259400LL41Q1CCOZ9M08 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400LL41Q1CCOZ9M08 2020-12-31 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-12-31 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-12-31 iso4217:PLN xbrli:shares iso4217:PLN 259400LL41Q1CCOZ9M08 2022-01-01 2022-12-31 259400LL41Q1CCOZ9M08 2021-01-01 2021-12-31

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA CAVATINA HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU WRAZ ZE SPRAWOZDANIEM Z BADANIA NIEZALEŻNEGO BIEGŁEGO REWIDENTA

 

KRAKÓW, DNIA 26 KWIETNIA 2023 ROKU

 

SPIS TREŚCI

 

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

1. Informacje ogólne

2. Skład Grupy

3. Skład Zarządu Jednostki Dominującej

4. Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

5. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5.1. Profesjonalny osąd

5.2. Niepewność szacunków i założeń

6. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

6.1. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych

7. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

8. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

9. Istotne zasady (polityka) rachunkowości

9.1. Zasady konsolidacji

9.2. Nabycie jednostek gospodarczych i wartość firmy

9.3. Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych

9.4. Wycena do wartości godziwej

9.5. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

9.6. Rzeczowe aktywa trwałe

9.7. Nieruchomości inwestycyjne

9.8. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

9.9. Leasing

9.9.1. Grupa jako leasingobiorca

9.9.2. Grupa jako leasingodawca

9.10. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

9.11. Aktywa finansowe

9.12. Utrata wartości aktywów finansowych

9.13. Zapasy

9.14. Należności z tytułu najmu oraz pozostałe należności

9.15. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

9.16. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

9.17. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

9.18. Faktoring

9.19. Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań finansowych

9.20. Rezerwy

9.21. Płatności w formie akcji

9.21.1. Transakcje rozliczane w instrumentach kapitałowych

9.22. Przychody

9.22.1. Przychody z najmu i aranżacji

9.22.2. Odsetki

9.22.3. Dywidendy

9.23. Wynik z tytułu zbycia nieruchomości

9.24. Podatki

9.24.1. Podatek bieżący

9.24.2. Podatek odroczony

9.24.3. Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego

9.25. Zysk netto na akcję

10. Przychody z najmu i aranżacji oraz z pozostałych umów z klientami

10.1. Przychody w podziale na kategorie

11. Segmenty operacyjne

12. Przychody i koszty

12.1. Pozostałe przychody operacyjne

12.2. Pozostałe koszty operacyjne

12.3. Przychody finansowe

12.4. Koszty finansowe

12.5. Koszty według rodzajów

12.6. Koszty świadczeń pracowniczych

13. Podatek dochodowy

13.1. Obciążenie podatkowe

13.2. Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

13.3. Odroczony podatek dochodowy

14. Zysk przypadający na jedną akcję

15. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

16. Leasing

16.1. Grupa jako leasingobiorca

16.2. Należności z tytułu leasingu operacyjnego – Grupa jako leasingodawca

17. Rzeczowe aktywa trwałe

18. Nieruchomości inwestycyjne

19. Wartość firmy

20. Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności

21. Zapasy

22. Pozostałe aktywa

22.1. Pozostałe aktywa finansowe

22.2. Pozostałe aktywa niefinansowe

23. Świadczenia pracownicze

23.1. Programy motywacyjne na bazie akcji

24. Należności z najmu i aranżacji oraz pozostałe należności

25. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

26. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe

26.1. Kapitał podstawowy

26.2. Niepodzielony zysk/(strata) oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy

27. Zadłużenie

28. Zmiany zobowiązań wynikających z działalności finansowej

29. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe

29.1. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

29.2. Pozostałe zobowiązania niefinansowe

29.3. Rozliczenia międzyokresowe przychodów

29.4. Pozostałe zobowiązania finansowe

30. Przyczyny występowania różnic pomiędzy zmianami wynikającymi ze sprawozdania z sytuacji finansowej oraz zmianami wynikającymi ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

31. Zobowiązania warunkowe, w tym również udzielone przez jednostki powiązane i stowarzyszone gwarancje i poręczenia, także wekslowe

32. Sprawy sądowe

33. Rozliczenia podatkowe

34. Informacje o podmiotach powiązanych

34.1. Znaczący Akcjonariusze Spółki

34.2. Zestawienie stanu posiadania akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółką

34.3. Jednostka współkontrolowana

34.4. Transakcje z podmiotami powiązanymi

34.5. Pożyczki udzielone członkom Zarządu i Rady Nadzorczej

34.6. Inne transakcje z udziałem członków Zarządu

34.7. Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy

35. Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej

36. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

36.1. Ryzyko stopy procentowej

36.2. Ryzyko walutowe

36.3. Ryzyko kredytowe

36.4.         Ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne

36.5. Ryzyko związane z płynnością

37. Instrumenty finansowe

37.1. Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych

37.2. Pochodne instrumenty finansowe

38. Zarządzanie kapitałem

39. Struktura zatrudnienia

40. Inwazja Rosji na Ukrainę

41. Zdarzenia następujące po dniu bilansowym

  



Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

 

rok zakończony dnia

31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

31 grudnia 2021 roku

Działalność kontynuowana

Nota

 

 

 

 

 

 

 

 

Przychody z najmu i aranżacji

10

72 691

 

40 445

Koszty związane z najmem i aranżacjami

12.5

(44 752)

 

(18 201)

Wynik z najmu i aranżacji

 

27 939

 

22 244

 

 

 

 

 

Zysk/strata z wyceny i sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych

18

105 205

 

257 261

 

 

 

 

 

Zysk/strata z nieruchomości inwestycyjnych

 

133 144

 

279 505

 

 

 

 

 

Przychody z pozostałych umów z klientami

10

10 000

 

35 513

Koszty pozostałych umów z klientami

10 

(9 709)

 

(24 527)

Koszty ogólnego zarządu

12.5

(48 011)

 

(43 265)

Pozostałe przychody operacyjne

12.1

14 319

 

10 285

Pozostałe koszty operacyjne

12.2

(20 297)

 

(15 516)

Zysk z działalności operacyjnej

 

79 446

 

241 995

 

 

 

 

 

Przychody finansowe

12.3

7 506

 

1 411

Koszty finansowe

12.4

(61 476)

 

(38 192)

Udział w zyskach jednostek współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności

20

9 440

 

30 161

Zysk brutto

 

34 916

 

235 375

 

 

 

 

 

Podatek dochodowy

13

(7 769)

 

(45 755)

 

 

 

 

 

Zysk netto z działalności kontynuowanej

 

27 147

 

189 620

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk netto za okres 

 

27 147

 

189 620

 

 

 

 

 

Inne całkowite dochody

 

 

 

 

Pozycje, które mogą podlegać przeklasyfikowaniu do zysku w kolejnych okresach sprawozdawczych:

 

 

 

 

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

 

(15)

 

2

 

 

 

 

 

Inne całkowite dochody netto

 

(15)

 

2

 

 

 

 

 

CAŁKOWITY DOCHÓD ZA OKRES

 

27 132

 

189 622

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zysk na jedną akcję:

 

 

 

 

– podstawowy z zysku za okres (PLN)

14

1,07

 

9,16

– rozwodniony z zysku okres (PLN)

14

1,07

 

9,12

   

 



Skonsolidowane
sprawozdanie z sytuacji finansowej

na dzień 31 grudnia 2022 roku

 

Nota

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

AKTYWA

 

 

 

 

Aktywa trwałe

 

 

 

 

Aktywa niematerialne

 

100

 

98

Wartość firmy

19

82 425

 

82 425

Rzeczowe aktywa trwałe

17

76 626

 

70 714

Nieruchomości inwestycyjne

18

2 036 426

 

1 903 852

Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności

20

70 239

 

60 799

Pozostałe aktywa finansowe

22.1

21 601

 

26 171

Pozostałe aktywa niefinansowe

22.2

3 785

 

3 170

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

13.3

12 061

 

3 240

 

 

 

 

 

 

 

2 303 263

 

2 150 469

Aktywa obrotowe

 

 

 

 

Zapasy

21

64 531

 

64 203

Należności z tytułu najmu oraz pozostałe należności

24

71 669

 

49 258

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

2 577

 

226

Pozostałe aktywa finansowe

22.1

73 241

 

47 606

Pozostałe aktywa niefinansowe

22.2

46 213

 

54 382

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

25

46 748

 

132 025

 

 

 

 

 

 

 

304 979

 

347 700

 

 

 

 

 

SUMA AKTYWÓW

 

2 608 242

 

2 498 169

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASYWA

 

 

 

 

Kapitał własny (przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej)

 

1 081 032

 

1 053 900

Kapitał podstawowy

26.1

330 538

 

323 677

Kapitał z tyt. emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

 

90 395

 

84 061

Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

 

(60)

 

(45)

Zyski zatrzymane

 

660 159

 

646 207

 

 

 

 

 

Kapitał własny ogółem

 

1 081 032

 

1 053 900

 

 

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe

 

 

 

 

Kredyty i pożyczki

27

838 422

 

853 449

Obligacje

27

233 926

 

115 774

Zobowiązania inwestycyjne

 

24 844

 

16 574

Zobowiązania z tytułu leasingu

16

30 064

 

32 257

Pozostałe zobowiązania finansowe

29.4

0

 

2 171

Pozostałe zobowiązania niefinansowe

29.2

0

 

2 177

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

13.3

34 054

 

52 772

 

 

 

 

 

 

 

1 161 310

 

1 075 174

Zobowiązania krótkoterminowe

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

29.1

22 181

 

15 885

Kredyty i pożyczki

27

176 771

 

127 436

Obligacje

27

0

 

9 793

Zobowiązania inwestycyjne

 

131 747

 

137 604

Zobowiązania z tytułu leasingu

16

3 123

 

2 631

Pozostałe zobowiązania finansowe

29.4

25 659

 

40 485

Pozostałe zobowiązania niefinansowe

29.2

5 918

 

25 912

Rozliczenia międzyokresowe przychodów

29.3

302

 

1 609

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

 

199

 

7 740

 

 

 

 

 

 

 

365 900

 

369 095

 

 

 

 

 

Zobowiązania ogółem

 

1 527 210

 

1 444 269

 

 

 

 

 

KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA

 

2 608 242

 

2 498 169

 

 

 

 

 


Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Nota

rok zakończony dnia

31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

31 grudnia 2021 roku

Przepływy środków pieniężnych
z działalności operacyjnej

 

 

 

 

Zysk/(strata) brutto

 

34 916

 

235 375

 

 

 

 

 

Korekty o pozycje:

 

( 160 133)

 

(356 827)

Amortyzacja

12.5

5 708

 

3 733

Koszty z tytułu płatności na bazie akcji własnych

23.1

0

 

6 334

Zysk/strata z wyceny i sprzedaży nieruchomości

18

(105 205)

 

(257 261)

Udział w (zyskach) stratach netto jednostek ujmowanych metodą praw własności

20

(9 440)

 

(30 161)

Wycena instrumentów pochodnych

 

(5 003)

 

1 521

(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu należności z tytułu najmu oraz pozostałych należności

 

(8 993)

 

(19 990)

(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów

 

(328)

 

(31 249)

(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu pozostałych aktywów

30

7 554

 

(28 820)

Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek

30

(17 182)

 

25 983

Odsetki

 

26 373

 

24 093

Podatek dochodowy zapłacony

 

(45 200)

 

(21 766)

Pozostałe

 30

(8 417)

 

(29 244)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 

 

( 125 217)

 

(121 452)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przepływy środków pieniężnych
z działalności inwestycyjnej

 

 

 

 

Wpływy

 

654 036

 

29 333

Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych

 

50

 

88

Sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych

 

644 278

 

0

Spłata udzielonych pożyczek

 

6 004

 

28 451

Odsetki otrzymane

 

3 704

 

794

Pozostałe

 

0

 

0

 

 

 

 

 

Wydatki

 

676 268

 

533 661

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych

 

6 454

 

17 739

Nakłady na nieruchomości inwestycyjne

 

669 814

 

509 773

Udzielenie pożyczek

 

0

 

6 149

Pozostałe

 

0

 

0

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

(22 232)

 

(504 328)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nota

rok zakończony dnia

31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

31 grudnia 2021 roku

Przepływy środków pieniężnych
z działalności finansowej

 

 

 

 

Wpływy

 

992 270

 

955 584

Wpływy z tytułu emisji akcji

 30

0

 

187 204

Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/ kredytów

 

760 612

 

554 090

Emisja dłużnych papierów wartościowych

 

123 840

 

97 299

Otrzymane finansowanie w ramach faktoringu odwrotnego

 

107 818

 

116 991

 

 

 

 

 

Wydatki

 

930 098

 

211 228

Spłata pożyczek/kredytów

 

768 081

 

100 210

Wykup dłużnych papierów wartościowych

 

18 492

 

2 700

Faktoring odwrotny – płatności na rzecz faktora

 

119 812

 

82 342

Spłata głównej części zobowiązań z tytułu leasingu

16

2 496

 

2 444

Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu

 

926

 

423

Odsetki od kredytów, pożyczek oraz dłużnych papierów wartościowych

 

20 291

 

23 109

Dywidendy wypłacone akcjonariuszom jednostki dominującej

 

0

 

0

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

 

62 172

 

744 356

 

 

 

 

 

Różnice kursowe z przeliczenia środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

 

0

 

0

Zwiększenie/(zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

 

(85 277)

 

118 576

Środki pieniężne na początek okresu

 

132 025

 

13 449

 

 

 

 

 

Środki pieniężne na koniec okresu

 

46 748

 

132 025

 

 

 

 

 

 

 



Skonsolidowane
sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Nota

Kapitał podstawowy

 

Kapitał zapasowy

 

 Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

 

Zyski zatrzymane

 

Kapitał własny ogółem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

 

323 677

 

84 061

 

(45)

 

646 207

 

1 053 900

Zysk/(strata) netto za okres

 

-

 

-

 

-

 

27 147

 

27 147

Inne całkowite dochody netto za okres

 

-

 

-

 

(15)

 

-

 

(15)

Całkowity dochód za okres

 

-

 

-

 

(15)

 

27 147

 

27 132

Emisja akcji w ramach programu płatności na bazie akcji

23 

6 861

 

6 334

 

-

 

(13 195)

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

 

330 538

 

90 395

 

(60)

 

660 159

 

1 081 032

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2021 ROKU 

 

Nota

Kapitał podstawowy

 

Kapitał zapasowy

 

  Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

 

Zyski zatrzymane

 

Kapitał własny ogółem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

 

226 177

 

0

 

(47)

 

443 391

 

669 521

Zysk/(strata) netto za okres

 

-

 

-

 

-

 

189 620

 

189 620

Inne całkowite dochody netto za okres

 

-

 

-

 

2

 

-

 

2

Całkowity dochód za okres

 

-

 

-

 

2

 

189 620

 

189 622

Emisja akcji

 

97 500

 

84 061

 

-

 

-

 

181 561

Płatności na bazie akcji z tyt. programu    motywacyjnego

 

23

-

 

-

 

-

 

13 196

 

13 196

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

 

323 677

 

84 061

 

(45)

 

646 207

 

1 053 900

 


ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

1.          Informacje ogólne

Grupa Kapitałowa Cavatina Holding Spółka Akcyjna („Grupa”, „Grupa Kapitałowa”) składa się z Cavatiny Holding Spółka Akcyjna („Jednostka Dominująca”, „Emitent” „Spółka”) i jej spółek zależnych. Podmiotem dominującym najwyższego szczebla Grupy Kapitałowej, do której należy Emitent jest Cavatina Sp. z o.o. Podmiotem bezpośrednio dominującym wobec Emitenta jest Cavatina Group S.A.

W dniu 23 lipca 2021 roku Cavatina Holding S.A. zadebiutowała na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polska.

Cavatina Holding S.A. została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 19 lipca 2017 roku i jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy, dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000690167. Spółce nadano numer statystyczny REGON 368028192 i numer NIP 6793154645. Siedziba Spółki mieści się pod adresem: 30-552 Kraków, ul. Wielicka 28B, Polska.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jej jednostek zależnych jest nieoznaczony.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest realizacja inwestycji deweloperskich w największych miastach w Polsce polegających na budowie obiektów biurowych, a następnie zarządzanie nimi, czerpanie korzyści z najmu oraz – w przypadku uzyskania atrakcyjnej oferty cenowej – sprzedaż skomercjalizowanych obiektów. Grupa planuje również dodatkowo realizacje projektów w obszarze mieszkań na sprzedaż, które charakteryzować się będą korzystnym rozkładem planowanych przepływów pieniężnych oraz potencjałem do generowania atrakcyjnych stóp zwrotów, jako uzupełnienie i wsparcie dla działalności w segmencie nieruchomości komercyjnych.

 

Grupa koncentruje się na realizacji dużych biurowych, komercyjnych projektów deweloperskich, których powierzchnia wynosi od 20 tys. m2 GLA (pojedyncze budynki) do 100 tys. m2 GLA (kompleksy budynków biurowych, tzw. parki biurowe). Obiekty realizowane przez Grupę to wyłącznie obiekty klasy A. Grupa realizuje również tzw. projekty wielofunkcyjne (ang. mixed-use), w których powierzchnia biurowa jest zintegrowana z obiektami pełniącymi inne funkcje, np. kulturalne (sala koncertowo-konferencyjna) lub mieszkaniowe na wynajem, przy czym za realizację części mieszkaniowych jest odpowiedzialna Grupa Kapitałowa Resi Capital S.A., której właścicielem jest Cavatina Group S.A., będąca akcjonariuszem większościowym Jednostki Dominującej.  Grupa realizuje również mniejsze projekty, położone w najlepszych lokalizacjach, o bardzo wysokim standardzie estetyki i wykończenia (tzw. projekty butikowe).

Dzięki doświadczeniu ekspertów Grupy oraz wypracowanemu know-how, Grupa dysponuje zasobami własnymi, w pełni zintegrowanymi wewnętrznie, obsługującymi procesy inwestycyjne w obszarach:
(i) wyszukiwania i selekcji nieruchomości gruntowych, (ii) kompleksowego projektowania obiektów (własne biuro projektowe, posiadające kompetencje inżynierskie i architektoniczne), (iii) pełnienia funkcji generalnego wykonawcy, z kluczowym dla Grupy zespołem odpowiedzialnym za kontakty z dostawcami materiałów i usług, (iv) komercjalizacji oddanych do użytku powierzchni, (v) obsługi formalnoprawnej, (vi) aktywnego zarządzania budynkami w fazie operacyjnej (w okresie od uzyskania pozwolenia na użytkowanie do sprzedaży) oraz (vii) koordynacji procesów sprzedaży ukończonych projektów.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Cavatina Holding Spółka Akcyjna obejmuje okres od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku z okresem porównawczym od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku.

2.      Skład Grupy

W skład Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku wchodziła Cavatina Holding Spółka Akcyjna oraz 46 spółek zależnych konsolidowanych metodą pełną oraz jedna jednostka współkontrolowana konsolidowana metodą praw własności.

JEDNOSTKI ZALEŻNE I WSPÓŁKONTROLOWANE

Nazwa jednostki

Siedziba

Przedmiot działalności

Udział Jednostki Dominującej w kapitale w % na dzień 31 grudnia 2022 roku

Udział Jednostki Dominującej w kapitale w % na dzień 31 grudnia 2021 roku

Cavatina GW Sp. z o.o.

Kraków

generalny wykonawca robót budowlanych, działalność projektowa

100%

100%

Equal I Sp. z o.o.

Kraków

zarządzanie środkami finansowymi ze sprzedaży nieruchomości biurowej Equal Business Park A zlokalizowanej w Krakowie (nieruchomość sprzedana w 2020 roku)

100%

100%

100K Sp. z o.o.

Bielsko-Biała

zarządzanie środkami finansowymi ze sprzedaży nieruchomości biurowej Equal Business Park B zlokalizowanej w Krakowie (nieruchomość sprzedana w 2020 roku)

100%

100%

Equal III Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Diamentum Office Sp. z o.o.

Kraków

zarządzanie środkami finansowymi ze sprzedaży nieruchomości biurowej Diamentum Office zlokalizowanej we Wrocławiu (nieruchomość sprzedana w 2019 roku)

100%

100%

Carbon Tower Sp. z o.o.

Kraków

najem i zarządzanie nieruchomością biurową Carbon Tower zlokalizowaną we Wrocławiu (nieruchomości sprzedana w 2022 roku)

100%

100%

Tischnera Office Sp. z o.o.

Kraków

najem i zarządzanie nieruchomością biurową Tischnera Office zlokalizowaną w Krakowie (nieruchomości sprzedana w 2022 roku)

100%

100%

Cavatina Office Sp. z o.o.

Warszawa

najem i zarządzanie nieruchomością biurową Chmielna 89 zlokalizowaną w Warszawie

35%

(jednostka współkontrolowana)

35%

(jednostka współkontrolowana)

Cavatina & Partners International Sp. z o.o.

Kraków

rozwijanie działalności grupy na rynkach zagranicznych

100%

100%

Deweloper Media Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 1 Sp. z o. o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 2 Sp. z o. o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 3 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Cavatina Hall A zlokalizowaną w Bielsku-Białej

100%

100%

Cavatina SPV 4 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Equal Business Park D zlokalizowaną w Krakowie

100%

100%

Cavatina SPV 5 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Ocean Office Park A zlokalizowaną w Krakowie (nieruchomości sprzedana w 2022 roku)

100%

100%

Cavatina SPV 7 Sp. z o. o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Global Office Park A zlokalizowaną w Katowicach

100%

100%

Cavatina SPV 8 Sp. z o. o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Palio Office Park A zlokalizowaną w Gdańsku

100%

100%

Cavatina SPV 9 Sp. z o. o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Quickwork Sp. z o.o.

Kraków

wynajem powierzchni biurowych w systemie biur serwisowych (serviced offices)

100%

100%

Cavatina SPV 11 Sp. z o.o.

Kraków

najem i zarządzanie nieruchomością biurową Global Office Park C zlokalizowaną w Katowicach

100%

100%

Cavatina Architects GmbH

Berlin, Niemcy

spółka nie prowadzi działalności operacyjnej

100%

100%

Cavatina SPV 12 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Quorum D zlokalizowaną we Wrocławiu

100%

100%

Cavatina SPV 13 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Cavatina Hall B zlokalizowaną w Bielsku-Białej

100%

100%

Cavatina SPV 14 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Palio Office Park B zlokalizowaną w Gdańsku

100%

100%

Salvaterra Sp. z o.o.

Bielsko-Biała

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 15 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 16 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 17 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 18 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 19 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością biurową Ocean Office Park B zlokalizowaną w Krakowie

100%

100%

Cavatina SPV 20 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 21 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Giardini Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Jardin Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Carrasquin Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 22 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 23 Sp. z o.o.*

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 24 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 25 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 26 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 27 Sp. z o.o.*

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 28 Sp. z o.o.*

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 29 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja, najem i zarządzanie nieruchomością WiMa D zlokalizowaną w Łodzi

100%

100%

Cavatina SPV 30 Sp. z o.o.*

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 31 Sp. z o.o.*

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina SPV 32 Sp. z o.o.

Kraków

realizacja inwestycji w nieruchomość biurową, a po jej zakończeniu, najem i zarządzanie nią

100%

100%

Cavatina CUW Sp. z o.o.

Kraków

centrum usług wspólnych świadczące usługi na rzecz grupy Cavatina

100%

100%

*dnia 31 stycznia 2023 roku został ogłoszony plan połączenia, na mocy którego Cavatina SPV 23 Sp. z o.o. jako spółka przejmująca połączy się ze  spółkami przejmowanymi: Cavatina SPV 27 Sp. z o.o., Cavatina SPV 28 Sp. z o.o., Cavatina SPV 30 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 31 Sp. z o.o.  w trybie art. 492 §1 pkt 1 KSH – tj. poprzez przeniesienie całych majątków spółek przejmowanych na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca przyzna jedynemu wspólnikowi spółek przejmowanych, z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki przejmującej.  W wyniku połączenia, stosownie do art. 493 §1 KSH, spółki przejmowane zostaną rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego z dniem wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.  W dniu 31 marca 2023 roku KRS wydał postanowienie o zatwierdzeniu połączenia powyższych podmiotów.  

Inwestycje w wyżej wymienionych jednostkach zostały dokonane na czas nieoznaczony.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek, z wyjątkiem spółki Cavatina Office Sp. z o.o., co zostało szerzej opisane w nocie nr 5.1.

W toku normalnej działalności operacyjnej Grupa powołuje spółki celowe dedykowane do realizacji projektów inwestycyjnych.

Poza powyżej opisanym połączeniem jednostek zależnych, do dnia zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, skład Grupy nie uległ zmianie. 

3.     Skład Zarządu Jednostki Dominującej

W skład Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku wchodziło trzech członków:

1.      Rafał Malarz, jako Prezes Zarządu,

2.      Daniel Draga, jako Wiceprezes Zarządu,

3.      Szymon Będkowski, jako Członek Zarządu.

Rafał Malarz i Daniel Draga zostali powołani do pełnienia funkcji w Zarządzie przy zawiązaniu Spółki dnia 19 lipca 2017 roku, przy czym Rafał Malarz pełni funkcję Prezesa Zarządu od 31 grudnia 2020 roku, a Daniel Draga pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu od dnia 26 listopada 2020 roku.

Na podstawie Uchwały Nr 4/01/2022 powziętej w dniu 31 stycznia 2022 roku, Rada Nadzorcza Emitenta powołała Pana Szymona Będkowskiego w skład Zarządu Spółki z dniem 1 lutego 2022 roku i powierzyła mu pełnienie funkcji Członka Zarządu odpowiedzialnego głównie za zarządzanie procesami nabywania nieruchomości oraz komercjalizacji powierzchni. 

Wspólna kadencja członków Zarządu Emitenta upływa z dniem 19 lipca 2027 roku.

W ciągu okresu sprawozdawczego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej.

W skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej na dzień  31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku wchodziło pięciu członków:

1.      Michał Dziuda, jako Przewodniczący Rady Nadzorczej,

2.      Filip Dziuda, jako członek Rady Nadzorczej,

3.      Paulina Kulejewska (dawniej Dziuda, jako członek Rady Nadzorczej,

4.      Agnieszka Wiśniewska, jako członek Rady Nadzorczej (niezależny),

5.      Anna Duszańska, jako członek Rady Nadzorczej (niezależny)

W okresie porównawczym miały miejsce następujące zmiany w składzie Rady Nadzorczej:

·        uchwałą NWZA z dnia 7 stycznia 2021 roku powołano Agnieszkę Wiśniewską na członka Rady Nadzorczej,

      ·        uchwałą NWZ z dnia 19 marca 2021 roku powołano Michała Dziudę na przewodniczącego Rady Nadzorczej,

      ·        uchwałą NWZ z dnia 19 marca 2021 roku powołano Annę Duszańską na członka Rady Nadzorczej,

      ·        uchwałą NWZ z dnia 19 marca 2021 roku odwołano Sebastiana Kulejewskiego z funkcji członka Rady Nadzorczej,

      ·        uchwałą NWZ z dnia 19 marca 2021 roku odwołano Piotra Jasińskiego z funkcji członka Rady Nadzorczej.

Wspólna kadencja członków Rady Nadzorczej Emitenta upływa z dniem 23 lipca 2023 roku.

Kompetencje i zasady pracy Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej określają przepisy Kodeksu Spółek Handlowych, postanowienia Statutu oraz wewnętrzne Regulaminy Spółki.

4.          Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 26 kwietnia 2023 roku.

5.          Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

5.1.      Profesjonalny osąd

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.

KLASYFIKACJA POMIĘDZY POŚREDNIKIEM A ZLECENIODAWCĄ

W ramach zawartych umów najmu Grupa zobowiązana jest do świadczenia na rzecz najemców pewnego zakresu usług dodatkowych do realizacji których Grupa zatrudnia podmioty zewnętrzne. Usługi dodatkowe obejmują dostawę mediów oraz między innymi usługi sprzątania powierzchni wspólnych, obsługę techniczną i ochrony obiektu. Za dodatkowe usługi najemcy uiszczają opłaty nieuwzględnione w stawce najmu. W przypadku mediów jest to obciążenie z tytułu refaktury kosztów mediów, natomiast pozostałe usługi pokrywane są w ramach opłat serwisowych, tzw. service charges . W przypadku kosztów mediów Grupa pełni funkcję pośrednika, ponieważ nie ma realnego wpływu na sposób świadczenia usługi dostawy mediów, nie osiąga z tego tytułu żadnych korzyści ani obciążeń, a jej rola ogranicza się jedynie do monitorowania rozliczania kosztów mediów na poszczególnych najemców proporcjonalnie do zużycia. W przypadku pozostałych usług, pokrywanych przez opłaty serwisowe, Grupa pełni funkcję zleceniodawcy, ponieważ koordynuje i ściśle nadzoruje prace podwykonawców, jest odpowiedzialna wobec najemców za jakość świadczonych przez nich usług, a ponadto w przypadku niepełnego obłożenia budynku ponosi ciężar kosztów tych usług proporcjonalnie do udziału powierzchni wolnej w powierzchni ogółem budynku. Ponadto Grupa uznaje, że kontrola nad pozostałymi usługami, pokrywanymi przez opłaty serwisowe, przekazywana jest w czasie świadczenia usług, ponieważ korzyści ze świadczenia tychże usług konsumowane są przez najemców na bieżąco w miarę ich wykonywania.

