Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Spis treści
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ (CD.)5
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK WYNIKÓW6
ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (PLN)7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z INNYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (CD.)10
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH11
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO13
1.1.Informacje o Jednostce Dominującej13
1.2.Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej14
1.3.Charakter działalności Grupy15
1.4.Informacje o Grupie Kapitałowej16
2.Podstawy sporzadzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego20
2.2.Zastosowanie założeń, szacunków i osądów w rachunkowości20
2.3.Waluta funkcjonalna, waluta prezentacji, przeliczanie waluty obcej oraz transakcje w walucie obcej21
2.3.1.Przeliczanie sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych21
3.Nowe standardy i interpretacje23
4.Pozostałe czynniki majace wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy25
6.Przejęcie kontroli nad jednostkami zależnymi28
7.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z wyniku32
7.1.1.Przychody według podziału geograficznego34
7.3.Koszty świadczeń pracowniczych36
7.4.Pozostałe przychody operacyjne37
7.5.Pozostałe koszty operacyjne38
7.8.1.Podatek dochodowy według efektywnej stawki podatkowej oraz uzgodnienie wyniku brutto do podstawy opodatkowania42
7.8.2.Odroczony podatek dochodowy43
7.8.3.Aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego44
7.9.Zysk/(Strata) netto przypadający/(a) na jedną akcję45
9.Noty objaśniające do sprawozdania z sytuacji finansowej47
9.1.Wartość firmy, rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa niematerialne47
9.1.2.Wartości niematerialne i prawne49
9.1.3.Rzeczowe aktywa trwale52
9.1.4.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania56
9.1.5.Pozostałe informacje dotyczące rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych61
9.2.Nieruchomości inwestycyjne62
9.3.1.Należności długoterminowe66
9.3.2.Należności krótkoterminowe66
9.3.2.1.Krótkoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe67
9.3.3.Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności67
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
9.4.2.Wyłączenie ze sprawozdania z sytuacji finansowej71
9.6.Wartość godziwa instrumentów finansowych73
9.7.Instrumenty pochodne i zabezpieczenia75
9.7.1.Instrumenty pochodne handlowe76
9.7.2.Rachunkowość zabezpieczeń76
9.9.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana78
9.10.2.Struktura właścicielska kapitału podstawowego79
9.10.3.Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej80
9.10.6.Udziały niedające kontroli84
9.11.1.Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne86
9.11.1.1.Charakterystyka zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych87
9.11.1.2.Zabezpieczenie spłaty zobowiązań89
9.11.1.3.Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej90
9.11.1.4.Zobowiązania z tytułu leasingu91
9.11.2.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania91
9.11.2.1.Zobowiązania długoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania91
9.11.2.2.Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania92
9.11.2.2.1.Bierne rozliczenia międzyokresowe92
9.12.Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego93
9.13.Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych93
10.Transakcje z podmiotami powiązanymi97
10.1.Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym97
10.2.Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi, nie konsolidowanymi jednostkami zależnymi
oraz pozostałymi podmiotami powiązanymi98
11.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe99
12.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych101
14.Zdarzenia po okresie sprawozdawczym107
15.1.Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR108
15.2.Wynagrodzenia Członków Zarządu Jednostki Dominującej109
15.3.Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej110
15.4.Wynagrodzenie firmy audytorskiej110
16.Pozostałe czynniki mające wpływ na sprawozdanie finansowe grupy111
17.Zatwierdzenie do publikacji113
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Aktywa trwałe |
|
|
|
Wartość firmy | 9.1.1. | ||
Wartości niematerialne | 9.1.2. | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 9.1.3. | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 9.2. | ||
Należności długoterminowe | 9.3.1. | ||
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 9.4. | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 7.8.2. | ||
Aktywa trwałe razem |
| ||
Aktywa obrotowe |
| ||
Zapasy | 9.5. | ||
Aktywa z tytułu umowy |
| ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 9.3.2. | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
| ||
Pochodne instrumenty finansowe | 9.7. | ||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 9.4. | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 9.8. | ||
Aktywa obrotowe bez aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
| ||
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 9.9. | ||
Aktywa obrotowe razem |
| ||
AKTYWA RAZEM |
|
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Nota | od 01-01-2022 do 31-12-2022 | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |
7.1. | |||
7.2. | |||
7.2. | |||
7.2. | |||
7.4. | |||
7.5. | |||
Zysk na okazyjnym nabyciu | |||
7.6. | |||
7.7. | |||
7.8. | |||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Kapitał podstawowy | Akcje własne (-) | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem | |
Nota | 9.10.1. | 9.10.3. | 9.10.4. | 9.10.6. | 9.10. | |||
Saldo na początek okresu | - | |||||||
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi: | - | |||||||
Wycena do odkupu pozostałych udziałów | - | - | - | - | ||||
Inne korekty | - | - | - | |||||
Zmiana struktury grupy kapitałowej | ||||||||
Dywidendy | ||||||||
Emisja akcji | ||||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu | - | - | - | |||||
Razem całkowite dochody | - | |||||||
Zmiany w kapitale własnym | - | |||||||
Saldo na koniec okresu | - |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Kapitał podstawowy | Akcje własne (-) | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem | |
Nota | 9.10.1. | 9.10.3. | 9.10.4. | 9.10.6. | 9.10. | |||
Saldo na początek okresu | - | |||||||
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi: | ||||||||
Wycena do odkupu pozostałych udziałów | ||||||||
Inne korekty | - | - | - | - | ||||
Zmiana struktury grupy kapitałowej | ||||||||
Dywidendy | - | - | - | |||||
Emisja akcji | ||||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu | ||||||||
Razem całkowite dochody | ||||||||
Zmiany w kapitale własnym | ||||||||
Saldo na koniec okresu | - |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Nota | od 01-01-2022 do 31-12-2022 | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | |||
Korekty: | |||
Amortyzacja i odpisy aktualizujące aktywa trwałe | 9.1.2.,9.1.3. | ||
Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych | - | ||
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych | 9.1.2.,9.1.3. | - | |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | |||
Koszty odsetek | 7.7. | ||
Przychody z odsetek | 7.6. | - | - |
Przychody z dywidend | |||
Inne korekty | - | - | |
Zmiana stanu zapasów | - | - | |
Zmiana stanu należności | - | - | |
Zmiana stanu zobowiązań | |||
Zmiana stanu rezerw | - | ||
Korekty razem | - | ||
Przepływy pieniężne z działalności | |||
Wpływy (wydatki) z rozliczenia instrumentów pochodnych | - | - | |
Zapłacony podatek dochodowy | - | - | |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych | 9.1.2. | - | - |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | 9.1.3. | - | - |
9.1.3. | |||
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych | |||
Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | 9.2. | ||
Wydatki netto na nabycie jednostek zależnych | |||
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych | |||
Pożyczki udzielone | - | ||
Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych | - | - | |
Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych | |||
Wpływy z otrzymanych dotacji | |||
Otrzymane odsetki | |||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | - | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Wpływy netto z tytułu emisji akcji/udziałów | |||
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | 9.11.1.3. | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | 9.11.1.3. | - | - |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 9.11.1.3. | - | - |
9.11.1.3. | - | - | |
Dywidendy wypłacone | 9.10.5. | - | |
Inne wpływy (wydatki) | |||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | - | ||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów bez różnic kursowych | - | ||
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych | |||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | - | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Opis działalności:
Siedziba jednostki:
Wyjaśnienie zmian w nazwie: Nie wystąpiły zmiany nazwy Jednostki w roku 2022
Nazwa jednostki dominującej: WIELTON S.A.
Nazwa jednostki sprawozdawczej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy: WIELTON S.A.
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej WIELTON (dalej zwana „Grupą Kapitałową”) jest WIELTON S.A. z siedzibą w Polsce, w Wieluniu przy ul. Rymarkiewicz, przy ul. Fabrycznej oraz ul. Żołnierzy Niezłomnych
WIELTON S.A. powstał z przekształcenia w trybie art. 551-570 i 577-580 Kodeksu Spółek Handlowych, spółki pod firmą „Wielton Trading Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” z siedzibą w Wieluniu, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000138815.
Spółka akcyjna WIELTON powstała w wyniku podjęcia w dniu 22 listopada 2004 roku Uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników W dniu 31 grudnia 2004 roku postanowieniem Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000225220.
Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, z dnia 15 stycznia 2008 roku w związku z publiczną subskrypcją akcji serii D nastąpiło zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z kwoty 10 075 000,00 zł do kwoty 12 075 000,00 zł.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zarząd
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania skład Zarządu Wielton S.A. prezentował się następująco :
Paweł Szataniak – Prezes Zarządu i Chairman Grupy Wielton;
Mariusz Golec – I Wiceprezes Zarządu i CEO Grupy Wielton;
Piotr Kuś – Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny Oddziału Wielton w Wieluniu;
Tomasz Śniatała – Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Oddziału w Wieluniu,;
Włodzimierz Masłowski – Członek Zarządu oraz Dyrektor Rynków Wschodnich i Rynku Agro
Oddziału w Wieluniu;
Andrzej Mowczan – Członek Zarządu i Dyrektor Komercyjny Oddziału w Wieluniu.
Maciej Grzelązka – Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Oddziału w Wieluniu.
Obowiązki Wiceprezesa Zarządu CFO Grupy Kapitałowej Spółki w okresie od dnia 23 czerwca 2022 roku do dnia 23 września 2022 roku wykonywał na podstawie oddelegowania Członek Rady Nadzorczej Pan Piotr Maciej Kamiński.
W dniu 22 lipca 2022 roku weszła w życie uchwała Rady Nadzorczej Wielton S.A. z dnia 23 grudnia 2021 roku o powołaniu do składu Zarządu Spółki, na wspólną VI kadencję, Pana Macieja Grzelązki i powierzeniu mu funkcji Członka Zarządu Wielton S.A. odpowiedzialnego za wszelkie działania operacyjne Oddziału Wielton w Wieluniu, w tym produkcję, łańcuch dostaw, technologię i bieżące inwestycje.
Uchwała Rady Nadzorczej Spółki weszła w życie w związku z rejestracją w dniu 22 lipca 2022 roku przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zmiany § 5 ust. 1 Statutu Spółki, dokonanej uchwałą nr 29 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wielton S.A. z dnia 23 czerwca 2022 roku w sprawie zmian w Statucie Wielton S.A., umożliwiającej rozszerzenie dotychczasowej liczebności składu Zarządu Wielton S.A.
Rada Nadzorcza
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania Radę Nadzorczą stanowili:
Waldemar Frąckowiak – Przewodniczący, Członek Niezależny,
Mariusz Szataniak – Zastępca Przewodniczącego,
Krzysztof Półgrabia – Sekretarz,
Tadeusz Uhl – Członek Niezależny,
Krzysztof Tylkowski – Członek,
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W dniu 23 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki ustaliło, że Rada Nadzorcza Spółki kadencji 2022-2026 będzie składać się z sześciu członków i powołało w skład Rady Nadzorczej na nową kadencję następujące osoby: Waldemar Frąckowiak, Tadeusz Uhl, Krzysztof Półgrabia, Krzysztof Tylkowski, Mariusz Szataniak, Piotr Maciej Kamiński.
Na swym pierwszym posiedzeniu Rady Nadzorczej, które się odbyło w dniu 23 czerwca 2022 roku, Rada Nadzorcza Wielton S.A. ukonstytuowała się i podjęła uchwałę w sprawie delegowania Pana Piotra Macieja Kamińskiego do wykonywania obowiązków Wiceprezesa Zarządu CFO Grupy Kapitałowej Spółki do czasu odwołania, ale nie dłużej niż na okres 3 miesięcy od chwili podjęcia uchwały.
Szczegółowe informacje nt. doświadczenia oraz kompetencji osób zarządzających i nadzorujących znajdują się na stronie internetowej Spółki http://wieltongroup.com/ w zakładce Relacje Inwestorskie – Ład Korporacyjny.
Podstawowym przedmiotem działalności Jednostki Dominującej oraz jej spółek zależnych jest:
produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych
produkcja naczep i przyczep
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Wielton została objęta Jednostka Dominująca oraz następujące spółki zależne:
Nazwa spółki zależnej | Siedziba | Przedmiot działalności | Udział Wielton S.A. w kapitale: 31.12.2022 | Udział Wielton S.A. w kapitale: 31.12.2021 |
„Wielton Rosja” OOO * | Moskwa, Rosja | montaż i sprzedaż | 100 % | 100 % |
„Wielton-Ukraina” ТзОB | Kijów, Ukraina | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Wielton-Logistic Spółka z o.o. | Wieluń, Polska | transport | 100 % | 100 % |
„Wielton BY” TJP | Mińsk, Białoruś | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Viberti Rimorchi S.R.L | Tocco da Casauria, Włochy | produkcja | 100 % | 100 % |
Wielton GmbH | Waltrop, Niemcy | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Fruehauf SAS | Auxerre, Francja | produkcja i sprzedaż | 100 % | 100 % |
Wielton Africa SARL | Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej), Afryka | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Langendorf GmbH ** | Waltrop, Niemcy | produkcja i sprzedaż | 80% | 80% |
Lawrence David Ltd | Peterborough, Wielka Brytania | produkcja i sprzedaż | 100% | 75% |
Guillén Desarrollos Industriales S.L. | Alginet, Hiszpania | Produkcja, sprzedaż | 80% | - |
Aberg Axles Sp. z o.o.*** | Wieluń, Polska | rozwój, produkcja, sprzedaż | 80% | - |
Aberg-E Sp. z o.o. | Wieluń, Polska | rowój | 100% | - |
Aberg Connect Sp. z o.o. | Wieluń, Polska | rozwój, produkcja, sprzedaż | 75% | - |
Centrum Usług Wspólnych Wielton Group Sp. o.o. | Wieluń, Polska | usługi | 100% | - |
Struktury subgrup kapitałowych w Grupie Kapitałowej Wielton S.A. na dzień 31.12.2022 przedstawia poniższy opis:
* Spółka „Wielton Rosja” OOO jest jednostką dominującą grupy kapitałowej Wielton Rosja posiadając 99% udzialów w spółce Wielton Kazachstan. 1 % udziałów w spółce Wielton Kazachstan posiada Wielton Logistic
**Spółka Langendorf GmbH jest jednostką dominującą grupy kapitałowej, w skład której wchodzą cztery jednostki zależne.
Spółka Langendorf GmbH posiada:
100% udziałów w Spółce Langendorf Polska Sp. z o.o.,
100% udziałów w Spółce SFL Verwaltungs GmbH,
100% SFL Grundstucksgesellschaft mbH & Co KG (jest jedynym wspólnikiem (komandytariuszem)),
94% w Langendorf Service GmbH (pozostałe 6% posiada Wielton S.A. bezpośrednio)
Spółka Langendorf Service GmbH (spółka zależna od Langendorf GmbH ) posiada:
100% udziałów w spółce Langendorf Trading GmbH,
*** Spółka Aberg Axles Sp. z o.o. jest jednostką dominującą dla Spółki Aberg Axles gmbh w której posiada 100 % udziałów.
Jako Jednostka Dominująca, Wielton S.A. określa strategię rozwoju Grupy i poprzez uczestnictwo we władzach statutowych spółek podejmuje kluczowe decyzje dotyczące zarówno zakresu działalności, jak i finansów podmiotów tworzących Grupę. Powiązania kapitałowe Wielton S.A. ze spółkami z Grupy wzmacniają więzi o charakterze handlowym.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Wielton S.A. w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Wielton S.A. w kapitałach tych jednostek.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Na dzień 31 grudnia 2022 roku struktura Grupy Kapitałowej Wielton przedstawiała się następująco:
W trakcie 2022 roku oraz do dnia publikacji niniejszego raportu zaszły następujące zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej Wielton S.A.:
W dniu 23 grudnia 2021 roku Zarząd Wielton S.A. podpisał umowę nabycia udziałów w spółce Guillén Desarrollos Industriales S.L. z siedzibą w Hiszpanii („Guillén”). Zamknięcie transakcji nastąpiło w styczniu 2022 roku, dlatego też spółka ta nie podlegała konsolidacji w 2021 roku.
Umowa przewidywała przeprowadzenie transakcji w dwóch etapach. W pierwszym etapie Wielton S.A. nabył 80% udziałów za cenę obliczoną w oparciu o wskaźnik 5,6 x EBITDA Guillén za rok 2021 (tj. około 3,739 tys. euro).
Zgodnie z zawartą umową, w 2026 roku Wielton S.A. nabędzie pozostałe 20% udziałów w Guillén w modelu earn-out za cenę obliczoną w oparciu o wskaźnik 6,5 x EBITDA Guillén za 2025 rok. Zawarta Umowa przewiduje, iż dotychczasowy właściciel Guillén pozostanie obecnie w firmie z ww. udziałem 20% na stanowisku Głównego Menedżera w celu zapewnienia płynnej integracji podmiotów.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Wielton S.A. sfinansował transakcję nabycia udziałów w Guillén ze środków własnych, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpiecznego poziomu zadłużenia Grupy Wielton. Budynki i grunty składające się na zakład produkcyjny (około 19 tys. m2, w tym dwie hale produkcyjne) nie były przedmiotem transakcji zakupu udziałów.
W 2022 Wielton S.A. utworzył cztery spółki, w których jest większościowym udziałowcem, tj.:
W styczniu 2022 roku spółkę WLT1 Sp. z o.o., która w dniu 16 września 2022 roku, która zmieniła nazwę na Aberg Connect Sp. z o.o.
W momencie utworzenia kapitał zakładowy spółki wynosił 5 tys. zł. Pod koniec 2022 roku podwyższono kapitał zakładowy spółki do 50 tys. zł i dopuszczono mniejszościowych wspólników z zachowaniem przez Wielton S.A. kontroli kapitałowej i korporacyjnej. Na koniec 2022 roku oraz do dnia publikacji niniejszego raportu Wielton S.A. posiada 75% udziału w kapitale zakładowym spółki.
Spółka zajmuje się rozwojem usług telematycznych oraz cyfrowych w całej Grupie Wielton.
W marcu 2022 roku spółkę Aberg Axles Sp. z o.o. W momencie utworzenia kapitał zakładowy wynosił 5 tys. zł. W pod koniec 2022 roku podwyższono kapitał zakładowy spółki do 50 tys. zł i dopuszczono mniejszościowych wspólników z zachowaniem przez Wielton S.A. kontroli kapitałowej i korporacyjnej. Na koniec 2022 roku oraz do dnia publikacji niniejszego raportu Wielton S.A. posiada 80% udziału w kapitale zakładowym spółki.
Spółka zajmuje się projektem rozwoju osi mechanicznych oraz osi elektrycznych dla Grupy Wielton.
W czerwcu 2022 roku spółkę Centrum Usług Wspólnych Wielton Group Sp. z o.o Jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł i w całości należy do Wielton S.A.
Spółka zajmuje się świadczeniem usług wspólnych w ramach Grupy Wielton.
W sierpniu 2022 roku została wpisana do KRS spółka Aberg-E Sp. z o.o. Jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł i w całości należy do Wielton S.A.
Spółka zajmuje się projektem e-commerce w ramach Grupy Wielton.
W styczniu 2022 roku spółka Wielton GmbH nabyła 100% udziałów w Langendorf Service Potsdam GmbH od spółki Langendorf Service GmbH (spółka zależna od Langendorf GmbH). Natomiast w grudniu 2022 roku nastąpiło połączenie Spółki Wielton GmbH i Langendorf Service Potsdam GmbH, w wyniku czego utraciła byt prawny i stanowi jeden podmiot z Wielton GmbH.
W dniu 11 lipca 2022 roku Aberg Axles Sp. z o.o. założyła w Niemczech spółkę Aberg Axles GmbH, która ma zajmować się projektem rozwoju osi mechanicznych oraz osi elektrycznych dla Grupy Wielton w Niemczech. Jej kapitał zakładowy wynosi 25 tys. EUR. Spółka jest w trakcie rejestracji sądowej w Niemczech.
W dniu 26 sierpnia 2022 roku Wielton S.A. podpisał z Laurence David Marshall dokumentację dotyczącą nabycia przez Wielton S.A. 25% udziałów w Lawrence David Limited. Prawo własności udziałów przeszło na Spółkę w dniu podpisania dokumentacji. Po dokonaniu transakcji Wielton S.A. posiada 100% udziałów w Lawrence David.
W marcu 2023 roku (zdarzenie po okresie sprawozdawczym) została zarejestrowana spółka Wielton Slovakia s.r.o. (forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Bratysławie na Słowacji, w której Wielton S.A. objął 100% udziałów. Celem Wielton Slovakia s.r.o. jest zbudowanie oraz rozwój sieci handlowej dla zwiększenia sprzedaży produktów marki Wielton na terenie Słowacji, jak również prowadzenie działalności sprzedażowej i komercyjnej przez tę spółkę. Kapitał zakładowy nowo zawiązanej spółki wynosi początkowo 5 tys. EUR.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania struktura Grupy Kapitałowej Wielton przedstawiała się następująco:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości.
Na dzień publikacji Zarząd ocenia że nie ma okoliczności powodujących utratę zdolności kontynuowania działalności przez Grupę.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej oraz zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych wycenionych w zamortyzowanym koszcie. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest zgodnie z MSR 1.
Grupa Kapitałowa prezentuje odrębnie „Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku”, które zamieszczone jest bezpośrednio przed „Skonsolidowanym sprawozdaniem z całkowitych dochodów”. „Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku” prezentowane jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią. W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównywalnego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Wielton S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF, sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane w notach.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest rozpoznawana w okresie, w którym zostały one zmienione, jeśli dotyczy to wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i przyszłym, jeśli zmiany dotyczą zarówno okresu bieżącego jak i przyszłego. Przyjęte istotne założenia przy dokonywaniu szacunków przedstawione zostały w odpowiednich notach do sprawozdania.
Wybrane istotne zasady rachunkowości oraz istotne wartości oparte na osądach i szacunkach zostały przedstawione jako element poszczególnych not objaśniających do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, z wyjątkiem opisanych powyżej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Analizując dane wynikające ze sprawozdania finansowego Grupy należy mieć świadomość, iż zaokrąglenie poszczególnych liczb składowych sprawozdania finansowego do tys. zł następuje zgodnie z matematyczną zasadą zaokrągleń. Poszczególne liczby (wartości) o wysokości do 499,99 zł są zaokrąglane w dół do 0 (tys. zł) a liczby (wartości) od 500,00 zł – są zaokrąglane w górę do 1 (tysiąca). Powyższe oznacza, iż zawsze suma aktywów będzie równać się sumie pasywów, ale możliwe są sytuacje, w których zaokrąglenie liczby będącej podsumowaniem elementów składowych będzie różnić się o 1 od matematycznej sumy zaokrągleń poszczególnych liczb elementów składowych danego podsumowania.
Sprawozdania finansowe jednostek zagranicznych przeliczane są na walutę prezentacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego w następujący sposób:
odpowiednie pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej po średnim kursie, ustalonym przez NBP na dzień kończący okres sprawozdawczy („średni kurs NBP na dzień kończący okres sprawozdawczy”),
odpowiednie pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP na każdy dzień kończący miesiąc okresu sprawozdawczego („średni kurs NBP za okres sprawozdawczy”).
Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane jako odrębne pozycje w kapitale własnym oraz w innych całkowitych dochodach.
Na pozycję Różnice kursowe z przeliczenia składają się różnice kursowe związane z przeliczeniem na złote polskie sprawozdań finansowych zagranicznych jednostek i grup kapitałowych
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej:
Waluta funkcjonalna Spółki zależnej | 31 grudnia 2022 | 31 grudnia 2021 |
EUR ( euro) | 4,6899 | 4,5994 |
RUB ( rubel rosyjski) | 0,0618 | 0,0542 |
KZT ( tenge kazachski) | 0,1526 | 0,1690 |
UAH ( hrywna) | 0,1258 | 0,1487 |
BYN ( rubel białoruski) | 1,2955 | 1,6137 |
XOF ( frank CFA ) | 0,006815 | 0,007020 |
GBP ( funt brytyjski) | 5,2957 | 5,4846 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów:
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej.
Co do zasady, transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot). Jeżeli jednak transakcja sprzedaży lub zakupu poprzedzona jest odpowiednio otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w walucie obcej, zaliczka na dzień jej zapłaty ujmowana jest po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w sprawozdaniu z wyniku przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów transakcje te ujmowane są po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, w którym został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.
Na dzień sprawozdawczy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).
Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Na dzień sprawozdawczy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień sprawozdawczy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, a ich sprawozdania z całkowitych dochodów oraz rachunki zysków i strat są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, odroczone różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w wyniku.
Wartość firmy powstała z przejęcia kontroli nad jednostką zagraniczną traktowana jest jak aktywa i zobowiązania jednostki zagranicznej i podlega przeliczeniu po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień sprawozdawczy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2022 roku
Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie Grupy:
Zmiany MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:
oMSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
oMSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie podlega usunięciu, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
oMSSF 16: z przykładu nr 13 usunięto zagadnienie zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
oMSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później (z wyjątkiem zmiany przykładu do MSSF 16, która obowiązuje od momentu publikacji).
