Grupa Kapitałowa
TARCZYŃSKI S.A.
Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022
Ujeździec Mały, 27 kwietnia 2023
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Spis treści
Skonsolidowane rachunek zysków i strat oraz pozostałych całkowitych dochodów6
Za rok zakończony 31 grudnia 20226
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej8
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych9
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym10
Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia 2022 roku12
2.Opis Grupy Kapitałowej TARCZYŃSKI S.A.12
3.Skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej13
4.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego13
5.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego13
5.1.Oświadczenie o zgodności13
5.2.Nowe standardy i interpretacje13
6.Waluta pomiaru i waluta sprawozdań finansowych14
7.Informacje dotyczące segmentów działalności14
8.Stosowane istotne zasady rachunkowości15
8.1.Kontynuacja działalności15
9.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach28
11.Korekta błędów poprzednich okresów30
12.3.Informacje o wiodących klientach30
12.6.Pozostałe przychody operacyjne31
12.7.Pozostałe koszty operacyjne32
12.9.Koszty świadczeń pracowniczych32
13.Podatek dochodowy dotyczący działalności kontynuowanej33
13.1.Podatek dochodowy ujęty w zyskach/stratach okresu33
13.2.Efektywna stawka podatku33
13.3.Podatek dochodowy odniesiony bezpośrednio w kapitał własny34
13.4.Podatek dochodowy odniesiony w pozostałe całkowite dochody34
13.5.Bieżące aktywa i zobowiązania podatkowe34
13.6.Saldo podatku odroczonego34
13.7.Zmiana stanu aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego35
13.8.Nieujęte aktywa z tytułu podatku odroczonego35
14.1.Aktywa oddane w zastaw jako zabezpieczenia39
15.Aktywa trwałe zaklasyfikowane, jako przeznaczone do sprzedaży39
16.Wartości niematerialne i prawne40
16.1.Istotne aktywa niematerialne42
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
20.2.Pozostałe krótkoterminowe aktywa niefinansowe44
21.1.Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Grupa jako leasingobiorca44
21.2.Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego- Grupa jako leasingobiorca44
22.1.Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe45
22.2.Rozliczenia międzyokresowe przychodów45
23.Świadczenia na rzecz pracowników46
23.1.Program określonych świadczeń46
24.Kapitał podstawowy i pozostałe kapitały47
24.1.2Nadwyżka z emisji akcji48
24.1.4Kapitał rezerwowy o charakterze ogólnym48
24.1.5Kapitał rezerwowy na zabezpieczenia49
24.2.Zyski zatrzymane oraz ograniczenia w wypłacie dywidendy49
24.3.Zysk na akcję – zwykły i rozwodniony49
24.4.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty49
26.Zobowiązania inwestycyjne50
27.Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe50
29.Informacje o podmiotach powiązanych51
29.1.Jednostka dominująca całej Grupy51
29.2.Podmioty o znaczącym wpływie na Grupę51
29.3.Jednostki współkontrolowane51
29.4.Wspólne przedsięwzięcie, w którym Spółka jest wspólnikiem51
29.5.Pożyczki udzielone członkom Zarządu51
29.6.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu51
29.7.Wynagrodzenie kadry kierowniczej52
29.8.Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi52
29.9.Nierozliczone salda zobowiązań/należności wynikające z transakcji z podmiotami powiązanymi52
29.10.Transakcje z podmiotami powiązanymi52
30.1.Wartość bilansowa i wartość godziwa klas instrumentów finansowych53
30.2.Analiza poziomów wartości godziwej54
30.3.Charakterystyka instrumentów pochodnych54
30.4.Rachunkowość zabezpieczeń55
30.5.Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych.56
30.6.Opis istotnych pozycji w ramach poszczególnych kategorii instrumentów finansowych57
30.6.1Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu57
30.6.2Naruszenie postanowień umowy kredytowej61
30.6.3Zabezpieczenie spłaty zobowiązań61
31.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym61
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
31.3.2Lokaty, depozyty, środki pieniężne i ich ekwiwalenty64
31.3.3Odpisy aktualizujące i wiekowanie należności z tytułu dostaw i usług64
31.4.Ryzyko związane z płynnością65
31.5.Ryzyko rynkowe – analiza wrażliwości67
31.5.1Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe67
31.5.2Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej68
33.Wynagrodzenie biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego70
34.ZIstotne zdarzenia mające wpływ na działalność Grupy71
35.Zdarzenia mające wpływ na działalność Grupy73
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| TPLN | TEUR | ||
WYBRANE DANE FINANSOWE w tys. | okres 12 miesięcy zakończony | okres 12 miesięcy zakończony | okres 12 miesięcy zakończony | okres 12 miesięcy zakończony |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 1 613 780 | 1 194 456 | 344 104 | 261 542 |
Zysk operacyjny | 132 418 | 133 132 | 28 235 | 29 151 |
Zysk przed opodatkowaniem | 110 172 | 118 452 | 23 492 | 25 937 |
Skonsolidowany zysk netto | 101 889 | 95 620 | 21 726 | 20 937 |
Zysk netto przypisany właścicielom | 101 889 | 95 620 | 21 726 | 20 937 |
Średnia ważona liczba akcji (podstawowa i rozwodniona) | 11 346 935 | 11 346 936 | 11 346 935 | 11 346 936 |
Zysk na jedną akcję (w złotych/EUR) (podstawowy i rozwodniony) | 9 | 8 | 2 | 2 |
Całkowite dochody ogółem | 103 015 | 101 877 | 21 966 | 22 307 |
Całkowite dochody ogółem przypisane właścicielom | 103 015 | 101 877 | 21 966 | 22 307 |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 147 857 | 140 154 | 31 527 | 30 689 |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -184 395 | -200 953 | -39 318 | -44 001 |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 38 697 | 47 312 | 8 251 | 10 360 |
Razem zmiana stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych, netto | 2 158 | -13 487 | 460 | -2 953 |
|
|
|
|
|
| TPLN |
|
| TEUR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe razem | 915 524 | 769 965 | 195 212 | 167 406 |
Aktywa obrotowe razem | 422 576 | 278 651 | 90 103 | 60 584 |
Suma aktywów | 1 338 100 | 1 048 616 | 285 315 | 227 990 |
Zobowiązania krótkoterminowe razem | 507 980 | 281 006 | 108 314 | 61 096 |
Zobowiązania długoterminowe razem | 368 503 | 385 675 | 78 574 | 83 853 |
Kapitał własny razem | 461 617 | 381 935 | 98 428 | 83 040 |
Kapitał własny przypisany właścicielom | 461 617 | 381 935 | 98 428 | 83 040 |
Wyemitowany kapitał akcyjny | 11 347 | 11 347 | 2 419 | 2 467 |
* liczba akcji przyjęta do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedna akcje została ustalona zgodnie z MSR 33 tj., jako średnioważona liczba akcji zwykłych występujących w danym okresie
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Nr Noty | Okres zakończony | Okres zakończony |
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 12.2 | ||
Koszt własny sprzedaży |
| ( | ( |
Zysk brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży |
| ( | ( |
Koszty zarządu |
| ( | ( |
Pozostałe przychody operacyjne | 12.6 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 12.7 | ( | ( |
Zysk operacyjny |
| ||
Przychody finansowe | 12.4 | ||
Koszty finansowe | 12.5 | ( | ( |
Udział w zyskach jednostek podporządkowanych |
| ||
Zysk przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy | 13 | ( | ( |
Działalność zaniechana |
|
| |
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
| ||
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
| ||
Zysk netto za rok obrotowy |
| ||
Przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej | 24.5 | ||
Przynależny udziałowcom mniejszościowym |
Pozostałe całkowite dochody |
| Okres zakończony | Okres zakończony |
Zysk netto za rok obrotowy |
| ||
Pozycje które mogą być przeniesione do wyniku, przed opodatkowaniem: |
|
|
|
Zmiana wartości instrumentów zabezpieczających |
| ||
Pozycje które mogą być przeniesione do wyniku razem przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów które mogą być przeniesione do wyniku |
| ( | ( |
|
|
| |
Pozycje które nie zostaną przeniesione do wyniku przed opodatkowaniem: |
|
| |
Przeszacowanie zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych | 23.1 | ( | |
Pozycje które nie zostaną przeniesione do wyniku razem, przed opodatkowaniem |
| ( | |
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeniesione do wyniku |
| ||
Pozostałe całkowite dochody przed opodatkowaniem | |||
Pozostałe całkowite dochody netto razem |
| ||
|
|
| |
Całkowite dochody za rok obrotowy razem |
| ||
|
|
| |
Całkowite dochody za rok obrotowy |
|
| |
Przynależne akcjonariuszom jednostki dominującej | 24.5 | ||
Przynależny udziałowcom mniejszościowym |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Zysk na jedną akcję (w złotych) | Okres zakończony | Okres zakończony | |
Średnioważona liczba akcji* | 24.5 | ||
Podstawowy z zysku za rok obrotowy przypadający na jedną akcję |
| ||
Podstawowy z zysku z działalności kontynuowanej przypadający na jedną akcję |
| ||
Podstawowy z zysku z działalności zaniechanej przypadający na jedną akcję | |||
Rozwodniony z zysku za rok obrotowy |
| ||
Rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej przypadający na jedną akcję |
| ||
Rozwodniony z zysku z działalności zaniechanej przypadający na jedną akcję |
* liczba akcji przyjęta do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedna akcje została ustalona zgodnie z MSR 33 tj., jako średnioważona liczba akcji zwykłych występujących w danym okresie.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ | Nr Noty | Stan na | Stan na | |
AKTYWA | ||||
I | Aktywa trwałe | |||
I.1 | Rzeczowe aktywa trwałe | 14 | ||
I.2 | Pozostałe wartości niematerialne | 16 | ||
I.3 | Aktywa finansowe | 20.1 | ||
I.4 | Należności inne | |||
I.5 | Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 13.6 | ||
Aktywa trwałe razem | ||||
II | Aktywa obrotowe | |||
II.1 | Zapasy | 17 | ||
II.2 | Należności z tytułu dostaw i usług | 18 | ||
II.3 | Pożyczki | 20.2 | ||
II.4 | Bieżące aktywa podatkowe | 13.5 | ||
II.5 | Pozostałe aktywa | 20 | ||
II.6 | Pozostałe aktywa finansowe | 20 | ||
II.7 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 19 | ||
Aktywa obrotowe razem | ||||
| AKTYWA RAZEM |
| ||
NR | SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ | Nr Noty | Stan na | Stan na |
PASYWA | ||||
I | Kapitał własny | |||
I.1 | Wyemitowany kapitał akcyjny | 24.1 | ||
I.2 | Nadwyżka ze sprzedaży akcji | 24.2 | ||
I.3 | Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających | 24.3.2 | ||
I.4 | Kapitał rezerwowy | 24.3 | ||
I.5 | Zyski zatrzymane | 24.4 | ||
I.6 | Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane ze zmianami założeń aktuarialnych | - | - | |
I.7 | Różnice kursowe z przeliczeń konsolidacyjnych | - | - | |
Kapitał własny razem | ||||
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||
Kapitały przypadające udziałom niesprawującym kontroli | ||||
II | Zobowiązania długoterminowe |
| ||
II.1 | Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 30.6 | ||
II.2 | Pozostałe zobowiązania finansowe | |||
II.3 | Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych | 23 | ||
II.4 | Rezerwa na podatek odroczony | 13.5 | ||
II.5 | Rezerwy długoterminowe | 25 | ||
II.6 | Przychody przyszłych okresów | 22.2 | ||
II.7 | Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 | ||
II.8 | Pozostałe zobowiązania | |||
Zobowiązania długoterminowe razem | ||||
III | Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
III.1 | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 30.5 | ||
III.2 | Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 30.5 | ||
III.3 | Pozostałe zobowiązania finansowe | 32.3 | ||
III.4 | Bieżące zobowiązania podatkowe | 13.4 | ||
III.5 | Rezerwy krótkoterminowe | |||
III.6 | Przychody przyszłych okresów | 22.2 | ||
III.7 | Zobowiązania z tytułu leasingu | 21 | ||
III.8 | Pozostałe zobowiązania | 22 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe razem | ||||
| PASYWA RAZEM |
|
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
LP | Sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych | Okres zakończony | Okres zakończony |
I. | Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej |
|
|
I.01 | Zysk brutto za rok obrotowy | ||
I.02 | Korekty: |
| |
I.03 | Amortyzacja | ||
I.04 | (Dodatnie) / ujemne różnice kursowe netto | ( | ( |
I.05 | Koszty finansowe ujęte w rachunku zysków i strat | ||
I.06 | Zysk/(strata) ze sprzedaży lub zbycia składników rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( |
I.07 | Zysk / (strata) z aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych ujęta w rachunku zysków i strat | ||
I.08 | Zysk / (strata) ze zbycia udziałów | ||
I.09 | Zmiany w kapitale obrotowym: |
| |
I.10 | (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | ( | ( |
I.11 | (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | ( | ( |
I.12 | Zwiększenie / (zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań | ||
I.13 | Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerw | ||
I.14 | Zwiększenie przychodów przyszłych okresów | ( | ( |
I.15 | Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerwy, aktywa z tytułu podatku odroczonego | ||
I.16 | Zwiększenie / (zmniejszenie) rozrachunków z tytułu podatku dochodowego | ( | ( |
I.17 | Podatek zapłacony | ( | ( |
I.18 | Inne korekty | ||
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | ||
II. | Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej |
| |
II.01 | Płatności z tytułu nabycia aktywów finansowych | ( | |
II.02 | Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych | ||
II.03 | Otrzymane odsetki | ||
II.04 | Pozostałe wpływy | ||
II.05 | Dywidendy otrzymane | ||
II.06 | Płatności za rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne | ( | ( |
II.07 | Wpływy z tytułu zbycia składników rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych | ||
II.08 | Udzielenie pożyczek | ( | ( |
II.11 | Pozostałe wydatki | ||
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności inwestycyjnej | ( | ( |
III. | Przepływy pieniężne z działalności finansowej |
| |
III.01 | Wpływy z tytułu emisji akcji kapitałowych | ||
III.02 | Płatności z tytułu kosztów emisji/umorzenia akcji | ||
III.03 | Wpływy z pożyczek | ||
III.04 | Wpływy z dotacji | ||
III.05 | Spłata pożyczek | ( | ( |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | ( | ( | |
III.07 | Nowe zobowiązania z tytułu leasingu | ||
III.08 | Dywidendy wypłacone na rzecz właścicieli | ( | ( |
III.09 | Odsetki zapłacone | ( | ( |
III.10 | Inne wpływy finansowe | ( | ( |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności finansowej | ||
IV. | Zwiększenie/(zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed uwzględnieniem wpływu zmian kursów walut | ( | |
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych w walutach obcych | |||
VI. | Zwiększenie/(zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | ( | |
VII. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek roku obrotowego | ||
VIII. | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec roku obrotowego |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostały kapitał rezerwowy | Kapitał rezerwowy na zabezpieczenia | Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane ze zmianami założeń aktuarialnych | Zyski zatrzymane | Różnice kursowe z przeliczeń konsolidacyjnych | Kapitały własne ogółem | Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
Stan na 1 stycznia 2022 | ( | ( | |||||||
| |||||||||
Emisja akcji | |||||||||
Przekazanie wypracowanego zysku na kapitał rezerwowy | ( | ( | ( | ||||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ( | ||||||
Inne całkowite dochody ogółem | |||||||||
Zysk roku bieżącego | |||||||||
Różnice kursowe z przeliczeń konsolidacyjnych | ( | ( | ( | ||||||
Zmiany kapitału własnego w okresie | ( | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2022 | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostały kapitał rezerwowy | Kapitał rezerwowy na zabezpieczenia | Wielkości ujęte bezpośrednio w kapitale, związane ze zmianami założeń aktuarialnych | Zyski zatrzymane | Różnice kursowe z przeliczeń konsolidacyjnych | Kapitały własne ogółem | Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
Stan na 1 stycznia 2021 | ( | ( | ( | ||||||
|
|
|
|
|
|
|
| ||
Emisja akcji | |||||||||
Przekazanie wypracowanego zysku na kapitał rezerwowy | ( | ||||||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ( | ||||||
Inne całkowite dochody ogółem | ( | ||||||||
Zysk roku bieżącego | |||||||||
Różnice kursowe z przeliczeń konsolidacyjnych | |||||||||
Zmiany kapitału własnego w okresie | ( | ||||||||
Stan na 31 grudnia 2021 | ( | ( |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa
Jednostka została zawiązana aktem notarialnym w dniu 8 grudnia 2004, przed notariuszem Beatą Baranowską – Seweryn we Wrocławiu (Rep. Nr A 10056/2004), w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Do dnia 9 listopada 2005 roku Spółka działała pod nazwą Zakład Przetwórstwa Mięsnego Tarczyński S.A.
Siedzibą jednostki dominującej jest
Grupa Kapitałowa składa się z jednostki dominującej – spółki Tarczyński S.A. oraz spółek zależnych:
Tarczynski GmbH, której celem jest świadczenie na rzecz Tarczyński SA usług sprzedaży i dystrybucji produktów na terenie Niemiec i Austrii.
WD Foods Sp. z o.o., której przedmiotem działalności jest produkcja mieszanek przyprawowych oraz półproduktów mięsnych.
Tarczyński Gaz Sp. z o. o. której przedmiotem jest pozyskanie na potrzeby Spółki gazu ziemnego z lokalnych źródeł.
Jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Tarczyński. Wyżej wymienione spółki zależne są konsolidowane metodą pełną.
Spółka Tarczyński S.A. w roku 2021 nabyła 50% udziałów w spółce handlowej prawa niemieckiego BW Handels- und Vertriebs GmbH z siedzibą w Herford (Niemcy). Spółka BW zajmuje się sprzedażą i dystrybucją artykułów żywnościowych i non-food i posiada ugruntowaną pozycję na terenie Niemiec w świadczeniu usług w tym zakresie. Nabycie udziałów w spółce BW stanowi jeden z elementów realizowanej strategii dotyczącej rozwoju nowoczesnych kanałów dystrybucji i działalności eksportowej Spółki.
W ramach sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Tarczyński, wyżej wymieniona Spółka BW Handels und Vertriebs GmbH jest konsolidowana metodą praw własności.
W dniu 20 września 2022 r. Spółka Tarczyński S.A. nabyła 100% udziałów w Tarczyński Gaz Sp. z o. o. z siedzibą Ujeźdźcu Wielkim.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Skład Zarządu na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiał się następująco:
Jacek Tarczyński –Prezes Zarządu,
Radosław Chmurak–Wiceprezes Zarządu,
Dawid Tarczyński–Członek Zarządu,
Tomasz Tarczyński–Członek Zarządu,
Krzysztof Cetnar –Członek Zarządu.
W dniu 24 maja 2021 roku Rada Nadzorcza ustaliła skład Zarządu Spółki VI kadencji i podjęła uchwałę w sprawie powołania dotychczasowych jego członków na kolejną pięcioletnią kadencję w osobach: - Pana Jacka Tarczyńskiego jako Prezesa Zarządu - Pana Radosława Chmurak na stanowisko Wiceprezesa Zarządu - Pana Dawida Tarczyńskiego na stanowisko Członka Zarządu - Pana Tomasza Tarczyńskiego na stanowisko Członka Zarządu.
Uchwała weszła w życie z dniem 31 maja 2021 roku, tj. z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za 2020 rok.
Uchwałą Nr 299/11/2021 z dnia 29.11.2021 r. w sprawie ustalania liczby członków Zarządu Spółki VI Kadencji w oparciu o wniosek Prezesa Zarządu Rady Nadzorcza powołała do Zarządu Spółki z dniem 29.11.2021 Pana Krzysztofa Cetnara na stanowisko Członka Zarządu Spółki.
W skład Rady Nadzorczej na dzień 31 grudnia 2022 roku wchodziły następujące osoby:
Krzysztof Wachowski Edmund Bienkiewicz Elżbieta Tarczyńska Tadeusz Trziszka Piotr Łyskawa Jacek Osowski | - Przewodniczący Rady Nadzorczej, - Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej, - Członek Rady Nadzorczej, - Członek Rady Nadzorczej, - Członek Rady Nadzorczej, - Członek Rady Nadzorczej. |
W okresie po 31 grudnia 2022 roku wystąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej. Zgodnie z uchwałą NWZA nr 9 z dnia 09.02.2023 roku powołany został Rafał Franciszek Dutkiewicz na okres wspólnej kadencji Nadzorczej w latach 2020-2023.
Jednocześnie z dniem 31 stycznia 2023 r. z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej zrezygnował Pan Tadeusz Trziszka.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 27 kwietnia 2023 roku.
Niniejsze zbadane Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy („Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe”) zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok kończący się
31 grudnia 2022 r. są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, z wyjątkiem zmian opisanych poniżej.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Od początku roku obrotowego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia nt. kosztów ujmowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia
Roczny program poprawek 2018-2020 – poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing.
W ocenie Zarządu Spółki zmiany te nie będą miały wpływu na skonsolidowane sprawozdanie
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy.
Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2023 r.
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – oraz Wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce – kwestia istotności w odniesieniu do polityk rachunkowości
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – obowiązek ujmowania odroczonego podatku dochodowego w związku z aktywami i zobowiązaniami powstałymi w ramach pojedynczej transakcji
Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze
Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2024 r.
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe
W ocenie Zarządu Spółki zmiany te nie będą miały wpływu na skonsolidowane sprawozdanie.
Walutą pomiaru jednostki dominującej uwzględnionej w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest złoty polski wraz z groszami (PLN), o ile przy wybranych informacjach nie podano inaczej. Walutą pomiaru spółki Tarczynski Deutschland GmbH jest euro (EUR) wraz z centami przeliczone na potrzeby niniejszego sprawozdania wg. kursów podanych w nocie 8.2. Walutą pomiaru spółki WD Foods Sp. z o.o. jest złoty polski wraz z groszami (PLN).
Walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski wraz z groszami (PLN), o ile przy wybranych informacjach nie podano inaczej.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Działalność Grupy na terenie Polski nie wykazuje istotnego regionalnego zróżnicowania. W związku z powyższym Grupa nie wykazuje danych finansowych dotyczących segmentów operacyjnych.
Również ze względu na fakt, że działalność Grupy Kapitałowej z punktu widzenia rodzaju sprzedawanych produktów i towarów jest jednolita, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie wykazuje się danych finansowych dotyczących segmentów operacyjnych ze względu na rodzaj sprzedawanych produktów lub towarów.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności przez Grupę Kapitałową w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego, z wyjątkiem niektórych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej na koniec każdego okresu sprawozdawczego zgodnie z określoną poniżej polityką rachunkowości.
Koszt historyczny ustalany jest co do zasady na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty za dobra lub usługi.
Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku podejmują te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Wartość godziwą dla celów wyceny i / lub ujawniania informacji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy ustala się na w/w podstawie, z wyjątkiem transakcji płatności w formie akcji, które są objęte zakresem MSSF 2, transakcji leasingowych, które są objęte zakresem MSSF 16 jak i wycen, które mają pewne podobieństwa do wartości godziwej, ale nie są wartościami godziwymi, takie jak cena sprzedaży netto zgodnie z MSR 2 czy wartość użytkowa zgodnie z MSR 36.
Ponadto, dla celów sprawozdawczości finansowej, wyceny w wartości godziwej są skategoryzowane według trzech poziomów w zależności od stopnia, w jakim dane wsadowe do pomiarów wartości godziwej są obserwowalne i od znaczenia danych wsadowych do wyceny w wartości godziwej jako całości. Poziomy te kształtują się w następujący sposób:
• Poziom 1: danymi wsadowymi są ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny.
• Poziom 2: danymi wsadowymi są dane inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio lub pośrednio.
• Poziom 3: danymi wsadowymi są nieobserwowalne dane do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań.
Tarczyński S.A., jako podmiot dominujący, sporządza sprawozdanie skonsolidowane dla całej Grupy Kapitałowej. Jest ono przechowywane w siedzibie podmiotu dominującego oraz podlega publikacji na stronie internetowej www.grupatarczynski.pl.