KLASYFIKACJA I WYCENA NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH

Grupa dokonuje klasyfikacji posiadanych budynków biurowych oraz budynków biurowych w budowie na podstawie kryteriów zawartych w MSR 40, zgodnie z którym do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się nieruchomości utrzymywane w celu pobierania przychodów z czynszów lub ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści, a nie w celu:

a)      wykorzystania do celów administracyjnych lub działalności CSR/ESG;

b)      sprzedaży w ramach zwykłej działalności.

Celem Grupy jest budowa portfela nieruchomości i wzrost ich wartości poprzez aktywne zarządzanie projektami inwestycyjnymi. W związku z czym Grupa klasyfikuje projekty inwestycyjne jako nieruchomości inwestycyjne (lub nieruchomości inwestycyjne w budowie).

Istotnymi elementami cyklu operacyjnego jest następujący już w tracie budowy etap komercjalizacji nieruchomości oraz następujący po zakończeniu budowy etap aktywnego zarządzania budynkiem w fazie operacyjnej, dający Grupie wybór co do sposobu czerpania korzyści ekonomicznych z danej nieruchomości, to jest czerpania korzyści z najmu lub wzrost wartości nieruchomości wynikający z optymalizacji i stabilizacji przepływów pieniężnych generowanych przez budynek co przekłada się na maksymalizację ceny możliwej do uzyskania za daną nieruchomość w momencie podjęcia decyzji o sprzedaży. Sprzedaż nieruchomości rozważana jest w przypadku pojawienia się satysfakcjonującej oferty. W przypadku jej braku Grupa dalej aktywnie zarządza posiadaną nieruchomością. Wynika to ze strategii przyjętej przez Grupę, zgodnie z którą nieruchomości są utrzymywane przez Grupę i sprzedawane w najlepszym, zdaniem Zarządu, momencie, który uwzględnia oczekiwania co do zwrotu na zainwestowanym kapitale, dostępności kapitału na inne inwestycje, a także opierając decyzję o sytuację rynkową i oczekiwania co do dalszego rozwoju Grupy.

WALUTA FUNKCJONALNA

Grupa dokonała analizy waluty, pod kątem podstawowego środowiska gospodarczego, w którym działa, tj. środowiska, w którym głównie generuje i wydatkuje środki pieniężne.

Przy ustalaniu waluty funkcjonalnej Grupa bierze pod uwagę następujące czynniki podstawowe:

- walutę, która wywiera główny wpływ na odnotowywane ceny sprzedaży oraz walutę kraju, w którym siły konkurencji i obowiązujące przepisy wywierają główny wpływ na odnotowywane ceny sprzedaży,

     - walutę, która wywiera główny wpływ na koszty robocizny i materiałów oraz na pozostałe koszty związane z działalnością podstawową Grupy,

oraz następujące czynniki dodatkowe:

- walutę, w której generowane są środki z działalności finansowej (tj. zaciąganie kredytów i pożyczek oraz emisja instrumentów dłużnych),

- walutę, w której utrzymywane są zazwyczaj wpływy z działalności operacyjnej.

W przypadku gdy powyższe wskaźniki nie są jednoznaczne, a waluta funkcjonalna nie jest oczywista, kierownictwo Grupy kieruje się własnym osądem w celu ustalenia waluty funkcjonalnej, która jak najwierniej odzwierciedla gospodarcze skutki transakcji, zdarzeń i uwarunkowań gospodarczych. W ramach tego podejścia kierownictwo nadaje priorytet wskaźnikom głównym przed rozważeniem wskaźników dodatkowych, które mają na celu dostarczenie dodatkowych dowodów potwierdzających w celu ustalenia waluty funkcjonalnej Grupy.

Analiza czynników podstawowych wskazuje na następujące waluty, które mają wpływ na ustalane ceny oraz generowane koszty:

·        walutą kraju, w którym siły konkurencji i obowiązujące przepisy wywierają główny wpływ na ceny sprzedaży jest PLN,

·        przychody z najmu oraz ceny sprzedaży nieruchomości denominowane są w euro (EUR),

·        przychody z tytułu service charges ustalane są w polskich złotych (PLN),

·        koszty jakie ponosi Grupa są ustalane i rozliczane są w PLN,

Analiza powyższych czynników wskazuje na dwie waluty (PLN i EUR), które używane są w działalności gospodarczej Grupy. W ocenie Zarządu Grupy walutą podstawową środowiska gospodarczego, a tym samym walutą funkcjonalną jest PLN, ze względu na fakt iż jest to główna waluta prowadzenia działalności.

Prawidłowość przyjętego założenia potwierdza również analiza czynników dodatkowych:

·    finansowanie w postaci kredytów często pozyskiwane jest w PLN, po zakończeniu projektu zadłużenie konwertowane jest na kredyty inwestycyjne denominowane w EUR, czemu nie towarzyszy fizyczny przepływ środków, instrumenty dłużne emitowane są w PLN,

·    należności z tytułu czynszów często regulowane są w PLN pomimo ustalania stawek najmu w oparciu o EUR, sprzedaż nieruchomości rozliczana jest w EUR, jednak otrzymane kwoty podlegają konwersji na PLN w krótkim okresie czasu w celu ich reinwestowania i pokrywania kosztów w PLN.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty i okoliczności Zarząd Grupy ocenił, że walutą funkcjonalną Grupy jest polski złoty (PLN). Walutą sprawozdawczą Spółki jest polski złoty (PLN).

USTALENIE WSPÓŁKONTROLI

Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Wspólne przedsięwzięcie jest wspólnym ustaleniem umownym, w którym strony sprawujące współkontrolę nad ustaleniem mają prawa do aktywów netto wynikających z ustalenia umownego.

W 2020 roku Grupa dokonała zbycia 65% udziałów w jednostce zależnej Cavatina Office Sp. z o.o. W wyniku postanowień umownych, oprócz pozostałych 35% udziałów w kapitale jednostki, Grupa otrzymała uprzywilejowanie co do głosu, dające Grupie dodatkowe 15% głosów przy podejmowaniu wszystkich decyzji dotyczących działalności Cavatina Office Sp. z o.o. Dodatkowo Grupa ma prawo wyboru połowy członków Zarządu. Wszelkie decyzje wymagają współpracy i zgody obydwu stron umowy, a kwestie sporne rozstrzygane będą w drodze arbitrażu.

Analiza powyższych czynników wskazuje na fakt sprawowania współkontroli nad Cavatina Office Sp. z o.o. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, jednostka prezentowana jest jako spółka współkontrolowana, a do jej wyceny stosuję się metodę praw własności zgodnie z zasadami opisanymi w nocie 9.3. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie występują dodatkowe porozumienia ani umowy, z których wynikałyby dodatkowe prawa udziałowców w zakresie kontroli nad Cavatina Office Sp. z o.o.

KLASYFIKACJA UMÓW LEASINGOWYCH (GRUPA JAKO LEASINGODAWCA)

Grupa jako leasingodawca dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.

W swoim portfelu nieruchomości inwestycyjnych, Grupa zawarła umowy leasingu nieruchomości komercyjnych. Grupa zachowuje wszystkie istotne ryzyka i korzyści wynikające z prawa własności tych nieruchomości, dotyczące między innymi tego, że okres umowy nie obejmuje znaczącej części okresu użyteczności nieruchomości, które zostały oddane w leasing operacyjny.

5.2.      Niepewność szacunków i założeń

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.

                 WARTOŚĆ GODZIWA NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH

Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych zaklasyfikowana jest na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. Nie było transferów pomiędzy poziomami. Wycena nieruchomości oparta jest na metodzie dochodowej techniką zdyskontowanych przepływów pieniężnych, a w przypadku wyceny gruntów metodzie porównawczej. W przypadku nieruchomości inwestycyjnych w trakcie budowy na wycenę wpływają dodatkowo potencjalna maksymalna wartość inwestycji po ukończeniu oraz jej stopień zaawansowania i wynikające z niego nakłady pozostałe do poniesienia. Wycena wymaga dokonania szeregu szacunków i przyjęcia założeń co do poziomu, na którym kształtować będą się powyższe wartości. Stopy kapitalizacji (yield) do ustalenia wartości rezydualnych ujętych w przepływach pieniężnych wynikają z szacunków Zarządu opartych na wycenach zewnętrznych rzeczoznawców i na znajomości rynku. Użyte stopy uwzględniają również ryzyko, a poziom ryzyka jest indywidualnie oceniany dla każdej nieruchomości w zależności od jej statusu. Założenia przyjęte przy wycenie nieruchomości inwestycyjnych zostały przedstawione w nocie 18.

UTRATA WARTOŚCI FIRMY

Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości firmy. Wymagało to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego przypisana została wartość firmy. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 19.

KRAŃCOWA STOPA PROCENTOWA LEASINGOBIORCY

Grupa nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej dla umów leasingowych, dlatego przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

NIEPEWNOŚĆ ZWIĄZANA Z ROZLICZENIAMI PODATKOWYMI

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom („GAAR”). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej.  Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

6.          Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Cavatina Holding S.A. za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”) obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się od dnia 1 stycznia 2022 roku. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE. MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Jednostki Dominującej dnia 19 marca 2021 roku na podstawie art. 45 ust. 1a i art. 45 ust. 1c oraz art. 55 ust. 6 i art. 55 ust. 8 Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości podjęło uchwałę o zmianie polityki rachunkowości i rozpoczęciu sporządzania od dnia 1 stycznia 2020 roku, dla celów statutowych sprawozdań oraz skonsolidowanych sprawozdań  zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) / Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.

Niektóre jednostki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określoną przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („Polskie Standardy Rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych i pochodnych instrumentów finansowych , które są wyceniane według wartości godziwej.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w tysiącach polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są również w tysiącach PLN.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości , a Zarząd nie identyfikuje istotnej niepewności w tym obszarze.

Na  dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa wykazuje ujemne kapitały obrotowe netto w wysokości 60 921 tys. PLN, które wynikają z ponoszenia istotnych nakładów na nieruchomości inwestycyjne w ramach aktywów trwałych, podczas gdy część pozyskanego finansowania dłużnego ma charakter finansowania krótkoterminowego. W praktyce dłużne finansowanie krótkoterminowe to głównie kredyty obrotowe w wysokości 104 930 tys. PLN, które, zgodnie z historycznymi doświadczeniami Grupy podlegają prolongacie oraz kredyty na finansowanie podatku VAT w wysokości 12 152 tys. PLN. Na ujemne kapitały obrotowe netto istotny wpływ mają również zobowiązania wobec podwykonawców wykonujących poszczególne zakresy prac na realizowanych przez Grupę inwestycjach, w kwocie 131 747 tys. PLN, które drugostronnie ujmowane są jako element kosztu wytworzenia nieruchomości inwestycyjnych. Ponoszenie nakładów inwestycyjnych skutkujących rozpoznawaniem zobowiązań z tego tytułu jest niezbędne aby osiągać kolejne etapy zaawansowania inwestycji, które z kolei, w przypadku projektów z podpisanymi już umowami kredytowymi, pozwalają na uruchamianie finansowania bankowego (lub wypłatę kolejnych jego transz). Uzyskane finansowanie bankowe, które ma charakter długoterminowy, jest następnie przeznaczane na uregulowanie zobowiązań inwestycyjnych – de facto dochodzi zatem do konwersji krótkoterminowych zobowiązań inwestycyjnych na długoterminowe finansowanie z tytułu zaciągniętych kredytów.

W toku analizy zasadności przyjęcia zasady kontynuacji działalności, Zarząd sporządził prognozę przepływów pieniężnych Grupy za okres 12 miesięcy po dniu bilansowym, w której uwzględnione zostały wszelkie znane mu fakty i okoliczności, w szczególności w obszarze dostępnych dla Grupy źródeł finansowania (również w kontekście poziomów wskaźników finansowych do których przestrzegania zobowiązania jest Grupa) oraz planowanych harmonogramów realizacji poszczególnych projektów inwestycyjnych, jak i oczekiwania co do sytuacji rynkowo-gospodarczej.

Prognoza zakłada wpływy na poziomie ok. 735 mln PLN, na które poza wpływami z tytułu najmu oraz rozliczeniami z tytułu VAT składają się przepływy związane z pozyskiwanym finansowaniem w kwocie ok. 570 mln PLN oraz pozostałe w kwocie ok. 110 mln PLN,  oraz wydatki na poziomie ok. 550 mln PLN , na które poza wydatkami na pokrycie wydatków operacyjnych, wynagrodzeń oraz wydatków związanych z obsługą obecnego zadłużenia składają się przepływy związane z nakładami inwestycyjnymi na realizację projektów w wysokości ok. 320 mln PLN.

Po stronie wpływów, najważniejsze kategorie to:

·        przepływy, które są zabezpieczone podpisanymi umowami, a które to stanowią znaczącą część zaplanowanych wpływów finansowych, w kwocie ok. 265 mln PLN, z których Grupa może skorzystać m. in. w oparciu o odpowiednie zaawansowanie ponoszonych nakładów inwestycyjnych;

·        przepływy, co do których dopiero oczekuje się podpisania stosownych umów w oparciu o podpisane wstępne warunki finansowania (term-sheets ), w kwocie ok. 95 mln PLN, zawarte z wiodącymi instytucjami finansującymi nieruchomości komercyjne na rynku polskim, z którymi Grupa ma ugruntowaną współpracę, w oparciu o które Grupa w niedługim czasie oczekuje podpisania umów;

·        przepływy, w kwocie ok. 45 mln PLN, co do których dopiero oczekuje się podpisania stosownych umów, które charakteryzują się już wysokim poziomem przednajmu i zaawansowaniem realizowanych prac, a dla których Grupa nie posiada jeszcze podpisanych wstępnych warunków finansowania, ale których podpisanie jest wysoce prawdopodobne na bazie zaawansowanych rozmów z instytucjami zainteresowanymi ich finansowaniem oraz bardzo wysokich poziomów przednajmu,

·        przepływy, w kwocie ok. 80 mln PLN, co do których dopiero oczekuje się podpisania stosownych umów w oparciu o podpisane wstępne warunki finansowania (term-sheets ), w zakresie projektów które nie charakteryzują się jeszcze wysokim poziomem przednajmu (uruchomienie finansowania będzie możliwe pod warunkiem zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu przednajmu) ,

·        przepływy, w kwocie ok. 40 mln PLN, związane ze sprzedażą wybranych ukończonych i w znacznym stopniu skomercjalizowanych i dobrze zlokalizowanych projektów,

·        przepływy, w kwocie ok. 60 mln PLN wynikające z emisji jednej lub większej ilości serii obligacji na podstawie zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 29 marca 2023 roku prospektu podstawowego, w ramach którego Spółka jest uprawniona do wyemitowania, w jednej lub wielu seriach, obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 150 mln PLN lub równowartość tej kwoty wyrażonej w euro (w oparciu prospekt zatwierdzony Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 10 stycznia 2022 roku, Grupa wyemitowała obligacje o wartości nominalne 117,4 mln PLN),

·        przepływy w związku ze sprzedażą gruntów i nakładów związanych z projektami mieszkaniowymi, w tym sprzedażą dokonaną po dniu bilansowym opisaną w nocie 21 , w kwocie ok. 50 mln PLN, z czego 20 mln PLN zostało już zrealizowane po dniu bilansowym,

·        przepływy, w kwocie ok 32 mln PLN, związane z podpisanymi umowami finansowania, które warunkowane są uzyskaniem odpowiedniego poziomu najmu.

Prognoza zakłada również utrzymywanie na poziomie zbliżonym do obecnego zadłużenia z tytułu kredytów obrotowych, zgodnie z dotychczasową historią i doświadczeniami Grupy.

Po stronie wydatków kluczowe znaczenie mają planowane nakłady inwestycyjne (kwota ok. 320 mln PLN). W tym obszarze Grupę wspiera możliwość elastycznego zarządzania procesem inwestycyjnym (przede wszystkim na skutek zachowania w Grupie kompetencji związanych z generalnym wykonawstwem), w tym, w razie takiej konieczności, możliwość zmiany harmonogramu realizacji zaplanowanych inwestycji, dla których nie zostały jeszcze zawarte pierwsze umowy najmu (możliwe ograniczenie wydatków inwestycyjnych o kwotę ok. 75 mln PLN), co pozwala na efektywne dopasowywanie tempa realizowanych wydatków inwestycyjnych do stopnia zapewnienia źródeł ich finansowania.

Realizacja prognozy w oparciu o powyższe zdarzenia jest obarczona ryzykiem wynikającym z możliwości opóźnienia tychże zdarzeń względem planu lub nie pozyskania finansowania w założonych wartościach oraz źródłach ich pochodzenia. Ze względu na zawarte umowy, podpisane wstępne warunki finansowania (term-sheets ) oraz obecny poziom zaawansowania procesów pozyskiwania finansowania, poziom takiego ryzyka został oceniony przez Zarząd jako nie powodujący istotnej niepewności w obszarze kontynuacji działalności. Niemniej, w razie takiej potrzeby Grupa będzie korzystać z dostępnych dla niej alternatywnych możliwości zapewniania finansowania dalszej działalności, które nie zostały uwzględnione w przygotowanej prognozie, takich jak częściowe refinansowanie wydatków poniesionych na zakup bardzo dobrze położonych gruntów (również poprzez emisję obligacji zabezpieczonych do wybranej grupy inwestorów instytucjonalnych) z banku ziemi Grupy, atrakcyjnych z puntu widzenia potencjalnych inwestorów, które są wolne od jakichkolwiek obciążeń lub sprzedaż części posiadanych aktywów. Zarząd ocenia powyższe alternatywne możliwości zapewniania finansowania jako możliwe do realizacji w odpowiednim czasie między innymi na podstawie doświadczeń historycznych, analizie transakcji rynkowych, które miały miejsce w ostatnim czasie jak i analizie statusu rozmów z parterami Grupy w wyżej wymienionych obszarach.

Ocena powyższych zdarzeń jest kluczowa dla oceny zasadności przyjęcia założenia kontynuacji działalności. Zarząd, w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje sytuacji rynkowej, dokonał takiej oceny w ramach wewnętrznej analizy i jest przekonany, iż przyjęte założenia przy przygotowywaniu projekcji finansowych na rok 2023 są możliwe do zrealizowania. Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa realizuje przyjęte założenia w zakresie postępu prac budowlanych, pozyskiwania najemców oraz finansowania bez znaczących odchyleń w stosunku do planu. Mając na uwadze przedstawione powyżej kwestie, Zarząd stwierdza, iż nie istnieje istotna niepewność kontynuacji działalności i przygotował niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe przy założeniu, że jednostki wchodzące w skład Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości, tj. w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym, będą prowadziły działalność w niezmienionym istotnie zakresie.

6.1.      Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało przedstawione w tysiącach PLN, które są również walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej. Grupa stosuje metodę konsolidacji bezpośredniej i wybrała sposób rozliczania zysków lub strat z przeliczenia, który jest zgodny z tą metodą.

Prezentacja wartości w tysiącach złotych może powodować różnice w wartościach pozycji w sprawozdaniu finansowym, wynikające z zaokrągleń, które nie powinny przekraczać jednego tysiąca złotych.

7.          Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2022 roku i później.

Zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2022 roku:

·     Zmiany do MSR 16 : Rzeczowe aktywa trwałe: przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania

W ramach zmian usunięto zapis dotyczący pomniejszania ceny nabycia lub kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o przychody netto ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w trakcie doprowadzania składnika aktywów do pożądanego miejsca i stanu (na przykład próbna produkcja wytworzona w trakcie testowania). Jednocześnie doprecyzowano, że Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży takich pozycji oraz koszty tych pozycji w rachunku zysków i strat zgodnie ze standardami mającymi zastosowanie. Grupa wycenia koszty tych pozycji, stosując wymogi dotyczące wyceny zawarte w MSR 2.

Grupa stosuje te zmiany retrospektywnie, ale tylko w odniesieniu do rzeczowych aktywów trwałych, które są dostosowane do miejsca i warunków niezbędnych do umożliwienia im działania w sposób zamierzony przez kierownictwo w dniu lub po dniu rozpoczęcia najwcześniejszego okresu przedstawionego w sprawozdaniu finansowym, w którym Grupa po raz pierwszy zastosowała te zmiany.

·     Zmiany do MSR 37: Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych

W ramach zmian wyjaśniono, że w przypadku umów rodzących obciążenia koszty wypełnienia umowy obejmują zarówno przyrostowe koszty wypełnienia tej umowy np. robocizna i materiały, jak i przypisanie innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wypełnienia umów – na przykład przypisanie odpisów amortyzacji składnika rzeczowych aktywów trwałych wykorzystywanego między innymi do wypełnienia tej umowy.

Grupa zastosowała te zmiany do umów, w odniesieniu do których nie wypełniła jeszcze wszystkich zobowiązań, w dniu rozpoczęcia rocznego okresu sprawozdawczego, w którym stosuje te zmiany po raz pierwszy (tj. 1 stycznia 2022 roku). Grupa nie przekształciła danych porównawczych.

·     Zmiany do MSSF 3: Połączenia jednostek - Odniesienie do Założeń koncepcyjnych

Zmiany mają zastąpić odniesienie do poprzedniej wersji Założeń koncepcyjnych wydanych przez RMSR (Założenia koncepcyjne z 1989 r.) odniesieniem do aktualnej wersji opublikowanej w marcu 2018 r. (Założenia koncepcyjne), nie zmieniając znacząco zawartych w nich wymogów.

Zmiany wprowadzają wyjątek od zasady ujmowania wynikającej z MSSF 3, celem uniknięcia kwestii potencjalnych zysków i strat ‘dnia drugiego’ w odniesieniu do zobowiązań i zobowiązań warunkowych, które wchodziłyby w zakres MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe czy KIMSF 21 Opłaty, jeśli wystąpiły oddzielnie. Wyjątek wymaga od Grupy stosowania kryteriów wynikających odpowiednio z MSR 37 lub KIMSF 21 (zamiast wymogów wynikających z Założeń koncepcyjnych) w celu ustalenia, czy na dzień przejęcia występuje obecny obowiązek. Jednocześnie zmiany wprowadzają nowy paragraf do MSSF 3 wyjaśniający, że aktywa warunkowe nie kwalifikują się do ujęcia na dzień przejęcia.

Zmiany mają zastosowanie prospektywne. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone, jeżeli jednocześnie lub wcześniej Grupa zastosuje również wszystkie zmiany zawarte w Zmianach do Odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF (marzec 2018).

·     Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018–2020:

o   MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy: Jednostka zależna stosująca MSSF po raz pierwszy

Zmiana pozwala jednostce zależnej, która podejmuje decyzję o zastosowaniu paragrafu D16 (a) MSSF 1, na wycenę skumulowanych różnic kursowych z tytułu przeliczenia przy wykorzystaniu kwot wykazywanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej, w oparciu o datę przejścia jednostki dominującej na MSSF, jeżeli nie dokonano żadnych korekt z tytułu procedur konsolidacyjnych oraz skutków połączenia jednostek gospodarczych, w ramach których jednostka dominująca nabyła jednostkę zależną. Zmiana ta ma zastosowanie również do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia, które decydują się na zastosowanie paragrafu D16 (a) MSSF 1.

o   MSSF 9 Instrumenty finansowe: Opłaty w ramach testu 10 % przy zaprzestaniu ujmowania zobowiązań finansowych

Zmiana precyzuje opłaty, które Grupa uwzględnia przy ocenie, czy warunki nowego lub zmodyfikowanego zobowiązania finansowego różnią się znacznie od warunków pierwotnego zobowiązania finansowego. Opłaty te obejmują wyłącznie opłaty zapłacone lub otrzymane między pożyczkobiorcą a kredytodawcą, w tym opłaty zapłacone lub otrzymane przez pożyczkobiorcę lub kredytodawcę w imieniu drugiej strony. W odniesieniu do MSR 39 nie proponuje się podobnej zmiany.

Grupa stosuje zmianę do zobowiązań finansowych, które uległy modyfikacji lub wymianie w dniu lub po rozpoczęciu rocznego okresu sprawozdawczego, w którym Grupa po raz pierwszy tę zmianę stosuje.

o   Przykłady ilustracyjne do MSSF 16 Leasing: Zachęty leasingowe

Zmiana uchyla przykład ilustracyjny nr 13 dotyczący płatności od leasingodawcy związanych inwestycjami w przedmiocie leasingu. Pozwoli to na uniknięcie niejasności w zakresie podejścia do zachęt leasingowych przy stosowaniu MSSF 16.

o   MSR 41 Rolnictwo: Uwzględnienie opodatkowania w wycenie do wartości godziwej

Zmiana uchyla wynikający z par. 22 MSR 41 wymóg, zgodnie z którym Grupy wyłączają płatności z tytułu podatków przy ustalaniu wartości godziwej składników aktywów wchodzących w zakres MSR 41.

Grupa stosuje zmianę w odniesieniu do ustalania wartości godziwej na początku pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie. 

Zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2022 roku, nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

8.          Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie:

·  MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później;

·   Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;

·   MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

·  Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

·  Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

·   Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

·  Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

·  Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie oraz Zobowiązania długoterminowe zawierające klauzule umowne (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku oraz 31 października 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;

·    Zmiana do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego (opublikowano dnia 22 września 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;

Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

9.          Istotne zasady (polityka) rachunkowości

9.1.      Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Cavatina Holding S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych (po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF – sprawozdania finansowe jednostek zależnych i współkontrolowanych sporządzane zgodnie z ustawą o rachunkowości) sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez Jednostkę Dominująca ma miejsce wtedy, gdy:

·    posiada władzę nad danym podmiotem,

·  podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,

·    ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.

Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

·     wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców,

·     potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony,

·     prawa wynikające z innych ustaleń umownych, a także

·    dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.

Zmiany w udziale własnościowym Jednostki Dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli Jednostki Dominującej.

9.2.      Nabycie jednostek gospodarczych i wartość firmy

Połączenia jednostek gospodarczych rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako sumę przekazanej zapłaty, która jest wyceniana według wartości godziwej na dzień przejęcia, oraz kwoty wszelkich udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej. Koszty związane z przejęciem są rozliczane w koszty w momencie ich poniesienia i zaliczane do kosztów ogólnego zarządu.

Grupa nabywa przedsięwzięcie w sytuacji, gdy nabyty zbiór działań i aktywów obejmuje co najmniej jeden wkład i jeden znaczący proces, które łącznie znacząco przyczyniają się do zdolności do tworzenia produktu. Jeżeli zespół działań i aktywów nie ma produktów na dzień przejęcia, nabyty proces (lub grupę procesów) uznaje się za znaczący wyłącznie gdy ma on znaczenie krytyczne dla zdolności do rozwijania lub przekształcania nabytego wkładu lub wkładów w produkty oraz nabyte wkłady obejmują zarówno zorganizowaną siłę roboczą, która posiada niezbędne umiejętności, wiedzę lub doświadczenie na potrzeby prowadzenia tego procesu (lub grupy procesów), jak i inne wkłady, które zorganizowana siła robocza mogłaby rozwijać lub przekształcać w produkty. Jeżeli zespół działań i aktywów ma produkty na dzień przejęcia, nabyty proces (lub grupę procesów) uznaje się za znaczący, jeśli ma krytyczne znaczenie dla zdolności do kontynuowania wytwarzania produktów, a nabyte wkłady obejmują zorganizowaną siłę roboczą, która posiada niezbędne umiejętności, wiedzę lub doświadczenie na potrzeby prowadzenia tego procesu (lub grupy procesów) lub jeśli znacząco przyczynia się do zdolności do kontynuowania wytwarzania produktów i jest uważany za wyjątkowy lub rzadki lub nie można go zastąpić bez znacznych kosztów, nakładów lub opóźnień w odniesieniu do zdolności do kontynuowania wytwarzania produktów.

Wartość firmy wycenia się początkowo według kosztu (będącego nadwyżką sumy przekazanej zapłaty i kwoty ujętej dla udziałów niekontrolujących i wszelkich poprzednich posiadanych udziałów nad możliwymi do zidentyfikowania nabytymi aktywami netto i przejętymi zobowiązaniami i zobowiązaniami warunkowymi). Jeżeli wartość godziwa nabytych aktywów netto przekracza łączną przekazaną zapłatę, Grupa dokonuje ponownej oceny, czy prawidłowo zidentyfikowała wszystkie nabyte aktywa i wszystkie przejęte zobowiązania oraz dokonuje przeglądu procedur stosowanych do wyceny kwot, które mają być ujęte na dzień przejęcia. Jeżeli ponowna wycena nadal skutkuje nadwyżką wartości godziwej nabytych aktywów netto nad łączną przekazaną zapłatą, zysk jest ujmowany w rachunku zysków i strat.

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki.

Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:

·     odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz

·     jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.

Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości.

W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

9.3.      Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych

Współkontrola to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który ma miejsce, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne związane z tą działalnością wymagają wspólnej zgody stron posiadających współkontrolę.

Rok obrotowy jednostek współkontrolowanych i Jednostki Dominującej jest jednakowy. Spółki współkontrolowane stosują zasady rachunkowości zawarte w Ustawie. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek współkontrolowanych dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Jednostkę Dominującą.

