259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 2019-12-31 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-12-31 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-01-01 2020-12-31 259400DJS2K0KQ7GD198 2020-12-31 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:OtherReservesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:SharePremiumMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:TreasurySharesMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 ifrs-full:PreviouslyStatedMember ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400DJS2K0KQ7GD198 2019-01-01 iso4217:PLN xbrli:shares iso4217:PLN
picture

GRUPA KAPITAŁOWA WIELTON

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2020 ROKU DO 31 GRUDNIA 2020 ROKU

picture

Wieluń, 27 kwietnia 2021 roku

Spis treści

  1. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
          1. Aktywa
  2. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ (CD.)
          1. Pasywa
  3. SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
  4. ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (PLN)
  5. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z INNYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
  6. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
          1. Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
  7. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (CD.)
          1. Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
  8. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
  9. ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
    1. Informacje ogólne
      1. Informacje o jednostce dominującej
      2. Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej
      3. Charakter działalności Grupy
      4. Informacje o Grupie Kapitałowej
    2. Zatwierdzenie do publikacji
    3. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
          1. Utrata wartości aktywów trwałych
          2. Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
          3. Wartość godziwa instrumentów finansowych
          4. Stawki amortyzacyjne
          5. Wycena oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych
          6. Przychody z tytułu umów z prawem odkupu
    4. Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości
      1. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
      2. Zmiana polityki rachukowości
      3. Zmiany standardów lub interpretacji
          1. Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2020 roku
            1. Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
            2. Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” i MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
            3. Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF
            4. Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7
          2. Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy
            1. Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
            2. Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
            3. Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:
            4. Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
            5. Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
            6. Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
            7. Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
      4. Zasady rachunkowości
          1. Segmenty operacyjne
          2. Konsolidacja
          3. Połączenia jednostek gospodarczych
          4. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
          5. Transakcje w walutach obcych
          6. Koszty finansowania zewnętrznego
          7. Wartość firmy
          8. Wartości niematerialne
          9. Rzeczowe aktywa trwałe
            1. Leasing
            2. Grupa jako leasingobiorca
            3. Grupa jako leasingodawca
          10. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
          11. Instrumenty finansowe
          12. (i) Klasyfikacja aktywów finansowych
          13. (ii) Instrumenty dłużne – Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
          14. (iii) Instrument dłużne – Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
          15. (iv) Instrumenty dłużne – Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy
          16. (v) Instrument kapitałowe – Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
          17. (vi) Utrata wartości aktywów finansowych wymienionych w punktach (ii) - (iii) powyżej
          18. Zobowiązania finansowe
          19. Zabezpieczenie wartości godziwej
          20. Zabezpieczenie przepływów pieniężnych
          21. Zabezpieczenia udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym
          22. Zapasy
          23. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
          24. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
          25. Kapitał własny
          26. Zysk netto na akcję
          27. Świadczenia pracownicze
          28. Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe
          29. Rozliczenia międzyokresowe
          30. Przychody ze sprzedaży
          31. Sprzedaż towarów i produktów
          32. Sprzedaż usług
          33. Koszty operacyjne
          34. Pozostała działalność operacyjna
          35. Działalność finansowa
          36. Odsetki i dywidendy
          37. Podatek dochodowy (wraz z podatkiem odroczonym)
          38. Korekta błędu
    5. Segmenty operacyjne
          1. Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
          2. Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
    6. Przejęcia oraz sprzedaż jednostek zależnych
    7. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i połączenia przedsięwzięć
      1. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
      2. Połączenia przedsięwzięć
    8. Wartość firmy
    9. Wartości niematerialne
          1. Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
          2. Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
    10. Rzeczowe aktywa trwałe
          1. Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
          2. Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
    11. Nieruchomości inwestycyjne
    12. Aktywa w leasingu
      1. Leasing
          1. Rok 2020
          2. Rok 2019
          3. Dane na 31-12-2020
          4. Dane na 31-12-2019
    13. Aktywa oraz zobowiązania finansowe
      1. Kategorie aktywów oraz zobowiązań
          1. Kategorie aktywów oraz zobowiązań
          2. Dane na 31-12-2020
          3. Dane na 31-12-2019
          4. Dane na 31-12-2020
          5. Dane na 31-12-2019
      2. Należności i pożyczki
      3. Instrumenty pochodne handlowe
      4. Rachunkowość zabezpieczeń
      5. Pozostałe aktywa finansowe
          1. Stan na 31.12.2020
          2. Stan na 31.12.2019
          3. Instrumenty kapitałowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
          4. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
      6. Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne
          1. Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
      7. Zabezpieczenie spłaty zobowiązań
      8. Pozostałe informacje dotyczące instrumentów finansowych
        1. Informacja o wartości godziwej instrumentów finansowych
        2. Przekwalifikowanie
        3. Wyłączenie ze sprawozdania z sytuacji finansowej
      9. Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej
          1. Dane na 31-12-2020
          2. Dane na 31-12-2019
    14. Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony oraz podatek dochodowy
          1. Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
          2. Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
    15. Zapasy
    16. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
      1. Należności długoterminowe
      2. Należności krótkoterminowe
      3. Czynne rozliczenia międzyokresowe
          1. Dane na dzień 31-12-2020
          2. Dane na dzień 31-12-2019
    17. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
    18. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana
    19. Kapitał własny
      1. Kapitał podstawowy
      2. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
      3. Pozostałe kapitały
          1. Dane na dzień 31-12-2020
          2. Dane na dzień 31-12-2019
      4. Programy płatności akcjami
      5. Udziały niedające kontroli
    20. Świadczenia pracownicze
      1. Koszty świadczeń pracowniczych
      2. Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych
          1. Dane na dzień 31.12.2020
          2. Dane na dzień 31.12.2019
          3. Dane za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020
          4. Dane za okres od 01.01.2019 do 31.12.2019
    21. Pozostałe rezerwy
          1. Dane na dzień 31-12-2020
          2. Dane na dzień 31-12-2019
    22. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
      1. Zobowiązania długoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
      2. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
      3. Bierne rozliczenia międzyokresowe
          1. Dane na dzień 31-12-2020
          2. Dane na dzień 31-12-2019
    23. Przychody i koszty operacyjne
      1. Koszty według rodzaju
      2. Pozostałe przychody operacyjne
      3. Pozostałe koszty operacyjne
    24. Przychody i koszty finansowe
      1. Przychody finansowe
      2. Koszty finansowe
    25. Podatek dochodowy
    26. Zysk na akcję i wypłacone dywidendy
      1. Zysk na akcję
    27. Dywidendy
      1. Transakcje z podmiotami powiązanymi
      2. Informacje podstawowe
          1. Jednostka dominująca
          2. Podmiot sprawujący ostateczną kontrolę
          3. Pozostałe podmioty powiązane
      3. Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym
      4. Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi, nie konsolidowanymi jednostkami zależnymi oraz pozostałymi podmiotami powiązanymi
    28. Aktywa oraz zobowiązania warunkowe
    29. Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych
      1. Ryzyko rynkowe
          1. Dane na dzień 31.12.2020
          2. Dane na dzień 31.12.2019
          3. Dane na dzień 31.12.2020
          4. Dane na dzień 31-12-2019
          5. Dane na dzień 31.12.2020
          6. Dane na dzień 31.12.2019
          7. Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej
          8. Dane na dzień 31.12.2020
          9. Dane na dzień 31.12.2019
      2. Ryzyko kredytowe
          1. Dane na dzień 31.12.2020
          2. Dane na dzień 31.12.2019
      3. Ryzyko płynności
          1. Dane na dzień 31.12.2020
          2. Dane na dzień 31.12.2019
    30. Zarządzanie kapitałem
    31. Zdarzenia po dniu bilansowym
          1. Zmiana zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
          2. Podpisanie aneksu do umowy kredytowej w zakresie finansowania Grupy Wielton
          3. Wydłużenie terminu realizacji Strategii wzrostu Grupy Wielton na lata 2017-2020
    32. Pozostałe informacje
      1. Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR
      2. Struktura właścicielska kapitału podstawowego
      3. Wynagrodzenia Członków Zarządu Spółki dominującej
      4. Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej Spółki Dominującej
      5. Wynagrodzenie firmy audytorskiej
      6. Zatrudnienie
    33. Zatwierdzenie do publikacji
          1. Podpisy wszystkich Członków Zarządu
          2. Podpisy osoby odpowiedzialnej za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Aktywa
Nota 31.12.2020 31.12.2019
Aktywa trwałe
Wartość firmy 8 63 987 63 987
Wartości niematerialne 9 107 297 104 697
Rzeczowe aktywa trwałe 10,1 491 589 463 013
Nieruchomości inwestycyjne 11 1 010 3 350
Należności długoterminowe 16 1 417 1 000
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe 2 771 1
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 14 23 961 9 021
Aktywa trwałe razem 692 032 645 069
Aktywa obrotowe
Zapasy 15 337 952 360 712
Aktywa z tytułu umowy 0 0
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 16 353 714 329 905
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego 1 861 2 213
Pochodne instrumenty finansowe 13 29 450
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe 13 2 557 1 332
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 17 88 827 58 067
Aktywa obrotowe bez aktywów przeznaczonych do sprzedaży 784 940 752 679
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży 18 2 296 30
Aktywa obrotowe razem 787 236 752 709
AKTYWA RAZEM 1 479 268 1 397 778

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ (CD.)

Pasywa
Nota 31.12.2020 31.12.2019
Kapitał własny
Kapitał podstawowy 19 12 075 12 075
Akcje własne (-) 0 0
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 19 72 368 72 368
Pozostałe kapitały 19 - 38 779 - 34 318
Zyski zatrzymane: 358 085 326 971
- zysk (strata) z lat ubiegłych 326 972 269 330
- zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 31 113 57 642
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 19 403 749 377 096
Udziały niedające kontroli 19 23 933 26 329
Kapitał własny razem 427 682 403 425
Zobowiązania długoterminowe
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 13 254 681 273 434
Leasing 12 31 205 31 843
Pochodne instrumenty finansowe 0 0
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 22 46 413 44 864
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 14 25 759 26 232
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych 20 8 290 7 235
Pozostałe rezerwy długoterminowe 21 65 60
Zobowiązania długoterminowe razem 366 413 383 668
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 22 443 555 398 278
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego 2 162 4 876
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 13 153 144 135 762
Leasing 12 14 656 15 351
Pochodne instrumenty finansowe 5 406 883
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych 20 46 441 44 805
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe 21 19 809 10 730
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży 685 173 610 685
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży 0 0
Zobowiązania krótkoterminowe razem 685 173 610 685
Zobowiązania razem 1 051 586 994 353
PASYWA RAZEM 1 479 268 1 397 778

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

Nota od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 5 1 817 302 2 343 188
Koszt własny sprzedaży 24 1 628 960 2 075 932
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 188 342 267 256
Koszty sprzedaży 24 102 215 125 131
Koszty ogólnego zarządu 24 73 245 82 503
Pozostałe przychody operacyjne 32 254 37 029
Pozostałe koszty operacyjne 8 119 6 964
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 37 017 89 687
Przychody finansowe 2 262 3 302
Koszty finansowe 19 287 12 515
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 19 992 80 474
Podatek dochodowy 26 - 7 300 22 583
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 27 292 57 891
Działalność zaniechana
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej 0 0
Zysk (strata) netto 27 292 57 891
Zysk (strata) netto przypadający:
- akcjonariuszom jednostki dominującej 31 113 57 642
- akcjonariuszom niekontrolującym - 3 821 250

ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (PLN)

Nota od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Podstawowy zysk na akcję
Podstawowy zysk na akcję z działalności kontynuowanej 27 0,52 0,95
Podstawowy zysk na akcję z działalności zaniechanej 27 0,00 0,00
Podstawowy zysk na akcję 0,52 0,95
Rozwodniony zysk na akcję
Podstawowy zysk na akcję z działalności kontynuowanej 27 0,52 0,95
Rozwodniony zysk na akcję z działalności zaniechanej 27 0,00 0,00
Rozwodniony zysk na akcję 0,52 0,95

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z INNYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH

Nota od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Zysk (strata) netto 9 27 292 57 891
Pozostałe dochody całkowite:
Pozycje nie przenoszone do wyniku finansowego 0 0
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych 0 0
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeniesione w późniejszych okresach 0 0
Pozycje przenoszone do wyniku finansowego - 6 953 3 296
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne - 20 491 849
- zyski (straty) ujęte w okresie w innych dochodach całkowitych - 19 119 235
- kwoty przeniesione do wyniku finansowego - 1 372 614
- kwoty ujęte w wartości początkowej pozycji zabezpieczanych 0 0
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych 13 538 2 447
- zyski (straty) ujęte w okresie w innych dochodach całkowitych 13 538 2 447
- kwoty przeniesione do wyniku - sprzedaż jednostek zagranicznych / zmiana metody konsolidacji 0 0
Udział w innych dochodach całkowitych jednostek wycenianych metodą praw własności 0 0
Pozostałe całkowite dochody przed opodatkowaniem - 6 953 3 296
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów, które mogą być przeniesione do wyniku 3 893 - 161
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu - 3 060 3 135
Całkowite dochody razem 24 232 61 026
Całkowite dochody przypadające:
- akcjonariuszom jednostki dominującej 26 630 60 287
- akcjonariuszom niekontrolującym - 2 398 738

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Kapitał podstawowy Akcje własne (-) Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej Pozostałe kapitały Zyski zatrzymane Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Udziały niedające kontroli Kapitał własny razem
Saldo na początek okresu 12 075 0 72 368 - 34 318 326 971 377 096 26 329 403 425
Zmiana polityki rachunkowości 0 0 0 0 0 0 0 0
Korekta błędu podstawowego 0 0 0 0 0 0 0 0
Saldo po zmianach 12 075 0 72 368 - 34 318 326 971 377 096 26 329 403 425
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi: 0 0 0 0 0 0 0 0
Inne korekty 0 0 0 22 1 23 2 23
Dywidendy 0 0 0 0 0 0 0 0
Emisja akcji 0 0 0 0 0 0 0 0
Zysk (strata) netto 0 0 0 0 31 113 31 113 - 3 821 27 292
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu 0 0 0 - 4 483 0 - 4 483 1 423 - 3 060
Razem całkowite dochody 0 0 0 - 4 483 31 113 26 630 - 2 398 24 232
Zmiany w kapitale własnym 0 0 0 - 4 461 31 114 26 653 - 2 396 24 255
Saldo na koniec okresu 12 075 0 72 368 - 38 779 358 085 403 749 23 933 427 682

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (CD.)

Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Kapitał podstawowy Akcje własne (-) Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej Pozostałe kapitały Zyski zatrzymane Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Udziały niedające kontroli Kapitał własny razem
Saldo na początek okresu 12 075 0 72 368 - 36 960 289 252 336 735 25 590 362 325
Zmiana polityki rachunkowości 0 0 0 0 0 0 0 0
Korekta błędu podstawowego 0 0 0 0 0 0 0 0
Saldo po zmianach 12 075 0 72 368 - 36 960 289 252 336 735 25 590 362 325
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi: 0 0 0 0 0 0 0 0
Inne korekty 0 0 0 0 0 0 0 0
Dywidendy 0 0 0 0 - 19 924 - 19 924 0 - 19 924
Emisja akcji 0 0 0 0 0 0 0 0
Zysk (strata) netto 0 0 0 0 57 642 57 642 249 57 891
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu 0 0 0 2 645 0 2 645 490 3 135
Razem całkowite dochody 0 0 0 2 645 57 642 60 287 739 61 026
Zmiany w kapitale własnym 0 0 0 2 645 37 718 40 363 739 41 102
Saldo na koniec okresu 12 075 0 72 368 - 34 318 326 971 377 096 26 329 403 425

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 99 19 992 80 474
Korekty:
Amortyzacja i odpisy aktualizujące aktywa trwałe 59 025 52 148
Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych 1 693 - 315
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych 970 129
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych - 1 741 128
Koszty odsetek 10 334 11 165
Przychody z odsetek - 58 - 108
Przychody z dywidend 0 0
Inne korekty 2 111 - 1 849
Zmiana stanu zapasów 26 907 43 161
Zmiana stanu należności - 14 358 71 817
Zmiana stanu zobowiązań 47 846 - 119 856
Zmiana stanu rezerw 5 197 - 17 344
Korekty razem 137 926 39 076
Przepływy pieniężne z działalności 157 918 119 550
Wpływy (wydatki) z rozliczenia instrumentów pochodnych 735 1 187
Zapłacony podatek dochodowy - 9 459 - 12 594
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 149 194 108 143
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych - 7 178 - 8 295
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych - 65 014 - 81 034
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 4 007 1 966
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych 0 0
Wydatki netto na nabycie jednostek stowarzyszonych 0 0
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych 49 954
Pożyczki udzielone 0 - 100
Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych - 2 372 - 245
Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych 1 279 108
Wpływy z otrzymanych dotacji 350 4 036
Otrzymane odsetki 89 41
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej - 68 790 - 82 569
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek 48 484 72 250
Spłaty kredytów i pożyczek - 72 683 - 29 915
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego - 15 890 - 13 208
Odsetki zapłacone - 10 334 - 10 982
Dywidendy wypłacone 0 - 19 924
Inne wpływy (wydatki) 0 0
Środki pieniężne netto z działalności finansowej - 50 423 - 1 779
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów bez różnic kursowych 29 981 23 795
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych 779 - 2 022
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów 30 760 21 773
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 58 067 36 294
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 88 827 58 067

ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Informacje ogólne

Informacje o jednostce dominującej

Adres zarejestrowanego biura jednostki: 98-300 Wieluń, ul. Rymarkiewicz 6

Państwo rejestracji: Polska

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności: Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych, produkcja przyczep i naczep

Siedziba jednostki: 98-300 Wieluń, ul. Rymarkiewicz 6

Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki: Nie wystąpiły zmiany nazwy Jednotski w roku 2020.