Sprawozdanie jednostek zależnych objętych konsolidacją, sporządzane jest za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej.
Polskie spółki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości określonymi przez ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Spółka Tarczynski Deutschland oraz BW Handles und Vertriebs prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z regulacjami niemieckimi.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy, wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Z posiadanych przez Spółkę i Grupę informacji nie wynika, aby istniał jakikolwiek akcjonariusz Spółki, który byłby zobowiązany do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania, w skład którego weszłaby Grupa Kapitałowa Tarczyński.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.
Przez jednostki zależne rozumie się jednostki kontrolowane przez jednostkę dominującą (co obejmuje także jednostki specjalnego przeznaczenia). Uznaje się, że kontrola występuje wówczas, gdy jednostka dominująca ma możliwość wpływania na politykę finansową i operacyjną podległej jednostki w celu osiągnięcia korzyści z jej działalności.
Wyniki finansowe jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu ich efektywnego nabycia lub zbycia.
W stosownych przypadkach w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez daną jednostkę z zasadami stosowanymi przez pozostałe jednostki Grupy.
Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty zachodzące między podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają pełnej eliminacji konsolidacyjnej.
Udziały niesprawujące kontroli prezentowane są odrębnie od kapitału własnego Grupy. Udziały niesprawujące kontroli mogą być początkowo wyceniane albo w wartości godziwej albo w proporcji do udziału w wartości godziwej nabywanych aktywów netto. Wybór jednej z w/w metod jest dostępny dla każdego połączenia jednostek gospodarczych. W okresach kolejnych wartość udziałów niesprawujących kontroli obejmuje wartość rozpoznaną początkowo, skorygowaną o zmiany wartości kapitału jednostki w proporcji do posiadanych udziałów. Całkowity dochód jest alokowany do udziałów niesprawujących kontroli, nawet wtedy, gdy powoduje powstanie ujemnej wartości tych udziałów.
Zmiany w udziale w jednostce zależnej niepowodujące utraty kontroli ujmowane są jako transakcje kapitałowe. Wartości księgowe udziału Grupy jak i udziały niesprawujące kontroli są odpowiednio modyfikowane w celu odzwierciedlenia zmian w strukturze udziału. Różnica pomiędzy wartością o jaką modyfikowana jest wartość udziałów mniejszości oraz wartością godziwą płatności otrzymanej lub przekazanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale własnym Grupy.
W sytuacji utraty kontroli nad jednostką zależną, zysk lub strata na zbyciu jest ustalana jako różnica pomiędzy: (i) łączną wartością godziwą otrzymanej zapłaty i wartością godziwą udziałów jednostki pozostających w Grupie oraz (ii) wartością księgową aktywów (łącznie z wartością firmy), zobowiązań i udziałów niesprawujących kontroli. Kwoty ujęte w stosunku do zbywanej jednostki, w innych składnikach całkowitego dochodu podlegają reklasyfikacji do rachunku zysków i strat. Wartość godziwa udziałów w jednostkach pozostających w Grupie po zbyciu, uznawana jest za początkową wartość godziwą dla celów późniejszego ich ujmowania zgodnie z MSSF 9, lub początkowy koszt udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach.
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na moment początkowego ujęcia na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji. Na dzień bilansowy:
pozycje pieniężne są przeliczane przy zastosowaniu kursu zamknięcia (za kurs zamknięcia przyjmuje się kurs średni ustalony dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień),
pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia pierwotnej transakcji (kurs banku, z którego korzysta jednostka),
pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej.
Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Różnice kursowe powstałe na pozycjach niepieniężnych, takich jak instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę, ujmuje się jako element zmian wartości godziwej.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
Waluta | 31 grudnia 2022 | 31 grudnia 2021 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
EUR | 4,6899 | 4,5994 |
USD | 4,4018 | 4,0600 |
GBP | 5,2957 | 5,4846 |
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług VAT oraz inne podatki związane ze sprzedażą. Do przychodów zalicza się kwoty należne za sprzedane wyroby gotowe, towary, materiały oraz pozostałe usługi dotyczące działalności podstawowej ustalone w oparciu o cenę netto, po skorygowaniu o udzielone rabaty i upusty oraz o podatek akcyzowy. Przy ujmowaniu przychodów obowiązują również kryteria przedstawione poniżej.
Przychody ze sprzedaży produktów i towarów ujmowane są po spełnieniu wszystkich następujących warunków:
przeniesienia z Grupy na nabywcę znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z prawa własności towarów,
Grupa przestaje być trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedawanymi dobrami w stopniu w jakim zazwyczaj funkcję taką realizuje się wobec dóbr do których ma się prawo własności ani też nie sprawuje się nad nimi efektywnej kontroli,
możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów,
wystąpienia prawdopodobieństwa, że jednostka otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją,
możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
Przychody z tytułu wynajmu ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do otwartych umów.
Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje.
Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustaloną z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.
Dotacje których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez Grupę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w zyski/straty okresu systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów.
Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w przychodach, w okresie niezbędnym do skompensowania kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować. Dotacje należne jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Grupy bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w zysku/stracie okresu, w którym są należne.
Zasady właściwe dla rozliczenia dotacji do aktywów trwałych stosuje się także w przypadku transakcji nieodpłatnego otrzymania aktywów trwałych.
Do kosztu własnego sprzedaży zalicza się:
koszt wytworzenia produktów poniesiony w danym okresie sprawozdawczym, skorygowany o zmianę stanu produktów (wyrobów gotowych, półproduktów oraz produkcji w toku) oraz skorygowany o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby,
wartość sprzedanych towarów i materiałów wg cen nabycia;
Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły. Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez jednostki, wpływają na wynik finansowy jednostek w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych z uwzględnieniem zasad wyceny środków trwałych oraz zapasów.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są w szczególności pozycje związane:
ze zbyciem rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych,
z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi lub odnoszonymi w koszty operacyjne,
z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych,
utworzeniem i rozwiązaniem odpisów aktualizujących wartość należności,
z odszkodowaniami, karami i grzywnami oraz innymi kosztami niezwiązanymi ze zwykłą działalnością.
Przychody i koszty finansowe obejmują w szczególności przychody i koszty dotyczące:
zbycia aktywów finansowych,
aktualizacji wartości instrumentów finansowych, z wyłączeniem aktywów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody, których skutki przeszacowania odnoszone są na kapitał z aktualizacji wyceny,
przychodów z tytułu udziału w zyskach innych jednostek,
odsetek,
zmian w wysokości rezerwy wynikających z faktu przybliżania się terminu poniesienia kosztu (efekt odwracania dyskonta),
różnic kursowych będących wynikiem operacji wykonywanych w ciągu okresu sprawozdawczego oraz wycen bilansowych aktywów i zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego, z wyjątkiem różnic kursowych ujętych w wartości początkowej środka trwałego, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek,
pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową.
Jednostki kompensują przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, jeżeli wynikają one z podobnych transakcji. Jeżeli różnice kursowe są istotne, a nie wynikają z podobnych transakcji, to jednostka analizuje, czy prezentować je oddzielnie.
Przychody i koszty z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej w stosunku do wartości bilansowej netto danego instrumentu finansowego przy uwzględnieniu zasady istotności.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.
Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
Świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programów określonych świadczeń (odprawy emerytalne) oraz inne długoterminowe świadczenia (renty inwalidzkie itp.) ustalane są przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, z wyceną aktuarialną przeprowadzaną na każdy dzień bilansowy. Zyski i straty aktuarialne ujmowane są w całości w pozostałych całkowitych dochodach. Koszty przeszłego zatrudnienia rozpoznawane są natychmiast i odnoszone w zysk/stratę okresu.
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych ujmowane są jako koszt, chyba że stanowią koszt wytworzenia składników aktywów.
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy ujmuje się jako zobowiązanie i koszt, gdy Grupa jest zdecydowana w możliwy do udowodnienia sposób:
rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem lub grupą pracowników przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego,
zapewnić świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w następstwie złożonej przez siebie propozycji zachęcającej ich do dobrowolnego rozwiązania stosunku pracy.
Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie Grupa może wykorzystać. Pozycja aktywów lub rezerwy na podatek odroczony nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu pierwotnego ujęcia wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej podatek dochodowy wykazywany jest po dokonaniu kompensaty w zakresie w jakim wynika ze zobowiązania jakie płatne jest do tego samego urzędu podatkowego.
Podatek bieżący i odroczony wykazuje się w kosztach lub przychodach w zysku/stracie okresu, z wyjątkiem przypadku, gdy dotyczy on pozycji uznających lub obciążających bezpośrednio kapitał własny, bo wtedy także podatek jest odnoszony bezpośrednio w kapitał własny (inne całkowite dochody w sprawozdaniu z całkowitych dochodów), lub gdy wynika on z początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych. W przypadku połączenia jednostek gospodarczych konsekwencje podatkowe uwzględnia się przy obliczaniu wartości firmy lub określaniu wartości udziału jednostki przejmującej w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej przewyższających koszt przejęcia.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki). Środki trwałe obejmują istotne specjalistyczne części zamienne które funkcjonują jako element środka trwałego.
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są także istotne komponenty.
Jako składnik rzeczowych aktywów trwałych Grupa ujmuje grunty.
Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych lub administracyjnych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie wytworzenia pomniejszonym o ujęte odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia obejmuje opłaty oraz, dla odpowiednich aktywów, koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy. Amortyzacja dotycząca tych aktywów trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania, zgodnie z zasadami dotyczącymi aktywów trwałych Grupy.
Amortyzacja środków trwałych w tym komponentów odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania rewidowane są corocznie. Dla celów amortyzacji środków trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
Budynki i budowleod 22 do 40 lat
Maszyny i urządzeniaod 3 do 33 lat
Środki transportuod 5 do10 lat
Pozostałe środki trwałeod 5 do 20 lat
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Metoda amortyzacji, stawka amortyzacyjna oraz wartość rezydualna środków trwałych podlegają weryfikacji co najmniej na koniec każdego roku finansowego. Wszelkie zmiany wynikające z przeprowadzonej weryfikacji ujmuje się jako zmianę szacunków. Odpis amortyzacyjny ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii kosztów, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów trwałych.
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie spełniające kryteria zakwalifikowania ich jako przeznaczone do sprzedaży, lub ujęte w grupie do zbycia wycenia się zgodnie z zasadami zawartymi w punkcie Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowych aktywów trwałych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w rachunku zysków i strat.
Na dzień publikacji raportu ani w trakcie raportowanego okresu sprawozdawczego nie wystąpiły przesłanki co do utraty wartości środków trwałych skutek trwającej epidemii SARS-CoV-2 oraz wywołanej wojnie przez Federację rosyjską na Ukrainie.
Grupa stosuje jednolity model księgowego ujęcia leasingu według MSSF 16, który zakłada rozpoznanie przez leasingobiorcę aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu w odniesieniu do wszystkich umów leasingowych, poza umowami wyłączonymi z zastosowania tj.: leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.
Aktywa użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego traktuje się jak aktywa Grupy i wycenia w wartości godziwej w momencie ich nabycia, nie wyższej jednak niż wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych. Powstające z tego tytułu zobowiązanie wobec leasingodawcy jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji pozostałych zobowiązań.
Płatności leasingowe dzielone są na część odsetkową i zmniejszenie zobowiązania z tytułu leasingu. Część stanowiąca koszt finansowania jest przypisywana do poszczególnych okresów w czasie trwania umowy leasingu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Koszty finansowe odnosi się bezpośrednio w wynik finansowy, chyba że można je bezpośrednio przyporządkować do odpowiednich aktywów – wówczas są one kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości Grupy dotyczącymi kosztów obsługi zadłużenia, przedstawionymi w punkcie koszty finansowania zewnętrznego. Płatności warunkowe z tytułu leasingu ujmuje się w kosztach w okresie ich ponoszenia.
Płatności z tytułu leasingu operacyjnego odnosi się w wynik finansowy metodą liniową przez okres trwania leasingu, z wyjątkiem przypadków, kiedy inna, systematyczna podstawa rozliczenia jest bardziej reprezentatywna dla wzorca czasowego rządzącego konsumpcją korzyści ekonomicznych wypływających z leasingu danego składnika aktywów. Płatności warunkowe z tytułu leasingu operacyjnego ujmuje się w kosztach w okresie ich ponoszenia.
Do wartości niematerialnych Grupa zalicza możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej, takie jak:
nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby własne, w szczególności:
autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, koncesje, licencje (w tym dotyczące programów komputerowych),
prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, programy komputerowe,
know-how, tzn. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej,
koszty prac rozwojowych,
wartość firmy z wyłączeniem wartości firmy wytworzonej przez jednostkę we własnym zakresie,
inne wartości niematerialne rozpoznane na nabyciu w ramach połączenia jednostek gospodarczych.
Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się także:
obce wartości niematerialne przyjęte w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli umowa kwalifikowana jest do leasingu finansowego zgodnie z MSSF16 Leasing,
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
prawa majątkowe oddane innym jednostkom w używanie na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli umowa zaliczana jest do leasingu operacyjnego zgodnie z MSSF 16 Leasing.
Na dzień początkowego ujęcia składnik wartości niematerialnych wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia w przypadku prac rozwojowych. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa ocenia, czy okres użytkowania składnika wartości niematerialnych jest określony czy nieokreślony oraz, jeśli jest określony, oszacowuje długość tego okresu lub wielkość produkcji lub inną miarę będącą podstawą do określenia okresu użytkowania.
Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez szacowany okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości.
Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku bilansowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane prospektywnie poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane.
Z wyjątkiem kosztów prac rozwojowych wszystkie wartości niematerialne wytworzone przez Grupę nie podlegają aktywowaniu i ujmowane są w zysku lub stracie okresu, w którym dotyczące ich koszty zostały poniesione.
Wartość niematerialną powstałą w wyniku prac rozwojowych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy można udowodnić:
możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Do prac rozwojowych zalicza się:
opracowanie receptur do produkcji wyrobów mięsnych (przed ich wdrożeniem do produkcji),
projektowanie narzędzi, przyrządów, form i matryc z wykorzystaniem nowej technologii,
projektowanie, wykonanie i testowanie wybranych rozwiązań w zakresie nowych i udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów.
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
Licencje na oprogramowanie3 lata
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Wartości niematerialne utrzymywane na podstawie umowy leasingu finansowego amortyzuje się przez okres ich przewidywanego użytkowania ekonomicznego na takich samych zasadach jak aktywa własne, nie dłużej jednak niż okres trwania leasingu.
Wartości niematerialne spełniające kryteria zakwalifikowania ich jako przeznaczone do sprzedaży, lub ujęte w grupie do zbycia wycenia się zgodnie z zasadami zawartymi w punkcie Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji wartości niematerialnych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w zysku/stracie okresu.
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości bilansowych posiadanego majątku trwałego i wartości niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależne od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane są do poszczególnych jednostek generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup jednostek generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła.
Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nieprzekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów jednostki generującej przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się w niezwłocznie w zysku/stracie okresu.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowych aktywów trwałych określa się, jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w zysku/stracie okresu.
Aktywa trwałe i grupy do zbycia klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa do zbycia) jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar kierownictwa spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Aktywa trwałe (i grupy do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: pierwotnej wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywa przeznaczone do zbycia (lub grupa do zbycia) prezentowane są w osobnej pozycji aktywów obrotowych. Jeżeli z grupą do zbycia związane są zobowiązania jakie będą przekazane w transakcji sprzedaży łącznie z grupą do zbycia, zobowiązania te prezentowane są jako osobna pozycja zobowiązań krótkoterminowych.
Zapasy są aktywami, przeznaczonymi do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mające postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe oraz produkcję w toku.
Materiały i towary wycenia się pierwotnie w cenach nabycia. Na dzień bilansowy wycena materiałów i towarów odbywa się z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według ceny nabycia lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego która z nich jest niższa.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Produkty gotowe oraz produkty w toku wycenia się pierwotnie na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia. Na dzień bilansowy wycena produktów gotowych i produkcji w toku odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.
Zapasy towarów, materiałów i produktów gotowych obejmowane są odpisem aktualizującym według indywidualnej oceny ceny możliwej do uzyskania na dzień bilansowy.
Rozchód zapasów odbywa się według metody FIFO. Odpisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenia, odnoszone są w koszty wytworzenia produktów.
Na dzień publikacji raportu ani w trakcie raportowanego okresu sprawozdawczego nie wystąpiły przesłanki co do utraty wartości zapasów wskutek trwającej epidemii SARS-CoV-2 oraz wywołanej wojnie przez Federację rosyjską na Ukrainie.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów zapasów i usług. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Inne niż pochodne instrumenty finansowe obejmują inwestycje kapitałowe, dłużne papiery wartościowe, należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania, oraz pochodne instrumenty finansowe.
Zgodnie z MSSF 9, Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do jednej z kategorii:
- wyceniane w zamortyzowanym koszcie: Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej; są to należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty . Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej;
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody: zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcję wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend;
- instrumenty finansowe zabezpieczające: Instrumenty finansowe zabezpieczające podlegają wycenie zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Grupa kwalifikuje dłużne aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
W momencie początkowego ujęcia Grupa zaklasyfikowała instrumenty kapitałowe tj. akcje i udziały w jednostkach pozostałych do kategorii instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Jako aktywa wyceniane według zamortyzowanego kosztu grupa zaklasyfikowała należności handlowe, pożyczki udzielone, pozostałe należności finansowe, środki pieniężne i ich równowartość.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.
MSSF 9 wprowadza nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (za wyjątkiem inwestycji w aktywa kapitałowe oraz aktywa kontraktowe). Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych w odróżnieniu od dotychczas stosowanego modelu wynikającego z MSR 39, który bazował na koncepcji strat
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
poniesionych. Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega nowym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są pożyczki i należności handlowe z tytułu dostaw i usług.
Zgodnie z MSSF 9 Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12 -miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym bądź oczekiwanym stratom kredytowym w okresie życia instrumentu finansowego. W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa zastosuje uproszczone podejście i wyceni odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Grupa stosuje model uproszczony do wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości dla należności z tytułu dostaw i usług. W modelu uproszczonym Grupa nie monitoruje zmian poziomu ryzyka kredytowego w trakcie życia instrumentu oraz szacuje oczekiwaną stratę kredytową w horyzoncie do terminu zapadalności instrumentu. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności oraz odzysków z należności od kontrahentów. Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.
Zobowiązania finansowe obejmują zaciągnięte kredyty i pożyczki, inne rodzaje finansowania, kredyty na rachunkach bieżących, zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat, zabezpieczające instrumenty pochodne, zobowiązania handlowe, zobowiązania wobec dostawców środków trwałych.
Aktywa i zobowiązania finansowe są ujmowane i wyceniane zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe”.
Zarząd klasyfikuje aktywa lub zobowiązania finansowe do odpowiedniej kategorii w momencie ich początkowego ujęcia.
W momencie początkowego ujęcia, aktywa finansowe są wyceniane w wartości godziwej powiększonej – w przypadku inwestycji, które nie są wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat – o koszty transakcji bezpośrednio do nich przyporządkowane.
Pożyczki udzielone i należności z tytułu dostaw i usług są aktywami finansowymi niebędącymi instrumentami pochodnymi, z ustalonymi lub możliwymi do określenia płatnościami, które nie są kwotowane na aktywnym rynku. Obejmują one należności handlowe, pozostałe pożyczki i należności. Po początkowym ich ujęciu w wartości godziwej, powiększonej o bezpośrednie koszty transakcji, są one wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu efektywnej stopy procentowej. Należności krótkoterminowe o nieokreślonym oprocentowaniu wyceniane są w kwocie pierwotnie zafakturowanej, o ile zastosowanie dyskonta nie wpłynie w istotny sposób na uzyskany wynik.
Przepływy pieniężne z tytułu pożyczek udzielonych i należności z tytułu dostaw i usług o zmiennym oprocentowaniu są okresowo poddawane wycenie, w celu uwzględnienia ewentualnych zmian w rynkowych stopach procentowych.
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek obiektywne przesłanki wskazujące na to, iż wartość pożyczek udzielonych lub należności z tytułu dostaw i usług uległa obniżeniu. W przypadku wystąpienia takich przesłanek, ustalana jest wartość odzyskiwalna składnika aktywów. Jeżeli jest ona mniejsza niż wartość księgowa składnika aktywów, wówczas odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest ujmowany w zysku/stracie okresu.
Należności handlowe, które są jednorodne i charakteryzują się podobnym ryzykiem kredytowym, są testowane na utratę wartości łącznie. Szacując przewidywane ryzyko kredytowe Spółka korzysta z danych historycznych w celu określenia zmniejszenia szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych z grupy aktywów, które mogą wystąpić po początkowym ujęciu tych aktywów w bilansie.
Obliczając wartość odzyskiwalną należności, które indywidualnie są znaczące i niejednorodne Spółka bierze pod uwagę znaczące trudności finansowe dłużnika lub prawdopodobieństwo upadłości albo reorganizacji finansowej dłużnika.
W przypadku utraty wartości, wartość bilansowa pożyczek udzielonych i należności z tytułu dostaw i usług jest zmniejszana przy wykorzystaniu oddzielnego konta odpisów aktualizujących. Nieodzyskiwalne należności, na które był utworzony odpis aktualizujący, są spisywane poprzez wykorzystanie konta odpisów aktualizujących.
W przypadku gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych są utrzymywane głównie w celu zaspokojenia krótkoterminowego zapotrzebowania Spółki na środki pieniężne, a nie dla celów inwestycyjnych lub innych.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne na rachunkach bankowych, środki pieniężne w kasie oraz płynne instrumenty, które mogą zostać w sposób natychmiastowy zamienione na środki pieniężne w znanej kwocie i które są przedmiotem nieznacznych zmian wartości.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz inne zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej, a następnie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są prezentowane w bilansie w pozycjach „Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek (długo i krótkoterminowe) i „Zobowiązania z tytułu dostaw i usług”.
Koszty transakcji, bezpośrednio związane z nabyciem lub emisją zobowiązania finansowego, pomniejszają wartość bilansową tego zobowiązania, ponieważ w momencie początkowego ujęcia składnik zobowiązań ujmuje się w wartości godziwej kwot zapłaconych lub otrzymanych w zamian za zobowiązanie. Następnie koszty te są amortyzowane przez okres trwania zobowiązania, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.
Efektywna stopa procentowa jest stopą, która dyskontuje oszacowany strumień przyszłych płatności pieniężnych dokonywanych przez oczekiwany okres do upływu terminu wymagalności instrumentu finansowego, a w uzasadnionych przypadkach do momentu następnej korekty oprocentowania, do wartości bilansowej netto zobowiązania finansowego. Wyliczenie obejmuje wszystkie opłaty i koszty płacone lub otrzymywane przez strony umowy.
Spółka używa pochodnych instrumentów finansowych do zabezpieczenia ryzyka kursowego i ryzyka zmiany stóp procentowych. Wbudowane instrumenty pochodne są wydzielane z umowy zasadniczej i wykazywane oddzielnie, jeśli cechy ekonomiczne i ryzyka umowy zasadniczej i wbudowanego instrumentu pochodnego nie są blisko powiązane.
Instrumenty pochodne są wykazywane w bilansie i wyceniane w wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykorzystywane przez Spółkę nie są przedmiotem aktywnego rynku i ich wartość godziwa jest obliczana przy zastosowaniu standardowych modeli wyceny. Wartość godziwa jest obliczana na podstawie bieżącej wartości netto przyszłych przepływów pieniężnych związanych z tymi instrumentami finansowymi, kwotowanych rynkowych terminowych stóp procentowych, kwotowanych rynkowych terminowych kursów wymiany walut lub jeżeli kwotowane rynkowe terminowe kursy wymiany walut nie są dostępne, na podstawie kursów terminowych obliczanych w oparciu o bieżące kursy walutowe z wykorzystaniem metody parytetu stóp procentowych.