Inwestycje Grupy w jednostkach współkontrolowanych są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności. Zgodnie z metodą praw własności inwestycję w jednostce współkontrolowanej ujmuje się początkowo według kosztu, a następnie koryguje w celu uwzględnienia udziału Grupy w wyniku finansowym i innych całkowitych dochodach jednostki współkontrolowanej, biorąc pod uwagę procent posiadanego zaangażowania kapitałowego. W przypadku utraty kontroli nad jednostką zależną i zmiany statusu jednostki na jednostkę współkontrolowaną, udziały w tej jednostce wyceniane są według wartości godziwej na moment utraty kontroli.

Inwestycję w jednostce współkontrolowanej ujmuje się metodą praw własności od dnia, w którym dany podmiot uzyskał status jednostki współkontrolowanej. W dniu dokonania inwestycji w jednostkę współkontrolowaną kwotę, o jaką koszty inwestycji przekraczają wartość udziału Grupy w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań tego podmiotu, ujmuje się jako wartość firmy i włącza w wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę, o jaką udział Grupy w wartości godziwej netto w możliwych do zidentyfikowania aktywach i zobowiązaniach przekracza koszty inwestycji, ujmuje się bezpośrednio w wyniku finansowym w okresie, w którym dokonano tej inwestycji.

Przy ocenie konieczności ujęcia utraty wartości inwestycji Grupy w jednostce współkontrolowanej stosuje się wymogi MSR 36 „Utrata wartości aktywów”. W razie potrzeby całość kwoty bilansowej inwestycji testuje się na utratę wartości jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną z wartością bilansową. Ujęta utrata wartości stanowi część wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji.

Grupa przestaje stosować metodę praw własności w dniu, kiedy dana inwestycja przestaje być jej jednostką współkontrolowaną lub stowarzyszoną oraz w sytuacji, gdy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Różnicę między wartością bilansową jednostki współkontrolowanej na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki współkontrolowanej lub stowarzyszonej.

Grupa kontynuuje stosowanie metody praw własności, jeżeli inwestycja w jednostkę stowarzyszoną staje się inwestycją we wspólne przedsięwzięcie lub odwrotnie: jeżeli inwestycja we wspólne przedsięwzięcie staje się inwestycją w jednostkę stowarzyszoną. W przypadku takich zmian udziałów właścicielskich nie dokonuje się przeszacowania wartości.

Jeżeli Grupa zmniejsza udział w jednostce współkontrolowanej, ale nadal rozlicza go metodą praw własności, przenosi na wynik finansowy część zysku lub straty uprzednio ujmowaną w pozostałych całkowitych dochodach, odpowiadającą zmniejszeniu udziału, jeżeli ten zysk lub strata podlega reklasyfikacji na wynik finansowy w chwili zbycia związanych z nim aktywów lub zobowiązań.

9.4.      Wycena do wartości godziwej

Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty pochodne oraz aktywa niefinansowe takie jak nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Ponadto, wartość godziwa instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu została ujawniona w nocie 37.

Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:

·      na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,

·      w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.

Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.

Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.

Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

·   Poziom 1 – notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,

·   Poziom 2 – techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,

·   Poziom 3 – techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.

Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.

PODSUMOWANIE ISTOTNYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI DOTYCZĄCYCH WYCENY DO WARTOŚCI GODZIWEJ

Zespół kontrolingu, po konsultacji z Zarządem, określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.

Niezależni renomowani rzeczoznawcy, przynajmniej raz w roku, są angażowani do przeprowadzenia wyceny znaczących aktywów takich jak nieruchomości inwestycyjne. Rzeczoznawcy wybierani są głównie spośród wiodących firm doradczych specjalizujących się w sektorze nieruchomości (Colliers, CBRE, JLL, Knight Frank, Savills, Emmerson, Property Group).

Uzyskiwane od rzeczoznawców wyceny do wartości godziwej są szczegółowo analizowane pod kątem spójności założeń przyjętych w wycenie ze stanem faktycznym oraz aktualną wiedzą kierownictw Grupy (przede wszystkim w zakresie stopnia zaawansowania prac – w przypadku nieruchomości inwestycyjnych w budowie, podpisanych umów najmu, oczekiwanego tempa komercjalizacji oraz możliwych do uzyskania parametrów umów najmu). W przypadku istotnych zmian wartości godziwej względem wartości wynikających z poprzednich wycen kierownictwo, we współpracy z rzeczoznawcami, szczegółowo analizuje przyczyny zmiany wartości w podziale na wpływ zastosowanych stóp dyskonta oraz pozostałych założeń przyjętych w wycenie.

Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.

9.5.      Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej      

Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej, czyli w zysku / stracie okresu.

Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:

 

31 grudnia 2022 roku

31 grudnia 2021 roku

 

 

 

EUR

4,6899

4,5994

 

 

 

9.6.      Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia. Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Rzeczowe aktywa trwałe, są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności lub przez krótszy z dwóch okresów: ekonomicznej użyteczności lub prawa do używania, który kształtuje się następująco:

Budynki i lokale wykorzystywane na potrzeby własne,

do 40 lat

Środki transportu

do 5 lat

Inne środki trwałe

do 20 lat

Grupa prezentuje w pozycji rzeczowych aktywów trwałych aktywa z tytułu leasingu. Zasady ujmowania i wyceny aktywów z tytułu leasingu zostały opisany w nocie 9.9.

9.7.      Nieruchomości inwestycyjne

Przyjęta strategia Grupy zakłada utrzymywanie nieruchomości biurowych i sprzedawanie w najlepszym, zdaniem Zarządu, momencie, który uwzględnia oczekiwania co do zwrotu na zainwestowanym kapitale, dostępność kapitału na inne inwestycje a także opierając decyzję o sytuację rynkową i oczekiwania co do jej dalszego rozwoju. Celem Grupy jest budowa nieruchomości i wzrost ich wartości poprzez aktywne zarządzanie projektami inwestycyjnymi.

Nieruchomości, które są utrzymywane ze względu na korzyści z najmu lub czerpania korzyści z przyrostu ich wartości lub dla obu tych przyczyn jednocześnie są klasyfikowane jako nieruchomości inwestycyjne. Jeżeli nieruchomości w części służą pozyskiwaniu przychodów z czynszów lub są utrzymywane ze względu na wzrost ich wartości, w pozostałej zaś części – są wykorzystywane w czynnościach administracyjnych lub innych celach niezwiązanych z przeznaczeniem nieruchomości inwestycyjnej, to dla celów księgowych Grupa traktuje części te rozdzielnie pod warunkiem, że można je oddzielnie sprzedać (lub oddzielnie oddać w leasing finansowy). Jeżeli części te nie mogłyby być oddzielnie sprzedane, nieruchomość traktuje się jako nieruchomość inwestycyjną, pod warunkiem, że część wykorzystywana w produkcji, dostawach dóbr, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych jest nieznaczna, tzn. nie przekracza 25%. Na nieruchomości inwestycyjne składają się wynajęte lub częściowo wynajęte budynki biurowe wraz z gruntami bezpośrednio związanymi z tymi nieruchomościami oraz grunty (w tym prawo do użytkowania gruntów z tytułu wieczystego użytkowania gruntów) przeznaczone pod przyszłe inwestycje w budynki biurowe.

Grunty z przeznaczeniem na cele inwestycyjne ujmowane są początkowo według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych w pozycji nieruchomości inwestycyjne. Po początkowym ujęciu grunty wyceniane są według wartości godziwej.  Grupa ujmuje budynek wraz z gruntem związanym z tym budynkiem łącznie jako jedną jednostkę rozliczeniową. A zatem, w momencie rozpoczęcia budowy wartość godziwa gruntu przyjmowana jest jako domniemany koszt.

Nieruchomości inwestycyjne (zakończone) są wyceniane według wartości godziwej, która odzwierciedla warunki rynkowe na dzień bilansowy. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstały. Wyceny nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej sporządzane są przynajmniej raz w roku przez renomowanych, niezależnych rzeczoznawców.

Do pozycji nieruchomości inwestycyjnych zalicza się również nieruchomości w trakcie budowy z docelowym przeznaczeniem na wynajem, dla których spodziewany jest wzrost wartości w miarę postępu kolejnych etapów realizacji ich budowy oraz komercjalizacji.

Nieruchomości inwestycyjne w budowie ujmowane są początkowo według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. W wartości nieruchomości inwestycyjnych w budowie uwzględniane są koszty pozostające w bezpośrednim związku z niezakończoną inwestycją. Nakłady na budowę obejmują przede wszystkim wartość gruntu wycenionego według wartości godziwej (najpóźniej w momencie rozpoczęcia budowy), koszty usług podwykonawców i materiałów bezpośrednich, uzasadnioną część kosztów pośrednich (np. w postaci opłat administracyjnych i podatków lokalnych) oraz koszty finansowania pozyskanego na potrzeby realizacji inwestycji.

Grupa aktywuje tę część kosztów finansowych, które są bezpośrednio powiązane z nabyciem i wytworzeniem składników majątkowych ujętych jako nieruchomości inwestycyjne (oraz rzeczowe aktywa trwałe). W przypadku finansowania celowego, zaciągniętego na realizację projektu, aktywowaniu podlega kwota kosztów finansowych, pomniejszona o przychody uzyskane z tymczasowego lokowania środków pieniężnych. W przypadku finansowania ogólnego, koszty finansowania podlegające kapitalizacji ustala się przy zastosowaniu średniej ważonej wszystkich kosztów finansowania zewnętrznego w odniesieniu do poniesionych nakładów na dany składnik aktywów.

Zgodnie z wymogami MSR 23 Grupa rozpoczyna aktywowanie kosztów finansowych w momencie gdy podejmuje działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do jego zamierzonego użytkowania lub do sprzedaży które, obejmują nie tylko czynności związane z jego budową, ale także obejmują prace techniczne i administracyjne poprzedzające przystąpienie do fizycznej budowy, m.in. otrzymanie niezbędnych pozwoleń, prace projektowe czy prace przygotowawcze. Do działań takich nie zalicza się utrzymywania składnika aktywów, jeżeli nie towarzyszą temu żadne procesy wpływające na zmianę stanu składnika aktywów. 

Po początkowym ujęciu, nieruchomości inwestycyjne w budowie wykazywane są w wartości godziwej, chyba że nie można jej wiarygodnie ustalić. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstały. W ocenie Zarządu wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnej w trakcie budowy można wiarygodnie ustalić w przypadku projektów, gdzie znaczna część ryzyka, związanego z realizacją procesu budowy została wyeliminowana lub może zostać wiarygodnie zmierzona i odzwierciedlona w wycenie nieruchomości poprzez rozkład planowanych przepływów pieniężnych w czasie lub przyjętą stopę dyskonta lub oba te elementy jednocześnie. Grupa określiła podstawowy warunek w postaci wynajęcia co najmniej 20% powierzchni realizowanej inwestycji po spełnieniu, którego rozpoczyna proces analizy możliwości uzyskania wiarygodnej wyceny do wartości godziwej. Powyższe kryterium stanowi kryterium brzegowe. Każda nieruchomość inwestycyjna w budowie analizowana jest indywidualnie biorąc pod uwagę również między innymi status uzyskania niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych oraz stopień pewności z jakim można przyjąć, że oszacowany budżet inwestycyjny nie będzie ulegał istotnym zwiększeniom. W nielicznych przypadkach uznaje się, że wartość godziwa jest możliwa do wiarygodnego oszacowania pomimo niespełnienia powyższego warunku (np. w przypadku posiadanej umowy przedwstępnej sprzedaży danej nieruchomości lub zaawansowanego procesu negocjacji wynajmu istotnej części powierzchni danej nieruchomości, co do którego oczekuje się, że zakończy się podpisaniem umowy najmu).

W pozostałych przypadkach wartości nieruchomości w budowie wyceniane są według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości, ponieważ przyjmuje się, że nie jest możliwe wiarygodne ustalenie wartości godziwej. Nieruchomości inwestycyjne w budowie są uznaje się za zakończone w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Wartości godziwe gruntów i budynków wycenianych według wartości godziwej są uaktualniane w taki sposób, by odzwierciedlały warunki rynkowe występujące na koniec okresu sprawozdawczego. Wartością godziwą nieruchomości inwestycyjnych jest cena, po jakiej nieruchomość ta mogłaby zostać wymieniona pomiędzy dobrze poinformowanymi, chętnymi i niepowiązanymi stronami. Do ustalenia wartości godziwej wykorzystywana jest metoda zdyskontowanych przepływów netto (DCF) – w przypadku nieruchomości inwestycyjnych w budowie oraz ukończonych nieruchomości inwestycyjnych, oraz metoda porównawcza – w przypadku gruntów. W przypadku nieruchomości inwestycyjnych w budowie wycena metodą DCF jest pomniejszana o nakłady konieczne do zakończenia inwestycji, z uwzględnieniem rynkowej marży dewelopera (tzw. development profit).

Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu do użytkowania aktywów wynikające z prawa wieczystego użytkowania gruntu w ramach nieruchomości inwestycyjnych, który to składnik powiększa wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnych wynikającą z operatów szacunkowych.

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach nieruchomości inwestycyjnych Grupa prezentuje również odrębne składniki aktywów związane z liniowym wyrównaniem przychodów w okresach bezczynszowych oraz dodatkowymi kosztami doprowadzenia do zawarcia umów z najemcami jako ściśle związane z nieruchomościami inwestycyjnymi i generowanymi przez nimi przepływami pieniężnymi, które to stanowią podstawę wyceny do wartości godziwej. Grupa szczegółowo analizuje ujęte składniki aktywów związane z poszczególnymi nieruchomościami inwestycyjnymi, aby nie dopuścić do ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej więcej niż jednego składnika aktywów z tego samego tytułu (np. aktywa z tytułu rozliczenie okresów bezczynszowych, które zazwyczaj ma już swoje odzwierciedlenie w wycenie sporządzanej przez rzeczoznawcę).

Przeniesienia do (lub z) nieruchomości inwestycyjnej są dokonywane tylko wtedy, gdy istnieją dowody zmiany sposobu ich użytkowania. Przeniesienie nieruchomości i wykazanie jej w pozycji rzeczowych aktywów trwałych czy zapasów następuje w wykazanej poprzednio wartości bilansowej.

Wycofanie z ksiąg nieruchomości inwestycyjnych następuje z chwilą jej zbycia albo trwałego wycofania
z użytkowania, jeśli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści wynikających z jej zbycia. Zysk / strata ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej ustalana jest jak różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością bilansową nieruchomości na dzień sprzedaży.

Ustalając kwotę wynagrodzenia, które należy uwzględnić w zyskach lub stratach wynikających z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej ze sprawozdania z sytuacji finansowej, grupa bierze pod uwagę skutki wynagrodzenia zmiennego, istnienie znaczącego elementu finansowania, wynagrodzenie niepieniężne oraz wynagrodzenie płatne kupującemu (jeśli dotyczy) zgodnie z wymogami dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej określonymi w MSSF 15.

9.8.      Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe i ich grupy do sprzedaży uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji, gdy ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten warunek może być spełniony tylko wtedy, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierownictwa Grupy do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. W przypadku nieruchomości inwestycyjnych sprzedaż uznaje się za prawdopodobną, jeśli spełnione są równocześnie dwa warunki: podpisano umowę wstępną sprzedaży nieruchomości lub jednostki zależnej oraz spełniono warunki zawieszające określone w tej umowie.

Aktywa trwałe sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.

9.9.      Leasing

9.9.1.    Grupa jako leasingobiorca

Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Grupa stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

AKTYWA Z TYTUŁU PRAWA DO UŻYTKOWANIA

Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Dla umów leasingu, których przedmiotem jest składnik majątku, który zgodnie z politykami rachunkowości Grupy wyceniany jest w wartości godziwej, Grupa nie amortyzuje takiego aktywa z tytułu prawa do użytkowania a wycenia je w wartości godziwej.

  

Grupa klasyfikuje aktywa z tytułu prawa do użytkowania wynikające z podpisanych umów/wydanych decyzji do następujących pozycji bilansowych i stosuje odpowiednią dla danej pozycji politykę rachunkowości:

Typ umowy oraz sposób prezentacji w bilansie

 Sposób wyceny na dzień bilansowy

Umowy najmu powierzchni biurowych na własne potrzeby:

 

 - środki trwałe

Amortyzacja

Umowy najmu środków transportu:

 

 - środki trwałe

Amortyzacja

Użytkowanie wieczyste gruntów:

 

 - nieruchomości inwestycyjne oraz nieruchomości inwestycyjne w budowie

Wycena do wartości godziwej

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

LEASING KRÓTKOTERMINOWY I LEASING AKTYWÓW O NISKIEJ WARTOŚCI

Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu np.  sprzętu biurowego o niskiej wartości (poniżej 20 tys. PLN). Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

9.9.2.    Grupa jako leasingodawca

Umowy leasingowe, zgodnie z którymi Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego. Grupa ujmuje opłaty leasingowe z leasingów operacyjnych jako dochód metodą liniową.

Grupa prezentuje bazowe składniki aktywów objęte leasingiem operacyjnym w swoim sprawozdaniu z sytuacji finansowej zgodnie z charakterem bazowego składnika aktywów.

9.10.   Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

9.11.   Aktywa finansowe

KLASYFIKACJA AKTYWÓW FINANSOWYCH

Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:

·        wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

·        wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

·        wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Klasyfikacja składników jest dokonywana na moment początkowego ujęcia. Uzależniona jest od przyjętego przez jednostkę modelu zarządzania instrumentami finansowymi oraz analizy charakterystyki umownych przepływów pieniężnych z tych instrumentów.

WYCENA NA MOMENT POCZĄTKOWEGO UJĘCIA

Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej.

WYCENA PO POCZATKOWYM UJĘCIU

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:

·        instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

·        instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

·        instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

·        aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

INSTRUMENTY DŁUŻNE – AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W ZAMORTYZOWANYM KOSZCIE

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

·    składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz

·   warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:

·       należności z tytułu najmu,

·    udzielone pożyczki, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,

·       środki pieniężne i ekwiwalenty.

Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody finansowe”.

AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje pochodne instrumenty finansowe.

Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.

ZAPRZESTANIE UJMOWANIA

Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:

·      prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub

·      prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.

9.12.   Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług oraz należności leasingowych, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. Kalkulując ryzyko kredytowe Grupa bierze pod uwagę stopień zabezpieczenia należności kaucjami oraz gwarancjami bankowymi. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności z tytułu dostaw i usług oraz należności leasingowe zostały przeanalizowane odrębnie, a poszczególne kategorie zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego, rodzaju transakcji dokonywanych z danymi kontrahentami oraz okresu przeterminowania należności. Ze względu na charakter prowadzonej działalności przez Grupę, inne kryteria jak na przykład segregacja geograficzna nie mają zastosowania.

Ponadto, Grupa tworzy odpisy specyficzne na należności zagrożone nieściągalnością (dla których stwierdzono wskaźniki braku uzasadnionych perspektyw odzyskania należności, w tym będące przedmiotem spraw spornych, objęte postępowaniem upadłościowym). Należności te w dalszym ciągu są przedmiotem działań służących ich odzyskaniu. Przeterminowane należności z tytułu dostaw i usług oraz należności leasingowe są usuwane z ksiąg w przypadku stwierdzenia braku możliwości ich skutecznej egzekucji (np. poprzez postanowienie komornicze o bezskuteczności egzekucji).

W przypadku pozostałych aktywów finansowych (pożyczki udzielone), Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Grupa kalkuluje oczekiwane straty kredytowe dotyczące pożyczek jako różnica między przepływami pieniężnymi wynikającymi z pod­pisanych umów a przepływami pieniężnymi, które jednostka spodziewa się otrzymać. Pożyczki zaklasyfikowane są jako instrumenty niskiego ryzyka. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

Grupa ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia jego początkowego ujęcia w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni.

Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika następuje w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 90 dni.

Jeśli związane ze składnikiem aktywów finansowych przepływy pieniężne wynikające z umowy były renegocjowane lub modyfikowane i nie zaprzestano ujmowania składnika aktywów finansowych, każdorazowo Grupa dokonuje oceny, czy nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego związanego z danym instrumentem finansowym poprzez porównanie: ryzyka niewykonania zobowiązania na dzień sprawozdawczy (na podstawie zmodyfikowanych warunków umowy) oraz ryzyka niewykonania zobowiązania w momencie początkowego ujęcia (na podstawie pierwotnych, niezmodyfikowanych warunków umowy). W przypadku stwierdzenia, że nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

9.13.   Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.

Cena nabycia lub koszt wytworzenia każdego składnika zapasów uwzględnia wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku. Grupa w ramach zapasów prezentuje grunty oraz nakłady przeznaczone do odsprzedaży w toku zwykłej działalności operacyjnej, dla których cena sprzedaży netto możliwa do uzyskania jest szacowana na podstawie operatów szacunkowych.

9.14.   Należności z tytułu najmu oraz pozostałe należności

Należności z tytułu najmu są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe, zaliczki związane z nabywane gruntami prezentowane są w ramach nieruchomości inwestycyjnych.

Pozostałe należności obejmują w szczególności kwoty zatrzymane w związku ze sprzedawanymi nieruchomościami.

Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębną pozycję.

9.15.   Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

9.16.   Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.

9.17.   Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania z tytułu ponoszonych nakładów na wytworzenie nieruchomości inwestycyjnych wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe.

Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez świadczenie usług lub dostawę nieruchomości inwestycyjnych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.

9.18.   Faktoring

Spółka z Grupy Kapitałowej posiada zawarte umowy faktoringu odwrotnego, na mocy których faktor dokonuje w jej imieniu spłaty faktur inwestycyjnych na rzecz podwykonawców w terminie ich wymagalności. Jednocześnie, zgodnie z umową spłata na rzecz faktora następuje od 120 do 150 dni od dnia przekazania faktur faktorowi. W związku z wydłużeniem terminu spłaty, Grupa ponosi koszty odsetek za wyżej wspomniany okres, ustalanych w oparciu o zmienną stopę procentową. Grupa traktuje faktoring odwrotny jako formę finansowania krótkoterminowego, która pozwala Grupie na elastyczne zarządzanie terminami płatności za zobowiązania inwestycyjne. W związku z powyższym zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozostałych zobowiązań finansowych.

Spłatę zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego na rzecz faktora Grupa prezentuje w części finansowej sprawozdania z przepływów pieniężnych. W ocenie Grupy, prezentacja w części finansowej sprawozdania z przepływów pieniężnych przepływów z tytułu faktoringu odwrotnego w adekwatny sposób odzwierciedla charakter tego zobowiązania i cel korzystania przez Grupę z faktoringu odwrotnego – finansowanie działalności Grupy poprzez wydłużenie terminów płatności za zobowiązania inwestycyjne.

Jednocześnie, w ocenie Grupy faktor pełni rolę agenta Grupy w rozliczeniach z podwykonawcami realizując jedynie zlecenia płatnicze na żądanie i w imieniu Grupy. W związku z tym, w momencie spłaty faktur inwestycyjnych w faktoringu odwrotnym, Grupa prezentuje we wpływach finansowych otrzymane finansowanie od faktora oraz w wydatkach inwestycyjnych – spłatę na rzecz podwykonawców.

W pozostałych zobowiązaniach finansowych Grupa, poza zobowiązaniami z tytułu faktoringu odwrotnego, prezentuje wycenę instrumentów pochodnych.

9.19.   Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań finansowych

Przepływy pieniężne dotyczące zobowiązania finansowego mogą ulec zmianie na skutek zmiany warunków umownych lub oczekiwań w zakresie szacowanych przepływów pieniężnych na potrzeby wyceny zobowiązania finansowego zamortyzowanym kosztem.

ZMIANA WARUNKÓW UMOWNYCH

W przypadku zmiany warunków umownych zobowiązania finansowego Grupa analizuje, czy modyfikacja przepływów pieniężnych miała charakter istotny, czy też nie. Grupa stosuje zarówno kryterium ilościowe jak i jakościowe w celu zidentyfikowania istotnej modyfikacji prowadzącej do zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania finansowego.

Za istotną modyfikację Grupa uznaje zmianę zdyskontowanej wartości bieżącej przepływów pieniężnych wynikających z nowych warunków, w tym wszelkich płatności dokonanych, pomniejszonych o płatności otrzymane i zdyskontowanych przy zastosowaniu pierwotnej efektywnej stopy procentowej, o nie mniej niż 10% od zdyskontowanej wartości bieżącej pozostałych przepływów pieniężnych z tytułu pierwotnego zobowiązania finansowego.

Niezależnie od kryterium ilościowego, modyfikacja zostaje uznana za istotną w następujących przypadkach:

a)   przewalutowanie zobowiązania finansowego, o ile nie zostało to z góry określone w warunkach umowy,

b)  zamiana kredytodawcy,

c)   istotne wydłużenie okresu finansowania w stosunku do pierwotnego okresu finansowania,

d)  zmiana stopy procentowej ze zmiennej na stałą i na odwrót,

e)  zmiana formy prawnej/rodzaju instrumentu finansowego.

Istotną modyfikację zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

ZMIANA OCZEKIWANYCH PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

W przypadku zobowiązań finansowych o zmiennej stopie okresowe przeszacowanie przepływów pieniężnych mające odzwierciedlać zmiany rynkowych stóp procentowych skutkuje zmianą efektywnej stopy procentowej.

W przypadku gdy Grupa zmienia oszacowania co do płatności z tytułu zobowiązania finansowego (z wyłączeniem zmian dotyczących modyfikacji umownych przepływów pieniężnych), dokonywana jest korekta wartości bilansowej zobowiązania finansowego tak, aby wartość ta odzwierciedlała rzeczywiste i zmienione oszacowane przepływy pieniężne wynikające z umowy. Grupa ustala wartość bilansową zobowiązania finansowego według zamortyzowanego kosztu jako wartość bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z umowy, które są dyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu finansowego. Różnica w wycenie jest ujmowana jako przychody lub koszty w wyniku finansowym.

9.20.   Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

Grupa nie tworzy rezerw na gwarancje i naprawy usterek z tytułu pełnienia funkcji generalnego wykonawcy, ponieważ całość zakresu prac jest podzlecana podwykonawcom, którzy przejmują odpowiedzialność za jakość wykonanych prac. W razie materializacji roszczenia ze strony najemcy/nabywcy budynku Grupa ma możliwość wezwania podwykonawców do dokonania stosownych napraw, a w razie konieczności może wykorzystać na ten cel zatrzymane kaucje gwarancyjne.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

9.21.   Płatności w formie akcji

Pracownicy (w tym członkowie zarządu) Grupy otrzymują nagrody w formie akcji.

9.21.1. Transakcje rozliczane w instrumentach kapitałowych

Koszt transakcji rozliczanych z pracownikami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość godziwa ustalana jest przez niezależnego rzeczoznawcę w oparciu o model dwumianowy, o którym dalsze informacje przedstawione są w nocie 23.1. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględniane są rynkowe warunki nabycia uprawnień (związane z ceną akcji Jednostki Dominującej) oraz warunki inne niż warunki nabycia uprawnień.

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług, kończącym się w dniu, w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu Jednostki Dominującej na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.

Żadne koszty nie są ujmowane z tytułu nagród, do których prawa nie zostaną ostatecznie nabyte, z wyjątkiem nagród, w przypadku których nabycie praw zależy od warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, które są traktowane jako nabyte bez względu na fakt spełnienia warunków rynkowych lub warunków innych niż warunki nabycia uprawnień, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dotyczących efektywności/ wyników lub/ i świadczenia pracy bądź usług.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku, gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane. Dotyczy to również nagród w przypadku, których warunki inne niż warunki nabycia uprawnień będące pod kontrolą Jednostki Dominującej lub pracownika nie są spełnione. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody, tj. w sposób opisany w paragrafie powyżej.

W przypadku nagród, które przewidują dwojaki model rozliczenia, to jest poprzez rozliczenie w formie instrumentów kapitałowych lub poprzez rozliczenie w formie pieniężnej, w zależności od realizacji konkretnych scenariuszy w przyszłości Grupa dokonuje analizy prawdopodobieństwa realizacji poszczególnych scenariuszy i ujmuje nagrody jako rozliczane w formie instrumentów kapitałowych lub jako rozliczenie w formie pieniężnej w zależności od któremu ze scenariuszy przypisano wyższe prawdopodobieństwo.

9.22.   Przychody

9.22.1. Przychody z najmu i aranżacji

Przychody są wpływami korzyści ekonomicznych danego okresu, powstałymi w toku zwyklej działalności gospodarczej Grupy, które skutkują zwiększeniem kapitału własnego w inny sposób niż wynikający z wpłat udziałowców. Do przychodów z działalności operacyjnej Grupa zalicza w szczególności:

·       przychody z wynajmu nieruchomości biurowych rozpoznawane zgodnie z MSSF 16,

·       przychody związane z funkcjonowaniem nieruchomości obejmujące przychody z tytułu service charge i refaktur zgodnie z MSSF 15,

·       przychody z tytułu wykonania aranżacji wykraczających poza standardowo oferowany zakres ujmowane zgodnie z MSSF 15.

MSSF 16 PRZYCHODY Z WYNAJMU

Zgodnie z MSSF 16 „Leasing”, przychody z tytułu najmu powierzchni biurowych są ujmowane liniowo w okresie obowiązywania zawartych umów. Aktywa rozpoznane z tytułu liniowego wyrównania przychodów w okresach bezczynszowych ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach nieruchomości inwestycyjnych. Grupa przyjęła opisany sposób prezentacji, ponieważ tego typu zachęty są niezbędne do pozyskania najemców i determinują wielkość przychodów z tytułu najmu, która stanowi podstawę wyceny nieruchomości inwestycyjnych według wartości godziwej przy użyciu metody dochodowej.

