SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
GRUPY KAPITAŁOWEJ
ULTIMATE GAMES S.A.
za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE
Warszawa, dnia 13 kwietnia 2023 roku
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Spis treści
I.Wybrane skonsolidowane dane finansowe5
II.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe6
1.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe z całkowitych dochodów6
2.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej7
3.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym8
4.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych9
III.Dodatkowe noty i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Ultimate Games S.A. za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.10
1.Informacje ogólne o Grupie Kapitałowej10
1.1.Informacje ogólne o jednostce dominującej10
1.2.Podstawowa działalność Grupy Kapitałowej10
1.3.1.Jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej11
1.3.2.Oceny i założenia przyjęte podczas ustalania kontroli Ultimate S.A. nad innymi jednostkami11
1.3.3.Zmiany w strukturze Grupy kapitałowej w 2022 roku11
1.3.4.Informacje finansowe dotyczące jednostek zależnych12
1.4. Jednostki stowarzyszone13
2.Grupa Kapitałowa PlayWay S.A.13
3.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do publikacji15
4.Format oraz ogólne zasady sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego15
4.1.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego15
4.1.1.Oświadczenie o zgodności16
4.1.2.Założenie kontynuacji działalności16
4.2.Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego16
4.3.Waluta funkcjonalna i sprawozdawcza16
4.4.Zmiany prezentacyjne w pozycjach skonsolidowanego sprawozdania finansowego16
4.5.Stosowane zasady rachunkowości17
4.5.1.Zakres i metody konsolidacji17
4.5.2.Zmiany zasad rachunkowości17
4.5.3.Nowe standardy i interpretacje obowiązujące na dzień bilansowy17
4.5.4.Wartości niematerialne18
4.5.6.Rzeczowe aktywa trwałe18
4.5.7.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych19
4.5.9.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe20
4.5.10.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty20
4.5.11.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży20
4.5.13.Hierarchia wartości godziwej21
4.5.15.Transakcje w walucie obcej22
4.5.18.Zmiany udziałów właścicielskich Grupy w jednostkach zależnych23
4.5.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe23
4.5.21.Odroczony podatek dochodowy23
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
4.5.28.Szczegółowość not oraz objaśnień dla pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej27
5.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej28
5.2.Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności28
5.2.1.Specyfikacja inwestycji w jednostkach stowarzyszonych28
5.2.2.Zmiany stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych29
5.2.3.Informacje finansowe dotyczące jednostek stowarzyszonych30
5.2.4.Utrata wartości aktywów31
5.4.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności32
5.5.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty33
5.6.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży33
5.6.1.Specyfikacja aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży33
5.6.2.Zobowiązania dotyczące aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży33
5.6.3.Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości dotyczące aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży33
5.6.4.Opis faktów i okoliczności prowadzących do decyzji przeznaczenia aktywów do sprzedaży34
5.6.5.Wpływ decyzji przeznaczenia aktywów do sprzedaży na wyniki działalności w danym okresie oraz w prezentowanych okresach poprzednich34
5.7.5.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty35
5.7.6.Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli36
6.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów36
6.1.Przychody netto ze sprzedaży produktów36
6.1.2.Informacje dotyczące produktów i usług37
6.1.3.Informacje dotyczące głównych klientów37
6.2.Koszty działalności operacyjnej37
6.2.1.Specyfikacja kosztów działalności operacyjnej37
6.2.2.Specyfikacja kosztu usług obcych37
6.2.3.Specyfikacja kosztu wynagrodzeń i innych świadczeń38
6.3.Przychody i koszty finansowe38
6.3.1.Specyfikacja przychodów finansowych38
6.3.2.Specyfikacja kosztów finansowych38
6.4.1.Podstawowe składniki obciążenia podatku dochodowego38
6.4.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatku38
6.4.3.Struktura aktywów i rezerw z tyt. odroczonego podatku dochodowego39
7.Instrumenty finansowe i zarządzanie ryzykiem finansowym40
7.2.Hierarchia wartości godziwej instrumentów finansowych41
7.3.Ryzyka związane z instrumentami finansowymi42
7.4.1.Ryzyko zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych42
8.Pozostałe noty objaśniające45
8.1.Wynagrodzenia oraz świadczenia kluczowego personelu kierowniczego45
8.2.Informacja o transakcjach i rozrachunkach z osobami powiązanymi Grupy Kapitałowej Ultimate S.A.47
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
8.3.Informacja o transakcjach oraz rozrachunkach pomiędzy jednostkami powiązanymi Grupy Kapitałowej Ultimate Games S.A.48
8.4.Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi wycenianymi metodą praw własności (jednostki stowarzyszone)49
8.5.Informacje o transakcjach oraz rozrachunkach z jednostkami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej PlayWay51
8.6.Zobowiązania i aktywa warunkowe54
8.7.Nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów54
8.8.Informacja o korektach błędów poprzednich okresów54
8.9.Wpływ wojny w Ukrainie na funkcjonowanie Grupy54
8.10.Informacja o zdarzeniach następujących po zakończeniu okresu sprawozdawczego, które nie zostały uwzględnione w sprawozdaniu finansowym.54
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 | od 01.01.2022 | od 01.01.2021 |
PLN`000 | PLN`000 | EUR`000 | EUR`000 | |
Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług | 27 112 | 22 610 | 5 783 | 4 939 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 5 643 | 6 091 | 1 204 | 1 331 |
EBITDA* | 5 744 | 6 207 | 1 255 | 1 356 |
Zysk (strata) brutto | (10 457) | 7 750 | (2 230) | 1 693 |
Zysk (strata) netto, w tym: | (8 758) | 6 107 | (1 868) | 1 334 |
- przypadający na jednostkę dominującą | (7 945) | 6 385 | (1 695) | 1 395 |
- przypadający na udziały niedające kontroli | (813) | (278) | (173) | (61) |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 532 | 1 160 | 114 | 253 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 98 | 4 102 | 21 | 896 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (7 899) | (8 598) | (1 685) | (1 878) |
Przepływy pieniężne netto – razem | (7 269) | (3 337) | (1 550) | (729) |
WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE | Na dzień 31 grudnia 2022 PLN`000 | Na dzień 31 grudnia 2021 PLN`000 | Na dzień 31 grudnia 2022 EUR`000 | Na dzień 31 grudnia 2021 EUR`000 |
Aktywa / Pasywa razem | 39 170 | 56 685 | 8 352 | 12 324 |
Aktywa trwałe | 14 862 | 28 991 | 3 169 | 6 303 |
Aktywa obrotowe | 24 308 | 27 694 | 5 183 | 6 021 |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom emitenta | 29 080 | 44 994 | 6 201 | 9 783 |
Kapitał mniejszości | 2 772 | 3 453 | 591 | 751 |
Zobowiązania długoterminowe | 5 451 | 5 716 | 1 162 | 1 243 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 1 867 | 2 522 | 398 | 548 |
Liczba akcji | 5 230 000 | 5 230 000 | 5 230 000 | 5 230 000 |
Zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR ) | (1,67) | 1,17 | (0,36) | 0,26 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR ) | 6,09 | 9,26 | 1,30 | 2,02 |
*EBITDA liczona jako zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację.
Średnie kursy wymiany złotego w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym i porównywalnymi danymi finansowymi w stosunku do EUR ustalane przez NBP:
Kurs na dzień 31.12.2022 Kurs na dzień 31.12.2021 | 4,6899 4,5994 |
Średni kurs za 2022 Średni kurs za 2021 | 4,6883 4,5775 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | Nota | od 01.01.2022 PLN’000 | od 01.01.2021 PLN’000 |
Działalność kontynuowana | |||
Przychody | |||
Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług | 6.1. | ||
Pozostałe przychody | - | ||
Koszty działalności operacyjnej | |||
Zmiana stanu produktów | - | ||
Amortyzacja | - | ||
Zużycie materiałów i energii | - | ||
Usługi obce | 6.2.2. | ||
Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze | 6.2.3. | ||
Pozostałe koszty rodzajowe | - | ||
Pozostałe koszty operacyjne | - | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 6.3.1. | ||
Koszty finansowe | 6.3.2. | ||
Zysk (strata) z udziału w jednostkach wycenianych metodą praw własności | 5.2.2. | ( | |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | ( | ||
Podatek dochodowy | 6.4. | ( | |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | ( | ||
Działalność zaniechana | - | ||
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | |||
Zysk (strata) netto, w tym: | ( | ||
- przypisana jednostce dominującej | ( | ||
- przypisana udziałom niedającym kontroli | ( | ( | |
Inne całkowite dochody | ( | ||
Wynik na zmianie udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych | 5.2.2. | ( | |
Podatek odroczony od wyniku na zmianie udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych | - | ( | |
Całkowite dochody ogółem, w tym: | ( | ||
- przypadające na jednostkę dominującą | - | ( | |
- przypadające na udziały niedające kontroli | - | ( | ( |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
PASYWA | Nota | Na dzień | Na dzień |
Razem kapitał własny | |||
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitał akcyjny | 5.7.1. | ||
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | - | ||
Kapitał rezerwowy | 5.7.2. | ||
Zyski zatrzymane | 5.7.3. | ||
- w tym zysk (strata) netto | - | ( | |
Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli | 5.7.6. | ||
Zobowiązanie długoterminowe | |||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 6.4.3. | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | - | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | ||
Suma: Zobowiązania krótkoterminowe inne niż związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | |||
Zobowiązania związane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | 5.6.2. | ||
Zobowiązania razem | |||
Pasywa razem |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM | Kapitał zakładowy | Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | Kapitał rezerwowy | Zyski zatrzymane | Przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Przypadające udziałom niedającym kontroli | Kapitał własny razem |
Stan na 1 stycznia 2022 roku | |||||||
Korekta błędów lat poprzednich | ( | ( | ( | ( | |||
Stan na 1 stycznia 2022 roku po korektach błędów lat poprzednich | |||||||
Całkowite dochody: | ( | ( | ( | ( | ( | ||
Zysk/strata netto roku obrotowego | ( | ( | ( | ( | |||
Inne całkowite dochody | ( | ( | ( | ||||
Emisja akcji | |||||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ( | ||||
Zwiększenia (zmniejszenia) udziałów własnościowych w jednostkach | ( | ( | ( | ( | |||
Objęcie kontroli w jednostkach zależnych | |||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | ( | ( | ( | ( | ( | ||
Stan na 31 grudnia 2022 roku |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM | Kapitał zakładowy | Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | Kapitał rezerwowy | Zyski zatrzymane | Przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Przypadające udziałom niedającym kontroli | Kapitał własny razem |
Stan na 1 stycznia 2021 roku | |||||||
Korekta błędów lat poprzednich | |||||||
Stan na 1 stycznia 2021 roku po korektach błędów lat poprzednich | |||||||
Całkowite dochody: | ( | ||||||
Zysk/strata netto roku obrotowego | ( | ||||||
Inne całkowite dochody | |||||||
Emisja akcji | |||||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ( | ||||
Zwiększenia (zmniejszenia) udziałów własnościowych w jednostkach zależnych nie powodujące utraty kontroli | |||||||
Utrata kontroli w jednostkach zależnych | |||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | ( | ( | ( | ||||
Stan na 31 grudnia 2021 roku |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | od 01.01.2022 PLN’000 | od 01.01.2021 PLN’000 |
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
| |
Zysk / strata brutto | ( | |
Korekty | ( | |
Amortyzacja | ||
Przychody z tytułu odsetek | ( | |
Koszty z tytułu odsetek | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | ( | ( |
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności | ( | |
Odpisy aktualizujące | ||
Zmiana stanu rezerw | ||
Zmiana stanu zapasów | ( | ( |
Zmiana stanu należności | ( | ( |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | ( | |
Inne korekty | ( | |
Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | ||
Podatek dochodowy zapłacony (zwrócony) | ( | ( |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
Sprzedaż udziałów i akcji jednostek stowarzyszonych | ||
Sprzedaż udziałów i akcji pozostałych jednostek | ||
Otrzymane dywidendy | ||
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych | ( | ( |
Nabycie udziałów i akcji jednostek stowarzyszonych | ( | ( |
Nabycie udziałów i akcji pozostałych jednostek | ( | |
Udzielenie pożyczek stronom powiązanym | ( | |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ||
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
| |
Podwyższenie kapitału w spółkach zależnych przez udziały niedające kontroli | ||
Dywidendy wypłacone | ( | ( |
Spłaty kredytów i pożyczek | ( | |
Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych | ( | |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | ( | ( |
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM bez zmian z tytułu różnic kursowych | ( | ( |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | ||
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | ( | ( |
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU | ||
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU, W TYM | ||
- o ograniczonej możliwości dysponowania |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Jednostka dominująca
01-949 Warszawa Bielany).
Zgodnie ze Statutem Spółka została zawiązana na czas nieokreślony. Rokiem obrotowym jednostki dominującej jest rok kalendarzowy.
Siedziba Spółki mieści się
Spółka posiada numer NIP 5311693692 oraz symbol REGON 36587998.
Spółka działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych oraz w oparciu o Statut.
Skład organów zarządczych i nadzorujących w Jednostce dominującej na dzień 31 grudnia 2022 r.:
Zarząd:
Mateusz Łukasz Zawadzki-Prezes Zarządu,
Rada Nadzorcza:
Marek Parzyński -Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Grzegorz Arkadiusz Czarnecki -Członek Rady Nadzorczej,
Janusz Mieloszyk -Członek Rady Nadzorczej,
Renata Jędrzejczyk -Członek Rady Nadzorczej,
Krzysztof Kostowski -Członek Rady Nadzorczej.
Skład organów zarządczych i nadzorujących w Jednostce dominującej na dzień zatwierdzenia do publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
Zarząd:
Mateusz Łukasz Zawadzki-Prezes Zarządu,
Rada Nadzorcza:
Marek Parzyński -Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Grzegorz Arkadiusz Czarnecki -Członek Rady Nadzorczej,
Janusz Mieloszyk -Członek Rady Nadzorczej,
Renata Jędrzejczyk -Członek Rady Nadzorczej,
Krzysztof Kostowski -Członek Rady Nadzorczej.
Podstawowa działalność spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Spółki obejmuje działalność wydawniczą
w zakresie gier komputerowych.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Nazwa | Główna działalność | Kraj założenia | % udziałów w kapitale | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |||
3T Games sp. z o.o. | Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych | Polska | 37,50 % | 37,50 % |
Games Box S.A. | Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych | Polska | 44,98 % | 44,98 % |
Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych | Polska | 49,00 % | 49,00 % | |
Ultimate Games Mobile S.A. | Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych | Polska | 34,67 % | 39,00 % |
Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych | Polska | 59,28 % | - |
Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych | Polska | 54,78 % | - |
Czas trwania działalności jednostek wchodzących w skład Grupy kapitałowej Emitenta jest nieokreślony. Spółki zależne podlegają konsolidacji metodą pełną.
Emitent, pomimo posiadania poniżej 50% udziału w następujących spółkach należących do Grupy Kapitałowej Ultimate Games S.A.: 3T Games sp. z o.o., Games Box S.A., Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji oraz Ultimate Games Mobile S.A.,
w następstwie analizy stanu faktycznego dotyczącego Grupy oraz regulacji wynikających w szczególności z MSSF 10, postanowił kontynuować konsolidację podmiotów wymienionych powyżej. Na decyzję Emitenta miały wpływ takie okoliczności jak prawo głosu posiadane przez Spółkę w ww. spółkach, w tym w kontekście rozproszenia pozostałego akcjonariatu konsolidowanych podmiotów, a także okoliczności związane ze ścisłą współpracą z Emitentem.
Połączenie jednostek- objęcie kontroli
W 2022 r. w wyniku zawarcia umów nabycia udziałów. skład Grupy Kapitałowej został powiększony o spółki Thunder Games sp. z o.o. oraz Roller Games sp. z o.o. Głównym powodem nabycia udziałów w danych podmiotach było pozyskanie spółek do realizacji projektów przez samodzielne zespoły deweloperskie, z którymi Jednostka dominująca nawiązała współpracę. Kooperacja tych podmiotów z Jednostką dominującą miała skutkować zwiększeniem synergii w ramach działalności Grupy Kapitałowej.
