GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowany raport roczny
Grupy Kapitałowej Bumech S.A.
za 2021 rok
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Spis treści
A.WSTĘP4
C.ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2021 R. DO 31 GRUDNIA 2021 R.6
D.INFORMACJA DODATKOWA DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO12
NOTA 1.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY33
NOTA 2.SEGMENTY OPERACYJNE33
NOTA 3.KOSZTY DZIAŁALNOSCI OPERACYJNEJ35
NOTA 4.POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE36
NOTA 5.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE37
NOTA 6.PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY37
NOTA 7.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA39
NOTA 8.ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ39
NOTA 9.DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB WYPŁACONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO39
NOTA 10.UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH40
NOTA 11.WARTOŚĆ GODZIWA40
NOTA 12.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE40
NOTA 13.WARTOŚCI NIEMATERIALNE44
NOTA 14.NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE48
NOTA 15.AKCJE/UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ48
NOTA 16.NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE48
NOTA 17.AKTYWA WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY48
NOTA 18.ZAPASY48
NOTA 19.NALEŻNOŚCI HANDLOWE50
NOTA 20.POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE50
NOTA 21.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE51
NOTA 22.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY51
NOTA 23.KAPITAŁ ZAKŁADOWY51
NOTA 24.KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY ADKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ52
NOTA 25.POZOSTAŁE KAPITAŁY52
NOTA 26.ZYSKI ZATRZYMANE53
NOTA 27.KREDYTY I POŻYCZKI53
NOTA 28.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU54
NOTA 29.INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE56
NOTA 30.ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE57
NOTA 31.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE ORAZ Z TYTUŁU BIEŻĄCEGO PODATKU DOCHODOWEGO57
NOTA 32.ANALIZA ZAPADALNOŚCI TERMINÓW ZOBOWIĄZAŃ I AKTYWÓW58
NOTA 33.POSTĘPOWANIA OBJĘTE UKŁADEM RESTRUKTURYZACYJNYM58
NOTA 34.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS59
NOTA 35.ZOBOWIAZANIA WARUNKOWE59
NOTA 36.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW60
NOTA 37.REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE60
NOTA 38.POZOSTAŁE REZERWY61
NOTA 39.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM62
NOTA 40.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH63
NOTA 41.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM65
NOTA 42.PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH65
NOTA 43.INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI65
NOTA 44.WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ67
NOTA 45.ZATRUDNIENIE67
NOTA 46.PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE67
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 47.SPRAWY SĄDOWE67
NOTA 48.ROZLICZENIA PODATKOWE69
NOTA 49.ZDARZENIA PO DACIE BILANSU69
NOTA 50.WPŁYW PANDEMII NA WYNIKI69
NOTA 51.WPŁYW KONFLIKTU ZBROJNEGO NA UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY69
NOTA 52.UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM69
NOTA 53.OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIEŻNYCH70
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Adres zarejestrowanego biura jednostki –
Państwo rejestracji –
Opis charakteru oraz zakresu działalności -
Siedziba jednostki –
Forma prawna jednostki -
Nazwa jednostki sprawozdawczej -
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności -
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 | ||
| PLN | EUR | PLN | EUR |
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | ||||
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 427 123 | 93 309 | 78 622 | 17 572 |
Koszt własny sprzedaży | 392 763 | 85 803 | 67 942 | 15 185 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 216 534 | 47 304 | 3 493 | 781 |
Zysk (strata) brutto | 203 446 | 44 445 | -363 | -81 |
Zysk (strata) netto | 403 958 | 88 249 | 1 569 | 351 |
Liczba udziałów/akcji w sztukach na dzień 31.12.2018 | 14 481 608 | 14 481 608 | 14 481 608 | 14 481 608 |
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) | 27,89 | 6,09 | 0,11 | 0,02 |
Liczba udziałów/akcji średnioważona | 14 481 608 | 14 481 608 | 14 481 608 | 14 481 608 |
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą średnioważoną (zł/euro) | 27,89 | 6,09 | 0,11 | 0,02 |
BILANS | ||||
Aktywa trwałe | 714 720 | 155 394 | 68 485 | 14 840 |
Aktywa obrotowe | 222 600 | 48 398 | 43 002 | 9 318 |
Kapitał własny | 437 123 | 95 039 | 33 526 | 7 265 |
Zobowiązania długoterminowe | 222 140 | 48 298 | 42 491 | 9 208 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 278 057 | 60 455 | 32 896 | 7 128 |
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 29 521 | 6 418 | 30 340 | 6 574 |
Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 30,18 | 6,56 | 2,32 | 0,50 |
RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | ||||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 4 679 | 1 022 | 6 596 | 1 474 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 26 804 | 5 856 | -2 709 | -605 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -5 511 | -1 204 | -2 833 | -633 |
Kurs EUR/PLN | 2021 | 2020 | ||
- dla danych bilansowych | 4,5994 | 4,6148 | ||
- dla danych rachunku zysków i strat | 4,5775 | 4,4742 | ||
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki dominującej:
Nazwa podmiotu | Bumech Spółka Akcyjna |
Adres podmiotu | ul. Krakowska 191, 40 – 389 Katowice |
Podstawowy przedmiot działalności: | - drążenie wyrobisk podziemnych, - serwis, utrzymanie ruchu oraz remontu maszyn, - produkcji urządzeń i maszyn górniczych, - produkcja wyrobów gumowych, |
Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy KRS |
Numer rejestrowy: | 0000291379 |
Numer statystyczny REGON: | 272129154 |
Numer NIP: | 954-00-05-359 |
Od 2009 roku Jednostka Dominująca jest notowana na rynku równoległym na Giełdzie Papierów Wartościowych
w Warszawie S.A.
II. Czas trwania grupy kapitałowej:
Jednostka dominująca Bumech SA (dalej: Bumech, Emitent, Spółka) i pozostałe jednostki jego Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa, GK) zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku dla skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV. Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.12.2021 r.:
Na dzień 31.12.2021 roku oraz na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania Zarząd był jednoosobowy – Prezesem Zarządu jest Pan Andrzej Buczak powołany na to stanowisko 01.07.2020 roku.
Rada Nadzorcza
Na dzień 31.12. 2021 roku oraz na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania w skład Rady Nadzorczej Emitenta wchodzą:
•Józef Aleszczyk – Przewodniczący Rady Nadzorczej
•Marcin Białkowski – Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej
•Andrzej Bukowczyk – Sekretarz Rady Nadzorczej
•Anna Sutkowska – członek Rady Nadzorczej
•Kamila Kliszka – członek Rady Nadzorczej
•Jacek Socha – członek Rady Nadzorczej
•Jerzy Walczak – członek Rady Nadzorczej
V. Firma audytorska:
PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
ul. Orzycka 6 lok. 1B
02 -695 Warszawa
wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 477
VI. Znaczący akcjonariusze jednostki dominującej:
Na dzień 31.12.2021 roku – zgodnie z zawiadomieniami otrzymanymi na podstawie art. 69 Ustawy o ofercie
o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
oraz o spółkach publicznych – Spółka posiadała następujących akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% udział w jej kapitale zakładowym
Akcjonariusz | Ilość akcji/ głosów | Udział w kapitale zakładowym (w %) | Udział w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu (w %) |
Marcin Sutkowski wraz z podmiotem zależnym „Industry & Trade Investment Fund" d.o.o. Podgorica | 4 562 779 | 31,51 | 31,51 |
Tomasz Dera | 1 180 513 | 8,15 | 8,15 |
G Investments Sp. z o. o. | 924 747 | 6,39 | 6,39 |
VII. Podmioty powiązane kapitałowo i osobowo w okresie 01.01.2021 – 31.12.2021 roku
Nazwa podmiotu powiązanego | Rodzaj powiązania | |
1. | Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” Sp. z o.o. z siedzibą | Emitent posiada 99,975% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki; Pan Marcin Sutkowski jest Prezesem tego podmiotu od dnia 28.01.2021 roku; |
2. | Przedsiębiorstwo Górniczo – Szkoleniowe „Silesia Sp. | Bumech posiada 100% udziałów w tej spółce; Prezes Zarządu Emitenta jest Prezesem Zarządu tej spółki od 22.05.2021r. |
3. | BUMECH – TECHNIKA GÓRNICZA Sp. z o.o. z siedzibą | Bumech posiada 100 % udziałów w tej spółce; Prezes Zarządu Emitenta jest Prezesem Zarządu tej spółki od 01.06.2021 r. |
4. | BUMECH CRNA GORA DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU NIKŠIĆ | Bumech jest 100 % właścicielem tej spółki; Prezes Zarządu Bumech S.A. jest członkiem Rady Dyrektorów BCG |
5. | MODERN SOLUTIONS FOR ENVIRONMENT Sp. z o.o.) (dawniej: Mining Services and Engineering Sp. z o.o.) | Emitent jest 100 % udziałowcem tej spółki; Pan Marcin Sutkowski był Prezesem Zarządu tego podmiotu Prezes Zarządu Emitenta jest Prezesem Zarządu tej spółki od 01.07.2021r. |
6. | Fundacja Przystań w Ścinawie | Podmiot powiązany z Bumech poprzez Dorotę Giżewską – Członka RN Bumech (do 02.12.2021r.) i Prezes Fundacji |
7. | Grottech Sp z o.o. | Pan Marcin Sutkowski jest udziałowcem tej spółki, która nie prowadzi działalności operacyjnej |
8. | Grottech Sp. z o.o. sp. k | Podmiot ten jest reprezentowany przez Grottech Sp. |
9. | Društvo sa ograničenom odgovornošću "Industry & Trade Investment fund" Podgorica | Pan Marcin Sutkowski jest udziałowcem tej spółki oraz jej Dyrektorem Wykonawczym |
10. | M-Investment Sp. z o.o. | Prezes Zarządu Emitenta posiada 100% udziałów tej spółki |
11. | Ampar Silesia Sp. z o.o. | Osoba Bliska Prezesa Zarządu Emitenta jest Wiceprezesem tej spółki i posiada 50% jej udziałów |
12. | Marcin Sutkowski | To osoba mająca znaczący wpływ na Emitenta w związku z posiadaniem bezpośrednio i pośrednio ponad 20 % akcji Bumech S.A. |
13. | Centrum Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych Marcin Tomasz Sutkowski | Działalność gospodarcza Pana Marcina Sutkowskiego |
14. | Kobud S.A. w upadłości | Bumech posiada 86,96% akcji Kobud SA |
VIII. Zatwierdzenie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji:
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 02.05.2022 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
AKTYWA | NOTA | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 |
Aktywa trwałe | |||
Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | ||
Wartości niematerialne | 13 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 14 | ||
Wartość firmy | |||
Pozostałe aktywa finansowe | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Należności długoterminowe | 16 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | |||
Zapasy | 18 | ||
Należności handlowe | 19 | ||
Pozostałe należności | 20 | ||
Pozostałe aktywa finansowe | |||
Rozliczenia międzyokresowe | 21 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 22 | ||
AKTYWA RAZEM |
NOTA | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2020 | |
Kapitał własny | |||
Kapitał własny przypisywany akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitał zakładowy | 23 | ||
Pozostałe kapitały | 25 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | |
Zyski zatrzymane, w tym: | 26 | - | |
Niepodzielony wynik finansowy | - | - | |
Wynik finansowy bieżącego okresu | |||
Zobowiązanie długoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | 27 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 28 | ||
Inne zobowiązania długoterminowe | 29 | ||
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 33 | ||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 36 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 37 | ||
Pozostałe rezerwy | 38 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe bez zobowiązań przeznaczonych do sprzedaży | |||
Kredyty i pożyczki | 27 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 28 | ||
Zobowiązania handlowe | 31 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 32 | ||
Pozostałe zobowiązania | 31 | ||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 31 | ||
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 36 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 37 | ||
Pozostałe rezerwy | 38 | ||
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 33 | ||
ZOBOWIĄZANIA RAZEM | |||
PASYWA RAZEM |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 | |
Przychody ze sprzedaży | 1,2 | ||
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 3 | ||
Zysk (strata) brutto na sprzedaży | |||
Pozostałe przychody operacyjne | 4 | ||
Koszty sprzedaży | 3 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 3 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 4 | ||
Zysk /strata ze sprzedaży jednostek zależnych (+/-) | |||
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 5 | ||
Koszty finansowe | 5 | ||
Udział w zyskach netto jednostek wycenianych metodą praw własności | |||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | - | ||
Podatek dochodowy | 6 | - | - |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | |||
Zysk (strata) z działalności zaniechanej | |||
Zysk (strata) netto, w tym przypadający: | |||
- akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
- udziałom niekontrolującym | |||
Inne całkowite dochody netto, które zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | - | - | |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 10 | - | - |
Inne całkowite dochody netto, które nie zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | - | ||
Zyski/straty aktuarialne | 10 | - | |
Inne całkowite dochody | - | - | |
Całkowite dochody, w tym przypadające: | |||
- akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
- udziałom niekontrolującym |
Zysk (strata) netto na jedną akcję | NOTA | ||
Podstawowy za okres obrotowy | 8 | ||
Rozwodniony za okres obrotowy | 8 | ||
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
| ||
Podstawowy za okres obrotowy | 8 | ||
Rozwodniony za okres obrotowy | 8 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA 2021r.
(wszystkie kwoty podane w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Różnice kursowe z przeliczenia | Akcje własne | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | |
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 r. | - | - | ||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Inne całkowite dochody | - | - | - | - | ||||
Suma dochodów całkowitych | - | |||||||
Emisja akcji | ||||||||
Sprzedaż akcji własnych | ||||||||
Podział zysku netto | ||||||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | |||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 r. | - |
Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Różnice kursowe z przeliczenia | Akcje własne | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitał | |
Kapitał własny na dzień 01.01.2020 r. | - | - | ||||||
Korekta błędu podstawowego | ||||||||
Kapitał własny po korektach | - | - | ||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Inne całkowite dochody | - | - | - | |||||
Suma dochodów całkowitych | - | |||||||
Emisja akcji | ||||||||
Sprzedaż akcji własnych | ||||||||
Podział zysku netto | - | |||||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | |||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2020 r. | - | - |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
Zysk / Strata przed opodatkowaniem | - | |
Korekty razem: | - | |
Amortyzacja | ||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | - | |
Koszty z tytułu odsetek | ||
Przychody z tytułu odsetek | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | - | |
Zmiana stanu rezerw | - | |
Zmiana stanu zapasów | ||
Zmiana stanu należności | - | |
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | - | - |
Spłata zobowiązań układowych | - | - |
Zmiana stanu pozostałych aktywów | - | |
Inne korekty | ||
Gotówka z działalności operacyjnej | ||
Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | - | - |
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
Wpływy | ||
Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | ||
Zbycie aktywów finansowych | ||
Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne | ||
Spłata udzielonych pożyczek | ||
Wydatki | ||
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | ||
Wydatki na aktywa finansowe | ||
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
Wpływy | ||
Kredyty i pożyczki | ||
Wpływy z tytułu dotacji | ||
Wydatki | ||
Nabycie udziałów (akcji) własnych | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | ||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | ||
Odsetki | ||
Inne wydatki finansowe | - | |
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | - | - |
D. Przepływy pieniężne netto razem przed różnicami kursowymi | ||
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | ||
E. Przepływy pieniężne netto razem | ||
F. Środki pieniężne na początek okresu | ||
G. Środki pieniężne na koniec okresu | ||
w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
I.Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Zastosowane zasady rachunkowości i podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego Grupy:
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi
z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, zwanymi dalej „MSSF UE” zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych, które są wyceniane według wartości godziwej.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2021 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2020, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku. W 2021 roku Grupa przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od
1 stycznia 2021 roku.
Zmiany do istniejących standardów zastosowane po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Spółki za 2021 rok:
Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF
7 „Instrumenty finansowe – ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing” – Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej – Etap 2 zatwierdzone w UE w dniu 13 stycznia 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później). Reforma wskaźników stóp procentowych – Faza 2 związana ze sposobem ujęcia modyfikacji aktywów finansowych, zobowiązań finansowych i zobowiązań z tytułu leasingu, wymogów dotyczących rachunkowości zabezpieczeń oraz dodatkowych informacji zgodnie z MSSF 7 będących konsekwencją wdrożenia ogólnorynkowej reformy wskaźników referencyjnych stóp procentowych. W wyniku wprowadzonych zmian należy wykazać modyfikację podstawy naliczania przepływów pieniężnych ekwiwalentną poprzedniej podstawie i będącą konsekwencją wdrożenia reformy w sposób taki, jakby wynikała ona ze zmiany zmiennej stopy procentowej. Zmiany w rachunkowości zabezpieczeń umożliwiają kontynuowanie istniejących relacji, zmodyfikowanych reformą IBOR, po odpowiednich zmianach dokumentacji relacji zabezpieczającej. Jednostki zobowiązano do ujawnienia użytkownikom informacji pozwalających na zrozumienie charakteru i zakresu ryzyk wynikających z reformy IBOR, na które jednostka jest narażona, a także sposobu zarządzania tym ryzykiem przez jednostkę oraz zaawansowania jednostki we wdrażaniu tej reformy. Zmiana MSSF 4 miała na celu także nałożenie na ubezpieczycieli stosujących tymczasowe zwolnienie z MSSF 9 wymogu stosowania zmian
w rachunkowości w odniesieniu do modyfikacji wymaganych bezpośrednio przez reformę IBOR;
Zmiany w MSSF 16 „Leasing” – ulga w spłatach czynszu w zw. z pandemią Covid-19, zatwierdzona w UE 30 sierpnia 2021 dotycząca wydłużenia o jeden rok od 30 czerwca 2021 uproszczeń w sprawozdawczości dla korzystających z tymczasowego zawieszenia spłat opłat leasingowych w taki sposób, że ujmuje się je tak, jakby nie stanowiły one zmian umowy leasingowej;
Zmiany w MMSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” zatwierdzone w UE w dniu 16 grudnia 2020, przedłużająca tymczasowe zwolnienie dla ubezpieczycieli z obowiązku stosowania MSSF 9 do okresów rozpoczynających się po 1 stycznia 2023.
Wymienione powyżej zmiany nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR zatwierdzone do stosowania
w UE od 1 stycznia 2022 lub później:
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – definicja przedsięwzięcia (obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2022 r. lub później);
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – zabraniają odliczenia od kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych kwot uzyskanych ze sprzedaży składników wytworzonych w trakcie przygotowywania aktywa do użytkowania, w miejsce tego podmiot rozpoznaje te przychody ze sprzedaży wraz z powiązanymi kosztami
w rachunku zysków i strat (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub później);
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zmienia definicję podejścia do rozpoznawania, wyceny, prezentacji
i ujawniania umów ubezpieczeniowych, gwarantuje porównywalność sprawozdań finansowych ubezpieczycieli. Wprowadza zmiany głównie w zakresie wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych, a także rozpoznawania przychodów i wyniku z kontraktów ubezpieczeniowych (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub później;
Zmiany do różnych standardów – Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020) – zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16, MSR 41) mające na celu rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa, zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021, obowiązujące w odniesieniu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2022 lub później, przy czym w przypadku zmiany MSSF 16 nie podano daty wejścia w życie, ponieważ dotyczy jedynie przykładu ilustrującego).
oMSSF 1 zastosowanie MSF po raz pierwszy dla jednostek zależnych stosujących standardy rachunkowości pierwszy raz,
oMSSF 9 Instrumenty Finansowe wyjaśnienie opłat, które jednostka jest zobowiązana uwzględnić w przypadku stosowania „test 10%” w celu usunięcia z bilansu zobowiązania finansowego,
oMSSF 16 zmiana przykładu ilustrującego płatność od leasingodawcy w przypadku ulepszeń w zakresie leasingu,
oMSR 41 opodatkowanie w wycenie w wartości godziwej w rolnictwie.
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE:
Zmiana MSR 1 „Prezentacja Sprawozdań Finansowych”
owyjaśnienie kryteriów klasyfikacji zobowiązań jako krótko- lub długoterminowe na potrzeby prezentacji
w sprawozdaniu finansowym (obowiązują w odniesieniu do okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 lub później),
owprowadzają wymóg ujawniania istotnych informacji o polityce rachunkowości, wraz z wyjaśnieniami
i przykładami w jaki sposób jednostka może je zidentyfikować, w miejsce znaczących zasad rachunkowości (obowiązuje w odniesieniu do okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 lub później);
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – wprowadza się nową definicję szacunków księgowych jako kwoty pieniężne niepewnością wyceny (obowiązuje od 1 stycznia 2023 lub później);
Zmiana MSR 12 „Podatek dochodowy” – wprowadza się wymóg ujęcia w sprawozdaniu finansowym aktywów
i zobowiązań z tytułu różnic przejściowych również w odniesieniu do transakcji innych niż połączenie jednostek gospodarczych, generujących w chwili początkowego ujęcia dodatnich i ujemnych różnic przejściowych
o identycznej wartości (obowiązuje w odniesieniu do okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 lub później);
Zmiana MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – dla jednostek stosujących MSSF i MSSF 9 pierwszy raz – wprowadza się opcjonalne udogodnienia umożliwiające minimalizację niedopasowania księgowego aktywów
i zobowiązań finansowych przedstawionych w porównaniu danych porównawczych sprawozdania podmiotu stosującego MSSF i MSSF p pierwszy raz (obowiązuje od okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 lub później).
Emitent nie zdecydował się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej. Według szacunków Emitenta, wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane na dzień sprawozdawczy.
II.Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej Grupy przez okres co najmniej 12 miesięcy, licząc od końca okresu sprawozdawczego.
Zarząd Bumech S.A. aktualnie nie identyfikuje znaczącej niepewności dotyczącej kontynuacji działalności Grupy
w okresie najbliższych 12 miesięcy, głównie z uwagi na wskazane niżej fakty i okoliczności:
Zakup udziałów Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia Sp. z o.o. (dalej: PGS, PG Silesia) znacząco zmienił sytuację spółek z Grupy Emitenta. Podmiot ten generuje duże zapotrzebowanie na roboty górnicze, a także usługi remontowe oraz serwisowe maszyn i urządzeń górniczych. Usługi te są świadczone w pierwszej kolejności przez Emitenta i jego spółki zależne. W krótkim okresie czasu możliwym stało się uzyskanie efektu synergii pomiędzy działalnością wydobywczą, a pozostałymi obszarami działalności Grupy,
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Niezależnie od powyższego, dobra perspektywa rozwoju Emitenta i jego podmiotów zależnych wynika z faktu,
iż od przełomu 2020 i 2021 roku obserwowany jest zwiększony popyt na polski węgiel. Zapotrzebowanie generowane jest ze strony energetyki zawodowej, a zbiega się to ze znaczącym zmniejszeniem zakupów importowych. Gospodarka zaczyna nadrabiać przestoje po stagnacji okresu pandemii, przez co popyt na energię rośnie. Należy zwrócić uwagę, że w tym samym czasie nastąpił również dynamiczny wzrost cen tego surowca
na rynkach światowych. Zaistnienie tego faktu dało argument do renegocjacji cen oraz kontraktowania nowej sprzedaży węgla na wyższych poziomach. Mając na uwadze sytuację makroekonomiczną należy oczekiwać systematycznego wzrostu zapotrzebowania na węgiel. Polski Rząd wprowadził plan rezygnacji z importu rosyjskich węglowodorów. Należy podkreślić, że import węgla z Rosji wyniósł w 2021 roku 6 mln ton. Luka w tym zakresie
w dużej mierze powinna zostać uzupełniona dostawami z polskich kopalń. Dzięki wznowieniu w roku 2021 prowadzenia prac przygotowawczych aktualnie eksploatowane są trzy ściany wydobywcze, pozwalając przedsiębiorstwu w pełni wykorzystać dobrą koniunkturę na węgiel.
Nie bez znaczenia są też inwestycje, które mogą dać poprawę przyszłorocznych wyników Grupy. Chodzi tu
w głównej mierze o budowę instalacji kogeneracji do produkcji energii elektrycznej z metanu pochodzącego
z kopalni „Silesia” oraz modernizację i zakupy nowego sprzętu, a także modernizację zakładu przeróbki mechanicznej (wzbogacania) węgla. Konieczne będzie też usprawnienie procesów logistycznych, w związku
z planowanym na przyszły rok zwiększeniem wydobycia węgla.
Emitent zwraca uwagę na projekt inwestycyjny realizowany przez spółkę zależną – Modern Solutions for Environment Sp. z o.o., tj. MSE – PV1, polegający na budowie i eksploatacji farmy fotowoltaicznej. Energia tam wytwarzana będzie wykorzystywana w pierwszej kolejności na potrzeby własne Grupy Kapitałowej. Projekt będzie realizowany w etapach, sukcesywnie do udostępniania kolejnych części nieruchomości i zmiany ich przeznaczenia. Projekt inwestycyjny będzie realizowany w ramach strategii transformacji działalności kopalni SILESIA i jej otoczenia w kierunku ekologicznych źródeł wytwarzania energii. MSE pod tę inwestycję zakupiła już prawie wszystkie potrzebne na ten cel grunty.