MSSF15 ZASADY OGÓLNE

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

·       zidentyfikowano umowę z klientem,

·       zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

·       określono cenę transakcji,

·       dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

·       ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

 

PRZYCHODY ZWIĄZANE Z FUNKCJONOWANIEM NIERUCHOMOŚCI MSSF 15

Grupa realizuje przychody z umów z klientami z tytułu usług tzw. services charges (takich jak sprzątanie, ochrona, prowadzenie recepcji) jako odrębny element nie leasingowy umów najmu. Grupa przeprowadziła analizę pośrednik vs. zleceniodawca dla service charges i uznała, że Grupa jest zleceniodawcą i może rozpoznawać przychody w szyku rozwartym. Natomiast przychody z tytułu mediów refakturowanych na najemców prezentowane są netto, tj. pomniejszone o poniesione koszty.

Przychód ustala się w kwocie równej cenie transakcyjnej uzgodnionej w umowie z klientem w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonej usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.

PRZYCHODY Z TYTUŁU WYKONANIA ARANŻACJI MSSF 15

Grupa realizuje aranżacje powierzchni biurowych, które wykraczają poza standardowe wykończenie powierzchni oddanych w najem. Koszty aranżacji dodatkowych są ponoszone przez klientów. W ocenie Grupy dodatkowa aranżacja to odrębna usługa od najmu powierzchni biurowej i świadczona jest na zlecenie najemcy niezależnie. Grupa ujmuje przychody z tego tytułu w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, tj. w momencie zakończenia i zaakceptowania prac. Wynagrodzenie wynikające z zawartych umów jest stałe i należne Grupie po przekazaniu powierzchni biurowej najemcy. Czas trwania kontraktów jest relatywnie krótki i wynosi od 1 do 2 miesięcy. Ponadto, w ocenie Grupy, zawarte umowy nie zawierają istotnego elementu finansowania. W związku z taką charakterystyką podpisanych umów nie występują istotne salda aktywów bądź zobowiązań z tytułu umów, poza należnościami handlowymi.

AKTYWOWANE KOSZTY DOPROWADZENIA DO ZAWARCIA UMOWY

Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach nieruchomości inwestycyjnych. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez Grupę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których Grupa nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują koszty pośrednictwa w znalezieniu najemców i doporowadzenia do podpisania umowy najmu. Składnik aktywów jest systematycznie amortyzowany, w czasie trwania najmu, z którym jest powiązany. Grupa dokonuje aktualizacji okresu amortyzacji, aby odzwierciedlić istotną zmianę oczekiwanego okresu przekazywania klientowi dóbr lub usług, z którymi powiązany jest składnik aktywów.

9.22.2. Odsetki

Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

9.22.3. Dywidendy

Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy do ich otrzymania.

9.23.   Wynik z tytułu zbycia nieruchomości

Grupa rozpoznaje rodzaje i liczby świadczeń, do których zobowiązała się na rzecz kupującego w ramach umowy sprzedaży nieruchomości, w tym z tytułu gwarancji czynszowych.

W ramach sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych Grupa ujmuje wynik w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, tj. w momencie podpisania aktu notarialnego, który jest momentem przeniesienia kontroli nad nieruchomością na nabywcę. Grupa ujmuje kwotę przychodu w wysokości ceny wynikającej z transakcji określonej w drodze umowy kupna-sprzedaży między jednostką a kupującym. Jej poziom ustala się według wartości godziwej zapłaty, przy uwzględnieniu kwoty przyszłych zobowiązań wynikających z treści ekonomicznej zawartej umowy.

Występującym w tego rodzaju kontraktach elementem zmiennym (z uwagi na jej zależność od przyszłych wydarzeń) jest kwota dotycząca gwarancji czynszowych. Pomimo niepewności, Grupa jest w stanie wiarygodnie oszacować koszt, jaki będzie musiała ponieść z tytułu niewynajętej powierzchni budynku w okresie wskazanym w umowie, na moment zawarcia umowy, który pomniejsza wynagrodzenie z umowy, a tym samym rozpoznawany wynik z tytułu zbycia nieruchomości. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji szacowanych cen transakcyjnych (w tym aktualizacji swojej oceny tego, czy wartości szacunkowe wynagrodzenia zmiennego podlegają ograniczeniom), tak aby w rzetelny sposób odzwierciedlały one okoliczności występujące na koniec okresu sprawozdawczego oraz zmiany okoliczności w trakcie okresu sprawozdawczego. Zmiany szacunku gwarancji czynszowych ujmowane są w wyniku z wyceny i sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych.

Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy sprzedaży Grupa ujmuje jako element skonsolidowanego rachunku zysków i strat, w momencie rozpoznania wyniku z tytułu zbycia nieruchomości. Ponadto, w ocenie Grupy, zawarte umowy nie zawierają istotnego elementu finansowania. Cena sprzedaży nieruchomości uzyskiwana od nabywcy jest z reguły w tego typu umowach uiszczana w momencie sprzedaży. W związku z taką charakterystyką zawieranych umów, Grupa, co do zasady, nie wykazuje należności bądź innych sald.

9.24.   Podatki

9.24.1. Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.

9.24.2. Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

·      z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

·      w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub współkontrolowanych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

·      z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

·      w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub współkontrolowanych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

9.24.3. Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego

Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

·        Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

·        Grupa ujmuje wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.  

9.25.   Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.


  10.      Przychody z najmu i aranżacji oraz z pozostałych umów z klientami

10.1.   Przychody w podziale na kategorie

Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych:

   

rok zakończony dnia

31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

31 grudnia 2021 roku

Przychody z najmu (MSSF 16)

 

46 760

 

30 404

Przychody z umów z klientami (MSSF 15), w tym:

 

25 931

 

10 041

- przychody z tytułu service charge (rozpoznawane w trakcie świadczenia usługi)

 

12 219

 

8 306

- przychody z tytułu wykonania aranżacji (rozpoznawane po wykonaniu usługi)

 

13 712

 

1 735

Razem przychody z najmu i z umów z klientami

 

72 691

 

40 445

Przychody z pozostałych umów z klientami, w tym:

 

10 000

 

35 513

- przychody ze sprzedaży gruntów i nakładów inwestycyjnych związanych z projektami mieszkaniowymi (PRS) (rozpoznawane w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia)*

 

10 000

 

35 513

Razem przychody z podstawowej działalności operacyjnej

 

82 691

 

75 958

  *wartość sprzedanych gruntów i nakładów inwestycyjnych wynosiła odpowiednio 9 709 tys. PLN w 2022 roku oraz 24 527 tys. PLN w 2021 roku .

           

Zasady rozpoznawania przychodów, w rozbiciu na wymienione wyżej kategorie opisano w nocie 9.22.

Sprzedaż jest realizowana wyłącznie na terytorium Polski.

W poszczególnych latach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, Grupa posiadała kontrahentów, z którymi transakcje odpowiadały za więcej niż 10% łącznych przychodów danego roku. W 2021 roku byli to trzej kontrahenci, a osiągnięte przychody w wyniku transakcji z tymi kontrahentami wyniosły 49 919 tys. PLN (w tym 14 406 tys. PLN dotyczyło przychodów z najmu). Jeden z kontrahentów odpowiadał za więcej niż 10% łącznych przychodów przez okres dłuższy niż jeden rok obrotowy. W 2022 roku był to jeden kontrahent, a osiągnięte przychody w wyniku transakcji z tym kontrahentem wyniosły 11 031 tys. PLN (całość dotyczyła przychodów z najmu). Jeden z kontrahentów odpowiadał za więcej niż 10% łącznych przychodów przez okres dłuższy niż jeden rok obrotowy. Standing finansowy najemców oraz innych kontrahentów jest pod stałym nadzorem i Grupa nie identyfikuje ryzyka związanego z koncentracją przychodów. Odnotowywanie istotnych obrotów z tytułu najmu z pojedynczymi kontrahentami jest charakterystyczne dla rodzaju działalności prowadzonej przez Grupę, w której to kluczowi najemcy mają istotny udział w przychodach. Ponadto, bardzo często najemcy ci decydują na zakup dodatkowych usług wykonania aranżacji ponad proponowany im w ramach umowy najmu standard, co dodatkowo zwiększa przychody Grupy. 

 

Przychody odnotowane w transakcjach z powyższymi kontrahentami dotyczą jedynego segmentu, w którym działa Grupa, tj. segmentu budynków biurowych.

11.      Segmenty operacyjne

Grupa prowadzi działalność polegającą na budowaniu oraz komercjalizacji budynków biurowych w ramach jednego segmentu operacyjnego. Działalność Grupy jest prowadzona głównie przez jednostki celowe (SPV), które są właścicielami poszczególnych nieruchomości. Proces budowy prowadzony jest przez SPV, które korzystają z usług generalnego wykonawstwa świadczonych na ich rzecz przez Cavatina GW Sp. z o.o. W ramach swojej działalności Grupa wytwarza jednolity produkt jakim jest budynek biurowy, który jest oferowany jedynie na rynku polskim (brak zróżnicowania geograficznego), natomiast decyzje zarządcze podejmowane są w oparciu o informacje obejmujące całe posiadane portfolio nieruchomości i bez odrębnego podziału na wyniki osiągane na generalnym wykonawstwie i procesie deweloperskim. Również w obszarze zarządzania źródłami finansowania Grupa analizuje swoją działalność jako całość niejednokrotnie wykorzystując przepływy z działalności deweloperskiej w działalności związanej z generalnym wykonawstwem i odwrotnie. Mając na uwadze charakter działalności oraz powyżej opisany sposób zarządzania nią, Grupa nie wydziela odrębnych segmentów sprawozdawczych.

12.      Przychody i koszty

12.1.   Pozostałe przychody operacyjne

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Otrzymane kary

 

6 182

 

2 868

Pozostałe usługi niezwiązane z nieruchomościami inwestycyjnymi

 

5 971

 

5 057

Wynagrodzenie za odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży

 

-

 

-

Rozwiązanie odpisów

 

106

 

1 331

Inne

 

2 060

 

1 029

Pozostałe przychody operacyjne ogółem

 

14 319

 

10 285

 

 

 

 

 

12.2.   Pozostałe koszty operacyjne

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Utworzenie odpisu na należności pozostałe

 

4 159

 

1 384

Kary umowne

 

131

 

382

Darowizny

 

6 390

 

1 302

Koszty spraw spornych i napraw usterek*

 

8 223

 

11 837

Inne

 

1 394

 

611

Pozostałe koszty operacyjne ogółem

 

20 297

 

15 516

 

 

 

 

 

Przyrost kosztów z tytułu odpisów na pozostałe należności wynika m.in. z częściowego odpisu aktualizującego wartość kwot zatrzymanych z tytułu sprzedaży projektów biurowych.

12.3.   Przychody finansowe

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Odsetki od pożyczek udzielonych

 

2 239

 

1 277

Odsetki bankowe

 

7

 

1

Odsetki pozostałe

 

57

 

-

Wycena pochodnych instrumentów finansowych (pkt 37.2)   5 003   -

Pozostałe przychody finansowe

 

200

 

133

Przychody finansowe ogółem

 

7 506

 

1 411

 

 

 

 

 

12.4.   Koszty finansowe

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Odsetki od kredytów i pożyczek

 

22 387

 

21 489

Odsetki od obligacji

 

5 306

 

3 458

Odsetki od zobowiązań z tytułu umów leasingu

 

926

 

423

Pozostałe odsetki

 

389

 

99

Zrealizowane koszty instrumentów pochodnych (pkt 37.2)

 

191

 

88

Wycena pochodnych instrumentów finansowych (pkt 37.2)

 

-

 

1 521

Ujemne różnice kursowe*

 

23 382

 

5 214

Koszty faktoringu

 

1 365

 

1 709

Koszty otrzymanych poręczeń

 

3 514

 

2 871

Inne koszty finansowe

 

4 016

 

1 320

Koszty finansowe ogółem

 

61 476

 

38 192

  *w tym zrealizowane różnice kursowe związane z transakcją sprzedaży nieruchomości Tischnera Office, Carbon Tower oraz Ocean Office Park A w kwocie 17 639 tys. PLN.

Wysokość skapitalizowanych kosztów finansowania ogólnego została ujawniona w nocie 18 niniejszego sprawozdania.

Inne koszty finansowe w 2022 roku to przede wszystkich jednorazowe opłaty i koszty związane z wcześniejszymi spłatami kredytów inwestycyjnych.

12.5.   Koszty według rodzajów

   

rok zakończony dnia  31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Amortyzacja

 

5 674

 

3 721

Materiały i energia

 

2 348

 

1 506

Usługi obce

 

21 110

 

20 124

Podatki i opłaty

 

1 658

 

870

Wynagrodzenia

 

7 447

 

11 152

- koszty/wycena programu motywacyjnego

 

-

 

6 334

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników

 

1 832

 

1 925

Pozostałe koszty

 

7 942

 

3 967

Koszty ogólnego zarządu

 

48 011

 

43 265

Wzrost kosztów ogólnego zarządu w roku 2022 w porównaniu do roku 2021 roku, w tym przede wszystkim wzrost kosztów wynagrodzeń (bez programu motywacyjnego), usług obcych  i amortyzacji, jest konsekwencją zwiększenia skali działalności Grupy.  

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Amortyzacja

 

34

 

12

Materiały i energia

 

8 739

 

3 778

Usługi obce

 

32 041

 

11 984

Podatki i opłaty

 

2 988

 

2 086

Wynagrodzenia

 

222

 

145

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników

 

56

 

29

Pozostałe koszty

 

672

 

167

Koszty związane z najmem i aranżacjami

 

44 752

 

18 201

 

Przyrost kosztów związanych z najmem i aranżacjami wynika ze wzrostu przychodów z tego tytułu oraz obniżonej rentowności, względem okresów poprzednich, działalności związanej z wykonywaniem dodatkowych aranżacji wynikającej ze strategii Grupy, która traktuje priorytetowo pozyskanie najemcy, a wynik osiągnięty na sprzedaży na jego rzecz dodatkowych aranżacji ma znaczenie drugorzędne, oraz ze wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.   

 

12.6.   Koszty świadczeń pracowniczych

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Wynagrodzenia

 

7 669

 

4 964

Koszty ubezpieczeń społecznych

 

1 045

 

1 310

Koszty z tytułu programu płatności w formie akcji

 

-

 

6 334

Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych

 

843

 

643

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem, w tym:

 

9 557

 

13 251

- pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

 

9 279

 

13 077

- pozycje ujęte w kosztach związanych z najmem i aranżacjami

 

278

 

174

 13.      Podatek dochodowy

13.1.   Obciążenie podatkowe

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku przedstawiają się następująco:

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Ujęte w zysku lub stracie

 

 

 

 

Bieżący podatek dochodowy:

 

35 308

 

25 156

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

 

35 308

 

25 156

Odroczony podatek dochodowy:

 

(27 539)

 

20 599

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych (bilansowa zmiana podatku odroczonego)

 

(27 539)

 

19 381

       Przeniesienie efektu podatkowego kosztów podniesienia         kapitału akcyjnego wykazane w kapitale własnym

 

-

 

1 218

Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym zysku lub stracie

 

7 769

 

45 755

 

 

 

 

 

13.2.   Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku oraz za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku przedstawia się następująco:

Uzgodnienie efektywnej stawki opodatkowania przedstawia się następująco:

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Zysk (strata) brutto za dany rok wykazany w rachunku wyników

 

34 916

 

235 375

Oczekiwane obciążenie zysku brutto podatkiem dochodowym (wg stawki 19%)

 

6 634

 

44 721

Podatek dochodowy wykazany w rachunku wyników

 

7 769

 

45 755

Różnica, w tym:

 

1 135

 

1 034

Wynikająca z różnic trwałych

 

(58)

 

1 034

Wynikająca z podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych

 

1 193

 

-

   13.3.    Odroczony podatek dochodowy

Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:

 

BILANS

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

 

31 grudnia 2022 roku

31 grudnia 2021 roku

rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

REZERWA
z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

 

Wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej

51 046

64 818

(13 772)

2 973

Odsetki naliczone od udzielonych pożyczek

78

236

(158)

(739)

Aktywa trwałe w leasingu

6 270

7 259

(989)

5 477

Dodatnia wycena instrumentów pochodnych

-

1 184

(1 184)

1 184

Dodatnie różnice kursowe

148

1 204

(1 056)

855

Korekta przychodu z tytułu rozliczenia czynszu efektywnego

3 851

3 318

533

440

Udziały w jednostce konsolidowanej metodą praw własności

13 466

11 285

2 181

5 773

Przyśpieszona amortyzacja podatkowa środków trwałych

752 - 752 -

Inne

1 346

1 159

187

952

Kompensata aktywa i rezerwy z tyt. podatku odroczonego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(42 903)

(37 691)

(5 212)

4 658

 

 

 

 

 

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

34 054

52 772

(18 718)

21 573

 

 

 

 

 

AKTYWA
z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

 

 

Rozliczenie międzyokresowe kosztów z tytułu realizacji inwestycji

22 748

15 518

7 230

(12 926)

Ujemna wycena instrumentów pochodnych

571

2 705

(2 134)

2 705

Ujemne różnice kursowe

406

3 463

(3 057)

947

Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania

9 756

7 482

2 274

1 030

Naliczone odsetki od zobowiązań, pożyczek, kredytów

245

675

(430)

(540)

Niewypłacone wynagrodzenia z tyt. umów zlecenie oraz ZUS

123

98

25

(49)

Zobowiązania z tytułu leasingu

6 306

7 807

(1 501)

5 526

Korekta przychodu z tytułu rozliczenia opłat eksploatacyjnych 

18

594

(576)

556

Limit finansowania dłużnego

14 294

2 560

11 734

900

Inne

497

29

468

(615)

Kompensata aktywa i rezerwy z tyt. podatku odroczonego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

(42 903)

(37 691)

(5 212)

4 658

 

 

 

 

 

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego netto

12 061

3 240

8 821

2 192

 

 

 

 

 

Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

 

(27 539)

19 381

 

 

 

 

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku terminy wygaśnięcia prawa do obniżenia podatku dochodowego z tytułu strat podatkowych, na których rozpoznano aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego, przypadają na lata od 2023 do 2027 w łącznej kwocie 51 347 tys. PLN.

14.      Zysk przypadający na jedną akcję

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane na konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych instrumentów kapitałowych w akcje zwykłe.

Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące średniej ważonej liczby akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:

 

rok zakończony dnia
31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia
31 grudnia 2021 roku

Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję

25 389 881

 

20 706 417

Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję

25 389 881

 

20 783 148

 

 

 

 

W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych wpływające na wysokość zysku przypadającego na jedną akcje.

15.      Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

Za rok 2022 oraz 2021 dywidenda nie była deklarowana.

16.      Leasing

16.1.   Grupa jako leasingobiorca

Grupa posiada umowy leasingu samochodów, nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntów i inne. Okres leasingu wynosi:

·      Samochodów - (3 – 5,5 lat) 

·      Nieruchomości - (do 5 lat)

·      Prawo wieczystego użytkowania gruntów ("PWUG") - (67-80 lat)

·      Inne - (3,5 – 4 lat) 

Zasadniczo Grupa nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing (z wyjątkiem prawa wieczystego użytkowania gruntów), ani też do cesji praw przysługujących jej na podstawie umów leasingu. Niektóre umowy zawierają wymagania dotyczące poziomów określonych wskaźników finansowych.

Aktywa użytkowane na mocy umów leasingu tj. samochody i inne ujmowane są w ramach rzeczowych aktywów trwałych. Prawo wieczystego użytkowania gruntów ujęte jest jako część nieruchomości inwestycyjnych, nie podlega amortyzacji. 


Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Na dzień 1 stycznia

34 888

 

12 004

Zwiększenia (nowe leasingi)

5 211

 

24 787

Zmniejszenia (sprzedaż)

(3 144)

 

-

Aktualizacja wyceny

(1 272)

 

545

Płatności

(2 496)

 

(2 448)

Na dzień 31 grudnia, w tym:

33 187

 

34 888

- część długoterminowa

30 064

 

32 257

- część krótkoterminowa

3 123

 

2 631

Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w nocie 36.4 Ryzyko związane z płynnością.

16.2.   Należności z tytułu leasingu operacyjnego – Grupa jako leasingodawca

Grupa występuje jako leasingodawca w odniesieniu do umów najmu powierzchni biurowych (leasing operacyjny) zlokalizowanych w posiadanych nieruchomościach inwestycyjnych. Zysk z najmu (przychód z najmu pomniejszony o koszty związane z najmem) ujęty przez Grupę w roku 2022 wyniósł 26 788 tys. PLN oraz w roku 2021 wyniósł 21 989 tys. PLN. Przychody z najmu i aranżacji rosły szybciej niż wynik na tej działalności ze względu na ponoszone koszty utrzymania powierzchni niewynajętych, przede wszystkim na budynkach nowo oddanych do użytkowania, które są jeszcze w trakcie komercjalizacji.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku analiza terminów zapadalności opłat leasingowych w wartościach niezdyskontowanych przedstawiała się następująco:

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

1 roku

43 942

 

44 146

w 2 roku

83 313

 

79 120

w 3 roku

90 688

 

96 996

w 4 roku

77 991

 

90 482

w 5 roku

75 755

 

75 712

powyżej 5 lat

77 774

 

151 406

Razem

449 463

 

537 862

 

 

 

 

Powyższa tabela obejmuje przyszłe przychody z tytułu zawartych umów najmu, w tym część w zakresie nieruchomości inwestycyjnych, które na poszczególne dni bilansowe były jeszcze w trakcie budowy.

W ramach zawieranych umów najmu nie występują zmienne opłaty leasingowe, które nie są zależne od indeksu lub stopy. Grupa zarządza ryzykiem związanym z wszelkimi prawami, jakie zachowuje ona w odniesieniu do bazowych składników aktywów, które są przedmiotem leasingu poprzez odpowiednie zapisy umowne i ich egzekwowanie. Stosowane zapisy umowne zapewniają ochronę substancji majątkowej nieruchomości inwestycyjnych co z kolei umożliwia ich ponowne wynajęcie po zakończeniu okresu leasingu z dotychczasowym najemcą. Stosowane zapisy umowne dotyczą między innymi: zakresu możliwego sposobu użytkowania wynajmowanej powierzchni, obowiązku przestrzegania przepisów BHP, obowiązku usuwania drobnych usterek, obowiązku utrzymywania lokalu w czystości i porządku, zakazu dokonywania modyfikacji i ulepszeń na własną rękę przez najemcą, zakaz podnajmu bez uprzedniej zgody Grupy czy też obowiązku zawarcia stosownych umów ubezpieczenia wynajmowanej powierzchni.

17.      Rzeczowe aktywa trwałe

ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Grunty i budynki

 

w tym prawo do użytkowania

Środki transportu i inne środki trwałe

 

w tym prawo do użytkowania

razem

Wartość brutto na początek okresu

51 796

4 054

26 344

6 420

78 140

- nabycie

8 768

0

2 668

5 465*

11 436

- sprzedaż i likwidacja

0

0

(329)

0

(329)

- inne*

0

0

0

0

0

Transfery

0

0

0

0

0

Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2022 roku

60 564

4 054

28 683

11 885

89 247

 

 

 

 

 

 

Umorzenie i odpisy aktualizujące na początek okresu

1 651

1 651

5 775

3 496

7 426

- odpis amortyzacyjny

1 370

1 100

4 145

1 506

5 515

- sprzedaż i likwidacja

0

0

(320)

0

(320)

Umorzenie i odpisy aktualizujące na dzień 31 grudnia 2022 roku

3 021

2 751

9 600

5 002

12 621

Wartość netto na dzień 1 stycznia 2022 roku

50 145

2 403

20 569

2 924

70 714

Wartość netto na dzień 31 grudnia 2022 roku

57 543

1 303

19 083

6 883

76 626

* z czego 3,9 mln zł dotyczy umowy leasingu zwrotnego rzeczowych aktywów trwałych nabytych w poprzednim okresie sprawozdawczym.

 

18.      Nieruchomości inwestycyjne

ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Nieruchomości inwestycyjne zakończone 

Nieruchomości inwestycyjne w budowie *

Razem

 

Carbon Tower Wrocław

Tischnera Office Kraków

Global Office

Park C
Katowice

Equal Business  Park D  Kraków

Palio Office Park A  Gdańsk

Ocean Office Park A Kraków

Cavatina Hall

Bielsko – Biała

Global Office Park A1, A2  Katowice

Palio Office Park B
Gdańsk

Quorum D Wrocław

Saldo otwarcia, w tym:

183 144

314 212

42 843

85 302

143 902

125 705

83 361

-

-

-

925 383

1 903 852    

    - odrębnie ujęte zobowiązanie z tyt. leasingu (PWUG)

1 727

-

141

-

375

716

263

-

-

-

25 440

28 662

- wartość godziwa zgodnie z wyceną **

181 417

314 212

42 702

85 302

143 527

124 989

83 098

-

-

-

674 713

1 649 960

- koszt wytworzenia

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

225 230

225 230

Zwiększenia, w tym:

11 905

2 955

2 596

18 285

7 373

23 258

7 236

125 511

17 100

91 252

491 771

799 242

Prawo do użytkow. aktywów - - - - - - - - 21 - 542 563

Aktualizacja wartości godziwej

-

-

1 828

1 538

-

137

-

120

2 470

35 800

67 834

109 727

Nakłady inwestycyjne

11 614

2 955

587

15 216

6 279

23 026

5 195

115 534

14 162

55 008    

423 395

672 971

Inne

291

-

181

1 531

1 094

95

2 041

9 857

447

444

-

15 981

Transfery ****

-

-

-

-

-

-

-

436 915

43 297

93 420

(573 632)

-

Zmniejszenia, w tym:

195 049

317 167

-

-

3 501

148 963

151

-

-

-

1 837

666 668

Prawo do użytkow. aktywów

1 727

-

-

-

-

716

-

-

-

-

1 837

4 280

Sprzedaż

189 115

316 759

-

-

-

148 247

-

-

-

-

-

654 121

Aktualizacja wartości godziwej

4 207

236

-

-

3 501

-

151

-

-

-

-

8 095

Inne

-

172

-

-

-

-

-

-

-

-

-

172

Saldo zamknięcia, w tym:

-

-

45 439

103 587

147 774

-

90 446

562 426

60 397

184 672

841 685

2 036 426

   -  odrębnie      ujęte zobowiązanie z tyt. leasingu (PWUG)

-

-

141

-

375

-

263

1 275

123

1 766

21 002

24 945

- wartość godziwa zgodnie z wyceną ***

-

-

45 298

103 587

147 399

-

90 183

561 151

60 274

182 906

346 152

1 536 950

- koszt wytworzenia

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

474 531

474 531

*n ieruchomości w budowie obejmują nieruchomości w budowie wyceniane według wartości godziwej oraz ujmowane według kosztu wytworzenia. ** W tym aktywo z tytułu liniowego rozliczenia czynszu 17 451 tys. PLN.  *** W tym aktywo z tytułu liniowego rozliczenia czynszu 17 252  tys. PLN. **** Transfer obejmuje wartość danej nieruchomości inwestycyjnej na dzień bilansu otwarcia. 

Koszty finansowania zewnętrznego ujęte w wartości nieruchomości w roku 2022 roku wyniosły 60 698 tys. PLN. 

 

ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

Nieruchomości inwestycyjne zakończone 

Nieruchomości inwestycyjne w budowie *

Razem

 

Carbon Tower Wrocław

Tischnera Office Kraków

Global Office

Park C
Katowice

Equal Business

Park D
Kraków

Palio Office Park A

Gdańsk

Ocean Office Park A, Kraków

Cavatina Hall Bielsko - Biała *****

Saldo otwarcia, w tym

168 120

309 010

30 370

-

-

-

-

610 926

1 118 426

      - odrębnie ujęte zobowiązanie z           tytułu leasingu (prawo wieczystego użytkowania gruntu)

1 187

-

141

-

-

-

-

4 130

5 458

- wartość godziwa zgodnie z wyceną **

166 933

309 010

30 229

-

-

-

-

451 721

957 893

- koszt wytworzenia

-

-

-

-

-

-

-

155 075

155 075

Zwiększenia, w tym:

15 024

7 120

12 473

16 425

40 734

51 191

62 944

629 240

835 151

Prawo do użytkowania aktywów (nabycie/aktualizacja wyceny)

540

-

-

-

-

-

-

22 731

23 271

Aktualizacja wartości godziwej

6 086

4 633

4 127

9 853

16 805

30 961

23 010

161 843

257 318

Nakłady inwestycyjne

7 854

2 487

7 470

6 572

23 039

19 398

38 240

444 666

549 726

Inne

544

-

876

-

890

832

1 694

-

4 836

Transfery ****

-

-

-

68 877

103 168

74 514

68 224

(314 783)

-

Zmniejszenia, w tym:

-

1 918

-

-

-

-

47 807

-

49 725

Aktualizacja wartości godziwej

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Inne

-

1 918

-

-

-

-

47 807

-

49 725

Saldo zamknięcia, w tym

183 144

314 212

42 843

85 302

143 902

125 705

83 361

925 383

1 903 852

      - odrębnie ujęte zobowiązanie z                tytułu leasingu (prawo                  wieczystego użytkowania gruntu)

1 727

-

141

-

375

716

263

25 440

28 662

- wartość godziwa zgodnie z wyceną ***

181 417

314 212

42 702

85 302

143 527

124 989

83 098

674 713

1 649 960

- koszt wytworzenia

-

-

-

-

-

-

-

225 230

225 230

* Nieruchomości w budowie obejmują nieruchomości w budowie wyceniane według wartości godziwej oraz ujmowane według kosztu wytworzenia. ** W tym aktywo z tytułu liniowego rozliczenia czynszu 14 532 tys. PLN. *** W tym aktywo z tytułu liniowego rozliczenia czynszu 17 451 tysięcy PLN.  **** Transfer obejmuje wartość danej nieruchomości inwestycyjnej na dzień bilansu otwarcia.  ***** W ramach innych zmniejszeń została zaprezentowana zmiana klasyfikacji nakładów na halę widowiskowo-koncertową na rzeczowe aktywa trwałe. 

