259400JK2AT927YR9N41 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400JK2AT927YR9N41 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400JK2AT927YR9N41 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400JK2AT927YR9N41 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400JK2AT927YR9N41 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400JK2AT927YR9N41 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400JK2AT927YR9N41 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400JK2AT927YR9N41 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400JK2AT927YR9N41 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400JK2AT927YR9N41 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400JK2AT927YR9N41 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400JK2AT927YR9N41 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400JK2AT927YR9N41 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400JK2AT927YR9N41 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400JK2AT927YR9N41 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400JK2AT927YR9N41 2020-12-31 259400JK2AT927YR9N41 2021-12-31 259400JK2AT927YR9N41 2022-12-31 iso4217:PLN xbrli:shares iso4217:PLN 259400JK2AT927YR9N41 2021-10-01 2021-12-31 259400JK2AT927YR9N41 2022-10-01 2022-12-31 259400JK2AT927YR9N41 2021-01-01 2021-12-31 259400JK2AT927YR9N41 2022-01-01 2022-12-31

 

SPIS TREŚCI

WYBRANE DANE FINANSOWE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

INFORMACJE I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

1. INFORMACJE OGÓLNE

1.1. Nazwa, siedziba, przedmiot działalności

1.2. Struktura Grupy Kapitałowej VRG S.A.

1.3. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej

1.4. Kontynuacja działalności

2. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

3. ZASADY RACHUNKOWOŚCI

3.1. Konsolidacja

3.2. Transakcje w walutach obcych

3.3. Instrumenty finansowe

3.4. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

3.5. Nieruchomości inwestycyjne

3.6. Rzeczowe aktywa trwałe

3.7. Wartość firmy

3.8. Inne wartości niematerialne

3.9. Udziały i akcje

3.10. Utrata wartości aktywów niefinansowych

3.11. Zapasy

3.12. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

3.13. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

3.14. Kapitały

3.15. Zobowiązania

3.16. Rezerwy

3.17. Leasing

3.18. Przychody

3.19. Koszty

3.19a.  Koszty świadczeń pracowniczych

3.20. Podatek

3.21. Płatności w formie akcji (opcje na akcje)

4. KURSY STOSOWANE DO WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW

5. WAŻNIEJSZE SZACUNKI I OSĄDY

6. ZMIANY W STANDARDACH RACHUNKOWOŚCI

7. NOTY UZUPEŁNIAJĄCE DO SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

Nota 1 Przychody

Nota 2 Segmenty według rodzaju działalności i podziału geograficznego

Nota 3 Koszty działalności operacyjnej

Nota 4 Koszty wynagrodzeń

Nota 5 Pozostałe przychody operacyjne

Nota 5a Pozostałe koszty operacyjne

Nota 6 Przychody finansowe

Nota 6a Koszty finansowe

Nota 7 Podatek dochodowy

Nota 8 Podatek odroczony

Nota 9 Zysk na akcję

Nota 10 Wartość firmy

Nota 11 Inne wartości niematerialne

Nota 12 Rzeczowe aktywa trwałe

Nota 12a Aktywa z tytułu praw do użytkowania

Nota 12b Aktywa przeznaczone do sprzedaży

Nota 13 Nieruchomości inwestycyjne

Nota 14 Udziały i akcje

Nota 15 Inne inwestycje długoterminowe

Nota 16 Zapasy

Nota 17 Należności długoterminowe

Nota 17a Należności krótkoterminowe

Nota 18 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Nota 18a Udzielone pożyczki

Nota 19 Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartości należności krótkoterminowych, wartości zapasów i z tytułu utraty wartości środków trwałych

Nota 20 Pozostałe aktywa obrotowe

Nota 21 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Nota 21a Rachunek przepływów pieniężnych - inne korekty

Nota 22 Pożyczki i kredyty bankowe

Nota 23 Zobowiązania z tytułu leasingu

Nota 24 Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Nota 24a Zobowiązania finansowe według okresu wymagalności

Nota 25 Rezerwy

Nota 26 Kapitał Akcyjny

Nota 27 Kapitał rezerwowy

Nota 28 Zyski zatrzymane

Nota 29 Wartość godziwa instrumentów finansowych

Nota 29a Instrumenty finansowe w podziale na klasy

Nota 29b Instrumenty finansowe - przychody i koszty oraz zyski i straty z tyt. utraty wartości

Nota 30 Należności i zobowiązania warunkowe

Nota 31 Informacja o istotnych zmianach wielkości szacunkowych

Nota 32 Płatności regulowane akcjami

8. POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

8.1. Znaczące wydarzenia w 2022 roku

8.2. Znaczące zdarzenia po dacie bilansowej

8.3. Transakcje ze stronami / podmiotami powiązanymi

8.4. Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych

8.5. Dywidendy wypłacone i zadeklarowane

8.6. Postępowania toczące się przed sądem lub organem administracji publicznej

8.7. Rozliczenia podatkowe

8.8. Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji jest znacząca

8.9. Wynagrodzenia Zarządu i Rady Nadzorczej za okres 2022 roku

8.10. Inne informacje, które są istotne dla oceny sytuacji grupu

8.11. Istotne czynniki ryzyka i zagrożeń

8.12. Zarządzenie kapitałem

8.13. Wynagrodzenie firmy audytorskiej

8.14. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

9. OŚWIADCZENIE ZARZĄDU

 


 

WYBRANE DANE FINANSOWE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

 

w tys. zł.

w tys. EUR

 

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

Przychody ze sprzedaży

1 273 952

1 069 927

271 731

233 736

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

140 607

97 529

29 991

21 306

EBITDA

250 348

201 615

53 399

44 045

Zysk (strata) brutto

117 638

83 590

25 092

18 261

Zysk (strata) netto

92 958

66 310

19 828

14 486

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

174 960

191 524

37 319

41 840

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-24 537

-16 543

-5 234

-3 614

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-169 096

-109 253

-36 068

-23 867

Przepływy pieniężne netto, razem

-18 673

65 728

-3 983

14 359

 

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa, razem

1 511 656

1 494 392

322 321

324 910

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania

568 891

604 728

121 301

131 480

Zobowiązania długoterminowe

223 280

271 044

47 609

58 930

Zobowiązania krótkoterminowe

329 004

318 316

70 152

69 208

Kapitał własny

942 765

889 664

201 020

193 430

Kapitał zakładowy

49 122

49 122

10 474

10 680

Liczba akcji (w szt.)

234 455 840

234 455 840

234 455 840

234 455 840

Rozwodniona liczba akcji (w szt.)

235 630 831

241 505 840

235 630 831

241 505 840

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR)

0,40

0,28

0,08

0,06

Rozwodniony zysk (strat) na jedną akcję
(w zł/EUR)

0,39

0,27

0,08

0,06

Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR)

4,02

3,79

0,86

0,83

Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR)

4,00

3,68

0,85

0,80

Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR)

0,17

0,00

0,04

0,00

 


 

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

 

Nota

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Przychody ze sprzedaży

2

1 273 952

1 069 927

369 002

348 795

Koszt własny sprzedaży

3

590 820

501 739

167 736

156 768

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

 

683 132

568 188

201 266

192 027

Koszty sprzedaży

3

449 357

382 631

130 290

115 281

Koszty ogólnego zarządu

3

90 548

81 802

26 843

24 111

Pozostałe przychody operacyjne

5

10 306

13 754

3 256

3 055

Pozostałe koszty operacyjne

3,5a

12 608

19 902

5 043

1 877

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

 

318

78

281

201

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

 

140 607

97 529

42 065

53 612

Przychody finansowe

6

2 131

46

21 126

521

Koszty finansowe

6a

25 100

13 985

3 513

4 541

Zysk (strata) brutto

 

117 638

83 590

59 678

49 592

Podatek dochodowy

7,8

24 680

17 280

12 333

9 804

Zysk (strata) roku obrotowego

 

92 958

66 310

47 345

39 788

Przypisany do podmiotu dominującego

 

92 958

66 310

47 345

39 788

Przypisany do kapitałów mniejszości

 

0

0

0

0

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą:

 

 

 

 

 

- podstawowy

 

0,40

0,28

0,20

0,17

- rozwodniony

 

0,39

0,27

0,20

0,16

*-dane nieaudytowane

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

 

Nota

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Zysk netto (strata) roku obrotowego

 

92 958

66 310

47 345

39 788

Pozostałe całkowite dochody, w tym:

 

0

0

0

0

Podlegające przeklasyfikowaniu do wyniku

 

0

0

0

0

Niepodlegające przeklasyfikowaniu do wyniku

 

0

0

0

0

Całkowite dochody

 

92 958

66 310

47 345

39 788

Przypisany do podmiotu dominującego

 

92 958

66 310

47 345

39 788

Przypisany do kapitałów mniejszości

 

0

0

0

0

*-dane nieaudytowane

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

na dzień 31 grudnia 2022 roku

 

 

Nota

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

AKTYWA

 

 

 

Aktywa trwałe

 

848 122

867 808

Wartość firmy

10

302 748

302 748

Inne wartości niematerialne

11

199 384

197 711

Rzeczowe aktywa trwałe

12

60 401

55 704

Nieruchomości inwestycyjne

13

874

874

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

12a

262 422

284 386

Należności długoterminowe

17

151

239

Udziały i akcje

14,14a

27

27

Inne inwestycje długoterminowe

15

0

4

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8

22 115

26 115

Aktywa obrotowe

 

663 534

626 584

Zapasy

16

553 258

499 173

Należności z tytułu kaucji krótkoterminowe

17a

73

0

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i aktywa obrotowe

18

14 295

12 839

Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych

 

9

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

21

95 899

114 572

Aktywa razem

 

1 511 656

1 494 392

PASYWA

 

 

 

Kapitał własny

 

942 765

889 664

Kapitał podstawowy

26

49 122

49 122

Pozostałe kapitały

27

14 333

14 333

Zyski zatrzymane

28

879 310

826 209

Kapitały niekontrolujące

 

0

0

Zobowiązania i rezerwy długoterminowe

 

224 309

272 165

Zobowiązania z tytułu kaucji długoterminowe

 

2 162

429

Zobowiązania z tytułu leasingu

23

201 658

236 957

w tym: z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

 

200 438

236 017

Kredyty i pożyczki długoterminowe

22

19 460

33 658

Rezerwy długoterminowe

25

1 029

1 121

Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe

 

344 582

332 563

Zobowiązania z tytułu leasingu

23

102 228

97 566

w tym: z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

 

101 610

96 861

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

24

198 218

193 162

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych

 

5 772

6 984

Kredyty i pożyczki krótkoterminowe oraz krótkoterminowa część kredytów i pożyczek długoterminowych

22

22 786

20 604

Rezerwy krótkoterminowe

25

15 578

14 247

Zobowiązania i rezerwy razem

 

568 891

604 728

Pasywa razem

 

1 511 656

1 494 392

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE
WŁASNYM

za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

 

w tys. zł

Kapitał

podstawowy

Kapitał

rezerwowy

Zyski

zatrzymane

Kapitał

własny razem

Saldo na 01.01.2021

49 122

14 333

759 899

823 354

Zmiany w kapitale własnym w 2021 roku

 

 

 

 

Zysk (strata) netto za rok obrotowy

0

0

66 310

66 310

Saldo na 31.12.2021

49 122

14 333

826 209

889 664

Saldo na 01.01.2022

49 122

14 333

826 209

889 664

Zmiany w kapitale własnym w 2022 roku

 

 

 

 

Zysk (strata) netto za rok obrotowy

0

0

92 958

92 958

Dywidendy

0

0

- 39 857

- 39 857

Saldo na 31.12.2022

49 122

14 333

879 310

942 765

 

Informacje i objaśnienia dotyczące skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym zostały zamieszczone w notach 26, 27 oraz 28.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku

 

 

Nota

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

 

117 638

83 590

Korekty

 

 

 

Amortyzacja

3

109 741

104 086

Zysk (strata) na inwestycjach

 

318

193

Podatek dochodowy zapłacony

 

-21 901

-18 678

Koszty z tytułu odsetek

 

9 963

7 296

Zmiana stanu rezerw

 

1 239

4 274

Zmiana stanu zapasów

 

-54 087

6 411

Zmiana stanu należności

 

-1 439

549

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów

 

16 104

2 939

Inne korekty

21a

-2 616

864

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

174 960

191 524

 

Otrzymane odsetki

 

1 622

4

Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

 

3 631

1 235

Nabycie wartości niematerialnych

 

-2 818

-2 557

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych

 

-26 972

-15 225

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

-24 537

-16 543

 

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

 

2 929

0

Spłaty kredytów i pożyczek

 

-14 460

-19 856

Płatności zobowiązań z tytułu pozostałych umów leasingu

 

-816

-1 716

Odsetki zapłacone pozostałe

 

-4 893

-1 818

Odsetki zapłacone z tytułu umów leasingu

 

-5 068

-5 478

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

 

-106 931

-80 385

Wypłacona dywidenda

 

-39 857

0

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

 

-169 096

-109 253

Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

 

-18 673

65 728

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

 

114 572

48 844

Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych

 

0

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

21

95 899

114 572

INFORMACJE I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

1.  INFORMACJE OGÓLNE

1.1.  Nazwa, siedziba, przedmiot działalności

VRG S.A. (dalej również jako „Spółka dominująca” lub „Emitent”) z siedzibą w Krakowie, ul. Pilotów 10, kod: 31-462, Polska.

Spółka została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem KRS 0000047082. Państwo rejestracji: Polska.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jest sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.71.Z).

Za datę powstania samodzielnego przedsiębiorstwa, którego następcą prawnym jest Spółka VRG S.A. można uznać 10 października 1948 roku - data wydania zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego”. W dniu 30 kwietnia 1991 roku zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, V Wydział Gospodarczy przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa.

Spółka jest jedną z pierwszych firm, które zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Debiut giełdowy VRG S.A. miał miejsce 30 września 1993 roku.

Zarys historii korporacyjnej Spółki

1948

Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego”

1991

Przekształcenie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod firmą: Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Vistula” Spółka Akcyjna.

1993

Debiut Emitenta na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

2001

Rejestracja nowej nazwy spółki: Vistula Spółka Akcyjna.

2005

Początek procesu intensywnej rozbudowy sieci sprzedaży oraz odnowienia pozytywnego wizerunku marki Vistula

2006

Połączenie ze spółką Wólczanka S.A. (zmiana nazwy spółki na Vistula & Wólczanka S.A.)

2008

Przejęcie kontroli i połączenie ze spółką W.KRUK S.A w Poznaniu (zmiana nazwy spółki na Vistula Group S.A.).

2015

Przeniesienie działalności jubilerskiej prowadzonej pod marką W.KRUK do spółki zależnej W.KRUK S.A.

2018

Połączenie ze spółką Bytom S.A. (zmiana nazwy spółki na VRG S.A.)

2019

Połączenie ze spółką zależną BTM 2 Sp. z.o.o

Czas trwania emitenta jest nieoznaczony.

1.2.  Struktura Grupy Kapitałowej VRG S.A.

Według stanu na koniec 2022 roku w skład Grupy Kapitałowej VRG S.A. wchodzą następujące podmioty gospodarcze:

  VRG S.A. - Spółka dominująca

  W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie przy ulicy Pilotów 10; kod 31-462. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla miasta Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem KRS 0000500269.

Przedmiotem działalności spółki jest projektowanie, wytwarzanie oraz sprzedaż detaliczna markowych produktów luksusowych takich jak biżuteria, zegarki oraz przedmioty o charakterze upominków.

Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

  DCG S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Bystrzyckiej 81a, kod 04-907. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Warszawie, Wydział XXI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000285675.

Przedmiot działalności spółki stanowi handel detaliczny odzieżą.

Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

  WSM Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ulicy Pilotów 10, kod: 31-462. Spółka zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000538836.

Przedmiotem działalności spółki jest konfekcjonowanie wyrobów odzieżowych na zlecenie podmiotu dominującego, w szczególności obejmujących koszule marki Wólczanka, Lambert i Vistula. Spółka zajmuje się również realizacją usług konfekcjonowania koszul i bluzek damskich w ramach eksportowych kontraktów przerobowych zawartych przez VRG S.A.

Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów w Zgromadzeniu Wspólników.

  VG Property Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ulicy Pilotów 10; kod 31-462. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla miasta Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem KRS 0000505973.

Przedmiot działalności spółki stanowi wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów w Zgromadzeniu Wspólników.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok obejmuje dane Spółki dominującej oraz spółek zależnych: W.KRUK S.A., DCG S.A., WSM Factory Sp. z o.o. i VG Property Sp. z o.o.

Zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej w 2022 roku.

W 2022 roku nie wystąpiły zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej VRG S.A.

1.3.  Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej

Zarząd

Na dzień 31 grudnia 2022 roku skład Zarządu VRG S.A. był następujący:

Zarząd

Janusz Płocica

Prezes Zarządu

Marta Fryzowska

Wiceprezeska Zarządu

 

Łukasz Bernacki

Wiceprezes Zarządu

Michał Zimnicki

Wiceprezes Zarządu

 

W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku w składzie Zarządu Spółki dominującej zaszły następujące zmiany:

- w dniu 31 stycznia 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki dominującej i pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki Pana Radosława Jakociuka,

- w dniu 18 lutego 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 1 czerwca 2022 r. do składu Zarządu Spółki dominującej Pana Janusza Płocicę, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu,

- w dniu 7 marca 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę na podstawie art. 383 par. 1 KSH o delegowaniu Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki dominującej Pana Jana Pilcha do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu. Delegowanie nastąpiło na okres od dnia 12 marca 2022 r. do dnia 31 maja 2022 r.,

- w dniu 1 kwietnia 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Nadzorczej Spółki dominującej z dnia 18 lutego 2022 r. w sprawie powołania Pana Janusza Płocicy do składu Zarządu Spółki dominującej i powierzenia mu funkcji Prezesa Zarządu Spółki dominującej w ten sposób, że Rada Nadzorcza postanowiła powołać Pana Janusza Płocicę do składu Zarządu Spółki dominującej do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, ze skutkiem od dnia 19 kwietnia 2022 r. w miejsce dotychczasowej daty 1 czerwca 2022 r.,

- w dniu 4 kwietnia 2022 r., Pan Jan Pilch, Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej złożył rezygnację z funkcji oddelegowania do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu, ze skutkiem na dzień 18 kwietnia 2022 r., w związku ze złożonym oświadczeniem, Pan Jan Pilch, powrócił do wykonywania obowiązków związanych z funkcją członka Rady Nadzorczej Spółki z dniem 19 kwietnia 2022 r.

- w dniu 7 lipca 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę o powołaniu do składu Zarządu Spółki dominującej Pana Łukasza Bernackiego, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. segmentu jubilerskiego. Pan Łukasz Bernacki zajmuje jednocześnie stanowisko Prezesa Zarządu W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie będącej spółką zależną od Emitenta zarządzającej marką W.KRUK.

W okresie od dnia bilansowego, tj. 31.12.2022 roku do dnia podpisania niniejszego sprawozdania powyższy skład Zarządu Spółki dominującej nie uległ zmianie.

Rada Nadzorcza

Na dzień 31 grudnia 2022 roku skład Rady Nadzorczej VRG S.A. był następujący:

Rada Nadzorcza

Mateusz Kolański

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Jan Pilch

Zastępca Przewodniczącego

Rady Nadzorczej

Marcin Gomoła

Członek Rady Nadzorczej

Wacław Szary

Członek Rady Nadzorczej

Piotr Kaczmarek

Członek Rady Nadzorczej

Piotr Stępniak

Członek Rady Nadzorczej

Andrzej Szumański

Członek Rady Nadzorczej

 

W okresie od dnia bilansowego, tj. 31 grudnia 2022 roku do dnia podpisania niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej nie uległ zmianie.

1.4.  Kontynuacja działalności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej VRG S.A. (dalej również jako „Grupa Kapitałowa” lub „Grupa VRG”) zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez spółki Grupy Kapitałowej w niezmienionej formie i zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia, na który sporządzono sprawozdanie finansowe, tj. 31 grudnia 2022 roku. W opinii Zarządu Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją przesłanki i okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności przez Spółki Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości.

2.  PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok sporządzone zostało zgodnie z zasadami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w wersji zatwierdzonej przez Unię Europejską (UE) i przedstawia sytuację finansową Grupy Kapitałowej VRG S.A. na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku, wyniki jej działalności za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku oraz przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o koncepcję kosztu.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok sporządzone zostało w złotych polskich z zaokrągleniem do pełnych tysięcy (tys. zł.). Walutą funkcjonalną Grupy jest polski złoty.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku i na dzień 31 grudnia 2022 roku. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy. Porównywalne dane finansowe prezentowane są za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2021 roku.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 rok jak i dane porównywalne za rok ubiegły obejmują dane dotyczące Spółki dominującej oraz spółek zależnych jako jednostek sporządzających samodzielne sprawozdania. W skład przedsiębiorstwa Spółki jak i spółek zależnych objętych konsolidacją nie wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe.

Ponadto podstawę sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego stanowi rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. z 2018 poz. 757).

3.  ZASADY RACHUNKOWOŚCI

W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku nie dokonano w Grupie Kapitałowej zmiany przyjętych zasad rachunkowości i sposobów sporządzania sprawozdania finansowego. Przyjęte przez Grupę Kapitałową zasady rachunkowości stosowane były w sposób ciągły w odniesieniu do okresów prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.

Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego Grupy za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.

Walutą sprawozdawczą skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich, o ile nie podano inaczej. Walutą funkcjonalną Grupy również jest polski złoty.

3.1.  Konsolidacja

Jednostki zależne

Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Spółkę dominującą.

Sprawowanie kontroli ma miejsce wtedy, gdy Spółka dominująca jednocześnie:

- sprawuje władzę nad jednostką, w którą dokonała inwestycji,

- z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz

- ma możliwość wykorzystywania sprawowanej władzy nad jednostką do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną począwszy od daty objęcia kontroli nad jednostką do dnia, w którym Spółka dominujące przestaje sprawować tę kontrolę. Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:

- na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,

- określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,

- salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,

- wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,

- ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres, co sprawozdania finansowe jednostki dominującej. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to niezbędne celem zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości Grupy Kapitałowej.

Objęcie kontroli nad przedsięwzięciem rozlicza się metodą przejęcia. Na dzień przejęcia jednostka przejmująca ujmuje możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa oraz przejęte zobowiązania i wycenia w ich wartościach godziwych.

Nadwyżka sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia uprzednio posiadanego udziału w jednostce przejmowanej, nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości godziwych możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych stanowi wartość firmy. W przypadku gdy wspomniana różnica jest ujemna to Grupa dokonuje ponownej oceny identyfikacji oraz wyceny możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej oraz wartości godziwej zapłaty i ujmuje od razu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów ewentualną nadwyżkę pozostałą po dokonaniu ponownej oceny (zysk z okazyjnego nabycia).

W przypadku, gdy nabyte aktywa nie stanowią przedsięwzięcia w rozumieniu MSSF 3 Połączenia jednostek Grupa rozlicza transakcje jako nabycie aktywów.

 

Wyłączenia konsolidacyjne

Salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy, transakcje zawierane w obrębie Grupy oraz wszelkie wynikające stąd niezrealizowane zyski Grupy, są wyłączane w całości przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

3.2.  Transakcje w walutach obcych

W ciągu roku transakcję w walucie obcej Grupa Kapitałowa ujmuje początkowo w walucie polskiej, stosując do przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej średni kurs NBP obowiązujący na dzień zawarcia transakcji uznając go za natychmiastowy kurs wymiany.

Na każdy dzień bilansowy pozycje pieniężne w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu średniego kursu NBP na dzień bilansowy uznając go za kurs zamknięcia. Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji oraz pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w dniu, na który wartość godziwa została ustalona.