Z wyjątkiem zysków i strat na zabezpieczających instrumentach pochodnych (patrz poniżej), zyski i straty powstałe z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych klasyfikowanych jako aktywa lub zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat są ujmowane bezpośrednio w zysku/stracie okresu. Składnik odsetek powstający z wyceny instrumentów pochodnych przeznaczonych do obrotu jest prezentowany jako koszt odsetkowy w ramach kosztów finansowych. Składnik różnic kursowych powstały z wyceny instrumentów pochodnych przeznaczonych do obrotu, stanowiących zabezpieczenie ekonomiczne transakcji handlowych lub finansowych, jest prezentowany odpowiednio jako zysk / (strata) z tytułu różnic kursowych w ramach pozostałych przychodów / kosztów operacyjnych lub jako koszty finansowe, w zależności od treści danej transakcji. Składnik różnic kursowych powstały z wyceny pozostałych instrumentów pochodnych przeznaczonych do obrotu jest prezentowany jako zysk / (strata) z tytułu różnic kursowych w ramach kosztów finansowych.
Spółka traktuje instrument pochodny jako pojedynczy element księgowy i prezentuje go jako krótkoterminowy lub długoterminowy w zależności od daty ostatnich przepływów pieniężnych, które mogą nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w okresie powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Instrumenty pochodne mogą zostać zakwalifikowane jako instrumenty zabezpieczające wartość godziwą lub instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne.
Zabezpieczenie wartości godziwej jest zabezpieczeniem przed zagrożeniem zmianami w wartości godziwej ujętego aktywa, zobowiązania lub wyodrębnionej jego części, które przypisać można do konkretnego rodzaju ryzyka – szczególnie ryzyka stopy procentowej lub ryzyka walutowego i które może wpłynąć na wykazywany zysk lub stratę netto,
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych jest zabezpieczeniem przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które można przypisać do konkretnego rodzaju ryzyka związanego z ujętym aktywem, zobowiązaniem lub wysoce prawdopodobną prognozowaną transakcją (taką jak przyszły zakup lub sprzedaż) oraz które może wpłynąć na wykazywany zysk lub stratę netto.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Powiązania zabezpieczające podlegają rachunkowości zabezpieczeń jeśli:
w momencie ustanowienia transakcji zabezpieczającej formalnie wyznaczono oraz udokumentowano powiązanie zabezpieczające,
w momencie ustanowienia transakcji zabezpieczającej oraz w okresach następnych oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce efektywne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka w okresie stosowania zabezpieczenia (tj. rzeczywista efektywność transakcji zabezpieczającej jest w przedziale 80-125 procent),
w przypadku zabezpieczeń przepływów pieniężnych, planowana transakcja będąca przedmiotem zabezpieczenia, musi być wysoce prawdopodobna oraz musi podlegać zagrożeniu zmianami przepływów pieniężnych, które w rezultacie mogą wpływać na rachunek zysków i strat,
efektywność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić, tj. wartość godziwa lub przepływy pieniężne związane z pozycją zabezpieczaną wynikające z zabezpieczanego ryzyka oraz wartość godziwa instrumentu zabezpieczającego, mogą być wiarygodnie wycenione,
zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego wysoką efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.
Skutki zastosowania rachunkowości zabezpieczeń są następujące:
dla zabezpieczeń wartości godziwej ujętego aktywa lub zobowiązania, zmiana wartości godziwej zabezpieczonej części aktywa lub zobowiązania, wynikająca z zabezpieczanego ryzyka, koryguje wartość bilansową tego aktywa lub zobowiązania. Zysk lub stratę z tytułu zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej ujmuje się w rachunku zysków i strat bieżącego okresu. Zysk lub strata ta podlega kompensacie z efektywną częścią zysku lub straty z tytułu przeszacowania instrumentu zabezpieczającego do wartości godziwej. Jeśli nieujęte uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie jest wyznaczone jako pozycja zabezpieczana, następujące kumulowane zmiany wartości godziwej uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania wynikające z zabezpieczanego ryzyka ujmuje się jako składnik aktywów lub zobowiązanie, a powstające zyski lub straty ujmuje się w rachunku wyników. Początkowa wartość bilansowa składnika aktywów lub zobowiązania powstałego w wyniku wypełnienia przez jednostkę uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, jest korygowana o skumulowane zmiany wartości godziwej uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania wynikające z zabezpieczanego ryzyka, które były ujęte w bilansie. Korekta wartości bilansowej zabezpieczanego instrumentu podlega amortyzacji, a dokonane odpisy ujmuje się w rachunku wyników. Amortyzacja rozpoczyna się od najwcześniejszej możliwej daty a nie od momentu, kiedy pozycja zabezpieczana przestała być korygowana o zmianę wartości godziwej, wynikającą z zabezpieczanego ryzyka. Korektę rozlicza się za pomocą efektywnej stopy procentowej przeliczonej na dzień rozpoczęcia amortyzacji,
dla zabezpieczeń przepływów pieniężnych, część zysku lub straty na instrumencie zabezpieczającym, którą uznano za efektywne zabezpieczenie, ujmowana jest bezpośrednio w innych całkowitych dochodach, natomiast część zysku lub straty uznana za nieefektywne zabezpieczenie jest ujmowana w rachunku zysków i strat. Kwoty, które zostały ujęte bezpośrednio w innych całkowitych dochodach, są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym samym okresie albo w okresach, w których zabezpieczone transakcje wpływają na rachunek zysków i strat. W momencie, kiedy zabezpieczana transakcja skutkuje ujęciem niefinansowego składnika aktywów lub zobowiązań, zyski i straty odroczone uprzednio w innych całkowitych dochodach uwzględnia się w wartości początkowej danego składnika aktywów lub zobowiązań.
W przypadku, gdy instrument zabezpieczający lub powiązanie zabezpieczające ulega wygaśnięciu lub rozwiązaniu, lecz oczekuje się zrealizowania transakcji zabezpieczanej, skumulowane zyski lub straty związane z instrumentem zabezpieczającym odnoszone bezpośrednio na kapitał własny przez okres, w którym zabezpieczenie było efektywne, ujmuje się dalej w odrębnej pozycji w kapitale własnym, aż do momentu zajścia planowanej transakcji. Gdy realizacja transakcji zabezpieczanej nie jest prawdopodobna, skumulowany zysk lub strata wykazywane dotychczas w kapitale własnym odnoszone są bezpośrednio do rachunku zysków lub strat danego okresu.
Składnik aktywów finansowych (albo część składnika aktywów finansowych lub grupy podobnych aktywów finansowych) jest wyłączany z bilansu wówczas, gdy:
prawa do uzyskiwania przepływów pieniężnych z tytułu tego składnika aktywów wygasły,
Spółka zachowała prawo do uzyskiwania przepływów pieniężnych z tytułu tego składnika aktywów, ale jednocześnie zaciągnęła zobowiązanie do ich wypłaty w całości i bez znaczącej zwłoki na rzecz strony trzeciej,
Spółka przeniosła swoje prawa do uzyskiwania przepływów pieniężnych z tytułu składnika aktywów na inny podmiot
i albo (a) przeniosła na ten podmiot zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania tego aktywa, albo (b) ani nie
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
przeniosła na inny podmiot, ani nie zatrzymała przy sobie zasadniczo całego ryzyka oraz wszystkich pożytków wynikających z posiadania aktywa, ale przekazała innemu podmiotowi kontrolę nad tym aktywem.
Zobowiązanie finansowe jest wyłączane z bilansu w momencie wypełnienia, umorzenia lub wygaśnięcia związanego z nim obowiązku.
W sytuacji, gdy zobowiązanie finansowe zostało zastąpione innym zobowiązaniem wobec tego samego wierzyciela zaciągniętym na znacząco odmiennych warunkach lub gdy warunki zobowiązania finansowego zostały znacząco zmienione, zastąpienie lub zmiana ujmowane jest jako wygaśnięcie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego, zaś różnica między wartością bilansową starego i nowego zobowiązania odnoszona jest na rachunek zysków i strat.
Kapitał podstawowy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wykazuje się w wysokości określonej w statucie i wpisanej w rejestrze sądowym jednostki dominującej. Zadeklarowane, lecz niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału – jako wielkość ujemną. Akcje własne ujmuje się jako odrębną kategorię kapitału własnego ze znakiem ujemnym.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto Grupy oraz zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Grupa tworzy rezerwy wówczas, gdy ciąży na niej istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w zysku lub stracie po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
Utworzone rezerwy zalicza się odpowiednio do kosztów operacyjnych, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów finansowych, zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą.
Jeżeli skutek zmiany wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy odpowiada bieżącej wartości nakładów, które, jak się oczekuje, będą niezbędne do wypełnienia tego obowiązku. Stopę dyskontową ustala się przed opodatkowaniem, czyli odzwierciedla ona bieżącą ocenę rynku odnośnie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane konkretnie z danym składnikiem zobowiązań. Stopy dyskontowej nie obciąża ryzyko, o które skorygowano szacunki przyszłych przepływów pieniężnych. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy spółek Grupy mają prawo do następujących świadczeń:
odpraw emerytalno-rentowych – wypłacanych jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę/rentę,
odpraw pośmiertnych.
Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczana przez niezależnego aktuariusza (przed rokiem 2010 Spółka nie korzystała z wyliczeń powyższych rezerw przez niezależnego aktuariusza). Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. Stopę dyskontową otrzymuje się na podstawie rynkowej stopy zwrotu z obligacji Skarbu Państwa na dzień bilansowy. Zobowiązanie z tytułu odpraw emerytalnych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Rezerwa na roszczenia przeciwko Spółce (czynności procesowe) jest tworzona, gdy w związku z toczącym się sporem sądowym lub pozasądowym istnieje prawdopodobieństwo powstania zobowiązania na skutek niekorzystnego dla Spółki rozstrzygnięcia sądu lub innego właściwego organu. Przy tworzeniu rezerwy uwzględnia się zarówno przyszłe zobowiązanie, łącznie z ewentualnymi odsetkami, jak i koszty prowadzenia procesu.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, inne zobowiązania o charakterze publicznoprawnym (z wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych ujmowanego w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej), nadwyżkę zobowiązań nad aktywami ZFŚS oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Jako rozliczenia międzyokresowe przychodów ujmowane są w szczególności otrzymane dotacje na wytworzenie lub nabycie składników majątku trwałego. Ujmowanie przychodów z tych tytułów następuje równolegle do amortyzacji powiązanych z nimi składników majątkowych. W pozycji rozliczenie międzyokresowe przychodów wykazywane są również programy lojalnościowe funkcjonujące w Spółce.
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych („Fundusz”) tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Jednostki wchodzące w skład Grupy skompensowały aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Grupy, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
Przez zobowiązania warunkowe rozumie się obowiązek wykonania świadczenia, którego powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Zobowiązania warunkowe, których prawdopodobieństwo nie jest wyższe niż 50%, nie są wykazywane w bilansie, jednakże ujawnia się informację o zobowiązaniu warunkowym, chyba, że prawdopodobieństwo wypływu środków uosabiających straty ekonomiczne jest znikome. W przypadku oceny prawdopodobieństwa na powyżej 50%, zobowiązanie zostaje ujęte w pasywach bilansu.
Należności warunkowe nie są wykazywane w bilansie, jednakże ujawnia się informację o należności warunkowej, jeżeli wpływ środków uosabiających korzyści ekonomiczne jest prawdopodobny.
Rachunek przepływów pieniężnych sporządzany jest metodą pośrednią.
W procesie stosowania polityki rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa, który wpływa na wielkości wykazywane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, w tym w dodatkowych notach objaśniających. Założenia tych szacunków opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu odnośnie bieżących i przyszłych działań i zdarzeń w poszczególnych obszarach.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Rezerwy na świadczenia pracownicze (rezerwa na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne) zostały oszacowane na podstawie metod aktuarialnych przez niezależnego aktuariusza. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 23. Zobowiązania z tytułu określonych świadczeń
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupy są dyskontowane według stawki określonej przez odniesienie do warunków rynkowych obligacji skarbowych na koniec okresu sprawozdawczego.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego są wyceniane przy zastosowaniu stawek podatkowych, które będą stosowane na moment przewidywanego zrealizowania składnika aktywów, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały na dzień bilansowy. Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym.
W ciągu roku zarząd zweryfikował możliwość odzyskania aktywów niematerialnych wytworzonych w zakresie własnym w toku rozwoju działalności Grupy.
Zarząd jest przekonany, że wartość bilansowa składnika aktywów zostanie w pełni odzyskana, nawet w przypadku zmniejszenia zysków. Sytuacja jest ściśle monitorowana, a w przyszłości dokona się korekt, jeśli sytuacja na rynku da podstawy do stwierdzenia, że korekty takie są konieczne.
Wysokość stawek oraz odpisów amortyzacyjnych jest ustalana na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznego użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych lub wartości niematerialnych oraz szacunków dotyczących wartości rezydualnej środków trwałych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków. W przypadku, gdy okres korzystania ze składnika aktywów wynika z tytułów umownych okres użytkowania odpowiada okresowi wynikającemu z tych tytułów umownych. W sytuacji, gdy szacowany okres użytkowania jest krótszy niż okres wynikający z tytułów umownych przyjmuje się szacowany okres użytkowania.
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek, wycenia się, wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem.
Zarząd dokonuje osądu wybierając odpowiednią metodę wyceny instrumentów finansowych nienotowanych na aktywnym rynku. Stosuje się metody wyceny stosowane powszechnie przez praktyków rynkowych. W przypadku finansowych instrumentów pochodnych, założenia opiera się o notowane stopy rynkowe skorygowane o określone cechy instrumentu. Pozostałe instrumenty finansowe wycenia się przy użyciu zdyskontowanych przepływów pieniężnych w oparciu o założenia potwierdzone, na ile to możliwe, dającymi się zaobserwować cenami czy stopami rynkowymi. Szczegóły dotyczące zastosowanych założeń i wyników analizy wrażliwości tych założeń przedstawiono w nocie 31.5
Na dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne dowody utraty wartości składnika należności, grupy należności oraz zapasów. Jeżeli wartość możliwa do odzyskania składnika aktywów jest niższa od jego wartości bilansowej, dana jednostka dokonuje odpisu aktualizującego do poziomu bieżącej wartości planowanych przepływów pieniężnych.
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż Sprawozdanie Finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
obiektywne,
sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupa ocenia na każdy dzień bilansowy, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów niefinansowych. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów
Według szacunków Spółki, wartość kosztów usuwania skutków pożaru i nakładów związanych z odtworzeniem zniszczonego majątku wyniesie ok. 59 mln PLN, zaś szacunek strat związanych z utratą zysku w wyniku czasowego wyłączenia produkcji oraz wyższych niż standardowe kosztów produkcji w okresie do końca roku 2022 wynosi ok 3,0 mln PLN
Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie nastąpiły istotne zmiany w zakresie dokonanych szacunków przez Kierownictwo Spółki w porównaniu do dokonanych szacunków na koniec 31 grudnia 2021, wobec których zastosowanie miał profesjonalny osąd.
Na dzień 31 grudnia 2022 oraz do momentu publikacji sprawozdania nie wystąpiły zdarzenia oraz przesłanki, które powodowałby dokonanie korekty błędu podstawowego w opublikowanym sprawozdaniu za rok 2021.
W ciągu 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 roku, jak i w ciągu 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku w Grupie nie wystąpiła działalność zaniechana.
Analiza przychodów ze sprzedaży Grupy za bieżący oraz poprzedni rok dla działalności kontynuowanej przedstawia się następująco:
Działalność kontynuowana | Okres zakończony | Okres zakończony |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży wyrobów | 1 594 468 855,35 | 1 184 036 396,68 |
Przychody ze sprzedaży towarów | 19 311 024,53 | 10 419 539,36 |
RAZEM | 1 613 779 879,88 | 1 194 455 936,04 |
Podział przychodów ze sprzedaży na sprzedaż krajową i eksportową przedstawiono w poniższej tabeli:
Działalność kontynuowana | Okres zakończony | Okres zakończony |
Sprzedaż krajowa | 1 373 648 310,48 | 1 036 009 965,94 |
Sprzedaż eksportowa | 240 131 569,40 | 158 445 970,10 |
RAZEM | 1 613 779 879,88 | 1 194 455 936,04 |
Działalność Grupy na terenie Polski nie wykazuje istotnego regionalnego zróżnicowania. W związku z powyższym Grupa nie wykazuje danych finansowych dotyczących segmentów operacyjnych.
Również ze względu na fakt, że działalność Grupy Kapitałowej z punktu widzenia rodzaju sprzedawanych produktów i towarów jest jednolita, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie wykazuje się danych finansowych dotyczących segmentów operacyjnych ze względu na rodzaj sprzedawanych produktów lub towarów.
W przychodach z tytułu sprzedaży wyrobów uwzględniono przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 618,4 mln zł (w 2021 roku 435,3 mln zł) z tytułu sprzedaży do dwóch największych klientów Grupy, z których każdy jednostkowo przekroczył 10% udział w sprzedaży. Żaden inny pojedynczy klient nie odpowiadał za więcej niż 10% przychodów ze sprzedaży zarówno w 2022 jak i w 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Przychody finansowe | Okres zakończony | Okres zakończony |
Przychody z tytułu instrumentów finansowych, w tym: | ||
Przychody odsetkowe | 3 125 450,06 | 258 605,96 |
Otrzymane odsetki od należności z tytułu dostaw i usług | 574 197,86 | 979 400,30 |
Różnice kursowe | 0,00 | 0,00 |
Zysk ze zbycia inwestycji | 0,00 | 0,00 |
Inne | 396 788,03 | 628 014,22 |
Razem przychody finansowe | 4 096 435,95 | 1 866 020,48 |
Do przychodów finansowych klasyfikowane są przychody z tytułu otrzymanych dywidend, odsetki od działalności lokacyjnej i inwestycyjnej w różnego rodzaju formy instrumentów finansowych. Do działalności finansowej zaliczane są także zyski z tytułu różnic kursowych.
Koszty finansowe | Okres zakończony | Okres zakończony |
Koszty z tytułu instrumentów finansowych, w tym: | (21 365 218,83) | (10 526 941,25) |
Koszty odsetkowe - kredyty bankowe | (15 393 703,18) | (4 920 632,85) |
Koszty odsetkowe - zobowiązania z tytułu leasingu oraz faktoringu | (4 476 678,33) | (4 134 812,41) |
Rozliczenie instrumentów zabezpieczających | 0,00 | 0,00 |
Różnice kursowe | 0,00 | 0,00 |
Prowizje od kredytów bankowych | (1 494 837,32) | (1 471 495,99) |
Strata ze zbycia inwestycji |
|
|
Minus: kwoty ujęte w kosztach aktywów spełniających warunki kapitalizacji | 0,00 | 0,00 |
Pozostałe koszty finansowe: | (8 593 316,70) | (6 747 034,30) |
Koszty faktoringu | (7 839 801,77) | (1 700 844,58) |
Odsetki od zobowiązań | (27 845,36) | (19 487,27) |
Spłata kredyt - EJT | 0,00 | (5 026 702,45) |
Inne koszty finansowe | (725 669,57) | 0,00 |
Razem koszty finansowe | (29 958 535,53) | (17 273 975,55) |
Do kosztów finansowych klasyfikowane są koszty z tytułu wykorzystywania zewnętrznych źródeł finansowania, odsetki płatne z tytułu umów leasingu finansowego jakich Grupa jest stroną oraz inne koszty finansowe. Do działalności finansowej zaliczane są także straty z tytułu różnic kursowych.
Pozostałe przychody operacyjne | Okres zakończony | Okres zakończony |
Zysk ze zbycia aktywów: | 0,00 | 172 598,11 |
Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 0,00 | 172 598,11 |
Rozwiązane rezerwy: | 0,00 | 0,00 |
Spory sądowe | 0,00 | 0,00 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących należności | 2 100 833,86 | 1 185 340,45 |
Rozwiązanie rezerw | 13 748 755,13 | 486 706,09 |
Odszkodowanie z tyt. szkody pożarowej w kwocie bezspornej | 12 000 000,00 | 0,00 |
Dotacje | 0,00 | 2 094 205,64 |
Pozostałe przychody operacyjne: | 6 464 706,19 | 1 373 202,62 |
Przychody z tytułu najmu | 600 623,25 | 205 096,35 |
Przychody z tytułu odszkodowań | 2 106 065,73 | 573 259,53 |
Rozliczenie leasingu zwrotnego | 56 174,46 | 21 401,04 |
Refundacja | 56 053,33 | 7 320,00 |
Zwrot kosztów - energia | ||
Koszty udzielenia finansowania - poręczenie | 408 936,29 | 489 816,76 |
Pozostałe | 3 236 853,13 | 76 308,94 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Razem pozostałe przychody operacyjne | 22 314 295,18 | 5 312 052,91 |
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Do tej kategorii zaliczane są otrzymane dotacje, zyski z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania związane ze zwrotem kosztów sądowych, nadpłaconych zobowiązań podatkowych, za wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz otrzymane odszkodowania z tytułu strat w majątku Grupy, który objęty był ubezpieczeniem.
Do pozostałych przychodów operacyjnych zaliczane są także odwrócenia odpisów aktualizujących wartość należności.
Pozostałe koszty operacyjne | Okres zakończony | Okres zakończony |
Straty ze zbycia aktywów: | 27 469,30 | 0,00 |
Strata z likwidacji majątku trwałego | 27 469,30 | 0,00 |
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość należności handlowych | 0,00 | 0,00 |
Pozostałe koszty operacyjne: | (59 085 043,65) | (7 093 500,51) |
Wypłacone odszkodowania | ||
Rezerwa odpis na należności | (1 594 897,51) | (729 959,36) |
Utworzenie rezerwy | 0,00 | (405 718,90) |
Kary, odszkodowania | (860 687,36) | (1 315 001,58) |
Darowizny | (2 470 576,94) | (1 541 199,36) |
Vat od należności nieściągalnych | 0,00 | 0,00 |
Sprawy sądowe | (258 229,13) | (1 781 554,67) |
Spisane należności | (180 870,16) | (956 993,16) |
Szkoda pożarowa | (53 300 742,22) | 0,00 |
Koszty udzielenie finansowania - poręczenie | (220 000,00) | (220 000,00) |
Pozostałe | (199 040,33) | (143 073,48) |
Razem pozostałe koszty operacyjne | (59 057 574,35) | (7 093 500,51) |
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Kategoria ta obejmuje straty na sprzedaży składników rzeczowego majątku trwałego, przekazane darowizny tak w formie rzeczowej jak i pieniężnej na rzecz innych jednostek, w tym jednostek pożytku publicznego.
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są także koszty odpisów aktualizujących wartość należności.
‘* Szkoda pożarowa została opisana w nocie : „Wpływ zdarzenia pożarowego z dnia 20 października 2022”.
