terminie do osiemnastu lat od daty wypłaty środków. W zależności od decyzji Spółki, oprocentowanie oparte jest o stałą stopę procentową lub zmienną stopę procentową (powiększoną o marżę banku), ustalane na dzień ciągnienia środków.
Po dniu bilansowym, w dniu 24 lutego 2022 roku Spółka dokonała ciągnienia w wysokości 800 mln PLN z terminem spłaty 18 lat.
Umowy kredytu z Erste Group Bank AG
W dniu 15 grudnia 2021 roku Spółka zawarła z Erste Group Bank AG umowę kredytu na kwotę 500 mln PLN, z której środki będą przeznaczane na pokrycie wydatków Grupy związanych z finansowaniem lub refinansowaniem rozwoju w obszarze odnawialnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej oraz rozbudowy infrastruktury związanej e-mobilnością.
Zgodnie z umową Spółka może wykorzystać środki w ciągu 18 miesięcy od daty zawarcia umowy. Spłata kredytu będzie następowała w terminie 5 lat od daty zawarcia umowy, a oprocentowanie będzie oparte o zmienną stopę procentową powiększoną o marżę Banku.
Po dniu bilansowym, w dniu 16 lutego 2022 roku Spółka dokonała ciągnienia w wysokości 96 mln PLN z terminem spłaty w grudniu 2026 roku.
Zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2021 roku wskaźnik zadłużenie netto/EBITDA wyniósł 2,44 w związku z czym kowenant nie został przekroczony.
Wiekowanie zobowiązania z tytułu leasingu
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
|
do 1 roku |
136 |
125 |
|
|
od 1 do 5 lat |
355 |
330 |
|
|
od 5 do 10 lat |
367 |
337 |
|
|
od 10 do 20 lat |
650 |
578 |
|
|
powyżej 20 lat |
907 |
863 |
|
Wartość niezdyskontowana opłat leasingowych |
2 415 |
2 233 |
|
|
|
Dyskonto |
(1 180) |
(1 095) |
|
Wartość bieżąca opłat leasingowych |
1 235 |
1 138 |
|
|
|
Umowy leasingu niespełniające warunków uznania za leasing finansowy zgodnie z definicją zawartą w umowach finansowania |
1 235 |
1 138 |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Rezerwa na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz na nagrody jubileuszowe |
874 |
1 034 |
|
Rezerwa na świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz pozostałe rezerwy pracownicze |
19 |
22 |
|
Razem |
893 |
1 056 |
|
Długoterminowe |
789 |
952 |
|
Krótkoterminowe |
104 |
104 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia oraz na nagrody jubileuszowe
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Rezerwa |
ZFŚS |
Nagrody jubileuszowe |
Rezerwy razem |
|
Bilans otwarcia |
403 |
172 |
459 |
1 034 |
|
Koszty bieżącego zatrudnienia |
28 |
7 |
34 |
69 |
|
Zyski i straty aktuarialne, w tym: |
(59) |
(59) |
(47) |
(165) |
|
powstałe na skutek zmian założeń finansowych |
(67) |
(55) |
(59) |
(181) |
|
powstałe na skutek zmian założeń demograficznych |
- |
1 |
4 |
5 |
|
powstałe na skutek innych zmian |
8 |
(5) |
8 |
11 |
|
Wypłacone świadczenia |
(24) |
(4) |
(47) |
(75) |
|
Koszty odsetek |
4 |
2 |
5 |
11 |
|
Bilans zamknięcia |
352 |
118 |
404 |
874 |
|
Długoterminowe |
309 |
114 |
358 |
781 |
|
Krótkoterminowe |
43 |
4 |
46 |
93 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Rezerwa |
Taryfa pracownicza |
ZFŚS |
Nagrody jubileuszowe |
Rezerwy razem |
|
Bilans otwarcia |
378 |
450 |
119 |
450 |
1 397 |
|
Koszty bieżącego zatrudnienia |
28 |
6 |
5 |
39 |
78 |
|
Zyski i straty aktuarialne, w tym: |
15 |
79 |
50 |
8 |
152 |
|
powstałe na skutek zmian założeń finansowych |
34 |
76 |
24 |
29 |
163 |
|
powstałe na skutek zmian założeń demograficznych |
- |
- |
1 |
1 |
2 |
|
powstałe na skutek innych zmian |
(19) |
3 |
25 |
(22) |
(13) |
|
Wypłacone świadczenia |
(25) |
(6) |
(4) |
(46) |
(81) |
|
Koszty przeszłego zatrudnienia |
- |
(533) |
- |
- |
(533) |
|
Koszty odsetek |
7 |
4 |
2 |
8 |
21 |
|
Bilans zamknięcia |
403 |
- |
172 |
459 |
1 034 |
|
Długoterminowe |
361 |
- |
168 |
413 |
942 |
|
Krótkoterminowe |
42 |
- |
4 |
46 |
92 |
Analiza wrażliwości
Na dzień 31 grudnia 2021 roku została przeprowadzona analiza wrażliwości wyników wyceny na zmianę stopy dyskonta finansowego oraz na zmiany planowanych wzrostów podstaw w przedziale -0,5 p.p./+0,5 p.p. Poniższa tabela prezentuje wartość bilansową poszczególnych tytułów rezerw oraz wartości rezerw wyliczone przy zmienionych założeniach oraz jak zmieniłaby się wartość bilansowa przy innych założeniach (odchylenie):
|
Tytuł rezerwy |
Wartość bilansowa na dzień |
Stopa dyskontowa |
Planowane wzrosty podstaw |
|||||||||
|
-0,5 p.p. |
+0,5 p.p. |
-0,5 p.p. |
+0,5 p.p. |
|||||||||
|
saldo |
odchylenie |
saldo |
odchylenie |
saldo |
odchylenie |
saldo |
odchylenie |
|||||
|
Odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne |
352 |
368 |
16 |
339 |
(13) |
340 |
(12) |
367 |
15 |
|||
|
Koszty odpisu na ZFŚS |
118 |
126 |
8 |
110 |
(8) |
109 |
(9) |
126 |
8 |
|||
|
Nagrody jubileuszowe |
404 |
418 |
14 |
392 |
(12) |
395 |
(9) |
416 |
12 |
|||
|
Razem |
874 |
912 |
38 |
841 |
(33) |
844 |
(30) |
909 |
35 |
|||
|
wpływ na wynik finansowy |
|
|
(14) |
|
12 |
|
9 |
|
(12) |
|||
|
wpływ na pozostałe całkowite dochody |
|
|
(24) |
|
21 |
|
21 |
|
(23) |
|||
Podziału rezerw na długo i krótkoterminowe Grupa dokonuje na podstawie szacunków dotyczących rozkładu wypłat w czasie przygotowanego przy pomocy technik aktuarialnych.
Okresy zapadalności rezerw na świadczenia pracownicze
|
Rok |
Odprawy emerytalne, rentowe i podobne |
ZFŚS |
Nagrody |
Razem |
|
2022 |
43 |
4 |
46 |
93 |
|
2023 |
24 |
5 |
41 |
70 |
|
2024 |
27 |
5 |
38 |
70 |
|
2025 |
21 |
5 |
33 |
59 |
|
2026 |
21 |
5 |
32 |
58 |
|
Pozostałe lata |
216 |
94 |
214 |
524 |
|
Razem |
352 |
118 |
404 |
874 |
|
Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych Rezerwa na koszty demontażu środków trwałych i rekultywacji terenu obejmuje głównie rezerwę na koszty likwidacji zakładów górniczych, w odniesieniu do których istnieje obowiązek likwidacji i przywrócenia stanu pierwotnego terenu po zakończeniu eksploatacji. Rezerwa ustalana jest w oparciu o szacunki przyszłych kosztów likwidacji i przywrócenia stanu pierwotnego terenu po zakończeniu eksploatacji opracowywane przez niezależnych ekspertów z uwzględnieniem dyskonta oraz salda tworzonego zgodnie z odrębnymi przepisami Funduszu Likwidacji Zakładów Górniczych. Podstawą szacowania wielkości rezerwy są opracowania sporządzone w oparciu o prognozy eksploatacji złoża (dla obiektów górniczych) oraz analizy technologiczno-ekonomiczne. W odniesieniu do kopalń węgla kamiennego rezerwa ujmowana jest drugostronnie zgodnie z MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe jako składnik wartości środków trwałych zakładu górniczego, a zmiany szacunków ujmowane są zgodnie z interpretacją KIMSF 1 Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze, tj. jako korekty salda rezerwy oraz skapitalizowanych przyszłych kosztów likwidacji zakładów górniczych. Odwracanie dyskonta ujmowane jest w wyniku finansowym. Rezerwa na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych Grupa tworzy rezerwę na szacunkowe koszty demontażu, w tym w odniesieniu do farm wiatrowych, w oparciu o szacunki przyszłych kosztów likwidacji opracowywane przez niezależnych ekspertów z uwzględnieniem dyskonta, ale także na likwidację środków trwałych i koszty przeprowadzenia rekultywacji miejsca, w którym środki trwałe się znajdowały, w przypadku, gdy istnieje zobowiązanie wynikające z nabycia lub używania składników rzeczowego majątku trwałego. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa szacuje wysokość tworzonych rezerw w oparciu o przyjęte założenia, metodologię i sposób kalkulacji właściwy dla danego tytułu rezerw, oceniając prawdopodobieństwo wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz określając wiarygodny poziom kwoty niezbędnej do spełnienia obowiązku. Grupa tworzy rezerwy, gdy prawdopodobieństwo wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%. Szacując poziom rezerw na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa przyjęła szacunek stopy dyskontowej na poziomie 3,6% oraz przewidywany długoterminowy wskaźnik inflacji na poziomie 2,5%. |
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||||
|
|
Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych |
Rezerwa na koszty rekultywacji |
Rezerwy |
Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych |
Rezerwa na koszty rekultywacji |
Rezerwy |
|
Bilans otwarcia |
375 |
208 |
583 |
306 |
194 |
500 |
|
Odwrócenie dyskonta |
5 |
2 |
7 |
6 |
4 |
10 |
|
Zmiana stopy dyskontowej |
(123) |
(42) |
(165) |
63 |
24 |
87 |
|
Utworzenie/(rozwiązanie) netto |
- |
(17) |
(17) |
- |
(12) |
(12) |
|
Wykorzystanie |
- |
(6) |
(6) |
- |
(2) |
(2) |
|
Bilans zamknięcia |
257 |
145 |
402 |
375 |
208 |
583 |
|
Długoterminowe |
257 |
129 |
386 |
375 |
196 |
571 |
|
Krótkoterminowe |
- |
16 |
16 |
- |
12 |
12 |
|
Część długoterminowa pozostałych rezerw |
|
|
50 |
|
|
98 |
|
Razem |
|
|
436 |
|
|
669 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku saldo rezerwy wynosiło 257 mln PLN, a zmiana stanu jest związana przede wszystkim z aktualizacją wyceny rezerwy z tytułu zmiany stopy dyskontowej przyjętej do kalkulacji rezerwy – zwiększenie stopy dyskontowej z 1,2% do 3,6%.
Tabele poniżej przedstawiają kwotę odpisu na FLZG, stan aktywów FLZG oraz saldo zobowiązań z tytułu przyszłych kosztów likwidacji obiektów zakładów górniczych.
Aktywa finansowe Funduszu Likwidacji Zakładów Górniczych
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Stan środków na 1 stycznia |
53 |
50 |
|
Odprowadzone środki |
6 |
4 |
|
Wykorzystanie |
(3) |
(1) |
|
Stan środków na 31 grudnia |
56 |
53 |
|
Odpisy na FLZG w okresie |
(5) |
(5) |
Rezerwa na koszty likwidacji zakładów górniczych
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Fundusz Likwidacji Zakładów Górniczych |
60 |
57 |
|
Nadwyżka zdyskontowanych szacowanych kosztów likwidacji |
197 |
318 |
|
Razem |
257 |
375 |
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||||||
|
Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów |
Rezerwa na demontaż farm wiatrowych |
Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych |
Rezerwy na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych razem |
Rezerwa na rekultywację składowisk popiołów |
Rezerwa na demontaż farm wiatrowych |
Rezerwa na koszty likwidacji środków trwałych |
Rezerwy na koszty rekultywacji i demontażu oraz likwidację środków trwałych razem |
|
|
Bilans otwarcia |
20 |
158 |
30 |
208 |
31 |
133 |
30 |
194 |
|
Odwrócenie dyskonta |
- |
2 |
- |
2 |
1 |
2 |
1 |
4 |
|
Zmiana stopy dyskontowej |
(3) |
(38) |
(1) |
(42) |
1 |
22 |
1 |
24 |
|
Utworzenie/(rozwiązanie) netto |
1 |
(17) |
(1) |
(17) |
(12) |
1 |
(1) |
(12) |
|
Wykorzystanie |
- |
- |
(6) |
(6) |
(1) |
- |
(1) |
(2) |
|
Bilans zamknięcia |
18 |
105 |
22 |
145 |
20 |
158 |
30 |
208 |
|
Długoterminowe |
14 |
105 |
10 |
129 |
20 |
158 |
18 |
196 |
|
Krótkoterminowe |
4 |
- |
12 |
16 |
- |
- |
12 |
12 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 Grupa tworzy rezerwę na koszty umorzenia uprawień do emisji CO2. Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji gazów objętych systemem uprawnień do emisji jest tworzona wówczas, gdy rzeczywista emisja za dany rok obrotowy wskazuje na przewidywany niedobór uprawnień w odniesieniu do przyznanych nieodpłatnie uprawnień do emisji, z uwzględnieniem przypisania uprawnień do emisji na instalacje przynależne do poszczególnych spółek segmentu Wytwarzanie. Spółki Grupy objęte systemem EU ETS są zobowiązane do 30 kwietnia następnego roku umorzyć uprawnienie za każdą emitowaną w danym roku tonę dwutlenku węgla. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów operacyjnych (podatki i opłaty) w wysokości: w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy uprawnieniami: - w wartości zerowej - w przypadku uprawnień otrzymanych nieodpłatnie, - w cenie nabycia - w przypadku zakupionych uprawnień; w części niepokrytej posiadanymi na dzień bilansowy uprawnieniami: - w pierwszej kolejności w wartościach wynikających z zawartych transakcji terminowych na zakup uprawnień z przeznaczeniem pod spełnienie obowiązku za rok bieżący, - następnie w wartości rynkowej uprawnień brakujących do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy lub w wartości ewentualnej kary - zgodnie z zamiarem odnośnie sposobu wypełnienia obowiązku, przy uwzględnieniu intencji Grupy odnośnie przeznaczenia uprawnień na cele umorzenia za dany rok obrotowy w momencie ich zakupu. W dacie umorzenia uprawnień następuje wyksięgowanie uprawnień do emisji zakwalifikowanych jako krótkoterminowe aktywa niematerialne w korespondencji z rezerwą na zobowiązania z tytułu emisji gazów. Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną i jej odsprzedażą do odbiorcy finalnego mają obowiązek zakupu i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej oraz świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. W celu wypełnienia obowiązku przedstawienia do umorzenia praw lub uiszczenia opłaty zastępczej Grupa na koniec okresów sprawozdawczych tworzy rezerwę na koszty wypełnienia tego obowiązku. Rezerwę z tytułu obowiązku przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych oraz świadectw efektywności energetycznej ujmuje się: w części pokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia oraz świadectwami efektywności energetycznej – w wartości posiadanych świadectw, w części niepokrytej posiadanymi na dzień bilansowy świadectwami pochodzenia oraz świadectwami efektywności energetycznej – w pierwszej kolejności w wartościach wynikających z zawartych transakcji terminowych na zakup świadectw z przeznaczeniem pod spełnienie obowiązku za rok bieżący, a następnie w wartości rynkowej świadectw niezbędnych do spełnienia obowiązku na dzień bilansowy lub w wysokości opłaty zastępczej – zgodnie z zamiarem odnośnie sposobu wypełnienia obowiązku, przy uwzględnieniu intencji Grupy odnośnie przeznaczenia świadectw pochodzenia oraz świadectw efektywności energetycznej na cele umorzenia za dany rok obrotowy w momencie ich wytworzenia lub zakupu. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów operacyjnych. Rozliczenie kwoty rezerwy oraz umorzenie praw majątkowych następuje na podstawie wydanej decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o umorzeniu przedstawionych przez spółkę świadectw pochodzenia energii elektrycznej lub też w związku z uiszczeniem opłaty zastępczej. |
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||||
|
|
(dane przekształcone) |
|||||
|
|
Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 |
Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii |
Rezerwy |
Rezerwa na zobowiązania z tytułu emisji CO2 |
Rezerwa z tytułu obowiązku przedstawienia świadectw pochodzenia energii |
Rezerwy |
|
Bilans otwarcia |
981 |
769 |
1 750 |
772 |
606 |
1 378 |
|
Utworzenie |
2 148 |
859 |
3 007 |
986 |
762 |
1 748 |
|
Rozwiązanie |
(1) |
(10) |
(11) |
- |
(3) |
(3) |
|
Wykorzystanie |
(1 635) |
(1 221) |
(2 856) |
(777) |
(596) |
(1 373) |
|
Bilans zamknięcia |
1 493 |
397 |
1 890 |
981 |
769 |
1 750 |
Wzrost kosztu utworzenia rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji CO2 w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku w porównaniu do okresu porównywalnego został opisany w nocie 13 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Grupa w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku dokonała już częściowych umorzeń wynikających z obowiązku za 2021 rok.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
Pozostałe rezerwy obejmują: Rezerwę na bezumowne korzystanie z nieruchomości Grupa tworzy rezerwy na wszystkie zgłoszone roszczenia właścicieli nieruchomości, na których usytuowane są obiekty energetyczne lub technologiczne, sieci dystrybucyjne oraz instalacje ciepłownicze, w kwocie prawdopodobnych kosztów (wraz z naliczonymi odsetkami, jeżeli można je oszacować w sposób wiarygodny) odszkodowań z tego tytułu należnych właścicielom nieruchomości do dnia bilansowego. Grupa nie tworzy rezerw na potencjalne niezgłoszone roszczenia właścicieli gruntów o nieuregulowanym stanie korzystania z tych gruntów, w tym na ustanowienie służebności przesyłu lub służebności gruntowych. Utworzenie i rozwiązanie rezerwy odnoszone jest w pozostałe koszty/przychody operacyjne oraz w części dotyczącej naliczonych odsetek do kosztów/przychodów finansowych. Rezerwę na umowy rodzące obciążenia Jeżeli Grupa jest stroną umowy, na podstawie której nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku przeważają nad korzyściami, które będą uzyskane na jej mocy, obecny obowiązek wynikający z umowy Grupa ujmuje i wycenia jako rezerwę. Na nieuniknione koszty wynikające z umowy składają się co najmniej koszty netto zakończenia umowy, odpowiadające kwocie niższej spośród kwot kosztów wypełnienia umowy i kosztów wszelkich odszkodowań lub kar wynikających z jej niewypełnienia. Nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku powiększa się o wartość wymaganych odsetek, jeżeli można je oszacować w sposób wiarygodny. Pozostałe tytuły rezerw, które dotyczą głównie spraw sądowych, roszczeń od kontrahentów lub innych podmiotów, potencjalnych kar wynikających z postępowań administracyjnych Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rozliczeń podatkowych. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa szacuje wysokość tworzonych rezerw w oparciu o przyjęte założenia, metodologię i sposób kalkulacji właściwy dla danego tytułu rezerw, oceniając prawdopodobieństwo wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz określając wiarygodny poziom kwoty niezbędnej do spełnienia obowiązku. Grupa tworzy rezerwy, gdy prawdopodobieństwo wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%.
