Grupa Kapitałowa NanoGroup S.A.
Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na dzień
31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
1.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW4
2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ6
3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH8
4.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10
5.1.Informacja o Spółce Dominującej i Grupie Kapitałowej12
5.2.Informacje dotyczące składu osobowego Rady Nadzorczej oraz Zarządu12
5.3.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego13
5.4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego13
5.5.Oświadczenie o zgodności14
5.6.Kontynuacja działalności14
5.7.Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy Kapitałowej15
5.8.Wpływ wojny w Ukrainie na działalność Grupy Kapitałowej15
6.ZASADY RACHUNKOWOŚCI PRZYJĘTE DO SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO16
6.1.Nowe standardy i interpretacje oraz zmiany do nich16
Aktywowanie kosztów prac rozwojowych16
Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości aktywów trwałych17
6.3.Informacja dotycząca segmentów operacyjnych, obszarów geograficznych oraz istotnych klientów17
Jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia18
6.5.Opis ważniejszych zasad rachunkowości19
Waluta funkcjonalna, waluta prezentacji i waluty obce19
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych20
7.NOTY DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO24
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
7.9.Należności z tytułu dostaw i usług30
7.11.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty30
7.12.Kapitał akcyjny i zapasowy31
7.13.Kapitał powstały w wyniku utworzenia Grupy Kapitałowej32
7.15.Wyniki niepodzielone z lat ubiegłych33
7.16.Zobowiązania z tytułu leasingu33
7.18.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług34
7.21.Podstawowy i rozwodniony zysk / strata na akcję35
7.23.Aktywa i zobowiązania warunkowe37
7.24.Zarządzanie ryzykiem kapitałowym38
7.25.Zarządzanie ryzykiem finansowym38
7.26.Transakcje z jednostkami powiązanymi39
7.27.Świadczenia dla kluczowego personelu kierowniczego Grupy39
7.29.Informacje dotyczące firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie sprawozdań finansowych39
7.30.Zdarzenia po dniu sprawozdawczym39
Grupa Kapitałowa NanoGroup S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2021
| Nota | Okres zakończony 31/12/2022 | Okres zakończony 31/12/2021 |
|
| PLN | PLN |
Działalność kontynuowana |
|
| |
Przychody ze sprzedaży | 7.1 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 7.1 | ||
Razem przychody z działalności operacyjnej | |||
|
|
| |
Amortyzacja | 7.2 | ( | ( |
Zużycie surowców i materiałów | 7.2 | ( | ( |
Usługi obce | 7.2 | ( | ( |
Koszty świadczeń pracowniczych | 7.2 | ( | ( |
Podatki i opłaty | 7.2 | ( | ( |
Pozostałe koszty | 7.2 | ( | ( |
Razem koszty działalności operacyjnej | ( | ( | |
|
|
| |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | ( | ( | |
|
|
| |
Przychody finansowe | 7.3 | ||
Koszty finansowe | 7.3 | ( | ( |
|
|
| |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | ( | ( | |
|
| ||
Podatek dochodowy | 7.20 | ||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | ( | ( | |
|
|
| |
Działalność zaniechana |
|
| |
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | |||
|
|
| |
ZYSK (STRATA) NETTO | ( | ( | |
|
| ||
Strata netto przypadająca: |
| ||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | ( | ( | |
Udziałom niedającym kontroli | ( | ||
|
|
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2021
Zysk (strata) na akcję |
| ||
(w zł/gr na jedną akcję) |
|
|
|
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję |
| ( | ( |
z działalności kontynuowanej |
| ( | ( |
z działalności zaniechanej |
| ||
|
| ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję |
| ( | ( |
z działalności kontynuowanej |
| ( | ( |
z działalności zaniechanej |
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCHDOCHODÓW
| Nota | Okres zakończony 31/12/2022 | Okres zakończony 31/12/2021 |
|
| PLN | PLN |
ZYSK (STRATA) NETTO | ( | ( | |
Inne dochody całkowite | |||
Całkowite dochody ogółem rozpoznane za okres | ( | ( | |
Dochody całkowite dla jednostki dominującej | ( | ( | |
Dochody całkowite dla niekontrolujących | ( |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Stan na |
| Stan na |
| ||||
|
| PLN |
| PLN |
AKTYWA |
|
|
| |
|
|
|
| |
Aktywa trwałe | 7.4 |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | ||||
Prawo do użytkowania aktywów | 7.5 | |||
Wartość firmy | ||||
Prace rozwojowe | 7.6 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 7.7 | |||
Aktywa trwałe razem | ||||
| ||||
Aktywa obrotowe | ||||
Zapasy | 7.8 | |||
Należności z tytułu dostaw i usług | 7.9 | |||
Pozostałe aktywa | 7.10 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 7.11 | |||
Aktywa obrotowe razem | ||||
| ||||
Aktywa razem |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Stan na |
| Stan na |
| ||||
|
| PLN |
| PLN |
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
|
|
| |
|
|
|
| |
Kapitał własny |
|
|
| |
Wyemitowany kapitał akcyjny | 7.12 |
| ||
Kapitały zapasowe z tytułu rozliczenia nadwyżki emisyjnej | 7.12 |
| ||
Kapitał powstały w wyniku rozliczenia utworzenia | 7.13 | ( | ( | |
Kapitał rezerwowy z tytułu płatności w formie akcji | 7.14 |
| ||
Zyski/ straty zatrzymane, w tym: | 7.15 | ( |
| ( |
- Wynik lat ubiegłych | ( | ( | ||
- Wynik bieżącego okresu | ( |
| ( | |
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||
Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | ||||
Razem kapitał własny | ||||
|
|
|
| |
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
| |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 7.16 |
| ||
Rezerwa na podatek odroczony |
| |||
Długoterminowe dotacje rządowe | 7.17 |
| ||
Zobowiązania długoterminowe razem |
| |||
|
|
|
| |
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
| |
Rezerwa krótkoterminowa na możliwy zwrot dotacji | 7.17 | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 7.18 |
| ||
Zobowiązania z tytułu leasingu | 7.16 |
| ||
Bieżące zobowiązania podatkowe |
| |||
Pozostałe zobowiązania | 7.19 | |||
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
| |||
|
| |||
Zobowiązania razem |
| |||
|
| |||
Pasywa razem |
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Okres zakończony 31/12/2022 |
| Okres zakończony 31/12/2021 |
|
| PLN |
| PLN |
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej |
|
|
| |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| ( |
| ( |
Korekty: |
| |||
Koszty odsetkowe ujęte w wyniku |
| |||
Korekty z tytułu strat (zysków) ze sprzedaży aktywów trwałych |
|
| ||
Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych |
|
| ||
Odpis aktualizujące wartość prac rozwojowych raz odpis aktualizujący prace B+R w NanoSanguis S.A. | 7.6 | ( |
| |
Koszty programu motywacyjnego |
|
| ||
Inne korekty |
|
| ||
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług |
|
| ( | |
Zmiana stanu zapasów |
|
| ( | |
Zmiana stanu pozostałych aktywów | ( | |||
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
| ( |
| |
Zmiana stanu rezerw |
|
| ( | |
Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów |
|
| ||
Suma korekt z działalności operacyjnej |
| ( | ||
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) | ( | ( | ||
Zapłacony podatek dochodowy (zwrot), zaliczony do działalności operacyjnej | ||||
|
|
| ||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| ( |
| ( |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Nota | Okres zakończony 31/12/2022 |
| Okres zakończony 31/12/2021 |
|
| PLN |
| PLN |
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Płatności za rzeczowe aktywa trwałe |
| ( |
| ( |
Płatności za aktywa niematerialne | 7.6 | ( |
| ( |
Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
| ( |
| ( |
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności finansowej |
|
|
|
|
Wpływy z tytułu emisji własnych akcji | 7.12 |
| ||
Płatności z tytułu kosztów emisji akcji |
|
| ||
Płatności z tytułu kosztów finansowych umowy leasingu |
| ( |
| |
Zapłacone odsetki | ||||
Płatności z tytułu zwrotu dotacji |
| ( |
| ( |
Wpływy z pożyczek |
|
| ||
Spłata pożyczek |
|
| ||
Wpływy z dotacji | ||||
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej |
|
| ||
|
|
|
| |
Przepływy pieniężne netto razem |
| ( |
| ( |
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | ||||
Zwiększenie (zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ( |
| ( |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu sprawozdawczego | ||||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu sprawozdawczego | 287.11 |
|
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wyemitowany kapitał akcyjny | Kapitały zapasowe z tytułu rozliczenia nadwyżki emisyjnej | Kapitał powstały w wyniku rozliczenia utworzenia | Kapitał rezerwowy z tytułu płatności w formie akcji | Zyski zatrzymane | Przypadające akcjonariu- | Przypadające udziałom niedającym kontroli | Razem | |
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN |
Stan na 31 grudnia 2020 roku | ( | ( | ||||||
Zysk/ strata netto za rok obrotowy | ( | ( | ( | ( | ||||
Inne dochody całkowite | ||||||||
Dochody całkowite | ( | ( | ( | ( | ||||
Korekta wyników niepodzielonych | ||||||||
Emisja akcji | ||||||||
Program motywacyjny (nota 7.14) | ||||||||
Zmiany w kapitale | ( | ( | ( | ( | ||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku | ( | ( |
Stan na 31 grudnia 2021 roku | ( | ( | ||||||
Zysk/ strata netto za rok obrotowy | ( | ( | ( | |||||
Inne dochody całkowite | ||||||||
Dochody całkowite | ( | ( | ( | |||||
Korekta wyników niepodzielonych (nota 7.22) | ( | ( | ( | |||||
Emisja akcji (nota 7.12) | ||||||||
Program motywacyjny (nota 7.14) | ||||||||
Zmiany w kapitale | ( | ( | ( | |||||
Stan na 31 grudnia 2022 roku | ( | ( |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Forma prawna jednostki:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Spółka NanoGroup S.A. (dalej również jako “Spółka” lub “Emitent”) została zawiązana na mocy aktu notarialnego sporządzonego w dniu 17 października 2016 r. przed Pawłem Matusiakiem notariuszem w Warszawie (Rep. Nr 2595/2016). Siedzibą jednostki jest
W skład Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. wchodzą spółki portfelowe, bezpośrednio zarządzające projektami, które odpowiadają na potrzeby współczesnej medycyny w zakresie onkologii i transplantologii. Spółka NanoGroup S.A. nie prowadzi samodzielnie działalności badawczo-rozwojowej. Domeną działalności Spółki jest koordynacja, nadzór działań poszczególnych spółek zależnych. Emitent podejmuje kluczowe decyzje dotyczące tworzenia i realizacji strategii rozwoju całej Grupy Kapitałowej.
W skład Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. wchodzą cztery spółki:
•NanoVelos S.A.
•NanoSanguis S.A.
•NanoThea S.A.
•NanoSynth Sp. z o.o. w likwidacji
Model biznesowy Grupy polega na rozwoju innowacyjnych technologii medycznych w obszarze nanotechnologii poprzez prowadzenie badań i rozwoju tych technologii w celu potwierdzania ich efektywności i bezpieczeństwa. Zadania te realizowane są w spółkach portfelowych: na wczesnym etapie przez wewnętrzne zespoły badawcze we własnym laboratorium; na późniejszym etapie w międzynarodowych firmach i instytucjach prowadzących badania naukowe i rozwojowe. Model biznesowy, potwierdzony przez przyjętą w kwietniu 2023 roku Strategię Spółki, zakłada doprowadzanie projektów do fazy przedklinicznej i ich sprzedaż do partnerów (określane mianem komercjalizacji lub zawarcia umowy partneringowej), którzy prowadzić będą dalszy rozwój przy własnym finansowaniu. Model biznesowy przyjęty przez Spółkę jest typowy dla branży biotechnologicznej w Polsce i za granicą.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących Spółki Dominującej jest następujący:
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Imię i nazwisko | Data powołania | Kadencja | Zakończenie obecnej kadencji | Data wygaśnięcia mandatu |
ZARZĄD | ||||
Piotr Mierzejewski | 25.02.2022 r. | 3 lata | 31.08.2023 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2023 |
Tomasz Ciach | 31.08.2020 r. | 3 lata | 31.08.2023 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2023 |
Przemysław Mazurek | 1.12.2022 r. | 3 lata | 31.08.2023 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2023 |
RADA NADZORCZA | ||||
Jerzy Garlicki | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Paweł Ciach | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r. | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Tadeusz Wesołowski | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Artur Olender | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Robert Dziubłowski | 28.06.2021 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Marek Borzestowski | 25.02.2022 r. | 4 lata | 28.06.2025 r | Dzień odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Emitenta za rok obrotowy 2025 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje rok zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku. Dane finansowe prezentowane są w złotych polskich (PLN) przy zastosowaniu zaokrągleń do pełnych złotych, chyba że wskazano inaczej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem zobowiązań z tytułu programów pracowniczych, które zostały wycenione w wartości godziwej.
