Sprawozdanie finansowe
GRUPY KAPITAŁOWEJ
GIEŁDA PRAW MAJĄTKOWYCH „VINDEXUS”
za rok sprawozdawczy
od 01.01.2023r. do 31.12.2023r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Spis treści
Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej w 2023 roku.
I.Sprawozdanie skonsolidowane z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok sprawozdawczy od 01.01.2023 do 31.12.2023.5
II.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej.6
III.Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.7
IV.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych.8
V.Informacja dodatkowa do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.9
V.1Informacje wstępne o jednostkach Grupy Kapitałowej Giełda Praw Majątkowych „Vindexus”.9
V.2Zgodność z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej MSSF/MSR.10
V.4Informacje o jednostkach zależnych.12
V.5Zasada kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.15
V.7Waluta funkcjonalna i prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym.15
V.8Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów.16
V.8.1Instrumenty finansowe i zobowiązania finansowe - zasady klasyfikowania.17
V.8.2Zasady wyceny instrumentów i zobowiązań finansowych.18
V.8.3Wycena rzeczowych składników aktywów Grupy Kapitałowej.23
V.8.4Zasady ujmowania i wyceny kapitałów własnych i pozostałych składników pasywów.27
V.8.5Elementy sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.27
V.8.6Pozostałe informacje do polityki rachunkowości.29
V.8.7Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach.33
V.9Zastosowanie elektronicznego formatu raportowania ESEF dla sprawozdania finansowego.36
V.10Zmiany zasad (polityki) rachunkowości.36
V.10.2Informacje o zmianach standardów MSSF/MSR, które wywarły znaczący wpływ na politykę rachunkowości stosowaną w Grupie .36
VI.Dodatkowe noty i objaśnienia do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.38
Nota 1. PRZYCHODY GRUPY KAPITAŁOWEJ.38
Nota 2 PRZYCHODY Z DZIALALNOŚCI PODSTAWOWEJ.39
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ.40
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE.42
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE.43
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY.43
Nota 7. SEGMENTY OPERACYJNE.45
Nota 8. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA.47
Nota 9. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ.47
Nota 10. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO..47
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Nota 11. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH.48
Nota 12. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH.48
Nota 13. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE.48
Nota 14. WARTOŚCI NIEMATERIALNE.51
Nota 16. AKCJE I UDZIAŁY W JEDNOSTKACH STOWARZYSZONYCH.53
Nota 17. UDZIAŁY i AKCJE W POZOSTAŁYCH JEDNOSTKACH.53
Nota 19. NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE.54
Nota 20. WIERZYTELNOŚCI NABYTE.57
Nota 21. INNE KRÓTKOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE.59
Nota 22. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY.59
Nota 23. AKTYWA TRWAŁE LUB GRUPY DO ZBYCIA ZAKLASYFIKOWANE JAKO PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY LUB DO WYDANIA WŁAŚCICIELOM.59
Nota 24. KAPITAŁ ZAKŁADOWY SPÓŁKI DOMINUJĄCEJ.60
Nota 25. EMISJA KAPITAŁOWYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH PRZEZ SPÓŁKĘ DOMINUJĄCĄ W 2023 ROKU.61
Nota 26. KAPITAŁ ZAPASOWY SPÓŁKI DOMINUJĄCEJ ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ.61
Nota 28. POZOSTAŁE KAPITAŁY.62
Nota 30. KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY MNIEJSZOŚCIOWYCH NIEKONTROLUJĄCYCH.63
Nota 31. KREDYTY I POŻYCZKI.63
Nota 32. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI.65
Nota 33. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE.67
Nota 34. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS.68
Nota 35. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE.68
Nota 36. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO.68
Nota 37. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE.68
Nota 38. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM.69
Nota 39. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH.75
Nota 40 SZACOWANIE UTRATY WARTOŚCI DLA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH.79
Nota 41. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM.80
Nota 42. INFORMACJE O TRANSKACJACH ZAWARTYCH Z JEDNOSTKAMI POWIĄZANYMI.81
Nota 43. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ, RADY NADZORCZEJ ORAZ PODMIOTÓW ZARZĄDZAJĄCYCH FUNDUSZAMI SEKURYTYZACYJNYMI.83
Nota 45. UMOWY NA ŚWIADCZENIE USŁUG W ŚWIETLE MSSF 16 – LEASING – UJĘTE W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM.85
Nota 46. AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO.85
Nota 48. ROZLICZENIA PODATKOWE.86
Nota 49. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU.86
Nota 50. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SKORYGOWANE WSKAŹNIKIEM INFLACJI.87
Nota 51. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM.87
Nota 52. INFORMACJE O KOSZTACH TRANSAKCJI BADANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO.87
Nota 53. WPŁYW KONFLIKTU W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚC SPÓŁKI PO DNIU BILANSOWYM.87
Nota 54. ZMIANA ZASAD RACHUNKOWOŚCI.88
Nota 55. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH.88
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy Kapitałowej „Vindexus”.
Nazwa:
Siedziba jednostki:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
| Nota | 01.01.2023- 31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Przychody z działalności podstawowej | 1,2 | ||
Koszt własny | 3 | ( | ( |
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
| ||
Pozostałe przychody operacyjne | 4 | ||
Koszty ogólne i administracyjne | 3 | ( | ( |
Pozostałe koszty operacyjne | 4 | ( | ( |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
| ||
Przychody finansowe | 5 | ( | |
Koszty finansowe | 5 | ( | ( |
Udział w zyskach osób prawnych ustalany metodą praw własności |
| ( | ( |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy | 6 | ( | ( |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ||
Zysk (strata) z działalności zaniechanej
| 8 | ||
Zysk (strata) netto |
| ||
Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
| ( | |
Zysk (strata) netto podmiotu dominującego |
| ||
Dochody ujęte w kapitale, które nie zostaną przeklasyfikowane na wynik finansowy |
| ||
Dochody ujęte w kapitale, które mogą zostać przeklasyfikowane na wynik finansowy | 11,12 | ||
Inne dochody całkowite netto |
| ||
Suma dochodów całkowitych: |
| ||
Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
| ( | |
Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący |
| ||
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 9 |
|
|
Podstawowy za okres obrotowy |
| ||
Rozwodniony za okres obrotowy |
| ||
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) |
|
|
|
Podstawowy za okres obrotowy |
| ||
Rozwodniony za okres obrotowy |
|
Warszawa, 27 kwietnia 2024r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
AKTYWA | Nota | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
A. Aktywa trwałe |
| ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 13 | ||
Wartości niematerialne | 14 | ||
Wartość firmy | 15 | ||
Nieruchomości inwestycyjne |
| ||
Udziały i akcje w jednostkach stowarzyszonych | 16 | ||
Udziały i akcje w jednostkach pozostałych | 17 | ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 6 | ||
B. Aktywa obrotowe (1+2) |
| ||
1. Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom |
| ||
Zapasy | 18 | ||
Należności handlowe i pozostałe | 19 | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
| ||
Nabyte wierzytelności w zamortyzowanym koszcie | 20 | ||
Aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy |
| ||
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe | 21 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 22 | ||
2. Aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom | 22 | ||
C. AKTYWA RAZEM (A+B) |
|
PASYWA | Nota | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
A. Kapitał własny (1+2) |
| ||
1. Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
| ||
Kapitał zakładowy | 24 | ||
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 26 | ||
Akcje własne | 27 | ( | ( |
Pozostałe kapitały | 28 | ||
Zyski zatrzymane | 29 | ||
2. Kapitał własny akcjonariuszy niekontrolujących | 30 | ||
B. Zobowiązania (1+2) |
| ||
1. Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Kredyty i pożyczki | 31 | ||
Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji, część długoterminowa | 32 | ||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 33 | ||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 37 | ||
Pozostałe rezerwy |
| ||
2. Zobowiązania krótkoterminowe (2a + 2b) |
| ||
2a. Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży |
| ||
Kredyty i pożyczki | 31 | ||
Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji, część krótkoterminowa | 32 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 33 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
| ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 37 | ||
Pozostałe rezerwy |
| ||
2b. Zobowiązania dotyczące aktywów sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
| ||
C. PASYWA RAZEM (A+B) |
|
Warszawa, 27 kwietnia 2024r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2023r.
Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Akcje własne | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał | Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | Kapitał | |
Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2023r. | ( | |||||||
Korekty z tyt. błędów podstawowych | ||||||||
Zmiany zasad rachunkowości | ||||||||
Kapitał własny po korektach | ( | |||||||
Emisja akcji | ||||||||
Nabycie akcji własnych | ( | ( | ( | |||||
Płatność w formie akcji | ||||||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ( | |||||
Inne zmiany w kapitale własnym | ( | ( | ( | |||||
Wynik bieżącego okresu | ( | |||||||
Inne dochody całkowite | ||||||||
Suma dochodów całkowitych | ( | |||||||
Zmiana kapitału własnego | ( | ( | ||||||
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2023r. | ( |
Dwanaście miesięcy zakończonych 31.12.2022r.
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Akcje własne | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał | Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | Kapitał |
Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022r. | ( | |||||||
Korekty z tyt. błędów podstawowych | ||||||||
Zmiany zasad rachunkowości | ||||||||
Kapitał własny po korektach | ( | |||||||
Emisja akcji, w tym płatności w formie akcji | ||||||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ( | |||||
Inne zmiany w kapitale własnym | ( | ( | ( | |||||
Wynik bieżącego okresu | ||||||||
Inne dochody całkowite | ||||||||
Suma dochodów całkowitych | ||||||||
Zmiana kapitału własnego | ||||||||
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2022r. | ( |
Warszawa, 27 kwietnia 2024r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Nota | 01.01 -31.12.2023 | 01.01 -31.12.2022 | |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA |
|
|
|
I. Zysk przed opodatkowaniem |
| ||
II. Suma korekt (Suma od 1 do 10) |
| ( | |
1. Amortyzacja | 56 | ||
2.Przychody z tytułu odsetek | 56 | ( | ( |
3.Koszty z tytułu odsetek | 56 | ||
4.Zysk /strata z działalności inwestycyjnej | 56 | ||
5.Udział z zyskach osób prawnych | 56 | ||
6.Zmiana stanu rezerw | 56 | ( | |
7.Zmiana stanu wierzytelności | 56 | ( | |
8.Zmiana stanu należności | 56 | ( | ( |
9.Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 56 | ( | ( |
10.Zmiana stanu zapasów | 56 | ||
11.Gotówka z działalności operacyjnej (I+II) |
| ||
12.Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony |
| ( | ( |
A.Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (11+12) |
| ||
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA |
|
|
|
1.Zbycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | 56 | ||
2.Odsetki | 56 | ||
3.Nabycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych i nieruchomości inwestycyjnych | 56 | ( | ( |
4.Wydatki na aktywa finansowe | 56 | ( | ( |
5.Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne | 56 | ||
B.Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (Suma od 1 do 5) |
| ( | |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA |
|
|
|
1.Wpływ netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 56 | ||
2. Nabycie akcji własnych |
| ( | |
2.Wpływy z kredytów i pożyczek | 56 | ||
3.Spłata kredytów i pożyczek | 56 | ( | |
4.Emisja dłużnych papierów wartościowych | 56 | ||
5.Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli | 56 | ( | ( |
6.Wykup dłużnych papierów wartościowych | 56 | ( | ( |
7.Odsetki | 56 | ( | ( |
C.Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (Suma od 1 do 7) |
| ( | ( |
D.Przepływy pieniężne netto razem (A+B+C) |
| ( | ( |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
| ||
E.Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: |
| ( | ( |
F.Środki pieniężne na początek okresu |
| ||
G.Środki pieniężne na koniec okresu (F+D) |
|
Warszawa, 27 kwietnia 2024r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Jednostki zależne na dzień 31.12.2022r.
Wyszczególnienie | GPM VINDEXUS NFIZW* | Future NFIZW* | Alfa NFIZW* | Fingo Capital S.A. | Fiz-Bud Sp. z o.o. | ||
Siedziba podmiotu | 04-329 Warszawa ul. Grochowska 152 lok.1 | 04-329 Warszawa ul. Grochowska 152 lok.1 | 04-329 Warszawa ul. Grochowska 152 lok.1 | 04-329 Warszawa ul. Grochowska 152 lok.3 | 04-329 Warszawa ul. Grochowska 152 lok.4 | ||
Towarzystwo zarządzające na dzień opublikowania raportu | Mebis TFI S.A. Warszawa ul. Grochowska 152 lok.1 | Mebis TFI S.A. Warszawa ul. Grochowska 152 lok.1 | Mebis TFI S.A. Warszawa ul. Grochowska 152 lok.1 | Nie dotyczy | Nie dotyczy | ||
Rejestr Sądowy | Rejestr Funduszy Inwestycyjnych | Rejestr Funduszy Inwestycyjnych | Rejestr Funduszy Inwestycyjnych | Krajowy Rejestr Sądowy | Krajowy Rejestr Sądowy | ||
Sąd prowadzący rejestr | VII Wydział Cywilny Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie | XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego | XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego | ||||
Data wpisu do RFI / KRS | 24.07.2007 | 13.10.2011 | 18.01.2013 | 13.02.2017 | 21.02.2011 | ||
Pozycja w RFI | 312 | 671 | 832 | xxx | xxx | ||
Numer KRS | xxx | xxx | xxx | 663247 | 378951 | ||
Data przejęcia kontroli przez Jednostkę dominującą | 07.04.2011r. | 11.09.2012r. | 01.06.2017r. | 16.06.2020 | 31.08.2020 | ||
Liczba certyfikatów inwestycyjnych nabytych przez jednostkę dominującą | 68 | 10 100 | 13 136 | xxx | xxx | ||
Kapitał funduszu wpłacony w tys. zł | 33 663 | 36 303 | 13 837 | xxx | xxx | ||
Liczba certyfikatów inwestycyjnych funduszu na 31.12.2023 | 34 | 5 900 | 8 136 | xxx | xxx | ||
Liczba certyfikatów inwestycyjnych funduszu na dzień publikacji raportu | 34 | 5 900 | 8 136 | xxx | xxx | ||
Liczba akcji spółki 31.12.2023 | xxx | xxx | xxx | 12 300 000 | 11 836 | ||
Liczba akcji nabytych przez jednostkę dominującą 31.12.2023 | xxx | xxx | xxx | 12 164 500 | 10 696 | ||
Wpłacony kapitał zakładowy w tys. zł. | xxx | xxx | xxx | 12 300 | 5 918 | ||
Liczba akcji spółki na dzień publikacji raportu | xxx | xxx | xxx | 12 300 000 | 11 836 | ||
Liczba akcji nabytych przez jednostkę dominującą na dzień publikacji raportu | xxx | xxx | xxx | 12 164 500 | 10 696 | ||
*NFIZW – Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które zostały przyjęte do obowiązkowego stosowania, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
a)Jednostki zależne.
Jednostki zależne to wszelkie jednostki, w odniesieniu do których Spółka dominująca ma zdolność kierowania ich polityką finansową i operacyjną, co zwykle towarzyszy posiadaniu większości w ogólnej liczbie głosów w organach stanowiących. Jednostka dominująca sprawuje kontrolę nad jednostką zależną w szczególności, gdy z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę zależną posiada prawa do jej wyników finansowych, ma możliwość wywierania wpływu na ich wysokość oraz podlega ekspozycji na zmienność tych wyników.
Jednostki zależne są objęte konsolidacją od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Po dniu ustania kontroli obowiązek konsolidacji nie występuje. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą przejęcia. Przekazaną zapłatę w ramach połączenia jednostek wycenia się w wartości godziwej, obliczanej jako ustaloną na dzień przejęcia sumę wartości godziwych aktywów przeniesionych przez jednostkę przejmującą, zobowiązań zaciągniętych przez jednostkę przejmującą wobec poprzednich właścicieli jednostki przejmowanej oraz udziałów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę przejmującą.
Koszty powiązane z przejęciem są to koszty, które jednostka przejmująca ponosi, aby doprowadzić do połączenia jednostek, np. opłaty z tytułu usług doradczych, prawnych, rachunkowości, wyceny oraz opłaty za inne usługi profesjonalne lub doradcze, koszty ogólnej administracji oraz koszty rejestracji i emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych. Jednostka przejmująca rozlicza związane z przejęciem koszty jako koszt okresu, w którym koszty te są ponoszone w zamian za otrzymane usługi.
Jednostka przejmująca ujmuje wartość firmy na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości i) nad wartością ii):
i.sumy:
przekazanej zapłaty wycenianej generalnie według wartości godziwej na dzień przejęcia,
wartości udziałów przypisanych do udziałowców niesprawujących kontroli,
w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, w wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej,
ii.kwoty netto zidentyfikowanych nabytych aktywów oraz przejętych zobowiązań.
Skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządza się stosując jednolite zasady rachunkowości w odniesieniu do podobnych transakcji oraz innych zdarzeń następujących w zbliżonych okolicznościach.
Wartość bilansowa inwestycji jednostki dominującej w jednostce zależnej oraz część kapitału własnego jednostki zależnej, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej zostaje wyłączona.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy jednostkami Grupy są eliminowane począwszy od dnia przejęcia kontroli. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.
Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki tworzące Grupę zostają zmienione tam, gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi w Grupie.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Udziały niekontrolujące obejmują nie należące do Grupy udziały w jednostkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia akcjonariuszom spoza Grupy Kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
i. wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3,
ii. zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
Zyski i straty, a także każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50% ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczane metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków lub strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. Wartość bilansową inwestycji koryguje się o łączne zmiany stanu od dnia nabycia.
Na koniec 2022r. w Grupie występowały dwie jednostki stowarzyszone Eurea Sp. z o.o. oraz Pollease Sp. z o.o.
d) Jednostki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres kończący się 31 grudnia 2023r. oraz okres porównawczy obejmuje następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów | |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” S.A. | Jednostka dominująca | |
GPM Vindexus Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności | 100% | 100% |
Future Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności | 100% | 100% |
Alfa Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności | 100% | 100% |
Fingo Capital S.A | 98,90% | 98,50% |
Fiz-Bud Sp. z o.o. | 90,37% | 89,62% |
Wspólne przedsięwzięcie to wspólne ustalenie umowne, w ramach którego strony sprawujące współkontrolę nad ustaleniem umownym mają prawa do aktywów netto tego przedsięwzięcia.
Udział we wspólnym przedsięwzięciu jest wyceniany zgodnie z metodą praw własności.
W momencie początkowego ujęcia inwestycja we wspólnym przedsięwzięciu jest ujmowana według kosztu, a wartość bilansowa jest powiększana lub pomniejszana w celu ujęcia udziałów inwestora w zyskach lub stratach jednostki w której dokonano inwestycji, odnotowanych przez nią po dacie nabycia.
Udział inwestora w zysku lub stracie jednostki, w której dokonano inwestycji, ujmuje się w zysku lub stracie inwestora.
Otrzymane wypłaty z zysku wypracowanego przez jednostkę, w której dokonano inwestycji, obniżają wartość bilansową inwestycji.
Korekta wartości bilansowej może być też konieczna ze względu na zmiany proporcji udziału inwestora we wspólnym przedsięwzięciu.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
1. GPM Vindexus NFIZW.
Jednostka dominująca objęła konsolidacją dane finansowe jednostki zależnej począwszy od 01.04.2011r. ze względu na objęcie kontroli przez Spółkę dominującą GPM Vindexus S.A. 07.04.2011r. nad jednostką zależną GPM Vindexus Niestandaryzowanym Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Wierzytelności.
Objęcie kontroli nastąpiło z uwagi na zmiany w statucie funduszu, który rozszerzył uprawnienia korporacyjne Zgromadzenia Inwestorów w zakresie akceptacji i kontroli polityki inwestycyjnej funduszu, a w szczególności realizacji jego celów inwestycyjnych. W związku z faktem posiadania 100% certyfikatów inwestycyjnych przez Spółkę dominującą na dzień zmian w statucie funduszu uznaje się, że poprzez rozszerzenie jej uprawnień nabyła kontrolę nad funduszem.
Nabycia certyfikatów inwestycyjnych GPM Vindexus NFIZW na 31.12.2023r. oraz na dzień publikacji raportu.
Emisja | Data objęcia | Liczba objętych CI* | Koszt nabycia jednego CI *w zł | Koszt nabycia objętych CI* łącznie | Ilość umorzonych CI* | Liczba posiadanych CI* na dzień publikacji raportu | Koszt nabycia CI*w zł na dzień publikacji raportu łącznie |
Seria A | 17 lipca 2007 | 5 | 200 000,00 | 1 000 000,00 | 0 | 5 | 1 000 000,00 |
Seria C | 22 sierpnia 2008 | 10 | 152 593,61 | 1 525 936,10 | 0 | 10 | 1 525 936,10 |
Seria D | 16 września 2008 | 8 | 151 962,50 | 1 215 700,00 | 0 | 8 | 1 215 700,00 |
Seria E | 17 stycznia 2011 | 7 | 660 736,32 | 4 625 154,24 | 7 | 0 | 0 |
Seria F | 17 lutego 2011 | 38 | 665 698,92 | 25 296 558,96 | 27 | 11 | 7 322 688,12 |
Ogółem | 68 | xxx | 33 663 349,30 | 34 | 34 | 11 064 324,22 | |
CI* certyfikat inwestycyjny
Kapitał funduszu wpłacony 33 663 349,30 zł obejmował 68 certyfikatów inwestycyjnych.
Na dzień wyceny 30 czerwca 2014r. Spółka zgłosiła wykup 3 certyfikatów inwestycyjnych serii F o nr 26, 27 i 28 .
30 września 2014r. Spółka zgłosiła wykup jednego certyfikatu inwestycyjnego serii F o nr 25 i wartości wykupu 1 110 tys. zł.
7 stycznia 2021r. Zarząd Mebis TFI SA podjął uchwałę w sprawie wykupu 4 certyfikatów inwestycyjnych serii F o nr 22,23,24 i 36, a dzień wykupu został ustalony na 31 grudnia 2020r.
5 stycznia 2022r. Zarząd Mebis TFI SA podjął uchwałę w sprawie wykupu 6 certyfikatów inwestycyjnych serii F o nr 9,10,11,12,37 i 38, a dzień wykupu został ustalony na 31.12.2021r.
5 kwietnia 2022r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwałę o wykupie 6 certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 1 do nr 6, a 6 października 2022r. podjął uchwałę u wykupie 5 certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 31 do 35.
6 kwietnia 2023r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwałę o wykupie 2 certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 29 do nr 30 oraz 7 certyfikatów inwestycyjnych serii E od nr 1 do nr 7 na dzień wyceny 31.03.2023r.
Na koniec 2023r. Spółka posiadała 34 certyfikaty inwestycyjne funduszu GPM Vindexus NFIZW o łącznej wartości aktywów netto 156 181 tys. zł, a na jeden certyfikat inwestycyjny przypada 4 593,54 tys. zł.
2. Future NFIZW.
Jednostka zależna – Future Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności powstała na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego udzielonego 19 lipca 2011r. Mebis Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych S.A. na utworzenie funduszu.
Future NFIZW został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rejestrowy pod pozycją RFI 671. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Przejecie kontroli nad funduszem Future nastąpiło 11 września 2012r. poprzez objęcie 34 certyfikatów inwestycyjnych przez Spółkę dominującą. Kapitał funduszu wpłacony 9 184 868,66 zł obejmował 46 certyfikatów inwestycyjnych. Jednostka dominująca posiada 100% certyfikatów.
Uchwałą Zarządu Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. z 29 września 2015r. dokonano w dniu 30 września 2015r. podziału wszystkich wyemitowanych i niepodzielonych certyfikatów inwestycyjnych (CI) Future Niestandaryzowanego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Wierzytelności. Podział dokonany został w ten sposób, że jeden certyfikat inwestycyjny przed podziałem odpowiada stu certyfikatom inwestycyjnym po podziale. Podział dokonany został na równe części, tak że całkowita wartość CI przydzielonych uczestnikowi po podziale odpowiada zwielokrotnionej (x * 100) wartości CI, które uczestnik posiadał przed podziałem.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
W 2017 roku na mocy uchwały Zarządu Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. z 10 lipca 2017r. Spółka dominująca objęła całą emisję serii E certyfikatów inwestycyjnych Future NFIZW w ilości 2 500 zł. Wartość emisyjna certyfikatów wyniosła 9 683 tys. zł.
Na mocy uchwały Zarządu Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. z 27 maja 2019r. Spółka objęła 3000 certyfikatów inwestycyjnych Future NFIZW serii F w cenie emisyjnej 5 811,53 zł każdy. Łączna wartość emisyjna certyfikatów w wyniosła 17 434 tys. zł.
6 lipca 2022r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwałę o wykupie 2500 certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 501 do nr 2500 na dzień wyceny 30.06.2022r. 6 października 2022r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwałę o wykupie 500 certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 1 do nr 500 na dzień wyceny 30.09.2022r.
6 kwietnia 2023r. umorzono 1200 certyfikatów inwestycyjnych funduszu Future NFIZW serii E nr 1301-2500 na dzień wyceny 31.03.2023r.
Sposób objęcia certyfikatów inwestycyjnych Future NFIZW, stan na 31.12.2023r. oraz dzień publikacji raportu.
Emisja | Data objęcia | Liczba objętych CI* | Koszt jednego CI* w zł | Nakłady na nabycie CI * | Liczba umorzonych CI* | Liczba posiadanych CI* | Koszt nieumorzonych CI |
Seria A | 3 kwietnia 2012 | 100 | 2 000,0000 | 200 000,00 | 0 | 100 | 200 000,00 |
Seria B | 11 września 2012 | 3 400 | 1 767,2681 | 6 008 711,54 | 0 | 3 400 | 6 008 711,54 |
Seria C | 28 września 2012 | 900 | 2 862,3968 | 2 576 157,12 | 0 | 900 | 2 576 157,12 |
Seria A | 2 stycznia 2013 | 200 | 2 000,0000 | 400 000,00 | 0 | 200 | 400 000,00 |
Seria E | 10 lipca 2017 | 2 500 | 3 873,4100 | 9 683 525,00 | 1 200 | 1 300 | 5 035 433,00 |
Seria F | 27 maja 2019 | 3 000 | 5 811,5300 | 17 434 590,00 | 3 000 | 0 | 0,00 |
Ogółem | 10 100 | xxx | 36 302 983,66 | 4 200 | 5 900 | 14 220 301,66 | |
* Certyfikat inwestycyjny
31 grudnia 2023r. Spółka posiadała 5900 certyfikatów inwestycyjnych Future NFIZW, co stanowi 100% ogólnej liczby certyfikatów funduszu. Wartość aktywów netto Future NFIZW na dzień 31.12.2023r. wynosi 60 416 tys. zł, a wartość jednego certyfikatu 10,24 tys. zł.
3. Alfa NFIZW.
Alfa Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności został utworzony 18 stycznia 2013r. Fundusz został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rejestrowy w pozycji RFI 832. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
14 lipca 2016r. w wyniku objęcia kontroli nad jednostką zależną Adimo Egze S.A. Spółka dominująca przejęła kontrolę nad Alfa Niestandaryzowanym Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Wierzytelności. Kontrola została utracona 16 stycznia 2017r.
1 czerwca 2017r, na skutek rozwiązania umowy sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych Alfa NFIZW zawartej przez jednostkę przejętą Adimo Egze S.A. – Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. stała się jedynym uczestnikiem funduszu Alfa NFIZW i przejęła 30 certyfikatów inwestycyjnych serii A.
Na mocy uchwały Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. z 28 czerwca 2017r, Spółka objęła 4 000 certyfikatów inwestycyjnych Alfa NFIZW serii B, w cenie emisyjnej 955,72 zł każdy, a następnie na mocy uchwały Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. z 10 października 2017r. Spółka objęła 1 400 certyfikatów inwestycyjnych Alfa NFIZW serii C, w cenie emisyjnej 1 004,23 zł każdy.
9 stycznia 2018r. Zarząd Mebis Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. przydzielił Spółce dominującej certyfikaty o wartości 7 034 tys. zł, a następnie 6 września 2018r. kolejne 1000 certyfikatów inwestycyjnych, których wartość w cenie nabycia wyniosła 1 274 tys. zł.
7 lipca 2022r. Zarząd Mebis TFI S.A. podjął uchwałę o wykupie 1000 certyfikatów inwestycyjnych serii F od nr 1 do nr 1000 oraz 4000 certyfikatów inwestycyjnych serii B od nr 1 do 4000 na dzień wyceny 30.06.2022r.
Na dzień 31 grudnia 2022r. oraz dzień opublikowania raportu Spółka posiadała w Alfa NSFIZ 8136 certyfikatów inwestycyjnych, co stanowi 100% ogólnej liczby certyfikatów funduszu.
Stan certyfikatów inwestycyjnych Alfa NFIZW na 31.12.2023. oraz dzień publikacji raportu.
Emisja | Data objęcia | Liczba objętych CI* | Koszt jednego CI* w zł | Nakłady na nabycie CI * | Liczba umorzonych CI* | Liczba posiadanych CI* | Koszt nieumorzonych CI* |
Seria A | 1 czerwca 2017 | 30 | 8 333,33 | 250 000,00 | 0 | 30 | 250 000,00 |
Seria B | 28 czerwca 2017 | 4 000 | 955,72 | 3 822 880,00 | 4 000 | 0 | 0,00 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Seria C | 10 października 2017 | 1 400 | 1 004,23 | 1 405 922,00 | 0 | 1 400 | 1 405 922,00 |
Seria D | 9 stycznia 2018 | 6 706 | 1 048,88 | 7 033 789,28 | 0 | 6 706 | 7 033 789,28 |
Seria F | 6 września 2018 | 1 000 | 1 274,03 | 1 274 030,00 | 1 000 | 0 | 0,00 |
Ogółem | 13 136 | xxx | 13 786 621,28 | 5 000 | 8 136 | 8 689 711,28 | |
Wartość aktywów netto Alfa NFIZW na dzień 31.12.2023r. wynosi 11 257 tys. zł, a wartość jednego certyfikatu 1,38 tys. zł.
4. Pozostałe informacje o funduszach.
Fundusz GPM Vindexus NFIZW, Future NFIZW oraz Alfa NFIZW są zarządzane przez Mebis Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Mebis TFI jest powiązane osobowo z Jednostką dominującą z uwagi na osobę Piotra Kuchno pełniącego funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Jednostki dominującej, a w Mebis Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. pełniącego funkcję członka Zarządu. Fundusze stosują politykę rachunkowości w oparciu o Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych z 24 grudnia 2007r.( Dz.U. 2007 nr 249.1859), zmienione Rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r.(D.U.2020.2436).
5. Fingo Capital S.A.
10 czerwca 2020r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Fingo Capital S.A. uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii E. Wielkość emisji 630 500 akcji, wartość nominalna jednej akcji 1 zł, ilość akcji po podwyższeniu kapitału zakładowego wyniosła 1 380 500.
16 czerwca b.r. GPM Vindexus S.A. przyjęła ofertę nabycia 495 tys. akcji, łącznie posiadała na ten dzień 734 tys. akcji, co dało udział 53,17% w kapitale zakładowym Fingo oraz objęcie kontroli w spółce Fingo. Poprzez nabycie 25 czerwca 2020r. dodatkowych 400 tys. akcji stan posiadania zwiększył się do 1 134 tys. akcji, co dało udział 82,14%. 23 listopada oraz 17 grudnia 2020r. Spółka zwiększyła stan posiadania akcji Fingo Capital S.A. łącznie o 330 500 akcji.
10 grudnia 2021r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Fingo Capital S.A. uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii G. Wielkość emisji 50 000 akcji, wartość nominalna jednej akcji 1 zł, ilość akcji po podwyższeniu kapitału zakładowego wyniosła 1 650 000. 21 grudnia b.r. GPM Vindexus S.A. przyjęła ofertę nabycia 50 000 tys. akcji, w cenie emisyjnej 4,35 zł każda.
16 marca 2022r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Fingo Capital S.A. uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii H. Wielkość emisji 200 000 akcji, wartość nominalna jednej akcji 1 zł, ilość akcji po podwyższeniu kapitału zakładowego wyniosła 1 850 000. 24 marca 2022r. GPM Vindexus S.A. przyjęła ofertę nabycia 200 000 akcji, w cenie emisyjnej 1,50 zł każda.
Uchwałami z 11 kwietnia, 15 czerwca oraz 30 sierpnia 2022r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Fingo Capital S.A. uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii H i I. Ilość akcji po podwyższeniu kapitału zakładowego wyniosła 9 050 000.
