SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
INFORMACJE I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
2. ZASADY SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
3. OMÓWIENIE PODSTAWOWYCH ZASAD RACHUNKOWOŚCI
4. NOTY UZUPEŁNIAJĄCE DO SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
Nota 1. Przychody z działalności kontynuowanej
Nota 2. Segmenty według rodzaju działalności i podziału geograficznego
Nota 3. Koszty działalności operacyjnej oraz pozostałe koszty operacyjne
Nota 10. Inne wartości niematerialne
Nota 11. Rzeczowe aktywa trwałe
Nota 11a Aktywa z tytułu praw do użytkowania
Nota 12. Nieruchomości inwestycyjne
Nota 14. Inne inwestycje długoterminowe
Nota 16. Należności długoterminowe
Nota 17. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Nota 18. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Nota 18a. Rachunek przepływów pieniężnych – inne korekty
Nota 19. Pożyczki i kredyty bankowe
Nota 20. Wartość godziwa instrumentów finansowych
Nota 20a. Instrumenty finansowe w podziale na klasy
Nota 20b Instrumenty finansowe - przychody i koszty oraz zyski i straty z tyt. utraty wartości
Nota 21. Pozostałe aktywa obrotowe
Nota 23. Zobowiązania z tytułu leasingu
Nota 24. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Nota 24a. Zobowiązania finansowe według okresu wymagalności
Nota 28. Zyski zatrzymane (Niepodzielony wynik finansowy)
Nota 29. Należności i zobowiązania warunkowe
Nota 30. Płatności regulowane akcjami
Nota 31. Istotne zdarzenia w 2021 roku
Nota 31a. Zdarzenia po dacie bilansowej
Nota 32. Dane porównywalne – korekta wyniku lat ubiegłych i korekty prezentacyjne
Nota 33. Założenia polityki rachunkowości
5. EMISJA, WYKUP I SPŁATA DŁUŻNYCH I KAPITAŁOWYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
6. DYWIDENDY WYPŁACONE I ZADEKLAROWANE
7. POSTĘPOWANIA TOCZĄCE SIĘ PRZED SĄDEM LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
8. UDZIELONE PORĘCZENIA KREDYTU LUB POŻYCZKI ORAZ UDZIELONE GWARANCJE
10. ISTOTNE CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻEŃ
11. INNE INFORMACJE, KTÓRE SĄ ISTOTNE DLA OCENY SYTUACJI GRUPY.
za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
WYBRANE DANE FINANSOWE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
|
|
w tys. zł. |
w tys. EUR |
||
|
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
|
Przychody ze sprzedaży |
1 069 927 |
853 714 |
233 736 |
190 810 |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
97 529 |
- 11 923 |
21 306 |
- 2 665 |
|
EBITDA |
201 615 |
98 422 |
44 045 |
21 327 |
|
Zysk (strata) brutto |
83 590 |
- 48 074 |
18 261 |
- 10 745 |
|
Zysk (strata) netto |
66 310 |
-39 932 |
14 486 |
-8 925 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
191 524 |
143 207 |
41 840 |
32 008 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-16 543 |
- 16 143 |
-3 614 |
- 3 608 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-109 253 |
- 103 505 |
-23 867 |
- 23 134 |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
65 728 |
23 559 |
14 359 |
5 266 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa, razem |
1 494 392 |
1 466 233 |
324 910 |
317 724 |
|
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
604 728 |
642 879 |
131 480 |
139 308 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
271 044 |
305 988 |
58 930 |
66 306 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
318 316 |
325 796 |
69 208 |
70 598 |
|
Kapitał własny |
889 664 |
823 354 |
193 430 |
178 416 |
|
Kapitał zakładowy |
49 122 |
49 122 |
10 680 |
10 644 |
|
Liczba akcji (w szt.) |
234 455 840 |
234 455 840 |
234 455 840 |
234 455 840 |
|
Rozwodniona liczba akcji (w szt.) |
241 505 840 |
241 505 840 |
241 505 840 |
241 505 840 |
|
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
0,28 |
- 0,17 |
0,06 |
- 0,05 |
|
Rozwodniony zysk (strat) na jedną akcję |
0,27 |
- 0,17 |
0,06 |
- 0,04 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
3,79 |
3,51 |
0,82 |
0,76 |
|
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
3,68 |
3,41 |
0,80 |
0,74 |
|
Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR) |
- |
- |
- |
- |
za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
|
|
Nota |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
||
|
Przychody ze sprzedaży |
1, 2 |
|
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
3 |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
3 |
|
|
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
3 |
|
|
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
1 |
|
|
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
3 |
|
|
|
|
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
|
- |
|
- |
|
Przychody finansowe |
1, 5 |
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
6 |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto |
|
|
- |
|
- |
|
Podatek dochodowy |
7 |
|
- |
|
- |
|
Zysk (strata) roku obrotowego |
|
|
- |
|
- |
|
Przypisany do podmiotu dominującego |
|
|
- |
|
- |
|
Przypisany do kapitałów mniejszości |
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą: |
|
|
|
|
|
|
- podstawowy |
|
|
- |
|
- |
|
- rozwodniony |
|
|
- |
|
- |
*-dane niezaudytowane
za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
|
|
Nota |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
||
|
Zysk netto (strata) roku obrotowego |
|
|
- |
|
- |
|
Pozostałe całkowite dochody, w tym: |
|
|
|
|
|
|
Podlegające przeklasyfikowaniu do wyniku |
|
|
|
|
|
|
Niepodlegające przeklasyfikowaniu do wyniku |
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody |
|
|
- |
|
- |
|
Przypisany do podmiotu dominującego |
|
|
- |
|
- |
|
Przypisany do kapitałów mniejszości |
|
|
|
|
|
*-dane niezaudytowane
na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
|
Nota |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
AKTYWA |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Wartość firmy |
9 |
|
|
|
Inne wartości niematerialne |
10 |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
11 |
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
12 |
|
|
|
Aktywa z tytułu praw do użytkowania |
11a |
|
|
|
Należności długoterminowe |
16 |
|
|
|
Udziały i akcje |
13 |
|
|
|
Inne inwestycje długoterminowe |
14 |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
22 |
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
15 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i aktywa obrotowe |
17,21 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
18 |
|
|
|
Inne aktywa krótkoterminowe |
|
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
26 |
|
|
|
Pozostałe kapitały |
27 |
|
|
|
Zyski zatrzymane |
28 |
|
|
|
Kapitały niekontrolujące |
|
|
|
|
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kaucji |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
23 |
|
|
|
w tym: z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki długoterminowe |
19 |
|
|
|
Rezerwy długoterminowe |
25 |
|
|
|
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
23 |
|
|
|
w tym: z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
24 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe oraz krótkoterminowa część kredytów i pożyczek długoterminowych |
19 |
|
|
|
Rezerwy krótkoterminowe |
25 |
|
|
|
Zobowiązania i rezerwy razem |
|
|
|
|
Pasywa razem |
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
|
|
w tys. zł |
|||
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
|
Saldo na 01.01.2020 |
|
|
|
|
|
Zmiany w kapitale własnym w 2020 roku |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto za rok obrotowy |
|
|
- |
- |
|
Saldo na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Saldo na 01.01.2021 |
|
|
|
|
|
Zmiany w kapitale własnym w 2021 roku |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
Saldo na 31.12.2021 |
|
|
|
|
Informacje i objaśnienia dotyczące skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym zostały zamieszczone w notach 26, 27 oraz 28.
za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
|
|
Nota |
w tys. zł |
|
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
||
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|||
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
Zysk (strata) na inwestycjach |
|
|
|
|
Podatek dochodowy zapłacony |
|
- |
- |
|
Koszty z tytułu odsetek |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
- |
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
|
|
Zmiana stanu należności |
|
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
|
|
|
|
Inne korekty |
18a |
|
- |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|||
|
Otrzymane odsetki |
|
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
|
Nabycie wartości niematerialnych |
|
- |
- |
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
|
- |
- |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
- |
- |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|||
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek |
|
|
|
|
Spłaty kredytów i pożyczek |
|
- |
- |
|
Płatności zobowiązań z tytułu pozostałych umów leasingu |
|
- |
- |
|
Odsetki zapłacone pozostałe |
|
- |
- |
|
Odsetki zapłacone z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
- |
- |
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
- |
- |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
|
- |
- |
|
Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
|
|
|
|
Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
18 |
|
|
VRG
Spółka została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem KRS 0000047082. Państwo rejestracji:
Za datę powstania samodzielnego przedsiębiorstwa, którego następcą prawnym jest Spółka VRG S.A. można uznać 10 października 1948 roku - data wydania zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego”. W dniu 30 kwietnia 1991 roku zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, V Wydział Gospodarczy przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa.
Spółka jest jedną z pierwszych firm, które zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Debiut giełdowy VRG S.A. miał miejsce 30 września 1993 roku.
Zarys historii korporacyjnej Spółki
|
1948 |
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego” |
|
1991 |
Przekształcenie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod firmą: Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Vistula” Spółka Akcyjna. |
|
1993 |
Debiut Emitenta na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. |
|
2001 |
Rejestracja nowej nazwy spółki: Vistula Spółka Akcyjna. |
|
2005 |
Początek procesu intensywnej rozbudowy sieci sprzedaży oraz odnowienia pozytywnego wizerunku marki Vistula |
|
2006 |
Połączenie ze spółką Wólczanka S.A. (zmiana nazwy spółki na Vistula & Wólczanka S.A.) |
|
2008 |
Przejęcie kontroli i połączenie ze spółką W.KRUK S.A w Poznaniu (zmiana nazwy spółki na Vistula Group S.A.). |
|
2015 |
Przeniesienie działalności jubilerskiej prowadzonej pod marką W.KRUK do spółki zależnej W.KRUK S.A. |
|
2018 |
Połączenie ze spółką Bytom S.A. (zmiana nazwy spółki na VRG S.A.) |
|
2019 |
Połączenie ze spółką zależną BTM 2 Sp. z.o.o |
Czas trwania Emitenta jest nieoznaczony.
Według stanu na koniec 2021 roku w skład Grupy Kapitałowej
W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie przy ulicy Pilotów 10; kod 31-462. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla miasta Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem KRS 0000500269.
Przedmiotem działalności spółki jest projektowanie, wytwarzanie oraz sprzedaż detaliczna markowych produktów luksusowych takich jak biżuteria, zegarki oraz przedmioty o charakterze upominków.
Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
DCG S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Bystrzyckiej 81a, kod 04-907. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Warszawie, Wydział XXI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000285675.
Przedmiot działalności spółki stanowi handel detaliczny odzieżą.
Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
WSM Factory Sp. z o.o. (poprzednia nazwa Wólczanka Shirts Manufacturing Sp. z o.o.) z siedzibą w Krakowie przy ulicy Pilotów 10, kod: 31-462. Spółka zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000538836.
Przedmiotem działalności spółki jest konfekcjonowanie wyrobów odzieżowych na zlecenie podmiotu dominującego, w szczególności obejmujących koszule marki Wólczanka, Lambert, Vistula i Lantier. Spółka zajmuje się również realizacją usług konfekcjonowania koszul i bluzek damskich w ramach eksportowych kontraktów przerobowych zawartych przez VRG S.A.
Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów w Zgromadzeniu Wspólników.
VG Property Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ulicy Pilotów 10; kod 31-462. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla miasta Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) pod numerem KRS 0000505973.
Przedmiot działalności spółki stanowi wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Udział w kapitale 100,0%. 100,0% głosów w Zgromadzeniu Wspólników.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok obejmuje dane Jednostki dominującej oraz spółek zależnych: W.KRUK S.A., DCG S.A., WSM Factory (dawniej: Wólczanka Shirts Manufacturing Sp. z o.o.), VG Property Sp. z o.o.
Zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej w okresie 2021 roku
W 2021 roku nie wystąpiły zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej
Zarząd
Na dzień 31 grudnia 2021 roku skład Zarządu VRG S.A. był następujący:
|
Zarząd |
Jan Pilch Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oddelegowany do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu |
Radosław Jakociuk Wiceprezes Zarządu |
Michał Zimnicki Wiceprezes Zarządu |
Marta Fryzowska Wiceprezeska Zarządu |
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku w składzie Zarządu Spółki dominującej zaszły następujące zmiany:
- w dniu 11 stycznia 2021 roku, Pan Erwin Bakalarz złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu Spółki dominującej, ze skutkiem na 11 stycznia 2021 roku.
- Rada Nadzorcza Spółki dominującej w dniu 11 stycznia 2021 roku dokonała wyboru dwóch członków Zarządu Spółki na okres bieżącej wspólnej kadencji. Zgodnie z treścią podjętych uchwał Rady Nadzorczej, do Zarządu Spółki powołani zostali:
Pan dr Ernest Podgórski na stanowisko Członka Zarządu odpowiedzialnego za IT i e-commerce;
Pani dr Olga Lipińska-Długosz na stanowisko Członka Zarządu.
- w dniu 19 maja 2021 r., Pan dr Ernest Podgórski złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu Spółki, ze skutkiem na dzień odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia VRG S.A. zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za 2020 r. W związku z powyższym rezygnacja Pana dr Ernesta Podgórskiego weszła w życie ze skutkiem na dzień odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia VRG S.A. w dniu 28 czerwca 2021 r.
- w dniu 22 lipca 2021 r., Pani dr Olga Lipińska-Długosz złożyła rezygnację z funkcji Członka Zarządu Spółki, ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2021 r.
- w dniu 10 września 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę o odwołaniu z dniem podjęcia uchwały ze składu Zarządu Spółki Prezesa Zarządu Andrzeja Jaworskiego.
- w dniu 10 września 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 1 stycznia 2022 r. do składu Zarządu Spółki Pani Marty Fryzowskiej, powierzając jej funkcję Wiceprezesa Zarządu.
- w dniu 10 września 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki na podstawie art. 383 par. 1 KSH, podjęła uchwałę o delegowaniu Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki p. Jana Pilcha do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu. Delegowanie nastąpiło na okres do dnia 10 grudnia 2021 r.
- w dniu 4 listopada 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę w sprawie zmiany daty powołania Pani Marty Fryzowskiej do składu Zarządu Spółki. i powierzenia jej funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki, ze skutkiem od dnia 1 grudnia 2021 r. w miejsce dotychczasowej daty 1 stycznia 2022 r.
- w dniu 2 grudnia 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki na podstawie art. 383 par. 1 KSH, podjęła uchwałę o delegowaniu Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Pana Jana Pilcha do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu. Delegowanie nastąpiło na okres od dnia 11 grudnia 2021 r. do 11 marca 2022 r.
W okresie od dnia bilansowego, tj. 31 grudnia 2021 roku do dnia podpisania niniejszego sprawozdania skład Zarządu Spółki dominującej uległ następującym zmianom:
- w dniu 31 stycznia 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki dominującej podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki Pana Radosława Jakociuka.
- w dniu 18 lutego 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 1 czerwca 2022 r. do składu Zarządu Spółki Pana Janusza Płocicę, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu.
- w dniu 7 marca 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę na podstawie art. 383 par. 1 KSH o delegowaniu Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Pana Jana Pilcha do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu. Delegowanie nastąpiło na okres od dnia 12 marca 2022 r. do dnia 31 maja 2022 r.
- w dniu 1 kwietnia 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Nadzorczej Spółki z dnia 18 lutego 2022 r. w sprawie powołania Pana Janusza Płocicy do składu Zarządu Spółki i powierzenia mu funkcji Prezesa Zarządu Spółki w ten sposób, że Rada Nadzorcza postanowiła powołać Pana Janusza Płocicę do składu Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, ze skutkiem od dnia 19 kwietnia 2022 r. w miejsce dotychczasowej daty 1 czerwca 2022 r.
- w dniu 4 kwietnia 2022 r., Pan Jan Pilch, Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, złożył rezygnację z funkcji oddelegowania do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu, ze skutkiem na dzień 18 kwietnia 2022 r. W związku ze złożonym oświadczeniem, Pan Jan Pilch, powraca do wykonywania obowiązków związanych z funkcją Członka Rady Nadzorczej Spółki z dniem 19 kwietnia 2022 r.
Na dzień podpisania niniejszego sprawozdania finansowego skład Zarządu Spółki dominującej był następujący:
|
Zarząd |
Jan Pilch Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oddelegowany do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu |
Michał Zimnicki Wiceprezes Zarządu |
Marta Fryzowska Wiceprezeska Zarządu |
Rada Nadzorcza
Na dzień 31 grudnia 2021 roku skład Rady Nadzorczej VRG S.A. był następujący:
|
Rada Nadzorcza |
Mateusz Kolański Przewodniczący Rady Nadzorczej |
Jan Pilch Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
Marcin Gomoła Członek Rady Nadzorczej |
Wacław Szary Członek Rady Nadzorczej |
|
Piotr Kaczmarek Członek Rady Nadzorczej |
Piotr Stępniak Członek Rady Nadzorczej |
Andrzej Szumański Członek Rady Nadzorczej |
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku w składzie Rady Nadzorczej Spółki zaszły następujące zmiany:
- w dniu 11 stycznia 2021 roku, dr Pan Ernest Podgórski złożył rezygnację z funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki ze skutkiem na dzień 11 stycznia 2021 roku.
- w dniu 19 stycznia 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o uzupełnieniu składu Rady Nadzorczej w trybie kooptacji przewidzianym w paragrafie 22 ust. 3 statutu Spółki. Do składu Rady Nadzorczej Spółki dominującej poprzedniej kadencji powołany został Pan Mateusz Kolański. Pan Mateusz Kolański ze skutkiem od dnia 17 lutego 2021 r. został powołany do funkcji Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej poprzedniej kadencji. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki dominującej w dniu 17 marca 2021 r. działając na podstawie paragrafu 22 ust. 3 statutu Spółki, zatwierdziło powyższą kooptację Pana Mateusza Kolańskiego do składu Rady Nadzorczej Spółki, w związku z rezygnacją złożoną przez Pana Ernesta Podgórskiego.
- W dniu 28 czerwca Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwały zgodnie z którymi do składu 7 – osobowej Rady Nadzorczej Spółki dominującej nowej kadencji zostali powołani:
Pan Prof. Andrzej Szumański
Pan Piotr Kaczmarek
Pan Piotr Stępniak
Pan Mateusz Kolański
Pan Jan Pilch
Pan Wacław Szary
Pan Marcin Gomoła.
Na posiedzeniu w dniu 13 lipca 2021 roku Rada Nadzorcza Spółki nowej kadencji w powyższym składzie, powołała Pana Mateusza Kolańskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz powołała Pana Jana Pilcha na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
W okresie od dnia bilansowego, tj. 31 grudnia 2021 roku do dnia podpisania niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej Spółki nie uległ zmianie.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało podpisane przez Zarząd Spółki Dominującej w dniu 08 kwietnia 2022 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej VRG S.A. (dalej również jako „Grupa Kapitałowa” lub „Grupa”) zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez spółki Grupy Kapitałowej w niezmienionej formie i zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia, na który sporządzono sprawozdanie finansowe, tj. 31 grudnia 2021 roku. W opinii Zarządu Jednostki Dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego jednostkowego sprawozdania finansowego nie istnieją przesłanki i okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości.
Od roku 2020 Zarząd Jednostki Dominującej podejmował działania mające na celu ograniczenie wpływu epidemii na sytuacje finansową. W 2021, który podobnie jak rok 2020, był obciążony zamknięciami centrów handlowych, podjęto działania mające na celu zabezpieczenie sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej: Grupa Kapitałowa otrzymała dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń w kwocie 5,2 mln PLN, jak również wystąpiła o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek z ZUS, które zostało przyznane w wysokości 3,6 mln PLN w drugim kwartale 2021. Ponadto kontynuowano optymalizacje kapitału obrotowego Grupy Kapitałowej.
W dniu 24 lutego 2022 roku rozpoczął się konflikt zbrojny Rosji z Ukrainą. Działania militarne w kraju sąsiadującym z Rzeczpospolitą Polską wprowadzają wysoki stopień niepewności, co do kształtowania się procesów w sferach politycznej, społecznej i gospodarczej. Poczucie zagrożenia i utraty stabilizacji może negatywnie wpłynąć na przyszłą koniunkturę gospodarczą, co może przełożyć się na przyszłe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej. Zarząd Jednostki Dominującej, na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, nie jest w stanie precyzyjnie oszacować skali pogorszenia wyników finansowych, gdyż szereg czynników pozostaje poza jego wpływem i kontrolą, jednakże według swojej najlepszej wiedzy na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie postrzega wojny jako przesłanki stanowiącej istotną niepewność zagrażającą możliwości kontynuowania działalności przez Grupę.
Należy podkreślić, że bezpośrednie powiązania gospodarcze pomiędzy podmiotami Grupy Kapitałowej a Rosją i Ukrainą praktycznie nie występują: Grupa nie prowadzi działalności na terenie tych krajów, jak również nie dokonuje tam zakupów.
Dodatkowe informacje na ten temat zostały zawarte w nocie 31a „Zdarzenia po dacie bilansowej” oraz w opisie ryzyka niniejszego sprawozdania finansowego.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok sporządzone zostało zgodnie z zasadami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w wersji zatwierdzonej przez Unię Europejską (UE) i przedstawia sytuację finansową Grupy Kapitałowej VRG S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku, wyniki jej działalności za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku oraz przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o koncepcję kosztu.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok sporządzone zostało w złotych polskich z zaokrągleniem do pełnych tysięcy (tys. zł.).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2021 roku. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy. Porównywalne dane finansowe prezentowane są za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku.