Zmiany nie miały wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiana doprecyzowuje, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż (a nie wpływać na wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu, natomiast koszt produkcji jest ujmowany w wyniku w momencie ujęcia przychodu ze zbycia zapasu powstałego podczas testowania. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Zmiana precyzuje, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zmiana MSSF 16 „Leasing”
W 2020 roku Rada MSR opublikowała uproszczenia dla leasingobiorców otrzymujących ulgi ze względu na pandemię COVID-19. Jednym z warunków było by ulgi dotyczyły tylko płatności zapadających do końca czerwca 2021 roku. Wskutek zmiany przesunięto ten termin na czerwiec 2022 roku. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy, ponieważ Grupa nie skorzystała z uproszczenia.
Standardy i interpretacje obowiązujące w wersji opublikowanej przez IASB, lecz nie zatwierdzone przez Unię Europejską, wykazywane są poniżej w punkcie dotyczącym standardów i interpretacji, które nie weszły w życie.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2022 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ umowy, które zawiera nie spełniają definicji umów ubezpieczeniowych.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
odoprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
ointencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
W związku z tym, że Grupa stosuje już zasady spójne ze zmienionym standardem, zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych będzie uznana za istotną informację. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie zawiera umów ubezpieczeniowych.
Zmiana do MSSF 16 „Leasing”
Zmiana doprecyzowuje wymogi w odniesieniu do wyceny zobowiązania leasingowego powstającego wskutek transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Ma zapobiec nieprawidłowemu ujmowaniu wyniku na transakcji w części dotyczącej zachowanego prawa do użytkowania w przypadku, gdy płatności leasingowe są zmienne i nie zależą od indeksu lub stawki. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lubinterpretacje.
Brak pozostałych czynników mających wpłya na sprawozdanie finansowe Grupy.
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Jednostki Dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Jednostki Dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Jednostki Dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nieprzypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.
Grupa Kapitałowa Wielton prezentuje przychody ze sprzedaży, koszty oraz wynik w podziale na segmenty, nie prezentuje natomiast aktywów i pasywów skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w podziale na segmenty operacyjne z uwagi na to, że część środków trwałych jest wykorzystywana do produkcji zaliczanej do różnych segmentów, stąd niemożliwe jest ich wiarygodne przypisanie.
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Emitenta kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług/wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Do głównych segmentów Grupy Kapitałowej należą następujące segmenty operacyjne:
Transport drogowy,
Agro,
Serwis,
Usługi transportowe i spedycyjne,
Pozostałe.
Segment operacyjny Transport stanowi oferta ponad 60 typów pojazdów transportowych. Grupa posiada najszerszą ofertę asortymentową na krajowym rynku i jedną z największych w Europie. Dodatkowo Grupa dostosowuje swoje produkty do indywidualnych potrzeb tak, by klienci mogli nabyć w jednym miejscu różne typy pojazdów transportowych. Oferta obejmuje m.in.:
naczepy, przyczepy i zestawy: kurtynowe i skrzyniowe,
naczepy wywrotki,
zabudowy wywrotki,
naczepy podkontenerowe,
furgony,
chłodnie,
inne pojazdy wykorzystywane do transportu:
dużych maszyn i urządzeń,
elementów konstrukcyjnych (stal w kręgach),
kontenerów komunalnych,
specjalistyczne pojazdy ułatwiające rozładunek.
Segment operacyjny Agro zajmuje się wdrażaniem do produkcji oraz sprzedażą grupy produktów przeznaczonych dla rolnictwa m.in.:
przyczepy dwuosiowe z obrotnicą,
przyczepy tandem,
przyczepy skorupowe,
wozy asenizacyjne,
platforma do przewozu bel słomy,
wózek dolly przeznaczony do współpracy naczepy samochodowej z ciągnikiem rolniczym- jednoosiowy i dwuosiowy,
przyczepy specjalistyczne i inne.
Segment operacyjny Serwis zajmuje się sprzedażą części zamiennych do naczep oraz świadczeniem usług z zakresu napraw:
Segment operacyjny „Usługi transportowe i spedycyjne”obejmuje
świadczone przez spółkę zależną Wielton Logistic z siedzibą w Wieluniu, usługi transportowe pojazdami specjalizowanymi i uniwersalnymi. Spółka Wielton Logistic posiada licencję zezwalającą na wykonywanie usług transportowych w ruchu międzynarodowym.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Segment „Pozostałe” obejmuje działalność Grupy, która nie wchodzi w zakres wyżej wymienionych segmentów m.in. są to usługi i sprzedaż towarów.
W okresie dwunastu miesięcy 2022 roku nie wystąpiły zmiany w polityce rachunkowości Grupy w zakresie wyodrębniania segmentów operacyjnych oraz zasad wyceny przychodów..
W tabeli poniżej zaprezentowano informacje o przychodach, wyniku, istotnych pozycjach niepieniężnych segmentów operacyjnych.
Produkty transportu drogowego | Produkty transportu Agro | Serwis | Usługi transportowe i spedycyjne | Pozostałe | Razem | |
3 184 553 | 137 001 | 85 442 | 2 030 | 24 340 | 3 433 366 | |
3 184 553 | 137 001 | 85 442 | 2 030 | 24 340 | 3 433 366 | |
3 184 553 | 137 001 | 85 442 | 2 030 | 24 340 | 3 433 366 | |
106 900 | -518 | 4 602 | 2 455 | 8 829 | 122 268 | |
65 321 | 3 547 | 1 704 | 958 | 590 | 72 120 |
Dane za okres od 01-01-2021 do 31-12-2021*
Produkty transportu drogowego | Produkty transportu Agro | Serwis | Usługi transportowe i spedycyjne | Pozostałe | Razem | |
2 495 931 | 92 588 | 64 956 | 1 608 | 41 335 | 2 696 420 | |
2 495 931 | 92 588 | 64 956 | 1 608 | 41 335 | 2 696 420 | |
2 495 931 | 92 588 | 64 956 | 1 608 | 41 335 | 2 696 420 | |
65 040 | -6 176 | 4 905 | 1 646 | 10 056 | 75 471 | |
58 606 | 2 931 | 1 366 | 1 016 | 1 248 | 65 167 |
*W wyniku operacyjnym segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.
Aktywa trwałe w kwocie 810 298 tys. zł (na 31.12.2022 rok) i 730 407 tys. zł (na 31.12.2021 rok) dotyczą wszystkich uzyskanych przychodów w przekroju obszarów geograficznych. Grupa nie analizuje szczegółowo przypisania tych aktywów do poszczególnych obszarów geograficznych. W związku z tym, że aktywa nie są wielkością analizowaną przez Zarząd Grupa ich nie ujawnia zgodnie z MSSF 8.23.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:
od 01-01-2022 do 31-12-2022 | od 01-01-2021 do 31-12-2021* | |
Przychody segmentów | ||
Łączne przychody segmentów operacyjnych | 3 433 366 | 2 696 420 |
Przychody ze sprzedaży | 3 433 366 | 2 696 420 |
Wynik segmentów | ||
Wynik operacyjny segmentów | 122 268 | 75 471 |
Pozostałe przychody nie przypisane do segmentów | 19 972 | 8 181 |
Pozostałe koszty nie przypisane do segmentów (-) | -19 087 | -4 359 |
Zysk na okazjonalnym nabyciu jednostki zależnej | 7 767 | - |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 130 920 | 79 293 |
Przychody finansowe | 35 245 | 2 442 |
Koszty finansowe (-) | 39 419 | -22 551 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 126 746 | 59 184 |
*W wyniku operacyjnym 2021 roku segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.
Pozostałe przychody oraz koszty operacyjne nie przypisane do segmentów operacyjnych zostały opisane w notach 8.4 i 8.5
W roku 2022 roku miały miejsca przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi.
Nabycie Guillén
W dniu 14 stycznia 2022 roku jednostka dominująca objęła 80% udziałów w kapitale podstawowym Guillén z prawem głosu w nienotowanej na giełdzie spółce Guillén Desarrollos Industriales S.L. z siedzibą w Hiszpanii ( dalej jako „Guillén”).
Udziały stanowią 55 728 udziałów zwykłych.
Finalizacja nabycia udziałów (dalej jako „Transakcja”) możliwa była dzięki spełnieniu w dniu 14 stycznia 2022 roku ostatniego z warunków zawieszających o charakterze technicznym przewidzianych w umowie zawartej dnia 23 grudnia 2021 roku (dalej jako ”Umowa Nabycia”) pomiędzy Wielton, a Guillén S.A. („Sprzedający”) oraz dokonaniu zapłaty pierwszej transzy za nabywane udziały w wysokości 3.040 tys euro.
Cena nabycia 80% udziałów ustalona w oparciu o wskaźnik 5,6 x EBITDA Guillén za rok 2021, ujęta w ramach ostatecznego rozliczenia księgowego Transakcji wyniosła 3 739 tys. euro i i składa się z dwóch płatności: (i) pierwsza transza zapłacona 14 stycznia 2022 roku wynosząca 3 040 tys. euro oraz (ii) wartość drugiej transzy określona jako 698 tys. euro.
Guillén to szósty producent przyczep i naczep w Hiszpanii. Guillén specjalizuje się w produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i podkontenerowych oraz posiada zaawansowany technologicznie i dobrze zautomatyzowany park maszynowy w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w trójkącie Walencja-Saragossa-Barcelona.
W ocenie Zarządu, nabycie udziałów w Guillén przyniesie Grupie Wielton efekty synergii w obszarze produkcyjnym, produktowym, sprzedażowym i kosztowym, w tym m.in.:
- możliwość rozszerzenia portfolio produktowego Guillén o pojazdy Grupy Wielton,
- możliwość sprzedaży wybranych produktów Grupy Wielton poprzez kanały dystrybucyjne Guillén,
- możliwość wytwarzania w Hiszpanii wybranych niestandardowych produktów Grupy Wielton na potrzeby rynków sąsiadujących (Francja, Portugalia).
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Lokalizacja zakładu Guillén sprzyja również optymalizacji kosztów transportu produktów Grupy do południowej Francji oraz krajów północnej Afryki.
Dzięki przejęciu, Grupa Wielton rozszerza swoją działalność o rynek hiszpański, którego potencjał sięga ok. 14 000 sztuk naczep rocznie oraz portugalski, o wielkości ok. 2 500 sztuk rocznie. W 2020 roku sprzedaż naczep w Hiszpanii sięgnęła 10 900 sztuk, w tym 332 zarejestrował Guillén.
Przejmując dobrze zautomatyzowany i zrobotyzowany, mający wolne moce produkcyjne zakład Guillén, Grupa Wielton pozyskuje możliwość skokowego wzrostu na rynku hiszpańskim i portugalskim, a także zyskuje dodatkową platformę produkcyjno-montażową, zlokalizowaną w pobliżu ważnych rynków: południowej Francji i północnej Afryki.
Zarząd jednostki dominującej w wyniku przeprowadzonej analizy transakcji w świetle wymogów MSSF 10 dokonał oceny, iż w wyniku objęcia 80% udziałów Guillén, z datą 14 stycznia 2022 roku objął kontrolę nad Guillén, w związku z czym Transakcja rozliczana jest na dzień 14 stycznia 2022 roku zgodnie z MSSF 3 metodą przejęcia.
Dodatkowo Umowa Nabycia, poprzez przyznanie Wielton S.A. opcji call a Sprzedającemu opcji put, przewiduje nabycie przez Wielton S.A. pozostałych 20% udziałów w Guillén w roku 2026 („Etap 2 Umowy Nabycia”), t.j. po sfinalizowaniu audytu sprawozdania finansowego Guillén za rok finansowy zakończony 31 grudnia 2025 roku. Cena wykonania opcji uzależniona będzie od wyniku finansowego EBITDA Guillén osiągniętego w roku finansowym 2025.
Rok finansowy Guillén kończy się 31 grudnia i pokrywa się z rokiem finansowym jednostki dominującej.
Guillén konsolidowany jest metoda pełną.
Wartości godziwe nabytych aktywów oraz przejętych zobowiązań Guillén na dzień przejęcia przedstawiały się następująco – rozliczenie prowizoryczne:
Aktywa | Wartości wynikające z rozliczenia* (w tys. zł.) |
Wartości niematerialne | 11 013 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 15 070 |
Aktywa z prawem do użytkowania | 8 684 |
Należności i pożyczki | 15 |
Zapasy | 22 454 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 6 029 |
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 704 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 52 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 277 |
Aktywa razem | 68 297 |
|
|
Zobowiązania |
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 861 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 14 288 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 9 625 |
Leasing | 638 |
Zobowiązanie z tytułu długoterminowego leasingu nieruchomości | 8 684 |
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 923 |
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 404 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | - |
Razem zobowiązania | 37 423 |
|
|
Wartość aktywów netto | 30 874 |
Wartość udziałów niekontrolujących | 6 175 |
Przekazana cena nabycia [3 040 tys. euro] Zobowiązanie z transzy II | 13 766 3 166 |
Różnica kursowa | - |
Zysk na okazyjnym nabyciu | 7 767 |
* rozliczenie uwzględnia zmianę aktywów netto w wyniku rozpoznania podatku dochodowego na dzień nabycia w wyniku netto
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W oparciu o posiadaną dokumentację, projekcje prognoz oraz bazę portfela klientów, zamówień Grupa Wielton dokonała ostatecznego rozliczenia oraz rozpoznania zysku na okazyjnym nabyciu w oparciu o wycenę godziwą znaku towarowego Guillén oraz relacji z klientami nabytego podmiotu.
Wartość godziwa należności z tytułu dostaw i usług wynosi 6 029 tys. zł. Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług wynikająca z zawartych umów wynosi 6 029 tys. zł. Żadna pozycja należności z tytułu dostaw i usług nie uległa utracie wartości, przewiduje się, że możliwe będzie odzyskanie pełnej kwoty wynikającej z umów.
W okresie od daty objęcia kontroli nad spółką Guillén, skonsolidowano w przychodach Grupy Wielton 61 205 tys. zł. przychodów Guillén a w zysku brutto z działalności kontynuowanej 0,8 mln zł. straty brutto Guillén.
Udziały niekontrolujące
Zarząd w wyniku przeprowadzonej analizy zarówno zapisów Umowy Nabycia jak i wszystkich innych istotnych faktów i okoliczności związanych z przejęciem Guillén, w tym: prawa do dywidendy, prawa głosu związanego z udziałami niekontrolującymi, ceną wykonania opcji, możliwości oraz terminu wykonania opcji w świetle zapisów MSSF 10, Zarząd dokonał oceny, iż Grupa Wielton nie posiada na datę objęcia kontroli bieżącego prawa do wyników finansowych przypadających na pozostałe 20 % udziałów Guillén. W związku z tym, objęcie kontroli nad Guillén zostało rozliczone z uwzględnieniem udziałów niekontrolujących wynikających z pozostałych 20 % udziałów w Guillén.
Wartość udziałów niekontrolujących ujętych na dzień przejęcia została wyceniona w kwocie 6 175 tys. zł. Wartość ta została określona w oparciu o wartość proporcjonalnego udziału w możliwych do zidentyfikowania aktywach netto jednostki przejmowanej.
Łączna wartość godziwa zapłaty z tytułu przejęcia (w tys. zł.)
Środki pieniężne | 13 766 |
Zaciągnięte zobowiązania | 3 166 |
Łączna wartość godziwa zapłaty | 16 932 |
Wypływ środków pieniężnych z tytułu przejęcia (w tys. zł.)
|
|
Środki pieniężne przejęte wraz z jednostką zależną (ujęte w ramach przepływów z działalności inwestycyjnej) | 4 276 |
Środki pieniężne zapłacone | -13 766 |
Przepływy pieniężne netto związane z przejęciem | - 9 489 |
Koszty transakcyjne w kwocie 2 456 tys. zł zostały ujęte w kosztach ogólnego zarząduw skonsolidowanym rachunku zysków i strat oraz jako element przepływów z działalności operacyjnej w skonsolidowanym sprawozdaniu z rachunku przepływów pieniężnych.
Transakcje ujmowane odrębnie od połączenia jednostek
Etap 2 Umowy Nabycia poprzez przyznanie Wielton S.A. opcji call a Sprzedającemu opcji put, przewiduje nabycie przez Wielton S.A. pozostałych 20% udziałów w Guillén w maju 2026 roku, t.j. po sfinalizowaniu audytu sprawozdania finansowego Guillén za rok finansowy zakończony 31 grudnia 2025 roku.
Zawarta Umowa Nabycia przewiduje, iż dotychczasowy współwłaściciel Guillén S.A (tj. Jose Luis Guillén, dotychczasowy współwłaściciel Guillén S.A. i Dyrektor Generalny Grupy Guillén) pozostanie w Guillén z ww. udziałem 20% do roku 2026 na stanowisku Głównego Menedżera w celu zapewnienia płynnej integracji podmiotów.
Termin i cena wykonania opcji uzależniona będzie od okresu przez który Pan Jose Luis Guillén pełni funkcję Głównego Menedżera Guillén oraz od przyczyny ewentualnego rozwiązania kontraktu z Panem Jose Luis Guillén.
W przypadku pozostania przez Pana Jose Luis Guillén na stanowisku Głównego Menedżera Guillén do maja 2026 roku, cena wykonania opcji (tj. cena nabycia pozostałych 20% udziałów w Guillén) obliczona będzie w oparciu o formułę: wskaźnik 6,5 x wynik finansowy EBITDA Guillén osiągnięty w roku finansowym 2025 x 20%.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zarząd Grupy Wielton dokonał oceny zapisów Umowy Nabycia oraz istotnych faktów i okoliczności, a także przyczyn, ze względu, na które Umowa Nabycia obejmuje zapisy dotyczące płatności warunkowych. Zarząd Grupy Wielton przeanalizował także wytyczne zawarte w MSSF 3, takie jak warunek kontynuacji zatrudnienia, wymagany czas trwania kontynuowanego zatrudnienia, poziom wynagrodzenia i wszelkie dodatkowe płatności, formułę określającą płatności oraz jej powiązanie z wyceną w celu ustalenia czy płatności na rzecz udziałowca sprzedającego swoje udziały wynikające z Etapu 2 Umowy Nabycia stanowią płatności za nabywane 20% udziałów w Guillén, czy też wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez niego usług Głównego Menedżera.
W wyniku dokonanej analizy Grupa Wielton oceniła, iż płatności wynikające z Etapu 2 Umowy Nabycia powinny być rozliczane odrębnie od transakcji połączenia przedsiębiorstw i mają charakter zapłaty za nabywane 20% udziałów w Guillén. Ponadto, Zarząd Grupy Wielton ocenił, iż zgodnie z intencją stron Umowy Nabycia jako scenariusz bazowy przyjmowane jest założenie pozostania przez Pana Jose Luis Guillén na stanowisku Głównego Menedżera Guillén do maja 2026 roku.
Na dzień przejęcia wartość godziwa zobowiązania do wykupu 20% udziałów w Guillén wynikającego z przyznanych w ramach Umowy Nabycia opcji put i call, została po zdyskontowaniu oszacowana na kwotę 16 534 tys. zł. w oparciu o przyjęty scenariusz bazowy, tj. termin wykonania opcji przypadający na maj 2026 roku oraz cenę wykonania opcji call i put zgodnie z formułą: wskaźnik 6,5 x wynik finansowy EBITDA Guillén osiągnięty w roku finansowym 2025 x 20%. Zobowiązanie to zostało ujęte jako „Pozostałe zobowiązania długoterminowe” w korespondencji z „Pozostałymi kapitałami”.
Na datę bilansową wartość godziwa zobowiązania do wykupu 20% udziałów w Guillén wyniosła 16 954 tys. zł.
Zmiana wartości bilansowej zobowiązania pomiędzy datą objęcia kontroli a data bilansowa wynika z różnic kursowych oraz wyceny zobowiązania w kwocie 849 tys. zł.
Nabycie pozostałych akcji Lawrence David
W dniu 26 sierpnia 2022 roku nastąpiła realizacja drugiego etapu nabycia udziałów w spółce Lawrence David Ltd. z siedziba w Wielkiej Brytanii, w wyniku podpisania z Panem Lawrence David Marshall dokumentacji dotyczącej nabycia pozostałych 25% udziałów.
Zgodnie z umową nabycia udziałów w spółce Lawrence David zawartą w dniu 17 września 2018 roku nabycie pozostałych 25% udziałów w modelu earn-out następuje po zakończeniu roku finansowego za kończącego się w dniu 31 maja 2022 roku za cenę obliczoną w oparciu o średni wynik EBITDA Grupy Lawrence David za lata finansowe 2019 – 2022.
Model earn-out przewidywał maksymalną cenę nabycia za ww. 25% udziałów na poziomie 22 mln GBP w przypadku osiągnięcia średniej marży EBITDA Grupy Lawrence David za lata finansowe 2019 – 2022 w wysokości 10 mln GBP.
Cena nabycia tych udziałów wyliczona zgodnie z zawartym w umowie modelem earn-out wyniosła 0 (słownie: zero) GBP o czym poinformowano w raporcie bieżącym w dniu 26 sierpnia 2022 roku. Prawo własności udziałów przeszło na Spółkę w dniu podpisania dokumentacji. Po dokonaniu transakcji Wielton S.A. posiada 100% udziałów w Lawrence David Ltd.
Na dzień 30 września 2022 roku jak również na dzień publikacji niniejszego raportu okresowego Wielton S.A. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Lawrence David Ltd.
Zgodnie z MSSF3 wynik na transakcji jest ujmowany w korespondencji z pozycją kapitałów.
W poniższej tabeli zaprezentowano rozliczenie nabycia 25,0 % udziałów Lawrence David Ltd.:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy). Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
Grupa sprzedaje przede wszystkim produkty takie jak: naczepy, przyczepy oraz zabudowy samochodowe. Ceny sprzedawanych towarów i produktów nie zawierają elementów wynagrodzenia zmiennego, a terminy płatności dla klientów indywidualnych nie przekraczają 14 dni, dla współpracujących dealerów nie przekraczają 90 dni, a w szczególnych przypadkach Grupa decyduje się na wydłużenie terminiu powyżej 90 dni. Przychody ze sprzedaży towarów i produktów ujmowane są w momencie, gdy Grupa przekazała nabywcy kontrolę nad sprzedawanymi towarami i produktami. Powyższy warunek jest spełniany z chwilą wystawienia faktury sprzedaży i przekazania jej odbiorcy a tym samym postawienia przedmiotu do jego dyspozycji i umożliwienia zarejestrowania pojazdu.
Grupa zawiera umowy sprzedaży naczep z krajowymi i zagranicznymi firmami leasingowymi, w których zobowiązuje się do odkupu naczep w przypadku niewykupienia ich po upływie okresu leasingu przez leasingobiorcę. Grupa przeprowadza analizę danych historycznych (umów sprzedaży z prawem odkupu, dla których termin skorzystania z opcji wykupu minął), na podstawie których szacuje prawdopodobieństwo nieskorzystania z opcji wykupu przez leasingobiorcę i na podstawie szacunków oblicza korektę przychodów i kosztów sprzedaży produktów.