Koszty finansowania zewnętrznego ujęte w wartości nieruchomości w 2021 roku wyniosły 10 409 tys. PLN.

Ostatnia niezależna wycena nieruchomości inwestycyjnych miała miejsce na dzień bilansowy i została wykonana przez profesjonalnych, niezależnych rzeczoznawców. W związku z faktem, że gospodarka funkcjonuje obecnie w warunkach istotnej niepewności związanej z wpływem pandemii COVID-19 oraz inwazją Rosji na Ukrainę, Zarząd na bieżąco, wraz z pojawiającymi się nowymi wydarzeniami rynkowymi, monitoruje i weryfikuje szacunki w zakresie wartości nieruchomości.  

W związku z faktem, że gospodarka funkcjonuje obecnie w warunkach istotnej niepewności, Zarząd na bieżąco wraz z pojawiającymi się nowymi zdarzeniami rynkowymi monitoruje i weryfikuje szacunki w zakresie wartości nieruchomości.

Nieruchomości inwestycyjne zostały zakwalifikowane do poziomu trzeciego hierarchii wartości godziwej.

Poziom najmu / przed-najmu (w przypadku nieruchomości inwestycyjnych w budowie) nieruchomości inwestycyjnych wycenianych według wartości godziwej wynosił:

·        na dzień 31 grudnia 2022 roku: Global Office Park C - 100%, Equal Business Park D - 83%, Ocean Office Park B - 35%, Global Office Park A – 75%, Palio Office Park A  92%, Palio Office Park B – 31%, Quorum D – 63%, Cavatina Hall A – 100%, Cavatina Hall B – 61%, WIMA D – 100%.

·        na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania: Global Office Park C - 100%, Equal Business Park D - 83%, Ocean Office Park B – 43 %, Global Office Park A – 77%, Palio Office Park A - 97%, Palio Office Park B – 31%, Quorum D – 63%, Cavatina Hall A – 100%, Cavatina Hall B – 61%, WIMA D – 100%.

 

Poniższa tabela przedstawia wartości godziwe nieruchomości zakończonych będących własnością Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku bądź sprzedanych w 2022 roku oraz skumulowane marże (skumulowane wyniki z wyceny nieruchomości inwestycyjnych) ujęte w całkowitych dochodach Grupy do dnia 31 grudnia 2022 roku.

 

Carbon Tower

Tischnera Office

Global Office Park C

Equal Business Park D

Palio Office Park A

Ocean Office Park A

Cavatina Hall A (część biurowo-usługowa)

Global Office Park A1, A2

Palio Office Park B

Quorum D 

 

Cena sprzedaży

193 455 322 488 n/a n/a n/a 148 596 n/a n/a n/a n/a

 

Wartość godziwa

n/a n/a 45 298 103 587 147 399 n/a 90 183 561 151 60 274 182 906

 

Skumulowana marża* 

79 641 142 377 16 898 34 165 57 777 45 583 22 858 150 021 12 441 51 841

 

Skumulowana marża ujęta w relacji do wartości godziwej (%)

41% 44% 37% 33% 39% 31% 25% 27% 21% 28%

 

*skumulowana marża oznacza skumulowany wynik z wyceny nieruchomości inwestycyjnych ujęty w całkowitych dochodach Grupy.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Zysk/strata z wyceny i sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych, w tym:

105 205

 

257 261

Zysk/strata z wyceny nieruchomości inwestycyjnych

101 632

 

257 318

Zysk/strata z wyceny i sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych w 2022 roku poza wyceną nieruchomości inwestycyjnych zakończonych i nieruchomości inwestycyjnych w toku spełniających kryteria wyceny do wartości godziwej zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości obejmuje wynik na transakcji sprzedaży 3 biurowców Carbon Tower, Tischnera Office oraz Ocean Office Park A.

Na koniec prezentowanych okresów, Grupa nie posiadała nieruchomości inwestycyjnych, które spełniałyby kryteria klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży.

Nieruchomości inwestycyjne zostały zakwalifikowane do poziomu trzeciego hierarchii wartości godziwej i wycenianie są metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych zgodnie z którą wartość godziwa jest szacowana na podstawie założeń dotyczących wartości bieżącej korzyści i zobowiązań związanych z utrzymywaniem składnika aktywów przez okres ekonomicznej użyteczności włączając w to wartość końcową oraz wartość rezydualną. Metoda ta polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, dla których jest szacowana rynkowa stopa dyskontowa, która uzależniona jest przede wszystkim od tzw. stóp kapitalizacji po których odbywają się transakcje kupna/sprzedaży podobnych nieruchomości, celem ustalenia wartości bieżącej strumienia przychodów. Stopa dyskonta wartości końcowej jest zwykle ustalana oddzielnie i różni się od stopy dyskontowej.

Okres prognozy, jak i konkretny harmonogram wpływów i wydatków jest określany przy uwzględnieniu zmian wynikających z przeglądu umów najmu, odnowienia najmu, dalszego podnajmu, planowanej przebudowy czy ponownego wyposażenia. Przepływ dla danego okresu jest zwykle szacowany jako dochód brutto skorygowany o koszt niewynajętej powierzchni, koszty nierefakturowane, koszty związane z nieściągnięciem należności, dodatkowe korzyści wpisane w umowy najmu, koszty utrzymania, koszty prowizji agentów oraz pozostałe koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem i zarządzaniem nieruchomością. Przyszłe przepływy z działalności operacyjnej po opodatkowaniu wraz z wartością rezydualną są następnie dyskontowane.

Przyszłe przepływy pieniężne związane z utrzymywaniem nieruchomości uzależnione są przede wszystkim od możliwych do uzyskania stawek najmu oraz poziomu oczekiwanych przez najemców zachęt w postaci okresów bezczynszowych, pokrycia kosztów aranżacji wynajmowanej powierzchni czy też bezpośrednich kontrybucji finansowych. Pomiędzy stawkami najmu a poziomem zachęt zachodzi ścisła korelacja, a dokładny rozkład przepływów pieniężnych pomiędzy przychody z najmu a wydatki związane z zachętami dla najemców uzależniony jest od preferencji najemców oraz stosowanej przez Grupę strategii biznesowej. Grupa stosuje rynkowe stawki najmu jak i poziomy zachęt dla najemców.

W przypadku nieruchomości inwestycyjnych w budowie wycena do wartości godziwej odbywa się poprzez oszacowanie wartości godziwej nieruchomości na moment prognozowanej daty uzyskania pozwolenia na użytkowanie (zakończenie inwestycji), a następnie skorygowanie tej wartości o wydatki niezbędne do poniesienia w celu dokończenia budowy danej nieruchomości powiększoną o niezrealizowaną część marży deweloperskiej.

Część nieruchomości inwestycyjnych w budowie nie została wyceniona do wartości godziwej, lecz ujmowana jest w wartości godziwej gruntu na dzień rozpoczęcia inwestycji powiększonej o poniesione dotychczas nakłady inwestycyjne. Ma to miejsce w przypadku nieruchomości inwestycyjnych w budowie, których poziom tzw. przednajmu nie przekroczył 20% lub na skutek indywidualnej analizy, między innymi statusu uzyskania niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych oraz stopnia pewności z jakim można przyjąć, że oszacowany budżet inwestycyjny nie będzie ulegał istotnym zwiększeniom, Zarząd uznał, że wiarygodna wycena do wartości godziwej nie jest możliwa.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nieruchomościami w budowie wycenianymi do wartości godziwej były nieruchomości Ocean Office budynek B, Cavatina Hall B, WIMA D.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość nieruchomości inwestycyjnych ujmowanych według kosztu wytworzenia (ze względu na brak spełnienia przez nie kryteriów wyceny do wartości godziwej zgodnie z przyjętą polityką) wynosiła 474 531 tys. PLN i obejmowała inwestycje Ocean Office (budynek D), Quorum (budynek A, B i E), Palio Office Park (budynki C-H), WIMA A, Katowice Office Park I i II, Katowice ul. Przemysłowa. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość ta wynosiła 225 902 tys. PLN i obejmowała inwestycje Cavatina Hall (budynek B), Ocean Office (budynek D), Quorum (budynek A, B i E), Palio Office Park (budynki C-H), WIMA (budynek A i D).

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała zobowiązania umowne do zakupu nieruchomości gruntowych dedykowanych pod projekty do realizacji przez Grupę w przyszłości, wynikające z zawartych uprzednio umów przedwstępnych o łącznej wartości 16.8 mln PLN. 

Ponadto, w związku z realizowanymi projektami Grupa na dzień 31 grudnia 2022 roku posiadała ok. 251 637 tys. PLN zobowiązań do nabycia usług i materiałów budowlanych wynikających z kontraktów zawartych z dostawcami i podwykonawcami.

Zawierane przez Grupę umowy najmu to umowy tzw. typu triple net zgodnie z którymi koszty bieżących napraw i utrzymania nieruchomości obciążają najemców w ramach tzw. service charges , a Grupę obciążają jedynie proporcjonalnie do średniej niewynajętej powierzchni w okresie, którego dotyczą koszty. Grupa samodzielnie pełni funkcję generalnego wykonawcy na realizowanych przez nią inwestycjach, jednak razie materializacji roszczeń gwarancyjnych ze strony najemcy / nabywcy budynku Grupa ma możliwość wezwania podwykonawców do dokonania stosownych napraw, a w razie konieczności może wykorzystać na ten cel zatrzymane kaucje gwarancyjne, ponieważ całość zakresu prac jest podzlecana podwykonawcom.

Istotny wzrost (spadek) w wartości szacowanego przychodu z tytułu czynszu bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym wzrostem (spadkiem) wyceny do wartości godziwej. Istotny wzrost (spadek) w poziomie zakładanego wskaźnika powierzchni niewynajętej bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym spadkiem (wzrostem) wyceny do wartości godziwej.

Istotny wzrost (spadek) rynkowych stóp dyskonta bez uwzględnienia wpływu innych czynników skutkowałby znacznym spadkiem (wzrostem) wyceny do wartości godziwej.

Wyceny nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej zostały dokonane, na każdy z prezentowanych dni bilansowych, przez niezależnych renomowanych rzeczoznawców wybranych spośród wiodących firm doradczych specjalizujących się w sektorze nieruchomości (Colliers, CBRE, Emmerson, Property Group).

Poniższa tabela zawiera przedziały kluczowych parametrów wykorzystanych w wycenach nieruchomości inwestycyjnych na poszczególne dni bilansowe:

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Stopa kapitalizacji

6,40% - 8,40%

 

6,45% - 7,75%

Czynsz bazowy tzw. head-line (EUR/m2)

13,25 – 15,00

 

13,25 - 14,50

Okres bezczynszowy (w miesiącach)

8-10

 

3-9

Wartość rynkowa wykończenia wynajmowanej powierzchni (EUR/m2)

490-550

 

400-500

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości na dzień 31 grudnia 2022 roku kluczowych zmiennych, które w największym stopniu wpływają na poziom wyceny nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej*. Analiza została dokonana na całym portfelu inwestycyjnym, przy założeniu niezmienności pozostałych czynników ryzyka:

Zmiana czynszu bazowego

10%

 

-10%

Wpływ na wycenę nieruchomości inwestycyjnych

230 632

 

(154 695)

   

 

 

Zmiana stopy kapitalizacji

+1 p.p.

 

-1 p.p.

Wpływ na wycenę nieruchomości inwestycyjnych

(183 431)

 

356 861

 

Zmiana kursu EUR/PLN

10%

 

-10%

Wpływ na wycenę nieruchomości inwestycyjnych

142 631

 

(142 631)

*nie dotyczy gruntów wycenianych metodą porównawczą.

Grupa prezentuje analizę wrażliwości na danych zbiorczych, dla całego portfela, w postaci przedziałów kluczowych parametrów wykorzystanych w wycenach, ponieważ jej portfel charakteryzuje się dużą homogenicznością, tj. wszystkie nieruchomości zlokalizowane są w Polsce, cechują się one obniżonym poziomem ryzyka (spełniony warunek tzw. pre-lease), finansowanie dla poszczególnych projektów uzyskiwane jest na podobnych warunkach, a koszty jednostkowe realizacji poszczególnych projektów są na zbliżonym poziomie.

W roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku przychody z wynajmu nieruchomości inwestycyjnych wyniosły 58 979 tys. PLN (w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku: 38 710 tys. PLN). Koszty operacyjne dotyczące nieruchomości inwestycyjnych w roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku wyniosły 32 191 tys. PLN (w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku: 16 721 tys. PLN). Grupa nie posiada nieruchomości inwestycyjnych, które generowałyby istotne koszty operacyjne, a nie generowałyby w tym czasie przychodów z najmu.

Zgodnie z MSR 23, Grupa aktywuje tę część kosztów finansowych, które są bezpośrednio powiązane z nabyciem i wytworzeniem składników majątkowych ujętych jako nieruchomości inwestycyjne. W przypadku finansowania celowego, zaciągniętego na realizację projektu aktywowaniu podlega kwota kosztów finansowych, pomniejszona o przychody uzyskane z tymczasowego lokowania środków pieniężnych. W przypadku finansowania ogólnego, koszty finansowania podlegające kapitalizacji ustala się przy zastosowaniu średniej ważonej wszystkich kosztów finansowania zewnętrznego w odniesieniu do poniesionych nakładów na dany składnik aktywów.  Aktywowana kwota kosztów finansowania ogólnego na nieruchomości inwestycyjne przy stopie kapitalizacji 7,34%  wynosiła w 2022 roku 31 342 tys. PLN, z czego 14 307 tys. PLN dotyczyło nieruchomości, które są wyceniane do wartości godziwej – skapitalizowane koszty finansowania w tej części obniżyły wynik z wyceny nieruchomości do wartości godziwej. Kwota aktywowanych kosztów finansowania celowego wynosiła 29 356 tys. PLN. 

19.      Wartość firmy

Grupa przeprowadziła test na utratę wartości wartości firmy, w kwocie 82 425 tys. PLN, przypisanej do ośrodka wypracowującego środki pieniężne w obszarze generalnego wykonawstwa robót budowlanych (w tym usług projektowych oraz wykończeniowych). Wartość odzyskiwalna ośrodka została ustalona w oparciu o jego wartość użytkową, przy założeniu, że ww. ośrodek będzie kontynuował świadczenie usług generalnego wykonawstwa na inwestycjach realizowanych przez Grupę.

Ośrodek wypracowujący środki pieniężne w obszarze generalnego wykonawstwa robót budowlanych (w tym usług projektowych oraz wykończeniowych) świadczy usługi tylko i wyłącznie na rzecz spółek z Grupy (SPV dedykowanym poszczególnym projektom) przy czym samodzielnie nie realizuje prac budowlanych (nie posiada w tym zakresie wykwalifikowanej siły roboczej), a jedynie organizuje i zarządza pracą wykonywaną przez podwykonawców, na których ostatecznie ciąży odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Wartość odzyskiwalna ośrodka została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Metoda ta polega na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych związanych z funkcjonowaniem ośrodka i ich dyskontowaniu stopą dyskonta, odzwierciedlającą koszt kapitału po którym możliwe jest pozyskiwanie kapitału własnego i obcego przez ośrodek, z uwzględnieniem rynkowej struktury kapitałowej, celem ustalenia wartości bieżącej strumienia przepływów i wartości rezydualnej ośrodka. Prognoza przepływów środków pieniężnych oparta jest na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących czteroletni okres z uwzględnieniem korekt, m. in. w zakresie zmiany stanu kapitału obrotowego netto.

Budżety finansowe powstały w oparciu o oczekiwania wyższej kadry kierowniczej co do skali działalności i poziomu kształtowania się marż w nadchodzących latach, poparte doświadczeniami historycznymi oraz uwzględniające obecne i prawdopodobne przyszłe uwarunkowania rynkowe. Średnia stopa wzrostu wyniku operacyjnego, stanowiącego podstawę do szacowania przepływów pieniężnych, w okresie szczegółowej prognozy została przyjęta na poziomie 19%. Do prognoz przepływów środków pieniężnych zastosowano stopę dyskontową przed efektem podatkowym na poziomie 11,36%, a przepływy wykraczające poza czteroletni okres zostały oszacowane z zastosowaniem zerowej stopy wzrostu.

W porównaniu do testów na utratę wartości wartości firmy przeprowadzonych na poprzednie daty bilansowe, w teście przeprowadzanym na dzień 31 grudnia 2022 roku zaktualizowane zostały projekcje finansowe, dostosowując je do oczekiwanej skali działalności w nadchodzących latach oraz prognozowanego poziomu marż, oraz wysokość stopy dyskontowej dostosowując ją do aktualnego rynkowego poziomu stóp procentowanych oraz aktualnej szacunkowej wysokości premii za ryzyko.

Kierownictwo jest przekonane, iż żadna racjonalnie możliwa zmiana jakiegokolwiek kluczowego założenia określonego powyżej nie spowoduje, że wartość bilansowa tego ośrodka przekroczy jego wartość odzyskiwalną.

20.      Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności

Zgodnie z polityką Grupy jednostki współkontrolowane wyceniane są metodą praw własności.

Tabela poniżej przedstawia podsumowanie dotyczące inwestycji w spółkę Cavatina Office Sp. z o.o. (wartości ze sprawozdania finansowego doprowadzone do zgodności z MSSF):

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Aktywa netto wspólnego przedsięwzięcia

200 684

 

173 712

Aktywa obrotowe (krótkoterminowe), w tym:

7 459

 

10 043

      - środki pieniężne

6 967

 

8 010

Aktywa trwałe (długoterminowe)

604 072

 

578 302

Zobowiązania krótkoterminowe, w tym:

2 238

 

1 870

     - krótkoterminowe zobowiązania finansowe

1

 

1

Zobowiązania długoterminowe, w tym:

408 609

 

412 763

     - długoterminowe zobowiązania finansowe

354 514

 

362 108

 

 

 

 

 

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Działalność kontynuowana

 

 

 

Przychody z najmu i aranżacji

35 934

 

31 438

Koszty związane z najmem i aranżacjami

(7 993)

 

(7 947)

Wynik z najmu i aranżacji

27 941

 

23 491

 

 

 

 

Zysk/strata z wyceny i sprzedaży nieruchomości 

8 640

 

92 099

 

 

 

 

Koszty ogólnego zarządu

(1 278)

 

(1 462)

Pozostałe przychody operacyjne

76

 

81

Pozostałe koszty operacyjne

(164)

 

(174)

Zysk/(strata) z działalności operacyjnej

35 215

 

114 035

 

 

 

 

Przychody finansowe

18 813

 

5 715

Koszty finansowe

(20 690)

 

(13 332)

Zysk/(strata) brutto

33 338

 

106 418

 

 

 

 

Podatek dochodowy

(6 366)

 

(20 254)

Zysk/(strata) netto

26 972

 

86 164

 

 

 

 

Inne całkowite dochody

-

 

-

Całkowity dochód

26 972

 

86 164

           

Uzgodnienie powyższych informacji finansowych do wartości bilansowych udziałów w spółce Cavatina Office Sp. z o.o. ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy:

Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych

   

rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Wartość udziałów na 01.01.

   

60 799

 

29 013

Udział w zyskach jedn. współkontrolowanych wycenianych metodą praw własności

   

9 440

 

30 161

Wyłączenie zysku na transakcji w ramach Grupy Kapitałowej

   

-

 

1 625

Wartość udziałów na 31.12.

   

70 239

 

60 799

Cavatina Office w związku zawartą umową kredytową w zakresie finansowania inwestycyjnego posiadanego budynku biurowego Chmielna 89 posiada ograniczenia w wypłacie dywidend oraz regulowania zobowiązań z tytułu pożyczek od udziałowców. Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku wszelkie rachunki związane z rezerwą obsługi długu są jednak w pełni zasilone, co oznacza, że Cavatina Office może przeznaczać wszelkie środki wygenerowane na działalności operacyjnej pozostałe po obsłudze kosztów zadłużenia kredytowego na wypłatę dywidendy i/lub spłatę pożyczek od udziałowców.

21.      Zapasy

Na dzień 31 grudnia 2022 roku saldo zapasów wyniosło 64 531 tys. PLN, zaś na dzień 31 grudnia 2021 roku 64 203 tys. PLN składało się przede wszystkim z nakładów przeznaczonych do odsprzedaży na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej Resi Capital S.A. Nakłady te dotyczą realizowanych przez grupę Resi Capital S.A. części mieszkaniowych inwestycji typu mixed-use, w ramach których Grupa Cavatina Holding S.A. realizuje części biurowe inwestycji.

Po przeprowadzonej analizie prawdopodobnych warunków sprzedaży oraz na podstawie toczących się negocjacji z grupą kapitałową Resi Capital S.A. Zarząd nie zidentyfikował ryzyka utraty wartości tego aktywa oraz aktywów finansowych z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowych.

Po dniu bilansowym zapasy dotyczące projektów mieszkaniowych zostały częściowo sprzedane do grupy kapitałowej Resi Capital S.A. w łącznej kwocie 51 138 tys. PLN. Na dzień bilansowy nie były spełnione kryteria ich klasyfikacji jako aktywa dostępne do sprzedaży zgodnie z MSSF5.

22.      Pozostałe aktywa

22.1.   Pozostałe aktywa finansowe

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Pożyczki udzielone

21 620

 

26 171

Pożyczki dla Zarządu i Rady Nadzorczej

-

 

2 407

Pozostałe aktywa finansowe, w tym:

73 222

 

45 199

- depozyty ustanowione w celu zabezpieczenia spłaty zadłużenia

66 442

 

38 633

    - kaucje wpłacone przez najemców

6 780

 

6 566

Razem

94 842

 

73 777

 - długoterminowe

21 601

 

26 171

 - krótkoterminowe

73 241

 

47 606

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie udzielania pożyczek. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych wyznaczonych zgodnie z polityką Grupy. Grupa przeanalizowała standing finansowy podmiotów, którym udzieliła pożyczek oraz możliwość kompensaty należności z tytułu udzielonych pożyczek ze zobowiązaniami Grupy i na podstawie przeprowadzonej analizy uznała, że potencjalne oczekiwane straty kredytowe byłyby nieistotnej wartości.

   POŻYCZKI UDZIELONE NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU

Pożyczkodawca

Pożyczkobiorca

Waluta

Należności z tytułu pożyczki (EUR)

Należności z tytułu pożyczki

(PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Cavatina Holding S.A.

Cavatina Group S.A.

PLN

-

10

Wibor + marża

21 listopada 2025 roku

brak

Cavatina GW Sp. z o.o.

Pensieri Sp. z o.o.

PLN

-

695

Wibor + marża

3 kwietnia 2026 roku

brak

Cavatina Holding S.A.

Cavatina Office Sp. z o.o.

EUR

4 341

20 359

Wibor + marża

31 grudnia 2037 roku

brak

Cavatina Holding S.A.

Fundacja Fiducia

PLN

-

556

Wibor + marża

8 czerwca 2024 roku

brak

Razem w tym:

 

 

 

21 620

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

 

21 601

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

 

19

 

 

 

POŻYCZKI UDZIELONE NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU

Pożyczkodawca

Pożyczkobiorca

Waluta

Należności z tytułu pożyczki (EUR)

Należności z tytułu pożyczki

(PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Cavatina GW Sp. z o.o.

Pensieri Sp. z o.o.

PLN

-

618

Wibor + marża

3 kwietnia 2023 roku

brak

Cavatina Holding S.A.

Cavatina Office Sp. z o.o.

EUR

5 445

25 044

Wibor + marża

31 grudnia 2037 roku

brak

Cavatina Holding S.A.

Fundacja Fiducia

PLN

-

509

Wibor + marża

8 czerwca 2024 roku

brak

Cavatina GW Sp. z o.o.

Pozostałe

PLN

-

2 407

Wibor + marża

29 października 2022 roku

brak

Razem w tym:

 

 

 

28 578

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

 

26 171

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

 

2 407

 

 

 

22.2.   Pozostałe aktywa niefinansowe

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Należności budżetowe (podatek VAT)

43 016

 

50 026

Ubezpieczenia

1 019

 

1 750

Inne aktywa niefinansowe

5 963

 

5 776

Razem

49 998

 

57 552

 - długoterminowe

3 785

 

3 170

 - krótkoterminowe

46 213

 

54 382

23.      Świadczenia pracownicze

23.1.   Programy motywacyjne na bazie akcji

PROGRAM MOTYWACYJNY ROZPOZNANY W 2021 ROKU

W dniu 14 czerwca 2021 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy Cavatina Holding S.A. podjęło uchwałę w sprawie ustanowienia programu motywacyjnego w Grupie. Na mocy uchwały, uczestnikom programu zostało zaproponowane do 2,22% referencyjnego kapitału zakładowego spółki Cavatina Holding S.A. (tj. kapitału zakładowego po rejestracji przez KRS podwyższenia kapitału zakładowego wynikającego z emisji akcji serii B przeprowadzanej w trybie oferty publicznej) pod warunkiem przeprowadzenia przez Cavatina Holding S.A. pierwszej oferty publicznej do końca 2021 roku oraz spełnieniu przez uczestników programu warunku lojalnościowego – zatrudnienia w Grupie Kapitałowej do dnia przedstawienia oferty tj. podpisania umowy uczestnictwa. Umowy uczestnictwa zostały podpisane 5 lipca 2021 roku, na mocy których przyznano łącznie 527 836 warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniających do objęcia akcji na okaziciela nowej emisji serii C o wartości nominalnej 13 PLN każdy po cenie emisyjnej równej wartości nominalnej. 248 980 warrantów przyznano Zarządowi Spółki, a 278 856 pozostałym uczestnikom programu, w tym 124 490 instrumentów członkowi Zarządu jednej ze spółek zależnych.

Warunki nabycia uprawnień zostały spełnione – dnia 23 lipca 2021 roku. Wszyscy uczestnicy programu objęli przyznane im warranty, które zostały zrealizowane do dnia bilansowego poprzez zapłatę ceny emisyjnej akcji w grudniu 2021 roku. Uczestnicy programu są zobowiązani do nierozporządzania objętymi akcjami przez okres 12 miesięcy od dnia zapisania akcji na ich rachunkach papierów wartościowych (lock-up), tj. do dnia 24 stycznia 2023 roku.

Ze względu na nieistotną różnicę czasową pomiędzy dniem przyznania (5 lipca), a datą kiedy znana była cena rynkowa akcji Spółki (market price), tj. 8 lipca (zakończenie zapisów na akcje przez inwestorów indywidulnych i instytucjonalnych) oraz datą debiutu giełdowego (23 lipca), kiedy po raz pierwszy cena rynkowa akcji została potwierdzona przez rynek, na potrzeby określenia wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych przyjęto, że na dzień wyceny cena rynkowa akcji była zbliżona do ceny emisyjnej otrzymanej w ramach pierwszej oferty publicznej, tj. 25 PLN. Dodatkowo, pomiędzy dniem przyznania a datą kiedy poznana została cena rynkowa jednej akcji nie miały miejsca żadne zdarzenia, które mogłyby determinować wartość godziwą przyznanych warrantów.

Wartość godziwą warrantów subskrypcyjnych serii A ustalono na poziomie 12 PLN za warrant.

W 2021 roku Spółka w kosztach ogólnego zarządu w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów rozpoznała 6 334 tys. PLN kosztów z tytułu w/w programu motywacyjnego. Uczestnicy pokryli ze środków własnych wartość nominalną przyznanych instrumentów w kwocie 6 862 tys. PLN.

24.      Należności z najmu i aranżacji oraz pozostałe należności

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Należności z najmu i aranżacji oraz pozostałe należności od pozostałych jednostek

16 266

 

7 303

Kwoty zatrzymane z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości*

16 079

 

5 744

Pozostałe należności od podmiotów powiązanych, w tym:

39 324

 

36 211

- należności z tyt. sprzedania gruntów i nakładów do podmiotów z grupy kapitałowej Resi Capital S.A.**

36 085

 

36 048

Należności ogółem (netto)

71 669

 

49 258

Odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych***

6 801

 

2 788

Należności brutto

78 470

 

52 046

*do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania 11,5 mln PLN zostało spłacone.

** do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania 20 mln PLN zostało spłacone. 

*** w tym odpis na należności z najmu i aranżacji wynosił 89 tys. PLN (67 tys. PLN w 2021 roku).

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 34.