Zaprezentowane dane finansowe Spółki Dominującej oraz spółek zależnych W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie i DCG S.A. z siedzibą w Warszawie na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz za okres dwunastu miesięcy zakończonych tą datą podlegały badaniu przez biegłego rewidenta. Sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest załączone do niniejszego sprawozdania. Porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2020 roku zawarte w niniejszym sprawozdaniu finansowym podlegały badaniu audytora, a sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania tego sprawozdania finansowego jest załączone w sprawozdaniu za 2020 rok.
Podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego Grupy za 2021 rok była spółka Grant Thornton Polska Spółka z o. o. Spółka komandytowa, z którą w dniu 27 lipca 2021 roku została zawarta umowa na przegląd jednostkowego śródrocznego sprawozdania finansowego, przegląd skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, badanie jednostkowego rocznego sprawozdania finansowego, badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz ocenę sprawozdania o wynagrodzeniach. Podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego Spółki za 2020 roku była Spółka Mazars Audyt Sp. z o.o., z którą w dniu 19 czerwca 2017 roku została zawarta umowa zmieniona aneksem nr 1 z dnia 19 czerwca 2018 roku oraz aneksem nr 2 z dnia 07 sierpnia 2019 roku na przegląd śródrocznego sprawozdania finansowego oraz śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, badania jednostkowego rocznego sprawozdania finansowego, badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz oceny sprawozdania o wynagrodzeniach. Łączne wynagrodzenie, wynikające z zawartej umowy za przegląd i badanie sprawozdań finansowych za 2021 rok wyniosło 218,6 tys. zł. a za 2020 rok wyniosło 163,1 tys. zł.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok jak i dane porównywalne za rok ubiegły obejmują dane dotyczące Spółki dominującej oraz spółek zależnych jako jednostek sporządzających samodzielne sprawozdania. W skład przedsiębiorstwa Spółki jak i spółek zależnych objętych konsolidacją nie wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe.
Sporządzenie sprawozdania zgodnie z MSSF wymaga od Zarządu Spółki dominującej dokonania szacunków, ocen oraz przyjęcia założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz na prezentowane kwoty aktywów i pasywów oraz kosztów i przychodów. Szacunki i założenia są dokonywane na bazie dostępnych danych historycznych a także w oparciu o inne czynniki uważane w danych warunkach za właściwe. Wyniki tych działań tworzą podstawę do dokonywania szacunków w odniesieniu do wartości bilansowych aktywów i pasywów, których nie można jednoznacznie określić na podstawie innych źródeł. Zasadność powyższych szacunków i założeń jest weryfikowana na bieżąco.
Korekty dotyczące szacunków są ujmowane w okresie, w którym dokonano zmian w przyjętych szacunkach, pod warunkiem, że korekta dotyczy tylko tego okresu lub w okresie, w którym dokonano zmian i w okresach następnych (ujęcie prospektywne), jeśli korekta dotyczy zarówno okresu bieżącego jak i okresów następnych.
Wykaz ważniejszych szacunków i osądów dla poszczególnych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej:
|
Nota |
9 |
Test na utratę wartości firmy |
|
Nota |
10 |
Inne wartości niematerialne (okresy użytkowania) |
|
Nota |
11 |
Środki trwałe (okresy użytkowania) |
|
Nota |
11a |
Aktywa z tytułu praw do użytkowania |
|
Nota |
15 |
Odpis na zapasy |
|
Nota |
17 |
Odpis na należności |
|
Nota |
22 |
Aktywo oraz rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
|
Nota |
24 |
Zobowiązania z tytułu programu lojalnościowego |
|
Nota |
25 |
Rezerwy na zobowiązania |
|
Nota |
30 |
Płatności regulowane akcjami |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone jest za okres 2021 roku, w którym nie miało miejsca połączenie spółek.
Przyjęte w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zasady (polityka) rachunkowości stosowane były w sposób ciągły i są one zgodne z zasadami rachunkowości stosowanymi w ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
W oparciu o postanowienia MSR 8 „Zasady rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” Grupa dokonała retrospektywnego przekształcenia danych dotyczących wcześniejszych okresów (skorygowanie danych porównawczych lat ubiegłych). Przekształcenie danych retrospektywnie zostało dokonane w związku z korektą błędu w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Wpływ korekt na poszczególne pozycje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych został przedstawiony w nocie 33 do niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („UE”), obowiązującymi na dzień bilansowy niniejszego sprawozdania finansowego.
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 roku
Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku oraz ich wpływ na sprawozdanie Grupy:
Zmiana MSSF 16 „Leasing”
W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są „zmianą leasingu” w myśl MSSF 16. Warunki, które musi spełniać otrzymana ulga, aby można było zastosować do niej uproszczenie:
- łączne przyszłe wynagrodzenie za leasing po udzieleniu ulgi musi być zasadniczo takie samo lub niższe niż przed udzieleniem ulgi,
- ulga musi dotyczyć płatności, które były wymagalne przed 30 czerwca 2021 roku (choć podwyższone opłaty mogą być płatne po tej dacie),
- nie ma innych zasadniczych zmian w warunkach umowy.
Ponadto w 2021 roku Rada MSR zmieniła jeden z wyżej zmienionych warunków zmieniając termin 30 czerwca 2021 roku na 30 czerwca 2022 roku. Zmiana ta obowiązuje od 2022 roku.
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
W związku z reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:
- w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR są traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,
- nie ma konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,
- jednostka jest zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później
Standardy i interpretacje obowiązujące w wersji opublikowanej przez IASB, lecz nie zatwierdzone przez Unię Europejską, wykazywane są poniżej w punkcie dotyczącym standardów i interpretacji, które nie weszły w życie.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie.
W niniejszym jednostkowym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku i ich wpływ na sprawozdanie Spółki
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Nowy MSSF 17 „Insurance Contracts”
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4. Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
- doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
- intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:
MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później (z wyjątkiem zmiany przykładu do MSSF 16, która obowiązuje od momentu publikacji).
Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż (a nie wpływać na wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych jest istotną informacją. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSSF 16 „Leasing”
W 2020 roku Rada opublikowała uproszczenia dla leasingobiorców otrzymujących ulgi ze względu na pandemię COVID-19. Jednym z warunków było by ulgi dotyczyły tylko płatności zapadających do końca czerwca 2021 roku. Teraz przesunięto ten termin na czerwiec 2022 roku. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Grupa jest w trakcie analizy wpływu wyżej wymienionych standardów, interpretacji i zmian do standardów. Według obecnych szacunków Grupy, nie będą one miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe w okresie ich pierwszego zastosowania.
Jednostki zależne
Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Spółkę dominującą.
Sprawowanie kontroli ma miejsce wtedy, gdy Spółka dominująca jednocześnie:
- sprawuje władzę nad jednostką, w którą dokonała inwestycji,
- z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz
- ma możliwość wykorzystywania sprawowanej władzy nad jednostką do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną począwszy od daty objęcia kontroli nad jednostką do dnia, w którym Spółka dominujące przestaje sprawować tę kontrolę. Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
- na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
- określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,
- salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
- wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
- ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres, co sprawozdania finansowe jednostki dominującej. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to niezbędne celem zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości Grupy Kapitałowej.
Objęcie kontroli nad przedsięwzięciem rozlicza się metodą przejęcia. Na dzień przejęcia jednostka przejmująca ujmuje możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa oraz przejęte zobowiązania i wycenia w ich wartościach godziwych.
Nadwyżka sumy przekazanej zapłaty za przejęcie, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej na dzień przejęcia uprzednio posiadanego udziału w jednostce przejmowanej, nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości godziwych możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów, przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych stanowi wartość firmy. W przypadku gdy wspomniana różnica jest ujemna to Grupa dokonuje ponownej oceny identyfikacji oraz wyceny możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej oraz wartości godziwej zapłaty i ujmuje od razu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów ewentualną nadwyżkę pozostałą po dokonaniu ponownej oceny (zysk z okazyjnego nabycia).
W przypadku, gdy nabyte aktywa nie stanowią przedsięwzięcia w rozumieniu MSSF 3 Połączenia jednostek Grupa rozlicza transakcje jako nabycie aktywów.
Wyłączenia konsolidacyjne
Salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy, transakcje zawierane w obrębie Grupy oraz wszelkie wynikające stąd niezrealizowane zyski Grupy, są wyłączane w całości przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W ciągu roku transakcję w walucie obcej Grupa Kapitałowa ujmuje początkowo w walucie polskiej, stosując do przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej średni kurs NBP obowiązujący na dzień zawarcia transakcji uznając go za natychmiastowy kurs wymiany.
Na każdy dzień bilansowy pozycje pieniężne w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu średniego kursu NBP na dzień bilansowy uznając go za kurs zamknięcia. Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji oraz pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w dniu, na który wartość godziwa została ustalona.
Różnice kursowe powstające z tytułu rozliczania pozycji pieniężnych lub z tytułu przeliczania pozycji pieniężnych po kursach innych niż te, po których zostały one przeliczone w momencie ich początkowego ujęcia w danym okresie lub w poprzednich sprawozdaniach finansowych, ujmowane są w wyniku finansowym okresu, w którym powstają, jako przychody lub koszty finansowe. Różnice kursowe powstające na kosztach finansowania zewnętrznego podlegają ujęciu w wartości aktywów jeżeli koszty finansowania zewnętrznego, na których powstały, również podlegają aktywowaniu.
Jeżeli jednak transakcja jest rozliczana w kolejnym okresie obrotowym, różnice kursowe ujęte w każdym z następujących okresów, aż do czasu rozliczenia transakcji ustala się na podstawie zmian kursów wymiany, które miały miejsce w każdym kolejnym okresie.
W przypadku, gdy zyski lub straty z tytułu pozycji niepieniężnych zostają ujęte bezpośrednio w kapitale własnym, wszystkie elementy tych zysków lub strat, dotyczące różnic kursowych, ujmowane zostają bezpośrednio w kapitale własnym.
W przypadku, gdy zyski lub straty z tytułu pozycji niepieniężnych zostają ujęte w wyniku finansowym, wszystkie elementy tych zysków lub strat, dotyczące różnic kursowych, ujmowane zostają w wyniku finansowym.
Klasyfikacja instrumentów finansowych
Klasyfikacja oparta jest na podstawie modelu biznesowego zarzadzania grupami aktywów finansowych oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Klasyfikacja jest dokonywana na moment początkowego ujęcia. Klasyfikacja instrumentów pochodnych zależy od ich przeznaczenia oraz spełnienia wymogów zawartych w MSSF 9.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Instrumenty finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii:
- Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
- Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
- Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Spółce w zakresie zarządzania aktywami finansowymi.
- Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK)
- Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zgodnie z MSSF 9, należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Po początkowym ujęciu jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w zamortyzowanym koszcie, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody lub w wartości godziwej przez wynik finansowy. Jednostka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”).
Aktywa finansowe
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:
- pożyczki,
- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe.
Pożyczki i należności długoterminowe są wyceniane w zamortyzowanym koszcie na dzień bilansowy. Należności o terminie wymagalności nie przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zaliczane do aktywów obrotowych są wyceniane w wartości nominalnej po pomniejszeniu o wartość oczekiwanych strat kredytowych z uwagi na nieznaczący efekt dyskonta.
Z uwagi na nieistotne kwoty Grupa nie wyodrębnia przychodów z tytułu odsetek jako osobnej pozycji, lecz ujmuje je w przychodach finansowych.
Zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
Pożyczki i należności handlowe oraz pozostałe należności są wyceniane w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie są wyceniane z uwzględnieniem oczekiwanych strat kredytowych.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
- wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
- akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone.
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących na dzień bilansowy cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
- składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
- warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody obejmują inwestycje w instrumenty kapitałowe niebędące aktywami finansowymi przeznaczonymi do obrotu ani warunkową zapłatą w ramach połączenia przedsięwzięć, w odniesieniu do których w momencie początkowego ujęcia Grupa dokonała nieodwołalnego wyboru dotyczącego przedstawiania w pozostałych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej tych instrumentów. Wyboru tego Grupa dokonuje indywidualnie i odrębnie w odniesieniu do poszczególnych instrumentów kapitałowych.
W tej kategorii Grupa ujmuje akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone, wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Aktywa finansowe”.
Skumulowane zyski lub straty z wyceny w wartości godziwej, uprzednio rozpoznane przez pozostałe całkowite dochody, nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku w żadnych okolicznościach, włączając zaprzestanie ujmowania tych aktywów. Dywidendy z instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe dochody całkowite, ujmowane są jako przychód w wyniku finansowym. Przychody z tytułu odsetek z inwestycji w instrumenty dłużne ujmowane są w wyniku finansowym. Na moment zbycia inwestycji w instrumenty dłużne skumulowane zyski/straty ujmowane są w wyniku finansowym.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
- Kredyty bankowe i pożyczki,
- Inne zobowiązania finansowe,
- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania,
- Pochodne instrumenty finansowe.
Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające.
Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa ustala odpisy aktualizujące zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych dla pozycji podlegających MSSF 9 w zakresie odpisów aktualizujących.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście do ustalania odpisu i ustala odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Grupa do oszacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. Odpis z tytułu utraty wartości jest analizowany na każdy dzień sprawozdawczy. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesiecznym oczekiwanym stratom kredytowym, chyba że nastąpiło znaczące pogorszenie ryzyka kredytowego lub niewykonanie zobowiązania. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa analizuje, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na znaczny wzrost ryzyka kredytowego posiadanych aktywów finansowych.
Wartość godziwa instrumentów pochodnych i innych instrumentów finansowych
Zarząd dokonuje osądu wybierając odpowiednią metodę wyceny instrumentów finansowych nienotowanych na aktywnym rynku. Stosuje się metody wyceny stosowane powszechnie przez praktyków rynkowych. W przypadku finansowych instrumentów pochodnych, założenia opierają się o notowane stopy rynkowe skorygowane o określone cechy instrumentu. Pozostałe instrumenty finansowe wycenia się przy użyciu zdyskontowanych przepływów pieniężnych w oparciu o założenia potwierdzone, na ile to możliwe, dającymi się zaobserwować cenami czy stopami rynkowymi.
Aktywa trwałe dostępne do sprzedaży stanowią zakwalifikowane do tej kategorii aktywa lub ich grupy i ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w kwocie niższej od ich wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży.
Warunkiem zaliczenia aktywów do tej grupy stanowi aktywne poszukiwanie nabywcy oraz wysokie prawdopodobieństwo zbycia tych aktywów w ciągu jednego roku od daty ich zakwalifikowania a także dostępność tych aktywów do natychmiastowej sprzedaży.
Utrzymywane przez Grupę nieruchomości w celu osiągnięcia przychodów z dzierżawy, czynszów lub przyrostu ich wartości wyceniane są na moment nabycia według ceny nabycia (kosztu wytworzenia), na dzień bilansowy wyceniane są w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe umorzenie i zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Zasady amortyzacji oraz tworzenia odpisów z tytułu utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych są analogiczne do zasad stosowanych w odniesieniu do rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe stanowiące budynki, maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji, dostarczania produktów i świadczenia usług lub w celach zarządzania, wycenione zostały na dzień początkowego ujęcia w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Na dzień bilansowy rzeczowe aktywa trwałe wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Środki trwałe amortyzowane są metodą liniową, według przewidywanego okresu użytkowania dla poszczególnych grup środków trwałych. Metoda amortyzacji oraz stawka podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Grunty nie są amortyzowane.
Dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych przyjęto okresy użytkowania w następujących przedziałach:
|
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Inne rzeczowe aktywa trwałe |
|
2,5% |
10-14% |
20% |
|
40 lat |
8,5 lat |
5 lat |
Amortyzację rozpoczyna się w momencie, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania. Podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych stanowi cena nabycia pomniejszona o jego wartość końcową. Amortyzacji zaprzestaje się, gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako dostępny do sprzedaży lub gdy zostanie usunięty z ewidencji bilansowej na skutek likwidacji, sprzedaży, bądź wycofania (w zależności które ze zdarzeń wystąpi najpierw).
Wartość bilansowa środka trwałego podlega odpisowi z tytułu utraty wartości do wysokości jego wartości odzyskiwalnej, jeżeli wartość bilansowa danego środka jest wyższa od jego oszacowanej wartości odzyskiwalnej.
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w terminie późniejszym uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego tylko wówczas, jeśli jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych, a koszt danej pozycji można ocenić w sposób wiarygodny.
Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają koszty okresu, w którym zostały one poniesione.
Prawa do użytkowania będące przedmiotem leasingu zostały wykazane w bilansie w tej samej pozycji co bazowe składniki aktywów, a wiec w aktywach trwałych i podlegają umorzeniu według takich samych zasad. Za okres użytkowania przyjęto przewidywany okres ekonomicznej użyteczności lub okres zawartej umowy najmu.
Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Wartość firmy oznacza składnik aktywów reprezentujący przyszłe korzyści ekonomiczne powstające z aktywów nabytych w ramach połączenia przedsięwzięć, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.
Wartość firmy (zysk) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:
- suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz
- wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.
Wartość firmy podlega corocznie testom na utratę wartości i jest wykazywana w bilansie w wartości początkowej pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Stwierdzona w wyniku przeprowadzonych testów utrata wartości ujmowana jest natychmiast w rachunku zysków i strat i nie podlega późniejszej korekcie.
Inne wartości niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są aktywowane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Wartości niematerialne nabyte w ramach transakcji przejęcia jednostki gospodarczej ujmuje się w aktywach oddzielnie od wartości firmy, jeśli przy początkowym ujęciu można wiarygodnie ustalić ich wartość godziwą.
Na dzień bilansowy wartości niematerialne wycenia się w cenie nabycia pomniejszonej o skumulowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych i skumulowaną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Składniki wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania są amortyzowane metodą liniową. Metoda amortyzacji oraz stawka podlegają weryfikacji na każdy dzień bilansowy. Składniki wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania (znaki towarowe) nie podlegają amortyzacji. Wartość składników o nieokreślonym okresie użytkowania podlega testom na trwałą utratę wartości na każdy dzień bilansowy.
Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania umarzane są metodą liniową przez okres ich szacunkowej użyteczności, który wynosi przeciętnie 5 lat.
Udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych (zależnych, wspólnych przedsięwzięciach oraz stowarzyszonych) są wycenione według ich ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
W przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości posiadanych składników rzeczowego majątku trwałego, udziałów/akcji jednostek zależnych/stowarzyszonych, wartości niematerialnych oraz wartości firmy przeprowadzany jest test na utratę wartości a ustalone kwoty odpisów aktualizujących obniżają wartość bilansową składnika aktywów, którego dotyczą i odnoszone są w rachunek zysków i strat.
Wysokość odpisów aktualizujących ustala się jako nadwyżkę wartości bilansowej tych składników nad ich wartością odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących wartości: wartości godziwej lub wartości użytkowej.
Niefinansowe aktywa (oprócz wartości firmy), od których dokonano wcześniej odpisów aktualizujących testowane są na każdy dzień bilansowy pod kątem wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia wcześniej dokonanego odpisu. Skutki odwrócenia odpisów aktualizujących odnoszone są w rachunek zysków i strat.
Zapasy obejmują surowce, materiały, produkcję w toku, wyroby gotowe i towary.
Koszty poniesione na doprowadzenie każdego ze składników zapasów do jego aktualnego miejsca wyceniane są w następujący sposób:
- surowce, materiały i towary – cena nabycia
- półprodukty, produkty w toku i wyroby gotowe – rzeczywisty koszt wytworzenia.
Rozchód zapasów wyceniany jest następująco:
- surowce, materiały i towary – „pierwsze weszło - pierwsze wyszło”
- półprodukty, produkty w toku i wyroby gotowe - według rzeczywistego kosztu wytworzenia.
Zapasy są wycenione na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jednakże na poziomie nie wyższym od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży.
Jeżeli cena nabycia towarów lub techniczny koszt wytworzenia wyrobów gotowych jest wyższy niż przewidywana cena sprzedaży, jednostka dokonuje odpisów aktualizacyjnych, które korygują pozostałe koszty operacyjne. Cena sprzedaży stanowi cenę sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszoną o szacowane koszty zakończenia produkcji i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Na moment początkowego ujęcia należności z tytułu dostaw i usług, których termin zapadalności wynosi zazwyczaj od 7 do 120 dni, są ujmowane według ceny transakcyjnej (kwoty wymagającej zapłaty). Na dzień bilansowy należności są wyceniane w wartości początkowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości. Odpisy aktualizujące dokonywane są na poziomie oczekiwanych strat kredytowych.
Kwoty utworzonych odpisów aktualizujących wartość należności odnoszone są w ciężar rachunku zysków i strat w koszty sprzedaży. Kwoty rozwiązanych odpisów na należności korygują koszty sprzedaży.
