Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
GRUPY KAPITAŁOWEJ
SKYLINE INVESTMENT S.A.
ZA ROK 2022
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Spis treści
1.WYBRANE DANE FINANSOWE ZA 2022r.
1.1.Wybrane skonsolidowane dane finansowe za 2022r.
1.2.Wybrane dane finansowe jednostki dominującej za 2022r.
2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2022r.
2.1.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
2.2.Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
2.3.Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
2.4.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
3.INFORMACJA DODATKOWA DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK 2022
3.3.Informacje ogólne
3.3.1.Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji
3.3.2.Charakterystyka jednostki dominującej Skyline Investment S.A.
3.3.3.Skład Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A.
3.3.4.Najważniejsze wydarzenia w Grupie w okresie sprawozdawczym
3.4.Oświadczenie o zgodności
3.5.Podstawa konsolidacji
3.6.Podstawa wyceny
3.7.Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
3.8.Istotne szacunki i subiektywne oceny
3.9.Kluczowe czynniki ryzyka
3.10.Opis ważniejszych zasad rachunkowości
3.10.1.Zmiany zasad rachunkowości
3.10.2.Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w 2022r.
3.10.3 Standardy i zmiany standardów, jakie zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania, ale nie weszły jeszcze w życie
3.10.4.Nowe standardy i interpretacje oczekujące na zatwierdzenie do stosowania w Unii Europejskiej
3.10.5.Waluty obce
3.10.6.Aktywa finansowe
3.10.7.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
3.10.8.Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi
3.10.9.Wartość godziwa dla celów ujawnienia w sprawozdaniu finansowym
3.10.10.Wartości niematerialne
3.10.11.Rzeczowe aktywa trwałe
3.10.12.Prawo do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu
3.10.13.Nieruchomości inwestycyjne
3.10.14.Zapasy
3.10.15.Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
3.10.16.Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów
3.10.17.Koszty finansowania zewnętrznego
3.10.18. Kapitał własny
3.10.19. Rezerwy
3.10.20. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
3.10.21. Przychody i koszty działalności operacyjnej
3.10.22. Przychody i koszty działalności finansowej
3.10.23. Przychody i koszty działalności pozostałej
3.10.24. Podatek dochodowy
3.10.25. Zysk netto na akcję
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
3.10.26. Segmenty działalności
4. NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
4.1. Wartość firmy i pozostałe wartości niematerialne
4.2 Rzeczowe aktywa trwałe
4.2.1. Zmiany stanu rzeczowych aktywów trwałych
4.2.2. Struktura własnościowa rzeczowych aktywów trwałych
4.3. Należności długoterminowe
4.3.1 Należności długoterminowe – struktura walutowa
4.3.2 Należności długoterminowe – wg terminów wymagalności
4.4 Nieruchomości inwestycyjne
4.4.1. Struktura rodzajowa nieruchomości inwestycyjnych
4.2.2. Zmiana wartości nieruchomości inwestycyjnych
4.5 Długoterminowe aktywa finansowe
4.5.1 Udziały i akcje w jednostkach niepodlegających konsolidacji
4.5.2. Inne długoterminowe aktywa finansowe
4.6. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
4.7. Należności krótkoterminowe
4.7.1. Struktura rodzajowa należności krótkoterminowych
4.7.2. Należności z tyt. dostaw i usług
4.7.3. Struktura walutowa należności z tytułu dostaw i usług
4.7.4. Należności z tytułu dostaw i usług wg terminów wymagalności
4.7.5. Przeterminowane należności z tytułu dostaw i usług
4.8. Krótkoterminowe aktywa finansowe
4.8.1. Udzielone pożyczki krótkoterminowe
4.9. Środki pieniężne
4.9.1. Struktura rodzajowa środków pieniężnych
4.9.2. Struktura walutowa środków pieniężnych
4.10. Kapitał podstawowy
4.10.1. Kapitał podstawowy jednostki dominującej
4.10.2. Liczba akcji jednostki dominującej
4.10.3 Akcjonariusze posiadający przynajmniej 5% głosów na WZA na dzień 31.12.2022
4.10.4 Akcjonariusze posiadający przynajmniej 5% głosów na WZA na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji
4.11. Udziały niekontrolujące
4.12. Rezerwy
4.12.1 Rezerwy długo- i krótkoterminowe - wykaz
4.12.2 Rezerwa na podatek dochodowy
4.13 - Zobowiązania
4.13.1 Struktura rodzajowa zobowiązań z tytułu leasingu
4.13.2 Struktura walutowa zobowiązań z tytułu leasingu
4.13.3 Zobowiązania z tytułu leasingu wg terminów zapadalności
4.13.4 Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
4.13.5 Zobowiązania z tyt. dłużnych papierów wartościowych
4.13.6 Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - struktura rodzajowa
4.13.7 Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania wg terminów wymagalności
4.13.8 Zobowiązania warunkowe
4.14. Instrumenty finansowe
5. NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z CALKOWITYCH DOCHODÓW
5.1. Przychody z działalności operacyjnej
5.1.1. Struktura rodzajowa przychodów ze sprzedaży
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
5.1.2. Struktura terytorialna przychodów ze sprzedaży
5.1.3. Struktura walutowa przychodów ze sprzedaży
5.2. Koszt własny sprzedaży
5.3. Koszty działalności operacyjnej
5.4. Pozostałe przychody operacyjne
5.5. Pozostałe koszty operacyjne
5.6. Utrata wartości aktywów niefinansowych i należności kontraktowych
5.7. Przychody finansowe
5.8. Koszty finansowe
5.9. Utrata wartości aktywów finansowych
6. TRANSAKCJE WEWNĄTRZGRUPOWE
6.1. Wartości bilansowe podlegające wyłączeniom konsolidacyjnym
6.2. Przychody i koszty podlegające wyłączeniom konsolidacyjnym
6.3. Pożyczki wewnątrzgrupowe i inne aktywa finansowe
7. WYBRANE WSKAŹNIKI FINANSOWE
7.1. Wartość księgowa na jedną akcję
7.2. Pozostałe wskaźniki finansowe Podstawowe wskaźniki
8. POZOSTAŁE INFORMACJE
8.1.Zatrudnienie
8.2.Wynagrodzenia osób zarządzających
8.3. Informacja o podmiocie uprawnionym do badania
8.4.Inne informacje
Informacja dotycząca sytuacji związanej z koronawirusem SARS-COV-2/COVID-19 oraz wojną w Ukrainie
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
| (w tys. PLN) | (w tys. EUR) | ||
| 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Przychody ze sprzedaży | 165 | 277 | 35 | 61 |
Koszt własny sprzedaży | -38 | -39 | -8 | -8 |
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 127 | 238 | 27 | 52 |
Zysk (strata) ze sprzedaży | -1 431 | -1 517 | -305 | -331 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -1 328 | 1 593 | -283 | 348 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem (brutto) | -3 853 | 3 467 | -822 | 757 |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | -3 608 | 3 688 | -770 | 806 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | -2 567 | -548 | -5 743 | -1 255 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | 2 644 | 564 | 7 860 | 1 717 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | -570 | -122 | -861 | -188 |
Suma bilansowa | 54 676 | 58 606 | 11 661 | 12 742 |
Aktywa trwałe | 53 428 | 55 267 | 11 395 | 12 016 |
Aktywa obrotowe | 1 248 | 3 339 | 266 | 726 |
Kapitał własny | 47 723 | 51 363 | 11 661 | 11 167 |
Kapitał podstawowy | 23 321 | 23 321 | 4 974 | 5 070 |
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 5 186 | 5 960 | 1 106 | 1 302 |
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 1 767 | 1 283 | 377 | 279 |
Stan na | Stan na | |||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
| w PLN | w EUR | ||
Liczba akcji na dzień bilansowy | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Wartość księgowa na jedną akcję | 2,04 | 2,20 | 0,44 | 0,48 |
Rozwodniona liczba akcji na dzień bilansowy | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję | 2,04 | 2,20 | 0,44 | 0,48 |
Średnia ważona liczba akcji w okresie | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Zysk (strata) za okres na jedną akcję zwykłą | -0,15 | 0,16 | -0,03 | 0,03 |
Rozwodniona, średnia liczba akcji w okresie | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Rozwodniony zysk (strata) za okres na jedną akcję | -0,15 | 0,16 | -0,03 | 0,03 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
| (w tys. PLN) | (w tys. EUR) | ||
| 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Przychody ze sprzedaży | 67 | 56 | 14 | 12 |
Koszt własny sprzedaży | - | - | - | 0 |
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 67 | 56 | 14 | 12 |
Zysk (strata) ze sprzedaży | -1 320 | -1 527 | -282 | -334 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -2 513 | 2 328 | -536 | 509 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem (brutto) | -4 651 | -1 103 | -992 | -241 |
Zysk (strata) netto | -4 326 | -852 | -923 | -186 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | -2 727 | -3 453 | -582 | -754 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | 2 168 | 5 557 | 462 | 1 214 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | -570 | -963 | -122 | -210 |
Suma bilansowa | 22 563 | 26 580 | 4 812 | 5 779 |
Aktywa trwałe | 10 730 | 14 286 | 2 288 | 3 106 |
Aktywa obrotowe | 11 833 | 12 294 | 2 524 | 2 673 |
Kapitał własny | 19 780 | 24 106 | 4 218 | 5 241 |
Kapitał podstawowy | 23 321 | 23 321 | 4 974 | 5 070 |
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | 1 319 | 1 326 | 281 | 290 |
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | 1 464 | 1 148 | 312 | 250 |
Stan na | Stan na | |||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
| w PLN | w EUR | ||
Liczba akcji na dzień bilansowy | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Wartość księgowa na jedną akcję | 0,85 | 1,03 | 0,18 | 0,22 |
Rozwodniona liczba akcji na dzień bilansowy | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję | 0,85 | 1,03 | 0,18 | 0,22 |
Średnia ważona liczba akcji w okresie | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Zysk (strata) za okres na jedną akcję zwykłą | -0,19 | -0,04 | -0,04 | -0,01 |
Rozwodniona, średnia liczba akcji w okresie | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Rozwodniony zysk (strata) za okres na jedną akcję | -0,19 | -0,04 | -0,04 | -0,01 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Wybrane dane finansowe zostały przeliczone na euro według następujących zasad:
poszczególne pozycje aktywów i pasywów bilansu - według średniego kursu obowiązującego na 31 grudnia 2022 roku: 4,6899 PLN/EUR (na 31 grudnia 2021 r.: 4,5994 PLN/EUR).
poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów - według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w 2022 roku: 4,6876 PLN/EUR (w 2021 r.: 4,5775 PLN/EUR).
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Nota | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Aktywa trwałe |
| ||
Wartość firmy | |||
Inne wartości niematerialne | 4.1 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 4.2 | ||
Należności długoterminowe | 4.3 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 4.4 | ||
Długoterminowe aktywa finansowe | 4.5 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 4.6 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Zapasy | 4.7 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 4.8 | ||
Krótkoterminowe aktywa finansowe | 4.9 | ||
Aktywa dotyczące podatku bieżącego | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4.10 | ||
Pozostałe aktywa krótkoterminowe | |||
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | |||
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana | |||
Aktywa razem |
| ||
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Nota | Stan na |
31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Kapitał własny |
| ||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitał podstawowy | 4.11 | ||
Pozostałe kapitały | |||
Akcje własne | - | - | |
Zyski zatrzymane | |||
Zysk (strata) netto za okres | - | ||
Udziały niekontrolujące | 4.12 | - | |
Zobowiązania i rezerwy długoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki długoterminowe | |||
Długoterminowe zobowiązania finansowe, w tym | |||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | |||
Pozostałe zobowiązania długoterminowe | |||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | |||
Rezerwa na świadczenia pracownicze | |||
Pozostałe rezerwy długoterminowe | |||
Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | |||
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu | |||
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | |||
Zobowiązania handlowe i pozostałe | |||
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania dotyczące podatku bieżącego | |||
Rezerwa na świadczenia pracownicze | |||
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych | |||
Zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami trwałymi klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Zobowiązania razem | |||
Pasywa razem |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Nota | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Przychody ze sprzedaży |
| ||
Koszt własny sprzedaży |
| - | - |
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | |||
Koszty ogólnego zarządu |
| - | - |
Zysk (strata) ze sprzedaży |
| - | - |
Pozostałe przychody operacyjne | |||
Pozostałe koszty operacyjne | - | - | |
Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych | - | - | |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
| - | |
Przychody finansowe | |||
Koszty finansowe | - | - | |
Utrata wartości należności i aktywów kontraktowych | - | - | |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| - | |
Podatek dochodowy | |||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| - | |
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
| ||
Zysk (strata) netto |
| - | |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | - | ||
Zysk (strata), przypadający na udziały niesprawujące kontroli |
| - | |
|
|
|
|
Składniki innych całkowitych dochodów, które nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty |
| ||
Składniki innych całkowitych dochodów, które zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków |
| ||
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty |
| ||
Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty | |||
Inne dochody całkowite | |||
Dochody całkowite |
| - | |
Zysk (strata) całkowita przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej |
| - | |
Zysk (strata) całkowita przypadająca akcjonariuszom niekontrolującym |
| - | |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
2022 | 2021 | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję | - | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | - | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej | |||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję | - | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | - | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Kapitał zakładowy | Pozostałe kapitały zapasowe | Akcje własne | Zyski zatrzymane | Wynik finansowy bieżącego okresu | Razem kapitały własne przypadające akcjonariuszom j. dominującej | Udziały niesprawujące kontroli | Razem kapitały własne | |
Stan na dzień 01.01.2022 r. | - | ||||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) z tytułu zmian polityki rachunkowości | |||||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) z tytułu korekt błędów popełnionych w poprzednich okresach | |||||||||
Stan na 01.01.2022 r. po korektach | - | ||||||||
Wynik okresu | - | - | - | - | |||||
Inne całkowite dochody | |||||||||
Całkowite dochody | - | - | - | - | |||||
Emisja akcji | |||||||||
Przeniesienie wyniku z roku / lat poprzednich | - | ||||||||
Pozostałe zmiany | |||||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | - | - | - | - | |||||
Stan na dzień 31.12.2022 r. | - | - | - |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Kapitał zakładowy | Pozostałe kapitały zapasowe | Akcje własne | Zyski zatrzymane | Wynik finansowy bieżącego okresu | Razem kapitały własne przypadające akcjonariuszom j. dominującej | Udziały niesprawujące kontroli | Razem kapitały własne | |
Stan na dzień 01.01.2021 r. | - | - | |||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) z tytułu zmian polityki rachunkowości | |||||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) z tytułu korekt błędów popełnionych w poprzednich okresach | |||||||||
Stan na 01.01.2021 r. po korektach | - | - | |||||||
Wynik okresu | |||||||||
Inne całkowite dochody | |||||||||
Całkowite dochody | |||||||||
Emisja akcji | |||||||||
Przeniesienie wyniku z roku / lat poprzednich | - | ||||||||
Pozostałe zmiany | - | - | - | ||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | - | ||||||||
Stan na dzień 31.12.2021 r. | - |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | - | |
Korekty dokonywane w celu uzgodnienia zysku (straty) | - | |
Amortyzacja | ||
Korekty z tytułu przychodów (kosztów) finansowych | - | |
Zyski/straty ze sprzedaży aktywów trwałych | - | |
Zmiana stanu zapasów | ||
Zmiana stanu należności | - | |
Zmiana stanu zobowiązań | - | |
Zmiana stanu rezerw | - | |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | - | |
Inne korekty | - | - |
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) | - | - |
Podatek dochodowy zapłacony / zwrócony | - | |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | - | - |
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | ||
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | - | |
Wpływy ze zbycia nieruchomości inwestycyjnych | ||
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych | ||
Wpływy ze zbycia aktywów finansowych | ||
Wydatki na nabycie aktywów finansowych | ||
Wpływy z tytułu spłaty pożyczek | ||
Wydatki z tytułu udzielenia pożyczek | - | |
Otrzymane odsetki | ||
Otrzymane dywidendy | ||
Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna | - | |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ||
Wpływy netto z tytułu emisji akcji | ||
Wpływy z tytułu emisji obligacji | ||
Wydatki z tytułu spłaty obligacji | - | |
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | ||
Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek | - | - |
Wydatki z tytułu spłaty zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | - | - |
Odsetki zapłacone | - | - |
Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych, zaliczone do działalności finansowej | ||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | - | - |
Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany | - | |
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | ||
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | - |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd do publikacji dnia 19 kwietnia 2023 r. Zarząd jest uprawniony do zmiany i ponownej publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Wszelkie informacje prasowe, raporty finansowe i inne informacje dostępne są w zakładce „Relacje inwestorskie” na naszej stronie internetowej: www.skyline.com.pl
Nazwa jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Siedziba jednostki: ul. Relaksowa 45, 02-796 Warszawa,
Forma prawna jednostki:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności: Skyline Investment S.A., wraz z podmiotami zależnymi, tworzy Grupę Kapitałową Skyline, która swoje usługi adresuje do dwóch grup przedsiębiorstw:
firmy na etapie od start-up’u do ekspansji
firmy z problemami finansowymi, w tym w upadłości
Przedmiot działalności wg PKD:
działalność holdingów finansowych (PKD 64.20.Z);
działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych (PKD 64.30.Z);
działalność związana z zarządzaniem funduszami (PKD 66.30.Z);
pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z);
działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z);
stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (PKD 70.21.Z);
pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z);
pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 74.90.Z);
działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (PKD 70.10.Z);
pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń
i funduszów emerytalnych (PKD 66.19.Z);
pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z),
działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe (PKD 69.20.Z);
działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD 82.11.Z).
