Grupa Kapitałowa
Airway Medix S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone
na dzień i za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.
Miejsce i data zatwierdzenia do publikacji: Warszawa, 2 maja 2022 r.
Miejsce i data zatwierdzenia do publikacji: Warszawa, 15 lutego 2016 r.Miejsce i data zatwierdzenia do publikacji: Warszawa, 15 lutego 2016 r.Miejsce i data zatwierdzenia do publikacji: Warszawa, 15 lutego 2016 r.Miejsce i data zatwierdzenia do publikacji: Warszawa, 15 lutego 2016 r.SPIS TREŚCI
WYBRANE DANE FINANSOWE4
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z DOCHODÓW CAŁKOWITYCH8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM11
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH12
Nota 1 Informacje ogólne14
Nota 2 Skład Grupy Kapitałowej15
Nota 3 Skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki dominującej15
3.1 Zarząd15
3.2 Rada Nadzorcza16
Nota 4 Zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego16
Nota 5 Zasady przyjęte przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego16
5.1 Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego16
5.2 Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza18
5.3 Nowe standardy i interpretacje18
5.4 Zmiany wynikające ze zmian MSSF20
5.5 Polityka rachunkowości20
5.5.1 Zasady konsolidacji20
5.5.2 Inwestycje w jednostki zależne20
5.5.3 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych21
5.5.4 Udziały we wspólnych przedsięwzięciach21
5.5.5 Połączenia jednostek gospodarczych21
5.5.6 Przeliczenie pozycji wyrażonych w walutach obcych22
5.5.7 Rzeczowe aktywa trwałe23
5.5.8 Koszty finansowania zewnętrznego24
5.5.9 Nieruchomości inwestycyjne24
5.5.10 Leasing i prawo wieczystego użytkowania gruntu24
5.5.11 Wartości niematerialne25
5.5.12 Utrata wartości aktywów niefinansowych26
5.5.13 Instrumenty finansowe27
5.5.14 Zapasy31
5.5.15 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności32
5.5.16 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych32
5.5.17 Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia32
5.5.18 Kapitał własny33
5.5.19 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne33
5.5.20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania33
5.5.21 Rezerwy33
5.5.22 Zobowiązania i aktywa warunkowe34
5.5.23 Świadczenia pracownicze34
5.5.24 Płatności w formie akcji35
5.5.25 Przychody i koszty35
5.5.26 Podatek dochodowy38
5.5.27 Zysk netto na akcję39
5.5.28 Prezentacja dochodów i kosztów okresu sprawozdawczego39
5.5.29 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych39
5.5.30 Sprawozdawczość dotycząca segmentów39
5.5.31 Zarządzanie kapitałem40
5.6 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach40
5.6.1 Profesjonalny osąd40
5.6.2 Niepewność szacunków40
Nota 6 Korekta wcześniej opublikowanych sprawozdań41
Nota 7 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym41
7.1 Ryzyko stopy procentowej41
7.2 Ryzyko walutowe42
7.3 Inne ryzyko cenowe43
7.4 Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe44
7.5 Ryzyko kredytowe44
7.6 Ryzyko związane z płynnością45
Nota 8 Informacje dotyczące segmentów operacyjnych45
Nota 9 Przychody i koszty47
9.1 Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych47
9.2 Pozostałe przychody operacyjne47
9.3 Pozostałe koszty operacyjne48
9.4 Utrata wartości48
9.6 Koszty finansowe49
Nota 10 Podatek dochodowy49
10.1 Podatek dochodowy ujęty w rachunku zysków i strat i w kapitale własnym49
10.2 Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto49
10.3 Odroczony podatek dochodowy50
Nota 11 Zysk (strata) przypadający/-a na jedną akcję51
Nota 12 Rzeczowe aktywa trwałe51
Nota 13 Wartości niematerialne52
13.1 Wartości niematerialne52
13.2 Aktywa przeznaczone do sprzedaży54
13.3 Test na utratę wartości aktywów niematerialnych nieoddanych do użytkowania55
Nota 14 Połączenie jednostek gospodarczych56
Nota 15 Zapasy56
Nota 16 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności56
Nota 17 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty57
Nota 18 Kapitał akcyjny oraz pozostałe kapitały57
18.1 Kapitał akcyjny57
18.2 Pozostałe kapitały58
18.3 Zyski zatrzymane i ograniczenia związane z kapitałem58
Nota 19 Emisja i wykup papierów dłużnych, zaciągnięcie kredytów i pożyczek58
Nota 20 Rezerwy59
Nota 21 Świadczenia pracownicze59
21.1 Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia60
Nota 22 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania62
Nota 23 Dotacje63
Nota 24 Zobowiązania i należności warunkowe64
24.1 Inne zobowiązania warunkowe64
24.2 Należności warunkowe64
24.3 Zobowiązania inwestycyjne64
24.4 Sprawy sądowe64
24.5 Gwarancje, weksle65
24.6 Rozliczenia podatkowe65
Nota 25 Informacje o podmiotach powiązanych66
25.1 Transakcje z podmiotami powiązanymi66
25.2 Jednostka dominująca całej Grupy67
25.3 Jednostki zależne68
25.4 Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy68
25.5 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi68
Nota 26 Instrumenty finansowe68
Nota 27 Wyjaśnienie pozycji prezentowanych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych70
Nota 28 Struktura zatrudnienia72
Nota 29 Zobowiązania leasingowe72
Nota 30 Zdarzenia po dniu bilansowym73
tys. PLN |
| tys. EUR | ||||
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT |
| 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
| (badane) | (badane) |
| (badane) | (badane) |
Przychody ze sprzedaży | 6 | 257 | 1 | 57 | ||
Zysk (strata) ze sprzedaży | -1 766 | -1 949 | -386 | -436 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -9 369 | -1 986 | -2 047 | -444 | ||
Zysk (strata) netto | -7 044 | -2 374 |
| -1 539 | -531 | |
Zysk (strata) netto przypisany: | ||||||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | -7 044 | -2 374 | -1 539 | -531 | ||
Udziałom niekontrolującym | - | - |
| - | - | |
Zysk (strata) na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||||
(wyrażony w złotych / euro na jedną akcję) | ||||||
- podstawowy | -0,12 | -0,04 | 0 | 0 | ||
- rozwodniony | -0,12 | -0,04 |
| 0 | 0 | |
Całkowite dochody ogółem | -6 667 | -2 191 |
| -1 456 | -490 | |
Całkowity dochód ogółem przypisany: | - | - | ||||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | -6 667 | -2 191 | -1 456 | -490 | ||
Udziałom niekontrolującym | - | - | - | - | ||
tys. PLN |
| tys. EUR | ||||
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
| (badane) | (badane) |
| (badane) | (badane) | |
Aktywa trwałe | 38 582 | 29 048 | 8 388 | 6 295 | ||
Aktywa obrotowe | 5 914 | 22 435 | 1 286 | 4 862 | ||
Aktywa ogółem | 44 496 | 51 483 |
| 9 674 | 11 156 | |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem | 23 901 | 30 653 |
| 5 197 | 6 642 | |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 23 901 | 30 653 | 5 197 | 6 642 | ||
Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | - | - |
| - | - | |
Zobowiązania długoterminowe | 2 266 | 7 865 | 493 | 1 704 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | 18 329 | 12 965 |
| 3 985 | 2 809 | |
Pasywa ogółem | 44 496 | 51 483 |
| 9 674 | 11 156 | |
tys. PLN |
| tys. EUR | ||||
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
| 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
| (badane) | (badane) |
| (badane) | (badane) | |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -5 853 | -2 248 | -1 279 | -502 | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | -5 016 | - | -1 121 | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 3 713 | 8 726 | 811 | 1 950 | ||
Przepływy pieniężne netto razem | -2 140 | 1 462 |
| -468 | 327 | |
Powyższe wybrane dane finansowe przeliczone zostały na walutę Euro w następujący sposób:
Poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczone zostały według kursu ogłoszonego przez NBP obowiązującego na dzień bilansowy tj. 31 grudnia 2021 r. (1 EUR= 4,5994 PLN) i na dzień 31 grudnia 2020 (1 EUR = 4,6148 PLN).
Poszczególne pozycje skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczone zostały po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w danym okresie sprawozdawczym tzn. dla okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. (1 EUR = 4,5775 PLN) oraz dla okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 (1 EUR = 4,4742 PLN).
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
| Nota | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
| (badane) | (badane) | |
Działalność kontynuowana | |||
Przychody ze sprzedaży | 9.1 | ||
Koszty działalności operacyjnej | - | - | |
Amortyzacja | |||
Zużycie materiałów i energii | |||
Usługi obce | - | - | |
Podatki i opłaty | - | - | |
Wynagrodzenia | - | - | |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | - | - | |
Pozostałe koszty rodzajowe | |||
Zysk (strata) ze sprzedaży |
| - | - |
Pozostałe przychody operacyjne | 9.2 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 9.3 | - | - |
- | - | ||
Przychody finansowe | 9.4 | ||
Koszty finansowe | 9.5 | - | - |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| - | - |
Podatek dochodowy | - | ||
Zysk (strata) netto z dz. kontynuowanej |
| - | - |
Zysk (strata) netto z dz. zaniechanej | |||
Zysk (strata) netto | - | - | |
Zysk (strata) netto przypisany: | |||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | - | - | |
Udziałom niekontrolującym |
Zysk (strata) na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w trakcie okresu | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł/gr na jedną akcję) | - | - |
Zysk na akcję z działalności kontynuowanej | - | - |
Zysk na akcję z działalności zaniechanej | ||
Zysk (strata) netto rozwodniony na jedną akcję (w zł/gr na jedną akcję) | - | - |
Rozwodniony z działalności kontynuowanej | - | - |
Rozwodniony z działalności zaniechanej |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| Nota | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
(badane) | (badane) | ||
Zysk (strata) netto | - | - | |
Inne całkowite dochody, które zostaną przeklasyfikowane do wyniku | |||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | |||
Inne całkowite dochody, które nie zostaną przeklasyfikowane do wyniku | |||
Inne dochody całkowite netto | |||
Całkowite dochody ogółem |
| - | - |
Całkowity dochód ogółem przypisany: | |||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | - | - | |
Udziałom niekontrolującym |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|
| (badane) | (badane) |
AKTYWA | |||
Aktywa trwałe |
| ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | ||
Wartości niematerialne | 13 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | |||
Aktywa obrotowe |
| ||
Aktywa obrotowe bez aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży | |||
Zapasy | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | |||
Należności z tytułu podatku dochodowego | |||
Pozostałe aktywa finansowe | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | |||
Aktywa z tytułu umów z klientami |
| ||
Aktywa przeznaczone do sprzedaży | |||
AKTYWA OGÓŁEM |
|
| Nota | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|
| (badane) | (badane) |
PASYWA | |||
Kapitał własny ogółem |
| ||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitał akcyjny | 18 | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | |||
Kapitał z wyceny opcji pracowniczych | 18 | ||
Kapitał rezerwowy | |||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | |||
Zyski zatrzymane | - | ||
Udziały niekontrolujące | |||
Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Oprocentowane pożyczki i kredyty | |||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 20 | ||
Dotacje otrzymane | 22 | ||
Zobowiązania leasingowe | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 10.3 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży | |||
Oprocentowane pożyczki i kredyty | 19 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | |||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | |||
Zobowiązania z tytułu leasingu | |||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 21 | ||
Rezerwy | 20 | ||
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży |
Zobowiązania razem | |||
PASYWA OGÓŁEM |
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Za okres 01.01.2021-31.12.2021 (badane) | Kapitał akcyjny | Kapitał rezerwowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | Kapitał z wyceny opcji pracowniczych | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Przypadające na udziały niekontrolujące | Razem |
Stan na 01.01.2021 | |||||||||
Zysk (strata) netto | - | - | - | ||||||
Inne dochody całkowite | |||||||||
Całkowite dochody ogółem | - | - | - | ||||||
Inne zmiany | - | - | - | ||||||
Zmiany kapitału własnego | - | - | - | ||||||
Stan na 31.12.2021 | - |
Za okres 01.01.2020-31.12.2020 (badane) | Kapitał akcyjny | Kapitał rezerwowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | Kapitał z wyceny opcji pracowniczych | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Przypadające na udziały niekontrolujące | Razem |
Stan na 01.01.2020 | |||||||||
Zysk (strata) netto | - | - | - | ||||||
Inne dochody całkowite | |||||||||
Całkowite dochody ogółem | - | - | - | ||||||
Inne zmiany | |||||||||
Zmiany kapitału własnego | - | - | - | ||||||
Stan na 31.12.2020 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
|
| 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
|
| (badane) | (badane) |
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | |||
Zysk (strata) brutto za rok obrotowy | - | - | |
Korekty zysku brutto: | |||
- | |||
(Zyski) / straty z tytułu różnic kursowych ujęte w wyniku | - | ||
(Zyski) / straty z inwestycji ujęte w wyniku | - | ||
Utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości | |||
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych | - | ||
Aktywa z tytułu umów z klientami | |||
Zmiany w kapitale obrotowym: | |||
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | - | ||
Zmiana stanu zapasów | - | - | |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań | - | ||
Zapłacony podatek dochodowy | - | ||
Inne korekty | - | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| - | - |
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | |||
Wydatki z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych | - | ||
Wydatki na pokrycie kosztów prac rozwojowych | - | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| - | |
Przepływy pieniężne z działalności finansowej | |||
Wpływy z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek | |||
Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek | - | ||
Inne zobowiązania finansowe (leasing) | - | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
| ||
|
| ||
Przepływy pieniężne netto razem |
| - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | |||
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | - | ||
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | - | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA
Adres:
Państwo rejestracji:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Siedziba:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki lub innych danych identyfikacyjnych:
Forma prawna jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Grupa Kapitałowa Airway Medix („Grupa”, „Grupa kapitałowa”) składa się ze spółki Airway Medix S.A. („Spółka”, „Jednostka dominująca”, „Spółka dominująca”, „Emitent”, „Airway Medix”) i jej spółki zależnej Biovo Technologies Ltd. („Biovo Technologies”) (patrz nota 2).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. oraz dane porównywalne.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii. Grupa prowadzi działalność na bazie współpracy polsko-izraelskiej. Spółka zależna Biovo Technologies Ltd. pełni funkcję certyfikowanego centrum badawczo-rozwojowego, w którym rozwijane i tworzone są rozwiązania Grupy. Działalność operacyjna oraz prace badawczo-rozwojowe prowadzone są głównie w spółce zależnej Biovo Technologies Ltd.
Jednostka dominująca Airway Medix S.A. została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 19 sierpnia 2013 roku (Rep. A Nr 13143/2013). Spółka Airway Medix S.A. powstała w wyniku połączenia spółek Airway Medix BIS Sp. z o.o. (przejmująca) i Airway Medix Sp. z o.o. (przejmowana) dokonanego w dniu 25 września 2013 r. w trybie art. 492, par. 1, pkt 2 Kodeksu spółek handlowych. Siedziba Spółki dominującej mieści się w Warszawie przy ul. Gen. Józefa Zajączka 11 lok. 14.
Airway Medix jest spółką dedykowaną do rozwoju rodziny jednorazowych wyrobów medycznych stosowanych
na oddziałach intensywnej terapii i anestezjologii. Podstawowym przedmiotem działalności Jednostki dominującej jest:
badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,
sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, włączając ortopedyczne, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii,
pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
działalność paramedyczna,
produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne,
produkcja wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana,
działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju,
pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.
Airway Medix Spółka Akcyjna jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000477329.
Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 146885502.
Czas trwania Jednostki dominującej oraz jej jednostki zależnej jest nieoznaczony.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku podmiotem dominującym spółki Airway Medix S.A. jest Adiuvo Investments S.A., który wchodzi do Grupy Kapitałowej Adiuvo Investments.
Podmiotem dominującym spółki Adiuvo Investments S.A. jest Orenore Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podmiotem dominującym całej Grupy Orenore jest Orenore Investments Limited.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. oraz na dzień publikacji sprawozdania finansowego struktura akcjonariatu Jednostki dominującej przedstawiała się następująco:
Podmiot | Liczba akcji | Liczba głosów | % posiadanego kapitału | % posiadanych praw głosu |
Adiuvo Investments S. A. | 24 917 982 | 24 917 982 | 42,65% | 42,65% |
Oron Zachar | 4 312 050 | 4 312 050 | 7,38% | 7,38% |
Pozostali | 29 188 412 | 29 156 175 | 49,96% | 49,91% |
Suma | 58 418 444 | 58 418 444 | 100% | 100% |
Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. struktura akcjonariatu Jednostki dominującej przedstawiała się następująco:
Podmiot | Liczba akcji | Liczba głosów | %posiadanego kapitału | %posiadanych praw głosu |
Grupa Orenore Sp. z o.o. i Adiuvo Investments S. A., w tym: | 25 071 219 | 25 071 219 | 42,92% | 42,92% |
Adiuvo Investments S. A. | 24 917 982 | 24 917 982 | 42,65% | 42,65% |
Orenore Sp. z o.o. | 153 237 | 153 237 | 0,27% | 0,27% |
Oron Zachar | 4 312 050 | 4 312 050 | 7,38% | 7,38% |
Pozostali | 29 035 175 | 29 035 175 | 49,70% | 49,70% |
Suma | 58 418 444 | 58 418 444 | 100% | 100% |
Nota 2 Skład Grupy Kapitałowej
W skład Grupy wchodzi Airway Medix S.A. oraz spółka zależna Biovo Technologies Ltd, w której Airway Medix S.A. posiada 99,90 % udziału w kapitale zakładowym. Pozostały udział w Biovo Technologies Ltd znajduje się w rękach wynalazców technologii rozwijanej przez Grupę. Jednostka zależna podlega konsolidacji metodą pełną.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie nastąpiły zmiany w składzie Grupy.
Nota 3 Skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki dominującej
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Zarządu Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
- Marek Orłowski – Prezes Zarządu
- Anna Aranowska-Bablok – Członek Zarządu
- Oron Zachar – Członek Zarządu
Na dzień 31 grudnia 2020 r. skład Zarządu Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
- Marek Orłowski – Prezes Zarządu
- Anna Aranowska-Bablok – Członek Zarządu
- Oron Zachar – Członek Zarządu
W dniu 11 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza Spółki powołała w skład Zarządu Spółki na nową, pięcioletnią kadencję rozpoczynającą się od dnia 1 stycznia 2019 roku i kończącą się dnia 31 grudnia 2023 roku Pana Marka Orłowskiego jako Prezesa Zarządu oraz Panią Annę Aranowską-Bablok i Pana Orona Zachar jako Członków Zarządu.
W trakcie okresu objętego skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, jak również po dniu bilansowym nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Spółki dominującej.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego oraz na dzień publikacji skład Rady Nadzorczej Spółki przedstawiał się następująco:
- Tomasz Poniński – Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Krzysztof Laskowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Omri Rose - Członek Rady Nadzorczej
- Wojciech Bablok - Członek Rady Nadzorczej
- Paweł Nauman - Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 29 czerwca 2021 r. wygasł mandat Marii Gajdy w Radzie Nadzorczej Spółki.
W dniu 29 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało do Rady Nadzorczej Spółki Pana Tomasza Ponińskiego na kolejną kadencję.
W dniu 14 września 2021 r. do Spółki wpłynęło oświadczenie akcjonariuszy o powołaniu z tym samym dniem Pana Omri Rosa do sprawowania funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki zgodnie z § 13 ust. 6 Statutu Spółki.
Poza powyższym, w trakcie okresu objętego skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, jak również po dniu bilansowym nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki dominującej.
Na dzień 31 grudnia 2020 r. skład Rady Nadzorczej Spółki przedstawiał się następująco:
- Tomasz Poniński – Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Krzysztof Laskowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Maria Gajda - Członek Rady Nadzorczej
- Wojciech Bablok - Członek Rady Nadzorczej
- Paweł Nauman - Członek Rady Nadzorczej.
Nota 4Zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 2 maja 2022 r.
Nota 5Zasady przyjęte przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5.1 Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Statutowe jednostkowe sprawozdania finansowe Airway Medix sporządzane jest zgodnie z MSSF. Biovo Technologies Limited prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Izraelskie Standardy Sprawozdawczości Finansowej („izraelskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych spółki zależnej wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych do zgodności z MSSF.
Dane spółki zależnej Biovo Technologies Limited ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy obejmują dane na dzień i za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem tych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej. Na dzień bilansowy nie wystąpiły aktywa i zobowiązania, które są wyceniane według wartości godziwej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”, „zł”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
Kontynuacja działalności
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności przez Jednostkę dominującą i Grupę. Biorąc pod uwagę, że strategią Grupy nie jest na tym etapie rozwoju produktów generowanie środków pieniężnych z bieżącej sprzedaży rozwijanych urządzeń w formule dystrybucji organizowanej indywidulanie na poszczególnych rynkach a dodatkowo Grupa ma wymagalny kredyt bankowy w wysokości 2,7 mln EUR, Grupa identyfikuje potencjalne ryzyko płynności rozumiane jako brak wystarczającej ilości środków pieniężnych lub aktywów płynnych pozwalających na kontynuowanie działalności oraz spłatę zaciągniętych pożyczek w Banku. Biorąc powyższe ryzyko pod uwagę, niezależnie od opisanych poniżej spodziewanych zdarzeń w kolejnych 12 miesiącach, Zarząd Jednostki dominującej stale proaktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu dodatkowego finasowania w celu zabezpieczenia działalności operacyjnej Grupy.
8 kwietnia 2020 r. Grupa pozyskała z banku finansowanie dłużne o charakterze długoterminowym zabezpieczone wpływami z zawartych umów z odbiorcami oraz na majątku Jednostki dominującej (wartość pozyskanego finansowania wynosi 2 mln EUR, a termin jego zwrotu – 30 października 2021 r.). W dniu 30 marca 2021 roku Jednostka dominująca podpisała z bankiem porozumienie zmieniające warunki otrzymanego finansowania dłużnego w taki sposób, że kwota udzielonego kredytu została zwiększona o 700 000 Euro. Pozostałe postanowienia umowy kredytowej pozostały bez zmian. Do dnia sporządzenia niniejszego Sprawozdania otrzymane finansowanie zostało wykorzystane w całości.
Zgodnie z raportem bieżącym nr 19/2017 oraz 26/2017 w sprawie zawarcia przez Airway Medix S.A. oraz spółkę zależną, Biovo Technologies Ltd. i Panem Markiem Orłowskim oraz Panem Oron Zachar umowy dotyczącej sprzedaży technologii CSS, Jednostka dominująca otrzymała w dniu 8 lipca 2021 r. od Teleflex Medical Europe Limited informację o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa [ZCP], co w konsekwencji oznacza brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia technologii CSS. 2 grudnia 2021 r. nastąpiło finalne przeniesienie nabytych praw własności intelektualnej CSS na Jednostkę dominującą.