Należności z tytułu dostaw i usług z terminami wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego kwalifikuje się do aktywów obrotowych. Do aktywów obrotowych zaliczane są należności o terminie wymagalności w okresie do 12 miesięcy jak i powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wysokości określonej w statucie i wpisanej w rejestrze sądowym. |
|
Kapitał zapasowy |
Na wartość prezentowaną w pozycji kapitał zapasowy składają się: premia z tytułu emisji akcji po cenie przewyższającej ich wartość nominalną, pomniejszona o koszty emisji, kwoty zysków z lat ubiegłych, zakwalifikowane na podstawie decyzji Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy. |
|
Kapitał rezerwowy |
Kapitał rezerwowy jest tworzony z wyceny programu motywacyjnego opcji na akcje proporcjonalnie do czasu trwania programu. |
|
Zyski/straty z lat ubiegłych |
W pozycji tej prezentowany jest wynik finansowy netto poprzednich lat obrotowych, aż do momentu podjęcia decyzji o jego podziale (lub pokryciu) jak również korekty wyniku finansowego dotyczące lat ubiegłych, a wynikające z błędów lat poprzednich lub zmian zasad rachunkowości. |
|
Zarządzanie kapitałem |
Zarządzanie kapitałem w Grupie Kapitałowej ma na celu zachowanie zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby Grupa Kapitałowa generowała w przyszłości zwrot oraz korzyści ekonomiczne dla akcjonariuszy/inwestorów. Wykorzystanie kapitału jest na bieżąco monitorowane poprzez analizę wskaźników oraz porównanie sytuacji Grupy Kapitałowej na tle branży, w której działa Grupa Kapitałowa. Na Grupie Kapitałowej nie spoczywają nałożone zewnętrznie wymogi kapitałowe. W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego nie wystąpiły zmiany w zakresie zasad i procesów służącym zarządzania kapitałem. |
Poniższa tabela przedstawia wskaźnik zadłużenia długoterminowego w relacji do kapitałów własnych.
|
Wskaźnik zadłużenia |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Kapitał własny |
889 664 |
823 354 |
|
Zadłużenie długoterminowe |
48 266 |
60 279 |
|
Kredyty i pożyczki długoterminowe |
33 658 |
47 196 |
|
Krótkoterminowa część kredytów długoterminowych |
14 608 |
13 083 |
|
Zadłużenie długoterminowe / kapitał własny |
5,4% |
7,3% |
Niższy, a zatem bezpieczniejszy, wskaźnik zadłużenia Grupy jest zgodny z działaniami podejmowanymi przez Grupę. Wskaźnik jest na poziomie oczekiwanym przez Zarząd spółki dominującej.
Zobowiązania obejmują: zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu, zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania finansowe oraz pozostałe zobowiązania niefinansowe.
Zobowiązania finansowe podlegające MSSF 9 (m.in. zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek, zob. z tyt. dostaw i usług) i zaliczone do wyceny w zamortyzowanym koszcie ujmowane są początkowo w wartości godziwej z uwzględnieniem ewentualnych kosztów transakcyjnych. Na dzień sprawozdawczy zobowiązania takie wyceniane są w zamortyzowanym koszcie.
Zobowiązania finansowe zaliczone zgodnie z MSSF 9 do wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy (m.in. instrumenty pochodne) ujmowane są początkowo w wartości godziwej, a na dzień sprawozdawczy podlegają przeszacowaniu do wartości godziwej.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie Kapitałowej ciąży istniejący obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Rezerwy odzwierciedlają najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na dzień bilansowy. W przypadku istotnej wartości pieniądza w czasie, kwota rezerwy odpowiada wartości bieżącej nakładów koniecznych do wypełnienia obowiązku.
Aktualizacji wielkości rezerw dokonuje się na dzień bilansowy.
Na moment zawarcia każdej nowej umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem, lub czy zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa, na mocy której przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W celu identyfikacji leasingu umowy są oceniane pod kątem 3 kryteriów:
- czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który jest wyraźnie określony w umowie lub którego można zidentyfikować w sposób dorozumiany w momencie, w którym składnik aktywów udostępnia się do użytkowania,
- czy jednostka ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania aktywów zgodnie z obowiązującą umową,
- czy jednostka ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest wyceniane w dacie rozpoczęcia według kosztu obejmującego kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacowanych kosztów przewidywanych w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią.
Prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Prawa do użytkowania są poddawane testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36, w przypadku stwierdzenia przesłanek do utraty wartości.
W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty leasingowe zależne od indeksów lub stawek, kwoty oczekiwane do zapłaty w ramach gwarantowanej wartości końcowej oraz płatności z tytułu wykonania opcji kupna, jeżeli można założyć z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji.
W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest powiększane o naliczone odsetki od zobowiązania leasingowego oraz pomniejszane o dokonane spłaty opłat leasingowych.
Wycena zobowiązania leasingowego jest aktualizowana w sytuacji zaistnienia zmian w umowach leasingowych dotyczących okres leasingu, zaistnienia opcji kupna bazowego składnika aktywów, gwarantowanej wartości końcowej, zaistnienia zmian w opłatach wynikających ze zmian w indeksach lub stawkach.
Aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta wartości składnika aktywów z tytułu praw do użytkowania.
Grupa stosuje dopuszczalne standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów o małej wartości. Dla takich umów, opłaty leasingowe ujmowane są w wyniku metodą liniową w trackie trwania leasingu.
Dla takich umów, opłaty leasingowe ujmowane są w wyniku metodą liniową w trakcie trwania leasingu.
Przychody operacyjne
Zasady ujmowania przychodów z działalności operacyjnej określone zostały w MSSF 15 „Przychody”.
Przychód wycenia się w cenie transakcyjnej, czyli kwocie wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem będzie przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba wskazane rodzaje. Kwota wynagrodzenia odzwierciedlona jest zazwyczaj przez kwotę otrzymaną bądź należną, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą za wyjątkiem podatku akcyzowego a także kary umowne.
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę (pisemna, ustna lub w innej formie) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków, Grupa jest w stanie rozpoznać prawa każdej ze stron dotyczące towarów lub usług, które mają zostać przekazane, Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za towary lub usługi, które mają zostać przekazane, umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za towary lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Na moment zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny towarów lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i rozpoznaje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie przekazania klientowi towaru lub usługi, które można wyodrębnić.
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe.
Grupa ujmuje przychody zgodnie z MSSF 15, czyli w momencie, kiedy spełnione zostaje zobowiązanie do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi klientowi, a w przypadku sprzedaży internetowej poprzez przekazanie towaru firmie kurierskiej. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.
Inne przychody, w tym przychody finansowe
|
Odsetki Przychody z odsetek ujmowane są według zasady memoriałowej metodą efektywnej stopy procentowej. |
Dywidendy Dywidendy są ujmowane w momencie przyznania praw do ich otrzymania. |
Przychody z tytułu najmu Przychody z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do trwających umów. |
Koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat, jeżeli nastąpiło uprawdopodobnione zmniejszenie przyszłych korzyści ekonomicznych związane ze zmniejszeniem stanu aktywów lub zwiększeniem stanu zobowiązań, których wielkość można wiarygodnie ustalić.
Koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami a osiągnięciem konkretnych przychodów, tzn. stosując zasadę współmierności.
Na koszty operacyjne składają się koszty sklepów (własnych, oraz sklepów franczyzowych w Polsce), koszty dystrybucji oraz koszty ogólne.
W razie, gdy przewiduje się osiąganie korzyści ekonomicznych przez kilka okresów obrotowych, zaś ich związek z przychodami może być określony tylko ogólnie i pośrednio, koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat drogą systematycznego i racjonalnego rozłożenia w czasie.
|
Koszty finansowania zewnętrznego Koszty finansowania zewnętrznego (odsetki oraz inne koszty związane z uzyskanym finansowaniem) są odnoszone w koszty okresu, którego dotyczą |
Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym.
Rezerwa na odprawy emerytalne aktualizowana jest na koniec każdego okresu sprawozdawczego na podstawie wyceny dokonanej przez aktuariusza, natomiast rezerwa z tytułu niewykorzystanych urlopów tworzona jest w oparciu o ilość niewykorzystanych dni i średniej płacy. Koszty ujmuje się w rachunku zysków i strat w okresie sprawozdawczym.
Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat obejmuje podatek dochodowy bieżący i odroczony.
Podatek dochodowy bieżący stanowi oczekiwane zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania dochodu za dany rok podlegającego opodatkowaniu, wyliczane przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dany dzień bilansowy, oraz ewentualne korekty podatku dochodowego dotyczącego lat ubiegłych. Bieżące zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego jest naliczane zgodnie z przepisami podatkowymi.
Podatek odroczony ujmowany jest w rachunku zysków i strat danego okresu, za wyjątkiem pozycji rozliczanych bezpośrednio z kapitałem własnym. W takiej sytuacji podatek odroczony ujmuje się również w odpowiedniej pozycji w kapitale własnym.
Podatek dochodowy odroczony ustala się metodą bilansową, na podstawie różnic przejściowych pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań wykazanych w księgach rachunkowych a ich wartością dla celów podatkowych. Wysokość wykazanego podatku dochodowego odroczonego uwzględnia planowany sposób realizacji różnic przejściowych, przy zastosowaniu stawek podatku dochodowego, która będzie obowiązywać w momencie realizacji różnic, biorąc za podstawę stawki podatkowe, które obowiązywały prawnie lub były zasadniczo uchwalone na dzień bilansowy.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i podlega odpisowi w przypadku, kiedy zachodzi wątpliwość osiągnięcia przez Spółkę korzyści ekonomicznych związanych z wykorzystaniem aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest od dodatnich różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym.
Przyznane członkom Zarządu i kluczowym menedżerom opcje na akcje (warranty) stanowią transakcje rozliczane w instrumentach kapitałowych. Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Przy wycenie nie są uwzględniane żadne warunki dotyczące efektywności wyników, poza związanymi z ceną akcji.
Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, którego dotyczą warunki nabywania uprawnień dotyczące efektywności wyników, kończącym się w dniu, w którym członkowie Zarządu i kluczowi menedżerowie zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń (dzień nabycia praw). Skumulowany koszt ujęty z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw, odzwierciedla stopień upływu czasu nabywania praw oraz liczbę opcji, do których prawa zostaną ostatecznie nabyte.
Wartość godziwa przyznanych opcji jest ujmowana w rachunku zysków i strat w korespondencji z kapitałem rezerwowym. Wartość godziwa opcji jest mierzona na dzień przyznania uprawnień oraz jest ujmowana w okresie nabywania uprawnień. Wartość ta jest mierzona w oparciu o model wyceny Monte Carlo, który jest rozwinięciem modelu wyceny Blacka – Scholesa, uwzględniając terminy i warunki przyznania opcji na akcje.
Rozwadniający wpływ wyemitowanych opcji jest uwzględniany przy ustalaniu wielkości zysku przypadającego na jedną akcję, jako dodatkowe rozwodnienie akcji.
Grupa VRG specjalizuje się w projektowaniu oraz sprzedaży detalicznej markowej odzieży męskiej i damskiej pozycjonowanej w średnim i wyższym segmencie rynku oraz luksusowej biżuterii i zegarków. Obecnie buduje sprzedaż w oparciu o marki Vistula, Lantier, Vistula Red, Bytom, Wólczanka, Lambert, W.KRUK (za pośrednictwem spółki zależnej) oraz Deni Cler (za pośrednictwem spółki zależnej). Od II kwartału 2015 r. działalność jubilerska w wyniku przeprowadzenia transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanego z marką W.KRUK prowadzona jest w spółce zależnej od Emitenta tj. W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie. Z dniem 30 listopada 2018 roku nastąpiło połączenie z Bytom S.A., w wyniku którego Grupa stała się właścicielem marki Bytom.
Na schemacie poniżej przedstawiono podział działalności Grupy wg segmentów działalności:
|
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
ODZIEŻ Sprzedaż detaliczna i hurtowa |
|
BIŻUTERIA Sprzedaż detaliczna i hurtowa |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Garnitury |
Akcesoria |
Marynarki |
Koszule |
spodnie |
|
Biżuteria |
Zegarki |
Upominki |
||||
Czołowe marki własne linii biznesowej Vistula:
|
VISTULA |
|||
|
|
|
|
|
|
Na polskim rynku od 1967 roku, jest podstawową formalną linią mody męskiej. Marka Vistula posiada szeroką ofertę garniturów, marynarek, spodni i koszul oraz innych akcesoriów komplementarnych. |
Marka wprowadzona na rynek w 1998 roku. Produkty nią sygnowane kojarzone są z odzieżą pochodzącą z rynku francuskiego. Wprowadzenie marki Lantier miało na celu poszerzenie oferty Spółki o produkty skierowane do najbardziej wymagających klientów, wykorzystujące najnowsze trendy mody światowej i najlepszej jakości materiały. Oprócz oferty garniturów klasycznych kolekcje marki Lantier, podobnie jak kolekcje marki Vistula, obejmują także dzianiny, koszule, kurtki, płaszcze oraz szeroki zakres artykułów komplementarnych. |
Jest marką wprowadzoną w 2009 roku, którą sygnowane są produkty typu fashion & smart casual. Produkty marki Vistula Red charakteryzują się wysoką jakością oraz wzornictwem zgodnym ze światowymi trendami mody. Marka skierowana do klientów młodszych, poszukujących odważniejszych i bardziej casualowych stylizacji. |
Marka damska wprowadzona w 2021 roku. Kolekcja została stworzona z myślą o kobietach, które cenią sobie jakość, komfort oraz ponadczasowy charakter produktów. VISTULA WOMAN dopracowana w detalach zaskakuje klasycznymi fasonami i modnymi wzorami. Znajdują się w niej produkty na wiele okazji – odzież wierzchnia (klasyczne płaszcze, casualowe kurtki puchowe oraz skórzane), marynarki i eleganckie spodnie, spódnice, sukienki, koszule, a także jeansy, swetry i t-shirty oraz oferta akcesoriów (buty, paski, czapki i rękawiczki). |
Czołowe marki własne linii biznesowej Bytom:
|
BYTOM |
|
|
|
BYTOM to polska marka z historią rozpoczynającą się w 1945 roku, w której tradycja spotyka się ze współczesną wizją krawiectwa i mody męskiej. Bazując na ponad kilkudziesięcioletnim dziedzictwie, marka oferuje kolekcje mody męskiej, w której szczególne miejsce zajmują garnitury stworzone ze szlachetnych włoskich tkanin, uszyte w polskich szwalniach. BYTOM to nie tylko sztuka krawiectwa. Marka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego tworząc limitowane kolekcje inspirowane twórczością wybitnych osobowości, zapraszając do współpracy osoby mające istotny wpływ na rozwój polskiej kultury i sztuki. |
Czołowe marki własne linii biznesowej Wólczanka:
|
WÓLCZANKA |
|
|
|
|
|
Jest marką istniejącą od 1948 roku. Ofertę marki stanowią koszule męskie, a od sezonu Jesień-Zima 2014 również damskie, zarówno formalne jak i typu casual. Tradycja i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu koszul i akcesoriów uczyniły markę ekspertem w swojej dziedzinie oraz liderem na polskim rynku. Od 2019 roku oferta marki Wólczanka jest sukcesywnie poszerzana o nowe asortymenty, obejmujące rożne rodzaje spodni, spódnice, sukienki, kurtki, płaszcze, marynarki i odzież jeansową – nowe asortymenty pozwalają na skompletowanie gotowych stylizacji na różne okazje. |
Jest marką koszul i akcesoriów, odwołujących się w swojej formie i wzornictwie do zasad tradycyjnego krawiectwa oraz uszytych z najwyższej jakości tkanin. Lambert to koszule klasyczne oraz akcesoria biznesowe, idealne dla kobiet i mężczyzn, przestrzegających w pracy formalnego dress code, jak również lubiących czuć się elegancko, niezależnie od okazji, ceniących komfort i najwyższą jakość produktu. |
Pozostałe marki własne w segmencie odzieżowym:
|
SEGMENT ODZIEŻOWY |
|
|
|
Odzież tej marki skierowana jest do wyższego segmentu rynku mody damskiej. Produkty tej marki zostały wprowadzone na polski rynek na początku lat 90-tych. Oferta sygnowana znakiem Deni Cler Milano szyta jest z włoskich tkanin, również większość wykorzystywanych dodatków jest pochodzenia włoskiego. Materiały, które są wykorzystywane do produkcji ubrań tej marki to przede wszystkim kaszmir i wełna z jedwabiem. Asortyment marki obejmuje głównie: spódnice, żakiety, spodnie, bluzki, płaszcze i sukienki. Właścicielem wywodzącej się z Mediolanu marki Deni Cler Milano jest spółka zależna DCG S.A. z siedzibą w Warszawie. Podstawowa działalność DCG S.A. skupia się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji ekskluzywnej odzieży damskiej. |
Grupa VRG S.A systematycznie poszerza asortyment artykułów komplementarnych w swoich salonach firmowych obejmujący między innymi ofertę produktów smart casual, ekskluzywną galanterię skórzaną oraz obuwie. Oferowane akcesoria są aktualnie jedną z najszybciej rosnących kategorii towarowych i zarazem cechują się wysoką marżą handlową.
Marki własne w segmencie jubilerskim:
|
SEGMENT JUBILERSKI |
|
|
|
ZEGARKI |
|
W. KRUK jest najstarszą marką jubilerską w Polsce o ponad 180-letniej tradycji. Oferta W.KRUK obejmuje biżuterię ze złota i platyny, w tym w szczególności biżuterię z brylantami i kamieniami szlachetnymi. W.KRUK tworzy również najwyższej jakości kolekcje wykonane ze srebra oraz innych kruszców. W.KRUK oferuje wiele autorskich linii biżuterii o unikalnym charakterze. Wyróżniająca stylistyka wyrobów W.KRUK to efekt pracy designerów, projektów inspirowanych przez ambasadorki (m.in. kolekcja Freedom Martyny Wojciechowskiej) oraz eksperckiego i innowacyjnego podejścia do jubilerstwa. Znacząca część prezentowanych co roku kolekcji, wykonywana jest w podpoznańskiej Manufakturze marki, która jest jedną z niewielu w Europie wciąż stosujących tradycyjne techniki wytwórcze. W pracowniach marki W.KRUK rękodzieło łączone jest z najnowocześniejszymi technologiami. W 2019 roku marka W.KRUK jako pierwsza w Polsce wprowadziła do oferty w swojej sieci salonów pod nazwą własną New Diamond by W.KRUK nową kategorię diamentów stworzonych przez człowieka w warunkach laboratoryjnych. Posiadają one parametry identyczne jak diamenty wydobywane metodami tradycyjnymi i klasyfikowane są według tych samych parametrów, z wykorzystaniem tych samych standardów eksperckiej oceny. Kolekcja zdobiona New Diamond by W.KRUK obejmuje pierścionki pod nazwą Doskonały®, kolczyki oraz wisiorki ze stworzonymi przez człowieka diamentami w kolorach: białym oraz po raz pierwszy na rynku polskim, różowym i niebieskim. Asortyment marki od 2016 dopełnia wybór akcesoriów sygnowanych W.KRUK, takich jak torby i dodatki skórzane, jedwabne chusty, okulary przeciwsłoneczne oraz zapachy dla kobiet i mężczyzn. |
.KRUK posiada w swojej ofercie zegarki luksusowych szwajcarskich marek jak Rolex (jako jedyny dystrybutor tej marki w Polsce), Cartier, Jaeger-LeCoultre, Hublot, Panerai, Chopard, Girard-Perregaux, Omega, Tudor, Tag Heuer, Longines, Rado, Frédérique Constant, Tissot, Certina, Doxa, Gucci, Swatch i wielu innych. Po koniec roku 2020 do oferty włączona została marka Patek Philippe uznawana za najbardziej prestiżową na świecie. Sprzedawane w salonach W.KRUK zegarki renomowanych marek zajmują silną pozycję na polskim rynku, a wartość ich sprzedaży systematycznie wzrasta. |
Działalność produkcyjna:
Działalność produkcyjna w części odzieżowej Grupy została ulokowana między innymi w spółce w 100% zależnej od spółki dominującej, działającej pod nazwą WSM Factory Sp. z o.o. (poprzednia nazwa Wólczanka Shirts Manufacturing Sp. z o.o.). Poza własnym zakładem Grupa współpracuje ze sprawdzonymi producentami niezależnymi, którzy gwarantują zapewnienie usług szycia i konfekcjonowania na najwyższym poziomie oraz oferują konkurencyjne warunki cenowe.
Sezonowość i cykliczność działalności
Handel detaliczny zarówno w sektorze fashion jak i w branży jubilerskiej cechuje się znaczącą sezonowością sprzedaży. Dla rynku odzieżowego najkorzystniejszym okresem z punktu widzenia generowanego wyniku finansowego to okres II i IV kwartału, natomiast w zakresie branży jubilerskiej to okres IV kwartału (zwłaszcza miesiąc grudzień).
Poszczególne pozycje aktywów i pasywów zostały przeliczone na EURO według średniego kursu z dnia 31.12.2021 roku ogłoszonego przez NBP, który wynosił 4,5994 zł/EUR. Poszczególne pozycje rachunku zysków i strat zostały przeliczone na EURO według kursu 4,5775 zł/EUR, który stanowi średnią arytmetyczną średnich kursów EURO ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca objętego raportem.
Do wyliczenia kursu średniego przyjęto następujące kursy EURO z dnia: 29.01.21 – 4,5385 zł/EUR, 26.02.21 – 4,5175 zł/EUR, 31.03.21 – 4,6603 zł/EUR, 30.04.21 – 4,5654 zł/EUR, 31.05.21 – 4,4805 zł/EUR, 30.06.21 – 4,5208 zł/EUR, 30.07.21 – 4,5731 zł/EUR, 31.08.21 – 4,5374 zł/EUR, 30.09.21 – 4,6329, 29.10.21 – 4,6208 zł/EUR, 30.11.21 – 4,6834 zł/EUR, 31.12.21 – 4,5994 zł/EUR.
Dane porównywalne dla poszczególnych pozycji aktywów i pasywów przeliczone na EURO zostały według kursu średniego ogłoszonego przez NBP, obowiązującego na ostatni dzień okresów sprawozdawczych, tj. na 31.12.2020 roku, który wyniósł 4,6148 zł/EURO. Dane porównywalne dla poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat zostały przeliczone na EURO według kursów stanowiących średnią arytmetyczną średnich kursów EURO ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu porównawczego tj. od 01.01.2020 roku do 31.12.2020 roku, który wyniósł 4,4742 zł/EURO.
Najniższy kurs w okresie sprawozdawczym wyniósł 4,4541 zł zł/EURO.
Najwyższy kurs w okresie sprawozdawczym wyniósł 4,7210 zł /EURO.