Różnice kursowe powstające z tytułu rozliczania pozycji pieniężnych lub z tytułu przeliczania pozycji pieniężnych po kursach innych niż te, po których zostały one przeliczone w momencie ich początkowego ujęcia w danym okresie lub w poprzednich sprawozdaniach finansowych, ujmowane są w wyniku finansowym okresu, w którym powstają, jako przychody lub koszty finansowe. Różnice kursowe powstające na kosztach finansowania zewnętrznego podlegają ujęciu w wartości aktywów jeżeli koszty finansowania zewnętrznego, na których powstały, również podlegają aktywowaniu.

Jeżeli jednak transakcja jest rozliczana w kolejnym okresie obrotowym, różnice kursowe ujęte w każdym z następujących okresów, aż do czasu rozliczenia transakcji ustala się na podstawie zmian kursów wymiany, które miały miejsce w każdym kolejnym okresie.

W przypadku, gdy zyski lub straty z tytułu pozycji niepieniężnych zostają ujęte bezpośrednio w kapitale własnym, wszystkie elementy tych zysków lub strat, dotyczące różnic kursowych, ujmowane zostają bezpośrednio w kapitale własnym.

W przypadku, gdy zyski lub straty z tytułu pozycji niepieniężnych zostają ujęte w wyniku finansowym, wszystkie elementy tych zysków lub strat, dotyczące różnic kursowych, ujmowane zostają w wyniku finansowym.

3.3.  Instrumenty finansowe

Klasyfikacja instrumentów finansowych

Klasyfikacja oparta jest na podstawie modelu biznesowego zarzadzania grupami aktywów finansowych oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.

Klasyfikacja jest dokonywana na moment początkowego ujęcia. Klasyfikacja instrumentów pochodnych zależy od ich przeznaczenia oraz spełnienia wymogów zawartych w MSSF 9.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.

Instrumenty finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii:

- Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

- Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

- Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Spółce w zakresie zarządzania aktywami finansowymi.

- Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK)

- Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Zgodnie z MSSF 9, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.

Po początkowym ujęciu jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w zamortyzowanym koszcie, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody lub w wartości godziwej przez wynik finansowy. Jednostka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”).

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):

- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,

- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:

- pożyczki,

- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),

- środki pieniężne i ich ekwiwalenty.

Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe.

Pożyczki i należności długoterminowe są wyceniane w zamortyzowanym koszcie na dzień bilansowy. Należności o terminie wymagalności nie przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zaliczane do aktywów obrotowych są wyceniane w wartości nominalnej po pomniejszeniu o wartość oczekiwanych strat kredytowych z uwagi na nieznaczący efekt dyskonta.

Z uwagi na nieistotne kwoty Grupa nie wyodrębnia przychodów z tytułu odsetek jako osobnej pozycji, lecz ujmuje je w przychodach finansowych.

Zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.

Pożyczki i należności handlowe oraz pozostałe należności są wyceniane w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie są wyceniane z uwzględnieniem oczekiwanych strat kredytowych.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.

Do tej kategorii zaliczane są:

- wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,

- akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone.

Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,

- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.

W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.

Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Grupa dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Grupa dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.

W tej kategorii Grupa ujmuje akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone, wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Aktywa finansowe”.

Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite, ujmowane są jako przychód w wyniku finansowym. Przychody z tytułu odsetek z inwestycji w instrumenty dłużne ujmowane są w wyniku finansowym. Na moment zbycia inwestycji w instrumenty dłużne skumulowane zyski/straty ujmowane są w wyniku finansowym.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:

- Kredyty bankowe i pożyczki,

- Inne zobowiązania finansowe,

- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania,

- Pochodne instrumenty finansowe.

Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające.


 

Utrata wartości aktywów finansowych

Grupa ustala odpisy aktualizujące zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych dla pozycji podlegających MSSF 9 w zakresie odpisów aktualizujących.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście do ustalania odpisu i ustala odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Grupa do oszacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. Odpis z tytułu utraty wartości jest analizowany na każdy dzień sprawozdawczy. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat.

W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesiecznym oczekiwanym stratom kredytowym, chyba że nastąpiło znaczące pogorszenie ryzyka kredytowego lub niewykonanie zobowiązania. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa analizuje, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na znaczny wzrost ryzyka kredytowego posiadanych aktywów finansowych.

Wartość godziwa instrumentów pochodnych i innych instrumentów finansowych

Zarząd dokonuje osądu wybierając odpowiednią metodę wyceny instrumentów finansowych nienotowanych na aktywnym rynku. Stosuje się metody wyceny stosowane powszechnie przez praktyków rynkowych. W przypadku finansowych instrumentów pochodnych, założenia opierają się o notowane stopy rynkowe skorygowane o określone cechy instrumentu. Pozostałe instrumenty finansowe wycenia się przy użyciu zdyskontowanych przepływów pieniężnych w oparciu o założenia potwierdzone, na ile to możliwe, dającymi się zaobserwować cenami czy stopami rynkowymi.

3.4.  Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe dostępne do sprzedaży stanowią zakwalifikowane do tej kategorii aktywa lub ich grupy i ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w kwocie niższej od ich wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży.

Warunkiem zaliczenia aktywów do tej grupy stanowi aktywne poszukiwanie nabywcy oraz wysokie prawdopodobieństwo zbycia tych aktywów w ciągu jednego roku od daty ich zakwalifikowania a także dostępność tych aktywów do natychmiastowej sprzedaży.

3.5.  Nieruchomości inwestycyjne

Utrzymywane przez Grupę nieruchomości w celu osiągnięcia przychodów z dzierżawy, czynszów lub przyrostu ich wartości wyceniane są na moment nabycia według ceny nabycia (kosztu wytworzenia), na dzień bilansowy wyceniane są w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe umorzenie i zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Zasady amortyzacji oraz tworzenia odpisów z tytułu utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych są analogiczne do zasad stosowanych w odniesieniu do rzeczowych aktywów trwałych.

3.6.  Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe stanowiące budynki, maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji, dostarczania produktów i świadczenia usług lub w celach zarządzania, wycenione zostały na dzień początkowego ujęcia w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.

Na dzień bilansowy rzeczowe aktywa trwałe wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.

Środki trwałe amortyzowane są metodą liniową, według przewidywanego okresu użytkowania dla poszczególnych grup środków trwałych. Metoda amortyzacji oraz stawka podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Grunty nie są amortyzowane.

Dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych przyjęto okresy użytkowania w następujących przedziałach:

 

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Inne rzeczowe aktywa trwałe

3-40 lat

3-15 lat

5-10 lat

 

W pozycji budynki i budowle ujęte są inwestycje w sklepach, których okres amortyzacji zależy od czasu trwania umowy wynajmu.

Amortyzację rozpoczyna się w momencie, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania. Podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych stanowi cena nabycia pomniejszona o jego wartość końcową. Amortyzacji zaprzestaje się, gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako dostępny do sprzedaży lub gdy zostanie usunięty z ewidencji bilansowej na skutek likwidacji, sprzedaży, bądź wycofania (w zależności które ze zdarzeń wystąpi najpierw).

Wartość bilansowa środka trwałego podlega odpisowi z tytułu utraty wartości do wysokości jego wartości odzyskiwalnej, jeżeli wartość bilansowa danego środka jest wyższa od jego oszacowanej wartości odzyskiwalnej.

Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w terminie późniejszym uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego tylko wówczas, jeśli jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych, a koszt danej pozycji można ocenić w sposób wiarygodny.

Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają koszty okresu, w którym zostały one poniesione.

Prawa do użytkowania będące przedmiotem leasingu zostały wykazane w bilansie w tej samej pozycji co bazowe składniki aktywów, a wiec w aktywach trwałych i podlegają umorzeniu według takich samych zasad. Za okres użytkowania przyjęto przewidywany okres ekonomicznej użyteczności lub okres zawartej umowy najmu.

Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.

 

Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

 

Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

3.7.  Wartość firmy

Wartość firmy oznacza składnik aktywów reprezentujący przyszłe korzyści ekonomiczne powstające z aktywów nabytych w ramach połączenia przedsięwzięć, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.

Wartość firmy (zysk) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:

- suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz

- wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.

Wartość firmy podlega corocznie testom na utratę wartości i jest wykazywana w bilansie w wartości początkowej pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Stwierdzona w wyniku przeprowadzonych testów utrata wartości ujmowana jest natychmiast w rachunku zysków i strat i nie podlega późniejszej korekcie.

3.8.  Inne wartości niematerialne

Inne wartości niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są aktywowane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Wartości niematerialne nabyte w ramach transakcji przejęcia jednostki gospodarczej ujmuje się w aktywach oddzielnie od wartości firmy, jeśli przy początkowym ujęciu można wiarygodnie ustalić ich wartość godziwą.

Na dzień bilansowy wartości niematerialne wycenia się w cenie nabycia pomniejszonej o skumulowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych i skumulowaną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.

Składniki wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania są amortyzowane metodą liniową. Metoda amortyzacji oraz stawka podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Składniki wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania (znaki towarowe) nie podlegają amortyzacji. Wartość składników o nieokreślonym okresie użytkowania podlega testom na trwałą utratę wartości na każdy dzień bilansowy.

Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania umarzane są metodą liniową przez okres ich szacunkowej użyteczności, który wynosi przeciętnie 5 lat.

3.9.  Udziały i akcje

Udziały i akcje w innych spółkach są wycenione według ich ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

3.10.  Utrata wartości aktywów niefinansowych

W przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości posiadanych składników rzeczowego majątku trwałego, udziałów/akcji jednostek zależnych/stowarzyszonych, wartości niematerialnych oraz wartości firmy przeprowadzany jest test na utratę wartości a ustalone kwoty odpisów aktualizujących obniżają wartość bilansową składnika aktywów, którego dotyczą i odnoszone są w rachunek zysków i strat.

Wysokość odpisów aktualizujących ustala się jako nadwyżkę wartości bilansowej tych składników nad ich wartością odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących wartości: wartości godziwej lub wartości użytkowej.

Niefinansowe aktywa (oprócz wartości firmy), od których dokonano wcześniej odpisów aktualizujących testowane są na każdy dzień bilansowy pod kątem wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia wcześniej dokonanego odpisu. Skutki odwrócenia odpisów aktualizujących odnoszone są w rachunek zysków i strat.

3.11.  Zapasy

Zapasy obejmują surowce, materiały, produkcję w toku, wyroby gotowe i towary.

Koszty poniesione na doprowadzenie każdego ze składników zapasów do jego aktualnego miejsca wyceniane są w następujący sposób:

- surowce, materiały i towary – cena nabycia

- półprodukty, produkty w toku i wyroby gotowe – rzeczywisty koszt wytworzenia.

Rozchód zapasów wyceniany jest następująco:

- surowce, materiały i towary – „pierwsze weszło - pierwsze wyszło”

- półprodukty, produkty w toku i wyroby gotowe - według rzeczywistego kosztu wytworzenia.

Zapasy są wycenione na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jednakże na poziomie nie wyższym od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży.

Jeżeli cena nabycia towarów lub techniczny koszt wytworzenia wyrobów gotowych jest wyższy niż przewidywana cena sprzedaży, jednostka dokonuje odpisów aktualizacyjnych, które korygują pozostałe koszty operacyjne. Cena sprzedaży stanowi cenę sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszoną o szacowane koszty zakończenia produkcji i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

3.12.  Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Na moment początkowego ujęcia należności z tytułu dostaw i usług, których termin zapadalności wynosi zazwyczaj od 7 do 120 dni, są ujmowane według ceny transakcyjnej (kwoty wymagającej zapłaty). Na dzień bilansowy należności są wyceniane w wartości początkowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości. Odpisy aktualizujące dokonywane są na poziomie oczekiwanych strat kredytowych.

Kwoty utworzonych odpisów aktualizujących wartość należności odnoszone są w ciężar rachunku zysków i strat w koszty sprzedaży. Kwoty rozwiązanych odpisów na należności korygują koszty sprzedaży.

Należności z tytułu dostaw i usług kwalifikuje się do aktywów obrotowych bez względu na termin płatności (ponieważ realizuje je w trakcie normalnego cyklu operacyjnego, nawet jeśli nie oczekuje się ich realizacji w okresie dwunastu miesięcy po okresie sprawozdawczym).

3.13.  Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.

3.14.  Kapitały

Kapitał podstawowy

Kapitałpodstawowywykazywanyjestw wysokościokreślonejw statuciei wpisanejw rejestrzesądowym .

Kapitał zapasowy

Na wartość prezentowaną w pozycji kapitał zapasowy składają się:

premia z tytułu emisji akcji po cenie przewyższającej ich wartość nominalną, pomniejszona o koszty emisji,

kwoty zysków z lat ubiegłych, zakwalifikowane na podstawie decyzji Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy.

Kapitał rezerwowy

Kapitał rezerwowy jest tworzony z wyceny programu motywacyjnego opcji na akcje proporcjonalnie do czasu trwania programu.

Zyski zatrzymane

W pozycji tej prezentowany jest wynik finansowy netto roku bieżącego oraz poprzednich lat obrotowych, aż do momentu podjęcia decyzji o jego podziale (lub pokryciu) jak również korekty wyniku finansowego dotyczące lat ubiegłych, a wynikające z błędów lat poprzednich lub zmian zasad rachunkowości.

3.15.  Zobowiązania

Zobowiązania obejmują: zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu, zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania finansowe oraz pozostałe zobowiązania niefinansowe.

Zobowiązania finansowe podlegające MSSF 9 (m.in. zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek, zob. z tyt. dostaw i usług) i zaliczone do wyceny w zamortyzowanym koszcie ujmowane są początkowo w wartości godziwej z uwzględnieniem ewentualnych kosztów transakcyjnych. Na dzień sprawozdawczy zobowiązania takie wyceniane są w zamortyzowanym koszcie.

Zobowiązania finansowe zaliczone zgodnie z MSSF 9 do wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy (m.in. instrumenty pochodne) ujmowane są początkowo w wartości godziwej, a na dzień sprawozdawczy podlegają przeszacowaniu do wartości godziwej.

Zobowiązania niefinansowe (m.in. zobowiązania z tytułu podatków, przedpłaty, zaliczki) wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.

3.16.  Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie Kapitałowej ciąży istniejący obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.

Rezerwy odzwierciedlają najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na dzień bilansowy. W przypadku istotnej wartości pieniądza w czasie, kwota rezerwy odpowiada wartości bieżącej nakładów koniecznych do wypełnienia obowiązku.

Aktualizacji wielkości rezerw dokonuje się na dzień bilansowy.

3.17.  Leasing

Na moment zawarcia każdej nowej umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem, lub czy zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa, na mocy której przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W celu identyfikacji leasingu umowy są oceniane pod kątem 3 kryteriów:

- czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który jest wyraźnie określony w umowie lub którego można zidentyfikować w sposób dorozumiany w momencie, w którym składnik aktywów udostępnia się do użytkowania,

- czy jednostka ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania aktywów zgodnie z obowiązującą umową,

- czy jednostka ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.

W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest wyceniane w dacie rozpoczęcia według kosztu obejmującego kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacowanych kosztów przewidywanych w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią.

Prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Prawa do użytkowania są poddawane testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36, w przypadku stwierdzenia przesłanek do utraty wartości.

W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty leasingowe zależne od indeksów lub stawek, kwoty oczekiwane do zapłaty w ramach gwarantowanej wartości końcowej oraz płatności z tytułu wykonania opcji kupna, jeżeli można założyć z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji.

W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest powiększane o naliczone odsetki od zobowiązania leasingowego oraz pomniejszane o dokonane spłaty opłat leasingowych.

Wycena zobowiązania leasingowego jest aktualizowana w sytuacji zaistnienia zmian w umowach leasingowych dotyczących okres leasingu, zaistnienia opcji kupna bazowego składnika aktywów, gwarantowanej wartości końcowej, zaistnienia zmian w opłatach wynikających ze zmian w indeksach lub stawkach.

Aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta wartości składnika aktywów z tytułu praw do użytkowania.

Grupa stosuje dopuszczalne standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów o małej wartości. Dla takich umów, opłaty leasingowe ujmowane są w wyniku metodą liniową w trackie trwania leasingu.

Dla takich umów, opłaty leasingowe ujmowane są w wyniku metodą liniową w trakcie trwania leasingu.

3.18.  Przychody

Przychody operacyjne

Zasady ujmowania przychodów z działalności operacyjnej określone zostały w MSSF 15 „Przychody”.

Przychód wycenia się w cenie transakcyjnej, czyli kwocie wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem będzie przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba wskazane rodzaje. Kwota wynagrodzenia odzwierciedlona jest zazwyczaj przez kwotę otrzymaną bądź należną, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą za wyjątkiem podatku akcyzowego a także kary umowne.

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę (pisemna, ustna lub w innej formie) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków, Grupa jest w stanie rozpoznać prawa każdej ze stron dotyczące towarów lub usług, które mają zostać przekazane, Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za towary lub usługi, które mają zostać przekazane, umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za towary lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Na moment zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny towarów lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i rozpoznaje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie przekazania klientowi towaru lub usługi, które można wyodrębnić.

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe.

Grupa ujmuje przychody zgodnie z MSSF 15, czyli w momencie, kiedy spełnione zostaje zobowiązanie do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi klientowi, a w przypadku sprzedaży internetowej poprzez przekazanie towaru firmie kurierskiej.

Inne przychody, w tym przychody finansowe

Odsetki

Przychody z odsetek ujmowane są według zasady memoriałowej metodą efektywnej stopy procentowej.

Dywidendy

Dywidendy są ujmowane w momencie przyznania praw do ich otrzymania.

Przychody z tytułu najmu

Przychody z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do trwających umów.

Program lojalnościowy

W Grupie funkcjonują programy lojalnościowe oferujące liczne korzyści i przywileje dla stałych Klientów marek: VISTULA, BYTOM, WÓLCZANKA, W.KRUK i DENI CLER. Wszyscy uczestnicy programów lojalnościowych zgodnie z regulaminem mogą liczyć na specjalne rabaty, informacje o promocjach, kolekcjach specjalnych i dodatkowych usługach dostępnych wyłącznie dla posiadaczy Kart.

Prawo  klientów  do  dodatkowego  rabatu  traktuje  się  jako  zobowiązanie  do  wykonania  świadczenia  odrębne od zobowiązania do dostarczenia towaru. W konsekwencji dokonuje się przypisania ceny transakcyjnej w drodze oszacowania.  Wartość  praw  klientów  do  dodatkowego  rabatu  wynika  z  wartości  jednego  prawa,  liczby  praw na koniec okresu sprawozdawczego zaewidencjonowanych na kontach klientów oraz prawdopodobieństwa jego realizacji oszacowanego na podstawie historycznych realizacji.

 

3.19.  Koszty

Koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat, jeżeli nastąpiło uprawdopodobnione zmniejszenie przyszłych korzyści ekonomicznych związane ze zmniejszeniem stanu aktywów lub zwiększeniem stanu zobowiązań, których wielkość można wiarygodnie ustalić.

Koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami a osiągnięciem konkretnych przychodów, tzn. stosując zasadę współmierności.

Na koszty operacyjne składają się koszty sklepów (własnych, oraz sklepów franczyzowych w Polsce), koszty dystrybucji oraz koszty ogólne.

W razie, gdy przewiduje się osiąganie korzyści ekonomicznych przez kilka okresów obrotowych, zaś ich związek z przychodami może być określony tylko ogólnie i pośrednio, koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat drogą systematycznego i racjonalnego rozłożenia w czasie.

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego (odsetki oraz inne koszty związane z uzyskanym finansowaniem) są odnoszone w koszty okresu, którego dotyczą

Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym.

3.19a.   Koszty świadczeń pracowniczych

Rezerwa na odprawy emerytalne aktualizowana jest na koniec każdego okresu sprawozdawczego na podstawie wyceny dokonanej przez aktuariusza, natomiast rezerwa z tytułu niewykorzystanych urlopów tworzona jest w oparciu o ilość niewykorzystanych dni i średniej płacy. Koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat w okresie sprawozdawczym.

3.20.  Podatek

Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat obejmuje podatek dochodowy bieżący i odroczony.

Podatek dochodowy bieżący stanowi oczekiwane zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania dochodu za dany rok podlegającego opodatkowaniu, wyliczane przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dany dzień bilansowy, oraz ewentualne korekty podatku dochodowego dotyczącego lat ubiegłych. Bieżące zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego jest naliczane zgodnie z przepisami podatkowymi.

Podatek odroczony ujmowany jest w rachunku zysków i strat danego okresu, za wyjątkiem pozycji rozliczanych bezpośrednio z kapitałem własnym. W takiej sytuacji podatek odroczony ujmuje się również w odpowiedniej pozycji w kapitale własnym.

Podatek dochodowy odroczony ustala się metodą bilansową, na podstawie różnic przejściowych pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań wykazanych w księgach rachunkowych a ich wartością dla celów podatkowych. Wysokość wykazanego podatku dochodowego odroczonego uwzględnia planowany sposób realizacji różnic przejściowych, przy zastosowaniu stawek podatku dochodowego, która będzie obowiązywać w momencie realizacji różnic, biorąc za podstawę stawki podatkowe, które obowiązywały prawnie lub były zasadniczo uchwalone na dzień bilansowy.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i podlega odpisowi w przypadku, kiedy zachodzi wątpliwość osiągnięcia przez Spółkę korzyści ekonomicznych związanych z wykorzystaniem aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest od dodatnich różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym.

3.21.  Płatności w formie akcji (opcje na akcje)

Przyznane członkom Zarządu i kluczowym menedżerom opcje na akcje (warranty) stanowią transakcje rozliczane w instrumentach kapitałowych. Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Przy wycenie nie są uwzględniane żadne warunki dotyczące efektywności wyników, poza związanymi z ceną akcji.

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, którego dotyczą warunki nabywania uprawnień dotyczące efektywności wyników, kończącym się w dniu, w którym członkowie Zarządu i kluczowi menedżerowie zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń (dzień nabycia praw). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw, odzwierciedla stopień upływu czasu nabywania praw oraz liczbę opcji, do których prawa zostaną ostatecznie nabyte.

Wartość godziwa przyznanych opcji jest ujmowana w rachunku zysków i strat w korespondencji z kapitałem rezerwowym. Wartość godziwa opcji jest mierzona na dzień przyznania uprawnień oraz jest ujmowana w okresie nabywania uprawnień. Wartość ta jest mierzona w oparciu o model wyceny Monte Carlo, który jest rozwinięciem modelu wyceny Blacka – Scholesa, uwzględniając terminy i warunki przyznania opcji na akcje.

Rozwadniający wpływ wyemitowanych opcji jest uwzględniany przy ustalaniu wielkości zysku przypadającego na jedną akcję, jako dodatkowe rozwodnienie akcji.

4.  KURSY STOSOWANE DO WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW

Poszczególne pozycje aktywów i pasywów przeliczone na EURO zostały według średniego kursu z dnia 31.12.2022 roku ogłoszonego przez NBP, który wynosił 4,6899 zł/EUR. Poszczególne pozycje rachunku zysków i strat zostały przeliczone na EURO według kursu 4,6883 zł/EUR, który stanowi średnią arytmetyczną średnich kursów EURO ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca objętego raportem.

Do wyliczenia kursu średniego przyjęto następujące kursy EURO z dnia: 31.01.22 – 4,5982 zł/EUR, 28.02.22 – 4,6909 zł/EUR, 31.03.22 – 4,6525 zł/EUR, 30.04.22 – 4,6582 zł/EUR, 31.05.22 – 4,5756 zł/EUR, 30.06.22 – 4,6806 zł/EUR, 29.07.22 – 4,7399, 31.08.22 – 4,7265, 30.09.22 – 4,8698, 31.10.22 – 4,7089, 30.11.22 – 4,6684, 31.12.22 – 4,6899.

Dane porównywalne dla poszczególnych pozycji aktywów i pasywów przeliczone na EURO zostały według kursu średniego ogłoszonego przez NBP, obowiązującego na ostatni dzień okresów sprawozdawczych, tj. na 31.12.2021 roku, który wyniósł 4,5994 zł/EURO. Dane porównywalne dla poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat zostały przeliczone na EURO według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów EURO ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu porównawczego tj. od 01.01.2021 roku do 31.12.2021 roku, który wyniósł 4,5775 zł/EURO.

