259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ext:SharePremiumAndOtherReservesMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ext:SharePremiumAndOtherReservesMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ext:SharePremiumAndOtherReservesMember 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ext:SharePremiumAndOtherReservesMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ext:SharePremiumAndOtherReservesMember 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember iso4217:PLN xbrli:shares 259400K7L993SDQOO531 2021-12-31 iso4217:PLN 259400K7L993SDQOO531 2022-01-01 2022-12-31 259400K7L993SDQOO531 2023-01-01 2023-12-31 259400K7L993SDQOO531 2022-12-31 259400K7L993SDQOO531 2023-12-31
Grafika 4
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA BLOOBER TEAM S.A.

SKONSOLIDOWANE

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

 

Skonsolidowane sprawozdanie
z sytuacji finansowej

 

Noty

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa

Aktywa trwałe

93 951 713

77 481 653

Wartość firmy

17

5 906 694

-

Wartości niematerialne

18

60 774 625

55 339 560

Rzeczowe aktywa trwałe

19

6 053 056

4 286 573

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

20

9 388 854

3 406 844

Należności długoterminowe

21

652 473

655 906

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

22

2 970 659

3 227 877

Inwestycje w aktywa finansowe

23

8 205 352

10 564 893

Aktywa obrotowe

43 217 568

48 503 670

Inwestycje w aktywa finansowe

23

1 741 901

716 376

Aktywa z tytułu wykonania umów

24

7 753 489

9 959 354

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

25

17 493 415

7 112 255

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

26

3 831 466

1 762 850

Środki pieniężne

27

12 397 297

28 952 835

Aktywa razem

137 169 281

125 985 323

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie
z sytuacji finansowej

 

 

Noty

31.12.2023

31.12.2022

Pasywa

Kapitał własny

Kapitał podstawowy

29

193 093

193 093

Kapitał zapasowy

31

69 885 239

49 360 473

Pozostałe kapitały rezerwowe

31

28 328 761

25 154 594

Akcje własne

30

(71 148)

(48 281)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej

31

103 703

334 854

Zyski zatrzymane

32

(3 643 512)

11 451 009

Kapitał własny przypadający właścicielom jednostki dominującej

94 796 136

86 445 742

Udziały niekontrolujące

33

1 075 103

141 251

Kapitał własny ogółem

95 871 239

86 586 993

Zobowiązania długoterminowe

18 611 828

15 930 842

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

28

1 146 338

1 772 057

Pozostałe zobowiązania finansowe

37

-

1 320 540

Przychody przyszłych okresów, w tym dotacje rządowe

38

10 002 907

10 156 987

Zobowiązania z tytułu leasingu

36

7 462 583

2 681 258

Zobowiązania krótkoterminowe

22 686 214

23 467 488

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

37

5 117 936

8 755 737

Bieżące zobowiązania z tytułu podatków

37

1 691 432

3 195 373

Zobowiązania z tytułu leasingu

36

1 925 213

861 818

Kredyty i pożyczki

35

1 602 129

878 290

Pozostałe zobowiązania finansowe

37

5 404 929

5 370 193

Pozostałe rezerwy

40

479 182

442 056

Przychody przyszłych okresów, w tym dotacje rządowe

38

6 465 393

2 003 774

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

39

-

1 960 247

Zobowiązania razem

41 298 042

39 398 330

Pasywa razem

137 169 281

125 985 323

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie z zysków
i strat oraz innych całkowitych dochodów

 

 

Noty

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Działalność kontynuowana

Przychody ze sprzedaży

5

94 009 833

61 122 252

Koszt własny sprzedaży

8

80 991 627

45 285 261

Zysk/(Strata) brutto ze sprzedaży

13 018 206

15 836 991

Koszty ogólnego zarządu

8

22 284 221

17 743 784

Pozostałe przychody operacyjne

7

15 276 501

4 366 179

Pozostałe koszty operacyjne

10

825 600

151 090

Zyski (straty) z oczekiwanych strat kredytowych

11

(125 559)

(79 576)

Udział w wynikach jednostek wycenianych metodą praw własności

22

(257 218)

(433 369)

Zysk/(Strata) z działalności operacyjnej

4 802 109

1 795 351

Przychody finansowe

12

1 353 660

2 560 807

Koszty finansowe

13

2 641 064

684 411

Zysk/(Strata) przed opodatkowaniem

3 514 705

3 671 747

Podatek dochodowy

14

812 160

1 703 929

Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej

2 702 545

1 967 818

Zysk/(Strata) netto

2 702 545

1 967 818

 

Zysk netto przypadający na:

Właścicieli Spółki

2 587 416

2 130 827

Udziały niekontrolujące

115 129

(163 009)

Zysk na jedną akcję

Z działalności kontynuowanej:

Podstawowy

16

0,13

0,11

Rozwodniony

16

0,13

0,11

Inne całkowite dochody

Pozycje, które mogą być w późniejszym czasie przeklasyfikowane do zyski lub straty:

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

(231 151)

179 960

Inne całkowite dochody netto

(231 151)

179 960

 

Całkowite dochody razem

2 471 394

2 147 778

Całkowite dochody przypadające na:

Właścicieli Spółki

2 356 265

2 310 787

Udziały niekontrolujące

115 129

(163 009)

 

 

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

Noty

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

Zysk przed opodatkowaniem

3 514 705

3 671 747

Korekty o pozycje:

27 047 568

25 011 158

Amortyzacja

21 403 898

18 414 855

Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności

22

257 218

433 369

(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych

(789 837)

-

Odsetki i udziały w zyskach

(53 410)

(412 581)

Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości aktywów trwałych, wartości niematerialnych

100 504

34 581

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych

208 950

-

Koszty programu płatności w formie akcji

6 016 996

6 479 766

Pozostałe korekty

(96 751)

61 168

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej przed zmianami w kapitale obrotowym

30 562 273

28 682 905

Zmniejszenie/(zwiększenie) stanu rezerw

(2 493 908)

(286 807)

Zmniejszenie/(zwiększenie) stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

(7 979 435)

5 511 784

Zmniejszenie/(zwiększenie) kosztów umowy

2 205 865

(8 356 394)

Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań

(4 712 953)

12 384 123

Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu przychodów przyszłych okresów

(2 662 693)

(2 759 256)

Środki pieniężne wygenerowane przez działalność operacyjną

14 919 149

35 176 355

(Zapłacony) podatek dochodowy

(3 498 560)

2 285539)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

11 420 589

32 890 816

Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej

Wpływy z tytułu spłaty pożyczek

1 684 600

963 474

Wpływy z tytułu spłaty odsetek od pożyczek

860 095

479 748

Wpływy z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych

70 866

13 521

(Wydatki) na zakup rzeczowych aktywów trwałych i na wartości niematerialne

(40 512 121)

28 373460)

Dotacje

16 833 704

1 430 520

(Inwestycja) w jednostce stowarzyszonej

22

-

2 055000)

(Nabycie) jednostki zależnej

4 954839)

-

(Udzielone) pożyczki

(520 000)

11 349526)

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

26537 695)

(38 890 723)

Przepływy pieniężne z działalności finansowej

Wpływy z tytułu emisji akcji i sprzedaży akcji własnych

-

11 812 147

Wpływy z tytułu kredytów i pożyczek

723 884

781 736

(Spłaty) kredytów i pożyczek

35

(45)

1 425300)

(Zapłacone) odsetki i inne wydatki finansowe

(846 650)

386438)

(Spłata) zobowiązań z tytułu leasingu

36

(1 292 774)

848529)

(Zakup) akcji własnych

(22 847)

48281)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

(1 438 432)

9 885 335

Wzrost/(spadek) netto stanu środków pieniężnych

(16 555 538)

3 885 428

Stan środków pieniężnych na początek okresu

28 952 835

25 067 407

Stan środków pieniężnych na koniec okresu, w tym:

27

12 397 297

28 952 835

Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania

267 475

-

 

 

Skonsolidowane zestawienie zmian w kapitale własnym

 

 

 

Nota

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy

Pozostałe kapitały rezerwowe

Akcje własne

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

Zyski zatrzymane

Kapitał własny przypadający właścicielom jednostki dominującej

Kapitał własny przypadający udziałom nie- kontrolującym

Kapitał
własny razem

Stan na dzień 31.12.2022

193 093

49 360 473

25 154 594

(48 281)

334 854

11 451 009

86 445 742

141 251

86 586 993

Całkowite dochody ogółem za rok 2023

-

-

-

-

(231 151)

2 587 416

2 356 265

115 129

2 471 394

Zysk netto

-

-

-

-

-

2 587 416

2 587 416

115 129

2 702 545

Inne całkowite dochody

-

-

-

-

(231 151)

-

(231 151)

-

(231 151)

Nabycie akcji własnych

30

-

-

-

(22 867)

-

-

(22 867)

-

(22 867)

Przeniesienie zysku/(straty) poprzedniego okresu

31

-

17 681 937

-

-

-

(17 681 937)

-

-

-

Utworzenie kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego

31

-

(1 200 000)

1 200 000

-

-

-

-

-

-

Przeniesienie kapitału rezerwowego na kapitał zapasowy

30

-

4 042 829

(4 042 829)

-

-

-

-

-

-

Program motywacyjny

34

-

-

6 016 996

-

-

-

6 016 996

-

6 016 996

Nabycie jednostki zależnej

-

-

-

-

-

-

-

818 723

818 723

Stan na dzień 31.12.2023

193 093

69 885 239

28 328 761

(71 148)

103 703

(3 643 512)

94 796 136

1 075 103

95 871 239

 

 

Nota

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy

Pozostałe kapitały rezerwowe

Akcje własne

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

Zyski zatrzymane

Kapitał własny przypadający właścicielom jednostki dominującej

Kapitał własny przypadający udziałom nie-kontrolującym

Kapitał własny razem

Stan na dzień 31.12.2021

176 730

28 496 688

8 068 817

(2 398 834)

154 894

31 104 044

65 602 339

304 260

65 906 599

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Całkowite dochody ogółem za rok 2022

-

-

-

-

179 960

2 130 827

2 310 787

(163 009)

2 147 778

Zysk netto

-

-

-

-

-

2 130 827

2 130 827

(163 009)

1 967 818

Inne całkowite dochody

-

-

-

-

179 960

-

179 960

-

179 960

Nabycie akcji własnych

30

-

-

-

(48 281)

-

-

(48 281)

-

(48 281)

Emisja akcji

29

16 363

10 917 923

-

-

-

-

10 934 286

-

10 934 286

Przeniesienie zysku/(straty) poprzedniego okresu

31

-

21 783 862

-

-

-

(21 783 862)

-

-

-

Utworzenie kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego

31

-

(11 838 000)

11 838 000

-

-

-

-

-

-

Sprzedaż akcji własnych

30

-

-

(1 231 989)

2 398 834

-

-

1 166 845

-

1 166 845

Program motywacyjny

34

-

-

6 479 766

-

-

-

6 479 766

-

6 479 766

Stan na dzień 31.12.2022

193 093

49 360 473

25 154 594

(48 281)

334 854

11 451 009

86 445 742

141 251

86 586 993

 

 

 

Informacje dodatkowe do Skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1.Informacje podstawowe       

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Bloober Team S.A. (zwana dalej „Grupą” lub „Grupą Kapitałową”), jest spółka Bloober Team S.A. (zwana dalej „Spółką” lub „Jednostką Dominującą”). Bloober Team S.A. jest spółką akcyjną zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000380757.

Siedziba Jednostki Dominującej mieści się pod adresem Polska, 31-564 Kraków, Aleja Pokoju 18B.

Podstawową działalnością Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jest działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z). Podstawowy przedmiot działalności spółek zależnych oraz charakter działalności Grupy został przedstawiony w nocie 22.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy jest nieoznaczony.

Niniejsze sprawozdania finansowe są prezentowane w walucie PLN i są zaokrąglane do pełnych złotych. Spółki zagraniczne są ujmowane zgodnie z zasadami określonymi w nocie 3.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę i Jednostkę Dominującą przez co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym. Zarząd Jednostki Dominującej nie stwierdza istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności Grupy Kapitałowej, przez co najmniej 12 miesięcy po dniu zatwierdzenia niniejszego Skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Agresja Rosji na Ukrainę i wybuch wojny miały wpływ na atmosferę pracy oraz działania Spółki, ale nie zakłóciły harmonogramów prowadzonych projektów. Sytuacja geopolityczna wpłynęła niemniej na spowolnienie gospodarcze na rynku polskim i globalnym. Eskalacja konfliktu pomiędzy państwami spowodowała i może nadal w najbliższej przyszłości wpływać na wahania kursów walut, widoczne od pierwszych dni inwazji, wzrost cen oraz inflacji, a w konsekwencji wzrost stóp procentowych. Jednakże sytuacja na Ukrainie nie wpłynęła istotnie na pozycje prezentowane niniejsze Skonsolidowane sprawozdanie finansowe i na ujęcie oraz wycenę pozycji po dniu bilansowym. Nie miała zatem również wpływu na założenie o kontynuacji działalności.

Skład Grupy Kapitałowej Bloober Team S.A.         

Bloober Team S.A. jest Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej, w której skład na dzień 31.12.2023 r. wchodzą również następujące podmioty:

 

 

Rodzaj działalności

Główne miejsce
prowadzenia
działalności

Udział
w kapitale

Metoda konsolidacji

Bloober Team NA

Działalność wydawnicza dotycząca gier komputerowych

San Jose, Stany Zjednoczone Ameryki

100,00%

metoda pełna

Feardemic Sp. z o.o.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych

Kraków,
Polska

88,74%

metoda pełna

Played with Fire Sp. z o.o.

Działalność związana z oprogramowaniem

Kraków,
Polska

53,27%

metoda pełna

 

W dniu 9 sierpnia 2023 r. spółka Bloober Team S.A. nabyła 114 udziałów spółki Played With Fire Sp. z o.o. stanowiących 53,27% kapitału zakładowego tej spółki.

W dniu 20 października 2023 r. wykreślono z KRS spółkę Digital Games Services spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji.

Na dzień 31.12.2023 r. Grupa Kapitałowa wykazuje następujące jednostki stowarzyszone:

 

Rodzaj działalności

Główne miejsce
prowadzenia
działalności

Udział
w kapitale

Metoda wyceny

Draw Distance S.A.

Działalność związana z oprogramowaniem

Kraków, Polska

34,98%

metoda praw własności

Satus Games spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
– alternatywna spółka inwestycyjna – sp.k.

Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych

Kraków, Polska

49,89%

metoda praw własności

Fearful Entertainment S.A.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych

Gdynia, Polska

45,00%

metoda praw własności

 

 

Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

Skład Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 31.12.2023 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego Skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Piotr Babieno

Prezes Zarządu

Karolina Nowak

Wiceprezes Zarządu

Mateusz Lenart

Członek Zarządu

Konrad Rekieć

Członek Zarządu

 

Skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej na dzień 31.12.2023 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego Skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Paweł Duda

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Piotr Jędras

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Jakub Chruściel

Sekretarz Rady Nadzorczej

Tomasz Muchalski

Członek Rady Nadzorczej

Marcin Kosela

Członek Rady Nadzorczej

 

2.Nowe standardy i interpretacje i ich wpływ na przyjęte zasady rachunkowości

Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę, które weszły w życie od 1 stycznia 2023 r.:

Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe

Zmiany dotyczą uszczegółowienia sprawozdawczości finansowej dotyczącej umów ubezpieczeniowych. Nowy standard zastąpił dotychczasowy standard MSSF4.

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe

Zmiany dotyczą początkowego zastosowania MSSF 17 i MSSF 9 w zakresie informacji porównawczych i mają zastosowanie dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF9.

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych

Zmiany dotyczą ujawnień w zakresie polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę.

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów

Zmiana dotyczy wprowadzenia do standardu definicji szacunku księgowego. Szacunek księgowy to kwota pieniężna w sprawozdaniu finansowym podlegająca niepewności wyceny.

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy

Zmiany dotyczącą podatku odroczonego powiązanego z ujętymi aktywami i zobowiązaniami w ramach pojedynczej transakcji.

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy

Zmiany dotyczą zwolnienia spółek z konieczności rozliczania podatków odroczonych wynikających z wdrożenia II filaru (Pilar Two) opracowanego w ramach OECD.

Zmiany nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Standardy opublikowane i zatwierdzone przez UE, które jeszcze nie weszły w życie oraz ich wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy

Grupa nie zastosowała następujących standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale nie weszły jeszcze w życie:

Zmiana do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych

Zmiany dotyczą klasyfikacji zobowiązań jako krótko- i długoterminowe - obowiązuje w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2024 r.

Grupa szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdania finansowe.

Zmiany do MSSF 16 Leasing 

Zmiany dotyczą zobowiązań leasingowych w transakcjach leasingu zwrotnego - obowiązuje w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2024 r.

Grupa szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdania finansowe.

Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE do stosowania

Zmiana do MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe:

Zmiany dotyczą dodatkowych ujawnień do umów finansowania zobowiązań handlowych - obowiązuje w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2024 r.

Zmiany do MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut obcych 

Zmiany dotyczący braku wymienialności walut - obowiązuje w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2025 r.

Zmiany do MSSF 14 Odroczone salda z regulowanej działalności 

obowiązuje w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2016 r. Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14.

  • Zmiany do MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych

 

Zmiany dotyczą ogólnych zasad prezentacji i ujawnień w sprawozdaniach finansowych - obowiązuje w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2027 r. 

 

Grupa nadal szacuje, jaki wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy będą miały wymienione wyżej standardy i zmiany do standardów.

3.Istotne zasady rachunkowości

Podstawa sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), przyjętymi do stosowania w Unii Europejskiej. Zastosowane przez Grupę zasady rachunkowości opierają się na standardach i interpretacjach przyjętych przez Unię Europejską i mających zastosowanie dla okresu rozpoczynającego się dnia 1 stycznia 2023 roku lub okresów wcześniejszych.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego. Koszt historyczny jest zasadniczo oparty na wartości godziwej wynagrodzenia przekazanego w zamian za towary i usługi. Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe z wyjątkiem skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych zostało sporządzone zgodnie z zasadą memoriału.

Prezentowane Skonsolidowane sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Grupy Bloober na dzień 31 grudnia 2023 roku, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 roku.

Główne przyjęte zasady rachunkowości przedstawiono poniżej.

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Pozycje zawarte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność (waluta funkcjonalna). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.