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Od marca 2008 roku jednostka dominująca posiada status spółki publicznej i od tego momentu podlega obowiązkom informacyjnym, dzięki którym Inwestorzy mają stały dostęp do istotnych informacji o Spółce udostępnianych za pośrednictwem systemu ESPI oraz strony internetowej www.skyline.com.pl.
Kapitał zakładowy jednostki dominującej wynosił 23 321 000 zł i składał się z 23 321 000 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda.
Czas trwania jednostki dominującej jest nieograniczony.
Skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej jednostki dominującej
Na dzień 31.12.2022 r. oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji w skład Zarządu Skyline Investment S.A. wchodziły następujące osoby:
Jerzy Rey | Prezes Zarządu |
Zbigniew Fornal | Wiceprezes Zarządu |
Na dzień 31.12.2022 r. oraz na dzień zatwierdzenia do publikacji w skład Rady Nadzorczej Skyline Investment S.A. wchodziły następujące osoby:
Na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji w skład Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. wchodziły podmiot dominujący Skyline Investment S.A. oraz spółki zależne:
Skyline Development Sp. z o. o.
Lazuria Sp. z o.o.
Skyline Venture Sp. z o.o.
Skyline Interim Management Sp. z o.o.
Skyline Energy Sp. z o.o.
Poniżej przedstawiono strukturę Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. oraz opis poszczególnych Spółek wchodzących w skład Grupy.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Skyline Development Sp. z o.o. – spółka zależna, powołana w 2007 r. celem prowadzenia działalności inwestycyjnej na rynku nieruchomości.
Wyszczególnienie akcjonariuszy,udziałowców, innych właścicieli | ilość udziałów | w tymuprzywilejowanych | wartośćjednegoudziału (w zł) | wartość kapitału (w zł) |
Wartość kapitału podstawowego razem: | 17 000 | - | 500,00 | 8 500 000,00 |
z tego: Skyline Investment S.A. | 17 000 | - | 500,00 | 8 500 000,00 |
Skyline Venture Sp. z o.o. – spółka zależna, powołana w 2007 r., celem jej działania jest zarządzanie funduszami na rachunek własny i spółek Grupy Kapitałowej. Przez okres 10 lat podmiot zarządza funduszem typu venture capital, powołanym przez Skyline Investment S.A. wraz z PFR Ventures Sp. z o.o. (wcześniej KFK).
Wyszczególnienie akcjonariuszy,udziałowców, innych właścicieli | ilość udziałów | w tym uprzywilejowanych | wartość jednego udziału (w zł) | wartość kapitału (w zł) |
Wartość kapitału podstawowego razem: | 117 | - | 500,00 | 58 500,00 |
z tego: Skyline Investment S.A. | 117 | - | 500,00 | 58 500,00 |
Skyline Interim Management Sp. z o.o. – spółka zależna, powołana w 2008 r., celem jej działania jest doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy ze środków unijnych i krajowych.
Wyszczególnienie akcjonariuszy, udziałowców, innych właścicieli | ilość udziałów | w tym uprzywilejowanych | wartość jednego udziału (w zł) | wartość kapitału (w zł) |
Wartość kapitału podstawowego razem: | 4 444 | - | 50,00 | 222 200,00 |
z tego: Skyline Investment S.A. | 3 473 | - | 50,00 | 173 650,00 |
Skyline Energy Sp. z o.o. – powołana w maju 2010 r., celem jej działania jest doradztwo podmiotom w restrukturyzacji kosztów energii elektrycznej i oszczędności zużycia energii w przedsiębiorstwach.
Wyszczególnienie akcjonariuszy, udziałowców, innych właścicieli | ilość udziałów | w tym uprzywilejowanych | wartość jednego udziału (w zł) | wartość kapitału (w zł) |
Wartość kapitału podstawowego razem: | 1 040 | - | 50,00 | 52 000,00 |
z tego: Skyline Investment S.A. | 796 | - | 50,00 | 39 800,00 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Lazuria Sp. z o.o. – celem jej działania jest doradztwo na rynku nieruchomości.
Wyszczególnienie akcjonariuszy,udziałowców, innych właścicieli | ilość udziałów | w tymuprzywilejowanych | wartośćjednegoudziału (w zł) | wartośćkapitału (w zł) |
Wartość kapitału podstawowego razem: | 100 | - | 50,00 | 5 000,00 |
z tego: Skyline Investment S.A.. | 100 | - | 50,00 | 5 000,00 |
Wszystkie powyżej opisane spółki zależne podlegają konsolidacji.
Skyline investment S.A. posiada również zaangażowanie kapitałowe w:
Skyline Venture spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. w likwidacji - aktualne zaangażowanie 116 490 akcji o wartości nominalnej 116 490,00 zł stanowiących 56,66% kapitału akcyjnego. Na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji, Fundusz Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji posiada udziały w Stal Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - aktualne zaangażowanie kapitałowe 7 499 udziałów o wartości 2 999 600,00 zł, stanowiących 40% -1 (czterdzieści procent minus jeden) udział kapitału zakładowego
Instalexport S.A.– aktualne zaangażowanie kapitałowe 987 895 akcji o wartości nominalnej 987 895,00 zł, stanowiących 10,38% kapitału zakładowego.
W związku z brakiem realnej kontroli nad ww. jednostkami, a dodatkowo w przypadku Skyline Venture Sp. z o.o. SKA w związku z toczącym się procesem likwidacji, ww. jednostki nie podlegają konsolidacji.
W dniu 30 sierpnia 2022r. wszystkie posiadane przez Skyline Investment S.A. udziały w Skyline Pro Sp. z o.o. zostały zbyte.
Skyline Investment S.A.
Zmiana w Statucie Spółki
W dniu 21 stycznia 2022 roku została zarejestrowana przez Sąd Rejestrowy zmiana w Statucie Spółki w kontekście wpisu Spółki do rejestru Zarządzających ASI. Zmiana Statutu uzasadniona była koniecznością dostosowania jego treści do powszechnie obowiązujących przepisów prawa (ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi) na cele wpisu Spółki do rejestru Zarządzających ASI, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, zgodnie z art. 70zb i nast. Ustawy.
Porozumienie w przedmiocie cesji wierzytelności oraz potrącenia
W dniu 21 marca 2022 r. podpisano porozumienie w przedmiocie cesji wierzytelności oraz potrącenia między OPS Invest S.A. oraz Skyline Investment S.A. OPS Invest przysługuje wierzytelność pieniężna od spadkobierców Waldemara Skarżyńskiego („WS”) w wysokości przynajmniej 900 tys. zł. WS przysługuje wierzytelność od Skyline Investment w wysokości 463 867,40 zł z tytułu emisji obligacji. Skyline Investment S.A. przysługuje wierzytelność pieniężna od OPS Invest w wysokości 864 674,85 zł. Strony oświadczyły zgodnie gotowość do wzajemnych rozliczeń należności pomiędzy OPS Invest a Skyline Investment S.A.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
W dniu 27 maja 2022 roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które przyjęło sprawozdania finansowe Spółki oraz Grupy Kapitałowej za rok 2021 oraz dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
W dniu 1 lipca 2022 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które dokonało zmian w Statucie Spółki.
Umorzenie postępowania w sprawie wpisu Skyline Investment S.A. do rejestru zarządzających ASI
Zarząd Skyline Investment S.A. w dniu 21 lipca 2022 r. otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu Skyline Investment S.A. do rejestru zarządzających ASI, wszczętego wnioskiem złożonym przez Spółkę w dniu 2 czerwca 2017 r.
Powołanie prokurenta
Zarząd Skyline Investment S.A. w dniu 8 sierpnia 2022 r. podjął uchwałę o powołaniu Pani Renaty Sienkiewicz na stanowisko prokurenta Spółki i udzieleniu jej prokury samoistnej, upoważniającej do dokonywania czynności w imieniu Emitenta. Uchwała weszła w życie z chwilą jej podjęcia.
Złożenie wniosku o dopuszczenie i wprowadzenie akcji serii G i H Spółki do obrotu na rynku regulowanym
W dniu 10 sierpnia 2022 roku złożony został wniosek o dopuszczenie i wprowadzenie akcji Emitenta serii G i H do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Ilość akcji wnioskowanych do upublicznienia wynosi: 11 800 000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złoty) dla serii G oraz 1 521 000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złoty) dla serii H.
Sprzedaż udziałów spółki zależnej
W dniu 30 sierpnia 2022 roku Zarząd Skyline Investment S.A. zawarł umowę zbycia 100% udziałów Skyline Pro Sp. z o.o. (Spółka Zależna) z siedzibą w Warszawie. Udziały nabył podmiot Arabella Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Cena zbycia 100% udziałów Spółki Zależnej została określona przez Strony na kwotę 100,00 zł.
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie
Zarząd Skyline Investment S.A. w dniu 2 grudnia 2022 r. powziął informację, iż w dniu 6 września 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy wydał wyrok o sygn. akt: XXVI GC 478/19 w sprawie z powództwa Pana Bartłomieja Kaweckiego („Powód”), zasądzający od Spółki na rzecz Powoda kwotę 753.866,12 zł oraz zwrot kosztów procesu. Przedmiotem postępowania była kara umowna z tytułu niewykonania przez Emitenta zobowiązania, tj. z tytułu rzekomego niedołożenia należytej staranności w celu wprowadzenia Akcji serii H do publicznego obrotu giełdowego na GPW S.A. w Warszawie.
Wyrok nie jest prawomocny. Zarząd Spółki nie zgadza się z wyrokiem i w związku z powyższym uznał za zasadne niezwłoczne odwołanie się od wyroku.
Umowa pożyczki
W dniu 9 grudnia 2022 roku podpisana została umowa pożyczki pomiędzy Skyline Investment S.A. (Pożyczkodawca) a Skyline Development Sp. z o.o. (Pożyczkobiorca) na kwotę 700.000,00 zł. Oprocentowanie pożyczki wyniosło WIBOR 1R + 1% w skali roku, zaś termin spłaty określony został na 36 miesięcy od daty wpłaty pożyczki.
Skyline Development Sp. z o.o.
Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości spółki zależnej
Zarząd Skyline Investment S.A. w dniu 25 lutego 2022 r. otrzymał od spółki zależnej Skyline Development Sp. z o.o. zawiadomienie o zawarciu w dniu 25 lutego 2022 r. z podmiotem niepowiązanym kapitałowo umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Zakroczymiu o łącznej powierzchni 1,7964 ha.
Na mocy niniejszej umowy przedwstępnej Skyline Development Sp. z o.o. („Sprzedający”) oraz podmiot niepowiązany kapitałowo („Kupujący”) zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Zakroczymiu o łącznej powierzchni 1,7964 ha do dnia 31 lipca 2022 r.,
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
pod warunkiem uzyskania przez Kupującego warunków przydziału mocy 1 MW do przedmiotowych nieruchomości do dnia 15 lipca 2022 r. Ponadto strony postanowiły, iż Kupujący będzie uprawniony do odstąpienia od umowy przedwstępnej sprzedaży do dnia 30 czerwca 2022 r. w przypadku nienabycia przez Kupującego do dnia 15 czerwca 2022 r. nieruchomości sąsiednich.
Umowa określa łączną cenę sprzedaży na kwotę 3.535.315,20 złotych brutto, płatną w terminie trzech dni od zawarcia umowy przyrzeczonej. Kupujący tytułem zadatku zapłacił Sprzedającemu kwotę 369.000,00 złotych brutto.
Umowa pożyczki
W dniu 20 maja 2022 roku podpisana została umowa pożyczki pomiędzy Aleksandrą Rey-Luft (Pożyczkodawca) a Skyline Development Sp. z o.o. (Pożyczkobiorca) na kwotę 100.000,00 zł. Oprocentowanie pożyczki wyniosło 7% w skali roku, zaś termin spłaty określony został na 20 września 2022 r. Pożyczka została spłacona w terminie.
Sprzedaż nieruchomości spółki zależnej
Zarząd Skyline Investment S.A. w dniu 21 lipca 2022 r. otrzymał od spółki zależnej Skyline Development Sp. z o.o. zawiadomienie o rozwiązaniu w dniu 21 lipca 2022 r. przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Zakroczymiu o łącznej powierzchni 1,7964 ha z dnia 25 lutego 2022 r. (RB Nr 2/2022) oraz o zawarciu z nowym podmiotem, niepowiązanym kapitałowo, umowy sprzedaży wyżej wymienionych nieruchomości.
Zgodnie z umową Kupujący nabył nieruchomości za cenę 3 535 315,20 (trzy miliony pięćset trzydzieści pięć tysięcy trzysta piętnaście i 20/100) złotych.
Umowa pożyczki
W dniu 13 września 2022 r. podpisana została umowa pożyczki pomiędzy Skyline Development Sp. z o.o. (Pożyczkodawca) a Senecus Sp. z o.o. (dawniej HDOmedical DE – Pożyczkobiorca) na kwotę 100.000,00 zł. Oprocentowanie pożyczki wynosi WIBOR 3M obowiązujący w dacie uruchomienia Pożyczki, podwyższony o 1% w skali roku, zaś termin spłaty określony został na 12 października 2022 r.
Najważniejsze zdarzenia w Funduszu Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji
Podwyższenie kapitału zakładowego
W dniu 30 czerwca 2022 r. Skyline Investment S.A. podpisała umowę o objęciu akcji na podstawie uchwały Nr 12/2022 ZWZA Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji z dnia 30 czerwca 2022 roku w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 474,00 zł, tj. do kwoty 206.059,00 zł. W wyniku podwyższenia udział Skyline Investment S.A. w kapitale zakładowym Funduszu wzrósł do 56,76%. Wkład na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego został w całości wniesiony i wpłacony.
Złożenie wniosku o upadłość
W dniu 18.10.2022 r. Likwidator Funduszu Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji, Skyline Venture Sp. z o.o., złożył do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, XVIII Wydziału Gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości Funduszu ze względu na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa Stal Sp. z o.o., które było ostatnim podmiotem w rękach Funduszu, po cenie znacznie niższej niż wartość zobowiązań spółki.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („UE”). Niniejsze sprawozdanie należy
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
czytać łącznie z jednostkowym sprawozdaniem finansowym Skyline Investment S.A. sporządzonym według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej na dzień 31 grudnia 2022 r. i za rok obrotowy kończący się tego dnia.
