GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowany raport roczny
Grupy Kapitałowej Bumech S.A.
za 2022 rok
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Spis treści
B.ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2022 R. DO 31 GRUDNIA 2022 R.5
C.INFORMACJA DODATKOWA DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO12
NOTA 1.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY31
NOTA 3.KOSZTY DZIAŁALNOSCI OPERACYJNEJ34
NOTA 4.POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE35
NOTA 5.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE35
NOTA 6.PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY36
NOTA 7.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA37
NOTA 8.ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ37
NOTA 9.DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB WYPŁACONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO38
NOTA 10.UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH38
NOTA 12.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE38
NOTA 13.WARTOŚCI NIEMATERIALNE I WARTOŚĆ FIRMY46
NOTA 14.NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE48
NOTA 15.AKCJE/UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ48
NOTA 16.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE48
NOTA 19.POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE52
NOTA 20.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE52
NOTA 21.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY53
NOTA 27.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU55
NOTA 28.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE57
NOTA 29.ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE57
NOTA 30.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA, ZOBOWIAZANIA Z TYT. BIEŻĄCEGO PODATKU DOCHODOWEGO, ZOBOWIĄZANIA Z TYT. UMÓW Z KLIENTAMI DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE58
NOTA 31.POSTĘPOWANIA OBJĘTE UKŁADEM RESTRUKTURYZACYJNYM60
NOTA 32.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS60
NOTA 33.ZOBOWIAZANIA WARUNKOWE60
NOTA 34.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW61
NOTA 35.REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE62
NOTA 37.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM64
NOTA 38.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH65
NOTA 39.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM67
NOTA 40.PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH67
NOTA 41.INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI67
NOTA 42.WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ69
NOTA 44.PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE70
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 48.WPŁYW PANDEMII NA WYNIKI74
NOTA 49.WPŁYW KONFLIKTU ZBROJNEGO NA UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY74
NOTA 50.WYNAGRODZENIE BIEGŁEGO REWIDENTA74
NOTA 51.OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIEŻNYCH74
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||||
| PLN | EUR | PLN | EUR | ||
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | ||||||
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 1 111 782 | 237 140 | 427 123 | 93 309 | ||
Koszt własny sprzedaży | 542 837 | 115 785 | 392 763 | 85 803 | ||
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 452 937 | 96 610 | 216 534 | 47 304 | ||
Zysk (strata) brutto | 441 586 | 94 189 | 203 446 | 44 445 | ||
Zysk (strata) netto | 356 567 | 76 055 | 403 958 | 88 249 | ||
Liczba udziałów/akcji w sztukach na dzień 31.12.2018 | 14 481 608 | 14 481 608 | 14 481 608 | 14 481 608 | ||
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) | 24,62 | 5,25 | 27,89 | 6,09 | ||
Liczba udziałów/akcji średnioważona | 14 471 964 | 14 471 964 | 14 481 608 | 14 481 608 | ||
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą średnioważoną (zł/euro) | 24,64 | 5,25 | 27,89 | 6,09 | ||
BILANS | ||||||
Aktywa trwałe | 696 151 | 148 436 | 714 720 | 155 394 | ||
Aktywa obrotowe | 525 053 | 111 954 | 222 600 | 48 398 | ||
Kapitał własny | 779 534 | 166 215 | 437 123 | 95 039 | ||
Zobowiązania długoterminowe | 162 856 | 34 725 | 222 140 | 48 298 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | 278 814 | 59 450 | 278 057 | 60 455 | ||
Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 53,83 | 11,48 | 30,18 | 6,56 | ||
RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | ||||||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 225 046 | 48 002 | 4 679 | 1 022 | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -114 425 | -24 407 | 26 804 | 5 856 | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -36 016 | -7 682 | -5 511 | -1 204 | ||
Kurs EUR/PLN | 2022 | 2021 | ||||
- dla danych bilansowych | 4,6899 | 4,5994 | ||||
- dla danych rachunku zysków i strat | 4,6883 | 4,5775 | ||||
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
I.Dane jednostki dominującej:
Nazwa podmiotu | Bumech Spółka Akcyjna |
Adres podmiotu | ul. Krakowska 191, 40 – 389 Katowice |
Podstawowy przedmiot działalności: | - serwis, utrzymanie ruchu oraz remonty maszyn, - produkcja urządzeń i maszyn górniczych, - produkcja wyrobów gumowych, |
Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy KRS |
Numer rejestrowy: | 0000291379 |
Numer statystyczny REGON: | 272129154 |
Numer NIP: | 954-00-05-359 |
Bumech
Jednostka została zarejestrowana w
Od 2009 roku Jednostka Dominująca jest notowana na rynku równoległym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
II.Czas trwania grupy kapitałowej:
Jednostka dominująca Bumech SA (dalej: Bumech, Emitent, Spółka) i pozostałe jednostki jego Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa, GK) zostały utworzone na czas nieoznaczony.
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV.Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.12.2022 r.:
Na dzień 31.12.2022 roku oraz na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania Zarząd był dwuosobowy – Prezesem Zarządu jest Pan Marcin Sutkowski powołany na to stanowisko od dnia 03.12.2022 roku, Wiceprezesem Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych jest Pan Andrzej Bukowczyk powołany na to sanowisko od dnia 3 grudnia 2022.
Rada Nadzorcza
Na dzień 31.12. 2022 roku oraz na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania w skład Rady Nadzorczej Emitenta wchodzą:
•Józef Aleszczyk – Przewodniczący Rady Nadzorczej
•Marcin Białkowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
•Andrzej Bukowczyk – Członek Rady Nadzorczej oddelegowany do pełnienia funkcji Członka Zarządu
•Anna Sutkowska – Członek Rady Nadzorczej
•Kamila Kliszka – Sekretarz Rady Nadzorczej
•Jerzy Walczak – Członek Rady Nadzorczej
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
ul. Orzycka 6 lok. 1B
02 -695 Warszawa
VI.Znaczący akcjonariusze jednostki dominującej:
Na dzień 31.12.2022 roku – zgodnie z zawiadomieniami otrzymanymi na podstawie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz
o spółkach publicznych – Spółka posiadała następujących akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% udział
w jej kapitale zakładowym
a)Spółki objęte rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe obejmuje następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu | Wartość udziałów wg ceny nabycia | Korekty aktualizujące wartość | Wartość bilansowa udziałów | Procent posiadanych udziałów | Procent posiadanych głosów | Metoda konsolidacji | Dane za okres objęte skonsolidowanym sprawozdaniem |
PG „Silesia” Sp. z o.o.* | 35 254 | 35 254 | 99,98 | 99,98 | Pełna | 01.01-31.12.2022 | |
MSE Sp. z o.o.* | 8 409 | 8 409 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-31.12.2022 | |
Przedsiębiorstwo Górniczo – Szkoleniowe „Silesia” Sp. z o.o. | 200 | 200 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-31.12.2022 | |
Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o. | 3 649 | 3 649 | 0 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-31.12.2022 |
Bumech Crna | 4 | 4 | 0 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-29.06.2022 |
b)Spółki nie objęte rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze spółki nie zostały objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym za okresy kończące się
31 grudnia 2022 roku:
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
VIII.Podmioty powiązane kapitałowo i osobowo w okresie 01.01.2022 – 31.12.2022 roku
Nazwa podmiotu powiązanego | Rodzaj powiązania | |
1. | Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” Sp. z o.o. z siedzibą | Emitent posiada 99,975% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki |
2. | Przedsiębiorstwo Górniczo – Szkoleniowe „Silesia” Sp. | Emitent posiada 100% udziałów w tej spółce |
3. | Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o. z siedzibą | Emitent posiada 100% udziałów w tej spółce |
4. | Modern Solutions for Environment Sp. z o.o. z siedzibą | Emitent posiada 100% udziałów w tej spółce |
5. | Bumech Crna Gora Društvo SA Ograničenom Odgovornošću Nikšić | Bumech był 100% właścicielem tej spółki; Prezes Zarządu Bumech – Pan Andrzej Bukowczyk był członkiem Rady Dyrektorów BCG – powiązanie do 29.06.2022 r., w tym dniu nastąpiła sprzedaż udziałów BCG |
6. | Grottech Sp z o.o. | Pan Marcin Sutkowski był udziałowcem tej spółki, która nie prowadziła działalności operacyjnej |
7. | Grottech Sp. z o.o. sp. k. | Podmiot ten jest reprezentowany przez Grottech Sp. |
8. | Društvo sa ograničenom odgovornošću "Industry & Trade Investment Fund" Podgorica | Pan Marcin Sutkowski jest jedynym udziałowcem tej spółki oraz jej Dyrektorem Wykonawczym |
9. | M-Investment Sp. z o.o. | Były Prezes Zarządu – Pan Andrzej Buczak posiada 100% udziałów tej spółki – powiązanie do 09.09.2022 r. |
10. | Ampar Silesia Sp. z o.o. | Osoba Bliska byłego Prezesa Zarządu Emitenta – Pana Andrzeja Buczaka jest Wiceprezesem tej spółki |
11. | Centrum Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych Marcin Tomasz Sutkowski | Działalność gospodarcza prowadzona przez obecnego Prezesa Zarządu Emitenta – Pana Marcina Sutkowskiego |
12. | Avaron Sp. z o.o. | Wiceprezes Zarządu Emitenta – Pan Andrzej Bukowczyk jest udziałowcem tego podmiotu – powiązanie od 03.12.2022 roku |
13. | Capital City Sp. z o.o. | Podmiot współkontrolowany przez Wiceprezesa Zarządu – Pana Andrzeja Bukowczyka – powiązanie od 03.12.2022 r. |
14. | „SIGMA” Konsulting Gospodarczy | Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana Andrzeja Bukowczyka – powiązanie od 03.12.2022r. |
15. | Kobud S.A. w upadłości | Emitent posiada 86,96% akcji Kobud SA w upadłości |
IX.Zatwierdzenie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji:
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 17.04.2023 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
AKTYWA | NOTA | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Aktywa trwałe | |||
Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | ||
Wartości niematerialne | 13 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 14 | ||
Wartość firmy | 13 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 16 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Rozliczenia międzyokresowe | 20 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Zapasy | 17 | ||
Należności handlowe | 18 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | |||
Pozostałe należności | 19 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | 16 | ||
Rozliczenia międzyokresowe | 20 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 21 | ||
AKTYWA RAZEM |
NOTA | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 | |
Kapitał własny | |||
Kapitał zakładowy | 22 | ||
Akcje własne | 23 | - | |
Pozostałe kapitały | 24 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | |
Zyski zatrzymane, w tym: | 25 | ||
Niepodzielony wynik finansowy | - | ||
Wynik finansowy bieżącego okresu | |||
Zobowiązanie długoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | 26 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 27 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 28 | ||
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 32 | ||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 35 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 36 | ||
Pozostałe rezerwy | 37 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | 26 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 27 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 28 | ||
Zobowiązania handlowe | 29 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 30 | ||
Pozostałe zobowiązania | 30 | ||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 30 | ||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 35 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 36 | ||
Pozostałe rezerwy | 37 | ||
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 32 | ||
ZOBOWIĄZANIA RAZEM | |||
PASYWA RAZEM |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | |
Przychody ze sprzedaży | 1,2 | ||
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 3 | ||
Zysk (strata) brutto na sprzedaży | |||
Pozostałe przychody operacyjne | 4 | ||
Koszty sprzedaży | 3 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 3 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 4 | ||
Zysk /strata ze sprzedaży jednostek zależnych (+/-) | |||
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 5 | ||
Koszty finansowe | 5 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | |||
Podatek dochodowy | 6 | - | |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | |||
Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 7 | ||
Zysk (strata) netto, w tym przypadający: | |||
– akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Inne całkowite dochody netto, które zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | - | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | - | ||
Inne całkowite dochody netto, które nie zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | - | ||
Zyski/straty aktuarialne | - | ||
Inne całkowite dochody | - | ||
Całkowite dochody, w tym przypadające: | |||
- akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
- udziałom niekontrolującym |
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł)
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2022r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Różnice kursowe z przeliczenia | Akcje własne | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | |
Kapitał własny na dzień 01.01.2022 r. | - | |||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Inne całkowite dochody | ||||||||
Suma dochodów całkowitych | ||||||||
Róznice kursowe | ||||||||
Skup akcji własnych | - | - | - | |||||
Podział zysku netto | - | - | - | |||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | - | ||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2022 r. | - | - |
Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Różnice kursowe z przeliczenia | Akcje własne | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | |
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 r. | - | - | ||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Inne całkowite dochody | - | - | - | - | ||||
Suma dochodów całkowitych | - | |||||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | |||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 r. | - |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
Zysk / Strata przed opodatkowaniem | ||
Korekty razem: | - | - |
Amortyzacja | ||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | ||
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | - | |
Zmiana stanu rezerw | - | |
Zmiana stanu zapasów | - | |
Zmiana stanu należności | - | |
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | - | - |
Spłata zobowiązań układowych | - | - |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | - | - |
Inne korekty | - | |
Gotówka z działalności operacyjnej | ||
Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | - | - |
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
Wpływy | ||
Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | ||
Zbycie aktywów finansowych | ||
Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne | ||
Odsetki | ||
Spłata udzielonych pożyczek | ||
Wydatki | ||
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | ||
Wydatki na aktywa finansowe | ||
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
Wpływy | ||
Kredyty i pożyczki | ||
Wpływy z tytułu dotacji | ||
Wydatki | ||
Nabycie udziałów (akcji) własnych | ||
Dywidendy | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | ||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | ||
Odsetki | ||
Inne wydatki finansowe | ||
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | - | - |
D. Przepływy pieniężne netto razem | ||
E. Środki pieniężne na początek okresu | ||
F. Środki pieniężne na koniec okresu | ||
w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
I.Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego Grupy:
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi
z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, zwanymi dalej „MSSF UE” zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych, które są wyceniane według wartości godziwej.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2021, z wyjątkiem zmian do standardów, nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdaw-czych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku. W 2022 roku Grupa przyjęła wszystkie nowe
i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od
1 stycznia 2022 roku.
Zmiany do istniejących standardów zastosowane po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Spółki za 2022 rok:
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – definicja przedsięwzięcia (obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2022 r. lub później);
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – zabraniają odliczenia od kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych kwot uzyskanych ze sprzedaży składników wytworzonych w trakcie przygotowywania aktywa do użytkowania, w miejsce tego podmiot rozpoznaje te przychody ze sprzedaży wraz z powiązanymi kosztami w rachunku zysków i strat (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub później);
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub później) – wyjaśnienia dotyczące kosztów umowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obbciażenia;
Zmiany do różnych standardów – Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020) – zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16, MSR 41) mające na celu rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa, zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021, obowiązujące w odniesieniu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub później, przy czym
w przypadku zmiany MSSF 16 nie podano daty wejścia w życie, ponieważ dotyczy jedynie przykładu ilustrującego).
oMSSF 1 zastosowanie MSSF po raz pierwszy dla jednostek zależnych stosujących standardy rachunkowości pierwszy raz,
oMSSF 9 Instrumenty Finansowe wyjaśnienie opłat, które jednostka jest zobowiązana uwzględnić
w przypadku stosowania „test 10%” w celu usunięcia z bilansu zobowiązania finansowego,
oMSSF 16 zmiana przykładu ilustrującego płatność od leasingodawcy w przypadku ulepszeń w zakresie leasingu,
oMSR 41 opodatkowanie w wycenie w wartości godziwej w rolnictwie.
Powyższe zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na dotychczas stosowaną politykę rachunkowości Spółki.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez RMSR, z wyjątkiem poniższych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zmienia definicję podejścia do rozpoznawania, wyceny, prezentacji
i ujawniania umów ubezpieczeniowych, gwarantuje porównywalność sprawozdań finansowych ubezpieczycieli. Wprowadza zmiany głównie w zakresie wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych, a także rozpoznawania przychodów i wyniku z kontraktów ubezpieczeniowych (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później);
Zmiana MSR 1 „Prezentacja Sprawozdań Finansowych”
owyjaśnienie kryteriów klasyfikacji zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe na potrzeby prezentacji
w sprawozdaniu finansowym (obowiązują w odniesieniu do okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 lub później),
owprowadzają wymóg ujawniania istotnych informacji o polityce rachunkowości, wraz z wyjaśnieniami
i przykładami w jaki sposób jednostka może je zidentyfikować, w miejsce znaczących zasad rachunkowości (obowiązuje w odniesieniu do okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 lub później);
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – wprowadza się nową definicję szacunków księgowych mającą na celu doprecyzowanie definicji wartości szacunkowych, w szczególności w odniesieniu do różnicy między szacunkami a zasadami rachunkowości (obowiązuje od 1 stycznia 2023 lub później);
Zmiana MSR 12 „Podatek dochodowy” – wprowadza się wymóg ujęcia w sprawozdaniu finansowym aktywów
i zobowiązań z tytułu różnic przejściowych również w odniesieniu do transakcji innych niż połączenie jednostek gospodarczych, generujących w chwili początkowego ujęcia dodatnich i ujemnych różnic przejściowych
o identycznej wartości (obowiązuje w odniesieniu do okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 lub później);
Zmiana MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – dla jednostek stosujących MSSF i MSSF 9 pierwszy raz – wprowadza się opcjonalne udogodnienia umożliwiające minimalizację niedopasowania księgowego aktywów i zobowiązań finansowych przedstawionych w porównaniu danych (obowiązuje od okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 lub później).
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE:
Zmiana MSSF 16 „Leasing” – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego;
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe.
Emitent nie zdecydował się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej. Według szacunków Emitenta, wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane na dzień sprawozdawczy.
Pozostałe nowe standardy i interpretacje nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.
II.Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej Grupy. Zarząd Bumech S.A. (dalej: Spółka, Emitent, Bumech) aktualnie nie identyfikuje znaczącej niepewności dotyczącej kontynuacji działalności Spółki i jej podmiotów zależnych w okresie najbliższych 12 miesięcy, głównie z uwagi na wskazane niżej fakty i okoliczności:
Zakup udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” Sp. z o.o. (dalej: PGS, PG Silesia), która prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach, znacząco zmienił sytuację Emitenta i spółek z jego Grupy. Udziały w PGS stały się dla Bumech niezwykle cennym aktywem. Ceny węgla na rynkach światowych – mimo aktualnie trwającej korekty notowań – utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Obserwujemy jest duży popyt na ten surowiec. Od 10 sierpnia 2022 (a w Polsce już od kwietnia 2022) obowiązuje embargo na import węgla kamiennego z Rosji, które zostało wprowadzone przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. W związku z powyższym znacząco poprawiła się pozycja krajowych dostawców tego surowca,
a w celu zaspokojenia popytu wewnętrznego zwiększył się import węgla do Polski.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
W okresie sprawozdawczym znacząco wzrosły jednak koszty produkcji (wydobycia) węgla, co skutkowało koniecznością renegocjowania cen oraz kontraktowanie nowej sprzedaży węgla na wyższych poziomach cenowych. Tylko nieliczni odbiorcy negowali wystąpienie nadzwyczajnej zmiany stosunków umownych wynikającej z konsekwencji ekonomicznych napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz bezprecedensowo wysokiego poziomu inflacji, doprowadzając ostatecznie swoją postawą do sporów sądowych, o czym szerzej w Sprawozdaniu Zarządu Spółki i Grupy za rok 2022.
Upatrując szansę biznesową w dużym popycie na węgiel, Emitent podpisał w drugiej połowie 2022 roku umowę na import węgla energetycznego z Republiki Południowej Afryki. Dla powodzenia całej transakcji, zawarł wcześniej
z OT Logistics S.A. umowę o współpracy, na bazie której podmiot ten miałby się stać głównym dostawcą usług logistyki morskiej, przeładunkowej oraz kolejowej dla podmiotów z Grupy Kapitałowej Bumech S.A.
Do chwili obecnej do Polski sprowadzono 80 tysięcy ton importowanego węgla. Nie będzie on podlegał bezpośredniej sprzedaży, a zostanie zblendowany z wykorzystaniem należącego do PG Silesia zakładu przeróbki mechanicznej węgla, w celu stworzenia produktów odpowiednich jakościowo dla energetyki zawodowej i klientów przemysłowych.
PG Silesia generuje duże zapotrzebowanie na roboty górnicze, a także usługi remontowe oraz serwisowe maszyn
i urządzeń górniczych. Usługi dla PG Silesia świadczone są w pierwszej kolejności przez Emitenta i jego spółki zależne. Wykorzystywany jest tym samym efekt synergii pomiędzy działalnością wydobywczą, a pozostałymi obszarami działalności Grupy.
W celu zwiększenia przychodów oraz minimalizacji kosztów działalności Grupy, PG Silesia dokonała i jest w trakcie realizacji wielu inwestycji. Największą inwestycją jest budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii elektrycznej i ciepła z metanu pochodzącego z kopalni „Silesia” oraz modernizację zakładu przeróbki mechanicznej (wzbogacania) węgla, a także modernizację i zakupy nowego sprzętu do kopalni Silesia oraz nakłady na drążenie chodników udostępniających. Ponadto MSE realizuje projekt polegający na budowie i eksploatacji farmy fotowoltaicznej.
Oceniając aktualną sytuację finansową Grupy i tę w perspektywie najbliższego roku, zdaniem Zarządu Spółki nie ma ryzyka braku wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań w perspektywie najbliższych dwunastu miesięcy.
Sytuację płynnościową poprawia fakt, iż we wrześniu 2022 roku Spółka zakończyła spłatę wierzytelności układowych w 37 zamiast 96 miesięcy. Całkowita spłata długu z tego tytułu umożliwiła Emitentowi terminową wypłatę dywidendy z zysku netto Bumech osiągniętego w 2021 roku. Bumech wykonał w pełni swoje zobowiązanie z powyższego tytułu, przelewając w stosownym czasie całkowitą wartość dywidendy w kwocie 14 481 608,00 PLN na konta Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A.
Warto przypomnieć, iż w następstwie transakcji zakupu udziałów PG Silesia, Emitent stał się dla PGS pożyczkodawcą w odniesieniu do dwóch pożyczek, z których spodziewa się znaczących przychodów finansowych w kolejnych okresach sprawozdawczych. Z tytułu obsługi ww. pożyczek Emitent otrzymał w 2022 roku od PGS odsetki w wysokości 179 950 TPLN (podczas gdy w 2021 roku było to – 9.764 TPLN).