5.  WAŻNIEJSZE SZACUNKI I OSĄDY

Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga od Zarządu Spółki dominującej dokonania szacunków, ocen oraz przyjęcia założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz na prezentowane kwoty aktywów i pasywów oraz kosztów i przychodów. Szacunki i założenia są dokonywane na bazie dostępnych danych historycznych a także w oparciu o inne czynniki uważane w danych warunkach za właściwe. Wyniki tych działań tworzą podstawę do dokonywania szacunków w odniesieniu do wartości bilansowych aktywów i pasywów, których nie można jednoznacznie określić na podstawie innych źródeł. Zasadność powyższych szacunków i założeń jest weryfikowana na bieżąco.

Korekty dotyczące szacunków są ujmowane w okresie, w którym dokonano zmian w przyjętych szacunkach, pod warunkiem, że korekta dotyczy tylko tego okresu lub w okresie, w którym dokonano zmian i w okresach następnych (ujęcie prospektywne), jeśli korekta dotyczy zarówno okresu bieżącego jak i okresów następnych. Informacja o szacunkach prezentowana jest w nocie nr 31.

6.  ZMIANY W STANDARDACH RACHUNKOWOŚCI

Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE i weszły w życie od lub po 1 stycznia 2022

ZMIANA MSR 16 „RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE”

Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż (a nie wpływać na wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

ZMIANA MSR 37 „REZERWY, ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE I AKTYWA WARUNKOWE”

Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

ZMIANA MSSF 3 „POŁĄCZENIA PRZEDSIĘWZIĘĆ”

Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

Zmiany MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:

MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;

MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;

MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później (z wyjątkiem zmiany przykładu do MSSF 16, która obowiązuje od momentu publikacji).

Powyższe zmiany nie miały wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe


 

Nowe standardy i interpretacje oraz zmiany do nich, które zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i są zatwierdzone przez Unię Europejską które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku

ZMIANA DO MSSF 17 „UMOWY UBEZPIECZENIA”

Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

ZMIANA MSR 1 „PREZENTACJA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH”

Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:

doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,

intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.

Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych będzie uznana za istotną informację. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”

Wprowadzano zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023.

Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”

Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiana do MSSF 16 „Leasing”

Zmiana doprecyzowuje wymogi w odniesieniu do wyceny zobowiązania leasingowego powstającego wskutek transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Ma zapobiec nieprawidłowemu ujmowaniu wyniku na transakcji w części dotyczącej zachowanego prawa do użytkowania w przypadku, gdy płatności leasingowe są zmienne i nie zależą od indeksu lub stawki. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później.

Grupa jest w trakcie analizy wpływu wyżej wymienionych standardów, interpretacji i zmian do standardów.

 

7.  NOTY UZUPEŁNIAJĄCE DO SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

Nota 1  Przychody

Analiza przychodów Spółki

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

1 273 619

1 069 847

368 792

348 780

Przychody z tytułu najmu nieruchomości

333

80

210

15

Razem przychody ze sprzedaży

1 273 952

1 069 927

369 002

348 795

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

0

0

0

0

Pozostałe przychody operacyjne

10 306

13 754

3 256

3 055

Przychody finansowe

2 131

46

21 126

521

Razem

1 286 389

1 083 727

393 384

352 371

*-dane nieaudytowane

Z uwagi na charakter prowadzonego przez Grupę głównego typu działalności (handel detaliczny) nie występuje koncentracja sprzedaży do klientów, których udział w ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży przekraczałby 10%.

Wzrost sprzedaży był wynikiem m.in. braku ograniczeń w handlu spowodowanych pandemią COVID-19 w 2022 roku oraz kontynuacji pozytywnych trendów w sprzedaży, które to zostały ograniczone przez zmiany makroekonomiczne, co widoczne było w drugiej połowie roku.

Dodatkowo w segmencie jubilerskim wzrost sprzedaży był efektem utrzymania pozytywnego trendu sprzedaży biżuterii złotej i srebrnej oraz zegarków luksusowych.

Nota 2  Segmenty według rodzaju działalności i podziału geograficznego 

Grupa specjalizuje się w projektowaniu oraz sprzedaży detalicznej markowej odzieży męskiej i damskiej pozycjonowanej w średnim i wyższym segmencie rynku oraz luksusowej biżuterii i zegarków. Obecnie buduje sprzedaż w oparciu o marki Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler (za pośrednictwem spółki zależnej), W.KRUK (za pośrednictwem spółki zależnej). Od II kwartału 2015 r. działalność jubilerska w wyniku przeprowadzenia transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanego z marką W.KRUK prowadzona jest w spółce zależnej od Emitenta tj. W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie. Z dniem 30 listopada 2018 roku nastąpiło połączenie z Bytom S.A., w wyniku którego Grupa stała się właścicielem marki Bytom.

Na schemacie poniżej przedstawiono podział działalności Grupy wg segmentów działalności:

 

 

 


 

Grafika 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjściowa koszula kontur

 

ODZIEŻ

Sprzedaż detaliczna i hurtowa

 

Grafika 31

 

BIŻUTERIA

Sprzedaż detaliczna i hurtowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Garnitury

Akcesoria

Marynarki

Koszule

Spodnie

 

Biżuteria

Zegarki

Upominki

 

marki własne Vistula:

 

VISTULA

Obraz 6

Na polskim rynku od 1967 roku, jest podstawową formalną linią mody męskiej. Marka Vistula posiada szeroką ofertę garniturów, marynarek, spodni i koszul oraz innych akcesoriów komplementarnych.

Marka damska wprowadzona w 2021 roku. Kolekcja została stworzona z myślą o kobietach, które cenią sobie jakość, komfort oraz ponadczasowy charakter produktów. VISTULA WOMAN dopracowana w detalach zaskakuje klasycznymi fasonami i modnymi wzorami. Znajdują się w niej produkty na wiele okazji – odzież wierzchnia (klasyczne płaszcze, casualowe kurtki puchowe oraz skórzane), marynarki i eleganckie spodnie, spódnice, sukienki, koszule, a także jeansy, swetry i t-shirty oraz oferta akcesoriów (buty, paski, czapki i rękawiczki).

marka Bytom:

BYTOM

Podobny obraz

BYTOM to polska marka z historią rozpoczynającą się w 1945 roku, w której tradycja spotyka się ze współczesną wizją krawiectwa i mody męskiej. Bazując na ponad kilkudziesięcioletnim dziedzictwie, marka oferuje kolekcje mody męskiej, w której szczególne miejsce zajmują garnitury stworzone ze szlachetnych włoskich tkanin, uszyte w polskich szwalniach.

BYTOM to nie tylko sztuka krawiectwa. Marka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego tworząc limitowane kolekcje inspirowane twórczością wybitnych osobowości, zapraszając do współpracy osoby mające istotny wpływ na rozwój polskiej kultury i sztuki.

marki Wólczanka:

WÓLCZANKA

Obraz 54

Obraz 1

Jest marką istniejącą od 1948 roku. Ofertę marki stanowią koszule męskie, a od sezonu Jesień-Zima 2014 również damskie, zarówno formalne jak i typu casual. Tradycja i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu koszul i akcesoriów uczyniły markę ekspertem w swojej dziedzinie oraz liderem na polskim rynku. Od 2019 roku oferta marki Wólczanka jest sukcesywnie poszerzana o nowe asortymenty, obejmujące rożne rodzaje spodni, spódnice, sukienki, kurtki, płaszcze, marynarki i odzież jeansową – nowe asortymenty pozwalają na skompletowanie gotowych stylizacji na różne okazje.

Jest marką koszul i akcesoriów, odwołujących się w swojej formie i wzornictwie do zasad tradycyjnego krawiectwa oraz uszytych z najwyższej jakości tkanin. Lambert to koszule klasyczne oraz akcesoria biznesowe, idealne dla kobiet i mężczyzn, przestrzegających w pracy formalnego dress code, jak również lubiących czuć się elegancko, niezależnie od okazji, ceniących komfort i najwyższą jakość produktu.

marka deni cler:

SEGMENT ODZIEŻOWY

Obraz zawierający tekst, clipartOpis wygenerowany automatycznie

Odzież tej marki skierowana jest do wyższego segmentu rynku mody damskiej. Produkty tej marki zostały wprowadzone na polski rynek na początku lat 90-tych.

Oferta sygnowana znakiem Deni Cler Milano szyta jest z włoskich tkanin, również większość wykorzystywanych dodatków jest pochodzenia włoskiego. Materiały, które są wykorzystywane do produkcji ubrań tej marki to przede wszystkim wełna, kaszmir i wysokogatunkowe wiskozy. Asortyment marki obejmuje głównie: spódnice, żakiety, spodnie, bluzki, płaszcze i sukienki.

Właścicielem wywodzącej się z Mediolanu marki Deni Cler Milano jest spółka zależna DCG S.A. z siedzibą w Warszawie. Podstawowa działalność DCG S.A. skupia się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji ekskluzywnej odzieży damskiej.

Marki w segmencie jubilerskim:

SEGMENT JUBILERSKI

kruk3

ZEGARKI

W.KRUK jest najstarszą marką jubilerską w Polsce o ponad 180-letniej tradycji. Oferta W.KRUK obejmuje biżuterię ze złota i platyny, w tym w szczególności biżuterię z brylantami i kamieniami szlachetnymi. W.KRUK tworzy również najwyższej jakości kolekcje wykonane ze srebra oraz innych kruszców. W.KRUK oferuje wiele autorskich linii biżuterii o unikalnym charakterze. Wyróżniająca stylistyka wyrobów W.KRUK to efekt pracy designerów, projektów inspirowanych przez ambasadorki (m.in. kolekcja Freedom Martyny Wojciechowskiej) oraz eksperckiego i innowacyjnego podejścia do jubilerstwa. Znacząca część prezentowanych co roku kolekcji, wykonywana jest w podpoznańskiej Manufakturze marki, która jest jedną z niewielu w Europie wciąż stosujących tradycyjne techniki wytwórcze. W pracowniach marki W.KRUK rękodzieło łączone jest z najnowocześniejszymi technologiami. W 2019 roku marka W.KRUK jako pierwsza w Polsce wprowadziła do oferty w swojej sieci salonów biżuterię z nową kategorią diamentów stworzonych przez człowieka w warunkach laboratoryjnych i oferowanych pod nazwą własną New Diamond by W.KRUK. Posiadają one parametry identyczne jak diamenty wydobywane metodami tradycyjnymi i klasyfikowane są według tych samych parametrów, z wykorzystaniem tych samych standardów eksperckiej oceny. W.KRUK rozszerza ofertę biżuterii zarówno luksusowej jak i modowej. Asortyment marki od 2016 dopełnia wybór akcesoriów sygnowanych W.KRUK, takich jak torby i dodatki skórzane, jedwabne chusty, okulary przeciwsłoneczne oraz zapachy dla kobiet i mężczyzn.

W.KRUK posiada w swojej ofercie zegarki najbardziej prestiżowych szwajcarskich marek jak Rolex, Patek Philippe (W.KRUK S.A. jest wyłącznym dystrybutorem tych producentów w Polsce) oraz renomowanych manufaktur i marek zegarkowych jak: Cartier, Chopard, Hublot, Panerai, Jagger Le Coutre, Omega, Tudor, Tag Heuer, Longines, Rado, Tissot, Frederique Constant, Citizen, Doxa, Certina, Seiko, Epos, Balticus, Victorinox, a także marek modowych: Swatch, Gucci, Emporio Armani, Michael Kors, Fossil, Timex, Skagen, Armani Exchange, Tommy Hilfiger, Guess, Hugo Boss. Sprzedawane w salonach W.KRUK zegarki renomowanych marek zajmują silną pozycję na polskim rynku, a wartość ich sprzedaży systematycznie wzrasta.

Obok własnych autorskich i klasycznych kolekcji biżuterii, W.KRUK posiada również w portfolio wyroby prestiżowych manufaktur jubilerskich z całego świata (tzw. external brands). W.KRUK wybiera do swojej oferty marki, z którymi łączy go długoletni dorobek, renoma oraz biżuteria zaprojektowana i wykonana przez utalentowanych projektantów oraz mistrzów złotnictwa. Dzięki temu projekty wybitnych jubilerów z całego świata oraz brylantowe kolekcje najstarszej polskiej marki jubilerskiej tworzą razem unikatową selekcję najcenniejszej biżuterii. W wybranych salonach W.KRUK oferuje wyroby marek takich jak: BIRKS Bijoux, Nanis, Marco Bicego, Pasquale Bruni, Hulchi Belluni oraz Recarlo

 

Działalność produkcyjna:

Działalność produkcyjna w części odzieżowej Grupy została ulokowana między innymi w spółce w 100% zależnej od Spółki dominującej, działającej pod nazwą WSM Factory Sp. z o.o.. Poza własnym zakładem Spółka współpracuje ze sprawdzonymi producentami niezależnymi, którzy gwarantują zapewnienie usług szycia i konfekcjonowania na najwyższym poziomie oraz oferują konkurencyjne warunki cenowe.

 

sezonowość i cykliczność działalności:

Handel detaliczny zarówno w sektorze fashion jak i w branży jubilerskiej cechuje się znaczącą sezonowością sprzedaży. Dla rynku odzieżowego najkorzystniejszym okresem z punktu widzenia generowanego wyniku finansowego to okres II i IV kwartału, natomiast w zakresie branży jubilerskiej to okres IV kwartału (zwłaszcza miesiąc grudzień). 

Działalność Grupy możemy podzielić na dwa segmenty operacyjne. Segmenty te są podstawą do sporządzania raportów Grupy.

Podstawowe rodzaje działalności:

Sprzedaż detaliczna i hurtowa wyrobów odzieżowych

Sprzedaż detaliczna i hurtowa wyrobów jubilerskich i zegarków

Poniżej zaprezentowano informacje dotyczące segmentów działalności biznesowej:

Rok 2022 / okres od 01-01-2022 do 31-12-2022

w tys. zł

Segment

odzieżowy

Segment

jubilerski

Razem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

648 238

625 714

1 273 952

Zysk brutto na sprzedaży

359 117

324 015

683 132

Koszty operacyjne segmentu

331 015

208 890

539 905

w tym amortyzacja

66 284

43 457

109 741

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

-1 798

-822

-2 620

Przychody i koszty finansowe

-12 805

-10 164

-22 969

w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek

-4 142

-4 164

-8 306

Podatek

4 260

20 420

24 680

Wynik netto

9 239

83 719

92 958

 

Rok 2021 / okres od 01-01-2021 do 31-12-2021

w tys. zł

Segment

odzieżowy

Segment

jubilerski

Razem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

569 602

500 325

1 069 927

Zysk brutto na sprzedaży

309 098

259 090

568 188

Koszty operacyjne segmentu

292 604

171 829

464 433

w tym amortyzacja

63 950

40 136

104 086

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

-6 922

696

-6 226

Przychody i koszty finansowe

-7 698

-6 241

-13 939

w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek

-3 696

-3 576

-7 272

Podatek

1 488

15 792

17 280

Wynik netto

386

65 924

66 310

 

4Q 2022 / okres od 01-10-2022 do 31-12-2022*

w tys. zł

Segment

odzieżowy

Segment

jubilerski

Razem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

174 072

194 930

369 002

Zysk brutto na sprzedaży

100 483

100 783

201 266

Koszty operacyjne segmentu

87 172

69 961

157 133

w tym amortyzacja

16 702

11 339

28 041

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

-1 266

-802

-2 068

Przychody i koszty finansowe

10 028

7 585

17 613

w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek

-1 019

-1 591

-2 610

Podatek

4 929

7 404

12 333

Wynik netto

17 144

30 201

47 345

*-dane niezaudytowane

 

4Q 2021 / okres od 01-10-2021 do 31-12-2021*

w tys. zł

Segment

odzieżowy

Segment

jubilerski

Razem

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

174 605

174 190

348 795

Zysk brutto na sprzedaży

100 218

91 809

192 027

Koszty operacyjne segmentu

80 785

58 607

139 392

w tym amortyzacja

15 967

10 104

26 071

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

1 144

-167

977

Przychody i koszty finansowe

-1 855

-2 165

-4 020

w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek

-683

-1 092

-1 775

Podatek

3 892

5 912

9 804

Wynik netto

14 830

24 958

39 788

*-dane niezaudytowane

Wartość przychodów i kosztów finansowych obu segmentów sprawozdawczych obejmuje w głównej mierze koszty z tytułu odsetek od kredytów bankowych, które wyniosły odpowiednio:

dla segmentu odzieżowego 1 843 tys. zł. za 2022 rok (716 tys. zł. za 2021 rok),

dla segmentu jubilerskiego 2 518 tys. zł. za 2022 rok (753 tys. zł. za 2021 rok).

Przychody i koszty finansowe obejmują również odsetki i różnice kursowe (nadwyżka dodatnich na ujemnymi / nadwyżka ujemnych nad dodatnimi) z tytułu leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych, które wyniosły:

- dla segmentu odzieżowego odsetki wyniosły 2 906 tys. zł. za 2022 rok (3 288 tys. zł. za 2021 rok),a różnice kursowe (nadwyżka ujemnych nad dodatnimi) wyniosły 3 759 tys. zł. za 2022 rok (nadwyżka dodatnich nad ujemnymi 1 049 tys. zł. za 2021 rok),

- dla segmentu jubilerskiego odsetki wyniosły 2 075 tys. zł. za 2022 rok (2 190 tys. zł. za 2021 rok),a różnice kursowe (nadwyżka ujemnych nad dodatnimi) wyniosły 2 651 tys. zł. za 2022 rok (nadwyżka dodatnich nad ujemnymi 597 tys. zł. za 2021 rok),

Transakcje pomiędzy segmentami operacyjnymi są oparte o zasady rachunkowości stosowane przez Grupę Kapitałową. W porównaniu z ostatnim rocznym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły różnice w zakresie podstawy wyodrębniania segmentów lub ustalania wyników segmentów.

W związku z tym, że zarówno w trakcie 2022 roku, jak i w okresie porównawczym wartości zaksięgowanych lub odwróconych strat z tytułu utraty wartości aktywów trwałych oraz obrotowych nie były znaczące, Grupa nie zaprezentowała ich w podziale na segmenty operacyjne.

Geograficzne segmenty działalności:

W zakresie segmentów geograficznych cała działalności Grupy Kapitałowej realizowana jest w Rzeczpospolitej Polskiej, część sprzedaży dotyczy wysyłki towarów Grupy zagranicę.

Przychody ze sprzedaży na różnych rynkach pod względem

lokalizacji geograficznej

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Polska

1 258 460

1 068 110

363 879

348 203

Strefa EURO

14 933

1 669

4 896

592

Strefa USD

251

0

11

0

Strefa CHF

308

148

216

0

Razem

1 273 952

1 069 927

369 002

348 795

*-dane niezaudytowane

Aktywa i zobowiązania segmentów na dzień 31 grudnia 2022 r. przedstawiają się następująco:

Rok bieżący 2022

w tys. zł

Segment

odzieżowy

Segment

jubilerski

Razem

Aktywa

728 832

782 824

1 511 656

Zobowiązania

305 138

263 753

568 891

 

Rok poprzedni 2021

w tys. zł

Segment

odzieżowy

Segment

jubilerski

Razem

Aktywa

746 296

748 096

1 494 392

Zobowiązania

331 214

273 514

604 728

 

Szczegółowe informacje odnośnie podziału sprzedaży na kanały i marki oraz przyczynach zmian r/r zostały zaprezentowane w Sprawozdaniu Zarządu Grupy.


 

Nota 3  Koszty działalności operacyjnej

 

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Amortyzacja

109 741

104 086

28 041

26 071

Zużycie surowców i materiałów

86 480

71 304

22 645

19 445

Wartość sprzedanych towarów

564 751

477 313

161 033

149 726

Zmiana stanu produktów i produkcji w toku

-103 770

-79 467

-27 103

-16 626

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

2 076

6 974

1 377

-3 169

Koszty wynagrodzeń

175 082

149 351

47 373

42 138

Pozostałe koszty rodzajowe

68 045

55 174

27 677

22 177

Koszty usług obcych

230 396

188 411

65 475

53 229

Pozostałe koszty operacyjne

10 850

13 006

3 675

5 247

Razem koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, dystrybucji oraz koszty ogólnego zarządu i pozostałe koszty operacyjne

1 143 651

986 152

330 193

298 238

*-dane nieaudytowane

Nota 4  Koszty wynagrodzeń

Średni stan zatrudnionych w osobach

(wraz z kadrą zarządczą)

w osobach

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Poszczególne kategorie zatrudnionych w osobach:

2 353

2 333

2 336

2 341

stanowiska nierobotnicze

2 048

2 021

2 031

2 018

stanowiska robotnicze

306

312

305

323

 *-dane nieaudytowane

Ogólne wynagrodzenie w podziale na płace, ubezpieczenia i inne (kwotowo):

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Razem wynagrodzenia, w tym:

175 082

149 351

47 373

42 138

Płace

145 746

125 565

39 669

35 559

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

29 336

23 786

7 704

6 579

*-dane nieaudytowane

W okresie sprawozdawczym wypłacono odprawy w wysokości 1 053 tys. PLN. Grupa prezentuje odprawy w pozostałych kosztach operacyjnych.


 

Nota 5  Pozostałe przychody operacyjne

 

 Pozostałe przychody operacyjne

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

0

0

0

0

Dofinansowanie do wynagrodzeń FGŚF

0

5 260

0

33

Zwolnienie z składek ZUS

0

3 561

0

0

Inne przychody operacyjne w tym:

10 306

4 933

3 256

3 022

z tyt. rozwiązania odpisów aktualizujących towarów/materiałów

4 511

956

488

24

z tyt. likwidacji umów wycenianych zgodnie z MSSF 16

1 163

798

256

446

Razem

10 306

13 754

3 256

3 055

*-dane nieaudytowane

W wartości inne zawierają się m.in. odpisane przedawnione zobowiązania w kwocie 1.306 tys. zł. (2.192 tys. zł w 2021 r.) oraz rozwiązane rezerwy na zwroty w kwocie 768 tys. zł (0 tys. zł w 2021 r.).

Nota 5a  Pozostałe koszty operacyjne

 Pozostałe koszty operacyjne

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

318

78

281

201

Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych

0

1 360

0

-571

Odpisy z tytułu utraty wartości materiałów

1 140

-742

909

-1 169

Odpisy aktualizujące wartość towarów

936

5 790

468

-3 926

Odpisy aktualizujące wartość wyrobów gotowych

0

1 926

 

1 926

Przekazanie darowizny

2 562

288

411

30

Inne koszty operacyjne w tym:

7 970

11 280

3 255

5 587

odprawy ekonomiczne

1 053

1 301

53

74

Razem

12 926

19 980

5 324

2 078

*-dane nieaudytowane

W wartości inne zawierają się m.in. rezerwy na przyszłe zobowiązania w kwocie 2.240 tys. zł. (1.729 tys. zł w 2021 r.) oraz koszt likwidacji składników majątku w kwocie 2.662 tys. zł. (4.781 tys. zł w 2021 r.).

Nota 6  Przychody finansowe

Przychody finansowe

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Odsetki od lokat bankowych

1 621

7

429

6

Wycena kredytów wg. zamortyzowanego kosztu

486

0

2 854

0

Zysk z tytułu różnic kursowych

0

0

17 823

513

w tym: z tyt. leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

0

0

11 698

2 397

Pozostałe

24

39

20

2

Razem

2 131

46

21 126

521

*-dane nieaudytowane

Nota 6a  Koszty finansowe

Koszty finansowe

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Odsetki od kredytów w rachunku bieżącym i kredytów bankowych.