Koszty według rodzaju | Okres zakończony | Okres zakończony |
Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych | (42 614 739,93) | (38 726 613,46) |
Zużycie materiałów i energii | (979 941 733,06) | (663 498 142,27) |
Usługi obce | (300 845 821,72) | (229 580 682,95) |
Koszty świadczeń pracowniczych | (143 786 207,62) | (123 406 124,54) |
Podatki i opłaty | (3 608 804,64) | (3 198 440,00) |
Odpis aktualizujący zapasy | 0,00 | 0,00 |
Pozostałe koszty | (7 245 323,82) | (5 839 421,76) |
Razem koszty według rodzaju | (1 478 042 630,79) | (1 064 249 424,98) |
Zmiana stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych | 46 047 086,48 | 9 917 535,42 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby | 5 151 903,02 | 4 444 936,62 |
Koszty sprzedaży | 163 908 576,87 | 128 058 132,85 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Koszty ogólnego zarządu | 58 522 618,88 | 53 544 221,07 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | (17 775 379,77) | (9 656 015,66) |
Koszt własny sprzedaży | (1 222 187 825,30) | (877 940 614,67) |
Koszty świadczeń pracowniczych | Okres zakończony | Okres zakończony |
|
|
|
Wynagrodzenia | (120 557 728,13) | (104 628 677,92) |
Koszty ubezpieczeń społecznych | (17 158 123,69) | (16 542 889,11) |
Utworzenie/rozwiązanie rezerwy na niewykorzystane urlopy | (980 199,77) | (815 582,74) |
Utworzenie/rozwiązanie rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne - programy określonych świadczeń | 326 486,00 | (603 074,00) |
Utworzenie/rozwiązanie rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze | 0,00 | 0,00 |
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych | (2 005 787,00) | (1 684 916,00) |
Pozostałe świadczenia pracownicze | ||
Koszty świadczeń pracowniczych | (140 375 352,59) | (124 275 139,77) |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | (105 424 480,03) | (90 109 924,36) |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży i ogólnego zarządu | (34 950 872,56) | (34 165 215,41) |
Zmiana stanu produktów | 0 | 0 |
Pozycje ujęte w koszcie wytworzenia świadczeń na potrzeby własne jednostki | 0 | 0 |
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 oraz za rok zakończony 31 grudnia 2021 przedstawiają się następująco:
Podatek dochodowy ujęty w zyskach/stratach okresu | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bieżący podatek dochodowy: | (5 746 840,04) | (23 214 153,30) |
Bieżące obciążenie podatkowe | (5 746 840,04) | (23 214 153,30) |
Korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych | 0,00 | 0,00 |
Odroczony podatek dochodowy: | (2 536 978,45) | 381 319,00 |
Odroczony podatek dochodowy związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych | (2 536 978,45) | 381 319,00 |
Podatek odroczony przeniesiony z kapitału własnego | ||
Koszt/(dochód) podatkowy ogółem ujęty w roku bieżącym w działalności kontynuowanej | (8 283 818,49) | (22 832 834,30) |
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) brutto w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
W zakresie podatku dochodowego Grupa podlega przepisom ogólnym. Grupa nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
Różnice pomiędzy nominalną a efektywną stawką podatkową przedstawiają się następująco:
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Efektywna stawka podatku | Okres zakończony | Okres zakończony |
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 110 172 333,81 | 118 452 410,41 |
Zysk brutto przed opodatkowaniem | 110 172 333,81 | 118 452 410,41 |
Podatek według ustawowej stawki podatkowej | (20 932 743,00) | (22 505 958,00) |
Korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych | 0,00 | 0,00 |
Korekta konsolidacyjna, różnica między wartością podatkową a bilansową znaku towarowego | 0,00 | 0,00 |
Efekt podatkowy kosztów/przychodów trwale niepodatkowych | 12 648 924,51 | (326 876,30) |
Koszt podatku dochodowego ujęty w rachunku zysków i strat | (8 283 818,49) | (22 832 834,30) |
Efektywna stawka podatku | 7,52% | 19,28% |
Na efektywną stawkę podatku w 2022 r. wpływ miało przede wszystkim ujęcie przez Spółkę niektórych wydatków poniesionych na innowacje i rozwój nowych produktów, jako koszty kwalifikowane w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wystąpił podatek odroczony, które zmniejszył bezpośrednio kapitały własne dotyczące wyceny instrumentów zabezpieczających IRS w kwocie 687 061,22 zł. Na dzień 31 grudnia 2021 analogiczna kwota wynosiła 422 823,62 zł.
Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku | Wartość przed podatkiem | Podatek | Wartość po podatku |
Dotyczący instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne | 1 390 724,06 | 0,00 | 1 390 724,06 |
Dotyczacy zmianami założeń aktuarialnych w zakresie świadczeń pracowniczych | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Razem | 1 390 724,06 | 0,00 | 1 390 724,06 |
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | Wartość przed podatkiem | Podatek | Wartość po podatku |
Dotyczący instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne | 7 905 757,21 | 0,00 | 7 905 757,21 |
Dotyczacy zmianami założeń aktuarialnych w zakresie świadczeń pracowniczych | (476 261,00) | 90 489,59 | (385 771,41) |
Razem | 7 429 496,21 | 90 489,59 | 7 519 985,80 |
Bieżące aktywa i zobowiązania podatkowe | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bieżące aktywa podatkowe | 0,00 | 0,00 |
Należny zwrot podatku | 0,00 | 0,00 |
Bieżące zobowiązania podatkowe | 935 253,00 | 4 281 670,00 |
Podatek dochodowy do zapłaty | 935 253,00 | 4 281 670,00 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | Okres zakończony | Okres zakończony |
Odpisy aktualizujący należności netto | 765 772,60 | 861 900,51 |
Rezerwy na urlopy | 403 291,73 | 247 434,88 |
Rezerwa na odprawy emerytalne | 374 628,12 | 302 520,66 |
Koszty marketingowe | 1 411 702,07 | 1 345 091,42 |
Rezerwy operacyjne | 345 620,37 | 1 757 806,09 |
Rezerwy Gazetki | 337 207,64 | 246 908,34 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Niezrealizowane różnice kursowe - wycena należności | 30 730,99 | 29 465,69 |
Niezrealizowane różnice kursowe - wycena zobowiązań | 22 150,79 | 0,00 |
Niezrealizowane różnice kursowe - rachunki walutowe | 372,94 | 0,00 |
ST/ leasing zwrotny | 37 127,92 | 0,00 |
Wynagrodzenia i ZUS | 835 254,72 | 561 207,17 |
Strata podatkowa | 0,00 | 0,00 |
Inne korekty konsolidacyjne | 0,00 | 0,00 |
Rezerwa na odsetki bankowe | 5 954,32 | 56,20 |
Korekta konsolidacyjna, różnica między wartością podatkową a bilansową znaku towarowego | 0,00 | 0,00 |
Wycena transakcji forward | 0,00 | 0,00 |
Odpis Aktualizujący należności od EJT Sp. z o.o. | 3 318 556,64 | 3 318 556,62 |
Przeterminowane zobowiązania | 0,00 | 0,00 |
Wycena instrumentów zabezpieczających | (687 061,22) | (422 823,62) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - RAZEM | 7 201 309,62 | 8 248 123,96 |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | Okres zakończony | Okres zakończony |
Od różnicy pomiędzy wartością podatkową a bilansową środków trwałych - leasingowe | 10 020 078,71 | 9 214 338,70 |
Różnica wart.pod.a bil.środków trw.-różnica w stawkach amortyzacyjnych | 6 192 047,51 | 5 431 001,66 |
Niezrealizowane różnice kursowe - wycena należności | 0,00 | 0,00 |
Niezrealizowane różnice kursowe - wycena zobowiązań | 0,00 | 51 544,24 |
Niezrealizowane różnice kursowe - wycena środków pieniężnych | 120,19 | 2 385,53 |
Odsetki naliczone od należności | 0,00 | 25 563,36 |
Spisane jednorazowo wyposażenie | 0,00 | 262 760,12 |
Nieotrzymane premie od dostawców | 1 718 891,46 | 1 241 135,41 |
Pozostałe | 56 710,99 | |
Wycena instrumentów zabezpieczających | 0,00 | 0,00 |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego - RAZEM | 17 931 137,87 | 16 285 440,01 |
Zmiana w stanie aktywa z tytułu podatku odroczonego | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bilans otwarcia na dzień 1 stycznia | 8 248 123,96 | 8 031 341,77 |
Zwiększenia | (1 046 814,34) | 216 782,19 |
w korespondencji z wynikiem finansowym | (740 934,62) | 1 775 171,93 |
w korespondencji z kapitałami | (305 879,72) | (1 558 389,74) |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 |
w korespondencji z wynikiem finansowym | ||
w korespondencji z kapitałami | 0,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia na dzień 31 grudnia | 7 201 309,62 | 8 248 123,96 |
Zmiana w stanie rezerwy z tytułu podatku odroczonego | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bilans otwarcia na dzień 1 stycznia | 16 285 440,01 | 14 993 338,63 |
Zwiększenia | 1 645 697,86 | 1 292 101,38 |
w korespondencji z wynikiem finansowym | 1 645 697,86 | 1 292 101,38 |
w korespondencji z kapitałami | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 |
w korespondencji z wynikiem finansowym | 0,00 | 0,00 |
w korespondencji z kapitałami | 0,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia na dzień 31 grudnia | 17 931 137,87 | 16 285 440,01 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupa ujęła aktywa z tytułu podatku odroczonego od wszystkich różnic przejściowych zarówno na dzień 31 grudnia 2022 roku jak i na dzień
31 grudnia 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Rzeczowe aktywa trwałe | Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia | Środki | Inne środki | Środki trwałe razem | Środki trwałe w budowie | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
| |
Bilans otwarcia | 5 080 076,82 | 255 135 303,95 | 376 579 175,17 | 15 480 966,23 | 41 291 788,03 | 693 567 310,20 | 275 322 674,58 | 968 889 984,78 | |
Zwiększenia | 0,00 | 75 816 102,62 | 124 954 294,04 | 3 094 721,24 | 4 860 959,73 | 208 726 077,63 | 117 245 792,38 | 325 971 870,01 | |
| aktualizacja wyceny | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| przyjęcie ze środków trwałych w budowie | 0,00 | 75 816 102,62 | 82 812 960,58 | 441 229,93 | 48 776,10 | 159 119 069,23 | 0,00 | 159 119 069,23 |
| zakup środków trwałych | 0,00 | 0,00 | 10 989 141,48 | 1 071 488,99 | 132 642,04 | 12 193 272,51 | 0,00 | 12 193 272,51 |
| nakłady na środki trwałe w budowie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 117 245 792,38 | 117 245 792,38 |
| przemieszczenia w ramach grup środków trwalych | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
|
| 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| inne - leasing | 0,00 | 0,00 | 31 152 191,98 | 1 582 002,32 | 4 679 541,59 | 37 413 735,89 | 0,00 | 37 413 735,89 |
Zmniejszenia | 0,00 | (53 300 742,22) | (11 750 012,99) | (594 105,14) | (770 000,00) | (66 414 860,35) | (105 818 327,01) | (172 233 187,36) | |
| aktualizacja wyceny | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| sprzedaż | 0,00 | 0,00 | (11 750 012,99) | (477 643,85) | (770 000,00) | (12 997 656,84) | 0,00 | (12 997 656,84) |
| likwidacja | 0,00 | 0,00 | 0,00 | (116 461,29) | 0,00 | (116 461,29) | 0,00 | (116 461,29) |
| szkoda pożarowa | 0,00 | (53 300 742,22) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | (53 300 742,22) | 0,00 | (53 300 742,22) |
| przekazanie na środki trwałe | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | (105 818 327,01) | (105 818 327,01) |
| przekazaniie na aktywa przeznaczone do sprzedaży | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia | 5 080 076,82 | 277 650 664,35 | 489 783 456,22 | 17 981 582,33 | 45 382 747,76 | 835 878 527,48 | 286 750 139,95 | 1 122 628 667,43 | |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
| |
Bilans otwarcia | 0,00 | (47 347 377,64) | (172 001 226,45) | (6 717 357,76) | (29 789 287,92) | (255 855 249,77) | 0,00 | (255 855 249,77) | |
Zwiększenia | 0,00 | (9 352 490,23) | (26 208 634,13) | (1 849 536,67) | (3 000 701,28) | (40 411 362,31) | 0,00 | (40 411 362,31) | |
| amortyzacja za okres | 0,00 | (9 352 490,23) | (26 208 634,13) | (1 849 536,67) | (3 000 701,28) | (40 411 362,31) | 0,00 | (40 411 362,31) |
| odpisy aktualizujące | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| inne - amortyzacja zakładu Trzebnica | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 2 078 723,86 | 231 627,04 | 759 778,51 | 3 070 129,41 | 0,00 | 3 070 129,41 | |
| sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 2 078 723,86 | 231 627,04 | 759 778,51 | 759 778,51 | 0,00 | 759 778,51 |
| likwidacja | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| nieodpłatne przekazanie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| przekazaniie na aktywa przeznaczone do sprzedaży | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia | 0,00 | (56 699 867,87) | (196 131 136,72) | (8 335 267,39) | (32 030 210,69) | (293 196 482,67) | 0,00 | (293 196 482,67) | |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 5 080 076,82 | 207 787 926,31 | 204 577 948,72 | 8 763 608,47 | 11 502 500,11 | 437 712 060,43 | 275 322 674,58 | 713 034 735,01 | |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 5 080 076,82 | 220 950 796,48 | 293 652 319,50 | 9 646 314,94 | 13 352 537,07 | 542 682 044,81 | 286 750 139,95 | 829 432 184,76 | |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
‘* Spółka wykazała w zmianie środków trwałych pozycję „szkoda pożarowa” w której został ujęty odpis na środki trwałe, na które składały się
budynki oraz maszyny w kwocie 32,6 mln
urządzenia w łącznej kwocie 20,7 mln zł
| Rzeczowe aktywa trwałe | Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia | Środki | Inne środki | Środki trwałe razem | Środki trwałe w budowie | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ BRUTTO |
|
|
|
|
|
|
|
| |
Bilans otwarcia | 5 080 076,82 | 253 213 323,85 | 350 471 873,11 | 14 193 865,83 | 38 096 328,69 | 661 055 468,30 | 99 401 702,93 | 760 457 171,23 | |
Zwiększenia | 0,00 | 1 921 980,10 | 30 264 394,97 | 2 324 781,19 | 3 195 459,34 | 37 706 615,60 | 182 281 885,62 | 219 988 501,22 | |
| aktualizacja wyceny | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| przyjęcie ze środków trwałych w budowie | 0,00 | 1 227 437,00 | 4 592 909,72 | 370 259,58 | 166 199,96 | 6 356 806,26 | 0,00 | 6 356 806,26 |
| zakup środków trwałych | 0,00 | 694 543,10 | 13 661 892,45 | 647 203,41 | 1 331 163,90 | 16 334 802,86 | 0,00 | 16 334 802,86 |
| nakłady na środki trwałe w budowie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 115 686 205,04 | 115 686 205,04 |
| przemieszczenia w ramach grup środków trwałych | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 41 818,20 | 1 698 095,48 | 1 739 913,68 | 0,00 | 1 739 913,68 |
| inne - leasing | 0,00 | 0,00 | 12 009 592,80 | 1 265 500,00 | 0,00 | 13 275 092,80 | 66 595 680,58 | 79 870 773,38 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | (4 363 661,60) | (831 112,10) | 0,00 | (5 194 773,70) | (6 360 913,97) | (11 555 687,67) | |
| aktualizacja wyceny | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| sprzedaż | 0,00 | 0,00 | (4 363 661,60) | (435 305,69) | 0,00 | (4 798 967,29) | 0,00 | (4 798 967,29) |
| likwidacja | 0,00 | 0,00 | 0,00 | (395 806,41) | 0,00 | (395 806,41) | 0,00 | (395 806,41) |
| nieodpłatne przekazanie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| przekazanie na środki trwałe | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | (6 360 913,97) | (6 360 913,97) |
| przekazanie na aktywa przeznaczone do sprzedaży | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia | 5 080 076,82 | 255 135 303,95 | 376 372 606,48 | 15 687 534,92 | 41 291 788,03 | 693 567 310,20 | 275 322 674,58 | 968 889 984,78 | |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) |
|
|
|
|
|
|
|
| |
Bilans otwarcia | 0,00 | (39 001 095,76) | (151 703 080,33) | (5 598 406,18) | (27 709 953,25) | (224 012 535,52) | 0,00 | (224 012 535,52) | |
Zwiększenia | 0,00 | (8 346 281,88) | (22 313 213,21) | (1 437 220,30) | (2 079 334,67) | (34 176 050,06) | 0,00 | (34 176 050,06) | |
| amortyzacja za okres | 0,00 | (8 346 281,88) | (22 313 213,21) | (1 437 220,90) | (2 079 334,67) | (34 176 050,66) | 0,00 | (34 176 050,66) |
| odpisy aktualizujące | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,60 | 0,00 | 0,60 | 0,00 | 0,60 |
| inne - amortyzacja zakładu Trzebnica | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 2 015 067,09 | 318 268,72 | 0,00 | 2 333 335,81 | 0,00 | 2 333 335,81 | |
| sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 2 015 067,09 | 318 268,72 | 0,00 | 2 333 335,81 | 0,00 | 2 333 335,81 |
| likwidacja | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| nieodpłatne przekazanie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| przekazanie na aktywa przeznaczone do sprzedaży | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia | 0,00 | (47 347 377,64) | (172 001 226,45) | (6 717 357,76) | (29 789 287,92) | (255 855 249,77) | 0,00 | (255 855 249,77) | |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 5 080 076,82 | 214 212 228,09 | 198 768 792,78 | 8 595 459,65 | 10 386 375,44 | 437 042 932,78 | 99 401 702,93 | 536 444 635,71 | |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 5 080 076,82 | 207 787 926,31 | 204 371 380,03 | 8 970 177,16 | 11 502 500,11 | 437 712 060,43 | 275 322 674,58 | 713 034 735,01 | |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Wykazywane w bilansie środki trwałe w budowie na dzień 31 grudnia 2022 roku w łącznej kwocie 286,8 mln zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku w łącznej kwocie 275,3 mln zł) dotyczą przede wszystkim rozbudowy zakładu produkcyjnego o nowe hale produkcyjne, magazyn wyrobów gotowych, kotłownię.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku Grupa dokonywała odpisów aktualizujących rzeczowe aktywa trwale.
Skala odpisów wartości majątku zniszczonego lub wymagającego naprawy ujęta w sprawozdaniach finansowych roku 2022 w zakresie pozostałych kosztów operacyjnych wyniosła 53,3 mln PLN.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących rzeczowe aktywa trwale.
Spółka przeprowadziła procedurę sprawdzającą czy istnieje niebezpieczeństwo utraty wartości środków trwałych.
Po przeanalizowaniu przesłanek wynikający ze standardu, Zarząd Spółki uznał że wystąpiły przesłani do częściowego lub trwałej utraty wartości posiadanych składników majątkowych w zawiązku ze skutkami pożaru.
W wyniku wyceny skutków pożaru z dnia 20 października 2022 roku, do którego doszło na terenie. zakładu Spółki położonego w Ujeźdźcu Małym dokonano szacunków utraty wartości aktywów objętych pożarem wykorzystując zarówno zewnętrzne ekspertyzy stopnia zniszczenia badanych środków trwałych jak również ekspertyzę służb technicznych i inwestycyjnych Tarczyński S.A.
Pożar objął swoim zasięgiem jedną z nowo wybudowanych hal produkcyjnych. Zniszczeniu uległa część nowych hal produkcyjno-magazynowych wraz z dwiema nowymi liniami produkcyjnymi, z których jedna z nich uległa całkowitemu zniszczeniu.
Spółka szacuje, iż wartości majątku zniszczonego lub wymagającego naprawy wyniosła 53,3 mln PLN. i o taką kwotę skorygowano wartość brutto środków trwałych
Według regulacji, informacje o tym, że poszczególne obiekty lub ich zespoły mogły utracić wartość, Spółka pozyskała z dwóch źródeł: zewnętrznych i wewnętrznych.
Czynniki zewnętrzne wskazują na czynniki pochodzące z otoczenia przedsiębiorstwa, pozostają one niezależne od decyzji kierownictwa. Spółka przeanalizowała między innymi następujące zjawiska zachodzące na rynkach, gdzie podmiot prowadzi działalność, potencjalnie niekorzystne zmiany o charakterze:
- technologicznym – w zakładach Tarczyński SA stosowane są nowoczesne rozwiązania produkcyjne, jak również spółka współdziała w zakresie tworzenia innowacji o zakresie nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym. Przedstawiciele Spółki uczestniczą we wszystkich targach prezentujących najnowocześniejsze rozwiązania, wizytują zakłady przetwórcze na całym świecie, jak również testują te rozwiązania, następnie wdrażają. Z tego tytułu Zarząd ocenia, że ryzyko technologiczne dla prowadzonej działalności jest znikome.
- rynkowym – branża spożywcza, w której funkcjonuje Spółka ulega stałym zmianom, modom czy trendom żywieniowym. Spółka jest aktywnym obserwatorem i uczestnikiem tych zmian, w szczególności zmieniając swoją ofertę, dostosowując ją do preferencji finalnego konsumenta. Jednocześnie w sowim kluczowym segmencie – produkcji kabanosa Spółka jest niekwestionowanym liderem, który kreuje rynek. Uczestnictwo w targach spożywczych, analiza danych rynkowych np. Nielsen, obserwacja konkurencji czy zmian zachodzących w innych segmentach FMCG pozwalają stwierdzić, że ryzyko rynkowe jest niskie w odniesieniu do Spółki.
- gospodarczym – ryzyko gospodarcze uznajemy za umiarkowane z uwagi na fakt, że branża spożywcza jest na zawirowania okołorynkowe jedną z najbardziej odpornych. Ryzyko spowolnienia, które przełożyć mogłoby się na mniejszą konsumpcję w skali makro nie spowoduje trwałej utraty wartości posiadanych aktywów, a jedynie ewentualnie ich mniejsze obłożenie w pracę, które obecnie w wielu obszarach jest na maksymalnych poziomach
- prawnym – Spółka nie identyfikuje istotnych zmian prawnych obecnie wprowadzonych jak i planowanych, które mogłyby generować utratę wartości posiadanych aktywów
Czynniki wewnętrzne, zjawiska kontrolowane przez Zarząd:
- utrata przydatności składnika aktywów, zaprzestanie eksploatacji środków trwałych – Spółka stale dokonuje przeglądu posiadanych aktywów, w szczególności parku maszynowego i nie stwierdza przypadków utraty przydatności. Obiekty, maszyny i urządzenia, które wychodzą z eksploatacji lub dla których istnieje prawdopodobieństwo braku przydatności są zbywane.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
- fizyczne uszkodzenie obiektów – zakłady produkcyjne posiadane przez Spółkę to obiekty stosunkowo nowe, stale doinwestowywane, remontowane lub modernizowane, w których nie stwierdza się fizycznych uszkodzeń, wpływających na możliwość prowadzenia działalności i trwałą utratę wartości. Spółka rokrocznie uzyskuje najwyższe noty podczas audytów specjalistycznych IFS oraz BRC, które również w zakresie jakości i stanu obiektów, stawiają najwyższe wymagania.
- skrócenie czasu użytkowania obiektów – Spółka nie dokonuje skrócenia okresów użytkowania aktywów – wręcz przeciwnie okresy amortyzacyjne są w górnych dopuszczalnych normach. Ryzyko to nie występuje.
- przyjęcie planów zaniechania działalności – Spółka nie planuje zaniechania lub ograniczenia działalności - ryzyko nie występuje
Po przeanalizowaniu przesłanek wynikających ze standardu, Zarząd Spółki uznaje, że z dokładnością do wpływu zdarzenia pożarowego nie wystąpiły inne przesłanki do częściowego lub trwałej utraty wartości posiadanych składników majątkowych.
Następujące aktywa (podano wartość bilansową), należące do Grupy, stanowią zabezpieczenie spłaty kredytów:
Rzeczowe aktywa trwałe - zabezpieczenia | Okres zakończony | Okres zakończony |
Nieruchomości | 226 030 873,30 | 212 868 003,13 |
Urządzenia techniczne i maszyny, pozostałe środki trwałe | 137 044 753,15 | 111 244 144,63 |
Zapasy | 164 253 025,18 | 95 903 519,32 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 119 596 211,97 | 108 966 372,60 |
RAZEM wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań | 646 924 863,60 | 528 982 039,68 |
Ponadto zobowiązania Grupy wynikające z leasingu finansowego (patrz Nota 21 sprawozdania finansowego Spółki ) zostały zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy do aktywów wynajmowanych w ramach leasingu (maszyny i urządzenia produkcyjne) o wartość bilansowej 65,9 mln zł (w 2021: 53,2 mln zł).