Realizacja planów produkcyjnych i sprzedażowych Grupy jest ściśle powiązana z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej. W perspektywie najbliższych miesięcy nastąpi kumulacja płatności, które muszą zostać zrealizowane przez spółki Grupy Kapitałowej. W okresie sprawozdawczym Emitent nie posiadał zaległości w zapłacie rat układowych – równych dla wierzytelności z grupy pierwszej oraz proporcjonalnych dla pozostałych grup. Wobec kwestii przytoczonych powyżej, Zarząd Spółki nie widzi na chwilę obecną ryzyka obsługi długu w tym zakresie
w okresie najbliższych 12 miesięcy. W jego ocenie nie są również zagrożone płatności z tytułu zobowiązań wynikających z umowy zakupu udziałów PGS i MSE. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania na węgiel
i znacznego wzrostu jego ceny, uruchomienia początkiem 2022 roku trzeciej ściany wydobywczej również bieżąca obsługa długu PG „Silesia” względem Emitenta wydaje się niezagrożona w najbliższym czasie.
W celu wyeliminowania jednego z czynników ryzyka pogorszenia płynności finansowej – prawdopodobieństwa poniesienia przez PG Silesia znaczących wydatków na poczet przetworzenia i utylizacji odpadów produkcyjnych – podjęto szereg działań, w tym modernizację zakładu wzbogacania węgla, o czym wspomniano powyżej. W wyniku tej modernizacji oraz w związku z uzyskaniem technologii i niezbędnych pozwoleń, możliwym będzie przetworzenie tych odpadów we własnym zakresie. Dodatkowo zbiegło się to ze znaczącym wzrostem cen węgla, co czyni te działania opłacalnymi. Odzyskany z tych odpadów węgiel będzie stosowany jako dodatek do miałów energetycznych, dlatego też rezerwy utworzone w związku z powyższym zostały rozwiązywane.
Zakładając kontynuację działalności gospodarczej spółek z Grupy przez okres co najmniej 12 miesięcy, Zarząd Emitenta zauważa jednak i nie bagatelizuje ryzyk towarzyszących funkcjonowaniu wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce jak również ryzyk specyficznych związanych z segmentem „węglowym”. W porównaniu
z rokiem 2021 należy zwrócić uwagę na spadek stopnia zagrożeń związanych z kwestiami epidemii w kraju. Obostrzenia administracyjne aktualnie w zasadzie nie obowiązują. Obserwowany jest jednak znaczący wzrost kosztów produkcji.Nie sposób też przemilczeć faktu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, który może stać się zwiastunem powrotu recesji w gospodarce.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
III.Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów
i pasywów oraz przychodów i kosztów
Aktywa finansowe
Aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne
Aktywa finansowe obejmujące należności i depozyty są ujmowane w dniu dokonania transakcji w wartości godziwej. Na dzień bilansowy aktywa finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie, za wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług, które z uwagi na krótki termin płatności wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty pomniejszonej o oczekiwane straty kredytowe oraz należności budżetowych, które wyceniane są w wartości nominalnej.
Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych w momencie wygaśnięcia praw wynikających z umowy do otrzymywania przepływów pieniężnych z tego składnika aktywów lub od momentu, kiedy prawa do otrzymywania przepływów pieniężnych z aktywa finansowego są przekazywane w transakcji przenoszącej zasadniczo wszystkie znaczące ryzyka i korzyści wynikające z ich własności. Każdy udział w przekazywanym składniku aktywów finansowych, który jest utworzony lub pozostaje w posiadaniu Grupy jest traktowany jako składnik aktywów lub zobowiązanie.
Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
w kwocie netto, wyłącznie, jeśli Spółka posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów
i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie
o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Środki pieniężne wyceniane są w wartości godziwej.
Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi
Zobowiązania finansowe Grupy obejmują kredyty i pożyczki, zobowiązania leasingowe, zobowiązania objęte postępowaniem układowym, zobowiązania inwestycyjne z tytułu zakupu udziałów, zobowiązania z tytułu dostaw
i usług oraz pozostałe zobowiązania. Grupa klasyfikuje te zobowiązania do kategorii innych zobowiązań finansowych.
Zobowiązania finansowe na dzień ich powstania wyceniane są wartości godziwej pomniejszonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań handlowych oraz podatkowych, które wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.
Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
w kwocie netto, wyłącznie, jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów
i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.
Kredyty w rachunku bieżącym, które muszą zostać spłacone na żądanie banku i stanowią element zarządzania gotówką Spółki są zaliczane do środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych.
Kapitał własny
Akcje zwykłe
Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych, skorygowane o wpływ podatków, pomniejszają wartość kapitału.
Zakup akcji własnych
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, skorygowana o wpływ podatków, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne wykazywane są jako odrębna pozycja kapitału własnego. W momencie sprzedaży lub powtórnej emisji, otrzymane kwoty ujmuje się jako zwiększenie kapitału własnego, a powstałą nadwyżkę lub niedobór z tytułu tej transakcji ujmuje się jako kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej.
Rzeczowe aktywa trwałe
Ujęcie oraz wycena
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia obejmuje koszty bezpośrednio związane z nabyciem składnika majątku. Koszty wytworzenia aktywów we własnym zakresie obejmują koszty materiałów, wynagrodzeń bezpośrednich oraz inne koszty
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
bezpośrednio związane z doprowadzeniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania. Koszt wytworzenia składnika środków trwałych oraz środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do końca okresu sprawozdawczego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu
i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz koszty renowacji miejsca, w którym będzie się on znajdował. Cena nabycia może być również korygowana o przeniesione z kapitałów zyski lub straty z transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące zakupów rzeczowych aktywów trwałych w walucie obcej. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane jako część tego urządzenia.
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
Zysk lub stratę ze zbycia składnika rzeczowych aktywów określa się na podstawie porównania przychodów ze zbycia z wartością bilansową zbytych aktywów i ujmuje się je w kwocie netto w zysku lub stracie bieżącego okresu w pozycji pozostałe przychody lub pozostałe koszty. W momencie, gdy sprzedaż dotyczy aktywów podlegających wcześniej aktualizacji wyceny, odpowiednią kwotę w kapitale z kapitału aktualizacji wyceny przenosi się do pozycji „zyski zatrzymane”.
Wyrobiska górnicze związane z udostępnieniem wyrobisk eksploatacyjnych, tzw. wyrobiska długoterminowe, na moment początkowego ujęcia wyceniane są w wysokości skumulowanych kosztów poniesionych na ich wytworzenie.
Aktywowane koszty wyrobisk długoterminowych są prezentowane w sprawozdaniu finansowym w pozycji rzeczowe aktywa trwałe jako budowle i amortyzowane metodą naturalną w oparciu o długość eksploatowanych ścian. Rozliczenie nakładów jest prezentowane w wyniku jako amortyzacja.
W pozycji rozliczeń międzyokresowych czynnych ujmowane są wyrobiska górnicze związane z udostępnieniem wyrobisk eksploatacyjnych, tzw. wyrobiska krótkoterminowe. Na moment początkowego ujęcia wyceniane są w wysokości skumulowanych kosztów poniesionych na ich wytworzenie. Aktywowane koszty wyrobisk ruchowych rozliczane są proporcjonalnie do wielkości wydobycia węgla w stosunku do całości zasobów węgla
w poszczególnych ścianach i prezentowane są w wyniku finansowym, jako pozostałe koszty rodzajowe.
Przeklasyfikowanie do nieruchomości inwestycyjnych
W przypadku zaprzestania wykorzystania nieruchomości na własne potrzeby i przeznaczenia jej na cele inwestycyjne, nieruchomość zostaje wyceniona w wartości godziwej i przeklasyfikowana do nieruchomości inwestycyjnych. Wszelkie zyski powstałe z wyceny do wartości godziwej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu do wysokości, w której odwracają one wcześniejsze straty z tytułu utraty wartości danej nieruchomości. Pozostała część zysku jest ujmowana w innych całkowitych dochodach i wykazywana w kapitale
z aktualizacji wyceny. Wszelkie straty ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Spółka osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wartość bilansowa usuniętych części składnika rzeczowych aktywów trwałych jest wyłączana z ksiąg. Nakłady ponoszone w związku z bieżącym utrzymaniem składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu
w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Wysokość odpisów amortyzacyjnych ustala się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów lub o koszt wytworzenia środków trwałych własnej produkcji.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Spółkę okresu użytkowania każdego elementu składnika rzeczowych aktywów trwałych.
W sprawozdaniu finansowym za okres sprawozdawczy i okresy porównawcze, Spółka zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów trwałych:
• budynki 40 lat
• urządzenia techniczne i maszyny 5 – 20 lat
• środki transportu 5 – 10 lat
• meble i wyposażenie 3 – 5 lat
W przypadku środków trwałych będących majątkiem PG Silesia okresy użytkowania zostały przyjęte nie dłużej niż do daty przewidywanej likwidacji kopalni.
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych rzeczowych aktywów trwałych jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i w uzasadnionych przypadkach, korygowana.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wartości niematerialne
Badania i rozwój
Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie ich poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Spółka posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych. Koszty podlegające aktywowaniu zawierają: koszty materiałów, wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace rozwojowe, uzasadnioną część
kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem składnika wartości niematerialnych oraz aktywowane koszty finansowania zewnętrznego. Pozostałe koszty prac rozwojowych ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie ich poniesienia.
Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako wartości niematerialne w oparciu o ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszoną o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Prawo wieczystego użytkowania gruntów
Spółka rozpoznaje prawie wieczystego użytkowania jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania Prawo wieczystego użytkowania w oparciu o ich cenę nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszoną o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Pozostałe wartości niematerialne
Pozostałe wartości niematerialne nabyte przez Spółkę o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wykazywane są w oparciu o ich cenę nabycia, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizacyjne
z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady, w tym nakłady na wytworzone we własnym zakresie: znaki towarowe, wartość firmy i marka są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Odpisy amortyzacyjne oblicza się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów, pomniejszoną o jego wartość rezydualną.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Spółkę okresu użytkowania danego składnika wartości niematerialnych, innego niż wartość firmy, od momentu stwierdzenia jego przydatności do użytkowania.
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych wartości niematerialnych jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i w uzasadnionych przypadkach korygowana.
Amortyzacja prawa wieczystego użytkowania liczona jest przez okres na jaki prawo jest przyznane.
Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomości inwestycyjne są utrzymywane w celu uzyskiwania przychodów z tytułu najmu, z tytułu wzrostu ich wartości lub z obu przyczyn. Nieruchomości inwestycyjne nie są przeznaczone do sprzedaży w ramach normalnej działalności jednostki ani w celu wykorzystywania w procesie produkcyjnym, dostawach dóbr i usług ani w celach administracyjnych.
Nieruchomości inwestycyjne, w momencie początkowego ujęcia, wyceniane są w cenie nabycia, a przy kolejnej wycenie w wartości godziwej. Wszelkie zyski i straty powstałe ze zmiany wartości godziwej ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem nieruchomości inwestycyjnej. Koszt wytworzenia nieruchomości inwestycyjnej obejmuje koszty materiałów oraz koszty wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w jego wytworzenie oraz inne koszty bezpośrednio związane z przystosowaniem nieruchomości inwestycyjnej do działalności zamierzonego przeznaczenia, a także koszty finansowania zewnętrznego.
Jeżeli zmienia się sposób wykorzystania nieruchomości i z nieruchomości inwestycyjnej staje się nieruchomością zajmowaną przez właściciela, jest przenoszona do rzeczowych aktywów trwałych, a jej wartość godziwa na dzień przeniesienia staje się kosztem założonym dla celów przyszłego ujmowania.
Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów leasingu, dzierżawy i najmu.
Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów długoterminowych leasingu, dzierżawy
i najmu Grupa ujmuje w bilansie jako prawo do użytkowania składnika aktywów stanowiących przedmiot umowy wraz z odpowiednim zobowiązaniem z tytułu leasingu. Dotyczy to między innymi umów najmu i dzierżawy powierzchni, maszyn i urządzeń, środków transportu oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów. Grupa korzysta ze zwolnienia dotyczącego umów krótkoterminowych i prawdopodobieństwa ich wypowiedzenia.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zapasy
Składniki zapasów wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższych od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Wartość stanu zapasów ustala się z zastosowaniem metody pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem
i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. W przypadku wyrobów gotowych i produkcji w toku, koszty zawierają odpowiednią część pośrednich kosztów produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystania zdolności produkcyjnych. Cena nabycia zapasów może być również korygowana o przeniesione z kapitałów zyski lub straty z transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące zagranicznych zakupów zapasów w walucie obcej.
Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywanej
w toku działalności gospodarczej, a szacowanymi kosztami ukończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki świadczące
o utracie wartości składników aktywów finansowych innych niż wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Uznaje się, że składnik aktywów finansowych utracił wartość, gdy po jego początkowym ujęciu pojawiły się obiektywne przesłanki wystąpienia zdarzenia mogącego mieć negatywny, wiarygodnie oszacowany wpływ na wartość przyszłych przepływów pieniężnych związanych z danym składnikiem aktywów.
Do obiektywnych przesłanek utraty wartości aktywów finansowych (w tym instrumentów kapitałowych) zalicza się niespłacenie albo zaleganie w spłacie długu przez dłużnika, restrukturyzację długu dłużnika, na którą Grupa wyraziła zgodę ze względów ekonomicznych lub prawnych wynikających z trudności finansowych dłużnika, a której w innym wypadku Grupa by nie udzieliła, okoliczności świadczące o wysokim poziomie prawdopodobieństwa bankructwa dłużnika lub emitenta, niepomyślne zmiany w saldzie płatności od dłużników i emitentów w ramach Spółki, warunki ekonomiczne sprzyjające naruszeniu warunków umowy, zanik aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych. Ponadto, w przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe, za obiektywną przesłankę utraty wartości aktywów finansowych uważa się znaczący lub przedłużający się spadek wartości godziwej takiej inwestycji poniżej ceny jej nabycia.
Grupa ocenia przesłanki świadczące o utracie wartości pożyczek udzielonych, należności lub inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności zarówno na poziomie pojedynczego składnika aktywów jak i w odniesie-niu do grup aktywów.
W przypadku indywidualnie istotnych należności i inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności przeprowadza się test na utratę wartości pojedynczego składnika aktywów. Wszystkie indywidualnie istotne pożyczki udzielone, należności i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, dla których nie stwierdzono przesłanek utraty wartości w oparciu o indywidualną ocenę, są następnie poddawane grupowej ocenie w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiła inaczej niezidentyfikowana utrata wartości. Pożyczki udzielone, należności
i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności o indywidualnie nieistotnej wartości są oceniane zbiorczo pod kątem utraty wartości w podziale na podmioty o zbliżonej charakterystyce ryzyka.
Dokonując oceny utraty wartości dla grup aktywów Grupa wykorzystuje historyczne trendy do szacowania prawdopodobieństwa wystąpienia zaległości oraz momentu zapłaty oraz wartości poniesionych strat, skorygowane o szacunki własne oceniające, czy bieżące warunki ekonomiczne i kredytowe wskazują, aby rzeczywisty poziom strat miał znacząco różnić się od poziomu strat wynikającego z oceny historycznych trendów.
Utrata wartości w odniesieniu do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu szacowana jest jako różnica między ich wartością księgową, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu pierwotnej efektywnej stopy procentowej. Wszelkie straty ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu i stanowią odpis aktualizujący wartość pożyczek udzielonych i należności oraz inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności, przy czym Grupa kontynuuje naliczanie odsetek od zaktualizowanych aktywów. Jeżeli późniejsze okoliczności (np. dokonanie płatności przez dłużnika) świadczą
o ustaniu przesłanek powodujących powstanie utraty wartości, wówczas odwrócenie odpisu aktualizującego ujmowane jest w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Utratę wartości aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmuje się poprzez przeniesienie do zysku lub straty bieżącego okresu skumulowanej straty ujętej w kapitale z aktualizacji wyceny do wartości godziwej. Wartość skumulowanej straty, o której mowa, oblicza się jako różnicę pomiędzy ceną nabycia, pomniejszoną o otrzymane spłaty rat kapitałowych oraz zmiany wartości bilansowej wynikające z zastosowania metody efektywnej stopy procentowej, a wartością godziwą. Dodatkowo różnica ta jest pomniejszona o straty z tytułu utraty wartości ujęte uprzednio w zysku lub stracie bieżącego okresu. Zmiany odpisu z tytułu utraty wartości związane z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej są ujmowane jako przychody z tytułu odsetek.
Jeżeli w kolejnych okresach wartość godziwa odpisanych dłużnych papierów wartościowych zakwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży wzrośnie, a jej wzrost może być obiektywnie przypisany do zdarzenia po ujęciu utraty wartości, to uprzednio ujętą stratę z tytułu utraty wartości odwraca się, odnosząc skutki tego odwrócenia do zysku lub straty bieżącego okresu. W przypadku instrumentów kapitałowych dostępnych do sprzedaży odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości ujmuje się w innych całkowitych dochodach.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Aktywa niefinansowe
Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż aktywa biologiczne, nieruchomości inwestycyjne, zapasy
i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na koniec każdego okresu sprawozdawczego w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana każdego roku w tym samym terminie. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się, jeśli wartość księgowa składnika aktywów lub związanego z nim ośrodka wypracowującego środki pieniężne (OWSP) przekracza jego szacowaną wartość odzyskiwalną.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWSP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWSP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWSP. Grupa dokonuje oceny utraty wartości firmy grupując ośrodki wypracowujące środki pieniężne tak, aby szczebel organizacji, nie wyższy niż wyodrębniony segment operacyjny, na którym przeprowadza się tą ocenę odzwierciedlał najniższy szczebel organizacji, na którym Spółka monitoruje wartość firmy dla potrzeb wewnętrznych. Dla celów testów na utratę wartości, wartość firmy nabytą w procesie połączenia jednostek gospodarczych alokuje się do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, dla których spodziewane jest uzyskanie efektów synergii z połączenia.
Aktywa wspólne (korporacyjne) Grupy nie generują osobnych wpływów pieniężnych i są użytkowane przez więcej niż jeden OWSP. Aktywa wspólne są przypisane do OWSP na bazie jednolitych i zasadnych przesłanek i podlegają testom na utratę wartości jako element testowanych OWSP do których są przypisane.
Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (Spółki ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych aktywów tego ośrodka (Spółki ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości ujęte w poprzednich okresach, są poddawane na koniec każdego okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do określenia wartości odzyskiwalnej.
Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży lub wydania
Aktywa trwałe (lub aktywa i zobowiązania stanowiące Spółkę przeznaczoną do zbycia), co do których Grupa oczekuje, że wypracują one korzyści w wyniku sprzedaży lub wydania, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub wydania. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do przeznaczonych do sprzedaży lub wydania, aktywa te (lub składniki Spółki przeznaczonej do zbycia) są ponownie wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Następnie aktywa lub Spółki przeznaczone do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników Spółki przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości bilansowej pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, nieruchomości inwestycyjnych lub aktywów biologicznych, które są nadal wyceniane stosownie do zasad rachunkowości Grupy. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży lub wydania jest ujmowana w zysku i stracie bieżącego okresu.
Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.
Wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych zaklasyfikowanych do aktywów dostępnych do sprzedaży lub wydania nie amortyzuje się. Dodatkowo, po zaklasyfikowaniu inwestycji wycenianych metodą praw własności do aktywów dostępnych do sprzedaży lub wydania, ustaje ich ujmowanie tą metodą.
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy ujmuje się jako koszt w momencie, gdy na Grupie ciąży zobowiązanie, którego nie może realnie uniknąć, wynikające ze szczegółowego i sformalizowanego planu rozwiązania stosunku pracy przed osiągnięciem przez pracowników wieku emerytalnego lub zapewnienia świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy w następstwie złożonej przez Grupę propozycji dobrowolnego
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
rozwiązania stosunku pracy. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Spółka złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana.
Rezerwy
Rezerwy ujmuje się, gdy na Spółce ciąży wynikający z przeszłych zdarzeń obecny prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek, którego wartość można wiarygodnie oszacować i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych.
Odprawy emerytalne i rentowe
Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz na tej podstawie, oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej. Stopę dyskontową otrzymuje się na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy,
o podobnym okresie zapadalności. Zobowiązanie z tytułu odpraw emerytalnych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia przez danego pracownika.
Nagrody jubileuszowe
Grupa oferuje zatrudnionym pracownikom nagrody jubileuszowe, których wysokość zależy od długości stażu pracy pracownika uzyskanego w trakcie zatrudnienia oraz od wysokości wynagrodzenia pracownika w momencie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Zobowiązanie Spółki wynikające z nagród jubileuszowych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik nabędzie prawo do poszczególnych nagród jubileuszowych oraz w oparciu o to, wysokości przyszłej nagrody jubileuszowej. Nagrody te są dyskontowane do wartości bieżącej. Stopę dyskontową otrzymuje się na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy.
Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości.
Deputaty węglowe
Spółka zobowiązana jest do wypłacania corocznie pracownikom oraz innym uprawnionym, ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy. Ekwiwalent przysługuje zamieszkałym w kraju emerytom i rencistom, którzy odeszli na emeryturę lub rentę bezpośrednio ze Spółki oraz wdowom, wdowcom i sierotom, jeżeli osoby takie spełniają warunki otrzymania renty rodzinnej po pracownikach, emerytach i rencistach („inni uprawnieni”), z tym zastrzeżeniem, że ekwiwalent ma charakter uprawnienia osobistego, niezbywalnego i przysługuje wyłącznie jednej osobie wskazanej zgodnie przez wszystkie osoby spośród kręgu uprawnionych.
Wysokość ekwiwalentu wynosi 3/8 kwoty ekwiwalentu przysługującego pracownikowi. W przypadku odejścia pracownika na emeryturę lub rentę w trakcie roku wysokość ekwiwalentu oblicza się proporcjonalnie do czasu przepracowanego. Ekwiwalent wypłacany jest do 30 czerwca danego roku.
Inne krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Spółka tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych, jeśli Spółka jest prawnie lub zwyczajowo zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.
Rezerwa rekultywacyjna
Rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego tworzy się w oparciu o obowiązki wynikające z ustawy „Prawo geologiczne i górnicze” nakładające na przedsiębiorstwa górnicze obowiązek likwidacji zakładów górniczych po zakończeniu eksploatacji, w wysokości przewidywanych kosztów związanych z:
zabezpieczeniem lub likwidacją wyrobisk górniczych oraz obiektów i urządzeń zakładu górniczego;
zabezpieczeniem niewykorzystanej części złoża kopaliny;
zabezpieczeniem sąsiednich złóż kopalin;
zabezpieczeniem wyrobisk sąsiednich zakładów górniczych;
przedsięwzięciem niezbędnych środków w celu ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów
i zagospodarowania terenów po działalności górniczej.
Kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku. Stosuje się wówczas stopę procentową przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą ocenę rynku odnośnie do wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
składnikiem zobowiązań. Początkowy szacunek rezerwy na likwidację zakładu górniczego powiększa wartość rzeczowych aktywów trwałych.
Grupa na każdy dzień bilansowy dokonuje wyceny rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego.
Zwiększenie rezerw związane z upływem czasu jest rozpoznawane, jako koszty odsetkowe. Zmiany wysokości rezerw związane z aktualizacją szacunków ich dotyczących (stopa dyskontowa, stopa inflacji, spodziewana nominalna wartość nakładów na likwidację) ujmowane są jako korekta wartości aktywów trwałych objętych obowiązkiem likwidacji.
Rezerwa na koszty przetworzenia odpadów
Obowiązujące przepisy prawa zobowiązują Grupę do przetworzenia lub utylizacji odpadów wydobywczych obojętnych w okresie 36 miesięcy.
Kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku. Stosuje się wówczas stopę procentową przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą ocenę rynku odnośnie do wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań.
Grupa na każdy dzień bilansowy dokonuje wyceny rezerwy na przyszłe koszty związane z zagospodarowaniem odpadów wydobywczych. Zwiększenie rezerw związane z upływem czasu jest rozpoznawane, jako koszty odsetkowe. Zmiany wysokości rezerw związane z aktualizacją szacunków ich dotyczących (stopa dyskontowa, stopa inflacji, spodziewana nominalna wartość nakładów na likwidację) ujmowane są jako koszt okresu.
Na koniec 2021 roku Grupa posiada szereg pism do organów administracyjnych w sprawie zmian
w zagospodarowaniu kruszywa oraz mułów węglowych. W efekcie uzyskanych pozwoleń Grupa może składować oraz przetwarzać kruszywo oraz muły w sposób niegraniczony i tym samym nie posiada prawnego obowiązku ich przetworzenia lub utylizacji w terminie 36 m-cy.
W przypadku kruszywa możliwe jest jego wprowadzenie na rynek dzięki otrzymaniu Krajowej Oceny Technicznej, natomiast w przypadku mułów Spółka jest w trakcie instalacji nowej linii technologicznej, która pozwoli na przetworzenie mułów i pozyskanie miału węglowego.
Rezerwa na szkody górnicze
Grupa na bieżąco tworzy rezerwę na przyszłe wydatki związane z usuwaniem szkód powstałych w wyniku działalności eksploatacyjnej kopalni. Wysokość rezerwy ustalana jest na podstawie wyceny zgłoszonych roszczeń. Istnieje również ryzyko wystąpienia dalszych roszczeń dotyczących tej kwestii. Spółka jest w stanie dokonać wiarygodnego oszacowania rezerwy dopiero po wpływie roszczeń do Grupy.
