GRUPA KAPITAŁOWA
SANWIL HOLDING
SPÓŁKA AKCYJNA
ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK 2022
ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2022 ROKU
PRZYGOTOWANE
ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ
w tys. zł
Lublin, dn. 21 kwietnia 2023 r.
KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Skonsolidowany raport roczny
RS/2022
(zgodnie z § 60 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. – Dz. U. 2018 poz. 757)
dla emitentów papierów wartościowych prowadzących działalność wytwórczą, budowlaną, handlową lub usługową
za rok obrotowy 2022 obejmujący okres od 2022-01-01 do 2022-12-31 zawierający skonsolidowane sprawozdanie finansowe według MSSF w tys. zł.
data przekazania: 2023-04-21
|
SANWIL HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA |
|
|
(pełna nazwa emitenta) |
|
|
SANWIL HOLDING S.A. |
Lekki (lek) |
|
(skrócona nazwa emitenta) |
(sektor wg klasyfikacji GPW w Warszawie /branża) |
|
20-703 |
Lublin |
|
(kod pocztowy) |
(miejscowość) |
|
Cisowa 11 |
|
|
(ulica numer) |
|
|
81 444 64 80 |
81 444 64 62 |
|
(telefon) |
(fax) |
|
sanwilholding@sanwil.com |
www.holding.sanwil.com |
|
(e-mail) |
(www) |
|
7950200697 |
650021906 |
|
(NIP) |
(REGON) |
2. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
3. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
4. Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
5. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
6. Dodatkowe informacje i objaśnienia
7. Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
|
Poszczególne pozycje aktywów i pasywów |
||||
|
w tysiącach złotych |
PLN |
PLN |
EUR |
EUR |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Aktywa razem |
69 357 |
69 571 |
14 789 |
15 126 |
|
Aktywa trwałe |
22 082 |
22 908 |
4 708 |
4 981 |
|
Aktywa obrotowe |
47 275 |
46 615 |
10 080 |
10 135 |
|
Aktywa przeznaczone do sprzedaży |
- |
48 |
- |
10 |
|
Pasywa razem |
69 357 |
69 571 |
14 789 |
15 126 |
|
Kapitał własny |
53 748 |
53 572 |
11 460 |
11 648 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
4 376 |
5 253 |
933 |
1 142 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
11 233 |
10 746 |
2 395 |
2 336 |
|
|
|
|
|
|
|
Poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów |
||||
|
w tysiącach złotych |
PLN |
PLN |
EUR |
EUR |
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Przychody ze sprzedaży |
27 734 |
29 466 |
5 916 |
6 437 |
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
6 693 |
4 992 |
1 428 |
1 091 |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
794 |
(617) |
169 |
(135) |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
(174) |
4 801 |
(37) |
1 049 |
|
Zysk (strata) netto |
176 |
4 338 |
38 |
948 |
|
Całkowite dochody ogółem |
176 |
4 338 |
38 |
948 |
|
Zysk (strata) przypadająca na 1 akcję: |
|
|
|
|
|
Podstawowy zysk (strata) |
0,01 |
0,27 |
0,00 |
0,06 |
|
Rozwodniony zysk (strata) |
0,01 |
0,27 |
0,00 |
0,06 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję w zł |
3,36 |
3,35 |
0,72 |
0,73 |
|
|
|
|
|
|
|
Poszczególne pozycje sprawozdania z przepływów pieniężnych |
||||
|
w tysiącach złotych |
PLN |
PLN |
EUR |
EUR |
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Środki pieniężne netto wygenerowane na działalności operacyjnej |
(993) |
(1 596) |
(212) |
(349) |
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
7 523 |
(1 293) |
1 605 |
(282) |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
(500) |
(613) |
(107) |
(134) |
|
Przepływy pieniężne razem |
6 030 |
(3 502) |
1 286 |
(765) |
Powyższe dane finansowe za 2022 i 2021 rok zostały przeliczone na EUR według następujących zasad:
a. za 2022 rok zostały przeliczone na EUR według następujących zasad:
● pozycje aktywów i pasywów - według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 31 grudnia 2022 roku - 4,6899PLN/EUR;
● pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych - według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego miesiąca okresu obrotowego (od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku) - 4,6883 PLN/EUR.
b. za 2021 rok zostały przeliczone na EUR według następujących zasad:
● pozycje aktywów i pasywów - według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 31 grudnia 2021 roku - 4,5994 PLN/EUR;
● pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych - według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego miesiąca okresu obrotowego (od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku) - 4,5775 PLN/EUR.
|
w tysiącach złotych |
Nota |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
||
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
7.2. |
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
7.3. |
( |
( |
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
7.3. |
( |
( |
|
Koszty ogólnego zarządu |
7.3. |
( |
( |
|
Zysk (strata) ze sprzedaży |
|
( |
( |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
7.4. |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
7.5. |
( |
( |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
|
( |
|
Przychody finansowe |
7.6. |
|
|
|
Koszty finansowe |
7.7. |
( |
( |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
( |
|
|
Podatek dochodowy |
7.8. |
|
( |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej za rok obrotowy |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto |
|
|
|
|
Całkowite dochody ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto przypadające na: |
|
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) przypadająca na 1 akcję |
|
|
|
|
Średnioważona ilość akcji w szt. |
7.19. |
|
|
|
Zysk (strata) na 1 akcję w zł |
7.19. |
|
|
Adam Buchajski
/Prezes Zarządu oraz osoba,
której powierzono prowadzenie
ksiąg rachunkowych/
Lublin, 21 kwietnia 2023 roku
|
w tysiącach złotych |
Nota |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Aktywa |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
7.9. |
|
|
|
Wartości niematerialne |
7.10. |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
7.11. |
|
|
|
Aktywa trwałe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
7.12. |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
7.13. |
|
|
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
7.13. |
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe |
7.17. |
|
|
|
Pozostałe inwestycje krótkoterminowe |
7.14. |
|
|
|
Udzielone pożyczki |
7.15. |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
7.16. |
|
|
|
Aktywa obrotowe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży |
|
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
|
Adam Buchajski
/Prezes Zarządu oraz osoba,
której powierzono prowadzenie
ksiąg rachunkowych/
Lublin, 21 kwietnia 2023 roku
|
w tysiącach złotych |
Nota |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kapitał własny i zobowiązania |
|
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
7.18. |
|
|
|
Kapitał zapasowy |
7.18. |
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
7.18. |
|
|
|
Zyski (straty) zatrzymane |
7.18. |
|
|
|
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek |
7.20. |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
7.22. |
|
|
|
Rezerwy |
7.23. |
|
|
|
w tym rezerwa na świadczenia pracownicze |
7.23. |
|
|
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
7.21. |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe razem |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek |
7.20. |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
7.22. |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
7.24. |
|
|
|
Rezerwy |
7.23. |
|
|
|
w tym rezerwa na świadczenia pracownicze |
7.23. |
|
|
|
Przychody przyszłych okresów |
7.25. |
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
|
Kapitał własny i zobowiązania razem |
|
|
|
Adam Buchajski
/Prezes Zarządu oraz osoba,
której powierzono prowadzenie
ksiąg rachunkowych/
Lublin, 21 kwietnia 2023 roku
|
w tysiącach złotych |
Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Zyski (straty) zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2022 r. |
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody |
- |
|
- |
|
|
|
- Wynik za okres |
- |
- |
- |
|
|
|
Przeznaczenie zysku (pokrycie straty) |
- |
|
- |
( |
|
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2022 r. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Zyski (straty) zatrzymane |
Kapitał własny razem |
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 r. |
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody |
- |
- |
- |
|
|
|
- Wynik za okres |
- |
- |
- |
|
|
|
Przeznaczenie zysku (pokrycie straty) |
- |
|
- |
( |
|
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 r. |
|
|
|
|
|
Adam Buchajski
/Prezes Zarządu oraz osoba,
której powierzono prowadzenie
ksiąg rachunkowych/
Lublin, 21 kwietnia 2023 roku
|
w tysiącach złotych |
Nota |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
||
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto za okres |
|
( |
|
|
Korekty |
|
( |
( |
|
Podatek dochodowy |
7.8. |
|
( |
|
Amortyzacja |
7.3. |
|
|
|
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
|
( |
( |
|
Zysk (strata) na działalności inwestycyjnej |
|
|
( |
|
Zmiana stanu zapasów |
|
( |
( |
|
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
|
( |
|
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
( |
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych oraz pozostałych, z wyłączeniem kredytów |
|
( |
( |
|
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych |
|
|
|
|
Inne korekty |
|
|
( |
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Sprzedaż wartości niematerialnych oraz rzeczowych środków trwałych |
|
|
|
|
Sprzedaż aktywów finansowych |
|
|
|
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
|
|
|
|
Pożyczki spłacone |
|
|
|
|
Odsetki otrzymane |
|
|
|
|
Nabycie aktywów finansowych |
|
( |
( |
|
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych środków trwałych |
|
( |
( |
|
Pożyczki udzielone |
|
( |
( |
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
|
Wydatki na spłatę kredytów i pożyczek |
|
( |
( |
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
|
( |
( |
|
Odsetki zapłacone |
|
( |
( |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
|
|
( |
|
Bilansowa zmiana środków pieniężnych |
|
|
( |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
|
Adam Buchajski
/Prezes Zarządu oraz osoba,
której powierzono prowadzenie
ksiąg rachunkowych/
Lublin, 21 kwietnia 2023 roku
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej
Oznaczenie sądu rejestrowego: Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (
Data rejestracji: 24.06.2002 r.
Numer KRS: 0000119088
Forma prawna:
Grupa prowadzi działalność w zakresie:
● działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,
● produkcja wyrobów włókienniczych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
● kupno i sprzedaż nieruchomości.
Wg klasyfikacji przyjętej przez GPW Spółka figuruje w sektorze: przemysł lekki.
Podstawowym miejscem prowadzenia działalności Spółki
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone po połączeniu, o którym mowa poniżej:
W dniu 19 października 2022 r. Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wydał postanowienie w przedmiocie połączenia następujących spółek:
1) spółki pod firmą: SANWIL HOLDING Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie, ul. Cisowa 11, 20-703 Lublin, wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000119088, NIP: 7950200697, REGON: 650021906, o kapitale zakładowym w wysokości 9.602.274,00 zł (wpłaconym w całości), który dzieli się na 16.003.790 akcji („Spółka Przejmująca”),
2) spółki pod firmą: Polski Fundusz Pożyczkowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Cisowa 11, 20-703 Lublin, wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000520230, NIP: 8971798648, REGON: 022411588, o kapitale zakładowym w wysokości 500.000,00 złotych, który dzieli się na 5.000 udziałów o wartości nominalnej 100,00 zł („Spółka Przejmowana”),
w trybie art. 492 § 1 pkt. 1 k.s.h., to jest poprzez przeniesienie całego majątku spółki Polski Fundusz Pożyczkowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, jako Spółki Przejmowanej, na spółkę SANWIL HOLDING Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie, jako Spółki Przejmującej. Połączenie nastąpiło bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, bowiem do daty połączenia całość udziałów w spółce Polski Fundusz Pożyczkowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie przysługiwała spółce SANWIL HOLDING Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z art. 493 § 2 k.s.h., skutkował połączeniem Spółek, które to połączenie nastąpiło z dniem wpisu do rejestru przedsiębiorców, tj. z dniem 19 października 2022 r. Wpis połączenia skutkował również wykreśleniem Spółki Przejmowanej z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, co nastąpiło 19 października 2022 r. W wyniku połączenia Spółka Przejmowana przestała istnieć jako podmiot prawa. Także z tą datą wygasły prawa udziałowe SANWIL HOLDING S.A. w spółce pod firmą: Polski Fundusz Pożyczkowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie.
Zarząd Spółki jest jednoosobowy. Funkcję Prezesa Zarządu sprawuje Pan Adam Buchajski, który został powołany na nową kadencję uchwałą Rady Nadzorczej z dnia 29 czerwca 2022 roku (szczegóły: raport bieżący nr 9/2022).
Na dzień 1 stycznia 2022 r. w skład Rady Nadzorczej wchodzili:
● Krzysztof Litwin – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
● Krzysztof Misiak – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
● Piotr Zawiślak – Członek Rady Nadzorczej,
● Barbara Lenart – Członek Rady Nadzorczej,
● Mariusz Zawisza – Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 29 czerwca 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwały w sprawie powołania osób, o których mowa powyżej, na członków Rady Nadzorczej Spółki w kadencji obejmującej lata 2022 – 2025, w związku z czym na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej Spółki jest taki sam jak na dzień 1 stycznia 2022 r. i przedstawia się następująco:
● Krzysztof Litwin – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
● Krzysztof Misiak – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
● Piotr Zawiślak – Członek Rady Nadzorczej,
● Barbara Lenart – Członek Rady Nadzorczej,
● Mariusz Zawisza – Członek Rady Nadzorczej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej "MSSF UE", przy zastosowaniu tych samych zasad dla okresu bieżącego i porównawczego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej jednostek Grupy w ciągu 12 miesięcy od końca okresu sprawozdawczego. W okresie sprawozdawczym oraz do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania zdaniem Zarządu Jednostki Dominującej nie odnotowano istotnych przesłanek wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.