|
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończonyn31 grudnia 2020 |
||||||
|
|
(dane przekształcone) |
|||||||
|
|
Rezerwa na bezumowne korzystanie |
Rezerwy na umowy rodzące obciążenia |
Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów |
Rezerwy |
Rezerwa na bezumowne korzystanie |
Rezerwy na umowy rodzące obciążenia |
Rezerwy na spory sądowe, roszczenia od kontrahentów |
Rezerwy |
|
Bilans otwarcia |
77 |
85 |
228 |
390 |
88 |
242 |
397 |
727 |
|
Utworzenie/(Rozwiązanie) netto |
- |
385 |
(33) |
352 |
(15) |
38 |
(80) |
(57) |
|
Wykorzystanie |
(3) |
(54) |
(32) |
(89) |
- |
(195) |
(63) |
(258) |
|
Pozostałe zmiany |
- |
- |
- |
- |
4 |
- |
(26) |
(22) |
|
Bilans zamknięcia |
74 |
416 |
163 |
653 |
77 |
85 |
228 |
390 |
|
Długoterminowe |
- |
8 |
42 |
50 |
- |
28 |
70 |
98 |
|
Krótkoterminowe |
74 |
408 |
121 |
603 |
77 |
57 |
158 |
292 |
|
Część krótkoterminowa rezerw na koszty demontażu środków trwałych i rekultywację terenu oraz pozostałych |
|
|
|
16 |
|
|
|
12 |
|
Razem |
|
|
|
619 |
|
|
|
304 |
Spółki Grupy tworzą rezerwy na wszystkie zgłoszone roszczenia właścicieli nieruchomości, na których usytuowane są sieci dystrybucyjne oraz instalacje ciepłownicze. Na dzień 31 grudnia 2021 roku rezerwa z tego tytułu wynosiła 74 mln PLN i dotyczyła segmentów:
Wytwarzanie – 36 mln PLN;
Dystrybucja – 34 mln PLN;
Odnawialne źródła energii – 4 mln PLN.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa zidentyfikowała kontrakty dotyczące sprzedaży energii elektrycznej w kolejnych okresach sprawozdawczych, w przypadku których osiągnięte przychody ze sprzedaży nie pokryją w pełni kosztów, które mają zostać poniesione w związku z koniecznością nabycia energii elektrycznej bądź wyprodukowania energii elektrycznej niezbędnej do realizacji kontraktów sprzedażowych. W związku z powyższym Grupa rozpoznała rezerwy na umowy rodzące obciążenia w łącznej kwocie 416 mln PLN.
klientów, którzy korzystają z oferowanych przez spółki cenników produktowych, w tym w zakresie klientów indywidualnych („cenniki GD”). Na konieczność utworzenia rezerw dotyczących cenników GD istotny wpływ ma taryfa G URE, w związku z faktem, iż część umów produktowych w segmencie gospodarstw domowych wiąże stawki za energię elektryczną z ceną taryfy G URE,
klientów biznesowych z indywidualnie negocjowanymi umowami, którzy w roku 2022 skorzystali z możliwości rozliczania według cen wynikających z taryf spółek, w związku ze wzrostem kosztów zakupu energii elektrycznej dla zabezpieczenia wolumenu sprzedaży do tych klientów, w sytuacji gwarancji stałych cen sprzedaży energii elektrycznej tym klientom w całym roku 2022.
W ramach segmentu Wytwarzanie Grupa rozpoznała część rezerw w kwocie 289 mln PLN, utworzoną w związku z postojem bloku 910 MW w Jaworznie planowanym do dnia 29 kwietnia 2022 roku, co zostało opisane szerzej w nocie 59 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Utworzona zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe rezerwa została skalkulowana przy założeniu zakupu przez Grupę, w okresie szacowanego postoju bloku, wolumenu 1,7 TWh energii elektrycznej, która w związku z postojem bloku 910 MW w Jaworznie nie zostanie wyprodukowana w ramach własnej produkcji. W związku z postojem bloku 910 MW oraz koniecznością realizacji zakontraktowanych dostaw do klientów Grupa dokonuje zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym po bieżących cenach, a następnie dokonuje jej odsprzedaży poprzez spółki segmentu Sprzedaż do odbiorcy końcowego. Kalkulacja rezerwy oparta została na różnicy cen pomiędzy szacowaną ceną zakupu energii elektrycznej przez Grupę na rynku hurtowym, a szacowaną możliwą do osiągniecia ceną sprzedaży energii elektrycznej przez spółki segmentu Sprzedaż do odbiorcy końcowego po uwzględnieniu jednostkowego kosztu świadectw pochodzenia i podatku akcyzowego w przeliczeniu na 1 MWh sprzedanej energii. Kluczowe założenia będące podstawą kalkulacji rezerwy, tj. cena zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym, cena sprzedaży energii elektrycznej do odbiorcy końcowego oraz koszt umorzenia świadectw pochodzenia energii są zgodne z tymi, które zostały przyjęte do testów na utratę wartości aktywów i zostały opisane w nocie 11 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku spółki w segmencie Sprzedaż w ramach działalności w zakresie obrotu energią elektryczną rozpoznały rezerwę na umowy rodzące obciążenia w wysokości 76 mln PLN, dotyczącą klientów którzy korzystają z oferowanych przez spółki cenników produktowych, w tym w ramach cenników GD w kwocie 69 mln PLN. Konieczność utworzenia rezerwy spowodowana była brakiem możliwości uzyskania przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej w wartości pokrywającej koszty działalności w tym zakresie, głównie wskutek wzrostu kosztów zakupu energii elektrycznej lub produkcji energii elektrycznej przez Grupę dla cenników ze stałą ceną sprzedaży. W trakcie 2021 roku na skutek stosowania powyższych cenników, spółki zrealizowały stratę na sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców, w związku z tym dokonały wykorzystania rezerwy w kwocie 53 mln PLN.
Istotne rezerwy ujęte w ramach pozostałych rezerw zostały opisane poniżej.
|
Opis |
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
|
|
Rezerwa na wzrost wynagrodzenia za służebności przesyłu |
|||
|
Dystrybucja |
Rezerwa dotyczy ryzyka zwiększonych opłat okresowych za służebność przesyłu dla infrastruktury energetycznej zlokalizowanej na terenach nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie, w związku ze zmianą charakteru gruntów z terenów leśnych na grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku spółka z segmentu Dystrybucja utworzyła rezerwę w wysokości 7 mln PLN, rozwiązała rezerwę w kwocie 22 mln PLN oraz wykorzystała rezerwę w wysokości 11 mln PLN. |
33 |
59 |
|
Rezerwa na podatek od nieruchomości |
|||
|
Dystrybucja |
Rezerwa na ryzyko gospodarcze w zakresie podatku od nieruchomości dotyczące majątku sieciowego. |
39 |
39 |
|
Rezerwa dotyczy ryzyka skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 lipca 2020 roku w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych w roku 2018. |
17 |
17 |
|
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
Rozliczenia międzyokresowe przychodów i dotacje rządowe W ramach rozliczeń międzyokresowych przychodów i dotacji rządowych Grupa ujmuje głównie otrzymane dotacje i dopłaty na nabycie rzeczowych aktywów trwałych oraz dofinansowania prac rozwojowych. Otrzymane dotacje i dopłaty na nabycie rzeczowych aktywów trwałych ujmowane są w wartości otrzymanych środków pieniężnych i rozpoznawane są jako pozostałe przychody operacyjne w sposób współmierny do odpowiadających im kosztów amortyzacji składników rzeczowych aktywów trwałych. Dotyczy to w szczególności umorzonych częściowo pożyczek i kredytów oraz rozliczenia wyceny kredytów preferencyjnych.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów Rozliczenia międzyokresowe bierne są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za dobra lub usługi, które zostały otrzymane/wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane, oraz kwoty należne pracownikom w szczególności z tytułu premii i niewykorzystanych urlopów. Mimo, iż czasami konieczne jest oszacowanie kwoty lub terminu zapłaty rozliczeń międzyokresowych biernych, stopień niepewności jest na ogół znacznie mniejszy niż w przypadku rezerw. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Rozliczenia międzyokresowe przychodów |
41 |
45 |
|
Darowizny, dopłaty na nabycie oraz nieodpłatnie otrzymane środki trwałe |
36 |
40 |
|
Pozostałe |
5 |
5 |
|
Dotacje rządowe |
561 |
479 |
|
Otrzymane dopłaty w ramach funduszy europejskich |
485 |
394 |
|
Rozliczenie wyceny kredytów preferencyjnych |
29 |
31 |
|
Umorzenie pożyczek z funduszy środowiskowych |
24 |
29 |
|
Pozostałe |
23 |
25 |
|
Razem |
602 |
524 |
|
Długoterminowe |
567 |
494 |
|
Krótkoterminowe |
35 |
30 |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu premii |
60 |
63 |
|
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu niewykorzystanych urlopów |
35 |
50 |
|
Opłaty z tytułu ochrony środowiska |
26 |
22 |
|
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe kosztów |
22 |
17 |
|
Razem |
143 |
152 |
|
Długoterminowe |
1 |
1 |
|
Krótkoterminowe |
142 |
151 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Grupa stosuje uproszczone metody wyceny zobowiązań finansowych, które zwykle wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, w szczególności w przypadku, gdy okres do momentu uregulowania zobowiązania nie jest długi. Zobowiązania, w odniesieniu do których stosowane są uproszczenia, wyceniane są w momencie początkowego ujęcia i w okresie późniejszym, w tym na koniec okresu sprawozdawczego, w kwocie wymagającej zapłaty. Zobowiązania wobec dostawców, zobowiązania inwestycyjne (nota 45) oraz wybrane pozostałe zobowiązania finansowe (nota 48) wyceniane są więc w kwocie wymagającej zapłaty, ze względu na nieistotny wpływ dyskonta. |
Krótkoterminowe zobowiązania wobec dostawców w poszczególnych segmentach na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku prezentuje tabela poniżej.
|
Segment operacyjny |
Stan na |
Stan na |
|
(dane przekształcone) |
||
|
Wydobycie |
164 |
138 |
|
Wytwarzanie |
168 |
163 |
|
Odnawialne źródła energii |
14 |
13 |
|
Dystrybucja, w tym: |
409 |
242 |
|
wobec spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. |
331 |
183 |
|
Sprzedaż |
389 |
372 |
|
Pozostałe |
98 |
93 |
|
Razem |
1 242 |
1 021 |
W dniu 22 grudnia 2021 roku pomiędzy Spółką a Funduszem Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowym FIZAN (dalej: „Fundusz PFR”) zawarta została umowa („Umowa”), na mocy której Spółka nabyła 176 000 udziałów w spółce zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. reprezentujących 13,71% ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. za kwotę 1 061 mln PLN. Przeniesienie tytułu do udziałów nastąpiło z chwilą zawarcia Umowy. Po dokonaniu transakcji Spółka posiada 100% głosów na zgromadzeniu wspólników spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. Zgodnie z umową Spółka spłaciła terminowo zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów w dniu 22 marca 2022 roku.
W celu zabezpieczenia roszczeń Funduszu wynikających z Umowy, Spółka ustanowiła na nabytych udziałach zastaw rejestrowy i zastaw zwykły oraz wniosła zabezpieczenie w postaci oświadczenia o poddaniu się egzekucji, co zostało opisane szerzej w nocie 55 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Grupa na dzień bilansowy ujęła zobowiązanie wynikające z umowy w kwocie 1 061 mln PLN oraz wyksięgowała wartość udziałów niekontrolujących w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. na dzień nabycia w kwocie 903 mln PLN. Różnica w kwocie 158 mln PLN odniesiona została w zyski zatrzymane Grupy.
Zawarcie Umowy i skrócenie okresu zaangażowana kapitałowego Funduszu PFR związane jest ze zmianą okoliczności wynikającą z rządowego programu wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa, związanych z wytwarzaniem energii w konwencjonalnych jednostkach węglowych i ich docelowej integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Krótkoterminowe zobowiązania inwestycyjne na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku prezentuje tabela poniżej.
|
Segment operacyjny |
Stan na |
Stan na |
|
(dane przekształcone) |
||
|
Wydobycie |
30 |
102 |
|
Wytwarzanie |
110 |
372 |
|
Odnawialne źródła energii |
19 |
4 |
|
Dystrybucja |
345 |
254 |
|
Sprzedaż i Pozostałe |
112 |
125 |
|
Razem |
616 |
857 |
Zobowiązania inwestycyjne długoterminowe są prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji pozostałe zobowiązania finansowe. Na dzień 31 grudnia 2021 roku zobowiązanie z tego tytułu nie wystąpiło, zaś na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiło 23 mln PLN.
Zobowiązania do poniesienia nakładów inwestycyjnych
Na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa zobowiązała się ponieść nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i aktywa niematerialne odpowiednio w wysokości 2 844 mln PLN oraz 3 309 mln PLN, z czego największe pozycje przedstawiono w poniższej tabeli.
|
Segment |
Przedmiot umowy / nazwa projektu inwestycyjnego |
Stan na |
Stan na |
|
(dane przekształcone) |
|||
|
Dystrybucja |
Budowa nowych przyłączy |
1 342 |
1 426 |
|
Modernizacja i odtworzenie istniejących sieci |
556 |
709 |
|
|
Wytwarzanie |
Budowa Bloku 910 MW w Jaworznie |
166 |
232 |
|
Rozbudowa źródeł ciepła o nowe moce |
141 |
2 |
|
|
Wydobycie |
Budowa szybu Grzegorz wraz z infrastrukturą oraz wyrobiskami towarzyszącymi |
96 |
126 |
|
Odnawialne źródła energii |
Budowa farm wiatrowych |
82 |
202 |
|
Pozostałe |
Budowa sieci szerokopasmowego internetu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa |
62 |
154 |
Należności z tytułu podatku dochodowego w kwocie 415 mln PLN dotyczą:
Podatkowej Grupy Kapitałowej („PGK”), która na dzień 31 grudnia 2021 roku posiadała należność z tytułu podatku dochodowego w kwocie 373 mln PLN, stanowiącą nadwyżkę zapłaconych zaliczek w kwocie 401 mln PLN nad obciążeniem podatkowym PGK w kwocie 28 mln PLN,
spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o., która nie wchodzi w skład PGK, w kwocie 42 mln PLN.
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego w kwocie 4 mln PLN dotyczą spółek spoza PGK.
Umowa Podatkowej Grupy Kapitałowej na lata 2021-2023 została zarejestrowana w dniu 14 grudnia 2020 roku. Główne spółki tworzące PGK od dnia 1 stycznia 2021 roku: TAURON Polska Energia S.A., TAURON Wytwarzanie S.A., Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., TAURON Dystrybucja S.A., TAURON Sprzedaż Sp. z o.o., TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o., TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o., TAURON Ekoenergia Sp. z o.o., TEC1 Sp. z o.o., TAURON Zielona Energia Sp. z o.o. (dawniej: TEC3 Sp. z o.o.) i Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o.
W dniu 24 marca 2022 roku złożona została deklaracja podatkowa PGK za rok 2021. Zgodnie ze złożoną deklaracją niezrealizowany został wymagany przepisami prawa warunek utrzymania PGK w latach kolejnych, dotyczący minimalnej rentowności PGK za rok 2021 na poziomie 2%. W ocenie Grupy niedotrzymanie minimalnego wskaźnika rentowności Podatkowej Grupy Kapitałowej za 2021 rok skutkuje utratą statusu podatnika Podatkowej Grupy Kapitałowej z efektem od 1 stycznia 2022 roku i stanowi zdarzenie po dacie bilansowej nie wymagające korygowania danych finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku oraz nie wpływa na rozliczenie podatkowe PGK za rok 2021.
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Podatek VAT |
263 |
97 |
|
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych |
231 |
230 |
|
Podatek dochodowy od osób fizycznych |
69 |
62 |
|
Podatek akcyzowy |
15 |
13 |
|
Podatek od czynności cywilno-prawnych |
11 |
- |
|
Pozostałe |
40 |
8 |
|
Razem |
629 |
410 |
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z ostatecznych decyzji organów kontroli podatkowej, muszą zostać zapłacone wraz z odsetkami. W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym mogą się zmienić w przyszłości.