W ramach tej rezerwy ujmowane są przewidywane wydatki na usuwanie szkód górniczych, które zostają prawidłowo zgłaszane, należycie udokumentowane.
Inne rezerwy
Inne rezerwy dotyczą odszkodowań, kosztów badania i przeglądu sprawozdań finansowych oraz innych zobowiązań i nieponiesionych kosztów przypadających na okres sprawozdawczy.
Naprawy Gwarancyjne
Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ujmowana, gdy produkty lub usługi, na które gwarancja została udzielona, zostały sprzedane. Wysokość rezerwy jest ustalana na podstawie danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz wszystkich możliwych wyników ważonych związanym z nimi prawdopodobieństwem wykonania.
Grupa tworzy i tworzyła rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych oraz zwrotów produktów sprzedanych w oparciu o wskaźnik historycznie poniesionych kosztów napraw gwarancyjnych oraz zwrotów odnotowanych w okresie ubiegłych 5 lat odniesiony do średniego poziomu sprzedaży w tym okresie. tworzonych przez Emitenta rezerw gwarancyjnych na podstawie analizy na przestrzeni tak długiego okresu są wystarczające
i adekwatne do zrealizowanych napraw gwarancyjnych
Umowy rodzące obciążenia
Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Spółkę korzyści ekonomiczne z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Rezerwa jest wyceniana w wysokości wartości bieżącej niższej z kwot: oczekiwanych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub oczekiwanych kosztów netto kontynuowania umowy. Przed ustaleniem rezerwy, Spółka ujmuje wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów związanych z daną umową.
Przychody
Sprzedaż wyrobów gotowych/towarów
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych/towarów w toku zwykłej działalności wyceniane są w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty, pomniejszonej o wartość zwrotów, opustów i rabatów. Przychody są ujmowane wtedy, gdy istnieje przekonujący dowód, zazwyczaj w postaci wykonanej umowy sprzedaży, świadczący
o przeniesieniu zasadniczo całego ryzyka i korzyści na klienta, istnieje wysokie prawdopodobieństwo otrzymania zapłaty, poniesione koszty oraz prawdopodobieństwo zwrotu można wiarygodnie oszacować, nie występuje trwałe
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
zaangażowanie w zarządzanie wyrobami gotowymi/towarami, a kwotę przychodu można wiarygodnie wycenić. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo przyznania rabatów, których kwotę można wiarygodnie wycenić, wówczas rabat ujmowany jest jako pomniejszenie przychodów ze sprzedaży z chwilą ich ujęcia.
Za przychody ze sprzedaży produktów ujmowane są: wyroby gumowe, wytworzone we własnym zakresie części do kombajnów górniczych, kombajny górnicze. Sprzedaż metanu i ciepła wytworzonego z odzyskanego metanu oraz sprzedaż wody na potrzeby kopalni. Przychody ze sprzedaży węgla. PGS zajmuje się wydobywaniem węgla kamiennego ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia”, objętego obszarem górniczym „Czechowice II”
Świadczenie usług
Przychody ze świadczenia usług są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w proporcji do stopnia wykonania świadczenia na dzień sprawozdawczy. Stopień wykonania świadczenia jest oceniany poprzez obmiar wykonanych prac. W sytuacji, gdy świadczenie usług na podstawie jednego kontraktu ma miejsce w różnych okresach sprawozdawczych, należna zapłata jest alokowana pomiędzy usługi na podstawie odpowiednio określonej wartości godziwej.
W przychodach ze sprzedaży usług ujmowane są usługi drążenia chodników.
Przychody z umów z klientami
Na przychody z umów z klientami składają się z kwoty pierwotnie uzgodnionej w umowie, skorygowanej
o późniejsze zmiany w zakresie wykonywanych prac, roszczenia lub płatności motywacyjne w stopniu, w jakim jest prawdopodobne, że zmiany te wpłyną na wysokość przychodów, a ich efekt da się wiarygodnie wycenić. Tak szybko jak możliwe staje się wiarygodne oszacowanie wyniku na umowie, Koszty umowne są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac (przychodów). Przychody związane z umową są ujmowane w momencie poniesienia, chyba że tworzą aktywa związane z przyszłymi pracami w ramach umowy.
Dotacje rządowe
Bezwarunkowa dotacja rządowa dotycząca biologicznego składnika aktywów jest ujmowana w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywana w pozostałych przychodach operacyjnych wtedy, gdy dotacja staje się należna.
Wszystkie inne dotacje rządowe ujmowane są początkowo jako przychody przyszłych okresów w wartości godziwej, jeśli istnieje wystarczająca pewność ich otrzymania oraz spełnienia przez Spółkę warunków z nimi związanych
i a następnie są ujmowane w zysku lub stracie i wykazywane w pozostałych przychodach, systematycznie przez okres użytkowania składnika aktywów. Otrzymane dotacje będące zwrotem poniesionych przez Spółkę kosztów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywane w pozostałych przychodach operacyjnych systematycznie w tych okresach, w których następuje ujęcie kosztów.
Opłaty z tytułu najmu, dzierżawy i leasingu
Grupa zgodnie z MSSF 16 dokonuje analiz wszystkich umów najmu i dzierżawy maszyn, urządzeń oraz powierzchni pod kątem uznania użytkowanych składników aktywów będących własnością innych podmiotów za leasingowane. Przedmioty leasingu do co zasady sklasyfikowane jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają amortyzacji, a odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu obciążają koszty finansowe. Drugostronnie jednostka ujmuje odpowiednio długo- i krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania zawarte są w pozycji sprawozdawczej „Rzeczowe aktywa trwałe” bez względu na sposób finansowania. Przy klasyfikowaniu składników wynajmowanych i dzierżawionych jako przedmiotów leasingu, korzysta się ze zwolnienia dotyczącego umów krótkoterminowych i prawdopodobieństwa ich wypowiedzenia.
Minimalne opłaty leasingowe ponoszone w związku z leasingiem finansowym są rozdzielane na część stanowiącą koszty finansowe oraz część zmniejszającą zobowiązania. Część stanowiąca koszt finansowy jest przypisywana do poszczególnych okresów w czasie trwania umowy leasingu w taki sposób, aby uzyskać stałą okresową stopę procentową w stosunku do stanu zobowiązania.
Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane poprzez korektę wartości minimalnych opłat leasingowych w czasie pozostałego okresu leasingu, gdy korekta zostaje potwierdzona.
Opłaty dotyczące umów krótkoterminowych lub umów o niskiej wartości są ujmowane są liniowo przez okres leasingu w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Korzyści otrzymane w zamian za podpisanie umowy leasingu stanowią integralną część całkowitych kosztów leasingu i są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu przez okres trwania umowy leasingu.
Przychody i koszty finansowe
Przychody finansowe obejmują przychody odsetkowe związane z zainwestowanymi przez Grupę środkami (w tym od aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży), zyski ze zbycia aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, zyski ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski związane z instrumentami zabezpieczającymi, które ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Przychody odsetkowe ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu zgodnie z zasadą memoriału, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Koszty finansowe obejmują koszty odsetkowe związane z finansowaniem zewnętrznym, odwracanie dyskonta od ujętych rezerw i płatności warunkowych, straty na sprzedaży aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, dywidendy z uprzywilejowanych udziałów zaklasyfikowanych do zobowiązań, straty ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
aktywów finansowych (innych niż należności handlowe) oraz straty na instrumentach zabezpieczających, które ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Koszty finansowania zewnętrznego nie dające się bezpośrednio przypisać do nabycia, wytworzenia, budowy lub produkcji określonych aktywów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych wykazuje się w kwocie netto jako przychody finansowe lub koszty finansowe, zależnie od ich łącznej pozycji netto.
Podatek dochodowy
Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.
Podatek bieżący jest to oczekiwana kwota zobowiązań lub należności z tytułu podatku od dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalona z zastosowaniem stawek podatkowych obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień sprawozdawczy oraz korekty zobowiązania podatkowego dotyczącego lat poprzednich. Zobowiązanie z tytułu podatku bieżącego obejmuje również wszelkie zobowiązania podatkowe będące efektem wypłaty dywidendy.
Podatek odroczony ujmuje się w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością bilansową aktywów
i zobowiązań i ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Odroczony podatek dochodowy nie jest ujmowany w przypadku:
• różnic przejściowych wynikających z początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i nie wpływa ani na zysk lub stratę bieżącego okresu ani na dochód do opodatkowania;
• różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie,
w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zbyte w dającej się przewidzieć przyszłości;
• różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.
Podatek odroczony jest wyceniany z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy tym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub faktycznie do dnia sprawozdawczego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Spółka posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych i pod warunkiem, że aktywa
i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową na tego samego podatnika lub na różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu podatku dochodowego w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczyć zobowiązanie.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, służący przeniesieniu nierozliczonej straty podatkowej i niewykorzystanej ulgi podatkowej oraz ujemnymi różnicami przejściowymi, ujmuje się w zakresie,
w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, który pozwoli na ich odpisanie.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego podlegają ocenie na każdy dzień sprawozdawczy i obniża się je w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne zrealizowanie związanych z nimi korzyści w podatku dochodowym.
Działalność zaniechana
Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, którą zbyto lub przeznaczono do sprzedaży lub wydania, albo jest to jednostka zależna nabyta wyłącznie w celu odsprzedaży. Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się na skutek zbycia lub wtedy, gdy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania jako przeznaczonej do sprzedaży. W przypadku, gdy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze do sprawozdania z całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.
Zysk na jedną akcję
Grupa prezentuje podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję dla akcji zwykłych. Podstawowy zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w roku, skorygowaną o posiadane przez Jednostkę Dominującą akcje własne. Rozwodniony zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie skorygowanego zysku lub straty przypadającej dla posiadaczy akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych skorygowaną o posiadane akcje własne oraz o efekty rozwadniające potencjalnych akcji, które obejmują obligacje zamienne na akcje, a także opcje na akcje przyznane pracownikom.
Raportowanie segmentów działalności
Segment operacyjny jest częścią Spółki zaangażowaną w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody oraz ponosić koszty, w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami Grupy. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.
Wyniki operacyjne każdego segmentu, które są raportowane do organu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji operacyjnych w Spółce, obejmują zarówno pozycje, które mogą zostać bezpośrednio przypisane do danego segmentu, jak i te mogące być przypisane pośrednio, na podstawie uzasadnionych przesłanek. Pozycje nieprzyporządkowane dotyczą głównie aktywów wspólnych (korporacyjnych) (głównie dotyczące zarządu jednostki), kosztów związanych z siedzibą jednostki, aktywów i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego.
Wydatki inwestycyjne segmentu to całkowite koszty poniesione w ciągu roku na zakup rzeczowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem wartości firmy.
Zasady (polityka) rachunkowości przedstawione powyżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym Spółki.
IV.Zasady konsolidacji
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Bumech S.A. obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki Bumech SA i jednostek (w tym jednostek strukturyzowanych) kontrolowanych przez Spółkę: Bumech Technika Górnicza Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” Sp. z o.o, Modern Solutions for Environment Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Górniczo – Szkoleniowe „Silesia” Sp.z o.o., i BUMECH CRNA GORA DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU NIKŠIĆ.
Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
posiada władzę nad danym podmiotem,podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
W przypadku wystąpienia sytuacji, która wskazuje na zmianę jednego lub kilku z powyżej wymienionych czynników sprawowania kontroli, Spółka weryfikuje swoja kontrole nad innymi jednostkami.
W przypadku gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu umożliwiają jej jednostronne kierowanie istotnymi działaniami tej jednostki oznacza to, że sprawuje ona nad nią władzę. W celu oceny czy Spółka ma wystarczająca władzę, powinna ona przeanalizować szczególności:
wielkość pakietu praw głosu posiadanego przez Spółkę w porównaniu do wielkości pakietów głosów posiadanych przez innych udziałowców,
potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony,
prawa wynikające z innych ustaleń umownych,
dodatkowe okoliczności, które mogą świadczyć, że Spółka ma lub nie ma możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji.
a)Jednostki zależne
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z przejęciem. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam, gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej
w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
(i) wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3, oraz
(ii) zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
c) Jednostki stowarzyszone
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje. Znaczący wpływ oznacza zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej
i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji. Wywieranie znaczącego wpływu nie oznacza sprawowania kontroli lub współkontroli nad ta polityką. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.
d)Wspólne ustalenia umowne (wspólne przedsięwzięcie i wspólna działalność)
Wspólne ustalenia umowne to umowa, w ramach której dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, które ma formę albo wspólnej działalności albo wspólnego przedsięwzięcia.
Wspólnik wspólnej działalności ujmuje: swoje aktywa (w tym udział w aktywach posiadanych wspólnie), swoje zobowiązania (w tym udział w zobowiązaniach zaciągniętych wspólnie), przychody ze sprzedaży swojej części produkcji wynikającej ze wspólnej działalności, swoja część przychodów ze sprzedaży produkcji dokonanej przez wspólna działalność oraz swoje koszty (w tym udział we wspólnie poniesionych kosztach).
Wspólne przedsięwzięcie to wspólne ustalenie umowne, w ramach którego strony sprawujące nad nim współkontrolę posiadają prawa do aktywów netto tego ustalenia umownego. Wspólne ustalenia umowne to ustalenie, nad którym dwie lub więcej stron prawuje współkontrolę, co oznacza umownie określony podział kontroli nad ustaleniem umownym, który występuję tylko wtedy, gdy decyzja dotyczy istotnych działań wymagających jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.
Wspólne przedsięwzięcia rozliczane są metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
e)Spółki objęte rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe obejmuje następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu | Wartość udziałów wg ceny nabycia | Korekty aktualizujące wartość | Wartość bilansowa udziałów | Procent posiadanych udziałów | Procent posiadanych głosów | Metoda konsolidacji | Dane za okres objęte skonsolidowanym sprawozdaniem |
PG „Silesia” Sp. z o.o.* | 35 254 | 35 254 | 99,98 | 99,98 | Pełna | 28.01-31.12.2021 | |
MSE Sp. z o.o.* | 8 409 | 8 409 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 28.01-31.12.2021 | |
Bumech CRNA d.o.o. Nikšić | 4 | 4 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-31.12.2021 | |
Przedsiębiorstwo Górniczo – Szkoleniowe „Silesia” Sp. z o.o. | 200 | 200 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-31.12.2021 | |
Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o. | 3 649 | 3 649 | 0 | 100,00 | 100,00 | Pełna | 01.01-31.12.2021 |
W okresie sprawozdawczym Emitent objął kontrolę nad dwoma podmiotami: Przedsiębiorstwem Górniczym „Silesia” Sp. z o.o. z siedzibą w Czechowicach – Dziedzicach oraz Modern Solutions for Environment Sp. z o.o.
z siedzibą w Czechowicach – Dziedzicach.
Dnia 28.01.2021 roku Emitent nabył 99,975% udziałów w kapitale zakładowym PGS, a także 100% udziałów
w kapitale zakładowym MSE. Bumech nabył 38,946% udziałów w kapitale zakładowym PGS od Energetický
a Průmyslový Holding a.s. z siedzibą w Pradze (dalej: EPH), a 61,029% udziałów w kapitale zakładowym PGS
od Braindour Development Limited z siedzibą w Nikozji. Podmiotem sprzedającym 100% udziałów w kapitale zakładowym w spółce MSE był EPH.
Zasadniczym przedmiotem działalności PGS jest wydobywanie i sprzedaż węgla kamiennego oraz kruszywa kamiennego i metanu jako kopalin towarzyszących. Wydobycie odbywa się ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia”, objętego obszarem górniczym „Czechowice II” na podstawie koncesji z dnia 26 sierpnia 1994 r. pierwotnie udzielonej na okres 26 lat do 31.08.2020 roku. Dnia 20.12.2019 r. PGS zawarła umowę o ustanowienie użytkowania górniczego w celu wydobywania węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Silesia”, przedłużającą pierwotnie ustanowiony okres koncesji do dnia 31.08.2044 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
W zakresie wydobywania węgla kamiennego i jego sprzedaży rynkiem geograficznym jest rynek europejski. Sprzedaż miała miejsce na terenie kraju, jak również asortymenty grube sprzedawane były do: Czech, Węgier, Austrii, Słowacji. W kwestii wydobywania (jako produkt uboczny) i sprzedaży kamienia do celów budowlanych, rynkiem geograficznym PGS jest rynek krajowy. Spółka prowadzi dystrybucję węgla za pośrednictwem poniższych kanałów sprzedaży: 1) do odbiorców zawodowych (elektrownie, elektrociepłownie) dokonujących zakupu w oparciu o gwarantowane umowy; 2) poprzez sieć autoryzowanych sprzedawców, tzw. dealerów oferujących asortyment dla odbiorców indywidualnych oraz 3) bezpośrednio do odbiorców indywidualnych.
Główny przedmiot działalności MSE to gospodarka wodna i produkcja energii cieplnej na potrzeby PGS. Metan wydobywany przez PGS jest zagospodarowany poprzez sprzedaż MSE, która wykorzystuje go do produkcji ciepła sprzedawanego następnie do PGS. Ciepło to jest wykorzystywane do ogrzania pomieszczeń oraz w procesie technologicznym związanym z przeróbką wydobywanego węgla i jego przygotowaniem do sprzedaży. Część produkowanej energii cieplnej jest sprzedawana do spółki komunalnej dystrybuującej ciepło na terenie miasta Czechowice-Dziedzice.
Należy również zwrócić uwagę na społeczny aspekt nabycia udziałów PGS i MSE. Intencją Bumech było, aby konsolidacja swojej dotychczasowej działalności z PGS przyczyniła się do zapobieżenia likwidacji kopalni. Kontynuacja działalności kopalni spowoduje utrzymanie niemal 1.700 miejsc pracy, a uwzględniając zatrudnienie w podmiotach kooperujących – ponad 3.000 pracowników.
Celem Emitenta jest osiągnięcie znaczących efektów synergii, tym samym uratowanie PGS przed likwidacją. Dzięki doświadczeniu i wiedzy Bumech mają miejsce restrukturyzacja i działania naprawcze w PGS. W zakresie kosztów produkcji zmieniono organizację pracy i parametry działania kompleksów ścianowych, czego skutkiem jest przede wszystkim większa koncentracja węgla w urobku (poprzez ograniczenie ilości skał i kamienia towarzyszących wydobyciu węgla). Skutkować to ma ograniczeniem kosztów funkcjonowania kopalni. W ślad za tymi działaniami ma miejsce obustronna poprawa wyników dzięki wzajemnej współpracy w ramach Grupy Kapitałowe Emitenta. PGS jest dla dotychczasowych podmiotów z Grupy Kapitałowej Bumech S.A. rynkiem, gdyż realizują one remonty maszyn i urządzeń górniczych oraz roboty przygotowawcze na rzecz PGS. Jednocześnie współpraca ta ogranicza koszty PGS, która w przeważającej mierze korzystała do tej pory z usług dostawców zagranicznych – według ogólnej wiedzy rynkowej Emitenta droższych niż krajowe.
Zakup PGS i MSE powinien poprawić sytuację finansową Emitenta. PGS zleca spółkom z Grupy remonty maszyn i urządzeń górniczych a także na roboty przygotowawcze, a dodatkowo jest to korzystne również dla zlecającego. Zarząd Bumech liczy na to, iż przychody z tych zleceń pozwolą docelowo zrównoważyć malejącą ilość przychodów z realizacji kontraktów na JSW S.A. i PGG S.A.
Z punktu widzenia PGS, najważniejszym zdarzeniem w okresie sprawozdawczym było wznowienie prowadzenia prac przygotowawczych, które zostały zatrzymane przez poprzedniego udziałowca w październiku 2020 roku. Aktualnie kopalnia eksploatuje trzy ściany wydobywcze. Gdyby prace przygotowawcze nie zostały uruchomione, kopalnia „Silesia” zakończyłaby funkcjonowanie w tym roku.
Rozliczenie nabycia PG Silesia sp. z o.o.
Zarząd Emitenta zakończył księgowe rozliczenie połączenia dopiero na dzień 31 grudnia 2021 roku. Wynikało to
z faktu, że w tym czasie pozyskiwane były wszelkie informacje, które miały na celu potwierdzenie przyjętych na etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez Zarząd Emitenta założeń dotyczących możliwości produkcyjnych spółek PGS i MSE a także sposobu wykorzystania znaczących zapasów odpadów mułu i kamienia. Uzyskane w tym czasie pozwolenia prawne, techniczne i środowiskowe pozwoliły na wprowadzenie zmian w pierwotnych założeniach stanowiących podstawę ustalenia wartości godziwej przejętych aktywów netto spółek zależnych. Zmiany te obejmowały przede wszystkich aktualizację planu wydobycia na okres 2021-2029, głównie w związku z:
- wycofaniem uchwały o likwidacji Spółki,
- aktualizacją harmonogramu biegów ścian i przodków przyjętych w dniu 3 czerwca 2020 roku. Nowy harmonogram biegu ścian i przodków uwzględnia ściany pominięte w planie z 3 czerwca 2020r.
- wprowadzeniem nowych procesów optymalizacyjnych w zakresie wydobycia,
- uzyskaniem pozwoleń na brak konieczności niezwłocznej utylizacji odpadów,
- przyjęciem nowej technologii przetwarzania mułów i kamienia kopalnianego.
Zmiany te w sposób bezpośredni przełożyły się na oczekiwane przepływy pieniężne generowane przez kopalnie i tym samym miały wpływ na ostateczną wycenę przejętych przez Grupę w wyniku połączenia aktywów i zobowiązań.
Pozostałe założenia dotyczące kształtowania się cen sprzedaży, stopy dyskonta, warunków koncesyjnych oraz inne założenia demograficzne i makroekonomiczne, z których wiele jest poza kontrolą Spółki (w tym: kursy walut, ceny surowców, stopy procentowe, inflacja) na potrzeby rozliczenia połączenia pochodzą z dnia 28 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że Grupa nie wykorzystała do rozliczenia połączenia aktualnych danych rynkowych w zakresie cen sprzedaży i prognoz popytu.
Do oszacowania wartości użytkowej zastosowano realną stopę dyskonta na poziomie 11,99%.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zestawienie głównych składników aktywów i pasywów na dzień przejęcia w wartościach godziwych:
Nazwa pozycji aktywów | w TPLN |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 41 936 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 398 351 |
Wartości niematerialne | 891 |
Aktywa na podatek odroczony | 69 429 |
Przedpłata z tytułu wieczystego użytkowania | 1 849 |
Zapasy | 122 704 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 53 053 |
Pozostałe aktywa | 19 761 |
RAZEM AKTYWA | 707 974 |
Nazwa pozycji pasywów | w TPLN |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 106 954 |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 17 469 |
Pozostałe zobowiązania | 30 473 |
Rezerwy | 99 609 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 118 944 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne | 16 051 |
RAZEM PASYWA | 389 500 |
Wartość aktywów netto | 318 474 |
Podstawowe elementy ceny nabycia udziałów zgodnie z umową sprzedaży udziałów obejmują:
1)Kwotę ryczałtową w wysokości 12,93 mln zł za 99,975% udziałów w PGS (0,025% - udziały w posiadaniu obecnych i byłych pracowników PG Silesia. Szacunek wartości tych udziałów to ok. 2 TPLN, ustalone poprzez odniesienie do ceny nabycia udziałów przez BUMECH SA.). Cena za nabycie udziałów zostanie zapłacone w równych, miesięcznych ratach od 30 października 2021 roku do 30.09.2023 roku;
2)dodatkowe płatności na rzecz Sprzedających, polegające na tym, że w okresie od października 2022 roku do września 2024, Spółka będzie wypłacać Sprzedającym udział w przyszłych zyskach PGS w wysokości 20% miesięcznego EBIT, lecz nie więcej niż 1,5 mln zł miesięcznie.
3)Przejęcie – w trybie cesji wierzytelności – za cenę 2,00 PLN dwóch pożyczek, które zostały udzielone do PGS przez Sprzedających w łącznej wartości 1.057.128 TPLN (kurs średni NBP – Tabela nr 018/A/NBP/2021 z dnia 2021-01-28):
Pożyczki z 27 grudnia 2017 roku, która została udzielona na rzecz PGS przez BDL, w kwocie 48.211 TEUR. Na dzień zawarcia Umowy saldo pożyczki wynosi 48.211 TEUR należności głównej i 12.693 TEUR odsetek;
Pożyczki z 27 października 2010 roku, która została udzielona na rzecz PGS przez EPH, w kwocie 593.638 TPLN i 16.548 TEUR. Na dzień zawarcia Umowy saldo pożyczki wynosi 593.638 TPLN należności głównej i 103.447 TPLN odsetek oraz 16.548 TEUR należności głównej i 1.715 TEUR odsetek;
Na podstawie Umowy BDL i EPH scedowały i przeniosły na Bumech wszelkie prawa, korzyści oraz obowiązki wynikające z Umów Pożyczek. W wyniku zawarcia Umowy, Bumech i PGS stały się jedynymi stronami i będą związane warunkami Umów Pożyczek, a rozliczenia wynikające z Umów Pożyczek będą wewnętrznymi rozliczeniami w ramach Grupy Kapitałowej BUMECH S.A.
