Grupa Kapitałowa NanoGroup S.A.
Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na dzień
31 grudnia 2023 roku
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
1.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW4
2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ6
3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH8
4.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10
5.1.Informacja o Spółce Dominującej i Grupie Kapitałowej11
5.2.Informacje dotyczące składu osobowego Rady Nadzorczej oraz Zarządu11
5.3.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego12
5.4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego13
5.5.Oświadczenie o zgodności13
5.6.Kontynuacja działalności – znacząca niepewność13
5.7.Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy Kapitałowej14
5.8.Wpływ wojny w Ukrainie na działalność Grupy Kapitałowej14
6.ZASADY RACHUNKOWOŚCI PRZYJĘTE DO SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO15
6.1.Nowe standardy i interpretacje oraz zmiany do nich15
Aktywowanie kosztów prac rozwojowych15
Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości aktywów trwałych16
6.3.Informacja dotycząca segmentów operacyjnych, obszarów geograficznych oraz istotnych klientów16
Jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia17
6.5.Opis ważniejszych zasad rachunkowości18
Waluta funkcjonalna, waluta prezentacji i waluty obce18
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych19
7.NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO23
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
7.8.Należności z tytułu dostaw i usług30
7.10.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty30
7.11.Kapitał akcyjny i zapasowy31
7.12.Kapitał powstały w wyniku utworzenia Grupy Kapitałowej32
7.14.Wyniki niepodzielone z lat ubiegłych33
7.15.Zobowiązania z tytułu leasingu33
7.17.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług34
7.20.Podstawowy i rozwodniony zysk / strata na akcję35
7.21.Objaśnienie struktury środków pieniężnych przyjętych do rachunku przepływów35
7.22.Aktywa i zobowiązania warunkowe37
7.23.Zarządzanie ryzykiem kapitałowym37
7.24.Zarządzanie ryzykiem finansowym37
7.25.Transakcje z jednostkami powiązanymi38
7.26.Świadczenia dla kluczowego personelu kierowniczego Grupy38
7.28.Informacje dotyczące firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie sprawozdań finansowych38
7.29.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym39
Grupa Kapitałowa NanoGroup S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2023
| Nota | Okres zakończony 31/12/2023 | Okres zakończony 31/12/2022 |
|
| PLN | PLN |
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 7.1 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 7.1 | ||
Razem przychody z działalności operacyjnej |
| ||
|
|
|
|
Amortyzacja | 7.2 | ( | ( |
Zużycie surowców i materiałów | 7.2 | ( | ( |
Usługi obce | 7.2 | ( | ( |
Koszty świadczeń pracowniczych | 7.2 | ( | ( |
Podatki i opłaty | 7.2 | ( | ( |
Pozostałe koszty | 7.2 | ( | ( |
Razem koszty działalności operacyjnej |
| ( | ( |
|
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
| ( | ( |
|
|
|
|
Przychody finansowe | 7.3 | ||
Koszty finansowe | 7.3 | ( | ( |
|
|
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| ( | ( |
|
|
|
|
Podatek dochodowy | 7.19 | ||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ( | ( |
|
|
|
|
Działalność zaniechana |
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
| ||
|
|
|
|
ZYSK (STRATA) NETTO |
| ( | ( |
|
|
|
|
Strata netto przypadająca: |
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ( | ( |
Udziałom niedającym kontroli |
| ( | |
|
|
|
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2023
Zysk (strata) na akcję |
|
|
|
(w zł/gr na jedną akcję) |
|
|
|
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję |
| ( | ( |
z działalności kontynuowanej |
| ( | ( |
z działalności zaniechanej |
| ||
|
|
|
|
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję |
| ( | ( |
z działalności kontynuowanej |
| ( | ( |
z działalności zaniechanej |
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCHDOCHODÓW
| Nota | Okres zakończony 31/12/2023 | Okres zakończony 31/12/2022 |
|
| PLN | PLN |
|
|
|
|
ZYSK (STRATA) NETTO |
| ( | ( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne dochody całkowite |
| ||
Całkowite dochody ogółem rozpoznane za okres |
| ( | ( |
Dochody całkowite dla jednostki dominującej |
| ( | ( |
Dochody całkowite dla niekontrolujących |
| ( |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Stan na |
| Stan na |
|
|
|
|
|
|
| PLN |
| PLN |
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 7.4 |
| ||
Prawo do użytkowania aktywów | 7.5 |
| ||
Wartość firmy |
|
| ||
Prace rozwojowe | 7.6 |
| ||
Pozostałe aktywa finansowe |
|
| ||
Aktywa trwałe razem |
|
| ||
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy | 7.7 |
| ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 7.8 |
| ||
Pozostałe aktywa | 7.9 |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 7.10 |
| ||
Aktywa obrotowe razem |
|
| ||
|
|
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Stan na |
| Stan na |
|
|
|
|
|
|
| PLN |
| PLN |
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Wyemitowany kapitał akcyjny | 7.11 |
| ||
Kapitał zapasowy | 7.11 |
| ||
Kapitał powstały w wyniku rozliczenia utworzenia | 7.12 | ( |
| ( |
Pozostałe kapitały rezerwowe | 7.13 |
| ||
Udziały (akcje) własne |
| ( |
| |
Zyski/ straty zatrzymane, w tym: | 7.14 | ( |
| ( |
- Wynik lat ubiegłych |
| ( |
| ( |
- Wynik bieżącego okresu |
| ( |
| ( |
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
| ||
Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli |
|
| ||
Razem kapitał własny |
|
| ||
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu | 7.15 |
| ||
Rezerwa na podatek odroczony |
|
| ||
Długoterminowe dotacje rządowe | 7.16 |
| ||
Zobowiązania długoterminowe razem |
|
| ||
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Rezerwa krótkoterminowa na możliwy zwrot dotacji |
|
| ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 7.17 |
| ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 7.15 |
| ||
Bieżące zobowiązania podatkowe |
|
| ||
Pozostałe zobowiązania | 7.18 |
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
|
| ||
|
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
| ||
|
|
|
|
|
Pasywa razem |
|
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Okres zakończony 31/12/2023 |
| Okres zakończony 31/12/2022 |
|
| PLN |
| PLN |
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| ( |
| ( |
Korekty: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty odsetkowe ujęte w wyniku |
|
| ||
Korekty z tytułu strat (zysków) ze sprzedaży aktywów trwałych |
|
| ||
Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych |
|
| ||
Odpisy aktualizujące wartość prac rozwojowych | 7.6 |
| ( | |
Koszty programu motywacyjnego |
|
| ||
Inne korekty |
| ( |
| |
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług |
| ( |
| |
Zmiana stanu zapasów |
| ( |
| |
Zmiana stanu pozostałych aktywów |
|
| ||
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
|
| ( | |
Zmiana stanu rezerw |
|
| ||
Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów |
|
| ||
Suma korekt z działalności operacyjnej |
|
| ( | |
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) |
| ( |
| ( |
Zapłacony podatek dochodowy (zwrot), zaliczony do działalności operacyjnej |
|
| ||
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| ( |
| ( |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Okres zakończony 31/12/2023 |
| Okres zakończony 31/12/2022 |
|
| PLN |
| PLN |
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Płatności za rzeczowe aktywa trwałe |
| ( |
| ( |
Płatności za aktywa niematerialne | 7.6 | ( |
| ( |
Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
| ( |
| ( |
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności finansowej |
|
|
|
|
Wpływy z tytułu emisji własnych akcji | 7.11 |
| ||
Płatności z tytułu kosztów emisji akcji |
|
| ||
Płatności z tytułu kosztów finansowych umowy leasingu |
| ( |
| ( |
Zapłacone odsetki |
|
| ||
Płatności z tytułu zwrotu dotacji |
|
| ( | |
Wpływy z pożyczek |
|
| ||
Spłata pożyczek |
|
| ||
Wpływy z dotacji |
|
| ||
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej |
|
| ||
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto razem |
| ( |
| ( |
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych |
|
| ||
Zwiększenie (zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ( |
| ( |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu sprawozdawczego |
|
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu sprawozdawczego | 7.10 |
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wyemitowany kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy | Kapitał powstały w wyniku rozliczenia utworzenia | Pozostałe kapitały rezerwowe | Akcje własne | Zyski zatrzymane | Przypadające akcjonariu- | Przypadające udziałom niedającym kontroli | Razem | |
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN |
Stan na 31 grudnia 2021 roku | ( | ( | |||||||
Zysk/ strata netto za rok obrotowy | ( | ( | ( | ||||||
Inne dochody całkowite | |||||||||
Dochody całkowite | ( | ( | ( | ||||||
Korekta wyników niepodzielonych | ( | ( | ( | ||||||
Wpłaty na poczet objęcia akcji serii I | |||||||||
Program motywacyjny (nota 7.13) | |||||||||
Zmiany w kapitale | ( | ( | ( | ||||||
Stan na 31 grudnia 2022 roku | ( | ( |
Stan na 31 grudnia 2022 roku | ( | ( | |||||||
Zysk/ strata netto za rok obrotowy | ( | ( | ( | ( | |||||
Inne dochody całkowite | |||||||||
Dochody całkowite | ( | ( | ( | ( | |||||
Nieodpłatne nabycie akcji własnych | ( | ( | ( | ||||||
Zwiększenie w wyniku sprzedaży własnych akcji (nota 7.11) | |||||||||
Rejestracja w KRS akcji serii I | ( | ||||||||
Program motywacyjny (nota 7.13) | ( | ||||||||
Zmiany w kapitale | ( | ( | ( | ( | ( | ( | |||
Stan na 31 grudnia 2023 roku | ( | ( | ( |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Forma prawna jednostki:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
i pozostałych wyrobów farmaceutycznych, badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii, badania naukowe
i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych oraz badania i analizy techniczne.
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Spółka NanoGroup S.A. (dalej również jako “Spółka” lub “Emitent”) została zawiązana na mocy aktu notarialnego sporządzonego
w dniu 17 października 2016 r. przed Pawłem Matusiakiem notariuszem w Warszawie (Rep. Nr 2595/2016). Siedzibą jednostki jest
W skład Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. wchodzą spółki portfelowe, bezpośrednio zarządzające projektami, które odpowiadają na potrzeby współczesnej medycyny w zakresie onkologii i transplantologii. Spółka NanoGroup S.A. nie prowadzi samodzielnie działalności badawczo-rozwojowej. Domeną działalności Spółki jest koordynacja, nadzór działań poszczególnych spółek zależnych. Emitent podejmuje kluczowe decyzje dotyczące tworzenia i realizacji strategii rozwoju całej Grupy Kapitałowej.
W skład Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. wchodzą trzy spółki:
•NanoVelos S.A.
•NanoSanguis S.A.
•NanoThea S.A.
Model biznesowy Grupy polega na rozwoju innowacyjnych technologii medycznych w obszarze nanotechnologii poprzez prowadzenie badań i rozwoju tych technologii w celu potwierdzania ich efektywności i bezpieczeństwa. Zadania te realizowane są w spółkach portfelowych: na wczesnym etapie przez wewnętrzne zespoły badawcze we własnym laboratorium; na późniejszym etapie we współpracy z międzynarodowymi firmami i instytucjami prowadzącymi badania naukowe i rozwojowe. Model biznesowy, potwierdzony przez przyjętą w kwietniu 2023 roku strategię Spółki, zakłada doprowadzanie projektów do fazy przedklinicznej i ich sprzedaż do partnerów (określane mianem komercjalizacji lub zawarcia umowy partneringowej), którzy prowadzić będą dalszy rozwój przy własnym finansowaniu. Model biznesowy przyjęty przez Spółkę jest typowy dla branży biotechnologicznej w Polsce i za granicą.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących Spółki Dominującej jest następujący:
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Imię i nazwisko | Data powołania | Kadencja | Zakończenie obecnej kadencji | Data wygaśnięcia mandatu |
ZARZĄD | ||||
Piotr Mierzejewski | 25.02.2022 r. | 3 lata | 31.08.2023 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2023 |
Tomasz Ciach | 31.08.2020 r. | 3 lata | 31.08.2023 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2023 |
Przemysław Mazurek | 1.12.2022 r. | 3 lata | 31.08.2023 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2023 |
RADA NADZORCZA | ||||
Jerzy Garlicki | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Paweł Ciach | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Tadeusz Wesołowski | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Artur Olender | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Robert Dziubłowski | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Marek Borzestowski | 25.02.2022 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2023 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku. Dane finansowe prezentowane są w złotych polskich (PLN) przy zastosowaniu zaokrągleń do pełnych złotych, chyba że wskazano inaczej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem zobowiązań z tytułu programów pracowniczych, które zostały wycenione w wartości godziwej.