Należności z tytułu najmu i aranżacji oraz pozostałe należności nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-35 dniowy termin płatności.

 

STRATY KREDYTOWE

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom o określonym standingu finansowym. Dodatkowo każdy najemca zobowiązany jest do złożenia zabezpieczeń w postaci kaucji pieniężnej lub gwarancji bankowej w wysokości co najmniej trzy miesięcznego czynszu, stąd ryzyko występowania ewentualnej straty kredytowej jest ograniczone. Zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem z tytułu oczekiwanych strat kredytowych właściwym dla należności handlowych i leasingowych Grupy. W ocenie kierownictwa biorąc pod uwagę powyższe ryzyko kredytowe z tytułu należności jest ograniczone.

Analiza stanu należności i zabezpieczeń dokonywana jest indywidualnie dla każdego klienta w kontekście oceny ryzyka kredytowego i ewentualnych odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych. W 2022 roku nie było znaczących nowych, dodatkowych odpisów aktualizujących, ponad standardowo stosowaną macierz rezerw zgodnie z MSSF 9, w oparciu o indywidualną analizę kondycji finansowej najemców.

ZMIANY ODPISÓW Z TYTUŁU OCZEKIWANYCH STRAT KREDYTOWYCH NALEŻNOŚCI
BYŁY NASTĘPUJĄCE:

 

rok zakończony dnia
31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia
31 grudnia 2021 roku

Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na dzień 1 stycznia

2 788

 

2 736

Zwiększenie*

4 159

 

1 384

Wykorzystanie

40

 

6

Odpisanie niewykorzystanych kwot (rozwiązanie odpisu)

106

 

1 326

Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia

6 801

 

2 788

*przyrost rok do roku wynika m.in. z częściowego odpisu aktualizującego wartość kwot zatrzymanych z tytułu sprzedaży projektów biurowych. 

 

25.      Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 46 748 tys. PLN (na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 132 025 tys. PLN).

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Środki pieniężne w banku

46 748

 

132 025

Razem

46 748

 

132 025

 

 

 

 

26.      Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe

26.1.   Kapitał podstawowy

Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał podstawowy Spółki wynosił 330 538 442 PLN i był podzielny na 25 426 034 akcje o wartości nominalnej 13 PLN każda. 

W roku 2022 kapitał podstawowy Jednostki dominującej został podwyższony o kwotę 6 861 868 PLN. W dniu 25 stycznia 2022 roku dokonano wydania 527 836 akcji w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki („Akcje serii C”) zgodnie z uchwałą nr 4 NWZ Spółki z dnia 14 czerwca 2021 roku. Akcje serii C obejmowane są przez uczestników funkcjonującego w Spółce programu motywacyjnego. Każda Akcja serii C uprawnia do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Przez okres 12 miesięcy od dnia zapisania Akcji serii C na rachunku papierów wartościowych uczestnika programu motywacyjnego nie może on rozporządzać Akcjami serii C.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał podstawowy Jednostki Dominującej wynosił 323 676 574 PLN i był podzielony na 24 898 198 akcje o wartości nominalnej 13 PLN każda.

Na podstawie uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 19 marca 2021 roku w sprawie scalenia (połączenia) akcji Spółki oraz zmiany Statutu dokonano zmiany oznaczenia wszystkich akcji zwykłych na okaziciela Spółki oznaczonych kolejnymi seriami: A, B, C i D nową serią A. Na mocy ww. uchwały podwyższono również wartość nominalną każdej akcji Spółki z dotychczasowej kwoty 1 PLN do kwoty 13 PLN, tj. o kwotę 12 PLN, bez jednoczesnej zmiany wysokości kapitału zakładowego Spółki. Scalenia akcji Spółki dokonano przy proporcjonalnym zmniejszeniu łącznej liczby akcji Spółki z liczby 226 176 574 do liczby 17 398 198, tj. poprzez połączenie każdych 13 akcji Spółki w jedną akcję Spółki o nowej wartości nominalnej wynoszącej 13 PLN, wobec czego stosunek wymiany akcji Spółki został ustalony jako 13:1. Zmiana Statutu w powyższym zakresie została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy KRS w dniu 24 maja 2021 roku.

W dniu 15 lipca 2021 roku Zarząd Spółki złożył oświadczenie w trybie art. 310 § 2 i § 4 w związku z art. 431 § 7 Kodeksu spółek handlowych, o wysokości objętego kapitału podstawowego oraz dookreślającego wysokość kapitału podstawowego Spółki dominującej.

W dniu 30 lipca 2021 roku Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, dokonał rejestracji zmian art. 6 ust.1 Statutu Spółki.

W związku z dokonaniem Zmiany Statutu Spółki dominującej, z dniem 30 lipca 2021 roku nastąpiła rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z kwoty 226 176 574 PLN, o kwotę 97 500 000 PLN, do kwoty 323 676 574 PLN, poprzez pierwszą publiczną emisję 7 500 000 akcji serii B Spółki, na skutek której jedyny dotychczasowy akcjonariusz Spółki Cavatina Group S.A. zmniejszył ilość posiadanych akcji Spółki ze 100% do 69,88%. W wyniku emisji pozyskano 187 500 tys. PLN środków pieniężnych i poniesiono 7 158 tys. PLN kosztów związanych z tą emisją.  

26.2.   Niepodzielony zysk/(strata) oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy

Statutowe sprawozdania finansowe jednostek zależnych oraz jednostki współkontrolowanej są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o zysk ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.

Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, Jednostka Dominująca jest obowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie strat. Do tej kategorii kapitału przekazuje się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki dominującej, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego Jednostki Dominującej. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Jednostki Dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość kapitału zapasowego w Jednostce Dominującej wynosiła  649 104 tys. PLN.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie istnieją inne ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy.

27.      Zadłużenie

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Kredyty

851 260

 

806 620

Pożyczki od jednostek powiązanych

-

 

87 718

Pożyczki od jednostek niepowiązanych

163 933

 

86 547

Obligacje

233 926

 

125 567

Pochodne instrumenty finansowe (nota 37.2) 3 004   8 007

Zobowiązania leasingowe z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów

25 012

 

28 729

Pozostałe zobowiązania leasingowe (nota 16)

8 175

 

6 159

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego

22 655

 

34 648

Zadłużenie razem, w tym:

1 307 965

 

1 183 995

- część długoterminowa

1 102 412

 

1 003 650

- część krótkoterminowa

205 553

 

180 345

  ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KREDYTÓW NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU

Kredytodawca

Kredytobiorca

Waluta

Zobowiązanie z tytułu kredytu

(w walucie)

Zobowiązanie z tytułu kredytu

(PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Bank Ochrony Środowiska S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

59 263

Wibor + marża

28 lipca 2023 roku
 (kredyt obrotowy)

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Spółki Cavatina GW Sp. z o.o. na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), gwarancja BGK na kwotę stanowiącą 80% przyznanej kwoty kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC kredytobiorcy, poręczenie wekslowe udzielone przez Cavatina Sp. z o.o. oraz ustanowienie na rzecz Banku pełnomocnictwa do rachunków prowadzonych w BOŚ S.A. oraz zastaw finansowy na prawach do rachunków w BOŚ S.A.

ING Bank Śląski S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

EUR

3 163

14 836

Euribor + marża

31 grudnia 2023 roku
  (kredyt w rachunku kredytowym)

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Spółki Cavatina GW Sp. z o.o. na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)., gwarancja BGK na kwotę stanowiącą 80% przyznanej kwoty kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC Cavatina GW Sp. z o.o. oraz Cavatina Sp. z o.o., poręczenie cywilne Cavatina Sp. z o.o.

Alior Bank S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

 

11 262

Wibor + marża

22 czerwca 2024 roku
  (kredyt obrotowy)

Pełnomocnictwo do rachunków, weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie przez Cavatina Sp. z o.o., pełnomocnictwo do rachunków Cavatina Sp. z o.o., oświadczenie o poddaniu się egzekucji Cavatina Sp. z o.o., gwarancja BGK

Alior Bank S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

 

46 535

Wibor + marża

22 czerwca 2024 roku
  (kredyt w rachunku kredytowym)

Pełnomocnictwo do rachunków, weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji Cavatina Sp. z o.o. oraz Cavatina GW Sp. z o.o., poręczenie Cavatina Sp. z o.o., gwarancja BGK.

VeloBank S.A. (dawniej Getin Noble Bank S.A.)

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

 

18 320

Wibor + marża

29 lutego 2024 roku
 (kredyt obrotowy)

Pełnomocnictwo do rachunków Cavatina GW Sp. z o.o., weksel in blanco, poręczenie weksla przez Cavatina Sp. z o.o. i Cavatina Holding S.A., gwarancja BGK.

mBank S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

 

29 527

Wibor + marża

28 czerwca 2024 roku
 (kredyt w rachunku kredytowym)

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Spółki Cavatina GW Sp. z o.o. na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), gwarancja BGK na kwotę stanowiącą 80% przyznanej kwoty kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC Cavatina GW Sp. z o.o. i Cavatina Holding S.A. oraz poręczenie Cavatina Holding S.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

AION S.A.

Cavatina Holding S.A.

EUR

11 393

53 431

Euribor + marża

11 marca 2028 roku

Hipoteka na pierwszym miejscu ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego i nieruchomości położonej w Bielsku-Białej będącego własnością spółki Cavatina SPV 3 Sp. z o.o., pełnomocnictwa do rachunku Cavatina Holding S.A. w AION S.A., zastaw rejestrowy i finansowy na rachunku Cavatina Holding S.A. w AION S.A., Cesja z ubezpieczenia mienia, oświadczenie kredytobiorcy i poręczycieli Cavatina Sp. z o.o. i Cavatina SPV 3 Sp. z o.o. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC, poręczenie Cavatina Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 3 Sp. z o.o.

Alior Bank S.A.

Cavatina SPV 4 Sp. z o.o.

PLN

-

61 376

Wibor + marża

31 marca 2023 roku
(konwersja na kredyt inwestycyjny)
31 marca 2033 roku
(dzień spłaty)

Pełnomocnictwo do rachunków prowadzonych w banku, hipoteka na pierwszym miejscu, zastaw rejestrowy, przelew wierzytelności z umów najmu i kontraktu budowlanego z Cavatiny GW Sp. z o.o., poręczenie Cavatiny Sp. z o.o., podporzadkowanie wierzytelności (pożyczek wewnątrzgrupowych), weksel i deklaracja wekslowa poręczona przez Cavatinę Sp. z o.o., oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez Cavatina SPV 4 sp. z o.o. i Cavatina Sp. z o.o., depozyt środków pieniężnych, gwarancja korporacyjna do wysokości 10% kosztów projektu.

Alior Bank S.A.

Cavatina SPV 4 Sp. z o.o.

PLN

-

2 370

Wibor + marża

31 maja 2023 roku
(kredyt odnawialny na VAT)

Pełnomocnictwo do rachunków prowadzonych w banku, hipoteka na pierwszym miejscu, zastaw rejestrowy, przelew wierzytelności z umów najmu i kontraktu budowlanego z Cavatiny GW Sp. z o.o., poręczenie Cavatiny Sp. z o.o., podporzadkowanie wierzytelności (pożyczek wewnątrzgrupowych), weksel i deklaracja wekslowa poręczona przez Cavatinę Sp. z o.o., oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez Cavatina SPV 4 sp. z o.o. i Cavatina Sp. z o.o., depozyt środków pieniężnych, gwarancja korporacyjna do wysokości 10% kosztów projektu.

Bank Gospodarstwa Krajowego S.A.

Cavatina SPV 8 Sp. z o.o.

EUR

13 504

63 331

Euribor + marża

20 sierpnia 2023 roku
(konwersja na kredyt inwestycyjny)
20 grudnia 2036 roku
 (dzień spłaty)

Hipoteka na pierwszym miejscu ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego gruntu i nieruchomości położonych w Gdańsku będących własnością spółki Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. oraz na prawie użytkowania wieczystego gruntu będącego własnością  spółki Cavatina SPV 14 Sp. z o.o.  , pełnomocnictwo do rachunków Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. w Banku Gospodarstwa Krajowego,  przelew praw na zabezpieczenie dot. Umowy Przelewu, zastaw rejestrowy i finansowy na udziałach Cavatina SPV 8 Sp. z o.o., zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. w Banku Gospodarstwa Krajowego, umowa podporządkowania pomiędzy podmiotami Cavatina Holding S.A., Cavatina GW Sp. z o.o., Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności,  oświadczenie kredytobiorcy i poręczyciela Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina SPV 14 Sp. z o.o. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC.

Bank Gospodarstwa Krajowego S.A.

Cavatina SPV 14 Sp. z o.o.

PLN

-

25 856

Wibor + marża

20 sierpnia 2023 roku
 (konwersja na kredyt inwestycyjny)
20 czerwca 2037 roku
(dzień spłaty)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz nieruchomości położonych w Gdańsku będących własnością spółki Cavatina SPV 14 Sp. z o.o. z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania, pełnomocnictwo dla Banku Gospodarstwa Krajowego do dysponowania środkami na rachunkach bankowych Kredytobiorcy tj. Cavatina SPV 14 Sp. z o.o., przelew praw na zabezpieczenie na rzecz Kredytobiorcy na podstawie Umowy Przelewu, zobowiązaniami Gwaranta wynikającymi z Gwarancji Pokrycia Przekroczonych Kosztów, zastawy rejestrowymi z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% sumy całkowitego zaangażowania kredytu, zastawy finansowe z najwyższym stopniem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania kredytu, zastawy rejestrowe na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy do kwoty stanowiącej 150% sumy całkowitej zaangażowania kredytu, wraz z zastawami zwykłymi i finansowymi również na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania kredytu, w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności,  oświadczenie kredytobiorcy i poręczyciela Cavatina Holding S.A. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC.

Berlin Hyp A.G.
Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Cavatina SPV 7 Sp. z o.o.
Cavatina SPV 11 Sp. z o.o.

EUR

70 416

330 244

Euribor + marża

31 grudnia 2023 roku
 (konwersja na kredyt inwestycyjny)
31 grudnia 2027 roku
 (dzień spłaty)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości położonych w Katowicach, będących własnością Spółek Cavatina SPV 7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 11 Sp. z o.o. wraz z umową sprzedaży do Spółki ReCap SPV 3 Sp. z o.o., umowa zastawów rejestrowych z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia, wraz z zastawami finansowymi nad środkami zdeponowanymi na rachunkach, dodatkowo umowa zastawu rejestrowego na udziałach z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia oraz zastawów finansowych na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy, umowa zastawu rejestrowego na aktywach z najwyższym stopniem zaspokojenia na aktywach Kredytobiorcy cesje na umowach najmu, poddanie się egzekucji w tryb Art 777 par. 1 pkt 5 KC Spółek Cavatina Holding S.A, Cavatina SPV 7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 11 Sp. z o.o., umowa podporządkowania Spółek Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina GW Sp. z o.o.

Berlin Hyp A.G.
Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Cavatina SPV 7 Sp. z o.o.
Cavatina SPV 11 Sp. z o.o.

PLN

-

2 911

Wibor + marża

31 marca 2024 roku
(kredyt odnawialny na VAT)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości położonych w Katowicach, będących własnością Spółek Cavatina SPV 7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 11 Sp. z o.o. wraz z umową sprzedaży do Spółki ReCap SPV 3 Sp. z o.o., umowa zastawów rejestrowych z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia, wraz z zastawami finansowymi nad środkami zdeponowanymi na rachunkach, dodatkowo umowa zastawu rejestrowego na udziałach z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia oraz zastawów finansowych na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy, umowa zastawu rejestrowego na aktywach z najwyższym stopniem zaspokojenia na aktywach Kredytobiorcy cesje na umowach najmu, poddanie się egzekucji w tryb Art 777 par. 1 pkt 5 KC Spółek Cavatina Holding S.A, Cavatina SPV 7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 11 Sp. z o.o., umowa podporządkowania Spółek Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina GW Sp. z o.o.

Erste Group Bank AG
Raiffeisenlandesbank Niederosterreich-Wien AG

Cavatina SPV 19 Sp. z o.o.

EUR

23 505

110 238

Euribor + marża

31 marca 2025 roku (konwersja na kredyt inwest.)30 czerwca 2029 roku (dzień spłaty)

Hipoteka umowna na prawie użytkowanie wieczystego gruntów oraz nieruchomości położonych w Krakowie, będących własnością Spółek Cavatina SPV5 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 19 Sp. z o.o., umowa zastawów rejestrowych z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia, wraz z zastawami finansowymi nad środkami zdeponowanymi na rachunków, dodatkowo umowa zastawu rejestrowego na udziałach z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia oraz zastawów finansowych na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy, umowa zastawu rejestrowego na aktywach z najwyższym stopniem zaspokojenia na aktywach Kredytobiorcy, cesje na umowach najmu, poddanie się egzekucji w trybie Art. 777 paragraf 1 pkt 5 KC Spółek Cavatina Holding S.A., Cavatina SPV 19 Sp. z o.o., umowa podporządkowania Spółek Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina GW Sp. z o.o.

Erste Group Bank AG
Raiffeisenlandesbank Niederosterreich-Wien AG

Cavatina SPV 19 Sp. z o.o.

PLN

-

9 963

Wibor + marża

30 czerwca 2025 roku (kredyt na VAT)

Hipoteka umowna na prawie użytkowanie wieczystego gruntów oraz nieruchomości położonych w Krakowie, będących własnością Spółek Cavatina SPV 5 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 19 Sp. z o.o., umowa zastawów rejestrowych z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia, wraz z zastawami finansowymi nad środkami zdeponowanymi na rachunków, dodatkowo umowa zastawu rejestrowego na udziałach z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia oraz zastawów finansowych na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy, umowa zastawu rejestrowego na aktywach z najwyższym stopniem zaspokojenia na aktywach Kredytobiorcy, cesje na umowach najmu, poddanie się egzekucji w trybie Art. 777 paragraf 1 pkt 5 KC Spółek Cavatina Holding S.A., Cavatina SPV 19 Sp. z o.o., umowa podporządkowania Spółek Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina GW Sp. z o.o.

mBank S.A.

Equal III Sp. z o.o.

PLN

-

9 782

Wibor + marża

31 sierpnia 2023 roku (kredyt na VAT)*

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art.. 777 KC kredytobiorcy oraz Cavatina Holding S.A., zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach kredytobiorcy w mBank S.A. oraz poręczenie Cavatina Holding S.A.

mBank S.A.

Cavatina SPV 12 Sp. z o.o.

PLN

-

2 015

Wibor + marża

29 marca 2024 roku (kredyt odn. na VAT)

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art.. 777 KC kredytobiorcy oraz Cavatina Holding S.A., zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach kredytobiorcy w mBank S.A. oraz poręczenie Cavatina Holding S.A.

Razem, w tym:

 

 

 

851 260

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

719 447

 

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

131 813

 

 

 

 

*dnia 27 marca 2023 roku kredyt został spłacony po uprzednim otrzymaniu zwrotu podatku VAT od zakupu nieruchomości inwestycyjnej. 

 

 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KREDYTÓW NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU

Kredytodawca

Kredytobiorca

Waluta

Zobowiązanie z tytułu kredytu

(w walucie)

Zobowiązanie z tytułu kredytu

(PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Bank Ochrony Środowiska S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

41 156

Wibor + marża

28 lipca 2023 roku
 (kredyt obrotowy)

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Spółki Cavatina GW Sp. z o.o. na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), gwarancja BGK na kwotę stanowiącą 80% przyznanej kwoty kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC kredytobiorcy, poręczenie wekslowe udzielone przez Cavatina Sp. z o.o. oraz ustanowienie na rzecz Banku pełnomocnictwa do rachunków prowadzonych w BOŚ S.A. oraz zastaw finansowy na prawach do rachunków w BOŚ S.A.

ING Bank Śląski S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

14 706

Wibor + marża

30 maja 2023 roku
  (kredyt obrotowy)

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową Spółki Cavatina GW Sp. z o.o. na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)., gwarancja BGK na kwotę stanowiącą 80% przyznanej kwoty kredytu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC Cavatina GW Sp. z o.o. oraz Cavatina Sp. z o.o., poręczenie cywilne Cavatina Sp. z o.o.

Alior Bank S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

11 084

Wibor + marża

28 lipca 2022 roku
  (kredyt obrotowy)

Pełnomocnictwo do rachunków, weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie przez Cavatina Sp. z o.o., pełnomocnictwo do rachunków Cavatina Sp. z o.o., oświadczenie o poddaniu się egzekucji Cavatina Sp. z o.o., gwarancja BGK

Alior Bank S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

50 000

Wibor + marża

25 czerwca 2022 roku
 (kredyt obrotowy)

Pełnomocnictwo do rachunków, weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji Cavatina Sp. z o.o. oraz Cavatina GW Sp. z o.o., poręczenie Cavatina Sp. z o.o., gwarancja BGK.

Velo Bank S.A. (dawniej: Getin Noble Bank S.A.)

Carbon Tower Sp. z o.o.

EUR

22 901

105 332

Euribor + marża

20 grudnia 2030 roku

Hipoteka na pierwszym miejscu ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego gruntu położonego we Wrocławiu, będącego własnością spółki Carbon Tower Sp. z o.o., weksel in blanco, zastaw rejestrowy na udziałach spółki Carbon Tower Sp. z o.o. posiadanych przez spółkę Cavatina Holding S.A. przelew wierzytelności z umów najmu, z umowy z Cavatina GW Spółka z o.o., z ubezpieczenia, umowa wsparcia pomiędzy Carbon Tower i Cavatina GW Sp. z o.o. oraz Carbon Tower Sp. z o.o. i Cavatina Holding S.A. na wypadek przekroczenia kosztów, podporządkowanie pożyczek i wierzytelności wspólników spłacie kredytu.

Alior Bank S.A.

Tischnera Office Sp. z o.o.

EUR

34 106

156 866

Wibor + marża

15 maja 2030 roku*

Pełnomocnictwa do rachunków, hipoteka na pierwszym miejscu, przelew wierzytelności z polis ubezpieczeniowych, umowy o generalne wykonawstwo i umów najmu, zastaw sądowy i cywilny na udziałach i rachunkach, zastaw finansowy na Rachunku Cesji, poręczenie przez Cavatina Holding S.A., podporządkowanie pożyczek udzielonych przez wspólników, oświadczenie kredytobiorcy i poręczyciela o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC.

Velo Bank S.A. (dawniej: Getin Noble Bank S.A.)

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

19 911

Wibor + marża

04 listopada 2022 roku
 (kredyt obrotowy)

Pełnomocnictwo do rachunków Cavatina GW Sp. z o.o., pełnomocnictwo do rachunków Carbon Tower Sp. z o.o., weksel in blanco, poręczenie weksla przez Cavatina Sp. z o.o. i Cavatina Holding S.A., gwarancja BGK.

Alior Bank S.A.

Cavatina SPV 4 Sp. z o.o.

PLN

-

48 216

Wibor + marża

 30 marca 2023 roku
 (konwersja na kredyt inwestycyjny)
14 stycznia 2033 roku
 (dzień spłaty)

Pełnomocnictwo do rachunków prowadzonych w banku, hipoteka na pierwszym miejscu, zastaw rejestrowy, przelew wierzytelności z umów najmu i kontraktu budowlanego z Cavatiny GW Sp. z o.o., poręczenie Cavatiny Sp. z o.o., podporzadkowanie wierzytelności (pożyczek wewnątrzgrupowych), weksel i deklaracja wekslowa poręczona przez Cavatinę Sp. z o.o., oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez Cavatina SPV4 sp. z o.o. i Cavatina Sp. z o.o., depozyt środków pieniężnych, gwarancja korporacyjna do wysokości 10% kosztów projektu.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Cavatina SPV 8 Sp. z o.o.

PLN

-

57 713

Wibor + marża

20 grudnia 2022 roku
 (konwersja na kredyt inwestycyjny)
20 grudnia 2036 roku
 (dzień spłaty)

Hipoteka na pierwszym miejscu ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego gruntu i nieruchomości położonych w Gdańsku będących własnością spółki Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. oraz na prawie użytkowania wieczystego gruntu będącego własnością  spółki Cavatina SPV 14 Sp. z o.o.  , pełnomocnictwo do rachunków Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. w Banku Gospodarstwa Krajowego,  przelew praw na zabezpieczenie dot. Umowy Przelewu, zastaw rejestrowy i finansowy na udziałach Cavatina SPV 8 Sp. z o.o., zastaw rejestrowy i finansowy na rachunkach Cavatina SPV8 Sp. z o.o. w Banku Gospodarstwa Krajowego, umowa podporządkowania pomiędzy podmiotami Cavatina Holding S.A., Cavatina GW Sp. z o.o., Cavatina SPV 8 Sp. z o.o. oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności,  oświadczenie kredytobiorcy i poręczyciela Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina SPV 14 Sp. z o.o. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Cavatina SPV 14 Sp. z o.o.

PLN

-

21 378

Wibor + marża

20 sierpnia 2023 roku
 (konwersja na kredyt inwestycyjny)
20 czerwca 2037 roku
 (dzień spłaty)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz nieruchomości położonych w Gdańsku będących własnością spółki Cavatina SPV14 Sp. z o.o. z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania, pełnomocnictwo dla Banku Gospodarstwa Krajowego do dysponowania środkami na rachunkach bankowych Kredytobiorcy tj. Cavatina SPV14 Sp. z o.o., przelew praw na zabezpieczenie na rzecz Kredytobiorcy na podstawie Umowy Przelewu, zobowiązaniami Gwaranta wynikającymi z Gwarancji Pokrycia Przekroczonych Kosztów, zastawy rejestrowymi z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% sumy całkowitego zaangażowania kredytu, zastawy finansowe z najwyższym stopniem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania kredytu, zastawy rejestrowe na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy do kwoty stanowiącej 150% sumy całkowitej zaangażowania kredytu, wraz z zastawami zwykłymi i finansowymi również na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania kredytu, w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności,  oświadczenie kredytobiorcy i poręczyciela Cavatina Holding S.A. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Cavatina SPV 14 Sp. z o.o.

PLN

-

1 307

Wibor + marża

20 grudnia 2023 roku
(kredyt odnawialny na VAT)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz nieruchomości położonych w Gdańsku będących własnością spółki Cavatina SPV14 Sp. z o.o. z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania, pełnomocnictwo dla Banku Gospodarstwa Krajowego do dysponowania środkami na rachunkach bankowych Kredytobiorcy tj. Cavatina SPV14 Sp. z o.o., przelew praw na zabezpieczenie na rzecz Kredytobiorcy na podstawie Umowy Przelewu, zobowiązaniami Gwaranta wynikającymi z Gwarancji Pokrycia Przekroczonych Kosztów, zastawy rejestrowymi z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% sumy całkowitego zaangażowania kredytu, zastawy finansowe z najwyższym stopniem zaspokojenia do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania kredytu, zastawy rejestrowe na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy do kwoty stanowiącej 150% sumy całkowitej zaangażowania kredytu, wraz z zastawami zwykłymi i finansowymi również na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy do kwoty stanowiącej 150% kwoty całkowitego zaangażowania kredytu, w celu zabezpieczenia spłaty wierzytelności,  oświadczenie kredytobiorcy i poręczyciela Cavatina Holding S.A. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC.

Berlin Hyp A.G.
Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Cavatina SPV 7 Sp. z o.o.
Cavatina SPV 11 Sp. z o.o.

EUR

39 243

180 495

Euribor + marża

31 grudnia 2023 roku
(konwersja na kredyt inwestycyjny)
31 grudnia 2027 roku
 (dzień spłaty)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości położonych w Katowicach, będących własnością Spółek Cavatina SPV7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV11 Sp. z o.o. wraz z umową sprzedaży do Spółki ReCap SPV3 Sp. z o.o., umowa zastawów rejestrowych z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia, wraz z zastawami finansowymi nad środkami zdeponowanymi na rachunkach, dodatkowo umowa zastawu rejestrowego na udziałach z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia oraz zastawów finansowych na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy, umowa zastawu rejestrowego na aktywach z najwyższym stopniem zaspokojenia na aktywach Kredytobiorcy cesje na umowach najmu, poddanie się egzekucji w tryb Art 777 par. 1 pkt 5 KC Spółek Cavatina Holding S.A, Cavatina SPV7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV11 Sp. z o.o., umowa podporządkowania Spółek Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina GW Sp. z o.o.

Berlin Hyp A.G.
Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Cavatina SPV 7 Sp. z o.o.

PLN

-

39 050

Wibor + marża

31 grudnia 2024 roku
(kredyt odnawialny na VAT)

Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości położonych w Katowicach, będących własnością Spółek Cavatina SPV7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV11 Sp. z o.o. wraz z umową sprzedaży do Spółki ReCap SPV3 Sp. z o.o., umowa zastawów rejestrowych z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia, wraz z zastawami finansowymi nad środkami zdeponowanymi na rachunkach, dodatkowo umowa zastawu rejestrowego na udziałach z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia oraz zastawów finansowych na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Kredytobiorcy, umowa zastawu rejestrowego na aktywach z najwyższym stopniem zaspokojenia na aktywach Kredytobiorcy cesje na umowach najmu, poddanie się egzekucji w tryb Art 777 par. 1 pkt 5 KC Spółek Cavatina Holding S.A, Cavatina SPV7 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV11 Sp. z o.o., umowa podporządkowania Spółek Cavatina Holding S.A. oraz Cavatina GW Sp. z o.o.