Zgodnie z raportem nr 16/2021 oraz zgodnie z zapisami umowy kredytowej w przypadku otrzymania informacji od Kupującego o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej, co w konsekwencji oznaczać będzie brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia technologii CSS, na Spółce spoczywa obowiązek poinformowania Banku o takim zdarzeniu. Bank, otrzymawszy taką informacje ma prawo wypowiedzieć umowę̨ kredytową. W ślad za raportem nr 21/2021 Spółka w dniu 11 sierpnia 2021 r. otrzymała od izraelskiego banku Discount Bank potwierdzenie zgodnie z którym Bank zdecydował, że nie będzie wszczynał żadnych procedur, które mogłyby doprowadzić́ do wypowiedzenia umowy kredytowej i konieczności wcześniejszej spłaty kredytu.
24 listopada 2021 r., w związku z zapadalnością ww. kredytu, na podstawie rozmów prowadzonych z Jednostką dominującą, Bank zdecydował o podwyższeniu rocznej stopy procentowej kredytu o 5%. Dnia 31 grudnia 2021 r. Bank podwyższył oprocentowanie rocznej stopy procentowej kredytu do 5,6080%. Jednocześnie Bank będzie na bieżąco oceniał sytuację Jednostki dominującej, która pozostaje w stałej komunikacji z Bankiem, a intencją Emitenta pozostaje ustalenie z Bankiem nowych warunków spłaty zadłużenia.
W konsekwencji powyżej opisanych zdarzeń:
1.do Grupy wraca wysoko na rynku wyceniane aktywo co w opinii Zarządu znacząco podnosi wartość Jednostki dominującej w kontekście trwającego procesu sprzedaży całego portfolio. Podkreślić należy, że w minionym okresie prawie 4 lata Kupujący poczynił znaczne inwestycje w rozwój technologii CSS oraz rozszerzenie ochrony własności intelektualnej: zostały m.in. formalnie przeprowadzone badania kliniczne i ewaluacyjne dla projektu, u kilkudziesięciu tysięcy pacjentów zastosowano urządzenie w USA, usprawniono i udowodniono możliwość masowej produkcji, a na całym świecie przyznano wiele kolejnych patentów.
2.Jednostka dominująca natychmiast przystąpiła do rozmów z Bankiem oraz z partnerami zewnętrznymi w celu zabezpieczenia środków i terminów dot. wymagalnego kredytu w październiku br. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania
rozmowy z Bankiem są kontynuowane, Bank jest nie bieżąco informowany o postępach działań związanych z komercjalizacją urządzeń z portfolio Spółki i na bazie otrzymywanych informacji żadne procedury prawne czy też organizacyjne w zakresie zabezpieczenia i/lub spłaty kredytu nie zostały przez Bank powzięte.
3.Działania Jednostki dominującej skupiły się na rozmowach z Bankiem oraz komercjalizacji zwróconej technologii. Inne działania związane z rozwojem pozostałych technologii oraz (w ramach optymalizacji kosztowej) działania spółki Biovo zostały czasowo wstrzymane.
15 sierpnia 2021 r. Jednostka dominująca zawarła z wykwalifikowanym Doradcą działającym w branży urządzeń medycznych umowę, której przedmiotem jest świadczenie przez Doradcę na rzecz Spółki wsparcia w zakresie pozyskania kupującego dla produktu CSS. Doradca, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie sprzedaży i rozwoju technologii medycznych stosowanych na oddziałach anestezjologii oraz oddziałach intensywnej terapii. Swoje doświadczenie zdobywał u liderów branżowych, piastując stanowiska dyrektorskie i zarządcze. Spółka, w której Doradca pracował na stanowisku zarządczym, działająca w obszarze produktów konkurencyjnych z ofertą AWM, została w 2020 roku sprzedana do inwestora branżowego. Na dzień publikacji niniejszego raportu Doradca kontynuuje rozmowy z przedstawicielami branży.
Równocześnie zwracamy uwagę na ryzyko związane z sytuację epidemiologiczną i geopolityczną na świecie.
1.Pandemia COVID-19 spowolniła tempo walidacji klinicznej produktów AWM ze względu na utrudniony dostęp do oddziałów OIOM. COVID-19 miał także negatywny wpływ na tempo wdrożeń rynkowych dokonywanych za pośrednictwem dystrybutorów. Również tempo podpisywania nowych kontraktów dystrybucyjnych było niższe ze względu na ograniczenia związane z pandemią – podróże i spotkania na poszczególnych rynkach były niemożliwe, a dystrybutorzy mieli utrudniony dostęp do lokalnych szpitali.
2.W dniu 24 lutego 2022 r. rozpoczął się atak Rosji na Ukrainę. W związku z działaniami wojennymi kraje UE oraz Stanów Zjednoczonych wprowadziły pakiet dotkliwych sankcji dla Rosji. Przedłużające się działania zbrojne oraz wprowadzone sankcje mogą rzutować na sytuacje ekonomiczną w całej Europie, co może mieć wpływ na możliwości podpisywania nowych kontraktów dystrybucyjnych oraz rozmowy z zakresie sprzedaży posiadanego portfolio produktów. Spółka nie jest obecnie w stanie oszacować ewentualnego wpływu tych wydarzeń na prowadzone działania rozwojowe i komercjalizacyjne.
5.2 Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy Kapitałowej. Dane w sprawozdaniach finansowych zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
w PLN | Kurs na dzień 31.12.2021 | Kurs na dzień 31.12.2020 | Kurs średni w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | Kurs średni w okresie 01.01.2020-31.12.2020 |
EUR | 4,5994 | 4,6148 | 4,5775 | 4,4742 |
USD | 4,0600 | 3,7584 | 3,8757 | 3,9045 |
GBP | 5,4846 | 5,1327 | 5,3308 | 5,0240 |
ILS | 1,3075 | 1,1704 | 1,1397 | 1,1397 |
Niektóre dane finansowe zawarte w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały zaokrąglone. Z tego powodu w niektórych przedstawionych w sprawozdaniu tabelach suma kwot w danej kolumnie lub wierszu może różnić się nieznacznie od wartości łącznej podanej dla danej kolumny lub wiersza.
5.3 Nowe standardy i interpretacje
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2021 są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2020 rok, z wyjątkiem zmian opisanych poniżej.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Standardy nieobowiązujące (nowe standardy i interpretacje)
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Standardy, interpretacje i zmiany, które zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE, ale nie weszły jeszcze w życie:
• Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”: Zmiana wprowadza zakaz korygowania kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o kwoty uzyskane ze sprzedaży składników wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Zamiast tego jednostka rozpozna ww. przychody ze sprzedaży i powiązane z nimi koszty bezpośrednio w rachunku zysków i strat. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2022 r. lub po tej dacie
• Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień odnośnie do kosztów, które jednostka uwzględnia w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2022 r. lub po tej dacie
Grupa postanowiła, iż nie skorzysta z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych zmian do istniejących standardów oraz powyższych nowych standardów.
Standardy, interpretacje i zmiany przyjęte przez RMSR, które jeszcze nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE:
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
• MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku z późn. zm.) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie,
• Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później);
• MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie;
• Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych. Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.
• Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji - do dnia zatwierdzenia niniejszego śródrocznego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
• MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”. Standard został opublikowany 18 maja 2017 roku i ma zastosowanie do rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Standard nie został jeszcze przyjęty przez Unię Europejską
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą się różnić od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Grupa postanowiła, iż nie skorzysta z możliwości wcześniejszego zastosowania w/w standardów, interpretacji oraz zmian do standardów. Grupa jest w trakcie analizy, w jaki sposób wprowadzenie powyższych standardów i interpretacji może wpłynąć na sprawozdanie finansowe oraz stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości. Dotychczasowe analizy wskazują, że zastosowanie powyższych standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
5.4 Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od 1 stycznia 2021 r. lub później w trakcie roku obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego rocznego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Spółki za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku, za wyjątkiem zastosowania następujących zmian do standardów oraz nowych interpretacji opublikowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zatwierdzonych przez UE obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku:
• Zmiany do MSSF 16 Leasing Ulgi w czynszach związane z Covid-19
Zmiany pozwalają leasingobiorcom aby nie dokonywać oceny czy ulgi w czynszach związane z Covid-19 stanowią modyfikację umów leasingu. Zatem, przy spełnieniu odpowiednich warunków, leasingobiorcy którzy zastosują praktyczne rozwiązanie, ujmą otrzymane do dnia 30 czerwca 2021 r. ulgi w czynszach w zysku lub stracie w okresie kiedy ulga została przyznana. Przy braku praktycznego rozwiązania ujęcie ulgi nastąpiłoby w zysku i stracie w okresie obowiązywania umowy leasingowej.
• Zmiany do MSSF 9 Instrumenty Finansowe, MSR 39 Instrumenty Finansowe oraz MSSF 7 Instrumenty Finansowe: Ujawnienie Informacji MSSF 4 Umowy Ubezpieczeniowe oraz MSSF 16 Leasing: Reforma wskaźnika referencyjnego stopy procentowej
Celem zmian jest ułatwienie jednostkom dostarczenia użytkownikom sprawozdań finansowych oraz pomoc jednostkom przygotowującym sprawozdania finansowe zgodne z MSSF użytecznych informacji w sytuacji gdy w związku ze zmianą wskaźnika stopy referencyjnej następuje zmiana umownych przepływów pieniężnych lub powiązań zabezpieczających.
Zmiany przewidują praktyczne rozwiązanie dla niektórych zmian umownych przepływów pieniężnych oraz zwolnienie dla pewnych wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
Wymienione powyżej standardy nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.
W niniejszej nocie opisano najważniejsze zasady rachunkowości Grupy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Airway Medix S.A. oraz sprawozdanie finansowe jej jednostki zależnej sporządzone za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2021 r. Sprawozdanie finansowe jednostki zależnej sporządzane jest co do zasady za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Transakcje, rozrachunki, przychody, koszty i niezrealizowane zyski ujęte w aktywach, powstałe na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy, podlegają eliminacji. Eliminacji podlegają również niezrealizowane straty, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przekazanego składnika aktywów.
Udział niekontrolujący w aktywach netto konsolidowanych jednostek zależnych ujmowany jest w ramach kapitału własnego
w odrębnej pozycji „Kapitał przypadający na udziały niekontrolujące”. Z uwagi na nieistotny poziom udziału niekontrolującego w spółce zależnej Biovo Technologies Ltd. (tj. 0,1%), w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość kapitału przypadającego na udziały niekontrolujące jest pomijana.
Zaprzestaje się konsolidacji jednostek zależnych z dniem ustania kontroli.
Zmiany w udziale własnościowym Grupy Kapitałowej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną ujmowane są jako transakcje kapitałowe. Wartości bilansowe udziałów dających kontrolę i niedających kontroli koryguje się, uwzględniając zmianę udziałów we własności jednostki zależnej. Różnicę pomiędzy kwotą do zapłaty z tytułu zwiększenia lub zmniejszenia udziału a wartością bilansową odpowiednich udziałów niedających kontroli ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym przypadającym na udział dający kontrolę.
5.5.2 Inwestycje w jednostki zależne
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej uznaje się te jednostki,
wobec których Grupa sprawuje kontrolę, tzn. gdy z tytułu swojego zaangażowania w te jednostki podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tymi jednostkami. Sprawowanie władzy Jednostki dominującej
odbywa się m.in. poprzez posiadanie większości w ogólnej liczbie głosów w organach stanowiących tych jednostek tj. zarządach jednostek i ich radach nadzorczych.
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą przejęcia, z wyjątkiem przejęcia jednostek zależnych znajdujących się w momencie przejęcia pod wspólną kontrolą (patrz nota 5.5.5).
Wartość bilansowa inwestycji Grupy w jednostkę zależną podlega wyłączeniu, odpowiednio z kapitałem własnym każdej jednostki zależnej.
Jako wartość firmy ujmuje się nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów
w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego do jednostki przejmującej przed uzyskaniem kontroli nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przejętej jednostki zależnej. Nadwyżkę udziału Grupy w wartości godziwej aktywów netto nad ceną przejęcia, stanowiącą zysk z okazyjnego przejęcia, ujmuje się bezpośrednio w zysku lub stracie.
Zapłatę za przejęcie wycenia się w wartości godziwej stanowiącej sumę wartości godziwych przekazanych aktywów, zobowiązań zaciągniętych oraz wyemitowanych udziałów kapitałowych na dzień przejęcia. Zapłata za przejęcie obejmuje również wszelkie aktywa oraz zobowiązania wynikające z ustaleń dotyczących warunkowej zapłaty, jeśli ustalenia takie mają miejsce. Koszty związane z przejęciem rozlicza się jako koszty okresu, w którym są ponoszone, przy czym koszty emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych ujmuje się zgodnie z MSR 32 i MSR 39.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych, wycenia się na dzień przejęcia według ich wartości godziwej, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących.
5.5.3 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane metodą praw własności. Są to jednostki, na które Spółka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami. Sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych są podstawą wyceny posiadanych przez Spółkę dominującą udziałów metodą praw własności. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany udziału Spółki dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Rachunek zysków i strat odzwierciedla udział w wynikach działalności jednostek stowarzyszonych. W przypadku zmiany ujętej w innych całkowitych dochodach jednostek stowarzyszonych, Spółka dominująca ujmuje swój udział w każdej zmianie i ujawnia go, jeśli jest to właściwe, w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako składnik innych całkowitych dochodów.
W okresie objętym sprawozdaniem i na dzień bilansowy w Grupie nie było jednostek stowarzyszonych.
5.5.4 Udziały we wspólnych przedsięwzięciach
Wspólne przedsięwzięcie jest to relacja umowna, na mocy której Grupa podejmuje działalność gospodarczą podlegającą wspólnej kontroli, a więc taką, w toku której strategiczne decyzje finansowe, operacyjne i polityczne wymagają jednogłośnego poparcia wszystkich stron sprawujących wspólnie kontrolę. Kiedy podmiot należący do Grupy podejmuje bezpośrednio działalność w ramach wspólnego przedsięwzięcia, udział Grupy we wspólnie kontrolowanych aktywach i zobowiązaniach ponoszonych wspólnie z pozostałymi wspólnikami przedsięwzięcia ujmowany jest w sprawozdaniu finansowym odpowiedniego podmiotu i klasyfikowany zgodnie ze swoim charakterem. Wspólne przedsięwzięcia związane z utworzeniem oddzielnego podmiotu, w którym udziały mają wszyscy wspólnicy, określa się mianem jednostek podlegających wspólnej kontroli. Grupa wykazuje udziały w takich jednostkach metodą praw własności.
W okresie objętym sprawozdaniem i na dzień bilansowym w Grupie wspólne przedsięwzięcia nie wystąpiły.
5.5.5 Połączenia jednostek gospodarczych
Połączenia jednostek i wyodrębnionych części działalności co do zasady rozlicza się metodą nabycia zgodnie z MSSF 3 opisaną w nocie 5.5.2.
Połączenie jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą
W przypadku połączeń obejmujących jednostki znajdujące się pod wspólną kontrolą, wobec braku uregulowań w MSSF 3
co do sposobów rozliczenia tego rodzaju transakcji, Grupa określa swoją politykę rachunkowości w taki sposób, który pozwala na rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej Grupy.
Przez jednostkę znajdującą się pod wspólną kontrolą rozumiany jest podmiot, w którym kontrolę w rozumieniu MSR 27
(do dnia 31 grudnia 2013 r.) i MSSF 10 (od 1 stycznia 2014 r.) – bezpośrednio lub pośrednio - posiada jednostka dominująca sprawująca kontrolę nad Jednostką dominującą Grupy Airway Medix.
Grupa jako jednostki znajdujące się pod wspólną kontrolą traktowała jednostki zależne od Orenore Sp. z o.o., znajdujące się
pod jej kontrolą nie wcześniej niż od dnia przejęcia kontroli nad Jednostką dominującą przez Orenore.
W przypadku połączeń z jednostkami znajdującymi się pod wspólną kontrolą Grupa rozlicza takie połączenie
poprzez zsumowanie poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek poniesionych od dnia przejęcia kontroli przez Grupę nad jednostką, z którą nastąpiło połączenie, według stanu
na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń. W przypadku połączenia w sensie prawnym wyłączeniu podlega wartość kapitału zakładowego spółki, której majątek został przeniesiony na inną spółkę, lub spółek, które w wyniku połączenia zostały wykreślone z rejestru. Po dokonaniu tego wyłączenia odpowiednie pozycje kapitału własnego spółki, na którą przechodzi majątek połączonych spółek lub nowo powstałej spółki koryguje się o różnicę pomiędzy sumą aktywów i pasywów.
Wyłączeniu podlegają również:
wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze łączących się spółek; a także
przychody i koszty operacji gospodarczych dokonywanych w danym roku obrotowym przed połączeniem między łączącymi się spółkami;
zyski lub straty operacji gospodarczych dokonanych przed połączeniem między łączącymi się spółkami, zawarte
w wartościach podlegających łączeniu aktywów i pasywów,
przy czym w przypadku nieistotnego wpływu braku tych wyłączeń, nie dokonuje się ich.
W przypadku połączenia pomiędzy spółkami Grupy (połączenie prawne) uznaje się, że faktyczne połączenie miało miejsce
w dniu przejęcia kontroli przez Grupę nad tymi spółkami.
5.5.6 Przeliczenie pozycji wyrażonych w walutach obcych
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji lub kursu określonego w towarzyszącym danej transakcji kontrakcie terminowym typu „forward”.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego
dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane
po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
w PLN | Kurs na dzień 31.12.2021 | Kurs na dzień 31.12.2020 | Kurs średni w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | Kurs średni w okresie 01.01.2020-31.12.2020 |
EUR | 4,5994 | 4,6148 | 4,5775 | 4,4742 |
USD | 4,0600 | 3,7584 | 3,8757 | 3,9045 |
GBP | 5,4846 | 5,1327 | 5,3308 | 5,0240 |
ILS | 1,3075 | 1,1704 | 1,1397 | 1,1397 |
Sprawozdania finansowe jednostek zagranicznych przeliczane są na walutę polską w następujący sposób:
odpowiednie pozycje bilansowe po średnim kursie, ustalonym przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy;
odpowiednie pozycje rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski w trakcie roku obrotowego. Różnice kursowe
powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane jako odrębny składnik innych całkowitych dochodów, a ich skumulowana wartość jest prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako odrębny składnik kapitałów własnych.
W przypadku, gdy jednostka zagraniczna weszła w skład Grupy w trakcie okresu sprawozdawczego objętego sprawozdaniem skonsolidowanym odpowiednie pozycje jej rachunku zysków i strat i sprawozdania z całkowitych dochodów przelicza się na walutę polską po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski w okresie od dnia wejścia w skład Grupy do dnia bilansowego.
Walutą funkcjonalną Biovo Technologies Limited jest nowy izraelski szekel („ILS”). Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy, a ich rachunki zysków i strat są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany rok obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane jako odrębny składnik innych całkowitych dochodów, a ich skumulowana wartość jest prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako odrębny składnik kapitałów własnych. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, zakumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe:
które są utrzymywane przez Grupę w celu wykorzystywania ich w procesie produkcyjnym, przy dostawach towarów
i świadczeniu usług lub w celach administracyjnych, którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane
przez czas dłuższy niż jeden rok,
w stosunku, do których istnieje prawdopodobieństwo, iż Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane
ze składnikiem majątkowym oraz
których wartość można określić w sposób wiarygodny.
Najistotniejsze rzeczowe aktywa trwałe Grupy Kapitałowej stanowią urządzenia techniczne i wyposażenie biura.
Na dzień początkowego ujęcia rzeczowe aktywa trwałe wycenia się w cenie nabycia/koszcie wytworzenia.
Cenę nabycia/koszt wytworzenia powiększają koszty finansowania zewnętrznego zaciągniętego na nabycie lub wytworzenie dostosowywanego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Na moment początkowego ujęcia, w cenie nabycia/koszcie wytworzenia środków trwałych ujmowane są przewidywane koszty ich demontażu, usunięcia i przywrócenia do stanu pierwotnego miejsca, w którym dany składnik aktywów się znajduje, których obowiązek poniesienia powstaje w chwili instalacji składnika aktywów lub jego używania dla celów innych niż produkcja zapasów.
Na koniec okresu sprawozdawczego rzeczowe aktywa trwałe wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (szczegółowo opisane w nocie 5.5.12).
Późniejsze nakłady ponoszone na składnik rzeczowych aktywów trwałych (np. w celu zwiększenia przydatności składnika, zamiany części lub jego odnowienia) uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tych nakładów nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś wysokość nakładów można wiarygodnie wycenić. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do wyniku w okresie,
w którym zostały poniesione.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (z wyłączeniem gruntów) Grupa dokonuje, z uwzględnieniem trybu konsumowania korzyści ekonomicznych z danego składnika rzeczowych aktywów trwałych metodą amortyzacji liniowej,
dla składników, które są wykorzystywane w procesie produkcji w równomiernym stopniu w całym okresie ich użytkowania.
Dla poszczególnych grup środków trwałych przyjęto okresy użytkowania, oszacowane na podstawie szacowanego okresu użytkowania danego składnika aktywów, w następujących przedziałach:
urządzenia techniczne: 3-6,7 lat,
wyposażenie: 10 lat,
inne środki trwałe: 10 lat.
Ponadto corocznie Grupa dokonuje regularnych przeglądów rzeczowych aktywów trwałych pod kątem adekwatności stosowanych okresów użytkowania, wartości końcowej i metod amortyzacji do bieżących warunków prowadzenia działalności.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą
z dat, gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży (lub zawarty w grupie do zbycia, która jest zaklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży) zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana, lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej na skutek likwidacji, sprzedaży bądź wycofania z użytkowania.
Poszczególne istotne części składowe środka trwałego (istotne komponenty), których okres użytkowania różni się od okresu użytkowania całego środka trwałego oraz których cena nabycia/koszt wytworzenia jest istotny w porównaniu z ceną
nabycia/kosztem wytworzenia całego składnika rzeczowych aktywów trwałych, amortyzowane są odrębnie, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania.
W wartości bilansowej środka trwałego ujmuje się koszty regularnych, znaczących przeglądów, w tym koszty przeglądów certyfikacyjnych, których przeprowadzenie jest niezbędne.
Specjalistyczne części zamienne oraz sprzęt awaryjny o istotnej wartości początkowej, których wykorzystania oczekuje się przez czas dłuższy niż jeden rok ujmuje się jako rzeczowe aktywa trwałe. Pozostałe części zamienne oraz wyposażenie związane z serwisem o nieistotnej wartości wykazuje się jako zapasy i ujmuje w wyniku w momencie ich wykorzystania.
Środek trwały usuwa się z ewidencji bilansowej, gdy zostaje zbyty, zlikwidowany lub gdy nie oczekuje się dalszych korzyści ekonomicznych z jego użytkowania lub zbycia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy
i przekazania środka trwałego do używania.
5.5.8 Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związane z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających znacznego okresu w celu doprowadzenia ich do użytkowania są kapitalizowane jako część kosztu nabycia
lub wytworzenia do momentu, w którym aktywa te są gotowe do użytkowania lub sprzedaży. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.
5.5.9 Nieruchomości inwestycyjne
Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które Grupa traktuje jako źródło przychodów z czynszów
lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści łącznie.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane są na moment początkowego ujęcia w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
W wycenie uwzględnia się koszty przeprowadzenia transakcji.