Na chwilę obecną sytuacja finansowa spółek z Grupy jest stabilna. Zarząd Emitenta zauważa jednak i nie bagatelizuje ryzyk towarzyszących funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych, w szczególności specyficznych związanych z segmentem wydobycia węgla. W tym zakresie należy szczególnie zwrócić uwagę na wzrost inflacji, a zatem i wzrost kosztów działalności, a także obserwowany od jakiegoś czasu spadek cen węgla na rynku krajowym i międzynarodowym. Nie można wykluczyć rozprzestrzenienia się konfliktu zbrojnego na Ukrainie na kraje UE, co mogłoby wpłynąć na pogorszenie sytuacji gospodarczej. Jako potencjalne ryzyko może być traktowana koncepcja nałożenia na spółki energetyczne podatku od nadzwyczajnych zysków.
III.Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów
i pasywów oraz przychodów i kosztów
Zasady (polityka) rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym Spółki
1.Zasady konsolidacji i wyceny metodą praw własności
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Bumech S.A. obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki Bumech SA i jednostek (w tym jednostek strukturyzowanych) kontrolowanych przez Spółkę: Bumech Technika Górnicza Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” Sp. z o.o, Modern Solutions for Environment Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Górniczo – Szkoleniowe „Silesia” Sp.z o.o..
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Spółka posiada kontrolę, jeżeli posiada władzę nad danym podmiotem,podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
W przypadku wystąpienia sytuacji, która wskazuje na zmianę jednego lub kilku z powyżej wymienionych czynników sprawowania kontroli, Spółka weryfikuje swoja kontrolę nad innymi jednostkami.
W przypadku gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu umożliwiają jej jednostronne kierowanie istotnymi działaniami tej jednostki oznacza to, że sprawuje ona nad nią władzę. W celu oceny czy Spółka ma wystarczająca władzę, powinna ona przeanalizować w szczególności:
wielkość pakietu praw głosu posiadanego przez Spółkę w porównaniu do wielkości pakietów głosów posiadanych przez innych udziałowców,
potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony,
prawa wynikające z innych ustaleń umownych,
dodatkowe okoliczności, które mogą świadczyć, że Spółka ma lub nie ma możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji.
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z przejęciem. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.
Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę. Przy ujęciu wartości godziwej przejętych aktywów trwałych w ramach rozliczenia połączenia Grupa koryguje najpierw wartość umorzenia
i odpisów aktualizujących, a dopiero po ich odwróceniu koryguje początkową wartość brutto.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej
w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
(i) wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3, oraz
(ii) zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje. Znaczący wpływ oznacza zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej
i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji. Wywieranie znaczącego wpływu nie oznacza sprawowania kontroli lub współkontroli nad ta polityką. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczane metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji. W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała jednostek stowarzyszonych.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
d)Wspólne ustalenia umowne (wspólne przedsięwzięcie i wspólna działalność)
Wspólne ustalenia umowne to umowa, w ramach której dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, które ma formę albo wspólnej działalności albo wspólnego przedsięwzięcia.
Wspólnik wspólnej działalności ujmuje: swoje aktywa (w tym udział w aktywach posiadanych wspólnie), swoje zobowiązania (w tym udział w zobowiązaniach zaciągniętych wspólnie), przychody ze sprzedaży swojej części produkcji wynikającej ze wspólnej działalności, swoją część przychodów ze sprzedaży produkcji dokonanej przez wspólną działalność oraz swoje koszty (w tym udział we wspólnie poniesionych kosztach).
Wspólne przedsięwzięcie to wspólne ustalenie umowne, w ramach którego strony sprawujące nad nim współkontrolę posiadają prawa do aktywów netto tego ustalenia umownego. Wspólne ustalenia umowne to ustalenie, nad którym dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, co oznacza umownie określony podział kontroli nad ustaleniem umownym, który występuje tylko wtedy, gdy decyzja dotyczy istotnych działań wymagających jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.Wspólne przedsięwzięcia rozliczane są metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu. W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała wspólnych przedsięwzięć.
2.Wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność („waluta funkcjonalna”). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest
w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów
w aktywach netto.
3.Przychody i koszty działalności
Sprzedaż wyrobów gotowych/towarów
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych/towarów w toku zwykłej działalności wyceniane są w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty, pomniejszonej o wartość zwrotów, opustów i rabatów. Przychody są ujmowane wtedy, gdy istnieje przekonujący dowód, zazwyczaj w postaci wykonanej umowy sprzedaży, świadczący
o przeniesieniu zasadniczo całego ryzyka i korzyści na klienta, istnieje wysokie prawdopodobieństwo otrzymania zapłaty, poniesione koszty oraz prawdopodobieństwo zwrotu można wiarygodnie oszacować, nie występuje trwałe zaangażowanie w zarządzanie wyrobami gotowymi/towarami, a kwotę przychodu można wiarygodnie wycenić. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo przyznania rabatów, których kwotę można wiarygodnie wycenić, wówczas rabat ujmowany jest jako pomniejszenie przychodów ze sprzedaży z chwilą ich ujęcia.
Za przychody ze sprzedaży produktów ujmowane są: wyroby gumowe, wytworzone we własnym zakresie części do kombajnów górniczych, kombajny górnicze. Sprzedaż metanu i ciepła wytworzonego z odzyskanego metanu oraz sprzedaż wody na potrzeby kopalni. Przychody ze sprzedaży węgla. PGS zajmuje się wydobywaniem węgla kamiennego ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia”, objętego obszarem górniczym „Czechowice II”.
Świadczenie usług
Przychody ze świadczenia usług są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w proporcji do stopnia wykonania świadczenia na dzień sprawozdawczy. Stopień wykonania świadczenia jest oceniany poprzez obmiar wykonanych prac. W sytuacji, gdy świadczenie usług na podstawie jednego kontraktu ma miejsce w różnych okresach sprawozdawczych, należna zapłata jest alokowana pomiędzy usługi na podstawie odpowiednio określonej wartości godziwej.
W przychodach ze sprzedaży usług ujmowane są usługi drążenia chodników.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Przychody z umów z klientami
Na przychody z umów z klientami składają się kwoty pierwotnie uzgodnionej w umowie, skorygowane o późniejsze zmiany w zakresie wykonywanych prac, roszczenia lub płatności motywacyjne w stopniu, w jakim jest prawdopodobne, że zmiany te wpłyną na wysokość przychodów, a ich efekt da się wiarygodnie wycenić. Tak szybko jak możliwe staje się wiarygodne oszacowanie wyniku na umowie, Koszty umowne są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac (przychodów). Przychody związane z umową są ujmowane w momencie poniesienia, chyba że tworzą aktywa związane z przyszłymi pracami w ramach umowy.
Bezwarunkowa dotacja rządowa dotycząca biologicznego składnika aktywów jest ujmowana w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywana w pozostałych przychodach operacyjnych wtedy, gdy dotacja staje się należna.
Wszystkie inne dotacje rządowe ujmowane są początkowo jako przychody przyszłych okresów w wartości godziwej, jeśli istnieje wystarczająca pewność ich otrzymania oraz spełnienia przez Spółkę warunków z nimi związanych
a następnie są ujmowane w zysku lub stracie i wykazywane w pozostałych przychodach, systematycznie przez okres użytkowania składnika aktywów. Otrzymane dotacje będące zwrotem poniesionych przez Spółkę kosztów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywane w pozostałych przychodach operacyjnych systematycznie w tych okresach, w których następuje ujęcie kosztów.
Opłaty z tytułu najmu, dzierżawy i leasingu
Grupa zgodnie z MSSF 16 dokonuje analiz wszystkich umów najmu i dzierżawy maszyn, urządzeń oraz powierzchni pod kątem uznania użytkowanych składników aktywów będących własnością innych podmiotów za leasingowane. Przedmioty leasingu do co zasady sklasyfikowane jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają amortyzacji, a odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu obciążają koszty finansowe. Drugostronnie jednostka ujmuje odpowiednio długo- i krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania zawarte są w pozycji sprawozdawczej „Rzeczowe aktywa trwałe” bez względu na sposób finansowania. Przy klasyfikowaniu składników wynajmowanych i dzierżawionych jako przedmiotów leasingu, korzysta się ze zwolnienia dotyczącego umów krótkoterminowych i prawdopodobieństwa ich wypowiedzenia.
Minimalne opłaty leasingowe ponoszone w związku z leasingiem finansowym są rozdzielane na część stanowiącą koszty finansowe oraz część zmniejszającą zobowiązania. Część stanowiąca koszt finansowy jest przypisywana do poszczególnych okresów w czasie trwania umowy leasingu w taki sposób, aby uzyskać stałą okresową stopę procentową w stosunku do stanu zobowiązania.
Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane poprzez korektę wartości minimalnych opłat leasingowych w czasie pozostałego okresu leasingu, gdy korekta zostaje potwierdzona.
Opłaty dotyczące umów krótkoterminowych lub umów o niskiej wartości są ujmowane liniowo przez okres leasingu w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Korzyści otrzymane w zamian za podpisanie umowy leasingu stanowią integralną część całkowitych kosztów leasingu i są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu przez okres trwania umowy leasingu.
Przychody finansowe obejmują przychody odsetkowe związane z zainwestowanymi przez Grupę środkami (w tym od aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży), zyski ze zbycia aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, zyski ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski związane z instrumentami zabezpieczającymi, które ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Przychody odsetkowe ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu zgodnie z zasadą memoriału,
z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Koszty finansowe obejmują koszty odsetkowe związane z finansowaniem zewnętrznym, odwracanie dyskonta od ujętych rezerw i płatności warunkowych, straty na sprzedaży aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, dywidendy z uprzywilejowanych udziałów zaklasyfikowanych do zobowiązań, straty ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych (innych niż należności handlowe) oraz straty na instrumentach zabezpieczających, które ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Koszty finansowania zewnętrznego nie dające się bezpośrednio przypisać do nabycia, wytworzenia, budowy lub produkcji określonych aktywów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych wykazuje się w kwocie netto jako przychody finansowe lub koszty finansowe, zależnie od ich łącznej pozycji netto.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.
Podatek odroczony ujmuje się w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością bilansową aktywów
i zobowiązań i ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Odroczony podatek dochodowy nie jest ujmowany w przypadku:
różnic przejściowych wynikających z początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i nie wpływa ani na zysk lub stratę bieżącego okresu ani na dochód do opodatkowania;
różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie,
w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zbyte w dającej się przewidzieć przyszłości;
różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.
Podatek odroczony jest wyceniany z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy czym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub faktycznie do dnia sprawozdawczego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Spółka posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych i pod warunkiem, że aktywa
i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową na tego samego podatnika lub na różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu podatku dochodowego w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczyć zobowiązanie.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, służący przeniesieniu nierozliczonej straty podatkowej i niewykorzystanej ulgi podatkowej oraz ujemnymi różnicami przejściowymi, ujmuje się w zakresie,
w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, który pozwoli na ich odpisanie.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego podlegają ocenie na każdy dzień sprawozdawczy i obniża się je w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne zrealizowanie związanych z nimi korzyści w podatku dochodowym.
Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, którą zbyto lub przeznaczono do sprzedaży lub wydania, albo jest to jednostka zależna nabyta wyłącznie w celu odsprzedaży. Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się na skutek zbycia lub wtedy, gdy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania jako przeznaczonej do sprzedaży. W przypadku, gdy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze do sprawozdania z całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.
Grupa prezentuje podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję dla akcji zwykłych. Podstawowy zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w roku, skorygowaną o posiadane przez Jednostkę Dominującą akcje własne. Rozwodniony zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie skorygowanego zysku lub straty przypadającej dla posiadaczy akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych skorygowaną o posiadane akcje własne oraz o efekty rozwadniające potencjalnych akcji, które obejmują obligacje zamienne na akcje, a także opcje na akcje przyznane pracownikom.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
7.Raportowanie segmentów działalności
Segment operacyjny jest częścią Spółki zaangażowaną w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody oraz ponosić koszty, w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami Grupy. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.
Wyniki operacyjne każdego segmentu, które są raportowane do organu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji operacyjnych w Spółce, obejmują zarówno pozycje, które mogą zostać bezpośrednio przypisane do danego segmentu, jak i te mogące być przypisane pośrednio, na podstawie uzasadnionych przesłanek. Pozycje nieprzyporządkowane dotyczą głównie aktywów wspólnych (korporacyjnych) (głównie dotyczące zarządu jednostki), kosztów związanych z siedzibą jednostki, aktywów i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego.
Wydatki inwestycyjne segmentu to całkowite koszty poniesione w ciągu roku na zakup rzeczowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem wartości firmy.
Ujęcie oraz wycena
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia obejmuje koszty bezpośrednio związane z nabyciem składnika majątku. Koszty wytworzenia aktywów we własnym zakresie obejmują koszty materiałów, wynagrodzeń bezpośrednich oraz inne koszty bezpośrednio związane z doprowadzeniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania. Koszt wytworzenia składnika środków trwałych oraz środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do końca okresu sprawozdawczego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu
i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz koszty renowacji miejsca, w którym będzie się on znajdował. Cena nabycia może być również korygowana o przeniesione z kapitałów zyski lub straty z transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące zakupów rzeczowych aktywów trwałych w walucie obcej. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane jako część tego urządzenia.
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
Zysk lub stratę ze zbycia składnika rzeczowych aktywów określa się na podstawie porównania przychodów ze zbycia z wartością bilansową zbytych aktywów i ujmuje się je w kwocie netto w zysku lub stracie bieżącego okresu w pozycji pozostałe przychody lub pozostałe koszty. W momencie, gdy sprzedaż dotyczy aktywów podlegających wcześniej aktualizacji wyceny, odpowiednią kwotę w kapitale z kapitału aktualizacji wyceny przenosi się do pozycji „zyski zatrzymane”.
Wyrobiska górnicze związane z udostępnieniem wyrobisk eksploatacyjnych, tzw. wyrobiska długoterminowe, na moment początkowego ujęcia wyceniane są w wysokości skumulowanych kosztów poniesionych na ich wytworzenie.
Aktywowane koszty wyrobisk długoterminowych są prezentowane w sprawozdaniu finansowym w pozycji rzeczowe aktywa trwałe jako budowle i amortyzowane metodą naturalną w oparciu o długość eksploatowanych ścian. Rozliczenie nakładów jest prezentowane w wyniku jako amortyzacja.
W pozycji rozliczeń międzyokresowych czynnych ujmowane są wyrobiska górnicze związane z udostępnieniem wyrobisk eksploatacyjnych, tzw. wyrobiska krótkoterminowe. Na moment początkowego ujęcia wyceniane są
w wysokości skumulowanych kosztów poniesionych na ich wytworzenie. Aktywowane koszty wyrobisk ruchowych rozliczane są proporcjonalnie do wielkości wydobycia węgla w stosunku do całości zasobów węgla w poszcze-gólnych ścianach i prezentowane są w wyniku finansowym, jako pozostałe koszty rodzajowe.
Przeklasyfikowanie do nieruchomości inwestycyjnych
W przypadku zaprzestania wykorzystania nieruchomości na własne potrzeby i przeznaczenia jej na cele inwestycyjne, nieruchomość zostaje wyceniona w wartości godziwej i przeklasyfikowana do nieruchomości inwestycyjnych. Wszelkie zyski powstałe z wyceny do wartości godziwej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu do wysokości, w której odwracają one wcześniejsze straty z tytułu utraty wartości danej nieruchomości. Pozostała część zysku jest ujmowana w innych całkowitych dochodach i wykazywana w kapitale
z aktualizacji wyceny. Wszelkie straty ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Spółka osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wartość bilansowa usuniętych części składnika rzeczowych aktywów trwałych jest wyłączana z ksiąg. Nakłady ponoszone w związku z bieżącym utrzymaniem składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu
w momencie poniesienia.
Wysokość odpisów amortyzacyjnych ustala się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów lub o koszt wytworzenia środków trwałych własnej produkcji.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Spółkę okresu użytkowania każdego elementu składnika rzeczowych aktywów trwałych.
W sprawozdaniu finansowym za okres sprawozdawczy i okresy porównawcze, Spółka zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów trwałych:
budynki 40 lat
urządzenia techniczne i maszyny 5 – 20 lat
środki transportu 5 – 10 lat
meble i wyposażenie 3 – 5 lat
W przypadku środków trwałych będących majątkiem PG Silesia okresy użytkowania zostały przyjęte nie dłużej niż do daty przewidywanej likwidacji kopalni.
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych rzeczowych aktywów trwałych jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i w uzasadnionych przypadkach, korygowana.
Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie ich poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i ekonomicznie uzasadnione oraz Spółka posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych. Koszty podlegające aktywowaniu zawierają: koszty materiałów, wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace rozwojowe, uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem składnika wartości niematerialnych oraz aktywowane koszty finansowania zewnętrznego. Pozostałe koszty prac rozwojowych ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie ich poniesienia.
Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako wartości niematerialne w oparciu o ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszoną o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Prawo wieczystego użytkowania gruntów
Spółka rozpoznaje prawa wieczystego użytkowania jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania. Prawa wieczystego użytkowania wykazuje się w oparciu o ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszoną o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Pozostałe wartości niematerialne
Pozostałe wartości niematerialne nabyte przez Spółkę o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wykazywane są w oparciu o ich cenę nabycia, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizacyjne
z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady, w tym nakłady na wytworzone we własnym zakresie: znaki towarowe, wartość firmy i marka są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Odpisy amortyzacyjne oblicza się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów, pomniejszoną o jego wartość rezydualną.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Spółkę okresu użytkowania danego składnika wartości niematerialnych, innego niż wartość firmy, od momentu stwierdzenia jego przydatności do użytkowania.
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych wartości niematerialnych jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i w uzasadnionych przypadkach korygowana.
Amortyzacja prawa wieczystego użytkowania liczona jest przez okres na jaki prawo jest przyznane.
Nieruchomości inwestycyjne są utrzymywane w celu uzyskiwania przychodów z tytułu najmu, z tytułu wzrostu ich wartości lub z obu przyczyn. Nieruchomości inwestycyjne nie są przeznaczone do sprzedaży w ramach normalnej działalności jednostki ani w celu wykorzystywania w procesie produkcyjnym, dostawach dóbr i usług ani w celach administracyjnych.
Nieruchomości inwestycyjne, w momencie początkowego ujęcia, wyceniane są w cenie nabycia, a przy kolejnej wycenie w wartości godziwej. Wszelkie zyski i straty powstałe ze zmiany wartości godziwej ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem nieruchomości inwestycyjnej. Koszt wytworzenia nieruchomości inwestycyjnej obejmuje koszty materiałów oraz koszty wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w jego wytworzenie oraz inne koszty bezpośrednio związane z przystosowaniem nieruchomości inwestycyjnej do działalności zamierzonego przeznaczenia, a także koszty finansowania zewnętrznego.
Jeżeli zmienia się sposób wykorzystania nieruchomości i z nieruchomości inwestycyjnej staje się nieruchomością zajmowaną przez właściciela, jest przenoszona do rzeczowych aktywów trwałych, a jej wartość godziwa na dzień przeniesienia staje się kosztem założonym dla celów przyszłego ujmowania.
11.Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów leasingu, dzierżawy
i najmu.
Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów długoterminowych leasingu, dzierżawy
i najmu Grupa ujmuje w bilansie jako prawo do użytkowania składnika aktywów stanowiących przedmiot umowy wraz z odpowiednim zobowiązaniem z tytułu leasingu. Dotyczy to między innymi umów najmu i dzierżawy powierzchni, maszyn i urządzeń, środków transportu oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów. Grupa korzysta ze zwolnienia dotyczącego umów krótkoterminowych i prawdopodobieństwa ich wypowiedzenia.
Składniki zapasów wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższych od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Wartość stanu zapasów ustala się z zastosowaniem metody pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem
i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. W przypadku wyrobów gotowych i produkcji w toku, koszty zawierają odpowiednią część pośrednich kosztów produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystania zdolności produkcyjnych. Cena nabycia zapasów może być również korygowana o przeniesione z kapitałów zyski lub straty z transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące zagranicznych zakupów zapasów w walucie obcej.
Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywanej
w toku działalności gospodarczej, a szacowanymi kosztami ukończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
13.Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne
Aktywa finansowe obejmujące należności i depozyty są ujmowane w dniu dokonania transakcji w wartości godziwej. Na dzień bilansowy aktywa finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie, za wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług, które z uwagi na krótki termin płatności wyceniane są w kwocie wymagancej zapłaty pomniejszonej o oczekiwane straty kredytowe oraz należności budżetowych, które wyceniane są w wartości nominalnej.
Każdy udział w przekazywanym składniku aktywów finansowych, który jest utworzony lub pozostaje w posiadaniu Grupy jest traktowany jako składnik aktywów lub zobowiązanie.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie
o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Środki pieniężne wyceniane są w wartości godziwej.
Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi
Zobowiązania finansowe Grupy obejmują kredyty i pożyczki, zobowiązania leasingowe, zobowiązania objęte postępowaniem układowym, zobowiązania inwestycyjne z tytułu zakupu udziałów, zobowiązania z tytułu dostaw
i usług oraz pozostałe zobowiązania. Grupa klasyfikuje te zobowiązania do kategorii innych zobowiązań finansowych.
Zobowiązania finansowe na dzień ich powstania wyceniane są wartości godziwej pomniejszonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań handlowych oraz podatkowych, które wyceniane są w kwocie wymaganej zapłaty.
Kompensowanie aktywów i zobowiązań finansowych
Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
w kwocie netto, wyłącznie, jeśli Spółka posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów
i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
14.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki świadczące
o utracie wartości składników aktywów finansowych innych niż wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Uznaje się, że składnik aktywów finansowych utracił wartość, gdy po jego początkowym ujęciu pojawiły się obiektywne przesłanki wystąpienia zdarzenia mogącego mieć negatywny, wiarygodnie oszacowany wpływ na wartość przyszłych przepływów pieniężnych związanych z danym składnikiem aktywów.
