Grupa Kapitałowa Novavis Group Spółka Akcyjna
00-687 Warszawa, ul. Wspólna 70
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Nazwa jednostki | Siedziba |
Novavis Group S.A. (podmiot dominujący z prawnego punktu widzenia) | 00-687 Warszawa, ul. Wspólna 70 |
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne: _
Siedziba jednostki:
Forma prawna jednostki:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Rodzaj sprawozdania: _skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022_
Okres objęty sprawozdaniem: _1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku_
Waluta sprawozdania: _PLN_
Zaokrąglenia: _wszystkie dane prezentowane są w tysiącach PLN_
Ze względu na zaklasyfikowanie transakcji przejęcia kontroli przez Novavis Group S.A. nad Voolt S.A. (wcześniej Novavis S.A.) jako transakcji odwrotnego przejęcia poniższe dane finansowe publikowane są pod nazwą Novavis Group S.A. (jednostka dominująca z prawnego punktu widzenia i jednostka traktowana jako przejmowana dla celów rachunkowości), ale są one kontynuacją sprawozdania finansowego Voolt S.A. (jednostki zależnej z prawnego punktu widzenia i jednostki traktowanej jako podmiot przejmujący dla celów rachunkowości) zgodnie z par. B20 MSSF 3.
Novavis Group Spółka Akcyjna (Spółka, Spółka Dominująca, Emitent) została wpisana do krajowego rejestru sądowego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000037652 i pełni funkcję podmiotu dominującego Grupy Kapitałowej z prawnego punktu widzenia.
Spółka prowadzi działalność na podstawie Ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U.
z 2019 r., poz. 505 z późń. zmianami).
Organami Spółki są:
Walne Zgromadzenie,
Rada Nadzorcza,
Zarząd.
Skład Rady Nadzorczej na 31 grudnia 2022 r. przedstawiał się następująco:
Przewodniczący:Henryk Pietraszkiewicz
Zastępca Przewodniczącego:Roman Żelazny
Sekretarz:Grzegorz Pilch
Członkowie:Leszek Cwojdziński
Tomasz Bartel
Skład Zarządu Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r. przedstawiał się następująco:
Prezes Zarządu: Piotr Karmelita
Członek Zarządu:Paweł Krzyształowicz
Po dniu bilansowym nie było zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz Zarządu.
Kapitał zakładowy na dzień 31 grudnia 2022 r zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym wynosił 3 501 528,50 zł i dzielił się 35 015 285 akcji zwykłych, na okaziciela o wartości nominalnej 0,10 zł każda, uprawniających do 35 015 285 głosów na walnym zgromadzeniu.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
(i)Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Spółkę, na dzień 31 grudnia 2022 r. akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy były następujące podmioty:
Akcjonariusz | Liczba Akcji | Udział w kapitale | Liczba głosów na WZ | Udział głosów na WZ |
Marshall Nordic Ltd. | 18.100.433 | 51,69% | 18.100.433 | 51,69% |
Rubicon Partners Ventures ASI Sp. z o.o. | 5.000.000 | 14,28% | 5.000.000 | 14,28% |
Paweł Krzyształowicz | 2.640.000 | 7,54% | 2.640.000 | 7,54% |
Impera Invest Sp. z o.o. | 2.171.238 | 6,20% | 2.171.238 | 6,20% |
Powyższa informacja prezentowana jest na podstawie oficjalnych zawiadomień otrzymanych od akcjonariuszy na dzień 31.12.2022 r.
Zmiany w stanie posiadania akcji Emitenta przez akcjonariuszy posiadających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta w okresie od publikacji ostatniego raportu okresowego tj. 29 listopada 2022 r. do 27 kwietnia 2023 r.:
Nazwa Akcjonariusza | Liczba akcji/Liczba głosów na WZ | Udział w kapitale zakładowym / Udział w liczbie głosów na WZ | Liczba akcji/Liczba głosów na WZ | Liczba akcji/Liczba głosów na WZ | Udział w kapitale zakładowym / Udział w liczbie głosów na WZ |
stan na dzień przekazania poprzedniego raportu okresowego | zmiany | stan na dzień przekazania niniejszego raportu okresowego | |||
Marshall Nordic Ltd. | 18.100.433 | 51,69% | - | 18.100.433 | 51,69% |
Rubicon Partners Ventures ASI Sp. z o.o. | 5.000.000 | 14,28% | - | 5.000.000 | 14,28% |
Paweł Krzyształowicz | 2.640.000 | 7,54% | - | 2.640.000 | 7,54% |
Impera Invest Sp. z o.o. | 2.171.238 | 6,20% | - | 2.171.238 | 6,20% |
(ii)Informacja o stanie posiadania oraz zmianach w stanie posiadania akcji Novavis Group S.A. lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące Novavis Group S.A.
Zmiany w stanie posiadania akcji Emitenta lub uprawnień do nich (opcji) przez osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta w okresie od publikacji ostatniego raportu okresowego tj. 29 listopada 2022 r. do 27 kwietnia 2023 r.:
Nazwa Akcjonariusza | Liczba akcji/Liczba głosów na WZ | Udział w kapitale zakładowym / Udział w liczbie głosów na WZ | Liczba akcji/Liczba głosów na WZ | Udział w kapitale zakładowym / Udział w liczbie głosów na WZ | Liczba akcji/Liczba głosów na WZ | Udział w kapitale zakładowym / Udział w liczbie głosów na WZ |
stan na dzień przekazania poprzedniego raportu okresowego | zmiany | stan na dzień przekazania niniejszego raportu okresowego | ||||
Zarząd | 2 728 200 | 7,79% | - | - | 2 728 200 | 7,79% |
3.Skład Grupy Kapitałowej Novavis Group S.A.
Nazwa spółki | Przedmiot działalności | Udział w kapitale zakładowym spółki/ w ogólnej liczbie głosów na WZ | Charakter podmiotu w Grupie | Status |
Voolt S.A. | Sprzedaż i realizacja instalacji fotowoltaicznych dla prosumentów oraz mniejszych farm fotowoltaicznych | bezpośrednio 56,76% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 1 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 2 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 3 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 4 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 5 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 6 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
NG PV 7 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 8 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 9 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 10 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 80,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 11 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 12 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 13 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 14 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 15 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 16 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 17 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 18 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 19 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
NG PV 20 Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do budowy farmy fotowoltaicznej | bezpośrednio 100,00% | spółka zależna | Objęta konsolidacją |
Novavis Storage Sp. z o.o. | Spółka celowa powołana do realizacji w ramach konsorcjum wielkoskalowego magazynu energii | bezpośrednio 97,82% i pośrednio 2,18% (przez Voolt S.A.) | spółka zależna | Nie objęta konsolidacją 1) |
Novavis ESCO Sp. z o.o. | Realizacja projektów w zakresie energy service company | bezpośrednio 45,00% | spółka stowarzyszona | Nie objęta konsolidacją 1) |
Paged Energy S.A. | Rozwój projektów fotowoltaicznych, zarządzanie sieciami energetycznymi | bezpośrednio 10,00% | spółka powiązana | Nie objęta konsolidacją |
1) spółki nie objęte konsolidacją ze względu na niską istotność na dzień 31 grudnia 2022 r.
Graficzna prezentacja struktury Grupy Kapitałowej
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
4.Zgodność z wymogami MSSF (MSR 1)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone jest zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.
W związku z wdrożeniem zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego (dalej jako „Komisja”), o którym Emitent informował – wraz ze szczegółowym przedstawieniem przesłanek, stanowisk, przedmiotu oraz konsekwencji – raportem bieżącym nr 3/2021 z 31 stycznia 2022 r., i które w szczególności zmieniło osad oraz sposób rozliczenia transakcji z dnia 1 października 2020 r. przejęcia przez Emitenta 56,76% akcji Voolt S.A. (wcześniej Novavis S.A.), jako transakcji przejęcia odwrotnego w rozumieniu par. B19 Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 3 Połączenia jednostek, z ekonomicznego punktu widzenia i wyłącznie dla celów rachunkowości:
Novavis Group S.A. jako podmiot dominujący z prawnego punktu widzenia, jest jednostką przejmowaną,
Voolt S.A. jako podmiot zależny z prawnego punktu widzenia, jest jednostką przejmującą.
W roku 2020 miała miejsce transakcja, która została rozpoznana jako odwrotne przejście w efekcie tego poniższe dane finansowe publikowane są pod nazwą Novavis Group S.A. (jednostka dominująca z prawnego punktu widzenia i jednostka traktowana jako przejmowana dla celów rachunkowości), ale są one kontynuacją sprawozdania finansowego Voolt S.A. (jednostki zależnej z prawnego punktu widzenia i jednostki traktowanej jako podmiot przejmujący dla celów rachunkowości) zgodnie z par. B20 MSSF 3.
6.Okres za jaki sprawozdanie zostało sporządzone
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 roku.
7.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Złoty jest walutą funkcjonalną
i sprawozdawczą jednostki. Dane w sprawozdaniu finansowym zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że
w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
8.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego, ogłaszanie
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 27 kwietnia 2023 r.
W 2022 roku Zarząd zatwierdził skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok do publikacji w dniu 29 kwietnia 2022 r. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 r. zostało zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie w dniu 22 czerwca 2022 r., natomiast w dniu 7 lipca 2022 r. zostało złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.
9.Założenie kontynuacji działalności
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Emitenta i Grupy Kapitałowej. Spółka będzie kontynuować działalność gospodarczą w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości. Nie stwierdzono okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie kontynuacji działalności.