Transakcje wyrażone w walutach obcych są początkowo ujmowane według kursu waluty funkcjonalnej, obowiązującego na dzień zawarcia transakcji. Na koniec okresu sprawozdawczego:

pozycje pieniężne wyrażone w walutach obcych są przeliczane po kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na dzień sprawozdawczy;

pozycje niepieniężne wyceniane według historycznej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia wyrażonego w walucie obcej są przeliczane po kursie wymiany z dnia transakcji,

pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej, wyrażone w walucie obcej, przelicza się przy zastosowaniu kursów które obowiązywały w dniu, na który wartość godziwa została ustalona.

Przeliczenie na PLN sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych dla celów konsolidacji dotyczy:

pozycji aktywów i zobowiązań – według kursu wymiany na koniec okresu sprawozdawczego,

pozycji sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych – według średniego kursu wymiany w okresie sprawozdawczym (średnia arytmetyczna średnich kursów dziennych określonych przez Narodowy Bank Polski w danym okresie).

Różnice kursowe powstałe w wyniku powyższych przeliczeń ujmowane są w kapitale własnym w pozycji różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą.

Transakcje i salda

Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w Sprawozdaniu z zysków i strat.

Podstawa konsolidacji

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki oraz jednostek kontrolowanych przez Spółkę (jej spółki zależne) do dnia 31 grudnia każdego roku. Kontrola zostaje osiągnięta, gdy Spółka:

ma władzę nad podmiotem inwestycji,

podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów ze swojego zaangażowania w daną jednostkę, w której dokonano inwestycji,

ma możliwość wykorzystania swojej władzy do wpływania na poziom generowanych zwrotów.

Spółka dokonuje ponownie oceny, czy sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, poprzez weryfikację, czy nastąpiła zmiana jednego lub więcej z trzech elementów kontroli wymienionych powyżej.

Konsolidacja jednostki zależnej rozpoczyna się w momencie objęcia przez Spółkę kontroli nad jednostką zależną, a kończy się w momencie utraty przez Spółkę kontroli nad jednostką zależną. W szczególności wyniki jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w trakcie roku ujmuje się w zysku lub stracie od dnia objęcia przez Spółkę kontroli do dnia, w którym Spółka przestaje kontrolować spółkę zależną.

Tam, gdzie to konieczne, w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych dokonuje się korekt w celu dostosowania do zasad (polityki) rachunkowości stosowanych zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Wszystkie wewnątrzgrupowe aktywa i pasywa, kapitał własny, dochody, wydatki i przepływy pieniężne związane z transakcjami między jednostkami Grupy są eliminowane w procesie konsolidacji.

Spółki zależne konsolidowane są metodą pełną, udziały niekontrolujące prezentuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako kapitał własny przypadający udziałom niekontrolującym, oddzielnie od kapitału własnego przypadającego na akcjonariuszy Jednostki Dominującej.

Zysk lub strata oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się właścicielom Spółki oraz do udziałów niekontrolujących.

Segmenty operacyjne

Segment operacyjny jest częścią składową Grupy, w sytuacji, gdy:

angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty,

wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie oraz wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji o alokacji zasobów do danego segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu,

dostępne są oddzielne informacje finansowe.

Podział na segmenty operacyjne dokonywany jest na bazie czynników uwzględniających m.in. rodzaj produktu, model procesów produkcyjnych, alokację zasobów Grupy.

Działalność operacyjna Grupy obejmuje trzy segmenty operacyjne:

Segment I – projekty wewnętrzne, realizowane produkcyjnie przez Bloober Team S.A. (przez wewnętrzne zespoły deweloperskie Spółki), wydawane zarówno w formule self-publishing przez Spółkę, jak i w formule współpracy z zewnętrznym wydawcą lub platformholderem, który współfinansuje lub w całości finansuje produkcję danego projektu oraz projekty zrealizowane przed 2021 r. W ramach tego segmentu Grupa kwalifikuje realizacje między innymi następujących projektów: Projekt B, Projekt C, Projekt G, The Medium, Observer System Redux, Blair Witch, Layers of Fear, Layers of Fear II.

Segment II – pozostałe projekty deweloperskie Grupy, realizowane produkcyjnie przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi oraz spółkami zależnymi i stowarzyszonymi Grupy, wydawane zarówno w formule self-publishing przez Spółkę, jak i w formule współpracy z zewnętrznym wydawcą lub platformholderem, który współfinansuje lub w całości finansuje produkcję danego projektu. Spółka pełni funkcję nadzorczą na danym projektem, zarówno w zakresie kreatywnym, jak i nadzoru nad procesem produkcyjnym projektu. W ramach tego segmentu Grupa kwalifikuje realizacje między innymi następujących projektów: Layers of Fear (2023), Projekt E, Projekt F, Projekt I, Projekt M, Projekt R.

Segment III –  pozostała działalność Grupy, działalność komplementarna w stosunku do działalności Spółki, w tym projekty, które uzupełniają portfolio produktowe Grupy np. działalność wydawnicza spółki zależnej.

 

Przychody z umów z klientami

Do przychodów z umów z klientami zalicza się przychody z umów zawieranych w ramach podstawowej działalności operacyjnej Grupy. Grupa ujmuje przychody w taki sposób, aby odzwierciedlić przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – będzie ona uprawniona w zamian za te dobra lub usługi. Do identyfikacji przychodów z umów z klientami, Grupa stosuje pięciostopniowy model zgodnie z MSSF 15, który obejmuje następujące etapy:

1.Identyfikacja umowy.

2.Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia.

3.Ustalenie ceny transakcyjnej.

4.Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia.

5.Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia.

Grupa klasyfikuje daną umowę jako umowę z klientem, gdy zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki:

umowa została zatwierdzona przez strony umowy;

można zidentyfikować prawa każdej ze stron w odniesieniu do dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

można określić warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

umowa ma treść ekonomiczną;

jest prawdopodobne, że wynagrodzenie, do którego jednostka jest uprawniona w zamian za dobra lub usługi, zostanie otrzymane.

W ramach obecnie realizowanych projektów deweloperskich przy współpracy z firmami wydawniczymi Spółka zawarła pisemne umowy sprzedaży. Umowy te określają prawa każdej ze stron oraz warunki płatności. W momencie zawierania umów, Spółka oceniła również, że jest prawdopodobne, że otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za przekazane dobra lub usługi. Po zatwierdzeniu umowy sprzedaży przez obie strony jest ona uważana za umowę z klientem np. kryteria zawarte w paragrafie 9 MSSF 15 uznaje się za spełnione. W momencie zawarcia umowy, Grupa identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta:

dobra lub usługi (lub pakiet dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub

grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

W ramach usługi produkcji gry i sprzedaży gier, Spółka identyfikuje zazwyczaj jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia. Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane zwyczajowe praktyki handlowe w celu ustalenia ceny transakcyjnej. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, do której Grupa oczekuje, że będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych towarów lub usług klientowi, z wyłączeniem kwot pobieranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Zapłata przyrzeczona w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, zmienne lub oba te elementy.

Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w umowach z wydawcami przyrzeczone wynagrodzenie za każdy kamień milowy może zmieniać się, ponieważ prawo jednostki do wynagrodzenia uzależnione jest od wystąpienia lub braku wystąpienia określonego zdarzenia w przyszłości – osiągnięcia lub nie określonego kamienia milowego, to płatności uzależnione od spełnienia kamienia milowego mają charakter płatności zmiennej.

Do oszacowania kwoty wynagrodzenia Grupa stosuje jedną z poniższych metod, w zależności od tego, która metoda lepiej przewiduje kwotę wynagrodzenia, do której będzie uprawniona:

metoda wartości oczekiwanej – może być odpowiednia, gdy jednostka posiada dużą liczbę umów o podobnych cechach i jest obliczana jako suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia lub

najbardziej prawdopodobna kwota – może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (np. otrzymanie kwoty zależy od tego, czy osiągnięto premię za wyniki, czy nie). Jest to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy).

W umowach z wydawcami, Spółka szacuje wysokość wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości najbardziej prawdopodobnej.

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.

Grupa ustala w momencie zawarcia umowy, czy będzie spełniać zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu, czy też spełni je w określonym momencie. Aby zobowiązanie do wykonania świadczenia rozpoznane zostało w czasie:

klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania tego świadczenia;

w wyniku wykonania świadczenia powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient lub

w wyniku wykonania świadczenia nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla jednostki, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.

W przypadku zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychód w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Celem pomiaru jest określenie postępu w spełnianiu zobowiązania Grupy do przeniesienia kontroli nad dobrami lub usługami przyrzeczonymi klientowi (tj. stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia).

W przypadku realizacji prac deweloperskich we współpracy z wydawcami, dopiero po skończeniu danego kamienia milowego Spółka przekazuje danemu wydawcy prace zgodne z warunkami określonymi w umowie. Zatem Spółce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie – poszczególne kamienie milowe bądź za prace częściowo wykonane w ramach danego kamienia milowego. W wyniku wykonania tego świadczenia nie powstaje też składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla Spółki. W związku z tym, Spółka rozpoznaje przychody w miarę upływu czasu.

Spółka stosuję metodę opartą na wynikach w zakresie ujęcia przychodu (płatności otrzymanych po wykonaniu poszczególnych kamieni milowych), zakładając, że płatność za dany kamień milowy do sumy płatności za wszystkie kamienie milowe (bez „płatności z góry”) stanowi najwłaściwsze przybliżenie stopnia wykonania umowy, co w najlepszy sposób odzwierciedla wartość dla klienta wykonanych prac. „Płatności

z góry” dotyczą całości umowy, stąd zastosowane przez Spółkę uproszczenie w zakresie ujęcia przychodów w oparciu o ten sam stopień wykonania prac wskazany powyżej. Płatność ta ma charakter wynagrodzenia stałego.

Jednym z głównych źródeł przychodów Grupy są przychody w postaci tantiem ze sprzedaży licencji na dystrybucję z gier, które zależne są od wielkości sprzedaży produktu w danym okresie sprawozdawczym. Przychód ze sprzedaży danego produktu jest zatem ujmowany w okresie sprzedaży w oparciu o dostarczane przez dystrybutora raporty sprzedaży.

Ujmowanie kosztów związanych z tworzeniem gier w ramach powyższych umów z klientami

Grupa ujmuje składnik aktywów będący wynikiem poniesienia kosztów wykonania umowy jedynie w przypadku, gdy koszty te spełniają wszystkie następujące kryteria:

koszty te są bezpośrednio powiązane z umową lub z przewidywaną umową, którą jednostka może wyraźnie zidentyfikować;

koszty te prowadzą do wytworzenia lub ulepszenia zasobów jednostki, które będą wykorzystywane do spełnienia (lub do dalszego spełniania) zobowiązań do wykonania świadczenia w przyszłości oraz

jednostka spodziewa się, że koszty te odzyska.

Koszty

Koszty zużytych materiałów, towarów oraz koszty usług Grupa ujmuje w tym samym okresie w jakim są ujmowane przychody ze sprzedaży tych składników lub przychody ze świadczenia usług, do których te składniki są wykorzystywane. Grupa ujmuje koszty zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

Pozostałe przychody i koszty operacyjne są pośrednio związane z działalnością operacyjną i mają charakter incydentalny. Do pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych zalicza się w szczególności:

utworzenie/odwrócenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych,

zyski/straty ze sprzedaży i likwidacji niefinansowych aktywów trwałych,

przychody z tytułu dotacji.

Zyski/ (straty) z oczekiwanych strat kredytowych

Pozycja Zyski/(straty) z oczekiwanych strat kredytowych prezentowana w wyniku finansowym z działalności operacyjnej dotyczy utraty wartości należności handlowych i pożyczek.

Przychody i koszty finansowe

Przychody i koszty finansowe są związane z operacjami finansowymi, w tym z pozyskaniem źródeł finansowania oraz z ich obsługą. Do przychodów/kosztów z operacji finansowych zalicza się w szczególności:

odsetki od lokat,

odsetki, prowizje od leasingu finansowego, kredytów bankowych, pożyczek,

nadwyżki dodatnich/ujemnych różnic kursowych.

Podatki

Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się podatek bieżący oraz podatek odroczony.

 

Podatek bieżący

Bieżący podatek oparty jest na dochodach podlegających opodatkowaniu za dany rok. Zysk/strata podatkowa różni się od wykazanego zysku/strat brutto w rachunku zysków i strat, ponieważ nie obejmuje pozycji przychodów lub kosztów podlegających opodatkowaniu lub odliczeniu w innych latach, a także ze względu na trwałe różnice pomiędzy podatkowym i rachunkowym traktowaniem niektórych pozycji przychodów i kosztów. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

Podatek odroczony

Podatek odroczony to podatek, który zgodnie z przewidywaniami będzie należny lub odzyskiwalny od różnic pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów w sprawozdaniu finansowym oraz odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

Rezerwa na odroczony podatek dochodowy jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, a aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego są ujmowane do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że dostępny będzie zysk podlegający opodatkowaniu, który będzie można pomniejszyć o ujemne różnice przejściowe. Pozycja aktywów lub zobowiązanie nie powstaje, jeżeli różnica przejściowa wynika z wartości firmy lub z tytułu początkowego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy, ani na wynik księgowy.

Wartość bilansowa aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.

Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne.

Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w Sprawozdaniu z zysków i strat, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczy pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym, w którym to przypadku ujmowany jest również podatek bieżący i podatek odroczony odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym. Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego traktowane są w całości jako długoterminowe i nie podlegają dyskontowaniu. Podlegają one kompensacie na poziomie sprawozdań jednostkowych poszczególnych spółek z Grupy jeżeli istnieje możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat ujmowanych kwot oraz dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową na tego samego podatnika.

Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej jest początkowo ujmowana jako różnica kwoty zapłaty przekazanej za udziały jednostki przejmowanej a wartością godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto tej jednostki. Nadwyżka ta jest ujmowana w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako Wartość firmy. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe są początkowo ujmowane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i wykazywane w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości księgowej netto. Rzeczowe aktywa trwałe po początkowym ujęciu wyceniane i wykazywane są w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości

księgowej netto stanowiącej cenę nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszonej o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem danego składnika aktywów są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania.

Amortyzację rzeczowych aktywów trwałych wylicza się z pominięciem środków trwałych w budowie, z uwzględnieniem okresu użyteczności środków trwałych i odzwierciedlając faktyczne ich zużycie.

Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

budynki i budowle – 7-10 lat,

maszyny i urządzenia - 2-3 lata,

środki transportu - 5 lat,

pozostałe środki trwałe – 5-10 lat.

Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania. Metodę amortyzacji, wartość końcową oraz okres użytkowania składnika aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego roku. W przypadku wystąpienia takiej konieczności, korekt odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w okresach następnych (prospektywnie).

Aktywa z tytułu prawa użytkowania

Prawa wynikające z umów leasingu, najmu oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.

Grupa, w dacie rozpoczęcia, wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania stosując model kosztu, który obejmuje:

kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,

wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe.

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania stosując model kosztu. W celu zastosowania modelu kosztu Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu:

pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz

skorygowanego z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu nieskutkującej koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane przez krótszy z okresów: leasingu lub okres użytkowania bazowego składnika aktywów. Jeżeli umowa leasingu przenosi własność bazowego składnika aktywów lub koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania, a Grupa spodziewa się skorzystać z opcji zakupu, powiązany składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest amortyzowany przez okres użytkowania aktywa bazowego.

Przy ustalaniu okresu leasingu, Grupa rozważa wszystkie istotne fakty i zdarzenia, powodujące istnienie zachęt ekonomicznych do skorzystania z opcji przedłużenia lub nieskorzystania z opcji wypowiedzenia. Szacowany okres użytkowania aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest określany w ten sam sposób jak w przypadku rzeczowych aktywów trwałych.

 

 

Wartości niematerialne - nakłady na prace rozwojowe

Grupa rozpoznaje nakłady związane z produkcją gier oraz technologii w pozycji Nakłady na prace rozwojowe toku oraz Ukończone prace rozwojowe.

Nakłady poniesione przed rozpoczęciem sprzedaży gry, ukończenia prac nad technologią ujmowane są jako Nakłady na prace rozwojowe w toku (odpowiednio gry lub technologie). Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych w toku (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa jest w stanie udowodnić:

możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży;

zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi jednostka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez jednostkę – użyteczność składnika wartości niematerialnych;

dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

Dla poszczególnych składników Nakładów na prace rozwojowe w toku Grupa weryfikuje powyższe kryteria w oparciu m.in.: o doświadczenie Grupy w realizacji produkcji gier, tworzenia technologii na potrzeby produkcji gier, ocenę potencjału sprzedażowego poszczególnych gier, możliwości użytkowania wytwarzanych przez Grupę technologii.

Grupa posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do realizacji produkcji gier i tworzenia technologii związanych z produkcją gier, których nakłady identyfikuje w ramach Nakładów na prace rozwojowe. Grupa jest też w stanie oszacować na podstawie własnych danych historycznych, jak i powszechnie dostępnych danych sprzedażowych poszczególnych gier na rynku, potencjalną wartość sprzedaży gry produkowanej przez Grupę.

Grupa podejmując się produkcji gry, czy tworzenia technologii identyfikuje zamiar ich ukończenia oraz posiada zdolność ich użytkowania (gry, technologie) i sprzedaży (gry). Grupa ponosi nakłady na prace rozwojowe związane z realizacją produkcji gier, które są po ich ukończeniu sprzedawane na rynku gier (na którym Grupa operuje od wielu lat) i które to będą przynosić w związku z tym Grupie korzyści ekonomiczne. W przypadku wytworzonych technologii, Grupa weryfikuje, czy dana technologia ma zastosowanie w produkcji jej gier, a co za tym idzie, czy stanowi np. innowację procesową/produkcyjną, która to przekłada się na wymierne korzyści ekonomiczne osiągane przez Grupę (np. oszczędność kosztów produkcji gier, zwiększenie walorów sprzedażowych danej gry).

Grupa posiada zarówno techniczne, jak i finansowe zasoby, aby ukończyć prace rozwojowe i oferować grę do sprzedaży, a technologię do użytkowania.

Grupa dokładnie identyfikuje poszczególne nakłady na prace rozwojowe przypisując ponoszone nakłady do konkretnych gier w produkcji lub tworzonych technologii.