Do przychodów ze sprzedaży usług Grupy należą głównie: usługi serwisowe, marketingowe, pośrednictwa sprzedaży, dzierżawy. Ceny sprzedawanych usług nie zawierają elementów wynagrodzenia zmiennego, a terminy płatności nie przekraczają 31 dni. Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia na rzecz klienta. Powyższy warunek jest spełniany w momencie zakończenia realizacji usługi.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
| od 01-01-2022 do 31-12-2022 | od 01-01-2021 do 31-12-2021 |
Produkty |
|
|
Naczepy | 2 272 506 | 1 685 704 |
Wywrotki stalowe | 175 781 | 258 254 |
Wywrotki aluminiowe | 146 633 | 157 496 |
Podkontenery i podwozia | 100 635 | 109 540 |
AGRO | 135 384 | 91 204 |
Zabudowy | 19 734 | 65 910 |
Zestawy | 57 400 | 61 828 |
Przyczepy | 47 990 | 40 312 |
Części zamienne wyprodukowane we własnym zakresie | 6 467 | 23 841 |
Inne | 2 575 | 11 329 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 2 965 105 | 2 505 418 |
Usługi |
| |
Usługi transportowe i spedycyjne | 25 911 | 29 376 |
Pozostałe usługi | 19 533 | 19 959 |
Usługi serwisowe | 9 304 | 7 176 |
Najem naczep | 3 095 | 5 855 |
Przychody ze sprzedaży usług | 57 843 | 62 366 |
Towary i materiały |
| |
Materiały | 98 815 | 63 606 |
Towary | 18 839 | 34 893 |
Naczepy uniwersalne | 210 276 | 29 783 |
Podwozia | 8 854 | 354 |
Pozostałe | 73 634 | - |
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 410 418 | 128 636 |
Przychody ze sprzedaży | 3 433 366 | 2 696 420 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przychody Grupy w podziale na segmenty uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przekroju obszarów geograficznych w roku 2022 przedstawiają się następująco:
Kraj | Transport drogowy | Agro | Serwis | Usługi Transportowe | Pozostałe | Razem |
Francja | 656 532 | - | 3 975 | - | - | 660 508 |
Polska | 652 853 | 74 401 | 21 077 | 1 639 | 19 648 | 769 618 |
Wielka Brytania | 695 012 | - | 20 370 | - | - | 715 381 |
Rosja | 109 596 | - | 188 | - | 1 076 | 110 860 |
Niemcy | 226 299 | 25 628 | 29 468 | 5 | 8 | 281 408 |
Włochy | 167 830 | - | - | 65 | 570 | 168 465 |
Szwecja | 4 304 | - | - | - | - | 4 304 |
Białoruś | 53 102 | - | 98 | - | - | 53 200 |
Rumunia | 67 338 | 4 849 | 616 | - | 54 | 72 857 |
Ukraina | 81 578 | - | 149 | - | 106 | 81 833 |
Wybrzeże Kości Słoniowej | 22 856 | - | 244 | - | - | 23 100 |
Węgry | 17 291 | 7 541 | 145 | - | - | 24 977 |
Czechy | 19 079 | 15 228 | 550 | 34 | 81 | 34 972 |
Serbia | 23 374 | 612 | 219 | 83 | 1 | 24 289 |
Słowacja | 18 362 | - | 478 | 45 | 307 | 19 192 |
Bułgaria | 31 699 | 391 | 346 | 54 | - | 32 490 |
Holandia | 20 486 | - | 1 520 | - | 278 | 22 284 |
Litwa | 5 683 | - | - | - | - | 5 683 |
Mali | 10 619 | 2 896 | 382 | - | 764 | 14 661 |
Szwajcaria | 35 179 | - | - | - | - | 35 179 |
Japonia | 6 979 | - | - | - | - | 6 979 |
Austria | 44 758 | - | 60 | - | 1 | 44 819 |
Pozostałe | 215 143 | 5 454 | 5 562 | 105 | 43 | 226 307 |
SUMA | 3 185 952 | 137 000 | 85 447 | 2 030 | 22 937 | 3 433 366 |
Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych zaprezentowano w przekroju obszarów geograficznych, które wyodrębniane są przez Grupę według kryterium lokalizacji klientów zewnętrznych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przychody Grupy w podziale na segmenty uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przekroju obszarów geograficznych w roku 2021 przedstawiają się następująco:
Kraj | Transport drogowy | Agro | Serwis | Usługi Transportowe | Pozostałe | Razem |
Francja | 616 600 | - | 3 679 | - | - | 620 279 |
Polska | 500 376 | 50 699 | 20 058 | 1 244 | 37 214 | 609 591 |
Wielka Brytania | 426 068 | - | 26 841 | - | - | 452 909 |
Rosja | 218 724 | - | 16 | - | 1 271 | 220 011 |
Niemcy | 158 531 | 16 967 | 11 690 | - | 230 | 187 418 |
Włochy | 108 159 | - | - | 107 | 515 | 108 781 |
Szwecja | 43 411 | 1 878 | 142 | - | 13 | 45 444 |
Białoruś | 43 453 | - | 12 | - | 148 | 43 613 |
Rumunia | 41 873 | 1 180 | 252 | - | 2 | 43 307 |
Ukraina | 42 505 | - | 9 | - | 13 | 42 527 |
Wybrzeże Kości Słoniowej | 33 698 | - | 117 | - | - | 33 815 |
Węgry | 21 298 | 5 847 | 135 | - | 1 | 27 281 |
Czechy | 11 481 | 12 778 | 445 | 1 | 331 | 25 036 |
Serbia | 23 496 | - | 105 | 138 | 5 | 23 744 |
Słowacja | 22 867 | - | 263 | 3 | 117 | 23 250 |
Bułgaria | 20 890 | 129 | 307 | 27 | 267 | 21 620 |
Holandia | 19 898 | - | - | - | - | 19 898 |
Litwa | 16 686 | 1 903 | 284 | - | 699 | 19 572 |
Mali | 14 679 | - | - | - | - | 14 679 |
Szwajcaria | 12 786 | - | - | - | 1 | 12 787 |
Japonia | 11 415 | - | - | - | - | 11 415 |
Austria | 10 787 | 144 | 67 | - | - | 10 998 |
Pozostałe | 76 253 | 1 063 | 534 | 87 | 508 | 78 445 |
SUMA | 2 495 934 | 92 588 | 64 956 | 1 607 | 41 335 | 2 696 420 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Koszty operacyjne są ujmowane w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Amortyzacja | 72 120 | 65 167 |
Świadczenia pracownicze | 423 094 | 359 932 |
Zużycie materiałów i energii | 2 368 758 | 1 887 739 |
Usługi obce | 304 657 | 129 660 |
Podatki i opłaty | 17 340 | 15 095 |
Prace badawcze i rozwojowe ujęte jako koszt | 115 | 146 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 19 439 | 15 082 |
Koszty wg rodzaju razem | 3 205 523 | 2 472 821 |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 119 760 | 173 502 |
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) | -8 869 | -18 487 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (-) | -5 316 | -6 887 |
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu | 3 311 098 | 2 620 949 |
w tym koszty sprzedaży | 168 394 | 140 761 |
w tym koszty ogólnego zarządu | 124 549 | 92 179 |
w tym koszt własny sprzedaży | 3 018 155 | 2 388 009 |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Koszty wynagrodzeń | 337 827 | 286 996 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 77 183 | 65 339 |
Koszty innych świadczeń na rzecz pracowników | 8 084 | 7 597 |
Koszty świadczeń pracowniczych razem | 423 094 | 359 932 |
Zasady rachunkowości w odniesieniu do świadczeń pracowniczych zostały opisane w nocie 9.13.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Pozostałe przychody obejmują: zysk na sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych, darowizny otrzymane, ujawnione nadwyżki inwentaryzacyjne, otrzymane odszkodowania, odwrócenie odpisów aktualizujących wartość aktywów niefinansowych,inne. Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35.
Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej.
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | - |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności finansowych | 662 | - |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów | - | 2 676 |
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw | 1 577 | 3 |
Otrzymane i oszacowane kary i odszkodowania | 10 956 | 941 |
Dotacje otrzymane i dofinansowania | 1 137 | 3 116 |
Podatek od środków transportu | - | 408 |
Rozwiązanie odpisów z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 588 | - |
Przychody z tytułu licencji dot. znaków towarowych | 922 | - |
Zwrot z tyt. podatku | 642 | - |
Pozostałe przychody operacyjne (inne) | 3 488 | 1 037 |
Pozostałe przychody operacyjne razem | 19 972 | 8 181 |
W 2022 roku wynik Grupy z pozostałej działalności operacyjnej wyniósł 885 tys. zł, wobec 3 822 tys. zł w poprzednim roku.
Po stronie pozostałych przychodów operacyjnych, w 2022 roku głównymi pozycjami były: otrzymane odszkodowania na wartość 10 956 tys. zł oraz rozwiązanie niewykorzystanych rezerw w kwocie 1 577 tys. zł, a także otzrymane dotacje w kwocie 1 137 tys. zł.
Główne pozycje w 2021 roku po stronie pozostałych przychodów operacyjnych Grupy to odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów (2 676 tys. zł) oraz dofinansowanie FGŚP w związku z COVID-19 (1 634 tys. zł).
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Pozostałe koszty obejmują: stratę na sprzedaży/likwidacji niefinansowych aktywów trwałych, odpisane należności przedawnione i umorzone, darowizny przekazane, kary i grzywny zapłacone, opłaty sądowe, niedobory inwentaryzacyjne, odpis aktualizujący wartość aktywów niefinansowych, koszty odszkodowania, inne. Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35.
Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej.
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 2 385 | 661 |
Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 22 | 623 |
Odpisy aktualizujące wartość należności finansowych | - | 885 |
Odpisy aktualizujące wartość należności niefinansowych | 12 000 | - |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | 281 | - |
Zapłacone kary i odszkodowania | 764 | 423 |
Przekazane darowizny | 430 | 51 |
Utylizacja materiałów | 174 | 288 |
Koszty usług bankowych | 613 | 426 |
Spisanie należności nieściągalnych | 1 564 | - |
Pozostałe koszty operacyjne (inne) | 854 | 1 002 |
Pozostałe koszty operacyjne razem | 19 087 | 4 359 |
W ramach pozostałych kosztów operacyjnych Grupy w 2022 uwzględniono odpisy aktualizujące wartość należności niefinansowych w wartości 12 000 tys. zł oraz stratę ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych w kwocie 2 385 tys. zł.
W ramach pozostałych kosztów operacyjnych Grupy w 2021 uwzględniono odpisy aktualizujące wartość należności finansowych w kwocie 885 tys. zł oraz stratę ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych w wartości 661 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przychody finansowe obejmują: otrzymane odsetki, nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi, inne przychody finansowe. Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35.
Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej:
Grupa nie posiada aktywów oraz zobowiązań finansowych z kategorii wyznaczonych przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Wykazane zyski oraz straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik odnoszą się w całości do instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35. Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej. Odpisy aktualizujące wartość należności dotyczących działalności operacyjnej ujmowane są przez Grupę Kapitałową jako pozostałe koszty operacyjne (patrz nota nr 8.5).
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik: | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 1 157 | 1 236 |
Kredyty w rachunku kredytowym | 9 628 | 6 174 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 9 866 | 3 796 |
Pożyczki (odsetki) | - | 146 |
Dłużne papiery wartościowe | 2 445 | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 3 100 | 174 |
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik | 26 196 | 11 526 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 1 064 | 9 214 |
Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik | 1 064 | 9 214 |
Różnice kursowe: | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 391 | 1 162 |
Pożyczki i należności | -552 | -2 255 |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 9 587 | 2 566 |
Różnice kursowe razem | 11 426 | 1 472 |
Inne koszty finansowe | 733 | 339 |
Pozostałe koszty finansowe | 733 | 339 |
Koszty finansowe razem | 39 419 | 22 551 |
W kosztach finansowych najistotniejszymi pozycjami były koszty odsetek dotyczace instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy w kwocie 26 196 tys. zł i straty z tytułu różnic kursowych w kwocie 11 426 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami aktywów i pasywów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień sprawozdawczy.Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień sprawozdawczy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis. Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Grupa przyjęła politykę rachunkowości w zakresie rozpoznawania aktywa z tytułu ulgi inwestycyjnej w związku z działaniem w specjalnej strefie ekonomicznej oraz wg nowych zasad – gdy uzyska decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Kluczowe założenia dot. rozpoznawania aktywa z tytułu ulgi inwestycyjnej, rozpoznanie aktywa następuje w momencie spełnienia minimalnego poziomu inwestycji określonego w pozwoleniu strefowym lub decyzji o wsparciu. Dodatkowo szacuje się moment rozliczenia ulgi co zostaje przełozone na wartość ulgi do rozliczenia.
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Podatek bieżący: | ||
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy | 8 884 | 5 497 |
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy | - | - |
Bieżący podatek dochodowy | 8 884 | 5 497 |
Podatek odroczony: | ||
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | 2 142 | 7 390 |
Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych | - | -1 339 |
Odroczony podatek dochodowy | 2 142 | 6 051 |
Podatek od dywidendy | 1 290 | - |
Podatek dochodowy razem | 12 316 | 11 548 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W 2022 roku obciążenie wyniku podatkiem dochodowym wyniosło 12 316 tys. zł. Kwota podatku uwzględnia rozpoznanie aktywa od premii inwestycyjnej w kwocie 14 654 tys. zł. oraz wykorzystanie premii inwestycyjnej na wartość 16 270 tys. zł.
W 2021 roku obciążenie wyniku podatkiem dochodowym wyniosło 11 548 tys. zł. Podatek odroczony w roku 2021 uwzględnia wykorzystanie premii inwestycyjnej w wysokosci 14 363 tys. zł.
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19% od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przedstawia się następująco:
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Wynik finansowy brutto | 126 746 | 59 184 |
Podatek dochodowy wg stawki krajowej jednostki dominującej (19%) | 24 082 | 11 245 |
Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: | ||
Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) | -1 962 | 385 |
Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) | -727 | -2 330 |
Podatek od dywidendy 9% (wynika z różnicy stawki PL 19% i RU 10%) | 922 | |
Dochody nie podlegające opodatkowaniu w Polsce | -64 | -72 |
Dochody wolne od opodatkowania | -16 887 | -14 363 |
Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) | 922 | 2 592 |
Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) | - | - |
Nieujętego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) | 21 | 288 |
Nieujętego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) | 5 182 | 210 |
Korekty podatku za poprzednie okresy (+/-) | 1 177 | -2 087 |
Aktywa od premii inwestycyjnej | -14 382 | - |
Aktualizacji aktywa od premii inwestycyjnej | -272 | -71 |
Zyski kapitałowe | -1 655 | 1 168 |
Rozwiązanie aktywa od straty podatkowej | - | |
Podatek od dywidendy | - | |
Obciążenie wyniku podatkiem dochodowym | - | |
Wykorzystanie aktywa od premii inwestycyjnej | 16 270 | 14 363 |
Pozostałe rezerwy | 217 | 192 |
Aktywo od straty podatkowej | -467 | 28 |
Inne zmiany | -61 | |
RAZEM | 12 316 | 11 548 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Saldo na początek okresu: | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 21 939 | 23 961 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 32 366 | 25 759 |
Podatek odroczony per saldo na początek okresu | -10 427 | -1 798 |
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: | ||
Wynik finansowy (+/-) | -2 200 | -7 173 |
Inne całkowite dochody (+/-) | -29 | -1 173 |
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną | - 2 157 | - |
Pozostałe (w tym różnice kursowe netto z przeliczenia) | 499 | -284 |
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu, w tym: | -14 314 | -10 427 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 21 800 | 21 939 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 36 114 | 32 366 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na poziomie sprawozdań finansowych spółek z Grupy pozycje aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy zaprezentowano per saldo.
Opis | Saldo na początek okresu | Wynik finansowy | Inne dochody całkowite | Rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 30 595 | -3 491 | -29 | - | 425 | 27 500 | ||
Aktywa: | ||||||||
Wartości niematerialne | 863 | -267 | - | - | 17 | 613 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 2 984 | -171 | - | - | 27 | 2 841 | ||
Zapasy | 4 112 | 118 | - | - | 69 | 4 298 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 3 727 | 74 | -29 | - | -9 | 3 763 | ||
Inne aktywa | 1 748 | -21 | - | - | 110 | 1 837 | ||
Zobowiązania: | ||||||||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 1 230 | 24 | - | - | 6 | 1 260 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 564 | -8 | - | - | 26 | 1 584 | ||
Pozostałe rezerwy | 563 | 3 | - | - | -1 | 565 | ||
Pochodne instrumenty finansowe | 116 | -57 | - | - | 2 | 60 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 103 | -150 | - | - | 1 | -47 | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 210 | 325 | - | - | - | 535 | ||
Inne zobowiązania | 801 | -160 | - | - | 50 | 692 | ||
Inne: | ||||||||
Różnice pomiędzy podatkowym a bilansowym ujęciem przychodów | -672 | - | - | - | - | -672 | ||
Nierozliczone straty podatkowe | 11 631 | -1 587 | - | - | 127 | 10 171 | ||
Aktywo od premii inwestycyjnej | 2 219 | -2 219 | - | - | - | - | ||
Korekta ubiegłego okresu | -605 | 605 | - | - | - | - | ||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 41 021 | -1 291 | - | 2 228 | -145 | 41 814 | ||
Aktywa: | ||||||||
Wartości niematerialne | 21 217 | 65 | - | 2 228 | 17 | 23 527 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 14 529 | 433 | - | - | -160 | 14 802 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 2 490 | -2 149 | - | - | 3 | 344 | ||
Inne aktywa | 323 | -48 | - | - | - | 275 | ||
Zobowiązania: | ||||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 778 | 442 | - | - | -19 | 2 201 | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 518 | - | - | - | 10 | 528 | ||
Inne zobowiązania | 166 | -33 | - | - | 4 | 137 | ||
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu | -10 427 | -2 200 | -29 | -2 228 | 570 | -14 314 | ||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Opis | Saldo na początek okresu | Wynik finansowy | Inne dochody całkowite | Rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 38 859 | -7 228 | -1 173 | - | 137 | 30 595 | ||
Aktywa: | ||||||||
Wartości niematerialne | 866 | - | - | - | -3 | 863 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 2 055 | 892 | - | - | 37 | 2 984 | ||
Zapasy | 3 262 | 849 | - | - | 1 | 4 112 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 5 045 | -145 | -1 173 | - | -1 | 3 727 | ||
Inne aktywa | 1 331 | 263 | - | - | 155 | 1 748 | ||
Zobowiązania: | ||||||||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 1 321 | -89 | - | - | -2 | 1 230 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 972 | -400 | - | - | -8 | 1 564 | ||
Pozostałe rezerwy | 560 | 3 | - | - | - | 563 | ||
Pochodne instrumenty finansowe | - | 115 | - | - | 1 | 116 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 428 | -323 | - | - | -2 | 103 | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 150 | 61 | - | - | - | 210 | ||
Inne zobowiązania | 595 | 206 | - | - | - | 801 | ||
Inne: | ||||||||
Różnice pomiędzy podatkowym a bilansowym ujęciem przychodów | -672 | - | - | - | - | -672 | ||
Nierozliczone straty podatkowe | 5 434 | 6 238 | - | - | -41 | 11 631 | ||
Aktywo od premii inwestycyjnej | 16 513 | -14 294 | - | - | - | 2 219 | ||
Korekta ubiegłego okresu | - | -605 | - | - | - | -605 | ||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 40 655 | -55 | - | - | 421 | 41 021 | ||
Aktywa: | ||||||||
Wartości niematerialne | 21 015 | 203 | - | - | -1 | 21 217 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 14 662 | -562 | - | - | 429 | 14 529 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 2 447 | 42 | - | - | 1 | 2 490 | ||
Inne aktywa | 897 | -574 | - | - | - | 323 | ||
Zobowiązania: | ||||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 817 | 966 | - | - | -4 | 1 778 | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 648 | -128 | - | - | -2 | 518 | ||
Inne zobowiązania | 170 | -3 | - | - | -1 | 166 | ||
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu | -1 798 | -7 173 | -1 173 | - | -284 | -10 427 | ||
Zasady rachunkowości
Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w danym okresie sprawozdawczym. Rozwodniony zysk/(strata) netto na jedną akcję jest równy/(a) zyskowi/(stracie) podstawowemu/(ej), ponieważ nie występują instrumenty rozwadniające zysk/(stratę) netto na jedną akcję. Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W celu ustalenia przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej dokonano następujących korekt zysku (straty) przed opodatkowaniem:
od 01.01 do 31.12.2022 | od 01.01 do 31.12.2021 | ||
|---|---|---|---|
Korekty: | |||
Amortyzacja i odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe | 60 703 | 56 302 | |
Amortyzacja i odpisy aktualizujące wartości niematerialne | 11 417 | 8 867 | |
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych | - | - | |
Zysk (strata) z aktywów (zobowiązań) finans. wycenianych w wartości godziwej przez wynik | -33 348 | 10 974 | |
Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych przeniesione z kapitału | 902 | -861 | |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych | - | -23 | |
Zysk (strata) ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych | 1 289 | -2 254 | |
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów finansowych (innych niż instrumenty pochodne) | - | - | |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | 805 | 1 658 | |
Koszty odsetek | 21 196 | 11 346 | |
Przychody z odsetek i dywidend | -60 | -149 | |
Koszt płatności w formie akcji (programy motywacyjne) | - | - | |
Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych | - | - | |
Inne korekty | -8 470 | -63 | |
Korekty razem | 54 435 | 85 795 | |
Zmiana stanu zapasów | -6 538 | -177 702 | |
Zmiana stanu należności | -145 902 | -122 623 | |
Zmiana stanu zobowiązań | 28 132 | 279 272 | |
Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych | -4 384 | 15 509 | |
Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu umowy | - | - | |
Zmiany w kapitale obrotowym | -128 692 | -5 543 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Wpływ na różnicę w wartości środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych mają:
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 116 342 | 123 611 |
Korekty: |
|
|
Różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych w walucie | 180 | 3 032 |
Inne | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w CF | 116 162 | 120 579 |
W 2021 roku Grupa Kapitałowa ujęła jako element wynagrodzenia za przejęcie spółki Guillén zobowiązanie z tytułu wynagrodzenia warunkowego w kwocie 16 534 tys. zł. Kwota ta oraz następujące później odwrócenie dyskonta w kwocie 1 007 tys. PLN stanowią transakcje niepieniężne i nie zostały ujęte w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych..
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki.
Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:
wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu, w którym miało miejsce połączenie,
wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz
wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.
W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.
Jeżeli wartość zaprezentowana przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość ta jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji kosztów operacyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni sprawozdawcze oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji przychodów operacyjnych.
W 2022 roku główny wpływ na prezentowaną w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej kwotę wartości firmy miała dokonana w 2018 roku transakcja przejęcia kontroli nad Lawrence David Ltd. Zmiany wartości wartości firmy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje tabela:
od 01-01-2022 do 31-12-2022 | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |
Wartość brutto | ||
Saldo na początek okresu | 63 987 | 63 987 |
Połączenie jednostek | - | - |
Sprzedaż jednostek zależnych (-) | - | - |
Różnice kursowe netto z przeliczenia | - | - |
Inne korekty | - | - |
Wartość brutto na koniec okresu | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości | ||
Saldo na początek okresu | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | - | - |
Różnice kursowe netto z przeliczenia | - | |
Inne zmiany | - | - |
Stan odpisów aktualizujących na koniec okresu | - | - |
Wartość firmy - wartość na koniec okresu | 63 987 | 63 987 |
Wartość firmy zaprezentowana w aktywach dotyczy przejęć następujących spółek zależnych:
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
OOO Wielton Ukraina | 6 | 6 |
Lawrence David Ltd | 63 981 | 63 981 |
Razem wartość firmy | 63 987 | 63 987 |
W celu przeprowadzenia corocznego testu na utratę wartości, wartość firmy jest alokowana do jednostek generujących środki pieniężne, będących jednocześnie odrębnymi segmentami operacyjnymi. Przyporządkowanie wartości firmy do segmentu przedstawia się następująco:
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Produkty transportu drogowego | 63 987 | 63 987 |
Razem wartość firmy | 63 987 | 63 987 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Stopa wzrostu | Stopa dyskonta | |||
| od 01.01 do 31.12.2022 | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2022 | od 01.01 do 31.12.2021 |
Produkty transportu drogowego | 1% | 0% | 11,7% | 7,9% |
Wartość odzyskiwalna ośrodka będącego równocześnie segmentem Produkty transportu drogowego wyniosła
63 987 tys. zł.
W odniesieniu do segmentu Produkty transportu drogowego Zarząd Jednostki dominującej jest przekonany, że nie jest prawdopodobna taka zmiana kluczowych założeń przyjętych do oszacowania wartości użytkowej jednostek, która skutkowałaby określeniem wartości odzyskiwalnej jednostek poniżej ich wartości zaprezentowanej w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Szacunek opiera się na przygotowanej pięcioletniej projekcji przepływów pieniężnych. Prognoza przygotowana została na podstawie budżetów przygotowanych przez kierownictwo oraz historycznie obserwowanych dynamik poszczególnych pozycji wynikowych.
Oszacowanie wartości użytkowej następującego segmentu: Produkty transportu drogowego jest podatne na zmianę stopy dyskonta oraz stopy wzrostu po okresie szczegółowej prognozy. Analizę wrażliwości szacunków na zmianę poczynionych założeń prezentuje poniższa tabela.
W tabeli zaprezentowano poziom stopy dyskonta, przy której wartość odzyskiwalna aktywów wchodzących do jednostek zrówna się z ich wartością prezentowaną w sprawozdaniu, przy czym pozostałe założenia przyjęte do ustalenia wartości użytkowej nie uległy zmianie. Podobnie zaprezentowany poziom stopy wzrostu określa wartość odzyskiwalną aktywów wchodzących do jednostek na poziomie ich wartości księgowej, przy niezmienionych pozostałych założeniach. Wpływ zmiany stopy dyskonta na kwotę ujętych odpisów aktualizujących wartość firmy omówiono również w rozdziale dotyczącym zasad rachunkowości w podpunkcie dotyczącym niepewności szacunków.
| Stopa dyskonta | Stopa wzrostu |
Produkty transportu drogowego | 37,8% | 1,0% |
W 2022 roku Grupa nie dokonała odpisu z tytułu utraty wartości firmy.
Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania). Na dzień sprawozdawczy wartości niematerialne wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
Grupa | Okres |
Patenty i licencje | 5 lat |
Koszty zakończonych prac rozwojowych | 1,5 – 5 lat |
Oprogramowanie komputerowe | 2 – 10 lat |
Pozostałe wartości niematerialne | 1 – 5 lat |
Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie są amortyzowane, lecz corocznie są poddawane testom na utratę wartości. Posiadane przez Grupę wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania obejmują znaki słowno-graficzne. Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.