Forma prawna jednostki: spółka akcyjna

Nazwa jednostki dominującej: WIELTON S.A.

Nazwa jednostki sprawozdawczej: WIELTON S.A.

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla: WIELTON S.A.

Podstawowe miesce prowadzenia działalności: Grupa prowadzi działalność gospodarczą w Wieluniu przy ul. Rymarkiewicz, przy ul. Fabrycznej oraz przy ul. Żołnierzy Niezłomnych.

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej WIELTON (dalej zwana „Grupą Kapitałową”) jest WIELTON S.A. (dalej zwana „Spółką Dominującą”).

WIELTON S.A. powstał z przekształcenia w trybie art. 551-570 i 577-580 Kodeksu Spółek Handlowych, spółki pod firmą „Wielton Trading Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” z siedzibą w Wieluniu, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000138815.

Spółka akcyjna WIELTON powstała w wyniku podjęcia w dniu 22 listopada 2004 roku Uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników W dniu 31 grudnia 2004 roku postanowieniem Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000225220.

Siedzibą Spółki jest Wieluń, ul. Rymarkiewicz 6. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w Wieluniu przy ul. Rymarkiewicz, przy ul. Fabrycznej oraz przy ul. Żołnierzy Niezłomnych.

Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, z dnia 15 stycznia 2008 roku w związku z publiczną subskrypcją akcji serii D nastąpiło zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z kwoty 10 075 000,00 zł do kwoty 12 075 000,00 zł.

Czas trwania Spółki jest nieograniczony.

Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej

Zarząd

Na dzień 1 stycznia 2020 roku skład Zarządu Wielton S.A. prezentował się następująco:

W dniu 31 marca 2020 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o odwołaniu z dniem 31 marca 2020 roku ze składu Zarządu Spółki Pana Piotra Bogaczyńskiego pełniącego funkcję Członka Zarządu Spółki.

W dniu 9 czerwca 2020 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła następujące uchwały dotyczące składu Zarządu Wielton S.A.:

Powyższe zmiany w Zarządzie Wielton S.A. wynikały z wprowadzenia nowej struktury organizacyjnej Spółki z wyodrębnionym poziomem centrali Grupy oraz wydzielonym w formie Oddziału Spółki Zakładem Produkcyjnym w Wieluniu. Zmiana ma na celu efektywne zarządzanie aktywami Grupy i synergiami możliwymi do uzyskania przez ich optymalne wykorzystanie. Nowa struktura oraz bezpośrednie zaangażowanie kluczowego akcjonariusza w zarządzanie Grupą służy skutecznemu nadzorowi nad bieżącą działalnością poszczególnych spółek i zakładów Grupy oraz zwiększa skuteczność i poprawia decyzyjność. Przeprowadzone zmiany umożliwiły korzystną zmianę zarządzania wartością kreowaną dla akcjonariuszy Spółki przez działalność wszystkich składników Grupy Kapitałowej Wielton. Do realizacji zadań w nowej strukturze niezbędne było wzmocnienie grona osób zarządzających na poziomie Grupy Kapitałowej.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania skład Zarządu Wielton S.A. prezentował się następująco:

Rada Nadzorcza

Na dzień 1 stycznia 2020 roku skład Rady Nadzorczej Wielton S.A. przedstawiał się następująco:

W dniu 9 czerwca 2020 roku Pan Paweł Szataniak złożył ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2020 roku rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego i Członka Rady Nadzorczej Wielton S.A. Rezygnacja została złożona w związku z zamiarem powołania Pana Pawła Szataniaka do składu Zarządu Wielton S.A. z dniem 1 lipca 2020 roku.

W dniu 9 czerwca 2020 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powierzenia od dnia 1 lipca 2020 roku funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Panu Waldemarowi Frąckowiakowi, dotychczasowemu Członkowi Rady Nadzorczej Wielton S.A.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku i na dzień przekazania niniejszego sprawozdania Radę Nadzorczą stanowili:

Charakter działalności Grupy

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Dominującej oraz jej spółek zależnych jest:

  1. 27.90.Z – Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego,
  2. 28.30.Z – Produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa,
  3. 29.20.Z – Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych, produkcja przyczep i naczep,
  4. 29.10.D – Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
  5. 29.10.E – Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  6. 29.31.Z – Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
  7. 29.32.Z – Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
  8. 30.20.Z – Produkcja lokomotyw kolejowych oraz taboru szynowego,
  9. 30.40.Z – Produkcja wojskowych pojazdów bojowych,
  10. 33.11.Z – Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,
  11. 33.17.Z – Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu transportowego,
  12. 45.19.Z – Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  13. 45.20.Z – Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  14. 45.31.Z – Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  15. 45.32.Z – Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  16. 49.41.Z – Transport drogowy towarów,
  17. 71.12.Z – Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
  18. 72.19.Z – Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,
    1. 25 – Produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń,
    2. 77.39.Z – Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane,
    3. 77.12.Z – Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
    4. 70.10.Z – Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,
    5. 70.2 – Doradztwo związane z zarządzaniem,
    6. 70.21.Z – Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja

Przedmiot działalności został przez Spółkę dostosowany do nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (PKD) i zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Informacje o Grupie Kapitałowej

Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Wielton została objęta Spółka Dominująca oraz następujące spółki zależne:

Nazwa spółki zależnej Siedziba Udział Wielton S.A. w kapitale: 31.12.2020 Udział Wielton S.A. w kapitale: 31.12.2019
OOO „Wielton”* Moskwa 100 % 100 %
OOO „Wielton-Ukraina” Kijów 100 % 100 %
Wielton-Logistic Spółka z o.o. Wieluń 100 % 100 %
TJP „Wielton BY” Mińsk 100 % 100 %
Viberti Rimorchi S.R.L Tocco da Casauria 100 % 100 %
Wielton Investment Spółka z o.o. Wieluń 100 % 100 %
Wielton GmbH Waltrop 100 % 100 %
Fruehauf SAS Auxerre 100 % 100 %
WIELTON AFRICA SARL Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej) 100 % 100 %
Langendorf GmbH** Waltrop 80% 80%
Lawrence David Ltd*** Peterborough 75% 75%

*Spółka OOO„Wielton” jest jednostką dominującą grupy kapitałowej Wielton Rosja posiadając 99% udzialów w spółce Wielton Kazachstan. 1 % udziałów w spółce Wielton Kazachstan posiada Wielton Logistic

**Spółka Langendorf GmbH jest jednostką dominującą grupy kapitałowej, w skład której wchodzi pięć jednostek zależnych. Spółka Langendorf GmbH posiada:

Natomiast spółka Langendorf Service GmbH (spółka zależna od Langendorf GmbH ) posiada:

Ponadto Spółka Langendorf GmbH jest jedynym wspólnikiem (komandytariuszem) SFL Grundstucksgesellschaft mbH & Co KG.

***Spółka Lawrence David jest jednostką dominującą grupy kapitałowej, w skład której wchodzi jednostka zależna Roscope Ltd

W dniu 23 maja 2017 roku Wielton S.A. zawarł umowę nabycia łącznie 80% udziałów w spółce Langendorf GmbH. W dniu 27 lipca 2017 roku Wielton S.A. zapłacił za ww. udziały w Langendorf GmbH spełniając tym samym ostatni z warunków zawieszających przewidzianych w umowie i z dniem 31 lipca 2017 roku objął 80% udziałów w Langendorf GmbH. W dniu 23 maja 2017 roku Wielton S.A. zawarł również drugą umowę dotyczącą nabycia pozostałych 20% udziałów w Langendorf GmbH. Zgodnie z treścią umowy, przeniesienie własności pozostałych 20% udziałów miało nastąpić w czterech transzach: po 5% udziałów co rok w okresie od 2019 do 2022 roku. Z uwagi na zmianę roku obrachunkowego w Langendorf GmbH okres ten uległ przesunięciu o 3 miesiące w stosunku do pierwotnie zakładanego.

W dniu 3 listopada 2020 roku Wielton S.A. podpisał nową umowę nabycia ww. pozostałych 20% udziałów w spółce Langendorf GmbH. Nowa umowa przewiduje m.in. wydłużenie okresu współpracy z osobą pełniącą obecnie funkcję dyrektora zarządzającego Langendorf, będącą jednocześnie jedynym właścicielem sprzedającego poprzez wydłużenie do 2025 roku okresu, po jakim ma nastąpić wykup udziałów oraz zmianę struktury i wartości transakcji poprzez wykup jednorazowy udziałów po cenie sprzedaży uzależnionej od sumy EBITDA osiągniętej przez Grupę Langendorf w latach 2019-2024.

Strony uzgodniły, że przeniesienie własności ww. udziałów nastąpi pod warunkiem zawieszającym zapłaty przez Emitenta ceny sprzedaży nie później niż do dnia 30 kwietnia 2025 roku. W przypadku sumy EBITDA osiągniętej przez Grupę Langendorf w latach 2019-2024 nie przekraczającej 15 mln euro, cena wyniesie nie mniej niż 2,7 mln euro, a w przypadku realizacji EBITDA na poziomie przekraczającym 24 mln euro, cena przekroczy 6,5 mln euro. Umowa nie określa ceny maksymalnej.

W dniu 17 września 2018 roku Spółka zawarła umowę nabycia udziałów w spółce Lawrence David Limited z siedzibą w Peterborough, Wielka Brytania, która przewidywała nabycie 75% udziałów ze skutkiem na dzień 1 października 2018 roku w przypadku zapłaty ceny do końca września 2018 roku, lecz nie później niż ze skutkiem na dzień 31 października 2018 roku w przypadku zapłaty ceny po 1 października 2018 roku oraz nabycie pozostałych 25% udziałów w modelu earn-out po zakończeniu roku finansowego 2021/2022.

W związku z dokonaniem zapłaty ceny nabycia 75% udziałów w Lawrence David Ltd. w wysokości 26 mln GBP i spełnieniem w dniu 1 października 2018 roku pozostałych warunków o charakterze formalnym (m.in. uzyskaniem potwierdzenia otrzymania ceny przez sprzedającego), przeniesienie własności 75% udziałów w spółce Lawrence David Ltd. na Wielton S.A. nastąpiło ze skutkiem na dzień 1 października 2018 roku.

W ciągu 2020 roku zaszły następujące zmiany w składzie Grupy Kapitałowej Wielton:

Połączenie przeprowadzono w trybie uproszczonym, na podstawie art. 516 §6 KSH, tj.

Połączenie nie wpłynęło na dotychczasową działalność Grupy Kapitałowej Wielton.

Langendorf Polska planuje zatrudnić około 100 osób do 2024 roku. Jej powołanie jest kolejnym przykładem realizacji jednego z filarów strategii rozwoju Grupy Wielton, rozwoju w obszarze produktów wysoce specjalistycznych i niszowych, pozycjonujących firmę w segmencie premium, gdzie eksperckie rozwiązania pozwalają budować przewagę konkurencyjną.

Jako Jednostka Dominująca, Wielton S.A. określa strategię rozwoju Grupy i poprzez uczestnictwo we władzach statutowych spółek podejmuje kluczowe decyzje dotyczące zarówno zakresu działalności, jak i finansów podmiotów tworzących Grupę. Powiązania kapitałowe Wielton S.A. ze spółkami z Grupy wzmacniają więzi o charakterze handlowym.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Wielton S.A. w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Wielton S.A. w kapitałach tych jednostek.

Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony.

Zatwierdzenie do publikacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki dominującej dnia 27 kwietnia 2021 roku (patrz nota 35).

Pandemia koronawirusa w Polsce jak i w Europie miała znaczny wpływ na sytuację finansową Grupy Wielton, szczególnie w pierwszym półroczu 2020 roku. Na skutek mniejszego popytu na pojazdy użytkowe oraz konieczność czasowego zamknięcia zakładów produkcyjnych, spadły przede wszystkim przychody Grupy ze sprzedaży produktów. Trudno jest jednakże ocenić skalę wpływu COVID-19 na przychody z uwagi na występującą już od połowy 2019 roku spadkową tendencję w zakresie zapotrzebowania na naczepy i przyczepy w większości krajów Europy.

Konieczność przestrzegania obostrzeń wydanych przez poszczególne rządy, jak i dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników spowodowały, że tymczasowo zawieszono produkcję w części zakładów należących do Grupy Wielton, i tak:

Wznowienie produkcji w zakładach Grupy Wielton miało etapowy charakter wynikający z konieczności dostosowania procesu pracy do wymogów sanitarnych, w tym m.in. obowiązku zachowania odpowiednich dystansów między pracownikami. Stopniowo uruchamiano pracę na kolejnych zmianach.

W warunkach wstrzymania produkcji w zakładach, Grupa Wielton nadal ponosiła koszty stałe związane z utrzymaniem obiektów, energią, amortyzacją, opłatami i podatkami.

Jednocześnie Grupa ponosiła koszty obsługi wynagrodzeń, przy częściowym dofinansowaniu środkami z pomocy publicznej. Niższe obroty i ograniczone wykorzystanie dostępnych mocy produkcyjnych miały niekorzystny wpływ na poziom zrealizowanej marży brutto.

Spółki Grupy Wielton wystąpiły w poszczególnych krajach o wsparcie, m.in. w zakresie dopłat do wynagrodzeń pracowników znajdujących się na postojowym.

Jednocześnie Spółka zabiegała o skuteczne wykorzystanie dostępnych form pomocy dla przedsiębiorstw ujętych w dedykowanych programach pomocowych mających na celu ograniczenie negatywnych skutków panującej epidemii.

Zagraniczne spółki produkcyjne w Grupie Wielton odnotowały wyraźny wpływ pandemii COVID-19 i zamrożenia gospodarek poszczególnych krajów na swoją działalność operacyjną. Spadek sprzedaży i pogorszenie wyników zaobserwowano już w marcu 2020 roku, a w drugiej połowie marca i w kwietniu 2020 roku wszystkie spółki poprzechodziły na czasowy postój zakładów. Stopniowe wznawianie produkcji w poszczególnych spółkach rozpoczęło się na przełomie kwietnia i maja 2020 roku.

Spółki z Grupy Wielton korzystają z narzędzi pomocowych dostępnych lokalnie na ich rynkach. Pomoc obejmuje przede wszystkim dopłaty do wynagrodzeń pracowników oraz pokrycie składek na ubezpieczenie społeczne. Część spółek korzysta z odroczenia lub zwolnienia z płatności części podatków, a także dostępności instrumentów płynnościowych. Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania sytuacja płynnościowa spółek w Grupie jest wystarczająca i gwarantuje skuteczność operacyjną.

Podobnie Wielton S.A. podjął skuteczne działania zmierzające do utrzymania odpowiedniego poziomu płynności finansowej.

Kwoty pomocy uzyskane przez spółki Grupy do końca 4Q 2020 roku:

Spółka przeprowadziła szereg dogłębnych analiz i projekcji, zarówno dotyczących Spółki dominującej jak i na poziomie całej Grupy Kapitałowej, służących ocenie wpływu pandemii koronawirusa na sytuację płynnościową. W oparciu o nie Zarząd Spółki dominującej, wystąpił do banków współfinansujących działalność Emitenta z wnioskiem w zakresie uruchomienia dodatkowego limitu finansowania w kwocie 50 mln zł w ramach regulacji zwanych tarczą finansową.

W dniu 24 lipca 2020 roku Wielton S.A. zawarł z PKO BP S.A. oraz z BNP Paribas Bank Polska S.A. (BNP Paribas) dwie umowy o kredyt obrotowy odnawialny w łącznej wysokości 50 mln zł z przeznaczeniem na finansowanie płynnościowe bieżących zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej na okres do dnia 31 grudnia 2021 roku. Zabezpieczeniem spłaty jest gwarancja spłaty kredytów udzielona przez BGK w ramach Umowy portfelowej linii gwarancyjnej Funduszu Gwarancji Płynnościowych w wysokości 80% udzielonych kwot kredytów na okres do dnia 31 marca 2022 roku, hipoteki umowne łączne do kwoty 75 mln zł na przysługujących Wielton S.A. prawach własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

W dniu 29 stycznia 2021 roku Wielton S.A. podpisał z Kredytodawcami aneks do umowy kredytowej. Na mocy tego aneksu anulowano dotychczasowy, bezwarunkowy obowiązek dokapitalizowania Spółki w postaci podwyższenia kapitału, wyemitowania obligacji zamiennych na akcje lub zaciągnięcia długu podporządkowanego względem wierzytelności stron finansowania. W to miejsce, podpisany aneks wprowadza warunkowy obowiązek dokapitalizowania Spółki w postaci podwyższenia kapitału, wyemitowania obligacji zamiennych na akcje lub zaciągnięcia długu podporządkowanego względem wierzytelności stron finansowania, jedynie w przypadku przekroczenia poziomu wskaźnika Dług Netto/EBITDA, liczonego na dzień 30 czerwca 2021 roku, powyżej wartości 4,5. W przypadku wystąpienia takiego przekroczenia, Spółka będzie zobowiązana pozyskać do dnia 15 grudnia 2021 roku wsparcie finansowe w kwocie, która pozwoliłaby na osiągnięcie wartości ww. wskaźnika na poziomie nie wyższym niż 4,25.

W dalszym ciągu do najistotniejszych obecnie w ocenie Zarządu rodzajów ryzyka związanych z obecną pandemią koronawirusa należą:

W ocenie Zarządu podjęte działania eliminują ryzyka zagrożenia kontynuacji działalności.

Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd, mając na uwadze wpływ pandemii COVID, dokonał następującego osądu mającego istotny wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań oraz pozycji skonsolidowanego sprawozdania z wyniku.

Utrata wartości aktywów trwałych

Grupa przeprowadza testy na utratę wartości środków trwałych, jeżeli istnieją przesłanki wskazujące na utratę wartości. Wymaga to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te środki. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.