Jeśli dane nakłady na prace rozwojowe spełniają powyższe warunki, Grupa identyfikuje je w pozycji Nakłady na prace rozwojowe w toku (gry lub technologie). Nakłady na prace rozwojowe w toku nie podlegają amortyzacji.

Grupa weryfikuje, czy dany składnik Nakładów na prace rozwojowe w toku podlega przeniesieniu na Ukończone prace rozwojowe m.in. na podstawie następujących kryteriów: czy prace nad produkcją danej gry zostały ukończone, czy doszło do premiery (sprzedaży) danej gry, czy zakończono prace nad technologią, czy dany składnik wartości niematerialnych jest kontrolowany przez Grupę, czy jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można będzie przyporządkować danemu składnikowi aktywa, a także czy będzie mogła wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów. Jeśli powyższe kryteria są spełnione Grupa przekwalifikowuje dany składnik aktywów z pozycji Nakłady na prace rozwojowe w toku (adekwatnie gry lub technologie) do pozycji Ukończone prace rozwojowe (gry lub technologie).Ukończone prace rozwojowe są amortyzowane proporcjonalnie do przewidywanego cyklu życia produktu. Ukończone prace rozwojowe dotyczące wyprodukowanych gier amortyzowane są w okresie 5 lat. Grupa przyjęła model określenia okresu amortyzacji oparty o średni rozkład procentowy przychodów ze sprzedaży wyliczony na bazie historycznego i prognozowanego rozkładu wartości sprzedaży poszczególnych gier Spółki w podziale na poszczególne lata. Okresy amortyzacji poszczególnych gier wideo są weryfikowane corocznie na koniec okresu sprawozdawczego.

Ukończone prace rozwojowe dotyczące technologii amortyzowane są liniowo w okresie 5 lat.

Wartości netto Wartości niematerialnych są weryfikowane na każdy dzień bilansowy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. Dodatkowo na koniec roku (niezależnie od tego czy wystąpiły wspomniane przesłanki utraty wartości), Grupa poddaje Nakłady na prace rozwojowe w toku analizie pod kątem utraty ich wartości i szacuje wartość odzyskiwalną nakładów.

Wartości niematerialne - pozostałe

Do aktywów niematerialnych zalicza się aktywa możliwe do zidentyfikowania, niepieniężne i nieposiadające postaci fizycznej. Do wartości niematerialnych (za wyjątkiem Nakładów na prace rozwojowe w toku oraz Ukończonych prac rozwojowych) Grupa zalicza m.in. licencje, programy komputerowe, prawa autorskie, znaki towarowe, know how.

Każda pozycja wartości niematerialnych musi być przez Grupę kontrolowana oraz musi być prawdopodobne, że Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można będzie przyporządkować danemu składnikowi aktywa, a także będzie można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.

Wartości niematerialne wyceniono według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe.

Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych. Odzwierciedlają faktyczny okres ich użytkowania. Wartości niematerialne amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących stawek:

oprogramowanie - 2 lata,

prawa autorskie - 2 lata,

licencje - 2 lata,

znaki towarowe - 2 lata,

know how - 2 lata.

Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu wartości niematerialnych do używania. Metodę amortyzacji oraz okres użytkowania składnika wartości niematerialnych weryfikuje się co najmniej na koniec każdego roku.

 

 

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

Inwestycje ujmuje się zgodnie z metodą praw własności od dnia, w którym Grupa wywiera znaczący wpływ. W momencie początkowego ujęcia inwestycja w jednostce stowarzyszonej ujmowana jest według kosztu, a wartość bilansowa jest powiększana lub pomniejszana w celu ujęcia udziałów inwestora w zyskach lub stratach jednostki, w której dokonano inwestycji, po dacie nabycia.

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych dotyczą jednostek, na które Spółka wywiera znaczący wpływ, ale nie sprawuje nad nimi kontroli ani współkontroli.

Instrumenty finansowe

Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu.

W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów lub zobowiązań finansowych według wartości godziwej, powiększonej lub pomniejszonej, w przypadku składnika aktywów lub zobowiązania finansowego niekwalifikowanych jako wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego.

Grupa kwalifikuje aktywa i zobowiązania finansowe do następujących kategorii:

aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

Grupa dokonuje rozróżnienia poszczególnych aktywów finansowych w zależności od modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikającej z umowy przepływów pieniężnych.

Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, dlatego regulacje MSSF 9 w tym zakresie nie mają do niej zastosowania.

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie spełniają oba wymienione poniżej warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany w modelu biznesowym, którego celem jest uzyskanie umownych przepływów pieniężnych z tytułu posiadanych aktywów finansowych,

warunki umowne dają prawo do otrzymania w określonych datach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie kapitał i odsetki od kapitału.

Grupa jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje:

należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności,

udzielone pożyczki,

środki pieniężne.

Do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa stosuje metodę efektywnej stopy procentowej.

Grupa stosuje uproszczone metody wyceny należności z tytułu dostaw i usług wycenianych według zamortyzowanego kosztu, jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w szczególności w przypadku, gdy okres do momentu spłaty należności nie jest długi. Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu, w odniesieniu do których Grupa stosuje uproszczenia, są wyceniane w momencie początkowego ujęcia w kwocie wymaganej zapłaty, a w okresie późniejszym, w tym na koniec okresu sprawozdawczego w kwocie wymaganej zapłaty pomniejszonej o odpisy z tytułu oczekiwanej straty kredytowej.

Zobowiązania finansowe

Grupa klasyfikuje do tej kategorii zobowiązania finansowe inne niż zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy i wycenia zobowiązania finansowe według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, w szczególności w przypadku, gdy okres do momentu uregulowania zobowiązania nie jest długi, Grupa stosuje uproszczone metody wyceny zobowiązań finansowych, które zwykle wyceniane są według zamortyzowanego kosztu. Zobowiązania finansowe, w odniesieniu, do których Grupa stosuje uproszczenia, wyceniane są w momencie początkowego ujęcia i w okresie późniejszym, w tym na koniec okresu sprawozdawczego, w kwocie wymagającej zapłaty.

Spółka jako zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów oraz zobowiązania leasingowe.

Należności z tytułu dostaw i usług

Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu oczekiwanej straty kredytowej.

Środki pieniężne

Środki pieniężne obejmują środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych, lokaty bankowe, inne krótkoterminowe inwestycje o wysokim stopniu płynności i o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy.

Wycenę i rozchód środków pieniężnych w walutach obcych ustala się przy zastosowaniu metody FIFO.

Grupa klasyfikuje środki pieniężne jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

Klasyfikacja środków pieniężnych jest również stosowana dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych.

Rozliczenia międzyokresowe

Grupa w pozycji rozliczenia międzyokresowe ujmuje wydatki, które zostały poniesione z góry, natomiast w całości lub części związane są z przychodami kolejnych okresów.

Kapitały własne

Grupa prezentuje kapitały własne z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami statutów i umów spółek Grupy.

Kapitał podstawowy wykazywany jest według wartości nominalnej, w wartości zgodnej ze statutem Jednostki dominującej oraz wpisem do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Kapitał zapasowy tworzony jest z wypracowanych zysków oraz z nadwyżki ceny emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej pomniejszonej o koszty tej emisji.

W pozycji Pozostałe kapitały rezerwowe prezentowane są kapitały rezerwowe utworzone na poczet skupu akcji własnych oraz z przeznaczeniem na pożyczki dla pracowników Spółki na sfinansowanie nabycia lub objęcia przez nich akcji Spółki. Kapitał ten został utworzony na podstawie art. 345 par. 1, 4 i 8 w zw. z art. 396 par. 4 Kodeksu spółek handlowych. Utworzenie kapitału rezerwowego nastąpiło poprzez przeniesienie na niego środków z kapitału zapasowego Spółki dominującej zgodnie z art. 348 par. 1 Kodeksu spółek handlowych.

Pozycja kapitałów własnych Akcje własne prezentuje ze znakiem ujemnym wartość nabytych przez Spółkę akcji własnych.

W pozycji Różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej ujmowane są różnice kursowe związane z ujęciem w konsolidacji wyników spółki zagranicznej.

Zyski zatrzymane obejmują: niepodzielone zyski/ niepokryte straty poprzednich okresów, wynik finansowy bieżącego okresu sprawozdawczego, skutki zmian zasad rachunkowości.

Udziały niekontrolujące

Udziały niekontrolujące to ta część całkowitych dochodów i aktywów netto konsolidowanych spółek zależnych, która nie przypada na właścicieli Jednostki Dominującej.

Wypłata dywidend

Dywidendy ujmuje się w momencie ustalenia praw akcjonariuszy Jednostki dominującej do ich otrzymania.

Zobowiązania handlowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Grupa stosuje uproszczone metody wyceny jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w szczególności w przypadku, gdy okres do momentu uregulowania zobowiązania nie jest długi. Zobowiązania handlowe, w odniesieniu do których Grupa stosuje uproszczenia, wyceniane są w momencie początkowego ujęcia i w okresie późniejszym, w tym na koniec okresu sprawozdawczego, w kwocie wymagającej zapłaty.

Rezerwy na zobowiązania

Rezerwy stanowią zobowiązania, których kwota lub termin zapłaty są niepewne. Rezerwy tworzone są, gdy na Grupie ciąży obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, z którymi związane są korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Kwota rezerwy stanowi najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia istniejącego obowiązku na koniec okresu sprawozdawczego.

Pozostałe rezerwy

W pozycji Pozostałe rezerwy Grupa ujmuje przede wszystkim:

rezerwy na koszty na przełomie roku,

rezerwy na koszty badania sprawozdania finansowego,

rezerwy na niewykorzystane urlopy.

Przychody przyszłych okresów, w tym dotacje rządowe

Dotacje są ujmowane, jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki. Dotacje, których podstawowym warunkiem jest zakup lub wytworzenie aktywów trwałych ujmowane są jako przychody przyszłych okresów i są rozliczane w sposób systematyczny w pozostałe przychody operacyjne na przestrzeni okresu użytkowania składnika aktywów podlegającego amortyzacji. Dotacje , które są należne jako rekompensata za wydatki już poniesione ujmuje się w rachunku zysku i strat w okresie, w którym stają się należne.

 

Świadczenia pracownicze

Spółki z Grupy nie posiadają programów emerytalnych, nie są też stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. W ramach kosztów świadczeń pracowniczych Grupa wykazuje koszty wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, zlecenie, dzieło, powołania oraz koszty programu motywacyjnego.

Płatności w formie akcji

Istotą transakcji w formie akcji jest przekazanie akcji własnych jednostki (lub rozliczenie pieniężne w oparciu o wartość tych akcji) w zamian za otrzymane przez jednostkę dobra lub usługi. Ze względu na swoje charakterystyki (rozliczenie poprzez objęcie akcji przez uczestników).

Transakcje typu equity-settled podlegają ujęciu zgodnie z następującymi zasadami:

wartość godziwa przyznanych instrumentów kalkulowana jest na datę przyznania uprawnień,

koszt programu motywacyjnego rozpoznawany jest w rachunku zysku i strat w oparciu o w/w wartość godziwą w miarę realizacji warunków nabywania uprawnień,

wartość godziwa programu motywacyjnego ustalana na datę przyznania uprawnień nie podlega rekalkulacji w następnych okresach;

w przypadku, gdy instrumentem kapitałowym przyznawanym w ramach programu motywacyjnego są akcje Spółki wartość godziwa kalkulowana na datę przyznania uprawnień, jest oparta o cenę giełdową akcji na ten dzień.

Leasing

Opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują:

stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;

kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej;

cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z opcji kupna;

kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, chyba że można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z opcji wypowiedzenia.

W dacie rozpoczęcia, zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie, zdyskontowanych z zastosowaniem krańcowych stóp procentowych leasingobiorcy.

Grupa nie dyskontuje zobowiązań z tytułu leasingu przy użyciu stóp procentowych leasingu, gdyż dla celów określenia tej stopy wymagane byłyby informacje na temat niegwarantowanej wartości końcowej przedmiotu leasingu jak również bezpośrednich kosztów poniesionych przez leasingodawcę, czyli informacji, które mogą być znane tylko leasingodawcy.

Ustalenie krańcowej stopy leasingobiorcy

Krańcowe stopy procentowe zostały określone w oparciu o stopy procentowe jakie Spółka musiałby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym. Spółka ustaliła krańcowe stopy procentowe bazując na stopach oprocentowania kredytów bankowych udzielonych Spółce w terminach zbliżonych do terminu początkowego ujęcia zobowiązania z tytułu leasingu.

Po dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz

zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

Grupa aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu z powodu ponownej oceny gdy zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia opłat (np. zmieni się opłata w prawie wieczystego użytkowania), gdy zmieni się kwota, której zapłaty Grupa oczekuje w ramach gwarantowanej wartości końcowej lub jeżeli Grupa zmieni ocenę prawdopodobieństwa skorzystania z opcji kupna, przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu.

Aktualizacja zobowiązania z tytułu leasingu koryguje również wartość składnika aktywów z tytułu praw do użytkowania. Jeżeli wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu praw do użytkowania została zmniejszona do zera, dalsze zmniejszenie wyceny zobowiązania z tytułu leasingu Grupa ujmuje w zysku lub stracie.

Grupa posiada umowy leasingu dotyczące głównie:

a) budynków i budowli,

b) samochodów.

Kredyty i pożyczki

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty oraz pożyczki są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu kredyty oraz pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

Zobowiązania warunkowe

Grupa ujawnia na koniec okresu sprawozdawczego informacje o zobowiązaniach warunkowych, jeśli:

ma możliwy obowiązek, który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy lub

ma obecny obowiązek, który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, ale wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne nie jest prawdopodobny lub Grupa nie jest w stanie wycenić kwoty zobowiązania wystarczająco wiarygodnie.

4.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Kluczowe źródła niepewności oszacowań

Kluczowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne kluczowe źródła niepewności szacunków przy sporządzaniu sprawozdania finansowego, które mogą wiązać się ze znaczącym ryzykiem spowodowania istotnej korekty wartości bilansowej aktywów oraz zobowiązań w ciągu następnego roku obrotowego. Poniżej przedstawiono podstawowe kluczowe źródła niepewności, szacunki i osądy dokonane przez Spółkę w procesie stosowania zasad rachunkowości i mające największy wpływ na wartości ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Profesjonalny osąd

Wykorzystanie aktywów i zawiązanie rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Grupa rozpoznaje rezerwę z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dodatnich różnic przejściowych, doprowadzający do jej wykorzystania.

Instrumenty finansowe

Zarząd dokonuje osądu w zakresie klasyfikacji instrumentów finansowych, oceny charakteru i zakresu ryzyka związanego z instrumentami finansowymi. Instrumenty finansowe klasyfikuje się do poszczególnych kategorii na bazie oceny modelu biznesowego, biorąc pod uwagę cel ich nabycia jak również ocenę charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych.

Szacunki

Okresy ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków. Okresy ekonomicznej przydatności są przeglądane co najmniej na koniec każdego roku i podlegają korekcie, jeśli szacowany okres ekonomicznej przydatności jest inny niż poprzednio przewidywano.

Grupa dla ukończonych prac rozwojowych (gry), co do których możliwe jest określenie wiarygodnych szacunków dotyczących sprzedaży opiera ustalanie metody schematów ich amortyzacji o historyczne i prognozowane dane sprzedaży gier Grupy oraz profesjonalny osąd.

Rozpoznawanie przychodów

Przy ocenie kwoty wynagrodzenia zmiennego Grupa bierze pod uwagę wszystkie informacje (historyczne, bieżące i prognozy), które są racjonalnie dostępne dla Grupy.

Grupa szacuje wysokość wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości najbardziej prawdopodobnej.

Utrata wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa stosuje model uproszczony wykorzystując matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności.

Kwota oczekiwanych strat kredytowych jest aktualizowana na każdy dzień sprawozdawczy w celu odzwierciedlenia zmiany ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia danego instrumentu finansowego.

Grupa ujmuje oczekiwane straty kredytowe (ECL) w całym okresie życia danego aktywa finansowego lub gdy nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe na tych aktywach finansowych są szacowane przy użyciu matrycy rezerw opartej na historycznych doświadczeniach Grupy w zakresie strat kredytowych, skorygowanych o czynniki charakterystyczne dla dłużników, ogólnoekonomiczne warunki oraz ocenę zarówno obecnego, jak i prognozowanego kierunku warunków w momencie raportowania.

 

Utrata wartości inwestycji w aktywa finansowe

Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia. Jednakże, jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu tego instrumentu finansowego w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.

W celu oszacowania wysokości oczekiwanych strat z tytułu udzielonych pożyczek, Grupa stosuje model ECL, w ramach którego kalkuluje ryzyko niewywiązania się przez pożyczkobiorcę ze zobowiązania spłaty pożyczki. Ryzyko to jest szacowane poprzez zastosowanie wewnętrznego systemu scoringowego wypracowanego przez Spółkę. W ramach wspomnianego systemu pożyczkobiorcom nadawane są ratingi, do których następnie przypisywane jest ryzyko niewywiązania się ze zobowiązania (Probability of Default).

Szacunki i osądy

Utrata wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych i aktywów z tytułu prawa do użytkowania

Wartość netto Wartości niematerialnych oraz Rzeczowych aktywów trwałych są weryfikowane na dzień bilansowy w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. Do głównych przesłanek Grupa zalicza m.in.:

niekorzystne zmiany rynkowe, technologiczne, prawne wpływające na wartość danego aktywa,

większy stopień spadku wartości aktywów niż uprzednio oczekiwany,

wystąpienie utraty przydatności danego składnika aktywów np. w wyniku jego uszkodzenia

dostępne są dowody pochodzące ze sprawozdawczości wewnętrznej, świadczące o tym, że ekonomiczne wyniki uzyskiwane przez dany składnik aktywów są lub w przyszłości będą gorsze od oczekiwanych.

Dodatkowo Nakłady na prace rozwojowe w toku (gry, technologie) jako składnik wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, podlegają analizie pod kątem utraty ich wartości corocznie, bez względu na wystąpienie przesłanek.

Grupa stosuje MSR 36 „Utrata wartości aktywów” w celu określenia, czy składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania utracił wartość oraz w celu ujęcia jakiejkolwiek zidentyfikowanej straty z tytułu utraty wartości.

