Spis treści
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ (CD.)5
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK WYNIKÓW6
ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (PLN)7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z INNYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (CD.)10
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH11
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO13
1.1.Informacje o Jednostce Dominującej13
1.2.Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej14
1.3.Charakter działalności Grupy14
1.4.Informacje o Grupie Kapitałowej15
2.Podstawy sporzadzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego17
3.Waluta funkcjonalna, waluta prezentacji, przeliczanie waluty obcej oraz transakcje w walucie obcej17
3.1.Przeliczanie sprawozdań finansowych jednostek zagranicznych17
5.Nowe standardy i interpretacje19
6.Pozostałe czynniki majace wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy22
8.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z wyniku27
8.1.1.Przychody według podziału geograficznego29
8.3.Koszty świadczeń pracowniczych30
8.4.Pozostałe przychody operacyjne30
8.5.Pozostałe koszty operacyjne31
8.8.2.Odroczony podatek dochodowy35
8.8.3.Aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego36
8.9.Zysk/(Strata) netto przypadający/(a) na jedną akcję37
9.Noty objaśniające do sprawozdania z sytuacji finansowej38
9.1.Wartość firmy, rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa niematerialne38
9.1.1.Wartość firmy38
9.1.2.Wartości niematerialne i prawne40
9.1.3.Rzeczowe aktywa trwale43
9.1.4.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania47
9.1.5.Pozostałe informacje dotyczące rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych52
9.2.Nieruchomości inwestycyjne53
9.3.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności53
9.3.1.Należności długoterminowe57
9.3.2.Należności krótkoterminowe57
9.3.2.1.Krótkoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe58
9.3.3.Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności59
9.3.4.Analiza wiekowania należności59
9.4.1.Przekwalifikowanie62
9.4.2.Wyłączenie ze sprawozdania z sytuacji finansowej62
9.5.Aktywa z tytułu podatku odroczonego62
9.6.Zapasy62
9.7.Należności krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności64
9.8.Instrumenty pochodne i zabezpieczenia64
9.8.1.Instrumenty pochodne handlowe65
9.8.2.Rachunkowość zabezpieczeń65
9.10.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana66
9.11.Kapitał własny67
9.11.1.Kapitał podstawowy67
9.11.2.Struktura właścicielska kapitału podstawowego68
9.11.3.Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej68
9.11.4.Pozostałe kapitały69
9.11.5.Dywidendy71
9.11.6.Udziały niedające kontroli71
9.12.Zobowiązania72
9.12.1.Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne73
9.12.1.1.Charakterystyka zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych75
9.12.1.2.Zabezpieczenie spłaty zobowiązań77
9.12.1.3.Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej78
9.12.1.4.Zobowiązania z tytułu leasingu79
9.12.2.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania79
9.12.2.1.Zobowiązania długoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania79
9.12.2.2.Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania80
9.13.Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego80
9.14.Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych80
9.15.Pozostałe rezerwy82
9.16.Bierne rozliczenia międzyokresowe83
10.Transakcje z podmiotami powiązanymi84
10.1.Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym84
11.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe86
12.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych87
12.1.Ryzyko rynkowe88
12.2.Ryzyko kredytowe90
12.3.Ryzyko płynności91
14.Zdarzenia po okresie sprawozdawczym93
15.1.Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR95
15.2.Wynagrodzenia Członków Zarządu Jednostki Dominującej97
15.3.Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej98
15.4.Wynagrodzenie firmy audytorskiej98
15.5.Zatrudnienie98
16.Zatwierdzenie do publikacji99
Nota | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa trwałe |
|
|
|
Wartość firmy | 9.1.1. | ||
Wartości niematerialne | 9.1.2. | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 9.1.3. | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 9.2. | ||
Należności długoterminowe | 9.3.1. | ||
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 9.4. | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 8.8.2., 8.8.3. | ||
Aktywa trwałe razem |
| ||
Aktywa obrotowe |
|
| |
Zapasy | 9.6. | ||
Aktywa z tytułu umowy |
| ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 9.3.2. | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
| ||
Pochodne instrumenty finansowe | 9.8. | ||
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 9.4. | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 9.9. | ||
Aktywa obrotowe bez aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
| ||
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 9.10. | ||
Aktywa obrotowe razem |
| ||
AKTYWA RAZEM |
|
Nota | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
8.1. | |||
8.2. | |||
8.2. | |||
8.2. | |||
8.4. | |||
8.5. | |||
8.6. | |||
8.7. | |||
8.8. | - | ||
- | |||
Nota | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
Podstawowy zysk na akcję z działalności zaniechanej | |||
Rozwodniony zysk na akcję z działalności zaniechanej | |||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Kapitał podstawowy | Akcje własne (-) | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem | |
Nota | 9.11.1. | 9.1.3. | 9.11.4. | 9.11.6. | 9.11. | |||
Saldo na początek okresu | - | |||||||
Zmiana polityki rachunkowości | ||||||||
Korekta błędu podstawowego | ||||||||
Saldo po zmianach | - | |||||||
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi: | ||||||||
Inne korekty | - | - | - | - | ||||
Dywidendy | - | - | - | |||||
Emisja akcji | ||||||||
Zysk (strata) netto | ||||||||
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu | ||||||||
Razem całkowite dochody | ||||||||
Zmiany w kapitale własnym | ||||||||
Saldo na koniec okresu | - |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Kapitał podstawowy | Akcje własne (-) | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem | |
Nota | 9.11.1. | 9.1.3. | 9.11.4. | 9.11.6. | 9.11. | |||
Saldo na początek okresu | - | |||||||
Zmiana polityki rachunkowości | ||||||||
Korekta błędu podstawowego | ||||||||
Saldo po zmianach | - | |||||||
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi: | ||||||||
Inne korekty | ||||||||
Dywidendy | ||||||||
Emisja akcji | ||||||||
Zysk (strata) netto | - | |||||||
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu | - | - | - | |||||
Razem całkowite dochody | - | - | ||||||
Zmiany w kapitale własnym | - | - | ||||||
Saldo na koniec okresu | - |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Nota | od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 99 | ||
Korekty: | |||
Amortyzacja i odpisy aktualizujące aktywa trwałe | 9.1.2.,9.1.3. | ||
Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych | |||
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych | 9.1.2.,9.1.3. | - | |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | - | ||
Koszty odsetek | 8.7. | ||
Przychody z odsetek | 8.6. | - | - |
Przychody z dywidend | |||
Inne korekty | - | ||
Zmiana stanu zapasów | 9.6. | - | |
Zmiana stanu należności | 9.3. | - | - |
Zmiana stanu zobowiązań | 9.12.2. | ||
Zmiana stanu rezerw | 9.15. | ||
Korekty razem | |||
Przepływy pieniężne z działalności | |||
Wpływy (wydatki) z rozliczenia instrumentów pochodnych | - | ||
Zapłacony podatek dochodowy | - | - | |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych | 9.1.2. | - | - |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | 9.1.3. | - | - |
9.1.3. | |||
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych | |||
Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | 9.2. | ||
Wydatki netto na nabycie jednostek stowarzyszonych | |||
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych | |||
Pożyczki udzielone | |||
Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych | - | - | |
Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych | |||
Wpływy z otrzymanych dotacji | |||
Otrzymane odsetki | |||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | - | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | 9.12.1.3. | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | 9.12.1.3. | - | - |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 9.12.1.3. | - | - |
9.12.1.3. | - | - | |
Dywidendy wypłacone | 9.11.5. | - | |
Inne wpływy (wydatki) | |||
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | - | - | |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów bez różnic kursowych | |||
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych | |||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 9.9. | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 9.9. | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 9.9. |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Państwo rejestracji:
Opis działalności:
Siedziba jednostki:
Wyjaśnienie zmian w nazwie:
Forma prawna:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki sprawozdawczej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej WIELTON (dalej zwana „Grupą Kapitałową”) jest WIELTON S.A. z siedzibą w Polsce, w Wieluniu przy ul. Rymarkiewicz, przy ul. Fabrycznej oraz ul. Żołnierzy Niezłomnych
WIELTON S.A. powstał z przekształcenia w trybie art. 551-570 i 577-580 Kodeksu Spółek Handlowych, spółki pod firmą „Wielton Trading Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” z siedzibą w Wieluniu, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000138815.
Spółka akcyjna WIELTON powstała w wyniku podjęcia w dniu 22 listopada 2004 roku Uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników W dniu 31 grudnia 2004 roku postanowieniem Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000225220.
Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, z dnia 15 stycznia 2008 roku w związku z publiczną subskrypcją akcji serii D nastąpiło zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z kwoty 10 075 000,00 zł do kwoty 12 075 000,00 zł.
Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zarząd
Na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania skład Zarządu Wielton S.A. prezentował się następująco :
Paweł Szataniak – Prezes Zarządu i Chairman Grupy Wielton;
Mariusz Golec – I Wiceprezes Zarządu i CEO Grupy Wielton;
Piotr Maciej Kamiński – Wiceprezes Zarządu i CFO Grupy Wielton;
Piotr Kuś – Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny Oddziału Wielton w Wieluniu;
Tomasz Śniatała – Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Oddziału w Wieluniu,;
Włodzimierz Masłowski – Członek Zarządu oraz Dyrektor Rynków Wschodnich i Rynku Agro Oddziału w Wieluniu;
Andrzej Mowczan – Członek Zarządu i Dyrektor Komercyjny Oddziału w Wieluniu.
W dniu 23 grudnia 2021 roku Rada Nadzorcza Wielton S.A. podjęła uchwałę, na mocy której do składu Zarządu Spółki, na wspólną VI kadencję, powołała Pana Macieja Grzelązkę i powierzyła mu funkcję Członka Zarządu. Uchwała o powołaniu wejdzie w życie z dniem rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym zmian w Statucie Spółki umożliwiających rozszerzenie liczebności składu Zarządu Wielton S.A.
Powyższe zmiany zostaną poddane pod głosowanie akcjonariuszy na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Spółki. W Zarządzie Wielton S.A. Pan Maciej Grzelązka będzie odpowiedzialny za wszelkie działania operacyjne Oddziału Wielton w Wieluniu, w tym produkcję, łańcuch dostaw, technologię i bieżące inwestycje.
Rada Nadzorcza
Na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania Radę Nadzorczą stanowili:
Waldemar Frąckowiak – Przewodniczący, Członek Niezależny,
Mariusz Szataniak – Zastępca Przewodniczącego,
Krzysztof Półgrabia – Sekretarz,
Krzysztof Tylkowski – Członek,
Tadeusz Uhl – Członek Niezależny.
Podstawowym przedmiotem działalności Jednostki Dominującej oraz jej spółek zależnych jest:
produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych
produkcja naczep i przyczep
naprawy i konserwacje produkowanych wyrobów.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Wielton została objęta Jednostka Dominująca oraz następujące spółki zależne:
Nazwa spółki zależnej | Siedziba | Przedmiot działalności | Udział Wielton S.A. w kapitale: 31.12.2021 | Udział Wielton S.A. w kapitale: 31.12.2020 |
OOO „Wielton”* | Moskwa, Rosja | montaż i sprzedaż | 100 % | 100 % |
OOO „Wielton-Ukraina”* | Kijów, Ukraina | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Wielton-Logistic Spółka z o.o. | Wieluń, Polska | transport | 100 % | 100 % |
TJP „Wielton BY” | Mińsk, Białoruś | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Viberti Rimorchi S.R.L | Tocco da Casauria, Włochy | produkcja | 100 % | 100 % |
Wielton GmbH | Waltrop, Niemcy | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Fruehauf SAS | Auxerre | produkcja i sprzedaż | 100 % | 100 % |
WIELTON AFRICA SARL | Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej), Afryka | sprzedaż | 100 % | 100 % |
Langendorf GmbH** | Waltrop, Niemcy | produkcja i sprzedaż | 80% | 80% |
Lawrence David Ltd*** | Peterborough, Wielka Brytania | produkcja i sprzedaż | 75% | 75% |
*Spółka OOO„Wielton” jest jednostką dominującą grupy kapitałowej Wielton Rosja posiadając 99% udzialów w spółce Wielton Kazachstan. 1 % udziałów w spółce Wielton Kazachstan posiada Wielton Logistic
**Spółka Langendorf GmbH jest jednostką dominującą grupy kapitałowej, w skład której wchodzi pięć jednostek zależnych. Spółka Langendorf GmbH posiada:
100% udziałów w spółce SFL Verwaltungs GmbH,
94% w Langendorf Service GmbH (pozostałe 6% posiada Wielton S.A. bezpośrednio)
Natomiast spółka Langendorf Service GmbH (spółka zależna od Langendorf GmbH ) posiada:
100% udziałów w spółce Langendorf Trading GmbH,
100% udziałów w Langendorf Service Potsdam GmbH.
100% udziałów w Langendorf Polska
Ponadto Spółka Langendorf GmbH jest jedynym wspólnikiem (komandytariuszem) SFL Grundstucksgesellschaft mbH & Co KG.
***Spółka Lawrence David jest jednostką dominującą grupy kapitałowej, w skład której wchodzi jednostka zależna Roscope Ltd
Jako Jednostka Dominująca, Wielton S.A. określa strategię rozwoju Grupy i poprzez uczestnictwo we władzach statutowych spółek podejmuje kluczowe decyzje dotyczące zarówno zakresu działalności, jak i finansów podmiotów tworzących Grupę. Powiązania kapitałowe Wielton S.A. ze spółkami z Grupy wzmacniają więzi o charakterze handlowym.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Wielton S.A. w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Wielton S.A. w kapitałach tych jednostek.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku struktura Grupy Kapitałowej Wielton przedstawiała się następująco:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W dniu 23 grudnia 2021 roku Zarząd Wielton S.A. podpisał umowę nabycia udziałów w spółce GuillénDesarrollosIndustriales S.L. z siedzibą w Hiszpanii („Guillén”). Spełnienie warunków zawieszających, pozwalających na przejecie kotnroli nad spółka nastąpiło w styczniu 2022 roku, dlatego też spółka ta nie podlegała konsolidacji w 2021 roku.
W dniu 06 stycznia stycznia 2022 nastapił zakup 100 % udziałów spółki Langendorf Service Potsdam przez Wielton Gmbh .
Ponadto, w 2022 roku Wielton S.A. utworzył dwie nowe spółki zależne: WLT1 Sp. z o.o. (w trakcie zmiany nazwy na Aberg Connect) oraz Aberg Axles Sp. z o.o.
Opis szczegółowy w nocie nr 14 „Zdarzenia po okresie sprawozdawczym”.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości.
Na dzień publikacji Zarząd ocenia że nie ma okoliczności powodujących utratę zdolności kontynuowania działalności przez Grupę.
Walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej). Dla celów konsolidacji, sprawozdania finansowe spółek zagranicznych przeliczane są na walutę polską według zasad zaprezentowanych poniżej w zasadach rachunkowości.
Analizując dane wynikające ze sprawozdania finansowego Grupy należy mieć świadomość, iż zaokrąglenie poszczególnych liczb składowych sprawozdania finansowego do tys. zł następuje zgodnie z matematyczną zasadą zaokrągleń. Poszczególne liczby (wartości) o wysokości do 499,99 zł są zaokrąglane w dół do 0 (tys. zł) a liczby (wartości) od 500,00 zł – są zaokrąglane w górę do 1 (tysiąca). Powyższe oznacza, iż zawsze suma aktywów będzie równać się sumie pasywów, ale możliwe są sytuacje, w których zaokrąglenie liczby będącej podsumowaniem elementów składowych będzie różnić się o 1 od matematycznej sumy zaokrągleń poszczególnych liczb elementów składowych danego podsumowania.
Sprawozdania finansowe jednostek zagranicznych przeliczane są na walutę prezentacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego w następujący sposób:
odpowiednie pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej po średnim kursie, ustalonym przez NBP na dzień kończący okres sprawozdawczy („średni kurs NBP na dzień kończący okres sprawozdawczy”),
odpowiednie pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP na każdy dzień kończący miesiąc okresu sprawozdawczego („średni kurs NBP za okres sprawozdawczy”).
Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane jako odrębne pozycje w kapitale własnym oraz w innych całkowitych dochodach.
Na pozycję Różnice kursowe z przeliczenia składają się różnice kursowe związane z przeliczeniem na złote polskie sprawozdań finansowych zagranicznych jednostek i grup kapitałowych
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej:
Waluta funkcjonalna Spółki zależnej | 31 grudnia 2021 | 31 grudnia 2020 |
EUR ( euro) | 4,5994 | 4,6148 |
RUB ( rubel rosyjski) | 0,0542 | 0,0501 |
KZT ( tenge kazachski) | 0,1690 | 0,009421 |
UAH ( hrywna) | 0,1487 | 0,1326 |
BYN ( rubel białoruski) | 1,6137 | 1,4295 |
XOF ( frank CFA ) | 0,007020 | 0,006896 |
GBP ( funt brytyjski) | 5,4846 | 5,1327 |
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów:
Waluta funkcjonalna Spółki zależnej | 01.01 do 31.12.2021 | 01.01 do 31.12.2020 |
EUR ( euro) | 4,5775 | 4,4742 |
RUB ( rubel rosyjski ) | 0,0524 | 0,0535 |
KZT( tenge kazachski ) | 0,1726 | 0,009437 |
UAH ( hrywna ) | 0,1422 | 0,1439 |
BYN ( rubel bialoruski ) | 1,5361 | 1,5952 |
XOF ( frank CFA ) | 0,006984 | 0,006793 |
GBP ( funt brytyjski ) | 5,3308 | 5,0240 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej.
Co do zasady, transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot). Jeżeli jednak transakcja sprzedaży lub zakupu poprzedzona jest odpowiednio otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w walucie obcej, zaliczka na dzień jej zapłaty ujmowana jest po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w sprawozdaniu z wyniku przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów transakcje te ujmowane są po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, w którym został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.
Na dzień sprawozdawczy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).
Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Na dzień sprawozdawczy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień sprawozdawczy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, a ich sprawozdania z całkowitych dochodów oraz rachunki zysków i strat są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, odroczone różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w wyniku.
Wartość firmy powstała z przejęcia kontroli nad jednostką zagraniczną traktowana jest jak aktywa i zobowiązania jednostki zagranicznej i podlega przeliczeniu po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień sprawozdawczy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej oraz zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych wycenionych w zamortyzowanym koszcie. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest zgodnie z MSR 1. Grupa Kapitałowa prezentuje odrębnie „Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku”, które zamieszczone jest bezpośrednio przed „Skonsolidowanym sprawozdaniem z całkowitych dochodów”. „Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku” prezentowane jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią. W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównywalnego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Wielton S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF, sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wybrane istotne zasady rachunkowości oraz istotne wartości oparte na osądach i szacunkach zostały przedstawione jako element poszczególnych not objaśniających do skonsolidowanego sprawozdania finansowego, z wyjątkiem opisanych poniżej
Zastosowanie założeń, szacunków i osądów w rachunkowości
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane w notach.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest rozpoznawana w okresie, w którym zostały one zmienione, jeśli dotyczy to wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i przyszłym, jeśli zmiany dotyczą zarówno okresu bieżącego jak i przyszłego. Przyjęte istotne założenia przy dokonywaniu szacunków przedstawione zostały w odpowiednich notach do sprawozdania.
Nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które po raz pierwszy miały zastosowanie w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2021 rok:
• Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing”: Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Faza 2 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 16 „Leasing” - ulgi w spłatach czynszu w związku z COVID-19 po 30 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do lat obrotowych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku i później),
• Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” pt. „Przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9” (data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 roku na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku i później).
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zmiany do standardów przyjętych przez Unię Europejską, obowiązujących w odniesieniu do okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku, nie miały istotnego wpływu na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które zostały przyjęte przez Unię Europejską („UE”), ale nie weszły w życie:
• Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”: Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”: Definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”: przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”: umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”: zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później).
Grupa analizuje wpływ nowych standardów na sprawozdanie skonsolidowane.
Nowe standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje, które nie zostały przyjęte przez Unię Europejską:
• Zmiany do MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności”: Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później),
• Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”: klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo i krotkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach :
- doprecyzowano , że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień sprawozdawczy,
- intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Grupa zdecydowała się zimplementować powyższe zmiany dobrowolnie począwszy od sprawozdania finansowego sporządzonego za rok 2021.
W konsekwencji tego w przypadku kredytów w rachunku bieżącym udzielonych na okres dłuższy niż rok (nie wymagających spłaty w okresie krótszym niż rok od dnia sprawozdawczego), salda takich kredytów zostały zaprezentowane jako zobowiązania długoterminowe, a nie krótkoterminowe, jak dotychczas. Wpływ poniższej zmiany prezentuje poniższa tabela:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zobowiązania długoterminowe | 31.12.2021 | zmiana | 31.12.2021 | 31.12.2020 | zmiana | 31.12.2020 | 01.01.2020 | zmiana | 01.01.2020 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku kredytowym | 189 090 | - | 189 090 | 254 680 | - | 254 680 | 273 434 | - | 273 434 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 129 887 | +129 887 | - | 57 265 | +57 265 | - | 114 540 | +114 540 | - |
Pożyczki długoterminowe | 45 905 | - | 45 905 | - | - | - | - | - | - |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 364 882 | - | 234 995 | - | - | 254 680 | 387 974 | - | 273 434 |
Długoterminowe kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem | 364 882 | +129 887 | 234 995 | 311 946 | +57 265 | 254 680 | 387 974 | +114 540 | 273 434 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 31.12.2021 | zmiana | 31.12.2021 | 31.12.2020 | zmiana | 31.12.2020 | 01.01.2020 | zmiana | 01.01.2020 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku kredytowym | 32 969 | - | 32 969 | 33 145 | - | 33 145 | 16 750 | - | 16 750 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 11 778 | -129 887 | 141 665 | 54 940 | -57 265 | 112 205 | 4 473 | -114 540 | 119 013 |
Pożyczki krótkoterminowe | 11 738 | - | 11 739 | 7 794 | - | 7 794 | - | - | - |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 56 484 | - | 186 373 | 95 879 | - | 153 144 | 21 223 | - | 135 763 |
Krótkoterminowe kredyty, pożyczki, instrumenty dłużne | 56 484 | -129 887 | 186 373 | 95 879 | -57 265 | 153 144 | 21 223 | -114 540 | 135 763 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zmiany nie wplynęły na zmianę sumy zobowiązań, wartość kapitału własnego oraz wyniku finansowego za okres porównawczy 2020.
• Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach”: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
• Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”: zastosowanie MSSF 17 oraz MSSF 9 „Instrumenty finansowe” po raz pierwszy – dane porównawcze (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w UE mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez UE.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie pozostałych z przyjętych przez UE standardów, interpretacji lub zmian, które na dzień 31 grudnia 2021 roku nie miały zastosowania.
W 2021 roku spółki wchodzące w skład Grupy Wielton otrzymały dofinansowanie z tytułu COVID-19 w wysokości 1 634 tys. zł.
W dniu 18 stycznia 2021 roku jednostka dominujaca otrzymał decyzję Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie zmiany zezwolenia nr 313 na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Podstrefie Wieluń. Spółka realizuje projekt inwestycyjny na terenie Strefy obejmujący rozbudowę mocy produkcyjnych istniejących zakładów produkcji i montażu, budowę i rozbudowę magazynów, budowę centrum obsługi klienta i wyposażenie powstałej infrastruktury w innowacyjny park technologiczno-maszynowy, zakup i montaż urządzeń, wyposażenia i oprogramowania. Na mocy ww. decyzji, na wniosek Spółki, termin zakończenia inwestycji przedłużono do dnia 31 grudnia 2022 roku (poprzedni termin 31 grudnia 2020 rok). Spółka wnioskowała o powyższą zmianę m.in. z powodu skutków pandemii COVID-19 oraz ograniczeń wynikających z wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego i związanych z tym czynników utrudniających realizację prac w ramach inwestycji. Pozostałe warunki zezwolenia nr 313 nie uległy zmianie. O zmianie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie ŁSSE Wielton S.A. poinformował w raporcie bieżącym nr 1/2021 z dnia 18 stycznia 2021 roku.