Spółka dominująca podczas sporządzania sprawozdania finansowego dokonuje pewnych szacunków i przyjmuje założenia,
które bezpośrednio mają wpływ zarówno na sprawozdanie finansowe, jak i na ujętą w nim informację uzupełniającą. Szacunki
i założenia, które Spółka dominująca przyjmuje do wykazywania wartości aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów dokonywane są przy wykorzystaniu danych historycznych oraz innych czynników, które są dostępne oraz uznawane za właściwe w danych okolicznościach. Założenia co do przyszłości oraz dostępne dane służą do szacowania wartości bilansowych aktywów oraz zobowiązań, których nie można jednoznacznie określić przy wykorzystaniu innych źródeł. Przy dokonywaniu szacunków Spółka dominująca uwzględnia przyczyny oraz źródła niepewności, które są przewidywane na koniec okresu sprawozdawczego.
Wyniki rzeczywiste mogą się różnić od wartości szacunkowych.
Dokonywane przez Spółkę dominującą szacunki oraz założenia są poddawane bieżącym przeglądom. Zmiany szacunków są rozpoznawane w tym okresie, którego dotyczą.
Zarząd Emitenta w dniu 11 kwietnia 2024 r. otrzymał pismo od Komisji Nadzoru Finansowego (sygnatura DSP-DSPZR.4550.36.2022.KŻ) zawierające zalecenia w odniesieniu do kolejnych rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych
i odpowiednio sprawozdań finansowych Emitenta, w brzmieniu: „dokonanie w ramach skonsolidowanego sprawozdania finansowego Emitenta za rok 2023 odpowiednich odpisów wartości niematerialnych w postaci ujętych nakładów na niezakończone prace rozwojowe powstałe w związku z prowadzonymi przez Emitenta projektami w dziedzinie biotechnologii i nanotechnologii oraz dalsze ujmowanie tych nakładów w kosztach do momentu, w którym spełnione zostaną wszystkie warunki wskazane w par. 57 MSR 38, w tym związane z koniecznością udowodnienia przez Emitenta:
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
1.możliwości, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży (por. par. 57 lit. a. MSR 38) […],
2. zdolności do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych (por. par. 57 lit. c. MSR 38)”.
Zarząd Emitenta sporządził skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględniając zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego w odniesieniu do większości projektów, a szczegóły zaprezentowano w nocie 7.6.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe NanoGroup S.A. (skonsolidowane sprawozdanie finansowe), podlegające przeglądowi przez Komitet Audytu, ocenie przez Radę Nadzorczą Spółki Dominującej oraz zatwierdzeniu przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Dominującej, zostało zaakceptowane do publikacji przez Zarząd 25 kwietnia 2024 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przyjętymi przez Unię Europejską (UE) według stanu na 31 grudnia 2023 roku, a w zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami zgodnie z wymogami ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości i wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi, jak również wymogami odnoszącymi się do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w ciągu co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zarząd jednocześnie informuje, iż występuje znaczącą niepewność dotycząca kontynuacji działalności Grupy Kapitałowej związana z powodzeniem prowadzonej emisji akcji serii L, pełną realizacją umów inwestycyjnych z eCApital sp. z o.o. oraz 5M SQUARE sp. z o.o. oraz efektów realizacji umowy doradczej z CET Advisor Ltd.
Zarząd Spółki Dominującej jest świadomy, że Grupa działa w branży o wyjątkowo wysokim ryzyku związanym zarówno z osiągnięciem technologicznego i komercyjnego sukcesu prowadzonych projektów, jak też z pozyskaniem niezbędnych źródeł finansowania na pokrycie kosztów i czasem niezbędnym do ich zakończenia. Na obecnym etapie rozwoju Grupy, w którym nie są jeszcze osiągane przychody ze sprzedaży wytworzonych projektów, konieczne jest ciągłe pozyskiwanie kapitału.
Realizacja przychodów z prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nastąpi pod warunkiem znalezienia inwestorów zainteresowanych zakupem projektu lub licencji. Z kolei kapitał pozyskiwany poprzez odsprzedaż, emisję akcji oraz pozyskiwanie dotacji na prace rozwojowe i wdrożeniowe jest niezbędny do pozyskania środków na koszty bieżące, a także na rozwijanie projektów prac rozwojowych, które jeszcze nie znalazły inwestora.
Od dnia 11 marca 2024 roku na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółka prowadzi emisję akcji serii L na łączną kwotę nie wyższą niż 3.699.490 złotych i cenie emisyjnej jednej akcji wynoszącej 1,00 złoty. Dotychczas Spółka otrzymała oferty objęcia akcji oraz wpłaty zaliczek na poczet objęcia tych akcji w kwocie 1.440.000 złotych.
W dniu 25 marca 2024 r. Emitent zawarł umowę inwestycyjną z eCapital sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, należącą do Pana Michała Lacha. Inwestycja ma wartość 5,1 mln PLN, z czego kwota 1,0 mln PLN wypłacona zostanie bezwarunkowo. Wypłata pozostałej kwoty 4,1 mln PLN związana jest z realizacją warunków o charakterze merytorycznym, będących realizacją planowanych działań badawczych Emitenta w ramach projektu System NanOX i ma charakter etapowy. Emitent spodziewa się, że łączna kwota inwestycji w roku 2024 może wynieść 4,35 mln PLN.
Emitent uzyskał również od 5M SQUARE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, spółki należącej do Pana Roberta Dziubłowskiego ofertę objęcia akcji nowej emisji akcji za kwotę 1,0 mln PLN, która zrealizowana będzie w dwóch etapach: we wrześniu 2024 roku poprzez wpłatę zaliczki 500.000 PLN na poczet objęcia akcji oraz kolejne 500.000 PLN pod warunkiem złożenia przez NanoSanguis S.A. wniosku o udzielenie patentu na wynalazek opracowany w ramach projektu System NanOX.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Dodatkowo Zarząd zrealizował Uchwałę nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 16 stycznia 2023 r. w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji warrantów subskrypcyjnych. Zgodnie z treścią uchwały wyemitowane zostało 4.113.000 warrantów subskrypcyjnych serii B, z których każdy uprawnia do objęcia akcji serii J w zamian za wkład pieniężny w kwocie 1,00 PLN. Wszystkie warranty zostały objęte. Emitent oczekuje wykupienia warrantów pod koniec 2024 roku.
W kwietniu 2024 roku Emitent rozpoczął realizację umów zawartych ze spółką CET Advisor Ltd z siedzibą w Londynie (część Clairfield International SA z siedzibą w Genewie) przez Spółki Zależne NanoSanguis S.A. (zawarta 7 grudnia 2023 r.) oraz NanoVelos S.A. (zawarta 12 grudnia 2023 r.), na mocy których CET Advisor Ltd prowadzić będzie usługi w zakresie pozyskania inwestora zainteresowanego partnerstwem biznesowym lub inwestycją finansową. Usługi świadczone na podstawie zawartych umów obejmują m.in. zaplanowanie transakcji, pozycjonowanie oferty Spółek Zależnych i ich prezentację wśród inwestorów branżowych oraz finansowych, przygotowanie materiałów prezentacyjnych, due diligence, negocjowanie umowy inwestycyjnej i zamknięcie transakcji. Grupa kapitałowa Clairfield Internaional SA posiada bogate doświadczenie w transakcjach dotyczących spółek z branży technologii medycznych i biotechnologii, z sukcesami w zakresie globalnej komercjalizacji produktów z polskiego rynku biotechnologicznego. Na mocy zawartej umowy CET Advisor Ltd obejmie akcje NanoSanguis S.A. o wartości 0,1 mln PLN).
Zarząd NanoGroup S.A. podejmuje profesjonalne działania oparte na branżowym doświadczeniu członków zarządu i kadry kierowniczej oraz rady nadzorczej i jest przekonany o możliwości ich sukcesu zarówno w zakresie realizacji warunków zawartych umów inwestycyjnych, uplasowania nowych emisji, odsprzedaży akcji, jak i w zakresie pozyskania partnerów do realizacji projektów rozwojowych. Jednakże, w przypadku, gdyby kolejne próby pozyskania finansowania zakończyły się niepowodzeniem - jeśli pozyskiwanie środków finansowych będzie nieskuteczne lub jeśli środki finansowe będą pozyskiwane na niekorzystnych warunkach lub okażą się niewystarczające - rozwój działalności badawczej Grupy Kapitałowej może ulec spowolnieniu, a nawet zaprzestaniu działalności.
w fazie weryfikacji.
Powyższe czynniki mogą mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy dalszej działalności Grupy Kapitałowej Emitenta.
W okresie sprawozdawczym natężenie wpływu pandemii COVID-19, która rozpoczęła się̨ w pierwszym kwartale 2020 r. znacząco spadło. W 2023 r. Grupa w niewielkim stopniu odczuwała negatywny wpływ Pandemii na jej działalność. Główne negatywne aspekty tego wpływu, to ograniczenie współpracy z partnerem w Chinach, w których w dalszym ciągu występowały restrykcje pandemiczne oraz trudności w nabyciu komponentów do tworzonych urządzeń elektronicznych.
Zarząd Spółki Dominującej od początku wydarzeń wojennych na Ukrainie na bieżąco i wnikliwie analizuje wpływ powyższych zdarzeń na obszary potencjalnego ryzyka, które mogłyby w sposób znaczący wpłynąć na działalność i przyszłe wyniki finansowe Spółki.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd Spółki Dominującej nie zidentyfikował istotnego ryzyka, które mogłyby bezpośrednio wpłynąć na działalność Grupy, poza ogólnym ryzykiem geopolitycznym, związanym ze współpracą z partnerami z Chin. Grupa nie współpracuje z dostawcami z Ukrainy i Rosji ani nie prowadzi żadnej związanej z tym działalności.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet
ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie:
Standard | Opis zmian | Data obowiązywania |
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe | Dotyczy jednostek stosujących MSSF po raz pierwszy i prowadzących działalność na cenach regulowanych. | Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej. |
Zmiany do MSSF 16 Leasing | Zmiana doprecyzowuje wymogi w odniesieniu do wyceny zobowiązania leasingowego powstającego wskutek transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. | 1 stycznia 2024 |
Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – klasyfikacja zobowiązań jako krótko- | Zobowiązania są klasyfikowane jako krótko- lub długoterminowe w zależności od praw istniejących na koniec okresu sprawozdawczego. | 1 stycznia 2024 |
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 | Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem. | Termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony |
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów
i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie.
Wyżej wymienione zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy za 2023 r.
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu Spółki Dominującej dokonania profesjonalnych osądów oraz szacunków i założeń, które mają wpływ na prezentowane wartości. W istotnych kwestiach Zarząd Spółki Dominującej dokonując osądów, szacunków czy też przyjmując założenia może opierać się na opiniach niezależnych ekspertów.
Grupa aktywuje koszty prac rozwojowych wtedy i tylko wtedy, gdy jest w stanie wykazać:
•możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży;
•zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych;
•zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
•sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne;
•dostępność odpowiednich środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
•możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego, Zarząd Spółki Dominującej ocenia istnienie przesłanek, które wskazują czy nastąpiła utrata wartości składników aktywów trwałych.
W przypadku zidentyfikowania takiej przesłanki, Zarząd Spółki Dominującej dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej. Oszacowanie wartości użytkowej składnika aktywów trwałych wiąże się, między innymi, z przyjęciem założeń w zakresie szacunków co do kwot, terminów przyszłych przepływów pieniężnych, które Grupa może uzyskać z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów oraz jego zbycia na zakończenie okresu użytkowania. Szacując wartość godziwą pomniejszoną o koszty sprzedaży
Zarząd Spółki Dominującej opiera się na dostępnych danych rynkowych na ten temat lub wycenach sporządzonych przez niezależnych rzeczoznawców, które co do zasady również opierają się na szacunkach.