Na koniec kolejnych okresów sprawozdawczych kończących rok obrotowy nieruchomości inwestycyjne wyceniane są
w wartości godziwej. Zysk lub strata wynikająca ze zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej wpływa na zysk
lub stratę netto w okresie, w którym zmiana nastąpiła.
Nieruchomość inwestycyjna zostaje usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej w momencie jej zbycia lub w przypadku trwałego wycofania z użytkowania, jeżeli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści wynikających z jej zbycia.
W okresie objętym sprawozdaniem i na dzień bilansowy w Grupie nie wystąpiły nieruchomości inwestycyjne.
5.5.10 Leasing i prawo wieczystego użytkowania gruntu
Zgodnie z MSSF 16 Umowa jest kwalifikowana jako leasing lub umowa zawierająca leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
W dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje: kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów. Umowy najmu, w ramach których Spółka ponosi praktycznie całość ryzyka oraz czerpie praktycznie wszystkie korzyści wynikające z posiadania składników rzeczowych aktywów trwałych klasyfikowane są jako umowy leasingu finansowego.
Po dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu.
Jeżeli w ramach leasingu przeniesione zostanie prawo własności do bazowego składnika aktywów na rzecz leasingobiorcy pod koniec okresu leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że leasingobiorca skorzysta z opcji kupna, leasingobiorca dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania, począwszy od daty rozpoczęcia aż do końca okresu użytkowania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym razie leasingobiorca dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Za wartości niematerialne uznaje się możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej, tj.:
wartość firmy,
koszty prac rozwojowych, w tym również niezakończonych,
oprogramowanie komputerowe,
nabyte koncesje, patenty, licencje,
inne wartości niematerialne,
pozostałe wartości niematerialne nieoddane do użytkowania (w budowie).
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie,
z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Na koniec okresu sprawozdawczego wartości niematerialne wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne i o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (szczegółowo opisane w nocie 5.5.12).
Odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych (za wyjątkiem wartości firmy oraz wartości niematerialnych nieoddanych do użytkowania) dokonuje się metodą liniową, przez okres przewidywanego użytkowania, który
dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
koszty prac rozwojowych: jeszcze nie oddano ich do użytkowania, zakładany okres nie krótszy niż 15 lat,
inne wartości niematerialne: 3 lata.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy składnik wartości niematerialnych jest dostępny do użytkowania. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą z dat, gdy dany składnik wartości niematerialnych zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży (lub zawarty w grupie do zbycia, która jest zaklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży) zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana, lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej na skutek likwidacji, sprzedaży bądź wycofania z użytkowania.
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne
o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii kosztów, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie zostały oddane do użytkowania są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych ocenia się co roku,
czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami
ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie jego wyksięgowania.
Wartość firmy
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej nadwyżkę wartości godziwej przekazanej zapłaty (w tym również wcześniej posiadanych udziałów w przejmowanej jednostce) oraz udziałów niedających kontroli nad wartością godziwą netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli występują przesłanki wskazujące na utratę wartości firmy. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Utrata wartości ustalana jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, którego dotyczy dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. Strata
z tytułu utraty wartości nie podlega odwróceniu w następnym okresie. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka
wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Koszty prac rozwojowych
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych
o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione
na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia. Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Rozgraniczając prace rozwojowe od prac badawczych Grupa bierze pod uwagę następujące czynniki, które muszą być spełnione, aby możliwe było ujęcie nakładów na prace rozwojowe jako wartości niematerialne:
istnienie technicznej możliwości ukończenia oraz zamiar ukończenia składnika aktywów, tak, aby można byłoby go przeznaczyć do użytkowania lub sprzedaży;
posiadanie zdolności do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych i prawnych;
dostępność środków niezbędnych do ukończenia oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów;
istnienie sposobu wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt.
Grupa oczekuje, że korzyści ekonomiczne uzyskiwane z realizacji prac rozwojowych będą uzyskiwane w okresie co najmniej 15 lat. Przewidywany okres amortyzacji wynika przede wszystkim z długości trwania ochrony własności intelektualnej dla wynalazków. Patenty przyznawane są na okres dwudziestu lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. W Grupie przyjęto jako najbardziej prawdopodobny model komercjalizacji polegający na rozwoju wynalazku poprzez prowadzenie prac badawczych, a następnie rozwojowych i doprowadzanie wynalazku do pierwszych przepływów pieniężnych lub rejestracji dla urządzeń medycznych. Okres rozwoju urządzeń medycznych prowadzący do w/w etapu to okres do 24 do 48 miesięcy.
Po tym okresie zazwyczaj sprzedawane są prawa do patentu, a dany podmiot otrzymuje wpływy od partnera strategicznego
z tytułu opłat licencyjnych oraz inne wpływy z zakończenia poszczególnych etapów projektu (kamieni milowych).
W praktyce, partner strategiczny, który realizuje proces komercjalizacji produktu, najczęściej dokonuje opłat o charakterze royalties przez okres trwania ochrony własności intelektualnej. Korzyści ekonomiczne uzyskiwane przez dany podmiot są więc rozłożone w czasie, co uzasadnia przyjęcie ww. okresu amortyzacji prac rozwojowych.
5.5.12 Utrata wartości aktywów niefinansowych
Wartość firmy oraz inne wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania podlegają obowiązkowym corocznym testom na utratę wartości.
Pozostałe aktywa niefinansowe testuje się na utratę wartości, ilekroć jakieś zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują
na ryzyko niezrealizowania ich wartości bilansowej. Do podstawowych zewnętrznych przesłanek świadczących o możliwości zaistnienia utraty wartości aktywów dla spółek Grupy notowanych na aktywnych rynkach zalicza się występowanie
w dłuższym okresie wyższej wartości bilansowej posiadanych przez nie aktywów netto w stosunku do wartości ich rynkowej kapitalizacji. Ponadto do najistotniejszych przesłanek zalicza się wystąpienie niekorzystnych zmian o charakterze technologicznym, rynkowym i gospodarczym w otoczeniu, w którym spółki Grupy prowadzą działalność, w tym na rynkach, na które przeznaczone są wyroby przez nieprodukowane, a także wzrost rynkowych stóp procentowych i premii za ryzyko uwzględnianych w kalkulacji stóp dyskontowych wykorzystywanych do wyliczania wartości użytkowej aktywów poszczególnych spółek Grupy. Czynniki wewnętrzne uwzględniane przy ocenie wystąpienia utraty wartości posiadanych aktywów to przede wszystkim znaczny spadek rzeczywistych przepływów pieniężnych netto w stosunku do przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej przyjętych w budżecie, zaś w stosunku do pojedynczych składników aktywów ich fizyczne uszkodzenie, utrata przydatności oraz generowanie niższych korzyści ekonomicznych od wydatków poniesionych na ich nabycie bądź wytworzenie, jeżeli składnik aktywów samodzielnie generuje przepływy pieniężne.
Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów
lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to wyższa
z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od
innych aktywów (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Dla celów przeprowadzenia testów na utratę wartości ośrodek wypracowujący środki pieniężne ustala się każdorazowo.
Jeżeli przeprowadzony test na utratę wartości wykaże, iż wartość odzyskiwalna (tj. wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty zbycia i wartość użytkowa) danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa od wartości bilansowej, dokonuje się odpisu aktualizującego w wysokości różnicy między wartością odzyskiwalną, a wartością bilansową składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisuje się do wartości firmy, jeżeli występuje, pozostałą kwotę odpisu alokuje się do poszczególnych aktywów wchodzących w skład ośrodka wypracowującego środki pieniężne proporcjonalnie do udziału wartości bilansowej poszczególnych aktywów w wartości bilansowej całego ośrodka, przy czym w wyniku alokacji odpisu wartość bilansowa składnika aktywów nie może być niższa od najwyższej z trzech kwot: wartości godziwej pomniejszonej
o koszty zbycia, wartości użytkowej i zera.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się w ciężar rachunku zysków i strat.
Niefinansowe aktywa trwałe, inne niż wartość firmy, dla których w okresach wcześniejszych dokonano odpisu z tytułu utraty wartości testuje się na koniec każdego okresu sprawozdawczego, jeśli wystąpiły przesłanki, pod kątem możliwości odwrócenia wcześniej dokonanego odpisu.
Aktywa finansowe klasyfikowane są w następujących kategoriach:
a)wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
b)wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite,
c)wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Grupa dokonuje klasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne do danej kategorii aktywów na podstawie modelu biznesowego zarządzania grupami aktywów finansowych oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych. Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmieni się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi. Do zasadniczych modeli zarządzania aktywami finansowymi zalicza się model utrzymywania w celu otrzymania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, model utrzymywania w celu otrzymania przepływów pieniężnych wynikających z umowy i sprzedaży oraz model utrzymywania w innych celach niż cele wskazane w dwu poprzedzających modelach (co do zasady jest to model oznaczający utrzymywanie aktywów w celu ich zbycia). Grupa przyjmuje zasadę, iż sprzedaż aktywa finansowego tuż przed terminem jego zapadalności nie stanowi zmiany modelu biznesowego z utrzymywania w celu otrzymania przepływów pieniężnych wynikających z umowy na model utrzymywania w celu otrzymania przepływów pieniężnych wynikających z umowy i sprzedaży lub na model utrzymywania w innych celach.
Aktywa finansowe są usuwane z bilansu, gdy wygasły prawa do otrzymania przepływów pieniężnych wynikające z tych aktywów lub gdy Grupa przeniosła prawa do otrzymania przepływów pieniężnych na stronę trzecią i jednocześnie przekazała zasadniczo całe ryzyko i korzyści z tytułu ich własności.
a. Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych jest klasyfikowany do wycenianych według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są następujące dwa warunki:
a)aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z kontraktu; oraz
b)jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.
Grupa do wyceny w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje pożyczki udzielone, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności podlegające pod zakres MSSF 9. Grupa wycenia aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Należności długoterminowe podlegające pod zakres MSSF 9 są dyskontowane na dzień bilansowy. Należności z tytułu dostaw i usług z terminem zapadalności poniżej 12 miesięcy są wyceniane w wartości nominalnej po pomniejszeniu o wartość oczekiwanych strat kredytowych.
b. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Do krótkoterminowych aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy zaliczane są aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z krótkoterminowych zmian cen. Krótkoterminowe aktywa finansowe są ujmowane początkowo w cenie nabycia i wyceniane na dzień bilansowy w wartości godziwej. Zyski lub straty
z wyceny aktywów finansowych są ujmowane w rachunku zysków i strat, w przychodach lub kosztach finansowych.
Na dzień bilansowy Grupa nie zakwalifikowała aktywów finansowych do tej kategorii.
c. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite
Grupa ujmuje zyski/straty z wyceny inwestycji w instrumenty dłużne oraz w instrumenty kapitałowe zaklasyfikowane przez Spółkę na moment początkowego ujęcia do tej kategorii aktywów, w pozostałych dochodach całkowitych. Dywidendy
z instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite, Grupa ujmuje jako przychód w wyniku finansowym.
Na dzień bilansowy Grupa nie zakwalifikowała aktywów finansowych do tej kategorii.
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi
Wyemitowane instrumenty dłużne oraz zobowiązania podporządkowane ujmowane są przez Grupę Kapitałową na dzień ich powstania. Wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe, w tym zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, są ujmowane na dzień zawarcia transakcji, który jest dniem, w którym Grupa Kapitałowa staje się stroną umowy zobowiązującej do wydania instrumentu finansowego. Grupa Kapitałowa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu. Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto wyłącznie, jeśli Grupa Kapitałowa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć. Grupa Kapitałowa klasyfikuje zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi do kategorii innych zobowiązań finansowych. Tego typu zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są w wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Do innych zobowiązań finansowych zalicza się kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne, kredyty w rachunku bieżącym, zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania.
Utrata wartości aktywów finansowych
MSSF 9 wprowadza nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (za wyjątkiem inwestycji w aktywa kapitałowe oraz aktywa kontraktowe). Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych w odróżnieniu od stosowanego modelu wynikającego z MSR 39, który bazował na koncepcji strat poniesionych. Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Spółki, która podlega nowym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są należności handlowe z tytułu dostaw i usług.
Grupa stosuje następujące uproszczony model wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości.
- model ogólny (podstawowy),
- model uproszczony.
Model ogólny jest stosowany przez Grupę dla aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu – innych, niż należności z tytułu dostaw i usług oraz dla aktywów wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
W modelu ogólnym Grupa monitoruje zmiany poziomu ryzyka kredytowego związanego z danym składnikiem aktywów finansowych oraz klasyfikuje aktywa finansowe do jednego z trzech etapów wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości w oparciu o obserwację zmiany poziomu ryzyka kredytowego w stosunku do początkowego ujęcia instrumentu.
W zależności od zaklasyfikowania do poszczególnych etapów, odpis z tytułu utraty wartości jest szacowany w horyzoncie 12-miesięcy (etap 1) lub w horyzoncie życia instrumentu (etap 2 oraz etap 3).
Na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy Grupa dokonuje analizy wystąpienia przesłanek skutkujących zaklasyfikowaniem aktywów finansowych do poszczególnych etapów wyznaczania odpisu z tytułu utraty wartości. Przesłanki mogą obejmować m.in. zmiany ratingu dłużnika, poważne problemy finansowe dłużnika, wystąpienie istotnej niekorzystnej zmiany w jego środowisku ekonomicznym, prawnym lub rynkowym.
Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystuje poziomy prawdopodobieństwa niewypłacalności na bazie rynkowych kwotowań kredytowych instrumentów pochodnych, dla podmiotów o danym ratingu i z danego sektora.
Spółka uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych poprzez kalkulację parametrów prawdopodobieństwa niewypłacalności w oparciu o bieżące kwotowania rynkowe.
Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczą szacunek prawdopodobieństwa niewypłacalności.
Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.
Pozostałe zobowiązania finansowe
Grupa klasyfikuje do tej kategorii zobowiązania finansowe inne niż zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez zysk
lub stratę.
Instrumenty zabezpieczające
Instrumenty pochodne wyznaczone i spełniające wymogi stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń są zaliczane
do odrębnej kategorii o nazwie Instrumenty zabezpieczające. Grupa prezentuje jako Instrumenty zabezpieczające całą wartość godziwą instrumentów wyznaczonych do tej kategorii i spełniających kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń także w przypadku, gdy wartość czasowa wyznaczonego instrumentu pochodnego zgodnie z decyzją Grupy została wyłączona z pomiaru efektywności.
W okresie objętym sprawozdaniem i na dzień bilansowy w Grupie nie korzystano z instrumentów z tej kategorii.
Początkowe ujęcie oraz wyłączenie instrumentów finansowych z ksiąg rachunkowych
Transakcje zakupu i sprzedaży inwestycji, w tym standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych, ujmuje się na dzień przeprowadzenia (zawarcia) transakcji początkowo według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne, z wyjątkiem aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez zysk lub stratę, które początkowo ujmowane są w wartości godziwej. Inwestycje wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskiwania przepływów pieniężnych z ich tytułu wygasły lub prawa te zostały przeniesione i dokonano przeniesienia zasadniczo całego ryzyka
i wszystkich pożytków z tytułu ich własności. W przypadku braku przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu posiadania składnika aktywów, inwestycje wyłącza się z ksiąg rachunkowych z chwilą utraty kontroli przez Grupę nad danym składnikiem aktywów.
Wycena instrumentów finansowych na koniec okresu sprawozdawczego
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę oraz instrumenty zabezpieczające
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę oraz instrumenty zabezpieczające wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej.
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych zaliczonym do wycenianych w wartości godziwej przez zysk lub stratę wykazuje się w zysku lub stracie w okresie, w którym powstały.
Rozchodu jednakowych inwestycji o różnych cenach nabycia dokonuje się przy wykorzystaniu metody FIFO.
Pozostałe zobowiązania finansowe
Po początkowym ujęciu, Grupa dokonuje wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza zaklasyfikowanymi do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez zysk lub stratę, w wysokości zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem:
zobowiązań finansowych, które powstają wtedy, kiedy transfer aktywów finansowych nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania (wyłączenia z ksiąg rachunkowych),
umów gwarancji finansowych, które wycenia w wyższej z dwóch kwot: wartości ustalonej zgodnie z zasadami opisanymi w nocie 5.5.21 Rezerwy lub wartości początkowo ujętej, pomniejszonej o skumulowaną amortyzację ustaloną zgodnie z MSR 18 Przychody.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą składnika aktywów lub zobowiązania stanowi cena, możliwa do uzyskania przy sprzedaży składnika aktywów lub do zapłacenia za przeniesienie zobowiązania (cena wyjścia) w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny. O ile nie istnieją przesłanki wskazujące na fakt, że instrument finansowy nie został nabyty po cenie stanowiącej jego wartość godziwą uznaje się, że wartość godziwą na dzień początkowego ujęcia stanowi cena nabycia danego instrumentu lub – w przypadku zobowiązań finansowych - cena sprzedaży danego instrumentu.
Na koniec okresu sprawozdawczego wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których istnieje aktywny rynek ustala się na podstawie najbardziej reprezentatywnej ceny pochodzącej z tego rynku na dzień wyceny.
Jeżeli rynek na dany składnik aktywów lub zobowiązań finansowych nie jest aktywny (a także w odniesieniu do nienotowanych papierów wartościowych), Grupa ustala wartość godziwą stosując odpowiednie techniki wyceny opierające się na maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych. Obejmują one wykorzystanie cen z ostatnio przeprowadzonych transakcji na normalnych zasadach rynkowych, porównanie do innych instrumentów, które są w swojej istocie identyczne, analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, modele wyceny opcji oraz inne techniki/modele wyceny powszechnie stosowane na rynku, dostosowane do konkretnej specyfiki i parametrów wycenianego instrumentu finansowego oraz sytuacji wystawcy (emitenta).
W przypadku instrumentów pochodnych oszacowana wartość godziwa odpowiada kwocie możliwej do uzyskania
lub koniecznej do zapłaty w celu zamknięcia pozycji otwartych na koniec okresu sprawozdawczego. Dla transakcji, dla których jest to możliwe, wyceny dokonuje się w oparciu o notowania rynkowe.
Wartość godziwa nienotowanych dłużnych papierów wartościowych ustalana jest jako wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowana bieżącą stopą procentową.
Utrata wartości aktywów finansowych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego dokonuje się oceny, czy występują obiektywne dowody na to, że składnik aktywów finansowych lub grupa aktywów finansowych utraciły wartość. Do istotnych obiektywnych przesłanek (dowodów) zalicza się przede wszystkim: poważne problemy finansowe dłużnika, wystąpienie na drogę sądową przeciwko dłużnikowi, wystąpienie istotnej niekorzystnej zmiany w środowisku ekonomicznym, prawnym lub rynkowym wystawcy instrumentu finansowego, utrzymujący się znaczący lub przedłużający się spadek wartości godziwej instrumentu kapitałowego poniżej poziomu kosztu.
Jeżeli takie dowody występują w przypadku aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, łączne dotychczasowe straty ujęte w innych całkowitych dochodach – ustalone jako różnica pomiędzy ceną nabycia, a aktualną wartością godziwą, pomniejszone o straty z tytułu utraty wartości ujęte wcześniej w zysku lub stracie – wyłącza się z innych całkowitych dochodów i przenosi do zysku lub straty jako korektę wynikającą z przeklasyfikowania. Straty z tytułu utraty wartości ujęte w zysku lub stracie a dotyczące instrumentów kapitałowych podlegają odwróceniu w korespondencji z innymi całkowitymi dochodami. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości dłużnych instrumentów finansowych ujmuje się w zysku lub stracie, jeżeli w kolejnych okresach, po ujęciu odpisu, wartość godziwa tych instrumentów finansowych wzrosła w wyniku zdarzeń występujących po momencie ujęcia odpisu.
Jeżeli występują dowody wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości pożyczek i należności lub inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności wycenianych w wysokości zamortyzowanego kosztu, kwota odpisu jest ustalana jako różnica pomiędzy wartością bilansową aktywów, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych pierwotną efektywną stopą procentową dla tych aktywów (tj. efektywną stopą procentową wyliczoną na moment początkowego ujęcia dla aktywów opartych na stałej stopie procentowej oraz efektywną stopą procentową ustaloną na moment ostatniego przeszacowania dla aktywów opartych na zmiennej stopie procentowej). Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się w zysku lub stracie.
Należności i pożyczki wyceniane w zamortyzowanym koszcie, poddawane są na koniec każdego okresu sprawozdawczego indywidualnym testom pod kątem wystąpienia przesłanek wskazujących na utratę wartości.
Należności, dla których indywidualnie nie ujęto odpisu, a którym można przypisać prawdopodobieństwo utraty wartości
ze względu na specyfikę ryzyka kredytowego (związanego np. z rodzajem działalności lub strukturą odbiorców) poddawane są takim testom jako portfel aktywów. Odwrócenie odpisu ujmuje się, jeżeli w kolejnych okresach utrata wartości ulega zmniejszeniu i zmniejszenie to może być przypisane do zdarzeń występujących po momencie ujęcia odpisu. Odwrócenie odpisu ujmuje się w zysku lub stracie.
Rachunkowość zabezpieczeń
Zabezpieczanie, dla celów rachunkowości, polega na proporcjonalnym kompensowaniu między sobą wyników uzyskiwanych na skutek zmian wartości godziwej lub zmian przepływów środków pieniężnych wynikających z instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej.
Aktywa finansowe niebędące pochodnym instrumentem finansowym lub zobowiązania finansowe niebędące pochodnym instrumentem finansowym mogą być wyznaczone jako instrument zabezpieczający jedynie dla zabezpieczenia ryzyka walutowego.
Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
Wbudowane instrumenty pochodne
Wbudowane instrumenty pochodne są oddzielane od umów i traktowane jak instrumenty pochodne, jeżeli wszystkie
z następujących warunków są spełnione:
charakter ekonomiczny i ryzyko wbudowanego instrumentu nie są ściśle związane z ekonomicznym charakterem
i ryzykiem umowy, w którą dany instrument jest wbudowany;
samodzielny instrument z identycznymi warunkami realizacji jak instrument wbudowany spełniałby definicję instrumentu pochodnego;
instrument hybrydowy (złożony) nie jest wykazywany w wartości godziwej, a zmiany jego wartości godziwej nie są odnoszone do rachunku zysków i strat.
Wbudowane instrumenty pochodne są wykazywane w podobny sposób jak samodzielne instrumenty pochodne, które nie są uznane za instrumenty zabezpieczające. Zakres, w którym zgodnie z MSR 39 cechy ekonomiczne i ryzyko właściwe dla wbudowanego instrumentu pochodnego w walucie obcej są ściśle powiązane z cechami ekonomicznymi i ryzykiem właściwym dla umowy zasadniczej (głównego kontraktu) obejmuje również sytuacje, gdy waluta umowy zasadniczej jest walutą zwyczajową dla kontraktów zakupu lub sprzedaży pozycji niefinansowych na rynku dla danej transakcji.
Grupa nie korzystała z instrumentów pochodnych w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.
Do zapasów Grupa zalicza:
materiały,
półfabrykaty i produkcję w toku,
wyroby gotowe,
towary.
Na dzień bilansowy Grupa posiadała wyłącznie materiały służące prowadzonym pracom badawczym i rozwojowym.