Koszty prac badawczych są ujmowane w wyniku w momencie ich poniesienia. W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe związane z opracowaniem nowej konstrukcji, technologii i przygotowaniem produkcji nowych produktów które będą charakteryzowały się innowacyjnymi rozwiązaniami. Realizacja prac rozwojowych pozwoli na wdrożenie do produkcji nowych konstrukcji produktów marki Wielton. Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne, tylko wtedy gdy spełnione są następujące kryteria:
ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
Grupa zamierza ukończyć składnik oraz jego użytkowanie bądź sprzedaż,
Grupa jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy,
dostępne są Grupie środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych w celu sprzedaży lub użytkowania składnika,
nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować do danego składnika wartości niematerialnych.
Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi 1 - 5 lat. Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych wartości niematerialnych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, relacje z klientami, oprogramowanie komputerowe, wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia sprawozdawczego oddane do użytkowania prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania”.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Koszty prac rozwojowych | Pozostałe wartości niematerialne | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 48 254 | 897 | 3 783 | 11 940 | 29 100 | 17 425 | 111 399 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | 2 121 | - | 1 427 | 1 183 | 6 281 | - | 11 013 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | - | 19 | 12 160 | 2 664 | 100 | 25 468 | 40 412 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | |||||||
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | 50 | - | -6 | - | - | -14 943 | -14 899 |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | - | -194 | -2 276 | -5 620 | -3 327 | - | -11 417 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | -48 | 17 | 51 | 40 | -148 | 51 | -38 |
Wartość netto na koniec okresu | 50 377 | 740 | 15 138 | 10 208 | 32 005 | 28 001 | 136 469 |
Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Koszty prac rozwojowych | Pozostałe wartości niematerialne | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 47 128 | 919 | 4 174 | 8 919 | 30 724 | 15 433 | 107 297 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | - | - | - |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | - | 237 | 939 | 7 398 | 59 | 10 619 | 19 252 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | 19 | - | - | - | -8 633 | -8 613 |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | - | -276 | -1 353 | -4 377 | -2 859 | - | -8 865 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 1 126 | -3 | 23 | - | 1 176 | 6 | 2 328 |
Wartość netto na koniec okresu | 48 254 | 897 | 3 783 | 11 940 | 29 100 | 17 425 | 111 399 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Najistotniejsze pozycje wartości niematerialnych i prawnych w trakcie wytwarzania według stanu na 31 grudnia 2022 roku to:
prace rozwojowe dotyczące opracowania prototypów i dokumentacji konstrukcyjnych naczep – 8 742 tys. zł (3 846 tys. zł według stanu na 31 grudnia 2021) oraz prace rozwojowe w zakresie opracowania nowej linii technologicznej do produkcji naczep typu furgon-chłodnia – 6 161 tys. zł (6 116 tys. zł wg stanu na 31 grudnia 2021),
prace rozwojowe w zakresie opracowanie technologii hydroformowania wybranych elementów naczepy celem stworzenia innowacyjnej naczepy INNFLEXTRAILER 2 137 tys.zł (1 291 tys. zł według stanu na 31 grudnia 2021),
oprogramowanie o wartości 426 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021: 1 553 tys. zł),
homologacje, których wartość wyniosła 35 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 wynosiła 74 tys. zł),
prawo majątkowe, którego wartość wyniosła 402 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2021 wynosiła 411 tys. zł).
Na podstawie przeprowadzonych analiz i budżetów, Zarząd nie stwierdził przesłanek do utraty wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania oraz zakończonych prac rozwojowych.
Grupa Kapitałowa wykorzystuje w działalności składniki wartości niematerialnych, których okres użytkowania jest nieokreślony, tj. znaki towarowe (patrz punkt dotyczący zasad rachunkowości). Znaki towarowe nie są amortyzowane przez Grupę tylko podlegają testom na utratę wartości. Wartość księgowa znaków towarowych o nieokreślonym okresie użytkowania wyniosła 50 377 tys. zł; Grupa przeprowadziła analizę czynników zawartych w MSR i stwierdziła, iż nie ma przesłanek wskazujących że okres ekonomicznej użyteczności jest określony. A tym samym nie następuje naliczenie amortyzacji. Natomiast co roku Grupa przeprowadza test na utratę wartości znaków towarowych.
W bieżącym okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa przeprowadziła coroczny test na utratę wartości tych składników, który nie wykazał konieczności objęcia ich odpisem aktualizującym.
Wartość odzyskiwalna ośrodka będącego równocześnie segmentem Produkty transportu drogowego została określona poprzez wartość użytkową, przy użyciu stóp dyskontowych, których poziom kształtował się w przedziale poimiędzy 11,1% do 12,1 %, wynosiła 267 441 tys.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów ze sprawozdania z sytuacji finansowej (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością księgową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu i przekazania środka trwałego do używania.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:
Grupa | Okres |
Grunty | Nie są amortyzowane |
Budynki i budowle | 15 – 65 lat |
Maszyny i urządzenia | 2 – 22 lat |
Środki transportu | 2,5 – 13 lat |
Pozostałe środki trwałe | 2 – 12 lat |
Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu następnym po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do użytkowania. Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach. W amortyzowaniu środków trwałych przyjmuje się uproszczenie polegające na jednorazowym odpisie w ciężar kosztów amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych o niskiej wartości początkowej (od 1 500 zł do 3 500 zł) w miesiącu ich wydania do użytkowania. Środki trwałe o wartości do 1 500 zł odpisywane są jednorazowo w koszty. Zakwalifikowanie takich środków i wartości do jednorazowego odpisu amortyzacji odbywa się stosownie do wydanych w tej mierze przepisów zewnętrznych.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczane przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek. Powyższe zasady Grupa stosuje prospektywnie począwszy od 1 stycznia 2009 roku
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 89 610 | 158 930 | 128 491 | 35 052 | 10 709 | 102 783 | 525 575 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 10 520 | 13 119 | 229 | 14 511 | - | 286 | 38 665 |
Wartość netto na początek okresu po zastosowaniu MSSF 16 | 89 610 | 158 930 | 128 491 | 35 052 | 10 709 | 102 783 | 525 575 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 4 224 | 26 557 | 27 840 | 15 414 | 5 371 | 120 190 | 199 597 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 330 | 21 109 | - | 2 969 | - | - | 24 800 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | 11 775 | 208 | 3 088 | - | 15 070 |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | |||||||
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | -2 733 | -1 527 | -2 043 | -6 388 | -2 748 | - | -15 439 |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | 5 | 2 385 | -1 201 | -446 | -79 407 | -78 664 |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | 3 | 132 | 668 | 5 | - | 809 |
Amortyzacja (-) | -2 209 | -13 308 | -30 155 | -11 353 | -3 675 | -3 | -60 703 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | -1 910 | -6 131 | -154 | -5 403 | -109 | - | -13 708 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | -13 | -8 | - | - | - | -21 |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | 50 | 0 | - | - | - | 50 |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | -680 | -1 732 | 501 | -229 | -67 | 1 044 | -1 164 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 505 | -1 700 | -37 | -570 | 255 | -286 | -1 833 |
Wartość netto na koniec okresu | 88 212 | 168 965 | 138 838 | 32 179 | 12 310 | 144 606 | 585 111 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 9 445 | 26 397 | 38 | 11 507 | 146 | - | 47 532 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 76 684 | 158 938 | 116 889 | 38 693 | 10 417 | 89 968 | 491 589 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 3 003 | 15 322 | 464 | 11 013 | - | 578 | 30 380 |
Wartość netto na początek okresu po zastosowaniu MSSF 16 | 76 684 | 158 938 | 116 889 | 38 693 | 10 417 | 89 968 | 491 589 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 13 238 | 12 945 | 37 779 | 20 330 | 2 844 | 91 646 | 178 782 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 9 119 | 1 366 | - | 7 852 | - | 9 | 18 346 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | - | - | - |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | -283 | -395 | -771 | -11 887 | -258 | - | -13 594 |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | 42 | 143 | -5 | -78 627 | -78 446 |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | -1 679 | -12 739 | -26 679 | -12 403 | -2 502 | -300 | -56 302 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | -1 679 | -4 555 | -177 | -4 368 | - | -300 | -11 079 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | -618 | -4 | - | - | - | -622 |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | 26 | - | - | - | 26 |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 1 649 | 799 | 1 210 | 176 | 213 | 95 | 4 142 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 318 | 989 | -2 | 70 | - | - | 1 374 |
Wartość netto na koniec okresu | 89 610 | 158 930 | 128 491 | 35 052 | 10 709 | 102 783 | 525 575 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 10 520 | 13 119 | 229 | 14 511 | - | 286 | 38 665 |
W wartości rzeczowych aktywów trwałych zaprezentowano również aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów, które byłyby prezentowane jako rzeczowe aktywa trwałe.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa stosuje jednolity model księgowego ujęcia leasingu, który zakłada rozpoznanie przez leasingobiorcę aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu w odniesieniu do wszystkich umów leasingowych, poza umowami wyłączonymi z zastosowania tj.: leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Na początku umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Zgodnie z definicją leasingu zawartą w MSSF 16 umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Ponadto zgodnie z definicją, umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli Grupa:
posiada prawo do uzyskania praktycznie wszystkich korzyści ekonomicznych z jego użytkowania przez cały okres oraz
posiada prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing tylko wtedy, gdy warunki umowy ulegną zmianie. Grupa zastosowała jednolity model ujęcia księgowego leasingu, który zakłada rozpoznanie przez leasingobiorcę aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu związanych z wszystkimi umowami leasingowymi poza umowami wyłączonymi z zastosowania MSSF 16. Zgodnie z MSSF 16 Grupa stosuje wyłączenia i nie ujmuje aktywów i zobowiązań w odniesieniu do:
a)leasingów krótkoterminowych - krótkoterminowa umowa leasingu to umowa bez możliwości zakupu składnika aktywów, zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia umowy. W szczególności jako leasing krótkoterminowy, Grupa traktuje umowy zawarte na czas nieokreślony z krótkim (do 12 miesięcy) terminem wypowiedzenia bez znaczących kar dla jakiejkolwiek ze stron umowy.
b)leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Leasingobiorca wycenia wartość bazowego składnika aktywów w oparciu o wartość nowego składnika aktywów bez względu na wiek składnika aktywów objętego leasingiem.
W odniesieniu do tych umów Grupa ujmuje opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu. Różnice pomiędzy kwotami zapłaconymi i wynikającymi z liniowego rozliczenia kosztów ujmowane są jako czynne lub bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Z uwagi na to, że wyboru zwolnienia dla leasingu krótkoterminowego należy dokonać według klasy bazowego składnika aktywów, do którego odnosi się prawo użytkowania, Grupa zdefiniowała następujące bazowe składniki aktywów:
lokale,
inne nieruchomości,
maszyny,
sprzęt IT,
prawo wieczystego użytkowania gruntów,
inne.
Grupa zastosuje zwolnienie dla leasingu krótkoterminowego dla wszystkich wymienionych powyżej klas bazowego składnika aktywów. Zastosowanie przez Grupę uproszczenia zobowiązuje ją do stosowania ich w całym okresie obowiązywania standardu. W przypadku umowy, która jest leasingiem lub zawiera leasing oraz klasa bazowego składnika aktywów w ramach umowy to lokale, a w umowie podana została wartość czynszu dotyczącego elementów leasingowych, odrębnie od elementów nieleasingowych, Grupa ujmuje każdy element leasingowy w ramach umowy jako leasing odrębnie od elementów nieleasingowych. Grupa wycenia element leasingowy na podstawie wszystkich dostępnych informacji na temat realnej wartości czynszu za komponent leasingowy. W odniesieniu do wszystkich pozostałych umów, która są leasingiem lub zawierają leasing oraz klasa bazowego składnika aktywów w ramach umowy to lokale, a w umowie podana została łączna wartość czynszu dotyczącego elementów leasingowych i nieleasingowych, Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie, zgodnie z którym, nie wyodrębnia elementów nieleasingowych od elementów leasingowych i zamiast tego ujmuje każdy element leasingowy oraz jakiekolwiek towarzyszące elementy nieleasingowe jako pojedynczy element leasingowy. Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu w momencie rozpoczęcia umów, w ramach których następuje przeniesienie kontroli nad użytkowaniem określonych aktywów na pewien okres czasu. Datą rozpoczęcia umowy jest data udostępnienia Grupie jako leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest początkowo wyceniany według kosztu, który obejmuje:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę,
szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów lub przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach rzeczowych aktywów trwałych. Prawo wieczystego użytkowania gruntów zarówno nabyte odpłatnie, jak i otrzymane nieodpłatnie spełnia definicję leasingu zgodnie z MSSF 16, w związku z czym jest ujmowane analogicznie jak pozostałe umowy leasingu (jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu). W celu kalkulacji aktywów i zobowiązań dotyczących prawa wieczystego użytkowania Grupa przeprowadza analizę w celu ustalenia przewidywanego horyzontu czasowego korzystania z prawa wieczystego użytkowania. Po ustaleniu planowanego okresu użytkowania aktywa, zobowiązanie z tytułu leasingu kalkulowane jest na zasadach ogólnych. W przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntów nabytego odpłatnie, aktywa z tytułu prawa do użytkowania ujmuje się na bazie kosztu nabycia określonego przed dniem przejścia na MSSF 16, który jest jednym z elementów początkowego ujęcia aktywa z tytułu prawa do użytkowania gruntu na podstawie prawa wieczystego użytkowania, ujmowanym łącznie z wartością skalkulowanego zobowiązania.
Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości. W przypadku wystąpienia modyfikacji umowy leasingowej, wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania korygowana jest odpowiednio do nowej wyceny zobowiązania leasingowego (zgodnie ze zmianami wynikającymi z modyfikacji umowy lub aktualizacji stopy dyskonta). Amortyzacja jest kalkulowana przy użyciu metody liniowej przez krótszy z okresów: (1) szacowany okres ekonomicznego użytkowania i (2) okres umowy. W przypadku, gdy umowa leasingowa przenosi na Grupę tytuł własności danego składnika przed końcem okresu leasingu lub gdy koszt aktywa z tytułu prawa do użytkowania odzwierciedla fakt, że Grupa zrealizuje opcję wykupu wartości końcowej przedmiotu leasingu, Grupa amortyzuje aktywo z tytułu prawa do użytkowania od momentu rozpoczęcia umowy leasingu do końca okresu szacowanego ekonomicznego użytkowania danego aktywa. W innych przypadkach Grupa amortyzuje aktywa z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia umowy do wcześniejszej z dwóch dat – daty zakończenia okresu ekonomicznego użytkowania aktywa lub daty końca umowy leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie, które obejmują:
stałe opłaty pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe,
zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem indeksu lub stawki obowiązujących na datę rozpoczęcia,
kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,
cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.
Z opłat leasingowych wyłączone są zmienne opłaty, które uzależnione są od czynników zewnętrznych. Zmienne opłaty leasingowe niezawarte w początkowej wycenie zobowiązania z tytułu leasingu są rozpoznawane bezpośrednio w zysku lub stracie. Płatności leasingowe są dyskontowane przy użyciu stopy procentowej umowy leasingu lub krańcowej stopy procentowej Grupy, gdy stopa procentowa umowy leasingu nie jest możliwa w łatwy sposób do wyznaczenia.Okres leasingu ustalony przez Grupę obejmuje:
nieodwoływalny okres umowy leasingu,
okresy, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa jako leasingobiorca skorzysta z tego prawa,
okresy, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa jako leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa.
Szacując okres leasingu i długość nieodwołalnego okresu leasingu, jednostka stosuje definicję umowy i określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca ma prawo wypowiedzenia leasingu bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony, i bez znacznej kary. Po początkowym ujęciu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu poprzez:
zwiększenie wartości księgowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,
zmniejszenie wartości księgowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
zaktualizowanie wyceny wartości księgowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub modyfikacji umowy leasingu, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych, w tym podwyżek lub obniżek wynikających ze zmian indeksów w przypadku umów indeksowanych współczynnikami rynkowymi.
Po dacie rozpoczęcia, o ile koszty nie zostały uwzględnione w wartości sprawozdawczej innego składnika aktywów zgodnie z innymi obowiązującymi standardami, leasingobiorca ujmuje w wyniku zarówno: a) odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu oraz b) zmienne opłaty leasingowe nieuwzględnione w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w okresie, w którym ma miejsce zdarzenie lub zachodzi warunek, które uruchamiają te płatności.
Dla każdego rodzaju umów Grupa oszacowała wysokość stopy dyskontowej, która będzie wpływać na ostateczną wartość wyceny tych umów. Opłaty leasingowe dyskontuje się w pierwszej kolejności z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. W celu określenia krańcowej stopy procentowej Grupa bierze pod uwagę rodzaj umowy, długość trwania umowy, walutę umowy oraz potencjalną marżę, jaką musiałaby ponieść na rzecz zewnętrznych instytucji finansowych, gdyby chciała zawrzeć taką transakcję na rynku finansowym. Grupa ustanowiła krańcowe stopy pożyczkowe w podziale na waluty występujące w umowach oraz przy uwzględnieniu ich okresu trwania według przedziałów czasowych zaprezentowanych poniżej:
umowy na okres od 1 (włącznie),
umowy na okres od 1 do 2 lat (włącznie),
umowy na okres od 2 do 5 lat (włącznie),
umowy na okres od 5 do 10 lat (włącznie),
umowy na powyżej 10 lat.
W celu obliczenia stóp dyskonta na potrzeby MSSF 16 Grupa przyjmuje, że stopa dyskonta powinna odzwierciedlać koszt finansowania, jakie byłoby zaciągnięte na zakup składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Poniżej przedstawiono 5 głównych walut, w których Grupa zawiera umowy leasingu, wraz z przypisaną bazową stopą dyskonta:
PLN ze stopą bazową WIBOR 1M = 0,07% dla okresów krótkoterminowych i oprocentowaniem obligacji skarbowych dla okresów długoterminowych,
EUR ze stopą bazową EURIBOR 1M = 0,04% dla okresów krótkoterminowych i oprocentowaniem obligacji skarbowych dla okresów długoterminowych,
GBP ze stopą bazową LIBOR 1M = 0,045%,
UAH ze stopą bazową EURIBOR 1M = 0,04%,
CFA ze stopą bazową EURIBOR 1M = 0,012%.
Grupa dokonuje rocznego uaktualnienia stóp dyskontowych, które wykorzystywane są następnie do kalkulacji leasingowych zgodnie z MSSF16 przez okres trwający do momentu kolejnej aktualizacji stóp dyskontowych.
Jako leasingodawca Grupa klasyfikuje umowy jako leasing operacyjny lub finansowy. Leasing jest ujmowany jako finansowy, jeśli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym wypadku leasing jest traktowany jako operacyjny. W przypadku subleasingu oceny dokonuje się w kontekście aktywa z tytułu prawa do użytkowania a nie bazowego składnika aktywów.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Działalność leasingową wynikającą z aktywa z prawem do użytkowania Grupy można podsumować w następującej tabeli 2022:
Wartość prawa do użytkowania | Umorzenie prawa do użytkowania | |
Stan na 31-12-2022 Klasa aktywów bazowych | 31.12.2022 | od 01.01 do 31.12.2022 |
Grunty | 9 445 | 1 910 |
Budynki i budowle | 26 397 | 6 131 |
Maszyny i urządzenia | 38 | 154 |
Środki transportu | 11 507 | 5 403 |
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | 146 | 109 |
47 533 | 13 708 |
Działalność leasingową Grupy można podsumować w następującej tabeli 2021:
Wartość prawa do użytkowania | Umorzenie prawa do użytkowania | |
Stan na 31-12-2021 Klasa aktywów bazowych | 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2021 |
Grunty | 10 520 | 1 456 |
Budynki i budowle | 13 119 | 918 |
Maszyny i urządzenia | 229 | 235 |
Środki transportu | 14 511 | 3 563 |
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | 286 | -20 |
38 665 | 6 152 |
Grupa nie ujmuje zobowiązań z tytułu leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Ponadto w wartości zobowiązań leasingowych nie ujmuje się warunkowych opłat leasingowych zależnych od czynników innych niż indeks lub stawka.
W 2022 roku koszty z tych tytułów wynosiły:
od 01.01 do 31.12.2022 | |
Koszty odsetek | 1 790 |
Leasing krótkoterminowy | 5 939 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | 83 |
Razem koszty | 7 812 |
W 2021 roku koszty z tych tytułów wynosiły:
od 01.01 do 31.12.2021 | |
Koszty odsetek | 1 236 |
Leasing krótkoterminowy | 1 904 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | - |
Razem koszty | 3 140 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Całkowite wydatki z tytułu leasingu w 2022 roku wyniosły:
od 01.01 do 31.12.2022 | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 15 694 |
Spłata odsetek | 1 923 |
Leasing krótkoterminowy | 5 939 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | 83 |
Razem wydatki | 23 639 |
Całkowite wydatki z tytułu leasingu w 2021 roku wyniosły:
od 01.01 do 31.12.2021 | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 22 632 |
Spłata odsetek | 1 236 |
Leasing krótkoterminowy | 1 904 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | - |
Razem wydatki | 25 772 |
W 2022 roku nie wystąpiły dochody z tytułu subleasingu aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Do najważniejszych umów leasingu finansowego na dzień 31.12.2022 roku należały:
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a Deutsche Leasing z przedmiotem leasingu
w postaci lasera (2 szt.) o wartości początkowej 555 tys. EUR każdy, data zawarcia: czerwiec 2021, data zapadalności: sierpień 2027
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a Deutsche Leasing z przedmiotem umowy w postaci Systemu TruStore o wartości początkowej 285 tys. EUR, data zwarcia: czerwiec 2021, data zapadalności: lipiec 2027
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a PKO Leasing S.A. z przedmiotem umowy w postaci lasera Press Durma o wartości początkowej 469 tys. EUR, data zwarcia: luty 2022, data zapadalności: luty 2029
Umowa z Unicredit Leasing GmbH z przedmiotem umowy w postaci Urządzenia wahadłowego osi o wartości początkowej 700 tys. EUR, data zawarcia: sierpień 2020, data zapadalności: sierpień 2025
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A. z przedmiotami umowy w postaci linii lakierniczych oraz kabiny do lakierowania o łącznej wartości początkowej 7 409 tys. zł, data zawarcia: marzec-maj 2018, data zapadalności: sierpień-październik 2023
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A z przedmiotami leasingu w postaci maszyn i urządzeń spawalniczych, linii spawalniczych oraz suwnic o łącznej wartości początkowej 5 513 tys. zł, data zawarcia: styczeń-marzec 2018, data zapadalności: czerwiec-sierpień 2023.
Do najważniejszych umów leasingu finansowego na dzień 31.12.2021 roku należały:
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a Deutsche Leasing z przedmiotem leasingu
w postaci lasera (2 szt.) o wartości początkowej 555 tys. EUR każdy, data zawarcia: czerwiec 2021, data zapadalności: sierpień 2027
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a Deutsche Leasing z przedmiotem umowy w postaci Systemu TruStore o wartości początkowej 285 tys. EUR, data zwarcia: czerwiec 2021, data zapadalności: lipiec 2027
Umowa z Unicredit Leasing GmbH z przedmiotem umowy w postaci Urządzenia wahadłowego osi o wartości początkowej 700 tys. EUR, data zawarcia: sierpień 2020, data zapadalności: sierpień 2025
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A. z przedmiotami umowy w postaci linii lakierniczych oraz kabiny do lakierowania o łącznej wartości początkowej 7 868 tys. zł, data zawarcia: marzec-maj 2018, data zapadalności: sierpień-październik 2023
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A z przedmiotami leasingu w postaci maszyn i urządzeń spawalniczych, linii spawalniczych oraz suwnic o łącznej wartości początkowej 5 858 tys. zł, data zawarcia: styczeń-marzec 2018, data zapadalności: czerwiec-sierpień 2023.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Amortyzacja wartości niematerialnych została ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w następujących pozycjach:
W 2022 roku Grupa nie dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiada wartości niematerialnych stanowiących zabezpieczenia zobowiązań Grupy.
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i sprawozdania z sytuacji finansowej:
Poczynione zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych:
Na koniec okresu bieżącego | Na koniec okresu poprzedniego | |
Linia LogTech | - | 1 988 |
Rozbudowa hali magazynowej i serwisu | - | 1 833 |
Budowa hali do produkcji płyt chłodniczych | - | 6 000 |
Prasa membranowa | 2 780 | 2 496 |
System produkcji paneli chłodniczych | 4 144 | 4 064 |
Prasa krawędziowa | 12 190 | 11 955 |
Budowa hali oraz utwardzenie placu | 6 047 | 7 678 |
Zakup robota spawalniczego | - | 1 912 |
Oprzyrządowanie linii HP | 1 401 | - |
Budowa hali magazynowej | 3 738 | - |
Razem | 30 300 | 37 926 |
W 2022 roku Grupa przeprowadziła weryfikację stawek amortyzacyjnych i nie dokonała zmian szacunkowych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne w wartości historycznej.
