Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Spis treści
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA ROK 2022 GRUPY KAPITAŁOWEJ ML SYSTEM S.A. (wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)5
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej5
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów6
Zestawienie Całkowitych Dochodów6
Zysk netto na jedną akcję6
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych7
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym8
WPROWADZENIE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK 2022 GRUPY KAPITAŁOWEJ ML SYSTEM S.A.9
Forma prawna i przedmiot działalności9
Czas trwania i skład Grupy Kapitałowej9
Rola Spółki ML System S.A. w Grupie Kapitałowej10
Prezentowane okresy sprawozdawcze10
Skład Zarządu i Rady Nadzorczej11
Firma audytorska11
Notowania na rynku regulowanym11
Znaczący akcjonariusze Emitenta12
Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej ML SYSTEM S.A.13
Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego13
Podstawa konsolidacji13
Wpływ wojny na terenie Ukrainy na działalność Grupy13
Oświadczenie Zarządu13
Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów, ustalenia przychodów, kosztów i wyniku finansowego oraz sposobu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego i danych porównywalnych13
Zmiany stosowanych zasad polityki rachunkowości21
Średnie kursy wymiany PLN w stosunku do EUR21
Wybrane dane finansowe w przeliczeniu na EUR22
Odniesienie do publikowanych szacunków23
APM - Alternatywny Pomiar Wyników23
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO24
Nota 1. Rzeczowe aktywa trwałe24
Nota 1.1. Rzeczowe aktywa trwałe – wyszczególnienie24
Nota 1.2. Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych)25
Nota 1.3. Stosowane średnie stawki amortyzacji27
Nota 1.4. Środki trwałe wykazywane pozabilansowo – nie dotyczy27
Nota 1.5. Środki trwałe o zerowej wartości bilansowej – nie dotyczy27
Nota 1.6. Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań27
Nota 2. Prawo do użytkowania31
Nota 3. Wartości niematerialne33
Nota 3.1. Wartości niematerialne – wyszczególnienie33
Nota 3.2. Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych)34
Nota 3.3. Stosowane średnie stawki amortyzacji36
Nota 3.4. Wartości niematerialne wykazywane pozabilansowo – nie dotyczy36
Nota 3.5. Wartości niematerialne o zerowej wartości bilansowej – nie dotyczy36
Nota 4. Wartość firmy36
Nota 5. Nakłady inwestycyjne na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne37
Nota 6. Należności długoterminowe38
Nota 6.1. Należności długoterminowe - wyszczególnienie38
Nota 6.2. Zmiana stanu należności długoterminowych (wg tytułów)38
Nota 6.3. Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności długoterminowych – nie dotyczy38
Nota 6.4. Należności długoterminowe (struktura walutowa)38
Nota 7. Inwestycje długoterminowe39
Nota 7.1. Udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych39
Nota 8. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe42
Nota 9. Zapasy42
Nota 10. Należności krótkoterminowe42
Nota 10.1. Należności krótkoterminowe – wyszczególnienie42
Nota 10.2. Odpisy aktualizujące należności krótkoterminowe43
Nota 10.3. Należności krótkoterminowe brutto (struktura walutowa)43
Nota 10.4. Należności z tytułu dostaw i usług – o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty44
Nota 11. Należności z wyceny umów o budowę44
Nota 12. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty44
Nota 12.1 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty – wyszczególnienie44
Nota 12.2. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (struktura walutowa)44
Nota 13. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe45
Nota 14. Odpisy aktualizujące wartość aktywów – wyszczególnienie45
Nota 15. Kapitał podstawowy48
Nota 15.1. Kapitał podstawowy struktura48
Nota 15.2. Kapitał podstawowy49
Nota 16. Pozostałe kapitały49
Nota 17. Długoterminowe rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych50
Nota 18. Pozostałe rezerwy długoterminowe51
Nota 19. Kredyty, pożyczki oraz pozostałe zobowiązania finansowe52
Nota 19.1. Kredyty, pożyczki oraz pozostałe zobowiązania finansowe – wyszczególnienie52
Nota 19.2. Kredyty, pożyczki oraz pozostałe zobowiązania finansowe o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty53
Nota 19.3. Kredyty, pożyczki oraz pozostałe zobowiązania finansowe (struktura walutowa)53
Nota 19.4 Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek – kluczowe warunki umów54
Nota 20. Rozliczenia międzyokresowe i dotacje79
Nota 21. Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych i pozostałych80
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Nota 21.1. Zmiana stanu krótkoterminowej rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne80
Nota 21.2. Zmiana stanu pozostałych rezerw krótkoterminowych81
Nota 22. Zobowiązania krótkoterminowe81
Nota 22.1. Zobowiązania krótkoterminowe według kryterium rodzajowego81
Nota 22.2. Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa)81
Nota 22.3. Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek82
Nota 23. Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego82
Nota 24. Kwoty należne odbiorcom usług budowlanych82
Nota 25. Należności i zobowiązania warunkowe82
Nota 25.1. Należności warunkowe - wyszczególnienie82
Nota 25.2. Zobowiązania warunkowe - wyszczególnienie83
Nota 26. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów (struktura terytorialna)83
Nota 27. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów (struktura rzeczowa – rodzaje działalności)84
Nota 28. Koszty działalności operacyjnej i pozostałej oraz alokacja amortyzacji do poszczególnych rodzajów kosztów84
Nota 29. Pozostałe przychody operacyjne85
Nota 30. Przychody finansowe85
Nota 30.1. Przychody finansowe – wyszczególnienie85
Nota 30.2. Przychody finansowe z tytułu odsetek86
Nota 31. Koszty finansowe86
Nota 31.1. Koszty finansowe - wyszczególnienie86
Nota 32.2. Koszty finansowe z tytułu odsetek86
Nota 32. Podatek dochodowy86
Nota 32.1. Podatek dochodowy bieżący i odroczony86
Nota 32.2. Podatek dochodowy bieżący – uzgodnienie podstawy opodatkowania z wynikiem brutto87
Nota 33. Działalność zaniechana - nie dotyczy.88
Nota 34. Otrzymane dotacje88
Nota 35. Dywidendy88
Nota 36. Zysk na akcję88
Nota 37. Objaśnienie do sprawozdania z przepływów pieniężnych89
Nota 38. Umowy o budowę90
Nota 39. Segmenty działalności90
Nota 39.1. Przychody, wyniki oraz aktywa segmentów91
Nota 39.2. Informacje geograficzne92
Nota 39.3. Informacje o głównych klientach92
Nota 40. Transakcje z podmiotami powiązanymi93
Nota 41. Pożyczki udzielone / otrzymane od podmiotów powiązanych94
Nota 41.1. Pożyczki udzielone pomiędzy podmiotami powiązanymi - nie wystąpiły94
Nota 41.2. Pożyczki otrzymane od pozostałych podmiotów powiązanych - nie wystąpiły94
Nota 42. Świadczenia pracownicze dla Zarządu i Rady Nadzorczej i innego kluczowego personelu kierowniczego94
Nota 43. Wynagrodzenie firmy audytorskiej95
Nota 44. Przeciętne zatrudnienie95
Nota 45. Sprawy sądowe95
Nota 46. Połączenie jednostek gospodarczych95
Nota 47. Informacja o instrumentach finansowych95
Nota 48. Wpływy z emisji akcji99
Nota 49. Rozliczenia podatkowe100
ISTOTNE INFORMACJE DOTYCZĄCE 2022 ROKU101
ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM103
ZATWIERDZENIE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO104
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
AKTYWA | Nota w informacji dodatkowej | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa trwałe | |||
Rzeczowe aktywa trwałe | 1 | ||
Prawo do użytkowania | 2 | ||
Wartości niematerialne | 3 | ||
Wartość firmy | 4 | ||
Należności długoterminowe | 6 | ||
-w tym długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 8 | ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | |||
Aktywa obrotowe | |||
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Zapasy | 9 | ||
Należności handlowe oraz pozostałe należności | 10 | ||
-w tym krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 13 | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Kwoty należne od odbiorców z tytułu wyceny usług budowlanych | 11,38 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 12 | ||
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
RAZEM AKTYWA | |||
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | |||
KAPITAŁ WŁASNY | |||
Kapitał własny (przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej) | |||
Kapitał podstawowy | 15 | ||
Nadwyżka z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | 16 | ||
Pozostałe kapitały rezerwowe | 16 | ||
Kapitał z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych | - | ||
Zyski zatrzymane | 16 | ||
-w tym wynik finansowy netto | |||
ZOBOWIĄZANIA | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego | |||
Długoterminowe rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 17 | ||
Pozostałe rezerwy długoterminowe | 18 | ||
Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek | 19 | ||
Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu finansowego | 19,23 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe | |||
Pozostałe zobowiązania długoterminowe | |||
-w tym długoterminowe przychody przyszłych okresów oraz zobowiązania długoterminowe z tytułu umów | 20 | ||
-w tym długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | |||
Krótkoterminowe rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 21 | ||
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 21 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek | 19 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu finansowego | 19,23 | ||
Pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe | 19 | ||
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania | 22 | ||
-w tym krótkoterminowe przychody przyszłych okresów oraz zobowiązania długoterminowe z tytułu umów | 20 | ||
-w tym krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 20 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 22 | ||
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do zbycia | |||
RAZEM KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Działalność kontynuowana | Nota w informacji dodatkowej | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Przychody ze sprzedaży | 26,27 | ||
Koszt własny sprzedaży | 28 | ||
Zysk brutto ze sprzedaży | |||
Koszty sprzedaży | 28 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 28 | ||
Pozostałe przychody operacyjne netto | 29 | ||
Pozostałe koszty operacyjne netto | 28 | ||
Zysk operacyjny | |||
Przychody finansowe | 30 | ||
Koszty finansowe | 31 | ||
Zysk przed opodatkowaniem | |||
Podatek dochodowy | 32 | ||
Zysk z działalności kontynuowanej | |||
Zysk netto za okres obrotowy |
Zestawienie Całkowitych Dochodów | |||
Zysk netto (w PLN) | |||
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych | - | ||
Inne całkowite dochody razem | - | ||
Całkowite dochody ogółem |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | Nota w informacji dodatkowej | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021- 31.12.2021 |
Zysk przed opodatkowaniem | |||
Korekty o pozycje | 37 | ||
Amortyzacja | |||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych netto | - | ||
Przychody z tytułu odsetek | - | ||
Koszty z tytułu odsetek | |||
Zysk (strata) z tytułu działalności inwestycyjnej | - | - | |
Zmiana stanu rezerw | - | ||
Zmiana stanu zapasów | - | - | |
Zmiana stanu należności netto | - | - | |
-w tym z tytułu zmniejszenia (zwiększenia) stanu rozliczeń międzyokresowych czynnych oraz aktywów z tytułu umów | |||
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem kredytów i pożyczek | |||
-w tym z tytułu zwiększenia (zmniejszenia) przychodów przyszłych okresów oraz zobowiązań z tytułu umów | - | - | |
Koszty programu motywacyjnego | |||
Inne korekty | - | ||
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) | |||
Zapłacony podatek dochodowy | - | ||
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (wykorzystane w działalności operacyjnej) | |||
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | |||
Zbycie środków trwałych i wartości niematerialnych | |||
Spłata udzielonych pożyczek i odsetek | |||
Nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych | |||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | - | |
Przepływy pieniężne z działalności finansowej | |||
Wpływy z tytułu emisji akcji | 48 | ||
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | |||
Inne wpływy finansowe | |||
Zapłacone dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | |||
Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek | |||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | |||
Zapłacone odsetki | |||
Inne wydatki finansowe | |||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | |||
Przepływy pieniężne netto, razem przed skutkami zmian kursów wymiany | |||
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | |||
Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 12 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 r.
Kapitał podstawowy | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Kapitał z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem kapitał własny | |
Kapitał własny na dzień 01.01.2022r. | ||||||
Zysk netto za okres | ||||||
Inne całkowite dochody | - | - | ||||
Dochody całkowite razem | - | |||||
Emisja akcji | ||||||
Koszty emisji akcji | - | - | ||||
Zmiany w kapitale własnym | - | - | ||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2022r. | - |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 r.
Kapitał podstawowy | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Kapitał z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem kapitał własny | |
Kapitał własny na dzień 01.01.2021r. | ||||||
Zysk netto za okres | ||||||
Inne całkowite dochody | ||||||
Dochody całkowite razem | ||||||
Emisja akcji | ||||||
Zmiany w kapitale własnym | ||||||
Kapitał własny na dzień 31.12.2021r. |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej ML System S.A. (zwana dalej „Grupą”) jest ML System
Emitent jest zarejestrowany pod następującym adresem:
Podstawowym miejscem prowadzenia dzielności jest siedziba Emitenta –
Od dnia 28 czerwca 2018 roku akcje ML System S.A. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Spółka
ML System + Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zaczerniu 190G, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego Przedsiębiorców Krajowych prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000471680. Spółka posiada numer statystyczny REGON 181004641. Spółka figuruje pod numerem identyfikacji podatkowej 5170363419.
ML System S.A. od 14.09.2016 roku jest jednostką dominującą wobec ML System + Sp. z o.o.
W dniu 01.04.2021 r. została zawiązana pod firmą ML Genetic Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka, której 100% udziałów posiada ML System S.A. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym z dniem 06.04.2021 r.
ML Genetic Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zaczerniu 190G, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego Przedsiębiorców Krajowych prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000892953. Spółka posiada numer statystyczny REGON 388568211. Spółka figuruje pod numerem identyfikacji podatkowej 5170415174 .
ML System S.A. od 1.04.2021 roku jest jednostką dominującą wobec ML Genetic Sp. z o.o.
W dniu 16 czerwca 2022 roku została zawiązana Spółka ML Nordic AS z siedzibą w Drammen w Norwegii, której 100% udziałów posiada ML System S.A. Otwarcie podmiotu stanowi wzmocnienie działalności handlowej ML System w Skandynawii i jest konsekwentną realizacją polityki wzrostu eksportu. Rolą spółki jest aktywna dystrybucja rozwiązań oferowanych przez ML System S.A.
ML System S.A. od 16.06.2022 roku jest jednostką dominującą wobec ML Nordic AS.
W IV kwartale 2021 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (stan Delaware) została zawiązana spółka ML System Inc., która na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania jest na etapie organizacji i nie prowadzi działalności operacyjnej - na dzień 31.12.2022 roku została objęta konsolidacją.
ML System S.A. od 25.03.2022 roku jest jednostką dominującą wobec ML System Inc.
Jednostka dominująca ML System S.A. sporządziła skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmując konsolidacją metodą pełną ML System + Sp. z o.o, ML Genetic Sp. z o.o., ML Nordic AS oraz ML System Inc.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Spółka ML System S.A. pełni w Grupie Kapitałowej rolę jednostki wiodącej, producenta i głównego wykonawcy usług w zakresie wdrażania zintegrowanych systemów opartych na technologiach ogniw fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami, służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Spółka ML System + wchodząca w skład Grupy Kapitałowej pełni rolę wspomagającą w zakresie dystrybucji produktów i technologii ML System S.A. w Polsce i na rynkach zagranicznych. Spółka ML Genetic została założona w związku z planowanym wejściem Grupy na nowe rynki, tj. produkcji urządzeń medycznych i usług diagnostyki medycznej.
Dane finansowe ML System + Sp. z o.o., ML Genetic Sp. z o.o., ML Nordic AS oraz ML System Inc. podlegają konsolidacji metodą pełną.
UDZIAŁY LUB AKCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH (w tys.) - według stanu na dzień 31.12.2022 r.
Nazwa | Charakter powiązania | Metoda konsolidacji | Wartość bilansowa udziałów/akcji | Kapitał zakładowy | Procent posiadanego kapitału | udział w liczbie ogólnej głosów na walnym zgromadzeniu | otrzymane lub należne dywidendy od jednostki za okres kończący się |
w tys. zł | 31.12.2022 | ||||||
w tys. zł | |||||||
ML System + Sp. z o.o. | podmiot zależny w 100% | pełna | 100 | 100 | 100,00% | 100,00% | 0 |
ML Genetic Sp. z o.o. | podmiot zależny w 100% | pełna | 100 | 100 | 100,00% | 100,00% | 0 |
ML Nordic AS | podmiot zależny w 100% | pełna | 14 | 14 | 100,00% | 100,00% | 0 |
ML System Inc. | podmiot zależny w 100% | pełna | 0 | 0 | 100,00% | 100,00% | 0 |
Na dzień 31.12.2022 r. nie została dokona wpłata na kapitał zakładowy | |||||||
Graficzna prezentacja Grupy Kapitałowej na 31.12.2022 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej i za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych i skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym w skład Zarządu Jednostki dominującej wchodzili:
Na dzień 01.01.2022 r.:
Dawid Cycoń | Prezes Zarządu |
Edyta Stanek | Wiceprezes Zarządu |
Anna Warzybok | Wiceprezes Zarządu |
Na dzień 31.12.2022 r.:
Dawid Cycoń | Prezes Zarządu |
Edyta Stanek | Wiceprezes Zarządu |
Anna Warzybok | Wiceprezes Zarządu |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym w skład Rady Nadzorczej Jednostki dominującej wchodzili:
Na dzień 01.01.2022 r.:
Piotr Solorz | Przewodniczący Rady |
Piotr Charzewski | Członek Rady |
Aneta Cwynar | Członek Rady |
Wojciech Armuła | Członek Rady |
Marcin Madera | Członek Rady |
Na dzień 31.12.2022 r.:
Piotr Solorz | Przewodniczący Rady |
Piotr Charzewski | Członek Rady |
Aneta Cwynar | Członek Rady |
Wojciech Armuła | Członek Rady |
Marcin Madera | Członek Rady |
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem nie nastąpiły żadne zmiany w składzie Zarządu oraz Rady Nadzorczej.
ECDP Audyt Sp. z o.o.
ul. Francuska 2/20
40-015 Katowice
Informacje ogólne
Giełda:Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
ul. Książęca 4
00-498 Warszawa
Symbol na GPW:MLS
Sektor na GPW:Energia odnawialna
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
System depozytowo-rozliczeniowy
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW)
ul. Książęca 4
00-498 Warszawa
Kontakty z inwestorami
Zaczernie 190 G, 36-062 Zaczernie
tel: (17) 778 82 66
fax: (17) 853 58 77
e-mail: biuro@mlsystem.pl
Relacje Inwestorskie
Tel.: +48 574 697 856
e-mail: relacje@mlsystem.pl
www.mlsystem.pl, www.ir.mlsystem.pl
Kontakt dla mediów
Tomasz Danelczyk
TAILORS Group
Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku (według wiedzy Spółki) akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:
Nazwisko i imię, Firma | Udział w ogólnej liczbie głosów | Udział w kapitale zakładowym |
Dawid Cycoń | 35,56% | 31,11% |
Edyta Stanek | 35,36% | 30,84% |
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym nie są znane Spółce umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych głównych akcjonariuszy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera sprawozdanie jednostki dominującej ML System S.A. oraz sprawozdania spółek zależnych. Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia przejęcia kontroli przez Grupę ML System S.A. do dnia ustania kontroli. Wszystkie podmioty wchodzące w skład Grupy Kapitałowej były objęte kontrolą w okresie sprawozdawczym. Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty pomiędzy podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym.
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Spółka i Grupa nie odczuwa bezpośrednio skutków działań wojennych w postaci bezpośredniego wpływu na sytuację majątkową i wynik finansowy.
Wojna, skomplikowana sytuacja geopolityczna i nakładane restrykcje wpłyną zarówno na sytuację makroekonomiczną w Polsce i stwarzają ryzyko przełożenia na wyniki Spółki i Grupy w przyszłości. Ponieważ otwarty konflikt na terenie Ukrainy i sankcje nałożone na Rosję mają charakter wyjątkowy, oszacowanie ryzyka i ustalenie zagrożeń, konsekwencji jest procesem nieszablonowym, który prowadzony będzie na bieżąco w celu oszacowania skutków na działalność biznesową i sytuację finansową Spółki i Grupy.