W dniu 10 grudnia 2018 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. wydała decyzję o udzieleniu Spółce wsparcia zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o wspieraniu nowych inwestycji na realizację inwestycji na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach udzielonego wsparcia Spółka realizuje kolejny projekt inwestycyjny na terenie Strefy związany z rozbudową posiadanej infrastruktury produkcyjnej, montażowej i serwisowej istniejącego zakładu w Wieluniu oraz w miejscowościach Urbanice i Widoradz w gminie Wieluń. O udzieleniu tej decyzji Wielton S.A. poinformował w raporcie bieżącym nr 21/2018 z dnia 10 grudnia 2018 roku.
W dniu 6 maja 2021 roku Wielton S.A. otrzymał od Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii decyzję o zmianie terminu na poniesienie wydatków inwestycyjnych oraz terminu zakończenia tej inwestycji. Na mocy ww. decyzji, na wniosek Spółki, termin na poniesienie wydatków inwestycyjnych oraz termin zakończenia inwestycji uległ przedłużeniu odpowiednio do dnia 31 grudnia 2022 roku (pierwotnie termin ten przypadał na 31 grudnia 2020 roku) oraz do dnia 31 grudnia 2023 roku (pierwotnie termin ten przypadał na 31 grudnia 2021 roku).
Wnioskowanie o powyższą zmianę wynikało m.in. ze skutków pandemii COVID-19 oraz ograniczeń wynikających z wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego i związanych z tym czynników utrudniających realizację prac w ramach inwestycji.
O zmianie decyzji Wielton S.A. poinformował w raporcie bieżącym nr 8/2021 z dnia 6 maja 2021 roku.
Ponadto pandemia spowodowała turbulencje na rynkach zbytu i zaopatrzenia oraz wpłynęła na opóźnienia w łańcuchach dostaw. Wyniki osiągnięte przez Grupę Wielton w 2021 roku potwierdzają właściwy kierunek podjętych działań w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią COVID-19 (w tym wzmocnienie potencjału produkcyjnego).
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zarząd monitoruje na bieżąco sytuację związaną z COVID-19 i na chwilę obecną postrzega wpływ jako nieistotny dla wyniku roku 2022.
Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczane przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek. Powyższe zasady Grupa stosuje prospektywnie począwszy od 1 stycznia 2009 roku.
Kalkulacja i wycena oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych jest obszarem wymagającym znaczącego osądu w zakresie doboru odpowiedniej metodologii, modeli i danych wejściowych.. Grupa w swoich modelach wykorzystuje głównie informacje historyczne pochodzące z jej systemów księgowych i nie dokonuje korekty współczynników niewypłacalności obliczonych na podstawie danych historycznych o wpływ czynników przyszłych ze względu na brak wiarygodnej informacji o wpływie takich czynników. Wzrost lub spadek o 10% współczynników niewypłacalności jako efekt wpływu czynników przyszłych zastosowany do oszacowania oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia 2021 roku spowodowałby, odpowiednio, wzrost lub spadek oczekiwanych strat kredytowych o kwotę 395 tys. zł (332 tys. zł na 31 grudnia 2020 roku).
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie z działalności.
Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach, przeklasyfikowywane są z kapitału własnego do zysku lub straty w tym samym okresie lub okresach, w których nabyty składnik aktywów niefinansowych lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym za bieżący okres.
Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, gdy instrument zabezpieczający wygasł lub został sprzedany, jego wykorzystanie dobiegło końca lub nastąpiła jego realizacja, bądź gdy zabezpieczenie przestało spełniać warunki umożliwiające stosowanie wobec niego zasad rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku, łączny zysk lub strata na instrumencie zabezpieczającym, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym, są nadal wykazywane w kapitale własnym aż do momentu wystąpienia prognozowanej transakcji. Jeżeli Grupa przestała spodziewać się, że prognozowana transakcja nastąpi, wówczas zakumulowany w kapitale własnym łączny zysk lub strata są odnoszone do zysku lub straty z działalności za bieżący okres.
Zasady rachunkowości
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Jednostki Dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Jednostki Dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Jednostki Dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nieprzypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.
Grupa Kapitałowa Wielton prezentuje przychody ze sprzedaży, koszty oraz wynik w podziale na segmenty, nie prezentuje natomiast aktywów i pasywów skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w podziale na segmenty operacyjne z uwagi na to, że część środków trwałych jest wykorzystywana do produkcji zaliczanej do różnych segmentów, stąd niemożliwe jest ich wiarygodne przypisanie.
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Emitenta kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług/wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Do głównych segmentów Grupy Kapitałowej należą następujące segmenty operacyjne:
Transport drogowy,
Agro,
Serwis,
Usługi transportowe i spedycyjne,
Pozostałe.
Segment operacyjny Transport stanowi oferta ponad 60 typów pojazdów transportowych. Grupa posiada najszerszą ofertę asortymentową na krajowym rynku i jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo Grupa dostosowuje swoje produkty do indywidualnych potrzeb tak, by klienci mogli nabyć w jednym miejscu różne typy pojazdów transportowych. Oferta obejmuje m.in.:
naczepy, przyczepy i zestawy: kurtynowe i skrzyniowe,
naczepy wywrotki,
zabudowy wywrotki,
naczepy podkontenerowe,
furgony,
chłodnie,
inne pojazdy wykorzystywane do transportu:
dużych maszyn i urządzeń,
elementów konstrukcyjnych (stal w kręgach),
kontenerów komunalnych,
specjalistyczne pojazdy ułatwiające rozładunek.
Segment operacyjny Agro zajmuje się wdrażaniem do produkcji oraz sprzedażą grupy produktów przeznaczonych dla rolnictwa m.in.:
przyczepy dwuosiowe z obrotnicą,
przyczepy tandem,
przyczepy skorupowe,
wozy asenizacyjne,
platforma do przewozu bel słomy,
wózek dolly przeznaczony do współpracy naczepy samochodowej z ciągnikiem rolniczym- jednoosiowy i dwuosiowy,
przyczepy specjalistyczne i inne.
Segment operacyjny Serwis zajmuje się sprzedażą części zamiennych do naczep oraz świadczeniem usług z zakresu napraw:
Segment operacyjny „Usługi transportowe i spedycyjne”obejmuje
świadczone przez spółkę zależną Wielton Logistic z siedzibą w Wieluniu, usługi transportowe pojazdami specjalizowanymi i uniwersalnymi. Spółka Wielton Logistic posiada licencję zezwalającą na wykonywanie usług transportowych w ruchu międzynarodowym.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Segment „Pozostałe” obejmuje działalność Grupy, która nie wchodzi w zakres wyżej wymienionych segmentów m.in. są to usługi i sprzedaż towarów.
W okresie dwunastu miesięcy 2021 roku nie wystąpiły zmiany w polityce rachunkowości Grupy w zakresie wyodrębniania segmentów operacyjnych oraz zasad wyceny przychodów, poza zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 15 opisanym w nocie 8.1, które zostały zaprezentowane w ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.
W tabeli poniżej zaprezentowano informacje o przychodach, wyniku, istotnych pozycjach niepieniężnych segmentów operacyjnych.
Produkty transportu drogowego | Produkty transportu Agro | Serwis | Usługi transportowe i spedycyjne | Pozostałe | Razem | |
2 495 931 | 92 588 | 64 956 | 1 608 | 41 335 | 2 696 420 | |
2 495 931 | 92 588 | 64 956 | 1 608 | 41 335 | 2 696 420 | |
2 495 931 | 92 588 | 64 956 | 1 608 | 41 335 | 2 696 420 | |
65 040 | -6 176 | 4 905 | 1 646 | 10 056 | 75 471 | |
58 606 | 2 931 | 1 366 | 1 016 | 1 248 | 65 167 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020*
Produkty transportu drogowego | Produkty transportu Agro | Serwis | Usługi transportowe i spedycyjne | Pozostałe | Razem | |
1 667 303 | 74 199 | 52 367 | 1 179 | 22 253 | 1 817 302 | |
1 667 303 | 74 199 | 52 367 | 1 179 | 22 253 | 1 817 302 | |
1 667 303 | 74 199 | 52 367 | 1 179 | 22 253 | 1 817 302 | |
27 738 | -7 085 | -506 | 1 042 | 4 236 | 25 425 | |
51 869 | 3 762 | 1 571 | 770 | 1 053 | 59 025 |
*W wyniku operacyjnym segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.
Aktywa trwałe w kwocie 730 407 tys. zł (na 31.12.2021 rok) i 692 032 tys. zł (na 31.12.2020 rok) dotyczą wszystkich uzyskanych przychodów w przekroju obszarów geograficznych. Grupa nie analizuje szczegółowo przypisania tych aktywów do poszczególnych obszarów geograficznych. W związku z tym, że aktywa nie są wielkością analizowaną przez Zarząd Grupa ich nie ujawnia zgodnie z MSSF 8.23.
Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:
od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020* | |
Przychody segmentów | ||
Łączne przychody segmentów operacyjnych | 2 696 420 | 1 817 302 |
Przychody ze sprzedaży | 2 696 420 | 1 817 302 |
Wynik segmentów | ||
Wynik operacyjny segmentów | 75 471 | 25 425 |
Pozostałe przychody nie przypisane do segmentów | 8 181 | 19 410 |
Pozostałe koszty nie przypisane do segmentów (-) | -4 359 | -8 119 |
Zysk na okazjonalnym nabyciu jednostki zależnej | - | - |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 79 293 | 37 017 |
Przychody finansowe | 2 442 | 2 262 |
Koszty finansowe (-) | -22 551 | -19 287 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 59 184 | 19 992 |
*W wyniku operacyjnym segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.
Pozostałe przychody oraz koszty operacyjne nie przypisane do segmentów operacyjnych zostały opisane w notach 8.4 i 8.5
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy). Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
W przypadku sprzedaży z możliwością odkupu, Grupa wykorzystuje metodę ekspercką, która polega na szacowaniu prawdopodobieństwa odkupu na podstawie historycznych realizacji prawa żądania do odkupu dla umów, w których prawo to wygasło na moment analizy. W momencie sprzedaży, jeśli występuje prawdopodobieństwo odkupu, Grupa pomniejsza kwotę przychodów o wartość szacowanych odkupów. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów jest pomniejszony o oczekiwaną wartość produktu w momencie odkupu, uwzględniając jego oczekiwane zmniejszenie wartości na moment odkupu. Kwota, o którą pomniejszono przychody ujęta jest w bilansie jako zobowiązanie do odkupu, a kwota, o którą pomniejszono koszt sprzedaży produktów jako składnik aktywów (zapasy).W Grupie nie występują przychody rozliczane inaczej, niż zgodnie z MSSF 15.
Grupa sprzedaje przede wszystkim produkty takie jak: naczepy, przyczepy oraz zabudowy samochodowe. Ceny sprzedawanych towarów i produktów nie zawierają elementów wynagrodzenia zmiennego, a terminy płatności dla klientów indywidualnych nie przekraczają 14 dni, dla współpracujących dealerów nie przekraczają 90 dni, a w szczególnych przypadkach Grupa decyduje się na wydłużenie terminiu powyżej 90 dni. Przychody ze sprzedaży towarów i produktów ujmowane są w momencie, gdy Grupa przekazała nabywcy kontrolę nad sprzedawanymi towarami i produktami. Powyższy warunek jest spełniany z chwilą wystawienia faktury sprzedaży i przekazania jej odbiorcy a tym samym postawienia przedmiotu do jego dyspozycji i umożliwienia zarejestrowania pojazdu.
Grupa zawiera umowy sprzedaży naczep z krajowymi i zagranicznymi firmami leasingowymi, w których zobowiązuje się do odkupu naczep w przypadku niewykupienia ich po upływie okresu leasingu przez leasingobiorcę. Grupa przeprowadza analizę danych historycznych (umów sprzedaży z prawem odkupu, dla których termin skorzystania z opcji wykupu minął), na podstawie których szacuje prawdopodobieństwo nieskorzystania z opcji wykupu przez leasingobiorcę i na podstawie szacunków oblicza korektę przychodów i kosztów sprzedaży produktów.
Do przychodów ze sprzedaży usług Grupy należą głównie: usługi serwisowe, marketingowe, pośrednictwa sprzedaży, dzierżawy. Ceny sprzedawanych usług nie zawierają elementów wynagrodzenia zmiennego, a terminy płatności nie przekraczają 31 dni. Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia na rzecz klienta. Powyższy warunek jest spełniany w momencie zakończenia realizacji usługi.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
Produkty |
|
|
Naczepy | 1 685 704 | 1 124 019 |
Wywrotki stalowe | 258 254 | 190 152 |
Wywrotki aluminiowe | 157 496 | 113 383 |
Podkontenery i podwozia | 109 540 | 58 834 |
AGRO | 91 204 | 73 998 |
Zabudowy | 65 910 | 34 194 |
Zestawy | 61 828 | 32 936 |
Przyczepy | 40 312 | 26 565 |
Części zamienne wyprodukowane we własnym zakresie | 23 841 | 21 123 |
Inne | 11 329 | 17 112 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 2 505 418 | 1 692 317 |
Usługi |
|
|
Usługi transportowe i spedycyjne | 29 376 | 22 102 |
Pozostałe usługi | 19 959 | 16 789 |
Usługi serwisowe | 7 176 | 4 907 |
Najem naczep | 5 855 | 1 941 |
Przychody ze sprzedaży usług | 62 366 | 45 739 |
Towary i materiały |
|
|
Materiały | 63 606 | 35 738 |
Towary | 34 893 | 19 178 |
Naczepy uniwersalne | 29 783 | 23 730 |
Podwozia | 354 | 183 |
Pozostałe | - | 417 |
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 128 636 | 79 246 |
Przychody ze sprzedaży | 2 696 420 | 1 817 302 |
Przychody z tytułu umów z prawem odkupu - wzrost lub spadek o 10 punktów procentowych prawdopodobieństwa nieskorzystania z opcji wykupu przez leasingobiorców spowodowałby, odpowiednio, wzrost lub spadek korekty przychodów ze sprzedaży produktów i kosztu sprzedaży produktów w wysokości odpowiednio o 5 150 tys. zł i 4 715 tys. zł w bieżącym okresie sprawozdawczym, a także wzrost salda zobowiazań z tytułu oczekiwanych zwrotów oraz wartości zapasów im odpowiadającym o odpowiednio 5 173 tys. zł i 4 716 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Przychody Grupy w podziale na segmenty uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przekroju obszarów geograficznych w roku 2021 przedstawiają się następująco:
Kraj | Transport drogowy | Agro | Serwis | Usługi Transportowe | Pozostałe | Razem |
Francja | 616 600 | - | 3 679 | - | - | 620 279 |
Polska | 500 376 | 50 699 | 20 058 | 1 244 | 37 214 | 609 591 |
Wielka Brytania | 426 068 | - | 26 841 | - | - | 452 909 |
Rosja | 218 724 | - | 16 | - | 1 271 | 220 011 |
Niemcy | 158 531 | 16 967 | 11 690 | - | 230 | 187 418 |
Włochy | 108 159 | - | - | 107 | 515 | 108 781 |
Szwecja | 43 411 | 1 878 | 142 | - | 13 | 45 444 |
Białoruś | 43 453 | - | 12 | - | 148 | 43 613 |
Rumunia | 41 873 | 1 180 | 252 | - | 2 | 43 307 |
Ukraina | 42 505 | - | 9 | - | 13 | 42 527 |
Wybrzeże Kości Słoniowej | 33 698 | - | 117 | - | - | 33 815 |
Węgry | 21 298 | 5 847 | 135 | - | 1 | 27 281 |
Czechy | 11 481 | 12 778 | 445 | 1 | 331 | 25 036 |
Serbia | 23 496 | - | 105 | 138 | 5 | 23 744 |
Słowacja | 22 867 | - | 263 | 3 | 117 | 23 250 |
Bułgaria | 20 890 | 129 | 307 | 27 | 267 | 21 620 |
Holandia | 19 898 | - | - | - | - | 19 898 |
Litwa | 16 686 | 1 903 | 284 | - | 699 | 19 572 |
Mali | 14 679 | - | - | - | - | 14 679 |
Szwajcaria | 12 786 | - | - | - | 1 | 12 787 |
Japonia | 11 415 | - | - | - | - | 11 415 |
Austria | 10 787 | 144 | 67 | - | - | 10 998 |
Pozostałe | 76 253 | 1 063 | 534 | 87 | 508 | 78 445 |
SUMA | 2 495 934 | 92 588 | 64 956 | 1 607 | 41 335 | 2 696 420 |
Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych zaprezentowano w przekroju obszarów geograficznych, które wyodrębniane są przez Grupę według kryterium lokalizacji klientów zewnętrznych.
Zasady rachunkowości
Koszty operacyjne są ujmowane w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Amortyzacja | 65 167 | 59 025 |
Świadczenia pracownicze | 359 932 | 286 666 |
Zużycie materiałów i energii | 1 887 739 | 1 201 986 |
Usługi obce | 129 660 | 140 960 |
Podatki i opłaty | 15 095 | 15 677 |
Prace badawcze i rozwojowe ujęte jako koszt | 146 | 49 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 15 082 | 10 208 |
Koszty wg rodzaju razem | 2 472 821 | 1 714 571 |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów | 173 502 | 68 546 |
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) | -18 487 | 28 844 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (-) | -6 887 | -7 541 |
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu | 2 620 949 | 1 804 420 |
w tym koszty sprzedaży | 140 761 | 102 215 |
w tym koszty ogólnego zarządu | 92 179 | 73 245 |
w tym koszt własny sprzedaży | 2 388 009 | 1 628 960 |
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Koszty wynagrodzeń | 286 996 | 225 397 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 65 339 | 52 700 |
Koszty innych świadczeń na rzecz pracowników | 7 597 | 8 570 |
Koszty świadczeń pracowniczych razem | 359 932 | 286 667 |
Zasady rachunkowości w odniesieniu do świadczeń pracowniczych zostały opisane w nocie 9.14.
Zasady rachunkowości
Pozostałe przychody obejmują: zysk na sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych, darowizny otrzymane, ujawnione nadwyżki inwentaryzacyjne,otrzymane odszkodowania, odwrócenie odpisów aktualizujących wartość aktywów niefinansowych,inne. Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35.
Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej.
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | 29 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności finansowych | - | - |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów | 2 676 | - |
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw | 3 | 332 |
Otrzymane i oszacowane kary i odszkodowania | 941 | 13 338 |
Dotacje otrzymane i dofinansowania | 3 116 | 17 131 |
Refundacja uczniów | 137 | - |
Darowizny otrzymane | 75 | 57 |
Opłaty sądowe | 112 | 18 |
Podatek od środków transportu | 408 | - |
Pozostałe przychody operacyjne (inne) | 712 | 1 351 |
Pozostałe przychody operacyjne razem | 8 181 | 32 254 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W 2021 roku wynik Grupy z pozostałej działalności operacyjnej wyniósł 3 822 tys. zł, wobec 24 135 tys. zł w poprzednim roku.
Po stronie pozostałych przychodów operacyjnych, w 2021 roku głównymi pozycjami były: odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów (2 676 tys. zł) oraz dofinansowanie FGŚP w związku z COVID-19 (1 634 tys. zł).
Główne pozycje w 2020 roku po stronie pozostałych przychodów operacyjnych Grupy to: otrzymane kary i odszkodowania (13 338 tys. zł), otrzymane dotacje (17 131 tys. zł) w tym dotacje otrzymane na wynagrodzenia z tytułu COVID-19 w wysokości 16 357 tys. zł.
Zasady rachunkowości
Pozostałe koszty obejmują: stratę na sprzedaży/likwidacji niefinansowych aktywów trwałych, odpisane należności przedawnione i umorzone, darowizny przekazane, kary i grzywny zapłacone, opłaty sądowe, niedobory inwentaryzacyjne, odpis aktualizujący wartość aktywów niefinansowych, koszty odszkodowania, inne. Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35.
Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej.
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 661 | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 623 | 5 |
Odpisy aktualizujące wartość należności finansowych | 885 | 1 839 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów | - | 4 915 |
Zapłacone kary i odszkodowania | 423 | 223 |
Przekazane darowizny | 51 | 87 |
Utylizacja materiałów | 288 | 84 |
Opłaty sądowe | 107 | 9 |
Koszty usług bankowych | 426 | 250 |
Zakończenie umowy leasingowej | 70 | 6 |
Likwidacja szkody – pożar | - | 13 |
Pozostałe koszty operacyjne (inne) | 825 | 688 |
Pozostałe koszty operacyjne razem | 4 359 | 8 119 |
W ramach pozostałych kosztów operacyjnych Grupy uwzględniono odpisy aktualizujące wartość należności finansowych w kwocie 885 tys. zł oraz stratę ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych w wartości 661 tys. zł.
W pozostałych kosztach operacyjnych w roku 2020 uwzględniono odpisy aktualizujące wartość należności finansowych (1 839 tys. zł) oraz odpisy aktualizujące wartość zapasów (4 915 tys. zł).
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Przychody finansowe obejmują: otrzymane odsetki, nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi, inne przychody finansowe. Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35.
Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej:
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik: | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (lokaty) | 381 | 214 |
Pożyczki i należności (odsetki) | 53 | 115 |
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik | 434 | 329 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | - | 404 |
Zyski z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik | - | 404 |
Różnice kursowe: | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 1 054 |
Pożyczki i należności | - | 20 209 |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | - | -26 543 |
Zyski (straty) (+/-) z tytułu różnic kursowych | - | -5 280 |
Inne przychody finansowe | 2 008 | 6 809 |
Pozostałe przychody finansowe | 2 008 | 6 809 |
Przychody finansowe razem | 2 442 | 2 262 |
Grupa nie posiada aktywów oraz zobowiązań finansowych z kategorii wyznaczonych przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Wykazane zyski oraz straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik odnoszą się w całości do instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Grupa stosuje zasadę kompensowania podobnych typów transakcji zgodnie z zapisami MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, pkt 34 i pkt 35. Grupa wykazuje istotne pozycje przychodów i kosztów ujętych w wyniku finansowym oddzielnie, co zaprezentowano w tabeli poniżej. Odpisy aktualizujące wartość należności dotyczących działalności operacyjnej ujmowane są przez Grupę Kapitałową jako pozostałe koszty operacyjne (patrz nota nr 8.5).
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik: | ||
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 1 236 | 1 131 |
Kredyty w rachunku kredytowym | 6 174 | 5 778 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 3 796 | 2 846 |
Pożyczki (odsetki) | 146 | 452 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 174 | 158 |
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik | 11 526 | 10 365 |
Instrumenty pochodne zabezpieczające | 9 214 | 1 305 |
Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik | 9 214 | 1 305 |
Różnice kursowe: | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 162 | -514 |
Pożyczki i należności | -2 255 | - |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | 2 566 | - |
Różnice kursowe razem | 1 472 | -514 |
Inne koszty finansowe | 339 | 8 131 |
Pozostałe koszty finansowe | 339 | 8 131 |
Koszty finansowe razem | 22 551 | 19 287 |
W kosztach finansowych najistotniejszymi pozycjami były koszty odsetek dotyczace instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy w kwocie 11 526 tys. zł i straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik w kwocie 9 214 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale. Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami aktywów i pasywów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania. Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień sprawozdawczy.Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień sprawozdawczy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis. Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Grupa przyjęła politykę rachunkowości w zakresie rozpoznawania aktywa z tytułu ulgi inwestycyjnej w związku z działaniem w specjalnej strefie ekonomicznej oraz wg nowych zasad – gdy uzyska decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Profesjonalny osąd i szacunki
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Kluczowe założenia dot. rozpoznawania aktywa z tytułu ulgi inwestycyjnej, jest to rozpoznanie aktywa następuje w momencie spełnienia minimalnego poziomu inwestycji określonego w pozwoleniu strefowym lub decyzji o wsparciu. Dodatkowo szacuje się moment rozliczenia ulgi co zostaje przełozone na wartość ulgi do rozliczenia.