Zarząd Jednostki Dominującej przeprowadził ocenę ryzyk i zagrożeń w zakresie zdolności Grupy do kontynuowania działalności, pod kątem sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego oraz ich zmian, a także informacji, które są istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań. Szczegóły analizy znajdują się w nocie 7.26. (punkt „Ryzyko płynności”) informacji dodatkowej.
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego za 2022 r. są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za 2021 rok, z wyjątkiem zmian opisanych poniżej.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównawczego.
Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w 2022 roku
● Roczny program poprawek 2018-2020 - poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing” (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
● Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” - aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
● Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – ujęcie księgowe przychodów i kosztów zrealizowanych w trakcie procesu inwestycyjnego (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
● Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia dotyczące analizy kosztów oraz czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
Nowe standardy, zmiany standardów oraz interpretacje nie miały istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie.
Nowe standardy i interpretacje oczekujące na zatwierdzenie do stosowania w Unii Europejskiej
Następujące standardy, interpretacje i zmiany zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej i oczekują na wejście w życie:
● MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji właściwego pełnego standardu MSSF 14,
● Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” i MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” - sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
● MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),
● Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - prezentacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później, wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone);
● Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” - definicja wartości szacunkowych (zmiany mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później);
● Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - zmiany wprowadzają obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie jednakowych różnic przejściowych (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później),
● Zmiany do MSR 1 i stanowisko praktyczne do MSSF Ujawnienia w zakresie Polityki rachunkowości - zmiany dotyczące zakresu ujawnień znaczących zasad rachunkowości w sprawozdaniu finansowym (obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później).
● Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – Zobowiązanie z tytułu leasingu w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),
Według szacunków Grupy, wyżej wymienione nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacji nie miałyby istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.
Podstawa wyceny
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Metody wyceny wartości godziwej zostały przedstawione w nocie 6.7.
Waluta funkcjonalna i prezentacja
Złoty polski jest walutą funkcjonalną Spółki Dominującej.
Wszystkie wartości zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały przedstawione w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały zaokrąglone. Z tego powodu sumy kwot w wierszach i kolumnach tabel mogą się nieznacznie różnić od wartości łącznej podanej w podsumowaniu wiersza bądź kolumny.
Dokonane osądy i oszacowania
Profesjonalny osąd
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd Jednostki Dominującej, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
● prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
● odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
● obiektywne,
● sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
● kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Niepewność szacunków
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenionych w sposób precyzyjny. Zarząd Jednostki Dominującej weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na 31 grudnia 2021 r. mogą zostać w przyszłości zmienione.
Główne szacunki zostały opisane w następujących notach (w nawiasie rodzaj ujawnionej informacji):
● Nota 7.9. i 7.10. - rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne (okres ekonomicznej użyteczności oraz metodę amortyzacji aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego roku obrotowego, przesłanki wskazujące na utratę wartości, założenia przyjmowane w celu ustalenia wartości odzyskiwalnej w przypadku wykonywania testów na utratę wartości),
● Nota 7.11. i 7.12. - podatek odroczony (założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów i rezerwy z tytułu podatku odroczonego),
● Nota 7.13. - należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (odpis aktualizujący wartość należności),
● Nota 7.23. – rezerwy (stopy dyskontowe, inflacja).
Istotność
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego przyjmuje się, że błąd uznaje się za nieistotny jeśli jego wysokość nie przekracza 1% sumy bilansowej i 2 % przychodów, przy czym jako wartość progową przyjmuje się wartość niższą. W przypadku postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej i innych ryzykach Jednostki Dominującej lub jednostek od niej zależnych, za istotne uznaje się takie, których wartość stanowi co najmniej 10% kapitałów własnych Grupy.
Data zatwierdzenia sprawozdania do publikacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 21 kwietnia 2023 r.
Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w sprawozdaniu Grupy, z wyjątkiem zmian wynikających z nowych standardów, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r. i nie przewidują retrospektywnego ich zastosowania.
Grupa przy sporządzaniu sprawozdania skonsolidowanego stosuje metodę konsolidacji pełnej dla jednostek zależnych oraz metodę proporcjonalną dla jednostek współzależnych.
● Jednostki zależne
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy uznaje się te jednostki, wobec których Grupa sprawuje kontrolę, tzn. gdy z tytułu swojego zaangażowania w te jednostki podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tymi jednostkami. Sprawowanie władzy Jednostki Dominującej odbywa się m.in. poprzez posiadanie większości w ogólnej liczbie głosów w organach stanowiących tych jednostek tj. zarządach jednostek i ich radach nadzorczych. Sprawozdania finansowe spółek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania nad nimi kontroli aż do momentu jej wygaśnięcia.
● Jednostki współzależne
Za jednostki współzależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy rozumie się jednostki, które są współkontrolowane przez wspólników na podstawie zawartej pomiędzy nimi umowy, umowy spółki lub statutu.
● Korekty konsolidacyjne
Salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy, transakcje zawierane w obrębie Grupy oraz wszelkie wynikające stąd niezrealizowane zyski lub straty, a także przychody oraz koszty Grupy są eliminowane w trakcie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
● Transakcje w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w złotych polskich przy zastosowaniu kursu kupna lub kursu sprzedaży walut z dnia zawarcia transakcji stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta. Pozycje pieniężne aktywów i pasywów wyrażone w walucie obcej są przeliczane na dzień bilansowy według średniego kursu NBP dla danej waluty obowiązującego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i pasywów pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu dokonania transakcji.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
|
w zł |
Kurs na dzień |
Kurs na dzień |
Kurs średni w okresie |
Kurs średni w okresie |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|||
|
EUR |
4,6899 |
4,5994 |
4,6883 |
4,5775 |
● Aktywa finansowe
Kwalifikacja aktywów finansowych
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:
wycenianych po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu - jeśli aktywa finansowe są utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz warunki umowy dotyczącej tych aktywów finansowych powodują powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek. Aktywa finansowe z tej kategorii po początkowym ujęciu wycenia się wg zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Przy czym należności handlowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej,
wycenianych po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jeśli aktywa finansowe są utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy jak i sprzedaż aktywów finansowych oraz warunki umowy dotyczącej tych aktywów finansowych powodują powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek,
Kwalifikacja składnika aktywów finansowych jest uzależniona od:
modelu biznesowego w zakresie zarządzania aktywami finansowymi,
charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych (test SPPI) dla składnika aktywów finansowych.
Istnieje możliwość nieodwołalnego wyznaczenia w momencie początkowego ujęcia składnika aktywów jako wycenianego w wartości godziwej, nawet jeśli spełnia warunki do ujęcia w zamortyzowanym koszcie, jeśli w ten sposób eliminuje się lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia (określaną jako „niedopasowanie księgowe”), jaka w przeciwnym razie powstałaby na skutek wyceny aktywów lub zobowiązań, bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad.
Klasyfikacja aktywów finansowych wg MSSF 9:
|
Rodzaj |
Klasyfikacja |
|
Udziały w innych jednostkach |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
Należności handlowe |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Pożyczki udzielone |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Lokaty bankowe |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Środki pieniężne |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa ujmuje ryzyko kredytowe na podstawie modelu strat oczekiwanych. Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia dla aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu.
Grupa stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości:
model ogólny (podstawowy),
model uproszczony.
W modelu ogólnym Grupa monitoruje zmiany poziomu ryzyka kredytowego związanego z danym składnikiem aktywów finansowych oraz klasyfikuje aktywa finansowe do jednego z trzech etapów wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości:
Etap 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną utratę wartości w oparciu o prawdopodobieństwo niespłacalności w ciągu 12 miesięcy,
Etap 2 – salda dla których nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną utratę wartości w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności w ciągu całego okresu kredytowania,
Etap 3 – salda z utratą wartości.
W modelu uproszczonym Grupa nie monitoruje zmian poziomu ryzyka kredytowego w trakcie życia instrumentu, szacuje oczekiwaną stratę kredytową w horyzoncie do terminu zapadalności instrumentu.
Do celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystuje:
w modelu ogólnym – poziomy prawdopodobieństwa niewypłacalności, implikowane z rynkowych kwotowań kredytowych instrumentów pochodnych, dla podmiotów o danym ratingu i z danego sektora,
w modelu uproszczonym – historyczne poziomy spłacalności należności od kontrahentów oraz dwustopniowe podejście (jakościowe i ilościowe) do uwzględnienia wpływu czynników makroekonomicznych na stopy odzysku.
Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności (dla należności) lub poprzez kalkulację parametrów prawdopodobieństwa niewypłacalności w oparciu o bieżące kwotowania rynkowe (dla pozostałych aktywów finansowych).
Wyksięgowanie aktywów finansowych
Grupa wyksięgowuje składnik aktywów finansowych wyłącznie wtedy, gdy wygasną prawa umowne do przepływów pieniężnych generowanych przez taki składnik aktywów, albo gdy składnik aktywów finansowych wraz z zasadniczo całym ryzykiem i wszystkimi korzyściami związanymi z jego posiadaniem zostają przeniesione na inny podmiot. Jeżeli Grupa nie przenosi, ani nie zatrzymuje zasadniczo całego ryzyka i wszystkich korzyści związanych z posiadaniem składnika aktywów i utrzymuje nad nim kontrolę, ujmuje zatrzymany udział w takim składniku aktywów i związane z nim zobowiązania z tytułu potencjalnych płatności. Jeśli natomiast Grupa zatrzymuje zasadniczo całe ryzyko i korzyści związane z przeniesionym składnikiem aktywów, to nadal ujmuje stosowny składnik aktywów finansowych.
● Zobowiązania finansowe
Grupa klasyfikuje zobowiązania finansowe do kategorii:
wycenianych w zamortyzowanym koszcie,
wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,
Do zobowiązań wycenianych w zamortyzowanym koszcie kwalifikuje się zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania o charakterze finansowym, kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych, zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, inne niż zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, za wyjątkiem:
zobowiązań finansowych, które powstają w sytuacji transferu aktywów finansowych, który nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania,
umów gwarancji finansowych, które wycenia się w wyższej z następujących kwot:
wartości odpisu na oczekiwane straty kredytowe ustalonego zgodnie z MSSF 9,
wartości początkowo ujętej (tj. w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do składnika zobowiązań finansowych), pomniejszonych o skumulowaną kwotę dochodów ujmowanych zgodnie z zasadami MSSF 15 Przychody z tytułu umów z klientami.
Do zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje się zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe wyznaczone w momencie ich początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu zalicza się instrumenty pochodne niewyznaczone dla celów rachunkowości zabezpieczeń.
Zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu to takie, które:
nabyto lub zaciągnięto głównie w celu sprzedaży lub odkupienia w bliskim terminie,
w momencie początkowego ujęcia stanowią część portfela określonych instrumentów finansowych, którymi zarządza się łącznie i dla których istnieją dowody bieżącego faktycznego trybu generowania krótkoterminowych zysków, lub
są instrumentem pochodnym (z wyjątkiem instrumentów pochodnych będących umowami gwarancji finansowej lub skutecznymi instrumentami zabezpieczającymi).
Wyksięgowanie zobowiązań finansowych
Grupa wyksięgowuje zobowiązania finansowe wyłącznie wówczas, gdy odpowiednie zobowiązania Grupy zostaną wykonane, unieważnione lub gdy wygasną.
● Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy wykazywany jest w wartości nominalnej zarejestrowanych akcji, wynikającej ze statutu Spółki i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
● Kapitał zapasowy
Na podstawie Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Jednostka Dominująca jest zobowiązana do tworzenia obowiązkowych odpisów z zysku na kapitał zapasowy w celu pokrycia ewentualnych (przyszłych) lub istniejących strat w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, aż do czasu, gdy wartość kapitału zapasowego osiągnie poziom co najmniej 1/3 kapitału zakładowego zarejestrowanego. Do kapitału zapasowego należy również przelewać nadwyżki osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej pozostałe po pokryciu kosztów emisji.
Walne Zgromadzenie rozstrzyga o użyciu kapitału zapasowego, jednakże część kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.
Kapitał zapasowy tworzony jest:
z odpisów z zysku,
z premii emisyjnej uzyskanej z emisji akcji, pomniejszonej o poniesione koszty bezpośrednio z nią związane,
z nadwyżki ceny sprzedaży akcji własnych nad kosztem ich nabycia.