Szerszy opis ryzyka znajduje się w części 4.7 Sprawozdania Zarządu.
Zarząd ML System S.A. oświadcza według swojej najlepszej wiedzy, że niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości odzwierciedlające w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej Emitenta oraz jej wynik finansowy. Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymaga użycia pewnych znaczących szacunków księgowych. Wymaga również od Zarządu stosowania własnego osądu przy wyborze przyjętych zasad rachunkowości.
Zarząd ML System S.A. oświadcza, że Sprawozdanie z działalności ML System S.A. i Grupy Kapitałowej ML System S.A. za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 r. zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć Emitenta i Grupy Kapitałowej Emitenta, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyk.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. zostało zatwierdzone 30 marca 2023 roku przez Emitenta do publikacji w dniu 31 marca 2023 roku.
a) Oświadczenie o zgodności z MSSF
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską, opublikowanymi i obowiązującymi na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Pierwszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF było skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1.01.2017r. do 31.12.2017r. Na potrzeby prospektu emisyjnego Spółki zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 17.05.2018 r. datą przejścia na MSSF był 01.01.2014 r.
c) Zasady wyceny i ewidencji aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Jednostka dominująca sporządziła skonsolidowane sprawozdanie finansowe wg Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Poniżej przedstawiono przyjęte metody wyceny aktywów i pasywów, amortyzacji, pomiaru wyniku finansowego oraz sposobu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Rzeczowe aktywa trwałe - ujmowane są w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po początkowym ujęciu wykazuje się je w wartości pomniejszonej o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Amortyzację rozpoczyna się w momencie, gdy składnik aktywów jest zdatny do użytkowania. Zastosowana metoda i stawki amortyzacyjne odzwierciedlają tryb konsumowania przez Spółkę korzyści ekonomicznych z danego składnika aktywów.
Średnie stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę zostały zaprezentowane w notach objaśniających do sprawozdania z sytuacji finansowej.
Środki trwałe w budowie – wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, ewentualnie pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty ich wartości.
Wartości niematerialne - ujmowane są w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po początkowym ujęciu wykazuje się je w wartości pomniejszonej o skumulowaną amortyzację oraz o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Aktywowane koszty odpisuje się metodą liniową przez szacowany okres użytkowania.
Średnie stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę zostały zaprezentowane w notach objaśniających do sprawozdania z sytuacji finansowej.
Wartość firmy - z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki sumy:
- przekazanej zapłaty,
- kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz
- w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej nad kwotą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy: odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.
Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy.
W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Połączenia jednostek - Grupa ujmuje połączenia przedsięwzięć metodą nabycia. Zapłata przekazana za nabycie przedsięwzięcia stanowi wartość godziwą przekazanych aktywów, zobowiązań zaciągniętych wobec poprzednich właścicieli jednostki przejmowanej oraz udziałów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę. Możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa i zobowiązania oraz zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia przedsięwzięć wycenia się w ujęciu początkowym w ich wartościach godziwych na dzień przejęcia. Grupa ujmuje na dzień przejęcia wszelkie udziały niedające kontroli w jednostce przejmowanej albo według wartości godziwej, albo według wartości proporcjonalnego udziału (odpowiadającego udziałowi niedającemu kontroli) w możliwych do zidentyfikowania ujętych aktywach netto jednostki przejmowanej.
Nadwyżka ceny przejęcia oraz udziałów niekontrolujących nad wartością godziwą przejętych aktywów netto stanowi wartość firmy.
Koszty transakcyjne ujmowane są w wyniku finansowym w momencie poniesienia.
W przypadku gdy Grupa nie nabyła 100% udziałów w jednostce zależnej i istnieje możliwość zakupu udziałów niekontrolujących opcja nabycia jest rozważana w kontekście MSSF 9. Jeśli zobowiązanie z tytułu wykupu mniejszościowego udziałów w spółkach zależnych jest ceną zmienną, kalkulowaną w oparciu o EBITDA tej spółki uznaje się, że ze względu na taką konstrukcję ceny jest wysoce prawdopodobne, że ryzyka i korzyści
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
nie zostały przetransferowane do jednostki dominującej na dzień powstania opcji, w związku z tym zobowiązanie finansowe z tytułu opcji put pomniejsza kapitał własny.
Wszelkie późniejsze zmiany wartości bilansowej zobowiązania finansowego, które wynikają z ponownej wyceny wartości bieżącej kwoty należnej w momencie wykonania opcji sprzedaży udziałów niekontrolujących, są ujmowane w wyniku finansowym przypadającym na jednostkę dominującą.
Zapasy – wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia nie wyższej od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Na koniec okresu sprawozdawczego wycena zapasów odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny. Odpisy aktualizujące wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenia odnoszone są do pozostałych kosztów/przychodów operacyjnych. Zapasy obejmowane są odpisem aktualizującym według trzech rodzajów ryzyka:
- ryzyka ilościowego - polegającego na analizie planu sprzedażowego lub rotacji zapasów
- ryzyka cenowego - dotyczącego zapasów, których wartość netto możliwa do uzyskania, pomniejszona o wszelkie koszty poniesione przed sprzedażą jest niższa niż ich historyczna cena nabycia lub koszt produkcji.
Należności i udzielone pożyczki - zgodnie z treścią MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, w momencie początkowego ujęcia, należności wycenia się zamortyzowanego kosztu. W ramach analizy modelu biznesowego uznano, że w Spółce występuje jeden model zarządzania, tj. że należności są utrzymywane w celu ściągnięcia.
Odpisy aktualizujące wartość należności w sprawozdaniu z całkowitych dochodów prezentowane są w pozycji „pozostałe koszty operacyjne”.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej należności wykazuje się w kwocie netto jako różnicę między stanem należności a stanem odpisów aktualizujących ich wartość.
Pozostałe aktywa finansowe – wycenia się w wartości godziwej.
Dotacje - których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez Spółkę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w wynik finansowy systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów – Spółka ujmuje dotacje w szyku rozwartym aby wszystkie aktywa były ujmowane na podstawie jednolitych zasad.
Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w przychodach, w okresie niezbędnym do skompensowania kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować. Dotacje należne jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Spółki bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w wyniku finansowym w okresie, w którym są należne.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania - w momencie początkowego ujęcia zobowiązania wycenia się w cenie nabycia, tj. w wartości godziwej otrzymanej zapłaty. Wartość ta określana jest na podstawie ceny transakcji lub (w przypadku braku możliwości określenia tej ceny) zdyskontowanej sumy wszystkich przyszłych uiszczonych płatności.
Po początkowym ujęciu wszystkie zobowiązania, z wyjątkiem zobowiązań przeznaczonych do obrotu i instrumentów pochodnych będących zobowiązaniami, wycenia się, co do zasady, w zamortyzowanej cenie nabycia, stosując metodę efektywnej stopy procentowej. Jednakże w przypadku zobowiązań o terminie wymagalności nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, analizowane są przesłanki mające wpływ na wartość wyceny takich zobowiązań w zamortyzowanej cenie nabycia (zmiany stopy procentowej, ewentualne dodatkowe przepływy pieniężne i inne). Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy zobowiązania wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty wówczas, gdy różnica pomiędzy wartością w zamortyzowanej cenie nabycia i wartością w kwocie wymagającej zapłaty nie wywiera istotnego wpływu na cechy jakościowe sprawozdania finansowego.
Zobowiązania i aktywa warunkowe - Grupa ujawnia na koniec okresu sprawozdawczego informacje o aktywach warunkowych jeśli wpływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest prawdopodobny. Jeśli jest to wykonalne w praktyce, Grupa szacuje skutki finansowe aktywów warunkowych, wyceniając je zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wycenie rezerw.
Grupa ujawnia na koniec okresu sprawozdawczego informacje o zobowiązaniach warunkowych jeśli:
- ma możliwy obowiązek, który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy lub
- ma obecny obowiązek który powstał na skutek zdarzeń przeszłych, ale wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne nie jest prawdopodobny lub Grupa nie jest w stanie wycenić kwoty zobowiązania wystarczająco wiarygodnie.
Grupa nie ujawnia zobowiązania warunkowego gdy prawdopodobieństwo wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest znikome.
Podatek dochodowy odroczony - wysokość rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego.
Podstawą utworzenia aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego są przejściowe dodatnie i ujemne różnice miedzy wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową.
Umowy leasingowe są klasyfikowane jako leasingowe gdy:
- występuje określony składnik aktywów możliwy do zidentyfikowania jednoznacznie lub w sposób dorozumiały oraz gdy dostawca nie może posiadać istotnego prawa do zmiany,
- umowa przekazuje na określony czas prawo do kontroli nad użytkowaniem składnika aktywów w zamian za wynagrodzenie – klient posiada prawo do kierowania użytkowaniem (direct the use) oraz prawo do otrzymania w istocie wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania tego składnika aktywów (biorąc pod uwagę zakres prawa klienta do korzystania z aktywa).
Na dzień rozpoczęcia okresu leasingu, Spółka, jako leasingobiorca ujmuje leasing w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w aktywach jako prawo do użytkowania i w zobowiązaniach jako zobowiązanie finansowe z tyt. leasingu kwotach równych wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych ustalonej na dzień rozpoczęcia leasingu
Kategorie instrumentów finansowych
Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Spółkę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Spółka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne jedynie wówczas gdy zmienia się model zarządzania tymi
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Do aktywów/zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe spełniające jeden z warunków:
- jest sklasyfikowany jako przeznaczony do obrotu
- przy początkowym ujęciu został wyznaczony jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Do aktywów i zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu Spółka zalicza aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z krótkoterminowych zmian cen oraz wahań innych czynników rynkowych albo krótkiego czasu trwania nabytego instrumentu.
Do pożyczek udzielonych i należności Spółka zalicza, niezależnie od terminu ich wymagalności, aktywa finansowe powstałe na skutek wydania bezpośrednio drugiej stronie kontraktu środków pieniężnych.
Do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności Spółkazalicza aktywa finansowe niebędące instrumentami pochodnymi, inne niż:
- wyznaczone przez jednostkę przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat,
- wyznaczone przez jednostkę jako dostępne do sprzedaży,
- spełniające definicje pożyczek i należności,
dla których zawarte kontrakty ustalają termin wymagalności spłaty wartości nominalnej oraz określają prawo do otrzymania w ustalonych terminach korzyści ekonomicznych, na przykład oprocentowania, w stałej lub możliwej do ustalenia kwocie, pod warunkiem, że jednostka zamierza i może utrzymać te aktywa do czasu kiedy staną się wymagalne.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Zasady wyceny instrumentów finansowych
W momencie początkowego ujęcia wszystkie aktywa i zobowiązania finansowe są wyceniane przez Spółkę w wartości godziwej uiszczonej (aktywa) lub otrzymanej (zobowiązania) zapłaty. Wartość tę określa się na podstawie ceny transakcji lub (w przypadku braku możliwości określenia tej ceny), zdyskontowanej sumy wszystkich przyszłych odpowiednio otrzymanych lub uiszczonych płatności.
Aktywa i zobowiązania finansowe Spółka wycenia na każdy dzień bilansowy. Zasady wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym instrumentów finansowych są następujące:
Grupa aktywów lub zobowiązań | Zasada wyceny | Zasady ujęcia w sprawozdaniu finansowym |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Według wartości godziwej | Różnica z wyceny koryguje wartość wycenianego składnika aktywów oraz ujmowana jest w wyniku finansowym bieżącego okresu sprawozdawczego w pozycji przychody finansowe lub koszty finansowe |
Pożyczki i należności | Według zamortyzowanej ceny nabycia przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej (IRR), a w sytuacji, kiedy termin zapłaty nie jest znany według ceny nabycia (np. w przypadku pożyczek bez ustalonego terminu spłaty) | Różnica z wyceny koryguje wartość wycenianego składnika aktywów oraz jest ujmowana w wyniku finansowym bieżącego okresu sprawozdawczego. |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Według wartości godziwej | Różnica z wyceny wykazywana jest odrębnie w sprawozdaniu finansowym oraz ujmowana w wyniku finansowym bieżącego okresu sprawozdawczego w pozycji przychody finansowe lub koszty finansowe |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Według zamortyzowanej ceny nabycia przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej (IRR) | Różnica z wyceny koryguje wartość wycenianego składnika zobowiązań oraz jest ujmowana w wyniku finansowym bieżącego okresu sprawozdawczego. |
Wartości godziwe aktywów i zobowiązań finansowych - Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak instrumenty pochodne: kontrakty walutowe typu FORWARD oraz zabezpieczenia stopy procentowej IRS w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna. Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego. Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
Poziom hierarchii wartości godziwej | Opis |
Poziom 1 | Ceny notowane z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań |
Poziom 2 | Dane wejściowe inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni (tj. jako ceny) lub pośrednio |
Poziom 3 | Dane wejściowe do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne) |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Spółka stosuje zasady MSSF 15 z uwzględnieniem założeń przyjętych w tym modelu. Model ten zakłada, że przychody ujmowane są wówczas, gdy (lub w stopniu, w jakim) jednostka przekazuje klientowi kontrolę nad towarami lub usługami, oraz w kwocie, do jakiej jednostka oczekuje być uprawniona. Zależnie od spełnienia określonych kryteriów, przychody są:
- rozkładane w czasie, w sposób obrazujący wykonanie umowy przez jednostkę na podstawie wyceny stopnia jej zaawansowania lub jakiej jednostka oczekuje być uprawniona,
- ujmowane jednorazowo, w momencie, gdy kontrola nad towarami lub usługami jest przeniesiona na klienta.
Przychody z umów o usługę budowlaną – Spółka dzięki przygotowywaniu i bieżącym kontrolowaniu budżetów dotyczących realizowanych kontraktów jest w stanie określić w sposób wiarygodny wynik umowy w związku z czym przychody ujmowane są proporcjonalnie do wysokości poniesionych kosztów tj. wg metody stopnia zaawansowania. Przewidywane straty z tytułu umowy o usługi budowlane niezwłocznie ujmuje się jako koszt.
Na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych składniki aktywów i pasywów - wg kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Kwoty szacunkowe - sporządzenie informacji finansowych zgodnie z MSSF wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
1.Rezerwy na świadczenia pracownicze – Spółka tworzy rezerwy na koszty odpraw emerytalnych, które szacowane są metodą aktuarialną. Aktualizacja rezerw na świadczenia pracownicze dokonywana jest raz w roku na koniec roku obrachunkowego. Wielkość planowanej wypłaty rezerw wynosi równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia.
2.Rezerwy na naprawy gwarancyjne – Spółka tworzy rezerwy na naprawy gwarancyjne, które szacowane z uwzględnieniem ponoszonych kosztów napraw gwarancyjnych oraz prawdopodobieństwa ich wystąpienia w okresie gwarancji i rękojmi. Rezerwy tworzone są w momencie zakończenia realizacji umowy i utrzymywane do czasu upływu tego okresu.
3.Rezerwy na naprawy serwisowe – Spółka tworzy rezerwy na naprawy serwisowe związane z produkowanymi sprzedawanymi wyrobami, które to rezerwy są szacowane z uwzględnieniem prawdopodobieństwa wystąpienia napraw gwarancyjnych.
4.Stawki amortyzacyjne – Wysokość stawek amortyzacyjnych określana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka przeprowadza coroczną weryfikację przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
5.Przychody z umów o finansowanie prac badawczych i rozwojowych – koszty ujmowane są w rachunku zysków i strat proporcjonalnie do wysokości uzyskanych przychodów.
6.Instrumenty finansowe – wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie funkcjonuje aktywny rynek Zarząd wycenia stosując odpowiednie techniki wyceny i stosowne założenia, przy wyborze których kieruje się profesjonalnym osądem.
d) Status zatwierdzania standardów przez UE
Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w 2022 roku:
a) Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Opublikowane w maju 2020 r. zmiany do standardu mają na celu zaktualizowanie stosownych referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF, nie wprowadzając zmian merytorycznych dla rachunkowości połączeń przedsiębiorstw.
b) Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiana do MSR 16 wprowadza zakaz korygowania kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o kwoty uzyskane ze sprzedaży składników wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Zamiast tego jednostka rozpozna ww. przychody ze sprzedaży i powiązane z nimi koszty bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
c) Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień odnośnie do kosztów, które jednostka uwzględnia w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia.
d) Roczne zmiany do MSSF 2018 - 2020
“Roczne zmiany MSSF 2018-2020” wprowadzają zmiany do standardów: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”.
Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny.
Analiza Zarządu Emitenta dokonana na dzień 31 grudnia 2022 roku i ocena wpływu nowych lub zmienionych standardów na stosowane przez Grupę zasady (polityki) rachunkowości oraz przyszłe sprawozdania finansowe obejmowała w szczególności wpływ nowych standardów, których zastosowanie może wywołać zmiany w rachunkowości i sprawozdawczości.
Nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które zostały przyjęte przez Unię Europejską („UE”) ale nie weszły jeszcze w życie:
a) MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17
b) Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
c) Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
d) Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
e) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
f) MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe”
g) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lun wspólnymi przedsięwzięciami
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego z przyjętych przez UE standardów, interpretacji lub zmian, które na dzień 31 grudnia 2022 roku nie miały zastosowania.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa nie dokonywała zmiana w zasadach polityki rachunkowości.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz w okresie porównawczym notowania średnich kursów wymiany PLN w stosunku do EUR, ustalone przez Narodowy Bank Polski przedstawiały się następująco:
01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | |||
kurs | data | kurs | data | |
kurs średni | 4,6883 | 4,5775 | ||
kurs z dnia bilansowego | 4,6899 | 30.12.2022 | 4,5994 | 31.12.2021 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Okres obrotowy: |
|
|
| |
12 m-cy 2022 | 12 m-cy 2021 | 12 m-cy 2022 | 12 m-cy 2021 | |
tys. PLN |
| tys. EUR |
| |
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług | 281 664 | 188 805 | 60 078 | 41 246 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 37 025 | 26 584 | 7 897 | 5 808 |
Zysk operacyjny | 7 093 | 4 412 | 1 513 | 964 |
Zysk/strata przed opodatkowaniem | 890 | 3 174 | 190 | 693 |
Zysk/strata netto | 215 | 1 746 | 46 | 381 |
Całkowite dochody ogółem | 210 | 1 746 | 45 | 381 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 10 320 | 10 205 | 2 201 | 2 229 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -45 853 | -55 367 | -9 780 | -12 095 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 37 845 | 49 373 | 8 072 | 10 786 |
Zmiana bilansowa stanu środków pieniężnych | 2 312 | 4 211 | 493 | 920 |
Liczba akcji (w tys. szt.) | 6 484 | 6 484 | 6 484 | 6 484 |
Średnia ważona liczba akcji (w tys.szt.) | 6 484 | 6 385 | 6 484 | 6 385 |
Podstawowy zysk/strata na 1 akcję zwykłą (w PLN/EUR) | 0,03 | 0,27 | 0,01 | 0,06 |
Rozwodniony zysk/strata na jedną akcje zwykłą (w PLN/EUR) | 0,03 | 0,27 | 0,01 | 0,06 |
Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w PLN/EUR) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Stan na dzień: |
|
|
| |
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
tys. PLN |
| tys. EUR |
| |
Aktywa razem | 431 190 | 390 215 | 91 940 | 84 840 |
Zobowiązania długoterminowe | 133 801 | 146 929 | 28 530 | 31 945 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 150 982 | 97 086 | 32 192 | 21 108 |
Kapitał własny | 146 407 | 146 200 | 31 218 | 31 787 |
Kapitał zakładowy | 6 484 | 6 484 | 1 383 | 1 410 |
Liczba akcji (w tys. szt.) | 6 484 | 6 484 | 6 484 | 6 484 |
Średnia ważona liczba akcji (w tys.szt.) | 6 484 | 6 385 | 6 484 | 6 385 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w PLN/EUR) | 22,58 | 22,90 | 4,81 | 4,98 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w PLN/EUR) | 22,58 | 22,90 | 4,81 | 4,98 |
Wybrane dane finansowe prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym przeliczono na walutę EUR w następujący sposób:
- poszczególne pozycje aktywów i pasywów dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczone są według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na dzień bilansowy:
w dniu 31 grudnia 2022 roku 1 EUR = 4,6899
w dniu 31 grudnia 2021 roku 1 EUR = 4,5994
- poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczone są według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w okresie sprawozdawczym:
w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku 1 EUR = 4,6883
w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku 1 EUR = 4,5775
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Emitent w dniu 7 marca 2023 r. opublikował szacunkowe skonsolidowane wyniki za 2022 r. Opublikowane dane szacunkowe nie różnią się od ostatecznych wyników osiągniętych przez Grupę.