Spółka dominująca podczas sporządzania sprawozdania finansowego dokonuje pewnych szacunków i przyjmuje założenia, które bezpośrednio mają wpływ zarówno na sprawozdanie finansowe, jak i na ujętą w nim informację uzupełniającą. Szacunki i założenia, które Spółka dominująca przyjmuje do wykazywania wartości aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów dokonywane są przy wykorzystaniu danych historycznych oraz innych czynników, które są dostępne oraz uznawane za właściwe w danych okolicznościach. Założenia co do przyszłości oraz dostępne dane służą do szacowania wartości bilansowych aktywów oraz zobowiązań, których nie można jednoznacznie określić przy wykorzystaniu innych źródeł. Przy dokonywaniu szacunków Spółka dominująca uwzględnia przyczyny oraz źródła niepewności, które są przewidywane na koniec okresu sprawozdawczego. Wyniki rzeczywiste mogą się różnić od wartości szacunkowych.
Dokonywane przez Spółkę dominującą szacunki oraz założenia są poddawane bieżącym przeglądom. Zmiany szacunków są rozpoznawane w tym okresie, którego dotyczą.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe NanoGroup S.A. (skonsolidowane sprawozdanie finansowe), podlegające przeglądowi przez Komitet Audytu oraz przyjęciu przez Radę Nadzorczą Spółki Dominującej 28 kwietnia 2023 roku, zostało zaakceptowane do publikacji przez Zarząd 28 kwietnia 2023 roku.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przyjętymi przez Unię Europejską (UE) według stanu na 31 grudnia 2022 roku, a w zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami zgodnie z wymogami ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości i wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi, jak również wymogami odnoszącymi się do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych.
Sprawozdanie finansowe sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę Kapitałową.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w ciągu co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego. Założenie to przyjęto uwzględniając poniższe zagrożenia.
Zarząd Spółki Dominującej jest świadomy, że Grupa działa w branży o wyjątkowo wysokim ryzyku związanym zarówno z osiągnięciem technologicznego i komercyjnego sukcesu prowadzonych projektów, jak też z pozyskaniem niezbędnych źródeł finansowania na pokrycie kosztów i czasem niezbędnym do ich zakończenia. Na obecnym etapie rozwoju Grupy, w którym nie są jeszcze osiągane istotne przychody ze sprzedaży wytworzonych projektów, konieczne jest ciągłe pozyskiwanie kapitału.
Realizacja przychodów z prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nastąpi pod warunkiem znalezienia inwestorów zainteresowanych zakupem projektu lub licencji.
Z kolei kapitał pozyskiwany poprzez odsprzedaż, emisję akcji oraz pozyskiwanie dotacji na prace rozwojowe i wdrożeniowe jest niezbędny do pozyskania środków na koszty bieżące, a także na rozwijanie projektów prac badawczo-rozwojowych, które jeszcze nie znalazły inwestora.
Spółka jest w trakcie nieodpłatnego nabywania i dalszej odsprzedaży akcji zaoferowanych w tym celu przez głównych akcjonariuszy. Udana odsprzedaż jest niezbędnym warunkiem kontynuacji działalności Spółki w roku 2023, w tym realizacji projektów wykonywanych przez spółki zależne. Pozyskanie środków z opisanej wyżej odsprzedaży pozwoli na osiągnięcie szeregu kamieni milowych w prowadzonych projektach i przeprowadzenie emisji akcji na podstawie prospektu emisyjnego. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego z zaoferowanych Spółce 6.597.500 akcji, Spółka nabyła i odsprzedała 3.597.500 sztuk akcji. W wyniku tej transakcji Zarząd pozyskał do Spółki środki finansowe w kwocie 3.813.478,00 PLN (netto). Obecnie dostępne środki pozwalają na dokończenie badań pilotażowych w zaplanowanym zakresie. Środki pozyskane ze sprzedaży pozostałej części akcji pozwolą na dalsze prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, w tym uzyskiwanie dowodów pozwalających na rozpoczęcie rozmów o partnerstwie.
Zarząd zakłada, że z tytułu zbycia pozostałych 3.000.000 akcji uzyska wpływy z tytułu ich zbycia 3.499.200 zł, przy następujących założeniach:
a.akcje zostaną zbyte po cenie minimalnej 1,50 złotego za akcję co daje łączną kwotę wpływu 4.500.000 zł,
b.po uwzględnieniu należnej prowizji i podatku (odpowiednio 4% oraz 19%) uzyskamy kwotę wpływu netto 3.499.200 zł.
Dodatkowo Zarząd realizuje Uchwałę nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 16 stycznia 2023 r. w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji warrantów subskrypcyjnych. Zgodnie z treścią uchwały emituje się 4.113.000 warrantów subskrypcyjnych serii B, z których każdy będzie uprawniać do objęcia akcji serii J w zamian za wkład pieniężny w kwocie 1,00 PLN. Uprawnionym do objęcia warrantów jest GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Na datę sporządzenia sprawozdania finansowego GPV I FIZAN z zaoferowanych mu 4.113.000 warrantów subskrypcyjnych serii B objął 1.113.000 warrantów, a żaden warrant nie został wymieniony na akcje.
Równocześnie Spółka i spółki zależne rozpoczęły rozmowy z kilkoma podmiotami w celu uzyskania współpracy i/lub partnerstwa w realizacji toczących się projektów w perspektywie 2023/2024 roku. Zarząd przewiduje zawarcie umowy partneringowej w projekcie OrganFarm w roku 2024. W roku 2023 i latach następnych Spółka planuje prowadzenie systematycznych działań w kierunku pozyskania partnerów komercyjnych do współpracy przy realizacji obecnych i planowanych projektów rozwojowych. W roku 2023 będą prowadzone prace w kierunku pozyskania nowych dotacji. Spółka jest w trakcie rozliczania dotychczasowych projektów prowadzonych w ramach już uzyskanych dofinansowań.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Zarząd NanoGroup S.A. podejmuje profesjonalne działania oparte na branżowym doświadczeniu członków zarządu i kadry kierowniczej oraz rady nadzorczej i jest przekonany o możliwości ich sukcesu zarówno w zakresie odsprzedaży akcji, uplasowania nowych emisji, jak i w zakresie pozyskania partnerów do realizacji projektów rozwojowych. Jednakże, w przypadku, gdyby kolejne próby pozyskania finansowania zakończyły się niepowodzeniem - jeśli pozyskiwanie środków finansowych będzie nieskuteczne lub jeśli środki finansowe będą pozyskiwane na niekorzystnych warunkach lub okażą się niewystarczające - rozwój działalności badawczej Grupy Kapitałowej może ulec spowolnieniu, a nawet zaprzestaniu działalności.
Powyższe czynniki mogą mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy dalszej działalności Grupy Kapitałowej Emitenta..
W okresie sprawozdawczym natężenie wpływu pandemii COVID-19, która rozpoczęła się̨ w pierwszym kwartale 2020 r. znacząco spadło. W 2022 r. Grupa w niewielkim stopniu odczuwała negatywny wpływ Pandemii na jej działalność. Główne negatywne aspekty tego wpływu to ograniczenie współpracy z partnerem w Chinach, w których w dalszym ciągu występowały restrykcje pandemiczne oraz trudności w nabyciu komponentów do tworzonych urządzeń elektronicznych. W działalności Grupy doszło zatem do wydłużenia się okresu dostaw odczynników czy materiałów, czasami przekraczające wiele tygodni.
Zarząd Spółki Dominującej od początku wydarzeń wojennych na Ukrainie na bieżąco i wnikliwie analizuje wpływ powyższych zdarzeń na obszary potencjalnych ryzyk, które mogłyby w sposób znaczący wpłynąć na działalność i przyszłe wyniki finansowe Spółki. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd Spółki Dominującej nie zidentyfikował istotnych ryzyk, które mogłyby bezpośrednio wpłynąć na działalność Grupy, poza ogólnym ryzykiem geopolitycznym, związanym ze współpracą z partnerami z Chin. Grupa nie współpracuje z dostawcami z Ukrainy i Rosji ani nie prowadzi żadnej związanej z tym działalności.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie:
•MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
•Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
•Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
•Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
•Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
•Zmiany do MSSF 16 Leasing - Zobowiązanie leasingowe w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego (wydany 22 września 2022 roku) - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;
•Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie.
Grupa jest w trakcie analizy, jaki wpływ powyższe zmiany będą miały na jej sprawozdania finansowe
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu Spółki Dominującej dokonania profesjonalnych osądów oraz szacunków i założeń, które mają wpływ na prezentowane wartości. W istotnych kwestiach Zarząd Spółki Dominującej dokonując osądów, szacunków czy też przyjmując założenia może opierać się na opiniach niezależnych ekspertów.
Grupa aktywuje koszty prac rozwojowych wtedy i tylko wtedy, gdy jest w stanie wykazać:
•możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży;
•zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych;
•zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
•sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne;
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
•dostępność odpowiednich środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
•możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego, Zarząd Spółki Dominującej ocenia istnienie przesłanek, które wskazują czy nastąpiła utrata wartości składników aktywów trwałych.
W przypadku zidentyfikowania takiej przesłanki, Zarząd Spółki Dominującej dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej. Oszacowanie wartości użytkowej składnika aktywów trwałych wiąże się, między innymi, z przyjęciem założeń w zakresie szacunków co do kwot, terminów przyszłych przepływów pieniężnych, które Grupa może uzyskać z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów oraz jego zbycia na zakończenie okresu użytkowania. Szacując wartość godziwą pomniejszoną o koszty sprzedaży Zarząd Spółki Dominującej opiera się na dostępnych danych rynkowych na ten temat lub wycenach sporządzonych przez niezależnych rzeczoznawców, które co do zasady również opierają się na szacunkach.
Na dzień sprawozdawczy Grupa w przypadku dofinansowania prac rozwojowych ujmuje wartość dotacji proporcjonalnie do aktywowanych kosztów kwalifikowalnych danego projektu (na podstawie zapisów umów dotacyjnych) uznając, iż otrzymanie powstałych w związku z tym „należności z tytułu dotacji” jest wystarczająco pewne. Rozliczenie dotacji zostało szerzej opisane w nocie 7.17.
Grupa wdrożyła programy motywacyjne oparte na warrantach subskrypcyjnych skierowane do kluczowych pracowników i współpracowników Spółki Dominującej oraz członków zarządów Spółek zależnych. Wycena wartości godziwej przyznanych warrantów subskrypcyjnych oparta jest na przyjętych przez Zarząd Spółki Dominującej założeniach i szacunkach opisanych w nocie 7.14.
Na podstawie MSSF 2 Zarząd Spółki Dominującej uznał, iż przyjęte programy motywacyjne oparte na warrantach subskrypcyjnych spełniają definicję płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych. W związku z powyższym warranty subskrypcyjne wycenia się w wartości godziwej na moment przyznania praw do instrumentów. Wartość godziwą ustala się na podstawie kursu akcji NanoGroup S.A. na dzień przyznania praw do instrumentów.
Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej wiarygodny szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na dzień sprawozdawczy.