Grupa nie posiada żadnych zobowiązań umownych, których przedmiotem jest nabycie rzeczowych aktywów trwałych, a które nie byłyby ujęte w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiada aktywów które spełniałyby definicję aktywów przeznaczonych do sprzedaży.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Wartości niematerialne i prawne | Prawo wieczystego użytkowania gruntu | Koncesje,patenty,programy,licencje | Wytworzone we własnym zakresie | Inne | Razem wartości niematerialne i prawne |
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ BRUTTO | ||||||
Bilans otwarcia | 0,00 | 46 306 626,02 | 16 343 159,40 | 1 973 256,00 | 64 623 041,42 | |
Zwiększenia | 0,00 | 23 315 353,18 | 0,00 | 0,00 | 23 315 353,18 | |
nabycie | 0,00 | 23 315 353,18 | 0,00 | 23 315 353,18 | ||
wytworzenie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
przemieszczenia w ramach grup środków trwałych | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | ||
inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
przemieszczenia w ramach grup środków trwałych | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
Bilans zamknięcia | 0,00 | 69 621 979,20 | 16 343 159,40 | 1 973 256,00 | 87 938 394,60 | |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) | ||||||
Bilans otwarcia | 0,00 | (14 485 481,69) | (12 168 766,71) | (1 973 256,00) | (28 627 504,40) | |
Zwiększenia | 0,00 | (2 262 442,21) | (1 472 308,60) | 0,00 | (3 734 750,81) | |
amortyzacja za okres | 0,00 | (2 262 442,21) | (1 472 308,60) | 0,00 | (3 734 750,81) | |
inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | ||
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
Bilans zamknięcia | 0,00 | (16 747 923,90) | (13 641 075,31) | (1 973 256,00) | (32 362 255,21) | |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 0,00 | 31 821 144,33 | 4 174 392,69 | 0,00 | 35 995 537,02 | |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 0,00 | 52 874 055,30 | 2 702 084,09 | 0,00 | 55 576 139,39 | |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
| Wartości niematerialne i prawne | Prawo wieczystego użytkowania gruntu | Koncesje,patenty,programy,licencje | Wytworzone we własnym zakresie | Inne | Razem wartości niematerialne i prawne |
WARTOŚĆ BRUTTO | ||||||
Bilans otwarcia | 0,00 | 39 339 513,86 | 12 309 761,51 | 1 973 256,00 | 53 622 531,37 | |
Zwiększenia | 0,00 | 6 967 112,16 | 4 033 397,89 | 0,00 | 11 000 510,05 | |
nabycie | 0,00 | 6 967 112,16 | 0,00 | 6 967 112,16 | ||
wytworzenie | 0,00 | 0,00 | 4 033 397,89 | 0,00 | 4 033 397,89 | |
przemieszczenia w ramach grup środków trwałych | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | ||
inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
przemieszczenia w ramach grup środków trwałych | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
Bilans zamknięcia | 0,00 | 46 306 626,02 | 16 343 159,40 | 1 973 256,00 | 64 623 041,42 | |
SKUMULOWANA AMORTYZACJA (UMORZENIE) | ||||||
Bilans otwarcia | 0,00 | (12 700 790,55) | (11 512 579,44) | (1 973 256,00) | (26 186 625,99) | |
Zwiększenia | 0,00 | (1 784 691,14) | (656 187,27) | 0,00 | (2 440 878,41) | |
amortyzacja za okres | 0,00 | (1 784 691,14) | (656 187,27) | 0,00 | (2 440 878,41) | |
inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | ||
Zmniejszenia | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
sprzedaż | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
inne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |
Bilans zamknięcia | 0,00 | (14 485 481,69) | (12 168 766,71) | (1 973 256,00) | (28 627 504,40) | |
WARTOŚĆ NETTO NA POCZĄTEK OKRESU | 0,00 | 26 638 723,31 | 797 182,07 | 0,00 | 27 435 905,38 | |
WARTOŚĆ NETTO NA KONIEC OKRESU | 0,00 | 31 821 144,33 | 4 174 392,69 | 0,00 | 35 995 537,02 | |
Nakłady poniesione na koncesje, patenty, programy, licencje w roku 2022 dotyczą przede wszystkim inwestycji w nowy system ERP. Saldo na dzień 31 grudnia 2021 roku dotyczy przede wszystkim inwestycji w nowy system ERP, system magazynowo-wagowy oraz pozostałe systemy współpracujące w łącznej kwocie 37 751 232,82 zł, z czego całość nakładów jest objęta zaliczkami.
Grupa nie posiada zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych i prawnych.
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych jest wykazywana odpowiednio w kosztach wytworzenia, sprzedaży oraz kosztach zarządu.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Wartości niematerialne i prawne wytworzone we własnym zakresie stanowią dla Grupy prace rozwojowe – opracowane we własnym zakresie receptury wyrobów. Wartości niematerialne i prawne wytworzone we własnym zakresie amortyzowane są przez okres 3 lat.
Zapasy | Okres zakończony | Okres zakończony |
Koszt historyczny | ||
Materiały | 89 204 990,08 | 65 130 122,05 |
Produkty gotowe | 74 644 556,72 | 30 416 892,51 |
Towary | 403 478,38 | 356 504,76 |
Razem | 164 253 025,18 | 95 903 519,32 |
Odpisy aktualizujące wartość | ||
Materiały | 0,00 | 0,00 |
Produkty gotowe | 0,00 | 0,00 |
Towary | 0,00 | 0,00 |
Razem | 0,00 | 0,00 |
Wartość możliwa do odzyskania | ||
Materiały | 89 204 990,08 | 65 130 122,05 |
Produkty gotowe | 74 644 556,72 | 30 416 892,51 |
Towary | 403 478,38 | 356 504,76 |
Razem | 164 253 025,18 | 95 903 519,32 |
Zapasy wyrobów gotowych, towarów stanowią zabezpieczenie kredytów krótko i długoterminowych (patrz nota 14.1 Sprawozdania finansowego Spółki ).
Grupa nie posiada zapasów, spodziewanych do realizacji później niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku, jak i w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku, Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących wartość zapasów, ze względu na brak przesłanek do dokonania takich odpisów.
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 31. Odpisy aktualizujące i wiekowanie należności przedstawiono w nocie 31.3.3.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane. Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży wyrobów oraz towarów wynosi 30 dni.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwy dla należności handlowych Grupy.
Nie istnieją należności przeterminowane nieobjęte odpisami, które byłyby uznane za nieściągalne.
Maksymalną ekspozycję Spółki na ryzyko kredytowe odzwierciedla wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług.
W ocenie Spółki w odniesieniu do należności handlowych nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego z uwagi na zróżnicowaną bazę odbiorców. Wykazane salda należności obejmują 31,2 mln zł (26,6 mln zł w 2021 roku) należności od dwóch największych odbiorców Grupy (patrz Nota 12). Nie ma innych klientów, których należności przekroczyłyby 10% ogólnej wartości należności z tytułu dostaw i usług.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Należności z tytułu dostaw i usług od wybranych klientów krajowych stanowią zabezpieczenie w Santander Bank Polska S.A. i mBank S.A. i objęte są cesją wierzytelności na rzecz banku. Dodatkowo cesja wierzytelności została ustanowiona w ramach zabezpieczenia umów faktoringu zawartych z Santander Factoring Sp. z o.o..
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazywane w rachunku przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Okres zakończony | Okres zakończony |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 12 613 765,95 | 10 225 994,12 |
Lokaty krótkoterminowe do 3 miesięcy | 0,00 | 0,00 |
Środki pieniężne zabezpieczające otrzymaną gwarancję bankową | 0,00 | 0,00 |
Razem saldo środków pieniężnych i ich ewkiwalentów wykazywane w bilansie | 12 613 765,95 | 10 225 994,12 |
Różnice kursowe | 13 885,66 | (12 555,40) |
Razem saldo środków pieniężnych i ich ewkiwalentów wykazywane w rachunku przepływów pieniężnych | 12 627 651,61 | 10 213 438,72 |
Nadwyżki środków pieniężnych Grupy inwestowane są w krótkoterminowe płynne instrumenty finansowe – głównie depozyty bankowe. Okresy inwestycji zależą od bieżącego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne. Lokaty krótkoterminowe zakładane są na okresy od jednego dnia do 3 miesięcy. Instrumenty te przynoszą oprocentowanie, którego wysokość zależy od bieżących stóp rynku pieniężnego oraz długości inwestycji.
Maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego odzwierciedla wartość bilansowa środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych. Grupa lokuje środki pieniężne i ich ekwiwalenty na rachunkach prowadzonych przez wiodące instytucje finansowe
Środki pieniężne VAT |
|
| |
Lp. | Tytuł | 1.01.-31.12.2022r. | 1.01.-31.12.2021r. |
1. | PKO BANK POLSKI | 128 729,39 | 32 682,77 |
2. | SANTANDER | 11 281,14 | 256 049,69 |
3. | BNP PARIBAS | 37 329,74 | - |
RAZEM | 177 340,27 | 288 732,46 | |
Okres zakończony | Okres zakończony | |
Aktywa finansowe wycenianie w wartości godziwej | 80 000,00 | 80 000,00 |
Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno Spożywczego Sp. z o.o. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Alma S.A. | 0,00 | 0,00 |
Aktywa finansowe wycenianie wg metody praw własności | 15 513 105,10 | 12 607 097,00 |
BW Handels und Vertriebs GmbH | 15 513 105,10 | 12 607 097,00 |
RAZEM | 15 593 105,10 | 12 687 097,00 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Udziały i akcje obejmowały udziały w spółce Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno Spożywczego Sp. z o.o. oraz w spółce BW Handels und Vertriebs GmbH . Procent posiadanych udziałów w kapitale podstawowym wynosi odpowiednio 0,06%, 50%
Na dzień 31 grudnia 2021 roku obejmowały udziały w spółce Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno Spożywczego Sp. z o.o. stanowiące udział 0,06% w kapitale podstawowym. Udziały są wykazywane w bilansie według kosztu historycznego.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Pozostałe krótkoterminowe aktywa niefinansowe | Okres zakończony | Okres zakończony |
Należności z tytułu naliczonego VAT | 68 531 283,00 | 39 805 936,31 |
Materiały w drodze oraz przedpłaty na wykonanie usług | 18 909 391,23 | 4 250 279,07 |
Opłacone z góry ubezpieczenia majątkowe | 703 476,48 | 595 371,59 |
Opłacone z góry prenumeraty i czynsze | 835 213,63 | 279 836,31 |
Pozostałe należności | 165 516,00 | 264 113,97 |
Pozostałe koszty rozliczane w czasie | 8 603 104,23 | 4 000 424,66 |
Reklama rozliczana w czasie | 12 380 795,98 | 10 094 894,12 |
Pozostałe należności - odszkodowanie pożar | 12 000 000,00 | 0,00 |
RAZEM | 122 128 780,55 | 59 290 856,03 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku pożyczki kształtowały się następująco:
Nazwa pożyczkobiorcy | Kwota umowna | Wartość należności na dzień 31.12.2022 roku | Część krótkoterminowa | Część długoterminowa | Warunki oprocentowania | Zabezpieczenie spłaty |
Jacek Tarczyński | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 0,00 | 1 000 000,00 | 7,2% w skali roku | weksel in blanco |
Elżbieta Tarczyńska | 2 000 000,00 | 2 000 000,00 | 0,00 | 2 000 000,00 | 7,2% w skali roku | weksel in blanco |
Grupa pracowników | 58 000,00 | 8 365,11 | 8 365,11 | 0,00 | 3%-7,5% w skali roku | weksel in blanco |
RAZEM | 3 058 000,00 | 3 004 524,66 | 8 365,11 | 3 000 000,00 |
|
|
Na dzień 31 grudnia 2021 roku pożyczki kształtowały się następująco:
Nazwa pożyczkobiorcy | Kwota umowna | Wartość należności na dzień 31.12.2021 roku | Część krótkoterminowa | Część długoterminowa | Warunki oprocentowania | Zabezpieczenie spłaty |
Jacek Tarczyński | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 0,00 | 7,2% w skali roku | weksel in blanco |
Elżbieta Tarczyńska | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | 0,00 | 7,2% w skali roku | weksel in blanco |
Grupa pracowników | 58 000,00 | 11 124,66 | 11 124,66 | 0,00 | 3%-7,5% w skali roku | weksel in blanco |
RAZEM | 2 058 000,00 | 2 011 124,66 | 2 011 124,66 | 0,00 |
|
|
Spółka użytkuje na podstawie umów najmu, dzierżawy sprzęt o niskiej wartości, okres użytkowania nie przekracza 1 roku. Zgodnie z zawartymi umowami przedmioty te są przez cały okres trwania umowy w używaniu Spółki. W zamian za uzyskane prawa do używania przedmiotu najmu, dzierżawy Spółka obowiązana jest do wniesienia opłat w wysokościach i terminach określonych w umowach .Okres trwania umów najmu, dzierżawy zawartych przez Spółkę wynosi 12 miesięcy. Wartość tych kosztów z umów dzierżawy wyniosły odpowiednio: w roku 2021 2.229 tys. zł., w roku 2020: 2.389 tys. zł.
Umowy leasingu finansowego w większości dotyczą urządzeń i maszyn produkcyjnych i zawierane są na okres 5 lat. Na zakończenie umowy Grupa ma możliwość wykupienia urządzeń po wartości nominalnej. Zobowiązania Grupy w ramach leasingu finansowego są zabezpieczone wekslami in blanco.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | Okres zakończony | Okres zakończony |
Opłaty minimalne: | ||
W okresie 1 roku | 18 560 966,54 | 15 925 513,51 |
W okresie od 1 do 5 lat | 42 696 337,66 | 38 238 787,14 |
Powyżej 5 lat | 9 032 667,57 | 2 215 810,25 |
Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 70 289 971,77 | 56 380 110,90 |
Wartość bieżąca opłat: | ||
W okresie 1 roku | 16 882 515,72 | 14 542 158,84 |
W okresie od 1 do 5 lat | 49 023 058,70 | 38 616 620,07 |
Powyżej 5 lat | 0,00 | 0,00 |
Wartość bieżąca opłat ogółem | 65 905 574,42 | 53 158 778,91 |
Koszty finansowe | 4 384 397,35 | 3 221 331,99 |
W okresie od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku istotne warunkowe opłaty leasingowe ujęte jako koszt danego okresu sprawozdawczego nie wystąpiły.
W okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły przypadki niewywiązywania się z płatności lub naruszenia warunków umów dotyczących leasingu finansowego.
Oprocentowanie wszystkich zobowiązań z tytułu leasingu finansowego jest zmienne. Dla istotnych umów leasingu finansowego Grupa zawiera umowy zabezpieczające przed istotnymi wahaniami stóp procentowych poprzez zawarcie umów zabezpieczających przyszłe przepływy pieniężne (umowy IRS) – opisano w nocie 30.
Spółka ujmuje rezerwy na świadczenia pracownicze w postaci rezerwy na roczne urlopy. Rezerwa ta obejmuje narosłe prawa do urlopów.
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | Okres zakończony | Okres zakończony |
Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, w tym: | 0,00 | 0,00 |
Podatek VAT | 0,00 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 19 487 313,61 | 13 038 400,42 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 7 976 402,48 | 5 408 600,12 |
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 1 708 182,00 | 1 537 273,00 |
PFRON | 0,00 | 0,00 |
Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń | 7 443 258,66 | 4 713 256,60 |
Rozliczenia z tytułu niewykorzystanych urlopów | 2 359 470,47 | 1 379 270,70 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe, w tym: | 11 864 473,47 | 397 222,16 |
Zobowiązania z tytułu środków trwałych | 11 614 123,69 | 0,00 |
Rozrachunki pracownicze do przekazania innym podmiotom | 250 349,78 | 219 485,83 |
Rozliczenie bonów towarowych | 0,00 | 165 516,00 |
Nadwyżka zobowiązań nad aktywami ZFŚS | 0,00 | 0,00 |
Pozostałe | 0,00 | 12 220,33 |
RAZEM | 31 351 787,08 | 13 435 622,58 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | Okres zakończony | Okres zakończony |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | ||
Dotacje otrzymane | 34 957 026,73 | 37 242 889,15 |
Programy lojalnościowe | 0,00 | 0,00 |
Leasing zwrotny | 593 890,00 | 21 946,90 |
Razem, w tym: | 35 550 916,73 | 37 264 836,05 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
długoterminowe | 33 431 031,02 | 35 174 083,15 |
krótkoterminowe | 2 119 885,71 | 2 090 752,90 |
W 2020 roku Grupa otrzymała 8.393.979,94 zł dotacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na częściowe sfinansowanie projektu „Demonstracja w pełni zautomatyzowanej wydajnej technologii otrzymywania przekąsek mięsnych o wysokiej wartości dodanej stanowiących przełom w branży”.
W 2020 roku Jednostka Dominująca pozyskała 10.675.438,86 zł bezzwrotnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do projektu pt. „Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o silniki gazowe o mocy elektrycznej około 8MW z możliwością produkcji chłodu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Ujeźdźcu Małym”, działanie: „Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”. Środki finansowe zostały przeznaczone na zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń.
Na podstawie wyceny dokonanej metodami aktuarialnymi Grupa ujmuje rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze, takie jak: odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne. Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy.
Wycenę aktuarialną wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń przeprowadziła firma "Halley Aktuariusze", pod przewodnictwem Aktuariusza Pawła Kawy, nr licencji zawodowej 189/09. Wyceny dokonano według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku. Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu określonych świadczeń i związanych z nimi kosztów bieżącego i przeszłego zatrudnienia wyceniono metodą prognozowanych uprawnień jednostkowych.
Grupa ustala rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze w wysokości oszacowanej metodami aktuarialnymi, z uwzględnieniem stopy dyskonta, definiowanej na podstawie rynkowych stóp zwrotu z obligacji skarbowych. Podziału rezerw na długo- i krótkoterminowe Grupa dokonuje na podstawie szacunków dotyczących rozkładu wypłat w czasie przygotowanego przy pomocy technik aktuarialnych. Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
| Wycena na dzień 31.12.2022 | Wycena na dzień 31.12.2021 |
Stopy dyskonta | 6,73% | 3,92% |
Oczekiwane tempo wzrostu wynagrodzeń | 6,00% | 6,00% |
Założona stopa rotacji | 1,0% | 1,0% |
Prawdopodobieństwo przejścia na rentę | 0,1% | 0,1% |
Kwoty ujmowane w całkowitych dochodach w odniesieniu do omawianych programów określonych świadczeń wyniosły:
Świadczenia na rzecz pracowników | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bilans otwarcia | 1 592 214,00 | 989 140,00 |
Zwiększenia: | 70 019,00 | 603 074,00 |
utworzenie rezerwy | 70 019,00 | 603 074,00 |
Zmniejszenia | 296 505,00 | 0,00 |
rozwiązanie rezerwy | 296 505,00 | 0,00 |
Bilans zamknięcia | 1 365 728,00 | 1 592 214,00 |
Rezerwy krótkoterminowe | 152 649,00 | 82 630,00 |
Rezerwy długoterminowe | 1 213 079,00 | 1 509 584,00 |
Koszt bieżącego zatrudnienia i koszty odsetkowe netto za dany rok uwzględniono w kosztach świadczeń pracowniczych w wyniku finansowym.
Kwota ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, wynikająca ze zobowiązania Grupy dotyczącego programu określonych świadczeń:
Świadczenia na rzecz pracowników | Okres zakończony 31.12.2022 | Okres zakończony 31.12.2021 | |
Wartość bieżąca zobowiązania z tytułu finansowanych określonych świadczeń |
| 1 592 214,00 | 989 140,00 |
Wartość godziwa aktywów programu |
| 0,00 | 0,00 |
Status finansowania |
| 1 592 214,00 | 989 140,00 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Ograniczenia dotyczące ujętych aktywów |
| 0,00 | 0,00 |
Zobowiązanie netto wynikające z programu określonych świadczeń |
| 1 592 214,00 | 989 140 |
Zmiany wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń w bieżącym roku:
Zobowiązania z tytułu określonych świadczeń | Okres zakończony 31.12.2022 | Okres zakończony 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu określonych świadczeń, BO | 1 592 214 | 631 189 |
Koszt bieżących świadczeń | 1 592 214 | 989 140 |
Koszt odsetkowy | 197 568 | 121 886 |
(Zyski) /straty z przeszacowania: | 61 259 | 15 027 |
Aktuarialne zyski i straty wynikające ze zmian założeń demograficznych | 152 649 | 82 630 |
Aktuarialne zyski i straty wynikające ze zmian założeń finansowych | 1 213 079 | 1 509 584 |
Aktuarialne zyski i straty wynikające z korekt doświadczalnych | - | - |
Koszt przeszłego zatrudnienia, w tym (straty) /zyski z tytułu ograniczeń | - | - |
Zobowiązania wygasłe na dzień rozliczone | - | - |
Różnice kursowe z programów zagranicznych | - | - |
Świadczenia wypłacone | (-63 270) | (-35 125) |
Zobowiązania z tytułu określonych świadczeń, BZ | 1 365 728 | 1 592 214 |
Znaczące założenia aktuarialne przyjęte przy obliczaniu zobowiązania z tytułu określonych świadczeń obejmują stopę dyskonta, prognozowany wzrost wynagrodzeń i śmiertelność.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał akcyjny (podstawowy) podmiotu dominującego (Grupy) wynosi 11.346.936,00. zł i jest podzielony na 11.346.936 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone.
Akcjonariusz / Udziałowiec | Wartość akcji/ udziałów | Udział % w kapitale zakładowym | Udział % w liczbie głosów |
EJT Investment S.a.r.l | 4 346 936 | 38,3% | 51,2% |
EJT Sp. z o.o. | 3 098 221 | 27,3% | 21,6% |
PTE Allianz Polska S.A. | 1 630 000 | 14,4% | 11,4% |
Nationale Nederlanden (dawniej ING OFE) | 1 000 000 | 8,8% | 7,0% |
Elżbieta Tarczyńska | 533 188 | 4,7% | 3,7% |
Jacek Tarczyński | 533 188 | 4,7% | 3,7% |
Pozostali | 205 403 | 1,8% | 1,4% |
RAZEM | 11 346 936 | 100,0% | 100,0% |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał akcyjny (podstawowy) podmiotu dominującego (Grupy) wynosi 11.346.936,00. zł i jest podzielony na 11.346.936 akcji o wartości nominalnej 1 złoty każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone.
Akcjonariusz / Udziałowiec | Wartość akcji/ udziałów | Udział % w kapitale zakładowym | Ilość głosów | Udział % w liczbie głosów |
EJT Investment S.a.r.l | 4 346 936,00 | 38,31% | 7 346 936,00 | 51,20% |
EJT Sp. z o.o. | 3 098 221,00 | 27,30% | 3 098 221,00 | 21,60% |
AVIVA OFE | 1 491 783,00 | 13,15% | 1 491 783,00 | 10,40% |
Nationale Nederlanden (dawniej ING OFE) | 1 000 000,00 | 8,81% | 1 000 000,00 | 7,00% |
Elżbieta Tarczyńska | 533 188,00 | 4,70% | 533 188,00 | 3,70% |
Jacek Tarczyński | 533 188,00 | 4,70% | 533 188,00 | 3,70% |
Pozostali | 343 620,00 | 3,03% | 343 620,00 | 2,40% |
RAZEM | 11 346 936,00 | 100% | 14 346 936,00 | 100% |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
KAPITAŁ AKCYJNY (ZAKŁADOWY) | Wartość nominalna jednej akcji (udziału) = 1 zł |
|
Seria/ emisja | Rodzaj akcji (udziałów) | Rodzaj uprzywilejowania | Liczba akcji | Wartość serii/emisji | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy |
Seria A | uprzywilejowane | 2 głosy/akcje | 3 000 000 | 3 000 000,00 | przekształcenie ze spółki | 30.12.2004 | 30.12.2004 |
Seria B | zwykłe | nieuprzywilejowane | 1 346 936 | 1 346 936,00 | przekształcenie ze spółki | 30.12.2004 | 30.12.2004 |
Seria C | zwykłe | nieuprzywilejowane | 2 000 000 | 2 000 000,00 | wkład pieniężny | 14.11.2007 | 14.11.2007 |
Seria F | zwykłe | nieuprzywilejowane | 5 000 000 | 5 000 000,00 | wkład pieniężny | 21.06.2013 | 21.06.2013 |
Liczba akcji razem |
| 11 346 936 |
|
|
W dniu 5 czerwca 2013 roku Spółka zakończyła publiczną subskrypcję 5.000.000 (pięć milionów) akcji zwykłych na okaziciela serii F o wartości nominalnej 1 zł i wartości emisyjnej 9 zł. W wyniku subskrypcji Spółka pozyskała 45.000.000 zł. Koszty emisji wyniosły 2.475.222,32 zł. Dnia 8 lipca 2013 roku na konto bankowe jednostki dominującej wpłynęły środki z emisji akcji serii F.