Grupa Emitenta wprowadza APM (Alternatywny Pomiar Wyników), który oznacza pomiar finansowy historycznej efektywności finansowej Grupy, inny niż określony w mających zastosowanie ramach sprawozdawczości finansowej. Emitent wprowadza APM w ramach dwóch podstawowych wskaźników w okresie historycznych i śródrocznych informacji finansowych:
- EBITDA (Zysk/Strata z działalności operacyjnej powiększony o wartość amortyzacji).
- Dług netto.
W opinii Emitenta zastosowane wskaźniki umożliwią uczestnikom rynku kapitałowego uzyskać pełniejszy obraz wyceny akcji Emitenta również przy wykorzystaniu wskaźników odnoszących się do EBITDA oraz długu netto.
Wielkości wynikająca z zastosowanych wskaźników bezpośrednio wynikają z rocznych i śródrocznych sprawozdań finansowych Grupy Emitenta:
- EBITDA = Zysk/Strata z działalności operacyjnej powiększony o wartość amortyzacji (obydwie pozycje pochodzą ze skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz przepływów pieniężnych).
- Dług netto = suma długoterminowych i krótkoterminowych zobowiązań finansowych z tytułu kredytów i pożyczek, leasingu finansowego oraz pozostałych zobowiązań finansowych pomniejszona o wartość środków pieniężnych (wszystkie pozycje pochodzą ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej).
APM - Alternatywny Pomiar Wyników - EBITDA (tys. zł) – dane skonsolidowane dla Grupy Kapitałowej ML System S.A.
APM - Alternatywny Pomiar Wyników | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
EBITDA (Zysk/Strata z działalności operacyjnej powiększony o wartość amortyzacji) | 36 505 | 24 373 |
APM - Alternatywny Pomiar Wyników - Dług netto (tys. zł)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE ORAZ ŚRODKI TRWAŁE W BUDOWIE I ZALICZKI NA ŚRODKI TRWAŁE W BUDOWIE | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Środki trwałe, w tym | 200 718 | 198 116 |
a) grunty(w tym prawo do wieczystego użytkowania gruntu | 10 243 | 3 924 |
b) budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 48 066 | 31 791 |
c) urządzenia techniczne i maszyny | 108 931 | 116 342 |
d) środki transportu | 537 | 488 |
e) inne środki trwałe | 32 941 | 45 571 |
Środki trwałe w budowie | 289 | 12 439 |
Zaliczki na środki trwałe w budowie | 16 450 | 2 944 |
Rzeczowe aktywa trwałe razem | 217 457 | 213 499 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 01.01.2022 - 31.12.2022 | Grunty | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 3 924 | 34 487 | 145 384 | 911 | 68 094 | 252 800 |
Umorzenie i łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 2 696 | 29 042 | 423 | 22 523 | 54 684 |
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 3 924 | 31 791 | 116 342 | 488 | 45 571 | 198 116 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 3 924 | 34 487 | 145 384 | 911 | 68 094 | 252 800 |
a) Zwiększenia | 6 319 | 17 135 | 2 258 | 859 | 4 548 | 31 119 |
- nabycia | 6 319 | 17 135 | 2 251 | 0 | 4 548 | 30 253 |
- wykupione po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | 859 | 0 | 859 |
- pozostałe zwiększenia | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | 7 |
b) Zmniejszenia | 0 | 0 | -125 | -66 | 0 | -191 |
- sprzedaż | 0 | 0 | 0 | -66 | 0 | -66 |
- likwidacja | 0 | 0 | -125 | 0 | 0 | -125 |
Bilans zamknięcia (wartość brutto) | 10 243 | 51 622 | 147 517 | 1 704 | 72 642 | 283 728 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 0 | 2 696 | 28 065 | 423 | 22 523 | 53 707 |
Amortyzacja uwzględniona w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 860 | 9 542 | 104 | 17 178 | 27 684 |
Zwiększenia z tytułu wykupu po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | 653 | 0 | 653 |
Zmniejszenia z tytułu sprzedaży | 0 | 0 | 0 | -13 | 0 | -13 |
Zmniejszenia z tytułu likwidacji | 0 | 0 | -64 | 0 | 0 | -64 |
Pozostałe zwiększenia | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | 7 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 0 | 3 556 | 37 550 | 1 167 | 39 701 | 81 974 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 977 | 0 | 0 | 977 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte lub odwrócone w sprawozdaniu z całkowitych dochodów zgodnie z MSR 36 | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 | 59 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 1 036 | 0 | 0 | 1 036 |
Zakumulowana amortyzacja i łączne zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 3 556 | 38 586 | 1 167 | 39 701 | 83 010 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 10 243 | 48 066 | 108 931 | 537 | 32 941 | 200 718 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 01.01.2021 - 31.12.2021 | Grunty | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 3 924 | 34 133 | 88 253 | 356 | 43 883 | 170 549 |
Umorzenie i łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 2 009 | 24 230 | 59 | 11 469 | 37 767 |
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 3 924 | 32 124 | 64 023 | 297 | 32 414 | 132 782 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 3 924 | 34 133 | 88 253 | 356 | 43 883 | 170 549 |
a) Zwiększenia | 0 | 354 | 62 120 | 720 | 24 227 | 87 421 |
- nabycia | 0 | 354 | 62 120 | 20 | 24 201 | 86 695 |
- wykupione po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | 263 | 0 | 263 |
- pozostałe zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 437 | 26 | 463 |
b) Zmniejszenia | 0 | 0 | -4 989 | -165 | -16 | -5 170 |
- sprzedaż | 0 | 0 | -4 986 | -124 | -4 | -5 114 |
- likwidacja | 0 | 0 | -3 | -41 | -12 | -56 |
Bilans zamknięcia (wartość brutto) | 3 924 | 34 487 | 145 384 | 911 | 68 094 | 252 800 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 0 | 2 009 | 23 654 | 59 | 11 469 | 37 191 |
Amortyzacja uwzględniona w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 687 | 6 508 | 47 | 11 069 | 18 311 |
Zmniejszenia z tytułu sprzedaży | 0 | 0 | -2 094 | -91 | -4 | -2 189 |
Zmniejszenia z tytułu likwidacji | 0 | 0 | -3 | -41 | -11 | -55 |
Pozostałe zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 449 | 0 | 449 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 0 | 2 696 | 28 065 | 423 | 22 523 | 53 707 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 576 | 0 | 0 | 576 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości, które zostały ujęte w kapitale własnym lub odwrócone bezpośrednio z kapitałem własnym zgodnie z MSR 36 | 0 | 0 | 401 | 0 | 0 | 401 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 977 | 0 | 0 | 977 |
Zakumulowana amortyzacja i łączne zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 2 696 | 29 042 | 423 | 22 523 | 54 684 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 3 924 | 31 791 | 116 342 | 488 | 45 571 | 198 116 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
OKRESY UŻYTKOWANIA ŚRODKÓW TRWAŁYCH | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) grunty(w tym prawo do wieczystego użytkowania gruntu) | 0 | 0 |
b) budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 600 | 600 |
c) urządzenia techniczne i maszyny | 24-170 | 24-170 |
d) środki transportu | 36-96 | 36-96 |
e) inne środki trwałe | 24-96 | 24-96 |
Powyższe okresy użytkowania środków trwałych zostały podane w miesiącach.
Rzeczowe aktywa trwałe stanowią zabezpieczenie zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów, które zostały przedstawione w nocie nr 19.4.
W tabeli zaprezentowano szczegółowo środki trwałe na których ustanowiono zastaw rejestrowy oraz hipotekę. Wykazane wartości majątku stanowiącego zabezpieczenie są wartościami wynikającymi z umowy kredytowej / leasingowej oraz wartościami netto na dzień bilansowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Na dzień 31.12.2022
Wyszczególnienie zabezpieczeń | Rodzaj zobowiązania | Wierzyciel | Rodzaj zabezpieczonego majątku | Wartość zastawionego majątku (tys. zł) |
Kredyty (inwestycyjne i w rachunku bieżącym) | hipoteka umowna | BNP Paribas Bank Polska S.A. | hipoteka na nieruchomości zlokalizowanej w Zaczerniu (KW RZ1Z/00193279/1) | 18 889 |
Kredyty (inwestycyjne i w rachunku bieżącym) | hipoteka umowna | Bank Gospodarstwa Krajowego | hipoteka na działce gruntowej w Zaczerniu nr 1/34 (KW RZ1Z/00217302/7) | 12 212 |
Na dzień 31.12.2022
Nazwa | Klasyfikacja majątkowa | Wartość inwentarzowa | Wartość wg umowy zastawu/kredytu | Zabezpieczenie |
Zautomatyzowana linia lutownicza z robotem podawczym | 484 | 3 438 | 4 752 | Kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego |
Myjka do cienkiego szkła | 527 | 1 041 | 1 409 | |
Szlifierka CNC (Centrum Obróbcze do szkła ultra cienkiego) | 527 | 1 053 | 1 410 | |
Laser do cięcia i wiercenia otworów | 527 | 3 759 | 5 029 | |
System transportowo - suwnicowy. | 5 | 2 157 | 2 379 | |
System do enkapsulacji. | 5 | 2 517 | 2 776 | |
Myjnia do szkła. | 5 | 898 | 990 | |
Linia do depozycji nisko-wymiarowych struktur półp | 5 | 24 512 | 27 036 | |
Zgrzewarka próżniowa | 8 | 15 | 41 | |
INK Jet System | 8 | 1 371 | 2 351 | |
System czyszczenia podłoży giętych, | 8 | 462 | 739 | |
Nanoindenter | 801 | 849 | 1 324 | |
Spektrometr Ramana | 8 | 1 066 | 1 598 | |
Spektrometr emisyjny z wyładowaniem jarzeniowym (GDS) | 8 | 855 | 1 299 | |
Mikroskop sił atomowych (AFM) wraz z przystawkami | 8 | 876 | 1 330 | |
Transmis.,skaningowy mikroskop elektronowy (STEM) | 8 | 2 403 | 3 650 | |
Aktywator plazmowy | 8 | 45 | 120 | |
Miernik natężenia światła | 8 | 42 | 113 | |
Urządzenie do pomiaru DOL i CS | 8 | 65 | 142 | |
Heat Soak Test System | 8 | 518 | 957 | |
Laser do strukturyzacji płyt prototypowych PCB | 8 | 901 | 1 351 | Bank Spółdzielczy w Tyczynie Oddział w Tyczynie |
System pozycjonera układów elektronicznych | 8 | 4 185 | 2 000 | |
Linia do łączenia ogniw w łańcuchy stringów fotowo | 484 | 2 840 | 6 190 | Kredyty w Banku BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Drukarka InkJet 1.3.1 | 527 | 2 192 | 3 000 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Piec do suszenia i odprowadzania lepiszcza 1.3.1 | 527 | 3 114 | 5 016 | |
Linia autoclaw | 50 | 3 716 | 4 824 | |
Urządzenie do przygotowania i cięcia próbek | 8 | 636 | 1 606 | |
Zgrzewarka próżniowa | 801 | 2 | 15 | |
Przystawka kalibracyjna do Spektrofluorymetru FS5 | 801 | 6 | 62 | |
Przystawka do pomiaru ciał stały Spektrofluor. FS5 | 801 | 8 | 75 | |
Spin coater | 801 | 15 | 145 | |
Role Blade | 801 | 8 | 60 | |
Myjka plazmowa. | 801 | 19 | 155 | |
Laserowa naświetlarka do fotorezystu. | 801 | 399 | 3 189 | |
System trawienia jonami reaktywnymi. | 801 | 449 | 3 596 | |
Przystawka EBIC do systemu SEM. | 801 | 164 | 986 | |
System PVD. | 801 | 389 | 2 334 | |
Piła do cięcia płytek. | 801 | 101 | 806 | |
Wetbench do mycia płytek. | 801 | 141 | 847 | |
Urządzenie do pomiarów DTLS. | 801 | 187 | 897 | |
MOCVD - System do wzrostu warstw krystalicznych | 801 | 2 308 | 9 233 | |
Komplet: Serwer DELL 2 szt.+ Macierz DELL EMC 1 szt. | 48 | 142 | 226 | |
Zautomatyzowany system do obróbki profili aluminiowych | 2 027 | 2 300 |
Na dzień 31.12.2021
Wyszczególnienie zabezpieczeń | Rodzaj zobowiązania | Wierzyciel | Rodzaj zabezpieczonego majątku | Wartość zastawionego majątku (tys. zł) |
Kredyty (inwestycyjne i w rachunku bieżącym) | hipoteka umowna | BNP Paribas Bank Polska S.A. | hipoteka na nieruchomości zlokalizowanej w Zaczerniu (KW RZ1Z/00193279/1) | 19 321 |
Kredyty (inwestycyjne i w rachunku bieżącym) | hipoteka umowna | Bank Gospodarstwa Krajowego | hipoteka na działce gruntowej w Zaczerniu nr 1/34 (KW RZ1Z/00217302/7) | 12 470 |
Na dzień 31.12.2021
Nazwa | Klasyfikacja majątkowa | Wartość inwentarzowa | Wartość wg umowy zastawu/kredytu | Zabezpieczenie |
Zautomatyzowana linia lutownicza z robotem podawczym | 484 | 5 014 | 4 752 | Kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego |
Myjka do cienkiego szkła | 527 | 1 497 | 1 409 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Szlifierka CNC (Centrum Obróbcze do szkła ultra cienkiego) | 527 | 1 463 | 1 410 | |
Laser do cięcia i wiercenia otworów | 527 | 5 219 | 5 029 | |
System transportowo - suwnicowy | 5 | 2 357 | 2 379 | |
System do enkapsulacji. | 5 | 2 748 | 2 776 | |
Myjnia do szkła. | 5 | 981 | 990 | |
Linia do depozycji nisko-wymiarowych struktur półp. | 5 | 26 779 | 27 036 | |
Nanoindenter | 801 | 1 187 | 1 324 | |
Spektrometr Ramana | 8 | 1 449 | 1 598 | |
Spektrometr emisyjny z wyładowaniem jarzeniowym (GDS) | 8 | 1 205 | 1 299 | |
Mikroskop sił atomowych (AFM) wraz z przystawkami | 8 | 1 234 | 1 330 | |
Transmis. skaningowy mikroskop elektronowy (STEM) | 8 | 3 385 | 3 650 | |
Linia do łączenia ogniw w łańcuchy stringów fotowoltaicznych | 484 | 4 120 | 6 190 | Kredyty w Banku BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Drukarka InkJet | 527 | 3 223 | 3 000 | |
Piec do suszenia i odprowadzania lepiszcza | 527 | 4 543 | 5 016 | |
Linia autoclaw | 50 | 4 695 | 4 824 | |
Urządzenie do przygotowania i cięcia próbek | 8 | 831 | 1 606 | |
Zgrzewarka próżniowa | 801 | 13 | 15 | |
Przystawka kalibracyjna do Spektrofluorymetru FS5 | 801 | 54 | 62 | |
Przystawka do pomiaru ciał stały Spektrofluor. FS5 | 801 | 66 | 75 | |
Spin coater | 801 | 128 | 145 | |
Role Blade | 801 | 54 | 60 | |
Myjka plazmowa. | 801 | 141 | 155 | |
Laserowa naświetlarka do fotorezystu. | 801 | 2 890 | 3 189 | |
System trawienia jonami reaktywnymi. | 801 | 3 259 | 3 596 | |
Przystawka EBIC do systemu SEM. | 801 | 903 | 986 | |
System PVD. | 801 | 2 139 | 2 334 | |
Piła do cięcia płytek. | 801 | 731 | 806 | |
Wetbench do mycia płytek. | 801 | 777 | 847 | |
Urządzenie do pomiarów DTLS. | 801 | 832 | 897 | |
MOCVD - System do wzrostu warstw krystalicznych | 801 | 8 656 | 9 233 | |
Komplet:Serwer DELL 2 szt.+Macierz DELL EMC 1 szt. | 48 | 209 | 226 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
PRAWO DO UŻYTKOWANIA AKTYWÓW Z TYTUŁU LEASINGU 01.01.2022 - 31.12.2022 | Grunty | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu w tym: | 1 717 | 15 795 | 760 | 4 699 | 0 | 22 971 |
Umorzenie na początek okresu | 0 | 212 | 166 | 1 905 | 0 | 2 283 |
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 1 717 | 15 583 | 594 | 2 794 | 0 | 20 688 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 1 717 | 15 795 | 760 | 4 699 | 0 | 22 971 |
a) Zwiększenia | 0 | 0 | 74 | 1 255 | 0 | 1 329 |
- Zawarcie nowych umów leasingu | 0 | 0 | 74 | 1 255 | 0 | 1 329 |
b) Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | -859 | 0 | -859 |
- wykup po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | -859 | 0 | -859 |
Bilans zamknięcia (wartość brutto) | 1 717 | 15 795 | 834 | 5 095 | 0 | 23 441 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 0 | 212 | 166 | 1 905 | 0 | 2 283 |
Amortyzacja uwzględniona w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 320 | 110 | 1 113 | 0 | 1 543 |
Zmniejszenia z tytułu wykupu po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | -653 | 0 | -653 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 0 | 532 | 276 | 2 365 | 0 | 3 173 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 1 717 | 15 263 | 558 | 2 730 | 0 | 20 268 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
PRAWO DO UŻYTKOWANIA AKTYWÓW Z TYTUŁU LEASINGU 01.01.2021 - 31.12.2021 | Grunty | Budynki i budowle | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu w tym: | 0 | 0 | 522 | 4 211 | 0 | 4 733 |
Umorzenie na początek okresu | 0 | 0 | 72 | 1 186 | 0 | 1 258 |
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 0 | 0 | 450 | 3 025 | 0 | 3 475 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 0 | 0 | 522 | 4 211 | 0 | 4 733 |
a) Zwiększenia | 1 717 | 15 795 | 238 | 951 | 0 | 18 701 |
- Zawarcie nowych umów leasingu | 1 717 | 15 795 | 238 | 951 | 0 | 18 701 |
b) Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | -463 | 0 | -463 |
- wykup po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | -463 | 0 | -463 |
Bilans zamknięcia (wartość brutto) | 1 717 | 15 795 | 760 | 4 699 | 0 | 22 971 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 0 | 0 | 72 | 1 186 | 0 | 1 258 |
Amortyzacja uwzględniona w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 212 | 94 | 918 | 0 | 1 224 |
Zmniejszenia z tytułu wykupu po zakończeniu umowy leasingu | 0 | 0 | 0 | -199 | 0 | -199 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 0 | 212 | 166 | 1 905 | 0 | 2 283 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 1 717 | 15 583 | 594 | 2 794 | 0 | 20 688 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
WARTOŚCI NIEMATERIALNE | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
1. Koszty zakończonych prac rozwojowych | 16 243 | 10 953 |
a) zakończone prace rozwojowe | 781 | 781 |
b) nakłady na prace rozwojowe | 15 462 | 10 172 |
2. Wartość firmy | 15 | 15 |
3. Nabyte koncesje, patenty licencje i podobne wartości niematerialne, | 0 | 0 |
4. Inne wartości niematerialne | 746 | 888 |
5. Zaliczki na wartości niematerialne | 0 | 0 |
Wartości niematerialne razem | 17 004 | 11 856 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
WARTOŚCI NIEMATERIALNE 01.01.2022 - 31.12.2022 | Koszty prac rozwojowych | Wartość firmy | Inne wartości niematerialne | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 10 953 | 15 | 3 302 | 14 270 |
Umorzenie i łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 2 414 | 2 414 |
Wartość netto na początek okresu | 10 953 | 15 | 888 | 11 856 |
Wartość brutto na początek okresu | 10 953 | 15 | 3 302 | 14 270 |
a) Zwiększenia | 5 290 | 0 | 66 | 5 356 |
- zwiększenia wynikające z prac rozwojowych prowadzonych we własnym zakresie | 5 290 | 0 | 0 | 5 290 |
- nabycie | 0 | 0 | 43 | 43 |
- pozostałe zwiększenia | 0 | 0 | 23 | 23 |
b) Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 16 243 | 15 | 3 368 | 19 626 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 0 | 0 | 2 414 | 2 414 |
Amortyzacja uwzględniona w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 0 | 185 | 185 |
Pozostałe zmniejszenia | 0 | 0 | 23 | 23 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 0 | 0 | 2 622 | 2 622 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie i łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 2 622 | 2 622 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 16 243 | 15 | 746 | 17 004 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
WARTOŚCI NIEMATERIALNE 01.01.2021 - 31.12.2021 | Koszty prac rozwojowych | Wartość firmy | Inne wartości niematerialne | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 9 759 | 15 | 3 200 | 12 974 |
Umorzenie i łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 1 988 | 1 988 |
Wartość netto na początek okresu | 9 759 | 15 | 1 212 | 10 986 |
Wartość brutto na początek okresu | 9 759 | 15 | 3 200 | 12 974 |
a) Zwiększenia | 1 194 | 0 | 102 | 1 296 |
- zwiększenia wynikające z prac rozwojowych prowadzonych we własnym zakresie | 1 194 | 0 | 0 | 1 194 |
- nabycie | 0 | 0 | 102 | 102 |
b) Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 10 953 | 15 | 3 302 | 14 270 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 0 | 0 | 1 988 | 1 988 |
Amortyzacja uwzględniona w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 0 | 0 | 379 | 379 |
Amortyzacja stanowiąca część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia innych aktywów | 0 | 0 | 47 | 47 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 0 | 0 | 2 414 | 2 414 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie i łączne dotychczasowe odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 2 414 | 2 414 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 10 953 | 15 | 888 | 11 856 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
OKRESY UŻYTKOWANIA WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) zakończone prace rozwojowe | nieokreślony | nieokreślony |
b) wartość firmy | nieokreślony | nieokreślony |
c) nabyte koncesje, patenty licencje i podobne wartości niematerialne, w tym: | 24-120 | 24-120 |
d) inne wartości niematerialne | 24-120 | 24-120 |
Prace rozwojowe zrealizowane przez Emitenta związane są z produkcją elementów fotowoltaicznych, czyli z jego działalnością podstawową, Zarząd Emitenta zakłada korzystanie z aktywów w okresie prowadzenia działalności, czyli w okresie nieoznaczonym. W każdym roku dokonywana jest ocena przydatności aktywowanych prac rozwojowych dla realizowanej produkcji.