W okresie objętym sprawozdaniem Grupa utworzyła odpis aktualizujący rzeczowe aktywa trwałe na kwotę 5 tys. zł.

Zgodnie z MSR 36 Grupa przeprowadza test na utratę wartości znaków towarowych, poprzez porównanie wartości bilansowej znaków z ich wartością odzyskiwalną.

W bieżącym okresie sprawozdawczym dokonując testu Grupa w celu obliczenia wartości teraźniejszej przepływów pieniężnych zastosowała stopę dyskonta 8,8% dla znaku Wielton, 10,2% dla znaku Fruehauf, 11,5% dla znaków Viberti i Cardi, 9,3% dla Lawrence David oraz 7,5% dla znaków Langendorf. W oparciu o przeprowadzony test stwierdzono, iż nie ma konieczności rozpoznania odpisów aktualizujących wartość znaku towarowego, wartość odzyskiwalna znaku znacznie przewyższyła wartość znaku wynikającą z ksiąg. Zwiększenie stopy dyskonta o 1 p.p. również nie spowodowałoby konieczności utworzenia odpisu. Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia przedstawiono w nocie 20.2.

Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie 13.8.1.

Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

Wycena oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych

Kalkulacja i wycena oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych jest obszarem wymagającym znaczącego osądu w zakresie doboru odpowiedniej metodologii, modeli i danych wejściowych. Szczegółowy opis metodologii wyceny oczekiwanych strat kredytowych zastosowanej przez Grupę przedstawiają „Zasady rachunkowości”. Grupa w swoich modelach wykorzystuje głównie informacje historyczne pochodzące z jej systemów księgowych i nie dokonuje korekty współczynników niewypłacalności obliczonych na podstawie danych historycznych o wpływ czynników przyszłych ze względu na brak wiarygodnej informacji o wpływie takich czynników. Szczegóły wpływu pandemii są opisane w nocie 33 dotyczącej zdarzeń po dniu bilansowym. Wzrost lub spadek o 10% współczynników niewypłacalności jako efekt wpływu czynników przyszłych zastosowany do oszacowania oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia 2020 roku spowodowałby, odpowiednio, wzrost lub spadek odpisów na straty kredytowe w wysokości 332 tys. zł (242 tys. zł na 31 grudnia 2019 roku).

Przychody z tytułu umów z prawem odkupu

Grupa zawiera umowy sprzedaży naczep z krajowymi i zagranicznymi firmami leasingowymi, w których zobowiązuje się do odkupu naczep w przypadku niewykupienia ich po upływie okresu leasingu przez leasingobiorcę. Grupa przeprowadza analizę danych historycznych (umów sprzedaży z prawem odkupu, dla których termin skorzystania z opcji wykupu minął), na podstawie których szacuje prawdopodobieństwo nieskorzystania z opcji wykupu przez leasingobiorcę i na podstawie szacunków oblicza korektę przychodów i kosztów sprzedaży produktów. Wzrost lub spadek o 10 punktów procentowych prawdopodobieństwa nieskorzystania z opcji wykupu przez leasingobiorców spowodowałby, odpowiednio, wzrost lub spadek korekty przychodów ze sprzedaży produktów i kosztu sprzedaży produktów w wysokości odpowiednio o 2 906 tys. zł i 2 407 tys. zł w bieżącym okresie sprawozdawczym, a także spadek salda zobowiazań z tytułu oczekiwanych zwrotów oraz wartości zapasów im odpowiadającym o odpowiednio 3 157 tys. zł i 2 407 tys. zł.

Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości

Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku.

Walutą funkcjonalną Spółki Dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej). Dla celów konsolidacji, sprawozdania finansowe spółek zagranicznych przeliczane są na walutę polską według zasad zaprezentowanych poniżej w zasadach rachunkowości.

Analizując dane wynikające ze sprawozdania finansowego Grupy należy mieć świadomość, iż zaokrąglenie poszczególnych liczb składowych sprawozdania finansowego do tys. zł następuje zgodnie z matematyczną zasadą zaokrągleń. Poszczególne liczby (wartości) o wysokości do 499,99 zł są zaokrąglane w dół do 0 (tys. zł) a liczby (wartości) od 500,00 zł – są zaokrąglane w górę do 1 (tysiąca). Powyższe oznacza, iż zawsze suma aktywów będzie równać się sumie pasywów, ale możliwe są sytuacje, w których zaokrąglenie liczby będącej podsumowaniem elementów składowych będzie różnić się o 1 od matematycznej sumy zaokrągleń poszczególnych liczb elementów składowych danego podsumowania.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd rozważył wpływ pandemii koronawirusa na ocenę zdolności kontynuacji, a swoje działania opisał w nocie nr 33.

Na dzień publikacji Zarząd ocenia że nie ma okoliczności powodujących utratę zdolności kontynuowania działalności przez Grupę.

Zmiana polityki rachukowości

Ze względu na wprowadzenie Jednolitego Europejskiego Formatu Raportowania Grupa dokonała prezentacyjnej reklasyfikacji danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Wykaz pozycji, które uległy zmianie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym:

  1. dotychczasowa pozycja Należności i pożyczki prezentowane w aktywach trwałych: prezentowana pozycja zawierała należności i pożyczki powyżej 12 miesięcy. Obecna prezentacja zawiera należności i długoterminowe rozliczenia międzyokresowe powyżej 12 miesięcy, dotychczasowa pozycja długoterminowe rozliczenia międzyokresowe w aktywach trwałych: prezentowana pozycja zawierała rozliczenia międzyokresowe powyżej 12 miesięcy. Pozycje tę usunięto z bilansu, a wartość rozliczeń międzyokresowych zawarto w pozycji Należności długoterminowe w aktywach trwałych,
  2. dotychczasowa prezentacja pożyczek w aktywach trwałych: pożyczki długoterminowe w aktywach trwałych prezentowane były w pozycji Należności i pożyczki. Obecna prezentacja pożyczek zawarta jest w pozycji Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe,
  3. dotychczasowa pozycja Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności prezentowane w aktywach obrotowych: Obecna prezentacja zawiera należności w dotychczasowym zakresie powiększone o wartość krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych,
  4. dotychczasowa prezentacja pożyczek w aktywach obrotowych: pożyczki krótkoterminowe prezentowane były w osobnej pozycji Pożyczki. Obecna prezentacja pożyczek zawarta jest w pozycji Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe,
  5. dotychczasowa pozycja Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe w aktywach obrotowych: prezentowana pozycja zawierała rozliczenia międzyokresowe do 12 miesięcy. Pozycje tę usunięto z bilansu, a wartość rozliczeń międzyokresowych zawarto w pozycji Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, specyfikacja pozycji została zaprezentowana w nocie 16,
  6. dotychczasowa pozycja Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe w pasywach: prezentowana pozycja zawierała rozliczenia międzyokresowe pasywne powyżej 12 miesięcy. Pozycje tę usunięto z bilansu, a wartość rozliczeń międzyokresowych zawarto łącznie w pozycji Zobowiązania (długoterminowe) z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, specyfikacja pozycji została zaprezentowana w nocie 22,
  7. dotychczasowa pozycja Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe prezentowana w zobowiązaniach krótkoterminowych w pasywach: prezentowana pozycja zawierała pasywne rozliczenia międzyokresowe do 12 miesięcy. Pozycje tę usunięto z bilansu, a wartość rozliczeń międzyokresowych zawarto w pozycji Zobowiązania (krótkoterminowe) z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, specyfikacja pozycji została zaprezentowana w nocie 22,
  8. w skonsolidowanym rachunku zysków i strat zaprezentowano zagregowaną wartość Przychodów ze sprzedaży oraz Kosztu własnego sprzedaży (prezentację pozycji szczegółowych wskazanych przychodów i kosztów przeniesiono do noty objaśniającej),
  9. w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych dokonano agregacji wierszy Amortyzacja i odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe oraz Amortyzacja i odpisy aktualizujące wartości niematerialne do wiersza Amortyzacja i odpisy aktualizujące aktywa trwałe,
  10. w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych dokonano agregacji wierszy Zmiana wartości godziwej aktywów (zobowiązań) finans. wycenianych przez wynik oraz Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych przeniesione z kapitału do wiersza Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych,
  11. w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych dokonano dezagregacji wiersza Przychody z odsetek i dywidend na wiersze: Przychody z odsetek oraz Przychody z dywidend,
  12. w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych dokonano usunięcia wiersza Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych, odpowiednie zmiany stanu czynnych i biernych rozliczeń zostały ujęte odpowiednio w pozycjach: Zmiana stanu należności oraz Zmiana stanu zobowiązań,
  13. w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych dokonano usunięcia wiersza Różnice kursowe z przeliczenia, odpowiednią kwotę ujęto w pozycji: Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych,
  14. w skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym dodano wiersz Zmiany w kapitale własnym będącym sumą różnic kapitału pomiędzy bilansem otwarcia (po zmianach) a bilansem zamknięcia.

Powyższe zmiany nie wpłynęły na zmianę sumy bilansowej, wartości kapitałów własnych oraz wyniku finansowego Grupy za rok 2019.

Zmiany w obszarze aktywów, pasywów oraz rachunku zysków i strat przedstawiają poniższe tabele:

obecnie (ESEF) zmiana SSF za rok 2019 zatwierdzone
31.12.2019 31.12.2019
Aktywa trwałe
Wartość firmy 63 987 63 987
Wartości niematerialne 104 697 104 697
Rzeczowe aktywa trwałe 463 013 463 013
Nieruchomości inwestycyjne 3 350 3 350
Należności i pożyczki -870 870
Należności długoterminowe 1 000 +870, +130
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe 1 1
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe -130 130
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 9 021 9 021
Aktywa trwałe razem 645 069 645 069
Aktywa obrotowe
Zapasy 360 712 360 712
Aktywa z tytułu umowy - -
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 329 905 +9 250 320 655
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego 2 213 2 213
Pożyczki -1 223 1 223
Pochodne instrumenty finansowe 450 450
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe 1 332 +1 223 109
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe -9 250 9 250
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 58 067 58 067
Aktywa obrotowe bez aktywów przeznaczonych do sprzedaży 752 679 +752 679
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży 30 30
Aktywa obrotowe razem 752 709 752 709
AKTYWA RAZEM 1 397 778 1 397 778
obecnie (ESEF) zmiana SSF za rok 2019 zatwierdzone
31.12.2019 31.12.2019
Kapitał własny
Kapitał podstawowy 12 075 12 075
Akcje własne (-) - -
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej 72 368 72 368
Pozostałe kapitały -34 318 -34 318
Zyski zatrzymane: 326 971 326 971
- zysk (strata) z lat ubiegłych 269 330 269 330
- zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 57 642 57 642
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 377 096 377 096
Udziały niedające kontroli 26 329 26 329
Kapitał własny razem 403 425 403 425
Zobowiązania długoterminowe
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 273 434 273 434
Leasing 31 843 31 843
Pochodne instrumenty finansowe - -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 44 864 +6 249 38 615
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 26 232 26 232
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych 7 235 7 235
Pozostałe rezerwy długoterminowe 60 60
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe -6 249 6 249
Zobowiązania długoterminowe razem 383 668 383 668
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 398 278 +5 906 392 372
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego 4 876 4 876
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 135 762 135 762
Leasing 15 351 15 351
Pochodne instrumenty finansowe 883 883
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych 44 805 44 805
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe 10 730 10 730
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe -5 906 5 906
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży 610 685 +610 685 0
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży
Zobowiązania krótkoterminowe razem 610 685 610 685
Zobowiązania razem 994 353 994 353
PASYWA RAZEM 1 397 778 1 397 778
obecnie (ESEF) zmiana SSF za rok 2019 zatwierdzone
2019 2019
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 2 343 188 2 343 188
Przychody ze sprzedaży produktów -2 195 058 2 195 058
Przychody ze sprzedaży usług -50 927 50 927
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów -97 202 97 202
Koszt własny sprzedaży 2 075 932 2 075 932
Koszt sprzedanych produktów -1 941 605 1 941 6051
Koszt sprzedanych usług -43 315 43 315
Koszt sprzedanych towarów i materiałów -91 013 91 013
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży 267 256 267 256
Koszty sprzedaży 125 131 125 131
Koszty ogólnego zarządu 82 503 82 503
Pozostałe przychody operacyjne 37 029 37 029
Pozostałe koszty operacyjne 6 964 6 964
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 89 687 89 687
Przychody finansowe 3 302 3 302
Koszty finansowe 12 515 12 515
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 80 474 80 474
Podatek dochodowy 22 583 22 583
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 57 891 57 891
Działalność zaniechana
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej -
Zysk (strata) netto 57 891 57 891
Zysk (strata) netto przypadający:
- akcjonariuszom jednostki dominującej 57 642 57 642
- akcjonariuszom niekontrolującym 250 250
obecnie (ESEF) zmiana SSF za rok 2019 zatwierdzone
2019 2019
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 80 474 80 474
Korekty:
Amortyzacja i odpisy aktualizujące aktywa trwałe 52 148 +7 962 44 186
Amortyzacja i odpisy aktualizujące wartości niematerialne -7 962 7 962
Zmiana wartości godziwej aktywów (zobowiązań) finans. wycenianych przez wynik -526 526
Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych przeniesione z kapitału +841 -841
Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych -315 +526, -841
Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych 129 129
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych 128 128
Koszty odsetek 11 165 11 165
Przychody z odsetek i dywidend +108 -108
Przychody z odsetek -108 -108
Przychody z dywidend - -
Inne korekty -1 849 -1 849
Zmiana stanu zapasów 43 161 43 161
Zmiana stanu należności 71 817 71 817
Zmiana stanu zobowiązań -119 856 -119 856
Zmiana stanu rezerw -17 344 -17 344
Korekty razem 39 076 39 076
Przepływy pieniężne z działalności 119 550 119 550
Wpływy (wydatki) z rozliczenia instrumentów pochodnych 1 187 1 187
Zapłacony podatek dochodowy -12 594 -12 594
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 108 143 108 143
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych -8 295 -8 295
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych -81 034 -81 034
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych 1 966 1 966
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych - -
Wydatki netto na nabycie jednostek zależnych - -
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych 954 954
Pożyczki udzielone -100 -100
Wydatki na nabycie pozostałych aktywów finansowych -245 -245
Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych 108 108
Wpływy z otrzymanych dotacji 4 036 4 036
Otrzymane odsetki 41 41
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -82 569 -82 569
obecnie (ESEF) zmiana SSF za rok 2019 zatwierdzone
2019 2019
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek 72 250 72 250
Spłaty kredytów i pożyczek -29 915 -29 915
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego -13 208 -13 208
Odsetki zapłacone -10 982 -10 982
Dywidendy wypłacone -19 924 -19 924
Inne wpływy (wydatki) - -
Środki pieniężne netto z działalności finansowej -1 779 -1 779
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów bez różnic kursowych 23 795 23 795
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych -2 022 -20 -2 002
Różnice kursowe z przeliczenia +20 -20
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów 21 773 21 773
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu 36 294 36 294
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 58 067 58 067

Zmiany standardów lub interpretacji

Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2020 roku

Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie Grupy:

Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”

Zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia i obejmuje przede wszystkim następujące kwestie:

Zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później. W związku z tym zmiana nie wpłynęła na dane wykazywane w dotychczasowych sprawozdaniach finansowych Grupy.

W 2020 roku Grupa nie dokonała transakcji objętych zakresem MSSF 3 stąd zmiana nie miala wpływu róznież na dane za rok bieżący.

Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” i MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF

Rada przygotowała nową wersję założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej. Dla spójności zostały zatem odpowiednio dostosowane referencje do założeń koncepcyjnych zamieszczone w poszczególnych standardach.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później i nie wpłynęły na sprawozdania finansowe Grupy

Zmiany do MSSF 9, MSR 39 i MSSF 7

Rada MSR wprowadziła zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną, na przykład w przypadku zabezpieczenia instrumentem IRS. Planowane zastąpienie dotychczasowych stóp nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana do standardów określiła, że należy w szacunkach przyjąć, że zmiana stóp referencyjnych miałaby nie nastąpić i dlatego nie będzie ona miała wpływu na spełnienie wymogów rachunkowości zabezpieczeń.

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później.

W związku z tym, że Grupa nie stosuje instrumentów pochodnych opartych na stopach procentowych, zmiana nie ma wpływu na jej sprawozdania finansowe.

Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy

Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2018 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.

Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”

Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.

Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.

Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. W związku z tym, że Grupa stosuje już zasady spójne ze zmienionym standardem, zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe.

Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:

Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Grupa nie zakończyła analizy ich wpływu na sprawozdanie finansowe.

Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”

Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację. Grupa nadal szacuje wpływ zmiany na jej sprawozdanie finansowe. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”

Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37. Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.

Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.

Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16

W związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:

Grupa nie zakończyła jeszcze szacowania wpływu zmiany na jej sprawozdania finansowe. Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje

Zasady rachunkowości

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych.

Prezentacja sprawozdań finansowych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest zgodnie z MSR 1. Grupa Kapitałowa prezentuje odrębnie „Skonsolidowany rachunek zysków i strat”, który zamieszczony jest bezpośrednio przed „Skonsolidowanym sprawozdaniem z całkowitych dochodów”.

„Skonsolidowany rachunek zysków i strat” prezentowany jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią.

W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównywalnego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.

Segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Spółki Dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.

Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki Dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki Dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym rachunku wyników nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nieprzypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.

Grupa Kapitałowa Wielton prezentuje przychody ze sprzedaży, koszty oraz wynik w podziale na segmenty, nie prezentuje natomiast aktywów i pasywów bilansu w podziale na segmenty operacyjne z uwagi na to, że część środków trwałych jest wykorzystywana do produkcji zaliczanej do różnych segmentów stąd niemożliwe jest ich wiarygodne przypisanie.