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Wartość na początek okresu | 1 010 | 1 010 |
Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek | - | - |
Zwiększenie z tytułu nabycia | - | - |
Aktywowanie późniejszych nakładów | - | - |
Sprzedaż spółki zależnej (-) | - | - |
Zbycie nieruchomości (-) | - | - |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przeniesienia itp.) (+/-) | - | - |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | - | - |
Wartość na koniec okresu | 1 010 | 1 010 |
Na nieruchomości inwestycyjne składają się nieruchomości o wartości 884 tys. zł co do których Grupa nie ma jednoznacznie sprecyzowanego celu wykorzystania oraz nieruchomości o wartości 126 tys. zł nabyte 28 września 2018 roku które przeznaczone będą na sprzedaż lub do wynajmu. W roku 2021 nie zaobserwowano zmian na rynku nieruchomości powodujących, iż cena nabycia różni się od wartości godziwej.
Prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość aktywów odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
instrumenty pochodne zabezpieczające,
aktywa poza zakresem MSSF 9.
Od 1 stycznia 2018 roku Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;
wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek („SPPI”, ang. solely payment of principal and interest), są wyceniane według zamortyzowanego
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji „przychody z tytułu odsetek ” w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w podpunkcie (vi) i prezentuje w pozycji „odpisy z tytułu wartości aktywów finansowych”.
Instrumenty dłużne z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Zmiany wartości księgowej są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym. W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/(straty). Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje się w pozycji „przychody z tytułu odsetek ”. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w podpunkcie (vi) i prezentuje w pozycji „odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych ”.
Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy. W szczególności Grupa zalicza do tej kategorii następujące instrumenty:należności handlowe podlegające faktoringowi stosowanemu regularnie w celu zarządzania płynnością, gdy warunki umowy faktoringowej skutkują zaprzestaniem ujmowania należności; oraz pożyczki, które nie spełniają testu SPPI (tj. przepływy pieniężne z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek), ponieważ częstotliwość zmian oprocentowania nie odpowiada formule naliczania odsetek.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji „Zyski (straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych” w okresie, w którym wystąpiły, za wyjątkiem przychodów z tytułu odsetek, które oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej, ujmowanych w pozycji „Przychody z tytułu odsetek ”.
Po początkowym ujęciu Grupa wycenia wszystkie inwestycje w instrumenty kapitałowe w wartości godziwej. Grupa wybrała opcję prezentowania zysków i strat z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w pozostałych całkowitych dochodach. W przypadku dokonania takiego wyboru, zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Grupy do otrzymania płatności. Odpisy z tytułu utraty wartości (i odwrócenie odpisów) w odniesieniu do inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody nie są prezentowane osobno od innych zmian wartości godziwej.
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych należności handlowe pogrupowano w portfele na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego, gdzie kryterium klasyfikującym był rejon geograficzny, w którym operują jednostki wchodzące w skład Grupy. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania oblicza się dla następujących przedziałów: (1) do 90 dni; (2) od 91 do 180 dni; (3) od 181 do 360 dni; oraz (4) powyżej 360 dni. W celu określenia ogólnego współczynnika niewypełnienia zobowiązania przeprowadza się analizę nieściągalności za ostatnie 3-5 lat, stosując tzw. macierz migracji. Model zastosowany w macierzy migracji analizuje spłaty faktur lub ich przejście do kolejnego przedziału wiekowania. Na podstawie matematycznych operacji (tj. mnożenia macierzy)
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
zaimplementowanych w modelu, wyliczane są współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla daty powstania należności oraz dla każdego kolejnego przedziału przeterminowania.
Spółka nie uwzględnia wpływu czynników przyszłych na kwotę strat kredytowych.
Odpis z tytułu utraty wartości oblicza się uwzględniając współczynniki niewypełnienia zobowiązania oraz wysokość salda należności niespłaconych na dzień sprawozdawczy dla każdego przedziału analizy wiekowej.
Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych, za wyjątkiem należności handlowych:
Stopień 1 – salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
Stopień 2 – obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;
Stopień 3 – obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.
Aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany ponad 360 dni.
Grupa dokonała szacunku dt rozpoznania naleznosci z tytułu odszkodowania.Wartość należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej. Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Kaucje wpłacone z innych tytułów | 102 | 57 |
Pozostałe należności | 182 | 92 |
Odpisy aktualizujące wartość należności (-) | -86 | -21 |
Należności długoterminowe bez czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów | 198 | 128 |
Długoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe | 311 | 569 |
Razem należności długoterminowe | 509 | 698 |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Aktywa finansowe (MSSF 9): | ||
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 484 248 | 369 637 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | -5 674 | -7 743 |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 478 574 | 361 894 |
Inne należności | 1 613 | 12 253 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych (-) | - | -217 |
Należności ze sprzedaży aktywów trwałych | 11 209 | 11 334 |
Pozostałe należności finansowe netto | 12 822 | 23 370 |
Należności finansowe | 491 396 | 385 264 |
Aktywa niefinansowe (poza MSSF 9): | ||
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń | 46 523 | 45 357 |
Przedpłaty i zaliczki | 55 405 | 35 262 |
Pozostałe należności niefinansowe | 573 | 604 |
Należności niefinansowe | 102 501 | 81 222 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe bez czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów | 593 897 | 466 486 |
Krótkoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe | 12 245 | 7 460 |
Razem krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 606 142 | 473 946 |
Na wartość 12 822 tys. zł wykazaną w pozycji „Inne należności” składa się m.in. należność ze sprzedaży aktywów trwałych w kwocie 11 209 tys. zł. Wartość należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej. Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości. Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2022 roku zwiększyły pozostałe przychody operacyjne skonsolidowanego sprawozdania w wyniku wyniosły 662 tys. zł (w roku 2021 odpisy aktualizujące obciążyły pozostałe koszty operacyjne na wartość 885 tys. zł).
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa wykazuje w aktywach w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe” opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim czynsze najmu.
Rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Ubezpieczenia | 4 271 | - | 4 271 |
Asysta techniczna oprogramowania | 3 025 | - | 3 025 |
Czynsze najmu | 1 416 | 311 | 1 727 |
Koszt transportu | 307 | - | 307 |
Podatek od nieruchomości | 389 | - | 389 |
Pozostałe rozliczenia | 2 837 | - | 2 837 |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem | 12 245 | 311 | 12 556 |
Rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Ubezpieczenia | 3 204 | - | 3 204 |
Asysta techniczna oprogramowania | 922 | - | 922 |
Czynsze najmu | 1 173 | 569 | 1 742 |
Koszt transportu | 1 | - | 1 |
Podatek od nieruchomości | 677 | - | 677 |
Pozostałe rozliczenia | 1 483 | - | 1 483 |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem | 7 460 | 569 | 8 029 |
Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela:
od 01-01-2022 do 31-12-2022 | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |
Stan na początek okresu | 7 934 | 7 001 |
Wpływ wdrożenia MSSF 9 | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 2 007 | 885 |
Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-) | -2 668 | - |
Odpisy wykorzystane (-) | -1 617 | -56 |
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną | - | - |
Reklasyfikacja | - | - |
Inne zmiany | 18 | 104 |
Stan na koniec okresu | 5 674 | 7 934 |
Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie poniżej.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku należności o wartości 211 701 tys. zł (31.12.2021 roku: 134 770 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 9.11.1.2.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko kredytowe (wynikające np. z branży, regionu lub struktury odbiorców). Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są zaległe nie zostały objęte odpisem z tytułu utraty wartości na poszczególne dni sprawozdawcze i można je uznać za aktywa o dobrej jakości kredytowej. Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, pod kątem zalegania oraz strukturę wiekową należności zaległych nie objętych odpisem przedstawiają poniższe tabele:
Należności krótkoterminowe | Bieżące | Zaległe | Razem |
Należności z tytułu dostaw i usług | 302 592 | 181 656 | 484 248 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | -13 | -5 662 | -5 675 |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 302 579 | 175 994 | 478 573 |
Pozostałe należności | 12 120 | 703 | 12 823 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) | - | - | - |
Pozostałe należności netto | 12 120 | 703 | 12 823 |
Należności razem | 314 699 | 176 697 | 491 396 |
Należności krótkoterminowe | Bieżące | Zaległe | Razem |
Należności z tytułu dostaw i usług | 221 723 | 147 914 | 369 637 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | 229 | -7 972 | -7 743 |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 221 952 | 139 942 | 361 894 |
Pozostałe należności | 23 400 | 186 | 23 586 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) | -217 | - | -217 |
Pozostałe należności netto | 23 183 | 186 | 23 369 |
Należności razem | 245 135 | 140 129 | 385 264 |
W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W konsekwencji szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania oraz lokalizacji geograficznej dłużnika. Szacunek odpisu jest oparty na modelu, który wykorzystuje uproszczoną analizę grupową dla jednorodnego portfela i został zaprojektowany dla należności z tytułu dostaw i usług. Model wykorzystuje dane o fakturach wystawionych w ciągu 3-5 lat przed datą analizy w celu stworzenia macierzy odpisów, która ustala współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla określonych opóźnień płatności, tj. okresów przeterminowania. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania zostaną użyte do obliczenia odpisu dla całego portfela należności. Proces szacowania odpisów dla poszczególnych opóźnień płatności rozpoczyna się analizą spłat faktur z okresu ostatnich 3-5 lat i wymaga użycia danych z księgi odbiorców. Model analizuje kwotę każdej faktury i wylicza “macierz migracji”, tj. procent należności przechodzących do kolejnego przedziału wiekowania lub przeterminowania. Na podstawie matematycznych operacji (tj. mnożenia macierzy) zaimplementowanych w modelu, wyliczane są współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla daty powstania należności (tj. gdy wystawiana jest faktura) oraz dla każdego kolejnego przedziału przeterminowania. Oczekiwana Strata Kredytowa (“ECL”) jest liczona przy użyciu następującego wzoru:
Oczekiwana strata kredytowa = Prawdopodobieństwo utraty wartości x Ekspozycja na moment utraty wartości x Strata w przypadku utraty wartości.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Kraj sprzedawcy/ | Należności brutto z tytułu dostaw i usług | bieżące | zaległe | zaległe | zaległe | zaległe | Razem |
Polska | Wartość | 74 768 | 20 016 | 2 103 | 3 567 | 5 297 | 105 751 |
| %ECL | 0,03% | 0,76% | 3,14% | 2,46% | 2,41% | |
UE | Wartość | 211 999 | 79 691 | 60 871 | 4 875 | 927 | 358 363 |
| %ECL | 0,01% | 0,23% | 0,63% | 14,67% | 106,03% | |
Europa Wschodnia | Wartość | 3 219 | 43 | 38 | -187 | 1 558 | 4 671 |
| %ECL | 1,66% | 7,52% | 65,29% | 56,74% | 89,37% | |
Pozostałe | Wartość | 12 608 | 0 | 0 | 0 | 2 856 | 15 464 |
| %ECL | -1,09% | 0,00% | 0,00% | 0,00% | 0,00% |
Kalkulacja i wycena oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych jest obszarem wymagającym znaczącego osądu w zakresie doboru odpowiedniej metodologii, modeli i danych wejściowych.. Grupa w swoich modelach wykorzystuje głównie informacje historyczne pochodzące z jej systemów księgowych i nie dokonuje korekty współczynników niewypłacalności obliczonych na podstawie danych historycznych o wpływ czynników przyszłych ze względu na brak wiarygodnej informacji o wpływie takich czynników. Wzrost lub spadek o 10% współczynników niewypłacalności jako efekt wpływu czynników przyszłych zastosowany do oszacowania oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku spowodowałby, odpowiednio, wzrost lub spadek oczekiwanych strat kredytowych o kwotę 567 tys. zł (395 tys. zł na 31 grudnia 2021 roku).
Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych, pożyczek udzielonych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za nieistotne ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w notach nr 13.2.
Pozostałe aktywa finansowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | ||
Pożyczki | 1 717 | 7 075 |
Pozostałe | 6 021 | 1 251 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 7 738 | 8 326 |
Pozostałe aktywa finansowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | ||
Pożyczki | 1 706 | 4 610 |
Pozostałe | 2 192 | 1 189 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 3 898 | 5 799 |
Udzielone pożyczki spełniają odpowiednie wymogi MSSF 9 i wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wartość pożyczek uważana jest za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Charakterystykę pożyczek przedstawia poniższa tabela:
Stan na koniec okresu bieżącego | Waluta | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Oprocentowanie | Termin spłaty |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 913 | WIBOR3M | 30.06.2023 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 248 | WIBOR3M + marża | 30.06.2023 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | EUR | 1 510 | 7 076 | EURIBOR12M + marża | 01.06.2025 |
pożyczka ze stałym oprocentowaniem | PLN | - | 555 | marża stałe opracentowanie | 30.06.2023 |
Pożyczki wg stanu na koniec okresu | 8 792 |
Stan na koniec okresu poprzedniego | Waluta | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Oprocentowanie | Termin spłaty |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 954 | WIBOR3M | 31.12.2022 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 230 | WIBOR3M + marża | 30.06.2022 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | EUR | 1 002 | 4 610 | EURIBOR12M + marża | 01.06.2025 |
pożyczka ze stałym oprocentowaniem | PLN | - | 512 | marża stałe opracentowanie | 30.06.2022 |
pożyczka ze stalym oprocentowaniem | RUB | 173 | 9 | marża stałe oprocentowanie | 31.10.2022 |
Pożyczki wg stanu na koniec okresu | 6 316 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zmiana wartości pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Wartość brutto | ||
Wartość brutto na początek okresu | 6 316 | 4 104 |
Połączenie jednostek gospodarczych | ||
Kwota pożyczek udzielonych w okresie | 2 329 | 2 303 |
Odsetki naliczone efektywną stopą procentową | 146 | 36 |
Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-) | -993 | -160 |
Sprzedaż jednostek zależnych (-) | - | |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przeniesienia itp.) (+/-) | - | 5 |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 994 | 27 |
Wartość brutto na koniec okresu | 8 792 | 6 316 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | - | - |
Saldo na początek okresu | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | - | - |
Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-) | - | - |
Odpisy wykorzystane (-) | - | - |
Inne zmiany | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - |
Wartość na koniec okresu | 8 792 | 6 316 |
Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Kapitałowa nie posiadała aktywów finansowych, których przeniesienia nie kwalifikują się do wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Koszt wytworzenia wyrobów gotowych i produkcji w toku obejmuje koszty bezpośrednie (głównie materiały i robociznę) powiększone o narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych. Do wyceny stanu i rozchodów rzeczowych składników aktywów obrotowych przyjmuje się poniższe metody:
w odniesieniu do zapasów materiałowych stosuje się stałe ceny ewidencyjne ustalone na poziomie cen zakupu skorygowanych o odchylenia stanowiące różnicę pomiędzy stałą ceną ewidencyjną a rzeczywistą ceną zakupu. Na koniec każdego miesiąca odchylenia rozliczane są pomiędzy materiały zużyte i materiały pozostające na zapasie. Odchylenia przypadające na zapas materiałów korygują stan materiałów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej doprowadzając je do cen zakupu,
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
towary handlowe ewidencjonuje się w cenie nabycia,
produkty gotowe, półfabrykaty i produkty w toku produkcji ewidencjonuje się w stałych cenach ewidencyjnych ustalonych na podstawie planowanego kosztu wytworzenia. Różnica pomiędzy kosztem planowanym a kosztem rzeczywistym ewidencjonowana jest na koncie odchyleń, które na koniec każdego miesiąca podlegają rozliczeniu pomiędzy rozchód a zapas wyrobów gotowych, półfabrykatów i produktów w toku produkcji.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej wyroby gotowe, półfabrykaty i produkty w toku produkcji prezentowane są w rzeczywistym koszcie wytworzenia. Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku. Do kosztów wytworzenia nie zalicza się:
kosztów będących konsekwencją nie wykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych,
kosztów ogólnego zarządu,
kosztów magazynowania wyrobów gotowych i półfabrykatów,
kosztów sprzedaży produktów.
Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego w którym zostały poniesione. Wartość rzeczowych składników majątku obrotowego, które utraciły swoje cechy użytkowe lub przydatność ustala się nie później niż na dzień sprawozdawczy w cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania. Cena sprzedaży netto składnika aktywów to możliwa do uzyskania na dzień sprawozdawczy cena sprzedaży bez VAT i podatku akcyzowego, pomniejszona o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia oraz o koszty związane z przystosowaniem aktywu do sprzedaży i dokonaniem jej, powiększona o dotację przedmiotową. Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości oraz wynikające z wyceny wg cen sprzedaży netto zamiast wg cen zakupu (nabycia) lub kosztów wytworzenia zalicza się odpowiednio jako koszt okresu. W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego, całkowite lub częściowe odtworzenie wartości zapasu zwiększa nie później niż na dzień sprawozdawczyprzychody operacyjne.
Grupa dokonuje szacunków dt odpisow aktualizujących na zapasach.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Materiały | 271 003 | 245 033 |
Wyroby gotowe | 185 263 | 192 862 |
- produkty sprzedane, które mogą podlegać odkupowi | 13 919 | 11 874 |
Półprodukty i produkcja w toku | 98 099 | 85 704 |
Towary | 1 845 | 1 120 |
Wartość zapasów razem | 556 210 | 524 718 |
W 2022 roku Grupa Kapitałowa ujęła w działalności operacyjnej skonsolidowanego sprawozdania z wyniku koszty sprzedanych zapasów oraz nieprzypisane pośrednie koszty produkcji łącznie w kwocie 2 991 438 tys. zł (2021 rok: 2 376 345 tys.zł). Odpisy aktualizujące wartość zapasów, które w 2022 roku obciążyły koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły 2 944 tys. zł (2021 rok: 2 582 tys. zł).
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Stan na początek okresu | 9 093 | 11 661 |
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 2 944 | 2 582 |
Odpisy odwrócone w okresie (-) | -2 663 | -5 258 |
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 28 | 108 |
Stan na koniec okresu | 9 402 | 9 093 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku zapasy o wartości 219 521 tys. zł (31.12.2021 roku: 225 145 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 9.11.1.2.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zmiany wartości godziwej aktywów i zobowiązań finansowych
Wartości godziwe aktywów oraz zobowiązań finansowych są w przybliżeniu równe ich wartości bilansowej. Sposób ustalenia wartości godziwej instrumentów finansowych został zaprezentowany w ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.
Tabela poniżej przedstawia aktywa oraz zobowiązania finansowe ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w wartości godziwej, zakwalifikowane do określonego poziomu w hierarchii wartości godziwej:
Stan na 31 grudnia 2022 roku
Klasa instrumentu finansowego | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | Razem wartość godziwa |
Aktywa: | ||||
Instrumenty pochodne handlowe | - | - | - | - |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | - | - | - | - |
Aktywa razem | - | - | - | - |
Zobowiązania: | ||||
Instrumenty pochodne zabezpieczające (-) | - | -805 | - | -805 |
Zobowiązania razem (-) | - | -805 | - | -805 |
Wartość godziwa netto | - | -805 | - | -805 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała otwarte pochodne instrumenty finansowe.
Przekwalifikowanie aktywów finansowych
Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą, a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Porównanie wartości bilansowej aktywów oraz zobowiązań finansowych z ich wartością godziwą przedstawia się następująco:
Klasa instrumentu finansowego | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | |
Aktywa: |
|
|
|
|
Pożyczki | 8 792 | 8 792 | 6 316 | 6 316 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 491 396 | 491 396 | 385 264 | 385 264 |
Pochodne instrumenty finansowe |
| 182 | 182 | |
Papiery dłużne |
|
|
|
|
Akcje spółek notowanych |
|
|
|
|
Udziały, akcje spółek nienotowanych |
|
|
|
|
Jednostki funduszy inwestycyjnych |
|
|
|
|
Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 116 342 | 116 342 | 123 611 | 123 611 |
Zobowiązania: Kredyty w rachunku kredytowym | 238 861 | 238 861 | 227 284 | 227 284 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 152 196 | 152 196 | 141 665 | 141 665 |
Pożyczki | 88 149 | 88 149 | 62 667 | 62 667 |
Dłużne papiery wartościowe | 59 216 | 59 216 | 56 484 | 56 484 |
Leasing finansowy | 68 723 | 68 723 | 54 017 | 54 017 |
Pochodne instrumenty finansowe | 805 | 805 | 5 013 | 5 013 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 653 479 | 653 479 | 685 437 | 685 437 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna. Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego. Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wartość godziwa kontraktów na zamianę stóp procentowych jest ustalana na podstawie modelu wyceny uwzględniającego obserwowalne dane rynkowe, w tym w szczególności bieżące terminowe stopy procentowe.
W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:
zabezpieczenie wartości godziwej, zabezpieczające przed ryzykiem zmian wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, lub
zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją, lub
zabezpieczenie udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym.
Zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych. W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem. Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione. W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie z działalności.
Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach, przeklasyfikowywane są z kapitału własnego do zysku lub straty w tym samym okresie lub okresach, w których nabyty składnik aktywów niefinansowych lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym za bieżący okres.
Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, gdy instrument zabezpieczający wygasł lub został sprzedany, jego wykorzystanie dobiegło końca lub nastąpiła jego realizacja, bądź gdy zabezpieczenie przestało spełniać warunki umożliwiające stosowanie wobec niego zasad rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku, łączny zysk lub strata na instrumencie zabezpieczającym, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym, są nadal wykazywane w kapitale własnym aż do momentu wystąpienia prognozowanej transakcji. Jeżeli Grupa przestała spodziewać się, że prognozowana transakcja nastąpi, wówczas zakumulowany w kapitale własnym łączny zysk lub strata są odnoszone do zysku lub straty z działalności za bieżący okres.
Grupa wykorzystuje instrumenty pochodne, by minimalizować ryzyko zmiany kursów walut, w których realizowana jest część transakcji sprzedaży i zakupu. Część instrumentów pochodnych, pomimo iż od strony ekonomicznej zabezpieczają Grupę przed ryzykiem walutowym, nie stanowią formalnie zabezpieczenia w rozumieniu MSSF 9, w związku z tym traktowane są jako instrumenty przeznaczone do obrotu (instrumenty pochodne handlowe).
Wszystkie instrumenty pochodne wyceniane są w wartości godziwej, ustalanej na podstawie danych pochodzących z rynku (kursy walut, stopy procentowe). Wartość godziwa definiowana jest jako cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny. Grupa Kapitałowa nie dokonywała wyceny aktywów i zobowiązań finansowych – ich wartość uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
Grupa zarządza ryzykiem zmiany przepływów pieniężnych wynikających z transakcji w walutach obcych poprzez instrumenty pochodne FX Forward, FX Swap oraz w szczególnych przypadkach także poprzez inne instrumenty finansowe takie jak np. kredyty. Skutkiem ekonomicznym stosowania tych instrumentów jest zabezpieczenie ryzyka zmienności kursów walutowych. Grupa zawiązuje relacje zabezpieczające (zabezpieczenie przepływów pieniężnych), aby zredukować wpływ zmienności wyceny instrumentów finansowych na wynik finansowy, wynikający ze zmian kursów walut.
Grupa w ramach Polityki Zarządzania Ryzykiem Walutowym zdefiniowała poziom zabezpieczenia jako system limitów wewnętrznych (apetyt na ryzyko), z uwzględnieniem zmienności kursów walut na rynku, wyznaczający poziom maksymalnej ekspozycji netto jako otwartej oraz ustaliła maksymalny poziom odchyleń kursów walutowych w ciągu dnia lub miesiąca. Dokonywane jest obligatoryjne zabezpieczenie pozostałej części ekspozycji. W braku odmiennych postanowień we właściwej strategii, zabezpieczenie może być dokonywane do 100% otwartej pozycji.
Zabezpieczane może być ryzyko walutowe w szczególności związane z parami EUR/PLN i GBP/PLN.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała w swoim portfelu aktywne kontrakty forward na łączną kwotę:
34 427 tys. euro (wycena w zł: -805,3 tys. zł) o okresie zapadalności: od kwietnia 2023 roku do grudnia 2023 roku.
Grupa posiada długą pozycję walutową w EUR i GBP z działalności operacyjnej wynikającą z nadwyżki przychodów ze sprzedaży w EUR i GBP lub indeksowanych do kursu EUR/PLN i GBP/PLN nad ponoszonymi kosztami operacyjnymi w EUR i GBP lub indeksowanymi do kursu EUR/PLN i GBP/PLN.
Grupa zakłada utrzymanie się w przyszłości trwałej nadwyżki przychodów ze sprzedaży w EUR i GBP nad ponoszonymi kosztami w EUR i GBP lub wzrostu tej nadwyżki wynikającej ze wzrostu biznesu Grupy w Europie Zachodniej.
Stosując strategię zabezpieczenia naturalnego jako instrumentu ograniczającego ekspozycję na ryzyko walutowe, Grupa pozyskuje również finansowanie w walucie odpowiadającej długiej pozycji walutowej z działalności operacyjnej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W celu odzwierciedlenia w sprawozdaniu finansowym sposobu, w jaki finansowanie w walucie obcej ogranicza ekspozycję walutową, Grupa ustanawia powiazanie zabezpieczające w modelu zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Istotą zabezpieczenia jest neutralizacja wpływu różnic kursowych z tytułu spłaty finansowania w EUR lub GBP w powiązaniu z różnicami kursowymi od przychodów ze sprzedaży, a następnie zaprezentowanie efektu zabezpieczenia w przychodach/kosztach finansowych. W okresie objętym sprawozdaniem instrumentem zabezpieczającym są przyszłe przepływy pieniężne z tytułu spłat rat kapitałowych od zobowiązań kredytowych w EUR, zabezpieczające przyszłe przychody denominowane w EUR w kwocie 31 313 tys. EUR.