4 361

1 469

1 586

394

Odsetki od faktoringu

456

250

177

68

Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu finansowego

129

82

39

28

Odsetki od zobowiązań z tyt. leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

4 981

5 478

1 237

1 291

Prowizje od kredytów i gwarancji

2 130

2 406

353

466

Strata z tytułu różnic kursowych

12 876

893

14

0

w tym: z tyt. leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

6 410

-1 648

0

0

Wycena kredytu wg zamortyzowanego kosztu

0

2 549

0

2 105

Wycena transakcji forward

0

451

0

0

Pozostałe

167

407

107

189

Razem

25 100

13 985

3 513

4 541

*-dane nieaudytowane

Nota 7  Podatek dochodowy

Działalność kontynuowana

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Podatek dochodowy:

24 680

17 280

12 333

9 804

Podatek dochodowy bieżący

20 680

18 874

7 740

8 218

Odroczony podatek dochodowy (nota 8)

4 000

-1 594

4 593

1 586

*-dane nieaudytowane

 

Podatek dochodowy bieżący

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Zysk (strata) brutto

117 638

83 590

59 678

49 592

Różnica pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem

-8 921

15 249

-18 782

-6 617

- różnica pomiędzy zyskiem brutto a dochodem do opodatkowania wynikające z kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych i przychodów nie będących przychodami według przepisów podatkowych oraz dodatkowych przychodów i kosztów podatkowych

-37 585

29 650

-5 214

965

- inne różnice ( m. in. strata z lat ubiegłych)

28 664

-14 401

-13 568

-7 582

Dochód/Strata

108 717

98 839

40 896

42 975

Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym

109 072

99 335

43 249

45 249

Podatek dochodowy według obowiązującej stawki 19%

20 724

18 874

7 740

8 218

Korekty podatku dochodowego za poprzednie okresy

-44

0

0

0

Podatek dochodowy bieżący

20 680

18 874

7 740

8 218

*-dane nieaudytowane

Podatek dochodowy według efektywnej stopy procentowej

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Zysk (strata) brutto

117 638

83 590

59 678

49 592

Podatek dochodowy według stawki 19%

22 351

15 882

11 339

9 422

Efekt podatkowego ujęcia:

-1 691

2 898

-2 945

-1 244

- Wykorzystania strata podatkowych z lat ubiegłych

1 859

2 736

1 805

1 441

- Kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych

4 463

11 812

410

1 451

- Przychodów nie będących przychodami według przepisów podatkowych

4 223

6 031

1 547

1 179

-Kosztów podatkowych nie będących kosztem bilansowym

111

159

16

77

-Przychodów podatkowych nie będących przychodem bilansowym

39

12

13

2

Aktualizacja wartości aktywów z tytułu podatku odroczonego (strata br. )

64

94

-654

40

Podatek odroczony

4 000

-1 594

4 593

1 586

Korekty podatku dochodowego za poprzednie okresy

-44

0

0

0

Podatek dochodowy wg efektywnej stopy podatkowej

24 680

17 280

12 333

9 804

efektywna stopa podatkowa

20,98%

20,67%

20,67%

19,77%

*-dane nieaudytowane


 

Nota 8  Podatek odroczony

Poniższe pozycje stanowią główne pozycje rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowanego przez Grupę oraz ich zmiany w obecnym i poprzednim okresie sprawozdawczym:

 

Pozycje bilansowe

w tys. zł

bilans

rachunek zysków i strat

31.12.2022

31.12.2021

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

Rezerwy z tytułu podatku odroczonego

452

100

351

-721

Wycena bilansowa - dodatnie różnice kursowe

314

22

291

-104

Odsetki naliczone od należności

0

0

0

0

Wycena nieruchomości

0

0

0

0

Wpłacone zaliczki netto

55

55

0

-17

Wycena kredytów wg zamortyzowanego kosztu

53

0

53

-446

Wycena transakcji Forward

0

0

0

-86

Przyspieszona amortyzacja podatkowa

0

0

0

0

Środki trwałe w leasingu

29

0

29

-83

inne

1

23

-22

15

Odniesione na wynik finansowy

452

100

351

-721

Odniesiony na wartość firmy

 

 

 

 

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

22 567

26 215

-3 649

873

Przyspieszona amortyzacja bilansowa

2 288

2 263

25

-42

Świadczenia po okresie zatrudnienia (odprawy)

28

27

2

3

Odpisy aktualizujące

4 184

4 877

-694

1 155

Rezerwy, płace i ubezpieczenia społeczne

1 623

2 331

-687

42

Wynagrodzenia, ZUS niezapłacony

915

0

894

0

Wycena bilansowa - ujemne różnice kursowe

6

71

-66

-119

Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania

1 493

3 352

-2 349

-2 282

Odpis aktualizujący należności od odbiorców

0

0

0

-597

Rezerwa na przyszłe zobowiązania

909

1 929

-530

360

Rezerwa na zwroty od odbiorców

1 313

1 034

279

575

Wycena transakcji forward

0

0

0

0

Wycena programu lojalnościowego

1 912

764

1 148

449

Wycena kredytów wg zamortyzowanego kosztu

0

39

-39

39

Zobowiązania leasingowe z tyt. umów lokali handlowych oraz powierzchni biurowych 

7 896

9 528

-1 632

1 290

Odniesione na wynik finansowy

22 567

26 215

-3 649

873

Odniesione bezpośrednio na kapitały

0

0

0

0

 

Utworzenie aktywa na podatek odroczony wynika z oceny prawdopodobieństwa, że w przyszłości zostaną osiągnięte dochody podatkowe i podstawa opodatkowania pozwalająca na potrącenie ujemnych różnic przejściowych i strat podatkowych, co uzasadnia utworzenie aktywów z tytułu podatku odroczonego na 31 grudnia 2022 roku. Analiza dotychczasowych osiągniętych dochodów podatkowych i wykorzystania strat podatkowych w roku 2022, wskazuje, że nie ma ryzyka niewykorzystania pozostałych do rozliczenia strat podatkowych w kolejnych latach.

 

Nota 9  Zysk na akcję

Działalność kontynuowana

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

4 Q 2022*

od 01-10-2022

do 31-12-2022

4 Q 2021*

od 01-10-2021

do 31-12-2021

Zysk netto przypisany do podmiotu dominującego

92 958

66 310

47 345

39 788

Zyski z działalności kontynuowanej dla celów wyliczenia wskaźnika zysku na akcję po wyłączeniu działalności zaniechanej

92 958

66 310

47 345

39 788

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

234 455 840

234 455 840

234 455 840

234 455 840

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych

235 630 831

241 505 840

235 630 831

241 505 840

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą:

 

 

 

 

  - podstawowy

0,40

0,28

0,20

0,17

  - rozwodniony

0,39

0,27

0,20

0,16

*-dane nieaudytowane

Wyliczenia średniej ważonej liczby akcji

w tys. zł

Rok 2022

od 01-01-2022

do 31-12-2022

Rok 2021

od 01-01-2021

do 31-12-2021

Liczba akcji na dzień 01.01.2022 r.

234 455 840

234 455 840

Zmiana w trakcie roku (emisja)

0

0

Liczba akcji na dzień 31.12.2022 r.

234 455 840

234 455 840

Liczba dni z podwyższonym kapitałem

0

0

Wskaźnik (liczba dni z podwyższonym kapitałem / liczba dni w okresie)

0

0

Średnia ważona liczba akcji

234 455 840

234 455 840

Liczba potencjalnych akcji zwykłych

1 174 991

7 050 000

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji

235 630 831

241 505 840

Informacje objaśniające dotyczące potencjalnych akcji zwykłych zostały zawarte w nocie 32.

Nota 10  Wartość firmy

 

w tys. zł

CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA

 

Saldo na 1 stycznia 2021

302 748

Korekta ujawnienie na moment nabycia spółki Bytom

0

Saldo na 31 grudnia 2021

302 748

Saldo na 1 stycznia 2022

302 748

Korekta ujawnienie na moment nabycia

0

Saldo na 31 grudnia 2022, w tym:

302 748

Powstała z nabycia Wólczanka S.A.

60 697

Powstała z nabycia W. KRUK S.A.

181 893

Powstała z nabycia Bytom S.A.

60 158

SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI

 

Saldo na 1 stycznia 2021

0

Straty z tytułu utraty wartości w roku bieżącym

0

Wyksięgowanie na moment zbycia

0

Saldo na 31 grudnia 2021

0

Saldo na 1 stycznia 2022

0

Straty z tytułu utraty wartości w roku bieżącym

0

Wyksięgowanie na moment zbycia

0

Saldo na 31 grudnia 2022

0

WARTOŚĆ BILANSOWA

 

Na 31 grudnia 2021

302 748

Na 31 grudnia 2022

302 748

Na dzień 31 grudnia 2022 roku przeprowadzono test na utratę wartości w odniesieniu do wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na wartość firmy.

Wartość firmy Wólczanka została przypisana do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne w postaci Sieci sprzedaży Wólczanka. Do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne sieć sprzedaży Wólczanka zostały przypisane następujące składniki aktywów jednostki przejmowanej:

- Marki Wólczanka

- Środki trwałe związane z działalnością sieci sklepów Wólczanka (w tym wartości firmy).

Wartość firmy Bytom została przypisana do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne w postaci Sieci sprzedaży Bytom. Do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne sieć sprzedaży Bytom zostały przypisane następujące składniki aktywów jednostki przejmowanej:

- Marka Bytom

- Środki trwałe związane z działalnością sklepów Bytom (w tym wartości firmy).

Wartość firmy W.KRUK została przypisana do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne w postaci Sieci sprzedaży W.KRUK. Do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne sieć sprzedaży W.KRUK zostały przypisane następujące składniki aktywów jednostki przejmowanej:

- Marka W.KRUK

- Środki trwałe związane z działalnością sklepów W.KRUK (w tym wartości firmy).

Z uwagi na brak przesłanek do wyznaczenia wartości godziwej zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne (co wynika w szczególności z braku aktywnego rynku), wartość odzyskiwalna została wyznaczona na poziomie wartości użytkowej zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne.

Przeprowadzony test w/w marek oparty został o prognozowane przepływy na najbliższe pięć lat powiększone o wartość rezydualną, dla której wyliczenia przyjęta została stopa wzrostu na poziomie „0%” (dla rozwoju sieci po okresie pięcioletnim).

Stopa dyskonta WACC przyjęta na potrzeby powyższych testów to odpowiednio 15,4% dla marek Wólczanka i Bytom oraz 14,9% dla marki W.KRUK. Analiza wrażliwości modelu na wzrost przyjętej wartości stopy dyskontowej nie powoduje konieczności tworzenia odpisów z tytułu utraty wartości aktywów.

Do wyznaczenia przepływów pieniężnych i stopy dyskontowej zgodnie z praktyką księgową wykorzystano podejście polegające na stosowaniu pojedynczej sekwencji szacunkowych przepływów pieniężnych oraz jednej stopy dyskontowej.

W wyniku przeprowadzonego testu nie stwierdzono utraty wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania, tj. wartości firmy. W związku z powyższym w okresie, za który sporządzono sprawozdanie finansowe nie tworzono odpisów aktualizujących wartości niematerialne o nieokreślonym terminie użytkowania tj. wartości firmy.


 

Nota 11  Inne wartości niematerialne

 

w tys. zł

Koszty prac

rozwojowych

Znaki towarowe

Patenty i licencje

Razem

WARTOŚĆ BRUTTO

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2021

1 219

194 116

25 019

220 354

Zwiększenia

0

0

2 564

2 564

Zmniejszenia

0

0

-195

-195

Saldo na 31 grudnia 2021

1 219

194 116

27 388

222 723

Saldo na 1 stycznia 2022

1 219

194 116

27 388

222 723

Zwiększenia

0

0

2 992

2 992

Zmniejszenia

0

0

-3 577

-3 577

korekta prezentacyjna

-47

0

-692

-739

przekwalifikowanie

0

0

33

33

Saldo na 31 grudnia2022

1 172

194 116

26 144

221 432

AMORTYZACJA

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2021

1 219

23

19 723

20 965

Amortyzacja za okres

0

0

1 092

1 092

Zbycie

0

0

-195

-195

Saldo na 31 grudnia 2021

1 219

23

20 620

21 862

Saldo na 1 stycznia 2022

1 219

23

20 620

21 862

Amortyzacja za okres

0

0

1 352

1 352

Zbycie

0

0

-3 577

-3 577

korekta prezentacyjna

-47

0

-692

-739

Saldo na 31 grudnia 2022

1 172

23

17 703

18 898

ODPISY z tytułu trwałej utraty wartości

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2021

0

0

3 147

3 147

Zwiększenia

0

0

3

3

Zmniejszenia

0

0

0

0

Saldo na 31 grudnia 2021

0

0

3 150

3 150

Saldo na 1 stycznia 2022

0

0

3 150

3 150

Zwiększenia

0

0

0

0

Zmniejszenia

0

0

0

0

Saldo na 31 grudnia 2022

0

0

3 150

3 150

WARTOŚĆ BILANSOWA

 

 

 

 

na 31 grudnia 2021

0

194 093

3 618

197 711

na 31 grudnia 2022

0

194 093

5 291

199 384

Patenty i licencje są amortyzowane przez okres ich szacunkowej użyteczności, który wynosi przeciętnie 5 lat, znaki towarowe nie podlegają amortyzacji ponieważ mają nieokreślony okres użytkowania.

W 2022 roku nie zostały utworzone nowe odpisy aktualizujące, jak również nie zaistniały przesłanki do odwrócenia dotychczas utworzonych odpisów aktualizujących.

Amortyzacja wartości niematerialnych odniesiona została odpowiednio do pozycji koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu lub koszt własny sprzedaży sprawozdania z całkowitych dochodów.

Znaki towarowe Wólczanka i W.KRUK oraz Bytom i Intermoda na łączną kwotę 194 093 tys. zł. stanowią przedmiot zabezpieczenia umów kredytowych wykazanych w nocie nr 22.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku przeprowadzono test na możliwość utraty wartości w odniesieniu do wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe. W wyniku przeprowadzonego testu nie stwierdzono utraty wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe. W związku z powyższym w okresie, za który sporządzono sprawozdanie finansowe nie tworzono odpisów aktualizujących wartości niematerialne o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe.

Założenia do przeprowadzenia testu na utratę wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe są takie same jak w przedstawione w nocie nr 10.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły zobowiązania umowne dot. zakupu wartości niematerialnych.

Nota 12  Rzeczowe aktywa trwałe

 

w tys. zł

Grunty i budynki

Środki trwałe w budowie

Urządzenia i pozostałe środki trwałe

Razem

CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2021

117 420

3 284

119 824

240 528

Zwiększenia

3 232

18 825

10 418

32 475

Zbycie

-9 338

-16 335

-14 758

-40 431

Saldo na 31 grudnia 2021

111 314

5 774

115 484

232 572

Saldo na 1 stycznia 2022

111 314

5 774

115 484

232 572

Zwiększenia

8 460

28 147

18 248

54 855

Zbycie

-6 850

-28 158

-5 479

-40 487

Korekta prezentacyjna

96

0

-872

-776

Przekwalifikowanie

-4 471

-86

53

-4 504

Saldo na 31 grudnia2022

108 549

5 677

127 434

241 660

ujęte w cenie nabycia/koszt wytworzenia

108 549

5 677

127 434

241 660

SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2021

88 953

0

88 878

177 831

Amortyzacja za okres

7 578

0

11 542

19 120

Zbycie

-9 005

0

-14 284

-23 289

Saldo na 31 grudnia 2021

87 526

0

86 136

173 662

Saldo na 1 stycznia 2022

87 526

0

86 136

173 662

Amortyzacja za okres

7 015

0

12 564

19 579

Zbycie

-6 144

0

-5 161

-11 305

Korekta prezentacyjna

-52

0

-724

-776

Przekwalifikowanie

-1 883

0

0

-1 883

Saldo na 31 grudnia 2022

86 462

0

92 815

179 277

ODPISY z tytułu trwałej utraty wartości

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2021

183

1 693

195

2 071

Zwiększenia

1 963

0

293

2 256

Zmniejszenia

-980

0

-141

-1 121

Saldo na 31 grudnia 2021

1 166

1 693

347

3 206

Saldo na 1 stycznia 2022

1 166

1 693

347

3 206

Zwiększenia

0

0

0

0

Zmniejszenia

-126

0

-58

-184

Przekwalifikowanie

-1 040

0

0

-1 040

Saldo na 31 grudnia 2022

0

1 693

289

1 982

WARTOŚĆ BILANSOWA

 

 

 

 

na 31 grudnia 2021

22 622

4 081

29 001

55 704

na 31 grudnia 2022

22 087

3 984

34 330

60 401

Grupa nie posiada pozabilansowych środków trwałych.

W 2022 roku nie zostały utworzone nowe odpisy aktualizujące, ale został rozwiązany odpis w kwocie 1 040 tys. zł w związku ze sprzedażą nieruchomości (zaprezentowano w nocie 12b) oraz 184 tys. zł na skutek likwidacji.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie wystąpiły zobowiązania umowne dot. zakupu środków trwałych.

Nota 12a  Aktywa z tytułu praw do użytkowania

 Aktywa z tytułu praw do użytkowania

w tys. zł

Aktywa z tytułu leasingu lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

Aktywa z tytułu leasingu pozostałe

Razem

Wartość brutto 01.01.2021

476 101

10 522

486 623

Umorzenie skumulowane 01.01.2021

-166 407

-7 526

-173 933

Wartość netto 01.01.2021

309 694

2 996

312 690

Zawarcie nowych umów

8 980

96

9 076

Zmiany wynikające z modyfikacji umów

65 989

0

65 989

Zmiany wynikające ze zmiany zakresu umowy – skrócenie okresu - wartość brutto

-28 296

-5 710

-34 006

Wartość brutto 31.12.2021

522 774

4 908

527 682

Zmiany wynikające ze zmiany zakresu umowy – skrócenie okresu - umorzenie

9 043

5 468

14 511

Amortyzacja w okresie

-82 679

-1 195

-83 874

Umorzenie skumulowane 31.12.2021

-240 043

-3 253

-243 296

Wartość netto 31.12.2021

282 731

1 655

284 386

Wartość brutto 01.01.2022

522 774

4 908

527 682

Umorzenie skumulowane 01.01.2022

-240 043

-3 253

-243 296

Wartość netto 01.01.2022

282 731

1 655

284 386

Zawarcie nowych umów

45 287

911

46 198

Zmiany wynikające z modyfikacji umów

31 804

-44

31 760

Zmiany wynikające ze zmiany zakresu umowy – skrócenie okresu - wartość brutto

-30 210

-1 523

-31 733

Wartość brutto 31.12.2022

569 655

4 252

573 907

Zmiany wynikające ze zmiany zakresu umowy – skrócenie okresu - umorzenie

18 958

1 663

20 621

Amortyzacja w okresie

-88 076

-734

-88 810

Umorzenie skumulowane 31.12.2022

-309 161

-2 324

-311 485

Wartość netto 31.12.2022

260 494

1 928

262 422

Zwiększenia aktywa z tytułu praw do użytkowania w 2022 roku dotyczy w przeważającej części z tytułu zawarcia nowych umów najmu lokali sklepowych oraz z tytułu renegocjowanych umów.

Grupa jest stroną umów najmu, na mocy których korzysta z powierzchni wykorzystywanych do prowadzenia sieci salonów firmowych oraz powierzchni biurowych.

Okres leasingu wynosi, dla salonów – od 2 do 10 lat z możliwością przedłużenia, dla powierzchni biurowych – od 2 do 5 lat.

Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia.

Grupa także posiada umowy leasingu powierzchni sklepowych, których okres leasingu wynosi do 12 miesięcy.

Nota 12b  Aktywa przeznaczone do sprzedaży

 

w tys. zł.

Grunty i budynki

Środki trwałe

w budowie

Urządzenia

i pozostałe

środki trwałe

Razem

CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2022

0

0

0

0

Zwiększenia

0

0

0

0

Zbycie

-4 471

0

0

-4 471

Przekwalifikowanie

4 471

0

0

4 471

Saldo na 31 grudnia 2022

0

0

0

0

SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2022

0

0

0

0

Amortyzacja za okres

0

0

0

0

Zbycie

-1 883

0

0

-1 883

Przekwalifikowanie

1 883

0

0

1 883

Saldo na 31 grudnia 2022

0

0

0

0

ODPISY z tytułu trwałej utraty wartości

 

 

 

 

Saldo na 1 stycznia 2022

0

0

0

0

Zwiększenia

0

0

0

0

Zmniejszenia

-1 040

0

0

-1 040

Przekwalifikowanie

1 040

0

0

1 040

Saldo na 31 grudnia 2022

0

0

0

0

WARTOŚĆ BILANSOWA

 

 

 

 

Na 31 grudnia 2021

0

0

0

0

Na 31 grudnia 2022

0

0

0

0

Nota 13  Nieruchomości inwestycyjne

 

w tys. zł

CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA

 

Saldo na 1 stycznia 2021

874

Zwiększenia

0

Zbycie

0

Saldo na 31 grudnia 2021

874

Saldo na 1 stycznia 2022

874

Zwiększenia

0

Zbycie

0

Saldo na 31 grudnia 2022 w tym :

874

-  ujęte w cenie nabycia/koszt wytworzenia

874

-  ujęte w wartości przeszacowanej

0

SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI

 

Saldo na 1 stycznia 2021

0

Amortyzacja za okres

0

Zbycie

0

Saldo na 31 grudnia 2021

0

Saldo na 1 stycznia 2022

0

Amortyzacja za okres

0

Zbycie

0

Saldo na 31 grudnia 2022

0

WARTOŚĆ BILANSOWA

 

Na 31 grudnia 2021

874

Na 31 grudnia 2022

874

Nieruchomość nie jest przedmiotem zabezpieczeń.

Nota 14  Udziały i akcje

Wykaz jednostek zależnych, w których Grupa posiada udziały/akcje na dzień 31 grudnia 2022.

 

Nazwa jednostki

Metoda wyceny

Sąd rejestrowy

%

posiadanych

udziałów/ akcji

%

posiadanych głosów

Wartość

Udziałów /akcji wg ceny

nabycia

Korekty

aktualizujące wartość

Wartość

bilansowa

udziałów /akcji

Chara Sp. z o.o.

Cena nabycia

 

19

19

17

0

17

inne

Cena nabycia

 

0

0

10

0

10

Razem

 

 

 

 

27

 

27

Wartość udziałów nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłego roku.

Nota 15  Inne inwestycje długoterminowe

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Inne

0

4

Razem

0

4

Nota 16  Zapasy

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Materiały (według ceny nabycia)

30 368

27 404

Półprodukty i produkty w toku (według kosztu wytworzenia)

4 311

7 014

Produkty gotowe (według kosztu wytworzenia)

59 952

52 542

Towary (według ceny nabycia)

478 958

434 979

Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania

573 589

521 939

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

-20 331

-22 766

Razem

553 258

499 173

Utworzone odpisy aktualizujące w kwocie 2 076 tys. zł. odniesione zostały w pozostałe koszty operacyjne, a odwrócone odpisy aktualizujące w kwocie 4 511 tys. zł. odniesione zostały w pozostałe przychody operacyjne.

Zapasy zostały objęte zastawem rejestrowym jako zabezpieczenie umów kredytowych wykazanych w nocie nr 22.

Nota 17  Należności długoterminowe

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

  należności z tytułu wpłaconych kaucji z tytułu najmu lokali sklepowych

151

239

Razem

151

239

Nota 17a  Należności krótkoterminowe

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

  należności z tytułu wpłaconych kaucji z tytułu najmu lokali sklepowych

73

0

Razem

73

0

Nota 18  Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek pozostałych (brutto)

8 705

7 648

minus: odpis aktualizujący wartość należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek pozostałych

-81

-420

Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek pozostałych (netto)

8 624

7 228

Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek powiązanych (brutto)-(nota 32)

0

0

minus: odpis aktualizujący wartość należności od jednostek powiązanych

0

0

Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek powiązanych (netto)

0

0

Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń

236

347

Pozostałe należności od jednostek pozostałych (brutto)

3 500

3 959

minus: odpis aktualizujący wartość pozostałych należności od jednostek pozostałych

-710

-1 325

Pozostałe należności od jednostek pozostałych (netto)

2 790

2 634

Pozostałe należności od jednostek powiązanych (brutto)

0

0

minus: odpis aktualizujący wartość pozostałych należności od jednostek powiązanych

0

0

Pozostałe należności od jednostek powiązanych (netto)

0

0

Pozostałe aktywa obrotowe

2 645

2 630

Należności krótkoterminowe, razem (brutto)

15 086

14 584

minus: odpisy aktualizujące wartość należności razem

-791

-1 745

Należności krótkoterminowe, razem (netto)

14 295

12 839

 

Analityka pozostałych aktywów obrotowych została przedstawiona w nocie 20.