Na dzień sprawozdawczy Grupa w przypadku dofinansowania prac rozwojowych ujmuje wartość dotacji proporcjonalnie do aktywowanych kosztów kwalifikowalnych danego projektu (na podstawie zapisów umów dotacyjnych) uznając, iż otrzymanie powstałych w związku z tym „należności z tytułu dotacji” jest wystarczająco pewne. Rozliczenie dotacji zostało szerzej opisane w nocie 7.16.
Grupa wdrożyła programy motywacyjne. Pierwszy program został zamknięty w 2023 r., był oparty na warrantach subskrypcyjnych. Objęto w nim 76.130 warrantów subskrypcyjnych.
Wycena wartości godziwej przyznanych warrantów subskrypcyjnych oparta jest na przyjętych przez Zarząd Spółki Dominującej założeniach i szacunkach.
Na podstawie MSSF 2 Grupa uznała, iż przyjęte programy motywacyjne oparte na warrantach subskrypcyjnych spełniają definicję płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych. W związku z powyższym warranty subskrypcyjne wycenia się w wartości godziwej na moment przyznania praw do instrumentów. Wartość godziwą ustala się na podstawie kursu akcji NanoGroup S.A. na dzień przyznania praw do instrumentów.
Nowy program motywacyjny na lata 2023 – 2025 przyjęty uchwałą nr 23 Walnego Zgromadzenia Spółki w dniu 20 czerwca 2023 r. jest oparty o emisję akcji w ramach kapitału docelowego. Na podstawie wymienionej uchwały Zarząd Spółki został upoważniony do emisji 2.000.000 akcji serii K na rzecz uprawnionych uczestników programu motywacyjnego – na zasadach określonych w uchwale.
Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej wiarygodny szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na dzień sprawozdawczy.
W oparciu o kryteria określone w MSSF 8 „Segmenty operacyjne”, ustalono, że Zarząd Spółki Dominującej stanowi jej główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych. Zarząd Spółki Dominującej ocenia działalność Grupy Kapitałowej oraz podejmuje decyzje co do alokacji jej zasobów na podstawie regularnie przeglądanej informacji zarządczej opracowanej na poziomie skonsolidowanym. Zarząd Spółki Dominującej nie dokonuje szczegółowych pomiarów wyników operacyjnych na innym bardziej szczegółowym poziomie, nie są również sporządzane oddzielne informacje finansowe dla poszczególnych kanałów sprzedażowych ze względu na ich brak.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wszystkie jednostki zależne Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. konsolidowane są metodą pełną.
Proces konsolidacji sprawozdań finansowych jednostek zależnych metodą pełną polega na sumowaniu poszczególnych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej, rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów jednostki dominującej oraz jednostek zależnych w pełnej wysokości oraz dokonaniu odpowiednich korekt i wyłączeń konsolidacyjnych. Wyłączeniu podlega wartość bilansowa udziałów posiadanych przez Spółkę Dominującą w jednostkach zależnych oraz kapitał własny tych jednostek na moment ich nabycia.
Wyłączeniu podlegają w całości:
•wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją,
•przychody i koszty operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
•zyski lub straty powstałe w wyniku operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją, zawarte w wartości aktywów jednostek podlegających konsolidacji, za wyjątkiem strat, które wskazują na występowanie utraty wartości,
•dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki zależne jednostce dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją,
•wzajemne przepływy w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
Jednostki zależne sporządzają swoje sprawozdania finansowe za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej. W celu wyeliminowania jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości przez Spółkę Dominującą oraz jednostki zależne Grupa Kapitałowa wprowadza korekty konsolidacyjne.
Grupa Kapitałowa rozlicza nabycia jednostek zależnych metodą przejęcia.
Udział Grupy Kapitałowej w wyniku finansowym jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych dochodów całkowitych od dnia nabycia – w innych dochodach całkowitych. Wartość inwestycji koryguje się o łączne zmiany stanu poszczególnych elementów kapitału od dnia ich nabycia.
Gdy udział Grupy Kapitałowej w stratach tych podmiotów staje się równy lub większy od udziału w nich Grupy Kapitałowej, obejmującego ewentualne inne niż zabezpieczone należności, Grupa Kapitałowa zaprzestaje ujmować dalsze straty, chyba że wzięła na siebie obowiązki lub dokonała płatności w imieniu danej jednostki.
Każdorazowo na koniec okresu sprawozdawczego Grupa Kapitałowa ocenia istnienie przesłanek, które wskazują, czy wystąpiła utrata wartości inwestycji dokonanych w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach. W przypadku istnienia takiej przesłanki, Grupa Kapitałowa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej, tj. wartości użytkowej inwestycji lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży składnika aktywów, w zależności od tego która z nich jest wyższa. W przypadku gdy wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną, Grupa Kapitałowa ujmuje w rachunku zysków i strat odpis z tytułu utraty wartości.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
•pozycje pieniężne w walucie obcej przy zastosowaniu kursu zamknięcia, tj. kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego,
•pozycje niepieniężne wyceniane według historycznej ceny nabycia wyrażonej w walucie obcej przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji,
•pozycje niepieniężne wyceniane do wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej przeliczane są przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w dniu, na który wartość godziwa została ustalona.
Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych transakcji oraz wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych oraz niepieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat.
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:
•wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
•wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
•wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacji dokonuje się na moment początkowego ujęcia aktywów. Klasyfikacja aktywów finansowych zależy od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych. Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu.
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Grupa posiada jedynie aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek, ale nie zostały desygnowane jako instrumenty wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
W szczególności do tej kategorii Grupa klasyfikuje środki pieniężne i należności.
Zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne, a następnie wg zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych wycenianych po początkowym ujęciu w wartości godziwej. W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się w wyniku bieżącym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
MSSF 9 wprowadził nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych. Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są środki pieniężne oraz należności.
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
Grupa wdrożyła programy motywacyjne. Program zamknięty w 2023 r., był oparty na warrantach subskrypcyjnych. Objęto w nim 76.130 warrantów subskrypcyjnych.
Wycena wartości godziwej przyznanych warrantów subskrypcyjnych oparta jest na przyjętych przez Zarząd Spółki Dominującej założeniach i szacunkach opisanych w nocie 7.13.
Na podstawie MSSF 2 Grupa uznała, iż przyjęte programy motywacyjne oparte na warrantach subskrypcyjnych spełniają definicję płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych. W związku z powyższym warranty subskrypcyjne wycenia się w wartości godziwej na moment przyznania praw do instrumentów. Wartość godziwą ustala się na podstawie kursu akcji NanoGroup S.A. na dzień przyznania praw do instrumentów.
Nowy program motywacyjny na lata 2023 – 2025 przyjęty uchwałą nr 23 Walnego Zgromadzenia Spółki w dniu 20 czerwca 2023 r. jest oparty o emisję akcji w ramach kapitału docelowego. Na podstawie wymienionej uchwały Zarząd Spółki został upoważniony do emisji 2.000.000 akcji serii K na rzecz uprawnionych uczestników programu motywacyjnego – na zasadach określonych w uchwale.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania są niepewne. Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.
Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy jest praktycznie pewne, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego składnika aktywów nie może przewyższyć kwoty rezerwy.
Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Koszty stanowią dokonane w roku obrotowym zmniejszenia korzyści ekonomicznych w formie rozchodu lub spadku wartości aktywów lub powstania zobowiązań, które ostatecznie prowadzą do zmniejszenia kapitału własnego. Do kosztów operacyjnych zalicza się głównie koszty usług obcych i świadczeń pracowniczych.
z zastosowaniem stawek podatkowych (i przepisów podatkowych), które obowiązywały prawnie lub obowiązywały faktycznie na dzień sprawozdawczy.
Koszty prac badawczych są ujmowane bezpośrednio w zysk (stratę) działalności kontynuowanej w momencie poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że kryteria wymagane przez MSSF zostały spełnione w tym zakresie. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia, pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści z danego przedsięwzięcia.
W celu poprawnej identyfikacji prac rozwojowych Grupa odróżnia je od prac badawczych. Według MSR 38 prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej
i technicznej.
Grupa wytwarzając we własnym zakresie składniki aktywów niematerialnych przyporządkowuje nakłady odpowiednio do prac badawczych, bądź rozwojowych. Jeżeli Grupa nie jest w stanie wyodrębnić etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych,
to całość poniesionych kosztów traktuje jako koszty etapu prac badawczych. Skutkuje to obciążeniem wyniku okresu, w którym koszty te zostały poniesione. Nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych ujmuje się w koszty w momencie ich poniesienia bądź odnosi się na wartości niematerialne, w zależności od spełnienia kryteriów ich aktywowania.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Możliwość ujęcia nakładów i klasyfikacja ich do prac rozwojowych jest możliwa pod warunkiem, że:
•istnieje możliwość technicznego ukończenia danego składnika wartości niematerialnych i prawnych tak by nadawał się do użytkowania bądź można by go przeznaczyć do sprzedaży,
•istnieje realna możliwość wytwarzania przez dany składnik wartości niematerialnych prawdopodobnych przyszłych korzyści ekonomicznych,
•istnieje zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
•istnieje dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów,
•istnieje sposób wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt.
Gdy nakłady na prace rozwojowe spełnią powyższe warunki, ponoszone nakłady są aktywowane i wykazane jako odrębny składnik aktywów w Grupie „Koszty prac rozwojowych w realizacji”.
Zgodnie z MSR 38 koszt wytworzenia obejmuje wszystkie nakłady, które można bezpośrednio przyporządkować czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo. Nakłady te obejmują:
•nakłady na materiały i usługi wykorzystane lub zużyte przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych,
•koszty z tytułu świadczeń pracowniczych wynikające bezpośrednio z wytworzenia składnika wartości niematerialnych,
•opłaty za rejestrację tytułu prawnego,
•amortyzację patentów i licencji, które są wykorzystywane przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych.
Moment, od którego wydatki w danym projekcie traktowane są jako prace rozwojowe w realizacji i podlegają kapitalizacji określany jest w uchwale Zarządu, która podejmowana jest po stwierdzeniu spełnienia przez te prace przesłanek określonych powyżej.
Pozycja ta nie podlega amortyzacji.
Grupa ponadto przeprowadza coroczne testy na utratę wartości nakładów na niezakończone prace rozwojowe.
Testy przeprowadzono w oparciu o założenia opisane w nocie nr 7.6.
W momencie ukończenia prac rozwojowych w ramach danego projektu i rozpoczęcia użytkowania jego efektów poniesione nakłady alokowane są do odpowiedniej pozycji wartości niematerialnych jako koszty prac rozwojowych. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości aktywów
z tytułu zakończonych prac rozwojowych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują przeprowadzany jest odpowiedni test. Jeśli wartość pozycji w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej testowanych aktywów przekracza ich wartość odzyskiwalną wówczas tworzony jest odpowiedni odpis aktualizujący.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego jednostka przeprowadza przegląd aktywów w poszukiwaniu przesłanek utraty wartości. Aktywa niematerialne o niezdefiniowanym okresie użyteczności oraz wartość firmy testuje się co roku, bez względu na występowanie przesłanek utraty wartości.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się, gdy wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Odpis z tytułu utraty wartości, dotyczący aktywów wycenianych w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, ujmuje się w wyniku finansowym.
Wartość odzyskiwalna, to wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej składnika aktywów pomniejszonej o koszty zbycia i jego wartości użytkowej. Wartość użytkowa, to bieżąca, szacunkowa wartość przyszłych przepływów pieniężnych, których wystąpienia oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów oraz jego zbycia na zakończenie okresu użytkowania. Stosowana stopa dyskonta, to stopa zwrotu przed opodatkowaniem, której inwestorzy wymagaliby w odniesieniu do inwestycji, generujących przepływy pieniężne równoważne przepływom, oczekiwanym od danego składnika aktywów. Stopa dyskonta nie może odzwierciedlać ryzyka, stanowiącego podstawę korekty przyszłych przepływów pieniężnych.