Do obiektywnych przesłanek utraty wartości aktywów finansowych (w tym instrumentów kapitałowych) zalicza się niespłacenie albo zaleganie w spłacie długu przez dłużnika, restrukturyzację długu dłużnika, na którą Grupa wyraziła zgodę ze względów ekonomicznych lub prawnych wynikających z trudności finansowych dłużnika, a której w innym wypadku Grupa by nie udzieliła, okoliczności świadczące o wysokim poziomie prawdopodobieństwa bankructwa dłużnika lub emitenta, niepomyślne zmiany w saldzie płatności od dłużników i emitentów w ramach Spółki, warunki ekonomiczne sprzyjające naruszeniu warunków umowy, zanik aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych. Ponadto, w przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe, za obiektywną przesłankę utraty wartości aktywów finansowych uważa się znaczący lub przedłużający się spadek wartości godziwej takiej inwestycji poniżej ceny jej nabycia.
Grupa ocenia przesłanki świadczące o utracie wartości pożyczek udzielonych, należności lub inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności zarówno na poziomie pojedynczego składnika aktywów jak i w odniesie-niu do grup aktywów.
W przypadku indywidualnie istotnych należności i inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności przeprowadza się test na utratę wartości pojedynczego składnika aktywów. Wszystkie indywidualnie istotne pożyczki udzielone, należności i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, dla których nie stwierdzono przesłanek utraty wartości w oparciu o indywidualną ocenę, są następnie poddawane grupowej ocenie w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiła inaczej niezidentyfikowana utrata wartości. Pożyczki udzielone, należności
i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności o indywidualnie nieistotnej wartości są oceniane zbiorczo pod kątem utraty wartości w podziale na podmioty o zbliżonej charakterystyce ryzyka.
Dokonując oceny utraty wartości dla grup aktywów Grupa wykorzystuje historyczne trendy do szacowania prawdopodobieństwa wystąpienia zaległości oraz momentu zapłaty oraz wartości poniesionych strat, skorygowane o szacunki własne oceniające, czy bieżące warunki ekonomiczne i kredytowe wskazują, aby rzeczywisty poziom strat miał znacząco różnić się od poziomu strat wynikającego z oceny historycznych trendów.
Utrata wartości w odniesieniu do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu szacowana jest jako różnica między ich wartością księgową, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu pierwotnej efektywnej stopy procentowej. Wszelkie straty ujmowane są
w zysku lub stracie bieżącego okresu i stanowią odpis aktualizujący wartość pożyczek udzielonych i należności
oraz inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności, przy czym Grupa kontynuuje naliczanie odsetek od zaktualizowanych aktywów. Jeżeli późniejsze okoliczności (np. dokonanie płatności przez dłużnika) świadczą
o ustaniu przesłanek powodujących powstanie utraty wartości, wówczas odwrócenie odpisu aktualizującego ujmowane jest w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Utratę wartości aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmuje się poprzez przeniesienie do zysku lub straty bieżącego okresu skumulowanej straty ujętej w kapitale z aktualizacji wyceny do wartości godziwej. Wartość skumulowanej straty, o której mowa, oblicza się jako różnicę pomiędzy ceną nabycia, pomniejszoną
o otrzymane spłaty rat kapitałowych oraz zmiany wartości bilansowej wynikające z zastosowania metody efektywnej stopy procentowej, a wartością godziwą. Dodatkowo różnica ta jest pomniejszona o straty z tytułu utraty wartości ujęte uprzednio w zysku lub stracie bieżącego okresu. Zmiany odpisu z tytułu utraty wartości związane
z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej są ujmowane jako przychody z tytułu odsetek.
Jeżeli w kolejnych okresach wartość godziwa odpisanych dłużnych papierów wartościowych zakwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży wzrośnie, a jej wzrost może być obiektywnie przypisany do zdarzenia po ujęciu utraty wartości, to uprzednio ujętą stratę z tytułu utraty wartości odwraca się, odnosząc skutki tego odwrócenia do zysku lub straty bieżącego okresu. W przypadku instrumentów kapitałowych dostępnych do sprzedaży odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości ujmuje się w innych całkowitych dochodach.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż aktywa biologiczne, nieruchomości inwestycyjne, zapasy
i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na koniec każdego okresu sprawozdawczego w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana każdego roku w tym samym terminie. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się, jeśli wartość księgowa składnika aktywów lub związanego z nim ośrodka wypracowującego środki pieniężne (OWSP) przekracza jego szacowaną wartość odzyskiwalną.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWSP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWSP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWSP. Grupa dokonuje oceny utraty wartości firmy grupując ośrodki wypracowujące środki pieniężne tak, aby szczebel organizacji, nie wyższy niż wyodrębniony segment operacyjny, na którym przeprowadza się tą ocenę odzwierciedlał najniższy szczebel organizacji, na którym Spółka monitoruje wartość firmy dla potrzeb wewnętrznych. Dla celów testów na utratę wartości, wartość firmy nabytą w procesie połączenia jednostek gospodarczych alokuje się do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, dla których spodziewane jest uzyskanie efektów synergii z połączenia.
Aktywa wspólne (korporacyjne) Grupy nie generują osobnych wpływów pieniężnych i są użytkowane przez więcej niż jeden OWSP. Aktywa wspólne są przypisane do OWSP na bazie jednolitych i zasadnych przesłanek i podlegają testom na utratę wartości jako element testowanych OWSP do których są przypisane.
Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (Spółki ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych aktywów tego ośrodka (Spółki ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości ujęte w poprzednich okresach, są poddawane na koniec każdego okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do określenia wartości odzyskiwalnej.
Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
15.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży lub wydania
Aktywa trwałe (lub aktywa i zobowiązania stanowiące Spółkę przeznaczoną do zbycia), co do których Grupa oczekuje, że wypracują one korzyści w wyniku sprzedaży lub wydania, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub wydania. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do przeznaczonych do sprzedaży lub wydania, aktywa te (lub składniki Spółki przeznaczonej do zbycia) są ponownie wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Następnie aktywa lub Spółki przeznaczone do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników Spółki przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości bilansowej pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, nieruchomości inwestycyjnych lub aktywów biologicznych, które są nadal wyceniane stosownie do zasad rachunkowości Grupy. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży lub wydania jest ujmowana w zysku i stracie bieżącego okresu.
Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.
Wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych zaklasyfikowanych do aktywów dostępnych do sprzedaży lub wydania nie amortyzuje się. Dodatkowo, po zaklasyfikowaniu inwestycji wycenianych metodą praw własności do aktywów dostępnych do sprzedaży lub wydania, ustaje ich ujmowanie tą metodą.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Akcje zwykłe
Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych, skorygowane o wpływ podatków, pomniejszają wartość kapitału.
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, skorygowana o wpływ podatków, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne wykazywane są jako odrębna pozycja kapitału własnego. W momencie sprzedaży lub powtórnej emisji, otrzymane kwoty ujmuje się jako zwiększenie kapitału własnego, a powstałą nadwyżkę lub niedobór z tytułu tej transakcji ujmuje się jako kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej.
Rezerwy ujmuje się, gdy na Spółce ciąży wynikający z przeszłych zdarzeń obecny prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek, którego wartość można wiarygodnie oszacować i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych.
Rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego tworzy się w oparciu o obowiązki wynikające z ustawy „Prawo geologiczne i górnicze” nakładające na przedsiębiorstwa górnicze obowiązek likwidacji zakładów górniczych po zakończeniu eksploatacji, w wysokości przewidywanych kosztów związanych z:
zabezpieczeniem lub likwidacją wyrobisk górniczych oraz obiektów i urządzeń zakładu górniczego;
zabezpieczeniem niewykorzystanej części złoża kopaliny;
zabezpieczeniem sąsiednich złóż kopalin;
zabezpieczeniem wyrobisk sąsiednich zakładów górniczych;
przedsięwzięciem niezbędnych środków w celu ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów
i zagospodarowania terenów po działalności górniczej.
Kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku. Stosuje się wówczas stopę procentową przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą ocenę rynku odnośnie do wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań. Początkowy szacunek rezerwy na likwidację zakładu górniczego powiększa wartość rzeczowych aktywów trwałych.
Grupa na każdy dzień bilansowy dokonuje wyceny rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego.
Zwiększenie rezerw związane z upływem czasu jest rozpoznawane, jako koszty odsetkowe. Zmiany wysokości rezerw związane z aktualizacją szacunków ich dotyczących (stopa dyskontowa, stopa inflacji, spodziewana nominalna wartość nakładów na likwidację) ujmowane są jako korekta wartości aktywów trwałych objętych obowiązkiem likwidacji.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Rezerwa na szkody górnicze
Grupa na bieżąco tworzy rezerwę na przyszłe wydatki związane z usuwaniem szkód powstałych w wyniku działalności eksploatacyjnej kopalni. Wysokość rezerwy ustalana jest na podstawie wyceny zgłoszonych roszczeń. Istnieje również ryzyko wystąpienia dalszych roszczeń dotyczących tej kwestii. Spółka jest w stanie dokonać wiarygodnego oszacowania rezerwy dopiero po wpływie roszczeń do Grupy.
W ramach tej rezerwy ujmowane są przewidywane wydatki na usuwanie szkód górniczych, które zostają prawidłowo zgłaszane, należycie udokumentowane.
Inne rezerwy
Inne rezerwy dotyczą odszkodowań, kosztów badania i przeglądu sprawozdań finansowych oraz innych zobowiązań i nieponiesionych kosztów przypadających na okres sprawozdawczy.
Naprawy gwarancyjne
Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ujmowana, gdy produkty lub usługi, na które gwarancja została udzielona, zostały sprzedane. Wysokość rezerwy jest ustalana na podstawie danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz wszystkich możliwych wyników ważonych związanym z nimi prawdopodobieństwem wykonania.
Grupa tworzy i tworzyła rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych oraz zwrotów produktów sprzedanych w oparciu o wskaźnik historycznie poniesionych kosztów napraw gwarancyjnych oraz zwrotów odnotowanych w okresie ubiegłych 5 lat odniesiony do średniego poziomu sprzedaży w tym okresie. Tworzone przez Emitenta rezerwy gwarancyjne na podstawie analizy na przestrzeni tak długiego okresu są wystarczające
i adekwatne do zrealizowanych napraw gwarancyjnych.
Umowy rodzące obciążenia
Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Spółkę korzyści ekonomiczne z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Rezerwa jest wyceniana w wysokości wartości bieżącej niższej z kwot: oczekiwanych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub oczekiwanych kosztów netto kontynuowania umowy. Przed ustaleniem rezerwy, Spółka ujmuje wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów związanych z daną umową.
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy ujmuje się jako koszt w momencie, gdy na Grupie ciąży zobowiązanie, którego nie może realnie uniknąć, wynikające ze szczegółowego i sformalizowanego planu rozwiązania stosunku pracy przed osiągnięciem przez pracowników wieku emerytalnego lub zapewnienia świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy w następstwie złożonej przez Grupę propozycji dobrowolnego rozwiązania stosunku pracy. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Spółka złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana.
Odprawy emerytalne i rentowe
Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz na tej podstawie, oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej. Stopę dyskontową otrzymuje się na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy,
o podobnym okresie zapadalności. Zobowiązanie z tytułu odpraw emerytalnych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia przez danego pracownika.
Nagrody jubileuszowe
Grupa oferuje zatrudnionym pracownikom nagrody jubileuszowe, których wysokość zależy od długości stażu pracy pracownika uzyskanego w trakcie zatrudnienia oraz od wysokości wynagrodzenia pracownika w momencie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Zobowiązanie Spółki wynikające z nagród jubileuszowych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik nabędzie prawo do poszczególnych nagród jubileuszowych oraz w oparciu o wysokość przyszłej nagrody jubileuszowej. Nagrody te są dyskontowane do wartości bieżącej. Stopę dyskontową otrzymuje się na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy.
Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Deputaty węglowe
Spółka zobowiązana jest do wypłacania corocznie pracownikom oraz innym uprawnionym, ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy. Ekwiwalent przysługuje zamieszkałym w kraju emerytom i rencistom, którzy odeszli na emeryturę lub rentę bezpośrednio ze Spółki oraz wdowom, wdowcom i sierotom, jeżeli osoby takie spełniają warunki otrzymania renty rodzinnej po pracownikach, emerytach i rencistach („inni uprawnieni”), z tym zastrzeżeniem, że ekwiwalent ma charakter uprawnienia osobistego, niezbywalnego i przysługuje wyłącznie jednej osobie wskazanej zgodnie przez wszystkie osoby spośród kręgu uprawnionych.
Wysokość ekwiwalentu wynosi 3/8 kwoty ekwiwalentu przysługującego pracownikowi. W przypadku odejścia pracownika na emeryturę lub rentę w trakcie roku. Wysokość ekwiwalentu oblicza się proporcjonalnie do czasu przepracowanego. Ekwiwalent wypłacany jest do 30 czerwca danego roku.
Inne krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Spółka tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych, jeśli Spółka jest prawnie lub zwyczajowo zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.
19.Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W roku sprawozdawczym Grupa nie dokonała zmian w polityce rachunkowości.
20.Zmiany prezentacyjne danych porównawczych i korekty błędów podstawowych
Grupa wprowadziła zmiany w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej polegające na usunięciu lub zmianie nazwy wybranych pozycji sprawodzania. W związku z tym dokono realokacji kwoty ujętej w tej pozycji sprawozdania za okres porównywalnych w sposób następujący:
IV.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Klasyfikacja umów
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów
i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów
Grupa przeprowadza na koniec każdego okresu sprawozdawczego testy na utratę wartości środków trwałych, wartości niematerialnych, zapasów.
Wartość bilansowa środka trwałego podlega zmniejszeniu z tytułu utraty wartości do wysokości jego wartości odzyskiwalnej, jeżeli wartość bilansowa danego środka trwałego (lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego on należy) jest wyższa od jego oszacowanej wartość odzyskiwalnej.
Dla celów przeprowadzenia testu na utratę wartości, składniki aktywów alokowane są do ośrodków wypracowujących środki pieniężne (OWSP) i czerpią korzyści z synergii połączenia.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Jeżeli przeprowadzony test na utratę wartości wykaże, iż wartość odzyskiwalna (tj. wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty zbycia i wartość użytkowa) danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa od wartości bilansowej, różnica stanowi odpis aktualizujący
Jeżeli przeprowadzony test na utratę wartości wykaże, iż wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub OWSP jest wyższa od wartości bilansowej wówczas następuje odwrócenie odpisu aktualizującego. Po odwróceniu odpisu aktualizującego wartość składnika aktywów nie powinna przekroczyć wartości bilansowej tego składnika, jaka zostałaby ustalona, gdyby nie ujmowano odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w latach ubiegłych.
Odpisy z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i ich odwrócenia odnoszone są do wyniku finansowego jako pozostałe koszty i przychody operacyjne.
W roku 2022 przeprowadzono następujące testy:
1.Test utraty wartości środków trwałych i zapasów Bumech S.A. Oddział w Iwinach – testu dokonano w celu oceny, czy na dzień bilansowy wartość niefinansowego aktywa trwałego wynikająca z ksiąg rachunkowych odzwierciedla ich realną wartość rynkową. Test przeprowadzono w oparciu o oszacowanie wartości odzyskiwalnej i jej porównanie z wartością bilansową. Oszacowania wartości odzyskiwalnej dokonano na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych z tytułu dalszego użytkowania ośrodka generującego przepływy pieniężne. W pierwszym kroku celu dokonano 5-cio letniej projekcji przychodów i kosztów ośrodka generującego dochód, następnie oszacowano wartość bieżącą przyszłych przepływów pieniężnych.
Oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem stopy dyskontowej (średnioważony koszt kapitału własnego WACC) w wysokości 10,25%.
2.Bumech Bumech S.A. Oddział w Katowicach – testy przeprowadzono dla majątku wykorzystywanego do produkcji, remontów serwisowania kombajnów AM 50 i związanych z nimi zapasów. Analiza wykazała, że nie występują przesłanki dla przeprowadzenia testu dla majątku związanego z działalnością górniczą. Test utraty wartości środków trwałych oparto na analizie korzyści ekonomicznej z tytułu wykonywania remontów maszyn
i urządzeń we własnym zakresie w porównaniu z ich realizacją przez podmioty zewnętrzne. Jako wartość odzyskiwalną przyjęto wartość użytkową w drodze oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych
z tytułu użytkowania ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W tym celu dokonano:
projekcji działalności ośrodka dla 5-cio letniego okresu,
oszacowano wartość przyszłych przepływów pieniężnych z zastosowaniem stopy dyskontowej (średnioważony koszt kapitału własnego WACC) w wysokości 10,25%:
Zgodnie z MSR 2 pkt. 9 zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też według wartości netto możliwej do uzyskania oraz zgodnie z MSR 2 pkt. 29 (wycena na zasadzie odpisów indywidualnych), zastosowano wskaźnik korekty wartości bilansowej uwzględniający: niewykazywanie ruchu, utratę przydatności, potencjalny popyt na dany rodzaj składnika zapasów, stan techniczny (ew. uszkodzenia), doprowadzające dany składnik zapasów do „sprzedawalności”.
Test utraty wartości oparto na oszacowaniu wartości przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu użytkowania MM oraz w wartości możliwej do uzyskania uwzgledniającej: utratę przydatności, potencjalny popyt na dany rodzaj składnika zapasów, stan techniczny (ew. uszkodzenia).
3.PG Silesia sp. z o.o – wartość użytkowa została obliczona na podstawie wartości bieżącej przepływów pieniężnych netto wynikających z analizy rzeczywistych wyników PG Silesia, planów wydobycia oraz prognoz finansowych na lata 2023 – 2027. Zdaniem Zarządu przyjęcie projekcji finansowych co najmniej pięcioletnich jest zasadne ze względu na: specyfikę branży górniczej, która wymaga długoterminowego planowania, istotny długoterminowy wpływ szacowanych zmian w otoczeniu zewnętrznym Spółki oraz zrealizowane inwestycje. Spółka realizuje zakupy inwestycyjne dotyczące zarówno produkcji (zakup oraz modernizacja m.in. kompleksu ścianowego, kombajnów chodnikowych, taboru transportowego) oraz bezpieczeństwa pracy w różnych obszarach działalności. W 2022 roku spółka rozpoczęła projekt związany z kogeneracją oraz kontynuowała modernizację zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Na rok 2023 planowane są dalsze inwestycje związane z kogeneracją. Po okresie wzmożonych inwestycji nakłady inwestycyjne powinny utrzymywać się na stałym poziomie, a kopalnia będzie mogła w pełni korzystać z dokonanych dotychczas inwestycji strategicznych.
Prognozy przyszłych wyników finansowych opierają się na szeregu założeń takich jak: założenia górniczo-geologiczne, techniczne, rynkowe (ceny sprzedaży, wolumeny sprzedaży w oparciu o szacowany popyt w związku z polityką UE, sytuacją geopolityczną tj. wojną w Ukrainie), założenia koncesyjne, okres eksploatacji kopalni oraz inne założenia demograficzne i makroekonomiczne, z których wiele jest poza kontrolą Spółki (w tym: kursy walut, ceny surowców, stopy procentowe, inflacja, sytuacja geopolityczna). Zmiany tych założeń mogą wpłynąć na wyniki testów na utratę wartości aktywów trwałych i w konsekwencji mogą doprowadzić do zmiany sytuacji majątkowej oraz wyników finansowych Spółki. Do oszacowania wartości użytkowej zastosowano realną stopę dyskonta na poziomie 10,25%.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyniki przeprowadzonego testu wykazały, że wartość odzyskiwana ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest wyższa niż jego wartość bilansowa.
W świetle powyższego nie wystąpiła konieczność dokonania odpisów aktualizujących wartość środków trwałych.
Transakcje o charakterze leasingu zwrotnego
Jeżeli transakcja sprzedaży i leasingu zwrotnego ma charakter leasingu i jeżeli jest jasne, że transakcja została zawarta w cenach odpowiadających wartości godziwej, to niezwłocznie ujmuje się ewentualne zyski lub straty.
Jeżeli cena sprzedaży jest niższa od wartości godziwej, to niezwłocznie ujmuje się ewentualne zyski lub straty,
z wyjątkiem sytuacji, gdy stratę kompensują przyszłe opłaty leasingowe niższe od cen rynkowych. W takim wypadku stratę rozlicza się w czasie i odpisuje proporcjonalnie do opłat leasingowych przez okres przewidywanego użytkowania składnika aktywów. Jeżeli cena sprzedaży przewyższa wartość godziwą, to kwotę przekraczającą wartość godziwą rozlicza się w czasie i amortyzuje przez okres przewidywanego użytkowania składnika aktywów
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Kalkulacja odroczonego podatku dochodowego
Podatek odroczony wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Rezerwy nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: początkowe ujęcie aktywów lub pasywów, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód
do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach, co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień bilansowy.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się
w górę, w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu
do opodatkowania staje się prawdopodobne.
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych
Grupa zgodnie z MSR 40 wybrała dla ustalenia wartości wszystkich swoich nieruchomości inwestycyjnych – model wyceny w wartości godziwej – przyjmując, że na ogół istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia takiej wartości.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa okresowo dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Rezerwy
Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu korzyści ekonomicznych oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na koniec okresu sprawozdawczego.
Najistotniejsze pozycje rezerw dotyczą:
rezerwyna przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego, rezerwa ta tworzona jest w odniesieniu do zakładu górniczego wchodzącego w skład Grupy na bazie szacunku przewidywanych kosztów likwidacji obiektów i przywrócenia stanu pierwotnego terenu po zakończeniu eksploatacji. Podstawą szacowania wielkości rezerwy są opracowania sporządzone w oparciu o prognozy eksploatacji złoża (dla obiektów górniczych) oraz analizy technologiczno-ekonomiczne,
Kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku. Stosuje się wówczas stopę procentową przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą ocenę rynku odnośnie do wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań. Początkowy szacunek rezerwy na likwidację zakładu górniczego powiększa wartość rzeczowych aktywów trwałych.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Grupa na każdy dzień bilansowy dokonuje wyceny rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego. Zwiększenie rezerw związane z upływem czasu jest rozpoznawane, jako koszty odsetkowe. Zmiany wysokości rezerw związane z aktualizacją szacunków ich dotyczących (stopa dyskontowa, stopa inflacji, spodziewana nominalna wartość nakładów na likwidację) ujmowane są jako korekta wartości aktywów trwałych objętych obowiązkiem likwidacji.
rezerwy na sprawy sądowe,
rezerwy nakoszty przetworzenia odpadów, kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku, zmiany wysokości rezerw związane są ze stopą inflacji, stopą dyskontową, nominalną wartością nakładów,
naprawy gwarancyjne, szacunek liczony na podstawie danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz wszystkich możliwych wyników ważonych związanym z nimi prawdopodobieństwem wykonania,
rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe, zostały oszacowane na podstawie metod aktuarialnych.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zgodnie z MSSF 15 przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty są rozpoznawane w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające
z ich własności zostały przeniesione na kupującego.