11 kwietnia, 17 czerwca oraz 1 września 2022r. GPM Vindexus S.A. przyjęła ofertę nabycia łącznie 7 400 000 akcji Fingo Capital S.A.
Uchwałami z 6 lutego oraz 11 października 2023r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Fingo Capital S.A. uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii J i K. Ilość akcji po podwyższeniu kapitału zakładowego wyniosła 12 300 000.
7 lutego oraz 12 października 2023r. GPM Vindexus S.A. przyjęła ofertę nabycia łącznie 3 250 000 akcji Fingo Capital S.A.
Na dzień bilansowy Spółka posiada 12 164 500 akcji Fingo Capital S.A. co stanowi 98,90% kapitału jednostki.
Sposób objęcia akcji Fingo Capital S.A. przez Spółkę dominującą oraz ich stan na dzień 31.12.2023r.
Emisja | Data objęcia | Liczba objętych / nabytych akcji | Cena 1 akcji w zł | Łączny koszt nabycia akcji |
Seria A | 16 grudnia 2016 | 91 000 | 1,00 | 91 000,00 |
Seria D | 1 kwietnia 2019 | 50 000 | 3,00 | 150 000,00 |
Seria B | 12 czerwca 2019 | 98 000 | 3,00 | 294 000,00 |
Seria E | 16 czerwca 2020 | 495 000 | 1,00 | 495 000,00 |
Seria C | 25 czerwca 2020 | 400 000 | 1,10 | 440 000,00 |
Seria F | 23 listopada 2020 | 219 500 | 1,00 | 219 500,00 |
Seria A | 17 grudnia 2020 | 111 000 | 1,00 | 111 000,00 |
Seria G | 21 grudnia 2021 | 50 000 | 4,35 | 217 500,00 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Seria H | 11 kwietnia 2022 | 3 000 000 | 1,50 | 4 500 000,00 |
Seria I | 1 września 2022 | 4 400 000 | 1,50 | 6 600 000,00 |
Seria J | 7 lutego 2023 | 1 250 000 | 1,60 | 2 000 000,00 |
Seria K | 12 października 2023 | 2 000 000 | 1,00 | 2 000 000,00 |
Ogółem |
| 12 164 500 | xxx | 17 118 000,00 |
6. Fiz-Bud Sp. z o.o.
31 sierpnia 2020r. Spółka dominująca nabyła łącznie 4150 udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o. za kwotę 2 075 tys. zł. Na skutek transakcji udział Spółki dominującej w głosach i kapitale Fiz-Bud Sp. z o.o. zwiększył się do 88,55%. GPM Vindexus S.A. objęła kontrolę nad podmiotem.
1 lutego 2021r. Zarząd Fiz-Bud Sp. z o.o. podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału o 1030 udziałów. 22 czerwca 2021r. Spółka dominująca nabyła 1030 udziałów.
2 czerwca 2023r. Zarząd Fiz-Bud Sp. z o.o. podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału o 854 udziały. Ilość udziałów po podwyższeniu kapitału zakładowego wynosi 11 836. 21 czerwca 2023r. GPM Vindexus S.A. objęła 854 udziały.
Sposób objęcia udziałów Fiz-Bud Sp. z o.o. oraz ich stan na dzień 31.12.2023 oraz dzień publikacji raportu.
Data objęcia | Liczba objętych / nabytych udziałów | Cena 1 udziału w zł | Łączny koszt nabycia udziałów | |
Udziały | 21.07.2015 | 172 | 500,00 | 86 000,00 |
Udziały | 28.07.2015 | 120 | 500,00 | 60 000,00 |
Udziały | 31.03.2017 | 380 | 494,08 | 187 751,30 |
Udziały | 06.12.2017 | 1 650 | 500,00 | 825 000,00 |
Udziały | 04.12.2018 | 2 000 | 500,00 | 1 000 000,00 |
Udziały | 26.04.2019 | 200 | 500,00 | 100 000,00 |
Udziały | 15.05.2020 | 140 | 500,00 | 70 000,00 |
Dopłata* | 15.05.2020 | xxx | xxx | 100 000,00 |
Udziały | 31.08.2020 | 4 150 | 500,00 | 2 075 000,00 |
Udziały | 22.06.2021 | 1 030 | 500,00 | 515 000,00 |
Udziały | 21.06.2023 | 854 | 499,61 | 426 666,67 |
Ogółem |
| 10 696 | xxx | 5 445 417,97 |
Jednostki zależne Fingo Capital S.A. oraz Fiz-Bud Sp. z o.o. sporządzają sprawozdania finansowe w oparciu o Ustawę o Rachunkowości (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 217). W trakcie konsolidacji wyników finansowych dokonano przekształcenia sprawozdań finansowych sporządzonych odpowiednio na 31.12.2023r. wg przepisów wskazanych wyżej na zasady rachunkowości przyjęte do stosowania przez jednostkę dominującą, wynikające z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy począwszy od 31.12.2023r. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu sprawozdawczym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zamieszczono dane sprawozdawcze za rok sprawozdawczy od 01.01.2023 do 31.12.2023 i dane porównawcze za rok sprawozdawczy od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.
Przyjęte zasady (politykę) rachunkowości Grupa stosuje w sposób ciągły.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złoty polski („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się z następujących elementów, w tym:
skonsolidowanego sprawozdania z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych,
skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,
skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,
informacji dodatkowych o przyjętych zasadach rachunkowości oraz innych informacji objaśniających dla Grupy.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, w wartości godziwej lub metodą praw własności.
Grupa sporządziła niniejsze sprawozdanie finansowe zgodnie z zasadą memoriału, to jest przez ujęcie wszystkich przypadających na jej rzecz przychodów i obciążających ją kosztów związanych z tymi przychodami dotyczących danego roku, niezależnie od terminu ich zapłaty.
W sprawozdaniu ujęto informacje finansowe o skutkach zdarzeń, które miały miejsce w roku objętym sprawozdaniem oraz w roku porównawczym.
Aktywa i zobowiązania nie są kompensowane, z wyjątkiem aktywów i zobowiązań Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W bilansie dokonano podziału aktywów i zobowiązań na krótko – i długoterminowe z uwagi na kryterium płynności oraz termin realizacji nie później niż 12 miesięcy po dniu bilansowym.
Wyniki działalności kontynuowanej są prezentowane oddzielnie od zaniechanej. W roku sprawozdawczym i do dnia opublikowania sprawozdania finansowego Grupa kontynuowała działalność w zakresie i rodzaju niezmienionym w stosunku do okresów porównawczych.
Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych dochodów całkowitych.
Celem sprawozdania jest prezentacja wyniku finansowego z działalności operacyjnej za okres sprawozdawczy oraz wyniku kapitałowego.
Grupa stosuje od 2021r. model pomiaru wyniku finansowego wg wariantu kalkulacyjnego. W modelu tym przychody z działalności podstawowej są identyfikowane wg źródła ich powstania oraz wyodrębniane koszty, przyporządkowane tym przychodom.
Stosowany jest funkcjonalny układ kosztów. Koszty operacyjne zarządzania Spółką są prezentowane sprawozdaniu jako koszty ogólne i administracyjne.
Celem wyboru tego modelu jest dostarczenie użytkownikom sprawozdań finansowych bardziej szczegółowych i przydatnych informacji o alokacji wypracowywanych zysków, ustalenie trendów zmian kosztów w okresach historycznych oraz ich przyczyn.
Dochody całkowite ogółem to zmiana w kapitale własnym, która nastąpiła w ciągu okresu na skutek transakcji oraz innych zdarzeń, inna niż zmiany wynikające z transakcji dokonywanych z akcjonariuszami.
Sprawozdanie z dochodów całkowitych jest prezentowane łącznie ze sprawozdaniem z zysków lub strat.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej.
Bilans zawiera zestawienie składników majątkowych Grupy i źródeł ich finansowania, dostarcza informacji o zasobach Spółki oraz o sposobie ich pozyskania ( kapitał własny, pożyczony, leasing).
Z uwagi na horyzont czasowy składniki aktywów i zobowiązań są wyróżniane jako krótkoterminowe, gdy zostaną uregulowane nie później niż dwanaście miesięcy po dniu bilansowym i długoterminowe po upływie tego czasu.
Z uwagi na kryterium płynności wyróżniane są aktywa trwale i obrotowe.
Wynik za okres sprawozdawczy zwiększa zyski zatrzymane, które wynikają z podziału zysku netto wypracowanego w latach ubiegłych, po wypłaceniu akcjonariuszom ich części, oraz która jest zatrzymana w celu podjęcia inwestycji w rozwój Spółki.
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym.
Przedstawia zmiany w kapitale własnym wynikające z uzyskanego w okresie sprawozdawczym wyniku finansowego oraz wyniku na dochodach całkowitych, zmiany w kapitale akcyjnym, zapasowym, wypłatę dywidendy i inne wypłaty z tytułu podziału wyniku finansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Rachunek przepływów pieniężnych przedstawia informacje na temat przepływów pieniężnych zaistniałych w ciągu okresu, w podziale na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową.
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, są kalkulowane przy zastosowaniu metody pośredniej.
Zysk przed opodatkowaniem/strata są korygowane o zmiany stanu zapasów, należności i zobowiązań związanych z działalnością operacyjną, zapasów, zmiany stanu wartości bilansowej wierzytelności oraz zmiany pozycji bezgotówkowych takich jak amortyzacja, zmiana stanu rezerw, niepodzielone zyski jednostek stowarzyszonych, niezrealizowane zyski i straty z tytułu różnic kursowych, odsetki naliczone.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy uwzględnieniu wymogów wynikających z taksonomii opracowanej przez ESMA - Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowychw związku z zastosowaniem przez Grupę po raz pierwszy raportowania w jednolitym elektronicznym formacie ESEF (ang. European Single Electronic Format).
Szersza informacja na temat zastosowania ESEF w rozdz. V.9.
W roku sprawozdawczym i do dnia opublikowania sprawozdania finansowego Grupa kontynuowała działalność w zakresie i rodzaju nie zmienionym w stosunku do okresów porównawczych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe powinno być czytane łącznie ze zbadanym jednostkowym sprawozdaniem finansowym Spółki GPM „Vindexus” S.A. za rok 2023.
Instrumentem finansowym jest każdy kontrakt, którego skutkiem jest powstanie składnika aktywów finansowych i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u kontrahenta.
Do aktywów finansowych zaliczane są:
środki pieniężne,
instrumenty kapitałowe innej jednostki, w tym udziały, akcje, certyfikaty inwestycyjne,
umowne prawa do otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych od innej jednostki, w tym: wierzytelności nabyte, należności handlowe, pozostałe należności, objęte obligacje obce, udzielone pożyczki,
umowne prawa do wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie korzystnych warunkach,
kontrakty, które będą rozliczone lub mogą być rozliczone we własnych instrumentach kapitałowych jednostki i są instrumentami niepochodnymi, z których wynika lub może wynikać obowiązek przyjęcia przez jednostkę własnych instrumentów kapitałowych lub instrumentów pochodnych, które będą rozliczane lub mogą być rozliczane w inny sposób niż wydanie ustalonej kwoty środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych za ustaloną liczbę własnych instrumentów kapitałowych.
Klasyfikacja i wycena instrumentów finansowych.
MSSF 9 wprowadził nowy model klasyfikacji aktywów finansowych w porównaniu z wymogami nieobowiązującego już MSR 39.
Instrumenty finansowe stanowiące składnik aktywów jednostki są klasyfikowane w oparciu o dwa kryteria:
charakterystykę umownych przepływów pieniężnych (umowne przepływy są wyłącznie spłatami nierozliczonej kwoty nominalnej i zapłatą odsetek od tej kwoty) oraz
model biznesowy zarządzania określonymi grupami aktywów (instrumenty są nabywane w celu utrzymania ich do zapadalności, instrumenty są nabywane w celu odsprzedaży, instrumenty nabywane zarówno w celu utrzymania ich do zapadalności, jak też nabywane w celu odsprzedaży).
W zależności od wyników analizy powyższych kryteriów, instrumenty finansowe mogą być wyceniane:
w zamortyzowanym koszcie,
wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody lub
w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat.
Standard wprowadza możliwość wyceny instrumentów kapitałowych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli jednostka podejmie nieodwołalną decyzję o takiej klasyfikacji instrumentów finansowych na moment ich początkowego ujęcia. Konsekwencją takiej decyzji jest wyłączenie możliwości przeniesienia wyniku z takiej wyceny do rachunku zysków i strat.
Grupa kwalifikuje, aktywa i zobowiązania finansowe do następujących kategorii instrumentów finansowych zgodnie z MSSF 9, za wyjątkiem inwestycji w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie obejmują:
nabyte wierzytelności,
obligacje,
udzielone pożyczki,
środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
należności handlowe,
należności pozostałe,
zobowiązania z tytułu emisji obligacji,
zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów,
zobowiązania z tytułu leasingu finansowego i umów dzierżawy.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują:
instrumenty kapitałowe, w tym certyfikaty inwestycyjne oraz udziały i akcje w pozostałych jednostkach,
Składnik aktywów finansowych jest klasyfikowany do kategorii wycenianych po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są następujące dwa warunki:
aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest posiadanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z kontraktu; oraz
jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.
W sytuacji, gdy powyższe warunki nie są spełnione (jak to ma miejsce na przykład w przypadku instrumentów kapitałowych innych jednostek), składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej.
1.Definicje i określenia.
Wartość godziwajest ceną, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny.
Jeżeli składnik aktywów nie jest notowany na aktywnym rynku lub nie istnieje aktywny rynek dla danego składnika, ustala się jego wartość godziwą przy zastosowaniu technik wyceny.
Dla ustalania wartości godziwej wykorzystuje się dane wejściowe dwojakiego rodzaju:
obserwowalne – pochodzące spoza Grupy , ogólnie dostępne, ujawniane publicznie, dotyczące aktualnych zdarzeń i transakcji zachodzących na rynku (np. informacje giełdowe),
nieobserwowalne – są to założenia wewnętrzne przyjęte przez jednostki Grupy, które można zweryfikować na podstawie informacji historycznych Grupy.
W przypadku, gdy nie istnieje aktywny rynek, ale można zaobserwować ceny za identyczny składnik aktywów lub identyczne zobowiązanie, jednostka ustala wartość godziwą za pomocą innej techniki wyceny, w ramach której w jak największym stopniu wykorzystuje się odpowiednie obserwowalne dane wejściowe i minimalizuje wykorzystanie nieobserwowalnych danych wejściowych.
Grupa kwalifikuje techniki wyceny wartości godziwej zgodnie ze standardem MSSF 13, który wprowadził hierarchię metod pomiaru wartości godziwej, wyznaczając trzy poziomy.
Pierwszy poziom – ceny notowane na aktywnych rynkach dla identycznych aktywów i zobowiązań – bez żadnych modyfikacji.
Poziom drugi – zastosowanie cen pochodzących z aktywnych rynków dla podobnych obiektów, cen takich samych składników bilansowych, lecz notowanych na rynkach mniej aktywnych oraz techniki wyceny bazujące na obserwowalnych danych rynkowych (np. stopach procentowych, krzywych dochodowości, spreadach kredytowych).
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Poziom trzeci – wykorzystanie technik, w których żadna ze zmiennych wejściowych nie ma charakteru danych obserwowalnych, choć celem nadal pozostaje określenie ceny wejściowej z rynku.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym wartość godziwa instrumentów finansowych została wyznaczona przy zastosowaniu technik wg poziomu trzeciego.
Zamortyzowany koszt składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowegojest to kwota, w jakiej składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe wycenia się w momencie początkowego ujęcia, pomniejszona o spłaty kapitału oraz powiększona lub pomniejszona o ustaloną, z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, skumulowaną amortyzację wszelkich różnic pomiędzy wartością początkową a wartością w terminie wymagalności, oraz pomniejszona o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości lub nieściągalności. Wycena wg. zamortyzowanego kosztu jest dokonywana metodą efektywnej stopy procentowej.
Efektywna stopa procentowa jest stopą, która dokładnie dyskontuje oszacowane przyszłe pieniężne przepływy w okresie do wygaśnięcia instrumentu finansowego. Szacunki przepływów pieniężnych, na podstawie których dokonuje się ustalenia efektywnej stopy procentowej uwzględniają wszystkie postanowienia umowy instrumentu finansowego, w tym przedpłaty, koszty transakcji, prowizje, ale nie uwzględnia się potencjalnych strat powstałych w wyniku nieściągalności instrumentu.
2.Zasady wyceny aktywów i zobowiązań finansowych.
Klasa instrumentu finansowego | Sposób wyceny instrumentu finansowego od 01.01.2018 |
Instrumenty udziałowe w jednostkach zależnych (w tym certyfikaty inwestycyjne funduszy) | W jednostkowym sprawozdaniu finansowym wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy – MSSF 9; w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym konsolidacja metodą pełną zgodnie z MSSF 10. |
Instrumenty kapitałowe w jednostkach stowarzyszonych | Wycena metodą praw własności – MSR 28. |
Instrumenty udziałowe w pozostałych jednostkach | Wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy – MSSF 9. |
Pakiety wierzytelności, udzielone pożyczki | Wycena w zamortyzowanym koszcie – MSSF 9. |
Objęte obligacje, należności | Wycena w zamortyzowanym koszcie – MSSF 9. |
Pochodne instrumenty finansowe | Wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy – MSSF 9. |
Środki pieniężne | Wycena w zamortyzowanym koszcie – MSSF 9. |
Zobowiązania finansowe, w tym kredyty i dłużne papiery wartościowe | Wycena w zamortyzowanym koszcie – MSSF 9. |
Pozostałe zobowiązania | Wycena w zamortyzowanym koszcie – MSSF 9. |
3.Charakterystyka poszczególnych składników aktywów i zobowiązań.
a)Portfele nabytych wierzytelności.
Zgodnie z MSSF 9 wartość bilansowa wierzytelności nabytych wyceniana jest w zamortyzowanym koszcie.
Zamortyzowany koszt instrumentu ustala się przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej lub odpowiednio efektywnej stopy zwrotu skorygowanej o ryzyko kredytowe w przypadku składnika aktywów finansowych, będącego zakupionym lub utworzonym składnikiem aktywów finansowych dotkniętym utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Stopa ta wyznaczana jest przy początkowym ujęciu instrumentu w wysokości wewnętrznej stopy zwrotu.
Efektywna stopa procentowa to stopa, za pomocą której oszacowane przyszłe płatności lub wpływy pieniężne w ciągu całego oczekiwanego okresu życia składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego dyskontowane są dokładnie do wartości bilansowej brutto składnika aktywów finansowych lub do zamortyzowanego kosztu zobowiązania finansowego. Przy wyliczaniu efektywnej stopy procentowej jednostka dokonuje oszacowania oczekiwanych przepływów pieniężnych, uwzględniając wszystkie warunki umowy instrumentu finansowego (np. wcześniejsze spłaty, prolongaty, opcje kupna lub podobne), jednakże nie uwzględnia oczekiwanych strat kredytowych. Wyliczenie obejmuje wszelkie płacone lub otrzymywane przez strony umowy prowizje i punkty stanowiące integralną część efektywnej stopy procentowej koszty transakcyjne oraz wszystkie pozostałe premie lub dyskonta. Przyjmuje się założenie, że przepływy pieniężne oraz oczekiwany okres życia grupy podobnych instrumentów finansowych mogą być wiarygodnie oszacowane. Jednakże w rzadkich przypadkach, w których nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie przepływów pieniężnych lub oczekiwanego okresu życia instrumentu finansowego (lub grupy instrumentów finansowych), jednostka dokonuje wyliczeń w oparciu o przepływy pieniężne wynikające z umowy za pełny umowny czas trwania instrumentu finansowego (lub grupy instrumentów finansowych).
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
b)Instrumenty kapitałowe (udziały, akcje) w jednostkach stowarzyszonych.
b.1 Jednostki stowarzyszone.
Grupa kwalifikuje instrumenty kapitałowe, posiadane przez nią do inwestycji w jednostkach stowarzyszonych, jeżeli posiada bezpośrednio lub pośrednio (np. poprzez jednostki zależne) 20 % lub więcej praw głosu w jednostce, w której dokonano inwestycji. Z uwagi na powyższe zakłada się, że Grupa wywiera znaczący wpływ na tę jednostkę, chyba że występują okoliczności wskazujące na ograniczenie powyższego warunku. Grupa ujmuje wartość bilansową aktywów przy zastosowaniu metody praw własności.
Wg metody praw własności inwestycja jest początkowo ujmowana według kosztu, a następnie po dniu nabycia jej wartość jest korygowana odpowiednio o zmianę udziału inwestora w aktywach netto jednostki stowarzyszonej, w której dokonano inwestycji. Zysk lub strata inwestora obejmuje jego udział w zysku lub stracie jednostki stowarzyszonej, w której dokonano inwestycji, a inne całkowite dochody inwestora obejmują jego udział w innych całkowitych dochodach jednostki, w której dokonano inwestycji.
c)Pozostałe instrumenty kapitałowe (udziały, akcje) z wyłączeniem inwestycji w jednostkach podporządkowanych i stowarzyszonych.
Jeżeli instrumenty są nienotowane na aktywnym rynku, ich wartość godziwa jest ustalana z wykorzystaniem technik wyceny wg poziomu trzeciego, opisanych w MSSF 13. Jeżeli wartość godziwa nie może być wiarygodnie zmierzona, instrumenty kapitałowe wyceniane są według kosztu nabycia z uwzględnieniem utraty wartości.
Zgodnie z MSR 2 zapasy dzielimy na towary, dostawy zużywane w produkcji, materiały, produkty w toku i wyroby gotowe.
W zapasach ujmujemy rzeczowe aktywa:
i.przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej;
ii.będące w trakcie produkcji przeznaczonej na taką sprzedaż; lub
iii.mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.
Nie ujmuje się w zapasach:
i.produkcji w toku wynikającej z umów o usługę budowlaną, łącznie z bezpośrednio z nią powiązanymi umowami o świadczenie usług (MSR 11 Umowy o usługę budowlaną);
ii.instrumentów finansowych (MSSF 9); oraz
iii.aktywów biologicznych powiązanych z działalnością rolniczą i produkcją rolniczą na moment zbiorów (MSR 41 Rolnictwo).
Wycena zapasów.
Zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Koszty zakupu
Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, ceł importowych i pozostałych podatków (innych niż te możliwe do odzyskania w okresie późniejszym przez jednostkę od urzędów skarbowych) oraz kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
Koszty przetworzenia
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Na koszty przetworzenia zapasów składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji, poniesione przy przetwarzaniu materiałów na gotowe dobra.
Pozostałe koszty
Pozostałe koszty zalicza się do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów tylko w takim zakresie, w jakim ponosi się je celem doprowadzenia zapasów do ich aktualnego stanu i miejsca.
Koszty wyłączone z ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów ujmowane są jako koszty okresu, w którym je poniesiono, zwierają:
i.nietypowe wielkości (zużycie ponadnormatywne) zmarnowanych materiałów, robocizny oraz innych kosztów produkcyjnych;
ii.koszty magazynowania, chyba że poniesienie tych kosztów jest niezbędne w trakcie procesu produkcyjnego pomiędzy jednym i drugim etapem produkcji;
iii.ogólne koszty administracyjne, które nie przyczyniają się do doprowadzenia zapasów do ich aktualnego stanu i miejsca; oraz
iv.koszty sprzedaży.
Koszty finansowania zewnętrznego definiowane są przez MSR 23 jako odsetki i inne koszty ponoszone przez podmioty w związku z zaciąganiem kredytów i pożyczek , w tym:
1) odsetki z tytułu kredytu bankowego w rachunku bieżącym oraz odsetki od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek i kredytów;
2) dyskonto i premie związane z zaciąganymi pożyczkami czy kredytami;
3) dodatkowe koszty związane z zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę;
4) koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego;
5) różnice kursowe dotyczące kredytów i pożyczek w walutach obcych.
Zgodnie z podejściem alternatywnym (MSR23) koszty finansowania zewnętrznego zalicza się do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów, gdy można je bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów.
e)Należności handlowe i pozostałe.
Wartość należności w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności aktualizuje się na koniec okresu sprawozdawczego poprzez dokonanie odpisów z uwagi na stopień prawdopodobieństwa zapłaty. Odpisy aktualizujące, odnoszone są na wynik finansowy poprzez obciążenie kosztów finansowych. W przypadku krótkich terminów płatności zamortyzowany koszt należności jest równy ich wartości wymagalnej.
f)Środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, krótkoterminowe lokaty bankowe o terminie wymagalności do trzech miesięcy oraz o dużej płynności. Uznaje się, że ich wartość w zamortyzowanym koszcie odpowiada wartości nominalnej.
g)Utrata wartości aktywów finansowych.
Od 1 stycznia 2018r. Grupa stosuje model „oczekiwanej straty kredytowej” wg MSSF 9, co oznacza, że zdarzenie powodujące powstanie straty kredytowej powinno zostać rozpoznane wcześniej, skutkiem tego powinno być utworzenie odpisu i obniżenie wartości bilansowej instrumentu.
1. Grupa rozpoznaje wzrost ryzyka kredytowego na koniec każdego okresu sprawozdawczego, którego skutkiem może być utrata wartości instrumentu.
Ryzyko kredytowe jest to zdarzenie nieregulowania płatności w terminach przewidzianych umową, na skutek którego powstaje zagrożenie dla wartości bilansowej instrumentu oraz strata, która w przypadku znacznej istotności może stanowić zagrożenie płynności.
Powyższe zasady mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których odpisy na straty kredytowe są tworzone zbyt późno i w niewystarczającej wysokości.
2. Zasady rozpoznawania utraty wartości instrumentu finansowego.
Grupa rozpoznaje oczekiwaną stratę kredytową dla instrumentów finansowych:
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
a)wycenianych w zamortyzowanym koszcie przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej – należności handlowe, należności pozostałe, wierzytelności nabyte, należności leasingowe, nabyte instrumenty dłużne, pożyczki, środki pieniężne;
b)wycenianych w wartości godziwej przez inne dochody całkowite;
3. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody – odpis z tytułu wartości ujmuje się w innych całkowitych dochodach i nie obniża on wartości bilansowej składnika aktywów finansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (par.5.5.2 MSSF 9).
Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia instrumentu, odpis tworzy się w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia instrumentu (par.5.5.3 MSSF 9).
Jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu tego instrumentu finansowego ustalany jest w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym (par. 5.5.5 MSSF 9).
4. Aktywa nabyte ze znaczną utratą wartości – wierzytelności nabyte, dla których utrata wartości została zawarta w cenie zakupu. Model szacowania utraty wartości jest odmienny od przedstawionego wyżej i zakłada:
a)kalkulację efektywnej stopy procentowej, która uwzględnia ryzyko kredytowe;
b)w następnych okresach ujmuje się skumulowane zmiany wynikające z szacowanych strat w całym okresie życia instrumentu jako straty z tytułu utraty wartości;
c)w przypadku poprawy jakości kredytowej w stosunku do jakości ocenionej przy pierwotnym ujęciu, zmiany ujmuje się zyski i straty z tytułu utraty wartości;
d)na każdy dzień sprawozdawczy spółka ujmuje wyłącznie skumulowane zmiany oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia od momentu początkowego ujęcia jako odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu zakupionych lub utworzonych składników aktywów finansowych dotkniętych utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe ( par.5.5.13 MSSF 9).
5. Model szacowania utraty wartości dla pozostałych instrumentów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie:
a) znaczący wzrost ryzyka kredytowego, którego skutkiem będzie utrata wartości jest rozpoznany, gdy istnieją racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje dotyczące przyszłości kontrahenta oraz instrumentu przedstawione niżej wg poziomu istotności :
naruszenie umowy przez kontrahenta poprzez niewykonanie zapisów umowy,
stopień przeterminowania płatności – przyjmuje się, że ryzyko kredytowe znacząco wzrosło, gdy przeterminowanie płatności jest powyżej 3 miesięcy;
informacja o zagrożeniu kontynuowania działalności kontrahenta,
b) Ustalenie efektywnej stopy procentowej dla danego składnika aktywów na koniec rocznego okresu sprawozdawczego, różnica między ustaloną stopą a roczną stopą rynkową, określa premię za ryzyko, jaką spółka uzyska na danym aktywie.
c) Ustalenie prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania (PD), obliczone przy użyciu premii za ryzyko oraz oszacowanej stopy odzysku, a także informacji jakościowych na temat emitenta/dłużnika oraz sytuacji makroekonomicznej branży, w której działa. Wskaźnik PD przemnożony przez wartość bilansową na koniec okresu sprawozdawczego, daje oczekiwaną stratę kredytową.
d) Oceniając ryzyko kredytowe dla danego instrumentu finansowego brana jest pod uwagę historia współpracy z kontrahentem, branża, w której działa oraz dostępna wiedza o jego sytuacji finansowej pozyskana w niezależnych instytucjach udzielających informacji finansowych.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
6. Oszacowanie ekspozycji Grupy na ryzyko kredytowe ( MSSF7) zawarto w nocie 47.
Grupa szacuje koncentrację ryzyka na podstawie wewnętrznego ratingu, wg którego instrumenty z uwagi na stopień ryzyka są zaliczane do następujących grup ryzyka kredytowego:
A – instrumenty bez wzrostu znaczącego ryzyka, w tym dłużne (12 mies.) oraz należności (całe życie),
B – instrumenty ze znaczącym wzrostem ryzyka (całe życie),
C – wierzytelności nabyte z rozpoznaną utratą przy nabyciu,
D – składniki objęte pełną utratą wartości.
7. Zasada tworzenia odpisu na oczekiwane straty kredytowe.
Odpis na oczekiwane straty kredytowe jest wyceniany:
w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym instrumentu ( grupa A- instrumenty dłużne),
w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia (grupa A – należności, grupa B).
i jest odnoszony bezpośrednio w koszty finansowe za wyjątkiem wierzytelności nabytych.
Dla wierzytelności nabytych odpis na oczekiwaną utratę wartości lub jego odwrócenie koryguje pozostały przychód z portfela wierzytelności, ujmowany w przychodach z działalności podstawowej.
Zobowiązanie finansowe, za wyjątkiem instrumentów pochodnych jest wynikającym z umowy obowiązkiem wydania aktywów finansowych albo do wymiany instrumentu finansowego na niekorzystnych warunkach w zamian za zwolnienie z zobowiązania.
Grupa wycenia na dzień bilansowy zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu metodą efektywnej stopy procentowej, a skutki wyceny odnosi w przychody lub koszty finansowe.
Do zobowiązań finansowych kwalifikowane są przede wszystkim zaciągnięte kredyty, otrzymane pożyczki, obligacje wyemitowane przez jednostki tworzące Grupę, ujmowane w pasywach jako długoterminowe lub krótkoterminowe zależnie od terminu wymagalności, obejmującego okres 12 miesięcy po dniu bilansowym.
Obligacje wyemitowane przez jednostki tworzące Grupę ujmowane są w pozycji pasywów jako pozostałe zobowiązania finansowe.
Do zobowiązań finansowych zaliczane są również zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług powstają w wyniku prowadzenia działalności operacyjnej oraz zakupu wierzytelności z uwagi na terminy płatności krótsze niż 12 miesięcy od końca okresu sprawozdawczego. Do zobowiązań z tytułu dostaw i usług zalicza się także rozliczenia międzyokresowe bierne.
Są to zobowiązania przypadające do zapłaty za towary lub usługi, które zostały otrzymane/wykonane w okresie sprawozdawczym, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą, łącznie z kwotami należnymi pracownikom.
Zobowiązania pozostałe obejmują inne zobowiązania, wynikające z transakcji występujących nieregularnie, których nie zakwalifikowano do zobowiązań handlowych.
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym środki trwałe w budowie, to środki trwałe, które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w działalności operacyjnej Grupy, którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż jeden rok.