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, należy ustalić wartość odzyskiwalną dla ośrodka generującego przepływy pieniężne, do którego należy dany składnik aktywów. Ośrodek generujący przepływy pieniężne,
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
to najmniejsza możliwa do określenia grupa aktywów, która generuje wpływy środków pieniężnych, w znacznym stopniu niezależne od wpływów środków pieniężnych, pochodzących z innych aktywów lub ich grup.
Spółki z Grupy realizują projekty objęte umowami o dofinansowanie ze środków UE (NCBIR), w których określone jest maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych dla danego projektu oraz wynikająca z umowy, odpowiadająca tym kosztom maksymalna wartość dofinansowania (dotacji). Wykaz zawartych umów o dofinansowanie znajduje się w nocie nr 7.16.
Dotacje dla poszczególnych projektów ujmowane są jako szacunki w wysokości dofinansowania, która jest określona (najczęściej procentowo względem kosztów kwalifikowalnych) w poszczególnych umowach o dofinansowanie. Dotacja uznawana jest za wystarczająco prawdopodobną i ujmowana w księgach w momencie kiedy dany koszt lub koszt aktywowany (koszt prac rozwojowych w realizacji) ewidencjonowany jest jako koszt kwalifikowany w ramach danej umowy grantowej. Miejsce ujęcia wartości dotacji zależy od następujących aspektów:
•czy dofinansowanie dotyczy kosztów prac badawczych, czy prac rozwojowych spełniających warunki z MSR 38;
Dotacje dotyczące kosztów kwalifikowalnych danego okresu, ujmowane są jako pozostałe przychody operacyjne w sprawozdaniu zysków i strat proporcjonalnie do kosztów kwalifikowalnych z danego okresu.
Dotacje dotyczące kosztów kwalifikowalnych prac rozwojowych (kosztów aktywowanych) ujmowane są natomiast jako rozliczenie dotacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. W przypadku kiedy prace rozwojowe, których całość lub część została objęta współfinansowaniem w ramach umowy o dofinansowanie, zostaną zakończone (ujęte jako zakończone prace rozwojowe) to dotacja w wysokości proporcjonalnej do amortyzacji tych zakończonych prac rozwojowych jest uwzględniana w sprawozdaniu zysków i strat jako pozostałe przychody operacyjne.
Aktualizacja szacunków skumulowanej wartości dotacji w ramach poszczególnych umów o dofinansowanie następuje nie rzadziej niż na koniec każdego kwartału.
•czy dofinansowanie otrzymywane jest w formie zaliczki czy refundacji;
W przypadku projektów, w których dofinansowanie uzyskiwane jest w formie refundacji szacowana wartość dotacji danego projektu pomniejszona o otrzymane na dzień sprawozdawczy płatności dofinansowania uzyskane od instytucji wdrażającej/pośredniczącej ujmowana jest w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako pozostała należność. Natomiast w przypadku projektów, w których umowa o dofinansowanie przewiduje płatności zaliczkowe dofinansowania wartość uzyskanych zaliczek pomniejszona o szacowaną wartość dotacji dla takiego projektu na dzień sprawozdawczy ujmowana jest jako rozliczenia dotacji.
Wysokość dotacji w danym okresie (lub na dany dzień sprawozdawczy) szacowana jest zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie, tj. najczęściej jako ustalony w umowie procent kosztów kwalifikowalnych danego projektu w tym okresie.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
W 2023 roku przychody ze sprzedaży nie były istotne i wyniosły jedynie 2 tys. PLN (głównie sprzedaż materiałów).
Pozostałe przychody operacyjne wynosiły 8 731 tys. PLN i składały się na nie głównie rozliczone dotacje.
Struktura poniesionych kosztów operacyjnych w 2023 roku nie uległa zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Koszty usług obcych oraz koszty świadczeń pracowniczych były głównymi pozycjami, które obciążyły wynik Spółki.
Pozostałe koszty są związane głównie z utworzeniem rezerw urlopowych.
| Okres zakończony | Okres zakończony |
Różnice kursowe | (4 003) | 0 |
Odsetki | (515) | 0 |
Koszty leasingu | 0 | (1 365) |
Pozostałe przychody finansowe | 240 | 2 455 |
RAZEM | (4 278) | 1 090 |
Zwiększenia w roku 2023 wynikają z poniesionych nakładów na zakup urządzeń technicznych. Zmniejszenie tej pozycji wynika głównie z dokonanych planowych odpisów amortyzacyjnych oraz likwidacji.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Prawa do użytkowania dotyczą umów najmu powierzchni biurowej, których najemcą jest Grupa. Umowy zawarte są na czas nieokreślony. Wartość brutto prawa do użytkowania została oszacowana na kwotę 1.363 tys. PLN.
Zarząd Emitenta w dniu 11 kwietnia 2024 r. otrzymał pismo od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o sygnaturze
DSP-DSPZR.4550.36.2022.KŻ, zawierające zalecenia w odniesieniu do kolejnych rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych i odpowiednio sprawozdań finansowych Emitenta, w brzmieniu: „dokonanie w ramach skonsolidowanego sprawozdania finansowego Emitenta za rok 2023 odpowiednich odpisów wartości niematerialnych w postaci ujętych nakładów na niezakończone prace rozwojowe powstałe w związku z prowadzonymi przez Emitenta projektami w dziedzinie biotechnologii
i nanotechnologii oraz dalsze ujmowanie tych nakładów w kosztach do momentu w którym spełnione zostaną wszystkie warunki wskazane w par. 57 MSR 38, w tym związane z koniecznością udowodnienia przez Emitenta:
1.możliwości, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży (por. par. 57 lit. a. MSR 38) […],
2.zdolności do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych (por. par. 57 lit. c. MSR 38)”.
Zarząd Emitenta nie podziela stanowiska Komisji, gdyż rynek biotechnologiczny, na którym funkcjonuje Emitent ma charakter specjalizacji etapu rozwojowego (rzadkie są projekty rozwijane od początku do końca w ramach tego samego podmiotu). W praktyce sprzedaż projektu jest możliwa na każdym etapie, włącznie z etapem koncepcyjnym tj. przed rozpoczęciem badań laboratoryjnych, a możliwość sprzedaży projektu nie wyklucza dalszego prowadzenia prac rozwojowych. Grupa nie zaniechała prowadzenia żadnego projektu i nie zamierza zaniechać w przyszłości. Projekty są kontynuowane z rożnym natężeniem w ramach dostępności środków finansowych na dalsze prace rozwojowe.
Spółki zależne NanoSanguis S.A. i NanoVelos S.A. zawarły w dniu 7 i 12 grudnia 2023 r. z CET Advisors Ltd z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) umowę o doradztwo w zakresie pozyskania inwestora zainteresowanego partnerstwem biznesowym albo nabyciem istniejących lub nowo wyemitowanych akcji Spółek Zależnych, zakupem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółek Zależnych, bądź zakupem wyodrębnionych aktywów Spółek Zależnych lub innej transakcji dotyczącej praw majątkowych należących do Spółek Zależnych. Świadczone na podstawie Umowy przez CET Advisors Ltd i jednostki z nim powiązane usługi obejmują m.in. zaplanowanie transakcji, pozycjonowanie oferty Spółek Zależnych i jej prezentację wśród inwestorów branżowych, przygotowanie materiałów prezentacyjnych, due diligence, negocjowanie umowy inwestycyjnej i zamknięcie transakcji.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wynagrodzenie z tytułu realizacji usług obejmuje cześć zmienną tzw. success fee, uzależnione od rezultatu, tj. wartości przeprowadzonej transakcji oraz część stałą, rozłożoną na kilka płatności. Ponadto CET Advisors Ltd lub podmiot przez nią wskazany otrzymał prawo do objęcia 100.000 akcji w Spółce NanoSanguis S.A. po cenie nominalnej 1,00 zł. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, a każdej ze stron przysługuje prawo do jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia. CET Advisors Ltd
z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) jest częścią Clairfield Internaional SA z siedzibą w Genewie (Szwajcaria) i wspólnie ze spółką zależną CET Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie świadczy usługi doradcze w zakresie sprzedaży i zakupu przedsiębiorstw oraz fuzji i przejęć. Grupa kapitałowa Clairfield Internaional SA posiada bogate doświadczenie w transakcjach dotyczących spółek z branży technologii medycznych i biotechnologii.
Jednakże Zarząd Emitenta świadomy ciążących na nim obowiązków podjął decyzję o zastosowaniu się do wystosowanych zaleceńKomisji Nadzoru Finansowego i sporządził niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględniając zalecenia w odniesieniu do następujących projektów poprzez objęcie ich odpisem aktualizującym:
1.Substytut krwi (Substytut czerwonych krwinek),
2.EuroNanoMed - TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu,
3.EuroNanoMed – INTREPIDUS,
4.EuroNanoMed – ANTINEUROPATHO,
5.Płyn do dezynfekcji powierzchni,
6.Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych,
7.Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej,
8.Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos,
9.PolEpi,
10.Pozostałe.
Zdaniem Zarządu Emitenta projekt System NanOX spełnia warunki pkt 57 lit. a), c), e) MSR 38, z uwagi na następujące okoliczności:
a)System NanOX, znajduje się na 5 poziomie gotowości wdrożeniowej (TRL 5) dla NanOX Recovery Box, ponieważ dotychczas potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie kluczowe funkcje urządzenia, ale nie udowodniono, że urządzenie spełnia swoją podstawową funkcję, jaką jest przechowywanie narządów. Poziom TRL 6 zostanie osiągnięty w momencie dokonania demonstracji prototypu znacznie bardziej zaawansowanego od analizowanego na obecnym poziomie, przetestowanie
w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i zbadaniu wpływu rozwiązań konstrukcyjnych technologii,
b)System NanOX, znajduje się na 6 poziomie gotowości wdrożeniowej (TRL 6) dla NanOX 4 Kidney, ponieważ dokonano demonstracji prototypu lub modelu technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, przetestowano Wynalazek
w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, określono właściwości środowiska demonstracyjnego, które zapewniają zbliżenie warunków eksperymentalnych do rzeczywistych. Poziom TRL 7 zostanie osiągnięty w momencie dokonania demonstracji prototypu Technologii w warunkach operacyjnych,
c)w Raporcie bieżącym nr 3/2023 Zarząd podał do publicznej wiadomości informację, iż nerka perfundowana płynem NanOX w warunkach normotermii była w najlepszej kondycji po procesie perfuzji w odniesieniu do pozostałych nerek oraz
o podjęciu strategicznej decyzji o przejściu do kolejnych faz rozwoju systemu NanOX,
d) w Raporcie bieżącym nr 52/2023 została przedstawiona informacja o zakończeniu prac rozwojowych nad urządzeniem do perfuzji organów NanOX Recovery Box, który w najbliższym kwartale będzie dalej poddawany testom klinicznym,
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
e)w Raporcie bieżącym nr 10/2024 Zarząd podał do publicznej wiadomości informację o zawarciu umowy inwestycyjnej
z eCapital sp. z o.o., której głównym celem jest dokapitalizowanie spółki zależnej NanoSanguis S.A., które pozwoli na dokończenie prac rozwojowych potwierdzających skuteczność systemu NanoOX,
Dlatego też, Zarząd Emitenta nie widzi żadnych przesłanek, aby objąć nakłady na prace rozwojowego nad systemem NanOX odpisem aktualizującym.