Grupa dokonuje wyceny zapasów w następujący sposób:
Przychód składników zapasów wycenia się dla:
materiałów i towarów – według cen nabycia,
wyrobów gotowych i półfabrykatów – na poziomie rzeczywistych kosztów wytworzenia,
produkcji w toku – na podstawie rzeczywistych kosztów wytworzenia.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Rozchód składników zapasów wycenia się dla:
materiałów i towarów – według metody FIFO,
wyrobów gotowych i półfabrykatów, produkcji w toku – na podstawie średnioważonego rzeczywistego kosztu wytworzenia.
Zapas wycenia się dla:
materiałów i towarów – według metody FIFO tak jak dla rozchodu,
wyrobów gotowych, półfabrykatów, produkcji w toku – na podstawie średnioważonego kosztu wytworzenia
z uwzględnieniem stanu na początek okresu sprawozdawczego.
Na koniec okresu sprawozdawczego zapasy wyceniane są według przyjętych powyżej zasad, jednakże na poziomie nie wyższym od ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania. Wartość netto możliwa do uzyskani to szacowana cena sprzedaży dokonywanej w normalnym toku działalności, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu; koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, ceł importowych i pozostałych podatków (inne niż te możliwe do odzyskania w okresie późniejszym przez jednostkę od urzędów skarbowych) oraz kosztów transportu, załadunku, wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
Zapasy są wykazywane w wartości netto (pomniejszonej o odpisy aktualizujące). Odpisy aktualizujące wartość zapasów tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do odzyskania. Odpisy aktualizujące ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji Zużycie materiałów i energii – dla materiałów i produkcji w toku oraz w pozycji Wartość sprzedanych towarów – dla towarów. Natomiast odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów ujmowane jest jako zmniejszenie ww. pozycji kosztów. Wartość odpisu pomniejsza wartość bilansową zapasów objętych odpisem aktualizującym.
5.5.15 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Za należności Grupa uznaje:
należności z tytułu dostaw i usług – należności powstałe w wyniku prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej Grupy, oraz
pozostałe należności, w tym:
oinne należności finansowe – to jest należności spełniające definicję aktywów finansowych,
oinne należności niefinansowe, w tym m. in. zaliczki na dostawy oraz na środki trwałe, środki trwałe
w budowie, wartości niematerialne; należności od pracowników, jeżeli ich rozliczenie nastąpi w innej formie niż przekazanie środków pieniężnych, a także należności budżetowe,
orozliczenia międzyokresowe czynne.
Należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się początkowo w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności te wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej,
z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania nie podlegają dyskontowaniu.
Odpisu z tytułu utraty wartości należności dokonuje się, gdy istnieją obiektywne dowody na to, że Grupa nie będzie w stanie otrzymać należnych kwot. Kwotę odpisu aktualizującego stanowi różnica pomiędzy wartością bilansową danego składnika aktywów, a wartością bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych efektywną stopą procentową. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmowany jest w ciężar zysku lub straty.
Należności niestanowiące aktywów finansowych ujmuje się początkowo w wartości nominalnej i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy w kwocie wymaganej zapłaty.
Należności o terminie wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy kwalifikuje się
do aktywów długoterminowych. Do aktywów krótkoterminowych zaliczane są należności o terminie wymagalności do 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
5.5.16 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych składa się
z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
5.5.17 Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia
Aktywa trwałe (lub grupy do zbycia) klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej poprzez transakcje sprzedaży niż poprzez kontynuowanie użytkowania, pod warunkiem, iż są dostępne
do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie, z zachowaniem warunków, które są zwyczajowo stosowane przy sprzedaży tych aktywów (lub grup do zbycia) oraz ich sprzedaż jest wysoce uprawdopodobniona.
Bezpośrednio przed początkową kwalifikacją składnika aktywów (lub grupy do zbycia) jako przeznaczony do sprzedaży, dokonuje się wyceny tych aktywów, tj. ustala się ich wartość bilansową zgodnie z przepisami właściwych standardów. Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne podlegają amortyzacji do dnia reklasyfikacji, a w przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość wystąpienia utraty wartości, zostaje przeprowadzony test na utratę wartości i w konsekwencji ujęty odpis, zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.
Aktywa trwałe (lub grupy do zbycia), których wartość została ustalona w sposób jak wyżej podlegają przekwalifikowaniu
na aktywa przeznaczone do sprzedaży. Na moment przekwalifikowania aktywa te wycenia się według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Różnica z wyceny do wartości godziwej ujmowana
jest w pozostałych kosztach operacyjnych. W momencie późniejszej wyceny, ewentualne odwrócenie wartości godziwej ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych.
W przypadku gdy jednostka nie spełnia już kryteriów kwalifikacji składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, składnik aktywów, który ujmuje się w tej pozycji bilansowej, z której był uprzednio przekwalifikowany i wycenia się go
w kwocie niższej z dwóch:
wartości bilansowej z dnia poprzedzającego klasyfikację składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, skorygowanej o amortyzację lub aktualizację wyceny, która zostałaby ujęta, gdyby składnik aktywów nie został zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub
wartości odzyskiwalnej z dnia podjęcia decyzji o jego nie sprzedawaniu.
Na dzień bilansowy nie wystąpiły aktywa trwałe przeznaczone do zbycia.
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na jego rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami Statutu Spółki dominującej.
Kapitał zakładowy wykazywany jest w wysokości wykazywanej w statucie i Krajowym Rejestrze Sądowym, przy czym opłacony, ale niezarejestrowany kapitał wykazuje się w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej. Zadeklarowane, lecz niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału. Akcje własne oraz należne wpłaty na poczet kapitału akcyjnego pomniejszają wartość kapitału własnego Spółki dominującej.
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej – kapitał ten stanowią nadwyżki osiągnięte przy emisji, pomniejszone o koszty poniesione w związku z emisją akcji.
Zyski zatrzymane stanowią: kapitał zapasowy oraz kapitały rezerwowe tworzone z zysku za kolejne lata, niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych (skumulowane zyski/straty z lat ubiegłych), wynik finansowy bieżącego roku obrotowego.
W kapitałach własnych ujmowane są również różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych,efekt wyceny programu motywacyjnego zgodnie z MSSF 2 oraz skutki rozliczenia połączeń pod wspólną kontrolą.
Na dzień bilansowy w Grupie nie wystąpiły inne pozycje kapitałów, w tym: skutek wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, zyski/straty aktuarialne, efekt rachunkowości zabezpieczeń.
5.5.19 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania.
Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku naliczania odpisu.
5.5.20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania stanowią obecny, wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek, którego wypełnienie, według oczekiwań, spowoduje wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.
Zobowiązania finansowe inne niż zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wycenia się na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu (tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej).
W przypadku zobowiązań krótkoterminowych o terminie płatności do jednego roku wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania niezaliczone do zobowiązań finansowych wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający
ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się,
że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
5.5.22 Zobowiązania i aktywa warunkowe
Zobowiązanie warunkowe jest:
możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, a istnienie tego obowiązku zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub nie wystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki, lub
obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu, ponieważ:
onie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku lub
okwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Do zobowiązań warunkowych zalicza się m.in.:
gwarancje i poręczenia oraz weksle na rzecz osób trzecich, wynikające z umów,
zobowiązania z tytułu odszkodowań za szkody powstałe w wyniku działalności gospodarczej, od spraw pozostających
w postępowaniu,
inne zobowiązania warunkowe wynikające z zawartych umów.
Jako aktywa warunkowe Grupa wykazuje kwoty wynikające z przeszłych zdarzeń, w odniesieniu do których jest prawdopodobne że w przyszłości skutkować będą wpływem do Grupy środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, w przypadku wystąpienia lub nie wystąpienia niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy. Do aktywów warunkowych Grupa zalicza m.in. dochodzone roszczenia, kwoty otrzymanych gwarancji czy należności wekslowe.
5.5.23 Świadczenia pracownicze
Zgodnie z obowiązującymi spółki Grupy przepisami dotyczącymi wynagradzania pracownikom przysługuje nagroda odprawa emerytalna.
Grupa nie wydziela aktywów, które w przyszłości służyłyby uregulowaniu zobowiązań z tytułu odpraw emerytalnych. Spółka dominująca tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą.
Wartość przyszłych zobowiązań Grupy z tytułu odpraw emerytalnych wyliczana jest z wykorzystaniem metod aktuarialnych przy zastosowaniu metody nagromadzonych przyszłych świadczeń z uwzględnieniem prognozowanego wzrostu wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru przyszłych świadczeń, założonej stopie dyskonta, prawdopodobieństwie dożycia przez pracownika wieku emerytalnego (prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do jednorazowej odprawy emerytalnej), pod warunkiem pozostania w stosunku pracy z obecnym pracodawcą.
Wysokość rezerwy aktualizowana jest raz w roku - na koniec danego roku obrotowego. Korekta zwiększająca lub zmniejszająca wysokość rezerwy odnoszona jest w koszty działalności operacyjnej (Wynagrodzenia).
Wykorzystanie tego typu rezerw powoduje zmniejszenie rezerwy (nie jest dopuszczalne bieżące obciążenie kosztów działalności kwotami wypłaconych świadczeń z jednoczesną korektą rezerwy na koniec okresu). Rozwiązanie powyższej rezerwy koryguje (zmniejsza) koszty świadczeń pracowniczych.
Świadczenie związane z ustaniem stosunku pracy
W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikom Spółki dominującej przysługują świadczenia przewidziane
przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy, między innymi ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego oraz odszkodowania z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od prowadzenia działalności
konkurencyjnej wobec pracodawcy. Rezerwy na pozostałe świadczenia związane z ustaniem stosunku pracy tworzone są w momencie ustania stosunku pracy.
Inne świadczenia - świadczenia pracownicze w Izraelu (dotyczy Biovo Technologies Ltd)
Zgodnie z prawem izraelskim spółka Biovo Technologies Ltd zobligowana jest to dokonywania płatności składek emerytalnych oraz składek związanych z przyszłymi świadczeniami dla zwalnianych pracowników lub pracowników w inny sposób kończący stosunek pracy ze spółką. Spółki izraelskie dokonują płatności obydwu rodzajów składek na rzecz funduszy lub planów ubezpieczeniowych, które zabezpieczają prawa emerytalne oraz prawa związane z innymi świadczeniami. Opłacone składki używane są w przypadku konieczności zaspokojenia świadczeń pracowniczych.
Zobowiązanie spółki dotyczące odpraw dla pracowników obliczane jest na podstawie zasad uregulowanych w izraelskiej ustawie dotyczącej odpraw (Israeli Severance Pay Law). Kalkulacja ta oparta jest o ostatnie wynagrodzenie pracownika pomnożone przez liczbę lat, jaką pracownik przepracował na datę bilansową. Pracownicy mają prawo do odprawy
w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok przepracowany w spółce. Spółka reguluje powyższe zobowiązanie odprowadzając, co miesiąc składki do odpowiedniego funduszu bądź planu ubezpieczeniowego.
Niektórzy z pracowników zatrudnionych w Izraelu mogą podlegać uregulowaniom wynikającym z paragrafu 14 izraelskiej ustawy dotyczącej odpraw (Israeli Severance Compensation Law). Zgodnie z tym paragrafem, składka z tytułu odpraw wynosi 8,33% miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Wykorzystanie uregulowań paragrafu 14 ustawy zwalnia spółkę
z przyszłych płatności na rzecz pracownika. Z tego względu, w przypadku wykorzystania powyższych uregulowań, spółka nie rozpoznaje zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Pozostałe świadczenia pracownicze
Koszty pozostałych świadczeń pracowniczych są ujmowane w kosztach roku obrotowego, w którym zostały zatwierdzone
do wypłaty, gdyż zazwyczaj dopiero w momencie zatwierdzenia kwoty do wypłaty możliwe jest wiarygodne określenie kwoty świadczenia.
Na dzień bilansowy Grupa tworzyła rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe, odprawy emerytalne oraz świadczenia wymagane przez izraelskie prawo opisane powyżej.
5.5.24 Płatności w formie akcji
Płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych na rzecz pracowników i innych osób świadczących podobne usługi wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień ich przyznania.
Wartość godziwą płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych określoną w dniu ich przyznania odnosi się w koszty metodą liniową w okresie nabywania uprawnień, na podstawie oszacowań Grupy co do instrumentów kapitałowych, do których ostatecznie nabędzie prawa. Na każdy dzień bilansowy Grupa weryfikuje oszacowania dotyczące liczby instrumentów kapitałowych przewidywanych do przyznania. Ewentualny wpływ weryfikacji pierwotnych oszacowań ujmuje się w rachunku zysków i strat przez pozostały okres przyznania, z odpowiednią korektą w rezerwie na świadczenia pracownicze rozliczane w instrumentach kapitałowych.
Transakcje z innymi stronami dotyczące płatności realizowanych w formie akcji i rozliczanych w postaci instrumentów finansowych wycenia się w wartości godziwej otrzymanych towarów lub usług poza przypadkami, w których wartości tej nie da się wiarygodnie wycenić. W takiej sytuacji podstawą wyceny jest wartość godziwa przyznanych instrumentów kapitałowych wyceniona na dzień otrzymania przez jednostkę towarów lub usług od kontrahenta. W przypadku płatności regulowanych akcjami rozliczanych w postaci środków pieniężnych ujmuje się zobowiązanie o wartości proporcjonalnej do udziału w wartości otrzymanych towarów lub usług. Zobowiązanie to ujmuje się w bieżącej wartości godziwej ustalanej na każdy dzień bilansowy.
Przychody
W przychodach ze sprzedaży ujmowane są przychody powstające z bieżącej działalności operacyjnej Grupy, tj. przychody
ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów, z uwzględnieniem udzielonych rabatów i innych zmniejszeń ceny sprzedaży.
Ponadto, przychodami okresu sprawozdawczego, wpływającymi na zysk lub stratę okresu są:
pozostałe przychody operacyjne, pośrednio związane z prowadzoną działalnością, m.in.:
oprzychody z wyceny i realizacji instrumentów pochodnych handlowych oraz przychody z tytułu realizacji
i wyceny do wartości godziwej instrumentów pochodnych zabezpieczających w części nieefektywnej,
orozwiązanie niewykorzystanych rezerw utworzonych uprzednio w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych,
ozysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych,
ootrzymane dotacje i darowizny.
przychody finansowe, stanowiące głównie przychody związane z finansowaniem działalności Grupy Kapitałowej,
w tym:
oprzychody oraz zyski z inwestycji finansowych (w tym przychody z tytułu dywidend oraz odsetek),
ozyski z tytułu różnic kursowych,
oodwrócenie odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych,
oprzychody z realizacji oraz wyceny do wartości godziwej instrumentów pochodnych związanych
z zobowiązaniami finansującymi działalność Grupy.
Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane
z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Przychody są rozpoznawane
po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług (VAT) i inne podatki (poza akcyzowym) oraz rabaty (dyskonta, premie, bonusy).
Spółka stosuje zasady MSSF 15 z uwzględnieniem modelu 5 kroków w odniesieniu do portfela umów (lub zobowiązań do wykonania świadczenia) o podobnych cechach, jeśli jednostka racjonalnie oczekuje, iż wpływ na sprawozdanie finansowe zastosowania poniższych zasad nie będzie istotnie różnił się od zastosowania poniższych zasad w stosunku do pojedynczych umów (lub zobowiązań do wykonania świadczenia).
Wymogi identyfikacji umowy z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków; Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane; Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane; umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta: dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Określenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży, opłaty paliwowej, akcyzy). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Do oszacowania wynagrodzenia zmiennego Grupa zdecydowała o zastosowaniu metody wartości najbardziej prawdopodobnej dla kontraktów z jednym progiem wartościowym oraz metody wartości oczekiwanej dla kontraktów, w których występuje więcej progów wartościowych, od których przyznawany jest klientowi rabat.
Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Ujęcie przychodów w momencie spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu, jeśli spełniony jest jeden z następujących warunków:
- klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia w miarę jego wykonywania,
- w wyniku wykonania świadczenia powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient,
- w wyniku wykonania świadczenia nie powstaje składnik o alternatywnym zastosowaniu dla Grupy, a Grupie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.
Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy gotówkowe przez szacowany okres użytkowania instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Dywidendy
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Dotacje rządowe (Pomoc ze strony Państwa)
Spółka ujmuje dotacje rządowe w momencie zaistnienia uzasadnionej pewności, że dotacja zostanie uzyskana
oraz że spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki. W celu ujęcia dotacji rządowej obydwa powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.
Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odpisywana do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny
do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.
Jeżeli dotacja jest formą rekompensaty za już poniesione koszty lub straty, lub została przyznana jednostce gospodarczej celem udzielenia jej natychmiastowego finansowego wsparcia, bez towarzyszących przyszłych kosztów, ujmuje się ją jako przychód w okresie, w którym stała się należna.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne otrzymane w formie dotacji ujmuje się w wartości godziwej.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym i na dzień bilansowy w Spółce wystąpiły wyłączenie dotacje finansujące poniesione koszty.
Koszty
Za koszty uznaje się uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez właścicieli.
Koszty ujmuje się w zysku lub stracie na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami, a osiągnięciem konkretnych przychodów, tzn. stosując zasadę współmierności, poprzez rachunek rozliczeń międzyokresowych kosztów czynnych i biernych.
Rachunek kosztów prowadzony jest w układzie rodzajowym oraz w układzie miejsc powstawania kosztów.
Za podstawowy układ sprawozdawczy kosztów ujętych w zysku lub stracie przyjmuje się wariant porównawczy.
Ponadto, kosztami okresu sprawozdawczego, wpływającymi na zysk lub stratę okresu są:
pozostałe koszty operacyjne, związane pośrednio z prowadzoną działalnością operacyjną, w tym:
okoszty z wyceny i realizacji instrumentów pochodnych handlowych oraz koszty z tytułu realizacji i wyceny
do wartości godziwej instrumentów pochodnych zabezpieczających w części nieefektywnej,
outworzone rezerwy na sprawy sporne, kary i odszkodowania i inne koszty pośrednio związane
z działalnością operacyjną,
oprzekazane darowizny,
ostrata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych oraz
koszty finansowe związane z finansowaniem działalności Grupy, w tym w szczególności:
okoszty oraz straty z inwestycji finansowych,
oodsetki od kredytu bankowego w rachunku bieżącym,
oodsetki od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek, kredytów, dłużnych instrumentów finansowych i innych źródeł finansowania, w tym odwracanie dyskonta od zobowiązań długoterminowych,
ostraty z tytułu różnic kursowych,
oodpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych,
okoszty z realizacji oraz wyceny do wartości godziwej instrumentów pochodnych związanych
z zobowiązaniami finansującymi działalność Grupy,
ozmiany wysokości rezerw wynikające z przybliżania czasu wykonania zobowiązania (tzw. efekt odwracania dyskonta).
Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów
niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w kraju rezydencji podatkowej każdej spółki wchodzącej w skład Grupy kapitałowej.
Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych
w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów
i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy
lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód
do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych
i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych aktywów podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych
na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają
w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód
do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych
oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego
do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące
na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym,
a nie w rachunku zysków i strat.
Podatek dochodowy w Izraelu (dotyczy Biovo Technologies Ltd)
W dniu 6 grudnia 2011 r. parlament izraelski przyjął ustawę reformującą prawo podatkowe (Law for Tax Burden Reform), która między innymi znosiła od 2012 r. progresywne stawki opodatkowania dla przedsiębiorstw. Zgodnie w powyższą ustawą stawka podatkowa na 2012 r. została ustalona na poziomie 25%. W dniu 29 lipca 2013 r. parlament izraelski przyjął kolejną ustawę (Change of National Priorities for Achieving the Budget Purposes for the Years 2013 and 2014), która podwyższyła stawkę podatkową dla przedsiębiorstw do 26,5% (od 2014 r.).
Biovo Technologies wystąpiło z wnioskiem o interpretację do urzędu skarbowego w Izraelu. Wniosek dotyczył klasyfikacji Biovo
Technologies jako przedsiębiorstwa preferowanego (ang. „preferred enterprise”) w myśl Investment Encouragement Act z 1959 r. W wyniku wydania pozytywnej interpretacji, stawka podatkowa dla Biovo Technologies wynosi 16%. Obniżona stawka ma zastosowanie wsteczne od 2014 r.
Podatek dochodowy od dochodów przedsiębiorstw podlega rocznemu rozliczeniu. W trakcie roku podatkowego spółki odprowadzają miesięczne zaliczki ustalone w oparciu o przychody uzyskane do danego momentu. Zwrot nadpłaconego podatku następuje w ciągu 90 dni od złożenia rocznego rozliczenia podatkowego.
Nie istnieje ograniczenie czasowe co do możliwości wykorzystania strat podatkowych.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego
na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe.
5.5.28 Prezentacja dochodów i kosztów okresu sprawozdawczego
Informacje o dochodach i kosztach oraz zyskach i stratach okresu sprawozdawczego Grupa prezentuje w rachunku zysków i strat oraz w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Rachunek zysków i strat za dany okres prezentuje zagregowane pozycje wszystkich dochodów i kosztów okresu,
z wyłączeniem składników innych całkowitych dochodów. Za podstawowy układ sprawozdawczy kosztów w rachunku zysków i strat przyjmuje się wariant porównawczy. Wynik okresu w rachunku zysków i strat stanowi zysk lub strata netto za okres.
Sprawozdanie z całkowitych dochodów prezentuje zysk lub stratę netto za okres w jednej kwocie oraz składniki kwot innych całkowitych dochodów. W ramach składników innych całkowitych dochodów Grupa rozpoznaje te zyski i straty, które zgodnie z poszczególnymi standardami należy ujmować poza rachunkiem zysków i strat. Ponadto Grupa prezentuje składniki innych całkowitych dochodów w podziale na dwie grupy, obejmujące rozdzielnie pozycje, które zgodnie z innymi MSSF zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat po spełnieniu określonych warunków od pozycji, które nie zostaną do tego sprawozdania przeklasyfikowane.
W związku z powyższym w grupie pozycji, które zgodnie z innymi MSSF zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków
i strat po spełnieniu określonych warunków ujmuje się:
zyski i straty z aktualizacji wyceny do wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przyszłe przepływy pieniężne w części efektywnej zabezpieczenia,
różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych,
z uwzględnieniem efektu podatkowego.
W grupie pozycji, które nie zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat ujmuje się zyski i straty aktuarialne,
z uwzględnieniem efektu podatkowego.
Wynik okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów stanowią łączne całkowite dochody za okres, będące sumą zysku
lub straty netto oraz innych całkowitych dochodów.
5.5.29 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej prezentuje się metodą pośrednią.
5.5.30 Sprawozdawczość dotycząca segmentów
Sprawozdawczość dotycząca segmentów sprawozdawczych grupuje segmenty operacyjne na poziomie tych części składowych Grupy:
które angażują się w działalność gospodarczą, z której mogą uzyskiwać przychody i ponosić koszty,
których wyniki są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych
w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów i przy ocenie wyników działalności segmentu,
oraz w przypadku, których dostępne są oddzielne informacje finansowe.