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:
Wyszczególnienie | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Działalność kontynuowana |
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów i usług, w tym | 1 094 706 | 425 800 |
Sprzedaż Węgla | 1 071 944 | 372 907 |
Usługi górnicze | 8 850 | 42 445 |
Sprzedaż wyrobów gumowych | 7 114 | 6 190 |
Sprzedaż Metanu | 3 603 | 3 521 |
Pozostałe wyżej niesklasyfikowane | 3 195 | 737 |
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 17 076 | 1 323 |
SUMA przychodów ze sprzedaży | 1 111 782 | 427 123 |
Pozostałe przychody operacyjne | 24 807 | 295 720 |
Przychody finansowe | 9 056 | 1 475 |
SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 1 145 645 | 724 318 |
Przychody z działalności zaniechanej | ||
SUMA przychodów ogółem | 1 145 645 | 724 318 |
1.Rozpoznane segmenty operacyjne
Segmenty działalności dzielimy na:
1.Wydobycie węgla kamiennego – w ramach tego segmentu realizowane jest wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego oraz kruszywa kamiennego i metanu jako kopalin towarzyszących.
2.Produkcja wyrobów gumowych – w ramach tego segmentu realizowana jest produkcja wyrobów gumowych i gumowo-metalowych produkowanych w zakładzie w Iwinach.
3.Usługi górnicze – w ramach tego segmentu realizowane są roboty drążeniowe na kopalniach w ramach kontraktów górniczych, w tym sprzedaż i dzierżawa maszyn i urządzeń górniczych oraz usługi wew. Grupy pomiędzy segmentami.
4.Pozostałe – w ramach tego segmentu realizowane są usługi inne niż wymienione wyżej.
II.ZAGRANICA
1.Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie prowadziła działalności poza granicami Polski.
2.Usługi górnicze – w ramach tego segmentu realizowane były roboty drążeniowe na kopalniach w ramach kontraktów górniczych poza granicami Polski, w tym sprzedaż BCG do odbiorcy końcowego (Uniprom).
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
2.Informacje o poszczególnych segmentach operacyjnych
Segmenty operacyjne Grupy za okres 01.01.2022 – 31.12.2022
Rodzaj asortymentu | Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Korekty | Wyłączenia konsolidacyjne | Ogółem | |||||
Kraj | Zagranica | |||||||||
Produkcja wyrobów gumowych | Wydobywanie węgla | Usługi górnicze | Pozostałe | Usługi górnicze | Pozostałe | |||||
Przychody segmentu | 10 849 | 1 078 967 | 50 824 | 58 620 | 1 755 | -89 233 | 1 111 782 | |||
Koszty segmentu | 11 233 | 509 366 | 52 492 | 46 465 | 3 190 | -79 909 | 542 837 | |||
Zysk/ (strata) segmentu | -384 | 569 601 | -1 668 | 12 155 | -1 436 | -9 324 | 568 945 | |||
Segmenty operacyjne Grupy za okres 01.01.2021 – 31.12.2021
Rodzaj asortymentu | Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Korekty | Wyłączenia konsolidacyjne | Ogółem | |||||
Kraj | Zagranica | |||||||||
Produkcja wyrobów gumowych | Wydobywanie węgla* | Usługi górnicze | Pozostałe | Usługi górnicze | pozostałe | |||||
Przychody segmentu | 7 261 | 372 907 | 75 878 | 23 690 | 11 192 | 0 | 0 | 0 | -63 805 | 427 123 |
Koszty segmentu | 7 926 | 313 889 | 69 961 | 19 883 | 16 922 | 0 | 0 | 0 | -35 818 | 392 763 |
Zysk/ (strata) segmentu | -665 | 59 018 | 5 917 | 3 807 | -5 730 | 0 | 0 | 0 | -27 987 | 34 360 |
*okres 01.02-31.12.2021
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
3.Informacje o strukturze geograficznej
Informacje dotyczące obszarów geograficznych
Grupa prezentuje następujące informacje dotyczące obszarów geograficznych, chyba że informacje te są niedostępne, a koszt ich uzyskania jest nadmierny:
a) przychody od klientów zewnętrznych (i) przypisane do kraju, w którym jednostka ma swoją siedzibę; oraz
(ii) przypisane do wszystkich pozostałych krajów łącznie, w których jednostka uzyskuje swoje przychody. Jeżeli przychody od zewnętrznych klientów przypisanych do danego pojedynczego kraju są istotne, przychody te ujawnia się odrębnie. Jednostka ujawnia podstawę przypisania przychodów od zewnętrznych klientów do poszczególnych krajów;
b) aktywa trwałe inne niż instrumenty finansowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego, aktywa z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia oraz prawa wynikające z umów ubezpieczeniowych (i) zlokalizowane
w kraju, w którym jednostka ma swoją siedzibę; (ii) zlokalizowane we wszystkich pozostałych krajach łącznie,
w których jednostka utrzymuje swoje aktywa. Jeżeli aktywa znajdujące się w danym pojedynczym kraju są istotne, aktywa te ujawnia się odrębnie.
Kwoty wykazane uzyskuje się na podstawie informacji finansowych wykorzystanych do sporządzenia sprawozdania finansowego jednostki. Jeżeli niezbędne informacje są niedostępne, a koszt ich uzyskania byłby nadmierny, fakt ten ujawnia się. Jednostka może dostarczyć, oprócz informacji wymaganych przez niniejszy paragraf, sumy cząstkowe informacji dotyczących obszarów geograficznych w odniesieniu do grup krajów.
Informacje dotyczące głównych klientów
Grupa dostarcza informacje na temat zakresu, w jakim jest zależna od jej głównych klientów. Jeżeli przychody
z tytułu transakcji z zewnętrznym pojedynczym klientem stanowią 10 lub więcej procent łącznych przychodów Grupy, Grupa ujawnia ten fakt, łączną kwotę przychodów uzyskanych od każdego tego rodzaju klienta oraz wskazuje segment lub segmenty wykazujące te przychody. Grupa nie ma obowiązku ujawniania tożsamości głównego klienta, ani określania kwoty przychodów, które każdy z segmentów wykazuje w związku z tym klientem. Na potrzeby niniejszego MSSF grupę jednostek, o których jednostka sprawozdawcza wie, że znajdują się pod wspólną kontrolą, uznaje się za jednego klienta. Jednakże konieczne jest dokonanie oceny tego, czy rząd (w tym agencje rządowe oraz inne podobne organy lokalne, krajowe lub międzynarodowe) oraz jednostki znajdujące się pod kontrolą tego organu rządowego uznaje się za jednego klienta. Dokonując takiej oceny, jednostka sprawozdawcza uwzględnia zakres integracji gospodarczej między tymi jednostkami.
Przychody ze sprzedaży – struktura geograficzna
01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 | |||
w tys. PLN | w % | w tys. PLN | w % | |
Kraj | 1 074 649 | 96,66% | 349 614 | 81,85% |
Eksport, w tym: | 37 133 | 3,34% | 77 509 | 18,15% |
Unia Europejska | 22 690 | 2,04% | 39 701 | 9,30% |
Pozostałe | 14 442 | 1,3% | 37 808 | 8,85% |
Razem | 1 111 782 | 100,00% | 427 123 | 100,00% |
Emitent działa przede wszystkim na terenie Polski.
W gronie odbiorców GK Bumech, których udział w okresie styczeń–grudzień 2022 roku w przychodach ogółem przekroczył 10% są:
Transport Towarowy Stasiak– 22,4%
EP Resources PL Spółka akcyjna– 12,1%
Dostawcą, którego udział w 2022 roku przekroczył 10% jest PGE Obrót S.A. – udział w kosztach 11,7%
Przychody ze sprzedaży – ze względu na rodzaje kontraktów
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Lider | Podwykonawca | Lider | Podwykonawca | |
Razem | 1 111 782 | 0 | 421 662 | 5 461 |
Przychody ze sprzedaży – ze względu na okres obowiązywania umowy
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 3.KOSZTY DZIAŁALNOSCI OPERACYJNEJ
Koszty działalności operacyjnej
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Amortyzacja | 105 114 | 57 156 |
Zużycie materiałów i energii | 157 348 | 77 334 |
Usługi obce | 111 879 | 72 624 |
Podatki i opłaty | 18 658 | 11 527 |
Wynagrodzenia | 156 743 | 109 808 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 64 115 | 49 586 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 68 172 | 21 613 |
Koszty według rodzajów ogółem, w tym: | 682 029 | 399 648 |
Zmiana stanu produktów | -58 472 | 60 607 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) | -8 892 | -1 752 |
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -40 370 | -37 015 |
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -50 130 | -29 794 |
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 524 165 | 391 694 |
Koszty amortyzacji i odpisów aktualizujących ujęte w RZiS
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | 104 209 | 56 135 |
Amortyzacja środków trwałych | 103 782 | 55 998 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 427 | 137 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 591 | 0 |
Amortyzacja środków trwałych | 591 | 348 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 314 | 1 021 |
Amortyzacja środków trwałych | 250 | 943 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 64 | 78 |
Koszty świadczeń pracowniczych
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Wynagrodzenia | 156 743 | 120 326 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 62 478 | 37 278 |
Koszty świadczeń emerytalnych | 742 | 0 |
Pozostałe świadczenia pracownicze | 895 | 1 790 |
Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 220 858 | 159 394 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 205 961 | 145 107 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 4 293 | 6 802 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 10 604 | 7 336 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 4.POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
Pozostałe przychody operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Zysk ze zbycia majątku trwałego | 272 | 75 |
Rozwiązanie rezerw | 3 322 | 8 407 |
Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość składników aktywów | 6 749 | 341 |
Uzyskane kary, grzywny, odszkodowania, koszty sądowe | 206 | 606 |
Odwrócenie odpisu CRNA | 5 668 | |
Sprawy sądowe | 1 006 | |
Odpisy aktualizujące sprawy sądowe | 1 970 | |
Dotacje (w tym zapisy równoległe do amortyzacji ŚT dotowanych) | 213 | 254 |
Redukcja zobowiązań układowych | 229 | |
Spisane zobowiązania przedawnione | 320 | 349 |
Różnice inwentaryzacyjne | 3 135 | 312 |
Przychody z tytułu zakończonego leasingu | 971 | |
Zysk z okazyjnego nabycia | 284 309 | |
Pozostałe | 746 | 1 067 |
Razem | 24 807 | 295 720 |
Pozostałe koszty operacyjne | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Strata ze zbycia i likwidacji majątku trwałego | 11 725 | 330 |
Zawiązanie rezerw | 2 383 | 20 806 |
Darowizny | 238 | 2 678 |
Niezawinione niedobory składników majątku obrotowego | 13 | 338 |
Fundusz likwidacji kopalń FLK | 3 882 | 20 |
Odpisy aktualizujące aktywa niefinansowe | 4 828 | 21 498 |
Rezerwa na sprawy sądowe | 29 764 | 89 |
Odszkodowania, kary | 44 | 209 |
Umorzone należności | 9 | 184 |
Pozostałe | 2 957 | 585 |
Razem | 55 843 | 46 737 |
Odpisy aktualizujące
NOTA 5.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
Przychody finansowe
Przychody finansowe | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Przychody z tytułu odsetek | 2 975 | 71 |
Umorzenie, redukcja kredytu | 500 | |
Nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 869 | |
Zysk ze zbycia akcji, udziałów i innych papierów wartościowych | 1 025 | |
Przychody z tytułu odroczenia terminu płatności | 5 055 | |
Pozostałe | 1 | 35 |
Razem | 9 056 | 1 475 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Koszty finansowe | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Koszty z tytułu odsetek | 3 166 | 4 988 |
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych | 9 659 | 2 150 |
Odsetki o zobowiązań układowych | 1 734 | 1 745 |
Strata ze zbycia inwestycji | 5 | |
Odsetki z tytułu nabycia udziałów | 5 642 | |
Aktualizacja wartości inwestycji | 4 358 | |
Pozostałe | 201 | 1 322 |
Razem | 20 407 | 14 563 |
NOTA 6.PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Podatek dochodowy
Podatek dochodowy wykazany w RZiS | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Bieżący podatek dochodowy | 27 539 | 80 |
Dotyczący roku obrotowego | 27 539 | 80 |
Odroczony podatek dochodowy | 57 480 | -200 592 |
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | 57 480 | -200 592 |
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat | 85 019 | -200 512 |
Odroczony podatek dochodowy – różnice ujemne
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2021 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2022 |
Rezerwa na odprawy emerytalne, inne świadczenia pracownicze | 18 684 | 654 | 4 020 | 15 318 |
Rezerwa na przychody przyszłych okresów | 427 | 19 | 408 | |
Pozostałe rezerwy | 49 177 | 37 241 | 23 575 | 62 843 |
Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania | 246 539 | 2 427 | 138 839 | 110 127 |
Różnica między wartością bilansowa i podatkową aktywów trwałych | 1 039 872 | 40 540 | 999 332 | |
Wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze płatne w następnych okresach | 13 526 | 2 165 | 13 127 | 2 564 |
Rezerwa na rekultywację | 52 737 | 9 960 | 42 777 | |
Rezerwa na szkody górnicze | 21 929 | 601 | 22 530 | |
Odpisy aktualizujące udziały i inne aktywa trwałe finansowe | 10 272 | 10 139 | 133 | |
Odpisy aktualizujące zapasy | 5 129 | 1 364 | 2 739 | 3 754 |
Korekta kosztów z tyt. „złych długów" | 31 | 7 | 24 | |
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe | 138 | 3 641 | 3 779 | |
Odsetki od zobowiązań niezapłaconych | 25 400 | 6 341 | 19 059 | |
Odpisy aktualizujące należności | 969 | 409 | 741 | 637 |
Przeterminowane przychody | 282 | 282 | 0 | |
Odpisy aktualizujące zobowiązania | 1 691 | 1 311 | 380 | |
Odpisy ZFŚS | 19 | 19 | ||
Suma ujemnych różnic przejściowych | 1 486 803 | 48 521 | 251 640 | 1 283 684 |
stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 282 493 | 9 219 | 47 812 | 243 900 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
Odroczony podatek dochodowy – różnice dodatnie
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2021 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2022 |
Przyspieszona amortyzacja podatkowa | 566 | 5 923 | 2 426 | 4 063 |
Dodatnia różnica pomiędzy wartością bilansową a podatkową środków trwałych leasing | 7 450 | 2 820 | 10 270 | |
Rozliczenia międzyokresowe czynne | 21 068 | 11 821 | 12 300 | 20 589 |
Depozyt węgla | 13 521 | 10 925 | 2 596 | |
Zapasy (środki poleasingowe w zapasach) | 8 226 | 2 182 | 6 044 | |
Dyskonto wartości udziałów | 12 674 | 5 643 | 7 031 | |
Dyskonto zobowiązania z tytułu nabycia udziałów | ||||
Niezrealizowane dodatnie różnice kursowe | 17 | 523 | 540 | |
Należności z tytułu nieotrzymanych odsetek | 619 | 1 150 | 1 769 | |
Suma dodatnich różnic przejściowych | 64 141 | 22 237 | 33 476 | 52 902 |
stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 12 186 | 4 225 | 6 360 | 10 051 |
NOTA 8.ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
Wyszczególnienie | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | 356 567 | 403 958 |
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 356 567 | 403 958 |
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję | 356 567 | 403 958 |
Liczba wyemitowanych akcji
Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Liczba akcji | 14 481 608 | 14 481 608 |
Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych | 9 644 | |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. | 14 471 964 | 14 481 608 |
Zysk na akcję | 24,62 | 27,89 |
Rozwodniony zysk na akcję | 24,64 | 27,89 |
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne emisje akcji Emitenta.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 9.DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB WYPŁACONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Dywidenda za rok 2021 – wypłacona
Ilość akcji w szt. | Dywidenda w PLN na 1 akcję | Wypłacona dywidenda – wartość w TPLN |
14 461 608 | 14 461 |
NOTA 10.UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Inne całkowite dochody netto, które zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | -61 | |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | -61 | |
Inne całkowite dochody netto, które nie zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | 384 | -300 |
Zyski/straty aktuarialne | 384 | -300 |
Inne całkowite dochody | 384 | -361 |
Poziom hierarchii wartości godziwej, do którego następuje klasyfikacja wyceny wartości godziwej, ustala się na podstawie danych wejściowych najniższego poziomu, które są istotne dla całości pomiaru wartości godziwej. W tym celu istotność danych wejściowych do wyceny ocenia się poprzez odniesienie do całości wyceny wartości godziwej. Jeżeli przy wycenie wartości godziwej wykorzystuje się obserwowalne dane wejściowe, które wymagają istotnych korekt na podstawie danych nieobserwowalnych, wycena taka ma charakter wyceny zaliczanej do Poziomu 3.
Poziom 1 – ceny notowane (nieskorygowane) na aktywnym rynku dla identycznych aktywów oraz zobowiązań
Poziom 2 – pozostałe metody, dla których pośrednio bądź bezpośrednio są uwzględniane wszystkie czynniki mające istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą
Poziom 3 – metody oparte na czynnikach mających istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych
Klasa aktywów / zobowiązań | Data wyceny | Razem | Wartość godziwa określona w oparciu o: | ||
ceny notowane na aktywnym rynku Poziom 1 | istotne dane obserwowalne Poziom 2 | istotne dane nieobserwowalne Poziom 3 | |||
Aktywa wycenione w wartości godziwej | 2 643 | 2 643 | |||
Nieruchomości inwestycyjne (nota 14): | 2 643 | 2 643 | |||
– Nieruchomość gruntowa w Wyrach KA1M/00070459/7 nr działki 80/81 KA1M/00071378/2 nr działki 351/78 | 23.03.2023 | 2 643 | 2 643 | ||
W okresie zakończonym 31.12.2022 r. nie miały miejsca żadne przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej.
Przy wycenie nieruchomości inwestycyjnych Grupa korzysta z usług zewnętrznych rzeczoznawców. Wycena dokonywana jest metodą porównywalną.