● Kapitał rezerwowy
Pozostałe kapitały rezerwowe są tworzone zgodnie ze statutem. Walne Zgromadzenie rozstrzyga o użyciu kapitału rezerwowego. Spółka do kapitałów rezerwowych zalicza między innymi kapitał utworzony decyzją Walnego Zgromadzenia na nabycie akcji własnych. W kapitale rezerwowym Spółka ujmuje także kapitał uzyskany z emisji akcji, po pomniejszeniu o koszty emisji do momentu dokonania rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez Sąd Rejestrowy. Po dokonaniu rejestracji wartość nominalna zarejestrowanych akcji odnoszona jest na kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka osiągnięta przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, pozostała po pokryciu kosztów emisji, odnoszona jest na kapitał zapasowy.
● Nabyte akcje własne
Spółka, na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia, dokonuje skupu akcji własnych. Nabyte akcje własne wyceniane są według ceny nabycia i ujmowane w kapitale własnym jako wielkość ujemna.
● Całkowite dochody
Całkowite dochody ogółem to zmiana w kapitale własnym, która nastąpiła w ciągu okresu sprawozdawczego na skutek transakcji innych niż transakcje zawierane z właścicielami występującymi w charakterze udziałowców. Obejmują wszystkie składniki zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów.
Inne całkowite dochody obejmują pozycje przychodów i kosztów (w tym korekty wynikające z przeklasyfikowania), które nie zostały ujęte jako zyski lub straty zgodnie z tym, jak tego wymagają lub na co zezwalają inne MSSF.
● Własne składniki rzeczowych aktywów trwałych
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania. Rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia i odzyski zmniejszają cenę nabycia składnika aktywów.
Grupa na dzień przejścia na MSSF, wyceniła rzeczowe aktywa trwałe w wartościach godziwych, przyjmując je za zakładane koszty ustalone na ten dzień.
Koszt wytworzenia składnika środków trwałych oraz środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do dnia bilansowego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również, w przypadkach gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz przywrócenia do stanu pierwotnego. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane jako część tego urządzenia.
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
● Przeklasyfikowanie do nieruchomości inwestycyjnych
Składniki rzeczowych aktywów trwałych wytwarzane w celu przyszłego wykorzystania jako nieruchomości inwestycyjne zaliczane są do rzeczowych aktywów trwałych i wykazywane w oparciu o ich koszt wytworzenia do momentu kiedy możliwa będzie ich rzetelna wycena. Wtedy to zostają przeklasyfikowane do nieruchomości inwestycyjnych i wycenione według wartości godziwej. Wszelkie zyski i straty powstałe z wyceny do wartości godziwej są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako „inne całkowite dochody”.
● Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych.
● Amortyzacja
Składniki rzeczowych aktywów trwałych, względnie ich istotne i odrębne części składowe, amortyzowane są metodą liniową przez okres użytkowania przy uwzględnieniu przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego (wartości rezydualnej). Grunty nie są amortyzowane. Grupa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii środków trwałych:
Budynki do 99 lat,
Maszyny i urządzenia od 2 do 40 lat,
Środki transportu: od 2 do 10 lat,
Meble i wyposażenie: od 2 do 10 lat.
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych środków trwałych (o ile nie jest nieznaczna) jest przez Grupę corocznie weryfikowana.
Wartości niematerialne nabyte przez Grupę wykazywane są w oparciu o ich cenę nabycia, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości.
● Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem.
● Amortyzacja
Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania chyba, że nie jest on określony. Wartość firmy i wartości niematerialne z nieokreślonym okresem użytkowania nie są amortyzowane, podlegają testom ze względu na utratę wartości na każdy dzień bilansowy. Inne wartości niematerialne są amortyzowane od dnia, kiedy są dostępne do użytkowania.
Wartość firmy
W przypadku zbycia podmiotu zależnego, stowarzyszonego lub współzależnego, przypadająca na zbywany udział wartość firmy podlega odpisaniu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Wartość firmy dotycząca transakcji nabycia udziałów w podmiotach zależnych, stowarzyszonych i współzależnych, jakie wystąpiły przed dniem przejścia na raportowanie według wymogów MSSF, podlega testom na utratę wartości przeprowadzonym na dzień przejścia na raportowanie zgodne z MSSF. Wykazana na dzień przejścia na raportowanie wg MSSF ujemna wartość firmy została odpisana w całości w zyski i straty zatrzymane.
Nadwyżka nabytych aktywów netto nad ceną nabycia odnoszona jest w sprawozdanie z całkowitych dochodów roku obrachunkowego, w którym nastąpiło nabycie.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia. Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej, gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Rozgraniczając prace rozwojowe od prac badawczych Grupa bierze pod uwagę następujące czynniki, które muszą być spełnione, aby możliwe było ujęcie nakładów na prace rozwojowe jako wartości niematerialne:
istnienie technicznej możliwości ukończenia oraz zamiar ukończenia składnika aktywów tak, aby można byłoby go przeznaczyć do użytkowania lub sprzedaży,
posiadanie zdolności do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych i prawnych,
dostępność środków niezbędnych do ukończenia oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów,
istnienie sposobu wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt.
Dotacje państwowe, łącznie z dotacjami niepieniężnymi, ujmowane są w sprawozdaniu finansowym kiedy zachodzi pewność, iż jednostka spełnia warunki związane z dotacjami oraz że dotacje będą otrzymane. Dotacje są ujmowane w sprawozdaniu finansowym w sposób zapewniający współmierność z odnośnymi kosztami, które dotacje mają w zamierzeniu kompensować.
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu, nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela lub zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela, staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości.
W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej wykazywanej w wartości godziwej do nieruchomości zajmowanych przez właściciela lub do zapasów, zakładany koszt tej nieruchomości, który zostanie przyjęty dla celów jej ujęcia zgodnie z MSR 16 lub MSR 2 jest równy wartości godziwej tej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany sposobu jej użytkowania.
Ujęcie przeniesienia z zapasów do nieruchomości inwestycyjnych traktuje się analogicznie do sprzedaży zapasów.
Przy podpisaniu umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres, w zamian za wynagrodzenie. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do spłaty w tej dacie, zdyskontowanych przy użyciu stopy zawartej w umowie leasingu lub krańcowej stopy procentowej, jeśli stopa procentowa leasingu nie jest dostępna. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia leasingu lub przed tą datą pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę z związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów. Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania stosując model kosztu, tj. w pomniejszeniu o odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne straty z tytułu utraty wartości, ale także po odpowiednim skorygowaniu o dokonywane przeliczenia zobowiązania z tytułu leasingu.
Składniki zapasów wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższej od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywaną w toku działalności gospodarczej, a szacowanymi kosztami ukończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związane z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających znacznego okresu w celu doprowadzenia ich do użytkowania są kapitalizowane jako część kosztu nabycia lub wytworzenia do momentu, w którym aktywa te są gotowe do użytkowania lub sprzedaży. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Środki pieniężne obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych oraz środki pieniężne w drodze. Ekwiwalenty środków pieniężnych to krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (o pierwotnym terminie zapadalności do trzech miesięcy), łatwo wymienialne na określone kwoty środków pieniężnych oraz narażone na nieznaczne ryzyko zmiany wartości.
● Aktywa finansowe
Grupa tworzy odpisy z tytułu utraty wartości aktywów na podstawie modelu strat oczekiwanych. Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia dla aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu.
Utrata wartości w odniesieniu do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu szacowana jest jako różnica między ich wartością bilansową, a wartością bieżącą przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu pierwotnej efektywnej stopy procentowej.
Wartość bilansowa poszczególnych aktywów finansowych o jednostkowo istotnej wartości poddawana jest ocenie na każdy dzień bilansowy w celu stwierdzenia czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Pozostałe aktywa finansowe są oceniane pod kątem utraty wartości zbiorczo, pogrupowane według podobnego poziomu ryzyka kredytowego.
● Aktywa niefinansowe
Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż nieruchomości inwestycyjne, zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, poddawana jest ocenie na każdy dzień bilansowy w celu stwierdzenia czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania, jest szacowana na każdy dzień bilansowy.
Odpis z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych ujmowany jest w koszt w momencie kiedy wartość bilansowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Ośrodek generujący środki pieniężne jest definiowany jako najmniejsza identyfikowalna grupa aktywów, która wypracowuje środki pieniężne niezależnie od innych aktywów i ich grup.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy. W odniesieniu do aktywów innych niż wartość firmy, odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznane w poprzednich okresach, są poddawane na każdy dzień bilansowy ocenie czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie.
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości bilansowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
● Program określonych składek
Grupa zobowiązana jest na mocy obowiązujących przepisów do pobierania i odprowadzania składek na świadczenia emerytalne pracowników. Świadczenia te, zgodnie z MSR 19, stanowią program państwowy oraz mają charakter programu określonych składek. W związku z powyższym, zobowiązanie Grupy za każdy okres jest szacowane na podstawie kwot składek do wniesienia za dany rok.
● Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Rezerwa zostaje ujęta w przypadku, gdy na Grupie ciąży obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. W przypadku kiedy efekt wartości pieniądza w czasie ma istotne znaczenie, rezerwy są szacowane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów środków pieniężnych w oparciu o stopę przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżące szacunki rynkowe zmian wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym składnikiem pasywów.
Umowy rodzące obciążenia
Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Grupę korzyści ekonomiczne z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Wysokość rezerwy jest ustalana na podstawie niższej z wartości kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub kosztów jej realizacji. Przed ujęciem w księgach rezerwy, Grupa rozpoznaje ewentualną utratę wartości aktywów związanych z daną umową.
Grupa rozpoznaje przychody z uwzględnieniem modelu 5 kroków w odniesieniu do portfela umów (lub zobowiązań do wykonania świadczenia) o podobnych cechach, jeśli jednostka racjonalnie oczekuje, że wpływ na sprawozdanie finansowe zastosowania poniższych zasad nie będzie istotnie różnił się od zastosowania poniższych zasad w stosunku do pojedynczych umów (lub zobowiązań do wykonania świadczenia).
1. Wymogi identyfikacji umowy z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków; Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane; Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane; umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
2. Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta: dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
3. Określenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe.
4. Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
5. Ujęcie przychodów w momencie spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
● Sprzedaż towarów i materiałów
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów wykazywane są w wysokości odpowiadającej wartości godziwej otrzymanej zapłaty, pomniejszonej o wartość zwrotów, opustów i rabatów.
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z ich własności zostały przeniesione na kupującego. Przychody nie są ujmowane, gdy istnieje znaczna niepewność co do możliwości uzyskania przyszłych korzyści ekonomicznych, ustalenia wysokości poniesionych kosztów lub możliwości zwrotu towarów lub Grupa pozostaje trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi towarami.
● Świadczenie usług
Przychody z tytułu świadczenia usług, które można wiarygodnie oszacować oraz określić poziom realizacji, są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania lub w momencie wykonania usługi. W przypadku, kiedy wartości umowy nie da się wiarygodnie oszacować, przychody z tytułu umowy ujmuje się w stopniu, w jakim jest prawdopodobne, że poniesione w związku z umową koszty zostaną nimi pokryte. Koszty związane z umową ujmuje się jako koszty okresu, w jakim zostały poniesione. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że koszty umowy przekroczą związane z nią przychody, przewidywaną stratę ujmuje się niezwłocznie jako koszt.
● Przychody z tytułu najmu
Przychody z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów metodą liniową przez okres trwania umowy – poprzez przypisanie odpowiedniej kwoty czynszu i opłat dodatkowych (typu media, opłaty administracyjne) do odpowiedniego okresu sprawozdawczego (miesiąca).
Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, zysk ze zbycia aktywów finansowych, aktualizację wartości aktywów finansowych, dodatnie różnice kursowe oraz należne dywidendy.
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Podatek dochodowy ujmowany jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, za wyjątkiem kwot związanych z pozycjami rozliczanymi bezpośrednio z kapitałem własnym. Wówczas ujmuje się go w kapitale własnym jako „inne całkowite dochody”.
Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień bilansowy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych.
Podatek odroczony wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych.
Rezerwy nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: początkowe ujęcie aktywów lub pasywów, za wyjątkiem jeśli dotyczą połączenia jednostek, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Wartość firmy nie jest tytułem do różnicy przejściowej niezależnie od skutków podatkowych. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień bilansowy.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę, w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.
Grupa prezentuje podstawowy i rozwodniony zysk na akcję dla akcji zwykłych. Podstawowy zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w okresie. Rozwodniony zysk na akcję w odróżnieniu od wskaźnika opisanego powyżej uwzględnia w kalkulacji oprócz zysku przypadającego dla posiadaczy akcji zwykłych oraz średniej liczby akcji zwykłych również opcje na akcje udzielone pracownikom oraz obligacje zamienne na akcje.
Segment działalności jest wyodrębnioną częścią działalności Grupy, która zajmuje się dostarczaniem określonych produktów lub usług (segment branżowy) lub dostarczaniem produktów lub usług w określonym środowisku ekonomicznym (segment geograficzny), który podlega ryzykom i czerpie korzyści odmienne niż inne segmenty. Podstawowy format raportowania Grupy bazuje na segmentach branżowych.