Wyszczególnienie | Thunder Games | Roller Games | |
Data objęcia kontroli | 25 marca 2022 r. | 27 kwietnia 2022 r. | |
Cena nabycia (w tys. zł) | 119 | 110 | |
Liczba nabytych udziałów | 2 371 | 2 191 | |
Procent przejętych udziałów kapitałowych z prawem głosu | 59,28% | 54,78% | |
Wartość firmy (w tys. zł) | 17 | 5 | |
Przepływy pieniężne związane z objęciem kontroli | |||
Część zapłaty składająca się ze środków pieniężnych i ekwiwalentów | 119 | 110 | |
Środki pieniężne i ekwiwalenty objęte kontrolą | 2 | 199 | |
Wartość netto przepływów z tytułu transakcji | 121 | 309 | |
Wartość aktywów i zobowiązań na dzień objęcia kontroli w jednostkach zależnych nad którymi kontrola została objęta | |||
Aktywa inne niż środki pieniężne i ekwiwalenty | - | - | |
Zobowiązania | - | - | |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Jednostki zależne sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Zaprezentowane w poniższych tabelach wyniki zostały dostosowane do zasad rachunkowości stosowanych przez jednostkę dominującą Ultimate Games S.A.
Na dzień 31 grudnia 2022 r.
Wyszczególnienie | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe | Zobowiązania długoterminowe | Zobowiązania krótkoterminowe | Przychody | Wynik finansowy | Całkowite dochody ogółem |
3T Games sp. z o.o. | 22 | 2 805 | 600 | 58 | 625 | (422) | (422) |
Games Box S.A. | 80 | 1 846 | - | 17 | 114 | (236) | (236) |
Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | - | 31 | - | 120 | - | (69) | (69) |
Ultimate Games Mobile S.A. | 750 | 264 | - | 499 | 311 | (469) | (469) |
Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | - | 107 | - | 9 | - | (80) | (80) |
Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | - | 97 | - | 11 | - | (112) | (112) |
Na dzień 31 grudnia 2021r.
Wyszczególnienie | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe | Zobowiązania długoterminowe | Zobowiązania krótkoterminowe | Przychody | Wynik finansowy z działalności kontynuowanej | Całkowite dochody ogółem |
3T Games sp. z o.o. | 35 | 2 658 | - | 102 | 169 | (362) | (362) |
Games Box S.A. | 100 | 2 183 | - | 138 | 290 | 32 | 32 |
Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | - | 24 | - | 44 | 67 | (17) | (17) |
Ultimate Games Mobile S.A. | 246 | 866 | - | 23 | - | (206) | (206) |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Grupa wywiera znaczący wpływ na poniższe jednostki stowarzyszone, które w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wyceniane są metodą praw własności.
Wszystkie jednostki stowarzyszone prowadzą działalność w zakresie produkcji gier komputerowych.
Nazwa | Kraj założenia | % udziałów w kapitale | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Polska | 21,38 % | 20,75 % | |
UF Games S.A. | Polska | 32,31 % | 32,04 % |
100 Games S.A. | Polska | 39,04 % | 39,04 % |
ConsoleWay S.A. | Polska | 32,16 % | 32,16 % |
Demolish Games S.A. | Polska | 37,86 % | 38,26 % |
Manager Games S.A. | Polska | 44,58 % | 44,58 % |
GOLDEN EGGS STUDIO S.A. | Polska | 31,82 % | 31,82 % |
Ultimate Licensing sp. z o.o. | Polska | 40,00 % | 40,00 % |
NPC Games S.A. | Polska | 32,56 % | 32,56 % |
G11 S.A. | Polska | 28,00 % | 31,00 % |
Grande Games S.A. | Polska | 33,95 % | 40,00 % |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | Polska | 37,00 % | 37,00 % |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Ultimate Games S.A. wchodziła w skład grupy kapitałowej
Nazwa | Główna działalność | Kraj założenia | % udziałów w kapitale | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |||
Ultimate Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 45,89% | 45,89% |
3T Games sp. z o.o.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 37,50% | 37,50% |
Games Box S.A. 1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 44,98% | 44,98% |
Ultimate Games Mobile S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 34,67% | 39,00% |
Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 49,00% | 49,00% |
Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji¹ | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 59,28% | - |
Roller Games sp. z o.o. w likwidacji1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 54,78% | - |
Madmind Studio S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 59,88% | 59,88% |
Code Horizon S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 60,00% | 60,00% |
Rejected Games sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 57,00% | 57,00% |
Frozen District sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 80,00% | 80,00% |
Frozen Way S.A. 2 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 78,40% | 78,42% |
Pentacle S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 54,32% | 54,32% |
Imaginalis Games sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 60,00% | 60,00% |
Rebelia Games sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 74,00% | 79,00% |
Big Cheese Studio S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 53,27% | 53,27% |
Total Games sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 77,90% | 77,90% |
Nesalis Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 64,54% | 64,54% |
DeGenerals S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 80,00% | 80,00% |
Ragged Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 70,00% | 70,00% |
Stereo Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 66,61% | 66,61% |
President Studio S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 67,50% | 67,73% |
Console Labs S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 65,29% | 65,29% |
Beast Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | - | 59,00% |
Gameboom VR S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 60,11% | 64,82% |
FreeMind S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 51,44% | 51,44% |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
SimulaMaker S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 63,47% | 63,47% |
Strategy Labs sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 69,00% | 69,00% |
GameHunters S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 55,58% | 57,58% |
Games Incubator S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 55,50% | 55,50% |
Petard Games sp. z o.o. 3 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 66,45% | 68,50% |
GAMEPARIC sp. z o.o.4 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 58,34% | 59,19% |
Monuments Games sp. z o.o.4 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | - | 93,00% |
PWay sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 97,00% | 97,00% |
PWay Estonia OÜ 5 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Estonia | 99,99% | 99,99% |
WarZoneLabs sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 64,70% | 64,70% |
Rockgame S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 67,76% | 70,00% |
PARADARK STUDIO sp. z o.o.6 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 68,67% | 68,67% |
Glivi Games S.A .6 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 87,00% | 70,00% |
Out of the Ordinary sp. z o.o. 6 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 95,50% | 95,50% |
TRIGGER LABS sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 53,00% | 53,00% |
DEV4PLAY sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 85,36% | 79,55% |
MobilWay S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 78,72% | 67,20% |
Madnetic Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 62,04% | 65,05% |
THULE ISLAND sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 47,57% | 47,57% |
GamePlanet S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 68,21% | 68,21% |
CYBER GAMES S.A. 7 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 59,35% | 59,35% |
Game Crafters Studio S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | - | 47,35% |
GameFormatic S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 76,19% | 76,19% |
DreamWay Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 66,67% | 66,67% |
SimRail S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 58,42% | 58,88% |
Septarian Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 55,94% | 73,33% |
Shift Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 68,63% | 68,63% |
SIM FARM S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 87,03% | 90,21% |
SOLIDGAMES sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 73,53% | 73,53% |
RL9sport Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 50,00% | 50,00% |
DIGITAL MELODY S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 47,61% | 51,90% |
Farmind Studio sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 60,20% | - |
1 Spółka zależna od Ultimate Games S.A. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez Ultimate Games S.A. w spółce)
2 Spółka zależna od Frozen District sp. z o.o. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez Frozen District sp. z o.o. w spółce)
3 Spółka zależna od GameFormatic S.A. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez GameFormatic S.A. w spółce)
4 Spółka zależna od Games Incubator S.A. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez Games Incubator S.A. w spółce)
5 Spółka zależna od PWay sp. z o.o. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez PWay sp. z o.o. w spółce)
6 Spółka zależna od Rockgame S.A. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez Rockgame S.A. w spółce)
7 Spółka zależna od GamePlanet S.A. (podany udział % dotyczy bezpośredniego udziału posiadanego przez GamePlanet S.A. w spółce)
Grupa PlayWay S.A. wywiera ponadto znaczący wpływ na następujące jednostki stowarzyszone, które w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wyceniane są metodą praw własności:
Nazwa | Główna działalność | Kraj założenia | % udziałów w kapitale | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |||
UF Games S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 32,31% | 32,04% |
Ultimate VR S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 21,38% | 20,75% |
100 Games S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 39,04% | 39,04% |
GOLDEN EGGS STUDIO S.A. 1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 31,82% | 31,82% |
ConsoleWay S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 32,16% | 32,16% |
Demolish Games S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 37,86% | 38,26% |
Manager Games S.A.1 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 44,58% | 44,58% |
NPC Games S.A.¹ | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 32,56% | 32,56% |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji¹ | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 37,00% | 37,00% |
Grande Games S.A.¹ | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 33,95% | 40,00% |
G11 S.A. ¹ | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 28,00% | 31,00% |
Ultimate Licensing sp. z o.o.¹ | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 40,00% | 40,00% |
Moonlit S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 6,31% | 21,81% |
ECC Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 24,69% | 24,69% |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Movie Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 33,43% | 33,43% |
CreativeForge Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 47,81% | 47,81% |
Baked Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 26,69% | 26,69% |
Image Power S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 21,66% | 21,66% |
Sonka S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 36,66% | 39,35% |
PolySlash S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 31,70% | 33,20% |
Atomic Jelly S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 35,79% | 26,57% |
SimFabric S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 44,96% | 44,96% |
Detalion Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | - | 32,77% |
Pyramid Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 44,76% | 44,76% |
Iron Wolf Studio S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 44,95% | 44,95% |
Live Motion Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 42,74% | 42,74% |
Games Operators S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 36,39% | 36,91% |
Space Boat Studios S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 41,18% | 47,06% |
Ritual Interactive S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 40,00% | 40,00% |
Play2Chill S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 40,02% | 30,93% |
Titan Gamez sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 43,47% | 43,47% |
IGNIBIT S.A.2 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 22,64% | 22,64% |
MeanAstronauts S.A. 2 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 42,65% | 42,65% |
Yeyuna sp. z o.o.3 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 33,33% | 33,33% |
Evor Games sp. z o.o. 3 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 33,82% | 33,82% |
G11 S.A.3 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 40,00% | 40,00% |
ULTIMATE GAMES MARKETING S.A. w likwidacji 3 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 10,00% | 10,00% |
Woodland Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 47,09% | 47,43% |
EPICVR sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 20,72% | 24,75% |
CYBERDEVS S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 30,91% | 24,00% |
Silk Road Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 33,00% | 33,00% |
DIGITAL MELODY GAMES sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 51,90% | 51,90% |
3R Games S.A. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 31,87% | 32,73% |
Grande Games S.A.4 | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 27,91% | 27,91% |
BINGLE GAMES sp. z o.o. | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 33,00% | - |
MANYDEV STUDIO SPÓŁKA EUROPEJSKA | Działalność w zakresie produkcji gier komputerowych | Polska | 30,53% | - |
1 spółki stowarzyszone z Ultimate Games S.A. (wartość % wykazana w tabeli dotyczy udziału w kapitale posiadanego bezpośrednio przez spółkę Ultimate Games S.A.)
2 Udział posiadany bezpośrednio przez PlayWay S.A.
3 spółka stowarzyszona z Rockgame S.A. (wartość % wykazana w tabeli dotyczy udziału w kapitale posiadanego bezpośrednio przez spółkę Rockgame S.A.)
4 spółka stowarzyszona z GamePlanet S.A. (wartość % wykazana w tabeli dotyczy udziału w kapitale posiadanego bezpośrednio przez spółkę GamePlanet S.A.)
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki dominującej w dniu 13 kwietnia 2023 roku.
Zarząd Jednostki dominującej oświadcza, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy kapitałowej Ultimate Games S.A. zostało sporządzone wedle najlepszej wiedzy, według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości. Sprawozdanie finansowe odzwierciedla sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się z:
skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,
skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,
skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,
dodatkowych not i objaśnień do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
i przedstawione jest w polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
(„tys. PLN”). Niektóre liczby wykazane sumarycznie w niniejszym sprawozdaniu mogą nie stanowić dokładnych sum arytmetycznych wartości wchodzących w ich skład z uwagi na prezentację sprawozdania w tysiącach PLN i stosowane zaokrąglenia.
Najważniejsze zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przedstawione zostały w dalszych częściach niniejszego sprawozdania. Zasady te stosowane były we wszystkich prezentowanych okresach w sposób ciągły.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”). MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Jednostkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę. Zarząd Jednostki dominującej dokonał oceny możliwości kontynuowania działalności Grupy i nie stwierdził występowania jakichkolwiek istotnych niepewności w tym zakresie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku i obejmuje okres 12 miesięcy.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku.
Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność („waluta funkcjonalna").Polski nowy złoty (PLN) jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy. Wybór waluty funkcjonalnej w przypadku grupy prowadzącej działalność na rynkach międzynarodowych i identyfikacja waluty, którą należy uznać za walutę używaną w podstawowym środowisku ekonomicznym, w jakim prowadzi Grupa jest decyzją subiektywną, co zostało opisane w nocie 4.5.25. „Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach”. Grupa monitoruje istotne zmiany w środowisku ekonomicznym, które mogłyby wpłynąć na zmianę wyboru waluty funkcjonalnej Grupy.
Transakcje w walutach obcych wykazuje się w księgach w wartości nominalnej, przeliczonej na złote polskie według kursu średniego NBP. W momencie realizacji różnice kursowe od należności i zobowiązań wykazywane są jako pozostałe przychody finansowe lub pozostałe koszty finansowe i w rachunku zysków i strat ujmowane są wynikowo.
Poszczególne pozycje aktywów i pasywów na koniec okresu sprawozdawczego, wyrażone w walutach innych niż polski złoty, wycenia się po kursie średnim NBP z ostatniego dnia okresu sprawozdawczego. Różnice kursowe wynikające z przeliczenia zagranicznych środków pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego uznaje się za przychody i koszty finansowe.
W 2022 roku jednostka dominująca dokonała zmiany sposobu prezentacji danych finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym co skutkowało koniecznością zmiany prezentacji danych porównawczych we wskazanych elementach jednostkowego sprawozdania finansowego.
Tabela poniżej przedstawia zmiany prezentacji pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień
31 grudnia 2021 roku. Wprowadzone zmiany nie wpłynęły na wartość aktywów oraz pasywów.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Zaprzestanie pełnej konsolidacji następuje z dniem ustania kontroli.
Jednostki współkontrolowane i stowarzyszone początkowo ujmuje się wg cen nabycia, a następnie rozlicza się metodą praw własności.
Jednostki zależne to podmioty kontrolowane przez Spółkę. Spółka sprawuje kontrolę nad inną jednostką w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.
Transakcje wewnątrz Grupy oraz rozrachunki między spółkami Grupy, jak i również niezrealizowane zyski na transakcjach wewnątrzgrupowych, eliminuje się. Eliminacji podlegają również niezrealizowane straty, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.
W momencie utraty kontroli Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Jeżeli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały nie dające kontroli lub znaczącego wpływu w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli.
Grupa nie dokonywała zmian w stosowanych zasadach rachunkowości, za wyjątkiem zastosowania nowych standardów i interpretacji obowiązujących od 1 stycznia 2022 roku.
Sporządzając skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości, jak przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2021, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku:
zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”,
zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”,
zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”,
roczne zmiany do standardów 2018-2020.
W ocenie Zarządu jednostki dominującej wdrożenie nowych standardów, nie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Standardy i interpretacje zatwierdzone przez Unię Europejską
Grupa nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania nowych standardów i interpretacji, które zostały już opublikowane oraz zatwierdzone przez Unię Europejską lub przewidziane są do zatwierdzenia w najbliższej przyszłości,
a które wejdą w życie po dniu bilansowym. Dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie wejdą
w życie następujące zmiany, które zostały już wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów i zostały zatwierdzone przez Unię Europejską:
zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”,
zmiany do MSR 1 oraz do Praktyczne Rozwiązania 2 do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej – „Ujawnienia w zakresie polityki rachunkowości,
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
zmiany do MSR 8 „Polityka rachunkowości. Zmiany w szacunkach i błędach rachunkowych: definicja szacunków rachunkowych”,
zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy „Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z pojedynczej transakcji”.
Standardy i interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez Unię Europejską
MSSF/MSR w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów, zmian do standardów oraz nowej interpretacji, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe”, niezatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie,
Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe: wstępne zastosowanie MSSF 17 oraz MSSF 9 – informacje porównawcze”, niezatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się
1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
Zarząd Spółki dominującej jest w trakcie analizy powyższych zmian i oceny ich wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.