NOTA 12.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Własne | 409 524 | 394 692 |
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu | 12 069 | 24 815 |
Razem | 421 593 | 419 507 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
– stanowiące zabezpieczenie innych zobowiązań | 5 736 |
|
– użytkowane na podstawie umowy leasingu | 12 069 | 13 896 |
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie | 17 805 | 13 896 |
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Grunty i wieczyste użytkowanie | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 | 15 925 | 310 782 | 146 889 | 8 967 | 19 708 | 34 814 | 537 085 |
Zwiększenia, z tytułu: | 3 299 | 20 075 | 73 049 | 10 613 | 737 | 90 473 | 198 246 |
– nabycia środków trwałych | 3 299 | 19 568 | 47 544 | 10 613 | 737 | 60 709 | 142 470 |
– wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych | 507 | 9 344 | 9 851 | ||||
– reklasyfikacja | 10 920 | 3 757 | 14 677 | ||||
– przekwalifikowanie z zapasów | 2 952 | 3 975 | 6 927 | ||||
– inne | 2 289 | 22 032 | 24 321 | ||||
Zmniejszenia, z tytułu: | 6 465 | 63 094 | 30 912 | 9 855 | -151 | 41 798 | 151 973 |
– zbycia | 43 696 | 601 | 319 | 44 616 | |||
– likwidacji | 32 | 18 193 | 9 390 | 10 876 | 16 | 38 507 | |
– reklasyfikacja | 6 433 | 42 612 | -36 017 | -1 622 | -486 | 17 651 | 28 571 |
– przekwalifikowanie na zapasy | 20 815 | 20 815 | |||||
– inne | 2 289 | 13 843 | 3 332 | 19 464 | |||
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 | 12 759 | 267 763 | 189 026 | 9 725 | 20 596 | 83 489 | 583 358 |
Umorzenie na dzień 01.01.2022 | 614 | 27 999 | 60 172 | 1 949 | 8 287 | 0 | 99 021 |
Zwiększenia, z tytułu: | 1 262 | 40 664 | 62 910 | 6 032 | 1 340 | 0 | 112 208 |
– amortyzacji | 1 262 | 40 664 | 56 711 | 4 646 | 1 340 | 104 623 | |
– reklasyfikacja | 6 199 | 6 199 | |||||
– inne | 1 386 | 1 386 | |||||
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 13 812 | 39 056 | 7 328 | 304 | 0 | 60 500 |
– likwidacji | 6 528 | 6 329 | 6 770 | 16 | 19 643 | ||
– sprzedaży | 32 727 | 558 | 288 | 33 573 | |||
– reklasyfikacja | 5 898 | 5 898 | |||||
– inne | 1 386 | 1 386 | |||||
Umorzenie na dzień 31.12.2022 | 1 876 | 54 851 | 84 026 | 653 | 9 323 | 0 | 150 729 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2022 | 0 | 574 | 7 162 | 12 | 8 896 | 1 914 | 18 557 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 594 | 2 720 | 14 | 295 | 128 | 3 751 |
– utraty wartości | 594 | 1 138 | 14 | 295 | 128 | 2 169 | |
– inne | 1 582 | 1 582 | |||||
Zmniejszenia, z tytułu: | 374 | 8 073 | 6 | 1 531 | 1 289 | 11 273 | |
– odwrócenie odpisów aktualizujących | 8 073 | 6 | 1 531 | 81 | 9 691 | ||
– inne | 374 | 1 208 | 1 582 | ||||
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2022 | 0 | 794 | 1 809 | 20 | 7 660 | 753 | 11 036 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 | 10 883 | 212 118 | 103 191 | 9 052 | 3 613 | 82 736 | 421 593 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany stanu leasingu ujęte w środkach trwałych
Środki trwałe | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||||
Wartość brutto | Umorzenie | Wartość netto | Wartość brutto | Umorzenie | Wartość netto | |
Grunty i prawo wieczystego użytkowania | 4 729 | 395 | 4 334 | 4 682 | 283 | 4 399 |
Budynki i budowle |
|
|
|
|
| |
Maszyny i urządzenia | 14 386 | 8 751 | 5 635 | 10 921 | 3 713 | 7 208 |
Środki transportu | 889 | 325 | 564 |
|
|
|
Pozostałe środki trwałe | 1536 |
| 1 536 |
|
|
|
Razem | 21 540 | 9 471 | 12 069 | 15 603 | 3 996 | 11 607 |
Przedmioty leasingu na dzień 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | W odniesieniu do grup aktywów | Razem | ||||
Grunty, budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Wartości niematerialne | ||
Wieczyste użytkowanie gruntów | 3 349 |
|
|
|
| 3 349 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 489 |
|
|
|
| 489 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 433 |
|
|
|
| 433 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 15 |
|
|
|
| 15 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 33 |
|
|
|
| 33 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 3 |
|
|
|
| 3 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 12 |
|
|
|
| 12 |
Maszyna górnicza kombajn |
| 2 141 |
|
| 2 141 | |
Urządzenie do obróbki metali |
| 129 |
|
|
| 129 |
Samochód Skoda |
| 36 |
|
| 36 | |
Mercedes Benz |
| 218 |
|
| 218 | |
PWUG |
|
| 1 536 |
| 1 536 | |
Eickhoff SL300 kombajn ścianowy |
| 3 365 |
|
| 3 365 | |
VW leasing – samochód osobowy |
|
| 310 |
| 310 | |
Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu | 4 334 | 5 635 | 564 | 1 536 | 12 069 | |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 – 21.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Grunty i wieczyste użytkowanie | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 | 4 682 | 21 354 | 65 301 | 2 128 | 19 222 | 583 | 113 270 |
Zwiększenia, z tytułu: | 11 243 | 289 710 | 94 221 | 7 538 | 1 025 | 58 531 | 462 268 |
– objęcie konsolidacją PGS i MSE | 11 199 | 286 473 | 78 238 | 342 | 950 | 26 183 | 403 385 |
– nabycia środków trwałych | 44 | 2 949 | 14 579 | 622 | 75 | 29 433 | 47 702 |
– zawartych umów leasingu | 1 404 | 6 574 | 7 978 | ||||
– inne | 288 | 2 915 | 3 203 | ||||
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 282 | 12 633 | 699 | 539 | 24 300 | 38 453 |
– zbycia | 75 | 210 | 699 | 152 | 1 136 | ||
– likwidacji | 207 | 1 377 | 387 | 1 971 | |||
– leasing | 5 000 | 5 000 | |||||
– inne | 6 046 | 24 300 | 30 346 | ||||
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 | 15 925 | 310 782 | 146 889 | 8 967 | 19 708 | 34 814 | 537 085 |
Umorzenie na dzień 01.01.2021 | 282 | 3 639 | 33 677 | 1 383 | 7 606 | 0 | 46 587 |
Zwiększenia, z tytułu: | 332 | 24 259 | 29 975 | 1 041 | 1 131 | 56 938 | |
– amortyzacji | 332 | 24 459 | 29 975 | 1 041 | 1 131 | 56 938 | |
Zmniejszenia, z tytułu: | 99 | 3 480 | 475 | 450 | 0 | 4 504 | |
– likwidacji | 95 | 976 | 371 | 1 442 | |||
– sprzedaży | 4 | 154 | 475 | 79 | 712 | ||
– inne | 2 350 | 2 350 | |||||
Umorzenie na dzień 31.12.2021 | 614 | 27 999 | 60 172 | 1 949 | 8 287 | 0 | 99 021 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 | 463 | 1 328 | 12 | 4 431 | 366 | 6 600 | |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 120 | 5 919 | 0 | 4 465 | 1 548 | 12 051 |
– utraty wartości | 120 | 5 919 | 4 465 | 1 548 | 12 051 | ||
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 9 | 85 | 0 | 0 | 0 | 94 |
– odwrócenie odpisów aktualizujących | 9 | 85 | 94 | ||||
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 | 0 | 574 | 7 162 | 12 | 8 896 | 1 914 | 18 557 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 | 15 311 | 282 209 | 79 555 | 7 006 | 2 525 | 32 900 | 419 507 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście
Adres nieruchomości | Nr księgi wieczystej lub zbiorów dokumentów | Nr działki | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2022 | Wartość na 31.12.2022 | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2021 | Wartość na 31.12.2021 |
Katowice, Krakowska 191 | KA1K/00122292/6, KA1K/00113161/3 KA1K/00113162/0 | 2005/18, 1718/18, 1719/18, 1720/18, 1721/18, 1722/18, 1723/18, 1724/18, 1797/1 | 21 706 | 3 939 | 21 706 | 3 939 |
Warta Bolesławicka, Iwiny |
| 426/129 | 1 112 | 15 | 1 112 | 15 |
Warta Bolesławicka, Iwiny | JG1B/00031875/0 | 426/93 | 16 074 | 445 | 16 074 | 445 |
Katowice, Woźniaka | KA1K/00067534/1 | 2213/18 | 845 | 32 |
| |
2214/18 | 963 | |||||
KA1K/00037838/3 | 1800/44 | 86 | ||||
KA1K/00156116/6 | 1796/18 | 389 | ||||
KA1K/00156113/5 | 1934/18 | 386 | ||||
KA1K/00156114/2 | 2191/18 | 1 309 | ||||
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 166/117 | 1 594 | 10 | 1 594 | 10 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3788/446 | 230 | 3 | 230 | 3 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3878/2 | 399 | 6 | 399 | 6 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3878/3 | 467 | 7 | 467 | 7 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3879/3 | 33 | 0 | 33 | 0 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3901/3 | 50 | 1 | 50 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3915/2 | 159 | 2 | 159 | 2 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3916/2 | 38 | 1 | 38 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/3 | 541 | 8 | 541 | 8 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/4 | 22 | 0 | 22 | 0 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3920/3 | 1 493 | 21 | 1 493 | 22 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/3 | 2 683 | 39 | 2 683 | 39 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/2 | 196 | 3 | 196 | 3 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3996/2 | 19 | 0 | 19 | 0 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3996/3 | 279 | 4 | 279 | 4 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3997/4 | 2 076 | 30 | 2 076 | 30 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3997/3 | 1 166 | 17 | 1 166 | 17 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3998/3 | 236 | 3 | 236 | 3 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 4005/2 | 1 562 | 23 | 1 562 | 23 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3998/4 | 1 827 | 26 | 1 827 | 27 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3879/2 | 37 | 1 | 37 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3915/3 | 663 | 10 | 663 | 10 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3916/4 | 87 | 1 | 87 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3917/3 | 140 | 2 | 140 | 2 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/10 | 12 | 0 | 12 | 0 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/12 | 116 | 2 | 116 | 2 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/9 | 287 | 4 | 287 | 4 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3920/9 | 826 | 12 | 826 | 12 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/11 | 90 | 1 | 90 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3996/8 | 6 | 0 | 6 | 0 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3916/5 | 72 | 1 | 72 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/9 | 2 100 | 30 | 2 100 | 31 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3915/6 | 542 | 8 | 542 | 8 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/14 | 318 | 5 | 318 | 5 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3920/10 | 249 | 4 | 249 | 4 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050191/7 | 4274/79 | 16 578 | 239 | 16 578 | 242 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050192/4 | 4211/18 | 4 648 | 96 | 4 648 | 98 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050193/1 | 4211/12 | 2 813 | 58 | 2 813 | 59 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050193/1 | 4211/10 | 33 637 | 484 | 33 637 | 491 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050184/5 | 4211/15 | 2 137 | 44 | 2 137 | 45 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/20 | 648 | 13 | 648 | 14 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/21 | 1 358 | 28 | 1 358 | 29 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/22 | 1 742 | 36 | 1 742 | 37 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/23 | 15 512 | 322 | 15 512 | 326 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/24 | 2 869 | 59 | 2 869 | 60 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/26 | 4 326 | 90 | 4 326 | 91 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/27 | 3 631 | 75 | 3 631 | 76 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/28 | 6 818 | 141 | 6 818 | 143 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/29 | 789 | 16 | 789 | 17 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/30 | 8 277 | 172 | 8 277 | 174 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/31 | 2 167 | 45 | 2 167 | 46 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/33 | 5 065 | 105 | 5 065 | 107 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4288/6 | 2 469 | 51 | 2 469 | 52 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 165/5 | 94 | 1 | 94 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 164/1 | 178 | 1 | 178 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 157/31 | 46 | 0 | 46 | 0 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 171/20 | 575 | 4 | 575 | 4 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 157/46 | 1 251 | 8 | 1 251 | 8 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050186/9 | 573/32 | 7 803 | 67 | 7 803 | 68 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050186/9 | 573/17 | 147 | 1 | 147 | 1 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050186/9 | 533/3 | 11 345 | 72 | 11 345 | 73 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069945/4 | 1186/89 | 3 127 | 65 | 3 127 | 66 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069948/5 | 1704/63 | 2 720 | 56 | 2 720 | 57 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050187/6 | 167/5 | 962 | 6 | 962 | 6 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069943/0 | 4211/35 | 95 | 2 | 95 | 2 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069943/0 | 4211/44 | 33 637 | 696 | 33 637 | 707 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069943/0 | 4211/46 | 154 762 | 3 208 | 154 762 | 3 257 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069947/8 | 166/122 | 3 199 | 20 | 3 199 | 20 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069947/8 | 166/123 | 1 529 | 10 | 1 529 | 10 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00013518/5 | 801/11 | 4 226 | 87 | 4 226 | 88 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00013518/5 | 802/11 | 7 517 | 156 | 7 517 | 158 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00050174/2 | 4211/25 | 2 638 | 55 | 2 638 | 55 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069946/1 | 171/40 | 217 894 | 796 | 217 894 | 1 396 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069946/1 | 169/24 | 1 866 | 12 | 1 866 | 12 |
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069945/4 | 1797/89 | 1 383 | 29 | 1 383 | 29 |
Rudołtowice | KA1P/00069945/4 | 1798/89 | 1 016 | 21 | 1 016 | 21 |
Rudołtowice | KA1P/00050186/9 | 573/33 | 2 747 | 0 | 2 747 | 0 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1681/63 | 119 | 1 | 119 | 1 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1703/63 | 5 804 | 42 | 5 804 | 43 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1288/159 | 8 | 1 | 8 | 1 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1290/159 | 20 | 1 | 20 | 1 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1678/63 | 442 | 4 | 442 | 4 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1679/63 | 540 | 4 | 540 | 5 |
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 387/83 | 10 066 | 73 | 10 066 | 74 |
Rudołtowice | KA1P/00054901/6 | 4274/78 | 204 | 9 | 204 | 9 |
Rudołtowice | KA1P/00080917/2 | 4211/37 | 2 125 | 89 | 2 125 | 91 |
Rudołtowice | KA1P/00050182/1 | 166/121 | 814 | 34 | 814 | 35 |
Rudołtowice | KA1P/00050195/5 | 4218/25 | 538 | 5 | 538 | 5 |
Rudołtowice | KA1P/00050195/5 | 4218/26 | 662 | 6 | 662 | 6 |
Rudołtowice | KA1P/00050195/5 | 4218/28 | 16 741 | 141 | 16 741 | 143 |
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1256/133 | 8137 | 23 | 8 137 | 23 |
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1258/133 | 1 228 | 3 | 1 228 | 3 |
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1253/133 | 5 005 | 14 | 5 005 | 14 |
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1255/133 | 3 587 | 10 | 3 587 | 10 |
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 1244/47 | 2 029 | 31 | 2 029 | 31 |
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 1245/47 | 1 322 | 20 | 1 322 | 20 |
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 829/40 | 40 | 2 | 40 | 2 |
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 830/40 | 475 | 8 | 475 | 8 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00058882/4 | 4211/11, 4211/13 | 3 518 | 40 | 3518 | 40 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00058882/4 | 4211/14, 4211/15 | 5 146 | 58 | 5 146 | 58 |
KA1P/00050184/5 | ||||||
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00058882/4; KA1P/00077244/9 | 4211/16, 4211/50 | 388 | 29 | 388 | 29 |
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00063843/7 | 4288/11 4288/5 | 219 483 | 71 | 218 040 | 69 |
KA1P/00063842/0 | ||||||
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00063842/0 | 4288/5 |
|
| 1443 | 0 |
Rudołtowice | KA1P/00083602/2 | 1089/129; 1159/146; 1154/129; 1155/129; 1156/129; 866/132; 1152/134; 631/129; 1157/146; 1158/146; 1007/51; 678/1520; 1304/152; 1303/152 | 453 127 | 3 169 |
|
|
KA1P/00036464/8 | ||||||
KA1P/00083601/5 | ||||||
KA1P/83334/2 | ||||||
KA1P/00040726/4 | ||||||
KA1P/00035422/5 | ||||||
KA1P/00086889/8 | ||||||
KA1P00082079/9 | ||||||
Czechowice Dziedzice | KA1P/00089111/5 | 4784/70 | 741 | 12 | 741 | 12 |
Czechowice Dziedzice | KA1P/00089111/5 | 4784/88 | 167 | 167 | ||
Wyry | KA1M/00070459/7 | 80/81 | 10 321 | 2 643 | 10 321 | 2 643 |
KA1M/00071378/2 | 351/78 | 11 198 | 11 198 | |||
Odpisy na grunty i wieczyste użytkowanie |
|
|
| -5 176 |
|
|
Razem, w tym: | 13 526 |
| 18 852 | |||
– wykazywane w środkach trwałych | 10 833 | 16 209 | ||||
– wykazywane w nieruchomościach inwestycyjnych | 2 643 | 2 643 | ||||
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
01.01.2022 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | Odpisy aktualizujące na BZ | 31.12.2022 | |||
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | ||||
32 900 | 90 473 | 17 651 |
| 24 147 | -1 161 | 82 736 | |
NOTA 13.WARTOŚCI NIEMATERIALNE I WARTOŚĆ FIRMY
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres od 01.01.2022 – 31.12.2022
Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022 | 5 109 | 4 438 | 636 | 1 376 | 11 559 |
Zwiększenia, z tytułu: | 10 | 451 | 461 | ||
– nabycia | 10 | 451 | 461 | ||
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 3 583 | 0 | 0 | 3 583 |
– likwidacji | 38 | 38 | |||
– inne (przesunięcia) | 3 545 | 3 545 | |||
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022 | 5 109 | 865 | 636 | 1 827 | 8 437 |
Umorzenie na dzień 01.01.2022 | 5 109 | 527 | 577 | 678 | 6 891 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 323 | 178 | 140 | 641 |
– amortyzacji | 323 | 28 | 140 | 491 | |
– inne | 150 | 150 | |||
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 188 | 0 | 188 | |
– likwidacji | 38 | 38 | |||
– inne | 150 | 150 | |||
Umorzenie na dzień 31.12.2022 | 5 109 | 662 | 755 | 818 | 7 344 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2022 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zwiększenia, z tytułu: | 126 | -126 | 0 | ||
– inne (przesunięcia) | 126 | -126 | 0 | ||
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2022 | 0 | 126 | -126 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 | 0 | 77 | 7 | 1 009 | 1 093 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres od 01.01.2021 – 31.12.2021
Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 | 5 109 | 633 | 545 | 473 | 6 760 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 3 805 | 91 | 903 | 4 799 |
– nabycia | 10 | 10 | |||
– objęcie konsolidacją PGS i MSE |
| 3 795 | 91 | 903 | 4 789 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 | 5 109 | 4 438 | 636 | 1 376 | 11 559 |
Umorzenie na dzień 01.01.2021 | 5 109 | 377 | 544 | 435 | 6 465 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 150 | 33 | 258 | 441 |
– amortyzacji |
| 150 | 33 | 35 | 218 |
– przeszacowania |
|
|
| 208 | 208 |
– inne (przesunięcia) |
|
|
| 15 | 15 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 |
– inne | 15 | 15 | |||
Umorzenie na dzień 31.12.2021 | 5 109 | 527 | 577 | 678 | 6 891 |
Wartość bilansowa NETTO na dzień 31.12.2021 | 0 | 3 911 | 59 | 698 | 4 668 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 | 0 | 3911 | 59 | 698 | 4 668 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Własne | 443 | 1 123 |
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, | 650 |
|
Razem | 1 093 | 1 123 |
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych
Tytuł zobowiązania | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Leasing | 1 338 | 0 |
Suma | 1 338 | 0 |
Wartości niematerialne w leasingu
Wartości niematerialne | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |||||
Wartość brutto | Umorzenie | Odpis | Wartość netto | Wartość brutto | Umorzenie | Wartość netto | |
Inne (Koncesja ) | 1 719 | 381 | 688 | 650 |
|
|
|
Razem | 1 719 | 381 | 688 | 650 | 0 | 0 | 0 |
Skorygowana cena zakupu udziałów wynosi 10.810 TPLN – za 100% udziałów w MSE wobec wstępnej ceny wynoszącej 9.170 TPLN. Strony uzgodniły też, że zmianie ulegnie okres rozliczenia tych płatności, które zostaną dokonane w 24 równych miesięcznych ratach, do 30.09.2023 roku (wobec wstępnie uzgodnionych 12 rat miesięcznych płatnych do 30.09.2022 roku).
Rozliczenie ceny nabycia | w TPLN |
Wartość skorygowanych aktywów netto MSE na dzień nabycia | 4 863 |
Cena nabycia | 8 408 |
Wartość firmy | 3 545 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Warość firmy na dzień
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość firmy | 3 545 | 3 545 |
Zwiększenia |
|
|
Zmniejszenia |
|
|
Razem | 3 545 | 3 545 |
Grupa przeprowadziła test na utratę wartości firmy w oparciu o poniżjsze założenia:
1.Okres projekcji 5 lat.
2.Prognoza oparta o historyczne przychody i koszty 2022 oraz styczeń i luty 2023.
3.Wartość przepływów została zdyskontowana przy zastosowaniu stopy dyskontowej (średnioważony koszt kapitału własnego WACC) w wysokości 18,43%.
Test wykazał, że nie zachodzi utrata wartości firmy.
NOTA 14.NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
NOTA 15.AKCJE/UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ
Niniejsze spółki nie zostały objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym za okresy kończące się 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2022 roku:
NOTA 16.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Udzielone pożyczki | 12 911 | 1 |
Lokata na zabezpieczenie umowy pożyczki z WFOŚ | 0 | 2 063 |
Należności od CISE na poczet zabezpieczenia poręczenia | 0 | 2 178 |
Pozostałe aktywa finansowe brutto | 12 911 | 4 232 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
Suma netto udzielonych pożyczek | 12 911 | 4 232 |
– długoterminowe | 12 858 | 4 231 |
– krótkoterminowe | 53 | 1 |
Udzielone pożyczki na dzień bilansowy obejmują:
1.Pożyczkę na kwotę 527 TPLN z terminem spłaty 28.02.2027, oprocentowanie 6%.
2.Pożyczkę na kwotę 1 800 TPLN z terminem spłaty 30.04.2025, oprocentowanie 18,6%.
3.Pożyczkę na kwotę 6,4 TEUR z terminem spłaty 30.04.2025, orpocentowanie 2%.
4.Pożyczkę na kwotę 2 300 TEUR, z terminem spaty 30.04.2028, oprocentowanie 6%.
Analiza zapadalności aktywów finansowych na 31.12.2022 r.
Aktywa | Przetermninowane | Terminy zapadalności |
Razem | |||
< 30 dni | 31 – 90 dni | 91 –360 dni | 361 dni – 5 lat | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 4 | 8 | 41 | 12 858 | 12 911 | |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zapasy
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Materiały na potrzeby produkcji | 22 249 | 12 566 |
Pozostałe materiały | 204 | 126 |
Półprodukty i produkcja w toku | 2 045 | 5 526 |
Produkty gotowe w tym; | 129 899 | 76 449 |
– Urządzenia przeznaczone do sprzedaży (przeniesienie z ŚT) | 7 925 | |
Towary | 22 823 | 14 006 |
Zapasy brutto | 177 220 | 108 673 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 3 754 | 10 103 |
Zapasy netto: | 173 466 | 98 570 |
Zapasy w okresie 01.01.2022 – 31.12.2022
Wyszczególnienie | Materiały | Półprodukty i produkcja w toku | Produkty gotowe | Towary | Razem |
Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | 9 258 | 1 482 | 15 119 | 14 003 | 39 862 |
Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie | 774 | 531 | 59 | 0 | 1 364 |
Odpisy wartości zapasów odwrócone w okresie | 106 | 409 | 0 | 2 224 | 2 739 |
Analiza wiekowa zapasów w okresie od 01.01 – 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Okres zalegania w dniach | Razem | ||||
0-2 LATA | 2-3 LATA | 3-4 LATA | 4-5 LAT | powyżej 5 lat | ||
Materiały (brutto) | 19 943 | 91 | 293 | 53 | 1 869 | 22 249 |
Materiały (odpisy) | 600 | 26 | 117 | 32 | 1 869 | 2 644 |
Materiały netto | 19 343 | 65 | 176 | 21 | 0 | 19 605 |
Półprodukty i produkcja w toku (brutto) | 1 022 | 90 | 79 | 854 | 2 045 | |
Półprodukty i produkcja w toku (odpisy) | 0 | 9 | 69 | 0 | 854 | 932 |
Półprodukty i produkcja w toku (netto) | 1 022 | 81 | 10 | 0 | 0 | 1 113 |
Produkty gotowe (brutto) | 129 317 | 293 | 163 | 18 | 108 | 129 899 |
Produkty gotowe (odpisy) | 29 | 34 | 7 | 108 | 178 | |
Produkty gotowe (netto) | 129 317 | 264 | 129 | 11 | 0 | 129 721 |
Towary (brutto) | 22 823 | 22 823 | ||||
Towary (odpisy) | ||||||
Towary (netto) | 22 823 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 823 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu odpisów aktualizujących zapasy
Wyszczególnienie | Odpisy aktualizujące materiały | Odpisy aktualizujące półprodukty i produkcję w toku | Odpisy aktualizujące produkty gotowe | Odpisy aktualizujące towary | Razem odpisy aktualizujące zapasy |
Stan na dzień 01.01.2022 | 1 976 | 810 | 63 008 | 2 224 | 68 018 |
Zwiększenia w tym: | 774 | 531 | 59 | 0 | 1 364 |
– utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 774 | 531 | 59 | 1 364 | |
Zmniejszenia w tym: | 106 | 409 | 62 889 | 2 224 | 65 628 |
– rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi | 106 | 409 | 57 915 | 2 224 | 60 654 |
– przemieszczenia | 4 974 | 4 974 | |||
Stan na dzień 31.12.2022 | 2 644 | 932 | 178 | 0 | 3 754 |
Stan na dzień 01.01.2021 | 2 156 | 603 | 1 630 | 0 | 4 389 |
Zwiększenia w tym: | 1 767 | 207 | 7 430 | 2 224 | 11 628 |
– utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 1 751 |
| 7 312 | 2 224 | 11 287 |
– przemieszczenia | 16 | 207 | 118 |
| 341 |
Zmniejszenia w tym: | 1 947 | 0 | 3 967 | 0 | 5 914 |
– rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi | 1 947 |
| 3 967 |
| 5 914 |
Stan na dzień 31.12.2021 | 1 976 | 810 | 5 093 | 2 224 | 10 103 |
Odpisy na materiały, produkty i półprodukty zostały utworzone zgodnie z polityką rachunkowości Spółki z powodu ich zalegania na magazynie oraz w wyniku utraty wartości. Grupa dokonuje odpisów na zapasy zalegające według zasady: od 2-3 lat – 10%, od 3-4 lat – 20% od 4-5 lat – 40% i powyżej 5 lat – 100%. W przypadku środków trwałych będących majątkiem PG Silesia okresy użytkowania zostały przyjęte nie dłużej niż do daty przewidywanej likwidacji kopalni. Odpisy na produkcję w toku zostały utworzone w wyniku utraty wartości.