Nota 1. Przychody z działalności kontynuowanej
|
Analiza przychodów Spółki |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
1 069 847 |
853 591 |
348 780 |
231 983 |
|
Przychody z tytułu najmu nieruchomości |
80 |
123 |
15 |
21 |
|
Przychody z tytułu najmu pozostałego majątku trwałego |
- |
- |
- |
- |
|
Razem przychody ze sprzedaży |
1 069 927 |
853 714 |
348 795 |
232 004 |
|
Wynik na sprzedaży majątku trwałego |
- |
- |
- |
- |
|
Pozostałe przychody operacyjne, w tym: |
13 754 |
15 456 |
3 055 |
6 945 |
|
- rozwiązane rezerwy |
30 |
4 363 |
30 |
4 275 |
|
Przychody finansowe |
46 |
2 060 |
521 |
7 |
|
Razem |
1 083 727 |
871 230 |
352 371 |
238 956 |
*-dane niezaudytowane
Główną pozycją pozostałych przychodów operacyjnych jest otrzymane przez Grupę dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z COVID-19 za okres 3 miesięcy (luty, marzec oraz kwiecień 2021) w kwocie 5.256 tys. zł. oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS w kwocie 3.561 tys. zł - decyzja z dnia 30.04.2021.
Z uwagi na charakter prowadzonego przez Grupę głównego typu działalności (handel detaliczny) nie występuje koncentracja sprzedaży do klientów, których udział w ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży przekraczałby 10%.
Pozytywne trendy w sprzedaży były wynikiem m.in. odbudowy popytu (po ograniczeniach w handlu i w organizacji imprez masowych w 2020 roku) na odzież formalną, spowodowanej zwiększoną liczbą uroczystości rodzinnych (ślubów, komunii) i biznesowych (bankietów, konferencji) oraz częściowym powrotem do biur i wyjazdów służbowych. Istotny wzrost przychodów został zrealizowany w dużej części dzięki znacząco zwiększonej r/r sprzedaży w segmencie jubilerskim.
Nota 2. Segmenty według rodzaju działalności i podziału geograficznego
Działalność Grupy możemy podzielić na dwa segmenty operacyjne. Segmenty te są podstawą do sporządzania raportów Grupy. Kryteriami do ustalenia segmentów sprawozdawczych Grupy jest typ sprzedawanego towaru.
Podstawowe rodzaje działalności:
- Sprzedaż detaliczna i hurtowa wyrobów odzieżowych
- Sprzedaż detaliczna i hurtowa wyrobów jubilerskich i zegarków
Poniżej zaprezentowano informacje dotyczące segmentów działalności biznesowej:
|
Rok 2021 / okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
w tys. zł |
||
|
Segment odzieżowy |
Segment jubilerski |
Razem |
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
569 602 |
500 325 |
1 069 927 |
|
Zysk brutto na sprzedaży |
309 098 |
259 090 |
568 188 |
|
Koszty operacyjne segmentu |
292 604 |
171 829 |
464 433 |
|
w tym amortyzacja |
63 950 |
40 136 |
104 086 |
|
Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
-6 922 |
696 |
-6 226 |
|
Przychody i koszty finansowe |
-7 698 |
-6 241 |
-13 939 |
|
w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek |
-3 696 |
-3 576 |
-7 272 |
|
Podatek |
1 488 |
15 792 |
17 280 |
|
Wynik netto |
386 |
65 924 |
66 310 |
|
Rok 2020 / okres od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
w tys. zł |
||
|
Segment odzieżowy |
Segment jubilerski |
Razem |
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
501 378 |
352 336 |
853 714 |
|
Zysk brutto na sprzedaży |
236 599 |
180 745 |
417 344 |
|
Koszty operacyjne segmentu |
272 596 |
144 244 |
416 840 |
|
w tym amortyzacja |
70 578 |
39 767 |
110 345 |
|
Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
- 13 807 |
1 380 |
- 12 427 |
|
Przychody i koszty finansowe |
- 21 926 |
- 14 225 |
- 36 151 |
|
w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek |
- 4 627 |
- 3 576 |
- 8 203 |
|
Podatek |
-12 954 |
4 812 |
-8 142 |
|
Wynik netto |
-58 776 |
18 844 |
-39 932 |
|
4Q 2021 / okres od 01-10-2021 do 31-12-2021* |
w tys. zł |
||
|
Segment odzieżowy |
Segment jubilerski |
Razem |
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
174 605 |
174 190 |
348 795 |
|
Zysk brutto na sprzedaży |
100 218 |
91 809 |
192 027 |
|
Koszty operacyjne segmentu |
80 785 |
58 607 |
139 392 |
|
w tym amortyzacja |
15 967 |
10 104 |
26 071 |
|
Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
1 144 |
-167 |
977 |
|
Przychody i koszty finansowe |
-1 855 |
-2 165 |
-4 020 |
|
w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek |
-683 |
-1 092 |
-1 775 |
|
Podatek |
3 892 |
5 912 |
9 804 |
|
Wynik netto |
14 830 |
24 958 |
39 788 |
*-dane niezaudytowane
|
4Q 2020/ okres od 01-10-2020 do 31-12-2020* |
w tys. zł |
||
|
Segment odzieżowy |
Segment jubilerski |
Razem |
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
117 752 |
114 252 |
232 004 |
|
Zysk brutto na sprzedaży |
58 103 |
60 787 |
118 890 |
|
Koszty operacyjne segmentu |
77 279 |
44 607 |
121 886 |
|
w tym amortyzacja |
15 858 |
9 840 |
25 698 |
|
Pozostałe przychody i koszty operacyjne |
526 |
- 423 |
103 |
|
Przychody i koszty finansowe |
- 8 417 |
- 5 410 |
- 13 827 |
|
w tym przychody i koszty finansowe z tytułu odsetek |
- 1 586 |
- 1 092 |
- 2 678 |
|
Podatek |
-4 881 |
2 060 |
-2 821 |
|
Wynik netto |
-22 186 |
8 287 |
-13 899 |
*-dane niezaudytowane
Wartość przychodów i kosztów finansowych obu segmentów sprawozdawczych obejmuje w głównej mierze koszty z tytułu odsetek od kredytów bankowych, które wyniosły odpowiednio:
- dla segmentu odzieżowego 716 tys. zł. za 2021 rok (1 106 tys. zł. za 2020 rok),
- dla segmentu jubilerskiego 753 tys. zł. za 2021 rok (1 525 tys. zł. za 2020 rok).
Przychody i koszty finansowe obejmują również odsetki i różnice kursowe (nadwyżka dodatnich na ujemnymi / nadwyżka ujemnych nad dodatnimi) z tytułu leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych, które wyniosły:
- dla segmentu odzieżowego odsetki wyniosły 3 288 tys. zł. za 2021 rok (3 219 tys. zł. za 2020 rok),a różnice kursowe (nadwyżka dodatnich nad ujemnymi) wyniosły 1 049 tys. zł. za 2021 rok (nadwyżka ujemnych nad dodatnimi 15 273 tys. zł. za 2020 rok),
- dla segmentu jubilerskiego odsetki wyniosły 2 190 tys. zł. za 2021 rok (2 016 tys. zł. za 2020 rok),a różnice kursowe (nadwyżka dodatnich nad ujemnymi) wyniosły 597 tys. zł. za 2021 rok (nadwyżka ujemnych nad dodatnimi 9 943 tys. zł. za 2020 rok),
Transakcje pomiędzy segmentami operacyjnymi są oparte o zasady rachunkowości stosowane przez Grupę Kapitałową. W porównaniu z ostatnim rocznym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły różnice w zakresie podstawy wyodrębniania segmentów lub ustalania wyników segmentów.
W związku z tym, że zarówno w trakcie 2021 roku, jak i w okresie porównawczym wartości zaksięgowanych lub odwróconych strat z tytułu utraty wartości aktywów trwałych oraz obrotowych nie były znaczące, Grupa nie zaprezentowała ich w podziale na segmenty operacyjne.
Geograficzne segmenty działalności:
W zakresie segmentów geograficznych cała działalności Grupy Kapitałowej realizowana jest w Rzeczpospolitej Polskiej, część sprzedaży dotyczy wysyłki towarów Grupy zagranicę.
|
Przychody ze sprzedaży na różnych rynkach pod względem lokalizacji geograficznej |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Polska |
1 068 110 |
851 878 |
348 203 |
231 199 |
|
Strefa EURO |
1 669 |
1 449 |
592 |
544 |
|
Strefa CHF |
148 |
387 |
- |
261 |
|
Razem |
1 069 927 |
853 714 |
348 795 |
232 004 |
*-dane niezaudytowane
Aktywa i zobowiązania segmentów na dzień 31 grudnia 2021 r. przedstawiają się następująco:
|
Rok bieżący 2021 |
w tys. zł |
||
|
Segment odzieżowy |
Segment jubilerski |
Razem |
|
|
Aktywa |
746 296 |
748 096 |
1 494 392 |
|
Zobowiązania |
331 214 |
273 514 |
604 728 |
|
Rok poprzedni 2020 |
w tys. zł |
||
|
Segment odzieżowy |
Segment jubilerski |
Razem |
|
|
Aktywa |
792 972 |
673 261 |
1 466 233 |
|
Zobowiązania |
375 791 |
267 088 |
642 879 |
Nota 3. Koszty działalności operacyjnej oraz pozostałe koszty operacyjne
|
Koszty działalności kontynuowanej |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Amortyzacja |
104 086 |
110 345 |
26 071 |
25 698 |
|
Zużycie surowców i materiałów |
71 304 |
65 199 |
19 445 |
15 941 |
|
Wartość sprzedanych towarów |
477 313 |
412 119 |
149 726 |
108 128 |
|
Zmiana stanu produktów i produkcji w toku |
-79 467 |
- 77 434 |
-16 626 |
- 17 239 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
6 974 |
12 863 |
-3 169 |
- 1 616 |
|
Koszty wynagrodzeń |
149 351 |
131 758 |
42 138 |
32 889 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
55 174 |
38 492 |
22 177 |
10 762 |
|
Koszty usług obcych |
188 411 |
172 731 |
53 229 |
58 821 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
13 006 |
15 020 |
5 247 |
8 458 |
|
Razem koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, dystrybucji oraz koszty ogólnego zarządu i pozostałe koszty operacyjne |
986 152 |
881 093 |
298 238 |
241 842 |
* dane niezaudytowane
Nota 4. Koszty wynagrodzeń
|
Średni stan zatrudnionych w osobach (wraz z kadrą zarządczą) |
w osobach |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Poszczególne kategorie zatrudnionych w osobach: |
2 333 |
2 453 |
2 341 |
2 405 |
|
stanowiska nierobotnicze |
2 172 |
2 278 |
2 178 |
2 229 |
|
stanowiska robotnicze |
161 |
175 |
163 |
176 |
|
Ogólne wynagrodzenie w podziale na płace, ubezpieczenia i inne (kwotowo): |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Razem wynagrodzenia, w tym: |
149 351 |
131 758 |
42 138 |
32 889 |
|
Płace |
125 565 |
110 505 |
35 559 |
27 647 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
23 786 |
21 253 |
6 579 |
5 242 |
*-dane niezaudytowane
Nota 5. Przychody finansowe
|
Działalność kontynuowana |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Odsetki od lokat bankowych i pożyczek udzielonych |
7 |
19 |
6 |
- |
|
Wynik na transakcjach forward |
- |
543 |
- |
- |
|
Zysk z tytułu różnic kursowych |
- |
- |
513 |
- |
|
w tym: z tyt. leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
- |
- |
2 397 |
- |
|
Wycena kredytów wg zamortyzowanego kosztu |
- |
1 271 |
- |
- |
|
Pozostałe |
39 |
227 |
2 |
7 |
|
Razem |
46 |
2 060 |
521 |
7 |
*-dane niezaudytowane
Nota 6. Koszty finansowe
|
Działalność kontynuowana |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Odsetki od kredytów w rachunku bieżącym i kredytów bankowych. |
1 469 |
2 631 |
394 |
500 |
|
Odsetki od faktoringu |
250 |
221 |
68 |
71 |
|
Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu pozostałe |
82 |
135 |
28 |
24 |
|
Odsetki od zobowiązań z tyt. leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
5 478 |
5 235 |
1 291 |
2 083 |
|
Prowizje od kredytów i gwarancji, akredytyw i faktoringu |
2 406 |
2 049 |
466 |
536 |
|
Strata z tytułu różnic kursowych |
893 |
26 988 |
- |
10 059 |
|
w tym: z tyt. leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
-1 648 |
25 216 |
- |
10 757 |
|
Wycena transakcji forward |
451 |
- |
- |
87 |
|
Wycena kredytów wg zamortyzowanego kosztu |
2 549 |
- |
2 105 |
451 |
|
Pozostałe |
407 |
952 |
189 |
23 |
|
Razem |
13 985 |
38 211 |
4 541 |
13 834 |
*-dane niezaudytowane
Nota 7. Podatek dochodowy
|
Działalność kontynuowana |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Podatek dochodowy od osób prawnych |
17 280 |
-8 142 |
9 804 |
-2 821 |
|
Odroczony podatek dochodowy (nota 22) |
-1 594 |
-16 814 |
1 586 |
-7 959 |
|
Rok bieżący |
18 874 |
8 672 |
8 218 |
5 138 |
*-dane niezaudytowane
|
Uzgodnienie podstawy opodatkowania i zysku brutto wykazanego w rachunku zysków i strat |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Zysk brutto |
83 590 |
- 48 074 |
49 592 |
- 16 720 |
|
Według ustawowej stawki 19% |
15 882 |
- 9 134 |
9 422 |
- 3 177 |
|
Dochody niepodlegające opodatkowaniu |
-37 989 |
- 32 057 |
-9 287 |
- 22 533 |
|
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu |
33 330 |
110 294 |
5 991 |
44 893 |
|
Rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej |
- |
- |
- |
- |
|
Strata podatkowa do rozliczenia w przyszłych okresach |
- |
- 29 656 |
- |
- 744 |
|
Wykorzystanie straty podatkowej z poprzedniego okresu |
12 013 |
- |
5 303 |
4 936 |
|
Podstawa opodatkowania |
90 944 |
507 |
51 598 |
11 320 |
|
Obciążenie z tytułu podatku dochodowego |
17 280 |
96 |
9 804 |
2 150 |
|
Efektywna stopa podatkowa |
20,67% |
- 0,20% |
19,77% |
- 12,86% |
*-dane niezaudytowane
Na obciążenie z tytułu podatku dochodowego w 2021 roku w wysokości 17 280 tys. zł. składa się głównie:
- obciążenie z tytułu podatku dochodowego w Jednostce Dominującej w wysokości (+) 1 629 tys. złotych, które obejmuje wartość bieżącego podatku dochodowego w wysokości 1 448 tys. złotych oraz zmianę stanu podatku odroczonego w wysokości (+) 181 tys. zł.
- obciążenie z tytułu podatku dochodowego w jednostce zależnej W.KRUK S.A. w wysokości (+) 15 792 tys. złotych, które obejmuje wartość bieżącego podatku dochodowego w wysokości 17 363 tys. złotych oraz zmianę stanu podatku odroczonego w wysokości (-) 1 571 tys. zł.
Różnica pomiędzy efektywną stopą podatkową (20,67%), a nominalną stopą podatkową (19%) wynika głównie z różnic trwałych jak z tytułu PFRON.
Nota 8. Zysk na akcję
|
Działalność kontynuowana |
w tys. zł |
|||
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
4 Q 2021* od 01-10-2021 do 31-12-2021 |
4 Q 2020* od 01-10-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Zysk netto przypisany do podmiotu dominującego |
66 310 |
-39 932 |
39 788 |
-13 899 |
|
Zyski z działalności kontynuowanej dla celów wyliczenia wskaźnika zysku na akcję po wyłączeniu działalności zaniechanej |
66 310 |
-39 932 |
39 788 |
-13 899 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych |
234 455 840 |
234 455 840 |
234 455 840 |
234 455 840 |
|
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych |
241 505 840 |
241 505 840 |
234 455 840 |
241 505 840 |
|
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą |
|
|
|
|
|
podstawowy |
0,28 |
- 0,17 |
0,17 |
- 0,06 |
|
rozwodniony |
0,27 |
- 017 |
0,16 |
- 0,06 |
*-dane niezaudytowane
|
Wyliczenia średniej ważonej liczby akcji |
w tys. zł |
|
|
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Liczba akcji na dzień 01.01.2021 r. |
234 455 840 |
234 455 840 |
|
Zmiana w trakcie roku (emisja) |
- |
- |
|
Liczba akcji na dzień 31.12.2021 r. |
234 455 840 |
234 455 840 |
|
Liczba dni z podwyższonym kapitałem |
- |
- |
|
Wskaźnik (liczba dni z podwyższonym kapitałem / ilość dni w okresie) |
- |
- |
|
Średnia ważona liczba akcji |
234 455 840 |
234 455 840 |
|
Liczba potencjalnych akcji zwykłych |
7 050 000 |
7 050 000 |
|
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji |
241 505 840 |
241 505 840 |
Informacje objaśniające dotyczące potencjalnych akcji zwykłych zostały zawarte w nocie 30.
Nota 9. Wartość firmy
|
|
w tys. zł |
|
CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA |
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
302 748 |
|
Korekta ujawnienie na moment nabycia spółki Bytom |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
302 748 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
302 748 |
|
Korekta ujawnienie na moment nabycia |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2021, w tym: |
302 748 |
|
Powstała z nabycia Wólczanka S.A. |
60 697 |
|
Powstała z nabycia W. KRUK S.A. |
181 893 |
|
Powstała z nabycia Bytom S.A. |
60 158 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI |
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
- |
|
Straty z tytułu utraty wartości w roku bieżącym |
- |
|
Wyksięgowanie na moment zbycia |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
- |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
- |
|
Straty z tytułu utraty wartości w roku bieżącym |
- |
|
Wyksięgowanie na moment zbycia |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
- |
|
WARTOŚĆ BILANSOWA |
|
|
Na 31 grudnia 2020 |
302 748 |
|
Na 31 grudnia 2021 |
302 748 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku przeprowadzono test na utratę wartości w odniesieniu do wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na wartość firmy.
Wartość firmy Wólczanka została przypisana do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne w postaci Sieci sprzedaży Wólczanka. Do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne sieć sprzedaży Wólczanka zostały przypisane następujące składniki aktywów jednostki przejmowanej:
- Marki Wólczanka
- Środki trwałe związane z działalnością sieci sklepów Wólczanka (w tym wartości firmy).
Wartość firmy Bytom została przypisana do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne w postaci Sieci sprzedaży Bytom. Do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne sieć sprzedaży Bytom zostały przypisane następujące składniki aktywów jednostki przejmowanej:
- Marka Bytom
- Środki trwałe związane z działalnością sklepów Bytom (w tym wartości firmy).
Wartość firmy W.KRUK została przypisana do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne w postaci Sieci sprzedaży W.KRUK. Do zespołu ośrodków wypracowujących środki pieniężne sieć sprzedaży W.KRUK zostały przypisane następujące składniki aktywów jednostki przejmowanej:
- Marka W.KRUK
- Środki trwałe związane z działalnością sklepów W.KRUK (w tym wartości firmy).
Z uwagi na brak przesłanek do wyznaczenia wartości godziwej zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne (co wynika w szczególności z braku aktywnego rynku), wartość odzyskiwalna została wyznaczona na poziomie wartości użytkowej zespołów ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Przeprowadzony test w/w marek oparty został o prognozowane przepływy na najbliższe pięć lat powiększone o wartość rezydualną, dla której wyliczenia przyjęta została stopa wzrostu na poziomie „0%” (dla rozwoju sieci po okresie pięcioletnim).
Stopa dyskonta WACC przyjęta na potrzeby powyższych testów to odpowiednio 9,7% dla marek Wólczanka i Bytom oraz 9,7% dla marki W.KRUK. Analiza wrażliwości modelu na wzrost przyjętej wartości stopy dyskontowej nie powoduje konieczności tworzenia odpisów z tytułu utraty wartości aktywów.
Do wyznaczenia przepływów pieniężnych i stopy dyskontowej zgodnie z praktyką księgową wykorzystano podejście polegające na stosowaniu pojedynczej sekwencji szacunkowych przepływów pieniężnych oraz jednej stopy dyskontowej.
W wyniku przeprowadzonego testu nie stwierdzono utraty wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania, tj. wartości firmy. W związku z powyższym w okresie, za który sporządzono sprawozdanie finansowe nie tworzono odpisów aktualizujących wartości niematerialne o nieokreślonym terminie użytkowania tj. wartości firmy.
Nota 10. Inne wartości niematerialne
|
|
w tys. zł |
|||
|
Koszty prac rozwojowych |
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Razem |
|
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
1 219 |
194 116 |
24 851 |
220 186 |
|
Zwiększenia |
|
|
168 |
168 |
|
Zmniejszenia |
|
|
|
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
1 219 |
194 116 |
25 019 |
220 354 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
1 219 |
194 116 |
25 019 |
220 354 |
|
Zwiększenia |
|
|
2 564 |
2 564 |
|
Zmniejszenia |
|
|
-195 |
-195 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
1 219 |
194 116 |
27 388 |
222 723 |
|
AMORTYZACJA |
|
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
1 219 |
23 |
18 841 |
20 083 |
|
Amortyzacja za okres |
|
|
882 |
882 |
|
Zbycie |
|
|
|
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
1 219 |
23 |
19 723 |
20 965 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
1 219 |
23 |
19 723 |
20 965 |
|
Amortyzacja za okres |
|
|
1 092 |
1 092 |
|
Zbycie |
|
|
-195 |
-195 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
1 219 |
23 |
20 620 |
21 862 |
|
ODPISY z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
|
|
3 147 |
3 147 |
|
Zwiększenia |
|
|
|
- |
|
Zmniejszenia |
|
|
|
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
|
|
3 147 |
3 147 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
|
|
3 147 |
3 147 |
|
Zwiększenia |
|
|
3 |
3 |
|
Zmniejszenia |
|
|
|
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
|
|
3 150 |
3 150 |
|
WARTOŚĆ BILANSOWA |
|
|
|
|
|
Na 31 grudnia 2020 |
- |
194 093 |
2 149 |
196 242 |
|
Na 31 grudnia 2021 |
- |
194 093 |
3 618 |
197 711 |
Patenty i licencje są amortyzowane przez okres ich szacunkowej użyteczności, który wynosi przeciętnie 5 lat, znaki towarowe nie podlegają amortyzacji ponieważ mają nieokreślony okres użytkowania.