10.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdanie finansowe jednostki dominującej Novavis Group S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek zależnych objętych konsolidacją kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Spółkę.
Wszystkie transakcje i salda występujące pomiędzy jednostkami Grupy zostały w konsolidacji wyeliminowane. We wszystkich jednostkach Grupy dla transakcji o podobnym charakterze stosowane są jednolite zasady rachunkowości.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej.
Wykazane w bilansie aktywa i pasywa wyceniono następującymi metodami wynikającymi z przyjętych zasad (polityki) rachunkowości:
1)Rzeczowe aktywa trwałe (MSR 16)
Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są zgodnie z MSR 16 w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonej o dotychczasowe umorzenie oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
obejmuje cenę nabycia lub koszt wytworzenia powiększony o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do użytkowania, które powodują, że wartość użytkowa środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową posiadaną przy przyjęciu do używania, są kapitalizowane w wartości odpowiedniego środka trwałego.
Środki trwałe są amortyzowane przez określony z góry okres ekonomicznego użytkowania.
Rzeczowy majątek trwały amortyzowany jest metodą liniową począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym środek trwały został oddany do użytkowania, stosując stawki amortyzacji odzwierciedlające okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych.
Nakłady poniesione dotyczące środków trwałych będących w toku budowy lub montażu są wyceniane nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy, według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o odpis z tytułu trwałej utraty wartości.
2)Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
Na każdy dzień bilansowy dokonuje się przeglądu wartości netto składników majątku trwałego oraz wartości niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości.
W przypadku rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych podlegających amortyzacji, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, oraz na każdą datę bilansową dla rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych, które nie podlegają amortyzacji szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów. W przypadku, gdy wartość bilansowa składnika aktywów rzeczowych lub niematerialnych jest wyższa od wartości odzyskiwalnej dokonuje się odpisu aktualizującego w ciężar „Pozostałych kosztów operacyjnych”.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa z dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Wartość użytkowa odpowiada szacowanej wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych, które będą generowane przez dane aktywo (lub grupę aktywów) zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego aktywa.
W momencie, gdy utrata wartości ulega odwróceniu w kolejnym okresie, wartość netto składnika aktywów (lub grupy aktywów) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich okresach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w „Pozostałych przychodach operacyjnych”.
Umowę leasingu, w ramach której całość ryzyka i wszystkie pożytki z tytułu korzystania przysługują leasingobiorcy, klasyfikuje się jako leasing finansowy. Przedmiot leasingu finansowego ujmuje się w aktywach z dniem rozpoczęcia leasingu według niższej z dwóch kwot: wartości godziwej przedmiotu leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych.
Każdą opłatę leasingową dzieli się na kwotę pomniejszającą saldo zobowiązania i kwotę kosztów finansowych. Element odsetkowy raty leasingowej ujmuje się w kosztach finansowych w rachunku zysków i strat przez okres leasingu. Podlegające amortyzacji aktywa nabyte w ramach leasingu finansowego amortyzowane są przez okres użytkowania podobnych aktywów własnych z uwzględnieniem wartości końcowej.
Leasing, przy którym znacząca część ryzyka i pożytków z tytułu własności pozostaje udziałem leasingodawcy (finansującego) stanowi leasing operacyjny. Opłaty leasingowe uiszczane w ramach leasingu operacyjnego (po pomniejszeniu o ewentualne specjalne oferty promocyjne uzyskane od leasingodawcy (finansującego) rozliczne są w koszty metodą liniową przez okres leasingu. Wszystkie zawarte umowy leasingowe, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, są umowami leasingu operacyjnego.
4)Aktywa w jednostkach stowarzyszonych
Jednostkami stowarzyszonymi są takie jednostki, w których Spółka posiada więcej niż 20% oraz nie więcej niż 50% udziału w głosach na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz na które Spółka wywiera znaczący wpływ, ale ich nie współkontroluje, czyli nie są ani jednostkami zależnymi, ani wspólnym przedsięwzięciem. Inwestycje w stowarzyszonych Spółka ujmuje metodą praw własności.
Spółka kwalifikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny określonych w MSSF 9: (i) wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite, (ii) wyceniane w zamortyzowanym koszcie oraz (iii) wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Spółka dokonuje klasyfikacji składników aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Spółki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych. Spółka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Na moment początkowego ujęcia Spółka klasyfikuje inwestycje w instrumenty kapitałowe (inne niż dotyczące inwestycji w spółki zależne i stowarzyszone), które nie są przeznaczone do obrotu oraz nie są notowane na aktywnym rynku, jako wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite.
Wycena na moment początkowego ujęcia
W momencie początkowego ujęcia Spółka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej.
W przypadku składników aktywów finansowych, które nie są zaklasyfikowane do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy Spółka może na moment początkowego ujęcia powiększyć ich wartość godziwą o koszty transakcyjne dające się bezpośrednio przypisać do ich nabycia.
Ujęcie i prezentacja aktywów finansowych w bilansie na każdy dzień bilansowy
Wycena aktywów finansowych w zamortyzowanym koszcie
Spółka wycenia aktywa finansowe w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Należności długoterminowe podlegające pod zakres MSSF 9 są dyskontowane na dzień bilansowy.
Wycena aktywów finansowych w wartości godziwej przez wynik finansowy
Spółka ujmuje w wyniku finansowym zmiany wartości godziwych aktywów finansowych zaklasyfikowanych do tej kategorii aktywów finansowych. W wyniku finansowym ujmowane są również przychody z tytułu odsetek oraz dywidend otrzymanych z instrumentów kapitałowych notowanych na aktywnym rynku.
Wycena aktywów finansowych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite
Spółka ujmuje zyski/straty z wyceny inwestycji w instrumenty dłużne oraz w instrumenty kapitałowe zaklasyfikowane przez Spółkę na moment początkowego ujęcia do tej kategorii aktywów, w pozostałych dochodach całkowitych. Dywidendy z instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite, Spółka ujmuje jako przychód w wyniku finansowym.
Spółka wyłącza aktywa finansowe z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy (i) prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub (ii) prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Spółka dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Utrata wartości aktywów finansowych
MSSF 9 wprowadza nową koncepcję szacowania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych. Model strat poniesionych wynikający z MSR 39 zostaje zastąpiony modelem bazującym na stratach oczekiwanych.
Model strat oczekiwanych ma zastosowanie do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite, z wyjątkiem inwestycji w instrumenty kapitałowe.
Spółka do szacowania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych stosuje następujące podejścia: (i) podejście ogólne lub (ii) podejście uproszczone.
Spółka stosuje podejście ogólne do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite oraz do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług.
Zobowiązanie finansowe to każde zobowiązanie mające postać wynikającego z umowy obowiązku wydania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych innej jednostce, lub wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na warunkach potencjalnie niekorzystnych, lub kontraktu, który będzie rozliczony lub może być rozliczony we własnych instrumentach kapitałowych jednostki i jest instrumentem niepochodnym, w zamian za który jednostka jest lub może być obowiązana wydać zmienną liczbę własnych instrumentów kapitałowych, lub instrumentem pochodnym, który będzie rozliczony lub może być rozliczony w inny sposób niż przez wymianę ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych na ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych jednostki. W tym celu prawa poboru, opcje i warranty umożliwiające nabycie ustalonej liczby własnych instrumentów kapitałowych jednostki w zamian za ustaloną kwotę środków pieniężnych w dowolnej walucie stanowią instrumenty kapitałowe, jeżeli jednostka oferuje prawa poboru, opcje i warranty pro rata wszystkim aktualnym właścicielom tej samej kategorii niepochodnych instrumentów kapitałowych tej jednostki. W tym również celu do własnych instrumentów kapitałowych jednostki. Instrument kapitałowy jest to umowa, która dokumentuje istnienie udziałów końcowych (rezydualnych) w aktywach jednostki po odjęciu wszystkich jej zobowiązań.
Wartość godziwa jest kwotą, za jaką na warunkach rynkowych składnik aktywów mógłby zostać wymieniony,
a zobowiązanie uregulowane, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami transakcji.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Zobowiązania finansowe klasyfikowane są jako:
(a)Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat
Zobowiązanie finansowe klasyfikuje się jako wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat, jeżeli: (i) zostało podjęte przede wszystkim w celu odkupu w krótkim terminie; (ii) stanowi część określonego portfela instrumentów finansowych, którymi Spółka zarządza łącznie zgodnie z bieżącym i faktycznym wzorcem generowania krótkoterminowych zysków; lub (iii) jest instrumentem pochodnym niesklasyfikowanym i niedziałającym jako zabezpieczenie.
(b)Pozostałe zobowiązania finansowe
Do pozostałych zobowiązań finansowych zalicza się obligacje, kredyty bankowe, pożyczki oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe.
W momencie początkowego ujęcia zobowiązanie finansowe wycenia się według wartości godziwej, powiększonej, w przypadku zobowiązania finansowego niekwalifikowanych jako wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego.
Po początkowym ujęciu, jednostka wycenia wszystkie zobowiązania finansowe według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, z wyjątkiem:
zobowiązań finansowych wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy. Takie zobowiązania, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się w wartości godziwej, z wyjątkiem zobowiązania będącego instrumentem pochodnym powiązanym z i rozliczanym przez dostawę instrumentu kapitałowego niekwotowanego na aktywnym rynku, którego wartość godziwa nie może być wiarygodnie zmierzona, który wycenia się według kosztu;
zobowiązań finansowych powstałych w wyniku przeniesienia składnika aktywów finansowych, których nie kwalifikuje się do wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej, lub powstałych w wyniku zastosowania podejścia wynikającego z utrzymania zaangażowania;
umów gwarancji finansowych;
zobowiązań do udzielenia pożyczki poniżej rynkowej stopy procentowej.