Określenie wartości godziwej zarówno finansowych, jak i niefinansowych aktywów i zobowiązań jest wymagane dla potrzeb zasad rachunkowości Grupy i ujawnień w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Poniżej zostały opisane metody ustalania wartości godziwej. W uzasadnionych przypadkach, dalsze informacje na temat założeń przyjętych do określenia wartości godziwej przedstawiono w notach objaśniających do poszczególnych składników aktywów i zobowiązań.
Aktywa finansowe wycenianie w wartości godziwej przez wynik finansowy
Wartość godziwa aktywów finansowych oparta jest na danych wejściowych pochodzących z aktywnego rynku, które są traktowane jako źródło najbardziej wiarygodnych danych. Akcje wycenia się w oparciu o notowania GPW w Warszawie S.A. Akcje (udziały) nienotowane wyceniane są z zastosowaniem wyceny majątkowej wg skorygowanych aktywów netto. Metoda skorygowanych aktywów netto polega na ustaleniu wartości godziwej instrumentów kapitałowych jednostki, w której dokonano inwestycji poprzez odniesienie do wartości godziwej jej aktywów i zobowiązań.
Należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności oraz pożyczki
Wartość godziwa należności z tytułu dostaw i usług, pozostałych należności oraz pożyczek jest szacowana jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych za pomocą rynkowej stopy procentowej na dzień bilansowy.
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi
Wartość godziwa, szacowana dla celów ujawniania, jest obliczana na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu zwrotu kapitału i odsetek, zdyskontowanych za pomocą rynkowej stopy procentowej na dzień bilansowy. W przypadku leasingu rynkową stopę procentową szacuje się w oparciu o stopę procentową dla podobnego rodzaju umów leasingowych.
W okresie sprawozdawczym Zarząd Jednostki Dominującej nie odnotował żadnych nietypowych zdarzeń, które miały istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Działalność Grupy nie podlega sezonowości ani cykliczności.
Grupa w trakcie okresu sprawozdawczego nie dokonywała zmian zasad rachunkowości.
Działalność Grupy Kapitałowej SANWIL HOLDING S.A. w 2022 r. alokowana jest do następujących segmentów operacyjnych:
● Wyroby powlekane – przemysł lekki (m.in. PKD 13.96.Z i 20.16.Z) – Sanwil Polska Sp. z o.o.
● Działalność firm centralnych i holdingów (m.in. 70.10.Z) – Sanwil Holding S.A.
● Kupno i sprzedaż nieruchomości (PKD 68) – Strążyska Bis Sp. z o.o. (dawniej: Strążyska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.) i Strążyska Sp. z o.o.
|
w tysiącach złotych |
Wyroby powlekane |
Działalność holdingów |
Finansowa działalność usługowa |
Kupno i sprzedaż nieruchomości |
Eliminacje |
Skonsolidowane |
||||||
|
Działalność kontynuowana |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Przychody od odbiorców zewnętrznych |
27 734 |
29 396 |
- |
- |
- |
70 |
- |
- |
- |
- |
27 734 |
29 466 |
|
Przychody z transakcji pomiędzy segmentami |
6 |
6 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(6) |
(6) |
- |
- |
|
Przychody od odbiorców razem |
27 740 |
29 402 |
- |
- |
- |
70 |
- |
- |
(6) |
(6) |
27 734 |
29 466 |
|
Koszty operacyjne ogółem |
(27 248) |
(30 376) |
(1 208) |
(1 487) |
|
(86) |
(38) |
(28) |
- |
- |
(28 494) |
(31 977) |
|
Wynik na sprzedaży |
492 |
(974) |
(1 208) |
(1 487) |
- |
(16) |
(38) |
(28) |
(6) |
(6) |
(760) |
(2 511) |
|
Pozostałe przychody przypisane do segmentu |
2 734 |
2 058 |
60 |
13 |
- |
824 |
|
- |
- |
- |
2 794 |
2 895 |
|
Pozostałe koszty przypisane do segmentu |
(1 213) |
(875) |
(27) |
(64) |
- |
(62) |
|
- |
- |
- |
(1 240) |
(1 001) |
|
Wynik segmentu |
2 013 |
209 |
(1 175) |
(1 538) |
- |
746 |
(38) |
(28) |
(6) |
(6) |
794 |
(617) |
|
Przychody finansowe |
40 |
- |
4 682 |
5 517 |
- |
- |
|
- |
- |
- |
4 722 |
5 517 |
|
Koszty finansowe |
(74) |
(77) |
(5 616) |
(22) |
- |
- |
|
- |
- |
- |
(5 690) |
(99) |
|
Zysk/Strata przed opodatkowaniem |
1 979 |
132 |
(2 109) |
3 957 |
- |
746 |
(38) |
(28) |
(6) |
(6) |
(174) |
4 801 |
|
Podatek dochodowy |
(268) |
41 |
618 |
(502) |
- |
(2) |
|
- |
- |
- |
350 |
(463) |
|
Zysk (strata) netto na działalności kontynuowanej |
1 711 |
173 |
(1 491) |
3 455 |
- |
744 |
(38) |
(28) |
(6) |
(6) |
176 |
4 338 |
|
Zysk (strata) netto |
1 711 |
173 |
(1 491) |
3 455 |
- |
744 |
(38) |
(28) |
(6) |
(6) |
176 |
4 338 |
|
Inne całkowite dochody |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Inne całkowite dochody (netto) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Całkowite dochody ogółem |
1 711 |
173 |
(1 491) |
3 455 |
- |
744 |
(38) |
(28) |
(6) |
(6) |
176 |
4 338 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wyroby powlekane |
Działalność holdingów |
Finansowa działalność usługowa |
Kupno i sprzedaż nieruchomości |
Eliminacje |
Skonsolidowane |
||||||
|
|
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
|
Aktywa segmentu |
36 037 |
34 305 |
37 136 |
45 278 |
- |
468 |
2 087 |
1 681 |
(20 021) |
(20 509) |
55 239 |
61 223 |
|
Nieprzypisane aktywa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
14 118 |
8 348 |
|
Aktywa razem |
36 037 |
34 305 |
37 136 |
45 278 |
- |
468 |
2 087 |
1 681 |
(20 021) |
(20 509) |
69 357 |
69 571 |
|
Zobowiązania segmentu |
6 768 |
7 111 |
369 |
109 |
- |
266 |
2 519 |
2 303 |
(3 026) |
(3 014) |
6 630 |
6 775 |
|
Nieprzypisane zobowiązania |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
8 979 |
9 224 |
|
Zobowiązania razem |
6 768 |
7 111 |
369 |
109 |
- |
266 |
2 519 |
2 303 |
(3 026) |
(3 014) |
15 609 |
15 999 |
|
Informacje dotyczące produktów i usług |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Materiały powlekane PCV |
4 870 |
21 730 |
|
Materiały powlekane PU |
21 727 |
6 457 |
|
Pozostałe |
1 143 |
1 215 |
|
Razem |
27 740 |
29 402 |
|
|
|
|
|
Informacje dotyczące obszarów geograficznych |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Kraj |
19 780 |
21 059 |
|
Państwa UE |
5 080 |
5 017 |
|
Pozostałe kraje (Rosja, Ukraina, Białoruś) |
2 880 |
3 326 |
|
Razem |
27 740 |
29 402 |
|
|
|
|
|
Informacje dotyczące głównych klientów (pow. 10% przychodów ze sprzedaży ogółem) |
||
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Główny klient |
- |
- |
|
Pozostali |
27 740 |
29 402 |
|
Razem |
27 740 |
29 402 |
Przychody ze sprzedaży w segmencie finansowa działalność usługowa
|
Informacje dotyczące produktów i usług |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Usługi finansowe |
- |
70 |
|
Razem |
- |
70 |
|
|
|
|
|
Informacje dotyczące obszarów geograficznych |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Kraj |
- |
70 |
|
Razem |
- |
70 |
|
|
|
|
|
Informacje dotyczące głównych klientów (pow. 10% przychodów ze sprzedaży ogółem) |
||
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Główny klient |
- |
- |
|
Pozostali |
- |
70 |
|
Razem |
- |
70 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów i usług |
27 721 |
29 383 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
13 |
83 |
|
Razem |
27 734 |
29 466 |
|
|
|
|
|
Obszary geograficzne |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Kraj |
19 780 |
21 123 |
|
Państwa UE |
5 080 |
5 017 |
|
Pozostałe kraje (Rosja, Ukraina, Białoruś) |
2 874 |
3 326 |
|
Razem |
27 734 |
29 466 |
W roku 2022 znaczącymi dostawcami Grupy Kapitałowej (konkretnie spółki Sanwil Polska Sp. z o.o.), z którymi obroty stanowiły więcej niż 10% skonsolidowanych przychodów Grupy, były spółki pod firmą: Boryszew S.A. Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie (17,68%) oraz Vinnolit GmbH & Co. KG z siedzibą w Ismaning (15,19%). Wyżej wymienieni kontrahenci nie są powiązani ani ze Spółką, ani jej Grupą Kapitałową. W 2022 roku udział żadnego z odbiorców Grupy nie przekroczył udziału 10% skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży.
W 2021 r. znaczącymi dostawcami Grupy Kapitałowej (konkretnie spółki Sanwil Polska Sp. z o.o.), z którymi obroty stanowiły więcej niż 10% skonsolidowanych przychodów Grupy, były spółki pod firmą: Boryszew S.A. Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie (13,89%) oraz Vinnolit GmbH & Co. KG z siedzibą w Ismaning (11,93%). Wyżej wymienieni kontrahenci nie są powiązani ani ze Spółką, ani jej Grupą Kapitałową. W 2021 r. nie występowali znaczący odbiorcy Grupy Kapitałowej, z którymi obroty stanowiły więcej niż 10% skonsolidowanych przychodów Grupy.