Grupa stosuje następujące zasady ujmowania rzeczowych aktywów trwałych:
istnieje prawdopodobieństwo, że Grupa w wyniku użytkowania składnika majątku uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne, zaś koszt tego składnika można wiarygodnie wycenić,
w początkowym ujęciu wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia,
wartość bilansowa jest ustalana wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszona o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości,
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
nakłady poniesione w trakcie użytkowania zwiększają wartość bilansową środka trwałego, jeżeli jest prawdopodobne, że Grupa uzyska w przyszłości większe korzyści, pozostałe późniejsze nakłady ujmowane są jako koszty okresu, w którym zostały poniesione,
amortyzacji podlega cena nabycia lub koszt wytworzenia danego środka trwałego, pomniejszona
o wartość końcową tego składnika, dla środków trwałych posiadanych przez Grupę przyjęto wartość końcową równą 0,
przyjęto liniową metodę amortyzacji w okresie użytkowania,
okres użytkowania rzeczowych aktywów trwałych jest okresowo weryfikowany i jeżeli oczekiwania różnią się od wcześniejszych szacunków, odpisy amortyzacyjne za bieżące i przyszłe okresy są korygowane,
metoda amortyzacji stosowana do rzeczowych aktywów trwałych jest okresowo weryfikowana i może zostać zmieniona z uwagi na zmianę sposobu uzyskiwania korzyści.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują wymienione niżej składniki majątku, dla których przyjęto okresy ekonomicznej użyteczności reprezentowane przez stawki amortyzacji:
lokal biurowy oraz miejsca postojowe w garażu – 2,5%,
maszyny, urządzenia – 20%, 60%,
środki transportu – 20%,
modernizacje w obcym środku trwałym - 10%,
Grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania, nabyte wraz z budynkami są odrębnymi aktywami i dla celów księgowych wykazywane są rozłącznie.
Programy komputerowe, będące systemami operacyjnymi komputera, stanowią integralną część sprzętu komputerowego i zwiększają jego wartość początkową.
Składnik aktywów jest zaliczony do wartości niematerialnych, jeśli:
wynika z tytułów umownych lub innych tytułów prawnych, bez względu na to czy są one zbywalne
lub możliwe do wyodrębnienia z jednostki,
Grupa sprawuje nad nim kontrolę,
istnieje prawdopodobieństwo, że jednostka osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów,
można ustalić wiarygodnie cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.
Do wyceny bilansowej stosuje się model kosztu historycznego, w wysokości kosztu pomniejszonego o skumulowane umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Grupa ustala amortyzację w zależności od rzeczywistego użytkowania danego składnika aktywów na podstawie korzyści osiąganych z jego tytułu przez Grupę. I tak dla wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności licencji na programy przyjęto okresy użytkowania 5 lat.
Grupa stosuje liniową metodę amortyzacji. Ocenie na koniec każdego roku sprawozdawczego podlega zasadność kontynuacji ustalonego okresu ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych oraz metoda amortyzacji. Okres ekonomicznej użyteczności oraz metoda mogą być zmienione, począwszy od kolejnego roku sprawozdawczego, jeśli nie odzwierciedlają przewidywanego korzystania z przyszłych korzyści ekonomicznych.
Koszty zakończonych prac rozwojowych (standard MSR 38) są kategorią wartości niematerialnych i prawnych, aby je wykazać w tej pozycji muszą być spełnione następujące założenia:
produkt lub technologia są konkretnie ustalone (nadaje się już do sprzedaży lub wykorzystania),opracowane w szczegółowej dokumentacji;
koszty prac rozwojowych są wiarygodne poprzez posiadanie szczegółowej dokumentacji - umów, faktur zakupu, list płac;
przydatność produktu lub technologii została udokumentowana;
podjęto decyzję o wytwarzaniu produktu lub zastosowaniu technologii;
poniesione koszty prac rozwojowych będą pokrywane przychodami, uzyskanymi w wyniku wykorzystania technologii.
Nakłady ponoszone jako koszty prac rozwojowych ujmowane są w rozliczeniach międzyokresowych kosztów.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Koszty zakończonych prac rozwojowych są aktywowane jako wartości niematerialne i prawne i podlegają amortyzacji.
Wartość firmyjest identyfikowana w procesie łączenia jednostek.
Jednostka przejmująca na dzień przejęcia ujmuje i wycenia:
możliwe do zidentyfikowania aktywa w wartości godziwej,
zobowiązania jednostki przejmowanej w wartości godziwej na dzień przejęcia,
aktywa i zobowiązania warunkowe,
wszelkie udziały niekontrolujące,
zysk z tytułu okazyjnego nabycia, lub
wartość firmy, która w okresach późniejszych podlega testowi na utratę wartości.
Jednostka przejmująca rozlicza każde połączenie jednostek stosując metodę przejęcia.
Ujmowanie i wycena wartości firmy oraz zysku z okazyjnego nabycia.
Jednostka przejmująca ujmuje wartość firmy na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości a) nad wartością b):
a) sumy:(i) przekazanej zapłaty wycenianej w wartości godziwej na dzień przejęcia,(ii) kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej wycenionych zgodnie z niniejszym MSSF 3 oraz(iii) w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej.
b) kwoty netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań wycenionych w wartości godziwej.
Zysk z okazyjnego nabycia jest nadwyżką kwoty netto (b) ustalonej na dzień przejęcia możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań w wartości godziwej nad wartością godziwą przekazanej zapłaty. Zysk z okazyjnego nabycia jest ponownie weryfikowany w kontekście par. 36 MSSF 3, przysługuje jednostce dominującej.
MSR 36 stanowi, że wartość firmy zidentyfikowana w procesie łączenia jednostek podlega obowiązkowemu przeprowadzeniu testu na utratę wartości jeden raz w roku.
Składnik majątku można ująć jako nieruchomość inwestycyjną w aktywach tylko wtedy, gdy uzyskanie przez jednostkę przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z tą nieruchomością jest prawdopodobne oraz można wiarygodnie wycenić jej cenę nabycia lub koszt wytworzenia.
Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), nabyta, w tym poprzez leasing finansowy lub wytworzona w celu pozyskania przychodów z wynajmu, także z uwagi na korzyści wynikające z przyrostu jej wartości. Warunkiem zakwalifikowania składnika majątku jako nieruchomości inwestycyjnej jest niewykorzystywanie jego w podstawowej działalności operacyjnej.
W przypadku posiadania nieruchomości inwestycyjnych Grupa będzie wyceniała je w wartości godziwej.
e)Umowy leasingu – ujmowanie i wycena.
Zasady obowiązujące leasingobiorcę.
W wyniku implementacji 1 stycznia 2019 standardu MSSF 16 Grupa jest zobowiązana ujmować w księgach i wyceniać jako leasing każdą umowę, na podstawie której otrzymała za wynagrodzeniem prawo do kontroli i użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów.
Ujęcie początkowe – wycena aktywu i zobowiązania z tytułu umowy leasingu.
Wartość użytkowanego składnika aktywów Grupa szacuje w kwocie początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Zawiera ona także wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz wszelkie koszty likwidacji, demontażu oraz renowacji , które będą poniesione przez leasingobiorcę po zakończeniu okresu leasingu.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Zobowiązanie z tytułu leasingu Grupa wycenia w dacie rozpoczęcia leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem wewnętrznej stopy procentowej leasingu.
Stopa dyskontowa – jeżeli nie można ustalić stopy procentowej leasingu, stosuje się krańcową stopę procentową.
Jest ona ustalana jako koszt kapitału, który należałoby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o wartości składnika użytkowanego na podstawie umowy leasingu.
Po dacie rozpoczęcia leasingu.
Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu.
Opłaty leasingowe poniesione w okresie sprawozdawczym w części dotyczącej rat kapitałowych pomniejszają część kapitałową zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, pozostała część stanowiąca część odsetkową obciąża koszty finansowe okresu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest amortyzowany metodą liniową przez okres leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane poprzez naliczenie z zastosowaniem stopy procentowej leasingu lub własnej krańcowej stopy procentowej, zmniejszenie wartości bilansowej o zapłacone opłaty leasingowe oraz zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej zobowiązania w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu.
Zasady obowiązujące leasingodawcę.
Umowy, w których Grupa występuje jako leasingodawca są kwalifikowane odpowiednio jako leasing operacyjny lub finansowy. Leasing finansowy występuje, jeżeli następuje przeniesienie na leasingobiorcę zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów.
W przypadku leasingu operacyjnego Grupa ujmuje kwoty otrzymane jako dochód metodą liniową albo w inny systematyczny sposób. W przypadku leasingu powierzchni biurowych przychody ujmowane są w wartości miesięcznych czynszów. Wszelkie koszty, łącznie z amortyzacją, poniesione w celu uzyskania dochodów z tytułu leasingu ujmowane są w wyniku finansowym Grupy.
W przypadku leasingu finansowego w dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje aktywa oddane w leasing finansowy w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i prezentuje je jako należności w kwocie równej inwestycji leasingowej netto. Grupa ujmuje przychody z tytułu odsetek od umów leasingowych w okresie leasingu w sposób odzwierciedlający stałą okresową stopę zwrotu z inwestycji leasingowej netto dokonanej przez Grupę w ramach leasingu finansowego – w tym celu Grupa stosuje metodę efektywnej stopy procentowej.
Od 1 stycznia 2019r. Spółka przyjęła zasadę, że nie stosuje zasad rachunkowości do umów leasingowych, w których pełnią rolę leasingobiorcy dla krótkoterminowych umów, na podstawie których otrzymała prawo do kontroli i użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
Powyższa zasada dotyczy:
umów zawartych na okres krótszy niż 12 miesięcy oraz
umów, których przedmiotem jest składnik aktywów o niskiej wartości.
f)Utrata wartości aktywów niefinansowych.
Wartości niematerialne i prawne oraz rzeczowe środki trwałe są corocznie weryfikowane pod kątem utraty wartości. Jeśli istnieją przesłanki trwałej utraty wartości poniżej wartości bilansowej, tworzy się odpis aktualizujący w pozostałe koszty operacyjne.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
a)Kapitał akcyjny Spółki dominującej ujmuje się w wartości nominalnej, zgodnie ze statutem Spółki i potwierdzony wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
b)
c)
Zawierają w innych dochodach całkowitych wynikające z wyceny aktywów i zobowiązań w wartości godziwej, pomniejszonych o skutki podatkowe np. wycena programu motywacyjnego dla pracowników.
e)Zyski zatrzymane:
kapitał zapasowy powstały w wyniku podziału zysków netto wypracowanych w okresach ubiegłych;
fundusz rezerwowy na wypłatę dywi
niepodzielony wynik finansowy, w którym ujmowane są korekty błędów podstawowych, skutki zmian polityki rachunkowości lub wyniki, które nie zostały poddane podziałowi przez organy zatwierdzające;
Rezerwy to zobowiązania, w przypadku których występuje niepewność co do terminu poniesienia lub kwoty przyszłych nakładów na uregulowanie zobowiązania.
Grupa tworzy rezerwy, gdy istnieje obowiązek, wynikający ze zdarzeń przeszłych oraz prawdopodobieństwo, że wypełnienie obowiązku spowoduje w przyszłych okresach wypływ środków, zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, a także można wiarygodnie oszacować przyszłe zobowiązania. Rezerwy są ustalane w oparciu o oczekiwane przyszłe strumienie pieniężne, które są dyskontowane przy zastosowaniu stopy przed opodatkowaniem. Zastosowane stopy procentowe są oparte na średniej rentowności obligacji Skarbu Państwa.
Spółka dominująca tworzy rezerwy na świadczenia pracownicze, w tym na odprawy emerytalno- rentowe, nagrody jubileuszowe. Rezerwy zostały obliczone przez niezależnego aktuariusza przy zastosowaniu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych (Projected Unit Credit Method).
Świadczenia pracownicze obejmują:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze takie jak wynagrodzenia zasadnicze oraz premie, wypłacane w cyklu miesięcznym,składki na ubezpieczenia społeczne, płatne urlopy wypoczynkowe i płatne zwolnienia chorobowe, nagrody jubileuszowe płatne w ciągu 12 najbliższych miesięcy,
odpisy w kwocie uregulowanej odrębnymi przepisami, zwiększające Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych,
nagrody jubileuszowe, ujmowane jako rezerwy długoterminowe lub krótkoterminowe,
odprawy emerytalno-rentowe ujmowane jako rezerwy długoterminowe.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów obejmują koszty z tytułu świadczeń na rzecz Grupy, które zostały wykonane przed zakończeniem okresu sprawozdawczego, powstały jako zobowiązania w okresie następnym, znana jest kwota zobowiązania oraz termin wymagalności. W bilansie zwiększają kwotę zobowiązań.
Przychody z działalności podstawowej obejmują:
Przychody z zarządzania portfelem wierzytelności własnych:
przychody odsetkowe z portfela wierzytelności nabytych;
zyski / straty z tytułu szacowania wartości portfela wierzytelności i jego utraty;
Inne przychody, w tym:
przychody ze świadczenia usług zarządzania wierzytelnościami jednostek zewnętrznych;
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
przychody ze sprzedaży usług i towarów jednostek zależnych.
Inne przychody, w tym przychody ze świadczenia usług zarządzania wierzytelnościami są identyfikowane zgodnie z MSSF15 na podstawie umów zawartych między Spółką a zleceniodawcą, które określają prawa i obowiązki stron umowy. Można je ocenić w sposób wiarygodny w zależności od stopnia realizacji umowy w okresach rozliczeniowych jednego miesiąca na podstawie uzyskanych wpłat, bowiem wynagrodzenie z tytułu świadczenia usługi jest ustalane jako procent odzyskanych kwot na rzecz zleceniodawcy. Brak wpłat skutkuje brakiem wynagrodzenia. Ujmowane są w dacie powstania w kwocie wymagalnej. Ze względu na krótkie terminy płatności od dwóch tygodni do jednego miesiąca nie ujmuje się wartości bieżącej tych przychodów.
Zgodnie z MSSF 9. przychód z zarządzania portfelem wierzytelności własnych jest identyfikowany jako przychód odsetkowy ustalony przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko oraz przychód wynikający z zysków z tytułu uzyskanych płatności i przychód z tytułu wzrostu wartości portfela, skorygowany o straty w wyniku utraty wartości portfela wierzytelności.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym zastosowano metodę prezentacji kosztów prowadzenia działalności operacyjnej w układzie funkcjonalnym. Koszty ujmowane w księgach rachunkowych w układzie porównawczym klasyfikuje się zgodnie z ich funkcją przypisaną do źródła przychodów z działalności podstawowej. I tak wyróżnia się koszt własny przypisany do przychodów uzyskiwanych z zarządzania portfelem wierzytelności własnych oraz koszt własny uzyskania innych przychodów.
Koszt własny :
Koszty zarządzania wierzytelnościami własnymi obejmują koszty operacyjne: wynagrodzenia i świadczeń pracowniczych, koszty usług obcych, amortyzację oraz pozostałe;
Koszty wpisów sądowych oraz opłat egzekucyjnych zidentyfikowane wg portfela przypisane do przychodu z portfela wierzytelności, poniesione w okresach sprawozdawczych;
Koszty operacyjne zarządzania wierzytelnościami jednostek zewnętrznych – inne przychody;
Koszt własny odnoszący się do sprzedaży powierzchni w wysokości kosztu wytworzenia lokali.
Pozostałe przychody, koszty, zyski i straty.
Pozostałe przychody operacyjne mają pośredni związek z działalnością operacyjną i obejmują:
zyski ze zbycia środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, nieruchomości inwestycyjnych;
otrzymane odszkodowania;
odpisane zobowiązania;
skutki odwrócenia rezerw, utworzonych poprzednio w poczet pozostałych kosztów operacyjnych.
Przychody finansowe są to w szczególności:
dywidendy (udziały w zyskach);
przychody odsetkowe od udzielonych pożyczek i objętych obligacji, zaliczonych do działalności inwestycyjnej;
zyski ze zbycia inwestycji finansowych;
skutki wyceny instrumentów finansowych wg zamortyzowanego kosztu, z wyłączeniem przychodów z wierzytelności nabytych;
skutki wyceny instrumentów finansowych kapitałowych w wartości godziwej;
skutki odwrócenia odpisów aktualizujących aktywa finansowe.
W pozostałych kosztach operacyjnych ujmowane są:
skutki przegranych postępowań sądowych;
aktualizacja składników majątku;
koszty wierzytelności w wyniku zakończonej windykacji;
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
koszty finansowania zewnętrznego;
koszty pozostałych odsetek;
skutki aktualizacji aktywów finansowych;
Wg zasad Grupy dotacje państwowe są ujmowane systematycznie jako przychód poszczególnych okresów współmierny do kosztów, które są rekompensowane w wyniku otrzymanych dotacji.
Dotacje do projektów inwestycyjnych są kwalifikowane jako dotacje do aktywów i ujmowane w bilansie jako rozliczenia międzyokresowe przychodów, a ich rozliczenie następuje w kolejnych okresach poprzez pozostałe przychody operacyjne.
Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest Spółka dominująca oraz jednostki zależne będące spółkami prawa handlowego. Spółka dominująca jest też płatnikiem podatku z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych.
Fundusze inwestycyjne są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego, za wyjątkiem dochodów wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 57 lit. a)-g) Ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wynik finansowy brutto korygowany jest do wyniku netto o obciążenie, stanowiące łączną kwotę podatku bieżącego i odroczonego.
Podatek odroczony.
Spółka tworzy aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego z powodu różnic przejściowych pomiędzy wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową.
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego są to kwoty podatku, które zostaną zapłacone w okresach przyszłych w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, które zwiększą w przyszłości podstawę opodatkowania.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku są to kwoty przewidziane w przyszłych okresach do odliczenia od podatku ze względu na ujemne różnice przejściowe, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego.
Wysokość rezerwy i aktywów z tytułu podatku odroczonego policzono przy założeniu, że przyszła stawka podatku dochodowego wyniesie 19% lub 9% w zależności od tego, którego podmiotu Grupy dotyczy różnica przejściowa.
W przypadku wierzytelności nabytych powstają ujemne różnice przejściowe. Ujemne różnice przejściowe wynikają z różnicy pomiędzy wartością aktywowanych nakładów w ujęciu bilansowym (wartość wierzytelności w zamortyzowanym koszcie), a wartością podatkową nakładów.
Zmiana aktywu z tytułu podatku odroczonego od ujemnej różnicy przejściowej pomiędzy wartością podatkową a wartością bilansową w zamortyzowanym koszcie jest odnoszona na wynik finansowy. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie ujmuje się rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych związanych z inwestycją w jednostkach zależnych będących funduszami inwestycyjnymi.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.
Składnik aktywów trwałych jest kwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży (MSSF 5), jeśli jego wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez jego dalsze wykorzystanie w działalności operacyjnej oraz spełnione są warunki, że jest on dostępny i nie jest wycofany z użytkowania, istnieje duże prawdopodobieństwo sprzedaży, która będzie zrealizowana w ciągu 1 roku od dnia klasyfikacji. Dla składnika przeznaczonego do sprzedaży nie jest naliczana amortyzacja.
Składnik, który jest klasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży wyceniany jest w kwocie niższej z dwóch wartości:
wartości bilansowej,
W działalności operacyjnej Grupy wyróżnia się segmenty z uwagi na źródło uzyskiwanych przychodów, z którymi wiążą się określone koszty. Kolejnym kryterium wyodrębnienia segmentów operacyjnych jest możliwość udostępnienia oddzielnych
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
informacji finansowych. Wyniki działalności w poszczególnych segmentach są regularnie przeglądane przez Zarząd, w celu ich oceny oraz wykorzystania przy podejmowaniu decyzji o alokowanych zasobach.
Transakcja płatności w formie akcji, w której Spółka dominująca w zamian za własne instrumenty kapitałowe (w tym akcje lub opcje na akcje) otrzymuje dobra lub usługi poprzez zaciągnięcie zobowiązań wobec dostawcy/usługodawcy
o wartości zależnej od ceny akcji własnych.
Transakcja płatności w formie akcji rozliczana w środkach pieniężnych, w której zaciągnięte zobowiązania wobec dostawców lub usługobiorców regulowane są poprzez wydanie środków pieniężnych lub innych aktywów o wartości zależnej od ceny akcji Spółki dominującej.
Koszty finansowania zewnętrznego.
Koszty finansowania zewnętrznego są to odsetki oraz inne koszty poniesione w wyniku pożyczenia środków finansowych. Koszty te składają się z odsetek z tytułu kredytu bankowego w rachunku bieżącym, krótkoterminowego kredytu obrotowego oraz dłużnych papierów wartościowych długo- i krótkoterminowych, kosztów prowizji poniesionych w związku z uzyskaniem kredytów i obligacji, obciążeń z tytułu umowy leasingu finansowego.
Koszty te ujmuje się w rachunku zysków i strat w okresach, na jakie przypadają.
W przypadku, gdy koszty finansowania zewnętrznego można przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu zidentyfikowanego składnika aktywów, są one aktywowane jako zwiększenie ceny nabycia lub kosztu wytworzenia danego składnika aktywów.
Dywidenda ujmowania w sprawozdaniu finansowym.
Spółka wypłaca dywidendę swoim właścicielom w postaci środków pieniężnych. Może zaoferować również swoim właścicielom prawo wyboru, czy dywidenda ma być wypłacona w środkach pieniężnych, czy poprzez wydanie aktywów niegotówkowych.
Zobowiązanie do zapłaty dywidendy ujmuje się, gdy wypłata dywidendy zostanie uchwalona przez uprawniony do tego organ Spółki Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Zobowiązanie do przekazania aktywów niegotówkowych jako dywidendy na rzecz właścicieli wycenia się w wartości godziwej aktywów, które mają być przekazane. W momencie uregulowania zobowiązania z tytułu dywidendy Spółka ujmuje w zysku lub stracie różnicę, o ile występuje, między wartością bilansową aktywów wydawanych w ramach podziału wyniku a wartością bilansową zobowiązania z tytułu dywidendy.
Jeżeli dywidendy zostały zadeklarowane po zakończeniu okresu sprawozdawczego, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego do publikacji, dywidend nie ujmuje się jako zobowiązania na koniec okresu sprawozdawczego.
Dywidendy zadeklarowane przez Zarząd ujawnia się w informacji dodatkowej jako kwotę przypadającą na akcję.
Zasady identyfikacji powiązań kapitałowych i osobowych Spółki dominującej oraz zasady stosowanych ujawnień w sprawozdaniu finansowym.
Na każdy dzień bilansowy Spółka jako jednostka sprawozdawcza dominująca dokonuje:
a) identyfikacji podmiotów i jednostek powiązanych oraz transakcji Spółki dominującej ;
b) identyfikacji nierozliczonych sald należności, zobowiązań pomiędzy Spółką dominującą a jej podmiotami powiązanymi;
c) identyfikacji okoliczności, w jakich wymagane jest ujawnienie pozycji wymienionych w pkt a) i b)
oraz określa zakres informacji, które powinny być ujawnione w sprawozdaniu finansowym.
Spółka dominująca identyfikuje powiązania osobowe (podmioty powiązane) oraz kapitałowe (jednostki powiązane) przy zastosowaniu kryteriów:
- osoba lub bliski członek rodziny tej osoby jest związany z jednostką sprawozdawczą, jeżeli ta osoba:
sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad Spółką dominującą;
ma znaczący wpływ na Spółkę dominującą;
jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego.
- jednostka jest powiązana ze Spółką , jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
jednostka i Spółka dominująca są członkami tej samej grupy (co oznacza, że jednostka dominująca, zależna i współzależna jest związana z pozostałymi jednostkami);
jedna jednostka jest jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem innej jednostki (lub jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem członka grupy, której członkiem jest ta inna jednostka);
obydwie jednostki są wspólnymi przedsięwzięciami tego samego trzeciego podmiotu;
jedna jednostka jest wspólnym przedsięwzięciem trzeciej jednostki, a dana inna jednostka jest jednostką stowarzyszoną trzeciej jednostki;
jednostka jest programem świadczeń po okresie zatrudnienia na rzecz pracowników Spółki dominującej lub jednostki związanej ze Spółką;
jednostka jest kontrolowana lub wspólnie kontrolowana przez osobę powiązaną ze Spółką dominującą;
osoba sprawująca kontrolę nad jednostką sprawozdawczą ma znaczący wpływ na jednostkę lub jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki (lub jednostki dominującej tej jednostki);
jednostka lub dowolny członek grupy, której jednostka jest częścią, świadczy usługi kluczowego personelu kierowniczego na rzecz jednostki sprawozdawczej lub jej jednostki dominującej.
Transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi wchodzących w skład Grupy oraz nierozliczone salda należności i zobowiązań wyłącza się na etapie sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy.
Spółka ujawnia informacje dotyczące świadczeń dla kluczowego personelu kierowniczego wg kategorii:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze;
świadczenia po okresie zatrudnienia;
pozostałe świadczenia długoterminowe;
d) świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy; oraz
płatności w formie akcji.
Aktywa i zobowiązania warunkowe MSR 37
Zobowiązanie warunkowe jest możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy; lub b) obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub c) kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie. Warunkowy składnik aktywów jest możliwym składnikiem aktywów, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych oraz którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy.
Aktywa warunkowe i zobowiązania warunkowe nie są ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Podlegają jednak ujawnieniu w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, jeżeli wystąpienie korzyści lub strat ekonomicznych z ich tytułu jest prawdopodobne. Należy wtedy opisać ich charakter oraz oszacować ich prawdopodobne skutki finansowe.
Opis zasad rachunkowości w odniesieniu do przeklasyfikowania instrumentów finansowych.
Spółka dominująca ujawnia, czy w bieżącym okresie sprawozdawczym lub w poprzednich okresach sprawozdawczych dokonała przeklasyfikowania jakichkolwiek aktywów finansowych zgodnie z paragrafem 4.4.1 MSSF 9.
W odniesieniu do każdego takiego zdarzenia jednostka ujawnia:
a)dzień przeklasyfikowania;
b)szczegółowe objaśnienie zmiany modelu biznesowego oraz jakościowy opis jej wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy;
c)kwotę przekwalifikowaną do i z każdej kategorii.
Dla każdego okresu sprawozdawczego następującego po przeklasyfikowaniu i do momentu zaprzestania ujmowania jednostka ujawnia w odniesieniu do aktywów przeklasyfikowanych z kategorii wycenianych w wartości godziwej przez
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
wynik finansowy do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody zgodnie z paragrafem 4.4.1 MSSF 9: (a) efektywną stopę procentową ustaloną na dzień przeklasyfikowania; oraz (b) ujęte przychody z tytułu odsetek. Jeżeli od dnia ostatniego rocznego sprawozdania jednostka dokonała przeklasyfikowania aktywów finansowych z kategorii wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub z kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, to ujawnia: (a) wartość godziwą aktywów finansowych na koniec okresu sprawozdawczego; oraz (b) wartość godziwą zysku lub straty, które zostałyby ujęte w wyniku finansowym lub w innych całkowitych dochodach w trakcie okresu sprawozdawczego, jeżeli składniki aktywów finansowych nie zostałyby przekwalifikowane.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kompensowania instrumentów finansowych.
Spółka dominująca ujawnia w formie tabelarycznej informacje, aby umożliwić użytkownikom jej sprawozdań finansowych ocenę wpływu lub potencjalnego wpływu porozumień dotyczących kompensowania na sytuację finansową Grupy. Obejmuje to wpływ lub potencjalny wpływ praw do kompensaty związanych z ujętymi aktywami finansowymi jednostki oraz ujętymi zobowiązaniami finansowymi Grupy.
Aby osiągnąć cel określony wyżej, jednostka ujawnia na koniec okresu sprawozdawczego następujące informacje ilościowe, odrębnie dla ujętych aktywów finansowych i ujętych zobowiązań finansowych, które zostały skompensowane:
a) kwoty brutto tych ujętych aktywów finansowych i ujętych zobowiązań finansowych;
b) kwoty, które są kompensowane zgodnie z kryteriami określonymi w paragrafie 42 MSR 32 przy określaniu kwot netto wykazywanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej;
c) kwoty netto wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej;
d) kwoty objęte egzekwowalnym porozumieniem ramowym lub podobnym porozumieniem dotyczącym kompensowania, które nie są w inny sposób uwzględnione w paragrafie 13C pkt b), w tym: (i) kwoty związane z ujętymi instrumentami finansowymi, które nie spełniają niektórych lub wszystkich kryteriów kompensowania określonych w paragrafie 42 MSR 32; oraz (ii) kwoty związane z zabezpieczeniami finansowymi (w tym zabezpieczeniami gotówkowymi); oraz
e) kwotę netto po odliczeniu kwot określonych w pkt d) powyżej od kwot określonych w pkt c) powyżej.
Zasady rachunkowości stosowane w odniesieniu do zabezpieczeń.
Spółka dominująca ujawnia:
a) wartość bilansową aktywów finansowych, które jednostka zastawiła jako zabezpieczenie zobowiązań;
b) postanowienia i warunki ustanowienia zastawu.
Jeżeli na rzecz jednostek Grupy ustanowiono zabezpieczenie (składnika aktywów finansowych lub niefinansowych) i jeżeli jednostka jest uprawniona do sprzedaży zabezpieczenia lub obciążenia go innym zastawem w przypadku realizacji wszelkich obowiązków przez właściciela przedmiotu zabezpieczenia, ujawnia się:
a) wartość godziwą zabezpieczenia ustanowionego na rzecz jednostki;
b) wartość godziwą każdego takiego sprzedanego lub obciążonego innym zastawem zabezpieczenia oraz czy jednostka jest zobowiązana do zwrotu takiego zabezpieczenia; oraz
c) postanowienia i warunki związane z wykorzystaniem zabezpieczenia.
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2023 rok zgodnie ze standardami MSSF/MSR wymagało dokonania przez Zarząd jednostki dominującej określonych szacunków i założeń, które wpływają na wielkości wykazane w sprawozdaniu finansowym. Większość szacunków oparta jest na analizach i jak najlepszej wiedzy Zarządu. Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają weryfikacji w okresach kwartalnych. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym jej dokonano, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych. Oceny dokonywane przez Zarząd, które mają istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, a także szacunki, obciążone znaczącym ryzykiem zmian w przyszłych latach zostały przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
1.Niepewność szacunków.
Niniejsze sprawozdanie skonsolidowane sporządzono z uwzględnieniem wszystkich czynników, które mogą być przyczyną korekty wartości bilansowej aktywów i zobowiązań. Grupa dołożyła wszelkich starań, aby niepewność odnośnie wartości szacunkowych, zastosowanych w wycenie składników aktywów i pasywów nie miała istotnego znaczenia na wielkości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Wycena bilansowa instrumentów finansowych.
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek wycenia się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem.
Wycena portfeli wierzytelności odbywa się w odstępach kwartalnych w ostatnim dniu okresu kwartalnego.
z zastosowaniem modeli estymacji.
Model wyceny każdego pakietu bazuje na oszacowaniu wartości odzyskiwalnej z każdego pakietu oraz ustaleniu wartości bieżącej sumy oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych. Podstawą szacunków są historyczne informacje finansowe dla podobnych pakietów oraz stan prawny spraw wchodzących w skład pakietu. Dołożono najwyższej staranności w ocenie przyszłych przepływów pieniężnych. Mogą wystąpić odchylenia od wysokości szacowanej wartości odzyskiwalnej, będącej podstawą wyceny, a także wysokości strumieni pieniężnych w różnych okresach i momentu ich wystąpienia. Przy szacowaniu oczekiwanych strumieni pieniężnych dla poszczególnych portfeli pieniężnych założono ryzyko ich korekty, zmniejszającej przyjęte wartości, które mogą wyniknąć z ryzyka kredytowego, uwarunkowanego zmianami ogólnych warunków rynkowych. Przyjęcie założenia, że minimalny okres od dnia nabycia, w którym pakiet wierzytelności generuje przychody wynosi 10 lat, również może powodować niepewność szacunków. Jako stopa dyskontowa stosowana jest efektywna stopa procentowa skorygowana o ryzyko kredytowe, ustalona przy początkowym ujęciu pakietu w zamortyzowanym koszcie. Zaniżenie lub zawyżenie szacunków wartości odzyskiwalnej z pakietu ma znaczący wpływ na wysokość efektywnej stopy procentowej, w konsekwencji na wycenę w zamortyzowanym koszcie.
Zmienność rynkowych stóp procentowych opartych na średniej rentowności obligacji Skarbu Państwa nie ma większego wpływu na wartości bilansowe pakietów wierzytelności.
Rezerwy na świadczenia pracownicze.