4)W umowie uzgodniono również, że BUMECH SA zagwarantuje do kwoty 150.000 TPLN – w okresie do 31.12.2023 roku – za: (i) prawidłową realizację przez PGS dotychczas zawartych umów sprzedaży węgla na rzecz podmiotów powiązanych ze Sprzedającymi i (ii) części zobowiązań wobec Sprzedających wynikających z rozliczeń sprzedaży węgla.
5)od wartość dodatkowego wydobycia- pozycja ta uwzględnia sprzedaż węgla handlowego pozyskanego ze ścian nie uwzględnionych w poprzednim harmonogramie biegu ścian i przodków z 2020 roku. Uwzględnia ona także dodatkowe inwestycje aby zagwarantować stabilność produkcji
6)z tytułu obróbki mułu - pozycja ta uwzględnia przychody ze sprzedaży miałów węglowych pozyskanych
z przetworzenia mułu węglowego. Uwzględnia ona szacowane koszty zakupu i użytkowania instalacji pozwalającej na przetwarzanie mułu.
Powyższa ostateczna cena zapłaty (dotyczy kwoty ryczałtowej) została ustalona w oparciu o wartości aktywów
i wyniki finansowe zakupionych spółki (Equity Value), według stanu na dzień 31.12.2020 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wobec tego, że sprawozdanie finansowe PGS zostało zbadane przez biegłego rewidenta – renomowaną firmę audytorską, tj. KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. – a następnie zgromadzenie wspólników spółki dokonało zatwierdzenia tych sprawozdań, poczynione zostały stosowne uzgodnienia ze Sprzedającymi w zakresie niezbędnych korekt cen zapłaty za udziały.
Skorygowana cena zakupu udziałów wynosi: 12.930 TPLN – za 99,975% udziałów w PGS wobec wstępnej ceny wynoszącej 9.860 TPLN. Strony uzgodniły, że zmianie ulegnie też okres rozliczenia tych płatności, które zostaną dokonane w 24 równych miesięcznych ratach, do 30.09.2023 roku (wobec wstępnie uzgodnionych 12 rat miesięcznych płatnych do 30.09.2022 roku).
Oszacowanie ostatecznej ceny nabycia dokonano na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych w ramach kwoty ryczałtowej realizowanych w 24 ratach miesięcznych ratach w okresie od 31.10.2021r. do 30.09.2023 r. oraz wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych dotyczących oczekiwanych płatności warunkowych ustalonych w wartości nominalnej 1,5 mln. zł miesięcznie (bez odsetek) realizowanych w 24 ratach miesięcznych ratach w okresie od 31.10.2022 r. do 30.09.2024 r.
Ustalenie wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem ustalonej dla Emitenta stopydyskontowej (średnioważony koszt kapitału własnego WACC) wwysokości 16,11%.
Rozliczenie ceny nabycia | w TPLN |
Wartość skorygowanych aktywów netto PGS na dzień nabycia | 318 474 |
Cena nabycia | 34 165 |
Ujemna wartości firmy – okazyjne nabycie | 284 309 |
Powyżej ustalona wartości firmy, nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Koszty związane z przejęciem to poniższe koszty wykazane w pozycji kosztów ogólnego zarządu.
- usług prawnych w kwocie 92 tys. zł
- usług doradczych w kwocie 996 tys. zł
Przyczyn, które doprowadziły do powstania zysku z transakcji to przede wszystkim aktualizacja harmonogramu wydobycia oraz uzysk węgla kamiennego z przetworzonego miału, wpływ sytuacji na rynkach światowych dotyczących ceny węgla.
Przychody za okres sprawozdawczy wyliczony w sposób, jak gdyby datą przejęcia był początek rocznego okresu sprawozdawczego, wynosiłyby 465 441 tys. złotych, a zysk na koniec 2021 wyniósłby 402 438 tys. złotych
Rozliczenie nabycia MSE sp. z o.o.
Zestawienie głównych składników aktywów i pasywów na dzień przejęcia w wartościach godziwych:
Nazwa pozycji aktywów | w TPLN |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 118 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 12 906 |
Wartości niematerialne | 42 |
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 814 |
Zapasy | 90 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 2 127 |
Pozostałe aktywa | 366 |
RAZEM AKTYWA | 17 463 |
Nazwa pozycji pasywów | w TPLN |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 6 474 |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 328 |
Pozostałe zobowiązania | 1 803 |
Rezerwy | 817 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 2 716 |
Rozliczenia międzyokresowe | 462 |
RAZEM PASYWA | 12 600 |
Wartość aktywów netto | 4 863 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Podstawowe elementy ceny nabycia udziałów zgodnie z umową sprzedaży udziałów obejmują:
10.810 TPLN za 100% udziałów w MSE
Powyższa ostateczna cena zapłaty (dotyczy kwoty ryczałtowej) została ustalona w oparciu o wartości aktywów
i wyniki finansowe zakupionych spółki (Equity Value), według stanu na dzień 31.12.2020 roku.
Wobec tego, że sprawozdanie finansowe MSE zostało zbadane przez biegłego rewidenta – renomowaną firmę audytorską, tj. KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. – a następnie zgromadzenie wspólników spółki dokonało zatwierdzenia tych sprawozdań, poczynione zostały stosowne uzgodnienia ze Sprzedającym w zakresie niezbędnych korekt cen zapłaty za udziały.
Skorygowana cena zakupu udziałów wynosi 10.810 TPLN – za 100% udziałów w MSE wobec wstępnej ceny wynoszącej 9.170 TPLN. Strony uzgodniły też, że zmianie ulegnie okres rozliczenia tych płatności, które zostaną dokonane w 24 równych miesięcznych ratach, do 30.09.2023 roku (wobec wstępnie uzgodnionych 12 rat miesięcznych płatnych do 30.09.2022 roku).
Rozliczenie ceny nabycia | w TPLN |
Wartość skorygowanych aktywów netto MSE na dzień nabycia | 4 863 |
Cena nabycia | 8 409 |
Wartość firmy | 3 546 |
f)Spółki nie objęte rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze spółki nie zostały objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym za okresy kończące się
31 grudnia 2021 roku:
Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) | Podstawa prawna nie objęcia Spółki konsolidacją |
Kobud S.A. w upadłości z siedzibą w Łęcznej | 87% | Utrata kontroli – upadłość |
g) Zmiany prezentacyjne danych porównawczych i korekty błędów podstawowych
Nie było przesłanek do tworzenia zmian prezentacyjnych.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
h) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność („waluta funkcjonalna”). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest
w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.
i) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów
w aktywach netto.
V. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Klasyfikacja umów
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów
Grupa przeprowadza na koniec każdego okresu sprawozdawczego testy na utratę wartości środków trwałych, wartości niematerialnych, zapasów.
Wartość bilansowa środka trwałego podlega zmniejszeniu z tytułu utraty wartości do wysokości jego wartości odzyskiwalnej, jeżeli wartość bilansowa danego środka trwałego (lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego on należy) jest wyższa od jego oszacowanej wartość odzyskiwalnej.
Dla celów przeprowadzenia testu na utratę wartości, składniki aktywów alokowane są do ośrodków wypracowujących środki pieniężne (OWSP) i czerpią korzyści z synergii połączenia.
Jeżeli przeprowadzony test na utratę wartości wykaże, iż wartość odzyskiwalna (tj. wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty zbycia i wartość użytkowa) danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa od wartości bilansowej, różnica stanowi odpis aktualizujący
Jeżeli przeprowadzony test na utratę wartości wykaże, iż wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub OWSP jest wyższa od wartości bilansowej wówczas następuje odwrócenie odpisu aktualizującego. Po odwróceniu odpisu aktualizującego wartość składnika aktywów nie powinna przekroczyć wartości bilansowej tego składnika, jaka zostałaby ustalona, gdyby nie ujmowano odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w latach ubiegłych.
Odpisy z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i ich odwrócenia odnoszone są do wyniku finansowego jako pozostałe koszty i przychody operacyjne Transakcje o charakterze leasingu zwrotnego
Jeżeli transakcja sprzedaży i leasingu zwrotnego ma charakter leasingu i jeżeli jest jasne, że transakcja została zawarta w cenach odpowiadających wartości godziwej, to niezwłocznie ujmuje się ewentualne zyski lub straty.
Jeżeli cena sprzedaży jest niższa od wartości godziwej, to niezwłocznie ujmuje się ewentualne zyski lub straty,
z wyjątkiem sytuacji, gdy stratę kompensują przyszłe opłaty leasingowe niższe od cen rynkowych. W takim wypadku stratę rozlicza się w czasie i odpisuje proporcjonalnie do opłat leasingowych przez okres przewidywanego użytkowania składnika aktywów. Jeżeli cena sprzedaży przewyższa wartość godziwą, to kwotę przekraczającą wartość godziwą rozlicza się w czasie i amortyzuje przez okres przewidywanego użytkowania składnika aktywów
W roku 2021 przeprowadzono następujące testy:
1.Test utraty wartości środków trwałych i zapasów Bumech S.A. Oddział w Iwinach - testu dokonano w celu oceny, czy na dzień bilansowy wartość niefinansowego aktywa trwałego wynikająca z ksiąg rachunkowych odzwierciedla ich realną wartość rynkową.
Test przeprowadzono woparciu o oszacowaniewartościodzyskiwalnej i jej porównanie z wartością bilansową. Oszacowania wartości odzyskiwalnej dokonano na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych z tytułu dalszego użytkowania ośrodka generującego przepływy pieniężne.
W pierwszym kroku celudokonano 5-cio letniej projekcjiprzychodówikosztówośrodkagenerującego dochód, następnie oszacowanowartośćbieżącą przyszłychprzepływówpieniężnych.
Oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem stopydyskontowej (średnioważony koszt kapitały własnego WACC) wwysokości 16,11%.
2.Test na utratę wartości udziałów i pożyczki udzielonej podmiotowi zależnemu przez Bumech Spółka Akcyjna - testu dokonano w celu oceny, czy na dzień bilansowy wartości udziałów w podmiocie zależnym oraz udzielonej mu pożyczki wynikająca z ksiąg rachunkowych odzwierciedlają ich realną wartość rynkową. Testu utraty wartości dokonano dla BCG jako ośrodka wypracowującego środki pieniężne poprzez porównanie wartości bilansowej jego składników aktywów – środków trwałych i zapasów – z szacunkową wartością przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania. W celu przeprowadzenia testu dokonano projekcji działalności ośrodka dla 5-cio letniego okresu oraz oszacowano bieżącą wartość przyszłych przepływów
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
pieniężnych. Oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem stopydyskontowej (średnioważony koszt kapitały własnego WACC) wwysokości 16,11%.
3.Bumech S.A. Oddział w Katowicach - testy przeprowadzono dla majątku wykorzystywanego do produkcji, remontów serwisowania kombajnów AM 50 i związanych z nimi zapasów. Analiza wykazała, że nie występują przesłanki dla przeprowadzenia testu dla majątku związanego z działalnością górniczą. Test utraty wartości środków trwałych oparto na analizie korzyści ekonomicznej z tytułu wykonywania remontów maszyn i urządzeń we własnym zakresie w porównaniu z ich realizacją przez podmioty zewnętrzne. Jako wartość odzyskiwalną przyjęto wartość użytkową w drodze oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu użytkowania ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W tym celu dokonano:
projekcji działalności ośrodka dla 5-cio letniego okresu,
oszacowano wartość przyszłych przepływów pieniężnych.
Zgodnie z MSR 2 pkt. 9 zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też według wartości netto możliwej do uzyskania oraz zgodnie z MSR 2 pkt. 29 (wycena na zasadzie odpisów indywidualnych), zastosowano wskaźnik korekty wartości bilansowej uwzględniający: niewykazywanie ruchu, utratę przydatności, potencjalny popyt na dany rodzaj składnika zapasów, stan techniczny (ew. uszkodzenia), doprowadzające dany składnik zapasów do „sprzedawalności”.
Test utraty wartości oparto na oszacowaniu wartości przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu użytkowania MM oraz w wartości możliwej do uzyskania uwzgledniającej: utratę przydatności, potencjalny popyt na dany rodzaj składnika zapasów, stan techniczny (ew. uszkodzenia).
4. Bumech S.A. – test dla majątku trwałego w postaci nakładów inwestycyjnych w Czarnogórze w Spółce Bumech Crna Gora d.o.o. Nikšić.
Jako wartość odzyskiwalna przyjęto wartość użytkową w drodze oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu użytkowania ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W tym celu dokonano:
- projekcji działalności ośrodka dla 5-cio letniego okresu,
- oszacowano wartość przyszłych przepływów pieniężnych.
5. PG Silesia sp. z o.o – wartość użytkowa została obliczona na podstawie wartości bieżącej przepływów pieniężnych netto wynikających z analizy rzeczywistych wyników PG Silesia, najbardziej aktualnej prognozy finansowej na rok 2022 oraz zaktualizowanych planów wydobycia oraz prognoz finansowych na lata 2022 – 2026. Zdaniem Zarządu przyjęcie projekcji finansowych co najmniej pięcioletnich jest zasadne ze względu na: specyfikę branży górniczej, która wymaga długoterminowego planowania, istotny długoterminowy wpływ szacowanych zmian w otoczeniu zewnętrznym Spółki oraz zrealizowane inwestycje. W roku 2021 oraz latach poprzednich, zrealizowane zostały zakupy inwestycyjne dotyczące zarówno produkcji oraz bezpieczeństwa pracy w różnych obszarach działalności. Po okresie wzmożonych inwestycji nakłady inwestycyjne powinny utrzymywać się na niższym poziomie, a kopalnia będzie mogła w pełni korzystać z dokonanych dotychczas inwestycji strategicznych.
Prognozy przyszłych wyników finansowych opierają się na szeregu założeń takich jak: założenia górniczo-geologiczne, techniczne, rynkowe (ceny sprzedaży, wolumeny sprzedaży w oparciu o szacowany popyt w związku z polityką UE, sytuacją geopolityczną), założenia koncesyjne, okres eksploatacji kopalni, oraz inne założenia demograficzne i makroekonomiczne, z których wiele jest poza kontrolą Spółki (w tym: kursy walut, ceny surowców, stopy procentowe, inflacja). Zmiany tych założeń mogą wpłynąć na wyniki testów na utratę wartości aktywów trwałych i w konsekwencji mogą doprowadzić do zmiany sytuacji majątkowej oraz wyników finansowych Spółki. Do oszacowania wartości użytkowej zastosowano realną stopę dyskonta na poziomie 11,99%.
Wyniki przeprowadzonego testu wykazały, że wartość odzyskiwalna ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest wyższa niż jego wartość bilansowa.
W konsekwencji nastąpiła konieczność odwrócenia w całości już istniejących odpisów aktualizujących.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Kalkulacja odroczonego podatku dochodowego
Szacunek bilansowej wartości aktywów na podatek odroczony odbywa się w oparciu o przewidywane zdyskontowane przepływy pieniężne Grupy bazujące na zaktualizowanym harmonogramie biegu ścian i przodków i wykorzystaniu dodatkowych przychodów z przetworzenia mułów węglowych. Dzięki zastosowaniu nowej linii technologicznej możliwe jest przetworzenie mułu i pozyskanie miału węglowego o frakcji 0-1 mm.
Kalkulacja uwzględnia także przychody ze sprzedaży węgla handlowego ze ścian pominiętych w poprzednim długoterminowym harmonogramie oraz dodatkowy nakłady inwestycyjne.
Podstawowe założenia do testów obejmującą: przewidywaną przyszłą cenę sprzedaży węgla ustaloną na poziomie 509 PLN /t , przewidywane koszty wytworzenia na poziomie 70-80% cen sprzedaży oraz stopie dyskonta na poziomie 8,70%, poziom inwestycji zapewniający ciągłość i stabilność produkcji przynajmniej do roku 2029.
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Grupa zgodnie z MSR 40 wybrała dla ustalenia wartości wszystkich swoich nieruchomości inwestycyjnych – model wyceny w wartości godziwej – przyjmując, że na ogół istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia takiej wartości.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa okresowo dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Rezerwy
Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu korzyści ekonomicznych oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na koniec okresu sprawozdawczego.
Najistotniejsze pozycje rezerw dotyczą:
rezerwyna przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego, rezerwa ta tworzona jest w odniesieniu do zakładu górniczego wchodzącego w skład Grupy na bazie szacunku przewidywanych kosztów likwidacji obiektów i przywrócenia stanu pierwotnego terenu po zakończeniu eksploatacji. Podstawą szacowania wielkości rezerwy są opracowania sporządzone w oparciu o prognozy eksploatacji złoża (dla obiektów górniczych) oraz analizy technologiczno-ekonomiczne,
Kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku. Stosuje się wówczas stopę procentową przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą ocenę rynku odnośnie do wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań. Początkowy szacunek rezerwy na likwidację zakładu górniczego powiększa wartość rzeczowych aktywów trwałych.
Grupa na każdy dzień bilansowy dokonuje wyceny rezerwy na przyszłe koszty związane z likwidacją zakładu górniczego. Zwiększenie rezerw związane z upływem czasu jest rozpoznawane, jako koszty odsetkowe. Zmiany wysokości rezerw związane z aktualizacją szacunków ich dotyczących (stopa dyskontowa, stopa inflacji, spodziewana nominalna wartość nakładów na likwidację) ujmowane są jako korekta wartości aktywów trwałych objętych obowiązkiem likwidacji.
rezerwy na sprawy sądowe,
rezerwy nakoszty przetworzenia odpadów, kwoty rezerw wykazuje się w bieżącej wartości nakładów, które wedle najlepszych szacunków będą niezbędne do wypełnienia obowiązku, zmiany wysokości rezerw związane są ze stopą inflacji, stopą dyskontową, nominalną wartość nakładów,
naprawy gwarancyjne, szacunek liczony na podstawie danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz wszystkich możliwych wyników ważonych związanym z nimi prawdopodobieństwem wykonania,
rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe, zostały oszacowane na podstawie metod aktuarialnych
Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W roku sprawozdawczym Grupa nie dokonała zmian w polityce rachunkowości.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDA-NIA FINANSOWEGO
NOTA 1.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
Zgodnie z MSSF 15 przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty są rozpoznawane w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające
z ich własności zostały przeniesione na kupującego.
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:
Wyszczególnienie | 01.01.2021 - 31.12.2021 | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
Działalność kontynuowana |
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów i usług, w tym | 425 800 | 78 575 |
Sprzedaż Węgla | 372 907 | 0 |
Usługi górnicze | 42 445 | 70 628 |
Sprzedaż wyrobów gumowych | 6 190 | 5 168 |
Sprzedaż Metanu | 3 521 | 0 |
Pozostałe wyżej niesklasyfikowane | 737 | 2 779 |
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 1 323 | 47 |
SUMA przychodów ze sprzedaży | 427 123 | 78 622 |
Pozostałe przychody operacyjne | 295 720 | 6 099 |
Przychody finansowe | 1 475 | 366 |
SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 724 318 | 85 087 |
Przychody z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
SUMA przychodów ogółem | 724 318 | 85 087 |
NOTA 2.SEGMENTY OPERACYJNE
1.Rozpoznane segmenty operacyjne
Segmenty działalności dzielimy na:
1.Wydobycie węgla kamiennego – w ramach tego segmentu realizowane jest wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego oraz kruszywa kamiennego i metanu jako kopalin towarzyszących.
2.Produkcja wyrobów gumowych – w ramach tego segmentu realizowana jest produkcja wyrobów gumowych i gumowo-metalowych produkowanych w zakładzie w Iwinach.
3.Usługi górnicze – w ramach tego segmentu realizowane są roboty drążeniowe na kopalniach w ramach kontraktów górniczych, w tym sprzedaż i dzierżawa maszyn i urządzeń górniczych oraz usługi wew. Grupy pomiędzy segmentami.
4.Pozostałe – w ramach tego segmentu realizowane są usługi inne niż wymienione wyżej.
II.ZAGRANICA
1.Usługi górnicze – w ramach tego segmentu realizowane są roboty drążeniowe na kopalniach w ramach kontraktów górniczych poza granicami Polski, w tym sprzedaż BCG do odbiorcy końcowego (Uniprom).
2.Pozostałe – w ramach tego segmentu realizowane są usługi inne niż wymienione w punkcie 1.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
2.Informacje o poszczególnych segmentach operacyjnych
Segmenty operacyjne Grupy za okres 01.01.2021 – 31.12.2021
Działalność kontynuowana | ||||||||||
Rodzaj | Kraj | Zagranica | Działalność |
| Wyłączenia |
| ||||
asortymentu | Produkcja wyrobów gumowych | Wydobywanie węgla * | Usługi górnicze | Pozostałe | Usługi górnicze | pozostałe | zaniechana | Korekty* | konsolidacyjne | Ogółem |
Przychody segmentu | 7 261 | 372 907 | 75 878 | 23 690 | 11 192 | 0 | 0 | 0 | -63 805 | 427 123 |
Koszty segmentu | 7 926 | 313 889 | 69 961 | 19 883 | 16 922 | 0 | 0 | 0 | -35 818 | 392 763 |
Zysk/ (strata) segmentu | -665 | 59 018 | 5 917 | 3 807 | -5 730 | 0 | 0 | 0 | -27 987 | 34 360 |
* okres 01.02-31.12.2021
Działalność kontynuowana | ||||||||||
Rodzaj | Kraj | Zagranica | Działalność |
| Wyłączenia |
| ||||
asortymentu | Produkcja wyrobów gumowych | Wydobywanie węgla * | Usługi górnicze | Pozostałe | Usługi górnicze | pozostałe | zaniechana | Korekty* | konsolidacyjne | Ogółem |
Przychody segmentu | 5 168 |
| 78 179 | 6 549 | 22 592 | 0 | 0 | 0 | -33 866 | 78 622 |
Koszty segmentu | 5 868 |
| 68 368 | 5 687 | 21 172 | 0 | 0 | 0 | -33 153 | 67 942 |
Zysk/ (strata) segmentu | -700 | 0 | 9 811 | 862 | 1 420 | 0 | 0 | 0 | -713 | 10 680 |
Segmenty operacyjne Grupy za okres 01.01.2020 – 31.12.2020
3.Informacje o strukturze geograficznej
Informacje dotyczące obszarów geograficznych
Jednostka prezentuje następujące informacje dotyczące obszarów geograficznych, chyba że informacje te są niedostępne, a koszt ich uzyskania jest nadmierny:
a) przychody od klientów zewnętrznych (i) przypisane do kraju, w którym jednostka ma swoją siedzibę; oraz (ii) przypisane do wszystkich pozostałych krajów łącznie, w których jednostka uzyskuje swoje przychody. Jeżeli przychody od zewnętrznych klientów przypisanych do danego pojedynczego kraju są istotne, przychody te ujawnia się odrębnie. Jednostka ujawnia podstawę przypisania przychodów od zewnętrznych klientów do poszczególnych krajów;
b) aktywa trwałe(2) inne niż instrumenty finansowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego, aktywa z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia oraz prawa wynikające z umów ubezpieczeniowych (i) zlokalizowane w kraju, w którym jednostka ma swoją siedzibę; (ii) zlokalizowane we wszystkich pozostałych krajach łącznie, w których jednostka utrzymuje swoje aktywa. Jeżeli aktywa znajdujące się w danym pojedynczym kraju są istotne, aktywa te ujawnia się odrębnie.
Kwoty wykazane uzyskuje się na podstawie informacji finansowych wykorzystanych do sporządzenia sprawozdania finansowego jednostki. Jeżeli niezbędne informacje są niedostępne, a koszt ich uzyskania byłby nadmierny, fakt ten ujawnia się. Jednostka może dostarczyć, oprócz informacji wymaganych przez niniejszy paragraf, sumy cząstkowe informacji dotyczących obszarów geograficznych w odniesieniu do grup krajów.
Informacje dotyczące głównych klientów
Jednostka dostarcza informacje na temat zakresu, w jakim jest zależna od jej głównych klientów. Jeżeli przychody z tytułu transakcji z zewnętrznym pojedynczym klientem stanowią 10 lub więcej procent łącznych przychodów jednostki, jednostka ujawnia ten fakt, łączną kwotę przychodów uzyskanych od każdego tego rodzaju klienta oraz wskazuje segment lub segmenty wykazujące te przychody. Jednostka nie ma obowiązku ujawniania tożsamości głównego klienta, ani określania kwoty przychodów, które każdy z segmentów wykazuje w związku z tym klientem. Na potrzeby niniejszego MSSF grupę jednostek, o których jednostka sprawozdawcza wie, że znajdują się pod wspólną kontrolą, uznaje się za jednego klienta. Jednakże konieczne jest dokonanie oceny tego, czy rząd (w tym agencje rządowe oraz inne podobne organy lokalne, krajowe lub międzynarodowe) oraz jednostki znajdujące się
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
pod kontrolą tego organu rządowego uznaje się za jednego klienta. Dokonując takiej oceny, jednostka sprawozdawcza uwzględnia zakres integracji gospodarczej między tymi jednostkami.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Przychody ze sprzedaży – struktura geograficzna
01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 | |||
w tys. PLN | w % | w tys. PLN | w % | |
Kraj | 349 614 | 81,85% | 56 047 | 71,29% |
Eksport, w tym: | 77 509 | 18,15% | 22 575 | 28,71% |
Unia Europejska | 39 701 | 9,29% | 3 | 0,00% |
Pozostałe | 37 808 | 8,85% | 22 572 | 28,71% |
Razem | 427 123 | 100,00% | 78 622 | 100,00% |
Emitent działa przede wszystkim na terenie Polski.