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Amortyzacja |
1 046 |
1 054 |
|
Zużycie materiałów i energii |
19 311 |
20 456 |
|
Usługi obce |
3 164 |
2 965 |
|
Podatki i opłaty |
1 053 |
1 059 |
|
Wynagrodzenia |
5 137 |
6 562 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
1 251 |
1 277 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
249 |
208 |
|
Koszty według rodzaju |
31 211 |
33 581 |
|
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
(2 730) |
(1 672) |
|
Koszt sprzedaży |
(2 156) |
(2 192) |
|
Koszty ogólnego zarządu |
(5 297) |
(5 311) |
|
Wartość sprzedanych towarów |
13 |
68 |
|
Koszt własny sprzedaży |
21 041 |
24 474 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
60 |
- |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących na należności |
1 438 |
898 |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących na zapasy |
263 |
670 |
|
Rozwiązanie odpisów na środki trwałe przeznaczone do sprzedaży |
- |
36 |
|
Rozwiązanie rezerwy na świadczenia pracownicze |
202 |
435 |
|
Rozliczenie nadwyżek |
47 |
14 |
|
Dotacje |
693 |
809 |
|
Otrzymane odszkodowania |
- |
11 |
|
Zwrot kosztów postępowań sądowych |
18 |
19 |
|
Korekty z tytułu podatku VAT |
6 |
- |
|
Odzyskane spisane należności |
64 |
- |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
4 |
3 |
|
Razem |
2 795 |
2 895 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
- |
(48) |
|
Aktualizacja wartości zapasów |
(220) |
(370) |
|
Aktualizacja wartości należności |
(268) |
(75) |
|
Koszty sądowe i egzekucyjne |
(376) |
(60) |
|
Koszty reklamacji |
- |
(35) |
|
Darowizny |
(57) |
- |
|
Rezerwy na świadczenia emerytalno-rentowe |
(192) |
(136) |
|
Korekty z tytułu podatku VAT |
- |
(3) |
|
Odpisanie przedawnionych należności |
- |
(34) |
|
Likwidacja niepełnowartościowych materiałów |
(91) |
(93) |
|
Odpis na magazyn |
- |
(97) |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
(37) |
(50) |
|
Razem |
(1 241) |
(1 001) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Otrzymane dywidendy |
472 |
452 |
|
Odsetki od udzielonych pożyczek |
579 |
572 |
|
Prowizje od udzielonych pożyczek |
16 |
250 |
|
Odsetki od obligacji |
268 |
- |
|
Odsetki od środków na rachunkach |
1 |
- |
|
Pozostałe odsetki |
14 |
- |
|
Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
- |
2 448 |
|
Zysk ze zbycia akcji i udziałów |
3 348 |
1 796 |
|
Zysk z tyt. różnic kursowych |
24 |
- |
|
Razem |
4 722 |
5 518 |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Odsetki od leasingu finansowego (MSSF16) |
(73) |
(77) |
|
Odsetki od kredytów i pożyczek |
- |
(4) |
|
Prowizje od kredytów i pożyczek |
- |
(4) |
|
Odsetki od leasingu |
(1) |
(3) |
|
Pozostałe odsetki |
(608) |
(7) |
|
Aktualizacja wartości inwestycji |
(5 003) |
- |
|
Strata z tyt. różnic kursowych |
- |
(4) |
|
Inne |
(5) |
(1) |
|
Razem |
(5 690) |
(100) |
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
(174) |
4 801 |
|
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
350 |
(463) |
|
Bieżący podatek dochodowy |
(86) |
71 |
|
Odroczony podatek dochodowy |
436 |
(534) |
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy odroczony |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Powstanie (odwrócenie) różnic przejściowych z tytułu: |
|
|
|
Rezerwa na dodatnie różnice kursowe |
(28) |
(115) |
|
Rezerwa na ujemne różnice kursowe |
(262) |
233 |
|
Niewypłacone wynagrodzenia |
- |
(4) |
|
Niezapłacone składki ZUS |
2 |
(12) |
|
Rezerwy krótkoterminowe na świadczenia pracownicze |
(10) |
(39) |
|
Rezerwy długoterminowe na świadczenia pracownicze |
(2) |
(10) |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
(8) |
(8) |
|
Rezerwa Premia roczna Zarząd |
32 |
(128) |
|
Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
10 |
(8) |
|
Odpisy aktualizujące aktywa finansowe (udziały) |
- |
(16) |
|
Rezerwa opłata za korzystanie ze środowiska |
(1) |
(2) |
|
Rezerwa dokumentacja do ulgi B&R |
- |
(4) |
|
Aktualizacja wartości inwestycji |
750 |
(465) |
|
Odsetek od pożyczek |
(37) |
44 |
|
Odsetki od obligacji |
(10) |
- |
|
Razem |
436 |
(534) |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|
Wartość brutto na dzień 01.01.2021 r. |
5 498 |
26 608 |
22 650 |
1 069 |
938 |
56 763 |
|
Nabycie |
- |
207 |
51 |
- |
348 |
606 |
|
Ujawnienie aktywów na podstawie MSSF 16 |
- |
85 |
- |
- |
- |
85 |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
(10) |
(615) |
(17) |
(87) |
(729) |
|
Wartość brutto na dzień 31.12.2021 r. |
5 498 |
26 890 |
22 086 |
1 052 |
1 199 |
56 725 |
|
Wartość brutto na dzień 01.01.2022 r. |
5 498 |
26 890 |
22 086 |
1 052 |
1 199 |
56 725 |
|
Nabycie |
- |
- |
20 |
- |
5 |
25 |
|
Ujawnienie aktywów na podstawie MSSF 16 |
- |
67 |
- |
- |
- |
67 |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
- |
(9) |
- |
- |
(9) |
|
Wartość brutto na dzień 31.12.2022 r. |
5 498 |
26 957 |
22 097 |
1 052 |
1 204 |
56 808 |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2021 r. |
(122) |
(3 827) |
(8 261) |
(714) |
(665) |
(13 589) |
|
Amortyzacja za okres |
(61) |
(199) |
(456) |
(89) |
(158) |
(963) |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
2 |
490 |
17 |
72 |
581 |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2021 r. |
(183) |
(4 024) |
(8 227) |
(786) |
(751) |
(13 971) |
|
Umorzenie na dzień 01.01.2022 r. |
(183) |
(4 024) |
(8 227) |
(786) |
(751) |
(13 971) |
|
Amortyzacja za okres |
(61) |
(216) |
(420) |
(73) |
(190) |
(960) |
|
Sprzedaż/Likwidacja |
- |
- |
9 |
- |
- |
9 |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2022 r. |
(244) |
(4 240) |
(8 638) |
(859) |
(941) |
(14 922) |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości na dzień 01.01.2021 r. |
(1 092) |
(10 593) |
(9 062) |
(8) |
(19) |
(20 774) |
|
Rozwiązane |
- |
8 |
75 |
- |
15 |
98 |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości na dzień 31.12.2021 r. |
(1 092) |
(10 585) |
(8 987) |
(8) |
(4) |
(20 676) |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości na dzień 01.01.2022 r. |
(1 092) |
(10 585) |
(8 987) |
(8) |
(4) |
(20 676) |
|
Utworzenie |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Rozwiązane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości na dzień 31.12.2022 r. |
(1 092) |
(10 585) |
(8 987) |
(8) |
(4) |
(20 676) |
|
w tysiącach złotych |
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|
Na dzień 01.01.2021 r. |
4 284 |
12 188 |
5 327 |
347 |
254 |
22 400 |
|
Na dzień 31.12.2021 r. |
4 223 |
12 281 |
4 872 |
258 |
444 |
22 078 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 01.01.2022 r. |
4 223 |
12 281 |
4 872 |
258 |
444 |
22 078 |
|
Na dzień 31.12.2022 r. |
4 162 |
12 132 |
4 472 |
185 |
259 |
21 210 |
W roku 2022 poziom odpisów aktualizujących rzeczowe aktywa trwałe nie zmienił się.
Rzeczowy majątek trwały został poddany corocznej weryfikacji poprzez wykonanie testu sprawdzającego utratę wartości.
1. Grupa przeanalizowała otwarte zadania inwestycyjne pod kątem spełnienia przesłanek przyjęcia do ewidencji majątkowej środków trwałych jako kompletnych składników majątkowych przeznaczonych do użytkowania.
2. Grupa dokonała okresowej – corocznej weryfikacji majątku trwałego. Przeanalizowano cały majątek trwały Grupy celem dokonania testu sprawdzającego czy wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości składników rzeczowego majątku oraz okresów użytkowania poszczególnych środków trwałych. Ponadto poddano ocenie pod kątem wypracowywania przyszłych korzyści gospodarczych składniki niedostępnych jeszcze do użytkowania.
3. Grupa przeprowadziła analizę wszystkich środków trwałych pod kątem okresów użyteczności, określenia majątku nieproduktywnego i zbędnego oraz pod kątem utraty wartości poszczególnych środków trwałych.
Ustalono listę środków trwałych, które nie są w Spółce użytkowane, bądź są nieproduktywne, w związku z czym Spółka dokonuje dalszego ich wyłączenia z ewidencji księgowej z przeznaczeniem do sprzedaży dokonania fizycznej likwidacji bądź pozostawienie w majątku nieproduktywnym.
|
Rodzaj zabezpieczenia |
Wartość |
Wierzyciel |
Data ustanowienia |
Termin |
|
Hipoteka kaucyjna na działkach jako zabezpieczenie wierzytelności cen |
do wysokości 600 tys. zł |
PGE Zamojska Korporacja Energetyczna |
26.03.2009 |
brak wskazania |
|
Zastaw rejestrowy na linii produkcyjnej |
do wysokości 848 tys. zł |
BNP PARIBAS S.A. |
22.12.2014 |
brak wskazania |
|
Zastaw rejestrowy na urządzeniach |
do wysokości 323 tys. zł |
BNP PARIBAS S.A. |
27.11.2018 |
brak wskazania |
Zrealizowane inwestycje Grupy i zakończone w 2022 r. miały głównie charakter modernizacyjny w majątek produkcyjny i infrastrukturę.
Inwestycje Grupy, które są w trakcie realizacji, mają głównie charakter modernizacyjny w majątek produkcyjny i infrastrukturę. Wszystkie prowadzone są na terenie Polski. m.in.: modernizacja linii produkcyjnych i budynków produkcyjnych - poprawienie konkurencyjności oraz inwestycje odtworzeniowe. Przewidywane zakończenie inwestycji planowane jest w roku 2023 r. Niezakończone zadania inwestycyjne wg stanu na dzień bilansowy 31.12.2022 r. wynoszą 300 tys. zł (na 31.12.2021 wynosiły 39 tys. zł).
Grupa nie posiada i nie użytkuje na dzień 31.12.2022 r. środków trwałych na podstawie umów leasingu, które nie znajdują się w ewidencji środków trwałych i nie podlegają amortyzacji.
|
w tysiącach złotych |
Koncesje, patenty i licencje |
Oprogramowanie |
Pozostałe |
Razem |
|
Wartość brutto na dzień 01.01.2021 r. |
313 |
1 051 |
14 |
1 378 |
|
Nabycie |
- |
3 |
- |
3 |
|
Sprzedaż |
(117) |
(237) |
- |
(354) |
|
Wartość brutto na dzień 31.12.2021 r. |
196 |
817 |
14 |
1 027 |
|
Wartość brutto na dzień 01.01.2022 r. |
196 |
817 |
14 |
1 027 |
|
Nabycie |
35 |
- |
- |
35 |
|
Wartość brutto na dzień 31.12.2022 r. |
231 |
817 |
14 |
1 062 |
|
w tysiącach złotych |
Koncesje, patenty i licencje |
Oprogramowanie |
Pozostałe |
Razem |
|
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości na dzień 01.01.2021 r. |
(290) |
(858) |
(14) |
(1 162) |
|
Amortyzacja za okres |
(7) |
(4) |
- |
(11) |
|
Zmniejszenie umorzenia |
117 |
237 |
- |
354 |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2021 r. |
(180) |
(625) |
(14) |
(819) |
|
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości na dzień 01.01.2022 r. |
(180) |
(625) |
(14) |
(819) |
|
Amortyzacja za okres |
(13) |
(2) |
- |
(15) |
|
Umorzenie na dzień 31.12.2022 r. |
(193) |
(627) |
(14) |
(834) |
|
w tysiącach złotych |
Koncesje, patenty i licencje |
Oprogramowanie |
Pozostałe |
Razem |
|
Na dzień 01.01.2021 r. |
23 |
193 |
- |
216 |
|
Na dzień 31.12.2021 r. |
16 |
192 |
- |
208 |
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 01.01.2022 r. |
16 |
192 |
- |
208 |
|
Na dzień 31.12.2022 r. |
38 |
190 |
- |
228 |
Kierując się art. 82 MSR 12 podatek dochodowy, Grupa ujawnia kwotę aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rodzaj dowodów uzasadniających ich ujęcie gdy realizacja aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest uzależniona od nadwyżki przyszłego dochodu do opodatkowania nad dochodem wynikającym z odwrócenia się dotychczasowych dodatnich różnic przejściowych oraz gdy poniosła stratę w bieżącym lub poprzedzającym okresie w systemie podatkowym, którego dotyczy składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Niezapłacone odsetki od zobowiązań |
5 |
- |
|
Ujemne różnice kursowe |
1 |
2 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
20 |
285 |
|
Niezapłacone składki ZUS |
30 |
28 |
|
Rezerwa na świadczenia emerytalno-rentowe pracowników |
181 |
193 |
|
Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
52 |
42 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
17 |
25 |
|
Rezerwa na premię roczną dla Zarządu |
33 |
2 |
|
Rezerwa na opłatę za korzystanie ze środowiska |
5 |
6 |
|
Razem |
344 |
583 |
|
Zapasy na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość netto |
|
Materiały |
4 346 |
(538) |
3 808 |
|
Półprodukty i produkty w toku |
2 939 |
(109) |
2 830 |
|
Produkty gotowe |
7 048 |
(309) |
6 739 |
|
Towary |
- |
- |
- |
|
Razem |
14 333 |
(956) |
13 377 |
|
|
|||
|
Zapasy na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość netto |
|
Materiały |
4 448 |
(401) |
4 047 |
|
Półprodukty i produkty w toku |
2 431 |
(102) |
2 329 |
|
Produkty gotowe |
5 012 |
(385) |
4 627 |
|
Towary |
- |
- |
- |
|
Razem |
11 891 |
(888) |
11 003 |
|
|
|
|
|
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość zapasów w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022 |
|||
|
w tysiącach złotych |
Wartość na dzień 01.01.2022 |
Zmiana |
Wartość na dzień 31.12.2022 |
|
Materiały |
(401) |
(137) |
(538) |
|
Półprodukty i produkty w toku |
(102) |
(7) |
(109) |
|
Produkty gotowe |
(385) |
76 |
(309) |
|
Towary |
- |
- |
- |
|
Razem |
(888) |
(68) |
(956) |
|
|
|
|
|
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość zapasów w okresie 01.01.2021 - 31.12.2021 |
|||
|
w tysiącach złotych |
Wartość na dzień 01.01.2021 |
Zmiana |
Wartość na dzień 31.12.2021 |
|
Materiały |
(525) |
124 |
(401) |
|
Półprodukty i produkty w toku |
(237) |
135 |
(102) |
|
Produkty gotowe |
(327) |
(58) |
(385) |
|
Towary |
- |
- |
- |
|
Razem |
(1 089) |
201 |
(888) |
Gr
upa nie ustanawiała zabezpieczenia na zapasach.