AION S.A.

Cavatina Holding S.A.

EUR

12 916

59 406

Euribor + marża

11 marca 2028 roku

Hipoteka na pierwszym miejscu ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego i nieruchomości położonej w Bielsku-Białej będącego własnością spółki Cavatina SPV 3 Sp. z o.o., pełnomocnictwa do rachunku Cavatina Holding S.A. w AION S.A., zastaw rejestrowy i finansowy na rachunku Cavatina Holding S.A. w AION S.A., Cesja z ubezpieczenia mienia, oświadczenie kredytobiorcy i poręczycieli Cavatina Sp. z o.o. i Cavatina SPV 3 Sp. z o.o. o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC, poręczenie Cavatina Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 3 Sp. z o.o.

Razem, w tym:

 

 

 

806 620

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

705 860

 

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

100 760

 

 

 

 

  * po dniu bilansowym kredyt został spłacony z środków pozyskanych z nowo podpisanej przez spółkę Tischnera Office Sp. z o.o. umowy kredytowej.

W powyższych tabelach oznaczenie „konwersja” w terminie spłaty oznacza datę określoną w umowie kredytowej, w której kredyt budowlany zostanie automatycznie przekonwertowany na kredyt inwestycyjny.  W przypadku kredytów budowlanych w PLN w momencie konwersji dochodzi również do zmiany waluty na EUR  według ustalonego i zabezpieczonego (poprzez forward walutowy) kursu wymiany, z zachowaniem określonych w umowie warunków finansowych. Od tej daty rozpoczyna się spłata rat kapitałowych kredytu przez okres ustalony w umowie.

 

POŻYCZKI OD JEDNOSTEK POWIĄZANYCH NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała pożyczek od jednostek powiązanych. 

POŻYCZKI OD JEDNOSTEK POWIĄZANYCH NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU

Pożyczkodawca

Pożyczkobiorca

Waluta

Zobowiązanie z tytułu pożyczki (w walucie)

Zobowiązanie z tytułu pożyczki (PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Cavatina Sp. z o.o.

Cavatina Holding S.A.

EUR

4 210

19 363

Euribor + marża

31 grudnia 2025 roku

brak

Cavatina Sp. z o.o.

Cavatina Holding S.A.

PLN

-

40 685

Wibor + marża

31 grudnia 2025 roku

brak

Cavatina Sp. z o.o.

Cavatina SPV 3 Sp. z o.o.

PLN

-

27 671

Wibor + marża

27 kwietnia 2031 roku

brak

Razem w tym:

 

 

 

87 718

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

 

87 718

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

 

-

 

 

 

POŻYCZKI OD JEDNOSTEK NIEPOWIĄZANYCH NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Pożyczkobiorca

Waluta

Zobowiązanie z tytułu pożyczki

(w walucie)

Zobowiązanie z tytułu pożyczki (PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Cavatina Holding S.A.

EUR

8 048

37 744

oprocentowanie stałe

3 września 2025 roku

Zastaw 150% wartości pożyczki na udziałach Cavatina Office Sp. z o.o. (na pierwszym miejscu).

Cavatina SPV 2 Sp. z o.o.

EUR

1 291

6 053

Euribor + marża

15 stycznia 2023 roku*

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Cavatina Holding S.A., hipoteka na działce położonej w Krakowie.

Cavatina SPV 2 Sp. z o.o.

EUR

5 214

24 452

oprocentowanie stałe

15 stycznia 2023 roku*

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Cavatina Holding S.A., hipoteka na działce położonej w Krakowie.

Cavatina SPV 12 Sp. z o.o.

PLN

-

81 231

Wibor + marża

30 stycznia 2025 roku

Oświadczenie pożyczkobiorcy o ustanowieniu pierwszorzędnej hipoteki umownej na nieruchomości położonej we Wrocławiu do 150% kwoty pożyczki, umowa zastawu rejestrowego i zastawu cywilnego na udziałach, umowa zastawu rejestrowego na zbiorze Rzeczy i Praw, umowy zastanów rejestrowych i cywilnych na rachunkach, pełnomocnictwo do rachunków pożyczkobiorcy, umowa cesji praw, umowa podporządkowania, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC Pożyczkobiorcy oraz Cavatina Holding S.A.

Cavatina SPV 24 Sp. z o.o.

EUR

3 082

14 453

oprocentowanie stałe

9 marca 2023 roku*

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art.. 777 KC Pożyczkobiorcy oraz Cavatina Holding S.A., umowa poręczenia zawarta przez Spółkę Cavatina Holding S.A., ustanowienie hipoteki z pierwszeństwem zaspokojenia na działce położonej w Katowicach, zastaw rejestrowy na wszystkich udziałach w kapitale zakładowym Cavatina SPV 24 Sp. z o.o. do Maksymalnej Kwoty Zabezpieczenia.

Razem w tym:

 

 

163 933

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

118 975

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

44 958

 

 

 

*po dniu bilansowym spółki z Grupy podpisały aneksy przedłużające termin spłaty na 31 stycznia 2024 roku (Cavatina SPV 2 Sp. z o.o.) oraz 9 marca 2024 roku (Cavatina SPV 24 Sp. z o.o.).

POŻYCZKI OD JEDNOSTEK NIEPOWIĄZANYCH NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

Pożyczkobiorca

Waluta

Zobowiązanie z tytułu pożyczki

Zobowiązanie z tytułu pożyczki (PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

(w walucie)

Cavatina SPV 12 Sp. z o.o.

PLN

-

15 625

oprocentowanie stałe

31 stycznia 2022 roku*

Hipoteka warunkowa ustanowiona na działce położonej we Wrocławiu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Cavatina Holding S.A.

Cavatina SPV 12 Sp. z o.o.

PLN

-

10 334

oprocentowanie stałe

31 stycznia 2022 roku*

Hipoteka warunkowa ustanowiona na działce położonej we Wrocławiu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Cavatina Holding S.A.

Cavatina GW Sp. z o.o.

PLN

-

150

oprocentowanie stałe

24 czerwca 2022 roku

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez spółkę Cavatina GW Sp. z o.o.

Cavatina SPV 19 Sp. z o.o.

EUR

5 089

23 406

oprocentowanie stałe

15 stycznia 2023 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Cavatina Holding S.A., hipoteka na działce położonej w Krakowie.

Cavatina Holding S.A.

EUR

8 051

37 032

oprocentowanie stałe

3 września 2025 roku

Zastaw 150% wartości pożyczki na udziałach Cavatina Office (na pierwszym miejscu).

Razem w tym:

 

 

86 547

 

 

 

- część długoterminowa

 

 

59 871

 

 

 

- część krótkoterminowa

 

 

26 676

 

 

 

* w styczniu 2022 roku pożyczki zostały spłacone przez spółkę Cavatina SPV 12 Sp. z o.o.

W żadnym z okresów objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie miało miejsca niewywiązywanie się ze spłaty kapitału czy też zapłaty odsetek ani inne naruszenia warunków zawartych umów pożyczek.

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU OBLIGACJI NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU

Obligacje

Waluta

Zobowiąz. z tyt. obligacji (w walucie)

Zobowiąz. z tyt. obligacji (PLN)

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Obligacje seria E

PLN

-

18 922

WIBOR + marża

21 czerwca 2024 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Cavatina Sp. z o.o. do dnia 30 czerwca 2025 roku.

Obligacje seria E1

PLN

-

20 227

WIBOR + marża

22 grudnia 2024 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Cavatina Sp. z o.o. do dnia 31 grudnia 2025 roku.

Obligacje seria F

PLN

-

11 993

oprocentowanie stałe

31 marca 2024 roku

Hipoteka na gruntach położonych w Krakowie, oświadczenie o poddaniu się egzekucji Spółek Cavatina Sp. z o.o., Cavatina SPV 22 Sp. z o.o. oraz Jardin Sp. z o.o. w trybie art. 777 KC i poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Spółkę Cavatina Sp. z o.o. do dnia 31 marca 2026 roku, cesja wierzytelności z umów pożyczek udzielonych spółkom zależnym.

Obligacje seria F1

PLN

-

56 347

WIBOR + marża

19 listopada 2024 roku

Hipoteka na gruntach położonych we Wrocławiu oraz w Łodzi, oświadczenie o poddaniu się egzekucji spółek Cavatina Sp. z o.o., Cavatina SPV 15 Sp. z o.o. oraz Cavatina SPV 9 Sp. z o.o. w trybie art. 777 KC i poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Spółkę Cavatina Sp. z o.o.  do dnia 30 listopada 2026 roku, cesja wierzytelności z umów pożyczek udzielonych spółkom zależnym.

Obligacje seria P2022A

PLN

-

40 550

WIBOR + marża

8 września 2025 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Cavatina Sp. z o.o.

Obligacje seria P2022B

PLN

-

38 629

WIBOR + marża

30 grudnia 2025 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Cavatina Sp. z o.o.

Obligacje seria P2022C

PLN

-

19 428

WIBOR + marża

30 grudnia 2025 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Cavatina Sp. z o.o.

Obligacje seria P2022D

PLN

-

16 290

WIBOR + marża

17 maja 2026 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Cavatina Sp. z o.o.

Obligacje seria EUR01

EUR

2 461

11 540

EURIBOR + marża

19 listopada 2025 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji Cavatina Sp. z o.o. do dnia 30 czerwca 2026 roku.

Razem w tym:

 

 

233 926

 

 

 

- część długoterminowa

233 926

 

 

 

- część krótkoterminowa

-

 

 

 

 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU OBLIGACJI NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU

Obligacje

Zobowiązanie z tytułu obligacji

Oprocentowanie

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Obligacje seria C

9 793

WIBOR + marża

30 czerwca 2022 roku

Hipoteka na gruncie w Gdańsku, oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC i poręczenie Spółki Cavatina Sp. z o.o., cesja wierzytelności z umów pożyczek udzielonych spółkom zależnym.

Obligacje seria E

19 983

WIBOR + marża

21 czerwca 2024 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Spółkę Cavatina Sp. z o.o. do dnia 30 czerwca 2025 roku.

Obligacje seria E1

20 255

WIBOR + marża

22 grudnia 2024 roku

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KC oraz poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Spółkę Cavatina Sp. z o.o. do dnia 31 grudnia 2025 roku.

Obligacje seria F

19 925

oprocentowanie stałe

31 marca 2024 roku

Hipoteka na gruntach położonych w Krakowie, oświadczenie o poddaniu się egzekucji Spółek Cavatina Sp. z o.o., Cavatina SPV 22 Sp. z o.o. oraz Jardin Sp. z o.o. w trybie art. 777 KC i poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Spółkę Cavatina Sp. z o.o. do dnia 31 marca 2026 roku, cesja wierzytelności z umów pożyczek udzielonych spółkom zależnym.

Obligacje seria F1

55 611

WIBOR + marża

19 listopada 2024 roku

Hipoteka na gruntach położonych we Wrocławiu oraz w Łodzi, oświadczenie o poddaniu się egzekucji Spółek Cavatina Sp. z o.o., Cavatina SPV 1 Sp. z o.o. oraz Deweloper Media Sp. z o.o. w trybie art. 777 KC i poręczenie do 150% wartości nominalnej obligacji przez Spółkę Cavatina Sp. z o.o.  do dnia 30 listopada 2026 roku, cesja wierzytelności z umów pożyczek udzielonych spółkom zależnym.

Razem w tym:

125 567

 

 

 

 - część długoterminowa

115 774

 

 

 

- część krótkoterminowa

9 793

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28.      Zmiany zobowiązań wynikających z działalności finansowej

ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Nota

1 stycznia 2022 roku

zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej

skutki zmian kursów walutowych

zmiany wyceny

niepieniężne zmiany związane z leasingiem (MSSF 16)

31 grudnia 2022 roku

Oprocentowane kredyty i pożyczki

27

980 885

12 774

20 048

1 486

-

1 015 193

Pochodne instrumenty finansowe

34

8 007

-

-

(5 003)

-

3 004

Zobowiązania leasingowe z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów

16

28 729

(1)

-

-

(3 716)

25 012

Pozostałe zobowiązania leasingowe

16

6 159

(2 494)

-

-

4 510

8 175

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwróconego

27

34 648

(11 993)

-

-

-

22 655

Obligacje

27

125 567

107 432

91

836

-

233 926

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

 

1 183 995

105 718

20 139

(2 681)

794

1 307 965

 

ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

Nota

1 stycznia 2022 roku

zmiany wynikające z przepływów pieniężnych z działalności finansowej

skutki zmian kursów walutowych

zmiany wyceny

niepieniężne zmiany związane z leasingiem (MSSF 16)

31 grudnia 2022 roku

Oprocentowane kredyty i pożyczki

27

518 623

456 485

3 783

1 994

-

980 885

Pochodne instrumenty finansowe

34

7 704

-

 

303

-

8 007

Zobowiązania leasingowe z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów

16

5 457

(1)

-

-

23 273

28 729

Pozostałe zobowiązania leasingowe

16

6 547

(2 866)

-

-

2 478

6 159

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwróconego

27

-

34 648

-

-

-

34 648

Obligacje

27

28 449

93 831

 

3 288

-

125 567

Razem zobowiązania wynikające z działalności finansowej

 

566 780

582 097

3 783

5 585

25 751

1 183 995



29.      Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe

29.1.   Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym:

 

 

 

Wobec jednostek powiązanych

68

 

34

Wobec jednostek pozostałych

22 113

 

15 851

Razem

22 181

 

15 885

- długoterminowe

-

 

-

- krótkoterminowe

22 181

 

15 885

Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań finansowych:

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 34.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 60 - dniowych. Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach miesięcznych lub kwartalnych w ciągu całego roku obrotowego.

29.2.   Pozostałe zobowiązania niefinansowe

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł i innych, w tym:

1 175

 

24 498

Podatek VAT

331

 

22 411

Podatek dochodowy od osób fizycznych

199

 

222

Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych

601

 

793

Pozostałe

44

 

1 072

Inne zobowiązania niefinansowe

4 743

 

3 591

Razem

5 918

 

28 089

- długoterminowe

-

 

2 177

- krótkoterminowe

5 918

 

25 912

Kwota wynikająca z różnicy pomiędzy zobowiązaniami a należnościami z tytułu podatku od towarów i usług jest płacona właściwym władzom podatkowym w okresach miesięcznych.

29.3.   Rozliczenia międzyokresowe przychodów

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Rozliczenia międzyokresowe przychodów z tytułu najmu

302

 

1 609

Razem

302

 

1 609

- krótkoterminowe

302

 

1 609

29.4.   Pozostałe zobowiązania finansowe

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Pochodne instrumenty finansowe

3 004

 

8 007

Zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego

22 655

 

34 648

Razem

25 659

 

42 655

- długoterminowe

-

 

2 171

- krótkoterminowe

25 659

 

40 484

30.      Przyczyny występowania różnic pomiędzy zmianami wynikającymi ze sprawozdania z sytuacji finansowej oraz zmianami wynikającymi ze sprawozdania z przepływów pieniężnych

Przyczyny występowania różnic pomiędzy zmianami wynikającymi ze sprawozdania z sytuacji finansowej oraz zmianami wynikającymi ze sprawozdania z przepływów pieniężnych przedstawiają poniższe tabele:

ZOBOWIĄZANIA

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Bilansowa zmiana stanu zobowiązań krótko i długoterminowych oraz rozliczeń międzyokresowych

101 659

 

687 328

Zmiana stanu kredytów i pożyczek krótko- i długoterminowych

(34 308)

 

(462 262)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu obligacji

(108 359)

 

(97 118)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu

1 701

 

(22 884)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego

7 541

 

(3 588)

Zmiana stanu wyceny pozostałych zobowiązań finansowych

16 997

 

(34 952)

Zmiana stanu zobowiązań inwestycyjnych

(2 413)

 

(40 541)

Zmiana stanu zobowiązań w sprawozdaniu przepływów pieniężnych

(17 182)

 

25 983

NALEŻNOŚCI

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Bilansowa zmiana stanu należności z tytułu najmu oraz pozostałych należności

(22 411)

 

(19 990)

Należności zatrzymane z tyt. sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych

13 418

 

-

 

 

 

 

Zmiana stanu należności z tytułu najmu oraz pozostałych należności w sprawozdaniu przepływów pieniężnych

(8 993)

 

(19 990)

POZOSTAŁE KOREKTY

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Wycena bilansowa zobowiązań dłużnych w walutach obcych

19 642

 

3 867

Zmiana stanu środków zatrzymanych z tytułu kaucji wpłaconych przez najemców oraz depozytów ustanowionych w celu zabezpieczenia spłaty zadłużenia

(28 022)

 

(33 796)

Leasing krótkoterminowy (prawo do użytkowania)

-

 

699

Pozostałe

(37)

 

(14)

Razem pozostałe korekty z działalności operacyjnej

(8 417)

 

(29 244)

 

 

 

 

EMISJA AKCJI

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Wpływy z emisji akcji (IPO)

-

 

187 500

Koszty związane z emisją akcji (IPO)

-

 

(7 158)

Płatności z tytułu programu motywacyjnego na bazie akcji

-

 

6 862

Razem emisja akcji

-

 

187 204

 

 

 

 

 

               

   

31.      Zobowiązania warunkowe, w tym również udzielone przez jednostki powiązane i stowarzyszone gwarancje i poręczenia, także wekslowe

 


Rodzaj zobowiązania

Poręczyciel

Dłużnik

Podmiot udzielający gwarancji/finansowania dłużnikowi

Wartość zobowiązania warunkowego na 31 grudnia 2022 roku

Termin

Przeznaczenie

gwarancja bankowa

Cavatina Holding S.A.,
Cavatina Sp. z o.o.

Cavatina SPV 1 Sp. z o.o.

Velo Bank S.A. (dawniej Getin Noble Bank S.A.)

4 837

31 grudnia 2024 roku

zabezpieczenie ewentualnych roszczeń z tytułu realizacji zastępczego inwestycji drogowej realizowanych przez Cavatina SPV 1 Sp. z o.o. w Gdańsku.

poręczenie

Cavatina GW Sp. z o.o.

Cavatina Sp. z o.o.

Velo Bank S.A. (dawniej Getin Noble Bank S.A.).

1 400

31 grudnia 2025 roku

zabezpieczenie ewentualnych roszczeń z tytułu realizacji inwestycji drogowych realizowanych przez Cavatina Sp. z o.o. przy ul. Wielickiej.

gwarancja bankowa

Cavatina Holding S.A.

Cavatina SPV 7 Sp. z o.o.

Bank Polska Kasa Opieki S.A.

994

30 czerwca 2023 roku

zabezpieczenie należytego wykonania oraz pokrycie ewentualnych roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania do umowy realizacji inwestycji drogowej przez Cavatina SPV 7 Sp. z o.o. położonej w Katowicach.

 

Razem

 

 

 

7 231

 

 

W związku z zawartymi umowami sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych Carbon Tower, Tischnera Office, Ocean Office Park budynek A spółka zależna Cavatina GW Sp. z o.o. udzieliła gwarancji jakości robót budowlanych obejmujących sprzedane nieruchomości, do maksymalnej kwoty równej wartości zrealizowanych prac budowlanych. Wykonanie zobowiązań objętych powyższą gwarancją jakości zostało zabezpieczone poprzez gwarancje ubezpieczeniowe lub bankowe na kwotę 4,8 mln EUR

32.      Sprawy sądowe

Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa nie była stroną istotnych spraw sądowych.

33.      Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku nie występują ryzyka podatkowe, na które należałoby utworzyć rezerwę.

34.      Informacje o podmiotach powiązanych

Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy, w tym z Zarządem i Radą Nadzorczą. 


ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

Zakupy

Sprzedaż (w tym pozostałe przychody operacyjne)

Odsetki – koszty finansowe*

Odsetki –  przychody finansowe

Pozostałe koszty finansowe*

Pozostałe przychody finansowe

Dywidendy i udziały w zyskach

Cavatina Sp. z o.o. (jednostka dominująca najwyższego szczebla)

265

222

2 419

-

5 833

200

-

Pensieri Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

19

22

-

58

-

-

-

Cavatina Group S.A. (jednostka dominująca)

-

46

-

-

-

-

-

Globiana Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

3 015

128

-

-

-

-

-

Gabmed Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

8

-

-

-

-

-

Resi Capital S.A. (spółka siostra wobec Cavatina Holding S.A.)

-

88

-

-

-

-

-

ReCap SPV 1 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

89

-

-

-

-

-

ReCap SPV 2 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

63

-

-

-

-

-

ReCap SPV 3 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

212

-

-

-

-

-

ReCap SPV 4 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

16

-

-

-

-

-

ReCap SPV 5 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

10 083

-

-

-

-

-

ReCap SPV 6 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

9

-

-

-

-

-

ReCap SPV 7 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

9

-

-

-

-

-

ReCap SPV 8 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

10

-

-

-

-

-

ReCap SPV 9 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

10

-

-

-

-

-

ReCap SPV 10 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

11

-

-

-

-

-

ReCap SPV 11 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

12

-

-

-

-

-

Resi GW Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

2 470

-

-

-

-

-

Pozostałe spółki z Grupy Kapitałowej Resi Capital S.A.

-

96

-

-

-

-

-

Cavatina Office Sp. z o.o. (jednostka współkontrolowana)

304

3 269

-

2 181

-

-

-

Zarząd i Rada Nadzorcza

44

23

-

8

-

-

-

Razem

3 653

16 896

2 419

2 247

5 833

200

-

* odniesione w koszty finansowe lub zwiększające wartość nieruchomości inwestycyjnych. 

Pozostałe koszty finansowe wynikające z transakcji z Cavatina Sp. z o.o. wynikają przede wszystkim z wynagrodzenia wypłacanego na rzecz Cavatina Sp. z o.o. z tytułu udzielonych przez nią poręczeń na rzecz spółek z Grupy wymienionych w nocie 27.

 

NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 

Należności z tytułu dostaw, robót i usług

Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

Pożyczki udzielone

Pożyczki otrzymane

Inne należności

Inne zobowiązania

Cavatina Sp. z o.o. (jednostka dominująca najwyższego szczebla)

7

-

-

-

2 554

3 205

Pensieri Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

7

695

-

-

-

Cavatina Group S.A. (jednostka dominująca)

-

4

10

-

-

-

Globiana Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

32

-

-

-

-

412

Gabmed Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

-

-

-

-

-

Resi Capital S.A. (spółka siostra wobec Cavatina Holding S.A.)

-

11

-

-

-

-

ReCap SPV 1 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

31

-

-

-

-

-

ReCap SPV 2 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

16 041

-

-

-

-

-

ReCap SPV 3 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

20 065

-

-

-

-

-

ReCap SPV 4 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

9

-

-

-

-

ReCap SPV 5 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

69

-

-

-

-

-

ReCap SPV 6 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

2

-

-

-

-

ReCap SPV 7 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

2

-

-

-

-

ReCap SPV 8 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

3

-

-

-

-

ReCap SPV 9 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

-

-

-

-

-

ReCap SPV 10 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

9

-

-

-

-

ReCap SPV 11 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

Resi GW Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

317

-

-

-

-

67

Pozostałe spółki z Grupy Kapitałowej Resi Capital S.A.

68

-

-

-

-

-

Cavatina Office Sp. z o.o. (jednostka współkontrolowana)

55

4

20 359

-

77

29

Zarząd i Rada Nadzorcza

-

-

-

-

-

-

Razem

36 691

59

21 064

-

2 631

3 713

ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

Zakupy

Sprzedaż (w tym pozostałe przychody operacyjne)

Odsetki – odniesione w koszty finansowe i zwiększające wartość nieruchomości inwestycyjnych

Odsetki - przychody finansowe

Pozostałe koszty finansowe

Pozostałe przychody finansowe

Dywidendy i udziały w zyskach

Cavatina Sp. z o.o. (jednostka dominująca najwyższego szczebla)

-

20

5 905

-

3 548

116

Cavatina Office Sp. z o.o. (jednostka współkontrolowana)

171

2 422

-

1 035

-

-

Pensieri Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

8

-

24

-

-

Societa Agricola Pensieri di Cavatina Srl (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

80

-

140

-

-

Resi Capital Sp. z o.o. (spółka siostra wobec Cavatina Holding S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 1 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

6

10

-

-

-

-

-

ReCap SPV 2 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

15 372

-

-

-

-

ReCap SPV 3 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

1

20 023

-

-

-

-

ReCap SPV 4 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

2

158

-

-

-

-

ReCap SPV 5 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

Globiana Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

66

-

-

-

-

ReCap SPV 6 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 7 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 8 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 9 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 10 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 11 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

ReCap SPV 12 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

-

8

-

-

-

-

Cavatina Group S.A. (jednostka dominująca)

-

9

-

-

-

-

Gabmed Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

8

-

-

-

-

Zarząd i Rada Nadzorcza

25

7

-

67

-

-

Razem

205

38 255

5 905

1 266

3 548

116

-


NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

Należności z tytułu dostaw, robót i usług

Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

Pożyczki udzielone

Pożyczki otrzymane

Inne należności

Inne zobowiązania

Cavatina Sp. z o.o. (jednostka dominująca najwyższego szczebla)

9

-

-

87 718

-

991

Cavatina Office Sp. z o.o. (jednostka współkontrolowana)

25

6

25 044

-

75

-

Pensieri Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

3

-

618

-

-

-

Societa Agricola Pensieri di Cavatina Srl (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

-

-

-

-

-

-

Resi Capital Sp. z o.o. (spółka siostra wobec Cavatina Holding S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 1 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

4

1

-

-

-

-

ReCap SPV 2 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

16 034

-

-

-

-

-

ReCap SPV 3 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

20 020

1

-

-

-

-

ReCap SPV 4 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

1

-

-

-

-

ReCap SPV 5 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

Globiana Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

4

-

-

-

-

-

ReCap SPV 6 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 7 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 8 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 9 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 10 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 11 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

3

-

-

-

-

-

ReCap SPV 12 Sp. z o.o. (spółka zależna od Resi Capital S.A.)

4

-

-

-

-

-

Cavatina Group S.A. (jednostka dominująca)

3

-

-

-

-

-

Gabmed Sp. z o.o. (spółka zależna od Cavatina Sp. z o.o.)

3

-

-

-

-

-

Zarząd i Rada Nadzorcza

1

96

2 407

-

-

-

Razem

36 137

105

28 069

87 718

75

991


34.1.   Znaczący Akcjonariusze Spółki

Na dzień publikacji Sprawozdania znacznymi akcjonariuszami Spółki, tj. akcjonariuszami posiadającymi przynajmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu oraz kapitału zakładowego są podmioty wskazane w poniższej tabeli:

Akcjonariusz

Liczba akcji

Udział
w kapitale

Liczba głosów
na WZ

Udział głosów

na WZ

Cavatina Group S.A. z osobami działającymi w porozumieniu *

17 708 437

69,65%

17 708 437

69,65%

Nationale-Nederlanden OFE

2 000 000

7,87%

2 000 000

7,87%

Value FIZ

1 500 000

5,90%

1 500 000

5,90%

Pozostali

4 217 597

16,58%

4 217 597

16,58%

Razem

  25 426 034

100%

25 426 034

100%

             

*Jedynym akcjonariuszem Cavatina Group S.A. jest Cavatina Sp. z o.o., a większościowym udziałowcem Cavatina Sp. z o.o. jest Pan Michał Dziuda

34.2.   Zestawienie stanu posiadania akcji Spółki lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółką

Na dzień publikacji Sprawozdania stan posiadania akcji Spółki przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółką przedstawiał się następująco:

 

Osoba zarządzająca lub nadzorująca

Łączna ilość akcji na dzień przekazania raportu za 2022 rok

Zmiany w strukturze
własności

Rafał Malarz
Prezes Zarządu

124 490 akcji, stanowiących 0,49% udziału w kapitale podstawowym i uprawniających do 0,49% głosów na WZ

brak zmian

Daniel Draga

Wiceprezes Zarządu

132 015 akcji, stanowiących 0,52% udziału w kapitale podstawowym i uprawniających do 0,52% głosów na WZ

brak zmian

Filip Dziuda

Członek RN

32 851 akcji, stanowiących 0,13% udziału w kapitale podstawowym i uprawniających do 0,13% głosów na WZ

brak zmian

*Michał Dziuda Przewodniczący RN

bezpośrednio 152 584 akcji, stanowiących 0,60% udziału w kapitale podstawowym uprawniających do 0,60% głosów na WZ

brak zmian

*Pan Michał Dziuda, pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta poprzez kontrolowane przez siebie spółki Cavatina Sp. z o.o. oraz Cavatina Group S.A.,

·       na dzień 28 listopada 2022 roku, dzień publikacji raportu za III kwartał 2022 roku, posiadał bezpośrednio i pośrednio 17 708 437 akcji Emitenta, stanowiących 69,65% akcji w kapitale podstawowym Spółki, uprawniających do oddania 17 708 437 głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, co stanowiło 69,65% ogólnej liczby głosów,

·       na dzień publikacji niniejszego sprawozdania posiada bezpośrednio i pośrednio łącznie 17 708 437 akcji Emitenta, stanowiących 69,65% akcji w kapitale podstawowym Spółki, uprawniających do oddania 17 708 437 głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, co stanowi 69,65% ogólnej liczby głosów.