Niepewność szacunków występuje także w przypadku rezerw na świadczenia emerytalne i podobne, które są wprawdzie szacowane przez niezależnego aktuariusza, lecz występuje zawsze ryzyko odchyleń od przyjętych założeń w modelu wyceny.
2.Rezerwa na odroczony podatek.
Grupa Kapitałowa planuje w okresie najbliższych 5 lat umorzyć część certyfikatów inwestycyjnych lub wypłacić dochody z funduszy. Termin oraz wielkość wypłat będą zależne od harmonogramu spłaty obligacji oraz odsetek przez spółkę dominującą. Z uwagi na planowane wypłaty rozpoznano dodatnią różnicę przejściową w wysokości przyszłych wpływów netto, które będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie realizacji wypłaty. Oszacowano wpływy netto w ciągu 5 lat po dniu sprawozdawczym w wysokości 94 360 tys. zł. i utworzono rezerwę na odroczony podatek w kwocie 17 928 tys. zł. Rezerwa na podatek odroczony została utworzona w latach ubiegłych w poczet zysków zatrzymanych. Powyższe szacunki będą podlegały regularnej aktualizacji.
3.Profesjonalny osąd.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Utrata wartości aktywów.
Grupa szacuje wielkość oczekiwanych w przyszłości strat kredytowych dla wszystkich posiadanych aktywów finansowych, wycenianych w zamortyzowanym koszcie, w tym nabytych pakietów wierzytelności, udzielonych pożyczek, objętych obligacji oraz należności.
Pakiety wierzytelności.
Utrata wartości – wycena portfeli wierzytelności zgodnie z MSSF 9 uwzględnia „oczekiwaną stratę kredytową”, co oznacza, że zdarzenie powodujące powstanie straty powinno zostać rozpoznane wcześniej, skutkiem tego powinno być utworzenie odpisu. Nowe zasady mają na celu zapobieganie sytuacjom, w których odpisy na straty kredytowe są tworzone zbyt późno i w niewystarczającej wysokości.
Wartość pakietów wierzytelności w zamortyzowanym koszcie uwzględnia korektę z tytułu wpływu oczekiwanych strat kredytowych. Wynika to z faktu, że Grupa nabywa pakiety wierzytelności z istotną utratą wartości, której wpływ jest ujęty w cenie nabycia.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Pozostałe aktywa.
Dla należności z tytułu pożyczek, obligacji oraz należności handlowych i pozostałych szacuje się przyszłe straty oczekiwane, a ich wpływ na wynik finansowy ujmuje się poprzez tworzenie odpisów aktualizujących.
Stawki amortyzacyjne.
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Z uwagi na powyższe odpisy umorzeniowe środków trwałych mogą być narażone na niepewność szacunków. W celu ograniczenia stopnia niepewności, wynikającej z szacowanych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych, przeprowadzana jest ich weryfikacja.
Wycena pakietów wierzytelności.
Modele wyceny pakietów wierzytelności, oparte wprawdzie na informacjach historycznych innych pakietów o zbliżonej strukturze pod względem stanu prawnego i wysokości roszczeń, wierzyciela pierwotnego, szacowane są z zastosowaniem zasady ostrożnej wyceny. Zarząd Spółki dominującej kierując się profesjonalnym osądem dokonuje szczegółowej analizy i oceny poszczególnych spraw wchodzących w skład portfeli. Szacując oczekiwane przepływy dla każdego pakietu ocenia też istotne warunki sytuacji makroekonomicznej i wynikające z nich ryzyka, które mogą mieć wpływ na wielkość i rozkład odzyskiwanych wartości w okresach przyszłych. Profesjonalny osąd ma też istotne znaczenie w przypadku korekt oszacowanych wielkości, dokonywanych prospektywnie, z uwagi na ostrożną ocenę czynników, które mogą powodować w przyszłości odchylenia od przyjętych założeń. Szacunki wartości efektów windykacji przyjętych w wycenach wierzytelności mogą ulec zmianie w przyszłości, w tym na skutek zmian przepisów prawa mających wpływ na prowadzoną przez Grupę działalność sekurytyzacyjną. Rzeczywiste odzyski i koszty windykacji mogą odbiegać od powyższych szacunków.
Klasyfikacja umów leasingowych.
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Wycena instrumentów kapitałowych.
Wycena instrumentów kapitałowych, dla których nie istnieje aktywny rynek w wartości godziwej wymaga profesjonalnego osądu w zakresie doboru technik wyceny.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/109/WE (Transparency) emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Unii Europejskiej są zobowiązani do raportowania w jednolitym elektronicznym formacie raportowania (ang. European Single Electronic Format, ESEF).
Dyrektywa 2004/109/WE (Transparency) w art. 4 ust.7 nałożyła na Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) obowiązek opracowania projektu standardów regulacyjnych w celu określenia elektronicznego formatu sprawozdawczości. Opublikowane rozporządzenie UE nr 2019/815 uzupełnia dyrektywę 2004/109/WE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących specyfikacji jednolitego elektronicznego formatu raportowania.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia UE nr 2019/815, rozporządzenie stosuje się do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za lata obrotowe rozpoczynające się 1 stycznia 2020 r. lub później. Rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Zgodnie z rozporządzeniem UE nr 2019/815:
wszystkie raporty roczne sporządzane są przez emitentów w formacie XHTML;
skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSSF, będące składnikami skonsolidowanych raportów rocznych znakowane są przy użyciu języka znaczników XBRL;
znaczniki XBRL powinny być umieszczone w dokumencie XHTML przy użyciu specyfikacji standardu Inline XBRL;
taksonomia, która ma być stosowana stanowi rozszerzenie taksonomii MSSF opracowanej przez Fundację MSSF;
począwszy od 1 stycznia 2020 r. podstawowe części sprawozdania finansowego (tj. sprawozdanie z sytuacji finansowej, sprawozdanie z zysków lub strat i całkowitych dochodów, sprawozdanie z przepływów pieniężnych, sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym), zawarte w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF, znakowane są szczegółowo.
Od 1 stycznia 2022 r. informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego znakowana jest zbiorowo.
Reasumując, na dzień publikacji niniejszej informacji, zgodnie z aktualnym stanem prawnym polskich emitentów obowiązuje rozporządzenie UE nr 2019/815.
W 2023r. zasady rachunkowości w Grupie nie uległy zmianie.
Grupa Kapitałowa sporządza sprawozdania finansowe wg zasad rachunkowości wynikających z aktualnie obowiązujących standardów i interpretacji, wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzonych do stosowania w UE wg stanu prawnego na 01.01.2023r.
Grupa przyjęła następujące nowe i zaktualizowane standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w rocznych okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2023 r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
podanych w sprawozdaniu finansowym wynika z założenia, że ich pominięcie, zniekształcenie lub nieprzejrzystość może wpłynąć na decyzje głównych użytkowników sprawozdania. Zmiany zatwierdzone przez Komisję Europejską.
| |||
MSR 1 | Prezentacja sprawozdań finansowych | 01.01.2024 | Zmiany do MSR 1 w zakresie klasyfikacji zobowiązań jako krótkoterminowych lub długoterminowych. Jednostka klasyfikuje zobowiązanie jako krótkoterminowe, kiedy: a) oczekuje, że zostanie ono uregulowane w toku normalnego cyklu operacyjnego jednostki; b) jest w posiadaniu zobowiązania przede wszystkim z przeznaczeniem do obrotu; c) zobowiązanie jest wymagalne w ciągu dwunastu miesięcy od końca okresu sprawozdawczego; lub d) nie posiada bezwarunkowego prawa do odroczenia terminu wymagalności zobowiązania o co najmniej dwanaście miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego. Warunki zobowiązania, które mogłyby, według swobodnego wyboru drugiej strony, doprowadzić do uregulowania zobowiązania poprzez emisję instrumentów kapitałowych, nie wpływają na jego klasyfikację. Wszystkie inne zobowiązania jednostka klasyfikuje jako zobowiązania długoterminowe.
|
MSSF 17 | Umowy ubezpieczeniowe |
| Zmiany do MSSF 17. Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze. Zmiany zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. |
MSSF 17 | Umowy ubezpieczeniowe | 01.01.2023 | MSSF 17 zastąpi standard MSSF 4. Wprowadził wiele istotnych zmian w zasadach rachunkowości oraz prezentacji danych w sprawozdaniach finansowych ubezpieczycieli, w tym nowe modele wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych W sprawozdaniach finansowych istotnie zmieni się prezentacja danych. Zgodnie z MSSF 17 w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zakładu ubezpieczeń prezentowane będą jedynie odrębnie aktywa oraz zobowiązania z tytułu wystawionych umów ubezpieczeniowych oraz odrębnie aktywa oraz zobowiązania z tytułu posiadanych umów reasekuracji. MSSF 17 zmienia również całkowicie układ sprawozdania z rachunku zysków i strat. W sprawozdaniach według MSSF 17 znikną pozycje takie jak np. przypis składki i zastąpią je zupełnie nowe: przychody z ubezpieczeń, koszty usług ubezpieczeniowych, przychody lub koszty z tytułu posiadanych umów reasekuracji razem stanowiące wynik z tytułu usług ubezpieczeniowych oraz przychody lub koszty finansowe odrębnie z ubezpieczeń i z reasekuracji biernej. Zmiany prezentacji w sprawozdaniach finansowych spowodowały rozbudowane wymogi w zakresie ujawnień zarówno ilościowych, jak i jakościowych w notach dodatkowych do sprawozdania finansowego.
|
MSR 8 | Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów | 01.01.2023 | Zmiany do MSR 8 wyjaśniają, w jaki sposób spółki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian szacunków księgowych. Zmiany zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. Zgodnie z MSR 8, zmiana wartości szacunkowych stanowi korektę wartości bilansowej składnika aktywów lub zobowiązania, bądź okresowego zużycia składnika aktywów, będącą wynikiem bieżącej oceny oraz oczekiwanych pożytków i obowiązków związanych z tymi aktywami lub zobowiązaniami. Zmiany wartości szacunkowych są rezultatem nowych informacji bądź wydarzeń i nie stanowią korekty błędów. Przepisy regulujące tą kwestię można znaleźć w paragrafach 32-40 standardu 8. Skutki zmiany wartości szacunkowej uwzględnia się prospektywnie poprzez ujęcie w rachunku zysków i strat okresu, w którym nastąpiła zmiana, jeśli zmiana ta dotyczy tylko tego okresu i w okresach przyszłych, na które te zmiany mają wpływ.
|
MSR 12 | Podatek dochodowy | 01.01.2023 | 1.Zmiany w zakresie podatku odroczonego dotyczącego aktywów i zobowiązań, powstających na skutek pojedynczej transakcji np. leasingu. 2. Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – globalny minimalny podatek dochodowy (Pillar Two). Niniejszy standard ma zastosowanie do podatków dochodowych wynikających z przepisów podatkowych uchwalonych w celu wdrożenia |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
modelowych zasad filaru II opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym przepisów podatkowych wdrażających kwalifikowane krajowe minimalne podatki wyrównawcze, zwane dalej „podatkami dochodowymi filaru II". W drodze wyjątku od wymogów niniejszego standardu jednostka nie ujmuje aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z podatkami dochodowymi filaru II, ani nie ujawnia informacji na temat tych aktywów i zobowiązań. Zmiany zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską.
|
Wpływ powyższych zmian na skonsolidowane sprawozdanie finansowe ocenia się jako nieznaczny.
Zmiany MSSF zatwierdzone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości do stosowania po 1 stycznia 2024 r.
Tytuł | Data wejścia zmiany | Opis zmiany | |
MSR 1 | Prezentacja sprawozdań finansowych | 01.01.2024 | Zmiany do MSR 1 w zakresie klasyfikacji zobowiązań jako krótkoterminowych lub długoterminowych.
Zmiany do MSR 1 w zakresie klasyfikacji zobowiązań jako krótkoterminowych lub długoterminowych. Jednostka klasyfikuje zobowiązanie jako krótkoterminowe, kiedy: a) oczekuje, że zostanie ono uregulowane w toku normalnego cyklu operacyjnego jednostki; b) jest w posiadaniu zobowiązania przede wszystkim z przeznaczeniem do obrotu; c) zobowiązanie jest wymagalne w ciągu dwunastu miesięcy od końca okresu sprawozdawczego; lub d) nie posiada bezwarunkowego prawa do odroczenia terminu wymagalności zobowiązania o co najmniej dwanaście miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego. Warunki zobowiązania, które mogłyby, według swobodnego wyboru drugiej strony, doprowadzić do uregulowania zobowiązania poprzez emisję instrumentów kapitałowych, nie wpływają na jego klasyfikację. Wszystkie inne zobowiązania jednostka klasyfikuje jako zobowiązania długoterminowe.
|
MSSF 16 | Leasing | 01.01.2024 | Zmiany do MSSF 16 – wprowadzenie uszczegółowienia dotyczącego zobowiązań leasingowych w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego.
|
MSR 7 i MSSF 7 | MSR7 - Rachunek przepływów pieniężnych MSSF 7 - Instrumenty finansowe – ujawnienie informacji | 01.01.2024 | Zmiany do MSR 7 i MSSF 7 wprowadzają obowiązek dodatkowych ujawnień w zakresie umów finansowania zobowiązań wobec dostawców. Identyfikacji podlegają transakcje powodujące powstanie zobowiązania finansowego. Ujawnienia wymagają warunki transakcji, uzgodnienie na początek i koniec okresu wartości księgowej tych zobowiązań, zakres wydłużeń dat płatności dla transakcji objętych finansowaniem dostawców w porównaniu z zobowiązaniami handlowymi nie objętymi takim finansowaniem.
|
MSR 21 | Zmiany do MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych” | 01.01.2025 | Brak wymienialności walut. Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2025 r.
|
Wpływ powyższych zmian na skonsolidowane sprawozdanie finansowe ocenia się jako nieznaczny.
Przychody ogółem Grupy Kapitałowej (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Działalność kontynuowana | 105 580 | 116 948 |
Przychody z działalności podstawowej | 105 408 | 115 825 |
Pozostałe przychody operacyjne | 264 | 251 |
Przychody finansowe | (92) | 872 |
Przychody z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Suma przychodów ogółem | 105 580 | 116 948 |
Przychody z działalności podstawowej (w tys. zł) | 01.01–31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 |
Przychody z zarządzania portfelem wierzytelności własnych: | 92 717 | 92 170 |
Przychody odsetkowe z pakietów wierzytelności * | 50 108 | 45 206 |
Zysk / strata z tytułu utraty wartości portfela** | 42 609 | 46 964 |
Inne przychody | 12 691 | 23 655 |
Suma przychodów | 105 408 | 115 825 |
* Przychody odsetkowe z pakietów wierzytelności - przychody odsetkowe z portfela wierzytelności ustalone przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko kredytowe;
** Zysk / strata z tytułu utraty wartości portfela – powstaje w wyniku zysków na płatnościach oraz zysków z tytułu wzrostu
wartości portfela, skorygowanych o straty z tytułu utraty wartości portfela.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Wpływy z wierzytelności jednostek Grupy Kapitałowej GPM Vindexus (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
GPM Vindexus S.A. | 21 013 | 19 241 |
GPM Vindexus NFIZW | 68 549 | 74 028 |
Future NFIZW | 43 801 | 48 514 |
Alfa NFIZW | 2 609 | 5 127 |
Fingo Capital S.A. | 1 564 | 780 |
Wpływy z wierzytelności ogółem | 137 536 | 147 690 |
Wpływy z wierzytelności a przychody z wierzytelności nabytych (w tys. zł) | 01.01–31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 |
A: Wpływy gotówkowe z wierzytelności nabytych | 137 536 | 147 690 |
B: Przychody z zarządzania portfelem wierzytelności własnych | 92 717 | 92 170 |
C: Różnica między przychodami a wpływami (B-A) | (44 819) | (55 520) |
Przychody netto – struktura geograficzna (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 | ||
w PLN | w % | w PLN | w % | |
Kraj | 105 408 | 100% | 115 825 | 100% |
Eksport |
|
|
|
|
Suma | 105 408 | 100% | 115 825 | 100% |
Koszty działalności (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Koszt własny | 62 666 | 64 448 |
Koszty ogólne i administracyjne | 10 799 | 8 238 |
Pozostałe koszty operacyjne | 760 | 755 |
Koszty finansowe | 7 529 | 9 625 |
Suma kosztów | 81 754 | 83 066 |
Koszty w układzie funkcjonalnym.
Koszt własny (w tys. zł) | 01.01–31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 |
1. Koszt zarządzania portfelem wierzytelności własnych: | 50 466 | 41 526 |
- koszt wpisów sądowych i egzekucyjnych | 15 463 | 13 809 |
- koszt operacyjny zarządzania wierzytelnościami | 35 003 | 27 717 |
2. Koszt zarządzania wierzytelnościami jednostek zewnętrznych | 11 658 | 12 224 |
3. Inny koszt własny | 542 | 10 698 |
Koszt własny łącznie | 62 666 | 64 448 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Koszty zarządzania wierzytelnościami własnymi (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Koszty wpisów sądowych i opłat egzekucyjnych | 15 463 | 13 809 |
Koszt operacyjny zarządzania wierzytelnościami | 35 003 | 27 717 |
Amortyzacja | 526 | 444 |
Zużycie materiałów i energii | 693 | 771 |
Usługi obce | 15 670 | 11 614 |
Podatki i opłaty | 3 396 | 2 348 |
Wynagrodzenia | 11 794 | 10 194 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 863 | 2 275 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 61 | 71 |
Suma kosztów wg rodzaju | 50 466 | 41 526 |
Koszty ogólne i administracyjne (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Amortyzacja | 150 | 127 |
Zużycie materiałów i energii | 27 | 32 |
Usługi obce | 3 964 | 4 415 |
Podatki i opłaty | 91 | 68 |
Wynagrodzenia | 6 128 | 3 210 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 387 | 302 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 52 | 84 |
Suma kosztów wg rodzaju | 10 799 | 8 238 |
Koszty działalności operacyjnej w układzie rodzajowym.
01.01–31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 | |
Amortyzacja | 676 | 571 |
Zużycie materiałów i energii | 720 | 803 |
Usługi obce | 31 292 | 28 253 |
Opłaty sądowe i egzekucyjne | 15 463 | 13 809 |
Podatki i opłaty ( w tym koszty wpisów sądowych i opłat egzekucyjnych) | 3 487 | 2 416 |
Wynagrodzenia | 17 922 | 13 404 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze | 3 250 | 2 577 |
Pozostałe koszty | 113 | 155 |
Suma kosztów wg rodzaju, w tym: | 72 923 | 61 988 |
Koszt własny łącznie | 62 666 | 64 448 |
Inny koszt własny ( wyłączenie ) | (542) | (10 698) |
Koszty ogólne i administracyjne | 10 799 | 8 238 |
Koszty zatrudnienia (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Wynagrodzenia | 15 202 | 13 199 |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe i świadczenia emerytalne | 356 | 140 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 112 | 65 |
Koszty programu motywacyjnego | 2 252 | 0 |
Wynagrodzenia razem | 17 922 | 13 404 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia – koszty zarządzania wierzytelnościami | 2 863 | 2 275 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia – koszty administracyjne i ogólne | 387 | 302 |
Ubezpieczenia społeczne razem | 3 250 | 2 577 |
Opcje na akcje przyznane członkom Zarządu i kadry kierowniczej | 0 | 0 |
Suma kosztów zatrudnienia | 21 172 | 15 981 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Przychody finansowe (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Przychody odsetkowe | 296 | 302 |
Przychody od środków na rachunkach bankowych | 382 | 0 |
Dyskonto uzyskane w wyniku sprzedaży obligacji | 0 | 500 |
Zmiana wartości instrumentów kapitałowych w jednostkach stowarzyszonych i pozostałych | (782) | 70 |
Zysk ze zbycia aktywów finansowych | 12 | 0 |
Suma | (92) | 872 |
Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Bieżący podatek dochodowy | 5 871 | 7 643 |
Dotyczący roku obrotowego | 5 871 | 7 643 |
Odroczony podatek dochodowy | (801) | (6 199) |
Zmiana rezerwy na odroczony podatek z tyt. umorzenia certyfikatów inwestycyjnych lub wypłaty dochodów w okresach przyszłych | 0 | (6 711) |
Związany z powstaniem i odwróceniem różnic przejściowych | (801) | 512 |
Podatek bieżący i odroczony łącznie | 5 070 | 1 444 |
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat | (5 070) | (1 444) |
W Grupie nie występuje podatek odroczony ujęty w kapitałach własnych.
W rachunku zysków i strat ujmuje się zmianę stanu podatku odroczonego w okresie sprawozdawczym zarówno po stronie rezerw jak i aktywów. Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
W ciągu najbliższych 5 lat jednostka dominująca umorzy część certyfikatów inwestycyjnych lub uzyska wpływy z wypłaty dochodów funduszy.
Na koniec 2023r. oszacowane dochody netto do wypłaty w ciągu 5 lat po dniu sprawozdawczym wynoszą 94 360 tys. zł, a rezerwa na podatek odroczony z tego tytułu wynosi 17 928 tys. zł.
Bieżący podatek dochodowy (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Zysk przed opodatkowaniem | 23 700 | 33 788 |
Różnica zwiększająca dochód do opodatkowania | 7 198 | 6 436 |
Zmiana ujemnej różnicy przejściowej | 4 176 | (4 010) |
Zmiana dodatniej różnicy przejściowej | 37 | 35 883 |
Różnica trwała | 2 985 | (25 437) |
Dochód do opodatkowania | 30 898 | 40 224 |
Odliczenia od dochodu | 0 | 0 |
Podstawa opodatkowania | 30 898 | 40 224 |
Podatek dochodowy, w tym: | 5 871 | 7 643 |
Podatek wykazany w rachunku zysków i strat | 5 871 | 7 643 |
Podatek wykazany w kapitale zapasowym | 0 | 0 |
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą tworzenia aktywu z tytułu odroczonego podatku (w tys. zł) | Stawka podatku | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
a. Ujemne różnice przejściowe podlegające stawce podatku 19% | 19% | 20 598 | 16 422 |
b. Ujemne różnice przejściowe podlegające stawce podatku 9% | 9% | (1 695) | (1 695) |
c. Suma różnic przejściowych (a+b) |
| 18 903 | 14 727 |
A. Aktywa z tytułu odroczonego podatku (a*19%) | 19% | 3 914 | 3 121 |
B. Aktywa z tytułu odroczonego podatku (b*19%) | 9% | (153) | (153) |
C. Aktywa z tytułu odroczonego podatku łącznie (A+B) |
| 3 761 | 2 968 |
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą tworzenia aktywu z tytułu odroczonego podatku (w tys. zł) | Stawka podatku | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
A. Ujemne różnice przejściowe podlegające stawce podatku 19% | 19% | 20 598 | 16 422 |
Różnice w wycenie wartości niematerialnych i prawnych | 19% | 0 | 22 |
Różnica między wyceną bilansową a podatkową udziałów i akcji | 19% | 3 815 | 3 134 |
Utrata wartości należności | 19% | 412 | 381 |
Różnica między wyceną bilansową a podatkową wierzytelności | 19% | 12 380 | 8 725 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów | 19% | 583 | 534 |
Wycena zobowiązań finansowych | 19% | 979 | 1 663 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze i pozostałe rezerwy | 19% | 1 739 | 1 401 |
Straty podatkowe do rozliczenia w okresach następnych przez jednostki zależne | 19% | 690 | 562 |
B. Ujemne różnice przejściowe podlegające stawce podatku 9% na dzień połączenia | 9% | (1 695) | (1 695) |
C. Suma różnic przejściowych (A+B) |
| 18 903 | 14 727 |
D. Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 19% | 3 914 | 3 121 |
E. Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 9% | (153) | (153) |
F. Aktywa z tytułu odroczonego podatku łącznie (D+E) |
| 3 761 | 2 968 |
Aktywa z tyt. odroczonego podatku (w tys. zł) | 01.01–31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku na początek okresu | 2 968 | 3 586 |
Zmiana podatku odroczonego ujęta w wyniku finansowym | 793 | (618) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku na koniec okresu | 3 761 | 2 968 |
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy na odroczony podatek (w tys. zł) | Stawka podatku | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
A. Dodatnie różnice przejściowe | 19% | 858 | 895 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Różnica między wyceną bilansową a podatkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z wyłączeniem leasingu | 19% | 363 | 321 |
Skutki wyceny pożyczek /pozostałych aktywów finansowych | 19% | 428 | 76 |
Skutki wyceny zobowiązań finansowych | 19% | 0 | 204 |
Różnica między wyceną bilansową a podatkową udziałów i akcji | 19% | 67 | 294 |
B. Rezerwa na wypłatę dochodu z funduszy wierzytelności | 19% | 94 360 | 94 360 |
C. Dodatnie różnice przejściowe – spółka zależna | 9% | (562) | (562) |
D. Suma dodatnich różnic przejściowych (A+B+C) |
| 94 656 | 94 693 |
E. Rezerwa z tytułu podatku odroczonego (A*19%) | 19% | 163 | 171 |
F. Rezerwa z tytułu podatku odroczonego ( B*19%) | 19% | 17 928 | 17 928 |
G. Rezerwa z tytułu podatku odroczonego (C*9%) | 9% | (51) | (51) |
H. Rezerwa z tytułu podatku odroczonego łącznie (E+F+G) |
| 18 040 | 18 048 |
Rezerwa na odroczony podatek ( w tys. zł) | 01.01–31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 |
Rezerwa z tyt. odroczonego podatku na początek okresu | 18 048 | 24 865 |
Zmiana podatku odroczonego ujęta w wyniku finansowym | (8) | (6 817) |
Rezerwa z tyt. odroczonego podatku na koniec okresu | 18 040 | 18 048 |
Wpływ zmian w podatku odroczonym na podatek dochodowy i kapitały własne | 31.12.2023 | Zmiana podatku odroczonego uwzględniona w podatku dochodowym – łącznie | Zmiana uwzględniona w dochodach całkowitych | 31.12.2022 |
A. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku | 18 040 | (8) | 0 | 18 048 |
B. Aktywa z tytułu odroczonego podatku | (3 761) | (793) | 0 | (2 968) |
Aktywa i rezerwa na podatek odroczony per saldo (A+B) | 14 279 | (801) | 0 | 15 080 |
Wpływ zmian w podatku odroczonym na podatek dochodowy i kapitały własne | 31.12.2022 | Zmiana podatku odroczonego uwzględniona w podatku dochodowym – łącznie | Zmiana uwzględniona w dochodach całkowitych | 31.12.2021 |
A. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku | 18 048 | (6 817) | 0 | 24 865 |
B. Aktywa z tytułu odroczonego podatku | (2 968) | 618 | 0 | (3 586) |
Aktywa i rezerwa na podatek odroczony per saldo (A+B) | 15 080 | (6 199) | 0 | 21 279 |
W działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej wyodrębniono jej segmenty, z których uzyskuje ona przychody i ponosi koszty związane z tymi przychodami, a wyniki działalności w danym segmencie są regularnie analizowane przez Zarząd, który wykorzystuje je przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych w danym segmencie.
Z uwagi na kryterium rodzaju wykonywanych usług zarzadzania wierzytelnościami w Grupie zidentyfikowano następujące segmenty operacyjne:
a.zarządzanie własnymi wierzytelnościami - przychody z wierzytelności nabytych,
b. zarządzania wierzytelnościami jednostek zewnętrznych – wynagrodzenie prowizyjne,
a także
c. pozostałą działalność,
w której zaliczono przychody jednostki zależnej Fiz-Bud Sp. z o.o. ze sprzedaży usług deweloperskich oraz sprzedaży powierzchni.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Przychody z segmentu zarządzania wierzytelnościami własnymi wynoszą 92 717 tys. zł. W segmencie zarządzania wierzytelnościami jednostek zewnętrznych uzyskano w okresie 01.01.2023r. – 31.12.2023r. 11 717 tys. zł, co stanowi udział 11,12% w przychodach operacyjnych ogółem -
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01-31.12.2023 | 01.01–31.12.2022 |
Przychody z działalności podstawowej: | 105 408 | 115 825 |
Przychody z zarządzania portfelem wierzytelności własnych | 92 717 | 92 170 |
Przychody z zarządzania wierzytelnościami jednostek zewnętrznych | 11 717 | 12 269 |
Pozostała działalność | 974 | 11 386 |
Zarządzanie wierzytelnościami własnymi / udział w % w przychodach | 87,96% | 79,58% |
Zarządzanie wierzytelnościami jednostek zewnętrznych / udział w % w przychodach | 11,12% | 10,59% |
Pozostała działalności / udział w % w przychodach | 0,92% | 9,83% |
Wyniki na segmentach w okresie 01.01.2023r. – 31.12.2023r.
Wyszczególnienie | Zarządzanie wierzytelnościami własnymi | Zarządzanie wierzytelnościami jednostek zewnętrznych | Pozostała działalność podstawowa | Łącznie |
I. Przychody z działalności podstawowej | 92 728 | 11 717 | 963 | 105 408 |
II. Koszt własny | (50 479) | (11 658) | (529) | (62 666) |
Koszt wpisów sądowych i egzekucyjnych | (15 463) |
|
| (15 463) |
Koszt operacyjny zarządzania wierzytelnościami własnymi | (35 003) | (11 658) |
| (46 661) |
Koszt związany z innymi przychodami | (13) |
| (529) | (542) |
III. Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 42 249 | 59 | 434 | 42 742 |
Pozostałe przychody operacyjne | 145 | 0 | 119 | 264 |
Koszty ogólne i administracyjne | (10 231) | 0 | (568) | (10 799) |
Pozostałe koszty operacyjne | (614) | 0 | (146) | (760) |
IV. Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 31 549 | 59 | (161) | 31 447 |
Przychody finansowe | (92) | 0 | 0 | (92) |
Koszty finansowe | (7 529) | 0 | 0 | (7 529) |
Udział w zyskach (stratach) netto jednostek rozliczanych metodą praw własności | (126) | 0 |
| (126) |
V. Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 23 802 | 59 | (161) | 23 700 |
VI. Podatek dochodowy | (5 083) | (11) | 24 | (5 070) |
VII. Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 18 719 | 48 | (137) | 18 630 |
VIII. Zysk (strata) z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
IX. Zysk (strata) netto przypadający na akcjonariuszy niekontrolujących | 0 | 0 | (3) | (3) |
X. Zysk (strata) netto przypadający na podmiot dominujący | 18 719 | 48 | (134) | 18 633 |
Pozycje aktywów i pasywów | Zarządzanie wierzytelnościami własnymi | Zarządzanie wierzytelnościami jednostek zewnętrznych | Pozostała działalność | Łącznie |
AKTYWA | ||||
Aktywa trwałe | 21 379 |
| 1 038 | 22 417 |
Zapasy |
|
| 2 669 | 2 669 |
Należności | 18 226 | 1 406 | 919 | 20 551 |
Pakiety wierzytelności | 254 653 |
|
| 254 653 |
Środki pieniężne | 40 200 |
| 1 030 | 41 230 |
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży | 310 |
|
| 310 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
W roku sprawozdawczym jednostki Grupy Kapitałowej prowadziły operacje biznesowe w obszarze swojej działalności statutowej. Nie wystąpiła działalność zaniechana w Grupie.
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres, przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres, przypadający na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne inne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
Zysk / strata | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | 18 630 | 32 196 |
Strata na działalności zaniechanej | Nie dotyczy | Nie dotyczy |
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję | 18 630 | 32 196 |
Efekt rozwodnienia: | Nie dotyczy | Nie dotyczy |
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję | 18 630 | 32 196 |
Liczba wyemitowanych akcji | 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Liczba akcji na dzień bilansowy | 11 700 000 | 11 700 000 |
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. | 11 700 000 | 11 700 00 |
Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych | Nie dotyczy | Nie dotyczy |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. | 11 700 000 | 11 700 000 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
29 maja 2023r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o przeznaczeniu części zysku za 2022 rok na wypłatę dywidendy w kwocie 0,27 zł na jedną akcję. Łączna kwota dywidendy wyniosła 3 159 000 zł. Termin ustalenia prawa do dywidendy przypadał na 4 września 2023r., a termin wypłaty dywidendy został ustalony na 15 września 2023r. Dywidenda została wypłacona w ustalonym terminie.
| Dywidenda z zysku za 2023* | Dywidenda z zysku za 2022 |
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję (w zł) | ||
Łączne wypłaty na rzecz właścicieli z tytułu dywidendy (w tys. zł) | 0 | 0 |
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję (w zł) | ||
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji (w tys. zł) |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01 -31.12.2023 | 01.01 -31.12.2022 |
A: Zyski (straty) z tytułu przeszacowania aktywów finansowych | 0 | 0 |
B: Podatek dochodowy odroczony związany z elementami pozostałych dochodów całkowitych | 0 | 0 |
C: Skutki wyceny programu motywacyjnego w wartości godziwej | 364 | 0 |
Suma pozostałych dochodów całkowitych (A-B+C) | 364 | 0 |
Struktura własnościowa (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Własne | 11 994 | 12 009 |
Pozostałe |
|
|
Razem | 11 994 | 12 009 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań.
