259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 iso4217:PLN xbrli:shares 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-01-01 2020-12-31 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-01-01 2021-12-31 iso4217:PLN 259400HA8L5O5KQEIV88 2020-12-31 259400HA8L5O5KQEIV88 2021-12-31
 

 

 

Shoper S.A.

(dawniej DREAMCOMMERCE s.A.)

 

SKONSOLIDOWANE Roczne SPRAWOZDANIE FINANSOWE
za okres OD 1 STYCZNIA 2021 ROKU DO 31 GRUDNIA 2021 ROKU

 

 

kraków, 20 kwietnia 2022

 

 

 

 

SPIS TREŚCI

 

SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

SPRAWOZDANIE Z WYNIKU

ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (zł)

SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

DODATKOWE INFORMACJE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Informacje ogólne

Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości

Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków

1. Przychody ze sprzedaży i segmenty operacyjne

2. Przejęcia oraz utrata kontroli nad jednostkami zależnymi

3. Wartość firmy

4. Wycena do wartości godziwej

5. Wartości niematerialne

6. Rzeczowe aktywa trwałe

7. Leasing

8. Aktywa oraz zobowiązania finansowe

9. Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony

10. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

12. Kapitał własny

13. Świadczenia pracownicze

14. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

15. Rozliczenia międzyokresowe

16. Zobowiązania z tytułu umowy

17. Pozostałe przychody i koszty operacyjne

18. Przychody i koszty finansowe, straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych, zyski i straty z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

19. Podatek dochodowy

20. Zysk na akcję i wypłacone dywidendy

21. Przepływy pieniężne

22. Transakcje z podmiotami powiązanymi

23. Zobowiązania warunkowe

24. Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

25. Zarządzanie kapitałem

26. Zdarzenia po dniu bilansowym

27. Pozostałe informacje

28. Zatwierdzenie do publikacji

 

 

SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

AKTYWA

Noty

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa trwałe

 

 

 

Wartość firmy

3

2 148

0

Inne wartości niematerialne

5

33 918

 12 949

Rzeczowe aktywa trwałe

6

16 645

5 261

Należności i pożyczki

8

684

623

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

11

29

0

Aktywa trwałe

 

53 424

18 833

Aktywa obrotowe

 

 

 

Zapasy

 

13

0

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

10

4 685

 3 138

Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 

12

0

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

15

946

155

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

24 275

20 969

Aktywa obrotowe

 

29 931

 24 262

Aktywa razem

 

83 355

43 095

 

PASYWA

Noty

31.12.2021

31.12.2020

Kapitał własny

 

 

 

Kapitał podstawowy

12

2 852

 2 852

Pozostałe kapitały

12

10 171

10 171

Zyski zatrzymane

 

23 831

11 103

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

 

36 854

 24 126

Udziały niedające kontroli

 

776

0

Kapitał własny

 

37 630

 24 126

Zobowiązania długoterminowe

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

7

12 659

3 409

Zobowiązania z tytułu zapłaty za udziały

14

3 859

0

Rezerwa z tyt. odroczonego podatku dochodowego

9

1 507

 1 495

Zobowiązania długoterminowe

 

18 025

4 904

Zobowiązania krótkoterminowe

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

7

1 689

882

Zobowiązania z tytułu zapłaty za udziały

14

2 206

0

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

14

8 402

 3 400

Zobowiązania z tytułu umowy

16

7 491

5 594

Zobowiązania z tyt. bieżącego podatku dochodowego.

 

5 125

 2 491

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

13

2 787

1 698

Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe

 

0

0

Zobowiązania krótkoterminowe

 

27 700

 14 065

Zobowiązania razem

 

45 725

18 969

Pasywa razem

 

83 355

 43095


 

SPRAWOZDANIE Z WYNIKU

 

Noty

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Działalność kontynuowana

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

1

80 194

46 945

Koszty działalności operacyjnej

 

58 401)

(30 140)

Amortyzacja

 

5 101)

(3 178)

Zużycie materiałów i energii

 

(354)

(186)

Usługi obce

 

35 883)

(17 046)

Podatki i opłaty

 

(465)

(128)

Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników

13

13 831)

(7 808)

Ubezpieczenia społecznie i inne świadczenia

13

2 533)

(1 685)

Pozostałe koszty rodzajowe

 

(234)

(109)

Zysk brutto ze sprzedaży

 

21 793

16 805

Pozostałe przychody operacyjne

17

88

30

Pozostałe koszty operacyjne

17

(141)

(180)

Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (+/-)

 

(130)

(71)

Zysk z działalności operacyjnej

 

21 610

16 584

Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych (+/-)

18

10 265

(525)

Przychody finansowe

18

160

145

Koszty finansowe

18

(683)

(526)

Zysk przed opodatkowaniem

 

31 352

15 678

Podatek dochodowy

19

6 122)

(3 186)

Zysk netto z działalności kontynuowanej

 

25 230

12 492

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

 

0

0

Zysk netto ogółem

 

25 230

12 492

Zysk (strata) netto przypadający:

 

 

 

- akcjonariuszom podmiotu dominującego

 

25 321

12 492

- podmiotom niekontrolującym

 

(91)

0

 

ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (zł)*

 

Noty

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

z działalności kontynuowanej i działalności ogółem

 

 

 

- akcje zwykłe

20

0,012

0,006

- akcje uprzywilejowane

20

62,42

30,80

* w odniesieniu do danych porównawczych za 2020 roku dane przedstawiają zysk na akcję po uwzględnieniu wpływu splitu akcji

 

Zysk netto podstawowy jest równy rozwodnionemu, ze względu na to, że w przedstawionych okresach Grupa nie posiadała instrumentów rozwadniających.

 

SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

 

Noty

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Zysk (strata) netto

 

25 230

12 492

Pozostałe całkowite dochody

 

 

 

Pozycje nie przenoszone do wyniku finansowego

 

0

0

 Pozycje przenoszone do wyniku finansowego

 

0

0

Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu

 

0

0

Całkowite dochody

 

25 230

12 492

 

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

 

 

Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny razem

Noty

Kapitał
podstawowy

Pozostałe
kapitały

Zyski zatrzymane

Razem

Stan na dzień 01.01.2021 r.

 

2 852

 10 171

 11 103

24 126

0

24 126

Zmiany w okresie od 01.01 do

31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

 

Dywidendy

20

0

0

12 631)

12 631)

0

12 631)

Nabycie jednostki zależnej

 

0

0

0

0

867

867

Inne

 

0

0

38

38

0

38

Razem transakcje z

właścicielami

 

0

0

12 593)

12 593)

867

(11 726)

Zysk netto za okres od 01.01

do 31.12.2021 roku

 

0

0

25 321

25 321

(91)

25 230

Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

0

0

0

0

0

0

Razem całkowite dochody

 

0

0

25 321

25 321

(91)

25 230

Stan na dzień 31.12.2021 r.

 

2 852

10 171

23 831

36 854

776

37 630

 

 

Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny razem

Noty

Kapitał
podstawowy

Pozostałe
kapitały

Zyski zatrzymane

Razem

Stan na dzień 01.01.2020 r.

 

2 852

10 172

3 089

16 113

0

16 113

Zmiany w okresie od 01.01 do

31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

Dywidendy

20

0

0

4 471)

4 471)

0

4 471)

Nabycie jednostki zależnej

 

0

0

0

0

0

0

Inne

 

0

(1)

(7)

(8)

0

(8)

Razem transakcje z

właścicielami

 

0

(1)

(4 478)

(4 479)

0

4 479)

Zysk netto za okres od 01.01

do 31.12.2020 roku

 

0

0

12 492

12 492

0

12 492

Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku

 

0

0

0

0

0

0

Razem całkowite dochody

 

0

0

12 492

12 492

0

12 492

Stan na dzień 31.12.2020 r.

 

2 852

10 171

11 103

24 126

0

24 126

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

Noty

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

 

31 352

15 678

Korekty:

 

 

 

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

6

2 259

1 372

Amortyzacja i odpisy aktualizujące wartości niematerialne

5

2 842

1 806

Zysk na zaprzestaniu ujmowania aktywów finansowych

 

10 293)

525

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych

18

132

71

(Zysk) strata ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych

17

(21)

20

(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych

18

282

290

Koszty odsetek

18

279

195

Przychody z odsetek

18

(26)

(144)

Inne korekty

 

1

94

Korekty razem

 

4 545)

4 229

Zmiana stanu zapasów

 

(12)

0

Zmiana stanu należności

 

2 712)

(1 286)

Zmiana stanu zobowiązań

 

4 916

2 371

Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych

 

(834)

(173)

Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu umowy

 

1 184

435

Zmiany w kapitale obrotowym

 

2 542

1 347

Zapłacony podatek dochodowy

 

4 060)

(2 081)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

25 289

19 173

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Wydatki na nabycie wartości niematerialnych

5

(17 055)

(808)

Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych

6

1 283)

(565)

Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

 

21

45

Wydatki na nabycie jednostek zależnych

 

(993)

0

Wpływy netto ze sprzedaży jednostek zależnych

2

11 612

(142)

Otrzymane odsetki

18

28

138

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

7 670)

(1 332)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

7

1 399)

(876)

Odsetki zapłacone

7

(133)

(189)

Dywidendy wypłacone

20

12 570)

(4 471)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

 

14 102)

(5 536)

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

21

3 517

12 305

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

 

20 969

8 625

Zmiana stanu z tytułu różnic kursowych

21

(211)

39

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

 

24 275

20 969

 

 

DODATKOWE INFORMACJE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Informacje ogólne

a)  Informacje o jednostce

Shoper S.A. [dalej zwana „Spółką” lub „Spółką Dominującą”] została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 27 lipca 2011 roku. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta Krakowa – Śródmieścia V Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000395171. Spółce nadano numer statystyczny REGON 121495203. Krajem rejestracji Spółki jest Polska.

Siedziba Spółki mieści się przy ul. Pawiej 9 w Krakowie (31-154), Polska. Czas trwania Spółki Shoper S.A. jest nieograniczony.

Podstawowym miejscem prowadzenia działalność Spółki jest ul. Pawia 9 w Krakowie (31-154), Polska.

Dnia 15 stycznia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o zmianie firmy Spółki z nazwy Dreamcommerce Spółka Akcyjna na Shoper Spółka Akcyjna. Zmiana ta ma na celu ujednolicenie nazwy Spółki z nazwą marki, pod którą prowadzona jest działalność.

b)  Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki

W skład Zarządu Spółki na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji
tj. 20 kwietnia 2022 roku wchodzili:

      Marcin Kuśmierz   – Prezes Zarządu

    Krzysztof Krawczyk  – Wiceprezes Zarządu

      Paweł Rybak   – Członek Zarządu

      Piotr Biczysko   – Członek Zarządu

W okresie od 1 stycznia 2021 roku do dnia 20 kwietnia 2022 roku miały miejsce następujące zmiany w składzie Zarządu Spółki:

W skład Zarządu Spółki od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 11 kwietnia 2021 roku wchodzili:

      Marcin Kuśmierz   – Prezes Zarządu

    Krzysztof Krawczyk  – Wiceprezes Zarządu

W skład Zarządu Spółki od dnia 12 kwietnia 2021 roku do dnia 15 lipca 2021 roku wchodzili:

      Marcin Kuśmierz   – Prezes Zarządu

    Krzysztof Krawczyk  – Wiceprezes Zarządu

      Paweł Rybak   – Członek Zarządu

W skład Zarządu Spółki od dnia 16 lipca 2021 roku do dnia 20 kwietnia 2022 roku wchodzili:

      Marcin Kuśmierz   – Prezes Zarządu

    Krzysztof Krawczyk  – Wiceprezes Zarządu

      Paweł Rybak   – Członek Zarządu

      Piotr Biczysko   – Członek Zarządu

 

W skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego tj. 20 kwietnia 2022 roku wchodzili:

      Jaromir Łaciński   – Przewodniczący Rady Nadzorczej

      Rafał Ałasa   – Członek Rady Nadzorczej

      Rafał Krawczyk   – Członek Rady Nadzorczej

      Piotr Misztal   – Członek Rady Nadzorczej

      Paweł Moskwa   – Członek Rady Nadzorczej

    Grzegorz Szatkowski  – Członek Rady Nadzorczej

      Krzysztof Zając   – Członek Rady Nadzorczej

W okresie od 1 stycznia 2021 roku do dnia 20 kwietnia 2022 roku miały miejsce następujące zmiany w składzie Rady Nadzorczej:

Od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 1 marca 2021 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili:

      Jaromir Łaciński   – Przewodniczący Rady Nadzorczej

      Piotr Misztal   – Członek Rady Nadzorczej

      Rafał Ałasa   – Członek Rady Nadzorczej

Od dnia 2 marca 2021 roku do dnia 6 lipca 2021 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili:

      Jaromir Łaciński   – Przewodniczący Rady Nadzorczej

      Rafał Ałasa   – Członek Rady Nadzorczej

      Piotr Misztal   – Członek Rady Nadzorczej

    Grzegorz Szatkowski  – Członek Rady Nadzorczej

      Krzysztof Zając   – Członek Rady Nadzorczej

 

Od dnia 7 lipca 2021 roku do dnia 20 kwietnia 2022 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili:

      Jaromir Łaciński   – Przewodniczący Rady Nadzorczej

      Rafał Ałasa   – Członek Rady Nadzorczej

      Rafał Krawczyk*   – Członek Rady Nadzorczej

      Piotr Misztal   – Członek Rady Nadzorczej

      Paweł Moskwa*   – Członek Rady Nadzorczej

    Grzegorz Szatkowski  – Członek Rady Nadzorczej

      Krzysztof Zając   – Członek Rady Nadzorczej

 

* Uchwała o powołaniu w skład Rady Nadzorczej Spółki została podjęta w dniu 9 czerwca 2021 roku, lecz pełnienie funkcji rozpoczęło się z Datą Dopuszczenia akcji Spółki do obrotu

c)  Charakter działalności Grupy

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest:

  sprzedaż oprogramowania do prowadzenia sklepów internetowych w formule SaaS (Software as a service)

  sprzedaż usług marketingowo-reklamowych (SEM) i usług pozycjonowania (SEO) dla klientów platformy

  sprzedaż dodatkowego oprogramowania i usług komplementarnych do platformy e-commerce

Szerszy opis działalności prowadzonej przez Grupę został przedstawiony w nocie nr 1 dotyczącej przychodów
ze sprzedaży i segmentów operacyjnych.

d)  Informacje o Grupie

Shoper Spółka Akcyjna jest jednostką dominującą najwyższego szczebla. W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Shoper Spółka Akcyjna była podmiotem dominującym dla następujących podmiotów zależnych:

 

Nazwa spółki zależnej

Miejsce prowadzenia działalności i kraj rejestracji

Rodzaj działalności

Udział Spółki w kapitale:

31.12.2021

31.12.2020

Shoplo Sp. z o.o.

Polska

e-commerce

100%

-

WEB-COM Group Sp. z o.o.

Polska

e-commerce, omnichannel

80%

-

W dniu 28 kwietnia 2021 roku Grupa objęła kontrolę nad spółką zależną Web-Com Group Sp. z o.o. Grupa posiada 60% udziałów w kapitale zakładowym oraz opcję na zakup kolejnych 20%. Ze względu na konstrukcję transakcji na potrzeby niniejszego sprawozdania przyjęto, że zwiększenie udziałów do 80% jest pewne i odzwierciedlono to w niniejszym sprawozdaniu jako kontrola nad 80% udziałów w kapitale zakładowym.

W dniu 17 sierpnia 2021 roku Grupa objęła kontrolę nad Shoplo Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym.

Szerszy opis wpływu wyżej opisanych transakcji na sytuację finansową oraz majątkową Grupy został przedstawiony w nocie 2 dotyczącej przejęć jednostek gospodarczych oraz sprzedaży spółek zależnych.

e)  Zatwierdzenie do publikacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 roku, zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki Dominującej dnia 20 kwietnia 2022: (patrz nota 28).


 

Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości

f)  Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok obrotowy obejmujący 12 miesięcy i zakończony 31 grudnia 2021 roku, sporządzone zostały zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami zatwierdzonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej (dalej łącznie zwane „MSSF”), obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku.

Na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 30 grudnia 2020 roku, w sprawie stosowania MSR/MSSF na podstawie art. 45 ust. 1a i art. 45 ust. 1c Ustawy o rachunkowości Grupa sporządza sprawozdanie finansowe od okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się od 1 stycznia 2021 roku zgodnie z MSSF.

Walutą funkcjonalną Grupy oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.

Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Grupy

W pierwszym kwartale 2020 roku do Europy zaczęła docierać pandemii koronawirusa (COVID-19), który wywołuje chorobę COVID-19. W dniu 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała COVID-19 jako jednostkę o charakterze pandemii.

Na datę zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego ocenie Zarządu pandemia COVID-19 nie zagraża kontynuacji działalności, a nawet postrzegana jest jako znaczna szansa na ponadnormatywny wzrost.

W celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego koronawirusa rządy poszczególnych państw wprowadziły
i utrzymują w mocy liczne obostrzenia, w tym dotyczące zakazu podróży międzynarodowych, kwarantanny, prowadzenia działalności gospodarczej przez niektóre branże (np. siłowni, salonów kosmetycznych, sklepów odzieżowych) oraz dookreślenie liczby klientów w sklepach stacjonarnych w zależności od powierzchni danego sklepu.

Ze względu na obostrzenia w handlu – zamknięcie galerii handlowych, części sklepów znaczna cześć konsumentów zaczęła zmieniać swoje zachowania, przenosząc swoje zakupy do Internetu. Trend ten bardzo szybko został zauważony przez przedsiębiorców, którzy chcąc przetrwać i w dalszym ciągu prowadzić działalność również zaczęli postrzegać e-commerce jako szansę dalszej działalności, a nawet szansę na rozwój.

Doprowadziło to do bezprecedensowego wzrostu popytu na usługi Grupy. W miesiącach marzec – maj 2020 Grupa zaobserwowała blisko dwukrotnie wyższe zainteresowanie ofertą (skokowy wzrost liczby triali) oraz również blisko dwukrotnie wyższą liczbę rejestracji nowych klientów. Wzrosła również suma przychodów wszystkich klientów na platformie jako efekt zmian zachowań konsumentów i przeniesienia handlu do Internetu.

Od początku trwania pandemii Grupa aktywnie monitoruje sytuację również z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników ograniczając rozprzestrzeniania się wirusa w tym poprzez:

  Wprowadzenie hybrydowego systemu pracy, a czasowo w pełni zdalnego

  Zakupiono i wprowadzono do stosowania automaty do dezynfekcji rąk, zakupiono i udostępniono pracownikom maseczki, wprowadzono codzienną dezynfekcję biurek i elementów wyposażenia biura, wprowadzono limity osób w miejscach ogólnodostępnych

  Wprowadzono procedury postępowania na wypadek stwierdzenia zachorowania na COVID-19, wysyłano na „wewnętrzną kwarantannę” czyli prace zdalną osoby mające styczność z osobami zakażonymi

Te wszystkie działania wyeliminowały w znacznym stopniu ryzyko niedostępności pracowników a co za tym idzie zapewniły ciągłość działania, zwłaszcza w momencie wzmożonego zainteresowania klientów ofertą Grupy.