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Podatek bieżący: | ||
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy | 5 497 | 8 032 |
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy | - | -899 |
Bieżący podatek dochodowy | 5 497 | 7 133 |
Podatek odroczony: | ||
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | 7 390 | -14 434 |
Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych | -1 339 | - |
Odroczony podatek dochodowy | 6 051 | -14 434 |
Podatek dochodowy razem | 11 548 | -7 300 |
W 2021 roku obciążenie wyniku podatkiem dochodowym wyniosło 11 548 tys. zł. Podatek odroczony w roku 2021 uwzględnia wykorzystanie premii inwestycyjnej w wysokosci 14 363 tys. zł .
W 2020 roku Wielton S.A. rozpoznał aktywo z tytułu premii inwestycyjnej umniejszającej wartość naliczonego podatku dochodowego o 15 430 tys. zł oraz rozwiązał aktywo z tytułu wykorzystania premii inwestycyjnej w kwocie 2 657 tys. zł
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19% od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przedstawia się następująco:
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Wynik finansowy brutto | 59 184 | 19 992 |
Podatek dochodowy wg stawki krajowej jednostki dominującej (19%) | 11 245 | 3 989 |
Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: | ||
Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) | 385 | -5 |
Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) | -2 330 | -596 |
Dochody nie podlegające opodatkowaniu w Polsce | -72 | - |
Dochody wolne od opodatkowania | -14 363 | -2 698 |
Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) | 2 592 | 2 112 |
Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) | - | -3 |
Nieujętego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) | 288 | 78 |
Nieujętego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) | 210 | 22 |
Korekty podatku za poprzednie okresy (+/-) | -2 087 | 2 063 |
Aktywa od premii inwestycyjnej | - | -15 430 |
Aktualizacji aktywa od premii inwestycyjnej | -71 | |
Zyski kapitałowe | 1 168 | 164 |
Rozwiązanie aktywa od straty podatkowej | - | -579 |
Podatek od dywidendy | - | 566 |
Obciążenie wyniku podatkiem dochodowym | - | |
Wykorzystanie aktywa od premii inwestycyjnej | 14 363 | 2 657 |
Pozostałe rezerwy | 192 | - |
Aktywo od straty podatkowej | 28 | - |
Storno odroczony | 362 | |
RAZEM | 11 548 | -7 300 |
Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Saldo na początek okresu: | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 23 961 | 9 021 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 25 759 | 26 232 |
Podatek odroczony per saldo na początek okresu | -1 798 | -17 211 |
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: | ||
Wynik finansowy (+/-) | -7 173 | 14 247 |
Inne całkowite dochody (+/-) | -1 173 | 2 685 |
Pozostałe (w tym różnice kursowe netto z przeliczenia) | -284 | -1 519 |
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu, w tym: | -10 427 | -1 798 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 21 939 | 23 961 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 32 366 | 25 759 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na poziomie sprawozdań finansowych spółek z Grupy pozycje aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy zaprezentowano per saldo.
Opis | Saldo na początek okresu | Wynik finansowy | Inne dochody całkowite | Rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu | ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 38 859 | -7 228 | -1 173 | - | 137 | 30 595 | ||
Aktywa: | ||||||||
Wartości niematerialne | 866 | - | - | - | -3 | 863 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 2 055 | 892 | - | - | 37 | 2 984 | ||
Zapasy | 3 262 | 849 | - | - | 1 | 4 112 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 5 045 | -145 | -1 173 | - | -1 | 3 727 | ||
Inne aktywa | 1 331 | 263 | - | - | 155 | 1 748 | ||
Zobowiązania: | ||||||||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 1 321 | -89 | - | - | -2 | 1 230 | ||
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 972 | -400 | - | - | -8 | 1 564 | ||
Pozostałe rezerwy | 560 | 3 | - | - | - | 563 | ||
Pochodne instrumenty finansowe | - | 115 | - | - | 1 | 116 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 428 | -323 | - | - | -2 | 103 | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 150 | 61 | - | - | - | 210 | ||
Inne zobowiązania | 595 | 206 | - | - | - | 801 | ||
Inne: | ||||||||
Różnice pomiędzy podatkowym a bilansowym ujęciem przychodów | -672 | - | - | - | - | -672 | ||
Nierozliczone straty podatkowe | 5 434 | 6 238 | - | - | -41 | 11 631 | ||
Aktywo od premii inwestycyjnej | 16 513 | -14 294 | - | - | - | 2 219 | ||
Korekta ubiegłego okresu | - | -605 | - | - | - | -605 | ||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 40 655 | -55 | - | - | 421 | 41 021 | ||
Aktywa: | ||||||||
Wartości niematerialne | 21 015 | 203 | - | - | -1 | 21 217 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 14 662 | -562 | - | - | 429 | 14 529 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 2 447 | 42 | - | - | 1 | 2 490 | ||
Inne aktywa | 897 | -574 | - | - | - | 323 | ||
Zobowiązania: | ||||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 817 | 966 | - | - | -4 | 1 778 | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 648 | -128 | - | - | -2 | 518 | ||
Inne zobowiązania | 170 | -3 | - | - | -1 | 166 | ||
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu | -1 798 | -7 173 | -1 173 | - | -284 | -10 427 | ||
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Opis | Saldo na początek okresu | Wynik finansowy | Inne dochody całkowite | Rozliczenie połączenia | Różnice kursowe netto z przeliczenia | Saldo na koniec okresu |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 20 752 | 14 687 | 2 685 | - | 734 | 38 859 |
Aktywa: | ||||||
Wartości niematerialne | 800 | - | - | - | 65 | 866 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 1 678 | 231 | - | - | 146 | 2 055 |
Zapasy | 3 080 | 183 | - | - | -2 | 3 262 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 1 271 | 126 | 3 633 | - | 15 | 5 045 |
Inne aktywa | 1 169 | 8 | - | - | 153 | 1 331 |
Zobowiązania: | ||||||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 1 531 | -273 | - | - | 63 | 1 321 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 886 | -54 | - | - | 140 | 1 972 |
Pozostałe rezerwy | 685 | -124 | - | - | -1 | 560 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 546 | -109 | - | - | -9 | 428 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 146 | 4 | - | - | - | 150 |
Inne zobowiązania | 669 | -69 | - | - | -5 | 595 |
Inne: | ||||||
Różnice pomiędzy podatkowym a bilansowym ujęciem przychodów | -671 | -2 | - | - | - | -672 |
Nierozliczone straty podatkowe | 4 222 | 1 992 | 948 | - | 168 | 5 434 |
Aktywo od premii inwestycyjnej | 3 739 | 12 773 | - | - | - | 16 513 |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 37 962 | 441 | - | - | 2 253 | 40 655 |
Aktywa: | ||||||
Wartości niematerialne | 20 846 | 121 | - | - | 48 | 21 015 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 12 619 | -49 | - | - | 2 092 | 14 662 |
Pochodne aktywa finansowe | 1 | -1 | - | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | 2 037 | 402 | - | - | 7 | 2 447 |
Inne aktywa | 935 | -38 | - | - | - | 897 |
Zobowiązania: | ||||||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 808 | -37 | - | - | 46 | 817 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 537 | 65 | - | - | 46 | 648 |
Inne zobowiązania | 178 | -23 | - | - | 14 | 170 |
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu | -17 210 | 14 247 | 2 685 | - | -1 519 | -1 798 |
Zasady rachunkowości
Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w danym okresie sprawozdawczym.Rozwodniony zysk/(strata) netto na jedną akcję jest równy/(a) zyskowi/(stracie) podstawowemu/(ej), ponieważ nie występują instrumenty rozwadniające zysk/(stratę) netto na jedną akcję. Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.
Szczegóły w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki.
Profesjonalny osąd i szacunki
Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:
wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu, w którym miało miejsce połączenie,
wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz
wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.
W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.
Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.
Jeżeli wartość zaprezentowana przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość ta jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji kosztów operacyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni sprawozdawcze oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji przychodów operacyjnych.
W 2021 roku główny wpływ na prezentowaną w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej kwotę wartości firmy miała dokonana w 2018 roku transakcja przejęcia kontroli nad Lawrence David Ltd. Zmiany wartości wartości firmy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje tabela:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
Wartość brutto | ||
Saldo na początek okresu | 63 987 | 63 987 |
Połączenie jednostek | - | - |
Sprzedaż jednostek zależnych (-) | - | - |
Różnice kursowe netto z przeliczenia | - | - |
Inne korekty | - | - |
Wartość brutto na koniec okresu | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości | ||
Saldo na początek okresu | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | - | - |
Różnice kursowe netto z przeliczenia | - | - |
Inne zmiany | - | - |
Stan odpisów aktualizujących na koniec okresu | - | - |
Wartość firmy - wartość na koniec okresu | 63 987 | 63 987 |
Wartość firmy zaprezentowana w aktywach dotyczy przejęć następujących spółek zależnych:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
OOO Wielton Ukraina | 6 | 6 |
Lawrence David Ltd | 63 981 | 63 981 |
Razem wartość firmy | 63 987 | 63 987 |
W celu przeprowadzenia corocznego testu na utratę wartości, wartość firmy jest alokowana do jednostek generujących środki pieniężne, będących jednocześnie odrębnymi segmentami operacyjnymi. Przyporządkowanie wartości firmy do segmentu przedstawia się następująco:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Produkty transportu drogowego | 63 987 | 63 987 |
Razem wartość firmy | 63 987 | 63 987 |
Stopa wzrostu | Stopa dyskonta | |||
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Produkty transportu drogowego | 0% | 2% | 7,9% | 11,5% |
Wartość odzyskiwalna ośrodka będącego równocześnie segmentem Produkty transportu drogowego wyniosła63 987 tys. złotych
W odniesieniu do segmentu Produkty transportu drogowego Zarząd Jednostki dominującej jest przekonany, że nie jest prawdopodobna taka zmiana kluczowych założeń przyjętych do oszacowania wartości użytkowej jednostek, która skutkowałaby określeniem wartości odzyskiwalnej jednostek poniżej ich wartości zaprezentowanej w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Szacunek opiera się na przygotowanej pięcioletniej projekcji przepływów pieniężnych. Prognoza przygotowana została na podstawie budżetów przygotowanych przez kierownictwo oraz historycznie obserwowanych dynamik poszczególnych pozycji wynikowych.
Oszacowanie wartości użytkowej następującego segmentu: Produkty transportu drogowego jest podatne na zmianę stopy dyskonta oraz stopy wzrostu po okresie szczegółowej prognozy. Analizę wrażliwości szacunków na zmianę poczynionych założeń prezentuje poniższa tabela.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W tabeli zaprezentowano poziom stopy dyskonta, przy której wartość odzyskiwalna aktywów wchodzących do jednostek zrówna się z ich wartością prezentowaną w sprawozdaniu, przy czym pozostałe założenia przyjęte do ustalenia wartości użytkowej nie uległy zmianie. Podobnie zaprezentowany poziom stopy wzrostu określa wartość odzyskiwalną aktywów wchodzących do jednostek na poziomie ich wartości księgowej, przy niezmienionych pozostałych założeniach. Wpływ zmiany stopy dyskonta na kwotę ujętych odpisów aktualizujących wartość firmy omówiono również w rozdziale dotyczącym zasad rachunkowości w podpunkcie dotyczącym niepewności szacunków.
| Stopa dyskonta | Stopa wzrostu |
Produkty transportu drogowego | 20,4% | 1,0% |
W 2021 roku Grupa nie dokonała odpisu z tytułu utraty wartości firmy.
Zasady rachunkowości
Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania). Na dzień sprawozdawczy wartości niematerialne wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.
Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
Grupa | Okres |
Patenty i licencje | 5 lat |
Koszty zakończonych prac rozwojowych | 1,5 – 5 lat |
Oprogramowanie komputerowe | 2 – 10 lat |
Pozostałe wartości niematerialne | 1 – 5 lat |
Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie są amortyzowane, lecz corocznie są poddawane testom na utratę wartości. Posiadane przez Grupę wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania obejmują znaki słowno-graficzne. Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia. Koszty prac badawczych są ujmowane w wyniku w momencie ich poniesienia. W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe związane z opracowaniem nowej konstrukcji, technologii i przygotowaniem produkcji nowych produktów które będą charakteryzowały się innowacyjnymi rozwiązaniami. Realizacja prac rozwojowych pozwoli na wdrożenie do produkcji nowych konstrukcji produktów marki Wielton. Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne, tylko wtedy gdy spełnione są następujące kryteria:
ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
Grupa zamierza ukończyć składnik oraz jego użytkowanie bądź sprzedaż,
Grupa jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy,
dostępne są Grupie środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych w celu sprzedaży lub użytkowania składnika,
nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować do danego składnika wartości niematerialnych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi 1 - 5 lat. Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych wartości niematerialnych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Profesjonalny osąd i szacunki
Grupa przeprowadza testy na utratę wartości aktywów trwałych, jeżeli istnieją przesłanki wskazujące na utratę wartości. Wymaga to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te aktywa. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.W okresie objętym sprawozdaniem Grupa utworzyła odpis aktualizujący rzeczowe aktywa trwałe na kwotę 623 tys. zł. Zgodnie z MSR 36 Grupa przeprowadza test na utratę wartości znaków towarowych, poprzez porównanie wartości księgowej znaków z ich wartością odzyskiwalną.
W bieżącym okresie sprawozdawczym dokonując testu Grupa w celu obliczenia wartości bieżącej przepływów pieniężnych zastosowała stopę dyskonta 7,9% dla znaków Viberti, 7,9% dla Lawrence David. W oparciu o przeprowadzony test stwierdzono, iż nie ma konieczności rozpoznania odpisów aktualizujących wartość znaku towarowego, wartość odzyskiwalna znaku znacznie przewyższyła wartość znaku wynikającą z ksiąg. Zwiększenie stopy dyskonta o 1 p.p. również nie spowodowałoby konieczności utworzenia odpisu.
Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, relacje z klientami, oprogramowanie komputerowe, wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia sprawozdawczego oddane do użytkowania prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania”.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Koszty prac rozwojowych | Pozostałe wartości niematerialne | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 47 128 | 919 | 4 174 | 8 919 | 30 724 | 15 433 | 107 297 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | - | - | - |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | - | 237 | 939 | 7 398 | 59 | 10 619 | 19 252 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | 19 | - | - | - | -8 633 | -8 613 |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | - | -276 | -1 353 | -4 377 | -2 859 | - | -8 865 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 1 126 | -3 | 23 | - | 1 176 | 6 | 2 328 |
Wartość netto na koniec okresu | 48 254 | 897 | 3 783 | 11 940 | 29 100 | 17 425 | 111 399 |
Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Koszty prac rozwojowych | Pozostałe wartości niematerialne | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 44 558 | 877 | 3 306 | 10 767 | 31 977 | 13 213 | 104 697 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | - | - | - |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | - | 177 | 2 271 | 2 106 | 11 | 6 787 | 11 352 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | - | - | - | - | -29 | -29 |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | - | - | - | -4 565 | -4 565 |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | - | -207 | -1 431 | -3 954 | -2 748 | - | -8 340 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 2 570 | 72 | 28 | - | 1 484 | 27 | 4 181 |
Wartość netto na koniec okresu | 47 128 | 919 | 4 174 | 8 919 | 30 724 | 15 433 | 107 297 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Najistotniejsze pozycje wartości niematerialnych i prawnych w trakcie wytwarzania według stanu na 31 grudnia 2021 roku to:
prace rozwojowe dotyczące opracowania prototypów i dokumentacji konstrukcyjnych naczep – 3 846 tys. zł (5 772 tys. zł według stanu na 31 grudnia 2020) oraz prace rozwojowe w zakresie opracowania nowej linii technologicznej do produkcji naczep typu furgon-chłodnia – 6 116 tys. zł (5 999 tys. zł wg stanu na 31 grudnia 2020),
prace rozwojowe w zakresie opracowanie technologii hydroformowania wybranych elementów naczepy celem stworzenia innowacyjnej naczepy INNFLEXTRAILER 1 291 tys.zł,
oprogramowanie o wartości 1 553 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020: 1 143 tys. zł),
homologacje, których wartość wyniosła 74 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła 810 tys. zł),
prawo majątkowe, którego wartość wyniosła 411 tys. zł (na dzień 31 grudnia 2020 wynosiła 201 tys. zł).
Na podstawie przeprowadzonych analiz i budżetów, Zarząd nie stwierdził przesłanek do utraty wartości wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania oraz zakończonych prac rozwojowych.
Grupa Kapitałowa wykorzystuje w działalności składniki wartości niematerialnych, których okres użytkowania jest nieokreślony, tj. znaki towarowe (patrz punkt dotyczący zasad rachunkowości). Znaki towarowe nie są amortyzowane przez Grupę tylko podlegają testom na utratę wartości. Wartość księgowa znaków towarowych o nieokreślonym okresie użytkowania wyniosła 48 254 tys. zł; Grupa przeprowadziła analizę czynników zawartych w MSR i stwierdziła, iż nie ma przesłanek wskazujących że okres ekonomicznej użyteczności jest określony. A tym samym nie następuje naliczenie amortyzacji. Natomiast co roku Grupa przeprowadza test na utratę wartości znaków towarowych.
W bieżącym okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa przeprowadziła coroczny test na utratę wartości tych składników, który nie wykazał konieczności objęcia ich odpisem aktualizującym.
Zasady rachunkowości
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowejpo dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów ze sprawozdania z sytuacji finansowej (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością księgową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia. Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania. Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu i przekazania środka trwałego do używania.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:
Grupa | Okres |
Grunty | Nie są amortyzowane |
Budynki i budowle | 15 – 65 lat |
Maszyny i urządzenia | 2 – 22 lat |
Środki transportu | 2,5 – 13 lat |
Pozostałe środki trwałe | 2 – 12 lat |
Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu następnym po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do użytkowania. Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach. W amortyzowaniu środków trwałych przyjmuje się uproszczenie polegające na jednorazowym odpisie w ciężar kosztów amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych o niskiej wartości początkowej (od 1 500 zł do 3 500 zł) w miesiącu ich wydania do użytkowania.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Środki trwałe o wartości do 1 500 zł odpisywane są jednorazowo w koszty. Zakwalifikowanie takich środków i wartości do jednorazowego odpisu amortyzacji odbywa się stosownie do wydanych w tej mierze przepisów zewnętrznych. Bieżące koszty utrzymania poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia. Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Profesjonalny osąd i szacunki
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 76 684 | 158 938 | 116 889 | 38 693 | 10 417 | 89 968 | 491 589 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 3 003 | 15 322 | 464 | 11 013 | - | 578 | 30 380 |
Wartość netto na początek okresu po zastosowaniu MSSF 16 | 76 684 | 158 938 | 116 889 | 38 693 | 10 417 | 89 968 | 491 589 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 13 238 | 12 945 | 37 779 | 20 330 | 2 844 | 91 646 | 178 782 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 9 119 | 1 366 | - | 7 852 | - | 9 | 18 346 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | - | - | - |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | -283 | -395 | -771 | -11 887 | -258 | - | -13 594 |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | 42 | 143 | -5 | -78 627 | -78 446 |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | -1 679 | -12 739 | -26 679 | -12 403 | -2 502 | -300 | -56 302 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | -1 679 | -4 555 | -177 | -4 368 | - | -300 | -11 079 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | -618 | -4 | - | - | - | -622 |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | 26 | - | - | - | 26 |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 1 649 | 799 | 1 210 | 176 | 213 | 95 | 4 142 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 318 | 989 | -2 | 70 | - | - | 1 374 |
Wartość netto na koniec okresu | 89 610 | 158 930 | 128 491 | 35 052 | 10 709 | 102 783 | 525 575 |
w tym: | |||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 10 520 | 13 119 | 229 | 14 511 | - | 286 | 38 665 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem | |
Wartość netto na początek okresu | 74 666 | 157 164 | 113 036 | 30 927 | 10 675 | 76 545 | 463 013 |
w tym: |
|
| |||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 3 419 | 18 847 | - | 7 139 | - | 848 | 30 253 |
Wartość netto na początek okresu po zastosowaniu MSSF 16 | 74 666 | 157 164 | 113 036 | 30 927 | 10 675 | 76 545 | 463 013 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 921 | 9 457 | 26 522 | 18 694 | 2 619 | 66 751 | 124 964 |
w tym: |
|
| |||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 888 | 666 | 751 | 6 259 | - | 212 | 8 777 |
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | - | - | - |
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) | - | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | - | -139 | -1 430 | -2 588 | 337 | -1 817 | -5 637 |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | - | - | 32 | 1 | - | -51 297 | -51 265 |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - | - | - | - | - | - |
Amortyzacja (-) | - 1 321 | -11 850 | -24 325 | -9 296 | -3 374 | -519 | -50 685 |
w tym: |
| ||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | - 1 321 | 4 552 | -152 | -2 718 | - | -519 | -9 263 |
Odpis z tytułu utraty wartości (-) | - | - | -5 | - | - | - | -5 |
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 2418 | 4 305 | 3 058 | 957 | 160 | 306 | 11 204 |
w tym: |
| ||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 68 | 429 | 39 | 648 | - | 37 | 1 170 |
Wartość netto na koniec okresu | 76 684 | 158 938 | 116 889 | 38 693 | 10 417 | 89 968 | 491 589 |
w tym: |
| ||||||
wpływ zastosowania MSSF 16 | 3 003 | 15 322 | 464 | 11 013 | - | 578 | 30 380 |
W wartości rzeczowych aktywów trwałych zaprezentowano również aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów, które byłyby prezentowane jako rzeczowe aktywa trwałe.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Grupa stosuje jednolity model księgowego ujęcia leasingu, który zakłada rozpoznanie przez leasingobiorcę aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu w odniesieniu do wszystkich umów leasingowych, poza umowami wyłączonymi z zastosowania tj.: leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Na początku umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Zgodnie z definicją leasingu zawartą w MSSF 16 umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Ponadto zgodnie z definicją, umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli Grupa:
posiada prawo do uzyskania praktycznie wszystkich korzyści ekonomicznych z jego użytkowania przez cały okres oraz
posiada prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing tylko wtedy, gdy warunki umowy ulegną zmianie. Grupa zastosowała jednolity model ujęcia księgowego leasingu, który zakłada rozpoznanie przez leasingobiorcę aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu związanych z wszystkimi umowami leasingowymi poza umowami wyłączonymi z zastosowania MSSF 16. Zgodnie z MSSF 16 Grupa stosuje wyłączenia i nie ujmuje aktywów i zobowiązań w odniesieniu do:
a)leasingów krótkoterminowych - krótkoterminowa umowa leasingu to umowa bez możliwości zakupu składnika aktywów, zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia umowy. W szczególności jako leasing krótkoterminowy, Grupa traktuje umowy zawarte na czas nieokreślony z krótkim (do 12 miesięcy) terminem wypowiedzenia bez znaczących kar dla jakiejkolwiek ze stron umowy.
b)leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Leasingobiorca wycenia wartość bazowego składnika aktywów w oparciu o wartość nowego składnika aktywów bez względu na wiek składnika aktywów objętego leasingiem.