WARTOŚĆ FIRMY JEDNOSTEK PODPORZĄDKOWANYCH | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. wartość firmy – jednostki zależne | 15 | 15 |
- ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | 15 | 15 |
2. wartość firmy – jednostki współzależne | 0 | 0 |
Wartość firmy jednostek podporządkowanych, razem | 15 | 15 |
WARTOŚĆ FIRMY | 01.01.2022- 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Wartość brutto na początek okresu | 15 | 15 |
Wartość netto na początek okresu | 15 | 15 |
Wartość brutto na początek okresu | 15 | 15 |
a) Zwiększenia (z tytułu) | 0 | 0 |
b) Zmniejszenia (z tytułu) | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 15 | 15 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
Bilans zamknięcia (wartość netto) | 15 | 15 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
01.01.2023-31.12.2023 (Planowane) | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | |
Wartości niematerialne | 1 500 | 5 333 | 1 294 |
w tym nakłady na prace rozwojowe | 1 500 | 5 290 | 1 194 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 189 001 | 40 675 | 57 519 |
Ogółem | 190 501 | 46 008 | 58 813 |
Nakłady na wartości niematerialne i rzeczowe aktywa trwałe za okres 01.01.2022-31.12.2022 w podziale na grupy przedstawiają się następująco:
Zakupy | |
Wartości niematerialne | 5 290 |
Grunty | 6 318 |
Budynki i budowle | 4 728 |
Urządzenia techniczne i maszyny | 29 466 |
Środki transportu | 206 |
Razem | 46 008 |
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne w 2022 r. wyniosły 46 008 tys. zł i dotyczą:
5 290 | |
b) nakładów na rozbudowę hali | 4 728 |
c) zakup działki | 6 318 |
d) nakłady na linię produkcyjną 2D Selective glass | 3 950 |
e) nakłady na linię produkcyjną Active Glass | 20 185 |
f) nakłady dla projektu QDrive– innowacyjne szkło aktywne dla branży automotive | 2 851 |
g) środki transportu | 206 |
h) inne nakłady | 2 480 |
Nakłady finansowane są ze środków własnych Emitenta oraz kredytów inwestycyjnych. Na dzień 31.12.2022 r. saldo niespłaconych zobowiązań z tytułu zakupu rzeczowych aktywów trwałych 19 tys. zł
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) od pozostałych jednostkach, z tytułu: | 768 | 756 |
- kaucje gwarancyjne dobrego wykonania | 768 | 756 |
b) Należności długoterminowe brutto | 768 | 756 |
c) Odpis aktualizujący (do należn. przeterminowanych) | 0 | 0 |
d) Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 750 | 1 049 |
Należności długoterminowe netto, razem | 1 518 | 1 805 |
ZMIANA STANU NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWYCH (BEZ DŁUGOTERMINOWYCH ROZLICZEŃ MIĘDZYOKRESOWYCH) | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu (kaucje gwarancyjne dobrego wykonania) | 756 | 548 |
a) Zwiększenia | 66 | 1 093 |
- zatrzymanie kaucji | 66 | 1 083 |
- przekwalifikowanie | 0 | 10 |
b) Zmniejszenia | 54 | 885 |
- zwrot kaucji | 8 | 844 |
- przekwalifikowanie | 46 | 41 |
Stan na koniec okresu (kaucje gwarancyjne dobrego wykonania) | 768 | 756 |
NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE WEDŁUG WALUT | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
PLN (waluta funkcjonalna) | 1 518 | 1 805 |
Razem | 1 518 | 1 805 |
Dotyczy należności z tytułu kaucji gwarancyjnych dobrego wykonania o okresie zapadalności powyżej 1 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
UDZIAŁY LUB AKCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH (w tys. zł) bez wyłączeń konsolidacyjnych - według stanu na dzień 31.12.2022r.
Siedziba | Przedmiot przedsiębiorstwa | Charakter powiązania | Metoda konsolidacji | Data objęcia kontroli | Wartość udziałów/akcji wg ceny nabycia | Korekty aktualizujące wartość | Wartość bilansowa udziałów | Udział w kapitale zakładowym | Udział w ogólnej liczbie głosów | |
ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | Zaczernie | wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych | spółka zależna | pełna | 9/2016 | 100 | 0 | 100 | 100,00% | 100,00% |
ML Genetic Sp. z o.o. | Zaczernie | usługi w obszarze urządzeń medycznych oraz diagnostyki | spółka zależna | pełna | 4/2021 | 100 | 0 | 50 | 100,00% | 100,00% |
ML Nordic AS | Drammen | wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych | spółka zależna | pełna | 6/2022 | 14 | 0 | 14 | 100,00% | 100,00% |
ML System Inc | Stan Delaware | wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych | spółka zależna | pełna | 3/2022 | 0 | 0 | 0 | 100,00% | 100,00% |
Nazwa jednostki | Kapitał własny jednostki, w tym: |
|
|
|
| zobowiązania i rezerwy na zobowiązania jednostki. w tym: |
|
|
|
| kapitał zakładowy | należne wpłaty na kapitał zakładowy | kapitał zapasowy | zysk/strata netto |
| zobowiązania długoterminowe | zobowiązania krótkoterminowe |
ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | 4 062 | 100 | 0 | 3 560 | 402 | 31 755 | 1 458 | 30 297 |
ML Genetic Sp. z o.o. | 38 | 100 | 0 | -42 | -20 | 10 | 0 | 10 |
ML Nordic AS | 126 | 14 | 0 | 0 | 120 | 59 | 0 | 59 |
ML System Inc | -57 | 0 | 0 | 0 | -57 | 101 | 101 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Nazwa jednostki | należności jednostki w tym: | należności długoterminowe | należności krótkoterminowe | aktywa jednostki razem | przychody ze sprzedaży za okres | nieopłacona przez emitenta wartość udziałów/akcji | otrzymane lub należne dywidendy od jednostki za rok kończący się 31.12.2022 |
ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | 28 951 | 72 | 28 879 | 35 817 | 168 633 | 0 | 0 |
ML Genetic Sp. z o.o. | 13 | 0 | 13 | 48 | 79 | 0 | 0 |
ML Nordic AS | 93 | 0 | 93 | 185 | 239 | 0 | 0 |
ML System Inc | 0 | 0 | 0 | 44 | 0 | 0 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
UDZIAŁY LUB AKCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH (w tys. zł) bez wyłączeń konsolidacyjnych - według stanu na dzień 31.12.2021r.
Nazwa jednostki | Siedziba | Przedmiot przedsiębiorstwa | Charakter powiązania | Metoda konsolidacji | Data objęcia kontroli | Wartość udziałów/akcji wg ceny nabycia | Korekty aktualizujące wartość | Wartość bilansowa udziałów | Udział w kapitale zakładowym | Udział w ogólnej liczbie głosów |
ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | Zaczernie | wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych | spółka zależna | pełna | 9/2016 | 100 | 0 | 100 | 100,00% | 100,00% |
ML Genetic Sp. z o.o. | Zaczernie | usługi w obszarze urządzeń medycznych oraz diagnostyki | spółka zależna | pełna | 4/2021 | 50 | 0 | 50 | 100,00% | 100,00% |
Nazwa jednostki | Kapitał własny jednostki, w tym: |
|
|
|
| zobowiązania i rezerwy na zobowiązania jednostki. w tym: |
|
|
|
| kapitał zakładowy | należne wpłaty na kapitał zakładowy | kapitał zapasowy | zysk/strata netto |
| zobowiązania długoterminowe | zobowiązania krótkoterminowe |
ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | 3 660 | 100 | 0 | 357 | 3 204 | 16 181 | 322 | 15 859 |
ML Genetic Sp. z o.o. | 8 | 50 | 0 | 0 | -42 | 8 | 0 | 8 |
Nazwa jednostki | należności jednostki w tym: | należności długoterminowe | należności krótkoterminowe | aktywa jednostki razem | przychody ze sprzedaży za okres | nieopłacona przez emitenta wartość udziałów/akcji | otrzymane lub należne dywidendy od jednostki za rok kończący się 31.12.2021 |
ML SYSTEM+ Sp. z o.o. | 13 370 | 26 | 13 344 | 19 842 | 97 272 | 0 | 0 |
ML Genetic Sp. z o.o. | 2 | 0 | 2 | 16 | 0 | 0 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
INNE DŁUGOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 750 | 1 049 |
a) opłacone polisy długoterminowe | 558 | 621 |
b) certyfikacja | 139 | 415 |
c) inne | 53 | 13 |
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe razem | 750 | 1 049 |
ZAPASY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) Materiały | 43 884 | 32 128 |
b) Półprodukty i produkty w toku | 0 | 0 |
c) Wyroby gotowe | 22 590 | 25 570 |
d) Towary | 9 | 8 |
Zapasy, razem | 66 483 | 57 706 |
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ ZAPASÓW | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 235 | 264 |
a) Zwiększenia | 460 | 69 |
b) Zmniejszenia | 177 | 98 |
Stan odpisów aktualizujących wartość zapasów na koniec okresu | 518 | 235 |
Szczegółowe informacje dotyczące odpisów aktualizujących wartość zapasów znajdują się w nocie: „Odpisy aktualizujące wartość aktywów oraz trwała utrata wartości”.
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI ORAZ KRÓTKOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Od pozostałych jednostek | 70 710 | 42 201 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: | 60 222 | 37 120 |
- do 12 miesięcy | 60 222 | 37 120 |
- z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń | 1 992 | 1 921 |
- inne | 8 496 | 3 160 |
- krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1 146 | 886 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto razem | 71 856 | 43 087 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | 1 701 | 509 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności netto razem | 70 155 | 42 578 |
Szczegółowe informacje dotyczące odpisów aktualizujących wartość należności znajdują się w nocie „Odpisy aktualizujące wartość aktywów oraz trwała utrata wartości”. Grupa stosuje zróżnicowane i negocjowane terminy płatności należności.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
INNE NALEŻNOŚCI | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Od pozostałych jednostek | ||
- należności z tytułu kaucji, wadiów | 412 | 95 |
- należności z tytułu dotacji | 6 268 | 2 752 |
- pozostałe należności | 147 | 85 |
- zaliczki na dostawy | 1 669 | 228 |
Inne należności brutto razem | 8 496 | 3 160 |
Odpis aktualizujący wartość innych należności | 6 | 6 |
Inne należności netto, razem | 8 490 | 3 154 |
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWYCH | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 509 | 616 |
a) Zwiększenia | 1 322 | 78 |
b) Zmniejszenia | 130 | 185 |
w tym zapłacone | 30 | 7 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu | 1 701 | 509 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) Nieprzeterminowane należności brutto | 41 041 | 26 750 |
- do 1 m-ca | 26 106 | 18 630 |
- powyżej 1 m-ca do 3 m-cy | 14 394 | 8 120 |
- powyżej 3 m-cy do 6 m-cy | 541 | 0 |
- powyżej 6 m-cy do 12 m-cy | 0 | 0 |
- powyżej 1 roku | 0 | 0 |
b) Odpis aktualizujący (do należności nieprzeterminowanych) | 211 | 93 |
c) Przeterminowane należności brutto | 19 181 | 10 370 |
- do 1 m-ca | 4 940 | 5 071 |
- powyżej 1 m-ca do 3 m-cy | 9 977 | 1 341 |
- powyżej 3 m-cy do 6 m-cy | 1 056 | 1 631 |
- powyżej 6 m-cy do 12 m-cy | 1 028 | 1 681 |
- powyżej 1 roku | 2 180 | 646 |
d) Odpis aktualizujący (do należn. przeterminowanych) | 1 484 | 410 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności netto, razem | 58 527 | 36 617 |
Należności powstałe w wyniku wyceny umów o budowę zostały opisane w nocie umowy o budowę.
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 20 317 | 16 461 |
Lokaty krótkoterminowe | 6 742 | 8 286 |
Środki pieniężne, razem | 27 059 | 24 747 |
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. Środki pieniężne w kasie oraz na rachunkach, w tym: | 15 645 | 14 787 |
a) w kasie: | 32 | 64 |
- w walucie polskiej | 32 | 64 |
b) na rachunkach bankowych: | 15 613 | 14 723 |
- w walucie polskiej | 14 934 | 14 233 |
- w obcych walutach (po przeliczeniu na PLN) | 679 | 490 |
- EUR | 675 | 429 |
- USD | 4 | 61 |
2. Inne środki pieniężne, w tym: | 11 414 | 9 960 |
- lokaty bankowe w walucie polskiej | 6 742 | 8 286 |
- środki na kontach VAT | 4 672 | 1 674 |
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 059 | 24 747 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
KRÓTKOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym | 1 146 | 886 |
a) opłacone ubezpieczenia i gwarancje | 799 | 622 |
b) opłacone patenty | 0 | 0 |
c) opłacone prenumeraty | 0 | 0 |
d) certyfikacja | 323 | 199 |
e) prowizje bankowe | 23 | 64 |
f) inne | 1 | 1 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe razem | 1 146 | 886 |
ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ AKTYWÓW | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
a) wartości niematerialne | 0 | 0 |
b) rzeczowe aktywa trwałe | 1 036 | 977 |
c) nieruchomości inwestycyjne | 0 | 0 |
d) pozostałe aktywa finansowe | 0 | 0 |
e) należności z tytułu dostaw i usług | 1 695 | 503 |
f) należności pozostałe | 6 | 6 |
g) udzielone pożyczki | 0 | 0 |
h) zapasy | 518 | 235 |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów razem | 3 255 | 1 721 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Jednostka dominująca w trakcie okresu sprawozdawczego utworzyła odpis na należności w kwocie 1,3 mln zł. Odpis w głównej mierze dotyczył należności od jednego z kontrahentów w kwocie 0,8mln zł.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ AKTYWÓW 01.01.2021 - 31.12.2021 | Wartości niematerialne | Rzeczowe aktywa trwałe | Należności z tyt. dostaw i usług | Należności pozostałe | Udzielone pożyczki | Zapasy | Razem |
Wartość odpisu na początek okresu 01.01.2021 | 0 | 576 | 372 | 4 | 0 | 264 | 1 216 |
Zwiększenia w tym z tytułu: | 0 | 401 | 31 | 0 | 0 | 69 | 501 |
- wątpliwa ściągalność | 0 | 0 | 31 | 0 | 0 | 0 | 31 |
- zalegania i małej rotacji | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 69 |
- zmiana ceny rynkowej | 0 | 401 | 0 | 0 | 0 | 0 | 401 |
Zmniejszenia w tym z tytułu: | 0 | 0 | 109 | 0 | 0 | 98 | 207 |
- zbycie / upłynnienie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 98 |
- zapłata | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 | 7 |
- zmiana ceny rynkowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- wykorzystanie odpisu/nieściągalny | 0 | 0 | 102 | 0 | 0 | 0 | 102 |
Wartość odpisu na 31.12.2021 | 0 | 977 | 294 | 4 | 0 | 235 | 1 510 |
Jednostka dominująca w trakcie okresu sprawozdawczego po przeanalizowaniu posiadanych aktywów pod kątem utraty wartości ujęła odpis aktualizujący na maszynach w kwocie 401 tys. PLN doprowadzające je do rynkowej/godziwej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Seria / emisja | Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejowania akcji | Liczba akcji | Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej | Sposób pokrycia kapitału | Liczba akcji w pełni opłaconych | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od daty) |
seria A | na okaziciela | - | 2 000 000 | 2 000 000 | Kapitał pokryty majątkiem spółki przekształconej | 2 000 000 | 01.07.2015 | 01.07.2015 |
seria A1 | Imienne uprzywilejowane | na każdą Akcję serii A1 przypadają 2 (dwa) głosy | 2 000 000 | 2 000 000 | Kapitał pokryty majątkiem spółki przekształconej | 2 000 000 | 31.05.2017 | 01.07.2015 |
seria B | na okaziciela | - | 215 000 | 215 000 | Kapitał pokryty wkładami pieniężnymi | 215 000 | 27.12.2017 | 01.01.2017 |
Seria B1, B2 | na okaziciela | - | 153 132 | 153 132 | Kapitał pokryty wkładami pieniężnymi | 153 132 | 27.12.2017 | 01.01.2017 |
Seria C | na okaziciela | - | 1 281 868 | 1 281 868 | Kapitał pokryty wkładami pieniężnymi | 1 281 868 | 26.06.2018 | 01.01.2018 |
Seria D | na okaziciela | - | 104 244 | 104 244 | Kapitał pokryty wkładami pieniężnymi | 104 244 | 13.12.2021 | 01.01.2021 |
Seria E | na okaziciela | - | 729 999 | 729 999 | Kapitał pokryty wkładami pieniężnymi | 729 999 | 12.08.2020 | 01.01.2020 |
Kapitał zakładowy razem na dzień 31.12.2022 r |
|
|
| 6 484 243 |
|
|
|
|
Wartość nominalna jednej akcji = 1 zł
Akcje serii D zostały wyemitowane w trybie warunkowego podwyższenia kapitału w związku z realizacją programu motywacyjnego dla członków Zarządu Emitenta oraz członków kluczowego personelu Grupy Kapitałowej ML SYSTEM S.A. na lata 2018-2020 Akcje zostały zapisane na rachunkach papierów wartościowych w dniu 13 września 2021 r. i w tym też dniu nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Emitenta o kwotę równą wartości nominalnej akcji. W dniu 13 grudnia 2021 r. akcje serii D zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS.