Głównym organem podejmującym decyzje w zakresie alokacji zasobów oraz dokonującym oceny wyników działalności segmentów jest Zarząd Airway Medix S.A. W wyniku analizy sposobu sprawowania nadzoru nad działalnością spółek zależnych oraz zarządzania Grupą, uwzględniając kryteria łączenia i progi ilościowe z MSSF 8, wydzielono segmenty sprawozdawcze, które szczegółowo zostały zaprezentowane w nocie 8.
Grupa zarządza kapitałem w celu zachowania zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby mogła generować zwrot dla akcjonariuszy oraz przynosić korzyści pozostałym interesariuszom.
Grupa monitoruje kapitał poprzez analizę relacji pomiędzy kapitałem własnym i obcym z uwzględnieniem zapadalności zobowiązań i ich źródła. Grupa korzysta z różnych źródeł finansowania – emitując akcje oraz obligacje zamienne na akcje,
a także zaciągając pożyczki w jednostce dominującej wyższego szczebla i wreszcie korzystając z dotacji państwowych
na finansowanie ponoszonych nakładów na prace badawcze i rozwojowe.
5.6 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd Jednostki dominującej, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
obiektywne,
sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Subiektywna ocena dokonana na dzień 31 grudnia 2021 r. dotyczy: zobowiązań warunkowych (nota 24) i rozgraniczenia pomiędzy pracami badawczymi i rozwojowymi (nota 5.5.11), kwestii dotyczących niepewności opisanych w nocie kontynuacji działalności (nota 5.1), wyceny technologii CSS na moment zwrotu oraz spisania części nakładów na prace rozwojowe (nota 13.1).
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Jednostki dominującej dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na 31 grudnia 2021 r. mogą zostać w przyszłości zmienione.
Główne szacunki zostały opisane w następujących notach:
Nota | Rodzaj ujawnionej informacji | ||
5.5.12, 13.3 | Utrata wartości jednostek wypracowujących środki pieniężne oraz pojedynczych składników środków trwałych i wartości niematerialnych | Główne założenia przyjęte w celu ustalenia wartości odzyskiwalnej: przesłanki wskazujące na utratę wartości, modele, stopy dyskontowe, stopa wzrostu. | |
5.5.14, 15 | Zapasy | Odpis aktualizujący do wartości możliwej do uzyskania. | |
10 | Podatek dochodowy | Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów z tytułu podatku odroczonego. | |
16 | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | Odpis aktualizujący z tytułu ryzyka kredytowego i związanej z tym utraty wartości należności. | |
19 | Rezerwy | Ocena prawdopodobieństwa wypływu korzyści ekonomicznych | |
20 | Świadczenia pracownicze | Stopy dyskontowe, inflacja, wzrost płac, oczekiwany przeciętny okres zatrudnienia, rotacja. | |
5.5.7, 5.5.11 | Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych | Okres ekonomicznej użyteczności oraz metodę amortyzacji aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego roku finansowego. | |
13.1 | Wartości niematerialne | Założenia wyceny technologii CSS na moment zwrotu oraz spisania w koszty części nakładów na prace rozwojowe dla produktów OC oraz CPR. | |
Nota 6 Korekta wcześniej opublikowanych sprawozdań
Zgodnie z informacją zawartą w raporcie bieżącym nr 20/2021, Spółka dokonała korekty sprawozdania finansowego przygotowanego za okres trzech miesięcy 2021 roku. Korekta dotyczyła informacji zawartych w Nocie 13.1. Aktywa kontraktowe oraz pozostałe aktywa.
Nota 7 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą pożyczki i kredyty, obligacje, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Grupa nie zawiera transakcji z udziałem instrumentów pochodnych.
Zasadą stosowaną przez Grupę obecnie i przez cały okres objęty sprawozdaniem finansowym jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd Jednostki dominującej weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
Grupa posiada aktywa finansowe w postaci obligacji wyemitowanych przez spółkę powiązaną oprocentowane głównie według stopy stałej, w związku z czym występuje ryzyko wzrostu rynkowych stóp procentowych powyżej stopy ustalonej w umowie.
Ponadto, Grupa może lokować wolne środki pieniężne w inwestycje o zmiennej stopie, co powoduje zmniejszenie zysków z inwestycji w sytuacji spadku stóp procentowych.
Na dzień bilansowy Grupa posiadała zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów oprocentowane stopą zmienną.
Z uwagi na to, że na dzień bilansowy kredyt bankowy został udzielony przez bank z Izraela, a nie przewiduje się gwałtownych zmian stóp procentowych w kolejnych okresach sprawozdawczych, Grupa nie stosowała zabezpieczeń stóp procentowych, uznając że ryzyko stopy procentowej nie jest znaczące.
Grupa monitoruje stopień narażenia na ryzyko stopy procentowej oraz prognozy stóp procentowych i nie wyklucza podjęcia działań zabezpieczających w przyszłości.
W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||
| Do 1 roku | 1-2 lata | > 2 lata | Ogółem |
Obligacje nabyte o stałym oprocentowaniu | 5 043 | - | - | 5 043 |
Kredyty i pożyczki o zmiennym oprocentowaniu | 13 228 | - | 131 | 13 359 |
Zobowiązania leasingowe | - | - | - | - |
Razem | 18 271 | - | 131 | 18 402 |
Stan na dzień 31.12.2020 | ||||
| Do 1 roku | 1-2 lata | > 2 lata | Ogółem |
Obligacje nabyte o stałym oprocentowaniu | 4 683 | - | - | 4 683 |
Kredyty i pożyczki o stałym oprocentowaniu | 10 293 | - | 117 | 10 410 |
Zobowiązania leasingowe | - | 121 | 2 631 | 2 752 |
Razem | 14 976 | 121 | 2 748 | 17 845 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów.
Informacje o ryzyku stopy procentowej dotyczącym środków pieniężnych zaprezentowano w nocie 17.
Grupa jest narażona na ryzyko zmian kursów walutowych z uwagi na ponoszenie części kosztów działalności, w tym prac rozwojowych i badawczych, w walucie obcej. Ponadto, Grupa posiada pożyczki oraz depozyty w walucie obcej. Ryzyko walutowe wiąże się głównie ze zmianami poziomu kursu EUR, USD oraz ILS. Ekspozycja na ryzyko związane z innymi, niż wymienione, walutami nie jest istotna.
Ekspozycję Grupy na ryzyko walutowe prezentuje poniższa tabela:
Wartość wyrażona w walucie | Po przeliczeniu | ||||
Ekspozycja na ryzyko walutowe wg stanu na 31.12.2021 | USD | ILS | GBP | EUR | tys. PLN |
Aktywa finansowe (+): | 97 | 64 | - | 5 | 504 |
Pożyczki | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | 97 | 62 | - | - | 475 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 2 | - | 5 | 29 |
Zobowiązania finansowe (-): | -121 | -2 107 | - | -2 777 | -16 019 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | - | -183 | - | -2 777 | -13 012 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | -121 | -1 924 | - | - | -3 007 |
Zobowiązania leasingowe | - | - | - | - | - |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem | -24 | -1 961 | - | -2 772 | -15 515 |
Kursy walutowe na 31.12.2021 | 4,06 | 1,3075 | 5,4846 | 4,5994 | |
Ekspozycja na ryzyko walutowe w przeliczeniu na tys. PLN | -97 | -2 564 | - | -12 750 |
| Wartość wyrażona w walucie | Po przeliczeniu | |||
Ekspozycja na ryzyko walutowe wg stanu na 31.12.2020 | USD | ILS | GBP | EUR | tys. PLN |
Aktywa finansowe (+): | 110 | 237 | 24 | 452 | 2 900 |
Pożyczki | - | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | 110 | 94 | 24 | 25 | 762 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 143 | - | 427 | 2 138 |
Zobowiązania finansowe (-): | -239 | -3 037 | 0 | -2 037 | -13 853 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | -222 | -100 | 0 | -2 037 | -10 352 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | -17 | -586 | 0 | 0 | -750 |
Zobowiązania leasingowe | 0 | -2 351 | 0 | 0 | -2 752 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem | -129 | -2 800 | 24 | -1 585 | -10 953 |
Kursy walutowe na 31.12.2020 | 3,7584 | 1,1704 | 5,1327 | 4,6148 | |
Ekspozycja na ryzyko walutowe w przeliczeniu na tys. PLN | -485 | -3 277 | 123 | -7 314 | |
Na dzień bilansowy, środki pieniężne w walucie wynosiły 29 tys. zł, co stanowiło 100% ogółu środków pieniężnych (odpowiednio na 31.12.2020:. 2 138 tys. zł, co stanowiło 97% ogółu środków pieniężnych).
Na dzień bilansowy, zobowiązania handlowe i pozostałe w walucie wynosiły 3 007 tys. zł, co stanowiło 79% ogółu zobowiązań handlowych i pozostałych (odpowiednio na 31.12.2020: 750 tys. zł, co stanowiło 36% ogółu zobowiązań handlowych i pozostałych).
Na dzień bilansowy, należności handlowe i pozostałe finansowe w walucie wynosiły 475 tys. zł, co stanowiło 93% ogółu należności handlowych i pozostałych finansowych (odpowiednio na 31.12.2020: 762 tys. zł, co stanowiło 98% ogółu należności handlowych).
Na dzień bilansowy, zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek w walucie wynosiły 13 012 tys. zł, co stanowiło 100% ogółu zobowiązań z tej kategorii (odpowiednio na 31.12.2020: 10 352 tys. zł, co stanowiło 100% ogółu zobowiązań).
Grupa zarządza ryzykiem walutowym stosując w miarę możliwości hedging naturalny.
Grupa dopuszcza stosowanie następujących rodzajów instrumentów:
kontrakty forward,
kontrakty opcyjne,
struktury złożone z wyżej wymienionych instrumentów,
jednakże w okresie sprawozdawczym nie korzystała z takich instrumentów.
Grupa nie jest narażona na istotne inne ryzyko cenowe związane z instrumentami finansowymi.
7.4 Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe
Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Grupa oszacowała następująco:
5% zmiana kursu walutowego PLN/USD (wzrost lub spadek kursu),
5% zmiana kursu walutowego PLN/EUR (wzrost lub spadek kursu),
5% zmiana kursu walutowego PLN/ILS (wzrost lub spadek kursu).
Analiza wrażliwości przeprowadzona przez Grupę nie uwzględnia wpływu opodatkowania. Wpływ potencjalnie możliwych zmian na wynik finansowy i inne całkowite dochody Grupy na dzień bilansowy przedstawiają poniższa tabela:
Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 | |||
Ekspozycja na ryzyko walutowe | wzrost kursu +5% | spadek kursu -5% | wzrost kursu +5% | spadek kursu -5% |
Wpływ na wynik finansowy: | -771 | 771 | -548 | 548 |
ekspozycja netto w USD | -5 | 5 | -24 | 24 |
ekspozycja netto w EUR | -637 | 637 | -366 | 366 |
ekspozycja netto w GBP | - | - | 6 | -6 |
ekspozycja netto w ILS | -128 | 128 | -164 | 164 |
Wpływ na inne dochody całkowite: | - | - | - | - |
Razem wpływ na dochody całkowite | -771 | 771 | -548 | 548 |
Grupa jest narażona na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko, że wierzyciele nie wywiążą się ze swoich zobowiązań i tym samym spowodują poniesienie strat przez Grupę. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe na dzień bilansowy wynosi 5 640 tys. zł (31.12.2020: 7 594 tys. zł) i zostało oszacowane jako:
Ekspozycja na ryzyko kredytowe | 31.12.2021 | Struktura | 31.12.2020 | Struktura |
Aktywa finansowe krótkoterminowe - obligacje | 5 043 | 94% | 4 683 | 62% |
Należności z tytułu dostaw i usług | 311 | 6% | 696 | 9% |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 | 1% | 2 215 | 29% |
Razem | 5 383 | 100% | 7 594 | 100% |
Ryzyko kredytowe związane z depozytami bankowymi uznaje się za nieistotne, ponieważ Grupa zawarła transakcje
z instytucjami o ugruntowanej pozycji finansowej. Rating banków, z których usług korzysta Grupa, przedstawia się następująco:
Rating* | 31.12.2021 | Koncentracja | 31.12.2020 | Koncentracja | |
Bank A | A2/Prime-1 | 26 | 90% | 1 921 | 87% |
Bank B | A3/Prime-2 | 3 | 10% | 126 | 6% |
Bank C | A2/Prime-1 | - | 0% | 168 | 8% |
Razem ekspozycja na ryzyko kredytowe | 29 | 100% | 2 215 | 100% |
* Według agencji Moody’s – ocena długookresowa i krótkookresowa depozytów
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa nie ujęła strat lub zysków w związku z poniesieniem lub odwróceniem strat kredytowych dotyczących należności finansowych.
7.6 Ryzyko związane z płynnością
Grupa jest narażona na ryzyko utraty płynności, rozumiane jako ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań w określonych terminach. Ryzyko wynika z potencjalnego ograniczenia dostępu do rynków finansowych, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania nowego finansowania lub refinansowania swojego zadłużenia. Zgodnie z informacjami zawartymi w nocie 5.1 w zakresie kontynuacji działalności rozmowy z Bankiem, w którym Grupa ma zadłużenie są kontynuowane. Bank jest na bieżąco informowany o postępach działań związanych z komercjalizacją urządzeń z portfolio Grupy i na bazie otrzymywanych informacji do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego żadne procedury prawne czy też organizacyjne w zakresie zabezpieczenia i/lub spłaty kredytu nie zostały przez Bank powzięte.
Analiza zobowiązań finansowych w przedziałach czasowych przedstawiona została poniżej. Przedstawione kwoty stanowią niezdyskontowane przepływy pieniężne, które stanowią maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko.
Stan na dzień 31.12.2021 | Zobowiązania wymagalne w okresie | |||||
Struktura wiekowa zobowiązań finansowych | Suma zobowiązań | do 30 dni | od 31 do 60 dni | od 61 do 90 dni | od 91 do 365 dni | powyżej roku |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usługi oraz inne | 6 812 | 206 | 169 | 901 | 4 343 | 1 193 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 13 359 | 109 | 26 | 26 | 13 038 | 160 |
Razem | 20 171 | 315 | 195 | 927 | 17 381 | 1 353 |
Stan na dzień 31.12.2020 | Zobowiązania wymagalne w okresie | |||||
Struktura wiekowa zobowiązań finansowych | Suma zobowiązań | do 30 dni | od 31 do 60 dni | od 61 do 90 dni | od 91 do 365 dni | powyżej roku |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usługi oraz inne | 7 095 | 2 063 | 16 | 20 | 1 546 | 3 450 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 10 410 | 36 | 36 | 36 | 10 185 | 117 |
Razem | 17 505 | 2 099 | 52 | 56 | 11 731 | 3 567 |
Nota 8 Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
Segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którymi może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki),
której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów do segmentu
i przy ocenie wyników działalności segmentu, a także
w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów Grupy, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe.
Spółki Airway Medix i Biovo Technologies uznawane są za jeden segment, ze względu na ścisłą współzależność prowadzonej przez nie działalności. Dlatego też działalność Grupy kwalifikowana jest do jednego segmentu - segment Urządzenia medyczne. Działalność segmentu dotyczy rozwoju rodziny jednorazowych wyrobów medycznych stosowanych na oddziałach intensywnej terapii i anestezjologii. Podstawowym przedmiotem działalności segmentu są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie urządzeń medycznych.
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |||
Urządzenia medyczne | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Przychody ze sprzedaży | 4 931 | -4 925 | 6 |
- w ramach segmentu | 4 925 | -4 925 | - |
- od klientów zewnętrznych | 6 | - | 6 |
Koszty działalności operacyjnej | -6 571 | 4 799 | -1 772 |
Pozostała działalność operacyjna netto | -6 454 | - | -6 454 |
Utrata wartości należności | -42 | - | -42 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -8 136 | -126 | -8 262 |
Przychody finansowe | 406 | - | 406 |
Koszty finansowe | -1 414 | -99 | -1 513 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -9 144 | -225 | -9 369 |
Podatek dochodowy | 2 325 | - | 2 325 |
Zysk (strata) netto | -6 819 | -225 | -7 044 |
Za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |||
Urządzenia medyczne | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Przychody ze sprzedaży | 6 247 | -5 990 | 257 |
- w ramach segmentu | 5 990 | -5 990 | - |
- od klientów zewnętrznych | 257 | - | 257 |
Koszty działalności operacyjnej | -8 035 | 5 829 | -2 206 |
Pozostała działalność operacyjna netto | 47 | - | 47 |
Utrata wartości należności | -312 | - | -312 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -2 053 | -161 | -2 214 |
Przychody finansowe | 1 214 | -219 | 995 |
Koszty finansowe | -767 | 0 | -767 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -1 606 | -380 | -1 986 |
Podatek dochodowy | -276 | -112 | -388 |
Zysk (strata) netto | -1 882 | -492 | -2 374 |
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa wypracowała przychody ze sprzedaży od klientów zewnętrznych w kwocie 6 tys. zł (01.01-31.12.2020: 257 tys. zł), które zostały wygenerowane w Izraelu. Strukturę geograficzną przychodów ze sprzedaży Grupa prezentuje na podstawie kryterium siedziby spółek, które generują przychody ze sprzedaży.
W bieżącym roku obrotowym przychody ze sprzedaży w Grupie po eliminacjach konsolidacyjnych wynosiły 6 tys. zł (01.01-31.12.2020: 257 tys. zł).
| Stan na dzień 31.12.2021 | ||
Urządzenia medyczne | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Aktywa i zobowiązania | |||
Aktywa segmentu | 54 985 | -10 489 | 44 496 |
Zobowiązania segmentu | 29 411 | -8 818 | 20 593 |
Inne informacje | |||
Nakłady inwestycyjne | - | - | - |
| Stan na dzień 31.12.2020 | ||
Urządzenia medyczne | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Aktywa i zobowiązania | |||
Aktywa segmentu | 56 796 | -5 313 | 51 483 |
Zobowiązania segmentu | 24 698 | -3 868 | 20 830 |
Inne informacje | |||
Nakłady inwestycyjne | 5 354 | -338 | 5 016 |
Aktywa trwałe Grupy znajdują się w całości na terytorium Polski, poza rzeczowymi aktywami trwałymi o wartości 88 tys. zł (31.12.2020: 2 374 tys. zł), które zlokalizowane są w Izraelu.
9.1 Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych
Amortyzacja
Koszty amortyzacji w wysokości 0 tys. zł (01.01-31.12.2020: 0 tys. zł) ujęte w rachunku zysków i strat obejmują amortyzację wartości niematerialnych 0 tys. zł (01.01-31.12.2020: 0 tys. zł) oraz amortyzację rzeczowych aktywów trwałych 0 tys. zł (01.01-31.12.2019: 0 tys. zł).
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 0 tys. zł (01.01-31.12.2020: 178 tys. zł) została ujęta w wartości aktywów, tj. w wartości prac rozwojowych.
Prace badawczo-rozwojowe ujęte w rachunku zysków i strat
Prace badawczo-rozwojowe ujęte w rachunku zysków i strat w okresie objętym sprawozdaniem wyniosły 12 112 tys. zł w pozostałych kosztach operacyjnych w związku z odpisaniem części salda prac rozwojowych dotyczących technologii OC i CPR oraz 19 527 tys. zł w pozostałych przychodach operacyjnych w związku z rozpoznaniem wartości zwróconych prac rozwojowych CSS (01.01-31.12.2020: 0 tys. zł).
Koszty świadczeń pracowniczych
Świadczenia pracownicze ujęte w rachunku zysków i strat | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Koszty wynagrodzeń | -310 | -225 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | -5 | -4 |
Razem | -315 | -229 |
W powyższej tabeli zaprezentowano koszty świadczeń pracowniczych ujęte w rachunku zysków i strat. Oprócz tego, Grupa nie poniosła kosztów świadczeń pracowniczych, które ujęła w wartości aktywów, tj. w wartości prac rozwojowych (01.01-31.12.2020: 0 tys. zł).
9.2 Pozostałe przychody operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Wycena zwróconych prac rozwojowych | 19 527 | - |
Spisanie zobowiązań | - | 33 |
Umorzenie składek ZUS | - | 25 |
Rozliczenie leasingu | 499 | |
Inne | 34 | 34 |
Razem | 20 060 | 92 |
W dniu 2 grudnia 2021 roku druga strona transakcji dokonała przeniesienia zwrotnego praw własności intelektualnej do technologii CSS, której wartość zwiększyła saldo niezakończonych prac rozwojowych o 19 527 tys. zł. Wartość ujętej technologii opiera się na szacunku Zarządu w odniesieniu do wartości CSS wyrażonej w walucie obcej przeliczonej na zł wg właściwego kursu.
9.3 Pozostałe koszty operacyjne
Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Zwrot dotacji | -110 | -33 |
Odpisy aktualizujące należności | -42 | -312 |
Utworzenie rezerw na koszty egzekucji | -35 | - |
Spisanie w koszty części nakładów na prace rozwojowe | -12 112 | - |
Inne | -17 | -12 |
Razem | -12 316 | -357 |
Spółka podjęła decyzję o kontynuowaniu wybranych najlepiej przyjętych funkcji w urządzeniach B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) oraz o ostatecznym zaprzestaniu części prac nad rozwiązaniami opracowanymi w szczególności do roku 2019, które nie wpisują się w aktualną koncepcję zoptymalizowanego pod kątem funkcjonalnym i kosztowym produktów. W wyniku przeprowadzonej przez Zarząd analizy aktywowanych kosztów, dotyczących nierozwijanych już wersji 1.0 urządzeń B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR), Spółka spisała w 2021 roku w koszty część salda niezakończonych prac rozwojowych w wysokości 12 112 tys. zł. Zarząd tym samym podjął decyzję o zakończeniu prac dotyczących produktu w wersji 1.0 i zostały one ujęte w kosztach w roku 2021. Wskazać przy tym należy, że przeniesienie części wydatków z sald niezakończonych prac rozwojowych nie wpływa na wycenę potencjału monetyzacji technologii który wg Zarządu wraz z rozwojem wersji 2.0 urządzeń tylko wzrasta i podnosi wartość biznesową obu technologii. Spółka kontynuuje prace na wersją 2.0 urządzeń OC i CPR.
W związku z otrzymaniem w dniu 8 lipca 2021 r. od Teleflex Medical Europe Limited z siedzibą w Dublinie, Irlandia informacji o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co w konsekwencji oznaczać będzie brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia Technologii CSS, Grupa oszacowała ponownie prawdopodobieństwo realizacji aktywa, które aktualnie wynosi 0% (31.12.2020: 75%) i podjęła decyzję o odpisaniu wartości aktywów rozpoznanych zgodnie z MSSF 15 w kwocie 14 240 tys. PLN (31 grudnia 2020: 14 537 tys. PLN) i zaprezentowanych uprzednio w bilansie jako aktywa z tytułu umów z klientami.