Struktura kosztów prac rozwojowych w realizacji wg realizowanych projektów i z podziałem na Spółki z Grupy Kapitałowej realizujące te projekty:
| Stan na 31/12/2023 | |||
Nazwa projektu | Wartość brutto | Odpis aktualizujący | Wartość Netto | |
NanoSanguis S.A. | ||||
Substytut krwi (Substytut czerwonych krwinek) | 2 549 475 | 2 549 475 | - | |
System NanOX | 7 309 576 | - | 7 309 576 | |
EuroNanoMed - TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 1 005 163 | 1 005 163 | - | |
EuroNanoMed - INTREPIDUS | 396 806 | 396 806 | - | |
EuroNanoMed - ANTINEUROPATHO | 220 475 | 220 475 | - | |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | - | - | - | |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | - | - | - | |
NanoVelos S.A. | ||||
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | - | - | |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | - | - | |
PolEpi | 8 746 385 | 8 746 385 | - | |
Pozostałe | 338 781 | 338 781 | - | |
RAZEM | 20 566 661 | 13 257 085 | 7 309 576 | |
| Stan na 31/12/2022 | ||
Nazwa projektu | Wartość brutto | Odpis aktualizujący | Wartość Netto |
NanoSanguis S.A. | |||
Substytut krwi (Substytut czerwonych krwinek) | 2 504 232 | 1 199 615 | 1 304 617 |
System NanOX | 5 341 106 | - | 5 341 106 |
EuroNanoMed - TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 787 763 | - | 787 763 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Płyn do dezynfekcji powierzchni | - | - | - |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | - | - | - |
NanoVelos S.A. | |||
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | - | - |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | - | - |
PolEpi | 8 018 464 | - | 8 018 464 |
Pozostałe | 333 798 | - | 333 798 |
RAZEM | 16 985 363 | 1 199 615 | 15 785 749 |
Koszty prac rozwojowych w realizacji obejmują koszty wynagrodzeń, usług obcych i materiałów niezbędnych do ich realizacji.
Model biznesowy Spółki opisany został w Rozdziale 5.1 Informacja o Spółce Dominującej i Grupie Kapitałowej. Do oceny stopnia zaawansowania projektów Spółka wykorzystuje skalę stopnia gotowości wdrożeniowej TRL (Technology Readiness Levels), która jest miarą uznaną i stosowaną globalnie. W wersji stosowanej przez NCBiR, którą posługuje się Spółka, ma ona 9 poziomów,
w których TRL 1 reprezentuje pomysł, a TRL 9 uruchomienie produkcji w skali przemysłowej. Model biznesowy Grupy zakłada rozpoczynanie projektów od TRL1 i ich stopniowy dalszy rozwój. Na poziomie TRL 3 Spółka uznaje projekty jako możliwe do sprzedaży (potwierdzone i na wstępnym etapie rozwoju) i od tego momentu następuje aktywacja ich kosztów rozwojowych. Celem Spółki jest rozwój projektów do poziomu TRL5 lub 6, na którym celem jest sprzedaż do partnera, który będzie kontynuował rozwój aż do TRL9 i wprowadzenia na rynek. Dla najważniejszych projektów Spółka posiada poziomy TRL określone przez niezależnego doradcę.
Żaden z projektów prowadzonych przez Spółkę nie ma na celu produkcji leku lub wyrobu medycznego przez Spółkę.
Na koniec poszczególnych okresów (jeszcze przed otrzymaniem zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego) objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa realizowała prace rozwojowe, które nie zostały zakończone (i tym samym nie były dostępne do użytkowania) i dalej amortyzowane. W związku z tym na podstawie MSR 36.10a Grupa NanoGroup przeprowadziła testy na utratę wartości prac rozwojowych. Biorąc pod uwagę przyjęty model biznesowy Grupy zdefiniowano trzy ośrodki wypracowujące środki pieniężne (OWŚP), tj. NanoThea S.A., NanoSanguis S.A. i NanoVelos S.A. Są to najmniejsze dające się określić zespoły aktywów,
które wypracowują wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Prace rozwojowe w realizacji przypisano do tych OWŚP na podstawie ich wartości w poszczególnych spółkach.
Na potrzeby sporządzenia niniejszego sprawozdania skonsolidowanego (jeszcze przed otrzymaniem zaleceń z Komisji Nadzoru Finansowego) Zarząd Spółki Dominującej zlecił przygotowanie wycen do zewnętrznej, niezależnej firmy doradczej Kvarko Group ASI Sp. z o.o. wyspecjalizowanej w wycenie wartości księgowej w obszarze biotechnologii. Firma doradcza wykonała wyceny w oparciu o własną metodykę, która zasilona została informacjami pozyskanymi od Zarządu Spółki Dominującej w trybie wywiadu.
Zastosowana została metoda opłat licencyjnych. Metoda opłat licencyjnych oddaje modele komercjalizacji bezpośredniej
(sprzedaż jednorazowa całości praw majątkowych oraz sprzedaż licencji). Metoda opłat licencyjnych jest metodą dochodową polegającą na określeniu bieżącej wartości przyszłych korzyści będących wynikiem posiadania praw do wycenianej technologii, polega ona na sprowadzeniu do wartości bieżącej wszystkich prognozowanych przepływów z tytułu budżetowanych opłat licencyjnych. Metoda opłat licencyjnych opiera się na założeniu, że korzyści wynikające z posiadania technologii są równe kosztom, jakie musiałby ponieść dany podmiot, gdyby nie posiadał praw do rozwiązania, a jedynie użytkował go na podstawie opłaty licencyjnej według obowiązujących na rynku stawek. Ustalone w ten sposób korzyści w okresie ochrony patentowej są następnie korygowane o należny podatek dochodowy (jeżeli dotyczy) oraz sprowadzane do wartości bieżącej poprzez użycie właściwego czynnika dyskontującego. Otrzymana w ten sposób wartość jest wynikiem wyceny technologii. Scenariusz komercjalizacji Technologii
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
w modelu licencyjnym jest bazowym scenariuszem na potrzeby sporządzonych testów na utratę wartości. Scenariusz ten przewiduje, że szacowane koszty nakładów inwestycyjnych niezbędne do poczynienia do celów doprowadzenia gotowości wdrożeniowej Technologii do poziomu dziewiątego zostaną poniesione przez licencjobiorcę lub też przez nowych inwestorów w późniejszym okresie komercjalizacji. W związku z powyższym koszty inwestycji pozostają bez wpływu na minimalną wartość Technologii ustaloną przy pomocy metody opłat licencyjnych. Należy też pamiętać, że inwestycja w dalszy rozwój Technologii jest związana z bardzo dużym poziomem ryzyka niepowodzenia.
W związku z zastosowaniem się Grupy do zaleceń KNF w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zaprezentowano założenia i wyniku testu na utratę wartości opracowanego przez Kvarko Group ASI Sp. z o.o. jedynie w odniesieniu do Systemy NanOX.
Kvarko Group ASI Sp. z o.o. oszacowała wartość Systemu NanOX na kwotę 18 258,9 tys. zł. Do wyceny przyjęto następujące założenia:
a)Płyn NanOX 4 Kidney I urządzenie NanOX Recovery Box stanowią razem System NanOX, czyli kompleksowy system do perfuzji organów. Płyn NanOX 4 Kidney ma wysoce innowacyjny charakter, gdyż ma umożliwiać prowadzenie perfuzji organów do przeszczepu w wyższych niż obecnie stosowane temperaturach (subnormotermia / normotermia, przedział temperaturowy 4°C-37°C). Pozwala to na zachowanie funkcji regeneracyjnych organu (organ pozostaje w stanie „aktywności”, utrzymując jego stan), w odróżnieniu od obecnie stosowanego charakteru przechowywania na lodzie
i perfuzji w hipotermii (organ zostaje „uśpiony” celem spowolnienia pogarszania się jego stanu). Wysoce innowacyjny charakter płynu wymaga odpowiedniego urządzenia prowadzącego i monitorującego perfuzję. Obecnie na rynku nie ma urządzenia pozwalającego na realizację tego celu w pełnym zakresie,
b)prawdopodobieństwo sukcesu dla Systemu NanOX może być wysokie, biorąc pod uwagę kilka kluczowych czynników. System ten, integrujący zaawansowane technologie w płynie NanOX 4 Kidney i urządzeniu NanOX Recovery Box, ma na celu optymalizację procesu perfuzji organów, co może zwiększać efektywność transplantacji. Skuteczność i bezpieczeństwo takiego systemu są kluczowe dla jego akceptacji przez środowisko medyczne i regulatorów. Sukces rynkowy zależeć będzie od wyników klinicznych potwierdzających te zalety oraz od zdolności do spełnienia rygorystycznych norm regulacyjnych
w dziedzinie urządzeń medycznych,
c)NanoSanguis S.A. planuje przeprowadzić certyfikację urządzenia, zaczynając od nerki, następnie wątroby, a ostatecznie również serca. Projekt ten stanowiłby przełom w dziedzinie transplantologii, zmieniając dotychczasowe standardy przechowywania i transportu organów,
d)System NanOX, znajduje się na: 5. Poziomie gotowości wdrożeniowej (TRL 5) dla NanOX Recovery Box, ponieważ dotychczas potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie kluczowe funkcje urządzenia, ale nie udowodniono, że urządzenie spełnia swoją podstawową funkcję, jaką jest przechowywanie narządów. Poziom TRL 6 zostanie osiągnięty w momencie dokonania demonstracji prototypu znacznie bardziej zaawansowanego od analizowanego na obecnym poziomie,
przetestowanie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i zbadaniu wpływu rozwiązań konstrukcyjnych technologii,
e)System NanOX, znajduje się na 6. Poziomie gotowości wdrożeniowej (TRL 6) dla NanOX 4 Kidney, ponieważ dokonano demonstracji prototypu lub modelu technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, przetestowano wynalazek
w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, określono właściwości środowiska demonstracyjnego, które zapewniają zbliżenie warunków eksperymentalnych do rzeczywistych. Poziom TRL 7 zostanie osiągnięty w momencie dokonania demonstracji prototypu Technologii w warunkach operacyjnych,
f)dokonano analizy popytu określając, że światowy rynek transplantacji, zgodnie z oczekiwaniami osiągnie 78,83 mld USD
w 2030 roku, przy wzroście CAGR na poziomie 8,24%, zgodnie z raportem Grand View Research, Inc,
g)dokonano analizy podaży identyfikując podmioty konkurencyjne na międzynarodowym rynku przechowywania i transportu narządów,
h)koszt kapitału wykorzystany do dyskontowania należnych opłat licencyjnych pomniejszonych o podatek dochodowy, określony został na bazie średniego ważonego kosztu kapitału (WACC),
i)koszt kapitału własnego został obliczony na podstawie tradycyjnego modelu wyceny aktywów kapitałowych (ang. Capital Asset Pricing Model, CAPM).
W przypadku systemu NanOX za podstawowy rynek docelowy przyjęto rynek transplantacji. Punktem wyjścia do obliczenia wartości była symulacja hipotetycznych przepływów pieniężnych na rynkach docelowych. Metodą ekspercką ustalono, że spośród możliwych 20 lat ochrony patentowej, w latach 1-6 prowadzone będą badania kliniczne, które zakończą się rejestracją Produktu (okres bez przychodów). Wartość przychodów została zweryfikowana na podstawie analizy rynku, stwierdzono, że wartości te odpowiadają scenariuszowi realnemu. Zakłada się, że od roku 9 osiągnięta zostanie sprzedaż docelowa, stanowiąca 100% szacowanego udziału w
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
rynku (z uwzględnieniem dynamiki wzrostu wartości rynku od roku 2023, który stanowi punkt wyjścia do prognoz). W latach 9-15 sprzedaż maksymalna uwzględniająca przyjętą dynamikę wzrostu wartości rynku będzie kontynuowana.