Dnia 13 czerwca 2013 roku prawa do akcji serii F oraz 1.346.936 akcji serii B i 2.000.000 akcji serii C zostało dopuszczonych do publicznego obrotu. Z dniem 8 lipca 2013 roku 1.346.936 akcji serii B, 2.000.000 akcji serii C oraz 5.000.000 akcji serii F zostało wprowadzonych do obrotu giełdowego na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Akcje notowane są w systemie notowań ciągłych pod nazwą skróconą TARCZYNSKI i oznaczeniu TAR.
Akcje serii A uprzywilejowane są, co do głosu w ten sposób, że na jedną akcję przypadają dwa głosy. Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane, co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
W dniu 5 czerwca 2013 roku Spółka dokonała publicznej emisji 5.000.000 (pięć milionów) akcji zwykłych na okaziciela serii F o wartości nominalnej 1 zł i wartości emisyjnej 9 zł. W wyniku emisji Spółka pozyskała 45.000.000 zł. Koszty emisji wyniosły 2.475.222,32 zł. Nadwyżka ponad wartość nominalną emisji (40.000.000 zł), skorygowana o koszty emisji zwiększyła kapitał z tytułu nadwyżki z emisji akcji.
Kapitał rezerwowy | Okres zakończony | Okres zakończony |
Kapitał rezerwowy o charakterze ogólnym | 315 841 113,04 | 245 289 754,32 |
Kapitał rezerwowy tworzony zgodnie z KSH (8%) | 907 754,88 | 907 754,88 |
Z emisji akcji powyżej wartości nominalnej | 37 524 777,68 | 37 524 777,68 |
Rachunkowość zabezpieczeń | 2 929 050,32 | 1 802 563,85 |
Zmiany założeń aktuarialnych | (534 048,39) | (534 048,39) |
Razem | 356 668 647,53 | 284 990 802,34 |
Kapitał rezerwowy o charakterze ogólnym tworzony jest przez jednostkę dominującą z wypracowanych zysków.
Kapitał rezerwowy o charakterze ogólnym | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bilans otwarcia | 245 289 754,32 | 171 729 260,10 |
Zmiany: |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Przekazanie wypracowanego zysku | 70 551 358,72 | 73 560 494,22 |
Bilans zamknięcia | 315 841 113,04 | 245 289 754,32 |
Zmiany dotyczące kapitału rezerwowego o charakterze ogólnym związane były z przeznaczeniem zysku za rok obrotowy 2021 w kwocie 73 560 494,22 zł na kapitał rezerwowy.
Kapitał rezerwowy o charakterze ogólnym | Okres zakończony | Okres zakończony |
Bilans otwarcia | 1 802 563,85 | (4 840 929,60) |
Ujęty zysk/(strata) na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne - swapy stóp procentowych | 1 390 724,06 | 8 202 051,26 |
Podatek dochodowy dotyczący ujętych zysków i strat | (264 237,59) | (1 558 557,81) |
Przeniesienia do rachunku zysków i strat: | ||
Swapy stóp procentowych | ||
Podatek dochodowy dotyczący przeniesień do rachunku zysków i strat | ||
Bilans zamknięcia | 2 929 050,32 | 1 802 563,85 |
Kapitał z aktualizacji wyceny zwiększył się w okresie 12 miesięcy 2022 roku o 1 126 486,47 zł w związku z odniesieniem wyceny instrumentów zabezpieczających na kapitał własny.
Rezerwa na zabezpieczenie przepływów pieniężnych stanowi skumulowaną część zysków i strat wynikających ze zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających, które Grupa utrzymuje, jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych. Skumulowane zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujmowanych i kumulowanych w pozycji rezerwy na zabezpieczania przepływów pieniężnych przenosi się na wynik tylko w przypadku, gdy zabezpieczana transakcja ma wpływ na ten wynik lub jako korektę podstawy niefinansowej pozycji zabezpieczanej zgodnie z odpowiednimi zasadami rachunkowości.
Środki z kapitału z aktualizacji wyceny nie są dostępne do podziału. Ograniczenia nie dotyczą jednak kwot przekazywanych na zysk zatrzymany.
Skonsolidowany zysk Grupy Kapitałowej nie podlega podziałowi, a jedynie zatwierdzeniu.
Statutowe sprawozdania finansowe wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Tarczyński S.A. są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości oraz regulacjami niemieckimi. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
Obecnie w Spółce nie ma żadnych formalnych ograniczeń w wypłacie dywidendy.
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego zysku na jedną akcję (zwykłego i rozwodnionego) oraz wyniki tych wyliczeń za lata zakończone 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku.
Średnio ważona liczba akcji użyta do wyliczenia zysku rozwodnionego na akcję jest taka sama jak średnioważona liczba akcji służąca do wyliczenia zwykłego wskaźnika.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie występowały akcje, które mogą potencjalnie rozwodnić podstawowy zysk na akcję w przyszłości.
Zysk przypadający na jedną akcję | Okres zakończony | Okres zakończony | Okres zakończony | Okres zakończony |
Zysk netto z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | 101 888 515,32 | 95 619 576,11 | 91 314 274,00 | 28 291 041,43 |
Zysk netto z działalności zaniechanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zysk netto | 101 888 515,32 | 95 619 576,11 | 91 314 274,00 | 28 291 041,43 |
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 101 888 515,32 | 95 619 576,11 | 91 314 274,00 | 28 291 041,43 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Średnio ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję | 11 346 936 | 11 346 936 | 11 346 936 | 11 346 936 |
Średnio ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję | 11 346 936 | 11 346 936 | 11 346 936 | 11 346 936 |
Zysk na jedną akcję (w złotych): |
|
|
|
|
Podstawowy z zysku za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 8,98 | 8,43 | 8,05 | 2,49 |
Podstawowy z zysku z działalności kontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej | 8,98 | 8,43 | 8,05 | 2,49 |
Rozwodniony z zysku za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 8,98 | 8,43 | 8,05 | 2,49 |
Rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej | 8,98 | 8,43 | 8,05 | 2,49 |
Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty | Okres zakończony | Okres zakończony |
Dywidendy zadeklarowane i wypłacone w okresie | ||
Wypłata z zysku wypłacona przez jednostkę dominującą | 22 693 872,00 | 17 020 404,00 |
Dywidenda łącznie | 22 693 872,00 | 17 020 404,00 |
Wypłacona dywidenda na akcję (w złotych) |
Na dzień publikacji sprawozdania Zarząd Spółki będzie rekomendował na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę dywidendy z zysku za 2022 rok w wysokości 2,20 zł/akcję Wartość rekomendowanej wypłaty dywidendy z zysku wynosi 24 963 259,20 zł
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do publikacji na jedną akcję | |
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, ale nie ujęte jako przekazane posiadaczom akcji |
Na dzień 31 grudnia 2022 oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły istotne tytuły zdarzeń przeszłych, które skutkowałyby koniecznością utworzenia rezerw.
Zobowiązania inwestycyjne w Grupie na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiły 25 427 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiły 25 342 tys. zł), z tego największą pozycję stanowiły zobowiązania inwestycyjne związane rozbudową zakładu i parku maszynowego w Ujeźdźcu Małym.
Spółki Grupy nie udzielały żadnych poręczeń podmiotom.
Dodatkowo, umowy leasingu operacyjnego zabezpieczone są wekslami własnym in blanco, które mogą być wystawione do kwoty aktualnego zobowiązania Spółki (łącznie z odsetkami).
W dniu 1 marca 2018 roku Tarczyński S.A. przystąpiła do umowy kredytu terminowego („Umowa Kredytu”) udzielonego spółce EJT sp. z o.o. przez Santander Bank Polska S.A. oraz Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A. z przeznaczeniem na sfinansowanie nabycia przez EJT sp. z o.o. akcji Emitenta w drodze wezwania ogłaszanego przez EJT Investment S.a r.l. lub przymusowego wykupu bądź przymusowego odkupu akcji Emitenta.Pierwotny Kredytobiorca zawarł umowę kredytu terminowego do kwoty 90.000.000 PLN. Nadzwyczajne walne Zgromadzenie Spółki wyraziło zgodę na finansowanie przez Spółkę nabycia do 6.000.000 Akcji Spółki poprzez :
- przystąpienie przez Spółkę jako dłużnik solidarny do Umowy Kredytu,
- ustanowienie przez Spółkę lub jej spółki zależne zabezpieczeń wierzytelności na rzecz Kredytodawców przewidzianych Umową Kredytu, w tym w formie poręczeń, hipotek na nieruchomościach Spółki i zastawu na przedsiębiorstwie Spółki lub jej spółek zależnych.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
W dniu 15 października 2021 roku Spółka Tarczyński S.A podpisała weksel in blanco z DUON Dystrybucja Sp. z o.o. do kwoty 16.200 tys. zł . Weksel wystawiony przez Tarczyński S.A. jako zabezpieczenie wykonania Umowy o przyłączenie do sieci gazowej i świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży paliw gazowych.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.
Zdaniem Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku nie występują kwestie podatkowe, na które należałoby utworzyć rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego w spółkach Grupy Kapitałowej nie toczą się żadne postępowania dotyczące rozliczeń publicznoprawnych.
Grupa w 2022 uzyskała pozytywne interpretacje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczące rozliczenia niektórych wydatków ponoszonych przez Spółkę na innowacje i rozwój produktów, jako koszty kwalifikowane w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej. Interpretacje podatkowe potwierdziły w szczególności stanowisko Spółki w odniesieniu do kosztów związanych z pracami prowadzonymi w Spółce przez wewnętrzne Laboratorium oraz Dział Technologii.
Jednostka bezpośrednio dominująca i ostatecznie kontrolująca Grupę to Tarczyński S.A.
Nie istnieje podmiot o znaczącym wpływie na Grupę.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała 50% udziałów w spółce prawa niemieckiego BW Handels und Vertriebs GmbH.
W latach sprawozdawczych 2022 oraz 2021 jednostka Dominująca, jak i jej Jednostki Zależne nie były zaangażowane w żadne wspólne przedsięwzięcia.
W dniu 21 grudnia 2022 roku Spółka udzieliła Prezesowi Zarządu oraz 02 stycznia 2023 Członkowi Rady Nadzorczej pożyczkę w kwocie po 1.000 tys. złotych z terminem spłaty przypadającym na 31 grudnia 2023 roku.
W latach 2022-2021 członkowie Zarządu nie świadczyli usług dla Grupy.
| Okres zakończony | Okres zakończony |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Jednostka dominująca | ||
Zarząd jednostki | 7 115 963,32 | 4 937 087,07 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 879 273,32 | 850 047,07 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0,00 | 0 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0,00 | 0 |
Inne - pełnienie funkcji | 6 236 690,00 | 4 087 040,00 |
Rada Nadzorcza jednostki | 1 455 034,01 | 1 268 242,32 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 1 155 034,01 | 1 068 242,32 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0,00 | 0 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0,00 | 0 |
Inne - pełnienie funkcji | 300 000,00 | 200 000,00 |
RAZEM | 8 570 997,33 | 6 205 329,36 |
Jednostki zależne | ||
Zarząd jednostki | 240 883,77 | 171 362,35 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 240 883.77 | 171 362,35 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0,0 | 0 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0,0 | 0 |
Inne - pełnienie funkcji | 0,0 | 0 |
Rada Nadzorcza jednostki | 0,0 | 0 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (płace i narzuty) | 0,0 | 0 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia | 0,0 | 0 |
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy | 0,0 | 0 |
Inne - pełnienie funkcji | 0,0 | 0 |
RAZEM | 240 883,77 | 171 362,35 |
Transakcje z jednostkami powiązanymi są dokonywane w oparciu o ceny rynkowe dostarczanych towarów, produktów lub usług oparte o koszt ich wytworzenia.
Transakcje między Grupą a jej jednostkami zależnymi będącymi stronami powiązanymi Spółki zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w niniejszej nocie. Szczegółowe informacje o transakcjach między Grupą a pozostałymi stronami powiązanymi przedstawiono poniżej.
W okresie obrachunkowym nie ujęto kosztów z tytułu należności wątpliwych i zagrożonych wynikających z transakcji ze stronami powiązanymi.
Kwoty nieuregulowanych płatności nie są zabezpieczone i zostaną rozliczone w środkach pieniężnych. Ich saldo na koniec poszczególnych okresów zaprezentowano w poniższych tabelach.
Nierozliczone salda zobowiązań/należności | Okres zakończony | Okres zakończony |
Powiązanie przez osobę lub bliskiego członka tej osoby | ||
Agro-Jet Sp. z o.o. | 126 556,16 | 64 078,16 |
Tarella | 12 448,17 | 7 684,29 |
RAZEM | 139 004,33 | 71 762,45 |
Transakcje z podmiotami powiązanymi | Okres zakończony | Okres zakończony |
Koszty | ||
Powiązanie przez osobę lub bliskiego członka tej osoby | ||
Agro-Jet Sp. z o.o. | 3 766 555,19 | 1 613 305,19 |
Tarella | 399 271,85 | 449 155,81 |
RAZEM | 4 165 827,04 | 2 062 461,00 |
Transakcje z osobami sprawującymi kontrolę lub współkontrolę | ||
Jacek Tarczyński | 160 671,34 | 33 001,86 |
Elzbieta Tarczyńska | 575 702,67 | 466 905,87 |
Dawid Tarczyński | 146 721,05 | 108 958,08 |
Tomasz Tarczyński | 66 506,99 | 13 560,47 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
RAZEM | 949 602,05 | 622 426,28 |
Sprzedaż | ||
Powiązanie przez osobę lub bliskiego członka tej osoby | ||
Agro-Jet Sp. z o.o. | 353 548,37 | 138 503,29 |
Tarella | 0,00 | 0,00 |
RAZEM |
|
|
Transakcje z osobami sprawującymi kontrolę lub współkontrolę | ||
Jacek Tarczyński | 0,00 | 62 432,88 |
Elzbieta Tarczyńska | 0,00 | 62 432,88 |
Dawid Tarczyński | 19 187,17 | 9 935,57 |
Tomasz Tarczyński | 0,00 | 0,00 |
RAZEM | 19 187,17 | 134 801,33 |
Transakcje z podmiotami powiązanymi dotyczą najmu powierzchni oraz zakupu usług.
W dniu 1 marca 2018 roku Tarczyński S.A. przystąpiła do umowy kredytu terminowego udzielonego spółce EJT sp. z o.o. przez Santander Bank Polska S.A. oraz Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A. z przeznaczeniem na sfinansowanie nabycia przez EJT sp. z o.o. akcji Emitenta w drodze wezwania ogłaszanego przez EJT Investment S.a r.l. lub przymusowego wykupu bądź przymusowego odkupu akcji Emitenta. Spółka przystąpiła do w/w kredytu jako dłużnik solidarny, przy czym jego odpowiedzialność jest ograniczona do kwoty kapitału rezerwowego, o której mowa w art. 345 § 4 Kodeksu Spółek Handlowych i uchwale nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 15.01.2018 r. w sprawie finansowania przez Spółkę nabycia emitowanych przez nią akcji oraz utworzenia kapitału rezerwowego w tym celu. Zabezpieczeniem wierzytelności kredytodawców jest m.in. hipoteka umowna łączna do kwoty 79.436.000 zł na nieruchomościach Spółki, zastaw rejestrowy na przedsiębiorstwie Tarczyński SA oraz na przedsiębiorstwie spółki zależnej – Tarczynski Marketing sp. z o.o. oraz zastaw rejestrowy na prawach ze znaku towarowego „Tarczyński”. EJT sp. z o.o. jest podmiotem celowym powołanym do realizacji nabycia akcji Emitenta i nie posiada innych zobowiązań poza zaciągniętymi na ten cel. Pozostałe postanowienia umowy, w tym warunki finansowe nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla danego typu. Zarząd Tarczyński S.A. poinformował o powyższym zdarzeniu w drodze raportu bieżącego nr 15/2018.
Wartość zobowiązania na koniec 2022r. to kwota 30,99 mln zł, zatem odnosząc do wielkości bilansowych i wynikowych Emitenta, nie generująca zagrożenia wypłacalności. Należy jednak zaznaczyć fakt, że z uwagi na sytuację ekonomiczno-finansową EJT sp. z o.o., Tarczyński SA rozpoczął spłatę zaciągniętego kredytu jako przystępujący do finansowania. Kwota powstałej z tego tytułu należności wyniosła na 31.12.2022 kwotę 22,19 mln zł i na ten cel Spółka zawiązała odpis aktualizujący w wysokości na dzień bilansowy w wysokości 17,47 mln zł. Ponadto transakcja daje możliwość wygenerowania dodatkowych przychodów z tytułu wynagrodzenia za przystąpienie do długu, które jest naliczane do Tarczyński SA. Dodatkowo operacja ta umożliwiła ustabilizowanie akcjonariatu spółki i wzrost wartości akcji notowanych na GPW SA w Warszawie, co poprawia wizerunek i ocenę siły ekonomicznej Tarczyński SA z perspektywy instytucji rynku finansowego, w tym udzielających finansowania na działalność bieżącą i rozwojową.
Okres zakończony | Okres zakończony | |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody | 17 093 105,10 | 12 687 097,00 |
Udziały i akcje | 17 093 105,10 | 12 687 097,00 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 122 600 736,63 | 110 977 497,26 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 119 596 211,97 | 108 966 372,60 |
Pożyczki | 3 004 524,66 | 2 011 124,66 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0,00 | 0,00 |
Forwardy | 0,00 | 0,00 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 12 613 765,95 | 10 225 994,12 |
Razem aktywa finansowe | 152 307 607,68 | 133 890 588,38 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Kategorie i klasy zobowiązań finansowych | Okres zakończony | Okres zakończony |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0,00 | 0,00 |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 637 020 992,69 | 487 582 018,21 |
Kredyty i pożyczki | 407 389 168,92 | 327 837 230,44 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 229 631 823,77 | 159 744 787,77 |
Zobowiązania z tytułu gwarancji, faktoringu i wyłączone z zakresu MSSF 9 | 117 336 193,52 | 73 205 297,22 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 65 905 574,42 | 53 158 778,91 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 51 430 619,10 | 20 046 518,31 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | (3 616 111,52) | (2 225 387,46) |
Razem zobowiązania finansowe | 750 741 074,69 | 558 561 927,97 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych, jakie Grupa Kapitałowa posiadała na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku, nie odbiegała istotnie od wartości prezentowanej w sprawozdaniach finansowych za poszczególne lata z następujących powodów:
w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny;
instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych;
w odniesieniu do udziałów i akcji niebędących przedmiotem obrotu na aktywnych rynkach, ich wartość bilansowa została ustalona z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości tam, gdzie było to konieczne i stanowi przybliżenie wartości godziwej.
Wartość godziwa kredytów, pożyczek i zobowiązań z tytułu leasingu finansowego równa jest wartości przyszłych przepływów zdyskontowanych bieżącą rynkową stopą procentową.
Poniższe tabele przedstawiają analizę zobowiązań finansowych Spółki, które po początkowym ujęciu wyceniane są w wartości godziwej, pogrupowanych w Poziomy 1-3 w zależności od stopnia obserwowalności danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny wartości godziwej.
Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku
Analiza poziomów wartości godziwej | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | RAZEM |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej poprzez wynik finansowy | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
instrumenty pochodne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 0,00 | 3 616 111,52 | 0,00 | 3 616 111,52 |
RAZEM | 0,00 | 3 616 111,52 | 0,00 | 3 616 111,52 |
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku
| Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | RAZEM |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej poprzez wynik finansowy | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
instrumenty pochodne | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 0,00 | 2 225 387,46 | 0,00 | 2 225 387,46 |
RAZEM | 0,00 | 2 225 387,46 | 0,00 | 2 225 387,46 |
W latach zakończonych 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły przesunięcia pomiędzy Poziomem 1 i Poziomem 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej oraz nie nastąpiły przesunięcia z/do Poziomu 3.
Na dzień 31 grudnia 2022 i 2021 roku większość portfela instrumentów pochodnych Grupy stanowiły instrumenty finansowe, dla których nie istnieje aktywny rynek tj. transakcje swap zabezpieczające ryzyko stopy procentowej oraz ryzyko walutowe. W celu wyceny tych instrumentów Grupa stosuje standardowe techniki wyceny, w których podstawą do kalkulacji czynników dyskontowych są obowiązujące na dzień wyceny rynkowe krzywe zerokuponowe. Wartość godziwa jest obliczana na podstawie bieżącej wartości netto przyszłych przepływów pieniężnych związanych z tymi instrumentami finansowymi, kwotowanych rynkowych terminowych stóp procentowych, kwotowanych rynkowych terminowych kursów wymiany walut lub jeżeli kwotowane rynkowe terminowe kursy wymiany walut nie są dostępne, na podstawie kursów terminowych obliczanych w oparciu o bieżące kursy walutowe z wykorzystaniem metody parytetu stóp procentowych.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Charakterystyka instrumentów pochodnych | Okres zakończony | Okres zakończony |
Instrumenty pochodne zabepieczające przepływy pieniężne | (3 616 111,52) | (2 225 387,46) |
Transakcja typu IRS | (3 616 111,52) | (2 225 387,46) |
Instrumenty przeznaczone do obrotu | 0,00 | 0,00 |
Transakcja typu Forward | 0,00 | 0,00 |
Razem instrumenty pochodne | (3 616 111,52) | (2 225 387,46) |
w tym długoterminowe | (3 616 111,52) | (2 225 387,46) |
w tym krótkoterminowe | 0,00 | 0,00 |
W roku 2022, jak i w roku poprzednim nie było konieczności ujmowania w rachunku zysków i strat kwot z tytułu nieefektywności zabezpieczeń.
Wszystkie podmioty, z którymi Grupa zawiera transakcje pochodne, działają w sektorze finansowym. Są to polskie banki posiadające wysoki rating finansowy, a także dysponujące odpowiednią wysokością kapitału własnego oraz silną i ustabilizowaną pozycją rynkową.
Grupa zabezpiecza za pomocą pochodnych instrumentów finansowych głównie ryzyko walutowe związane z zakupami surowców w walutach obcych oraz ryzyko zmiany stóp procentowych związane z posiadanym zadłużeniem z tytułu kredytów oraz umów leasingu finansowego. Ryzyko kursu walutowego związane z zakupami surowców w EUR zabezpieczane jest walutowym kontraktami terminowymi (forward).
Grupa zawiera liczne transakcje terminowe w celu zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym oraz ryzykiem stopy procentowej. Instrumenty pochodne używane przez Grupę to swapy procentowe oraz walutowe kontrakty forward.
Pewne instrumenty pochodne używane przez Grupę są klasyfikowane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych. Grupa stosuje zasady rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSSF 9. Zabezpieczenie przepływów pieniężnych pozwala wyeliminować zmienność w przyszłych przepływach pieniężnych wynikającą z danego ryzyka, która mogłaby wpływać na rachunek zysków i strat.
Zgodnie z polityką Grupy, instrumenty pochodne używane są wyłącznie jako narzędzie do zabezpieczania przed ryzykiem finansowym i nie są wykorzystywane do celów spekulacyjnych. Niemniej jednak niektóre transakcje terminowe zawarte przez Grupę są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, ponieważ nie spełniają wszystkich wymagań rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSSF 9 i zasady rachunkowości zabezpieczeń nie są stosowane w ich przypadku. Instrumenty pochodne klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu są traktowane przez Grupę jako zabezpieczenie operacyjne, ponieważ ekonomicznie zabezpieczają Grupę przed ryzykiem walutowym.