Szczegóły dotyczące zrealizowanego programu motywacyjnego zostały przedstawione w nocie 16.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
KAPITAŁ PODSTAWOWY | w sztukach | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Akcje o wartości 1,00 PLN za sztukę | 6 484 243 | 6 484 243 |
w sztukach | ||
AKCJE WYEMITOWANE I W PEŁNI OPŁACONE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Na dzień 1 stycznia | 6 484 243 | 6 379 999 |
wyemitowane w ciągu roku | 0 | 104 244 |
Na dzień 31 grudnia | 6 484 243 | 6 484 243 |
POZOSTAŁE KAPITAŁY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. Utworzony ustawowo | 0 | 0 |
2. Utworzony zgodnie ze statutem/umową, ponad wymaganą ustawowo (nominalna) wartość | 0 | 0 |
3. Kapitał z przeliczenia j. zależnych | -5 | 0 |
4. Z podziału zysku j. dominującej | 43 059 | 44 475 |
5. Z podziału zysku j. zależnych | 3 519 | 357 |
6. Inne zyski zatrzymane | 14 | 14 |
7. Kapitał z emisji akcji | 91 239 | 91 239 |
8. Kapitały rezerwowe | 1 882 | 1 885 |
Pozostałe kapitały, razem | 139 708 | 137 970 |
KAPITAŁ REZERWOWY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. Wycena programu motywacyjnego | 1 885 | 1 885 |
2. Inny | -3 | 0 |
Kapitał rezerwowy, razem | 1 882 | 1 885 |
Opis programu motywacyjnego na lata 2018-2020
Uchwałą nr 1 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 16 kwietnia 2018 roku („Uchwała”) został przyjęty program motywacyjny dla członków Zarządu Emitenta oraz członków kluczowego personelu Grupy na lata 2018 – 2020, oparty o konstrukcję warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z wyłączeniem prawa poboru.
W ramach programu motywacyjnego osoby uprawnione miały prawo nieodpłatnego objęcia warrantów subskrypcyjnych serii I, które uprawniały do objęcia akcji serii D po cenie emisyjnej równej 1,00 zł za jedną akcję, tj. odpowiadającej wartości nominalnej akcji. Prawo objęcia warrantów uzależnione było od spełnienia określonych warunków, w szczególności osiągnięcia przez Spółkę określonych skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz określonego skonsolidowanego wyniku EBITDA. Warranty były oferowane w trzech równych transzach, po nie więcej niż 56.500 warrantów każda transza, należnych za poszczególne roczne okresy roczne w (2018, 2019, 2020). Emisja warrantów z transzy należnej za 2018 rok była uzależniona od osiągnięcia następujących wyników finansowych: (1) łączna wysokość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży – co najmniej 100 mln złotych) oraz (2) skonsolidowany wynik EBITDA – co najmniej 20 mln złotych. Emisja warrantów z transzy należnej za 2019 rok była uzależniona od osiągnięcia następujących wyników finansowych: (1) łączna wysokość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży – co najmniej 120 mln złotych oraz (2) skonsolidowany wynik EBITDA – co najmniej 24 mln złotych. Emisja warrantów z transzy należnej za 2020 rok była uzależniona od osiągnięcia następujących wyników finansowych: (1) łączna wysokość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży – co najmniej 150 mln złotych oraz (2) skonsolidowany wynik EBITDA – co najmniej 30 mln złotych. Jeżeli w roku, za który należna była dana transza warrantów, Spółka nie osiągnęła w pełni założonych wyników finansowych, jednak zarówno wysokość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, jak i skonsolidowany wynik EBITDA w danym roku odpowiada co najmniej 75% założonych na dany rok wartości, to liczba warrantów z danej transzy ustalana była według wzoru określonego w Uchwale.
Na podstawie upoważnienia zawartego w powołanej wyżej uchwale Walnego Zgromadzenia, Rada Nadzorcza Spółki ustaliła listę członków Zarządu Emitenta oraz członków kluczowego personelu Grupy uprawnionych do objęcia warrantów subskrypcyjnych wraz z liczbą warrantów jakie im przysługują po spełnieniu określonych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
warunków. Na podstawie skonsolidowanych wyników finansowych Spółki w roku 2018, uprawnionym przyznano ogółem 43.596 warrantów, w tym 10.904 warrantów dla członków Zarządu oraz 32.692 warrantów dla pozostałych uprawnionych. Uwzględniając skonsolidowane wyniki finansowe Spółki, za rok 2019 nie przysługiwały żadne warranty, natomiast za rok 2020 uprawnionym przyznano ogółem 60.648 warrantów, w tym 19.747 warrantów dla członków Zarządu oraz 40.901 warrantów dla pozostałych uprawnionych. Ogółem w wyniku realizacji programu przyznano 104.244 warrantów. Wykonanie praw z warrantów mogło nastąpić nie później niż w dniu 31 grudnia 2021 r. Uprawnieni z warrantów objęli wszystkie przysługujące im akcje, w wyniku czego w dniu 13 września 2021 r. na rachunkach papierów wartościowych zapisano ogółem 104.244 akcje serii D przyznane uprawnionym. W dniu 13 grudnia 2021 r. akcje serii D zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Założenia do wyceny programu motywacyjnego
Podstawą do wyceny programu motywacyjnego dla członków Zarządu oraz kluczowego personelu Grupy Kapitałowej ML System S.A. jest uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ML System S.A. z dnia 16 kwietnia 2018 r.
Wycena wartości programu motywacyjnego wykonana jest zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) nr 2. Wskaźnik zmienności przyszłego kursu akcji Spółki wyliczono na podstawie tabel z kursami giełdowymi akcji spółek notowanych na GPW. Zgodnie z wytycznymi MSSF 2, wskaźnik zmienności należy określić na podstawie historycznej zmienności ceny akcji danej spółki w możliwie ostatnim okresie czasu, którego długość jest generalnie współmierna z oczekiwanym okresem trwania programu motywacyjnego. Jeśli nowo–notowana jednostka nie ma wystarczających informacji pozwalających na określenie historycznej zmienności ceny akcji, należy wyliczyć ją dla możliwie najdłuższego okresu czasu, dla którego notowania są dostępne. Możliwe jest również uwzględnienie historycznej zmienności cen akcji podobnych jednostek przechodzących porównywalny okres w swym rozwoju. Ze względu na fakt, że ML System S.A. zadebiutował na GPW w dniu 28.06.2018, a więc okres obserwacji kursu jest zbyt krótki w stosunku do okresu trwania programu, zmienność wyliczono jako średnią trzech liczb:
- zmienności kursu ML System S.A. w dostępnym okresie (39,206%),
- zmienności spółek z branży nowych technologii, w okresie 3 lat po debiucie równej 47,772%,
- zmienności spółek z branży energetycznej 37,262%.
Tak wyliczony wskaźnik zmienności wynosi 41,413% w stosunku rocznym.
Przewidywana stopa dywidendy w latach 2018-2021 przyjęto na poziomie 0,0% w 2018, oraz 1,0% w latach następnych.
Do dyskontowania prognozowanych przepływów finansowych użyto stopy wolnej od ryzyka. Zgodnie z wymogami MSSF 2 wartość stopy wolnej od ryzyka określono na podstawie stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa o okresie do wykupu zbliżonym do czasu trwania programu. Na tej podstawie przyjęto stopę procentową wolną od ryzyka na dzień uchwalenia programu motywacyjnego w wysokości 2,0%.
Grupa wdrożyła programy świadczeń pracowniczych – pakiet medyczny, a także programy wynikające z przepisów prawa pracy (wynagrodzenie, odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne oraz urlopowe).
ZMIANA STANU DŁUGOTERMINOWYCH ZOBOWIĄZAŃ I REZERW Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 103 | 84 |
- na odprawy emerytalne | 103 | 84 |
- na urlopy pracownicze | 0 | 0 |
a) Zwiększenia | 2 | 19 |
- na odprawy emerytalne | 2 | 19 |
- na urlopy pracownicze | 0 | 0 |
b) Zmniejszenia | 1 | 0 |
- na odprawy emerytalne | 1 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
- na urlopy pracownicze | 0 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 104 | 103 |
- na odprawy emerytalne | 104 | 103 |
- na urlopy pracownicze | 0 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH REZERW DŁUGOTERMINOWYCH | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 678 | 538 |
- na naprawy gwarancyjne | 422 | 362 |
- na gwarancje | 256 | 176 |
a) Zwiększenia | 333 | 247 |
- na naprawy gwarancyjne | 167 | 167 |
- na gwarancje | 166 | 80 |
b) Zmniejszenia | 132 | 107 |
- na naprawy gwarancyjne | 132 | 107 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
- na gwarancje | 0 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 879 | 678 |
- na naprawy gwarancyjne | 457 | 422 |
- na gwarancje | 422 | 256 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
KREDYTY, POŻYCZKI, INNE INSTRUMENTY DŁUŻNE, POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Krótkoterminowe: | ||
Kredyty | 68 277 | 32 192 |
Pożyczki | 438 | 875 |
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu finansowego | 3 335 | 3 314 |
Pozostałe zobowiązania finansowe (leasing zwrotny PKO) | 785 | 786 |
Razem zobowiązania finansowe krótkoterminowe | 72 835 | 37 167 |
KREDYTY, POŻYCZKI, INNE INSTRUMENTY DŁUŻNE, POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Długoterminowe: | ||
Kredyty | 35 573 | 42 978 |
Pożyczki | 0 | 438 |
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu finansowego | 11 118 | 13 301 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 321 | 3 068 |
Razem zobowiązania finansowe długoterminowe | 49 012 | 59 785 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
KREDYTY, POŻYCZKI ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania finansowe wobec pozostałych jednostek | 121 847 | 96 952 |
· poniżej roku | 72 836 | 37 168 |
- z tytułu kredytów | 68 277 | 32 192 |
- z tytułu pożyczek | 438 | 875 |
- pozostałe (w tym z tytułu leasingu finansowego) | 4 121 | 4 101 |
· powyżej 1 roku do 3 lat, w tym: | 17 215 | 34 314 |
- z tytułu kredytów | 11 883 | 28 420 |
- z tytułu pożyczek | 0 | 438 |
- pozostałe (w tym z tytułu leasingu finansowego) | 5 332 | 5 456 |
· powyżej 3 do 5 lat | 10 254 | 12 674 |
- z tytułu kredytów | 7 758 | 7 372 |
- z tytułu pożyczek | 0 | 0 |
- pozostałe (w tym z tytułu leasingu finansowego) | 2 496 | 5 302 |
· powyżej 5 lat | 21 542 | 12 796 |
- z tytułu kredytów | 15 932 | 7 186 |
- z tytułu pożyczek | 0 | 0 |
- pozostałe (w tym z tytułu leasingu finansowego) | 5 610 | 5 610 |
Zobowiązania finansowe razem | 121 847 | 96 952 |
KREDYTY, POŻYCZKI, INNE INSTRUMENTY DŁUŻNE, POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE (struktura walutowa) | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
PLN | 114 521 | 96 952 |
EUR | 7 326 | 0 |
Razem w przeliczeniu na PLN | 121 847 | 96 952 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Kredyty według stanu na dzień 31.12.2022 r.
Wierzyciel | Rodzaj zobowiązania (kredytu) | Wartość kredytu wg umowy | Wartość kredytu na dzień bilansowy | Kredyty krótkoterminowe | Kredyty długoterminowe | Warunki oprocentowania | Termin spłaty | Zabezpieczenia |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt w rachunku bieżącym | 10 600 | 10 506 | 10 506 | 0 | WIBOR 1M + marża | 22.06.2023 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 15.900.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 3 lipca 2032 roku, |
BNP Paribas Banku Polska S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym | 5 000 | 4 190 | 4 190 | 0 | wibor 1M + marża | 22.06.2023 | 1. generalna cicha cesja wierzytelności przysługujących Kredytobiorcę od wszystkich jego dłużników, |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Wielocelowa linia kredytowa (kontraktowa) | 10 000 | 7 890 | 7 890 | 0 | WIBOR 3M + marża | 22.06.2023 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 19.500.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 3 lipca 2032 roku, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
stanowiącej własność Kredytobiorcy, | ||||||||
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 15 366 | 8 516 | 2 222 | 6 294 | WIBOR 3M + marża | 03.07.2026 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 23.049.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 30 czerwca 2029 roku, |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 18 000 | 7 011 | 5 574 | 1 437 | WIBOR 1M + marża | 05.11.2025 | 1) oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 27.000.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 31 sierpnia 2027 roku |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 4 800 | 99 | 65 | 34 | WIBOR 3M + marża | 22.06.2024 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 7.200.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 22 czerwca 2027 roku, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
nieruchomości położonej w miejscowości Zaczernie, gm. Trzebownisko, o łącznej powierzchni 1,7488 ha, stanowiącej własność Kredytobiorcy, | ||||||||
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt kontraktowy | 11 725 | 7 326 | 7 326 | 0 | EURIBOR 3M + marża | 28.02.2023 | 1) oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 3 750 000,00 EUR z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 28 lutego 2026 roku, |
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt w rachunku bieżącym | 4 000 | 3 806 | 3 806 | 0 | WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 1) weksel własny in blanco : wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
WK19-000009, Umowy kredytu nr 19/0872 oraz Umowy kredytu nr 21/128 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
| ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | Odnawialna linia obrotowa | 15 000 | 14 760 | 14 760 | 0 | WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
kredytu nr 21/1284; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Poddziałania 3.2.1 Badania na rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, nr umowy: POIR.03.02.01-18-0009/16-00, zawartej pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie a Kredytobiorcą w dniu 21.04.2017 r. wraz z późniejszymi zmianami; zabezpieczenie wspólne dla Umowy kredytu nr 19/0798, Umowy kredytu nr 19/0801, Umowy |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
| ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | Odnawialna linia obrotowa | 10 000 | 7 475 | 7 475 | 0 | WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
19/0801, Umowy kredytu nr WK19-000009, Umowy kredytu nr 19/0872 oraz Umowy kredytu nr 21/1284; | ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt inwestycyjny | 26 570 | 24 610 | 2 300 | 22 310 | WIBOR 3M + marża | 31.12.2030 | 1) weksel własny in blanco : wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
| ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt inwestycyjny | 6 533 | 6 043 | 653 | 5 390 | WIBOR 3M + marża | 31.03.2032 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Umowy kredytu nr 19/0798, Umowy kredytu nr 19/0801, Umowy kredytu nr WK19-000009, Umowy kredytu nr 19/0872 oraz Umowy kredytu nr 21/1284; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
termin liczony od daty spłaty ostatniej raty Kredytu ustalonej w Umowie kredytu; |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
| ||||||||
Bank Spółdzielczy w Tyczynie | Nieodnawialna linia obrotowa | 5 970 | 1 508 | 1 508 | 0 | WIBOR 1M + marża | 15.06.2023 | 1) Gwarancja spłaty kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis (PLD-KFG), w wysokości 58,63% kwoty kredytu tj. do kwoty 3.500.000,00 PLN. Okres obowiązywania gwarancji wynosi od dnia podpisania umowy kredytowej do dnia 14.09.2023r. tj. okres kredytowania powiększony o 3 miesiące |
Państowy Fundusz Rozwoju | subwencja | 1 750 | 438 | 438 | 0 | brak oprocentowania | brak | |
BNP Paribas Polska S.A. | karta kredytowa | 15 | 1 | 1 | 0 | brak | ||
Korekta zobowiązań z tyt. dyskonta | 0 | 108 | 0 | 108 | Nie dotyczy | |||
Razem | 104 287 | 68 714 | 35 573 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
W dniu 10 sierpnia 2022 r. spółka zależna Emitenta ML System+ Sp. z o.o. zawarła z Bankiem Spółdzielczym w Tyczynie umowę na kredyt obrotowy w kwocie 5,9 mln zł z terminem spłaty do 15.06.2023 r. z przeznaczeniem na finansowanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą.
W dniu 17 sierpnia 2022 r. Spółka ML System zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy kredytu inwestycyjnego zwiększający kwotę kredytu o 16,8 mln zł z terminem spłaty do 31.12.2030 r. z przeznaczeniem na refinansowanie nakładów poniesionych na budowę hali oraz zakupu środków trwałych w ramach projektu QDrive.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Kredyty według stanu na dzień 31.12.2021 r.
Wierzyciel | Rodzaj zobowiązania (kredytu) | Wartość kredytu wg umowy | Wartość kredytu na dzień bilansowy | Kredyty krótkoter minowe | Kredyty długoter minowe | Warunki oprocentowania | Termin spłaty | Zabezpieczenia |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt w rachunku bieżącym | 10 600 | 10 284 | 10 284 | 0 | WIBOR 1M + marża | 22.06.2023 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 15.900.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 3 lipca 2032 roku, |
BNP Paribas Banku Polska S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym | 5 000 | 0 | 0 | 0 | wibor 1M + marża | 22.06.2023 | 1. generalna cicha cesja wierzytelności przysługujących Kredytobiorcę od wszystkich jego dłużników, |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Wielocelowa linia kredytowa (kontraktowa) | 10 000 | 4 126 | 0 | 4 126 | WIBOR 3M + marża | 22.06.2023 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 19.500.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 3 lipca 2032 roku, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ubezpieczenia nie może być mniejsza niż 37.871.512,00 PLN; | ||||||||
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 15 366 | 10 738 | 2 222 | 8 516 | WIBOR 3M + marża | 03.07.2026 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 23.049.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 30 czerwca 2029 roku, |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 18 000 | 16 824 | 15 324 | 1 500 | WIBOR 1M + marża | 05.11.2025 | 1) oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 27.000.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 31 sierpnia 2027 roku |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 4 800 | 165 | 66 | 99 | WIBOR 3M + marża | 22.06.2024 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 7.200.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 22 czerwca 2027 roku, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
| ||||||||
BNP Paribas Bank Polska S.A. | kredyt inwestycyjny | 16 000 | 1 910 | 1 910 | 0 | WIBOR 3M + marża | 31.03.2022 | 1. oświadczenie Kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji W trybie art. 777 §1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku spłaty zobowiązań pieniężnych wynikających z Umowy, do kwoty 24.200.000,00 PLN, z terminem na złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności do dnia 31 stycznia 2025 roku, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt w rachunku bieżącym | 4 000 | 752 | 752 | 0 | WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową, |
Bank Gospodarstwa Krajowego | Odnawialna linia obrotowa | 15 000 | 13 660 | 0 | 13 660 | WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową poręczony przez ML System+ Sp. z o.o., |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
| ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | Odnawialna linia obrotowa | 10 000 | 1 332 | 0 | 1 332 | WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
realizacji inwestycji - ustanowienie zabezpieczenia na rzecz BGK wymaga zgody Instytucji Pośredniczącej/Zarządzającej, | ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt inwestycyjny | 9 800 | 8 820 | 980 | 7 840 | WIBOR 3M + marża | 31.12.2030 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową, |
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt inwestycyjny | 6 533 | 6 533 | 653 | 5 880 | WIBOR 3M + marża | 31.03.2032 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
kwoty 129.998.600,00 PLN na następujących rzeczach ruchomych: | ||||||||
Bank Gospodarstwa Krajowego | kredyt inwestycyjny pomostowy | 19 666 | 0 | 0 | 0 | WIBOR 3M + marża | 31.01.2022 | 1) weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową, |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
wpływu dotacji i rozliczenia kredytu, | ||||||||
Państwowy Fundusz Rozwoju | subwencja | 1 750 | 1 313 | 875 | 438 | brak oprocentowania | brak | |
BNP Paribas Polska S.A. | karta kredytowa | 15 | 1 | 1 | 0 | |||
Korekta zobowiązań z tyt. dyskonta | 25 | 0 | 25 | |||||
Razem | 76 483 | 33 067 | 43 416 |
W dniu 19 kwietnia 2021 r. zostały podpisane z Bankiem Gospodarstwa Krajowego:
1. dwa aneksy do obowiązujących umów kredytowych: umowy o kredyt w odnawialnej linii kredytowej z limitem 10 mln zł z dnia 21 marca 2019 roku oraz umowy o kredyt w rachunku bieżącym w kwocie 4 mln zł z dnia 21 marca 2019 roku, o zawarciu których Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 9/2019 z dnia 21 marca 2019 r., skorygowanym w dniu 25 marca 2019 r., na podstawie których przedłużono okres udostępnienia ww. kredytów do dnia 31 maja 2023 r.