Wartości niematerialne są ujmowane, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości spowodują one wpływ do Grupy korzyści ekonomicznych, które mogą być powiązane z tymi aktywami. Początkowe ujęcie wartości niematerialnych następuje według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Po ujęciu początkowym wartości niematerialne są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Wartości niematerialne są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności. Wartość amortyzacji wartości niematerialnych odnosi się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów do pozycji „Amortyzacja”.
Stawki amortyzacji odpowiadające okresowi ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych:
Oprogramowanie komputerowe: od 2 lat do 5 lat,
Wartość firmy stanowi nadwyżkę kosztu połączenia jednostek gospodarczych (zwanego także ceną nabycia lub ceną przejęcia) nad udziałem Spółki w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania na dzień przejęcia aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej.
Połączenia Spółki z innymi jednostkami gospodarczymi są rozliczane metodą nabycia, według której następuje alokowanie kosztu połączenia, ustalanego według wartości godziwej zapłaty poczynionej za przejęcie kontroli nad przejmowaną jednostką gospodarczą lub jej częścią (przedsięwzięciem) na zidentyfikowane aktywa, zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejmowanej jednostki. Powstała z alokacji kosztu przejęcia różnica o wartości dodatniej jest uznawana za wartość firmy. Ujemna różnica pomiędzy kosztem przejęcia i udziałem Spółki w wartości godziwej netto zidentyfikowanych na dzień przejęcia aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych przejmowanej jednostki jest uznawana za przychód i jest wykazywana niezwłocznie w Rachunku zysków i strat. Powstały w ten sposób przychód jest zaliczany do Pozostałych przychodów operacyjnych i tu wykazywany w odrębnej pozycji.
Wartość firmy powstaje zarówno w przypadku przejęcia jednostki gospodarczej w wyniku połączenia zarejestrowanego w rejestrze sądowym, jak również w przypadku przejęcia udziałów kapitałowych w jednostkach zależnych. W pierwszym przypadku wartość firmy jest ujmowana zasadniczo w księgach rachunkowych i jest wykazywana w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki. W drugim przypadku jest ujmowana na poziomie dokumentacji konsolidacyjnej i podlega wykazaniu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej.
Wartość firmy ustala się także w przypadku przejęcia udziałów we wspólnie kontrolowanej jednostce lub w jednostce stowarzyszonej. W przypadku obejmowania udziałów metodą praw własności (dotyczy to zarówno wspólnie kontrolowanych jednostek, jak i jednostek stowarzyszonych) zasady wyceny wartości firmy są takie same, jak w przypadku jednostek zależnych, z tym że metoda praw własności nie pozwala na wykazywanie w bilansie nabytej wartości firmy.
Wartość firmy podlega corocznemu testowi na utratę wartości.
Środki trwałe
Środki trwałe są wyceniane w cenie nabycia powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Koszty poniesione po wprowadzeniu środka trwałego do użytkowania, takie jak koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Jeżeli jest jednak możliwe wykazanie, że poniesione nakłady spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego środka trwałego ponad korzyści przyjmowane pierwotnie, w takim przypadku zwiększają one wartość początkową tego środka trwałego (tzw. ulepszenie).
W momencie likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, zyski lub straty wynikające z tego faktu ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako różnica między przychodami netto ze zbycia (jeśli takie były) a wartością bilansową tej pozycji.
Środki trwałe w budowie są wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, w tym kosztów finansowych (z wyjątkiem różnic kursowych nie będących korektą płaconych odsetek), pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie są amortyzowane do momentu zakończenia ich budowy i oddania do użytkowania.
Jednostki stowarzyszone to wszystkie jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, ale nie sprawuje nad nimi kontroli, co wiąże się zazwyczaj z udziałem w wysokości od 20% do 50% praw głosu. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wykazuje się metodą praw własności i w początkowym ujęciu ujmuje się je według ceny nabycia. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych obejmują wartość firmy ustaloną w momencie przejęcia. Udział Jednostki dominującej w zyskach lub stratach jej jednostek stowarzyszonych po dacie przejęcia ujmuje się w rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów. Skumulowane zmiany po dacie nabycia korygują wartość bilansową inwestycji. Jeżeli udział Jednostki dominującej w stratach jednostki stowarzyszonej jest równy lub wyższy niż jej udział w tej jednostce stowarzyszonej, włącznie z innymi niezabezpieczonymi należnościami, wówczas Grupa nie ujmuje dalszych strat, chyba że zaciągnęła zobowiązania lub dokonała płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej. Niezrealizowane straty z transakcji pomiędzy Jednostką dominującą a jej jednostkami stowarzyszonymi są wyłączane do wysokości udziału Jednostki dominującej w tych jednostkach stowarzyszonych.
Wartość początkowa (koszt) zapasów obejmuje wszystkie koszty (nabycia, wytworzenia i inne) poniesione w związku z doprowadzeniem zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Cena nabycia zapasów obejmuje cenę zakupu powiększoną o cła importowe i inne podatki (niemożliwe do późniejszego odzyskania od władz podatkowych), koszty transportu, załadunku, wyładunku i inne koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem zapasów, pomniejszaną o opusty, rabaty i inne podobne zmniejszenia. Zapasy wycenia się w wartości początkowej (cenie nabycia lub koszcie wytworzenia) lub w cenie sprzedaży netto w zależności od tego, która z nich jest niższa. Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy. W odniesieniu do zapasów koszt ustala się stosując metodę „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO).
Produkcja w toku obejmuje tworzenie gier. Wycena w księgach oparta jest o koszt wytworzenia, który obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym projektem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z danym projektem.
W momencie zakończenia prac i ujmowania nakładów związanych z realizacją danego projektu następuje przeksięgowanie nakładów z Produkcji w toku na Produkty gotowe.
W przypadku projektów, dla których możliwe jest określenie wiarygodnych szacunków dotyczących przychodów
ze sprzedaży określa się współczynnik, na podstawie którego rozliczana jest wartość tych projektów w koszty proporcjonalnie do ich sprzedaży. Współczynnik obliczony jest na podstawie wartości nakładów ukończonego projektu (ujętych jako Produkty gotowe) w stosunku do szacowanych przyszłych przychodów ze sprzedaży.
W przypadku projektów, dla których nie jest możliwe określenie wiarygodnych szacunków dotyczących przychodów
ze sprzedaży i na tej podstawie określenie współczynnika do rozliczania kosztów - przychody i koszty rozliczane
są w stosunku 1:1.
Cena nabycia lub koszt wytworzenia zapasów mogą nie być możliwe do odzyskania. Odpisanie wartości zapasów do poziomu ich wartości netto możliwej do uzyskania odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych. Analiza taka dokonywana jest na każdy dzień bilansowy dla każdego tytułu w toku wytwarzania oraz dla gotowych produkcji.
W przypadku produkcji w toku Grupa szacuje zainteresowanie wytwarzanym tytułem poprzez zbieranie zapisów
na wishlistach, aktywności na portalach społecznościowych oraz szeroko zakrojonym działaniom marketingowym. Powyższe działania pozwalają ocenić, czy wartość netto możliwa do uzyskania jest wyższa od poniesionych kosztów produkcji.
W przypadku wyrobów gotowych przyjmuje się założenie, iż każda gra powinna zwrócić koszty jej produkcji w terminie
24 miesięcy od jej produkcji. Po tym okresie koszty jej wytworzenia, które nie zostały jeszcze odpisane w ciężar wyniku finansowego podlegają odpisowi. W sytuacji, w której sygnały rynkowe wskazują, iż przychody ze sprzedaży danego tytułu nie pokryją kosztów wytworzenia gry, Grupa dokonuje wcześniejszego odpisu poniesionych kosztów.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zaliczają się do kategorii aktywów finansowych wycenianych
wg zamortyzowanego kosztu. Należności z tytułu dostaw i usług to należności od odbiorców usług Grupy, utrzymywane
do czasu ich spłaty.Na dzień bilansowy należności wycenia się według zamortyzowanego kosztu, uwzględniając odpisy z tytułu utraty wartości. Należności o terminie zapadalności poniżej 12 miesięcy (licząc od daty ich ujęcia) nie podlegają dyskontowaniu. W ramach pozostałych należności ujmowane są głównie należności publicznoprawne (inne niż dotyczące podatku dochodowego), krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz zaliczki.
„Środki pieniężne i ich ekwiwalenty” zaliczają się do kategorii aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu. Obejmują one depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje z pierwotnym terminem wymagalności do 3 miesięcy (licząc od dnia ich założenia), o dużej płynności, łatwo wymieniane na określone kwoty środków pieniężnych oraz nienarażone na istotną zmianę wartości godziwej.
Aktywa trwałe (lub aktywa i zobowiązania stanowiące Spółkę przeznaczoną do zbycia), co do których Spółka oczekuje,
że wypracują one korzyści w wyniku sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do Spółki przeznaczonych do sprzedaży, aktywa te (lub składniki Spółki przeznaczonej do zbycia) są ponownie wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Następnie aktywa lub Spółki przeznaczone do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej, jaka zostałaby wykazana, gdyby składnik nie został zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w zysku i stracie bieżącego okresu. Wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych zaklasyfikowanych do aktywów dostępnych do sprzedaży nie amortyzuje się. Dodatkowo, po zaklasyfikowaniu inwestycji wycenianych metodą praw własności do aktywów dostępnych do sprzedaży, ustaje ich ujmowanie tą metodą, tj. inwestycje takie są wycenione w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży, gdy taka wartość byłaby niższa od ceny nabycia udziałów.
Grupa zalicza swoje aktywa finansowe do następujących kategorii:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu:
- środki pieniężne i ekwiwalenty,
- należności handlowe,
- należności z tytułu udzielonych pożyczek,
- inne należności,
- inne aktywa finansowe,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
instrumenty finansowe zabezpieczające.
Kwalifikacja dłużnych aktywów finansowych do odpowiedniej kategorii zależy od modelu biznesowego zarzadzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych ujmuje się na dzień zawarcia.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie – są to aktywa finansowe utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a charakterystyka umowy dotyczącej tych aktywów finansowych przewiduje powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek. Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody – są to aktywa finansowe utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno utrzymywanie aktywów finansowych dla
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy jak i sprzedaż aktywów finansowych, a charakterystyka umowy dotyczącej tych aktywów finansowych przewiduje powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek. Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowanoopcje wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ujmuje się w pozostałych całkowitychdochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat – są to wszystkie pozostałe aktywa finansowe. Zyski lub straty wynikające z wyceny składnika aktywów finansowych, kwalifikowanego jako wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy, ujmuje się w wyniku finansowym w okresie, w którym powstały. Zyski lub straty wynikające z wyceny pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują również przychody z tytułu odsetek i dywidendy.
Wartość godziwa stanowi cenę, którą otrzymano by ze sprzedaży składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji między uczestnikami rynku przeprowadzonej na zwykłych warunkach na dzień wyceny.
Grupa dokonuje wyceny wartości godziwej posługując się następującą hierarchią:
poziom 1: wartość oparta na danych wejściowych pochodzących z aktywnego rynku, które są traktowane jako źródło najbardziej wiarygodnych danych,
poziom 2: wartość oparta na danych wejściowych innych niż pochodzące z aktywnego rynku, które jednak są obserwowalne (obiektywne, mierzalne),
poziom 3: Wartość oparta na danych o charakterze nieobserwowalnym, stosowanych w zakresie , w jakim odpowiednie obserwowalne dane wejściowe są niedostępne. Nieobserwowalne dane wejściowe odzwierciedlają założenia, które przyjęliby uczestnicy rynku na potrzeby kalkulacji ceny składnika aktywów lub zobowiązania, w tym założenia dotyczące ryzyka.
Przeniesienie między poziomami hierarchii wartości godziwej następuje w sytuacji wystąpienia zmiany w zakresie źródeł pochodzenia danych wejściowych na potrzeby wyceny wartości godziwej, takich jak:
aktywny rynek,
brak aktywnego rynku, jednak dane obserwowalne na rynku,
subiektywne dane wejściowe.
Uznaje się, że przeniesienia pomiędzy poziomami hierarchii wartości godziwej mają miejsce na koniec okresu sprawozdawczego.
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Aktywa o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji, lecz corocznie są testowane pod kątem możliwej utraty wartości. Aktywa amortyzowane są poddawane przeglądom pod kątem utraty wartości, jeżeli zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że wartość bilansowa może być niemożliwa do odzyskania. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów i wykazuje się w wysokości, o którą wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższą z dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartości użytkowej. Dla potrzeb oceny utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, dla którego występują możliwe do zidentyfikowania przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Niefinansowe aktywa, inne niż wartość firmy, w odniesieniu do których uprzednio stwierdzono utratę wartości, ocenia się na każdy dzień zakończenia okresu sprawozdawczego pod kątem występowania przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia dokonanego odpisu.
Utrata wartości aktywów finansowych
Odpis z tytułu utraty wartości (odpis na oczekiwane straty kredytowe) aktywów finansowych jest ujmowany na każdy dzień bilansowy. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. W przeciwnym razie Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu tego instrumentu finansowego w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.
Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:
nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników, wartość pieniądza w czasie,
racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych dla aktywów związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi wg zamortyzowanego kosztu niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Odpis na oczekiwane straty kredytowe dokonywany jest w oparciu o szacowane ratingi emitenta i przypisane danemu ratingowi prawdopodobieństwo wystąpienia straty oraz wysokość straty.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
W przypadku należności handlowych Grupa stosuje uproszczone podejście i szacuje odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia. Odpisy z tytułu utraty wartości należności handlowych wycenianie są w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności przy użyciu macierzy rezerw.
Za zdarzenie niewypłacalności (przyjęcie założenia że kontrahent nie wywiąże się z zobowiązania) Grupa uznaje brak spłaty powyżej 360 dni od dnia wymagalności należności.
Aby oszacować wartość oczekiwanych strat kredytowych związanych z należnościami handlowymi, na koniec każdego roku sprawozdawczego Grupa dokonuje analizy statystycznej obejmującej należności handlowe w podziale na zdefiniowane przez Grupę kategorie odbiorców (jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, pozostałych odbiorców), bazując na danych historycznych dotyczących ściągalności należności.
W kolejnym etapie analizy Grupa przeprowadza analizę portfelową, kalkulując dla każdej grupy odbiorców współczynnik strat kredytowych na bazie macierzy rezerw w poszczególnych przedziałach wiekowych. Wartość odpisów z tytułu utraty wartości należności w danym przedziale czasowym, które na dzień bilansowy nie są zaległe dla danej grupy odbiorców, równa jest iloczynowi wartości należności handlowych na dzień bilansowy i współczynnika straty kredytowej.
Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczą korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. W tym zakresie Grupa bierze pod uwagę zmiany danych makroekonomicznych takich jak np.: dynamika Produktu Krajowego Brutto, wskaźnik inflacji, stopa bezrobocia czy indeksy cen akcji WIG i w przypadku gdy nastąpiło ich istotne pogorszenie w stosunku do poprzedniego okresu, Grupa ocenia czy jest konieczność uwzględnienia w kalkulacji oczekiwanej straty kredytowej dodatkowego elementu ryzyka związanego z sytuacją gospodarczą oraz prognozami na przyszłość. Na dzień 31 grudnia 2022 roku, Grupa nie zidentyfikowała przesłanek do zmodyfikowania założeń przyjętych do oceny oczekiwanej straty kredytowej.
Kwota oczekiwanych strat kredytowych (lub kwota odwrócenia odpisu), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na dzień sprawozdawczy do kwoty, którą należy ująć, jest ujmowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w ramach pozostałych kosztów operacyjnych.
Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „aktywa finansowe
wyceniane wg zamortyzowanego kosztu" ujmuje się jako pomniejszenie wartości księgowej brutto składnika aktywów
finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody" ujmuje się w innych całkowitych dochodach i nie obniża ona wartości księgowej składnika aktywów finansowych.
Należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Aktywa i zobowiązania wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Różnice kursowe ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych stanowiących koszty finansowania zewnętrznego, które dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania operacyjnego, które włącza się do tych aktywów i traktuje, jako korekty kosztów odsetkowych.