Wraz z opracowaniem szczepionek oraz rozpoczęciem szczepień ograniczenia związane z pandemią były ograniczane. Przez większą część roku 2021 nie obowiązywały na terenie Polski istotne ograniczenie w działalności handlowej sklepów fizycznych. Mimo to Grupa kontynuowała dynamiczny wzrost sprzedaży jak również utrzymała klientów pozyskanych w okresie największych obostrzeń roku 2020, co widoczne jest w wynikach finansowych Grupy. Potwierdza to przewidywania Grupy, że pandemia COVID-19 zmieni perspektywę konsumentów sceptycznie dotychczas podchodzących do robienia zakupów w Internecie i rozszerzy grupę osób systematycznie dokonujących zakupów w Internecie.

 

Na datę zatwierdzenia sprawozdania obserwowany jest spadek zakażeń oraz znoszone są niemal wszystkie obostrzenia i ograniczenia związane z pandemią. Również Grupa zniosła ograniczenia, w tym w możliwości pracy w biurach Grupy, utrzymując jednocześnie stały monitoring w zakresie zmian w sytuacji pandemicznej.

Wpływ działań wojennych na Ukrainie

W dniu 24 lutego 2022 Rosja zaatakowała Ukrainę. Działania wojenne prowadzone są na terenie jednego z sąsiadów Polski, w tym na obszarach położonych w niewielkiej odległości od granicy. W związku z tym istotnie wzrosło poczucie zagrożenia rozszerzeniem się działań wojennych. Spowodowało to pogorszenie się nastrojów społecznych w Polsce, co może negatywnie wpłynąć na zachowania konsumentów i wpłynąć na sprzedaż w sklepach, z uwzględnieniem sklepów internetowych prowadzonych przez klientów platformy Shoper. Poczucie zagrożenia może również ograniczyć aktywność gospodarczą, w szczególności podejmowanie nowej działalności gospodarczej, w tym w zakresie handlu internetowego. Prowadzone działania wojenne spowodowały wzrost cen ropy i gazu, a jednocześnie zrodziły obawy o ich dostępność. Wzrost cen nośników energii spowodowany konfliktem zbrojnym jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym presję inflacyjną wpływając na wzrost cen, w tym żywności i innych dóbr pierwszej potrzeby. Może to spowodować dalsze pogorszenie się nastrojów społecznych oraz ograniczenie konsumpcji spowodowane spadkiem siły nabywczej. Powyższe może wpłynąć na działalność gospodarczą prowadzoną przez Grupę poprzez ograniczenie ilości nowo zakładanych sklepów internetowych oraz ograniczenie obrotów w sklepach internetowych powodując zmniejszenie się przychodów z abonamentów oraz usług dodatkowych, w tym z prowizji od transakcji realizowanych w sklepach internetowych na platformie Shoper. Prowadzone na terenie Ukrainy działania wojenne wpływają na łańcuch dostaw. Grupa nie dysponuje danymi umożliwiającymi ocenę wpływu konfliktu zbrojnego na dostawy towarów sprzedawanych w sklepach na platformie Shoper. Złożoność sytuacji oraz pośredni wpływ na Grupę nie pozwala obecnie na oszacowanie potencjalnego wpływu na wyniki Shoper S.A. Zarząd Spółki Dominującej monitoruje sytuację analizując dane wewnętrzne.

Grupa nie prowadzi działalności gospodarczej, nie sprzedaje swoich usług ani nie dokonuje istotnych zakupu usług lub towarów na potrzeby swojej działalności na terenie Białorusi, Rosji i Ukrainy. Grupa zatrudnia kilku pracowników z Ukrainy, którzy od dłuższego czasu przebywają w Polsce. Ewentualne podjęcie przez nich decyzji o powrocie do kraju i podjęcie walki z agresorem nie wpłynie w istotny sposób na działalność operacyjną Grupy.

g)  Zmiany standardów lub interpretacji

Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 roku

Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie Grupy:

  Zmiana MSSF 16 „Leasing”

W związku z pandemią COVID-19 Rada MSR wprowadziła uproszczenie zezwalające na nieocenianie, czy zmienione przyszłe przepływy wynikające z ulg otrzymanych od leasingodawców, spełniających warunki określone w standardzie, są „zmianą leasingu” w myśl MSSF 16. Warunki, które musi spełniać otrzymana ulga, aby można było zastosować do niej uproszczenie:

o  łączne przyszłe wynagrodzenie za leasing po udzieleniu ulgi musi być zasadniczo takie samo lub niższe niż przed udzieleniem ulgi,

o  ulga musi dotyczyć płatności, które były wymagalne przed 30 czerwca 2021 roku (choć podwyższone opłaty mogą być płatne po tej dacie),

o  nie ma innych zasadniczych zmian w warunkach umowy.

Ponadto w 2021 roku Rada MSR zmieniła jeden z wyżej zmienionych warunków zmieniając termin 30 czerwca 2021 roku na 30 czerwca 2022 roku. Zmiana ta obowiązuje od 2022 roku, jednak można ją zastosować wcześniej.

Powyższe zmiany nie miały wpływu na transakcje realizowane przez Grupę.

  Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16

W związku z reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:

o  w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR są traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,

o  nie ma konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,

o  jednostka jest zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.

 

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Powyższe zmiany nie miały wpływu na transakcje realizowane przez Grupę.

Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy

Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane, ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.

  Nowy MSSF 17 „Ubezpieczenia”

Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.

Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej. Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:

o  doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,

o  intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku. Grupa analizuje wpływ zmian na jej sprawozdania finansowe.

  Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:

o  MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;

o  MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;

o  MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;

o  MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później (z wyjątkiem zmiany przykładu do MSSF 16, która obowiązuje od momentu publikacji). Grupa szacuje, że zmiany nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.

  Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”

Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż (a nie wpływać na wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

  Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”

Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.

  Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”

Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

  Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych jest istotną informacją. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”

Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”

Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

  Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”

Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.

h)  Zasady rachunkowości

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem kosztów realizacji programów motywacyjnych zawierających płatności oparte o akcje, które są wyceniane poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych.

Prezentacja sprawozdań finansowych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane są zgodnie z MSR 1. Grupa prezentuje odrębnie sprawozdanie z wyniku, które zamieszczone jest bezpośrednio przed sprawozdaniem z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów. Sprawozdanie z wyniku prezentowane jest w wariancie porównawczym, natomiast sprawozdanie
z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.

W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównywalnego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.

Segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Grupy kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.

Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Grupy (główny organ decyzyjny w Spółce). Zarząd Grupy analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie wyniku na sprzedaży obejmującego przychody z danego segmentu pomniejszonego o bezpośrednie koszty, dające się przypisać do danego segmentu. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu sprawozdania finansowego.

Przychody ze sprzedaży wykazane w sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych
w ramach segmentów operacyjnych.

Połączenia przedsięwzięć

Transakcje połączenia przedsięwzięć, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą przejęcia.

Na dzień objęcia kontroli aktywa i zobowiązania jednostki przejmowanej są wyceniane zasadniczo według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3 identyfikowane są aktywa i zobowiązania, bez względu na to czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przejmowanej jednostki przed przejęciem.

Zapłata przekazana w zamian za kontrolę obejmuje wydane aktywa, zaciągnięte zobowiązania oraz wyemitowane instrumenty kapitałowe, wycenione w wartości godziwej na dzień przejęcia. Elementem zapłaty jest również warunkowa zapłata, wyceniana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Koszty powiązane z przejęciem (doradztwo, wyceny itp.) nie stanowią zapłaty za przejęcie, lecz ujmowane są w dacie poniesienia jako koszt.

Wartość firmy (zysk) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:

  suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz

  wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.

Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki jest ujmowana w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według ceny nabycia pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości.

Połączenia przedsięwzięć pod wspólną kontrolą

Grupa dokonuje oceny, czy nastąpiło połączenie jednostek, niezależnie od formy prawnej dokonywanej transakcji. W przypadku, gdy nastąpiło połączenie przedsięwzięć, spełniające kryteria określone w MSSF 3, Grupa dokonuje oceny czy przedsięwzięcie nastąpiło między niepowiązanymi stronami, czy też miało miejsce połączenie pod wspólną kontrolą.

W przypadku transakcji połączenia przedsięwzięć, które realizowane pod wspólną kontrolą, tj. takich, gdzie łączące się jednostki lub przedsięwzięcia znajdują się ostatecznie pod kontrolą tej samej strony lub stron, zarówno przed, jak i po połączeniu przedsięwzięć (a jednocześnie kontrola nie jest tymczasowa) rozliczane są metodą wartości
od poprzednika.

Metoda wartości od poprzednika zakłada, że ocena i wycena aktywów i zobowiązań odbywa się z perspektywy jednostki kontrolującej. Aktywa i zobowiązania nie są wyceniane do wartości godziwej, a przyjmują wartości bilansowe ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostki nadrzędnej (lub wartości, jakie byłyby przyjęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki nadrzędnej, gdyby taka konsolidacja była przygotowywana). Różnica między zapłatą a sumą wartości bilansowych aktywów i zobowiązań jednostki przejmowanej jest wykazywana w kapitałach własnych.

W odniesieniu do okresów porównawczych, jak i poprzednich dat bilansowych, Grupa włącza przychody i koszty, jak i aktywa i zobowiązania przejmowanej jednostki, tak, jak gdyby były one połączone od zawsze, z uwzględnieniem eliminacji transakcji i sald pomiędzy jednostką przejmującą i przejmowaną.

W przypadku, gdy przejmowana jednostka w okresie przed połączeniem posiadała udziały niekontrolujące, kapitały przypisane do jednostek niekontrolujących są wykazywane są jako kapitały własne Grupy i ujęte w pozycji „Pozostałe kapitały”.

Transakcje w walutach obcych

Sprawozdanie finansowe Grupy prezentowane jest w złotym polskim (zł), który jest również jej walutą funkcjonalną.

Co do zasady, transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot).

Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane
po kursie historycznym z dnia transakcji.

Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto.

Wartość firmy

Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3, przy czym dla przejęć przed datą przejścia zastosowano zwolnienie z retrospektywnego zastosowania MSSF3, zgodnie z MSSF 1. Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36 (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).

Wartości niematerialne

Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).

Wartości niematerialne na dzień bilansowy wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne
o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od momentu zmiany szacunku.

Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:

 

Okres

Znaki towarowe

10 lat

Oprogramowanie komputerowe

2-16 lat

Pozostałe wartości niematerialne

2-5 lat

 

Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia. Koszty wytworzenia nowych aplikacji lub udoskonalonych wersji oprogramowania powiększają wartości niematerialne (ujmowane jako odrębne pozycje). W przypadku rozwoju nowych aplikacji, które zastępują starsze aplikacje, Grupa dokonuje weryfikacji okresu ekonomicznego użytkowania aplikacji zastępowanych i dostosowuje go do terminu wycofania oprogramowania z użytku.

Koszty prac badawczych są ujmowane w wyniku w momencie ich poniesienia.

Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne, tylko wtedy, gdy spełnione są następujące kryteria:

  ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak,
aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży, w szczególności Grupa posiada projekt funkcjonalny rozwijanego oprogramowania oraz plan ukończenia prac rozwojowych zatwierdzony przez Zarząd,

  Grupa zamierza ukończyć składnik oraz użytkować go lub sprzedać,

  Grupa jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

  składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy, w szczególności, gdy został opracowany plan finansowy (plan nakładów oraz plan sprzedaży) dla danego oprogramowania,

  dostępne są środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych w celu sprzedaży lub użytkowania składnika, a w planie rozwoju zostały określone zasoby jakie Grupa zamierza wykorzystać (wewnętrzne i zewnętrzne),

  nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować
do danego składnika wartości niematerialnych, w szczególności: został stworzony odpowiedni kod projektowy, czas pracowników biorących udział w pracach rozwojowych rejestrowany jest w kartach pracy i monitorowany przez kierownika projektu, zasadność nakładów jest potwierdzona przez kierownictwo.

Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się
na podstawie zasad określonych w MSR 36.

Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi do 5 lat.

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.

Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, z wyjątkiem gruntów, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu
i przekazania środka trwałego do używania.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

 

 

Okres

Inwestycje w obcym lokalu

10 lat

Maszyny i urządzenia

3-10 lat

Środki transportu

5 lat

Pozostałe środki trwałe

5 lat

 

Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu, w którym środek trwały jest dostępny do użytkowania. Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.

Leasing

Grupa w transakcjach leasingu występuje jako leasingobiorca. Dla każdej umowy Grupa podejmuje decyzję, czy umowa jest lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:

  czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Spółce,

  czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,

  czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.

W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest pierwotnie wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych
w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.

Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36.

Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasing w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa oraz płatności z tytułu opcji wykonania kupna, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.

W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane
o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

Grupa stosuje dopuszczone standardem praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się
w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu. 

Grupa prezentuje prawa do użytkowania w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, a więc w rzeczowych aktywach trwałych.

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:

  wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu, w którym miało miejsce połączenie,

  wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz

  wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane (m.in. niezakończone prace rozwojowe).

W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, udziałów w podmiotach powiązanych oraz aktywach z tytułu prawa do użytkowania dokonywana jest ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości bilansowej danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.

Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.

Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.

Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.

Odpis z tytułu utraty wartości ośrodka w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.

Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.

Instrumenty finansowe

Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.

Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.

Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.

Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.

Aktywa finansowe

Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok
i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:

  aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz

  instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Spółce w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):

  składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,

  warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:

  pożyczki,

  należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),

Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale
na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe pozycjach „Należności i pożyczki” i „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności”. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.

Z uwagi na nieistotne kwoty Grupa nie wyodrębnia przychodów z tytułu odsetek jako osobnej pozycji, lecz ujmuje je w przychodach finansowych.

Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych”. Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.

Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:

  Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorczej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 3-5 lat, z uwzględnieniem dostępnych informacji dotyczących przyszłości.

  W przypadku należności, które stanowią istotne saldo (więcej niż 5-10% kwoty należności z tytułu dostaw i usług), Grupa dokonuje indywidualnej oceny ryzyka kredytowego opartej na dostępnych publicznie danych finansowych i informacjach o sytuacji finansowej wierzyciela i dokonuje odpisu przy uwzględnieniu tych indywidualnych danych.

  W odniesieniu do pożyczek, pozostałych należności i pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.

Grupa przyjęła, że znaczy wzrost ryzyka następuje, kiedy przeterminowanie płatności przekracza 30 dni lub kiedy sytuacja finansowa kredytobiorcy ulega znaczącemu pogorszeniu. Grupa przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, kiedy przeterminowanie wynosi 90 dni lub kiedy kredytobiorca odmawia dokonania płatności swojego zobowiązania.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:

  leasing (poza zakresem MSSF 9),

  zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, z wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Krótkoterminowe zobowiązania
z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.

Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.

Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia składają się koszty zakupu oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Rozchód towarów ustala się z zastosowaniem metody szczegółowej identyfikacji.

Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne
na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę,
dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.

Kapitał własny

Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Grupy oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

Akcje Spółki nabyte i zatrzymane przez Spółkę pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.

Pozostałe kapitały obejmują kapitał powstały z pierwszego zastosowania MSSF (wynikający z wyceny wartości niematerialnych do wartości godziwej na dzień przejścia na MSSF).

W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami akcjonariuszy) oraz wynik finansowy bieżącego roku.

Wszystkie transakcje z właścicielami Grupy prezentowane są osobno w sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym.

Płatności w formie akcji

W Grupie realizowane są programy motywacyjne, w ramach, których kluczowym członkom kadry menedżerskiej, pracownikom i współpracownikom przyznawane są warranty uprawniające do objęcia akcji Spółki Dominującej.

Wartość wynagrodzenia za pracę określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa warrantów wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) nie są uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej warrantów.

Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby warrantów, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby warrantów, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień.

Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych warrantów różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych warrantów ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekt poprzednich okresów.

Po wykonaniu warrantów, kwota kapitału z wyceny przyznanych warrantów przenoszona jest do kapitału ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, po pomniejszeniu o koszty emisji akcji.

Świadczenia pracownicze

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują następujące tytuły:

  krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń (wraz z premiami) oraz składek
na ubezpieczenia społeczne,

  rezerwy na niewykorzystane urlopy.

Grupa nie ujmuje rezerw na jednorazowe odprawy emerytalne, gdyż według szacunków Zarządu nie są one istotne.

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty.

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

Grupa tworzy rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.

Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna.

W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.


 

Rozliczenia międzyokresowe i dotacje

Grupa wykazuje w aktywach w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe” opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim:

  ubezpieczenie

  opłaty za korzystanie z aplikacji, oprogramowania

  koszty wykonania umowy z klientem.

Przychody ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży stanowią wyłącznie przychody z umów z klientami objęte zakresem MSSF 15. Sposób ujmowania przychodów ze sprzedaży w sprawozdaniu finansowym Grupy, w tym zarówno wartość, jak i moment rozpoznania przychodów, określa pięcioetapowy model obejmujący następujące kroki:

  identyfikacja umowy z klientem,

  identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia,

  określenie ceny transakcyjnej,

  przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia,

  ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu.

Grupa uzyskuje przychody z dwóch głównych grup produktowych (odrębnych segmentów):

  przychody z abonamentów

  przychody z rozwiązań dla użytkowników platformy

Poszczególne usługi oferowane są odrębnie, Grupa nie łączy je w pakiety, dlatego też ceny oferowane klientom są jednocześnie jednostkowymi cenami sprzedaży według jakich transakcje są ujmowane w księgach jako przychody ze sprzedaży.

Przychody abonamentowe

Przychody abonamentowe są ujmowane w okresie czasu. Podstawową usługą jest dostawa funkcjonalności sklepu internetowego, który znajduje się na platformie Shoper. W większości umów Grupa stosuje model usługi przedpłaconej (prepaid), w której klient z góry opłaca dostęp do usług oferowanych na platformie na określony czas: 12, 6, 3 lub 1 miesiąca. W niewielkiej liczbie przypadków kontrakty opłacane są z dołu (postpaid). Usługi abonamentowego obejmują usługi na platformie Shoper i Shoper Faktury i Magazyn (dawniej Favato). Przychody z abonamentów są rozliczane w czasie, według proporcji upływu czasu w odniesieniu do okresu na jaki została zawarta umowa. Wartość przedpłaconej usługi za okresy przyszłe, będące zobowiązaniem do wykonania świadczenia Grupa wykazuje jako zobowiązanie z tytułu kontraktu w zobowiązaniach krótkoterminowych.

Rozwiązania dla użytkowników platformy

Rozwiązania dla użytkowników platformy. Grupa świadczy różnego rodzaju dodatkowe usługi, pomocne
w założeniu i prowadzeniu sklepu internetowego, takie jak: zaprojektowanie wizualne strony internetowej sklepu, zaprojektowanie regulaminu sklepu, regulaminów RODO itp. Przychody z tego typu usług rozpoznawane są jednorazowo, w momencie dostarczenia usługi. Koszty podwykonawców ujmowane są jako usługi obce w kosztach działalności operacyjnej.

Usługi marketingowe

Usługi marketingowe zaliczane są do segmentu „Rozwiązania dla użytkowników platformy”, obejmują zarządzanie kampaniami reklamowymi na platformach i serwisach społecznościowych takich jak: Google, Facebook, TikTok. Są to również usługi przedpłacone, rozliczane na podstawie wykorzystania danej usługi (np. liczby kliknięć)
w okresie rozliczeniowym (tj. w miesiącu). Przychody ujmowane są w okresie, w którym usługa jest realizowana przez Grupę na podstawie wskaźników wykorzystania przedpłaconego budżetu. Kwoty niewykorzystane ujmowane są jako zobowiązania z tytułu kontraktu. Grupa ocenia, że jest zleceniodawcą w wyżej opisanej relacji, dlatego wykazuje przychody w pełnej wysokości jaką obciążany jest ostateczny klient, natomiast koszty platform
i serwisów społecznościowych ujmowane są jako koszty usług obcych w działalności operacyjnej.