7)Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, na rachunkach bankowych oraz lokaty
i krótkoterminowe papiery wartościowe z terminem zapadalności do trzech miesięcy od ich założenia, otrzymania, nabycia lub wystawienia oraz o dużej płynności.
Kapitał podstawowy wycenia się w wartości nominalnej i wykazuje z podziałem na ich rodzaje.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, z którymi związane są korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
10)Rezerwy na świadczenia pracownicze (MSR 19)
Rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe nie są stosowane ze względu na niski poziom istotność i nie zostały utworzone.
11)Podatek dochodowy odroczony (MSR 12)
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się: podatek dochodowy i podatek odroczony.
Na przejściowe różnice między wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową tworzone są rezerwy i ustalane aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od osób prawnych.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpisanie.
Za zobowiązania uznaje się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów Spółki. Na dzień powstania zobowiązania wycenia się wg zamortyzowanego kosztu.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
13)Zobowiązania warunkowe (pozabilansowe)
Zobowiązanie warunkowe jest:
możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przyszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub nie wystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki, lub
obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu, ponieważ nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku lub którego obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Emitent stosuje MSSF 15. Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Emitenta, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług.
Emitent uzyskuje przychody z tytułu świadczenia usług budowy farm fotowoltaicznych. Głównym źródłem przychodów są długoterminowe umowy obejmujące rozwój projektów fotowoltaicznych zawarte z Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o.. Zgodnie z tą umową Iberdrola wypłaca na rzecz Novavis Group S.A. zaliczki na poczet nabycia udziałów konkretnych spółek celowych realizujących projekty fotowoltaiczne. Zaliczki są wypłacane po realizacji konkretnych kamieni milowych. Zgodnie z MSSF 15 zaliczki te został rozliczone i rozpoznane jako przychody z kontraktów budowlanych.
15)Rachunek przepływów pieniężnych
Grupa sporządza przepływy metodą pośrednią stosując podział na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową, który przedstawia się następująco:
do działalności operacyjnej grupy zalicza się transakcje i zdarzenia związane z podstawą działania Grupy, wykazywanie podstawowych tytułów i wydatków działalności operacyjnej jako odrębnych pozycji rachunku przepływów pieniężnych, a następnie ich zsumowaniu do kwoty przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej;
do działalności inwestycyjnej grupy zalicza się zbycie wartości niematerialnych i prawnych, składników majątku trwałego;
do działalności finansowej zalicza się głównie pozyskiwanie kapitału własnego i kapitałów obcych oraz ich zwrot i obsługę.
Stosując metodę pośrednią w działalności operacyjnej Grupa ustala korekty i zmiany stanu wychodząc od zysku brutto.
Spółka stosuje jako podstawowy rachunek przepływów pieniężnych metodę pośrednią.
11.Najważniejsze szacunki i oceny przyjęte na potrzeby sporządzenia sprawozdania finansowego
Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian wewnątrz Grupy.
Zarząd Spółki dokonuje oszacowań i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości, które znajdują odzwierciedlenie w niniejszym sprawozdaniu finansowym. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków. Szacunki dotyczą między innymi utworzonych rezerw, wyceny kontraktów budowlanych, odpisów aktualizujących wartość aktywów, rozliczeń międzyokresowych oraz przyjętych stawek amortyzacyjnych.
Sposobem pomiaru wartości sprzedanych dóbr i usług, jest metoda oparta na pomiarze zaawansowania wykonanych prac oraz przyporządkowania cen sprzedaży i kosztów jednostkowych do poszczególnych elementów, wytwarzanych w ramach umowy. Poziom osiąganych przychodów zależny jest od osiągnięcia przez projekt wymaganego kamienia milowego, natomiast szacowanie kosztów przypisanych do projektu zależne jest od możliwości bezpośredniego przypisania kosztów związanych z danym projektem, a także zastosowania adekwatnego kucza podziałowego dla kosztów które nie mogą być jednoznacznie przypisane.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
WYBRANE DANE FINANSOWE DO SKORYGOWANEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO NOVAVIS GROUP S.A.
| w tys. zł | w tys. EUR | ||
2022 | 2021 | 2021 | 2021 | |
Razem przychody z działalności operacyjnej | 9 492 | 14 089 | 2 025 | 3 078 |
Razem koszty działalności operacyjnej | 4 847 | 15 905 | 1 034 | 3 475 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 4 645 | (1 817) | 991 | (397) |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 2 993 | (1 319) | 638 | (288) |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 2 183 | (1 285) | 466 | (281) |
Zysk netto przypadająca Akcjonariuszom jednostki dominującej | 2 858 | (1 474) | 610 | (322) |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 4 083 | (952) | 871 | (208) |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (3 501) | 861 | (747) | 188 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 604 | 277 | 129 | 61 |
Przepływy pieniężne netto razem | 1 186 | 186 | 253 | 41 |
wg stanu na: | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa trwałe | 11 174 | 3 608 | 2 383 | 784 |
Aktywa obrotowe | 7 230 | 5 481 | 1 542 | 1 192 |
Zobowiązania długoterminowe | 88 | 130 | 19 | 28 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 13 010 | 5 122 | 2 774 | 1 114 |
Kapitał własny (aktywa netto) | 5 306 | 3 836 | 1 131 | 834 |
Wyemitowany kapitał akcyjny | 3 502 | 3 502 | 747 | 761 |
Liczba akcji (szt.) | 35 015 285 | 35 015 285 | 35 015 285 | 35 015 285 |
Wartość aktywów netto na jedną akcję (w zł / EUR) | 0,15 | 0,11 | 0,03 | 0,02 |
35 015 285 | 35 015 285 | 35 015 285 | 35 015 285 | |
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł / EUR) | 0,08 | (0,04) | 0,02 | (0,01) |
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji zwykłych w okresie | 35 015 285 | 35 015 285 | 35 015 285 | 35 015 285 |
Rozwodniony zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł / EUR) | 0,08 | (0,04) | 0,02 | (0,01) |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Nota nr | 2022 badany | 2021 badany | |
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 1 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 3 | ||
Amortyzacja |
| ||
Zużycie surowców i materiałów |
| ||
Usługi obce |
| ||
Koszty świadczeń pracowniczych | 4 | ||
Podatki i opłaty |
| ||
Pozostałe koszty | 5 | ||
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | |||
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
| ( | |
Przychody finansowe | 6 | ||
Koszty finansowe | 7 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| ( | |
Podatek dochodowy | 8 | ( | |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ( | |
Zysk (strata) netto |
| ( | |
Inne całkowite dochody |
| 0 | 0 |
Inne całkowite dochody (netto) |
| ||
Całkowite dochody ogółem |
| ( | |
Zysk netto przypadający: |
| ||
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( | |
Udziałowcom niesprawującym kontroli |
| ( | |
|
| ||
Całkowity dochód ogółem przypadający: |
| ||
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( | |
Udziałom niesprawującym kontroli |
| ( | |
|
|
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Nota nr | Stan na (badane) | Stan na (badane) | |
AKTYWA |
|
| |
Aktywa trwałe |
|
| |
13 | |||
Wartość firmy | |||
Inwestycje długoterminowe | |||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 11 | ||
Aktywy z tytułu kontraktów budowlanych | 14 | ||
Należności pozostałe | 15 | ||
Pozostałe aktywa | |||
Aktywa trwałe razem | |||
Aktywa obrotowe | |||
Zapasy | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 16 | ||
Inwestycje krótkoterminowe | 17,18 | ||
Bieżące aktywa podatkowe | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 19 | ||
Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Aktywa obrotowe razem | |||
Aktywa razem | |||
KAPITAŁ WŁASNY i ZOBOWIĄZANIA | |||
Kapitał własny | |||
20,21 | |||
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | |||
Zyski zatrzymane |
| ( | ( |
Pozostałe kapitały (fundusze rezerwowe) |
| ||
| |||
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitały przypadające udziałom niesprawującym kontroli | |||
Razem kapitał własny | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 22 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 22 | ||
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych |
| ||
Rezerwa na podatek odroczony | 11 | ||
Rezerwy długoterminowe |
| ||
Przychody przyszłych okresów |
| ||
Zobowiązania długoterminowe razem |
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 23 | ||
Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 22 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe | 22 | ||
Bieżące zobowiązania podatkowe | |||
Rezerwy krótkoterminowe | 24 | ||
|
| ||
Zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Zobowiązania krótkoterminowe razem | |||
Zobowiązania razem | |||
Pasywa razem |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Pozostałe kapitały (fundusze rezerwowe) | Zyski zatrzymane | Kapitał przypadający dla jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał |
Kapitał własny na dzień 01.01.2022 r. | ( | ||||||
Inne korekty | ( | ( | ( | ( | |||
Zysk bieżący | ( | ||||||
Inne dochody całkowite | |||||||
Suma dochodów całkowitych | ( | ||||||
Zmiany w kapitale | ( | ||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2022 | ( |
Kapitał własny 1.01.2021 | ( | ||||||
Rozliczenie odwrotnego przejęcia Novavis Group S.A. | ( | ( | ( | ||||
Inne korekty | ( | ( | ( | ( | |||
Zysk netto | ( | ( | ( | ||||
Inne dochody całkowite | |||||||
Suma dochodów całkowitych | ( | ( | ( | ||||
Zmiany w kapitale | ( | ( | ( | ( | |||
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 | ( |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
2022 | 2021 | |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
Zysk / Strata przed opodatkowaniem | ( | |
Korekty razem: | ||
Amortyzacja | ||
Odsetki kosztowe | ||
Odsetki przychodowe | ( | |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | ( | ( |
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | ( | |
Zmiana stanu rezerw | ||
Zmiana stanu kontraktów budowlanych | ( | |
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych | ( | |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych | ||
pozostałe korekty | ( | ( |
Gotówka z działalności operacyjnej | ( | |
Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | ( | |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ( | |
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | ||
Zbycie aktywów finansowych | ||
Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne | ( | ( |
Spłata udzielonych pożyczek długoterminowych | ||
Udzielone pożyczki | ||
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | ||
Wydatki na aktywa finansowe | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ( | |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
Wpływy netto z emisji akcji | ||
Kredyty i pożyczki | ||
Emisja dłużnych papierów wartościowych | ||
Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | ||
Wykup dłużnych papierów wartościowych | ||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | ||
Odsetki | ||
Inne wypływy (wydatki) finansowe | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | ||
Przepływy pieniężne netto razem przed skutkami zmian kursów wymiany | ||
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | ||
Przepływy pieniężne netto razem | ||
Środki pieniężne na początek okresu | ||
Środki pieniężne na koniec okresu |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
PRZYCHODY NETTO ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW I USŁUG | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
- przychody ze sprzedaży usług | 874 | 10 194 |
- przychody z wyceny kontraktów długoterminowych | 8 574 | 0 |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, razem | 9 448 | 10 194 |
Głównym źródłem przychodów są długoterminowe umowy obejmujące rozwój projektów fotowoltaicznych zawarte z Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o.. Zgodnie z tą umową Iberdrola wypłaca na rzecz Novavis Group S.A. zaliczki na poczet nabycia udziałów konkretnych spółek celowych realizujących projekty fotowoltaiczne. Zaliczki są wypłacane po realizacji konkretnych kamieni milowych. Zgodnie z MSSF 15 przychody z kontraktów budowlanych wycenione zostały w wysokości otrzymanych zaliczek.