W oparciu o kryteria określone w MSSF 8 „Segmenty operacyjne”, ustalono, że Zarząd Spółki Dominującej stanowi jej główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych. Zarząd Spółki Dominującej ocenia działalność Grupy Kapitałowej oraz podejmuje decyzje co do alokacji jej zasobów na podstawie regularnie przeglądanej informacji zarządczej opracowanej na poziomie skonsolidowanym. Zarząd Spółki Dominującej nie dokonuje szczegółowych pomiarów wyników operacyjnych na innym bardziej szczegółowym poziomie, nie są również sporządzane oddzielne informacje finansowe dla poszczególnych kanałów sprzedażowych ze względu na ich brak.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wszystkie jednostki zależne Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. konsolidowane są metodą pełną.
Proces konsolidacji sprawozdań finansowych jednostek zależnych metodą pełną polega na sumowaniu poszczególnych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej, rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów jednostki dominującej oraz jednostek zależnych w pełnej wysokości oraz dokonaniu odpowiednich korekt i wyłączeń konsolidacyjnych. Wyłączeniu podlega wartość bilansowa udziałów posiadanych przez Spółkę Dominującą w jednostkach zależnych oraz kapitał własny tych jednostek na moment ich nabycia.
Wyłączeniu podlegają w całości:
•wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją,
•przychody i koszty operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
•zyski lub straty powstałe w wyniku operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją, zawarte w wartości aktywów jednostek podlegających konsolidacji, za wyjątkiem strat, które wskazują na występowanie utraty wartości,
•dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki zależne jednostce dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją,
•wzajemne przepływy w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
Jednostki zależne sporządzają swoje sprawozdania finansowe za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej. W celu wyeliminowania jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości przez Spółkę Dominującą oraz jednostki zależne Grupa Kapitałowa wprowadza korekty konsolidacyjne.
Grupa Kapitałowa rozlicza nabycia jednostek zależnych metodą przejęcia.
Udział Grupy Kapitałowej w wyniku finansowym jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych dochodów całkowitych od dnia nabycia – w innych dochodach całkowitych. Wartość inwestycji koryguje się o łączne zmiany stanu poszczególnych elementów kapitału od dnia ich nabycia. Gdy udział Grupy Kapitałowej w stratach tych podmiotów staje się równy lub większy od udziału w nich Grupy Kapitałowej, obejmującego ewentualne inne niż zabezpieczone należności, Grupa Kapitałowa zaprzestaje ujmować dalsze straty, chyba że wzięła na siebie obowiązki lub dokonała płatności w imieniu danej jednostki.
Każdorazowo na koniec okresu sprawozdawczego Grupa Kapitałowa ocenia istnienie przesłanek, które wskazują, czy wystąpiła utrata wartości inwestycji dokonanych w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach. W przypadku istnienia takiej przesłanki, Grupa Kapitałowa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej, tj. wartości użytkowej inwestycji lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży składnika aktywów, w zależności od tego która z nich jest wyższa. W przypadku gdy wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną, Grupa Kapitałowa ujmuje w rachunku zysków i strat odpis z tytułu utraty wartości.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
•pozycje pieniężne w walucie obcej przy zastosowaniu kursu zamknięcia, tj. kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego,
•pozycje niepieniężne wyceniane według historycznej ceny nabycia wyrażonej w walucie obcej przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji,
•pozycje niepieniężne wyceniane do wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej przeliczane są przy zastosowaniu kursów wymiany, które obowiązywały w dniu, na który wartość godziwa została ustalona.
Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych transakcji oraz wyceny aktywów i zobowiązań pieniężnych oraz niepieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat.
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:
•wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
•wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
•wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacji dokonuje się na moment początkowego ujęcia aktywów. Klasyfikacja aktywów finansowych zależy od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych. Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu.
Grupa posiada jedynie aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek, ale nie zostały desygnowane jako instrumenty wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
W szczególności do tej kategorii Grupa klasyfikuje środki pieniężne i należności.
Zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne, a następnie wg zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych wycenianych po początkowym ujęciu w wartości godziwej. W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się w wyniku bieżącym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
MSSF 9 wprowadził nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych. Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są środki pieniężne oraz należności.
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
Grupa wdrożyła programy motywacyjne oparte na warrantach subskrypcyjnych skierowane do kluczowych pracowników i współpracowników Spółki Dominującej oraz członków zarządów Spółek zależnych. Wycena wartości godziwej przyznanych warrantów subskrypcyjnych oparta jest na przyjętych przez Zarząd Spółki Dominującej założeniach i szacunkach opisanych w nocie 7.14.
Na podstawie MSSF 2 Grupa uznała, iż przyjęte programy motywacyjne oparte na warrantach subskrypcyjnych spełniają definicję płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych. W związku z powyższym warranty subskrypcyjne wycenia się w wartości godziwej na moment przyznania praw do instrumentów. Wartość godziwą ustala się na podstawie kursu akcji NanoGroup S.A. na dzień przyznania praw do instrumentów.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania są niepewne. Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.
Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy jest praktycznie pewne, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego składnika aktywów nie może przewyższyć kwoty rezerwy. Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.
Koszty stanowią dokonane w roku obrotowym zmniejszenia korzyści ekonomicznych w formie rozchodu lub spadku wartości aktywów lub powstania zobowiązań, które ostatecznie prowadzą do zmniejszenia kapitału własnego. Do kosztów operacyjnych zalicza się głównie koszty usług obcych i świadczeń pracowniczych.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Koszty prac badawczych są ujmowane bezpośrednio w zysk (stratę) działalności kontynuowanej w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że kryteria wymagane przez MSSF zostały spełnione w tym zakresie. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia, pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści z danego przedsięwzięcia.
W celu poprawnej identyfikacji prac rozwojowych Grupa odróżnia je od prac badawczych. Według MSR 38 prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej.
Grupa wytwarzając we własnym zakresie składniki aktywów niematerialnych przyporządkowuje nakłady odpowiednio do prac badawczych, bądź rozwojowych. Jeżeli Grupa nie jest w stanie wyodrębnić etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych, to całość poniesionych kosztów traktuje jako koszty etapu prac badawczych. Skutkuje to obciążeniem wyniku okresu, w którym koszty te zostały poniesione. Nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych ujmuje się w koszty w momencie ich poniesienia bądź odnosi się na wartości niematerialne, w zależności od spełnienia kryteriów ich aktywowania.
Możliwość ujęcia nakładów i klasyfikacja ich do prac rozwojowych jest możliwa pod warunkiem, że:
•istnieje możliwość technicznego ukończenia danego składnika wartości niematerialnych i prawnych tak by nadawał się do użytkowania bądź można by go przeznaczyć do sprzedaży,
•istnieje realna możliwość wytwarzania przez dany składnik wartości niematerialnych prawdopodobnych przyszłych korzyści ekonomicznych,
•istnieje zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
•istnieje dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów,
•istnieje sposób wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt.
Gdy nakłady na prace rozwojowe spełnią powyższe warunki, ponoszone nakłady są aktywowane i wykazane jako odrębny składnik aktywów w Grupie „Koszty prac rozwojowych w realizacji”.
Zgodnie z MSR 38 koszt wytworzenia obejmuje wszystkie nakłady, które można bezpośrednio przyporządkować czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo. Nakłady te obejmują:
•nakłady na materiały i usługi wykorzystane lub zużyte przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych,
•koszty z tytułu świadczeń pracowniczych wynikające bezpośrednio z wytworzenia składnika wartości niematerialnych,
•opłaty za rejestrację tytułu prawnego,
•amortyzację patentów i licencji, które są wykorzystywane przy wytwarzaniu składnika wartości niematerialnych.
Moment, od którego wydatki w danym projekcie traktowane są jako prace rozwojowe w realizacji i podlegają kapitalizacji określany jest w uchwale Zarządu, która podejmowana jest po stwierdzeniu spełnienia przez te prace przesłanek określonych powyżej. Pozycja ta nie podlega amortyzacji.
Grupa ponadto przeprowadza coroczne testy na utratę wartości nakładów na niezakończone prace rozwojowe. Testy przeprowadzono w oparciu o założenia opisane w nocie nr 7.6.
W momencie ukończenia prac rozwojowych w ramach danego projektu i rozpoczęcia użytkowania jego efektów poniesione nakłady alokowane są do odpowiedniej pozycji wartości niematerialnych jako koszty prac rozwojowych. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości aktywów z tytułu zakończonych prac rozwojowych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują przeprowadzany jest odpowiedni test. Jeśli wartość pozycji w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej testowanych aktywów przekracza ich wartość odzyskiwalną wówczas tworzony jest odpowiedni odpis aktualizujący.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego jednostka przeprowadza przegląd aktywów w poszukiwaniu przesłanek utraty wartości. Aktywa niematerialne o niezdefiniowanym okresie użyteczności oraz wartość firmy testuje się co roku, bez względu na występowanie przesłanek utraty wartości.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się, gdy wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Odpis z tytułu utraty wartości, dotyczący aktywów wycenianych w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, ujmuje się w wyniku finansowym.
Wartość odzyskiwalna, to wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej składnika aktywów pomniejszonej o koszty zbycia i jego wartości użytkowej. Wartość użytkowa, to bieżąca, szacunkowa wartość przyszłych przepływów pieniężnych, których wystąpienia oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów oraz jego zbycia na zakończenie okresu użytkowania. Stosowana stopa dyskonta, to stopa zwrotu przed opodatkowaniem, której inwestorzy wymagaliby w odniesieniu do inwestycji, generujących przepływy pieniężne równoważne przepływom, oczekiwanym od danego składnika aktywów. Stopa dyskonta nie może odzwierciedlać ryzyka, stanowiącego podstawę korekty przyszłych przepływów pieniężnych.
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów, należy ustalić wartość odzyskiwalną dla ośrodka generującego przepływy pieniężne, do którego należy dany składnik aktywów. Ośrodek generujący przepływy pieniężne, to najmniejsza możliwa do określenia grupa aktywów, która generuje wpływy środków pieniężnych, w znacznym stopniu niezależne od wpływów środków pieniężnych, pochodzących z innych aktywów lub ich grup.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Spółki z Grupy realizują projekty objęte umowami o dofinansowanie ze środków UE (NCBIR), w których określone jest maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych dla danego projektu oraz wynikająca z umowy, odpowiadająca tym kosztom maksymalna wartość dofinansowania (dotacji). Wykaz zawartych umów o dofinansowanie znajduje się w nocie nr 7.17.
Dotacje dla poszczególnych projektów ujmowane są jako szacunki w wysokości dofinansowania, która jest określona (najczęściej procentowo względem kosztów kwalifikowalnych) w poszczególnych umowach o dofinansowanie. Dotacja uznawana jest za wystarczająco prawdopodobną i ujmowana w księgach w momencie kiedy dany koszt lub koszt aktywowany (koszt prac rozwojowych w realizacji) ewidencjonowany jest jako koszt kwalifikowany w ramach danej umowy grantowej. Miejsce ujęcia wartości dotacji zależy od następujących aspektów:
•czy dofinansowanie dotyczy kosztów prac badawczych, czy prac rozwojowych spełniających warunki z MSR 38 ;
Dotacje dotyczące kosztów kwalifikowalnych danego okresu, ujmowane są jako pozostałe przychody operacyjne w sprawozdaniu zysków i strat proporcjonalnie do kosztów kwalifikowalnych z danego okresu.
Dotacje dotyczące kosztów kwalifikowalnych prac rozwojowych (kosztów aktywowanych) ujmowane są natomiast jako rozliczenie dotacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. W przypadku kiedy prace rozwojowe, których całość lub część została objęta współfinansowaniem w ramach umowy o dofinansowanie, zostaną zakończone (ujęte jako zakończone prace rozwojowe) to dotacja w wysokości proporcjonalnej do amortyzacji tych zakończonych prac rozwojowych jest uwzględniana w sprawozdaniu zysków i strat jako pozostałe przychody operacyjne.
Aktualizacja szacunków skumulowanej wartości dotacji w ramach poszczególnych umów o dofinansowanie następuje nie rzadziej niż na koniec każdego kwartału.