W ramach ustanowionego powiązania planowane transakcje będą miały miejsce i będą miały wpływ na wynik netto w okresach spłaty poszczególnych rat kredytu i zobowiązania tj. od lutego 2023 roku do grudnia 2025 roku. Skumulowane różnice kursowe z wyceny w/w instrumentu zabezpieczającego w kwocie 17 440 tys. złotych (po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego 14 126 tys. złotych) (zmniejszenie kapitałów) zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Pozostałe kapitały”.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym wystąpiło przeniesienie kwot skumulowanych w kapitale jako zwiększenie wyniku netto w kwocie 1 012 tys. złotych (po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 820 tys. złotych).
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Rachunki bankowe | 74 619 | 62 011 |
Rachunki bankowe walutowe | 31 985 | 37 573 |
Gotówka w kasie | 124 | 124 |
Depozyty krótkoterminowe | 9 552 | 23 871 |
Pozostałe środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych | 62 | 32 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 116 342 | 123 611 |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała środki pieniężne podlegające ograniczeniom w dysponowaniu na wartość: 1 506 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość sprawozdawcza zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości księgowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.
Na dzień 31.12.2022 roku Grupa nie posiadała aktywów zaklasyfikowanych jako Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Jednostki Dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Pozostałe kapitały mogą obejmować:
kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami oraz
kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących:
przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej (patrz podpunkt dotyczący rzeczowych aktywów trwałych),
wycenę aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży (patrz podpunkt dotyczący instrumentów finansowych) ,
wycenę instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne (patrz podpunkt dotyczący rachunkowości zabezpieczeń),
różnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych (patrz podpunkt dotyczący transakcji w walutach obcych),
udział w dochodach całkowitych jednostek wycenianych metodą praw własności (patrz podpunkt dotyczący inwestycji w jednostkach stowarzyszonych).
W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami Walnego Zgromadzenia) oraz wynik finansowy bieżącego roku. Wszystkie transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”. Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał podstawowy Wielton S.A. wynosił 12 075 tys. zł i dzielił się na 60 375 000 akcji o wartości nominalnej 0,20 zł każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone. W ciągu 2022 roku wartość kapitału Spółki nie uległa zmianie. Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Akcje wyemitowane i w pełni opłacone: | ||
Liczba akcji na początek okresu | 60 375 000 | 60 375 000 |
Emisja akcji dla programu płatności akcjami | - | - |
Emisja akcji | - | - |
Umorzenie akcji (-) | - | - |
Liczba akcji na koniec okresu | 60 375 000 | 60 375 000 |
Wielton S.A. jest spółką, w której większościowym akcjonariuszem są pośrednio bracia Mariusz Szataniak i Paweł Szataniak. Panowie Mariusz i Paweł Szataniak kontrolują łącznie 50,97% akcji w kapitale zakładowym Spółki i ogólnej liczbie głosów na WZ poprzez:
22 714 618 akcji/głosów, tj. 37,62% kapitału zakładowego/ogólnej liczby głosów, posiadanych przez MP Inwestors S.a r.l., podmiot zależny od FORUM 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, którego wszystkie certyfikaty inwestycyjne objęte są przez Mariusza i Pawła Szataniak,
8 058 300 akcji/głosów, tj. 13,35% kapitału zakładowego/ogólnej liczby głosów, posiadanych przez MPSZ Sp. z o.o., której jedynymi wspólnikami posiadającymi po 50% udziałów w kapitale zakładowym są Mariusz i Paweł Szataniak.
Strukturę akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów Spółki Wielton S.A. na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania przedstawia poniższa tabela:
| Liczba akcji/liczba głosów na WZ | % udział w ogólnej liczbie głosów oraz w kapitale zakładowym |
MP Inwestors S.a r.l. * | 22 714 618 | 37,62% |
MPSZ Sp. z o.o.** | 8 058 300 | 13,35% |
Łukasz Tylkowski | 5 870 018 | 9,72% |
VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych wraz z podmiotem zależnym*** | 3 536 505 | 5,86% |
Pozostali | 20 195 559 | 33,45% |
Ogólna liczba akcji | 60 375 000 | 100,00% |
* MP Inwestors S.à r.l. jest podmiotem zależnym od Forum 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (jedyny wspólnik MP Inwestors S.à r.l.).
Posiadaczami wszystkich certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez Forum 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty są Mariusz Szataniak i Paweł Szataniak.
Mariusz Szataniak i Paweł Szataniak posiadają ponadto po 50% udziałów w spółce MPSz sp. z o.o. oraz stanowią cały skład jej zarządu.
Mariusz Szataniak i Paweł Szataniak oraz MP Inwestors S.à r.l. i MPSz sp. z o.o. są stronami umowy o współpracy, która ma charakter porozumienia w rozumieniu art. 87 ust. 1 pkt 5 i 6 Ustawy o ofercie publicznej (...) dotyczącego akcji Wielton S.A. („Porozumienie”). Zgodnie z treścią Porozumienia:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
- MP Inwestors S.à r.l. ma m.in. prawo do wykonywania prawa głosu z wszystkich udziałów w kapitale zakładowym MPSz sp. z o.o. oraz do powoływania i odwoływania większości członków zarządu MPSz sp. z o.o., przez co jest podmiotem dominującym spółki MPSz sp. z o.o. w rozumieniu Ustawy o ofercie publicznej (…),
- MPSz sp. z o.o. jest zobowiązana do wykonywania prawa głosu z posiadanych przez siebie akcji Wielton S.A. na walnych zgromadzeniach Wielton S.A. w sposób zgodny z instrukcjami przekazanymi przez MP Inwestors S.à r.l.
** Forum 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty będący podmiotem dominującym - jedynym wspólnikiem MP Inwestors S.à r.l. oraz VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych są funduszami zarządzanymi przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych - Forum TFI S.A.
Informacja o ustanowionych zastawach na akcjach Spółki
Akcje posiadane bezpośrednio przez MP Inwestors S.à r.l., są przedmiotem zastawu – zgodnie z zawiadomieniem przekazanym Spółce przez ten podmiot z dnia 11 sierpnia 2022 roku pomiędzy MP Inwestors S.à r.l., jako zastawcą, a Bankiem Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, jako zastawnikiem, zawarta została umowa zastawu rejestrowego i zastawu finansowego na akcjach, na podstawie której ustanowiono zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na 22 714 618 akcjach Spółki posiadanych przez MP Inwestors S.à r.l. Zastawcy nadal przysługuje prawo głosu z ww. akcji Spółki, zastawnik ma natomiast prawo wykonywania prawa głosu na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez MP Inwestors S.à r.l. po wystąpieniu tzw. przypadku naruszenia w rozumieniu umowy kredytów zawartej w dniu 10 sierpnia 2022 roku pomiędzy MP Inwestors S.à r.l. a Bankiem Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna.
W 2022 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wielton nie przeprowadziły emisji papierów wartościowych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych | Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | Instrumenty zabezpieczające przepływy pien. | Zyski straty aktuarialne | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagr. | Udział w innych dochodach całk. jednostek wycenianych metodą praw wł. | Inne całkowite dochody razem | Kapitał z wyceny programów płatności akcjami | Rozliczenie transakcji połączenia w grupie | Pozostałe kapitały razem | |
Saldo na początek okresu | -37 112 | - | -14 003 | - | 22 010 | - | -29 105 | - | -445 | -29 550 |
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program płatności akcjami) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych | 444 | - | - | - | - | 444 | - | - | 444 | |
Inne całkowite dochody brutto | - | - | 154 | - | - 6 850 | - | - 6 696 | - | - | -6 696 |
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-) | - | - | -29 | - | - | - | -29 | - | - | -29 |
Przeniesienie innych całkowitych dochodów do zysków zatrzymanych (-) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Wycena zobowiązania do odkupu pozostałych udziałów | - | - | - | - | - | - | - | - | -11 995 | -11 995 |
Zmiana struktury grupy kapitałowej | - | - | - | - | - | - | - | - | 22 379 | 22 379 |
Saldo na koniec okresu | -36 668 | -13 878 | - | 15 160 | - | -35 386 | - | 9 939 | -25 447 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych | Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | Instrumenty zabezpieczające przepływy pien. | Zyski straty aktuarialne | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagr. | Udział w innych dochodach całk. jednostek wycenianych metodą praw wł. | Inne całkowite dochody razem | Kapitał z wyceny programów płatności akcjami | Rozliczenie transakcji połączenia w grupie | Pozostałe kapitały razem | |
Saldo na początek okresu | -37 112 | - | -17 413 | - | 16 192 | - | -38 333 | - | -445 | -38 779 |
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program płatności akcjami) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Emisja opcji na akcje | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Inne całkowite dochody brutto | - | - | 4 210 | - | 5 818 | - | 10 028 | - | - | 10 028 |
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-) | - | - | -800 | - | - | - | -800 | - | - | -800 |
Przeniesienie innych całkowitych dochodów do zysków zatrzymanych (-) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Wycena zobowiązania do odkupu pozostałych udziałów | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zmiana struktury grupy kapitałowej | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Saldo na koniec okresu | -37 112 | -14 003 | - | 22 010 | - | -29 105 | - | -445 | -29 550 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W dniu 23 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Wielton S.A. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku za rok obrotowy obejmujący okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku (Uchwała ZWZ).
Zgodnie z podjętą Uchwałą ZWZ ustalono następujący Warunek Wypłaty Dywidendy z zysku za 2021 rok: banki kredytujące tj. Bank Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas Bank Polska S.A. i PKO Bank Polski S.A., działające w konsorcjum, nie sprzeciwią się przeznaczeniu na dywidendę kwoty 12 075 000 zł z zysku netto Spółki za 2021 rok.
W Uchwale ZWZ ustalono, iż w przypadku spełnienia Warunku Wypłaty Dywidendy zysk netto Spółki w kwocie 36 708 206,98 zł osiągnięty przez Spółkę w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2021 roku zostanie podzielony w ten sposób, że:
kwota 12 075 000 zł zostanie przeznaczona na dywidendę (tj. 0,20 zł na akcję);
kwota 20 000 000 zł zostanie przeznaczona na kapitał rezerwowy na sfinansowanie nabywania przez Spółkę akcji własnych,
kwota 4 633 206,98 zł zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy.
W przypadku spełnienia Warunku Wypłaty Dywidendy ustalono:
dzień dywidendy na 23 września 2022 roku;
wypłatę dywidendy w dwóch ratach w następujących terminach:
w dniu 4 października 2022 roku – wypłata kwoty 6 037 500 zł tytułem pierwszej raty dywidendy (tj. 0,10 zł na akcję), oraz;
w dniu 21 grudnia 2022 roku – wypłata kwoty 6 037 500 zł tytułem drugiej raty dywidendy (tj. 0,10 zł na akcję).
Dywidendą objętych miało zostać 60 375 000 akcji Spółki.
Zgodnie z Uchwałą ZWZ ustalono, iż w przypadku braku spełnienia się Warunku Wypłaty Dywidendy do dnia 16 września 2022 roku zysk netto Spółki za rok 2021 w kwocie 36 708 206,98 zł osiągnięty przez Spółkę w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2021 zostanie podzielony w ten sposób, że:
kwota 20 000 000 zł zostanie przeznaczona na kapitał rezerwowy na sfinansowanie nabywania przez Spółkę akcji własnych, oraz;
kwota 16 708 206,98 zł zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy.
W dniu 15 września 2022 roku Zarząd Wielton S.A. podjął uchwałę, w której stwierdził, iż:
kredytodawcy Spółki tj. Bank Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas Bank Polska S.A. i PKO Bank Polski S.A., działający w konsorcjum, nie wyrazili sprzeciwu wobec wypłaty dywidendy w przypadku spełnienia warunków ustalonych w umowie kredytowej zawartej w dniu 14 grudnia 2018 roku (z późniejszymi zmianami),
z dokonanej przez Spółkę analizy wynika, że nie są spełnione ww. warunki do wypłaty dywidendy z zysku netto Spółki za 2021 rok.
W związku z powyższym Zarząd Spółki stwierdził brak spełnienia Warunku Wypłaty Dywidendy przewidzianego w Uchwale ZWZ z dnia 23 czerwca 2022 roku.
Zgodnie z treścią Uchwały ZWZ wobec braku spełnienia Warunku Wypłaty Dywidendy zysk netto Spółki w kwocie 36 708 206,98 zł osiągnięty w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2021 roku został podzielony w ten sposób, że:
kwota 20 000 000 zł została przeznaczona na kapitał rezerwowy na sfinansowanie nabywania przez Spółkę akcji własnych,
kwota 16 708 206,98 zł została przeznaczona na kapitał zapasowy.
Utworzenie kapitału rezerwowego ma na celu sfinansowanie przeprowadzenia w przyszłości skupu akcji własnych jako formy dystrybucji zysku, przy czym na chwilę obecną nie zostały podjęte żadne decyzje wykonawcze w tym zakresie. Szczegółowe zasady skupu akcji, o których mowa w art. 362 § 1 pkt 8 Kodeksu spółek handlowych, powinny zostać określone przez kolejne Walne Zgromadzenie Spółki.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Transakcje z niekontrolującymi są rozliczane przez kapitał (zyski zatrzymane), zgodnie z postanowieniami MSSF 10.
Prezentowane w kapitale własnym Grupy udziały niedające kontroli odnoszą się do następujących jednostek zależnych:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Langendorf | 4 802 | 4 039 |
Lawrence David | - | 21 603 |
Guillén | 6 146 | - |
Aberg Axles | -301 | - |
Aberg Connect | 11 | - |
Udziały niedające kontroli razem | 10 657 | 25 642 |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu transakcji wpływających na strukturę Grupy oraz z tytułu rozliczenia dochodów całkowitych w części przypadającej na podmioty niekontrolujące, co prezentuje poniższa tabela:
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
Saldo na początek okresu | 25 642 | 23 931 |
Zmiana struktury Grupy (transakcje z podmiotami niekontrolującymi): | -23 124 | |
Objęcie kontroli - początkowe ustalenie udziałów niedających kontroli (+) | - | - |
Sprzedaż jednostek zależnych poza Grupę - rozliczenie udziałów niedających kontroli (-) | - | - |
Nabycie przez Grupę udziałów niedających kontroli (-) | 6 175 | - |
Sprzedaż przez Grupę kapitałów jednostek zależnych na rzecz niekontrolujących, bez utraty kontroli (+) | - | - |
Dochody całkowite: | ||
Zysk (strata) netto za okres (+/-) | 149 | 382 |
Pozostałe całkowite dochody za okres (po opodatkowaniu) (+/-) | 1 815 | 1 328 |
Inne zmiany | - | - |
Saldo udziałów niedających kontroli na koniec okresu | 10 657 | 25 642 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
leasing finansowy,
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz
pochodne instrumenty finansowe.
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta. Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.
Wartość zobowiązań prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik – przeznaczone do obrotu (ZWG-O),
zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej (ZWG-W),
zobowiązania finansowe wycenione według zamortyzowanego kosztu (ZZK),
instrumenty pochodne zabezpieczające (IPZ),
ZWG-O | ZWG-W | ZZK | IPZ | Poza MSSF 9 | Razem | |
Długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 246 232 | - | 57 264 | 303 496 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe) | - | - | 216 939 | - | - | 216 939 |
Leasing (długoterminowy) | - | - | - | - | 50 211 | 50 211 |
Pozostałe zobowiązania | - | - | 29 293 | - | 7 053 | 36 346 |
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 974 962 | 805 | 126 897 | 1 102 664 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | - | - | 653 479 | - | 108 385 | 761 864 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe) | - | - | 321 483 | - | - | 321 483 |
Leasing (krótkoterminowy) | - | - | - | - | 18 512 | 18 512 |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | 805 | - | 805 |
Kategoria zobowiązań finansowych razem | - | - | 1 221 194 | 805 | 184 160 | 1 406 159 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
ZWG-O | ZWG-W | ZZK | IPZ | Poza MSSF 9 | Razem | |
Długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 375 153 | - | 45 416 | 420 569 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe) | - | - | 364 882 | - | - | 364 882 |
Leasing (długoterminowy) | - | - | - | - | 37 922 | 37 922 |
Pozostałe zobowiązania | - | - | 10 271 | - | 7 494 | 17 765 |
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 741 921 | 5 013 | 101 402 | 848 336 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | - | - | 685 437 | - | 85 307 | 770 744 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe) | - | - | 56 484 | - | - | 56 484 |
Leasing (krótkoterminowy) | - | - | - | - | 16 095 | 16 095 |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | 5 013 | - | 5 013 |
Kategoria zobowiązań finansowych razem | - | - | 1 117 074 | 5 013 | 146 818 | 1 268 905 |
Grupa Kapitałowa nie zalicza żadnych instrumentów z klasy kredytów i pożyczek do zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik. Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:
Zobowiązania długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: | ||
Kredyty w rachunku kredytowym | 174 702 | 189 090 |
Kredyty w rachunku bieżącym | - | 129 887 |
Pożyczki długoterminowe | 42 237 | 45 905 |
Dłużne papiery wartościowe | - | - |
Długoterminowe kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem | 216 939 | 364 882 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: | ||
Kredyty w rachunku kredytowym | 64 159 | 32 969 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 152 196 | 11 778 |
Pożyczki krótkoterminowe | 45 912 | 11 738 |
Dłużne papiery wartościowe | 59 216 | 56 484 |
Krótkoterminowe kredyty, pożyczki, instrumenty dłużne | 321 483 | 56 484 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Dane na 31.12.2022
Wyszczególnienie | Waluta | Oprocentowanie | Termin wymagalności | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Część krótkoterminowa | Część długoterminowa | |
Konsorcjum BNP Paribas Bank Polska S.A.; BGK; PKO BP S.A.: | 12.12.2025 | 515 000 | ||||||
-kredyty w rachunku bieżącym PLN, EUR | PLN | WIBOR 1M + marża, WIBOR 3M + marża | 14.12.2023 | 144 371 | 144 371 | - | ||
-kredyty w rachunku kredytowym EUR | EUR | stała stopa | 12.12.2025 | 118 145 | 20 702 | 97 443 | ||
-kredyty w rachunku kredytowym EUR | EUR | EURIBOR 3M + marża | 12.12.2025 | 28 128 | 4 872 | 23 256 | ||
-kredyty w rachunku kredytowym PLN | PLN | WIBOR 3M + marża | 12.12.2025 | 46 019 | 8 076 | 37 943 | ||
PKO BP S.A., kredyt obrotowy | PLN | WIBOR 1M + marża | 05.04.2024 | 30 000 | 29 994 | 22 550 | 7 444 | |
KUKE Finance S.A., faktoring z regresem | PLN | SONIA + marża | nieokreślony | 60 000 | 59 216 | 59 216 | - | |
Caisse d'Epargne, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 05.09.2027 | 3 000 | 8 958 | 1 928 | 7 030 | |
Bpifrance DOS0062629/00, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 30.09.2025 | 1 581 | 4 449 | 1 533 | 2 916 | |
Bpifrance DOS0078400/00, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 31.10.2025 | 1 581 | 4 449 | 1 524 | 2 925 | |
BNP Paribas, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 31.10.2029 | 3 860 | 17 888 | 2 600 | 15 289 | |
BNP Paribas, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 10 000 | 30 451 | 30 451 | - | |
Sparkasse VEST, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 800 | - | - | - | |
Sparkasse VEST, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 30.11.2024 | 1 100 | 1 194 | 437 | 757 | |
Sparkasse VEST, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 100 | 17 | 17 | - | |
Sparkasse VEST, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 30.01.2025 | 1 200 | 751 | 346 | 405 | |
Sparkasse VEST, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 30.10.2026 | 750 | 869 | 207 | 662 | |
Sparkasse VEST, kredyt obrotowy (pomocowy dla przedsiębiorców) | EUR | marża | 30.06.2025 | 2 000 | 4 690 | 2 345 | 2 345 | |
National Bank, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 2 000 | 7 455 | 7 455 | - | |
GEFA, finansowanie stocku | EUR | marża | nieokreślony | 650 | 726 | 726 | - | |
Deutsche Factoring Bank, faktoring | EUR | marża | nieokreślony | 600 | 353 | 353 | - | |
BBVA, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 22.04.2027 | 600 | 2 448 | 554 | 1 894 | |
CDTI, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 31.07.2028 | 490 | 2 961 | 495 | 2 466 | |
CDTI, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 12.02.2027 | 273 | 888 | 197 | 691 | |
IBERCAJA, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 23.09.2027 | 500 | 1 868 | 386 | 1 482 | |
BBVA, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 21.01.2025 | 1 300 | 2 563 | 1 225 | 1 338 | |
IBERCAJA, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 1 000 | 3 517 | 3 517 | - | |
Bankinter, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 1 000 | - | - | - | |
Caixbank, kredyt obrotowy | EUR | marża | nieokreślony | 1 300 | 1 407 | 1 407 | - | |
Caixbank, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 14.11.2027 | 200 | 923 | 177 | 746 | |
Caixbank, factoring bez regresu | EUR | marża | nieokreślony | 1 000 | - | - | - | |
HSBC, kredyt obrotowy | GBP | stopa bazowa + marża | 09.2023 | 1 000 | - | - | - | |
HSBC HP, kredyt inwestycyjny | GBP | marża | 31.03.2025 | 3 674 | 13 724 | 3 816 | 9 908 | |
Razem | 538 422 | 321 483 | 216 939 | |||||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Dane na 31.12.2021
Wyszczególnienie | Waluta | Oprocentowanie | Termin wymagalności | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Część krótkoterminowa | Część długoterminowa |
kredyt w rachunku bieżącym | PLN | WIBOR1M + marża, WIBOR3M + marża | 14.12.2023 | - | 129 887 | - | 129 887 |
kredyt w rachunku kredytowym EUR | EUR | stała stopa | 12.12.2025 | 29 723 | 136 018 | 20 320 | 115 698 |
kredyt w rachunku kredytowym PLN | PLN | WIBOR3M + marża | 12.12.2025 | - | 53 741 | 7 892 | 45 849 |
kredyt w rachunku kredytowym EUR | EUR | EURIBOR3M + marża | 12.12.2025 | 7 060 | 32 300 | 4 757 | 27 543 |
PKO BP, BNP Paribas | PLN | WIBOR1M + marża | 31.12.2021 | - | - | - | - |
Caisse d’Epargne, kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 05.09.2027 | 2 306 | 10 606 | 1 890 | 8 716 |
Bpifrance DOS0062629/00, kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 31.03.2025 | 1 186 | 5 454 | 1 140 | 4 314 |
Bpifrance DOS0078400/00, kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 31.10.2025 | 1 265 | 5 817 | 1 510 | 4 308 |
BNP Paribas | EUR | Marża | 08.11.2029 | 3 860 | 17 759 | 237 | 17 517 |
Sparkasse VEST kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 263 | 1 210 | 1 210 | |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.11.2024 | 379 | 1 741 | 516 | 1 226 |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.01.2025 | 237 | 1 090 | 339 | 751 |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.10.2026 | 232 | 1 065 | 203 | 862 |
Sparkasse VEST kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 73 | 335 | 335 | |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.12.2021 | - | - | - | - |
Sparkasse VEST kredyt obrotowy | EUR | Marża | 30.06.2025 | 1 500 | 6 899 | 2 300 | 4 599 |
GEFA – finansowanie stocku | EUR | Marża | nieokreślony | 431 | 1 984 | 1 984 | - |
Faktoring | EUR | Marża | nieokreślony | 85 | 391 | 391 | - |
National Bank kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 1 212 | 5 576 | 5 576 | - |
National Bank kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 362 | 1 664 | 1 664 | - |
HSBC | GBP | stopa bazowa + marża | 31.01.2023 | 474 | 2 602 | 2 602 | - |
HSBC kredyt inwestycyjny | GBP | Marża | 01.01.2025 | 953 | 5 226 | 1 620 | 3 606 |
Razem | 421 366 | 56 484 | 364 882 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zaciągnięte przez Grupę Kapitałową zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz z tytułu leasingu finansowego objęte są następującymi zabezpieczeniami spłaty (według stanu na dzień 31.12.2022):
Rodzaj zabezpieczenia | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Hipoteka umowna łączna na nieruchomościach | 772 500 | 772 500 |
Hipoteka umowna łączna na prawach własności lub użytkowania wieczystego | 45 000 | - |
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – maszynach i urządzeniach Wielton S.A. znajdujących się w następujących lokalizacjach: przy ul. Żołnierzy Niezłomnych 10A, 98-300 Wieluń; przy u. Fabrycznej 8, 98-300 Wieluń oraz przy ul. Rymarkiewicz 6, 98-300 Wieluń. | 70 355 | 75 014 |
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – zapasach (materiałach, półproduktach i produktach w toku oraz produktach gotowych) Wielton S.A. | 135 500 | 135 500 |
Przelew praw Wielton S.A. z Umów Handlowych | 95 500 | 95 500 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Langendorf | 21 915 | 8 159 |
Zastaw na aukcjach Wielton S.A. we Fruehauf i rachunku dywidendy prowadzonym dla Wielton S.A. (umowa z dn 14.12.2018) | 93 568 | 93 568 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Viberti Rimorchi z dnia 11.01.2019 | 42 | 42 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Lawrence David Limited (umowa z dn 14.12.2018) | 131 458 | 129 788 |
Umowa podporządkowania z dn 31.01.2019 | 28 217 | 36 795 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w OOO WIELTON (umowa z dn 29.04.2019) | 116 | 116 |
Gwarancja BGK | 24 000 | 10 000 |
Gwarncja KUKE | 48 000 | - |
Hipoteka na nieruchomości Wirrigen | 14 384 | 14 106 |
Hipoteka na nieruchomości Bahnhofstrasse | 14 539 | 14 258 |
Przewłaszczenie zapasów i towarów na zabezpieczenie | - | - |
Globalna cesja należności | - | - |
Poręczenie KfW | 4 690 | 9 199 |
Zastaw na przedsiębiorstwie oraz hipoteki na nieruchomościach Lawrence David (debenture) | 292 387 | 232 092 |
Zastaw na przedsiębiorstwie oraz hipoteki na nieruchomościach Roscope Limited (debenture) | - | 31 232 |
Poręczenie Roscope Limited na rzecz banku za wszystkie zobowiązania | - | 5 485 |
Razem | 1 792 171 | 1 663 354 |
Na 31 grudnia 2022 następujące aktywa Grupy Kapitałowej stanowiły zabezpieczenie spłaty zobowiązań:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Wartości niematerialne | 34 492 | 37 462 |
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym w leasingu | 250 404 | 250 826 |
Aktywa finansowe (inne niż należności) | 247 099 | 231 673 |
Zapasy | 219 521 | 225 145 |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne | 211 701 | 134 770 |
Wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie razem | 963 217 | 879 876 |
Na 31 grudnia 2022 roku Grupa nie naruszyła warunków umów kredytowych, pożyczek, innych instrumentów dłużnych lub nie otrzymała informacji o ich naruszeniu.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Stan na początek okresu | Spłata | Zaciąg-nięcie | Odsetki z ubiegłego roku | Odsetki niezapła-cone | Prowizje | Przejęcie kontroli | Nowy leasing | Zakoń-czenie leasingu | Zmiana kursów walut | Inne | Reklasy-fikacja | Stan na koniec okresu | |
Długoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 364 882 | -7 501 | 42 036 | -162 | -348 | -183 | 7 454 | - | - | 994 | -130 371 | -59 861 | 216 939 |
Leasing | 37 922 | -11 258 | 19 548 | - | 1 379 | - | - | 3 198 | - | 258 | -25 | -811 | 50 211 |
Krótkoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 56 484 | -160 204 | 237 235 | -128 | 972 | 999 | 2 492 | - | - | 1 006 | 127 766 | 59 861 | 321 483 |
Leasing | 16 095 | -7 274 | 7 407 | - | 496 | - | - | 498 | -55 | 537 | -4 | 811 | 18 512 |
Pochodne instrumenty | 5 013 | - | - | - | - | - | - | - | - | -3 858 | -349 | - | 805 |
Razem | 480 396 | -191 237 | 306 226 | -290 | 2 499 | 816 | 9 946 | 3 695 | -55 | -1 063 | -2 983 | - | 607 950 |
Stan na początek okresu | Spłata | Zaciąg-nięcie | Odsetki z ubiegłego roku | Odsetki niezapła-cone | Prowizje | Przejęcie kontroli | Nowy leasing | Zakoń-czenie leasingu | Zmiana kursów walut | Inne | Reklasy-fikacja | Stan na koniec okresu | |
Długoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 311 946 | -5 106 | 97 387 | -29 | 229 | -542 | - | - | - | -1 973 | - | -37 030 | 364 882 |
Leasing | 31 205 | -9 850 | 19 658 | -204 | 482 | - | - | - | - | 784 | - | -4 153 | 37 922 |
Krótkoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 95 879 | -90 201 | 10 987 | -42 | 79 | 1 079 | - | - | - | 1 674 | - | 37 030 | 56 484 |
Leasing | 14 656 | -8 915 | 5 649 | - | 217 | - | - | - | - | 334 | - | 4 153 | 16 095 |
Pochodne instrumenty | 5 168 | - | - | - | - | - | - | - | - | -155 | - | - | 5 013 |
Razem | 458 853 | -114 072 | 133 682 | -275 | 1 007 | 538 | - | - | - | 664 | - | - | 480 396 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W 2022 roku Grupa nie zmieniła oszacowania okresu trwania umów leasingu.