Spółka analizując realizowane projekty fotowoltaiczne rozpoznaje przychody w miarę upływu czasu ponieważ umowa zawarta z Iberdrola spełnia 2 z 3 przesłanek określonych w MSSF 15 tj. :
1)W wyniku wykonywania świadczenia przez jednostkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (na przykład produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient. W tym konkretnym przypadku Iberdola posiada zastaw na udziałach spółki celowej i może w każdej chwili przenieść własność udziałów.
2)W wyniku wykonywania świadczenia przez jednostkę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu przez jednostkę, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie. Sprawdzając, czy dana usługa budowlana spełnia powyższe kryterium należy przeanalizować z kolei, czy mają miejsce dwa opisane niżej warunki.
a)Nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu przez jednostkę - podstawową zasadą określającą, w którym momencie należy rozpoznać przychody jest moment przekazania kontroli nad składnikiem aktywów. W przypadku, gdy tworzone aktywo może mieć alternatywne zastosowanie, np. poprzez swobodną sprzedaż do innego klienta, oznacza to, że kontrola nad aktywem nie została przekazana klientowi, a tym samym nie ma podstaw do rozpoznania przychodów. W tym konkretnym przypadku Iberdola posiada zastaw na udziałach spółki celowej i nie ma możliwości ich sprzedaży innemu podmiotowi.
b)Jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie - zgodnie z MSSF 15 B9 jednostka ma prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie, jeżeli w przypadku rozwiązania umowy przez klienta lub inną stronę z powodów innych niż niewywiązanie się przez jednostkę z zobowiązania określonego w umowie, jednostka byłaby uprawniona do kwoty wynagrodzenia co najmniej w wysokości rekompensaty za dotychczas wykonane usługi. W przypadku umowy z Iberdrola Spółce nawet w momencie wycofania się Iberdrola przysługuje prawo zatrzymania zapłaty za dotychczas wykonane usługi.
Metoda przyjęta do rozpoznania przychodów oparta jest na realizowanych wynikach w tym na ocenie osiągniętych wyników i realizacji konkretnych etapów umowy, tj. kamieni milowych.
Dla realizowanych elektrowni fotowoltaicznych, dla których Spółka nie posiada pozyskanego inwestora, wartość kontraktów budowlanych jest określona na podstawie kosztów poniesionych w ramach Grupy na rozwój danego projektu.
Dla realizowanych elektrowni fotowoltaicznych, dla których Spółka posiada pozyskanego inwestora, wartość kontraktów budowalnych jest korygowana o wartość wynagrodzenia przysługującego Grupie w związku z osiągnięciem wskazanego w umowie inwestycyjnej kamienia milowego. Rozliczenie tych projektów przedstawia się następująco:
Projekt | Skonsolidowane nakłady na projekty | Wartość projektów | Przychody |
NG PV 1 | 257 | 1 674 | 1 417 |
NG PV 2 | 224 | 1 435 | 1 211 |
NG PV 3 | 172 | 679 | 507 |
NG PV 4 | 82 | 82 | - |
NG PV 5 | 189 | 3 027 | 2 838 |
NG PV 6 | 3 | 3 | - |
NG PV 7 | 84 | 84 | - |
NG PV 8 | 90 | 90 | - |
NG PV 9 | 18 | 18 | - |
NG PV 10 | 8 | 8 | - |
NG PV 11 | 30 | 30 | - |
NG PV 12 | - | - | - |
NG PV 13 | 145 | 145 | - |
NG PV 14 | 210 | 2 318 | 2 108 |
NG PV 15 | 73 | 566 | 493 |
NG PV 16 | - | - | - |
NG PV 17 | - | - | - |
NG PV 18 | - | - | - |
NG PV 19 | - | - | - |
NG PV 20 | - | - | - |
Suma | 1 585 | 10 159 | 8 574 |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów Spółki, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe.
Spółka prowadzi działalność inwestycyjną polegającą na kompleksowym doradztwie w zakresie strategicznych inicjatyw podejmowanych przez przedsiębiorstwa w zakresie fotowoltaiki. Pozostałe spółki Grupy Kapitałowej prowadzą działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii, a w szczególności usług dla sektora fotowoltaicznego.
Zarząd analizuje dane finansowe na poziomie sprawozdania finansowego.
W działalności Spółki identyfikuje się jeden sektor to jest sektor usług związanych z fotowoltaiką.
INFORMACJE DOTYCZĄCE PRODUKTÓW I USŁUG | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
Przychody | 9 448 | 10 194 |
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych, w tym | 9 448 | 10 194 |
- od klientów, z którymi wartość transakcji w okresie przekracza 10% lub więcej przychodów | 8 574 | 10 194 |
Sprzedaż między segmentami | 0 | 0 |
Przychody segmentu ogółem | 9 448 | 10 194 |
POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE (WG TYTUŁÓW) | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
a) zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 0 |
b) dotacje | 0 | 0 |
c) pozostałe przychody operacyjne, w tym: | 44 | 3 895 |
- refaktura kosztów | 37 | 0 |
- spłata przedawnionych należności | 0 | 0 |
- pozostałe | 7 | 3 895 |
Pozostałe przychody operacyjne, razem | 44 | 3 835 |
* w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych znajdują się głównie refaktury kosztów do spółek zależnych oraz rozliczenie subwencji PFR
NOTA 5
POZOSTAŁE KOSZTY (WG TYTUŁÓW) | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
a) strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 0 |
b) aktualizacja wartości aktywów niefinansowych (z tytułu) | 0 | 0 |
c) pozostałe koszty operacyjne, w tym: | 625 | 5 388 |
- koszty do refaktury | 37 | 0 |
- ubezpieczenia | 16 | 0 |
- podróże służbowe | 10 | 0 |
- inne | 562 | 5 388 |
Pozostałe koszty , razem | 625 | 5 388 |
* w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych, w tym inne na kwotę 562 tys. zł znajdują się koszty nie stanowiące przychodu poniesione przez spółkę Voolt S.A., w tym wydatki bez pokrycia w fakturach, koszty zawartych ugód z dostawcami , itp.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
KOSZTY FINANSOWE | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
Koszty z tytułu odsetek: | 98 | 0 |
Odpisy aktualizujące należności od pożyczek | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące udziały w jednostkach zależnych | 1 639 | 0 |
Prowizje | 0 | 0 |
Pozostałe koszty finansowe | 76 | 0 |
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych | 0 | 0 |
Koszty finansowe, razem | 1 813 | 0 |
PODATEK DOCHODOWY UJĘTY W RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
Bieżący podatek dochodowy | ||
- bieżące obciążenie podatkowe | 383 | 41 |
- korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych | 0 | 0 |
Bieżący podatek dochodowy, razem | 383 | 41 |
Podatek dochodowy odroczony | 0 | |
- odroczony podatek dochodowy związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych | 427 | (75) |
- podatek odroczony przeniesiony z kapitału własnego | 0 | 0 |
Podatek dochodowy odroczony, razem | 427 | (75) |
Koszt podatkowy , razem | 810 | (34) |
Przypadający na: | ||
- działalność kontynuowaną | 810 | (34) |
- działalność zaniechaną | 0 | 0 |
RÓŻNICE POMIĘDZY WYNIKIEM KSIĘGOWYM A PODSTAWĄ OPODATKOWANIA | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
Zysk z działalności | 2 993 | (1 285) |
Koszt podatku dochodowego | 0 | 0 |
Przychody nie będące przychodami podatkowymi | 172 | 0 |
Przychody podatkowe lat ubiegłych | 0 | 0 |
Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów | 9 222 | 0 |
Koszty podatkowe lat ubiegłych | 0 | 0 |
Pozostałe | 8 452 | 0 |
Zysk (strata) podatkowa | 3 591 | 0 |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
ZMIANA STANU AKTYWÓW | STAN NA POCZĄTEK OKRESU | PODATEK ODROCZONY UJĘTY W WYNIKU | STAN NA KONIEC OKRESU | |
Różnice przejściowe dotyczące aktywów z tytułu podatku odroczonego: | ||||
Zobowiązania finansowe | 47 | (19) | 28 | |
Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 225 | (2) | 223 | |
Aktywo z tytułu strat podatkowych | 701 | (701) | 0 | |
Wycena akcji | 165 | 384 | 549 | |
Pozostałe | 61 | (61) | 0 | |
1 199 | (399) | 800 | ||
Odpis na aktywo | ||||
Różnice przejściowe dotyczące rezerwy z tytułu podatku odroczonego: | ||||