 

 

5.Przychody ze sprzedaży

Struktura przychodów

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Przychody ze sprzedaży produktów i usług

94 009 833

61 122 252

w tym przychody z tytułu umów z klientami

94 009 833

61 122 252

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

-

-

Ogółem

94 009 833

61 122 252

 

Przychody ze sprzedaży
– struktura geograficzna

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

kraj

201 518

 234 949

zagranica, w tym m.in.:

93 808 315

 60 887 303

Ameryka Północna

42 094 601

28 653 899

Azja

47 997 009

27 626 167

Europa

3 716 705

4 606 936

 

Przychody ze sprzedaży
– rodzaj dobra lub usługi

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

gry

93 884 222

61 045 793

pozostałe usługi

125 611

76 459

 

Przychody ze sprzedaży
– wg terminu przekazania usługi/produktu

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

w danym momencie czasu

18 931 179

17 924 629

uzyskiwane przez Grupę w miarę upływu czasu rozpoznawane są w oparciu o metodą wynikową

75 078 654

43 197 623

 

 

6.Segmenty operacyjne

Podział na segmenty operacyjne dokonywany jest na bazie czynników uwzględniających m.in. rodzaj produktu, model procesów produkcyjnych, alokację zasobów Grupy. Działalność operacyjna Grupy obejmuje trzy segment operacyjne:

Segment I – projekty wewnętrzne, realizowane produkcyjnie przez Bloober Team S.A. (przez wewnętrzne zespoły deweloperskie Spółki), wydawane zarówno w formule self-publishing przez Spółkę, jak i w formule współpracy z zewnętrznym wydawcą lub platformholderem, który współfinansuje lub w całości finansuje produkcję danego projektu oraz projekty zrealizowane przed 2021 r. W ramach tego segmentu Grupa kwalifikuje realizacje między innymi następujących projektów: Projekt B, Projekt C, Projekt G, The Medium, Observer System Redux, Blair Witch, Layers of Fear, Layers of Fear II.

 

Segment II – pozostałe projekty deweloperskie Grupy, realizowane produkcyjnie przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi oraz spółkami zależnymi i stowarzyszonymi Grupy, wydawane zarówno w formule self-publishing przez Spółkę, jak i w formule współpracy z zewnętrznym wydawcą lub platformholderem, który współfinansuje lub w całości finansuje produkcję danego projektu. Spółka pełni funkcję nadzorczą na danym projektem, zarówno w zakresie kreatywnym, jak i nadzoru nad procesem produkcyjnym projektu. W ramach tego segmentu Grupa kwalifikuje realizacje między innymi następujących projektów: Layers of Fear (2023), Projekt E, Projekt F, Projekt I, Projekt M, Projekt R.

 

Segment III –  pozostała działalność Grupy, działalność komplementarna w stosunku do działalności Spółki, w tym projekty, które uzupełniają portfolio produktowe Grupy np. działalność wydawnicza spółki zależnej.

 

 

 

Przychody i zyski, aktywa segmentów

Poniżej przedstawiono analizę przychodów i wyników Grupy w podziale na segmenty operacyjne w 2023 roku:

 

Segment I

Segment II

Segment III

Ogółem

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

Przychody od klientów zewnętrznych

80 438 020

56 100 943

10 853 326

4 057 560

2 718 487

963 749

94 009 833

61 122 252

Wynik operacyjny segmentu

6 401 884

3 421 730

528 433

157 852

(2 128 208)

(1 784 231)

4 802 109

1 795 351

Pozostałe informacje dotyczące segmentów operacyjnych

Amortyzacja

19 648 897

17 612 846

1 508 490

388 523

246 511

413 486

21 403 898

18 414 855

EBITDA (zysk/(starta) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację)

26 050 781

21 034 576

2 036 923

546 375

(1 881 697)

(1 370 745)

26 206 007

20 210 206

Program motywacyjny

5 665 011

6 198 858

351 985

280 908

-

-

6 016 996

6 479 766

Wynik operacyjny segmentu skorygowany o koszt programu motywacyjnego

12 066 895

9 620 588

880 418

438 760

(2 128 208)

(1 784 231)

10 819 105

8 275 117

EBITDA skorygowana o koszt programu motywacyjnego

31 715 792

27 233 434

2 388 908

827 283

(1 881 697)

(1 370 745)

32 223 003

26 689 972

 

 

Segment I

Segment II

Segment III

Ogółem

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa segmentu

91 014 841

103 906 128

41 150 377

17 038 026

5 004 063

5 041 169

137 169 281

125 985 323

 

 

 

 

Zasady rachunkowości segmentów sprawozdawczych są takie same jak opisane zasady rachunkowości Grupy w nocie 3. Zysk segmentu operacyjnego to zysk wypracowany przez każdy segment bez alokacji udziału w zyskach jednostek stowarzyszonych.           

Przychody segmentu podane powyżej reprezentują przychody generowane od klientów zewnętrznych.

W przychodach Segmentu I Grupa prezentuje w 2023 r. przychody w wysokości 46,32 mln PLN (w 2022 r. 26,19 mln PLN) od jednego kontrahenta oraz przychody w wysokości 23,36 mln PLN (w 2022 r. 12,95 mln PLN) od drugiego kontrahenta, które wynikały ze sprzedaży do dwóch największych klientów Grupy w danym roku sprawozdawczym. Żaden inny pojedynczy klient nie przyczynił się do udziału 10% lub wyższego w przychodach Grupy w 2023 lub 2022 roku.

Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Przychody segmentów

94 009 833

61 122 252

Przychody ze sprzedaży ogółem

94 009 833

61 122 252

Koszty sprzedaży, ogólnego zarządu, pozostałe przychody i koszty operacyjne segmentów

89 207 724

(59 326 901)

Zysk/(Strata) z działalności operacyjnej

4 802 109

1 795 351

Przychody i koszty finansowe

(1 287 404)

1 876 396

Zysk/(Strata) przed opodatkowaniem

3 514 705

3 671 747

Podatek dochodowy

812 160

1 703 929

Zysk/(Strata) netto z działalności kontynuowanej

2 702 545

1 967 818

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa segmentów

137 169 281

125 985 323

Aktywa ogółem

137 169 281

125 985 323

 

7.Pozostałe przychody operacyjne

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

56 991

13 521

Dotacje

13 165 884

3 801 664

Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych

4 506

124 540

Końcowe rozliczenie umów leasingu

40 557

33 862

Pozostałe

2 008 563

392 592

Pozostałe przychody operacyjne ogółem

15 276 501

4 366 179

 

W pozycji Pozostałe Grupa identyfikuje przede wszystkim przychody związane z rozliczeniem premii inwestycyjnej.

 

8.Koszty działalności operacyjnej

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Amortyzacja

21 403 898

18 414 855

Zużycie materiałów i energii

1 627 690

1 389 097

Usługi obce

52 349 823

34 602 526

Podatki i opłaty

242 812

181 069

Koszty świadczeń pracowniczych

37 642 539

28 210 972

Pozostałe koszty rodzajowe

3 773 121

3 153 308

Koszty według rodzaju ogółem

117 039 883

85 951 827

Nakłady na prace rozwojowe i aktywa z tytułu wykonania umów

(13 764 035)

(22 922 782)

Koszty według rodzaju rozpoznane w Sprawozdaniu
z zysków i strat

103 275 848

63 029 045

Koszt własny sprzedaży

80 991 627

45 285 261

Koszty ogólnego zarządu

22 284 221

17 743 784

Koszty operacyjne ogółem

103 275 848

63 029 045

 

W powyżej tabeli pozycja "Nakłady na prace rozwojowe i aktywa z tytułu wykonania umów" Grupa prezentuje koszty rodzajowe (bez amortyzacji), które pomniejszają i powiększają wartość „Kosztów według rodzaju ogółem”:

koszty, które pomniejszają wskazaną pozycję to koszty, które Grupa aktywowała w danym okresie obrachunkowym jako nakłady na prace rozwojowe (produkcję gier, tworzenie technologii) oraz rozpoznaje jako nakłady na wykonanie umów z klientami (realizacja prac deweloperskich w ramach umów produkcyjno- wydawniczych).

koszty, które zwiększają wskazaną pozycję to koszty nakładów na technologię, które nie spełniły kryteriów kapitalizacji na wartościach niematerialnych (zostały w bieżącym okresie rozliczone w wyniku finansowym) oraz nakłady rozliczone w bieżącym okresie na wykonanie umów z klientami.

W ramach pozycji Usługi obce Grupa prezentuje następujące pozycje szczegółowe:

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Koszty usług związanych z produkcją gier świadczone przez podmioty trzecie (podwykonastwo)

43 454 738

28 574 920

Usługi prawne, notarialne doradcze, księgowe, bankowe

2 515 493

1 748 102

Usługi telekomunikacyjne, kurierskie, koszty utrzymania biura

1 017 517

655 657

Opłaty licencyjne, roylaties

2 006 605

1 720 600

Pozostałe

3 355 470

1 903 247

Koszty Usług obcych ogółem

52 349 823

34 602 526

9.Świadczenia pracownicze

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Wynagrodzenia

27 291 314

19 003 621

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

4 334 229

2 727 585

Program motywacyjny

6 016 996

6 479 766

Koszty świadczeń pracowniczych ogółem

37 642 539

28 210 972

 

10.Pozostałe koszty operacyjne

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Odpis z tytułu utraty wartości należności i należności z tytułu podatków

391 798

-

Odpis z tytułu utraty wartości Wartości niematerialnych 

331 649

-

Pozostałe

102 153

151 090

Pozostałe koszty operacyjne ogółem

825 600

151 090

11.Zyski/(straty) z oczekiwanych strat kredytowych

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Aktualizacja wartości należności

83 391

(79 576)

Aktualizacja wartości pożyczek

(208 950)

-

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych

(125 559)

(79 576)

 

Ujęcie i wycena należności handlowych uwzględniają zastosowanie przez Grupę korekty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (model ECL). Model utraty wartości dla należności handlowych jest zbieżny z logiką tzw. poniesionej straty kredytowej – tj. ujęcia odpisu w sytuacji zaistnienia faktycznej przesłanki utraty wartości. W modelu ECL Grupa stosuje uproszczone podejście oparte o tzw. macierz rezerw. W podejściu tym, kalkulacja odpisu ECL następuje w oparciu o historyczne dane dotyczące strat kredytowych.

 

 

Wartość

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych należności z tytułu dostaw i usług ogółem stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

(8 448)

Aktualizacja wartości należności

(79 576)

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych należności z tytułu dostaw i usług ogółem stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

(88 024)

Aktualizacja wartości należności

83 391

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych należności z tytułu dostaw i usług ogółem stan na dzień 31 grudnia 2023 r.

(4 633)

 

Zgodnie z punktem 5.5.3 MSSF na każdy dzień sprawozdawczy jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia. Jednakże, jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu tego instrumentu finansowego w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.

W celu oszacowania wysokości oczekiwanych strat z tytułu udzielonych pożyczek, Grupa stosuje model ECL w ramach którego, kalkuluje ryzyko niewywiązania się przez pożyczkobiorcę ze zobowiązania spłaty pożyczki. Ryzyko to jest szacowane poprzez zastosowanie wewnętrznego systemu scoringowego wypracowanego przez Grupę. W ramach wspomnianego systemu pożyczkobiorcom nadawane są ratingi, do których następnie przypisywane jest ryzyko niewywiązania się ze zobowiązania (Probability of Default).

 

 

Wartość

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych pożyczek stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

-

Aktualizacja wartości pożyczek udzielonych

-

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych pożyczek stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

-

Aktualizacja wartości pożyczek udzielonych

(208 950)

(Straty) z oczekiwanych strat kredytowych pożyczek stan na dzień 31 grudnia 2023 r.

(208 950)

 

12.Przychody finansowe

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Przychody z tytułu odsetek (obliczone z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej)

899 647

737 257

od krótkoterminowych depozytów bankowych

-

65 073

od udzielonych pożyczek

899 647

672 184

Pozostałe przychody finansowe

454 013

1 823 550

nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi

-

1 700 082

likwidacja spółki

454 013

114 086

pozostałe

-

9 382

Przychody finansowe ogółem

1 353 660

2 560 807

13.Koszty finansowe

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Koszty z tytułu odsetek:

846 236

453 375

od kredytów bankowych

76 467

72 490

od leasingów

759 753

280 207

pozostałe

10 016

100 678

Pozostałe koszty finansowe

1 794 828

231 036

nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi

1 757 192

82 034

likwidacja spółki

28 636

114 086

prowizje od kredytu

9 000

33 741

pozostałe

-

1 175

Koszty finansowe ogółem

2 641 064

684 411

14.Podatek dochodowy

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Bieżący podatek dochodowy

260 865

3 160 917

Korekty dotyczące lat ubiegłych

(963 734)

(507 434)

Premia inwestycyjna

2 140 749

470 491

Podatek odroczony

(625 720)

(1 420 045)

Obciążenie podatkowe wykazane w Sprawozdaniu zysków i strat

812 160

1 703 929

 

Jednostka dominująca rozlicza podatek dochodowy od osób prawnych w latach 2022-2023 wg 19% stawki podatku dochodowego. Spółka korzysta także z ulgi IP Box stosując dla odpowiednich dochodów preferencyjną stawką podatku dochodowego od osób prawnych wynoszącą 5%.

Obciążenie podatkowe za dany rok można uzgodnić z zyskiem przed opodatkowaniem w następujący sposób:

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Zysk przed opodatkowaniem

3 514 705

3 671 747

Podatek według stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 19% procent

667 794

697 632

Efekt podatkowy kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu do opodatkowania zysku

4 964 455

1 979 752

Efekt podatkowy przychodów niepodlegających opodatkowaniu przy ustalaniu dochodu do opodatkowania

(3 746 265)

(363 091)

Wpływ podatkowych nieujętych strat podatkowych oraz transakcji wynikowych niepodlegających opodatkowaniu

470 462

295 416

Różnica między stawką 19% a innymi stawkami, w tym stawkami w innych jurysdykcjach

(109 542)

(84 920)

Różnica między stawkami wynikająca z IP BOX

(471 010)

(313 426)

Korekta podatku z lat ubiegłych

(963 734)

(507 434)

Podatek dochodowy

812 160

1 703 929

15.Działalność zaniechana

Zarówno w 2023, jak i w 2022 r. Grupa nie zaniechała żadnej działalności.

16.Zysk na jedną akcję

Z działalności kontynuowanej

Kalkulacja podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję oparta jest na następujących danych:

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Zysk netto przypadający na właścicieli Jednostki dominującej

2 587 416

2 130 827

 

 

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Liczba akcji

 

 

Średnia ważona liczba akcji zwykłych dla celów wyliczenia podstawowego zysku na jedną akcję

19 300 921

18 754 678

Średnia ważona liczba akcji zwykłych dla celów rozwodnionego zysku na akcję

19 300 921

18 754 678

 

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Zysk na jedną akcję z działalności kontynuowanej:

 

 

Podstawowy

0,13

0,11

Rozwodniony

0,13

0,11

Przyjęte mianowniki są takie same jak opisane powyżej zarówno dla podstawowego jak i rozwodnionego zysku na akcję z działalności kontynuowanej.

17.Wartość firmy

W dniu 9 sierpnia 2023 r. Spółka dokonała transakcji nabycia udziałów spółki Played With Fire Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (studio deweloperskie gier VR, dalej jako „PWF”). Bloober Team S.A. w ramach realizacji działań strategicznych Grupy, nabył 114 udziałów PWF stanowiących 53,27% kapitału zakładowego PWF, za łączną cenę nabycia 6 840 000 PLN (na dzień zatwierdzenia niniejszego Skonsolidowanego sprawozdania finansowego cała cena nabycia została przez Spółkę zapłacona w postaci środków pieniężnych). Grupa chcąc osiągnąć swój cel strategiczny, czyli bycie liderem gatunku horror, zdecydowała się na intensyfikacje swoich działania w branży VR, poszerzenia swoich kompetencji w tym obszarze, który to pozwala graczom na najbardziej immersyjne doznania.

Nabycie udziałów w PWF stanowiło połączenie jednostek, a data nabycia stanowi dzień przejęcia w rozumieniu MSSF 3. Kwota niekontrolującego udziału w jednostce przejmowanej ujmowanego na dzień przejęcia wynosi 818 723 PLN i została ona określona na podstawie danych finansowych spółki sporządzonych wg MSR/MSSF jako procent Kapitałów własnych przypadający udziałom niekontrolującym.

Spółka PWF na dzień 31.07.2023 r. (dane finansowe sporządzone wg MSR/MSSF) wykazuje sumę bilansową w wysokości 2 363 872 PLN, wartość środków pieniężnych 1 885 161 PLN oraz kapitałów własnych 1 752 029 PLN. Spółka PWF na 31.07.2023 r. wykazuje także:

w ramach aktywów następujące kategorie należności: należności z tytułu dostaw i usług oraz z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń w łącznej wartości 47 038 PLN,

następujące kategorie zobowiązań : krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych i wynagrodzeń w łącznej wartości 132 150 PLN.

Przychody przyszłych okresów, w tym dotacje rządowe w wartości 479 693 PLN.

Spółka szacuje na moment przejęcia wartość firmy w wysokości 5 906 694 PLN.

Na moment zatwierdzenia niniejszego Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa jest w trakcie analizy dodatkowych posiadanych przez spółkę PWF wartości niematerialnych, które nie zostały ujęte w prezentowanych danych finansowych spółki PWF. Grupa jest w trakcie oceny czynników jakościowych, które mogłyby mieć wpływ na wartości firmy, takich jak oczekiwana synergia łączących się działalności jednostki przejmowanej i jednostki przejmującej, wartości niematerialne niekwalifikujące się do osobnego ujęcia oraz innych. W związku z tym, oszacowaną wartość firmy, Spółka traktuje jako jeszcze nie zakończone rozliczenie księgowe połączenia jednostek.

 

 

18.Wartości niematerialne

 

 

 

Nakłady na prace rozwojowe
w toku (gry)

Nakłady na prace rozwojowe
w toku (technologie)

Ukończone prace rozwojowe (gry)

Ukończone prace rozwojowe (technologie)

Licencje

Prawa autorskie

Oprogramowania

Znaki towarowe, know how

Razem

Wartość bilansowa brutto

 

 

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

4 017 509

11 377 152

51 792 916

21 025 915

2 694 232

13 472 218

905 365

25 229

105 310 536

Zwiększenia (wytworzenie, nabycie)

10 122 364

7 611 502

48 160

-

195 537

8 090 156

94 047

-

26 161 766

Zmniejszenia

48 160

2 068 448

-

-

-

-

-

-

2 116 608

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

14 091 713

16 920 206

51 841 076

21 025 915

2 889 769

21 562 374

999 412

25 229

129 355 694

Amortyzacja

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

-

-

34 905 672

9 439 125

1 548 274

9 791 195

883 396

25 229

56 592 891

Zwiększenia

-

-

8 246 153

3 773 932

980 396

4 379 994

42 768

-

17 423 243

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

-

-

43 151 825

13 213 057

2 528 670

14 171 189

926 164

25 229

74 016 134

Wartość bilansowa netto
na dzień 31 grudnia 2022 r.