Szczegółowe informacje o instrumentach pochodnych wykorzystywanych przez Grupę, wraz z opisem powiązań zabezpieczających, znajdują się w Nocie 31.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych | Pożyczki i należności | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania z tytułu gwarancji, leasingu, faktoringu i wyłączone z zakresu MSR 39 | Instrumenty pochodne zabezpieczające | Razem |
Przychody/koszty z tytułu odsetek | 574 186,99 | 13 885,66 | (387 868,58) | (15 696 719,09) | (12 327 619,00) | (2 518 686,00) | (30 342 820,02) | |
Różnice kursowe zrealizowane | 133 314,62 | 29 298,77 | 162 613,39 | |||||
Różnice kursowe niezrealizowane | 6 659,48 | (186 750,00) | 154 702,36 | (25 388,16) | ||||
Odpisy aktualizujące | 505 936,35 | 505 936,35 | ||||||
Utworzenie odpisów aktualizujących | 0,00 | |||||||
Zysk/strata ze zbycia inwestycji | 0,00 | |||||||
Wycena do wartości godziwej | 0,00 | 0,00 | ||||||
Zysk/strata netto | 1 220 097,44 | (172 864,34) | (203 867,45) | 0,00 | (15 696 719,09) | (12 327 619,00) | (2 518 686,00) | (29 699 658,44) |
| Pożyczki i należności | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania z tytułu gwarancji, leasingu, faktoringu i wyłączone z zakresu MSR 39 | Instrumenty pochodne zabezpieczające | Razem |
Przychody/koszty z tytułu odsetek | 1 238 006,26 | 5 844,22 | 205 149,83 | (4 920 632,85) | (4 134 812,41) | (2 009 793,38) | (9 616 238,33) | |
Różnice kursowe zrealizowane | (1 097 433,16) | 1 584 019,63 | 486 586,47 | |||||
Różnice kursowe niezrealizowane | (553 325,63) | (513 179,12) | (21 609,73) | (1 088 114,48) | ||||
Odpisy aktualizujące | 1 048 637,24 | 1 048 637,24 | ||||||
Utworzenie odpisów aktualizujących | 0,00 | |||||||
Zysk/strata ze zbycia inwestycji | 0,00 | |||||||
Wycena do wartości godziwej | 0,00 | 0,00 | ||||||
Zysk/strata netto | 635 884,71 | (507 334,90) | 1 767 559,73 | 0,00 | (4 920 632,85) | (4 134 812,41) | (2 009 793,38) | (9 169 129,10) |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Kredytodawca | Grupa | Waluta kredytu | Stopa % | Wartość kredytów na dzień bilansowy | Z tego o terminie spłaty poniżej 1 roku | Z tego o terminie spłaty powyżej 1 roku | Ostateczny termin spłaty | Kwota kredytu (limit) | Rodzaj Zabezpieczenia | Kredytodawca |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 11 756 744,80 | 3 312 691,20 | 8 444 053,60 | 2024-12-11 | 25 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 11 756 744,80 | 3 312 691,20 | 8 444 053,60 | 2024-12-11 | 25 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny D | PLN | zmienna | 14 864 029,04 | 14 864 029,04 | 0,00 | 2023-06-26 | 15 250 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny D | PLN | zmienna | 14 864 029,04 | 14 864 029,04 | 0,00 | 2023-06-26 | 15 250 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny F | PLN | zmienna | 11 998 464,38 | 1 500 000,00 | 10 498 464,38 | 2024-06-13 | 15 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny F | PLN | zmienna | 11 998 464,39 | 1 500 000,00 | 10 498 464,39 | 2024-06-13 | 15 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny G | PLN | zmienna | 34 976 119,73 | 3 849 999,96 | 31 126 119,77 | 2027-12-15 | 38 500 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny G | PLN | zmienna | 34 976 119,72 | 3 849 999,96 | 31 126 119,76 | 2027-12-15 | 38 500 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny H | PLN | zmienna | 4 349 331,56 | 453 843,24 | 3 895 488,32 | 2028-10-21 | 4 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny H | PLN | zmienna | 4 349 331,56 | 453 843,24 | 3 895 488,32 | 2028-10-21 | 4 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny H | PLN | zmienna | 4 349 331,55 | 453 843,24 | 3 895 488,31 | 2028-10-21 | 4 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny I | PLN | zmienna | 7 132 354,07 | 744 245,64 | 6 388 108,43 | 2028-10-21 | 8 933 333,33 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny I | PLN | zmienna | 7 132 354,07 | 744 245,64 | 6 388 108,43 | 2028-10-21 | 8 933 333,33 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny I | PLN | zmienna | 7 132 354,08 | 744 245,64 | 6 388 108,44 | 2028-10-21 | 8 933 333,33 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny J | PLN | zmienna | 5 158 983,48 | 822 089,54 | 4 336 893,94 | 2028-10-21 | 10 200 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny J | PLN | zmienna | 5 158 983,48 | 822 089,55 | 4 336 893,93 | 2028-10-21 | 10 200 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny J | PLN | zmienna | 5 158 983,50 | 822 089,55 | 4 336 893,95 | 2028-10-21 | 10 200 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny K | PLN | zmienna | 12 090 956,52 | 1 261 665,00 | 10 829 291,52 | 2028-10-21 | 12 166 666,67 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny K | PLN | zmienna | 12 090 956,52 | 1 261 665,00 | 10 829 291,52 | 2028-10-21 | 12 166 666,67 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny K | PLN | zmienna | 12 090 956,51 | 1 261 665,00 | 10 829 291,51 | 2028-10-21 | 12 166 666,67 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny L | PLN | zmienna | 12 867 782,91 | 1 525 298,51 | 11 342 484,40 | 2028-10-21 | 18 925 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny L | PLN | zmienna | 12 867 782,91 | 1 525 298,51 | 11 342 484,40 | 2028-10-21 | 18 925 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt inwestycyjny L | PLN | zmienna | 9 760 838,94 | 1 156 567,16 | 8 604 271,78 | 2028-10-21 | 14 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | Kredyt -refinansowanie | PLN | zmienna | 23 770 150,43 | 5 667 469,92 | 18 102 680,51 | 2024-12-11 | 50 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | Kredyt -refinansowanie | PLN | zmienna | 23 770 150,43 | 5 667 469,92 | 18 102 680,51 | 2024-12-11 | 50 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt obrotowy | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 28 327 984,19 | 28 327 984,19 | 0,00 | 2023-12-10 | 40 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt obrotowy | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 8 377 935,45 | 8 377 935,45 | 0,00 | 2023-12-10 | 25 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt obrotowy | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 24 500 184,85 | 24 500 184,85 | 0,00 | 2023-12-10 | 35 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
mLeasing Sp.z o.o. | Pożyczka leasingowa | Pożyczka | PLN | zmienna | 1 150 957,71 | 232 863,07 | 918 094,64 | 2026-11-30 | 2 128 956,90 | weksel własny in blanco |
mLeasing Sp.z o.o. | Pożyczka leasingowa | Pożyczka | PLN | zmienna | 8 702 742,55 | 1 728 904,68 | 6 973 837,87 | 2026-09-15 | 14 782 454,23 | weksel własny in blanco |
NFOŚ | Pożyczka | Pożyczka | PLN | zmienna | 17 146 769,05 | 2 445 320,00 | 14 701 449,05 | 2031-03-31 | 24 453 200,00 | weksel własny in blanco |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt obrotowy | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 1 317 724,51 | 1 317 724,51 | 0,00 | 2022-12-11 | 5 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
| Prowizje |
|
|
| 1 442 572,19 | 1 264 770,13 | 177 802,06 |
|
|
|
Razem wartość bilansowa kredytów |
|
|
|
| 407 389 168,92 | 140 636 761,58 | 266 752 407,34 |
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Zaciągnięte kredyty i pożyczki według stanu na 31 grudnia 2021 roku
Kredytodawca | Grupa | Waluta kredytu | Stopa % | Wartość kredytów na dzień bilansowy | Z tego o terminie spłaty poniżej 1 roku | Z tego o terminie spłaty powyżej 1 roku | Ostateczny termin spłaty | Kwota kredytu (limit) | Rodzaj Zabezpieczenia |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 15 069 436,00 | 3 312 691,20 | 11 756 744,80 | 2024-12-11 | 25 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 15 069 436,00 | 3 312 691,20 | 11 756 744,80 | 2024-12-11 | 25 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 17 357 773,52 | 2 493 744,48 | 14 864 029,04 | 2023-06-26 | 15 250 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 17 357 773,52 | 2 493 744,48 | 14 864 029,04 | 2023-06-26 | 15 250 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 13 498 464,39 | 1 500 000,00 | 11 998 464,39 | 2024-06-13 | 15 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 13 498 464,38 | 1 500 000,00 | 11 998 464,38 | 2024-06-13 | 15 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 29 274 221,79 | 0 | 29 274 221,79 | 2022-12-15 | 38 500 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 29 274 221,79 | 0 | 29 274 221,79 | 2022-12-15 | 38 500 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 3 415 730,84 | 0 | 3 415 730,84 | 2028-10-21 | 4 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 3 415 730,84 | 0 | 3 415 730,84 | 2028-10-21 | 4 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 3 415 730,82 | 0 | 3 415 730,82 | 2028-10-21 | 4 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 323 000,00 | 0 | 1 323 000,00 | 2028-10-21 | 8 933 333,33 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 323 000,00 | 0 | 1 323 000,00 | 2028-10-21 | 8 933 333,33 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 323 000,00 | 0 | 1 323 000,00 | 2028-10-21 | 8 933 333,33 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 344 954,56 | 0 | 344 954,56 | 2028-10-21 | 10 200 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 344 954,57 | 0 | 344 954,57 | 2028-10-21 | 10 200 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 344 954,57 | 0 | 344 954,57 | 2028-10-21 | 10 200 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 221 533,10 | 0 | 1 221 533,10 | 2028-10-21 | 12 166 666,67 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 221 533,12 | 0 | 1 221 533,12 | 2028-10-21 | 12 166 666,67 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 221 533,12 | 0 | 1 221 533,12 | 2028-10-21 | 12 166 666,67 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 2 348 294,72 | 0 | 2 348 294,72 | 2028-10-21 | 18 925 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 2 348 294,72 | 0 | 2 348 294,72 | 2028-10-21 | 18 925 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 1 781 464,96 | 0 | 1 781 464,96 | 2028-10-21 | 14 350 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 29 437 620,35 | 5 667 469,92 | 23 770 150,43 | 2024-12-11 | 50 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt inwestycyjny | PLN | zmienna | 29 437 620,35 | 5 667 469,92 | 23 770 150,43 | 2024-12-11 | 50 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
PKO BP SA | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 31 822 407,57 | 0 | 31 822 407,57 | 2022-12-11 | 35 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
Santander Bank Polska S.A. | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 9 031 403,07 | 4 980 778,01 | 4 050 625,06 | 2022-12-11 | 10 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | Kredyt obrotowy | PLN | zmienna | 19 807 660,15 | 0 | 19 807 660,15 | 2022-12-11 | 20 000 000,00 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw rejestrowy, zastaw finansowy, weksel |
mLeasing Sp.z o.o. | Pożyczka leasingowa | PLN | zmienna | 1 410 424,18 | 232 863,06 | 1 177 561,12 | 2026-11-30 | 2 128 956,90 | weksel własny in blanco |
mLeasing Sp.z o.o. | Pożyczka leasingowa | PLN | zmienna | 10 362 349,81 | 1 728 904,68 | 8 633 445,13 | 2026-09-15 | 14 782 454,23 | weksel własny in blanco |
NFOŚ | Pożyczka | PLN | zmienna | 19 592 089,07 | 1 833 990,00 | 17 758 099,07 | 2031-03-31 | 24 453 200,00 | weksel własny in blanco |
Wartość bilansowa kredytów |
|
|
| 326 695 075,88 | 34 724 346,95 | 291 970 728,93 |
|
|
|
Naliczone prowizje | 1 142 154,56 | 605 893,34 | 536 261,22 | ||||||
Razem wartość bilansowa kredytów |
|
|
| 327 837 230,44 | 35 330 240,29 | 292 506 990,15 |
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. nie wystąpiły odstępstwa od postanowień umów kredytowych, które nie były zaakceptowane przez kredytodawców.
W celu zabezpieczenia spłaty zobowiązań Grupa stosuje wiele form zabezpieczeń. Do najpowszechniejszych należą hipoteki, zastawy rejestrowe, przewłaszczenia na innych rzeczowych aktywach trwałych, ale również na należnościach.
Wartość bilansową składników majątku stanowiących zabezpieczenie spłaty zobowiązań na poszczególne dni bilansowe przedstawia poniższa tabela.
Rzeczowe aktywa trwałe - zabezpieczenia | Okres zakończony | Okres zakończony |
Nieruchomości | 226 030 873,30 | 212 868 003,13 |
Urządzenia techniczne i maszyny, pozostałe środki trwałe | 137 044 753,15 | 111 244 144,63 |
Zapasy | 164 253 025,18 | 95 903 519,32 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 119 596 211,97 | 108 966 372,60 |
RAZEM wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań | 646 924 863,60 | 528 982 039,68 |
Spółki z Grupy Kapitałowej świadomie i w sposób odpowiedzialny zarządzają ryzykiem finansowym w oparciu o opracowane i przyjęte do stosowania polityki zarządzania ryzykiem finansowym. Całościowe i spójne z procesami biznesowymi zarządzanie ryzykiem pozwala na identyfikowanie i zarządzanie zależnościami pomiędzy ponoszonym ryzykiem a poziomem możliwego do osiągnięcia dochodu. Intencją zarządzających ryzykiem w spółkach Grupy nie jest całkowita eliminacja zagrożeń wynikających ze zmian zidentyfikowanych i monitorowanych czynników ryzyka, lecz to, by zagrożenia te nie przekraczały ustalonych i zatwierdzonych wcześniej bezpiecznych poziomów.
Podstawowym celem zarządzania ryzykiem finansowym jest takie nim zarządzanie, aby maksymalnie ograniczyć wrażliwość przepływów finansowych Grupy na zmieniające się czynniki ryzyka finansowego oraz minimalizacja kosztów finansowych i kosztów zabezpieczenia w ramach przeprowadzanych transakcji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych.
Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe i faktoring, umowy leasingu finansowego i umowy dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty. Głównym celem wykorzystania tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność jednostek z Grupy Kapitałowej. Grupa, ze względu na charakter swoich procesów biznesowych, posiada i wykorzystuje również inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Grupa zawiera również transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim kontrakty na walutowe kontrakty terminowe typu forward. Celem tych transakcji jest ciągłe zarządzanie ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności Grupy oraz wynikającym z używanych przez nią źródeł finansowania.
Zasadą stosowaną przez spółki z Grupy obecnie i przez cały okres objęty niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Przyjęto, iż zarządzanie ryzykiem jest odpowiedzialnością każdego pracownika. Zarządy weryfikują, uzgadniają i zatwierdzają zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka, pracownicy znają ryzyka występujące w ich obszarach działalności i czują się odpowiedzialni za zarządzanie ryzykiem. Spółki z Grupy monitorują również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupa narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych w związku z pozyskiwaniem kapitałów oprocentowanych zmienną stopą procentową. Spółki Grupy są również narażone na materializację ryzyka związanego z utraconymi korzyściami w związku ze spadkiem stóp procentowych, w przypadku zadłużenia o stałym oprocentowaniu.
W poniższych tabelach przedstawione zostały wartości bilansowe instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
Ryzyko stopy procentowej - oprocentowanie stałe | Okres zakończony | Okres zakończony |
Pożyczki i należności | 3 004 524,66 | 2 011 124,66 |
RAZEM | 3 004 524,66 | 2 011 124,66 |
Oprocentowanie zmienne | |||||||
Rok zakończony 31 grudnia 2022 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty finansowe | < 1 rok | 1-2 lata | 2-3 lata | 3-5 lat | >5lat | Ogółem | |
Zobowiązania finansowe | |||||||
Kredyty i pożyczki udzielone na warunkach rynkowych | 78 112 932,58 | 50 912 622,04 | 31 973 641,60 | 183 866 143,70 | 0,00 | 344 865 339,92 | |
Kredyty w rachunku bieżącym udzielone na warunkach rynkowych | 0,00 | 62 523 829,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 62 523 829,00 | |
RAZEM |
| 78 112 932,58 | 113 436 451,04 | 31 973 641,60 | 183 866 143,70 | 0,00 | 407 389 168,92 |
Oprocentowanie zmienne | |||||||
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty finansowe | < 1 rok | 1-2 lata | 2-3 lata | 3-5 lat | >5lat | Ogółem | |
Zobowiązania finansowe | |||||||
Kredyty i pożyczki udzielone na warunkach rynkowych | 139 371 991,45 | 50 734 819,98 | 31 973 641,60 | 128 185 450,90 | 0,00 | 350 265 903,93 | |
Kredyty w rachunku bieżącym udzielone na warunkach rynkowych | 0,00 | 55 680 692,78 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 55 680 692,78 | |
RAZEM |
| 139 371 991,45 | 106 415 512,76 | 31 973 641,60 | 128 185 450,90 | 0,00 | 405 946 596,71 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej. Dla istotnych instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu w celu zabezpieczenia ryzyka zmiany stóp procentowych Spółka zawarła w 2018 roku umowy zamiany stopy zmiennej na stałą (umowy IRS).
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Spółki z Grupy Kapitałowej narażone są na zmiany kursów walutowych EUR/PLN i GBP/PLN, przede wszystkim w związku z transakcjami związanymi z zakupem surowców od podmiotów zagranicznych. Polityka zabezpieczania Spółki przed ryzykiem walutowym, minimalizująca wpływ wahań kursów walutowych, jest ustalana okresowo. Akceptowalny poziom ekspozycji walutowej jest wynikiem analizy ryzyka dla otwartej pozycji w danej walucie przy uwzględnieniu oczekiwań rynków finansowych co do kształtowania się kursów walutowych w określonej perspektywie czasu.
Poniższe tabele prezentują ekspozycję Grupy na ryzyko walutowe w podziale na poszczególne klasy instrumentów finansowych w latach 2021–2022.
Ryzyko walutowe | Łącznie watość bilansowa w PLN | EUR | GBP | USD | |||
| w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | |
Aktywa finansowe | |||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 119 596 211,97 | 8 451 965,44 | 39 638 872,72 | 18 213,03 | 96 450,74 | 3 118,52 | 13 727,10 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 12 613 765,95 | 571 227,51 | 2 273 364,25 | 0,00 | 0,00 | 2 855,07 | 12 567,45 |
Razem | 132 209 977,92 | 9 023 192,95 | 41 912 236,97 | 18 213,03 | 96 450,74 | 5 973,59 | 26 294,55 |
Zobowiązania finansowe | |||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (229 631 823,77) | (9 558 823,58) | (44 829 926,70) | 0,00 | 0,00 | (1 387,37) | (6 106,93) |
Razem | (229 631 823,77) | (9 558 823,58) | (44 829 926,70) | 0,00 | 0,00 | (1 387,37) | (6 106,93) |
Pozycja walutowa netto | (97 421 845,85) | (535 630,63) | (2 917 689,73) | 18 213,03 | 96 450,74 | 4 586,22 | 20 187,62 |
| Łącznie watość bilansowa w PLN | EUR | GBP | USD | |||
|
| w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN |
Aktywa finansowe | |||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 108 966 372,60 | 4 293 500,48 | 19 747 526,11 | 16 096,37 | 88 282,15 | 2 534,99 | 10 292,06 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 225 994,12 | 1 144 409,30 | 5 251 149,17 | 0,00 | 0,00 | 870,67 | 3 586,38 |
Razem | 119 192 366,72 | 5 437 909,78 | 24 998 675,28 | 16 096,37 | 88 282,15 | 3 405,66 | 13 878,44 |
Zobowiązania finansowe | |||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (159 744 787,77) | (9 049 157,10) | (41 620 693,17) | (527,66) | (2 894,00) | 0,00 | 0,00 |
Razem | (159 744 787,77) | (9 049 157,10) | (41 620 693,17) | (527,66) | (2 894,00) | 0,00 | 0,00 |
Pozycja walutowa netto | (40 552 421,05) | (3 611 247,32) | (16 622 017,89) | 15 568,71 | 85 388,15 | 3 405,66 | 13 878,44 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Ryzyko kredytowe jest związane z potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może zmaterializować się w postaci następujących czynników: niewypłacalności kontrahenta, częściowej spłaty należności, istotnego opóźnienia w spłacie należności lub innego nieprzewidzianego odstępstwa od warunków kontraktowych.
Spółki Grupy zawierają transakcje wyłącznie z wiarygodnymi podmiotami o dobrej zdolności kredytowej.
Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalności należności jest nieznaczne.
W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego związane z działalnością podstawową.
W odniesieniu do aktywów finansowych ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej tych instrumentów.
Należności z tytułu dostaw i usług dotyczą głównie należności z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych oraz towarów. Dzięki bieżącej kontroli należności handlowych nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym.
Grupa zarządza ryzykiem kredytowym wobec kontrahentów głównie poprzez stosowanie następujących mechanizmów oraz technik:
ocenę standingu finansowego kontrahentów wraz z nadawaniem limitów kredytowych;
wymaganie określonych zabezpieczeń kredytowych od klientów o słabym standingu finansowym;
standaryzację zapisów umownych z zakresu ryzyka kredytowego i standaryzacja zabezpieczeń kredytowych;
system bieżącego monitoringu płatności i system wczesnej windykacji;
systematyczny pomiar ryzyka kredytowego wynikający z prowadzonej działalności handlowej;
bieżące monitorowanie kondycji finansowej kontrahenta, współpraca z wywiadowniami gospodarczymi i firmami windykacyjnymi.
Zarządzanie ryzykiem kredytowym związanym ze środkami pieniężnymi Grupa realizuje poprzez dywersyfikację banków, w których lokowane są nadwyżki środków pieniężnych. Wszystkie podmioty, z którymi Grupa zawiera transakcje depozytowe, działają w sektorze finansowym. Są to wyłącznie banki zarejestrowane w Polsce i w Niemczech, bądź działające w Polsce w formie oddziałów banków zagranicznych, posiadających rating na wysokim poziomie, a także dysponujące odpowiednim kapitałem własnym oraz silną i ustabilizowaną pozycją rynkową.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku odpisem aktualizującym objęte były należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności. Zmiana stanu odpisów aktualizujących w poszczególnych latach została zaprezentowana w poniższej tabeli.
Odpisy aktualizujące i wiekowanie | Okres zakończony | Okres zakończony |
Odpis aktualizujacy na dzień 1 stycznia | (4 668 876,93) | (5 717 514,17) |
Utworzenie odpisów aktualizacyjnych w ciężar kosztów opercyjnych | (1 594 897,51) | (729 959,36) |
Rozwiązanie w uznanie pozostałych przychodów operacyjnych | 2 100 833,86 | 1 778 596,60 |
Wykorzystanie odpisów aktualizujących | ||
Odpis aktualizujacy na dzień 31 grudnia | (4 162 940,58) | (4 668 876,93) |
Wartość pozycji przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 123 759 152,55 | 113 635 249,53 |
Wartość pozycji netto (wartość bilansowa) | 119 596 211,97 | 108 966 372,60 |
Ustalając utratę wartości aktywów, Grupa wzięła pod uwagę czynniki, które zostały opisane w nocie 9 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Grupa nie posiada istotnych pozycji, które na dzień bilansowy byłyby nieściągalne, lecz nieobjęte odpisem aktualizującym. Poniżej przedstawiono analizę wiekową należności z tytułu dostaw i usług, uwzględniającą odpisy z tytułu utraty wartości.
Wiekowanie należności z tytułu dostaw i usług według stanu na 31 grudnia 2022 roku przedstawiono poniżej.
Wiekowanie należności z tytułu | Nie przeterminowane | Przeterminowane |
|
|
|
< 90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||
Przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 101 313 719,37 | 17 927 096,04 | 247 021,03 | 777 246,17 | 3 494 069,94 |
Odpisy aktualizujące | (262 073,43) | (17 927,10) | (247,02) | (388 623,09) | (3 494 069,94) |
Po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 101 051 645,94 | 17 909 168,94 | 246 774,01 | 388 623,08 | 0,00 |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Wiekowanie należności z tytułu dostaw i usług według stanu na 31 grudnia 2021 roku przedstawiono poniżej.