2. umowa o kredyt obrotowy w odnawialnej linii kredytowej do kwoty 15 mln zł, z terminem spłaty do 31 maja 2023 r.,
3. umowa ramowa zawierania i wykonywania transakcji pochodnych zawarta na czas nieokreślony, w ramach której przyznano Spółce limit kredytowy do kwoty 1,7 mln zł obowiązujący do 19 kwietnia 2022 r.,
W dniu 22 czerwca 2021 r. zostały podpisane z BNP Paribas Bank Polska S.A.:
1. umowa o kredyt nieodnawialny do kwoty 4,8 mln zł, z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie zakupu serwerów oraz systemów pakowania i dezynfekcji wykorzystywanych w ramach produkcji urządzeń Covid Detector, z terminem spłaty do 22 czerwca 2024 r.,
2. umowa o kredyt nieodnawialny do kwoty 16 mln zł, z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie wydatków związanych z produkcją urządzeń Covid Detector, z terminem spłaty do 31 stycznia 2022 r. Kredyt zostanie uruchomiony w dwóch równych transzach do 8 mln zł każda, przy czym uruchomienie drugiej transzy zależne jest od spełnienia przez Spółkę warunków określonych w umowie.,
3. aneks do obowiązującej umowy o kredyt w odnawialnej linii kredytowej z dnia 21 marca 2019 roku o zawarciu którego Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 9/2019 z dnia 21 marca 2019 r., na podstawie którego zwiększono dostępny limit kredytowy do kwoty 15 mln zł oraz przedłużono okres udostępnienia kredytu do dnia 22 czerwca 2023 r.,
4. aneks do obowiązującej umowy o kredyt w rachunku bieżącym z dnia 21 marca 2019 roku o zawarciu którego Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 9/2019 z dnia 21 marca 2019 r., na podstawie którego zwiększono dostępny limit kredytowy do kwoty 10,6 mln zł oraz przedłużono okres udostępnienia kredytu do dnia 22 czerwca 2023 r.,
5. aneks do obowiązującej umowy o kredyt nieodnawialny w kwocie 18 mln zł z dnia 3 lipca 2019 roku, o zawarciu którego Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 18/2019 z dnia 3 lipca 2019 r., na podstawie którego przedłużono okres udostępnienia kredytu do dnia 5 listopada 2025 r.,
6. umowa ze Spółką zależną ML SYSTEM+ Sp. z o.o. o kredyt w rachunku bieżącym w kwocie 5 mln zł, z przeznaczeniem do finansowanie działalności bieżącej, z terminem spłaty do 22 czerwca 2023 r. Emitent poręczył do kwoty 7,5 mln zł za zobowiązania ML SYSTEM+ Sp. z o.o. z tytułu tej umowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE I DOTACJE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. DOTACJE - finansowanie rzeczowych aktywów trwałych | ||
Stan na koniec okresu | 86 639 | 89 336 |
- długoterminowe | 78 583 | 81 350 |
- krótkoterminowe | 8 056 | 7 986 |
2. DOTACJE - wartości niematerialne | ||
Stan na koniec okresu | 111 | 131 |
- długoterminowe | 79 | 99 |
- krótkoterminowe | 32 | 32 |
3. DOTACJE - B+R | ||
Stan na koniec okresu | 4 088 | 2 526 |
- długoterminowe | 1 907 | 1 907 |
- krótkoterminowe | 2 181 | 619 |
4. Przychody przyszłych okresów | ||
Stan na koniec okresu | 365 | 425 |
- długoterminowe | 271 | 322 |
- krótkoterminowe | 94 | 103 |
5. Inne | ||
Stan na koniec okresu | 25 | 0 |
- długoterminowe | 0 | 0 |
- krótkoterminowe | 25 | 0 |
Razem rozliczenia międzyokresowe i dotacje | 91 228 | 92 418 |
- długoterminowe | 80 840 | 83 678 |
- krótkoterminowe | 10 388 | 8 740 |
Ujęte w rachunku zysków i strat | 24 961 | 18 883 |
- z rozliczenia proporcjonalnego do amortyzacji | 8 218 | 6 654 |
- nakłady finansowane dotacją | 16 743 | 8 467 |
- z rozliczenia sprzedanych lub wycofanych z użytkowania aktywów trwałych | 0 | 1 446 |
- umorzenie subwencji z PFR | 0 | 1 750 |
- jednorazowa pomoc rządowa (dofinansowanie do wynagrodzeń) | 0 | 566 |
Dotacje, których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez Grupę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w wynik finansowy systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów – Grupa ujmuje dotacje w szyku rozwartym aby wszystkie aktywa były ujmowane na podstawie jednolitych zasad
Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w przychodach, w okresie niezbędnym do skompensowania kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować. Dotacje należne jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Emitenta bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w wyniku finansowym w okresie, w którym są należne.
Grupa podjęła szereg działań mających na celu skorzystanie z pomocy rządowej oferowanej w Polsce. Na rynku polskim, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), z późn. zm.,
1.W 2021 r. dofinansowanie do wynagrodzeń (nie związane z obniżeniem wymiaru czasu pracy) wyniosło 566 tys. zł,
2.Jednostka dominująca w ramach tarczy antykryzysowej otrzymała nieoprocentowaną pożyczkę z Państwowego Funduszu Rozwoju w kwocie 3 500 tys. zł., która została umorzona w 2021 r. w 50% (w kwocie 1 750 tys. zł)
Jednostka dominująca w dniu 2 listopada 2021 dokonała sprzedaży maszyny po okresie trwałości, na którą Spółka otrzymała dofinansowanie w postaci dotacji. Na dzień transakcji wartość nierozliczonej dotacji wyniosła 1 446 tys. PLN i została odniesiona w całości w przychody z tytułu dotacji w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
* Zgodnie z MSSF 15 Spółka zatrzymuje część przychodów dla kontraktów długoterminowych dotyczących prac serwisowych.
Poniższa nota przedstawia kiedy świadczenia zostaną rozpoznane jako przychód:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Przychody przyszłych okresów | ||
Stan na koniec okresu | 365 | 425 |
- krótkoterminowe | 94 | 103 |
- długoterminowe, w tym: | 271 | 322 |
powyżej 1 roku do 3 lat | 169 | 229 |
powyżej 3 do 5 lat | 53 | 55 |
powyżej 5 lat | 49 | 38 |
ZMIANA STANU KRÓTKOTERMINOWYCH ZOBOWIĄZAŃ I REZERW Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 815 | 597 |
- na odprawy emerytalno-rentowe | 7 | 7 |
- na urlopy pracownicze | 808 | 590 |
- na premie | 0 | 0 |
a) Zwiększenia | 1 536 | 218 |
- na odprawy emerytalno-rentowe | 0 | 0 |
- na urlopy pracownicze | 634 | 218 |
- na premie | 902 | 0 |
b) Zmniejszenia | 489 | 0 |
- na odprawy emerytalno-rentowe | 0 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
- na urlopy pracownicze | 489 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
- na premie | 0 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 1 862 | 815 |
- na odprawy emerytalno-rentowe | 7 | 7 |
- na urlopy pracownicze | 953 | 808 |
- na premie | 902 | 0 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 3 015 | 134 |
- na naprawy gwarancyjne | 0 | 0 |
- na zobowiązania | 3 015 | 134 |
a) Zwiększenia | 4 022 | 2 942 |
- na naprawy gwarancyjne | 0 | 0 |
- na zobowiązania | 4 022 | 2 942 |
b) Zmniejszenia | 6 445 | 61 |
- na naprawy gwarancyjne | 0 | 0 |
w tym wykorzystanie | 0 | 0 |
- na zobowiązania | 6 445 | 61 |
w tym wykorzystanie | 6 445 | 61 |
Stan na koniec okresu | 592 | 3 015 |
- na naprawy gwarancyjne | 0 | 0 |
- na zobowiązania | 592 | 3 015 |
ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wobec jednostek pozostałych | 75 678 | 56 089 |
a) z tytułu dostawi i usług, o okresie wymagalności: | 40 286 | 21 266 |
-do 12 miesięcy | 40 286 | 21 266 |
-powyżej 12 miesięcy | 0 | 0 |
b) zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych | 14 398 | 3 572 |
c) zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 2 146 | 1 389 |
d) zaliczki | 6 457 | 10 580 |
e) zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych | 19 | 9 083 |
f) inne zobowiązania krótkoterminowe | 1 984 | 1 459 |
g) krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 10 388 | 8 740 |
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania razem | 75 678 | 56 089 |
ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA WEDŁUG WALUT | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
PLN (waluta funkcjonalne) | 59 057 | 51 913 |
EUR - waluta | 3 513 | 908 |
EUR | 16 476 | 4 176 |
USD - waluta | 33 | 0 |
USD | 145 | 0 |
Razem | 75 678 | 56 089 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Szczegółowy opis zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek w podziale na długo i krótkoterminowe znajduje się w nocie nr 19.4
Jednostka dominująca korzysta z usług kilku leasingodawców. Są to m.in., Agencja Rozwoju Przemysłu, ING Lease Sp. z o.o., PKO Leasing Sp. z o.o., Millenium Leasing Sp. zoo, BMW Financial Services Polska Sp. zoo, Volkswagen Leasing Gmbh, Mercedes-Benz Leasing Sp. z o.o., VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o.
Przedmiotem leasingu są maszyny, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe oraz sprzęt komputerowy, z czego największa umowa leasingu została zawarta dla budynku administracyjno-biurowego z Agencją Rozwoju Przemysłu na kwotę 17,6 mln zł.
Zawarte umowy przewidują wykup przedmiotu leasingu po dokonaniu spłaty rat leasingowych.
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Wartość minimalnych opłat | Wartość bieżąca minimalnych opłat | Wartość minimalnych opłat | Wartość bieżąca minimalnych opłat | |
Minimalne opłaty leasingowe | ||||
W okresie do 1 roku | 5 617 | 3 335 | 1 663 | 3 314 |
W okresie od 1 do 5 lat | 14 439 | 10 495 | 9 081 | 7 691 |
Powyżej 5 lat | 636 | 623 | 6 451 | 5 610 |
Razem | 20 692 | 14 453 | 17 195 | 16 615 |
minus: koszty finansowe zaliczone do przyszłych okresów | 6 239 |
| 580 |
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 14 453 |
| 16 615 |
|
Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu | 11 118 | 13 301 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu | 3 335 | 3 314 | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu razem: | 14 453 |
| 16 615 |
|
Zobowiązania opisane w nocie dodatkowej – umowy o budowę.
POZYCJE POZABILANSOWE | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
NALEŻNOŚCI WARUNKOWE | ||
Stan na koniec okresu | 1 347 | 2 739 |
Pozostałe podmioty | 1 347 | 2 739 |
z tytułu otrzymanych gwarancji i poręczeń | 1 347 | 2 739 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE | ||
Stan na koniec okresu | 316 941 | 300 447 |
Pozostałe podmioty | 316 941 | 300 447 |
z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń | 53 358 | 33 968 |
inne (wekslowe) | 263 583 | 266 479 |
Najistotniejsze zobowiązania warunkowe ciążące na spółce to weksle będące zabezpieczeniem dotacji unijnych. Łączna wartość tych weksli na dzień 31.12.2022 r. to kwota 195 598 tys. PLN.
Bank | Kwota | Podstawa | Ilość weksli |
BGK S. A. | 4 000 tys. | Kredyt w rachunku bieżącym | 1 weksel |
BGK S. A. | 10 000 tys. | Odnawialna linia obrotowa | 1 weksel |
BGK S. A. | 15 000 tys. | Odnawialna linia obrotowa | 1 weksel |
BGK S. A. | 26 569 tys. | Kredyt inwestycyjny | 1 weksel |
BGK S. A. | 6 533 tys. | Kredyt inwestycyjny | 1 weksel |
BS Tyczyn | 5 980 tys | Kredyt inwestycyjny | 2 weksle |
BNP Paribas S.A. | 18 000 tys. | Umowa linii akredytyw | 1 weksel |
Na zabezpieczenie kredytów wystawiono weksle na kwotę 86 082 tys. PLN. Pozostałe weksle stanowią głównie zabezpieczenie gwarancji udzielonych przez firmy ubezpieczeniowe stanowiące zabezpieczenie umów wykonawczych w zakresie należytego wykonania kontraktów i usunięcia wad i usterek.
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
a) Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 260 765 | 167 108 |
- od pozostałych jednostek | 260 765 | 167 108 |
- krajowe | 250 302 | 160 049 |
-zagraniczne | 10 463 | 7 059 |
b) Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 20 899 | 21 697 |
- od pozostałych jednostek | 20 899 | 21 697 |
- krajowe | 19 616 | 21 671 |
-zagraniczne | 1 283 | 26 |
Przychody ze sprzedaży, razem | 281 664 | 188 805 |
- od pozostałych jednostek | 281 664 | 188 805 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
a) Przychody ze sprzedaży produktów i usług (struktura rzeczowa) | 260 765 | 167 108 |
- sprzedaż produkcji przemysłowej ** | 145 698 | 51 503 |
- sprzedaż usług kontraktów * | 114 442 | 113 262 |
- sprzedaż usług pozostałych ** | 625 | 2 343 |
b) Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów (struktura rzeczowa) | 20 899 | 21 697 |
- surowce (materiały) ** | 50 | 49 |
- towary ** | 20 849 | 21 648 |
Przychody ze sprzedaży, razem | 281 664 | 188 805 |
Zgodnie z MSSF 15 przychody ze sprzedaży Grupa kwalifikuje do dwóch grup:
* rozkładanych w czasie, w sposób obrazujący wykonanie umowy przez jednostkę na podstawie wyceny stopnia jej zaawansowania lub jakiej jednostka oczekuje być uprawniona,
** ujmowanych jednorazowo, w momencie, gdy kontrola nad towarami lub usługami jest przeniesiona na klienta.
KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ ORAZ POZOSTAŁEJ | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Amortyzacja | 29 412 | 19 961 |
Zużycie materiałów i energii | 135 027 | 68 772 |
Usługi obce | 72 836 | 66 464 |
Podatki i opłaty | 597 | 564 |
Wynagrodzenia | 23 399 | 18 683 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 6 521 | 4 564 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 2 881 | 2 388 |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 18 100 | 18 107 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | 1 323 | 77 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 460 | 69 |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych | 852 | 401 |
Rezerwy | 3 512 | 0 |
Reklamacje | 180 | 18 |
Darowizny | 102 | 4 |
Odszkodowania i kary | 136 | 2 |
Koszty projektów B+R | 9 199 | 4 419 |
Inne | 344 | 16 |
Łączne koszty działalności operacyjnej oraz pozostałej | 304 881 | 204 509 |
W tym: | ||
- koszty sprzedanych produktów i usług | 226 539 | 144 114 |
- koszt sprzedanych towarów i materiałów | 18 100 | 18 107 |
- koszty sprzedaży | 8 862 | 5 945 |
- koszty ogólnego zarządu | 21 740 | 24 021 |
- pozostałe koszty operacyjne | 29 640 | 12 322 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ALOKACJA AMORTYZACJI DO POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW KOSZTÓW | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
AMORTYZACJA | ||
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych uwzględniona w: | 29 227 | 19 535 |
- koszcie własnym sprzedaży | 9 562 | 5 945 |
- kosztach sprzedaży | 0 | 0 |
- kosztach zarządu | 6 133 | 6 319 |
- pozostałe koszty operacyjne | 13 532 | 7 271 |
- aktywa wytworzone we własnym zakresie | 0 | 0 |
amortyzacja wartości niematerialnych uwzględniona w: | 185 | 426 |
- koszcie własnym sprzedaży | 0 | 0 |
- kosztach sprzedaży | 0 | 0 |
- kosztach zarządu | 185 | 426 |
amortyzacja nieruchomości inwestycyjnych uwzględniona w: | 0 | 0 |
RAZEM | 29 412 | 19 961 |
POZOSTAŁE PRZYCHODY | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
1. Rozwiązanie rezerw i odpisów z tytułu: | 3 914 | 283 |
- odpisy aktualizujące wartość należności | 130 | 185 |
- odpisy aktualizujące wartość zapasów | 177 | 98 |
- odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych | 793 | 0 |
- pozostałe rezerwy | 2 814 | 0 |
2. Pozostałe, w tym: | 26 396 | 19 833 |
- przedawnione zobowiązania | 0 | 214 |
- odszkodowania otrzymane | 832 | 61 |
- zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 41 | 508 |
- noty obciążeniowe | 388 | 11 |
- dotacje | 24 961 | 18 883 |
- inne | 174 | 156 |
3. Pozostałe przychody, razem | 30 310 | 20 116 |
PRZYCHODY FINANSOWE | 01.01.2022 – 31.12.2022 | 01.01.2021 – 31.12.2021 |
- odsetki | 335 | 25 |
- różnice kursowe | 0 | 144 |
- inne | 1 | 0 |
Przychody finansowe, razem | 336 | 169 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Emitent prowadzi działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, czego skutkiem jest zwolnienie części działalności z podatku dochodowego od osób prawnych. Podatek bieżący i odroczony, który wystąpił w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów dotyczy w pełni Spółki zależnej.