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pozostałe zobowiązania finansowe klasyfikowane do zobowiązań wycenianych według zamortyzowanego kosztu ujmuje się początkowo według wartości godziwej, skorygowanej o koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane są w wysokości zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. W przypadku nieistotnego wpływu dyskonta pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Na każdy dzień bilansowy Grupa szacuje wartość godziwą zobowiązań wycenianych w wartości godziwej. Metodologia kalkulacji wartości godziwej została przedstawiona w nocie 51 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
220 |
232 |
|
Depozyty uzupełniające z tytułu rozliczeń giełdowych |
102 |
73 |
|
Wadia, kaucje, zabezpieczenia otrzymane |
64 |
86 |
|
Pozostałe |
130 |
131 |
|
Razem |
516 |
522 |
|
Długoterminowe |
33 |
64 |
|
Krótkoterminowe |
483 |
458 |
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności nadpłaty otrzymane od klientów oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty. |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Wpłaty kontrahentów dotyczące przyszłych okresów |
568 |
421 |
|
Nadpłaty od klientów |
392 |
337 |
|
Przedpłaty na poczet opłaty przyłączeniowej |
107 |
44 |
|
Inne |
69 |
40 |
|
Pozostałe zobowiązania niefinansowe krótkoterminowe |
2 |
2 |
|
Razem |
570 |
423 |
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią. |
Zmiana stanu kapitału obrotowego
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
|
(dane przekształcone) |
|
|
Zmiana stanu należności |
(786) |
146 |
|
Bilansowa zmiana stanu należności od odbiorców |
(849) |
(182) |
|
Zmiana stanu innych należności finansowych |
71 |
319 |
|
Korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych i aktywów finansowych |
(8) |
- |
|
Pozostałe korekty |
- |
9 |
|
Zmiana stanu zapasów |
313 |
(196) |
|
Bilansowa zmiana stanu zapasów |
331 |
(190) |
|
Korekta o przesunięcie zapasów do/z rzeczowych aktywów trwałych |
(18) |
(6) |
|
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek |
543 |
24 |
|
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań wobec dostawców |
221 |
171 |
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ubezpieczeń i pozostałych zobowiązań finansowych |
17 |
(6) |
|
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań niefinansowych |
143 |
55 |
|
Zmiana stanu zobowiązań podatkowych za wyjątkiem podatku dochodowego |
219 |
(179) |
|
Korekta o zmianę stanu podatku od towarów i usług dotycząca zobowiązań inwestycyjnych |
(45) |
14 |
|
Korekta pozostałych zobowiązań finansowych o wycenę gwarancji |
12 |
(13) |
|
Pozostałe korekty |
(24) |
(18) |
|
Zmiana stanu pozostałych aktywów długo- i krótkoterminowych |
915 |
347 |
|
Bilansowa zmiana stanu pozostałych aktywów niefinansowych długo i krótkoterminowych |
(125) |
106 |
|
Zmiana stanu należności podatkowych za wyjątkiem podatku dochodowego |
3 |
90 |
|
Zmiana stanu praw do emisji CO2 długo i krótkoterminowych |
351 |
251 |
|
Zmiana stanu świadectw pochodzenia energii długo i krótkoterminowych |
588 |
(38) |
|
Korekta o zmianę stanu zaliczek na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych |
99 |
(64) |
|
Pozostałe korekty |
(1) |
2 |
|
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych i dotacji rządowych |
(87) |
(47) |
|
Bilansowa zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych i dotacji rządowych |
69 |
30 |
|
Korekta o nieodpłatnie otrzymane rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne i prawa do użytkowania |
(47) |
(13) |
|
Korekta o otrzymane dotacje i zwrócone dotacje |
(111) |
(60) |
|
Pozostałe korekty |
2 |
(4) |
|
358 |
(403) |
|
|
Bilansowa zmiana stanu rezerw długo i krótkoterminowych |
59 |
(258) |
|
Korekta o zyski/straty aktuarialne od rezerw po okresie zatrudnienia ujmowane w pozostałe całkowite dochody |
118 |
(144) |
|
Korekta o rezerwy ujmowane w korespondencji z rzeczowymi aktywami trwałymi i pozostałymi aktywami niefinansowymi |
170 |
(9) |
|
Pozostałe korekty |
11 |
8 |
|
Razem |
1 256 |
(129) |
Podatek dochodowy zapłacony
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku podatek dochodowy zapłacony wyniósł 392 mln PLN, z czego Podatkowej Grupy Kapitałowej dotyczyła kwota 329 mln PLN. Podatkowa Grupa Kapitałowa zapłaciła podatek dochodowy w kwocie 433 mln PLN z tytułu zaliczek podatku dochodowego za trzy pierwsze kwartały 2021 roku oraz za miesiąc grudzień 2020 roku oraz otrzymała zwrot nadpłaty podatku dochodowego za rok 2020 w kwocie 104 mln PLN.
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku podatek dochodowy zapłacony wyniósł 60 mln PLN, z czego Podatkowej Grupy Kapitałowej dotyczyła kwota 43 mln PLN. Podatkowa Grupa Kapitałowa zapłaciła zaliczki podatku dochodowego za 2020 rok w kwocie 287 mln PLN oraz otrzymała wpływ netto z tytułu rozliczeń podatku dochodowego za lata poprzednie w kwocie 244 mln PLN.
W roku 2021 Podatkowa Grupa Kapitałowa uiszcza kwartalne zaliczki na podatek dochodowy, podczas gdy w roku 2020 Podatkowa Grupa Kapitałowa uiszczała stałe zaliczki miesięczne ustalone w uproszczony sposób na podstawie rozliczenia podatkowego za rok 2018.
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
(2 514) |
(3 371) |
|
Wydatki na nabycie aktywów niematerialnych |
(106) |
(167) |
|
Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych skorygowanych o VAT |
(221) |
82 |
|
Zmiana stanu zaliczek |
(99) |
64 |
|
Koszty remontów oraz wytworzenie we własnym zakresie |
(305) |
(514) |
|
Pozostałe |
(10) |
(2) |
|
Razem |
(3 255) |
(3 908) |
Sprzedaż udziałów
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Sprzedaż udziałów w spółce PGE EJ1 Sp. z o.o. (obecnie: Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.) |
53 |
- |
Spłata kredytów/pożyczek
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Spłata przez Spółkę transz kredytów wobec Konsorcjum banków I |
(3 300) |
(4 240) |
|
Spłata przez Spółkę rat kredytu do Europejskiego Banku Inwestycyjnego |
(162) |
(162) |
|
Pozostałe |
(4) |
(5) |
|
Razem |
(3 466) |
(4 407) |
Odsetki zapłacone
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Odsetki zapłacone od dłużnych papierów wartościowych |
(249) |
(200) |
|
Odsetki zapłacone od kredytów |
(101) |
(178) |
|
Odsetki zapłacone od leasingu i pozostałe |
(7) |
(7) |
|
Razem |
(357) |
(385) |
|
stanowiące wydatek inwestycyjny |
(14) |
(169) |
|
stanowiące wydatek finansowy |
(343) |
(216) |
Grupa prezentuje poniesione koszty finansowania zewnętrznego aktywowane w bieżącym okresie na składniki aktywów jako wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych w przepływach z działalności inwestycyjnej. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku zapłacone odsetki stanowiące koszty finansowania zewnętrznego, które podlegały kapitalizacji w wartości rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych wyniosły 14 mln PLN, natomiast w okresie porównywalnym 169 mln PLN. Spadek kapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego wynika w głównej mierze z oddania do użytkowania bloku 910 MW w Jaworznie w listopadzie 2020 roku.
Zaciągnięte kredyty
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Uruchomienie przez Spółkę finansowania w ramach umów kredytów |
|
|
|
Konsorcjum banków I (uruchomienie transz kredytu) |
2 000 |
1 950 |
|
Intesa Sanpaolo S.p.A. (uruchomienie całości dostępnego finansowania) |
- |
750 |
|
SMBC BANK EU AG (uruchomienie całości dostępnego finansowania) |
- |
500 |
|
Konsorcjum banków II (uruchomienie transz kredytu) |
- |
160 |
|
Pozostałe |
3 |
9 |
|
Razem |
2 003 |
3 369 |
Otrzymane dotacje
Otrzymane dotacje w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku w kwocie 114 mln PLN wynikają w głównej mierze z otrzymania przez spółkę TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o. rat dofinansowania przyznanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach konkursu „Polska Cyfrowa” w kwocie 76 mln PLN.
INSTRUMENTY FINANSOWE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
|
WYBRANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI Aktywa finansowe posiadane przez Grupę zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii instrumentów finansowych: • aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie; • aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Na dzień bilansowy Grupa nie posiadała żadnych aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Aktywa finansowe zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe klasyfikowane są na moment początkowego ujęcia w oparciu o charakterystykę przepływów pieniężnych (test SPPI) oraz model biznesowy, w oparciu o który dane aktywo finansowe jest zarządzane. Grupa wycenia instrumenty kapitałowe zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe w wartości godziwej przez wynik finansowy. Grupa TAURON dzieli zobowiązania finansowe na następujące kategorie: • zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, |
|
• pozostałe zobowiązania finansowe, wyceniane na kolejne dni bilansowe według zamortyzowanego kosztu. PROFESJONALNY OSĄD I SZACUNKI Grupa dokonuje osądu w zakresie klasyfikacji instrumentów finansowych. Na każdy dzień bilansowy Grupa wycenia do wartości godziwej aktywa i zobowiązania zaklasyfikowane do aktywów i zobowiązań wycenianych w wartości godziwej oraz ujawnia wartość godziwą pozostałych instrumentów finansowych. Metodologia wyceny wartości godziwej została przedstawiona poniżej. Grupa dokonuje odpisu z tytułu oczekiwanej utraty wartości w momencie początkowego ujęcia składnika aktywów finansowych, a następnie aktualizuje wartość odpisu na każdy dzień sprawozdawczy. Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe na składnikach aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, w tym głównie na należności od odbiorców i udzielone pożyczki. Metodologia wyceny została opisana w notach 31 i 52.1.4 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
|
Kategorie i klasy aktywów finansowych |
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
|||
|
(dane przekształcone) |
|||||
|
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
||
|
1 Aktywa finansowe wycenianie według zamortyzowanego kosztu |
3 440 |
|
2 661 |
|
|
|
|
Należności od odbiorców |
3 322 |
3 322 |
2 473 |
2 473 |
|
|
Lokaty i depozyty |
56 |
56 |
53 |
53 |
|
|
Pożyczki udzielone |
26 |
26 |
26 |
26 |
|
|
Inne należności finansowe |
36 |
36 |
109 |
109 |
|
2 Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy |
1 726 |
|
1 396 |
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
626 |
626 |
159 |
159 |
|
|
Udziały i akcje |
141 |
141 |
122 |
122 |
|
|
Udziały zaklasyfikowane jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
53 |
53 |
|
|
Pożyczki udzielone |
74 |
74 |
73 |
73 |
|
|
Inne należności finansowe |
70 |
70 |
68 |
68 |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
815 |
921 |
921 |
|
3 Instrumenty pochodne zabezpieczające |
371 |
371 |
- |
- |
|
|
4 Aktywa finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe |
597 |
|
587 |
|
|
|
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
597 |
|
587 |
|
|
Razem aktywa finansowe, w tym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej: |
6 134 |
|
4 644 |
|
|
|
Aktywa trwałe |
1 443 |
|
929 |
|
|
|
|
Udziały i akcje we wspólnych przedsięwzięciach |
597 |
|
587 |
|
|
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć |
99 |
|
97 |
|
|
|
Instrumenty pochodne |
532 |
|
36 |
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
215 |
|
209 |
|
|
Aktywa obrotowe |
4 691 |
|
3 715 |
|
|
|
|
Należności od odbiorców |
3 322 |
|
2 473 |
|
|
|
Pożyczki udzielone na rzecz wspólnych przedsięwzięć |
- |
|
2 |
|
|
|
Instrumenty pochodne |
465 |
|
123 |
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
89 |
|
143 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
|
921 |
|
|
|
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
|
53 |
|
|
Kategorie i klasy zobowiązań finansowych |
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
|||
|
(dane przekształcone) |
|||||
|
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
||
|
1 Zobowiązania finansowe wycenianie według zamortyzowanego kosztu |
15 290 |
|
15 914 |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki preferencyjne |
15 |
15 |
17 |
17 |
|
|
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych |
4 520 |
4 471 |
5 973 |
6 005 |
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
- |
- |
2 |
2 |
|
|
Wyemitowane obligacje |
7 320 |
7 500 |
7 522 |
7 939 |
|
|
Zobowiązania wobec dostawców |
1 242 |
1 242 |
1 021 |
1 021 |
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
250 |
250 |
247 |
247 |
|
|
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących |
1 061 |
1 061 |
- |
- |
|
|
Zobowiązania inwestycyjne |
616 |
616 |
880 |
880 |
|
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
220 |
220 |
232 |
232 |
|
|
Zobowiązania z tytułu umów ubezpieczenia |
46 |
46 |
20 |
20 |
|
2 Zobowiązania finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy |
495 |
|
86 |
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
495 |
495 |
86 |
86 |
|
3 Instrumenty pochodne zabezpieczające |
- |
- |
90 |
90 |
|
|
4 Zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe |
1 235 |
|
1 146 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 235 |
|
1 146 |
|
|
Razem zobowiązania finansowe, w tym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej: |
17 020 |
|
17 236 |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
11 096 |
|
13 309 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
10 947 |
|
13 171 |
|
|
|
Instrumenty pochodne |
116 |
|
74 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
33 |
|
64 |
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
5 924 |
|
3 927 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
2 143 |
|
1 481 |
|
|
|
Zobowiązania wobec dostawców |
1 242 |
|
1 021 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących |
1 061 |
|
- |
|
|
|
Zobowiązania inwestycyjne |
616 |
|
857 |
|
|
|
Instrumenty pochodne |
379 |
|
102 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
483 |
|
458 |
|
|
|
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
|
8 |
|
Opis metodologii wyceny wartości godziwej instrumentów finansowych oraz przypisanie poziomu hierarchii wartości godziwej został przedstawiony w tabelach poniżej.
|
Klasy aktywów/zobowiązań finansowych |
Poziom hierarchii wartości godziwej |
Metodologia ustalania wartości godziwej |
|
Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej |
||
|
Instrumenty pochodne, w tym: |
|
Pochodne instrumenty finansowe zostały wycenione zgodnie z metodologią opisaną w nocie 26 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. |
|
IRS i CCIRS |
2 |
|
|
Kontrakty walutowe forward |
2 |
|
|
Kontrakty towarowe (forward, futures) |
1 |
|
|
Udziały i akcje |
3 |
Grupa dokonała szacunku wartości godziwej posiadanych udziałów w spółkach nienotowanych metodą skorygowanych aktywów netto, biorąc pod uwagę posiadany udział w aktywach netto, korygując wartość o istotne czynniki wpływające na wycenę takie jak dyskonto z tytułu braku kontroli oraz dyskonto z tytułu ograniczonej płynności powyższych instrumentów, oraz przy wykorzystaniu podejścia mieszanego. W przypadku pozostałych instrumentów ze względu na fakt, że kluczowe czynniki wpływające na wartość objętych udziałów, nie zmieniły się na dzień bilansowy w stosunku do momentu początkowego ujęcia, Grupa przyjmuje koszt historyczny jako akceptowalne przybliżenie wartości godziwej. |
|
Pożyczki udzielone |
3 |
Wycena wartości godziwej pożyczki dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych z uwzględnieniem ryzyka kredytowego pożyczkobiorcy. |
|
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana |
||
|
Kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje |
2 |
Zobowiązania z tytułu zadłużenia o stałej stopie procentowej zostały wycenione w wartości godziwej. Wycena wartości godziwej dokonana została jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych aktualnie obowiązującą stopą procentową dla danych obligacji czy kredytów, tzn. przy zastosowaniu rynkowych stóp procentowych. |
Wartość godziwa pozostałych instrumentów finansowych na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku (poza wyłączonymi z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe) nie odbiegała istotnie od wartości prezentowanych w sprawozdaniach finansowych za poszczególne okresy z następujących powodów:
w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny;
instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych.
Udziały i akcje w jednostkach współzależnych wyłączone z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe wyceniane są metodą praw własności.
Zmiana stanu aktywów finansowych, których wycena do wartości godziwej klasyfikowana jest na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||
|
|
Nienotowane udziały |
Pożyczki udzielone |
Nienotowane udziały |
Pożyczki udzielone |
|
Bilans otwarcia |
175 |
73 |
141 |
216 |
|
Zyski/ (straty) za okres ujęte w przychodach/kosztach finansowych |
(4) |
1 |
(1) |
(143) |
|
Zakup |
20 |
- |
47 |
- |
|
Sprzedaż (likwidacja)/spłata |
(53) |
- |
- |
- |
|
Pozostałe zmiany |
3 |
- |
(12) |
- |
|
Bilans zamknięcia |
141 |
74 |
175 |
73 |
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku, ani też w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku, nie miały miejsca przesunięcia między poziomem 1 a poziomem 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty z lub do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
|
|
Aktywa / zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane |
Instrumenty zabezpieczające |
Aktywa / zobowiązania finansowe wyłączone |
Razem |
|
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
10 |
|
- |
- |
- |
- |
10 |
|
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek |
- |
23 |
(286) |
(25) |
(55) |
(343) |
|
|
Różnice kursowe |
(5) |
1 |
19 |
- |
- |
15 |
|
|
Odpisy aktualizujące/ aktualizacja wartości |
67 |
(2) |
12 |
- |
- |
77 |
|
|
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi |
- |
- |
(25) |
- |
- |
(25) |
|
|
Zysk/(strata) ze zbycia inwestycji |
(1) |
(2) |
- |
- |
- |
(3) |
|
|
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* |
47 |
- |
- |
- |
- |
47 |
|
|
Przychody/(koszty) finansowe netto |
118 |
20 |
(280) |
(25) |
(55) |
(222) |
|
|
Aktualizacja wartości |
(11) |
(33) |
- |
- |
- |
(44) |
|
|
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* |
114 |
- |
- |
- |
- |
114 |
|
|
Przychody/(koszty) operacyjne netto |
103 |
(33) |
- |
- |
- |
70 |
|
|
Zmiana wyceny IRS |
- |
- |
- |
455 |
- |
455 |
|
|
Pozostałe całkowite dochody |
- |
- |
- |
455 |
- |
455 |
|
* Grupa ujmuje przychody i koszty z tytułu instrumentów pochodnych towarowych w działalności operacyjnej. Przychody i koszty z tytułu pozostałych instrumentów pochodnych ujmowane są w przychodach/kosztach finansowych.
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (dane przekształcone)
|
|
Aktywa / zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane |
Instrumenty zabezpieczające |
Aktywa / zobowiązania finansowe wyłączone |
Razem |
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
6 |
- |
- |
- |
- |
6 |
|
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek |
4 |
22 |
(206) |
(29) |
(50) |
(259) |
|
Różnice kursowe |
(5) |
8 |
(249) |
- |
- |
(246) |
|
Odpisy aktualizujące/ aktualizacja wartości |
110 |
(223) |
(14) |
- |
- |
(127) |
|
Prowizje związane z kredytami i papierami dłużnymi |
- |
- |
(18) |
- |
- |
(18) |
|
Zysk/(strata) ze zbycia inwestycji |
2 |
(5) |
- |
- |
- |
(3) |
|
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* |
12 |
- |
- |
- |
- |
12 |
|
Przychody/(koszty) finansowe netto |
129 |
(198) |
(487) |
(29) |
(50) |
(635) |
|
Aktualizacja wartości |
(2) |
(60) |
- |
- |
- |
(62) |
|
Wynik na zrealizowanych pochodnych instrumentach finansowych* |
(136) |
- |
- |
- |
- |
(136) |
|
Przychody/(koszty) operacyjne netto |
(138) |
(60) |
- |
- |
- |
(198) |
|
Zmiana wyceny IRS |
- |
- |
- |
(103) |
- |
(103) |
|
Pozostałe całkowite dochody |
- |
- |
- |
(103) |
- |
(103) |
* Grupa ujmuje przychody i koszty z tytułu instrumentów pochodnych towarowych w działalności operacyjnej. Przychody i koszty z tytułu pozostałych instrumentów pochodnych ujmowane są w przychodach/kosztach finansowych.