Stawka opłaty licencyjnej wyrażona została jako określony procent od wartości sprzedaży netto (nie zysku) w wysokości 5%. Przyjmuje się nakład inwestycyjny w wysokości 399,6 mln USD w przeciągu kolejnych ośmiu lat rozwoju. Przyjmuje się, że udział kosztów operacyjnych w sprzedaży wynosić będzie 95,05%, w tym 6,48% - na rzecz amortyzacji (założenie na bazie mediany dla wyników finansowych branży z roku 2022). Ekspercko przyjmuje się do celów szacunku kapitału obrotowego wskaźnik rotacji zapasów na poziomie 10 dni, należności – 30 dni, oraz zobowiązań – 14 dni jako typowe poziomy w całym okresie budżetowym. Stawkę podatku CIT przyjęto na poziomie 19%. Stopę zwrotu z inwestycji wolnych od ryzyka (RF) oszacowano na podstawie danych rentowności 10 letnich obligacji skarbowych na rynku wtórnym z dnia 29 grudnia 2023 r. Wartość RF ustalono na poziomie 5,09% (źródło: FinancialCraft). Koszt długu oszacowany został na podstawie stawki WIBOR 6M na dzień 31.12.2023, powiększonej o marżę w wysokości 350 punktów bazowych. Dodatkowo koszt długu jest pomniejszany o oszczędności podatkowe wynikające z tytułu obniżania podstawy opodatkowania przez płatności odsetkowe (stawkę podatku przyjęto w wysokości 19%). Premię dla rynku kapitałowego (RP) ustalono na poziomie 5,24%. Wielkość ta została oszacowana jako stopa zwrotu z indeksu S&P500 pomniejszona o rentowność obligacji USA oraz powiększona o premię dla rynku polskiego (źródło: FinancialCraft). Premię za ryzyko specyficzne (RS) ustalono na poziomie 5,24%. odzwierciedla założenie, że inwestorzy oczekują od spółki biotechnologicznej dodatkowej premii nie niższej niż premia dla rynku kapitałowego. Zlewarowany wskaźnik beta dla branży (βi), będący miarą ryzyka systematycznego, dla spółek branżowych posiadających potencjał produkcyjny niezbędny do komercyjnej eksploatacji Technologii i tworzących rynek w wybranych segmentach działalności, przyjęto na poziomie 0,9650 (źródło: FinancialCraft). Medianę zadłużenia w branży oszacowano na poziomie 12,08%. Średni ważony koszt kapitału oszacowano na poziomie 18,18% w przypadku scenariusza, w którym opłaty licencyjne traktowane są jako przychód w ramach działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Poza opisanym powyżej Systemem NanOX, Spółka rozwijała także w 2023 r. technologię medyczną, której celem jest dostarczanie tlenu do tkanek i odbieranie od nich dwutlenku węgla, a zatem jest to działanie w kierunku wytworzenia substytutu krwi
(projekt rozwojowy Substytut krwi zwany także Substytututem czerwonych krwinek). Rynek na taką technologię także jest globalny i ma bardzo znaczące rozmiary. Wobec ogromnych i rosnących niedoborów krwi od dawców, substytut krwi może być stosowany
w medycynie ratunkowej, w czasie wojny, ale także w sytuacjach niedoborów krwi o rzadkiej grupie. Rozwój tego rodzaju technologii, zupełnie przełomowej, ma ogromny potencjał komercyjny.
Spółka w roku 2023 realizowała projekt EuroNanoMed INTREPIDUS, w ramach którego przeprowadzono doświadczenia związane
z modyfikacjami powierzchni membran z poliwęglanu różnymi polimerami (m.in. PEG, dekstran, polikwas akrylowy, poliwinylopirolidon) o właściwościach zmniejszających zjawisko bioosadzania. Otrzymane zmodyfikowane membrany badano pod kątem właściwości fizykochemicznych wprowadzonych powłok, ich cytotoksyczności, zmian w parametrach dyfuzji oraz zmian we właściwościach adhezyjnych dla komórek i białek. Otrzymane wyniki były dwukrotnie prezentowane na spotkaniach
z konsorcjantami z Europy, z którymi projekt jest współrealizowany.
Spółka w roku 2023 realizowała także projekt EuroNanoMed ANTINEUROPATHO, w którym wykonano doświadczenia związane
z przygotowaniem nanosystemów na bazie białka zeiny oraz liposomalnych zdolnych do przekraczania bariery krew-mózg i będących nośnikami peptydów przeciwbakteryjnych. W ramach realizacji prac opracowano formulację liposomalną zdolną do enkapsulacji peptydów. Obecnie trwają prace związane z przyłączaniem peptydu kierującego do przekraczania bariery krew-mózg.
Otrzymane wyniki były dwukrotnie prezentowane na spotkaniach z konsorcjantami z Europy, z którymi projekt jest współrealizowany.
Grupa nie zamierza zaniechać prac rozwojowych w odniesieniu do powyższych projektów. W momencie dysponowania przez Grupę Kapitałową odpowiednimi środkami finansowym, Emitent planuje powrót do projektów stworzenia substytutu krwi, EuroNanoMed INTREPIDUS oraz EuroNanoMed ANTINEUROPATHO. Zarząd Spółki Dominującej w pełni zastosował się do zaleceń KNF i dokonał
w ramach skonsolidowanego sprawozdania finansowego Emitenta za rok 2023 odpisu tych projektów w pełnej wysokości. Dodatkowo NanoSanguis S.A. zawarł umowę z CET Advisors Ltd z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) o doradztwo w zakresie pozyskania inwestora zainteresowanego partnerstwem biznesowym albo nabyciem istniejących lub nowo wyemitowanych akcji, zakupem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, bądź zakupem wyodrębnionych aktywów lub innej transakcji dotyczącej praw majątkowych należących do Spółki Zależnej.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Spółka dysponuje patentami na technologię łączenia substancji leczniczych zarejestrowanych jako leki, z nanocząstkami polisacharydowymi. Możliwości takiego połączenia są obecnie rozwijane we wskazaniu raka jajnika leczonego epirubicyną (projekt badawczo-rozwojowy PolEpi). Dotychczas prowadzone badania wskazują na potencjał leczniczy tej technologii w postaci ewentualnego zwiększenia efektywności terapii i/lub zmniejszenia jej skutków ubocznych. Spółka jest w trakcie procesu selekcji kolejnych substancji leczniczych do dalszych badań. W oparciu o osiągane dotychczas rezultaty, można oczekiwać powtarzalności kolejnych połączeń ze znanymi substancjami leczniczymi, względnie szybko i ze znacznie mniejszymi kosztami, niż w przypadku jeszcze niezarejestrowanych leków (projekt badawczo-rozwojowy Platforma NanoVelos). Główny potencjał rozwojowy jaki Spółka widzi obecnie, dotyczy przede wszystkim terapii antynowotworowych. Można zatem uznać, że rynkiem potencjalnie adresowanym przez technologię rozwijaną przez Spółkę jest leczenie wielu nowotworów, zwłaszcza złośliwych.
Grupa nie zamierza zaniechać prac rozwojowych w odniesieniu do powyższych projektów. W momencie dysponowania przez Grupę odpowiednimi środkami finansowym, Emitent planuje powrót do projektów prowadzonych w NanoVelos. Zarząd Spółki Dominującej w pełni zastosował się do zaleceń KNF i dokonał w ramach skonsolidowanego sprawozdania finansowego Emitenta za rok 2023 odpisu tych projektów w pełnej wysokość.
NanoVelos S.A. zawarł umowę z CET Advisors Ltd z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) o doradztwo w zakresie pozyskania inwestora zainteresowanego partnerstwem biznesowym albo nabyciem istniejących lub nowo wyemitowanych akcji,
zakupem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, bądź zakupem wyodrębnionych aktywów lub innej transakcji dotyczącej praw majątkowych należących do Spółki Zależnej.
W tej pozycji wykazane zostały głównie zaliczki na zakup materiałów.
Na 31 grudnia 2023 roku Spółka nie posiadała istotnych należności z tytułu dostaw i usług zarówno w wartości brutto jak i netto.
W tej pozycji wykazane są środki pieniężne na rachunku bankowym głównie w banku Santander Bank Polska S.A.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Stan na | ||
Seria | Liczba akcji | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy (agio) |
Akcje serii A | 4 380 000 | 4 380 000,00 | 6 450 500,20 |
Akcje serii B | 2 090 020 | 2 090 020,00 | 3 730 915,33 |
Akcje serii C | 1 050 000 | 1 050 000,00 | 4 825,00 |
Akcje serii D | 4 570 000 | 4 570 000,00 | 6 742 625,30 |
Akcje serii F | 880 000 | 880 000,00 | 3 300 000,00 |
Akcje serii G | 986 550 | 986 550,00 | 2 565 030,00 |
Akcje serii H | 2 791 313 | 2 791 313,00 | 8 569 330,91 |
Akcje serii I | 3 349 576 | 3 349 576,00 | 0,00 |
RAZEM | 20 097 459 | 20 097 459,00 | 31 363 226,74 |
koszty emisji |
|
| (2 052 055,59) |
pozostałe |
|
| 39 756,18 |
RAZEM | 20 097 459 | 20 097 459,00 | 29 350 927,33 |
Kapitał zapasowy powstały z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji jest pomniejszony o koszty usług doradczych związanych z emisjami. W styczniu 2023 roku wartość kapitału zakładowego uległa zmianie na skutek rejestracji w KRS akcji serii I emitowanej na podstawie uchwały nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia NanoGroup S.A. z dnia 30 czerwca 2022 r. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii I w trybie oferty publicznej
z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru do akcji nowej emisji oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji akcji serii I i praw do akcji serii I oraz ubiegania się̨ o dopuszczenie tych akcji i praw do akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Struktura akcjonariatu Spółki Dominującej przedstawia się następująco:
| Stan na | |||
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział w | Liczba głosów | Udział w |
NanoGroup S.A. (akcje własne - Spółka nie wykonuje prawa głosu z akcji własnych) | 528 000 | 2,63% | 0 | 0,00% |
Tomasz Ciach | 1 030 000 | 5,13% | 1 030 000 | 5,26% |
AUGEBIT Fundusz Inwestycyjny Zamknięty | 1 573 141 | 7,83% | 1 573 141 | 8,04% |
Robert Dziubłowski i podmioty od niego zależne | 1 142 641 | 5,69% | 1 142 641 | 5,84% |
Free Float | 15 823 677 | 78,73% | 15 823 677 | 80,86% |
KAPITAŁ ZAKŁADOWY | 20 097 459 | 100,00% | 20 097 459 | 100,00% |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Stan na | |||
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział w | Liczba głosów | Udział w |
GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych | 4 570 000 | 22,74% | 4 570 000 | 22,74% |
Tomasz Ciach | 4 200 000 | 20,90% | 4 200 000 | 20,90% |
AUGEBIT Fundusz Inwestycyjny Zamknięty | 1 534 641 | 7,64% | 1 534 641 | 7,64% |
Robert Dziubłowski i podmioty od niego zależne | 1 032 641 | 5,14% | 1 032 641 | 5,14% |
Free Float | 8 760 177 | 43,59% | 8 760 177 | 43,59% |
KAPITAŁ ZAKŁADOWY | 20 097 459 | 100,00% | 20 097 459 | 100,00% |
Na potrzeby rozliczenia powstania Grupy Kapitałowej, Spółka Dominująca NanoGroup S.A. przejmująca z prawnego punktu widzenia została identyfikowana jako jednostka przejmowana dla celów rachunkowości na podstawie wytycznych par. B16 MSSF 3(2008). NanoVelos S.A., jednostka, której udziały kapitałowe są nabywane (jednostka przejmowana z prawnego punktu widzenia)
jest jednostką przejmującą dla celów rachunkowości.
W związku z koniecznością doprowadzenia kapitałów Grupy Kapitałowej do wartości będącej sumą kapitałów NanoVelos S.A. bez uwzględnienia wartości akcji NanoGroup S.A. przekazanych w zamian za akcje NanoVelos S.A., w skonsolidowanym sprawozdaniu
z sytuacji finansowej ujęto „kapitał powstały w wyniku rozliczenia utworzenia Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A.”.
Spółka wdrożyła programy motywacyjne. Pierwszy program został zamknięty na podstawie uchwał nr 21 i 22 Walnego Zgromadzenia z dnia 20 czerwca 2023 r., był oparty na warrantach subskrypcyjnych. Objęto w nim 76.130 warrantów subskrypcyjnych (Pula A).
Nowy program motywacyjny na lata 2023 – 2025 przyjęty uchwałą nr 23 Walnego Zgromadzenia Spółki w dniu 20 czerwca 2023 r. jest oparty o emisję akcji w ramach kapitału docelowego (“Program Motywacyjny 2023 – 2025”). Na podstawie wymienionej uchwały Zarząd Spółki został upoważniony do emisji 2.000.000 akcji serii K na rzecz uprawnionych uczestników programu motywacyjnego – na zasadach określonych w uchwale.