Wiekowanie należności z tytułu | Nie przeterminowane | Przeterminowane |
|
|
|
< 90 dni | 90-180 dni | 180-360 dni | >360 dni | ||
Przed uwzględnieniem odpisu aktualizującego | 103 130 671,23 | 6 305 494,01 | 155 421,42 | 260 501,23 | 3 783 161,64 |
Odpisy aktualizujące | (713 468,72) | (40 985,71) | (1 010,24) | (130 250,62) | (3 783 161,64) |
Po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 102 417 202,51 | 6 264 508,30 | 154 411,18 | 130 250,61 | 0,00 |
Polityka zarządzania ryzykiem utraty płynności finansowej w Grupie, polega na zapewnieniu środków finansowych niezbędnych do wywiązywania się Spółki ze zobowiązań finansowych i inwestycyjnych przy wykorzystaniu najbardziej atrakcyjnych źródeł finansowania. Zarządzanie płynnością Spółki koncentruje się na szczegółowej analizie, planowaniu i podjęciu odpowiednich działań w obszarach: inwestycji w aktywa trwałe, kapitału pracującego, zadłużenia finansowego netto.
Grupa utrzymuje równowagę pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego, faktoringu oraz umowy dzierżawy z opcją zakupu. Takie wykorzystanie źródeł finansowania pozwala na zarządzanie ryzykiem płynności i skutecznie minimalizuje jego negatywne skutki materializacji.
Poniżej przedstawiono analizę wymagalności i zapadalności instrumentów finansowych Grupy na dzień 31 grudnia 2022 i 31 grudnia 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Ryzyko związane z płynnością | Razem | <6 miesięcy | 6-12 miesięcy | 1-2 lata | 2-5 lat | >5 lat |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 12 613 765,95 | 12 613 765,95 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Należności z tytułu dostaw i usług- wartość netto | 119 596 211,97 | 119 596 211,97 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Udzielone pożyczki | 3 004 524,66 | 0,00 | 4 524,66 | 3 000 000,00 | 0,00 | 0,00 |
Kredyty bankowe * | 344 865 339,92 | 39 056 466,29 | 39 056 466,29 | 50 912 622,04 | 215 839 785,30 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 65 905 574,42 | 8 441 257,86 | 8 441 257,86 | 33 765 031,44 | 15 258 027,26 | 0,00 |
Kredyty bankowe w rachunku bieżącym* | 62 523 829,00 | 0,00 | 0,00 | 62 523 829,00 | 0,00 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu dostaw robót i usług | 164 253 025,18 | 164 253 025,18 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Razem instrumenty finansowe | 772 762 271,10 | 343 960 727,25 | 47 502 248,81 | 150 201 482,48 | 231 097 812,56 | 0,00 |
Instrumenty pochodne przeznaczone do obrotu | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zabezpieczające instrumenty pochodne | (3 616 111,52) | (3 616 111,52) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Razem instrumenty pochodne | (3 616 111,52) | (3 616 111,52) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
* wartość kredytów bankowych wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej pomniejszona jest o koszty prowizji i odsetek
| Razem | <6 miesięcy | 6-12 miesięcy | 1-2 lata | 2-5 lat | >5 lat |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 225 994,12 | 10 225 994,12 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Należności z tytułu dostaw i usług- wartość netto | 108 966 372,60 | 108 966 372,60 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Udzielone pożyczki | 2 011 124,66 | 0,00 | 2 011 124,66 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Kredyty bankowe * | 266 033 605,07 | 14 871 784,47 | 14 871 784,47 | 60 709 797,88 | 175 580 238,25 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 53 158 778,91 | 7 271 079,42 | 7 271 079,42 | 19 308 310,04 | 19 308 310,04 | 0,00 |
Kredyty bankowe w rachunku bieżącym* | 55 680 692,78 | 0,00 | 0,00 | 55 680 692,78 | 0,00 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu dostaw robót i usług | 95 903 519,32 | 95 903 519,32 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Razem instrumenty finansowe | 591 980 087,46 | 237 238 749,93 | 24 153 988,55 | 135 698 800,70 | 194 888 548,29 | 0,00 |
Instrumenty pochodne przeznaczone do obrotu | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Zabezpieczające instrumenty pochodne | (2 225 387,46) | (2 225 387,46) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Razem instrumenty pochodne | (2 225 387,46) | (2 225 387,46) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
* wartość kredytów bankowych wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej pomniejszona jest o koszty prowizji i odsetek
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupa identyfikuje następujące główne rodzaje ryzyka rynkowego, na które jest narażona:
ryzyko stopy procentowej,
ryzyko walutowe.
Obecnie Grupa Kapitałowa narażona jest głównie na działanie czynników ryzyka zmian kursu walutowego EUR/PLN. Ponadto Grupa narażona jest na zmiany referencyjnych stóp procentowych dla waluty PLN.
Na potrzeby analizy wrażliwości na zmiany czynników ryzyka rynkowego Grupa Kapitałowa wykorzystuje metodę analizy scenariuszowej. Grupa wykorzystuje scenariusze eksperckie odzwierciedlające subiektywną ocenę Grupy odnośnie kształtowania się pojedynczych czynników ryzyka rynkowego w przyszłości.
Prezentowane w niniejszym punkcie analizy scenariuszowe mają na celu analizę wpływu zmian czynników ryzyka rynkowego na wyniki finansowe Grupy. Przedmiotem analizy zostały objęte wyłącznie te pozycje, które spełniają definicję instrumentów finansowych zgodnie z MSSF.
Potencjalne możliwe zmiany kursów walutowych są określone w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego i zostały obliczone na podstawie zmiany kursów o +/- 5%.
W analizie wrażliwości na ryzyko stopy procentowej Grupa stosuje równoległe przesunięcie krzywej stóp procentowych o potencjalną możliwą zmianę referencyjnych stóp procentowych w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego. Dla celów analizy wrażliwości na ryzyko zmian stóp procentowych wykorzystano średnie poziomy referencyjnych stóp procentowych w danym roku. Skala potencjalnych zmian stóp procentowych została określona na poziomie +/- 0,5 pp.
W przypadku analizy wrażliwości na zmiany stóp procentowych efekt zmian czynników ryzyka został odniesiony do wartości przychodów/kosztów odsetkowych dla instrumentów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu oraz do wartości godziwej na datę bilansową instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu wycenianych do wartości godziwej.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla każdego rodzaju ryzyka rynkowego, na które Grupa jest narażona na dzień bilansowy, pokazując, jaki wpływ na wynik finansowy brutto miałyby potencjalnie możliwe zmiany poszczególnych czynników ryzyka według klas aktywów i zobowiązań finansowych.
Do pomiaru ryzyka walutowego Grupa wykorzystuje analizę wrażliwości. W tabeli poniżej zaprezentowane zostały główne ekspozycje walutowe Grupy oraz potencjalne zyski/straty kursowe na tych ekspozycjach będące wynikiem hipotetycznej pięcioprocentowej aprecjacji/deprecjacji złotego względem innych walut, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych zostały wyłączone z analizy.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Ryzyko walutowe | Łącznie watość bilansowa w PLN | EUR | GBP | USD | |||
| w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | |
Aktywa finansowe | |||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 119 596 211,97 | 8 451 965,44 | 39 638 872,72 | 18 213,03 | 96 450,74 | 3 118,52 | 13 727,10 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 12 613 765,95 | 571 227,51 | 2 273 364,25 | 0,00 | 0,00 | 2 855,07 | 12 567,45 |
Razem | 132 209 977,92 | 9 023 192,95 | 41 912 236,97 | 18 213,03 | 96 450,74 | 5 973,59 | 26 294,55 |
Ryzyko walutowe | Łącznie watość bilansowa w PLN | EUR | GBP | USD | |||
| w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | w walucie | w PLN | |
Aktywa finansowe | |||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 108 966 372,60 | 4 293 500,48 | 19 747 526,11 | 16 096,37 | 88 282,15 | 2 534,99 | 10 292,06 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 10 225 994,12 | 1 144 409,30 | 5 251 149,17 | 0,00 | 0,00 | 870,67 | 3 586,38 |
Razem | 119 192 366,72 | 5 437 909,78 | 24 998 675,28 | 16 096,37 | 88 282,15 | 3 405,66 | 13 878,44 |
Grupa identyfikuje ekspozycję na ryzyko zmian stóp procentowych WIBOR. Polityka zabezpieczania Grupy przed ryzykiem stopy procentowej, ograniczająca wpływ niekorzystnych zmian stóp procentowych, jest ustalana okresowo. Preferowany podział pomiędzy zadłużeniem opartym na zmiennej stopie, a tym opartym na stałej stopie procentowej, jest wynikiem analizy wpływu potencjalnych zmian stóp procentowych na koszty finansowe. Grupa w roku 2022 zabezpieczała ryzyko stopy procentowej wykorzystując swapy procentowe. W rezultacie zastosowania zabezpieczeń, struktura zobowiązań zmienia się w kierunku struktury docelowej, jako że zobowiązania oparte na zmiennej/stałej stopie procentowej efektywnie zamieniane są na zobowiązania o stałej/zmiennej stopie procentowej.
Poniższe tabele przedstawiają wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalne możliwe do zaistnienia zmiany stóp procentowych w horyzoncie do daty następnego sprawozdania finansowego, przy założeniu niezmienności innych czynników ryzyka (w związku ze zobowiązaniami o zmiennym oprocentowaniu).
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Klasy instrumentów finansowych | Wartość bilansowa w PLN | Wartość narażona na ryzyko | WIBOR +0,5 pp | WIBOR -0,5 pp | ||
| Wynik finansowy | Kapitały | Wynik finansowy | Kapitały | ||
Kredyty i pożyczki | (407 389 168,92) | (407 389 168,92) | (297 660,88) | 0,00 | 297 660,88 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | (65 905 574,42) | (65 905 574,42) | (297 660,88) | 0,00 | 297 660,88 | 0,00 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 3 616 111,52 | 0,00 | 0,00 | 170 327,40 | 0,00 | (170 327,40) |
Razem | (469 678 631,82) | (473 294 743,34) | (595 321,76) | 170 327,40 | 595 321,76 | (170 327,40) |
Klasy instrumentów finansowych | Wartość bilansowa w PLN | Wartość narażona na ryzyko | WIBOR +0,5 pp | WIBOR -0,5 pp | ||
| Wynik finansowy | Kapitały | Wynik finansowy | Kapitały | ||
Kredyty i pożyczki | (327 837 230,44) | (327 837 230,44) | (290 225,23) | 0,00 | 290 225,23 | 0,00 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | (53 158 778,91) | (53 158 778,91) | (290 225,23) | 0,00 | 290 225,23 | 0,00 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 2 225 387,46 | 0,00 | 0,00 | 20 505,13 | 0,00 | (20 505,13) |
Razem | (378 770 621,89) | (380 996 009,35) | (580 450,46) | 20 505,13 | 580 450,46 | (20 505,13) |
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Grupa zarządza kapitałem poprzez stosowanie zrównoważonej polityki finansowej, której celem jest dostarczanie odpowiednich środków finansowych na rozwój biznesowy przy jednoczesnym zabezpieczeniu właściwej struktury finansowania i płynności finansowej.
Polityka zarządzania kapitałem Grupy uwzględnia poniższe kluczowe elementy:
- wyniki działalności w połączeniu z planami inwestycyjnymi i rozwojowymi,
- harmonogram spłat długu,
- rating kredytowy Grupy oraz warunki rynku finansowego,
- zasady dystrybucji zysku akcjonariuszom Grupy.
W celu połączenia tych czynników, Grupa okresowo ustala ramy dla struktury finansowania. Aktualne cele Grupy w obszarze zarządzania kapitałem są następujące:
- wskaźnik długu finansowego netto do EBITDA – w okresie realizacji inwestycji – rozbudowy zakładu w Ujeźdźcu Małym na poziomie
poniżej 3,50 za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz 3,5 za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 roku.
W tabeli poniżej przedstawiono wskaźniki kapitałowe wyliczone na dzień 31 grudnia 2022 i 2021 roku oraz dane liczbowe, które posłużyły do ich kalkulacji.
Zarządzanie kapitałem | Okres zakończony | Okres zakończony |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 407 389 168,92 | 321 714 297,85 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 65 905 574,42 | 53 158 778,91 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | (3 616 111,52) | (2 225 387,46) |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 51 430 619,10 | 20 046 518,31 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | (12 613 765,95) | (10 225 994,12) |
Zadłużenie netto | 508 495 484,97 | 382 468 213,49 |
EBITDA | 175 032 319,59 | 171 858 133,31 |
Wskaźnik zadłużenia netto/EBITDA | 2,91 | 2,23 |
Brak jest zewnętrznych wymagań w stosunku do kapitału Grupy.
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w okresach sprawozdawczych objętych niniejszym sprawozdaniem kształtowało się następująco:
Struktura zatrudnienia | Okres zakończony | Okres zakończony |
Pion produkcji | 710 | 668 |
Pracownicy umysłowi | 389 | 387 |
Uczniowie | 60 | 26 |
Osoby korzystające z urlopów wychowawczych | 19 | 20 |
Razem | 1178 | 1101 |
Łączne wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnego z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku wyniosło 123 tys. złotych, za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku 123 tys. złotych.
Podmiotem uprawnionym, badającym niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Tarczyński S.A. jest POLAND AUDIT SERVICES Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Hrubieszowska 2.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Wpływ pandemii COVID-19 na kontynuacje działalności Grupy.
Zarząd Spółki analizując wydarzenia związane z występowaniem pandemii Covid-19 w przeciągu roku 2022 ocenia, że kolejne fale epidemii nie wpłynęły znacząco na prowadzoną działalność produkcyjną, operacyjną, finansową oraz na zachwianie łańcucha dostaw.
Od początku trwania pandemii do momentu publikacji niniejszego sprawozdania Zarząd Spółki podejmował szereg działań mających na względzie zabezpieczenie ciągłości działania oraz zachowanie zdrowia pracowników tj.:
Zapewnienie ciągłości produkcji poprzez zapewnianie wymaganej ilości pracowników
Wprowadzenie rutynowej kontroli temperatury i innych wczesnych oznak zachorowania
Izolowanie zakażonych pracowników
Realizację akcji informacyjnych wspierające zachowanie dystansu podczas pracy oraz propagujących szczepienia
Zapewnienie środków ochronnych tj. maseczki, rękawiczki dla wszystkich pracowników
Organizację szczepień na terenie zakładu pracy
Testowanie pracowników
Na dzień publikacji raportu możemy stwierdzić, że epidemia wirusa COVID-19 nie wywarła istotnego negatywnego wpływu na strategiczną orientację i cele operacyjne Grupy oraz jej sytuację finansową.
Wpływ na zwiększanie przychodów oraz zysków Spółki, niewątpliwie miały zmiany zachodzące w gospodarstwach domowych w kwestiach zakupowych oraz ograniczenie w przemieszaniu się i funkcjonowaniu lokali gastronomicznych.
Zmiany preferencji zakupowych na szybko dostępne przekąski wspierały wzrost zapotrzebowanie na produkty Spółki, co przełożyło się na większe wolumeny produkcji oraz sprzedaży. Biorąc pod uwagę wyniki sprzedażowe roku 2022 sądzimy że ta zmiana się utrwaliła.
Na dzień sporządzenia sprawozdania Zarząd Spółki ocenia ryzyko wpływ pandemii Covid-19 na niskim poziomie.
Dzięki dynamicznie podejmowanym działaniach przez Zarząd, Spółka nie tylko nie ograniczyła skali prowadzonej działalności, a ją zwiększyła, o czym świadczą prezentowane wyniki roczne.
Wpływ pandemii wojny na Ukrainie na działalność Grupy.
Na moment sporządzania oraz publikacji niniejszego sprawozdania Zarząd Tarczyński S.A. dokonuje analizy wpływu działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz nakładanych na Rosję oraz Białoruś sankcji gospodarczych.
Okoliczności te w sposób pośredni oddziaływają na bieżącą i prognozowaną w horyzoncie średnioterminowym sytuację ekonomiczną Spółki
Nieodbudowane w pełni łańcuchy dostaw po wystąpieniu Covid-19 oraz pierwotne prognozy oraz przewidywania co do ograniczonej dostępności produktów rolnych i surowców energetycznych z terenów objętych wojną i krajów objętych restrykcjami powodowały wzrost ryzyka w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, w szczególności w pierwszej połowie roku 2022 i do końca sierpnia gdzie trend rosnący w zakresie cen surowców uzyskał swoje apogeum by następnie odwrócić się w trend spadkowy, który trwa do chwili obecnej.
Sytuacja cenowa na rynku energetycznym i gazowym nie wywierała negatywnej presji na wyniki Spółki w minionym roku z racji na zawarte w roku 2021 kontrakty roczne na rok 2022 oraz stosowane w spółce rozwiązania techniczne obejmujące instalację wysokosprawnej kogeneracji stabilizującej koszt produkcji energii na potrzeby własne.
O ile zmiany cen surowców energetycznych nie oddziaływały na Spółkę negatywnie to ich pochodne w postaci wpływu na koszty produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz szeroko pojętą inflację już tak. Wzrost cen pasz, a co za tym idzie kosztów hodowli wpłynęły w roku 2022 na skokowy wzrost cen surowców mięsnych. W oparciu o indeks cen mięsa wieprzowego w Niemczech (ZMP) skalę tego wzrostu szacujemy na ok 40%. W roku 2022 oraz i dalsze ponad 20 % w roku 2023 do daty bieżącej. Reakcją Spółki na to oddziaływanie był proces przenoszenia bodźców kosztowych w cenę produktów powiązany z optymalizacją procesów wewnętrznych i realizacją programu oszczędnościowego w Spółce.
Szacujemy, że w wyniku w/w działań zneutralizowano negatywne oddziaływanie omawianego czynnika ryzyka
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Ze względu na wysoką dynamikę zmian oraz niepewność w zakresie występowania kolejnych sankcji gospodarczych oraz wpływu ich na osłabienie poszczególnych gospodarek Unii Europejskiej, Zarząd Spółki nie może przewidzieć dalszych scenariuszy wydarzeń oraz skwantyfikować jego wpływu na sytuację ekonomiczną Spółki
Zarząd analizuje spływające informacje od dostawców oraz odbiorców towarów, materiałów oraz produktów oraz podejmuje niezbędne działania, aby zminimalizować materializacje się ryzyk.
W zakresie prowadzonej działalności na rynku Ukraińskim, Rosyjskim oraz Białoruskim Zarząd ocenia wpływ ryzyka na niskim poziomie w związku z występowaniem marginalnej lub brakiem sprzedaży na ww. rynkach.
W momencie wystąpienia znaczącego ryzyka wywołanego wojną na Ukrainie, Zarząd Spółki będzie informować na bieżąco o istotnych zmianach w tym zakresie
Wpływ zdarzenia pożarowego z dnia 20 października 2022
W dniu 20 października 2022 roku na terenie. zakładu Spółki położonego w Ujeźdźcu Małym miał miejsce pożar, który objął swoim zasięgiem jedną z nowo wybudowanych hal produkcyjnych.. Zniszczeniu uległa część nowych hal produkcyjno-magazynowych wraz z dwiema nowymi liniami produkcyjnymi, z których jedna z nich uległa całkowitemu zniszczeniu. Wiąże się to z koniecznością odbudowy zniszczonej pożarem hali produkcyjnej, która trwać będzie do końca 2023 roku, oraz odbudową zniszczonej linii produkcyjnej, która trwać będzie do drugiego kwartału 2024 roku.
Spółka szacuje, iż wartość jej majątku objętego ww. zdarzeniem wyniosła ok. 101 mln PLN, a skala odpisów wartości majątku zniszczonego lub wymagającego naprawy ujęta w sprawozdaniach finansowych roku 2022 w zakresie pozostałych kosztów operacyjnych to 53,3 mln PLN.
Według szacunków Spółki, wartość kosztów usuwania skutków pożaru i nakładów związanych z odtworzeniem zniszczonego majątku wyniesie ok. 59 mln PLN, zaś szacunek strat związanych z utratą zysku w wyniku czasowego wyłączenia produkcji oraz wyższych niż standardowe kosztów produkcji w okresie do końca roku 2022 wynosi ok 3,0 mln PLN
Skutki pożaru, z uwagi na szkody wyrządzone głównie na nowo budowanych liniach produkcyjnych, nie wpływają istotnie na prowadzoną działalność przez Emitenta i jego bieżące wyniki finansowe. W celu minimalizacji negatywnego wpływu zdarzenia na wyniki sprzedażowe Spółka podjęła decyzję o tymczasowym uruchomieniu części produkcji w innej hali zakładu, kontynuowanej do 28 grudnia 2022, w której to dacie odtworzono produkcję na drugiej linii częściowo dotkniętej pożarem, co w świetle relokacji produkcji i tempa odtworzenia zdolności produkcyjnych czasowo wyłączonych pozwoliło zaspokoić potrzeby klientów i plany sprzedażowe bez istotnego wpływu na osiągnięte przychody Spółki.
Szkoda została zgłoszona równocześnie do zakładu ubezpieczeń świadczącego ochronę ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej Wykonawcy świadczącego w dniu zdarzenia prace montażowe w obszarze zniszczonej hali. Odpowiednie organy prowadzą postępowania związane z ustaleniem przyczyn pożaru. Raporty w tym przedmiocie nie zostały jeszcze doręczone Emitentowi. W ocenie Zarządu Spółki zidentyfikowane źródła rozliczenia szkody pożarowej pokrywają koszty usunięcia skutków pożaru w obszarze odtworzenia utraconego majątku i rekompensaty skutków ekonomiczno-finansowych będących pochodną ww. zdarzenia.
Zarząd prowadzi działania związane z naprawieniem szkody oraz uzyskaniem pokrycia kosztów odbudowy z własnych polis ubezpieczeniowych w tym ubezpieczenia od wszystkich ryzyk oraz utraty zysku jak również z polisy OC podwykonawcy. W tym zakresie Spółka uzyskała od Ubezpieczyciela w dniu 24 lutego 2023 r. wpłatę kwoty 11.125.479,00 PLN stanowiącej tzw. bezsporną część świadczenia z tytułu szkody pożarowej na terenie zakładu produkcyjnego Spółki, objętej ubezpieczeniem majątkowym od wszystkich ryzyk. W wyniku oceny postępowania odszkodowawczego oraz szacunków Zarządu Spółki co do pokrycia kosztów usunięcia skutków pożaru dostępnymi polisami ujęto w sprawozdaniu finansowym w roku 2022 przychody przyszłych okresów w kwocie 12 mln zł.
Oznacza to, że jest to tylko część należnego odszkodowania oraz że Ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność z tytułu ww. ubezpieczenia w związku z pożarem. Wypłacane środki zostaną przeznaczone na wymianę, przywrócenie do poprzedniego stanu, naprawę lub zakup analogicznych składników majątkowych, które uległy zniszczeniu w wyniku pożaru.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Wartość szacowanych strat oraz kosztów odtworzenia może ulec zmianie, w szczególności wartość strat z tytułu utraty przychodów i zysku objęta ubezpieczeniem za okres do 12 miesięcy od daty zdarzenia.
W ocenie Zarządu Spółki istotnymi czynnikami wpływającymi na sytuacje finansową Spółki po dacie bilansowej są tendencję zwyżkowe cen surowców mięsnych trwające do daty publikacji pomimo obserwowanych na rynku spadków cen na innych produktach żywnościowych. Wzrost indeksu mięsa wieprzowego w roku 2023 osiągnął poziom ok 15%, co na tle obserwowanej recesji i spowolniania inflacji oznacza dodatkowe wyzwania dla Spółki w zakresie podwyżek cen i zachowania marżowości sprzedaży bez istotnego wpływu na jej skalę.
GRUPA KAPITAŁOWA TARCZYŃSKI S.A.
skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Sprawozdanie finansowe przedstawił Zarząd Spółki Dominującej:
Jacek Tarczyński - Prezes Zarządu | Radosław Chmurak - Wiceprezes Zarządu |
Dawid Tarczyński – Członek Zarządu | Tomasz Tarczyński - Członek Zarządu |
Krzysztof Cetnar - Członek Zarządu |
Podpis osoby sporządzającej:
| ||
Ujeździec Mały, dnia 27 kwietnia 2023 r. |