Jednostkowe oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe dostępne są na stronie: www.skyline.com.pl.
Informacja na temat kontynuacji działalności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółki z Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez którąkolwiek Spółkę z Grupy. Założenie kontynuacji działalności zostało przeanalizowane w obliczu bieżącej sytuacji ekonomicznej i politycznej.
Podstawowymi czynnikami, które będą miały wpływ na wyniki Spółki w 2023 r. są:
sytuacja na rynkach kapitałowych, która ma wpływ na sytuację na rynkach długu i możliwość pozyskania finansowania,
poprawa płynności finansowej Emitenta poprzez możliwość pozyskania środków finansowych,
powodzenie w przeprowadzeniu nowej emisji akcji skierowanej do obecnych akcjonariuszy i przeprowadzenie kolejnej emisji akcji skierowanej do nowych inwestorów zewnętrznych,
zdynamizowanie działalności z zakresu usług doradczych,
wyniki finansowe i operacyjne spółek portfelowych, które przełożą się na wartość posiadanych aktywów inwestycyjnych, a w konsekwencji pozwolą na uzyskanie przychodów z ich zbycia,
kwestie regulacyjne,
sytuacja geopolityczna wynikająca z trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie,
skutki pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 mogą mieć wpływ na wielkość aktywów pod zarządzaniem Spółki, a w konsekwencji przychody i wyniki finansowe osiągane przez Spółkę.
Jednostki zależne
Konsolidacją zostały objęte jednostki zależne, w odniesieniu do których jednostka dominująca ma zdolność kierowania polityką finansową i operacyjną, co zwykle towarzyszy posiadaniu większości ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Przy dokonywaniu oceny, czy jednostka dominująca kontroluje daną jednostkę uwzględnia się istnienie i wpływ głosu, które w danej chwili można zrealizować.
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę Kapitałową. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli.
Jednostki zależne wyceniane są metodą nabycia. Wśród podmiotów podlegających konsolidacji, poza Skyline Energy Sp. z o.o., która została nabyta, pozostałe były powołane przez Skyline Investment S.A.
W trakcie czynności konsolidacyjnych transakcje, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne są zgodne z zasadami stosowanymi przez jednostkę dominującą.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
W Grupie nie występują jednostki stowarzyszone, tj. jednostki, na które grupa kapitałowa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje ani nie współkontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20% do 50% praw głosu.
Transakcje z udziałowcami niekontrolującymi, które nie powodują utraty kontroli, wykazywane są jako transakcje z właścicielami Grupy. Różnica między kwotą zmiany udziałów niekontrolujących a wynagrodzeniem przekazanym bądź otrzymanym w transakcji z udziałowcami niekontrolującymi wykazywana jest jako odrębny kapitał rezerwowy w kapitale własnym przypadającym na właścicieli.
W momencie zaprzestania konsolidacji bądź wykazywania inwestycji metodą praw własności z powodu utraty nad nią kontroli, wspólnej kontroli bądź znaczącego wpływu, ewentualny zachowany udział w jednostce podlega wycenie do wartości godziwej, a zmiana wartości bilansowej jest ujmowana w wyniku finansowym. Wartość godziwa stanowi początkową wartość bilansową dla potrzeb późniejszej wyceny zatrzymanego udziału jako jednostki stowarzyszonej, wspólnego przedsięwzięcia lub składnika aktywów finansowych. Dodatkowo, wszelkie kwoty uprzednio ujmowane w innych całkowitych dochodach w odniesieniu do danej jednostki wykazuje się tak, jak gdyby Grupa bezpośrednio zbyła odnośne aktywa lub zobowiązania. Może to oznaczać, że kwoty uprzednio ujmowane w innych całkowitych dochodach zostaną przeklasyfikowane do wyniku finansowego.
W przypadku zmniejszenia udziału własnościowego we wspólnym przedsięwzięciu lub jednostce stowarzyszonej, ale zachowania wspólnej kontroli bądź znaczącego wpływu, odpowiedniemu przeklasyfikowaniu do wyniku podlega jedynie proporcjonalna część kwot uprzednio ujmowanych w innych całkowitych dochodach.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o poniższe koncepcje wyceny:
a)według zamortyzowanego kosztu ustalonego przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej
•z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości dla aktywów będących aktywami dotkniętymi utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe
•dla aktywów finansowych będących częścią modelu biznesowego, którego celem jest osiąganie korzyści z pozyskiwania kontraktowych przepływów pieniężnych
b)według wartości godziwej dla nieruchomości inwestycyjnych oraz pozostałych inwestycji
c)według kosztu historycznego z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości dla pozostałych aktywów i zobowiązań niefinansowych
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Wszystkie wartości w niniejszym sprawozdaniu finansowym, o ile nie wskazano inaczej, podane są po zaokrągleniu do pełnych tysięcy. W związku z tym mogą wystąpić przypadki matematycznej niespójności w sumowaniach lub pomiędzy poszczególnymi notami
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowanie przyjętych zasad rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Wartości rzeczywiste poszczególnych pozycji skonsolidowanego sprawozdania finansowego mogą się różnić od wartości szacowanej.
Szacunki oraz związane z nimi założenia są oparte na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Grupa dokonuje aktualizacji istotnych założeń i szacunków biorąc pod uwagę wszystkie znane okoliczności, w tym wpływ wojny w Ukrainie oraz sankcji nakładanych na Rosję, na sytuację makroekonomiczną. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupa nie przewiduje negatywnych skutków ekonomicznych trwającej wojny w Ukrainie. Grupa na bieżąco analizuje sytuację i w razie konieczności dokona aktualizacji przyjętych szacunków w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Istotne obszary niepewności w kontekście dokonanych w sprawozdaniu finansowym szacunków i osądów dotyczyły:
a)szacunkowej wartości godziwej niektórych aktywów finansowych i związanych z tym odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości
b)szacunkowej wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych
c)szacunkowej wartości i ujmowania aktywów z tytułu podatku odroczonego od strat podatkowych z poprzednich okresów
d)szacunkowej wartości i ujmowania rezerw na odroczony podatek dochodowy
e)szacunkowej wartości i ujmowania pozostałych rezerw, w tym na sprawy sporne
Poniżej przedstawiono zestawienie najważniejszych wartości szacunkowych ujętych w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
(w tys. PLN) | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 | Zmiana |
Nieruchomości inwestycyjne | 52 588 | 53 983 | -1 395 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 215 | 715 | -500 |
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 4 837 | 5 549 | -712 |
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 124 | 95 | 29 |
Pozostałe rezerwy | 806 | 49 | 757 |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów, w tym: | -20 398 | -17 957 | -2 441 |
- odpisy z tytułu utraty wartości | -20 398 | -17 945 | -2 453 |
- odpisy z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -3 | -12 | 9 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
W dniu 21 lipca 2022 r. Skyline Development Sp. z o.o. dokonała sprzedaży gruntu w Zakroczymiu, na który został dokonany odpis z tytułu trwałej utraty wartości w latach ubiegłych, w związku z czym dokonany odpis został rozliczony w 2022r.
Na zlecenie Zarządu Spółki Skyline Development Sp. z o.o., będącej współwłaścicielem gruntów położonych w Dorohusku, profesjonalny rzeczoznawca dokonał oszacowania wartości rynkowej przedmiotowych nieruchomości na dzień 30 grudnia 2022r. Na podstawie otrzymanej wyceny Zarząd Skyline Development Sp. z o.o. zdecydował o zwiększeniu wartości godziwej gruntów w Dorohusku o kwotę 1 480 tys. zł.
W związku ze zmianą wartości różnic przejściowych pomiędzy wartością bilansową i podatkową aktywów oraz pasywów w Grupie, aktywa z tyt. odroczonego podatku dochodowego, jak też rezerwa na odroczony podatek dochodowy uległy zmniejszeniu w roku 2022.
Zwiększenie pozostałych rezerw dotyczy sporu sądowego z powództwa Bartłomieja Kaweckiego o zapłatę kary umownej z tytułu niewykonania przez Spółkę zobowiązania, tj. z tytułu rzekomego niedołożenia należytej staranności w celu wprowadzenia Akcji serii H do publicznego obrotu giełdowego na GPW S.A. w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny, a Zarząd Spółki nie zgadza się z wyrokiem i w związku z powyższym uznał za zasadne niezwłoczne odwołanie się od wyroku. Pomimo podjętych działań Spółka zdecydowała o utworzeniu rezerwy na ewentualną karę umowną.
Odpisy aktualizujące dotyczą papierów wartościowych, w głównej mierze nienotowanych na rynku publicznym, udzielonych pożyczek oraz pozostałych aktywów i zostały oszacowane w oparciu o wycenę dokonaną przez Zarząd Spółki na podstawie danych historycznych, informacji zdobytych z otoczenia gospodarczego, jak
i danych pozyskanych od podmiotów zewnętrznych.
Poniżej przedstawiono wartość odpisów aktualizujących poszczególne grupy aktywów.
(w tys. PLN) | wartość brutto | odpis aktualizujący | wartość netto aktywów | ||
z tytułu utraty wartości | z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | ||||
Udziały i akcje | 16 166 | -16 166 | - | 0 | |
Udzielone pożyczki | 1 373 | -1 113 | - | 260 | |
Pozostałe aktywa finansowe | 2 483 | -2 483 | - | 0 | |
Należności handlowe | 837 | -636 | -3 | 198 | |
Razem | 20 859 | -20 398 | -3 | 458 | |
W roku 2022r. utworzono odpis z tytułu utraty wartości pozostałych aktywów finansowych w wysokości 2 483 tys. zł oraz odpis na należności handlowe w wysokości 452 tys. zł.
Poniżej opisano ryzyka, które zdaniem Zarządu, mają wpływ na działalność Spółki.
Podstawowym ryzykiem Spółki jest ryzyko rynkowe, tj. ryzyko spadku wartości inwestycji. Wśród czynników mających wpływ na cenę instrumentów danej spółki należy wymienić:
kondycję finansową spółki (wyniki finansowe są silnie powiązane z ryzykiem inwestycji oraz z cenami wybranych instrumentów finansowych, im słabsze wyniki finansowe, tym większe prawdopodobieństwo poniesienia straty oraz większa zmienność notowań akcji);
specyfikę spółki związaną m.in. ze strategią, modelem biznesowym spółki;
specyfikę branżową związaną z uwarunkowaniami ekonomiczno-gospodarczymi danej branży.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Biorąc pod uwagę zasady gospodarki wolnorynkowej, inwestując w instrumenty finansowe należy brać pod uwagę również trudności ze sprzedażą produktów spółki, brak zysków, a w konsekwencji spadek wartości rynkowej spółki, a nawet jej upadłość, co ostatecznie spowoduje obniżenie wartości udziałów spółki.
Spółka większość inwestycji w instrumenty finansowe w okresie ostatnich lat realizowała za pośrednictwem funduszu venture capital. Były to podmioty na wczesnym etapie rozwoju, co zawsze wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku podmiotów o ugruntowanej historii i sprawdzonej strategii biznesowej. Spółka wszystkie swoje inwestycje wycenia w wartości godziwej, a ich przeszacowania wpływają na osiągnięte w danym okresie wyniki finansowe. Spółka, w celu ograniczenia ryzyka, okresowo monitoruje wyniki finansowe spółek portfelowych.
Rozumiane jako niewykonanie zobowiązań przez dłużników tj. pożyczkobiorców, emitentów obligacji czy nabywców towarów lub usług.
Zmniejszenie lub brak zdolności do regulowania swoich zobowiązań przez pożyczkobiorców Spółki może narazić na straty finansowe w związku z posiadaniem przez Spółkę należności z tytułu udzielonych pożyczek. Spółka zwraca uwagę na fakt, iż mimo ustanowienia zabezpieczenia spłaty udzielonych pożyczek istnieje ryzyko opóźnienia spłaty kapitału lub odsetek, bądź otrzymania tylko części należnej kwoty lub całkowity brak spłaty pożyczki, a egzekwowanie przez Spółkę swoich praw na drodze sądowej może okazać się w takim przypadku trudne, czasochłonne, kosztowne oraz niegwarantujące pozytywnego rezultatu. Zaistnienie tego ryzyka może w negatywny sposób wpłynąć na działalność Spółki, jej sytuację oraz wyniki finansowe lub perspektywy rozwoju. Aby ograniczyć ryzyko, Spółka prowadzi stałą kontrolę sytuacji finansowej pożyczkobiorców.
W odniesieniu do udzielonych pożyczek, wycenianych według zamortyzowanego kosztu, Spółka szacuje ryzyko niewypłacalności w oparciu o przeprowadzane analizy kondycji ekonomicznej pożyczkobiorców z wykorzystaniem danych o sytuacji finansowej i majątkowej tych podmiotów. Na tej podstawie poszczególnym pozycjom przypisywane jest prawdopodobieństwo niewypłacalności kontrahenta przy uwzględnieniu danych z otoczenia makroekonomicznego i odpowiedniego horyzontu czasowego. Oczekiwana strata kredytowa kalkulowana jest przy uwzględnieniu wartości pieniądza w czasie.
W ramach stosowanego modelu Spółka na bieżąco analizuje poziom ryzyka kredytowego aktywów finansowych oraz ewentualne zmiany poziomu tego ryzyka. W odniesieniu do pożyczek posiadanych przez Spółkę na dzień 31.12.2022 r. nie stwierdzono zmiany poziomu ryzyka kredytowego w stosunku do okresu poprzedniego. Spółka szacuje, że poziom tego ryzyka nie przekracza 0,5%.
Spółka na dzień 31.12.2022 r. nie posiada aktywów w postaci zakupionych obligacji.
Spółka kalkuluje ryzyko kredytowe w oparciu o historyczną stopę strat z okresu ostatnich trzech lat obrotowych. Poniżej przedstawiono wartości procentowe odpisu na ryzyko z tytułu ekspozycji kredytowej.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Ryzyko związane z utratą płynności finansowej
W przypadku gdy Spółki z Grupy nie będą w stanie uzyskiwać dodatnich przepływów pieniężnych
z prowadzonej działalności, utrzymanie płynności finansowej może być utrudnione i może wystąpić ryzyko braku możliwości spłaty zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. W celu ograniczenia niniejszego ryzyka Zarządy poszczególnych Spółek starają się zapewnić dostępność środków na poziomie pozwalającym na regulowanie zobowiązań w toku normalnej działalności. Osoby zarządzające prowadzą bieżący monitoring należności
i zobowiązań oraz środków pieniężnych na rachunkach bankowych.
Ryzyko trafności decyzji inwestycyjnych
Decydujący wpływ na wynik finansowy Grupy ma trafność decyzji inwestycyjnych. Największe znaczenie dla tego procesu ma wybór spółek portfelowych pod kątem potencjału wzrostu wartości oraz możliwości zamknięcia pozycji.
Ryzyko niskiej płynności inwestycji na rynku niepublicznym
Strategia inwestycyjna Grupy przewiduje obejmowanie akcji/udziałów w spółkach w obrocie niepublicznym. Brak zorganizowanej platformy obrotu powoduje, że płynność takich inwestycji jest znacznie ograniczona.
W konsekwencji Grupa może mieć trudności z zamykaniem inwestycji lub z uzyskaniem założonej ceny przy sprzedaży akcji/udziałów. Spółka stara się ograniczyć to ryzyko podejmując decyzję o inwestycjach przede wszystkim w podmioty, z którymi wiąże się jednocześnie umową o doradztwo finansowe przy wprowadzaniu spółki do obrotu giełdowego.