Podana w tabeli niżej wartość bilansowa powierzchni biurowej, na której ustanowiono zabezpieczenie kredytu nie jest wartością rynkową.
Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
- zabezpieczenie kredytu PKO BP – lokal biurowy, w którym prowadzona jest działalność operacyjna Spółki | 5 087 | 5 252 |
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie | 5 087 | 5 252 |
Jednostki Grupy Kapitałowej nie zaciągnęły zobowiązań do nabycia rzeczowych aktywów trwałych w okresach przyszłych.
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2023 – 31.12.2023r.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na 01.01.2023r. | 976 | 9 538 | 1 360 | 254 | 2 216 | 1 835 | 16 179 |
Zwiększenia z tytułu: | 123 | 1 792 | 161 | 0 | 400 | 10 | 2 486 |
- nabycie | 6 | 6 | 161 |
| 400 | 10 | 583 |
- wytworzenie we własnym zakresie | 29 | 29 |
|
|
|
| 58 |
- przeklasyfikowanie | 88 | 1 757 |
|
|
|
| 1 845 |
Zmniejszenia z tytułu: | 0 | 0 | (131) | 0 | (18) | (1 845) | (1 994) |
- likwidacja |
|
| (131) |
| (18) |
| (149) |
- przeklasyfikowanie |
|
|
|
|
| (1 845) | (1 845) |
Wartość bilansowa brutto na 31.12.2023 r. | 1 099 | 11 330 | 1 390 | 254 | 2 598 | 0 | 16 671 |
Umorzenie na dzień 01.01.2023r. | 0 | 1 615 | 1 189 | 217 | 1 149 | 0 | 4 170 |
Zwiększenia z tytułu amortyzacji |
| 271 | 125 | 25 | 235 |
| 656 |
Zmniejszenia z tytułu zbycia |
|
| (131) |
| (18) |
| (149) |
Umorzenie na dzień 31.12.2023 r. | 0 | 1 886 | 1 183 | 242 | 1 366 | 0 | 4 677 |
Odpisy aktualizujące na 01.01.2023r. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmiana odpisów aktualizujących | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące na 31.12.2023r. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa netto na 31.12.2023r. | 1 099 | 9 444 | 207 | 12 | 1 232 | 0 | 11 994 |
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022 – 31.12.2022r.
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki | Pozostałe środki | Środki trwałe w budowie | Razem | |
Wartość bilansowa brutto na 01.01.2022r. | 834 | 9 467 | 1 201 | 307 | 1 713 | 0 | 13 522 |
Zwiększenia z tytułu nabycia | 142 | 71 | 159 | 0 | 503 | 1 835 | 2 710 |
Zmniejszenia z tytułu zbycia | 0 | 0 | 0 | (53) | 0 | 0 | (53) |
Wartość bilansowa brutto na 31.12.2022 r. | 976 | 9 538 | 1 360 | 254 | 2 216 | 1 835 | 16 179 |
Umorzenie na dzień 01.01.2022r. | 0 | 1 365 | 1 083 | 218 | 970 | 0 | 3 636 |
Zwiększenia z tytułu amortyzacji | 0 | 250 | 106 | 25 | 179 | 0 | 560 |
Zmniejszenia z tytułu zbycia | 0 | 0 | 0 | (26) | 0 | 0 | (26) |
Umorzenie na dzień 31.12.2022 r. | 0 | 1 615 | 1 189 | 217 | 1 149 | 0 | 4 170 |
Odpisy aktualizujące na 01.01.2022r. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmiana odpisów aktualizujących | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpisy aktualizujące na 31.12.2022r. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa netto na 31.12.2022r. | 976 | 7 923 | 171 | 37 | 1 067 | 1 835 | 12 009 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Inwestycje w środki trwałe w 2023r.
W Grupie Kapitałowej inwestycje w środki trwałe dokonywane są głównie przez Spółkę dominującą.
Spółka dominująca zmodernizowała infrastrukturę techniczną i wydatkowała na środki trwałe i wartości niematerialne 583 tys. zł. Jednostka zależna Fiz-Bud podjęła przyjęła do użytkowania lokal użytkowy o powierzchni 73,64 m2 na potrzeby prowadzonej działalności deweloperskiej, który powstał w ramach inwestycji przy ul. Kordeckiego 43. Łączne wydatki na aktywa trwałe Grupy w 2023r. i wartości niematerialne i prawne wyniosły 598 tys. zł.
Środki trwałe w budowie.
Koszty związane z budową lub montażem aktywów trwałych są kapitalizowane, czyli ujmowane jako nakłady na aktywa trwałe, w momencie uzyskania gotowości do użytkowania zostają przeniesione z kategorii "w budowie" do kategorii aktywów trwałych, następnie amortyzowane przez określony okres czasu po rozpoczęciu użytkowania. W 2023 r. dokonano w związku z zakończeniem budowy powierzchni i instalacji infrastruktury oraz przyjęciem do użytkowania, przekwalifikowania nakładów na budynki i budowle w kwocie 1 845 tys. zł. Nakłady te obejmują koszt wytworzenia powierzchni użytkowych łącznie ok.140 m2 oraz infrastruktury w Spółce dominującej oraz Fiz-Bud sp. z o.o.
Na dzień 31 grudnia 2023r. jednostki Grupy stan nakładów na środki trwałe w budowie wyniósł 0.
Wartość i powierzchnia gruntów.
udział w wysokości 0,13 nieruchomości gruntowej nr 225 w Warszawie ul. Serocka 3,
udział w wysokości 0,46 nieruchomości gruntowej nr 176 i nr 209 w Warszawie ul. Grochowska 152,
udział w wysokości 0,13 nieruchomości gruntowej nr 152 i nr 153 w Warszawie ul. Kordeckiego 43,
oraz
udział Fiz-Bud 0,04 nieruchomości gruntowej nr 152 i nr 153 w Warszawie ul. Kordeckiego 43.
Grunt stanowi współwłasność właścicieli nieruchomości lokalowych wydzielonych w budynku w udziałach przypisanych tym lokalom.
Adres nieruchomości | Nr księgi wieczystej lub zbiorów dokumentów | Nr działki | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2023 | Wartość na 31.12.2023 | Powierzchnia działki [m2] na 31.12.2022 | Wartość na 31.12.2022 |
Ul. Serocka 3 | WA6M/00138519/6 WA6M/00437837/7 | 225 obręb 04-12 | 1 327 | 123 | 1 327 | 123 |
Ul. Grochowska 152 | WA6M/00511135/9 WA6M/00232113/9 WA6M/00511134/2 | 176 i 209 | 611 | 711 | 611 | 711 |
Ul. Kordeckiego 43 | WA6M/00146277/6 WA6M/00530125/5 | 152 i 153 obręb 3-04-12 | 945 | 265 | 945 | 142 |
OGÓŁEM | xxx | 1 099 | xxx | 976 | ||
Ujawnienia w zakresie umów zidentyfikowanych jako leasing środków trwałych
W 2023r. Grupa wykorzystywała w działalności operacyjnej środki trwałe na podstawie umów, które zidentyfikowano jako leasing krótkoterminowy. Z uwagi na krótkoterminowy okres trwania umów lub nieistotną ich wartość nie dokonano wyceny aktywów oraz zobowiązań z tytułu leasingu. Łączny koszt wynikający z umów najmu dzierżawy/ najmu osiągnął 1 185 tys. zł. Koszt związany z umowami krótkoterminowymi wyniósł 1 185 tys. zł, co stanowi 2,4 % kosztów operacyjnych Grupy.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2023 – 31.12.2023r.
Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych* | Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2023r. | 616 | 0 | 0 | 741 | 0 | 1 357 |
Zwiększenia - nabycie | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 15 |
Zmniejszenia - likwidacja | 0 | 0 | 0 | (11) | 0 | (11) |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2023r. | 616 | 0 | 0 | 745 | 0 | 1 361 |
Umorzenie na dzień 01.01.2023r. | 149 | 0 | 0 | 732 | 0 | 881 |
Zwiększenia z tytułu amortyzacji | 0 | 0 | 0 | 19 | 0 | 19 |
Zmniejszenia - likwidacja | 0 | 0 | 0 | (11) | 0 | (11) |
Umorzenie na dzień 31.12.2023r. | 149 | 0 | 0 | 740 | 0 | 889 |
Odpisy aktualizujące na 01.01.2023r. | (467) | 0 | 0 | 0 | 0 | (467) |
Zmiana odpisów aktualizujących |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na 31.12.2023r. | (467) | 0 | 0 | 0 | 0 | (467) |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022r. | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 |
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021 – 31.12.2022r.
Wyszczególnienie | Koszty prac rozwojowych* | Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022r. | 616 | 0 | 0 | 741 | 0 | 1 357 |
Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022r. | 616 | 0 | 0 | 741 | 0 | 1 357 |
Umorzenie na dzień 01.01.2022r. | 149 | 0 | 0 | 721 | 0 | 870 |
Zwiększenia z tytułu amortyzacji | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 11 |
Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie na dzień 31.12.2022r. | 149 | 0 | 0 | 732 | 0 | 881 |
Odpisy aktualizujące na 01.01.2022r. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmiana odpisów aktualizujących | (467)* |
|
|
|
| (467) |
Odpisy aktualizujące na 31.12.2022r. | (467) | 0 | 0 | 0 | 0 | (467) |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022r. | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 9 |
* Jednostka zależna Fingo Capital S.A. – zgodnie ze swoim podstawowym profilem działalności – poniosła nakłady na zbudowanie platformy do udzielania pożyczek konsumenckich on-line pod marką Taratatu.pl i KwikMoney.pl ujęte historycznie jako koszty prac rozwojowych. Przyjęty okres umorzenia 5 lat. Z uwagi na zmiany w ustawodawstwie, regulującym działalność udzielania pożyczek konsumenckich, Fingo Capital S.A. ograniczyła udzielanie pożyczek konsumenckich. Skutkiem tego było rozpoznanie utraty wartości dla nieumorzonej części prac rozwojowych.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Struktura własności.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Własne | 5 | 9 |
Razem | 5 | 9 |
Wartości niematerialne, których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań – nie wystąpiły w 2023r.
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych – nie wystąpiły w 2023r.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wartość brutto na początek okresu | 465 | 465 |
Zmiana wartości brutto w okresie | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 465 | 465 |
|
|
|
Utrata wartości firmy na początek okresu | (303) | (303) |
Zmiana utraty wartości w okresie | 0 | 0 |
Utrata wartości firmy na koniec okresu | (303) | (303) |
Wartość firmy netto na koniec okresu | 162 | 162 |
Ustalenie wartości firmy.
Zapłaty dokonane z tytułu przejęcia | Fiz-Bud Sp. z o.o. | Fingo Capital S.A. | Alfa NSFIZ | Future NSFIZ | GPM Vindexus NSFIZ |
Data przejęcia | 31.08.2020 | 16.06.2020 | 14.07.2016 | 11.09.2012 | 07.04.2011 |
Procent przejętych udziałów kapitałowych z prawem głosów | 89,62% | 91,79% | 100% certyfikatów inwestycyjnych | 100% certyfikatów inwestycyjnych | 100% certyfikatów inwestycyjnych |
Wartość godziwa zapłaty | 4 413 | 1 470 | 252 | 6 209 | 33 663 |
Liczba objętych instrumentów | 8 812 | 1 134 | 30 | 35 | 68 |
Wartość godziwa aktywów netto na moment objęcia kontroli | 4 251 | 632 | 106 | 6 183 | 50 665 |
Zysk / strata powstały na skutek przeszacowania wartości godziwej udziału |
|
| 0 |
| 17 002 |
Aktualizacja w okresach wcześniejszych |
| (535) | (146) | (26) | 0 |
Wartość firmy na dzień objęcia kontroli | 162 | 303 | 0 | 0 | 0 |
Aktualizacja wartości firmy | 0 | (303) | 0 | 0 | 0 |
Wartość firmy | 162 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Analiza nabytych aktywów i zobowiązań na dzień przejęcia wg wartości godziwej | Fiz-Bud Sp. z o.o. | Fingo Capital S.A. | Alfa NSFIZ | Future NSFIZ | GPM Vindexus NSFIZ |
Nabyte aktywa trwałe | 110 | 702*** |
|
|
|
Nabyte aktywa obrotowe | 8 945* | 292*** | 123 | 6 568 | 58 686 |
Przejęte zobowiązania długoterminowe | 739** |
|
|
| 5 172 |
Przejęte zobowiązania krótkoterminowe | 3 515** | 225 | 17 | 32 | 2 849 |
Aktywa netto | 4 801 | 769 | 106 | 6 536 | 50 665 |
*Nabyte aktywa obrotowe, w tym: zapasy wynikające z działalności deweloperskiej 8 153 tys. zł, środki pieniężne 744 tys. zł.
**Przejęte zobowiązania, w tym: kredyty i pożyczki 2 659 tys. zł., otrzymane zaliczki na dostawy 1240 tys. zł
***Wartości niematerialne i prawne 702 tys. zł., środki pieniężne 236 tys. zł.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Ustalenie wartości firmy | Fiz-Bud Sp. z o.o. | Fingo Capital S.A. | Alfa NSFIZ | Future NSFIZ | GPM Vindexus NSFIZ |
Koszt połączenia | 4 413 | 935 | 106 | 6 183 | 50 665 |
Wartość godziwa przyjętych aktywów netto możliwych do zidentyfikowania, w tym: | 4 801 | 769 | 106 | 6 536 | 50 665 |
- wartość godziwa przypadająca na akcjonariuszy kontrolujących | 4 251 | 632 | 106 | 6 183 | 50 665 |
- wartość godziwa przypadająca na akcjonariuszy niekontrolujących | 550 | 137 | 0 | 353 | 0 |
Wartość firmy na dzień objęcia kontroli | 162 | 303 | 0 | 0 | 0 |
Aktualizacja wartości firmy | 0 | (303) | 0) | 0 | 0 |
Wartość firmy | 162 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Dane jednostki dominującej i jednostek przejętych za 2023r. wg sprawozdań jednostkowych.
| Jednostka dominująca | Fiz-Bud Sp. z o.o. | Fingo Capital S.A. | Alfa NSFIZ | Future NSFIZ | GPM Vindexus NSFIZ | Suma |
33 961 | 1 127 | 2 039 | 2 609 | 43 548 | 68 542 | 151 826 | |
Wynik finansowy netto | 26 470 | (139) | 655 | 318 | 11 728 | 29 007 | 68 039 |
Przychody z działalności podstawowej * - ujęto przychody gotówkowe i należne.
Udziały i akcje w jednostkach stowarzyszonych posiada Spółka dominująca. Szczegółowe informacje o inwestycjach w jednostkach stowarzyszonych wykazane są w nocie 15 raportu rocznego Spółki dominującej.
Udziały i akcje w jednostkach stowarzyszonych | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
wartość bilansowa | wartość bilansowa | |
Udziały Eurea Sp. Z o.o. | 292 | 517 |
Udziały Pollease Sp. z o.o. | 125 | 119 |
RAZEM | 417 | 636 |
Udziały i akcje w pozostałych jednostkach posiada Spółka dominująca.
Inwestycje długoterminowe | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Akcje/ Udziały w spółkach nienotowanych na giełdzie* | 6 113 | 1 712 |
RAZEM | 6 113 | 1 712 |
*Od 01 stycznia 2018 r. przyjęto zgodnie z MSSF 9 zasadę wyceny instrumentów finansowych w jednostkach pozostałych innych niż jednostki zależne i stowarzyszone w wartości godziwej z uwzględnieniem jej zmiany w wyniku finansowym.
Stan 31.12.2023r.
Nazwa instrumentu | Rodzaj instrumentu kapitałowego | Liczba udziałów / akcji w kapitale ogółem | Liczba posiadanych akcji / udziałów | Udział GPM Vindexus SA w kapitale zakładowym spółki | Wartość bilansowa akcji / udziałów |
Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum | udziały | 4 201 000 | 350 000 | 8,33% | 459 |
Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A. | akcje | 19 000 000 | 1 410 000 | 7,42% | 592 |
Fud Service Sp. z o. o. | udziały | 793 419 | 95 400 | 12,02% | 4 776 |
Pozostałe udziały | <5% kapitału | xxx | xxx | xxx | 286 |
RAZEM |
| xxx | xxx | xxx | 6 113 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Stan 31.12.2022r.
Nazwa instrumentu | Rodzaj instrumentu kapitałowego | Liczba udziałów / akcji w kapitale ogółem | Liczba posiadanych akcji / udziałów | Udział GPM Vindexus SA w kapitale zakładowym spółki | Wartość bilansowa akcji / udziałów |
Master Finance S.A. | akcje | 23 000 | 1 560 | 6,78% | 156 |
Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum | udziały | 4 201 000 | 350 000 | 8,33% | 441 |
Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A. | akcje | 17 500 000 | 1 110 000 | 6,34% | 944 |
Pozostałe udziały |
| xxx | xxx | xxx | 171 |
RAZEM |
| xxx | xxx | xxx | 1 712 |
Na koniec 2023r. w pozycji zapasy ujęto rzeczowe aktywa związane z działalnością deweloperską spółki zależnej Fiz-Bud:
nieruchomość gruntową Rytro wycenioną w cenie nabycia 2 125 tys. zł o powierzchni ok. 30 tys. m2;
udział w nieruchomości gruntowej wyceniony w cenie nabycia 427 tys. zł;
miejsca postojowe w garażu podziemnym przeznaczone do sprzedaży w roku następnym, wycenione w koszcie wytworzenia 116 tys. zł.
Łączna wartość bilansowa zapasów 2 668 tys. zł.
Do dnia publikacji sprawozdania finansowego nie zidentyfikowano przesłanek utraty wartości, które wymagałyby utworzenia odpisu aktualizującego na ujęte w zapasach aktywa obrotowe.
Nieruchomość położona w miejscowości Rytro została nabyta z przeznaczeniem na wzniesienie obiektu turystyczno-sportowego. Zarząd nie wyklucza sprzedaży tej nieruchomości, aby za uzyskane środki sfinansować nabycie nieruchomości gruntowej w Warszawie w celu realizacji następnego projektu budowlanego.
Z uwagi na wzrost cen nieruchomości nie stwierdzono zagrożenia utratą wartości.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności handlowe i pozostałe wg. bilansu netto: | 20 138 | 16 722 |
Należności handlowe | 19 333 | 16 575 |
Należności pozostałe | 805 | 147 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności handlowe i pozostałe brutto: | 20 550 | 17 103 |
- od jednostek powiązanych | 6 933 | 2 208 |
- od pozostałych jednostek | 13 617 | 14 895 |
Utrata wartości | (412) | (381) |
Należności handlowe i pozostałe netto: | 20 138 | 16 722 |
Należności handlowe netto | 19 333 | 16 575 |
Należności pozostałe netto | 805 | 147 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Należności handlowe i pozostałe – struktura walutowa | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||
w walucie | PLN | w walucie | PLN | |
PLN |
| 19 838 |
| 16 722 |
Inne waluty |
|
|
|
|
Razem | X | 19 838 | X | 16 722 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Utrata wartości na początek okresu: | 381 | 87 |
Utrata wartości - jednostki powiązane: | 0 | 0 |
Utrata wartości - jednostki pozostałe: | 381 | 87 |
Należności handlowe | 378 | 83 |
Należności pozostałe | 3 | 4 |
Zmiana utraty wartości w okresie | 31 | 294 |
Należności handlowe | 31 | 295 |
Należności pozostałe | 0 | (1) |
Utrata wartości na koniec okresu: | 412 | 381 |
Utrata wartości - jednostki powiązane | 0 | 0 |
Utrata wartości - jednostki pozostałe: | 412 | 381 |
Należności handlowe | 409 | 378 |
Należności pozostałe | 3 | 3 |
Łączna utrata wartości należności na koniec okresu | 412 | 381 |
Należności handlowe o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Jednostki powiązane |
|
|
o dniu spłaty do 60 | 6 766 | 2 208 |
przeterminowane |
|
|
Należności handlowe brutto od jednostek powiązanych | 6 766 | 2 208 |
Jednostki pozostałe |
|
|
o dniu spłaty do 60 | 12 972 | 14 741 |
o dniu spłaty od 61 do 90 |
|
|
Przeterminowane | 4 | 4 |
Należności handlowe brutto od pozostałych jednostek | 12 976 | 14 745 |
Należności handlowe brutto | 19 742 | 16 953 |
Utrata wartości | (409) | (378) |
Należności handlowe netto | 19 333 | 16 575 |
Przeterminowane należności handlowe | Razem | Nie przeterminowane | Przeterminowanie w dniach | |||||||
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 –180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | ||||||
31.12.2023 | ||||||||||
Jednostki powiązane | ||||||||||
Należności brutto | 6 766 | 6 766 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Utrata wartości |
|
|
|
|
|
|
| |||
Należności netto | 6 766 | 6 766 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| ||||||||||
Należności brutto | 12 976 | 12 972 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | |||
Utrata wartości | (409) | (405) |
|
|
|
| (4) | |||
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Należności netto | 12 567 | 12 567 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Ogółem |
|
|
|
|
|
|
| |||
Należności brutto | 19 742 | 19 738 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | |||
Utrata wartości | (409) | (405) |
|
|
|
| (4) | |||
Należności netto | 19 333 | 19 333 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
31.12.2022 | ||||||||||
Jednostki powiązane | ||||||||||
Należności brutto | 2 208 | 2 208 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Utrata wartości | 0 |
|
|
|
|
|
| |||
Należności netto | 2 208 | 2 208 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| ||||||||||
Należności brutto | 14 745 | 14 741 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | |||
Utrata wartości | (378) | (374) |
|
|
|
| (4) | |||
Należności netto | 14 367 | 14 367 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Ogółem |
|
|
|
|
|
|
| |||
Należności brutto | 16 953 | 16 949 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | |||
Utrata wartości | (378) | (374) | 0 | 0 | 0 | 0 | (4) | |||
Należności netto | 16 575 | 16 575 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej – nie wystąpiły w 2023r.
Pozostałe należności (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Pozostałe należności brutto, w tym: | 808 | 150 |
od jednostek powiązanych | 167 | 0 |
od pozostałych jednostek | 641 | 150 |
Utrata wartości | (3) | (3) |
Pozostałe należności netto | 805 | 147 |
Należności handlowe i pozostałe od jednostek powiązanych (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności od jednostek powiązanych brutto |
|
|
handlowe, w tym: | 6 766 | 2 208 |
- od jednostki dominującej |
|
|
- od jednostek zależnych |
|
|
- od jednostek współzależnych |
|
|
- od jednostek stowarzyszonych | 5 360 | 48 |
- od znaczącego inwestora |
|
|
- od powiązanych osobowo | 1 406 | 2 160 |
utrata wartość należności handlowych | 0 | 0 |
pozostałe, w tym: | 167 | 0 |
- od jednostki dominującej |
|
|
- od jednostek zależnych |
|
|
- od jednostek współzależnych |
|
|
- od jednostek stowarzyszonych |
|
|
- od znaczącego inwestora |
|
|
- od powiązanych osobowo | 167 |
|
utrata wartość należności pozostałych | 0 | 0 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych, wartość netto | 6 933 | 2 208 |
Należności pozostałe denominowane są w PLN. Nie wystąpiły należności w walutach obcych.
Zmiana wartości bilansowej wierzytelności.
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
A: Wartość bilansowa wierzytelności i pożyczek udzielonych na początek okresu* | 269 077 | 259 943 |
1.Zmiana wartości bilansowej, w tym: | (14 424) | 9 134 |
1a. Wpływy gotówkowe z wierzytelności | (137 536) | (147 690) |
1b. Zakup pakietów wierzytelności | 34 790 | 55 874 |
1c. Udzielone (+)/ spłacone pożyczki (-) | (3 928) | 8 780 |
1d. Przychód odsetkowy obliczony metodą efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko kredytowe | 50 108 | 45 206 |
1e. Odwrócenie utraty wartości po dniu nabycia/wynik finansowy | 42 609 | 46 964 |
1f. Zakończenie windykacji | (467) | 0 |
B: Wartość bilansowa wierzytelności* i pożyczek udzielonych na koniec okresu, w tym: | 254 653 | 269 077 |
Udzielone pożyczki | 4 992 | 8 715 |
Wierzytelności | 249 661 | 260 362 |
C. Zmiana stanu wierzytelności w rachunku przepływów pieniężnych (C = -pkt 1) | 14 424 | (9 134) |
*Zgodnie z MSSF 9 – wycena wierzytelności w zamortyzowanym koszcie
Wartość bilansowa pakietów wierzytelności nabytych i pożyczek udzielonych, posiadanych przez jednostki Grupy Kapitałowej oszacowana jest w zamortyzowanym koszcie metodą efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko. Sposób wyceny opisano w nocie 37 sprawozdania jednostkowego.
W Grupie realizowana jest działalność operacyjna udzielania pożyczek przedsiębiorstwom na finansowanie działalności gospodarczej.
W modelu biznesowym stosowanym w Grupie pożyczki te są instrumentem nabywanym w celu utrzymania ich do terminu zapadalności lub instrumentem nabywanym w celu odsprzedaży, otrzymywane przepływy zawierają spłatę kapitału oraz odsetek, a założenia te zgodne są z zasadami zawartymi w MSSF 9. Z uwagi na wymienione kryteria pożyczki są wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
Grupa stosuje zasadę ujmowania pożyczek udzielonych w ramach działalności operacyjnej łącznie z wierzytelnościami nabytymi, a w rachunku zysków i strat przychody odsetkowe oraz zyski/straty z tytułu utraty wartości są zaliczane do przychodów z działalności podstawowej.
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Wartość bilansowa | 4 992 | 8 715 |
Utrata wartości | 224 | 187 |
Udzielone pożyczki brutto: | 5 216 | 8 902 |
- dla Zarządu* | 514 | 0 |
- dla jednostek zależnych | 0 | 0 |
- dla jednostek stowarzyszonych | 0 | 1 158 |
- dla pozostałych jednostek | 4 702 | 7 744 |
Pożyczka 514 tys. zł została spłacona 22 lutego 2024r.
31.12.2023
Pożyczkobiorca | Niespłacony kapitał | Wartość bilansowa | Oprocentowanie | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
Nominalne | Efektywne | |||||
Łącznie | 4 752 | 4 992 |
|
|
|
|
Zarząd spółki dominującej | 135 | 514* | 13% | 13,48% | 20.12.2023 | Weksel |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Pozostałe jednostki | 4 617 | 4 478 | 10% - 20,50% | 10,33% - 22,73% | 31.03.2024 | Weksel |
*Należność główna i naliczone odsetki od pożyczki spłacone po dniu bilansowym.
31.12.2022
Pożyczkobiorca | Niespłacony kapitał | Wartość bilansowa | Oprocentowanie | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
Nominalne | Efektywne | |||||
Łącznie | 8 681 | 8 715 |
|
|
|
|
Jednostki stowarzyszone | 1 158 | 1 125 | 8,00% | 8,21% | 30.06.2023 | Weksel |
Pozostałe jednostki | 7 523 | 7 590 | 9,5% - 12,5% | 9,71%- 12,67% | 31.01.2023 – 30.04.2023 | Weksel |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Pozostałe aktywa finansowe | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Pożyczki udzielone | 0 | 107 |
Obligacje | 0 | 0 |
Łącznie | 0 | 107 |
Utrata wartości z tytułu oszacowania straty kredytowej MSSF 9 | 0 | (3) |
Łącznie w tym: | 0 | 104 |
Pożyczki krótkoterminowe | 0 | 104 |
Obligacje krótkoterminowe | 0 | 0 |
W pozycji tej przedstawiane są obligacje emitowane przez jednostki zewnętrzne, objęte przez Grupę oraz w latach ubiegłych pożyczki udzielone w ramach działalności inwestycyjnej. Od 2022r. pożyczki udzielone jednostkom zewnętrznym
Ujmowane są łącznie z wierzytelnościami (nota 20).
31.12.2022r.
Pożyczkobiorca | Kwota pożyczki wg umowy | Niespłacony kapitał | Wartość bilansowa | Oprocentowanie | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
Nominalne | Efektywne | ||||||
Łącznie | 100 | 100 | 104 |
|
|
|
|
Jednostki stowarzyszone | 100 | 100 | 104 | 8,00% | 8,20% | 30.06.2023 | Weksel |
Na dzień 31 grudnia 2023r. oraz w okresie porównawczym jednostki Grupy nie posiadały objętych obligacji, których emitentami były jednostki spoza Grupy.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych* w jednostkach Grupy: | 41 230 | 42 228 |
GPM Vindexus S.A. | 432 | 2 301 |
GPM Vindexus NFIZW | 22 035 | 25 029 |
Future NFIZW | 10 948 | 8 228 |
Alfa NFIZW | 3 461 | 5 487 |
Fingo Capital S.A. | 3 323 | 180 |
Fiz-Bud Sp. z o.o. | 1 031 | 1 003 |
Razem | 41 230 | 42 228 |
*PKO BP S.A, Toyota Bank S.A., ING Bank Śląski S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Bank PKO S.A., SBR Bank, Santander Bank, Bank Ochrony Środowiska S.A.
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania – nie wystąpiły.
Aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Udziały w jednostkach pozostałych | 0 | 310 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Razem | 0 | 310 |
Udziały w jednostkach pozostałych wycenione w wartości godziwej 300 tys. zł, które na koniec 2022 r. zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym zostały zbyte zostały zbyte po dniu bilansowym wycenione w wartości godziwej nie niższej niż cena nabycia.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Liczba akcji | 11 700 000 | 11 700 000 |
Wartość nominalna akcji w zł | 0,10 | 0,10 |
Kapitał zakładowy w zł | 1 170 000,00 | 1 170 000,00 |
Kapitał zakładowy wg daty emisji akcji i sposobu pokrycia kapitału.
Seria/emisja rodzaj akcji | Rodzaj | Rodzaj | Liczba akcji | Wartość jednostkowa | Wartość | Sposób | Data rejestracji |
Akcje serii A nr 00000001-4100000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 4 100 000 | 0,10 | 410 000,00 | Majątek GPM „Vindexus” sp. z o.o. | 10.12.1998 |
Akcje serii B nr 00000001-246000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 246 000 | 0,10 | 24 600,00 | Środki pieniężne | 27.05.2002 |
Akcje serii C nr 00000001-654000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 654 000 | 0,10 | 65 400,00 | Środki pieniężne | 16.07.2002 |
Akcje serii D nr 00000001-1600000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 1 600 000 | 0,10 | 160 000,00 | Środki pieniężne | 27.10.2005 |
Akcje serii E nr 00000001-900000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 900 000 | 0,10 | 90 000,00 | Środki pieniężne | 17.01.2006 |
Akcje serii F nr 00000001-800000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 800 000 | 0,10 | 80 000,00 | Środki pieniężne | 28.04.2006 |
Akcje serii G nr 00000001-250000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 250 000 | 0,10 | 25 000,00 | Środki pieniężne | 31.05.2006 |
Akcje serii H nr 00000001-1750000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 1 750 000 | 0,10 | 175 000,00 | Środki pieniężne | 11.07.2006 |
Akcje serii I nr 0000001-0291938 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 291 938 | 0,10 | 29 193,80 | Środki pieniężne | 02.04.2009 |
Akcje serii J nr 0000001- 1000000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 1 000 000 | 0,10 | 100 000,00 | Środki pieniężne | 07.03.2011 |
Akcje serii K nr 000001 – 048062 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 48 062 | 0,10 | 4 806,20 | Środki pieniężne | 25.09.2018 |
Akcje serii L nr 000001 – 040000 | Zwykłe na okaziciela | Nie występuje | 40 000 | 0,10 | 4 000,00 | Środki pieniężne | 11.09.2019 |
Akcje serii M nr 000001 – 020000 | Zwykłe na okaziciela | Występuje | 20 000 | 0,10 | 2 000,00 | Środki pieniężne | 31.01.2022 |
Razem w zł |
|
| 11 700 000 |
| 1 170 000,00 |
|
|
Struktura akcjonariatu na dzień 31.12.2023r. oraz dzień publikacji raportu.