Rodzaje ryzyk związanych z instrumentami finansowymi, na jakie narażona jest Grupa TAURON wraz z opisem ekspozycji na ryzyko i sposobu zarządzania ryzykiem prezentuje poniższa tabela.
|
Ekspozycja na ryzyko |
Zarządzanie ryzykiem |
Regulacja |
|
Ryzyko kredytowe |
||
|
Możliwość poniesienia straty z tytułu niewywiązania się partnerów handlowych z zobowiązań kontraktowych. Ekspozycja kredytowa dzieli się na ekspozycję z tytułu płatności (kwota jaka może zostać utracona w wyniku braku zapłaty za towar lub usługę) i ekspozycję zastąpienia (kwota jaka może zostać utracona w wyniku niezrealizowania dostawy towaru lub wykonania usługi). |
Zarządzanie ryzykiem kredytowym ma na celu ograniczanie strat wynikających z pogorszenia sytuacji finansowej kontrahentów Grupy TAURON oraz minimalizację ryzyka wystąpienia ekspozycji kredytowych zagrożonych utratą wartości. Transakcje handlowe o istotnej wartości poprzedza ocena wiarygodności kredytowej kontrahenta, obejmująca analizę ekonomiczno-finansową podmiotu. Na podstawie przeprowadzonej oceny kontrahentowi przyznaje się limit kredytowy, stanowiący ograniczenie maksymalnej ekspozycji kredytowej rozumianej jako kwota, która może zostać utracona, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań umownych w określonym czasie (z uwzględnieniem wartości wniesionych zabezpieczeń). Ekspozycję kredytową wylicza się na aktualny dzień i dzieli się ją na ekspozycję z tytułu płatności i ekspozycję zastąpienia. Grupa TAURON posiada zdecentralizowany system zarządzania ryzykiem kredytowym, co oznacza, iż każdy właściciel ryzyka w sposób aktywny odpowiada za zarządzanie ryzykiem kredytowym, jakie powstaje w obrębie jego zakresu działalności, jednak kontrola, monitorowanie oraz raportowanie odbywa się na poziomie Spółki. Funkcjonująca Polityka Zarządzania Ryzykiem Kredytowym w Grupie TAURON określa zasady zarządzania mające skutecznie zminimalizować wpływ tego ryzyka na realizację celów strategicznych Grupy. Na podstawie wartości ekspozycji oraz oceny kondycji finansowej poszczególnych klientów wartość ryzyka kredytowego, na jakie narażona jest Grupa TAURON, jest wyliczana z wykorzystaniem metod statystycznych, według których oblicza się wartość narażoną na ryzyko na podstawie rozkładu prawdopodobieństwa straty całkowitej. |
Polityka zarządzania ryzykiem kredytowym w Grupie TAURON |
|
Ryzyko płynności |
||
|
Możliwość utraty lub ograniczenia zdolności do regulowania bieżących wydatków ze względu na nieadekwatną wielkość lub strukturę płynnych aktywów w stosunku do zobowiązań krótkoterminowych lub niedostateczny poziom rzeczywistych wpływów netto z działalności operacyjnej. |
Sytuacja płynnościowa Grupy TAURON jest na bieżąco monitorowana pod kątem ewentualnych odchyleń od zakładanych planów, a dostępność zewnętrznych źródeł finansowania, których kwota istotnie przewyższa oczekiwane zapotrzebowanie w krótkim okresie, mityguje ryzyko utraty płynności. W tym celu Spółka stosuje określone zasady wyznaczania pozycji płynnościowej zarówno poszczególnych spółek, jak i całej Grupy TAURON, co pozwala zabezpieczyć środki na pokrycie ewentualnej luki płynnościowej, zarówno poprzez alokację środków pomiędzy spółkami (mechanizm cash pool), jak również z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. Spółka zarządza również ryzykiem finansowania rozumianym jako brak możliwości pozyskania nowego finansowania, wzrost kosztów finansowania oraz ryzyko wypowiedzenia dotychczasowych umów finansowania. W ramach minimalizacji ryzyka finansowania Spółka prowadzi politykę pozyskiwania finansowania dla Grupy TAURON z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowanej daty jego wykorzystania, tj. do 12 miesięcy przed planowanym zapotrzebowaniem. Taka polityka ma na celu przede wszystkim zapewnienie elastycznego doboru źródeł finansowania i wykorzystania sprzyjających warunków rynkowych, a także zmniejszenie ryzyka konieczności zaciągnięcia nowych zobowiązań na niekorzystnych warunkach finansowych. |
Polityka zarządzania płynnością finansową Grupy TAURON |
|
|
Ryzyko rynkowe - ryzyko zmian stóp procentowych i kursów walutowych |
|
|
Możliwość negatywnego wpływu na wyniki Grupy poprzez wahania wartości godziwej instrumentów finansowych lub zmianę przyszłych przepływów pieniężnych z nimi związanych na skutek zmian stóp procentowych lub kursów walutowych. |
Grupa TAURON zarządza ryzykiem walutowym i ryzykiem stopy procentowej w oparciu o opracowaną i przyjętą do stosowania Politykę zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON oraz zatwierdzoną przez Zarząd Tolerancję na ryzyko, Limit globalny na ryzyko finansowe wraz z jego dekompozycją na poszczególne rodzaje ryzyka finansowego. Głównym celem zarządzania tymi ryzykami jest minimalizacja wrażliwości przepływów pieniężnych Grupy TAURON na czynniki ryzyka finansowego oraz minimalizacja kosztów finansowych i kosztów zabezpieczenia w ramach transakcji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Spółka dla transakcji zabezpieczających ryzyko stopy procentowej oraz w przypadkach, w których jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione, wykorzystuje instrumenty pochodne, których charakterystyka pozwala na zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń. Polityka zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON wprowadza zasady rachunkowości zabezpieczeń, które określają zasady i rodzaje rachunkowości zabezpieczeń oraz ujęcie księgowe instrumentów zabezpieczających i pozycji zabezpieczanych w ramach rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSSF. |
Polityka zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie TAURON |
|
|
Ryzyko rynkowe - ryzyko zmian cen |
|
|
Nieplanowana zmienność wyniku operacyjnego Grupy TAURON wynikająca z fluktuacji cen rynków towarowych w poszczególnych obszarach działalności handlowej Grupy TAURON. |
W celu efektywnego zarządzania stworzono system zarządzania ryzykiem handlowym powiązany organizacyjnie i informacyjnie z funkcjonującą na poziomie Grupy TAURON strategią zabezpieczenia pozycji handlowej. Polityka wprowadza system wczesnego ostrzegania oraz system limitowania ekspozycji na ryzyko w poszczególnych obszarach handlowych. Podstawową miarę operacyjną ryzyka rynkowego w Grupie TAURON stanowi miara wartości narażonej na ryzyko (Value at Risk) określająca maksymalną dopuszczalną zmianę wartości pozycji w zadanym horyzoncie czasowym i na określonym poziomie prawdopodobieństwa. |
Polityka zarządzania ryzykiem handlowym w Grupie TAURON |
Poniższa tabela przedstawia główne klasy instrumentów finansowych, w których powstaje ekspozycja na ryzyko kredytowe. Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe wynikająca z aktywów finansowych Grupy TAURON jest równa ich wartościom bilansowym.
|
Klasy instrumentów finansowych |
Stan na |
Stan na |
|
Należności od odbiorców |
3 322 |
2 473 |
|
Instrumenty pochodne |
997 |
159 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
921 |
|
Pożyczki udzielone |
100 |
99 |
|
Lokaty i depozyty |
56 |
53 |
|
Inne należności finansowe |
106 |
177 |
Grupa posiada należności od dwóch grup odbiorców: odbiorcy instytucjonalni oraz odbiorcy indywidualni. Poniższa tabela przedstawia procentowy udział poszczególnych grup w łącznej kwocie należności od odbiorców.
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Odbiorcy instytucjonalni |
68,96% |
64,45% |
|
Odbiorcy indywidualni |
31,04% |
35,55% |
|
Razem |
100% |
100% |
W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego związanego z działalnością podstawową. Największą pozycję należności od odbiorców stanowi należność od PSE S.A., a udział w saldzie należności od odbiorców wynosi odpowiednio na dzień 31 grudnia 2021 roku – 12,61% oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku – 8,06%.
Grupa na bieżąco monitoruje ryzyko kredytowe generowane w ramach prowadzonej działalności zgodnie z Polityką Zarządzania Ryzykiem Kredytowym w Grupie TAURON. W wyniku przeprowadzanej analizy wiarygodności kredytowej kontrahentów o istotnej ekspozycji kredytowej, zawieranie transakcji handlowych skutkujących wzrostem ekspozycji kredytowej powyżej przyznanego limitu ekspozycji, co do zasady wymaga ustanowienia zabezpieczenia.
Wiekowanie należności od odbiorców oraz informacje odnośnie odpisów aktualizujących należności od odbiorców zaprezentowano w nocie 31 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Inne należności finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku dotyczą w głównej mierze odbiorców instytucjonalnych (udział odpowiednio 94,34% i 99,69%).
Istotną pozycję innych należności finansowych stanowią depozyty początkowe i uzupełniające oraz inne wniesione zabezpieczenia wynikające z transakcji zawieranych na giełdach. Mechanizmy funkcjonowania giełdy i stosowane zabezpieczenia w ocenie Spółki zasadniczo eliminują ryzyko kredytowe. Poza zabezpieczeniami giełdowymi nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego związanego z innymi należnościami finansowymi.
Odnośnie innych należności finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie na dzień bilansowy Grupa szacuje odpis aktualizujący.
Wiekowanie innych należności finansowych na dzień 31 grudnia 2021 roku wycenianych w zamortyzowanym koszcie
|
|
|
|
|
Nie przeterminowane |
Przeterminowane |
Razem |
||||
|
<30 dni |
30-90 dni |
90-180 dni |
180-360 dni |
>360 dni |
||||||
|
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego |
40 |
1 |
76 |
2 |
2 |
90 |
211 |
|||
|
Odpis aktualizujący |
(4) |
(1) |
(76) |
(2) |
(2) |
(90) |
(175) |
|||
|
Wartość netto |
36 |
- |
- |
- |
- |
- |
36 |
|||
Wiekowanie innych należności finansowych na dzień 31 grudnia 2020 roku wycenianych w zamortyzowanym koszcie
|
|
|
|
|
Nie przeterminowane |
Przeterminowane |
Razem |
||||
|
<30 dni |
30-90 dni |
90-180 dni |
180-360 dni |
>360 dni |
||||||
|
Wartość przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego |
115 |
3 |
9 |
8 |
6 |
80 |
221 |
|||
|
Odpis aktualizujący |
|
|
(8) |
(1) |
(9) |
(8) |
(6) |
(80) |
(112) |
|
|
Wartość netto |
107 |
2 |
- |
- |
- |
- |
109 |
|||
Zmiana stanu odpisów aktualizujących inne należności finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Bilans otwarcia |
(112) |
(116) |
|
Utworzenie |
(73) |
(2) |
|
Wykorzystanie |
3 |
- |
|
Rozwiązanie |
7 |
6 |
|
Bilans zamknięcia |
(175) |
(112) |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Zarządzanie ryzykiem kredytowym związanym ze środkami pieniężnymi Grupa realizuje poprzez dywersyfikacje banków, w których mogą być deponowane nadwyżki środków pieniężnych, jednocześnie ograniczając koszty utrzymywania gotówki na rachunkach. Są to banki posiadające oceny ratingowe na poziomie inwestycyjnym. Udział trzech banków, w których Grupa posiada największe salda środków pieniężnych, na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosił 82%.
Instrumenty pochodne
Podmioty, z którymi Spółka zawiera transakcje pochodne w celu zabezpieczenia przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów walutowych, działają w sektorze finansowym. Są to banki posiadające oceny ratingowe na poziomie inwestycyjnym. Spółka dywersyfikuje banki, z którymi zawiera transakcje pochodne.
Instrumenty pochodne, dla których aktywem bazowym są aktywa niefinansowe, objęte zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, dotyczą transakcji typu futures (rynek giełdowy) i forward (rynek pozagiełdowy). Zgodnie z regulacjami giełdowymi funkcjonują odpowiednie mechanizmy zabezpieczające – depozyty początkowe i uzupełniające. W ramach depozytów uzupełniających Spółka na bieżąco przekazuje i otrzymuje środki pieniężne z tytułu zmiany wyceny instrumentów, co oznacza, że na dzień bilansowy w przypadku transakcji futures ryzyko kredytowe zasadniczo nie występuje.
W przypadku instrumentów pozagiełdowych występuje ryzyko kredytowe związane z możliwością niewypłacalności drugiej strony umowy. W związku z tym, transakcje handlowe o istotnej wartości poprzedza ocena wiarygodności kredytowej kontrahenta, obejmująca analizę ekonomiczno-finansową podmiotu. Na podstawie przeprowadzonej oceny kontrahentowi przyznaje się limit kredytowy, stanowiący ograniczenie maksymalnej ekspozycji kredytowej. Zawieranie transakcji handlowych skutkujących wzrostem ekspozycji kredytowej powyżej przyznanego limitu ekspozycji, co do zasady wymaga ustanowienia zabezpieczenia zgodnie z Polityką Zarządzania Ryzykiem Kredytowym w Grupie TAURON.
Pożyczki wyceniane według zamortyzowanego kosztu
W odniesieniu do udzielonych pożyczek, wycenianych według zamortyzowanego kosztu, Grupa szacuje ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorców w oparciu o ratingi nadane kontrahentom z wykorzystaniem wewnętrznego modelu scoringowego, odpowiednio przekształcone na prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania. Oczekiwana strata kredytowa kalkulowana jest przy uwzględnieniu wartości pieniądza w czasie. Na potrzeby określenia horyzontu kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych, weryfikowany jest fakt znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym od momentu początkowego ujęcia tego aktywa finansowego.
Przy analizie wystąpienia znacznego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem Grupa bierze pod uwagę między innymi następujące przesłanki:
wewnętrzny lub zewnętrzny rating kontrahenta na dzień sprawozdawczy jest o ponad dwa stopnie ratingowe niższy (gorszy) od ratingu kontrahenta w momencie początkowego ujęcia;
prawdopodobieństwo niewypłacalności kontrahenta na dzień sprawozdawczy w horyzoncie 1 roku jest co najmniej dwukrotnie większe od prawdopodobieństwa niewypłacalności na datę początkowego ujęcia;
przeterminowanie należności z tytułu danego aktywa przekraczają 30 dni.
W przypadku, w którym należność od danego kontrahenta znajduje się w przedziale przeterminowania przekraczającym 90 dni, przyjmowane jest założenie o niewykonaniu zobowiązania przez kontrahenta, tj. prawdopodobieństwo niewypłacalności przypisane do kontrahenta wynosi 100%. Pożyczki udzielone przez Grupę na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku nie były przeterminowane.
Pożyczki wyceniane w wartości godziwej
Wycena pożyczki udzielonej wspólnemu przedsięwzięciu Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. klasyfikowanej w aktywach finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy o wartości bilansowej 74 mln PLN uwzględnia wpływ ryzyka kredytowego. Pożyczka została zabezpieczona poprzez weksel in blanco z porozumieniem wekslowym.
Grupa utrzymuje równowagę pomiędzy ciągłością, elastycznością i kosztem finansowania poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania, które pozwalają na zarządzanie ryzykiem płynności i skutecznie minimalizują negatywne skutki jego materializacji. Spółka prowadzi politykę dywersyfikacji instrumentów finansowania, ale przede wszystkim dąży do zabezpieczenia finansowania i utrzymania zdolności spółek Grupy TAURON do wywiązywania się z bieżących, jak i przyszłych zobowiązań w okresie krótko i długoterminowym. Zarządzanie ryzykiem płynności jest powiązane z planowaniem i monitorowaniem przepływów pieniężnych w krótkim i długim okresie i podejmowaniu czynności dla zapewnienia środków finansowych na prowadzenie działalności spółek Grupy.
Grupa TAURON prowadzi scentralizowaną politykę w zakresie zarządzania finansami, dzięki czemu możliwe jest efektywne zarządzanie obszarem w ramach całej Grupy. W Grupie została wdrożona między innymi Polityka zarządzania płynnością finansową Grupy TAURON, dzięki której następuje optymalizacja zarządzania pozycją płynnościową Grupy i tym samym zmniejsza się ryzyko utraty płynności przez Grupę, jak i każdą ze spółek wchodzących w skład Grupy TAURON oraz zmniejsza się koszty finansowe. Poprzez wdrożenie odpowiednich standardów prognozowania możliwe staje się ustalenie precyzyjnej pozycji płynnościowej Grupy TAURON pozwalającej na optymalizację doboru momentu pozyskania finansowania oraz terminu zapadalności i rodzajów instrumentów lokacyjnych, a także odpowiedniego poziomu rezerwy płynnościowej.
|
|
Kredytodawca |
Data zakończenia okresu dostępności środków |
Stan na 31 grudnia 2021 |
|
|
Dostępny limit według umowy |
Wykorzystany limit |
|||
|
program emisji obligacji hybrydowych |
Bank Gospodarstwa Krajowego |
11.03.2023 |
450 |
- |
|
kredyt |
Konsorcjum banków I |
31.12.2022 |
5 570 |
1 700 |
|
Konsorcjum banków II |
25.03.2025 |
500 |
160 |
|
|
Europejski Bank Inwestycyjny |
29.10.2024 |
2 800 |
- |
|
|
Erste Group Bank AG |
15.06.2023 |
500 |
- |
|
|
kredyt w rachunku |
Bank Gospodarstwa Krajowego |
30.08.2022 |
250 |
- |
Prowadzona polityka w zakresie pozyskiwania źródeł finansowania umożliwia przede wszystkim zwiększenie możliwości otrzymania finansowania na ogólne cele korporacyjne i wydatki inwestycyjne, obniżenie kosztu kapitału zewnętrznego, ograniczenie ustanawiania ilości i form zabezpieczeń na majątku Grupy TAURON oraz kowenantów wymaganych przez instytucje finansowe, a także wpływa na zmniejszenie kosztów administracyjnych. Model finansowania korporacyjnego umożliwia również pozyskiwanie źródeł finansowania niedostępnych dla pojedynczych spółek.
W 2021 roku Grupa posiadała pełną zdolność do regulowania swoich zobowiązań w terminie ich płatności.
Tabele poniżej przedstawiają wiekowanie wymagalności zobowiązań finansowych Grupy według niezdyskontowanych umownych płatności.