9.5 Przychody finansowe
Przychody finansowe | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Przychody odsetkowe z tytułu: | 406 | 407 |
Kredytów i pożyczek | - | - |
Obligacji | 400 | 401 |
Pozostałe odsetki | 6 | 6 |
Różnice kursowe | - | 587 |
Inne | - | 1 |
Razem | 406 | 995 |
Koszty finansowe | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Koszty odsetkowe z tytułu: | -630 | -671 |
Kredytów i pożyczek | -630 | -529 |
Pozostałe odsetki | - | -142 |
Aktualizacja wartości aktywów finansowych | -40 | -20 |
Różnice kursowe | -843 | - |
Inne | - | -76 |
Razem | -1 513 | -767 |
10.1 Podatek dochodowy ujęty w rachunku zysków i strat i w kapitale własnym
Spółka dominująca poniosła straty podatkowe w okresie objętym sprawozdaniem, więc nie wystąpiło obciążenie wyniku z tytułu bieżącego podatku dochodowego. Obciążenie wyniku z tytułu bieżącego podatku dochodowego wystąpiło w spółce zależnej. Podatek dochodowy zaprezentowany w rachunku zysków i strat obejmuje:
Podatek dochodowy ujęty w rachunku zysków i strat | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Podatek bieżący | - | -95 |
rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy | - | -95 |
Podatek odroczony | 2 325 | -293 |
od różnic przejściowych | 2 277 | -253 |
od strat podatkowych | 48 | -40 |
Razem | 2325 | -388 |
10.2 Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto
Identyfikacja różnic między podatkiem dochodowym od zysku (straty) przed opodatkowaniem Grupy a podatkiem dochodowym jaki by uzyskano stosując teoretyczną stawkę podatku ustalonego jako iloraz sumy iloczynów zysku brutto
i stawki podatku dochodowego wynikającego z miejsca rozliczania podatku przez skonsolidowany zysk brutto.
Efektywna stopa opodatkowania | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -9 369 | -1 986 |
Podatek wyliczony wg stawki krajowej (19%) | 1 780 | 377 |
Skutek zastosowania innych stawek podatkowych (+/-) | - | -95 |
Podatkowe skutki przychodów księgowych, które nie podlegają opodatkowaniu (-) | - | - |
Podatkowe skutki kosztów księgowych, które trwale nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (+) | 545 | -264 |
Straty podatkowe, z których tytułu nie rozpoznano aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (+) | - | -391 |
Odpis aktywa na podatek odroczony | - | -15 |
Obciążenie (uznanie) wyniku z tytułu podatku dochodowego | 2 325 | -388 |
Efektywna stopa opodatkowania | -25% | 20% |
Regulacje prawne dotyczące podatków, w tym m.in. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach,
co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami.
W Polsce organy skarbowe posiadają prawo kontroli deklaracji podatkowych przez okres pięciu lat, jednak spółki mogą
w tym okresie dokonywać kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku dochodowego.
W 2014 roku spółka zależna Biovo Technologies Ltd prowadziła korespondencję z urzędem podatkowym w Izraelu dotyczącą polityki cen transferowych w Grupie. Korespondencja ta była wynikiem kontroli podatkowej rozpoczętej w dniu 16 czerwca 2014 r. W toku korespondencji Zarząd Biovo Technologies Ltd odpowiedział na wszelkie pytania oraz przedłożył wszelkie dokumenty wymagane przez izraelskie organy skarbowe, nie otrzymał jednak informacji zwrotnej o zakończeniu kontroli i jej wynikach. Zarząd Biovo Technologies Ltd oraz Jednostki dominującej skonsultował taki stan rzeczy z kilkoma niezależnymi izraelskimi doradcami podatkowymi, którzy stwierdzili że jest to naturalny stan rzeczy w Izraelu oraz, że rekomendują nieskładanie wniosku do organów skarbowych, który miałby na celu przygotowanie przez nie podsumowania kontroli.
Jednostka Dominująca ocenia, że wykazane zobowiązania podatkowe Grupy Kapitałowej są prawidłowe dla wszystkich lat podatkowych, które mogą być poddane kontroli przez organy skarbowe. Osąd ten opiera się na ocenie wielu czynników,
w tym interpretacji prawa podatkowego oraz doświadczeń z lat poprzednich. Niemniej fakty i okoliczności, które mogą zaistnieć w przyszłości, mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości istniejących lub przeszłych zobowiązań podatkowych.
10.3 Odroczony podatek dochodowy
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Nadwyżka aktywów nad zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: | -1 896 | -1 602 |
Aktywa na początek okresu | 1 375 | 1 187 |
Rezerwa na początek okresu (-) | -3 271 | -2 789 |
(Obciążenie) Uznanie zysku netto | 2 325 | -293 |
Inne | - | - |
Nadwyżka aktywów nad zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, w tym: | 430 | -1 896 |
Aktywa na koniec okresu | 787 | 1 375 |
Rezerwa na koniec okresu (-) | -357 | -3 271 |
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego spółki Grupy posiadają niewykorzystane straty podatkowe w kwocie 1 458 tys. zł (31.12.2020: 10 171 tys. zł).
Nota 11 Zysk (strata) przypadający/-a na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego
na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących
w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego
na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące liczby akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku (straty) na jedną akcję:
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Średnioważona liczba akcji w okresie | 58 418 444 | 58 418 444 |
Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje | 0 | 0 |
Średnioważona rozwodniona liczba akcji w okresie | 58 418 444 | 58 418 444 |
Szczegółowe dane dotyczące emisji akcji zawarte są w nocie 18.
Nota 12 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Urządzenia techniczne | 44 | 76 |
Wyposażenie | 40 | 41 |
Pozostałe środki trwałe | 5 | 5 |
Prawo do użytkowania | - | 2 252 |
Razem | 89 | 2 374 |
Zmiany w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym:
Urządzenia techniczne | Wyposażenie | Pozostałe środki trwałe | Prawo do użytkowania | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | |||||
Wartość brutto | 632 | 67 | 48 | 2 526 | 3 273 |
Umorzenie | -556 | -26 | -43 | -274 | -899 |
Wartość księgowa netto | 76 | 41 | 5 | 2 252 | 2 374 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | |||||
Zakup | - | - | - | - | - |
Amortyzacja | -30 | - | - | - | -30 |
Zakończenie umowy | - | - | - | 2 252 | 2 252 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | -2 | -1 | - | - | -3 |
Stan na dzień 31.12.2021 | |||||
Wartość brutto | 630 | 66 | 48 | 274 | 1 018 |
Umorzenie | -586 | -26 | -43 | -274 | -929 |
Wartość księgowa netto | 44 | 40 | 5 | - | 89 |
Urządzenia techniczne | Wyposażenie | Pozostałe środki trwałe | Prawo do użytkowania | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2020 | |||||
Wartość brutto | 632 | 78 | 47 | 2 526 | 3283 |
Umorzenie | -546 | -26 | -43 | -137 | -752 |
Wartość księgowa netto | 86 | 52 | 4 | 2389 | 2531 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2020-31.12.2020 | |||||
Zakup | 6 | 1 | 1 | - | 8 |
Wpływ wdrożenia MSSF 16 | - | - | - | - | - |
Amortyzacja | -10 | - | - | -137 | -147 |
Likwidacja | - | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | -6 | -12 | - | - | -18 |
Stan na dzień 31.12.2020 | |||||
Wartość brutto | 632 | 67 | 48 | 2526 | 3 273 |
Umorzenie | -556 | -26 | -43 | -274 | -899 |
Wartość księgowa netto | 76 | 41 | 5 | 2 252 | 2 374 |
Nota 13 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne i prawne | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Niezakończone prace rozwojowe | 37 706 | 25 299 |
Razem | 37 706 | 25 299 |
Zmiany w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym:
Niezakończone prace rozwojowe | Zakończone prace rozwojowe | Inne wartości niematerialne | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | ||||
Wartość brutto | 25 299 | - | 17 | 25 316 |
Umorzenie | - | - | -17 | -17 |
Wartość księgowa netto | 25 299 | - | 0 | 25 299 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | ||||
Zakup | 4 992 | - | 4 992 | |
Wycena zwróconych prac rozwojowych | 19 527 | 19 527 | ||
Spisanie w koszty części nakładów na prace rozwojowe | -12 112 | -12 112 | ||
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||
Wartość brutto | 49 818 | - | 17 | 49 835 |
Umorzenie | - | - | -17 | -17 |
Odpis aktualizujący | -12 112 | - | - | -12 112 |
Wartość księgowa netto | 37 706 | - | - | 37 706 |
Niezakończone prace rozwojowe | Zakończone prace rozwojowe | Inne wartości niematerialne | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2020 | ||||
Wartość brutto | 20 079 | - | 17 | 20 096 |
Umorzenie | 0 | - | -17 | -17 |
Wartość księgowa netto | 20 079 | - | - | 20 079 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2020-31.12.2020 | ||||
Zakup | 5 220 | - | - | 5 220 |
Stan na dzień 31.12.2020 | ||||
Wartość brutto | 25 299 | - | 17 | 25 316 |
Umorzenie | 0 | - | -17 | -17 |
Wartość księgowa netto | 25 299 | - | - | 25 299 |
Wartości niematerialne obejmują głównie skapitalizowane koszty prac rozwojowych.
Grupa Kapitałowa rozwija produkty z rodziny jednorazowych wyrobów medycznych z zabezpieczoną międzynarodową własnością intelektualną stosowanych na oddziałach intensywnej terapii oraz anestezjologii. Emitent prowadzi działalność na bazie współpracy polsko-izraelskiej. Działalność operacyjna oraz prace badawczo-rozwojowe prowadzone są głównie w zależnej
w 99,9% od Airway Medix spółce izraelskiej – Biovo Technologies Ltd. Obecnie w rozwijanym portfelu produktowym Airway Medix znajdują się:
B-Care Oral Care – nowy system czyszczenia jamy ustnej osób unieruchomionych
Cuffix Cuff Pressure Regulator – innowacyjne urządzenie umożliwiające upowszechnienie automatycznej optymalizacji ciśnienia w mankiecie utrzymującym rurkę intubacyjną
Laryngological Mask & Hyper Form – platforma technologiczna związana z grupą patentów dotyczących m.in. maski laryngologicznej
W 2017 r. w ramach modelu sprzedaż technologii „asset deal” dokonano sprzedaży technologii Airway Medix CSS. 3 października 2017 r. nastąpiło zrealizowanie się transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa tj. zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie rozwoju, wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży technologii dotyczącej zamkniętego systemu do czyszczenia rurek intubacyjnych. Emitent nie jest powiązany osobowo lub kapitałowo z drugą stroną powyższej transakcji. Wobec powzięcia w dniu 8 lipca 2021 r. informacji o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej przez kupującego, w dniu 2 grudnia 2021 roku druga strona transakcji dokonała przeniesienia zwrotnego praw własności intelektualnej do technologii CSS, której wartość zwiększyła saldo niezakończonych prac rozwojowych o 19 527 tys. zł. Wartość ujętej technologii opiera się na szacunku Zarządu w odniesieniu do wartości CSS wyrażonej w walucie obcej przeliczonej na zł wg właściwego kursu.
Spółka podjęła decyzję o kontynuowaniu wybranych najlepiej przyjętych funkcji w urządzeniach B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) oraz o ostatecznym zaprzestaniu części prac nad rozwiązaniami opracowanymi w szczególności do roku 2019, które nie wpisują się w aktualną koncepcję zoptymalizowanego pod kątem funkcjonalnym i kosztowym produktów. W wyniku przeprowadzonej przez Zarząd analizy aktywowanych kosztów, dotyczących nierozwijanych już wersji 1.0 urządzeń B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR), Spółka spisała w 2021 roku w koszty część salda niezakończonych prac rozwojowych w wysokości 12 112 tys. zł. Zarząd tym samym podjął decyzję o zakończeniu prac dotyczących produktu w wersji 1.0 i zostały one ujęte w kosztach w roku 2021. Wskazać przy tym należy, że przeniesienie części wydatków z sald niezakończonych prac rozwojowych nie wpływa na wycenę potencjału monetyzacji technologii który wg Zarządu wraz z rozwojem wersji 2 urządzeń tylko wzrasta i podnosi wartość biznesową obu technologii. Spółka kontynuuje prace na wersją 2.0 urządzeń OC i CPR.
13.2 Aktywa przeznaczone do sprzedaży
Na dzień bilansowy Grupa nie posiada aktywów przeznaczonych do sprzedaży.
13.2.1 Pozostałe aktywa finansowe
Dnia 3 października 2017 r. dokonano transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa tj. zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie rozwoju, wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży technologii dotyczącej zamkniętego systemu do czyszczenia rurek intubacyjnych (closed suction catheter airway maintenance system) ("Technologia CSS”) ("ZCP”). W ramach przedmiotowej transakcji Spółka zbyła na rzecz kupującego „Technologię CSS” za cenę wynoszącą 10.500.000 EUR („Cena Sprzedaży”). Cena Sprzedaży została podzielona na dwie transze 60% oraz 40% Ceny Sprzedaży.
W dniu zamknięcia transakcji Kupujący dokonał płatności kwoty w wysokości 5.355.000 EUR. Zapłacona kwota jest równa pierwszej transzy Ceny Sprzedaży pomniejszonej o kwotę zatrzymaną przez Kupującego na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń z tytułu Umowy Sprzedaży.
W sierpniu 2018 r. Spółka uzyskała refinansowanie kwoty zatrzymanej – 945 tys. EUR – poprzez zawarcie umowy z mBank S.A. Warunki refinansowania przewidywały spłatę pożyczki po spłacie należności przez Kupującego. Warunki refinansowania – EURIBOR właściwy dla okresu finansowania + marża banku.
Dnia 4 kwietnia 2019 r. Kupujący, wobec braku roszczeń, dokonał terminowej płatności 15% pierwszej transzy za Technologię CSS w kwocie 945 tys. EUR, co stanowi równowartość ́ ok. 4,06 mln PLN. Zobowiązanie wobec mBank tym samym wygasło.
W wyniku analizy przy wdrożeniu MSSF 15 (01.01.2018 r.) oszacowano prawdopodobieństwo zrealizowania się drugiej, warunkowej płatności związanej ze sprzedażą technologii Airway Medix CSS. Ze względu na prawidłową realizację umów zawartych pomiędzy kupującym a Airway Medix w okresie pomiędzy egzekucją umowy a datą niniejszego sprawozdania, prawdopodobieństwo to oszacowano na poziomie 75%, co przełożyło się na ujęcie kwoty 14 680 tys. PLN (31 grudnia 2020: 14 537 tys. PLN)zaprezentowanej w bilansie jako aktywo kontraktowe. W wyniku ujęcia aktywa kontraktowego, w bilansie Spółki rozpoznano również rezerwę z tyt. podatku odroczonego w wysokości 2 727 tys. PLN.
W związku z otrzymaniem w dniu 8 lipca 2021 r. od Teleflex Medical Europe Limited z siedzibą w Dublinie, Irlandia informacji o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co w konsekwencji oznaczać będzie brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia Technologii CSS, Grupa oszacowała ponownie prawdopodobieństwo realizacji aktywa, które aktualnie wynosi 0% (31.12.2020: 75%) i podjęła decyzję o odpisaniu wartości aktywów rozpoznanych zgodnie z MSSF 15 w kwocie 14 240 tys. PLN (31 grudnia 2020: 14 537 tys. PLN) i zaprezentowanych uprzednio w bilansie jako aktywa z tytułu umów z klientami.
W dniu 2 grudnia 2021 r. doszło do zawarcia pomiędzy Spółką a Teleflex porozumienia w sprawie cesji praw własności intelektualnej zgodnie z którym Kupujący przeniósł zwrotnie na Emitenta prawa własności intelektualnej wchodzące w skład ZCP. Zwrotne przeniesienie na Spółkę ww. aktywów jest kluczowym prawnym kamieniem milowym w procesie trwającego procesu sprzedaży technologii CSS. Zgodnie z wcześniej przekazywanymi informacjami, do Spółki wróciło wysoko na rynku wyceniane aktywo.
13.3 Test na utratę wartości aktywów niematerialnych nieoddanych do użytkowania
Airway Medix – test na utratę wartości skapitalizowanych prac rozwojowych
Wartość skapitalizowanych niezakończonychprac rozwojowych jest testowana pod kątem utraty wartości raz do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki utraty wartości. Testowanie polega na kalkulacji wartości odzyskiwalnej testowanego aktywa na bazie kalkulacji wartości godziwej pomniejszonej o szacowane koszty sprzedaży.
Kalkulacje te oparte są na zdyskontowanych przepływach pieniężnych przed opodatkowaniem i wykorzystują szacowane projekcje przepływów pieniężnych na podstawie aktualnych planów finansowych oraz spodziewanych na dzień bilansowy umów z partnerami strategicznymi. Podstawą założeń do oszacowania przepływów było doświadczenie zarządu związane z umowa podpisaną pomiędzy zagranicznym kontrahentem a Airway Medix S.A. dot. sprzedaży urządzenia CSS, oczekiwania zarządu związane ze strukturą transakcji oraz wielkości rynków dla pozostałych technologii w portfolio Spółki. W wycenie konserwatywnie uwzględniono wyłączenie przychody z tytułu opłat typu one-off oraz milestones bez uwzględniania potencjalnych przyszłych opłat licencyjnych należnych Airway Medix. Nie założono również wartości rezydualnej.
Kalkulacja została przeprowadzona w podejściu dochodowym.
Kluczowe założenia zastosowane do obliczenia wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Airway Medix S.A. posiadała w swoim portfelu następujące technologie : Closed Suction System (CSS), B-Care Oral Care (OC), Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR), Laryngological Mask & Hyper Form (LMA). Dla każdej z powyższych technologii przeprowadzono osobne testy pod kątem utraty wartości ujętych w księgach rachunkowych skapitalizowanych prac rozwojowych biorąc pod uwagę potencjał rynkowy każdej z technologii oraz przyjętą strategię ich rozwoju.
Obliczenie wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży niezakończonych prac rozwojowych jest najbardziej wrażliwe na przyjętą stopę dyskontową. Wartość godziwą ustalono w oparciu o trzeci poziom hierarchii wartości godziwiej. Przyjęta stopa dyskontowa odzwierciedla dokonany przez zarząd szacunek ryzyka typowego dla wdrożenia produktu Airway Medix,
z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie.
Stopa dyskontowa została przyjęta na podstawie oczekiwanych stóp zwrotu inwestycji venture capital prezentowanych w opracowaniu Valuation of Privately-Held-Company Equity Securities publikowanym przez American Institute of Chartered Public Accountants.
W przypadku prognozowanych przepływów dotyczących produktów rozwijanych przez Spółkę przyjęto stopę dyskontową w wysokości 10% dla Closed Suction System (CSS), 20% dla B-Care Oral Care (OC), Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) oraz 40,0% dla Laryngological Mask & Hyper Form (LMA) (odpowiednio 20% dla OC i CPR i 30,0% dla LMA na 31 grudnia 2020 r.). Dodatkowo w kalkulacji wartości odzyskiwalnej przyjęto koszty sprzedaży w zależności od technologii między 4% a 7% przychodów ze sprzedaży. Koszt ten równy spodziewanym kosztom podpisania umowy strategicznej, w tym kosztom obsługi prawnej, jak również kosztom success fee dla zespołu business development. Całkowity koszt sprzedaży został oszacowany w oparciu o doświadczenia wynikające z pierwszej podpisanej umowy sprzedaży, znajomość branży, podpisane umowy dot. success fee oraz doświadczenie Zarządu.
Jednoczesne zwiększenie stopy dyskontowej o 10% dla projektów B-Care Oral Care (OC), Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) oraz Laryngological Mask & Hyper Form (LMA) nie spowodowałoby ustalenia wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży skapitalizowanych prac rozwojowych AWM poniżej ich wartości bilansowej. W wyniku powyższej analizy stwierdzono, że wartość bilansowa niezakończonych prac rozwojowych dla poszczególnych technologii osiąga wartości powyżej ich wartości odzyskiwalnej, a zatem nie wystąpiła utrata ich wartości.
Jednocześnie Spółka podjęła decyzję o kontynuowaniu wybranych najlepiej przyjętych funkcji w urządzeniach B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) oraz o ostatecznym zaprzestaniu części prac nad rozwiązaniami opracowanymi w szczególności do roku 2019, które nie wpisują się w aktualną koncepcję zoptymalizowanego pod kątem funkcjonalnym i kosztowym produktów. W wyniku przeprowadzonej przez Zarząd analizy aktywowanych kosztów, dotyczących nierozwijanych już wersji 1.0 urządzeń B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR), Spółka spisała w 2021 roku w koszty część salda niezakończonych prac rozwojowych w wysokości 12 112 tys. zł zł (wartość spisanych kosztów dla CPR wyniosła 8 050 tys. zł a dla OC 4 062 tys. zł). Zarząd tym samym podjął decyzję o zakończeniu prac dotyczących produktu w wersji 1.0 i zostały one ujęte w kosztach w roku 2021. Wskazać przy tym należy, że przeniesienie części wydatków z sald niezakończonych prac rozwojowych nie wpływa na wycenę potencjału monetyzacji technologii który wg Zarządu wraz z rozwojem wersji 2 urządzeń tylko wzrasta i podnosi wartość biznesową obu technologii. Spółka kontynuuje prace na wersją 2.0 urządzeń OC i CPR.
Na dzień bilansowy wartość niezakończonych prac badawczo rozwojowych wynosiła jak poniżej:
TechnologiaWartości bilansowa
B-Care Oral Care (OC) 4,56 mln zł
Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) 9,27 mln zł
Laryngological Mask & Hyper Form (LMA) 5,66 mln zł
Closed Suction System (CSS) 19,53 mln zł
Nota 14 Połączenie jednostek gospodarczych
W bieżącym okresie sprawozdawczym nie wystąpiły połączenia jednostek gospodarczych.
Zapasy | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Materiały | 332 | 220 |
Odpis aktualizujący | - | - |
Razem wartość netto zapasów | 332 | 220 |
Nota 16 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 718 | 1 020 |
od jednostek powiązanych | 228 | 540 |
od jednostek pozostałych | 490 | 480 |
Inne | - | - |
Odpisy aktualizujące | -407 | -324 |
Razem należności finansowe netto | 311 | 696 |
Inne należności niefinansowe, w tym: | 177 | 52 |
z tytułu podatków i innych świadczeń | 177 | 52 |
pozostałe | - | - |
Rozliczenia międzyokresowe czynne | 22 | 32 |
Razem należności niefinansowe netto | 199 | 84 |
Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności netto | 510 | 780 |
Odpisy aktualizujące wartość należności w okresie | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Stan na początek okresu | 324 | 53 |
Utworzony odpis w pozostałych kosztach operacyjnych | 42 | 312 |
Odwrócony odpis w pozostałych przychodach operacyjnych | 41 | -41 |
Stan na koniec okresu | 407 | 324 |
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w punkcie 25 informacji dodatkowej.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-30-dniowy termin płatności.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności wyceniane są w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej z uwzględnieniem odpisów aktualizujących wartość należności. Wartość księgowa należności jest zbliżona do ich wartości godziwej. Należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 365 dni od dnia powstania należności nie podlegają dyskontowaniu.
Opis ryzyk związanych z należnościami z tytułu dostaw i usług i pozostałymi należnościami oraz polityka Grupy dotycząca zarządzania tymi ryzykami została przedstawiona w punkcie 7.5 informacji dodatkowej.
Nota 17 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień bilansowy oraz w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składało się wyłącznie ze środków pieniężnych ulokowanych na rachunkach bankowych.