Pozycjonowanie stron internetowych

Grupa realizuje usługi pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach internetowych, we współpracy
z dostawcami zewnętrznymi. Wynagrodzenie uzyskiwane od klientów uzależnione jest od wygenerowanej sprzedaży. Przychody ujmowane są w okresie, w którym klient końcowy generuje sprzedaż, dzięki zrealizowanej usłudze pozycjonowania. Grupa ocenia, że jest zleceniodawcą w wyżej opisanej relacji i wykazuje przychody
z uzyskiwanej od klientów (sklepy internetowe) prowizji w pełnej wysokości, natomiast koszty prowizji przekazywanej do podwykonawcy wykazywane są jako koszty usług obcych.


 

Prowizje od płatności

Prowizje od płatności, których realizacja możliwa jest za pomocą aplikacji Shoper Płatności ujmowane są
w momencie dokonania transakcji płatności przez kupujących. Grupa uważa, że w tej relacji jest pośrednikiem
i wykazuje przychody z prowizji w wysokości jaką obciążany jest użytkownik platformy Shoper (sklep internetowy) pomniejszonej o koszty prowizji przekazywanej do internetowego dostawcy płatności online. Pomimo faktu, że Grupa negocjuje stawki prowizji z klientami to stroną umowy o świadczenie płatności drogą elektroniczną jest podwykonawca Grupy. To podwykonawca odpowiada za realizacje płatności i ewentualne reklamacje. Grupa udostępnia oprogramowanie i dostęp do klientów i konsumentów realizujących transakcje na platformie, ale klienci platformy są informowani, że to podwykonawca realizuje usługę i do niego należy kierować reklamacje. Klienci platformy otrzymują też informację o przebiegu realizacji usługi bezpośrednio od poddostawcy.

Usługi finansowe

Usługi finansowe obejmują szerokie spektrum usług związanych z finasowaniem działalności merchantów (klientów Grupy) jak i klientów merchantów, w zakresie finansowania zakupów w sklepach internetowych. Przychodem Grupy są prowizje od transakcji i umów zawieranych przez merchantów i ich klientów z partnerami Grupy. Zarząd Spółki Dominującej uważa, że w tej relacji jest pośrednikiem i wykazuje przychody z prowizji w wysokości ustalonej w umowach z dostawcami usług. Stroną umowy jest partner Grupy. To partner odpowiada za realizację usług i ewentualne reklamacje. Grupa udostępnia oprogramowanie i dostęp do klientów i konsumentów realizujących transakcje na platformie, ale klienci platformy są informowani, że to partner realizuje usługę i do niego należy kierować reklamacje. Klienci otrzymują też informację o przebiegu realizacji usługi bezpośrednio od partnera.

Usługi logistyczne

Usługi związane z wysyłką towarów do klientów merchantów (klientów Grupy) w ramach zakupów zrealizowanych w sklepach internetowych. Przychodem Grupy jest wynagrodzenie prowizyjne obliczane na podstawie ilości przesyłek zleconych przez merchantów, a umowy o świadczenie usług logistycznych zawierane są przez merchantów z partnerami Grupy. Zarząd Spółki Dominującej uważa, że w tej relacji jest pośrednikiem i wykazuje przychody z prowizji w wysokości ustalonej w umowach z partnerami dostarczającymi usługi. To partner odpowiada za realizację usług i ewentualne reklamacje. Grupa udostępnia oprogramowanie i dostęp do merchantów, ale merchanci są informowani, że to partner realizuje usługę i do niego należy kierować reklamacje. Klienci otrzymują też informację o przebiegu realizacji usługi bezpośrednio od partnera.

Aplikacje

Klienci Grupy mają możliwość korzystania z wielu dodatkowych aplikacji spełniających funkcje usprawniające funkcjonowanie sklepu internetowego (np. integrujące z innym oprogramowaniem). Ujmowanie przychodów
z aplikacji uzależnione jest od tego, czy konkretna aplikacja funkcjonuje w modelu abonamentowym, czy w modelu sprzedaży jednorazowej.

Gwarancje

Grupa nie identyfikuje żadnych zobowiązań do wykonania świadczenia związanych z gwarancjami udzielanymi klientom (żadne dodatkowe gwarancje nie są udzielane).

Ocena czy Grupa jest zleceniodawcą, czy pośrednikiem

Grupa zawiera umowy z klientami, w których usługi realizowane są przy współudziale podmiotów trzecich.
W każdej z takich umów Grupa ocenia z perspektywy kryteriów określonych w MSSF 15 Przychody z kontraktów z klientami, czy zgodnie z charakterem usługi Grupa jest zobowiązana do dostarczenia dóbr lub usług, czy też jej obowiązkiem jest zorganizowanie dostarczenia dóbr lub usług przez stronę trzecią. Zasady dotyczące oceny roli Grupy i ujęcia księgowego zostały opisane w części „Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków”.

Zobowiązania z tytułu umowy

Zobowiązania z tytułu umowy obejmują rozliczane w czasie zobowiązania Grupy do wykonania świadczenia dotyczące okresów przyszłych, za które Grupa otrzymała już wynagrodzenie. W większości przypadków zobowiązania te obejmują przedpłacone usługi abonamentowe. Grupa rozlicza zobowiązania w miarę wypełniania obowiązków świadczenia, w okresie, za który abonament został opłacony.

Koszty operacyjne

Koszty operacyjne są ujmowane w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów. Grupa prezentuje w sprawozdaniu finansowym koszty według rodzaju.

Podatek dochodowy (wraz z podatkiem odroczonym)

Obciążenie podatkowe wyniku finansowego obejmuje podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące
w danym roku obrotowym.

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi
w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości,
w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych, oraz która
w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.

Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień bilansowy.

Niepewność rozliczeń podatkowych

Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.

Jeżeli Grupy stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego
z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

  najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub

  wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.

 

Zmiany zasad prezentacji

W sprawozdaniu finansowym za okresy 2019-2021 Grupa prezentowała straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych w sprawozdaniu z wyniku w sekcji przychodów i kosztów finansowych. W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa prezentuje straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych powyżej zysku z działalności operacyjnej. Grupa odpowiednio przekształciła dane za okres porównawczy.

 

Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków

Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Grupy kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące
dla sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.

Okresy ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych

Wartości niematerialne o skończonym okresie użytkowania są amortyzowane w okresie ich ekonomicznego użytkowania i oceniane pod kątem utraty wartości w sytuacji, gdy istnieją przesłanki świadczące o tym, że mogła nastąpić utrata wartości. Zarząd Spółki Dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji, w tym wartości niematerialnych. Zmiany okresu ekonomicznego użytkowania lub sposobu zużycia korzyści ekonomicznych zawartych w składniku aktywów powodują modyfikację okresu lub sposobu jego amortyzacji i traktowane są jak zmiana szacunku. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Zarząd ocenia, że okresy ekonomicznego użytkowania aktywów, a w szczególności dotyczące oprogramowania Shoper, przyjęte przez Grupę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku. W szczególności dotyczy to wartości niematerialnych, takich jak oprogramowanie, gdzie szybko zmieniająca się technologia, trendy na rynku, zmiany w modelach biznesowych i inne czynniki, mogą istotnie modyfikować okres ekonomicznej użyteczności. Wartość bilansowa aktywów trwałych podlegających amortyzacji prezentowana jest w notach nr 5 i 6.

Ujmowanie przychodów z umów z klientami – ocena czy Grupa jest zleceniodawcą

Grupa zawiera umowy z klientami, w których świadczenia realizowane są przy współudziale podmiotów trzecich. W każdej z takich umów Grupa ocenia z perspektywy kryteriów określonych w MSSF 15 Przychody z kontraktów z klientami, czy zgodnie z charakterem usługi Grupa jest zobowiązana do dostarczenia dóbr lub usług, czy też jej obowiązkiem jest zorganizowanie dostarczenia dóbr lub usług przez stronę trzecią. Dokonując oceny, Grupa uwzględnia m.in. to, czy kontroluje usługę lub dobro przed tym jak zostaje ono przeniesione na klienta.

Główne rodzaje usług, jakie zostały poddane tej analizie to: a) usługi płatności na platformie Shoper Płatności, b) usługi marketingowe realizowane przy współudziale platform internetowych i portali społecznościowych, c) usługi pozycjonowania stron internetowych, d) usługi poświadczenia bezpieczeństwa (certyfikaty SSL) e) usługi finansowe, f) usługi logistyczne.

W przypadku usług wymienionych w punktach b), c), d) Zarząd ocenił, że Grupa pełni rolę zleceniodawcy, ze względu na następujące czynniki: 1) Grupa definiuje usługę dla klienta ostatecznego, ustala i negocjuje cenę, 2) Grupa jest stroną umowy z klientem i odpowiada za realizację usługi (m.in. jakość, reklamacje), 3) w większości przypadków Grupa musiała rozwinąć własne oprogramowanie lub je dostosować po to by usługa mogła być realizowana. W odniesieniu do usługi Shoper Płatności, usług finansowych i logistycznych Zarząd ocenił, że Grupa pełni rolę pośrednika, ze względu na to, że poddostawca lub partner jest główną stroną realizującą przedmiot usługi i odpowiadającą za ewentualne reklamacje od klientów końcowych.

Z perspektywy ujęcia księgowego, rola zleceniodawcy związana jest z tym, że przychody od klientów wykazywane są w pełnej wysokości wynagrodzenia za usługi, natomiast koszt podwykonawcy powiększa koszty usług obcych w działalności operacyjnej.

Zapłata warunkowa za udziały przejmowanej jednostki zależnej

Umowa sprzedaży udziałów przejmowanej spółki zależnej Web-Com Group Sp. z o.o. przewidywała dodatkowe wynagrodzenie w kwocie 500 tys. zł za udziały, płatne do sprzedającego (tj. dotychczasowych właścicieli spółki) do dnia 10 stycznia 2022 roku w przypadku spełnienia się warunków przewidzianych dokumentacją transakcyjną. Warunki te zostały spełnione, a dodatkowe wynagrodzenie wypłacone sprzedającym po dacie bilansowej (patrz nota 2).

Zgodnie z MSSF 3 na dzień przejęcia ujmuje zapłatę warunkową w wartości godziwej. Wartość godziwa ustalana jest na podstawie szacunku prawdopodobieństwa ziszczenia się warunków zawieszających w odniesieniu do zapłaty warunkowej na dzień przejęcia i dyskontowana jest do wartości bieżącej z wykorzystaniem stopy równej 6%. Na dzień przejęcia Grupa oceniła prawdopodobieństwo ziszczenia się warunków zawieszających na 100%.

Opcje nabycia udziałów

Na mocy umowy sprzedaży udziałów dotychczasowi udziałowcy spółki zależnej Web-Com Group Sp. z o.o. udzielili nieodwołalną ofertę sprzedaży (opcja put) 220 udziałów (20%) na rzecz Spółki Dominującej za kwotę 2 400 tys. zł, wiążącą do końca okresu 2 lat od dnia podpisania umowy.

Jednocześnie, w tej samej umowie Spółka Dominująca złożyła nieodwołalną ofertę kupna (opcja call) 220 udziałów (20%) na rzecz dotychczasowych właścicieli spółki za kwotę 2 400 tys. zł, która wchodzi w życie w drugą rocznicę dnia podpisania umowy sprzedaży udziałów i obowiązuje przez 1 rok.

Pisemna opcja put ze stałą ceną realizacji, której towarzyszy podobnie wyceniona opcja call, wykonalna w tej samej dacie w przyszłości, jest zbliżona w swoim charakterze do kontraktu terminowego (forward) o stałej cenie. Jeśli symetryczna opcja put i call jest zawarta w tej samej umowie, wówczas jest prawie pewne, że albo Spółka Dominująca albo udziałowiec niekontrolujący będzie chciał ją zrealizować.

W przypadku umowy sprzedaży udziałów Web-Com Group Sp. z o.o. opcja put i call nie są idealnie symetryczne ze względu na inne okresy wykonalności tych opcji. Jednakże, biorąc pod uwagę:

  cele Spółki Dominującej oraz cel zawarcia umowy opcji

  fakt, że opcje te są wykonalne po tej samej stałej cenie, ustalonej na dzień przejęcia

  fakt, że opcje zachodzą na siebie pod kątem terminu wykonania (pierwszy dzień opcji call następuje bezpośrednio po ostatnim dniu opcji put)

Grupa oceniła, że w istocie przypominają one kontrakt terminowy o stałej cenie. W związku z powyższym Grupa oceniła, że ryzyka i korzyści dotyczące dodatkowych 20% udziałów przeszły na Spółkę Dominującą i uwzględniła skutki zakupu dodatkowych 20% udziałów na dzień przejęcia. Grupa oszacowała, że termin realizacji, a zarazem termin płatności za dodatkowe udziały nastąpi w momencie bliskim dniu wygaśnięcia opcji put, a więc po upływie 2 lat. W związku z tym zobowiązanie do zapłaty za dodatkowe udziały zostało zdyskontowane do wartości bieżącej uwzględniającej wyżej wymienioną przewidywaną datę płatności.


 

Ustalenie czy nabycie spółki jest połączeniem jednostek gospodarczych czy nabyciem aktywów

W związku z przejęciem spółki Shoplo Sp. z o.o. dokonała oceny, czy nabywana spółka zależna stanowi przedsięwzięcie i czy w związku z tym transakcja jest połączeniem jednostek gospodarczych, czy też nabyciem aktywów. Na podstawie kryteriów wskazanych w obowiązującym od 1 stycznia 2020 roku zaktualizowanym MSSF 3 oceniono, że przejęcie Shoplo jest nabyciem aktywów, ze względu na to, że w ramach transakcji nie przejęto kluczowych procesów i zasobów spółki, takich jak platforma do obsługi sklepów internetowych, pracowników i usługodawców kontraktowych, którzy tę platformę obsługują. W związku z powyższym Grupa nie rozpoznała na przejęciu wartości firmy, natomiast rozliczyła ją tak, jak nabycie grupy aktywów.

Okres leasingu (dzierżawa lokalu biurowego)

W związku z wypowiedzeniem umowy lokalu biurowego (siedziba główna) w Krakowie, Grupa zmieniła szacunek okresu leasingu z dotychczasowych 10 lat (na dzień wypowiedzenia zostało 7 lat) do 6 miesięcy, stanowiących okres wypowiedzenia umowy. Skutki skrócenia umowy leasingu zostały ujęte w pełni w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W związku ze skróceniem okresu najmu wartość zobowiązania z tytułu leasingu i aktywa z tytułu prawa do użytkowania zmniejszyła się o 3.165 tys. zł.

Dnia 15 czerwca 2021 Spółka Dominująca podpisała umowę na dzierżawę nowego biura w Krakowie przy ulicy Pawiej 9. Na mocy tej umowy w sierpniu 2021 Spółka uzyskała możliwość użytkowania tej powierzchni biurowej. W związku z tym zgodnie z MSSF 16 Leasing Spółka ujawniła aktywo z tytułu prawa do użytkowania powierzchni biurowej w wysokości 13 343 tys. zł oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w momencie udostępnienia aktywa do użytkowania przez leasingodawcę (wartość bilansowa prawa do użytkowania na 31.12.2021 wynosiła 12 888 tys. zł, a zobowiązania z tytułu leasingu – 13 149 tys. zł.

Ujęcie akcji serii D

W dniu 10 maja 2019 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o 40 000 zł w drodze emisji akcji imiennych serii D o wartości nominalnej 1 zł w trybie subskrypcji prywatnej, z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Akcje zostały objęte przez następujące osoby i podmioty, występujące w roli dotychczasowych właścicieli Spółki: Krzysztof Krawczyk, Rafał Krawczyk, Modhaus Sp. z o.o., KFF B.V. w równych częściach, po 10 000 dla każdej ze stron.

Akcje serii D są akcjami imiennymi, wyłączonymi z prawa głosu, z których wyłączone będzie prawo poboru
w stosunku do akcji Spółki kolejnych emisji. Akcje serii D są uprzywilejowane w zakresie dywidendy i uprawniają do dywidendy 5 000 razy przewyższającej dywidendę przeznaczoną do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym
z akcji nieuprzywilejowanych. Uczestniczą w dywidendzie począwszy od wypłat z zysku za rok 2019.

Dnia 18 lutego 2021 roku wartość akcji serii D została obniżona do 0,1 zł / akcję i tym samym dokonano splitu akcji. Od tego dnia w kapitale występuje 400 000 sztuk akcji serii D.

Dnia 15 kwietnia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zmieniło zasady wypłaty dywidendy dla akcji serii D w taki sposób, że określono maksymalną wartość dywidendy, która będzie przypadać na akcje serii D w wysokości 32.650 tys. zł. Z chwila wypłacenia takiej wartości dywidendy akcje serii D ulegają umorzeniu.

Ustalenie czy akcje serii D są instrumentem kapitałowym, czy są zobowiązaniem wymaga znacznego osądu Grupy. Zgodnie z MSR 32 instrument kapitałowy to taki instrument, który odzwierciedla rezydualny udział
w aktywach netto jednostki po odjęciu wszystkich jej zobowiązań. Rezydualny udział to niekoniecznie proporcjonalny udział, klasyfikujący się równorzędnie z innymi udziałami jednostki. Natomiast jeżeli jednostka nie ma bezwarunkowego prawa do uchylenia się od wydania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych w celu wykonania umownego obowiązku, to obowiązek ten spełnia definicję zobowiązania finansowego.

W ocenie Zarządu, akcje serii D są instrumentem kapitałowym ujmowanym kapitałach własnych Spółki. W swej ocenie Zarząd kierował się następującymi przesłankami:

  instrument nie zawiera obowiązku bezwarunkowej wypłaty gotówki, a jego realizacja jest możliwa tylko
w formie wypłaty dywidendy, której warunkiem jest osiąganie zysku netto przez Spółkę w odpowiedniej wysokości,

  wypłata możliwa jest po uzyskaniu akceptacji 75% głosów Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy – akcjonariusze uprzywilejowani nie mogą zdecydować o wypłacie dywidendy bez zgody innych akcjonariuszy,

  wypłata dywidend lub wykup akcji uprzywilejowanych zależy od zaistnienia w przyszłości zdarzeń, które na chwilę obecną są niepewne i poza kontrolą Grupy oraz akcjonariuszy,

  uprzywilejowane akcje nie mają cech długu wieczystego.

Szacowanie stopy dyskontowej

Niektóre z aktywów i zobowiązań Grupy wycenione za pomocą metody zamortyzowanego kosztu przy uwzględnieniu stóp dyskonta właściwych dla spółki lub podmiotu będącego drugą stroną kontraktu. W przypadku umów leasingowych Grupa nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej właściwej dla umowy, dlatego przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym. W odniesieniu do aktywów finansowych takich jak należności z tytułu sprzedaży udziałów w InSales Rus do osób fizycznych (występujących w bilansie na 31 grudnia 2020 roku, a spłaconych w 2021 roku), Grupa oszacowała stopę dyskonta na podstawie stopy oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców, skorygowanej o ryzyko kraju, w którym działa przedsiębiorca.

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach,
co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz
z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym. W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie
z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli
w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi. Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

 

 

 


 

1.  Przychody ze sprzedaży i segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie, z uwagi na specyfikę świadczonych usług wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.

Grupa dzieli działalność na następujące segmenty operacyjne:

  Abonamenty – w ramach tego segmentu Grupa wykazuje przychody i koszty związane z wykupywanymi przez klientów abonamentami na dostęp do funkcjonalności tworzenia sklepu internetowego. Abonamenty są sprzedawane w wersji Standard oraz Premium, jak również są sprzedawane przez partnerów Grupy hurtowo. Abonamenty są sprzedawane na różne okresy: 1, 3, 6-miesięczne i 12 miesięczne.