Konsolidacja

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Wielton S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF, sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez Jednostkę Dominującą ma miejsce, wtedy gdy:

Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.

W sytuacji, gdy Wielton S.A. posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny, czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną. Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki Dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:

Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki Dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.

Zmiany w udziale własnościowym Jednostki Dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej, Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.

Połączenia jednostek gospodarczych

Transakcje połączenia jednostek gospodarczych, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą przejęcia.

Na dzień objęcia kontroli aktywa i pasywa jednostki przejmowanej są wyceniane według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3 identyfikowane są aktywa i zobowiązania, bez względu na to czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przejmowanej jednostki przed przejęciem.

Zapłata przekazana w zamian za kontrolę obejmuje wydane aktywa, zaciągnięte zobowiązania oraz wyemitowane instrumenty kapitałowe, wycenione w wartości godziwej na dzień przejęcia. Elementem zapłaty jest również warunkowa zapłata, wyceniana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Koszty powiązane z przejęciem (doradztwo, wyceny itp.) nie stanowią zapłaty za przejęcie, lecz ujmowane są w dacie poniesienia jako koszt.

Wartość firmy kalkulowana jest jako nadwyżka sumy:

- przekazanej zapłaty wycenianej zgodnie z MSSF 3 (co do zasady wycenianej do wartości godziwej);

- kwoty niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej wycenionych zgodnie z MSSF 3;

- w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej;

nad kwotą netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań wycenionych zgodnie z MSSF 3.

W sytuacji kiedy suma przekazanej zapłaty, kwoty niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz, w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej jest niższa niż kwota netto ustalonej na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiazań rozpoznawany jest zysk na okazyjnym nabyciu.

Grupa ujmuje zysk z okazyjnego nabycia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

Jednostki stowarzyszone to takie jednostki, nad którymi Spółka Dominująca nie sprawuje kontroli, ale na które wywiera znaczący wpływ, uczestnicząc w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej i które nie są ani jej jednostkami zależnymi ani wspólnym przedsięwzięciem.

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane początkowo w cenie nabycia, a następnie wyceniane z zastosowaniem metody praw własności. Wartość bilansowa inwestycji w jednostkach stowarzyszonych jest powiększana lub pomniejszana o:

Sprawozdania finansowe Spółki Dominującej oraz spółek stowarzyszonych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia 2020.

Transakcje w walutach obcych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Spółki Dominującej.

Co do zasady, transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot). Jeżeli jednak transakcja sprzedaży lub zakupu poprzedzona jest odpowiednio otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w walucie obcej, zaliczka na dzień jej zapłaty ujmowana jest po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów transakcje te ujmowane są po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, w którym został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.

Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.

Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).

Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski a ich sprawozdania z całkowitych dochodów oraz rachunki zysków i strat są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, odroczone różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w zysku lub stracie.

Wartość firmy powstała z przejęcia kontroli nad jednostką zagraniczną traktowana jest jak aktywa i zobowiązania jednostki zagranicznej i podlega przeliczeniu po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej spółek zależnych:

Spółka zależna Waluta funkcjonalna Spółki zależnej 31 grudnia 2020 31 grudnia 2019
Viberti Rimorchi s.r.l. EUR 4,6148 4,2585
OOO „Wielton” RUB 0,0501 0,0611
Wielton Kazachstan KZT 0,009421 0,009916
OOO „Wielton-Ukraina” UAH 0,1326 0,1602
TJP „Wielton BY” BYN 1,4295 1,8005
Wielton Logistic PLN 1,0000 1,0000
Wielton GmbH EUR 4,6148 4,2585
Wielton Investment PLN 1,0000 1,0000
Wielton Africa XOF 0,006896 0,006487
Fruehauf SAS EUR 4,6148 4,2585
Langendorf GmbH EUR 4,6148 4,2585
Lawrence David GBP 5,1327 4,9971

Średnie ważone kursy wymiany za poszczególne okresy obrotowe kształtowały się następująco:

Spółka zależna Waluta funkcjonalna Spółki zależnej 01.01 do 31.12.2020 01.01 do 31.12.2019
Viberti Rimorchi s.r.l. EUR 4,4742 4,3018
OOO „Wielton” RUB 0,0535 0,0596
Wielton Kazachstan KZT 0,009437 0,010038
OOO „Wielton-Ukraina” UAH 0,1439 0,1502
TJP „Wielton BY” BYN 1,5952 1,8394
Wielton Logistic PLN 1,0000 1,0000
Wielton GmbH EUR 4,4742 4,3018
Wielton Investment PLN 1,0000 1,0000
Wielton Africa XOF 0,006793 0,006516
Fruehauf SAS EUR 4,4742 4,3018
Langendorf EUR 4,4742 4,3018
Lawrence David GBP 5,0240 4,9106

* Dla Lawrence David przyjęto kurs średni ważony za okres od dnia przejęcia kontroli.

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczane przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek.

Powyższe zasady Grupa stosuje prospektywnie począwszy od 1 stycznia 2009 roku.

Wartość firmy

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki.

Wartości niematerialne

Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).

Na dzień bilansowy wartości niematerialne wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego.

Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.

Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:

Grupa Okres
Patenty i licencje 5 lat
Koszty zakończonych prac rozwojowych 1,5 – 5 lat
Oprogramowanie komputerowe 2 – 10 lat
Pozostałe wartości niematerialne 1 – 5 lat

Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.

Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie są amortyzowane, lecz corocznie są poddawane testom na utratę wartości. Posiadane przez Grupę wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania obejmują znaki słowno-graficzne.

Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.

Koszty prac badawczych są ujmowane w wyniku w momencie ich poniesienia.

W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe związane z opracowaniem nowej konstrukcji, technologii i przygotowaniem produkcji nowych produktów które będą charakteryzowały się innowacyjnymi rozwiązaniami.

Realizacja prac rozwojowych pozwoli na wdrożenie do produkcji nowych konstrukcji produktów marki Wielton.

Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne, tylko wtedy gdy spełnione są następujące kryteria:

Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36.

Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi 1 - 5 lat.

Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych wartości niematerialnych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.

Rzeczowe aktywa trwałe

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.

W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania.

Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu i przekazania środka trwałego do używania.

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

Grupa Okres
Grunty Nie są amortyzowane
Budynki i budowle 15 – 65 lat
Maszyny i urządzenia 2 – 22 lat
Środki transportu 2,5 – 13 lat
Pozostałe środki trwałe 2 – 12 lat

Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu następnym po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do użytkowania. Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.

W amortyzowaniu środków trwałych przyjmuje się uproszczenie polegające na jednorazowym odpisie w ciężar kosztów amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych o niskiej wartości początkowej (od 1 500 zł do 3 500 zł) w miesiącu ich wydania do użytkowania. Środki trwałe o wartości do 1 500 zł odpisywane są jednorazowo w koszty. Zakwalifikowanie takich środków i wartości do jednorazowego odpisu amortyzacji odbywa się stosownie do wydanych w tej mierze przepisów zewnętrznych.

Bieżące koszty utrzymania poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.

Leasing
Grupa jako leasingobiorca

DEFINICJA LEASINGU

Na początku umowy Grupa ocenia, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Zgodnie z definicją leasingu zawartą w MSSF 16 umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Ponadto zgodnie z definicją, umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli Grupa:

Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing tylko wtedy, gdy warunki umowy ulegną zmianie.

EWIDENCJA U LEASINGOBIORCY

Grupa zastosowała jednolity model ujęcia księgowego leasingu, który zakłada rozpoznanie przez leasingobiorcę aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu związanych z wszystkimi umowami leasingowymi poza umowami wyłączonymi z zastosowania MSSF 16.

Zastosowane wyłączenia z zastosowania MSSF 16

Zgodnie z MSSF 16 Grupa stosuje wyłączenia i nie ujmuje aktywów i zobowiązań w odniesieniu do:

  1. leasingów krótkoterminowych - krótkoterminowa umowa leasingu to umowa bez możliwości zakupu składnika aktywów, zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia umowy. W szczególności jako leasing krótkoterminowy, Grupa traktuje umowy zawarte na czas nieokreślony z krótkim (do 12 miesięcy) terminem wypowiedzenia bez znaczących kar dla jakiejkolwiek ze stron umowy.
  2. leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Leasingobiorca wycenia wartość bazowego składnika aktywów w oparciu o wartość nowego składnika aktywów bez względu na wiek składnika aktywów objętego leasingiem.

W odniesieniu do tych umów Grupa ujmuje opłaty leasingowe jako koszty metodą liniową w trakcie okresu leasingu. Różnice pomiędzy kwotami zapłaconymi i wynikającymi z liniowego rozliczenia kosztów ujmowane są jako czynne lub bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Z uwagi na to, że wyboru zwolnienia dla leasingu krótkoterminowego należy dokonać według klasy bazowego składnika aktywów, do którego odnosi się prawo użytkowania, Grupa zdefiniowała następujące bazowe składniki aktywów:

Grupa zastosuje zwolnienie dla leasingu krótkoterminowego dla wszystkich wymienionych powyżej klas bazowego składnika aktywów.

Zastosowanie przez Grupę uproszczenia zobowiązuje ją do stosowania ich w całym okresie obowiązywania standardu.

Ujmowanie elementów leasingowych i nieleasingowych

W przypadku umowy, która jest leasingiem lub zawiera leasing oraz klasa bazowego składnika aktywów w ramach umowy to lokale, a w umowie podana została wartość czynszu dotyczącego elementów leasingowych, odrębnie od elementów nieleasingowych, Grupa ujmuje każdy element leasingowy w ramach umowy jako leasing odrębnie od elementów nieleasingowych. Grupa wycenia element leasingowy na podstawie wszystkich dostępnych informacji na temat realnej wartości czynszu za komponent leasingowy.

W odniesieniu do wszystkich pozostałych umów, która są leasingiem lub zawierają leasing oraz klasa bazowego składnika aktywów w ramach umowy to lokale, a w umowie podana została łączna wartość czynszu dotyczącego elementów leasingowych i nieleasingowych, Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie, zgodnie z którym, nie wyodrębnia elementów nieleasingowych od elementów leasingowych i zamiast tego ujmuje każdy element leasingowy oraz jakiekolwiek towarzyszące elementy nieleasingowe jako pojedynczy element leasingowy.

Początkowe ujęcie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu w momencie rozpoczęcia umów, w ramach których następuje przeniesienie kontroli nad użytkowaniem określonych aktywów na pewien okres czasu. Datą rozpoczęcia umowy jest data udostępnienia Grupie jako leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu leasingu.

Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania jest początkowo wyceniany według kosztu, który obejmuje:

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w ramach rzeczowych aktywów trwałych.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów zarówno nabyte odpłatnie, jak i otrzymane nieodpłatnie spełnia definicję leasingu zgodnie z MSSF 16, w związku z czym jest ujmowane analogicznie jak pozostałe umowy leasingu (jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu). W celu kalkulacji aktywów i zobowiązań dotyczących prawa wieczystego użytkowania Grupa przeprowadza analizę w celu ustalenia przewidywanego horyzontu czasowego korzystania z prawa wieczystego użytkowania. Po ustaleniu planowanego okresu użytkowania aktywa, zobowiązanie z tytułu leasingu kalkulowane jest na zasadach ogólnych. W przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntów nabytego odpłatnie, aktywa z tytułu prawa do użytkowania ujmuje się na bazie kosztu nabycia określonego przed dniem przejścia na MSSF 16, który jest jednym z elementów początkowego ujęcia aktywa z tytułu prawa do użytkowania gruntu na podstawie prawa wieczystego użytkowania, ujmowanym łącznie z wartością skalkulowanego zobowiązania.

Wycena aktywów z tytułu prawa do użytkowania po początkowym ujęciu

Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości. W przypadku wystąpienia modyfikacji umowy leasingowej, wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania korygowana jest odpowiednio do nowej wyceny zobowiązania leasingowego (zgodnie ze zmianami wynikającymi z modyfikacji umowy lub aktualizacji stopy dyskonta).

Amortyzacja jest kalkulowana przy użyciu metody liniowej przez krótszy z okresów: (1) szacowany okres ekonomicznego użytkowania i (2) okres umowy.

W przypadku, gdy umowa leasingowa przenosi na Grupę tytuł własności danego składnika przed końcem okresu leasingu lub gdy koszt aktywa z tytułu prawa do użytkowania odzwierciedla fakt, że Grupa zrealizuje opcję wykupu wartości końcowej przedmiotu leasingu, Grupa amortyzuje aktywo z tytułu prawa do użytkowania od momentu rozpoczęcia umowy leasingu do końca okresu szacowanego ekonomicznego użytkowania danego aktywa. W innych przypadkach Grupa amortyzuje aktywa z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia umowy do wcześniejszej z dwóch dat – daty zakończenia okresu ekonomicznego użytkowania aktywa lub daty końca umowy leasingu.

Początkowe ujęcie zobowiązań z tytułu leasingu

Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie, które obejmują:

Z opłat leasingowych wyłączone są zmienne opłaty, które uzależnione są od czynników zewnętrznych. Zmienne opłaty leasingowe niezawarte w początkowej wycenie zobowiązania z tytułu leasingu są rozpoznawane bezpośrednio w zysku lub stracie.

Płatności leasingowe są dyskontowane przy użyciu stopy procentowej umowy leasingu lub krańcowej stopy procentowej Grupy, gdy stopa procentowa umowy leasingu nie jest możliwa w łatwy sposób do wyznaczenia.

Ustalenie okresu leasingu

Okres leasingu ustalony przez Grupę obejmuje:

Szacując okres leasingu i długość nieodwołalnego okresu leasingu, jednostka stosuje definicję umowy i określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca ma prawo wypowiedzenia leasingu bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony, i bez znacznej kary.

Wycena zobowiązania z tytułu leasingu po początkowym ujęciu

Po początkowym ujęciu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu poprzez:

Po dacie rozpoczęcia, o ile koszty nie zostały uwzględnione w wartości bilansowej innego składnika aktywów zgodnie z innymi obowiązującymi standardami, leasingobiorca ujmuje w wyniku zarówno: a) odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu oraz b) zmienne opłaty leasingowe nieuwzględnione w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w okresie, w którym ma miejsce zdarzenie lub zachodzi warunek, które uruchamiają te płatności.

Stopa dyskonta

Dla każdego rodzaju umów Grupa oszacowała wysokość stopy dyskontowej, która będzie wpływać na ostateczną wartość wyceny tych umów.

Opłaty leasingowe dyskontuje się w pierwszej kolejności z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

W celu określenia krańcowej stopy procentowej Grupa bierze pod uwagę rodzaj umowy, długość trwania umowy, walutę umowy oraz potencjalną marżę, jaką musiałaby ponieść na rzecz zewnętrznych instytucji finansowych, gdyby chciała zawrzeć taką transakcję na rynku finansowym.

Grupa ustanowiła krańcowe stopy pożyczkowe w podziale na waluty występujące w umowach oraz przy uwzględnieniu ich okresu trwania według przedziałów czasowych zaprezentowanych poniżej:

W celu obliczenia stóp dyskonta na potrzeby MSSF 16 Grupa przyjmuje, że stopa dyskonta powinna odzwierciedlać koszt finansowania, jakie byłoby zaciągnięte na zakup składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

Poniżej przedstawiono 5 głównych walut, w których Grupa zawiera umowy leasingu, wraz z przypisaną bazową stopą dyskonta:

Grupa dokonuje rocznego uaktualnienia stóp dyskontowych, które wykorzystywane są następnie do kalkulacji leasingowych zgodnie z MSSF16 przez okres trwający do momentu kolejnej aktualizacji stóp dyskontowych.

Grupa jako leasingodawca

Jako leasingodawca Grupa klasyfikuje umowy jako leasing operacyjny lub finansowy. Leasing jest ujmowany jako finansowy, jeśli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym wypadku leasing jest traktowany jako operacyjny.

W przypadku subleasingu oceny dokonuje się w kontekście aktywa z tytułu prawa do użytkowania a nie bazowego składnika aktywów.

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:

W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości bilansowej danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.

Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.

Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.

Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.

Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji kosztów operacyjnych.

Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji przychodów operacyjnych.

Instrumenty finansowe

Grupa zastosowała MSSF 9 retrospektywnie, ale skorzystała z możliwości nieprzekształcania danych za okresy porównawcze (patrz opis powyżej).

W zakresie rachunkowości zabezpieczeń Grupa, zgodnie z określoną w MSSF 9 możliwością wyboru, kontynuuje stosowanie ujęcia księgowego rachunkowości zabezpieczeń zgodnej z dotychczasowo obowiązującym MSR 39.

(i) Klasyfikacja aktywów finansowych

Od 1 stycznia 2018 roku Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:

Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Spółka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.

(ii) Instrumenty dłużne – Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek („SPPI”, ang. solely payment of principal and interest), są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji „przychody z tytułu odsetek ” w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w podpunkcie (vi) i prezentuje w pozycji „odpisy z tytułu wartości aktywów finansowych”.

(iii) Instrument dłużne – Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Instrumenty dłużne z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym. W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/(straty). Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje się w pozycji „przychody z tytułu odsetek ”. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w podpunkcie (vi) i prezentuje w pozycji „odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych ”.

(iv) Instrumenty dłużne – Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy. W szczególności Grupa zalicza do tej kategorii następujące instrumenty: należności handlowe podlegające faktoringowi stosowanemu regularnie w celu zarządzania płynnością, gdy warunki umowy faktoringowej skutkują zaprzestaniem ujmowania należności; oraz pożyczki, które nie spełniają testu SPPI (tj. przepływy pieniężne z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek), ponieważ częstotliwość zmian oprocentowania nie odpowiada formule naliczania odsetek.

Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji „Zyski (straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych” w okresie, w którym wystąpiły, za wyjątkiem przychodów z tytułu odsetek, które oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej, ujmowanych w pozycji „Przychody z tytułu odsetek ”.

(v) Instrument kapitałowe – Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Po początkowym ujęciu Grupa wycenia wszystkie inwestycje w instrumenty kapitałowe w wartości godziwej. Grupa wybrała opcję prezentowania zysków i strat z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w pozostałych całkowitych dochodach. W przypadku dokonania takiego wyboru, zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Grupy do otrzymania płatności. Odpisy z tytułu utraty wartości (i odwrócenie odpisów) w odniesieniu do inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody nie są prezentowane osobno od innych zmian wartości godziwej.

(vi) Utrata wartości aktywów finansowych wymienionych w punktach (ii) - (iii) powyżej

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.

Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych należności handlowe pogrupowano w portfele na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego, gdzie kryterium klasyfikującym był rejon geograficzny, w którym operują jednostki wchodzące w skład Grupy. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania oblicza się dla następujących przedziałów: (1) do 90 dni; (2) od 91 do 180 dni; (3) od 181 do 360 dni; oraz (4) powyżej 360 dni. W celu określenia ogólnego współczynnika niewypełnienia zobowiązania przeprowadza się analizę nieściągalności za ostatnie 3-5 lat, stosując tzw. macierz migracji. Model zastosowany w macierzy migracji analizuje spłaty faktur lub ich przejście do kolejnego przedziału wiekowania. Na podstawie matematycznych operacji (tj. mnożenia macierzy) zaimplementowanych w modelu, wyliczane są współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla daty powstania należności oraz dla każdego kolejnego przedziału przeterminowania.

Spółka nie uwzględnia wpływu czynników przyszłych na kwotę strat kredytowych.

Odpis z tytułu utraty wartości oblicza się uwzględniając współczynniki niewypełnienia zobowiązania oraz wysokość salda należności niespłaconych na dzień bilansowy dla każdego przedziału analizy wiekowej.

Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych, za wyjątkiem należności handlowych:

Aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany ponad 360 dni.

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.

Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.

Pochodne instrumenty finansowe i zabezpieczenia

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.

Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.

Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych (forward) występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wartość godziwa kontraktów na zamianę stóp procentowych jest ustalana na podstawie modelu wyceny uwzględniającego obserwowalne dane rynkowe, w tym w szczególności bieżące terminowe stopy procentowe

W rachunkowości zabezpieczeń, zabezpieczenia klasyfikowane są jako:

Zabezpieczenie ryzyka walutowego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania jest rozliczane jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.

W momencie ustanowienia zabezpieczenia, Grupa formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób oceny efektywności instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej zabezpieczanej pozycji lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem. Oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka. Efektywność zabezpieczenia jest oceniania na bieżąco w celu sprawdzenia, czy jest wysoce efektywne we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione.

W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.

Zabezpieczenie wartości godziwej

Zabezpieczenie wartości godziwej to zabezpieczenie przed zmianami wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania lub nie ujętego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, albo wyodrębnionej części takiego składnika aktywów, zobowiązania lub uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. W przypadku zabezpieczenia wartości godziwej, wartość bilansowa zabezpieczanej pozycji jest korygowana o zyski i/ lub straty z tytułu zmian wartości godziwej wynikających z zabezpieczanego ryzyka, instrument zabezpieczający jest wyceniany do wartości godziwej, a zyski i straty z tytułu instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej ujmowane są w zysku lub stracie.

Jeśli nieujęte uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie jest wyznaczone jako pozycja zabezpieczana, późniejsze łączne zmiany wartości godziwej uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania wynikające z zabezpieczanego ryzyka ujmuje się jako składnik aktywów lub zobowiązanie, a powstające zyski lub straty ujmuje się w zysku lub stracie. Zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego również ujmuje się w zysku lub stracie.

Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, jeżeli instrument zabezpieczający wygasa, zostaje sprzedany, rozwiązany lub wykonany, jeżeli zabezpieczenie przestaje spełniać kryteria rachunkowości zabezpieczeń lub gdy Grupa unieważnia powiązanie zabezpieczające. Każdą korektę wartości bilansowej zabezpieczanego instrumentu finansowego, do którego stosuje się metodę efektywnej stopy procentowej, poddaje się amortyzacji, a dokonane odpisy ujmuje się w zysku lub stracie. Amortyzacja może rozpocząć się od momentu dokonania korekty, jednakże nie później niż w momencie zaprzestania korygowania pozycji zabezpieczanej o zmiany wartości godziwej wynikające z zabezpieczanego ryzyka.

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie.

Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.

Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach, przeklasyfikowywane są z kapitału własnego do zysku lub straty w tym samym okresie lub okresach, w których nabyty składnik aktywów niefinansowych lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.

Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym netto za bieżący okres.

Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, gdy instrument zabezpieczający wygasł lub został sprzedany, jego wykorzystanie dobiegło końca lub nastąpiła jego realizacja, bądź gdy zabezpieczenie przestało spełniać warunki umożliwiające stosowanie wobec niego zasad rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku, łączny zysk lub strata na instrumencie zabezpieczającym, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym, są nadal wykazywane w kapitale własnym aż do momentu wystąpienia prognozowanej transakcji. Jeżeli Grupa przestała spodziewać się, że prognozowana transakcja nastąpi, wówczas zakumulowany w kapitale własnym łączny zysk lub strata netto są odnoszone do zysku lub straty netto za bieżący okres.

Zabezpieczenia udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym

Zabezpieczenie udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym, w tym zabezpieczenie pozycji pieniężnej, uznawanej za część udziałów w aktywach netto, ujmuje się podobnie do zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Zyski lub straty z tytułu instrumentu zabezpieczającego związane z efektywną częścią zabezpieczenia ujmuje się innych całkowitych dochodach natomiast zyski lub straty związane z nieefektywną częścią zabezpieczenia – ujmuje się w zysku lub stracie. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, kwotę zysków lub strat ujętą wcześniej w innych całkowitych dochodach przeklasyfikowuje się z kapitału własnego do zysków lub strat jako korektę wynikającą z przeklasyfikowania.

Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Koszt wytworzenia wyrobów gotowych i produkcji w toku obejmuje koszty bezpośrednie (głównie materiały i robociznę) powiększone o narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych.

Do wyceny stanu i rozchodów rzeczowych składników aktywów obrotowych przyjmuje się poniższe metody:

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej wyroby gotowe, półfabrykaty i produkty w toku produkcji prezentowane są w rzeczywistym koszcie wytworzenia.

Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Do kosztów wytworzenia nie zalicza się:

Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego w którym zostały poniesione.

Wartość rzeczowych składników majątku obrotowego, które utraciły swoje cechy użytkowe lub przydatność ustala się nie później niż na dzień bilansowy w cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania.

Cena sprzedaży netto składnika aktywów to możliwa do uzyskania na dzień bilansowy cena sprzedaży bez VAT i podatku akcyzowego, pomniejszona o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia oraz o koszty związane z przystosowaniem aktywu do sprzedaży i dokonaniem jej, powiększona o dotację przedmiotową.

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości oraz wynikające z wyceny wg cen sprzedaży netto zamiast wg cen zakupu (nabycia) lub kosztów wytworzenia zalicza się odpowiednio jako koszt okresu.

W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego, całkowite lub częściowe odtworzenie wartości zapasu zwiększa nie później niż na dzień bilansowy przychody operacyjne.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.

Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.

Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.

Kapitał własny

Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki Dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

Akcje Spółki Dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę Dominującą lub konsolidowane spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.

Pozostałe kapitały mogą obejmować:

W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami Walnego Zgromadzenia) oraz wynik finansowy bieżącego roku.

Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki Dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”.

Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.

Świadczenia pracownicze

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych obejmują następujące tytuły:

W Grupie nie są tworzone rezerwy z tytułu nagród jubileuszowych, ponieważ regulaminy wynagradzania pracowników obowiązujące w Grupie nie przewidują tego rodzaju wypłat.

Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie, pracownicy Spółek Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników.

Zgodnie z MSR 19 Grupa klasyfikuje odprawy emerytalne jako inne długoterminowe świadczenia pracownicze. Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu przyszłych wypłat odpraw emerytalnych jest szacowana przez niezależnego aktuariusza bądź samodzielnie przez daną Spółkę zgodnie z wymogami MSR 19. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych. Skutki wyceny na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych są ujmowane w wyniku w kosztach wynagrodzeń.

Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna.

Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:

Rezerwę na udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej prezentowane są w pozycji „Pozostałe rezerwy krótkoterminowe”.

Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.

Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.

Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy.

W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych w ramach alokacji kosztu połączenia zgodnie z MSSF 3 (patrz podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych).

Grupa prezentuje również informację o warunkowych zobowiązaniach z tytułu opłat leasingowych wynikających z umów leasingu operacyjnego.

Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.

Rozliczenia międzyokresowe

Grupa wykazuje w aktywach w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe” opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim czynsze najmu.

W pozycji „Rozliczeń międzyokresowych” zawartej w pasywach prezentowane są przychody przyszłych okresów, w tym również środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie środków trwałych, które rozliczane są zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe” oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Dotacje ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana.

Dotacja dotycząca danej pozycji kosztowej jest ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.

Dotacja finansująca składnik aktywów jest stopniowo ujmowana w wyniku jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów. Grupa Kapitałowa dla celów prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odejmuje dotacji od wartości bilansowej aktywów, lecz wykazuje dotacje jako przychody przyszłych okresów w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”.

Przychody ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne podatki związane ze sprzedażą (podatek akcyzowy). Przychody są ujmowane w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.

W przypadku sprzedaży z możliwością odkupu, Grupa wykorzystuje metodę ekspercką, która polega na szacowaniu prawdopodobieństwa odkupu na podstawie historycznych realizacji prawa żądania do odkupu dla umów, w których prawo to wygasło na moment analizy. W momencie sprzedaży, jeśli występuje prawdopodobieństwo odkupu, Grupa pomniejsza kwotę przychodów o wartość szacowanych odkupów. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów jest pomniejszony o oczekiwaną wartość produktu w momencie odkupu, uwzględniając jego oczekiwane zmniejszenie wartości na moment odkupu. Kwota, o którą pomniejszono przychody ujęta jest w bilansie jako zobowiązanie do odkupu, a kwota, o którą pomniejszono koszt sprzedaży produktów jako składnik aktywów (zapasy).

W Grupie nie występują przychody rozliczane inaczej, niż zgodnie z MSSF 15.

Sprzedaż towarów i produktów

Grupa sprzedaje przede wszystkim produkty takie jak: naczepy, przyczepy oraz zabudowy samochodowe. Ceny sprzedawanych towarów i produktów nie zawierają elementów wynagrodzenia zmiennego, a terminy płatności dla klientów indywidualnych nie przekraczają 14 dni, dla współpracujących dealerów nie przekraczają 90 dni, a w szczególnych przypadkach Grupa decyduje się na wydłużenie terminiu powyżej 90 dni.

Przychody ze sprzedaży towarów i produktów ujmowane są w momencie, gdy Grupa przekazała nabywcy kontrolę nad sprzedawanymi towarami i produktami.

Powyższy warunek jest spełniany z chwilą wystawienia faktury sprzedaży i przekazania jej odbiorcy a tym samym postawienia przedmiotu do jego dyspozycji i umożliwienia zarejestrowania pojazdu.

Sprzedaż usług

Do przychodów ze sprzedaży usług Grupy należą głównie: usługi serwisowe, marketingowe, pośrednictwa sprzedaży, dzierżawy. Ceny sprzedawanych usług nie zawierają elementów wynagrodzenia zmiennego, a terminy płatności nie przekraczają 31 dni.

Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia na rzecz klienta.

Powyższy warunek jest spełniany w momencie zakończenia realizacji usługi.

Koszty operacyjne

Koszty operacyjne są ujmowane w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.

Pozostała działalność operacyjna

Pozostałe przychody operacyjne obejmują:

Pozostałe koszty operacyjne obejmują:

Działalność finansowa

Przychody finansowe obejmują:

Koszty finansowe obejmują:

Odsetki i dywidendy

Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

Podatek dochodowy (wraz z podatkiem odroczonym)

Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.

Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień bilansowy.

Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Korekta błędu

Nie dotyczy.

Segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Emitenta kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług/wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.

Do głównych segmentów Grupy Kapitałowej należą następujące segmenty operacyjne:

Segment operacyjny Transport stanowi oferta ponad 60 typów pojazdów transportowych. Grupa posiada najszerszą ofertę asortymentową na krajowym rynku i jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo Grupa dostosowuje swoje produkty do indywidualnych potrzeb tak, by klienci mogli nabyć w jednym miejscu różne typy pojazdów transportowych. Oferta obejmuje m.in.:

Segment operacyjny Agro zajmuje się wdrażaniem do produkcji oraz sprzedażą grupy produktów przeznaczonych dla rolnictwa m.in.:

Segment operacyjny Serwis zajmuje się sprzedażą części zamiennych do naczep oraz świadczeniem usług z zakresu napraw:

Serwis Fabryczny Wielton dysponuje nowoczesnymi urządzeniami oraz daje możliwość wykorzystania zaplecza produkcyjnego fabryki Wielton. W skomplikowanych przypadkach korzysta również z pomocy działu konstrukcyjnego. Naprawy pojazdów transportowych i Agro wykonywane w serwisie fabrycznym gwarantują przywrócenie wysokiej jakości produktu zgodnej z normami ISO. Wielton S.A. posiada certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i BHP spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015, PN-EN ISO 14001:2004 i OHSAS 18001:2007. Certyfikat został nadany Spółce przez akredytowaną polską jednostkę certyfikującą UDT-CERT w zakresie: Projektowanie, produkcja, badania i rozwój, sprzedaż i serwis naczep, przyczep, zabudów pojazdów oraz innych wyrobów spawanych. Produkcja części zamiennych i usługi z nimi związaneSegment operacyjny „Usługi transportowe i spedycyjne” obejmuje świadczone przez spółkę zależną Wielton Logistic z siedzibą w Wieluniu, usługi transportowe pojazdami specjalizowanymi i uniwersalnymi. Spółka Wielton Logistic posiada licencję zezwalającą na wykonywanie usług transportowych w ruchu międzynarodowym.

Segment „Pozostałe” obejmuje działalność Grupy, która nie wchodzi w zakres wyżej wymienionych segmentów m.in. są to usługi i sprzedaż towarów.

W okresie dwunastu miesięcy 2020 roku nie wystąpiły zmiany w polityce rachunkowości Grupy w zakresie wyodrębniania segmentów operacyjnych oraz zasad wyceny przychodów, poza zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 15 opisanym w nocie 4.2, które zostały zaprezentowane w ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy.

W tabeli poniżej zaprezentowano informacje o przychodach, wyniku, istotnych pozycjach niepieniężnych segmentów operacyjnych.

Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Produkty transportu drogowego Produkty transportu Agro Serwis Usługi transportowe i spedycyjne Pozostałe Razem
Przychody od klientów zewnętrznych 1 667 303 74 199 52 367 1 179 22 253 1 817 302
Przychody ze sprzedaży ogółem, w tym: 1 667 303 74 199 52 367 1 179 22 253 1 817 302
- rozpoznane w momencie wykonania świadczenia 1 667 303 74 199 52 367 1 179 22 253 1 817 302
Wynik operacyjny segmentu* 27 738 -7 085 -506 1 042 4 236 25 425
Pozostałe informacje
Amortyzacja 51 869 3 762 1 571 770 1 053 59 025

*W wyniku operacyjnym segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści

Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Produkty transportu drogowego Produkty transportu Agro Serwis Usługi transportowe i spedycyjne Pozostałe Razem
Przychody od klientów zewnętrznych 2 198 329 73 871 59 253 1 859 9 875 2 343 188
Przychody ze sprzedaży ogółem, w tym: 2 198 329 73 871 59 253 1 859 9 875 2 343 188
- rozpoznane w momencie wykonania świadczenia 2 198 329 73 871 59 253 1 859 9 875 2 343 188
Wynik operacyjny segmentu 80 871 -4 803 3 260 640 604 80 572
Pozostałe informacje
Amortyzacja 47 189 2 554 1 257 854 295 52 148

*W wyniku operacyjnym segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.

Przychody Grupy w podziale na segmenty uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przekroju obszarów geograficznych w roku 2020 przedstawiają się następująco:

Kraj Transport Agro Serwis Usługi Transp. Pozostałe Razem
Austria 1 773 - - 4 - 1 777
Białoruś 19 879 - - - 3 19 882
Belgia 10 509 - 207 - - 10 716
Bułgaria 17 867 429 206 17 - 18 519
Burkina Faso 7 869 - - - - 7 869
Kanada 494 - - - - 494
Wybrzeże Kości Słoniowej 22 332 - 21 - - 22 353
Cypr 121 - - - - 121
Czechy 18 761 12 765 299 - 1 31 826
Dania 6 494 - - - - 6 494
Estonia 3 999 - 37 108 - 4 144
Francja 479 448 - 3 223 - - 482 671
Niemcy 110 632 15 620 13 760 2 38 140 052
Węgry 8 700 3 738 129 - - 12 567
Islandia 432 - - - - 432
Irlandia 488 - - - - 488
Włochy 55 319 - - 21 400 55 740
Japonia 9 712 - - - - 9 712
Łotwa 3 639 - 81 - - 3 720
Litwa 9 212 1 284 374 - - 10 870
Luksemburg 310 - - - - 310
Mali 3 524 - 61 - 7 383 10 968
Monako - - - - - -
Holandia 3 998 - - - - 3 998
Norwegia 4 643 - - 3 - 4 646
Pozostałe 18 858 2 173 350 - - 21 381
Polska 237 044 34 454 11 983 962 13 306 297 749
Portugalia 3 476 - - - - 3 476
Rumunia 33 116 1 433 290 - - 34 839
Rosja 149 998 - 6 - 945 150 949
Serbia 11 518 934 57 43 5 12 557
Słowacja 10 523 - 269 - 1 10 793
Słowenia - - - 18 - 18
Hiszpania - - - 1 - 1
Szwecja 10 051 1 368 83 - 13 11 515
Szwajcaria 53 096 - - 1 - 53 097
Turcja - - - - - -
Ukraina 31 647 - 1 - 156 31 804
Wielka Brytania 305 501 - 20 933 - - 326 434
Stany Zjednoczone 547 - - - - 547
SUMA 1 667 303 74 199 52 367 1 179 22 253 1 817 302

Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych zaprezentowano w przekroju obszarów geograficznych, które wyodrębniane są przez Grupę według kryterium lokalizacji klientów zewnętrznych.