Kapitał własny Grupy stanowią:
nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji jednostki dominującej,
kapitał rezerwowy, obejmujący:
- kapitał z tytułu zmiany aktywów netto jednostek stowarzyszonych,
zyski zatrzymane, obejmujące:
- kapitał z tytułu zmiany proporcji udziałów nieskutkujących utratą kontroli w jednostkach zależnych,
- zyski z lat ubiegłych (obejmujące powstały z zysków lat ubiegłych kapitał zapasowy),
- wynik finansowy bieżącego okresu obrotowego,
Grupa prezentuje udziały niekontrolujące w wartości proporcjonalnego udziału w aktywach netto jednostki zależnej.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Zmiany w udziałach własnościowych w jednostce zależnej, które nie skutkują utratą kontroli, ujmuje się jako transakcje
z właścicielami jednostki bezpośrednio w kapitale własnym.
Wszelkie zmiany wartości udziałów niekontrolujących ujmowane są na podstawie proporcjonalnej wartości aktywów netto jednostki zależnej. W takim przypadku nie koryguje się wartości firmy oraz nie ujmuje się z tego tytułu zysków lub strat.
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
Zmiany udziałów Grupy w jednostkach zależnych nieskutkujące utratą kontroli rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansowa udziałów zapewniających Grupie kontrolę oraz udziałów niedających kontroli podlega korekcie w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostkach zależnych. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niedających kontroli a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnosi się bezpośrednio na kapitał własny i przypisuje właścicielom Jednostki dominującej.
W momencie utraty przez Grupę kontroli nad jednostką zależną oblicza się zysk lub stratę - jako różnicę między:
(i)sumą wartości godziwej otrzymanej zapłaty oraz wartości godziwej zachowanych udziałów (wartość godziwa ustalana zostaje w oparciu o dane wejściowe inne, niż notowane ceny poziomu 1, tj. o ceny sprzedaży zastosowane w umowach, które doprowadziły do utraty kontroli nad spółkami) oraz
(ii)wartością bilansową aktywów (z uwzględnieniem wartości firmy) i zobowiązań jednostki zależnej
- oraz ujmuje się w wyniku.
W przypadku, gdy aktywa jednostki zależnej są wyceniane w kwocie przeszacowanej lub wartości godziwej i wynikający z tego skumulowany zysk lub strata jest ujmowany w pozostałych całkowitych dochodach i odnosi się do kapitału, wartości uprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach i skumulowane w kapitale własnym rozlicza się w taki sposób, jak gdyby Grupa bezpośrednio zbyła odpowiednie składniki aktywów (tj. przenosi się na wynik lub bezpośrednio do zysków zatrzymanych, zgodnie z zasadami odpowiedniego MSSF). Wartość godziwą inwestycji utrzymanej w byłej jednostce zależnej na dzień utraty kontroli uznaje się za wartość godziwą w momencie początkowego ujęcia, rozliczaną następnie zgodnie
z MSSF 9 lub za koszt w momencie początkowego ujęcia inwestycji w jednostce stowarzyszonej lub jednostce współkontrolowanej.
Rezerwy ujmowane są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków tożsamych ze stratami ekonomicznymi, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Zobowiązania handlowe stanowią zobowiązania do zapłaty za towary i usługi nabyte w toku zwykłej działalności gospodarczej Grupy od dostawców. Zobowiązania handlowe klasyfikuje się jako zobowiązania krótkoterminowe, jeżeli termin zapłaty przypada w ciągu jednego roku (lub w zwykłym cyklu działalności gospodarczej Grupy, jeżeli jest on dłuższy niż rok). W przeciwnym wypadku, zobowiązania wykazuje się jako długoterminowe. Zobowiązania handlowe są zobowiązaniami finansowymi. Zobowiązania finansowe na dzień bilansowy wyceniane są według metody zamortyzowanego kosztu. W ramach pozostałych zobowiązań ujmowane są głównie zobowiązania publicznoprawne (inne niż dotyczące podatku dochodowego), rozliczenia międzyokresowe bierne oraz zobowiązania z tytułu wynagrodzeń.
Rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich dodatnich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowany jest w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice i straty.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu w części, w jakiej przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Aktywa z tytułu odroczonego podatku oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub zobowiązanie spełnione, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące i uchwalone na dzień bilansowy.
Przychody ze sprzedaży produktów i usług
Przychody ze sprzedaży produktów i usług obejmują sprzedaż produktów wyprodukowanych przez Grupę, do których ma ona wyłączne prawa licencyjne z tytułu ich wytworzenia lub nabyła licencje na ich wydawanie i dystrybucję oraz świadczone usługi na rzecz innych podmiotów.
Przychody ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne zmniejszenia, w tym podatek od towarów i usług VAT oraz inne podatki związane ze sprzedażą, za wyjątkiem podatku akcyzowego.
Zgodnie z nowym standardem Grupa stosuje pięciostopniowy model, aby określić moment ujęcia przychodów oraz ich wysokości. Zakłada on, iż przychody powinny być ujęte wówczas (oraz w jakim stopniu), gdy Grupa przekazuje klientowi kontrolę nad usługami czy towarami, oraz w kwocie do jakiej Grupa oczekuje być uprawniona.
Grupa ujmuje w ramach przychodu należnego za dany rok obrotowy przychody ze wszystkich źródeł i kanałów sprzedaży zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, również w sytuacji, w której ich rozliczenie następuje w następnych miesiącach po zakończeniu roku obrotowego, na podstawie raportów sprzedaży generowanych przez poszczególne kanały sprzedaży.
Przychody z tytułu odsetek ujmuje się proporcjonalnie do upływu czasu metodą efektywnej stopy procentowej. Gdy należność traci na wartości, Grupa obniża jej wartość bilansową do poziomu wartości odzyskiwalnej, równej oszacowanym przyszłym przepływom pieniężnym zdyskontowanym według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu, a następnie stopniowo rozlicza się kwotę dyskonta w korespondencji z przychodami z tytułu odsetek. Przychody z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek, które utraciły wartość, ujmuje się według pierwotnej efektywnej stopy procentowej.
Przychody powstające w wyniku użytkowania przez inne podmioty gospodarcze aktywów Grupy przynoszących odsetki, tantiemy, dywidendy powinny być ujmowane o ile:
istnieje prawdopodobieństwo, że jednostka gospodarcza uzyska korzyści ekonomiczne związane z przeprowadzaną transakcją,
Grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów w układzie porównawczym.
Koszty ujmuje się w tym samym okresie w jakim są ujmowane przychody ze sprzedaży zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, a dotyczy to w szczególności:
prowizji z tytułu pośrednictwa sprzedaży gier komputerowych,
prowizji należnych deweloperom, z tytułu udziału w zyskach ze sprzedaży gier komputerowych.
Koszty świadczeń pracowniczych
Pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych lub rentowych w momencie przechodzenia na emeryturę lub rentę. Odprawy te przysługują pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Ze względu na strukturę zatrudnienia koszty ewentualnych świadczeń pracowniczych są nieistotne z punktu widzenia sprawozdania finansowego.
Przez zobowiązania warunkowe rozumie się:
a)możliwy obowiązek, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy; lub
b)obecny obowiązek, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ:
nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub
kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Przez aktywa warunkowe rozumie się możliwe składniki aktywów, które powstały na skutek zdarzeń przeszłych oraz których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga dokonania przez Zarząd Jednostki dominującej pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu oraz w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do tego sprawozdania.
Szacunki i osądy księgowe wynikają z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań odnośnie do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne.
Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu Jednostki dominującej na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy (wartości szacunkowe) dokonane przez Zarząd Jednostki dominującej w procesie stosowania zasad rachunkowości i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Na dzień | Zmniejszenie | Zwiększenie | Na dzień | |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 130 | (47) | 3 156 | 3 240 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 716 | (265) | - | 5 451 |
Odpisy aktualizujące wartość firmy | - | - | 123 | 123 |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych | - | - | 16 047 | 16 047 |
Odpisy wartości zapasów | - | - | 341 | 341 |
Pozostałe rezerwy | 23 | - | 5 | 28 |
W odniesieniu do stanu na koniec poprzedniego roku, w bieżącym okresie wystąpiły istotne zmiany wartości szacunkowych. Według najlepszej wiedzy Zarządu, na podstawie identyfikacji ryzyk oraz przeprowadzonych analiz, w tym ryzyk związanych
z oczekiwanymi stratami kredytowymi, ustalone szacunki przedstawiają faktyczny obraz sytuacji finansowej grupy oraz nie popełniono błędów w zakresie sporządzonych szacunków w przypadków których występuje ryzyko spowodowania istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w trakcie kolejnych okresów.
Sprawowanie kontroli
Ocena, czy Jednostka dominująca sprawuje kontrolę nad spółką wymaga ustalenia, czy posiada ona prawa do kierowania istotną działalnością spółki. Określenie istotnej działalności spółki oraz który z inwestorów ją kontroluje, wymaga osądu. W ocenie sytuacji i określeniu istoty powiązań bierze się pod uwagę m.in. prawa głosu, relatywnie posiadany udział, rozproszenie praw głosu posiadanych przez innych inwestorów, zakres udziału tych Inwestorów w powoływaniu kluczowego personelu kierowniczego lub członków rady nadzorczej.
Wyceny wartości godziwej
Wartość godziwa przedstawia obecne szacunki, które mogą ulec zmianie w kolejnych okresach sprawozdawczych z tytułu warunków rynkowych lub innych czynników. Istnieje wiele metod ustalania wartości godziwej, które mogą powodować różnice w wartościach godziwych. Co więcej, założenia będące podstawą ustalenia wartości godziwej mogą wymagać oszacowania zmian kosztów/cen w czasie, stopy dyskonta, stopy inflacji czy innych istotnych zmiennych. Pewne założenia
i szacunki są konieczne dla ustalenia, do którego poziomu hierarchii wartości godziwej dany instrument powinien zostać zakwalifikowany.
Określenie waluty funkcjonalnej
Oceny takiej dokonał Zarząd Jednostki dominującej w oparciu o analizę waluty, w której Grupa generuje przychody i ponosi koszty. Zgodnie z MSR 21.9 […] Przy ustalaniu swojej waluty funkcjonalnej Grupa bierze pod uwagę następujące czynniki:
a) walutę:
która wywiera główny wpływ na ceny sprzedaży towarów i usług (często jest to waluta, w której wyrażane
są i regulowane ceny sprzedaży jej towarów i usług); oraz
kraju, w którym siły konkurencji i obowiązujące przepisy wywierają główny wpływ na ceny sprzedaży jej towarów
i usług;
b) walutę, która wywiera główny wpływ na koszty robocizny i materiałów oraz na pozostałe koszty związane z dostarczaniem towarów lub świadczeniem usług (często jest to waluta, w której koszty te są wyrażane lub regulowane).
Przychody ze sprzedaży produktów Grupy generowane są przede wszystkim w USD oraz EUR. Jednakże ceny gier sprzedawanych przez Grupę nie są kształtowane przez siły konkurencji i regulacje występujące na terenie Stanów Zjednoczonych lub Europy. Wyrażenie cen sprzedaży w USD lub EUR wynika z faktu, że rynek gier komputerowych jest rynkiem globalnym, gdzie ceny przyjmują poziom światowy i są ustalane dla globalnego gracza. Oznacza to, że ceny sprzedaży gier Grupy są takie same dla graczy z Europy (w tym Polski), Azji czy Stanów Zjednoczonych.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Zdecydowana większość kosztów funkcjonowania Grupy, w tym kosztów produkcji gier (głównie usługi obce w postaci wynagrodzeń deweloperów) ponoszona jest w złotych polskich.
Dodatkowo Zarząd Jednostki dominującej wziął pod uwagę, iż w ustaleniu waluty funkcjonalnej Grupy mogą być również pomocne następujące czynniki:
a) waluta, w której generowane są środki z działalności finansowej (tj. emisja instrumentów dłużnych i kapitałowych);
b) waluta, w której utrzymywane są zazwyczaj wpływy z działalności operacyjnej.
Grupa nie posiada żadnych kredytów, pożyczek ani wyemitowanych obligacji, natomiast wpływy pieniężne z emisji jej akcji wyrażone są w PLN. Grupa utrzymuje środki pieniężne na rachunkach bankowych głównie w PLN.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty i okoliczności Zarząd Jednostki dominującej ocenił, że walutą funkcjonalną Grupy jest polski złoty. Walutą sprawozdawczą Grupy jest polski złoty.
Oszacowania i założenia, które niosą ze sobą znaczące ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w trakcie kolejnego roku obrotowego, omówiono poniżej.
Odpisy aktualizujące wartość należności
Kalkulacja odpisu z tytułu utraty wartości należności zgodnie z MSSF 9 wymaga osądu w zakresie doboru metodologii, modeli, klasyfikacji grup odbiorców i innych danych wejściowych. Należności handlowe Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, z tego względu odpis na dzień bilansowy jest obliczany na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności. Bazując na danych historycznych, Grupa przeprowadza analizę statystyczną prawdopodobieństwa spłaty zaległych należności handlowych oddzielnie dla wydzielonych portfeli należności. Dla należności przeterminowanych powyżej 360 dni przyjmuje się wartość oczekiwanej straty kredytowej w wysokości 100% należności przeterminowanej.
W przypadku należności przeterminowanych w przedziale 1-360 dni wartość oczekiwanych strat kredytowych szacowana jest na podstawie analizy danych historycznych. Grupa uznaje, że dla składnika aktywów finansowych istnieje ryzyko niewykonania zobowiązania jeśli wewnętrzne i zewnętrzne informacje wskazują, że jest mało prawdopodobne, iż Grupa otrzyma w całości pozostałe przepływy pieniężne wynikające z umowy. Składnik aktywów finansowych zostaje spisany
w całości jeśli nie ma uzasadnionych oczekiwań, że przepływy pieniężne wynikające z umowy zostaną odzyskane.
Okres amortyzowania rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych
Zarząd Jednostki dominującej określa szacowane okresy użytkowania, a poprzez to stawki amortyzacji dla poszczególnych rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Szacunek ten opiera się na oczekiwanym okresie ekonomicznej użyteczności tych aktywów. W przypadku zaistnienia okoliczności powodujących zmianę spodziewanego okresu użytkowania (np. zmiany technologiczne, wycofanie z użytkowania itp.) mogą się zmienić stawki amortyzacji. W konsekwencji zmieni się wartość odpisów amortyzacyjnych i wartość księgowa netto danych aktywów.
Produkty gotowe
W przypadku projektów, dla których możliwe jest określenie wiarygodnych szacunków dotyczących przychodów ze sprzedaży Grupa określa współczynnik, na podstawie którego rozliczana jest wartość tych projektów w koszty proporcjonalnie do ich sprzedaży. Współczynnik obliczony jest na podstawie wartości nakładów ukończonego projektu (ujętych jako Produkty gotowe) w stosunku do szacowanych przyszłych przychodów ze sprzedaży.
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych prognoz będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania zobowiązania, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego. Prawdopodobieństwo realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na planach Grupy.
4.5.26.Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do dywidend
Zgodnie z art. 348 §1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. 2022 poz.1467 t.j. z późn. zm.), kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy jednostki dominującej nie może przekraczać sumy zysku za ostatni rok obrotowy, niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, utworzonych z zysku kapitałów rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy, oraz kwoty z kapitału akcyjnego, która została przeznaczona do wypłaty dywidendy. Sumę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem jednostki dominującej powinny być przeznaczone
z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały rezerwowe. W wyniku podjęcia uchwały o podziale zysku netto pomiędzy akcjonariuszy, dywidenda ujmowana jest na rozliczeniu wyniku finansowego (umniejszenie zysków zatrzymanych ujętych w ramach kapitału własnego) oraz zobowiązaniach z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, z uwzględnieniem potrącenia i rozliczenia podatku dochodowego, który jednostka dominująca pobiera jako płatnik od dywidend wypłaconych.