  Rozwiązania dla użytkowników platformy – w ramach tego segmentu Grupa świadczy dodatkowe usługi dla właścicieli sklepów internetowych pomagające w prowadzeniu sklepów oraz zwiększające efektywność prowadzonej działalności handlowej. Są to między innymi usługi reklamowe
i pozycjonowania, usługi płatnicze, usługi finansowe, usługi logistyczne, sprzedaż grafiki, sprzedaż regulaminów i polityk, usługi prawne i inne.

Wyniki segmentów operacyjnych opierają się na wewnętrznych raportach weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki Dominującej (główny organ decyzyjny). Zarząd Spółki Dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej segmentu.

Grupa analizuje przychody ze sprzedaży w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin uzyskania oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych. Podział przychodów ze sprzedaży Grupy na kategorie oraz ich przypisanie do segmentów operacyjnych objętych obowiązkiem sprawozdawczym przedstawiają poniższe tabele. W tabeli poniżej zaprezentowano informacje o przychodach, wyniku, istotnych pozycjach niepieniężnych oraz aktywach segmentów operacyjnych.

 

Abonamenty

Rozwiązania

Ogółem

za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

Przychody od klientów zewnętrznych

23 396

56 798

80 194

Przychody ze sprzedaży między segmentami

-

-

-

Przychody ogółem

23 396

56 798

80 194

Wynik operacyjny segmentu

18 551

31 490

50 041

Pozostałe informacje:

-

-

 

Amortyzacja

2 346

344

2 690

Aktywa segmentu operacyjnego

11 698

2 307

14 005

Nakłady na aktywa trwałe segmentu operacyjnego

2 024

837

2 861

za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku

 

 

 

Przychody od klientów zewnętrznych

15 821

31 124

46 945

Przychody ogółem

15 821

31 124

46 945

Wynik operacyjny segmentu

11 785

18 670

30 455

Pozostałe informacje:

 

 

 

Amortyzacja

1 689

311

2 000

Aktywa segmentu operacyjnego

10 064

941

11 005

Nakłady na aktywa trwałe segmentu operacyjnego

300

210

510

 

 

Abonamenty

Rozwiązania

Ogółem

za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

Region

 

 

 

Polska

23 046

54 957

78 003

Unia Europejska

227

264

491

Pozostałe kraje

123

1 577

1 700

Przychody ze sprzedaży ogółem

23 396

56 798

80 194

Linia produktu

 

 

 

Abonamenty SaaS

21 937

-

21 937

Abonamenty hurt

1 459

-

1 459

Dodatki

-

40 959

40 959

Prowizje

-

14 786

14 786

Pozostałe

-

1 053

1 053

Przychody ze sprzedaży ogółem

23 396

56 798

80 194

Termin przekazania dóbr/usług

 

 

 

W momencie czasu

-

19 245

19 245

W miarę upływu czasu

23 396

37 553

60 949

Przychody ze sprzedaży ogółem

23 396

56 798

80 194

 

 

za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku

 

 

 

Region

 

 

 

Polska

15 530

30 586

46 116

Unia Europejska

205

163

368

Pozostałe kraje

86

375

461

Przychody ze sprzedaży ogółem

15 821

31 124

46 945

Linia produktu

 

 

 

Abonamenty SaaS

14 258

-

14 258

Abonamenty hurt

1 563

-

1 563

Dodatki

-

22 522

22 522

Prowizje

-

8 030

8 030

Pozostałe

-

572

572

Przychody ze sprzedaży ogółem

15 821

31 124

46 945

Termin przekazania dóbr/usług

 

 

 

W momencie czasu

-

11 556

11 556

W miarę upływu czasu

15 821

19 568

35 389

Przychody ze sprzedaży ogółem

15 821

31 124

46 945

 

 

W danych porównawczych za rok 2020 zmieniona została klasyfikacja niektórych przychodów w stosunku do danych prezentowanych w historycznych informacjach finansowych za 2020 rok. M.in. podzielono przychody uzyskiwane zza granicy na Unię Europejską i pozostałe kraje, a także przeklasyfikowano przychody z usług graficznych do kategorii Dodatki. Zmiana ma na celu zapewnienie spójności prezentacji z danymi za 2021 rok.

Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przeważającej większości pochodzą z Polski, przychody zagraniczne w roku 2021 osiągnęły 2,7% przychodów ogółem. Wszystkie aktywa trwałe Grupy znajdują się
w Polsce.

Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Przychody segmentów

 

 

Łączne przychody segmentów operacyjnych

80 194

46 945

Przychody ze sprzedaży

80 194

46 945

Wynik segmentów

 

 

Wynik operacyjny segmentów

50 041

30 455

Koszty wspólne

(28 471)

(13 650)

Pozostałe przychody nie przypisane do segmentów

311

30

Pozostałe koszty nie przypisane do segmentów (-)

(141)

(180)

Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (+/-)

(130)

(71)

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

21 610

16 584

Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych (+/-)

10 265

(525)

Przychody finansowe

160

145

Koszty finansowe (-)

(683)

(526)

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

31 352

15 678

Aktywa segmentów

 

 

Łączne aktywa segmentów operacyjnych

14 005

11 005

Aktywa nie alokowane do segmentów

69 350

32 090

Aktywa razem

83 355

43 095

 

W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowymi Grupa nie zidentyfikowała przychodów ze sprzedaży nie przypisanych do segmentów operacyjnych. Pozostałe przychody oraz koszty operacyjne nie przypisane do segmentów operacyjnych dotyczą głównie odpisu na należności, darowizny na cele charytatywne oraz strat na sprzedaży środków trwałych.

Do aktywów segmentów operacyjnych nie są alokowane aktywa Grupy, których nie można bezpośrednio przypisać do działalności danego segmentu operacyjnego. Są to m.in.: należności, środki pieniężne jak również środki trwałe (lokal biurowy, serwery, samochody) i wartości niematerialne i prawne wykorzystywane łącznie przez oba segmenty lub przez całą Spółkę dla celów ogólnego zarządu i administracji.

W 2021 roku przychody ze sprzedaży uzyskane od jednego z klientów Spółki wyniosły 11 827 tys. zł, co stanowiło ok. 15% przychodów Spółki (2020 rok: 6 376 tys. zł oraz 14 %). Przychody te należały do segmentu Rozwiązania dla użytkowników platformy.

 

2.  Przejęcia oraz utrata kontroli nad jednostkami zależnymi

Przejęcia

Transakcje przejęcia przeprowadzone przez Grupę w 2021 roku, w efekcie których Grupa nabyła kontrolę nad jednostkami, zostały przedstawione poniżej.

Dane w tys. zł

 

Data przejęcia

% przejętych instrumentów kapitałowych z prawem do głosu

Udziały niedające kontroli

Aktywa netto przejętej jednostki (wartość godziwa)

Wartość firmy

Web-Com Group Sp. z o.o.

28.04.2021

80%

20%

4 336

2 148

Shoplo Sp. z o.o.

17.08.2021

100%

-

-

-

 

Web-Com Sp. z o.o.

W dniu 28 kwietnia 2021 roku Spółka Dominująca nabyła 80% instrumentów kapitałowych (w tym 60% udziały, 20% opcje na udziały) Web-Com Group Sp. z o.o. (Web-Com) z siedzibą w miejscowości Kozy, która prowadzi działalność w ramach segmentu operacyjnego Rozwiązania. Spółka Dominująca dokonała przejęcia w celu rozszerzenia oferty produktowej i jej lepszej integracji z istniejącymi rozwiązaniami Grupy, a w rezultacie – dla pozyskania dodatkowych klientów.

W umowie sprzedaży udziałów zapłata została podzielona na następujące elementy:

  wydanie środków pieniężnych w kwocie 1 000 tys. zł dotychczasowym właścicielom spółki w zamian za 624 udziałów Web-Com (56,7% udziału w kapitale zakładowym, po uwzględnieniu wpływu podniesienia kapitału zakładowego), które nastąpiło w dniu 28 kwietnia 2021 roku,

  objęcie 36 nowo wyemitowanych udziałów (3,3% udziału w kapitale zakładowym po uwzględnieniu wpływu podniesienia kapitału zakładowego) za kwotę 2 000 tys. zł,

  zapłatę warunkową do dotychczasowych właścicieli w kwocie 500 tys. zł przy założeniu, że Web-Com zrealizuje określone cele z zakresu rozwoju rozwiązań informatycznych do 31 grudnia 2021 roku,

  dodatkowo dotychczasowi właściciele Web-Com złożyli Spółce Dominującej nieodwołalną ofertę sprzedaży 220 udziałów (20% udziału w kapitale zakładowym) za łączną kwotę 2 400 tys. zł, która obowiązuje przez okres 2 lat od dnia podpisania umowy sprzedaży udziałów. Jednocześnie Spółka Dominująca złożyła dotychczasowym właścicielom Web-Com nieodwołalną ofertę zakupu 220 udziałów za wyżej wymienioną cenę, która wchodzi w życie w drugą rocznicę dnia podpisania umowy sprzedaży udziałów i obowiązuje przez okres 1 roku.

W przypadku zapłaty warunkowej jej wartość godziwa ustalona na dzień przejęcia wynosi 481 tys. zł. Umowa sprzedaży udziałów zakłada jej przekazanie do dnia 10 stycznia 2022 roku w gotówce w kwocie 500 tys. zł, jeżeli Web-Com do 31 grudnia 2021 roku spełni warunki przewidziane w dokumentacji transakcyjnej. Warunku te zostały spełnione do końca 2021 roku i zapłata nastąpiła w styczniu 2022 roku. Ujęta na dzień przejęcia wartość godziwa zobowiązania z tytułu warunkowej zapłaty odzwierciedla szacowaną przez Grupę bieżącą wartość przepływów ważoną stopniem prawdopodobieństwa. Do ustalenia wartości godziwej Zarząd Spółki Dominującej przyjął prawdopodobieństwo 100%, że zakładane funkcjonalności zostaną wdrożone oraz stopę dyskonta 6 %. Wycena wartości godziwej zobowiązania na dzień bilansowy została opisana w nocie 8. Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie nastąpiła zmiana parametrów przyjętych w oszacowaniach Grupy, a wzrost zobowiązania z tytułu warunkowej zapłaty do poziomu 500 tys. zł związany jest z efektem rozwijania dyskonta. W dniu 27 grudnia 2021 został sporządzony protokół wykonania funkcjonalności związanych z dodatkowym wynagrodzeniem dla sprzedających. W dniu 11 stycznia 2022 Zarząd Spółki w drodze uchwały potwierdził spełnienie warunków wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Płatność nastąpiła w dniu 11 stycznia 2022 roku co zostało opisane w Nocie 26.

W odniesieniu do opcji zakupu i sprzedaży udziałów przyjęto, że instrument stanowi kontrakt terminowy na zakup udziałów z odroczonym terminem płatności (patrz wyjaśnienie w Nocie 2 i Subiektywne oceny Zarządu i niepewność szacunków). Oszacowano, że wartość godziwa zapłaty wynikającej z tego kontraktu na dzień przejęcia wynosi
2 136 tys. zł. Ujęta na dzień przejęcia wartość godziwa zobowiązania z tytułu warunkowej zapłaty odzwierciedla szacowaną przez Grupę bieżącą wartość przepływów ważoną stopniem prawdopodobieństwa. Do ustalenia wartości godziwej Zarząd Spółki Dominującej przyjął prawdopodobieństwo 100%, że opcja zostanie zrealizowana a najbardziej prawdopodobny termin realizacji to druga rocznica przejęcia spółki Web-Com, natomiast stopę dyskonta ustalono na poziomie 6 %. Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie nastąpiła zmiana parametrów przyjętych w oszacowaniach Grupy, a zobowiązanie z tytułu zapłaty za realizację opcji wzrosło do poziomu 2 221 tys. zł związany jest z efektem rozwijania dyskonta

Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartości zidentyfikowanych aktywów oraz zobowiązań przejętej spółki przedstawia się następująco:

 

Wartość godziwa na dzień przejęcia

Aktywa

tys. zł

Wartości niematerialne

2 955 

Rzeczowe aktywa trwałe

60 

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

Należności i pożyczki

30 

Pozostałe aktywa

Środki pieniężne

2 007 

Aktywa razem

5 058

Zobowiązania

 

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

 550

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 109

Pozostałe zobowiązania

63

Zobowiązania razem

722

Wartość godziwa aktywów netto

4 336

Wartość firmy (+) / Zysk (-)

 2 148

Zapłata za przejętą jednostkę:

6 484

Podmioty niekontrolujące:

 

Udziały niedające kontroli

867 

Przejmujący:

 

Środki pieniężne

1 000 

Środki pieniężne wniesione w zamian za nowe udziały

2 000 

Zapłata warunkowa

481 

Zobowiązanie z tytułu kontraktu terminowego na zakup udziałów

2 136 

 

 

Koszty powiązane z przejęciem obciążające wynik przejmującego*

145

*Koszty powiązane z przejęciem nie stanowią zapłaty za kontrolę i zostały przez Grupę ujęte jako koszt w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w pozycji „Usługi obce”.

 

Zidentyfikowane aktywa niematerialne

Grupa zidentyfikowała aktywa niematerialne na dzień przejęcia, które dotychczas nie były ujęte w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Web-Com a obejmujące: oprogramowanie ERPBox i web B2B dla Enova, domeny i znak handlowy. Oprogramowanie ERPBox i web B2B dla Enova zostały wycenione do wartości godziwej przy wykorzystaniu metody odtworzeniowej, z uwzględnieniem takich czynników jak: zastosowane technologie, funkcjonalności oprogramowania, niezbędne nakłady pracy i koszty zatrudnienia specjalistów niezbędnych do opracowania oprogramowania. Łączna wartość wyżej wymienionego oprogramowania na dzień przejęcia wynosiła 2 933 tys. zł. Domeny internetowe o wartości 22 tys. zł zostały wycenione na podstawie uśrednionych wartości uzyskanych za pomocą narzędzi analizujących statystyki domen. Grupa nie ujęła znaku handlowego jako odrębnego aktywa ze względu na jego nieistotną wartość.

 

Zapłata przekazana przez przejmującego

Przekazana zapłata obejmuje cenę zakupu udziałów od dotychczasowych udziałowców, która do dnia 31 grudnia 2021 roku została opłacona gotówką w kwocie 1 000 tys. zł. Wydatki netto na nabycie jednostki zależnej ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych wynoszą zatem:


 

 

 

 

od 01.01 do 31.12.2021 r.

Zapłata przekazana w środkach pieniężnych (-)

(1 000)

Środki pieniężne przejęte wraz z jednostką zależną

7

Wydatki netto

(993)

 

Udziały niedające kontroli

Ujęta na datę przejęcia wartość udziałów niedających kontroli w Web-Com w kwocie 867 tys. zł została określona jako przypadający na niekontrolujących udział w wartości godziwej aktywów netto przejmowanej jednostki. Szczegółowe informacje o zmianach udziałów niedających kontroli zostały przedstawione poniżej:

 

od 01.01 do 31.12.2021 r.

Udziały niedające kontroli na dzień przejęcia (28.04.2021)

867

Zyski / straty udziałów niedających kontroli (+/-)

(124)

Udziały niedające kontroli na dzień 31.12.2021

743

Wartość firmy

Wartość firmy powstała w wyniku przejęcia Web-Com wynika z prognozowanych synergii wynikających z połączenia działalności tej spółki ze Spółką Dominującą, komplementarności rozwiązania rozwijanego przez Web-Com czyli platformy ERP Box oraz platformy Shoper oraz przedstawia wartość aktywów, których nie można było ująć odrębnie zgodnie z wymogami MSR 38 (pracownicy i ich wiedza). Wartość firmy została alokowana do ośrodka generującego przepływy pieniężne, którym jest cała działalność Web-Com. Działalność Web-Com dotyczy segmentu operacyjnego Rozwiązania, jednakże Grupa nie wykazuje wartości firmy w aktywach segmentu. Wartość firmy wynikająca z rozliczenia połączeń jednostek nie ma wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

 

Przychody i wyniki przejętych jednostek

Przychody Web-Com ujęte po dacie przejęcia w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku Grupy za 12 miesięcy 2021 roku wyniosły 484 tys. zł, a strata netto wyniosła 461 tys. zł (przed korektami wynikającymi z wyceny aktywów i zobowiązań tej spółki na dzień przejęcia). Gdyby przejęcie spółki miało miejsce na 01.01.2021 roku wynik finansowy Grupy były niższy o kwotę 68 tys. zł, natomiast przychody ze sprzedaży byłyby wyższe o 178 tys. zł, w stosunku do przychodów ze sprzedaży zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku.

 

Shoplo Sp. z o.o.

W dniu 17 sierpnia 2021 roku Spółka Dominująca nabyła 100% udziałów Shoplo Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, prowadzącą działalność w ramach segmentu operacyjnego Abonamenty oraz Rozwiązania.

W umowie zapłata została podzielona na następujące elementy:

  zapłata środków pieniężnych w kwocie 13 992 tys. zł dotychczasowym właścicielom spółki w zamian za
1 766 udziałów Shoplo (100% udziału w kapitale zakładowym),

  zapłata odroczona do dotychczasowych właścicieli w kwocie 3 498 tys. zł pomniejszoną o ewentualne potrącenia wynikające z ewentualnych roszczeń nabywcy w stosunku do sprzedawcy w związku z zapewnieniami otrzymanymi w umowie sprzedaży udziałów. 50% wstrzymanej kwoty będzie płatne w pierwszą rocznicę zawarcia transakcji, a kolejne 50% tej kwoty będzie płatne w drugą rocznicę zawarcia transakcji.

Ujęcie księgowe transakcji

Na podstawie przeprowadzonej analizy Grupa oceniła, że przejęcie Shoplo stanowiło transakcję nabycia aktywów (grupy aktywów) i nie jest połączeniem jednostek gospodarczych. W związku z powyższym na transakcji nie została rozpoznana wartość firmy i zgodnie z MSSF 3 pkt 2 (b) cena nabycia została alokowana do pojedynczych możliwych do zidentyfikowania aktywów na podstawie ich relatywnych wartości godziwych na dzień dokonania transakcji.

Wartości poszczególnych aktywów i zobowiązań na dzień przejęcia przedstawiały się następująco:


 

 

 

Cena nabycia alokowana na poszczególne składniki

Aktywa

tys. zł

Wartości niematerialne

17 646

Należności i pożyczki

272

Środki pieniężne

460

Aktywa razem

18 378

Zobowiązania

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 72

Zobowiązania z tytułu wykonania umowy

714

Zobowiązania razem

786

Wartość aktywów netto

17 592

Zapłata za przejęte aktywa netto

17 592

Środki pieniężne

13 992

Zapłata odroczona

3 298

Koszty transakcji

302

Zapłata odroczona została zdyskontowana stopą w wysokości 4,02%. Umowa zakłada możliwość potrącenia części zapłaty z ewentualnymi roszczeniami wobec sprzedawcy udziałów, w sytuacji, gdyby weryfikacja stanu faktycznego aktywów i zobowiązań przejmowanej spółki nie potwierdziła zgodności z założeniami umowy.

Zidentyfikowane wartości niematerialne reprezentują głównie relacje umowne z klientami (15 628 tys. zł) oraz znak handlowy (2 018 tys. zł). Koszty transakcji w kwocie 302 tys. zł obejmujące głównie koszty doradców oraz podatek od czynności cywilno-prawnych zostały alokowane do wartości nabytych aktywów trwałych.