•czy dofinansowanie otrzymywane jest w formie zaliczki czy refundacji ;
W przypadku projektów, w których dofinansowanie uzyskiwane jest w formie refundacji szacowana wartość dotacji danego projektu pomniejszona o otrzymane na dzień sprawozdawczy płatności dofinansowania uzyskane od instytucji wdrażającej/pośredniczącej ujmowana jest w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako pozostała należność. Natomiast w przypadku projektów, w których umowa o dofinansowanie przewiduje płatności zaliczkowe dofinansowania wartość uzyskanych zaliczek pomniejszona o szacowaną wartość dotacji dla takiego projektu na dzień sprawozdawczy ujmowana jest jako rozliczenia dotacji.
Wysokość dotacji w danym okresie (lub na dany dzień sprawozdawczy) szacowana jest zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie, tj. najczęściej jako ustalony w umowie procent kosztów kwalifikowalnych danego projektu w tym okresie.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
W 2022 roku przychody ze sprzedaży nie były istotne i wyniosły jedynie 139 tys. PLN (głównie sprzedaż towarów i materiałów). W 2021 roku przychody dotyczyły premii uzyskanej ze sprzedaży maseczek ochronnych w kwocie 478 tys. PLN oraz innych przychodów w kwocie 14 tys. PLN. Pozostałe przychody operacyjne są głównie związane z rozwiązaniem odpisów na prace rozwojowe na kwotę w Spółce NanoSanguis S.A. w kwocie 3.915 tys. PLN i zostały opisane w punkcie 7.6, oraz z pozostałymi przychodami w kwocie 280 tys. PLN.
Struktura poniesionych kosztów operacyjnych w 2022 roku nie uległa zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Koszty usług obcych oraz koszty świadczeń pracowniczych były głównymi pozycjami, które obciążyły wynik Spółki.
Pozostałe koszty są związane głównie ze spisaniem kosztów prac rozwojowych w Spółce NanoSanguis S.A. w kwocie 745 tys. PLN i zostały opisane w punkcie 7.6.
W 2022 roku Spółka nie poniosła istotnych nakładów na rzeczowe aktywa trwałe. Zmniejszenie tej pozycji wynika głównie z dokonanych planowych odpisów amortyzacyjnych
| środki trwałe |
Wartość brutto na 1/01/2022 | 2 218 310 |
Zwiększenia | 8 414 |
Zmniejszenia | 15 347 |
Wartość brutto na 31/12/2022 | 2 211 377 |
|
|
Umorzenie na 1/01/2022 | 1 786 161 |
Umorzenia bieżące - zwiększenia | 137 170 |
Zmniejszenia | 7 467 |
Umorzenie na 31/12/2022 | 1 915 863 |
Wartość księgowa netto | 295 513 |
|
|
| środki trwałe |
Wartość brutto na 1/01/2021 | 2 189 446 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Zwiększenia | 49 627 |
Zmniejszenia | 20 763 |
Wartość brutto na 31/12/2021 | 2 218 310 |
|
|
Umorzenie na 1/01/2021 | 1 647 321 |
Umorzenia bieżące – zwiększenia | 166 802 |
Zmniejszenia | 27 962 |
Umorzenie na 31/12/2021 | 1 786 161 |
Wartość księgowa netto | 432 149 |
Prawa do użytkowania dotyczą umów najmu powierzchni biurowej, których najemcą jest Grupa. Umowy zawarte są do końca 2023 roku. Wartość brutto prawa do użytkowania została oszacowana na kwotę 1.363 tys. PLN.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Struktura kosztów prac rozwojowych w realizacji wg realizowanych projektów i z podziałem na Spółki z Grupy Kapitałowej realizujące te projekty:
Wartość Brutto | Stan na 31/12/2022 | ||
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM |
Substytut czerwonych krwinek | 2 504 232 | - | 2 504 232 |
System NanOX | 5 341 106 | - | 5 341 106 |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 787 763 | - | 787 763 |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | - | - | - |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | - | - | - |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | - | - |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | - | - |
PolEpi | - | 8 018 464 | 8 018 464 |
Pozostałe | 333 798 | 333 798 | |
RAZEM | 8 633 101 | 8 352 263 | 16 985 364 |
|
|
|
|
Odpis aktualizujący | Stan na 31/12/2022 |
|
|
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM |
Substytut czerwonych krwinek | 1 199 615 | - | 1 199 615 |
System NanOX | - | - | - |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | - | - | - |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | - | - | - |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | - | - | - |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | - | - |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | - | - |
PolEpi | - | - | - |
Pozostałe | - | - | - |
RAZEM | 1 199 615 | - | 1 199 615 |
|
|
|
|
Wartość Netto | Stan na 31/12/2022 |
|
|
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM |
Substytut czerwonych krwinek | 1 304 617 | - | 1 304 617 |
System NanOX | 5 341 106 | - | 5 341 106 |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 787 763 | - | 787 763 |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | - | - | - |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | - | - | - |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | - | - |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | - | - |
PolEpi | - | 8 018 464 | 8 018 464 |
Pozostałe | 333 798 | 333 798 | |
RAZEM | 7 433 486 | 8 352 263 | 15 785 749 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wartość Brutto | Stan na 31/12/2021 |
|
|
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM |
Substytut czerwonych krwinek | 3 207 744 | - | 3 207 744 |
System NanOX | 4 708 629 | - | 4 708 629 |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 730 170 | - | 730 170 |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | 15 052 | - | 15 052 |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | 1 331 | - | 1 331 |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | 2 045 671 | 2 045 671 |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | 1 182 024 | 1 182 024 |
PolEpi | - | 7 414 742 | 7 414 742 |
Pozostałe | 235 401 | 235 401 | |
RAZEM | 8 662 926 | 10 877 839 | 19 540 765 |
|
|
|
|
Odpis aktualizujący | Stan na 31/12/2021 |
|
|
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM |
Substytut czerwonych krwinek | 1 627 686 | - | 1 627 686 |
System NanOX | 3 471 561 | - | 3 471 561 |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | - | - | - |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | 15 052 | - | 15 052 |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | - | - | - |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | - | - |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | - | - |
PolEpi | - | - | - |
Pozostałe |
|
|
|
RAZEM | 5 114 299 | - | 5 114 299 |
|
|
|
|
Wartość Netto | Stan na 31/12/2021 |
|
|
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM |
Substytut czerwonych krwinek | 1 580 057 | - | 1 580 057 |
System NanOX | 1 237 068 | - | 1 237 068 |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 730 170 | - | 730 170 |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | - | - | - |
Innowacyjna nanopowłoka do pokrycia maseczek ochronnych | 1 331 | - | 1 331 |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | 2 045 671 | 2 045 671 |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | 1 182 024 | 1 182 024 |
PolEpi | - | 7 414 742 | 7 414 742 |
Pozostałe | 235 401 | 235 401 | |
RAZEM | 3 548 627 | 10 877 839 | 14 426 466 |
W tabeli poniżej pokazano wynik na utworzeniu i rozwiązaniu odpisów aktualizujących w podziale na wpływ na wynik 2022 roku oraz korektę wyniku lat ubiegłych:
WYNIK NA ZMIANIE ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH | WYNIK 2022 ROKU | KOREKTA WYNIKU LAT UBIEGŁYCH |
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. |
Substytut czerwonych krwinek | (428 071) | - |
System NanOX | (3 471 561) | - |
TARBRAINFECT Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | - | - |
Płyn do dezynfekcji powierzchni | (15 052) | - |
Nanopolisacharydowy system dostarczania 5-fluroracilu w celowanej terapii onkologicznej | - | 2 059 936 |
Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząstek Polisacharydowych NanoVelos | - | 1 189 156 |
PolEpi | - | - |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Dodatkowo w 2022 roku podjęto decyzję o spisaniu części prac rozwojowych w NanoSanguis S.A. w kwocie 745 tys. PLN.
Koszty prac rozwojowych w realizacji obejmują koszty wynagrodzeń, usług obcych i materiałów niezbędnych do ich realizacji.
Model biznesowy Spółki opisany został w Rozdziale 5.1 Informacja o Spółce Dominującej i Grupie Kapitałowej. Do oceny stopnia zaawansowania projektów Spółka wykorzystuje skalę stopnia gotowości wdrożeniowej TRL (Technology Readiness Levels), która jest miarą uznaną i stosowaną globalnie. W wersji stosowanej przez NCBiR, którą posługuje się Spółka, ma ona 9 poziomów, w których TRL 1 reprezentuje pomysł, a TRL 9 uruchomienie produkcji w skali przemysłowej. Model biznesowy Grupy zakłada rozpoczynanie projektów od TRL1 i ich stopniowy dalszy rozwój. Na poziomie TRL 3 Spółka uznaje projekty jako możliwe do sprzedaży (potwierdzone i na wstępnym etapie rozwoju) i od tego momentu następuje aktywacja ich kosztów rozwojowych. Celem Spółki jest rozwój projektów do poziomu TRL5 lub 6, na którym celem jest sprzedaż do partnera, który będzie kontynuował rozwój aż do TRL9 i wprowadzenia na rynek. Dla najważniejszych projektów Spółka posiada poziomy TRL określone przez niezależnego doradcę. Żaden z projektów prowadzonych przez Spółkę nie ma na celu produkcji leku przez Spółkę.
Na koniec poszczególnych okresów objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa realizowała prace rozwojowe, które nie zostały zakończone (i tym samym nie były dostępne do użytkowania) i dalej amortyzowane. W związku z tym na podstawie MSR 36.10a Grupa NanoGroup przeprowadziła testy na utratę wartości prac rozwojowych. Biorąc pod uwagę przyjęty model biznesowy Grupy zdefiniowano trzy ośrodki wypracowujące środki pieniężne (OWŚP), tj. NanoThea S.A., NanoSanguis S.A. i NanoVelos S.A. Są to najmniejsze dające się określić zespoły aktywów, które wypracowują wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależne od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub innych zespołów aktywów. Prace rozwojowe w realizacji przypisano do tych OWŚP na podstawie ich wartości w poszczególnych spółkach. Porównanie wartości odzyskiwalnej OWŚP z wartością bilansową testowanych aktywów nie wykazało konieczności rozpoznania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Na potrzeby sporządzenia niniejszego sprawozdania skonsolidowanego Zarząd Spółki Dominującej zlecił przygotowanie wycen do zewnętrznej, niezależnej firmy doradczej Kvarko Group ASI Sp. z o.o. wyspecjalizowanej w wycenie wartości księgowej w obszarze biotechnologii. Firma doradcza wykonała wyceny w oparciu o własną metodykę, która zasilona została informacjami pozyskanymi od Zarządu Spółki Dominującej w trybie wywiadu. Zastosowane zostały dwie metody wyceny: metoda opłat licencyjnych oraz metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych ważonych czynnikami ryzyka, przy czym jako metodę podstawową do stwierdzenia utraty wartości przyjęto metodę opłat licencyjnych, która każdorazowo dawała niższą wartość szacunku wartości. Wyceny sporządzone zostały w perspektywie, w zależności od metody, 16 lub 20 lat. Tak długi okres ma uzasadnienie w przypadku branży jaką jest biotechnologia, w której okres rozwojowy trwa 10-12 lat. Przykładowo, w przypadku Spółki NanoSanguis pierwsze przychody zostały założone w 4 roku, by osiągnąć pełną wysokość w roku 8. Największa część przychodu Spółki NanoSanguis realizowana jest w latach późniejszych, a przyjęcie w wycenach krótszej perspektywy nie pozwoliłoby na właściwą jej ocenę. Poniżej opisane zostały kluczowe zmiany, które zaszły w wycenach względem sprawozdania za rok 2021.
Zmieniony został zakres terytorialny projektów. W obu przypadkach zmiana miała pozytywny wpływ na wartość wyceny, był on szczególnie znaczący w przypadku Spółki NanoSanguis S.A.