Grupa przeprowadza comiesięcznie szczegółową analizę zapasów pod względem możliwości upłynnienia, w wyniku czego utrzymywany j
est odpis aktualizacyjny na zapasy nierotujące oraz o obniżonej jakości. Grupa kontynuuje działania w zakresie zapasów, polegające na wyprzedaży zalegających zapasów wyrobów oraz racjonalizacji gospodarowania zapasami materiałów i surowców.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
2 812 |
2 544 |
|
Należności z tytułu podatków |
70 |
68 |
|
Pozostałe należności |
53 |
24 |
|
Razem |
2 935 |
2 636 |
Odpis aktualizujący wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności z tytułu utraty wartości wyniósł na dzień 31 grudnia 2022 r.: 426 tys. zł, w tym 48 tys. zł dotyczy należności z tytułu dostaw i usług (na dzień 31 grudnia 2021 r. 3 404 tys. zł, w tym 817 tys. zł dotyczyło należności z tytułu dostaw i usług). Szczegółowe informacje dotyczące odpisów aktualizujących należności przedstawiono poniżej:
|
Należności z tytułu dostaw i usług na dzień 31.12.2022 r. |
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość netto |
|
Nieprzeterminowane |
2 201 |
- |
2 201 |
|
Przeterminowane o następujące okresy: |
|
|
|
|
0-180 dni |
548 |
- |
548 |
|
180-360 dni |
45 |
- |
45 |
|
powyżej 360 dni |
66 |
(48) |
18 |
|
Razem |
2 860 |
(48) |
2 812 |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe należności na dzień 31.12.2022 r. |
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość netto |
|
Należności dotyczące zakupu wierzytelności |
273 |
(273) |
- |
|
Zapłacone kaucje |
15 |
- |
15 |
|
Rozrachunki z pracownikami |
4 |
- |
4 |
|
Inne należności |
34 |
- |
34 |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
105 |
(105) |
- |
|
Razem |
431 |
(378) |
53 |
|
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług na dzień 31.12.2021 r. |
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość netto |
|
Nieprzeterminowane |
1 851 |
- |
1 851 |
|
Przeterminowane o następujące okresy: |
|
|
|
|
0-180 dni |
662 |
- |
662 |
|
180-360 dni |
10 |
- |
10 |
|
powyżej 360 dni |
838 |
(817) |
21 |
|
Razem |
3 361 |
(817) |
2 544 |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe należności na dzień 31.12.2021 r. |
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość brutto |
Odpis aktualizujący |
Wartość netto |
|
Należności dotyczące zakupu wierzytelności |
273 |
(273) |
- |
|
Należności dotyczące sprzedaży udziałów i akcji |
236 |
(236) |
- |
|
Zapłacone kaucje |
15 |
- |
15 |
|
Rozrachunki z pracownikami |
3 |
- |
3 |
|
Inne należności |
6 |
- |
6 |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
2 078 |
(2 078) |
- |
|
Razem |
2 611 |
(2 587) |
24 |
Zmiany odpisów aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług w 2022 r. oraz 2021 r.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
(817) |
(818) |
|
Zwiększenia |
(19) |
- |
|
Zmniejszenia |
788 |
1 |
|
Stan na koniec okresu |
(48) |
(817) |
Zmiany odpisów aktualizujących pozostałe należności w 2022 r. oraz 2021 r.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
(2 587) |
(2 594) |
|
Zwiększenia |
(87) |
7 |
|
Zmniejszenia |
2 296 |
- |
|
Stan na koniec okresu |
(378) |
(2 587) |
Spółki Grupy kontynuują działania z poprzednich lat polegające na zaostrzeniu polityki w zakresie windykacji należności. Należności w przedziale do 3 miesięcy związane są z normalnym tokiem sprzedaży. Wysokość odpisów aktualizujących została ustalona w oparciu o indywidualną ocenę sytuacji ekonomicznej kontrahentów.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Papiery wartościowe |
|
|
|
Cena nabycia |
13 956 |
8 794 |
|
Aktualizacja wartości |
(1 091) |
3 946 |
|
Wartość godziwa |
12 865 |
12 740 |
Jednostka Dominująca nabyła i posiada obligacje Skarbu Państwa oraz Banku Gospodarstwa Krajowego BGK jak i akcje różnych spółek. Zostały one zaprezentowane na dzień bilansowy z uwzględnieniem wartości rynkowej na ten dzień na rynku regulowanym. Ustalenie wartości godziwej oparte jest na pierwszym poziomie pozyskania informacji wejściowych.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kapitał |
3 361 |
12 012 |
|
Odsetki naliczone |
401 |
172 |
|
Pozostałe rozliczenia związane z udzieloną pożyczką |
- |
2 |
|
Odpis aktualizujący odsetki |
- |
(34) |
|
Razem |
3 762 |
12 152 |
|
w tysiącach złotych |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nazwa jednostki ze wskazaniem formy prawnej |
Data umowy |
Kwota pożyczki wg umowy |
Kapitał/ Odsetki |
Kwota pożyczki pozostała do spłaty |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty kapitału |
Zabezpieczenia |
|
Wikana S.A. |
06.07.2022 |
2 000 |
kapitał |
1 000 |
9,0% |
31.12.2023 |
weksel własny |
|
odsetki |
71 |
||||||
|
Wikana S.A. |
08.07.2022 |
2 000 |
kapitał |
2 000 |
9,0% |
31.12.2023 |
weksel własny |
|
odsetki |
88 |
||||||
|
Wikana S.A.* |
25.08.2022 |
1 000 |
kapitał |
- |
9,0% |
31.03.2023 |
weksel własny |
|
odsetki |
8 |
||||||
|
|
|
|
Razem |
3 167 |
|
||
*pożyczka została spłacona w dniu 31.03.2023 r.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych |
13 765 |
7 698 |
|
Rachunki VAT |
6 |
43 |
|
Razem |
13 771 |
7 741 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Ubezpieczenia majątkowe i osobowe |
61 |
42 |
|
Opłata za dostęp do serwisu notowań |
1 |
1 |
|
System Zarządzania Jakością |
5 |
7 |
|
Urząd Dozoru Technicznego |
3 |
5 |
|
Patenty i licencje |
89 |
89 |
|
Badania i pomiary |
37 |
- |
|
Ochrona środowiska |
- |
32 |
|
Działalność badawczo-rozwojowa |
265 |
100 |
|
Udział w targach |
2 |
- |
|
Egzaminy kwalifikacyjne |
11 |
- |
|
Asysta serwisowa SIMPLE |
78 |
60 |
|
Systemy informatyczne |
2 |
2 |
|
Gwarancje |
1 |
2 |
|
Inne |
10 |
3 |
|
Razem |
565 |
343 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Liczba akcji na początek okresu (kapitał w pełni opłacony) |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
seria E* |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
- w tym akcje własne |
- |
- |
|
Wartość nominalna 1 akcji (w złotych) |
0,60 |
0,60 |
|
Liczba akcji na koniec okresu (w pełni opłacone) |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
Wartość nominalna 1 akcji (w złotych) |
0,60 |
0,60 |
*akcje będące przedmiotem notowań na rynku podstawowym GPW w Warszawie
|
Kapitał zapasowy |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
37 435 |
28 812 |
|
Zwiększenie z tyt. przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy |
4 211 |
8 623 |
|
Stan na koniec okresu |
41 646 |
37 435 |
|
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
467 |
467 |
|
Zwiększenia z tyt. utworzenia z kapitału zakładowego |
- |
- |
|
Zmniejszenia z tyt. umorzenia akcji własnych |
- |
- |
|
Stan na koniec okresu |
467 |
467 |
|
Zyski (straty) zatrzymane |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
6 068 |
10 353 |
|
Całkowite dochody roku obrotowego |
176 |
4 338 |
|
Przeznaczenie zysku (pokrycie straty) |
(4 211) |
(8 623) |
|
Stan na koniec okresu |
2 033 |
6 068 |
Struktura akcjonariatu na dzień 31.12.2022 r. oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania
|
Akcjonariusz |
Liczba posiadanych akcji |
Liczba głosów na WZA |
Wartość nominalna akcji |
Udział akcji w kapitale zakładowym |
Udział głosów na WZA |
|
VALUE Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z wydzielonym Subfunduszem 1 z siedzibą w Warszawie, wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie, VII Wydział Cywilny Rejestrowy, pod numerem RFi 1339 |
7 163 953 |
7 163 953 |
4 298 372 |
44,76% |
44,76% |
|
Inne podmioty |
8 839 837 |
8 839 837 |
5 303 902 |
55,24% |
55,24% |
|
RAZEM |
16 003 790 |
16 003 790 |
9 602 274 |
100,00% |
100,00% |
* zgodnie z treścią zawiadomienia z dnia 09.03.2022 r.
Zmiany w strukturze akcjonariatu Sanwil Holding S.A. w i po okresie sprawozdawczym
W okresie od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego, tj. od dnia 29 listopada 2022 r., do dnia publikacji niniejszego raportu, nie miały miejsca zmiany w strukturze własności znacznych pakietów akcji Spółki.
Stan posiadania akcji Emitenta lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące
Na podstawie otrzymanych oświadczeń, Zarząd Spółki SANWIL HOLDING S.A. informuje, że osoby nadzorujące nie posiadają akcji Spółki. Na podstawie otrzymanego oświadczenia Emitent informuje, że Pan Adam Buchajski, Prezes Zarządu Spółki, zarówno na dzień bilansowy, jak i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania posiada 12.948 akcji Spółki. Osoby zarządzające i osoby nadzorujące nie posiadają akcji/udziałów w jednostkach zależnych od Spółki.
Pozostałe podmioty wchodzące w skład Grupy Kapitałowej nie posiadają akcji Spółki.
Informacje o wypłaconych dywidendach
W okresie od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r. oraz do dnia sporządzenia niniejszego raportu Jednostka Dominująca oraz spółki wchodzące w skład Grupy nie wypłacały dywidendy spółkom spoza Grupy Kapitałowej SANWIL HOLDING Spółka Akcyjna. W okresie od 01.01 2021 r. do 31.12.2022 r. Jednostka Dominująca oraz Spółki wchodzące w skład Grupy nie wypłacały dywidendy.
Kalkulacja podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję na 31 grudnia 2022 roku dokonana została w oparciu o zysk netto za okres obrotowy przypadający na akcjonariuszy zwykłych Spółki w kwotach:
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Podstawowy zysk (strata) |
176 |
4 338 |
oraz średnią ważoną liczbę akcji na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego zaprezentowaną poniżej:
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
Liczba akcji zwykłych na początek okresu |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
Liczba akcji na koniec okresu (w pełni opłacone) |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
|
|
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych w okresie |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (rozwodniona) na koniec okresu |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
|
|
|
|
Podstawowy(a) zysk (strata) na jedną akcję w zł |
0,01 |
0,27 |
|
Rozwodniony(a) zysk (strata) na jedną akcję w zł |
0,01 |
0,27 |
|
|
|
|
|
Wartość księgowa |
53 748 |
53 572 |
|
Średnioważona ilość akcji w szt. |
16 003 790 |
16 003 790 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję w zł |
3,36 |
3,35 |
|
Kredyty i pożyczki wg rodzaju |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kredyty bankowe |
31 |
83 |
|
Pożyczki |
184 |
461 |
|
w tym: |
|
|
|
część krótkoterminowa |
215 |
329 |
|
część długoterminowa |
- |
215 |
|
Razem |
215 |
544 |
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
do 12 miesięcy |
215 |
329 |
|
powyżej 1 roku do 3 lat |
- |
215 |
|
powyżej 3 do 5 lat |
- |
- |
|
powyżej 5 lat |
- |
- |
|
Razem |
215 |
544 |
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki (struktura walutowa) |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
w walucie polskiej |
215 |
544 |
|
w walutach obcych |
- |
- |
|
Razem |
215 |
544 |
|
Zestawienie kredytów bankowych wraz z podaniem limitów kredytowych |
|
|
|
|
|||
|
Kredytodawca |
Nr umowy data zawarcia |
Cel |
Przyznana kwota kredytu |
Kwota zadłużenia w tys. PLN |
Termin spłaty |
Oprocentowanie |
Zabezpieczenia |
|
BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. |
27.07.2018 r. |
kredyt inwestycyjny na zakup maszyn i urządzeń laboratoryjnych |
268 tys. PLN |
31 |
27.07.2023 |
WIBOR 3M+1,9 p.p. |
Zastaw rejestrowy na urządzeniach, cesja praw z polisy, weksel in blanco |
|
BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. |
24.09.2015 r. |
kredyt w rachunku bieżącym |
1 000 tys. PLN |
- |
29.03.2023 |
WIBOR 1M+2p.p. |
Zastaw rejestrowy: LINIA TECHNOLOGICZNA wart. 600000,00 zł |
|
|
aneks 28.03.2021 r. |
|
lub 200 tys. EUR |
- |
|
EURIBOR 1M+2p.p. |
Weksel własny in blanco |
|
|
|
|
|
|
|
|
Cesja praw z polisy |
|
|
|
|
RAZEM |
31 |
|
|
|
|
Zestawienie pożyczek |
|
|
|
|
|
|
Kredytodawca |
Data zawarcia |
Przyznana kwota pożyczki w tys. zł |
Kwota zadłużenia w tys. zł |
Termin spłaty |
Oprocentowanie |
|
Polski Fundusz Rozwoju S.A. |
16.07.2020 |
1 105 |
184 |
31.07.2023 |
brak |
|
|
|
RAZEM |
184 |
|
|
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Różnica pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych |
1 160 |
1 131 |
|
Odsetki od udzielonych pożyczek i obligacji |
48 |
1 |
|
Różnice kursowe |
32 |
32 |
|
Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
- |
750 |
|
Razem |
1 240 |
1 914 |
Zmiana różnic przejściowych w okresie 01.01.2022 r. - 31.12.2022 r.