Zmiany w akcjonariacie Spółki dominującej w 2023r. zostały szczegółowo opisane w sprawozdaniu finansowym jednostkowym Spółki, w nocie 25.
Kapitał zakładowy GPM Vindexus S.A. – struktura akcjonariatu w zł na dzień 31.12.2023r.
Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
Jan Kuchno | 4 384 251 | 37,47% | 4 384 251 | 37,47% |
Piotr Kuchno | 1 033 500 | 8,83% | 1 033 500 | 8,83% |
Julia Kuchno | 444 000 | 3,79% | 444 000 | 3,79% |
Marta Currit | 1 200 000 | 10,25% | 1 200 000 | 10,25% |
Fundusze zarządzane przez AgioFunds TFI S.A. | 721 338 | 6,17% | 721 338 | 6,17% |
Akcje własne | 486 829 | 4,16% | 486 829 | 4,16% |
Pozostali akcjonariusze* | 3 430 082 | 29,33% | 3 430 082 | 29,33% |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Łącznie | 11 700 000 | 100% | 11 700 000 | 100% |
Akcjonariusze, którzy pojedynczo posiadają mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na WZA.
Kapitał zakładowy GPM Vindexus S.A. – struktura akcjonariatu w zł na dzień publikacji raportu.
Liczba akcji | % kapitału akcyjnego | Liczba głosów | % głosów | |
Jan Kuchno | 3 934 251 | 33,63% | 3 934 251 | 33,63% |
Piotr Kuchno | 1 033 500 | 8,83% | 1 033 500 | 8,83% |
Julia Kuchno | 894 000 | 7,64% | 894 000 | 7,64% |
Marta Currit | 1 200 000 | 10,25% | 1 200 000 | 10,25% |
Akcje własne | 1 047 600 | 8,95% | 1 047 600 | 8,95% |
Pozostali akcjonariusze* | 3 590 649 | 30,70% | 3 590 649 | 30,70% |
Łącznie | 11 700 000 | 100% | 11 700 000 | 100% |
*Akcjonariusze, którzy pojedynczo posiadają mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na WZA.
Zmiana stanu kapitału zakładowego (w tys. zł) | 2023 | 2022 |
Kapitał na początek okresu | 1 170 | 1 170 |
Zmiany stanu kapitału zakładowego | 0 | 0 |
Kapitał na koniec okresu | 1 170 | 1 170 |
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają łączną wartość nominalną wynoszącą 1 170 tys. zł i zostały w pełni opłacone.
Spółka może pozyskiwać kapitał poprzez emisję kapitałowych papierów wartościowych w celu rozszerzenia działalności, na restrukturyzację zadłużenia, inwestycje w nowe projekty, czy też zaspokojenie na aktualnych potrzeb finansowych. Emisja papierów wartościowych może być także narzędziem zarządzania kapitałem i strukturą własnościową spółki. Ostatnia emisja akcji miała miejsce w 2022 r. i została przeznaczona na realizację programu motywacyjnego.
W 2023 roku Spółka dominująca nie emitowała kapitałowych papierów wartościowych.
Kapitał zapasowy jest nadwyżką kapitału, która powstała w wyniku sprzedaży akcji po cenie wyższej niż ich wartość nominalna, pomniejszonej o opłaty transakcyjne związane z przeprowadzeniem emisji akcji. Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji został wykorzystany przez Spółkę dominującą na finansowanie działalności operacyjnej, w tym zakupy pakietów wierzytelności.
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powstał w okresach historycznych:
emisja akcji serii H – 1 155 tys. zł - 2007r.,
emisja akcji serii I – 918 tys. zł - 2009r.,
emisja akcji serii J – 4 862 tys. zł – 2011r.,
sprzedaż akcji własnych 270 tys. zł - 2017r.,
emisja akcji serii K – 43 tys. zł – 2018r.,
Emisja akcji serii L – 36 tys. zł. – 2019r.
emisja akcji serii M – 18 tys. zł -2022r.
Łącznie 7 302 tys. zł
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 01.01.2023 -31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej na początek okresu | 7 302 | 7 302 |
Nadwyżka ceny emisyjnej akcji powyżej ceny nominalnej |
|
|
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej na koniec okresu | 7 302 | 7 302 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
11 września 2023 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy upoważniło Zarząd do przeprowadzenia skupu akcji własnych Spółki. Upoważnienie obowiązuje do dnia 11 września 2028 r. Skupem objęte będą akcje będące przedmiotem obrotu i notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skupowi podlegać będzie nie więcej niż 1 500 000 akcji Spółki. Maksymalna cena nabycia 12 zł za akcję. Łączna kwota przeznaczona na nabycie akcji własnych wynosi nie mniej niż 150 tys. zł i nie więcej niż 18 000 tys. zł.
Na początek roku stan akcji własnych jednostki dominującej wynosił 54 000 sztuk.
Na podstawie umów zawartych 2023-10-25, 2023-11-30 oraz 2023-12-08 spółka zależna Fingo Capital S.A. nabyła 700 229
akcji jednostki dominującej. W wyniku trzech transakcji sprzedaży, które miały miejsce 7, 11, oraz 19 grudnia 2023r. Spółka dominująca nabyła 516 210 akcji własnych od Fingo Capital S.A.
W ramach realizacji programu motywacyjnego uchwalonego za wyniki GPM Vindexus SA w latach 2021 – 2024 Spółka dominująca sprzedała w okresie od 9 czerwca do 28 grudnia 2023r. akcje własne w ilości 267 400 sztuk.
Na koniec roku sprawozdawczego Grupa posiadała akcje własne jednostki dominującej :
Fingo Capital S.A. 184 019 szt.,
Spółka dominująca 302 810 szt.,
Łącznie 486 829 akcji Spółki dominującej wycenionych w cenie nabycia 4 200 tys. zł.
W bilansie akcje własne występują w kapitałach własnych w pozycji akcje własne (wartość ze znakiem ujemnym).
Po dniu 2 lutego 2024r. sprawozdawczym Fingo Capital S.A. nabyła 560 771 akcji.
Na dzień publikacji raportu Grupa posiadała 1 047 600 akcji własnych, w tym:
Fingo Capital S.A. 560 771 szt.
Spółka dominująca 486 829 szt.
W kapitałach pozostałych ujmuje się inne dochody całkowite, w tym skutki wyceny rynkowej akcji sprzedanych pracownikom w ramach programu motywacyjnego.
Podstawą wyceny jest średni kurs akcji z dnia podpisania umowy, przemnożony przez ilość sprzedanych akcji. Nadwyżka z wyceny, pomniejszona o cenę nabycia odnoszona jest prezentowana obok zysku netto
Składniki kapitałów pozostałych (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Pozostałe kapitały - skutki wyceny programu motywacyjnego w wartości godziwej | 1 116 | 752 |
RAZEM | 1 116 | 752 |
Kapitał zapasowy | Kapitał rezerwowy | Pozostałe kapitały | Razem | |
Stan 01.01.2023 | 0 | 0 | 752 | 752 |
Zwiększenia w okresie | 0 | 0 | 364 | 364 |
Wycena programu motywacyjnego w wartości godziwej |
|
| 364 | 364 |
Zmniejszenia w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stan na 31.12.2023 | 0 | 0 | 1 116 | 1 116 |
W okresie porównawczym nie było zmian pozostałych kapitałów.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Zyski zatrzymane (w tys. zł) | Kapitał zapasowy z podziału zysku za lata ubiegłe | Fundusz rezerwowy przeznaczony na wypłatę dywidendy | Niepodzielony wynik finansowy | Wynik okresu bieżącego | Razem |
Stan 01.01.2023 | 189 277 | 4 027 | 52 344 | 0 | 245 648 |
Zwiększenia w okresie | 10 352 | 0 | 0 | 18 633 | 28 985 |
- wynik okresu bieżącego |
|
|
| 18 633 | 18 633 |
- podział zysku za 2022 rok | 10 352 |
|
|
| 10 352 |
Zmniejszenia w okresie | 0 | 0 | (13 946) | 0 | (13 946) |
- podział zysku za 2022 rok – wypłacona dywidendy |
|
| (3 159) |
| (3 159) |
- podział zysku za 2022 rok – inne wypłaty |
|
| (435) |
| (435) |
- podział zysku za 2022 rok – kapitał zapasowy |
|
| (10 352) |
| (10 352) |
Stan na 31.12.2023 | 199 629 | 4 027 | 38 398 | 18 633 | 260 687 |
Zyski zatrzymane (w tys. zł) | Kapitał zapasowy z podziału zysku za lata ubiegłe | Fundusz rezerwowy przeznaczony na wypłatę dywidendy | Niepodzielony wynik finansowy | Wynik okresu bieżącego | Razem |
Stan 01.01.2022 | 158 281 | 4 027 | 54 655 | 0 | 216 963 |
Zwiększenia w okresie | 30 996 | 0 | 0 | 32 196 | 63 192 |
- wynik okresu bieżącego |
|
|
| 32 196 | 32 196 |
- podział zysku za 2021 rok – kapitał zapasowy | 30 996 |
|
|
| 30 996 |
Zmniejszenia w okresie | 0 | 0 | (34 507) | 0 | (34 507) |
- podział zysku za 2021 rok – wypłacona dywidendy |
|
| (2 906) |
| (2 906) |
- podział zysku za 2021 rok – dywidenda do wypłaty |
|
| (5) |
| (5) |
- podział zysku za 2021 rok – inne wypłaty |
|
| (600) |
| (600) |
- podział zysku za 2021 rok – kapitał zapasowy |
|
| (30 996) |
| (30 996) |
Stan na 31.12.2022 | 189 277 | 4 027 | 20 148 | 32 196 | 245 648 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kapitał akcjonariuszy mniejszościowych niekontrolujących na początek okresu | 708 | 560 |
Strata netto za rok obrotowy przypadający na akcjonariuszy mniejszościowych spółek zależnych | (3) | 148 |
Kapitał akcjonariuszy mniejszościowych niekontrolujących na koniec okresu | 705 | 708 |
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Pożyczka udzielona jednostce dominującej | 261 | 0 |
Suma kredytów i pożyczek | 261 | 0 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Na 31.12.2023r. saldo wykorzystanych kredytów w Grupie Kapitałowej wynosiło 0 zł.
26 lipca 2023r. Spółka zawarła umowę pożyczki. Wartość nominalna 250 tys. zł, oprocentowanie 10% w skali roku, termin zwrotu 30.06.2024r.
Szczegółowe informacje o zaciągniętych kredytach wg stanu na 31.12.2023r.
Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A.
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] | Wartość bilansowa wykorzystanych kredytów w tys. zł | Oprocentowanie zgodnie z umową | Termin obowiązywania umowy | Zabezpieczenia |
PKO Bank Polski S.A., kredyt w rachunku bieżącym | 3 000 | 0 | Wibor 1M +2,8% | 30.03.2025 | Opisano niżej |
RAZEM | 3 000 | 0 |
|
|
|
Zabezpieczenie kredytu w PKO Bank Polski S.A.
weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,
hipoteka umowna łączna do wysokości 4,5 mln zł na prawie własności do lokalu biurowego, położonego przy ul. Serockiej 3 lok. B2 w Warszawie; na udziale w wysokości 8/37 we współwłasności lokalowej – garażu podziemnym oraz na udziale w wieczystym użytkowaniu gruntu, na którym posadowiony jest budynek; prawie własności lokalu biurowego położonego przy ul. Grochowskiej 152 lok. 1.1 w Warszawie; udziale w wysokości 4/19 we współwłasności nieruchomości lokalowej – garażu podziemnym położonym przy ul. Grochowskiej 152 w Warszawie,
przelew wierzytelności pieniężnych z polisy ubezpieczenia w/w lokali,
nieodwołane pełnomocnictwa udzielone przez Spółkę na rzecz PKO BP S.A. do pobierania środków z rachunków bankowych w PKO BP S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. w Warszawie.
Szczegółowe informacje o zaciągniętych kredytach wg stanu na 31.12.2022r.
Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A.
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] | Wartość bilansowa wykorzystanych kredytów w tys. zł | Oprocentowanie zgodnie z umową | Termin obowiązywania umowy | Zabezpieczenia |
PKO Bank Polski S.A., kredyt w rachunku bieżącym | 3 000 | 0 | Wibor 1M +2,8% | 30.03.2024 | Opisano niżej |
RAZEM | 3 000 | 0 |
|
|
|
Sposób oraz wielkość zabezpieczeń w 2023r. nie uległy zmianie w stosunku do okresu porównawczego.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wyemitowane obligacje | 50 133 | 68 708 |
- długoterminowe | 16 208 | 37 995 |
- krótkoterminowe | 33 925 | 30 713 |
Stan wyemitowanych obligacji w wartości nominalnej na 31.12.2022r.
Typ transakcji | Data | Data | Kwota | Oprocentowanie nominalne | Oprocentowanie efektywne |
Wg stanu na 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
Obligacje serii B2 | 06.05.2019 | 06.11.2022 -06.05.2025* | 13 750 | Wibor 6M +6,45% | 12,55% |
Obligacje serii F2 | 08.06.2021 | 09.12.2022 - 09.12.2024** | 15 000 | Wibor 6m+5,5% | 11,86% |
Obligacje serii G2 | 16.06.2021 | 16.12.2022 - 16.12.2024*** | 6 000 | Wibor 6m+5,5% | 11,95% |
Obligacje serii H2 | 30.06.2021 | 30.06.2023 - 30.06.2025**** | 15 800 | Wibor 6m+5,5% | 14,06% |
Obligacje serii I2 | 09.08.2022 | 28.07.2023 - 30.07.2026***** | 12 000 | 9,90% | 10,15% |
Obligacje serii K2 | 21.12.2022 | 21.06.2023 | 4 700 | 12,00% | 12,00% |
Łącznie wartość nominalna |
|
| 67 250 |
|
|
** Obligacje serii B2 - umowne terminy wykupu: 06.11.2022 - 5 625 tys. zł -; 06.05.2023 – 2 768 tys. zł -; 06.11.2023 – 2 768 tys. zł -; 06.05.2024 – 2 768 tys. zł -; 06.11.2024 – 2 768 tys. zł -; 06.05.2025 -2 678 tys. zł.
** Obligacje serii F2 – umowne terminy wykupu: 18.11.2022 – 5 mln zł, 09.12.2023 – 5 mln zł, 09.12.2024 – 10 mln z.
***Obligacje serii G2 – umowne terminy wykupu: 16.12.2022 – 2 mln zł, 16.12.2023 – 2 mln zł, 16.12.2024 – 4 mln zł.
****Obligacje serii H2 – umowne terminy wykupu: 30.06.2023 – 3,95 mln zł, 30.06.2024 – 3,95 mln zł, 30.06.2025 – 7,9 mln zł.
*****Obligacje serii I2- umowne terminy wykupu: 28.07.2023 – 2 mln zł, 28.07.2024 – 2 mln zł, 28.07.2025 – 2 mln zł, 28.01.2026 – 2 mln zł, 30.07.2026 – 4 mln zł.
Emisja dłużnych papierów wartościowych w 2023r.
Nr serii | Data przydziału | Liczba obligacji | Wartość nominalna 1 obligacji (w tys. zł) | Wartość nominalna emisji (w tys. zł) |
Emisja dłużnych papierów wartościowych | ||||
Obligacje serii L2 | 15.05.2023 | 1 800 | 1 | 1 800 |
Obligacje serii M2 | 05.06.2023 | 3 300 | 1 | 3 300 |
ŁĄCZNIE |
| xxx | xxx | 5 100 |
Umorzenie obligacji przez jednostki Grupy w 2023r.
Nr serii | Data wykupu | Ilość obligacji | Wartość 1 obligacji (w tys. zł) | Wartość umorzona (w tys. zł) |
Umorzenie dłużnych papierów wartościowych | ||||
Obligacje serii B2 | 06.05.2023; 06.11.2023 | 5 536 | 1 | 5 536 |
Obligacje serii F2 | 09.12.2023 | 5 000 | 1 | 5 000 |
Obligacje serii G2 | 16.12.2023 | 2 000 | 1 | 2 000 |
Obligacje serii H2 | 30.06.2023 | 3 950 | 1 | 3 950 |
Obligacje serii I2 | 28.07.2023 | 2 000 | 1 | 2 000 |
Obligacje serii K2 | 21.06.2023 | 4 700 | 1 | 4 700 |
ŁĄCZNIE |
| xxx | xxx | 23 186 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Stan wyemitowanych obligacji w wartości nominalnej na 31.12.2023r.
Typ transakcji | Data | Data | Kwota | Oprocentowanie nominalne | Oprocentowanie efektywne |
Wg stanu na 31.12.2023 |
|
|
|
|
|
Obligacje serii B2 | 06.05.2019 | 06.05.2024 -06.05.2025* | 8 214 | Wibor 6M +6,45% | 10,65% |
Obligacje serii F2 | 08.06.2021 | 09.12.2024 | 10 000 | Wibor 6m+5,5% | 11,97% |
Obligacje serii G2 | 16.06.2021 | 16.12.2024 | 4 000 | Wibor 6m+5,5% | 10,06% |
Obligacje serii H2 | 30.06.2021 | 30.06.2024 - 30.06.2025** | 11 850 | Wibor 6m+5,5% | 12,58% |
Obligacje serii I2 | 09.08.2022 | 28.07.2024 - 30.07.2026*** | 10 000 | 9,90% | 10,15% |
Obligacje serii L2 | 15.05.2023 | 15.05.2024 | 1 800 | 12,00% | 12,03% |
Obligacje serii M2 | 05.06.2023 | 05.06.2024 | 3 300 | 12,00% | 12,40% |
Łącznie wartość nominalna |
|
| 49 164 |
|
|
* Obligacje serii B2 - umowne terminy wykupu: 06.05.2024 – 2 768 tys. zł -; 06.11.2024 – 2 768 tys. zł -; 06.05.2025 -2 678 tys. zł.
**Obligacje serii H2 – umowne terminy wykupu: 30.06.2024 – 3,95 mln zł, 30.06.2025 – 7,9 mln zł.
***Obligacje serii I2- umowne terminy wykupu: 28.07.2024 – 2 mln zł, 28.07.2025 – 2 mln zł, 28.01.2026 – 2 mln zł, 30.07.2026 – 4 mln zł.
Wartość bilansowa wyemitowanych obligacji na 31.12.2023r.
Wartość bilansowa (w tys. zł)* | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Obligacje serii B2 | 8 463 | 14 302 |
Obligacje serii F2 | 10 174 | 15 466 |
Obligacje serii G2 | 4 072 | 6 162 |
Obligacje serii H2 | 11 744 | 15 596 |
Obligacje serii I2 | 10 421 | 12 467 |
Obligacje serii K2 | 0 | 4 715 |
Obligacje serii L2 | 1 933 | 0 |
Obligacje serii M2 | 3 326 | 0 |
Łącznie, w tym: | 50 133 | 68 708 |
- długoterminowe | 16 208 | 37 995 |
- krótkoterminowe | 33 925 | 30 713 |
*Wartość bilansowa obligacji została ustalona w zamortyzowanym koszcie, obejmuje wartość nominalną obligacji oraz odsetek naliczonych na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Informacja o terminach zapadalności obligacji wg stanu na dzień publikacji raportu rocznego.
Okres, w którym są zapadalne | Obligacje serii B2 (w tys. zł) | Obligacje serii F2 (w tys. zł) | Obligacje serii G2 (w tys. zł) | Obligacje serii H2 (w tys. zł) | Obligacje serii I2 (w tys. zł) | Obligacje serii O2 (w tys. zł) | Obligacje serii P2 (w tys. zł) | Łącznie (w tys. zł) |
IIQ 2024 | 2 768 |
|
| 3 950 |
|
|
| 6 718 |
IIIQ 2024 |
|
|
|
| 2 000 |
|
| 2 000 |
IVQ 2024 | 2 768 | 10 000 | 4 000 |
|
|
|
| 16 768 |
IIQ 2025 | 2 678 |
|
| 7 900 |
|
|
| 10 578 |
IIIQ 2025 |
|
|
|
| 2 000 | 2 000 | 2 000 | 6 000 |
IQ 2026 |
|
|
|
| 2 000 | 2 000 | 2 000 | 6 000 |
IIIQ 2026 |
|
|
|
| 4 000 | 2 000 | 2 000 | 8 000 |
IQ 2027 |
|
|
|
|
| 15 750 | 12 250 | 28 000 |
Wartość nominalna ogółem | 8 214 | 10 000 | 4 000 | 11 850 | 10 000 | 21 750 | 18 250 | 84 064 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy- nie wystąpiły.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: | 3 257 | 4 636 |
Wobec jednostek powiązanych | 2 047 | 3 335 |
Wobec jednostek pozostałych | 1 210 | 1 301 |
Zobowiązania pozostałe: | 1 645 | 1 438 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 |
Wobec jednostek pozostałych | 1 645 | 1 438 |
RAZEM | 4 902 | 6 074 |
- w tym długoterminowe | 20 | 20 |
- w tym krótkoterminowe | 4 882 | 6 054 |
Zobowiązania handlowe - struktura przeterminowania.
Na 31 grudnia 2023r., a także na koniec 2022r. Grupa nie posiadała przeterminowanych zobowiązań handlowych.
Zobowiązania handlowe – struktura walutowa.
Grupa nie posiada zobowiązań handlowych w walutach obcych.
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe (w tys. zł0 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych | 640 | 484 |
Pozostałe zobowiązania: | 1 005 | 954 |
Saldo Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych | 469 | 426 |
Premie za ostatni miesiąc okresu sprawozdawczego wypłacane w miesiącu następnym łącznie z obciążeniami publicznoprawnymi | 437 | 397 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 0 | 0 |
Pozostałe zobowiązania | 99 | 131 |
Razem pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | 1 645 | 1 438 |
- w tym od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
Struktura przeterminowania pozostałych zobowiązań.
Na dzień bilansowy jednostki Grupy nie posiadały przeterminowanych pozostałych zobowiązań.
Pozostałe zobowiązania – struktura walutowa.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tworzony w Grupie przez Spółkę dominującą i przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej na rzecz pracowników zatrudnionych w Spółce. Fundusz zasilany jest z odpisu podstawowego oraz wpłat z podziału zysku netto. Szerszą informację na temat funduszu podano w nocie 31 sprawozdania jednostkowego Spółki dominującej.
W 2023 roku Spółka dominująca zawarła umowy przedwstępne zakupu wierzytelności. Na dzień bilansowy saldo z tytułu wpłaconych zaliczek wynosi 3,56 mln zł. Termin zawarcia umów został ustalony od 31 marca 2024r. do 30 czerwca 2024r.
Na dzień 31.12.2023r. oraz dzień publikacji raportu jednostki Grupy nie były stroną umowy leasingu innego niż leasing krótkoterminowy w rozumieniu MSSF 16. Z uwagi na krótkoterminowy okres trwania umów lub nieistotną ich wartość nie dokonano wyceny aktywów oraz zobowiązań z tytułu leasingu.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 187 | 141 |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe | 825 | 605 |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | 718 | 647 |
Rezerwy na pozostałe świadczenia | 9 | 8 |
Razem, w tym: | 1 739 | 1 401 |
- długoterminowe | 899 | 626 |
- krótkoterminowe | 840 | 775 |
Jednostka dominująca wypłaca pracownikom, którzy rozwiązują umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, odprawy emerytalne w wysokości określonej przez Kodeks Pracy. W związku z tym Spółka na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Stopa dyskontowa (%) | 5,10% | 6,80% |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) na rok następny | 7,00% | 10,00% |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) na kolejne lata | 5,00% | 5,00% |
Zarząd Jednostki dominującej podjął decyzję o nieujawnianiu pozostałych informacji wynikających z MSR 19, które wymagałyby ponownego przeliczenia rezerw na świadczenia przez Aktuariusza. Koszt jest niewspółmierny do pozyskanych danych z uwagi na nieistotność tych zobowiązań.
Zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne | 01.01.2023 – 31.12.2023 | 01.01.2022 – 31.12.2022 |
Stan na początek okresu | 1 401 | 1 450 |
Utworzenie rezerwy | 481 | 515 |
Koszty wypłaconych świadczeń | (56) | (444) |
Rozwiązanie rezerwy | (87) | (120) |
Stan na koniec okresu, w tym: | 1 739 | 1 401 |
- długoterminowe | 899 | 626 |
- krótkoterminowe | 840 | 775 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Grupa Kapitałowa GPM Vindexus prowadzi działalność operacyjną polegającą na nabywaniu należności nieregularnych NPL (non performing loans), należności wymagalnych oraz zarządzaniu nimi na własny rachunek i odpowiedzialność w celu odzyskania roszczeń, które nabyła.
Z uwagi na wysokie zaangażowanie instrumentów finansowych w strukturze aktywów – ponad 94% - ocenia się, że ryzyko finansowe związane z nimi może mieć istotny wpływ na sytuację finansową oraz wyniki działalności. Jednocześnie istnieje znaczna zależność między ponoszonym ryzykiem a poziomem możliwego do osiągnięcia dochodu lub zwiększenia wartości ekonomicznej firmy. Toteż intencją zarządzania ryzykiem finansowym nie jest całkowita eliminacja zagrożeń wynikających ze zmian czynników ryzyka, ale ich ograniczenie do bezpiecznych poziomów, akceptowalnych przez Zarząd.
31.12.2023 | Udział % w aktywach | 31.12.2022 | Udział % w aktywach | |
Instrumenty finansowe kapitałowe | 6 530 | 1,91% | 2 658 | 0,76% |
Instrumenty finansowe: pakiety wierzytelności nabytych, należności | 274 791 | 80,38% | 285 903 | 81,81% |
Instrumenty finansowe środki pieniężne | 41 230 | 12,06% | 42 228 | 12,08% |
Aktywa rzeczowe i pozostałe | 19 304 | 5,65% | 18 704 | 5,35% |
Suma aktywów | 341 855 | 100% | 349 493 | 100% |
Grupa ujawnia informacje, które umożliwiają użytkownikom jej sprawozdania finansowego ocenę charakteru i zakresu ryzyka związanego z instrumentami finansowymi, które posiadała na koniec okresu sprawozdawczego:
ryzyko kredytowe,
ryzyko związane z płynnością,
ryzyko stopy procentowej,
ryzyko wzrostu cen pakietów należności nieregularnych.
Istotnym czynnikiem, który może ograniczyć znacząco działalność Grupy jest ryzyko zawiązane z niestabilnością systemu prawnego.
Zasady zarządzania ryzykiem finansowym:
a) identyfikacja zagrożeń w wyniku zmienności warunków działania,
b) optymalizacja struktury finansowania działalności,
c) zróżnicowane wykorzystanie instrumentów w finansowaniu działalności,
d) bieżąca kontrola płynności,
e) rozwój sprawozdawczości finansowej,
f) zapewnienie zgodności działania z otoczeniem prawnym.
Celem zarządzania ryzykiem finansowym jest ograniczenie zmienności przepływów pieniężnych, zapewnienie krótkoterminowej płynności finansowej, maksymalizacja wyniku z działalności, a w perspektywie długoterminowej zwiększenie wartości firmy. Zarządzanie ryzykiem pozwala na skuteczne alokowanie zasobów i wykorzystywanie ich do ograniczenia skutków ryzyka.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko, że jedna ze stron instrumentu finansowego, nie wywiązując się ze swoich zobowiązań, spowoduje poniesienie strat finansowych przez drugą ze stron. Istotne ryzyko kredytowe w Grupie z uwagi na udział w strukturze aktywów mogą generować pakiety wierzytelności nabytych.
Udziały i akcje wycenione w wartości godziwej ok. 6,5 mln zł nie są notowane na aktywnym rynku. Nie są podatne na spadki, wynikające z trendów w obrocie giełdowym. Grupa może liczyć na mniejszy zwrot z tych instrumentów lub co najmniej pokrycie kosztów transakcyjnych. Toteż wpływ ryzyka kredytowego związanego z tymi instrumentami na wyniki Grupy ocenia się jako nieistotny.
Ekspozycja instrumentów finansowych na ryzyko kredytowe.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||
Instrumenty finansowe | *Ekspozycja | Ryzyko kredytowe | *Ekspozycja | Ryzyko kredytowe |
Środki pieniężne Grupy Kapitałowej | 41 230 | 0% | 42 228 | 0% |
Pozostałe instrumenty finansowe: | 274 791 |
| 285 903 |
|
Nabyte wierzytelności | 254 653 | 4,53% | 269 077 | (5%) |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 20 138 | (2,00%) | 16 722 | (2%) |
Pożyczki udzielone | 0 | 0% | 104 | (3%) |
Suma | 316 021 |
| 328 131 |
|
*Ekspozycja na ryzyko kredytowe
Pakiety wierzytelności.
Z uwagi na znaczący udział w nabywanych portfelach przeterminowanych wierzytelności detalicznych lub niepracujących wierzytelności korporacyjnych, Grupa jest obciążona znacznym ryzykiem kredytowym. Pakiety w momencie nabycia obarczone są znaczną utratą wartości, co znajduje odzwierciedlenie w cenie transakcyjnej.
Ograniczenie ryzyka rozpoczyna się już na etapie wstępnej analizy portfela pod względem oceny stanu prawnego spraw, terminu przedawnienia, a następnie podjęcia decyzji co do jego zakupu. Po zawarciu transakcji istotne czynniki ograniczające wzrost ryzyka to szybki dostęp do kompletnej dokumentacji zakupionych składników portfela oraz wybór właściwej procedury odzyskiwania roszczeń.
Elementem ograniczającym wzrost ryzyka kredytowego jest systematyczny monitoring windykowanych spłat z uwagi na: poniesione nakłady, stan i rozkład wpłat, komunikację z klientem (dłużnikiem) oraz ocenę stanu windykacji polubownej, sądowej i egzekucyjnej. Inną metodą redukującą potencjalne straty jest dywersyfikacja portfeli pod względem ich źródła pochodzenia oraz systematyczne nabywanie portfeli z dużą ilością spraw, w tym portfeli należności wymagalnych i nieprzeterminowanych. W ocenie Grupy na podstawie informacji historycznych minimalna kwota, którą odzyskuje Grupa z poszczególnych pakietów pokrywa poniesione nakłady na zakup pakietu i poniesione opłaty egzekucyjne.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe.
W strukturze należności netto udział należności od jednostek powiązanych wynosi ok.34,4%, które nie są narażone na ryzyko niewypłacalności.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia zmianę ryzyka kredytowego na należności, ustala ekspozycję i zależnie od stopnia ryzyka tworzy odpisna oczekiwane straty kredytowe, w wysokości strat w całym cyklu.
Określenie ryzyka kredytowego na należności od jednostek pozostałych polega na ocenie zdolności kontrahenta do uregulowania swojego zadłużenia w terminie. Analiza taka przeprowadzana jest w okresach kwartalnych. Istotne czynności zawierają sprawdzenie historii płatności kontrahenta oraz bilansu, rachunku zysków i strat, a także przepływów środków pieniężnych w celu ustalenia zagrożenia niewypłacalnością. Gdy nie występuje znaczący wzrost ryzyka, przyjmuje się współczynnik oszacowany na podstawie utraty wartości na dany dzień, która jest szacowana statystycznie na podstawie bieżącej wartości rynkowej, uwzględniającej obecną wartość pieniądza oraz ryzyko niewypłacalności.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Na należności od jednostek pozostałych oszacowano utratę wartości w wysokości 412 tys. zł. Na dzień bilansowy 31.12.2023r. utrata wartości zwiększyła się o 31 tys. zł i stanowi 2,00% sumy należności brutto. Na 31.12.2023 nie wystąpiły znamiona większej koncentracji ryzyka kredytowego, które skutkowałoby utratą płynności.