Ryzyko braku możliwości pozyskiwania nowych projektów inwestycyjnych
Najważniejszym czynnikiem kształtującym wyniki finansowe Grupy jest możliwość pozyskiwania nowych projektów inwestycyjnych. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitałowym w dany projekt wymaga, aby podmiot będący celem inwestycyjnym miał przed sobą dobre perspektywy rozwoju, budowania silnej pozycji rynkowej i finansowej oraz aby cena „wejścia” dawała wysokie prawdopodobieństwo uzyskania w przyszłości satysfakcjonującej stopy zwrotu. Obserwowane wśród innych podmiotów coraz większe zainteresowanie działalnością podobną do działalności Grupy niesie ryzyko, że w przyszłości pozyskiwanie nowych projektów może być trudniejsze niż obecnie.
Ryzyko związane z koncentracją portfela
Z uwagi na duży udział w łącznej wartości portfela inwestycyjnego, następujące podmioty mogą mieć znaczący wpływ na sytuację finansową (w tym przyszłe zyski lub straty) Grupy: Skyline Development Sp. z o.o. oraz Skyline Venture Spółka z o.o. S.K.A. w likwidacji
Ryzyko kadry
Specyfika prowadzonej przez Grupę działalności wymaga wykorzystania specjalistycznej wiedzy, stąd też jednym z kluczowych czynników mających wpływ na perspektywy rozwoju jest „kapitał ludzki”.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
W obecnej sytuacji gospodarczej występuje na rynku duży popyt na specjalistów z zakresu doradztwa gospodarczego, inwestycji kapitałowych i innych pokrewnych dziedzin. Nie można całkowicie wykluczyć, że w przyszłości odejdzie część kluczowych dla Grupy pracowników.
Ryzyko zmian na rynku doradczym
W dalszym ciągu obserwowana jest zmiana tendencji w zakresie działalności doradczej, coraz więcej podmiotów
z tego segmentu przebranżawia się w związku ze znaczącym ograniczeniem możliwości pozyskania klientów poszukujących takich usług. Wielu klientów ogranicza koszty usług zewnętrznych (co jest odzwierciedleniem spowolnienia gospodarczego), w tym usług doradczych. W dalszym ciągu pożądane są usługi finansowe w szczególności z zakresu poszukiwania zewnętrznego kapitału, z tym że i tu wyznacznikiem jest cena.
Ryzyko rynku kapitałowego
Strategia Grupy zakłada, że wyjście z większości projektów będzie następowało na rynku regulowanym. Uzależnia to wysokość uzyskiwanych efektów inwestycyjnych z tych projektów, od koniunktury panującej na GPW, a w przypadku nadejścia bessy wyjście z inwestycji poprzez sprzedaż akcji posiadanych spółek na GPW może okazać się niemożliwe. Dodatkowo, Grupa zwraca uwagę, iż od momentu debiutu na GPW spółek, których akcje posiada w portfelu inwestycyjnym do momentu ich sprzedaży, notowania giełdowe tych akcji wpływają dodatnio lub ujemnie na wynik na działalności inwestycyjnej (a więc również na zysk netto) poprzez przeszacowanie wartości posiadanych akcji. Z tego względu trudno jest prognozować przyszłe wyniki finansowe. Mając to na uwadze, inwestorzy powinni liczyć się z możliwością dużej zmienności wyników finansowych.
Ryzyko koniunktury gospodarczej
Sytuacja finansowa Grupy jest uzależniona od koniunktury gospodarczej w Polsce. Tempo wzrostu PKB, poziom inflacji, tempo wzrostu konsumpcji, polityka fiskalna i monetarna państwa wywierają znaczny wpływ na poziom popytu na usługi z zakresu doradztwa. W przypadku osłabienia sytuacji ekonomicznej, inwestorzy powinni liczyć się z możliwością spadku przychodów z tej części działalności Grupy.
Te same czynniki wpływają na wyniki finansowe uzyskiwane przez firmy będące obiektami inwestycji Grupy Skyline Investment S.A. W okresach dekoniunktury gospodarczej wycena portfela inwestycyjnego może więc podlegać niekorzystnym wahaniom.
Ryzyko związane z otoczeniem prawnym
Nie można wykluczyć, iż ewentualne zmiany przepisów regulujących zasady działalności gospodarczej, w tym m.in. prawa handlowego, prawa upadłościowego, prawa podatkowego, mogą mieć negatywny wpływ na działalność Grupy. Dodatkowo w wielu obszarach życia gospodarczego przedsiębiorcy spotykają się z problemem niespójności prawa polskiego oraz unijnego i niejednoznacznej interpretacji przepisów. Niesie to za sobą ryzyko strat w związku z przyjęciem błędnej wykładni prawa. Negatywny wpływ na działalność Grupy Skyline Investment S.A. mogą mieć także zmiany w prawie lokalnym, stanowionym przez samorządy.
Zmienność otoczenia prawnego może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową Grupy, w szczególności na wyniki finansowe osiągane przez Spółkę oraz perspektywy ich rozwoju.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Ryzyko związane z systemem podatkowym
Polski system podatkowy charakteryzuje się stosunkowo dużą niestabilnością. Część przepisów jest sformułowanych mało precyzyjnie i nie posiada jasnych interpretacji. Przedsiębiorstwa działające w Polsce są zatem narażone na większe ryzyko popełnienia błędu w swoich zeznaniach podatkowych niż przedsiębiorstwa prowadzące działalność na rynkach o ustabilizowanych przepisach podatkowych. Istnieje ryzyko, że zmiany przepisów podatkowych mogą przynieść rozwiązania, które spowodują wzrost obciążeń podatkowych Grupy.
Zmienność systemu podatkowego może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową Grupy, w szczególności na wyniki finansowe oraz perspektywy ich rozwoju.
Ryzyko zawieszenia notowań
Zarząd Giełdy może na podstawie § 30 ust. 1 Regulaminu Giełdy zawiesić obrót Akcjami Emitenta na okres do trzech miesięcy:
na wniosek Emitenta,
jeżeli uzna, że wymaga tego interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu,
jeżeli Emitent narusza przepisy obowiązujące na GPW.
Zgodnie z § 30 ust. 2 Regulaminu Giełdy Zarząd Giełdy zawiesza obrót akcjami na okres nie dłuższy niż miesiąc na żądanie KNF zgłoszone zgodnie z przepisami Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z art. 20 ust.
2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w przypadku gdy obrót określonymi papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi jest dokonywany w okolicznościach wskazujących na możliwość zagrożenia prawidłowego funkcjonowania rynku regulowanego lub bezpieczeństwa obrotu na tym rynku, albo naruszenia interesów inwestorów, na żądanie KNF, spółka prowadząca rynek regulowany zawiesza obrót tymi papierami lub instrumentami, na okres nie dłuższy niż miesiąc.
Na podstawie art. 96 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej prawo do czasowego lub bezterminowego wykluczenia akcji z obrotu giełdowego przysługuje także KNF, w przypadku stwierdzenia niewykonywania lub nienależytego wykonywania przez Emitenta szeregu obowiązków, do których odwołuje się art. 96 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej. KNF przed wydaniem takiej decyzji zasięga opinii GPW.
Ryzyko wykluczenia akcji z obrotu giełdowego
Na podstawie § 31 ust. 2 Regulaminu GPW, Zarząd Giełdy może wykluczyć akcje Skyline Investment S.A. z obrotu giełdowego:
jeżeli akcje przestały spełniać inny warunek dopuszczenia ich do obrotu giełdowego niż nieograniczona zbywalność;
jeżeli Emitent uporczywie narusza przepisy obowiązujące na giełdzie;
na wniosek Emitenta;
wskutek ogłoszenia upadłości Emitenta albo w przypadku oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braku środków w majątku Emitenta na zaspokojenie kosztów postępowania;
jeżeli uzna, że wymaga tego interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu;
wskutek podjęcia decyzji o połączeniu Emitenta z innym podmiotem, jego podziale lub przekształceniu;
jeżeli w ciągu ostatnich 3 miesięcy nie dokonano żadnych transakcji giełdowych akcjami Emitenta;
wskutek podjęcia przez Emitenta działalności, zakazanej przez obowiązujące przepisy prawa;
wskutek otwarcia likwidacji Emitenta.
Wykluczenie akcji Spółki z obrotu giełdowego ograniczyłoby swobodę w zbywaniu akcji przez ich właścicieli.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Niniejsze sprawozdanie finansowe uwzględnia wymogi wszystkich zatwierdzonych przez Unię Europejską Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej oraz związanych z nimi interpretacji, które zostały wydane i obowiązują za okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2022r.
Zasady (polityka) rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W roku 2022 nie nastąpiły istotne zmiany w zasadach (polityce) rachunkowości.
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021r. Niżej wymienione zmiany standardów obowiązujące od 1 stycznia 2022r. nie dotyczą działalności Grupy lub nie mają istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe:
a)zmiana do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe w zakresie przychodów z produktów w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do funkcjonowania
b)zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć w zakresie aktualizacji referencji do założeń koncepcyjnych
c)zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe w zakresie kosztów, które są ujmowane w analizie dotyczącej uznania kontraktu za umowę rodząca obciążenia
d)roczne zmiany do MSSF 2018-2020 w zakresie MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 16 Leasing i MSR 41 Rolnictwo.
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie wymienionych poniżej standardów i zmian standardów, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale które nie weszły jeszcze w życie. Grupa zastosuje standardy, zmiany do istniejących standardów w zakresie mającym zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności od momentu ich wejścia w życie.
Standard | Data wejścia w życie |
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe oraz zmiany do MSSF 17 w zakresie wymogów przejściowych w związku z zastosowaniem standardu po raz pierwszy | 01.01.2023r. |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce - kwestia istotności w odniesieniu do polityk rachunkowości | 01.01.2023r. |
Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy w zakresie podatku odroczonego dotyczącego aktywów i zobowiązań dotyczących pojedynczej transakcji | 01.01.2023r. |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów, zmian do standardów oraz nowej interpretacji, które według stanu na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania.
Standard | Data wejścia w życie |
Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach - w zakresie sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami | odroczone |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych - klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe oraz zobowiązania długoterminowe kowenantami | 01.01.2024r. |
Zmiany do MSSF 16 Leasing - zobowiązania leasingowe w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego | 01.01.2024r. |
Według osądu Zarządu, wyżej wymienione nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacji nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w walucie funkcjonalnej Grupy z zastosowaniem kursu kupna lub kursu sprzedaży walut z dnia zawarcia transakcji stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta. Pozycje pieniężne aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej są przeliczane na koniec okresu sprawozdawczego według średniego kursu banku centralnego danego kraju dla danej waluty ogłoszonego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego stanowią różnice pomiędzy wyceną według zamortyzowanego kosztu (lub wartości godziwej) w walucie funkcjonalnej na początku okresu sprawozdawczego, skorygowaną o naliczone odsetki i dokonane płatności w trakcie okresu sprawozdawczego, a wartością według zamortyzowanego kosztu w walucie obcej przeliczoną według średniego kursu banku centralnego na koniec okresu sprawozdawczego. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań denominowane w walutach obcych wyceniane według kosztu historycznego są przeliczane według średniego kursu banku centralnego ogłoszonego w dniu dokonania transakcji.
Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu banku centralnego obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej. Różnice kursowe z przeliczenia na walutę funkcjonalną ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do jednej z następujących kategorii:
• wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
• wyceniane według wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
• wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacja aktywów finansowych w dniu nabycia lub powstania zależy od modelu biznesowego przyjętego przez Grupę do zarządzania daną grupą aktywów oraz charakterystyk umownych przepływów pieniężnych wynikających z pojedynczego aktywa lub grupy aktywów. Spółka wyodrębnia następujące modele biznesowe:
a)model „utrzymywane dla przepływów pieniężnych” – model, w którym powstałe lub nabyte aktywa finansowe są utrzymywane w celu pozyskania korzyści z umownych przepływów pieniężnych,
b)model „utrzymywane dla przepływów pieniężnych i na sprzedaż” – model, w którym aktywa finansowe po powstaniu lub nabyciu są utrzymywane w celu pozyskania korzyści z umownych przepływów pieniężnych, ale mogą być również sprzedawane,
c)model pozostały – inny niż model „utrzymywane dla przepływów pieniężnych” oraz „utrzymywane dla przepływów pieniężnych i na sprzedaż”.
Ocena charakterystyki wynikających z umownych przepływów pieniężnych polega na ustaleniu, poprzez przeprowadzenie jakościowego testu płatności kwoty głównej i odsetek aktywów finansowych (SPPI ang. solely payments of principal and interest ). Charakterystyka wynikająca z umownych przepływów pieniężnych pozostaje bez wpływu na klasyfikację składnika aktywów finansowych, jeśli:
mogłaby mieć tylko niewielki wpływ na wynikające z umowy przepływy pieniężne z tytułu tego składnika (cecha de minimis),
wpływa na wynikające z umowy przepływy pieniężne z tytułu instrumentu tylko w przypadku wystąpienia zdarzenia niezwykle rzadkiego, wyjątkowo nietypowego i bardzo mało prawdopodobnego (cecha non genuine).
Przy dokonywaniu wyżej wymienionego ustalenia uwzględnia się potencjalny wpływ charakterystyk wynikających z umownych przepływów pieniężnych w każdym okresie sprawozdawczym i łącznie w całym okresie życia instrumentu finansowego. Test płatności kwoty głównej i odsetek aktywów finansowych jest przeprowadzany dla każdego aktywa finansowego lub grupy aktywów finansowych w modelu „utrzymywane dla przepływów pieniężnych” lub „utrzymywane dla przepływów pieniężnych i na sprzedaż” na dzień początkowego ujęcia (w tym dla modyfikacji istotnej po ponownym ujęciu aktywa finansowego).
W przypadku modyfikacji warunków umownych następuje również zmiana oszacowania ryzyka kredytowego. Czynnikami, które mogą świadczyć o istotnym wzroście ryzyka są m.in. informacje od klientów, którzy zgłaszają możliwe problemy z terminową spłatą pożyczek. Efektywna stopa procentowa wyznaczona jest na moment początkowego ujęcia pożyczek i w trakcie kolejnych okresów sprawozdawczych pozostaje bez zmian. W momencie początkowego ujęcia, Spółka wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne bezpośrednio związane z nabyciem aktywa finansowego, z wyłączeniem należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe, udzielone pożyczki, które nie zawierają istotnego komponentu finansowania, są wyceniane w momencie początkowego ujęcia w wysokości ceny transakcyjnej.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Po początkowym ujęciu aktywa finansowe wyceniane są zgodnie z następującymi kategoriami:
a)według zamortyzowanego kosztu
Udzielone pożyczki są wyceniane w zamortyzowanym koszcie, zgodnie z MSSF 9, jeśli oba z poniższych warunków zostają spełnione:
•składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
•warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
b)według wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są następujące warunki:
•składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i na sprzedaż składników aktywów finansowych, oraz
•warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty (zdany test SPPI).
c)według wartości godziwej przez wynik finansowy
Wszystkie aktywa finansowe, które nie spełniają warunków klasyfikacji do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub aktywów finansowych wycenianych według wartości godziwej przez inne całkowite dochody klasyfikowane są do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Reklasyfikacja aktywów finansowych następuje jedynie w przypadku zmiany modelu biznesowego odnoszącego się do aktywa lub grupy aktywów wynikającego z rozpoczęcia lub zakończenia istotnej części działalności. Zmiany takie mają charakter incydentalny. Zmiana klasyfikacji jest ujmowana prospektywnie, tj. bezzmiany ujętych dotychczas skutków wyceny do wartości godziwej we wcześniejszych okresach odpisów czy naliczonych odsetek.
Za zmianę modelu biznesowego nie uważa się:
•zmiany zamiarów związanych z konkretnymi aktywami finansowymi (nawet w przypadku znacznych zmian warunków rynkowych),
•tymczasowego zaniku określonego rynku aktywów finansowych,
•przeniesienia aktywów finansowych między obszarami działalności stosującymi różne modele biznesowe.