Program Motywacyjny 2023 – 2025 polega na wyemitowaniu przez Spółkę nowych akcji, a następnie na przeznaczeniu tych akcji do objęcia przez osoby uprawnione na preferencyjnych warunkach, określonych szczegółowo w regulaminie programu motywacyjnego i zawartej w wyniku realizacji postanowień tego regulaminu umowie uczestnictwa w programie motywacyjnym oraz umowie objęcia akcji. Łącznie w ramach Programu Motywacyjnego 2023 – 2025 Spółka może zaproponować uprawnionym uczestnikom programu nie więcej niż 2.000.000 akcji. Uczestnikiem Programu Motywacyjnego 2023 – 2025 będzie mogła być osoba fizyczna, która zawarła umowę uczestnictwa w Programie Motywacyjnym 2023 – 2025, pozostająca ze Spółką lub Spółką Zależną w jednym z następujących stosunków prawnych i uzyskująca z tego stosunku prawnego należności od Spółki lub Spółki Zależnej: (i) stosunku pracy, o których mowa w art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy; (ii) wykonywania usług na podstawie umowy dzieło, z wyłączeniem usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej; (iii) wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia,
z wyłączeniem usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej; (iv) wykonywania usług na podstawie umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, a do których na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o umowach zlecenia, z wyłączeniem usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej; (v) członkostwa w Zarządzie lub w Radzie Nadzorczej. Uczestnik Programu Motywacyjnego 2023 – 2025 będzie uprawniony do objęcia nowych akcji Spółki pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek określonych szczegółowo w regulaminie programu motywacyjnego oraz zawartej umowie uczestnictwa w Programie Motywacyjnym 2023 – 2025. Spółka wyemituje nowe akcje w ramach
Programu Motywacyjnego 2023 – 2025 po cenie emisyjnej za 1 (jedną) akcję w wysokości odpowiadającej aktualnej wartości
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
nominalnej 1 (jednej) akcji (1,00 PLN) w zamian za wkład pieniężny równy tak określonej cenie emisyjnej. Szczegółowe warunki
i zasady Programu Motywacyjnego 2023 – 2025 określa regulamin stanowiący załącznik do uchwały nr 23
Walnego Zgromadzenia Spółki w dniu 20 czerwca 2023 r. W związku z utworzeniem Programu Motywacyjnego 2023 – 2025 Walne Zgromadzenie Spółki upoważniło Zarząd Spółki do podwyższania kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego,
o którym mowa w art. 444 – 447 Kodeksu spółek handlowych, o kwotę nie wyższą niż 2.000.000,00 zł (słownie: dwa miliony złotych), w terminie 3 (słownie: trzech) lat od dnia dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (czyli od dnia 24 sierpnia 2023 r.).
Kapitał wykazany w tej pozycji składa się z wyników niepodzielonych zrealizowanych przez Grupę Kapitałową w roku bieżącym oraz z lat ubiegłych.
Zobowiązania z tytułu leasingu wynikają z umów najmu powierzchni biurowej, których najemcą jest Grupa. Umowy zawarte są do końca 2023 roku.
| Stan na 31/12/2023 | ||
Nazwa projektu | Wartość brutto | Rezerwa | Wartość netto |
NanoSanguis S.A. | |||
Substytut krwi (Substytut czerwonych krwinek) | 1 613 654 | - | 1 613 654 |
System NanOX - OrganFarm - system do długoterminowego przechowywania organów ex vivo | 2 677 640 | - 855 000 | 1 822 640 |
System NanOX - StartVenture@Poland | 159 628 | - | 159 628 |
EuroNanoMed - TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 835 759 | - | 835 759 |
EuroNanoMed - INTREPIDUS | 342 315 | - | 342 315 |
EuroNanoMed - ANTINEUROPATHO | 182 549 | - | 182 549 |
NanoVelos S.A. | |||
Program Badań Stosowanych, Nanometryczny, polisacharydowy system dostarczania 5-fluorouracylu w celowej terapii onkologicznej | 273 880 | - | 273 880 |
Rozwój terapii opartych o immunomodulatory przeciwnowotworowe | 1 390 626 | - | 1 390 626 |
Ochrona Patentowa zgłoszenia PCT dla technoligii i zastosowania nośników polisacharydowych dedykowanych celowanej terapii onkologicznej | 131 545 | - | 131 545 |
Badania przedkliniczne i kliniczne innowacyjnych nanoformulacji leków przeciwnowotworowych | 3 952 545 | - | 3 952 545 |
RAZEM | 11 560 140 | - 855 000 | 10 705 140 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Stan na 31/12/2022 | ||
Nazwa projektu | Wartość brutto | Rezerwa | Wartość netto |
NanoSanguis S.A. | |||
Substytut krwi (Substytut czerwonych krwinek) | 1 613 654 | - | 1 613 654 |
System NanOX - OrganFarm - system do długoterminowego przechowywania organów ex vivo | 2 421 880 | - 855 000 | 1 566 880 |
System NanOX - StartVenture@Poland | 159 628 | - | 159 628 |
EuroNanoMed - TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 835 759 | - | 835 759 |
EuroNanoMed - INTREPIDUS | 67 240 |
|
|
NanoVelos S.A. | |||
Program Badań Stosowanych, Nanometryczny, polisacharydowy system dostarczania 5-fluorouracylu w celowej terapii onkologicznej | 273 880 | - | 273 880 |
Rozwój terapii opartych o immunomodulatory przeciwnowotworowe | 1 390 626 | - | 1 390 626 |
Ochrona Patentowa zgłoszenia PCT dla technoligii i zastosowania nośników polisacharydowych dedykowanych celowanej terapii onkologicznej | 131 545 | - | 131 545 |
Badania przedkliniczne i kliniczne innowacyjnych nanoformulacji leków przeciwnowotworowych | 3 952 545 | - | 3 952 545 |
RAZEM | 10 846 757 | - 855 000 | 9 991 757 |
Zdecydowano o utrzymaniu istniejącej rezerwy związanej z realizacją dotacji „OrganFarm - system do długoterminowego przechowywania organów ex vivo” do projektu System NanOx (dawniej: OrganFarm). Kwota rezerwy została wyznaczona w oparciu o raport firmy doradczej specjalizującej się w rozliczaniu dotacji publicznych. Jako kwota rezerwy przyjęta została kwota z raportu powiększona o możliwe odsetki. Istniejące ryzyko zwrotu wynika z faktu niezrealizowania kamienia milowego projektu (przeprowadzenie badań przedklinicznych) oraz rozbieżności merytorycznych w zrealizowanych podetapach
(zastosowana metodyka tych etapów vs metodyka opisana we wnioskach). W przypadku zrealizowania się ryzyka zwrotu,
po uwzględnieniu procedury wyjaśniającej i odwoławczej, można szacować, że termin zwrotu dotacji przypadłby w trzecim kwartale 2024 r.
Kwoty wykazane w tej pozycji dotyczą wyłącznie zobowiązań handlowych Grupy.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
W zakresie podatku dochodowego, NanoGroup S.A. podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. NanoGroup S.A. nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
aby zrealizować aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, Zarząd Spółki zdecydował o skorygowaniu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości możliwej do wykorzystania.
| Okres zakończony | Okres zakończony |
Podstawowy zysk na akcję z działalności kontynuowanej (w PLN) | (0,39) | (0,05) |
Zysk rozwodniony na akcję z działalności kontynuowanej (w PLN) | (0,33) | (0,04) |
|
|
|
Zysk netto / Strata netto (w PLN) | (7 906 184) | (771 540) |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia straty na akcję | 20 097 459 | 16 747 883 |
Liczba warrantów subskrypcyjnych | 4 189 130 | 761 300 |
Zysk podstawowy (stratę) przypadający/ą na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) netto za rok przypadającego/ej na akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku.
Zysk (stratę) rozwodniony/ą przypadającą na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) netto za rok przypadającego na akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną
o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
W latach 2022 - 2023 czynnikami rozwadniającymi przyjętymi do kalkulacji średniej ważonej liczby akcji zwykłych były emisje warrantów, szerzej opisane w nocie 7.13.
Lp. | Wyszczególnienie | Kwota zł | |
1. | Środki pieniężne na koniec okresu według bilansu | 537 612 | |
a. | zmiana stanu środków pieniężnych wywołana różnicami kursowymi | - | |
b. | przeklasyfikowanie składników krótkoterminowych pomiędzy aktywami finansowymi a środkami pieniężnymi | - | |
2. | Środki pieniężne na koniec okresu według rachunku przepływów pieniężnych | 537 612 | |
|
|
|
|
Struktura środków pieniężnych na koniec okresu |
| ||
Lp. | Wyszczególnienie | Kwota zł | |
1. | Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 537 612 | |
a. | w tym środki pieniężne zgromadzone na rachunkach VAT | 110 427 | |
2. | Środki pieniężne w kasie | - | |
3. | Inne środki pieniężne | - | |
4. | Inne aktywa pieniężne | - | |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
|
|
|
|
Wyjaśnienie przyczyn różnic pomiędzy zmianami stanu niektórych pozycji w bilansie oraz zmianami tych samych pozycji w rachunku przepływów pieniężnych | |||
Pozycja | Wyszczególnienie | Kwota zł | |
| A. - Korekty | 3 145 170 | |
| A.1. | Amortyzacja | 35 412 |
| A.2. | Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | - |
| A.3. | Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | - |
| A.4. | Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | 12 057 470 |
|
| - odpisy aktualizujące wartość prac rozwojowych | 12 057 470 |
| A.5. | Zmiana stanu rezerw | 132 703 |
|
| - zmiana stanu według bilansu | 132 703 |
| A.6. | Zmiana stanu zapasów | (16 900) |
|
| - zmiana stanu według bilansu | (16 900) |
| A.7. | Zmiana stanu należności | 215 116 |
|
| - zmiana stanu według bilansu | 215 116 |
| A.8. | Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 72 561 |
|
| - zmiana stanu według bilansu | 72 561 |
| A.9. | Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | (9 351 192) |
|
| - rozliczenia międzyokresowe przychodów - rozliczenie otrzymanych dotacji | (9 351 192) |
| B. - Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | (3 657 216) | |
| B.1. | Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | - |
| B.2. | Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne | - |
| B.3. | Wpływy z aktywów finansowych | - |
| B.4. | Inne wpływy inwestycyjne | - |
| B.5. | Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | - |
|
| - nabycie rzeczowych aktywów trwałych | (75 919) |
| B.6. | Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne | - |
| B.7. | Nabycie aktywów niematerialnych | (3 581 297) |
|
| - nakłady na prace rozwojowe | (3 581 297) |
| C. - Przepływy pieniężne z działalności finansowej | 6 484 916 | |
| C.1. | Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 5 910 705 |
|
| - wpływy ze sprzedaży własnych akcji | 5 910 705 |
| C.2. | Kredyty i pożyczki | - |
| C.3. | Emisja dłużnych papierów wartościowych | - |
| C.4. | Inne wpływy finansowe | 713 383 |
|
| - wpływy z dotacji | 713 383 |
| C.5. | Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli | - |
| C.6. | Spłaty kredytów i pożyczek | - |
| C.7. | Wykup dłużnych papierów wartościowych | - |
| C.8. | Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | (139 172) |
|
| - płatności z tytułu kosztów finansowych umowy leasingu | (139 172) |
| C.9. | Odsetki | - |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Celem Grupy w zarządzaniu ryzykiem kapitałowym jest ochrona zdolności Spółki do kontynuowania działalności, tak aby możliwe było realizowanie zwrotu dla akcjonariuszy oraz korzyści dla innych zainteresowanych stron, a także utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu.
Na Zarząd Spółki Dominującej nie są nałożone żadne zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, iż zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, któremu podlega Grupa, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego.
Z uwagi na charakter działalności oraz obecny jej poziom Grupa finansuje się głównie kapitałem własnym. Zarząd Spółki Dominującej na bieżąco analizuje potrzeby kapitałowe, w przypadku wystąpienia zapotrzebowania na dodatkowy kapitał możliwe są dalsze emisje akcji.
Działalność Grupy podlega następującym kategoriom ryzyka związanego z instrumentami finansowymi:
•ryzyko kredytowe,
•ryzyko płynności,
•ryzyko rynkowe.
Zarząd Spółki Dominującej ponosi odpowiedzialność za ustanowienie i nadzór nad zarządzaniem ryzykiem przez Grupę, w tym identyfikację i analizę ryzyka, na które Grupa jest narażona, określenie odpowiednich limitów i kontroli, jak też monitorowanie ryzyka i stopnia dopasowania do limitów. Zasady i procedury zarządzania ryzykiem podlegają regularnym przeglądom w celu uwzględnienia zmiany warunków rynkowych i zmian w działalności Grupy.