Wyszczególnienie (w tys. zł) | 31.12.2023 | Udział w % | 31.12.2022 | Udział w % |
Należności handlowe i pozostałe netto | 20 138 | 100,00% | 16 722 | 100,00% |
- od jednostek powiązanych | 6 933 | 34,43% | 2 208 | 13,20% |
- od pozostałych jednostek | 13 205 | 65,57% | 14 514 | 86,80% |
Należności handlowe i pozostałe brutto | 20 550 | 100,00% | 17 103 | 100,00% |
Należności od jednostek powiązanych brutto | 6 933 | 33,74% | 2 208 | 12,91% |
Należności od jednostek pozostałych brutto | 13 617 | 66,26% | 14 895 | 87,09% |
Utrata wartości/ należności handlowe i pozostałe brutto | (412) | (2,00%) | (381) | (2,23%) |
Grupa uzyskuje przychody gotówkowe z windykacji własnych wierzytelności, nabytych od wierzyciela pierwotnego oraz z wynagrodzenia za zarządzanie wierzytelnościami jednostek zewnętrznych.
Zdolność regulowania zobowiązań zależna jest od stopnia płynności portfela wierzytelności, którymi zarządza Spółka dominująca. Są to zasoby finansowe o niskim stopniu płynności, których rentowność jest szacowna w oparciu o przepływy pieniężne w ciągu 10 lat.W warunkach dobrej koniunktury gospodarczej, gdy znacznie wzrasta odzyskiwalność, zabezpieczeniem przed utratą płynności może być krótkoterminowy kredyt lub instrumenty dłużne. W okresie dekoniunktury zabezpieczeniem jest długoterminowe finansowanie zewnętrzne o optymalnym koszcie oraz wypracowane w działalności nadwyżki finansowe. Z uwagi na to Grupa tak kształtuje strukturę kapitałową, by opierała się ona w przeważającej części o kapitały własne jako najbezpieczniejszą formę finansowania działalności oraz długoterminowy kapitał obcy. Wykorzystanie kapitału zewnętrznego może stać się barierą wzrostu rentowności Grupy z uwagi na wysokie oprocentowanie oraz jego dostępność.
Grupa monitoruje ryzyko braku środków przy pomocy okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności zarówno zobowiązań jak i aktywów finansowych. Istotnym narzędziem jest kwartalna ocena rzeczywistych wpływów z pakietów, dzięki której można określić możliwe do wystąpienia różnice w przepływach. W 2023r. Grupa zróżnicowała także portfel instrumentów finansujących działalność, poprzez emisję obligacjii kredyt bankowy w rachunku bieżącym. Z uwagi na istotne płatności z tytułu wykupu obligacji i zakupy pakietów wierzytelności Spółka dominująca pozyskała w wyniku umorzenia certyfikatów inwestycyjnych 44 250 tys. zł, które przeznaczyła na uregulowanie tych zobowiązań. Grupa nie odnotowała żadnych zakłóceń w przepływach finansowych. Wszystkie zobowiązania były regulowane w terminie.
Tabela niżej przedstawia zobowiązania Grupy na dzień 31 grudnia 2023r. wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności oraz przepływów, które wystąpiły w ciągu pierwszego kwartału 2024r. oraz szacunkowe wpływy w wyniku odzyskiwania należności z nabytych pakietów z uwzględnieniem przepływów.
31.12.2023r. | Do 3 miesięcy (w tys. zł) | Od 3 do 6 miesięcy (w tys. zł) | Od 6 do 12 miesięcy (w tys. zł) | Od 1 do 5 lat (w tys. zł) | Powyżej 5 lat (w tys. zł) | Łącznie (w tys. zł) |
Wartość odzyskiwalna z wierzytelności nabytych, ustalona szacunkowo skorygowana o ryzyko kredytowe | 35 978 | 30 067 | 49 779 | 229 630 | 62 561 | 408 015 |
Kredyty i pożyczki |
| 261 |
|
|
| 261 |
Dłużne papiery wartościowe | *5100 | 6 718 | 18 768 | 58 578 |
| 89 164 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 4 902 |
|
|
|
| 4 902 |
Zobowiązanie z tytułu bieżącego podatku dochodowego od osób prawnych |
|
|
|
|
|
|
Łączne zobowiązania | 10 002 | 6 979 | 18 768 | 58 578 | 0 | 94 327 |
*5100 – wartość nominalna obligacji, umorzonych w pierwszym kwartale 2024r.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Optymalizacja struktury finansowania.
Struktura finansowania (w tys. zł) | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||
Kapitały własne jednostki dominującej | 266 075 | 77,83% | 254 525 | 72,83% |
Kapitał własny akcjonariuszy niekontrolujących | 705 | 0,21% | 708 | 0,20% |
Zobowiązania wymagalne: |
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe długoterminowe | 16 208 | 4,74% | 37 995 | 10,87% |
Zobowiązania finansowe krótkoterminowe | 34 186 | 10,00% | 30 713 | 8,79% |
Zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 4 902 | 1,43% | 6 103 | 1,74% |
Suma zobowiązań wymagalnych | 55 296 | 16,17% | 74 811 | 21,40% |
Rezerwy ( na podatek odroczony i pozostałe) | 19 779 | 5,79% | 19 449 | 5,57% |
Pasywa ogółem | 341 855 | 100,00% | 349 493 | 100,00% |
Na decyzje kształtujące strukturę kapitałową ma wpływ ocena posiadanych zasobów finansowych pod kątem ich płynności. Najistotniejszą część aktywów stanowią instrumenty generujące przychody Grupy. Są to portfele wierzytelności. Pakiety wierzytelności obejmują sprawy trudne, których odzyskanie jest prognozowane na minimalny okres 10 lat. Z uwagi na ograniczoną płynność posiadanych przez Grupę instrumentów finansowych struktura kapitałowa jest tak kształtowana, by opierała się ona w przeważającej części o kapitały własne jako najbezpieczniejszą formę finansowania działalności lub długoterminowy kapitał zewnętrzny. Udział kapitałów własnych w strukturze finansowania wyniósł 77,83%,natomiast udział zobowiązań wyniósł 16,17%.
Istotnym elementem kontroli wielkości ryzyka finansowego są stosowane zasady rachunkowości, w tym zasada wyceny pakietów wierzytelności w zamortyzowanym koszcie. Na podstawie danych historycznych prognozowane są modele strumieni pieniężnych przy zastosowaniu metody estymacji. Weryfikowane kwartalnie, pozwalają określić wielkość wpływów w okresie, a przez to zapotrzebowanie na kapitał zewnętrzny.
Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania handlowe, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Stanowią one jednak nieznaczną część aktywów czy zobowiązań krótkoterminowych. I tak należności handlowe i pozostałe na 31.12.2023r. w strukturze aktywów obrotowych stanowią 6%. Grupa nie korzysta z kredytu kupieckiego. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe w kwocie 4 902 tys. zł na koniec roku stanowiły ok 6,53 % w strukturze zobowiązań i rezerw.
W celu finansowania swojej działalności Grupa korzysta z następujących instrumentów:
kredyt bankowy krótkoterminowy w rachunku bieżącym oparty o zmienną stopę procentową,
obligacje długoterminowe o stałej i zmiennej stopie procentowej,
obligacje krótkoterminowe o stałej i zmiennej stopie procentowej.
Istnieje ryzyko, że koszty obsługi długu będą wysokie, a płynność pakietów wierzytelności może zmniejszyć się, co spowoduje znaczne obniżenie efektywności działania Grupy. Z uwagi na strukturę kapitałów i posiadane zasoby nie przewiduje się zatorów płatniczych, skutkujących utratą płynności.
Grupa finansuje się kapitałem zewnętrznym zarówno o oprocentowaniu stałym, jak i zmiennym. W portfolio kapitału pożyczonego wyróżniamy kredyt bankowy w rachunku bieżącym z limitem 3 mln zł oprocentowany wg stopy zmiennej oraz obligacje krótko- i długoterminowe o wartości nominalnej 49 164 tys. zł.
Do zobowiązań o oprocentowaniu zmiennym zalicza się kredyt w rachunki bieżącym, który na 31.12.2023r. nie został wykorzystany przez Spółkę dominującą oraz obligacje o łącznej wartości nominalnej długu 34 064 tys.zł.
Zmiana stóp procentowych przez NBP ma znaczenie dla wyniku finansowego i płynności Grupy. Średni koszt kapitału pożyczonego ( z wyłączeniem kredytu w rachunku bieżącym ) na koniec roku 2023r. wyniósł 12,78 %, podczas gdy średni koszt na koniec roku porównawczego 11,62%.
Do zobowiązań o oprocentowaniu stałym należą obligacje oprocentowane wg stopy 9,90% oraz 12,00% i stanowią ok. 31% w strukturze obligacji. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu stanowią 69% w portfolio obligacji.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Zmiana stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Od 7 października 2021r. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła proces podwyższania stóp procentowych, którego skutkiem był wzrost odsetek ustawowych i rynkowych kosztów pozyskania finansowania.
W 2023r. stopa referencyjna NBP, na której oparte jest oprocentowanie obligacji zmiennych, wyemitowanych przez Spółkę dominującą, była zbliżona do poziomu z końca ubiegłego roku. I tak na koniec 2022r. wskaźnik referencyjny Wibor 6M wynosił 7,14%, a na koniec 2023r. 5,82%. Zmiany nie miały istotnego wpływu na koszt odsetkowy.
Zmiana referencyjnych stóp bazowych NBP powoduje zmianę odsetek ustawowych. I tak wzrost odsetek ustawowych zwiększa wartość długu.
W tabeli niżej przedstawiamy wysokość odsetek ustawowych na koniec 2023r.:
Odsetki ustawowe: | Stopa referencyjna NBP | Stopa odsetek | Odsetki maksymalne | Odsetki maksymalne * | Podstawa prawna |
kapitałowe | 5,75% | 5,75%+3,5% | dwukrotność | 18,50% | art. 481 § 21 K.c. |
za opóźnienie | 5,75% | 5,75%+ 5,5% | dwukrotność | 22,50% | art. 359 § 21 K.c. |
odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych | 5,75% | 5,75%+10%* |
|
| ** |
*W przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym.
**Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Wzrost odsetek ustawowych skutkował wzrostem wartości naliczanych odsetek w portfelu windykowanych wierzytelności nabytych, natomiast odzyskiwalność z wierzytelności zarządzanych przez Grupę pozostała bez zmian.
Wpływ zmian stopy procentowej na koszty finansowania długu, w tym obligacji i kredytu.
Przeprowadzono analizę wrażliwości na zmianę stopy procentowej i wpływ tej zmiany na wielkość odsetek
i wpływ na rachunek wyników dla zobowiązań finansowych o zmiennym oprocentowaniu przy założeniu wzrostu
i spadku stopy procentowej 100 pb w ciągu minionego roku
W analizie przyjęto średnie stopy procentowe, policzone na podstawie rzeczywistych odsetek od poszczególnych zobowiązań finansowych, które obciążyły koszty finansowe w 2023r.
Zmiana stopy procentowej o „-/+” 100 pb, w 2023r. spowodowała średnią zmianę kosztów finansowych o -/+449 tys. zł.
Ze względu na specyfikę tej kategorii ryzyka nie mamy możliwości ograniczenia ryzyka stopy procentowej.
Stan zobowiązań wrażliwych na zmianę stopy % 31.12.2023 | Średni stan długu w ciągu roku (w tys. zł) | Średni koszt kapitału | Odsetki ujęte w wyniku finansowym roku 2023 (w tys. zł) | Odsetki - wartość po zmianie stopy+/- 100 pb (w tys. zł) | Zmiana zysku z działalności operacyjnej (w tys. zł) | Wynik na działalności operacyjnej (w tys. zł) | Zmiana do zysku operacyjnego w % |
Limit kredytowy PKO | 1 415 | 7,80% | 37 | 44 | -/+7 | 31 447 | 0,02% |
Obligacje serii B2 | 11 989 | 11,73% | 1 406 | 1 526 | -/+120 | 31 447 | 0,38% |
Obligacje serii F2 | 15 000 | 11,60% | 1 740 | 1 890 | -/+150 | 31 447 | 0,48% |
Obligacje serii G2 | 6 000 | 11,10% | 666 | 726 | -/+60 | 31 447 | 0,19% |
Obligacje serii H2 | 11 192 | 16,39% | 1 834 | 1 946 | -/+112 | 31 447 | 0,36% |
Łącznie | 45 596 | xxx | 5 683 | 6 132 | -/+449 | 31 447 | 1,43% |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Wpływ zmian stóp bazowych na wycenę bilansową pakietów wierzytelności.
Zmiany rynkowych stóp procentowych nie mają wpływu na wartość bilansową pakietów wierzytelności, bowiem od 1 stycznia 2018 r. pakiety wierzytelności w Grupie są wyceniane w zamortyzowanym koszcie zgodnie z MSSF 9. W modelu wyceny pakietów wierzytelności stosuje się jako stopę dyskontującą przyszłe strumienie pieniężne do wartości bieżącej efektywną stopę procentową uwzględniającą ryzyko kredytowe. Stopa ta jest ustalana przy początkowym ujęciu każdego instrumentu i stosowana niezmiennie w całym okresie życia instrumentu.
Zmianabazowych stóp procentowych mawpływ na wartość bilansową portfela wierzytelności funduszy wycenianego w wartości godziwej. I tak zmniejszenie stóp procentowych w 2023r. spowodowało zwiększenie wartości portfela wierzytelności, co przełożyło się na zwiększenie wartości godziwej certyfikatów inwestycyjnych, zwiększenie wyników finansowych Spółki dominującej oraz zwiększenie wartości umarzanych certyfikatów inwestycyjnych. Zmiany bazowych stóp procentowych (zmiana o ok. 1,32%) nie miały nieistotnego wpływu na kategorie wskazane wyżej.
Nabywając sprawy trudne jednostki w Grupie przejmują ryzyko weryfikacji roszczeń wynikających z nabytych długów oraz ich dalszej windykacji, czego skutkiem jest poniesienie znacznych nakładów na wpisy sądowe, opłaty komornicze, koszty obsługi prawnej. Natomiast korzyści jednostek wiążą się ze stosunkowo niską ceną zakupu w stosunku do wartości nominalnej długu oraz możliwością uzyskania marży na windykowanych portfelach wierzytelności, zapewniającej rentowność działania. Wycena oferowanego portfela oraz ocena jego jakości przed złożeniem ostatecznej oferty zakupu są kluczowymidziałaniami które wpłyną na późniejszą rentowność zakupu. Zbyt wysoka cena zakupu przy istniejącym ryzyku kredytowym obniży znacznie wyniki Grupy, zważywszy na fakt korzystania z kapitału zewnętrznego. Spółka dominująca na podstawie danych historycznych ustaliła limity cen transakcyjnych z uwzględnieniem obecnej sytuacji rynkowej. W b.r. ceny zakupu wierzytelności bankowych zostały realizowane przy współczynnikach cena zakupu do wartości długu nieprzekraczających 25%. Grupa ogranicza ryzyko ceny poprzez monitoring rynku wierzytelności i nabywanie pakietów mniejszych oraz pakietów pożyczek NPL.
Zmiany w otoczeniu prawnym mogą w sposób istotny wpłynąć na prowadzoną działalność gospodarczą. Częste zmiany przepisów skutkują różnicami w ich interpretacji, a tym samym trudnościami w zakresie zaadoptowania się Spółki do zmienionego otoczenia prawnego. Mogą one też skutkować brakiem jednolitości w praktyce organów skarbowych i innych organów administracji publicznej oraz w orzecznictwie sądowym.
Każda zmiana przepisów może spowodować wzrost kosztów działalności Grupy i wpłynąć na wyniki finansowe oraz powodować trudności w ocenie skutków przyszłych zdarzeń i decyzji. Grupa ogranicza niniejsze ryzyko poprzez bieżącą obserwację zachodzących zmian w otoczeniu prawnym prowadzonej działalności.
Pomimo tego należy uznać, że jest to istotne ryzyko, w szczególności że założeniem obecnie procedowanych oraz implementowanych zmian prawnych dotyczących windykacji należności NPL jest poprawa sytuacji prawnej dłużnika bez uwzględnienia interesów egzekwującego wierzyciela. Istnieje znaczne ryzyko wzrostu kosztów dochodzenia roszczeń, którego przyczyną są istotne zmiany w przepisów prawa, co przełoży się na wyniki Grupy Kapitałowej i zmniejszy jej efektywność. Jest to ryzyko, na które Grupa Kapitałowa nie ma wpływu.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
1.Grupa kwalifikuje aktywa i zobowiązania finansowe do następujących kategorii instrumentów finansowych zgodnie z MSSF 9.
a)Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane przy początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie.
b)Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne dochody całkowite.
c)Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
2.Wartości bilansowe i godziwe poszczególnych kategorii instrumentów finansowych.
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Grupy Kapitałowej, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań z uwzględnieniem zmian wynikających z MSSF 9.
31.12.2023 | ||
Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 6 113 | 6 113 |
Instrumenty kapitałowe wyceniane metodą praw własności w jednostkach stowarzyszonych | 417 | 417 |
Pozostałe instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 0 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | 316 021 | 300 517 |
- nabyte wierzytelności | 254 653 | 239 149 |
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 41 230 | 41 230 |
- należności handlowe i pozostałe | 20 138 | 20 138 |
Zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 0 |
Zobowiązania finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie: | 55 296 | 55 140 |
- zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 50 133 | 49 977 |
- zobowiązanie z tytułu pożyczki | 261 | 261 |
- zobowiązania handlowe i pozostałe | 4 902 | 4 902 |
|
|
|
Instrumenty i zobowiązania finansowe (w tys. zł) | 31.12.2022 | |
Wartość bilansowa | Wartość godziwa | |
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 2 022 | 2 022 |
Instrumenty kapitałowe wyceniane metodą praw własnościw jednostkach stowarzyszonych | 636 | 636 |
Pozostałe instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 0 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | 328 131 | 300 924 |
- nabyte wierzytelności | 269 077 | 241 872 |
- udzielone pożyczki | 104 | 102 |
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 42 228 | 42 228 |
- należności handlowe i pozostałe | 16 722 | 16 722 |
Zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy | 0 | 0 |
Zobowiązania finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie: | 74 782 | 73 894 |
- zobowiązania z tytułu emisji obligacji | 68 708 | 67 820 |
- zobowiązania handlowe i pozostałe | 6 074 | 6 074 |
|
|
|
3.Stopy procentowe wykorzystywane do szacowania wartości godziwej.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
4.Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej.
Instrumenty wyceniane w wartości godziwej | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Akcje i udziały pozostałych jednostek | 3 | 3 |
W wycenie instrumentów finansowych stosowane są modele wyceny w wartości godziwej, zależne od danych wejściowych:
poziom 1 – ceny notowane na aktywnych rynkach dla identycznych aktywów lub zobowiązań – brak zastosowania w Grupie.
poziom 2 – dane wejściowe inne niż ceny notowane użyte w poziomie pierwszym, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni lub pośrednio – brak zastosowania w Grupie.
Poziom 3 – dane wejściowe do wyceny składnika, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.
Grupa stosuje model do pomiaru wartości godziwej instrumentów finansowych, w którym dane wejściowe do wyceny poszczególnych grup instrumentów są na 3 poziomie hierarchii, które nie są obserwowalne na aktywnym rynku.
Jednostki Grupy nie dokonały transferów pomiędzy poziomami wartości godziwej w 2023r.
Akcje i udziały jednostek pozostałych, z wyłączeniem stowarzyszonych, wycenia się na podstawie oszacowania wartości godziwej aktywów netto jednostki przypadających na udział, posiadany przez Spółkę dominującą.
Spółka dominująca na każdy dzień wyceny aktualizuje wartość bilansową instrumentów kapitałowych. Jeżeli można ustalić wiarygodne ceny sprzedaży, to wartość godziwą ustala się na podstawie tych cen. Dla akcji i udziałów spółek, które nie są notowane na aktywnym rynku ustala się poprzez oszacowanie wartości godziwej poszczególnych elementów aktywów netto danej spółki, przypadających na udział GPM Vindexus S.A. W wyniku przeszacowania do wartości godziwej zyski lub straty z przeszacowania powyżej kosztu nabycia udziału odnoszone są na wynik finansowy po uwzględnieniu efektu w podatku odroczonym.
Udziały i akcje pozostałych jednostek zajmują w strukturze aktywów 1,79%, a skutki wyceny w wartości godziwej mają nieistotny wpływ na wyniki finansowe Spółki. W roku sprawozdawczym zmiana przeszacowania odniesiona na wynik finansowy wyniosła 689 tys. zł, a zysk z działalności operacyjnej Grupy został obniżony o ok. 2,2%.
Instrument finansowy | Wartość bilansowa 31.12.2023 | Zmiana wartości bilansowej łącznie | Pozostałe zmiany | Zmiana wyceny bilansowej brutto ujęta w wyniku finansowym | Zakup / sprzedaż akcji i udziałów wg ceny nabycia | Wartość bilansowa 31.12.2022 | Metoda wyceny |
Akcje Master Finance S.A | 0 | (156) |
| (156) | 0 | 156 | poziom 3 |
Udziały TUW Medicum | 459 | 18 |
| 18 | 0 | 441 | poziom 3 |
Akcje Fabryki Urządzeń Dźwigowych S.A. | 592 | (352) |
| (382) | 30 | 944 | Poziom 3 |
Fud Service Sp. z o.o. | 4 776 | 4 676 |
| 6 | 4 670 | 100 | Poziom 3 |
Pozostałe udziały | 286 | 215 | 10 | (175) | 380 | 71 | Poziom 3 |
Łącznie | 6 113 | 4 401 | 10 | (689) | 5 080 | 1 712 |
|
Wartość bilansowa 31.12.2022 | Zmiana wartości bilansowej łącznie | Zmiana wyceny bilansowej brutto ujęta w wyniku finansowym | Zmiana stanu nakładów* | Wartość bilansowa 31.12.2021 | Metoda wyceny | |
Akcje Master Finance S.A | 156 | (85) | (85) |
| 241 | poziom 3 |
Udziały TUW Medicum | 441 | (124) | (124) |
| 565 | poziom 3 |
Akcje Fabryki Urządzeń Dźwigowych S.A. | 944 | 362 | 282 | 80 | 582 | Poziom 3 |
Fud Service Sp. z o.o. | 100 | 100 |
| 100 | 0 | Poziom 3 |
Pozostałe udziały | 71 | 5 |
| 5 | 66 | Poziom 3 |
Łącznie | 1 712 | 258 | 73 | 185 | 1 454 |
|
*Zmiana stanu nakładów – nabycie / sprzedaż instrumentów finansowych.
5.Ujawnienia informacji o danych zastosowanych, w tym nieobserwowalnych, w modelu wyceny pakietów wierzytelności wycenionych w zamortyzowanym koszcie.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Jednostkowym instrumentem, stanowiącym przedmiot wyceny wierzytelności nabytych w zamortyzowanym koszcie jest pakiet wierzytelności, zakupiony na podstawie odrębnej umowy, opisany datą nabycia i ceną zakupu oraz łączną wartością nabytych spraw.
Zamortyzowany koszt ustala się przy zastosowaniu następujących parametrów:
data wyjściowa,
okres w jakim przewidywane jest uzyskanie wpływów,
cena transakcyjna,
szacunki strumieni pieniężnych z danego instrumentu w poszczególnych okresach objętych wyceną,
wyznaczenie efektywnej stopy procentowej lub odpowiednio efektywnej stopy zwrotu, skorygowanej o ryzyko kredytowe.
Efektywną stopę procentową wyznacza się przy początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie przy zastosowaniu następujących czynników:
data wyjściowa,
okres w jakim przewidywane jest uzyskanie wpływów,
szacunki strumieni pieniężnych z danego instrumentu w poszczególnych okresach objętych wyceną.
Tak ustalona stopa służy do dyskontowania przepływów pieniężnych, jest parametrem stałym i nie podlega zmianie w całym okresie funkcjonowania instrumentu jednostkowego.
Przy wyliczaniu efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko kredytowe jednostka dokonuje oszacowania oczekiwanych przepływów pieniężnych, uwzględniając wszystkie warunki umowy składnika aktywów finansowych (np. wcześniejsze spłaty, prolongaty, opcje kupna lub podobne) oraz oczekiwane straty kredytowe.
Szacunki wartości efektów windykacji przyjętych w wycenach wierzytelności mogą ulec zmianie w przyszłości, w tym na skutek zmian przepisów prawa mających wpływ na prowadzoną przez Grupę działalność. Rzeczywiste odzyski i koszty windykacji mogą odbiegać od powyższych szacunków.
Ujawnienie informacji wartościowych stosowanych w modelu wyceny całego portfela wierzytelności.
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Efektywna stopa procentowa skorygowana o ryzyko kredytowe | 19,79% | 20,65% |
Okres, za który szacowano wpływy | 01.01.2024 – 31.12.2033 | 01.01.2023 – 31.12.2032 |
Oszacowana wartość odzyskiwalna w ciągu 10 lat | 408 015 | 402 952 |
Podstawą ustalenia wartości zamortyzowanego kosztu portfela wierzytelności, oprócz oszacowanej na moment początkowego ujęcia efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko, jest wartość odzyskiwalna, tj. szacowana wartość przyszłych przepływów pieniężnych z wierzytelności z uwzględnieniem oczekiwanych strat kredytowych, ustalona m.in. na podstawie informacji historycznych o przepływach uzyskiwanych z pakietów.
Z upływem czasu i uzyskiwaniem przychodów wartość odzyskiwalna zmniejsza się, co znajduje przełożenie w zmianie wartości bilansowej portfela. W trakcie dochodzenia roszczeń wartość odzyskiwalna może zostać zwiększona z uwagi na rozpoznanie wyższych wpłat w okresach przyszłych niż założono w modelu początkowym. Szacunki wartości odzyskiwalnej zostały dokonane w oparciu o dane historyczne i analizę odchyleń realizacji od prognoz wpłat w okresach minionych. Zawierają korektę ze względu na ryzyko kredytowe.
Grupa szacuje także koszty dochodzenia roszczeń do poniesienia w okresie najbliższych 10 lat i na tej podstawie szacuje oczekiwane wpływy netto, które są różnicą między wartością odzyskiwalną, a planowanymi do poniesienia kosztami.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Stan na dzień 31.12.2023r. | Wartość odzyskiwalna* | Oczekiwane wpływy netto** | Wartość godziwa*** |
Do 6 miesięcy | 66 045 | 51 800 | 48 881 |
Od 6 do 12 miesięcy | 49 779 | 37 136 | 31 566 |
Od 1 do 2 lat | 123 132 | 104 481 | 77 657 |
Od 3 do 5 lat | 106 498 | 90 221 | 50 817 |
Powyżej 5 lat | 62 561 | 48 472 | 30 228 |
RAZEM | 408 015 | 332 110 | 239 149 |
* Wartość odzyskiwalna – suma szacunkowych wpływów gotówkowych w okresie 10 lat od dnia sprawozdawczego;
**Oczekiwane wpływy netto = suma szacunkowych wpływów gotówkowych pomniejszona o szacunkowe koszty;
***Wartość godziwa – zdyskontowane oczekiwane wpływy netto.
W niniejszym sprawozdaniu średnia efektywna stopa procentowa została oszacowana na dzień sprawozdawczy na podstawie całego portfela. Z uwagi na fakt, że jest wartością uśrednioną będzie różnić się od stopy ustalanej dla poszczególnych pakietów przy początkowym ujęciu instrumentu.
Efektywna stopa procentowa jest stałą wartością ustaloną przy początkowym ujęciu instrumentu. Jest stopą stałą dla każdego pakietu wierzytelności w całym okresie jego „życia”.
6.Stosowane metody wyceny akcji i udziałów pozostałych jednostek.
Grupa na każdy dzień wyceny aktualizuje wartość bilansową instrumentów kapitałowych, w tym akcji i udziałów w jednostkach pozostałych. Jeżeli można ustalić wiarygodne ceny sprzedaży, to wartość godziwą ustala się na podstawie tych cen. Dla akcji i udziałów spółek, które nie są notowane na aktywnym rynku ustala się poprzez oszacowanie wartości godziwej poszczególnych elementów aktywów netto danej spółki. W wyniku przeszacowania do wartości godziwej zyski lub straty z przeszacowania powyżej kosztu nabycia udziału odnoszone są na wynik finansowy po uwzględnieniu efektu w podatku odroczonym.
Na dzień 31.12.2023r. Spółka dominująca posiada akcje i udziały następujących podmiotów, które nie są jednostkami zależnymi, ani stowarzyszonymi. W tabeli niżej prezentujemy instrumenty kapitałowe na dzień 31 grudnia 2023r. w jednostkach pozostałych.
Nazwa instrumentu | Liczba posiadanych akcji / udziałów przez GPM Vindexus S.A.
| Liczba udziałów / akcji w kapitale ogółem | Udział GPM Vindexus SA w kapitale zakładowym spółki | Wartość bilansowa akcji / udziałów |
Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum | 350 000 | 4 201 000 | 8,33% | 459 |
Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A. | 1 410 000 | 19 000 000 | 7,42% | 592 |
Fud Service Sp. z o.o. | 95 400 | 793 419 | 12,02% | 4 776 |
Pozostałe udziały | xxx | xxx | xxx | 286 |
RAZEM | xxx | xxx | xxx | 6 113 |
Wartość bilansową akcji i udziałów ustalono w oparciu o wartość godziwą aktywów netto każdej ze spółek. Dla Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum oraz Fabryki Urządzeń Dźwigowych S.A. oszacowano skorygowaną wartość godziwą aktywów netto, którą ustalono w wyniku przeszacowania składników jej aktywów do wartość godziwej.
Zmiana wartości bilansowej posiadanych udziałów i akcji o +/-5% daje zmianę ceny udziału o +/- 305 tys. zł.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Na każdy dzień sprawozdawczy szacuje się koncentrację ryzyka na podstawie wewnętrznego ratingu, wg którego instrumenty z uwagi na stopień ryzyka są zaliczane do następujących grup ryzyka kredytowego.
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe na 31.12.2023r.
Rodzaj instrumentu | Grupa ryzyka | Ryzyko | Odpis* | 31.12.2023 | Zmiana | 31.12.2022 |
Należności | Grupa A | Bez wzrostu znaczącego ryzyka | cały cykl życia | (412) | (31) | (381) |
Pożyczki | Grupa A | Bez wzrostu znaczącego ryzyka | 12 m-cy | 0 | 3 | (3) |
|
| Łącznie grupa A |
| (412) | (28) | (384) |
| Grupa B | Znaczący wzrost ryzyka | cały cykl życia | 0 | 0 | 0 |
Wierzytelności nabyte | Grupa C | Odwrócenie utraty wartości rozpoznanej przy nabyciu. | cały cykl życia | 163 025 | 42 609 | 120 416 |
Należności | Grupa D | pełna utrata wartości | cały cykl życia | 0 | 0 | 0 |
Suma odpisów na oczekiwane straty kredytowe | 162 613 | 42 581 | 120 032 | |||
*Odpis na oczekiwane straty kredytowe jest wyceniany:
w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym instrumentu (grupa A-instrumenty dłużne),
w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia (grupa A – należności, grupa B, C, D) i jest odnoszony bezpośrednio w koszty finansowe za wyjątkiem wierzytelności nabytych.
Zyski/ straty z aktualizacji wartości portfela wierzytelności są wykazywane łącznie w przychodach z działalności operacyjnej.
Na każdy dzień sprawozdawczy szacuje się koncentrację ryzyka na podstawie wewnętrznego ratingu, wg którego instrumenty z uwagi na stopień ryzyka są zaliczane do następujących grup ryzyka kredytowego.
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe na 31.12.2022r.