4.5.27.Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przepływów pieniężnych
Grupa sporządza sprawozdanie z przepływów pieniężnych metodą pośrednią poprzez korygowanie skonsolidowanego wyniku brutto. W rachunku przepływów pieniężnych Grupa wykazuje przepływy pieniężne środków pieniężnych i ich ekwiwalentów (wpływy z dodatnim znakiem, wydatki z ujemnym znakiem), które wystąpiły w okresie sprawozdawczym, w podziale na przepływy działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. Zgodnie z MSR 7 przepływy z tytułu podatku dochodowego ujawniane są w odrębnej pozycji przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Zarząd Jednostki dominującej w wyniku dokonania dodatkowych osądów w procesie przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Ultimate Games S.A. odstąpił od prezentacji dodatkowych not oraz objaśnień dla pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, których udział w sumie bilansowej nie przekracza 10% na dzień bilansowy bieżącego okresu oraz dzień bilansowy okresu poprzedniego, uznając dane informacje za nieistotne z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Pozycja skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej | 31 grudnia 2022 r. | 31 grudnia 2021 r. | Nota | ||
Wartość | Udział w sumie bilansowej | Wartość | Udział w sumie bilansowej | ||
Aktywa | |||||
Wartości niematerialne | 150 | 0,38% | 168 | 0,29% | - |
Wartość firmy | - | - | 101 | 0,18% | 5.1. |
Rzeczowe aktywa trwałe | 117 | 0,30% | 106 | 0,19% | - |
Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności | 11 355 | 28,99% | 28 464 | 50,21% | 5.2. |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | - | - | 22 | 0,04% | - |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 3 240 | 8,27% | 130 | 0,23% | 6.4.3.* |
Zapasy | 8 851 | 22,60% | 5 768 | 10,18% | 5.3. |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 4 523 | 11,55% | 4 204 | 7,42% | 5.4. |
Należności z tytułu podatku dochodowego | 1 | 0,00% | 100 | 0,18% | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 218 | 26,08% | 17 622 | 31,09% | 5.5. |
Inne aktywa finansowe | 102 | 0,26% | - | - | - |
Aktywa przeznaczone do sprzedaży | 613 | 1,57% | - | - | 5.6.* |
Pasywa | |||||
Kapitał akcyjny | 523 | 1,33% | 523 | 0,92% | 5.7.1.* |
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | 2 955 | 7,55% | 2 955 | 5,21% | - |
Kapitał rezerwowy | 1 348 | 3,44% | 1 388 | 2,45% | 5.7.2.* |
Zyski zatrzymane | 24 254 | 61,92% | 40 128 | 70,79% | 5.7.3. |
Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli | 2 772 | 7,08% | 3 453 | 6,09% | 5.7.6.* |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 5 451 | 13,92% | 5 716 | 10,08% | 6.4.3. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 1 839 | 4,69% | 2 522 | 4,45% | - |
Zobowiązaniazwiązane z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży | 28 | 0,07% | - | - | 5.6.2.* |
*pomimo nieprzekroczenia przez daną pozycję 10% sumy bilansowej na dzień bilansowy bieżącego okresu oraz dzień bilansowy okresu poprzedniego uznano, iż dodatkowe ujawnienia dla danych pozycji mogą być istotne z perspektywy zrozumienia sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej. .
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | W okresie | W okresie |
Wartość brutto na początek okresu: | 101 | - |
- zwiększenie w wyniku objęcia kontroli w Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | - | 12 |
- zwiększenie w wyniku nabycia udziałów w Ultimate Licensing sp. z o.o. | - | 89 |
- zwiększenie w wyniku objęcia kontroli w Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | 17 | - |
- zwiększenie w wyniku objęcia kontroli w Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | 5 | - |
Wartość brutto na koniec okresu: | 123 | 101 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: | - | - |
- zwiększenie w wyniku odpisu wartości firmy Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | 12 | - |
- zwiększenie w wyniku odpisu wartości firmy Ultimate Licensing sp. z o.o. | 89 | - |
- zwiększenie w wyniku odpisu wartości firmy Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | 17 | - |
- zwiększenie w wyniku odpisu wartości firmy Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | 5 | - |
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: | 123 | - |
Wartość netto na początek okresu: | 101 | - |
Wartość netto na koniec okresu: | - | 101 |
W wyniku analizy przesłanek wskazujących na konieczność rozpoznania utraty wartości przez „Wartość firmy” oraz planowanej sprzedaży udziałów w spółkach podlegających w najbliższym czasie likwidacji Emitent dokonał całkowitego odpisu wartości danych aktywów. Odpisy aktualizujące wartość firmy zostały odniesione w wynik bieżący okresu w pozycji „Koszty finansowe”.
Wyszczególnienie | Na dzień | Na dzień |
Ultimate VR S.A.* | - | 290 |
UF Games S.A. | 752 | 985 |
100 Games S.A. | 341 | 436 |
ConsoleWay S.A. | 4 608 | 9 428 |
Demolish Games S.A. | 3 998 | 6 335 |
Manager Games S.A. | 1 656 | 9 869 |
Golden Eggs Studio S.A.* | - | 377 |
Ultimate Licensing sp. z o. o. | - | 127 |
NPC Games S.A.* | - | 181 |
G11 S.A.* | - | 167 |
Grande Games S.A.* | - | 204 |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | - | 65 |
Razem: | 11 355 | 28 464 |
*Aktywa trwałe, które na dzień 31 grudnia 2022 roku zaklasyfikowane zostały jako przeznaczone do sprzedaży i wycenione do ceny sprzedaży (nota 5.6.1.)
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Stan na | Nabycie (sprzedaż) | Wynik za | Otrzymane dywidendy | Udział w zmianie aktywów netto w 2022 | Odpis z tytułu utraty wartości | Przeklasyfikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży | Stan na | |
Ultimate VR S.A. | 290 | 99 | (92) | - | 8 | (96) | (209) | - |
UF Games S.A. | 985 | - | 97 | (332) | 1 | - | - | 752 |
100 Games S.A. | 436 | - | (95) | - | - | - | - | 341 |
ConsoleWay S.A. | 9 428 | - | 108 | - | - | (4 928) | - | 4 608 |
Demolish Games S.A. | 6 317 | - | (23) | - | (12) | (2 284) | - | 3 998 |
Manager Games S.A. | 9 887 | - | - | - | - | (8 231) | - | 1 656 |
Golden Eggs Studio S.A. | 377 | - | (192) | - | - | (115) | (70) | - |
Ultimate Licensing sp. z o.o. | 127 | - | (61) | - | - | (66) | - | - |
NPC Games S.A. | 181 | - | (17) | - | - | (129) | (35) | - |
G11 S.A. | 167 | (3) | (42) | - | (16) | (78) | (28) | - |
Grande Games S.A. | 204 | (3) | (31) | - | (31) | (102) | (36) | - |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | 65 | - | (47) | - | - | (18) | - | - |
Razem: | 28 464 | 93 | (394) | (332) | (50) | (16 047) | (378) | 11 355 |
W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
Wyszczególnienie | Stan na | Nabycie (sprzedaż) | Wynik za | Otrzymane dywidendy | Udział w zmianie aktywów netto w 2021 | Stan na |
Ultimate VR S.A. | 266 | (85) | 31 | - | 78 | 290 |
UF Games S.A. | 967 | - | 332 | (243) | (70) | 985 |
100 Games S.A. | 269 | (15) | 22 | - | 161 | 436 |
ConsoleWay S.A. | 8 810 | 300 | 61 | - | 257 | 9 428 |
Demolish Games S.A. | 7 084 | (924) | 39 | - | 136 | 6 317 |
Manager Games S.A. | 9 937 | - | (91) | - | 23 | 9 887 |
Golden Eggs Studio S.A. | 206 | 100 | 9 | - | 61 | 377 |
Ultimate Licensing sp. z o.o. | - | 250 | (34) | - | - | 127 |
NPC Games S.A. | - | 35 | (16) | - | 162 | 181 |
G11 S.A. | - | 31 | (18) | - | 154 | 167 |
Grande Games S.A. | - | 43 | (37) | - | 198 | 204 |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | - | 37 | (44) | - | 72 | 65 |
Razem: | 27 539 | (228) | 253 | (243) | 1 232 | 28 464 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Jednostki stowarzyszone sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Zaprezentowane w poniższych tabelach wyniki zostały dostosowane do zasad rachunkowości stosowanych w Grupie Kapitałowej Ultimate S.A.
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Wyszczególnienie | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe | Zobowiązania długoterminowe | Zobowiązania krótkoterminowe | Przychody | Wynik finansowy z działalności kontynuowanej | Całkowite dochody ogółem | Wartość godziwa inwestycji w jednostce stowarzyszonej wg notowań na rynku |
UF Games S.A. | 1 628 | 1 282 | - | 583 | 2 938 | 303 | 303 | 3 489 |
100 Games S.A. | 42 | 919 | - | 86 | 878 | (243) | (243) | Nienotowana |
ConsoleWay S.A. | 292 | 3 328 | 355 | 81 | 1 755 | 335 | 335 | Nienotowana |
Demolish Games S.A. | - | 3 059 | - | 103 | 233 | (61) | (61) | Nienotowana |
Manager Games S.A. | 12 | 1 541 | - | 112 | 227 | (96) | (96) | Nienotowana |
Ultimate Licensing sp. z o.o. | - | 170 | - | 4 | - | (151) | (151) | Nienotowana |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | - | 63 | - | 15 | - | (127) | (127) | Nienotowana |
W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
Wyszczególnienie | Aktywa trwałe | Aktywa obrotowe | Zobowiązania długoterminowe | Zobowiązania krótkoterminowe | Przychody | Wynik finansowy z działalności kontynuowanej | Całkowite dochody ogółem | Wartość godziwa inwestycji w jednostce stowarzyszonej wg notowań na rynku |
Ultimate VR S.A. | 202 | 1 348 | - | 153 | 397 | 142 | 142 | Nienotowana |
UF Games S.A. | 1 743 | 1 784 | - | 69 | 4 460 | 1 035 | 1 035 | Nienotowana |
100 Games S.A. | 40 | 1 201 | - | 112 | 536 | 56 | 56 | Nienotowana |
ConsoleWay S.A. | 125 | 2 749 | - | 42 | 496 | 195 | 195 | Nienotowana |
Demolish Games S.A. | - | 3 126 | - | 109 | 285 | 102 | 102 | Nienotowana |
Manager Games S.A. | 8 | 1 621 | - | 93 | 12 | (204) | (204) | Nienotowana |
Golden Eggs Studio S.A. | - | 1 271 | - | 86 | 683 | 32 | 32 | Nienotowana |
Ultimate Licensing sp. z o.o. | - | 319 | - | 1 | - | (84) | (84) | Nienotowana |
NPC Games S.A. | 42 | 525 | - | 11 | 60 | (47) | (47) | Nienotowana |
G11 S.A. | 23 | 536 | - | 22 | 53 | (57) | (57) | Nienotowana |
Grande Games S.A. | 169 | 365 | - | 24 | 114 | (93) | (93) | Nienotowana |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | 21 | 171 | - | 17 | 97 | (120) | (120) | Nienotowana |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Kwota odpisu aktualizującego z tytuły utraty wartości ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za 2022 rok | Poziom hierarchii wartości godziwej, |
Ultimate VR S.A. | 96 | Poziom 2 – odpis do ceny sprzedaży |
ConsoleWay S.A. | 4 928 | Poziom 3- test na utratę wartości (DCF) |
Demolish Games S.A. | 2 284 | Poziom 3- test na utratę wartości (DCF) |
Manager Games S.A. | 8 231 | Poziom 3- test na utratę wartości (DCF) |
Golden Eggs Studio S.A. | 115 | Poziom 2 – odpis do ceny sprzedaży |
Ultimate Licensing sp. z o.o. | 66 | Poziom 2 – odpis 100% wartości |
NPC Games S.A. | 129 | Poziom 2 – odpis do ceny sprzedaży |
G11 S.A. | 78 | Poziom 2 – odpis do ceny sprzedaży |
Grande Games S.A. | 102 | Poziom 2 – odpis do ceny sprzedaży |
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji | 18 | Poziom 2 – odpis 100% wartości |
Razem: | 16 047 |
Poziom 2- odpis 100% wartości
Ultimate Games Marketing S.A. w likwidacji - odpis dokonany w związku z rozpoczętym po dniu bilansowym procesem likwidacji spółki,
Ultimate Licensing sp. z o.o. -odpis dokonany w związku z brakiem środków i perspektyw na dalszą działalność Spółki.
Poziom 2 - odpis do ceny sprzedaży
Podstawą ustalenia wartości godziwej aktywów przeznaczonych do sprzedaży była rzeczywista cena sprzedaży posiadanych na dzień 31 grudnia 2022 r. akcji. Sprzedaż akcji spółek stowarzyszonych miała miejsce w pierwszym kwartale 2023 r.
Poziom 3 - Test na utratę wartości (DCF)
Podstawą wyceny według wartości godziwej była wartość użytkowa wycenianych spółek, ustalona w oparciu o podejście dochodowe (metoda zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych). Dochodowa wycena przedsiębiorstw stanowi dziś najbardziej rozpowszechniony sposób szacowania ich wartości w odniesieniu do cech charakteryzujących segment rynku, w którym dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność. Powszechnie uznaje się, że wartość dochodowa przedsiębiorstwa jest bardziej wiarygodna z biznesowego punktu widzenia, niż wartość majątkowa i lepiej oddaje perspektywy rozwojowe przedsiębiorstwa. Wycena wartości dochodowej całkowicie abstrahuje od wyceny przedsiębiorstwa metodami majątkowymi.
W ramach konwencjonalnej wyceny zdyskontowanych przepływów gotówkowych firmę ocenia się jako organizację prowadzącą ciągłą działalność. Zakłada się, że istnieje tylko niewielkie prawdopodobieństwo bankructwa, a rynki kapitałowe pozostają otwarte, dostępne i płynne. Wycena metodą Zdyskontowanych Przepływów Pieniężnych DCF (Discounted Cash Flow) opiera się na założeniu, że wartość przedsiębiorstwa jest równa wartości wszystkich przyszłych przepływów pieniężnych, jakie przedsiębiorstwo jest w stanie wygenerować, zdyskontowanych na moment wyceny za pomocą odpowiedniej stopy procentowej, odzwierciedlającej ryzyko danego przepływu. Przepływy te zależą od stosowanej technologii, struktury organizacyjnej, zasobów ludzkich, know-how, udziału w rynku, wartości niematerialnych, tj. czynników, które w przypadku zastosowania innych wyżej wspomnianych metod wyceny nie są uwzględniane w takim stopniu. Istnieją w związku z tym stanowiska, iż na tym polega wyższość dochodowych metod wyceny nad innymi. Metody dochodowe koncentrują się na możliwej do przewidzenia przyszłości, przy stosowanych założeniach, wykorzystując zdarzenia przeszłe
w celach prognostycznych. W przeprowadzonej wycenie zastosowano poniższe stopy dyskontowe (WACC, średni ważony koszt kapitału):
ConsoleWay S.A. – 15,11%,
Demolish Games S.A. – 18,25%,
Manager Games S.A. – 18,25%.
Model wyceny metodą dochodową oparty został o prognozowane strumienie pieniężne generowane przez wskazane powyżej spółki w latach 2023-2027. Prognozy przychodowe i kosztowe na lata 2023-2027 stanowiące podstawę wyceny zostały sporządzone w cenach bieżących z uwzględnieniem przewidywanego poziomu wzrostu cen (inflacja). Osiągnięte w przyszłości wyniki i przepływy pieniężne mogą różnić się od tych stanowiących podstawę wyceny.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Na dzień | Na dzień |
Półprodukty i produkcja w toku | 6 120 | 5 599 |
Produkty gotowe | 3 072 | 170 |
Razem wartość brutto zapasów: | 9 192 | 5 769 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | (341) | - |
Razem wartość netto zapasów: | 8 851 | 5 769 |
Produkcja w toku obejmuje koszty związane z tworzeniem gier, które na dzień bilansowy nie zostały zakończone i wprowadzone do sprzedaży. Zdaniem Zarządu jednostki dominującej, wartość netto możliwa do uzyskania dla pozostałych zapasów była wyższa od kosztów wytworzenia gier. W oparciu o plany sprzedażowe oraz zainteresowanie klientów Grupy poszczególnymi tytułami, Zarząd Jednostki dominującej spodziewa się, iż koszty wytworzenia gier zostaną w całości pokryte przychodami z ich sprzedaży.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. | Na dzień 31 grudnia 2021 r. | |||||
Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | |
Z tytułu dostaw i usług | 2 145 | - | 2 145 | 3 076 | - | 3 076 |
Z tytułu podatków, dotacji i ceł | 1 880 | - | 1 880 | 930 | - | 930 |
Zaliczki na dostawy | 31 | - | 31 | - | - | - |
Rozliczenia międzyokresowe kosztów | 217 | - | 217 | 196 | - | 196 |
Inne | 250 | - | 251 | 2 | - | 2 |
Razem: | 4 523 | - | 4 523 | 4 204 | - | 4 204 |
Grupa nie posiada żadnych zabezpieczeń ustanowionych na należnościach.