W przypadku posiadania wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych Grupa inwestuje je w formie lokat terminowych oraz overnight. W takim wypadku Grupa uzyskuje głównie oprocentowanie zmienne ze zgromadzonych środków pieniężnych.
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy
od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy,
od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosi 29 tys. zł (31.12.2020: 2 215 tys. zł).
Nota 18 Kapitał akcyjny oraz pozostałe kapitały
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2021 r. kapitał zakładowy Jednostki dominującej zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym składał się z wyemitowanych akcji następujących serii:
Liczba akcji (udziałów) wg serii emisji | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Seria A | 43 518 444 | 43 518 444 |
Seria B | 6 000 000 | 6 000 000 |
Seria C | 4 900 000 | 4 900 000 |
Seria D | 4 000 000 | 4 000 000 |
Razem liczba akcji (udziałów) | 58 418 444 | 58 418 444 |
Kapitał powstały z nadwyżki ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej na dzień bilansowy wynosi 1 174 tys. zł (31.12.2020: 1 174 zł) i obejmuje nadwyżkę emisyjną netto tj. po potrąceniu kosztów emisji, powstałą w związku z emisją akcji serii C w kwocie 459 tys. zł oraz serii D w kwocie 715 tys. zł (31.12.2020: odpowiednio 459 tys. zł i 715 tys. zł).
Kapitał zakładowy został w całości opłacony. Akcje pierwszej emisji o wartości nominalnej 34 915 000 zł zostały opłacone w wyniku połączenia, w konsekwencji którego Spółka dominująca powstała.
Emisja akcji w bieżącym okresie sprawozdawczym
W bieżącym okresie sprawozdawczym nie miała miejsca emisja akcji.
Prawa akcjonariuszy
Akcje wszystkich serii są nieuprzywilejowanymi akcjami zwykłymi – na każda akcję przypada jeden głos na Walnym Zgromadzeniu.
Kapitał z połączenia pod wspólną kontrolą
W sprawozdaniu finansowym Grupy za okres od 25 września 2013 r. do 31 grudnia 2014 r., sporządzonym według polskich standardów rachunkowości, dokonano rozliczenia połączenia Airway Medix BIS Sp. z o.o. (przejmująca) i Airway Medix Sp. z o.o. (przejmowana) dokonanego w trybie art. 492, par. 1, pkt 2 Kodeksu spółek handlowych. Do rozliczenia skutków tego połączenia przyjęto metodę nabycia, czego skutkiem było powstanie wartości firmy ujętej w sprawozdaniu finansowym Airway Medix S.A. sporządzonym zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2015 roku, stosując po raz pierwszy MSSF, Grupa wybrała politykę rachunkowości, zgodnie z którą ww. transakcja stanowi transakcję zawartą pod wspólną kontrolą, a zatem za właściwsze z perspektywy opisu sytuacji majątkowej i finansowej Grupy uznała ujęcie wartości aktywów i zobowiązań połączonych jednostek według ich wartości księgowych. W efekcie wartość firmy została wycofana i ujęta jako „Kapitał z połączenia pod wspólną kontrolą”.
Kapitał rezerwowy z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek podporządkowanych
Saldo kapitału rezerwowego z tytułu różnic kursowych jest korygowane o różnice kursowe wynikające z przeliczania sprawozdań finansowych zagranicznych jednostek zależnych. Prezentowany kapitał nie podlega podziałowi.
18.3 Zyski zatrzymane i ograniczenia związane z kapitałem
Statutowe sprawozdanie finansowe Jednostki dominującej jest przygotowywane zgodnie z MSSF. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
Spółka dominująca na podstawie art. 396 Kodeksu Spółek Handlowych jest zobowiązana utrzymywać zyski zatrzymane (tzw. Kapitał zapasowy) do wysokości 1/3 kapitału zakładowego z przeznaczeniem wyłącznie na pokrycie ewentualnych strat finansowych. Spółka musi przeznaczyć na ten cel minimalnie 8% zysku bieżącego do czasu zgromadzenia wymaganej równowartości 1/3 kapitału zakładowego.
Zgodnie ze zmianami Kodeksu Spółek Handlowych uchwalonymi w roku 2016 (art. 347 § 4) w przypadku, gdy koszty prac rozwojowych zakwalifikowanych jako aktywa spółki nie zostały całkowicie odpisane, nie można dokonać podziału zysku odpowiadającego równowartości kwoty nieodpisanych kosztów prac rozwojowych, chyba że kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych jest co najmniej równa kwocie kosztów nieodpisanych.
Nota 19 Emisja i wykup papierów dłużnych, zaciągnięcie kredytów i pożyczek
Grupa jest w posiadaniu obligacji wyemitowanych przez Adiuvo Investments S.A. Dnia 28 lutego 2019 r. miała miejsce spłata obligacji przez Adiuvo Investments S.A. Została spłacona połowa posiadanych obligacji tj. 40 000 o łącznej wartości nominalnej 4 mln PLN. Wraz z częścią kapitałową zostały również spłacone odsetki w wysokości 467 tys. PLN. Ponadto w dniu 26 marca 2019 r. Emitent zawarł z Adiuvo Investments porozumienie zmieniające warunki emisji pozostałych 40.000 obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda, na mocy którego termin wykupu tych obligacji został przesunięty z 29 marca 2019 r. na dzień 31 grudnia 2019 r. a następnie na dzień 30 czerwca 2020 r. W dniu 30 czerwca 2020 r. przesunięto termin wykupu obligacji na 31
grudnia 2020 r. W dniu 31 grudnia 2021 r. przesunięto termin wykupu obligacji na 30 czerwca 2022 r. W pozostałym zakresie warunki emisji obligacji nie uległy zmianom.
W dniu 8 kwietnia 2020 r. Zarząd Airway Medix S.A. zawarł z izraelskim bankiem z siedzibą w Tel Awiwie umowę kredytową, na mocy której Bank udostępnił Spółce kredyt w maksymalnej kwocie 2 mln euro, co stanowi równowartość ok. 9,1 mln zł według Średniego kursu NBP z dnia zawarcia Umowy z przeznaczeniem w szczególności na cele związane z kapitałem korporacyjnym i obrotowym Spółki. Zgodnie z Umową spłata kredytu nastąpi jednorazowo, do końca października 2021 r. Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej EURIBOR. Zabezpieczenia spłaty kredytu obejmują zabezpieczenie na prawach z tytułu umowy sprzedaży technologii CSS, zabezpieczenia na wierzytelności z tytułu obligacji wyemitowanych przez Adiuvo Investments S.A. i objętych przez Spółkę oraz zabezpieczenia na ruchomościach, prawach własności intelektualnej i innych prawach. Umowa przewiduje, że udostępnienie środków z kredytu może nastąpić po spełnieniu przez Spółkę określonych w umowie kredytu warunków zawieszających, między innymi po dostarczeniu przez Spółkę wymaganej dokumentacji, zgód korporacyjnych oraz dokumentów zabezpieczeń. Umowa kredytowa podlega prawu angielskiemu. Do dnia sporządzenia niniejszego Sprawozdania otrzymane finansowanie zostało wykorzystane w całości.
W dniu 19 kwietnia 2021 r. podpisany został aneks do umowy kredytowej z Izrael Discount Bank Ltd., na mocy którego bank udostępnił spółce dodatkową kwotę kredytu w maksymalnej wysokości 700 tys. EUR, co stanowi równowartość około 3 300 tys. zł wg kursu NBP z dnia zawarcia umowy.
Wobec otrzymania w dniu 8 lipca 2021 r. od Teleflex Medical Europe Limited z siedzibą w Dublinie, Irlandia informacji o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co w konsekwencji oznaczać będzie brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia Techologii CSSW, która to stanowiła zabezpieczenie kredytu otrzymanego w izraelskim banku Discount Bank Ltd. Zarząd spółki Airway Medix S.A. podjął rozmowy z Bankiem w celu uzyskania kontynuacji finansowania. W dniu 11 sierpnia 2021 r Zarząd spółki Airway Medix S.A. otrzymał z Banku potwierdzenie zgodnie z którym Bank zdecydował, że nie będzie wszczynał żadnych procedur, które mogłyby doprowadzić do wypowiedzenia umowy kredytowej i wcześniejszej spłaty kredytu. Zgodnie z powziętymi przez Spółkę informacjami Bank potwierdził termin spłaty kredytu udzielonego Emitentowi w dacie jego zapadalności tj. do końca października 2021 r.
24 listopada 2021 r., w związku z zapadalnością ww. kredytu, na podstawie rozmów prowadzonych ze Spółką, Bank zdecydował o podwyższeniu rocznej stopy procentowej kredytu o 5%. Dnia 31 grudnia 2021 r. Bank podwyższył oprocentowanie rocznej stopy procentowej kredytu do 5,6080%. Jednocześnie Bank będzie na bieżąco oceniał sytuację Spółki, która pozostaje w stałej komunikacji z Bankiem, a intencją Emitenta pozostaje ustalenie z Bankiem nowych warunków spłaty zadłużenia. Przedstawiciele Spółki pozostają w stałym kontakcie z Bankiem regularnie informując o osiąganych kamieniach milowych w Spółce oraz prowadząc rozmowy w zakresie nowych warunków spłaty kredytu.
Na dzień bilansowy jeden z kowenantów nie był spełniony za wiedzą banku udzielającego kredytu Jednostce dominującej. Bank do tej pory nie podjął żadnych czynności w związku z tym faktem.
Zmiana stanu rezerw w okresie | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Stan na początek okresu | 54 | 35 |
Utworzenie rezerw w koszty | 13 | 19 |
Wykorzystanie rezerw | - | - |
Rozwiązanie rezerw | - | - |
Stan rezerw na koniec okresu, w tym: | 67 | 54 |
Rezerwy długoterminowe | - | - |
Rezerwy krótkoterminowe | 67 | 54 |
Nota 21 Świadczenia pracownicze
Świadczenia pracownicze | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 082 | 262 |
Zobowiązania tytułu odpraw emerytalnych | 13 | 13 |
Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów | 72 | 105 |
Zobowiązania z tytułu innych świadczeń | 308 | 336 |
Razem zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych, w tym: | 1 475 | 716 |
Zobowiązania długoterminowe | 321 | 349 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 1 154 | 367 |
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych równa się ich wartości bilansowej.
21.1 Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia
Jednostka zależna wypłaca pracownikom świadczenia po okresie zatrudnienia w wysokości określonej przez izraelskie prawo. Świadczenia te prezentowane są w pozycji zobowiązań z tytułu innych świadczeń. Zgodnie z prawem izraelskim spółka Biovo Technologies Ltd zobligowana jest to dokonywania płatności składek emerytalnych oraz składek związanych z przyszłymi świadczeniami dla zwalnianych pracowników lub pracowników w inny sposób kończący stosunek pracy ze spółką. Zobowiązanie spółki dotyczące odpraw dla pracowników obliczane jest na podstawie zasad uregulowanych w izraelskiej ustawie dotyczącej odpraw (Israeli Severance Pay Law). Kalkulacja ta oparta jest o ostatnie wynagrodzenie pracownika pomnożone przez liczbę lat, jaką pracownik przepracował na datę bilansową. Pracownicy mają prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok przepracowany w spółce.
Jednostka dominująca wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Grupa tworzy również rezerwy na wartość niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych uwzględniając wartość potencjalnej wypłaty na rzecz pracownika w związku z nabytymi i niewykorzystanymi prawami do urlopu.
Uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu sprawozdawczego przedstawiono w poniższych tabelach:
Odprawy emerytalne | Niewykorzystane urlopy | Inne świadczenia | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | 13 | 105 | 336 | 454 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | ||||
Łączna kwota kosztów ujęta w wyniku finansowym | - | -33 | - 28 | - 61 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | - | -33 | -28 | -61 |
Koszty odsetek | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | - |
Stan na dzień 31.12.2021 | 13 | 72 | 308 | 393 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 72 | 308 | 380 | |
Zobowiązania długoterminowe | 13 | 13 |
Odprawy emerytalne | Niewykorzystane urlopy | Inne świadczenia | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2020 | 13 | 127 | 439 | 579 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2020-31.12.2020 | ||||
Łączna kwota kosztów ujęta w wyniku finansowym | - | -22 | -103 | -125 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | - | -22 | -103 | -125 |
Koszty odsetek | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | - |
Stan na dzień 31.12.2020 | 13 | 105 | 336 | 454 |
Zobowiązania krótkoterminowe | - | 105 | 336 | 441 |
Zobowiązania długoterminowe | 13 | - | - | 13 |
21.2 Programy akcji pracowniczych
NWZA Spółki dominującej z 30 czerwca 2014 roku w uchwale nr 4 postanowiło o emisji 3.070.000 warrantów subskrypcyjnych oznaczonych jako seria A. Zgodnie z przedmiotową uchwałą każdy warrant subskrypcyjny serii A uprawnia jego posiadacza do objęcia akcji zwykłych na okaziciela Spółki dominującej serii C, przy czym akcje te zostaną wyemitowane niezależnie od akcji tej samej serii, których emisja miała miejsce w 2016 roku. Na potrzeby niniejszego sprawozdania akcje serii C związane z programem motywacyjnym określane będą, jako akcje związane z warrantami serii A. Zgodnie z uchwałą warranty subskrypcyjne serii A emitowane będą po cenie ustalonej przez zarząd Airway Medix S.A. Zarząd tej spółki upoważniony jest również do oferowania warrantów subskrypcyjnych nieodpłatnie. Cenę emisyjną akcji związaną z warrantami serii A, a także szczegółowe warunki zamiany praw z warrantów subskrypcyjnych ma określić zarząd Airway Medix S.A. w odrębnej uchwale. Zgodnie z przedmiotową uchwałą zamiana warrantów subskrypcyjnych serii A na akcje Airway Medix S.A. powinna nastąpić nie później niż w terminie 5 lat od dnia jej podjęcia. W przypadku realizacji praw z wszystkich warrantów subskrypcyjnych serii A kapitał zakładowy Airway Medix uległby zwiększeniu o kwotę do 3.070.000,00 zł.
W dniu 7 kwietnia 2016 r. zarząd Airway Medix S. A. dokonał przydziału maksymalnie 750 000 warrantów subskrypcyjnych serii A dających prawo do objęcia akcji Spółki po cenie emisyjnej 1 zł oraz maksymalnie 225 000 warrantów subskrypcyjnych serii A dających prawo do nabycia akcji Spółki po średniej cenie rynkowej akcji z okresu 6 miesięcy poprzedzającego datę ich nabycia. Warranty zostały przydzielone osobie pełniącej funkcję Chief Operating Oficer („COO”) spółki Biovo Technologies Ltd.
Dnia 18.10.2018 roku umowa z osobą pełniącą funkcję Chief Operating Oficer („COO”) spółki Biovo Technologies została rozwiązana a prawa wynikające z przydzielonych warrantów nie zostały wykorzystane.
Na podstawie umowy z dnia 1 lipca 2016 roku podpisanej pomiędzy Airway Medix S.A. z osobą pełniącą funkcję VP Business Development („VP BD”), zarząd Jednostki dominującej dokonał:
bezwarunkowego przydziału 563 000 warrantów subskrypcyjnych serii A dających prawo do objęcia akcji Spółki po cenie emisyjnej równej średniej cenie rynkowej akcji Spółki z okresu 6 miesięcy poprzedzającego datę nabywania uprawnień,
warunkowego przydziału 562 000 warrantów subskrypcyjnych serii A uzależnionych od komercjalizacji produktów Airway Medix spoza linii produktowych CSS, OC oraz CPR. Warranty te dają prawo do objęcia akcji Spółki po średniej cenie rynkowej akcji z okresu 6 miesięcy poprzedzającego datę nabywania uprawnień.
Podstawowe informacje dotyczące wyceny przydzielonych warrantów (dokonanej według modelu Blacka-Scholesa) zostały zaprezentowane poniżej:
| Transza 1 | Transza 2 |
Końcowa data okresu nabywania uprawnień | 2016-08-01 | 2018-07-01 |
Końcowa data możliwego wykonania opcji | 2019-08-01 | 2021-07-01 |
Liczba opcji | 563 000 | 562 000 |
Cena wykonania opcji (PLN) | 1,24 | 1,00 |
Notowania akcji na dzień przyznania (PLN) | 1,11 | 1,11 |
Wartość godziwa 1 opcji wyceniona na dzień przyznania | 0,45 | 0,64 |
Wartość godziwa programu (PLN) | 255 000 | 359 000 |
Założenia przyjęte w modelu wyceny wartości godziwej: |
|
|
Oczekiwana zmienność akcji (%) | 63,81% | 63,81% |
Stopa procentowa wolna od ryzyka (%) | 1,78% | 2,19% |
Prognozowany czas trwania (życia) opcji (w latach) | 3,08 | 5,00 |
Podpisana umowa z dnia 1 lipca 2016 roku z osobą pełniącą funkcję VP BD wygasła z dniem 1 czerwca 2018 roku.
Wartość godziwa całego programu dla VP BD wynosiła 614 tys. zł.
Do daty bilansowej, pozostałe warranty nie zostały przydzielone przez zarząd, który również nie określił ich szczegółowych warunków subskrypcji, w tym ceny emisyjnej akcji Spółki związanych z ww. warrantami.
Nota 22 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 3 773 | 2 065 |
od jednostek powiązanych | - | - |
od jednostek pozostałych | 3 773 | 2 065 |
Razem zobowiązania finansowe netto | 3 773 | 2 065 |
Inne zobowiązania niefinansowe, w tym: | 20 | 35 |
z tytułu podatków i innych świadczeń | 20 | 35 |
pozostałe | - | - |
Razem zobowiązania niefinansowe netto | 20 | 35 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania netto | 3 793 | 2 100 |
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w punkcie 25 informacji dodatkowej.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 30-dniowych.
Pozostałe zobowiązania są nieoprocentowane, ze średnim 1-miesięcznym terminem płatności.
Kwota wynikająca z różnicy pomiędzy zobowiązaniami a należnościami z tytułu podatku od towarów i usług jest płacona właściwym władzom podatkowym w okresach miesięcznych.
Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach miesięcznych w ciągu całego roku obrotowego.
Grupa uzyskuje dotacje pieniężne głównie na pokrycie prowadzonych prac badawczych i rozwojowych. Zmiany stanu dotacji w bieżącym okresie sprawozdawczym przedstawia poniższa tabela:
Zmiana stanu dotacji w okresie | 01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 |
Stan na początek okresu | 1 497 | 1 497 |
Otrzymanie dotacji przez Grupę w okresie sprawozdawczym | - | - |
Kwota rozliczonej dotacji ujęta w pozostałych przychodach operacyjnych | - | - |
Dotacje do zwrotu przez Grupę | -40 | - |
Stan dotacji na koniec okresu, w tym: | 1 457 | 1 497 |
Dotacje długoterminowe | 1 457 | 1 497 |
Dotacje krótkoterminowe | - | - |
Airway Medix S.A. postępuje w realizacji trzech projektów grantowych:
1. Umowa o dofinasowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój nr POIR.01.01.01-00- 0732/15-00 z dnia 17 marca 2016 r. pn. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz międzynarodowe wdrożenie rynkowe opatentowanego systemu czyszczenia jamy ustnej (ang. Oral Care – OC) w zastosowaniu szpitalnym, ograniczającego liczbę przypadków odrespiratorowego zapalenia płuc. Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 7 903 314,18. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 5 381 953,20 zł.
2. Umowa o dofinasowanie projektu nr POIR.01.01-00-1471/15-00 z dnia 11 maja 2016 r. pn. Opracowanie oraz wdrożenie na rynkach globalnych urządzenia służącego do automatycznego kontrolowania ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej oraz zapobiegania przedostawaniu się zainfekowanych treści do płuc u pacjentów intubowanych (CPR). Zapobieganie uszkodzeniom tchawicy powodowanym zbyt wysokim ciśnieniem mankietu mocującego rurkę intubacyjną. Całkowity koszt realizacji projektu 6 396 148,08. Przyznane dofinansowanie maksymalne do kwoty 4 500 433,43.
3. Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020, Oś priorytetowa 2 Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działanie 2.3. Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, Poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tytuł projektu: Uzyskanie ochrony patentowej na wynalazek” Stabilizator ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej”. Umowa o dofinansowanie realizacji projektu podpisana została w dniu: 17.09.2018r. pomiędzy Airway Medix S.A. a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości pełniącą funkcję Instytucji Zarządzającej w ramach ww. działań. W maju 2020 roku Spółka zwróciła część niewykorzystanej w ramach projektu zaliczki. Status realizacji
projektu jest kwartalnie raportowany do PARP - jednostki finansującej. Wartość projektu: 604 474,00 PLN. Wartość dofinansowania: 251 200,00 PLN. Okres realizacji: 21.07.2017r. - 31.12.2021r.
Łączna kwota otrzymanego finansowania na dzień bilansowy wynosiła 1,9 mln zł (31.12.2020: 1,9 mln zł).
Nota 24 Zobowiązania i należności warunkowe
24.1 Inne zobowiązania warunkowe
Inne zobowiązania warunkowe dotyczące umowy kredytu zawartej przez Jednostkę dominującą z Discount Bank Ltd z Izraela zostały opisane w nocie 19 do niniejszego sprawozdania finansowego.
Grupa prowadzi programy przyznawania opcji na akcje, w ramach których niektórym członkom kadry kierowniczej
oraz pracownikom wyższego szczebla przyznawane są opcje na objęcie akcji. Szczegóły zostały przedstawione w nocie 21.2.
Nie występują.
24.3 Zobowiązania inwestycyjne
Grupa nie posiada zobowiązań inwestycyjnych.