W 2021 roku nie zostały utworzone nowe odpisy aktualizujące, jak również nie zaistniały przesłanki do odwrócenia dotychczas utworzonych odpisów aktualizujących.
Amortyzacja wartości niematerialnych odniesiona została odpowiednio do pozycji koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu lub koszt własny sprzedaży sprawozdania z całkowitych dochodów.
Znaki towarowe Wólczanka i W.KRUK oraz Bytom i Intermoda na łączną kwotę 194 093 tys. zł. stanowią przedmiot zabezpieczenia umów kredytowych wykazanych w nocie nr 19.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku przeprowadzono test na możliwość utraty wartości w odniesieniu do wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe. W wyniku przeprowadzonego testu nie stwierdzono utraty wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe. W związku z powyższym w okresie, za który sporządzono sprawozdanie finansowe nie tworzono odpisów aktualizujących wartości niematerialne o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe.
Założenia do przeprowadzenia testu na utratę wartości niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania tj. na znaki towarowe są takie same jak w przedstawione w nocie nr 9.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły zobowiązania umowne dot. zakupu wartości niematerialnych.
Nota 11. Rzeczowe aktywa trwałe
|
|
w tys. zł |
|||
|
Grunty i budynki |
Środki trwałe w budowie |
Urządzenia i pozostałe środki trwałe |
Razem |
|
|
CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA |
|
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
118 985 |
3 600 |
118 252 |
240 837 |
|
Zwiększenia |
5 261 |
15 570 |
9 461 |
30 292 |
|
Zbycie |
- 6 826 |
- 15 886 |
- 7 889 |
- 30 601 |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
117 420 |
3 284 |
119 824 |
240 528 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
117 420 |
3 284 |
119 824 |
240 528 |
|
Zwiększenia |
3 232 |
18 825 |
10 418 |
32 475 |
|
Zbycie |
-9 338 |
-16 335 |
-14 758 |
-40 431 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021, w tym : |
111 314 |
5 774 |
115 484 |
232 572 |
|
ujęte w cenie nabycia/koszt wytworzenia |
111 314 |
5 774 |
115 484 |
232 572 |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI |
|
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
86 769 |
- |
84 755 |
171 524 |
|
Amortyzacja za okres |
8 676 |
|
11 844 |
20 520 |
|
Zbycie |
- 6 492 |
|
- 7 721 |
- 14 213 |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
88 953 |
- |
88 878 |
177 831 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
88 953 |
- |
88 878 |
177 831 |
|
Amortyzacja za okres |
7 578 |
|
11 542 |
19 120 |
|
Zbycie |
-9 005 |
|
-14 284 |
-23 289 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
87 526 |
- |
86 136 |
86 136 |
|
ODPISY z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
- |
1 636 |
195 |
1 831 |
|
Zwiększenia |
183 |
57 |
|
240 |
|
Zmniejszenia |
|
|
|
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
183 |
1 693 |
195 |
2 071 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
183 |
1 693 |
195 |
2 071 |
|
Zwiększenia |
1 963 |
- |
293 |
2 256 |
|
Zmniejszenia |
-980 |
- |
-141 |
-1 121 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
1 166 |
1 693 |
347 |
3 206 |
|
WARTOŚĆ BILANSOWA |
|
|
|
|
|
Na 31 grudnia 2020 |
28 284 |
1 591 |
30 751 |
60 626 |
|
Na 31 grudnia 2021 |
22 622 |
4 081 |
29 001 |
55 704 |
Grupa nie posiada pozabilansowych środków trwałych.
W 2021 roku zostały utworzone nowe odpisy aktualizujące w kwocie 2 256 tys. zł., oraz odwrócone dotychczas utworzone odpisy aktualizujące w kwocie 1 121 tys. zł.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły zobowiązania umowne dot. zakupu środków trwałych.
Nota 11a Aktywa z tytułu praw do użytkowania
|
Aktywa z tytułu praw do użytkowania |
w tys. zł |
||
|
Aktywa z tytułu praw do użytkowania lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
Aktywa z tytuł praw do użytkowania pozostałe |
Razem |
|
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
353 806 |
10 106 |
363 912 |
|
Zwiększenia |
136 174 |
633 |
136 807 |
|
Zmniejszenia |
- 13 879 |
- 217 |
- 14 096 |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
476 101 |
10 522 |
486 623 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
476 101 |
10 522 |
486 623 |
|
Zwiększenia |
74 969 |
96 |
75 065 |
|
Zmniejszenia |
- 28 296 |
-5 710 |
-34 006 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
522 775 |
4 908 |
527 682 |
|
AMORTYZACJA |
|
|
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
87 401 |
5 965 |
93 366 |
|
Zwiększenia |
87 382 |
1 561 |
88 943 |
|
Zmniejszenia |
- 8 376 |
- |
- 8 376 |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
166 407 |
7 526 |
173 933 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
166 407 |
7 526 |
173 933 |
|
Zwiększenia |
82 679 |
1 195 |
83 874 |
|
Zmniejszenia |
-9 043 |
-5 468 |
-14 511 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
240 043 |
3 253 |
243 296 |
|
WARTOŚĆ BILANSOWA |
|
|
|
|
Na 31 grudnia 2020 |
309 694 |
2 996 |
312 690 |
|
Na 31 grudnia 2021 |
282 731 |
1 655 |
284 386 |
Zwiększenia aktywa z tytułu praw do użytkowania w 2021 roku dotyczy w przeważającej części renegocjowanych umów najmu lokali sklepowych.
Grupa jest stroną umów najmu, na mocy których korzysta z powierzchni wykorzystywanych do prowadzenia sieci salonów firmowych oraz powierzchni biurowych.
Okres leasingu wynosi, dla salonów – od 2 do 10 lat z możliwością przedłużenia, dla powierzchni biurowych – od 2 do 5 lat.
Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia.
Grupa także posiada umowy leasingu powierzchni sklepowych, których okres leasingu wynosi do 12 miesięcy.
Nota 12. Nieruchomości inwestycyjne
|
|
w tys. zł |
|
CENA NABYCIA LUB WARTOŚĆ GODZIWA |
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
874 |
|
Zwiększenia |
- |
|
Zbycie |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
874 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
874 |
|
Zwiększenia |
- |
|
Zbycie |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 w tym : |
874 |
|
- ujęte w cenie nabycia/koszt wytworzenia |
874 |
|
- ujęte w wartości przeszacowanej |
- |
|
SKUMULOWANA AMORTYZACJA I UTRATA WARTOŚCI |
|
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
- |
|
Amortyzacja za okres |
- |
|
Zbycie |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
- |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
- |
|
Amortyzacja za okres |
- |
|
Zbycie |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
- |
|
WARTOŚĆ BILANSOWA |
|
|
Na 31 grudnia 2020 |
874 |
|
Na 31 grudnia 2021 |
874 |
Nieruchomość nie jest przedmiotem zabezpieczeń.
Nota 13. Udziały i akcje
Wykaz jednostek zależnych, w których Grupa posiada udziały/akcje na dzień 31 grudnia 2021.
|
Nazwa jednostki |
Metoda wyceny |
Sąd rejestrowy |
% posiadanych udziałów/ akcji |
% posiadanych głosów |
Wartość Udziałów /akcji wg ceny nabycia |
Korekty aktualizujące wartość |
Wartość bilansowa udziałów /akcji |
|
Chara Sp. z o.o. |
Cena nabycia |
|
19 |
19 |
17 |
- |
17 |
|
inne |
Cena nabycia |
|
|
|
10 |
- |
10 |
|
Razem |
|
|
|
|
27 |
|
27 |
Jednostki zależne zostały scharakteryzowane w pkt. 1 skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Wartość udziałów nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłego roku.
Nota 14. Inne inwestycje długoterminowe
|
|
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Inne |
4 |
4 |
|
Razem |
4 |
4 |
Nota 15. Zapasy
|
|
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Materiały (według ceny nabycia) |
27 404 |
25 751 |
|
Półprodukty i produkty w toku (według kosztu wytworzenia) |
7 014 |
7 048 |
|
Produkty gotowe (według kosztu wytworzenia) |
52 542 |
54 965 |
|
Towary (według ceny nabycia) |
434 979 |
435 851 |
|
Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania |
521 939 |
523 615 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
-22 766 |
- 18 031 |
|
Razem |
499 173 |
505 584 |
Utworzone odpisy aktualizujące w kwocie 12 738 tys. zł. odniesione zostały w pozostałe koszty operacyjne, a odwrócone odpisy aktualizujące w kwocie 765 tys. zł. odniesione zostały w koszt własny sprzedaży oraz kwota 7 239 tys. zł w pozostałe przychody operacyjne, w związku z ich sprzedażą bądź utylizacją.
Zapasy zostały objęte zastawem rejestrowym jako zabezpieczenie umów kredytowych wykazanych w nocie nr 19.
Nota 16. Należności długoterminowe
|
|
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
należności z tytułu wpłaconych kaucji z tytułu najmu lokali sklepowych |
239 |
295 |
|
Razem |
239 |
295 |
Nota 17. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek pozostałych (brutto) |
7 648 |
15 562 |
|
minus: odpis aktualizujący wartość należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek pozostałych |
-420 |
- 8 216 |
|
Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek pozostałych (netto) |
7 228 |
7 346 |
|
Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek powiązanych (brutto)-(nota 32) |
- |
2 030 |
|
minus: odpis aktualizujący wartość należności od jednostek powiązanych |
- |
- 2 020 |
|
Należności z tytułu dostaw, robót i usług od jednostek powiązanych (netto) |
- |
- |
|
Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń |
347 |
1 294 |
|
Pozostałe należności od jednostek pozostałych (brutto) |
3 959 |
45 043 |
|
minus: odpis aktualizujący wartość pozostałych należności od jednostek pozostałych |
-1 325 |
- 42 840 |
|
Pozostałe należności od jednostek pozostałych (netto) |
2 634 |
2 203 |
|
Pozostałe należności od jednostek powiązanych (brutto) |
- |
4 300 |
|
minus: odpis aktualizujący wartość pozostałych należności od jednostek powiązanych |
- |
- 4 300 |
|
Pozostałe należności od jednostek powiązanych (netto) |
- |
- |
|
Pozostałe aktywa obrotowe |
2 630 |
2 489 |
|
Należności krótkoterminowe, razem (brutto) |
14 584 |
70 718 |
|
minus: odpisy aktualizujące wartość należności razem |
-1 745 |
- 57 386 |
|
Należności krótkoterminowe, razem (netto) |
12 839 |
13 332 |
Analityka pozostałych aktywów obrotowych została przedstawiona w nocie 21.
Terminy płatności za należności wynoszą 7-120 dni. Po upływie terminu płatności naliczane są odsetki.
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane (brutto) – z podziałem na należności nie spłacone w okresie |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
a) do 1 miesiąca |
563 |
372 |
|
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
613 |
161 |
|
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
260 |
76 |
|
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
741 |
131 |
|
e) powyżej 1 roku |
550 |
11 310 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (brutto) |
2 727 |
12 050 |
|
f) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane |
-1 641 |
- 10 243 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto) |
1 086 |
1 807 |
Pozostałe należności w przeważającej części zostały objęte odpisem aktualizującym, wartość netto pozostałych należności stanowią należności bieżące.
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Stan na początek okresu |
57 386 |
57 288 |
|
a) zwiększenia (z tytułu) |
2 631 |
1 204 |
|
wyłączenie podmiotów powiązanych z konsolidacji |
- |
- |
|
utworzenie odpisów aktualizujących |
2 338 |
1 204 |
|
różnic kursowych |
293 |
- |
|
b) zmniejszenia (z tytułu) |
58 272 |
1 106 |
|
otrzymanie zapłaty za należność |
5 181 |
423 |
|
spisanie należności |
53 091 |
159 |
|
ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego |
- |
- |
|
różnic kursowych |
- |
524 |
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu |
1 745 |
57 386 |
Kwoty odpisów aktualizujących (utworzonych i rozwiązanych) wartość należności odniesione zostały w koszty sprzedaży. Wartość odpisów została oszacowana na podstawie analizy ryzyka kredytowego zgodnie z MSSF 9 oraz na podstawie dotychczasowych doświadczeń Grupy.
|
Należności krótkoterminowe brutto (struktura walutowa) |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
a) w walucie polskiej |
10 711 |
58 148 |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
3 872 |
12 570 |
|
b1. jednostka/waluta tys. / EURO |
320 |
1 845 |
|
tys. zł |
1 573 |
8 518 |
|
b2. jednostka/waluta tys. / USD |
478 |
839 |
|
tys. zł |
1 939 |
3 155 |
|
b3. jednostka/waluta tys. / CHF |
74 |
102 |
|
tys. zł |
330 |
434 |
|
pozostałe waluty w tys. zł |
30 |
463 |
|
Należności krótkoterminowe, razem (brutto) |
14 583 |
70 718 |
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek pozostałych (brutto) |
- |
1 952 |
|
minus: odpis aktualizujący wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek pozostałych |
- |
- 1 952 |
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek pozostałych (netto) |
- |
- |
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek powiązanych (brutto) |
773 |
227 |
|
minus: odpis aktualizujący wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek powiązanych |
- |
- 227 |
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek od jednostek powiązanych (netto) |
773 |
- |
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek, razem (brutto) |
773 |
2 179 |
|
minus: odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek razem |
- |
- 2 179 |
|
Należności z tytułu udzielonych pożyczek, razem (netto) |
773 |
- |
Grupa posiada należności z tytułu udzielonych pożyczek na kwotę 773 tys. zł. (w tym: spółki zależne 773 tys. zł.).
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość pożyczek krótkoterminowych |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Stan na początek okresu |
2 179 |
2 180 |
|
a) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
utworzenie odpisów aktualizujących |
- |
- |
|
różnic kursowych |
- |
- |
|
b) zmniejszenia (z tytułu) |
2 179 |
1 |
|
otrzymanie zapłaty za należność |
- |
- |
|
decyzji zarządu o spisaniu rezerwy w straty |
2 179 |
|
|
różnic kursowych |
- |
1 |
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu |
- |
2 179 |
Nota 18. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty stanowią: gotówka będąca w posiadaniu Grupy oraz krótkoterminowe depozyty bankowe z terminem zapadalności do 3 miesięcy. Wartość księgowa tych aktywów odpowiada wartości godziwej.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z następujących pozycji:
|
|
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
środki pieniężne w kasie i banku |
29 723 |
41 313 |
|
lokaty krótkoterminowe |
84 849 |
7 526 |
|
Razem |
114 572 |
48 839 |
Przepływy pieniężne sporządzane są metodą pośrednią.
Nota 18a. Rachunek przepływów pieniężnych – inne korekty
|
Na wartość wykazaną w pozycji „Inne korekty” składa się: |
31.12.2021 [w tys. zł.] |
31.12.2020 [w tys. zł.] |
|
- podwyższenie kapitału rezerwowego – wycena opcji |
- |
- |
|
- środki trwałe - odpis aktualizujący - likwidacje |
868 |
- 679 |
|
- otrzymane odsetki |
-4 |
- 18 |
|
Razem |
864 |
- 697 |
Nota 19. Pożyczki i kredyty bankowe
|
|
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft'y) |
5 996 |
11 289 |
|
Kredyty bankowe |
48 266 |
60 279 |
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami kredytów |
|
|
|
na żądanie lub w ciągu 1 roku |
14 608 |
13 083 |
|
od 2 do 5 roku |
33 658 |
47 196 |
|
Powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Pożyczki |
- |
- |
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami pożyczek |
|
|
|
na żądanie lub w ciągu 1 roku |
- |
- |
|
od 2 do 5 roku |
- |
- |
|
Powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Struktura walutowa kredytów |
w tys. zł |
|||
|
Razem |
zł |
€ |
$ |
|
|
31 grudnia 2021 |
54 262 |
54 262 |
- |
- |
|
Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft’y) |
5 996 |
5 996 |
- |
- |
|
Kredyty bankowe |
48 266 |
48 266 |
- |
- |
|
Pożyczki |
- |
- |
- |
- |
|
31 grudnia 2020 |
71 568 |
71 568 |
- |
- |
|
Kredyty w rachunku bieżącym (overdraft’y) |
11 289 |
11 289 |
- |
- |
|
Kredyty bankowe |
60 279 |
60 279 |
- |
- |
|
Pożyczki |
- |
- |
- |
- |
Kredyty bankowe
Zobowiązania z tytułu kredytów:
|
Nazwa (firma) jednostki |
Siedziba |
Kwota kredytu / wg umowy |
Kwota kredytu pozostała do spłaty w wartości nominalnej |
Kwota kredytu wyceniona wg zamortyzowanego kosztu |
Warunki oprocentowania |
Oprocentowanie efektywne
|
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||
|
zł |
waluta |
zł |
waluta |
zł |
||||||
|
Bank PKO BP S.A. |
Warszawa |
37 000 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym
|
N/D |
01 lipca 2022 |
1. Weksel własny in blanco wraz z deklaracją 2. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji 3. Umowne prawo potrącenia wierzytelności i spółki VG Property Sp. z o.o. 8. Umowa trójstronna dotycząca płatności transakcji kartami płatniczymi 9. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej 10. Gwarancja BGK pod kredyt w rachunku bieżącym 11. Poręczenie cywilnoprawne Spółki zależnej W.KRUK S.A. |
|
55 000 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający realizację zleceń w zakresie gwarancji i akredytyw |
N/D |
01 lipca 2022 |
|||
|
47 600 000 |
PLN |
19 320 000 |
PLN |
19 429 164 |
Kredyt inwestycyjny |
2,34% |
31 grudnia 2024 |
|||
|
mBank S.A. |
Warszawa |
19 000 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji i akredytyw |
N/D |
18 kwietnia 2022 |
1. Cesja wierzytelności, 2. Pięć weksli własnych in blanco 3.Zastaw rejestrowy na wybranych lokalizacjach pod marką Bytom 4. Gwarancja BGK (dotyczy limitu faktoringowego) 5. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej |
|
11 500 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit na faktoring odwrotny |
N/D |
15 lipca 2022 |
|||
|
ING Bank Śląski S.A. |
Katowice |
55 000 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym oraz realizację zleceń w zakresie gwarancji, akredytyw i faktoringu odwrotnym |
N/D |
20 kwietnia 2023 |
1.Cesja wierzytelności, 2. Zastaw rejestrowy na znaku towarowym Bytom i Intermoda, 3. Zastaw rejestrowy na wybranych lokalizacjach marki Bytom, 4. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, 5. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji 6. Gwarancja BGK |
|
Bank PKO BP S.A. |
Warszawa |
52 000 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym |
N/D |
06 lipca 2022 |
1. Weksel własny In blanco, wraz z deklaracją wekslową 2. Umowne prawo potrącenia wierzytelności 3. Zastaw rejestrowy na znaku towarowym „W.KRUK” 4. Zastaw rejestrowy na zapasach towarowych Spółki. 5. Poręczenie VRG SA 6. Umowa trójstronna dotyczącą płatności transakcjami kartami kredytowymi 7. Cesją praw z polisy ubezpieczeniowej 8. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, 9. Gwarancja BGK 10. Poręczenie cywilnoprawne VRG SA dla kredytu w rachunku bieżącym
|
|
|
33 000 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający realizację zleceń w zakresie gwarancji i akredytyw |
N/D |
06 lipca 2022 |
||
|
|
71 400 000 |
PLN |
27 840 000 |
PLN |
27 937 062 |
Kredyt inwestycyjny |
2,07% |
31 grudnia 2024 |
||
|
Bank PKO BP S.A. |
Warszawa |
11 500 000 |
PLN |
5 995 826 |
PLN |
5 995 826 |
Limit umożliwiający korzystanie z kredytu w rachunku bieżącym |
1,82% |
14 lipca 2022 |
1. Poręczenie udzielone przez VRG S.A 2. Hipoteka kaucyjna 3. Zastaw Rejestrowy na zapasach 4. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej 5. Gwarancja BGK 6. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji |
|
Bank PKO BP S.A. |
Warszawa |
4 500 000 |
PLN |
- |
PLN |
- |
Limit umożliwiający realizację zleceń w zakresie gwarancji i akredytyw |
N/D |
14 lipca 2022 |
|
|
Bank PKO BP S.A. |
Warszawa |
4 021 500 |
PLN |
899 736 |
PLN |
899 736 |
Kredyt obrotowy |
5,95% |
31 marzec 2023 |
1. Poręczenie udzielone przez VRG S.A 2. Hipoteka kaucyjna 3. Umowne prawo potrącenia wierzytelności 4. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej oraz z umów najmu nieruchomości i dzierżawy maszyn |
Grupa posiada następujące kredyty bankowe:
Umowy kredytowe z PKO BP SA w łącznej kwocie 92.000 tys. zł uprawniające do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 37.000 tys. PLN oraz realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych do kwoty 25.000 tys. PLN i akredytyw do kwoty 35.000 tys. PLN. W dniu 02 lipca 2020 roku podpisana została umowa kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 37.000,00 tys PLN. Umowa wielocelowa podpisana została 09.03.2015 r. z późniejszymi zmianami, zmieniona aneksem z dnia 02 lipca 2020 roku wyłączającym z umowy kredyt w rachunku bieżącym oraz aneksem z 14 maja 2021 r zwiększającym sublimit dla akredytyw. Wygaśnięcie umów nastąpi 01.07.2022 r. Umowy zabezpieczone są wekslem własnym in blanco wraz z deklaracją, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji, umownym prawem potrącenia wierzytelności, zastawem rejestrowym na zapasach marek Vistula i Wólczanka, zastawem rejestrowym na znakach "Vistula", "Wólczanka", zastawem rejestrowym na akcjach spółki W.KRUK SA i DCG SA, zastawem rejestrowym na udziałach spółki WSM Factory Sp. z o.o. (poprzednia nazwa Wólczanka Shirts Manufacturing Sp. z o.o.) i spółki VG Property Sp. z o.o., cesją wierzytelności z kontraktu, cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, oraz gwarancją płynnościową Banku Gospodarstwa Krajowego dla kredytu w rachunku bieżącym i poręczeniem cywilnoprawnym jednostki zależnej od Spółki tj. W.KRUK S.A. dla kredytu wielocelowego.