Terminy płatności za należności wynoszą 7-120 dni. Po upływie terminu płatności naliczane są odsetki.

 

Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane (brutto) – z podziałem na należności nie spłacone w okresie

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

a) do 1 miesiąca

276

563

b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

142

613

c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

110

260

d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku

28

741

e) powyżej 1 roku

112

550

Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (brutto)

668

2 727

f) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane

-80

-1 641

Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto)

588

1 086

 

Pozostałe należności w przeważającej części zostały objęte odpisem aktualizującym, wartość netto pozostałych należności stanowią należności bieżące.

Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Stan na początek okresu

1 745

51 056

a) zwiększenia (z tytułu)

86

2 631

wyłączenie podmiotów powiązanych z konsolidacji

0

0

utworzenie odpisów aktualizujących

40

2 338

różnic kursowych

46

293

b) zmniejszenia (z tytułu)

1 040

51 942

otrzymanie zapłaty za należność

274

5 181

spisanie należności

766

46 761

ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego

0

0

różnic kursowych

0

0

Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu

791

1 745

Kwoty odpisów aktualizujących (utworzonych i rozwiązanych) wartość należności odniesione zostały w koszty sprzedaży. Wartość odpisów została oszacowana na podstawie analizy ryzyka kredytowego zgodnie z MSSF 9 oraz na podstawie dotychczasowych doświadczeń Grupy.

Należności krótkoterminowe brutto (struktura walutowa)

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

a) w walucie polskiej

10 419

10 742

b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)

4 667

3 842

b1. jednostka/waluta tys. / EURO

575

320

tys. zł

2 697

1 573

b2. jednostka/waluta tys. / USD

353

478

tys. zł

1 554

1 939

b3. jednostka/waluta tys. / CHF

87

74

tys. zł

416

330

pozostałe waluty w tys. zł

0

0

Należności krótkoterminowe, razem (brutto)

15 086

14 584

Nota 18a  Udzielone pożyczki

Należności z tytułu udzielonych pożyczek

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek pozostałych (brutto)

0

0

minus: odpis aktualizujący wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek pozostałych

0

0

Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek pozostałych (netto)

0

0

Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek powiązanych (brutto)

0

773

minus: odpis aktualizujący wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek powiązanych

0

0

Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek powiązanych (netto)

0

773

Należności z tytułu udzielonych pożyczek, razem (brutto)

0

773

minus: odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek razem

0

0

Należności z tytułu udzielonych pożyczek, razem (netto)

0

773

 

Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość pożyczek krótkoterminowych

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Stan na początek okresu

0

2 179

a) zwiększenia (z tytułu)

0

0

utworzenie odpisów aktualizujących

0

0

różnic kursowych

0

0

b) zmniejszenia (z tytułu)

0

2 179

otrzymanie zapłaty za należność

0

0

decyzji zarządu o spisaniu rezerwy w straty

0

2 179

różnic kursowych

0

0

Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu

0

0

Nota 19  Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartości należności krótkoterminowych, wartości zapasów i z tytułu utraty wartości środków trwałych

Odpisy aktualizujące

 

w tys. zł

Saldo na 01.01.2022

Utworzenie

Rozwiązanie/

Wykorzystanie

Przekwalifikowanie

Saldo na

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

Odpisy na wartości niematerialne i prawne

3 150

0

0

0

3 150

Odpisy na rzeczowe aktywa trwałe

3 206

0

184

1 040

1 982

Odpisy na aktywa przeznaczone do sprzedaży

0

0

1 040

-1 040

0

Odpisy na zapasy

22 766

2 076

4 511

0

20 331

Odpisy aktualizujące wartość należności

1 745

86

1 040

0

791

Odpisy aktualizujący wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek

0

0

0

0

0

Razem odpisy

30 867

2 162

6 775

0

26 254

Nota 20  Pozostałe aktywa obrotowe

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Ubezpieczenie majątku

419

180

Opłaty i czynsze

685

830

Licencje

175

44

Reklama

1 002

868

Gwarancja BGK

93

668

Pozostałe

271

39

Razem

2 645

2 629

Nota 21  Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty stanowią: gotówka będąca w posiadaniu Grupy oraz krótkoterminowe depozyty bankowe z terminem zapadalności do 3 miesięcy. Wartość księgowa tych aktywów odpowiada wartości godziwej.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z następujących pozycji:

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

środki pieniężne w kasie i banku

29 196

29 723

lokaty krótkoterminowe

66 703

84 849

Razem

95 899

114 572

Przepływy pieniężne sporządzane są metodą pośrednią.

Nota 21a  Rachunek przepływów pieniężnych - inne korekty

Na wartość wykazaną w pozycji „Inne korekty”
składa się:

w tys. zł

Nota

31.12.2022

31.12.2021

- środki trwałe - odpis aktualizujący - likwidacje

 

-508

868

- otrzymane odsetki

 

-1 660

-4

- wycena kredytu

 

-486

0

- otrzymane dywidendy

 

38

0

Razem

 

-2 616

864

Nota 22  Pożyczki i kredyty bankowe

 

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft'y)

8 925

5 996

Kredyty bankowe

33 321

48 266

Kwoty płatne zgodnie z umowami kredytów

 

 

na żądanie lub w ciągu 1 roku

13 861

14 608

od 2 do 5 roku

19 460

33 658

Powyżej 5 lat

0

0

Pożyczki

0

0

Kwoty płatne zgodnie z umowami pożyczek

 

 

na żądanie lub w ciągu 1 roku

0

0

od 2 do 5 roku

0

0

Powyżej 5 lat

0

0

 

Struktura walutowa kredytów

w tys. zł

Razem

$

31 grudnia 2021

54 262

54 262

0

0

Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft’y)

5 996

5 996

0

0

Kredyty bankowe

48 266

48 266

0

0

Pożyczki

0

0

0

0

31 grudnia 2022

42 246

42 246

0

0

Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft’y)

8 925

8 925

0

0

Kredyty bankowe

33 321

33 321

0

0

Pożyczki

0

0

0

0

ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LIMITÓW I KREDYTÓW BANKOWYCH NA DZIEŃ 31.12.2022 (dane w tys. PLN)

LP

Nazwa (firma) jednostki

Siedziba

Kwota limitu / kredytu wg umowy

Kwota kredytu pozostająca do spłaty w wartości nominalnej

Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty wg zamortyzowanego kosztu

Opis

Warunki oprocentowania kredytu

Termin spłaty

Kwota

Kwota

Kwota

1

Bank PKO BP S.A.

Warszawa

92 000

 

-

 

-

 

Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji, akredytyw

wibor + marża

27 czerwca 2024

47 600

13 800

13 690

Kredyt inwestycyjny

wibor + marża

31 grudnia 2024

2

ING Bank Śląski S.A.

Katowice

51 000

-

-

Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji, akredytyw i wykupu wierzytelności

wibor + marża

20 kwietnia 2023

3

mBank S.A.

Warszawa

19 000

-

-

Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji, akredytyw

wibor + marża

18 kwietnia 2023

8 000

-

-

Limit na faktoring odwrotny

-

13 września 2024

4

Bank PKO BP S.A.

Warszawa

90 000

-

-

Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji, akredytyw

-

 

03 lipiec.2024

71 400

19 560

19 390

Kredyt inwestycyjny

-

31 grudnia 2024

5

Bank PKO BP S.A.

Warszawa

18 000

8 925

_

Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji, akredytyw

-

11 lipca 2023

 

6

Bank PKO BP S.A.

Warszawa

4 022

 240

-

Kredyt inwestycyjny

-

31 marzec 2023

 

 

LP

Nazwa (firma) jednostki

Zabezpieczenia

1

Bank PKO BP S.A.

1. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji

2. Zastaw rejestrowy na zapasach marek Vistula i Wólczanka

3. Zastaw rejestrowy na znakach "Vistula" ,i "Wólczanka"

4. Zastaw rejestrowy na akcjach spółki W.Kruk SA

5. Umowa trójstronna dotycząca płatności transakcji kartami płatniczymi

6. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

 

2

ING Bank Śląski S.A.

1.Cesja wierzytelności,

2. Wpływy na rachunek bankowy,

3. Zastaw rejestrowy na znaku towarowym Bytom i Intermoda,

4. Zastaw rejestrowy na wybranych lokalizacjach marki Bytom,

5. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej,

6. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji

 

3

mBank S.A.

1. Cesja wierzytelności,

2. Pięć weksli własnych in blanco

3.Zastaw rejestrowy na wybranych lokalizacjach pod marką Bytom

4. Wpływy na rachunek bankowy

4

Bank PKO BP S.A.

1. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji

2. Zastaw rejestrowy na znaku towarowym W.KRUK

3. Zastaw rejestrowy na zapasach towarowych W.KRUK

4. Umowa trójstronna dotycząca płatności transakcji kartami płatniczymi

5. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

5

Bank PKO BP S.A.

1. Hipoteka kaucyjna

2. Zastaw Rejestrowy na zapasach

3. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

4. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji

5. Poręczenie udzielone przez VRG S.A.

6

Bank PKO BP S.A.

1. Poręczenie udzielone przez VRG S.A

2. Umowne prawo potrącenia wierzytelności

3. Hipoteka kaucyjna

4. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej oraz umów najmu nieruchomości i dzierżawy maszyn.

Grupa posiada następujące LIMITY I kredyty bankowe na dzień 31.12.2022 r:

– Umowę limitu kredytowego wielocelowego w PKO BP S.A. w kwocie 92.000 tys. zł uprawniającego do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 37.000 tys. PLN oraz realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych do kwoty 35.000 tys. PLN i akredytyw do kwoty 35.000 tys. PLN. Aneks zmieniający umowę limitu kredytowego wielocelowego, zawierający powyższe sublimity, został podpisany 28 czerwca 2022 r. Limit udzielony został do dnia 27.06.2024 r.

– kredyt inwestycyjny w kwocie 47.600 tys. PLN. Umowa podpisana została 09.03.2015 r. Wygaśnięcie umowy nastąpi 31.12.2024 r.

wielocelowa linia kredytowa w kwocie 55.000 tys. zł. na okres do dnia 29.11.2022 r., a następnie z jego obniżaniem każdorazowo o 2 000 tys. PLN w terminach: od 30.11.2022 r., 31.12.2022 r., 31.01.2023 r., 28.02.2023 r. 31.03.2023 r. z terminem końcowym do dnia 20 kwietnia 2023 r., w ramach Umowy wieloproduktowej w ING Bank Śląski S.A. Spółka może korzystać z poniższych produktów: kredytu w rachunku bieżącym do wysokości 23.000.000 zł do dnia 29.11.2022 r., a następnie ulega on obniżaniu każdorazowo o 2 000 tys. PLN w terminach: od 30.11.2022 r., 31.12.2022 r., 31.01.2023 r., 28.02.2023 r. aż w okresie 31.03.2023 r. - 20 kwietnia 2023 r nie może przekroczyć kwoty 13.000 tys. zł, linii na akredytywy do wysokości 15.000.000 zł, linii na gwarancje bankowe do wysokości 6.000.000 zł, transakcji dyskontowych w formie wykupu wierzytelności odwrotnego w wysokości 8.000.000 EUR, przy czym łączna kwota zadłużenia wynikająca z wykorzystania limitu w formie w/w produktów kredytowych nie może przekroczyć kwoty limitu, tj. kwoty 55.000 tys. zł. na okres do dnia 29.11.2022 r., a następnie z jej obniżaniu każdorazowo o 2 000 tys. PLN w terminach: od 30.11.2022 r., 31.12.2022 r., 31.01.2023 r., 28.02.2023 r. aż w okresie 31.03.2023 r. - 20 kwietnia 2023 r nie może przekroczyć kwoty 45.000 tys. zł.

– wielocelowa linia kredytowa w mBank S.A. uprawniająca do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym, realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych i akredytyw, przy czym łączna kwota zadłużenia wynikająca z wykorzystania limitu w formie w/w produktów kredytowych nie może przekroczyć 19.000.000,00 zł. Linia kredytowa udzielona jest do 18.04.2023 r.

– umowa limitu na wykup wierzytelności (faktoring) w kwocie 8.000 tys. PLN. Limit udzielony został do dnia 13.09.2024 r.

– Umowę limitu kredytowego wielocelowego w kwocie 90.000 tys. zł uprawniającego do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 52.000 tys. PLN oraz realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych do kwoty 40.000 tys. PLN i akredytyw do kwoty 10.000 tys. PLN. Aneks zmieniający umowę limitu kredytowego wielocelowego, zawierający powyższe sublimity, został podpisany 04 lipca 2022 r. Limit udzielony został do dnia 03.07.2024 r. W dniu 22.02.2023 r. został podpisany aneks zwiększający limit w zakresie gwarancji bankowych do kwoty 45.000 tys. PLN, przy niezmienionych pozostałych warunkach..

– kredyt inwestycyjny w PKO BP SA w kwocie 71.400 tys. PLN Umowa podpisana została 09.03.2015 r. Wygaśnięcie umowy nastąpi 31.12.2024 r.

– umowa limitu kredytowego wielocelowego ustalająca limit w kwocie 18.000 tys. zł uprawniający do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 11.500 tys. PLN oraz realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych do kwoty 6.500 tys. PLN i akredytyw do kwoty 6.500 tys. PLN. Limit udzielony został do dnia 11.07.2024 r.

Na dzień 31.12.2022 r. Grupa Kapitałowa wywiązała się ze spłat wszystkich otrzymanych kredytów oraz z tytułu odsetek od kredytów.

Nota 23  Zobowiązania z tytułu leasingu

Zobowiązania leasingowe według okresu wymagalności

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych, w tym:

302 048

332 878

w ciągu 1 roku

101 610

96 861

od 2 do 5 roku

190 467

219 480

Powyżej 5 lat

9 971

16 537

Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. pozostałych umów

1 838

1 645

w ciągu 1 roku

618

705

od 2 do 5 roku

1 220

940

Powyżej 5 lat

0

0

Razem zobowiązania z tytułu leasingu

303 886

334 523

Kwota należna z tytułu rozliczenia w ciągu 12 miesięcy (wykazywana jako zobowiązania krótkoterminowe)

102 228

97 566

w tym: leasing dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

101 610

96 861

Kwota wymaganej spłaty po 12 miesiącach (wykazywana jako zobowiązania długoterminowe)

201 658

236 957

w tym: leasing dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

200 438

236 017

Wszystkie zobowiązania z tytułu leasingu samochodów osobowych denominowane są w PLN, natomiast z tytułu najmu lokali handlowych i powierzchni biurowych denominowane są w EURO i PLN.

Wartość godziwa zobowiązań z tytułu leasingu Grupy odpowiada jego wartości księgowej.

 

Opłaty leasingowe nieujęte w wycenie

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych:

7 776

6 624

leasing krótkoterminowy

303

310

leasing aktywów o niskiej wartości

0

0

zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu

7 473

6 314

 

Grupa skorzystała ze zwolnienia ze stosowania wymogów standardu w odniesieniu do leasingów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) oraz leasingów aktywów niskocennych. Na dzień bilansowy Grupa nie posiada istotnych pozycji leasingów niskocennych.

Koszty związane z leasingami krótkoterminowymi zgodnie z MSSF 16 par. 6, liniowo w trakcie okresu wynosiły 303 tys. zł.

Koszty odsetkowe związane z leasingiem zostały zaprezentowane w nocie 6a.

Całkowite wydatki z tyt. umów leasingu wynosiły:

 

Wydatki z tyt. umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych:

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

106 931

80 385

Odsetki zapłacone z tytułu umów leasingu finansowego dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

4 981

5 478

leasing krótkoterminowy

303

310

leasing aktywów o niskiej wartości

0

0

zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu

7 473

6 314

Razem wydatki z tytułu leasingu

119 688

92 487

W poniższej tabeli przedstawiono wpływ na wynik Grupy Kapitałowej w okresie sprawozdawczym za 2022 rok tj. 01.01.2022 do 31.12.2022 roku pomiędzy ujęciem umów leasingu lokali handlowych i powierzchni biurowych zgodnie z MSSF16 (wdrożonym z dniem 1 stycznia 2019 roku) oraz zgodnie z MSR17 (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 roku).

Pozycja

w tys. zł

Rok 2022 / okres

od 01-01-2022

do 31-12-2022

według MSR 17

Efekt ujęcia leasingu finansowego dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

Rok 2022 / okres

od 01-01-2022

do 31-12-2022

dane opublikowane

Zysk brutto na sprzedaży

683 132

0

683 132

Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu

558 759

-18 854

539 905

Pozostałe przychody operacyjne

9 143

1 163

10 306

Pozostałe koszty operacyjne

12 575

33

12 608

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

318

0

318

EBITDA

142 287

108 061

250 348

Wynik na działalności operacyjnej

120 623

19 984

140 607

Przychody finansowe

2 131

0

2 131

Koszty finansowe

13 709

11 391

25 100

Zysk (strata) brutto

109 045

8 593

117 638

Podatek dochodowy

23 047

1 633

24 680

Wynik finansowy netto

85 998

6 960

92 958

Amortyzacja w 2022 roku z tytułu leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych wyniosła 88 077 tys. zł.

W poniższej tabeli przedstawiono wpływ na wynik Grupy Kapitałowej w okresie sprawozdawczym w okresie 4 kwartału 2022 roku tj. 01.10.2022 do 31.12.2022 roku pomiędzy ujęciem umów leasingu lokali handlowych i powierzchni biurowych zgodnie z MSSF16 (wdrożonym z dniem 1 stycznia 2019 roku) oraz zgodnie z MSR17 (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 roku).

Pozycja

w tys. zł

4Q 2022* / okres

od 01-10-2022

do 31-12-2022

według MSR 17

Efekt ujęcia leasingu finansowego dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych

4Q 2022* / okres

od 01-10-2022

do 31-12-2022

dane opublikowane

Zysk brutto na sprzedaży

201 266

0

201 266

Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu

161 948

-4 815

157 133

Pozostałe przychody operacyjne

3 001

255

3 256

Pozostałe koszty operacyjne

5 043

0

5 043

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

281

0

281

EBITDA

42 462

27 644

70 106

Wynik na działalności operacyjnej

36 995

5 070

42 065

Przychody finansowe

9 546

11 698

21 244

Koszty finansowe

2 258

1 237

3 495

Zysk (strata) brutto

44 147

15 531

59 678

Podatek dochodowy

9 382

2 951

12 333

Wynik finansowy netto

34 765

12 580

47 345

*-dane nieaudytowane

Amortyzacja w IV kwartale 2022 roku z tytułu leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych wyniosła 22 574 tys. zł.

Nota 24  Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania wynikają głównie z zakupów handlowych i kosztów związanych z działalnością bieżącą. Średni okres kredytowania przyjęty dla zakupów handlowych wynosi 45 dni.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

w tys. zł.

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług

108 089

104 974

Zobowiązania z tytułu podatków, dotacji, cel, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń

29 251

37 588

Zobowiązania finansowe (faktoring odwrotny)

16 088

16 704

Zobowiązania z tytułu przychody przyszłych okresów

21 735

19 400

Inne

23 055

14 496

Zobowiązania krótkoterminowe, razem

198 218

193 162

 

Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa)

w tys. zł.

31.12.2022

31.12.2021

a) w walucie polskiej

144 337

154 580

b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)

53 881

38 582

b1. jednostka/waluta tys. / EURO

3 527

3 669

tys. zł

16 543

16 828

b2. jednostka/waluta tys. / USD

5 015

2 828

tys. zł

22 073

11 685

b3. jednostka/waluta tys. / CHF

3 194

2 264

tys. zł

15 228

10 069

b3. jednostka/waluta tys. / GBP

7

0

tys. zł

37

0

Pozostałe waluty tys. zł.

0

0

Zobowiązania krótkoterminowe, razem

198 218

193 162

 

Zobowiązania z tytułu przychodów przyszłych okresów zawierają wycenę programu lojalnościowego. Wartość przychodów przyszłych okresów jest określona przy uwzględnieniu przelicznika wartości przyznanych punktów i prawdopodobieństwa realizacji nagrody. Kwota przychodów przyszłych okresów dotyczących programu lojalnościowego prezentowana w bilansie wynosi na dzień 31.12.2022 roku 10 060 tys. zł. (na 31.12.2021 roku 4 023 tys. zł).

Czas realizacji zobowiązań z tytułu dostaw surowców, materiałów i towarów wynosi 30-150 dni, z tytułu dostaw usług 10-21 dni.

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych realizowane są w terminach wynikających odpowiednio z ustaw o podatkach dochodowych i ubezpieczeń społecznych i nie przekraczają 30 dni.

Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń realizowane są w okresie 10 dni od zakończenia miesiąca w którym świadczono pracę oraz pozostałe zobowiązania w okresie nie przekraczającym 30 dni.

Nota 24a  Zobowiązania finansowe według okresu wymagalności

Zobowiązania finansowe według okresu wymagalności

w tys. zł.

31.12.2022

31.12.2021

Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych, w tym:

311 095

343 448

w ciągu 1 roku

102 348

97 518

od 2 do 5 roku

197 755

227 690

Powyżej 5 lat

10 992

18 240

Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. pozostałych umów

2 120

1 716

w ciągu 1 roku

751

742

od 2 do 5 roku

1 369

974

Powyżej 5 lat

0

0

Kwoty płatne zgodnie z umowami kredytów i pożyczek

46 066

50 876

w ciągu 1 roku

25 290

15 632

od 2 do 5 roku

20 776

35 244

Powyżej 5 lat

0

0

Kwoty płatne zgodnie z terminami wymagalności zobowiązań handlowych i pozostałych

168 967

155 574

w ciągu 1 roku

168 967

155 574

od 2 do 5 roku

0

0

Powyżej 5 lat

0

0

Nie występują inne zobowiązania finansowe o okresie wymagalności powyżej 12 miesięcy.

 

Nota 25  Rezerwy

 

w tys. zł

Rezerwa

na koszty

pracownicze

Rezerwa

na przyszłe zobowiązania

Rezerwa na produkcję w toku (usługi podwykonawców)

Zwroty od

odbiorców

Pozostałe

Razem

Stan na dzień 1 stycznia 2021

6 655

2 612

925

893

10

11 095

utworzone rezerwy w ciągu roku obrotowego

2 946

615

827

1 309

2

5 699

rozwiązanie /wykorzystanie rezerw

-1 397

-29

0

0

0

1 426

Stan na dzień 31 grudnia 2021

8 204

3 198

1 752

2 202

12

15 368

wykazane w zobowiązaniach krótkoterminowych

7 083

3 198

1 752

2 202

12

14 247

wykazane w zobowiązaniach długoterminowych

1 121

0

0

0

0

1 121

Stan na dzień 1 stycznia 2022

8 204

3 198

1 752

2 202

12

15 368

utworzone rezerwy w ciągu roku obrotowego

4 801

452

0

1 836

111

7 200

rozwiązanie /wykorzystanie rezerw

-3 894

0

-1 188

-857

-22

-5 961

Stan na dzień 31 grudnia 2022

9 111

3 650

564

3 181

101

16 607

wykazane w zobowiązaniach krótkoterminowych

8 082

3 650

564

3 181

101

15 578

wykazane w zobowiązaniach długoterminowych

1 029

0

0

0

0

1 029

 

Utworzone rezerwy odniesione zostały odpowiednio w koszty zarządu, sprzedaży lub w pozostałe koszty operacyjne, a rozwiązane/wykorzystane rezerwy odniesione zostały odpowiednio na zmniejszenie kosztów zarządu i sprzedaży lub w pozostałe przychody operacyjne.