Spółka zaprzestaje ujmowania składników aktywów finansowych jedynie wtedy, gdy spełnione są poniższe warunki:
•wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych,
•przenosi składnik aktywów finansowych, a przeniesienie spełnia warunki zaprzestania ujmowania opisane poniżej.
Przenosząc składnik aktywów finansowych, Grupa ocenia, w jakim stopniu zachowuje ona ryzyko i korzyści związane z posiadaniem składnika aktywów finansowych. W takim przypadku:
•jeśli Grupa przenosi zasadniczo całe ryzyko i wszystkie korzyści związane z posiadaniem składnika aktywów finansowych, to zaprzestaje ujmowania składnika aktywów finansowych i ujmuje oddzielnie jako aktywa lub zobowiązania wszelkie prawa i obowiązki powstałe lub zachowane w wyniku przeniesienia;
•jeśli Grupa zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie korzyści związane z posiadaniem składnika aktywów finansowych, to w dalszym ciągu ujmuje składnik aktywów finansowych;
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
•jeśli Grupa nie przenosi ani nie zachowuje zasadniczo całego ryzyka i wszystkich korzyści związanych z posiadaniem składnika aktywów finansowych, to ustala, czy zachowała kontrolę nad składnikiem aktywów finansowych. W takim przypadku:
•jeśli Grupa nie zachowała kontroli, zaprzestaje ujmowania składnika aktywów finansowych i ujmuje oddzielnie jako aktywa lub zobowiązania wszelkie prawa i obowiązki powstałe lub zachowane w wyniku przeniesienia,
•jeśli Grupa zachowała kontrolę, w dalszym ciągu ujmuje składnik aktywów finansowych w stopniu, w jakim utrzymuje zaangażowanie w tym składniku.
Udzielone pożyczki wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Udzielone pożyczki ujmowane są jako aktywa finansowe będące częścią modelu biznesowego, którego celem jest osiąganie korzyści z pozyskiwania kontraktowych przepływów. Wartość udzielonych pożyczek wycenianych według metody zamortyzowanego kosztu (jeśli spełniają test płatności głównej i odsetek) obliczana jest w oparciu o efektywną stopę procentową i uwzględnia odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych. Efektywna stopa procentowa wyznaczona jest na podstawie pierwotnie oczekiwanego przepływu, wynikającego bezpośrednio z pierwotnego harmonogramu i ulega rekalkulacji w przypadku zmiany stóp rynkowych. Przychody odsetkowe są kalkulowane według efektywnej stopy procentowej i są prezentowane w wyniku finansowym w pozycji „Przychody finansowe”. Tworzone odpisy dla pożyczek uwzględniają zmiany z tytułu oczekiwanych strat kredytowych. Zmiany netto odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych prezentowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w przychodach lub kosztach działalności finansowej. W odpowiedzi na regulacje zawarte w MSSF 9, Grupa klasyfikuje udzielone pożyczki do trzech koszyków, dla których oczekiwane straty oraz przychody odsetkowe są rozpoznawane są w poniższy sposób:
a)koszyk 1 (stage 1) – w którym klasyfikowane są udzielone pożyczki, dla których od momentu rozpoznania do daty bilansowej nie nastąpił istotny wzrost ryzyka kredytowego, nie wystąpiło opóźnienie w spłacie oraz nie stwierdzono utraty wartości. Czynnikami, które mogą świadczyć o istotnym wzroście ryzyka są m.in. informacje od pożyczkobiorców, którzy zgłaszają możliwe problemy z terminową spłatą pożyczek oraz istotne pogorszenie ratingu klienta w stosunku od początkowego ujęcia. Dla takich pożyczek oczekiwane straty są rozpoznawane w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy lub wcześniej, jeżeli instrument ma krótszy termin zapadalności. Przychody odsetkowe w tym koszyku rozpoznawane są od wartości bilansowej brutto.
b)koszyk 2 (stage 2) – w którym są klasyfikowane udzielone pożyczki, dla których od momentu rozpoznania do daty bilansowej nastąpił istotny wzrost ryzyka kredytowego (wystąpiło niewielkie opóźnienie w lub wypowiedzenie umowy przez pożyczkodawcę). Do koszyka 2 mogą zostać sklasyfikowane pożyczki, dla których stwierdzono istotny wzrost ryzyka, polegający m.in. zgłoszeniu bezpośrednio przez pożyczkobiorców możliwych problemów z terminową spłatą pożyczek, wnioski o przesuniecie terminu spłaty oraz istotne pogorszenie ratingu klienta w stosunku od początkowego ujęcia. W takich przypadkach dla portfela pożyczek możliwe jest również ujęcie dodatkowego odpisu z tytułu wzrostu oczekiwanej straty kredytowej ponad historyczne oszacowania. Dla takich pożyczek straty oczekiwane są rozpoznawane w horyzoncie pozostałego czasu życia aktywa (lifetime). Przychody odsetkowe w tym koszyku rozpoznawane są od wartości bilansowej brutto.
c)koszyk 3 (stage 3) – w którym są klasyfikowane udzielone pożyczki, dla których stwierdzono utratę wartości, m.in. istotne opóźnienie w spłacie od daty wymaganej płatności powyżej. W skład tego koszyka wchodzą również umowy w restrukturyzacji. Dla udzielonych pożyczek zaklasyfikowanych do koszyka 3 oczekiwane straty są rozpoznawane w horyzoncie pozostałego czasu życia aktywa (lifetime). Przychody odsetkowe w tym koszyku rozpoznawane są od wartości bilansowej netto. Nabyte składniki aktywów finansowych dotknięte
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe (tzw. POCI) w momencie początkowego ujęcia są klasyfikowane do koszyka 3. Przychody odsetkowe dla pożyczek zaklasyfikowanych jako POCI rozpoznawane są od wartości netto. Skorygowaną o ryzyko kredytowe efektywną stopę procentową oblicza się poprzez uwzględnienie przyszłych przepływów pieniężnych skorygowanych o efekt ryzyka kredytowego rozpoznawanego w całym horyzoncie prognozy.
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy
Do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się składnik aktywów spełniający jeden z poniższych warunków:
jest klasyfikowany jako przeznaczony do obrotu. Składniki aktywów finansowych kwalifikuje się jako przeznaczone do obrotu, jeśli są:
- nabyte głównie w celu sprzedaży w krótkim terminie,
- częścią portfela określonych instrumentów finansowych zarządzanych łącznie i co do których istnieje prawdopodobieństwo uzyskania zysku w krótkim terminie,
- instrumentami pochodnymi, z wyłączeniem instrumentów pochodnych będących elementem rachunkowości zabezpieczeń oraz umów gwarancji finansowych,
został wyznaczony do tej kategorii w momencie początkowego ujęcia (opcja wyceny do wartości godziwej przez wynik finansowy),
dla którego nie został spełniony test SPPI, z uwagi na zawarcie w przepływach umownych pożyczek innych elementów niż zwrot kapitału, odsetek i wartości pieniądza w czasie.
Przychody lub koszty z wyceny w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat ujmuje się w działalności finansowej jako przychody lub koszty finansowe.
Utrata wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych
Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, które nie zawierają istotnego elementu finansowania w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Do dowodów utraty wartości składnika aktywów finansowych ze względu na ryzyko kredytowe zalicza się dające się zaobserwować dane na temat następujących zdarzeń:
znacznych problemów finansowych klienta,
naruszenia umowy, takiego jak zdarzenie niewykonania zobowiązania lub niedokonanie płatności w wymaganym terminie,
staje się prawdopodobne, że nastąpi upadłość lub inna reorganizacja finansowa klienta.
Niespłacenie zobowiązania oznacza niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela. Dług powstaje w wyniku opóźnienia w wykonaniu zobowiązania i może mieć formę świadczenia pieniężnego lub rzeczowego.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Modyfikacja kontraktowych przepływów pieniężnych aktywów finansowych
Jeżeli warunki składnika aktywów finansowych ulegają zmianie Grupa ocenia, czy przepływy pieniężne ze zmodyfikowanego składnika aktywów są znacząco różne. Jeśli przepływy pieniężne są istotnie różne, uznaje się, że umowne prawa do przepływów pieniężnych z pierwotnego składnika aktywów finansowych wygasły. W takim przypadku, pierwotny składnik aktywów finansowych jest wyłączany z bilansu, a nowy składnik aktywów finansowych jest ujmowany według wartości godziwej powiększonej o kwalifikowalne koszty transakcji. Wszelkie opłaty otrzymane w ramach modyfikacji są ujmowane w następujący sposób:
opłaty, które są uwzględniane przy ustalaniu wartości godziwej nowego składnika aktywów oraz opłaty stanowiące zwrot kwalifikowanych kosztów transakcji są uwzględniane w początkowej wycenie składnika aktywów,
pozostałe opłaty są ujmowane w rachunku zysków i strat jako część zysku lub straty z tytułu wyłączenia z bilansu.
Jeżeli przepływy pieniężne są modyfikowane w momencie, gdy pożyczkobiorca ma problemy finansowe, wówczas celem modyfikacji jest zazwyczaj maksymalizacja odzyskania pierwotnych warunków umowy, a nie stworzenie nowego składnika aktywów o zasadniczo odmiennych warunkach. Takie podejście oznacza, że w takich przypadkach kryteria wyłączenia z bilansu nie są zazwyczaj spełnione.
W sytuacji, gdy modyfikacja składnika aktywów finansowych wycenianego według zamortyzowanego kosztu nie powoduje wyłączenia składnika aktywów finansowych z bilansu, w pierwszej kolejności dokonuje się przeliczenia wartości bilansowej brutto składnika aktywów finansowych, stosując pierwotną efektywną stopę procentową składnika aktywów, a następnie ujmuje powstałą korektę jako przychód lub koszt w rachunku zysków i strat. W przypadku aktywów finansowych o zmiennym oprocentowaniu, pierwotna efektywna stopa procentowa użyta do obliczenia zysku lub straty z tytułu modyfikacji jest korygowana w celu odzwierciedlenia warunków rynkowych obowiązujących w momencie modyfikacji. Wszelkie poniesione koszty i opłaty oraz otrzymane opłaty za modyfikację korygują wartość bilansową brutto zmodyfikowanego składnika aktywów finansowych i są amortyzowane przez pozostały okres trwania zmodyfikowanego składnika aktywów finansowych. Jeśli modyfikacja jest przeprowadzana ze względu na trudności finansowe pożyczkobiorcy, wówczas przychody lub koszty są prezentowane łącznie z odpisami z tytułu utraty wartości.
Grupa stosuje model uproszczony do kalkulacji odpisów z tytułu utraty wartości dla należności od odbiorców (bez względu na termin zapadalności). Oczekiwana strata kredytowa dla należności od odbiorców jest kalkulowana na najbliższy dzień kończący okres sprawozdawczy po momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej dla należności od odbiorców jednostka wykorzystują macierz w oparciu o historyczne poziomy spłacalności należności od kontrahentów.
Grupa ujmuje zobowiązania finansowe na dzień zawarcia transakcji, w której Spółka staje się stroną umowy zobowiązującej do wydania instrumentu finansowego. Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi Spółka wycenia w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Grupa posiada następujące zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi: zobowiązania z tytułu otrzymanych pożyczek, zobowiązania z tytułu dłużnych papierów wartościowych, zobowiązania z tytułu leasingu.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania ujmowane są na dzień zawarcia transakcji, w której Spółka staje się stroną umowy zobowiązującej do określonego świadczenia i wycenia na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty. Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie, kiedy zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.
Wartość godziwa, szacowana dla celów ujawnienia, jest obliczana na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu zwrotu kwoty głównej i zapłaty odsetek, zdyskontowanych z zastosowaniem rynkowej stopy procentowej obowiązującej na koniec okresu sprawozdawczego. Zobowiązania o krótkim terminie płatności oraz zobowiązania, dla których stopy procentowe są na bieżąco aktualizowane o zmiany stóp bazowych nie są dyskontowane, ponieważ ich wartość księgowa odpowiada w przybliżeniu ich wartości godziwej.
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji, początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Ustala się, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony, czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów. W Spółce nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.
W przypadku pozostałych wartości niematerialnych ustalono następujące okresy użytkowania:
Typ | Okres |
Oprogramowanie komputerowe | 2-3 lat |
Patenty i licencje | 2-5 lat |
Wartości niematerialne podlegają również corocznej ocenie, czy występują przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości, a w razie potrzeby są korygowane z efektem od początku roku obrotowego.
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia, powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności.
Istotne części zamienne i serwisowe ujmowane jako rzeczowe aktywa trwałe są amortyzowane zgodnie z przewidywanym okresem użytkowania, ale nie dłuższym niż okres użytkowania środków trwałych, które serwisują.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się, i w razie konieczności – koryguje, na koniec każdego roku obrotowego.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe koszty operacyjne.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu, po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia.
Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Grupa klasyfikuje umowy wynajmu długoterminowego jako leasing ujawniając w sprawozdaniu finansowym aktywa z tytułu prawa do użytkowania (w pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej „Rzeczowe aktywa trwałe“) oraz zobowiązania z tytułu leasingu w podziale na długo- i krótkoterminowe wyceniane w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty. Wartość przyszłych opłat leasingowych zdyskontowana jest przy użyciu średnioważonej krańcowej stopy leasingobiorcy. Wartość aktywów z tytułu prawa do użytkowania ujmowana jest
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
w tej samej wysokości co zobowiązania leasingowe, chyba że występują zapisy umowne, które mogłyby spowodować utworzenie rezerw na dodatkowe obciążenia. Grupa stosuje uproszczenie dotyczące umów leasingów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) oraz leasingów aktywów o niskiej wartości (do 20 tys. zł), dla których nie ujmuje zobowiązań finansowych i odnośnych aktywów z tytułu prawa do użytkowania, a opłaty leasingowe z tego tytułu ujmowane są jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu w pozycji usługi obce w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Grupa ujmuje umowę leasingu jako składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odpowiadające mu zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie, gdy przedmiot leasingu jest dostępny do wykorzystania. Okres leasingu ustalany jest z uwzględnieniem opcji przedłużenia oraz skrócenia dostępnych w zawartych kontraktach, jeżeli prawdopodobne jest skorzystanie z tych opcji.
Zobowiązanie z tytułu leasingu zawiera bieżącą wartość następujących opłat leasingowych:
•stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe,
•zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki,
•kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,
•cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
•kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.
Po dacie rozpoczęcia zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się poprzez:
•zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu,
•zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych
•zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.
Odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu w każdym terminie w ciągu okresu leasingu są kwotą, w ramach której uzyskuje się stałą okresową stopę procentową w stosunku do nieuregulowanego salda zobowiązania z tytułu leasingu. Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania są wyceniane w początkowej i późniejszej wycenie według kosztu, obejmującego:
•kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
•wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
•wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę (tj. koszty krańcowe uzyskania leasingu)
•szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, jeżeli leasingobiorca zaciąga zobowiązanie w odniesieniu do tych kosztów.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają liniowej amortyzacji przez krótszy z dwóch okresów: okres trwania umowy leasingu lub okres użytkowania tego składnika aktywów, chyba że Grupa posiada wystarczającą pewność, że uzyska tytuł własności przed upływem okresu leasingu.
Nieruchomości inwestycyjne są utrzymywane w celu uzyskania długoterminowych zysków ze wzrostu ich wartości lub z ich oddania do używania przez inne podmioty. Nieruchomości inwestycyjne są wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Zmiany wartości godziwej prezentuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „pozostałe przychody operacyjne”. W przypadku utraty wartości nieruchomości inwestycyjnej Grupa tworzy odpis aktualizujący ujmowany w pozycji „pozostałe koszty operacyjne”.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Zapasy wyceniane są według kosztu nabycia. Koszty nabycia zapasów składają się z ceny zakupu, ceł importowych i pozostałych podatków (inne niż te możliwe do odzyskania w okresie późniejszym przez jednostkę gospodarczą od urzędów skarbowych) oraz kosztów transportu, załadunku, wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
Zapasy są poddawane testom na utratę wartości i wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do odzyskania. Odpisy aktualizujące ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji „pozostałe koszty operacyjne”. Natomiast odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów, ujmowane jest jako pozostałe przychody operacyjne. Wartość odpisu pomniejsza wartość bilansową zapasów objętych odpisem aktualizującym.