Rodzaj instrumentu | Grupa ryzyka | Ryzyko | Odpis* | 31.12.2022 | Zmiana | 31.12.2021 |
Należności | Grupa A | Bez wzrostu znaczącego ryzyka | cały cykl życia | (381) | (294) | (87) |
Pożyczki | Grupa A | Bez wzrostu znaczącego ryzyka | 12 m-cy | (3) | 90 | (93) |
|
| Łącznie grupa A |
| (384) | (204) | (180) |
| Grupa B | Znaczący wzrost ryzyka | cały cykl życia | 0 | 0 | 0 |
Wierzytelności nabyte | Grupa C | Odwrócenie utraty wartości rozpoznanej przy nabyciu. | cały cykl życia | 120 416 | 46 964 | 73 452 |
Należności | Grupa D | pełna utrata wartości | cały cykl życia | 0 | 0 | 0 |
Suma odpisów na oczekiwane straty kredytowe | 120 032 | 46 760 | 73 272 | |||
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Instrumenty finansowe | 31.12.2023 | ||
Wartość bilansowa netto | Zyski i starty z tytułu utarty wartości MSSF 9 | Wartość bilansowa brutto | |
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 6 113 | Nie dotyczy | 6 113 |
- udziały i akcje w jednostkach pozostałych | 6 113 | Nie dotyczy | 6 113 |
Instrumenty kapitałowe wyceniane metodą praw własności | 417 | Nie dotyczy | 417 |
- akcje i udziały w jednostkach stowarzyszonych | 417 | Nie dotyczy | 417 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 316 021 | 162 613 | 153 408 |
- nabyte wierzytelności | 254 653 | 163 025 | 91 628 |
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 41 230 | 0 | 41 230 |
- należności handlowe i pozostałe | 20 138 | (412) | 20 550 |
Suma | 322 551 | 162 613 | 159 938 |
Pakiety wierzytelności są wyceniane w zamortyzowanym koszcie, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, która zawiera w sobie ryzyko kredytowe, co nie ma miejsca w przypadku instrumentów, dla których utrata wartości została oszacowana. Nie stwierdzono występowania znacznej koncentracji ryzyka kredytowego.
Instrumenty finansowe | 31.12.2022 | ||
Wartość bilansowa netto | Zyski i starty z tytułu utarty wartości MSSF 9 | Wartość bilansowa brutto | |
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 2 022 | Nie dotyczy | 2 022 |
- udziały i akcje w jednostkach pozostałych | 1 712 | Nie dotyczy | 1 712 |
- udziały i akcje przeznaczone do sprzedaży | 310 | Nie dotyczy | 310 |
Instrumenty kapitałowe wyceniane metodą praw własności | 636 | Nie dotyczy | 636 |
- akcje i udziały w jednostkach stowarzyszonych | 636 | Nie dotyczy | 636 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 328 131 | 120 032 | 208 099 |
- nabyte wierzytelności | 269 077 | 120 416 | 148 661 |
- udzielone pożyczki | 104 | (3) | 107 |
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 42 228 | 0 | 42 228 |
- należności handlowe i pozostałe | 16 722 | (381) | 17 103 |
Suma | 330 789 | 120 032 | 210 757 |
Celem zarządzania kapitałemjest zapewnienie optymalnego wykorzystania dostępnych zasobów finansowych w celu maksymalizacji efektywności operacyjnej oraz zysków. Wymaga zrównoważonego podejścia, uwzględniającego zarówno efektywność w odzyskiwaniu należności, jak i optymalizację kosztów oraz odpowiednie wykorzystanie dostępnych zasobów. Grupa systematycznie buduje kapitał własny poprzez akumulację zysków, na skutek tego następuje zwiększenie zdolności jednostek Grupy do prowadzenia działalności operacyjnej oraz zapewnienie stabilności finansowej. Grupa reinwestuje uzyskiwane zyski z działalności poprzez systematyczne zwiększanie portfela wierzytelności oraz technologiczny rozwój firmy, np. szkolenie personelu, rozbudowę infrastruktury, a także zakup produktów informatycznych dedykowanych usprawnieniu procedur windykacyjnych. Jednostka dominująca wypłaca co roku dywidendę, jednak decyzja o wypłacie dywidendy jest równoważona z potrzebami inwestycyjnymi i stabilnością finansową Grupy.
Wskaźnika dźwigni finansowej ma zastosowanie do oceny struktury finansowania firmy oraz poziomu jej zadłużenia. Pozwala ocenić, jak duży udział w finansowaniu działalności spółki stanowi kapitał obcy, czyli środki pochodzące od kredytodawców lub wierzycieli w porównaniu do kapitału własnego.
Wskaźnik dźwigni jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów, powiększonych o zadłużenie netto. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten nie przekroczył wartości 50%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych oraz udzielone pożyczki i objęte obligacje. Kapitał obejmuje kapitał własny należny
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
akcjonariuszom jednostki dominującej. Na koniec 2023r. wskaźnik ten po raz pierwszy osiągnął ok. 5% , co jest najniższą wartością w historii Grupy. Zmniejszyły się znacząco zobowiązania oraz wystąpił wzrost kapitału własnego.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
1. Oprocentowane kredyty i pożyczki | 261 | 0 |
2. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 4 902 | 6 074 |
3. Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 29 |
4. Pozostałe zobowiązania finansowe | 50 133 | 68 708 |
5. Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | (41 230) | (42 228) |
6. Minus obligacje objęte i udzielone pożyczki | 0 | (104) |
7. Zadłużenie netto (1+2+3+4+5+6) | 14 066 | 32 479 |
8. Kapitał własny Grupy | 266 075 | 255 233 |
9. Kapitał i zadłużenie netto (7+8) | 280 141 | 287 712 |
10. Wskaźnik dźwigni finansowej (7/9) | 5,02% | 11,29% |
1.Ujawnienie informacji o osobach i jednostkach powiązanych.
Podmioty o znaczącym wpływie na Grupę na dzień publikacji raportu.
Znaczący wpływ na funkcjonowanie Grupy Kapitałowej mają osoby pełniące funkcje członków Zarządu Spółki dominującej oraz członkowie Zarządu towarzystwa zarządzającego funduszami, osoby zasiadające w Radzie Nadzorczej Spółki dominującej oraz znaczący akcjonariusze Spółki dominującej.
Osoby prawne, których związek ze jednostkami Grupy wynika z powiązań kapitałowych i osobowych.
Jednostki stowarzyszone.
Na dzień bilansowy Spółka dominująca posiadała następujące jednostki stowarzyszone:
Eurea Sp. z o.o. – Spółka posiada 30,00% udziałów jednostki,
Pollease Sp. z o.o. – Spółka posiada 25% udziałów jednostki.
Pozostałe jednostki.
Kancelaria Prawna Waldemara Bronowskiego Sp. K. - Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z o.o. 50% udziałów z uwagi na osobę pana Jana Kuchno;
Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z o.o. – pan Jan Kuchno posiada 99,61% udziałów;
Dom Aukcyjny Mebis Sp. z o.o. – spółka zależna Agencji Inwestycyjnej Estro Sp. z o.o.;
Mebis Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. - pan Piotr Kuchno Członek Zarządu;
Kancelaria Prawna Piotr Kuchno i Wspólnicy – komplementariusz.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
2.Opis transakcji z podmiotami powiązanymi w 2023r. oraz roku porównawczym.
Tabela niżej przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi w okresie od 01 stycznia do 31 grudnia 2023r. oraz w okresie porównawczym 2022r., a także informacje o wysokości zobowiązań i należności na dzień 31.12.2023 oraz na koniec 2022r.
Jednostka powiązana | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych | Zakupy od podmiotów powiązanych | Opis transakcji w okresie 01.01 – 31.12.2023 | ||
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
|
Jednostki stowarzyszone: |
|
|
|
|
|
Eurea Sp. z o.o. | 114 | 141 | 616 | 729 | SPRZEDAŻ: 114 tys. zł – odsetki od udzielonej pożyczki; ZAKUPY: 616 tys. zł – zakup usług windykacji przez Spółkę dominującą |
Pollease Sp. z o. o. | 4 | 8 | 36 | 47 | SPRZEDAŻ: 4 tys. zł – odsetki od udzielonej pożyczki; ZAKUPY: 36 tys. zł – zakup usług |
Jednostki powiązane ze Spółką dominującą osobowo:* |
|
|
|
|
|
Kancelaria Prawna Waldemara Bronowskiego Sp. k. | 0 | 0 | 1 081 | 1 089 | 1 081 tys. zł – zakup usług prawnych |
Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z.o.o. | 0 | 0 | 166 | 85 | 166 tys. zł – zakup usług najmu |
Dom Aukcyjny Mebis Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 13 |
|
Mebis Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Sp. z o.o. | 11 666 | 12 232 | 15 545 | 16 932 | SPRZEDAŻ: 11 658 tys. zł – wynagrodzenie za zarządzanie wierzytelnościami funduszy; 8 tys. zł – pozostałe usługi; ZAKUPY: 15 545 tys. zł – wynagrodzenie za zarządzanie funduszami |
Kancelaria Prawna Piotr Kuchno i Wspólnicy | 0 | 0 | 240 | 269 | 240 tys. zł – zakup usług prawnych |
Wspólne przedsięwzięcia** |
|
|
|
|
|
Zarząd Spółki dominującej |
|
|
|
|
|
Jan Kuchno – Prezes Zarządu | 174 | 0 | 0 | 0 | Sprzedaż akcji GPM Vindexus SA - realizacja programu motywacyjnego |
Artur Zdunek – Członek Zarządu | 32 | 0 | 0 | 0 | Sprzedaż akcji GPM Vindexus SA - realizacja programu motywacyjnego |
Andrzej Jankowski – Członek Zarządu | 15 | 0 | 0 | 0 | Sprzedaż akcji GPM Vindexus SA - realizacja programu motywacyjnego |
Transakcje z udziałem innych członków głównej kadry kierowniczej |
|
|
|
|
|
*Jednostki powiązane ze Spółką dominującą osobowo-poprzez członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Spółki.
**Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostka dominująca jest wspólnikiem.
Jednostka powiązana | Należności od podmiotów powiązanych | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | Tytuł rozrachunku na dzień 31.12.2023 | ||
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|
Jednostka stowarzyszona |
|
|
|
|
|
Eurea Sp. z o.o. | 5 360 | 1 161 | 57 | 52 | NALEŻNOŚCI: 5 360 tys. zł – z tytułu umowy przedwstępnej; ZOBOWIĄZANIE: 57 tys. zł – z tytułu zakupu usług |
Pollease Sp. z o. o. | 0 | 117 | 0 | 0 | --------------------- |
Jednostki powiązane ze Spółką osobowo* |
|
|
|
|
|
Kancelaria Prawna Waldemara Bronowskiego Sp. k. | 0 | 0 | 96 | 93 | 96 tys. zł – zobowiązanie z tytułu zakupu usług |
Agencja Inwestycyjna Estro Sp. z o.o. | 0 | 0 | 8 | 0 | 8 tys. zł – zobowiązanie z tytułu zakupu usług |
Mebis Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Sp. z o.o. | 1 406 | 2 160 | 1 885 | 3 190 | 1 406 tys. zł – należność z tytułu usług; 1 885 tys. zł – zobowiązanie z tytułu zakupu usług |
Wspólne przedsięwzięcia** |
|
|
|
|
|
Zarząd Spółki dominującej |
|
|
|
|
|
Jan Kuchno – Prezes Zarządu | 120 | 0 | 0 | 0 | Należność z tytułu sprzedaży akcji – realizacja programu motywacyjnego*** |
Artur Zdunek – Członek Zarządu | 32 | 0 | 0 | 0 | Należność z tytułu sprzedaży akcji – realizacja programu motywacyjnego*** |
Andrzej Jankowski – Członek Zarządu | 15 | 0 | 0 | 0 | Należność z tytułu sprzedaży akcji – realizacja programu motywacyjnego*** |
Transakcje z udziałem innych członków głównej kadry kierowniczej |
|
|
|
|
|
*Jednostki powiązane ze Spółką osobowo poprzez członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Spółki.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
**Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostka dominująca jest wspólnikiem.
3.Wpływ zdarzeń na zmianę powiązań.
W prezentowanym okresie liczba jednostek tworzących Grupę Kapitałową nie uległą zmianie. Nie było również zdarzeń, które miałyby wpływ na zmianę powiązań z jednostkami stowarzyszonymi Grupy.
4.Wspólne przedsięwzięcie, w którym Grupa jest wspólnikiem.
W roku sprawozdawczym 2023 w Grupie nie wystąpiły wspólne przedsięwzięcia.
5.Pożyczki udzielone członkom Zarządu.
Na podstawie umowy nr 2/14/06/2023 z 14 czerwca 2023r. spółka zależna Fingo Capital S.A. udzieliła pożyczki krótkoterminowej zabezpieczonej dla prezesa Zarządu Spółki dominującej pana Jana Kuchno w wysokości 34 600 tys. zł, oprocentowanej w wysokości 13%. Umowny termin spłaty 20 grudnia 2023r.
Pożyczka została zabezpieczona poprzez:
- ustanowienie zastawu zwykłego na akcjach Spółki Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. w ilości 4 085 tys. szt. posiadanych przez pożyczkobiorcę;
- poręczenie osoby fizycznej;
- złożenie oświadczenia pożyczkobiorcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji;
- ustanowienie hipoteki łącznej na nieruchomościach o nr KW: WA1N/00037317/8, OL1N/00017754/4, SL 1L/00028926/2.
Pan Jan Kuchno zwrócił 23 sierpnia b.r. pożyczkę w wysokości 28 500 tys. zł.
27 października b.r. uregulowano część pożyczki w kwocie głównej 1 254 412,15 zł.
W grudniu 2023 r. uregulowano 4 710 000 należności głównej oraz odsetki 710 547,95 zł. Zwrócono łącznie kapitał główny pożyczki w kwocie 34 464 412,15 zł oraz zapłacono odsetki 710 547,95 zł. Na koniec roku należność z tytułu pożyczki wyniosła 514 273,65 zł, w tym z tytułu kapitału 135 587,85 zł oraz odsetek 378 685,80 zł.
Pożyczka z odsetkami została w całości spłacona 22 lutego 2024r.
6.Inne transakcje z udziałem członków Zarządu.
Nie wystąpiły inne transakcje z członkami Zarządu, poza transakcjami nabycia akcji własnych Spółki dominującej – opisane w nocie nr 27 niniejszego sprawozdania skonsolidowanego.
7.Warunki transakcji z jednostkami powiązanymi.
Wszystkie transakcje z jednostkami i osobami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu | 01.01 -31.12.2023 | 01.01 -31.12.2022 |
Wynagrodzenia i narzuty – Spółka dominująca | 1 531 | 1 213 |
Wynagrodzenia i narzuty – spółka zależna Fingo Capital S.A. | 121 | 121 |
Wynagrodzenia i narzuty – spółki zależna Fiz-Bud Sp. z o.o. | 65 | 81 |
Razem | 1 717 | 1 415 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu, podmiotom zarządzającym funduszami oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy.
|
| 01.01-31.12.2023 | 01.01-31.12.2022 |
Wynagrodzenie za zarządzanie funduszami sekurytyzacyjnymi*, w tym: | |||
GPM Vindexus NSFIZ |
| 825 | 1 240 |
- wynagrodzenie stałe |
| 225 | 200 |
- wynagrodzenie zmienne |
| 600 | 1 040 |
Future NSFIZ |
| 13 985 | 14 955 |
- wynagrodzenie stałe |
| 266 | 240 |
- wynagrodzenie zmienne |
| 13 719 | 14 715 |
Alfa NSFIZ |
| 735 | 737 |
- wynagrodzenie stałe |
| 250 | 240 |
- wynagrodzenie zmienne |
| 485 | 497 |
RAZEM |
| 15 545 | 16 932 |
Wynagrodzenia Członków Zarządu Spółki dominującej | |||
Jan Kuchno | Prezes Zarządu | 817 | 723 |
Artur Zdunek | Członek Zarządu | 441 | 385 |
Andrzej Jankowski | Członek Zarządu od 12.04.2022 | 273 | 105 |
RAZEM |
| 1 531 | 1 213 |
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej Spółki dominującej | |||
Piotr Kuchno | Przewodniczący Rady Nadzorczej | 334 | 245 |
Julia Kuchno | Sekretarz Rady Nadzorczej | 126 | 80 |
Travis Currit | Członek Rady Nadzorczej | 51 | 1 |
Daniel Dębecki | Członek Rady Nadzorczej | 76 | 45 |
Lech Fronckiel | Członek Rady Nadzorczej | 0 | 31 |
Andrzej Jankowski | Członek Rady Nadzorczej | 0 | 4 |
Ryszard Jankowski | Członek Rady Nadzorczej | 49 | 29 |
Zbigniew Sadecki | Członek Rady Nadzorczej | 5 | 0 |
Piotr Schramm | Członek Rady Nadzorczej | 0 | 4 |
Katarzyna Sękowska | Członek Rady Nadzorczej od 01.07.2022 | 0 | 10 |
Sławomir Trojanowski | Członek Rady Nadzorczej | 51 | 29 |
Włodzimierz Tylman | Członek Rady Nadzorczej do 25.10.2023 | 62 | 45 |
Piotr Zięba | Członek Rady Nadzorczej od 01.03.2022 | 51 | 26 |
RAZEM |
| 805 | 549 |
Wynagrodzenia Zarządu Fiz-Bud Sp. z o.o. | |||
Zarząd |
| 65 | 81 |
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej Fiz-Bud Sp. z o.o. | |||
Rada Nadzorcza |
| 12 | 11 |
Wynagrodzenia Zarządu Fingo Capital S.A. | |||
Zarząd |
| 121 | 121 |
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej Fingo Capital S.A. | |||
Rada Nadzorcza |
| 12 | 13 |
*Wynagrodzenie za zarządzanie funduszami wypłacone na rzecz Mebis TFI S.A.
Udziały wyższej kadry kierowniczej (w tym członków Zarządu) w programie akcji pracowniczych.
29 lipca 2022r. Rada Nadzorcza Spółki dominującej uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego. Program motywacyjny dotyczy wyników finansowych Spółki za rok obrotowy 2021 oraz inicjuje mechanizmy gratyfikacyjne, motywujące osoby odpowiedzialne za rozwój Spółki do działań zapewniających wzrost wartości Spółki w latach 2022-2024. W ramach Programu Motywacyjnego osoby uprawnione uzyskają możliwość nabycia akcji Spółki na preferencyjnych warunkach w cenie emisyjnej wynoszącej 1 zł za akcję.
Przedmiotem programu motywacyjnego w związku z wynikami finansowymi za 2021r. było 154 000 akcji, a za lata 2022 – 2024, 150 000 akcji w każdym roku obrotowym.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Osoby uprawnione uzyskały możliwość nabycia akcji Spółki na preferencyjnych warunkach w cenie emisyjnej wynoszącej 1 zł za jedną akcję.
W ramach programu motywacyjnego przeprowadzono w dniach 9 czerwca b.r. oraz 21-28 grudnia br. transakcje zbycia 267 400 akcji, w tym na rzecz członków zarządu. I tak: Prezes Zarządu Jan Kuchno nabył 173 900 akcji, członek Zarządu Artur Zdunek nabył 32 200 akcji, członek Zarządu Andrzej Jankowski nabył 15 000 akcji.
Na dzień opublikowania raportu za 2023r. Zarząd Spółki Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. nie posiada informacji na temat innych umów, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Zarząd | 3 | 3 |
Departament Administracyjny (Departament Wsparcia Zarządu; Departament Administracji; Departament Nadzoru Właścicielskiego) | 13 | 10 |
Departamenty operacyjne (Biuro Kontroli Wewnętrznej, Departament Windykacji, Departament Prawny, Biuro Zarządzania Dokumentacją, Biuro IT) | 93 | 91 |
Departament Handlowy | 13 | 10 |
Departament Finansowy | 8 | 8 |
RAZEM | 130 | 122 |
Rotacja zatrudnienia w Spółce dominującej | 01.01 -31.12.2023 | 01.01 -31.12.2022 |
Liczba podpisanych umów o pracę | 23 | 21 |
Liczba rozwiązanych umów o pracę | (15) | (21) |
Zmiana zatrudnienia per saldo | 8 | 0 |
Grupa dokonała przeglądu umów dzierżawy i najmu, na podstawie których jednostki Grupy otrzymały prawo użytkowania aktywów obcych w swojej działalności operacyjnej, w zakresie zastosowania standardu MSSF 16- Leasing.
Stosując model kontroli oceniła korzyści wynikające z umów i stopień dysponowania aktywem obcym. Wszystkie te umowy są w ocenie Grupy umowami o świadczenie usług, zawartymi na okres krótkoterminowy oraz nie zawierają opcji zakupu. Z uwagi na dyspozycje zawarte w standardzie są one obowiązkowo skalsyfikowane jako umowy leasingu.
MSSF 16 zezwala leasingobiorcom na niestosowanie wymogów dotyczących ujęcia, wyceny oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym w stosunku do umów krótkoterminowych oraz o niewielkiej wartości.
Z uwagi na zastosowanie zwolnienia umowy dzierżawy i najmu sklasyfikowane jako leasing rozliczane są bezpośrednio w koszty.
W związku z powyższym zidentyfikowano następujące umowy leasingu krótkoterminowego oraz roczne koszty świadczenia usług:
•Umowy dzierżawy powierzchni biurowej (5 kontrahentów) - koszt 577 tys. zł ,
•Umowy dzierżawy powierzchni magazynowej przeznaczonej na archiwizację dokumentacji koszt 342 tys. zł,
•Umowy dzierżawy środków transportu koszt 266 tys. zł.
Łączny koszt korzystania w ciągu 2023r. z usług najmu i dzierżawy obcych środków trwałych wynosi 1 185 tys. zł.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Koszty finansowania zewnętrznego definiowane są przez MSR 23 jako odsetki i inne koszty ponoszone przez podmioty w związku z zaciąganiem kredytów i pożyczek. Obejmują one w szczególności:
1) odsetki z tytułu kredytu bankowego w rachunku bieżącym oraz odsetki od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek i kredytów,
2) dyskonto i premie związane z zaciąganymi pożyczkami czy kredytami,
3) dodatkowe koszty związane z zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę,
4) koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego,
5) różnice kursowe dotyczące kredytów i pożyczek w walutach obcych – w stopniu, w jakim stanowią one korektę wysokości odsetek.
Wg rozwiązania wzorcowego MSR 23 zasadniczo koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty bieżącego okresu, czyli okresu w którym je poniesiono (niezależnie od sposobu wykorzystania pożyczki lub kredytu).
Standard jednak dopuszcza także rozwiązanie alternatywne, zgodnie z którym koszty finansowania zewnętrznego można aktywować, jeśli są one bezpośrednio związane z nabyciem, budową lub wytworzeniem tzw. aktywów kwalifikowalnych (dostosowywanych).
W roku sprawozdawczym 2023 oraz okresie porównawczym Spółka nie zastosowała rozwiązania alternatywnego, a w sprawozdaniu finansowym koszty finansowania zewnętrznego obciążają rachunek zysków lub strat w pozycji koszty finansowe jako koszty okresu.
Działalność operacyjna Grupy polega na nabywaniu pakietów wierzytelności i windykacji ich na własny rachunek w postępowaniu sądowym i komorniczym. Konieczność skierowania sprawy na drogę sądową wynika najczęściej z niemożności polubownego rozwiązania sprawy z dłużnikiem. Takie przypadki stanowią większość i skutkują znaczną liczbą spraw kierowanych do sądów. W związku z tym dużą liczbę postępowań należy łączyć ze specyfiką działalności Grupy. W swojej działalności Grupa wykorzystuje instytucję elektronicznego postępowania upominawczego (e-sądu). Pozwala to na zwiększenie efektywności i przyspieszenie procedury odzyskiwania wierzytelności.
Jednostki Grupy w roku 2023 oraz do dnia opublikowania raportu nie były stroną postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, postępowania dotyczącego jej zobowiązań, których wartość łącznie lub z osobna przekraczałaby 10% kapitałów własnych Spółki dominującej.
W stosunku do Spółki, ani innego podmiotu Grupy nie toczą się żadne postępowania podatkowe.
1.Zdarzenia w obszarze działalności operacyjnej.
Po dniu bilansowym jednostki Grupy nabyły portfele wierzytelności za kwotę 8 031 tys. zł.
Spóła dominująca zbyła po dniu bilansowym udziały w Pigma House Sp. z o.o., które na koniec 2022r. zakwalifikowała jako przeznaczone do sprzedaży. Na sprzedaży nie powstał zysk. Należność z tytułu transakcji w kwocie 300 tys. zł została ujęta jako zdarzenie po dniu bilansowym w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
2. Zdarzenia w obszarze działalności finansowej.
9 stycznia 2024r. Spółka dominująca nabyła 184 019 akcji własnych za kwotę 1,7 mln zł.
2 lutego 2024r. Fingo Capital S.A. nabyła akcje jednostki dominującej 560 771 szt. na podstawie umowy przeniesienia własności akcji w celu zwolnienia się z długu w kwocie 5300 tys. zł powiększonej o odsetki.
Cena transakcyjna wyniosła 6 449 tys. zł.
29 stycznia 2024r. Spółka dominująca wyemitowała 217 500 obligacji serii O2 o wartości nominalnej 100 zł każda. Łączna kwota emisji 21,75 mln zł. Oprocentowanie Wibor 3M + marża 6% w skali roku. Odsetki będą płacone w okresach trzymiesięcznych. Terminy obligatoryjnego wykupu ustalono: 19.07.2025 – 2 mln zł, 19.01.2026 – 2 mln zł, 19.07.2026 – 2 mln zł. Do 19 stycznia 2027 Spółka zobowiązana jest wykupić pozostałe obligacje o łącznej wartości nominalnej 15,75 mln zł. W okresie tym Spółka może skorzystać z opcji wcześniejszego wykupu. Od dnia 7 lutego 2024r. obligacje są notowane w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst.
4 marca 2024r. Zarząd Spółki dominującej podjął uchwałę o wcześniejszym wykupie 1800 obligacji serii L2 o wartości nominalnej 1 tys. zł każda. Łączna wartość wykupu 1,8 mln zł, zapłacone odsetki 0,174 mln zł.
4 marca 2024r. Zarząd Spółki dominującej podjął uchwałę o wcześniejszym wykupie 3300 obligacji serii M2 o wartości nominalnej 1 tys. zł każda. Łączna wartość wykupu 3,3 mln zł, zapłacone odsetki 0,96 mln zł.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
8 kwietnia 2024r. Spółka dominująca wyemitowała 182 500 obligacji serii P2 o wartości nominalnej 100 zł każda. Łączna kwota emisji 18,25 mln zł. Oprocentowanie Wibor 3M + marża 5,4% w skali roku. Odsetki będą płacone w okresach trzymiesięcznych. Terminy obligatoryjnego wykupu ustalono: 26.09.2025 – 2 mln zł, 26.03.2026 – 2 mln zł, 26.09.2026 – 2 mln zł. Do 26 marca 2027 Spółka zobowiązana jest wykupić pozostałe obligacje o łącznej wartości nominalnej 12,25 mln zł. Zgodnie z warunkami emisji obligacji serii P2 Spółka może skorzystać z opcji wcześniejszego wykupu. Od dnia 16 kwietnia 2024r. obligacje są notowane w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst,
29 marca 2024r. Spółka dominująca zawarła aneks do umowy kredytu w rachunku bieżącym. Wysokość limitu nie uległa zmianie. Termin spłaty został ustalony na 30 marca 2025r.
Z uwagi na wniesienie składników kapitału własnego w latach, w których nie wystąpiło zjawisko hiperinflacji, nie uwzględniono wpływu czynnika inflacji zgodnie z MSR 29 na wielkość kapitałów własnych.
Nie występują inne jednostki zależne, które zgodnie z MSSF 10 należy objąć skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy oraz w okresie porównawczym | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
- badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 145 | 132 |
- przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 73 | 66 |
- badanie i przegląd sprawozdań jednostek zależnych | 104 | 96 |
- pozostałe usługi | 7 | 6 |
RAZEM | 329 | 300 |
Jednostki Grupy nie posiadają aktywów, dostawców, współpracowników oraz nie prowadzą działalności operacyjnej w Ukrainie i Rosji. W związku z tym kontynuowane działania wojenne w ograniczonym stopniu wpłyną na jej sytuację operacyjną.
Zarząd Spółki dominującej monitoruje bieżącą sytuację związaną z rynkami Rosji, Białorusi oraz Ukrainy i nie stwierdza bezpośredniego wpływu konfliktu zbrojnego na obecną sytuację finansową Grupy. Nie występuje ryzyko zagrażające kontynuacji działalności. Na chwilę obecną Grupa nie przewiduje, aby konflikt miał wpływ na znaczące korekty szacunków w 2023r.
Wojna w Ukrainie będzie nadal destabilizowała gospodarkę w Europie Środkowo-Wschodniej. Skutki jej to wysoki poziom inflacji, wzrost stóp procentowych, osłabienie złotego, poziom długu publicznego, wysokie ceny surowców energetycznychoraz sytuacja demograficzna. Polska poza problemem migracji z Ukrainy będzie borykała się z rozwiązaniem różnych problemów typu bezcłowy import produktów rolnych o obniżonej jakości. Programy socjalne, w tym tarcza antyinflacyjna, finansowanie kryzysu migracyjnego, zapowiedź rządu o zwiększeniu wydatków na zbrojenia spowodują wzrost długu publicznego. jednostki prowadzące działalność gospodarczą. Jednostki prowadzące działalność Można spodziewać się dalszych obciążeń fiskalnych.
Na działalność polskich przedsiębiorstw szczególnie w sektorze przemysłowym, budownictwa oraz transportu istotne znaczenie miał wzrost cen dóbr inwestycyjno - zaopatrzeniowych, przerwanie łańcuchów dostaw, perturbacje w zatrudnieniu w związku z odpływem pracowników z Ukrainy na wojnę. Wzrosły koszty prowadzenia działalności, koszty obsługi finansowania. Przełoży się to na spadek zyskowności przedsiębiorstw. Należy spodziewać się zmniejszenia dochodów gospodarstw domowych.
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
Szczegółowe informacje o składnikach korekt przepływów pieniężnych w działalności inwestycyjnej | 01.01.2023 -31.12.2023 | 01.01.2022 -31.12.2022 |
1. Zbycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | 0 | 26 |
2.Zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
3. Otrzymane odsetki (od pożyczek) | 14 | 504 |
Nazwa Grupy: | Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” |
Okres objęty skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym: | od 01.01.2023 do 31.12.2023 |
\
a. Odsetki od obligacji | 0 | 197 |
b. Odsetki od pożyczek | 14 | 307 |
4. Nabycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych i nieruchomości inwestycyjnych | (598) | (2 710) |
5. Wydatki na aktywa finansowe (nabycie akcji, udziałów) | (5 080) | (490) |
6. Inne wpływy (wydatki) inwestycyjne: | 100 | 5 951 |
a. Obligacje | 0 | 3 000 |
b. Pożyczki | 100 | 2 951 |
Łączna korekta przepływów z działalności inwestycyjnej | (5 564) | 3 281 |
Szczegółowe informacje o składnikach korekt przepływów pieniężnych w działalności finansowej | 01.01.2023 -31.12.2023 | 01.01.2022 -31.12.2022 |
1. Wpływy netto z wydania udziałów i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 57 | 0 |
2. Zaciągniecie kredytów i pożyczek | 250 | 0 |
3. Spłata kredytów i pożyczek | 0 | (634) |
4. Emisja dłużnych papierów wartościowych, w tym: | 5 100 | 16 700 |
a. Emisja obligacji serii I2 | 0 | 12 000 |
b. Emisja obligacji serii K2 | 0 | 4 700 |
c. Emisja obligacji serii L2 | 1 800 | 0 |
d. Emisja obligacji serii M2 | 3 300 | 0 |
5. Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli | (3 159) | (2 906) |
6. Wykup dłużnych papierów wartościowych, w tym: | (23 186) | (41 500) |
a. Wykup obligacji serii B2 | (5 536) | (31 250) |
b. Wykup obligacji serii C2 |
| (3 250) |
c. Wykup obligacji serii F2 | (5 000) | (5 000) |
d. Wykup obligacji serii G2 | (2 000) | (2 000) |
e. Wykup obligacji serii H2 | (3 950) | 0 |
f. Wykup obligacji serii I2 | (2 000) | 0 |
g. Wykup obligacji serii K2 | (4 700) | 0 |
7.Zapłacone odsetki, w tym: | (7 956) | (7 629) |
a. Zapłacone odsetki od obligacji | (7 862) | (7 959) |
b. Dyskonto uzyskane w wyniku sprzedaży obligacji | 0 | 500 |
c. Zapłacone odsetki od kredytu | (94) | (170) |
Łączna korekta przepływów z działalności finansowej | (34 902) | (35 969) |
Członek Zarządu | Członek Zarządu | Prezes Zarządu |
Artur Zdunek | Andrzej Jankowski | Jan Kuchno |