5.4.2.Struktura wiekowa oraz kalkulacja oczekiwanej straty kredytowej należności z tytułu dostaw i usług
Wyszczególnienie | Wartość brutto | Współczynnik spodziewanej straty | Spodziewana strata | Wartość netto |
nieprzeterminowane | 1 898 | 0,20% | 4 | 1 894 |
przeterminowane, w tym: | 247 | - | 9 | 238 |
0 – 30 dni | 196 | 0,88% | 1 | 195 |
31 – 60 dni | 8 | 6,67% | 1 | 7 |
61 – 90 dni | 39 | 11,11% | 4 | 35 |
91 – 180 dni | - | 16,67% | - | - |
181 – 360 dni | 4 | 50,00% | 2 | 2 |
powyżej 360 dni | 1 | 100,00% | 1 | - |
Razem: | 2 145 | - | 13 | 2 132 |
W bieżącym okresie, związku z nieistotną wartością odpisu wynikającego z oczekiwanej straty kredytowej Grupa odstąpiła od aktualizacji wartości należności handlowych w sprawozdaniu finansowym. Zarząd jednostki dominującej uznał, że wskaźniki niewypełnienia zobowiązania oszacowane na podstawie danych historycznych właściwie oddają prawdopodobieństwo braku spłaty należności handlowych w przyszłości, w związku z czym nie dokonywano ich korekt. Podejście stosowane do ustalenia odpisów wynikających z oczekiwanych strat kredytowych opisane zostało w punkcie 4.5.14. „Utrata wartości” oraz
4.5.25. „Znaczące szacunki i osądy”. Spółka w roku poprzednim nie dokonywała odpisów aktualizujących wartość należności handlowych.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Na dzień 31 grudnia 2022 | Na dzień 31 grudnia 2021 | |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 10 217 | 17 622 |
Środki pieniężne w kasie | 1 | - |
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty brutto | 10 218 | 17 622 |
Odpis na oczekiwane straty kredytowe | - | - |
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto | 10 218 | 17 622 |
- w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania | - | - |
Różnica pomiędzy wartością środków pieniężnych na koniec 2022 roku, prezentowaną w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych, a wartością prezentowaną w pozycji „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty” w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 r. stanowi wartość środków pieniężnych spółek zależnych przeznaczonych do sprzedaży. Dane środki pieniężne wchodzą w skład wartości pozycji „Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży”.
Wyszczególnienie | Oczekiwany termin zbycia | Wartość bilansowa |
Aktywa dotyczące przeznaczonej do sprzedaży spółki zależnej | 1 półrocze 2023 r. | 31 |
Aktywa dotyczące przeznaczonej do sprzedaży spółki zależnej | 1 półrocze 2023 r. | 107 |
Aktywa dotyczące przeznaczonej do sprzedaży spółki zależnej | 1 półrocze 2023 r. | 97 |
Udziały i akcje spółek stowarzyszonych | 1 półrocze 2023 r. | 378 |
Razem: | 613 |
Warunki (sposób) zbycia aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży: oferty sprzedaży akcji i udziałów skierowane do aktualnych akcjonariuszy i udziałowców spółek, w których udziały i akcje posiadane przez Ultimate Games S.A. są przeznaczone do sprzedaży na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Wyszczególnienie | Wartość bilansowa |
Zobowiązania dotyczące spółki zależnej Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | 8 |
Zobowiązania dotyczące spółki zależnej Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | 9 |
Zobowiązania dotyczące spółki zależnej Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | 11 |
Razem: | 28 |
Wyszczególnienie | Odpis aktualizujący ujęty |
Odpis aktualizujący wartość akcji w Ultimate VR S.A. | 96 |
Odpis aktualizujący wartość udziałów w Golden Eggs Studio sp. z o.o. | 115 |
Odpis aktualizujący wartość akcji w NPC Games S.A. | 129 |
Odpis aktualizujący wartość akcji w G11 S.A. | 78 |
Odpis aktualizujący wartość akcji w Grande Games S.A. | 102 |
Razem: | 521 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Emitent dokonał odpisów aktualizujących wartość udziałów oraz akcji wskazanych w tabeli powyżej spółek do ceny sprzedaży.
Pomimo prowadzenia przez spółki (których udziały i akcje są przeznaczone do sprzedaży na dzień 31 grudnia 2022 r.) działalności i realizacji przyjętej strategii biznesowej, ich sytuacja rynkowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku
z niezależnymi od spółek okolicznościami, w szczególności związanymi ze skutkami pandemii COVID-19, konfliktu zbrojnego na Ukrainie, jak również sytuacją ekonomiczną na świecie, w tym wzrostem inflacji w Polsce i na świecie, a także będącą następstwem ww. okoliczności zmianą celów inwestycyjnych inwestorów na rynkach kapitałowych. Współpraca pomiędzy Ultimate Games S.A., a danymi spółkami jest marginalna, a pozyskane lub podjęte przez nie projekty nie odniosły oczekiwanych sukcesów.
Skutkiem podjęcia powyższej decyzji jest dokonanie wyceny do wartości sprzedaży udziałów i akcji spółek stowarzyszonych przeznaczonych do sprzedaży. Wpływ przeprowadzonej wyceny ujęty został w kosztach finansowych bieżącego roku w postaci odpisów aktualizujących udziały i akcje (nota 5.6.3.). Decyzja dotycząca przeznaczenia aktywów do sprzedaży nie miała wpływu na wyniki prezentowane w okresach poprzednich.
Kapitał akcyjny jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosił 523 000,00 zł i dzielił się na 5 230 000 akcji, w pełni opłaconych, o wartości 0,10 zł każda, następujących serii:
800 000 akcji serii A,
200 000 akcji serii B,
500 000 akcji serii C,
2 500 000 akcji serii D,
1 000 000 akcji serii E,
230 000 akcji serii F.
Jedna akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu.Akcjonariusze jednostki dominującej mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez Walne Zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.
Struktura kapitału akcyjnego jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział | Liczba głosów | Udział |
PlayWay S.A. | 2 400 000 | 45,89 % | 2 400 000 | 45,89 % |
Mateusz Zawadzki - bezpośrednio | 384 950 | 7,36 % | 384 950 | 7,36 % |
Mateusz Zawadzki - pośrednio poprzez GSB Invest sp. z o.o. | 150 | 0,00 % | 150 | 0,00 % |
Pozostali | 2 444 900 | 46,75 % | 2 444 900 | 46,75 % |
Razem: | 5 230 000 | 100,00 % | 5 230 000 | 100,00 % |
Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział | Liczba głosów | Udział |
PlayWay S.A. | 2 400 000 | 45,89 % | 2 400 000 | 45,89 % |
Mateusz Zawadzki - bezpośrednio | 384 950 | 7,36 % | 384 950 | 7,36 % |
Mateusz Zawadzki - pośrednio poprzez GSB Invest sp. z o.o. | 150 | 0,00 % | 150 | 0,00 % |
Pozostali | 2 444 900 | 46,75 % | 2 444 900 | 46,75 % |
Razem: | 5 230 000 | 100,00 % | 5 230 000 | 100,00 % |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2021 r.
Wyszczególnienie | W okresie od 01.01.2022 | W okresie od 01.01.2021 |
Wartość na początek okresu: | 1 388 | 390 |
- zwiększenie na skutek zmian w aktywach netto jednostek stowarzyszonych | 9 | 1 302 |
- zmniejszenie na skutek zmian w aktywach netto jednostek stowarzyszonych | (58) | (70) |
- wpływ podatku odroczonego od powyższych zmian | 9 | (234) |
Wartość na koniec okresu: | 1 348 | 1 388 |
Wyszczególnienie | W okresie od 01.01.2022 | W okresie od 01.01.2021 |
Zysk (strata) netto okresu przypadający na jednostkę dominującą | (7 945) | 6 385 |
Średnia liczba akcji zwykłych w okresie | 5 230 000 | 5 230 000 |
Podstawowy/ rozwodniony zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą (w złotych) | (1,67) | 1,17 |
Dywidendy wypłacone przez jednostkę dominującą:
Stosownie do raportu bieżącego nr 17/2022 z dnia 3 czerwca 2022 r., Jednostka dominująca poinformowała, iż w dniu
3 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki uchwałą nr 9 postanowiło wypłacić akcjonariuszom dywidendę według następujących zasad:
1)w podziale zysku uczestniczyły wszystkie akcje Spółki, tj. 5.230.000 akcji zwykłych na okaziciela;
2)na każdą akcję przysługiwała dywidenda w wysokości 1,50 PLN;
3)łączna kwota dywidendy wyniosła 7.845.000,00 PLN;
4)dzień dywidendy został ustalony na dzień 15 czerwca 2022 roku;
5)termin wypłaty dywidendy został ustalony na dzień 27 czerwca 2022 roku.
Wyszczególnienie | W okresie od 01.01.2022 | W okresie od 01.01.2021 |
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję | ||
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji | ||
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Na dzień 31 grudnia 2022 r.
Spółka zależna | Udział w kapitale | Wynik finansowy netto w 2022 r. | Wartość aktywów netto | Wynik przypadający udziałom niedającym kontroli | Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli |
3T Games sp. z o.o. | 37,50% | (422) | 2 169 | (264) | 1 355 |
Games Box S.A. | 44,98% | (236) | 1 909 | (130) | 1 050 |
Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | 49,00% | (69) | (89) | (35) | (46) |
Ultimate Games Mobile S.A. | 34,67% | (469) | 510 | (306) | 334 |
Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | 59,28% | (80) | 98 | (30) | 41 |
Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | 54,78% | (112) | 86 | (48) | 38 |
Razem: | - | - | - | (813) | 2 772 |
Na dzień 31 grudnia 2021 r.
Spółka zależna | Udział w kapitale | Wynik finansowy netto w 2021 r. | Wartość aktywów netto | Wynik przypadający udziałom niedającym kontroli | Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli |
3T Games sp. z o.o. | 37,50% | (362) | 2 591 | (214) | 1 619 |
Games Box S.A. | 44,98% | 32 | 2 145 | 18 | 1 180 |
Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | 49,00% | (17) | (20) | (11) | (10) |
Ultimate Games Mobile S.A. | 39,00% | (206) | 1 089 | (70) | 664 |
Razem: | - | - | - | (278) | 3 453 |
Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
W oparciu o definicję zawartą w MSSF 8, działalność Grupy oparta jest o:
produkcję i sprzedaż gier oraz aplikacji na platformy mobilne z systemami operacyjnymi iOS i Android,
produkcję i sprzedaż gier oraz aplikacji na komputery typu PC oraz Mac,
produkcję i sprzedaż gier oraz aplikacji na konsole typu Nintendo Switch, Xbox oraz PlayStation.
Działalność ta została zaprezentowana w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w ramach jednego segmentu operacyjnego, ponieważ:
przychody ze sprzedaży oraz realizowane zyski z tej działalności przekraczają łącznie 75% wartości generowanych przez Grupę,
nie są sporządzane oddzielne informacje finansowe dla poszczególnych kanałów sprzedażowych, co jest związane z charakterystyką branży,
w związku z brakiem wydzielonych segmentów, tj. brakiem dostępności odrębnych informacji finansowych dla poszczególnych typów gier, decyzje operacyjne podejmowane są na podstawie wielu szczegółowych analiz i wyników finansowych osiąganych na sprzedaży wszystkich produktów we wszystkich kanałach dystrybucji,
Zarząd Jednostki dominującej z uwagi na specyfikę dystrybucji, dokonuje decyzji o alokowaniu zasobów na podstawie osiągniętych i przewidywanych wyników Grupy, jak również planowanych zwrotów z zaalokowanych zasobów oraz analiz otoczenia.
Informacje dotyczące obszarów geograficznych
Grupa kapitałowa sprzedaje swoje produkty przede wszystkim za pośrednictwem internetowych platform sprzedaży takich jak STEAM, Google Play, App Store, Nintendo E-shop oraz Microsoft Store (dla konsoli Xbox One). Sprzedaż odbywa się na rynku globalnym, a raporty dostarczane przez poszczególne platformy nie dają możliwości ustalenia struktury sprzedaży według obszarów geograficznych, bez konieczności ponoszenia znaczących kosztów związanych z analizą danych. W związku z powyższym, mając na uwadze postanowienia MSSF 8, Spółka odstąpiła od prezentacji przychodów ze sprzedaży
z podziałem na obszary geograficzne. Wszelkie aktywa trwałe Grupy Kapitałowej (inne niż instrumenty finansowe, aktywa
z tytułu podatku odroczonego, aktywa z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia oraz prawa wynikające
z umów ubezpieczeniowych) zlokalizowane są w krajach, w których jednostka dominująca i jednostki zależne mają swoją siedzibę, tj. w Polsce.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Przychód w okresie od 01.01.2022 | Udział % w sprzedaży | Przychód w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Udział % w sprzedaży |
Segment gier na PC - sprzedaż gier (Steam i inne sklepy), praw do gier, assetów, wykonywanie gier na zlecenie i inne usługi | 9 988 | 36,8% | 7 907 | 34,9% |
Segment gier mobilnych – sprzedaż aplikacji mobilnych, usług reklamowych i innych | 1 799 | 6,6% | 1 114 | 4,9% |
Sprzedaż gier na konsole (Nintendo Switch, Xbox, PS) | 15 325 | 56,5% | 13 589 | 60,2% |
Razem: | 27 112 | 100,00% | 22 610 | 100,00% |
Wyszczególnienie | Przychód w okresie od 01.01.2022 | Udział % w sprzedaży | Przychód w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Udział % w sprzedaży |
Valve Corporation Co. Ltd. | 9 488 | 35,0% | 6 104 | 22,5% |
Nintendo Co. Ltd. | 10 478 | 38,6% | 7 846 | 34,7% |
Forever Entertainment S.A. | 3 400 | 12,5% | 4 834 | 21,4% |
Pozostali (udział poniżej 10%) | 3 745 | 13,8% | 4 826 | 21,4% |
Razem: | 27 112 | 100,0% | 22 610 | 100,00% |
Wyszczególnienie | Za okres | Za okres od 01.01.2021 |
Amortyzacja | 101 | 115 |
Zużycie materiałów i energii | 51 | 172 |
Usługi obce | 22 816 | 16 996 |
Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze | 1 815 | 1 376 |
Pozostałe koszty według rodzaju | 56 | 82 |
Koszty rodzajowe razem: | 24 840 | 18 741 |
Zmiana stanu produktów (-) | 3 677 | 2 605 |
Pozostałe koszty operacyjne | 357 | 436 |
Koszty działalności operacyjnej razem: | 21 519 | 16 572 |
Wyszczególnienie | Za okres | Udział % | Za okres | Udział % |
Usługi deweloperskie | 11 575 | 50,7% | 9 644 | 56,7% |
Prowizje | 6 272 | 27,5% | 3 881 | 22,8% |
Udział developerów w zysku ze sprzedaży gry | 3 731 | 16,4% | 2 408 | 14,2% |
Usługi doradcze oraz prawne | 290 | 1,3% | 314 | 1,8% |
Usługi księgowe i audytu | 244 | 1,1% | 169 | 1,0% |
Usługi marketingu | 223 | 1,0% | 145 | 0,9% |
Pozostałe | 482 | 2,1% | 435 | 2,6% |
Razem: | 22 816 | 100,0% | 16 996 | 100,0% |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Za okres | Udział % | Za okres od 01.01.2021 | Udział % |
Wynagrodzenia Członków Zarządu | 500 | 27,6% | 253 | 18,4% |
Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej | 32 | 1,8% | 56 | 4,0% |
Wynagrodzenie Członków Komitetu Audytu | 20 | 1,1% | 27 | 2,0% |
Wynagrodzenia osób związanych z produkcją gier | 639 | 35,2% | 599 | 43,5% |
Wynagrodzenia pracowników administracji | 92 | 5,1% | 73 | 5,3% |
Wynagrodzenie pozostałych pracowników | 400 | 22,0% | 287 | 20,9% |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 132 | 7,3% | 81 | 5,9% |
Razem: | 1 815 | 100,0% | 1 376 | 100,0% |
Szczegółowe zestawienie dotyczące odpisów aktualizujących wartość aktywów finansowych wycenianych metodą praw własności wskazano w nocie 5.2.4.