kredyt inwestycyjny w PKO BP SA w kwocie 47.600 tys. PLN. Umowa podpisana została 09.03.2015 r. Wygaśnięcie umowy nastąpi 31.12.2024 r. Umowa zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco, zastawem rejestrowym na akcjach spółki W.Kruk SA i DCG SA, zastawem rejestrowym na udziałach spółki WSM Factory Sp. z o.o. (poprzednia nazwa Wólczanka Shirts Manufacturing Sp. z o.o.) i spółki VG Property Sp. z o.o., oświadczeniem o poddaniu się egzekucji, cesją wierzytelności z kontraktu, oraz cesją praw z polisy ubezpieczeniowej.
wielocelowa linia kredytowa w ING Bank Śląski SA w kwocie 55.000 tys. zł. na okres do dnia 29.11.2022 r., a następnie z jego obniżaniem każdorazowo o 2 000 tys. PLN w terminach: od 30.11.2022 r., 31.12.2022 r., 31.01.2023 r., 28.02.2023 r. 31.03.2023 r. z terminem końcowym do dnia 20 kwietnia 2023 r., w ramach Umowy wieloproduktowej w ING Bank Śląski S.A. Grupa może korzystać z poniższych produktów: kredytu w rachunku bieżącym do wysokości 23.000.000 zł, linii na akredytywy do wysokości 15.000.000 zł, linii na gwarancje bankowe do wysokości 6.000.000 zł, transakcji dyskontowych w formie wykupu wierzytelności odwrotnego w wysokości 8.000.000 EUR, przy czym łączna kwota zadłużenia wynikająca z wykorzystania limitu w formie w/w produktów kredytowych nie może przekroczyć kwoty limitu, tj. kwoty 55.000 tys. zł. na okres do dnia 29.11.2022 r., a następnie z jej obniżaniu każdorazowo o 2 000 tys. PLN w terminach: od 30.11.2022 r., 31.12.2022 r., 31.01.2023 r., 28.02.2023 r. aż w okresie 31.03.2023 r. - 20 kwietnia 2023 r nie może przekroczyć kwoty 45.000 tys. zł. Zabezpieczeniami udzielonego Spółce limitu w ramach Umowy są: cesja wierzytelności, zastaw rejestrowy na znaku towarowym Bytom i Intermoda, zastaw rejestrowy na wybranych lokalizacjach marki Bytom, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz gwarancja BGK.
wielocelowa linia kredytowa w mBank S.A. uprawniająca do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym, realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych i akredytyw, przy czym łączna kwota zadłużenia wynikająca z wykorzystania limitu w formie w/w produktów kredytowych nie może przekroczyć 19.000.000,00 zł. Umowa wielocelowa podpisana została na okres od 23.04.2019 r. do 18.04.2022 r.( aneksem z dnia 31.03.2021 okres umowy został przedłużony do 15.07.2022r.), limit zobowiązań z tytułu faktoringu nie może przekroczyć 11 500 000 zł. Umowa zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco, zastawem na zapasach w wybranych lokalizacjach marki Bytom, cesją wierzytelności, cesją praw z polisy ubezpieczeniowej oraz dodatkowo gwarancją płynnościową Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie limitu na faktoring.
Łącznie umowy w PKO BP SA na kwotę 85 mln zł, z czego jedna umowa uprawniająca do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 52.000 tys. PLN oraz druga umowa w postaci limitu wielocelowego do realizacji zleceń w zakresie gwarancji bankowych do kwoty 25.000 tys. PLN i akredytyw do kwoty 8.000 tys. PLN. Umowa wielocelowa podpisana została 09.03.2015 r. Wygaśnięcie umowy nastąpi 06.07.2022 r. Umowa zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco wraz z deklaracją wekslową, zastawem rejestrowym na znaku towarowym „W.KRUK” oraz zapasach towarowych spółki, poręczeniem udzielonym przez VRG SA, umową trójstronną dotyczącą płatności transakcjami kartami kredytowymi, cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji oraz umownym prawem potrącenia wierzytelności raz gwarancją płynnościową Banku Gospodarstwa Krajowego dla kredytu w rachunku bieżącym i poręczeniem cywilnoprawnym Spółki VRG S.A. dla kredytu wielocelowego.
kredyt inwestycyjny w PKO BP SA w kwocie 71.400 tys. PLN Umowa podpisana została 09.03.2015 r. Wygaśnięcie umowy nastąpi 31.12.2024 r. Umowa zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco wraz z deklaracją wekslową, zastawem rejestrowym na znaku towarowym „W.KRUK” oraz zapasach towarowych spółki, poręczeniem udzielonym przez VRG SA, umową trójstronną dotyczącą płatności transakcjami kartami kredytowymi, cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji oraz pełnomocnictwem banku do rachunku bankowego, jak i innymi zabezpieczeniami możliwymi do ustalenia w późniejszym czasie.
Dwie umowy w PKO BP SA w łącznej kwocie 16.000 tys. zł., w tym umowa uprawniająca do korzystania z kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 11.500 tys. zł. oraz limit wielocelowy do realizacji zleceń w zakresie gwarancji i akredytyw do kwoty 4.500 tys. zł. Spłata nastąpi 14.07.2022 r. Kredyt zabezpieczony został hipoteką kaucyjną, zastawem rejestrowym na zapasach magazynowych i cesją praw z polisy ubezpieczeniowej oraz poręczeniem VRG S.A. (Limit umożliwiający realizację zleceń w zakresie gwarancji i akredytyw).
kredyt inwestycyjny W PKO BP SA w kwocie 4.022 tys. PLN Umowa podpisana została 30.06.2016 r. Wygaśnięcie umowy nastąpi 31.03.2023 r. Kredyt zabezpieczony został poręczeniem VG, hipoteką kaucyjną i umownym prawem potracenia wierzytelności oraz cesją praw z polisy ubezpieczeniowej i z umów najmu nieruchomości i dzierżawy maszyn.
Na dzień 31.12.2021 r. Grupa Kapitałowa wywiązała się ze spłat wszystkich otrzymanych kredytów oraz z tytułu odsetek od kredytów.
Efektywna stopa oprocentowania to stosunek sumy zapłaconych w roku obrotowym odsetek do stanu zobowiązań z tytułu kredytów na koniec roku obrotowego.
Nota 20. Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartości godziwe aktywów finansowych i zobowiązań finansowych określa się w następujący sposób:
- wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych o warunkach standardowych, znajdujących się w obrocie na aktywnych, płynnych rynkach określa się poprzez odniesienie do cen giełdowych;
- wartość godziwą pozostałych aktywów finansowych i zobowiązań finansowych (z wyjątkiem instrumentów pochodnych) określa się zgodnie z ogólnie przyjętymi modelami wyceny w oparciu o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, stosując ceny z dających się zaobserwować bieżących transakcji rynkowych i notowań dealerów dla podobnych instrumentów;
- wartość godziwą instrumentów pochodnych oblicza się przy użyciu cen giełdowych. W przypadku braku dostępu do tych cen stosuje się analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych przy użyciu odpowiedniej krzywej dochodowości na okres obowiązywania instrumentu dla instrumentów nieopcjonalnych oraz modele wyceny opcji dla instrumentów opcjonalnych.
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku nie nastąpiło przeniesienie między poziomami w hierarchii wartości godziwej wykorzystywanej przy wycenie wartości godziwej, jak również nie nastąpiła zmiana klasyfikacji aktywów finansowych na skutek zmiany celu lub sposobu wykorzystania tych aktywów.
Walutowe instrumenty pochodne.
Grupa stosuje walutowe instrumenty pochodne w celu zabezpieczenia przyszłych przepływów pieniężnych przed ryzykiem kursowym. Spółka posiada, jako transakcje zabezpieczające kontrakty forward na zakup waluty. Instrumenty pochodne denominowane są w walucie USD i EUR. Na 31.12.2021 roku saldo w wartości nominalnej wynosi 0 tys. USD, po przeliczeniu po kursie zawarcia transakcji 0 tys. PLN. Na dzień bilansowy Spółka dokonuje wyceny posiadanych transakcji do wartości godziwej, różnicę z wyceny odnoszone są odpowiednio w przychody / koszty finansowe i inne aktywa finansowe krótkoterminowe / zobowiązania. Wycena instrumentów pochodnych zalicza się do hierarchii poziomu drugiego, czyli wycena jest oparta o rynkowe założenia.
Nota 20a. Instrumenty finansowe w podziale na klasy
|
Pozycje bilansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
w tys. zł |
|||
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|||
|
Aktywa finansowe |
Zobowiązania finansowe |
Aktywa finansowe |
Zobowiązania finansowe |
|
|
Udzielone pożyczki |
- |
- |
- |
- |
|
Należności handlowe oraz pozostałe należności i aktywa obrotowe |
13 078 |
|
13 627 |
|
|
Środki pieniężne oraz ich ekwiwalenty |
114 572 |
|
48 839 |
|
|
Zobowiązania długoterminowe z tyt. kredytów, pożyczek oraz leasingowe |
|
270 615 |
|
305 550 |
|
w tym: z tytułu leasingu lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
236 017 |
|
256 974 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe z tyt. kredytów, pożyczek oraz leasingowe |
|
118 170 |
|
123 211 |
|
w tym: z tytułu leasingu lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
96 861 |
|
97 510 |
|
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe |
|
193 591 |
|
199 678 |
|
Instrumenty finansowe (forwardy) |
|
|
451 |
|
|
Razem |
127 650 |
582 376 |
62 917 |
628 439 |
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wyniosły w 2021 roku 0 tys. zł. (w 2020 roku wyniosły 451 tys. zł. i zostały odniesione w przychody finansowe).
Grupa przeprowadziła analizę w wyniku, której stwierdzono, iż wartość instrumentów finansowych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odbiega znacząco od ich wartości godziwej z uwagi na fakt, że większość tych instrumentów jest oprocentowana w oparciu stopę zmienną.
Nota 20b Instrumenty finansowe - przychody i koszty oraz zyski i straty z tyt. utraty wartości
|
Pozycje bilansowe |
w tys. zł |
|||||
|
Rok 2021 / okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
||||||
|
Przychody z tyt. odsetek |
Koszty z tyt. |
Zyski / straty z tytułu wyceny wg. zamortyzowanego kosztu |
Utworzone odpisy aktualizujące |
Rozwiązane odpisy aktualizujące |
Zyski /straty z tyt. różnic kursowych |
|
|
Udzielone pożyczki |
|
|
|
|
|
|
|
Należności handlowe oraz pozostałe |
39 |
|
|
2 631 |
58 272 |
612 |
|
Środki pieniężne oraz ich ekwiwalenty |
7 |
|
|
|
|
149 |
|
Zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek oraz leasingowe |
|
1 801 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania leasingowe z tyt. umów lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
5 478 |
|
|
|
1 534 |
|
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe |
|
407 |
|
|
|
-3 188 |
|
Razem |
46 |
7 686 |
- |
2 631 |
58 272 |
-893 |
|
Pozycje bilansowe |
w tys. zł |
|||||
|
Rok 2020 / okres od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
||||||
|
Przychody z tyt. odsetek |
Koszty z tyt. |
Zyski / straty z tytułu wyceny wg. zamortyzowanego kosztu |
Utworzone odpisy aktualizujące |
Rozwiązane odpisy aktualizujące |
Zyski /straty z tyt. różnic kursowych |
|
|
Udzielone pożyczki |
|
|
|
|
|
- 1 |
|
Należności handlowe oraz pozostałe |
227 |
|
|
1 204 |
1 106 |
32 |
|
Środki pieniężne oraz ich ekwiwalenty |
19 |
|
|
|
|
- 12 |
|
Zobowiązania z tyt. kredytów, pożyczek oraz leasingowe |
|
2 987 |
1 271 |
|
|
|
|
Zobowiązania leasingowe z tyt. umów lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
|
5 235 |
|
|
|
- 25 216 |
|
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe |
|
952 |
|
|
|
- 1 791 |
|
Razem |
246 |
9 174 |
1 271 |
1 204 |
1 106 |
- 26 988 |
Nota 21. Pozostałe aktywa obrotowe
|
|
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Ubezpieczenie majątku |
180 |
168 |
|
Opłaty i czynsze |
830 |
586 |
|
Licencje |
44 |
56 |
|
Reklama |
868 |
894 |
|
Gwarancja BGK |
668 |
758 |
|
Usługi doradcze |
- |
- |
|
Pozostałe |
39 |
27 |
|
Razem |
2 629 |
2 489 |
Nota 22. Podatek odroczony
Poniższe pozycje stanowią główne pozycje rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowanego przez Grupę oraz ich zmiany w obecnym i poprzednim okresie sprawozdawczym:
|
Pozycje bilansowe |
w tys. zł |
|||
|
bilans |
rachunek zysków i strat |
|||
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
Rok 2021 od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Rok 2020 od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
|
|
Rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
100 |
821 |
-721 |
292 |
|
Wycena bilansowa - dodatnie różnice kursowe |
22 |
126 |
-104 |
- 17 |
|
Odsetki naliczone od należności |
- |
- |
|
- 7 |
|
Wycena nieruchomości |
- |
- |
|
- |
|
Wpłacone zaliczki netto |
55 |
72 |
-17 |
- |
|
Wycena kredytów wg zamortyzowanego kosztu |
- |
446 |
-446 |
242 |
|
Wycena transakcji Forward |
- |
86 |
-86 |
86 |
|
Przyspieszona amortyzacja podatkowa |
- |
- |
|
- |
|
Środki trwałe w leasingu |
- |
83 |
-83 |
- 17 |
|
inne |
23 |
8 |
15 |
5 |
|
Odniesione na wynik finansowy |
100 |
821 |
-721 |
292 |
|
Odniesiony na wartość firmy |
|
- |
|
- |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
26 215 |
25 342 |
873 |
17 106 |
|
Przyspieszona amortyzacja bilansowa |
2 263 |
2 305 |
-42 |
67 |
|
Świadczenia po okresie zatrudnienia (odprawy) |
27 |
24 |
3 |
- 1 |
|
Odpisy aktualizujące |
4 877 |
3 724 |
1 155 |
1 989 |
|
Rezerwy, płace i ubezpieczenia społeczne |
2 331 |
2 287 |
42 |
422 |
|
Wycena bilansowa - ujemne różnice kursowe |
71 |
190 |
-119 |
172 |
|
Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania |
3 352 |
5 634 |
-2 282 |
5 634 |
|
Odpis aktualizujący należności od odbiorców |
- |
597 |
-597 |
- 11 |
|
Rezerwa na przyszłe zobowiązania |
1 929 |
1 569 |
360 |
600 |
|
Rezerwa na zwroty od odbiorców |
1 034 |
459 |
575 |
102 |
|
Wycena transakcji forward |
- |
- |
- |
- 18 |
|
Wycena programu lojalnościowego |
764 |
315 |
449 |
- 88 |
|
Wycena kredytów wg zamortyzowanego kosztu |
39 |
|
39 |
|
|
Zobowiązania leasingowe z tyt. umów lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
9 528 |
8 238 |
1 290 |
8 238 |
|
Odniesione na wynik finansowy |
26 215 |
25 342 |
873 |
17 106 |
|
Odniesione bezpośrednio na kapitały |
- |
- |
- |
- |
Utworzenie aktywa na podatek odroczony wynika z oceny prawdopodobieństwa, że w przyszłości zostaną osiągnięte dochody podatkowe i podstawa opodatkowania pozwalająca na potrącenie ujemnych różnic przejściowych i strat podatkowych, co uzasadnia utworzenie aktywów z tytułu podatku odroczonego na 31 grudnia 2021 roku. Analiza dotychczasowych osiągniętych dochodów podatkowych i wykorzystania strat podatkowych w roku 2021, wskazuje, że nie ma ryzyka niewykorzystania pozostałych do rozliczenia strat podatkowych w kolejnych latach.
Nota 23. Zobowiązania z tytułu leasingu
|
Zobowiązania leasingowe według okresu wymagalności |
w tys. zł |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych, w tym: |
332 878 |
354 484 |
|
w ciągu 1 roku |
96 861 |
97 510 |
|
od 2 do 5 roku |
219 480 |
238 042 |
|
Powyżej 5 lat |
16 537 |
18 932 |
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. pozostałych umów |
1 645 |
2 709 |
|
w ciągu 1 roku |
705 |
1 329 |
|
od 2 do 5 roku |
940 |
1 380 |
|
Powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Razem zobowiązania z tytułu leasingu |
334 523 |
357 193 |
|
Kwota należna z tytułu rozliczenia w ciągu 12 miesięcy (wykazywana jako zobowiązania krótkoterminowe) |
97 566 |
98 839 |
|
w tym: leasing dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
96 861 |
97 510 |
|
Kwota wymaganej spłaty po 12 miesiącach (wykazywana jako zobowiązania długoterminowe) |
236 957 |
258 354 |
|
w tym: leasing dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
236 017 |
256 974 |
Wszystkie zobowiązania z tytułu leasingu samochodów osobowych denominowane są w PLN, natomiast z tytułu najmu lokali handlowych i powierzchni biurowych denominowane są w EURO i PLN.
Wartość godziwa zobowiązań z tytułu leasingu Grupy odpowiada jego wartości księgowej.
|
Opłaty leasingowe nieujęte w wycenie |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Zobowiązania z tytułu umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych: |
6 624 |
2 982 |
|
leasing krótkoterminowy |
310 |
656 |
|
leasing aktywów o niskiej wartości |
- |
- |
|
zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu |
6 314 |
2 326 |
Grupa skorzystała ze zwolnienia ze stosowania wymogów standardu w odniesieniu do leasingów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) oraz leasingów aktywów niskocennych. Na dzień bilansowy Grupa nie posiada istotnych pozycji leasingów niskocennych.
Koszty związane z leasingami krótkoterminowymi zgodnie z MSSF 16 par. 6, liniowo w trakcie okresu wynosiły 310 tys. zł.
Koszty odsetkowe związane z leasingiem zostały zaprezentowane w nocie 6.
Całkowite wydatki z tyt. umów leasingu wynosiły:
|
Wydatki z tyt. umów leasingu dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych: |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
80 385 |
74 720 |
|
Odsetki zapłacone z tytułu umów leasingu finansowego dotyczących lokali handlowych oraz powierzchni biurowych |
5 478 |
5 235 |
|
leasing krótkoterminowy |
310 |
656 |
|
leasing aktywów o niskiej wartości |
- |
- |
|
zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu |
6 314 |
2 326 |
|
Razem wydatki z tytułu leasingu |
92 487 |
82 937 |
W poniższej tabeli przedstawiono wpływ na wynik Grupy Kapitałowej w okresie sprawozdawczym za 2021 rok tj. 01.01.2021 do 31.12.2021 roku pomiędzy ujęciem umów leasingu lokali handlowych i powierzchni biurowych zgodnie z MSSF16 (wdrożonym z dniem 1 stycznia 2019 roku) oraz zgodnie z MSR17 (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 roku).
|
Pozycja |
w tys. zł. |
||
|
Rok 2021 / okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 według MSR 17 |
Efekt ujęcia leasingu finansowego dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
Rok 2021 / okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 dane opublikowane |
|
|
Zysk brutto na sprzedaży |
568 188 |
- |
568 188 |
|
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
462 139 |
2 294 |
464 433 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
12 956 |
798 |
13 754 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
19 872 |
30 |
19 902 |
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
78 |
- |
78 |
|
EBITDA |
120 462 |
81 153 |
201 615 |
|
Wynik na działalności operacyjnej |
99 055 |
-1 526 |
97 529 |
|
Przychody finansowe |
46 |
- |
46 |
|
Koszty finansowe |
10 156 |
3 829 |
13 985 |
|
Wynik brutto |
88 945 |
-5 355 |
83 590 |
|
Podatek |
18 570 |
-1 290 |
17 280 |
|
Wynik finansowy netto |
70 375 |
-4 065 |
66 310 |
Amortyzacja w 2021 roku z tytułu leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych wyniosła 82 679 tys. zł.