Aktywa trwałe w kwocie 692 032 tys. zł (na 31.12.2020 rok) i 654 070 tys. zł (na 31.12.2019 rok) dotyczą wszystkich uzyskanych przychodów w przekroju obszarów geograficznych. Grupa nie analizuje szczegółowo przypisania tych aktywów do poszczególnych obszarów geograficznych. W związku z tym, że aktywa nie są wielkością analizowaną przez Zarząd Grupa ich nie ujawnia zgodnie z MSSF 8.23.

Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Przychody segmentów
Łączne przychody segmentów operacyjnych 1 817 302 2 343 188
Przychody ze sprzedaży 1 817 302 2 343 188
Wynik segmentów
Wynik operacyjny segmentów 25 425 80 572
Pozostałe przychody nie przypisane do segmentów 19 410 16 079
Pozostałe koszty nie przypisane do segmentów (-) -8 119 -6 964
Zysk na okazjonalnym nabyciu jednostki zależnej - -
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 37 017 89 687
Przychody finansowe 2 262 3 302
Koszty finansowe (-) -19 287 -12 515
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 19 992 80 474

*W wyniku operacyjnym segmentu „produkty transportu drogowego” i „produkty transportu Agro” uwzględniono otrzymane i oszacowane odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.

Pozostałe przychody oraz koszty operacyjne nie przypisane do segmentów operacyjnych zostały opisane w nocie 24.2 i 24.3.

Przychody osiągane przez Grupę ze sprzedaży poszczególnych grup produktów, usług oraz towarów i materiałów przedstawiają się następująco:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Produkty
Części zamienne wyprodukowane we własnym zakresie 21 123 21 884
Agro 73 998 73 161
Inne 17 112 17 606
Naczepy 1 124 019 1 489 556
Podkontenery i podwozia 58 834 80 329
Przyczepy 26 565 12 033
Wywrotki aluminiowe 113 383 158 402
Wywrotki stalowe 190 152 224 802
Zabudowy 34 194 60 214
Zestawy 32 936 51 604
Przychody ze sprzedaży produktów 1 692 317 2 189 589
Usługi
Usługi transportowe i spedycyjne 22 102 1 859
Usługa pośrednictwa -
Najem naczep 1 941 396
Refaktury 617 419
Dzierżawa nieruchomości 4 17
Obciążenia pracownicze 33 42
Usługa marketingowa 1 277 -
Usługi serwisowe 4 907 7 038
Prowizja handlowa 312 161
Pozostałe usługi 14 541 40 995
Przychody ze sprzedaży usług 45 739 50 927
Towary i materiały
Naczepy uniwersalne 23 730 57 134
Wywrotki aluminiowe -
Wywrotki stalowe -
Podwozia 183 567
Materiały 35 738 36 947
Towary 19 178 7 622
Pozostałe 417 402
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów 79 246 102 671
Przychody ze sprzedaży 1 817 302 2 343 188

Przejęcia oraz sprzedaż jednostek zależnych

W okresie od stycznia do grudnia 2020 roku nie miały miejsca przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi.

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i połączenia przedsięwzięć

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

Jednostki stowarzyszone są to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami.

Szczegółowe informacje o zasadach rachunkowości dotyczących jednostek stowarzyszonych opisane zostały w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku.

W 2020 roku Grupa nie posiadała jednostek stowarzyszonych.

Połączenia przedsięwzięć

Nie dotyczy.

Wartość firmy

W 2020 roku główny wpływ na prezentowaną w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej kwotę wartości firmy miała dokonana w 2018 roku transakcja przejęcia kontroli nad Lawrence David Ltd. Zmiany wartości bilansowej wartości firmy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje tabela:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Wartość brutto
Saldo na początek okresu 63 987 63 987
Połączenie jednostek - -
Sprzedaż jednostek zależnych (-) - -
Różnice kursowe netto z przeliczenia - -
Inne korekty - -
Wartość brutto na koniec okresu - -
Odpisy z tytułu utraty wartości
Saldo na początek okresu - -
Odpisy ujęte jako koszt w okresie - -
Różnice kursowe netto z przeliczenia - -
Inne zmiany - -
Stan odpisów aktualizujących na koniec okresu - -
Wartość firmy - wartość bilansowa na koniec okresu 63 987 63 987

Wartość firmy zaprezentowana w aktywach dotyczy przejęć następujących spółek zależnych:

31.12.2020 31.12.2019
OOO Wielton Ukraina 6 6
Lawrence David Ltd 63 981 63 981
Razem wartość firmy 63 987 63 987

W celu przeprowadzenia corocznego testu na utratę wartości, wartość firmy jest alokowana do ośrodków generujących środki pieniężne, będących jednocześnie odrębnymi segmentami operacyjnymi. Przyporządkowanie wartości firmy do poszczególnych segmentów przedstawia się następująco:

31.12.2020 31.12.2019
Produkty transportu drogowego 63 987 63 987
Razem wartość firmy 63 987 63 987
Stopa wzrostu Stopa dyskonta
od 01.01 do 31.12.2020 od 01.01 do 31.12.2019 od 01.01 do 31.12.2020 od 01.01 do 31.12.2019
Produkty transportu drogowego 2% 2% 11,5% 9,8%

Wartość odzyskiwalna ośrodka będącego równocześnie segmentem Produkty transportu drogowego wyniosła 63 987 tys. PLN

W odniesieniu do segmentu Produkty transportu drogowego Zarząd Spółki dominującej jest przekonany, że nie jest prawdopodobna taka zmiana kluczowych założeń przyjętych do oszacowania wartości użytkowej ośrodków, która skutkowałaby określeniem wartości odzyskiwalnej ośrodków poniżej ich wartości bilansowej. Szacunek opiera się na przygotowanej pięcioletniej projekcji przepływów pieniężnych. Prognoza przygotowana została na podstawie budżetów przygotowanych przez kierownictwo oraz historycznie obserwowanych dynamik poszczególnyh pozycji wynikowych.

Oszacowanie wartości użytkowej następującego segmentu: Produkty transportu drogowego jest podatne na zmianę stopy dyskonta oraz stopy wzrostu po okresie szczegółowej prognozy. Analizę wrażliwości szacunków na zmianę poczynionych założeń prezentuje poniższa tabela.

W tabeli zaprezentowano poziom stopy dyskonta, przy której wartość odzyskiwalna aktywów wchodzących do ośrodków zrówna się z ich wartością bilansową, przy czym pozostałe założenia przyjęte do ustalenia wartości użytkowej nie uległy zmianie. Podobnie zaprezentowany poziom stopy wzrostu określa wartość odzyskiwalną aktywów wchodzących do ośrodków na poziomie ich wartości bilansowej, przy niezmienionych pozostałych założeniach. Wpływ zmiany stopy dyskonta na kwotę ujętych odpisów aktualizujących wartość firmy omówiono również w rozdziale dotyczącym zasad rachunkowości w podpunkcie dotyczącym niepewności szacunków.

Stopa dyskonta Stopa wzrostu
Produkty transportu drogowego 21,4% 1,0%

W 2020 roku Grupa nie dokonała odpisu z tytułu utraty wartości firmy.

Wartości niematerialne

Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, relacje z klientami, oprogramowanie komputerowe, wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia bilansowego oddane do użytkowania prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania”.

Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Znaki towarowe Patenty i licencje Oprogramowanie komputerowe Koszty prac rozwojowych Pozostałe wartości niematerialne Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania Razem
Wartość netto na początek okresu 44 558 877 3 306 10 767 31 977 13 213 104 697
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną - - - - - - -
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) - 177 2 271 2 106 11 6 787 11 352
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) - - - - - -29 -29
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) - - - - - -4 565 -4 565
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) - - - - - - -
Amortyzacja (-) - -207 -1 431 -3 954 -2 748 - -8 340
Odpis z tytułu utraty wartości (-) - - - - - - -
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości - - - - - - -
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) 2 570 72 28 - 1 484 27 4 181
Wartość netto na koniec okresu 47 128 919 4 174 8 919 30 724 15 433 107 297
Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Znaki towarowe Patenty i licencje Oprogramowanie komputerowe Koszty prac rozwojowych Pozostałe wartości niematerialne Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania Razem
Wartość netto na początek okresu 44 084 949 2 727 9 688 33 953 11 967 103 368
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną - - - - - - -
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) - 107 1 664 5 076 - 8 101 14 948
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) - - - - - -6 -6
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) - - - - - -6 847 -6 847
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) - - - - - - -
Amortyzacja (-) - -171 -1 099 -3 997 -2 695 - -7 962
Odpis z tytułu utraty wartości (-) - - - - - - -
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości - - - - - - -
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) 473 -9 14 - 720 -1 1 197
Wartość netto na koniec okresu 44 558 877 3 306 10 767 31 977 13 213 104 697

Istotne pozycje wartości niematerialnych i prawnych w trakcie wytwarzania według stanu na 31 grudnia 2020 roku to:

Na podstawie przeprowadzonych analiz i budżetów, Zarząd nie stwierdził przesłanek do utraty wartości wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania oraz zakończonych prac rozwojowych.

Grupa Kapitałowa wykorzystuje w działalności składniki wartości niematerialnych, których okres użytkowania jest nieokreślony, tj. znaki towarowe (patrz punkt dotyczący zasad rachunkowości). Znaki towarowe nie są amortyzowane przez Grupę tylko podlegają testom na utratę wartości. Wartość księgowa znaków towarowych o nieokreślonym okresie użytkowania wyniosła 47 128 tys. zł; Grupa przeprowadziła analizę czynników zawartych w MSR i stwierdziła, iż nie ma przesłanek wskazujących ze okres ekonomicznej użyteczności jest określony. A tym samym nie następuje naliczenie amortyzacji. Natomiast co roku Grupa przeprowadza test na utratę wartości znaków towarowych.

W bieżącym okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa przeprowadziła coroczny test na utratę wartości tych składników, który nie wykazał konieczności objęcia ich odpisem aktualizującym.

Amortyzacja wartości niematerialnych została ujęta w skonsolidowanym rachunku zysków i strat w następujących pozycjach:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Koszt własny sprzedaży 4 450 4 632
Koszty ogólnego zarządu 1 083 772
Koszty sprzedaży 2 685 2 497
Inne koszty 122 61
Amortyzacja wartości niematerialnych razem 8 340 7 962

W 2020 roku Grupa nie dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku i 31 grudnia 2019 roku Grupa nie posiada wartości niematerialnych stanowiących zabezpieczenia zobowiązań Grupy.

Poczynione zobowiązania na rzecz dokonania zakupu wartości niematerialnych i prawnych:

Na koniec okresu bieżącego Na koniec okresu poprzedniego
Legat - oprogramowanie DMS 24 24
Razem 24 24

Rzeczowe aktywa trwałe

Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Grunty Budynki i budowle Maszyny i urządzenia Środki transportu Pozostałe środki trwałe Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania Razem
Wartość netto na początek okresu 74 666 157 164 113 036 30 927 10 675 76 545 463 013
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 3 419 18 847 7 139 848 30 253
Wartość netto na początek okresu po zastosowaniu MSSF 16 74 666 157 164 113 036 30 927 10 675 76 545 463 013
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) 921 9 457 26 522 18 694 2 619 66 751 124 964
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 888 666 751 6 259 212 8 777
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną -
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) -
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) - -139 -1 430 -2 588 337 -1 817 -5 637
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) - 32 1 -51 297 -51 265
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) -
Amortyzacja (-) - 1 321 11 850 -24 325 -9 296 -3 374 -519 -50 685
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 - 1 321 4 552 -152 -2 718 -519 -9 263
Odpis z tytułu utraty wartości (-) - -5
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości -
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) 2418 4 305 3 058 957 160 306 11 204
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 68 429 39 648 37 1 170
Wartość netto na koniec okresu 76 684 158 938 116 889 38 693 10 417 89 968 491 589
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 3 003 15 322 464 11 013 578 30 380
Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Grunty Budynki i budowle Maszyny i urządzenia Środki transportu Pozostałe środki trwałe Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania Razem
Wartość netto na początek okresu 66 255 159 202 89 403 24 233 10 882 66 925 416 900
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 3 218 21 602 - 5 380 - 416 30 617
Wartość netto na początek okresu po zastosowaniu MSSF 16 66 255 159 202 89 403 24 233 10 882 66 925 416 900
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) 8 210 8 601 46 637 15 003 2 686 86 535 167 672
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 617 777 - 3 693 - 752 5 839
Zwiększenia z tytułu przejęcia kontroli nad jednostką zależną - - - - - - -
Przeklasyfikowanie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży (-) - - - - - - -
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) - -190 -1 770 -1 322 -87 - -3 370
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) - - 396 293 15 -76 565 -75 862
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) - - - -
Amortyzacja (-) -486 -10 838 -22 163 -7 413 -2 971 -316 -44 186
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 -486 -4 342 - -1 814 - -316 -6 958
Odpis z tytułu utraty wartości (-) - - -54 - -7 - -62
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości - - - - - - -
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) 687 390 588 133 158 - 35 1 920
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 70 810 - -120 - -5 755
Wartość netto na koniec okresu 74 666 157 164 113 036 30 927 10 675 76 545 463 013
w tym:
wpływ zastosowania MSSF 16 3 419 18 847 - 7 139 - 848 30 253

W wartości rzeczowych aktywów trwałych zaprezentowano również aktywa z tytułu prawa do użytkowania bazowych składników aktywów, które byłyby prezentowane jako rzeczowe aktywa trwałe.

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i sprawozdania z sytuacji finansowej:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Koszt własny sprzedaży 40 724 37 298
Koszty ogólnego zarządu 5 533 4 453
Koszty sprzedaży 3 794 1 706
Cena nabycia (koszt wytworzenia) innych aktywów 634 729
Inne koszty - -
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych razem 50 685 44 186

W 2020 roku Grupa dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości w kwocie 5 tys. zł.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku rzeczowe aktywa trwałe o wartości bilansowej 241 374 tys. zł (2019 rok: 186 032 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 13.7.

Poczynione zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych:

Na koniec okresu bieżącego Na koniec okresu poprzedniego
Linia LogTech 1 988 2 340
Rozbudowa hali magazynowej i serwisu 1 833 1 833
Budowa hali do produkcji płyt chłodniczych 6 000 6 000
Prasa membranowa 2 505 2 311
System produkcji paneli chłodniczych 4 077 3 762
Prasa krawędziowa 11 995 11 069
Budowa hali oraz utwardzenie placu 5 531 9 831
Razem 33 929 37 147

W 2020 roku Grupa przeprowadziła weryfikację stawek amortyzacyjnych i nie dokonała zmian szacunkowych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych.

Nieruchomości inwestycyjne

Poniższa tabela przedstawia zmiany jakie miały miejsce w zakresie nieruchomości inwestycyjnych:

31.12.2020 31.12.2019
Wartość na początek okresu 3 350 3 350
Zwiększenia z tytułu połączenia jednostek - -
Zwiększenie z tytułu nabycia - -
Aktywowanie późniejszych nakładów - -
Sprzedaż spółki zależnej (-) - -
Zbycie nieruchomości (-) - -
Inne zmiany (reklasyfikacje, przeniesienia itp.) (+/-) -2 339 -
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) - -
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) - -
Wartość na koniec okresu 1 010 3 350

Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne w wartości historycznej. Na nieruchomości inwestycyjne składają się nieruchomości o wartości 884 tys. zł co do których Grupa nie ma jednoznacznie sprecyzowanego celu wykorzystania oraz nieruchomości o wartości 126 tys. zł nabyte 28 września 2018 roku które przeznaczone będą na sprzedaż lub do wynajmu. W roku 2020 nie zaobserwowano zmian na rynku nieruchomości powodujących, iż cena nabycia różni się od wartości godziwej. W okresie 4 kwartałów 2020 Spółka Dominująca przyjęła do ewidencji środków trwałych budynek na cele magazynowania o wartości 443 tys. zł.