Uzyskanie warunkowego wynagrodzenia ze sprzedaży spółki zależnej

W związku ze sprzedażą 11 000 udziałów (55% w kapitale zakładowym) w InSales Rus O.O.O. z dnia 16 kwietnia 2019 roku, w dniach 18 i 23 czerwca 2021 roku Spółka Dominująca uzyskała warunkową zapłatę w kwocie 10 173 tys. zł, której nie uwzględniono wcześniej w szacowaniu wyniku na transakcji sprzedaży. W związku z powyższym Grupa ujęła dodatkowy jednorazowy zysk na sprzedaży jednostek zależnych w wysokości 10 173 tys. zł. Jednocześnie w bieżącym okresie Spółka Dominująca otrzymała spłatę podstawowej części należności za udziały, która zgodnie z umową była rozłożona na raty w okresie od 1 maja 2019 roku do 1 sierpnia 2022 roku.

3.  Wartość firmy

W 2021 roku główny wpływ na prezentowaną w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej kwotę wartości firmy miała transakcja przejęcia kontroli nad WEB-COM Group (w odniesieniu do Shoplo Grupa uznała, że przejęcie tej jednostki nie stanowi połączenia jednostek gospodarczych). Sposób ustalenia wartości firmy z przejęć przeprowadzonych w bieżącym okresie został szczegółowo przedstawiony w nocie nr 2 dotyczącej połączeń. Zmiany wartości bilansowej wartości firmy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje tabela:

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Wartość brutto

 

 

Saldo na początek okresu

-

Połączenie jednostek

 2 148

-

Sprzedaż jednostek zależnych (-)

 -

-

Różnice kursowe netto z przeliczenia

 -

-

Wartość brutto na koniec okresu

2 148

-

Odpisy z tytułu utraty wartości

 

 

Saldo na początek okresu

-

-

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

-

-

Różnice kursowe netto z przeliczenia

-

-

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

-

-

Wartość firmy - wartość bilansowa na koniec okresu

2 148

-

W celu przeprowadzenia corocznego testu na utratę wartości, wartość firmy jest przypisana do ośrodka generującego środki pieniężne, jakim jest cała działalność Web-Com. Działalność ta nie jest odrębnym segmentem operacyjnym (tzn. znajduje się w segmencie Rozwiązania).

Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy, została ustalona na podstawie ich wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży, przy wykorzystaniu modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych. W wyliczeniach przyjęto następujące założenia:

  szczegółową prognozą objęto okres 5 lat,

  dla pozostałego okresu ekonomicznej użyteczności ośrodków dokonano ekstrapolacji przepływów przy wykorzystaniu stopy wzrostu równej 5%. Stopa ta nie przekracza średniej długoterminowej stopy wzrostu dla systemów integrujących kanały omnichannel, wspierających sprzedaż wielokanałową sklepów internetowych

  stopę dyskonta na poziomie 11,8%

Przy sporządzeniu szczegółowej prognozy Zarząd Spółki Dominującej przyjął następujące kluczowe założenia dla poszczególnych segmentów:

  w całym okresie prognozy marża brutto osiągana przez Web-Com zostanie utrzymana na poziomie 96-99%.

  Stopa wzrostu przychodów zmniejsza się w kolejnych latach prognozy, osiągając średnią skumulowaną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 62,3% przy czym wynosi ona odpowiednio w latach 1-5 (114%, 86,7%, 53,3, 39,4%, 32%). Założenie to wynika ze zwiększenia skalowalności systemu utrzymującego działanie usług, dalszego rozwoju sprzedaży wielokanałowej w ramach rozwoju e-commerce, pozyskiwania nowych klientów oraz integracji platformy ERPBox z platformą Shoper.

 

Wartość odzyskiwalna Web-Com wyniosła 13 397 tys. zł, przy czym wartość ta pochodzi z przepływów osiągniętych w okresie prognozy na poziomie +476 tys. zł oraz wartości rezydualnej na poziomie +13 195 tys. zł pomniejszonej o założone koszty sprzedaży 273 tys. zł.

W odniesieniu do Web-Com Zarząd Spółki Dominującej jest przekonany, że nie jest prawdopodobna taka zmiana kluczowych założeń przyjętych do oszacowania wartości użytkowej ośrodków, która skutkowałaby określeniem wartości odzyskiwalnej ośrodków poniżej ich wartości bilansowej.

Oszacowanie wartości użytkowej jest podatne na zmianę stopy dyskonta oraz stopy w okresie prognozy. Analizę wrażliwości szacunków na zmianę poczynionych założeń prezentuje poniższa tabela.

W tabeli zaprezentowano poziom stopy dyskonta oraz zmianę stopy wzrostu po okresie prognozy 5-letniej, przy której wartość odzyskiwalna aktywów wchodzących do ośrodków zrówna się z ich wartością bilansową, przy czym pozostałe założenia przyjęte do ustalenia wartości użytkowej nie uległy zmianie. Podobnie zaprezentowany poziom stopy wzrostu określa wartość odzyskiwalną aktywów wchodzących do ośrodków na poziomie ich wartości bilansowej, przy niezmienionych pozostałych założeniach. Wpływ zmiany stopy dyskonta na kwotę ujętych odpisów aktualizujących wartość firmy omówiono również w rozdziale dotyczącym zasad rachunkowości (patrz punkt c) w podpunkcie dotyczącym niepewności szacunków.

 

Stopa dyskonta

Stopa wzrostu po okresie prognozy

Wartość stopy, dla której wartość odzyskiwalna

aktywów netto Web-Com zrówna się z wartością

bilansową

18,6%

Prognoza wskazuje, iż nawet przy założeniu zerowej stopy wzrostu, nie zmieniając stopy dyskonta, wartość odzyskiwalna jest wyższa od wartości bilansowej

 

4.  Wycena do wartości godziwej

Na dzień przejścia na MSSF Grupa dokonała wyceny wartości niematerialnych (oprogramowania Shoper)
do wartości godziwej i przyjęła tę wartość jako zakładany koszt. Wycena została dokonana przez zewnętrznego eksperta przy zastosowaniu metody rynkowej. Wycenę metodą rynkową oprogramowania Shoper skalkulowano
na bazie przychodów Grupy z 2017 roku w wysokości 13,2 mln zł oraz mnożnika wartości technologii
do przychodów ze sprzedaży skalkulowanego na bazie transakcji porównywalnej przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych (producent software dla branży e-commerce), którego wartość wyniosła 1,0 x. Dla potrzeb analizy zidentyfikowano 3 podobne transakcje, z których jedna została wyselekcjonowana, jako najbardziej porównywalna. Wycena została zaliczona do Poziomu 3 w hierarchii wartości godziwej ze względu na fakt, że opiera się
na istotnych nieobserwowalnych danych.

Opisane wyżej wartości niematerialne wykazywane są w wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne i opisane zostały w Nocie 5.

W wartości godziwej na moment początkowego ujęcia Grupa ujmuje również zobowiązania wynikające z warunkowej zapłaty za udziały, co zostało opisane w Nocie 2.

 

 

 

 

5.  Wartości niematerialne

 

Wartości niematerialne użytkowane przez Spółkę obejmują znaki towarowe, oprogramowanie komputerowe, wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia bilansowego oddane do użytkowania prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania”.

 

 

Znaki towarowe

Relacje z klientami

Oprogramowanie komputerowe

Koszty
prac
rozwojowych

Pozostałe
wartości
niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

2 518

15 628

19 770

2 370

71

2 482

42 839

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

(635)

(520)

(7 534)

(191)

(41)

-

(8 921)

Wartość bilansowa netto

1 883

15 108

12 236

2 179

30

2 482

33 918

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

500

-

17 402

307

38

1 620

19 867

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

(479)

-

(6 374)

(27)

(38)

-

(6 918)

Wartość bilansowa netto

21

-

11 028

280

-

1 620

12 949

 


 

 

 

Znaki
towarowe

Relacje z klientami

Oprogramowanie komputerowe

Koszty
prac
rozwojowych

Pozostałe
wartości
niematerialne

Wartości niem. w trakcie wytwarzania

Razem

za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

21

-

11 028

280

-

1 620

12 949

Nabycie przez połączenie jednostek gospodarczych

-

-

2 933

-

22

-

2 955

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

2 018

15 628

285

-

12

2 926

20 869

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

-

-

-

-

-

-

-

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.)

-

-

-

2 064

-

(2 064)

-

Amortyzacja (-)

(156)

(520)

(2 010)

(165)

(4)

-

(2 855)

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (-)

-

-

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

1 883

15 108

12 236

2 179

30

2 482

33 918

za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

71

-

12 286

-

-

-

12 357

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing)

-

-

471

307

-

1 620

2 398

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

-

-

-

-

-

-

-

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.)

-

-

-

-

-

-

-

Amortyzacja (-)

(50)

-

(1 729)

(27)

-

-

(1 806)

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (-)

-

-

-

-

-

-

-

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

21

-

11 028

280

-

1 620

12 949

 

Jednym z najistotniejszych składników wartości niematerialnych jest oprogramowanie Shoper, który jest głównym aktywem operacyjnym Grupy, za pomocą którego świadczy usługi udostępniania funkcjonalności sklepu internetowego. Wartość bilansowa tego oprogramowania na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 8 070 tys. zł (2020 rok: 9 415 tys. zł). Pozostały okres amortyzacji tego składnika wynosi 6 lat. Oprogramowanie Shoper zostało wniesione jako aport do Spółki przy jej utworzeniu w dniu 27 lipca 2011 roku. Na dzień przejścia na MSSF zostało wycenione do wartości godziwej (patrz: Nota 4).

Innym składnikiem wartości niematerialnych o istotnej wartości jest system Shoper Faktury i Magazyn (dawniej Favato), służący do fakturowania i ewidencji magazynowej, który w ramach usług świadczonych przez Spółkę jest udostępniany jej klientom. Wartość bilansowa tego systemu wraz z modułami na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 582 tys. zł (2020 rok: 749 tys. zł). Oprogramowanie Shoper Faktury i Magazyn (dawniej Favato) jest sukcesywnie rozwijane.

Oprogramowanie Shoper jest przyporządkowane są do segmentu Abonamenty, natomiast oprogramowanie Shoper Faktury i Magazyn do segmentu Rozwiązań dla użytkowników platformy.

W związku z przejęciem spółki Web-Com zostało zidentyfikowane i wycenione do wartości godziwej (ustalonej na dzień przejęcia) oprogramowanie ERP Box oraz platforma Web B2B dla Enova. Wartość bilansowa (po uwzględnieniu wyceny do wartości godziwej i amortyzacji) przejętego oprogramowania na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 2 684 tys. zł. Oprogramowanie amortyzowane jest w okresie 10 lat.

W związku z przejęciem spółki Shoplo Grupa zidentyfikowała wartości niematerialne reprezentujące głównie relacje umowne z klientami (15 628 tys. zł) oraz znak handlowy (2 018 tys. zł). Dla nabytych wartości niematerialnych przyjęto stawkę amortyzacji w wysokości odpowiednio 10% i 20%. W przypadku znaku handlowego Grupa będzie korzystała ze znaku i strony shoplo.pl do pozyskiwania klientów dla platformy Shoper.

Począwszy od 2020 roku Grupa ujmuje wewnętrzne nakłady ponoszone w związku z rozwojem oprogramowania w pozycji „wartości niematerialne w trakcie wytwarzania” a po ich przyjęciu do użytkowania, w pozycji „koszty zakończonych prac rozwojowych”. Prace te obejmują np. integrację oprogramowania Shoper z zewnętrznymi systemami i aplikacjami, budowę aplikacji komplementarnych, dodatkowe funkcjonalności i usprawnienia dotyczące Shoper.

Oprogramowanie, zakupione od stron trzecich lub którego wytworzenie zostało zlecone podmiotom trzecim zostało zaprezentowane w pozycji „Oprogramowanie komputerowe”. Aplikacje, które są suplementarne do funkcjonalności Shopera (np. aplikacje mobilne, integracje z innymi systemami i aplikacjami) są ujmowane jako oddzielne aktywa niematerialne, z odrębnie ustalanym okresem użytkowania.

 

 

 

6.  Rzeczowe aktywa trwałe

 

 

Budynki i budowle

Maszyny
i urządzenia

Środki
transportu

Pozostałe
środki
trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

13 333

5 043

80

1 197

382

20 035

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

(444)

(2 749)

(30)

(167)

-

(3 390)

Wartość bilansowa netto

12 889

2 294

50

1 030

382

16 645

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

4 484

3 104

-

195

79

7 862

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

(790)

(1 659)

-

(152)

-

(2 601)

Wartość bilansowa netto

3 694

1 445

-

43

79

5 261

 

 

 

Budynki i budowle

Maszyny
i urządzenia

Środki
transportu

Pozostałe
środki
trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

3 694

1 445

-

43

79

5 261

Nabycie poprzez połączenie jednostek gospodarczych

-

-

60

-

-

60

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

-

924

-

1 001

303

2 228

Zwiększenia (nowe umowy leasingowe)

13 333

950

-

-

-

14 283

Zakończenie umowy leasingu (-)

(3 165)

-

-

-

-

(3 165)

Aktualizacja wartości zobowiązania z tytułu leasingu (+/-)

224

-

-

-

-

224

Amortyzacja (-)

(1 197)

(1 025)

(10)

(14)

-

(2 246)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

12 889

2 294

50

1 030

382

16 645

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku

4 136

1 183

111

68

-

5 498

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

-

509

-

16

79

604

Zwiększenia (nowe umowy leasingowe)

-

623

-

-

-

623

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

-

(5)

(82)

(5)

-

(92)

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.)

-

(23)

-

-

-

(23)

Aktualizacja wartości zobowiązania z tytułu leasingu (+/-)

-

23

-

-

-

23

Amortyzacja (-)

(442)

(865)

(29)

(36)

-

(1 372)

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku

3 694

1 445

-

43

79

5 261

 

W wartości rzeczowych aktywów trwałych zaprezentowano również aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów, które byłyby prezentowane jako rzeczowe aktywa trwałe (szczegółowa informacja w nocie 7). Aktualizacja wartości aktywa z tytułu prawa do użytkowania o zmianę wartości zobowiązania dotyczy sytuacji modyfikacji umów leasingowych, w szczególności zmiany zakresu tych umów w okresie ich trwania oraz indeksacji opłat leasingowych w okresie trwania umowy.

 

7.  Leasing

Grupa występuje jako leasingobiorca. W wartości rzeczowych aktywów trwałych uwzględniono aktywa z tytułu prawa do użytkowania o następującej wartości bilansowej, które dotyczą następujących klas aktywów bazowych i które podlegały następującym odpisom amortyzacyjnym w latach 2020-2021:

 

Klasa aktywów bazowych

Wartość bilansowa prawa do użytkowania

Amortyzacja prawa do użytkowania

31.12.2021

31.12.2020

Za okres od 01.01 do 31.12.2021

Za okres od 01.01 do 31.12.2020

Budynki i budowle

12 889

3 172

676

373

Maszyny i urządzenia

1 167

945

731

613

Środki transportu

50

-

10

29

Razem

14 106

4 117

1 417

1 015

 

Leasing lokalu biurowego

W dniu 27 maja 2021 roku Spółka Dominująca wypowiedziała umowę najmu lokalu biurowego (siedziba główna), w odniesieniu do której było rozpoznane aktywo z tytułu prawa do użytkowania o wartości bilansowej 3 172 tys. zł na 31 grudnia 2020 roku. W związku z wypowiedzeniem Spółka ujęła zmniejszenie wartości zobowiązania z tytułu leasingu o kwotę 3 165 tys. zł i o taką samą kwotę zmniejszono aktywo z tytułu prawa do użytkowania. Pozostała kwota aktywa została rozliczona do dnia 30 listopada 2021 roku., tj. do zakończenia okresu wypowiedzenia. W związku z wypowiedzeniem Spółka nie poniosła żadnych istotnych kar wobec wynajmującego.

Jednocześnie Spółka przyspieszyła amortyzację skapitalizowanych nakładów na wyposażenie biura, dostosowując okres ich użytkowania do okresu skróconej umowy najmu. Powyższa zmiana zwiększyła wartość miesięcznych odpisów amortyzacyjnych o 76 tys. zł.

W sierpniu 2021 roku Spółka Dominująca uzyskała prawo do użytkowania nowego lokalu biurowego przy ulicy Pawiej 9 w Krakowie. Spowodowało to ujęcie aktywa z tytułu prawa do użytkowania powierzchni biurowej w wysokości 13 434 tys. zł oraz amortyzacji tego prawa w wysokości 222 tys. zł.

Umowa leasingu została zawarta na okres 10 lat do 31 sierpnia 2031 roku, po którym to terminie zmienia się na czas nieokreślony z możliwością sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia przez każdą ze stron umowy. Wartość bieżąca zobowiązania oraz wartość początkowa prawa do użytkowania została ustalona przy zastosowaniu krańcowej stopy pożyczkowej hipotetycznego zobowiązania kredytowego finansującego zakup lokalu zabezpieczonego na wyżej wymienionym aktywie. Stawka czynszu jest indeksowana corocznie od 1 stycznia danego roku, na podstawie wskaźnika GUS oraz średnich cen wynajmu lokali użytkowych w Krakowie. Ponadto umowa przewiduje opłaty poza-leasingowe za ogrzewanie, energię elektryczną, zużycie wody itp., które nie są ujęte w zobowiązaniu z tytułu leasingu. Zabezpieczeniem spłaty rat leasingu jest kaucja w wysokości 684 tys. zł.

Leasing serwerów

Grupa jest użytkownikiem 42 serwerów, które wynajmuje od trzech podmiotów (centrów danych) na podstawie podpisanych umów najmu. Umowy podpisywane są czas określony od 24 do 60 miesięcy, po którym to okresie mogą przejść na czas nieokreślony. W przypadku zmiany zakresu umowy (np. zwiększenie ilości sprzętu, ulepszenie parametrów) ulega zmianie opłata leasingowa, co przez Grupę ujmowane jest jako modyfikacją wpływająca na wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz wartość zobowiązania z tytułu leasingu. Niektóre z umów podpisywane są na czas nieokreślony, z krótkim terminem wypowiedzenia (2-6 miesięcy). W odniesieniu do takich umów Grupa stosuje uproszczenie polegające na liniowym ujęciu opłaty z tytułu leasingu w kosztach usług obcych w okresie umowy (zwolnienie dla umów krótkoterminowych zgodne z MSSF 16).

Pozostające do spłaty przyszłe minimalne opłaty leasingowe według stanu na dzień bilansowy wynoszą:

 

Opłaty z tytułu umów leasingu płatne w okresie:

do 1 roku

od 1 roku do 5 lat

powyżej 5 lat

razem

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

Opłaty leasingowe

1 758

5 169

8 070

14 997

Koszty finansowe (-)

(69)

(403)

(177)

(649)

Wartość bieżąca

1 689

4 766

7 893

14 348

 

 


 

 

 

Opłaty z tytułu umów leasingu płatne w okresie:

do 1 roku

od 1 roku do 5 lat

powyżej 5 lat

razem

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

Opłaty leasingowe

1 052

2 317

1 671

5 040

Koszty finansowe (-)

(170)

(445)

(134)

(749)

Wartość bieżąca

882

1 872

1 537

4 291

 

 

Wartość opłat leasingowych dla umów krótkoterminowych najmu lokali i serwerów (w tym umów na czas nieokreślony z krótkim terminem wypowiedzenia wyniosła) w 2021 roku 450 tys. zł (2020 rok: 270 tys. zł).