|
w tysiącach złotych |
Stan na 01.01.2022 |
Zmiana różnic przejściowych ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
Stan na 31.12.2022 |
|
Różnica pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych |
1 131 |
29 |
1 160 |
|
Odsetki od udzielonych pożyczek i obligacji |
1 |
47 |
48 |
|
Różnice kursowe |
32 |
- |
32 |
|
Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
750 |
(750) |
- |
|
Razem |
1 914 |
(674) |
1 240 |
Zmiana różnic przejściowych w okresie 01.01.2021 r. - 31.12.2021 r.
|
w tysiącach złotych |
Stan na 01.01.2021 |
Zmiana różnic przejściowych ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
Stan na 31.12.2021 |
|
Różnica pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych |
1 011 |
120 |
1 131 |
|
Odsetki od udzielonych pożyczek i obligacji |
44 |
(43) |
1 |
|
Różnice kursowe |
38 |
(6) |
32 |
|
Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
285 |
465 |
750 |
|
Razem |
1 378 |
536 |
1 914 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu |
2 301 |
2 279 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu |
111 |
119 |
|
Razem |
2 412 |
2 398 |
Grupa na dzień 01.01.2019 po raz pierwszy zastosowała MSSF 16. W wyniku jego zastosowania Grupa zidentyfikowała aktywa z tytułu praw do użytkowania lokalu (siedziby firmy w Lublinie i biura w Warszawie), maszyn i urządzeń oraz użytkowanie wieczyste gruntu. Grupa podjęła decyzję o prezentacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania w ramach tej samej pozycji, w ramach której przedstawione zostałyby odpowiednie bazowe składniki aktywów, gdyby były własnością leasingobiorcy (Grupy). Jednocześnie Grupa zaprezentowała zobowiązania z tytułu umowy najmu tego lokalu jako leasing finansowy, odpowiednio w części długo- i krótkoterminowej.
|
w tysiącach złotych |
Na instrumenty finansowe |
Zobowiązania |
Pracownicze |
Suma |
||
|
Na nagrody jubileuszowe |
Odprawy emerytalne |
Na niewykorzystane urlopy |
||||
|
Wartość na dzień 01.01.2022 r. |
3 036 |
95 |
531 |
485 |
221 |
4 368 |
|
Zwiększenia/Utworzenie |
593 |
193 |
87 |
51 |
54 |
978 |
|
Zmniejszenia/Wykorzystanie |
(3) |
(30) |
(160) |
(42) |
- |
(235) |
|
Wartość na dzień 31.12.2022 r. |
3 626 |
258 |
458 |
494 |
275 |
5 111 |
|
Część długoterminowa |
- |
- |
365 |
470 |
- |
835 |
|
Część krótkoterminowa |
3 626 |
258 |
93 |
24 |
275 |
4 276 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Na instrumenty finansowe |
Zobowiązania |
Pracownicze |
Suma |
||
|
Na nagrody jubileuszowe |
Odprawy emerytalne |
Na niewykorzystane urlopy |
||||
|
Wartość na dzień 01.01.2021 r. |
3 056 |
858 |
699 |
573 |
264 |
5 450 |
|
Zwiększenia/Utworzenie |
- |
37 |
124 |
12 |
- |
173 |
|
Zmniejszenia/Wykorzystanie |
(20) |
(800) |
(292) |
(100) |
(43) |
(1 255) |
|
Wartość na dzień 31.12.2021 r. |
3 036 |
95 |
531 |
485 |
221 |
4 368 |
|
Część długoterminowa |
- |
- |
407 |
438 |
- |
845 |
|
Część krótkoterminowa |
3 036 |
95 |
124 |
47 |
221 |
3 523 |
Kwoty rezerw zostały oszacowane na podstawie najlepszej wiedzy Zarządu Spółki oraz na podstawie historycznych doświadczeń.
Zgodnie z Regulaminem wynagradzania pracownicy są uprawnieni do nagród jubileuszowych za długoletni staż pracy i odpraw emerytalnych. Poziom rezerw na świadczenia pracownicze jest weryfikowany w okresach rocznych w oparciu o kalkulację rezerw sporządzoną przez podmiot wyspecjalizowany (ostatnia aktualizacja miała miejsce na dzień 31.12.2022).
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
2 552 |
3 090 |
|
Zobowiązania publicznoprawne |
640 |
597 |
|
Zobowiązania z tyt. wynagrodzeń |
351 |
279 |
|
Pozostałe zobowiązania |
340 |
502 |
|
Razem |
3 883 |
4 468 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług wg okresów wymagalności
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Do 1 miesiąca |
83 |
2 100 |
|
Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
1 208 |
511 |
|
Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
1 257 |
- |
|
Powyżej 6 miesięcy do 12 miesięcy |
- |
- |
|
Powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
Przeterminowane |
4 |
479 |
|
Razem |
2 552 |
3 090 |
Przeterminowane zobowiązania z tyt. dostaw i usług wg okresów przeterminowania
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Do 1 miesiąca |
4 |
478 |
|
Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
- |
- |
|
Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
- |
1 |
|
Powyżej 6 miesięcy do 12 miesięcy |
- |
- |
|
Powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
Przeterminowane |
- |
- |
|
Razem |
4 |
479 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zaliczki otrzymane od kontrahentów na poczet przyszłych dostaw |
2 748 |
2 307 |
|
Razem |
2 748 |
2 307 |
Klasyfikacja aktywów do kategorii instrumentów finansowych
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
2 812 |
2 544 |
|
Pożyczki |
3 762 |
12 152 |
|
Środki pieniężne |
13 771 |
7 741 |
|
Razem |
20 345 |
22 437 |
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Papiery wartościowe |
12 865 |
12 740 |
|
Razem |
12 865 |
12 740 |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
||
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Kredyty bankowe i pożyczki |
215 |
544 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
2 552 |
3 090 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 412 |
2 398 |
|
Razem |
5 179 |
6 032 |
|
w okresie od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r. |
Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem |
||||
|
w tysiącach złotych |
Pożyczki |
Należności z tytułu dostaw i usług |
Środki pieniężne |
Obligacje |
Akcje/udziały |
Zobowiązania z tytułu leasingu i z tyt. dostaw i usług |
|
|
|
Kredyty |
||||||||
|
|
||||||||
|
|
||||||||
|
Przychody z tytułu odsetek i prowizji |
595 |
9 |
6 |
268 |
- |
- |
- |
878 |
|
Koszty z tytułu odsetek i prowizji |
- |
- |
- |
- |
- |
(76) |
(15) |
(91) |
|
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
- |
31 |
5 |
- |
- |
(13) |
- |
23 |
|
Zyski (straty) ze zbycia aktywów finansowych |
- |
- |
- |
- |
3 348 |
- |
- |
3 348 |
|
Zyski (straty) ze zmiany wartości godziwej |
34 |
- |
- |
- |
(5 037) |
- |
- |
(5 003) |
|
Otrzymane dywidendy |
- |
- |
- |
- |
472 |
- |
- |
472 |
|
Straty z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych |
- |
(268) |
- |
- |
- |
- |
- |
(268) |
|
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych |
- |
1 438 |
- |
- |
- |
- |
- |
1 438 |
|
Ogółem zysk (strata) netto |
629 |
1 210 |
11 |
268 |
(1 217) |
(89) |
(15) |
797 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. |
Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem |
||||
|
w tysiącach złotych |
Pożyczki |
Należności z tytułu dostaw i usług |
Środki pieniężne |
Obligacje |
Akcje/udziały |
Zobowiązania z tytułu leasingu i z tyt. dostaw i usług |
|
|
|
Kredyty |
||||||||
|
|
||||||||
|
|
||||||||
|
Przychody z tytułu odsetek i prowizji |
822 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
822 |
|
Koszty z tytułu odsetek i prowizji |
- |
- |
- |
- |
- |
(80) |
(8) |
(88) |
|
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
- |
(23) |
(34) |
- |
- |
53 |
- |
(4) |
|
Zyski (straty) ze zbycia aktywów finansowych |
- |
- |
- |
- |
1 796 |
- |
- |
1 796 |
|
Zyski (straty) ze zmiany wartości godziwej |
- |
- |
- |
- |
2 448 |
- |
- |
2 448 |
|
Otrzymane dywidendy |
|
|
|
- |
452 |
|
|
452 |
|
Straty z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych |
- |
(75) |
- |
- |
- |
- |
- |
(75) |
|
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych |
- |
898 |
- |
- |
- |
- |
- |
898 |
|
Ogółem zysk (strata) netto |
822 |
800 |
(34) |
- |
4 696 |
(27) |
(8) |
6 249 |
Grupa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą narażona jest na ryzyko finansowe, w szczególności na następujące rodzaje ryzyk finansowych:
● ryzyko kredytowe
● ryzyko rynkowe: walutowe, zmiany stóp procentowych, towarowe,
● ryzyko płynności
Ryzyko kredytowe związane z należnościami z tytułu dostaw i usług
Celem zarządzania ryzykiem kredytowym jest ograniczenie strat Grupy mogących wynikać z niewypłacalności klientów. Cel ten jest realizowany poprzez bieżące monitorowanie wiarygodności kredytowej klientów wymagających kredytowania powyżej określonej kwoty. Przed zawarciem umów handlowych Grupa przeprowadza szczegółowe analizy sytuacji finansowej przyszłego kontrahenta celem ustalenia jego wiarygodności finansowej. W przypadkach niepewności, w celu minimalizacji ryzyka, Grupa stosuje system przedpłat na sprzedawane wyroby, a także innych zabezpieczeń. Grupa na bieżąco analizuje stan należności zgodnie z obowiązującymi w Grupie procedurami. W przypadkach braku zapłaty po upływie terminu zapłaty, Grupa stosuje procedury windykacyjne.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na 31 grudnia 2021 roku analiza przeterminowanych należności z tytułu dostaw i usług przedstawia nota nr 7.13.
Zmiany w odpisach aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w roku 2022 oraz 2021 przedstawiono w nocie nr 7.13.
Ryzyko kredytowe związane z udzielonymi pożyczkami
Celem zarządzania ryzykiem kredytowym związanym z udzielonymi pożyczkami jest ograniczenie strat Grupy mogących wynikać z niewypłacalności pożyczkobiorców. Cel ten jest realizowany poprzez bieżące monitorowanie wiarygodności kredytowej pożyczkobiorców. Przed zawarciem umowy pożyczki Grupa przeprowadza szczegółowe analizy sytuacji finansowej przyszłego pożyczkobiorcy celem ustalenia jego wiarygodności finansowej. W przypadkach braku zapłaty po upływie terminu zapłaty, Grupa stosuje procedury windykacyjne. Wartość ekspozycji na ryzyko kredytowe związane z udzielonymi pożyczkami prezentuje nota nr 7.15.
Ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i lokatami bankowymi
Grupa alokuje okresowo wolne środki pieniężne zgodnie z wymogami zachowania płynności finansowej i ograniczonego ryzyka oraz w celu ochrony kapitału.
Wszystkie podmioty, którym Grupa powierza środki pieniężne, działają w sektorze finansowym. Podmiotami tymi są wyłącznie banki dysponujące odpowiednim kapitałem własnym oraz silną i ustabilizowaną pozycją rynkową. Grupa na bieżąco monitoruje ryzyko kredytowe z tego tytułu poprzez ciągłą weryfikację kondycji finansowej oraz utrzymywanie odpowiednio niskiego poziomu koncentracji w poszczególnych instytucjach finansowych.
Ryzyko walutowe
Grupa ponosi ryzyko kursowe związane głównie w związku z posiadaniem:
● umów leasingu w euro specjalistycznych maszyn i urządzeń,
● środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach walutowych,
● należności oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług wyrażanych w walutach obcych - Grupa posiada wysoki poziom zarówno należności jak i zobowiązań wyrażanych i regulowanych w walutach obcych. Ryzyko walutowe jest istotnie osłabione ze względu na posiadanie zarówno należności jak i zobowiązań walutowych.
Grupa na bieżąco monitoruje swoją pozycję walutową. Grupa nie stosuje zabezpieczeń przed ryzykiem wahań kursów wymiany walut, gdyż ryzyko to nie jest znaczące.