W gronie odbiorców GK Bumech, których udział w okresie styczeń–grudzień 2021 roku w przychodach ogółem przekroczył 10% są:
EP RESOURCES PL SPÓŁKA AKCYJNA (EPR) – 45,5%
EPR nie jest on jest formalnie powiązany z żadną ze spółek z GK. Wysokość przychodów jest wynikiem modelu działalności poprzedniej grupy EPH.
Przychody ze sprzedaży – ze względu na okres obowiązywania umowy
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 | ||
Krótkoterminowe | Długoterminowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | |
Razem | 151 993 | 275 130 | 17 305 | 61 317 |
NOTA 3.KOSZTY DZIAŁALNOSCI OPERACYJNEJ
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Amortyzacja | 57 156 | 11 319 |
Zużycie materiałów i energii | 77 334 | 11 677 |
Usługi obce | 72 624 | 10 771 |
Podatki i opłaty | 11 527 | 471 |
Wynagrodzenia | 109 808 | 24 635 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 49 586 | 12 965 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 21 613 | 3 712 |
Koszty według rodzajów ogółem, w tym: | 399 648 | 75 551 |
Zmiana stanu produktów | 60 607 | 438 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) | -1 752 | -3 120 |
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -37 015 | -41 |
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -29 794 | -5 016 |
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 391 694 | 67 812 |
Koszty amortyzacji i odpisów aktualizujących ujęte w RZiS
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | 56 135 | 11 173 |
Amortyzacja środków trwałych | 55 998 | 10 600 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 137 | 573 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 0 | 7 |
Amortyzacja środków trwałych | 348 |
|
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 1 021 | 139 |
Amortyzacja środków trwałych | 943 | 136 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 78 | 3 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Koszty świadczeń pracowniczych
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Wynagrodzenia | 120 326 | 24 620 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 37 278 | 10 135 |
Koszty świadczeń emerytalnych | 0 | 15 |
Pozostałe świadczenia pracownicze | 1 790 | 2 830 |
Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 159 394 | 37 600 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 145 107 | 35 641 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 6 802 |
|
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 7 336 | 1 958 |
NOTA 4.POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
Pozostałe przychody operacyjne | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Zysk ze zbycia majątku trwałego | 75 | 2 |
Rozwiązanie rezerw | 8 407 | 748 |
Rozwiązanie odpisów aktualizujących | 341 | 1 170 |
Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania | 606 | 31 |
Dotacje | 254 | 3 089 |
Redukcja zobowiązań układowych |
| 545 |
Spisane zobowiązania przedawnione | 349 | 4 |
Różnice inwentaryzacyjne | 312 |
|
Pozostałe z tytułu zakończonego leasingu |
| 485 |
Zysk z okazyjnego nabycia | 284 309 | |
Pozostałe | 1 067 | 25 |
Razem | 295 720 | 6 099 |
Pozostałe koszty operacyjne | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Strata ze zbycia majątku trwałego | 330 | 820 |
Złomowanie i likwidacja środków obrotowych |
| 622 |
Zawiązanie rezerw* | 20 806 | 886 |
Darowizny | 2 678 | 18 |
Niezawinione niedobory składników majątku obrotowego | 338 |
|
Odpisy aktualizujące aktywa niefinansowe | 21 498 | 4 675 |
Koszty sądowe i sądowej obsługi restrukturyzacji | 89 | 66 |
Odszkodowania, kary, | 209 | 29 |
Spisane i Umorzone należności | 184 | 1 |
Pozostałe | 605 | 1 112 |
Razem | 46 737 | 8 229 |
* Kwota zwiększenia rezerw w roku 2021 obejmuje, między innymi, rezerwę na wynagrodzenie prowizyjne dla jednostki powiązanej osobowo w wysokości 19 029 oraz rezerwę na wynagrodzenie dla Rady Nadzorczej w wysokości 411.
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Należności | 982 | 304 |
Zapasy | 5 914 | 2 148 |
Aktywa trwałe | 14 602 | 2 223 |
Razem | 21 498 | 4 675 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 5.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
Przychody finansowe | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Przychody z tytułu odsetek | 71 | 199 |
Umorzenie, Redukcja kredytu | 500 |
|
Nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 869 | 136 |
Pozostałe | 35 | 31 |
Razem | 1 475 | 366 |
Koszty finansowe | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Koszty z tytułu odsetek | 4 988 | 1 215 |
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych | 2 150 |
|
Odsetki o zobowiązań układowych | 1 745 | 2 411 |
Strata na sprzedaży akcji |
| 400 |
Aktualizacja wartości inwestycji | 4 358 |
|
Pozostałe | 1 322 | 196 |
Razem | 14 563 | 4 222 |
NOTA 6.PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Podatek dochodowy wykazany w RZiS | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Bieżący podatek dochodowy | 80 | 84 |
Dotyczący roku obrotowego | 80 | 84 |
Korekty dotyczące lat ubiegłych |
|
|
Odroczony podatek dochodowy | -200 592 | -2 016 |
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | -200 592 | -2 016 |
Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego |
|
|
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat | -200 512 | -1 932 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2020 | Objęcie konsolidacją PGS i MSE | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2021 |
Rezerwa na odprawy emerytalne, inne świadczenia pracownicze i inne rezerwy | 2 893 | 816 | 15 798 | 823 | 18 684 |
Rezerwa na przychody przyszłych okresów |
|
| 427 |
| 427 |
Pozostałe rezerwy |
| 1 131 | 48 094 | 48 | 49 177 |
Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania | 8 182 |
| 242 888 | 4 531 | 246 539 |
Różnica między wartością bilansowa i podatkową aktywów trwałych |
| 365 416 | 674 456 |
| 1 039 872 |
Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach | 3 980 | 212 | 11 467 | 2 133 | 13 526 |
Rezerwa na rekultywację |
|
| 52 737 |
| 52 737 |
Rezerwa na szkody górnicze |
|
| 21 929 |
| 21 929 |
Odpisy aktualizujące aktywa trwałe i finansowe | 18 718 |
| 6 624 | 15 070 | 10 272 |
Odpisy aktualizujące zapasy | 2 873 |
| 2 457 | 201 | 5 129 |
Wycena kontraktów długoterminowych | 0 |
|
|
| 0 |
korekta kosztów z tyt. „złych długów" | 0 |
| 61 | 30 | 31 |
Niezrealizowane różnice kursowe |
|
| 138 |
| 138 |
odsetki od zobowiązań niezapłaconych | 5 005 |
| 20 826 | 431 | 25 400 |
odpisy aktualizujące należności | 0 |
| 982 | 13 | 969 |
Przeterminowane przychody |
|
| 282 |
| 282 |
odpisy aktualizujące zobowiązania | 817 |
| 874 |
| 1 691 |
Suma ujemnych różnic przejściowych | 42 468 | 367 575 | 1 100 040 | 23 280 | 1 486 803 |
stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% | 19% |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 8 069 | 69 839 | 209 008 | 4 423 | 282 493 |
Odpis aktywa z tytułu podatku odroczonego | 2 601 |
|
| 2 601 | 0 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 5 468 | 69 839 | 209 008 | 1 822 | 282 493 |
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2020 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2021 |
Przyspieszona amortyzacja podatkowa | 13 054 | 387 | 12 875 | 566 |
Przeszacowanie aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży do wartości godziwej | 0 |
|
| 0 |
Dodatnia różnica pomiędzy wartością bilansową a podatkową środków trwałych leasing | 7 616 |
| 166 | 7 450 |
Rozliczenia międzyokresowe czynne |
| 21 068 |
| 21 068 |
Depozyt węgla |
| 13 521 |
| 13 521 |
Zapasy (środki poleasingowe w zapasach) | 8 226 |
|
| 8 226 |
Wycena pożyczek - odsetki |
| 0 |
| 0 |
Dyskonto ceny nabycia udziałów |
| 12 674 | 12 674 | |
Dyskonto wartości wynagrodzenia z tytułu zabezpieczenia |
| 0 | 0 | 0 |
Niezrealizowane różnice kursowe |
| 17 |
| 17 |
Zobowiązania leasingowe |
|
|
| 0 |
Należności z tytułu nieotrzymanych odsetek | 307 | 312 |
| 619 |
Suma dodatnich różnic przejściowych | 29 203 | 47 979 | 13 041 | 64 141 |
stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 5 548 | 9 116 | 2 478 | 12 186 |
Podstawową przesłanką do utworzenia aktywa na podatek dochodowy były wyniki testu na podatek odroczony, który pokazał możliwość rozliczenia różnic przejściowych w przyszłych okresach. Test potwierdził przewidywaną dodatnią podstawę opodatkowania, która w przyszłości pozwali na potrącenie ujemnych różnic przejściowych i odliczenie strat podatkowych.
Kalkulacja testu na podatek odroczony odbyła się w oparciu o zdyskontowane przepływy pieniężne bazujące na teście na utratę wartości aktywów z 2020 oraz zaktualizowany harmonogram biegu ścian i przodków. Kalkulacja uwzględnia przychody ze sprzedaży węgla handlowego ze ścian pominiętych w poprzednim długoterminowym harmonogramie oraz dodatkowy nakłady inwestycyjne. W teście uwzględniono również dodatkowe przychody z przetworzenia mułów węglowych.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Szacunek możliwości rozliczenia różnic przejściowych został wykonany przy następujących założeniach:
współczynnika niepewności dotyczącego planowanego wydobycia na poziomie 2,5%,
wpływu na koszty zarządu (% przychodu) na poziomie 5%,
stopie dyskontana poziomie 8,7%,
średni dochód ze sprzedaży 1 tony węgla na poziomie 76zł, średnie przychody ze sprzedaży 1 tony węgla na poziomie 320zł
utrzymano ceny węgla w latach 2022-2026,
dodatkowe przychody z przetworzenia mułów węglowych na poziomie 30MPLN rocznie,
poziom inwestycji został zwiększony tak, aby zagwarantować stabilność produkcji.
NOTA 7.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
Grupa w roku sprawozdawczym nie zaniechała działalności.
NOTA 8.ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
Wyszczególnienie | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | 403 958 | 1 569 |
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 403 958 | 1 569 |
Efekt rozwodnienia | 0 |
|
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję | 403 958 | 1 569 |
Liczba wyemitowanych akcji
Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. | 14 481 608 | 14 481 608 |
Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych | 0 | 0 |
Liczba akcji | 14 481 608 | 14 481 608 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. |
|
|
Liczba akcji po scaleniu | 14 481 608 | 14 481 608 |
Zysk na akcję | 27,89 | 0,11 |
Rozwodniony zysk na akcję | 27,89 | 0,11 |
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne emisje akcji Emitenta.
NOTA 9.DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB WYPŁACONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
W 2021 roku nie były wypłacane dywidendy.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 10.UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Inne całkowite dochody netto, które zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | -61 | -365 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | -61 | -365 |
Inne całkowite dochody netto, które nie zostaną przeklasyfikowane do wyniku, w tym: | -300 | 0 |
Zyski/straty aktuarialne | -300 | 0 |
Inne całkowite dochody | -361 | -365 |
NOTA 11.WARTOŚĆ GODZIWA
Poziom hierarchii wartości godziwej, do którego następuje klasyfikacja wyceny wartości godziwej, ustala się na podstawie danych wejściowych najniższego poziomu, które są istotne dla całości pomiaru wartości godziwej. W tym celu istotność danych wejściowych do wyceny ocenia się poprzez odniesienie do całości wyceny wartości godziwej. Jeżeli przy wycenie wartości godziwej wykorzystuje się obserwowalne dane wejściowe, które wymagają istotnych korekt na podstawie danych nieobserwowalnych, wycena taka ma charakter wyceny zaliczanej do Poziomu 3. Ocena tego, czy określone dane wejściowe przyjęte do wyceny mają istotne znaczenie dla całości wyceny wartości
Poziom 1 - ceny notowane (nieskorygowane) na aktywnym rynku dla identycznych aktywów oraz zobowiązań
Poziom 2 - pozostałe metody, dla których pośrednio bądź bezpośrednio są uwzględniane wszystkie czynniki mające istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą
Poziom 3 - metody oparte na czynnikach mających istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych
Klasa aktywów / zobowiązań | Data wyceny | Razem | Wartość godziwa określona w oparciu o: | ||
ceny notowane na aktywnym rynku Poziom 1 | istotne dane obserwowalne Poziom 2 | istotne dane nieobserwowalne Poziom 3 | |||
Aktywa wycenione w wartości godziwej | |||||
Nieruchomości inwestycyjne: |
| 2 643 |
| 2 643 | |
- Nieruchomość gruntowa w Wyrach o powierzchni 21 519 m2 | 23.03.2022 | 2 643 |
| 2 643 | |
W okresie zakończonym 31.12.2021 r. nie miały miejsca żadne przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej.
Przy wycenie nieruchomości inwestycyjnych Grupa korzysta z usług zewnętrznych rzeczoznawców. Wycena dokonywana jest metodą porównywalną.
NOTA 12.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Własne | 394 692 | 44 066 |
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu | 24 815 | 16 017 |
Razem | 419 507 | 60 083 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
- stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek własnych |
| 17 614 |
- stanowiące zabezpieczenie innych zobowiązań |
| 10 678 |
- użytkowane na podstawie umowy leasingu | 13 896 | 16 017 |
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie | 13 896 | 44 309 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Grunty i wieczyste użytkowanie | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 | 4 682 | 21 354 | 65 301 | 2 128 | 19 222 | 583 | 113 270 |
Zwiększenia, z tytułu: | 11 243 | 289 710 | 94 221 | 7 538 | 1 025 | 58 531 | 462 268 |
- objęcie konsolidacją PGS i MSE | 11 199 | 286 473 | 78 238 | 342 | 950 | 26 183 | 403 385 |
- nabycia środków trwałych | 44 | 2 949 | 14 579 | 622 | 75 | 29 433 | 47 702 |
- zawartych umów leasingu |
|
| 1 404 | 6 574 |
|
| 7 978 |
- inne |
| 288 |
|
|
| 2 915 | 3 203 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 282 | 12 633 | 699 | 539 | 24 300 | 38 453 |
- zbycia |
| 75 | 210 | 699 | 152 |
| 1 136 |
- likwidacji |
| 207 | 1 377 |
| 387 |
| 1 971 |
- leasing |
|
| 5 000 |
|
|
| 5 000 |
- inne |
|
| 6 046 |
|
| 24 300 | 30 346 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 | 15 925 | 310 782 | 146 889 | 8 967 | 19 708 | 34 814 | 537 085 |
Umorzenie na dzień 01.01.2021 | 282 | 3 639 | 33 677 | 1 383 | 7 606 | 0 | 46 587 |
Zwiększenia, z tytułu: | 332 | 24 459 | 29 975 | 1 041 | 1 131 | 0 | 56 938 |
- amortyzacji | 332 | 24 459 | 29 975 | 1 041 | 1 131 |
| 56 938 |
- inne |
|
|
|
|
|
| 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 99 | 3 480 | 475 | 450 | 0 | 4 504 |
- likwidacji |
| 95 | 976 |
| 371 |
| 1 442 |
- sprzedaży |
| 4 | 154 | 475 | 79 |
| 712 |
- inne |
|
| 2 350 |
|
|
| 2 350 |
Umorzenie na dzień 31.12.2021 | 614 | 27 999 | 60 172 | 1 949 | 8 287 | 0 | 99 021 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 |
| 463 | 1 328 | 12 | 4 431 | 366 | 6 600 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 120 | 5 919 | 0 | 4 465 | 1 548 | 12 051 |
- utraty wartości |
| 120 | 5 919 |
| 4 465 | 1 548 | 12 051 |
- inne |
|
|
|
|
|
| 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 9 | 85 | 0 | 0 | 0 | 94 |
- odwrócenie odpisów aktualizujących |
| 9 | 85 |
|
|
| 94 |
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 | 0 | 574 | 7 162 | 12 | 8 896 | 1 914 | 18 557 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 | 15 311 | 282 209 | 79 555 | 7 006 | 2 525 | 32 900 | 419 507 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2020 – 21.12.2020 r.
Wyszczególnienie | Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 | 20 072 | 21 132 | 48 215 | 1 450 | 19 222 | 887 | 110 978 |
Zwiększenia, z tytułu: | 2 484 | 222 | 1 413 | 315 | 0 | 2 905 | 7 339 |
- nabycia środków trwałych |
|
| 656 | 315 |
| 2 905 | 3 876 |
- wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych | 2 484 |
|
|
|
|
| 2 484 |
- leasing |
|
|
|
|
|
| 0 |
- zawartych umów leasingu |
|
|
|
|
|
| 0 |
- przeszacowania |
|
|
|
|
|
| 0 |
- różnice konsolidacyjne |
|
|
|
|
| 0 | |
- inne |
| 222 | 757 | 0 | 0 | 0 | 979 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 1 092 | 0 | 548 | 198 | 0 | 3 209 | 5 047 |
- zbycia |
|
| 456 | 198 |
|
| 654 |
- likwidacji | 1 083 |
| 92 |
|
|
| 1 175 |
- sprzedaży spółki zależnej |
|
|
|
|
|
| 0 |
- przeszacowania |
|
|
|
|
|
| 0 |
- leasing |
|
|
|
|
|
| 0 |
- przekwalifikowanie na zapasy |
|
|
|
|
|
| 0 |
- inne | 9 |
|
|
|
| 3 209 | 3 218 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020 | 21 464 | 21 354 | 49 080 | 1 567 | 19 222 | 583 | 113 270 |
Umorzenie na dzień 01.01.2020 | 2 675 | 3 183 | 22 914 | 1 020 | 6 865 | 0 | 36 657 |
Zwiększenia, z tytułu: | 3 379 | 456 | 6 038 | 129 | 741 | 0 | 10 743 |
- amortyzacji | 3 379 | 456 | 6 038 | 129 | 741 | 0 | 10 743 |
- różnice konsolidacyjne |
|
|
|
|
|
| 0 |
- inne |
|
|
|
|
|
| 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 606 | 0 | 157 | 50 | 0 | 0 | 813 |
- likwidacji | 606 | 0 | 73 | 0 | 0 | 0 | 679 |
- sprzedaży |
|
| 84 | 50 |
|
| 134 |
- przekwalifikowanie na zapasy |
|
|
|
|
|
| 0 |
Umorzenie na dzień 31.12.2020 | 5 448 | 3 639 | 28 795 | 1 099 | 7 606 | 0 | 46 587 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020 | 0 | 77 | 515 | 2 | 3 681 | 103 | 4 378 |
Zwiększenia, z tytułu: | 441 | 386 | 372 | 10 | 750 | 263 | 2 222 |
- utraty wartości | 441 | 386 | 372 | 10 | 750 | 263 | 2 222 |
- inne |
|
|
|
|
|
| 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- odwrócenie odpisów aktualizujących |
|
|
|
|
|
| 0 |
- likwidacji lub sprzedaży |
|
|
|
|
|
| 0 |
- inne |
|
|
|
|
|
| 0 |
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020 | 441 | 463 | 887 | 12 | 4 431 | 366 | 6 600 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 | 15 575 | 17 252 | 19 398 | 456 | 7 185 | 217 | 60 083 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Środki trwałe w budowie
01.01.2021 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | Odpisy |
| |||
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | aktualizujące | 31.12.2021 | ||
na BZ |
| ||||||
217 | 70 158 |
| 24 624 |
|
| 12 851 | 32 900 |
01.01.2020 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | Odpisy |
| |||
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | aktualizujące | 31.12.2021 | ||
na BZ |
| ||||||
887 | 2 905 | 222 | 2 987 |
|
| 366 | 217 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 13.WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres od 01.01.2021 – 31.12.2021
Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021 | 5 109 | 633 | 545 | 473 | 6 760 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 | 5 109 | 633 | 545 | 473 | 6 760 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 3 805 | 91 | 903 | 4 799 |
- objęcie konsolidacją PGS i MSE |
| 3 795 | 91 | 903 | 4 789 |
- nabycia |
| 10 |
|
| 10 |
- inne |
|
|
|
| 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021 | 5 109 | 4 438 | 636 | 1 376 | 11 559 |
Umorzenie na dzień 01.01.2021 | 5 109 | 377 | 544 | 435 | 6 465 |
Umorzenie na dzień 01.01.2020 | 5 109 | 377 | 544 | 435 | 6 465 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 150 | 33 | 258 | 441 |
- amortyzacji |
| 150 | 33 | 35 | 218 |
- przeszacowania |
|
|
| 208 | 208 |
- inne |
|
|
| 15 | 15 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 |
- inne |
|
|
| 15 | 15 |
Umorzenie na dzień 31.12.2021 | 5 109 | 527 | 577 | 678 | 6 891 |
Wartość bilansowa NETTO na dzień 31.12.2021 | 0 | 3 911 | 59 | 698 | 4 668 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 | 0 | 3 911 | 59 | 698 | 4 668 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres od 01.01.2020 – 31.12.2020
Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych1 | Wieczyste użytkowanie | Patenty i licencje2 | Oprogramowanie komputerowe2 | Wartość firmy | Inne2 | Wartości niematerialne w budowie | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2020 | 5 109 | 0 | 593 | 545 | 0 | 473 | 0 | 6 720 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 88 | 0 | 0 | 0 | 30 | 118 |
- nabycia |
|
| 58 |
|
|
| 30 | 88 |
- inne |
|
| 30 |
|
|
|
| 30 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 48 | 0 | 0 | 0 | 30 | 78 |
- likwidacji |
|
| 48 |
|
|
|
| 48 |
- inne |
|
|
|
|
|
| 30 | 30 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2020 | 5 109 | 0 | 633 | 545 | 0 | 473 | 0 | 6 760 |
Umorzenie na dzień 01.01.2020 | 4 608 | 0 | 364 | 544 | 0 | 420 | 0 | 5 936 |
Zwiększenia, z tytułu: | 501 | 0 | 60 | 0 | 15 | 0 | 0 | 576 |
- amortyzacji | 501 |
| 60 |
| 15 |
|
| 576 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 |
- likwidacji |
|
| 47 |
|
|
|
| 47 |
Umorzenie na dzień 31.12.2020 | 5 109 | 0 | 377 | 544 | 15 | 420 | 0 | 6 465 |
Wartość bilansowa NETTO na dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 256 | 1 | -15 | 53 | 0 | 295 |
Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne |
|
|
|
|
|
|
| 0 |
Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne |
|
|
|
|
|
|
| 0 |
Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 | 0 | 0 | 256 | 1 | -15 | 53 | 0 | 295 |
1 Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
Struktura własności
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Własne | 1 123 | 295 |
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu |
|
|
Razem | 1 123 | 295 |
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście (nie dotyczy Spółek zagranicznych)
Adres nieruchomości | Nr księgi wieczystej lub zbiorów dokumentów | Nr działki | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2021 | Wartość na 31.12.2021 | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2020 | Wartość na 31.12.2020 |
Katowice, Krakowska 191 | KA1K/00122292/6, KA1K/00113161/3, KA1K/00113162/0 | 2005/18, 1718/18, 1719/18, 1720/18, 1721/18, 1722/18, 1723/18, 1724/18, 1797/1 1801/44 | 21 710 | 3 939 | 21 710 | 3 986 |
Warta Bolesławicka, Iwiny |
| 426/129 | 1 112 | 15 | 1 112 | 15 |
Warta Bolesławicka, Iwiny | JG1B/00031875/0 | 426/93 | 16 074 | 445 | 16 074 | 451 |
Nieruchomość Wyry ul.Łaziska | KA1M/00070459/7 | 80,81 | 10321 | 2 639 | 10321 | 2 639 |
KA1M/00071378/2 | 351/78 | 11198 | 11198 | |||
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 166/117 | 1594 | 10 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3788/446 | 230 | 3 |
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3878/2 | 399 | 6 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3878/3 | 467 | 7 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3879/3 | 33 | 0 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3901/3 | 50 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3915/2 | 159 | 2 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3916/2 | 38 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/3 | 541 | 8 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/4 | 22 | 0 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3920/3 | 1493 | 22 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/3 | 2683 | 39 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/2 | 196 | 3 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3996/2 | 19 | 0 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3996/3 | 279 | 4 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3997/4 | 2076 | 30 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3997/3 | 1166 | 17 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3998/3 | 236 | 3 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 4005/2 | 1562 | 23 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3998/4 | 1827 | 27 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3879/2 | 37 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3915/3 | 663 | 10 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3916/4 | 87 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3917/3 | 140 | 2 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/10 | 12 | 0 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/12 | 116 | 2 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/9 | 287 | 4 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3920/9 | 826 | 12 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/11 | 90 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3996/8 | 6 | 0 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3916/5 | 72 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3995/9 | 2100 | 31 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3915/6 | 542 | 8 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3919/14 | 318 | 5 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050183/8 | 3920/10 | 249 | 4 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050191/7 | 4274/79 | 16578 | 242 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050192/4 | 4211/18 | 4648 | 98 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050193/1 | 4211/12 | 2813 | 59 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050193/1 | 4211/10 | 33637 | 491 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050184/5 | 4211/15 | 2137 | 45 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/20 | 648 | 14 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/21 | 1358 | 29 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/22 | 1742 | 37 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/23 | 15512 | 326 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/24 | 2869 | 60 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/26 | 4326 | 91 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/27 | 3631 | 76 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/28 | 6818 | 143 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/29 | 789 | 17 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/30 | 8277 | 174 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/31 | 2167 | 46 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4211/33 | 5065 | 107 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069943/0 | 4288/6 | 2469 | 52 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 165/5 | 94 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 164/1 | 178 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 157/31 | 46 | 0 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 171/20 | 575 | 4 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069946/1 | 157/46 | 1251 | 8 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050186/9 | 573/32 | 7803 | 68 |
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050186/9 | 573/17 | 147 | 1 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050186/9 | 533/3 | 11345 | 73 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069945/4 | 1186/89 | 3127 | 66 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00069948/5 | 1704/63 | 2720 | 57 |
|
|
Czechowice-Dziedzice | KA1P/00050187/6 | 167/5 | 962 | 6 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069943/0 | 4211/35 | 95 | 2 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069943/0 | 4211/44 | 33637 | 707 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069943/0 | 4211/46 | 154762 | 3 257 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069947/8 | 166/122 | 3199 | 20 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069947/8 | 166/123 | 1529 | 10 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00013518/5 | 801/11 | 4226 | 88 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00013518/5 | 802/11 | 7517 | 158 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00050174/2 | 4211/25 | 2638 | 55 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069946/1 | 171/40 | 217894 | 1 396 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069946/1 | 169/24 | 1866 | 12 |
|
|
Goczałkowice-Zdrój | KA1P/00069945/4 | 1797/89 | 1383 | 29 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00069945/4 | 1798/89 | 1016 | 21 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00050186/9 | 573/33 | 2747 | 0 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1681/63 | 119 | 1 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1703/63 | 5804 | 43 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1288/159 | 8 | 1 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1290/159 | 20 | 1 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1678/63 | 442 | 4 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 1679/63 | 540 | 5 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00079661/2 | 387/83 | 10066 | 74 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00054901/6 | 4274/78 | 204 | 9 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00080917/2 | 4211/37 | 2125 | 91 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00050182/1 | 166/121 | 814 | 35 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00050195/5 | 4218/25 | 538 | 5 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00050195/5 | 4218/26 | 662 | 6 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00050195/5 | 4218/28 | 16741 | 143 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1256/133 | 8137 | 23 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1258/133 | 1228 | 3 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1253/133 | 5005 | 14 |
|
|
Rudołtowice | KA1P/00018963/4 | 1255/133 | 3587 | 10 |
|
|
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 1244/47 | 2029 | 31 |
|
|
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 1245/47 | 1322 | 20 |
|
|
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 829/40 | 40 | 2 |
|
|
Kaniów | KA1P/00079854/2 | 830/40 | 475 | 8 |
|
|
| KA1P/00058882/4 | 4211/11, 4211/13 | 3518 | 40 |
|
|
| KA1P/00058882/4; KA1P/00050184/5 | 4211/14, 4211/15 | 5146 | 58 |
|
|
| KA1P/00058882/4; KA1P/00077244/9 | 4211/16, 4211/50 | 388 | 29 |
|
|
| KA1P/00063843/7 | 4288/11 | 218040 | 71 |
|
|
| KA1P/00063842/0 | 4288/5 | 1443 | 0 |
|
|
Czechowice Dziedzice | KA1P/00089111/5 | 4784/70 | 741 | 12 |
|
|
Czechowice Dziedzice | KA1P/00089111/5 | 4784/88 | 167 |
| ||
Razem | 16 209 | 7 091 | ||||
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 14.NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 2 639 | 2 639 |
Zwiększenia stanu, z tytułu: | 4 | 0 |
- aktualizacja wyceny | 4 | 0 |
Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 |
- działalność zaniechana | 0 | 0 |
Bilans zamknięcia na dzień 31 grudnia | 2 643 | 2 639 |
NOTA 15.AKCJE/UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ
Niniejsze spółki nie zostały objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym za okresy kończące się 31 grudnia 2020 roku oraz 31 grudnia 2021 roku:
Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) | Podstawa prawna nie objęcia Spółki konsolidacją |
Kobud S.A. w upadłości ( z siedzibą w Łęcznej) | 87% | Utrata kontroli –upadłość |
NOTA 16.NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE
Pozostałe aktywa trwałe obejmują:
2.063 PLN – lokata na zabezpieczenie umowy pożyczki z WFOŚ,
2.178 PLN – należność Bumechu od CISE na poczet zabezpieczenie poręczenia
NOTA 17.AKTYWA WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITEDOCHODY
Nie występują.