Aktywa w leasingu

Leasing

W wartości rzeczowych aktywów trwałych, zapasach i nieruchomościach inwestycyjnych uwzględniono aktywa z tytułu prawa do użytkowania o następującej wartości bilansowej, które dotyczą następujących klas aktywów bazowych i które podlegały następującym odpisom amortyzacyjnym w 2020 roku:

Do najistotniejszych umów leasingu w trakcie realizacji w 2020 roku należy

Umowa Wartość początkowa Data zawarcia Data zakończenia Przedmiot umowy
B/O/LD/2018/05/0115, B/O/LD/2018/05/0189, B/O/2018/05/0191 2 430 403,86 PLN 05.2018 10.2023 sortownik, przenośniki rolkowe, system gantry
84675/08/2017/F, 86745/12/2017/F, B/O/LD/2018/01/0151, B/O/2018/01/0152, B/O/LD/2018/03/0016 10 300 415,66 PLN 04.2015-03.2018 03.2021-08.2023 maszyny i urządzenia spawalnicze, do obróbki metali, linie spawalnicze, suwnice
L/O/LD/2016/06/0031/002, L/O/LD/2016/06/0031/003 517 731,54 PLN 06.2016 03.2021 wózki widłowe
B/O/LD/2018/03/0014, B/O/2018/03/0015, B/O/LD/2018/05/0190 7 409 402,00 PLN 03.2018-05.2018 08.2023-10.2023 linie lakiernicze, kabina do lakierowania
B/O/LD/2016/07/0190, 191,192,193 waluta EUR; wartość początkowa: 1 188 558,4 PLN 01.08.2016 30.06.2021 ciągniki siodłowe 4 szt
B/O/LD/2017/07/0053, 54/001,54/002,79; B/O/LD/2018/06/008, B/O/LD/2018/06/0096, 97, 98 ,IDEA 141584,141590 2 067 799,28 PLN 10.07.2017-15.03.2018 31.10.2022 ciągniki siodłowe 6 szt
B/O/LD/2017/06/0188, IDEA LEASING 2639 245 000,00 PLN 30.06-24.10.2017 31.05.2022-30.09.2022 naczepa kurtynowa
20/008199 LM/20/03/033588 380 000 (95 000 PLN każdy) 20.02.2020 15.03.2023 ciągniki siodłowe 4 szt

Do najistotniejszych umów leasingu w trakcie realizacji w 2019 roku należy

Umowa Wartość początkowa Data zawarcia Data zakończenia Przedmiot umowy
B/O/LD/2018/05/0115, B/O/LD/2018/05/0189, B/O/2018/05/0191 2 430 403,86 PLN 05.2018 04.2023 sortownik, przenośniki rolkowe, system gantry
SA/LO/194637/2015, 84675/08/2017/F, 86745/12/2017/F, B/O/LD/2018/01/0151, B/O/2018/01/0152, B/O/LD/2018/03/0016 10 105 282,60LN 09.2017-03.2018 09.2020-02.2023 maszyny i urządzenia spawalnicze, do obróbki metali, linie spawalnicze, suwnice
L/O/LD/2016/06/0031/002, L/O/LD/2016/06/0031/003 517 731,54 PLN 06.2016 05.2020 wózki widłowe
B/O/LD/2018/03/0014, B/O/2018/03/0015, B/O/LD/2018/05/0190 7 409 402,00 PLN 03.2018-05.2018 02.2023-04.2023 linie lakiernicze, kabina do lakierowania
B/O/LD/2016/07/0190, 191,192,193 waluta EUR; wartość początkowa: 1 188 558,4 PLN 08.2016 06.2021 ciągniki siodłowe
B/O/LD/2017/07/0053, 54/001,54/002,79 IDEA 141584,141590 1 767 799,28 PLN 07.2017-11.2017 10.2022 ciągniki siodłowe
B/O/LD/2017/06/0188, IDEA LEASING 2639 245 000,00 PLN 30.06-24.10.2017 05.2022-09.2022 naczepa kurtynowa
Rok 2020
Klasa aktywów bazowych Liczba praw do uzytkowania Pozostałe okres leasingu (w latach) Średni pozostały okres leasingu (w latach) Liczba umów z opcją przedłużenia Liczba umów z opcją nabycia Liczba umów z opłatą zmienną uzależnioną od stawki Liczba umów z opcją wcześniejszego zakończenia
od do
Grunty 17 1 78 49 - - - -
Budynki i budowle 22 1 10 6 1 - - 1
Maszyny i urządzenia 3 1 3 2 - - - -
Środki transportu 102 1 6 2 21 10 - -
Pozostałe środki trwałe 3 1 3 2 - - - -
Nieruchomości inwestycyjne - - - - - - - -
Zapasy - - - - - - - -
Rok 2019
Klasa aktywów bazowych Liczba praw do uzytkowania Pozostałe okres leasingu (w latach) Średni pozostały okres leasingu (w latach) Liczba umów z opcją przedłużenia Liczba umów z opcją nabycia Liczba umów z opłatą zmienną uzależnioną od stawki Liczba umów z opcją wcześniejszego zakończenia
od do
Grunty 15 1 78 49 - - 1 1
Budynki i budowle 19 1 5 2 - - 6 5
Maszyny i urządzenia - - - - - - -
Środki transportu 91 1 7 2 13 20 53 1
Pozostałe środki trwałe 3 1 4 2 - - - -
Nieruchomości inwestycyjne - - - - - - - -
Zapasy - - - - - - - -

Działalność leasingową Grupy można podsumować w następującej tabeli 2020:

Wartość bilansowa prawa do użytkowania Umorzenie prawa do użytkowania
Stan na 31-12-2020 Klasa aktywów bazowych 31.12.2020 od 01.01 do 31.12.2020
Grunty 3 003 1 304
Budynki i budowle 15 322 4 634
Maszyny i urządzenia 464 104
Środki transportu 11 013 1 355
Pozostałe środki trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania 578 482
Nieruchomości inwestycyjne
Zapasy
30 380 7 879

Działalność leasingową Grupy można podsumować w następującej tabeli 2019:

Wartość bilansowa prawa do użytkowania Umorzenie prawa do użytkowania
Stan na 31-12-2019 Klasa aktywów bazowych 31.12.2019 od 01.01 do 31.12.2019
Grunty 3 419 416
Budynki i budowle 18 847 2 756
Maszyny i urządzenia
Środki transportu 7 139 1 934
Pozostałe środki trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania 848 320
Nieruchomości inwestycyjne
Zapasy
30 253 5 426

W 2020 roku Grupa nie zmieniła oszacowania okresu trwania umów leasingu.

Pozostające do spłaty przyszłe minimalne opłaty leasingowe według stanu na dzień bilansowy wynoszą:

Dane na 31-12-2020
do 1 roku od 1 roku do 5 lat powyżej 5 lat Razem
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe 15 094 30 346 1 964 47 404
Koszty finansowe (-) -437 -1 063 -43 -1 543
Wartość bieżąca (sprawozdawcza) przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu 14 656 29 283 1 922 45 861
Dane na 31-12-2019
do 1 roku od 1 roku do 5 lat powyżej 5 lat Razem
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe 15 870 30 400 2 314 48 584
Koszty finansowe (-) -520 -824 -47 -1 391
Wartość bieżąca (sprawozdawcza) przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu 15 351 29 576 2 267 47 193

Grupa nie ujmuje zobowiązań z tytułu leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość. Ponadto w wartości zobowiązań leasingowych nie ujmuje się warunkowych opłat leasingowych zależnych od czynników innych niż indeks lub stawka.

W 2020 roku koszty z tych tytułów wynosiły:

od 01.01 do 31.12.2020
Koszty odsetek 1 131
Leasing krótkoterminowy 4 777
Leasing aktywów o niskiej wartości 57
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu -
Razem koszty 5 965

W 2019 roku koszty z tych tytułów wynosiły:

od 01.01 do 31.12.2019
Koszty odsetek 2 033
Leasing krótkoterminowy 2 178
Leasing aktywów o niskiej wartości 48
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu -
Razem koszty 4 259

Całkowite wydatki z tytułu leasingu w 2020 roku wyniosły:

od 01.01 do 31.12.2020
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu 15 891
Spłata odsetek 1 131
Leasing krótkoterminowy 4 777
Leasing aktywów o niskiej wartości 57
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu
Inne wydatki -
Razem wydatki 21 856

Całkowite wydatki z tytułu leasingu w 2019 roku wyniosły:

od 01.01 do 31.12.2019
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu 13 208
Spłata odsetek 2 033
Leasing krótkoterminowy 2 178
Leasing aktywów o niskiej wartości 48
Zmienne opłaty leasingowe nieujęte w zobowiązaniach z tytułu leasingu
Inne wydatki -
Razem wydatki 17 467

W 2020 roku nie wystąpiły dochody z tytułu subleasingu aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe

Kategorie aktywów oraz zobowiązań

Kategorie aktywów oraz zobowiązań

Prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość aktywów odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

Na dzień 1 stycznia 2018 roku, pierwszego zastosowania MSSF 9, Grupa dokonała reklasyfikacji aktywów finansowych, wcześniej klasyfikowanych zgodnie z MSR 39:

Dane na 31-12-2020
Zamortyzo-wany koszt Wartość godziwa przez pozostałe całkowite dochody Wartość godziwa przez wynik finansowy Instrumenty pochodne zabezpiecza-jące Poza MSSF 9 Razem
Długoterminowe aktywa finansowe 4 072 - - 116 4 188
Należności 1 301 - - 116 1 417
Pochodne instrumenty finansowe - - - - - -
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe (w tym pożyczki) 2 771 - - - - 2 771
Krótkoterminowe aktywa finansowe 391 015 - - 29 54 082 445 126
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 299 631 - - - 54 082 353 714
Pochodne instrumenty finansowe - - - 29 - 29
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe (w tym pożyczki) 2 557 - - - - 2 557
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 88 827 - - - - 88 827
Kategoria aktywów finansowych razem 395 087 - 29 54 198 449 314
Dane na 31-12-2019
Zamortyzo-wany koszt Wartość godziwa przez pozostałe całkowite dochody Wartość godziwa przez wynik finansowy Instrumenty pochodne zabezpiecza-jące Poza MSSF 9 Razem
Długoterminowe aktywa finansowe 871 - - 130 1 001
Należności 870 - - 130 1 000
Pochodne instrumenty finansowe - - - - - -
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe (w tym pożyczki) 1 - - - - 1
Krótkoterminowe aktywa finansowe 325 141 - - 450 64 162 389 754
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 265 742 - - - 64 162 329 905
Pochodne instrumenty finansowe - - - 450 - 450
Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe (w tym pożyczki) 1 332 - - - - 1 332
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 58 067 - - - - 58 067
Kategoria aktywów finansowych razem 326 012 - 450 64 292 390 755

Wartość zobowiązań prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

Dane na 31-12-2020
ZWG-O ZWG-W ZZK IPZ Poza MSSF 9 Razem
Długoterminowe zobowiązania finansowe - - 295 331 - 36 968 332 299
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe) - - 254 681 - - 254 681
Leasing (długoterminowy) - - - - 31 205 31 205
Pochodne instrumenty finansowe - - - - - -
Pozostałe zobowiązania - - 40 650 - 5 763 46 413
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe - - 536 673 5 406 74 681 616 760
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - - 383 529 - 60 025 443 555
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe) - - 153 144 - - 153 144
Leasing (krótkoterminowy) - - - - 14 656 14 656
Pochodne instrumenty finansowe - - - 5 406 - 5 406
Kategoria zobowiązań finansowych razem - - 832 004 5 406 111 649 949 059
Dane na 31-12-2019
ZWG-O ZWG-W ZZK IPZ Poza MSSF 9 Razem
Długoterminowe zobowiązania finansowe - - 312 050 - 38 092 350 142
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe) - - 273 434 - - 273 434
Leasing (długoterminowy) - - - - 31 843 31 843
Pochodne instrumenty finansowe - - - - - -
Pozostałe zobowiązania - - 38 616 - 6 249 44 864
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe - - 497 115 883 52 277 550 275
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania - - 361 353 - 36 926 398 278
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe) - - 135 762 - - 135 762
Leasing (krótkoterminowy) - - - - 15 351 15 351
Pochodne instrumenty finansowe - - - 883 - 883
Kategoria zobowiązań finansowych razem - - 809 166 883 90 369 900 418

Należności i pożyczki

Od roku 2020 Grupa w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentuje odrębnie należności od pożyczek. Ujawnienia w zakresie należności zostały zaprezentowane w nocie 16.

Pożyczki w części długoterminowej pożyczki prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe, w części krótkoterminowej w pozycji Pozostałe krtótkoterminowe aktywa finansowe. Pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej w zakresie pożyczek przedstawia poniższa tabela.Ujawnienia w zakresie pożyczek zostały zaprezentowane w nocie 13.5.

Instrumenty pochodne handlowe

Grupa wykorzystuje instrumenty pochodne, by minimalizować ryzyko zmiany kursów walut, w których realizowana jest część transakcji sprzedaży i zakupu.

Część instrumentów pochodnych, pomimo iż od strony ekonomicznej zabezpieczają Grupę przed ryzykiem walutowym, nie stanowią formalnie zabezpieczenia w rozumieniu MSSF 9, w związku z tym traktowane są jako instrumenty przeznaczone do obrotu (instrumenty pochodne handlowe). Wszystkie instrumenty pochodne wyceniane są w wartości godziwej, ustalanej na podstawie danych pochodzących z rynku (kursy walut, stopy procentowe).

Rachunkowość zabezpieczeń

Grupa zarządza ryzykiem zmiany przepływów pieniężnych wynikających z transakcji w walutach obcych poprzez instrumenty pochodne FX Forward, transakcje FX Swap oraz w szczególnych przypadkach także inne instrumenty finansowe takie jak np. kredyty. Skutkiem ekonomicznym stosowania tych instrumentów jest zabezpieczenie ryzyka zmienności kursów walutowych. Grupa zawiązuje relacje zabezpieczające (zabezpieczenie przepływów pieniężnych), aby zredukować wpływ zmienności wyceny instrumentów finansowych na wynik finansowy, wynikający ze zmian kursów walut.

Grupa w ramach Polityki Zarządzania Ryzykiem Walutowym zdefiniowała poziom zabezpieczenia jako system limitów wewnętrznych (apetyt na ryzyko) z uwzględnieniem zmienności kursów walut na rynku wyznaczający poziom maksymalnej ekspozycji netto jako otwartej oraz ustaliła maksymalny poziom odchyleń kursów walutowych w ciągu dnia lub miesiąca.Dokonywane jest obligatoryjne zabezpieczenie pozostałej części ekspozycji. W braku odmiennych postanowień we właściwej strategii zabezpieczenie może być dokonywane do 100% otwartej pozycji.

Zabezpieczane może być ryzyko walutowe związane w szczególności związane z parami EUR/PLN I GBP/PLN.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiadała w swoim portfelu aktywne kontrakty forward na łączną kwotę:

Grupa posiada długą pozycję walutową w EUR i GBP z działalności operacyjnej wynikającą z nadwyżki przychodów ze sprzedaży w EUR i GBP lub indeksowanych do kursu EUR/PLN i GBP/PLN nad ponoszonymi kosztami operacyjnymi w EUR i GBP lub indeksowanymi do kursu EUR/PLN i GBP/PLN.

Grupa zakłada utrzymanie się w przyszłości trwałej nadwyżki przychodów ze sprzedaży w EUR i GBP nad ponoszonymi kosztami w EUR i GBP lub wzrostu tej nadwyżki wynikającej ze wzrostu biznesu Grupy w Europie Zachodniej.

Stosując strategię zabezpieczenia naturalnego jako narzędzia ograniczającego ekspozycję na ryzyko walutowe, Grupa pozyskuje również finansowanie w walucie odpowiadającej długiej pozycji walutowej z działalności operacyjnej.

W celu odzwierciedlenia w sprawozdaniu finansowym sposobu, w jaki finansowanie w walucie obcej ogranicza ekspozycję walutową, Grupa ustanawia powiazanie zabezpieczające w modelu zabezpieczenia przepływów pieniężnych.

Istotą zabezpieczenia jest neutralizacja wpływu różnic kursowych z tytułu spłaty finansowania w EUR lub GBP w powiązaniu z różnicami kursowymi od przychodów ze sprzedaży, a następnie zaprezentowanie efektu zabezpieczenia w przychodach/kosztach finansowych. W okresie objętym sprawozdaniem instrumentem zabezpieczającym są przyszłe przepływy pieniężne z tytułu spłat rat kapitałowych od zobowiązań kredytowych w EUR, zabezpieczające przyszłe przychody denominowane w EUR w kwocie 42 253 tys. EUR, przyszłe przepływy z tytułu spłaty zobowiązania w EUR, zabezpieczające przyszłe przychody denominowane w EUR w kwocie 2 098 tys. EUR i przyszłe przepływy z tytułu spłaty zobowiązania w GBP zabezpieczające przyszłe przychody denominowane w GBP w kwocie 6 041 tys. GBP.

W ramach ustanowionego powiązania planowane transakcje będą miały miejsce i będą miały wpływ na wynik netto w okresach spłaty poszczególnych rat kredytu i zobowiązania tj. od lutego 2021 roku do grudnia 2025 roku. Skumulowane różnice kursowe z wyceny w/w instrumentu zabezpieczającego w kwocie 21 496 tys. PLN (po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego 17 412 tys. PLN) (zmniejszenie kapitałów) zostały ujęte w bilansie w pozycji „Pozostałe kapitały”.

W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym wystąpiło przeniesienie kwot skumulowanych w kapitale jako zwiększenie wyniku netto w kwocie 1 371 tys. PLN (po uwzględnieniu odroczonego podatku dochodowego 1 111 tys. PLN). W związku z tym, iż zabezpieczenie nie było efektywne na poziomie finansowym rozpoznano kwotę 9 tys. PLN

Głównymi źródłami nieefektywności zabezpieczenia, co do których oczekuje się, że mogą mieć negatywny wpływ na powiązanie zabezpieczające w trakcie jego istnienia są: różnica między wyceną według średniego kursu NBP, a wyceną wewnętrzną banku, z którym Grupa zawarła instrument zabezpieczający, odległy termin rzeczywistego rozliczenia instrumentu oraz rozbieżność pomiędzy datą przepływu zabezpieczenia należności a datą zapadalności intrumentu zabezpieczającego.