14 091 713

16 920 206

8 689 251

7 812 858

361 099

7 391 185

73 248

-

55 339 560

Wartość bilansowa brutto

 

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2023 r.

14 091 713

16 920 206

51 841 076

21 025 915

2 889 769

21 562 374

999 412

25 229

129 355 694

Zwiększenia (wytworzenie, nabycie)

21 078 063

13 301 145

13 782 156

15 295 541

86 556

7 262 000

-

-

70 805 461

Zmniejszenia

14 014 481

29 367 137

99 324

-

-

-

-

-

43 480 942

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

21 155 295

854 214

65 523 908

36 321 456

2 976 325

28 824 374

999 412

25 229

156 680 213

Amortyzacja

Na dzień 1 stycznia 2023 r.

-

-

43 151 825

13 213 057

2 528 670

14 171 189

926 164

25 229

74 016 134

Zwiększenia

-

-

9 370 282

5 303 486

304 304

6 866 765

44 617

-

21 889 454

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

-

-

52 522 107

18 516 543

2 832 974

21 037 954

970 781

25 229

95 905 588

Wartość bilansowa netto
na dzień 31 grudnia 2023 r.

21 155 295

854 214

13 001 801

17 804 913

143 351

7 786 420

28 631

-

60 774 625

 

 

 

Wartość bilansowa brutto wartości niematerialnych jest ustalana początkowo według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Wartości niematerialne, za wyjątkiem ukończonych prac rozwojowych (produkcja gier) amortyzowane są liniowo.

W pozycji Nakłady na prace rozwojowe w toku Grupa prezentuje nakłady ponoszone na prace rozwojowe, które na dany dzień sprawozdawczy nie zostały jeszcze zakończone i przyjęte do użytkowania (przekwalifikowane do pozycji Ukończone prace rozwojowe). Na dzień 31.12.2023 r. największe wartości stanowiły prace rozwojowe nad nowymi grami Grupa oraz nakłady na technologie w ramach dotowanych projektów. Po zakończeniu prac nad daną grą lub technologią, pozycja Nakłady na prace rozwojowe podlega zmniejszeniu poprzez przeniesienie wartości wytworzonej gry lub technologii na adekwatne pozycje Ukończone prace rozwojowe (za wyjątkiem nakładów na technologie, które nie spełniły kryteriów kapitalizacji na wartości niematerialne). W 2023 r. Grupa rozpoznała w kosztach 14 071 596 PLN Nakładów na prace rozwojowe (technologię), które nie spełniły kryteriów kapitalizacji na wartościach niematerialnych.

Dodatkowo w 2023 r. Grupa rozpoczęła prace rozwojowe nad stworzeniem serii narzędzi i opracowaniem procesów produkcyjnych, które pozwolą na tworzenie „otwartych” miast (OWC). Prace te są integralną częścią nowego projektu (gry), a poniesione nakłady związane ze stworzeniem tej technologii w wartości 1 092 311 PLN na 31.12.2023 r. są prezentowane w pozycji Nakłady na prace rozwojowe w toku (gry).

Grupa nie posiada wartości niematerialnych o ograniczonym dysponowaniu. Wartość zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości aktywów niematerialnych (nakłady na prace rozwojowe gry) wynosi 7 930 000 PLN.

Wartość netto Wartości niematerialnych została zweryfikowana na koniec roku w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. Nakłady na prace rozwojowe w toku, podlegają analizie pod kątem utraty ich wartości corocznie, bez względu na wystąpienie przesłanek. Testy na utratę wartości opierają się na wyliczeniu wartości odzyskiwalnej danego składnika Wartości niematerialnych. Wartość odzyskiwalna w przeprowadzonych przez Spółkę testach to wartość użytkowa danego składnika wartości niematerialnych, czyli bieżąca, szacunkowa wartość przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W wspomnianych powyżej analizach Spółki przyjęto następujące założenia: okres prognozy przepływów pieniężnych 5 lat (w wycenie nie jest uwzględniana wartość rezydualna), stopa dyskonta (WACC) 11,72% dla roku 2023 (dla roku 2022 : 13,35%).

W 2023 r. Grupa zidentyfikowała przesłanki na utratę wartości jednej z ukończonych gier wydawanych przez spółkę zależną oraz jednej z gier w produkcji w spółce zależnej, wskazujące, że dostępne są dowody pochodzące ze sprawozdawczości wewnętrznej, świadczące o tym, że ekonomiczne wyniki uzyskiwane przez te gry są lub w przyszłości będą gorsze od oczekiwanych. Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości (oszacowała wartość odzyskiwalną), na podstawie których stwierdzono, że wartość netto tych składników aktywów jest wyższa od wartości odzyskiwalnej. Grupa dokonała zatem odpisu wartości netto Ukończonych prac rozwojowych w wartości 99 324 PLN oraz Nakładów na prace rozwojowe w toku (gry) w wartości 232 325 PLN.

W przypadku pozostałych pozycji Wartości niematerialnych zarówno w roku 2023, jak i 2022 roku, Grupa nie zidentyfikowała przesłanek wskazujących na konieczność przeprowadzenia testów na utratę wartości. Ze względu na wymóg przeprowadzania testu przynajmniej raz w roku, pomimo braku wystąpienia przesłanek, przeprowadzone zostały testy na utratę wartości dla pozycji Nakładów na prace rozwojowe w toku (niezakończone prace rozwojowe). W wyniku przeprowadzonych testów poszczególnych projektów i technologii (Nakłady na prace rozwojowe w toku), nie rozpoznano odpisu aktualizującego z tytułu utraty ich wartości za wyjątkiem odpisu opisanego powyżej.

 

01.01.2023 - 31.12.2023
dane przekształcone

01.01.2022 - 31.12.2022
dane przekształcone

Amortyzacja uwzględniona w całkowitych dochodach

18 062 449

16 624 589

Amortyzacja stanowiąca część ceny nabycia lub wytworzenia wartości niematerialnych

3 827 005

798 654

Amortyzacja wartości niematerialnych ogółem

21 889 454

17 423 243

 

19.Rzeczowe aktywa trwałe

 

Grunty
i budynki

Urządzenia
i maszyny

Inne środki trwałe

Środki trwałe
w budowie

Razem

Wartość bilansowa brutto

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

425 161

3 867 862

114 841

21 542

4 429 406

Zwiększenia

-

1 589 570

4 259

1 693 099

3 286 928

nabycie środków trwałych

-

1 589 570

4 259

1 693 099

3 286 928

Zmniejszenia

-

50 620

-

-

50 620

sprzedaż

-

11 727

-

-

11 727

likwidacja

-

38 893

-

-

38 893

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

425 161

5 406 812

119 100

1 714 641

7 665 714

Amortyzacja

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

127 382

2 308 358

60 171

-

2 495 911

Zwiększenia

158 012

756 573

19 264

-

933 849

Zmniejszenia

-

50 619

-

-

50 619

sprzedaż

-

11 726

-

-

11 726

likwidacja

-

38 893

-

-

38 893

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

285 394

3 014 312

79 435

-

3 379 141

Wartość bilansowa netto
na dzień 31 grudnia 2022 r.

139 767

2 392 500

39 665

1 714 641

4 286 573

Wartość bilansowa brutto

 

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2023 r.

425 161

5 406 812

119 100

1 714 641

7 665 714

Zwiększenia

2 423 081

2 074 691

976 947

1 992 304

7 467 023

nabycie środków trwałych

2 423 081

2 074 691

976 947

1 992 304

7 467 023

Zmniejszenia

425 161

28 769

23 120

3 706 945

4 183 995

sprzedaż

-

11 892

17 296

-

29 188

likwidacja

425 161

16 877

5 824

-

447 862

przeniesienie na środki trwałe

-

-

-

3 706 945

3 706 945

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

2 423 081

7 452 734

1 072 927

-

10 948 742

Amortyzacja

Na dzień 1 stycznia 2023 r.

285 394

3 014 312

79 435

-

3 379 141

Zwiększenia

362 003

1 430 767

186 564

-

1 979 334

Zmniejszenia

425 161

14 508

23 120

-

462 789

sprzedaż

-

10 429

17 296

-

27 725

likwidacja

425 161

4 079

5 824

-

435 064

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

222 236

4 430 571

242 879

-

4 895 686

Wartość bilansowa netto
na dzień 31 grudnia 2023 r.

2 200 845

3 022 163

830 048

-

6 053 056

 

 

Wszystkie rzeczowe aktywa trwałe są własnością Grupy, Grupa nie prezentuje w tej pozycji aktywów trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu. Wartość bilansowa brutto rzeczowych aktywów trwałych jest ustalana początkowo według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Rzeczowe aktywa trwałe amortyzowane są liniowo i znajdują się w Polsce (za wyjątkiem pojedynczych sprzętów komputerowy znajdujących się za granicą).

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Amortyzacja uwzględniona w całkowitych dochodach

1 609 430

731 526

Amortyzacja stanowiąca część ceny nabycia lub wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych

369 904

202 323

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych ogółem

1 979 334

933 849

20.Aktywa z tytułu praw do użytkowania

 

 

 

Budynki i budowle

Środki
transportu

Razem

Wartość bilansowa brutto

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

4 541 824

2 188 627

6 730 451

Zwiększenia (leasing)

1 885 197

333 284

2 218 481

Zmniejszenia

3 486 251

3 486 251

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

2 940 770

2 521 911

5 462 681

Amortyzacja

 

 

 

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

469 844

466 576

936 420

Zwiększenia

684 955

434 462

1 119 417

Zmniejszenia

-

-

-

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

1 154 799

901 038

2 055 837

Wartość bilansowa netto na dzień 31 grudnia 2022 r.

1 785 971

1 620 873

3 406 844

Wartość bilansowa brutto

 

 

Na dzień 1 stycznia 2023 r.

2 940 770

2 521 911

5 462 681

Zwiększenia (leasing)

7 463 272

273 464

7 736 736

Zmniejszenia

-

127 754

127 754

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

10 404 042

2 667 621

13 071 663

Amortyzacja

Na dzień 1 stycznia 2023 r.

1 154 799

901 038

2 055 837

Zwiększenia

1 240 920

513 807

1 754 727

Zmniejszenia

-

127 755

127 755

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

2 395 719

1 287 090

3 682 809

Wartość bilansowa netto na dzień 31 grudnia 2023 r.

8 008 323

1 380 531

9 388 854

 

W ramach Aktywa z tytułu praw do użytkowania Grupa wykazuje prawa do użytkowania z tytułu ujęcia umów najmu powierzchni biurowej, studia mocap oraz studia audio, a także środki transportu w leasingu.

 

Koszt odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu wykazane zostały w nocie 13. Koszty finansowe.

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Amortyzacja uwzględniona w całkowitych dochodach

1 732 018

1 058 740

Amortyzacja stanowiąca część ceny nabycia lub wytworzenia aktywa

22 709

60 677

Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania ogółem

1 754 727

1 119 417

21.Należności długoterminowe

Grupa wykazuje w ramach należności długoterminowych wartość kaucji zabezpieczających umowy najmu lokali biurowych.

22.Inwestycje wyceniane metodą praw własności

Nazwa jednostki
stowarzyszonej

Rodzaj działalności

Miejsce założenia i główne miejsce prowadzenia działalności

Proporcja udziałów i praw głosu
posiadanych przez Grupę

31.12.2023

31.12.2022

Draw Distance S.A.

Działalność w zakresie oprogramowania

Kraków

34,98%

34,98%

Satus Games spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
– alternatywna spółka inwestycyjna – sp.k.

Działalność agencyjna i wydawnicza

Kraków

49,89%

49,89%

Fearful Entertainment S.A.

Działalność agencyjna i wydawnicza

Gdynia

45,00%

45,00%

 

W niniejszych Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wszystkie wyżej wymienione jednostki stowarzyszone są konsolidowane metodą praw własności zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy w nocie 3.

 

 

 

 

 

 

 

Draw Distance S.A.

Satus Games Sp. z o.o.
– alternatywna spółka inwestycyjna – sp.k.

Fearful Entertainment S.A.

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa obrotowe

4 135 064

3 234 467

2 737

1 421 955

22 315

38 276

Środki pieniężne

53 843

278 084

2 099

1 421 955

507

22 400

Aktywa trwałe

6 210 026

8 161 497

4 995 867

3 155 550

28 273

19 661

Zobowiązania krótkoterminowe

4 253 960

2 753 340

1 014

187 140

229 786

132 321

Zobowiązania długoterminowe

-

950 000

-

-

-

-

Kapitał własny przypadający na Grupę

772 157

1 036 576

2 494 246

2 191 301

(80 728)

(33 473)

Kapitał własny przypadający na pozostałych udziałowców j.stowarzyszonych

1 435 268

1 926 763

2 505 245

2 200 964

(98 668)

(40 911)

Przychody

10 092 156

9 748 044

392

-

-

-

Amortyzacja

1 981 915

490 312

-

-

2 419

1 411

Przychody z tytułu odsetek

-

1

-

-

-

-

Koszty odsetek

271 167

125 921

-

-

13 227

4 385

Podatek dochodowy

(121 580)

183 580

-

-

(11 031)

(9 095)

Zysk lub strata z działalności kontynuowanej

(755 913)

(422 065)

607 225

(520 100)

(105 013)

(102 198)

Zysk/(strata) netto z działalności zaniechanej

-

-

-

-

-

-

Zysk/(strata) netto

(755 913)

(422 065)

607 225

(520 100)

(105 013)

(102 198)

Inne całkowite dochody przypadające na właścicieli Spółki

-

-

-

-

-

-

Całkowite dochody ogółem

(755 913)

(422 065)

607 225

(520 100)

(105 013)

(102 198)

Dywidendy otrzymane od jednostki stowarzyszonej w ciągu roku

-

-

-

-

-

-

 

Przedstawione dane finansowe przygotowane zostały w oparciu o dane finansowe jednostek stowarzyszonych przygotowane wg Ustawy o Rachunkowości.

 

 

 

 

 

 

Draw Distance S.A.

Satus Games Sp. z o.o.
– alternatywna spółka inwestycyjna – sp.k.

Fearful Entertainment S.A.

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa netto jednostki stowarzyszonej

2 207 425

2 963 338

4 999 491

4 392 265

(179 396)

(74 383)

Proporcja udziału Grupy w jednostce stowarzyszonej

34,98%

34,98%

49,89%

49,89%

45,00%

45,00%

Niezrealizowana marża

(295 744)

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa udziału Grupy w jednostce stowarzyszonej

476 413

1 036 576

2 494 246

2 191 301

-

-

Spółka Draw Distance S.A. jest spółką notowaną w Alternatywnym Systemie Obrotu („NewConnect”)i jej wartość rynkowa obliczona w oparciu o kurs akcji sesji zamknięcia pomnożony przez liczbę akcji wynosi na dzień 31.12.2023 r. 4 495 422 PLN (31.12.2022 r. 3 329 855 PLN).

 

Draw Distance S.A.

Satus Games
Sp. z o.o.
–alternatywna spółka inwestycyjna–sp.k.

Fearful Entertainment S.A.

Na dzień 1 stycznia 2022 r.

1 184 214

409 516

12 516

Wynik wyceny metodą praw własności w danym okresie bilansowym

(147 638)

(273 214)

(12 516)

Zwiększenie kapitału spółki stowarzyszonej

2 055 000

-

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

1 036 576

2 191 301

-

Wynik wyceny metodą praw własności w danym okresie bilansowym

(560 163)

302 945

-

Zwiększenie kapitału spółki stowarzyszonej

-

-

-

Na dzień 31 grudnia 2023 r.

476 413

2 494 246

-

23.Inwestycje w aktywa finansowe

 

 

Krótkoterminowe

Długoterminowe

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

1 741 901

716 376

8 205 352

10 564 893

Pożyczki udzielone jednostkom stowarzyszonym

1 578 318

703 476

-

969 274

Pożyczki udzielone pozostałym jednostkom

163 583

12 900

8 205 352

9 595 619

Inwestycje w aktywa finansowe ogółem

1 741 901

716 376

8 205 352

10 564 893

W ramach Pożyczek udzielonych pozostałym jednostkom Grupa rozpoznaje przede wszystkim pożyczki udzielone uczestnikom programu motywacyjnego.

24.Aktywa z tytułu wykonania umów

 

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa z tytułu wykonania umów na początku okresu

9 959 354

1 602 960

Rozliczone w wyniku finansowym

(47 872 256)

(23 881 521)

Zwiększenie aktywa

45 666 391

32 237 915

Aktywa z tytułu wykonania umów na koniec okresu

7 753 489

9 959 354

 

W ramach Aktywów z tytułu wykonania umów Grupa rozpoznaje nierozliczone na dzień bilansowy koszty realizacji umów z wydawcami.

 

 

25.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

 

31.12.2023

31.12.2022

Należności z tytułu dostaw i usług brutto

12 766 721

4 400 437

Odpis aktualizujący

(21 183)

(142 068)

Należności z tytułu dostaw i usług netto

12 745 538

4 258 369

Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń

6 126 186

3 638 094

Odpis aktualizujący

(1 567 938)

(1 176 139)

Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń netto

4 558 248

2 461 955

Pozostałe należności

249 839

492 141

Odpis aktualizujący

(60 210)

(100 210)

Pozostałe należności netto

189 629

391 931

Razem

17 493 415

7 112 255

 

Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa ujmuje oczekiwane straty kredytowe (ECL) w całym okresie życia danego aktywa finansowego lub gdy nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe na tych aktywach finansowych są szacowane przy użyciu matrycy rezerw opartej na historyczne doświadczenia Grupy w zakresie strat kredytowych, skorygowane o czynniki charakterystyczne dla dłużników, ogólnoekonomiczne warunki oraz ocenę zarówno obecnego, jak i prognozowanego kierunku warunków w momencie raportowania.