W wycenie Spółki NanoVelos S.A. miała miejsce korekta błędu z wyceny sporządzonej w roku ubiegłym, w której omyłkowo nie uwzględnione zostały kraje obowiązywania Europejskiego Urzędu Patentowego (poza Polską). Korekta założeń do wyceny nie miała wpływu na wycenę Spółki NanoVelos S.A. w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 r.
W wycenie Spółki NanoSanguis S.A. miało miejsce istotne zwiększenie obszaru terytorialnego stanowiącego podstawę do oszacowania rynku projektu System NanOX (d. OrganFarm). Zwiększenie wynika z uznania projektu za wystarczająco dojrzały do skutecznego opatentowania w skali globalnej i rozpoczęcia prac przygotowawczych do złożenia wniosków patentowych. Decyzja taka uzasadniona jest pozytywnymi wynikami prac badawczo-rozwojowych o których Spółka NanoGroup S.A. informowała w komunikatach ESPI z dnia 19 stycznia 2023 r. "Kolejne pozytywne wyniki badań potwierdzające innowacyjność systemu do perfuzji organów przeznaczonych do przeszczepienia" oraz z dnia 15 marca 2023 r. "Ponad 6-cio dniowy okres przechowywania nerki do przeszczepienia w modelu DCD WIT 30 min". Decyzja stała się podstawią do podwyższenia stopnia oceny gotowości technologii TRL z poziomu 4 do 5 i zmiany sposobu kwalifikacji ochrony projektu z zastosowanego w roku ubiegłym założenia ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego na szeroką ochronę patentową na głównych rynkach. Za terytorium priorytetowej ochrony patentowej uznano kluczowe rynki na każdym z kontynentów, czyli: Polska, Niemcy, Francja, UK,
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Włochy, Hiszpania, Holandia, Szwecja, Turcja, Arabia Saudyjska, Rosja, USA, Kanada, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Chiny, Indie, Japonia, Korea Płd, Australia, Indonezja, RPA.
Założenia dotyczące stóp wzrostu na rynkach przyjmowane były przez firmę wykonującą prognozę. Wedle informacji posiadanych przez Zarząd Spółki Dominującej pochodzą one z raportów branżowych. Stopy wzrostu są zróżnicowane w zależności od okresu i projektu i wynoszą 4,5% do 6% (średnioroczna stopa wzrostu, CAGR). W przypadku NanoVelos S.A. w 9 roku działalności wystąpił nadzwyczajny wzrost wartości przychodów. Jego źródłem jest pojawienie się dodatkowego strumienia przychodów z tytułu spodziewanej komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych. Są one konsekwencją dalszego rozwoju technologii będącej przedmiotem wyceny, jaką jest platforma transportowa NanoVelos oparta o nanocząstki polisacharydowe, która stawi rodzaj możliwego "wehikułu" do transportu różnych substancji leczniczych. Spółka NanoVelos S.A. prowadzi prace przygotowawcze i planuje rozpoczęcie prac laboratoryjnych w tym zakresie w 2023 r.
Założenia dotyczące stóp dyskontowych przyjmowane były przez firmę wykonującą wycenę. Stopa dyskontowa wyliczana jest w oparciu o średni ważony koszt kapitału (WACC) i istotnie różni się w dwóch modelach stosowanych do wyceny:
•W modelu opłat licencyjnych, w którym założone jest wykorzystanie kapitału obcego, stopa dyskonta wynosi 12,2%
•W modelu rNPV, w którym założony jest brak wykorzystania kapitału obcego, stopa dyskonta wynosi 25,05%
W przypadku obu modeli stopa dyskonta wzrosła w porównaniu z rokiem 2021.
Wartość Spółki NanoSanguis S.A. ustalona metodą opłat licencyjnych na 31 grudnia 2022 roku wynosi 14 209,6 tys. zł (wartość tej Spółki na 31 grudnia 2021 roku ustalona metodą opłat licencyjnych wyniosła 2 655 tys PLN). Wartość ta odzwierciedla minimalną wartość rynkową Spółki zgodnie z wyceną jak też odzwierciedla wartość technologii dla rekomendowanego scenariusza komercjalizacji w modelu bezpośrednim na dzień wyceny (udzielenie licencji lub całkowita sprzedaż praw do technologii).
Wartość Spółki NanoVelos S.A. ustalona metodą opłat licencyjnych na 31 grudnia 2022 roku wynosi 26 753 tys. zł (wartość tej Spółki na 31 grudnia 2021 roku ustalona metodą opłat licencyjnych wyniosła 24 840 tys PLN). Wartość Spółki NanoThea S.A. ustalona metodą opłat licencyjnych na 31 grudnia 2022 roku wynosi 1 694 tys. zł (wartość tej Spółki na 31 grudnia 2021 roku ustalona metodą opłat licencyjnych wyniosła 2 674 tys PLN).
W wycenie Spółki NanoSanguis wyodrębnione i osobno wycenione zostały dwa najistotniejsze projekty badawczo-rozwojowe. Udział poszczególnych Projektów w wartości Spółki kształtuje się następująco:
• System NanOX (dawniej: OrganFarm, system długoterminowego przechowywania organów ex vivo w oparciu o autorski płyn perfuzyjny oraz urządzenie do przechowywania i transportu organów: 12 905,0 tys. zł
•• Substytut czerwonych krwinek, syntetyczny nośnik naśladujący funkcje czerwonych krwinek o długim okresie krążenia w organizmie i długim okresie przydatności do użycia: 1 304,6 tys. zł. h
Spółka rozwija technologię medyczną, której celem jest dostarczanie tlenu do tkanek i odbieranie od nich dwutlenku węgla, a zatem jest to działanie w kierunku wytworzenia substytutu krwi (projekt badawczo-rozwojowy Substytut krwi, dawniej: Substytut czerwonych krwinek).
Równolegle Spółka rozwija technologię medyczną, której celem jest opracowanie systemu do perfuzji organów poza organizmem żywym (projekt badawczo-rozwojowy System NanOX (dawniej: OrganFarm).
Spółka skonstruowała dwa urządzenia do takiej perfuzji i przeprowadziła pilotażowe eksperymenty na nerkach świńskich, stosując w nich opracowany przez siebie płyn. Spółka ocenia, na podstawie prowadzonych analiz proteomicznych i metabolomicznych, iż nerki poddane perfuzji opracowanym płynem wykazują cechy regeneracji. Prowadzone są dalsze badania pilotażowe w modelu autotransplantacji, które powinny dostarczyć danych wskazujących na skuteczność rozwijanej technologii. Gdyby ta skuteczność została udowodniona, wówczas płyn i urządzenie mogłyby służyć zwiększeniu liczby przeszczepów na świecie, dzięki dopuszczeniu do tego zabiegu narządów pobranych po dłuższym okresie tzw. ciepłego niedokrwienia.
Rynek płynów i urządzeń do przechowywania przeszczepów jest rynkiem globalnym, rosnącym. Rozwijana technologia powinna być zatem przedmiotem zainteresowania globalnych graczy działających w Europie, Ameryce Północnej i Azji Wschodniej.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
W momencie dysponowania przez Spółkę odpowiednimi środkami finansowym, Spółka planuje powrót do projektu stworzenia substytutu krwi. Rynek na taką technologię także jest globalny i ma bardzo znaczące rozmiary. Wobec ogromnych i rosnących niedoborów krwi od dawców, substytut krwi może być stosowany w medycynie ratunkowej, w czasie wojny, ale także w sytuacjach niedoborów krwi o rzadkiej grupach. Rozwój tego rodzaju technologii, zupełnie przełomowej, ma ogromny potencjał komercyjny. Dlatego też, uważamy założenia przyjęte przez Zarząd do oceny ewentualnego udziału naszej technologii w rynku za konserwatywne.
Spółka dysponuje patentami na technologię łączenia substancji leczniczych zarejestrowanych jako leki, z nanocząstkami polisacharydowymi. Możliwości takiego połączenia są obecnie rozwijane we wskazaniu raka jajnika leczonego epirubicyną (projekt badawczo-rozwojowy PolEpi). Dotychczas prowadzone badania wskazują na potencjał leczniczy tej technologii w postaci ewentualnego zwiększenia efektywności terapii i/lub zmniejszenia jej skutków ubocznych. Spółka jest trakcie procesu selekcji kolejnych substancji leczniczych do dalszych badań. W oparciu o osiągane dotychczas rezultaty, można oczekiwać powtarzalności kolejnych połączeń ze znanymi substancjami leczniczymi, względnie szybko i ze znacznie mniejszymi kosztami, niż w przypadku jeszcze niezarejestrowanych leków (projekt badawczo-rozwojowy Platforma NanoVelos). Główny potencjał rozwojowy jaki Spółka widzi obecnie, dotyczy przede wszystkim terapii antynowotworowych. Można zatem uznać, że rynkiem potencjalnie adresowanym przez technologię rozwijaną przez Spółkę jest leczenie wielu nowotworów, zwłaszcza złośliwych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała 100 udziałów w spółce NanoSynth Sp. z o.o. w likwidacji, o wartości 2.000 PLN. Na 31 grudnia 2022 roku, Grupa posiadała 520 udziałów o wartości 26.000 PLN.
W tej pozycji wykazane zostały głównie zaliczki na zakup materiałów.
Na 31 grudnia 2022 roku Spółka nie posiadała istotnych należności z tytułu dostaw i usług zarówno w wartości brutto jak i netto. Na 31 grudnia 2021 roku saldo dotyczyło głównie należności handlowych od podmiotów niepowiązanych w kwocie 523 tys. PLN.
W tej pozycji wykazane są środki pieniężne na rachunku bankowym głównie w Banku SANTANDER.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| Stan na | ||
Seria | Liczba akcji | Kapitał podstawowy | Kapitał zapasowy (agio) |
Akcje serii A | 4 380 000 | 4 380 000,00 | 6 450 500,20 |
Akcje serii B | 2 090 020 | 2 090 020,00 | 3 730 915,33 |
Akcje serii C | 1 050 000 | 1 050 000,00 | 4 825,00 |
Akcje serii D | 4 570 000 | 4 570 000,00 | 6 742 625,30 |
Akcje serii F | 880 000 | 880 000,00 | 3 300 000,00 |
Akcje serii G | 986 550 | 986 550,00 | 2 565 030,00 |
Akcje serii H | 2 791 313 | 2 791 313,00 | 8 569 330,91 |
RAZEM | 16 747 883 | 16 747 883,00 | 31 363 226,74 |
koszty emisji |
|
| (2 052 055,59) |
pozostałe |
|
| 39 756,18 |
RAZEM | 16 747 883 | 16 747 883,00 | 29 350 927,33 |
Kapitał zapasowy powstały z nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji jest pomniejszony o koszty usług doradczych związanych z emisjami. W 2022 roku wartość kapitału akcyjnego i zapasowego nie uległa zmianie.
Struktura akcjonariatu Spółki Dominującej przedstawia się następująco:
| Stan na | |||
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział w | Liczba głosów | Udział w |
GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych | 4 570 000 | 22,74% | 4 570 000 | 22,74% |
Tomasz Ciach | 4 200 000 | 20,90% | 4 200 000 | 20,90% |
AUGEBIT Fundusz Inwestycyjny Zamknięty | 1 534 641 | 7,64% | 1 534 641 | 7,64% |
Robert Dziubłowski i podmioty od niego zależne | 1 032 641 | 5,14% | 1 032 641 | 5,14% |
Free Float | 8 760 177 | 43,59% | 8 760 177 | 43,59% |
KAPITAŁ ZAKŁADOWY | 20 097 459 | 100,00% | 20 097 459 | 100,00% |
| Stan na | |||
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział w | Liczba głosów | Udział w |
GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych | 4 570 000 | 27,29% | 4 570 000 | 27,29% |
Tomasz Ciach | 4 180 000 | 24,96% | 4 180 000 | 24,96% |
Startventure@Poland Sp. z o.o. SKA | 1 030 000 | 6,15% | 1 030 000 | 6,15% |
Free Float | 6 967 883 | 41,60% | 6 967 883 | 41,60% |
KAPITAŁ ZAKŁADOWY | 16 747 883 | 100,00% | 16 747 883 | 100,00% |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Na podstawie uchwały nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia NanoGroup S.A. z dnia 30 czerwca 2022 r. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii I w trybie oferty publicznej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru do akcji nowej emisji oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji akcji serii I i praw do akcji serii I oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd w dniach od 13 października 2022 r. do 28 października 2022 r. przeprowadził subskrypcję akcji serii I. W wyniku subskrypcji doszło do zawarcia umów objęcia maksymalnej liczby subskrybowanych akcji, tj. 3349576 akcji. Cena emisyjna akcji serii I została określona na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Spółki z dnia 10 października 2022 r. na kwotę 1 zł za jedną akcję.
Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 27 stycznia 2023 r. i z tym dniem doszło do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z 16.747.883 zł do 20.097.459 zł poprzez emisję 3349576 akcji serii I o wartości nominalnej 1 zł na jedną akcję i łącznej wartości nominalnej 3.349.576 zł.
Na potrzeby rozliczenia powstania Grupy Kapitałowej, Spółka Dominująca NanoGroup S.A. przejmująca z prawnego punktu widzenia została identyfikowana jako jednostka przejmowana dla celów rachunkowości na podstawie wytycznych par. B16 MSSF 3(2008). NanoVelos S.A., jednostka, której udziały kapitałowe są nabywane (jednostka przejmowana z prawnego punktu widzenia) jest jednostką przejmującą dla celów rachunkowości.
W związku z koniecznością doprowadzenia kapitałów Grupy Kapitałowej do wartości będącej sumą kapitałów NanoVelos S.A. bez uwzględnienia wartości akcji NanoGroup S.A. przekazanych w zamian za akcje NanoVelos S.A., w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej ujęto „kapitał powstały w wyniku rozliczenia utworzenia Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A.”.
Podstawa do wyceny programu motywacyjnego dla członków organów, kluczowych pracowników i współpracowników Spółki oraz członków zarządów Spółek Zależnych grupy kapitałowej NanoGroup S.A. jest uchwała Rady Nadzorczej NanoGroup S.A. nr 1/12/2018 z dnia 28 grudnia 2018. Wycena wartości programu motywacyjnego dla członków zarządu oraz kluczowego personelu grupy kapitałowej NanoGroup S.A. wykonana jest zgodnie z MSSF 2.
Program motywacyjny trwa do 30 czerwca 2023 r., z zastrzeżeniem czynności, które mają być dokonane po tej dacie. Uprawnionymi do objęcia warrantów subskrypcyjnych są Członkowie Zarządu Spółki, Członkowie Rady Doradczej, Członkowie Zarządów Spółek Zależnych, radca prawny oraz Kluczowi Pracownicy tj. pracownicy lub współpracownicy, pełniący funkcje lub pracujący na pozycjach innych niż osoby wymienione powyżej, rekomendowani przez Zarząd Spółki.
W celu realizacji programu motywacyjnego wyemitowano 761 300 warrantów subskrypcyjnych. Warranty z Puli A (76 130 szt.) zostały zaoferowane uprawnionym w 2019 roku. Uprawnieni do Puli A otrzymali warranty subskrypcyjne, które uprawniają do objęcia akcji Spółki emisji serii E po cenie emisyjnej równej 1,00 zł (tj. równej wartości nominalnej) za jedną akcję serii E. Warranty z Puli B (685 170 szt.) zostaną zaoferowane uprawnionym w czterech etapach w latach 2020-2023, a warunkiem ich otrzymania będzie:
I Etap Programu – jeżeli w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. Kurs Akcji Spółki będzie większy lub równy dwukrotności Wartości Bazowej Akcji,
II Etap Programu – jeżeli w terminie do dnia 30 czerwca 2021 r. Kurs Akcji Spółki będzie większy lub równy trzykrotności Wartości Bazowej Akcji,
III Etap Programu – jeżeli w terminie do dnia 30 czerwca 2022 r. Kurs Akcji Spółki będzie większy lub równy pięciokrotności Wartości Bazowej Akcji,
IV Etap Programu – jeżeli Kurs Akcji Spółki będzie większy lub równy ośmiokrotności Wartości Bazowej Akcji.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Wartość Bazowa Akcji jest równa wartości równa cenie emisyjnej akcji serii G Spółki, tj. 3,60 zł. Wobec nieziszczenia się warunków dotyczących Kursu Akcji Spółki, żaden warrant subskrypcyjny z Puli B nie został dotychczas zaoferowany.
Warranty subskrypcyjne obejmowane będą bezpłatnie. Wykonanie praw z warrantów może nastąpić począwszy od 60 dni od dnia nabycia warrantów, jednak nie dłuższej niż do dnia 20 grudnia 2026 roku.
Szczegółowe informacje liczbowe dotyczące wartości programu motywacyjnego przedstawiono poniżej:
Seria | PULA A (PLN) | PULA B (PLN) | RAZEM (PLN) |
Wartość jednego warrantu w programie motywacyjnym | 1,50 | 0,58 |
|
Przewidywana ilość warrantów, które zostaną objęte | 76 130 | 685 170 | 761 300 |
Łączna wartość programu motywacyjnego | 114 355 | 398 495 | 512 850 |
|
|
|
|
Koszt roku dotyczący okresu przed 1/01/2019 | 5 647 | 968 | 6 616 |
Koszt roku obrotowego 2019 | 108 708 | 88 366 | 197 074 |
Koszt roku obrotowego 2020 | - | 88 608 | 88 608 |
Koszt roku obrotowego 2021 | - | 88 366 | 88 366 |
Koszt roku obrotowego 2022 | - | 88 366 | 88 366 |
Koszt roku obrotowego 2023 | - | 43 820 | 43 820 |
|
|
|
|
Zakumulowana wartość programu motywacyjnego na 31/12/2018 | 5 647 | 968 | 6 616 |
Zakumulowana wartość programu motywacyjnego na 31/12/2019 | 114 355 | 89 335 | 203 689 |
Zakumulowana wartość programu motywacyjnego na 31/12/2020 | 114 355 | 177 943 | 292 298 |
Zakumulowana wartość programu motywacyjnego na 31/12/2021 | 114 355 | 266 309 | 380 664 |
Zakumulowana wartość programu motywacyjnego na 31/12/2022 | 114 355 | 354 675 | 469 030 |
Zakumulowana wartość programu motywacyjnego na 31/12/2023 | 114 355 | 398 495 | 512 850 |
Kapitał wykazany w tej pozycji składa się z wyników niepodzielonych zrealizowanych przez Grupę Kapitałową.
W bieżącym roku obrotowym skorygowano wyniki za lata ubiegłe zgodnie z notą7.22.
Zobowiązania z tytułu leasingu wynikają z umów najmu powierzchni biurowej, których najemcą jest Grupa. Umowy zawarte są do końca 2023 roku.
| Stan na 31/12/2022 | ||||
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM | REZERWA | NETTO |
Program Badań Stosowanych, Nanometryczny, polisacharydowy system dostarczania 5-fluorouracylu w celowej terapii onkologicznej | - | 273 880 | 273 880 | - | 273 880 |
Rozwój terapii opartych o immunomodulatory przeciwnowotworowe | - | 1 390 626 | 1 390 626 | - | 1 390 626 |
Ochrona Patentowa zgłoszenia PCT dla technoligii i zastosowania nośników polisacharydowych dedykowanych celowanej terapii onkologicznej | - | 131 545 | 131 545 | - | 131 545 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Substytut Czerwonych Krwinek | 1 613 654 | - | 1 613 654 | - | 1 613 654 |
OrganFarm - system do długoterminowego przechowywania organów ex vivo | 2 489 120 |
| 2 489 120 | (855 000) | 1 634 120 |
Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 835 759 |
| 835 759 | - | 835 759 |
StartVenture@Poland | 159 628 |
| 159 628 | - | 159 628 |
Badania przedkliniczne i kliniczne innowacyjnych nanoformulacji leków przeciwnowotworowych | - | 3 952 545 | 3 952 545 | - | 3 952 545 |
RAZEM | 5 098 161 | 5 748 596 | 10 846 757 | (855 000) | 9 991 757 |
| Stan na 31/12/2021 | ||||
Nazwa projektu | NanoSanguis S.A. | NanoVelos S.A. | RAZEM | REZERWA | NETTO |
Program Badań Stosowanych, Nanometryczny, polisacharydowy system dostarczania 5-fluorouracylu w celowej terapii onkologicznej | - | 273 880 | 273 880 | - | 273 880 |
Rozwój terapii opartych o immunomodulatory przeciwnowotworowe | - | 1 390 626 | 1 390 626 | - | 1 390 626 |
Ochrona Patentowa zgłoszenia PCT dla technoligii i zastosowania nośników polisacharydowych dedykowanych celowanej terapii onkologicznej | - | 131 545 | 131 545 | - | 131 545 |
Substytut Czerwonych Krwinek | 1 522 129 | - | 1 522 129 | - | 1 522 129 |
OrganFarm - system do długoterminowego przechowywania organów ex vivo | 2 438 444 | - | 2 438 444 | (855 000) | 1 583 444 |
Nanosystemy sprzężone z fragmentami przeciwciał do celowanej terapii infekcji mózgu | 835 759 | - | 835 759 | - | 835 759 |
StartVenture@Poland | 159 628 | - | 159 628 | - | 159 628 |
Badania przedkliniczne i kliniczne innowacyjnych nanoformulacji leków przeciwnowotworowych | - | 4 193 457 | 4 193 457 | (2 800 000) | 1 393 457 |
RAZEM | 4 955 960 | 5 989 508 | 10 945 468 | (3 655 000) | 7 290 468 |
W związku z uznaniem z dniem 21 listopada 2022 przez NCBiR projektu „Inteligentny Rozwój” za rozliczony i zrealizowany zgodnie z umową, zdecydowała o rozwiązaniu rezerwy w wysokości 2,8 mln zł. W obecnej chwili nie występuje znana Spółce ekspozycja na ryzyko zwrotu dotacji.
Zdecydowano o utrzymaniu istniejącej rezerwy związanej z realizacją dotacji „OrganFarm - system do długoterminowego przechowywania organów ex vivo” do projektu System NanOx (dawniej: OrganFarm). Kwota rezerwy została wyznaczona w oparciu o raport firmy doradczej specjalizującej się w rozliczaniu dotacji publicznych. Jako kwota rezerwy przyjęta została kwota z raportu powiększona o możliwe odsetki. W dniu 12 kwietnia 2023 złożony został raport mający na celu rozliczenie etapu dotacji, którego dotyczy rezerwa. Istniejące ryzyko zwrotu wynika z faktu niezrealizowania kamienia milowego projektu (przeprowadzenie badań przedklinicznych) oraz rozbieżności merytorycznych w zrealizowanych podetapach (zastosowana metodyka tych etapów vs metodyka opisana we wnioskach). W przypadku zrealizowania się ryzyka zwrotu, po uwzględnieniu procedury wyjaśniającej i odwoławczej, można szacować, że termin zwrotu dotacji przypadłby na początku roku 2024.
Kwoty wykazane w tej pozycji dotyczą wyłącznie zobowiązań handlowych Grupy.
| Stan na | Stan na |
Rozrachunki z akcjonariuszami Spółki Dominującej |
| - |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | - | 233 611 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Zobowiązania z tytułu podatku VAT | - | - |
Pozostałe | 71 957 | 65 784 |
RAZEM | 71 957 | 299 395 |
W zakresie podatku dochodowego, NanoGroup S.A. podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. NanoGroup S.A. nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
| Okres zakończony | Okres zakończony |
Podstawowy zysk na akcję z działalności kontynuowanej (w PLN) | (0,05) | (0,64) |
Zysk rozwodniony na akcję z działalności kontynuowanej (w PLN) | (0,04) | (0,61) |
|
|
|
Zysk netto / Strata netto (w PLN) | (771 540) | (10 682 538) |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia straty na akcję | 16 747 883 | 16 747 883 |
Liczba warrantów subskrypcyjnych | 761 300 | 761 300 |
Zysk podstawowy (stratę) przypadający/ą na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) netto za rok przypadającego/ej na akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku.