Na saldo rezerw na 31.12.2022 roku składają się :

rezerwa długoterminowa na odprawy emerytalne

1 029 tys. zł

Razem 16 607
tys. zł.

rezerwa krótkoterminowa na odprawy emerytalne

106 tys. zł

rezerwa krótkoterminowa na niewykorzystane urlopy

4 416 tys. zł.

rezerwa krótkoterminowa na niewypłacone premie

3 560 tys. zł

rezerwa krótkoterminowa na usługi szycia

564 tys. zł

rezerwa na przyszłe zobowiązania

3 650 tys. zł

rezerwa na zwroty

3 181 tys. zł

pozostałe rezerwy

101 tys. zł

 

Rezerwy na odprawy emerytalne są kalkulowane przez niezależnego aktuariusza. Główne założenia aktuarialne, które zostały przyjęte do kalkulacji wyniosły: stopa dyskontowa 6,85 %, długookresowa roczna stopa wzrostu wynagrodzeń 10 %, dalej 3% prawdopodobieństwo odejść pracowników na podstawie historycznych danych rotacji zatrudnienia w Grupie Kapitałowej.

Analiza wrażliwości sporządzona przez aktuariusza nie wykazała znaczących odchyleń wartości rezerwy przy każdym z rozpatrywanych scenariuszy. Wartość rezerwy zostanie zaktualizowana na podstawie kalkulacji niezależnego aktuariusza według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku.

Nota 26  Kapitał Akcyjny

Seria / emisja

w zł.

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania

akcji

Rodzaj

ograniczenia

praw

do akcji

Liczba

akcji

Wartość serii/ emisji wg

wartości

nominalnej

Sposób pokrycia kapitału

Data

rejestracji

Prawo do

dywidendy

(od daty)

Emisja "A"

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

1 000 000

 

 

1991-04-30

 

Podział emisji "A" (1 : 5)

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

5 000 000

 

 

1994-01-28

 

Emisja "B"

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

1 000 000

 

 

1995-01-05

 

Umorzenie akcji

 

 

 

-1 115 470

 

 

 

 

Emisja -„D”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

2 281 125

 

 

2006-08-31

 

Emisja -„F”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

716 564

 

 

2006-11-30

 

Emisja -„C”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

140 000

 

 

2007-01-22

 

Podział akcji (1 : 10)

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

80 222 190

 

 

2007-09-06

 

Emisja -„G”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

8 021 810

 

 

2008-10-06

 

Emisja -„H”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

15 059 932

 

 

2008-12-31

 

Emisja -„I”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

8 247 423

 

 

2009-12-17

 

Emisja -„K”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

22 310 270

 

 

2012-09-12

 

Emisja -„M”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

40 000 000

 

 

2013-09-16

 

Emisja -„L”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

859 366

 

 

2015-06-19

 

Emisja -„L”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

473 973

 

 

2016-05-31

 

Emisja -„N”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

1 980 000

 

 

2016-05-31

 

Emisja -„N”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

2 020 000

 

 

2017-07-07

 

Emisja -„N”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

2 000 000

 

 

2018-06-29

 

Emisja-„O”

zwykła

zwykła na

okaziciela

 

53 260 879

 

 

2018-12-28

 

Liczba akcji, razem

234 455 840

 

 

 

 

Kapitał zakładowy, razem

49 122 108

 

 

 

Wartość nominalna jednej akcji (w zł) = 0,20 zł.

 

Spółka dominująca posiada jeden rodzaj akcji zwykłych bez prawa do stałego dochodu.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wszystkie wyemitowane akcje były w pełni opłacone.

 

Kapitał akcyjny

w tys. zł.

31.12.2022

31.12.2021

Zarejestrowany:

234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda ( rok 2022: 234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda)

49 122

49 122

Wyemitowany:

234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda ( rok 2022: 234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda)

49 122

49 122

 

Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest obowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki dominującej, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki dominującej. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie, jednak części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele. W 2022 roku zostały spełnione wymogi kapitałowe.

Nota 27  Kapitał rezerwowy

 

w tys. zł

Saldo na 1 stycznia 2021

14 333

Zwiększenia z tytułu wyceny programu opcyjnego

0

Saldo na 31 grudnia 2021

14 333

Saldo na 1 stycznia 2022

14 333

Zwiększenia z tytułu wyceny programu opcyjnego

0

Saldo na 31 grudnia 2022

14 333

 

Kapitał rezerwowy jest tworzony z wyceny programu motywacyjnego opcji na akcje proporcjonalnie do czasu trwania programu.

Wartość nominalna akcji serii P, które Spółka dominująca może wyemitować w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego na potrzeby programu opcyjnego wynoszą 1.410 tys. zł. (7.050.000 akcji po 0,20 zł. każda).

Nota 28  Zyski zatrzymane

 

w tys. zł

Saldo na 1 stycznia 2021

759 899

Zysk netto (strata) za rok bieżący

66 310

Saldo na 31 grudnia 2021

826 209

Saldo na 1 stycznia 2022

826 209

Zysk netto (strata) za rok bieżący

92 958

Dywidenda

-39 857

Saldo na 31 grudnia 2022

879 310

W pozycji tej prezentowany jest wynik finansowy netto poprzednich lat obrotowych, jak również korekty wyniku finansowego dotyczące lat ubiegłych, a wynikające z błędów lat poprzednich lub zmian zasad rachunkowości.

Zyski zatrzymane, ujmują wszystkie kapitały zapasowe, niepodzielone wyniki z lat ubiegłych podmiotu dominującego i spółek zależnych.

 

Nota 29  Wartość godziwa instrumentów finansowych

Wartości godziwe aktywów finansowych i zobowiązań finansowych określa się w następujący sposób:

wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych o warunkach standardowych, znajdujących się w obrocie na aktywnych, płynnych rynkach określa się poprzez odniesienie do cen giełdowych;

wartość godziwą pozostałych aktywów finansowych i zobowiązań finansowych (z wyjątkiem instrumentów pochodnych) określa się zgodnie z ogólnie przyjętymi modelami wyceny w oparciu o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, stosując ceny z dających się zaobserwować bieżących transakcji rynkowych i notowań dealerów dla podobnych instrumentów;

wartość godziwą instrumentów pochodnych oblicza się przy użyciu cen giełdowych. W przypadku braku dostępu do tych cen stosuje się analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych przy użyciu odpowiedniej krzywej dochodowości na okres obowiązywania instrumentu dla instrumentów nieopcjonalnych oraz modele wyceny opcji dla instrumentów opcjonalnych.

W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku nie nastąpiło przeniesienie między poziomami w hierarchii wartości godziwej wykorzystywanej przy wycenie wartości godziwej, jak również nie nastąpiła zmiana klasyfikacji aktywów finansowych na skutek zmiany celu lub sposobu wykorzystania tych aktywów.

Walutowe instrumenty pochodne

Grupa stosuje walutowe instrumenty pochodne w celu zabezpieczenia przyszłych przepływów pieniężnych przed ryzykiem kursowym. Grupa posiada, jako transakcje zabezpieczające kontrakty forward na zakup waluty. Instrumenty pochodne denominowane są w walucie USD oraz EURO. Na 31.12.2022 roku saldo w wartości nominalnej wynosi 0 tys. USD, w przeliczeniu po kursie zawarcia transakcji 0 tys. PLN.

Wycena instrumentów pochodnych zalicza się do hierarchii poziomu drugiego, czyli wycena jest oparta o rynkowe założenia.

Nota 29a  Instrumenty finansowe w podziale na klasy

Pozycje bilansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

w tys. zł

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa finansowe

Zobowiązania

finansowe

Aktywa finansowe

Zobowiązania

finansowe

Udzielone pożyczki

0

0

0

0

Należności handlowe oraz pozostałe należności i aktywa obrotowe

14 295

0

13 078

0

Środki pieniężne oraz ich ekwiwalenty

95 899

0

114 572

0

Zobowiązania długoterminowe z tyt. kredytów, pożyczek oraz leasingowe

0

221 118

0

270 615

tym: z tytułu leasingu lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

0

200 438

0

236 017

Zobowiązania krótkoterminowe z tyt. kredytów, pożyczek oraz leasingowe

0

125 014

0

118 170

w tym: z tytułu leasingu lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

0

101 610

0

96 861

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe

 

200 380

0

193 591

Instrumenty finansowe (forwardy)

0

0

0

0

Razem

110 345

546 512

127 650

582 376

Powyższe Aktywa i Zobowiązania finansowe zostały wycenione w zamortyzowanym koszcie.

Grupa przeprowadziła analizę w wyniku, której stwierdzono, iż wartość instrumentów finansowych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odbiega znacząco od ich wartości godziwej z uwagi na fakt, że większość tych instrumentów jest oprocentowana w oparciu stopę zmienną.

Nota 29b  Instrumenty finansowe - przychody i koszty oraz zyski i straty z tyt. utraty wartości

Pozycje bilansowe

w tys. zł

Rok 2022 / okres od 01-01-2022 do 31-12-2022

Przychody z tyt. odsetek

Koszty z tyt.
odsetek

Zyski / straty z tytułu wyceny wg. zamortyzowanego kosztu

Utworzone

odpisy

aktualizujące

Rozwiązane

odpisy

aktualizujące

Zyski /straty

z tyt. różnic

kursowych

Udzielone pożyczki

0

0

0

0

0

0

Należności handlowe oraz pozostałe

24

0

0

86

1 040

-2 028

Środki pieniężne oraz ich ekwiwalenty

1 621

0

0

 

 

-47

Inne aktywa krótkoterminowe – Transakcje Forward

0

0

0

0

0

0

Zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek

oraz leasingowe

0

4 490

0

0

0

0

Zobowiązania leasingowe z tyt. umów lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

0

4 981

0

0

0

-6 410

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe

0

167

0

0

0

-4 391

Razem

1 645

9 638

0

86

1 040

-12 876

 

Pozycje bilansowe

w tys. zł

Rok 2021 / okres od 01-01-2021 do 31-12-2021

Przychody z tyt. odsetek

Koszty z tyt.
odsetek

Zyski / straty z tytułu wyceny wg. zamortyzowanego kosztu

Utworzone

odpisy

aktualizujące

Rozwiązane

odpisy

aktualizujące

Zyski /straty

z tyt. różnic

kursowych

Udzielone pożyczki

0

0

0

0

0

0

Należności handlowe oraz pozostałe

39

0

0

2 631

51 942

612

Środki pieniężne oraz ich ekwiwalenty

7

 

 

 

 

149

Inne aktywa krótkoterminowe – Transakcje Forward

0

0

0

0

0

0

Zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek

oraz leasingowe

0

1 801

0

0

0

0

Zobowiązania leasingowe z tyt. umów lokali handlowych oraz powierzchni biurowych

0

5 478

0

0

0

1 534

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe

0

407

 

0

0

-3 188

Razem

46

7 686

0

2 631

51 942

-893

 

W dniu 24 lutego 2022 roku rozpoczął się konflikt zbrojny Rosji z Ukrainą. Działania militarne w kraju sąsiadującym z Rzeczpospolitą Polską wprowadziły wysoki stopień niepewności, co do kształtowania się procesów w sferach politycznej, społecznej i gospodarczej. Zarząd Spółki dominującej, na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, nie jest w stanie precyzyjnie oszacować skali pogorszenia wyników finansowych, gdyż szereg czynników pozostaje poza jego wpływem i kontrolą, jednakże według swojej najlepszej wiedzy na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie postrzega wojny jako przesłanki która może mieć wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Grupy.

Grupa korzysta z finansowania zewnętrznego oprocentowanego zmienną stopą procentową w formie kredytu inwestycyjnego i kredytu obrotowego oraz faktoringu odwrotnego. W związku z tym Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w postaci możliwego wzrostu kosztów finansowania, a w konsekwencji obniżenia rentowności Grupy. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w tabeli listy ryzyk przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego. Tym samym Grupa rozpoznaje możliwy wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych.

Nota 30  Należności i zobowiązania warunkowe

Pozycje pozabilansowe

w tys. zł.

31.12.2022

31.12.2021

Wystawione gwarancje bankowe na czynsze z tytułu wynajmu lokali sklepowych oraz gwarancje terminowej płatności zobowiązań handlowych

66 229

58 755

otwarte akredytywy

18 355

23 441

weksle własne będące zabezpieczeniem zobowiązań leasingowych

462

410

Razem zobowiązania warunkowe

85 046

82 606

 

Brak należności warunkowych.

Nota 31  Informacja o istotnych zmianach wielkości szacunkowych

Wykaz ważniejszych szacunków i osądów dla poszczególnych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej:

 

Nota

10

Test na utratę wartości firmy

Nota

11

Inne wartości niematerialne (okresy użytkowania)

Nota

12

Środki trwałe (okresy użytkowania)

Nota

12a

Aktywa z tytułu praw do użytkowania

Nota

16,19

Odpis na zapasy

Nota

18,19

Odpis na należności

Nota

8

Aktywo oraz rezerwa z tytułu podatku odroczonego

Nota

24

Zobowiązania z tytułu programu lojalnościowego

Nota

25

Rezerwy na zobowiązania

Nota

32

Płatności regulowane akcjami

Nota

7,8

Rozliczenia podatkowe

Nota 32  Płatności regulowane akcjami

W dniu 27.06.2018r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwaliło program motywacyjny dla członków Zarządu Spółki, kluczowych menedżerów lub innych osób o istotnym znaczeniu dla Spółki (oraz spółek z jej grupy kapitałowej) oparty o płatność w postaci akcji Spółki. Szczegółowe warunki programu motywacyjnego (zakładającego w pełnej wysokości przyznanie 7.050.000 szt. warrantów subskrypcyjnych) zostały zawarte w raporcie bieżącym nr 33/2018 z dnia 27.06.2018r. Wartość programu motywacyjnego oszacowana przy zastosowaniu modelu Monte Carlo w połączeniu wyniosła 2.675.618,31 zł, tj. 0,48 zł za akcję i jest rozliczana proporcjonalnie do czasu trwania programu z uwzględnieniem prawdopodobieństwa realizacji warunków nierynkowych. Kwota policzona przy prawdopodobieństwie 100%.

Przewidywany stopień zmienności ustalony został na podstawie osądu historycznego popartego analizą zmienności stóp zwrotu z cen zamknięcia dla akcji spółki notowanych na GPW.

Oczekiwany okres życia opcji został określony w oparciu o maksymalny okres wynikający z podjętej uchwały.

Cena emisyjna akcji serii P była równa 4,48 zł.

Warranty subskrypcyjne serii F zostały przydzielone uczestnikom programu w 2019 roku.

Przyznawane transzy warrantów subskrypcyjnych zostało zakończone w 2020 roku.

Każdy warrant subskrypcyjny serii F uprawnia do objęcia jednej akcji zwykłej na okaziciela serii P Spółki o wartości nominalnej 20 gr (dwadzieścia groszy) każda, po cenie emisyjnej równej 4,48 zł (cztery złote i czterdzieści osiem groszy) za jedną akcję.

Wykonanie praw z wyemitowanych przez Spółkę Warrantów może nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 2023 roku. Warrant traci ważność z chwilą wykonania prawa do objęcia akcji serii P.

W 2022 roku odniesiono w koszty ogólnego zarządu z tytułu wyceny programu motywacyjnego kwotę 0 tys. zł. (w 2021 roku: 0 tys. zł.).

8.  POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

8.1.  Znaczące wydarzenia w 2022 roku

W 2022 roku miało miejsce wiele wydarzeń wewnętrznych i w otoczeniu Grupy, które miały wpływ na biznes VRG.

Napięcia w otoczeniu biznesu: Istotny wpływ na polskie społeczeństwo i sytuację gospodarczą w kraju miało przez cały 2022 r. napięcie geopolityczne, spowodowane agresją Rosji na Ukrainę. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą, zapoczątkowane agresją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022, nie wpłynęły na ciągłość operacyjną spółki. VRG nie prowadziła sprzedaży ani nie zatrudniała pracowników w Ukrainie lub w Rosji. W pierwszych tygodniach wojny obserwowaliśmy gwałtowne załamanie sprzedaży, które zaczęło odbudowywać się dopiero od połowy marca. W odpowiedzi na wydarzenia w Ukrainie podjęliśmy szereg działań pomocowych na rzecz osób bezpośrednio dotkniętych wojną, w tym dla naszych pracowników w Polsce będących obywatelami Ukrainy. Marki VRG przekazały na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej 200 tysięcy złotych (100 tys. od spółki VRG i kolejne 100 tys. od spółki W.KRUK) oraz darowizny rzeczowe w postaci odzieży.

Sytuacja pandemiczna: Obok wybuchu wojny w Ukrainie, w pierwszym kwartale  2022 roku Grupa mierzyła się również z obniżeniem ruchu w salonach w wyniku piątej fali zachorowań na COVID-19. Choć nie mieliśmy do czynienia z lockdownami administracyjnymi, chwilowe wycofanie się z życia społecznego dużej części Polaków oraz powrót do pracy zdalnej firm, skutkowały zmniejszeniem ruchu w centrach handlowych w styczniu i na początku lutego. W kolejnych miesiącach półrocza obserwowaliśmy odbudowę popytu, której dynamika była silniejsza niż w 2021 roku. W drugiej połowie roku wpływ wzrostu sezonowego zachorowań na covid nie miał już tak widocznego wpływu na ruch w sklepach stacjonarnych.

Presja inflacyjna a popyt: Rok 2022 upływał w cieniu niepewności gospodarczej, wysokiej inflacji i idących w ślad za nią wzrostów cen (m.in. energii) oraz presji płacowej. Rosnące z miesiąca na miesiąc koszty życia wywołały powszechne obawy o nastroje konsumentów i popyt. Zarząd odpowiedział na tą presję monitorując wnikliwie dostępne dane dotyczące zachowań konsumentów w sieci offline i e-sklepach i podejmując na bieżąco decyzje mające na celu mitygowanie ryzyk związanych z obniżonym popytem (np. zmiany w wielkości zamówień czy prowadzenie elastycznej polityki wyprzedażowej. W konsekwencji, mimo trudnego otoczenia, Grupa VRG była w stanie skutecznie wspierać sprzedaż i chronić marżę.

Oferta segmentu odzieżowego: Kolekcje marek odzieżowych na 2022 rok przygotowywane były z myślą o post pandemicznym ożywieniu. Oferta segmentu stawiała na kolekcje, łączące klasyczne formy z wygodnymi elementami casual. Wspólnym mianownikiem oferty marek Grupy pozostaje przywiązanie do jakości i ponad-czasowej elegancji. Vistula, największa marka z portfolio odzieżowego Grupy VRG, zmieniła w 2022 roku podejście do komercjalizacji kolekcji. Począwszy od sezonu jesień-zima, oferta marki nie pojawia się w sklepach w tym samym czasie, a jest dzielona na rozdziały, wprowadzane do salonów i kanału online stopniowo – tak, aby poszczególne elementy były jak najlepiej dopasowane do potrzeb klientów w danym momencie sezonu. Vistula rozwijała też w 2022 r. ofertę dla kobiet – z sezonu na sezon poszerzając asortyment dla tej grupy konsumentów. Dowodem na wysoką jakość oferty damskiej marki jest nagroda Doskonałość Mody Twój Styl 2022, przyznana kolekcji damskiej Vistuli na jesień i zimę 2022/2023. Na powrocie klientów do sklepów stacjonarnych korzystał Bytom, utrzymujący swoją bardziej klasyczną linię w odzieśy formalnej, przy jednoczesnym wzroście udziału odzieży casual. W 2022 roku istotnie poprawiła się sprzedaż kolekcji klasycznej marki Deni Cler, wspierana przez rosnący popyt wsegmencie premium. Dobre wyniki uzyskała również Wólczanka, oferująca najszerszy asortyment odzieży dla kobiet i mężczyzn, pozwalający budować „total look” zarówno do pracy, jak i na czas wolny.   

Mistrzostwa Świata w Katarze: W listopadzie 2022 roku w Katarze rozgrywane były Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn. Na wydarzenie to Vistula, która jest oficjalnym krawcem reprezentacji, stworzyła strój formalny dla polskiego zespołu. Dodatkowo marka, w partnerstwie z PZPN, wprowadziła do oferty kolekcję specjalną związaną z Mistrzostwami. W salonach i sklepie online pojawiła się specjalna linia produktów, inspirowana mundialowym monolookiem „biało-czerwonych”. Vistula współpracuje z PZPN od 2016 roku. Strój formalny przygotowany na ubiegłoroczne mistrzostwa to już kolejna stylizacja marki dla reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn. Wcześniej biało-czerwoni występowali w zestawie od Vistula podczas części oficjalnych Mistrzostw Europy we Francji w roku 2016, Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 oraz UEFA EURO 2020.

Ubrania do oddania: W listopadzie 2022 roku Wólczanka jako pierwsza marka w portfolio Grupy VRG, zdecydowała się zorganizować zbiórkę odzieży we współpracy z Ubrania Do Oddania. W ramach kampanii, klienci odwiedzający 6 wielkoformatowych sklepów marki w największych miastach mogli oddać niepotrzebną odzież do dedykowanych boksów lub zamówić bezpłatnego kuriera przez stronę internetową, aby ten odebrał ubrania ze wskazanej lokalizacji. Specjalną zbiórkę z udziałem pracowników przeprowadzono również w centrali VRG w Krakowie. Odzież zgromadzona w trakcie akcji trafiła do drugiego obiegu lub została poddana recyclingowi. W ramach kampanii przekazano też finansową pomoc dla podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Kampania została wdrożona w ramach realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Grupy VRG.

Oferta segmentu jubilerskiego: W.KRUK skupiał się na dywersyfikacji oferty, rozwijając zarówno gamę produktów premium, jak i ofertę bardziej dostępnej finansowo biżuterii srebrnej i modowej. W kategorii premium W.KRUK oferował w 2022 roku przede wszystkim zegarki z segmentu luksusowego (w tym Patek Philippe, Rolex czy Cartier) oraz szerokie portfolio luksusowej biżuterii takich marek jak: Bijoux Birks, Recarlo, Pasquale Bruni, Marco Bicego, Nanis czy Hulchi Belluni. Wiosną, w sezonie obfitującym tradycyjnie w uroczystości rodzinne, klientom W.KRUK zaprezentowana została kolekcja okolicznościowa: m.in. na ślubny, komunie i Dzień Matki. Ambasadorką tej ostatniej była znana piosenkarka Natalia Kukulska i jej córka Ania Dąbrówka. W październiku 2022 roku zadebiutowała z kolei bardzo dobrze przyjęta przez klientów kolekcja ambasadorska Longplay, stworzona przez Natalię Kukulską i Michała Dąbrówkę. Świetne wyniki uzyskała także pierwsza w historii marki autorska kolekcja biżuterii luksusowej Lunapark, wprowadzona do sprzedaży na sezon świąteczny, w listopadzie 2022 roku. Równocześnie W.KRUK rozwija ofertę biżuterii popularnej Picky Pica.

Rozwój sieci stacjonarnej: Rozwój nowych konceptów w ramach sieci stacjonarnej to element strategicznej ewolucji marek segmentu odzieżowego Grupy VRG – której celem jest wzrost biznesu spółki w tym obszarze. Rok 2022 to seria otwarć wielkoformatowych sklepów Wólczanki, umożliwiający prezentację szerokiej oferty marki. Pojawiły się one m.in. w Silesia City Center, Westfield Arkadia, CH Focus w Zielonej Górze, City Center w Rzeszowie i Magnolia Park we Wrocławiu. W sierpniu 2022 r. w warszawskiej Westfield Arkadia ruszył również w nowym koncepcie najnowszy salon marki Vistula. Od wcześniej otwieranych sklepów odróżnia go zmieniony sposób ekspozycji (asortyment prezentowany na jednym poziomie, na wysokości wzroku klienta) oraz przestrzenie wydzielone na kolekcję damską i akcesoria..