W odniesieniu do tych umów Grupa ujmuje opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu. Różnice pomiędzy kwotami zapłaconymi i wynikającymi z liniowego rozliczenia kosztów ujmowane są jako czynne lub bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Z uwagi na to, że wyboru zwolnienia dla leasingu krótkoterminowego należy dokonać według klasy bazowego składnika aktywów, do którego odnosi się prawo użytkowania, Grupa zdefiniowała następujące bazowe składniki aktywów:
lokale,
inne nieruchomości,
maszyny,
sprzęt IT,
prawo wieczystego użytkowania gruntów,
inne.
Grupa zastosuje zwolnienie dla leasingu krótkoterminowego dla wszystkich wymienionych powyżej klas bazowego składnika aktywów. Zastosowanie przez Grupę uproszczenia zobowiązuje ją do stosowania ich w całym okresie obowiązywania standardu. W przypadku umowy, która jest leasingiem lub zawiera leasing oraz klasa bazowego składnika aktywów w ramach umowy to lokale, a w umowie podana została wartość czynszu dotyczącego elementów leasingowych, odrębnie od elementów nieleasingowych, Grupa ujmuje każdy element leasingowy w ramach umowy jako leasing odrębnie od elementów nieleasingowych. Grupa wycenia element leasingowy na podstawie wszystkich dostępnych informacji na temat realnej wartości czynszu za komponent leasingowy. W odniesieniu do wszystkich pozostałych umów, która są leasingiem lub zawierają leasing oraz klasa bazowego składnika aktywów w ramach umowy to lokale, a w umowie podana została łączna wartość czynszu dotyczącego elementów leasingowych i nieleasingowych, Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie, zgodnie z którym, nie wyodrębnia elementów nieleasingowych od elementów leasingowych i zamiast tego ujmuje każdy element leasingowy oraz jakiekolwiek towarzyszące elementy nieleasingowe jako pojedynczy element leasingowy. Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu w momencie rozpoczęcia umów, w ramach których następuje przeniesienie kontroli nad użytkowaniem określonych aktywów na pewien okres czasu. Datą rozpoczęcia umowy jest data udostępnienia Grupie jako leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest początkowo wyceniany według kosztu, który obejmuje:
kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę,
szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów lub przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach rzeczowych aktywów trwałych. Prawo wieczystego użytkowania gruntów zarówno nabyte odpłatnie, jak i otrzymane nieodpłatnie spełnia definicję leasingu zgodnie z MSSF 16, w związku z czym jest ujmowane analogicznie jak pozostałe umowy leasingu (jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu). W celu kalkulacji aktywów i zobowiązań dotyczących prawa wieczystego użytkowania Grupa przeprowadza analizę w celu ustalenia przewidywanego horyzontu czasowego korzystania z prawa wieczystego użytkowania. Po ustaleniu planowanego okresu użytkowania aktywa, zobowiązanie z tytułu leasingu kalkulowane jest na zasadach ogólnych. W przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntów nabytego odpłatnie, aktywa z tytułu prawa do użytkowania ujmuje się na bazie kosztu nabycia określonego przed dniem przejścia na MSSF 16, który jest jednym z elementów początkowego ujęcia aktywa z tytułu prawa do użytkowania gruntu na podstawie prawa wieczystego użytkowania, ujmowanym łącznie z wartością skalkulowanego zobowiązania.
Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości. W przypadku wystąpienia modyfikacji umowy leasingowej, wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania korygowana jest odpowiednio do nowej wyceny zobowiązania leasingowego (zgodnie ze zmianami wynikającymi z modyfikacji umowy lub aktualizacji stopy dyskonta). Amortyzacja jest kalkulowana przy użyciu metody liniowej przez krótszy z okresów: (1) szacowany okres ekonomicznego użytkowania i (2) okres umowy. W przypadku, gdy umowa leasingowa przenosi na Grupę tytuł własności danego składnika przed końcem okresu leasingu lub gdy koszt aktywa z tytułu prawa do użytkowania odzwierciedla fakt, że Grupa zrealizuje opcję wykupu wartości końcowej przedmiotu leasingu, Grupa amortyzuje aktywo z tytułu prawa do użytkowania od momentu rozpoczęcia umowy leasingu do końca okresu szacowanego ekonomicznego użytkowania danego aktywa. W innych przypadkach Grupa amortyzuje aktywa z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia umowy do wcześniejszej z dwóch dat – daty zakończenia okresu ekonomicznego użytkowania aktywa lub daty końca umowy leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie, które obejmują:
stałe opłaty pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe,
zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem indeksu lub stawki obowiązujących na datę rozpoczęcia,
kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,
cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.
Z opłat leasingowych wyłączone są zmienne opłaty, które uzależnione są od czynników zewnętrznych. Zmienne opłaty leasingowe niezawarte w początkowej wycenie zobowiązania z tytułu leasingu są rozpoznawane bezpośrednio w zysku lub stracie. Płatności leasingowe są dyskontowane przy użyciu stopy procentowej umowy leasingu lub krańcowej stopy procentowej Grupy, gdy stopa procentowa umowy leasingu nie jest możliwa w łatwy sposób do wyznaczenia.Okres leasingu ustalony przez Grupę obejmuje:
nieodwoływalny okres umowy leasingu,
okresy, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa jako leasingobiorca skorzysta z tego prawa,
okresy, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa jako leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa.
Szacując okres leasingu i długość nieodwołalnego okresu leasingu, jednostka stosuje definicję umowy i określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca ma prawo wypowiedzenia leasingu bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony, i bez znacznej kary. Po początkowym ujęciu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu poprzez:
zwiększenie wartości księgowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,
zmniejszenie wartości księgowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz
zaktualizowanie wyceny wartości księgowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub modyfikacji umowy leasingu, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych, w tym podwyżek lub obniżek wynikających ze zmian indeksów w przypadku umów indeksowanych współczynnikami rynkowymi.
Po dacie rozpoczęcia, o ile koszty nie zostały uwzględnione w wartości sprawozdawczej innego składnika aktywów zgodnie z innymi obowiązującymi standardami, leasingobiorca ujmuje w wyniku zarówno: a) odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu oraz b) zmienne opłaty leasingowe nieuwzględnione w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w okresie, w którym ma miejsce zdarzenie lub zachodzi warunek, które uruchamiają te płatności.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dla każdego rodzaju umów Grupa oszacowała wysokość stopy dyskontowej, która będzie wpływać na ostateczną wartość wyceny tych umów. Opłaty leasingowe dyskontuje się w pierwszej kolejności z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. W celu określenia krańcowej stopy procentowej Grupa bierze pod uwagę rodzaj umowy, długość trwania umowy, walutę umowy oraz potencjalną marżę, jaką musiałaby ponieść na rzecz zewnętrznych instytucji finansowych, gdyby chciała zawrzeć taką transakcję na rynku finansowym. Grupa ustanowiła krańcowe stopy pożyczkowe w podziale na waluty występujące w umowach oraz przy uwzględnieniu ich okresu trwania według przedziałów czasowych zaprezentowanych poniżej:
umowy na okres od 1 (włącznie),
umowy na okres od 1 do 2 lat (włącznie),
umowy na okres od 2 do 5 lat (włącznie),
umowy na okres od 5 do 10 lat (włącznie),
umowy na powyżej 10 lat.
W celu obliczenia stóp dyskonta na potrzeby MSSF 16 Grupa przyjmuje, że stopa dyskonta powinna odzwierciedlać koszt finansowania, jakie byłoby zaciągnięte na zakup składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Poniżej przedstawiono 5 głównych walut, w których Grupa zawiera umowy leasingu, wraz z przypisaną bazową stopą dyskonta:
PLN ze stopą bazową WIBOR 1M = 1,64% dla okresów krótkoterminowych i oprocentowaniem obligacji skarbowych dla okresów długoterminowych,
EUR ze stopą bazową EURIBOR 1M = 0,00% dla okresów krótkoterminowych i oprocentowaniem obligacji skarbowych dla okresów długoterminowych,
GBP ze stopą bazową LIBOR 1M = 0,7086%,
UAH ze stopą bazową EURIBOR 1M = 0,00%,
CFA ze stopą bazową EURIBOR 1M = 0,00%.
Grupa dokonuje rocznego uaktualnienia stóp dyskontowych, które wykorzystywane są następnie do kalkulacji leasingowych zgodnie z MSSF16 przez okres trwający do momentu kolejnej aktualizacji stóp dyskontowych.
Jako leasingodawca Grupa klasyfikuje umowy jako leasing operacyjny lub finansowy. Leasing jest ujmowany jako finansowy, jeśli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym wypadku leasing jest traktowany jako operacyjny. W przypadku subleasingu oceny dokonuje się w kontekście aktywa z tytułu prawa do użytkowania a nie bazowego składnika aktywów.
Działalność leasingową wynikajaca z aktywa z prawem do uzytkowania Grupy można podsumować w następującej tabeli 2021:
Wartość prawa do użytkowania | Umorzenie prawa do użytkowania | |
Stan na 31-12-2021 Klasa aktywów bazowych | 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2021 |
Grunty | 10 520 | 1 456 |
Budynki i budowle | 13 119 | 918 |
Maszyny i urządzenia | 229 | 235 |
Środki transportu | 14 511 | 3 563 |
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | 286 | -20 |
38 665 | 6 152 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Działalność leasingową Grupy można podsumować w następującej tabeli 2020:
Wartość prawa do użytkowania | Umorzenie prawa do użytkowania | |
Stan na 31-12-2020 Klasa aktywów bazowych | 31.12.2020 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Grunty | 3 003 | 1 304 |
Budynki i budowle | 15 322 | 4 634 |
Maszyny i urządzenia | 464 | 104 |
Środki transportu | 11 013 | 1 355 |
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | 578 | 482 |
30 380 | 7 879 |
Grupa nie ujmuje zobowiązań z tytułu leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Ponadto w wartości zobowiązań leasingowych nie ujmuje się warunkowych opłat leasingowych zależnych od czynników innych niż indeks lub stawka.
W 2021 roku koszty z tych tytułów wynosiły:
od 01.01 do 31.12.2021 | |
Koszty odsetek | 1 236 |
Leasing krótkoterminowy | 1 904 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | - |
Razem koszty | 3 140 |
W 2020 roku koszty z tych tytułów wynosiły:
od 01.01 do 31.12.2020 | |
Koszty odsetek | 1 131 |
Leasing krótkoterminowy | 4 777 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | 57 |
Razem koszty | 5 965 |
Całkowite wydatki z tytułu leasingu w 2021 roku wyniosły:
od 01.01 do 31.12.2021 | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 22 632 |
Spłata odsetek | 1 236 |
Leasing krótkoterminowy | 1 904 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | - |
Razem wydatki | 25 772 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Całkowite wydatki z tytułu leasingu w 2020 roku wyniosły:
od 01.01 do 31.12.2020 | |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 15 891 |
Spłata odsetek | 1 131 |
Leasing krótkoterminowy | 4 777 |
Leasing aktywów o niskiej wartości | 57 |
Razem wydatki | 21 856 |
W 2021 roku nie wystąpiły dochody z tytułu subleasingu aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Do najważniejszych umów leasingu finansowego na dzień 31.12.2021 roku należały:
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a Deutsche Leasing z przedmiotem leasingu w postaci lasera (2 szt.) o wartości początkowej 555 tys. EUR każdy, data zawarcia: czerwiec 2021, data zapadalności: sierpień 2027
Umowa zawarta pomiędzy Langendorf Polska Sp. z o.o. a Deutsche Leasing z przedmiotem umowy w postaci Systemu TruStore o wartości początkowej 285 tys. EUR, data zwarcia: czerwiec 2021, data zapadalności: lipiec 2027
Umowa z Unicredit Leasing GmbH z przedmiotem umowy w postaci Urządzenia wahadłowego osi o wartości początkowej 700 tys. EUR, data zawarcia: sierpień 2020, data zapadalności: sierpień 2025
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A. z przedmiotami umowy w postaci linii lakierniczych oraz kabiny do lakierowania o łącznej wartości początkowej 7 868 tys. zł, data zawarcia: marzec-maj 2018, data zapadalności: sierpień-październik 2023
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A z przedmiotami leasingu w postaci maszyn i urządzeń spawalniczych, linii spawalniczych oraz suwnic o łącznej wartości początkowej 5 858 tys. zł, data zawarcia: styczeń-marzec 2018, data zapadalności: czerwiec-sierpień 2023
Do najważniejszych umów leasingu finansowego na dzień 31.12.2020 roku należały:
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A z przedmiotami umowy w postaci sortownika, przenośników rolkowych, systemu gantry o łącznej wartości początkowej 2 430 tys. zł, data zawarcia: maj 2018, data zapadalności: październik 2023
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A. oraz BGŻ BNP Paribas z przedmiotami leasingu w postaci maszyn i urządzeń spawalniczych, linii spawalniczych oraz suwnic o łącznej wartości początkowej 10 300 tys. zł, data zawarcia: marzec 2018, data zapadalności: sierpień 2023
Umowa zawarta pomiędzy Wielton S.A. a PKO Leasing S.A. przedmiotami umowy w postaci linii lakierniczych oraz kabiny do lakierowania o łącznej wartości początkowej 7 409 tys. zł, data zawarcia: marzec-maj 2018, data zapadalności: sierpień-październik 2023
Umowa zawarta pomiędzy Wielton Logistic Sp. z o.o. a PKO Leasing S.A.z przedmiotem leasingu w postaci ciągnika siodłowego (6 szt.) o wartości początkowej równej 2 068 tys. zł, data zawarcia: marzec 2018, data zapadalności: październik 2022
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Amortyzacja wartości niematerialnych została ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w następujących pozycjach:
od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
Koszt własny sprzedaży | 5 373 | 4 450 |
Koszty ogólnego zarządu | 1 670 | 1 083 |
Koszty sprzedaży | 1 282 | 2 685 |
Inne koszty | 539 | 122 |
Amortyzacja wartości niematerialnych razem | 8 865 | 8 340 |
W 2021 roku Grupa nie dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku Grupa nie posiada wartości niematerialnych stanowiących zabezpieczenia zobowiązań Grupy.
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i sprawozdania z sytuacji finansowej:
od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
Koszt własny sprzedaży | 44 114 | 40 724 |
Koszty ogólnego zarządu | 5 415 | 5 533 |
Koszty sprzedaży | 6 306 | 3 794 |
Cena nabycia (koszt wytworzenia) innych aktywów | 467 | 634 |
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych razem | 56 302 | 50 685 |
W 2021 roku Grupa dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości w kwocie 623 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2021 roku rzeczowe aktywa trwałe o wartości 250 826 tys. zł ( 2020 rok: 241 374 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 9.12.1.2
Poczynione zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych:
Na koniec okresu bieżącego | Na koniec okresu poprzedniego | |
Linia LogTech | 1 988 | 1 988 |
Rozbudowa hali magazynowej i serwisu | 1 833 | 1 833 |
Budowa hali do produkcji płyt chłodniczych | 6 000 | 6 000 |
Prasa membranowa | 2 496 | 2 505 |
System produkcji paneli chłodniczych | 4 064 | 4 077 |
Prasa krawędziowa | 11 955 | 11 995 |
Budowa hali oraz utwardzenie placu | 7 678 | 5 531 |
Zakup robota spawalniczego | 1 912 | - |
Razem | 37 926 | 33 929 |
W 2021 roku Grupa przeprowadziła weryfikację stawek amortyzacyjnych i nie dokonała zmian szacunkowych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zasady rachunkowości
Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne w wartości historycznej.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wartość na początek okresu | 1 010 | 3 350 |
Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek | - | - |
Zwiększenie z tytułu nabycia | - | - |
Aktywowanie późniejszych nakładów | - | - |
Sprzedaż spółki zależnej (-) | - | - |
Zbycie nieruchomości (-) | - | - |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przeniesienia itp.) (+/-) | - | -2 339 |
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | - | - |
Wartość na koniec okresu | 1 010 | 1 010 |
Na nieruchomości inwestycyjne składają się nieruchomości o wartości 884 tys. zł co do których Grupa nie ma jednoznacznie sprecyzowanego celu wykorzystania oraz nieruchomości o wartości 126 tys. zł nabyte 28 września 2018 roku które przeznaczone będą na sprzedaż lub do wynajmu. W roku 2021 nie zaobserwowano zmian na rynku nieruchomości powodujących, iż cena nabycia różni się od wartości godziwej.
Zasady rachunkowości
Prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość aktywów odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
instrumenty pochodne zabezpieczające,
aktywa poza zakresem MSSF 9.
Na dzień 1 stycznia 2018 roku, pierwszego zastosowania MSSF 9, Grupa dokonała reklasyfikacji aktywów finansowych, wcześniej klasyfikowanych zgodnie z MSR 39:
pożyczki i należności zostały zaklasyfikowane jako aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik pozostały w tej samej kategorii,
aktywa finansowe poza zakresem MSR 39 są aktywami poza zakresem MSSF 9.
Od 1 stycznia 2018 roku Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;
wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Spółka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek („SPPI”, ang. solely payment of principal and interest), są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji „przychody z tytułu odsetek ” w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w podpunkcie (vi) i prezentuje w pozycji „odpisy z tytułu wartości aktywów finansowych”.
Instrumenty dłużne z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Zmiany wartości księgowej są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym. W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/(straty). Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje się w pozycji „przychody z tytułu odsetek ”. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w podpunkcie (vi) i prezentuje w pozycji „odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych ”.
Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy. W szczególności Grupa zalicza do tej kategorii następujące instrumenty:należności handlowe podlegające faktoringowi stosowanemu regularnie w celu zarządzania płynnością, gdy warunki umowy faktoringowej skutkują zaprzestaniem ujmowania należności; oraz pożyczki, które nie spełniają testu SPPI (tj. przepływy pieniężne z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek), ponieważ częstotliwość zmian oprocentowania nie odpowiada formule naliczania odsetek.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji „Zyski (straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych” w okresie, w którym wystąpiły, za wyjątkiem przychodów z tytułu odsetek, które oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej, ujmowanych w pozycji „Przychody z tytułu odsetek ”.
Po początkowym ujęciu Grupa wycenia wszystkie inwestycje w instrumenty kapitałowe w wartości godziwej. Grupa wybrała opcję prezentowania zysków i strat z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w pozostałych całkowitych dochodach. W przypadku dokonania takiego wyboru, zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Grupy do otrzymania płatności. Odpisy z tytułu utraty wartości (i odwrócenie odpisów) w odniesieniu do inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody nie są prezentowane osobno od innych zmian wartości godziwej.
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych należności handlowe pogrupowano w portfele na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego, gdzie kryterium klasyfikującym był rejon geograficzny, w którym operują jednostki wchodzące w skład Grupy. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania oblicza się dla następujących przedziałów: (1) do 90 dni; (2) od 91 do 180 dni; (3) od 181 do 360 dni; oraz (4) powyżej 360 dni. W celu określenia ogólnego współczynnika niewypełnienia zobowiązania przeprowadza się analizę nieściągalności za ostatnie 3-5 lat, stosując tzw. macierz migracji. Model zastosowany w macierzy migracji analizuje spłaty faktur lub ich przejście do kolejnego przedziału wiekowania. Na podstawie matematycznych operacji (tj. mnożenia macierzy) zaimplementowanych w modelu, wyliczane są współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla daty powstania należności oraz dla każdego kolejnego przedziału przeterminowania.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Spółka nie uwzględnia wpływu czynników przyszłych na kwotę strat kredytowych.
Odpis z tytułu utraty wartości oblicza się uwzględniając współczynniki niewypełnienia zobowiązania oraz wysokość salda należności niespłaconych na dzień sprawozdawczy dla każdego przedziału analizy wiekowej.
Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych, za wyjątkiem należności handlowych:
Stopień 1 – salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
Stopień 2 – obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;
Stopień 3 – obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.
Aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany ponad 360 dni.
Profesjonalny osąd i szacunki
Grupa dokonała szacunku dt rozpoznania naleznosci z tytułu odszkodowania.Wartość należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej. Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Kaucje wpłacone z innych tytułów | 57 | 43 |
Pozostałe należności | 92 | 1 318 |
Odpisy aktualizujące wartość należności (-) | -21 | -60 |
Należności długoterminowe bez czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów | 128 | 1 301 |
Długoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe | 569 | 116 |
Razem należności długoterminowe | 698 | 1 417 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa finansowe (MSSF 9): | ||
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 369 637 | 293 550 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | -7 743 | -6 807 |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 361 894 | 286 743 |
Inne należności | 12 253 | 12 372 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych (-) | -217 | -217 |
Należności ze sprzedaży aktywów trwałych | 11 334 | 733 |
Pozostałe należności finansowe netto | 23 370 | 12 888 |
Należności finansowe | 385 264 | 299 631 |
Aktywa niefinansowe (poza MSSF 9): | ||
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń | 45 357 | 30 061 |
Przedpłaty i zaliczki | 35 262 | 14 909 |
Pozostałe należności niefinansowe | 604 | 70 |
Należności niefinansowe | 81 222 | 45 040 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe bez czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów | 466 486 | 344 672 |
Krótkoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe | 7 460 | 9 042 |
Razem krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 473 946 | 353 714 |
Na wartość 12 253 tys. zł wykazana w pozycji „Inne należności” składa się m.in. należność z tytułu oszacowanego odszkodowania dotyczącego utraconego majątku i utraconych korzyści w związku z pożarem w 2018 roku w kwocie 12 000 tys. zł. Wartość należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej. Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości. Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2021 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły 885 tys. zł ( w roku 2020:1 839 tys. zł)
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Grupa wykazuje w aktywach w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe” opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim czynsze najmu.
Rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Ubezpieczenia | 3 204 | - | 3 204 |
Obsługa serwisowa | 171 | - | 171 |
Asysta techniczna oprogramowania | 922 | - | 922 |
Usługi reklamowe | 68 | - | 68 |
Czynsze najmu | 1 173 | 569 | 1 742 |
Wydatki socjalne | 408 | - | 408 |
Koszt transportu | 1 | - | 1 |
Podatek od nieruchomości | 677 | - | 677 |
Pozostałe rozliczenia | 836 | - | 836 |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem | 7 460 | 569 | 8 029 |
Rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Ubezpieczenia | 2 215 | - | 2 215 |
Obsługa serwisowa | 100 | - | 100 |
Asysta techniczna oprogramowania | 908 | - | 908 |
Usługi reklamowe | 32 | - | 32 |
Czynsze najmu | 1 618 | 116 | 1 734 |
Wydatki socjalne | 202 | - | 202 |
Koszt transportu | 11 | - | 11 |
Podatek od nieruchomości | 294 | - | 294 |
Pozostałe rozliczenia | 3 662 | - | 3 662 |
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem | 9 042 | 116 | 9 158 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela:
od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
Stan na początek okresu | 7 001 | 5 323 |
Wpływ wdrożenia MSSF 9 | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 885 | 1 736 |
Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-) | - | -22 |
Odpisy wykorzystane (-) | -56 | - |
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną | - | - |
Reklasyfikacja | - | 3 |
Inne zmiany | 104 | -38 |
Stan na koniec okresu | 7 934 | 7 001 |
Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie poniżej.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku należności o wartości 134 770 tys. zł (31.12.2020 roku: 131 810 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 9.12.1.2
Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko kredytowe (wynikające np. z branży, regionu lub struktury odbiorców). Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są zaległe nie zostały objęte odpisem z tytułu utraty wartości na poszczególne dni sprawozdawcze i można je uznać za aktywa o dobrej jakości kredytowej. Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, pod kątem zalegania oraz strukturę wiekową należności zaległych nie objętych odpisem przedstawiają poniższe tabele:
Należności krótkoterminowe | Bieżące | Zaległe | Razem |
Należności z tytułu dostaw i usług | 221 723 | 147 914 | 369 637 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | 229 | -7 972 | -7 743 |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 221 952 | 139 942 | 361 894 |
Pozostałe należności | 23 400 | 186 | 23 586 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) | -217 | - | -217 |
Pozostałe należności netto | 23 183 | 186 | 23 369 |
Należności razem | 245 135 | 140 129 | 385 264 |
Należności krótkoterminowe | Bieżące | Zaległe | Razem |
Należności z tytułu dostaw i usług | 220 335 | 73 215 | 293 550 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | -222 | -6 585 | -6 807 |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 220 113 | 66 630 | 286 743 |
Pozostałe należności | 13 105 | - | 13 105 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) | -217 | - | -217 |
Pozostałe należności netto | 12 888 | - | 12 888 |
Należności razem | 233 001 | 66 330 | 299 631 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W konsekwencji szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania oraz lokalizacji geograficznej dłużnika. Szacunek odpisu jest oparty na modelu, który wykorzystuje uproszczoną analizę grupową dla jednorodnego portfela i został zaprojektowany dla należności z tytułu dostaw i usług. Model wykorzystuje dane o fakturach wystawionych w ciągu 3-5 lat przed datą analizy w celu stworzenia macierzy odpisów, która ustala współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla określonych opóźnień płatności, tj. okresów przeterminowania. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania zostaną użyte do obliczenia odpisu dla całego portfela należności. Proces szacowania odpisów dla poszczególnych opóźnień płatności rozpoczyna się analizą spłat faktur z okresu ostatnich 3-5 lat i wymaga użycia danych z księgi odbiorców. Model analizuje kwotę każdej faktury i wylicza “macierz migracji”, tj. procent należności przechodzących do kolejnego przedziału wiekowania lub przeterminowania. Na podstawie matematycznych operacji (tj. mnożenia macierzy) zaimplementowanych w modelu, wyliczane są współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla daty powstania należności (tj. gdy wystawiana jest faktura) oraz dla każdego kolejnego przedziału przeterminowania. Oczekiwana Strata Kredytowa (“ECL”) jest liczona przy użyciu następującego wzoru:
Oczekiwana strata kredytowa = Prawdopodobieństwo utraty wartości x Ekspozycja na moment utraty wartości x Strata w przypadku utraty wartości.
Kraj sprzedawcy/ | Należności brutto z tytułu dostaw i usług | bieżące | zaległe | zaległe | zaległe | zaległe | Razem |
Polska | Wartość | 44 538 | 23 065 | 2 388 | 1 679 | 5 177 | 76 847 |
| %ECL | 0,020% | 0,28% | 0,31% | 3,41% | 0,13% |
|
UE | Wartość | 164 906 | 65 419 | 39 442 | 42 | 756 | 270 565 |
| %ECL | 0,02% | 0,33% | 1,92% | 162,97% | 236,19% |
|
Europa Wschodnia | Wartość | 6 597 | 1 045 | 156 | 0 | 926 | 8 724 |
| %ECL | 0,52% | 8,97% | 33,56% | 0,00% | 0,0840% |
|
Pozostałe | Wartość | 5 489 | 0 | 1 463 | 1 925 | 4 429 | 13 306 |
| %ECL | 0,00% | 0,00% | 0,00% | 0,00% | 0,00% |
|
Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych, pożyczek udzielonych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za nieistotne ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w notach nr 12.2.
Pozostałe aktywa finansowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | ||
Pożyczki | 1 706 | 4 610 |
Pozostałe | 2 192 | 1 189 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 3 898 | 5 799 |
Pozostałe aktywa finansowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | ||
Pożyczki | 1 334 | 2 770 |
Pozostałe | 1 223 | 1 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 2 557 | 2 771 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Udzielone pożyczki spełniają odpowiednie wymogi MSSF 9 i wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wartość pożyczek uważana jest za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota nr 13.8 dotycząca wartości godziwej).
Charakterystykę pożyczek przedstawia poniższa tabela:
Stan na koniec okresu bieżącego | Waluta | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Oprocentowanie | Termin spłaty |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 954 | WIBOR3M | 31.12.2022 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 230 | WIBOR3M + marża | 30.06.2022 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | EUR | 1 002 | 4 610 | EURIBOR12M + marża | 01.06.2025 |
pożyczka ze stałym oprocentowaniem | PLN | - | 512 | marża stałe opracentowanie | 30.06.2022 |
pożyczka ze stalym oprocentowaniem | RUB | 173 | 9 | marża stałe oprocentowanie | 31.10.2022 |
Pożyczki wg stanu na koniec okresu | 6 316 |
Stan na koniec okresu poprzedniego | Waluta | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Oprocentowanie | Termin spłaty |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 1 006 | WIBOR3M | 05.11.2021 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | PLN | - | 223 | WIBOR3M + marża | 31.08.2021 |
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem | EUR | 600 | 2 770 | EURIBOR12M + marża | 01.06.2025 |
pożyczka ze stałym oprocentowaniem | RUB | - | 86 | marża stałe opracentowanie | 31.12.2021 |
pożyczka ze stalym oprocentowaniem | RUB | - | 19 | marża stałe oprocentowanie | 31.10.2022 |
Pożyczki wg stanu na koniec okresu | 4 104 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zmiana wartości pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wartość brutto | ||
Wartość brutto na początek okresu | 4 104 | 11 499 |
Połączenie jednostek gospodarczych | ||
Kwota pożyczek udzielonych w okresie | 2 303 | 2 887 |
Odsetki naliczone efektywną stopą procentową | 36 | 102 |
Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-) | -160 | -10 417 |
Sprzedaż jednostek zależnych (-) | - | |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przeniesienia itp.) (+/-) | 5 | -7 |
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) | 27 | 39 |
Wartość brutto na koniec okresu | 6 316 | 4 104 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | - | - |
Saldo na początek okresu | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | - | - |
Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-) | - | - |
Odpisy wykorzystane (-) | - | - |
Inne zmiany | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - |
Wartość na koniec okresu | 6 316 | 4 104 |
Grupa nie dokonała odpisu aktualizującego wartość pożyczek.
Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa Kapitałowa nie posiadała aktywów finansowych, których przeniesienia nie kwalifikują się do wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej
Opis pozycji znajduje się w nocie 8.1.2.
Zasady rachunkowości
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Koszt wytworzenia wyrobów gotowych i produkcji w toku obejmuje koszty bezpośrednie (głównie materiały i robociznę) powiększone o narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych. Do wyceny stanu i rozchodów rzeczowych składników aktywów obrotowych przyjmuje się poniższe metody:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
w odniesieniu do zapasów materiałowych stosuje się stałe ceny ewidencyjne ustalone na poziomie cen zakupu skorygowanych o odchylenia stanowiące różnicę pomiędzy stałą ceną ewidencyjną a rzeczywistą ceną zakupu. Na koniec każdego miesiąca odchylenia rozliczane są pomiędzy materiały zużyte i materiały pozostające na zapasie. Odchylenia przypadające na zapas materiałów korygują stan materiałów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej doprowadzając je do cen zakupu,
towary handlowe ewidencjonuje się w cenie nabycia,
produkty gotowe, półfabrykaty i produkty w toku produkcji ewidencjonuje się w stałych cenach ewidencyjnych ustalonych na podstawie planowanego kosztu wytworzenia. Różnica pomiędzy kosztem planowanym a kosztem rzeczywistym ewidencjonowana jest na koncie odchyleń, które na koniec każdego miesiąca podlegają rozliczeniu pomiędzy rozchód a zapas wyrobów gotowych, półfabrykatów i produktów w toku produkcji.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej wyroby gotowe, półfabrykaty i produkty w toku produkcji prezentowane są w rzeczywistym koszcie wytworzenia. Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku. Do kosztów wytworzenia nie zalicza się:
kosztów będących konsekwencją nie wykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych,
kosztów ogólnego zarządu,
kosztów magazynowania wyrobów gotowych i półfabrykatów,
kosztów sprzedaży produktów.
Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego w którym zostały poniesione. Wartość rzeczowych składników majątku obrotowego, które utraciły swoje cechy użytkowe lub przydatność ustala się nie później niż na dzień sprawozdawczy w cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania. Cena sprzedaży netto składnika aktywów to możliwa do uzyskania na dzień sprawozdawczy cena sprzedaży bez VAT i podatku akcyzowego, pomniejszona o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia oraz o koszty związane z przystosowaniem aktywu do sprzedaży i dokonaniem jej, powiększona o dotację przedmiotową. Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości oraz wynikające z wyceny wg cen sprzedaży netto zamiast wg cen zakupu (nabycia) lub kosztów wytworzenia zalicza się odpowiednio jako koszt okresu. W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego, całkowite lub częściowe odtworzenie wartości zapasu zwiększa nie później niż na dzień sprawozdawczyprzychody operacyjne.
Profesjonalny osąd i szacunki
Grupa dokonuje szacunków dt odpisow aktualizujących na zapasach..
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Materiały | 245 033 | 137 829 |
Wyroby gotowe | 192 862 | 124 005 |
- produkty sprzedane, które mogą podlegać odkupowi | 11 874 | 4 161 |
Półprodukty i produkcja w toku | 85 704 | 57 218 |
Towary | 1 120 | 18 900 |
Wartość zapasów razem | 524 718 | 337 952 |
W 2021 roku Grupa Kapitałowa ujęła w działalności operacyjnej skonsolidowanego sprawozdania z wyniku koszty sprzedanych zapasów oraz nieprzypisane pośrednie koszty produkcji łącznie w kwocie 2 376 345 tys. zł (2020 rok: 1 607 956 tys. zł). Odpisy aktualizujące wartość zapasów, które w 2021 roku obciążyły koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły 2 582 tys. zł (2020 rok: 5 479 tys. zł).
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Stan na początek okresu | 11 661 | 6 302 |
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną | - | - |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 2 582 | 5 479 |
Odpisy odwrócone w okresie (-) | -5 258 | -600 |
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 108 | 481 |
Stan na koniec okresu | 9 093 | 11 661 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Na dzień 31 grudnia 2021 roku zapasy o wartości 225 145 tys. zł (31.12.2020 roku: 199 448 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 9.12.1.2.
Rodzaj zabezpieczenia | Okres bieżący | Okres poprzedni |
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – zapasach (materiałach, półproduktach i produktach w toku oraz produktach gotowych) Wielton S.A. | 135 500 | 159 678 |
Zastaw na zapasach Lawrence David Limited (debenture) | 89 645 | 39 770 |
Suma: | 225 145 | 199 448 |
Opis pozycji znajduje się w nocie 9.3.2.
Zasady rachunkowości
Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna. Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego. Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wartość godziwa kontraktów na zamianę stóp procentowych jest ustalana na podstawie modelu wyceny uwzględniającego obserwowalne dane rynkowe, w tym w szczególności bieżące terminowe stopy procentowe. W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:
zabezpieczenie wartości godziwej, zabezpieczające przed ryzykiem zmian wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania, lub
zabezpieczenie przepływów środków pieniężnych, zabezpieczające przed zmianami przepływów środków pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanego z ujętym składnikiem aktywów, zobowiązaniem lub prognozowaną transakcją, lub
zabezpieczenie udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym.
Zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych. W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem. Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione. W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Grupa wykorzystuje instrumenty pochodne, by minimalizować ryzyko zmiany kursów walut, w których realizowana jest część transakcji sprzedaży i zakupu. Część instrumentów pochodnych, pomimo iż od strony ekonomicznej zabezpieczają Grupę przed ryzykiem walutowym, nie stanowią formalnie zabezpieczenia w rozumieniu MSSF 9, w związku z tym traktowane są jako instrumenty przeznaczone do obrotu (instrumenty pochodne handlowe). Wszystkie instrumenty pochodne wyceniane są w wartości godziwej, ustalanej na podstawie danych pochodzących z rynku (kursy walut, stopy procentowe). Wartość godziwa definiowana jest jako cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny. Grupa Kapitałowa nie dokonywała wyceny aktywów i zobowiązań finansowych – ich wartość uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
Grupa zarządza ryzykiem zmiany przepływów pieniężnych wynikających z transakcji w walutach obcych poprzez instrumenty pochodne FX Forward, transakcje FX Swap oraz w szczególnych przypadkach także inne instrumenty finansowe takie jak np. kredyty. Skutkiem ekonomicznym stosowania tych instrumentów jest zabezpieczenie ryzyka zmienności kursów walutowych. Grupa zawiązuje relacje zabezpieczające (zabezpieczenie przepływów pieniężnych), aby zredukować wpływ zmienności wyceny instrumentów finansowych na wynik finansowy, wynikający ze zmian kursów walut. Grupa w ramach Polityki Zarządzania Ryzykiem Walutowym zdefiniowała poziom zabezpieczenia jako system limitów wewnętrznych (apetyt na ryzyko) z uwzględnieniem zmienności kursów walut na rynku wyznaczający poziom maksymalnej ekspozycji netto jako otwartej oraz ustaliła maksymalny poziom odchyleń kursów walutowych w ciągu dnia lub miesiąca.Dokonywane jest obligatoryjne zabezpieczenie pozostałej części ekspozycji. W braku odmiennych postanowień we właściwej strategii zabezpieczenie może być dokonywane do 100% otwartej pozycji. Zabezpieczane może być ryzyko walutowe związane w szczególności związane z parami EUR/PLN I GBP/PLN.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała w swoim portfelu aktywne kontrakty forward na łączną kwotę:
54 000,00 tys. EUR (wycena w PLN: - 1 533,73 tys. PLN) o okresie zapadalności: od stycznia 2022 roku do września 2022 roku,
21 000,00 tys. GBP (wycena w PLN: - 2 948,06 tys. PLN) o okresie zapadalności: od stycznia 2022 roku do września 2022 roku,
1 792,8 tys. GBP (wycena w EUR: 2 064,7 tys. EUR) o okresie zapadalności: od stycznia 2022 roku do marca 2022 roku.
Grupa posiada długą pozycję walutową w EUR i GBP z działalności operacyjnej wynikającą z nadwyżki przychodów ze sprzedaży w EUR i GBP lub indeksowanych do kursu EUR/PLN i GBP/PLN nad ponoszonymi kosztami operacyjnymi w EUR i GBP lub indeksowanymi do kursu EUR/PLN i GBP/PLN. Grupa zakłada utrzymanie się w przyszłości trwałej nadwyżki przychodów ze sprzedaży w EUR i GBP nad ponoszonymi kosztami w EUR i GBP lub wzrostu tej nadwyżki wynikającej ze wzrostu biznesu Grupy w Europie Zachodniej. Stosując strategię zabezpieczenia naturalnego jako narzędzia ograniczającego ekspozycję na ryzyko walutowe, Grupa pozyskuje również finansowanie w walucie odpowiadającej długiej pozycji walutowej z działalności operacyjnej. W celu odzwierciedlenia w sprawozdaniu finansowym sposobu, w jaki finansowanie w walucie obcej ogranicza ekspozycję walutową, Grupa ustanawia powiazanie zabezpieczające w modelu zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Istotą zabezpieczenia jest neutralizacja wpływu różnic kursowych z tytułu spłaty finansowania w EUR lub GBP w powiązaniu z różnicami kursowymi od przychodów ze sprzedaży, a następnie zaprezentowanie efektu zabezpieczenia w przychodach/kosztach finansowych. W okresie objętym sprawozdaniem instrumentem zabezpieczającym są przyszłe przepływy pieniężne z tytułu spłat rat kapitałowych od zobowiązań kredytowych w EUR, zabezpieczające przyszłe przychody denominowane w EUR w kwocie 36 783 tys. EUR, przyszłe przepływy z tytułu spłaty zobowiązania w GBP zabezpieczające przyszłe przychody denominowane w GBP w kwocie 6 146 tys. GBP.
W ramach ustanowionego powiązania planowane transakcje będą miały miejsce i będą miały wpływ na wynik netto w okresach spłaty poszczególnych rat kredytu i zobowiązania tj. od lutego 2022 roku do grudnia 2025 roku. Skumulowane różnice kursowe z wyceny w/w instrumentu zabezpieczającego w kwocie 17 286 tys. złotych (po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego 14 002 tys. złotych) (zmniejszenie kapitałów) zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Pozostałe kapitały”.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym wystąpiło przeniesienie kwot skumulowanych w kapitale jako zwiększenie wyniku netto w kwocie 4 440 tys. złotych (po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 3 596 tys. złotych).
Zasady rachunkowości
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Rachunki bankowe | 62 011 | 69 272 |
Rachunki bankowe walutowe | 37 573 | 8 403 |
Gotówka w kasie | 124 | 308 |
Depozyty krótkoterminowe | 23 871 | 10 802 |
Pozostałe środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych | 32 | 42 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 123 611 | 88 827 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiada środków pieniężnych podlegających ograniczeniom w dysponowaniu. Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość sprawozdawcza zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości księgowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.
Na dzień 31.12.2021 roku Grupa nie posiadała aktywów zaklasyfikowanych jako Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.
Aktywa | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Rzeczowe aktywa trwałe | - | 398 |
Nieruchomości inwestycyjne | - | 1 898 |
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | - | 2 296 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Jednostki Dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.Akcje Jednostki Dominującej nabyte i zatrzymane przez Jednostkę Dominującą lub konsolidowane spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji. Pozostałe kapitały mogą obejmować:
kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami oraz
kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących:
przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej (patrz podpunkt dotyczący rzeczowych aktywów trwałych),
wycenę aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży (patrz podpunkt dotyczący instrumentów finansowych) ,
wycenę instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne (patrz podpunkt dotyczący rachunkowości zabezpieczeń),
różnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych (patrz podpunkt dotyczący transakcji w walutach obcych),
udział w dochodach całkowitych jednostek wycenianych metodą praw własności (patrz podpunkt dotyczący inwestycji w jednostkach stowarzyszonych).
W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami Walnego Zgromadzenia) oraz wynik finansowy bieżącego roku. Wszystkie transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”. Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał podstawowy Wielton S.A. wynosił 12 075 tys. zł i dzielił się na 60 375 000 akcji o wartości nominalnej 0,20 zł każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone. W ciągu 2021 roku wartość kapitału Spółki nie uległa zmianie. Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Akcje wyemitowane i w pełni opłacone: | ||
Liczba akcji na początek okresu | 60 375 000 | 60 375 000 |
Emisja akcji dla programu płatności akcjami | - | - |
Emisja akcji | - | - |
Umorzenie akcji (-) | - | - |
Liczba akcji na koniec okresu | 60 375 000 | 60 375 000 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wielton S.A. jest spółką, w której większościowym akcjonariuszem są pośrednio bracia Mariusz Szataniak i Paweł Szataniak. Panowie Mariusz i Paweł Szataniak kontrolują łącznie 50,97% akcji w kapitale zakładowym Spółki i ogólnej liczbie głosów na WZ poprzez:
22 714 618 akcji/głosów, tj. 37,62% kapitału zakładowego/ogólnej liczby głosów, posiadanych przez MP Inwestors S.a r.l., podmiot zależny od FORUM 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, którego wszystkie certyfikaty inwestycyjne objęte są przez Mariusza i Pawła Szataniak,
8 058 300 akcji/głosów, tj. 13,35% kapitału zakładowego/ogólnej liczby głosów, posiadanych przez MPSZ Sp. z o.o., której jedynymi wspólnikami posiadającymi po 50% udziałów w kapitale zakładowym są Mariusz i Paweł Szataniak.
W dniu 26 lutego 2021 roku Wielton S.A. otrzymał od Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., działającego w imieniu funduszy inwestycyjnych: Aviva Investors Fundusz Inwestycyjny Otwarty, Aviva Investors Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty oraz Aviva Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty PPK, zawiadomienie, że w wyniku transakcji kupna akcji Wielton S.A., dokonanej w dniu 19 lutego 2021 roku, zwiększył się do 5,03% łączny poziom zaangażowania ww. funduszy w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
Strukturę akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów Spółki Wielton S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania przedstawia poniższa tabela:
| Liczba akcji/liczba głosów na WZ | % udział w ogólnej liczbie głosów oraz w kapitale zakładowym |
MP Inwestors S.a r.l. * | 22 714 618 | 37,62 |
MPSZ Sp. z o.o.** | 8 058 300 | 13,35 |
Łukasz Tylkowski | 5 870 018 | 9,72 |
VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych wraz z podmiotem zależnym*** | 3 555 595 | 5,89 |
Fundusze zarządzane przez Aviva Investors Poland TFI S.A. | 3 036 201 | 5,03 |
Pozostali | 17 140 268 | 28,39 |
Ogólna liczba akcji | 60 375 000 | 100,00% |
* MP Inwestors S.a r.l. jest podmiotem zależnym od FORUM 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, zarządzanym przez Forum TFI S.A. Beneficjentem rzeczywistym reprezentowanego podmiotu są Panowie Mariusz i Paweł Szataniak, których udział w sprawowaniu kontroli jest równy.
** Wspólnikami spółki MPSZ Sp. z o.o. posiadającymi po 50% udziałów w kapitale zakładowym są Mariusz i Paweł Szataniak.
*** VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych jest funduszem zarządzanym przez Forum TFI S.A.; łącznie fundusze zarządzane przez Forum TFI S.A. tj. VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych (bezpośrednio) oraz FORUM 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (pośrednio poprzez podmiot zależny MP Inwestors S.a r.l.) posiadają 26.270.213 akcji, dających udział w wysokości 43,51% w ogólnej liczbie głosów oraz kapitale zakładowym.
Informacja o ustanowionych zastawach na akcjach Spółki
W 2021 roku oraz do dnia przekazania niniejszego sprawozdania obowiązywał zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na 22 714 618 akcjach Wielton S.A. posiadanych przez MP Inwestors S.a r.l., ustanowiony na rzecz Banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. na podstawie umowy z dnia 15 listopada 2019 roku. MP Inwestors S.a r.l. jest nadal upoważniony do wykonywania prawa głosu z ww. akcji Wielton S.A. będących przedmiotem zastawu.
W 2021 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wielton nie przeprowadziły emisji papierów wartościowych.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych | Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | Instrumenty zabezpieczające przepływy pien. | Zyski straty aktuarialne | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagr. | Udział w innych dochodach całk. jednostek wycenianych metodą praw wł. | Inne całkowite dochody razem | Kapitał z wyceny programów płatności akcjami | Rozliczenie transakcji połączenia w grupie | Pozostałe kapitały razem | |
Saldo na początek okresu | -37 112 | - | -17 413 | - | 16 192 | - | -38 333 | - | -445 | -38 779 |
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program płatności akcjami) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Emisja opcji na akcje | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Inne całkowite dochody brutto | - | - | 4 210 | - | 5 818 | - | 10 028 | - | - | 10 028 |
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-) | - | - | -800 | - | - | - | -800 | - | - | -800 |
Przeniesienie innych całkowitych dochodów do zysków zatrzymanych (-) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Wycena zobowiązania do odkupu pozostałych udziałów | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zmiana struktury grupy kapitałowej | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Saldo na koniec okresu | -37 112 | -14 003 | - | 22 010 | - | -29 105 | - | -445 | -29 550 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych | Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | Instrumenty zabezpieczające przepływy pien. | Zyski straty aktuarialne | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagr. | Udział w innych dochodach całk. jednostek wycenianych metodą praw wł. | Inne całkowite dochody razem | Kapitał z wyceny programów płatności akcjami | Rozliczenie transakcji połączenia w grupie | Pozostałe kapitały razem | |
Saldo na początek okresu | -37 112 | - | -816 | - | 4 055 | - | -33 873 | - | -445 | -34 318 |
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program płatności akcjami) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Emisja opcji na akcje | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Inne całkowite dochody brutto | - | - | -20 491 | - | 12 137 | - | -8 354 | - | - | -8 354 |
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-) | - | - | 3 893 | - | - | - | 3 893 | - | - | 3 893 |
Przeniesienie innych całkowitych dochodów do zysków zatrzymanych (-) | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Wycena zobowiązania do odkupu pozostałych udziałów | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zmiana struktury grupy kapitałowej | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Saldo na koniec okresu | -37 112 | - | -17 413 | - | 16 192 | - | -38 333 | - | -445 | -38 779 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W dniu 24 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Wielton S.A. podjęło uchwałę nr 7 w sprawie podziału zysku za rok obrotowy obejmujący okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku.