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie, obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych, składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego dokonywana jest ocena, czy zaistniały obiektywne przesłanki świadczące o utracie wartości składników aktywów finansowych innych niż wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy.
Utrata wartości w odniesieniu do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu szacowana jest jako różnica między ich wartością księgową, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych wpływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu pierwotnej efektywnej stopy procentowej. Wszelkie straty ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu i zmniejszają wartość bieżącą aktywów finansowych. Jeżeli późniejsze okoliczności świadczą o ustaniu przesłanek powodujących powstanie utraty wartości, wówczas odwrócenie odpisu na oczekiwane straty kredytowe ujmowane jest w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Wartość księgowa aktywów niefinansowych poddawana jest ocenie na koniec każdego okresu sprawozdawczego w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Spółka dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów lub ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne. Wartość odzyskiwalna aktywów niefinansowych (za wyjątkiem wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania) jest szacowana w przypadku identyfikacji przesłanki do utraty wartości. Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne (OWSP) definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku finansowym bieżącego okresu. Odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznane w poprzednich okresach, są poddawane na każdy koniec okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do określenia wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
Koszty finansowania zewnętrznego (zarówno finansowania ogólnego, jak i szczególnego), które można bezpośrednio przyporządkować do nabycia, budowy lub wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów, są aktywowane w okresie, jaki jest niezbędny do ukończenia składnika aktywów i jego przygotowania do zamierzonego wykorzystania bądź sprzedaży. Dostosowywany składniki aktywów to taki składnik aktywów, który wymaga znacznego okresu czasu niezbędnego do przygotowania go do zamierzonego użytkowania bądź sprzedaży. Przychody z tytułu tymczasowego zainwestowania środków pożyczonych specjalnie w celu sfinansowania pozyskania dostosowywanego składnika aktywów na okres przed ich wykorzystaniem na ten składnik aktywów pomniejszają koszty finansowania zewnętrznego, które podlegają aktywowaniu. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej stanowią nadwyżki osiągnięte przy emisji, pomniejszone o koszty poniesione w związku z emisją akcji.
Zyski zatrzymane stanowią: kapitał zapasowy oraz kapitały rezerwowe tworzone z zysku za kolejne lata, niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych (skumulowane zyski/straty z lat ubiegłych), wynik finansowy bieżącego roku obrotowego.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. W przypadku gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych podlegają rozliczeniu w ciągu 12 miesięcy od końca okresu sprawozdawczego, w którym zostały zatwierdzone do wypłaty. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i odnoszone w koszty w okresie wykonania świadczenia.Krótkoterminowe świadczenia pracownicze obejmują m.in. wynagrodzenia, premie, płatne urlopy oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz niepieniężne świadczenia na rzecz pracowników.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych (kumulowanych) płatnych nieobecności są ujmowane, nawet jeżeli płatne nieobecności nie uprawniają do ekwiwalentu pieniężnego. Grupa ustala przewidywany koszt kumulowanych płatnych nieobecności jako dodatkową kwotę, którą zgodnie z przewidywaniami zapłaci w wyniku niewykorzystanego uprawnienia ustalonego na dzień bilansowy.
Zobowiązania z tytułu długoterminowych świadczeń pracowniczych podlegają rozliczeniu w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od końca okresu sprawozdawczego. Podstawą do obliczenia zobowiązania jest przewidywana kwota danego świadczenia, jaką Spółka zobowiązana będzie wypłacić na podstawie wewnętrznych regulacji oraz odpowiednich przepisów prawa. Do zobowiązań z tytułu długoterminowych świadczeń pracowniczych zalicza się do m.in.
•świadczenia po okresie zatrudnienia – obejmują świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia należne po okresie zatrudnienia np. ubezpieczenie na życie po okresie zatrudnienia czy programy emerytalne,
•inne długoterminowe świadczenia pracownicze – są to świadczenia, które zostaną wypłacone w określonym terminie np. nagrody jubileuszowe,
•świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy – zarówno w wyniku decyzji Spółki, jak też decyzji pracownika o przyjęciu świadczenia w zamian za rozwiązanie stosunku pracy.
Rezerwa na długoterminowe świadczenia pracownicze wyceniana jest z wykorzystaniem metody prognozowanych uprawnień jednostkowych z wyceny aktuarialnej przeprowadzanej na koniec okresu sprawozdawczego.
Grupa wprowadziła pięciostopniowy model ujmowania przychodów obejmujący kolejno:
•identyfikację umowy z klientem,
•identyfikację poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
•określenie ceny transakcyjnej,
•alokację ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń
•ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Jeżeli umowa z klientem spełnia wszystkie kryteria jej ujęcia w momencie zawarcia umowy, to jednostka nie dokonuje już ponownej oceny tych kryteriów, chyba że istnieją przesłanki istotnej zmiany faktów i okoliczności (np. znaczące obniżenie się zdolności kredytowej klienta).
Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. Oceniając prawdopodobieństwo otrzymania wynagrodzenia, uwzględnia się zdolność i zamiar zapłaty przez klienta oczekiwanego przez Grupę wynagrodzenia w odpowiednim terminie. Szacując ryzyko kredytowe kierownictwo uwzględnia swoje dotychczasowe doświadczenia z klientem oraz ewentualne zabezpieczenia.
Przychody ze sprzedaży ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. Kwota oczekiwanego wynagrodzenia jest korygowana o wszelkie elementy zmienne, w tym ustępstwa cenowe.
Jeżeli w momencie zawarcia umowy z klientem, umowa ta nie spełnia wszystkich kryteriów identyfikacji umowy, to w przyszłości jednostka kontynuuje dokonywanie oceny umowy celem ustalenia, czy kryteria te zostały spełnione w późniejszym terminie.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Jeżeli umowa nie spełnia wszystkich kryteriów identyfikacji umowy, a jednostka otrzyma wynagrodzenie od klienta, to jest ono ujmowane jako zobowiązanie, chyba, że wystąpi jedno z poniższych zdarzeń umożliwiające rozpoznanie wynagrodzenia jako przychodu:
jednostka nie ma innych zobowiązań do przekazania dóbr lub usług klientowi i otrzymała całe lub zasadniczo całe wynagrodzenie przyrzeczone przez klienta, które nie podlega zwrotowi,
umowa została rozwiązana, a wynagrodzenie otrzymane od klienta nie podlega zwrotów.
W momencie, gdy kryteria zostaną spełnione, zobowiązanie jest usuwane i rozpoznawany przychód, który byłby rozpoznany do tego momentu, gdyby kryteria rozpoznania umowy były spełnione odpowiednio wcześniej.
Grupa nie ma żadnych umów, w których okres między przeniesieniem kontroli nad produktem, towarem lub usługą na klienta a dokonaniem przez klienta zapłaty byłby dłuższy niż jeden rok. W związku z tym Grupa nie koryguje cen transakcyjnych o wartość pieniądza w czasie.
Koszty działalności operacyjnej
Całkowity koszt sprzedanych produktów, materiałów i towarów stanowi:
•koszt wytworzenia sprzedanych produktów poniesiony w danym okresie sprawozdawczym
•koszty sprzedaży i koszty administracyjne poniesione w okresie sprawozdawczym, które są wykazywane odrębnie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
•wartość sprzedanych towarów i materiałów
rtość sprzedanych towarów i materiałów.
Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować osiągniętym przychodom przez Grupę, wpływają na wynik finansowy za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły.
Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez Grupę, wpływają na wynik finansowy Grupy w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych.
Przychody z działalności finansowej
Przychody i koszty zaliczane do działalności finansowej związane są z transakcjami dotyczącymi aktywów i zobowiązań finansowych.
Przychody z działalności finansowej odnoszą się przede wszystkim do posiadanych przez Grupę udziałów i akcji w innych podmiotach oraz udzielonych pożyczek i innych aktywów finansowych. W pozycji tej ujmuje się m.in. zyski ze sprzedanych udziałów i akacji, należne lub otrzymane dywidendy, odsetki, w tym również z tytułu opóźnienia w zapłacie, oraz rozwiązanie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów finansowych.
Koszty działalności finansowej
Koszty działalności finansowej dotyczą zobowiązań finansowych Grupyi oraz odpisów aktualizujących wartość aktywów finansowych. W kosztach finansowych ujmuje się odsetki od otrzymanych kredytów i pożyczek, a także straty ze zbycia aktywów finansowych.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Przychody i koszty działalności pozostałej dotyczą pozycji niezwiązanych bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
Przychody działalności pozostałej obejmują m.in. przychody ze sprzedaży środków trwałych, z wyjątkiem sprzedaży lub likwidacji zorganizowanej części jednostki, przychody ze sprzedaży środków trwałych w budowie, przychody ze sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych, odpisów z tytułu ujemnej wartości firmy, odpisów zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych.
Koszty działalności pozostałej
Koszty działalności pozostałej obejmują m.in. pozycje dotyczące utworzenia rezerw, odpisów aktualizujących wartość aktywów niefinansowych, sprzedaży i likwidacji aktywów niefinansowych, zapłaty odszkodowań, kar i grzywien.
Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.
Przy ustalaniu kwoty podatku bieżącego i odroczonego Grupa bierze pod uwagę wpływ niepewności dotyczących możliwości powstania dodatkowych zobowiązań podatkowych. Jednak fakty i okoliczności, które mogą zaistnieć w przyszłości, mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości istniejących lub przeszłych zobowiązań podatkowych. Podatek bieżący jest to oczekiwana kwota zobowiązań lub należności z tytułu podatku od dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalona z zastosowaniem stawek podatkowych obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień sprawozdawczy oraz korekty zobowiązania podatkowego dotyczącego lat poprzednich.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych aktywów podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. Grupa nie prezentuje rozwodnionego zysku/straty na akcję, ponieważ nie występują rozwadniające potencjalne akcje zwykłe.
Poniżej przedstawiono ważniejsze zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Jeśli nie zaznaczono inaczej, zasady te były stosowane w sposób ciągły we wszystkich prezentowanych okresach.
Zarząd Spółki dominujacej określa segment jako rodzaj działalności wypracowujący przychody, przyporządkowując aktywa generujące dane przychody. Dla celów zarządczych, Grupa Skyline Investment wyodrębniła dwa segmenty działalności: działalność doradczą oraz działalność inwestycyjną.
Segment „działalność doradcza”
Segment ten obejmuje działalność prowadzoną przez spółki Grupy: Skyline Interim Management Sp. z o.o., Skyline Venture Sp. z o.o., Skyline Energy Sp. z o.o. oraz Lazuria Sp. z o.o.
Segment „działalność inwestycyjna”
Segment działalności inwestycyjnej obejmuje inwestycje na rynku niepublicznym prowadzone przez Skyline Investment S.A. oraz inwestycje na rynku nieruchomości prowadzone przez Skyline Development Sp. z o.o.
Grupa Kapitałowa Skyline Investment przede wszystkim prowadzi swoją działalność na terenie Polski. Z uwagi na fakt, iż według oceny Zarządu nie ma znaczących różnic w ryzyku według podziału geograficznego, Grupa nie dokonuje wydzielenia segmentów według podziału geograficznego.
WYNIKI WG SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI | ||||||||
(w tys. PLN) | Działalność doradcza | Działalność inwestycyjna | Razem | |||||
Przychody segmentu ogółem | 100 | 1 673 | 1 773 | |||||
- w tym przychody z odpisu aktualizującego | 0 | 1 480 | 1 480 | |||||
Koszty segmentu ogółem | -235 | -5 391 | -5 626 | |||||
- w tym koszty odpisu aktualizującego | -51 | -2 885 | -2 936 | |||||
Wynik brutto | -135 | -3 718 | -3 853 | |||||
Podatek | 1 | 212 | 213 | |||||
Wynik netto | -134 | -3 506 | -3 640 | |||||
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | -103 | -3 505 | -3 608 | |||||
Aktywa ogółem | 82 | 54 594 | 54 676 | |||||
Pasywa ogółem | 82 | 54 594 | 54 676 | |||||
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
| |||||
(w tys. PLN) | Wartość firmy | Nabyte koncesje, patenty, licencje | Koszt zakończenia prac rozwojowych | Pozostałe wartości niematerialne | Razem |
Wartość brutto na 01.01.2022 r. | 0 | 109 | 0 | 39 | 148 |
Nabycie | 0 | 44 | 0 | 0 | 44 |
Nabycie w wyniku przejęcia kontroli | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na 31.12.2022 r. | 0 | 153 | 0 | 39 | 192 |
Umorzenie i odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2022 r. | 0 | -109 | 0 | -39 | -148 |
Amortyzacja bieżącego okresu | 0 | -5 | 0 | 0 | -5 |
Zwiększenie umorzenia w wyniku przejęcia kontroli | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy z tytułu utraty wartości (+ / -) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie i odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2022 r. | 0 | -114 | 0 | -39 | -153 |
Wartość netto na 01.01.2022 r. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nabycie | 0 | 44 | 0 | 0 | 44 |
Likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Amortyzacja bieżącego okresu | 0 | -5 | 0 | 0 | -5 |
Odpisy z tytułu utraty wartości (+ / -) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2022 r. | 0 | 39 | 0 | 0 | 39 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Zmiana stanu wartości niematerialnych i prawnych – rok 2021
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Grunty, budynki | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe | Razem |
Wartość brutto na 01.01.2022 r. | 255 | 489 | 678 | 129 | 0 | 1551 |
Zakup | 0 | 0 | 130 | 0 | 0 | 130 |
Nabycie w wyniku przejęcia kontroli | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Likwidacja | 0 | -344 | -226 | -106 | 0 | -676 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na 31.12.2022 r. | 255 | 145 | 582 | 23 | 0 | 1 005 |
Umorzenie i odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2022 r. |
| -489 | -278 | -129 | 0 | -896 |
Amortyzacja bieżącego okresu | -26 | 0 | -87 | 0 | 0 | -113 |
Zwiększenie umorzenia w wyniku przejęcia kontroli | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Likwidacja | 0 | 344 | 140 | 106 | 0 | 590 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy z tytułu utraty wartości (+ / -) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie i odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2022 r. | -26 | -145 | -225 | -23 | 0 | -419 |
Wartość netto na 01.01.2022 r. | 255 | 0 | 400 | 0 | 0 | 655 |
Nabycie w wyniku przejęcia kontroli | 0 | 0 | 130 | 0 | 0 | 130 |
Likwidacja | 0 | -344 | -226 | -106 | 0 | -676 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Amortyzacja bieżącego okresu | -26 | 344 | 53 | 106 | 0 | 477 |
Odpisy z tytułu utraty wartości (+ / -) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2022 r. | 229 | 0 | 357 | 0 | 0 | 586 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Grunty, budynki | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe | Razem |
Wartość brutto na 01.01.2021 r. | 0 | 489 | 607 | 129 | 0 | 1 225 |
Zakup | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nabycie w wyniku przejęcia kontroli | 255 | 0 | 336 | 0 | 0 | 591 |
Likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sprzedaż | 0 | 0 | -265 | 0 | 0 | -265 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na 31.12.2021 r. | 255 | 489 | 678 | 129 | 0 | 1 551 |
Umorzenie i odpisy z tyt. utraty wartości na 01.01.2021 r. | 0 | -489 | -477 | -129 | 0 | -1 095 |
Amortyzacja bieżącego okresu | 0 | 0 | -30 | 0 | 0 | -30 |
Zwiększenie umorzenia w wyniku przejęcia kontroli | 0 | 0 | -30 | 0 | 0 | -30 |
Likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sprzedaż | 0 | 0 | 173 | 0 | 0 | 173 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 86 | 0 | 0 | 86 |
Odpisy z tytułu utraty wartości (+ / -) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie i odpisy z tyt. utraty wartości na 31.12.2021 r. | 0 | -489 | -278 | -129 | 0 | -896 |
Wartość netto na 01.01.2021 r. | 0 | 0 | 130 | 0 | 0 | 130 |
Nabycie w wyniku przejęcia kontroli | 255 | 0 | 336 | 0 | 0 | 591 |
Likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sprzedaż | 0 | 0 | -92 | 0 | 0 | -92 |
Reklasyfikacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Amortyzacja bieżącego okresu | 0 | 0 | -60 | 0 | 0 | -60 |
Odpisy z tytułu utraty wartości (+ / -) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2021 r. | 255 | 0 | 314 | 0 | 0 | 569 |
Na dzień 31 grudnia 2022 r. żadne środki trwałe nie stanowiły zabezpieczenia zobowiązań Spółek z Grupy.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. została przeanalizowana ewentualna utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych w odniesieniu do ośrodków generujących przepływy pieniężne. Według analiz na dzień sporządzenia raportu nie wystąpiły przesłanki trwałej utraty wartości.