Zastosowanie metody macierzy rezerw (podejście na bazie portfelowej) nie wyklucza możliwości zawiązania odpisu w odniesieniu do indywidualnych należności z tytułu dostaw i usług, co do których Grupa posiada uzasadnione informacje wskazujące na brak perspektyw odzysku, takie jak przeterminowanie należności powyżej 360 dni, stan likwidacji danego podmiotu.

Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług

31.12.2023

Nieprzeter-minowane

<30

31-60

61-90

91-180

>180

Należności objęte odpisem indywidualnym

12 766 721

12 660 343

61 020

8 996

2 451

4 627

12 734

16 550

Wskaźnik straty kredytowej

0,03%

0,2%

1,1%

2,5%

2,5%

2,5%

100,0%

Odpis z tytułu utraty wartości

(3 919)

(109)

(101)

(62)

(118)

(324)

(16 550)

12 745 538

12 656 424

60 911

8 895

2 389

4 509

12 410

-

 

Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług

31.12.2022

Nieprzeter-minowane

<30

31-60

61-90

91-180

>180

Należności objęte odpisem indywidualnym

4 400 437

3 502 855

34 459

78 017

2 518

215 273

513 271

54 044

Wskaźnik straty kredytowej

0,03%

0,2%

0,8%

10,9%

12,7%

12,7%

100,0%

Odpis z tytułu utraty wartości

(983)

(41)

(250)

(275)

(25 552)

(60 923)

(54 044)

4 258 369

3 501 872

34 418

77 767

2 243

189 721

452 348

-

 

Poniższa tabela przedstawia zmiany oczekiwanej straty kredytowej w horyzoncie całego życia, ujętej dla należności z tytułu dostaw i usług zgodnie z uproszczonym podejściem określonym w MSSF 9.

 

Wartość

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

124 611

Zmiana stanu odpisu aktualizującego

17 457

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

142 068

Zmiana stanu odpisu aktualizującego

(120 885)

Stan na dzień 31 grudnia 2023 r.

21 183

26.Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

 

31.12.2023

31.12.2022

Licencje

534 964

279 284

Ubezpieczenie

252 323

245 272

Czynsz, abonamenty

3 589

7 191

Pozostałe rozliczenia

3 040 590

1 231 103

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe ogółem

3 831 466

1 762 850

 

Pozostałe rozliczenia zostały opisane w nocie 44. Transakcje z jednostkami powiązanymi.

27.Środki pieniężne

 

31.12.2023

31.12.2022

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

12 275 404

28 034 025

Środki pieniężne na rachunku maklerskim

115 329

917 362

Środki pieniężne w kasie

6 564

1 448

Środki pieniężne ogółem

12 397 297

28 952 835

 

Środki pieniężne na rachunkach maklerskich są to środki pieniężne będące całkowicie do dyspozycji Grupy, utrzymywane na rachunku maklerskim, które mogą być wypłacone przez Grupę w dowolnym momencie czasu.

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2023 r. oraz 31 grudnia 2022 r. Grupa nie identyfikuje ekwiwalentów środków pieniężnych. Grupa wykazuje środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w wartości 267 475 PLN (środki na rachunku VAT).

Grupa stosuje powyższą klasyfikację również na potrzeby sprawozdania z przepływów pieniężnych.

28.Podatek odroczony

Poniżej przedstawiono główne pozycje składające się na rezerwę i aktywa z tytułu podatku odroczonego rozpoznane przez Grupę w obecnym i poprzednim okresie sprawozdawczym.

 

 

Na dzień
1 stycznia 2022 r.

Odniesienie do zysków lub strat

Na dzień
1 stycznia 2023 r.

Odniesienie do zysków lub strat

Na dzień
31 grudnia 2023 r.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku 

 

 

 

 

Rezerwy krótkoterminowe

80 545

3 445

83 990

7 054

91 044

Należności z tytułu dostaw i usług - pozostałe jednostki

23 676

1 147

24 823

(20 798)

4 025

Długoterminowe aktywa finansowe - udziały i akcje

52 412

(393 824)

(341 412)

(207 189)

(548 601)

Produkty gotowe i produkcja w toku

662 828

(1 152)

661 676

2 856

664 532

Należności od pozostałych jednostek - inne 

19 040

-

19 040

(7 600)

11 440

Zobowiązania z tytułu składek ZUS 

36 920

46 244

83 164

2 651

85 815

Różnice kursowe

18 817

524 810

543 627

(455 078)

88 549

Nieodliczona ulga B+R

-

-

459 260

-

459 260

Strata podatkowa

170 275

288 985

-

271 976

271 976

Pozostałe rozrachunki

68 795

(59 366)

9 429

(84 564)

(75 135)

Aktywa z tytułu odroczonego podatku ogółem

1 133 308

410 289

1 543 597

(490 692)

1 052 905

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku 

 

 

Prace rozwojowe

4 044 899

(1 143 865)

2 901 034

(1 459 903)

1 441 131

Różnice kursowe

112 697

(110 527)

2 170

1 512

3 682

Leasing samochodów

165 191

(52 211)

112 980

(57 403)

55 577

Odsetki od pożyczek

2 624

63 285

65 909

55 493

121 402

Wynagrodzenia

-

233 561

233 561

343 890

577 451

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku ogółem

4 325 411

(1 009 757)

3 315 654

(1 116 411)

2 199 243

 

Straty podatkowe, od których nie ujęto aktywa z tytułu odroczonego podatku wynoszą na dzień 31.12.2023 r. 1 158 763 PLN ( na dzień 31.12.2022 r. 432 803 PLN), przy czym 37 945 PLN ( odpowiednio dla roku 2022: 290 406 PLN ) jest możliwe do wykorzystania jedynie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Grupa ma różnice przejściowe wynikające z różnicy wartości bilansowej i podatkowej wartości udziałów w jednostkach stowarzyszonych, która na dzień 31.12.12.2023 r. wynosi - 83 058 PLN ( na 31.12.2022 r. 174 160 PLN).

 

31.12.2023

31.12.2022

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

1 146 338

1 772 057

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

-

-

Saldo podatku odroczonego

1 146 338

1 772 057

 

 

29.Kapitał podstawowy

 

31.12.2023

31.12.2022

Kapitał na początku okresu

193 093

176 730

Zwiększenia z tytułu emisji akcji serii E

-

16 363

Kapitał na koniec okresu

193 093

193 093

 

Liczba wyemitowanych akcji

Seria A

Seria B

Seria C

Seria D

Seria E

Razem

10 200 000

887 890

2 220 000

4 365 100

1 636 270

19 309 260

 

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 193 092,60 PLN i składa się z: 10 200 000 akcji zwykłych na okaziciela serii A o wartości nominalnej 0,01 PLN każda, 887 890 akcji zwykłych na okaziciela serii B o wartości nominalnej 0,01 PLN każda, 2 220 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 0,01 PLN każda, 4 365 100 akcji zwykłych na okaziciela serii D o wartości nominalnej 0,01 PLN każda, 1 636 270 akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 0,01 PLN każda. Kapitał podstawowy został w pełni opłacony.

Struktura akcjonariatu

Liczba
akcji/głosów

Udział w kapitale podstawowym

Piotr Babieno

14,17%

14,17%

Tencent Holding Limited za pośrednictwem spółki zależnej Serene Century Limited

20,10%

20,10%

Porozumienie Akcjonariuszy z dnia 17 grudnia 2020 r.: Zbigniew Kuc, Stanisław Kowalczyk, Dariusz Wazia, Paweł Molis, Daniel Guzik, Rafał Gaj, Krzysztof Mielczarek, Marzena Ulman, Jarosław Pietrzak

8,19%

8,19%

Esaliens TFI S.A.(Esaliens Digital Entertainment Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Esaliens Parasol Fundusz Inwestycyjny Otwarty,Esaliens Senior Fundusz Inwestycyjny Otwarty)

5,05%

5,05%

Pozostali

52,49%

52,49%

 Ogółem

100,00%

100,00%

30.Akcje własne

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Stan na dzień 1 stycznia

(48 281)

(2 398 834)

Nabyte w ciągu roku

(22 867)

(48 281)

Zbyty w wyniku realizacji programu motywacyjnego

-

2 398 834

Saldo na dzień 31 grudnia

(71 148)

(48 281)

 

 

Liczba akcji własnych na dzień 01 stycznia 2022 r.

 

131 024

Nabycie akcji własnych

 

11 280

Zbycie akcji własnych

 

(131 024)

Liczba akcji własnych na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

11 280

Nabycie akcji własnych

 

5 452

Zbycie akcji własnych

 

-

Liczba akcji własnych na dzień 31 grudnia 2023 r.

 

16 732

 

Na dzień 31.12.2023 r. Spółka posiada 16 732 akcji własnych.

W 2023 r. Spółka nabyła 5 452 akcji własnych Spółki o wartości nominalnej 0,01 zł (jeden grosz) każda. Łączna wartość świadczenia pieniężnego spełnionego w zamian za nabyte akcje własne w 2023 r. wyniosła 22 867 PLN (zapłata ceny).

31.Kapitał zapasowy, Pozostałe kapitały rezerwowe, Różnice kursowe

 

 

 

 

Kapitał zapasowy

Pozostałe kapitały rezerwowe

Różnice kursowe
z przeliczenia jednostek działających za granicą

Stan na 1 stycznia 2022 r.

28 496 688

8 068 817

154 894

Zwiększania

32 701 785

18 317 766

179 960

Przeniesienie zysku/straty poprzedniego okresu

21 783 862

-

-

Program motywacyjny

-

6 479 766

-

Różnice kursowe

-

-

179 960

Utworzenie kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego

-

11 838 000

-

Emisja akcji

10 917 923

-

-

Zmniejszenia

11 838 000

1 231 989

-

Utworzenie kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego

11 838 000

Strata na sprzedaży akcji własnych

-

1 231 989

-

Stan na dzień 1 stycznia 2023 r.

49 360 473

25 154 594

334 854

Zwiększania

21 724 766

7 216 996

(231 151)

Przeniesienie zysku/straty poprzedniego okresu

17 681 937

-

-

Program motywacyjny

-

6 016 996

-

Różnice kursowe

-

-

(231 151)

Utworzenie kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego

-

1 200 000

-

Przeniesienie kapitału rezerwowego na kapitał zapasowy

4 042 829

-

-

Zmniejszenia

-

-

-

Utworzenie kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego

1 200 000

-

-

Przeniesienie kapitału rezerwowego na kapitał zapasowy

-

4 042 829

-

Stan na dzień 31 grudnia 2023 r.

69 885 239

28 328 761

103 703

W roku 2023 kapitał zapasowy został zwiększony o zysk z lat ubiegłych w wysokości 17 681 937 PLN.

Kapitał rezerwowy został zwiększony o kapitał utworzony z kapitału zapasowego w wartości 1 200 000 PLN oraz pomniejszony o przeniesiony/rozwiązany kapitał rezerwowy na kapitał zapasowy- zmiany związane z programem motywacyjnym. Kapitał rezerwowy został zwiększony także o rozliczenie kosztów programu motywacyjnego w wartości 6 016 996 PLN.

 

 

 

32.Zyski zatrzymane

 

Wartość

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

31 104 044

Zysk netto przypadający na Właścicieli Spółki

2 130 827

Przeniesienie na kapitał zapasowy

(21 783 862)

Stan na dzień 1 stycznia 2023 r.

11 451 009

Zysk netto przypadający na Właścicieli Spółki

2 587 416

Przeniesienie na kapitał zapasowy

(17 681 937)

Saldo na dzień 31 grudnia 2023 r.

(3 643 512)

33.Udziały niekontrolujące

 

Wartość

Stan na dzień 1 stycznia 2022 r.

304 260

Udział w zysku za rok obrotowy

(163 009)

Stan na dzień 1 stycznia 2023 r.

141 251

Udział w zysku za rok obrotowy

115 129

Nabycie jednostki zależnej

818 723

Stan na dzień 31 grudnia 2023 r.

1 075 103

 

Poniższa tabela przedstawia skrócone wyniki finansowe spółki zależnej Grupy, posiadającej istotne udziały niekontrolujące (sporządzone według MSR/MSSF). Poniższe skrócone informacje finansowe przedstawiają kwoty przed korektami konsolidacyjnymi. Udziały w spółce Played with Fire Sp. z o.o. nabyte zostały w roku 2023.

Feardemic Sp. z o.o.

Played with Fire Sp. zo.o.

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

Aktywa obrotowe

455 135

428 514

3 102 881

Środki pieniężne

4 215

116 308

2 736 836

Aktywa trwałe

2 140 627

2 549 000

90 469

Zobowiązania krótkoterminowe

4 425 827

2 248 367

578 285

Zobowiązania długoterminowe

-

-

-

Kapitał własny przypadający na Grupę

(1 683 148)

587 896

1 393 046

Kapitał udziałów niekontrolujących

(146 916)

141 251

1 222 019

Przychody

2 611 532

975 667

1 908 067

Amortyzacja

246 511

413 486

-

Przychody z tytułu odsetek

19

-

-

Koszty odsetek

268 247

61 961

1 430

Podatek dochodowy

-

(58 914)

(97 352)

Zysk/ (Strata) z działalności kontynuowanej

(2 559 211)

(1 447 683)

863 035

Zysk/(strata) netto z działalności zaniechanej

-

-

-

Zysk/(strata) netto

(2 559 211)

(1 447 683)

863 035

Inne całkowite dochody przypadające na właścicieli Spółki

-

-

-

Całkowite dochody ogółem

(2 559 211)

(1 447 683)

863 035

Dywidendy otrzymane od jednostki stowarzyszonej w ciągu roku

-

-

-

34.Płatności w formie akcji

W 2020 r. Spółka zainicjowała realizację programu motywacyjnego, którego założenia zostały przyjęte po raz pierwszy przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki z dnia 6 października 2019 r. (dalej „Program”). Program dotyczył nabycia i objęcia akcji Spółki, zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez uchwały podjęte przez organy Spółki.

Spółka realizowała program motywacyjny w trzech rundach, które rozpoczęły się - w grudniu 2020 r., we wrześniu 2021 r. i w marcu 2022 r. Organy Spółki (Rada Nadzorcza, Zarząd) podjęły niezbędne uchwały zatwierdzające formalnie regulamin Programu oraz ustalenie liczby osób uprawnionych do objęcia akcji w ramach Programu (w tym: zatwierdzenie wniosków osób uprawnionych do nabycia mniejszej liczby akcji po obniżonej cenie). Realizacja Programu opierała się o skupione przez Spółkę akcji własnych oraz emisję akcji serii E. W ramach Programu, uczestnicy otrzymali prawo do nabycia akcji po określonej cenie (wcześniej skupionych przez Spółkę), zawierającej dyskonto względem ich ceny rynkowej (wynikającej z notowań na giełdzie) lub ich objęcia. Zasadniczo, regulamin Programu określał cenę nabycia/objęcia dla uczestników wraz z liczbą akcji do nabycia/objęcia, jednak na wniosek uczestników Programu, cena, jak i liczba nabytych akcji mogła być objęta redukcją.

Zrealizowany przez Spółkę Program oparty był o spełnienie następujących warunków:

Uczestnicy Programu są zobowiązani do pozostania w zatrudnieniu (lub kontynuację współpracy ze Spółką) przez określony okres od daty nabycia/objęcia akcji Spółki (2 lata w przypadku I i II rundy programu, 3 lata w przypadku III rundy programu), co wynika z uchwał Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki, a następnie z podpisanych pomiędzy uczestnikami a Spółką umów lojalnościowych;

Uczestnicy Programu mają ograniczone prawo do zbywania nabytych/objętych akcji przez określony okres (tzw. lock-up period), który jest spójny z okresem zdefiniowanym w umowach lojalnościowych podpisanych przez uczestników ze Spółką (okres 2 lub 3 lata);

Uczestnicy nabywają lub obejmują akcje Spółki po określonej cenie (wynikającej z Regulaminu cenie nabycia lub obniżonej cenie na wniosek uczestnika Programu), która zawiera dyskonto względem aktualnej ceny rynkowej.             

Ujęcie księgowe Programu jest objęte zakresem standardu MSSF 2 Płatności w formie akcji (dalej „MSSF 2”), zgodnie z którym jednostki są zobowiązane do uwzględniania w sprawozdaniu sytuacji finansowej oraz rachunku wyników transakcji płatności w formie akcji. Istotą transakcji w formie akcji jest przekazanie akcji własnych jednostki (lub rozliczenie pieniężne w oparciu o wartość tych akcji) w zamian za otrzymane przez jednostkę dobra lub usługi. Ze względu na swoje charakterystyki (rozliczenie poprzez objęcie akcji przez uczestników), Program spełnia definicję transakcji rozliczanej w akcjach (ang. equity-settled share-based payment transaction) określoną w MSSF 2.

Określone w regulaminie zdarzenia warunkujące zainicjowanie Programu nie stanowią warunku nabycia uprawnień (ang. Vesting condition) w rozumieniu MSSF 2:

MSSF 2 definiuje dzień przyznania uprawnień (ang. grant date) jako dzień, w którym jednostka oraz druga strona (w tym uczestnik Programu) zawierają umowę dotyczącą płatności w formie akcji, czyli dzień, w którym obie strony przyjmują uzgodnione terminy i warunki porozumienia. W dniu przyznania jednostka przekazuje kontrahentowi prawo do środków pieniężnych, innych aktywów lub własnych instrumentów kapitałowych, przy założeniu, że określone warunki (jeśli istnieją) nabycia uprawnień zostały spełnione. Jeśli umowa wymaga zatwierdzenia (na przykład ze strony akcjonariuszy), dniem przyznania jest dzień, gdy zatwierdzenie to zostanie uzyskane;

wystąpienie jednego ze zdarzeń jest momentem inicjującym realizację Programu – dopiero w wyniku wystąpienia danego zdarzenia następuje formalne zatwierdzenie listy uczestników programu, regulaminu programu, a także podpisanie odpowiednich umów (m.in. umowy lojalnościowej i umowy o ograniczeniu zbycia akcji) z uczestnikami programu;

W związku z powyższym, data przyznania uprawnień (ang. grant date) następuje po dacie wystąpienia zdarzenia inicjującego program – moment podpisania umów z uczestnikami (m.in. umowy lojalnościowej) jest momentem, w którym spełnione są warunki definicyjne grant date z MSSF 2, tj. wspólne zrozumienie warunków programu (przez jednostkę oraz uczestników Programu), akceptacja przez uczestników tych warunków oraz uzyskanie niezbędnych akceptacji (uchwały organów Spółki).