Zgodnie z podjętą Uchwałą ZWZ ustalono następujące Warunki Wypłaty Dywidendy z zysku za 2020 rok:
banki kredytujące tj. Bank Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas Bank Polska S.A. i PKO Bank Polski S.A., działające w konsorcjum, nie sprzeciwią się przeznaczeniu na dywidendę kwoty 19 923 750 zł z zysku netto Spółki za 2020 rok oraz, że
wskaźnik dług netto do EBITDA Spółki wyliczony na podstawie skonsolidowanego rozszerzonego raportu półrocznego Spółki za I półrocze 2021 roku będzie nie wyższy niż 2,5.
Uchwała ZWZ zakładała, iż w przypadku spełnienia powyższych Warunków Wypłaty Dywidendy zysk netto w kwocie 27 927 461,35 zł osiągnięty przez Spółkę w roku obrotowym kończącym się dnia 31 grudnia 2020 roku zostanie podzielony w ten sposób, że:
kwota 19 923 750 zł zostanie przeznaczona na dywidendę (tj. 0,33 zł na akcję); oraz
kwota 8 003 711,35 zł zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki.
W dniu 15 września 2021 roku Zarząd Spółki podjął uchwałę, w której stwierdził, iż:
wskaźnik dług netto do EBITDA Spółki wyliczony na dzień 30 czerwca 2021 roku na podstawie skonsolidowanego rozszerzonego raportu półrocznego Spółki za I półrocze 2021 roku wyniósł 2,2 tj. był nie wyższy niż 2,5;
wypłata dywidendy za rok obrotowy obejmujący okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku przewidziana w efekcie spełnienia się Warunków Wypłaty Dywidendy stosownie do postanowień Uchwały nr 7 ZWZ jest zgodna z postanowieniami umowy kredytów zawartej dnia 14 grudnia 2018 roku, z późn. zm. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas Bank Polska S.A i PKO Bankiem Polskim S.A., jako kredytodawcami działającymi w konsorcjum, w szczególności ze zobowiązaniami Spółki z tejże umowy kredytów; oraz
kredytodawcy Spółki tj. Bank Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas Bank Polska S.A i PKO Bank Polski S.A., działający w konsorcjum, nie sprzeciwili się przeznaczeniu z zysku netto Spółki za 2020 rok na dywidendę kwoty 19 923 750 zł.
W związku z tym spełniły się ww. Warunki Wypłaty Dywidendy. Dzień dywidendy przypadał na 24 września 2021 roku, a wypłata dywidendy nastąpi w dwóch ratach:
w dniu 5 października 2021 roku – wypłata kwoty 10 263 750 zł tytułem pierwszej raty dywidendy (tj. 0,17 zł na akcję) oraz
w dniu 22 grudnia 2021 roku – wypłata kwoty 9 660 000 zł tytułem drugiej raty dywidendy (tj. 0,16 zł na akcję).
Dywidendą objętych zostało 60 375 000 akcji Spółki.
Pierwsza rata dywidendy została wypłacona w planowanym terminie tj. 5 października 2021 roku. Zgodnie z uzasadnieniem do Uchwały ZWZ, ustalenie terminu wypłaty drugiej raty dywidendy na dzień 22 grudnia 2021 roku było uzasadnione względami zarządzania płynnością w Spółce.
Druga rata dywidendy również została wypłacona w planowanym terminie tj. 22 grudnia 2021 roku.
O powyższych zdarzeniach Spółka informowała w raportach bieżących nr 13/2021 z dnia 24 czerwca 2021 roku oraz nr 18/2021 z dnia 15 września 2021 roku.
Prezentowane w kapitale własnym Grupy udziały niedające kontroli odnoszą się do następujących jednostek zależnych:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Langendorf | 4 039 | 5 123 |
Lawrence David | 21 603 | 18 808 |
Udziały niedające kontroli razem | 25 642 | 23 931 |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu transakcji wpływających na strukturę Grupy oraz z tytułu rozliczenia dochodów całkowitych w części przypadającej na podmioty niekontrolujące, co prezentuje poniższa tabela:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
Saldo na początek okresu | 23 931 | 26 329 |
Zmiana struktury Grupy (transakcje z podmiotami niekontrolującymi): | ||
Objęcie kontroli - początkowe ustalenie udziałów niedających kontroli (+) | - | - |
Sprzedaż jednostek zależnych poza Grupę - rozliczenie udziałów niedających kontroli (-) | - | - |
Nabycie przez Grupę udziałów niedających kontroli (-) | - | - |
Sprzedaż przez Grupę kapitałów jednostek zależnych na rzecz niekontrolujących, bez utraty kontroli (+) | - | - |
Dochody całkowite: | ||
Zysk (strata) netto za okres (+/-) | 382 | -3 821 |
Pozostałe całkowite dochody za okres (po opodatkowaniu) (+/-) | 1 328 | 1 423 |
Inne zmiany | - | - |
Saldo udziałów niedających kontroli na koniec okresu | 25 642 | 23 931 |
Zasady rachunkowości
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
leasing finansowy,
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz
pochodne instrumenty finansowe.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta. Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.
Wartość zobowiązań prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik – przeznaczone do obrotu (ZWG-O),
zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej (ZWG-W),
zobowiązania finansowe wycenione według zamortyzowanego kosztu (ZZK),
instrumenty pochodne zabezpieczające (IPZ),
zobowiązania poza zakresem MSSF 9.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
ZWG-O | ZWG-W | ZZK | IPZ | Poza MSSF 9 | Razem | |
Długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 375 153 | - | 45 416 | 420 569 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe) | - | - | 364 882 | - | - | 364 882 |
Leasing (długoterminowy) | - | - | - | - | 37 922 | 37 922 |
Pozostałe zobowiązania | - | - | 10 271 | - | 7 494 | 17 765 |
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 741 921 | 5 013 | 101 402 | 848 336 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | - | - | 685 437 | - | 85 307 | 770 744 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe) | - | - | 56 484 | - | - | 56 484 |
Leasing (krótkoterminowy) | - | - | - | - | 16 095 | 16 095 |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | 5 013 | - | 5 013 |
Kategoria zobowiązań finansowych razem | - | - | 1 117 074 | 5 013 | 146 818 | 1 268 905 |
ZWG-O | ZWG-W | ZZK | IPZ | Poza MSSF 9 | Razem | |
Długoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 352 596 | - | 36 968 | 389 564 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe) | - | - | 311 946 | - | - | 311 946 |
Leasing (długoterminowy) | - | - | - | - | 31 205 | 31 205 |
Pozostałe zobowiązania | - | - | 40 650 | - | 5 763 | 46 413 |
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | - | - | 479 408 | 5 406 | 74 681 | 559 495 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | - | - | 383 529 | - | 60 025 | 443 555 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe) | - | - | 95 879 | - | - | 95 879 |
Leasing (krótkoterminowy) | - | - | - | - | 14 656 | 14 656 |
Pochodne instrumenty finansowe | - | - | - | 5 406 | - | 5 406 |
Kategoria zobowiązań finansowych razem | - | - | 832 004 | 5 406 | 111 649 | 949 059 |
Zasady rachunkowości
Grupa Kapitałowa nie zalicza żadnych instrumentów z klasy kredytów i pożyczek do zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik. Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:
Zobowiązania długoterminowe | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: | ||
Kredyty w rachunku kredytowym | 189 090 | 311 946 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 129 887 | - |
Pożyczki długoterminowe | 45 905 | - |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 364 882 | 311 946 |
Długoterminowe kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem | 364 882 | 311 946 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: | ||
Kredyty w rachunku kredytowym | 32 969 | 33 146 |
Kredyty w rachunku bieżącym | 11 778 | 54 939 |
Pożyczki krótkoterminowe | 11 738 | 7 794 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 56 484 | 95 879 |
Krótkoterminowe kredyty, pożyczki, instrumenty dłużne | 56 484 | 95 879 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dane na 31-12-2021
Wyszczególnienie | Waluta | Oprocentowanie | Termin wymagalności | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Część krótkoterminowa | Część długoterminowa |
kredyt w rachunku bieżącym | PLN | WIBOR1M + marża, WIBOR3M + marża | 14.12.2023 | - | 129 887 | - | 129 887 |
kredyt w rachunku kredytowym EUR | EUR | stała stopa | 12.12.2025 | 29 723 | 136 018 | 20 320 | 115 698 |
kredyt w rachunku kredytowym PLN | PLN | WIBOR3M + marża | 12.12.2025 | - | 53 741 | 7 892 | 45 849 |
kredyt w rachunku kredytowym EUR | EUR | EURIBOR3M + marża | 12.12.2025 | 7 060 | 32 300 | 4 757 | 27 543 |
PKO BP, BNP Paribas | PLN | WIBOR1M + marża | 31.12.2021 | - | - | - | - |
Caisse d’Epargne, kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 05.09.2027 | 2 306 | 10 606 | 1 890 | 8 716 |
Bpifrance DOS0062629/00, kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 31.03.2025 | 1 186 | 5 454 | 1 140 | 4 314 |
Bpifrance DOS0078400/00, kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 31.10.2025 | 1 265 | 5 817 | 1 510 | 4 308 |
BNP Paribas | EUR | Marża | 08.11.2029 | 3 860 | 17 759 | 237 | 17 517 |
Sparkasse VEST kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 263 | 1 210 | 1 210 | |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.11.2024 | 379 | 1 741 | 516 | 1 226 |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.01.2025 | 237 | 1 090 | 339 | 751 |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.10.2026 | 232 | 1 065 | 203 | 862 |
Sparkasse VEST kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 73 | 335 | 335 | |
Sparkasse VEST kredyt inwestycyjny | EUR | Marża | 30.12.2021 | - | - | - | - |
Sparkasse VEST kredyt obrotowy | EUR | Marża | 30.06.2025 | 1 500 | 6 899 | 2 300 | 4 599 |
GEFA – finansowanie stocku | EUR | Marża | nieokreślony | 431 | 1 984 | 1 984 | - |
Faktoring | EUR | Marża | nieokreślony | 85 | 391 | 391 | - |
National Bank kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 1 212 | 5 576 | 5 576 | - |
National Bank kredyt obrotowy | EUR | Marża | nieokreślony | 362 | 1 664 | 1 664 | - |
HSBC | GBP | stopa bazowa + marża | 31.01.2023 | 474 | 2 602 | 2 602 | - |
HSBC kredyt inwestycyjny | GBP | Marża | 01.01.2025 | 953 | 5 226 | 1 620 | 3 606 |
Razem | 421 366 | 56 484 | 364 882 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dane na 31-12-2020
Wyszczególnienie | Waluta | Oprocentowanie | Termin wymagalności | Wartość w walucie | Wartość w PLN | Część krótkoterminowa | Część długoterminowa |
kredyty w rachunku bieżącym, obrotowe odnawialne | PLN | WIBOR1M + marża, WIBOR3M + marża | 31.12.2021 14.12.2023 | - | 106 786 | 49 521 | 57 265 |
kredyt w rachunku kredytowym EUR | EUR | stała stopa | 12.12.2025 | 34 153 | 156 739 | 20 393 | 136 346 |
kredyt w rachunku kredytowym PLN | PLN | WIBOR3M + marża | 12.12.2025 | - | 61 315 | 7 980 | 53 335 |
kredyt w rachunku kredytowym EUR | EUR | EURIBOR3M + marża | 12.12.2025 | 8 100 | 37 169 | 4 773 | 32 396 |
Caisse d’Epargne, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 05.09.2027 | 2 701 | 12 463 | 1 685 | 10 778 |
Bpifrance DOS0062629/00, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 31.03.2025 | 1 502 | 6 931 | 1 459 | 5 472 |
Bpifrance DOS0078400/00, kredyt inwestycyjny | EUR | marża | 31.10.2025 | 1 581 | 7 296 | 1 459 | 5 837 |
Sparkasse VEST | EUR | marża | nieokreślony | 700 | 3 230 | 3 230 | - |
Sparkasse VEST | EUR | marża | 30.11.2024 | 497 | 2 293 | 517 | 1 776 |
Sparkasse VEST | EUR | marża | 30.01.2025 | 312 | 1 442 | 340 | 1 102 |
Sparkasse VEST | EUR | marża | 30.10.2026 | 277 | 1 278 | 208 | 1 070 |
Sparkasse VEST | EUR | marża | 30.12.2021 | 24 | 109 | 109 | - |
Sparkasse VEST | EUR | marża | nieokreślony | 11 | 52 | 52 | - |
Sparkasse VEST | EUR | marża | 30.06.2025 | 500 | 2 308 | 577 | 1 731 |
National Bank | EUR | marża | nieokreślony | 211 | 975 | 975 | - |
HSBC | GBP | stopa bazowa + marża | 01.2021* | 226 | 1 161 | 1 161 | - |
HSBC HP | GBP | marża | 01.01.2025 | 1 223 | 6 278 | 1 440 | 4 838 |
Razem | 407 825 | 95 879 | 311 946 |
* Okres kredytowania został przedłużony do dnia 31.12.2021 roku. Zgodnie z zapisami umowy od dnia 01.01.2021 roku do 30.04.2021 roku limit wynosi 2 mln GBP a od 01.05.2021 limit 1 mln GBP.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zaciągnięte przez Grupę Kapitałową zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz z tytułu leasingu finansowego objęte są następującymi zabezpieczeniami spłaty (według stanu na dzień 31.12.2021):
Rodzaj zabezpieczenia | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Hipoteka umowna łączna na nieruchomościach | 772 500 | 922 500 |
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – maszynach i urządzeniach Wielton S.A. znajdujących się w następujących lokalizacjach: przy ul. Żołnierzy Niezłomnych 10A, 98-300 Wieluń; przy u. Fabrycznej 8, 98-300 Wieluń oraz przy ul. Rymarkiewicz 6, 98-300 Wieluń. | 75 014 | 67 378 |
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – zapasach (materiałach, półproduktach i produktach w toku oraz produktach gotowych) Wielton S.A. | 135 500 | 120 000 |
Przelew praw Wielton S.A. z Umów Handlowych | 95 500 | 95 500 |
Ja mZastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Langendorf | 8 159 | 8 159 |
Zastaw na aukcjach Wielton S.A. we Fruehauf i rachunku dywidendy prowadzonym dla Wielton S.A. (umowa z dn 14.12.2018) | 93 568 | 93 568 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Viberti Rimorchi z dnia 11.01.2019 | 42 | 42 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Lawrence David Limited (umowa z dn 14.12.2018) | 129 788 | 129 788 |
Umowa podporządkowania z dn 31.01.2019 | 36 795 | 18 459 |
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w OOO WIELTON (umowa z dn 29.04.2019) | 116 | 116 |
Gwarancja BGK | 10 000 | 40 000 |
Hipoteka na nieruchomości Wirrigen | 14 106 | 14 157 |
Hipoteka na nieruchomości Bahnhofstrasse | 14 258 | 14 306 |
Przewłaszczenie zapasów i towarów na zabezpieczenie | - | - |
Globalna cesja należności | - | - |
Poręczenie KfW | 9 199 | 9 230 |
Zastaw na przedsiębiorstwie oraz hipoteki na nieruchomościach Lawrence David (debenture) | 232 092 | 169 988 |
Zastaw na przedsiębiorstwie oraz hipoteki na nieruchomościach Roscope Limited (debenture) | 31 232 | 30 453 |
Poręczenie Roscope Limited na rzecz banku za wszystkie zobowiązania | 5 485 | 20 531 |
Razem | 1 663 354 | 1 754 175 |
Na 31 grudnia 2021 następujące aktywa Grupy Kapitałowej stanowiły zabezpieczenie spłaty zobowiązań:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wartości niematerialne | 37 462 | 36 583 |
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym w leasingu | 250 826 | 241 374 |
Aktywa finansowe (inne niż należności) | 231 673 | 231 673 |
Zapasy | 225 145 | 199 448 |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne | 134 770 | 131 810 |
Wartość aktywów stanowiących zabezpieczenie razem | 879 876 | 840 888 |
Na 31 grudnia 2021 roku Grupa nie naruszyła warunków umów kredytowych, pożyczek, innych instrumentów dłużnych lub nie otrzymała informacji o ich naruszeniu.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Stan na początek okresu | Spłata | Zaciąg-nięcie | Odsetki z ubiegłego roku | Odsetki niezapła-cone | Prowizje | Przejęcie kontroli | Nowy leasing | Zakoń-czenie leasingu | Zmiana kursów walut | Inne | Reklasy-fikacja | Stan na koniec okresu | |
Długoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 311 946 | -5 106 | 97 387 | -29 | 229 | -542 | - | - | - | -1 973 | - | -37 030 | 364 882 |
Leasing | 31 205 | -9 850 | 19 658 | -204 | 482 | - | - | - | - | 784 | - | -4 153 | 37 922 |
Krótkoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 95 879 | -90 201 | 10 987 | -42 | 79 | 1 079 | - | - | - | 1 674 | - | 37 030 | 56 484 |
Leasing | 14 656 | -8 915 | 5 649 | - | 217 | - | - | - | - | 334 | - | 4 153 | 16 095 |
Pochodne instrumenty | 5 168 | - | - | - | - | - | - | - | - | -155 | - | - | 5 013 |
Razem | 458 853 | -114 072 | 133 682 | -275 | 1 007 | 538 | - | - | - | 664 | - | - | 480 396 |
Stan na początek okresu | Spłata | Zaciąg-nięcie | Odsetki z ubiegłego roku | Odsetki niezapła-cone | Prowizje | Przejęcie kontroli | Nowy leasing | Zakoń-czenie leasingu | Zmiana kursów walut | Inne | Reklasy-fikacja | Stan na koniec okresu | |
Długoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 387 974 | -59 317 | 1 734 | -86 | -195 | -177 | - | - | - | 10 023 | - | -28 012 | 311 946 |
Leasing | 31 843 | -12 079 | 7 178 | - | 349 | - | - | 332 | - | 1 523 | 4 267 | -2 209 | 31 205 |
Krótkoterminowe | |||||||||||||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 21 223 | -15 663 | 54 574 | -814 | 36 | 117 | - | - | - | 8 395 | - | 28 012 | 95 879 |
Leasing | 15 351 | -7 293 | 2 524 | - | 186 | - | 138 | - | 474 | 1 067 | 2 209 | 14 656 | |
Pochodne instrumenty | 883 | - | - | - | .- | - | - | - | - | 4 285 | - | - | 5 168 |
Razem | 457 273 | -94 351 | 66 011 | -900 | 376 | -60 | - | 470 | - | 24 701 | 5 333 | - | 458 853 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Profesjonalny osąd i szacunki
W 2021 roku Grupa nie zmieniła oszacowania okresu trwania umów leasingu.
Pozostające do spłaty przyszłe minimalne opłaty leasingowe według stanu na dzień 31.12.2021 wynoszą:
do 1 roku | od 1 roku do 5 lat | powyżej 5 lat | Razem | |
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe | 16 489 | 35 180 | 4 027 | 55 697 |
Koszty finansowe (-) | -394 | -1 227 | -59 | -1 679 |
Wartość bieżąca (sprawozdawcza) przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu | 16 095 | 33 953 | 3 968 | 54 017 |
do 1 roku | od 1 roku do 5 lat | powyżej 5 lat | Razem | |
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe | 15 094 | 30 346 | 1 964 | 47 404 |
Koszty finansowe (-) | -437 | -1 063 | -43 | -1 543 |
Wartość bieżąca (sprawozdawcza) przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu | 14 656 | 29 283 | 1 922 | 45 861 |
Leasing w obszarze MSSF 16 opisany został w nocie nr 9.1.4
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Inne zobowiązania finansowe | 10 271 | 40 650 |
Pozostałe zobowiązania długoterminowe razem bez biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów | 10 271 | 40 650 |
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów | 7 494 | 5 763 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 17 765 | 46 413 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania finansowe (MSSF 9): | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 650 562 | 380 751 |
Inne zobowiązania finansowe | 34 875 | 2 778 |
Razem zobowiązania finansowe | 685 437 | 383 529 |
Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9): | ||
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń | 24 625 | 31 547 |
Przedpłaty i zaliczki otrzymane na dostawy | 41 390 | 17 875 |
Inne zobowiązania niefinansowe | 37 | 5 |
Zobowiązania z tytułu oczekiwanych zwrotów | 13 027 | 4 713 |
Krótkoterminowe bierne rozliczenia międzyokresowe | 6 227 | 5 885 |
Razem zobowiązania niefinansowe | 85 307 | 60 025 |
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | 770 744 | 443 555 |
Wartość zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
Opis pozycji znajduje się w nocie nr 8.1.2.
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują następujące tytuły:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty,
rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień sprawozdawczy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy nie podlega dyskontowaniu.
W Grupie nie są tworzone rezerwy z tytułu nagród jubileuszowych, ponieważ regulaminy wynagradzania pracowników obowiązujące w Grupie nie przewidują tego rodzaju wypłat. Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie, pracownicy Spółek Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników. Zgodnie z MSR 19 Grupa klasyfikuje odprawy emerytalne jako inne długoterminowe świadczenia pracownicze. Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu przyszłych wypłat odpraw emerytalnych jest szacowana przez niezależnego aktuariusza bądź samodzielnie przez daną Spółkę zgodnie z wymogami MSR 19. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia sprawozdawczego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. Skutki wyceny na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych są ujmowane w wyniku w kosztach wynagrodzeń.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Profesjonalny osąd i szacunki
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych.
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:
Zobowiązania i rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 49 226 | - | 49 226 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 23 096 | - | 23 096 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 12 519 | - | 12 519 |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 13 611 | - | 13 611 |
Długoterminowe świadczenia pracownicze | - | 6 969 | 6 969 |
Rezerwy na odprawy emerytalne | - | 6 969 | 6 969 |
Razem świadczenia pracownicze | 49 226 | 6 969 | 56 195 |
Zobowiązania i rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 46 441 | - | 46 441 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 11 749 | - | 11 749 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 21 780 | - | 21 780 |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 12 911 | - | 12 911 |
Długoterminowe świadczenia pracownicze | - | 8 290 | 8 290 |
Rezerwy na odprawy emerytalne | - | 8 290 | 8 290 |
Razem świadczenia pracownicze | 46 441 | 8 290 | 54 731 |
Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w poszczególnych Spółkach. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez niezależnego aktuariusza bądź samodzielnie przez daną Spółkę Grupy tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Podsumowanie świadczeń, kwotę rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze | Odprawy emerytalne | Nagrody jubileuszowe | Pozostałe | Razem |
Stan rezerw na początek okresu | 8 290 | - | - | 8 290 |
Zmiany ujęte w wyniku: | ||||
Koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia | -1 070 | - | - | -1 070 |
Koszty odsetek | -413 | - | - | -413 |
Ponowna wycena zobowiązania | 191 | - | - | 191 |
Wypłacone świadczenia (-) | - | - | - | - |
Zmiany bez wpływu na wynik: | ||||
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | -29 | - | - | -29 |
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu | 6 969 | - | - | 6 969 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze | Odprawy emerytalne | Nagrody jubileuszowe | Pozostałe | Razem |
Stan rezerw na początek okresu | 7 235 | - | - | 7 235 |
Zmiany ujęte w wyniku: | ||||
Koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia | 152 | - | - | 152 |
Koszty odsetek | 255 | - | - | 255 |
Ponowna wycena zobowiązania | 1 246 | - | 1 246 | |
Wypłacone świadczenia (-) | -1 140 | - | - | -1 140 |
Zmiany bez wpływu na wynik: | ||||
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 541 | - | - | 541 |
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu | 8 290 | - | - | 8 290 |
Wielton S.A. stosuje stopę dyskontową 3,9 % - w oparciu o rynkową rentowność 10 – letnich obligacji skarbowych natomiast Fruehauf stopę dyskontową 0,99% - w oparciu o bony korporacyjne AA10+.