PODATEK DOCHODOWY W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Bieżący podatek dochodowy | 101 | 993 |
Odroczony podatek dochodowy | 574 | 435 |
Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z zysku lub strat oraz innych całkowitych dochodów (wpływ na wynik finansowy) | 675 | 1 428 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
UZGODNIENIE PODATKU DOCHODOWEGO | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
1. Zysk (strata) brutto | 890 | 3 174 |
2. Korekty konsolidacyjne | 0 | 0 |
3. Różnice pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym | -2 500 | -4 534 |
a) Dochody ze źródeł przychodu położonych za granicą | 0 | 0 |
b) Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów | 44 283 | 30 695 |
- odpisy aktualizujące należności | 1 219 | 52 |
- niewypłacone wynagrodzenia i narzuty | 701 | 672 |
- odpis na Pfron | 417 | 283 |
- rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 046 | 237 |
- pozostałe rezerwy | 3 512 | 0 |
- amortyzacja bilansowa | 14 175 | 12 795 |
- pozostałe odpisy aktualizujące | 852 | 501 |
- darowizny i sponsoring | 180 | 62 |
- ujemne różnice kursowe niezrealizowane i NKUP | 80 | 71 |
- wydatki sfinansowane z dotacji B+R | 6 742 | 3 168 |
- niezakończone roboty | 14 569 | 10 879 |
- odsetki niezapłacone | 3 | 0 |
- pozostałe odsetki niepodatkowe | 21 | 6 |
- inne wyłączenia | 740 | 517 |
- różnica w wartości umorzeniowej likw. śr. trwałych, nieumorzona wartość sprzedanych śr. trwałych | 26 | 1 451 |
- kary | 0 | 1 |
c) Koszty zwiększające koszty uzyskania przychodów | 14 929 | 17 483 |
- koszy leasingu operacyjnego | 3 378 | 1 306 |
- wypłacone wynagrodzenia wraz z narzutami | 672 | 234 |
- niezakończone roboty roku poprzedniego | 10 879 | 15 943 |
d) Dochody nie podlegające opodatkowaniu | 23 475 | 21 672 |
- różnice kursowe niezrealizowane | 575 | 125 |
- wycena kontraktów | -6 159 | 2 353 |
- należności odzyskane | 22 | 81 |
- rozwiązanie rezerw | 3 609 | 202 |
- dotacja | 24 961 | 18 883 |
- inne wyłączenia | 467 | 28 |
e) Pozycje zwiększające przychody podlegające opodatkowaniu | 0 | 3 926 |
- rozliczenie kontraktów długoterminowych | 0 | 3 926 |
f) Dochody zwolnione | 8 379 | 0 |
- Dochód z SSE | 8 379 | 0 |
4. Strata podatkowa z lat ubiegłych | 0 | 0 |
5. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym | -1 609 | -1 360 |
6. Strata podatkowa Jednostki dominującej | -2 183 | -6 545 |
7. Podatek dochodowy według stawki | 101 | 993 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Omówione w nocie 20.
W 2022 r. oraz w okresie porównawczym Emitent nie otrzymał żadnej dywidendy.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym nie nastąpiła wypłata dywidendy.
PODSTAWOWY | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zysk/strata netto | 215 | 1 746 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w tys.) | 6 484 | 6 385 |
Podstawowy zysk/strata na jedną akcję | 0,03 | 0,27 |
ROZWODNIONY | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zysk/strata netto | 215 | 1 746 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych ( w tys.) | 6 484 | 6 385 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych dla potrzeb zysku na jedna akcję (w tys.) | 6 484 | 6 385 |
Rozwodniony zysk/strata na akcję (w PLN na jedną akcję) | 0,03 | 0,27 |
Zysk na jedną akcję obliczono przez podzielenie zysku (straty) netto z działalności kontynuowanej danego okresu obrotowego, który przypada na akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę akcji / udziałów występujących w ciągu danego okresu. Średnia ważona liczba akcji jest iloczynem liczby akcji w danym podokresie, w którym nie ulega ona zmianie i współczynnika liczby dni tego podokresu w okresie.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
W latach 2021 oraz 2022 nie nastąpiły czynniki rozwadniające akcji. .
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Wyliczenie średniej ważonej liczba akcji za okres 01.01.2022 - 31.12.2022
Koniec okresu | Ilość dni (A) | Liczba akcji w danym okresie (B) | (A)x(B)/365 | |
01.01.2022 | 31.12.2022 | 365 | 6 484 243 | 6 484 243 |
|
|
|
|
|
średnia ważona liczba akcji: | 365 |
| 6 484 243 | |
Wyliczenie średniej ważonej liczba akcji za okres 01.01.2021 - 31.12.2021
Początek okresu | Koniec okresu | Ilość dni (A) | Liczba akcji w danym okresie (B) | (A)x(B)/365 |
01.01.2021 | 12.12.2021 | 346 | 6 379 999 | 6 063 635 |
13.12.2021 | 31.12.2021 | 19 | 6 484 077 | 321 524 |
średnia ważona liczba akcji: | 365 |
| 6 385 160 | |
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Inne korekty, w tym: | ||
- korekta o odpis na środkach trwałych | 59 | 401 |
- korekta o umorzenie pożyczki z PFR | 0 | -1 750 |
- korekty pozostałe | 8 | -2 283 |
- korekta o otrzymaną dotację do wynagrodzeń | 0 | 0 |
Razem inne korekty przepływów środków pieniężnych | 67 | - 3 632 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
UJAWNIENIA DOTYCZĄCE UMÓW O BUDOWĘ | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
koszt własny kontraktów | 129 389 | 92 554 |
produkcja w toku | 0 | 0 |
wynik na kontraktach | 16 202 | 6 341 |
kwoty zafakturowane | 134 473 | 81 618 |
należność z wyceny kontraktu | 16 553 | 18 843 |
zobowiązanie z wyceny kontraktu | 5 435 | 1 566 |
kwota kaucji (sum zatrzymanych) | 366 | 308 |
otrzymane zaliczki | 11 393 | 12 005 |
Zarząd Emitenta zgodnie z wymogami MSSF 8 dokonał identyfikacji segmentów operacyjnych w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów Emitenta, które bieżąco podlegają monitorowaniu. Działalność Grupy Kapitałowej klasyfikowana jest głównie według kryterium branżowego.
Zgodnie z przeprowadzoną identyfikacją Emitent identyfikuje poniższe segmenty branżowe, sprawozdawcze:
Profil działalności w tym segmencie to sprzedaż specjalistycznych usług badawczych realizowanych przez Fotowoltaiczne Centrum Badawczo – Rozwojowe oraz sprzedaż innowacyjnych produktów będących wynikiem realizacji prac B+R dla klienta,
2.Fotowoltaika
Podstawowy profil tej działalności to produkcja modułów fotowoltaicznych, sprzedaż modułów i kompletnych systemów, prace projektowe, montażowe i instalacyjne systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami BIPV, sprzedaż i/lub montaż klasycznych systemów fotowoltaicznych PV zrównoważone rozwiązania dla miast i małej architektury z wykorzystaniem rozwiązań PV - Smart City,
3.Produkty nowej ery kwantowej i szkło powłokowe
Podstawowy profil tej działalności to produkcja i sprzedaż szkła z powłokami kwantowymi i innymi powłokami oraz zaawansowane technologie obróbki i zastosowania szkła,
4.Nie przypisane
Do tej kategorii działalności przypisane są inne przychody, w tym m.in. inteligentne systemy zarządzania energią, rozwiązania antycovidowe,.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Okres zakończony 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
PRZYCHODY, WYNIKI ORAZ AKTYWA SEGMENTÓW | Fotowoltaika | Produkty nowej ery kwantowej i szkło powłokowe | B+R | Nie przypisane | Działalność ogółem |
Przychody segmentu, w tym: | 253 678 | 38 362 | 17 881 | 2 389 | 312 310 |
Przychody ze sprzedaży | 245 641 | 35 460 | 7 | 556 | 281 664 |
Pozostałe przychody | 3 892 | 0 | 0 | 1 458 | 5350 |
Przychody z tytułu odsetek | 0 | 0 | 0 | 335 | 335 |
Przychody z dotacji | 4 145 | 2 902 | 17 874 | 40 | 24 961 |
Koszty segmentu, w tym: | 252 005 | 24 059 | 27 829 | 7 527 | 311 420 |
Koszty z tytułu odsetek | 1235 | 0 | 0 | 4941 | 6176 |
Amortyzacja | 5410 | 5147 | 17161 | 1694 | 29 412 |
Aktualizacja rezerw na świadczenia pracownicze | 0 | 0 | 0 | 1048 | 1048 |
Odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne | 59 | 0 | 0 | 0 | 59 |
Wynik segmentu | 1 673 | 14 303 | -9 948 | -5 138 | 890 |
Podatek dochodowy | 582 | 92 | 0 | 1 | 675 |
Wynik finansowy netto | 1 091 | 14 211 | -9 948 | -5 139 | 215 |
Środki trwałe | 110 939 | 73 787 | 14 416 | 1 576 | 200 718 |
Aktywa obrotowe segmentu | 136 128 | 0 | 0 | 38 687 | 174 815 |
Aktywa ogółem | 268 369 | 90 238 | 14 416 | 58 167 | 431 190 |
Rozliczenia międzyokresowe | 37 941 | 40 406 | 12 412 | 469 | 91 228 |
Kredyty i pożyczki | 20 857 | 0 | 0 | 83 430 | 104 287 |
Zobowiązania ogółem | 111 201 | 40 406 | 12 412 | 120 764 | 284 783 |
Nakłady na aktywa trwałe | 10 018 | 30 454 | 2851 | 2685 | 46 008 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Okres zakończony 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
PRZYCHODY, WYNIKI ORAZ AKTYWA SEGMENTÓW | Fotowoltaika | Produkty nowej ery kwantowej i szkło powłokowe | B+R | Nie przypisane | Działalność ogółem |
Przychody segmentu, w tym: | 189 475 | 3 179 | 10 942 | 5 360 | 208 956 |
Przychody ze sprzedaży | 183 462 | 3 179 | 1 | 2 164 | 188 806 |
Pozostałe przychody | 504 | 0 | 0 | 738 | 1242 |
Przychody z tytułu odsetek | 0 | 0 | 0 | 25 | 25 |
Przychody z dotacji | 5 509 | 0 | 10 941 | 2 433 | 18 883 |
Koszty segmentu, w tym: | 185 820 | 3 157 | 15 247 | 1 558 | 205 782 |
Koszty z tytułu odsetek | 265 | 0 | 0 | 1059 | 1324 |
Amortyzacja | 7399 | 0 | 11089 | 1474 | 19 962 |
Aktualizacja rezerw na świadczenia pracownicze | 0 | 0 | 0 | 237 | 237 |
Odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne | 401 | 0 | 0 | 0 | 401 |
Wynik segmentu | 3 655 | 22 | -4 305 | 3 802 | 3 174 |
Podatek dochodowy | 1 428 | 0 | 0 | 0 | 1428 |
Wynik finansowy netto | 2 227 | 22 | -4 305 | 3 802 | 1 746 |
Środki trwałe | 164 210 | 0 | 28 361 | 5 545 | 198 116 |
Aktywa obrotowe segmentu | 118 808 | 0 | 0 | 23 500 | 142 308 |
Aktywa ogółem | 319 063 | 0 | 39 314 | 31 839 | 390 216 |
Rozliczenia międzyokresowe | 65 751 | 0 | 26 183 | 485 | 92 419 |
Kredyty i pożyczki | 15 297 | 0 | 0 | 61 187 | 76 484 |
Zobowiązania ogółem | 134 073 | 0 | 26 183 | 83 759 | 244 015 |
Nakłady na aktywa trwałe | 47 173 | 0 | 11388 | 252 | 58 813 |
Grupa prowadzi Głównie działalność na obszarze Polski, Zarząd Emitenta nie wyodrębnia segmentów geograficznych w analizowanych danych.
Przychody zrealizowane z głównymi kontrahentami (udział procentowy) | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Kontrahent 1 | 17,80% | 0,00% |
Kontrahent 2 | 3,51% | 0,01% |
Kontrahent 3 | 2,54% | 0,00% |
Kontrahent 4 | 1,83% | 10,24% |
Kontrahent 5 | 0,99% | 7,43% |
Kontrahent 6 | 2,24% | 5,78% |
Kontrahent 7 | 2,32% | 4,55% |
Pozostali | 68,77% | 72,00% |
Przychody razem | 100,00% | 100,00% |
Informacje o kontrahentach, z którymi obrót przekroczył 10% całkowitych przychodów zostały opisane w Sprawdzaniu z działalności Grupy Kapitałowej ML System S.A w punkcie 3.4.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | |
a) sprzedaż netto do: | 19 | 19 |
kluczowego personelu kierowniczego | 19 | 19 |
b) należności* od: | 6 | 2 |
kluczowego personelu kierowniczego | 6 | 2 |
c) odpisy na należności* od: | 0 | 0 |
d) zakupy netto od: | 0 | 2 |
pozostałych podmiotów powiązanych | 0 | 2 |
e) zobowiązania* do: | 0 | 5 |
kluczowego personelu kierowniczego | 0 | 5 |
*bez pożyczek i wynagrodzeń
Wszystkie transakcje z jednostkami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.
Szczegółowe informacje na temat pożyczek udzielonych/otrzymanych od podmiotów powiązanych zostały przedstawione w nocie 41. Pożyczki udzielone / otrzymane od podmiotów powiązanych.
Informacje na temat świadczeń pracowniczych oraz pozostałych świadczeń dla członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej zostały pokazane w nocie 42. Świadczenia pracownicze dla Zarządu i Rady Nadzorczej i innego kluczowego personelu kierowniczego.
Akcje posiadane przez osoby zarządzające i nadzorujące Emitenta na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego raportu:
Nazwa jednostki/strony | Strona powiązana | Ogólna liczba akcji | Udział w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu (%) |
Dawid Cycoń | Prezes Zarządu ML System S.A. | 2 017 139 | 35,56% |
Edyta Stanek | Wiceprezes Zarządu ML System S.A | 2 000 000 | 35,36% |
Anna Warzybok | Wiceprezes Zarządu ML System S.A | 13 512 | 0,16% |
Piotr Solorz | Przewodniczący RN ML System S.A | 565 | 0,01% |
Wojciech Armuła | Członek RN ML System S.A | 282 | 0,00% |
Piotr Charzewski | Członek RN ML System S.A | 0 | 0,00% |
Aneta Cwynar | Członek RN ML System S.A | 0 | 0,00% |
Marcin Madera | Członek RN ML System S.A | 0 | 0,00% |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Akcje posiadane przez osoby zarządzające i nadzorujące Spółkę na dzień publikacji ostatniego raportutj. 18 listopada 2022:
Nazwa jednostki/strony | Strona powiązana | Ogólna liczba akcji | Udział w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu (%) |
Dawid Cycoń | Prezes Zarządu ML System S.A. | 2 017 139 | 35,56% |
Edyta Stanek | Wiceprezes Zarządu ML System S.A | 2 000 000 | 35,36% |
Anna Warzybok | Wiceprezes Zarządu ML System S.A | 13 512 | 0,16% |
Piotr Solorz | Przewodniczący RN ML System S.A | 565 | 0,01% |
Wojciech Armuła | Członek RN ML System S.A | 282 | 0,00% |
Piotr Charzewski | Członek RN ML System S.A | 0 | 0,00% |
Aneta Cwynar | Członek RN ML System S.A | 0 | 0,00% |
Marcin Madera | Członek RN ML System S.A | 0 | 0,00% |
01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym: | 1 520 | 1 308 |
- wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w Jednostce dominującej | 871 | 732 |
- Zarząd | 679 | 538 |
- Rada Nadzorcza | 192 | 194 |
- wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w Jednostkach zależnych | 112 | 41 |
- wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę | 537 | 535 |
- Zarząd | 537 | 535 |
- Rada Nadzorcza | 0 | 0 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0 | 0 |
Pozostałe świadczenia krótkoterminowe (w związku z zatrudnieniem lub świadczeniem usług) | 16 | 15 |
- Zarząd | 13 | 12 |
- Rada Nadzorcza | 3 | 3 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0 | 0 |
Razem | 1 536 | 1 323 |
Do kluczowego personelu kierowniczego zaliczani są członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
PŁATNOŚCI W FORMIE AKCJI (ILOŚĆ POTENCJALNYCH DO WYEMITOWANIA WARRANTÓW SUBSKRYPCYJNYCH) W TYS SZT. | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 0 | 104 |
a) Zwiększenia | 0 | 0 |
Prezes Zarządu Dawid Cycoń | 0 | 0 |
W-ce Prezes Zarządu Anna Warzybok | 0 | 0 |
Członkowie organów administrujących | 0 | 0 |
b) Zmniejszenia | 0 | 104 |
Prezes Zarządu Dawid Cycoń | 0 | 17 |
W-ce Prezes Zarządu Anna Warzybok | 0 | 14 |
Członkowie organów administrujących | 0 | 73 |
Stan na koniec okresu | 0 | 0 |
INFORMACJA O WYNAGRODZENIU BIEGŁEGO REWIDENTA | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Nazwa firmy audytorskiej | ECDP Audyt Sp. z o.o. | ECDP Audyt Sp. z o.o. |
Data zawarcia umowy o dokonanie badania | 31.05.2021 | 31.05.2021 |
Okres na jaki została zawarta (okres badany) | 2021-2022 | 2021-2022 |
Badanie sprawozdania finansowego/skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 41 | 41 |
Przegląd sprawozdania finansowego/skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 29 | 29 |
Razem | 70 | 70 |
Przeciętne zatrudnienie w Grupie kapitałowej ML System S.A. wyniosło 356,2 w 2022 roku, natomiast w roku poprzednim 287,5.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania nie wystąpiły istotne nierozliczone sprawy sądowe. Emitent uznaje za istotne sprawy, w których kwota sporna przekracza 10% kapitałów własnych.
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiło połączenie Spółek.
Szczegółowy opis znaczących zasad rachunkowości i zasad podziału instrumentów finansowych na poszczególne kategorie zgodnie z MSR został przedstawiony we wprowadzeniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Grupa w okresach sprawozdawczych zamieszczonych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie dokonywała przekwalifikowania pomiędzy kategoriami i klasami instrumentów finansowych, nie były również dokonywane zmiany zasad wyceny instrumentów finansowych.
Rachunkowość zabezpieczeń
Spółka nie ma opracowanej i nie stosowała rachunkowości zabezpieczeń.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Aktywa finansowe w podziale na kategorie i klasy instrumentów finansowych
AKTYWA FINANSOWE W PODZIALE NA KATEGORIE (WEDŁUG MSSF 9) | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu, w tym: | ||
Pożyczki i należności | 67 017 | 39 772 |
- pożyczki | 0 | 0 |
- należności z tytułu dostaw i usług | 58 527 | 36 618 |
- pozostałe należności | 8 490 | 3 154 |
Instrumenty udziałowe | 0 | 0 |
Instrumenty pochodne | 0 | 0 |
Razem aktywa finansowe wg kategorii | 67 017 | 39 772 |
Wpływ danej kategorii na wynik okresu: |
|
|
różnice kursowe z wyceny należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałych należności, odniesione w wynik okresu | 0 | 144 |
odpisy aktualizujące wartość należności | 1 323 | 76 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania finansowe w podziale na kategorie i klasy instrumentów finansowych
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE W PODZIALE NA KATEGORIE (WEDŁUG MSSF 9) | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg wartości godziwej | 156 141 | 122 725 |
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe (bez podatkowych i pracowniczych) | 48 746 | 42 388 |
- kredyty bankowe i pożyczki | 104 287 | 76 483 |
- część długoterminowa | 35 573 | 43 416 |
- część krótkoterminowa | 68 714 | 33 067 |
- zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 0 | 0 |
- pozostałe zobowiązania finansowe | 3 108 | 3 854 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 0 |
- pochodne instrumenty finansowe | 0 | 0 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 0 | 0 |
Razem zobowiązania finansowe wg kategorii | 156 141 | 122 725 |
- zobowiązania z tyt. leasingu | 14 453 | 16 615 |
Razem zobowiązania finansowe | 170 594 | 139 340 |
Wpływ danej kategorii na wynik okresu: | ||
odsetki od kredytów i pożyczek, odniesione w wynik okresu | 5 406 | 792 |
odsetki od leasingu, odniesione w wynik okresu | 770 | 532 |
odsetki zobowiązań z tyt. dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań finansowych, odniesione w wynik okresu | 0 | 0 |
z tytułu dyskonta kredytów i pożyczek | 83 | 58 |
różnice kursowe z wyceny zobowiązań z tyt. dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań finansowych, odniesione w wynik okresu | 0 | 0 |
Na dzień 31.12.2022 r. oraz na dzień 31.12.2021 r. wartość godziwa aktywów i zobowiązań finansowych nie odbiega istotnie od ich wartości księgowej. W otoczeniu biznesowym nie nastąpiły istotne zmiany warunków prowadzenia działalności, które miałyby wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych jednostki.