Zobowiązania finansowe na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
Klasy instrumentów finansowych |
|
|
Wartość bilansowa |
Umowne niezdyskontowane płatności |
Z tego umowne niezdyskontowane płatności o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego) |
|||||
|
poniżej 3 miesięcy |
od 3 do 12 miesięcy |
od 1 roku do 2 lat |
od 2 lat do 3 lat |
od 3 lat do 5 lat |
powyżej 5 lat |
|||||
|
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje |
|
11 855 |
(13 777) |
(1 780) |
(613) |
(680) |
(2 381) |
(3 844) |
(4 479) |
|
|
Zobowiązania wobec dostawców |
|
1 242 |
(1 242) |
(1 241) |
(1) |
- |
- |
- |
- |
|
|
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących |
|
|
1 061 |
(1 061) |
(1 061) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania inwestycyjne |
|
616 |
(616) |
(595) |
(21) |
- |
- |
- |
- |
|
|
Inne zobowiązania finansowe |
|
|
516 |
(516) |
(450) |
(37) |
(10) |
(7) |
(7) |
(5) |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego |
|
1 235 |
(2 415) |
(88) |
(48) |
(107) |
(92) |
(156) |
(1 924) |
|
|
Pochodne zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne-towarowe |
|
|
494 |
(185) |
(84) |
(26) |
(75) |
- |
- |
- |
|
Instrumenty pochodne-CCIRS |
|
|
1 |
(13) |
- |
(2) |
(2) |
(2) |
(4) |
(3) |
|
Razem |
|
|
17 020 |
(19 825) |
(5 299) |
(748) |
(874) |
(2 482) |
(4 011) |
(6 411) |
Zobowiązania finansowe na dzień 31 grudnia 2020 roku
|
Klasy instrumentów finansowych |
|
|
Wartość bilansowa |
Umowne niezdyskontowane płatności |
Z tego umowne niezdyskontowane płatności o terminie spłaty przypadającym w okresie (od dnia bilansowego) |
|||||
|
poniżej 3 miesięcy |
od 3 do 12 miesięcy |
od 1 roku do 2 lat |
od 2 lat do 3 lat |
od 3 lat do 5 lat |
powyżej 5 lat |
|||||
|
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki oraz wyemitowane obligacje |
|
13 514 |
(15 318) |
(1 075) |
(561) |
(2 542) |
(590) |
(5 319) |
(5 231) |
|
|
Zobowiązania wobec dostawców |
|
|
1 021 |
(1 021) |
(1 019) |
(1) |
(1) |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania inwestycyjne |
|
880 |
(880) |
(832) |
(25) |
(23) |
- |
- |
- |
|
|
Inne zobowiązania finansowe |
|
|
499 |
(499) |
(428) |
(29) |
(20) |
(6) |
(8) |
(8) |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego |
|
1 146 |
(2 263) |
(77) |
(49) |
(99) |
(84) |
(149) |
(1 805) |
|
|
Pochodne zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne-towarowe |
|
|
84 |
(18) |
- |
(13) |
(5) |
- |
- |
- |
|
Instrumenty pochodne-IRS |
|
|
90 |
(90) |
(2) |
(31) |
(31) |
(22) |
(3) |
(1) |
|
Instrumenty pochodne-CCIRS |
|
|
2 |
(14) |
- |
(2) |
(2) |
(2) |
(4) |
(4) |
|
Razem |
|
|
17 236 |
(20 103) |
(3 433) |
(711) |
(2 723) |
(704) |
(5 483) |
(7 049) |
Grupa identyfikuje następujące rodzaje ryzyka rynkowego, na które jest narażona:
ryzyko stopy procentowej;
ryzyko walutowe;
ryzyko cen surowców i towarów w odniesieniu do towarowych instrumentów pochodnych.
Pozycje oprocentowane według stopy zmiennej narażają Grupę na zmianę przepływów pieniężnych w wyniku zmiany stóp procentowych. Pozycje oprocentowane według stopy stałej narażają Grupę na zmianę wartości godziwej w przypadku pozycji wycenianych w wartości godziwej. Ryzyko zmiany wartości godziwej w wyniku zmiany stóp procentowych dotyczy instrumentów pochodnych IRS i CCIRS oraz pożyczki udzielonej na rzecz Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. Grupa jest również narażona na materializację ryzyka związanego z utraconymi korzyściami w związku ze spadkiem stóp procentowych w przypadku zadłużenia o stałym oprocentowaniu lub ze wzrostem stóp procentowych w przypadku posiadanych aktywów o stałym oprocentowaniu, jednak zmiany te nie są ujmowane w sprawozdaniu finansowym.
Celem zarządzania ryzykiem stopy procentowej jest ograniczenie do poziomu akceptowalnego przez Grupę niekorzystnego wpływu zmian rynkowych stóp procentowych na przepływy pieniężne oraz minimalizacja kosztów finansowych. W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem stopy procentowej związanej z zadłużeniem o zmiennej stopie procentowej Grupa zawarła transakcje typu swap procentowy (IRS), o czym szerzej w nocie 26 niniejszego sprawozdania finansowego. Transakcje IRS zawierane w celu zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej są objęte rachunkowością zabezpieczeń.
W poniższych tabelach przedstawione zostały wartości bilansowe instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej. Ze względu na stosowaną przez Grupę dynamiczną strategię zarządzania ryzykiem finansowym, w której pozycję zabezpieczaną stanowią przepływy związane z ekspozycją na zmienną stopę procentową WIBOR 6M ryzyko zmiany stóp procentowych dla części przepływów odsetkowych zostało ograniczone poprzez zawarte transakcje zabezpieczające IRS. W związku z tym, część wartości bilansowej zadłużenia o zmiennym oprocentowaniu, których zmienność przepływów odsetkowych została zabezpieczona poprzez swap procentowy, w tabelach poniżej została zaprezentowana łącznie z wyceną tych instrumentów zabezpieczających w ramach pozycji o oprocentowaniu stałym.
Instrumenty finansowe w podziale na rodzaj oprocentowania
|
Instrumenty finansowe |
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
||||
|
Oprocentowane |
Oprocentowane |
Razem |
Oprocentowane |
Oprocentowane |
Razem |
|
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
Lokaty i depozyty |
26 |
30 |
56 |
53 |
- |
53 |
|
Pożyczki udzielone |
100 |
- |
100 |
97 |
2 |
99 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
- |
766 |
766 |
- |
788 |
788 |
|
Instrumenty pochodne-CCIRS |
26 |
- |
26 |
5 |
- |
5 |
|
Instrumenty pochodne-IRS |
371 |
- |
371 |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
- |
- |
- |
- |
2 |
2 |
|
Kredyty i pożyczki preferencyjne |
- |
15 |
15 |
- |
17 |
17 |
|
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych |
2 634 |
1 886 |
4 520 |
2 789 |
3 184 |
5 973 |
|
Wyemitowane obligacje |
6 750 |
570 |
7 320 |
6 782 |
740 |
7 522 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 235 |
- |
1 235 |
1 146 |
- |
1 146 |
|
Instrumenty pochodne-CCIRS |
1 |
- |
1 |
2 |
- |
2 |
|
Instrumenty pochodne-IRS |
- |
- |
- |
90 |
- |
90 |
Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
Analiza wrażliwości
Na potrzeby analizy wrażliwości na zmiany czynników ryzyka rynkowego Grupa wykorzystuje metodę analizy scenariuszowej. Grupa wykorzystuje scenariusze eksperckie odzwierciedlające subiektywną ocenę Grupy odnośnie kształtowania się pojedynczych czynników ryzyka rynkowego w przyszłości. Przedmiotem analizy zostały objęte wyłącznie te pozycje, które spełniają definicję instrumentów finansowych zgodnie z MSSF.
W analizie wrażliwości na ryzyko stopy procentowej Grupa stosuje równoległe przesunięcie krzywej stóp procentowych o potencjalną możliwą zmianę referencyjnych stóp procentowych w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego. Dla celów analizy wrażliwości na ryzyko zmian stóp procentowych wykorzystano średnie poziomy referencyjnych stóp procentowych w danym roku.
Grupa identyfikuje ekspozycję na ryzyko zmian stóp procentowych WIBOR, EURIBOR, ESTRON oraz LIBOR USD, przy czym na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku narażenie na zmianę stopy EURIBOR, ESTRON i LIBOR USD było nieistotne.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto oraz pozostałych całkowitych dochodów brutto Grupy na racjonalne możliwe do zaistnienia zmiany stóp procentowych w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka.
|
Klasy instrumentów finansowych |
31 grudnia 2021 |
Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej |
31 grudnia 2020 |
Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej |
||||
|
Wartość bilansowa |
Wartość narażona na ryzyko |
WIBOR +64 pb |
WIBOR -64 pb |
Wartość bilansowa |
Wartość narażona na ryzyko |
WIBOR +69 pb |
WIBOR -69 pb |
|
|
Wynik finansowy / |
Wynik finansowy / |
|||||||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne |
997 |
397 |
82 |
(82) |
159 |
5 |
9 |
(9) |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
766 |
4 |
(4) |
921 |
788 |
5 |
(2) |
|
Pożyczki udzielone |
100 |
74 |
(4) |
5 |
99 |
75 |
(5) |
5 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje |
7 320 |
2 663 |
(17) |
17 |
7 522 |
2 830 |
(20) |
20 |
|
Kredyty i pożyczki udzielane na warunkach rynkowych |
4 520 |
3 638 |
(23) |
23 |
5 973 |
4 934 |
(34) |
34 |
|
Instrumenty pochodne |
495 |
1 |
- |
- |
176 |
92 |
128 |
(128) |
|
Razem |
|
|
42 |
(41) |
|
|
83 |
(80) |
*Dotyczy finansowych instrumentów pochodnych typu swap procentowy (Interest Rate Swap) objętych rachunkowością zabezpieczeń, o czym szerzej w nocie 26 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Ekspozycja na ryzyko na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku jest reprezentatywna dla ekspozycji Grupy na ryzyko w trakcie poprzedzającego tą datę okresu rocznego.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku analiza wrażliwości na ryzyko spadku stopy procentowej nie uwzględniała środków pieniężnych na rachunkach bankowych, dla których zgodnie z zapisami umownymi banki nie będą naliczały ujemnego oprocentowania.
W spółkach Grupy TAURON występuje ekspozycja na ryzyko walutowe transakcyjne i translacyjne. Spółki Grupy narażone są na zmiany kursów walutowych w związku z ich działalnością operacyjną i finansową. Poniższe tabele prezentują ekspozycję Grupy na ryzyko walutowe w podziale na poszczególne klasy instrumentów finansowych. Istotna ekspozycja dotyczy zmiany kursu EUR/PLN oraz CZK/PLN. Ekspozycja Grupy na zmiany kursu pozostałych walut nie jest istotna.
|
Klasy instrumentów finansowych |
Stan na 31 grudnia 2021 |
Stan na 31 grudnia 2020 |
||||||||
|
Łączna wartość bilansowa w PLN |
EUR |
CZK |
Łączna wartość bilansowa w PLN |
EUR |
CZK |
|||||
|
w walucie |
w PLN |
w walucie |
w PLN |
w walucie |
w PLN |
w walucie |
w PLN |
|||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od odbiorców |
3 322 |
5 |
22 |
49 |
9 |
2 473 |
2 |
9 |
61 |
11 |
|
Instrumenty pochodne |
997 |
100 |
460 |
- |
- |
159 |
18 |
81 |
- |
- |
|
Inne należności finansowe |
106 |
7 |
32 |
25 |
5 |
177 |
11 |
51 |
20 |
4 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
22 |
101 |
24 |
5 |
921 |
27 |
124 |
29 |
5 |
|
Razem |
|
134 |
615 |
98 |
19 |
|
58 |
265 |
110 |
20 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje |
7 320 |
855 |
3 933 |
- |
- |
7 522 |
858 |
3 959 |
- |
- |
|
Zobowiązania wobec dostawców |
1 242 |
4 |
21 |
7 |
1 |
1 021 |
12 |
57 |
8 |
1 |
|
Zobowiązania inwestycyjne |
616 |
5 |
22 |
- |
- |
880 |
15 |
64 |
- |
- |
|
Instrumenty pochodne |
495 |
102 |
469 |
- |
- |
176 |
17 |
79 |
- |
- |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
250 |
22 |
102 |
- |
- |
247 |
16 |
73 |
- |
- |
|
Razem |
|
988 |
4 547 |
7 |
1 |
|
918 |
4 232 |
8 |
1 |
|
Pozycja walutowa netto |
|
(854) |
(3 932) |
91 |
18 |
|
(860) |
(3 967) |
102 |
19 |
Grupa TAURON wykorzystuje w ramach zarządzania ryzykiem walutowym kontrakty terminowe typu forward. Celem zawieranych transakcji jest zabezpieczenie Grupy przed ryzykiem walutowym powstającym w toku prowadzonej działalności handlowej, przede wszystkim z tytułu zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz zabezpieczanie ekspozycji walutowej generowanej przez płatności odsetkowe od pozyskanego finansowania w EUR.
Uprawnienia do emisji CO2 nabywane są celem wypełnienia obowiązku umorzeniowego przez instalacje Grupy. W związku z emisją CO2 za dany okres sprawozdawczy Grupa tworzy rezerwę na zobowiązania z tytułu obowiązku umorzenia uprawnień do emisji CO2 w wysokości posiadanych i zakontraktowanych do zakupu w EUR uprawnień do emisji CO2. Tym samym wartość rezerwy narażona jest na ryzyko zmiany kursu EUR/PLN. Kontrakty walutowe związane z zakupami uprawnień do emisji CO2 zabezpieczają przepływy Grupy wynikające z zakupu uprawnień.
Wycena w wartości godziwej walutowych kontraktów terminowych typu forward oraz kontraktów CCIRS narażona jest na ryzyko zmian kursu EUR/PLN. Transakcje zawierane w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym nie są objęte rachunkowością zabezpieczeń.
Analiza wrażliwości
Na potrzeby analizy wrażliwości na zmiany czynników ryzyka rynkowego Grupa wykorzystuje metodę analizy scenariuszowej. Grupa wykorzystuje scenariusze eksperckie odzwierciedlające subiektywną ocenę Grupy odnośnie kształtowania się pojedynczych czynników ryzyka rynkowego w przyszłości. Przedmiotem analizy zostały objęte wyłącznie te pozycje, które spełniają definicję instrumentów finansowych zgodnie z MSSF.
Potencjalne możliwe zmiany kursów walutowych są określone w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego i zostały obliczone na podstawie rocznych zmienności implikowanych dla opcji walutowych kwotowanych na rynku międzybankowym dla danej pary walut z daty bilansowej lub w przypadku braku dostępnych kwotowań rynkowych na podstawie zmienności historycznych za okres jednego roku przed datą bilansową.
Grupa identyfikuje ekspozycję na ryzyko zmian kursów walutowych EUR/PLN, CZK/PLN, USD/PLN, GBP/PLN. Istotne narażenie na ryzyko występuje w przypadku EUR, głównie ze względu na finansowanie zewnętrzne zaciągnięte w EUR. Pozostałe waluty nie generują istotnego ryzyka dla Grupy.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto oraz pozostałych całkowitych dochodów brutto Grupy na racjonalne możliwe do zaistnienia zmiany kursu walutowego EUR/PLN w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka.
|
Klasy instrumentów finansowych |
31 grudnia 2021 |
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe |
31 grudnia 2020 |
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe |
||||
|
Wartość bilansowa |
EUR/PLN |
Wartość bilansowa |
EUR/PLN |
|||||
|
Wartość narażona na ryzyko |
kurs EUR/PLN |
kurs EUR/PLN |
Wartość narażona na ryzyko |
kurs EUR/PLN |
kurs EUR/PLN |
|||
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od odbiorców |
3 322 |
22 |
1 |
(1) |
2 473 |
9 |
1 |
(1) |
|
Instrumenty pochodne |
997 |
601 |
285 |
(285) |
159 |
154 |
161 |
(161) |
|
Inne należności finansowe |
106 |
32 |
2 |
(2) |
177 |
51 |
3 |
(3) |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
101 |
6 |
(6) |
921 |
124 |
7 |
(7) |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wyemitowane obligacje |
7 320 |
3 933 |
(231) |
231 |
7 522 |
3 959 |
(229) |
229 |
|
Zobowiązania wobec dostawców |
1 242 |
21 |
(1) |
1 |
1 021 |
57 |
(3) |
3 |
|
Zobowiązania inwestycyjne |
616 |
22 |
(1) |
1 |
880 |
64 |
(4) |
4 |
|
Instrumenty pochodne |
495 |
470 |
(24) |
24 |
176 |
81 |
(1) |
1 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
250 |
102 |
(6) |
6 |
247 |
73 |
(4) |
4 |
|
Razem |
|
|
31 |
(31) |
|
|
(69) |
69 |
Ekspozycja na ryzyko na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku jest reprezentatywna dla ekspozycji Grupy na ryzyko w trakcie poprzedzającego tą datę okresu rocznego.
Grupa zawiera transakcje pochodne, dla których instrumentem bazowym są towary lub surowce. Narażenie Grupy na ryzyko cenowe w odniesieniu do towarowych instrumentów pochodnych wiąże się z ryzykiem wahań wartości godziwej tych instrumentów na skutek zmian cen surowców/towarów, na których te instrumenty są oparte. Grupa ogranicza ryzyko cenowe związane z towarowymi instrumentami pochodnymi poprzez zawieranie transakcji przeciwstawnych. Ryzyko ogranicza się do otwartych transakcji na zakup lub sprzedaż danego towaru lub surowca, tzn. dotyczy niezbilansowanej pozycji w portfelu.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku portfel zawartych kontraktów jest w całości zbilansowany. Minimalizuje to ryzyko rynkowe w portfelu towarowych instrumentów pochodnych. Potwierdziły to wyniki przeprowadzonej analizy wrażliwości, które wskazały na nieistotny wpływ potencjalnych możliwych zmian cen uprawnień do emisji CO2 na wynik finansowy brutto Grupy.
Ryzyko operacyjne handlowe zarządzane jest na poziomie Grupy TAURON, co zostało opisane w punkcie 3.3. Sprawozdania Zarządu z działalności TAURON Polska Energia S.A. oraz Grupy Kapitałowej TAURON za rok obrotowy 2021. Grupa zarządza ryzykiem handlowym w oparciu o opracowaną i przyjętą do stosowania Politykę zarządzania ryzykiem handlowym w Grupie TAURON, która wprowadza system wczesnego ostrzegania oraz system limitowania ekspozycji na ryzyko w poszczególnych obszarach handlowych.
Spółki Grupy narażone są na działanie i niekorzystny wpływ czynników ryzyka związanego ze zmiennością przepływów pieniężnych oraz wyników finansowych wyrażonych w walucie krajowej z tytułu zmian cen towarów. Ekspozycję Grupy na ryzyko cen towarów odzwierciedla wolumen zakupów podstawowych surowców i towarów, do których zalicza się węgiel kamienny, gaz oraz energię.