Wyszczególnienie | Za okres | Za okres |
Podatek bieżący | 1 666 | 2 285 |
Podatek odroczony | (3 365) | (642) |
Razem: | (1 699) | 1 643 |
Wyszczególnienie | Na dzień | Na dzień |
Zysk przed opodatkowaniem | (10 457) | 7 750 |
Stawka podatku dochodowego | 19,0% | 19,0% |
Podatek dochodowy według ustawowej stawki podatkowej: | - | 1 472 |
Efekt podatkowy: | ||
Przychodów niepodlegających opodatkowaniu i wolnym od podatku | (140) | (5) |
Przychodów podatkowych, nie będących przychodami księgowymi | 1 147 | 610 |
Kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, w tym: | 1 334 | 2 597 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne | - | - |
Odpisy aktualizujące zapasy | 241 | - |
Kosztów podatkowych, niebędących kosztami księgowymi | - | (8) |
Odpisu z tytułu utraty wartości firmy w jednostce zależnej | 123 | - |
Niepodlegających opodatkowaniu udziałów w zyskach jednostek wycenianych metodą praw własności | 394 | (253) |
Inwestycje wyceniane metodą praw własności | 332 | 243 |
Straty z tytułu utraty wartości udziałów i akcji w jednostkach zależnych | 16 047 | - |
Wycena aktywów finansowych do wartości godziwej | - | 1 128 |
Pozostałych korekt | (12) | (37) |
Podstawa opodatkowania: | 8 767 | 12 025 |
Podatek dochodowy w wyniku finansowym: | 1 666 | 2 285 |
Efektywna stawka podatku: | 16,0% | 29,0% |
Wyszczególnienie | Na dzień | Podatek odroczony ujęty w wyniku finansowym | Podatek dochodowy ujęty w innych całkowitych dochodach | Na dzień | |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 130 | 3 110 | - | 3 240 | |
Różnice przejściowe dotyczące aktywów trwałych | 47 | (47) | - | - | |
Odpisy aktualizujące dot. wyceny udziałów/akcji w jednostkach stowarzyszonych | - | 2 934 | - | 2 934 | |
Pozostałe odpisy aktualizujące | - | 121 | - | 121 | |
Rezerwy kosztowe | 83 | 102 | - | 185 | |
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 5 716 | (255) | (10) | 5 451 | |
Utrata kontroli w spółkach zależnych | 4 697 | - | - | 4 697 | |
Zmiana aktywów netto jednostek stowarzyszonych | 326 | - | (10) | 316 | |
Udział w wyniku finansowym jednostek stowarzyszonych | 122 | (75) | - | 47 | |
Rezerwy przychodowe | 529 | (181) | - | 348 | |
Pozostałe | 43 | - | - | 43 | |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Aktywa finansowe | Na dzień 31 grudnia 2022 roku | Na dzień 31 grudnia 2021 roku | ||||||
W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody | W wartości godziwej przez wynik finansowy | Według zamortyzowanego kosztu | Razem | W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody | W wartości godziwej przez wynik finansowy | Według | Razem | |
Aktywa trwałe | - | - | - | - | - | 22 | - | 22 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej | - | - | - | - | - | 22 | - | 22 |
Aktywa obrotowe | - | - | 14 843 | 14 843 | - | - | 21 826 | 21 826 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | - | - | 4 523 | 4 523 | - | - | 4 204 | 4 204 |
Udzielone pożyczki | - | - | 102 | 102 | - | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | - | 10 218 | 10 218 | - | - | 17 622 | 17 622 |
Razem: | - | - | 14 843 | 14 843 | - | 22 | 21 826 | 21 848 |
Zobowiązania finansowe | Na dzień 31 grudnia 2022 roku | Na dzień 31 grudnia 2021 roku | |||||||
W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody | W wartości godziwej przez wynik finansowy | Według zamortyzowanego kosztu | Razem | W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody | W wartości godziwej przez wynik finansowy | Według | Razem | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | - | - | 1 839 | 1 839 | - | - | 2 522 | 2 522 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | - | - | 1 839 | 1 839 | - | - | 2 522 | 2 522 | |
Razem: | - | - | 1 839 | 1 839 | - | - | 2 522 | 2 522 | |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Zyski/(straty) | W okresie od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r. | W okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. | ||||||
Aktywa/ zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej do wyniku finansowego | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Razem | Aktywa/ zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej do wyniku finansowego | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Razem | |
Przychody z tytułu odsetek | - | 112 | - | 112 | - | - | - | - |
Koszty z tytułu odsetek | - | - | (1) | (1) | - | - | (17) | (17) |
Zyski z tytułu różnic kursowych | - | 74 | - | 74 | - | 64 | - | 64 |
Straty z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | - | - | - | - |
Ogółem zysk (strata) netto: | - | 186 | (1) | 185 | - | 64 | (17) | 47 |
Klasy instrumentów finansowych | Na dzień 31 grudnia 2022 roku | Na dzień 31 grudnia 2021 roku | ||||||
Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | |||||
Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |||
Akcje/udziały nienotowane | - | - | - | - | - | 22 | - | 22 |
Poziom 2
Akcje/udziały nienotowane
Akcje/udziały nienotowane wyceniane są z zastosowaniem wyceny majątkowej wg skorygowanych aktywów netto. Do wyceny zostały wykorzystane dane wejściowe inne niż pochodzące z aktywnego rynku, które są obserwowalne.
Grupa nie ujawnia wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zamortyzowanym koszcie, ponieważ korzysta ze zwolnienia wynikającego
z MSSF 7.29, który wskazuje, że „ujawnianie informacji o wartości godziwej nie jest wymagane, gdy wartość bilansowa jest zasadniczo zbliżona do wartości godziwej, np. w przypadku instrumentów finansowych takich jak krótkoterminowe należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług” . W bieżącym okresie sprawozdawczym w Grupie nie dokonano przesunięć między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej instrumentów finansowych.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Grupa narażona jest na następujące rodzaje ryzyka finansowego:
ryzyko rynkowe:
- ryzyko zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych,
- ryzyko walutowe,
ryzyko kredytowe,
ryzyko utraty płynności.
Program zarządzania ryzykiem finansowym Grupy skupia się na nieprzewidywalności rynków finansowych i wskazuje działania, które minimalizują potencjalny niekorzystny wpływ ww. nieprzewidywalności na wyniki finansowe Grupy. Organami odpowiedzialnymi za zarządzanie ryzykiem finansowym są Zarząd Jednostki dominującej i Zarządy spółek zależnych. W Grupie funkcjonują komórki odpowiedzialne za zapewnienie płynności finansowej (także w zakresie walut obcych), windykacji należności oraz terminowego regulowania zobowiązań (szczególnie podatkowych).
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Grupa na bieżąco monitoruje sytuację związaną z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, mającymi bezpośredni wpływ na rynek stóp procentowych w kraju. Ze względu na bardzo niski poziom występowania instrumentów finansowych obarczonych ryzykiem stopy procentowej nie przeprowadzano analizy wrażliwości w tym zakresie.
Ryzyko walutowe to ryzyko, że wartość godziwa przyszłych przepływów pieniężnych z instrumentów finansowych zmieni się z powodu zmian kursów walutowych. Ekspozycja Grupy na to ryzyko związana jest głównie z działalnością operacyjną Grupy (kiedy przychody lub koszty Grupy wyrażone są w innej walucie niż waluta funkcjonalna). Większość sprzedaży Grupy realizowana jest poza terenem Polski w walucie EUR/USD przy pomocy globalnych wydawców i platform sprzedażowych. W związku z powyższym Grupa narażona jest na ryzyko kursowe. W celu minimalizacji ryzyka walutowego, Grupa
w istotnym stopniu stosuje hedging naturalny, tzn. bieżące koszty nominowane w euro pokrywa środkami pieniężnymi zdeponowanymi na rachunku walutowym, pozyskanymi od odbiorców regulujących swoje należności w euro. W 2022 r.
i 2021 r. Grupa nie stosuje pochodnych instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym.
Łączna wartość sprzedaży walutowej w roku 2022 wyniosła 2 217 tys. EUR, 2 565 tys. USD oraz 969 tys. JPY .
Łączna wartość sprzedaży walutowej w roku 2021 wyniosła 1 719 tys. EUR, oraz 1 617 tys. USD
Na podstawie przeprowadzonej analizy wrażliwości na dzień 31 grudnia 2022 r., zmiana średniego kursu wymiany złotego polskiego na waluty obce o 10%, przy założeniu braku zmian pozostałych czynników, spowodowałby umiarkowane zmiany wyniku finansowego przed opodatkowaniem, co przedstawia poniższa tabela.
Wpływ wzrostu kursu waluty na wynik finansowy brutto i kapitał | Wpływ spadku kursu waluty na wynik finansowy brutto i kapitał | |
USD + 10%/-10% | ||
Rokzakończony 31.12.2022 | ||
Przychody ze sprzedaży denominowane w walutach obcych | 1 169 | (1 169) |
Rokzakończony 31.12.2021 |
|
|
Przychody ze sprzedaży denominowane w walutach obcych | 628 | (628) |
Wyszczególnienie | Wpływ wzrostu kursu waluty na wynik finansowy brutto i kapitał | Wpływ spadku kursu waluty na wynik finansowy brutto i kapitał |
EUR + 10%/-10% | ||
Rokzakończony 31.12.2022 | ||
Przychody ze sprzedaży denominowane w walutach obcych | 1 037 | (1 037) |
Rokzakończony 31.12.2021 |
|
|
Przychody ze sprzedaży denominowane w walutach obcych | 769 | (769) |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Ryzyko kredytowe jest rozumiane jako ryzyko poniesienia strat w wyniku niewywiązania się kontrahenta z zobowiązań wobec Grupy lub jako ryzyko spadku wartości ekonomicznej wierzytelności w wyniku pogorszenia się zdolności kontrahenta do obsługi zobowiązań. Grupa ogranicza dane ryzyko kredytowe poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej (bieżące oceny wiarygodności kontrahentów). Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.Zarządzanie ryzykiem kredytowym jest realizowane przez Grupę również poprzez dywersyfikację banków, w których lokowane są nadwyżki środków pieniężnych. Dzięki temu ekspozycja na ryzyko z tytułu oczekiwanych strat kredytowych jest minimalizowana.
Odzwierciedleniem maksymalnego obciążenia Grupy ryzykiem kredytowym jest wartość bilansowa posiadanych należności handlowych oraz innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty. W Grupie nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego.Nie zauważa się istotnych zmian poziomu ryzyka kredytowego związanego z instrumentami finansowymi od momentu ich początkowego ujęcia.
Poniższa tabela przedstawia ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe.
Wyszczególnienie | Rating | 31 grudnia 2022 r. | 31 grudnia 2021 r. |
Należności z tytułu dostaw i usług | AAA | 2 145 | 3 076 |
Pozostałe należności* | AAA | 282 | 2 |
Udzielone pożyczki | AAA | 102 | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | AAA | 10 218 | 17 622 |
Łączna ekspozycja Spółki na ryzyko kredytowe | 12 746 | 20 700 |
*Nie uwzględnia rozliczeń międzyokresowych i należności publiczno-prawnych.
AAA - Znikomy poziom ryzyka kredytowego. Wiarygodność finansowa na najwyższym poziomie. Rating nadawany wyłącznie w przypadku wyjątkowo wysokiej zdolności do obsługi zobowiązań finansowych.
AA - Bardzo niski poziom ryzyka kredytowego. Wiarygodność finansowa na bardzo wysokim poziomie. Bardzo wysoka zdolność do obsługi zobowiązań. Niska podatność na niekorzystne warunki gospodarcze.
A – Niski poziom ryzyka kredytowego. Wysoka wiarygodność finansowa i zdolność do obsługi zobowiązań. Przeciętna odporność na wpływ niekorzystnych warunków gospodarczych utrzymujących się przez dłuższy czas.
BBB – Umiarkowane ryzyko kredytowe. Dobra wiarygodność finansowa i wystarczająca zdolność do obsługi zobowiązań w dłuższym terminie. Podwyższona podatność na utrzymujące się przez dłuższy czas niekorzystne warunki gospodarcze.
BB – Podwyższone ryzyko kredytowe. Relatywnie niższa wiarygodność finansowa. Wystarczająca zdolność do obsługi zobowiązań w przeciętnych lub sprzyjających warunkach gospodarczych. Wysoki lub średni poziom odzyskania wierzytelności w przypadku wystąpienia niewypłacalności.
B – Wysokie ryzyko kredytowe. Zdolność do obsługi zobowiązań uwarunkowana w dużym stopniu sprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Średni lub niski poziom odzyskania wierzytelności w przypadku wystąpienia niewypłacalności.
C - Bardzo wysokie ryzyko kredytowe. Bardzo niska zdolność do obsługi zobowiązań nawet w przypadku sprzyjających warunków gospodarczych. Niski lub bardzo niski poziom odzyskania wierzytelności w przypadku wystąpienia niewypłacalności.
D - Ekstremalnie wysokie ryzyko kredytowe. Całkowity brak zdolności do obsługi zobowiązań. Bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz poziom odzyskania wierzytelności bardzo niski lub bliski zeru.
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności Grupa na bieżąco monitoruje prognozowany poziom środków płynnych analizując terminy zapadalności i wymagalności aktywów, daty płatności zobowiązań oraz uwzględniając inne prognozowane przepływy pieniężne. Z analizy sytuacji finansowej i majątkowej Grupy wynika, że Grupa nie jest istotnie narażona na ryzyko utraty płynności.
Poniższa tabela przedstawia analizę wymagalności należności i zobowiązań.
Wyszczególnienie | Na dzień 31 grudnia 2022 r. | ||||||
<1 m-ca | 1-3 m-ce | 3-6 m-cy | 6-12 m-cy | 1-5 lat | > 5 lat | Razem | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 2 145 | - | - | - | - | - | 2 145 |
Pozostałe należności* | 282 | - | - | - | - | - | 282 |
Udzielone pożyczki | - | - | - | 102 | - | - | 102 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 218 | - | - | - | - | - | 10 218 |
Razem aktywa | 12 644 | - | - | 102 | - | - | 12 746 |
Zobowiązania handlowe | 1 484 | - | - | - | - | - | 1 484 |
Pozostałe zobowiązania ** | 307 | - | - | - | - | - | 307 |
Razem zobowiązania | 1 791 | - | - | - | - | - | 1 791 |
Nadwyżka/(Luka) płynności | 10 853 | - | - | 102 | - | - | 10 955 |
Wyszczególnienie | Na dzień 31 grudnia 2021 r. | ||||||
<1 m-ca | 1-3 m-ce | 3-6 m-cy | 6-12 m-cy | 1-5 lat | > 5 lat | Razem | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 3 076 | - | - | - | - | - | 3 076 |
Pozostałe należności* | 2 | - | - | - | - | - | 2 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 17 622 | - | - | - | - | - | 17 622 |
Razem aktywa | 20 700 | - | - | - | - | - | 20 700 |
Zobowiązania handlowe | 2 259 | - | - | - | - | - | 2 259 |
Pozostałe zobowiązania ** | 50 | - | - | - | - | - | 50 |
Razem zobowiązania | 2 309 | - | - | - | - | - | 2 309 |
Nadwyżka/(Luka) płynności | 18 390 | - | - | - | - | - | 18 390 |
* Nie uwzględnia rozliczeń międzyokresowych i należności publiczno-prawnych.