Ryzyko stopy procentowej
Grupa posiada zobowiązania z tytułu kredytów oraz należności z tytułu udzielonych pożyczek, dla których odsetki liczone są na bazie zmiennej stopy procentowej, w związku z czym występuje ryzyko wzrostu (spadku) tych stóp w stosunku do momentu zawarcia umowy. Z uwagi na nieznaczne wahania stóp procentowych w minionych okresach, jak również na brak przewidywań gwałtownych zmian stóp procentowych w kolejnych okresach sprawozdawczych, Grupa nie stosowała zabezpieczeń stóp procentowych na 31 grudnia 2022 r., uznając, że ryzyko stopy procentowej nie jest znaczące.
Poniższa tabela prezentuje salda zobowiązań na koniec okresów z tytułu kredytów i należności z tytułu udzielonych pożyczek o zmiennym oprocentowaniu:
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Otrzymane kredyty o zmiennym oprocentowaniu |
31 |
83 |
|
Udzielone pożyczki o zmiennym oprocentowaniu |
- |
3 584 |
|
Razem |
31 |
3 667 |
Analiza wrażliwości Grupy na zmiany stóp procentowych
Zmiana stóp procentowych o 1 punkt procentowy spowodowałaby zmianę wyniku finansowego przed opodatkowaniem o kwoty przedstawione poniżej. Poniższa analiza opiera się na założeniu, że inne zmienne, w szczególności kursy walut obcych, pozostaną niezmienione.
|
w tysiącach złotych |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
||
|
|
wzrost o 1% |
spadek o 1% |
wzrost o 1% |
spadek o 1% |
|
Otrzymane kredyty o zmiennym oprocentowaniu |
- |
- |
(1) |
1 |
|
Udzielone pożyczki o zmiennym oprocentowaniu |
- |
- |
36 |
(36) |
|
Razem |
- |
- |
35 |
(35) |
Ryzyko towarowe
Ryzyko towarowe związane jest ze zmianami w poziomie cen surowców i materiałów używanych przez Grupę. Ryzyko towarowe jest znaczące. Materiały używane do produkcji wyrobów stanowią istotny poziom. Grupa ogranicza ryzyko towarowe poprzez zapewnienie sobie kwalifikowanych dostawców oraz podpisywanie długoterminowych umów na dostawy surowców.
Ryzyko płynności
Celem zarządzania płynnością finansową jest zabezpieczenie Grupy przed jej niewypłacalnością. Cel ten jest realizowany poprzez systematyczne dokonywanie projekcji zadłużenia w horyzoncie do 2 lat, a następnie aranżację odpowiednich źródeł finansowania.
W bieżącym roku Grupa nie odnotowywała problemów płatniczych. Spółki wchodzące w skład grupy w ramach zarządzania ryzykiem płynności starały się utrzymać poziom środków umożliwiających terminowe regulowanie zobowiązań. Jednostki śledzą terminy zapadalności instrumentów finansowych oraz prognozują przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Dodatkowo w celu minimalizacji ryzyka płynności Spółki z Grupy negocjują z wierzycielami dłuższe terminy zapłat zobowiązań z tytułu dostaw i usług bądź ustalają bardziej korzystne harmonogramy spłat.
Zarząd Jednostki Dominującej dokonał oceny przewidywanej sytuacji płynnościowej Grupy Kapitałowej w okresie 12 miesięcy od dnia sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Podstawowym celem analizy było określenie źródeł spłaty zobowiązań krótkoterminowych Grupy, wynikających m. in. z tytułu zaciągniętych kredytów oraz zobowiązań handlowych (w tym zobowiązań przeterminowanych).
Ponadto Zarząd Grupy analizuje szereg rozwiązań mających na celu pozyskanie dodatkowych środków finansowych gwarantujących poziom płynności Grupy wspierających obsługę zobowiązań finansowych i handlowych.
Grupa definiuje kapitał jako wartość bilansową kapitałów własnych. Najważniejszym wskaźnikiem używanym przez Grupę do monitorowania kapitałów własnych jest wskaźnik Kapitał własny/Aktywa razem. Grupa zarządza kapitałem by zagwarantować, że należące do niej jednostki będą zdolne kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego.
Struktura kapitałowa Grupy obejmuje zadłużenie, na które składają się kredyty ujawnione w nocie 7.20., środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz kapitał przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej, w tym wyemitowane akcje, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany.
Ponadto Grupa zarządza kapitałem własnym w taki sposób, aby utrzymywać bezpieczny poziom relacji kapitał własny do długu. Spółki z Grupy nie dokonywały w ostatnich latach wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.
Grupa posiadała na dzień 31.12.2022 następujące zabezpieczenia wykonania zobowiązań:
|
Bank / Wierzyciel |
Kwota zobowiązania z umowy |
Data ustanowienia |
Termin zapadalności |
Zabezpieczenie /rodzaj / wartość Podstawa oszacowania |
|
PGE S.A. |
do wysokości zobowiązań z tytułu zużycia energii elektrycznej |
26.03.2009 |
Brak wskazania |
hipoteka kaucyjna do kwoty 600 tys. zł jako zabezpieczenie wierzytelności dot. cen na działkach, oświadczenie o poddaniu się egzekucji |
|
BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. |
do kwoty 1 mln. zł lub 200 tys. EUR |
24.09.2015 |
Do czasu spłaty zobowiązania |
Zastaw rejestrowy na linii produkcyjnej do kwoty 600 tys. zł i weksel własny in blanco, cesja praw z polisy |
|
BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. |
do kwoty 284 tys. zł |
27.11.2018 |
Do czasu spłaty zobowiązania |
Zastaw rejestrowy na urządzeniach, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej i weksel własny in blanco |
Wynagrodzenie Kadry Zarządzającej Jednostki Dominującej (brutto)
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Adam Buchajski |
84 |
552 |
|
Razem |
84 |
552 |
|
|
|
|
|
Wynagrodzenie Rady Nadzorczej (brutto) |
|
|
|
w tysiącach złotych |
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Krzysztof Litwin |
23 |
24 |
|
Krzysztof Misiak |
15 |
14 |
|
Piotr Zawiślak |
15 |
14 |
|
Michał Makarczyk-Rodkiewicz |
- |
7 |
|
Barbara Lenart |
14 |
13 |
|
Mariusz Zawisza |
15 |
7 |
|
Razem |
82 |
79 |
Pozostałe transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu MSR 24
|
Sprzedaż produktów i usług |
||||
|
w tysiącach złotych |
Wartość transakcji w okresie* |
Nierozliczone saldo na dzień |
||
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|||
|
Strążyska BIS Sp. z o.o. |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Razem |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
*wskazane kwoty transakcji uwzględniają podatek VAT |
|
|
||
** w powyższej tabeli zaprezentowano wartość transakcji i wysokość nierozliczonego salda w pełnej wysokości jakie występuje w jednostce współzależnej firmą Strążyska Bis Sp. z o.o., w której Jednostka Dominująca Sanwil Holding S.A. posiada 50% udziałów. Spółka ta podlega konsolidacji metodą proporcjonalną, tj. eliminacje są dokonywane proporcjonalnie do wysokości posiadanych udziałów tj. 50%.
|
Zakup produktów i usług |
|
|
|
|
|
w tysiącach złotych |
Wartość transakcji w okresie* |
Nierozliczone saldo na dzień |
||
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|||
|
Wikana S.A. |
201 |
15 |
59 |
4 |
|
Zielone Tarasy Sp. z o.o. |
3 |
- |
1 |
- |
|
Doradztwo Gospodarcze Piotr Kwaśniewski |
118 |
- |
10 |
- |
|
Razem |
322 |
15 |
70 |
4 |
|
*wskazane kwoty transakcji uwzględniają podatek VAT |
|
|
||
|
w tysiącach złotych |
Nierozliczone saldo na dzień |
Wartość transakcji w okresie |
Nierozliczone saldo na dzień |
|||
|
Udzielenie |
Spłata kapitału |
Naliczenie odsetek |
Spłaty odsetek |
|||
|
31.12.2021 |
31.12.2022 |
|||||
|
Wikana S.A. |
3 000 |
5 000 |
(5 000) |
209 |
(42) |
3 167 |
|
Wikana Project Sp. z o.o. |
1 064 |
- |
(1 065) |
1 |
(1) |
- |
|
Wikana Komerc Sp. z o.o. |
2 520 |
- |
(2 520) |
2 |
(2) |
- |
|
Razem |
6 584 |
5 000 |
(8 585) |
212 |
(45) |
3 167 |
Jednostka Dominująca
Sanwil Holding S.A.
|
Jednostki zależne |
Udział % |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
Sanwil Polska Sp. z o.o. |
100% |
100% |
|
Strążyska Sp. z o.o. |
50% |
50% |
|
Strążyska Bis Sp. z o.o. (dawniej: Strążyska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.) |
50% |
50% |
|
Polski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. |
- |
100% |
|
International Polymer Center Sp. z o.o. w likwidacji |
- |
100% |
W dniu 26 stycznia 2022 r. właściwy sąd rejestrowy dokonał wpisu o wykreśleniu International Polymer Center Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Przemyślu z Rejestru Przedsiębiorców.
W perspektywie najbliższego roku na osiągane wyniki przez Emitenta będą miały wpływ czynniki:
● przychody z tytułu odsetek od pożyczek i obligacji,
● poprawa efektów działalności inwestycyjnej,
● obsługa należności spółki z tytułu pożyczek.
Ponadto w spółkach zależnych istotne znaczenie mogą mieć następujące czynniki:
● ceny rynkowe gazu i energii,
● optymalizacja kosztów działalności operacyjnej,
● włączenie do sprzedaży nowych technologicznie produktów,
● rozszerzenie współpracy z istniejącymi klientami poprzez finalizowanie rozpoczętych projektów wprowadzenia na rynek produktów spółki Sanwil Polska Sp. z o.o.,
● działania dotyczące dzierżawy, bądź sprzedaży zbędnych powierzchni nieprzydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej,
● rozszerzenie działalności badawczo – rozwojowej,
● zwiększenie sprzedaży na rynkach eksportowych,
● sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie.
Zarząd Emitenta dokonał analizy potencjalnego wpływu sytuacji polityczno – gospodarczej na Ukrainie na przychody uzyskiwane w przyszłych okresach przez spółkę zależną Emitenta – Sanwil Polska Sp. z o.o. – a tym samym na przyszłe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Sanwil Holding S.A. W związku z tym, że część przychodów wspomnianej spółki zależnej, będącej producentem materiałów powlekanych, stanowi eksport materiałów do krajów Europy Wschodniej ok. 10 % za rok obrotowy 2022 (ok. 10% za rok obrotowy 2021) zaś wśród odbiorców Sanwil Polska Sp. z o.o. znajdują się także podmioty eksportujące na wschód Europy produkty wytwarzane z materiałów, które Sanwil Polska Sp. z o.o. dostarcza, to w ocenie Zarządu Emitenta powyższe może mieć wpływ na osiągnięcie przez wspomnianą spółkę zależną niższych przychodów w kolejnych okresach, a przez to na wyniki Grupy Kapitałowej Sanwil Holding S.A. Spółka ma również świadomość zagrożenia wynikającego z zaprzestania dostarczania paliwa gazowego przez Rosję do Polski i ewentualnych ryzyk z tym związanych.
Poza powyższym w ocenie Zarządu Spółki w prezentowanym okresie nie wystąpiły żadne inne nietypowe zdarzenia mające wpływ na roczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej oraz roczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki.
Za wyjątkiem opisanych w niniejszym sprawozdaniu nie wystąpiły.
W omawianym okresie spółki z Grupy Kapitałowej nie były stronami istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Spółki lub spółek z Grupy.
W dniu 24 czerwca 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki Uchwałą Nr 1/VI/2022 dokonała wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Podmiotem wybranym przez Spółkę do badania sprawozdań finansowych za lata 2022-2023 została firma audytorska Misters Audytor Adviser Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wiśniowej 40/5 (02-520 Warszawa), wpisana na prowadzoną przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) listę firm audytorskich pod numerem 3704.
Umowa ze spółką Misters Audytor Adviser Sp. z o.o. o przegląd i badanie sprawozdań finansowych za lata 2022-2023 została zawarta w dniu 22.07.2022 r. Wynagrodzenie wspomnianej firmy audytorskiej z tytułu świadczonych usług zostało określone następująco:
● 15,5 tys. zł netto z tytułu badania jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki Dominującej za 2022 r. (13,8 tys. zł za 2021 r.),
● 12 tys. zł netto z tytułu śródrocznego przeglądu jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki Dominującej na 30.06.2022 r. (8,3 tys. zł za 2021 r.)
● 35 tys. zł netto z tytułu badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za 2022 r. (17,3 tys. zł za 2021 r.),
● 12 tys. zł netto z tytułu śródrocznego przeglądu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy na 30.06.2021 r. (8,3 tys. zł za 2021 r.)
● 5 tys. zł netto z tytułu świadczenia usług atestacyjnych innych niż badanie lub przegląd (4,8 tys. zł za 2021 r.)
Adam Buchajski
/Prezes Zarządu oraz osoba,
której powierzono prowadzenie
ksiąg rachunkowych/
Lublin, 21 kwietnia 2023 roku