Wolumen oraz koszty zakupów podstawowych surowców od dostawców spoza Grupy przedstawia poniższa tabela.
|
Rodzaj paliwa |
Jednostka miary |
2021 |
2020 |
||
|
Wolumen |
Koszty zakupu |
Wolumen |
Koszty zakupu |
||
|
Węgiel |
tona |
2 414 222 |
559 |
2 814 471 |
703 |
|
Gaz |
MWh |
4 720 343 |
572 |
3 965 153 |
331 |
|
Energia elektryczna |
MWh |
32 316 552 |
9 640 |
32 036 767 |
8 093 |
|
Energia cieplna |
GJ |
5 193 627 |
249 |
4 769 991 |
209 |
|
Razem |
|
|
11 020 |
|
9 336 |
|
Powództwa związane z wypowiedzeniem umów długoterminowych przeciwko spółce zależnej Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. W 2015 roku spółki należące do grup Polenergia oraz Wind Invest wytoczyły przeciwko spółce Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. powództwa o stwierdzenie bezskuteczności złożonych przez Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. oświadczeń o wypowiedzeniu umów zawartych z ww. spółkami na zakup energii elektrycznej i praw majątkowych. W toku postępowań sądowych spółki powodowe rozszerzają powództwa poprzez zgłaszanie roszczeń odszkodowawczych i roszczeń z kar umownych związanych z wypowiedzeniem umów bądź składają odrębne pozwy o zapłatę odszkodowań. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wysokość żądanych w pozwach odszkodowań wynosi: spółki grupy Polenergia –116 mln PLN (w tym Amon Sp. z o.o. – 70 mln PLN, Talia Sp. z o.o.– 46 mln PLN); spółki grupy Wind Invest – 402 mln PLN. W sprawie z powództw spółek Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. zostały wydane wyroki częściowe i wstępne (wyrok z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie z powództwa Amon Sp. o.o. oraz wyrok z dnia 6 marca 2020 roku, uzupełniony przez sąd w dniu 8 września 2020 roku w sprawie z powództwa Talia Sp. o.o.), w których sądy ustaliły, że oświadczenia Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. o wypowiedzeniu umów długoterminowych zawartych pomiędzy Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. i Amon Sp. z o.o. oraz zawartych pomiędzy Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. na zakup energii elektrycznej i praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia są bezskuteczne i nie wywołują skutku prawnego w postaci rozwiązania obu umów, skutkiem czego umowy te po okresie wypowiedzenia, tj. po dniu 30 kwietnia 2015 roku pozostają w mocy co do wszystkich postanowień i wiążą strony. Sądy uznały ponadto, żądania Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. zapłaty odszkodowania za usprawiedliwione co do zasady, przy czym nie przesądziły o wysokości ewentualnego odszkodowania. Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. złożyła apelacje od wyroków. Wyrok w sprawie Amon Sp. z o.o. jest nieprawomocny. W sprawie z powództwa Talia Sp. z o.o. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w dniu 20 grudnia 2021 roku ogłosił wyrok, w którym oddalił apelacje Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. Wyrok Sądu Apelacyjnego, a w konsekwencji wskazane wyżej wyrok wstępny i częściowy oraz wyrok uzupełniający są prawomocne, jednakże istnieje możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. Wyroki te nie zasądzają od Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. żadnego odszkodowania na rzecz powoda, tj. Talia Sp. z o.o. Powyższe prawomocne, częściowe i wstępne wyroki w sprawie z powództwa Talia Sp. z o.o., nie zmieniają oceny Grupy, zgodnie z którą szanse ostatecznego przegrania sprawy o odszkodowanie na rzecz Talia Sp. z o.o. nie są wyższe od szansy jej wygrania, w związku z czym nie tworzy się rezerwy na koszty z nim związane. Częściowy i wstępny wyrok w sprawie z powództwa Amon Sp. z o.o., nie zmienia oceny Grupy, zgodnie z którą szanse przegrania sprawy skutkującego koniecznością zapłaty odszkodowania nie są wyższe od szansy jej wygrania, w związku z czym nie tworzy się rezerwy na koszty z nim związane. W sprawie z wniosku spółki Pękanino Wind Invest Sp. z o.o. o udzielenie zabezpieczenia roszczeń o ustalenie, że wypowiedzenia umów długoterminowych złożonych przez Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. są bezskuteczne, Sąd Apelacyjny w Warszawie w dniu 6 listopada 2019 roku częściowo uwzględnił wniosek o zabezpieczenie poprzez nakazanie Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. wykonywania w całości postanowień umów na dotychczasowych warunkach, zgodnie z ich treścią, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania z powództwa Pękanino Wind Invest Sp. z o.o. przeciwko Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o., toczącej się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia jest prawomocne. Postanowienie to nie przesądza merytorycznie o zasadności powództwa, co może nastąpić dopiero w prawomocnym wyroku, a jedynie tymczasowo reguluje stosunki stron na czas trwania postępowania. Mając na uwadze konieczność realizowania postanowienia o zabezpieczeniu, o którym mowa powyżej, Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. tworzyła rezerwę na umowy rodzące obciążenia. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku rezerwa została w całości rozwiązana w związku z prognozowanym osiąganiem w latach kolejnych zysków na wykonywaniu umów ramowych zakupu energii elektrycznej i praw majątkowych z Pękanino Wind Invest Sp. z o.o. Pozostałe postępowania toczą się przed sądami pierwszej instancji (w tym jedno postępowanie, które zostało skierowane mocą wyroku sądu drugiej instancji do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji). Uwzględniając aktualny stan spraw sądowych i okoliczności im towarzyszące, Grupa ocenia, iż szanse przegrania pozostałych spraw sądowych związanych z powództwami zarówno w zakresie stwierdzenia bezskuteczności oświadczeń o wypowiedzeniu umów jak i roszczeń odszkodowawczych nie są wyższe od szans wygrania przedmiotowych spraw, w związku z czym nie tworzy rezerwy na koszty z nimi związane. |
|
Powództwo związane z wypowiedzeniem umów długoterminowych przeciwko TAURON Polska Energia S.A. W latach 2017 i 2018 spółki należące do grup Polenergia oraz Wind Invest wytoczyły przeciwko spółce TAURON Polska Energia S.A. pozwy o zapłatę odszkodowania oraz o ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji. Podstawą faktyczną żądań pozwów, według twierdzeń stron powodowych, jest wypowiedzenie przez spółkę zależną Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. umów długoterminowych na zakup energii elektrycznej i praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia oraz rzekome kierowanie przez TAURON Polska Energia S.A. tym procesem. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wysokość żądanych w pozwach odszkodowań wynosi: spółki grupy Polenergia – 131 mln PLN, spółki grupy Wind Invest – 272 mln PLN. Ponadto, spółki powodowe wskazują w swych pozwach na następujące wartości szacowanych szkód, które mogą powstać w przyszłości: spółki grupy Polenergia – 265 mln PLN, spółki grupy Wind Invest – 1 119 mln PLN. Sądem właściwym dla rozpoznania pozwów jest Sąd Okręgowy w Katowicach. Wszystkie postępowania toczą się przed sądami pierwszej instancji. Postępowania toczone z powództw grupy Wind Invest toczą się z wyłączeniem jawności. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji szanse Spółki na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia w sporach należy ocenić pozytywnie, tj. szanse przegranej nie są wyższe niż szanse wygranej. |
|
Roszczenie wobec PGE EJ 1 Sp. z o.o. (obecnie Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.) |
|
W dniu 13 marca 2015 roku konsorcjum w składzie WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc, WorleyParsons Group Inc (dalej: „konsorcjum WorleyParsons"), będące wykonawcą badań w ramach procesu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni jądrowej przez PGE EJ 1 Sp. z o.o. (dalej: „umowa”), zgłosiło w związku z umową - w wezwaniu do zapłaty względem PGE EJ 1 Sp. z o.o. - roszczenia na łączną kwotę 92 mln PLN. W następstwie tego, w dniu 15 kwietnia 2015 roku Spółka (jako wspólnik posiadający wówczas 10% udziałów w kapitale zakładowym PGE EJ 1 Sp. z o.o.) zawarła porozumienie z PGE EJ 1 Sp. z o.o. oraz pozostałymi jej ówczesnymi udziałowcami (tj. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., KGHM Polska Miedź S.A. oraz ENEA S.A.), które regulowało wzajemne relacje stron tego porozumienia związane z tymi roszczeniami, w tym zasady zapewnienia ewentualnych dodatkowych środków dla PGE EJ 1 Sp. z o.o. przez jej udziałowców. W listopadzie 2015 roku Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył PGE EJ 1 Sp. z o.o. pozew konsorcjum WorleyParsons na kwotę około 59 mln PLN, rozszerzony następnie w 2017 i 2019 roku do kwoty około 128 mln PLN. W dniu 26 marca 2021 roku Spółka oraz pozostałe podmioty posiadające udziały w PGE EJ 1 Sp. z o.o. podpisały ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 Sp. z o.o., co zostało szerzej opisane w nocie 34 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Ponadto, Spółka oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., KGHM Polska Miedź S.A. i ENEA S.A. zawarły z PGE EJ 1 Sp. z o.o. aneks do porozumienia z dnia 15 kwietnia 2015 roku w sprawie WorleyParsons, regulujący kwestie potencjalnych zobowiązań i świadczeń stron wynikających z rozstrzygnięcia sporu z konsorcjum WorleyParsons po sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 Sp. z o.o. Zgodnie z podpisanym aneksem wspólnicy proporcjonalnie do uprzednio posiadanych ilości udziałów w PGE EJ 1 Sp. z o.o. odpowiadają za zobowiązania lub proporcjonalnie przysługują im świadczenia potencjalnie powstałe w wyniku rozstrzygnięcia sporu z konsorcjum WorleyParsons do nieprzekraczalnego poziomu roszczeń wraz z odsetkami ustalonymi na dzień 26 marca 2021 roku, wynoszącego odpowiednio 140 mln PLN w przypadku roszczeń kierowanych przez konsorcjum WorleyParsons w stosunku do PGE EJ 1 Sp. z o.o. oraz 71 mln PLN w odniesieniu do roszczeń podniesionych przez PGE EJ 1 Sp. z o.o. w stosunku do konsorcjum WorleyParsons. PGE EJ 1 Sp. z o.o. nie uznało zgłoszonych w stosunku do niej roszczeń, a ewentualne ich zasądzenie przez sąd uważa za mało prawdopodobne. Spółka nie tworzy rezerwy w związku z powyższymi zdarzeniami. W dniu 15 czerwca 2021 roku została zarejestrowana zmiana umowy spółki PGE EJ 1 Sp. z o.o., która m.in. zmieniła firmę spółki (w następstwie zawarcia opisanej powyżej umowy sprzedaży udziałów) na Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. |
|
Roszczenia od Huty Łaziska S.A. |
|
W związku z połączeniem Spółki z Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym S.A. („GZE”) – TAURON Polska Energia S.A. została stroną sporu sądowego z Hutą Łaziska S.A. („Huta”) przeciwko GZE i Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Prezesa URE. Aktualnie proces toczy się przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Pozwem z dnia 12 marca 2007 roku Huta domaga się od GZE i Skarbu Państwa - Prezesa URE (in solidum) zasądzenia kwoty 182 mln PLN z odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za rzekome szkody wywołane niewykonaniem przez GZE postanowienia Prezesa URE z dnia 12 października 2001 roku dotyczącego wznowienia przez GZE dostaw energii elektrycznej do Huty. W sprawie tej zapadły korzystne dla GZE wyroki sądu pierwszej i drugiej instancji, jednakże wyrokiem z dnia 29 listopada 2011 roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego i przekazał sprawę temuż Sądowi do ponownego rozpoznania. W dniu 5 czerwca 2012 roku Sąd Apelacyjny uchylił wyrok Sądu Okręgowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu. Wyrokiem z dnia 28 maja 2019 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości powództwo Huty oraz orzekł o zwrocie przez Hutę na rzecz każdego z pozwanych kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny. Huta wniosła apelację (datowaną na 25 lipca 2019 roku), zaskarżając powyższy wyrok w całości oraz wnosząc o jego zmianę poprzez uwzględnienie powództwa w całości i zasądzenie od pozwanych na rzecz Huty kosztów postępowania, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji. W odpowiedzi na apelację z dnia 9 sierpnia 2019 roku Spółka wniosła o oddalenie apelacji w całości jako oczywiście bezpodstawnej oraz zasądzenie od Huty na rzecz Spółki kosztów postępowania apelacyjnego. Po dniu bilansowym, wyrokiem z dnia 9 lutego 2022 roku apelacja Huty została oddalona, zasądzono także m.in. na rzecz Spółki zwrot kosztów postępowania apelacyjnego. Wyrok jest prawomocny. Na podstawie przeprowadzonej analizy prawnej roszczeń, jak również biorąc pod uwagę powyższy wyrok, Spółka uważa, że są one bezzasadne, a ryzyko konieczności ich zaspokojenia nikłe. W rezultacie Spółka nie utworzyła rezerwy na koszty związane z tymi roszczeniami. |
|
Sprawa z powództwa ENEA S.A. |
|
Sprawa z powództwa ENEA S.A. („ENEA”) przeciwko TAURON Polska Energia S.A., zawisła od 2016 roku przed Sądem Okręgowym w Katowicach, a obecnie przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, dotyczy zapłaty kwoty 17 mln PLN z odsetkami ustawowymi od dnia 30 czerwca 2015 roku do dnia zapłaty. Podstawą faktyczną roszczenia ENEA są zarzuty dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia Spółki w związku z możliwymi błędami w zakresie wyznaczenia danych pomiarowo – rozliczeniowych przez ENEA Operator Sp. z o.o., stanowiących podstawę rozliczeń ENEA i Spółki ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. z tytułu niezbilansowania na rynku bilansującym w okresie od stycznia do grudnia 2012 roku. W toku postępowania na wniosek ENEA nastąpiło dopozwanie sprzedawców, dla których TAURON Polska Energia S.A. pełniła funkcję podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe w tym spółek zależnych Spółki, tj.: TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. oraz TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. Roszczenie o zapłatę przez powyższe spółki zależne, wynoszące łącznie 8 mln PLN, wraz z ustawowymi odsetkami zostało zgłoszone przez stronę powodową na wypadek oddalenia powództwa przeciwko TAURON Polska Energia S.A. W dniu 22 marca 2021 roku Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił w całości powództwo ENEA oraz orzekł o obowiązku zwrotu przez ENEA na rzecz Spółki kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny. ENEA wniosła apelację od ww. orzeczenia. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, do Spółki nie zostało doręczone zawiadomienie o wyznaczeniu terminu rozprawy apelacyjnej. Spółka nie utworzyła rezerwy, ponieważ uważa, że ryzyko niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy dla Spółki wynosi poniżej 50%. Rezerwy w ciężar kosztów tworzyły spółki zależne TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. oraz TAURON Sprzedaż GZE Sp. z o.o. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku rezerwy zostały w całości rozwiązane, w związku ze stanowiskiem spółek i oceną szans pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania zakończonego nieprawomocnym korzystnym dla spółek wyrokiem. |
|
Postępowania wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki |
|
Wobec spółek z segmentu Sprzedaż toczą się postępowania administracyjne i wyjaśniające. Spółki na bieżąco składają wyjaśnienia w sprawach i podejmują działania naprawcze. Spółki nie tworzą rezerw na potencjalne kary związane z wszczętymi postępowaniami, ponieważ w ocenie Zarządów spółek ryzyko niekorzystnego rozstrzygnięcia spraw i nałożenia kary jest niskie. W zakresie postępowań wszczętych w sprawie wymierzenia kar pieniężnych wobec spółki z segmentu Sprzedaż, dla których Prezes URE wydał decyzje nakładające kary pieniężne, spółka utworzyła rezerwy na toczące się postępowania w łącznej wysokości 3 mln PLN. |
|
Bezumowne korzystanie z nieruchomości |
|
Spółki należące do Grupy nie posiadają tytułów prawnych do wszystkich gruntów, na których usytuowane są sieci dystrybucyjne, instalacje ciepłownicze oraz związane z nimi urządzenia. W przyszłości Grupa może być zobowiązana do ponoszenia kosztów z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości, jednak należy zaznaczyć, iż ryzyko utraty majątku jest znikome. Grupa tworzy rezerwę na wszystkie zgłoszone spory sądowe w tym zakresie. Nie jest tworzona rezerwa na potencjalne nie zgłoszone roszczenia właścicieli gruntów o nieuregulowanym statusie ze względu na brak szczegółowej ewidencji nieuregulowanych gruntów i w konsekwencji brak możliwości wiarygodnego oszacowania kwoty potencjalnych roszczeń. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasową historię zgłoszonych roszczeń i koszty ponoszone z tego tytułu w latach ubiegłych, ryzyko związane z koniecznością poniesienia istotnych kosztów z tego tytułu można uznać za niewielkie. Na zgłoszone spory sądowe na dzień bilansowy zostały utworzone rezerwy w wysokości 74 mln PLN ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach pozostałych rezerw (nota 41.1). |
|
Roszczenie dotyczące zwrotu wydatków na zabezpieczenie obiektu przed wpływami eksploatacji górniczej |
|
Z uwagi na rozszerzenie powództwa o dodatkowych pozwanych w osobach następców prawnych byłej Kompanii Węglowej S.A. oraz na wątpliwości natury faktycznej i prawnej uniemożliwiające jednoznaczne przesądzenie kierunku rozpoznania sprawy przez Sąd, jak również wysokości zasądzonego roszczenia, spółka nie tworzy rezerwy na powyższe zdarzenie. |
|
Roszczenie dotyczące zmiany umowy na budowę Szybu Grzegorz w TAURON Wydobycie S.A. |
|
Generalny wykonawca prowadzonego przez spółkę TAURON Wydobycie S.A. zadania inwestycyjnego pn. ”Roboty budowlane wykonywane przez Generalnego Wykonawcę Etapu I budowy Szybu Grzegorz wraz z budową infrastruktury powierzchniowej dla TAURON Wydobycie S.A.” wstrzymał prace wskazując jako powód zagrożenie bezpieczeństwa spowodowane ujawnieniem zmiany warunków hydrogeologicznych w rejonie prac i wystąpił do spółki o zmianę umowy będącej podstawą ich prowadzenia, w tym zmiany w zakresie wysokości wynagrodzenia. Spółka TAURON Wydobycie S.A. po przeanalizowaniu materiałów związanych z roszczeniami zmiany umowy przez wykonawcę i uzyskaniu ekspertyzy w zakresie prawidłowości wykonania dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej dla potrzeb głębienia Szybu Grzegorz, która nie potwierdziła tezy generalnego wykonawcy, jak również na podstawie opinii rzeczoznawcy, która wskazała istotne błędy w projekcie obudowy szybowej, uniemożliwiające dalszą realizację umowy z Generalnym Wykonawcą, zwróciła się do projektanta dokumentacji projektowej z wezwaniem do usunięcia istotnych wad w projekcie technicznym obudowy szybowej Szybu Grzegorz. W opinii spółki, w celu zrealizowania inwestycji w sposób zgodny z umową zawartą z Generalnym Wykonawcą konieczne jest poprawienie projektu obudowy szybowej i usunięcie błędów projektowych. W odpowiedzi na zgłoszone przez wykonawcę żądanie udzielenia gwarancji zapłaty za roboty budowlane TAURON Wydobycie S.A. udzieliła wykonawcy gwarancji zapłaty w formie akredytywy bankowej ważnej do dnia 18 stycznia 2021 roku. Akredytywa bankowa nie została przedłużona. W lutym 2021 roku spółka złożyła w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o przeprowadzenie mediacji. W dniu 17 marca 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie mediacyjne, które rozpoczęło prowadzony do chwili obecnej proces mediacji. Grupa ocenia, że brak jest na dzień bilansowy podstaw do tworzenia rezerw na skutki powyższych zdarzeń. Sprawa nie jest objęta postępowaniem sądowym. |
W ramach prowadzonej działalności Grupa stosuje wiele instrumentów zabezpieczających spłatę własnych zobowiązań oraz zobowiązań wspólnych przedsięwzięć z tytułu zawieranych umów i transakcji. Główne rodzaje zabezpieczeń przedstawiono poniżej.
|
Rodzaj zabezpieczenia |
Wartość zabezpieczenia na dzień |
|
|
31 grudnia 2021 |
31 grudnia 2020 |
|
|
Oświadczenia o poddaniu się egzekucji* |
19 189 |
18 734 |
|
Zastawy na udziałach |
1 796 |
416 |
|
Gwarancje korporacyjne i bankowe |
1 526 |
1 651 |
|
Pełnomocnictwa do rachunków bankowych |
600 |
1 408 |
|
Weksle in blanco |
499 |
682 |
|
Umowy poręczenia |
62 |
37 |
*Na dzień 31 grudnia 2021 roku pozycja obejmuje zabezpieczenia dotyczące umów, dla których na dzień bilansowy zobowiązania wygasły, zostały spłacone lub zastąpione innymi, w łącznej wysokości 580 mln PLN.