Należności z tytułu pożyczek | 0 | 43 | 43 | |
Pozostałe | 0 | 0 | 0 | |
Wycena akcji | 0 | 0 | 0 | |
0 | 43 | 43 | ||
Razem aktywa (rezerwy) z tytułu podatku odroczonego | 1 199 | (442) | 757 | |
ZMIANA STANU AKTYWÓW | STAN NA POCZĄTEK OKRESU | PODATEK ODROCZONY UJĘTY W WYNIKU | STAN NA KONIEC OKRESU | |
Różnice przejściowe dotyczące aktywów z tytułu podatku odroczonego: | ||||
Zobowiązania finansowe | 0 | 47 | 47 | |
Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe | 3 | 222 | 225 | |
Aktywo z tytułu strat podatkowych | 858 | (157) | 701 | |
Wycena akcji | (5) | 170 | 166 | |
Pozostałe | 271 | (210) | 61 | |
1 127 | 72 | 1 199 | ||
Odpis na aktywo | - | - | - | |
1 127 | 72 | 1 199 | ||
Różnice przejściowe dotyczące rezerwy z tytułu podatku odroczonego: | ||||
Należności z tytułu pożyczek | 0 | 0 | 0 | |
Pozostałe aktywa | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | ||
Razem aktywa (rezerwy) z tytułu podatku odroczonego | 1 127 | 72 | 1 199 | |
ZYSK NA AKCJĘ: | 01.01. - 31.12.2022 | 01.01. - 31.12.2021 |
Zysk/strata netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 2 858 | (1 474) |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego przypadającego na jedna akcję wg. par. B.26 – 27 MSSF 3 | 35 015 285 | 35 015 285 |
Zysk/strata netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na jedną akcję | 0,08 | (0,04) |
Rozwodniony zysk/strata netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na jedną akcję | 0,08 | (0,04) |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
a) środki trwałe, w tym: | 133 | 159 |
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) | 0 | 0 |
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 0 | 0 |
- urządzenia techniczne i maszyny | 0 | 0 |
- środki transportu | 133 | 159 |
- inne środki trwałe | 0 | 0 |
b) środki trwałe w budowie | 0 | 0 |
Rzeczowe aktywa trwałe, razem | 133 | 159 |
W okresie objętym sprawozdaniem Spółka nie poniosła kosztów wytworzenia środków trwałych w budowie.
W 2022 roku nie poniesiono nakładów na niefinansowe aktywa trwałe. Na rok 2023 nie są planowane nakłady na niefinansowe aktywa trwałe
NOTA 14
KONTRAKTY BUDOWLANE | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
NG PV 1 Sp. z o.o. | 1 674 | 0 |
NG PV 2 Sp. z o.o. | 1 435 | 0 |
NG PV 3 Sp. z o.o. | 679 | 0 |
NG PV 4 Sp. z o.o. | 82 | 0 |
NG PV 5 Sp. z o.o. | 3 027 | 0 |
NG PV 6 Sp. z o.o. | 3 | 0 |
NG PV 7 Sp. z o.o. | 84 | 0 |
NG PV 8 Sp. z o.o. | 90 | 0 |
NG PV 9 Sp. z o.o. | 18 | 0 |
NG PV 10 Sp. z o.o. | 8 | 0 |
NG PV 11 Sp. z o.o. | 30 | 0 |
NG PV 12 Sp. z o.o. | 0 | 0 |
NG PV 13 Sp. z o.o. | 145 | 0 |
NG PV 14 Sp. z o.o. | 2 318 | 0 |
NG PV 15 Sp. z o.o. | 566 | 0 |
NG PV 16 Sp. z o.o. | 0 | 0 |
NG PV 17 Sp. z o.o. | 0 | 0 |
NG PV 18 Sp. z o.o. | 0 | 0 |
NG PV 19 Sp. z o.o. | 0 | 0 |
NG PV 20 Sp. z o.o. | 0 | 0 |
Kontrakty budowlane, razem | 10 159 | 0 |
Spółka jako deweloper farm fotowoltaicznych realizuje między innymi kontrakty związane z budową farm fotowoltaicznych dla podmiotów trzecich. Dla realizowanych farm fotowoltaicznych, dla których Spółka nie posiada pozyskanego inwestora, wartość kontraktów budowlanych jest określona na podstawie kosztów poniesionych w ramach Grupy na rozwój danego projektu. Dla realizowanych farm fotowoltaicznych, dla których Spółka posiada pozyskanego inwestora, wartość kontraktów budowalnych jest korygowane o wartość wynagrodzenia przysługującego Grupie w związku z osiągnięciem wskazanego w umowie inwestycyjnej kamienia milowego.
DŁUGOTERMINOWE NALEŻNOŚCI | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Należności z tytułu sprzedaży akcji i udziałów | 0 | 2 174 |
Pozostałe należności | 0 | 0 |
Należności brutto | 0 | 2 174 |
- odpis na należności przeterminowane | 0 | 0 |
Należności, razem | 0 | 2 174 |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
DŁUGOTERMINOWE NALEŻNOŚCI – OKRES SPŁATY | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
- do 1 roku | 0 | 0 |
- od 1 roku do 3 lat | 0 | 2 174 |
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Należności z tytułu sprzedaży akcji i udziałów | - | 586 |
Wpłaty na poczet akcji nowej emisji/zakup obligacji korporacyjnych | 2 | - |
Pozostałe należności | 2 101 | 2 128 |
Należności brutto | 2 103 | 2 714 |
- odpis na należności przeterminowane | (156) | (156) |
Należności, razem | 1 947 | 2 558 |
ZMIANA STANU ODPISÓW NA NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG I POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Stan odpisów na początek okresu: | (156) | (156) |
- utworzenie odpisów na przeterminowane należności | 0 | 0 |
- rozwiązanie odpisów na należności | 0 | 0 |
Stan odpisów na koniec okresu: | (156) | (156) |
INWESTYCJE KRÓTKOTERMINOWE | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Pożyczki brutto | 1 617 | 2 227 |
odpisy na należności z tytułu pożyczek | 166 | 166 |
Należności, razem | 1 451 | 2 061 |
ZMIANA STANU ODPISÓW NA UDZIELONE POŻYCZKI | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Stan na początek roku | 166 | 166 |
- odpis z tytułu utraty wartości (należności z tytułu pożyczek) | 0 | 0 |
- kwoty odzyskane w ciągu roku | 0 | 0 |
Stan na koniec roku | 166 | 166 |
ŚRODKI PIENIĘŻNE I INNE AKTYWA PIENIĘŻNE | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
a) środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych | 2 005 | 819 |
b) inne środki pieniężne | 0 | 0 |
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, razem | 2 005 | 819 |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
KAPITAŁ ZAKŁADOWY
SERIA / EMISJA | RODZAJ AKCJI | RODZAJ UPRZYWILEJOWANIA AKCJI | LICZBA AKCJI | WARTOŚĆ SERII/EMISJI WG WARTOŚCI NOMINALNEJ | SPOSÓB POKRYCIA KAPITAŁU | DATA REJESTRACJI |
Akcje serii A | Zwykłe | brak | 1 000 000 | 100 | gotówka | 31.05.1995 |
Akcje serii A | Zwykłe | brak | 32 000 000 | 3 200 | aport | 12.09.1995 |
Akcje serii A | Zwykłe | brak | 1 000 000 | 100 | aport | 16.01.1996 |
Akcje serii A | Zwykłe | brak | 500 000 | 50 | aport | 14.05.1996 |
Akcje serii A | Zwykłe | brak | 400 000 | 40 | aport | 11.06.1996 |
Akcje serii A | Zwykłe | brak | 100 000 | 10 | aport | 25.06.1996 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (3 973 815) | (397) | nie dotyczy | 17.12.1996 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (255 106) | (26) | nie dotyczy | 16.10.1997 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (313 038) | (31) | nie dotyczy | 22.10.1998 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (401 917) | (40) | nie dotyczy | 29.12.1999 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (15 028 061) | (1 503) | nie dotyczy | 25.11.2004 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (3 757 015) | (376) | nie dotyczy | 25.11.2004 |
Akcje serii A | Umorzenie | brak | (2 700 891) | (270) | nie dotyczy | 29.05.2007 |
Akcje serii B | Zwykłe | brak | 20 096 203 | 2 010 | połączenie | 15.01.2009 |
Akcje serii C | Zwykłe | brak | 29 646 146 | 2 965 | aport | 05.09.2009 |
Akcje serii D | Zwykłe | brak | 2 866 626 | 287 | gotówka | 15.09.2009 |
Akcje serii E | Zwykłe | brak | 10 978 000 | 1 098 | emisja warrantów | 21.01.2010 |
Akcje serii F | Zwykłe | brak | 7 653 074 | 765 | emisja warrantów | 29.04.2010 |
Akcje serii G1 | Zwykłe | brak | 31 000 000 | 3 100 | emisja warrantów | 17.12.2012 |
Akcje serii H | Zwykłe | brak | 71 715 000 | 7 172 | emisja warrantów | 30.04.2013 |
Akcje serii I | Zwykłe | brak | 46 685 000 | 4 669 | emisja warrantów | 05.06.2013 |
|
|
| (191 008 505) | - | scalenie akcji | 11.12.2013 |
Akcje serii A1 | Zwykłe | brak | 38 201 701 | 22 921 | seria powstała po scaleniu | 21.10.2013 |
Akcje serii H | Zwykłe | brak | 3 299 | 2 | emisja akcji serii H | 12.03.2014 |
|
|
| (34 384 500) | - | scalenie akcji 1:10 | 13.03.2014 |