Zysk (stratę) rozwodniony/ą przypadającą na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku (straty) netto za rok przypadającego na akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
W latach 2021 - 2022 czynnikami rozwadniającymi przyjętymi do kalkulacji średniej ważonej liczby akcji zwykłych były emisje warrantów, szerzej opisane w nocie 7.14.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
W bieżącym roku obrotowym wprowadzono korekty do wyników lat ubiegłych, których wpływ wykazano w tabelach poniżej:
| DANE ZATWIERDZONE | KOREKTA | DANE PRZEKSZTAŁCONE |
| Stan na 31/12/2021 |
| Stan na 31/12/2021 |
| PLN |
| PLN |
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 432 149 | - | 432 149 |
Prawo do użytkowania | 333 872 | - | 333 872 |
Wartość firmy | - | - | - |
Prace rozwojowe | 14 426 466 | (3 249 092) | 11 177 374 |
Pozostałe aktywa | 25 146 | - | 25 146 |
Aktywa trwałe razem | 15 217 633 | (3 249 092) | 11 968 541 |
|
|
| - |
Zapasy | 48 350 | - | 48 350 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 523 738 | - | 523 738 |
Pozostałe aktywa | 512 694 | - | 512 694 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 999 486 | - | 3 999 486 |
Aktywa obrotowe razem | 5 084 268 | - | 5 084 268 |
|
|
|
|
Aktywa razem | 20 301 901 | (3 249 092) | 17 052 809 |
|
|
|
|
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał akcyjny | 16 747 883 | - | 16 747 883 |
Kapitał zapasowy | 29 350 927 | - | 29 350 927 |
Kapitał powstały w wyniku utworzenia Grupy Kapitałowej | (12 513 334) | - | (12 513 334) |
Kapitał rezerwowy | 380 664 | - | 380 664 |
Wyniki niepodzielone | (26 232 328) | - | (26 232 328) |
Wyniki lat ubiegłych | (16 226 896) | (3 249 092) | (19 475 986) |
Wynik bieżącego okresu | (10 005 432) | - | (10 005 432) |
|
|
| - |
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | 7 733 812 | - | 7 733 812 |
Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | 631 897 | - | 631 897 |
Razem kapitał własny | 8 365 709 | (3 249 092) | 5 116 617 |
|
|
| - |
Zobowiązania długoterminowe |
|
| - |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 139 172 | - | 139 172 |
Rezerwa na podatek odroczony | 2 056 | - | 2 056 |
Długoterminowe dotacje rządowe | 7 290 468 | - | 7 290 468 |
Zobowiązania długoterminowe razem | 7 431 696 | - | 7 431 696 |
|
|
| - |
Rezerwa krótkoterminowa na możliwy zwrot dotacji | 3 655 000 | - | 3 655 000 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 280 222 | - | 280 222 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 146 143 | - | 146 143 |
Bieżące zobowiązania podatkowe | 123 736 | - | 123 736 |
Pozostałe zobowiązania | 299 395 | - | 299 395 |
Zobowiązania krótkoterminowe razem | 4 504 496 | - | 4 504 496 |
|
|
| - |
Zobowiązania razem | 11 936 192 | - | 11 936 192 |
|
|
| - |
Pasywa razem | 20 301 901 | (3 249 092) | 17 052 809 |
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
| DANE ZATWIERDZONE | KOREKTA | DANE PRZEKSZTAŁCONE |
| Stan na 31/12/2021 |
| Stan na 31/12/2021 |
| PLN |
| PLN |
|
|
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 492 492 | - | 492 492 |
Pozostałe przychody operacyjne | 80 715 | - | 80 715 |
Razem przychody z działalności operacyjnej | 573 207 | - | 573 207 |
|
|
| - |
Amortyzacja | (64 348) | - | (64 348) |
Zużycie surowców i materiałów | (185 896) | - | (185 896) |
Usługi obce | (1 721 144) | (3 249 092) | (4 970 236) |
Koszty świadczeń pracowniczych | (1 625 133) | - | (1 625 133) |
Podatki i opłaty | (26 936) | - | (26 936) |
Pozostałe koszty | (7 536 110) | - | (7 536 110) |
Razem koszty działalności operacyjnej | (11 159 567) | (3 249 092) | (14 408 659) |
|
|
| - |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | (10 586 360) | (3 249 092) | (13 835 452) |
|
|
| - |
Przychody finansowe | 3 | - | 3 |
Koszty finansowe | (108 147) | - | (108 147) |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | (10 694 504) | (3 249 092) | (13 943 596) |
|
|
| - |
Podatek dochodowy | 11 965 | - | 11 965 |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | (10 682 539) | (3 249 092) | (13 931 631) |
|
|
| - |
ZYSK (STRATA) NETTO | (10 682 539) | (3 249 092) | (13 931 631) |
Po ponownej analizie perspektyw komercjalizacji, przeprowadzonej w 2023 roku, Zarząd Spółki NanoVelos S.A. zdecydował o przeprowadzeniu odpisu dwóch projektów badawczo-rozwojowych.
Spółka podjęła decyzję o odpisaniu wartości projektu badawczo-rozwojowego "Rozwój wybranych cząsteczek w ramach Platformy Nanocząsteczek Polisacharydowych NanoVelos" w zakresie prac rozwojowych nad doxorubicyną enkapsulowaną nanocząstkami polisacharydowymi. Prace zostały odpisane z powodu braku w przewidywalnej przyszłości perspektywy na uzyskanie przychodu powiązanego z poniesionymi kosztami. Spółka informuje jednocześnie o pozostawieniu doxorubicyny w szerokim spektrum kierunków dalszych prac rozwojowych, co może skutkować potencjalnym odwróceniem odpisu w przyszłości, w przypadku podjęcia decyzji o kontynuacji tego kierunku rozwoju. Ponieważ Spółka nie poniosła żadnych kosztów związanych z projektem w 2022 r., odpis będzie korektą wyniku roku 2021.
W związku z brakiem informacji ze strony firmy Molecure SA o wykorzystaniu technologii wypracowanej przez NanoVelos S.A. w ramach projektu podlegającego odpisowi a dotyczącej realizacji projektu Molecure S.A. "Rozwój terapii opartych o immunomodulatory przeciwnowotworowe", Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu odpisu tego projektu. W przypadku uzyskania od firmy Molecure informacji o ewentualnym sukcesie w rozwoju prowadzonego projektu, Zarząd może zdecydować o odwróceniu tego odpisu. W przypadku przeprowadzenia przez Molecure komercjalizacji w/w technologii, firmie NanoVelos S.A. przysługuje wynagrodzenie zależne od przychodu.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Celem Grupy w zarządzaniu ryzykiem kapitałowym jest ochrona zdolności Spółki do kontynuowania działalności, tak aby możliwe było realizowanie zwrotu dla akcjonariuszy oraz korzyści dla innych zainteresowanych stron, a także utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu.
Na Zarząd Spółki Dominującej nie są nałożone żadne zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, iż zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, któremu podlega Grupa, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego.
Z uwagi na charakter działalności oraz obecny jej poziom Grupa finansuje się głównie kapitałem własnym. Zarząd Spółki Dominującej na bieżąco analizuje potrzeby kapitałowe, w przypadku wystąpienia zapotrzebowania na dodatkowy kapitał możliwe są dalsze emisje akcji.
Działalność Grupy podlega następującym kategoriom ryzyka związanego z instrumentami finansowymi:
•ryzyko kredytowe,
•ryzyko płynności,
•ryzyko rynkowe.
Zarząd Spółki Dominującej ponosi odpowiedzialność za ustanowienie i nadzór nad zarządzaniem ryzykiem przez Grupę, w tym identyfikację i analizę ryzyk, na które Grupa jest narażona, określenie odpowiednich limitów i kontroli, jak też monitorowanie ryzyka i stopnia dopasowania do limitów. Zasady i procedury zarządzania ryzykiem podlegają regularnym przeglądom w celu uwzględnienia zmiany warunków rynkowych i zmian w działalności Grupy.
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia straty finansowej przez Grupę w sytuacji, kiedy strona instrumentu finansowego nie spełnia obowiązków wynikających z umowy. Grupa zawiera transakcje wyłącznie z firmami o dobrej zdolności kredytowej. Ryzyko kredytowe w przypadku Grupy związane jest przede wszystkim z posiadanymi środkami pieniężnymi w Bankach. W związku z powyższym w przypadku środków pieniężnych nie rozpoznaje się istotnego ryzyka kredytowego.
Ryzyko płynności jest to ryzyko wystąpienia trudności w spełnieniu przez Grupę obowiązków związanych ze zobowiązaniami finansowymi, które rozliczane są w drodze wydania środków pieniężnych lub innych aktywów finansowych. Zarządzanie płynnością przez Grupę polega na zapewnianiu, aby w możliwie najwyższym stopniu, Grupa posiadała płynność wystarczającą do regulowania wymagalnych zobowiązań, zarówno w normalnej jak i kryzysowej sytuacji, bez narażania na niedopuszczalne straty lub podważenie reputacji Grupy. W tym celu Grupa monitoruje przepływy pieniężne i zapewnia środki pieniężne w kwocie wystarczającej dla pokrycia oczekiwanych wydatków operacyjnych i bieżących zobowiązań finansowych oraz utrzymuje założone wskaźniki płynności. Z uwagi na prostą strukturę bilansu ryzyko nie wymaga ujawnień ilościowych.
W związku z istnieniem w NanoSanguis S.A. rezerw związanych z ryzykiem zwrotu dotacji, Grupa wskazuje, ze zrealizowanie się konieczności ich wykorzystania istotnie zmniejszyłoby lub wstrzymało możliwość realizacji programu badawczego spółki.
Ryzyko rynkowe polega na tym, że zmiany cen rynkowych, takich jak kursy walutowe, stopy procentowe, ceny instrumentów kapitałowych będą wpływać na wyniki Grupy lub na wartość posiadanych instrumentów finansowych. Celem zarządzania ryzykiem rynkowym jest utrzymanie i kontrolowanie stopnia narażenia Grupy na ryzyko rynkowe w granicach przyjętych parametrów, przy jednoczesnym dążeniu do optymalizacji stopy zwrotu z inwestycji.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
W dniu 22 grudnia 2022 roku NanoGroup S.A. udzieliła poręczenia na rzecz spółki zależnej NanoSanguis S.A. w kwoce 960 tys. złotych.
Emitent informuje również o umowie ze spółką Ennoia Sp. z o.o., powiązaną osobowo z Emitentem przez Stefana Bogusławskiego. Umowa dotyczyła usług doradczych w kwocie 60 tys. PLN i została zakończona i rozliczona przed objęciem przez Stefana Bogusławskiego stanowiska Członka Zarządu NanoGroup S.A.
| Stan na | Stan na |
ZARZĄDY Spółek z Grupy Kapitałowej |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 671 549 | 610 000 |
Płatności na bazie akcji rozliczane w środkach pieniężnych | - | - |
Świadczenia z tytułu rozwiązania umów dla członków Zarządu | - | - |
RAZEM | 671 549 | 610 000 |
|
|
|
RADA NADZORCZA Spółek z Grupy Kapitałowej | 271 500 | 48 000 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | - | - |
RAZEM | 271 500 | 48 000 |
Zarząd Spółki Dominującej oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego NanoGroup S.A. oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej NanoGroup S.A. za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 roku, został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz, że podmiot ten oraz biegli rewidenci dokonujący badania tych sprawozdań, spełniali warunki bezstronnej i niezależnej opinii o badaniu, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego.
Wynagrodzenie biegłego rewidenta za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 rok, wynosi odpowiednio 10.000 złotych i 7.000 złotych.
Audytorem badającym wyżej wymienione sprawozdania jest MOORE Polska Audyt Sp. z o.o. Firma ta została wybrana przez Radę Nadzorczą Emitenta.