Biorąc pod uwagę, że istotą Programu jest nabycie przez uczestników akcji na datę przyznania uprawnień (wg określonej na ten dzień ceny, z dyskontem względem ceny rynkowej na ten dzień) – instrumentem kapitałowym w przypadku Programu są akcje Spółki. W szczególności, instrument kapitałowy przyznawany uczestnikom w ramach Programu nie posiada charakterystyk opcyjnych – istota ekonomiczna Programu jest zbliżona do pracowniczego planu zakupu akcji – tzw. employee share purchase plan.

Transakcje typu equity-settled podlegają ujęciu zgodnie z następującymi zasadami:

wartość godziwa przyznanych instrumentów kalkulowana jest na datę przyznania uprawnień (ang. grant date);

koszt programu rozpoznawany jest w rachunku wyników (w korespondencji z pozycją Pozostałe kapitały rezerwowe) w oparciu o w/w wartość godziwą w miarę realizacji warunków nabywania uprawnień (vesting conditions) – Program realizowany przez Spółkę opiera się wyłącznie o kryterium lojalnościowe (tzw. service condition);

wartość godziwa Programu ustalana na datę przyznania uprawnień nie podlega rekalkulacji w następnych okresach;

w przypadku, gdy instrumentem kapitałowym przyznawanym w ramach Programu są akcje Spółki (w odróżnieniu od np. opcji na akcje Spółki) wartość godziwa kalkulowana na datę przyznania uprawnień, w przypadku notowanych Spółek, jest oparta o cenę giełdową na ten dzień;

w określonych przypadkach, wartość godziwa kalkulowana na datę przyznania uprawnień powinna podlegać korekcie uwzględniając warunki przyznania akcji – przykładem takiej korekty są ograniczenia w zbyciu akcji obowiązujące po dacie spełnienia warunków programu (tzw. post-vesting transfer restrictions)

w przypadku wielu dat przystąpienia do Programu przez uczestników – konieczna jest odrębna kalkulacja wartości godziwej dla przyznanych uprawnień na poszczególne daty. 

Kalkulacja wartości godziwej opiera się o notowania akcji Spółki na datę przyznania uprawnień. Ze względu na fakt, że umowa lojalnościowa (wprowadzająca obowiązek pozostania w zatrudnieniu) obowiązuje przez okres tożsamy z okresem ograniczenia zbywalności akcji nie jest konieczna korekta wartości godziwej – ograniczenia w zbywalności akcji nie obowiązują bowiem po okres nabycia uprawnień. Warunki Programu nie ograniczają praw do dywidendy w okresie ograniczenia zbywalności. Nabycie akcji nie ma charakteru nieodpłatnego (określona cena nabycia) – wartość godziwa uprawnienia nabycia pojedynczej akcji w ramach Programu stanowi różnicę pomiędzy ceną nabycia a ceną rynkową akcji na dzień przyznania uprawnień, odzwierciedlając tym samym wartość godziwą korzyści ekonomicznej uzyskanej przez uczestników Programu na ten dzień (dyskonto względem ceny rynkowej akcji).

Rozliczenie kosztu Programu (wg wartości godziwej kalkulowanej na datę przyznania uprawnień) następuje przez okres nabywania uprawnień (ang. vesting period), odzwierciedlając stopniowe nabycie uprawnień przez uczestników. Globalna wartość Programu (wartość godziwa wszystkich uprawnień skalkulowana na datę przyznania uprawnień) odpowiada kosztowi rozpoznanemu w wyniku przez całkowity okres nabycia uprawnień przy założeniu pełnego spełnienia warunków lojalnościowych przez wszystkich uczestników. W przypadku zakończenia współpracy przez uczestników przed końcem okresu nabywania uprawnień (a tym samym, niedotrzymania warunku lojalnościowego), następuje w danym okresie konieczność

odwrócenia kosztu programu ujętego w wyniku w poprzednich okresach w części dotyczącej danego uczestnika.

Na potrzeby realizacji Programu, Spółka dokonała skupu akcji własnych. Zgodnie z MSR 32 transakcje nabycia akcji własnych rozliczane są w kapitałach własnych (księgowania po stronie Winien).

 

31.12.2023

31.12.2022

liczba przyznanych akcji

666 961

666 961

wartość godziwa instrumentów

21 720 405

21 720 405

liczba odkupionych akcji

19 642

14 190

wartość godziwa odkupionych akcji

269 000

203 255

Wartość programu rozpoznana w wyniku finansowym

6 016 996

6 479 766

 

W 2022 r. cała nowa emisja akcji serii E została objęta przez uczestników ww. programu motywacyjnego.

Dodatkowo Spółka sprzedała w 2022 r. uczestnikom programu motywacyjnego akcje własne, a rozliczenie tych transakcji Spółka prezentuje w Zestawieniu zmian w kapitale własnym.

35.Kredyty i pożyczki

 

31.12.2023

31.12.2022

Kredyty zabezpieczone według zamortyzowanego kosztu

 

 

Kredyty bankowe w rachunku bieżącym

1 594 738

820 815

Karty kredytowe

7 391

57 475

Kredyty ogółem 

1 602 129

878 290

Długoterminowe

-

-

Krótkoterminowe

1 602 129

878 290

 

 

Wartość

Kredyty saldo na dzień 01 stycznia 2022 r.

1 521 854

(Spłata) kredytu

(1 425 300)

Wpływ kredytu

781 736

Kredyty saldo na dzień 31 grudnia 2022 r.

878 290

(Spłata) kredytu

(45)

Wpływ kredytu

723 884

Kredyty saldo na dzień 31 grudnia 2023 r.

1 602 129

 

Spółka na dzień 31 grudnia 2023 r. korzysta z kredytu bankowego w rachunku bieżącym udzielonego przez Alior Bank S.A. o maksymalnym limicie w wysokości 1 800 000 PLN. Umowa kredytowa zawierana była w walucie PLN i zabezpieczona wekslem własnym in blanco wraz z deklaracja wekslową, gwarancją de minimis, pełnomocnictwem do dysponowania środkami na rachunkach w danym banku.

 

36.Zobowiązania z tytułu leasingu

 

Budynki i budowle

Środki transportu

Zobowiązania krótkoterminowe

331 668

530 150

Zobowiązania długoterminowe

1 521 596

1 159 662

Stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

1 853 264

1 689 812

Zobowiązania krótkoterminowe

1 016 508

908 705

Zobowiązania długoterminowe

6 772 046

690 537

Stan na dzień 31 grudnia 2023 r.

7 788 554

1 599 242

 

 

31.12.2023

31.12.2022

w okresie jednego miesiąca

112 396

82 853

od 1- 3 miesięcy

227 197

167 508

od 3- 12 miesięcy

1 585 620

611 457

od 1- 5 lat

5 692 484

2 681 258

Powyżej 5 lat

1 770 099

-

Zobowiązania z tytułu leasingu ogółem

9 387 796

3 543 076

 

Wartość

Zobowiązania z tytułu leasingu saldo na dzień 01 stycznia 2022 r.

5 857 645

Spłata leasingu

(848 529)

Rozliczenie vat

(33 874)

Skrócenie okresu leasingu

(3 650 647)

Zwiększenie (w przepływach pieniężnych wykazywane per saldo z nabyciem rzeczowych aktywów trwałych)

2 218 481

Zobowiązania z tytułu leasingu saldo na dzień 31 grudnia 2022 r.

3 543 076

Spłata leasingu

(1 292 774)

Rozliczenie vat

(558 686)

Skrócenie okresu leasingu

(40 557)

Zwiększenie (w przepływach pieniężnych wykazywane per saldo z nabyciem rzeczowych aktywów trwałych)

7 736 738

Zobowiązania z tytułu leasingu saldo na dzień 31 grudnia 2023 r.

9 387 797

 

W ramach powyższych umów leasingu, jedna z umów leasingu zabezpieczona jest wekslem in blanco wraz z deklaracją wekslową na kwotę 521 742 PLN. Dodatkowa umowa najmu zabezpieczona jest oświadczeniem o poddaniu egzekucji co do obowiązku zwrotu przedmiotu najmu (lokalu) i wpłaconą kaucją wykazaną w należnościach długoterminowych.

 

37.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

 

31.12.2023

31.12.2022

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

5 117 936

8 755 737

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń

1 691 432

3 195 373

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

1 133 335

1 190 654

Zobowiązania z tytułu odkupu praw

4 259 283

5 201 481

Pozostałe zobowiązania

12 311

298 598

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe ogółem

12 214 297

18 641 843

Długoterminowe

-

1 320 540

Krótkoterminowe

12 214 297

17 321 303

38.Przychody przyszłych okresów, w tym dotacje rządowe

 

31.12.2023

31.12.2022

Premia inwestycyjna z tytułu ulgi B+R

1 033 534

873 508

Dotacja projekt 1.2.2.

-

211 700

Dotacja do projektu GameInn (Produkcja)

70 504

184 871

Dotacja projekt Infrastruktura MCP 3.3.4 i działanie 2.2

599 994

1 379 765

Dotacja do projektu GameInn (Technologia)

188 390

500 198

Dotacja do projektu Medium POIR (Technologia)

450 996

1 037 123

Dotacja projekt 1.2.1. (Technologia)

10 016 069

7 973 596

Dotacja projekt 1.2.1. (Produkcja)

3 746 373

-

Dotacja UE Kreatywna Europa

362 440

-

Przychody przyszłych okresów, w tym dotacje rządowe ogółem

16 468 300

12 160 761

Długoterminowe

10 002 907

10 156 987

Krótkoterminowe

6 465 393

2 003 774

 

Otrzymane przez Grupę dotacje zabezpieczone są wekslami in blanco wraz z deklaracją wekslową.

39.Zobowiązania z tytułu umów z klientami

 

31.12.2023

31.12.2022

Zobowiązania z tytułu umów z klientami na początek okresu

1 960 247

1 502 920

Zwiększenie zobowiązań z tytułu umów z klientami

73 118 407

43 654 950

Przychody uzyskiwane przez Grupę w miarę upływu czasu rozpoznawane są w oparciu o metodą wynikową

(75 078 654)

(43 197 623)

Zobowiązania z tytułu umów z klientami na koniec okresu

-

1 960 247

 

 

Pozycja o nazwie „Przychody uzyskiwane przez Grupę w miarę upływu czasu rozpoznawane są w oparciu o metodą wynikową” prezentuje przychody ze sprzedaży uzyskane z tytułu umów z klientami, które w danym okresie sprawozdawczym zostały rozpoznane w Skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w pozycji „Przychody ze sprzedaży” (nota 5).

40.Pozostałe rezerwy

  

 

Koszty na przełomie okresu

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

Rezerwy na koszty badania sprawozdania

Saldo na dzień 01 stycznia 2022 r.

221 198

172 294

30 430

Kwoty wykorzystane w ciągu roku

(221 198)

-

(30 430)

Wzrost rezerwy w ciągu roku

183 930

54 332

31 500

Saldo na dzień 31 grudnia 2022 r.

183 930

226 626

31 500

Kwoty wykorzystane w ciągu roku

(265 585)

-

(31 500)

Wzrost rezerwy w ciągu roku

81 655

204 356

48 200

Saldo na dzień 31 grudnia 2023 r.

-

430 982

48 200

Długoterminowe

-

-

-

Krótkoterminowe

-

430 982

48 200

 

41.Instrumenty finansowe

Klasy i kategorie instrumentów finansowych oraz ich wartości godziwe

Poniższa tabela zawiera informacje o:

klasie instrumentów finansowych ze względu na ich charakter i cechy,

wartości bilansowej/wartości godziwej instrumentów finansowych,

poziomach hierarchii wartości godziwej aktywów finansowych i zobowiązań finansowych, dla których ujawniono wartość godziwą.

Poziomy hierarchii wartości godziwej od 1 do 3 opierają się na stopniu, w jakim wartość godziwa jest obserwowalna:

Wyceny wartości godziwej na poziomie 1 to wyceny oparte na notowaniach (nieskorygowanych) cen identycznych na aktywnych rynkach aktywa lub pasywa.

Pomiary wartości godziwej na poziomie 2 to pomiary oparte na danych wejściowych innych niż ceny notowane zawarte na poziomie 1, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązania, bezpośrednio (tj. jako ceny) lub pośrednio (tj. wyprowadzone z cen).

Pomiary wartości godziwej na poziomie 3 to pomiary oparte na technikach wyceny obejmujących dane wejściowe dotyczące składnika aktywów lub zobowiązania, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych (nieobserwowalne dane wejściowe).

 

31.12.2023

Klasa instrumentu finansowego

Aktywa finansowe

Zobowiązania finansowe

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Poziom 2

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Poziom 2

Wyłączone
z zakresu klasyfikacji wyceny MSSF9

Środki pieniężne

12 397 297

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

12 745 538

-

-

Kredyty i pożyczki o zmiennej stopie procentowej

8 368 935

1 602 129

-

Kredyty i pożyczki o stałej stopie procentowej

1 578 318

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

-

9 389 530

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

-

9 387 796

Instrumenty finansowe ogółem

35 090 088

10 991 659

9 387 796

 

31.12.2022

Klasa instrumentu finansowego

Aktywa finansowe

Zobowiązania finansowe

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Poziom 2

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Poziom 2

Wyłączone
z zakresu klasyfikacji wyceny MSSF9

Środki pieniężne

28 952 835

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

4 258 369

-

-

Kredyty i pożyczki o zmiennej stopie procentowej

9 595 619

878 290

-

Kredyty i pożyczki o stałej stopie procentowej

1 672 750

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

-

14 255 816

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

-

-

3 543 076

Instrumenty finansowe ogółem

44 479 573

15 134 106

3 543 076

 

Grupa dokonała analizy poszczególnych klas instrumentów finansowych, na podstawie której stwierdzono, że wartość bilansowa instrumentów finansowych takich jak: środki pieniężne, należności z tytułu dostaw i usług, zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz kredy i pożyczki oparte o zmienną stopę procentową, nie odbiega zasadniczo od ich wartości godziwej. Wartość godziwa pożyczek opartych o stałą stopę procentową wynosi na dzień 31.12.2023 r. 1 578 318 PLN (na dzień 31.12.2022 r. 1 672 750 PLN). Zmienne i stałe stopy procentowe kredytów i pożyczek odpowiadają warunkom rynkowym.

Pozycje dochodów, kosztów, zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, w których ujmowany jest wynik na wycenie i rozliczeniu instrumentów finansowych.

 

  

Klasa instrumentu finansowego

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

Przychody finansowe z tytułu odsetek od aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie

Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie

899 647

737 257

Nadwyżka dodatnich/(ujemnych) różnic kursowych

Aktywa i zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie

(1 757 192)

1 618 048

Pozostałe przychody finansowe

Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie

454 013

123 468

Ogółem

 

(403 532)

2 478 773

Koszty finansowe z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie

Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie

85 467

106 231

Koszty finansowe z tytułu odsetek od zobowiązań leasingowych

Wyłączone z zakresu klasyfikacji i wyceny MSSF 9

759 753

280 207

Straty z oczekiwanych strat kredytowych

Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie

125 559

79 576

Pozostałe koszty finansowe

Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie

38 652

215 939

Ogółem

 

1 009 431

681 953

42.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

Ryzyko walutowe

Grupa jest narażona na ryzyko walutowe w związku z transakcjami sprzedaży oraz zakupu, które są wyrażone w walucie innej niż waluty funkcjonalne jednostek z Grupy. Znaczna część przychodów Grupy jest osiągana w walutach obcych (USD i EUR), natomiast znaczna część kosztów operacyjnych ponoszona jest w walucie PLN. Grupa monitoruje kształtowanie się poziomu kursu walut, ale na dzień bilansowy nie stosuje instrumentów finansowych w celu zabezpieczenia ryzyka kursowego. Grupa wybiera do realizacji projekty o oczekiwanych wysokich poziomach rentowności, co powinno przełożyć się na osiąganie satysfakcjonującej rentowności nawet przy założeniu niekorzystnych tendencji na rynku walutowym. Ponadto Grupa prowadzi rachunki w walutach obcych i podczas dokonywania płatności za usługi, licencje i sprzęt z kontrahentami zagranicznymi rozlicza się walucie obcej, obniżając ekspozycję netto na ryzyko walutowe. Pomiar ryzyka odbywa się w oparciu o planowane przepływy pieniężne oraz analizę pozycji bilansowych.

Poniższa tabela przedstawia maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.

 

EUR

USD

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

115 211

153 535

3 105 548

815 810

Środki pieniężne

209 873

21 123

2 765 816

4 832 430

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

(67 438)

(60 088)

(327 987)

(884 290)

Pozostałe należności

184

765

3 046

9 762

Ogółem

257 830

115 335

5 546 423

4 773 712

 

 

 

GBP

JPY

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

-

-

5 148

8 580

Środki pieniężne

185

5 712

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

(10 871)

(43 880)

-

-

Pozostałe należności 

112

-

-

-

Ogółem

(10 574)

(38 168)

5 148

8 580

 

 

CNY

31.12.2023

31.12.2022

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

2 034

1 988

Środki pieniężne

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

-

-

Pozostałe należności

-

-

Ogółem

2 034

1 988

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych denominowanych w walutach obcych na zmianę kursów tych walut.

 

 

EUR

USD

GBP

Pozostałe waluty

31.12.2023

31.12.2023

31.12.2023

31.12.2023

wzrost kursu walutowego o 10%

112 105

2 182 517

(5 286)

127

spadek kursu walutowego o 10%

(112 105)

(2 182 517)

5 286

(127)

 

 

EUR

USD

GBP

Pozostałe waluty

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

wzrost kursu walutowego o 10%

54 091

2 101 293

(20 213)

155

spadek kursu walutowego o 10%

(54 091)

(2 101 293)

20 213

(155)

Ryzyko związane z poziomem stóp procentowych

Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie środków pieniężnych, udzielonych pożyczek, kredytów bankowych oraz leasingów finansowych opartych na zmiennej stopie procentowej. Grupa na dzień bilansowy nie zabezpiecza zmian wysokości stóp procentowych.

Pomiar ryzyka następuje w oparciu o udział w całości zadłużenia brutto pozycji, dla których koszty odsetkowe są uzależnione od zmiennych stóp procentowych.