Akcje serii A2 | Zwykłe | brak | 3 820 500 | 22 923 | seria powstała po scaleniu | 13.03.2014 |
|
|
| (22 541) | obniżenie kapitału poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji | 27.08.2019 | |
Akcje serii B2 | Zwykłe | brak | 3 820 500 | 382 | emisja akcji | 27.05.2020 |
Akcje serii C2 | Zwykłe | brak | 27 374 285 | 2 737 | emisja akcji | 09.11.2020 |
Liczba akcji, razem |
|
| 35 015 285 |
|
| |
Kapitał zakładowy, razem |
|
| 3 502 |
|
| |
Wartość nominalna 1 akcji = 0,10 zł | ||||||
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
NOTA 22
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 915 | 1 719 |
Zobowiązania z tytułu nabytych papierów wartościowych | 34 | 723 |
Otrzymane zaliczki | 9 642 | 0 |
Pozostałe | 100 | 30 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania razem | 11 691 | 2 472 |
ZMIANA STANU REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH (WG TYTUŁÓW) | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 202 | 180 |
- rezerwa na koszty operacyjne | 1 202 | 180 |
- rezerwa na koszt emisji | 0 | 0 |
Zwiększenia | 88 | 3 254 |
- rezerwa na koszty operacyjne | 59 | 3 254 |
- rezerwa na koszt emisji | 29 | 0 |
- inne | 0 | 15 |
zmniejszenia | 73 | 2 247 |
wykorzystanie (z tytułu) | 73 | 2 247 |
- rezerwa na koszty operacyjne | 58 | 2 247 |
- inne | 15 | 0 |
rozwiązanie (z tytułu) | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 1 188 | 1202 |
ZMIANA STANU REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH – SPRAWY SĄDOWE* | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 151 | 127 |
- rezerwa na sprawę sądową - WSP im. J.Korczaka | 1 151 | 127 |
zwiększenia | 0 | 3 200 |
- rezerwa na sprawę sądową - WSP im. J.Korczaka | 0 | 1 151 |
- rezerwa na sprawę sądową Letamor Holding LTD | 0 | 2 049 |
zmniejszenia | 0 | 2 176 |
- rezerwa na sprawę sądową - WSP im. J.Korczaka | 0 | 127 |
- rezerwa na sprawę sądową – Letamor Holding Ltd. | 0 | 2 049 |
Stan na koniec okresu | 1 151 | 1 163 |
* zmiana stanu rezerw prezentowana w tabeli zawiera się w tabeli „ZMIANA STANU REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH (WG TYTUŁÓW)” i stanowi dokładniejsze rozpisanie rezerw związanych ze sprawami sądowymi.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
1Noty objaśniające do rachunku przepływów pieniężnych
Struktura środków pieniężnych | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Środki pieniężne w kasie | 0 | 208 |
Środki pieniężne w banku | 2 005 | 611 |
- rachunki bieżące | 2 005 | 611 |
- w złotych | 0 | 0 |
- depozyty terminowe | 0 | 0 |
- w złotych | 0 | 0 |
Środki pieniężne na rachunkach inwestycyjnych | 0 | 0 |
-w złotych | 0 | 0 |
-w funtach brytyjskich | 0 | 0 |
Środki na rachunkach zastrzeżonych | 0 | 0 |
Dłużne papiery wartościowe o terminie zapadalności do 3 miesięcy | 0 | 0 |
Razem | 2 005 | 819 |
2Informacje o instrumentach finansowych (MSSF 7, MSR 32,MSSF 9)
Kategorie instrumentów finansowych
a)Aktywa finansowe
31 grudnia 2022 |
|
|
|
|
|
|
| Gotówka | Wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat | Aktywa finansowe wyceniane w cenie nabycia (skorygowane o utratę wartości) | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | Razem |
Aktywa | ||||||
Akcje i udziały | 115 | 115 | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 1 947 | 1 947 | ||||
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 1 451 | 1 451 | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 005 | 2 005 | ||||
2 005 | 3 398 | - | 115 | - | 5 518 | |
31 grudnia 2021 |
|
|
|
|
|
|
| Gotówka | Wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat | Aktywa finansowe wyceniane w cenie nabycia (skorygowane o utratę wartości) | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | Razem |
Aktywa | ||||||
Akcje i udziały | 76 | 76 | ||||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 2 558 | 2 558 | ||||
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 2 061 | 2 061 | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 819 | 819 | ||||
819 | 4 619 | - | 76 | - | 5 514 |
b)Pożyczki udzielone i należności krótkoterminowe własne wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Na dzień 31 grudnia 2022 r. wartość aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie wynosiła łącznie 3 398 tys. zł (1 947 tys. zł należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe oraz 1 451 tys. zł pożyczki).
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
c)Ustalenie prawdopodobieństwa straty kredytowej od udzielonych przez podmiot zależny zaliczek
Zaliczka udzielona przez Voolt S.A. na rzecz Marshall Nordic Ltd.
Emitent przeprowadził wycenę oczekiwanych strat kredytowych z tytułu udzielonych przez spółkę zależną zaliczek dla Marshall Nordic Ltd. Zgodnie z par. B.5.5.29 strata kredytowa jest wartością różnicy pomiędzy przepływami pieniężnymi należnymi jednostce na mocy umowy oraz przepływami pieniężnymi, które jednostka spodziewa się otrzymać. W tym przypadku przepływy pieniężne pokrywają się ze sobą, co wynika z faktu, że strony podpisały stosowne porozumienie w kwietniu 2022 roku.
Zgodnie z tym porozumieniem Marshall Nordic Ltd. zobowiązał się do zwrotu kwoty zaliczki w taki sposób, że:
(i)Kwotę 500 tys. zł zapłaci w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia porozumienia;
(ii)Kwotę 500 tys. zł zapłaci w terminie 9 miesięcy od dnia zawarcia porozumienia;
(iii)Kwotę 500 tys. zł zapłaci w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia porozumienia;
(iv)Kwotę 1.124 tys. zł zapłaci nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia zawarcia porozumienia;
Do dnia 22 czerwca 2022 r. Marshall Nordic Ltd. dokonał już spłaty dwóch pierwszych rat w łącznej kwocie 1 mln zł, dodatkowo Marshall Nordic Ltd. pokrywał bezpośrednio koszty Voolt S.A. w kwocie 12 tys. zł. W dotychczasowej historii Emitentowi nie są znane sytuacje z przeszłości, niewykonania zobowiązania przez Marshall Nordic Ltd.
Emitent szacując ryzyko kredytowe wziął też pod uwagę posiadane zabezpieczenie (zgodnie z par. B5.5.55 MSSF 9). W tym przypadku jest to weksel własny in blanco, poręczony przez osobę fizyczną. Ustanowienie zabezpieczenia na majątku posiadanym przez Marshall Nordic Ltd. nie jest możliwe, bo aktywa Marshall Nordic Ltd. składają się z akcji spółki Voolt S.A. oraz Novavis Group S.A. i ustanowienie zastawu na tych akcjach na rzecz Voolt S.A. byłoby niezgodne z przepisami prawa. Posiadanie weksla własnego pozwala Emitentowi w sposób sprawny dokonać egzekucji, bo w momencie uzyskania nakazu z weksla staje się on tytułem egzekucyjnym, na bazie którego Emitent mógłby dokonać egzekucji z majątku dłużnika. Emitent bazując na dostępnych informacjach, tj. publicznych informacjach o akcjach posiadanych przez Marshall Nordic Ltd., oświadczeniach złożonych przez Marshall Nordic Ltd. dotyczących zobowiązań, wyciągach z rachunków inwestycyjnych Marshall Nordic Ltd. wskazujących, że aktywa te nie są obciążone oraz oczekiwanej wycenie aktywów posiadanych przez Marshall Nordic Ltd. w przyszłości uznał, że ryzyko związane z wierzytelnością nie wzrosło znacząco. Na bazie tych danych Emitent uznał, że ryzyko oczekiwanych strat kredytowych wynosi mniej niż 5%.
Szacując prawdopodobieństwo wystąpienia straty kredytowej Emitent, opierając się na historii rozliczeń z Marshall Nordic Ltd., nie znalazł dowodu, że podmiot ten nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych. Dodatkowo nie istnieją podmioty, które zgłaszałyby wierzytelności wobec Marshall Nordic Ltd., a zidentyfikowany majątek dłużnika jest na tyle duży, że nie ma podstawy sądzić, iż nie dojdzie do spłaty zobowiązań. Na bazie tych jakościowych i niestatystycznych informacji oraz przesłanek (zgodnie z par. B.5.5.18 MSSF 9) Emitent oszacował, że prawdopodobieństwo niespłacenia zobowiązań przez Marshall Nordic Ltd. wynosi mniej niż 10%.