Najistotniejsze pozycje zabezpieczeń stanowią:
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do wysokości 7 284 mln PLN ustanowione do umowy kredytu bankowego z Konsorcjum banków I z dnia 19 czerwca 2019 roku, opisanego szerzej w nocie 37.2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Zabezpieczenia spłaty zobowiązań z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących, o czym szerzej w nocie 44 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W ramach zabezpieczeń, na mocy umowy z dnia 22 grudnia 2021 roku zawartej z Funduszem Inwestycji Infrastrukturalnych–Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Aktywów Niepublicznych („Fundusz”), Spółka ustanowiła zastawy na 176 000 udziałach w kapitale zakładowym spółki zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., tj. zastaw rejestrowy o najwyższym pierwszeństwie zaspokojenia na udziałach do najwyższej sumy zabezpieczenia w wysokości 1 380 mln PLN i zastaw zwykły z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia równym pierwszeństwu zastawu rejestrowego. Spółka dokonała również cesji praw do otrzymania dywidend lub innych wypłat z zysku w związku z udziałami stanowiącymi przedmiot zastawu oraz udzieliła Funduszowi bezwarunkowego i nieodwołalnego pełnomocnictwa do wykonywania prawa głosu z udziałów w spółce zależnej będących przedmiotem zastawu. Zastawy obowiązywały do dnia pełnego zaspokojenia zabezpieczonych wierzytelności. Ponadto, Spółka podpisała na rzecz Funduszu oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 1 380 mln PLN, z terminem wykonalności do dnia 22 września 2023 roku. Po dniu bilansowym, w dniu 22 marca 2022 roku Spółka spłaciła zobowiązania wynikające z umowy nabycia udziałów w spółce zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o.
Zastawy rejestrowy i zastaw finansowy ustanowione na mocy umowy zawartej w 2015 roku na posiadanych udziałach, stanowiących 50% udziałów w kapitale zakładowym spółki TAMEH HOLDING Sp. z o.o., na rzecz RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG. Zastawy rejestrowe są zastawami o najwyższym pierwszeństwie zaspokojenia na udziałach do najwyższej sumy zabezpieczenia w wysokości odpowiednio 3 950 mln CZK oraz 1 370 mln PLN. Umowa o ustanowienie zastawów rejestrowych i zastawu finansowego została zawarta w celu zabezpieczenia transakcji obejmującej umowę kredytów terminowych i obrotowych, która została zawarta pomiędzy TAMEH Czech s.r.o. oraz TAMEH POLSKA Sp. z o.o. jako pierwotnymi kredytobiorcami, TAMEH HOLDING Sp. z o.o. jako spółką dominującą i gwarantem oraz RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG jako agentem oraz agentem zabezpieczenia. Zastawy rejestrowe obowiązują przez okres zabezpieczenia, tzn. do całkowitej spłaty zabezpieczonych wierzytelności lub do momentu zwolnienia przez zastawnika. Zastaw finansowy obowiązuje przez okres zabezpieczenia lub do momentu zwolnienia przez zastawnika, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia 2028 roku.
Zobowiązanie wobec MUFG Bank, Ltd. wynikające z wystawienia na zlecenie Spółki przez MUFG Bank, Ltd. gwarancji bankowej, będącej zabezpieczeniem wierzytelności Banku Gospodarstwa Krajowego („BGK”) wynikających z umowy pożyczki zawartej w dniu 8 marca 2018 roku, pomiędzy pożyczkobiorcą Elektrociepłownią Stalowa Wola S.A. a BGK oraz PGNiG S.A. Na dzień bilansowy kwota udzielonego zabezpieczenia wynosi 518 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 11 kwietnia 2022 roku. Zabezpieczeniem wierzytelności banku wobec Spółki jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 621 mln PLN z terminem obowiązywania do dnia 31 października 2022 roku. W związku z wystawioną gwarancją Spółka ujęła zobowiązanie w kwocie oczekiwanych strat kredytowych, którego wartość na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosła 16 mln PLN (na dzień 31 grudnia 2020 roku 28 mln PLN).
Po dniu bilansowym miały miejsce następujące zdarzenia:
na rzecz Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych S.A. („IRGiT”) wystawione zostały gwarancje bankowe stanowiące zabezpieczenie zobowiązań Spółki w łącznej wysokości 150 mln PLN, z terminami obowiązywania od 14 lutego do 24 kwietnia 2022 roku;
w dniu 4 stycznia 2022 roku podpisano oświadczenie o poddaniu się egzekucji do maksymalnej kwoty 600 mln PLN z terminem obowiązywania 15 grudnia 2029 roku w związku z zawarciem przez Spółkę w dniu 15 grudnia 2021 roku umowy kredytu do maksymalnej kwoty 500 mln PLN, o czym szerzej w nocie 37.2 niniejszego sprawozdania finansowego;
w dniu 14 marca 2022 roku Spółka zawarła z Intesa Sanpaolo S.p.A. umowę o linię gwarancyjną do kwoty 518 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 11 października 2022 roku, w ramach której na zlecenie Spółki została wystawiona gwarancja bankowa na zabezpieczenie wierzytelności BGK wynikających z umowy pożyczki zawartej w dniu 8 marca 2018 roku, pomiędzy pożyczkobiorcą Elektrociepłownią Stalowa Wola S.A. a BGK oraz PGNiG S.A. Zabezpieczeniem linii gwarancyjnej jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 621 mln PLN, z terminem obowiązywania do dnia 14 marca 2025 roku.
w dniu 24 marca 2022 roku Spółka udzieliła na rzecz spółki zależnej TAURON Czech Energy s.r.o. zabezpieczenia w postaci gwarancji korporacyjnej w wysokości 3 mln EUR, jako zabezpieczenie zawartych przez spółkę umów handlowych, z terminem obowiązywania do dnia 31 stycznia 2024 roku oraz w postaci oświadczenia patronackiego do kwoty 180 mln CZK, jako zabezpieczenie umowy ramowej o udzielenie gwarancji bankowych na okres jej obowiązywania.
Wartość bilansowa aktywów stanowiących zabezpieczenie spłaty zobowiązań Grupy
Wartość bilansową składników majątku stanowiących zabezpieczenie spłaty zobowiązań na poszczególne dni bilansowe przedstawia poniższa tabela.
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Inne należności finansowe |
29 |
49 |
|
Nieruchomości |
4 |
8 |
|
Środki pieniężne |
- |
8 |
|
Razem |
33 |
65 |
Zabezpieczenie transakcji zawieranych na Towarowej Giełdzie Energii S.A.
Na mocy umowy określającej zasady ustanawiania zabezpieczenia finansowego dla Grupy energetycznej zawartej z IRGiT, w Grupie TAURON stosuje się mechanizm kompensacji depozytów zabezpieczających. W zakresie dokonywanych transakcji, wymagane przez IRGiT depozyty zabezpieczające naliczane są od pozycji skompensowanych w ramach Grupy, co przekłada się na zmniejszenie środków zaangażowanych w skali Grupy w utrzymywanie zabezpieczeń wymaganych przez IRGiT.
Zabezpieczenie środków na pokrycie przyszłych kosztów likwidacji
W celu zabezpieczenia środków na pokrycie przyszłych kosztów likwidacji wchodzące w skład Grupy spółki zależne, tj. TAURON Wydobycie S.A. oraz Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o. tworzą Fundusz Likwidacji Zakładów Górniczych, o czym szerzej w nocie 39.1 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Grupa posiada wspólne przedsięwzięcia: Elektrociepłownię Stalowa Wola S.A. oraz grupę kapitałową TAMEH HOLDING Sp. z o.o., które zostały szerzej opisane w nocie 24 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Łączna wartość transakcji ze spółkami będącymi pod wspólną kontrolą została przedstawiona w tabeli poniżej.
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Przychody |
412 |
296 |
|
Koszty |
(488) |
(118) |
Główną pozycję rozrachunków ze spółkami będącymi pod wspólną kontrolą stanowią pożyczki udzielone Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A., o czym szerzej w nocie 25 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Spółka udzieliła również zabezpieczeń wspólnym przedsięwzięciom poprzez zastaw na udziałach TAMEH HOLDING Sp. z o.o. oraz wystawioną na zlecenie Spółki gwarancję bankową na zabezpieczenie zobowiązania Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. z tytułu pożyczki, o czym szerzej w nocie 55 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Głównym akcjonariuszem Grupy jest Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym spółki Skarbu Państwa są traktowane jako podmioty powiązane.
Łączna wartość transakcji ze spółkami Skarbu Państwa została przedstawiona w tabeli poniżej.
Przychody i koszty
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
Przychody |
3 344 |
2 473 |
|
Koszty |
(4 457) |
(2 747) |
Należności i zobowiązania
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Należności * |
573 |
320 |
|
Zobowiązania |
506 |
388 |
*Na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku pozycja należności w powyższej tabeli obejmuje zaliczki na zakup środków trwałych, odpowiednio w wysokości 2 mln PLN i 3 mln PLN.
Spośród spółek Skarbu Państwa największymi klientami Grupy Kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku byli KGHM Polska Miedź S.A., PSE S.A. oraz Polska Grupa Górnicza S.A. Największe transakcje zakupu Grupa dokonała od PSE S.A., Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz Węglokoksu S.A.
Spośród spółek Skarbu Państwa największymi klientami Grupy Kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku byli KGHM Polska Miedź S.A., PSE S.A. oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. Największe transakcje zakupu Grupa dokonała od PSE S.A., Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz Węglokoksu S.A.
Koszty od spółek Skarbu Państwa zawierają koszty opłat na rzecz Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., które ostatecznie pobierane są przez Grupę od odbiorców energii elektrycznej i w przypadku których Grupa działa jako pośrednik, pomniejszając w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów uzyskane przychody od odbiorców o poniesione na rzecz Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. koszty. Wzrost kosztów w okresie bieżącym w stosunku do okresu porównywalnego wynika głównie z rozpoczęcia funkcjonowania od 1 stycznia 2021 roku Rynku Mocy i związanego z tym kosztu zakupu opłaty mocowej od Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
Grupa Kapitałowa dokonuje istotnych transakcji na rynkach energii za pośrednictwem Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych S.A. Z uwagi na fakt, iż jednostka ta zajmuje się jedynie organizacją obrotu giełdowego, transakcji zakupu i sprzedaży dokonywanych za jej pośrednictwem nie traktuje się jako transakcji z podmiotem powiązanym.
Transakcje ze spółkami Skarbu Państwa dotyczą głównie działalności operacyjnej Grupy i dokonywane są na warunkach rynkowych.
Powyższe tabele nie zawierają transakcji z bankami pod kontrolą Skarbu Państwa, które zgodnie z MSR 24 Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych, jako instytucje zapewniające finansowanie, nie są uznawane za podmioty powiązane.
Transakcje ze Skarbem Państwa
W dniu 26 marca 2021 roku Spółka podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 Sp. z o.o. (obecnie: Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.) co zostało opisane szerzej w nocie 34 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Wysokość wynagrodzeń oraz innych świadczeń członków Zarządu, Rad Nadzorczych i pozostałych członków głównej kadry kierowniczej jednostki dominującej oraz spółek zależnych, wypłaconych i należnych do wypłaty w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku oraz w okresie porównywalnym przedstawia poniższa tabela.
|
|
Rok zakończony 31 grudnia 2021 |
Rok zakończony 31 grudnia 2020 |
||
|
Jednostka dominująca |
Jednostki zależne |
Jednostka dominująca |
Jednostki zależne |
|
|
Zarząd jednostki |
4 |
22 |
5 |
24 |
|
Krótkoterminowe świadczenia (wraz z narzutami) |
4 |
22 |
4 |
23 |
|
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
- |
- |
1 |
1 |
|
Rada nadzorcza jednostki |
1 |
- |
1 |
1 |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) |
1 |
- |
1 |
1 |
|
Pozostali członkowie głównej kadry kierowniczej |
16 |
47 |
17 |
45 |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) |
14 |
47 |
15 |
44 |
|
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy |
1 |
- |
1 |
- |
|
Inne |
1 |
- |
1 |
1 |
|
Razem |
21 |
69 |
23 |
70 |
Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości Grupa tworzy rezerwy na świadczenia przysługujące członkom Zarządu z tytułu rozwiązania umów o zarządzanie i pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej z tytułu rozwiązania stosunku pracy, które mogą być wypłacone lub należne do wypłaty w kolejnych okresach sprawozdawczych. Powyższa tabela uwzględnia kwoty wypłacone i należne do wypłaty do dnia 31 grudnia 2021 roku.
W 2021 roku Spółka i Grupa TAURON posiadały pełną zdolność do regulowania swoich zobowiązań w terminie ich płatności.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększałyby wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka monitoruje przede wszystkim wskaźnik zadłużenia Grupy definiowany jako relacja zadłużenia finansowego netto do EBITDA. Zadłużenie finansowe netto Grupy TAURON jest definiowane w poszczególnych umowach finansowania i zasadniczo oznacza zobowiązanie do zapłaty lub zwrotu pieniędzy z tytułu kredytów, pożyczek i dłużnych papierów wartościowych oraz z tytułu leasingu finansowego (w rozumieniu zapisów standardu MSR 17), z wyłączeniem zobowiązań z tytułu obligacji podporządkowanych oraz pomniejszone o środki pieniężne oraz inwestycje krótkoterminowe o okresie zapadalności do 1 roku. EBITDA oznacza zysk lub stratę z działalności operacyjnej Grupy TAURON powiększony o amortyzację oraz odpisy na aktywa niefinansowe. Dodatkowo Spółka ma możliwość, wg własnego wyboru, nieuwzględniania w kalkulacji wskaźnika zadłużenia, finansowania zaciągniętego przez spółki celowe w formule project finance (o ile takie zadłużenie nie ma regresu do Spółki), przy jednoczesnym wyłączaniu wartości EBITDA danej spółki celowej. Dodatkowo na potrzeby części umów finansowania monitorowane są wskaźniki zrównoważonego rozwoju w postaci wskaźnika przyrostu mocy OZE oraz wskaźnika redukcji emisji CO2.
Wartości wskaźników są monitorowane przez instytucje finansujące Grupę oraz agencje ratingowe i mają wpływ na możliwość oraz koszt pozyskania finansowania, a także ocenę wiarygodności kredytowej Spółki.
Na dzień bilansowy wartość wskaźnika zadłużenia kształtowała się na poziomie 2,44, co jest akceptowalne przez instytucje finansowe.
|
|
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
(dane przekształcone) |
||
|
Kredyty i pożyczki |
2 685 |
4 795 |
|
Obligacje niepodporządkowane |
5 145 |
5 322 |
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia długoterminowe |
7 830 |
10 117 |
|
Kredyty i pożyczki |
1 850 |
1 197 |
|
Obligacje niepodporządkowane |
203 |
202 |
|
Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących |
1 061 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia krótkoterminowe |
3 114 |
1 399 |
|
Razem zadłużenie |
10 944 |
11 516 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
815 |
921 |
|
Zadłużenie netto |
10 129 |
10 595 |
|
|
|
|
|
EBITDA |
4 152 |
4 226 |
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
916 |
(1 537) |
|
Amortyzacja |
(2 101) |
(2 017) |
|
Odpisy aktualizujące |
(1 135) |
(3 746) |
|
Dług netto / EBITDA |
2,44 |
2,51 |
Zmianę stanu zobowiązań z tytułu zadłużenia prezentuje poniższa tabela.
|
Zobowiązania z tytułu zadłużenia |
Rok zakończony |
Rok zakończony |
|
(dane przekształcone) |
||
|
Bilans otwarcia |
14 652 |
14 314 |
|
obligacje podporządkowane |
(1 998) |
(1 913) |
|
zadłużenie z tytułu leasingu (poza spełniającym warunki MSR 17 Leasing) |
(1 138) |
(1 007) |
|
Bilans otwarcia - zadłużenie w kalkulacji wskaźnika zadłużenia |
11 516 |
11 394 |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia |
2 002 |
4 360 |
|
otrzymane finansowanie |
2 003 |
4 369 |
|
koszty transakcyjne |
(1) |
(9) |
|
Naliczenie odsetek |
409 |
426 |
|
odniesione do rachunku wyników |
395 |
257 |
|
kapitalizacja na rzeczowe aktywa trwałe i aktywa niematerialne |
14 |
169 |
|
Płatności z tytułu zadłużenia |
(4 110) |
(4 954) |
|
wykup dłużnych papierów wartościowych |
(170) |
(60) |
|
spłaty kapitału |
(3 466) |
(4 407) |
|
zapłacone raty leasingowe |
(117) |
(102) |
|
odsetki zapłacone |
(343) |
(216) |
|
odsetki zapłacone aktywowane na zadania inwestycyjne |
(14) |
(169) |
|
Ujęcie zobowiązania z tytułu nabycia udziałów niekontrolujących |
1 061 |
- |
|
Zmiana stanu zadłużenia w rachunku bieżącym oraz cash pool |
1 |
(16) |
|
Ujęcie nowych umów leasingowych oraz zmian umów leasingowych |
163 |
187 |
|
Zmiana wyceny zadłużenia |
(25) |
339 |
|
Pozostałe zmiany niepieniężne |
(2) |
(4) |
|
Bilans zamknięcia |
14 151 |
14 652 |
|
obligacje podporządkowane |
(1 972) |
(1 998) |
|
zadłużenie z tytułu leasingu (poza spełniającym warunki MSR 17 Leasing) |
(1 235) |
(1 138) |
|
Bilans zamknięcia - zadłużenie w kalkulacji wskaźnika zadłużenia |
10 944 |
11 516 |
Informacja na temat wynagrodzenia biegłego rewidenta została zaprezentowana w punkcie 6. Sprawozdania Zarządu z działalności TAURON Polska Energia S.A. oraz Grupy Kapitałowej TAURON za rok obrotowy 2021.
Podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych
W dniu 23 lipca 2021 roku Spółka, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., ENEA S.A., Energa S.A. (łącznie „Spółki energetyczne”) oraz Skarb Państwa zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego („Porozumienie”). Zawarcie Porozumienia ma związek z opublikowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych dokumentem „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. W dokumencie powyższym przedstawiona została koncepcja wydzielenia z grup kapitałowych poszczególnych Spółek energetycznych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych przewidująca m.in. integrację powyższych aktywów w ramach jednego podmiotu, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - spółki zależnej PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., która będzie docelowo działała pod firmą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Mając na uwadze powyższe oraz dostrzegając potrzebę koordynacji współpracy w planowanym procesie wydzielenia aktywów węglowych, strony w ramach Porozumienia zadeklarowały wzajemną wymianę niezbędnych informacji, co pozwoli na sprawną i efektywną realizację procesu mającego na celu utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2022 roku dokument „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa" został przyjęty przez Rząd.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku w ocenie Grupy nie zostały spełnione kryteria MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana w zakresie klasyfikacji powyższych aktywów jako przeznaczone do sprzedaży.
Postój bloku o mocy 910 MW w Jaworznie
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku doszło do postoju bloku 910 MW w Jaworznie funkcjonującego w ramach spółki zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. („Blok”). Planowany ponowny termin synchronizacji z siecią Bloku przypada na dzień 29 kwietnia 2022 roku.
Kluczowe zdarzenia, które miały miejsce w zakresie postoju Bloku opisane zostały poniżej:
W dniu 2 sierpnia 2021 roku, TAURON Polska Energia S.A. otrzymała od spółki zależnej Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. pismo, w którym wskazano, iż spółka E003B7 Sp. z o.o. (spółka zależna RAFAKO S.A.) przekazała do Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. harmonogram prac, które będą prowadzone na Bloku. Harmonogram, zawierający wskazany przez spółkę E003B7 Sp. z o.o. termin ponownej synchronizacji Bloku z siecią, tj. 25 lutego 2022 roku, wynikał z konieczności przeprowadzenia prac na niektórych elementach Bloku, które zostały zidentyfikowane w ramach inspekcji wewnętrznych urządzeń podczas postoju Bloku.
W dniu 8 września 2021 roku spółka RAFAKO S.A., będąca jednym z podmiotów wchodzących w skład konsorcjum RAFAKO S.A. - MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. („Konsorcjum”), które realizuje prace wykonawcze związane z Blokiem przekazała Spółce oświadczenie, że warunkiem zapewnienia sprawnej kontynuacji prac na Bloku jest kapitałowe zaangażowanie przez Spółkę w RAFAKO S.A. Spółka nie podejmowała żadnych decyzji ani działań zmierzających do nabycia pakietu akcji RAFAKO S.A., w tym nie prowadziła z RAFAKO S.A. negocjacji w tej sprawie.
W dniu 8 września 2021 roku Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. otrzymała od RAFAKO S.A. wezwanie do niezwłocznego wyjaśnienia przyczyn zdarzeń pożarowych, które miały miejsce na Bloku, pod rygorem odstąpienia od umowy zawartej 17 kwietnia 2014 roku na budowę Bloku. W opinii Spółki wszelkie działania podejmowane przez spółkę Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. w ramach realizacji inwestycji i eksploatacji Bloku, w tym związane ze zdarzeniami pożarowymi, o których mowa powyżej, były i są zgodne z najwyższymi standardami oraz przepisami prawa, w tym regulacjami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także z dokumentacją eksploatacyjną opracowaną przez RAFAKO S.A. w ramach umowy na budowę Bloku.
W dniu 3 listopada 2021 roku Spółka została powiadomiona przez spółkę zależną Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. o zadeklarowanym przez spółkę RAFAKO S.A nowym terminie ponownej synchronizacji z siecią Bloku, która została zaplanowana na 29 kwietnia 2022 roku. Nowy termin ponownej synchronizacji Bloku z siecią został wskazany w protokole z mediacji z dnia 3 listopada 2021 roku, prowadzonej przy udziale Mediatorów Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniu 2 grudnia 2021 roku Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., E003B7 Sp. z o.o. i Konsorcjum podpisały ugodę przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. W ramach ugody potwierdzony został termin synchronizacji Bloku z siecią, zaplanowany na dzień 29 kwietnia 2022 roku. Ponadto ugoda reguluje kwestie związane m.in. z wykonaniem przez Konsorcjum dodatkowych świadczeń i prac obniżających koszty przyszłej eksploatacji Bloku, zasady i warunki w zakresie rezygnacji z naliczania przez Strony kar umownych oraz dochodzenia roszczeń, zasady naliczania dodatkowych kar umownych oraz odstąpienia od umowy w przypadku zwłoki w terminie synchronizacji Bloku z siecią.
W związku z zawarciem ugody Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. i Konsorcjum zawarły w dniu 2 grudnia 2021 roku aneksy do umowy na budowę Bloku, które w sposób szczegółowy regulują mediacyjne uzgodnienia Stron. Za wykonanie dodatkowych świadczeń i prac, nabycie licencji do dokumentacji warsztatowej kotła, naprawę Bloku zostało ustalone wynagrodzenie w łącznej wysokości 91 mln PLN. Ponadto spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. zobowiązała się warunkowo do powierzenia Konsorcjum wykonania innych prac zwiększających efektywność pracy Bloku, jeśli Konsorcjum wykona w terminie synchronizację Bloku oraz przedstawi oświadczenie instytucji finansowych zabezpieczających realizację umowy zawierające zgodę na uruchomienie dodatkowego finansowania RAFAKO S.A. Wartość prac, o których mowa powyżej została ustalona na kwotę 23 mln PLN. Wejście w życie ugody i aneksów, o których mowa powyżej nastąpi po spełnieniu warunków zawieszających. Strony ustaliły także, że zawarta przed mediatorem ugoda zostanie skierowana do właściwego sądu powszechnego wraz z wnioskiem o jej zatwierdzenie przez sąd. Po prawomocnym zatwierdzeniu przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, ugoda zyskuje moc prawną ugody sądowej. W dniu 9 marca 2022 roku Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. otrzymała postanowienie sądu z dnia 1 marca 2022 roku w sprawie zatwierdzenia ugody. W dniu 24 marca 2022 roku upłynął termin na wnoszenie środków zaskarżenia od postanowienia o zatwierdzeniu ugody. Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. nie zaskarżyła ugody i zgodnie z najlepszą z jej najlepszą wiedzą, ugoda nie została także zaskarżona przez Konsorcjum.
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży akcji w spółce zależnej TAURON Wydobycie S.A.
W dniu 15 września 2021 roku Spółka podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 100% akcji w spółce TAURON Wydobycie S.A. Spółka i Skarb Państwa zgodnie oświadczyły, że podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować czynności związane z transakcją, w tym podejmą działania związane z wyborem doradcy do spraw wyceny TAURON Wydobycie S.A. Powyższy list intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania do dokonania transakcji. Decyzja o jej przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku w ocenie Grupy nie zostały spełnione kryteria MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana w zakresie klasyfikacji aktywów i zobowiązań TAURON Wydobycie S.A. jako grupy przeznaczonej do sprzedaży.
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy
Rok 2021 to ciągle utrzymujący się stan pandemii COVID-19, w którym obserwowano wzrost zachorowań powodujący rekordowe poziomy odnotowanych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a następnie stopniowy spadek w drugim i trzecim kwartale 2021 roku oraz rozwój kolejnej fali zachorowań w czwartym kwartale 2021 roku. W związku z powyższym, w kraju, w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej, obowiązywały liczne ograniczenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii. Sytuacja ta powodowała zaburzenia w systemie gospodarczym oraz administracyjnym w Polsce i na świecie. W efekcie pandemia w dalszym ciągu ograniczała, głównie w pierwszym i drugim kwartale 2021 roku aktywność gospodarczą, wpływając szczególnie na pracę firm z branż m.in. turystycznej, handlowej czy transportowej. W konsekwencji, w średniej i długiej perspektywie należy oczekiwać – biorąc pod uwagę ciągle utrzymujący się wysoki poziomo zakażeń oraz pojawianie się kolejnych fal - iż pandemia COVID-19 będzie nadal wpływać na stan krajowej, europejskiej, jak również globalnej koniunktury, potencjalnie odbijając się na czynnikach makroekonomicznych, tj. na wzroście gospodarczym w Polsce w roku bieżącym, jak i latach kolejnych, czy tez inflacji. Istotne kwestie związane z wpływem pandemii na Grupę TAURON zostały przedstawione poniżej.
Pomimo obowiązujących ograniczeń w 2021 roku obserwowano wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną klientów Grupy TAURON.
W raportowanym okresie nie zaobserwowano istotnych zmian oraz trwałych tendencji w poziomie należności przeterminowanych oraz zmienności cen energii elektrycznej i produktów powiązanych wynikających z pandemii COVID-19.
Utrzymujący się stan pandemii COVID-19 w 2021 roku powodował pewne utrudnienia w realizacji niektórych strategicznych projektów inwestycyjnych Grupy TAURON, do czego przyczyniły się m.in. zakłócenia w dostawach materiałów i urządzeń oraz występowały problemy z funkcjonowaniem administracji publicznej, co miało wpływ na wydłużenie czasu trwania postępowań administracyjnych.
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 w dalszym ciągu wpływała również na działalność operacyjną poszczególnych obszarów biznesowych poprzez zwiększoną absencję pracowników oraz wzrost kosztów funkcjonowania wynikających z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Grupa TAURON, mając świadomość zagrożeń związanych z sytuacją epidemiologiczną, kontynuowała w 2021 roku aktywne działania mające na celu minimalizację wpływu bieżącej i spodziewanej sytuacji gospodarczej, jak również zabezpieczenie się przed zdarzeniami o charakterze ekstremalnym. Należy podkreślić, iż sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest zmienna, a przyszłe skutki oraz skala pandemii na chwilę obecną są trudne do precyzyjnego oszacowania. Istotny będzie czas trwania pandemii, jej nasilenie i zasięg, poziom wyszczepienia, a także wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce w krótkim, średnim i długim terminie.
Zarząd Spółki, mając świadomość zagrożeń wynikających z pandemii COVID-19, na bieżąco monitoruje wpływ oraz podejmie wszelkie możliwe kroki, aby złagodzić negatywne skutki oddziaływania pandemii na Grupę TAURON.
Uruchomienie transz kredytów
Po dniu bilansowym Spółka uruchomiła transze w ramach umów zawartych w październiku i grudniu 2021 roku:
w dniu 16 lutego 2022 roku Spółka dokonała ciągnięcia środków w kwocie 96 mln PLN w ramach umowy kredytu z dnia 15 grudnia 2021 roku zawartej z Erste Group Bank AG;
w dniu 24 lutego 2022 roku uruchomiona została transza w wysokości 800 mln PLN w ramach umowy kredytu z dnia 29 października 2021 roku zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Wspomniane powyżej umowy kredytowe zostały szerzej opisane w nocie 37.2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Transakcja ma charakter jednorazowy i incydentalny i wynika bezpośrednio z nieplanowanego, jednorazowego zdarzenia, jakim jest awaria bloku 910 MW. Grupa odebrała uprawnienia będące przedmiotem sprzedaży oraz planuje odbiór odkupowanych uprawnień na poczet umorzenia. Sprzedaż EUA wynika z niedopasowania terminów realizacji kontraktów (dostaw) w stosunku do potrzeb umorzeniowych, jako konsekwencji nadzwyczajnego zdarzenia, jakim jest awaria bloku. W związku z tym transakcje podlegają wyłączeniu z zakresu MSSF 9 Instrumenty finansowe.
Powyżej opisane działania zostały przeprowadzone w pierwszym kwartale 2022 roku. Grupa szacuje, że wynik Grupy z tytułu odsprzedaży wyniesie około 400 mln PLN. Jednocześnie odkup wolumenu w produkcie terminowym EUA MAR’23 po cenach wyższych niż średnia cena odsprzedanych uprawnień wpłynie na zwiększenie kosztów utworzenia przez Grupę rezerwy na zobowiązania z tytułu emisji CO2 za 2022 rok. W wyniku powyższego Grupa ocenia, iż łączny wpływ opisanych działań na jej wyniki operacyjne nie będzie znaczący.
Wpływ zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy na bieżącą i przyszłą działalność Grupy TAURON
W lutym 2022 roku rozpoczęła się agresja wojsk Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, co powoduje napięcia geopolityczne zarówno w Europie, jak i na świecie. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Unia Europejska wprowadza kolejne pakiety sankcji skierowanych przeciw Federacji Rosyjskiej, które przyjmują szeroką i zróżnicowaną formę obejmując m.in. środki dyplomatyczne i finansowe, sankcje indywidualne, jak również restrykcje w stosunkach gospodarczych.
Grupa TAURON identyfikuje skokowy wzrost zmienności i poziomów cen surowców notowanych na rynkach towarowych (w tym ropy, gazu i węgla), a także cen energii elektrycznej oraz uprawnień do emisji CO2. Istotne zmiany odnotowane zostały również w notowaniach kursów walut obcych, w tym istotne osłabienie kursu PLN względem EUR, jak również wzrost rynkowych stóp procentowych i interwencyjną podwyżkę stopy referencyjnej NBP o 75 p.b. Ponadto, na obszarze Polski wprowadzono trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP wskazujący na podwyższone ryzyko związane z możliwością wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Należy także zwrócić uwagę, że występują utrudnienia w dostępie do biomasy agro, która jest głównie importowana z terytorium Ukrainy.
W pozostałych obszarach na chwilę obecną Grupa TAURON nie identyfikuje bezpośrednich skutków agresji na własną działalność operacyjną i biznesową, a ciągłość funkcjonowania procesów biznesowych nie jest zagrożona. Grupa nie posiada aktywów zlokalizowanych na terenie Ukrainy, Rosji, Białorusi, jak również nie miały miejsca istotne transakcje związane ze sprzedażą lub dostawami Grupy w tych kierunkach. Należy podkreślić, iż sytuacja związana z agresją wojsk Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy jest bardzo zmienna, a jej przyszłe skutki są trudne do precyzyjnego oszacowania. Będą one, w szczególności, uzależnione od skali i czasu trwania agresji, a także wpływu na stan gospodarki w Polsce i na świecie. Wpływ na Grupę TAURON będzie również uzależniony od zakresu sankcji kierowanych wobec Federacji Rosyjskiej oraz ich wpływu na lokalne oraz globalne stosunki polityczne i gospodarcze.
Do potencjalnych ryzyk mogących stanowić przyszłą konsekwencję przedmiotowej sytuacji o podwyższonym ryzyku materializacji, które mogą mieć wpływ na Grupę TAURON, zaliczyć należy:
zwiększone ryzyko cyberbezpieczeństwa (możliwe ataki na systemy IT oraz systemy OT, a w konsekwencji zakłócenia w jej pracy infrastruktury krytycznej),
możliwe zachwiania na rynku paliw w Unii Europejskiej, a w konsekwencji wysoka zmienność cen gazu, węgla kamiennego oraz biomasy, co może przekładać się na poziom i zmienność cen energii elektrycznej, a także ryzyko zapewnienia wystarczającej podaży paliw energetycznych w Grupie,
zwiększona zmienność cen energii elektrycznej, cen uprawnień do emisji CO2 oraz pozostałych produktów powiązanych, co może mieć wpływ na ryzyko rynkowe związane z działalnością handlową Grupy, jak również może wpływać na wysokość depozytów handlowych wynikających z transakcji zawieranych na towarowym rynku giełdowym TGE,
zmiany w bilansie energetycznym Unii Europejskiej i w konsekwencji możliwość zwiększonej pracy jednostek zlokalizowanych na terytorium Polski, co powodować może zakłócenia pracy sieci elektroenergetycznej, jak również zwiększone obciążenie jednostek wytwórczych w Grupie TAURON oraz eskalację ryzyka dostaw paliw energetycznych i ryzyka dotrzymania rezerw strategicznych,
zmienność cen surowców oraz cen energii elektrycznej i produktów powiązanych, co może przekładać się na rentowność prowadzonych i planowanych procesów inwestycyjnych,
możliwy wpływ na przerwanie/ zakłócenie łańcuchów dostaw towarów i usług, co może mieć wpływ m.in. na możliwe opóźnienia w prowadzonych procesach inwestycyjnych oraz restrukturyzacyjnych,
możliwe zakłócenia w dostępie paliw ciekłych mogą powodować utrudnienia w transporcie drogowym, co może się przełożyć na brak możliwości odbiorów UPS i UPW, a w konsekwencji powodując ograniczenia w funkcjonowaniu jednostek wytwórczych Grupy TAURON,
wzrost cen surowców oraz towarów i usług, co może powodować negatywny wpływ na stan gospodarki, powodując dalszy wzrost inflacji w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej,
w wyniku możliwego pogorszenia się sytuacji gospodarczej można spodziewać się dalszego wzrostu poziomu stóp procentowych (wpływ na koszty finansowania opartego o zmienną stopę procentową oraz wpływ na przyszły poziom zwrotu z zaangażowanego kapitału w segmencie Dystrybucji) oraz wahań kursu waluty krajowej względem kluczowych walut obcych,
w przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju można spodziewać się zmniejszenia krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co może przekładać się na rentowność segmentu Dystrybucji i segmentu Sprzedaży,
możliwe zakłócenia w pracy przedsiębiorstw oraz możliwa realokacja mocy zakładów produkcyjnych mogą mieć wpływ na poziom krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w segmencie klientów biznesowych, co może przekładać się na rentowność segmentu Dystrybucji i segmentu Sprzedaży,
w związku z możliwym ograniczeniem wymiany handlowej pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, a także z uwagi na możliwe spowolnienie gospodarcze można się spodziewać trudności finansowych u części klientów i kontrahentów Grupy TAURON, co może się przekładać na wzrost ryzyka kredytowego w Grupie,
niekorzystne postrzeganie Grupy TAURON przez instytucje finansowe w kontekście lokalizacji Polski jako kraju graniczącego z Ukrainą,
możliwe ograniczenia w dostępie do infrastruktury IT, sieci internetowej i GSM, co może powodować zakłócenia w zakresie funkcjonowania procesów operacyjnych i ciągłości biznesowej.
Powyższe ryzyka stanowią identyfikowane na dzień sporządzenia informacji skutki obserwowanej sytuacji mogące wpływać na działalność Grupy TAURON w przyszłości, w związku z czym nie stanowią katalogu zamkniętego.
Grupa TAURON dostrzegając skalę zagrożeń związanych z zaistniałą sytuacją, na bieżąco monitoruje wpływ wojny na terenie Ukrainy i podejmuje działania mające na celu minimalizację potencjalnych skutków materializacji ryzyka w Grupie TAURON, jak również utrzymanie ciągłości działania infrastruktury krytycznej. Koordynacją prac związanych z identyfikacją wpływu oraz reakcją na ryzyko kierują dedykowane Zespoły kryzysowe powołane zarówno na poziomie Spółki, jak również poszczególnych spółek zależnych Grupy TAURON.
Zarząd Spółki
Katowice, dnia 29 marca 2022 roku
Artur Michałowski – pełniący obowiązki Prezesa Zarządu / Wiceprezes Zarządu
Patryk Demski – Wiceprezes Zarządu
Krzysztof Surma – Wiceprezes Zarządu
Jerzy Topolski – Wiceprezes Zarządu
Artur Warzocha – Wiceprezes Zarządu
Oliwia Tokarczyk – Dyrektor Wykonawczy ds. Rachunkowości i Podatków