W poniższej tabeli przedstawiono wpływ na wynik Grupy Kapitałowej w okresie sprawozdawczym w okresie 4 kwartału 2021 roku tj. 01.10.2021 do 31.12.2021 roku pomiędzy ujęciem umów leasingu lokali handlowych i powierzchni biurowych zgodnie z MSSF16 (wdrożonym z dniem 1 stycznia 2019 roku) oraz zgodnie z MSR17 (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 roku).
|
Pozycja |
w tys. zł. |
||
|
4Q 2021* / okres od 01-10-2021 do 31-12-2021 według MSR 17 |
Efekt ujęcia leasingu finansowego dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych |
4Q 2021* / okres od 01-10-2021 do 31-12-2021 dane opublikowane |
|
|
Zysk brutto na sprzedaży |
192 027 |
- |
192 027 |
|
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu |
143 595 |
-4 203 |
139 392 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
2 609 |
446 |
3 055 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
1 871 |
6 |
1 877 |
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
201 |
- |
201 |
|
EBITDA |
54 429 |
25 254 |
79 683 |
|
Wynik na działalności operacyjnej |
48 969 |
4 643 |
53 612 |
|
Przychody finansowe |
521 |
|
521 |
|
Koszty finansowe |
5 355 |
-1 107 |
4 541 |
|
Wynik brutto |
43 842 |
5 750 |
49 592 |
|
Podatek |
9 126 |
678 |
9 804 |
|
Wynik finansowy netto |
34 716 |
5 072 |
39 788 |
*-dane niezaudytowane
Amortyzacja w IV kwartale 2021 roku z tytułu leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych wyniosła 20 611 tys. zł.
Nota 24. Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania wynikają głównie z zakupów handlowych i kosztów związanych z działalnością bieżącą.
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług |
104 974 |
123 902 |
|
Zobowiązania z tytułu podatków, dotacji, cel, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń |
37 588 |
18 099 |
|
Zobowiązania finansowe (faktoring odwrotny) |
16 704 |
28 285 |
|
Zobowiązania z tytułu przychody przyszłych okresów |
19 400 |
12 458 |
|
Inne |
14 496 |
16 496 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe, razem |
193 162 |
199 240 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa) |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
a) w walucie polskiej |
154 271 |
148 935 |
|
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
38 891 |
50 305 |
|
b1. jednostka/waluta tys. / EURO |
3 669 |
4 233 |
|
tys. zł |
16 828 |
19 532 |
|
b2. jednostka/waluta tys. / USD |
2 828 |
6 636 |
|
tys. zł |
11 685 |
24 940 |
|
b3. jednostka/waluta tys. / CHF |
2 264 |
1 087 |
|
tys. zł |
10 069 |
4 636 |
|
Pozostałe waluty tys. zł. |
309 |
1 197 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe, razem |
193 162 |
199 240 |
Zobowiązania z tytułu przychodów przyszłych okresów zawierają wycenę programu lojalnościowego. Wartość przychodów przyszłych okresów jest określona przy uwzględnieniu przelicznika wartości przyznanych punktów i prawdopodobieństwa realizacji nagrody. Kwota przychodów przyszłych okresów dotyczących programu lojalnościowego prezentowana w bilansie wynosi na dzień 31.12.2021 roku 4 023 tys. zł. (na 31.12.2020 roku 1 654 tys. zł).
Czas realizacji zobowiązań z tytułu dostaw surowców, materiałów i towarów wynosi 30-150 dni, z tytułu dostaw usług 10-21 dni.
Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych realizowane są w terminach wynikających odpowiednio z ustaw o podatkach dochodowych i ubezpieczeń społecznych i nie przekraczają 30 dni.
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń realizowane są w okresie 10 dni od zakończenia miesiąca w którym świadczono pracę oraz pozostałe zobowiązania w okresie nie przekraczającym 30 dni.
Nota 24a. Zobowiązania finansowe według okresu wymagalności
|
Zobowiązania finansowe według okresu wymagalności |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. umów lokali handlowych i powierzchni biurowych, w tym: |
343 448 |
366 229 |
|
w ciągu 1 roku |
97 518 |
98 181 |
|
od 2 do 5 roku |
227 690 |
247 133 |
|
Powyżej 5 lat |
18 240 |
20 915 |
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami leasingu dot. pozostałych umów |
1 716 |
2 889 |
|
w ciągu 1 roku |
742 |
1 419 |
|
od 2 do 5 roku |
974 |
1 470 |
|
Powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Kwoty płatne zgodnie z umowami kredytów i pożyczek |
50 876 |
76 588 |
|
w ciągu 1 roku |
15 632 |
26 351 |
|
od 2 do 5 roku |
35 244 |
50 237 |
|
Powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Kwoty płatne zgodnie z terminami wymagalności zobowiązań handlowych i pozostałych |
155 574 |
181 141 |
|
w ciągu 1 roku |
155 574 |
181 141 |
|
od 2 do 5 roku |
- |
- |
|
Powyżej 5 lat |
- |
- |
Nie występują inne zobowiązania finansowe o okresie wymagalności powyżej 12 miesięcy.
Nota 25. Rezerwy
|
|
w tys. zł |
|||||
|
Rezerwa na koszty pracownicze |
Rezerwa na przyszłe zobowiązania |
Rezerwa na produkcję w toku (usługi podwykonawców) |
Zwroty od odbiorców |
Pozostałe |
Razem |
|
|
Stan na dzień 1 stycznia 2020 |
6 247 |
3 877 |
1 557 |
516 |
19 |
12 216 |
|
utworzone rezerwy w ciągu roku obrotowego |
2 861 |
2 582 |
- |
893 |
10 |
6 346 |
|
rozwiązanie /wykorzystanie rezerw |
- 2 453 |
- 3 847 |
- 632 |
-516 |
- 19 |
- 7 467 |
|
Stan na dzień 31 grudnia 2020 |
6 655 |
2 612 |
925 |
893 |
10 |
11 095 |
|
wykazane w zobowiązaniach krótkoterminowych |
5 416 |
2 612 |
925 |
893 |
10 |
9 856 |
|
wykazane w zobowiązaniach długoterminowych |
1 239 |
- |
- |
- |
- |
1 239 |
|
Stan na dzień 1 stycznia 2021 |
6 655 |
2 612 |
925 |
893 |
10 |
11 095 |
|
utworzone rezerwy w ciągu roku obrotowego |
2 946 |
615 |
827 |
1 309 |
2 |
5 699 |
|
rozwiązanie /wykorzystanie rezerw |
-1 397 |
-29 |
- |
- |
- |
1 426 |
|
Stan na dzień 31 grudnia 2021 |
8 204 |
3 198 |
1 752 |
2 202 |
12 |
15 368 |
|
wykazane w zobowiązaniach krótkoterminowych |
7 083 |
3 198 |
1 752 |
2 202 |
12 |
14 247 |
|
wykazane w zobowiązaniach długoterminowych |
1 121 |
- |
- |
- |
- |
1 121 |
Utworzone rezerwy odniesione zostały odpowiednio w koszty ogólnego zarządu, sprzedaży lub w pozostałe koszty operacyjne, a rozwiązane rezerwy odniesione zostały odpowiednio na zmniejszenie kosztów zarządu i sprzedaży lub w pozostałe przychody operacyjne.
Na saldo rezerw na 31.12.2021 rok składają się:
|
rezerwa długoterminowa na odprawy emerytalne |
1 121 tys. zł |
Razem |
|
rezerwa krótkoterminowa na odprawy emerytalne |
155 tys. zł |
|
|
rezerwa krótkoterminowa na niewykorzystane urlopy |
4 446 tys. zł |
|
|
rezerwa na premie i nagrody |
2 482 tys. zł |
|
|
rezerwa na zwroty od odbiorców |
2 202 tys. zł |
|
|
rezerwa krótkoterminowa na usługi szycia |
1 752 tys. zł |
|
|
rezerwa na sprawy sporne |
3 198 tys. zł |
|
|
rezerwa pozostała |
12 tys. zł. |
|
Rezerwy na odprawy emerytalne są kalkulowane przez niezależnego aktuariusza. Główne założenia aktuarialne, które zostały przyjęte do kalkulacji wyniosły: stopa dyskontowa 3,60%, długookresowa roczna stopa wzrostu wynagrodzeń 10,0% w 2022 r., dalej 3% prawdopodobieństwo odejść pracowników na podstawie historycznych danych rotacji zatrudnienia w Grupie Kapitałowej.
Analiza wrażliwości sporządzona przez aktuariusza nie wykazała znaczących odchyleń wartości rezerwy przy każdym z rozpatrywanych scenariuszy.
Nota 26. Kapitał Akcyjny
|
Seria / emisja |
w tys. zł. |
|||||||
|
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość serii/ emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
|
Emisja "A" |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
1 000 000 |
|
|
1991-04-30 |
|
|
Podział emisji "A" (1 : 5) |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
5 000 000 |
|
|
1994-01-28 |
|
|
Emisja "B" |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
1 000 000 |
|
|
1995-01-05 |
|
|
Umorzenie akcji |
|
|
|
-1 115 470 |
|
|
|
|
|
Emisja -„D” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
2 281 125 |
|
|
2006-08-31 |
|
|
Emisja -„F” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
716 564 |
|
|
2006-11-30 |
|
|
Emisja -„C” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
140 000 |
|
|
2007-01-22 |
|
|
Podział akcji (1 : 10) |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
80 222 190 |
|
|
2007-09-06 |
|
|
Emisja -„G” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
8 021 810 |
|
|
2008-10-06 |
|
|
Emisja -„H” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
15 059 932 |
|
|
2008-12-31 |
|
|
Emisja -„I” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
8 247423 |
|
|
2009-12-17 |
|
|
Emisja -„K” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
22 310 270 |
|
|
2012-09-12 |
|
|
Emisja -„M” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
40 000 000 |
|
|
2013-09-16 |
|
|
Emisja -„L” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
859 366 |
|
|
2015-06-19 |
|
|
Emisja -„L” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
473 973 |
|
|
2016-10-11 |
|
|
Emisja -„N” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
1 980 000 |
|
|
2016-10-11 |
|
|
Emisja -„N” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
2 020 000 |
|
|
2017-07-07 |
|
|
Emisja -„N” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
2 000 000 |
|
|
2018-06-29 |
|
|
Emisja -„O” |
zwykła |
zwykła na okaziciela |
|
53 260 879 |
|
|
2018-12-28 |
|
|
Liczba akcji, razem |
234 455 840 |
|
|
|
||||
|
Kapitał zakładowy, razem |
49 122 108 |
|
|
|||||
|
Wartość nominalna jednej akcji (w zł) = 0,20 zł. |
|
|
|
|||||
Grupa posiada jeden rodzaj akcji zwykłych bez prawa do stałego dochodu.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku wszystkie wyemitowane akcje były w pełni opłacone.
|
Kapitał akcyjny |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Zarejestrowany: 234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda ( rok 2020: 234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda) |
49 122 |
49 122 |
|
Wyemitowany: 234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda ( rok 2020: 234.455.840 zwykłych akcji po 0,20 zł. każda) |
49 122 |
49 122 |
Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest obowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu spółki dominującej, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki dominującej. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie, jednak części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej i nie podlega ona podziałowi na inne cele. W 2021 roku zostały spełnione wymogi kapitałowe.
Nota 27. Kapitał rezerwowy
|
|
w tys. zł |
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
14 333 |
|
Zwiększenia z tytułu wyceny programu opcyjnego |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
14 333 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
14 333 |
|
Zwiększenia z tytułu wyceny programu opcyjnego |
- |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
14 333 |
Kapitał rezerwowy jest tworzony z wyceny programu motywacyjnego opcji na akcje proporcjonalnie do czasu trwania programu.
Wartość nominalna akcji serii P, które Spółka dominująca może wyemitować w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego na potrzeby programu opcyjnego wynoszą 1.410 tys. zł. (7.050.000 akcji po 0,20 zł. każda).
Nota 28. Zyski zatrzymane (Niepodzielony wynik finansowy)
|
|
w tys. zł |
|
Saldo na 1 stycznia 2020 |
799 831 |
|
Zysk netto (strata) za rok bieżący |
-39 932 |
|
Saldo na 31 grudnia 2020 |
759 899 |
|
Saldo na 1 stycznia 2021 |
759 899 |
|
Zysk netto (strata) za rok bieżący |
66 310 |
|
Saldo na 31 grudnia 2021 |
826 209 |
W pozycji tej prezentowany jest wynik finansowy netto poprzednich lat obrotowych, jak również korekty wyniku finansowego dotyczące lat ubiegłych, a wynikające z błędów lat poprzednich lub zmian zasad rachunkowości.
Zyski zatrzymane, ujmują wszystkie kapitały zapasowe, niepodzielone wyniki z lat ubiegłych podmiotu dominującego i spółek zależnych.
Nota 29. Należności i zobowiązania warunkowe
|
Pozycje pozabilansowe |
w tys. zł. |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Wystawione gwarancje bankowe na czynsze z tytułu wynajmu lokali sklepowych oraz gwarancje terminowej płatności zobowiązań handlowych |
58 755 |
56 292 |
|
otwarte akredytywy |
23 441 |
23 310 |
|
weksle własne będące zabezpieczeniem zobowiązań leasingowych |
410 |
609 |
|
Razem zobowiązania warunkowe |
82 606 |
80 552 |
W Grupie nie występują należności warunkowe.
Nota 30. Płatności regulowane akcjami
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 27.06.2018 roku podjęło Uchwałę nr 17/06/2018 w sprawie przyjęcia warunków programu motywacyjnego dla członków Zarządu Spółki, kluczowych menedżerów lub innych osób o istotnym znaczeniu dla Spółki (oraz spółek z jej grupy kapitałowej), emisji warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem prawa poboru, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru, zmiany statutu Spółki, upoważnienia Zarządu Spółki do zawarcia umowy o rejestrację akcji nowej emisji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. i upoważnienia Zarządu Spółki do podjęcia wszelkich stosownych działań w celu dopuszczenia akcji nowej emisji do obrotu na rynku regulowanym („Uchwała”). Na podstawie Uchwały w Spółce wprowadzony został nowy program motywacyjny na lata 2018-2020. Walne Zgromadzenie wyraziło zgodę na emisję łącznie 7.050.000 warrantów subskrypcyjnych serii F w ramach trzech transz rozliczanych niezależnie za lata 2018, 2019 i 2020 na podstawie wskazanych w Uchwale kryteriów dotyczącej średniorocznej zmiany kursu akcji Spółki, oraz skonsolidowanego zysku netto i skonsolidowanego EBITDA, zamiennych na akcje na okaziciela serii P Vistula Group S.A. o wartości nominalnej 20 gr każda. Wszystkie akcje serii P zostaną objęte w zamian za wkłady pieniężne. Cena emisyjna akcji serii P będzie równa średniej kursów zamknięcia akcji Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA za ostatni miesiąc poprzedzający dzień podjęcia Uchwały pomniejszonej o 5% za jedną akcję serii P. Każdy warrant subskrypcyjny serii F uprawnia osobę wskazaną imiennie w treści warrantu do objęcia jednej akcji zwykłej na okaziciela serii P Vistula Group S.A. Uprawnienie do objęcia warrantów subskrypcyjnych serii F posiadają członkowie Zarządu Vistula Group S.A. oraz osoby, które na dzień oferowania warrantów subskrypcyjnych serii E będą należeć do kluczowej kadry menedżerskiej oraz osoby o istotnym znaczeniu dla VRG S.A. i spółek z jej grupy kapitałowej, niezależnie od formy i podstawy prawnej wykonywania obowiązków na powyższych stanowiskach.
Rejestracja wartości nominalnej warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w kwocie 5.565.400,00 PLN została dokonana dniu 06.08.2018.
Wartość programu motywacyjnego oszacowana przy zastosowaniu modelu Monte Carlo w połączeniu wyniosła 2.675.618,31 zł, tj. 0,48 zł za akcję i jest rozliczana proporcjonalnie do czasu trwania programu z uwzględnieniem prawdopodobieństwa realizacji warunków nierynkowych. Kwota policzona przy prawdopodobieństwie 100%.
Warranty subskrypcyjne serii F zostały przydzielone uczestnikom programu w 2019 roku.
Przyznawane transzy warrantów subskrypcyjnych zostało zakończone w 2020 roku.
„Dane potrzebne do wyceny programu motywacyjnego”.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
cena akcji z dnia nabycia uprawnień |
- |
4,48 |
|
cena realizacji |
- |
4,22 |
|
oczekiwana zmienność |
- |
25% |
|
oczekiwana długość życia opcji (w miesiącach) |
- |
36 |
|
stopa wolna od ryzyka |
- |
1,7% |
|
oczekiwana stopa dywidendy |
- |
0,00% |
W 2021 roku odniesiono w koszty ogólnego zarządu z tytułu wyceny programu motywacyjnego kwotę 0 tys. zł. (w 2020 roku 0 tys. zł;).
Nota 31. Istotne zdarzenia w 2021 roku
Rok 2021 był dla Grupy kolejnym rokiem wyników pod wpływem pandemii, jednakże zauważalna jest istotna poprawa wyników finansowych. Podsumowanie najistotniejszych raportów bieżących o zmianach w Zarządzie, Radzie Nadzorczej czy akcjonariacie Spółki dominującej, zostało przedstawione w Sprawozdaniu Zarządu Grupy Kapitałowej.
Nota 31a. Zdarzenia po dacie bilansowej
|
21.01.2022 |
Zawiadomienie w sprawie znacznego pakietu akcji W raporcie bieżącym nr 4/2022 z dnia 21 stycznia 2022 r. Spółka poinformowała, że w dniu 21 stycznia 2022 r. otrzymała od Powszechnego Towarzystwa Emertytalnego PZU S.A. z siedzibą w Warszawie reprezentującego i zarządzającego Otwartym Funduszem Emerytalnym PZU "Złota Jesień" ("OFE PZU") oraz Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym PZU ("DFE PZU") zawiadomienie na podstawie art. 87 ust. 1 pkt. 2b ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, że w wyniku transakcji kupna 10.000 (słownie: dziesięciu tysięcy) akcji Spółki, zawartej przez OFE PZU na rynku regulowanym na GPW w Warszawie w dniu 18 stycznia 2022 r. z datą rozliczenia 20 stycznia br., łączny udział OFE PZU i DFE PZU w ogólnej liczbie głosów w Spółce uległ zwiększeniu o więcej niż o 2% głosów w stosunku do ostatniego zawiadomienia OFE PZU. Zawiadomienie, o którym mowa powyżej stanowiło załącznik do niniejszego raportu. Zgodnie z ww. zawiadomieniem po zawarciu i rozliczeniu transakcji OFE PZU posiadał samodzielnie 38.918.084 akcji Spółki, co stanowiło 16,599% kapitału zakładowego Spółki i uprawniało do 38.918.084 głosów, stanowiących 16,599% w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z ww. zawiadomieniem po zawarciu i rozliczeniu transakcji DFE PZU posiadał samodzielnie 952.109 akcji Spółki, co stanowiło 0,406% kapitału zakładowego Spółki i uprawniało do 952.109 głosów, stanowiących 0,406% w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. |
|
27.01.2022 |
Zawiadomienie w sprawie znacznego pakietu akcji W raporcie bieżącym nr 5/2022 z dnia 27 stycznia 2022 r. Spółka poinformowała, że w dniu 27 stycznia 2022 r. otrzymała od IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie ("Towarzystwo"), na podstawie art. 69 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych ("Ustawa") informację, że w wyniku nabycia przez fundusz IPOPEMA 21 FIZ Aktywów Niepublicznych zarządzany przez Towarzystwo ("Fundusz"), akcji Spółki w transakcji przeprowadzonej na rynku regulowanym w dniu 21 stycznia 2022 r., rozliczonej w dniu 25 stycznia 2022 r., udział Funduszu w ogólnej liczbie głosów w Spółce wzrósł o więcej niż 2%, w ogólnej liczbie głosów w Spółce. Przed wyżej wymienionym zdarzeniem, Fundusz posiadał 33.464.137 akcji Spółki, co stanowiło 14,27% kapitału zakładowego Spółki i dawało 33.464.137 głosów, co stanowiło 14,27% w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Powyżej wymienionym zdarzeniu, Fundusz posiadał 33.514.137 akcji Spółki, co stanowiło 14,29% kapitału zakładowego Spółki i dawało 33.514.137 głosów oraz stanowiło 14,29% w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Jednocześnie Towarzystwo poinformowało, iż fundusze zarządzane przez Towarzystwo nie posiadają instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69b ust. 1 Ustawy. |
|
31.01.2022 |
Zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki W raporcie bieżącym nr 6/2022 z dnia 31 stycznia 2022 r. Spółka poinformowała, że Rada Nadzorcza Spółki w dniu 31 stycznia 2022 r. podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki Pana Radosława Jakociuka. |
|
18.02.2022 |
Powołanie Prezesa Zarządu W raporcie bieżącym nr 8/2022 z dnia 18 lutego 2022 r. Zarząd Spółki poinformował, że Rada Nadzorcza Spółki w dniu 18 lutego 2022 r. podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 1 czerwca 2022 r. do składu Zarządu Spółki Pana Janusza Płocicę, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu. |
|
07.03.2022 |
Delegowanie członka Rady Nadzorczej do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki W raporcie bieżącym nr 11/2022 z dnia 7 marca 2022 r. Zarząd Spółki poinformował, że Rada Nadzorcza Spółki w dniu 7 marca 2022 r., na podstawie art. 383 §. 1 KSH, mając na względzie treść raportu nr 8/2022 z dnia 18 lutego 2022 r. o powołaniu Prezesa Zarządu z dniem 1 czerwca 2022 r., podjęła uchwałę o delegowaniu Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki Pana Jana Pilcha do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu. Delegowanie nastąpiło na okres od dnia 12 marca 2022 r. do dnia 31 maja 2022 r. |
W raporcie bieżącym nr 12/2022 z dnia 1 kwietnia 2022 r. Zarząd Spółki poinformował, że Rada Nadzorcza Spółki w dniu 1 kwietnia 2022 r. podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały Rady Nadzorczej Spółki z dnia 18 lutgo 2022 r. w sprawie powołania Pana Janusza Płocicy do składu Zarządu Spółki i powierzenia mu funkcji Prezesa Zarządu Spółki, o czym Spółka poinformowała w raporcie bieżącym nr 8/2022. Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Spółki z dnia 1 kwietnia 2022 r. w/w uchwała Rady została zmieniona w ten sposób, że Rada Nadzorcza postanowiła powołać Pana Janusza Płocicę do składu Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, ze skutkiem od dnia 19 kwietnia 2022 r. w miejsce dotychczasowej daty 1 czerwca 2022 r. W dniu 4 kwietnia 2022 r., Pan Jan Pilch, Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, złożył rezygnację z funkcji oddelegowania do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu, ze skutkiem na dzień 18 kwietnia 2022 r. W związku ze złożonym oświadczeniem, Pan Jan Pilch, powraca do wykonywania obowiązków związanych z funkcją Członka Rady Nadzorczej Spółki z dniem 19 kwietnia 2022 r.