NOTA 18.ZAPASY
Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Materiały na potrzeby produkcji | 12 566 | 4 933 |
Pozostałe materiały | 126 | |
Półprodukty i produkcja w toku | 5 526 | 3 061 |
Produkty gotowe w tym; | 76 449 | 13 517 |
- Urządzenia przeznaczone do sprzedaży (przeniesienie z ŚT) | 7 925 | 11 631 |
Towary | 14 006 | |
Zapasy brutto | 108 673 | 21 511 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 10 103 | 4 389 |
Zapasy netto w tym: | 98 570 | 17 122 |
- wartość bilansowa zapasów wykazana w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży | 98 570 | |
- wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań | 0 | 0 |
Zapasy stanowiące zabezpieczenie
Nie występowały.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Analiza wiekowa zapasów w okresie od 01.01 – 31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Okres zalegania w dniach | Razem | ||||
| 0-2 LATA | 2-3 LATA | 3-4 LATA | 4-5 LAT | powyżej 5 lat |
|
Materiały (brutto) | 9 009 | 1 633 | 60 | 172 | 1 818 | 12 692 |
Materiały (odpisy) | 46 | 32 | 12 | 68 | 1 818 | 1 976 |
Materiały netto | 8 963 | 1 601 | 48 | 104 | 0 | 10 716 |
Półprodukty i produkcja w toku (brutto) | 3 278 | 1 050 | 40 | 1 017 | 141 | 5 526 |
Półprodukty i produkcja w toku (odpisy) | 118 | 105 | 8 | 438 | 141 | 810 |
Półprodukty i produkcja w toku (netto) | 3 160 | 945 | 32 | 579 | 0 | 4 716 |
Produkty gotowe (brutto) | 76 158 | 117 | 63 | 30 | 81 | 76 449 |
Produkty gotowe (odpisy) | 4 974 | 13 | 13 | 12 | 81 | 5 093 |
Produkty gotowe (netto) | 71 184 | 104 | 50 | 18 | 0 | 71 356 |
Towary (brutto) | 14 004 | 2 |
|
|
| 14 006 |
Towary (odpisy) | 2 224 |
|
|
|
| 2 224 |
Towary (netto) | 11 780 | 2 | 0 | 0 | 0 | 11 782 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących zapasy
Wyszczególnienie | Odpisy aktualizujące materiały | Odpisy aktuali-zujące półpro-dukty i produk-cję w toku | Odpisy aktualizujące produkty gotowe | Odpisy aktualizujące towary | Razem odpisy aktualizujące zapasy |
Stan na dzień 01.01.2021 | 2 156 | 603 | 1 630 | 0 | 4 389 |
Zwiększenia w tym: | 1 767 | 207 | 7 430 | 2 224 | 11 628 |
- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 1 751 |
| 7 312 | 2 224 | 11 287 |
- przemieszczenia | 16 | 207 | 118 |
| 341 |
Zmniejszenia w tym: | 1 947 | 0 | 3 967 | 0 | 5 914 |
- rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi | 1 947 |
| 3 967 |
| 5 914 |
Stan na dzień 31.12.2021 | 1 976 | 810 | 5 093 | 2 224 | 10 103 |
Stan na dzień 01.01.2020 | 1974 | 836 | 63 | 0 | 2 873 |
Zwiększenia w tym: | 317 | 257 | 1 574 | 0 | 2 148 |
- utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi | 317 | 257 | 1 574 |
| 2 148 |
Zmniejszenia w tym: | 135 | 490 | 7 | 0 | 632 |
- rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi | 135 | 490 | 7 |
| 632 |
Stan na dzień 31.12.2020 | 2 156 | 603 | 1 630 | 0 | 4 389 |
Odpisy na materiały, produkty i półprodukty zostały utworzone zgodnie z polityką rachunkowości Spółki z powodu ich zalegania na magazynie oraz w wyniku utraty wartości. Grupa dokonuje odpisów na zapasy zalegające według zasady: od 2-3 lat – 10%, od 3-4 lat – 20% od 4-5 lat – 40% i powyżej 5 lat – 100%. W przypadku środków trwałych będących majątkiem PG Silesia okresy użytkowania zostały przyjęte nie dłużej niż do daty przewidywanej likwidacji kopalni. Odpisy na produkcję w toku zostały utworzone w wyniku utraty wartości.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 19.NALEŻNOŚCI HANDLOWE
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Należności handlowe | 26 854 | 19 469 |
- od pozostałych jednostek | 26 854 | 19 469 |
Odpisy aktualizujące | 19 458 | 18 408 |
Należności handlowe brutto | 46 312 | 37 877 |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Jednostki powiązane | ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu | 748 | 748 |
Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 |
Zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek powiązanych na koniec okresu | 748 | 748 |
Jednostki pozostałe | ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu | 17 660 | 17 215 |
- w tym: straty kredytowe | 143 | 123 |
Zwiększenia, w tym: | 1 223 | 1 021 |
- dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 1 223 | 1021 |
Zmniejszenia w tym: | 173 | 576 |
- wykorzystanie odpisów aktualizujących | 173 | 215 |
- rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności |
| 361 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu | 18 710 | 17 660 |
- w tym: straty kredytowe | 384 | 143 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych ogółem na koniec okresu | 19 458 | 18 408 |
NOTA 20.POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Pozostałe należności, w tym: | 10 226 | 4 467 |
- z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych w tym : | 8 708 | 2 233 |
Podatek dochodowy od osób prawnych | 624 | |
Podatek VAT | 6 477 | |
- kaucje | 670 | 1 851 |
- inne | 848 | 383 |
Odpisy aktualizujące | 40 | 267 |
Pozostałe należności brutto | 10 266 | 4 734 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Pozostałe należności, w tym: | 10 226 | 4 467 |
od jednostek powiązanych | 0 | 195 |
od pozostałych jednostek | 10 226 | 4 272 |
Odpisy aktualizujące | 40 | 267 |
Pozostałe należności brutto | 10 266 | 4 734 |
NOTA 21.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Ubezpieczenia majątkowe | 47 | 109 |
Ubezpieczenia osobowe | 40 | 35 |
Ubezpieczenia inne | 105 |
|
Gwarancje ubezpieczeniowe | 210 |
|
Ubezpieczenie OC działalności |
| 24 |
Rozliczenie podatku VAT |
| 31 |
Gwarancje ubezpieczeniowe |
| 33 |
Rozliczenia międzyokresowe - chodniki | 58 791 |
|
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 88 | 16 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 59 281 | 248 |
NOTA 22.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2021 – 31.12.2021 | za okres 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 27 660 | 1 696 |
kasa | 30 | 18 |
bank BCG | 7 | 33 |
Bank Spółdzielczy | 3 | 0 |
bank ING | 7 | 1 |
Bank PEKAO USD | 16 | 0 |
Bank PEKAO EUR | 157 | 3 |
M-Bank | 12 015 | 0 |
Pozostałe rachunki | 275 | 0 |
PEKAO SA | 15 150 | 1 641 |
Inne środki pieniężne | 8 | 0 |
Środki pieniężne w banku i w kasie przypisane działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Razem | 27 668 | 1 696 |
Grupa nie posiada dostępnych limitów do wykorzystania na dzień bilansowy.
NOTA 23.KAPITAŁ ZAKŁADOWY
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Liczba akcji | 14 481 608 | 14 481 608 |
Wartość nominalna akcji | 4,00 | 4,00 |
Kapitał zakładowy | 57 926 | 57 926 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kapitał zakładowy – struktura
Seria/emisja rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejo- wania akcji | Rodzaj ograniczenia praw do akcji | Liczba akcji | Wartość jednostkowa | Wartość | Sposób | Data rejestracji |
Akcje serii A | brak | brak | 6 446 644 | 4 | 25 786 576 | Wkłady pieniężne/emisja połączeniowa | 29.01.2019 |
Akcje serii I | brak | brak | 4 320 069 | 4 | 17 280 276 | Wkłady pieniężne | 11.06.2019 |
Akcje serii J | brak | brak | 1 653 641 | 4 | 6 614 564 | Wkłady pieniężne | 27.06.2019 |
Akcje serii K | brak | brak | 2 061 254 | 4 | 8 245 016 | Wkłady pieniężne | 22.11.2019 |
Razem |
|
| 14 481 608 |
| 57 926 432 |
|
|
Żadne akcje wyemitowane przez Bumech nie są uprzywilejowane.
Kapitał zakładowy – struktura c.d.
Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
Kapitał rozproszony | 14 481 608 | 100% | 14 481 608 | 100% |
Razem | 57 926 | 100% | 57 926 | 100% |
Zmiana stanu kapitału zakładowego
Wyszczególnienie | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Kapitał na początek okresu | 57 926 | 57 926 |
Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
Zmniejszenia, z tytułu | 0 | 0 |
Kapitał na koniec okresu | 57 926 | 57 926 |
Na dzień 31.12.2020 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania kapitał zakładowy Bumech dzieli się na 14 481 608 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 4,00 zł każda, w tym: a) 6 446.644 akcji serii A; b) 4 320 069 akcji z serii I; c) 1 653 641 akcji serii J oraz d) 2 061 254 akcji serii K.
Wszystkie wyemitowane przez Spółkę akcje zostały w pełni opłacone. Ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych przez Spółkę akcji wynosi: 14.481.608.
NOTA 24.KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY ADKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej nie uległ zmianie.
NOTA 25.POZOSTAŁE KAPITAŁY
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Kapitał zapasowy | 79 378 | 79 378 |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
|
|
Pozostały kapitał rezerwowy | -51 192 | -51 192 |
RAZEM | 28 186 | 28 186 |
Kapitały rezerwowe powstały w wyniku odwrotnego przejęcia Spółki ZWG S.A. przez Bumech S.A. w 2014 roku, pokrycia start
z lat wcześniejszych oraz kapitał ze sprzedaży akcji własnych powyżej wartości nominalnej z lat wcześniejszych.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
Wyszczególnienie | Kapitał zapasowy | Kapitał z aktualizacji wyceny | Kapitał rezerwowy | Razem |
Stan na dzień 01.01.2021 | 79 378 | 0 | -51 192 | 28 116 |
Zwiększenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
Podział/ pokrycie zysku/straty netto |
|
| 0 | 0 |
Zmniejszenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stan na dzień 31.12.2021 | 79 378 | 0 | -51 192 | 28 186 |
Stan na dzień 01.01.2020 | 79 378 | 0 | -51 262 | 28 116 |
Zwiększenia w okresie | 0 | 0 | 70 | 70 |
Podział/ pokrycie zysku/straty netto |
|
| 70 | 70 |
Zmniejszenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stan na dzień 31.12.2020 | 79 378 | 0 | -51 192 | 28 186 |
NOTA 26.ZYSKI ZATRZYMANE
Niepodzielony wynik obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy:
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Kwoty zawarte w pozycji zyski zatrzymane jako: | ||
Niepodzielony wynik finansowy | -52 225 | -53 794 |
Straty aktuarialne | -300 | |
Wynik finansowy bieżącego okresu | 403 958 | 1 569 |
Razem | 351 433 | -52 225 |
NOTA 27.KREDYTY I POŻYCZKI
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Kredyty bankowe | 1 933 | 3 640 |
Pożyczki | 105 363 | 2 077 |
Suma kredytów i pożyczek, w tym: | 107 296 | 5 717 |
- długoterminowe | 80 152 | 3 196 |
- krótkoterminowe | 27 144 | 2 521 |
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] | Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Epiroc oprocentowanie na poziomie 6% | 814 | 814 |
Bank Spółdzielczy w Żorach oprocentowanie na poziomie 5,5% | 1 700 | 1 119 |
PFR oprocentowanie na poziomie 0% | 2 078 | 2 078 |
Pożyczka EPH, oprocentowana na poziomie 8% | 21 047 | 22 359 |
Pożyczka BDL, oprocentowana na poziomie 7,15% | 79 052 | 79 052 |
Pożyczka WFOŚ, oprocentowana na poziomie 3% | 6 496 | 1 874 |
RAZEM | 111 187 | 107 296 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 27 144 | 2 521 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe | 80 152 | 3 196 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 79 836 | 2 594 |
- płatne powyżej 3 lat do 5 lat | 316 | 602 |
Kredyty i pożyczki razem | 107 296 | 5 717 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 28.ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU
Zobowiązania leasingowe
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania leasingowe długoterminowe w podziale na: | 7 622 | 2 633 |
od roku do pięciu lat | 5 430 | 2 633 |
powyżej pięciu lat | 2 192 | 0 |
Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 1 000 | 2 643 |
Razem zobowiązania leasingowe | 8 622 | 5 276 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu tych umów oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
Zobowiązania z tytułu umów leasingu i umów dzierżawy z opcją zakupu
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat | Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat | |
W okresie 1 roku | 4 617 | 1 002 | 1 108 | 972 |
W okresie od 1 do 5 lat | 5 804 | 5 190 | 1 649 | 1 350 |
Powyżej 5 lat | 5 272 | 2 430 | 3 322 | 998 |
Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 15 693 | 8 622 | 6 079 | 3 320 |
Przyszły koszt odsetkowy | 3 468 | x | 2 759 | x |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: | 0 | 8 622 | 6 079 | 5 276 |
krótkoterminowe | 4 617 | 1 002 | 1 108 | 2 643 |
długoterminowe | 11 076 | 7 620 | 4 971 | 2 633 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Umowy leasingu na dzień 31.12.2021 r.
Finansujący | Numer umowy | Wartość początkowa | Wartość początkowa | Oznaczenie | Termin zakończenia umowy | Warunki umowne | Wartość zobowiązań na koniec okresu sprawozdaw-czego |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | 801 | 801 | PLN | 09/2090 | 769 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | 99 | 99 | PLN | 09/2090 | 95 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | 146 | 506 | PLN | 12/2089 | 141 | |
Skarb Państwa | Wieczyste użytkowanie gruntów | 3 | 16 | PLN | 09/2090 | 3 | |
PKO BP S.A. - Leasing | B/O/KA/2018/05/0118 | 3 150 | 3 150 | PLN | 07/2023 | Stopa bazowa 1,64 % p.a. + wibor 1M | 1 215 |
PKO BP S.A. - Leasing | B/O/KA/2018/05/0119 | 1 050 | 1 050 | PLN | 07/2022 | Stopa bazowa 1,64 % p.a. + wibor 1M | 128 |
Volkswagen Leasing GmbH | nr 9334343-1419-01760 z dnia 04.02.2019 | 123 | 123 | PLN | 01/2022 | Wibor 1M | 28 |
Volkswagen Leasing GmbH | nr 9334343-1219-06752 z dnia 09.04.2019 | 134 | 134 | PLN | 03/2023 | Wibor 1M | 50 |
PKO BP S.A. - Leasing | 19/049927 (UL) | 300 | 300 | PLN | 10/2026 | Stopa bazowa 1,63 % p.a. + wibor 1M | 213 |
Becker - ciągnik manewrowy CA-190* | PGS/GI/N/129/2021 | 1 174 | 1 174 | PLN | 07/2023 | Uwowa najmu | 568 |
Compensus - spągoładowarka* | PGS/GI/DZ/131/2021 | 1 386 | 1 386 | PLN | 07/2023 | Uwowa najmu | 585 |
Ferrit-lokomotywa spalinowa DLZ130F* | PGS/DZ/119/2021 | 969 | 969 | PLN | 07/2023 | Uwowa najmu | 383 |
Ferrit-lokomotywa spalinowa DLZ130F* | PGS/DZ/119/2021 | 894 | 894 | PLN | 07/2023 | Uwowa najmu | 364 |
Becker-Ciągnik podwieszany KP-95* | PGS/GI/N/145/2021 | 930 | 930 | PLN | 09/2023 | Uwowa najmu | 445 |
Scharf-Lokomotywa spalinowa kolejki* | PGS/DZ/126/2021 | 1 059 | 1 059 | PLN | 09/2023 | Uwowa najmu | 533 |
Ferrit -Lokomotywa spalinowa podwieszana DLZ130F* | PGS/DZ/240/2021 | 1 153 | 1 153 | PLN | 12/2023 | Uwowa najmu | 643 |
Mercedes-Benz Leasing Polska - samochód osobowy* | L382555 | 357 | 357 | PLN | 10/2024 | Uwowa najmu | 176 |
PWUG* | Harmonogram opłat rocznych wieczyste użytkowanie gruntów | 1 535 753 | 1 535 753 | PLN | 12/2044 | 1 395 | |
Koncesja 44* | umowa użytkowanie górnicze z 20.12.2019 | 1 268 465 | 1 268 465 | PLN | 12/2029 | 888 | |
Razem |
|
|
|
|
| 8 622 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Przedmioty leasingu na dzień 31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | W odniesieniu do grup aktywów | Razem | |||
| Grunty, budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe |
|
Wieczyste użytkowanie gruntów | 3 393 |
|
|
| 3 393 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 496 |
|
|
| 496 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 439 |
|
|
| 439 |
Wieczyste użytkowanie gruntów | 15 |
|
|
| 15 |
Maszyna górnicza kombajn |
| 3 792 |
|
| 3 792 |
Maszyna górnicza kombajn |
| 856 |
|
| 856 |
Urządzenie do obróbki metali |
| 175 |
|
| 175 |
Samochód Skoda |
|
| 63 |
| 63 |
Samochód Skoda |
|
| 53 |
| 53 |
Mercedes Benz |
|
| 270 |
| 270 |
Ferrit |
|
| 2 688 |
| 2 688 |
Becker |
|
| 1 825 |
| 1 825 |
Compensus |
| 1 162 |
|
| 1 162 |
Scharf |
|
| 941 |
| 941 |
PWUG |
|
|
| 1 536 | 1 536 |
Koncesja 44-wnip |
|
|
| 1 015 | 1 015 |
Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu | 4 343 | 1 162 | 5 840 | 2 551 | 13 896 |
NOTA 29.INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE
Inne zobowiązania długoterminowe
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania budżetowe | 2 761 | 1 688 |
Inne zobowiązania inwestycyjne | 31 039 | 0 |
Razem | 33 800 | 1 688 |
Z obowiązania budżetowe – struktura zapadalności
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania budżetowe | 2 761 | 1 688 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 2 761 | 1 688 |
- płatne od 3 roku do 5 lat | 0 | 0 |
- płatne powyżej 5 lat | 0 | 0 |
Razem | 2 761 | 1 688 |
Zobowiązania budżetowe objęte układem ratalnym.
Zobowiązania długoterminowe inwestycyjne – struktura zapadalności
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Inne zobowiązania | 31 039 | 0 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 31 039 | 0 |
- płatne od 3 roku do 5 lat | 0 | 0 |
- płatne powyżej 5 lat | 0 | 0 |
Razem | 31 039 | 0 |
* 1. Zobowiązanie wynikające z Przedwstępnej umowy sprzedaży i zakupu udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia 16 grudnia 2020 r.
Oszacowania wartości zobowiązania dokonano na podstawie wartości przyszłych przepływów pieniężnych.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Założono zgodnie z umową płatność w 24 ratach miesięcznych za okres od 31.10.2022 do 30.09.2024.
Wielkość rat przyjęto na maksymalnym poziomie wynoszącym 1,5 mln. zł miesięcznie. Założona łączna wartość płatności wynosi 36 mln. zł. Umowa nie przewiduje odsetek.
Oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem stopydyskontowej (średnioważony koszt kapitały własnego WACC) wwysokości 16,11%.
2. Zobowiązanie z tytułu zabezpieczenia wierzytelności z dn. 1.10.2021 r.
Zobowiązanie wynika z Umowy zabezpieczenia Wierzytelności zawartej w dniu 1.10.2021 r. pomiędzy Przedsiębiorstwem Górniczym „Silesia” Sp. z o.o. a Bumech S.A. Oszacowania wartości zobowiązania dokonano na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych. Kwota zabezpieczenia wierzytelności wpłacona przez PGS na rzecz Bumech S.A. wynosi 17 168 395,91 zł. Założono jednorazową spłatę w dniu 31.12.2023 r. Umowa zabezpieczenia wierzytelności nie przewiduje dodatkowych kosztów. Oszacowania wartości przyszłych przepływów pieniężnych dokonano z zastosowaniem stopydyskontowej (średnioważony koszt kapitały własnego WACC) wwysokości 16,11%.