W roku obrotowym w Grupie nie wystąpiły dochody z tytułu podnajmu aktywów z tytułu prawa do użytkowania, poza podnajmem niewielkiej części lokalu biurowego dla dostawcy usług dla Grupy. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa dokonała oceny przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania. W ocenie Zarządu brak jest takich przesłanek, w związku z powyższym odstąpiono od testów
na utratę wartości składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

 

8.  Aktywa oraz zobowiązania finansowe

8.1.  Kategorie aktywów finansowych

Wartość aktywów finansowych prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku z danymi porównawczymi odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

  aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AZK),

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (AWGW-W),

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – obowiązkowo wyceniane w ten sposób zgodnie z MSSF 9 (AWGW-O),

  instrumenty kapitałowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (IKWGP),

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (AFWGP),

  instrumenty finansowe wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające (IZ),

  aktywa poza zakresem MSSF 9 (poza MSSF9).

 

Nota

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

AZK

AWGW-W

AWGW-O

IKWGP

AFWGP

IZ

Poza MSSF9

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa trwałe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Należności i pożyczki

8.6

-

-

-

-

-

-

-

-

Aktywa obrotowe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

należności

10

4 671

-

-

-

-

-

14

4 685

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

24 275

-

-

-

-

-

-

24 275

Kategoria aktywów finansowych razem

 

28 946

-

-

-

-

-

14

28 960

 

 

Nota

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

AZK

AWGW-W

AWGW-O

IKWGP

AFWGP

IZ

Poza MSSF9

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa trwałe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Należności i pożyczki

8.6

623

623

Aktywa obrotowe:

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

należności

10

3 138

3 138

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

20 969

20 969

Kategoria aktywów finansowych razem

 

24 730

24 730

 


 

8.2.  Kategorie zobowiązań finansowych

Wartość zobowiązań finansowych prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku z danymi porównawczymi odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

  zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK),

  zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (ZWGW-W),

  zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu zgodnie z MSSF 9 (ZWGW-O),

  umowy gwarancji finansowych (UGF),

  warunkowa zapłata w ramach połączenia przedsięwzięć (WZP),

  instrumenty finansowe wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające (IZ),

  zobowiązania poza zakresem MSSF 9 (poza MSSF9).

 

 

Nota

Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9

Razem

ZZK

ZWGW-W

ZWGW-O

UGF

WZP

IZ

Poza MSSF9

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu zakupu udziałów

14

3 859

-

-

-

-

-

-

3 859

Zobowiązania krótkoterminowe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu zakupu udziałów

14

2 206

-

-

-

-

-

-

2 206

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe zobowiązania

14

7 121

-

-

-

-

-

1 281

8 402

Zobowiązania finansowe razem

 

13 186

-

-

-

-

-

1 281

14 467

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania krótkoterminowe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe zobowiązania

14

2 595

-

-

-

-

-

805

3 400

Zobowiązania finansowe razem

 

2 595

-

-

-

-

-

805

3 400

 

 

8.3.  Należności i pożyczki

Grupa dla celów prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wyodrębnia klasę należności i pożyczek (MSSF 7 pkt. 6). W części długoterminowej należności i pożyczki prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w jednej pozycji. W części krótkoterminowej Grupa, zgodnie z wymogami MSR 1, odrębnie prezentuje należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności. Pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej z klasy należności
i pożyczek przedstawia poniższa tabela. Ujawnienia odnoszące się do należności zamieszczone są w nocie nr 10.

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa trwałe:

 

 

Należności z tytułu sprzedaży udziałów

-

623

Kaucje

684

-

Pożyczki

-

-

Należności i pożyczki długoterminowe

684

623

Aktywa obrotowe:

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

4 562

2 407

Pozostałe należności

123

731

Należności i pożyczki krótkoterminowe

4 685

3 138

Należności i pożyczki, w tym:

5 369

3 761

Należności (nota 10)

5 369

3 761

Pożyczki (nota 8)

-

-

 

Należności długoterminowe na 31 grudnia 2020 roku obejmowały kwoty od osób fizycznych należne z tytułu sprzedaży udziałów w spółce Insales Rus O.O.O. w 2019 roku. Należności nie były oprocentowane, a ich spłata rozłożona była na raty i przypadała na okres od daty transakcji do dnia 1 sierpnia 2022 roku. Należności zostały w pełni spłacone przed terminem, w dniu 30 kwietnia 2021 roku. Na transakcji Grupa rozpoznała zysk / stratę w wysokości 92 tys. zł, który został zaprezentowany w pozycji „Zysk z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Dodatkowe informacje o tej transakcji zostały zaprezentowane w Nocie 18.1.

8.4.  Charakterystyka aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie

 

 

Waluta

Wartość bilansowa

Odsetki w skali roku

Termin wymagalności

w walucie

w zł

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

Należności handlowe i pozostałe należności

PLN

-

4 664

 

14 dni od faktury

 

EUR

4

16

 

14 dni od faktury

 

USD

-

1

 

14 dni od faktury

 

GBP

1

4

 

14 dni od faktury

Należności długoterminowe

 

 

-

-

-

 

Lokaty

PLN

-

6 028

0,01%

 

Środki pieniężne i ekwiwalenty

PLN

-

18 212

 

1 miesiąc

 

EUR

8

34

 

n/d

 

USD

-

1

 

n/d

Razem

 

 

28 960

 

 

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

Należności handlowe i pozostałe należności

PLN

2 427

2 427

n/d

14 dni od faktury

 

EUR

2

10

n/d

14 dni od faktury

 

RUB

13 840

695

n/d

01.02.2021, 01.08.2021

 

USD

2

6

n/d

14 dni od faktury

Należności długoterminowe

 

USD

12 436

623

n/d

02.2022 - 08.2022

Lokaty

RUB

 

5 998

0,1%

1 miesiąc

Środki pieniężne i ekwiwalenty

PLN

14 613

14 613

n/d

-

 

PLN

71

268

n/d

-

 

USD

20

90

n/d

-

 

EUR

-

-

n/d

-

Razem

 

 

24 730 

 

 

 

8.5.  Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Zmiana wartości zobowiązań, z których przepływy zostały w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowane w działalności finansowej, wynika z tytułów zaprezentowanych poniżej. Dotyczą one umów leasingu pomieszczeń biurowych, serwerów oraz środków transportu. W poniższym zestawieniu przedstawiono łącznie zmiany wynikające ze zobowiązań długo- i krótkoterminowych.

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

 

 

 

Wartość bilansowa początek okresu

4 291

4 556

Przepływy:

 

 

Spłata

(1 532)

(1 071)

Zaciągnięcie

-

-

Zmiany niebędące przepływem:

 

 

Zawarcie

14 283

588

Zakończenie umowy leasingowej

(3 165)

-

Aktualizacja wyceny zobowiązania z tytułu leasingu

300

23

Przejęcie leasingu w związku z nabyciem spółki zależnej

38

 

Odsetki

133

195

Wartość bilansowa na koniec okresu

14 348

4 291

Na dzień 31 grudnia 2021 roku z kwoty zobowiązania z tytułu leasingu 12 659 tys. zł było zaklasyfikowane jako zobowiązania długoterminowe, natomiast 1 689 tys. zł jako zobowiązania krótkoterminowe.

8.6.  Pozostałe informacje dotyczące instrumentów finansowych

Informacja o wartości godziwej instrumentów finansowych

Porównanie wartości bilansowej aktywów oraz zobowiązań finansowych z ich wartością godziwą przedstawia się następująco (zestawienie obejmuje wszystkie aktywa i zobowiązania finansowe, bez względu na to czy
w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym są one ujmowane w zamortyzowanym koszcie czy w wartości godziwej):

 

Klasa instrumentu finansowego

Nota

31.12.2021

31.12.2020

Wartość godziwa

Wartość bilansowa

Wartość godziwa

Wartość bilansowa

Aktywa:

 

 

 

 

 

Należności długoterminowe

8.3

-

-

623

623

Należności z tytułu dostaw i usług

10

4 562

4 562

2 407

2 406

Pozostałe należności krótkoterminowe

 

123

123

731

731

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

24 275

24 275

20 969

20 969

Zobowiązania:

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

14

8 402

8 402

3 401

3 401

Zobowiązania z tytułu zapłaty za udziały

14

6 065

6 065

-

-

 

Wartość godziwa definiowana jest jako cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny.

Grupa ustala wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w taki sposób, aby uwzględnić czynniki pochodzące z rynku. Wyceny do wartości godziwej zostały podzielone na trzy grupy w zależności od pochodzenia danych wejściowych do wyceny:

  poziom 1 – dane wejściowe na poziomie 1 są cenami notowanymi (nieskorygowanymi) na aktywnych rynkach za identyczne aktywa lub zobowiązania, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny,

  poziom 2 – dane wejściowe na poziomie 2 to dane wejściowe inne niż ceny notowane uwzględnione
na poziomie 1, które są obserwowalne w przypadku danego składnika aktywów lub zobowiązania, albo pośrednio, albo bezpośrednio,

  poziom 3 – dane wejściowe na poziomie 3 to nieobserwowalne dane wejściowe dotyczące danego składnika aktywów lub zobowiązania.

Wycenę aktywów finansowych i zobowiązań finansowych (w tym na poziomie 3) przeprowadza zespół ds. finansów, a w przypadkach, które wymagają specjalistycznej wiedzy, podmiot zewnętrzny. Technika wyceny jest dobierana do indywidualnych cech wycenianego instrumentu.

Grupa nie dokonywała wyceny wartości godziwej należności oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Spółkę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej. W stosunku do pozostałych należności (z tytułu sprzedaży udziałów) oszacowano wartość godziwą na podstawie oczekiwanych wpływów pieniężnych z należności, uwzględniając ich terminy płatności i szacowaną przez Grupę stopę procentową odzwierciedlającą stopień ryzyka kredytowego związanego z tą należnością.

W odniesieniu do pozostałych zobowiązań dotyczących warunkowej zapłaty za udziały oraz zapłaty z tytułu terminowego kontraktu na zakup udziałów (opcje sprzedaży i zakupu udziałów) wartość godziwą ustalono na podstawie oszacowanego przez Zarząd prawdopodobieństwa wypływu środków pieniężnych ze Spółki oraz wartości pieniądza w czasie. W odniesieniu do wartości pieniądza w czasie ustalono stopę dyskonta na poziomie 6% i 4,02%, odpowiadającą krańcowej stopie odsetkowej dotyczącej zobowiązań finansowych Spółki Dominującej na moment dokonania poszczególnych transakcji nabycia. Ocenę Zarządu w odniesieniu do prawdopodobieństwa wypływu środków pieniężnych opisano w Nocie „Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków”.

Przekwalifikowanie

Zarówno w 2021 roku, jak i w poprzednich okresach sprawozdawczych, Grupa nie zmieniła modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi w taki sposób, aby zmiana powodowała konieczność przekwalifikowania tych aktywów pomiędzy kategoriami aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik lub całkowite dochody,
a także wycenianych w zamortyzowanym koszcie.

9.  Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony

 

Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają
na sprawozdanie finansowe:

 

 

Nota nr

31.12.2021

31.12.2020

Saldo na początek okresu:

 

 

 

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

1 015

1 015

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

(2 510)

(2 785)

Podatek odroczony netto na początek okresu

 

(1 495)

(1 770)

Zmiana stanu w okresie wpływająca na:

 

 

 

Wynik (+/-)

19

561

275

Pozostałe całkowite dochody (+/-)

 

-

-

Rozliczenie połączenia jednostek gospodarczych

 

(544)

-

Podatek odroczony netto na koniec okresu, w tym:

 

(1 478)

(1 495)

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

3 260

1 015

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

(4 738)

(2 510)

 

Aktywa na podatek odroczony:

 

Tytuły różnic przejściowych

Saldo na początek okresu

Zmiana stanu:

Saldo na koniec okresu

wynik

rozliczenie połączenia

modyfikacja leasingu

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

 

Należności

18

33

-

-

51

Inne aktywa

(25)

25

-

-

-

Zobowiązania:

 

 

 

 

 

Zobowiązania oraz rezerwy

1 022

2 733

-

(559)

3 196

Nierozliczone straty podatkowe

-

45

7

-

52

Razem

1 015

2 836

7

(559)

3 299


 

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

 

Należności

14

4

-

-

18

Inne aktywa

58

(82)

-

-

(24)

Zobowiązania:

 

 

 

 

 

Zobowiązania oraz rezerwy

943

78

-

-

1 021

Razem

1 015

-

-

-

1 015

 

Rezerwa na podatek odroczony:

 

Tytuły różnic przejściowych

Saldo na początek okresu

Zmiana stanu:

Saldo na koniec okresu

wynik

rozliczenie połączenia

modyfikacja leasingu

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

 

Wartości niematerialne

1 734

(229)

551

-

2 056

Rzeczowe aktywa trwałe

776

2 504

-

(559)

2 721

Razem

2 510

2 275

551

(559)

4 777

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

 

Wartości niematerialne

1 949

(215)

-

-

1 734

Rzeczowe aktywa trwałe

836

(60)

-

-

776

Razem

2 785

(275)

-

-

2 510

 

Utworzona rezerwa na podatek dotyczy głównie różnicy w wartości bilansowej i podatkowej oprogramowania Shoper powstałej w związku z wyceną wartości do wartości godziwej w związku z przejściem na MSSF i ustaleniem wartości oprogramowania w wysokości wartości godziwej jako zakładanego kosztu, a także różnic przejściowych na ujęciu leasingu nowego biura Spółki. Na dzień przejścia na MSSF rezerwa powstała na wycenie oprogramowania Shoper została odniesiona na pozycję Pozostałych kapitałów, podobnie jak wycena do wartości godziwej.

 

10.  Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, ujmowane przez Spółkę w ramach klasy należności i pożyczek (patrz nota 8) przedstawiają się następująco:

Należności długoterminowe:

 

31.12.2021

31.12.2020

Należności z tytułu sprzedaży udziałów w spółce zależnej

-

623

Kaucje

684

-

Odpisy aktualizujące wartość należności (-)

-

-

Należności długoterminowe

684

623

 

Należności krótkoterminowe:

 

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa finansowe (MSSF 9):

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

4 870

2 542

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-)

(322)

(135)

Należności z tytułu dostaw i usług netto

4 548

2 407

Inne należności

123

755

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych (-)

-

(24)

Pozostałe należności finansowe netto

123

731

Należności finansowe

4 671

3 138

Aktywa niefinansowe (poza MSSF 9):

 

 

Należności z tytułu podatków i innych świadczeń

14

-

Pozostałe należności niefinansowe

-

-

Należności niefinansowe

14

-

Należności krótkoterminowe razem

4 685

3 138

Wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Spółkę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota 8).

Grupa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości (patrz podpunkt c) w punkcie „Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości”). Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2021 roku obciążyły pozycję „Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych” sprawozdania
z wyniku wyniosły:

  w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług – 130 tys. zł (2020 rok: 62 tys. zł),

  w odniesieniu do pozostałych pozycji należności finansowych długoterminowych i krótkoterminowych
– łącznie 0 tys. zł (2020 rok: 9 tys. zł).

Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu.

Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentują poniższe tabele:

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług:

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Stan na początek okresu

135

73

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

132

62

Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-)

(2)

-

Odpisy wykorzystane (-)

57

-

Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia)

-

-

Stan na koniec okresu

322

135

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych pozycji należności finansowych (tj. poza należnościami z tytułu dostaw i usług) długoterminowych i krótkoterminowych łącznie:

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Stan na początek okresu

24

15

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

-

9

- 12-miesięczne oczekiwane straty

-

9

- znaczący wzrost ryzyka kredytowego, ale brak utraty wartości

-

-

- aktywa dotknięte utratą wartości

 

-

Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-)

(24)

-

- 12-miesięczne oczekiwane straty

(24)

-

- znaczący wzrost ryzyka kredytowego, ale brak utraty wartości

-

-

- aktywa dotknięte utratą wartości

-

-

Stan na koniec okresu

-

24

Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza ekspozycji na ryzyko w zależności od wieku należności, została przedstawiona w nocie 24.

 

11.  Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w zł

16 427

14 308

Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych

35

358

Środki pieniężne w kasie

6

1

Inne środki pieniężne: lokaty

6 027

5 998

Inne

1 780

304

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem

24 275

20 969

 

Na dzień 31 grudnia 2021 roku stan środków pieniężnych Grupy na osobnych rachunkach VAT wynosiły 12 tys. zł (2020 rok: 2,0 tys. zł.) zgodnie z zasadą płatności podzielonej (split payment) środki na tym rachunku podlegają ograniczeniom w dysponowaniu.

Grupa dla celów sporządzenia sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Wartościowe uzgodnienie środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz sprawozdaniu z przepływów przedstawiono w nocie 22.

 

12.  Kapitał własny

12.1.  Kapitał podstawowy

Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał podstawowy Spółki wynosił 2 851,5 tys. zł.

Dnia 18 lutego 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę w sprawie zmiany wartości nominalnej akcji Spółki, czyli dokonaniu splitu akcji w stosunku 1/10. Oznacza to, że kapitał zakładowy Spółki składa się z:

 

Wartość nominalna
serii / emisji

Liczba akcji

Cena emisyjna (zł)

Kapitał podstawowy na dzień bilansowy

 2 851 500

28 515 000

X

Akcje serii A

927 795

9 277 950

0,1

Akcje serii B

927 795

9 277 950

0,1

Akcje serii C

955 910

9 559 100

0,1

Akcje serii D

 40 000

 400 000

0,1

 

Akcje serii D

W dniu 10 maja 2019 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o 40 000 zł w drodze emisji akcji imiennych serii D o wartości nominalnej 1 zł w trybie subskrypcji prywatnej, z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Akcje zostały objęte przez następujące osoby i podmioty, występujące w roli dotychczasowych właścicieli Spółki: Krzysztof Krawczyk, Rafał Krawczyk, Modhaus Sp. z o.o., KFF B.V. w równych częściach, po 10 000 dla każdej ze stron.

Akcje serii D są akcjami imiennymi, wyłączonymi z prawa głosu, z których wyłączone będzie prawo poboru
w stosunku do akcji Spółki kolejnych emisji. Akcje serii D są uprzywilejowane w zakresie dywidendy i uprawniają do dywidendy 5 000 razy przewyższającej dywidendę przeznaczoną do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym
z akcji nieuprzywilejowanych. Uczestniczą w dywidendzie począwszy od wypłat z zysku za rok 2019.

Dnia 18 lutego 2021 roku wartość akcji serii D została obniżona do 0,1 zł / akcję i tym samym dokonano splitu akcji. Od tego dnia w kapitale występuje 400 000 sztuk akcji serii D.

Dnia 15 kwietnia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zmieniło zasady wypłaty dywidendy dla akcji serii D w taki sposób, że określono maksymalną wartość dywidendy, która będzie przypadać na akcje serii D w wysokości 32.650 tys. zł. Z chwila wypłacenia takiej wartości dywidendy akcje serii D ulegają umorzeniu.

 

12.2.  Programy płatności akcjami

W dniu 15 kwietnia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę w sprawie zatwierdzenia programu motywacyjnego dla (1) członków Zarządu, kluczowych pracowników, współpracowników Spółki lub podmiotów zależnych („Program dla kadry kierowniczej”) oraz (2) pracowników i współpracowników Spółki lub podmiotów zależnych („Program dla pracowników”). Oba programy będą realizowane w oparciu są na emisji warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia akcji Spółki (nowej emisji) za cenę emisyjną w wysokości 0,1 zł.