Jako długookresową, roczną stopę wzrostu wynagrodzeń przyjęto nominalnie w Wielton S.A. 3,5% natomiast we Fruehauf 1,5%.
W poniższej tabeli pokazano wpływ zmiany założeń w Wielton S.A. i Fruehauf na wartość zobowiązań z tytułu rezerw na odprawy emerytalne według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Wyszczególnienie | Odprawy emerytalne |
Wariant bazowy | 6 229 |
Stopa dyskontowa +0,25% do 0,50% | 6 108 |
Stopa dyskontowa -0,25%do -0,50% | 6 361 |
Wzrost wynagrodzeń +0,25% do +1,00% | 6 306 |
Wzrost wynagrodzeń -0,25% do – 1,00% | 6 176 |
Prawdopodobieństwo rezygnacji +0,25% | 5 133 |
Prawdopodobieństwo rezygnacji -0,25% | 5 098 |
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna. Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:
udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej produktów i wykonanych usług, toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,
restrukturyzacja, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy,
premie dla Zarządu.
Rezerwę na udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej prezentowane są w pozycji „Pozostałe rezerwy krótkoterminowe”. Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy. W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych w ramach alokacji kosztu połączenia zgodnie z MSSF 3 (patrz podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych).Grupa prezentuje również informację o warunkowych zobowiązaniach z tytułu opłat leasingowych wynikających z umów leasingu operacyjnego.Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.
Rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 9 640 | - |
Rezerwa na używane pojazdy | 1 001 | - |
Rezerwa na ochronę środowiska | 472 | - |
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego | 188 | - |
Rezerwa na prowizje handlowe | 208 | - |
Rezerwa na usługi Transportowe | 688 | - |
Rezerwa na usługi prawne | 1 370 | - |
Rezerwa na poniesione koszty | 8 728 | - |
Rezerwa na inne usługi | 2 609 | - |
Inne rezerwy | 8 003 | 80 |
Pozostałe rezerwy razem | 32 907 | 80 |
Rezerwy | Krótkoterminowe | Długoterminowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 7 417 | 65 |
Rezerwa na używane pojazdy | 1 143 | - |
Rezerwa na ochronę środowiska | 280 | - |
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego | 240 | - |
Rezerwa na prowizje handlowe | 751 | - |
Rezerwa na usługi transportowe | 68 | - |
Rezerwa na usługi prawne | 958 | - |
Rezerwa na poniesione koszty | 5 232 | - |
Rezerwa na inne usługi | 453 | - |
Inne rezerwy, | 3 267 | - |
Pozostałe rezerwy razem | 19 809 | 65 |
W pozycji „Rozliczeń międzyokresowych” zawartej w pasywach prezentowane są przychody przyszłych okresów, w tym również środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie środków trwałych, które rozliczane są zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe” oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Dotacje ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. Dotacja dotycząca danej pozycji kosztowej jest ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Dotacja finansująca składnik aktywów jest stopniowo ujmowana w wyniku jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów. Grupa Kapitałowa dla celów prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odejmuje dotacji od wartości księgowej aktywów, lecz wykazuje dotacje jako przychody przyszłych okresów w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Bierne Rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Pasywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Dotacje otrzymane | 5 943 | 7 494 | 13 437 |
Inne rozliczenia | 284 | - | 284 |
Bierne rozliczenia międzyokresowe razem | 6 227 | 7 494 | 13 721 |
Bierne rozliczenia międzyokresowe | Krótkoterminowe | Długoterminowe | Razem |
Pasywa - rozliczenia międzyokresowe: | |||
Dotacje otrzymane | 5 878 | 5 763 | 11 641 |
Inne rozliczenia | 7 | - | 7 |
Bierne rozliczenia międzyokresowe razem | 5 885 | 5 763 | 11 648 |
Na dzień 31.12.2021 roku w pozycji Dotacje otrzymane ujęte były:
dotacja z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do projektu „Opracowanie technologii produkcji kompletnej naczepy do przewozu żywności w warunkach chłodniczych o ulepszonych parametrach technicznych” w części krótkoterminowej w kwocie 486 tys. zł oraz w części długoterminowej w kwocie 5 277 tys. zł.;
dofinansowanie projektu pt.: „Opracowanie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczepy typu furgon-chłodnia do przewozu towarów w warunkach chłodniczych” w ramach Programu sektorowego INNOMOTO finansowanego ze środków Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” POIR 2014-2020 w części krótkoterminowej w kwocie 5 270 tys. zł;
dofinansowanie projektu: „Opracowanie technologii hydroformowania wybranych elementów naczepy celem stworzenia innowacyjnej naczepy INNFLEXTRAILER” w ramach działania 1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w części krótkoterminowej w kwocie 122 tys. zł.
Podmioty powiązane z Grupą Kapitałową obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone, jednostki zależne wyłączone z obowiązku konsolidacji oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez właścicieli Jednostki Dominującej.
Nie występuje.
Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak – nie sporządzają publicznie sprawozdania finansowego.
Do najważniejszych pozostałych podmiotów powiązanych Grupa zalicza:
Serwis 44,
Pamapol S.A.,
Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo Warzywnego Sp. z o.o.,
Amerykanka Struktura Sp. z o.o. spółka komandytowa.
Nierozliczone salda należności oraz zobowiązań zazwyczaj regulowane są w środkach pieniężnych.
Nie występują zobowiązania warunkowe wobec podmiotów powiązanych.
Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu Jednostki Dominującej oraz spółek zależnych. Wynagrodzenie kluczowego personelu w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyniosło:
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
8 660 | 4 417 | |
960 | 828 | |
9 620 | 5 244 |
Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Jednostki dominującej przedstawiono w nocie nr 15.2.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Grupa Kapitałowa nie udzieliła kluczowemu personelowi kierowniczemu żadnych pożyczek w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
W 2021 roku Grupa nie dokonała sprzedaży ani zakupu od podmiotów kontrolowanych przez kluczowy personel kierowniczy.
Grupa nie posiada inwestycji w jednostkach zależnych wyłączonych z obowiązku konsolidacji.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty przychodów ze sprzedaży oraz należności od jednostek pozostałych podmiotów powiązanych:
od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
4 865 | 2 555 | |
4 865 | 2 555 |
Należności | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
1 304 | 2 429 | |
1 304 | 2 429 |
Nie dokonywano odpisów aktualizujących wartość należności od podmiotów powiązanych, w związku z czym nie ujęto z tego tytułu w wyniku żadnych kosztów.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty zakupów oraz zobowiązań wobec jednostek stowarzyszonych, zależnych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:
Zakup - koszty, aktywa | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
- | - | |
27 955 | 20 460 | |
27 955 | 20 460 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wartość zobowiązań warunkowych według stanu na koniec poszczególnych okresów przedstawia się następująco:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
224 | 907 | |
15 992 | 21 915 | |
16 216 | 22 822 |
W 2021 roku Wielton S.A. ani spółki z Grupy Kapitałowej Wielton nie udzielały ani nie otrzymały innych gwarancji z wyjątkiem gwarancji o których mowa poniżej.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku obowiązuje wystawiona 23 marca 2020 roku przez włoski bank Banca Nazionale del Lavoro SpA gwarancja fiskalna na rzecz włoskiego urzędu skarbowego w oparciu o regwarancję BNP PARIBAS Bank Polska S.A., na zlecenie Wielton S.A., w wysokości 48 692,55 euro na zabezpieczenie odzyskania zwróconego VAT-u. Gwarancja została wystawiona w oparciu o umowę kredytu bilateralnego RCF A udzielonego przez BNP PARIBAS Bank Polska S.A., pomniejszając tym samym dostępny limit kredytu RCF A o kwotę udzielonej gwarancji. Okres obowiązywania regwarancji został wydłużony i wygasa w pierwszym kwartale 2025 roku.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku obowiązuje wystawiona w 2014 roku gwarancja w kwocie 300.000,00 euro udzielona przez Langendorf GmbH na zabezpieczenie zobowiązań Langendorf Service GmbH wynikających z umowy ramowej na finansowanie zakupu pojazdów użytkowych (umowa finansowania stocku), zawartej pomiędzy GEFA Gesellschaft für Absatzfinanzierung mbH oraz Langendorf Service GmbH. Gwarancja wygaśnie wraz z wygaśnięciem umowy, którą zabezpiecza.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku obowiązuje otrzymana w styczniu 2021 roku gwarancja zabezpieczająca spłatę kredytu RCF B, udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), w ramach Umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych nr 4/PLG-FGP/2020 z dnia 10 kwietnia 2020 roku z późniejszymi zmianami w wysokości stanowiącej 80% pierwotnej kwoty kredytu RCF B w wysokości 12,5 mln zł (a następnie podwyższonego w dniu 23 listopada 2021 roku do kwoty 21,4 mln zł), na podstawie umowy z dnia 29 kwietnia 2019 roku z późniejszymi zmianami zawartej pomiędzy Wielton S.A.a Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną. Wysokość gwarancji BGK z chwilą podwyższenia kwoty kredytu RCF B nie uległa zmianie i wynosi 10 mln zł; okres obowiązywania gwarancji 31 marzec 2022 rok.
W dniu 8 kwietnia 2022 roku (zdarzenie po okresie sprawozdawczym) została udzielona gwarancja spółce Wielton S.A. w wysokości 24 mln zł (80% kwoty kredytu) na okres 27 miesięcy, przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), w ramach umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych nr 4/PLG-FGP/2020 z dnia 10 kwietnia 2020 roku z późniejszymi zmianami zabezpieczająca spłatę kredytu obrotowego w wysokości 30 mln zł zawartego w dniu 6 kwietnia 2022 roku pomiędzy Wielton S.A. a Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną.
W 2021 roku Wielton S.A. a także spółki z Grupy Kapitałowej Wielton nie udzielały ani nie otrzymały innych poręczeń z wyjątkiem poręczeń o których mowa poniżej.
W dniu 24 maja 2021 roku Wielton S.A. udzielił na rzecz Deutsche Leasing Polska S.A. poręczenia zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o do kwoty 1 984 511,13 euro z tytułu umowy leasingu zawartej pomiędzy Langendorf Polska sp. z o.o. oraz Deutsche Leasing Polska S.A. Poręczenie obowiązuje do 31 grudnia 2027 roku.
Ponadto, na dzień 31 grudnia 2021 roku obowiązywały poręczenia udzielone w dniu 31 stycznia 2019 roku przez spółki zależne Fruehauf SAS, Langendorf GmbH, Viberti Rimorchi S.r.l. oraz w dniu 29 kwietnia 2019 roku przez spółkę zależną OOO Wielton (każda z osobna zwana dalej jako Poręczyciel i łącznie jako Poręczyciele) wobec Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Kredytodawcy) na zabezpieczenie terminowego wykonania przez każdego kredytobiorcę (innego niż ten Poręczyciel) wszystkich jego zobowiązań z tytułu umowy kredytu z dnia 14 grudnia 2018 roku z późniejszymi zmianami (Umowa kredytów), o której szczegółowe informacje zamieszczone są w Sprawozdaniu finansowym Wielton S.A. za okres 12 miesięcy od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021, Dodatkowe informacje i objaśnienia 18 Informacja o instrumentach finansowych. Spółki te zobowiązały się wobec Kredytodawców, że dokonają zapłaty poręczonego zobowiązania niezwłocznie na żądanie w przypadku, gdy którykolwiek kredytobiorca (inny niż ten Poręczyciel) nie zapłaci w terminie jakiejkolwiek kwoty należnej na podstawie Umowy kredytów. Łączna odpowiedzialność Poręczycieli z tytułu udzielonych poręczeń ograniczona jest, w stosunku do każdego Kredytodawcy, do kwoty stanowiącej 150% sumy zaangażowań poszczególnych Kredytodawców.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania jedynym kredytobiorcą jest Wielton S.A.. Poręczenia obejmują także odpowiedzialność Poręczycieli za wszelkie długi przyszłe kredytobiorców, jakie mogą powstać na podstawie lub w związku z Umową kredytów. Jednakże w zakresie długów przyszłych każde poręczenie jest terminowe i obejmuje jedynie długi przyszłe kredytobiorców, które powstaną do dnia 14 grudnia 2028 roku.
Przy czym:
•obowiązki i zobowiązania Fruehauf SAS z tytułu poręczenia stosuje się jedynie w zakresie wymaganym do wysokości zobowiązań płatniczych oraz maksymalnie do kwoty równej łącznej wysokości wszystkich kwot pożyczonych na mocy Umowy kredytów bezpośrednio (jako kredytobiorca) lub pośrednio (w drodze pożyczek wewnątrzgrupowych bezpośrednio lub pośrednio od innego kredytobiorcy) a następnie bezpośrednio lub pośrednio pożyczonych Fruehauf SAS oraz niespłaconych w dniu egzekucji poręczenia wobec Fruehauf SAS;
•zobowiązania Viberti Rimorchi, w odniesieniu do zobowiązań jakiegokolwiek kredytobiorcy i Poręczyciela, który nie jest jednostką zależną Viberti Rimorchi, nie mogą w żadnym czasie przekraczać kwoty równej łącznej maksymalnej kwocie wszelkich pożyczek wewnątrzgrupowych (lub innych form wsparcia finansowego w jakiejkolwiek formie) udzielonych lub udostępnionych Viberti Rimorchi przez któregokolwiek kredytobiorcę i Poręczyciela jak wynika z ostatnich sprawozdań finansowych należycie zatwierdzonych przez zgromadzenie wspólników Viberti Rimorchi. W każdym przypadku, zgodnie z Artykułem 1938 Włoskiego Kodeksu Cywilnego, maksymalna kwota, co do której Viberti Rimorchi może być zobowiązany do zapłaty
w związku z jego zobowiązaniami jako Poręczyciela na podstawie Umowy kredytów, nie może przekroczyć kwoty 618 mln zł (lub jej równowartości w jakiejkolwiek innej walucie);
•zobowiązanie Langendorf GmbH do wysokości kwoty aktywów netto z uwzględnieniem odpowiednich korekt oraz zakresu utraty wartości kapitału.
Utrata wartości kapitału.
Jeżeli Langendorf GmbH będzie w stanie wykazać, że w dniu, gdy stał się stroną Umowy kredytów, udzielenie poręczenia skutkowało obniżeniem wartości aktywów netto poniżej wartości jego zarejestrowanego kapitału zakładowego (zwiększeniem brakującego deficytu zarejestrowanego kapitału zakładowego) z naruszeniem postanowień rozdziału 30 GmbHG (takie zdarzenie określane będzie jako „Utrata Wartości Kapitału”), wówczas Kredytodawcy mogą zażądać wypłaty z tytułu poręczenia od Langendorf GmbH tylko w zakresie, w jakim nie wystąpi Utrata Wartości Kapitału.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku obowiązuje poręczenie w wysokości 1 mln funtów udzielone przez Roscope Limited na rzecz HSBC na zabezpieczenie umowy kredytu obrotowego zaciągniętego przez Lawrence David Limited w dniu 4 września 2018 roku wraz z późniejszymi zmianami z okresem obowiązywania do stycznia 2023 roku z możliwością przedłużenia na kolejny okres.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku obowiązuje poręczenie udzielone przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) na zabezpieczenie zawartej w dniu 15 kwietnia 2020 roku pomiędzy Langendorf GmbH i Sparkasse Vest umowy pożyczki pomocowej (w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa) w kwocie 2 mln euro, z przeznaczeniem na działalność obrotową na okres do dnia 30 czerwca 2025 roku.
W 2022 roku (zdarzenie po okresie sprawozdawczym) Langendorf GmbH udzielił poręczenia spłaty zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o wynikających z umowy z Bowim S.A. do kwoty 1 500 000 PLN oraz Salzgitter Mannesmann Stahlhandel do kwoty 250 000 EUR.
Rozliczenie kosztów poręczeń udzielonych przez spółki z Grupy Kapitałowej Wielton na rzecz Wielton S.A. oraz Lawrence David nastąpi wraz z wygaśnięciem przedmiotowego instrumentu zabezpieczającego. Koszt obsługi nie będzie odbiegał od obowiązujących warunków rynkowych.
Grupa Kapitałowa narażona jest na ryzyko związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 13.1. Grupa wrażliwa jest na następujące ryzyka:
ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe,
ryzyko kredytowe związane z ryzykiem stopy procentowej,
ryzyko płynności.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Jednostkę Dominującą, w bliskiej współpracy z zarządzającymi spółkami zależnymi. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
neutralizacja zmienności wyniku finansowego Grupy,
wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,
osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Zawarte przez Jednostkę Dominującą instrumenty pochodne mają charakter zabezpieczenia przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami MSSF 9 (instrumenty pochodne zabezpieczające). Wpływ stosowanej rachunkowości zabezpieczeń na pozycje skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz innych pozostałych całkowitych dochodów całkowitych przedstawiono w nocie nr 13.4.
Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Z uwagi na dominujący udział transakcji w walutach obcych, Grupa Wielton jest narażona na ryzyko kursowe. Blisko 72% ogółu transakcji po stronie sprzedaży zrealizowanych przez Spółkę Dominującą w 2021 roku było przeprowadzonych bądź indeksowanych w EUR oraz blisko 14% ogółu transakcji po stronie sprzedaży zrealizowanych przez Spółkę Dominującą w 2021 roku było przeprowadzonych bądź indeksowanych w GBP. Transakcje między podmiotami w Grupie realizowane były w EUR, GBP oraz w PLN (w przypadku Wielton Logistic transakcje w EUR stanowią mniejszość wobec transakcji w PLN). Zagraniczne spółki zależne, dla których walutą funkcjonalną jest EUR lub GBP, nie są narażone na ryzyko walutowe. Pozostałe spółki Grupy przeprowadzają transakcje z klientem końcowym w walucie lokalnej kraju siedziby spółek, a z uwagi na to, że rozliczają swoje zobowiązania wobec Wielton w EUR stąd identyfikowane jest ryzyko takich par walutowych, jak RUB/EUR, UAH/EUR i BYN/EUR.
Po stronie zakupów materiałów i usług, udział transakcji realizowanych w EUR sięgnął 55% i w 71% pokrył ekspozycję EUR po stronie przychodów (hedging naturalny). Dodatkowo przychody znajdują pokrycie w ekspozycji kredytów zaciągniętych w EUR. Grupa ma wyraźną pozycję eksportera charakteryzującą się długą odkrytą pozycją walutową. Z powyższego wynika, że ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe wynika z zagranicznych transakcji sprzedaży, które zawierane są przez jednostkę dominującą w EUR, a przez pozostałe spółki w walucie lokalnej. Grupa na bieżąco monitoruje i przeprowadza kalkulację miar ryzyka. Strategia zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym na rok 2021 zakładała zabezpieczanie odpowiedniej części ekspozycji przyszłych przepływów walutowych kontraktami forward z odpowiednio przyjętym, kilkumiesięcznym tenorem.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień 31.12.2021 przedstawiają się następująco:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa posiada pochodne instrumenty finansowe (aktywa oraz zobowiązania finansowe), które stanowią dla Grupy ekspozycję na ryzyko walutowe.
Instrumenty pochodne narażone na ryzyko walutowe przedstawia poniższa tabela:
EUR | USD | GBP | RUB | |
182 | - | - | - | |
-1 716 | - | -3 297 | -349 | |
-1 534 | - | -3 297 | -349 |
EUR | USD | GBP | RUB | |
29 | - | - | - | |
-4 148 | - | -1 257 | - | |
-4 120 | - | -1 257 | - |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyceny aktywów oraz zobowiązań finansowych wyrażonych w EUR i innych walutach obcych i jej wpływ na wynik finansowy. Wpływ par walutowych innych niż EUR/PLN, GBP/PLN jest nieistotny.
Analiza wrażliwości wyceny obrazuje efekt potencjalnego wzrostu lub spadku kursu EUR/PLN, GBP/PLN, RUB/PLN o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni sprawozdawcze.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że instrumenty pochodne walutowe kompensują efekt wahań kursów, a zatem przyjmuje się, że ekspozycja na ryzyko wyceny dotyczy instrumentów finansowych (należności i zobowiązań w walucie) posiadanych przez Grupę na poszczególne dni sprawozdawcze i jest korygowana o pozycję w instrumentach pochodnych w postaci kontraktów forward stanowiących podstawowy instrument zabezpieczający w ramach polityki zabezpieczń Grupy.
Wpływ na wynik finansowy | EUR | USD | GBP | RUB | Inne | Razem |
Wzrost kursu walutowego (+10%) | -49 017 | -4 697 | -20 | -53 734 | ||
Spadek kursu walutowego (-10%) | 49 017 | 4 697 | 20 | 53 734 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień sprawozdawczy.
Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych:
pożyczki,
kredyty, inne instrumenty dłużne,
leasing .
Charakterystykę powyższych instrumentów, w tym oprocentowanie zmienną oraz stałą stopą procentową, przedstawiono w notach nr 9.12.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego w odniesieniu do potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 3% w roku 2021. Kalkulację przeprowadzono na podstawie zmiany średniej stopy procentowej obowiązującej w okresie o (+/-) 3 % dla ekspozycji dłużnej wyrażonej w PLN i wrażliwych na zmianę oprocentowania tj. oprocentowanych zmienną stopą procentową.
wpływ na wynik | wpływ na inne dochody całkowite | |
Wzrost stopy procentowej (+3%)* | -5 642 | - |
Spadek stopy procentowej (-3%)* | 5 642 | - |
*od ekspozycji dłużnej wyrażonej w PLN
wpływ na wynik | wpływ na inne dochody całkowite | |
-4 118 | - | |
4 118 | - |
Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe określana jest poprzez wartość następujących aktywów finansowych i zobowiązań warunkowych:
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, opisany w zasadach rachunkowości w nocie 9.3.
Dotychczas stosowane zasady rachunkowości i informacje o ryzyku kredytowym są przedstawione w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 roku w nocie 9.3.4.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Klasyfikacja aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu do poszczególnych stopni modelu utraty wartości została przedstawiona poniżej:
MSSF 9 | MSSF 9 | |||||||
Stopień 1 | Stopień 2 | Stopień 3 | Razem | Stopień 1 | Stopień 2 | Stopień 3 | Razem | |
Wartość brutto: | ||||||||
- Udzielone pożyczki | 6 316 | - | - | 6 316 | 4 104 | - | - | 4 104 |
- Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 123 611 | - | - | 123 611 | 88 827 | - | - | 88 827 |
Wartość (MSSF 9) | 129 927 | - | - | 129 927 | 92 931 | - | - | 92 931 |
W Grupie występuje ryzyko płynności tj. utraty zdolności do terminowego regulowania zobowiązań.
Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków, w tym poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów i operacje na kapitale pracującym).