Ukonstytuowanie Zarządu Spółki: W ciągu 2022 roku Rada Nadzorcza ukształtowała zarząd Grupy VRG w składzie: Janusz Płocica w roli prezesa zarządu, Marta Fryzowska jako wiceprezeska zarządu odpowiedzialna za segment fashion, Łukasz Bernacki jako wiceprezes zarządu odpowiedzialny za segment jubilerski oraz Michał Zimnicki, pełniący funkcję wiceprezesa zarządu i CFO Spółki. Obecny zarząd składa się z managerów odpowiedzialnych za kluczowe dla Grupy dywizje biznesowe oraz doświadczonego CFO, odzwierciedlając tym samym model funkcjonowania Grupy oparty o dwa segmenty biznesowe – odzieżowy i jubilerski. Jako zarząd jesteśmy przekonani, że w tym składzie będziemy mogli coraz bardziej efektywnie rozwijać działalność operacyjną i inicjatywy strategiczne, skutecznie budując oba segmenty i współpracę między nimi.

Pierwsza od 1999 r dywidenda: Jednym z głównych celów zarządu jest dzielenie się wypracowywanym zyskiem z akcjonariuszami, zgodnie z przyjętą 18 maja 2022 polityką dywidendową. W czerwcu Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, zgodnie z rekomendacją zarządu podjęło uchwałę o pierwszej od 1999 roku wypłacie dywidendy przez VRG w kwocie 0,17 zł na jedną akcję. Łącznie spółka wypłaciła akcjonariuszom 39.857.492,80 zł. Uprawnionymi do dywidendy byli akcjonariusze Spółki na dzień 15 lipca 2022 roku (dzień dywidendy), a dniem wypłaty dywidendy był 29 lipca 2022 roku. Zarząd planuje rekomendować wypłaty zgodnie z przyjętą polityką również w nadchodzących latach, biorąc każdorazowo pod uwagę sytuację finansową i płynnościową Spółki, w zgodzie z obowiązującą polityką dywidendową.

Znaczące zmiany w strukturze akcjonariatu:

W sierpniu i wrześniu uległy zmianie udziały istotnych akcjonariuszy w ogólnej liczbie głosów w Spółce Dominującej. W dniu 17 sierpnia 2022 Fundusz IPOPEMA 2 FIZ Aktywów Niepublicznych (zarządzany przez IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.) zbył istotny pakiet akcji spółki, w transakcji przeprowadzonej poza rynkiem regulowanym. Przed transakcją fundusz IPOPEMA 2 FIZAN posiadał 20.344.464 akcji Spółki Dominującej, co stanowiło 8,68% kapitału zakładowego Spółki Dominującej i dawało analogiczną liczbę i udział głosów na walnym zgromadzeniu Spółki Dominującej. W konsekwencji tej transakcji, zgodnie z wiedzą Spółki Dominującej, Fundusz IPOPEMA 2 FIZAN nie posiada aktualnie akcji Spółki Dominującej.

Tego samego dnia Pan Jerzy Mazgaj dokonał transakcji kupna 20.344.464 akcji Spółki Dominującej poza rynkiem regulowanym (za pośrednictwem Trigon Dom Maklerski S.A.). W jej wyniku, zgodnie z wiedzą Spółki Dominującej, Pan Jerzy Mazgaj na dzień publikacji niniejszego raportu posiada 38.332.632 akcji Spółki Dominującej, co stanowi 16,35 % kapitału zakładowego Spółki Dominującej i uprawnia do wykonywania 16,35% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki Dominującej.

Z kolei w dniu 7 września na rynku regulowanym na GPW w Warszawie zostały zawarte transakcje, w wyniku których Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" (OFE PZU) i Dobrowolny Fundusz Emerytalny PZU (DFE PZU) nabyły akcje Spółki Dominującej w liczbie odpowiednio 3.381.011 oraz 100.000. W wyniku tych transakcji udział OFE PZU oraz łączny udział OFE PZU i DFE PZU w ogólnej liczbie głosów w Spółce Dominującej uległ zwiększeniu o więcej niż o 2% głosów w stosunku do ostatniego zawiadomienia OFE PZU. Zgodnie z wiedzą Spółki Dominującej na dzień publikacji niniejszego raportu OFE PZU oraz DFE PZU posiadają łącznie 45.251.894 akcji Spółki Dominującej, co stanowi 19,30% kapitału zakładowego Spółki Dominującej i uprawnia do wykonywania 19,30% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki Dominującej.

8.2.  Znaczące zdarzenia po dacie bilansowej

Zmiany w strukturze akcjonariatu: W dniu 4 stycznia 2023 roku Spółka Dominująca otrzymała od Colian Developer sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Kaliszu („Zawiadamiający”) działającego w Porozumieniu z Panem Janem Kolańskim, zawiadomienie na podstawie art. 69 ust.1 w zw. z art. 69a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych o zwiększeniu udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce Dominującej powyżej progu 5% przez Porozumienie, w którym Zawiadamiający działa wraz z Panem Janem Kolańskim. W wyniku transakcji kupna 30.550 akcji Spółki Dominującej zawartej w dniu 30 grudnia 2022 roku w toku sesji giełdowej w dniu 30.12.2022 r. Porozumienie przekroczyło udział 5% w ogólnej liczbie głosów w Spółce Dominującej. Przed dokonaniem wyżej wymienionej transakcji Porozumienie posiadało 11.722.373 akcji Spółki Dominującej, co stanowiło 4,99 % kapitału zakładowego Spółki Dominującej i uprawniało do wykonywania 4,99% ogólnej liczby głosów w Spółce Dominującej. Po dokonaniu wyżej wymienionej transakcji Porozumienie akcjonariuszy (Colian Developer sp. z o. o. sp. K. i Jan Kolański) posiada łącznie 11.752.923 akcji Spółki Dominującej, co stanowi 5,01 % kapitału zakładowego Spółki Dominującej i uprawnia do wykonywania 5,01% ogólnej liczby głosów w Spółce Dominującej.

8.3.  Transakcje ze stronami / podmiotami powiązanymi

Podmioty i osoby powiązane z kluczowym personelem kierowniczym Spółki według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r., z którymi zrealizowano transakcje w okresie sprawozdawczym

Doksa Sp. z o.o. – powiązany z Członkiem Rady Nadzorczej, Panem Janem Pilchem; podmiot wynajmujący powierzchnię biurową dla Spółki VRG S.A.

W roku 2022 roku Spółka zawierała transakcje z podmiotami, na które znacząco wpływa lub posiada w niej znaczącą liczbę głosów, bezpośrednio lub pośrednio osoba będąca członkiem kluczowego personelu kierowniczego spółki.

Doksa Sp. z o.o. - 2022 roku łączne obroty brutto wyniosły 797 tys. zł.

Coilian Sp. z o.o- 2022 roku łaczne obroty brutto wyniosły 9 tys zł.

Kluczowy personel został opisany w punkcie 8.9.

8.4.  Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych

W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 roku Spółka dominująca nie dokonywała emisji, wykupu lub spłaty kapitałowych papierów wartościowych.

8.5.  Dywidendy wypłacone i zadeklarowane

W Grupie Kapitałowej funkcjonuje Polityka dywidendowa przyjęta przez Zarząd Spółki dominującej w dniu 18 maja 2022 r. o następującej treści:

Polityka dywidendowa VRG S.A. z siedzibą w Krakowie.

Jednym z głównych celów Zarządu VRG S.A. z siedzibą w Krakowie („Spółka”) jest dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami poprzez wypłatę dywidendy. Zarząd Spółki zamierza rekomendować akcjonariuszom wypłatę dywidendy zgodnie z niniejszą polityką dywidendową.

Zarząd Spółki zamierza corocznie rekomendować walnemu zgromadzeniu Spółki wypłatę dywidendy w przedziale między 20% a 70% wartości skonsolidowanego zysku netto wynikającego z zaudytowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Spółki, przy założeniu, że wskaźnik dług netto/ EBITDA na koniec roku obrotowego wyniesie mniej niż 2,5.

Każdorazowo przed przedstawieniem rekomendacji walnemu zgromadzeniu Spółki, Zarząd Spółki będzie brał pod uwagę następujące czynniki:

  sytuację finansową Spółki i jej grupy kapitałowej,

  potrzeby inwestycyjne,

  sytuację płynnościową,

  perspektywy rozwoju grupy kapitałowej Spółki w danej sytuacji rynkowej i makroekonomicznej,

  plany akwizycyjne,

  kowenanty bankowe.

W dniu 21 czerwca 2022r Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy w kwocie 0,17 zł na jedną akcję w łącznej kwocie 39.857.492,80 zł. Postanowiono, że uprawnionymi do dywidendy będą akcjonariusze Spółki na dzień 15 lipca 2022 roku (dzień dywidendy). Dywidenda została wypłacona w dniu 29 lipca 2022 roku.

8.6.  Postępowania toczące się przed sądem lub organem administracji publicznej

Przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczą się żadne postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Grupy, którego wartość miałaby istotny wpływ na ocenę sytuacji Grupy.

8.7.  Rozliczenia podatkowe

Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania (w większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnienia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie zobowiązań podatkowych, aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów podatkowych.

8.8.  Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub przez jednostkę od niego zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji łącznie jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji jest znacząca

Na 31.12.2022 roku nie wystąpiły inne poręczenia lub gwarancje niż udzielone jednostkom powiązanym, które zostały opisane w nocie 22.

8.9.  Wynagrodzenia Zarządu i Rady Nadzorczej za okres 2022 roku

Zarząd

 

w tys. zł.

Janusz Płocica

Prezes Zarządu / od 19.04.2022 r. /

718

Łukasz Bernacki

Wiceprezes Zarządu / od 07.07.2022 r. /

58

Michał Zimnicki

Wiceprezes Zarządu

540

Marta Fryzowska

Wiceprezeska Zarządu

690

Radosław Jakociuk

Wiceprezes Zarządu/ do 31.01.2022/

1 170

Jan Pilch

Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oddelegowany do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu /od 12.03.2022 do 18.04.2022/

162

Razem

 

3 338

Kwota wynagrodzenia podana w tabeli powyżej Pana Radosława Jakociuka zawiera, oprócz wynagrodzenia podstawowego, wartość odprawy.

Rada Nadzorcza

 

w tys. zł.

Mateusz Kolański

Przewodniczący Rady Nadzorczej

355

Jan Pilch

Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

158

Piotr Kaczmarek

Członek Rady Nadzorczej

219

Piotr Stępniak

Członek Rady Nadzorczej

189

Wacław Szary

Członek Rady Nadzorczej

219

Andrzej Szumański

Członek Rady Nadzorczej

189

Marcin Gomoła

Członek Rady Nadzorczej

195

Razem

 

1 525

 

Osoby zarządzające i nadzorujące pobierały wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji we władzach spółek zależnych. Wynagrodzenia te łącznie za 2022 rok wyniosły:     

 

 

w tys. zł.

Piotr Stępniak

Członek Rady Nadzorczej W.KRUK oraz DCG

98

Piotr Kaczmarek

Członek Rady Nadzorczej W.KRUK

80

Andrzej Szumański

Członek Rady Nadzorczej W.KRUK

80

Jan Pilch

Przewodniczący Rady Nadzorczej DCG

30

Łukasz Bernacki

Prezes Zarządu W.KRUK

1 320

Michał Zimnicki

Członek Zarządu W.KRUK, Członek Rady Nadzorczej DCG

140

Razem

 

1 748

Osobom zarządzającym przysługują świadczenia określone w umowach o pracę lub z tytułu powołania.

Poza świadczeniami wymienionymi powyżej nie wystąpiły inne świadczenia na rzecz osób zarządzających i nadzorujących, w tym m.in. z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia, świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy, innych świadczeń długoterminowych.

 

8.10.  Inne informacje, które są istotne dla oceny sytuacji grupu

Poniżej przedstawiono skrót najważniejszych czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki i sytuację ekonomiczno – finansową Grupy. Wymienione niżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową Grupy Kapitałowej.

Na wyniki finansowe Grupy w ciągu najbliższych kilku kwartałów wpływ może mieć:

  Inflacja oraz wzrost cen.

  Ograniczenie konsumpcji, cięcia wydatków na dobra trwałe gospodarstw domowych w związku z rosnącą inflacją.

  Konflikt zbrojny w Ukrainie.

  Zakłócenia łańcucha dostaw związanym z rynkiem azjatyckim.

  Sytuacja ekonomiczno–społeczna w Polsce.

  Dalszy rozwój oferty Grupy.

  Zmieniające się r/r restrykcje związane z COVID-19.

  Poziom kursu PLN w stosunku do USD, EUR.

  Rozwój kanału on-line, działania zorientowane na omnichannel.

8.11.  Istotne czynniki ryzyka i zagrożeń

Poniżej przedstawiono skrót najważniejszych czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki i sytuację ekonomiczno – finansową Grupy. Wymienione niżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową Grupy Kapitałowej.

Zewnętrzne czynniki ryzyka

 

Ryzyko gospodarcze związane z sytuacją makroekonomiczną

Poziom przychodów Grupy uzależniony jest od koniunktury gospodarczej, w tym: dynamiki wzrostu gospodarczego, inflacji, poziomu bezrobocia, poziomu dochodów i zadłużenia gospodarstw domowych, konsumpcji indywidualnej, wskaźników optymizmu konsumentów, poziomu kursu euro wobec złotego, stóp procentowych oraz polityki fiskalnej państwa.

Istnieje ryzyko, że w przypadku gwałtownego pogorszenia koniunktury gospodarczej i wystąpienia zjawisk recesyjnych nastąpi istotny spadek popytu na produkty, oferowane przez Grupę, co wpłynie negatywnie na osiągane wyniki i sytuację finansową.

Działania : Każda z marek posiadanych przez Grupę kierowana jest do szerokiego grona konsumentów. Grupa oferuje produkty bardzo dobrej jakości w różnych segmentach cenowych. W przypadku osłabienia koniunktury lub popytu Grupa będzie obniżać koszty, aby zachować rentowność.

Ryzyko związane z niestabilnością polskiego systemu

prawnego, w tym podatkowego

Potencjalnym ryzykiem dla działalności Grupy, tak jak wszystkich podmiotów działających w obrocie gospodarczym, może być zmienność przepisów prawa oraz jego interpretacji. Zmiany prawa handlowego, przepisów podatkowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz innych przepisów regulujących działalność przedsiębiorstw, w szczególności w branży Grupy, pociągają za sobą poważne ryzyko w prowadzeniu działalności gospodarczej i mogą utrudniać lub uniemożliwiać realizację planowanych działań operacyjnych i prognoz finansowych. W dalszej kolejności zmiany prawa mogą prowadzić do pogorszenia kondycji i wyników finansowych Grupy. Nowe regulacje prawne mogą potencjalnie rodzić pewne ryzyko związane z problemami interpretacyjnymi, brakiem praktyki orzeczniczej, niekorzystnymi interpretacjami przyjmowanymi przez sądy lub organy administracji publicznej itp. Przykładowo implementacja unijnej dyrektywy Omnibus, która na gruncie polskiego prawa objęła przede wszystkim nowelizację dwóch ustaw: o ochronie praw konsumenta oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wprowadziła istotne zmiany w handlu w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych. Nowe przepisy budzą wątpliwości interpretacyjne.

Brakiem stabilności charakteryzuje się prawo podatkowe, którego przepisy bywają często zmieniane, wielokrotnie na niekorzyść podatników. Zmiany opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie podatku dochodowego, podatku od towarów i usług lub innych podatków mogą wpłynąć negatywnie na prowadzoną przez Emitenta działalność i poziom dochodów. Interpretacje organów podatkowych również ulegają zmianom, są zastępowane innymi lub też pozostają ze sobą w sprzeczności. Powoduje to brak pewności co do sposobu zastosowania prawa przez organy podatkowe w różnorodnych, często skomplikowanych stanach faktycznych, występujących w obrocie gospodarczym. Grupa narażona jest również na ryzyko związane z możliwością zmian interpretacji przepisów prawa podatkowego, wydawanych przez organy podatkowe.

Opisane powyżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową Grupy.

Działania : Grupa na bieżąco analizuje zmieniające się przepisy, w tym podatkowe, W przypadku zmian prawnych, Zarząd będzie koncentrował swoje działania na minimalizacji ich wpływu na wyniki finansowe Grupy.

Ryzyko związane z nasileniem konkurencji

Grupa Kapitałowa działa w mocno konkurencyjnym otoczeniu rynkowym. Segment odzieżowy i jubilerski rynku cechuje duże rozdrobnienie: z jednej strony mamy do czynienia z uznanymi na rynku polskim markami, takimi jak Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler i W.KRUK, a z drugiej z markami światowymi, które agresywnie wkraczają na polski rynek. Segment odzieżowy rynku charakteryzuje się dosyć niskimi barierami wejścia. Mamy do czynienia również z pojawianiem się konkurencji nowopowstających marek. Grupa może być zmuszona do poszukiwania nowych rynków zaopatrzenia, aby utrzymać konkurencyjność oferty. Ponadto konieczne może być zwiększenie nakładów na marketing i promocję, aby dotrzeć do docelowego klienta.

Działania : W celu zmniejszenia ryzyka Grupa na bieżąco monitoruje działania konkurencji pod kątem rozwoju sieci sprzedaży, oferowanych produktów i poziomu cen.

Ryzyko kursowe oraz ryzyko związane z polityką zabezpieczeń

Grupa uzyskuje przychody zasadniczo w PLN, natomiast ponosi istotne koszty w euro, dolarze amerykańskim i franku szwajcarskim, co powoduje narażenie wyniku finansowego na ryzyko kursowe. W okresach osłabiania się PLN w stosunku do głównych walut rozliczeniowych Grupa ponosi wyższe koszty z tytułu księgowania różnic kursowych.

W walutach innych niż PLN Grupa ponosi koszty (a) zakupu materiałów do produkcji (tkaniny, dodatki) i asortymentów uzupełniających w segmencie odzieżowym (buty, dzianiny, akcesoria skórzane i pozostałe), (b) zakupu materiałów do produkcji (surowce jubilerskie), biżuterii i zegarków w segmencie jubilerskim oraz (c) wynikające z umów najmu powierzchni handlowych.

W przypadku istotnego i długotrwałego osłabienia polskiej waluty w stosunku do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego istnieje ryzyko znaczącego pogorszenia się wyników finansowych osiąganych przez Grupę. W tabeli poniżej listy ryzyk przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego (i tym samym kapitału własnego) na średnioroczną zmianę kursów walutowych o +/-5 % względem kursu średniego lub kursu zamknięcia..

Działania: Spółka dominująca podejmuje działania zmierzające do ograniczenia wpływu wzrostu kursu walutowego na poziom osiąganej marży „in take” głównie w zakresie relacji kursu USD/PLN. poprzez zawieranie kontraktów forward i spot. Transakcje związane są z poszczególnymi dostawami towarów szczególnie w obszarze fashion i nie dotyczą neutralizacji ewentualnego ryzyka związanego ze wzrostem czynszów najmu w związku ze zmianą relacji kursu EUR/PLN. Wpływ transakcji forward będzie widoczny w wycenie zobowiązań walutowych związanych z zawartymi transakcjami terminowymi.

 

Ryzyko stóp procentowych

Grupa korzysta z finansowania zewnętrznego oprocentowanego zmienną stopą procentową w formie kredytu inwestycyjnego i kredytu obrotowego oraz faktoringu odwrotnego. W związku z tym Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w postaci możliwego wzrostu kosztów finansowania, a w konsekwencji obniżenia rentowności Grupy.

W tabeli poniżej listy ryzyk przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego (i tym samym kapitału własnego) w odniesieniu do potencjalnego wahania średniorocznej stopy procentowej +/- o 100 punktów bazowych (tj. o 1 punkt procentowy).

Działania: Grupa stale monitoruje sytuację rynkową oraz optymalizuje poziom zadłużenia korzystając ze zdywersyfikowanych produktów finansowych.

Ryzyko związane z konfliktem zbrojnym w Ukrainie

Niepewna sytuacja polityczno – gospodarcza związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, może negatywnie wpłynąć na działalność Grupy w obszarze krajowego pobytu konsumenckiego, kursów walut oraz podaży w wyniku wystąpienia ryzyka zakłócenia łańcucha dostaw. Grupa nie posiada salonów własnych oraz partnerskich na terenie objętych działaniami zbrojnymi w Ukrainie i na terenie Rosji, sprzedaż nie odbywa się tam również poprzez inne kanały (sklep internetowy, hurt). W związku z tym, iż Grupa nie importuje towarów ani surowców z Ukrainy oraz Rosji, ryzyko związane z możliwym negatywnym wpływem konfliktu zbrojnego w Ukrainie na stan bieżącego zatowarowania salonów stacjonarnych oraz dostępność oferty w sklepach internetowych Zarząd Spółki Dominującej ocenia jako małe.

Wewnętrzne czynniki ryzyka

 

Ryzyko związane z przyjęciem niewłaściwej strategii

Istnieje ryzyko, że przyjęte plany rozwojowe Grupy, której podstawowe założenia zostały przedstawione w punkcie „Planowane działania rozwojowe” Sprawozdania Zarządu z działalności Grupy okaże się niedostosowana do zmieniających się oczekiwań klientów lub warunków rynkowych. Istnieje ryzyko, że realizacja strategii opóźni się lub niektóre elementy nie będą zrealizowane lub nie dadzą zakładanych wyników. Istnieje między innymi ryzyko, że Grupa nie będzie w stanie uruchomić zaplanowanej nowej powierzchni sprzedaży, uruchomienie opóźni się czy też nowe lokalizacje nie osiągną zakładanych wyników sprzedażowych.

Działania : Zarządy na bieżąco analizują efekty wprowadzanych działań w ramach przyjętej strategii rozwojowej. Pozyskiwane są dane o dostępnych nowych lokalizacjach, jak również ocenie podlegają aktualnie posiadane. Podejmowane są działania optymalizujące, obserwowane są zachowania klientów, aby minimalizować ryzyko przyjęcia błędnej strategii i jej wpływ na działalność Grupy.

 

Ryzyko zmiany gustów i zachowania nabywców

 

Istotnym czynnikiem sukcesu firmy odzieżowej jest wyczucie zmian trendów mody i aktualnych preferencji konsumentów, a w przypadku segmentu jubilerskiego dostosowanie do oczekiwań konsumenta. Istnieje ryzyko, że poszczególne kolekcje lub część oferty Grupy mimo podejmowanych starań będą odbiegać od oczekiwań klientów w danym sezonie, co może spowodować problemy ze zbytem, konieczność obniżenia cen sprzedaży lub dokonania odpisu wartości części zapasu. Aby ograniczyć to ryzyko, Spółki Grupy analizują zmieniające się trendy i potrzeby klientów, tak aby wciąż oferować pożądane wyroby w korzystnej relacji ceny do jakości. Ponadto przeprowadzana jest analiza sprzedaży poszczególnych asortymentów w celu doboru odpowiednich produktów w kolejnych kolekcjach posiadanych przez Grupę marek.

Na przestrzeni ostatnich lat, w wyniku rozwoju nowych technologii komunikacyjnych, zauważalna jest zmiana w zachowaniu współczesnego klienta, tj. wykorzystywanie w procesie zakupu odzieży internetu i urządzeń mobilnych. Dzięki wykorzystaniu internetu w procesie zakupowym, konsument ma dostęp do szerokiej oferty wielu marek, często o zasięgu globalnym. Ma on także możliwość szybkiego porównywania oferowanych produktów pod względem jakości i ceny. Klienci zwracają uwagę na czas realizacji zamówienia, jak również na proces wytworzenia i kraj pochodzenia produktu. Wiedza na temat sposobu myślenia i zachowania dzisiejszych konsumentów o zakupach odzieży jest istotnym czynnikiem wpływającym na sukces firm odzieżowych.