Na dzień 31.12.2022r. Grupa nie posiadała istotnych zobowiązań z tytułu nabycia środków trwałych.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Własne | 111 | 0 |
Używane na podstawie umów leasingu | 475 | 569 |
Inwestycje w obce środki trwałe | 0 | 0 |
Rzeczowe aktywa trwałe netto, razem | 586 | 569 |
Grupa użytkuje w ramach leasingu samochód osobowy marki Volvo. Wartość samochodu osobowego w leasingu została zaprezentowana w pozycji „Środki trwałe” w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy. Ponadto Grupa użytkuje lokal biurowy przy ul. Relaksowej 45 w Warszawie. Umowa najmu lokalu została rozpoznana jako leasing, a lokal biurowy użytkowany na podstawie tej umowy został ujęty w aktywach Grupy jako środek trwały.
4.2.3. Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych używanych na podstawie leasingu
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Należności długoterminowe brutto | - | - |
Odpisy aktualizujące | - | - |
Należności długoterminowe netto, razem | - | - |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
W walucie polskiej | - | - |
W walutach obcych (po przeliczeniu na PLN) | - | - |
Należności długoterminowe netto, razem | - | - |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Nieruchomość w Zakroczymiu | 0 | 2 875 |
Nieruchomość w Dorohusku | 52 588 | 51 108 |
Nieruchomości inwestycyjne netto, razem | 52 588 | 53 983 |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Stan na początek okresu, netto | 53 983 | 54 618 |
Zwiększenia | 0 | 0 |
Zmniejszenia | -2 875 | 0 |
Aktualizacja wartości | 1 480 | -635 |
Reklasyfikacja (przeznaczone do sprzedaży) | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu, netto | 52 588 | 53 983 |
W dniu 21 lipca 2022 r. Skyline Development Sp. z o.o. dokonała sprzedaży gruntu w Zakroczymiu. Zgodnie z umową Kupujący nabył nieruchomości za cenę 3 535 315,20 (trzy miliony pięćset trzydzieści pięć tysięcy trzysta piętnaście i 20/100) złotych.
Na zlecenie Zarządu Spółki Skyline Development Sp. z o.o., będącej współwłaścicielem gruntów położonych w Dorohusku, rzeczoznawca dokonał oszacowania wartości rynkowej przedmiotowych nieruchomości na dzień 31 grudnia 2022r. Na podstawie otrzymanej wyceny Zarząd Skyline Development Sp. z o.o. zdecydował o zwiększeniu wartości godziwej gruntów w Dorohusku o kwotę 1 480 tys. zł.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2021 | 31.12.2021 | |
Instalexport S.A. | 9 356 | 9 356 |
Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji | 6 810 | 6 810 |
Wartość brutto udziałów i akcji jednostki dominującej w jednostkach pozostałych | ||
Odpisy aktualizujące | 16 166 | 16 166 |
Udziały i akcje w jednostkach powiązanych netto, razem | 0 | 0 |
Skyline Investment S.A. posiada zaangażowanie kapitałowe w:
Skyline Venture spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. w likwidacji - aktualne zaangażowanie 116 964 akcji o wartości nominalnej 116 490,00 zł stanowiących 56,76% kapitału akcyjnego.Na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji, Fundusz Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji posiada udziały w Stal Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - aktualne zaangażowanie kapitałowe 7 499 udziałów o wartości 2 999 600,00 zł, stanowiących 40% -1 (czterdzieści procent minus jeden) udział kapitału zakładowego
Instalexport S.A.– aktualne zaangażowanie kapitałowe 987 895 akcji o wartości nominalnej 987 895,00 zł, stanowiących 10,38% kapitału zakładowego.
W związku z brakiem realnej kontroli nad ww. jednostkami, a dodatkowo w przypadku Skyline Venture Sp. z o.o. SKA w związku z toczącym się procesem likwidacji, ww. jednostki nie podlegają konsolidacji.
W pozycji długoterminowe aktywa finansowe Spółka prezentuje rozliczenia dotyczące procesu inwestycyjnego rozpoczętego we współpracy z Thema Kappa Sp. z o.o. Zgodnie z zawartą umową Thema Kappa Sp. z o.o. przeprowadza szereg wspólnych inwestycji. Wartość zainwestowanych przez Spółkę środków na dzień 31.12.2022r. wyniosła 2 410 tys. zł. Mając na uwadze charakter procesu inwestycyjnego i związane z tym ryzyko finansowe oraz kierując się zasadą ostrożnej wyceny, Zarząd zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego powyższe inwestycje.
W pozycji długoterminowe aktywa finansowe Spółka prezentuje również zaliczki na objęcie akcji w spółce Skyline Venture Sp. z o.o. SKA w likwidacji. Wartość zaliczek wyniosła 73 tys. zł. i została objęta w całości odpisem aktualizującym.
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Wartość brutto innych długoterminowych aktywów finansowych | 2 483 | - |
Odpisy aktualizujące wartość innych aktywów finansowych na początek okresu | - | - |
Zmiana stanu odpisów-utworzenie | -2 483 | - |
Odpisy aktualizujące wartość innych aktywów finansowych na koniec okresu | -2 483 | - |
Wartość netto udziałów i akcji w jednostkach pozostałych na koniec okresu | - | - |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Zobowiązanie z tyt. leasingu finansowego | 25 | 41 |
Wycena zobowiązań finansowych | 8 | 14 |
Straty z lat ubiegłych | 398 | 398 |
Rezerwa | 171 | 27 |
Odpisy aktualizujące oraz skutki wyceny | 521 | 235 |
Pozostałe | 0 | |
Aktywa z tyt. podatku odroczonego, razem | 1 123 | 715 |
Odpis aktualizujący w związku z ryzykiem niezrealizowania aktywa | -908 | |
Aktywa z tyt. podatku odroczonego, razem | 215 | 715 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego tworzone w odniesieniu do nierozliczonych strat podatkowych są rozpoznawane wówczas, gdy realizacja wynikających z nich korzyści podatkowych poprzez odliczenie od dochodu podatkowego w przyszłych okresach jest uprawdopodobniona. Oceniając prawdopodobieństwo wykorzystania strat podatkowych Grupa bazuje na prognozach wyniku podatkowego w perspektywie 5 lat od daty bilansowej. Zgodnie z przepisami podatkowymi 5 lat to maksymalny okres, w którym możliwe jest rozliczenie strat podatkowych.
W związku z faktem, że istnieje uzasadnione ryzyko niezrealizowania korzyści podatkowych wynikających z części aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, Zarząd jednostki dominującej podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego.
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 575 | 1 547 |
Należności z tyt. podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych | 91 | 113 |
Należności od pracowników | 0 | 0 |
Należności z tyt. wpłaconych kaucji | 0 | 0 |
Pozostałe | 186 | 455 |
Należności krótkoterminowe brutto, razem | 852 | 2 115 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | -636 | -32 |
Odpisy z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -3 | -12 |
Należności krótkoterminowe netto, razem | 213 | 2 071 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Należności z tyt. dostaw i usług brutto, razem | 575 | 1 547 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | -482 | -32 |
Odpisy z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -3 | -12 |
Należności z tyt. dostaw i usług netto, razem | 90 | 1 503 |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
W walucie polskiej | 575 | 1 547 |
W walutach obcych (po przeliczeniu na PLN) | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | -482 | -32 |
Odpisy z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -3 | -12 |
Należności z tyt. dostaw i usług netto, razem | 90 | 1 503 |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Do 1 miesiąca | 59 | 0 |
Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 34 | 56 |
Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 0 | 567 |
Powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 0 | 27 |
Powyżej 1 roku | 0 | 0 |
Należności przeterminowane na dzień bilansowy | 482 | 897 |
Należności z tyt. dostaw i usług brutto, razem | 575 | 1 547 |
Odpisy aktualizujące tytułu utraty wartości | -482 | -32 |
Odpisy z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -3 | -12 |
Należności z tyt. dostaw i usług netto, razem | 90 | 1 503 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Do 1 miesiąca | 0 | 0 |
Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 0 | 0 |
Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 0 | 0 |
Powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 0 | 0 |
Powyżej 1 roku | 482 | 897 |
Należności przeterminowane z tyt. dostaw i usług brutto, razem | 482 | 897 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | -482 | -32 |
Odpisy z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | 0 | 0 |
Należności przeterminowane z tyt. dostaw i usług netto, razem | 0 | 865 |
W 2022r. Grupa dokonała odpisów aktualizujących należności o wartości 450 tys. zł. Główną pozycję objętych odpisem aktualizującym należności stanowi przeterminowana wierzytelność od OPS Invest S.A. o wartości 401 tys. zł. W dniu 21 marca 2022 r. podpisano porozumienie w przedmiocie cesji wierzytelności oraz potrącenia między OPS Invest S.A. oraz Skyline Investment S.A. OPS Invest przysługuje wierzytelność pieniężna od spadkobierców Waldemara Skarżyńskiego w wysokości przynajmniej 900 tys. zł. Spadkobiercom Waldemara Skarżyńskiego przysługuje wierzytelność od Skyline Investment S.A. w wysokości 459 tys. zł z tytułu emisji obligacji. Skyline Investment S.A. przysługuje wierzytelność pieniężna od OPS Invest S.A. w wysokości 865 tys. zł. W 2022r. na mocy porozumienia dokonano potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy stronami. Po dokonaniu potrącenia Skyline Investment S.A. posiada wierzytelność wobec OPS Invest S.A. o wartości 401 tys. zł. Całość przysługującej Skyline Investment S.A. została objęta odpisem aktualizującym z tytułu utraty wartości.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Seria / emisja | Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejowania | Liczba akcji | Wartość nominalna serii / emisji (w PLN) | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od) |
A | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 100 000 | 100 000 | gotówka | 1997 r. | 1998 r. |
B | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 2 295 400 | 2 295 400 | aport | 1998 r. | 1999 r. |
C | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 10 000 | 10 000 | gotówka | 1998 r. | 2001 r. |
D | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 4 094 600 | 4 094 600 | gotówka | 2006 r. | 2007 r. |
E | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 1 500 000 | 1 500 000 | gotówka | 2006 r. | 2007 r. |
F | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 2 000 000 | 2 000 000 | gotówka | 2008 r. | 2008 r. |
G | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 11 800 000 | 11 800 000 | aport | 2017 r. | 2018 r. |
H | na okaziciela | nieuprzywilejowane | 1 521 000 | 1 521 000 | aport | 2018 r. | 2018 r. |
RAZEM |
|
| 23 321 000 | 23 321 000 |
|
|
|
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Liczba akcji na początek okresu (w pełni opłacone) | 23 321 000 | 23 321 000 |
Liczba akcji na koniec okresu (w pełni opłacone) | 23 321 000 | 23 321 000 |
Wartość nominalna 1 akcji (w złotych) | 1 | 1 |
| Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział w kapitale zakładowym | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ |
1. | Sławomir Halaba | 3 133 333 | 13,44% | 13,44% |
2. | IMW Sp. z o.o. | 3 000 000 | 12,86% | 12,86% |
3. | Jerzy Rey | 2 324 348 | 9,97% | 9,97% |
4. | TalentMedia Balcans Sp. z o.o. | 1 977 000 | 8,48% | 8,48% |
5. | Bartłomiej Kawecki | 1 500 000 | 6,43% | 6,43% |
6. | Stanisława Halaba | 1 379 633 | 5,92% | 5,92% |
7. | Łukasz Rey | 1 335 834 | 5,73% | 5,73% |
8. | Beata Siudak | 1 195 046 | 5,12% | 5,12% |
9. | Pozostali | 7 475 806 | 32,06% | 32,06% |
| RAZEM | 23 321 000 | 100,00% | 100,00% |
| Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział w kapitale zakładowym | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ |
1. | Sławomir Halaba | 4 133 333 | 17,72% | 17,72% |
2. | IMW Sp. z o.o. | 3 000 000 | 12,86% | 12,86% |
3. | Vindictia Sp. z o.o. | 2 324 348 | 10,05% | 10,05% |
4. | TalentMedia Balcans Sp. z o.o. | 1 977 000 | 8,48% | 8,48% |
5. | Beata Siudak | 1 695 046 | 7,26% | 7,26% |
6. | Stanisława Halaba | 1 379 633 | 5,92% | 5,92% |
7. | Łukasz Rey | 1 335 834 | 5,73% | 5,73% |
8. | Pozostali | 7 475 806 | 32,06% | 32,06% |
| RAZEM | 23 321 000 | 100,00% | 100,00% |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
|
|
| (w tys. PLN) | |
(w tys. PLN) | Kapitał własny spółki na 31.12.2022r. | Udział Skyline Investment | Udział mniejszościowy | Udziały niekontrolujące na 31.12.2022r. |
Skyline Interim Management Sp. z o.o. | 47 | 78,15% | 21,85% | 10 |
Skyline Energy Sp. z o.o. | -173 | 76,54% | 23,46% | -40 |
RAZEM |
|
|
| -30 |
|
| (w tys. PLN) | |||||
(w tys. PLN) | Kapitał własny spółki na 31.12.2021r. | Udział Skyline Investment | Udział mniejszościowy | Udziały niekontrolujące na 31.12.2021 r. | |||
Skyline Interim Management Sp. z o.o. | 86 | 78,15% | 21,85% | 19 | |||
Skyline Energy Sp. z o.o. | -72 | 76,54% | 23,46% | -17 | |||
RAZEM | 2 | ||||||
(w tys. PLN) | Stan na | ||
31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne | 124 | 95 | |
Pozostałe | 806 | 49 | |
Rezerwy razem, w tym: | 930 | 144 | |
- długoterminowe | 124 | 95 | |
- krótkoterminowe | 806 | 49 | |
W 2022r.w Skyline Investment S.A. została utworzona rezerwa dotycząca sporu sądowego z powództwa Bartłomieja Kaweckiego o zapłatę kary umownej z tytułu niewykonania przez Spółkę zobowiązania, tj. z tytułu rzekomego niedołożenia należytej staranności w celu wprowadzenia akcji serii H do publicznego obrotu giełdowego na GPW S.A. w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny, a Zarząd Spółki nie zgadza się z wyrokiem i w związku z powyższym uznał za zasadne niezwłoczne odwołanie się od wyroku. Pomimo podjętych działań Spółka zdecydowała o utworzeniu rezerwy na ewentualną karę umowną.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Naliczone odsetki | - | - |
Środki trwałe w leasingu | 47 | 60 |
Wycena nieruchomości | 4 790 | 5 489 |
Rezerwy na koszty | - | - |
Pozostałe | - | - |
Rezerwy razem | 4 837 | 5 549 |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Z tytułu leasingu samochodów | 134 | 216 |
Z tytułu leasingu lokalu biurowego | 235 | 255 |
Pozostałe | 0 | 0 |
Zobowiązania długoterminowe, razem | 369 | 471 |
(w tys. PLN) | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
W walucie polskiej | 369 | 471 |
W walutach obcych (po przeliczeniu na PLN) | 0 | 0 |
Zobowiązania długoterminowe, razem | 369 | 471 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Pożyczkodawca | Oprocentowanie | Termin spłaty | Wartość bilansowa |
Waldemar Skarżyński* | 8% | 31.12.2019 | 26 |
Waldemar Skarżyński* | 5% | 31.12.2019 | 20 |
Janusz Petrykowski** | - | - | 42 |
Paweł Hanusewicz | 6% | 30.06.2020 | 8 |
RAZEM |
|
| 96 |
* Waldemar Skarżyński zmarł w dniu 30.11.2019 r., do chwili obecnej – według wiedzy Zarządu Skyline Investment S.A. – nie zostali prawomocnie ustaleni spadkobiercy
**Zarząd nie dysponuje żadnymi dokumentami dotyczącymi pożyczki udzielonej Spółce przez Pana Janusza Petrykowskiego. Po wyjaśnieniu wątpliwości związanych z tą pozycją, zwłaszcza po ustaleniu faktycznego istnienia zobowiązania Spółki wobec pożyczkodawcy, Zarząd podejmie decyzję o aktualizacji tej pozycji. Na dzień 31.12.2022r. Zarząd zdecydował o wykazaniu tej pozycji jako zobowiązania Spółki.