16/01/2023
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy NanoGroup S.A., podczas którego podjęto uchwały w sprawie:
emisji 4.113.000 warrantów subskrypcyjnych serii B z wyłączeniem prawa poboru, warunkowego
podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru,
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
zmiany Statutu Spółki, upoważnienia Zarządu Spółki do zawarcia umowy o rejestrację warrantów
subskrypcyjnych i akcji nowej emisji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. i upoważnienia Zarządu Spółki do podjęcia działań w celu dopuszczenia akcji do obrotu na rynku regulowanym,
przyjęcia tekstu jednolitego Statutu Spółki,
zmiany uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie utworzenia w NanoGroup S.A. Rady Naukowej polegającej na zmianie jej składu z 2 do 4 doradców powoływanych i odwoływanych przez Radę Nadzorczą na wniosek Zarządu
zmiany uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki NanoGroup S.A. z siedzibą w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie określenia wynagrodzeń Członków Rady Nadzorczej na kwotę 500 zł brutto za udział w każdym posiedzeniu Rady Nadzorczej.
19/01/2023
Zarząd NanoGroup S.A. otrzymał raport od NanoSanguis S.A. zawierający wyniki analizy proteomicznej oraz metabolomicznej próbek płynu perfuzyjnego pobranych podczas badań perfuzji pozaustrojowej izolowanych nerek świńskich w warunkach normotermii płynem NanOX 20, subnormotermii płynem NanOX 10 oraz hipotermii płynem MPS Belzer. Otrzymane wyniki badań potwierdzają, że technologia NanoSanguis S.A. charakteryzuje się istotnie korzystną przewagą w ocenie przeżywalności organów i możliwości ich dalszego wykorzystania do przeszczepów w porównaniu z płynami dostępnymi na rynku.
07/02/2023
NanoGroup S.A. złożyło Panu Tomaszowi Ciachowi oświadczenie o przyjęciu oferty w zakresie 1.500.000 sztuk akcji własnych Spółki, tj. części akcji objętych ofertą. Skutkiem złożonego Oświadczenia będzie nieodpłatne nabycie przez Spółkę 1.500.000 akcji własnych Spółki. Nabycie nastąpi z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki. Celem nabycia akcji własnych przez Spółkę jest ich dalsza odsprzedaż i pozyskanie w ten sposób środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej, badawczej i rozwojowej.
09/02/2023
Powiadomienie o transakcji, o której mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia MAR, dokonanej przez:
Pana Tomasza Ciacha w liczbie 1.500.000 akcji
NanoGroup S.A. w liczbie 1.500.000 akcji
Akcje Własne zostały nabyte przez Spółkę w wyniku dokonania zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki. Zawarto umowę zlecenia sprzedaży Akcji Własnych w łącznej liczbie 1.500.000 za cenę 1,18 zł za jedną Akcję Własną, tj.: za łączną cenę 1.770.000,00 zł.
10/02/2023
Zarząd NanoGroup S.A. otrzymał zawiadomienie od Pana Tomasza Ciacha o zmianie dotychczas posiadanego udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce z 20,09% na 13,43% na skutek nieodpłatnego zbycia 1.500.000 akcji Spółki w dniu 09.02.2023 r.
13/02/2023
Powiadomienie o transakcji, o której mowa w art. 19 ust. 3 rozporządzenia MAR, dokonanej przez NanoGroup S.A. w liczbie 1.500.000 akcji.
Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. na mocy uchwały nr 116/2023 w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji zwykłych na okaziciela serii I oraz uchwały nr 115/2023 w sprawie wyznaczenia ostatniego dnia notowania na Głównym Rynku GPW praw do akcji zwykłych na okaziciela serii I spółki NANOGROUP S.A:
stwierdził, że do obrotu giełdowego na rynku równoległym dopuszczonych jest 3.349.576 akcji zwykłych na okaziciela serii I spółki NANOGROUP S.A., o wartości nominalnej 1 zł każda akcja "Akcje Serii I",
postanowił wprowadzić z dniem 16 lutego 2023 r. do obrotu giełdowego na rynku równoległym Akcje Serii I, pod warunkiem dokonania przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. w dniu 16 lutego 2023 r. rejestracji tych akcji i oznaczenia ich kodem "PLNNGRP00011".
wyznaczył na 15 lutego 2023 r. dzień ostatniego notowania 3.349.576 praw do Akcji Serii I, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem "PLNNGRP00060", o których dopuszczeniu i wprowadzeniu do obrotu giełdowego Emitent poinformował w raporcie bieżącym nr 40/2022 z dnia 24 listopada 2022 r.
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
Uchwały weszły w życie z dniem podjęcia. W dniu 7 lutego 2023 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych "KDPW" wydał oświadczenie w przedmiocie zawarcia z Emitentem umowy o rejestrację w KDPW 3.349.576 Akcje Serii I. Warunkiem rejestracji Akcji Serii I jest ich wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym. Rejestracja Akcji Serii I nastąpi w terminie 3 dni od otrzymania przez KDPW decyzji o wprowadzeniu Akcji Serii I do obrotu na rynku regulowanym. Akcje Serii I zostały wyemitowane na podstawie uchwały nr 19 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Emitenta z dnia 30 czerwca 2023 r. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii I w trybie oferty publicznej z jednoczesnym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy Spółki prawa poboru do akcji nowej emisji oraz w sprawie zmiany Statutu Spółki, dematerializacji akcji serii I i praw do akcji serii I oraz ubiegania się o dopuszczenie tych akcji i praw do akcji do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Luty 2023
Spółka NanoVelos S.A. podjęła decyzję o kontynuowaniu w Certis Oncology badania biodystrybucji metodą HPLC/MS preparatu POLEPI w porównaniu z wolną epirubicyną, w ortotopowym modelu ludzkiego raka jajnika Certis u myszy z obniżoną odpornością (zwierzęta z guzem), analiza zostanie przeprowadzono dla wybranych tkanek.
23/02/2023
Zarząd NanoGroup S.A. otrzymał zawiadomienie od GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z dn. 22.02.2023 r. o zmniejszeniu się udziału Funduszu w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów w Spółce o więcej niż
2%. Zmiana była konsekwencją podwyższenia kapitału zakładowego.
06/03/2023
NanoGroup S.A. złożyła Panu Tomaszowi Ciachowi oświadczenie o przyjęciu oferty w zakresie 1.670.000 sztuk akcji własnych Spółki, tj. ostatniej części akcji objętych ofertą. Skutkiem złożonego Oświadczenia będzie nieodpłatne nabycie przez Spółkę 1.670.000 akcji własnych Spółki. Nabycie nastąpi z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki.
NanoGroup S.A. złożyła Funduszowi - akcjonariuszowi posiadającemu aktualnie 4.570.000 akcji Spółki, tj. 22,74% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz w ogólnej liczbie głosów, bezwarunkową, ważną i nieodwołaną do dnia 30 czerwca 2023 r. ofertę objęcia 4.113.000 warrantów subskrypcyjnych serii B emitowanych na podstawie § 1 Uchwały Emisyjnej "Warranty", przy czym Fundusz będzie mógł objąć lub obejmować Warranty tylko w takiej liczbie, że suma akcji Spółki oraz Warrantów posiadanych przez Fundusz nie przekroczy łącznie: 5.255.500, tj. 1,2 Warrantu na jedną Akcję Zbywaną. Złożenie przez Spółkę wyżej wymienionej oferty objęcia Warrantów jest ostatnim z warunków zawieszających, pod którymi została złożona Oferta. W ten sposób Spółka uzyskała prawo do nieodpłatnego nabywania w terminie do 30 czerwca 2023 r. 3.427.500 akcji własnych zaoferowanych przez Fundusz.
07/03/2023
Spółka złożyła GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych - akcjonariuszowi posiadającemu aktualnie 4.570.000 akcji Spółki, tj. 22,74% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz w ogólnej liczbie głosów, oświadczenie o przyjęciu Oferty w zakresie 427.500 sztuk akcji własnych Spółki, tj. części akcji objętych Ofertą. Skutkiem złożonego Oświadczenia będzie nieodpłatne nabycie przez Spółkę 427.500 akcji własnych Spółki. Nabycie nastąpi z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi Dz. U. z 2022 r. poz. 1500 z późn. zm. Celem nabycia akcji własnych przez Spółkę jest ich dalsza odsprzedaż i pozyskanie w ten sposób środków pieniężnych na prowadzenia działalności gospodarczej, badawczej i rozwojowej. Zarząd Emitenta zwraca uwagę, że taki sposób pozyskania kapitału nie prowadzi do "rozwodnienia" aktualnych akcjonariuszy Spółki.
Jednocześnie Zarząd Emitenta informuje, że Rada Nadzorcza Spółki w dniu 7 marca 2023 r. powzięła uchwałę o wyrażeniu zgody na nieodpłatne nabycie przez Spółkę wszystkich akcji własnych Spółki objętych Ofertą oraz wyraziła zgodę na sprzedaż przez Spółkę nie więcej niż 3.427.500 akcji własnych Spółki nabytych nieodpłatnie od Funduszu, za cenę nie niższą niż pomniejszony o 25% kurs zamknięcia akcji Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z sesji poprzedzającej dzień zlecenia sprzedaży lub zawarcia umowy sprzedaży akcji własnych Spółki.
09/03/2023
Powiadomienia o transakcjach, o których mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia MAR, dokonanych przez:
Pana Tomasza Ciacha w liczbie 1.670.000 akcji
NanoGroup S.A. w liczbie 1.670.000 akcji
Grupa Kapitałowa NanoGroup SA
10/03/2023
Zarząd NanoGroup S.A. otrzymał zawiadomienie od Pana Tomasza Ciacha o zmianie dotychczas posiadanego udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce z 13,43% na 5,13% na skutek nieodpłatnego zbycia 1.670.000 akcji Spółki w dniu 09.03.2023 r.
13/03/2023
Zarząd NanoGroup S.A. otrzymał zawiadomienie od GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z dn. 09.03.2023 r. o zmniejszeniu się udziału Funduszu w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów w Spółce o więcej niż 2%.
15/03/2023
Zarząd NanoGroup S.A. otrzymał raport od NanoSanguis S.A. z kolejnego etapu badań nad opracowaniem systemu do perfuzji organów przeznaczonych do przeszczepienia. Raport zawiera opracowane wyniki eksperymentów z przebiegu procesów perfuzji izolowanych nerek świńskich płynem NanOX 10 i następczej reperfuzji wzbogaconym w albuminę buforem Krebsa-Henseleita w celu symulacji wszczepienia organu biorcy. Wyniki przedstawionych eksperymentów pokazują gotowość systemu z płynem NanOX 10 w warunkach subnormotermii do kolejnego etapu badań.
16/03/2023
Do NanoGroup S.A. wpłynęło powiadomienie o transakcji, o której mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia MAR, dokonanej przez AUGEBIT Fundusz Inwestycyjny Zamknięty zarządzany przez FORUM TFI S.A. z siedzibą w Krakowie w liczbie 38.500 akcji
17/03/2023
Zarząd NanoGroup S.A. zawiadomił o zawarciu umowy zlecenia sprzedaży Akcji Własnych w łącznej liczbie 2.097.500 za cenę 1,05 PLN za jedną Akcję Własną, tj.: za łączną cenę 2.202.375,00 PLN.
20/03/2023
Powiadomienie o transakcjach, o których mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia MAR, dokonanych przez NanoGroup S.A. w liczbie 2.097.500 akcji.
24/03/2023
Złożenie przez GPV I Fundusz Inwestycyjny Zamkniętych Aktywów Niepublicznych oświadczenia o przyjęciu oferty objęcia 4.113.000 warrantów subskrypcyjnych serii B. NanoGroup S.A. otrzymała oświadczenie GPV o przyjęciu Oferty w części dotyczącej 1.113.000 jednego warrantów i objęciu przez GPV 1.113.000 warrantów.
ZARZĄD NANOGROUP S.A.
Prezes - Przemysław Mazurek
Wiceprezes – Piotr Mierzejewski
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY ZA SPORZĄDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Adam Augustyn Ciuhak – Prezes Zarządu Strategia Tax Sp. z o.o.
DATA SPORZĄDZENIA
28 KWIETNIA 2023 ROKU
WARSZAWA