NOTA 30.ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
Zobowiązania handlowe
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania handlowe , w tym: | 57 517 | 9 034 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 | 55 |
Wobec jednostek pozostałych | 57 517 | 8 979 |
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
Wyszczególnienie | Razem | Nie przetermi-nowane | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni | 180 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2021 | 57 517 | 47 435 | 9 316 | 0 | 237 | 98 | 431 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 |
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 57 517 | 47 435 | 9 316 |
| 237 | 98 | 431 |
31.12.2020 | 9 034 | 6 354 | 835 | 99 | 197 | 752 | 797 |
Wobec jednostek powiązanych | 55 | 44 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wobec jednostek pozostałych | 8 979 | 6 310 | 824 | 99 | 197 | 752 | 797 |
NOTA 31.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE ORAZ Z TYTUŁU BIEŻĄCEGO PODATKU DOCHODOWEGO
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 31 | 18 |
Pozostałe zobowiązania | 58 420 | 11 870 |
Zobowiązania z umów z klientami | 65 609 | 0 |
RAZEM | 124 060 | 11 888 |
Zobowiązanie z tytułu umów z klientami dotyczy długoterminowego kontraktu pomiędzy PG Silesia a EPR PL zawartego w 2020 roku, przedmiotem transakcji jest zapas węgla w ilości 512 kiloton jaki pozostaje do dyspozycji spółki EPR PL i zostanie wywieziony z terenu PG Silesia do końca 2023 roku.
Na 31.12.2021 na depozycie pozostaje 367 kiloton o wartości 65 438 do wywiezienia przez spółkę EPR PL. Pozostała kwota zobowiązania z tytułu umów z klientami dotyczy zaliczek wpłacanych przez odbiorców na poczet bieżących dostaw.
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych | 124 060 | 13 576 |
Podatek VAT | 1 319 | 3 322 |
Podatek dochodowy od osób prawnych |
| 85 |
Podatek zryczałtowany u źródła | 8 |
|
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 2 786 | 631 |
Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) | 20 596 | 6 369 |
Opłaty celne | 115 | 115 |
Podatki lokalne | 26 | 80 |
Pozostałe | 10 | 14 |
Pozostałe zobowiązania | 2 857 | 0 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 8 503 | 1 869 |
Zobowiązania z tytułu zakupów inwestycyjnych | 12 715 | 99 |
Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego | 7 804 |
|
Zobowiązania z umów z klientami | 65 609 | |
Inne zobowiązania | 1 712 | 992 |
Razem inne zobowiązania | 124 060 | 13 576 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
Wyszczególnienie | Razem | Nie przetermi-nowane | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||
< 60 dni | 60 – 90 dni | 90 –180 dni | 180 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2021 | 134 060 | 118 834 | 4 599 | 0 | 1 | 0 | 596 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 |
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 124 060 | 118 834 | 4 599 |
| 1 |
| 596 |
31.12.2020 | 13 576 | 11 776 | 1 238 | 47 | 127 | 54 | 334 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 |
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 13 576 | 11 776 | 1 238 | 47 | 127 | 54 | 334 |
NOTA 32.ANALIZA ZAPADALNOŚCI TERMINÓW ZOBOWIĄZAŃ I AKTYWÓW
Analiza zapadalności terminów zobowiązań na 31.12.2021 r.
Zobowiązania | Przeterminowane | Terminy wymagalności | Razem | |||
|
| < 30 dni | 31 – 90 dni | 91 –360 dni | >360 dni |
|
Zobowiązania handlowe | 10 082 | 22 585 | 21 567 | 3 283 | 0 | 57 517 |
Kredyty i pożyczki | 0 | 109 | 216 | 25 909 | 81 062 | 107 296 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 0 | 0 | 0 | 50 907 | 14 702 | 65 609 |
Inne zobowiązania finansowe | 0 | 1 041 | 2 103 | 1 006 | 4 472 | 8 622 |
Pozostałe zobowiązania | 5 196 | 16 693 | 4 243 | 19 793 | 46 326 | 92 251 |
Zobowiązania układowe | 0 | 254 | 422 | 1 898 | 26 947 | 29 521 |
Zobowiązania ogółem | 15 278 | 40 682 | 28 551 | 102 796 | 173 509 | 360 816 |
Analiza zapadalności aktywów finansowych na 31.12.2021 r.
Aktywa | Przeterminowane | Terminy zapadalności | Razem | |||
< 30 dni | 31 – 90 dni | 91 –360 dni | >360 dni | |||
Należności handlowe | 4 944 | 11 691 | 10 217 | 2 | 0 | 26 854 |
Pozostałe należności | 1 101 | 1 231 | 2 063 | 7 225 | 2 223 | 13 843 |
Pozostałe aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 | 1 |
| 1 |
Aktywa finansowe ogółem | 6 045 | 12 922 | 12 280 | 7 228 | 2 223 | 40 698 |
NOTA 33.POSTĘPOWANIA OBJĘTE UKŁADEM RESTRUKTURYZACYJNYM
Pozycja | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 6 799 | 6 274 |
Zobowiązania z tytułu transakcji handlowych | 1 664 | 1 725 |
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 8 117 | 7 938 |
Zobowiązania z tytułu obligacji | 268 | 255 |
Zobowiązania budżetowe | 10 576 | 12 168 |
Pozostałe zobowiązania | 2 098 | 1 980 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Razem | 29 571 | 30 340 |
- długoterminowe | 26 947 | 27 766 |
- krótkoterminowe | 2 574 | 2 574 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym – struktura zapadalności
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania układowe | 29 521 | 27 766 |
- do 1 roku | 2 574 | |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 11 548 | 10 412 |
- płatne od 3 roku do 5 lat | 7 699 | 6 941 |
- płatne powyżej 5 lat | 7 700 | 10 413 |
Razem, w tym | 29 521 | 27 766 |
Krótkoterminowe | 2 574 | |
długoterminowe | 26 947 | 27 766 |
Z dniem 08.02.2019 roku uprawomocniło się postanowienie Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach z dnia 19.09.2018 roku w sprawie zatwierdzenia układu częściowego zawartego na Zgromadzeniu Wierzycieli
w dniu 12.07.2018 roku przez Bumech z Wierzycielami w przyspieszonym postępowaniu układowym.
W roku 2021 dokonano spłat zobowiązań objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym w kwocie 2,53 mln zł.
NOTA 34.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Odpisy na Fundusz w 2021 roku | 3 120 | 0 |
Należności z tytułu pożyczek udzielonych z ZFŚS | 888 | 0 |
Środki na rachunku bankowym ZFŚS | 1 422 | 0 |
Wydatki z ZFŚS | 4 837 | 0 |
Razem | 593 | 0 |
NOTA 35.ZOBOWIAZANIA WARUNKOWE
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Gwarancja należytego wykonania | 562 |
|
Inne zobowiązania warunkowe | 960 tys. EUR | 960 tys. EUR |
Razem zobowiązania warunkowe | 4 977 | 4 430 |
Wyszczególnienie | Gwarancja / poręczenie dla | Tytułem | Waluta | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
BUMECH S.A. | |||||
Poręczenie | BCG d o.o. | Atlas Copco Financial Solution AB | tys. EUR | 960 tys. EUR | 960 tys. EUR |
Przedsiębiorstwo Górniczo-Szkoleniowe "Silesia"( dawniej: Bumech Mining Sp.z o.o.) | |||||
Gwarancja | KWK Halemba | Gwarancja należytego wykonania umowy | tys. PLN | 562 | 0 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 36.ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Dotacje, w tym: | 2 214 | 1 560 |
Innowacyjny pojazd załadunku materiałów sypkich Umowa UDA POIR.01.01.01-00 1427/20 | 857 |
|
Linia przetwarzania granulatu-Umowa UDA-RDPS 01.02.002069/2012 | 41 | 44 |
Licencja do linii przetwarzania granulatu z ładowarką Umowa UDA.RDPS.01.01.00-02-067/2012 | 922 | 1 041 |
Sterowane numerycznie centrum obróbcze wraz z wyposażeniem Umowa UDA-RDPS.01.01.00-02-281/2012 | 394 | 475 |
Przychody przyszłych okresów | 0 | 0 |
Otrzymane zaliczki | 0 | 0 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym | 2 214 | 1 560 |
długoterminowe | 1 164 | 1 367 |
krótkoterminowe | 1 050 | 193 |
Wyszczególnienie | data otrzymania dofinansowania | wartość dofinansowania | kwota pozostała do rozliczenia | data zakończenia rozliczania dofinansowania |
Linia przetwarzania granulatu - Umowa UDA-RDPS.01.02.00-02-069/2012 | 30.06.2014 | 194 | 41 | 30.05.2024 |
Sterowane numerycznie centrum obróbcze wraz z wyposażeniem Umowa UDA-RDPS.01.01.00-02-281/2012 | 30.06.2014 | 879 | 394 | 30.06.2025 |
Licencja do linii przetwarzania granulatu z ładowarką Umowa UDA-RDPS.01.01.00-02-067/2012 | 31.10.2014 | 1 744 | 922 | 31.10.2024 |
Innowacyjny pojazd załadunku materiałów sypkich Umowa UDA POIR.01.01.01-00 1427/20 | 15.09.2021 | 857 | 857 | 31.10.2023 |
Dotacje |
| 3 674 | 2 214 |
|
NOTA 37.REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 5 154 | 352 |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe | 3 672 |
|
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | 4 214 | 595 |
Razem, w tym: | 13 040 | 947 |
- długoterminowe | 5 428 | 293 |
- krótkoterminowe | 7 612 | 654 |
Do kalkulacji rezerw przyjęto następujące założenia:
- przyjęto tempo wzrostu wynagrodzeń w Grupie zgodnie z przedstawiona poniżej projekcją:
5,8% w 2022 roku,
3,6% w 2023 roku,
2,5% w kolejnych latach.
- brak indeksacji w czasie kwoty rekompensaty z tytułu utraty ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy,
- przyjęto przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej na poziomie 4.434,58 zł.,
- przyjęto stopę dyskonta na poziomie 3,7%,
- przyjęto tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce,
- prawdopodobieństwa odejść pracowników obliczono na podstawie historycznych danych dotyczących rotacji zatrudnienia w Grupie oraz danych statystycznych dotyczących odejść pracowniczych w branży.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu rezerw
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | Rezerwy na nagrody jubileuszowe | Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze | Ogółem |
Stan na 01.01.2021 | 352 | 0 | 595 | 0 | 947 |
Objęcie konsolidacją PGS i MSE | 6 863 | 5 248 | 4 203 | 0 | 16 314 |
Utworzenie rezerwy | 275 | 420 | 2 661 | 0 | 3 356 |
Koszty wypłaconych świadczeń | 746 | 1 918 | 196 | 0 | 2 860 |
Rozwiązanie rezerwy | 1 590 | 78 | 3 049 | 0 | 4 717 |
Stan na 31.12.2021 | 5 154 | 3 672 | 4 214 | 0 | 13 040 |
- długoterminowe | 3 193 | 2 235 | 0 | 0 | 5 428 |
- krótkoterminowe | 1 961 | 1 437 | 4 214 | 0 | 7 612 |
Stan na 01.01.2020 | 334 | 0 | 712 | 0 | 1 046 |
Utworzenie rezerwy | 33 | 0 | 433 | 0 | 466 |
Koszty wypłaconych świadczeń | 15 | 0 | 375 | 0 | 390 |
Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 175 | 0 | 175 |
Stan na 31.12.2020 | 352 | 0 | 595 | 0 | 947 |
- długoterminowe | 293 | 0 | 0 | 0 | 293 |
- krótkoterminowe | 59 | 0 | 595 | 0 | 654 |
NOTA 38.POZOSTAŁE REZERWY
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | 20 | 80 |
Rezerwa na badanie sprawozdania | 36 | 46 |
Rezerwa na szkody górnicze | 21 929 | 0 |
Rezerwa na rekultywację | 52 738 | 0 |
Rezerwa na zobowiązania przyszłe* | 25 995 | 3 761 |
Rezerwa na pozostałe zobowiązania sporne | 11 223 | 2 076 |
Razem, w tym: | 111 941 | 5 963 |
- długoterminowe | 54 841 | 0 |
- krótkoterminowe | 57 100 | 5 963 |
* Kwota rezerw na koniec 2021 roku obejmuje, między innymi, rezerwę na wynagrodzenie prowizyjne dla jednostki powiązanej osobowo w wysokości 19 029 oraz rezerwę na wynagrodzenie dla Rady Nadzorczej w wysokości 411.
Zmiana stanu rezerw
Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | Rezerwa na badanie sprawozdania | Rezerwa na szkody górnicze | Rezerwa na rekultywację | Rezerwa na zobowiązania przyszłe i sporne | Ogółem |
Stan na dzień 01.01.2021 | 80 | 46 | 0 | 0 | 5 837 | 5 963 |
Objęcie konsolidacją PGS i MSE |
|
| 20 504 | 57 681 | 21 337 | 99 522 |
Utworzone w ciągu roku obrotowego | 6 |
| 4 147 | 20 | 16 633 | 20 806 |
Wykorzystane | 66 |
| 2 422 |
| 3 455 | 5 943 |
Rozwiązane | 10 | 300 | 4 963 | 3 134 | 8 407 | |
Stan na dzień 31.12.2021 | 20 | 36 | 21 929 | 52 738 | 37 218 | 111 941 |
- długoterminowe |
|
|
| 52 738 | 2 103 | 54 841 |
- krótkoterminowe | 20 | 36 | 21 929 |
| 35 115 | 57 100 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne oraz zwroty
Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych oraz zwrotów produktów sprzedanych w ciągu ostatnich 5 lat obrotowych w oparciu o poziom napraw gwarancyjnych oraz zwrotów odnotowanych w latach ubiegłych. Przewiduje się, że większość tych kosztów zostanie poniesiona w następnym roku obrotowym, a ich całość w ciągu 5 lat od dnia bilansowego. Założenia zastosowane do obliczenia rezerwy na naprawy gwarancyjne i zwroty oparte zostały na bieżących poziomach sprzedaży i aktualnych dostępnych informacjach na temat zwrotów i okresie gwarancyjnym na wszystkie sprzedane produkty.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Rezerwa na koszty przetworzenia odpadów
Na dzień 31 grudnia 2020 w rachunku zysków i strat PG Silesia wykazała koszty na przetworzenie i utylizację odpadów
w wysokości 116 350 KPLN. Kwota 80 662 KPLN zaewidencjonowana była jako rozliczenia międzyokresowe bierne, natomiast kwota 35 687 KPLN jako rezerwy długoterminowe. Kwoty te dotyczyły 1094,3 kt mułów węglowych oraz 976,5 kt kruszywa.
W trakcie 2021 roku PG Silesia wystosował do Wydziału Ochrony Środowiska Międzywydziałowego Zespołu Zadaniowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Bielsku-Białej pismo w sprawie zamian w programie gospodarowania odpadami wydobywczymi.
Pozyskane dokumenty umożliwiają produkcję kruszywa „Naturkrusz” za pomocą urządzeń mobilnych. Proces ten polegał będzie na wstępnym odseparowaniu warstwy wierzchniej na której zalegają muły węglowe oraz inne zanieczyszczenia takie jak drewno guma i złom poprzez sprzęt ciężki. Następnie na mobilny przesiewacz trafiać będzie kruszywo z zanieczyszczeniami, których nie udało się odseparować. Po przesianiu kruszywo nadawać się będzie do celów budowlanych.
W związku z podjętymi w 2021 roku działaniami, Spółka PG Silesia podjęła czynności pozwalające na zredukowanie spodziewanych wydatków na przetworzenie i utylizacje.
Zarówno dla kruszywa kamiennego jak i mułów węglowych możliwe jest ich składowanie i przetwarzanie. W przypadku kruszywa kamiennego możliwe jest jego wprowadzenie na rynek po uprzednim przetworzeniu dzięki pozyskaniu Krajowej Oceny Technicznej. W przypadku mułów węglowych w trakcie instalacji jest nowa technologia, która pozwoli na przetworzenie
i zagospodarowanie całości mułów węglowych bez udziału podmiotów zewnętrznych.
Rezerwa na rekultywację i likwidację zakładu górniczego
W 2020 PG Silesia zamówiło w Głównym Instytucie Górnictwa opracowanie koncepcji likwidacji Kopalni Węgla Kamiennego Silesia w Czechowicach Dziedzicach.
Opracowanie to miało na celu oszacowanie kosztów oraz czasu niezbędnego do likwidacji kopalni i zawierała między innymi:
- harmonogram prac, jakie należy wykonać w celu likwidacji kopalni,
- wykaz dokumentów niezbędnych do likwidacji zakładu górniczego,
- koncepcję likwidacji infrastruktury podziemnej oraz szybów,
- koncepcję rozbiórki infrastruktury powierzchniowej.
Grupa dokonała także wyceny majątku przy współpracy z wyspecjalizowanym rzeczoznawcą, który określił cenę możliwą do uzyskania ze sprzedaży aktywów na 31.12.2020. Wycena ta zawiera oszacowaną wartość godziwą nieruchomości, który uwzględnia również koszt wyburzeń budynków i budowli o ograniczonej możliwości wykorzystania na cele inne niż kopalnia węgla kamiennego oraz oszacowaną wartość godziwą ruchomości uwzględniającą szacunkowy koszt przygotowania do sprzedaży.
Po uwzględnieniu opracowania Głównego Instytutu Górnictwa, kosztów likwidacji części obiektów, uwzględnionych już w wycenie rzeczoznawcy, a także po analizie kosztów demontażu, transportu maszyn i urządzeń, kosztów likwidacji obiektów powierzchniowych, likwidacji zbiornika wód słonych oraz likwidacji Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, finalna wartość rezerwy oszacowanej przez Spółkę wyniosła 58,5 milionów złotych.
Istotne założenia wykorzystane przy tworzeniu rezerwy dotyczą okresu eksploatacji kopalni, stopy długoterminowej inflacji oraz stopy dyskonta. Zmiany tych założeń mają wpływ na wartość bilansową rezerwy. Grupa planuje, że ostateczna likwidacja kopalni zostanie przeprowadzona po zakończeniu wydobycia, nie wcześniej niż w roku 2029.
NOTA 39.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, obligacje, umarzalne akcje uprzywilejowane zamienne na akcje zwykłe, umowy leasingu i dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Spółki. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane
z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe.
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z oprocentowanymi aktywami i zobowiązaniami).
Ryzyko walutowe
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Około 11 % zawartych, ale nie zakontraktowanych cen towarów przez Spółkę transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza jednostki operacyjnej dokonującej sprzedaży, podczas gdy niespełna 1% kosztów wyrażonych jest w walutach obcych.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe w spółce związane jest z prowadzeniem podstawowej działalności.
Grupa dokonuje analizy poszczególnych pozycji aktywów narażonych na ryzyko kredytowe tj. należności z tyt. dostaw
i usług, pożyczki udzielone, środki pieniężne.
Ryzyko kredytowe wynika z zawartych umów i związane jest z ewentualnym wystąpieniem takich zdarzeń jak niewypłacalność kontrahenta, częściowej spłaty należności lub znaczącego opóźnienia w zapłacie należności bądź spłaty udzielonych pożyczek. Grupa na rynku krajowym przeprowadza transakcje głównie w ramach sektora górniczego i w stosunku do tych należności występuje największa koncentracja ryzyka. Ponadto Grupa zawiera transakcje sprzedaży wyłącznie z renomowanymi firmami
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji co minimalizuje ryzyko niewypłacalności.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Spółki powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy
NOTA 40.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Informacje w podziale na 3 poziomy w zakresie hierarchii pomiaru wartości godziwej, która odzwierciedla znaczenie danych wejściowych wykorzystywanych przy pomiarze wartości godziwej następująco:
poziom 1 – nieskorygowane kwotowane ceny ustalone na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
poziom 2 – parametry inne niż kwotowane ceny (wskazane na poziomie 1), które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. ceny) jak i pośrednio (tj. wywodzące się z cen np. stopy procentowe),
poziom 3 – parametry wejściowe dla składnika aktywów lub zobowiązań, które nie bazują na obserwowalnych danych rynkowych (nieobserwowalne dane).
Poniższe tabele przedstawiają porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
AKTYWA | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Maksymalne narażenie | Kategoria instrumentów | ||
FINANSOWE | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | na ryzyko kredytowe | finansowych |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 36 456 | 23 936 | 36 456 | 23 936 | 100,00% | Wyceniane wg wartości godziwej |
Pozostałe aktywa finansowe (krótkoterminowe), w tym: | 1 | 0 | 1 | 0 |
|
|
- udzielone pożyczki | 1 | 0 | 1 | 0 | 100,00% | Wyceniane wg wartości godziwej |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 668 | 1 696 | 27 668 | 1 696 | 100,00% | Wyceniane wg wartości godziwej |
Razem | 64 125 | 25 632 | 64 125 | 25 632 |
|
|
* nie uwzględniając żadnego posiadanego zabezpieczenia ani innych elementów powodujących poprawę warunków kredytowania (np. porozumień dotyczących rozliczania w kwocie netto niekwalifikujących się do kompensaty zgodnie z MSR 32),
ZOBOWIĄZANIA | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | ||
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | finansowych |
Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, w tym: | 107 296 | 5 717 | 107 296 | 5 717 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
- kredyty i pożyczki | 107 296 | 5 717 | 107 296 | 5 717 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Pozostałe zobowiązania w tym: | 51 818 | 5 276 | 51 818 | 5 276 |
|
- zobowiązania z tytułu leasingu i umów dzierżawy z opcją zakupu | 51 818 | 5 276 | 51 818 | 5 276 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym | 29 521 | 30 340 | 29 521 | 30 340 | Wyceniane w kwocie wymagającej zapłaty |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 106 541 | 22 592 | 106 541 | 22 592 | Wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
* Obejmują pożyczkę zabezpieczoną oprocentowaną wg stopy __%, która została wykazana w bilansie według wartości godziwej w wyniku zastosowania omówionego poniżej zabezpieczenia wartości godziwej.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 41.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2019 roku i 31 grudnia 2018 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.
Wyszczególnienie | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 107 296 | 5 717 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 106 572 | 22 610 |
Zobowiązania układowe | 29 521 | 30 340 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 668 | 1 696 |
Zadłużenie netto | 215 721 | 56 971 |
Kapitał własny | 437 123 | 33 526 |
Kapitał razem | 438 123 | 33 526 |
Kapitał i zadłużenie netto | 652 844 | 90 497 |
Wskaźnik dźwigni | 0,34 | 0,63 |
NOTA 42.PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Grupa nie prowadzi programu akcji pracowniczych.
NOTA 43.INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów Grupy Bumech | Zakupy od podmiotów Grupy Bumech | Należności od podmiotów Grupy Bumech | Zobowiązania wobec podmiotów Grupy Bumech |
Jednostka dominująca | 31.12.2021 | 31.12.2021 | 31.12.2021 | 31.12.2021 |
Bumech S.A. | 39 090 | 747 | 1 169 563 | 18 292 |
Przedsiębiorstwo Górnicze ”SILESIA” Sp. z o.o. | 3 121 | 40 344 | 22 722 | 1 154 605 |
Modern Soluions For Environment Sp. z o.o. | 9 483 | 3 611 | 2 350 | 5 410 |
Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o | 8 343 | 3 160 | 2 890 | 2 694 |
Bumech CRNA GORA DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU NIKŠIĆ |
| 1 463 |
| 14 655 |
Przedsiębiorstwo Górniczo-Szkoleniowe "Silesia" | 14 891 | 25 603 | 7 985 | 9 854 |
Jednostki zależne osobowo: |
|
|
|
|
AMPAR SILESIA Sp. z o. o. | 15 |
| 5 |
|
CISE | 1 367 | 21 | 19 764 | 3 000 |
1.BTG Sp. z o.o.- transakcje: najem, dzierżawa powierzchni i środków trwałych, sprzedaż usług w ramach współpracy;
2.BCG d. o.o.- transakcje: sprzedaż środków trwałych, wyrobów i materiałów, dzierżawa maszyn;
3.PGS "Silesia"- transakcje :najem, dzierżawa powierzchni i środków trwałych, sprzedaż usług w ramach współpracy;
4.Bumech S.A.- transakcje: najem, dzierżawa powierzchni i środków trwałych, sprzedaż usług w ramach współpracy;
5.Eksplo-Tech Sp. z o.o.- transakcje: sprzedaż wyrobów;
6.CISE - transakcje: sprzedaż towarów, produktów i usług.
7.Techgór Sp. z o.o.- transakcje: sprzedaż środków trwałych;
8.Ampar Silesia Sp. z o.o.- transakcje: sprzedaż usług;
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
W okresie sprawozdawczym Emitent nie zawierał transakcji na warunkach innych niż rynkowe z podmiotami powiązanym.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów Grupy Bumech | Zakupy od podmiotów Grupy Bumech | Należności od podmiotów Grupy Bumech | Zobowiązania wobec podmiotów Grupy Bumech |
Jednostka dominująca | 31.12.2020 | 31.12.2020 | 31.12.2020 | 31.12.2020 |
Bumech S.A. | 25 729 | 2 281 | 21 881 | 346 |
Bumech – Technika Górnicza Sp. z o.o | 8 311 | 2 203 | 2 504 | 2 073 |
Bumech CRNA GORA DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU NIKŠIĆ | 110 | 2 585 | 125 | 13 161 |
Przedsiębiorstwo Górniczo-Szkoleniowe "Silesia" | 2 367 | 29 448 | 2 700 | 11 630 |
Jednostki zależne osobowo: |
|
|
|
|
EKSPLO-TECH Sp. z o.o |
| 53 |
|
|
TECHGÓR Sp. z o.o.* | 28 |
|
|
|
CISE | 483 |
| 296 |
|
CONSILIUM Sp. z o.o. |
|
|
| 195 |
Fundacja Przystań w Ścinawie | 56 | 1 030 | 899 |
|
Pożyczki otrzymane od podmiotów powiązanych
Emitent nie otrzymał w roku sprawozdawczym pożyczek od podmiotów powiązanych.