Należnosci handlowe
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Należności handlowe | 78 674 | 26 854 |
– od pozostałych jednostek | 78 674 | 26 854 |
Odpisy aktualizujące | 21 808 | 19 458 |
Należności handlowe brutto | 100 482 | 46 312 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Jednostki powiązane | ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu | 748 | 748 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym: | 748 | 0 |
– rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności | 748 | |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek powiązanych na koniec okresu | 0 | 748 |
Jednostki pozostałe | ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu | 18 710 | 17 660 |
– w tym: z tytułu szacunku strat kredytowych z portfela należności według MSSF 9 | 384 | 143 |
Zwiększenia, w tym: | 4 172 | 1 223 |
– dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 3 813 | 1 223 |
– z tytułu szacunku strat kredytowych z portfela należności według MSSF 9 | 360 | |
Zmniejszenia w tym: | 1 075 | 173 |
– wykorzystanie odpisów aktualizujących | 1 065 | 173 |
– rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności | 10 |
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu | 21 808 | 18 710 |
– w tym: z tytułu szacunku strat kredytowych z portfela należności według MSSF 9 | 744 | 384 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych ogółem na koniec okresu | 21 808 | 19 458 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 19.POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Pozostałe należności, w tym: | 63 720 | 10 226 |
Z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych w tym : | 5 872 | 8 708 |
podatek dochodowy od osób prawnych | 624 | |
podatek VAT | 5 872 | 6 477 |
Kaucje | 268 | 670 |
Inne | 1 375 | 848 |
Pożyczki pracownicze | 287 | |
Zaliczki na dostawy (wydatki poniesione na składowanie i dostawy węgla z PRA) | 53 206 | |
Cesja wierzytelności | 2 712 | |
Odpisy aktualizujące | 83 | 40 |
Pozostałe należności brutto | 63 803 | 10 266 |
NOTA 20.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Ubezpieczenia majątkowe | 168 | 47 |
Ubezpieczenia osobowe | 59 | 40 |
Ubezpieczenia inne | 180 | 105 |
Gwarancje ubezpieczeniowe | 30 | 210 |
Rozliczenia międzyokresowe – chodniki | 108 142 | 58 791 |
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 37 | 88 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 108 616 | 59 281 |
– długoterminowe | 10 519 | 0 |
– krótkoterminowe | 98 097 | 59 281 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 21.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 – 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 100 295 | 27 660 |
kasa | 14 | 30 |
Kasa walutowa EUR | 5 | |
Kasa walutowa CZK | 1 | |
Bank BCG | 7 | |
Bank Spółdzielczy | 48 | 3 |
Bank PKO BP S.A. | 135 | |
Bank PEKAO S.A. EUR | 12 249 | 157 |
Bank PEKAO S.A. USD | 4 654 | 16 |
Bank PEKAO S.A. ZAR | 128 | |
Bank PEKAO S.A. PLN | 82 316 | 15 150 |
ING Bank Śląski S.A. | 10 | 7 |
mBank S.A. | 430 | 12 015 |
Pozostałe rachunki | 305 | 275 |
Inne środki pieniężne, w tym: | 1 978 | 8 |
Lokaty, w tym lokaty overnight | 1 978 | |
Bony | 8 | |
Razem | 102 273 | 27 668 |
Grupa nie posiada dostępnych limitów do wykorzystania na dzień bilansowy.
Środki pieniężne do dyspozycji jednostki, nie wykazane w pozycji bilansowej
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Liczba akcji w szt. | 14 481 608 | 14 481 608 |
Wartość nominalna akcji w PLN | 4 | 4 |
Kapitał zakładowy w TPLN | 57 926 | 57 926 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kapitał zakładowy – struktura
Seria/emisja rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejo- wania akcji | Rodzaj ograniczenia praw do akcji | Liczba akcji (w szt.) | Wartość jednostkowa | Wartość (w PLN) | Sposób | Data rejestracji |
Akcje serii A | brak | brak | 6 446 644 | 4 | 25 786 576 | Wkłady pieniężne/emisja połączeniowa | 29.01.2019 |
Akcje serii I | brak | brak | 4 320 069 | 4 | 17 280 276 | Wkłady pieniężne | 11.06.2019 |
Akcje serii J | brak | brak | 1 653 641 | 4 | 6 614 564 | Wkłady pieniężne | 27.06.2019 |
Akcje serii K | brak | brak | 2 061 254 | 4 | 8 245 016 | Wkłady pieniężne | 22.11.2019 |
Razem |
|
| 14 481 608 |
| 57 926 432 |
|
|
Żadne akcje wyemitowane przez Bumech nie są uprzywilejowane.
Kapitał zakładowy – struktura c.d.
Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
Kapitał rozproszony | 14 481 608 | 100% | 14 481 608 | 100% |
Razem | 14 481 608 | 100% | 14 481 608 | 100% |
W okresie sprawozdawczym nie nastąpiła zmiana stanu kapitału zakładowego.
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kapitał zapasowy | 7 570 | 79 378 |
Pozostały kapitał rezerwowy (w tym: odwrotne połączenie) | 706 | -51 192 |
RAZEM | 8 276 | 28 186 |
Kapitały rezerwowe powstały w wyniku odwrotnego przejęcia Spółki ZWG S.A. przez Bumech S.A. w 2014 roku, pokrycia strat
z lat wcześniejszych oraz kapitału ze sprzedaży akcji własnych powyżej wartości nominalnej z lat wcześniejszych.
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
Wyszczególnienie | Kapitał zapasowy | Kapitał z aktualizacji wyceny | Kapitał rezerwowy | Razem |
Stan na dzień 01.01.2022 | 79 378 | 0 | -51 192 | 28 186 |
Zwiększenia w okresie | 7 570 | 0 | 0 | 7 570 |
Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 7 570 | 7 570 | ||
Zmniejszenia w okresie | 79 378 | 0 | -51 898 | 27 480 |
Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 27 480 | 27 480 | ||
Przemieszczenie | 51 898 | -51 898 | 0 | |
Stan na dzień 31.12.2022 | 7 570 | 0 | 706 | 8 276 |
Stan na dzień 01.01.2021 | 79 378 | 0 | -51 192 | 28 186 |
Zwiększenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stan na dzień 31.12.2021 | 79 378 | 0 | -51 192 | 28 186 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Niepodzielony wynik obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kredyty bankowe | 882 | 1 933 |
Pożyczki | 95 327 | 105 363 |
Suma kredytów i pożyczek, w tym: | 96 249 | 107 296 |
– długoterminowe | 85 315 | 80 152 |
– krótkoterminowe | 10 934 | 27 144 |
Oprocentowanie | Data spłaty | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] | Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] | |
Bank Spółdzielczy w Żorach | 5,50% | 07.04.2026 | 1 700 | 882 |
PFR | 0% | oczekiwanie na decyzje | 1 777 | 1 777 |
Pożyczka EPH | 8% | 30.09.2023 | 21 047 | 9 057 |
Pożyczka BDL | 7,15% | 31.12.2024 | 79 052 | 84 533 |
RAZEM | 103 576 | 96 249 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 10 934 | 27 144 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe | 85 315 | 80 152 |
– płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 85 315 | 79 836 |
– płatne powyżej 3 lat do 5 lat | 316 | |
Kredyty i pożyczki razem | 96 249 | 107 296 |
Kredyty i pożyczki struktura walutowa:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | |
wartość | wartość | |
PLN |
| 11 716 |
EUR | € 18 024,00 | 84 533 |
Kredyty i pożyczki razem | x | 96 249 |
NOTA 27.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU
Zobowiązania leasingowe
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 3 696 | 1 000 |
Zobowiązania leasingowe długoterminowe w podziale na: | 4 516 | 41 422 |
od roku do pięciu lat | 1 366 | 5 430 |
powyżej pięciu lat | 3 150 | 2 192 |
Razem zobowiązania leasingowe | 8 212 | 42 422 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu tych umów oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania z tytułu umów leasingu i umów dzierżawy z opcją zakupu
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat | Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat | |
W okresie 1 roku | 6 639 | 3 696 | 4 617 | 1 002 |
W okresie od 1 do 5 lat | 2 799 | 1 366 | 5 804 | 5 190 |
Powyżej 5 lat | 6 001 | 3 150 | 5 272 | 2 430 |
Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 15 439 | 8 212 | 15 693 | 8 622 |
Przyszły koszt odsetkowy | 7 227 | X | 3 468 | X |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: | 8 212 | 8 212 | 8 622 | 8 622 |
krótkoterminowe | 3 696 | 1 002 | ||
długoterminowe | 4 516 | 7 620 | ||
Umowy leasingu na dzień 31.12.2022 r.
Numer umowy | Oznaczenie | Wartość początkowa | Wartość początkowa | Termin zakończenia umowy | Warunki umowne | Wartość zobowiązań na koniec okresu sprawozdaw-czego | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 801 | 801 | 09/2090 | 768 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 99 | 99 | 09/2090 | 95 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 506 | 146 | 12/2089 | 140 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 16 | 3 | 09/2090 | 3 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 12 | 12 | 12/2092 | 12 | |
2Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 34 | 34 | 12/2092 | 33 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 3 | 3 | 12/2092 | 3 | |
PKO BP S.A. – Leasing | B/O/KA/2018/05/0118 | PLN | 3 150 | 3 150 | 07/2023 | Stopa bazowa 1,64 % p.a. + wibor 1M | 448 |
Volkswagen Leasing GmbH | nr 9334343-1219-06752 z dnia 09.04.2019 | PLN | 134 | 134 | 03/2023 | Wibor 1M | 21 |
PKO BP S.A. – Leasing | 19/049927 (UL) | PLN | 300 | 300 | 10/2026 | Stopa bazowa 1,63 % p.a. + wibor 1M | 138 |
Mercedes-Benz Leasing Polska – samochód osobowy* | L382555 | PLN | 357 | 357 | 10/2024 | Wibor 1M | 176 |
PWUG | Harmonogram opłat rocznych wieczyste użytkowanie gruntów | PLN | 1 536 | 1 536 | 12/2044 | 1 395 | |
Koncesja 44* | umowa użytkowanie górnicze z 20.12.2019 | PLN | 1 719 | 1 719 | 12/2044 | 1 338 | |
Eickhoff SL300 kombajn ścianowy | PGS/GI/DZ/02/2022 | PLN | 5 832 | 5 832 | 03/2024 | Umowa najmu | 3 444 |
VW leasing – samochód osobowy | 2306274-1222-07676 | PLN | 244 | 244 | 04/2025 | Wibor 3M | 198 |
Razem |
|
|
|
| 8 212 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Analiza zapadalności terminów zobowiązań na 31.12.2022 r.
NOTA 28.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania inwestycyjne z tytułu nabycia udziałów w jendnostkach zależnych | 37 481 | 31 039 |
Zobowiązania budżetowe | 2 761 | |
Razem zobowiązania finansowe | 37 481 | 33 800 |
- długoterminowe | 13 485 | 33 800 |
- krótkoterminowe | 23 996 | 0 |
Zobowiązania budżetowe – struktura zapadalności
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- płatne do 1 roku | 0 | 0 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 0 | 2 761 |
- płatne od 3 roku do 5 lat | 0 | 0 |
- płatne powyżej 5 lat | 0 | 0 |
Razem | 0 | 2 761 |
Zobowiązania budżetowe objęte układem ratalnym.
Zobowiązania inwestycyjne – struktura zapadalności
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2021 |
- płatne do 1 roku | 13 485 | 0 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 23 996 | 31 039 |
- płatne od 3 roku do 5 lat | 0 | 0 |
- płatne powyżej 5 lat | 0 | 0 |
Razem | 37 481 | 31 039 |
Zobowiązania inwestycyjne wynikają z umowy sprzedaży i zakupu udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia 16 grudnia 2020 r. aneksowaną w dniach 13 lipca 2021 r. i 27 października 2021r.
Oszacowania wartości zobowiązania dokonano na podstawie wartości przyszłych przepływów pieniężnych.
Założono zgodnie z umową płatność w 24 ratach miesięcznych za okres od 31.10.2022 do 30.09.2024, z pierwszym terminem płatności przypadającym w styczniu 2023 r.
Wielkość rat przyjęto na maksymalnym poziomie wynoszącym 1,5 mln. zł miesięcznie. Założona łączna wartość płatności wynosi 36 mln. zł. Umowa nie przewiduje odsetek.
Oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem stopydyskontowej (średnioważony koszt kapitały własnego WACC) wwysokości 16,11%.
Analiza zapadalności terminów zobowiązań na 31.12.2022 r.
Zobowiązania handlowe
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania handlowe, w tym: | 89 617 | 57 517 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 | |
Wobec jednostek pozostałych | 89 617 | 57 517 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
Wyszczególnienie | Razem | Nie przetermi-nowane | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni | 180 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2022 | 89 617 | 85 413 | 3 845 | 32 | 327 | ||
Wobec jednostek powiązanych | |||||||
Wobec jednostek pozostałych | 89 617 | 85 413 | 3 845 | 32 | 327 | ||
31.12.2021 | 57 517 | 47 435 | 9 316 | 0 | 237 | 98 | 431 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 |
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 57 517 | 47 435 | 9 316 |
| 237 | 98 | 431 |
Analiza zapadalności terminów zobowiązań na 31.12.2022 r.
NOTA 30.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA, ZOBOWIAZANIA Z TYT. BIEŻĄCEGO PODATKU DOCHODOWEGO, ZOBOWIĄZANIA Z TYT. UMÓW Z KLIENTAMI DŁUGO- I KRÓTKOTERMINOWE
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego obejmuje zaliczkę na podatek dochodowy osób prawnych za 2022 r.
Zobowiązania z tytułu umów z klientami dotyczą długoterminowego kontraktu pomiędzy PG Silesia a EPR PL zawartego w 2020 roku, przedmiotem transakcji jest zapas węgla w ilości 512 kiloton jaki pozostaje do dyspozycji spółki EPR PL i zostanie wywieziony z terenu PG Silesia do końca 2023 roku.
Na 31.12.2022 na depozycie pozostaje 71 kiloton o wartości 12,5 MPLN do odebrania przez spółkę EPR PL. Pozostała kwota zobowiązania z tytułu umów z klientami dotyczy zaliczek wpłacanych przez odbiorców na poczet bieżących dostaw.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Podatek dochodowy | 6 674 | 31 |
Pozostałe zobowiazania w tym: | 41 168 | 58 420 |
Podatek VAT | 6 243 | 1 319 |
Podatek zryczałtowany u źródła | 15 | 8 |
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 3 598 | 2 755 |
Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS), PPK | 11 821 | 20 596 |
PCC | 4 |
|
Opłaty celne | 115 | 115 |
Podatki lokalne | 11 | 26 |
Pozostałe zobowiązania | 75 | 2 857 |
Pozostałe | 1 685 | 1 722 |
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 11 209 | 8 503 |
Zobowiązania inwestycyjne | 6 392 | 12 715 |
Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego |
| 7 804 |
Zobowiazania z umów z klientami | 13 434 | 65 609 |
Razem inne zobowiązania | 61 276 | 124 060 |
Analiza zapadalności terminów zobowiązań na 31.12.2022 r.
Zobowiazania | Przeterminowane | Terminy zapadalności | |||||
< 30 dni | 31 – 90 dni | 91 –360 dni | 361 dni – 5 lat | > 5 lat | razem | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 6 674 |
|
|
|
|
| 6 674 |
Pozostałe zobowiązania | 485 | 33 139 | 6 466 | 1 078 |
|
| 41 168 |
Zobowiązania z umów z klientami |
|
| 13 434 |
|
|
| 13 434 |
Razem | 7 159 | 33 139 | 19 900 | 1 078 | 0 | 0 | 61 276 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
Wyszczególnienie | Razem | Nie przetermi-nowane | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni | 180 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2022 | 61 276 | 58 717 | 2 074 | 485 | |||
Wobec jednostek pozostałych, w tym: | 61 276 | 58 717 | 2 074 | 485 | |||
– zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 6 674 |
| 6 674 |
|
|
|
|
– pozostałe zobowiązania | 41 168 | 40 683 |
|
|
|
| 485 |
– zobowiązania z umów z klientami | 13 434 | 13 434 |
|
|
|
|
|
31.12.2021 | 124 060 | 118 834 | 4 599 | 0 | 1 | 0 | 596 |
Wobec jednostek pozostałych | 124 060 | 118 834 | 4 599 |
| 1 |
| 596 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 31.POSTĘPOWANIA OBJĘTE UKŁADEM RESTRUKTURYZACYJNYM
Pozycja | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 6 799 | |
Zobowiązania z tytułu transakcji handlowych | 1 664 | |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 8 117 | |
Zobowiązania z tytułu obligacji | 268 | |
Zobowiązania budżetowe | 10 576 | |
Pozostałe zobowiązania | 2 098 | |
Razem | 0 | 29 571 |
– długoterminowe | 26 947 | |
– krótkoterminowe | 2 574 |
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym – struktura zapadalności
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania układowe | 29 521 | |
– do 1 roku | 2 574 | |
– płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 11 548 | |
– płatne od 3 roku do 5 lat | 7 699 | |
– płatne powyżej 5 lat | 7 700 | |
Razem, w tym | 0 | 29 521 |
Krótkoterminowe | 2 574 | |
długoterminowe | 26 947 |
We wrześniu 2022 dokonano spłaty całości zobowiązań objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym.
NOTA 32.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
NOTA 33.ZOBOWIAZANIA WARUNKOWE
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Gwarancja należytego wykonania | 562 | |
Inne zobowiązania warunkowe | 493 471 | 960 tys. EUR |
Razem zobowiązania warunkowe | 493 471 | 4 977 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Wierzyciel | Tytułem | Waluta | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Poręczenie | Bumech S.A. | Atlas Copco Financial Solution AB | tys. EUR | 960 tys. EUR | |
Inne zobowiązania warunkowe | PG Silesia Sp. | wniosek o zabezpieczenie roszczeń wynikających z umów sprzedaży węgla* | tys. PLN | 452 971 | |
Inne zobowiązania warunkowe | PG Silesia Sp. | wezwanie do zapłaty odszkodowania uzupełniającego** | tys. PLN | 40 500 | |
Gwarancja | PGS Silesia Sp. | KWK Halemba - gwarancja należytego wykonania umowy | tys. PLN | 562 |
* Kontrahent nie wyraził zgody na podanie nazwy do publicznej wiadomości. Zawarte umowy zawierają klauzule zachowania poufności. Sprawa opisana w nocie 45. Sprawy sądowe pkt I ppkt 1, 2 (kwoty wykazano w ppkt 2 wspomnianej noty).
** Kontrahent nie wyraził zgody na podanie nazwy do publicznej wiadomości. Zawarte umowy zawierają klauzule zachowania poufności. Sprawa opisana w nocie 45. Sprawy sądowe pkt II ppkt 3.
NOTA 34.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Dotacje, w tym: | 2 833 | 2 214 |
Innowacyjny pojazd załadunku materiałów sypkich Umowa UDA POIR.01.01.01-00 1427/20 | 1 670 | 857 |
Linia przetwarzania granulatu-Umowa UDA-RDPS 01.02.002069/2012 | 37 | 41 |
Licencja do linii przetwarzania granulatu z ładowarką Umowa UDA.RDPS.01.01.00-02-067/2012 | 803 | 922 |
Sterowane numerycznie centrum obróbcze wraz z wyposażeniem Umowa UDA-RDPS.01.01.00-02-281/2012 | 323 | 394 |
Przychody przyszłych okresów | 0 | 0 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym | 2 833 | 2 214 |
długoterminowe | 970 | 1 164 |
krótkoterminowe | 1 863 | 1 050 |
Wyszczególnienie | data otrzymania dofinansowania | wartość dofinansowania | kwota pozostała do rozliczenia | data zakończenia rozliczania dofinansowania |
Linia przetwarzania granulatu – Umowa UDA-RDPS.01.02.00-02-069/2012 | 30.06.2014 | 194 | 37 | 30.05.2024 |
Sterowane numerycznie centrum obróbcze wraz z wyposażeniem – Umowa UDA-RDPS.01.01.00-02-281/2012 | 30.06.2014 | 879 | 323 | 30.06.2025 |
Licencja do linii przetwarzania granulatu z ładowarką – Umowa UDA-RDPS.01.01.00-02-067/2012 | 31.10.2014 | 1 744 | 803 | 31.10.2024 |
Innowacyjny pojazd załadunku materiałów sypkich – Umowa UDA POIR.01.01.01-00 1427/20 | 15.09.2021 | 857 | 1 670 | 31.10.2023 |
Dotacje |
| 3 674 | 2 833 |
|
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 35.REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 2 081 | 5 154 |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe | 3 041 | 3 672 |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | 4 078 | 4 214 |
Rezerwy na wynagrodzenia | 107 | |
Razem, w tym: | 9 307 | 13 040 |
– długoterminowe | 3 680 | 5 428 |
– krótkoterminowe | 5 627 | 7 612 |
Do kalkulacji rezerw przyjęto następujące założenia:
-przyjęto tempo wzrostu wynagrodzeń w Grupie zgodnie z przedstawiona poniżej projekcją:
10,0% w 2023 roku,
5,0% w kolejnych latach.
-przyjęto stopę dyskonta na poziomie 6,8%,
-prawdopodobieństwa odejść pracowników obliczono na podstawie historycznych danych dotyczących rotacji zatrudnienia
w Grupie oraz danych statystycznych dotyczących odejść pracowniczych w branży.