Pozostające do spłaty przyszłe minimalne opłaty leasingowe według stanu na dzień 31.12.2021 wynoszą:
do 1 roku | od 1 roku do 5 lat | powyżej 5 lat | Razem | |
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe | 19 048 | 52 461 | 6 345 | 77 854 |
Koszty finansowe (-) | -536 | -4 554 | -4 042 | -9 132 |
Wartość bieżąca (sprawozdawcza) przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu | 18 512 | 47 907 | 2 303 | 68 722 |
do 1 roku | od 1 roku do 5 lat | powyżej 5 lat | Razem | |
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe | 16 489 | 35 180 | 4 027 | 55 697 |
Koszty finansowe (-) | -394 | -1 227 | -59 | -1 679 |
Wartość bieżąca (sprawozdawcza) przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu | 16 095 | 33 953 | 3 968 | 54 017 |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Inne zobowiązania finansowe | 29 293 | 10 271 |
Pozostałe zobowiązania długoterminowe razem bez biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów | 29 293 | 10 271 |
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów | 7 052 | 7 494 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 36 345 | 17 765 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Zobowiązania finansowe (MSSF 9): | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 651 330 | 650 562 |
Inne zobowiązania finansowe | 2 149 | 34 875 |
Razem zobowiązania finansowe | 653 479 | 685 437 |
Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9): | ||
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń | 52 286 | 24 625 |
Przedpłaty i zaliczki otrzymane na dostawy | 30 855 | 41 390 |
Inne zobowiązania niefinansowe | 22 | 37 |
Zobowiązania z tytułu oczekiwanych zwrotów | 15 151 | 13 027 |
Krótkoterminowe bierne rozliczenia międzyokresowe | 10 071 | 6 227 |
Razem zobowiązania niefinansowe | 108 385 | 85 307 |
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | 761 864 | 770 744 |
Wartość zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
W pozycji „Rozliczeń międzyokresowych” zawartej w pasywach prezentowane są przychody przyszłych okresów, w tym również środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie środków trwałych, które rozliczane są zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe” oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Dotacje ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. Dotacja dotycząca danej pozycji kosztowej jest ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Dotacja finansująca składnik aktywów jest stopniowo ujmowana w wyniku jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów. Grupa Kapitałowa dla celów prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odejmuje dotacji od wartości księgowej aktywów, lecz wykazuje dotacje jako przychody przyszłych okresów w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”.
Bierne Rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Pasywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Dotacje otrzymane | 9 842 | 2 260 | 12 102 |
Inne rozliczenia | 229 | 4 792 | 5 021 |
Bierne rozliczenia międzyokresowe razem | 10 071 | 7 052 | 17 123 |
Bierne rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Pasywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Dotacje otrzymane | 5 943 | 7 494 | 13 437 |
Inne rozliczenia | 284 | - | 284 |
Bierne rozliczenia międzyokresowe razem | 6 227 | 7 494 | 13 721 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Na dzień 31.12.2021 roku w pozycji Dotacje otrzymane ujęte były:
dotacja z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do projektu „Opracowanie technologii produkcji kompletnej naczepy do przewozu żywności w warunkach chłodniczych o ulepszonych parametrach technicznych” w części krótkoterminowej w kwocie 486 tys. zł oraz w części długoterminowej w kwocie 4 792 tys. zł.;
dofinansowanie projektu pt.: „Opracowanie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczepy typu furgon-chłodnia do przewozu towarów w warunkach chłodniczych” w ramach Programu sektorowego INNOMOTO finansowanego ze środków Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” POIR 2014-2020 w części krótkoterminowej w kwocie 5 270 tys. zł;
dofinansowanie projektu: „Opracowanie technologii hydroformowania wybranych elementów naczepy celem stworzenia innowacyjnej naczepy INNFLEXTRAILER” w ramach działania 1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w części krótkoterminowej w kwocie 4 034 tys. zł.
Opis pozycji znajduje się w nocie nr 7.8.2.
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują następujące tytuły:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty,
rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień sprawozdawczy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy nie podlega dyskontowaniu.
W Grupie nie są tworzone rezerwy z tytułu nagród jubileuszowych, ponieważ regulaminy wynagradzania pracowników obowiązujące w Grupie nie przewidują tego rodzaju wypłat. Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie, pracownicy Spółek Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników. Zgodnie z MSR 19 Grupa klasyfikuje odprawy emerytalne jako inne długoterminowe świadczenia pracownicze. Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu przyszłych wypłat odpraw emerytalnych jest szacowana przez niezależnego aktuariusza bądź samodzielnie przez daną Spółkę zgodnie z wymogami MSR 19. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia sprawozdawczego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. Skutki wyceny na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych są ujmowane w wyniku w kosztach wynagrodzeń.
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:
Zobowiązania i rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 62 519 | - | 62 519 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 14 503 | - | 14 503 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 26 560 | - | 26 560 |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 21 456 | - | 21 456 |
Długoterminowe świadczenia pracownicze | - | 6 212 | 6 212 |
Rezerwy na odprawy emerytalne | - | 6 212 | 6 212 |
Razem świadczenia pracownicze | 62 519 | 6 212 | 68 731 |
Zobowiązania i rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 49 226 | - | 49 226 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 23 096 | - | 23 096 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 12 519 | - | 12 519 |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 13 611 | - | 13 611 |
Długoterminowe świadczenia pracownicze | - | 6 969 | 6 969 |
Rezerwy na odprawy emerytalne | - | 6 969 | 6 969 |
Razem świadczenia pracownicze | 49 226 | 6 969 | 56 195 |
Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w poszczególnych Spółkach. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez niezależnego aktuariusza bądź samodzielnie przez daną Spółkę Grupy tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Podsumowanie świadczeń, kwotę rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze | Odprawy emerytalne | Nagrody jubileuszowe | Pozostałe | Razem |
Stan rezerw na początek okresu | 6 969 | - | - | 6 969 |
Zmiany ujęte w wyniku: | ||||
Koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia | 2 162 | - | - | 2 162 |
Koszty odsetek | -1 998 | - | - | -1 998 |
Ponowna wycena zobowiązania | -93 | - | - | -93 |
Wypłacone świadczenia (-) | -939 | - | - | -939 |
Zmiany bez wpływu na wynik: | - | - | ||
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 111 | - | - | 111 |
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu | 6 212 | - | - | 6 212 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze | Odprawy emerytalne | Nagrody jubileuszowe | Pozostałe | Razem |
Stan rezerw na początek okresu | 8 290 | - | - | 8 290 |
Zmiany ujęte w wyniku: | ||||
Koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia | -1 070 | - | - | -1 070 |
Koszty odsetek | -413 | - | - | -413 |
Ponowna wycena zobowiązania | 191 | - | - | 191 |
Wypłacone świadczenia (-) | - | - | - | - |
Zmiany bez wpływu na wynik: | ||||
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | -29 | - | - | -29 |
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu | 6 969 | - | - | 6 969 |
Wielton S.A. stosuje stopę dyskontową 6,7 % - w oparciu o rynkową rentowność 10 – letnich obligacji skarbowych.
Jako długookresową, roczną stopę wzrostu wynagrodzeń przyjęto nominalnie w Wielton S.A. 4,5%.
W poniższej tabeli pokazano wpływ zmiany założeń w Wielton S.A. na wartość zobowiązań z tytułu rezerw na odprawy emerytalne według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna. Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:
udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej produktów i wykonanych usług, toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,
restrukturyzacja, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy,
premie dla Zarządu.
Rezerwę na udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej prezentowane są w pozycji „Pozostałe rezerwy krótkoterminowe”. Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy. W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych w ramach alokacji kosztu połączenia zgodnie z MSSF 3 (patrz podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych).Grupa prezentuje również informację o warunkowych zobowiązaniach z tytułu opłat leasingowych wynikających z umów leasingu operacyjnego.Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.
Dane na dzień 31.12.2022
Rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 11 811 | - |
Rezerwa na używane pojazdy | 820 | - |
Rezerwa na ochronę środowiska | 400 | - |
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego | 438 | - |
Rezerwa na prowizje handlowe | 306 | - |
Rezerwa na usługi Transportowe | 656 | - |
Rezerwa na usługi prawne | 1 066 | - |
Rezerwa na poniesione koszty | - | - |
Rezerwa na inne usługi | 100 | - |
Inne rezerwy | 9 310 | 50 |
Pozostałe rezerwy razem | 24 907 | 50 |
Rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 9 640 | - |
Rezerwa na używane pojazdy | 1 001 | - |
Rezerwa na ochronę środowiska | 472 | - |
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego | 188 | - |
Rezerwa na prowizje handlowe | 208 | - |
Rezerwa na usługi transportowe | 688 | - |
Rezerwa na usługi prawne | 1 370 | - |
Rezerwa na poniesione koszty | 8 728 | - |
Rezerwa na inne usługi | 2 609 | - |
Inne rezerwy, | 8 003 | 80 |
Pozostałe rezerwy razem | 32 907 | 80 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Nie występuje.
Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak – nie sporządzają publicznie sprawozdania finansowego.
Do najważniejszych pozostałych podmiotów powiązanych Grupa zalicza:
Serwis 44,
Pamapol S.A.,
Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo Warzywnego Sp. z o.o.,
Amerykanka Struktura Sp. z o.o. spółka komandytowa.
Mitmar Sp. z o.o.
Nierozliczone salda należności oraz zobowiązań zazwyczaj regulowane są w środkach pieniężnych.
Nie występują zobowiązania warunkowe wobec podmiotów powiązanych.
Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu Jednostki Dominującej oraz spółek zależnych. Wynagrodzenie kluczowego personelu w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyniosło:
od 01.01.2021 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
11 579 | 8 660 | |
514 | 960 | |
12 093 | 9 620 |
Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Jednostki dominującej przedstawiono w nocie nr 15.2.
Grupa Kapitałowa nie udzieliła kluczowemu personelowi kierowniczemu żadnych pożyczek w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
W 2022 roku Grupa nie dokonała sprzedaży ani zakupu od podmiotów kontrolowanych przez kluczowy personel kierowniczy.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Grupa nie posiada inwestycji w jednostkach zależnych wyłączonych z obowiązku konsolidacji.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty przychodów ze sprzedaży oraz należności od jednostek pozostałych podmiotów powiązanych:
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
2 | - | |
845 | 4 865 | |
847 | 4 865 |
Należności | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
167 | 1 304 | |
167 | 1 304 |
Nie dokonywano odpisów aktualizujących wartość należności od podmiotów powiązanych, w związku z czym nie ujęto z tego tytułu w wyniku żadnych kosztów.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty zakupów oraz zobowiązań wobec jednostek stowarzyszonych, zależnych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:
Zakup - koszty, aktywa | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
24 898 | 27 955 | |
24 898 | 27 955 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Wartość zobowiązań warunkowych według stanu na koniec poszczególnych okresów przedstawia się następująco:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
228 | 224 | |
11 937 | 15 992 | |
12 165 | 16 216 |
W 2022 roku Wielton S.A. ani spółki z Grupy Kapitałowej Wielton nie udzielały ani nie otrzymały innych gwarancji z wyjątkiem gwarancji o których mowa poniżej:
Na dzień 31 grudnia 2022 roku obowiązywała:
udzielona, przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., na wniosek Wielton S.A. gwarancja, w wysokości 48,0 mln zł (tj. 80% kwoty limitu faktoringu) na okres do 30 września 2023 roku na zabezpieczenie umowy faktoringu zawartej pomiędzy Wielton S.A. a KUKE Finance S.A. w dniu 21 kwietnia 2022 roku z późniejszymi zmianami;
udzielona na wniosek Wielton S.A., gwarancja w wysokości 24,0 mln zł (tj. 80% kwoty kredytu) na okres 27 miesięcy, przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach „umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych nr 4/PLG-FGP/2020” z dnia 10 kwietnia 2020 roku z późniejszymi zmianami na zabezpieczenie spłaty umowy kredytu obrotowego z dnia
6 kwietnia 2022 roku, udzielonego przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski Spółkę Akcyjną w wysokości 30,0 mln zł;
wystawiona 23 marca 2020 roku przez włoski bank Banca Nazionale del Lavoro SpA gwarancja fiskalna udzielona, na zlecenie Wielton S.A., na rzecz włoskiego urzędu skarbowego, w oparciu o regwarancję BNP PARIBAS Bank Polska S.A., w wysokości 48,7 tys. euro na zabezpieczenie odzyskania zwróconego VAT-u. Gwarancja została wystawiona w oparciu o umowę kredytu bilateralnego RCF A udzielonego przez BNP PARIBAS Bank Polska S.A., pomniejszając tym samym dostępny limit kredytu RCF A o kwotę udzielonej gwarancji. Okres obowiązywania regwarancji wygasa w pierwszym kwartale 2025 roku;
wystawiona w 2014 roku gwarancja w kwocie 0,3 mln euro udzielona przez Langendorf GmbH na zabezpieczenie zobowiązań Langendorf Service GmbH wynikających z umowy ramowej na finansowanie zakupu pojazdów użytkowych (umowa finansowania stocku), zawartej pomiędzy GEFA Gesellschaft für Absatzfinanzierung mbH oraz Langendorf Service GmbH. Gwarancja wygaśnie wraz z wygaśnięciem umowy, którą zabezpiecza.
W pierwszym kwartale 2022 roku obowiązywała otrzymana w styczniu 2021 roku gwarancja zabezpieczająca spłatę kredytu RCF B, udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), w ramach Umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych nr 4/PLG-FGP/2020 z dnia 10 kwietnia 2020 roku z z późniejszymi zmianami zawartej pomiędzy Wielton S.A. a Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną. Wysokość gwarancji BGK z chwilą podwyższenia kwoty kredytu RCF B nie uległa zmianie i wynosiła 10,0 mln zł; gwarancja obowiązywała do 31 marca 2022 roku.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W dniu 17 stycznia 2023 roku (zdarzenie po dniu bilansowym) Wielton S.A. wystawił gwarancję
w wysokości 0,95 mln euro, na zabezpieczenie umowy pożyczki zawartej pomiędzy Langendorf Polska sp. z o.o. a De Lage Landen Leasing Polska S.A. Okres ważności gwarancji upływa w czwartym kwartale 2029 roku.
W 2022 roku Wielton S.A. a także spółki z Grupy Kapitałowej Wielton nie udzielały ani nie otrzymały innych poręczeń z wyjątkiem poręczeń o których mowa poniżej.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku obowiązywały:
udzielone przez Wielton S.A., w dniu 7 lipca 2022 roku, poręczenie spłaty zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o wynikające z umowy o współpracy z FAM sp. z o.o. do kwoty 50,0 tys. zł;
udzielone przez Langendorf GmbH w dniu 11 lutego 2022 roku poręczenia spłaty zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o wynikające z umowy handlowej z Salzgitter Mannesmann Stahlhandel do kwoty 250 tys. euro. Poręczenia jest skuteczne w stosunku do zobowiązań powstałych
do 31 grudnia 2023 roku;
udzielone, przez Wielton S.A., w dniu 24 maja 2021 roku, poręczenie zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o do kwoty 1,98 mln euro z tytułu umowy leasingu zawartej pomiędzy Langendorf Polska sp. z o.o. a Deutsche Leasing Polska S.A. Poręczenie obowiązuje do 31 grudnia 2027 roku;
poręczenie udzielone przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) na zabezpieczenie zawartej
w dniu 15 kwietnia 2020 roku pomiędzy Langendorf GmbH i Sparkasse Vest umowy pożyczki pomocowej (w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa) w kwocie 2,0 mln euro,
z przeznaczeniem na działalność obrotową na okres do 30 czerwca 2025 roku;
poręczenia udzielone w dniu 31 stycznia 2019 roku przez spółki zależne Fruehauf SAS, Langendorf GmbH, Viberti Rimorchi S.r.l., w dniu 29 kwietnia 2019 roku przez spółkę zależną OOO Wielton oraz w dniu 17 stycznia 2023 roku (zdarzenie po okresie sprawozdawczym) przez Lawrence David Limited (każda z osobna zwana dalej jako Poręczyciel i łącznie jako Poręczyciele) wobec Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Kredytodawcy) na zabezpieczenie terminowego wykonania przez każdego kredytobiorcę (innego niż ten Poręczyciel) wszystkich jego zobowiązań z tytułu umowy kredytu z dnia 14 grudnia 2018 roku z późniejszymi zmianami (Umowa kredytów), o której szczegółowe informacje zamieszczone są w Sprawozdaniu finansowym Wielton S.A. za okres
12 miesięcy od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022, Dodatkowe informacje i objaśnienia
18 Informacja o instrumentach finansowych. Spółki te zobowiązały się wobec Kredytodawców, że dokonają zapłaty poręczonego zobowiązania niezwłocznie na żądanie w przypadku, gdy którykolwiek kredytobiorca (inny niż ten Poręczyciel) nie zapłaci w terminie jakiejkolwiek kwoty należnej na podstawie Umowy kredytów. Łączna odpowiedzialność Poręczycieli z tytułu udzielonych poręczeń ograniczona jest, w stosunku do każdego Kredytodawcy, do kwoty stanowiącej 150% sumy zaangażowań poszczególnych Kredytodawców. Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania jedynym kredytobiorcą jest Wielton S.A.. Poręczenia obejmują także odpowiedzialność Poręczycieli za wszelkie długi przyszłe kredytobiorców, jakie mogą powstać na podstawie lub w związku z Umową kredytów. Jednakże w zakresie długów przyszłych każde poręczenie jest terminowe i obejmuje jedynie długi przyszłe kredytobiorców, które powstaną do dnia 14 grudnia 2028 roku.
Przy czym:
obowiązki i zobowiązania Fruehauf SAS z tytułu poręczenia stosuje się jedynie w zakresie wymaganym do wysokości zobowiązań płatniczych oraz maksymalnie do kwoty równej łącznej wysokości wszystkich kwot pożyczonych na mocy Umowy kredytów bezpośrednio (jako kredytobiorca) lub pośrednio (w drodze pożyczek wewnątrzgrupowych bezpośrednio lub pośrednio od innego kredytobiorcy) a następnie bezpośrednio lub pośrednio pożyczonych Fruehauf SAS oraz niespłaconych w dniu egzekucji poręczenia wobec Fruehauf SAS;
zobowiązania Viberti Rimorchi, w odniesieniu do zobowiązań jakiegokolwiek kredytobiorcy i Poręczyciela, który nie jest jednostką zależną Viberti Rimorchi, nie mogą w żadnym czasie przekraczać kwoty równej łącznej maksymalnej kwocie wszelkich pożyczek wewnątrzgrupowych (lub innych form wsparcia finansowego w jakiejkolwiek formie) udzielonych lub udostępnionych Viberti Rimorchi przez któregokolwiek kredytobiorcę i Poręczyciela jak wynika z ostatnich sprawozdań finansowych należycie zatwierdzonych przez zgromadzenie wspólników Viberti Rimorchi. W każdym przypadku, zgodnie
z Artykułem 1938 Włoskiego Kodeksu Cywilnego, maksymalna kwota, co do której Viberti Rimorchi może być zobowiązany do zapłaty w związku z jego zobowiązaniami jako Poręczyciela na podstawie Umowy kredytów, nie może przekroczyć kwoty 618 mln zł (lub jej równowartości w jakiejkolwiek innej walucie);
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
zobowiązanie Langendorf GmbH do wysokości kwoty aktywów netto z uwzględnieniem odpowiednich korekt oraz zakresu utraty wartości kapitału.
Utrata wartości kapitału.
Jeżeli Langendorf GmbH będzie w stanie wykazać, że w dniu, gdy stał się stroną Umowy kredytów, udzielenie poręczenia skutkowało obniżeniem wartości aktywów netto poniżej wartości jego zarejestrowanego kapitału zakładowego (zwiększeniem brakującego deficytu zarejestrowanego kapitału zakładowego) z naruszeniem postanowień rozdziału 30 GmbHG (takie zdarzenie określane będzie jako „Utrata Wartości Kapitału”), wówczas Kredytodawcy mogą zażądać wypłaty z tytułu poręczenia od Langendorf GmbH tylko w zakresie, w jakim nie wystąpi Utrata Wartości Kapitału
W dniu 24 stycznia 2023 roku (zdarzenie po dniu bilansowym) Wielton S.A. udzielił poręczenia spłaty zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o wynikających z umowy handlowej z Bowim S.A. do kwoty 2,0 mln zł. Poręczenie jest skuteczne w stosunku do zobowiązań powstałych do 31 grudnia 2023 roku.