Emitent w okresie sprawozdawczym udzielił pożyczki spółce zależnej BCG CRNA.
W związku z możliwością przedawnienia należności przysługujących Emitentowi od BCG, strony się porozumiały i dnia 02.01.2020 roku zawarły umowę pożyczki nieodnawialnej w kwocie 2 250 000 EUR. Spłata pożyczki ma nastąpić w 96 miesięcznych ratach, począwszy od 25 maja 2020 roku.
Oprocentowanie długu wynosi 6 % w skali rocznej. Pożyczkodawca (Bumech) może w każdej chwili żądać od Pożyczkobiorcy (BCG) ustanowienia zabezpieczenia o wartości 150 % wysokości pożyczki na składnikach ruchomych majątku Pożyczkobiorcy.
Cesja umów pożyczek do PG Silesia
Dnia 29.01.2021 roku między Emitentem, Energetický a Průmyslový Holding a.s. (dalej: EPH), Braindour Development Limited (dalej: BDL) oraz PGS została zawarta umowa cesji wierzytelności (dalej: Umowa), wynikających z dwóch pożyczek, udzielonych na rzecz PG Silesia przez EPH i BDL, tj. dotychczasowych udziałowców PG Silesia:
1.Pożyczka z 27 grudnia 2017 roku, która została udzielona na rzecz PGS przez BDL, w kwocie 48.211 TEUR. Na dzień zawarcia Umowy saldo pożyczki wynosi 48.211 TEUR należności głównej i 12.693.246,57 EUR odsetek (dalej: Pożyczka 1);
2.Pożyczka z 27 października 2010 roku, która została udzielona na rzecz PGS przez EPH, w kwocie 593.638 TPLN
i 16.548 TEUR. Na dzień zawarcia Umowy saldo pożyczki wynosi 593.638 TPLN należności głównej i 103.447 TPLN odsetek oraz 16.548 TEUR należności głównej i 1.715 TEUR odsetek (dalej: Pożyczka 2)
- (dalej łącznie: Umowy Pożyczek).
Wierzytelności na łączną kwotę 1.056.384 TPLN (kurs średni NBP – Tabela nr 019/A/NBP/2021 z dnia 2021-01-29) zostały nabyte za łączną cenę 2,00 PLN w ramach Pożyczek 1 i 2. Oprocentowanie pożyczek opiera się na oprocentowaniu stałym,
a odsetki z nich są wypłacane w cyklach półrocznych.
Na podstawie Umowy BDL i EPH scedowały i przeniosły na Bumech wszelkie prawa, korzyści oraz obowiązki wynikające z Umów Pożyczek. W wyniku zawarcia Umowy, Bumech i PGS stały się jedynymi stronami i będą związane warunkami Umów Pożyczek, a rozliczenia wynikające z Umów Pożyczek będą wewnętrznymi rozliczeniami w ramach Grupy Kapitałowej BUMECH S.A.
Inne transakcje z udziałem podmiotów powiązanych:
Decyzją Zgromadzenia Wspólników Mining Services and Engineering Sp. z o.o. z dnia 30.06.2021 roku, Emitentowi jako jedynemu udziałowcowi została przyznana (i wypłacona) dywidenda w wysokości 1 076 TPLN. Wartość tej transakcji nie została ujawniona w powyższej tabeli.
W związku z transakcją zakupu przez Bumech udziałów w PGS i MSE, Pan Marcin Sutkowski udzielił gwarancji osobistej do kwoty 10 mln zł ważnej do dnia 31.12.2023 roku. Umowa gwarancji zabezpiecza wszelkie roszczenia osób
i podmiotów w niej wymienionych, wynikających z transakcji zakupu.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
NOTA 44.WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Imię i nazwisko | Funkcja | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Wynagrodzenia Członków Zarządu | |||
Marcin Sutkowski | Prezes Zarządu PG Silesia | 110 | 46 |
Marek Celmer | V-ce Prezes Zarządu PG Silesia | 660 | 0 |
Dariusz Dźwigoł | V-ce Prezes Zarządu Bumech S.A. | 0 | 196 |
Michał Kończak | V-ce Prezes Zarządu Bumech S.A. | 0 | 60 |
Andrzej Buczak | Prezes Zarządu Bumech S.A. | 94 | 18 |
Krzysztof Puczyński | Prezes Zarządu PGSS | 0 | 16 |
Marcin Bączyński | Dyrektor wykonawczy Bumech CRNA | 18 | 77 |
Jarosław Humenny | Prezes Zarządu BTG | 8 | 0 |
Marek Mika | Prezes Zarządu BTG | 14 | 84 |
RAZEM | 596 | 497 | |
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej | |||
Andrzej Bukowczyk | Członek RN | 27 | 23 |
Cezary Hermanowski | Członek RN | 25 | 24 |
Marcin Białkowski | Członek RN | 29 | 26 |
Dorota Giżewska | Członek RN | 25 | 24 |
Anna Sutkowska | Członek RN | 2 | 0 |
Józef Aleszczyk | Członek RN | 32 | 29 |
Marek Cejrowski | Członek RN | 9 | 0 |
Krzysztof Geritz | Członek RN | 9 | 0 |
Jerzy Walczak | Członek RN | 2 | 0 |
Marek Otto | Członek RN | 16 | 24 |
Kamila Kliszka | Członek RN | 2 | 0 |
Jacek Socha | Członek RN | 2 | 0 |
RAZEM | 180 | 150 | |
NOTA 45.ZATRUDNIENIE
Przeciętne zatrudnienie
Wyszczególnienie | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Zarząd | 1 | 2 |
Administracja | 81 | 27 |
Dział sprzedaży | 19 | 4 |
Pion produkcji | 805 | 211 |
Pozostali | 1100 | 380 |
Razem | 2006 | 624 |
Rotacja zatrudnienia
Wyszczególnienie | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
Liczba pracowników przyjętych | 272 | 224 |
Liczba pracowników zwolnionych | 595 | 225 |
Razem | -323 | -1 |
NOTA 46.PRZYCHODY UZYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Sezonowość sprzedaży nie występuje.
NOTA 47.SPRAWY SĄDOWE
- Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa Jak Szkło Żogała Sp.j. przeciwko Przedsiębiorstwu Górniczemu „SILESIA” sp. z o.o. o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie hal produkcyjnych powoda wskutek ruchu zakładu górniczego PGS. Pozew został wniesiony 16.04.2021 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 16.158.561,00 zł.
PGS stoi na stanowisku, że nie ponosi odpowiedzialności ze względu na brak prawidłowego zabezpieczenia hal powoda przed wpływami pochodzenia górniczego. Postanowieniem z dnia 15 lutego 2021 r. Sąd oddalił wniosek powodów o zabezpieczenie
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
roszczenia oraz dowodu z opinii biegłego z zakresu budownictwa. W sprawie nie ma wyznaczonych terminów rozprawy. W drugiej połowie 2021 roku Sąd skierował strony do mediacji, przedłużając etapowo czas jej trwania do 15 kwietnia 2022 r. PGS dnia 14.04.2022 roku złożył kolejny wniosek o przedłużenie mediacji.
- Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa PGS przeciwko Stalkowent Sp. z o.o. o zapłatę tytułem: kary umownej, zwrotu zaliczki oraz zwrotu wynagrodzenia umownego. Pozew został wniesiony 15.12.2020 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 4.639.167,00 zł Na roszczenie dochodzone przez PGS składają się następujące kwoty: roszczenie
o zapłatę kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy w wysokości 1.810.000,00 zł, roszczenie o zwrot otrzymanej przez pozwaną i nierozliczonej zaliczki w wysokości 2.022.236,84 zł, roszczenie stanowiące równowartość nieodebranych przez pozwaną, należących do niej urządzeń, znajdujących się obecnie na terenie inwestycji w wysokości 732.883,20 zł, roszczenie z tytułu poniesionych przez powódkę kosztów przechowania dwóch silników oraz dwóch falowników, które zostały zakupione przez powódkę jeszcze w czasie trwania umowy, a których pozwana nie zamontowała w terminie wynikającym z umowy w wysokości 74.046,00 zł. Na trzech rozprawach, z których pierwsza odbyła się 15.09.2021 roku, Sąd przesłuchiwał świadków zawnioskowanych zarówno przez pozwanego jak i powoda. Kolejny termin rozprawy wyznaczony został na dzień 06.06.2022 r.
- Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa dwóch osób fizycznych przeciwko PGS o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie nieruchomości powodów wskutek ruchu zakładu górniczego. Pozew został wniesiony 18.06.2014 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 4.481.038,00 zł.
Dochodzona przez powodów kwota stanowi według nich wartość odtworzeniową ich nieruchomości. PGS stoi na stanowisku, że możliwa jest naprawa nieruchomości znacznie niższym kosztem. Ze względu na charakter tej sprawy, sąd dopuścił dowód z opinii trzech biegłych z zakresu górnictwa i geologii, jednego biegłego z zakresu geodezji i kartografii oraz dwóch biegłych z zakresu budownictwa. Wartość naprawy nieruchomości ustalona przez biegłego z zakresu budownictwa wynosi 258 419,23 zł. Powodowie złożyli zastrzeżenia do opinii tego biegłego, wnosząc o dopuszczenie dowodu z opinii kolejnego biegłego z zakresu budownictwa.
W chwili obecnej postepowanie dowodowe pozostaje w toku, a w sprawie nie ma wyznaczonych terminów rozprawy. Postanowieniem z dnia 02.04.2021 r. Sąd postanowił rozpoznać wniosek powodów o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego z zakresu budownictwa po uzyskaniu uzupełniającej opinii biegłego, wyznaczając czas do sporządzenia opinii uzupełniającej do dnia 30.09.2021 r. W październiku 2021 r. biegły sądowy z zakresu budownictwa wydał opinię uzupełniającą
w której ustalił, że łączny koszt naprawy i zabezpieczenia nieruchomości powodów przed wpływami eksploatacji górniczej wynosi 1 162 883,60 zł.
W dniu 29.11.2021 r. pozwana złożyła zastrzeżenia do ww. opinii uzupełniającej biegłego sądowego. Pismem z dnia 25 lutego 2022 r. Sąd Okręgowy w Katowicach zwrócił się do pozwanej o zajęcie stanowiska w przedmiocie zlecenia sporządzenia kolejnej opinii Zakładowi Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu Instytutu Techniki Budowlanej w Katowicach. Pozwana pismem z dnia 14.03.2022 r. nie sprzeciwiła się sporządzeniu opinii przez ww. podmiot. W dniu 04.04.2022 r. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii instytutu naukowego.
- Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach wszczętym w dniu 27.12.2021 r. z powództwa PGS -przeciwko krajowej spółce prawa handlowego o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych oraz o rozwiązanie lub zmianę łączących strony stosunków zobowiązaniowych wynikających z zawartych umów sprzedaży miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu wynosi 9.813.746,00 złotych. PGS stoi na stanowisku, że zobowiązania wynikające z ww. umów wygasły, co uzasadnia żądanie ustalenia ich nieistnienia. PGS wniosła także żądanie ewentualne o rozwiązanie ww. umów lub ich zmianę z uwagi na nadzwyczajną zmianę stosunków oraz działanie siły wyższej. Sąd Okręgowy w Katowicach postanowieniem z dnia 18.01.2022 roku oddalił wniosek PGS o zwolnienie od kosztów sądowych. W dniu 14.04.2022 r. PGS wniosła zażalenie na powyższe postanowienie.
- Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie z powództwa krajowej spółki prawa handlowego (wskazanej w akapicie powyżej) przeciwko PGS o wydanie rzeczy ruchomych w postaci miału węglowego. W dniu 30.12.2021 r. Sąd Okręgowy
w Warszawie udzielił powódce zabezpieczenia roszczeń poprzez zajęcie ruchomości w postaci miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu wynosi 37.425.909,00 zł. Pozew został doręczony do PGS w dniu 02.03.2022 r. Roszczenia powódki dotyczą niezrealizowanych części umów sprzedaży miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu według powódki stanowi równowartość niezrealizowanych części dostaw węgla w oparciu o umowy będące podstawą dochodzonych roszczeń. PGS złożyła odpowiedź na pozew, w której wniosła o oddalenie powództwa w całości. PGS stoi na stanowisku, że roszczenie powódki jest nieuzasadnione z uwagi na to, że umowy zostały w znacznej części wykonane, natomiast w części, w której nie zostały wykonane świadczenie stało się niemożliwe do wykonania. PGS zgłosiła także zarzut nadużywania prawa przez powoda a także powołała się na działanie siły wyższej, pozbawiającej powódkę prawa żądania wykonania umów. PGS zarzuciła ponadto, że zgodnie z zawartymi umowami jest zwolniona z odpowiedzialności za ich niewykonanie w sytuacji, gdy doszło do obniżenia planowanego poziomu wydobycia oraz awarii urządzeń wydobywczych.
- Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Katowicach z powództwa PGS przeciwko krajowej spółce prawa handlowego
o zmianę lub rozwiązanie łączącego strony stosunku zobowiązaniowego oraz o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego, ewentualnie jego zmianę lub rozwiązanie. Wartość przedmiotu sporu wynosi 72.570.334,00 zł. Postępowanie dotyczy roszczeń wynikających z zawartej umowy sprzedaży miału węglowego oraz negocjacji prowadzonych w sprawie zawarcia umowy sprzedaży miału węglowego. Wartość przedmiotu sporu została obliczona jako wartość brutto umów w części niezrealizowanej na dzień wniesienia powództwa. PGS stoi na stanowisku, że uzasadnione jest żądanie zmiany lub rozwiązania zawartej umowy sprzedaży miału węglowego ze względu na nadzwyczajną zmianę stosunków, a także wystąpienie siły wyższej. Ponadto PGS stoi na stanowisku, że nie łączy jej z pozwanym stosunek prawny wynikający z prowadzonych negocjacji w sprawie zawarcia umowy sprzedaży węgla w 2022 roku w ilości 200 000 ton. Postanowieniem z 01.03.2022 r. Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił wniosek PGS o zwolnienie od kosztów.
- Bumech S.A. oraz Uniprom Metali d.o.o. z siedzibą w Czarnogórze (dalej: Uniprom, Zamawiający) łączy umowa na wydobycie boksytu zawarta dnia 25.04.2016 roku (dalej: Umowa). Do realizacji przedmiotowego kontraktu została powołana spółka celowa - Bumech Crna Gora d.o.o. Nikšić (dalej: BCG), która zajmuje się również rozliczeniami z Zamawiającym. We wrześniu 2019 roku Uniprom wystawił BCG notę w kwocie 500 000 EURO netto + VAT w związku z zastrzeżeniami co do jakości rudy (zbyt duża ilość kamienia). Emitent i BCG nie dość, że nie zgadzają się z przedstawionymi zarzutami, to dodatkowo kwestionują ten dokument ze względu na brak uregulowań umownych dotyczących parametrów jakości rudy (brak związanych z tym kar umownych w Umowie), odebranie jej przez Zamawiającego bez zastrzeżeń, dokumentami zdawczo-odbiorczymi w miesiącach styczeń – marzec 2019
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
roku oraz zapłacenie faktur (uznanie należności). Równocześnie Zamawiający wbrew zapisom umownym potrącił wierzytelność wynikającą z noty ze swoimi zobowiązaniami wobec BCG. Wobec takiego obrotu sprawy, braku pozytywnego nastawienia Unipromu do polubownego zakończenia sporu, a następnie negatywnego oddźwięku na przedsądowe wezwanie do zapłaty, BCG 18.10.2019 roku złożyła wniosek do komornika o ściągnięcie należności w postępowaniu komorniczym. Ponieważ nie doprowadziło ono do wyegzekwowania zapłaty, a Uniprom złożył sprzeciw, komornik przekazał sprawę do Sądu Gospodarczego Czarnogóry. Sąd przyjął sprzeciw Uniprom i skierował sprawę do postępowania przygotowawczego. Dnia 03.02.2020 roku miała miejsce pierwsza przygotowawcza rozprawa sądowa. W toku postępowania sądowego Uniprom wystąpił z pozwem przeciwko BCG oraz rozszerzył swoje powództwo także o Bumech S.A. (przy czym Emitent do chwili obecnej nie otrzymał żadnego pozwu), występując z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania Umowy. BCG nie zgadza się z takim stanowiskiem, gdyż spory wynikające z Umowy powinny być - zgodnie z jej postanowieniami - rozstrzygane przez Sąd w Katowicach. Sprawa jest w toku. Kolejna rozprawa odbędzie się 18.05.2022 roku.
NOTA 48.ROZLICZENIA PODATKOWE
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności
i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku.
NOTA 49.ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Grupa odnotowuje wzrost cen węgla, który w naszej ocenie ulegnie intensyfikacji związanej z embargiem na import tego surowca
z Federacji Rosyjskiej, co wpłynie istotnie na poprawę wyników finansowych grypy.
NOTA 50.WPŁYW PANDEMII NA WYNIKI
W związku z trwającym stanem pandemii, działania Emitenta koncentrowały się na respektowaniu zaleceń służb sanitarnych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zapewnienie, w jak największym stopniu, bezpieczeństwa pracownikom przy jednoczesnym umożliwieniu nieprzerwanej pracy produkcyjnej. Zarząd Emitenta na bieżąco monitorował
i analizował wpływ pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
W okresie sprawozdawczym – poza niewielką absencją – Emitent nie odczuł w istotny sposób negatywnego wpływu pandemii na działalność operacyjną i sytuację finansową.
Aktualnie zniesione zostały wszelkie formy administracyjnej izolacji. Nie występują również administracyjne ograniczenia przemieszania. Oczywiście negatywne konsekwencje gospodarcze w dalszym ciągu są odczuwalne, patrząc chociażby pod kątem intensyfikacji zjawiska inflacji.
Nie można jednak wykluczyć ponownego wprowadzenia obostrzeń administracyjnych, co w dużym stopniu mogłoby wpłynąć na funkcjonowanie Bumech.
NOTA 51.WPŁYW KONFLIKTU ZBROJNEGO NA UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY
W ocenie Zarządu Spółki konflikt zbrojny w Ukrainie oraz obecna sytuacja gospodarczo-polityczna może w znaczącym stopniu wpłynąć na zwiększenie ryzyk związanych z dużą zmiennością cen surowców oraz dostępnością wyrobów hutniczych niezbędnych dla działalności operacyjnej spółek z Grupy Kapitałowej Bumech. Ze względu na powyższe Zarząd bierze pod uwagę również ryzyka związane z przerwaniem łańcucha dostaw oraz nieterminową ich realizacją. Grupa na bieżąco monitoruje powyższe ryzyka oraz Analizuje możliwość pozyskania komponentów dla ciągłości realizacji zamówień z alternatywnych źródeł.
Należy jednak mieć na uwadze, że konflikt zbrojny i związane z nim sankcje gospodarcze wpływają na sytuację makroekonomiczną w całej Europie i w takim zakresie negatywne konsekwencje związane ze wzrostem cen materiałów, paliw
i energii są przez nas odnotowywane. To, co stanowi dodatkowe obciążenie dla działalności okołogórniczej jest szansą dla naszego zakładu górniczego Silesia. Odnotowujemy wzrost cen węgla, który w naszej ocenie ulegnie intensyfikacji związanej
z zakazem importu tego surowca z Federacji Rosyjskiej.
Zmiany w tym zakresie, chociaż o podłożu politycznym, mają trwały charakter. Skala zjawiska na ten moment jest trudna do oceny.
NOTA 52.UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM
Emitent za rok sprawozdawczy 2020 nie objął skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym KOBUD SA w upadłości gdyż utracił kontrolę nad ta spółka zależną z powodu toczącego się postępowania upadłościowego.
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
WYNAGRODZENIE BIEGŁEGO REWIDENTA
Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01.2021 – 31.12.2021 | 01.01.2020 – 31.12.2020 |
- za badanie rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 219 | 58 |
- za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz badanie sprawozdania z wynagrodzeń | 44 | 32 |
- za pozostałe usługi atestacyjne (badanie proformy na potrzeby prospektu emisyjnego) | 30 |
|
RAZEM | 293 | 90 |
NOTA 53.OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIEŻNYCH
Wyszczególnienie | 01.01.2021 - 31.12.2021 | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
Środki pieniężne w bilansie | 27 668 | 1 696 |
Różnice kursowe z wyceny bilansowej |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych | 27 668 | 1 696 |
Wyszczególnienie | 01.01.2021 - 31.12.2021 | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
Amortyzacja: | 57 156 | 11 319 |
amortyzacja wartości niematerialnych | 218 | 576 |
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 56 938 | 10 743 |
|
|
|
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) składają się z: | 5 030 | 274 |
odsetki zapłacone od udzielonych kredytów i pożyczek | -8 282 | 0 |
odsetki zapłacone od leasing | 144 | 274 |
odsetki otrzymane od pożyczek | -312 | 0 |
odsetki naliczone od udzielonych pożyczek | -3 881 | 0 |
odsetki naliczone od kredytów i pożyczek | 17 361 | 0 |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z: | -167 633 | 1 014 |
przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 1 095 | -600 |
wartość netto sprzedanych rzeczowych aktywów trwałych | 10 | 993 |
wartość zobowiązań z tytułu rezygnacji z leasingu | 556 | 0 |
Korekta o nabycie pożyczek PGS | -169 294 | 0 |
przychody ze sprzedaży akcji własnych | 0 | -2 054 |
wartość netto sprzedanych akcji własnych | 0 | 2 675 |
|
|
|
Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | -25 726 | 509 |
bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania | -25 763 | -172 |
bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania (kapitał) | 0 | -99 |
bilansowa zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze | -5 704 | 780 |
korekta-rezerwa na rekultywację | 5 741 | 0 |
|
|
|
Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | 36 384 | 1 408 |
bilansowa zmiana stanu zapasów | 39 336 | 2 925 |
wykorzystanie środków trwałych do produkcji wyrobów gotowych | 0 | -1 517 |
Przeniesienie kombajnu do wyrobów gotowych | -2 952 | 0 |
|
|
|
Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | 21 176 | -7 395 |
zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu | 31 786 | -7 491 |
zmiana stanu należności długoterminowych wynikająca z bilansu | -12 466 | 0 |
korekta o odpisy aktualizujące należności | 0 | -504 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych | -480 | 600 |
korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia inwestycji niefinansowych | 298 | 0 |
korekta o udzieloną pożyczkę (z należności do wydatków inwestycyjnych) | 3 200 | 0 |
kompensata należności i pożyczek | -133 | 0 |
różnice kursowe | -1 029 | 0 |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych i układowych, wynika z następujących pozycji: | -99 643 | -2 045 |
zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych wynikająca z bilansu | -90 031 | -4 683 |
korekta o korekta o zaciągnięty/spłacony kredyt | -1 316 | 0 |
korekta z tytułu kompensaty dopłat i zobowiązań | -20 | 0 |
korekta z tytuł zobowiązań finansowych | 1 493 | 0 |
korekta z tytułu zobowiązań publicznoprawnych | 560 | 0 |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych | -2 709 | 519 |
korekta o zmianę zobowiązania z tytułu leasingu | -7 320 | 2 119 |
zyski/straty aktuarialne | -300 | 0 |
|
|
|
Na wartość pozycji "inne korekty" składają się: | 18 319 | 5 170 |
równowartość amortyzacji środków trwałych dotowanych | 0 | -657 |
zmiany kapitału | 0 | -25 |
odpisy aktualizujące zapasy | 0 | 1 517 |
spłata zob. układ. przez syndyka Kobud do PKO BP | 0 | -545 |
naliczenie odsetek od zobowiązań układowych | 0 | 2 067 |
umorzone kredyty i pożyczki | -835 | 0 |
założenie/odwrócenie odpisu, utraty wartości trwałych aktywów rzeczowych i finansowych odniesione w wynik finansowy | 0 | 2223 |
założenie/odwrócenie odpisu aktualizującego należności odniesione w wynik finansowy | 3 962 | 0 |
założenie/odwrócenie odpisu, utraty wartości środków trwałych i nieruchomości inwestycyjnej odniesione w wynik finansowy | 13 445 | 0 |
Zmiana należności na pożyczkę | -350 | 0 |
odpisy aktualizujące należności | 0 | 505 |
Inne korekty | 2097 | 85 |
GRUPA KAPITAŁOWA BUMECH S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2021 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Ruchy na zobowiązaniach finansowych |
|
Wpływy finansowe | 4 439 |
Kredyty i pożyczki | 3 270 |
Pożyczka MSE | 3 300 |
Różnice kursowe | -30 |
Inne wpływy finansowe | 1 169 |
dotacja POIR | 857 |
Odsetki od pożyczek | 312 |
Wydatki finansowe | 9 950 |
spłata pożyczek: | 3 164 |
MSE | 1 575 |
BTG | 131 |
BTG | 280 |
PGSS | 1 178 |
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | 3 121 |
Odsetki | 3 665 |
MSE | 202 |
PGSS | 214 |
BTG | 104 |
BSA | 145 |
zabezpieczenie wierzytelności | 3 000 |