Zmiana stanu rezerw
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | Rezerwy na nagrody jubileuszowe | Rezerwy na wynagrodzenia | Ogółem |
Stan na 01.01.2022 | 5 154 | 4 214 | 3 672 | 0 | 13 040 |
Utworzenie rezerwy | 74 | 3 900 | 888 | 107 | 4 969 |
Koszty wypłaconych świadczeń | 3 609 | 1 469 | 5 078 | ||
Rozwiązanie rezerwy | 3 147 | 427 | 50 | 3 624 | |
Stan na 31.12.2022 | 2 081 | 4 078 | 3 041 | 107 | 9 307 |
– długoterminowe | 1 220 | 2 460 | 3 680 | ||
– krótkoterminowe | 861 | 4 078 | 581 | 107 | 5 627 |
Stan na 01.01.2021 | 352 | 595 | 0 | 0 | 947 |
Objęcie konsolidacją PGS i MSE | 6 863 | 4 203 | 5 248 | 16 314 | |
Utworzenie rezerwy | 275 | 2 661 | 420 | 3 356 | |
Koszty wypłaconych świadczeń | 746 | 196 | 1 918 | 2 860 | |
Rozwiązanie rezerwy | 1 590 | 3 049 | 78 | 4 717 | |
Stan na 31.12.2021 | 5 154 | 4 214 | 3 672 | 0 | 13 040 |
– długoterminowe | 3 193 | 0 | 2 235 | 5 428 | |
– krótkoterminowe | 1 961 | 4 214 | 1 437 | 7 612 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | 20 | 20 |
Rezerwa na badanie sprawozdania | 36 | 36 |
Rezerwa na szkody górnicze | 22 531 | 21 929 |
Rezerwa na rekultywację | 42 777 | 52 738 |
Rezerwa na zobowiązania przyszłe | 22 522 | 25 995 |
Rezerwa na pozostałe zobowiązania sporne | 38 758 | 11 223 |
Razem, w tym: | 126 644 | 111 941 |
– długoterminowe | 44 839 | 54 841 |
– krótkoterminowe | 81 805 | 57 100 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu rezerw
Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | Rezerwa na badanie sprawozdania | Rezerwa na zobowiązania sporne | Rezerwa na szkody górnicze | Rezerwa na rekultywację | Rezerwa na przyszłe zobowiązania | Ogółem |
Stan na dzień 01.01.2022 | 20 | 36 | 37 218 | 21 929 | 52 738 | 0 | 111 941 |
Utworzone w ciągu roku obrotowego | 31 596 | 2 841 | 3 882 | 17 949 | 56 268 | ||
Wykorzystane | 3 946 | 2 239 | 17 180 | 23 365 | |||
Rozwiązane | 115 | 13 843 | 4 242 | 18 200 | |||
Przeklasyfikowanie ze spornych na przyszłe zobowiązania | -25 995 | 25 995 | 0 | ||||
Stan na dzień 31.12.2022 | 20 | 36 | 38 758 | 22 531 | 42 777 | 22 522 | 126 644 |
– długoterminowe | 1 912 | 42 777 | 150 | 44 839 | |||
– krótkoterminowe | 20 | 36 | 36 632 | 22 531 | 22 586 | 81 805 | |
Stan na dzień 01.01.2021 | 80 | 46 | 5 837 | 0 | 0 | 0 | 5 963 |
Objęcie konsolidacją PGS i MSE | 21 337 | 20 504 | 57 681 | 99 522 | |||
Utworzone w ciągu roku obrotowego | 6 | 16 633 | 4 147 | 20 | 20 806 | ||
Wykorzystane | 66 | 3 455 | 2 422 | 5 943 | |||
Rozwiązane | 10 | 3 134 | 300 | 4 963 | 8 407 | ||
Stan na dzień 31.12.2021 | 20 | 36 | 37 218 | 21 929 | 52 738 | 0 | 111 941 |
– długoterminowe | 2 103 | 52 738 | 54 841 | ||||
– krótkoterminowe | 20 | 36 | 35 115 | 21 929 | 57 100 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych oraz zwrotów produktów sprzedanych w ciągu ostatnich 5 lat obrotowych w oparciu o poziom napraw gwarancyjnych oraz zwrotów odnotowanych w latach ubiegłych. Przewiduje się, że większość tych kosztów zostanie poniesiona w następnym roku obrotowym, a ich całość w ciągu 5 lat od dnia bilansowego. Założenia zastosowane do obliczenia rezerwy na naprawy gwarancyjne i zwroty oparte zostały na bieżących poziomach sprzedaży i aktualnych dostępnych informacjach na temat zwrotów i okresie gwarancyjnym na wszystkie sprzedane produkty.
Rezerwa na rekultywację i likwidację zakładu górniczego
Zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze (Pgg) każdy przedsiębiorca prowadzący działalność wydobywczą ma obowiązek, po zakończeniu eksploatacji, zlikwidować zakład górniczy. W myśl tej Ustawy, w ramach likwidacji zakładu górniczego przedsiębiorca jest zobowiązany:
zabezpieczyć lub zlikwidować wyrobiska górnicze oraz urządzenia, instalacje i obiekty zakładu górniczego;
przedsięwziąć niezbędne środki chroniące sąsiednie złoża kopalin;
przedsięwziąć niezbędne środki chroniące wyrobiska sąsiednich zakładów górniczych;
przedsięwziąć niezbędne środki w celu ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów po działalności górniczej.
Środki na ten cel przedsiębiorca zabezpiecza na utworzonym obowiązkowo Funduszu Likwidacji Zakładu Górniczego (FLZG) oraz – w przypadku niewystarczalności tych środków – na specjalnej rezerwie bilansowej.
PG „Silesia” posiada opracowanie, które w 2020 roku wykonał Główny Instytut Górnictwa (dalej GIG) szacujące koszty likwidacji kopalni oraz raport rzeczoznawcy z wyceną majątku trwałego, który może być sprzedany po likwidacji kopalni i zgodnie z zapisami Ustawy Pgg pomniejszyć koszty likwidacji kopalni i na jej podstawie 2022 r. Spółka posiada zawiązaną rezerwę bilansową na poczet likwidacji w wysokości 38 599 tys. zł. oraz środki zgromadzone na rachunku Funduszu Likwidacji Kopalń.
Kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku. Stosuje się wówczas stopę procentową przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą ocenę rynku odnośnie do wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań. Początkowy szacunek rezerwy na likwidację zakładu górniczego powiększa wartość rzeczowych aktywów trwałych.
Spółka na każdy dzień bilansowy dokonuje wyceny rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego. Zwiększenie rezerw związane z upływem czasu jest rozpoznawane jako koszty odsetkowe. Zmiany wysokości rezerw związane z aktualizacją szacunków ich dotyczących (stopa dyskontowa, stopa inflacji, spodziewana nominalna wartość nakładów na likwidację) ujmowane są jako korekta wartości aktywów trwałych objętych obowiązkiem likwidacji.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 37.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, obligacje, umarzalne akcje uprzywilejowane zamienne na akcje zwykłe, umowy leasingu i dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Spółki. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane
z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe.
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z oprocentowanymi aktywami i zobowiązaniami).
Aktywa i zobowiązania wyceniane wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: | Wpływ na wynik finansowy brutto | Wpływ na kapitał własny | Wpływ na wynik finansowy brutto | Wpływ na kapitał własny |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |||
0,5% | 0,5% | |||
Aktywa : | 776,5 | 776,5 | 0,6 | 0,6 |
- udzielone pożyczki | 64,6 | 64,6 | 49,8 | 49,8 |
- należności z tyt. dostaw i usług | 393,4 | 393,4 | 73,7 | 73,7 |
- inne | 318,6 | 318,6 | 3,9 | 3,9 |
Zobowiązania : | 653,9 | 653,9 | 0,3 | 0,3 |
- zobowiązani z tyt. dostaw i usług | 448,1 | 448,1 | 17,3 | 17,3 |
- pozostałe zobowiązania | 205,8 | 205,8 | 37,2 | 37,2 |
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Zaledwie 3,3 % zawartych przez Spółkę transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza jednostki operacyjnej dokonującej sprzedaży.
Rok zakończony 31.12.2022 | Wartość pozycji | Wartość narażoa na ryzyko | Wpływ na wynik finansowy brutto | |||||
Waluta | ||||||||
kurs EUR/PLN | kurs EUR/PLN | kurs USD/PLN | kurs USD/PLN | kurs inne*/PLN | kurs inne*/PLN | |||
10% | -10% | 10% | -10% | 10% | -10% | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 102 273 | 16 793 | 1 200 | -1 200 | 465 | -465, | 13 | -13 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 163 588 | 73 067 | 1 930 | -1 930 | 1 888 | -1 888 | 3 487 | -3 487 |
Zobowiązania finansowe inne niż kredyty, pożyczki i obligacje | 41 777 | 243 | 24 | -24 | ||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 137 459 | 16 147 | 1 614 | -1 614 | ||||
Kredyty, pożyczki i obligacje | 96 249 | 90 318 | 9 031 | -9 031 | ||||
Ryzyko kredytowe w spółce związane jest z prowadzeniem podstawowej działalności.
Grupa dokonuje analizy poszczególnych pozycji aktywów narażonych na ryzyko kredytowe tj. należności z tyt. dostaw
i usług, pożyczki udzielone, środki pieniężne.
Ryzyko kredytowe wynika z zawartych umów i związane jest z ewentualnym wystąpieniem takich zdarzeń jak niewypłacalność kontrahenta, częściowej spłaty należności lub znaczącego opóźnienia w zapłacie należności bądź spłaty udzielonych pożyczek. Grupa na rynku krajowym przeprowadza transakcje głównie w ramach sektora górniczego i w stosunku do tych należności występuje największa koncentracja ryzyka. Ponadto Grupa zawiera transakcje sprzedaży wyłącznie z renomowanymi firmami
o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji co minimalizuje ryzyko niewypłacalności.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Spółki powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy.
NOTA 38.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Informacje w podziale na 3 poziomy w zakresie hierarchii pomiaru wartości godziwej, która odzwierciedla znaczenie danych wejściowych wykorzystywanych przy pomiarze wartości godziwej następująco:
poziom 1 – nieskorygowane kwotowane ceny ustalone na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
poziom 2 – parametry inne niż kwotowane ceny (wskazane na poziomie 1), które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. ceny) jak i pośrednio (tj. wywodzące się z cen np. stopy procentowe),
poziom 3 – parametry wejściowe dla składnika aktywów lub zobowiązań, które nie bazują na obserwowalnych danych rynkowych (nieobserwowalne dane).
Poniższe tabele przedstawiają porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Instrumenty finansowe – aktywa finansowe
AKTYWA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe | Kategoria instrumentów finansowych | ||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 142 394 | 36 456 | 142 394 | 36 456 | 100,00% | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 12 911 | 1 | 12 911 | 1 |
| |
– udzielone pożyczki | 12 911 | 1 | 12 911 | 1 | 100,00% | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 102 273 | 27 668 | 102 273 | 27 668 | 100,00% | Wyceniane wg wartości godziwej |
Razem | 257 578 | 64 125 | 257 578 | 64 125 |
|
|
* nie uwzględniając żadnego posiadanego zabezpieczenia ani innych elementów powodujących poprawę warunków kredytowania (np. porozumień dotyczących rozliczania w kwocie netto niekwalifikujących się do kompensaty zgodnie z MSR 32),
Instrumenty finansowe – zobowiązania
ZOBOWIĄZANIA | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów finansowych | ||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 96 249 | 107 296 | 96 249 | 107 296 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
- krótkoterminowe oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej | 10 934 | 27 144 | 10 934 | 27 144 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
- długoterminowe kredyty oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej | 85 315 | 80 152 | 85 315 | 80 152 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Pozostałe zobowiązania w tym: | 45 693 | 51 818 | 45 693 | 51 818 |
|
– zobowiązania z tytułu leasingu i umów dzierżawy z opcją zakupu | 45 693 | 51 818 | 45 693 | 51 818 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 0 | 29 521 | 0 | 29 521 | Wyceniane w kwocie wymaganej zapłaty |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 130 785 | 106 541 | 130 785 | 106 541 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 96 249 | 107 296 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, w tym: | 196 568 | 106 572 |
– długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 4 516 | 7 622 |
– pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe | 13485 | 33 800 |
– krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 3 696 | 1 000 |
– pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe | 23 996 | |
– zobowiązania handlowe | 89 617 | 57 517 |
– zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 6 674 | 31 |
– pozostałe zobowiązania | 41 168 | 58 420 |
– zobowiązania z tytułu umów z klientami | 13 434 | 65 609 |
Zobowiązania układowe | 29 521 | |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 102 273 | 27 668 |
Zadłużenie netto | 190 562 | 215 721 |
Kapitał własny | 779 534 | 437 123 |
Kapitał razem | 779 534 | 438 123 |
Kapitał i zadłużenie netto | 970 096 | 652 844 |
Wskaźnik dźwigni | 0,20 | 0,34 |
NOTA 40.PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
NOTA 41.INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów Grupy Bumech | Zakupy od podmiotów Grupy Bumech | Należności od podmiotów Grupy Bumech | Zobowiązania wobec podmiotów Grupy Bumech |
Jednostka dominująca | 31.12.2022 | 31.12.2022 | 31.12.2022 | 31.12.2022 |
Bumech S.A. | 97 849 | 5 780 | 1 002 318 | 17 166 |
Przedsiębiorstwo Górnicze ”SILESIA” Sp. z o.o. | 6 241 | 123 002 | 17 382 | 975 172 |
Modern Solutions For Environment Sp. z o.o. | 11 582 | 3 093 | 3 113 | 7 977 |
Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o | 11 416 | 16 148 | 1 457 | 7 183 |
Przedsiębiorstwo Górniczo-Szkoleniowe "Silesia" | 32 003 | 11 068 | 6 264 | 23 036 |
Jednostki powiązane osobowo: | ||||
Ampar Silesia Sp. z o. o. | 20 | |||
CISE | 18 905 | 17 078 |
1.BTG Sp. z o.o.- transakcje: najem, dzierżawa powierzchni i środków trwałych, sprzedaż usług w ramach współpracy;
2.BCG d. o.o.- transakcje: sprzedaż środków trwałych, wyrobów i materiałów, dzierżawa maszyn;
3.PGS "Silesia"- transakcje :najem, dzierżawa powierzchni i środków trwałych, sprzedaż usług w ramach współpracy;
4.PG „Silesia” - transakcje: najem, dzierżawa powierzchni i środków trwałych, sprzedaż usług w ramach współpracy;
5.MSE Sp. z o.o.- transakcje: sprzedaż towarów, dzierżawa porzchni, sprzedaż usług w ramach współpracy;
6.CISE- transakcje: transakcje: sprzedaż towarów, produktów i usług.
7.Ampar Silesia Sp. z o.o.- transakcje: sprzedaż usług;
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
W okresie sprawozdawczym Emitent nie zawierał transakcji na warunkach innych niż rynkowe z podmiotami powiązanym.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów Grupy Bumech | Zakupy od podmiotów Grupy Bumech | Należności od podmiotów Grupy Bumech | Zobowiązania wobec podmiotów Grupy Bumech |
Jednostka dominująca | 31.12.2021 | 31.12.2021 | 31.12.2021 | 31.12.2021 |
Bumech S.A. | 39 090 | 747 | 1 169 563 | 18 292 |
Przedsiębiorstwo Górnicze ”SILESIA” Sp. z o.o. | 3 121 | 40 344 | 22 722 | 1 154 605 |
Modern Solutions For Environment Sp. z o.o. | 9 483 | 3 611 | 2 350 | 5 410 |
Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o | 8 343 | 3 160 | 2 890 | 2 694 |
Bumech Crna Gora Društvo SA Ograničenom Odgovornošću Nikšić |
| 1 463 |
| 14 655 |
Przedsiębiorstwo Górniczo-Szkoleniowe "Silesia" | 14 891 | 25 603 | 7 985 | 9 854 |
Jednostki powiązane osobowo: |
|
|
|
|
Ampar Silesia Sp. z o. o. | 15 |
| 5 |
|
CISE | 1 367 | 21 | 19 764 | 3 000 |
Pożyczki otrzymane od podmiotów powiązanych
Emitent nie otrzymał w roku sprawozdawczym pożyczek od podmiotów powiązanych.
Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
Emitent nie udzielił w roku sprawozdawczym pożyczki członkom zarządu.
Inne transakcje z udziałem podmiotów powiązanych:
W 2022 GK zawiązała rezerwę na wynagrodzenie prowizyjne dla jednostki powiązanej osobowo w wysokości 17 000 TPLN.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 42.WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Wynagrodzenia Członków Zarządu | |||
Marcin Sutkowski | Prezes Zarządu | 185 | 110 |
Marek Celmer | Prezes Zarządu | 320 | 660 |
Tomasz Dera | V-ce Prezes Zarządu | 90 | |
Andrzej Bukowczyk | V-ce Prezes Zarządu | 14 | |
Andrzej Buczak | Prezes Zarządu | 181 | 94 |
Artur Siewierski | Prezes Zarządu | 81 | |
Marcin Bączyński | Dyrektor wykonawczy | 18 | |
Jarosław Humenny | Prezes Zarządu | 8 | |
Marek Mika | Prezes Zarządu | 14 | |
RAZEM | 871 | 596 | |
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej | |||
Andrzej Bukowczyk | Członek RN | 52 | 27 |
Cezary Hermanowski | Członek RN | 25 | |
Marcin Białkowski | Członek RN | 69 | 29 |
Dorota Giżewska | Członek RN | 13 | 25 |
Anna Sutkowska | Członek RN | 34 | 2 |
Józef Aleszczyk | Członek RN | 80 | 32 |
Marek Cejrowski | Członek RN | 9 | |
Krzysztof Geritz | Członek RN | 50 | 9 |
Jerzy Walczak | Członek RN | 40 | 2 |
Marek Otto | Członek RN | 16 | |
Kamila Kliszka | Członek RN | 43 | 2 |
Jacek Socha | Członek RN | 19 | 2 |
Tomasz Dera | Członek RN | 30 | |
Szymon Adamecki | Członek RN | 43 | |
Dorota Lange Socha | Członek RN | 42 | |
Marcin Sutkowski | Członek RN | 35 | |
RAZEM | 550 | 180 | |
Przeciętne zatrudnienie na umowę o pracę
Wyszczególnienie | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Zarząd | 6 | 1 |
Administracja | 88 | 81 |
Dział sprzedaży | 18 | 19 |
Pion produkcji | 678 | 805 |
Pozostali | 1015 | 1 100 |
Razem | 1 805 | 2 006 |
Rotacja zatrudnienia
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 44.PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
I.Postępowania pomiędzy Przedsiębiorstwem Górniczym „SILESIA” sp. z o.o. a krajową spółką prawa handlowego:
Wskazane poniżej sprawy toczą się w związku z tym, że w marcu 2022 r. Przedsiębiorstwo Górnicze „SILESIA”
sp. z o.o. – w związku z wystąpieniem siły wyższej oraz nadzwyczajnej zmiany stosunków wynikających m.in.
z nagłego i niemożliwego do przewidzenia wzrostu kosztów produkcji węgla w wyniku skutków ekonomicznych rosyjskiej napaści na Ukrainę – wezwała. krajową spółką prawa handlowego (dalej: KSPH) do renegocjowania warunków pięciu łączących strony umów handlowych, a w wyniku negocjacji KSPH przystąpiła do zawarcia aneksów do trzech spośród pięciu łączących strony umów sprzedaży węgla, bez podania powodów nieprzystąpienia do aneksowania pozostałych dwóch umów (tj. umowy z dnia 5 marca 2019 r. oraz umowy z dnia 30 września 2021 r.). PGS wobec kolejnych wezwań do renegocjowania pozostałych dwóch umów, w trosce
o ochronę interesu PGS, złożyła powództwo o rozwiązanie umowy z dnia 30 września 2021 r., o czym Emitent poinformował w raporcie bieżącym 19/2022 z dnia 20 czerwca 2022 roku. W odpowiedzi na to KSPH rozpoczęła liczne, bezzasadne w ocenie Emitenta i PGS, działania sądowe przeciwko PGS, składając m.in. wnioski
o udzielenie zabezpieczeń oparte częściowo na tych samych przesłankach, a także wytaczając powództw i wniosek o zapłatę kar przeciwko PGS. W ocenie PGS i Emitenta, wskazane działania KSPH. mają na celu wywarcie nacisku na PGS w zakresie negocjacji związanych z dwoma nieaneksowanymi umowami handlowymi.
1.Postępowania wszczęte przez Przedsiębiorstwo Górnicze „SILESIA” sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Górnicze „SILESIA” sp. z o.o. złożyło w dniu 15 czerwca 2022 roku w Sądzie Okręgowym
w Katowicach pozew przeciwko KSPH o rozwiązanie umownego stosunku zobowiązaniowego. Wartość przedmiotu sporu wynosi 153.430.200,00 złotych. Postępowanie dotyczy roszczeń wynikających z zawartej umowy sprzedaży węgla z dnia 30 września 2021 r. PGS stoi na stanowisku, że uzasadnione jest żądanie rozwiązania zawartej umowy sprzedaży węgla ze względu na nadzwyczajną zmianę stosunków, a także wystąpienie siły wyższej. Na dzień publikacji Sprawozdania postępowanie toczy się przed sądem I instancji.
W wyniku otrzymanych informacji oraz przeprowadzonych analiz prawnych Zarząd PGS uzyskał wiedzę
o nieziszczeniu się warunku zawieszającego, pod którym została zawarta umowa sprzedaży węgla z KSPH
z dnia 30 września 2021 r., której dotyczy powyższe postępowanie. W związku z tym, PGS w dniu 25 stycznia 2023 r. złożył do Sądu Okręgowego w Katowicach wniosek o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego pomiędzy PGS a KSPH wynikającego ze wskazanej umowy sprzedaży węgla. Wartość przedmiotu sporu wynosi 138.600.000,00 złotych. Postanowieniem z dnia 7 lutego 2023 r. sąd udzielił PGS zabezpieczenia roszczenia. W ślad za udzielonym zabezpieczeniem, PGS w dniu 23 marca 2023 r. złożyła
w Sądzie Okręgowym w Katowicach powództwo o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wynikającego
z umowy sprzedaży węgla z dnia 30 września 2021 r.