Termin wykupu | Oprocentowanie | Wartość na 31.12.2021 ( w tys. PLN) | Zabezpieczenie | |
Obligacje Skyline Pro Sp. z o.o. | 31.12.2020 | 6% | 167 | brak |
Obligacje Skyline Pro Sp. z o.o. | 30.06.2020 | 6% | 50 | weksel in blanco |
RAZEM |
|
| 217 |
|
Do końca okresu sprawozdawczego, tj. na dzień 31 grudnia 2022 roku i na dzień zatwierdzenia Sprawozdania do publikacji Spółki z Grupy nie wykupiły w terminie:obligacji serii G wobec Skyline Pro Sp. z o.o. o łącznej wartości bilansowej 217 tys. zł. Skyline Pro Sp. z o.o. do 30 sierpnia 2022r. była podmiotem zależnym od Skyline Investment S.A., jednak Grupa Kapitałowa nie posiadała kontroli nad Spółką Skyline Pro Sp. z o.o. w związku z brakiem wpływu na ekspozycje wynikowe, a jej władza nad jednostką była ograniczona.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Rodzaj zobowiązania | Wartość będąca przedmiotem sporu | Szacowana wartość zobowiązania | Szacowane ryzyko wypływu środków pieniężnych |
Weksel | 39 | 0 | niewielkie |
Weksel | 39 | 0 | niewielkie |
Roszczenie o zwrot pożyczki | 42 | 0 | niewielkie- |
RAZEM | 78 | 0 | - |
W związku z toczącymi się wobec Spółek z Grupy postępowaniami sądowymi, których konsekwencje dla Grupy są uzależnione od przyszłych zdarzeń, Zarząd podjął decyzję o wykazaniu potencjalnych zobowiązań z tytułu przedmiotowych spraw jako zobowiązań warunkowych. Poniżej przedstawiono wykaz spraw sądowych, które dotyczą pozycji zaklasyfikowanych jako zobowiązania warunkowe:
Postępowanie wobec Skyline Investment S.A. przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku – IV GC 816/22/w – z powództwa Prime Car Management S.A., o zapłatę kwoty 39.501 PLN tytułem zapłaty weksla. Sprawa jest na etapie oczekiwania na termin rozprawy.
Postępowanie wobec Skyline Investment S.A przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku – IV GNc 561/23 – z powództwa Prime Car Management S.A., o zapłatę kwoty 39.707 PLN tytułem zapłaty weksla. Sprawa jest na etapie oczekiwania na termin rozprawy.
Postępowanie wobec Skyline Development Sp. z o.o. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – XVI C 1805/22 – z powództwa Pro Invest Finanse sp. z o.o., o zapłatę kwoty 42.000 PLN tytułem zwrotu pożyczki. Sprawa jest na etapie oczekiwania na termin rozprawy. W piśmie procesowym z dnia 26 stycznia 2023 roku podniesiono zarzut braku legitymacji biernej pozwanego Skyline Development sp. z o.o. Szacowana ocena konsekwencji finansowych sprawy to zobowiązanie w wysokości 0 PLN (zero złotych). .
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Nazwa pozycji | Kategoria instrumentów finansowych | Stan na | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
AKTYWA | |||
Pożyczki długo - i krótkoterminowe | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 260 | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 90 | 1 503 |
Pozostałe aktywa finansowe | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 0 | 0 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
| 775 | 1 268 |
PASYWA | |||
Kredyty i pożyczki długo- i krótkoterminowe | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 96 | 94 |
Zobowiązania finansowe, w tym dłużne papiery wartościowe | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 217 | 676 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 185 | 62 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 0 | 0 |
Przychody ze sprzedaży usług | 126 | 289 |
Przychody ze sprzedaży towarów | 39 | 0 |
Przychody ze sprzedaży materiałów | 0 | 0 |
Odpis z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -12 | |
Przychody ze sprzedaży, razem | 165 | 277 |
(w tys. PLN) | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Sprzedaż krajowa | 165 | 289 |
Sprzedaż eksportowa | 0 | 0 |
Odpis z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | -12 | |
Przychody ze sprzedaży, razem | 165 | 277 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 | |
Amortyzacja | -118 | -60 | |
Zużycie materiałów i energii | -26 | -86 | |
Usługi obce | -211 | -435 | |
Podatki i opłaty | -18 | -52 | |
Wynagrodzenia | -979 | -897 | |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | -129 | -170 | |
Pozostałe koszty rodzajowe | -39 | -55 | |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | -38 | 0 | |
Koszty działalności operacyjnej, razem | -1 558 | -1 755 | |
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych | 0 | 0 | |
Koszty działalności operacyjnej po uwzględnieniu zmiany stanu produktów, razem | -1 558 | -1 755 |
(w tys. PLN) | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2020 | |
Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 35 | |
Dotacje | 0 | 0 | |
Rozwiązanie rezerw | 0 | 0 | |
Przychody z tyt. aktualizacji wartości aktywów niefinansowych | 1 480 | 0 | |
Inne przychody operacyjne, w tym: | 99 | 4 074 | |
- otrzymane odszkodowanie | 0 | 4 029 | |
Pozostałe przychody operacyjne, razem | 1 579 | 4 109 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Utrata wartości udzielonych pożyczek | - | -8 |
Utrata wartości udziałów i akcji | - | -182 |
Utrata wartości pozostałych aktywów finansowych | -2 484 | - |
Koszty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych, razem | -2 484 | -190 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Aktywa finansowe w Grupie obejmują m.in. rozliczenia dotyczące procesu inwestycyjnego rozpoczętego we współpracy z Thema Kappa Sp. z o.o. Zgodnie z zawartą umową Thema Kappa Sp. z o.o. przeprowadza szereg wspólnych inwestycji. Wartość zainwestowanych przez Spółkę środków na dzień 31.12.2022r. wyniosła 2 410 tys. zł. Mając na uwadze charakter procesu inwestycyjnego i związane z tym ryzyko finansowe oraz kierując się zasadą ostrożnej wyceny, Zarząd zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego powyższe inwestycje.
W aktywach finansowych Spółka ujmuje również zaliczki na poczet objęcia akcji w spółce Skyline Venture Sp. z o.o. S.K.A. w likwidacji. Wartość zaliczek wyniosła 73 tys. zł i została objęta w całości odpisem aktualizującym z tytułu utraty wartości.
W okresach objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Emitent i jego spółki zależne nie zawierały żadnych transakcji z podmiotami powiązanymi, które byłyby zawarte na warunkach innych niż rynkowe.
Spółka zależna | Należności z tyt. dostaw i usług | Zobowiązania z tyt. dostaw i usług | Pożyczki udzielone | Pożyczki otrzymane | Należności z tyt. dłużnych papierów wartościowych | Zobowiązania z tyt. dłużnych papierów wartościowych | Pozostałe należności | Pozostałe zobowiązania |
Skyline Investment S.A. | 82 | - | 11 913 | - | - | 694 | - | |
Skyline Pro Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | |||
Skyline Interim Management Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | - | |
Skyline Development Sp. z o.o. | - | 51 | - | 11 744 | - | - | - | 726 |
Skyline Energy Sp. z o.o. | - | 13 | - | 114 | - | - | - | - |
Skyline Venture Sp. z o.o. | - | 9 | - | - | - | - | - | - |
Lazuria Sp. z o.o. | - | 9 | - | 5 | - | - | - | - |
Transakcje z podmiotami powiązanymi brutto, razem | 82 | 103 | 11 913 | 13 107 |
| 0 | 694 | 726 |
Odpis z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe | - | -329 | -8 |
| ||||
Razem | 82 | 103 | 11 584 | 13 107 |
| 0 | 686 | 726 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Spółka powiązana | Przychody z działalności operacyjnej | Koszty działalności operacyjnej | Przychody finansowe | Koszty finansowe |
Skyline Investment S.A. | 26 | -14 | 585 | - |
Skyline Pro Sp. z o.o. | - | - | - | |
Skyline Interim Management Sp. z o.o. | - | -1 | - | - |
Skyline Development Sp. z o.o. | - | -9 | - | -309 |
Skyline Energy Sp. z o.o. | - | -9 | - | -5 |
Skyline Venture Sp. z o.o. | - | -6 | - | - |
Lazuria Sp. z o.o. | 14 | -1 | - | - |
Odpis z tytułu ekspozycji na ryzyko kredytowe |
|
| -191 | |
Razem | 40 | 40 | 585 | -505 |
Pożyczkodawca | Pożyczkobiorca | Data zawarcia umowy | Wartość nominalna pożyczki | Termin spłaty | Zabezpieczenie | |
Skyline Investment S.A. | Skyline Development Sp. z o.o. | 28.01.2021 | 2 250 | 36 miesięcy od daty uruchomienia ostatniej transzy | Weksel in blanco | |
Skyline Investment S.A. | Skyline Development Sp. z o.o. | 22.03.2021 | 2 423 | 36 miesięcy od daty uruchomienia pożyczki | Weksel in blanco | |
Skyline Investment S.A. | Skyline Development Sp. z o.o. | 15.12.2022 | 700 | 36 miesięcy od daty uruchomienia pożyczki | Weksel in blanco | |
Skyline Investment S.A. | Skyline Development Sp. z o.o. | 20.11.2009 | 2 166 | - | Weksel in blanco | |
Skyline Investment S.A. | Skyline Development Sp. z o.o. | 20.11.2009 | 376 | - | Weksel in blanco | |
Skyline Investment S.A. | Skyline Energy Sp. z o.o. | 21.03.2021 | 107 | 31.12.2023 | - | |
Skyline Investment S.A. | Lazuria Sp. z o.o. | 15.09.2022 | 5 | 14.09.2023 | ||
Razem
| 8 027 |
|
| |||
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Stan na | Stan na | |||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
| w PLN | w EUR | ||
Liczba akcji na dzień bilansowy | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Wartość księgowa na jedną akcję | 2,04 | 2,20 | 0,44 | 0,48 |
Rozwodniona liczba akcji na dzień bilansowy | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję | 2,04 | 2,20 | 0,44 | 0,48 |
Średnia ważona liczba akcji w okresie | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Zysk (strata) za okres na jedną akcję zwykłą | -0,15 | 0,16 | -0,03 | 0,03 |
Rozwodniona, średnia liczba akcji w okresie | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 | 23 321 000 |
Rozwodniony zysk (strata) za okres na jedną akcję | -0,15 | 0,16 | -0,03 | 0,03 |
| 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 | |
EBITDA | -1 210 | 1 653 | |
Rentowność na sprzedaży brutto (ROS) | -2206,06% | 85,92% | |
Rentowność na działalności operacyjnej (ROP) | -804,85% | 36% | |
Rentowność EBITDA | 300,83% | 597% | |
ROE | -7,63% | 7,19% | |
ROA | -6,66% | 6,30% | |
Wskaźnik ogólnego zadłużenia | 12,72% | 12,36% | |
Wskaźnik płynności bieżącej | 0,71 | 2,60 | |
Wskaźnik płynności szybki | 0,71 | 2,60 |
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
(w tys. PLN) | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2022 | 12 miesięcy zakończonych 31.12.2021 |
Zarząd Skyline Investment S.A. | 230 | 217 |
Rada Nadzorcza Skyline Investment S.A. | 120 | 96 |
Umowa z firmą audytorską BGGM Audyt Sp. z o.o., wpisaną na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr. 3489 prowadzoną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, została zawarta w dniu 1 sierpnia 2022 r. w zakresie:
Badania sprawozdania finansowego Skyline Investment S.A. za rok obrotowy kończący się dnia 31.12.2022 roku oraz za rok obrotowy kończący się 31.12.2023 roku;
Badania sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. za rok obrotowy kończący się dnia 31.12.2022 roku oraz za rok obrotowy kończący się 31.12.2023 roku;
Przeglądu śródrocznego sprawozdania z sytuacji finansowej Skyline Investment S.A. na dzień 30.06.2022 roku oraz śródrocznego sprawozdania z sytuacji finansowej Skyline Investment S.A. na dzień 30.06.2023 roku;
przeglądu śródrocznego sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej na dzień 30.06.2022 roku oraz śródrocznego sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej na dzień 30.06.2023 roku.
Wynagrodzenie dla BGGM Audyt Sp. z o.o. za całość czynności związanych z badaniami i przeglądami sprawozdań finansowych objętych umową opisaną powyżej wynosi 86 tys. zł netto. BGGM Audyt Sp. z o.o. nie świadczyła w prezentowanym okresie na rzecz Skyline Investment S.A. innych usług, poza opisanymi powyżej.
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Skyline Investment S.A. | |
za 2022 r. |
Istotne wydarzenia w Grupie Kapitałowej po dniu bilansowym
Po dniu bilansowym nie wystąpiły żadne zdarzenia, które miałyby istotny wpływ na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Pod koniec 2019 r. po raz pierwszy pojawiły się wiadomości z Chin dotyczące koronawirusa. W ciągu ostatnich lat wirus rozprzestrzenił się na całym świecie. Podobnie jak w latach ubiegłych, Grupa będzie nadal monitorować potencjalny wpływ pandemii koronawirusa na działalność operacyjną, obecnie jednak nie odnotowuje negatywnego wpływu wirusa na bieżącą działalność Grupy.
Wywołana przez Rosję w dniu 24 lutego 2022 roku wojna z Ukrainą wpłynie negatywnie na gospodarkę ogólnoświatową, która do tej pory boryka się ze skutkami wciąż panującej pandemii. Obecnie trudno jest oszacować skalę negatywnych skutków i przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja międzynarodowa. Polska jako kraj sąsiadujący, równie mocno odczuje konsekwencje tego konfliktu –ma to przełożenie na wzrost cennośników energii oraz silne osłabienie złotego, co skutkuje podwyżkami stóp procentowych oraz wzrostem kosztów prowadzenia działalności przedsiębiorstw.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego Sprawozdania do publikacji, konflikt zbrojny w Ukrainie nie ma istotnie negatywnego wpływu na działalność Grupy. .
Warszawa, 2022-04-19
Zarząd Skyline Investment S.A.:
Jerzy Rey – Prezes Zarządu | …………………………………………………………………. |
Zbigniew Fornal – Wiceprezes Zarządu | …………………………………………………………………. |
Główna Księgowa Skyline Investment S.A.:
Aneta Ochocka - Dwulit | …………………………………………………………………. |