Niepewna sytuacja polityczno – gospodarcza związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, może negatywnie wpłynąć na działalność Spółki w obszarze krajowego popytu konsumenckiego, kursów walut oraz podaży w wyniku wystąpienia ryzyka zakłócenia łańcucha dostaw. Grupa nie posiada salonów własnych oraz partnerskich na terenie objętych działaniami zbrojnymi w Ukrainie i na terenie Rosji, sprzedaż nie odbywa się tam również poprzez inne kanały (sklep internetowy, hurt). W związku z tym, iż Grupa nie importuje towarów ani surowców z Ukrainy oraz Rosji, ryzyko związane z możliwym negatywnym wpływem konfliktu zbrojnego w Ukrainie na stan bieżącego zatowarowania salonów stacjonarnych oraz dostępność oferty w sklepach internetowych Zarząd Spółki Dominującej ocenia jako niskie.
Nota 32. Dane porównywalne – korekta wyniku lat ubiegłych i korekty prezentacyjne
W oparciu o postanowienia MSR 8 „Zasady rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” Spółka w sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2021 utworzyła podatek odroczony z tytułu leasingu lokali handlowych oraz powierzchni biurowych, w związku z czym dokonuje korekty danych porównywalnych za rok 2020 oraz w sprawozdaniu z sytuacji finansowej rok 2020.
Poniżej został przedstawiony wpływ korekt.
|
Wpływ korekt na pozycje bilansowe za 2020 rok |
w tys. zł |
||
|
Dane według sprawozdania za 2020 |
Korekty wyniku lat ubiegłych i korekty prezentacyjne |
Dane porównywalne za 2020 według sprawozdania za 2021 rok |
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
16 283 |
8 238 |
24 521 |
|
Aktywa trwałe razem |
889 789 |
8 238 |
898 027 |
|
Aktywa obrotowe ogółem |
568 206 |
- |
568 206 |
|
Aktywa ogółem |
1 457 995 |
8 238 |
1 466 233 |
|
Zobowiązania i rezerwy ogółem |
642 879 |
- |
642 879 |
|
Kapitał akcyjny |
49 122 |
- |
49 122 |
|
Pozostałe kapitały |
14 333 |
- |
14 333 |
|
Zyski zatrzymane |
751 661 |
8 238 |
759 899 |
|
Kapitał własny razem |
815 116 |
8 238 |
823 354 |
|
Pasywa razem |
1 457 995 |
8 238 |
1 466 233 |
|
Wpływ korekt na wynik finansowy za 2020 rok |
w tys. zł |
||
|
Dane według sprawozdania za 2020 rok |
Korekty wyniku lat ubiegłych i korekty prezentacyjne |
Dane porównywalne za 2020 według sprawozdania za 2021 rok |
|
|
Przychody ze sprzedaży |
853 714 |
- |
853 714 |
|
Koszt własny sprzedaży |
436 370 |
- |
436 370 |
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
417 344 |
- |
417 344 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
15 456 |
- |
15 456 |
|
Koszty sprzedaży |
339 794 |
- |
339 794 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
77 046 |
- |
77 046 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
27 209 |
- |
27 209 |
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
674 |
- |
674 |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
-11 923 |
- |
-11 923 |
|
Przychody finansowe |
2 060 |
- |
2 060 |
|
Koszty finansowe |
38 211 |
- |
38 211 |
|
Zysk (strata) brutto |
-48 074 |
- |
-48 074 |
|
Podatek dochodowy |
96 |
-8 238 |
-8 142 |
|
Zysk (strata) roku obrotowego |
-48 170 |
8 238 |
-39 932 |
|
Kapitał akcyjny |
49 122 |
- |
49 122 |
|
Pozostałe kapitały |
14 333 |
- |
14 333 |
|
Zyski zatrzymane |
751 661 |
8 238 |
759 899 |
|
Kapitał własny razem |
815 116 |
8 238 |
823 354 |
Korekta wyniku lat ubiegłych wpływa na Sprawozdanie z przepływów pieniężnych w pozycji Podatek dochodowy.
Nota 33. Założenia polityki rachunkowości
Przedstawione sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z MSSF. Zasady sporządzania sprawozdania finansowego zostały opisane w informacjach ogólnych do niniejszego sprawozdania.
W 2021 roku Grupa dominująca nie dokonywała emisji, wykupu lub spłaty kapitałowych papierów wartościowych.
W 2021 roku Grupa nie wypłacała ani nie deklarowała wypłaty dywidendy. Nie istnieje uprzywilejowanie akcji co do wypłat dywidendy.
Przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczą się żadne postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Grupy, którego wartość miałaby istotny wpływ na ocenę sytuacji Grupy.
Na 31.12.2021 roku nie wystąpiły inne poręczenia lub gwarancje oprócz wykazanych w nocie 19.
Zarząd
|
|
|
w tys. zł. |
|
Jan Pilch |
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oddelegowany do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu /od 10.09.2021/ |
167 |
|
Radosław Jakociuk |
Wiceprezes Zarządu |
936 |
|
Michał Zimnicki |
Wiceprezes Zarządu |
540 |
|
Marta Fryzowska |
Wiceprezeska Zarządu /od 01.12.2021/ |
58 |
|
Andrzej Jaworski |
Prezes Zarządu /do 10.09.2021/ |
1 606 |
|
Ernest Podgórski |
Członek zarządu /11.01.2021 do 28.06.2021/ |
229 |
|
Olga Lipińska-Długosz |
Członek zarządu /11.01.2021 do 31.08.2021 |
359 |
|
Erwin Bakalarz |
Członek zarządu /do 11.01.2021/ |
23 |
|
Razem |
|
3 918 |
Kwota wynagrodzenia podana w tabeli powyżej Pana Andrzeja Jaworskiego oraz Pani Olgi Lipińskiej – Długosz zawiera, oprócz wynagrodzenia podstawowego, wartość odprawy.
Rada Nadzorcza
|
|
|
w tys. zł. |
|
Jerzy Mazgaj |
Przewodniczący Rady Nadzorczej /do 28.06.2021/ |
159 |
|
Mateusz Kolański |
Członek Rady Nadzorczej / Przewodniczący Rady Nadzorczej /od 13 lipca 2021/ |
227 |
|
Jan Pilch |
Członek Rady Nadzorczej / Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej od 13 lipca 2021/ |
137 |
|
Piotr Kaczmarek |
Członek Rady Nadzorczej |
184 |
|
Ernest Podgórski |
Członek Rady Nadzorczej |
5 |
|
Piotr Stępniak |
Członek Rady Nadzorczej |
185 |
|
Wacław Szary |
Członek Rady Nadzorczej |
191 |
|
Andrzej Szumański |
Członek Rady Nadzorczej |
170 |
|
Marcin Gomoła |
Członek Rady Nadzorczej |
87 |
|
Razem |
|
1 345 |
Osoby zarządzające i nadzorujące pobierały wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji we władzach spółek zależnych. Wynagrodzenia te łącznie za 2021 rok wyniosły:
|
|
|
w tys. zł. |
|
Jerzy Mazgaj |
Przewodniczący Rady Nadzorczej |
80 |
|
Andrzej Jaworski |
Członek Rady Nadzorczej |
73 |
|
Ernest Podgórski |
Członek Rady Nadzorczej |
40 |
|
Jan Pilch |
Członek Rady Nadzorczej |
92 |
|
Piotr Stępniak |
Członek Rady Nadzorczej |
46 |
|
Piotr Kaczmarek |
Członek Rady Nadzorczej |
31 |
|
Andrzej Szumański |
Członek Rady Nadzorczej |
31 |
|
Michał Zimnicki |
Członek Rady Nadzorczej |
15 |
|
Erwin Bakalarz |
Prezes Zarządu |
1 |
|
Razem |
|
409 |
PODMIOTY I OSOBY POWIĄZANE Z KLUCZOWYM PERSONELEM KIEROWNICZYM SPÓŁKI WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 ROKU
– Doksa Sp. z o.o. – powiązany z Członkiem Rady Nadzorczej, Panem Janem Pilchem; podmiot wynajmujący powierzchnię biurową dla Spółki VRG S.A.
W 2021 Grupa zawierała transakcje z podmiotami, na które znacząco wpływa lub posiada w niej znaczącą ilość głosów, bezpośrednio lub pośrednio osoba będąca członkiem kluczowego personelu kierowniczego Spółki.
– Doksa Sp. z o.o., 2021 roku łączne obroty brutto wyniosły 606 tys. zł.
Poza podmiotami powiązanymi na 31.12.2021 roku, w ciągu roku 2021 podmiotami powiązanymi z kluczowym personelem kierowniczym Spółki byli:
– Premium Cigars Sp. z o.o.– powiązany z Prezesem spółki W.KRUK S.A. Panem Łukaszem Bernackim pełniącym funkcję Członka Rady Nadzorczej w Premium Cigars Sp. z o.o. do dnia 11.10.2021 r. (powiązanie poprzez Pana Jerzego Mazgaja, który był Członkiem Rady Nadzorczej VRG S.A. do dnia 28 czerwca 2022 r.).
– Cliffsidebrokers S.A. – powiązany z Członkiem Rady Nadzorczej Panem Jerzym Mazgajem; podmiot świadczący usługi brokerskie dla VRG S.A., W.Kruk i DCG. (Pan Jerzy Mazgaj był Członkiem Rady Nadzorczej VRG S.A. do dnia 28 czerwca 2022 r.).
Poniżej przedstawiono skrót najważniejszych czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki i sytuację ekonomiczno – finansową Grupy. Wymienione niżej czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową Grupy Kapitałowej.
|
Ryzyko związane ze skutkami związanymi z epidemią koronawirusa |
W sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak epidemia, może dochodzić do zarządzeń państwowych odnośnie funkcjonowania podmiotów gospodarczych, jak i do zmian w zachowaniu i preferencjach konsumentów. W celu przeciwdziałania skutkom takich zjawisk, mogą być podejmowane działania ze strony administracji rządowej, samorządów lokalnych lub innych grup społecznych, które będą miały wpływ na prowadzoną przez Spółkę działalność. Na podstawie doświadczeń ostatnich kilkudziesięciu miesięcy Grupa ocenia, iż skutki związane z epidemią koronawirusa i potencjalnymi obostrzeniami mogą mieć negatywny wpływ na przyszłe wyniki finansowe Grupy. Powodować go mogą wprowadzane przez Ministra Zdrowia ograniczenia w działaniu obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 mkw, w których znajdują się ponad 95% salonów marek Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler i W.KRUK. Wpływ rozprzestrzeniania się koronowirusa w warunkach epidemii na wyniki finansowe uzależniony jest od szeregu czynników, które pozostają poza bezpośrednim wpływem i kontrolą Grupy. Jednakże ewentualne wprowadzane ograniczenia w otwarciach sklepów w centrach handlowych bez wątpienia przekładają się na obniżenie przychodów ze sprzedaży i pogorszenie sytuacji finansowej Grupy. Działania: W zaistniałej sytuacji Grupa nadal będzie prowadziła działania w zakresie poprawy kapitału obrotowego Grupy i utrzymania stabilnego poziomu długu netto Grupy. Wypełniane są terminowo warunki umów kredytowych. W I połowie roku 2021 Spółka dominująca przedłużyła umowę na kolejne dwa lata z ING Bankiem Śląskim SA. Rozwijana jest również możliwość sprzedaży kanałem internetowym jako niezależnym sposobem dotarcia do klienta. Zdaniem Zarządu, obecna sytuacja jest w wystarczającym stopniu monitorowana i kontrolowana. Zarząd Spółki, mając na względzie podjęte działania jest przekonany do pozytywnych rezultatów wyżej opisanych działań poza bezpośrednim wpływem i kontrolą Emitenta. Jednakże ewentualne przeciągające się ograniczenia w otwarciach sklepów w centrach handlowych bez wątpienia przełożą się na obniżenie przychodów ze sprzedaży i pogorszenie sytuacji finansowej Grupy. Jednakże w takiej sytuacji przygotowane są działania, które pozwolą na ograniczenie ryzyka płynnościowego. Zarząd ocenia że nie widzi (na moment sporządzenia sprawozdania finansowego) zagrożenia dla kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości, nie krótszej niż 12 m-cy po dniu bilansowym. |
|
Ryzyko kursowe oraz ryzyko związane z polityką zabezpieczeń |
Grupa uzyskuje przychody zasadniczo w PLN, natomiast ponosi istotne koszty w euro, dolarze amerykańskim i franku szwajcarskim, co powoduje narażenie wyniku finansowego na ryzyko kursowe. W okresach osłabiania się PLN w stosunku do głównych walut rozliczeniowych Grupa ponosi wyższe koszty z tytułu księgowania różnic kursowych. W walutach innych niż PLN Grupa ponosi koszty (a) zakupu materiałów do produkcji (tkaniny, dodatki) i asortymentów uzupełniających w segmencie odzieżowym (buty, dzianiny, akcesoria skórzane i pozostałe), (b) zakupu materiałów do produkcji (surowce jubilerskie), biżuterii i zegarków w segmencie jubilerskim oraz (c) wynikające z umów najmu powierzchni handlowych. W przypadku istotnego i długotrwałego osłabienia polskiej waluty w stosunku do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego istnieje ryzyko znaczącego pogorszenia się wyników finansowych osiąganych przez Grupę. W tabeli poniżej listy ryzyk przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego (i tym samym kapitału własnego) na średnioroczną zmianę kursów walutowych o +/-5 % względem kursu średniego lub kursu zamknięcia (gdzie odpowiednie). Działania: Spółka dominująca podejmuje działania zmierzające do ograniczenia wpływu wzrostu kursu walutowego na poziom osiąganej marży „in take” głównie w zakresie relacji kursu USD/PLN. poprzez zawieranie kontraktów forward i spot. Transakcje związane są z poszczególnymi dostawami towarów szczególnie w obszarze fashion i nie dotyczą neutralizacji ewentualnego ryzyka związanego ze wzrostem czynszów najmu w związku ze zmianą relacji kursu EUR/PLN. Wpływ transakcji forward będzie widoczny w wycenie zobowiązań walutowych związanych z zawartymi transakcjami terminowymi (analiza wrażliwości na ryzyko kursowe została przeprowadzona w rocznym i półrocznym sprawozdaniu finansowym. |
|
Ryzyko stóp procentowych |
Grupa korzysta z finansowania zewnętrznego oprocentowanego zmienną stopą procentową w formie kredytu inwestycyjnego i kredytu obrotowego oraz faktoringu odwrotnego. W związku z tym Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w postaci możliwego wzrostu kosztów finansowania, a w konsekwencji obniżenia rentowności Grupy. W tabeli poniżej listy ryzyk przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego (i tym samym kapitału własnego) w odniesieniu do potencjalnego wahania średniorocznej stopy procentowej w górę o 500 punktów bazowych oraz w dół o 100 punktów bazowych (tj. odpowiednio o 5 i o 1 punkt procentowy). Działania: posiadając stosunkowo niskie zadłużenie, Emitent uznaje obecnie to ryzyko za niskie (pomimo szybkiego wzrostu stóp procentowych). Stale monitoruje sytuacje rynkową, ale aktualnie nie podejmuje dodatkowych działań w celu zabezpieczenia ryzyka stóp procentowych. |
|
Ryzyko utraty płynności finansowej |
Grupa posiada zobowiązania z tytułu umów kredytowych. W konsekwencji ustanowione zostały zabezpieczenia obejmujące istotną część majątku. Obsługa powyższych zobowiązań odbywa się przede wszystkim przy wykorzystaniu bieżących wpływów z działalności. W skrajnym przypadku gwałtownego, równoczesnego spadku popytu i wzrostu kosztów (szczególnie w sytuacji głębokiego osłabienia złotego) lub czasowej utraty przychodów w wyniku zdarzeń nadzwyczajnych (ograniczeń działalności salonów z przyczyn epidemiologicznych) w Grupie mogą pojawić się trudności w utrzymaniu płynności finansowej.
Działania: Grupa stale monitoruje swoją pozycję płynnościową, poprzez analizę wielkości wpływów ze sprzedaży i wymaganych zobowiązań. Przeprowadziła działania w zakresie wydłużenia terminów płatności za zakupiony towar i aktywnie dostosowuje wartość kolekcji do popytu, co pozytywnie wpłynie na przepływy finansowe Grupy. W I połowie roku 2021, Spółka dominująca przedłużyła umowę na kolejne w lata z bankiem ING. W ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Spółka dominująca otrzymała dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jak również zostały okresowo zwolnione ze składek ZUS. Spółka dominująca będzie pracować nad dalszą poprawą efektywności wykorzystania kapitału obrotowego, co ma zostać osiągnięte poprzez dalszy spadek poziomu zapasów rok do roku i utrzymanie dłuższych terminów płatności. Zdaniem Zarządu spółki dominującej, obecna sytuacja jest w wystarczającym stopniu monitorowana i kontrolowana. Zarząd Spółki dominującej, mając na względzie podjęte działania jest przekonany do pozytywnych rezultatów wyżej opisanych działań. Informacje dotyczące wymagalnych zobowiązań i ich terminów wymagalności zostały przedstawione w nocie 19a Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego. Informacje dotyczące linii kredytowych, z których te zobowiązania będą regulowane, zostały opisane w nocie nr 19 Pożyczki i kredyty bankowe. |
|
Ryzyko wypowiedzenia umowy kredytowej |
Grupa zawarła umowy kredytowe z bankami PKO BP, SA, ING Bank Śląski SA i mBank SA. Umowy te zawierają szereg warunków i kowenanty, co do których realizacji jest zobowiązana. W przypadku pogorszenia się koniunktury gospodarczej, osłabienia popytu na produkty Grupy, realizacja kowenantów może być zagrożona, co powoduje ryzyko wypowiedzenia umów przez banki finansujące. Ze względu na dużą kwotę finansowania może się okazać, iż Grupa nie będzie mogła w krótkim czasie pozyskać refinansowania. Działania: Grupa minimalizuje ryzyko poprzez terminową realizację zobowiązań wobec banków i monitoring spełniania kowenantów. Grupa na bieżąco przekazuje bankom finansującym informacje o jej sytuacji, wynikające z warunków umów lub zainteresowania samych banków finansujących, dzięki czemu ryzyko z tym związane jest minimalizowane i w razie konieczności refinansowania, Grupa byłaby w stanie je pozyskać w terminie niezakłócającym płynności finansowej. |
Tabela wrażliwości wyniku finansowego na zmiany stopy procentowej:
|
mln PLN |
Wahania stopy procentowej |
Wpływ na wynik finansowy: |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
Wzrost stopy procentowej |
+500pb |
-6,7 |
|
Spadek stopy procentowej |
-100pb |
0,7 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
Wzrost stopy procentowej |
+500pb |
-12,7 |
|
Spadek stopy procentowej |
-100pb |
1,3 |
Tabela wrażliwości wyniku finansowego na zmiany średniorocznych kursów walutowych:
|
mln PLN |
Wahania kursu walutowego |
Wpływ na wynik finansowy: |
||
|
EUR |
USD |
CHF |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Wzrost kursu walutowego |
+5% |
-20,5 |
-6,0 |
-3,2 |
|
Spadek kursu walutowego |
-5% |
20,5 |
6,0 |
3,2 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Wzrost kursu walutowego |
+5% |
-20,8 |
-6,0 |
-1,9 |
|
Spadek kursu walutowego |
-5% |
20,8 |
6,0 |
1,9 |
Tabela wrażliwości wyniku finansowego na zmiany kursów walutowych pozycji bilansowych:
|
mln PLN |
Wahania kursu walutowego |
Wpływ na wynik finansowy: |
||
|
EUR |
USD |
CHF |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Wzrost kursu walutowego |
+5% |
-17,6 |
-0,7 |
-0,5 |
|
Spadek kursu walutowego |
-5% |
17,6 |
0,7 |
0,5 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Wzrost kursu walutowego |
+5% |
-19,1 |
-1,4 |
-0,3 |
|
Spadek kursu walutowego |
-5% |
19,1 |
1,4 |
0,3 |
W 2021 roku nie wystąpiły inne niż opisane w tym sprawozdaniu, a w szczególności opisane w nocie 1.5. Kontynuacja działalności, okoliczności mogące w sposób istotny wpłynąć na pogorszenie sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego Grupy, które mogłyby zagrozić jego zdolności do wywiązania się ze zobowiązań.
|
Jan Pilch |
Marta Fryzowska |
Michał Zimnicki |
|
|
|
|
|
.............................. |
.............................. |
.............................. |
|
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej oddelegowany do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu |
Wiceprezeska Zarządu |
Wiceprezes Zarządu |
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Dagmara Szczupak
…...................
Dyrektor Finansowy
Kraków, dnia 08 kwietnia 2022 roku