2.Postępowania wszczęte przez krajową spółkę prawa handlowego
W reakcji na wytoczenie przez PGS wyżej wskazanego powództwa, KSPH podjęła szereg następujących działań:
KSPH złożyła do Sądu Okręgowego w Katowicach szereg wniosków o zabezpieczenie potencjalnych roszczeń dotyczących umów sprzedaży węgla oraz umowy składu zawartych pomiędzy KSPH oraz PGS.
W pierwszej kolejności KSPH złożyła pismem z 19 lipca 2022 r. wniosek o zabezpieczenie roszczeń o wydanie węgla. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 120.640.000,00 zł. Wniosek został przez sąd prawomocnie oddalony postanowieniem z dnia 28 lipca 2022 r.
W dalszej kolejności KSPH ponownie złożyła wniosek o zabezpieczenie roszczeń o wydanie węgla pismem
z 2 sierpnia 2022 r. Wartości przedmiotu sporu również wynosiła 120.640.000,00 zł. Tym razem sąd postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2022 r. udzielił KSPH zabezpieczenia poprzez zobowiązanie PGS do wydania na rzecz KSPH węgla pod rygorem zapłaty kar. PGS w dniu 07 września 2022 r. złożył zażalenie na postanowienie sądu, na skutek czego sąd wstrzymał wykonalność postanowienia w dniu 21 września 2022 r. W ramach niniejszego postępowania KSPH złożyła wniosek o wyłączenie sędziego, który postanowieniem z dnia 14 grudnia 2022 r. został oddalony przez Sąd. Ponadto, KSPH złożyła pismem z 07 października 2022 r. w Sądzie Rejonowym
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
w Pszczynie wniosek o zasądzenie kar w łącznej wysokości 85.173.880,00 zł za niewydanie przez PGS węgla na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 9 sierpnia 2022 r. o udzieleniu zabezpieczenia. W dniu 24 listopada 2022 r. PGS złożył odpowiedź na wniosek KSPH, a na dzień publikacji Sprawozdania postępowanie jest w toku.
KSPH pismem z 04 sierpnia 2022 r. złożyła kolejny wniosek o zabezpieczenie roszczeń o wydanie węgla. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 44.445.510,00 zł. Wniosek dotyczył m.in. umów sprzedaży węgla, których dotyczyły poprzednie wnioski o zabezpieczenie, jednak dotyczył innego okresu. Sąd prawomocnie udzielił zabezpieczenia roszczeń KSPH. postanowieniem z dnia 21 października 2022 r. PGS w dniu 05 stycznia 2023 r. złożył wniosek
o uchylenie postanowienia o zabezpieczeniu. Dodatkowo w dniu 12 kwietnia 2023 r. PGS złożył wniosek
o stwierdzenie upadku zabezpieczenia z uwagi na brak złożenia powództwa przez KSPH.
W związku ze złożonymi przez KSPH wnioskami o zabezpieczenie roszczeń, pismem z 15 września 2022 r. KSPH złożyła w Sądzie Okręgowym w Katowicach pozew o nakazanie PGS wydania ponad 170 tys. ton węgla. Wartość przedmiotu sporu wynosi 63 960 131,00 złotych. PGS stoi na stanowisku, że roszczenia są bezzasadne z uwagi na to, że nie został spełniony warunek z zastrzeżeniem którego zawarta została umowa, z której KSPH dochodzi roszczeń od PGS. Na dzień publikacji Sprawozdania postępowanie toczy się przed sądem I instancji.
Dodatkowo, na skutek wniosku KSPH z dnia 15 września 2022 r. wszczęte zostało przeciwko PGS postępowanie przed Sądem Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Gospodarczej w Paryżu, w którym KSPH, po dwukrotnym zmodyfikowaniu swoich roszczeń, dochodzi ostatecznie roszczeń odszkodowawczych w wysokości 260 mln zł
z tytułu rzekomego niewykonania przez PGS umów sprzedaży węgla oraz wydania węgla ze składu. PGS stoi na stanowisku, że roszczenia są bezzasadne z uwagi na podnoszoną w innych postępowaniach nadzwyczajną zmianę stosunków, wystąpienie siły wyższej, a także brak spełnienia warunku z zastrzeżeniem którego została zawarta jedna umowa sprzedaży węgla. Na obecnym etapie strony postępowania uzgadniają najważniejsze zasady postępowania arbitrażowego.
Poza powyższymi postępowaniami KSPH pismem z 01 września 2022 r. złożyła do Sądu Okręgowego
w Katowicach wniosek o zabezpieczenie roszczenia o wykonanie inwentaryzacji składu węgla na terenie PGS. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 55.827.803,00 zł. Prawomocnym postanowieniem z dnia 9 września 2022 r. sąd udzielił zabezpieczenia. Inwentaryzacja składu węgla została przy współpracy ze strony PGS przeprowadzona w dniach 7-21 października 2022 r. KSPH nie wytoczyła powództwa w tym zakresie.
Powódka wezwała również PGS do pokrycia roszczeń z tytułu realizacji nabyć zastępczych w kwocie 69.500.000,00 zł, pomimo wcześniejszego uzgodnienia aneksów do umów, z których to KSPH podpisała ostatecznie trzy z pięciu, uznając przy tym argumenty PG Silesia dla trzech umów, a nie uznając dla pozostałych dwóch. KSPH nie wytoczyła powództwa również w tym zakresie.
Łączna kwota roszczeń KSPH wynosi 452.971.324,00 zł.
Według Emitenta, w związku z uznaniem argumentów PG Silesia przez KPSH, wystąpieniem sytuacji określone
j w umowie jako siła wyższa oraz zabezpieczeniem na rzecz PG Silesia przez Sąd Okręgowy w Katowicach zakazu realizacji umowy stanowiącej 90% łącznej wartości sporu, ryzyko zapłaty w/w roszczeń jest niskie.
Jednocześnie emitent pozyskał dwie niezależne opinie uznanych autorytetów i czołowych kancelarii, które stwierdziły jednoznacznie, iż umowa stanowiąca o 90% wartości sporu jest nieważna z mocy prawa, zaś w umowie stanowiącej o 10% wartości sporu, wystąpiła siła wyższa dokładnie określona w tejże.
II.Pozostałe postępowania sądowe:
1.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa krajowej spółki prawa handlowego przeciwko PG „SILESIA” sp. z o.o. o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie hal produkcyjnych powoda wskutek ruchu zakładu górniczego PGS.
Pozew został wniesiony 16 kwietnia 2021 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 16.158.561,00 zł. PGS stoi na stanowisku, że nie ponosi odpowiedzialności ze względu na brak prawidłowego zabezpieczenia hal powoda przed wpływami pochodzenia górniczego. Strony zostały skierowane do mediacji, jednak mediacja zakończyła się
a strony nie zawarły ugody. Na dzień publikacji Sprawozdania postępowanie toczy się przed sądem
I instancji.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
2.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa dwóch osób fizycznych przeciwko PG „SILESIA” sp. z o.o. o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie nieruchomości powodów wskutek ruchu zakładu górniczego.
Pozew został wniesiony 18 czerwca 2014 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 4.481.038,00 zł. Dochodzona przez powodów kwota stanowi według nich wartość odtworzeniową ich nieruchomości. PGS stoi na stanowisku, że możliwa jest naprawa nieruchomości znacznie niższym kosztem. Na dzień publikacji Sprawozdania postępowanie toczy się przed sądem I instancji.
3.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa PG „SILESIA” sp. z o.o. przeciwko krajowej spółce prawa handlowego o zmianę lub rozwiązanie łączącego strony stosunku zobowiązaniowego oraz o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego, ewentualnie jego zmianę lub rozwiązanie.
Pozew został wniesiony w dniu 17 lutego 2022 r. Wartość przedmiotu sporu wynosi 72.570.334,00 zł. Występują również roszczenia wzajemne krajowej spółki prawa handlowego przeciwko PGS na łączną kwotę 40.500.520,00 zł. Postępowanie dotyczy roszczeń wynikających z zawartej umowy sprzedaży miału węglowego oraz negocjacji prowadzonych w sprawie zawarcia umowy sprzedaży miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu została obliczona jako wartość brutto umów w części niezrealizowanej na dzień wniesienia powództwa. PGS stoi na stanowisku, że uzasadnione jest żądanie zmiany lub rozwiązania zawartej umowy sprzedaży miału węglowego ze względu na nadzwyczajną zmianę stosunków, a także wystąpienie siły wyższej. Ponadto PGS stoi na stanowisku, że nie łączy jej z pozwanym stosunek prawny wynikający z prowadzonych negocjacji w sprawie zawarcia umowy sprzedaży węgla w 2022 roku. Postanowieniem z dnia 10 marca 2023 r. sąd skierował strony do mediacji. W dniu 12 kwietnia 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie przed mediatorem z listy mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. Kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na 19 kwietnia 2023 roku.
4.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa syndyka Kobud S.A. w upadłości przeciwko Emitentowi o zapłatę.
Syndyk Kobud S.A. w upadłości złożył do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew przeciwko Emitentowi o zapłatę kwoty 4.201.355,35 zł wynikającej z dokonanej przez syndyka spłaty wierzytelności na rzecz Santander Bank S.A. z tytułu umowy kredytowej z dnia 26 lipca 2013r. zawartej przez Emitenta, a do której to umowy przystąpił Kobud S.A. w upadłości. Wierzytelność była zabezpieczona rzeczowo na majątku Kobud S.A. w upadłości, a po sprzedaży nieruchomości syndyk spłacił zobowiązanie wynikające z umowy kredytowej. Powództwo opiera się na żądaniu regresowym. Sąd wydał nakaz zapłaty, a Emitent wniósł sprzeciw, wskazując, że roszczenie objęte pozwem jest bezzasadne. Emitent w sprzeciwie podniósł m. in., że:
a) wierzytelność Santander Bank S.A. z tytułu umowy kredytowej z dnia 26 lipca 2013 r. została zakwalifikowana do układu restrukturyzacyjnego zawartego z wierzycielami Emitenta. Wierzytelność ta uległa redukcji i została spłacona w zmniejszonej wysokości w ramach układu Emitenta, natomiast syndyk w ogóle nie dokonał redukcji przy realizowaniu spłaty na rzecz Santander Bank S.A., czym doprowadził do powstania szkody po stronie Emitenta, ponieważ dokonał zapłaty w zawyżonej wysokości.
b) Kobud S.A. w upadłości przystąpił do długu wobec Santander Bank S.A., a na podstawie łączących Kobud S.A. w upadłości i Emitenta stosunków prawnych i faktycznych brak jest podstawy do żądania przez Kobud S.A.
w upadłości zwrotu kwoty spłaconej na rzecz banku. Kobud S.A. w upadłości przystępując do umowy kredytowej, nie zawarł z Emitentem porozumienia co do możliwości żądania od Emitenta zwrotu kwoty spłaconej na rzecz Santander Bank S.A.
Na dzień publikacji Sprawozdania postępowanie toczy się przed sądem I instancji.
III.Postępowania sądowe zakończone w okresie sprawozdawczym
1.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa PG „SILESIA” sp. z o.o. przeciwko krajowej spółce prawa handlowego o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych oraz o rozwiązanie lub zmianę łączących strony stosunków zobowiązaniowych wynikających z zawartych umów sprzedaży miału węglowego.
Pozew został wniesiony w dniu 27 grudnia 2021 r. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 9.813.746,00 złotych. PGS stała na stanowisku, że zobowiązania wynikające z ww. umów wygasły, co uzasadnia żądanie ustalenia ich nieistnienia. PGS wniosła także żądanie ewentualne o rozwiązanie ww. umów lub ich zmianę z uwagi na nadzwyczajną zmianę stosunków oraz działanie siły wyższej. Dnia 26 maja 2022 r. strony zawarły porozumienie, zgodnie z którym PGS – pismem z dnia 31 maja 2022 roku – cofnął pozew wraz ze zrzeczeniem się roszczeń.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
2.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie z powództwa krajowej spółki prawa handlowego (wskazanej w akapicie powyżej) przeciwko PG „SILESIA” sp. z o.o. o wydanie rzeczy ruchomych
w postaci miału węglowego.
W dniu 30 grudnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił powódce zabezpieczenia roszczeń poprzez zajęcie ruchomości w postaci miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 37.425.909,00 zł. Pozew został doręczony do PGS w dniu 2 marca 2022 r. Roszczenia powódki dotyczyły niezrealizowanych części umów sprzedaży miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu według powódki stanowiła równowartość niezrealizowanych części dostaw węgla w oparciu o umowy będące podstawą dochodzonych roszczeń. PGS stała na stanowisku, że roszczenie powódki jest nieuzasadnione z uwagi na to, że umowy zostały w znacznej części wykonane, natomiast w części, w której nie zostały wykonane świadczenie stało się niemożliwe do wykonania. PGS zgłosiła także zarzut nadużywania prawa przez powoda a także powołała się na działanie siły wyższej, pozbawiającej powódkę prawa żądania wykonania umów. PGS zarzuciła ponadto, że zgodnie z zawartymi umowami jest zwolniona z odpowiedzialności za ich niewykonanie w sytuacji, gdy doszło do obniżenia planowanego poziomu wydobycia oraz awarii urządzeń wydobywczych. Dnia 26 maja 2022 r. strony zawarły porozumienie, zgodnie z którym powódka – pismem z dnia 1 czerwca 2022 roku – cofnęła pozew wraz ze zrzeczeniem się roszczeń.
3.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa PG „SILESIA” sp. z o.o. przeciwko krajowej spółce prawa handlowego o zapłatę tytułem kary umownej, zwrotu zaliczki oraz zwrotu wynagrodzenia umownego.
Pozew został wniesiony 15 grudnia 2020 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 4.639.167,00 zł. Na roszczenie dochodzone przez PGS składały się następujące kwoty: roszczenie o zapłatę kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy w wysokości 1.810.000,00 zł, roszczenie o zwrot otrzymanej przez pozwaną i nierozliczonej zaliczki w wysokości 2.022.236,84 zł, roszczenie stanowiące równowartość nieodebranych przez pozwaną, należących do niej urządzeń, znajdujących się obecnie na terenie inwestycji w wysokości 732.883,20 zł, roszczenie z tytułu poniesionych przez powódkę kosztów przechowania dwóch silników oraz dwóch falowników, które zostały zakupione przez powódkę jeszcze w czasie trwania umowy, a których pozwana nie zamontowała w terminie wynikającym z umowy w wysokości 74.046,00 zł. W dniu 9 stycznia 2023 r. strony zawarły ugodę przed mediatorem w toku tego postępowania sądowego, na podstawie której PGS m.in. zrzekł się roszczeń dochodzonych od KSPH a także kupił od KSPH urządzenia niezbędne do ukończenia inwestycji.
4.Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa PG „SILESIA” sp. z o.o. przeciwko krajowej spółce prawa handlowego o rozwiązanie umownego stosunku zobowiązaniowego.
Pozew został wniesiony w dniu 6 lipca 2022 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 22.523.210 zł. Postępowanie dotyczyło roszczeń wynikających z zawartej umowy sprzedaży węgla. Wartość przedmiotu sporu została określona na podstawie wartości brutto umowy będącej przedmiotem pozwu przy uwzględnieniu wartości opałowej węgla. PGS stało na stanowisku, że uzasadnione jest żądanie rozwiązania zawartej umowy sprzedaży miału węglowego ze względu na nadzwyczajną zmianę stosunków, a także wystąpienie siły wyższej. Sąd skierował strony do mediacji. Strony zawarły ugodę przed mediatorem w toku tego postępowania sądowego. Strony wypracowały porozumienie, zawierając aneks do umowy zwiększający cenę sprzedaży surowca, zmniejszający wolumen oraz zmieniający okres realizacji dostaw.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności
i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku.
NOTA 47.ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 48.WPŁYW PANDEMII NA WYNIKI
W okresie sprawozdawczym Emitent nie odczuł w istotny sposób negatywnego wpływu pandemii na działalność operacyjną
i sytuację finansową.
NOTA 49.WPŁYW KONFLIKTU ZBROJNEGO NA UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY
W ocenie Zarządu Spółki konflikt zbrojny w Ukrainie i związane z nim sankcje gospodarcze decydująco wpływają na sytuację makroekonomiczną w całej Europie. Emitent odczuł przede wszystkim skokowy wzrost cen paliw i energii, a także materiałów, surowców i półproduktów wykorzystywanych w bieżącej działalności produkcyjno – remontowej. W przypadku czystej stali na chwilę obecną możemy mówić o stabilizacji cen. W stosunku do niektórych zamówień surowców i materiałów obserwowany jest wydłużony czas oczekiwania na ich realizację. Zarząd nie wyklucza ryzyka związanego z przerwaniem łańcucha dostaw.
Z pozycji Emitenta, jako właściciela przedsiębiorstwa prowadzącego działalność wydobywczą węgla kamiennego, należy podkreślić pozytywne znaczenie dla Bumech powrotu gospodarek europejskich do węgla w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie i i wysokich cen tego surowca na rynkach światowych, związanych z zakazem importu tego surowca z Rosji. W ocenie Spółki – mimo spadku cen surowca w ostatnim okresie – nie należy spodziewać się w najbliższym czasie trwałego przełamania trendu wzrostowego cen węgla, nawet w obliczu skumulowanych dostaw tego surowca do Europy spoza kontynentu.
Skala wpływu konfliktu zbrojnego na Ukrainie na działalność Bumech jest w chwili obecnej trudna do oszacowania.
NOTA 50.WYNAGRODZENIE BIEGŁEGO REWIDENTA
Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
– za badanie rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 189 | 219 |
– za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz badanie sprawozdania z wynagrodzeń | 55 | 44 |
– za pozostałe usługi atestacyjne (badanie proformy na potrzeby prospektu emisyjnego) | 30 | |
RAZEM | 244 | 293 |
NOTA 51.OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIEŻNYCH
Wyszczególnienie | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
Amortyzacja: | 105 114 | 57 156 |
amortyzacja wartości niematerialnych | 490 | 218 |
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 104 624 | 56 938 |
|
| |
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) składają się z: | 11 026 | 5 030 |
odsetki zapłacone od udzielonych kredytów i pożyczek | -8 282 | |
odsetki zapłacone od leasing | 484 | 144 |
odsetki naliczone od pożyczek | -26 | -312 |
odsetki zapłacone od należności depozytowych | -822 | |
odsetki od zobowiązań inwestycyjnych z tyt. zakupu udziałów | 5 642 | |
odsetki naliczone od udzielonych pożyczek | -3 881 | |
odsetki naliczone od kredytów i pożyczek | 5 748 | 17 361 |
|
| |
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z: | 13 712 | -167 633 |
przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | -107 | 1 095 |
wartość netto sprzedanych rzeczowych aktywów trwałych | 10 176 | 10 |
Odwrócenie odpisu na pożyczki | 9 172 | |
wartość zobowiązań z tytułu rezygnacji z leasingu | 556 | |
korekta o nabycie pożyczek PGS | -169 294 | |
dekonsolidacja CRNA | -5 529 | |
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | 25 401 | -25 726 |
bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania | -3 733 | -25 763 |
bilansowa zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze | 14 703 | -5 704 |
Korekta o rezerwa na rekultywację odniesioną na ŚT | 13 843 | 5 741 |
Zyski/straty aktuarialne | 384 | |
dekonsolidacja CRNA | 204 | |
|
| |
Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | -79 577 | 36 384 |
bilansowa zmiana stanu zapasów | -74 896 | 39 336 |
przesunięcie na środki trwałe | -3 424 | |
przeniesienie kombajnu do wyrobów gotowych | -2 952 | |
dekonsolidacja CRNA | -1 257 | |
|
| |
Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | -122 687 | 21 176 |
zmiana stanu należności wynikająca z bilansu | -105 314 | 19 320 |
korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 390 | -480 |
kompensata na pożyczkę | -3 396 | |
korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia inwestycji niefinansowych | 298 | |
dekonsolidacja CRNA | -14 367 | |
korekta o udzieloną pożyczkę (z należności do wydatków inwestycyjnych) | 3 200 | |
kompensata należności i pożyczek | -133 | |
różnice kursowe | -1 029 | |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych i układowych, wynika z następujących pozycji: | -36 271 | -99 643 |
zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych wynikająca z bilansu | -37 327 | -97 474 |
korekta z tytułu kompensaty dopłat i zobowiązań | -20 | |
korekta z tytułu zobowiązań publicznoprawnych | 560 | |
dekonsolidacja CRNA | 7 339 | |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych | -6 283 | -2 709 |
|
| |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych wynika z następujących pozycji: | -42 666 | -40 777 |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych kosztów | -46 929 | |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych przychodów | -619 | |
dekonsolidacja CRNA | -85 | |
Amortyzacja chodników | 4 967 | |
Na wartość pozycji "inne korekty" składają się: | -13 419 | 18 319 |
odwrócenie odpisu na ST na majątku CRNA | -5 668 | |
założenia/odwrócenie odpisu aktualizującego zapasy odniesione w wynik finansowy | -7 751 | |
umorzone kredyty i pożyczki | -835 | |
założenie/odwrócenie odpisu aktualizującego należności odniesione w wynik finansowy | 3 962 | |
założenie/odwrócenie odpisu, utraty wartości środków trwałych i nieruchomości inwestycyjnej odniesione w wynik finansowy | 13 445 | |
Zmiana należności na pożyczkę | -350 | |
Inne korekty | 2 097 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Należności z tyt pożyczek | Należności z tyt depozytu | RAZEM |
Stan na 01.01.2022 | 0 | 2 178 | 2 178 |
Udzielenie pożyczek | 528 |
| 528 |
Naliczenie odsetek | 26 | 822 | 848 |
Spłata kapitału | -41 | -3 000 | -3 041 |
Spłata odsetek | -26 |
| -26 |
Stan na 31.12.2022, w tym: | 487 | 0 | 487 |
Zmiany zobowiązań finansowych
Wyszczególnienie | Zobowiązania leasingowe | Zobowiązania z tyt. zakup udziałów i akcji | Zobowiązania z tyt. pożyczek | RAZEM |
Stan na 01.01.2022 | 8 622 | 43 196 | 106 181 | 157 999 |
Naliczenie odsetek | 484 | 5 642 | 6 859 | 12 985 |
Zaciągnięcie nowych zobowiązań | 6 048 | 6 048 | ||
Spłata kapitału | -6 496 | -5 711 | -15 384 | -27 591 |
Spłata odsetek | -447 | -5 642 | -1 408 | -7 497 |
Stan na 31.12.2022, w tym: | 8 211 | 37 485 | 96 248 | 141 944 |