W przypadku Programu dla kadry kierowniczej zostanie wyemitowane nieodpłatnie do maksymalnie 2 016 523 warrantów serii A, uprawniających do objęcia akcji serii F. Warunki Programu obejmują m.in. osiągnięcie statusu spółki publicznej, a także celów biznesowych związanych ze wzrostem wartości Spółki (osiągnięcie określonej ceny rynkowej po 4 latach od dopuszczenia akcji do obrotu na rynku regulowanym). Przy czym ostateczna liczba warrantów w ramach programu uzależniona jest od wyceny spółki w 4 rocznicę od dopuszczenia.

W przypadku Programu dla pracowników zostanie wyemitowane nieodpłatnie 38 452 warrantów serii B, uprawniających do objęcia akcji serii F. Warunki Programu dla pracowników obejmują m.in. zatrudnienie w spółce nie później niż w 2020 roku oraz wymóg świadczenia nieprzerwanej pracy do drugiej rocznicy dopuszczenia akcji Spółki do obrotu na rynku regulowanym.

Do dnia bilansowego szczegółowe warunki programów nie zostały zakomunikowane uprawnionym osobom ani nie zostały podpisane żadne umowy z indywidualnymi uprawnionymi, w związku z czym Grupa nie ujęła skutków finansowych żadnego z tych programów w niniejszym sprawozdaniu finansowym.

 

13.  Świadczenia pracownicze

13.1.  Koszty świadczeń pracowniczych

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Koszty wynagrodzeń

13 831

7 808

Koszty ubezpieczeń społecznych

2 533

1 685

Koszty świadczeń pracowniczych razem

16 364

9 493

 

 

13.2.  Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:

 

Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe

31.12.2021

31.12.2020

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze:

 

 

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

1 056

576

Zobowiązania z tytułu podatków od wynagrodzeń

-

137

Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych

1 264

601

Zobowiązania z innych świadczeń pracowniczych

-

13

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

467

371

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

2 787

1 698

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

2 787

1 698

 

Grupa nie tworzy rezerw na długoterminowe świadczenia pracownicze, takie jak jednorazowe odprawy emerytalne, ze względu na niski wiek zatrudnionych pracowników i nieistotność potencjalnej kwoty rezerwy.

 

14.  Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (patrz również nota 8) przedstawiają się następująco:

Zobowiązania krótkoterminowe:

 

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania finansowe (MSSF 9):

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

4 458

2 595

Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych

917

-

Zobowiązania z tytułu zakupu udziałów

2 206

-

Inne zobowiązania finansowe

1 746

-

Zobowiązania finansowe

9 327

2 595

Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9):

 

 

Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń

1 281

805

Zobowiązania niefinansowe

1 281

805

Zobowiązania krótkoterminowe razem

10 608

3 400

 

Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Spółkę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota 8). Zobowiązania z tytułu zakupu udziałów obejmują krótkoterminową część zapłaty za udziały zakupionych podmiotów zależnych Web-Com Group (500 tys. zł) i Shoplo (1 725 tys. zł), opisane w Nocie 2.

 

Zobowiązania długoterminowe:

Zobowiązania długoterminowe obejmują długoterminową część zapłaty za udziały zakupionych podmiotów zależnych Web-Com Group (2 221 tys. zł) i Shoplo (1 638 tys. zł), opisane w Nocie 2.

 

 

15.  Rozliczenia międzyokresowe

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Aktywa - rozliczenia międzyokresowe:

Opłacone z góry koszty certyfikatu rocznego SSL

-

-

Abonament roczny za korzystanie z narzędzi IT

216

31

Podatek VAT do odliczenia w następnym roku

477

87

Inne koszty opłacone z góry

253

37

Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem

946

155

 

16.  Zobowiązania z tytułu umowy

Zobowiązania z tytułu umowy: 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Zobowiązania z tytułu umowy na początek okresu

5 594

3 886

Zobowiązania przejęte w ramach transakcji przejęcia aktywów

714

-

Zobowiązania do wykonania świadczenia ujęte w okresie

sprawozdawczym jako zobowiązania z tytułu umowy

7 374

5 594

Rozpoznanie przychodu ujętego w saldzie zobowiązań z tytułu umowy w ramach

transakcji przejęcia aktywów

(597)

-

Rozpoznanie przychodu ujętego w saldzie zobowiązań z tytułu umowy

na początek okresu (-)

(5 594)

(3 886)

Zobowiązania z tytułu umowy na koniec okresu

7 491

5 594

Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione), na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosła 7 491 tys. zł
(2020 rok: 5 594 tys. zł). Grupa spodziewa się ująć kwotę 7 485 tys. zł jako przychód w 2022 roku., pozostałą część, w wysokości 6 tys. zł, jako przychód w 2023 roku.

17.  Pozostałe przychody i koszty operacyjne

17.1.  Pozostałe przychody operacyjne

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

 

21

17

Inne przychody

 

67

13

Pozostałe przychody operacyjne razem

 

88

30

 

17.2.  Pozostałe koszty operacyjne

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

 

-

37

Inne koszty

 

141

143

Pozostałe koszty operacyjne razem

 

141

180

 

17.3.  Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych

Poniższa tabela przedstawia straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych w podziale na klasy aktywów finansowych. Kwoty zawarte w tabeli uwzględniają pomniejszenie strat z tytułu odwrócenia odpisów.

 

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych:

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności finansowe

10

130

62

Należności z tytułu sprzedaży udziałów

 

-

9

Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych razem

 

130

71

 

 

18.  Przychody i koszty finansowe, zyski i straty z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

18.1.  Zyski i straty z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych

Spłata należności za sprzedaż udziałów i realizacja dodatkowego zysku

W dniu 30 kwietnia 2021 Grupa otrzymała przed terminem spłatę całości kwoty głównej należności, która była na saldzie należności długoterminowych i krótkoterminowych wynikających ze sprzedaży udziałów w spółce InSales RUS o.o.o. zawartej w 16 kwietnia 2019 roku, tj. około 21 mln RUB (1 119 tys. zł). W wyniku Grupa ujęła zysk w wysokości 92 tys. zł.

Dodatkowo, w czerwcu 2021 roku Grupa otrzymała 195 mln rubli z tytułu podwyższenia ceny sprzedaży udziałów w spółce Insales RUS o.o.o. Podwyższenie ceny sprzedaży wynikało z umowy opcyjnej podpisanej w roku 2019 na mocy, której Spółka Dominująca miała prawo do udziału w zyskach ze sprzedaży tych udziałów, ale bez określenia czasu i kwoty podwyższenia ceny. W kwietniu 2021 podpisano umowę warunkową określającą kwotę podwyższenia ceny na 65 mln rubli od każdego z trzech udziałowców, czyli łącznie 195 mln rubli (10 173 tys. zł), a wypłata miała nastąpić po zakończeniu transakcji z inwestorem kupującym udziały od właścicieli InSales RUS O.O.O. 

Wypłata należnej ceny w wysokości 195 mln rubli nastąpiła w czerwcu 2021 roku, natomiast dnia 5 sierpnia 2021 roku Grupa podpisała porozumienie o finalnym rozliczeniu inwestycji w rosyjską spółkę InSales RUS O.O.O. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Spółką Dominującą a osobami, które w 2019 roku odkupiły InSales od Spółki Dominującej ("pierwotni nabywcy"). Zgodnie z porozumieniem, Grupa potwierdziła, że nie ma żadnych roszczeń w związku z rozliczeniem inwestycji z pierwotnymi nabywcami. Kwota wynikająca z podwyższenia ceny sprzedaży udziałów została w całości ujęta jako zysk z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych w 2021 roku.

18.2.  Przychody finansowe

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Przychody z odsetek obliczone z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej:

 

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (lokaty)

11

28

7

Pożyczki i należności

8

29

138

Przychody z odsetek z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej

 

57

145

Zyski (straty) (+/-) z tytułu różnic kursowych:

 

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

89

-

Pożyczki i należności

8

6

-

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

7

-

Zyski (straty) (+/-) z tytułu różnic kursowych

 

102

-

 

 

 

 

Inne przychody finansowe

 

1

-

Przychody finansowe razem

 

160

145

Grupa nie posiada aktywów oraz zobowiązań finansowych z kategorii wyznaczonych przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

18.3.  Koszty finansowe

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych

niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

7

133

195 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

14

148

Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych

niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy

 

281

196

(Zyski) straty (-/+) z tytułu różnic kursowych:

 

 

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

300

-

Pożyczki i należności

8

26

 329

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

8

76

 1

(Zyski) straty (-/+) z tytułu różnic kursowych:

 

402

330

Koszty finansowe razem

 

683

526

 

19.  Podatek dochodowy

 

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Podatek bieżący:

 

 

Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy

 

6 683

3 461

Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy

 

-

-

Podatek bieżący

 

6 683

3 461

Podatek odroczony:

 

 

Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych

9

(516)

(275)

Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych

 

(45)

-

Podatek odroczony

 

(561)

(275)

Podatek dochodowy razem

 

6 122

3 186

 

Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19 % od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przedstawia się następująco:

 

 

Nota

od 01.01 do

31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Wynik przed opodatkowaniem

 

31 352

15 678

Stawka podatku stosowana przez Spółkę

 

19%

19%

Podatek dochodowy wg stawki krajowej Spółki

 

5 957

2 979

Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu:

 

 

Stosowanie innej stawki podatkowej w odniesieniu do przejętego

przedsięwzięcia (+/-)

 

(51)

(34)

Przychodów niepodlegających opodatkowaniu (-)

 

(35)

 -

Kosztów trwale niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (+)

 

210

 84

Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych

różnic przejściowych (+)

 

46

 79

Strata na zaprzestaniu ujmowania jednostki zależnej

 

-

78

Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+)

 

(26)

 

Inne (+/-)

 

21

 -

Podatek dochodowy

 

6 122

3 186

Zastosowana średnia stawka podatkowa

 

20%

20%

 

Niepewność w kwestii ustalenia wysokości aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego została opisana w nocie Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków.

 

20.  Zysk na akcję i wypłacone dywidendy

Zysk na akcję

Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom Spółki podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych występujących w danym okresie.

Zysk na akcję liczony jest osobno dla akcji zwykłych oraz dla akcji uprzywilejowanych. W przypadku akcji uprzywilejowanych zysk na jedną akcję został przeliczony przy pomocy formuły, na podstawie której określona została wypłata dywidendy na te akcje, tj. przy uwzględnieniu mnożnika x 5.000.

Przy wyliczeniu zarówno podstawowego zysku na akcję zarówno dla akcji zwykłych, jak i uprzywilejowanych Grupa stosuje w liczniku kwotę całkowitego zysku (straty) netto.

W dniu 15 kwietnia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zmieniło zasady wypłaty dywidendy dla akcji serii D w taki sposób, że określono maksymalną wartość dywidendy, która będzie przypadać na akcje serii D w wysokości 32.650 tys. zł. Z chwila wypłacenia takiej wartości dywidendy akcje serii D ulegają umorzeniu.

Przy wyliczeniu zarówno podstawowego zysku na akcję zarówno dla akcji zwykłych, jak i uprzywilejowanych Grupa stosuje w liczniku kwotę całkowitego zysku (straty) netto.

Kalkulację podstawowego zysku (straty) na akcję zwykłą i uprzywilejowaną przedstawiono poniżej.

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru

 

 

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

28 115 000

28 115 000**

Średnia ważona liczba akcji uprzywilejowanych (seria D)

400 000

400 000**

Zysk na akcję

 

 

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej i całkowitej przypadający na

akcjonariuszy Spółki Dominującej

25 321

12 492

Podstawowy zysk na akcję zwykłą (zł)

0,012

0,006

Podstawowy zysk na akcję uprzywilejowaną (zł)

62,42

30,80

Kwota przyszłej (niewypłaconej) dywidendy przypisanej do akcji

uprzywilejowanych na dzień bilansowy

32 650*

32 957

* po uwzględnieniu wpływu uchwały NWZA z 15 kwietnia 2021 roku opisanej powyżej

** dane po uwzględnieniu wpływu zmiany wartości nominalnej (splitu) opisanej powyżej

 

20.1.  Dywidendy

Zgodnie z uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 25 czerwca 2020 roku, Spółka Dominująca wypłaciła dywidendę akcjonariuszom za rok 2019 w kwocie 4 428,5 tys. zł, co w przeliczeniu wyniosło 0,002 zł na jedną akcję zwykłą (seria A, B i C) oraz 10,92 zł na jedną akcje uprzywilejowaną serii D (obie wartości po uwzględnieniu wpływu zmiany wartości nominalnej akcji). Z podanej powyżej kwoty dywidendy, 4 367 tys. zł przypada na akcje serii D.

Zgodnie z uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 18 lutego 2021 roku Spółka Dominująca przeznaczyła do wypłaty dywidendę za rok 2020 w maksymalnej możliwej wysokości tj. po odliczeniu 8% obowiązkowego odpisu na kapitał zapasowy, w kwocie 12 631 tys. zł. Powyższa kwota została ustalona na podstawie zysku netto ujętego
w statutowych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z PZR, który różni się od zysku netto ujętego w niniejszym sprawozdaniu finansowym. W lutym 2021 roku wypłacono akcjonariuszom 9 427 tys. zł, w kwietniu 2021 roku wypłacono dalsze 3 142 tys. zł. Pozostała kwota 61 tys. zł pozostała na rozrachunkach
z akcjonariuszami.

20.2.  Przyszłe dywidendy dotyczące akcji uprzywilejowanych

Zgodnie z warunkami emisji akcji serii D, akcjonariusze uprzywilejowani są uprawnieni do wypłaty dywidendy przekraczającej dywidendę dla akcji zwykłych 5.000 razy (mnożnik 5.000).

Dnia 15 kwietnia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zmieniło zasady wypłaty dywidendy dla akcji serii D w taki sposób, że określono maksymalną wartość dywidendy, która będzie przypadać na akcje serii D w wysokości 32 650 tys. zł. Z chwilą wypłacenia takiej wartości dywidendy akcje serii D ulegają umorzeniu.

Wysokość przyszłej niewypłaconej dywidendy przypisanej do akcji uprzywilejowanych oszacowana
na poszczególne dni bilansowe została przedstawiona w tabeli powyżej. Zobowiązanie do wypłaty powyższej dywidendy nie jest ujmowane w bilansie, gdyż powstaje w momencie podjęcia decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wypłacie dywidendy. 

 

21.  Przepływy pieniężne

Grupa dla celów sporządzenia sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (patrz nota 11). Wpływ na różnicę w wartości środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych mają:

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

24 275

20 969

Korekty:

 

 

Różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych w walucie

211

(39)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wynikające z przepływów

pieniężnych

24 486

20 930

 

Wydatki na nabycie spółki zależnej Shoplo zostały w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowane w pozycji „wydatki na nabycie wartości niematerialnych” po pomniejszeniu o przejęte środki pieniężne Shoplo na dzień przejęcia. Związane jest to z tym, że objęcie kontroli nad Shoplo stanowiło nabycie aktywów a nie przejęcie przedsięwzięcia. W sprawozdaniu z przepływów pieniężnych Grupa nie alokowała ceny nabycia do poszczególnych składników aktywów, ze względu na to, że składniki te miały znikomą wartość w stosunku do ceny transakcji oraz przejętych wartości niematerialnych.

22.  Transakcje z podmiotami powiązanymi

Podmioty powiązane ze Spółką Dominująca obejmują kluczowy personel kierowniczy, akcjonariuszy Spółki oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Spółka Dominująca zalicza podmioty kontrolowane przez właścicieli Spółki Dominującej.

Do najważniejszych osób i podmiotów powiązanych Grupa zalicza:

Zarząd:

  Marcin Kuśmierz – Prezes Zarządu i współwłaściciel KFF B.V.

  Krzysztof Krawczyk – Wiceprezes Zarządu i akcjonariusz

  Paweł Rybak – Członek Zarządu

  Piotr Biczysko – Członek Zarządu

Rada Nadzorcza

  Jaromir Łaciński – Przewodniczący Rady Nadzorczej i współwłaściciel spółki MODHAUS Sp. z o.o.

  Rafał Ałasa – Członek Rady Nadzorczej – dyrektor w funduszu V4C

  Rafał Krawczyk – Członek Rady Nadzorczej (do 31 grudnia 2020 Wiceprezes Zarządu)

  Piotr Misztal – Członek Rady Nadzorczej – udziałowiec w funduszu V4C

  Paweł Moskwa

  Grzegorza Szatkowski

  Krzysztof Zając

Akcjonariusze:

  KFF BV – akcjonariusz

  MODHAUS Sp. z o.o. – akcjonariusz

  V4C – akcjonariusz

Nierozliczone salda należności oraz zobowiązań zazwyczaj regulowane są w środkach pieniężnych.

22.1.  Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym

Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków zarządu i rady nadzorczej Spółki Dominującej. Wynagrodzenie kluczowego personelu w okresie objętym sprawozdaniem finansowym wyniosło:

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Świadczenia na rzecz personelu kierowniczego

 

 

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

1 866

305

Pozostałe świadczenia (usługi doradcze)

-

314

Świadczenia razem

1 866

619

 

Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Spółki przedstawiono w nocie 27.

Grupa nie otrzymała i nie udzieliła kluczowemu personelowi kierowniczemu żadnych pożyczek w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.

W 2020 roku Spółka Dominująca dokonała zakupu od Jaromira Łacińskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej usług doradczych na kwotę 314 tys. zł. Saldo zobowiązań z tego tytułu wynosiło na 31 grudnia 2020 roku - 32,2 tys. zł. W roku 2021 Jaromir Łaciński nie świadczył Spółce usług doradczych.

W 2020 roku Spółka Dominująca dokonała sprzedaży do Członka Zarządu Krzysztofa Krawczyka samochód wykupiony z leasingu finansowego za kwotę 40,6 tys. zł. Saldo należności z tego tytułu wynosiło na 31 grudnia 2020 0 tys. zł.

W roku 2021 Grupa nie przeprowadziła żadnych transakcji z kluczowym personelem innych niż świadczenia związane z wynagrodzeniem członków organów Spółki.

Na dzień 31 grudnia 2021 r. Grupa nie posiadała zobowiązań warunkowych dotyczących transakcji z podmiotami lub osobami powiązanymi.

 

23.  Zobowiązania warunkowe

Na dzień 31 grudnia 2021 r. Grupa nie posiadała żadnych zobowiązań warunkowych wymagających ujawnienia.

24.  Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

Grupa narażona jest na wiele rodzajów ryzyka związanego z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie 8. Ryzykiem, na które narażona jest Grupa, jest:

  ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe,

  ryzyko kredytowe oraz

  ryzyko płynności.

Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Zarząd oraz dyrektora finansowego Spółki Dominującej. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

  zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,

  stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,

  wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,

  osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.

Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych.

Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.

24.1.  Ryzyko rynkowe

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Większość transakcji w Grupie przeprowadzanych jest w zł. Ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe jest bardzo niewielka, ponieważ niemal wszystkie przychody osiąga ona w walucie krajowej. Ograniczone ryzyko walutowe wynika z zagranicznych transakcji sprzedaży oraz zakupu, które zawierane są przede wszystkim w EUR oraz USD.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy przeliczone na zł kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:

 

 

Nota

Wartość wyrażona w walucie (w tys.):

Wartość po przeliczeniu

EUR

USD

RUB

Inne

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

 

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe należności finansowe

10

4

-

-

1

21

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

8

-

-

-

35

Zobowiązania finansowe (-):

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe zobowiązania finansowe

 

(3)

(2)

(1)

(1)

(29)

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

 

9

(2)

(1)

-

27

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe należności finansowe

10

2

26 276 

1 333 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

 20

71

358 

Zobowiązania finansowe (-):

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe zobowiązania finansowe

14

-

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

 

22

73

26 276

-

1 691

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz kapitału własnego w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy oraz wahań kursu EUR do zł, USD do zł oraz RUB do zł. Analiza wrażliwości zakłada wzrost lub spadek kursów EUR/zł, USD/zł oraz RUB/zł o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni bilansowe. Takie wahanie zostało przyjęte jako racjonalne na podstawie analizy wahań historycznych kursów walut.