W związku z tym oczekiwana strata kredytowa została oszacowana następująco:
Oczekiwana strata kredytowa = prawdopodobieństwo niespłacenia x kwota wierzytelności x ryzyko oczekiwanej straty kredytowej = 10% x 1.624 tys. zł x 5% = 8,12 tys. zł.
Tak określoną oczekiwaną stratę kredytową Emitent uznał, za nieistotną i odstąpił od tworzenia rezerwy w tym zakresie.
Emitent opierając się na przepisach par. 5.5.17 lit b) MSSF 9 dokonał wyceny oczekiwanej straty kredytowej z tytułu instrumentu finansowego uwzględniając wartość pieniądza w czasie, a analiza przedstawia się następująco:
[w tys. PLN] | ||||
gru 22 | kwi 23 | paź 23 | ||
Przepływy | 0 | 500 | 1 124 | |
Stopa dyskontowa* | 7,54% | |||
NPV | 1 549 | |||
Wartośc nominalna | 1 624 | |||
Różnica | 75 | |||
% sumy bilansowej (na 31.12.2022) | 0,40% | |||
% przychodów (na 31.12.2022) | 0,79% | |||
* roczne obligacje skarbowe na 30.12.2022 + 1% | ||||
Emitent dla celów określenia stopy dyskontowej dokonał przeglądu aktualnej struktury finansowania jednostki oraz dokonał odniesienia tych danych do odpowiedniej stopy referencyjnej, biorąc pod uwagę m.in. rentowność polskich obligacji skarbowych oraz uwzględnił wszelkie inne czynniki wpływające na poziom stopy dyskontowej. W wyniku powyższej analizy Emitent określił stopę dyskontową na poziomie 7,54%, co odpowiada wysokości oprocentowania rocznych obligacji skarbowych na dzień 31.12.2022 r. powiększonemu o 1 p.p.
Analiza wrażliwości | % SB | % P | |
5,54% | 56 | 0,30% | 0,59% |
6,54% | 65 | 0,35% | 0,69% |
7,54% | 75 | 0,40% | 0,79% |
8,54% | 84 | 0,45% | 0,89% |
9,54% | 93 | 0,50% | 0,98% |
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Ponieważ szacowana strata kredytowa wynikająca ze zdyskontowania planowanych przepływów jest niższa niż 2% sumy bilansowej na dzień 31.12.2022 r. i 1,5% przychodów za 2022 r. Emitent odstąpił od odpisu. Jednocześnie Emitent zwraca uwagę, iż wyżej wymienione wartości niewprowadzonych rezerw i odpisów z tytułu strat kredytowych, w ujęciu łącznym, nie przekraczają przyjętych w zasadach rachunkowości emitenta progów istotności (2% sumy bilansowej i 1,5% przychodów). Ponadto, Emitent nie zidentyfikował innych potencjalnych tytułów do korekt, które w ujęciu łącznym, wraz z oszacowanymi rezerwami i odpisami, mogłyby przekroczyć przyjęte poziomy istotności.
Zaliczka udzielona przez Voolt S.A. na rzecz pana Wojciecha Żaka
W odniesieniu do wierzytelności wobec pana Wojciecha Żaka przeprowadzona została podobna analiza. Strony ustaliły, że kwota jest wymagalna i ustaliły harmonogram spłat. Rozważania dotyczące jakości zabezpieczenia oraz dotychczasowej współpracy z dłużnikiem były analogiczne jak w przypadku Marshall Nordic Ltd.
Zgodnie z porozumieniem pan Wojciech Żak zobowiązał się do zwrotu kwoty zaliczki w taki sposób, że obecnie do zwrotu pozostały dwie raty:
(i)Kwotę 50 tys. zł zapłaci do dnia 31 stycznia 2023 r.;
(ii)Kwotę 50 tys. zł zapłaci do dnia 30 maja 2023 r.;
(iii)Kwotę 15 tys. zł zapłaci do dnia 30 września 2023 r.
W związku z powyższym oczekiwana strata kredytowa została oszacowana następująco:
Oczekiwana strata kredytowa = prawdopodobieństwo niespłacenia x kwota wierzytelności x ryzyko oczekiwanej straty kredytowej = 10% x 115 tys. zł x 5% = 0,575 tys. zł.
Tak określoną oczekiwaną stratę kredytową Emitent uznał, za nieistotną i odstąpił od tworzenia rezerwy w tym zakresie.
Emitent opierając się na przepisach par. 5.5.17 lit b) MSSF 9 dokonał wyceny oczekiwanej straty kredytowej z tytułu instrumentu finansowego uwzględniając wartość pieniądza w czasie i analiza przedstawia się następująco:
[w tys. PLN] | ||||
gru 22 | sty 23 | maj 23 | wrz 23 | |
Przepływy | 0 | 50 | 50 | 15 |
Stopa dyskontowa* | 7,54% | |||
NPV | 112 | |||
Wartość nominalna | 115 | |||
Różnica | 3 | |||
% sumy bilansowej (na 31.12.2022) | 0,01% | |||
% przychodów (na 31.12.2022) | 0,03% | |||
* roczne obligacje skarbowe na 30.12.2022 + 1% | ||||
Emitent dla celów określenia stopy dyskontowej dokonał przeglądu aktualnej struktury finansowania jednostki oraz dokonał odniesienia tych danych do odpowiedniej stopy referencyjnej, biorąc pod uwagę m.in. rentowność polskich obligacji skarbowych oraz uwzględnił wszelkie inne czynniki wpływające na poziom stopy dyskontowej. W wyniku powyższej analizy Emitent określił stopę dyskontową na poziomie 7,54%, co odpowiada wysokości oprocentowania rocznych obligacji skarbowych na dzień 31.12.2022 r. powiększonemu o 1 p.p.
Analiza wrażliwości | % SB | % P | |
5,54% | 2 | 0,01% | 0,02% |
6,54% | 2 | 0,01% | 0,02% |
7,54% | 3 | 0,01% | 0,03% |
8,54% | 3 | 0,02% | 0,03% |
9,54% | 3 | 0,02% | 0,03% |
Ponieważ szacowana strata kredytowa wynikająca ze zdyskontowania planowanych przepływów jest niższa niż 2% sumy bilansowej na dzień 31.12.2022 r. i 1,5% przychodów za 2022 r. Emitent odstąpił od odpisu. Jednocześnie Emitent zwraca uwagę, iż wyżej wymienione wartości niewprowadzonych rezerw i odpisów z tytułu strat kredytowych, w ujęciu łącznym, nie przekraczają przyjętych w zasadach rachunkowości Emitenta progów istotności (2% sumy bilansowej i 1,5% przychodów). Ponadto Emitent nie zidentyfikował innych potencjalnych tytułów do korekt, które w ujęciu łącznym, wraz z oszacowanymi rezerwami i odpisami, mogłyby przekroczyć przyjęte poziomy istotności.
Zobowiązania finansowe wycenione w skorygowanej cenie nabycia
Otrzymane pożyczki
Na dzień 31 grudnia 2022 r. kwota otrzymanych pożyczek wyniosła 82 tys. zł. Oprocentowanie wszystkich pożyczek jest stałe.
3Zobowiązania warunkowe i zabezpieczenia na aktywach Spółki
Na dzień 31.12.2022 roku i na dzień sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego spółki z Grupy Kapitałowej nie posiadały zobowiązań warunkowych. Novavis Group S.A. w związku z zawartą z Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o. umową deweloperską ustanowił zastaw na udziałach spółek celowych tj. NG PV 1 Sp. z o.o., NG PV 2 Sp. z o.o., NG PV 3 Sp. z o.o., NG PV 4 Sp. z o.o., NG PV 5 Sp. z o.o., NG PV 7 Sp. z o.o., NG PV 8 Sp. z o.o., NG PV 13 Sp. z o.o., NG PV 14 Sp. z o.o., NG PV 15 Sp. z o.o., NG PV 16 Sp. z o.o., NG PV 17 Sp. z o.o. i NG PV 18 Sp. z o.o.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
4Zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Spółka identyfikując poszczególne rodzaje ryzyk finansowych związanych z jego działalnością, stara się je ograniczyć, głównie poprzez dobór optymalnych instrumentów finansowych. Spółka nie prowadzi rachunkowości zabezpieczeń.
Główne rodzaje ryzyka wynikające z posiadanych instrumentów finansowych obejmują: ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko kredytowe, ryzyko związane z płynnością finansową oraz ryzyko zmiany cen inwestycyjnych. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka. Zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
a)Obciążenie ryzykiem stopy procentowej
Obecnie spółka w minimalnym stopniu finansuje się kapitałem dłużnym.
Spółka posiada należności w postaci pożyczek. Wszystkie pożyczki oparte są na stałej stopie procentowej więc ryzyko zmian stóp procentowych jest zminimalizowane i nie ma wpływu na realizowane pożytki z pożyczek.
b)Obciążenie ryzykiem kredytowym
Wartość bilansowa aktywów finansowych odzwierciedla maksymalną ekspozycję Spółki na ryzyko kredytowe.