Poniższa tabela przedstawia maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko zmiany stóp procentowych poprzez prezentację oprocentowanych instrumentów finansowych:

 

31.12.2023

31.12.2022

Środki pieniężne

12 397 297

28 952 835

Udzielone pożyczki

8 368 935

9 595 619

Kredyty bankowe

(1 602 129)

(878 290)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(9 387 796)

(3 543 075)

Ogółem

9 776 307

34 127 089

Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej na zmianę rynkowych stóp procentowych. W poniższej tabeli zaprezentowano analizę wrażliwości (wpływ na wynik) zmiany stóp procentowych:

 

31.12.2023

31.12.2022

wzrost stopy procentowej o 1 p.p.

97 763

341 271

spadek stopy procentowej o 1 p.p.

(97 763)

(341 271)

Ryzyko płynności

Grupa narażona jest na ryzyko związane z płynnością, które może powodować opóźnienia w pokrywaniu jej zobowiązań. Zagrożenie utraty płynności finansowej istnieje w związku z wahaniami koniunktury, zmianami w popycie na produkty Grupy oraz długimi terminami rozliczenia sprzedaży i płatności przez kontrahentów charakterystycznymi na rynku gier. Aby zagrożenie to zminimalizować Grupa prowadzi działania produkcyjne nowych tytułów, aktywnie śledzi bieżące trendy i w oparciu o nie dokonuje rozwoju swoich dotychczasowych produktów. Dodatkowo Grupa prowadzi intensywne działania handlowe w celu nawiązania nowych kontaktów i nawiązania wartościowej współpracy. W celu zmniejszenia niniejszego ryzyka Grupa na bieżąco monitoruje, weryfikuje krótkoterminowe i długoterminowe przepływy pieniężne. W celu określenia ryzyka płynności Grupa prognozuje harmonogram prac z wydawcami, za które otrzymuje wynagrodzenie. Jednym z filarów zarządzania ryzykiem płynności dla Grupy jest również utrzymywanie własnych rezerw finansowych.

Pomiar ryzyka płynności następuje w oparciu o planowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej w horyzoncie krótko i długoterminowym.

Poniższa tabela przedstawia zobowiązania finansowe Grupy wg terminów zapadalności:

31.12.2023

do 3 miesięcy

od 3 do 12 miesięcy

od 1 do 3 lat

od 3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług - wartość księgowa

12 214 297

-

-

-

-

Kredyty bankowe -wartość niezdyskontowana

1 602 129

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu - wartość niezdyskontowana

339 593

1 585 620

2 829 838

2 862 646

1 770 099

Ogółem

14 156 019

1 585 620

2 829 838

2 862 646

1 770 099

 

 

31.12.2022

do 3 miesięcy

od 3 do 12 miesięcy

od 1 do 3 lat

od 3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

17 321 303

-

1 320 540

-

-

Kredyty bankowe -wartość niezdyskontowana

878 290

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

250 360

611 457

1 608 942

497 418

574 898

Ogółem

18 449 953

611 457

2 929 482

497 418

574 898

 

Grupa zarówno na dzień 31 grudnia 2023 r., jak i 31 grudnia 2022 r. posiada środki pieniężne oraz należności z tytułu dostaw i usług, których suma przewyższa wartość zobowiązań z tytułu dostaw i usług, kredytów bankowych oraz zobowiązań z tytułu leasingu wymagalnych w okresie do 12 miesięcy.

31.12.2023

31.12.2022

Środki pieniężne na dzień bilansowy

12 397 297

28 952 835

Należności z tytułu dostaw i usług

12 745 538

4 258 369

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług, kredytów bankowych, leasingu

(15 741 639)

(19 061 410)

Nadwyżka

9 401 196

14 149 794

 

Ryzyko kredytowe

W ramach ryzyka kredytowego Grupa identyfikuje ryzyko poniesienia strat finansowych na skutek niewypełnienia przez kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. W związku z tym ryzyko kredytowe jest głównie związane z należnościami z tytułu dostaw i usług oraz inwestycjami w aktywa finansowe.

Grupa ogranicza ryzyko kredytowe związane z należnościami poprzez bieżące monitorowanie stanu należności oraz poszerzanie kręgu odbiorców. Grupa stara się ryzyko to minimalizować nawiązując współpracę z wiarygodnymi kontrahentami, w większości stanowiącymi duże, międzynarodowe firmy.

Środki pieniężne są lokowane w instytucjach finansowych o wysokiej wiarygodności finansowej.

Dla wszystkich składników aktywów finansowych, ich wartość bilansowa najlepiej odzwierciedla maksymalne narażenie Grupy na ryzyko kredytowe.

Poniższa tabela przedstawia maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe:

 

31.12.2023

31.12.2022

Środki pieniężne

12 397 297

28 952 835

Inwestycje w aktywa finansowe (pożyczki udzielone w ramach programu motywacyjnego)

8 368 935

9 595 619

Inwestycje w aktywa finansowe (pozostałe pożyczki)

1 578 318

1 672 750

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

12 745 538

4 650 300

Ogółem

35 090 088

44 871 504

 

Informacje o odpisach należności podane zostały w nocie 25. Na dzień 31.12.2023 r. należność od jednego z kontrahentów przekracza 20% wartość łączonych należności z tytułu dostaw i usług i wynosi 9 353 495 PLN. Na dzień 31.12.2022 r. należność od jednego z kontrahentów przekracza 20% wartości łączonych należności z tytułu dostaw i usług i wynosi 1 320 540 PLN.         

Na dzień 31.12.2023 r. należność z tytułu pożyczki od jednego podmiotu przekracza 20% wartość łącznych inwestycji w aktywa finansowe - pożyczki i wynosi odpowiednio 5 975 309 PLN. Na dzień 31.12.2022 r. należność z tytułu pożyczki od jednego z kontrahentów przekracza 20% wartość łącznych inwestycji w aktywa finansowe i wynosi 5 996 580 PLN.

Saldo pożyczek wykazanych w ramach długoterminowych inwestycji w aktywa finansowe (pożyczki udzielone w ramach programu motywacyjnego) w wartości 7 900 533 PLN jest zabezpieczone oświadczeniem pożyczkobiorców o poddaniu się egzekucji do 150% kwoty udzielonej pożyczki. Dodatkowo pożyczki udzielone spółce stowarzyszonej na łączną kwotę 1 250 000 PLN są zabezpieczone wekslem in blanco wraz deklaracją wekslową.

 

 

31.12.2023

Rating instytucji

Środki pieniężne

 

 

Bank A

101 921

BB (Fitch)

Bank B

7 095 802

A- (Fitch)

Bank C

2 341 130

A+ (Fitch)

Bank D

3 389

A-

Bank E

2 731 468

BBB- (Fitch)

Pozostałe

123 587

nieokreślony

Ogółem

12 397 297

 

31.12.2022

Rating instytucji

Środki pieniężne

 

 

Bank A

16 810 371

BB (Fitch)

Bank B

8 995 730

A- (Fitch)

Bank C

2 223 960

A+ (Fitch)

Bank D

3 977

A-

Pozostałe

918 797

nieokreślony

Ogółem

28 952 835

 

43.Zarządzanie kapitałem

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest zapewnienie jej zdolności kontynuowania działalności operacyjnej, a co za tym idzie wsparcia jej rozwoju i zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy Spółki. Grupa weryfikuje na bieżąco poziom środków pieniężnych, zdolność do regulowania zobowiązań i ściągania należności. Na dzień 31.12.2023 r. Grupa nie podlega zewnętrznie nałożonym wymogom kapitałowym. 

 

31.12.2023

31.12.2022

Źródła finansowania:

 

 

Kapitał własny

95 871 239

86 586 993

Kredyty, pożyczki, zobowiązania leasingowe

10 989 925

4 421 366

Wskaźnik kapitału własnego do źródeł finansowania

90%

95%

Zobowiązania:

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, zobowiązania podatkowe, zobowiązania z tytułu umów z klientami

12 214 297

17 321 303

Wskaźnik zobowiązań do kapitału własnego

24%

25%

Środki pieniężne

12 397 297

28 952 835

EBITDA (zysk/(starta) z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację)

26 206 007

20 210 206

Wskaźnik długu netto (tj. zobowiązania oprocentowane - środki pieniężne) do EBITDA

(5%)

(121%)

 

Na dzień 31.12.2023 r. oraz 31.12.2022 r. Grupa utrzymuje bardzo wysoki poziom wskaźnika kapitału własnego do źródeł finansowania , 90% lub wyżej, co wskazuje , iż Grupa w niewielkim stopniu finansuje swoją działalność finansowaniem zewnętrznym. Wskaźnik zobowiązań do kapitału własnego w prezentowanych okresach sprawozdawczych osiąga poziom odpowiednio 24% i 25% - co wskazuje , iż poziom zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, utrzymuje się na stabilnym, niskim poziomie.

W 2023 r. i 2022 r. wskaźnik długu netto przyjmuje dla Grupy wartość ujemną, co wskazuje, iż stan środków pieniężnych Grupy przewyższa wartość jej zobowiązań oprocentowanych.

44.Transakcje z podmiotami powiązanymi 

Transakcje pomiędzy Jednostką Dominującą a jednostkami zależnymi będącymi członkami Grupy zostały wyeliminowane w ramach konsolidacji i nie są ujawniane w tej nocie.

Poniżej ujawniono transakcje Grupy z jednostkami stowarzyszonymi i innymi podmiotami powiązanymi.

Transakcje handlowe i udzielone pożyczki

W trakcie roku spółki z Grupy przeprowadziły transakcje z podmiotami powiązanymi w poniższych wartościach.

 

Sprzedaż towarów i usług

Przychody finansowe

Zakup towarów i usług

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

01.01.2023
- 31.12.2023

01.01.2022
- 31.12.2022

Draw Distance S.A.

(j. stowarzyszona)

386

830

151 290

36 744

4 800 841

223 270

Fearful Entertainment S.A. (j. stowarzyszona)

-

-

6 599

2 197

-

-

Strict Minds Sp. z o.o.

-

-

-

-

24 000

36 000

Everest Consulting
Sp. z o.o.

-

-

-

-

72 000

72 000

Ogółem

386

830

157 889

38 941

4 896 841

331 270

 

Na dzień bilansowy salda rozrachunków z podmiotami powiązanymi były następujące:

 

Należności z tytułu dostaw
i usług

Należności z tytułu pożyczek
od podmiotów powiązanych

Zobowiązania z tytułu dostaw
i usług

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Draw Distance S.A.

(j. stowarzyszona)

515

820

1 491 073

1 600 553

-

1 831

Fearful Entertainment S.A. (j. stowarzyszona)

-

-

87 245

72 197

-

-

Strict Minds Sp. z o.o.

-

-

-

-

-

-

Everest Consulting
Sp. z o.o.

-

-

-

-

7 380

7 380

Ogółem

515

820

1 578 318

1 672 750

7 380

9 211

 

Spółka Draw Distance S.A. oraz spółka Fearful Entertainemnt S.A. są jednostkami stowarzyszonymi dla Grupy (nota 22).

Spółka Strict Minds Sp. z o.o. jest powiązana z Grupą za pośrednictwem członka Rady Nadzorczej Spółki, będącego jedynym członkiem zarządu spółki Strict Minds Sp. z o.o. oraz posiadającego bezpośrednio oraz pośrednio ponad połowę udziałów w tej spółce.

Spółką Everest Consulting Sp. z o.o jest powiązana z Grupą za pośrednictwem członka Rady Nadzorczej Spółki, będącego jedynym członkiem zarządu spółki Everest Consulting sp. z o.o. oraz posiadającego bezpośrednio ponad połowę udziałów w spółce.

Wynagrodzenie Zarządu i Rady Nadzorczej

Wynagrodzenie kluczowego personelu kierowniczego Grupy ujawniono poniżej.

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Wynagrodzenie/ Usługi

Koszty
pracodawcy

Wynagrodzenie/

Usługi

Koszty
pracodawcy

Członkowie Zarządu

6 716 579

106 308

5 578 211

100 955

Członkowie Rady Nadzorczej

53 400

9 528

52 000

9 240

Ogółem

6 769 979

115 836

5 630 211

110 195

 

W 2022 roku zostały udzielone pożyczki dla Członków Zarządu na sfinansowanie nabycia lub objęcia przez nich akcji Spółki w ramach programu motywacyjnego. Wartość wypłaconych pożyczek wyniosła 9 272 532 PLN. Na dzień 31.12.2023 r. wartość kapitału udzielonych pożyczek wynosi 7 900 533 PLN. Spółka udzieliła pożyczek swoim jednostkom powiązanym na warunkach rynkowych.

Prezesowi Zarządu przysługuje wynagrodzenie zmienne brutto (prowizyjne) obliczane jako określony procent wpływów zaksięgowanych na rachunkach Spółki (za wyjątkiem np. umów o dofinansowanie). Wynagrodzenie zmienne brutto może być również wypłacane na podstawie spodziewanych wyników sprzedażowych Spółki i spodziewanych (w okresie nie dłuższym niż kolejne 12 miesięcy) z tego tytułu wpływów. Po wskazanym okresie, wysokość wynagrodzenia zmiennego brutto wypłacona na podstawie spodziewanych wyników i wpływów sprzedażowych Spółki jest uzgadniania do wysokości wynagrodzenia zmiennego brutto wynikającej z faktycznych wpływów zaksięgowanych w okresie na rachunkach Spółki.

W przypadku wygaśnięcia mandatu (rezygnacji lub odwołania z zajmowanego stanowiska) Prezesa Zarządu przed upływam okresu objętego prognozą, która stanowiła podstawę wypłaty wynagrodzenia, Prezes Zarządu jest zobowiązany do zwrotu wynagrodzenia odpowiadającego okresowi po wygaśnięciu mandatu na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu Cywilnego.

W przypadku nieosiągnięcia w kolejnych 12 miesiącach przewidywanych przepływów/przychodów, które stanowiły podstawę ustalenia wysokości wypłaconego dotychczas wynagrodzenia, Spółce również przysługiwałby zwrot kwoty lub jej odpowiedniej części od Prezesa Zarządu na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z Uchwałą Rady Nadzorczej wynagrodzenie zmienne brutto może być, a nie musi być, wypłacone na podstawie spodziewanych wpływów, zatem nie występuje w tym przypadku sytuacja, w której należałoby np. podwyższyć wynagrodzenie Prezesa Zarządu na poczet wypłaty wynagrodzenia zmiennego związanego z przyszłymi wpływami. W danym okresie sprawozdawczym nie wystąpiła sytuacja wymagająca rozliczenia nadwyżki wypłaconego wynagrodzenia, w związku z czym Prezes Zarządu nie był zobowiązany do zwrotu wynagrodzenia.

Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej, w przypadku wygaśnięcia mandatu Prezesa Zarządu przed upływem okresu objętego prognozą, jeśli na dzień wystąpienia skutku wygaśnięcia mandatu wynagrodzenie zmienne brutto wypłacone Prezesowi Zarządu na podstawie spodziewanych wyników i wpływów sprzedażowych Spółki przekracza wysokość wynagrodzenia zmiennego wynikającego z faktycznych wpływów zaksięgowanych na rachunkach Spółki na dzień wystąpienia skutku wygaśnięcia mandatu, Spółce przysługuje zwrot kwoty odpowiadającej tej różnicy od Prezesa Zarządu w terminie nie dłuższym niż miesiąc. W przypadku nieosiągnięcia w kolejnych 12 miesiącach przewidywanych przepływów/przychodów, które stanowiły podstawę ustalenia wysokości wypłaconego dotychczas wynagrodzenia zmiennego brutto, gdy po upływie tego okresu wynagrodzenie to przekroczy wysokość wynagrodzenia zmiennego wynikającego z faktycznych wpływów zaksięgowanych w tym okresie na rachunkach Spółki, Spółce przysługuje zwrot kwoty odpowiadającej tej różnicy od Prezesa Zarządu w terminie nie dłuższym niż miesiąc.

Wynagrodzenie dotyczące przychodów ze sprzedaży rozpoznanych w Skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat w danym okresie sprawozdawczym jest kosztem tego okresu, a wypłacone wynagrodzenie dotyczące przyszłych przychodów ze sprzedaży prezentowane jest w pozycji Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe i zostanie rozliczone w wyniku finansowym Grupy w przyszłych okresach sprawozdawczych (współmiernie do rozliczenia przychodów ze sprzedaży). W ramach Krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych Grupa wykazuje wynagrodzenie zmienne (prowizyjne) Prezesa Zarządu w wartości 3 039 211 PLN, które w wyniku finansowym zostanie rozliczone w następnym roku bilansowym.

 

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Wynagrodzenie/ Usługi

Koszty
pracodawcy

Wynagrodzenie/

Usługi

Koszty
pracodawcy

Pozostałe osoby powiązane

21 423

3 670

205 527

38 290

Ogółem

21 423

3 670

205 527

38 290

 

W ramach pozycji Pozostałe osoby powiązane Grupa wykazuje wynagrodzenie bliskiego członka rodziny członka kluczowego personelu kierowniczego jednostki sprawozdawczej tj. członka zarządu Spółki. 

Płatności w formie akcji dla Członków Zarządu

W 2022 r. Członkowie Zarządu zostali objęci Programem motywacyjnym Spółki i jako uczestnicy programu motywacyjnego nabyli w 2022 r. 131 024 akcji Spółki oraz objęli akcje nowej emisji serii E w liczbie 1 035 390. Koszt programu motywacyjnego w części dotyczącej Zarządu wynosił w 2023 r. 3 888 047 PLN (w 2022 r. 3 193 948 PLN).

45.Zatrudnienie

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Przeciętne zatrudnienie

63

33

46.Wynagrodzenie firmy audytorskiej       

 

01.01.2023 - 31.12.2023

01.01.2022 - 31.12.2022

Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy

za badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

73 818

45 954

za badanie historycznych i śródrocznych informacji finansowych na potrzeby prospektu

138 854

-

usługi dodatkowe

5 000

-

Ogółem

217 672

45 954

47.Zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego

Nie wystąpiły istotne zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego.

48.Zatwierdzenie Skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Niniejsze Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 24 kwietnia 2024 r.

Zarząd jest uprawniony do zmiany i ponownej publikacji sprawozdania finansowego do momentu zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki.

 

 

 

 

…………………………………

Piotr Babieno

Prezes Zarządu

…………………………………

Karolina Nowak

Wiceprezes Zarządu

…………………………………

Mateusz Lenart

Członek Zarządu

…………………………………

Konrad Rekieć

Członek Zarządu

 

 

 

 

…………………………………

Paulina Bogutyn
Główna Księgowa