** Nie uwzględnia zobowiązań z tyt. VAT i innych zobowiązań publiczno-prawnych.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Wyszczególnienie | Na dzień | Na dzień |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | - | - |
Zobowiązania leasingowe | - | - |
Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania | 1 839 | 2 499 |
Udzielone pożyczki | 102 | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 218 | 17 622 |
Zadłużenie netto | - | - |
Kapitał własny | 31 852 | 48 440 |
Kapitał i zadłużenie netto | 31 852 | 48 440 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Na dzień | Na dzień | |
Wynagrodzenie i inne świadczenia dla Zarządu | 500 | 253 |
Wynagrodzenie i inne świadczenia dla Rady Nadzorczej | 32 | 56 |
Wynagrodzenie i inne świadczenia dla Komitetu Audytu | 20 | 27 |
Razem: | 552 | 335 |
Poniżej przedstawiono szczegółowe zestawienie wynagrodzeń w podziale na poszczególne spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Ultimate Games S.A.
Ultimate Games S.A. | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Zawadzki Mateusz | 78 | - | 78 | 78 | - | 78 |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 78 | - | 78 | 78 | - | 78 |
Czarnecki Grzegorz | 6 | - | 6 | 11 | - | 11 |
Jędrzejczyk Renata | 6 | - | 6 | 16 | - | 16 |
Kostowski Krzysztof | 6 | - | 6 | 7 | - | 7 |
Mieloszyk Janusz | 5 | - | 5 | 7 | - | 7 |
Parzyński Marek | 9 | - | 9 | 15 | - | 15 |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | 32 | - | 32 | 56 | - | 56 |
Czarnecki Grzegorz | 5 | - | 5 | 7 | - | 7 |
Parzyński Marek | 5 | - | 5 | 9 | - | 9 |
Jędrzejczyk Renata | 10 | - | 10 | 10 | - | 10 |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | 20 | - | 20 | 27 | - | 27 |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 130 | - | 130 | 160 | - | 160 |
3T Games sp. z o.o. | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Jelonek Rafał | 108 | - | 108 | 63 | - | 63 |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 108 | - | 108 | 63 | - | 63 |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 108 | - | 108 | 63 | - | 63 |
Games Box S.A. | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Supeł Tomasz | 84 | - | 84 | 72 | - | 72 |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 84 | - | 84 | 72 | - | 72 |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 84 | - | 84 | 72 | - | 72 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Kapi Kapi Games sp. z o.o. w likwidacji | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Ziental Sebastian | 27 | - | 27 | - | - | - |
Dominika Mazur | 2 | - | 2 | 14 | - | 14 |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 29 | - | 29 | 14 | - | 14 |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 29 | - | 29 | 14 | - | 14 |
Ultimate Games Mobile S.A. | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Kapcia Tomasz | 79 | - | 79 | 26 | - | 26 |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 79 | - | 79 | 26 | - | 26 |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 79 | - | 79 | 26 | - | 26 |
Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Wróbel Anna | 1 | - | 1 | - | - | - |
Stoma Jakub | 42 | - | 42 | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 43 | - | 43 | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 43 | - | 43 | - | - | - |
Roller Games sp. z o.o. w likwidacji | 1.01.2022 - 31.12.2022 | 1.01.2021 - 31.12.2021 | ||||
Wyszczególnienie | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem | Wynagrodzenie podstawowe | Inne świadczenia | Razem |
Misztal Michał | 80 | - | 80 | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Zarządu.: | 80 | - | 80 | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Rady Nadzorczej: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenie Komitetu Audytu: | - | - | - | - | - | - |
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu: | 80 | - | 80 | - | - | - |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Zgodnie z MSR 24 za transakcje z osobami powiązanymi uznano transakcje handlowe z poniższymi osobami z uwagi na wywieranie przez dane osoby znacznego wpływu na Grupę oraz posiadanie statusu członka kluczowego personelu kierowniczego Grupy.
Transakcje
Osoba powiązana | Nabywca | Rodzaj powiązania | Rodzaj transakcji | Wartość transakcji w okresie | Wartość transakcji w okresie |
GSB LEGAL Kancelaria Prawna Radca Prawny Mateusz Zawadzki | Ultimate Games S.A. | Prezes Zarządu jednostki dominującej | Najem biura | 35 | 35 |
Jakub Stoma Investment | Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | Prezes Zarządu jednostki zależnej | Kontrakt menadżerski | 52 | - |
GSB Invest sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | Prezes Zarządu jednostki dominującej | Zakup auta | 40 | - |
Agencja Marketingowa - Rafał Jelonek | Ultimate Games S.A. | Prezes Zarządu jednostki zależnej | Tantiemy i nadzór produkcji gry | 17 | - |
Razem: | 145 | 35 |
Salda rozrachunków na dzień 31 grudnia 2022 r.
Osoba powiązana | Rodzaj powiązania | Należności | Należności | Zobowiązanie | Zobowiązania pozostałe* |
GSB LEGAL Kancelaria Prawna Radca Prawny Mateusz Zawadzki | Prezes Zarządu jednostki dominującej | - | - | 8 | - |
Jakub Stoma Investment | Prezes Zarządu jednostki zależnej | - | - | 5 | - |
Agencja Marketingowa - Rafał Jelonek | Prezes Zarządu jednostki zależnej | - | - | 3 | - |
Razem: | - | - | 16 | - |
*inne niż dotyczące wynagrodzeń
Na dzień 31 grudnia 2021 r. rozrachunki inne niż dotyczące wynagrodzeń z osobami powiązanymi nie występowały.
Salda pożyczek
Pożyczkobiorca | Pożyczkodawca | Data umowy | Oprocentowanie | Termin spłaty | Kwota kapitału pożyczki na dzień bilansowy | Waluta | Wartość pożyczek |
Rafał Jelonek (członek zarządu jednostki zależnej) | Ultimate Games S.A. | 20.05.2022 | 3% | 31.12.2023 | 100 | PLN | 102 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022
Sprzedający | Status w Grupie | Nabywca | Status w Grupie | Wartość transakcji |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Ultimate Games Mobile S.A. | Jednostka zależna | 598 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 120 |
Games Box sp. z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 31 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | Thunder Games sp. z o.o. w likwidacji | Jednostka zależna | 20 |
Razem: | 1 749 |
Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2021
Sprzedający | Status w Grupie | Nabywca | Status w Grupie | Wartość transakcji |
Games Box S.A. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 14 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 65 |
3T Games Sp. Z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 93 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka zależna | Ultimate Games Mobile S.A. | Jednostka zależna | 269 |
Razem: | 441 |
Rozrachunki handlowe na dzień 31 grudnia 2022 r.
Wierzyciel | Status w Grupie | Dłużnik | Status w Grupie | Wartość rozrachunku |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Ultimate Games Mobile S.A. | Jednostka zależna | 492 |
Razem: | 492 |
Rozrachunki handlowe na dzień 31 grudnia 2021 r.
Wierzyciel | Status w Grupie | Dłużnik | Status w Grupie | Wartość rozrachunku |
Games Box S.A. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 |
Razem: | 1 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Pożyczki na dzień 31 grudnia 2022 r.*
Pożyczkobiorca | Pożyczkodawca | Data umowy | Oprocentowanie | Termin spłaty | Kwota kapitału pożyczki na dzień bilansowy | Naliczone odsetki na dzień bilansowy | Odsetki naliczone w 2022 roku | Łączna wartość pożyczki na dzień bilansowy |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 16.02.2021 | 3%+WIBOR3M | 31.03.2022 | 20 | 2 | 2 | 22 |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 10.09.2021 | 3%+WIBOR3M | 31.03.2022 | 20 | 2 | 2 | 22 |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 16.03.2022 | 3%+WIBOR3M | 16.03.2023 | 10 | 1 | 1 | 11 |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 05.05.2022 | 3%+WIBOR3M | 09.06.2023 | 15 | 1 | 1 | 16 |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 01.08.2022 | 3%+WIBOR3M | 01.08.2023 | 15 | 1 | - | 16 |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 04.11.2022 | 3%+WIBOR3M | 04.11.2023 | 25 | - | - | 25 |
Razem: | 105 | 7 | 6 | 112 |
*udzielone pożyczki zostały w 100% odpisane w koszty bieżącego okresu
Pożyczki na dzień 31 grudnia 2021 r.
Pożyczkobiorca | Pożyczkodawca | Data umowy | Oprocentowanie | Termin spłaty | Kwota kapitału pożyczki na dzień bilansowy | Naliczone odsetki na dzień bilansowy | Odsetki naliczone w 2021 roku | Łączna wartość pożyczki na dzień bilansowy |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 16.02.2021 | 3%+WIBOR3M | 31.03.2022 | 20 | 1 | 1 | 21 |
Kapi Kapi sp. z o.o. | Ultimate Games S.A. | 10.09.2021 | 3%+WIBOR3M | 31.03.2022 | 20 | - | - | 20 |
Razem: | 40 | 1 | 1 | 41 |
Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022
Sprzedający | Status w odniesieniu | Nabywca | Status w odniesieniu | Wartość transakcji |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Demolish Games .S.A. | Jednostka stowarzyszona | 3 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Manager Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 6 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 409 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 100Games Sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona | 1 |
ConsoleWay S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 689 |
Demolish Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 162 |
Golden Eggs Studio S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 11 |
Manager Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 3 |
UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 656 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 297 |
Ultimate VR S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 5 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | 13 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 53 |
Ultimate VR S.A. | jednostka stowarzyszona | Ultimate Games Mobile S.A. | Jednostka zależna | 6 |
Razem: | 2 315 |
Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2021
Sprzedający | Status w odniesieniu | Nabywca | Status w odniesieniu | Wartość transakcji |
Games Box S.A. | Jednostka zależna | 100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 25 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 30 |
Ultimate VR S.A. | Jednostka stowarzyszona | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 100 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | 100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 3 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | 3 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | G - DEVS sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona | 2 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | Live Motion Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 11 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | Pyramid Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 5 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 190 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 9 |
Baked Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 15 |
ConsoleWay S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 366 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | ConsoleWay S.A. | Jednostka stowarzyszona | 251 |
Demolish Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 106 |
Digital Melody Games sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 29 |
Golden Eggs Studio S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 6 |
Iron Wolf Studio S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 11 |
Manager Game S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 3 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Manager Games S.A | Jednostka stowarzyszona | 9 |
Pyramid Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 11 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Sonka S.A. | Jednostka stowarzyszona | 5 |
UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 794 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 297 |
Ultimate Games Marketing S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 31 |
Ultimate VR S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 126 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Ultimate VR S.A. | Jednostka stowarzyszona | 215 |
Razem: | 2 652 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Rozrachunki handlowe na dzień 31 grudnia 2022 r.
Wierzyciel | Status w odniesieniu | Dłużnik | Status w odniesieniu | Wartość rozrachunku |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 43 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 89 |
ConsoleWay S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 61 |
Manager Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 |
Demolish Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 5 |
UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 76 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | 2 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 8 |
Razem: | 284 |
Rozrachunki handlowe na dzień 31 grudnia 2021 r.
Wierzyciel | Status w odniesieniu | Dłużnik | Status w odniesieniu | Wartość rozrachunku |
Games Box S.A. | Jednostka zależna | 100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 31 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 3 |
Ultimate VR S.A. | Jednostka stowarzyszona | Games Box S.A. | Jednostka zależna | 123 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 11 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | 47 |
100 Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 18 |
ConsoleWay S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 47 |
UF Games S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 65 |
Ultimate Games Marketing S.A. | Jednostka stowarzyszona | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 |
Razem: | 345 |
Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022
Sprzedający | Status w Grupie PlayWay | Nabywca | Status w Grupie PlayWay | Wartość transakcji |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Freemind S.A. | Jednostka zależna PLW | 20 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Frozen District sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | 98 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | PlayWay S.A. | Jednostka dominująca wyższego stopnia | 834 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Sonka S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | 2 |
Freemind S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 55 |
Games Incubator S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 40 |
Baked Games S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 6 |
Console Labs S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 69 |
Digital Melody S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 18 |
Frozen District sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 3 425 |
Live Motion Games S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 141 |
Mobilway S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 14 |
Pyramid Games sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 64 |
Sim Farm S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 260 |
Space Boat Studios S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 2 |
Total Games sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 3 |
Big Cheese studio S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 962 |
Creativeforge Games S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 |
Degenerals S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 10 |
Rejected Games sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 123 |
DEV4PLAY sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 128 |
Razem: | 6 274 |
Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2021
Sprzedający | Status w Grupie PlayWay | Nabywca | Status w Grupie PlayWay | Wartość transakcji |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | President Studio S.A. | Jednostka zależna PLW | 3 |
3T Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | Rockgame S.A. | Jednostka zależna PLW | 5 |
Big Cheese studio S.A. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 917 |
Console Labs S.A. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 111 |
Degenerals S.A. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 11 |
DEV4PLAY sp. z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 205 |
Frozen District sp. z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 2 575 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | Frozen District sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | 170 |
Pentacle sp. z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 2 |
Total Games sp. z o.o. | Jednostka zależna | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 4 |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | PlayWay S.A. | Jednostka dominująca wyższego stopnia | 1 614 |
Razem: | 6 616 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Rozrachunki handlowe na dzień 31 grudnia 2022 r.
Wierzyciel | Status w Grupie PlayWay | Dłużnik | Status w Grupie PlayWay | Wartość rozrachunku |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | PlayWay S.A. | Jednostka dominująca wyższego stopnia | 98 |
Digital Melody S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 |
Pyramid Games sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 3 |
Sim Farm S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 22 |
Big Cheese studio S.a. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 223 |
DeGenerals S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 1 |
DEV4PLAY SP. Z O.O. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 15 |
FreeMind S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 19 |
Games Incubator S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 40 |
Rejected Games sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 21 |
Live Motion Games S.A. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 13 |
Razem: | 457 |
Rozrachunki handlowe na dzień 31 grudnia 2021 r.
Wierzyciel | Status w Grupie PlayWay | Dłużnik | Status w Grupie PlayWay | Wartość rozrachunku |
Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | PlayWay S.A. | Jednostka dominująca wyższego szczebla | 698 |
Big Cheese Studio S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 643 |
Degeneralis S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 2 |
Dev4Play S.A. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 21 |
Frozen District sp. z o.o. | Jednostka zależna PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 210 |
Live Motion Games sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 25 |
Pyramid Games sp z o.o. | Jednostka stowarzyszona PLW | Ultimate Games S.A. | Jednostka dominująca | 14 |
Razem: | 1 613 |
Grupa Kapitałowa Ultimate Games S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)
Grupa nie posiada zobowiązań i aktywów warunkowych na dzień bilansowy.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowych nie wystąpiły nieujęte zobowiązania wynikające z jakichkolwiek umów.
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem nie wystąpiły istotne korekty błędów lat poprzednich. Oprócz zmian prezentacyjnych opisanych w punkcie 4.4. skonsolidowanego sprawozdania finansowego dokonano poniższej zmiany danych porównawczych. Korekta była wynikiem niezachowania współmierności przychodów i kosztów na przestrzeni lat.
Korygowana pozycja opublikowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2021 r. | Opublikowana wartość | Korekta | Skorygowana wartość zgodna z danymi porównawczymi skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2022 r. |
Aktywa obrotowe | 27 694 | (8) | 27 686 |
Zapasy | 5 768 | (8) | 5 760 |
SUMA: Aktywa obrotowe inne niż aktywa zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 27 694 | (8) | 27 686 |
Aktywa razem | 56 685 | (8) | 56 677 |
Razem kapitał własny | 48 447 | (8) | 48 440 |
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | 44 994 | (3) | 44 992 |
Zyski zatrzymane (po zmianie prezentacji kapitału rezerwowego) | 40 128 | (3) | 10 126 |
Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli | 3 453 | (5) | 3 448 |
Pasywa razem | 56 685 | (8) | 56 677 |
Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego sytuacja geopolityczna związana z bezpośrednią agresją Rosji w Ukrainie oraz wdrożonym systemem sankcji nie wpływa istotnie na działalność operacyjną Grupy, a ryzyko zakłócenia ciągłości działalności Grupy z tego tytułu oceniane jest ciągle jako niskie. Grupa nie ma bezpośrednich transakcji z podmiotami z Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Po zakończeniu okresu sprawozdawczego nie miały miejsca istotne zdarzenia, których skutki należałoby uwzględnić
w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Za Zarząd: |
Mateusz Łukasz Zawadzki |
Prezes Zarządu Jednostki dominującej |