 

 

Wahania kursu

Wpływ na wynik finansowy (w tys.):

EUR

USD

RUB

razem

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

3

(1)

-

2

Spadek kursu walutowego

-10%

(3)

1

-

(2)

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

Wzrost kursu walutowego

10%

10

27 

132 

169

Spadek kursu walutowego

-10%

(10)

(27) 

(132) 

(169)

Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną
dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień bilansowy.

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

Grupa na 31 grudnia 2021 roku nie posiada zadłużenia opartego o zmienne stopy procentowe a w latach poprzednich zobowiązania z tytułu leasingu jako jedyne zobowiązania oprocentowanego były oprocentowane stałą stopą procentową. Z tego powodu Grupa nie identyfikuje dużej ekspozycji na ryzyko stóp procentowych.

24.2.  Ryzyko kredytowe

Podstawową praktyką Grupy z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym jest oparcie modelu biznesowego
w dużej mierze o przedpłaty. Klienci, aby móc korzystać z licencji i oprogramowania, muszą najpierw opłacić abonament i w zależności od jego długości mogą korzystać ze wszystkich funkcjonalności oprogramowania dostępnego w danym abonamencie.

Ryzykiem kredytowym obarczone są głównie przychody z prowizji obliczanych po zakończeniu miesiąca. Odbiorcy mają przydzielony limit kredytu kupieckiego na koszty prowizji. Bieżące monitorowanie poziomu należności z tytułu dostaw i usług w przekroju kontrahentów służy obniżaniu poziomu ryzyka kredytowego związanego z tymi aktywami.

Grupa zbudowała model służący do szacowania oczekiwanych strat z portfela należności. Dla należności z tytułu dostaw i usług zastosowano uproszczoną wersję modelu zakładającą kalkulację straty dla całego życia instrumentu.

Grupa przyjęła, że znaczny wzrost ryzyka następuje m.in., gdy przeterminowanie płatności przekracza 30 dni
i w ramach procesu windykacyjnego blokuje klientowi panel administracyjny sklepu uniemożliwiając mu obsługę sklepu. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu. Grupa przyjmuje, że niewykonanie zobowiązania następuje, gdy przeterminowanie wynosi 90 dni i więcej. Pozycje, dla których stwierdzono niewykonanie zobowiązania przez dłużnika w rozumieniu opisanym wyżej, Grupa traktuje jako aktywa finansowe dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. W odniesieniu do pozycji, które zostały odpisane, Grupa nie podejmuje samodzielnych działań windykacyjnych, lecz okresowo oddaje należności do windykacji podmiotom wyspecjalizowanym w odzyskiwaniu należności.

W ramach należności z tytułu dostaw i usług, stanowiących najbardziej istotną klasę aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, Grupa ma dwóch kontrahentów, których należności stanowią znaczącą pozycję w należnościach (jeden z tych kontrahentów osiąga około 32% należności, drugi około 4%). W związku z tym jest narażona na ryzyko kredytowe w związku z pojedynczym znaczącym kontrahentem. W odniesieniu do tych kontrahentów Grupa dokonuje indywidualnej oceny ryzyka kredytowego opartej na dostępnych publicznie danych finansowych
i informacjach o sytuacji finansowej wierzyciela. Indywidualna ocena dokonywana jest również w stosunku do pozostałych indywidualnie istotnych sald należności.

W odniesieniu do pozostałych, indywidualnie nieistotnych sald należności szacunki odpisów są dokonywane
na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością z ostatnich 3-5 lat. Ponadto w szacunku odpisów Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości obejmujące: prognozy PKB na kolejny rok oraz sytuację branży. Wartości brutto poszczególnych grup oraz wysokość odpisów kształtowały się na 31 grudnia 2021 roku i porównawczy dzień bilansowy następująco:


 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

Razem

Bieżące

 

przeterminowanie

dane w tys. zł

0 – 90

dni

91 – 180 dni

181 – 270 dni

271 – 365 dni

powyżej 365 dni

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskaźnik odpisu

0,91%

5,62%

45,13%

70,38%

82,79%

100%

 

Wartość brutto

4 186

315

120

26

39

137

4 823

Odpis aktualizujący

38

18

54

18

32

137

297

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskaźnik odpisu

 0,86%

5,44%

38,63%

69,33%

84,60%

100,0%

 

Wartość brutto

2 206

208

18

27

18

64

2 541

Odpis aktualizujący

19

11

7

19

15

64

135

 

Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych z aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w notach 8 i 18.

W 2021 roku Grupa nie prowadziła negocjacji i nie dokonała ustaleń, które byłyby wynikiem znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego, w wyniku których zmianom uległyby terminy płatności ani w inny sposób zostałyby zmodyfikowane oczekiwane przepływy z posiadanych należności z tytułu dostaw i usług. Grupa nie przyjmuje zabezpieczeń dla należności z tytułu dostaw i usług.

W ramach prowadzonej działalności Grupa nie nabywa aktywów finansowych dotkniętych utratą wartości
ze względu na ryzyko kredytowe.

 

Nota

31.12.2021

31.12.2020

Należności i pożyczki (długoterminowe)

8

684

623

Należności z tytułu dostaw i usług oraz

pozostałe należności finansowe

10

4 685

3 138

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

11

24 275

 20 969

Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem

 

29 644

 24 730

 

Dla wszystkich składników aktywów finansowych, a także dla aktywów z tytułu umowy, ich wartość bilansowa najlepiej odzwierciedla maksymalne narażenie Grupy na ryzyko kredytowe.

24.3.  Ryzyko płynności

Grupa cechuje się tym, że generuje bardzo wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Wynika to
z przyjętego modelu działania, a mianowicie bazowania w dużej mierze na przedpłatach i krótkich terminach płatności swoich należności. Dodatkowo Grupa realizuje proces monitorowania terminów płatności oraz w razie braku zapłaty blokuje możliwość korzystania z oprogramowania dzięki czemu ściągalność należności jest bardzo wysoka.

Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:

 

Nota

Krótkoterminowe:

Długoterminowe:

Przepływy razem przed zdyskonto- waniem

do 6

m-cy

6 do 12 m-cy

1 do 3 lat

3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

7

920

915

2 247

3 048

7 944

15 074

Zobowiązania z tytułu zakupu

udziałów

14

500

1 749

4 149

-

-

6 398

Zobowiązania z tytułu

dostaw i usług oraz pozostałe

zobowiązania finansowe

14

8 402

-

-

-

-

8 402

Ekspozycja na ryzyko płynności

 

9 822

2 664

6 396

3 048

7 944

29 874


 

Stan na 31.12.2020

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

7

561

491

1 362

955

1 671

5 040

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe

14

3 400

-

-

-

-

3 400

Ekspozycja na ryzyko płynności

 

3 961

491

1 362

955

1 671

8 440

W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu, stąd prezentowane kwoty mogą odbiegać od ujętych
w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Na poszczególne dni bilansowe Grupa nie posiadała żadnych wolnych limitów kredytowych w rachunkach bieżących.

25.  Zarządzanie kapitałem

Grupa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Spółkę
oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.

Grupa całą swoją działalność finansuje kapitałem własnym za wyjątkiem finansowania niektórych składników aktywów przy udziale umów leasingu (patrz Nota 7). Do dnia bilansowego nie było potrzeby sięgania
po finansowanie zewnętrzne, gdyż wszelkie potrzeby inwestycyjne oraz operacyjne mogły być finansowane kapitałem własnym. Wynika to z wysokiej rentowności operacyjnej utrzymującej się od kilku lat.

Grupa nie podlega zewnętrznym wymogom kapitałowym. W okresie objętym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:

 

 

31.12.2021

31.12.2020

Kapitał:

 

 

Kapitał własny

37 630

24 126

Źródła finansowania ogółem:

 

 

Kapitał własny

37 630

24 126

Zobowiązania z tytułu leasingu

14 348

4 291

Źródła finansowania ogółem

51 978

28 417

Wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem

0,72

0,85

EBITDA

 

 

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

21 610

16 584

Amortyzacja

5 101

3 178

EBITDA

26 711

19 762

Dług:

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

14 348

4 291

Dług

14 348

4 291

Wskaźnik długu do EBITDA

0,54

0,22

 

We wszystkich okresach wskaźniki mieściły się na zakładanych przez Spółkę poziomach. Wzrost poziomu wskaźnika kapitału do źródeł finansowania ogółem wynikał ze wzrostu zobowiązania z tytułu leasingu – biura
i serwerów oraz corocznej wypłaty dywidendy.

26.  Zdarzenia po dniu bilansowym

Po dniu 31 grudnia 2021 roku miały miejsce następujące zdarzenia, które nie wymagały ujęcia w sprawozdaniu finansowym za 2021 rok:

Rozliczenie dodatkowego wynagrodzenia za udziały Web-com Group

W dniu 11 stycznia 2022 roku w związku ze spełnieniem się warunków przewidzianych umową transakcyjną tj. wykonania określonych funkcjonalności do systemu ErpBox na podstawie protokołu wykonania potwierdzonego uchwałą Zarządu nastąpiło rozliczenie dodatkowego wynagrodzenia za udziały w Web-Com Group Sp. z o.o. w wysokości 500 tys. zł. Powyższe wynagrodzenie było ujęte w księgach Spółki jako zobowiązanie wobec sprzedających udziały.

Umowa z Atman

W dniu 14 lutego 2022 roku Spółka Dominująca zawarła, powiązane ze sobą, umowy z Atman sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie obejmujące umowę wynajmu serwerów oraz umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Umowy zostały zawarte na okres od 1 maja 2022 roku do 30 września 2025 roku. Pełne uruchomienie infrastruktury objętej umową wynajmu serwerów nastąpi wg ustalonego harmonogramu do października 2022 roku. Łączna, niezdyskontowana wartość umów w całym okresie ich obowiązywania wyniesie 6,5 mln zł. Umowa wynajmu serwerów zostanie ujawniona zgodnie z IFRS 16 jako leasing co nastąpi z dniem rozpoczęcia świadczenia usług. Spółka Dominująca wstępnie oszacowała, że w bilansie Grupy zostaną wykazane aktywa w formie środków trwałych o wartości 6 mln zł oraz odpowiadające im zobowiązanie z tytułu leasingu. Okres amortyzacji ujawnionych środków trwałych zostanie ustalony zgodnie z okresem na jaki umowa została zawarta.

Zawarte umowy są częścią procesu rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej platformy Shoper. Spółka Dominująca będzie korzystała jednocześnie z usług dotychczasowych dostawców zgodnie z obowiązującymi umowami.

Zmiana firmy i siedziby spółki zależnej

W dniu 16 marca 2022 roku nastąpiła zmian firmy Spółki Web-Com Group sp. z o.o. na Apilo sp. z o.o. oraz zmiana siedziby spółki na Kraków. Adresem siedziby spółki jest ul. Pawia 9, 31-154 Kraków.

Programy motywacyjne

Na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy z dnia 15 kwietnia 2021 roku zatwierdzającego program motywacyjny dla (1) członków Zarządu, kluczowych pracowników, współpracowników Spółki lub podmiotów zależnych („Program dla kadry kierowniczej”) oraz (2) pracowników i współpracowników Spółki lub podmiotów zależnych („Program dla pracowników”) Rada Nadzorcza Spółki Dominującej uchwaliła w dniu 31 stycznia 2022 regulaminy obu Programów. W oparciu o uchwały Rady Nadzorczej Zarząd Spółki Dominującej przyjął w dniu 31 stycznia 2022 oraz 17 lutego 2022 (lista uzupełniająca) uchwały ustalające listę osób uprawnionych do „Programu dla pracowników” niebędących członkami zarządu. Umowy z uczestnikami „Programu dla pracowników” zostały zawarte w I kwartale 2022 roku. W dniu 31 marca 2022 Zarząd Spółki Dominującej podjął uchwałę ustalającą listę osób uprawionych do „Programu dla kadry kierowniczej” niebędących członkami zarządu. Uchwała ta została następnie sprostowana, w związku z oczywistym błędem pisarskim, uchwałą z dnia 14 kwietnia 2022.

 

27.  Pozostałe informacje

27.1.  Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:

  kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu sprawozdawczego: 31 grudnia 2021 roku wyniósł
4,5994 zł/EUR, a na 31 grudnia 2020 roku wyniósł 4,6148 zł/EUR

  średni kurs obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca 2021 roku wyniósł 4,5775 zł/EUR, a dla 2020 roku - wyniósł 4,4742 zł/EUR

Najniższy i najwyższy kurs odnotowany w roku 2021 wyniósł odpowiednio: 4,4541 i 4,7210, a w roku 2020: 4,2279 i 4,6330.

Podstawowe pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z wyniku oraz go sprawozdania
z przepływów pieniężnych, przeliczone na EURO, przedstawia tabela:

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Sprawozdanie z wyniku

tys. zł

 

tys. EUR

 

Przychody ze sprzedaży

80 194

46 945

17 519

10 492

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

21 610

16 584

4 721

3 707

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

31 352

15 678

6 849

3 504

Zysk (strata) netto

25 230

12 492

5 512

2 792

Zysk na akcję zwykłą (zł)

0,012

0,006

0,003

0,001

Zysk na akcję uprzywilejowaną (zł)

62,42

30,8

13,64

6,88

Średni kurs zł / EUR w okresie

4,5775

4,4742

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

tys. zł

tys. EUR

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

25 289

19 173

5 525

4 285

Środki pieniężne netto z działalności

inwestycyjnej

(7 670)

(1 332)

(1 676)

(298)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

(14 102)

(5 536)

(3 081)

(1 237)

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich

ekwiwalentów

3 517

12 305

768

2 750

Średni kurs zł / EUR w okresie

4,5775

4,4742

 

 

 

 

 

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

tys. zł

 

tys. EUR

 

Aktywa

83 355

43 095

18 123

9 338

Zobowiązania długoterminowe

18 025

4 904

3 919

1 063

Zobowiązania krótkoterminowe

27 700

14 065

6 023

3 048

Kapitał własny

37 630

24 126

8 182

5 228

Kurs zł / EUR na koniec okresu

4,5994

4,6148

 

 

 

27.2.  Struktura właścicielska kapitału podstawowego

 

Liczba akcji

Liczba głosów

Wartość nominalna akcji

Udział w kapitale

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

Krzysztof Krawczyk

3 423 508

3 323 508

342 351

12,0%

Rafał Krawczyk

3 423 508

3 323 508

342 351

12,0%

KFF BV

3 423 508

3 323 508

342 351

12,0%

MODHAUS Sp. z o.o.

3 423 508

3 323 508

342 351

12,0%

V4C Poland Plus Fund SCA SICAV-FIAR

7 089 340

7 089 340

708 934

24,9%

Pozostali akcjonariusze (free float)

7 731 628

7 731 628

773 163

27,1%

Razem

28 515 000

28 115 000

2 851 501

100,0%

Stan na 31.12.2020 *

 

 

 

 

Krzysztof Krawczyk

4 684 150

4 584 150 

468 415 

16,4%

Rafał Krawczyk

4 684 150

4 584 150 

468 415 

16,4%

KFF BV

4 684 150

4 584 150 

468 415 

16,4%

MODHAUS Sp. z o.o.

4 684 150

4 584 150 

468 415 

16,4%

V4C Poland Plus Fund SCA SICAV-FIAR

9 778 400

9 778 400 

977 840 

34,3%

Razem

28 515 000

28 115 000

2 851 500

100,0%

** dane po uwzględnieniu wpływu zmiany wartości nominalnej (splitu) opisanej powyżej

27.3.  Wynagrodzenia Członków Zarządu Spółki

Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Zarządu Spółki Dominującej wyniosła:

 

 

W Spółce:

W spółkach zależnych:

Razem

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Okres od 01.01 do 31.12.2021

 

 

 

 

 

Marcin Kuśmierz

720

-

-

-

720

Krzysztof Krawczyk

493

1

-

-

494

Paweł Rybak

432

-

-

-

432

Piotr Biczysko

221

-

-

-

221

Razem

1 866

1

-

-

1 867

Okres od 01.01 do 31.12.2020

 

 

 

 

 

Krzysztof Krawczyk

 153

 14

 -

-

167

Rafał Krawczyk

 153

 14

 -

 -

167

Razem

306

28

-

-

334

Inne informacje dotyczące kluczowego personelu kierowniczego, w tym dotyczące pożyczek, zaprezentowano
w nocie 23.


 

27.4.  Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej Spółki Dominującej

 

W Spółce:

W spółkach zależnych:

Razem

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Okres od 01.01 do 31.12.2021

 

 

 

 

 

Rafał Ałasa

-

-

-

-

-

Rafał Krawczyk

-

-

-

-

-

Jaromir Łaciński

-

-

-

-

-

Piotr Misztal

-

-

-

-

-

Paweł Moskwa

-

-

-

-

-

Grzegorz Szatkowski

20

-

-

-

20

Krzysztof Zając

20

-

-

-

20

Razem

40

-

-

-

40

W roku 2020 Rada Nadzorcza Spółki nie pobierała wynagrodzenia za pełnienie swoich funkcji.

27.5.  Wynagrodzenie firmy audytorskiej

Audytorem dokonującym badania sprawozdań finansowych Grupy za rok 2020 był Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o. Sp. k. natomiast za rok 2021 Grant Thornton Polska Sp. z o.o. Sp. k. Wynagrodzenie audytora z poszczególnych tytułów wyniosło:

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Badanie rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF*

53

-

Badanie rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z UoR**

-

33

Inne usługi atestacyjne*

48

-

Inne usługi atestacyjne**

33

97

Usługi doradztwa podatkowego

-

-

Pozostałe usługi**

-

113

Razem

134

243

*usługi świadczone przez Grant Thornton Polska Sp. z o.o. Sp.k.

**usługi świadczone przez Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o. Sp.k.

 

W ramach innych usług atestacyjnych audytorzy świadczyli Spółce Dominującej usługi przeglądu śródrocznych sprawozdań finansowych, weryfikacji danych na potrzeby zastosowania międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej po raz pierwszy oraz oceny sprawozdania o wynagrodzeniach za rok 2021. W ramach pozostałych usług audytorzy Grupy świadczyli usługi związane z weryfikacją danych przedstawionych w Prospekcie emisyjnym Spółki Dominującej oraz wydaniem listów potwierdzających do prospektu.

 

27.6.  Zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w Spółce w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz rotacja pracowników kształtowały się następująco:

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Pracownicy umysłowi

195

125

Zarząd

5

2

Razem

200

127

 

 

 

od 01.01 do 31.12.2021

od 01.01 do 31.12.2020

Liczba pracowników przyjętych

115

40

Liczba pracowników zwolnionych (-)

31

16

Razem

84

24

 

 

28.  Zatwierdzenie do publikacji

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok obrotowy 2021 zakończony 31 grudnia (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 20 kwietnia 2022 roku.

 

Podpisy wszystkich Członków Zarządu

 

Data

Imię i nazwisko

Funkcja

Podpis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpisy osoby odpowiedzialnej za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

Data

Imię i nazwisko

Funkcja

Podpis