W ramach programu motywacyjnego  opisanego w pkt 23.1 niniejszego sprawozdania, Spółka przydzieliła członkom Zarządu Spółki 248 980 warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniających do objęcia akcji na okaziciela nowej emisji serii C o wartości nominalnej 13 PLN każdy. Prezes oraz Wiceprezes Zarządu otrzymali po 124 490 instrumentów. 

34.3.   Jednostka współkontrolowana

Wartość transakcji z jednostką współkontrolowaną Cavatiną Office Sp. z o.o. w roku 2022 wyniosła: 3 573 tys. PLN (w roku 2021: 2 593 tys. PLN).

34.4.   Transakcje z podmiotami powiązanymi

Transakcje zawierane przez Grupę z podmiotami powiązanymi w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku przedstawione zostały w nocie 34.

34.5.   Pożyczki udzielone członkom Zarządu i Rady Nadzorczej

W 2021 roku oraz 2022 roku Grupa nie udzielała pożyczek członkom Zarządu. Wartość pożyczki na dzień 31 grudnia 2021 roku udzielonej członkowi Rady Nadzorczej wyniosła 2 407 tys. PLN. Do 31 grudnia 2022 roku pożyczka została w całości spłacona. 

34.6.   Inne transakcje z udziałem członków Zarządu

Transakcje zawierane przez Grupę ze członkami Zarządu w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku przedstawione zostały w nocie 34.


  34.7.   Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy

Poniżej przedstawiono wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy – krótkoterminowe świadczenia pracownicze.

 

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

Wynagrodzenie podstawowe*

Wynagrodzenie dodatkowe/zmienne**

 

Spółka

Spółki zależne

Spółka

płatności w formie akcji (Spółka)

Spółki zależne

Zarząd Jednostki Dominującej

     

 

Rafał Malarz

546

396

119

-

19

Daniel Draga

546

426

128

-

129

Szymon Będkowski (powołany 1 lutego 2022 roku)

218

497

11

-

1

           

Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej

       

Michał Dziuda

62

-

205

-

-

Filip Dziuda

41

458

-

-

45

Paulina Kulejewska (poprzednio Dziuda)

35

483

142

-

33

Agnieszka Wiśniewska

233

-

11

-

-

Anna Duszańska

47

-

-

-

-

Razem

1 728

2 260

616

-

227

                 

* Wynagrodzenie podstawowe obejmuje: (i) wynagrodzenie przyznane uchwałą Walnego Zgromadzenia, (ii) wynagrodzenie za świadczone usług doradztwa.

** Wynagrodzenie dodatkowe obejmuje: (i) karnet sportowy, (ii) korzystanie z samochodu służbowego i jego eksploatacja, (iii) opiekę medyczną, (iv) premie, (v) korzystanie ze sprzętu IT, (vi) kartę lunchową, (vii) naukę języków obcych.

 

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Wynagrodzenie podstawowe*

Wynagrodzenie dodatkowe/zmienne**

 

Spółka

Spółki zależne

Spółka

płatności w formie akcji (Spółka)

Spółki zależne

Zarząd Jednostki Dominującej

     

 

Rafał Malarz

29

194

-

1 494

104

Daniel Draga

29

194

-

1 494

109

           

Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej

       

Michał Dziuda
(powołany 19 marca 2021 roku)

56

-

108

-

-

Filip Dziuda

49

393

-

-

40

Paulina Dziuda

35

393

108

-

30

Agnieszka Wisniewska
(powołana 7 stycznia 2021 roku)

188

-

1

-

-

Anna Duszańska
(powołana 19 marca 2021 roku)

30

-

-

-

-

Sebastian Kulejewski
(pełnił funkcje do 19 marca 2021 roku)

11

81

-

-

22

Piotr Jasiński
(pełnił funkcje do 19 marca 2021 roku)

11

78

31

-

4

Razem

438

1 333

248

2 988

309

                 

* Wynagrodzenie podstawowe obejmuje: (i) wynagrodzenie przyznane uchwałą Walnego Zgromadzenia, (ii) wynagrodzenie za świadczone usług doradztwa.

** Wynagrodzenie dodatkowe obejmuje: (i) karnet sportowy, (ii) korzystanie z samochodu służbowego i jego eksploatacja, (iii) opiekę medyczną, (iv) premie, (v) korzystanie ze sprzętu IT, (vi) kartę lunchową, (vii) naukę języków obcych.


 

35.      Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej

Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie firmy audytorskiej wypłacone lub należne za rok zakończony
dnia 31 grudnia 2022 roku oraz dnia 31 grudnia 2021 roku w podziale na rodzaje usług:

Rodzaj usługi

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku *

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Obowiązkowe badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Cavatina Holding S.A. oraz spółek zależnych z Grupy

252

 

220

Inne usługi poświadczające (przegląd półroczny oraz list poświadczający w związku z pierwszą ofertą publiczną)

58

 

338

Usługi doradztwa podatkowego

-

 

-

Pozostałe usługi

-

 

-

Razem

310

 

558

*Powyższe wynagrodzenie odnosi się do Ernst & Young Audyt Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.  poza audytem wynagrodzeń w kwocie 13 tys. PLN, który za 2022 rok przeprowadzi PRO AUDIT Kancelaria Biegłych Rewidentów Sp. z o.o. (Nexia Pro Audit).

36.      Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, obligacje, otrzymane pożyczki, umowy leasingu, udzielone pożyczki, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.

Grupa zawiera również transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim kontrakty na zamianę stóp procentowych oraz kontrakty zakupu waluty euro. Celem tych transakcji jest zarządzanie ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności Grupy oraz wynikających z używanych przez nią źródeł finansowania.

Zasadą stosowaną przez Grupę obecnie i przez cały okres objęty sprawozdaniem jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.

36.1.   Ryzyko stopy procentowej

Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych.

Grupa zarządza kosztami oprocentowania poprzez korzystanie zarówno z zobowiązań o oprocentowaniu stałym, jak i zmiennym. Aby przyjęte przez Grupę rozwiązanie było skuteczne z ekonomicznego punktu widzenia, zawiera ona kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe), w ramach których zgadza się na wymianę, w określonych odstępach czasu, różnicy między kwotą odsetek naliczonych według stałego i zmiennego oprocentowania od uzgodnionej kwoty głównej. Transakcje te mają na celu zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Na dzień 31 grudnia 2022 roku około 7,2 % zaciągniętych przez Grupę zobowiązań posiadało stałe oprocentowanie. Na dzień 31 grudnia 2021 roku około 9,8% zaciągniętych przez Grupę zobowiązań posiadało stałe oprocentowanie.

 

Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w poniższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ – WRAŻLIWOŚĆ NA ZMIANY

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość zysku (straty) brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej). Nie przedstawiono wpływu na kapitał własny ani całkowite dochody ogółem Grupy:

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Koszty finansowe z tytułu odsetek od kredytów, pożyczek, obligacji

27 693

 

24 947

Szacowana zmiana stóp procentowych

 +/- 1 p.p.

 

 +/- 1 p.p.

Zmiana kosztów finansowych z tytułu odsetek 

10 684

 

6 103

Wpływ na wynik brutto okresu/całkowite dochody

10 684

 

6 103


W 2022 roku polski rząd wraz z m.in. bankami komercyjnymi, KNF i GPW Benchmark rozpoczął prace związane z wypracowanie i wprowadzenie nowego wskaźnika referencyjnego stóp procentowych i zastąpienie nim obecnie stosowanego wskaźnika WIBOR w sposób bezpieczny i zgodny z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 roku w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Zgodnie z opublikowanym 27 września 2022 roku na stronach KNF dokumentem "Podsumowanie oczekiwanej Mapy Drogowej procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON", od 2 grudnia 2022 roku instytucje finansowe mogą stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych, natomiast od 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosując indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR. Powszechne stosowanie nowego wskaźnika ma nastąpić w 2025 roku, kiedy to instytucje finansowe muszą dokonać konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR na nowy wskaźnik WIRON. Na dzień zatwierdzenia niniejszego Sprawozdania Zarząd nie zidentyfikował zwiększonego ryzyka stopy procentowej czy ryzyka operacyjnego w związku z planowanym zastąpieniem indeksu WIBOR przez indeks WIRON.


36.2.   
Ryzyko walutowe

Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawierania transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną konwersji kredytu budowlanego denominowanego w PLN na kredyt walutowy denominowany w EUR oraz dokonywania transakcji sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Ryzyko związane z konwersją kredytu budowlanego na inwestycyjny ograniczane jest za pomocą kontraktów walutowych forward oraz zawierania umów najmu powierzchni biurowych, w których stawka najmu określana jest w EUR.

Grupa stara się negocjować warunki zabezpieczających instrumentów pochodnych w taki sposób, by odpowiadały one warunkom zabezpieczanej pozycji i zapewniały dzięki temu maksymalną skuteczność zabezpieczenia.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość zysku (straty) brutto (w związku ze zmianą wartości godziwej aktywów i zobowiązań pieniężnych) na racjonalnie możliwe wahania kursu euro przy założeniu niezmienności innych czynników*:

Wzrost/spadek kursu waluty

 

Wpływ na zysk lub stratę brutto

 

Wpływ na całkowite dochody ogółem

   

 

 

 

 

31 grudnia 2022 – EUR

+ 10 p.p.

 

(45 312)

 

(45 312)

 

- 10 p.p.

 

45 312

 

45 312

31 grudnia 2021 – EUR

+ 10 p.p.

 

(36 627)

 

(36 627)

 

- 10 p.p.

 

36 627

 

36 627

*analiza nie obejmuje wpływu na wycenę nieruchomości inwestycyjnych

36.3.   Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe wynikające z niemożności wypełnienia przez drugą stronę warunków określonych w umowach związanych z instrumentami finansowymi Grupy zasadniczo ogranicza się do kwot, o które zobowiązania drugiej strony przewyższają zobowiązania Grupy.

W przypadku pochodnych instrumentów finansowych, ryzyko kredytowe powstaje w wyniku potencjalnej niemożności wypełnienia przez drugą stronę jej zobowiązań umownych. Grupa ogranicza ekspozycję na to ryzyko kredytowe poprzez zawierania transakcji z bankami o stabilnej pozycji finansowej i odpowiednim ratingu. Ponadto transakcje związane z instrumentami pochodnymi zawieraną z tymi samymi bankami, w których zaciągane jest zobowiązanie finansowe, które generuje ryzyko walutowe / ryzyko stopy procentowej, które dany instrument pochodny zabezpiecza, w związku z czym Grupa nie identyfikuje istotnego ryzyka związanej z maksymalną ekspozycją w przypadku pochodnych instrumentów finansowych.

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, inwestycje w instrumenty kapitałowe oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów. Grupa ogranicza ekspozycję na to ryzyko kredytowe poprzez zawierania transakcji z podmiotami o stabilnej pozycji finansowej.

Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Grupa stosuje model uproszczony kalkulacji odpisów z tytułu utraty wartości dla należności z tytułu dostaw i usług (bez względu na termin zapadalności). Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. Za zdarzenie niewypłacalności („default” ) Grupa uznaje brak wywiązania się ze zobowiązania przez kontrahenta po upływie 90 dni od dnia wymagalności należności. Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Oczekiwana strata kredytowa dla należności od odbiorców jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności. Ze względu na stosowane zabezpieczenia umów najmu w postaci kaucji / gwarancji bankowych / gwarancji podmiotów powiązanych z najemca o wysokim ratingu finansowych, w kwocie pozwalającej na pokrycie kilkumiesięcznych zaległości z tytułu najmu, Grupa nie identyfikuje istotnego ryzyka kredytowego w obszarze należności. W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.

Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe dla poszczególnych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku odpowiada wartościom bilansowym przedstawionym w nocie 37.1., z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych.

36.4.        Ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne

Ryzyko dotyczące wpływu na środowisko naturalne wiąże się głównie z możliwym negatywnym wpływem Spółki oraz Grupy Kapitałowej na środowisko i klimat poprzez własną działalność inwestycyjną (w tym proces budowy realizowanych projektów inwestycyjnych) i operacyjną. Grupa zapobiega tym ryzykom stosując się do przepisów prawnych, monitorując własny wpływ na środowisko, wdrażając działania prośrodowiskowe, w tym przede wszystkim kładąc nacisk na zrównoważone budownictwo. Przejawia się to m.in. w realizowaniu projektów biurowych o zoptymalizowanych parametrach w obszarach energooszczędności i zużycia wody, wyposażonych w efektywne i przyjazne ludziom systemy wentylacji i klimatyzacji.  Realizowane przez Grupę inwestycje są certyfikowane w międzynarodowym systemie BREEAM na poziomie  Excellent i Outstanding. Otrzymują wysokie noty we wszystkich kluczowych kategoriach – od lokalizacji i dostępności transportu, poprzez zastosowanie rozwiązań pozwalających na oszczędzanie wody i energii, po jakość i prośrodowiskowy charakter materiałów. Dodatkowym elementem, na który Grupa kładzie nacisk jest spełnianie przez nowe obiekty najwyższych standardów w zakresie dbałości o zdrowie osób w nich pracujących, co znajduje odzwierciedlenie w dążeniu do certyfikacji obiektów w systemie WELL Health & Safety Rating.

Więcej informacji na ten temat zarządzaniem wpływem Grupy na środowisko i klimat Grupa przedstawi w raporcie ESG.

36.5.   Ryzyko związane z płynnością

Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji, jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i inwestycyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, pożyczki, umowy leasingu.

Grupa nie posiada istotnych aktywów finansowych utrzymywanych dla celów zarządzania ryzykiem płynności.

 


ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE WG STANU NA DZIEŃ

31 GRUDNIA 2022 ROKU

 

przeterminowane

 

do 3 miesięcy

 

3-6 miesięcy

 

6-12 miesięcy

 

1–3 lat

 

3-5 lat

 

powyżej 5 lat

 

Razem

Oprocentowane kredyty i pożyczki*

 

-

 

52 418

 

11 226

 

113 127

 

253 211

 

369 741

 

215 470

 

1 015 193

Obligacje

 

-

 

-

 

-

 

-

 

217 636

 

16 290

 

-

 

233 926

Zobowiązania z tytułu leasingu

 

-

 

767

 

776

 

1 580

 

3 176

 

1 889

 

24 999

 

33 187

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

 

2 930

 

8 403

 

278

 

10 570

 

-

 

-

 

-

 

22 181

Zobowiązania inwestycyjne

 

6 532

 

119 985

 

1 458

 

3 772

 

14 307

 

9 694

 

843

 

156 591

Zobowiązania z tytułu faktoringu

 

-

 

12 866

 

9 789

 

-

 

-

 

-

 

-

 

22 655

Instrumenty pochodne

 

-

 

1 517

 

-

 

1 487

 

-

 

-

 

-

 

3 004

Razem

 

9 462

 

193 539

 

25 944

 

130 536

 

488 33 0

 

397 614

 

241 312

 

1 486 737

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po dniu bilansowym spłacono kredyt na VAT w kwocie 9 782 tys. PLN (przedział 6-12 miesięcy) oraz przedłużono o rok spłatę pożyczek w kwocie 44 958 tys. PLN (przedział do 3 miesięcy).

Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania rozliczono 8 893 tys. PLN przeterminowanych na dzień bilansowy zobowiązań.

W przedziałach wiekowych do 12 miesięcy prezentowane jest 104 930 tys. PLN kredytów obrotowych, które, zgodnie z historycznymi doświadczeniami Grupy podlegają prolongacie.

 

31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

przeterminowane

 

do 3 miesięcy

 

3-6 miesięcy

 

6-12 miesięcy

 

1–3 lat

 

3-5 lat

 

powyżej 5 lat

 

Razem

Oprocentowane kredyty i pożyczki

 

-

 

29 123

 

55 870

 

42 443

 

175 599

 

155 551

 

522 299

 

980 885

Obligacje

 

-

 

-

 

9 793

 

-

 

115 774

 

-

 

-

 

125 567

Zobowiązania z tytułu leasingu

 

-

 

661

 

661

 

1 309

 

2 775

 

113

 

29 369

 

34 888

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

 

786

 

5 263

 

35

 

9 802

 

-

 

-

 

-

 

15 886

Zobowiązania inwestycyjne

 

1 233

 

124 644

 

1 372

 

10 354

 

9 119

 

6 777

 

678

 

154 177

Zobowiązania z tytułu faktoringu

 

-

 

33 425

 

1 225

 

-

 

-

 

-

 

-

 

34 650

Instrumenty pochodne

 

-

 

1 992

 

3 589

 

254

 

2 171

 

-

 

-

 

8 006

Razem

 

2 019

 

195 107

 

72 545

 

64 162

 

305 438

 

162 441

 

552 346

 

1 354 059

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


37.      Instrumenty finansowe

37.1.   Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych

Grupa klasyfikuje instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie oraz zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej (istotne dane nieobserwowalne). Instrumenty pochodne typu swap i forward zostały zaklasyfikowane do poziomu 2 hierarchii wartości godziwej (istotne dane obserwowalne).

W przypadku aktywów i zobowiązań posiadanych na koniec okresu sprawozdawczego i powtarzalnie wycenianych według wartości godziwej Grupa określa czy nastąpiło przeniesienie między poziomami hierarchii wartości godziwej.

W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku, ani w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku nie miały miejsca przesunięcia między poziomem 1 a poziomem 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty z 2 do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.

Poniższa tabela przedstawia wartości bilansowe instrumentów finansowych, Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań. Wartość godziwa poniższych instrumentów jest zbliżona lub nieistotnie różni się od wartości określa, bilansowej:

 

Wartość bilansowa

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

 

 

Należności z najmu oraz pozostałe należności

71 669

 

50 285

Pożyczki udzielone

21 620

 

28 578

Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne*

119 970

 

177 224

Razem

213 259

 

256 087

 

 

 

 

*środki pieniężne uwzględniają również środki zatrzymane z tytułu kaucji wpłaconych przez najemców oraz depozytów ustanowionych w celu zabezpieczenia spłaty zadłużenia ujmowane w pozycji pozostałe aktywa finansowe.

 

Wartość bilansowa

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej
przez wynik finansowy

 

 

 

Pochodne instrumenty finansowe niewyznaczone w ramach powiązań zabezpieczających, w tym:

 

 

 

- Walutowe kontrakty terminowe typu forward

3 004

 

7 753

- Kontrakty IRS na stopę procentową

-

 

254

Razem

3 004

 

8 007

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

22 181

 

15 885

Zobowiązania inwestycyjne

156 591

 

154 178

Kredyty i pożyczki

1 015 193

 

980 885

Obligacje

233 926

 

125 567

Razem

1 427 891

 

1 276 515

długoterminowe

1 097 192

 

985 797

krótkoterminowe

330 699

 

290 718

Według oceny Grupy wartość godziwa należności handlowych, zobowiązań z tytułu dostaw i usług, zobowiązań inwestycyjnych, krótkoterminowych pożyczek udzielonych oraz krótkoterminowych zobowiązań finansowych nie odbiega istotnie od wartości bilansowych głównie ze względu na krótki termin zapadalności.

Wartość bilansowa kredytów i pożyczek otrzymanych, obligacji oraz pożyczek udzielonych, które wyceniane są na podstawie przepływów pieniężnych zdyskontowanych aktualną rynkową stopą procentową również nie odbiega znacząco od wartości godziwej.

37.2.   Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne, są wyceniane według wartości godziwej, ustalanej w oparciu o wyceny otrzymywane od instytucji bankowych sporządzane na bazie kwotowań z rynku międzybankowego. Zysk lub strata z tytułu przeszacowania do wartości godziwej są ujmowane w rachunku zysków i strat bieżącego okresu.

Tabela przedstawia wartości instrumentów finansowych ujęte w pozostałych aktywach finansowych
oraz pozostałych zobowiązaniach finansowych:

 

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

 

POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

 

 

 

 

Kontrakty IRS na stopę procentową

-

 

254

 

Walutowe kontrakty terminowe typu forward

3 004

 

7 753

 

Razem

3 004

 

8 007

 

 - w tym część długoterminowa

-

 

2 171

 

 - w tym część krótkoterminowa

3 004

 

5 836

 

ZYSKI / STRATY Z TYTUŁU
INSTRUMENTÓW POCHODNYCH

rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku

Zysk / (strata) z tytułu rozliczenia instrumentów pochodnych

(191)

 

(88)

Przychody / (koszty) z tytułu aktualizacji instrumentów pochodnych

5 003

 

(1 521)

Zysk / (strata) z tytułu pochodnych instrumentów razem

4 812

 

(1 609)

             

38.      Zarządzanie kapitałem

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierają rozwój działalności operacyjnej Grupy i zwiększają wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje, a także zaciągnąć dodatkowe zobowiązania w rozmaitej formie. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz dnia 31 grudnia 2021 roku nie wprowadzono istotnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Głównym wskaźnikiem kapitałowym jakim posługuje się Grupa jest Wskaźnik Zadłużenia Netto, który liczony jest jako stosunek Zadłużenia Finansowego Netto do Aktywów.

Do Zadłużenia Finansowego Netto Grupa zalicza sumę oprocentowanych zobowiązań o charakterze dłużnym w tym kredyty, pożyczki, obligacje i inne instrumenty finansowe, pomniejszonych o stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.  

   

31 grudnia 2022 roku

 

31 grudnia 2021 roku

Oprocentowane kredyty i pożyczki

  1 015 193  

980 885

Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych

 

233 926

 

125 567

Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty   (46 748)   (132 025)

Minus depozyty zabezpieczające spłatę zobowiązań finansowych

 

(66 442)

 

(38 633)

Zadłużenie netto

 

1 135 929

 

935 794

Aktywa razem

 

2 608 242

 

2 498 169

Wskaźnik dźwigni (%)

  44%  

37%

39.      Struktura zatrudnienia

Przeciętne zatrudnienie w Grupie w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku kształtowało się następująco:

   

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2022 roku

 

rok zakończony dnia

 31 grudnia 2021 roku

Zarząd Jednostki Dominującej

 

2,9

 

2

Zarząd jednostek zależnych nie pełniący równocześnie funkcji Zarządu w Jednostce Dominującej

 

5,6

 

4

Pozostali pracownicy

 

102,9

 

73,2

Razem

 

111,4

 

79,2

Powyższe zestawienie obejmuje osoby zatrudnione z tytułu umów o pracę oraz pełniących swoje funkcje z powołania (Zarząd Jednostki Dominującej oraz poszczególnych spółek zależnych).

40.      Inwazja Rosji na Ukrainę

Grupa nie prowadzi działalności operacyjnej na terenach Ukrainy, Rosji i Białorusi, nie jest też w jakikolwiek sposób powiązana z podmiotami z tych regionów, nie ulega jednak wątpliwości, że dokonana w dniu 24 lutego 2022 roku inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na otoczenie gospodarcze w całym regionie. Kontynuacja wojny może spowodować rozszerzenie pakietu dotychczas nałożonych sankcji gospodarczych, dalsze zaburzenia w łańcuchach dostaw, ograniczenie dostępności podwykonawców oraz ogólny wzrost cen materiałów wynikający m. in. z rosnących cen energii, co z kolei może przełożyć się w sposób istotny na koszty realizacji inwestycji prowadzonych przez Grupę.

Część z tych czynników została już w pewnym zakresie odnotowana przez Grupę, jednak do tej pory nie miały one istotnego wpływu na codzienną działalność operacyjną, podejmowane decyzje inwestycyjne czy też harmonogram kluczowych projektów.

Potencjalny negatywny wpływ na działalność Grupy wynikający z rosnących kosztów realizacji inwestycji i ograniczonej dostępności podwykonawców będzie przynajmniej częściowo mitygowany przez skupione wewnątrz Grupy kompetencje w zakresie generalnego wykonawstwa, bezpośrednie relacje z podwykonawcami oraz efekt skali umożliwiający optymalizację wykorzystania zasobów.

Co więcej, nieruchomości jako klasa aktywów, historycznie wykazywały zdolność do utrzymywania realnej wartości w warunkach podwyższonej inflacji. Na tej podstawie Grupa oczekuje, że rosnące koszty realizacji przełożą się również na wyższe bazowe stawki najmu, które bezpośrednio determinują możliwą do uzyskania cenę sprzedaży danego projektu. W zawieranych umowach najmu znajdują się klauzule stanowiące o indeksacji stawek najmu w oparciu o wskaźnik HICP dla strefy euro (czynsze denominowane są w EUR), co pozwala na podwyższanie dochodu operacyjnego netto poszczególnych projektów zasadniczo zgodnie z dynamiką inflacji w strefie euro.

Ponadto, ze względu na osiąganie przychodów z tytułu najmu i aranżacji oraz sprzedaży projektów denominowanych w EUR oraz rosnący udział finansowania dłużnego w tej walucie, Grupa jest częściowo odporna na wahania kursu złotówki oraz rosnące stopy procentowe na skutek decyzji RPP.

Relokacja części firm z terenów objętych konfliktem oraz napływ ludności ukraińskiej do Polski mogą potencjalnie doprowadzić do wzrostu popytu na powierzchnię biurową w Polsce, co z kolei może przełożyć się na tempo komercjalizacji projektów Grupy.

Na dzień́ sporządzenia niniejszego Sprawozdania nie jest możliwe precyzyjne oszacowanie skali przyszłego wpływu wojny w Ukrainie na działalność Grupy, a w związku z dużą zmiennością, Zarząd Spółki na bieżąco monitoruje sytuację i analizuje jej potencjalny wpływ zarówno z perspektywy poszczególnych projektów, jak i całej Grupy i jej długofalowych zamierzeń́.

41.      Zdarzenia następujące po dniu bilansowym

W dniu 13 stycznia 2023 roku spółka Cavatina SPV 2 Sp. z o.o. podpisała aneks do umowy pożyczki z Perpetum 10 Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie przedłużający termin spłaty pożyczki w kwocie łącznej 6 432 tys. EUR. Termin ostatecznej spłaty przypada na dzień 31 stycznia 2024 roku.

W dniu 17 stycznia 2023 roku spółka zależna Cavatina SPV 17 Sp. z o.o. zaciągnęła kredyt w Hypo Noe Landesbank Für Niederösterreich Und Wien AG z siedzibą w Austrii związany z refinansowaniem części nakładów inwestycyjnych poniesionych w związku z inwestycją Quorum Office Park B we Wrocławiu na maksymalną kwotę 14 250 tys. EUR. Termin ostatecznej spłaty kredytu przypada na 17 stycznia 2025 roku.

W dniu 25 stycznia 2023 roku spółka zależna Cavatina GW Sp. z o.o. sprzedała jednostkom powiązanym z grupy kapitałowej Resi Capital S.A. nakłady poniesione na inwestycje mieszkaniowe w kwocie 51 138 tys. PLN.

W dniu 1 lutego 2023 roku Zarząd Emitenta podjął uchwałę o ustanowieniu w Spółce nowego programu emisji obligacji w ramach którego Spółka będzie uprawniona do emitowania, w jednej lub wielu seriach, obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 150 mln zł lub równowartości tej kwoty wyrażonej w EUR. W dniu 29 marca 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny na podstawie którego zostanie przeprowadzona emisja obligacji w ramach Programu.

W dniu 2 lutego 2023 roku spółka zależna Cavatina SPV13 Sp. z o.o. podpisała z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie umowę kredytu inwestycyjnego dla inwestycji położonej w Bielsku-Białej dla budynku Cavatina Hall B na kwotę maksymalną 30 000 tys. PLN. Termin ostatecznej spłaty kredytu przypada na 25 czerwca 2034 roku.

Dnia 15 lutego 2023 roku uprawomocniła się decyzja o wydaniu pozwolenia na użytkowanie (PNU) budynku biurowego Ocean Office B w Krakowie o powierzchni 28,5 tys. m2 GLA.

Dnia 27 lutego 2023 roku uprawomocniła się decyzja o wydaniu pozwolenia na użytkowanie (PNU) budynku biurowego Cavatina Hall B w Bielsku-Białej o powierzchni 4,8 tys. m2 GLA.

W dniu 14 marca 2023 roku spółka Cavatina SPV 24 Sp. z o.o. podpisała aneks do umowy pożyczki z QVP I SCSp z siedzibą w Luksemburgu przedłużający termin spłaty pożyczki w kwocie łącznej 3 061 tys. EUR. Termin ostatecznej spłaty przypada na dzień 9 marca 2024 roku.

W dniu 17 marca 2023 roku spółka Cavatina GW Sp. z o.o. podpisała umowę faktoringu odwrotnego z KUKE Finance S.A. z siedzibą w Warszawie w kwocie łącznej 10 000 tys. PLN. Termin ostatecznej spłaty przypada na dzień 17 marca 2024 roku.

Dnia 31 marca 2023 roku zakończono prace remontowo-budowlane nieruchomości inwestycyjnej WiMa D, co w myśl przepisów prawa budowlanego oznacza, że wyżej wymieniona nieruchomość może być użytkowana.

  

Dokument został podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Sporządziła

 

 

 

 

Barbara Falewicz

Dyrektor Działu Księgowości

 

 

Podpisy Zarządu

 

  

  

                                                                                        

Rafał Malarz                                                                           Daniel Draga   

Prezes Zarządu                                                                       Wiceprezes Zarządu

 

  

 

 

 

Szymon Będkowski

Członek Zarządu

 

 

 

Kraków, dnia 26 kwietnia 2023 roku