Maksymalne ryzyko kredytowe na dzień bilansowy było następujące:
| 2022 | 2021 |
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 2 057 | 2 558 |
Inwestycje krótkoterminowe | 1 451 | 2 061 |
certyfikaty inwestycyjne i obligacje korporacyjne | - | - |
bieżące aktywa podatkowe | 1 827 | 43 |
środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 005 | 819 |
7 340 | 5 481 |
W celu zminimalizowania ryzyka kredytowego Spółka ustanawia odpowiednie zabezpieczenie wierzytelności. Stosowane formy zabezpieczeń to m.in. weksel własny, blokada na papierach wartościowych, poręczenie trzeciej strony. Ryzyko kredytowe wynikające z posiadanych należności jest monitorowane. W przypadku stwierdzenia istotnego prawdopodobieństwa nieściągalności należności dokonywane są odpisy aktualizujące saldo należności do wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty, która jest możliwa do uzyskania.
Spółka narażona jest na ryzyko związane z niewywiązywaniem się z umów przez kontrahentów. Po pierwsze ryzyko to dotyczy wiarygodności kredytowej oraz dobrej woli odbiorców, z którym Spółka współpracuje w zakresie realizowanych projektów inwestycyjnych, po drugie dotyczy ono wiarygodności kredytowej kontrahentów, z którymi zawiera transakcje. Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe odpowiada wartości księgowej aktywów finansowych.
Ryzyko to identyfikowane jest każdorazowo, przy zawieraniu umowy z klientem oraz później, podczas rozliczania płatności.
Pomiar tego typu ryzyka opiera się na wiedzy o skargach lub toczących się procesach przeciw klientowi podczas zawierania umowy. Co dwa tygodnie przeprowadza się kontrolę rozliczonych płatności dotyczących podpisanych kontraktów, razem z analizą rachunków zysków i strat projektów.
Celem Grupy Kapitałowej jest minimalizowanie kwoty nieściągalnych należności.
Środkiem kontroli ryzyka jest bieżący monitoring terminowości przelewów oraz w razie potrzeby upomnienia się o należną zapłatę.
Spółka w ramach umowy z Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o. otrzymuje płatności w walucie EUR natomiast wszystkie koszty ponoszone przez Spółkę i spółki zależne są realizowane w PLN. W momencie osłabienia się EUR w stosunku do PLN będzie to wpływało na zmniejszenie rentowności prowadzonej działalności. Na ten moment Spółka i Grupa Kapitałowa nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym bo w długim terminie oczekuje osłabienia PLN a dodatkowo marża realizowana na działalności deweloperskiej jest bardzo wysoka i w praktyce ryzyko realizacji strat na tego typu umowie jest minimalne.
d)Ryzyko związane z płynnością finansową
Zarząd dąży do utrzymania równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania. W tym celu wykorzystywane są zewnętrzne i wewnętrzne źródła finansowania oraz odpowiednie procedury zarządzania gotówką.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Emitent posiada krótkoterminowe zobowiązania finansowe z tytułu zaciągniętych pożyczek w kwocie 82 tys. zł.
W opinii Zarządu nie ma zagrożenia kontynuacji działalności i nie ma zagrożenia regulowania zobowiązań wobec pożyczkodawców.
e)inwazja zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - Emitent identyfikuje następujące czynniki, które stanowią szanse i ryzyka:
Inwazja nie ma bezpośredniego wpływu na działalność Emitenta i Grupy Kapitałowej, bo Emitent ani Grupa Kapitałowa nie prowadzi działalności na terenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, nie importuje ani nie eksportuje towarów i usług na tereny tych państw;
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Pośrednio na sytuację Grupy Kapitałowej może wpływać kurs złotego (osłabianie się złotówki) oraz wzrost cen komponentów wykorzystywanych w budowie elektrowni fotowoltaicznych (wzrost cen paneli fotowoltaicznych, kabli, stelaży i innych elementów) oraz zmniejszenie dostępności pracowników, w tym przede wszystkim pracowników z Ukrainy (przy czym na ten moment Voolt S.A. nie obserwuje istotnego zmniejszenia pracowników z Ukrainy) – takie zmiany będą wpływały na rentowność kontraktów realizowanych przez Voolt S.A.;
Jako szansę dla Emitenta i Grupy Kapitałowej postrzegamy zwiększenie dynamiki inwestycji w odnawialne źródła energii (zmiana mixu energetycznego, rezygnacja z rosyjskiego węgla, ropy i gazu). Emitent spodziewa się ułatwień legislacyjnych, większych nakładów inwestycyjnych na modernizację sieci przesyłowych i tym samym zwiększenie możliwości przyłączania nowych źródeł energii.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy Kapitałowej jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.
Strategia Grupy Kapitałowej zakłada, że jednym z kluczowych zadań Zarządów jest ograniczenie zadłużenia, a nawet doprowadzenie do całkowitej spłaty pożyczek. W perspektywie najbliższego roku naszym celem nie jest prowadzenie inwestycji w oparciu o kapitał dłużny, a więc nie planujemy pozyskiwania pożyczek, czy też emisji obligacji. W związku z tym utrzymywanie wskaźnika kapitałów własnych do zadłużenia na określonym poziomie, który byłby atrakcyjny dla podmiotów udzielających finansowania, nie jest naszym zdaniem istotne.
7Transakcje z członkami Zarządu oraz członkami Rady Nadzorczej
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. nie wystąpiły istotne transakcje pomiędzy Spółką a członkami Zarządu i organów nadzorczych Spółki, w których Spółka posiada udziały w jednostkach zależnych od Spółki i z nim stowarzyszonych, poza wypłatą wynagrodzeń.
8Informacja o wynagrodzeniach, łącznie z wynagrodzeniem z zysku, wypłaconych lub należnych osobom wchodzącym
w skład organów zarządzających, nadzorujących albo administrujących spółek handlowych (dla każdej grupy osobno) za rok obrotowy oraz wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych członków tych organów lub zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu
Wynagrodzenia osób wchodzących w skład organów zarządzających za 2022 r. kształtowały się następująco:
Pan Piotr Karmelita (Novavis Group S.A.) | 252 tys. zł |
Pan Paweł Krzyształowicz (Novavis Group S.A.) | 240 tys. zł |
Pan Wojciech Żak (były prezes zarządu - Voolt S.A.) | 15 tys. zł |
Razem: | 507 tys. zł |
Wynagrodzenie osób zarządzających do dnia sporządzenia raportu zostało wypłacone. | |
Wynagrodzenia osób wchodzących w skład organów zarządzających za 2021 r. kształtowały się następująco:
Pan Piotr Karmelita (Novavis Group S.A.) | 104 tys. zł | |||
Pan Paweł Krzyształowicz (Novavis Group S.A.) | 80 tys. zł | |||
Pan Wojciech Żak (Voolt S.A.) | 36 tys. zł | |||
Razem: | 220 tys. zł | |||
Wynagrodzenia osób wchodzących w skład organów nadzorujących za 2022 r. kształtowały się następująco:
Pan Robert Ciszek | 1 tys. zł |
Pan Henryk Pietraszkiewicz | 2 tys. zł |
Pan Grzegorz Pilch | 2 tys. zł |
Pan Marek Stachura | 0 tys. zł |
Pan Roman Żelazny | 2 tys. zł |
Razem: | 7 tys. zł |
Wynagrodzenia osób wchodzących w skład organów nadzorujących za 2021 r. kształtowały się następująco:
Pan Robert Ciszek | 1 tys. zł | ||
Pan Henryk Pietraszkiewicz | 1 tys. zł | ||
Pan Grzegorz Pilch | 1 tys. zł | ||
Pan Marek Stachura | 0 tys. zł | ||
Pan Roman Żelazny | 1 tys. zł | ||
Razem: | 4 tys. zł | ||
Nie wystąpiły wynagrodzenia osób zarządzających i nadzorujących Spółki w jednostkach zależnych w 2022 i 2021 roku.
Grupa Kapitałowa Novavis Group S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok
Wynagrodzenie Zarządu oraz Rady Nadzorczej zostało wypłacone tylko z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych, pozostałe tj. świadczenia po okresie zatrudnienia, świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy, płatności na bazie akcji oraz pozostałe świadczenia pracownicze nie wystąpiły w okresie.
9Informacje o dacie zawarcia przez emitenta umowy z firmą audytorską uprawnioną do badania sprawozdań finansowych, o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz okresie, na jaki została zawarta ta umowa
W dniu 23 czerwca 2022 roku Zarząd Novavis Group S.A. podpisał umowę na usługi audytorskie z Primefields Sp. z o.o. Przedmiotem umowy jest przegląd i badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania Novavis Group S.A. oraz Grupy Kapitałowej Novavis Group S.A. za 2022 r. i 2023 r. Wynagrodzenie za przegląd i badanie sprawozdań wynosi 100 tys. zł.
Emitent informuje, że nie były świadczone przez firmę audytorską badającą jego sprawozdanie finansowe dozwolone usługi niebędące badaniem z wyjątkiem usługi atestacyjnej mającej na celu sporządzenie pisemnej oceny sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej za rok 2021.
10Istotne zdarzenia po dacie bilansu
Istotne zdarzenia w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia publikacji nie wystąpiły.
11Informacja o przeciętnym w roku obrotowym zatrudnieniu, z podziałem na grupy zawodowe
Wyszczególnienie | 2022 | 2021 |
Pracownicy biurowi | 16 | 14 |
Pracownicy pozostali | - | - |
Razem | 16 | 14 |
12Stan zatrudnienia na koniec roku
Koszty świadczeń pracowniczych zostały zaprezentowane w nocie 4 w Informacji dodatkowej.
Piotr Karmelita
Prezes Zarządu Novavis Group S.A.___________________________
Paweł Krzyształowicz
Członek Zarządu Novavis Group S.A.___________________________
Dariusz Landsberg
Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych___________________________
Warszawa, 27 kwietnia 2023 r.