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia straty finansowej przez Grupę w sytuacji, kiedy strona instrumentu finansowego nie spełnia obowiązków wynikających z umowy. Grupa zawiera transakcje wyłącznie z firmami o dobrej zdolności kredytowej.
Ryzyko kredytowe w przypadku Grupy związane jest przede wszystkim z posiadanymi środkami pieniężnymi w Bankach. W związku z powyższym w przypadku środków pieniężnych nie rozpoznaje się istotnego ryzyka kredytowego.
Ryzyko płynności jest to ryzyko wystąpienia trudności w spełnieniu przez Grupę obowiązków związanych ze zobowiązaniami finansowymi, które rozliczane są w drodze wydania środków pieniężnych lub innych aktywów finansowych. Zarządzanie płynnością przez Grupę polega na zapewnianiu, aby w możliwie najwyższym stopniu, Grupa posiadała płynność wystarczającą do regulowania wymagalnych zobowiązań, zarówno w normalnej jak i kryzysowej sytuacji, bez narażania na niedopuszczalne straty lub podważenie reputacji Grupy. W tym celu Grupa monitoruje przepływy pieniężne i zapewnia środki pieniężne w kwocie wystarczającej dla pokrycia oczekiwanych wydatków operacyjnych i bieżących zobowiązań finansowych oraz utrzymuje założone wskaźniki płynności.
Z uwagi na prostą strukturę bilansu ryzyko nie wymaga ujawnień ilościowych.
W związku z istnieniem w NanoSanguis S.A. rezerw związanych z ryzykiem zwrotu dotacji, Grupa wskazuje, że zrealizowanie się konieczności ich wykorzystania istotnie zmniejszyłoby lub wstrzymało możliwość realizacji programu badawczego spółki.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Ryzyko rynkowe polega na tym, że zmiany cen rynkowych, takich jak kursy walutowe, stopy procentowe, ceny instrumentów kapitałowych będą wpływać na wyniki Grupy lub na wartość posiadanych instrumentów finansowych. Celem zarządzania ryzykiem rynkowym jest utrzymanie i kontrolowanie stopnia narażenia Grupy na ryzyko rynkowe w granicach przyjętych parametrów,
przy jednoczesnym dążeniu do optymalizacji stopy zwrotu z inwestycji.
| Stan na | Stan na |
ZARZĄDY Spółek z Grupy Kapitałowej |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 600 037 | 671 549 |
Płatności na bazie akcji rozliczane w środkach pieniężnych | - | - |
Świadczenia z tytułu rozwiązania umów dla członków Zarządu | - | - |
RAZEM | 600 037 | 671 549 |
|
|
|
RADA NADZORCZA Spółek z Grupy Kapitałowej | 82 500 | 271 500 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | - | - |
RAZEM | 82 500 | 271 500 |
Zarząd Spółki Dominującej oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego NanoGroup S.A. oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2023 roku, został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz, że podmiot ten oraz biegli rewidenci dokonujący badania tych sprawozdań, spełniali warunki bezstronnej i niezależnej opinii o badaniu, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego.
Wynagrodzenie biegłego rewidenta za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2023 rok,
wynosi odpowiednio 22.500 złotych i 32.000 złotych.
Audytorem badającym wyżej wymienione sprawozdania jest Misters Audytor Adviser Sp. z o.o. Firma ta została wybrana przez
Radę Nadzorczą Emitenta.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
04/01/2024
NanoVelos S.A.:
Ukazała się publikacja „Nanoparticle-Encapsulated Epirubicin Efficacy in the Inhibition of Growth of Orthotopic Ovarian Patient-Derived Xenograft in Immunocompromised Mice Int. J. Mol. Sci. 2024, 25(1), 645; https://doi.org/10.3390/ijms25010645” opisująca rozwój oraz badania aktywności przeciwnowotworowej Polepi w wybranym modelu PDX raka jajnika. Praca została opublikowana przez wydawnictwo MDPI w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences (IP 5.6).
29/01/2024
NanoGroup S.A.:
Zawarto umowy uczestnictwa w nowym programie motywacyjnym obejmującym znaczną część zespołu pracowników Emitenta oraz spółek zależnych, w tym Zarząd.
07/02/2024
NanoSanguis S.A.:
Projekt 16/EuroNanoMed/2019 pt.: „Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu”
(ENM TARBRAINFECT) realizowany przez NanoSanguis S.A. został uznany za wykonany w całości i pozytywnie oceniony przez NCBiR.
08/02/2024
NanoVelos S.A.:
Spółka została poinformowana o intencji Chińskiego Urzędu Patentowego przyznania warunkowego prawa własności zgłoszenia patentowego nr CN 201980017745.X.
02/2024
NanoVelos S.A.:
Wytworzono pierwszą serię 5L produktu Polepi w Guangdong Sunho Pharmaceutical Co., Ltd.
11/03/2024
NanoGroup S.A.:
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy NanoGroup S.A., zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego Emitenta w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii L w trybie oferty publicznej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru do akcji nowej emisji oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji akcji serii L i praw do akcji serii L oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja podwyższa kapitał zakładowy Spółki z kwoty 20.097.459,00 zł do kwoty nie większej niż 23.796.949,00 zł, tj. o kwotę nie wyższą niż 3.699.490 złotych poprzez emisję nie więcej niż 3.699.490 nowych akcji serii L o wartości nominalnej 1,00 zł każda akcja.
03/2023
NanoVelos S.A.:
Wytworzono drugą serię 5L produktu Polepi w Guangdong Sunho Pharmaceutical Co., Ltd.
25/03/2024
NanoGroup S.A.:
Emitent poinformowało o otrzymaniu oferty inwestycyjnej objęcia akcji nowej emisji (inne niż akcje serii L) za łączną kwotę 500.000 PLN za cenę emisyjną nie wyższą niż 1,05 PLN za jedną akcję i wpłacić na poczet objęcia tych zaliczkę w kwocie 500.000 PLN na rachunek bankowy Spółki w terminie do 15 września 2024 r., oraz dodatkowo objąć - w zamian za wkład pieniężny - akcje nowej
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
emisji w liczbie stanowiącej iloraz kwoty 500.000 PLN oraz ceny emisyjnej akcji nowej emisji nie wyższej niż 1,05 PLN pod warunkiem złożenia przez NanoSanguis S.A. wniosku o udzielenie patentu na wynalazek opracowany w ramach projektu System NanOX.
Dotyczy oferty od 5M SQUARE sp. z o.o.
25/03/2024
NanoGroup S.A.:
Emitent poinformował o zawarciu umowy inwestycyjnej z eCapital sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Z kluczowych postanowień umowy wynika, że:
1.Wartość inwestycji wynosi 5,1 mln PLN.
2.Inwestor obejmie łącznie 4.857.144 akcji Emitenta nowej emisji po cenie emisyjnej 1,05 PLN za jedną akcję.
3.952.381 akcji nowej emisji zostanie objętych w terminie 2 dni roboczych od powzięcia przez walne zgromadzenie Spółki uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i emisji akcji w ramach subskrypcji prywatnej,
bez dodatkowych warunków.
4.Pozostałe akcje nowej emisji Inwestor zobowiązał się objąć pod warunkiem należytego wykonywania przez spółkę zależną od Emitenta NanoSanguis S.A. umowy o doradztwo w zakresie pozyskania inwestora, zawartej pomiędzy CET Advisors Ltd z siedzibą w Londynie, w następujących transzach oraz po spełnieniu określonych w Umowie Inwestycyjnej dodatkowych, niżej wymienionych warunków:
a.809.524 akcji nowej emisji - pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej autotransplantacji potwierdzającej skuteczność systemu NanoOX, przez co strony Umowy Inwestycyjnej rozumieją przeprowadzenie przez NanoSanguis S.A. w ramach projektu NanOX co najmniej jednej autotransplantacji nerki świńskiej pobranej po nieodwracalnym zatrzymaniu krążenia "DCD" - donation after cardiac death uszkodzonej długim czasem ciepłego niedokrwienia do 30 minut "WIT30" - warm ischemia time,
przy zastosowaniu subnormotermicznej perfuzji maszynowej SNMP - subnormothermic machine perfusion, przy czym: 1 grupę kontrolną stanowić będą dawcy w modelu DCD WIT30 przy zastosowaniu hipotermicznej perfuzji maszynowej "HMP" - hipotermic machine perfusion, z wykorzystaniem płynu MPS Belzer, 2 badania prowadzone będą w modelu zwierzęcym na świniach, 3 w obu grupach czas prezentacji prowadzony będzie do 12 godzin, a czas obserwacji do 14 dni,
b.952.381 akcji nowej emisji - pod warunkiem złożenia przez NANOSANGUIS S.A. wniosku o udzielenie patentu na wynalazek opracowany w ramach projektu NanOX,
c.714.286 akcji nowej emisji - pod warunkiem złożenia przez NANOSANGUIS S.A. samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami wniosku o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027,
d.714.286 akcji nowej emisji – pod warunkiem przeprowadzenia czterech kolejnych udanych autotransplantacji potwierdzających skuteczność systemu NanoOX, przy identycznych założeniach eksperymentu jak powyżej,
e.714.286 akcji nowej emisji – pod warunkiem złożenia przez NANOSANGUIS S.A. lub osobę wskazaną przez NanoSanguis S.A. wniosku o publikację artykułu naukowego dotyczącego płynu NanOX do jednego
z czasopism naukowych umieszczonych w wykazie podanym w komunikacie Ministra Nauki z dnia
5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
5.Nieprzekraczalny termin realizacji inwestycji został ustalony na 31 grudnia 2025 r. Po upływie tego terminu Umowa Inwestycyjna wygasa.
04/04/2024
NanoGroup S.A.:
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Emitent wypełniając m.in. jeden z warunków oferty inwestycyjnej eCapital sp. z o.o. opublikował ogłoszenie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia NANOGROUP S.A. na dzień 7 maja 2024 r. umieszczając w porządku obrad:
a.podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki (Emitent otrzymał od akcjonariusza i Prezesa Zarządu Emitenta Pana Przemysława Mazurka, zgłoszenie kandydatury Pana Jose Arrieta na Członka Rady Nadzorczej Spółki),
b.podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii M1 w trybie subskrypcji prywatnej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru akcji serii M1 oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji o zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW S.A. akcji serii M1 i praw do akcji serii M1 oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do tych akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c.podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii M2 w trybie subskrypcji prywatnej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru akcji serii M2 oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji o zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW S.A. akcji serii M2 i praw do akcji serii M2 oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do tych akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d.podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii M3 w trybie subskrypcji prywatnej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru akcji serii M3 oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji o zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW S.A. akcji serii M3 i praw do akcji serii M3 oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do tych akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
e.podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii M4 w trybie subskrypcji prywatnej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru akcji serii M4 oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji o zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW S.A. akcji serii M4 i praw do akcji serii M4 oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do tych akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
f.podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii M5 w trybie subskrypcji prywatnej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru akcji serii M5 oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji o zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW S.A. akcji serii M5 i praw do akcji serii M5 oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do tych akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
g.podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii M6 w trybie subskrypcji prywatnej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru akcji serii M6 oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji o zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez KDPW S.A. akcji serii M6 i praw do akcji serii M6 oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do tych akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
h.podjęcie uchwały w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem prawa poboru, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru, zmiany Statutu Spółki, upoważnienia Zarządu Spółki do zawarcia umowy o rejestrację warrantów subskrypcyjnych i akcji nowej emisji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. i upoważnienia Zarządu Spółki do podjęcia działań w celu dopuszczenia akcji do obrotu na rynku regulowanym.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
ZARZĄD NANOGROUP S.A.
Prezes – Przemysław Mazurek
Wiceprezes – Piotr Mierzejewski
Członek – Tomasz Ciach
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY ZA SPORZĄDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Sławomira Kubinka-Stanisławska – Prokurent Moore Polska sp. z o.o.
DATA SPORZĄDZENIA
25 KWIETNIA 2024 ROKU
WARSZAWA