Wobec Spółki prowadzone są następujące postępowania:
1.Projekt: OC. Postępowanie wszczęte z urzędu przez NCBiR na podstawie art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 207 ust. 9 pkt 1 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. w sprawie zwrotu środków pozyskanych przez Airway Medix S.A. w związku z umową o dofinasowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój nr POIR.01.01.01-00-0732/15-00 z dnia 17 marca 2016 r. pn. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz międzynarodowe wdrożenie rynkowe opatentowanego systemu czyszczenia jamy ustnej (ang. Oral Care – OC) w zastosowaniu szpitalnym, ograniczającego liczbę przypadków odrespiratorowego zapalenia płuc. Spółka została zawiadomiona o wszczęciu ww. postępowania postanowieniem z dnia 28 listopada 2017 r. o sygnaturze DP.0250.3.2017.MŁ. Wartość środków objętych niniejszym postępowaniem wynosi: 1.230.542,72 (słownie: jeden milion dwieście trzydzieści tysięcy pięćset czterdzieści dwa złote 72/100) PLN wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Postępowanie zakończyło się wydaniem Decyzji nr 8/2018 z dnia 30 maja 2018 roku nakazującej zwrot kwoty 252 925,46 PLN wraz z odsetkami liczonymi w sposób wskazany w tej decyzji. W dniu 14.09.2018 r. została wydana Decyzja NCBR nr 15/2018 dot. odroczenia ww. płatności do 6.07.2019 r. oraz ulgi prolongacyjnej w wysokości 11 500,00 PLN. W dniu 22 maja 2019 r. Airway Medix S.A. złożyła kolejny wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności (o odroczenie terminu spłaty, lub alternatywnie o rozłożenie należności na raty). W dniu 26 czerwca 2019 r. została wydana Decyzja nr 16/2019 odmawiająca udzielenia kolejnej ulgi. Airway Medix S.A. w dniu 16 lipca 2019 r. złożyła Odwołanie od Decyzji nr 16/2019 do Ministra Inwestycji i Rozwoju za pośrednictwem NCBR od negatywnej Decyzji nr 16/2019 odmawiającej przyznania ulgi zgodnie z wnioskiem Beneficjenta z dnia 22 maja 2019 r. W dniu 8 lipca 2019 r. Beneficjent złożył kolejny wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności (wniosek z dnia 5.07.2019 r. o odroczenie i rozłożenie na dwie płatności kwoty należności). W dniu 11 lipca 2019 r. zostało wszczęte postępowanie na wniosek Beneficjenta w sprawie udzielenia ulgi w spłacie należności. W dniu 21.10.2019 r. wydana została Decyzja nr 27/2019 NCBR umarzająca postępowanie w sprawie wniosku o przyznanie ulgi złożonym przez Beneficjenta w dniu 5 lipca 2019 r. W dniu 8.11.2019 r. Beneficjent wniósł odwołanie do Ministra Inwestycji i Rozwoju od Decyzji nr 27/2019 umarzającej postępowanie w sprawie wniosku o przyznanie ulgi złożonym przez Beneficjenta w dniu 5 lipca 2019 r. W związku z sytuacją epidemiologiczną MFiPR wstrzymało wysyłkę pism informujących o przedłużeniu terminu na rozpatrzenie sprawy. Powyższe dwa odwołania zostaną prawdopodobnie rozpatrzone w roku 2021. W sprawie - pomimo trwających procedur odwoławczych opisanych powyżej - wszczęto postępowanie egzekucyjne w administracji, objęte tytułem wykonawczym Nr 2/2021 z 7 lipca 2021 r. i wystawionym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (doręczonym AIRWAY MEDIX S.A. w dniu 31 sierpnia 2021 r. wraz z zawiadomieniem o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego prowadzonego przez mBank S.A. z 25 sierpnia 2021 r. [znak: 1435-SEE.711.39070378.2021.1.IUR]), dotyczącym zwrotu środków, określonych w decyzji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr 8/2018 z 30 maja 2018 r. AIRWAY MEDIX S.A. 7 września 2021 r. złożyła zarzut w sprawie przedmiotowej egzekucji administracyjnej (art. 33. pkt 1) w związku z art. 27. § 1. pkt 9) ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) oraz skargę na powyższą czynność egzekucyjną (art. 54. § 1 pkt 1) i 2) ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowieniem z 6 października 2021 r. postanowił oddalić skargę z 7 września 2021 r. na czynność egzekucyjną (1435-SEE.711.8.BA-1231.21.IU). Narodowe
Centrum Badań i Rozwoju postanowieniem z 12 października 2021 r. oddaliło zarzut z 7 września 2021 r. w sprawie egzekucji administracyjnej (BDP-SPO.0256.11.2021.KW6). Od postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 6 października 2021 r. nie złożono środka zaskarżenia. Od postanowienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z 12 października AIRWAY MEDIX S.A. złożył zażalenie 22 października 2021 r. do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. W dniu 28 marca 2022 r. złożono skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 23 lutego 2022 r., które utrzymało w mocy postanowienie NCBiR z 12 października 2021 r. w przedmiocie oddalenia zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej. Skarga zawiera także wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia Ministra z 23 lutego 2022 r.
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVI Wydziałem Gospodarczym, XVII GC 507/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie wszczętego pozwem z dnia 18 maja 2020 roku, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Airway Medix na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt IX GNc 3297/20, XVI GC 2428/20)
Wartość przedmiotu sporu: 10 987,00 złotych
Stanowisko Emitenta: kwestionuje roszczenia MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu.
3.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XV Wydziałem Gospodarczym, XV GC 2373/20, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie wszczętego pozwem z dnia 19 maja 2020 roku, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Airway Medix na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XVI GNc 7748/20)
Wartość przedmiotu sporu: 63 465,00 złotych
Stanowisko Emitenta: kwestionuje roszczenia MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; termin rozprawy odroczony z dnia 6 września 2021 roku do dnia 31 stycznia 2022 roku; termin rozprawy odroczony z dnia 31 stycznia 2022 roku do dnia 13 czerwca 2022 roku; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu.
Z zastrzeżeniem postępowań opisanych powyżej na dzień 31 grudnia 2021 r. nie toczyły się w odniesieniu do Airway Medix S.A. lub jednostek zależnych istotne postępowania, przed sądami, organami właściwymi dla postępowań arbitrażowych i organami administracji publicznej, dotyczące zobowiązań i wierzytelności, w tym takie których pojedyncza lub łączna wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Airway Medix S.A.
W okresie realizacji projektów objętych dofinansowaniem (grantami publicznymi) oraz na okres trwałości projektów, czyli na określony okres od daty zakończenia ich realizacji, Grupa wystawia zabezpieczenie w formie weksla in blanco opatrzonego klauzulą „nie na zlecenie”.
Ponad to przypadku rozwiązania umów o dofinansowanie, Grupa zobowiązana jest do zwrotu całości przekazanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od daty przekazania środków na rachunek bankowy spółek Grupy.
Łączna kwota otrzymanego finansowania na dzień bilansowy wynosiła 1,9 mln zł (31.12.2020: 1,9 mln zł).
Regulacje prawne dotyczące podatków, w tym m.in. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach,
co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami.
W Polsce organy skarbowe posiadają prawo kontroli deklaracji podatkowych przez okres pięciu lat, jednak spółki mogą
w tym okresie dokonywać kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku dochodowego.
W latach ubiegłych spółka zależna Biovo Technologies Ltd prowadziła korespondencję z urzędem podatkowym w Izraelu dotyczącą polityki cen transferowych w Grupie. Korespondencja ta jest wynikiem kontroli podatkowej rozpoczętej w dniu 16 czerwca 2014 r. W toku korespondencji Zarząd Biovo Technologies Ltd odpowiedział na wszelkie pytania oraz przedłożył wszelkie dokumenty wymagane przez izraelskie organy skarbowe, nie otrzymał jednak informacji zwrotnej o zakończeniu kontroli i jej wynikach. Zarząd Biovo Technologies Ltd oraz Jednostki dominującej skonsultował taki stan rzeczy z kilkoma niezależnymi izraelskimi doradcami podatkowymi, którzy stwierdzili że jest to naturalny stan rzeczy w Izraelu oraz, że rekomendują nieskładanie wniosku do organów skarbowych, który miałby na celu przygotowanie przez nie podsumowania kontroli.
Jednostka Dominująca ocenia, że wykazane zobowiązania podatkowe Grupy Kapitałowej są prawidłowe dla wszystkich lat podatkowych, które mogą być poddane kontroli przez organy skarbowe. Osąd ten opiera się na ocenie wielu czynników,
w tym interpretacji prawa podatkowego oraz doświadczeń z lat poprzednich. Niemniej fakty i okoliczności, które mogą zaistnieć w przyszłości, mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości istniejących lub przeszłych zobowiązań podatkowych.
Nota 25 Informacje o podmiotach powiązanych
25.1 Transakcje z podmiotami powiązanymi
W poniższej tabeli przedstawiono łączne kwoty transakcji zawartych przez Grupę z podmiotami powiązanymi w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym.
01.01.2021-31.12.2021 | |||
Przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | przychody ze sprzedaży | przychody z tytułu refaktur | przychody odsetkowe |
- jednostce dominującej | - | - | 400 |
Razem przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | - | - | 400 |
01.01.2020-31.12.2020 | |||
Przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | przychody ze sprzedaży | przychody z tytułu refaktur | przychody odsetkowe |
- jednostce dominującej | - | - | 401 |
Razem przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | - | - | 401 |
01.01.2021-31.12.2021 | |||
Zakupy od podmiotów powiązanych | zakup usług i towarów | zakup aktywów trwałych | koszty odsetkowe |
- jednostki dominującej | -424 | - | - |
- kluczowego personelu kierowniczego | - | - | - |
Razem zakupy od podmiotów powiązanych | -424 | - | - |
01.01.2020-31.12.2020 | |||
Zakupy od podmiotów powiązanych | zakup usług i towarów | zakup aktywów trwałych | koszty odsetkowe |
- jednostki dominującej | -403 | - | - |
- kluczowego personelu kierowniczego | - | - | -2 |
Razem zakupy od podmiotów powiązanych | -403 | - | -2 |
W poniższej tabeli przedstawiono salda rozrachunków z podmiotami powiązanymi istniejące na dzień bilansowy.
Należności od podmiotów powiązanych | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
- od jednostki dominującej | 5 271 | 5 224 |
obligacje | 5 043 | 4 683 |
należności pozostałe | 228 | 541 |
- od jednostek zależnych | - | - |
- od kluczowego personelu kierowniczego | - | - |
należności handlowe | - | - |
należności pozostałe | - | - |
- od podmiotów pod znaczącym wpływem | - | - |
- od pozostałych podmiotów powiązanych | - | - |
Razem należności od podmiotów powiązanych | 5 271 | 5 224 |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
- wobec jednostki dominującej | - | - |
zobowiązania handlowe | - | - |
- wobec jednostek zależnych | - | - |
- wobec kluczowego personelu kierowniczego | 183 | 833 |
otrzymane pożyczki | 183 | 833 |
- wobec podmiotów pod znaczącym wpływem | - | - |
- wobec pozostałych podmiotów powiązanych | - | - |
Razem należności od podmiotów powiązanych | 183 | 833 |
25.2 Jednostka dominująca całej Grupy
Na dzień 31 grudnia 2021 podmiotem dominującym spółki Airway Medix S.A. jest Adiuvo Investments S.A., które wchodzi do Grupy Kapitałowej Adiuvo Investments i wyżej do Grupy Orenore z siedzibą w Warszawie. Podmiotem dominującym całej Grupy Orenore jest Orenore Investments Limited.
W dniu 11 lutego 2019 roku Jednostka dominująca powzięła informację o dokonaniu przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego w dniu 4 lutego 2019 roku wpisu połączenia Adiuvo Investments S.A. ze spółkami zależnymi: Nutra sp. z o. o., Biovo sp. z o. o., OryxPL sp. z o. o. oraz StokPL sp. z o. o. W związku z czym udziałowcem Jednostki dominującej zamiast Biovo Sp. z o.o. stała się spółka Adiuvo Investments S.A.
Podmiotem dominującym spółki Adiuvo Investments S.A. jest Orenore Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podmiotem dominującym całej Grupy Orenore jest Orenore Investments Limited. Do podmiotów powiązanych z Grupą zaliczają się również jednostki zależne od Orenore Sp. z o.o. lub Orenore Investments Limited.
W trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym Grupa była finansowana kredytem oraz przez głównego akcjonariusza.
Za podmiot dominujący wobec Airway Medix może być uznany również Prezes Zarządu Jednostki dominującej – Pan Marek Orłowski, który sprawuje kontrolę nad Jednostką dominującą Grupy za pośrednictwem spółki Orenore Sp. z o.o.
Na dzień bilansowy i w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym w Grupie nie występowały jednostki zależne, które nie podlegałby konsolidacji.
25.4 Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy
Kluczowy personel kierowniczy Grupy obejmuje członków Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki dominującej oraz członków Zarządu jednostki, sprawującej kontrolę nad Airway Medix – tj. Biovo Sp. z o.o. łącznie z Adiuvo Investments S.A.
W notach 3.1 i 3.2 przedstawiono skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki dominującej na dzień bilansowy i w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem.
Świadczenia pracownicze dla kluczowego personelu kierowniczego prezentuje poniższa tabela:
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Wynagrodzenia | 274 | 225 |
Narzuty na wynagrodzenia | - | 4 |
Razem | 274 | 229 |
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym świadczenia pracownicze dla Zarządu wyniosły 274 tys. zł (01.01-31.12.2020: 225 tys. zł), w tym dla Marka Orłowskiego 177 tys. zł (01.01-31.12.2020: 181 tys. zł) oraz dla Anny Aranowskiej-Bablok 97 tys. zł (01.01-31.12.2020: 44 tys. zł). Powyższe kwoty są kwotami brutto.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, wynagrodzenia należne członkom Zarządu nie zostały wypłacone.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym świadczenia na rzecz Rady Nadzorczej wyniosły 21,6 tys. PLN, w tym na rzecz: K. Laskowskiego: 6 tys. PLN, W. Babloka: 6 tys. PLN, T. Ponińskiego: 6 tys. PLN, P. Naumana: 1,2 tys. PLN, O. Rose’a: 2,4 tys. PLN. W 2020 roku świadczenia na rzecz Rady Nadzorczej wyniosły 13,2 tys. PLN, w tym na rzecz: K. Laskowskiego: 3,6 tys. PLN, W. Babloka: 1,2 tys. PLN, T. Ponińskiego: 3,6 tys. PLN, P. Naumana: 2,4 tys. PLN, D. Zimnego: 2,4 tys. PLN, O. Rose’a: 0 tys. PLN.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, wynagrodzenia należne członkom Rady Nadzorczej nie zostały wypłacone.
25.5 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi są zawierane na warunkach rynkowych.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartości instrumentów finansowych jest równa ich wartości bilansowej, którą przedstawiono poniżej:
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2021 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | 311 | - | 311 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 | - | 29 |
Obligacje (Pozostałe aktywa finansowe ) | 5 043 | - | 5 043 |
Kredyty i pożyczki zaciągnięte (długoterminowe) | - | - | - |
Kredyty i pożyczki zaciągnięte (krótkoterminowe) | - | 13 228 | 13 228 |
Zobowiązania leasingowe | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | - | 3 773 | 3 773 |
Razem | 5 383 | 17 001 | 22 384 |
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2020 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | 696 | - | 696 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 215 | - | 2 215 |
Obligacje (Pozostałe aktywa finansowe ) | 4 683 | - | 4 683 |
Kredyty i pożyczki zaciągnięte (długoterminowe) | - | 117 | 117 |
Kredyty i pożyczki zaciągnięte (krótkoterminowe) | - | 10293 | 10 293 |
Zobowiązania leasingowe | - | 2 752 | 2 752 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | - | 2 065 | 2 065 |
Razem | 7 594 | 15 227 | 22 821 |
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w zysku lub stracie w podziale na kategorie instrumentów finansowych
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2021 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Przychody (koszty) z tytułu odsetek ujęte w: | 400 | -630 | -230 |
Przychodach finansowych | 400 | - | 400 |
Kosztach finansowych | - | -630 | -630 |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych ujęte w: | - | -843 | -843 |
Przychodach finansowych | - | - | - |
Kosztach finansowych | - | -843 | -843 |
Przychody (koszty) z tytułu utraty wartości ujęte w: | -42 | - | -42 |
Pozostałych kosztach operacyjnych | -42 | - | -42 |
Zysk (strata) netto na działalności kontynuowanej | 358 | -1 473 | -1115 |
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2020 | Pożyczki i należności | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Przychody (koszty) z tytułu odsetek ujęte w: | 401 | -692 | -291 |
Przychodach finansowych | 401 | - | 401 |
Kosztach finansowych | - | -692 | -692 |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych ujęte w: | 1 049 | -462 | 587 |
Przychodach finansowych | 1 049 | - | 1049 |
Kosztach finansowych | - | -462 | -462 |
Przychody (koszty) z tytułu utraty wartości ujęte w: | -312 | - | -312 |
Przychodach finansowych | - | - | - |
Hierarchia wartości godziwej
W okresie sprawozdawczym i na dzień bilansowy, nie występowały instrumenty finansowe, których podstawą wyceny jest wycena w wartości godziwej. W związku z powyższym w sprawozdaniu finansowym nie prezentuje się informacji nt. hierarchii wartości godziwej.
Nota 27 Wyjaśnienie pozycji prezentowanych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi ze sprawozdania z przepływów pieniężnych:
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług ze sprawozdania z sytuacji finansowej | 270 | 531 |
Kompensata pożyczki z należnościami | -809 | - |
Pozostałe | -99 | -195 |
Zmiana stanu ujęta w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | -638 | 336 |
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług ze sprawozdania z sytuacji finansowej | 1 693 | 149 |
Zobowiązania z tytułu zwrotu dotacji | -40 | - |
Zobowiązania niezwiązane z działalnością operacyjną | 8 | -343 |
Zmiana stanu ujęta w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 1 661 | -194 |
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Zmiana stanu wartości niematerialnych ze sprawozdania z sytuacji finansowej | -12 407 | -5 220 |
Korekty: | - | |
Niepieniężne zwiększenia wartości niematerialnych w okresie | 3 942 | 211 |
Niepieniężne zmniejszenia wartości niematerialnych w okresie | - | - |
Wydatki na pokrycie kosztów prac rozwojowych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | -8 465 | -5 009 |
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Zmiana stanu rzeczowych aktywów trwałych ze sprawozdania z sytuacji finansowej | 2 285 | 157 |
Korekty: | ||
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych w okresie | -30 | -137 |
Zakończenie leasingu | -2 252 | - |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | -3 | -27 |
Wydatki na pokrycie rzeczowych aktywów trwałych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | - | -7 |
01.01.2021-31.12.2021 | 01.01.2020-31.12.2020 | |
Bilansowa zmiana pozostałych aktywów finansowych ze sprawozdania z sytuacji finansowej | -360 | -361 |
Korekty: | ||
Odsetki i różnice kursowe od nabytych obligacji | 360 | 361 |
Aktualizacja | - | - |
Wykup obligacji | - | - |
Wydatki na nabycie obligacji | - | - |
Nota 28 Struktura zatrudnienia
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w okresie objętym sprawozdaniem wynosiło: 8 pracowników i 1 osoba współpracująca z Grupą w oparciu o umowę zarządczą (okres 01.01.2020-31.12.2020: odpowiednio 13 pracowników i 1 osoba współpracująca z Grupą w oparciu o umowy cywilnoprawne).
Nota 29 Zobowiązania leasingowe
Grupa leasinguje nieruchomości w krajach, w których prowadzi działalność. W niektórych krajach umowy leasingowe zwyczajowo przewidują coroczny wzrost opłat o stopę inflacji, a w innych okresową aktualizację do rynkowych stawek za wynajem. W niektórych których okresowy czynsz jest stały przez cały okres leasingu.
W umowach leasingu nieruchomości spółka/grupa czasami negocjuje klauzulę zerwania umowy. Dla każdej umowy spółka/grupa rozważa, czy brak klauzuli zerwania umowy naraziłby ją na nadmierne ryzyko. Typowymi czynnikami rozważanymi podczas decydowania o negocjowaniu klauzuli zerwania są:
- długość okresu leasingu;
- stabilność ekonomiczna środowiska, w którym znajduje się nieruchomość; oraz
- czy lokalizacja stanowi dla grupy nowy obszar działalności.
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2021 roku Grupa nie była stroną umów leasingu nieruchomości, których okres obowiązywania byłby dłuższy niż 1 rok od momentu rozpoczęcia umowy. Umowa nie przewiduje opcji zakupu składnika aktywów. Opłata miesięczna nie przekracza 5 tys. NIS plus VAT. Wartość ta nie jest istotna.
Wyjątek w zastosowaniu leasingu zastosowano indywidualnie (odrębnie) do każdej umowy (składnika aktywów).
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Grunty i budynki | Maszyny, urządzenia, pojazdy | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | 2 252 | - | 2 252 |
Zwiększenia | - | - | - |
Amortyzacja | - | - | - |
Zakończenie umowy | -2 252 | - | -2 252 |
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych | - | - | - |
Różnice kursowe | - | - | - |
Stan na dzień 31.12.2021 | - | - | - |
Grunty i budynki | Maszyny, urządzenia, pojazdy | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2020 | 2 389 | - | 2 389 |
Zwiększenia | - | - | - |
Amortyzacja | -137 | - | -137 |
Modyfikacja warunków leasingu | - | - | - |
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych | - | - | - |
Różnice kursowe | - | - | - |
Stan na dzień 31.12.2020 | 2 252 | - | 2 252 |
Zobowiązania z tytułu leasingu
Grunty i budynki | Maszyny, urządzenia, pojazdy | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | 2 752 | - | 2 752 |
Zwiększenia | - | - | - |
Koszt odsetek | - | - | |
Zakończenie umowy leasingu | -2 752 | - | -2 752 |
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych | - | - | - |
Płatności leasingowe | - | - | |
Różnice kursowe | - | - | - |
Stan na dzień 31.12.2021 | - | - | - |
Grunty i budynki | Maszyny, urządzenia, pojazdy | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2020 | 2 665 | - | 2 665 |
Zwiększenia | - | - | - |
Koszt odsetek | 100 | - | 100 |
Modyfikacja warunków leasingu | - | - | - |
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych | - | - | - |
Płatności leasingowe | -215 | - | - 215 |
Różnice kursowe | 202 | - | 202 |
Stan na dzień 31.12.2020 | 2 752 | - | 2 752 |
Nota 30 Zdarzenia po dniu bilansowym
Odnośnie sprzedaży technologii CSS, Grupa informuje, że kontynuuje działania i rozmowy zmierzające do pozyskania podmiotów zainteresowanych potencjalną transakcją nabycia od Emitenta technologii CSS. Aktualna sytuacja geopolityczna na świecie nie miała wpływu na podejmowane działania w kontekście pozyskania zainteresowanych partnerów branżowych jak również rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi współfinansowaniem i dalszym rozwojem oraz komercjalizacją portfolio produktów z Grupy Emitenta. Oba procesy są w toku.
Grupa wskazuje, że będąc skupionym na procesie komercjalizacji posiadanych w portfolio urządzeń, w celu optymalizacji kosztów, w IVq.2021 r zostały częściowo wstrzymane aktywności zespołu badawczo-rozwojowego spółki zależnej Biovo Technologies Ltd. [Biovo] do czasu zakończenia prowadzonych rozmów z inwestorami i partnerami branżowymi. Wraz z planowanym otwarciem nowego biura po zakończeniu prowadzonych rozmów z potencjalnymi inwestorami i partnerami branżowymi, planowane jest ustalenie nowego harmonogramu prac, uwzględniającego wznowienie prac nad testami produktów Cuffix oraz dalszym rozwojem technologii LMA.
W dniu 24 lutego 2022 r. rozpoczął się atak Rosji na Ukrainę. W związku z działaniami wojennymi kraje UE oraz Stanów Zjednoczonych wprowadziły pakiet dotkliwych sankcji dla Rosji. Przedłużające się działania zbrojne oraz wprowadzone sankcje mogą rzutować na sytuacje ekonomiczną w całej Europie, co może mieć wpływ na możliwości podpisywania nowych kontraktów dystrybucyjnych oraz rozmowy z zakresie sprzedaży posiadanego portfolio produktów. Grupa nie jest obecnie w stanie oszacować ewentualnego wpływu tych wydarzeń na prowadzone działania rozwojowe i komercjalizacyjne.
Warszawa, dnia 2 maja 2022 r.
Zarząd Jednostki dominującej:
__________________
Marek Orłowski
Prezes Zarządu
____________________________________
Anna Aranowska-BablokOron Zachar
Członek ZarząduCzłonek Zarządu