W roku 2021 Grupa utrzymywała swoją zdolność do regulowania bieżących zobowiązań i utrwalała silną pozycję finansową w perspektywie długoterminowej.
Na dzień 31.12.2021 roku zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu, stąd prezentowane kwoty mogą odbiegać od ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Na poszczególne dni sprawozdawcze Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
227 651 | 181 988 | |
12 445 | 62 682 | |
215 206 | 119306 |
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Grupę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.
Grupa monitoruje zarządzanie kapitałem na podstawie następujących miar wg stanu na 31 grudnia 2021 roku:
wskaźnik zadłużenie finansowe netto/EBITDA (tj. zobowiązań z tytułu leasingu, kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych odsetkowych pomniejszonych o stan środków pieniężnych) do EBITDA (wynik z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji) na poziomie nie wyższym niż 4,0.
wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia na poziomie nie niższym niż 1,25.
Grupa dopuszcza modyfikację poziomów powyżej przywołanych wskaźników w przypadku akcji akwizycyjnych finansowanych długiem, w ramach poziomów wskaźników ujętych jako kowenanty w umowach kredytowych.
Powyższe cele Grupy pozostają w zgodzie z wymogami narzuconymi przez umowy kredytowe.
Zarówno Grupa jak i Jednostka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:
Przepływy** | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Środki pieniężne na początek okresu | 213 677* | 58 067 |
Inwestycje w aktywa pieniężne na początek okresu | 1 334 | 1 223 |
Operacyjne przepływy gotówkowe | 128 717 | 149 194 |
Wydatki inwestycyjne (bez nakładów inwestycyjnych finansowanych z kredytów inwestycyjnych, leasingu, dotacji, odszkodowania z tytułu umów ubezpieczenia oraz sprzedaży aktywów) | 60 875 | 68 780 |
Wypłaty z zysku na rzecz akcjonariuszy | 19 924 | - |
Obsługa długu** | ||
Raty kapitałowe od kredytów i leasingów z wyłączeniem kwot głównych, które mogą być ponownie pociągnięte | 115 227 | 31 256 |
Odsetki od leasingów | 1 236 | 1 131 |
Odsetki i prowizje od kredytów | 10 116 | 9 076 |
Wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia | 2,08 | 3,37 |
EBITDA: | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 79 293 | 37 017 |
Amortyzacja | 65 167 | 59 025 |
EBITDA | 144 460 | 96 042 |
Dług: | ||
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 421 366 | 407 825 |
Leasing | 54 017 | 45 861 |
Środki pieniężne | 123 611 | 88 827 |
Dług netto | 351 772 | 364 859 |
Wskaźnik długu netto do EBITDA | 2,44 | 3,80 |
**Dane za okres kolejnych 12 miesięcy kończący się w dacie sprawozdawczej
We wszystkich okresach wskaźniki mieściły się na zakładanych przez Grupę poziomach.
środki pieniezne powiekszone o dostepne srodki z limitów w rachunku bieżącym
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wielton Gmbh
W dniu 6 stycznia 2022 nastąpił zakup 100 % udziałów spółki Langendorf Service Potsdam przez Wielton Gmbh.
Uzgodnienie przez Lawrence David Ltd. spółkę zależną od Wielton S.A. warunków zamówienia na dostawę pojazdów na rzecz Amazon UK Services Ltd.
W dniu 15 lutego 2022 roku spółka zależna Wielton S.A., tj. Lawrence David Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii otrzymała od Amazon UK Services Ltd. potwierdzenie dwóch zamówień na dostawę pojazdów.
Zgodnie ze złożonymi łącznie zamówieniami, Lawrence David dostarczy do końca 2022 roku na rzecz Amazon, kilkaset naczep typu furgon na rynek brytyjski. Szacunkowa wartość netto zamówień wynosi łącznie około 22,2 mln GBP, tj. równowartość około 120 mln zł (wg kursu średniego NBP z dnia 15 lutego 2022 roku), przy czym zgodnie z zawartym w zamówieniach mechanizmem zmiany ceny ostateczna wartość zamówień jest uzależniona od zmian kosztów komponentów i pracy.
Zamówienia zostały złożone w ramach umowy ramowej zawartej w 2018 roku na czas nieokreślony. Bieżąca współpraca stron odbywa się na podstawie pojedynczo składanych zamówień. Zamówienia zgodnie z umową ramową mogą być modyfikowane lub anulowane nie później niż do 90 dni przed terminem wysyłki zamówienia lub w przypadku określonych naruszeń po stronie dostawcy. Złożone obecnie zamówienia istotnie różnią się od tych składanych dotychczas i stanowią obecnie zlecenie o największym jednostkowym wolumenie dla Grupy Wielton. Wszystkie podwozia wykorzystywane przez Lawrence David do produkcji są produkowane w Polsce w ramach wewnętrznej kooperacji w Grupie Wielton, w związku z czym zamówienie ma charakter grupowy i wpłynie na wyniki finansowe Grupy jak też Wielton S.A.
Informację o ww. wydarzeniu Wielton S.A. przekazałl w raporcie bieżącym nr 2/2022 w dniu 15 lutego 2022 roku.
Decyzje dotyczące celów Grupy Wielton na 2022 rok
W dniu 17 lutego 2022 roku Zarząd Wielton S.A. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia celów dla Grupy Wielton na 2022 rok. Informację o przyjętych celach Spółka podała w dniu 17 lutego 2022 roku w raporcie bieżącym nr 4/2022. Zostały one przedstawione w rozdziale Strategia i perspektywy rozwoju, w punkcie Kierunki działania Grupy Wielton w 2022 roku.
W dniu 8 marca 2022 roku ze względu na sytuację stanu wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą, biorąc pod uwagę, że brak normalizacji stosunków polityczno-gospodarczych w Europie Wschodniej wprowadza sytuację nadzwyczajnej niepewności prowadzenia działalności na tym obszarze, jak również może mieć znaczący wpływ na sytuację makroekonomiczną w Europie i na świecie, Zarząd Wielton S.A. podjął decyzję o odwołaniu celów dla Grupy Wielton na 2022 rok przedstawionych w ww. raporcie bieżącym nr 4/2022. Jednocześnie Spółka poinformowała, że z tych samych względów zmuszona jest do odłożenia publikacji Strategii Grupy na lata 2022-2025, która była planowana na przełom kwietnia i maja 2022 roku.
O powyższych decyzjach Spółka poinformowała w raporcie bieżącym nr 5/2022 z dnia 8 marca 2022 roku.
Podstawowe informacje dotyczące oceny sytuacji i podjętych decyzji w zakresie działalności operacyjnej Grupy Wielton na rynkach Rosji i Ukrainy oraz odwołanie celów Grupy na rok 2022
W związku z sytuacją konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją i Ukrainą na terenie Ukrainy, Zarząd Wielton S.A. w dniu 8 marca 2022 roku przedstawił podstawowe informacje dotyczące dokonanej przez niego oceny sytuacji i podjętych decyzji w zakresie działalności operacyjnej Grupy Wielton na rynkach Rosji i Ukrainy. Grupa posiada spółki zależne w Ukrainie i Rosji powołane do prowadzenia działalności handlowej i marketingowo-reklamowej. Ponadto spółka w Rosji posiada montownię wyrobów marki Wielton. Jednocześnie do lutego 2022 roku Grupa prowadziła bezpośrednią sprzedaż wyrobów na tych rynkach ze spółki dominującej Wielton S.A.Przychody Grupy ze sprzedaży realizowanej na tych rynkach wyniosły w 2021 roku 299,5 mln zł, co stanowiło ok. 11,1% przychodów ze sprzedaży Grupy Wielton.
Rynek rosyjski
W 2021 roku przychody z rynku rosyjskiego wyniosły 255,8 mln zł, co stanowiło około 9,5% przychodów ze sprzedaży Grupy. Do lutego 2022 roku Rosja zaliczana była przez Grupę Wielton do grupy rynków strategicznych. W 2021 roku Grupa sprzedała na rynku rosyjskim 2 353 produkty i zajmowała w Rosji dziewiąte miejsce w rejestracjach nowych naczep i przyczep z udziałem rynkowym na poziomie 3,8 %.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W dniu 8 marca 2022 roku Zarząd Wielton S.A. podjął decyzję o zawieszeniu, do odwołania, dostaw produktów Grupy na rynek rosyjski. Dodatkowo Zarząd Spółki poinformował, że od dnia 24 lutego 2022 roku Wielton S.A. nie zrealizował żadnej dostawy na rynek rosyjski.
Rynek ukraiński
W 2021 roku przychody z rynku ukraińskiego wyniosły 43,7 mln zł, co stanowiło ok. 1,6% przychodów ze sprzedaży Grupy. W 2021 roku Grupa sprzedała na rynku ukraińskim 324 produkty, z udziałem rynkowym szacowanym na poziomie ok. 12 %.
Ze względu na fakt, iż siedziba spółki zależnej w Ukrainie mieści się na terenie objętym działaniami wojennymi nie było możliwe jej normalne funkcjonowanie. Od ostatnich dni lutego spółka nie prowadziła sprzedaży. Dostęp do posiadanych zapasów naczep był niemożliwy.
Mając na względzie sytuację stanu wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą Grupa Wielton dostrzegała ryzyko związane z możliwością utraty całości lub części zapasów posiadanych przez spółki zależne w tych krajach, brakiem realizacji sprzedaży tych zapasów, niemożnością odzyskania należności, dewaluacją wartości posiadanych środków pieniężnych ze względu na brak możliwości ich transferu. Emitent oszacował, że negatywny rozwój sytuacji na ww. rynkach może spowodować konieczność utworzenia odpisów na należności, jak również odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów, w wysokości do ok. 4 mln euro. Emitent zwrócił uwagę, że sytuacja na wymienionych rynkach ulega bardzo szybkim i trudnym do przewidzenia zmianom, dlatego jest na bieżąco monitorowana i zarządzana przez pracowników Grupy celem ograniczenia skali materializacji wymienionych ryzyk, a poziom niezbędnych do utworzenia odpisów zostanie ustalony na moment publikacji raportów okresowych.
Ze względu na zaistniałą sytuację, biorąc pod uwagę, że brak normalizacji stosunków polityczno-gospodarczych w Europie Wschodniej wprowadza sytuację nadzwyczajnej niepewności prowadzenia działalności na tym obszarze, jak również może mieć znaczący wpływ na sytuację makroekonomiczną w Europie i na świecie, Zarząd Emitenta podjął decyzję o odwołaniu celów dla Grupy Wielton na 2022 rok, o których mowa w raporcie bieżącym nr 4/2022. Jednocześnie Emitent poinformował, że z tych samych względów zmuszony jest do odłożenia publikacji Strategii Grupy na lata 2022-2025, która była planowana na przełom kwietnia i maja 2022 roku.
Informację o ww. wydarzeniu Wielton S.A. przekazał w raporcie bieżącym nr 5/2022 w dniu 8 marca 2022 roku.
Nabycie spółki w Hiszpanii
W dniu 23 grudnia 2021 roku Zarząd Wielton S.A. podpisał umowę nabycia udziałów w spółce Guillén Desarrollos Industriales S.L. z siedzibą w Hiszpanii („Guillén”). Spełnienie warunków zawieszajacych pozwalajacych na przejecie kontroli nad spółka nastąpiło w styczniu 2022 roku, dlatego też spółka ta nie podlegała konsolidacji w 2021 roku od stycznia 2022 spółka będzie podelgała pełnej konsolidacji.
Spółka Guillén posiada wszelkie zasoby zapewniające kontynuację prowadzonej działalności, w tym m.in. park technologiczny, kontrakty, licencje, patenty, znaki towarowe oraz wystarczające zasoby kadrowe. Umowa przewidywała przeprowadzenie transakcji w dwóch etapach. W pierwszym etapie Wielton S.A. nabył 80% udziałów za cenę obliczoną w oparciu o wskaźnik 5,6 x EBITDA Guillén za rok 2021 (tj. około 4,6 mln euro, przy czym wartość ostateczna będzie znana po zaudytowaniu wyników rocznych spółki). Zgodnie z zawartą umową, w 2026 roku Wielton S.A. nabędzie pozostałe 20% udziałów w Guillén w modelu earn-out za cenę obliczoną w oparciu o wskaźnik 6,5 x EBITDA Guillén za 2025 rok.
Zawarta Umowa przewiduje, iż dotychczasowy właściciel Guillén pozostanie obecnie w firmie z ww. udziałem 20% na stanowisku Głównego Menedżera w celu zapewnienia płynnej integracji podmiotów. Wielton S.A. sfinansował transakcję nabycia udziałów w Guillén ze środków własnych, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpiecznego poziomu zadłużenia Grupy Wielton.
Budynki i grunty składające się na zakład produkcyjny (około 19 tys. m2, w tym dwie hale produkcyjne) nie były przedmiotem transakcji zakupu udziałów, W dniu 23 grudnia 2021 roku Wielton S.A. zawarł z dotychczasowym udziałowcem Guillén także umowę najmu długoterminowego ww. nieruchomości (na 10 lat, z opcją pierwokupu), co zapewnia bezpieczeństwo kontynuacji prowadzonej przez firmę działalności w przyszłości.
Jako Jednostka Dominująca, Wielton S.A. określa strategię rozwoju Grupy i poprzez uczestnictwo we władzach statutowych spółek podejmuje kluczowe decyzje dotyczące zarówno zakresu działalności, jak i finansów podmiotów tworzących Grupę. Powiązania kapitałowe Wielton S.A. ze spółkami z Grupy wzmacniają więzi o charakterze handlowym.
Spełnienie warunków zawieszających, pozwalających na przejecie kottnroli nad spółka nastąpiło w styczniu 2022 roku, dlatego też spółka ta nie podlegała konsolidacji w 2021 roku.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Utworzenie przez Wielton S.A. spółek, w których posiada 100% udziałów
W ciągu pierwszego kwartału 2022 roku Wielton S.A. utworzył dwie spółki, których jest 100 % udziałowcem, tj.:
•W dniu 11 stycznia 2022 roku spółkę WLT1 Sp. z o.o. (w trakcie zmiany nazwy na Aberg Connect). Ma się ona zajmować rozwojem usług telematycznych oraz cyfrowych w całej Grupie Wielton. W momencie utworzenia kapitał zakładowy spółki wynosił 5 tys. zł, w trakcie rejestracji sądowej jest podwyższenie jej kapitału zakładowego do 200 tys. zł i dopuszczenie mniejszościowych wspólników.
•W dniu 3 marca 2022 roku spółkę Aberg Axles Sp. z o.o., która ma zajmować się projektem rozwoju osi mechanicznych oraz osi elektrycznych dla Grupy Wielton. Jej kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł.
Zawarcie przez Wielton SA umowy kredytu obrotowego
W dniu 06 kwietnia 2022 roku Langendorf GmbH udzielił poręczenia spłaty zobowiązań Langendorf Polska sp. z.o.o wynikających z umowy z Bowim S.A. do kwoty 1 500 000 PLN oraz Salzgitter Mannesmann Stahlhandel do kwoty 250 000 EUR.
Rozliczenie kosztów poręczeń udzielonych przez spółki z Grupy Kapitałowej Wielton na rzecz Wielton S.A. oraz Lawrence David nastąpi wraz z wygaśnięciem przedmiotowego instrumentu zabezpieczającego. Koszt obsługi nie będzie odbiegał od obowiązujących warunków rynkowych.
Zawarcie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. aneksu do umowy generalnej o udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych
W dniu 8 kwietnia 2022 roku Wielton S.A. zawarł z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. („KUKE”) aneks do umowy generalnej z grudnia 2021 roku o udzielanie gwarantowanych przez Skarb Państwa płatniczych gwarancji ubezpieczeniowych, na mocy którego wysokość limitu odnawialnego została zwiększona do kwoty 75 mln zł (dotychczas 20 mln zł), a termin obowiązywania limitu został przedłużony do kwietnia 2023 roku (dotychczas grudzień 2022 roku).
W ramach Umowy mogą być udzielane gwarancje spłaty krótkoterminowego kredytu finansującego działalność bieżącą lub eksportową, gwarancje spłaty zobowiązań związanych z dostawami do produkcji, w tym do produkcji przeznaczonej na eksport oraz gwarancje spłaty zobowiązań na finansowanie łańcucha dostaw, w tym w związku z produkcją przeznaczoną na eksport, o ile jest to dopuszczalne przez inne umowy dotyczące finansowania zawarte przez Emitenta. Maksymalna kwota pojedynczej gwarancji udzielanej w ramach Umowy nie może przekroczyć kwoty limitu, a maksymalny termin ważności gwarancji nie może przekroczyć 719 dni. Zabezpieczeniami wszelkich roszczeń KUKE wobec Wielton S.A. wynikających lub związanych z Umową są weksle własne Spółki wraz
z deklaracjami wekslowymi.
Informację o zawarciu aneksu do umowy z KUKE Spółka podała w rapocie bieżącym nr 8/2022 w dniu 8 kwietnia 2022 roku.
Udzielenie gwarancji Wielton SA
W dniu 8 kwietnia 2022 roku (zdarzenie po dniu bilansowym) została udzielona spółce Wieton S.A. gwarancja w wysokości 24 mln zł (80% kwoty kredytu) na okres 27 miesięcy, przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), w ramach umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych nr 4/PLG-FGP/2020 z dnia 10 kwietnia 2020 roku z późniejszymi zmianami zabezpieczająca spłatę kredytu obrotowego w wysokości 30 mln zł zawartego w dniu 6 kwietnia 2022 roku pomiędzy Wielton S.A. a Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną.
W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:
kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu sprawozdawczego: 31 grudnia 2021 4,5994 EUR/PLN, 31grudnia 2020 4,6148 EUR/PLN,
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
średni kurs w okresie, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie: 1 stycznia – 31 grudnia 2021 4,5775 EUR/PLN, 1 stycznia – 31 grudnia 2020 4,4742 EUR/PLN,
najwyższy i najniższy kurs obowiązujący w każdym okresie kształtował się następująco: 1 stycznia – 31 grudnia 2021 4,7210 EUR/PLN, 4,4541 EUR/PLN, 1 stycznia– 31 grudnia 2020 4,6330 EUR/PLN, 4,2279 EUR/PLN.
Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych, przeliczone na EUR, przedstawia tabela:
| od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | |
Sprawozdanie z wyniku |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 2 696 420 | 1 817 302 | 589 060 | 406 174 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 79 293 | 37 017 | 17 322 | 8 273 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 59 184 | 19 992 | 12 929 | 4 468 |
Zysk (strata) netto | 47 636 | 27 292 | 10 407 | 6 100 |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego | 47 254 | 31 113 | 10 323 | 6 954 |
Zysk na akcję (PLN) | 0,78 | 0,52 | 0,17 | 0,12 |
Rozwodniony zysk na akcję (PLN) | 0,78 | 0,52 | 0,17 | 0,12 |
Średni kurs PLN / EUR w okresie | 4,5775 | 4,4742 | ||
| ||||
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych | ||||
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 128 718 | 149 194 | 28 120 | 33 345 |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -71 105 | -68 790 | -15 534 | - 15 375 |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | -25 861 | -50 423 | -5 650 | - 11 270 |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 31 752 | 29 981 | 6 937 | 6 701 |
Średni kurs PLN / EUR w okresie |
|
| 4,5775 | 4,4742 |
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
tys. PLN | tys. PLN | tys. EUR | tys. EUR | |
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Aktywa | 1 857 513 | 1 479 268 | 403 860 | 320 549 |
Zobowiązania długoterminowe | 459 984 | 423 678 | 100 010 | 91 809 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 931 580 | 627 908 | 202 544 | 136 064 |
Kapitał własny | 465 949 | 427 682 | 101 306 | 92 676 |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 440 307 | 403 749 | 95 731 | 87 490 |
Kurs PLN / EUR na koniec okresu |
| 4,5994 | 4,6148 |
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń należnych za 2021 rok oraz porwnawczy okres, w tym rezerwa na premię dla Członków Zarządu Jednostki dominującej wyniosła:
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominującej: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem |
Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |||||
Paweł Szataniak | 1 662 | 7 | - | - | 1 669 |
Mariusz Golec | 1 459 | 7 | - | - | 1 466 |
Piotr Kamiński | 1 222 | 5 | - | - | 1 227 |
Piotr Kuś | 1 226 | 7 | - | - | 1 233 |
Włodzimierz Masłowski | 1 143 | 6 | - | - | 1 149 |
Tomasz Śniatała | 982 | 7 | - | - | 989 |
Andrzej Mowczan | 964 | 7 | - | - | 971 |
Razem | 8 658 | 46 | - | - | 8 704 |
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominującej: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem |
Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
okres od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |||||
Paweł Szataniak | 770 | 1 | - | - | 771 |
Mariusz Golec | 814 | 6 | - | - | 820 |
Piotr Kamiński | 510 | 2 | - | - | 512 |
Piotr Kuś | 614 | 3 | - | - | 617 |
Włodzimierz Masłowski | 620 | 6 | - | - | 626 |
Tomasz Śniatała | 543 | 7 | - | - | 550 |
Andrzej Mowczan | 297 | 3 | - | - | 301 |
Piotr Bogaczyński | 237 | - | - | - | 237 |
Razem | 4 405 | 29 | - | - | 4 434 |
Inne informacje dotyczące kluczowego personelu kierowniczego zaprezentowano w nocie nr 10.1.
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej wyniosła:
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominujące: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem |
Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
okres od 01-01-2021 do 31-12-2021 | |||||
Paweł Szataniak | - | - | - | - | |
Mariusz Szataniak | 106 | - | - | - | 106 |
Krzysztof Półgrabia | 89 | - | - | - | 89 |
Krzysztof Tylkowski | 89 | - | - | - | 89 |
Tadeusz Uhl | 89 | - | - | - | 89 |
Waldemar Frąckowiak | 196 | - | - | - | 196 |
Razem | 569 | - | - | - | 569 |
| W Jednostce dominującej: | W Jednostce dominujące: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: | Razem | |
| Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | ||
| okres od 01-01-2020 do 31-12-2020 |
|
|
|
|
|
| Paweł Szataniak | 362 | 1 | - | - | 363 |
| Mariusz Szataniak | 76 | - | - | - | 76 |
| Krzysztof Półgrabia | 76 | - | - | - | 76 |
| Krzysztof Tylkowski | 76 | - | - | - | 76 |
| Tadeusz Uhl | 76 | - | - | - | 76 |
| Waldemar Frąckowiak | 132 | - | - | - | 132 |
| Razem | 797 | 1 | - | - | 798 |
Wynagrodzenie biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej, wypłacone lub należne za rok obrotowy:
od 01-01-2021 do 31-12-2021 | od 01-01-2020 do 31-12-2020 | |
251 | 235 | |
Inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdań finansowych | 185 | 176 |
23 | 8 | |
459 | 419 |
Na dzień 31.12.2021 roku w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe kształtowało się następująco:
Grupa Kapitałowa Wielton
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 12 kwietnia 2022 roku.
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
12 kwietnia 2022 | Paweł Szataniak | Prezes Zarządu | |
12 kwietnia 2022 | Mariusz Golec | Wiceprezes Zarządu | |
12 kwietnia 2022 | Piotr Maciej Kamiński | Wiceprezes Zarządu | |
12 kwietnia 2022 | Piotr Kuś | Wiceprezes Zarządu | |
12 kwietnia 2022 | Tomasz Śniatała | Członek Zarządu | |
12 kwietnia 2022 | Włodzimierz Masłowski | Członek Zarządu | |
12 kwietnia 2022 | Andrzej Mowczan | Członek Zarządu |
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
12 kwietnia 2022 | Aneta Piekarek | Główny Księgowy |