Działania : Grupa jest świadoma zachodzących zmian i podejmuje szereg działań, mających na celu sprostanie wymaganiom dzisiejszych klientów rynku odzieżowego. Działaniami tymi są m.in.: rozwijanie kanału sprzedaży internetowej, dostosowywanie stron sklepów internetowych do oczekiwań klientów, wdrażanie rozwiązań dedykowanych dla urządzeń moblilnych i skracanie czasu realizacji zamówień.

 

Ryzyko związane z zawartymi umowami najmu

 

Działalność Grupy oparta jest w dominującej części na sprzedaży detalicznej towarów za pośrednictwem własnej sieci salonów. Nie można wykluczyć ryzyka utraty jednej lub kilku lokalizacji, np. w związku z zamiarem unowocześnienia całego centrum handlowego czy zmianą polityki cenowej wynajmującego. Nie można wykluczyć ryzyka wypowiedzenia umowy najmu w przypadku, gdy Grupa naruszy postanowienia umowy najmu albo nieprzedłużenia umowy najmu w lokalizacjach wykazujących najwyższą rentowność dla Grupy lub przynoszących satysfakcjonujące wyniki finansowe. Istnieje ryzyko, że warunki najmu, zaproponowane Grupie  na kolejny okres mogą niekorzystnie odbiegać od warunków dotychczasowych w danej lokalizacji.

Utrata istniejących lokalizacji może spowodować, że konieczne będzie czasowe ograniczenie działalności na danym obszarze lub też pozyskanie atrakcyjnych lokalizacji będzie wiązało się ze zwiększonymi kosztami.

Działania : prowadzony jest stały monitoring posiadanych i potencjalnych lokalizacji w celu osiągnięcia optymalnego, zgodnego z oczekiwaniami Grupy portfolio.

Ryzyko związane z zarządzaniem zapasami

Zarządzanie zapasami wyrobów gotowych i towarów należy do istotnych czynników, mających wpływ na wyniki sprzedaży w branży Grupy. Z jednej strony poziom zapasów powinien ułatwiać podjęcie decyzji zakupowej w trakcie oferowania danej kolekcji sezonowej, co prowadzi do wzrostu zapasu w każdym punkcie sprzedaży. Z drugiej – wyższy poziom zapasów generuje dodatkowe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy oraz może prowadzić do nagromadzenia zapasów trudnozbywalnych (produkty sezonowe, „modowe”, nietrafione kolekcje).

Niewłaściwe zarządzanie zapasami stanowi ryzyko dla cen, marż i koniecznego poziomu kapitału obrotowego, przez co może negatywnie wpłynąć na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową Grupy.

Działania : Okresowo prowadzona jest analiza ilościowa i jakościowa posiadanych zapasów. Na jej bazie Grupa decyduje o akcjach rabatowych, wysokości wyprzedaży, jak i ewentualnych odpisach aktualizujących. Ponadto na bazie analizy posiadanego zapasu i odsprzedaży bieżących kolekcji, podejmowane są decyzje co do poziomu zakupów na kolejne okresy sprzedażowe.

 

Ryzyko wzrostu cen surowców i kosztów wytworzenia u dostawców

Grupa zaopatruje się w importowane materiały do produkcji, w szczególności wysokogatunkowe tkaniny i dodatki krawieckie oraz metale i kamienie szlachetne do produkcji biżuterii. Koszt ww. surowców jest istotnym czynnikiem, mającym wpływ na koszt wytworzenia poszczególnych produktów, znajdujących się w ofercie Grupy. Ponadto spółki z Grupy nabywają akcesoria odzieżowe, wyroby jubilerskie i zegarki renomowanych marek zagranicznych.  Istnieje istotne ryzyko, że przy dalszym wzroście cen surowców czy kosztów wytworzenia u dostawców/ usługodawców, przy małych możliwościach zmiany cen, nie będzie możliwe utrzymanie odpowiednich dla danego typu asortymentu marż.

Działania : Grupa, mając na uwadze wymaganą jakość, aktywnie poszukuje najbardziej optymalnych usługodawców i dostawców oraz negocjuje warunki cenowe.

Ryzyko kosztu usług obcych

Znaczący udział w kosztach działalności mają usługi obce. Na usługi te składają się przede wszystkim czynsze i inne opłaty z tytułu umów najmu powierzchni handlowych, koszty związane z usługą szycia oraz koszty związane z transportem oraz logistyką. Grupa kupuje także szereg usług typowych (np.: reklamowe, telekomunikacyjne, prawne, doradcze itp.).

Nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia warunków handlowych jednej lub wielu usług obcych, kupowanych przez Grupę, w szczególności kosztów najmu.

Działania : Prowadzony jest stały monitoring zawieranych umów i porównanie ich do aktualnie obowiązujących warunków rynkowych.

Ryzyko wypowiedzenia umowy kredytowej

Grupa zawarła umowy kredytowe z bankami PKO BP, SA, ING Bank Śląski SA i mBank SA. Umowy te zawierają szereg warunków i kowenanty, co do których realizacji jest zobowiązana. W przypadku pogorszenia się koniunktury gospodarczej, osłabienia popytu na produkty Grupy, realizacja kowenantów może być zagrożona, co powoduje ryzyko wypowiedzenia umów przez banki finansujące.  Ze względu na dużą kwotę finansowania może się okazać, iż Grupa nie będzie mogła w krótkim czasie pozyskać refinansowania.

Działania : Grupa minimalizuje ryzyko poprzez terminową realizację zobowiązań wobec banków i monitoring spełniania kowenantów. Grupa na bieżąco przekazuje bankom finansującym informacje o jej sytuacji, wynikające z warunków umów lub zainteresowania samych banków finansujących, dzięki czemu ryzyko z tym związane jest minimalizowane i w razie konieczności refinansowania, Grupa byłaby w stanie je pozyskać w terminie niezakłócającym płynności finansowej.

Ryzyko utraty płynności finansowej

Grupaposiadazobowiązaniaz tytułuumówkredytowychW konsekwencjiustanowionezostałyzabezpieczeniaobejmująceistotnączęśćmajątkuObsługapowyższychzobowiązańodbywasięprzedewszystkimprzywykorzystaniubieżącychwpływówz działalnościWskrajnymprzypadkugwałtownegorównoczesnegospadkupopytuiwzrostukosztów(szczególniewsytuacjigłębokiegoosłabieniazłotego)lubczasowejutratyprzychodówwwynikuzdarzeńnadzwyczajnychwGrupiemogąpojawićsiętrudnościwutrzymaniupłynnościfinansowejDziałania:GrupastalemonitorujeswojąpozycjępłynnościowąpoprzezanalizęwielkościwpływówzesprzedażyiwymaganychzobowiązańPrzeprowadziładziałaniaw zakresiewydłużeniaterminówpłatnościzazakupionytowariaktywniedostosowujewartośćkolekcjidopopytucopozytywniewpłynienaprzepływyfinansoweGrupyWIpołowierokuspółkizGrupyprzedłużyłyumowynakolejnelatazbankami:PKOBPimBankGrupabędziepracowaćnaddalsząpoprawąefektywnościwykorzystaniakapitałuobrotowegoiutrzymaniadłuższychterminówpłatnościZdaniemZarząduSpółkidominującejobecnasytuacjajestwwystarczającymstopniumonitorowanaikontrolowanaZarządSpółkidominującejjestprzekonanydopozytywnychrezultatówwyżejopisanychdziałań . . . . . , . . . . .

 

Ryzyko realizacji zabezpieczeń i utraty przedmiotów zabezpieczenia

W związku z umowami kredytowymi i innymi, zawartymi z wieloma podmiotami Grupa ustanowiła liczne zabezpieczenia na całości swojego majątku, zarówno na nieruchomościach, jak i rzeczach ruchomych, zapasach i znakach towarowych. Suma zabezpieczeń przekracza wartość bilansową majątku Grupy.

Istnieje ryzyko niedotrzymania terminów lub innych warunków umów. Opóźnienia w realizacji powyższych zobowiązań mogą skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem całości lub części finansowania, a następnie przejęciem składników majątku Grupy przez wierzyciela w celu zaspokojenia się z przedmiotu zabezpieczenia. Utrata istotnych składników majątku może prowadzić do znacznych utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej Grupy lub nawet całkowitego zablokowania możliwości prowadzenia działalności, osiągania przychodów i zysków.

Działania : Grupa minimalizuje ryzyko poprzez terminową realizację zobowiązań wobec banków.

Ryzyko związane z dokonywaniem transakcji z podmiotami powiązanymi

Spółki z Grupy zawierają i będą zawierały transakcje z podmiotami powiązanymi. Emitent w szczególności zawiera takie transakcje ze spółką produkcyjną oraz spółką odpowiadającą za segment jubilerski. Transakcje z podmiotami powiązanymi mogą stanowić przedmiot badania organów podatkowych w celu stwierdzenia, czy były one zawierane na warunkach rynkowych i czy wobec tego podmiot prawidłowo ustalił zobowiązania podatkowe. W ocenie Zarządu Spółki dominującej transakcje z podmiotami powiązanymi zawierane są i będą na warunkach rynkowych. Istnieje ryzyko, że organy podatkowe zakwestionują rynkowość warunków wybranej transakcji z podmiotem powiązanym, co mogłoby powodować konieczności zapłaty dodatkowego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Działania : Spółka dominująca zawiera transakcje z podmiotami powiązanymi na warunkach rynkowych oraz dokonuje analizy ich rynkowości.

Ryzyko związane ze strukturą akcjonariatu

Spółka dominująca charakteryzuje się rozproszonym akcjonariatem, gdzie najwięksi akcjonariusze będący funduszami zarządzanymi przez Grupę PZU S.A. posiadają 19,30% głosów na Walnym Zgromadzeniu, a 6 znaczących akcjonariuszy posiada łącznie 77,23% głosów na Walnym Zgromadzeniu. Większość z wymienionych akcjonariuszy posiada akcje Spółki dominującej od wielu lat, uczestniczą oni w kształtowaniu działalności Spółki poprzez reprezentantów w Radzie Nadzorczej.

Nie można, jednakże wykluczyć ryzyka, iż jeden lub kilku ze znaczących akcjonariuszy zmniejszy stan posiadania swoich akcji lub zakończy inwestowanie w akcje Spółki. Nie można wykluczyć, że podejmowanie istotnych z punktu widzenia Grupy decyzji dotyczących jej strategii i działalności operacyjnej zostanie opóźnione lub wręcz zablokowane. Nie można wykluczyć, iż mimo dotychczasowej współpracy interesy znaczących akcjonariuszy będą rozbieżne/sprzeczne. Wymienione powyżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, wyniki i sytuację finansową Grupy.

 

Ryzyko związane z udzieleniem poręczeń na rzecz spółek zależnych

W związku z dokonanym wyodrębnieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci aktywów jubilerskich i przeniesienia ich do spółki zależnej W.KRUK SA, spółka dokonała jednoczesnej restrukturyzacji finansowej. W ramach tego procesu spółka W.KRUK SA uzyskała nowe finansowanie z Banku PKO BP a Spółka dominująca poręczyła za zobowiązania spółki zależnej. W okresie II kwartału 2015 roku spółka zależna DCG SA uzyskała refinansowanie w Banku PKO BP, a w okresie III kwartału 2016 roku spółka zależna VG Property Sp. z o.o. uzyskała w Banku PKO BP kredyt inwestycyjny. Przedmiotowe zobowiązania spółek zależnych DCG S.A. oraz VG Property Sp. z o.o. zostały poręczone przez Spółkę dominującą.

W sytuacji gwałtownego pogorszenia koniunktury i zaprzestania obsługi zadłużenia przez W.KRUK SA lub DCG SA oraz VG Property Sp. z o.o. Spółka dominująca na bazie udzielonego poręczenia może zostać zobowiązana do uregulowania zaległych zobowiązań spółek zależnych co mogłoby spowodować utratę płynności finansowej całej Spółki.

W związku z przedłużeniem Umów Wieloproduktowych spółek zależnych z Bankiem PKO BP spółka zależna W.KRUK S.A. udzieliła poręczenia spółce dominującej VRG S.A. na kwotę 55 mln PLN, z którego następnie zo-stała zwolniona przez bank w dniu 8 września 2022 r. Spółka dominująca VRG S.A. udziela poręczenia Spółce DCG S.A. na kwotę 27 mln PLN.

Działania : Grupa na bieżąco monitoruje sytuację finansową spółek zależnych oraz wypełniania przez nich zobowiązań wobec banków finansujących ich działalność.

Ryzyko związane z zakłóceniami w funkcjonowaniu systemów informatycznych

Grupa wykorzystuje szereg systemów, narzędzi i programów informatycznych służących do zapewnienia odpowiedniego poziomu komunikacji w ramach struktur organizacyjnych spółek wchodzących w skład Grupy, rejestracji i przetwarzania informacji o zdarzeniach gospodarczych we wszystkich obszarach działalności operacyjnej. Nie można wykluczyć ryzyka zaistnienia zakłóceń informatycznych w obszarach: (i) Infrastruktury technicznej (np. awarie serwerów, stacji roboczych, urządzeń sieciowych, braku połączenia z sieciami zewnętrznymi), (ii) oprogramowania (np. wadliwe działanie, nieautoryzowane usunięcie, działanie wirusów komputerowych), (iii) zasobów danych (utrata lub zniszczenie danych, nieautoryzowany dostęp do danych, nieautoryzowane powielanie danych, nieautoryzowana modyfikacja danych).

Działania : W ramach stosowanych procedur oraz posiadanych narzędzi informatycznych Grupa dąży do minimalizowania możliwości zajścia wyżej opisanych zdarzeń, ale nie jest możliwe całkowite wykluczenie prawdopodobieństwa ich wystąpienia, a co za tym idzie ich negatywnego wpływu na bezpieczeństwo i wiarygodność posiadanych zasobów informacji i baz danych oraz na bezpieczeństwo i ciągłość świadczenia usług.

Ryzyko związane z dyrektywą unijną RODO

Od 25 maja 2018 roku w polskim porządku prawnym obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/67 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), które dotyczy wszystkich podmiotów przetwarzających dane osobowe w swojej działalności gospodarczej. RODO wprowadziło szereg zmian oraz rozszerzyło zakres obowiązków administratorów oraz podmiotów przetwarzających dane. Istotną kwestią jest określenie w RODO maksymalnego poziomu kar za naruszenia przepisów RODO. Maksymalne poziomy zostały określone na 20 000 000 euro lub 4% całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorcy z roku obrotowego poprzedzającego naruszenie.

Działania : W związku z powyższym Grupa przeprowadziła prace zmierzające do:

        dostosowania swojej działalności do wymogów RODO, które obejmują: zorganizowanie szkoleń dla pracowników, na działalność których przepisy RODO będą miały wpływ, a więc przede wszystkim – pracowników działów marketingu, sprzedaży oraz działów kadr i HR, działu obsługi programów lojalnościowych,

        opracowanie nowej Polityki Bezpieczeństwa Informacji;

        opracowanie nowej Instrukcji zarządzania systemami informatycznymi służącymi do przetwarzania danych;

        przygotowanie oraz implementowanie zmian w rozwiązaniach o naturze organizacyjnej i technicznej;

        opracowanie analizy zagrożeń i ryzyka przy przetwarzaniu danych osobowych. 

Nie można jednak całkowicie wykluczyć ryzyka wystąpienia incydentów związanych z naruszeniem przepisów RODO, co mogłoby spowodować dla Grupy dodatkowe negatywne konsekwencje finansowe. 

 

Ryzyka związane z płynnością współpracy z zewnętrznym operatorem logistycznym

 

Płynność i terminowość dostaw towarów do sieci sklepów stacjonarnych oraz dostaw towarów zakupionych przez klientów sklepów internetowych Grupy VRG S.A. oparta jest na outsourcingu usług logistycznych do zewnętrznego operatora. Istnieje ryzyko, że zakłócenia organizacji pracy zewnętrznego operatora logistycznego związane np. z problemami obsady personalnej stanowisk pracy oraz dostępnością odpowiednich powierzchni magazynowych mogą spowodować zakłócenia następujących procesów logistycznych:

        zakłócenia płynności procesów magazynowych (przyjęć / wydań);

        opóźnienia i błędy w dostawach do salonów stacjonarnych w okresie wzmożonych potrzeb – wymiana kolekcji;

        opóźnienia i błędy w wysyłkach do klientów sklepów internetowych w okresie wzmożonych potrzeb czy też okresu, w których centra handlowe są zamknięte – intensywne akcje wyprzedażowe.

Działania podejmowane przez Grupę VRG S.A. w celu ograniczenia ww. ryzyk dotyczą odpowiednio:

        wprowadzenia procedury regularnych audytów struktur i systemów logistycznych udostępnionych przez operatora zewnętrznego; 

        udoskonalenie planu przyjęć i wydań z magazynu operatora zewnętrznego i precyzyjne wyprzedzające określenie potrzebnej powierzchni magazynowej;

        wprowadzenie systemu planowania wydań towarów w cyklach tygodniowych i systemu przekazywania informacji do operatora logistycznego na temat liczby i dat planowanych wydań towarów;

        wprowadzenie planowania liczby zleceń e-commerce w cyklach miesięcznych – na podstawie danych analitycznych ze sklepów internetowych;

        negocjacje w sprawie zwiększenia dostępnej powierzchni magazynowej u operatora zewnętrznego, w sprawie zagwarantowania możliwości realizacji dziennych minimów wydań towarów do salonów stacjonarnych i dziennych minimów dostaw do klientów sklepów internetowych.

Nie można jednak całkowicie wykluczyć ryzyka wystąpienia incydentów związanych z zakłóceniem w/w procesów logistycznych, co mogłoby spowodować dla Grupy dodatkowe negatywne konsekwencje związane z obniżeniem sprzedaży w wyniku nieterminowego zatowarowania sieci sklepów stacjonarnych lub utraty części klientów sklepów internetowych w efekcie opóźnień opłaconych dostaw.

Nie można również całkowicie wykluczyć negatywnych skutków pogorszenia wizerunku marek Grupy w wyniku pojawienia się w internecie i mediach społecznościowych krytycznych komentarzy ze strony klientów sklepów internetowych, którzy nie otrzymają zakupionych towarów w wymaganym terminie. 

Ryzyko związane z zakłóceniami w łańcuchach dostaw

Grupa Kapitałowa Emitenta dokonuje zakupów produktów i towarów od dostawców z Europy i Azji. W logistyce zakupów wykorzystywane są różne formy transportu oferowane przez sprawdzone firmy logistyczne. Istnieje jednak ryzyko, że w wyniku ograniczeń związanych z sytuacjami epidemiologicznymi lub innymi czynnikami wpływającymi na działalność firm logistycznych (np. strajki, utrudnienia na trasach transportowych) może dochodzić do opóźnień w terminach dostarczenia dostaw i ich koszt będzie wyższy.

Działania : Grupa Kapitałowa korzysta z usług dużych, profesjonalnych firm spedycyjnych zapewniających kompleksową obsługę. Wysokość kosztów jest stale monitorowana i podlega ocenie porównawczej.


 

Tabela wrażliwości wyniku finansowego na zmiany stopy procentowej:

 



mln PLN

Wahania stopy procentowej

Wpływ na wynik finansowy:

Stan na 31.12.2022

 

 

Wzrost stopy procentowej

+100pb

-0,2

Spadek stopy procentowej

-100pb

0,2

Stan na 31.12.2021

 

 

Wzrost stopy procentowej

+500pb

-6,7

Spadek stopy procentowej

-100pb

0,7

Tabela wrażliwości wyniku finansowego na zmiany średniorocznych kursów walutowych:

mln PLN

Wahania kursu walutowego

Wpływ na wynik finansowy:

EUR

USD

CHF

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

+5%

-21,6

-7,0

-3,8

Spadek kursu walutowego

-5%

21,6

7,0

3,8

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

+5%

-20,5

-6,0

-3,2

Spadek kursu walutowego

-5%

20,5

6,0

3,2

Tabela wrażliwości wyniku finansowego na zmiany kursów walutowych pozycji bilansowych:

mln PLN

Wahania kursu walutowego

Wartość po przeliczeniu na PLN

EUR

USD

CHF


Aktywa finansowe

 

Środki pieniężne

 

0

6,3

0

Należności z tytułu dostaw i usług

 

2,7

1,6

0,4


Zobowiązania

 

Zobowiązania z tytułu faktoringu

 

8,4

7,7

0

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 

16,5

22,1

15,2

Zobowiązania z tytułu leasingu

 

294,4

0

0

Ekspozycja na ryzyko walutowe (saldo)

 

316,7

21,9

14,8

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

+5%

-15,8

-1,1

-0,7

Spadek kursu walutowego

-5%

15,8

1,1

0,7

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

+5%

-17,6

-0,7

-0,5

Spadek kursu walutowego

-5%

17,6

0,7

0,5

8.12.  Zarządzenie kapitałem

Zarządzanie kapitałem

Zarządzanie kapitałem w Grupie Kapitałowej ma na celu zachowanie zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby Grupa Kapitałowa generowała w przyszłości zwrot oraz korzyści ekonomiczne dla akcjonariuszy/inwestorów.

Wykorzystanie kapitału jest na bieżąco monitorowane poprzez analizę wskaźników oraz porównanie sytuacji Grupy Kapitałowej na tle branży, w której działa Grupa Kapitałowa.

Na Grupie Kapitałowej nie spoczywają nałożone zewnętrznie wymogi kapitałowe. W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego nie wystąpiły zmiany w zakresie zasad i procesów służącym zarządzania kapitałem.

 

Tabela wskaźnika zadłużenia długoterminowego w relacji do kapitałów własnych:

 

Wskaźnik zadłużenia

w tys. zł.

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał własny

942 765

889 664

Zadłużenie długoterminowe

33 321

48 266

Kredyty i pożyczki długoterminowe

19 460

33 658

Krótkoterminowa część kredytów długoterminowych

13 861

14 608

Zadłużenie długoterminowe / kapitał własny

3,5%

5,4%

 

8.13.  Wynagrodzenie firmy audytorskiej

Zaprezentowane dane finansowe Spółki Dominującej oraz spółek zależnych W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie i DCG S.A. z siedzibą w Warszawie na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz za okres dwunastu miesięcy zakończonych tą datą podlegały badaniu przez biegłego rewidenta. Sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest załączone do niniejszego sprawozdania. Porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2021 roku zawarte w niniejszym sprawozdaniu finansowym podlegały badaniu audytora, a sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania tego sprawozdania finansowego jest załączone w sprawozdaniu za 2021 rok.

Podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego Grupy za 2022 rok była spółka Grant Thornton Polska P.S.A., z którą w dniu 27 lipca 2021 roku została zawarta umowa na przegląd jednostkowego śródrocznego sprawozdania finansowego, przegląd skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, badania jednostkowego rocznego sprawozdania finansowego, badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz oceny sprawozdania o wynagrodzeniach. Łączne wynagrodzenie, wynikające z zawartej umowy za przegląd i badanie sprawozdań finansowych za 2022 rok wyniosło 201,7 tys. zł. a za 2021 rok wyniosło 218,6 tys. zł.

8.14.  Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji oraz podpisane przez Zarząd Spółki dominującej w dniu 4 kwietnia 2023 roku.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.  OŚWIADCZENIE ZARZĄDU

Zarząd Spółki dominującej oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Emitenta oraz jego wynik finansowy oraz że sprawozdanie z działalności zawiera prawdziwy obraz rozwoju i sytuacji oraz osiągnięć Emitenta w tym opis podstawowych ryzyk i zagrożeń.

 

 

 

 

Janusz Płocica

 

Marta Fryzowska

Łukasz Bernacki

Michał Zimnicki

 

 

 

 

..............................

..............................

..............................

..............................

Prezes Zarządu

Wiceprezeska Zarządu

Wiceprezes Zarządu

Wiceprezes Zarządu

 

 

 

Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

Ewa Bosak

 

…...................

Główny Księgowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraków, dnia 4 kwietnia 2023 roku