Hierarchia wartości godziwej instrumentów finansowych: środki pieniężne - poziom 1, rozrachunki - poziom 2.
W okresach objętych sprawozdaniem finansowym nie nastąpiła zmiana hierarchii wartości godziwej.
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w rachunku zysków i strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Jednostka dominująca miała zawarte następujące instrumenty finansowe:
Instrumenty finansowe - cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
W procesie zarządzania ryzykiem istotną rolę pełnią statutowe organy Emitenta: Zarząd oraz Rada Nadzorcza. Zarząd ponosi odpowiedzialność za nadzór nad zarządzaniem ryzykiem przez ponoszonym Grupę. W sposób ciągły identyfikuje i analizuje pojawiające się zagrożenia oraz potencjalne obszary ryzyka, na które narażona jest Grupa i w tym celu podejmuje kroki zaradcze. Rada Nadzorcza jest na bieżąco informowana o najistotniejszych decyzjach Zarządu i jednocześnie opiniuje i wyraża zgodę na działania w tym zakresie. Należy podkreślić, że wystąpienie któregokolwiek z wymienionych poniżej rodzajów ryzyka może mieć potencjalnie istotny, negatywny wpływ na działalność ML System S.A., w tym pozycję rynkową oraz uzyskiwane wyniki finansowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Ryzyko kredytowe związane z należnościami z tytułu dostaw i usług, rozumiane jest jako możliwość niewywiązania się ze zobowiązań przez dłużników Grupy z racji swojej działalności jest narażona na ryzyko z tytułu sprzedaży z odroczonym terminem płatności. Ryzyko to może mieć formę niewypłacalności kontrahenta, jedynie częściowej spłaty należności, istotnego opóźnienia w spłacie zadłużenia lub innego odstępstwa od warunków kontraktowych. Nieodłącznym elementem procesu zarządzania ryzykiem kredytowym realizowanym w firmie, jest bieżący monitoring stanu należności. Emitent ogranicza ekspozycję na ryzyko kredytowe związane z należnościami z tytułu dostaw i usług, poprzez ocenę i monitoring kondycji finansowej kontrahentów oraz ustalanie limitów kredytowych. Kredyt kupiecki otrzymują długoletni i sprawdzeni kontrahenci, a sprzedaż produktów nowym klientom w większości przypadków dokonywana jest na podstawie przedpłat. W przypadku kredytów udzielonych Emitentowi, ryzyko kredytowe można określić jako możliwość niewywiązania się firmy ze zobowiązań kredytowych wobec banków. Oznacza ono zagrożenie odzyskania zaangażowanych przez banki środków finansowych. Zobowiązania z tytułu zawartych umów kredytowych są terminowo spłacane.
W Grupie ryzyko zmiany stopy procentowej związane jest przede wszystkim z zobowiązaniami finansowymi. Emitent w znacznym stopniu finansuje działalność inwestycyjną długoterminowymi kredytami inwestycyjnymi, opartymi o stawki WIBOR, w związku z tym posiada wysoką ekspozycję na ryzyko zmiany stóp procentowych. Ograniczenie tego ryzyka może nastąpić poprzez zastosowanie instrumentów zabezpieczających kurs stopy procentowej w postaci transakcji IRS. Analiza wrażliwości została przeprowadzona na bazie średniego stanu zobowiązań oraz średniej stopy procentowej instrumentów posiadanych na dzień 31.12.2021 r. i 31.12.2022 r., przy założeniu zmian stóp procentowych o +/- 2 punkty procentowe.
| Wpływ na wynik finansowy |
| |
Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej | Wahania stopy | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wzrost stopy procentowej | 2% | -2 086 | -1 928 |
Spadek stopy procentowej | -2% | 2 086 | 1 928 |
W dniu 3 marca 2020 r. Zarząd Spółki w związku z potencjalnie dużym wpływem zmiany stopy procentowej na wynik, podjął decyzję o zawarciu transakcję IRS – zabezpieczając stopę procentową dla kredytu inwestycyjnego w banku BNP Paribas Bank Polska S.A. w kwocie 15,366 mln zł na cały okres trwania umowy kredytowej tj. do 3 lipca 2026 r. Saldo zobowiązania z tyt. powyższego kredytu na dzień zawarcia transakcji IRS wyniosła 14,1 mln zł.
Ryzyko walutowe
Znacząca część materiałów wykorzystywanych do produkcji jest importowana, co naraża Emitenta na ryzyko zmiany kursu walut. Import materiałów jest denominowany w walucie EUR i USD. Prowadzona przez firmę polityka handlowa, w tym optymalizacja zakupów i terminów płatności oraz kształtująca ceny dla klientów, stara się uwzględniać elementy ryzyka walutowego. Grupa korzysta również z instrumentów pochodnych takich jak kontrakty walutowe, zabezpieczając ceny kupowanych materiałów z budżetów kontraktowych. W przyszłości w przypadku waluty EUR ryzyko walutowe może zostać całkowicie zneutralizowane poprzez przystąpienia Polski do strefy euro. Analiza wrażliwości została przeprowadzona na bazie stanu instrumentów posiadanych na dzień 31.12.2021 r. i 31.12.2022 r. przy założeniu zmiany średnich kursów walut ogłaszanych przez NBP z dnia 31.12.2021 r. i 31.12.2022 r., wynoszącej +/- 5% dla kursu EUR/PLN i +/- 5% dla kursu USD/PLN.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Grupa narażona jest na ryzyko pogorszenia płynności, tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań oraz pozyskiwania środków na finansowanie działalności. Wystąpienie tego ryzyka może zaistnieć z przyczyn niezależnych od Grupy. Zatem, zakłada się utrzymywanie odpowiedniego poziomu środków płynnych oraz dostępności finansowania. Grupa będzie zachowywać jednocześnie odpowiednią elastyczność finansowania w ramach posiadanych środków finansowych na rachunkach bankowych oraz przyznanych linii kredytowych. Zarządzanie płynnością obejmuje także bieżące obszary działalności, w tym stały monitoring zobowiązań oraz należności handlowych, prognozowanie przepływów pieniężnych i potrzeb gotówkowych. Środki pieniężne inwestowane są w bezpieczne, krótkoterminowe instrumenty finansowe, które mogą być wykorzystane do obsługi zobowiązań.
Poniższa tabela przedstawia analizę zobowiązań finansowych do spłaty w przedziałach wiekowych na podstawie okresu pozostałego do terminu spłaty na koniec okresu sprawozdawczego. Kwoty przedstawione w tabeli a dotyczące zobowiązań handlowych i pozostałych zobowiązań stanowią niezdyskontowane przepływy pieniężne wynikające z umów. Salda przypadające do spłaty są wykazane w wartościach bilansowych, ponieważ wpływ dyskonta jest nieistotny co do wartości.
Zobowiązania z tytułu opłat leasingowych płatnych w okresie powyżej roku, pomniejszone o część odsetkową (zdyskontowane), prezentowane są w zobowiązaniach długoterminowych, natomiast zobowiązania z tytułu opłat leasingowych pomniejszone o część odsetkową płatnych w okresie do roku, prezentowane są w zobowiązaniach krótkoterminowych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
ZOBOWIĄZANIA |
| Bieżące, o okresie wymagalności |
|
|
| |
Stan na 31.12.2022 | Przeterminowane | do 3 m-cy | 3-6 m-cy | 6-12 m-cy | powyżej | Razem |
- zobowiązania handlowe | 16 519 | 23 582 | 185 | 0 | 0 | 40 286 |
- pozostałe zobowiązania | 0 | 25 004 | 0 | 0 | 1 868 | 26 872 |
- zobowiązania z tytułu leasingu | 0 | 834 | 834 | 1 667 | 11 118 | 14 453 |
- rozliczenia międzyokresowe | 0 | 2 597 | 2 597 | 5 194 | 80 840 | 91 228 |
- pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | 197 | 197 | 393 | 2 320 | 3 107 |
- zobowiązania z tytułu bieżącego | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 |
- kredyty i pożyczki | 0 | 10 139 | 47 250 | 11 325 | 35 573 | 104 287 |
Razem | 16 519 | 62 368 | 51 063 | 18 579 | 131 719 | 280 248 |
ZOBOWIĄZANIA Stan na 31.12.2021 |
| Bieżące, o okresie wymagalności |
|
| ||
Przeterminowane | do 3 m-cy | 3-6 m-cy | 6-12 m-cy | powyżej | Razem | |
- zobowiązania handlowe | 4 557 | 16 220 | 440 | 49 | 0 | 21 266 |
- pozostałe zobowiązania | 0 | 26 203 | 0 | 0 | 2 109 | 28 312 |
- zobowiązania z tytułu leasingu | 0 | 828 | 829 | 1 657 | 13 301 | 16 615 |
- rozliczenia międzyokresowe | 0 | 3 206 | 3 206 | 6 412 | 79 594 | 92 418 |
- pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | 161 | 161 | 322 | 3 210 | 3 854 |
- kredyty i pożyczki | 0 | 6 941 | 5 030 | 21 096 | 43 416 | 76 483 |
Razem | 4 557 | 53 559 | 9 666 | 29 536 | 141 630 | 238 948 |
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie wiarygodności kredytowej i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększałyby wartość dla jej akcjonariuszy. Zarządzanie kapitałem odbywa się na poziomie poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, których zarządy odpowiedzialne są za zapewnienie efektywnej i bezpiecznej struktury finansowania, uwzględniającej ryzyko operacyjne charakteryzujące poszczególne spółki. Na poziomie Grupy Kapitałowej natomiast odbywa się nadzór, wyznaczanie strategicznych celów kapitałowych, a w określonych przypadkach także alokacja kapitału. Działania te mają na celu maksymalizację zwrotu dla właścicieli przy założonym poziomie ryzyka.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w odpowiedzi na zmiany warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić politykę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku oraz w roku poprzednim nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan zadłużenia stosując wskaźnik ZFN/EBITDA, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do wyniku operacyjnego powiększonego o amortyzację. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty, pożyczki i dłużne papiery wartościowe oraz zobowiązania z tytułu leasingu pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.
Rachunkowość zabezpieczeń
Spółka nie ma opracowanej i nie stosowała rachunkowości zabezpieczeń.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. Na skutek przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Emitenta mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Z uwagi na panującą sytuację makroekonomiczną oraz w związku z sytuację na rynku dostaw specjalistycznych urządzeń, faktyczne terminy dostaw maszyn, termin zakończenia projektu „2D-Selective glass – wdrożenie do produkcji nanopowłokowej szyby zespolonej” został aneksowany z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości maksymalnie na dzień 31.08.2022 r.
Dostawy maszyn i urządzeń w zakresie tego projektu zostały zrealizowane w I kwartale 2022 r.
W dniu 24 stycznia 2022 r. Zarząd Jednostki dominującej otrzymał informację, iż Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia 19.01.2022 r., udzielił Spółce prawa ochronnego na wzór użytkowy pt.: "Pakiet szybowy jednokomorowy", zgłoszony pod numerem W.128672 w dniu 29.10.2019 r. Prawo ochronne zostało udzielone pod warunkiem uiszczenia opłaty za I okres ochrony wzoru użytkowego w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji.
Zarząd spółki ML SYSTEM S.A. w dniu 9 czerwca 2022 r. zawarł z TAURON Serwis Sp. z o.o. z siedzibą w Jaworznie umowę na dostawę paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych przez Spółkę na potrzeby budowy farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 37.136,32 kWp w miejscowości Mysłowice-Dziećkowice. Łączna wartość umowy wynosi 10.608.782,24 EUR. Termin wykonania przedmiotu umowy został ustalony na dzień 31 grudnia 2022 r. Pozostałe warunki Umowy nie odbiegają od standardowych warunków realizacji umów o podobnym charakterze.
Zarząd spółki ML SYSTEM S.A. poinformował, że łączna wartość dostaw zrealizowanych przez Emitenta z Grupą Kapitałową Sunpro Power w okresie od publikacji raportu nr 45/2021 z dnia 14 października 2021 roku 8 lipca 2022 r. wyniosła w przeliczeniu na złote 33,5 mln zł. Dostawy realizowane były przez Dostawcę na podstawie składanych na bieżąco przez Emitenta zamówień i były wykonywane na warunkach handlowych, odpowiadających warunkom powszechnie stosowanym dla umów tego typu. Przedmiotem zamówień były elementy fotowoltaiczne.
W dniu 27 lipca 2022 r. Jednostka dominująca zawarła z Wjatech sp. z o.o. z siedzibą w Zaczerniu, umowę na dostawę, rozładunek, montaż i uruchomienie linii do wytwarzania niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych. Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Spółkę projektu pn. "Active Glass - innowacyjna szyba zespolona dla branży BIPV i mobility" umowa o dofinansowanie nr POPW.01.03.02-18-0017/19 w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.3 Ponadregionalne powiązania kooperacyjne, poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP. Wartość przedmiotu umowy wynosi 32 000 000 zł.
W dniu 2 sierpnia 2022 r. Jednostka dominująca zawarła z Panem Waldemarem Drozdowskim, prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą SERVITECH, umowę na dostawę, rozładunek, montaż i uruchomienie systemu do hartowania szkła. Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Spółkę projektu pn. "Active Glass - innowacyjna szyba zespolona dla branży BIPV i mobility" umowa o dofinansowanie nr POPW.01.03.02-18-0017/19-00 w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.3 Ponadregionalne powiązania kooperacyjne, poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP. Wartość przedmiotu umowy wynosi w przeliczeniu na PLN 23,4 mln netto.
W dniu 2 sierpnia 2022 r. Jednostka dominująca zawarła z Klimar sp. z o.o. z siedzibą w Rudnej Małej, umowę na dostawę, rozładunek, montaż i uruchomienie linii do depozycji warstwy ognioochronnej. Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Spółkę projektu pn. "Active Glass - innowacyjna szyba zespolona dla branży BIPV i mobility" umowa o dofinansowanie nr POPW.01.03.02-18-0017/19-00 w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.3 Ponadregionalne powiązania kooperacyjne, poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP. Wartość przedmiotu umowy wynosi w przeliczeniu na PLN 28,3 mln netto.
W dniu 11 sierpnia 2022 r. spółka zależna Emitenta ML System+ Sp. z o.o. zawarła z Mithra V sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę na wykonanie zadania pn. "Zaprojektowanie i budowa instalacji fotowoltaicznej PV Pasterzowice o mocy do 8 MW". Łączna wartość umowy wynosi 22 mln zł. Termin wykonania przedmiotu umowy został ustalony na nie później niż na dzień 3 lipca 2023 r. Pozostałe warunki Umowy nie odbiegają od standardowych warunków realizacji umów o podobnym charakterze.
W dniu 10 sierpnia 2022 r. spółka zależna Emitenta ML System+ Sp. z o.o. zawarła z Bankiem Spółdzielczym w Tyczynie umowę na kredyt obrotowy w kwocie 5,9 mln zł z terminem spłaty do 15.06.2023 r. z przeznaczeniem na finansowanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą.
W dniu 17 sierpnia 2022 r. Spółka ML System zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy kredytu inwestycyjnego zwiększający kwotę kredytu o 16,8 mln zł z terminem spłaty do 31.12.2030 r. z przeznaczeniem na refinansowanie nakładów poniesionych na budowę hali oraz zakupu środków trwałych w ramach projektu QDrive.
W dniu w 6 września 2022 r. Jednostka dominująca zawarła z Panem Waldemarem Drozdowskim, prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą SERVITECH, umowę na dostawę, rozładunek, montaż i uruchomienie nowego systemu przygotowania krawędziowych warstw absorbujących. Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Spółkę projektu pn. "Active Glass - innowacyjna szyba zespolona dla branży BIPV i mobility" - umowa o dofinansowanie nr POPW.01.03.02-18-0017/19-00 w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.3 Ponadregionalne powiązania kooperacyjne, poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP.
W dniu 16 grudnia 2022 r. Emitent otrzymał informację, iż Europejski Urząd Patentowy decyzją z dnia 8 grudnia 2022 r. udzielił Spółce patentu o numerze 3203533 na wynalazek pn. "A laminated thermally insulating photovoltaic module" pol. "Laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny", zgłoszony pod numerem 16460005.8 w dniu 3 lutego 2016 r. Zgodnie z przepisami regulującymi patent europejski, decyzja o udzieleniu patentu europejskiego obowiązuje od daty opublikowania informacji o udzieleniu patentu w Europejskim Biuletynie Patentowym. Jak wynika z decyzji, taka informacja została opublikowana w Europejskim Biuletynie Patentowym w dniu 4 stycznia 2023 r. Emitent w procedurze o udzielenie patentu europejskiego jako państwa, w których obowiązuje ochrona patentowa, wyznaczył państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Szwajcarię, Islandię, Liechtenstein, Monako, Północną Macedonię, Serbię, San Marino i Turcję. W terminie trzech miesięcy od daty opublikowania w Europejskim Biuletynie Patentowym informacji o udzieleniu patentu europejskiego Emitent dokona selekcji krajów, w których ochrona patentowa
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
powinna być utrzymana, oraz przeprowadzi postępowanie walidacyjne celem zapewnienia istnienia takiej ochrony. Finalny zakres terytorialny patentu po postępowaniu walidacyjnym może być węższy od wymienionego powyżej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
W dniu 23 stycznia 2023 r. Zarząd Emitenta otrzymał informację, iż Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej decyzjami z dnia 13.01.2023 r. udzielił Spółce dwóch patentów na wynalazek pt. "Sposób otrzymywania selektywnej warstwy ognioodpornej modyfikowanej nanocząsteczkami półprzewodnikowymi oraz wypełniania tą aktywną warstwą komory lub komór szyby zespolonej i szyba zespolona zawierająca tą lub te warstwy." Wynalazki zostały zgłoszone w dniu 29.10.2019 r. pod numerem P.431638 oraz numerem P.441519. Patenty zostały udzielone pod warunkiem uiszczenia opłaty za I okres ochrony wynalazków w terminie 3 miesięcy od doręczenia decyzji.
Powyższe zdarzenia nie mają wpływu na prezentowane sprawozdanie finansowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. – 31 grudnia 2022 r.
(wszystkie kwoty wyrażone są w tys. PLN, o ile nie podano inaczej)
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej (dalej zwanych „MSSF”) mającymi zastosowanie do sprawozdawczości finansowej w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską, opublikowanymi i obowiązującymi w czasie przygotowywania niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku zawiera: skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej, skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym, skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz informacje dodatkowe do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Według naszej najlepszej wiedzy, skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej ML System S.A. oraz jej wynik finansowy.
Firma audytorska dokonująca badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej, a podmiot ten i biegli rewidenci dokonujący tego badania spełniają warunki do wydania bezstronnego raportu z badania, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego.
Firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej. Są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji.
Emitent posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ML System S.A. za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku zostało zatwierdzone 30 marca 2023 roku przez Emitenta do publikacji w dniu 31 marca 2023 roku.
W imieniu Zarządu ML System S.A.:
Dawid Cycoń - Prezes Zarządu
Edyta Stanek - W-ce Prezes Zarządu
Anna Warzybok - W-ce Prezes Zarządu
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych:
Katarzyna Szałęga - Główny księgowy
Zaczernie, dnia 30 marca 2023 roku