Grupa Kapitałowa narażona jest na ryzyko związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 12.1. Grupa wrażliwa jest na następujące ryzyka:
ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe,
ryzyko kredytowe związane z ryzykiem stopy procentowej,
ryzyko płynności.
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Jednostkę Dominującą, w bliskiej współpracy z zarządzającymi spółkami zależnymi. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
neutralizacja zmienności wyniku finansowego Grupy,
wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,
osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Zawarte przez Jednostkę Dominującą instrumenty pochodne mają charakter zabezpieczenia przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami MSSF 9 (instrumenty pochodne zabezpieczające). Wpływ stosowanej rachunkowości zabezpieczeń na pozycje skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz innych pozostałych całkowitych dochodów całkowitych przedstawiono w nocie nr 12.1.
Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Z uwagi na dominujący udział transakcji w walutach obcych, Grupa Wielton narażona jest na ryzyko kursowe. 71% ogółu transakcji po stronie sprzedaży zrealizowanych przez Spółkę Dominującą w 2022 roku było przeprowadzonych bądź indeksowanych w EUR oraz 18% ogółu transakcji po stronie sprzedaży zrealizowanych przez Spółkę Dominującą w 2022 roku było przeprowadzonych bądź indeksowanych w GBP. Transakcje między podmiotami w Grupie realizowane były w EUR, GBP oraz w PLN (w przypadku Wielton Logistic transakcje w EUR i GBP stanowią mniejszość wobec transakcji w PLN). Zagraniczne spółki zależne, dla których walutą funkcjonalną jest EUR lub GBP, nie są narażone na ryzyko walutowe. Pozostałe spółki Grupy przeprowadzają transakcje z klientem końcowym w walucie
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
lokalnej kraju siedziby spółek, a z uwagi na to, że rozliczają swoje zobowiązania wobec Wielton w EUR stąd identyfikowane jest ryzyko takich par walutowych, jak RUB/EUR, UAH/EUR i BYN/EUR.
Po stronie zakupów materiałów i usług, udział transakcji realizowanych w EUR sięgnął 55% i w 67% pokrył ekspozycję EUR po stronie przychodów (hedging naturalny). Dodatkowo przychody znajdują pokrycie w ekspozycji kredytów zaciągniętych w EUR. Grupa ma wyraźną pozycję eksportera charakteryzującą się długą odkrytą pozycją walutową. Z powyższego wynika, że ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe wynika z zagranicznych transakcji sprzedaży, które zawierane są przez jednostkę dominującą w EUR i GBP, a przez pozostałe spółki w walucie lokalnej. Grupa na bieżąco monitoruje i przeprowadza kalkulację miar ryzyka. Strategia zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym na rok 2022 zakładała zabezpieczanie odpowiedniej części ekspozycji przyszłych przepływów walutowych kontraktami forward z odpowiednio przyjętym, kilkumiesięcznym tenorem.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień 31.12.2022 przedstawiają się następująco:
Dane na dzień 31.12.2021
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiada pochodne instrumenty finansowe (aktywa oraz zobowiązania finansowe), które stanowią dla Grupy ekspozycję na ryzyko walutowe.
Instrumenty pochodne narażone na ryzyko walutowe przedstawia poniższa tabela:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
EUR | USD | GBP | RUB | |
182 | - | - | - | |
-1 716 | - | -3 297 | -349 | |
-1 534 | - | -3 297 | -349 |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyceny aktywów oraz zobowiązań finansowych wyrażonych w EUR i innych walutach obcych i jej wpływ na wynik finansowy. Wpływ par walutowych innych niż EUR/PLN, GBP/PLN jest nieistotny.
Analiza wrażliwości wyceny obrazuje efekt potencjalnego wzrostu lub spadku kursu EUR/PLN, GBP/PLN, RUB/PLN o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni sprawozdawcze.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że instrumenty pochodne walutowe kompensują efekt wahań kursów, a zatem przyjmuje się, że ekspozycja na ryzyko wyceny dotyczy instrumentów finansowych (należności i zobowiązań w walucie) posiadanych przez Grupę na poszczególne dni sprawozdawcze i jest korygowana o pozycję w instrumentach pochodnych w postaci kontraktów forward stanowiących podstawowy instrument zabezpieczający w ramach polityki zabezpieczń Grupy.
Wpływ na wynik finansowy | EUR | USD | GBP | RUB | Inne | Razem |
Wzrost kursu walutowego (+10%) | -33 962 | 12 732 | -30 | 21 260 | ||
Spadek kursu walutowego (-10%) | 33 962 | -12 732 | 30 | 21 260 |
EUR | USD | GBP | RUB | Inne | Razem | |
-49 017 | -4 697 | -20 | -53 734 | |||
49 017 | 4 697 | 20 | 53 734 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień sprawozdawczy.
Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych:
pożyczki,
kredyty, inne instrumenty dłużne,
leasing .
Charakterystykę powyższych instrumentów, w tym oprocentowanie zmienną oraz stałą stopą procentową, przedstawiono w notach nr 10.11.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego w odniesieniu do potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 1% w roku 2022. Kalkulację przeprowadzono na podstawie zmiany średniej stopy procentowej obowiązującej w okresie o (+/-) 1 % dla ekspozycji dłużnej wyrażonej w PLN i wrażliwych na zmianę oprocentowania tj. oprocentowanych zmienną stopą procentową.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
wpływ na wynik | wpływ na inne dochody całkowite | |
Wzrost stopy procentowej (+1%)* | -4 684 | - |
Spadek stopy procentowej (-1%)* | 4 684 | - |
*od ekspozycji dłużnej wyrażonej w PLN
Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe określana jest poprzez wartość następujących aktywów finansowych i zobowiązań warunkowych:
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, opisany w zasadach rachunkowości w nocie 9.3.
Dotychczas stosowane zasady rachunkowości i informacje o ryzyku kredytowym są przedstawione w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku w nocie 9.3.4.
Klasyfikacja aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu do poszczególnych stopni modelu utraty wartości została przedstawiona poniżej:
W Grupie występuje ryzyko płynności tj. utraty zdolności do terminowego regulowania zobowiązań.
Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków, w tym poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów i operacje na kapitale pracującym).
W roku 2022 Grupa utrzymywała swoją zdolność do regulowania bieżących zobowiązań i utrwalała silną pozycję finansową w perspektywie długoterminowej.
Na dzień 31.12.2022 roku zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu, stąd prezentowane kwoty mogą odbiegać od ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Na poszczególne dni sprawozdawcze Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Grupę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.
Grupa monitoruje zarządzanie kapitałem na podstawie następujących miar wg stanu na 31 grudnia 2022 roku:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
wskaźnik zadłużenie finansowe netto/EBITDA (tj. zobowiązań z tytułu leasingu, kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych odsetkowych pomniejszonych o stan środków pieniężnych) do EBITDA (wynik z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji) na poziomie nie wyższym niż 3,5.
wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia na poziomie nie niższym niż 1,25.
Grupa dopuszcza modyfikację poziomów powyżej przywołanych wskaźników w przypadku akcji akwizycyjnych finansowanych długiem, w ramach poziomów wskaźników ujętych jako kowenanty w umowach kredytowych.
Powyższe cele Grupy pozostają w zgodzie z wymogami narzuconymi przez umowy kredytowe.
Zarówno Grupa jak i Jednostka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:
Przepływy* | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne na początek okresu | 241 586** | 213 677** |
Inwestycje w aktywa pieniężne na początek okresu | - | 1 334 |
Operacyjne przepływy gotówkowe | 100 675*** | 128 717 |
Wydatki inwestycyjne (bez nakładów inwestycyjnych finansowanych z kredytów inwestycyjnych, leasingu, dotacji, odszkodowania z tytułu umów ubezpieczenia oraz sprzedaży aktywów) | 125 494 | 60 875 |
Wypłaty z zysku na rzecz akcjonariuszy | - | 19 924 |
Obsługa długu** | ||
Raty kapitałowe od kredytów i leasingów z wyłączeniem kwot głównych, które mogą być ponownie pociągnięte | 63 935 | 115 227 |
Odsetki od leasingów | 1 157 | 1 236 |
Odsetki i prowizje od kredytów | 19 493 | 10 116 |
Wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia | 2,56 | 2,08 |
EBITDA: | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 130 920 | 79 293 |
Amortyzacja | 72 120 | 65 167 |
EBITDA | 203 040 | 144 460 |
Dług: | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 538 422 | 421 366 |
Leasing | 68 723 | 54 017 |
Środki pieniężne | 116 342 | 123 611 |
Dług netto | 490 803 | 351 772 |
Wskaźnik długu netto do EBITDA | 2,42 | 2,44 |
*Dane za okres kolejnych 12 miesięcy kończący się w dacie sprawozdawczej.
We wszystkich okresach wskaźniki mieściły się na zakładanych przez Grupę poziomach.
**Środki pieniężne powiekszone o dostepne środki z limitów w rachunku bieżącym
*** Operacyjne przepływy gotówkowe skorygowane o zobowiązania z tytułu finansowanych faktur ujętych w działalności finansowej.
Przyjęcie celów Grupy Wielton na 2023 rok
W dniu 28 lutego 2023 roku Zarząd Wielton S.A. przyjął cele dla Grupy Wielton na 2023 rok, o czym poinformowała Spółka w dniu 28 lutego 2023 roku w raporcie bieżącym nr 3/2023.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Szczegółowe informacje o przyjętych celach Grupy na 2023 rok przedstawiono w rozdziale Kierunki rozwoju Grupy Wielton, w punkcie Główne kierunki działania Grupy Wielton w 2023 roku.
Zawarcie nowej umowy nabycia pozostałych udziałów w spółce Langendorf GmbH z siedzibą w Niemczech
W dniu 15 marca 2023 roku Wielton S.A. podpisał z akcjonariuszem Langendorf – osobą prawną posiadającą pozostałe 20% udziałów w spółce Langendorf GmbH („Sprzedający”) nową umowę nabycia przez Emitenta ww. 20% udziałów w Langendorf na zmienionych warunkach („Umowa”) i rozwiązał poprzednio obowiązującą umowę. Zgodnie z zawartą obecnie Umową, przeniesienie własności ww. udziałów w Langendorf na Wielton S.A. nastąpi w dniu zapłaty przez Emitenta ceny nabycia tych udziałów, pod warunkiem zawieszającym zapłaty ceny nabycia do dnia 31 grudnia 2025 roku. Zakładana cena nabycia udziałów mieści się w przedziale wskazanym w raporcie bieżącym nr 29/2020 z dnia 3 listopada 2020 roku. Sprzedający ma prawo odstąpić od Umowy w przypadku niedokonania przez Emitenta zapłaty ww. ceny nabycia w terminie sześciu miesięcy od wyznaczonego, ostatecznego terminu zapłaty.
Informację o tym wydarzeniu Wielton S.A. podał w dniu 15 marca 2023 roku w raporcie bieżącym nr 4/2023.
Zawarcie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów eksportowych S.A. kolejnego aneksu do umowy generalnej o udzielenie gwarancji kredytowych
W grudniu 2021 roku Wielton S.A. zawarł z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. („KUKE”) umowę generalną o udzielanie gwarantowanych przez Skarb Państwa płatniczych gwarancji ubezpieczeniowych. W dniu 8 kwietnia 2022 roku Spółka zawarła z KUKE aneks do tej umowy. Informacje o tym aneksie przedstawiono w niniejszym sprawozdaniu w rozdziale Działalność Grupy Wielton w 2022 roku, w punkcie Istotne informacje i zdarzenia.
W dniu 29 marca 2023 roku Wielton S.A. zawarł z KUKE kolejny aneks do umowy generalnej, na mocy którego termin obowiązywania limitu kredytowego został przedłużony do marca 2024 roku.
O podpisaniu aneksu do umowy z KUKE Spółka poinformowała raportem bieżącym nr 5/2023 z dnia 29 marca 2023 roku.
Rejestracja Spółki Wielton Slovakia s.r.o.
W marcu 2023 roku została zarejestrowana spółka Wielton Slovakia s.r.o. (forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Bratysławie na Słowacji, w której Wielton S.A. objął 100% udziałów.
Dotychczasowa działalność sprzedażowa Grupy Wielton na obszarze Słowacji prowadzona była poprzez sieć dystrybutorów. Celem Wielton Slovakia s.r.o. jest zbudowanie oraz rozwój własnej sieci handlowej dla zwiększenia sprzedaży produktów marki Wielton na terenie Słowacji, jak również prowadzenie działalności sprzedażowej i komercyjnej przez tę spółkę. Kapitał zakładowy nowo zawiązanej spółki wynosi 5 tys. EUR.
Rejestracja spółki nie ma charakteru zdarzenia istotnego z punktu widzenia wpływu na skalę działalności i sytuację finansową całej Grupy Kapitałowej Wielton, z uwagi na to, że spodziewane efekty rozwoju własnej sieci handlowej będą stopniowe i rozłożone w czasie. Ujawnienie ma charakter informacyjny z punktu widzenia rozbudowy struktury grupy kapitałowej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:
kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu sprawozdawczego: 31 grudnia 2022 4,6899 EUR/PLN, 31 grudnia 2021 4,5994 EUR/PLN,
średni kurs w okresie, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie: 1 stycznia – 31 grudnia 2022 4,6883 EUR/PLN, 1 stycznia – 31 grudnia 2021 4,5775 EUR/PLN,
najwyższy i najniższy kurs obowiązujący w każdym okresie kształtował się następująco: 1 stycznia – 31 grudnia 2022 4,9647 EUR/PLN, 4,4879 EUR/PLN, 1 stycznia – 31 grudnia 2021 4,7210 EUR/PLN, 4,4541 EUR/PLN.
Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych, przeliczone na EUR, przedstawia tabela:
| od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | |
Sprawozdanie z wyniku |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 3 433 366 | 2 696 420 | 732 326 | 589 060 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 130 920 | 79 293 | 27 925 | 17 322 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 126 746 | 59 184 | 27 034 | 12 929 |
Zysk (strata) netto | 114 430 | 47 636 | 24 407 | 10 407 |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego | 114 280 | 47 254 | 24 376 | 10 323 |
Zysk na akcję (PLN) | 1,89 | 0,78 | 0,40 | 0,17 |
Rozwodniony zysk na akcję (PLN) | 1,89 | 0,78 | 0,40 | 0,17 |
Średni kurs PLN / EUR w okresie | 4,6883 | 4,5775 | ||
| ||||
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych | ||||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 41 459 | 128 718 | 8 843 | 28 120 |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -131 603 | -71 105 | -28 071 | -15 534 |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 82 695 | -25 861 | 17 639 | -5 650 |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -7 449 | 31 752 | -1 589 | 6 937 |
Średni kurs PLN / EUR w okresie |
|
| 4,6883 | 4,5775 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa | 2 104 817 | 1 857 513 | 448 798 | 403 860 |
Zobowiązania długoterminowe | 345 872 | 459 984 | 73 748 | 100 010 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 1 194 010 | 931 580 | 254 592 | 202 544 |
Kapitał własny | 564 935 | 465 949 | 120 458 | 101 306 |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 554 278 | 440 307 | 118 185 | 95 731 |
Kurs PLN / EUR na koniec okresu |
| 4,6899 | 4,5994 |
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń należnych za 2022 rok oraz porwnawczy okres, w tym rezerwa na premię dla Członków Zarządu Jednostki dominującej wyniosła:
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominującej: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem |
Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
okres od 01-01-2022 do 31-12-2022 | |||||
Paweł Szataniak | 2 088 | 7 | 471 |
| 2 566 |
Mariusz Golec | 1 931 | 7 | 431 |
| 2 369 |
Piotr Kamiński | 1 365 | 3 |
|
| 1 368 |
Piotr Kuś | 1 511 | 7 |
|
| 1 518 |
Włodzimierz Masłowski | 1 579 | 6 |
|
| 1 585 |
Tomasz Śniatała | 1 367 | 7 |
|
| 1 374 |
Andrzej Mowczan | 1 350 | 7 |
|
| 1 357 |
Maciej Grzelązka | 621 | 3 |
|
| 624 |
Razem | 11 812 | 47 | 902 | - | 12 761 |
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominującej: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem |
Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |||||
Paweł Szataniak | 1 662 | 7 | - | - | 1 669 |
Mariusz Golec | 1 459 | 7 | - | - | 1 466 |
Piotr Kamiński | 1 222 | 5 | - | - | 1 227 |
Piotr Kuś | 1 226 | 7 | - | - | 1 233 |
Włodzimierz Masłowski | 1 143 | 6 | - | - | 1 149 |
Tomasz Śniatała | 982 | 7 | - | - | 989 |
Andrzej Mowczan | 964 | 7 | - | - | 971 |
Razem | 8 658 | 46 | - | - | 8 704 |
Inne informacje dotyczące kluczowego personelu kierowniczego zaprezentowano w nocie nr 10.1.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej wyniosła:
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominujące: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem |
Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
okres od 01-01-2022 do 31-12-2022 | |||||
Mariusz Szataniak | 149 | - | - | - | 149 |
Krzysztof Półgrabia | 112 | - | - | - | 112 |
Krzysztof Tylkowski | 112 | - | - | - | 112 |
Tadeusz Uhl | 112 | - | - | - | 112 |
Waldemar Frąckowiak | 224 | - | - | - | 224 |
Piotr Kamiński | 30 | 30 | |||
Razem | 739 | - | - | - | 739 |
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominujące: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem | |
| Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
| okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |||||
| Mariusz Szataniak | 106 | - | - | - | 106 |
| Krzysztof Półgrabia | 89 | - | - | - | 89 |
| Krzysztof Tylkowski | 89 | - | - | - | 89 |
| Tadeusz Uhl | 89 | - | - | - | 89 |
| Waldemar Frąckowiak | 196 | - | - | - | 196 |
Piotr Kamiński | - | - | - | - | - | |
| Razem | 569 | - | - | - | 569 |
Wynagrodzenie biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej, wypłacone lub należne za rok obrotowy:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Na dzień 31.12.2022 roku w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe kształtowało się następująco:
W związku z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie, Zarząd Wielton S.A. w dniu 8 marca 2022 roku przedstawił podstawowe informacje dotyczące dokonanej przez niego oceny sytuacji i podjętych decyzji w zakresie działalności operacyjnej Grupy Wielton na rynkach Rosji i Ukrainy.
Grupa posiada spółki zależne w Ukrainie i Rosji powołane do prowadzenia działalności handlowej i marketingowo-reklamowej. Ponadto spółka w Rosji posiada montownię wyrobów marki Wielton. Jednocześnie do lutego 2022 roku Grupa prowadziła bezpośrednią sprzedaż wyrobów na tych rynkach ze spółki dominującej Wielton S.A.
Rynek rosyjski
W 2021 roku przychody z rynku rosyjskiego wyniosły 255,8 mln zł, co stanowiło około 9,5% przychodów ze sprzedaży Grupy. Do lutego 2022 roku Rosja zaliczana była przez Grupę Wielton do grupy rynków strategicznych. W 2021 roku Grupa sprzedała na rynku rosyjskim 2 353 produkty i zajmowała w Rosji dziewiąte miejsce w rejestracjach nowych naczep i przyczep z udziałem rynkowym na poziomie 3,8 %.
W dniu 8 marca 2022 roku Zarząd Wielton S.A. podjął decyzję o zawieszeniu, do odwołania, dostaw produktów Grupy na rynek rosyjski.
Rynek ukraiński
W 2021 roku przychody z rynku ukraińskiego wyniosły 43,7 mln zł, co stanowiło ok. 1,6% przychodów ze sprzedaży Grupy. W 2021 roku Grupa sprzedała na rynku ukraińskim 324 produkty, z udziałem rynkowym szacowanym na poziomie około 12%.
Ze względu na fakt, iż siedziba spółki zależnej w Ukrainie mieści się na terenie objętym działaniami wojennymi w związku z tym nie jest możliwe jej normalne funkcjonowanie. Spółka nie prowadziła sprzedaży, a dostęp do posiadanych zapasów naczep był wówczas niemożliwy. Nie była prowadzona również wysyłka żadnych nowych wyrobów do Ukrainy. Spółka posiadała należności od klientów, które nie były spłacane, a ponadto możliwości transferów środków pieniężnych z Ukrainy były bardzo ograniczone.
Informację o ocenie zdarzenia mającego wpływ na działalność Grupy Wielton S.A. przekazał w raporcie bieżącym nr 5/2022 w dniu 8 marca 2022 roku.
W 2022 roku przychody z rynku rosyjskiego wyniosły 111,3 mln zł, co stanowiło około 3,2% przychodów ze sprzedaży Grupy, natomiast przychody z rynku ukraińskiego wyniosły 69,5 mln zł, co stanowiło ok. 2% przychodów ze sprzedaży Grupy.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie można przewidzieć kierunku rozwoju jak też perspektyw czasowych sytuacji związanej z konfliktem zbrojnym i międzynarodowej reakcji na ten konflikt. Inwazja na Ukrainę wprowadziła znaczną nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej w Europie. Nakładane przez Unię Europejską i liczne kraje sankcje na Rosję i Białoruś rozrywają liczne łańcuchy dostaw w różnych sektorach gospodarki światowej i polskiej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
W raporcie z dnia 8 marca 2022 roku Grupa szacowała, że negatywny rozwój sytuacji związany ze stanem wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą może spowodować konieczność utworzenia odpisów na należności, jak również odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów, w wysokości do ok. 4 mln euro. Chociaż odpisów nadal nie można wykluczyć, obecnie w ocenie Zarządu brak jest podstaw do ich utworzenia, ze względu na niskie prawdopodobieństwo ziszczenia się przewidywanych ryzyk.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku na podstawie analizy potencjalnego wpływu zmian sytuacji makroekonomicznej w Europie i na świecie spowodowanych przez konflikt zbrojny w Ukrainie oraz sankcje nakładane na Rosję, Grupa nie zidentyfikowała przesłanek wskazujących na konieczność przeprowadzenia testów na utratę wartości w odniesieniu do aktywów trwałych, ani też konieczności modyfikacji istotnych założeń i szacunków dokonywanych przez Grupę. W zależności od dalszego przebiegu wojny w Ukrainie, w razie konieczności, Grupa sukcesywnie zredukuje zaangażowanie kapitałowo – majątkowe i będzie dokonywać aktualizacji szacunków w kolejnych okresach sprawozdawczych.
Jednocześnie Grupa ocenia, iż na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie utraciła kontroli nad spółkami: ukraińską i rosyjską, a ryzyko potencjalnych strat zostało istotnie zmniejszone. Wobec powyższego Emitent nie dokonał odpisu z tytułu trwałej utraty wartości aktywów.
Grupa dokonała szczegółowej analizy sprzedaży realizowanej na rynkach ukraińskim i rosyjskim. Na bazie przeprowadzonej analizy, ze względu na niski wolumen sprzedaży oraz nieistotne saldo należności od podmiotów mających siedzibę w tych krajach na dzień bilansowy, Grupa nie stwierdziła istotnego wzrostu ryzyka niespłacalności należności wykazanych na dzień 31 grudnia 2022 roku.
W raportowanym okresie dostawy do spółki OOO Wielton były realizowane przestrzegając ograniczeń zawartych w pakietach sankcyjnych do końca czerwca 2022 roku. Od lipca 2022 roku dostawy do spółki OOO Wielton zostały całkowicie wstrzymane. Obecnie Spółka OOO Wielton Rosja wyprzedaje aktywa obrotowe, opuściła biura handlowe oraz przewiduje zamknięcie zakładu montażowego Sheremetevo do końca kwietnia 2023 roku. Personel administracyjny spółki utrzymywany jest wyłącznie na potrzeby wypłaty dywidendy od osiągniętych zysków i wyprzedaż majątku.
Czasowo zawieszono również działalność na Ukrainie objętej działaniami wojennymi. Jednak już w kwietniu 2022 roku przywrócono działalność spółki ukraińskiej i ponownie rozpoczęto sprzedaż produktów będących na liście produktów niezbędnych, za sprzedaż których mogą być transferowane zagranicę środki.
Z powyższych względów oceniając aktualnie prawdopodobieństwo trwałej utraty wartości aktywów wschodnich jako małe nie znaleziono przesłanek do utworzenia odpisów aktualizujących ich wartość w 2022 roku.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 19 kwietnia 2023 roku.
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
19 kwietnia 2023 | Paweł Szataniak | Prezes Zarządu | |
19 kwietnia 2023 | Mariusz Golec | I Wiceprezes Zarządu | |
19 kwietnia 2023 | Piotr Kuś | Wiceprezes Zarządu | |
19 kwietnia 2023 | Tomasz Śniatała | Członek Zarządu | |
19 kwietnia 2023 | Włodzimierz Masłowski | Członek Zarządu | |
19 kwietnia 2023 | Andrzej Mowczan | Członek Zarządu | |
19 kwietnia 2023 | Maciej Grzelązka | Członek Zarządu |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
19 kwietnia 2023 | Monika Hojan | Kierownik działu konsolidacji |
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
19 kwietnia 2023 | Aneta Piekarek | Główna księgowa |