Pozostałe aktywa finansowe

Stan na 31.12.2020
Pozostałe aktywa finansowe Krótkoterminowe Długoterminowe
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie:
Dłużne papiery wartościowe skarbowe - -
Dłużne papiery wartościowe komercyjne - -
Pożyczki 1 334 2 770
Pozostałe 1 223 1
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie 2 557 2 771
Stan na 31.12.2019
Pozostałe aktywa finansowe Krótkoterminowe Długoterminowe
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie:
Dłużne papiery wartościowe skarbowe - -
Dłużne papiery wartościowe komercyjne - -
Pożyczki 1 223 -
Pozostałe 109 -
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie 1 332 -

Udzielone pożyczki spełniają odpowiednie wymogi MSSF 9 i wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansowa pożyczek uważana jest za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota nr 13.8 dotycząca wartości godziwej).

Charakterystykę pożyczek przedstawia poniższa tabela:

Stan na koniec okresu bieżącego Waluta Wartość bilansowa w walucie Wartość bilansowa w PLN Oprocentowanie Termin spłaty
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem PLN - 1 006 WIBOR3M 05.11.2021
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem PLN - 223 WIBOR3M + marża 31.08.2021
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem EUR 600 2 770 EURIBOR12M + marża 01.06.2025
pożyczka ze stałym oprocentowaniem RUB - 86 marża stałe opracentowanie 31.12.2021
pożyczka ze stalym oprocentowaniem RUB 19 marża stałe oprocentowanie 31.10.2022
Pożyczki wg stanu na koniec okresu 4 104
Stan na koniec okresu poprzedniego Waluta Wartość bilansowa w walucie Wartość bilansowa w PLN Oprocentowanie Termin spłaty
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem PLN - 1 008 WIBOR3M 05.11.2020
pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem PLN - 215 WIBOR3M + marża 31.01.2021
Pożyczki wg stanu na koniec okresu 1 223

Zmiana wartości bilansowej pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:

31.12.2020 31.12.2019
Wartość brutto
Wartość brutto na początek okresu 11 499 2 071
Połączenie jednostek gospodarczych -
Kwota pożyczek udzielonych w okresie 2 887 100
Odsetki naliczone efektywną stopą procentową 102 35
Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-) -10 417 - 983
Sprzedaż jednostek zależnych (-) - -
Inne zmiany (reklasyfikacje, przeniesienia itp.) (+/-) -7 -
Różnice kursowe z przeliczenia (+/-) 39 -
Wartość brutto na koniec okresu 4 104 1 223
Odpisy z tytułu utraty wartości
Saldo na początek okresu - -
Odpisy ujęte jako koszt w okresie - -
Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-) - -
Odpisy wykorzystane (-) - -
Inne zmiany - -
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu - -
Wartość bilansowa na koniec okresu 4 104 1 223

Grupa nie dokonała odpisu aktualizującego wartość pożyczek.

Instrumenty kapitałowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Nie występują.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Nie występują.

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:

Zobowiązania długoterminowe 31.12.2020 31.12.2019
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu:
Kredyty w rachunku kredytowym 254 681 273 434
Kredyty w rachunku bieżącym -
Pożyczki długoterminowe -
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu 254 681 273 434
Długoterminowe kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem 254 681 273 434
Zobowiązania krótkoterminowe 31.12.2020 31.12.2019
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu:
Kredyty w rachunku kredytowym 33 146 16 749
Kredyty w rachunku bieżącym 112 205 119 013
Pożyczki krótkoterminowe 7 794 -
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu 153 144 135 762
Krótkoterminowe kredyty, pożyczki, instrumenty dłużne 153 144 135 762
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Grupa Kapitałowa nie zalicza żadnych instrumentów z klasy kredytów i pożyczek do zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik. Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej. Wartość godziwą kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych zaprezentowano w nocie nr 13.8.

Informacje dotyczące charakteru i zakresu ryzyka, na które narażona jest Grupa Kapitałowa z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych prezentuje poniższa tabela (patrz również nota nr 31 dotycząca ryzyk):

Dane na 31-12-2020

Wyszczególnienie Waluta Oprocentowanie Termin wymagalności Wartość bilansowa w walucie Wartość bilansowa w PLN Część krótkoterminowa Część długoterminowa
kredyty w rachunku bieżącym, obrotowe odnawialne PLN WIBOR1M + marża, WIBOR3M + marża 31.12.2021 14.12.2023 - 106 786 106 786 -
kredyt w rachunku kredytowym EUR EUR stała stopa 12.12.2025 34 153 156 739 20 393 136 346
kredyt w rachunku kredytowym PLN PLN WIBOR3M + marża 12.12.2025 - 61 315 7 980 53 335
kredyt w rachunku kredytowym EUR EUR EURIBOR3M + marża 12.12.2025 8 100 37 169 4 773 32 396
Caisse d’Epargne, kredyt inwestycyjny EUR marża 05.09.2027 2 701 12 463 1 685 10 778
Bpifrance DOS0062629/00, kredyt inwestycyjny EUR marża 31.03.2025 1 502 6 931 1 459 5 472
Bpifrance DOS0078400/00, kredyt inwestycyjny EUR marża 31.10.2025 1 581 7 296 1 459 5 837
Sparkasse VEST EUR marża nieokreślony 700 3 230 3 230 -
Sparkasse VEST EUR marża 30.11.2024 497 2 293 517 1 776
Sparkasse VEST EUR marża 30.01.2025 312 1 442 340 1 102
Sparkasse VEST EUR marża 30.10.2026 277 1 278 208 1 070
Sparkasse VEST EUR marża 30.12.2021 24 109 109 -
Sparkasse VEST EUR marża nieokreślony 11 52 52 -
Sparkasse VEST EUR marża 30.06.2025 500 2 308 577 1 731
National Bank EUR marża nieokreślony 211 975 975 -
HSBC GBP stopa bazowa + marża 01.2021* 226 1 161 1 161 -
HSBC HP GBP marża 01.01.2025 1 223 6 278 1 440 4 838
Razem 407 825 153 144 254 681

* Okres kredytowania został przedłużony do dnia 31.12.2021 roku. Zgodnie z zapisami umowy od dnia 01.01.2021 roku do 30.04.2021 roku limit wynosi 2 mln GBP a od 01.05.2021 limit 1 mln GBP.

Dane na 31-12-2019

Wyszczególnienie Waluta Oprocentowanie Termin wymagalności Wartość bilansowa w walucie Wartość bilansowa w PLN Część krótkoterminowa Część długoterminowa
kredyt w rachunku bieżącym PLN WIBOR1M + marża, WIBOR3M + marża 29.04.2020, 14.12.2023 - 114 540 114 540 -
kredyt w rachunku kredytowym EUR EUR stała stopa 12.12.2025 35 636 150 822 6 310 144 512
kredyt w rachunku kredytowym PLN PLN WIBOR3M + marża 12.12.2025 - 64 919 3 873 61 046
kredyt w rachunku kredytowym EUR EUR EURIBOR3M + marża 12.12.2025 8 556 36 199 1 921 34 278
Caisse d’Epargne, kredyt inwestycyjny EUR marża 27.02.2027 2 784 11 858 1 339 10 519
Bpifrance D0S0062629/00, kredyt inwestycyjny EUR marża 31.03.2025 1 581 6 733 1 010 5 723
Bpifrance DOS0078400/00, kredyt inwestycyjny EUR marża 31.10.2025 1 581 6 733 - 6 733
Sparkasse VEST EUR marża nieokreślony 494 2 105 2 105 -
Sparkasse VEST EUR marża 30.09.2023 610 2 596 436 2 160
Sparkasse VEST EUR marża 31.12.2024 386 1 644 301 1 343
Sparkasse VEST EUR marża 30.10.2026 321 1 368 180 1 188
Sparkasse VEST EUR marża 17.11.2021 48 205 97 108
Sparkasse VEST EUR marża nieokreślony 40 171 171 -
National Bank EUR marża nieokreślony 158 673 673 -
GEFA EUR marża nieokreślony 335 1 428 1 428 -
HSBC GBP stopa bazowa + marża 04.09.2020 19 96 96 -
HSBC HP GBP marża 01.01.2025 1 422 7 106 1 282 5 824
Razem 409 196 135 762 273 434

Zabezpieczenie spłaty zobowiązań

Zaciągnięte przez Grupę Kapitałową zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz z tytułu leasingu finansowego objęte są następującymi zabezpieczeniami spłaty (według stanu na dzień bilansowy):

Rodzaj zabezpieczenia 31.12.2020 31.12.2019
Hipoteka umowna łączna na nieruchomościach 922 500 772 500
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – maszynach i urządzeniach Wielton S.A. znajdujących się w następujących lokalizacjach: przy ul. Żołnierzy Niezłomnych 10A, 98-300 Wieluń; przy u. Fabrycznej 8, 98-300 Wieluń oraz przy ul. Rymarkiewicz 6, 98-300 Wieluń. 67 378 56 464
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – zapasach (materiałach, półproduktach i produktach w toku oraz produktach gotowych) Wielton S.A. 120 000 135 500
Przelew praw Wielton S.A. z Umów Handlowych 95 500 95 500
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Langendorf 8 159 8 159
Zastaw na aukcjach Wielton S.A. we Fruehauf i rachunku dywidendy prowadzonym dla Wielton S.A. (umowa z dn 14.12.2018) 93 568 93 568
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Viberti Rimorchi z dnia 11.01.2019 42 42
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w Lawrence David Limited (umowa z dn 14.12.2018) 129 788 129 788
Zastaw rejestrowy na Włoskich Aktywach tj. aktywach należących do Wielton Investment - 11 658
Umowa podporządkowania z dn 31.01.2019 18 459 8 517
Zastaw na wszystkich udziałach Wielton S.A. w OOO WIELTON (umowa z dn 29.04.2019) 116 116
Zastaw finansowy i rejestrowy na rachunkach bankowych prowadzonych dla Wielton S.A. - -
poręczenia z dnia 31.01.2019 Viberti Rimorchi, Fruehauf, Langendorf - -
poręczenia z dnia 29.04.2019 OOO WIELTON - -
pełnomocnictwo do rachunków - -
cesja z polisy, cesja z pożyczek udzielonych przez WIELTON - -
Gwarancja BGK 40 000 -
Hipoteka na nieruchomości Wirrigen 14 157 13 064
Hipoteka na nieruchomości Bahnhofstrasse 14 306 4 684
Przewłaszczenie zapasów i towarów na zabezpieczenie - -
Globalna cesja należności - -
Poręczenie KfW 9 230 -
Zastaw na przedsiębiorstwie oraz hipoteki na nieruchomościach Lawrence David (debenture) 169 988 166 053
Zastaw na przedsiębiorstwie oraz hipoteki na nieruchomościach Roscope Limited (debenture) 30 453 32 104
Poręczenie Roscope Limited na rzecz banku za wszystkie zobowiązania 20 531 19 988
Razem 1 754 175 1 547 705

Na 31 grudnia 2020 następujące aktywa Grupy Kapitałowej (w wartości bilansowej) stanowiły zabezpieczenie spłaty zobowiązań:

31.12.2020 31.12.2019
Wartości niematerialne 36 583 37 160
Hipoteka na nieruchomości - -
Rzeczowe aktywa trwałe, w tym w leasingu 241 374 186 032
Aktywa finansowe (inne niż należności) 231 673 231 673
Zapasy 199 448 208 820
Należności z tytułu dostaw i usług i inne 131 810 126 569
Środki pieniężne - -
Wartość bilansowa aktywów stanowiących zabezpieczenie razem 840 888 790 254

Na 31 grudnia 2020 roku Grupa nie naruszyła warunków umów kredytowych, pożyczek, innych instrumentów dłużnych lub nie otrzymała informacji o ich naruszeniu.

Pozostałe informacje dotyczące instrumentów finansowych

Informacja o wartości godziwej instrumentów finansowych

Wartość godziwa definiowana jest jako cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny.

Grupa Kapitałowa nie dokonywała wyceny aktywów i zobowiązań finansowych – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.

Przekwalifikowanie

Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.

Wyłączenie ze sprawozdania z sytuacji finansowej

Na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa Kapitałowa nie posiadała aktywów finansowych, których przeniesienia nie kwalifikują się do wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej.

Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej

Dane na 31-12-2020
Stan na początek okresu Spłata Zaciąg-nięcie Odsetki z ubiegłego roku Odsetki niezapła-cone Prowizje Przejęcie kontroli Nowy leasing Zakoń-czenie leasingu Zmiana kursów walut Inne Reklasy-fikacja Stan na koniec okresu
Długoterminowe
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 273 434 -2 111 1 734 -224 -165 - - - 10 023 - -28 012 254 681
Leasing 31 843 -12 079 7 178 - 349 - - 332 - 1 523 4 267 -2 209 31 205
Pochodne instrumenty
Krótkoterminowe
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 135 762 -72 869 54 574 -900 65 105 - - - 8 395 - 28 012 153 144
Leasing 15 351 -7 293 2 524 - 186 - 138 - 474 1 067 2 209 14 656
Pochodne instrumenty 883 - - - - - - - - 4 523 - - 5 406
Razem 457 273 -94 351 66 011 -900 376 -60 - 470 - 24 939 5 333 - 459 091
Dane na 31-12-2019
Stan na początek okresu Spłata Zaciąg-nięcie Odsetki z ubiegłego roku Odsetki niezapła-cone Prowizje Przejęcie kontroli Nowy leasing Zakoń-czenie leasingu Zmiana kursów walut Inne Reklasy-fikacja Stan na koniec okresu
Długoterminowe
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 236 982 - 45 890 - 11 -111 - - - -1 848 -179 -7 310 273 434
Leasing 14 055 -4 558 25 710 - -90 - - 2 193 - 721 - -6 189 31 843
Pochodne instrumenty - - - - - - - - - - - - -
Krótkoterminowe
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 125 841 -29 916 26 361 -39 -645 575 - 5 746 - 443 91 7 307 135 762
Leasing 6 602 -8 651 10 738 105 92 - - 173 -88 190 - 6 189 15 351
Pochodne instrumenty - - 883 - - - - - - - - - 883
Razem 383 480 -43 125 109 582 66 -632 464 - 8 112 -88 -494 -88 -3 457 273

Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony oraz podatek dochodowy

Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:

31.12.2020 31.12.2019
Saldo na początek okresu:
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 9 021 18 893
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 26 232 27 436
Podatek odroczony per saldo na początek okresu -17 211 -8 543
Zmiana wynikająca z wdrożenia MSSF 9 i MSSF 15
Zmiana stanu w okresie wpływająca na:
Wynik finansowy (+/-) 14 247 -8 491
Inne całkowite dochody (+/-) 2 685 -347
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną
Pozostałe (w tym różnice kursowe netto z przeliczenia) -1 519 170
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu, w tym: -1 798 -17 211
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 23 961 9 021
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego 25 759 26 232

Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego:

Dane za okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Opis Saldo na początek okresu Wynik finansowy Inne dochody całkowite Rozliczenie połączenia Różnice kursowe netto z przeliczenia Saldo na koniec okresu
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 20 752 14 687 2 685 - 734 38 859
Aktywa:
Wartości niematerialne 800 - - - 65 866
Rzeczowe aktywa trwałe 1 678 231 - - 146 2 055
Zapasy 3 080 183 - - -2 3 262
Należności z tytułu dostaw i usług 1 271 126 3 633 - 15 5 045
Inne aktywa 1 169 8 - - 153 1 331
Zobowiązania:
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 1 531 -273 - - 63 1 321
Rezerwy na świadczenia pracownicze 1 886 -54 - - 140 1 972
Pozostałe rezerwy 685 -124 - - -1 560
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 546 -109 - - -9 428
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 146 4 - - - 150
Inne zobowiązania 669 -69 - - -5 595
Inne:
Różnice pomiędzy podatkowym a bilansowym ujęciem przychodów -671 -2 - - - -672
Nierozliczone straty podatkowe 4 222 1 992 948 - 168 5 434
Aktywo od premii inwestycyjnej 3 739 12 773 - - - 16 513
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego 37 962 441 - - 2 253 40 655
Aktywa:
Wartości niematerialne 20 846 121 - - 48 21 015
Rzeczowe aktywa trwałe 12 619 -49 - - 2 092 14 662
Pochodne aktywa finansowe 1 -1 - - - -
Należności z tytułu dostaw i usług 2 037 402 - - 7 2 447
Inne aktywa 935 -38 - - - 897
Zobowiązania:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 808 -37 - - 46 817
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 537 65 - - 46 648
Inne zobowiązania 178 -23 - - 14 170
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu -17 210 14 247 2 685 - -1 519 -1 798
Dane za okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Opis Saldo na początek okresu Wynik finansowy Inne dochody całkowite Rozliczenie połączenia Różnice kursowe netto z przeliczenia Saldo na koniec okresu
Aktywa z tytułu podatku odroczonego 28 025 -7 113 -394 - 234 20 752
Aktywa:
Wartości niematerialne 117 691 - - -8 800
Rzeczowe aktywa trwałe 1 861 -176 - - -6 1 678
Zapasy 3 369 -291 - - 1 3 080
Należności z tytułu dostaw i usług 1 396 255 -394 - 13 1 271
Inne aktywa 936 -1 - - 234 1 169
Zobowiązania:
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 1 400 140 - - -9 1 531
Rezerwy na świadczenia pracownicze 1 710 193 - - -17 1 886
Pozostałe rezerwy 618 67 - - - 685
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 587 -70 - - 29 546
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne -7 152 - - - 146
Inne zobowiązania 1 205 -540 - - 5 669
Inne:
Różnice pomiędzy podatkowym a bilansowym ujęciem przychodów -671 - - - - -671
Nierozliczone straty podatkowe 5 363 -1 133 - - -9 4 222
Aktywo od premii inwestycyjnej 10 140 -6 401 - - - 3 739
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego 36 568 1 377 -47 - 64 37 962
Aktywa:
Wartości niematerialne 20 799 247 - - -200 20 846
Rzeczowe aktywa trwałe 12 593 -202 -47 - 275 12 619
Pochodne aktywa finansowe - 1 - - - 1
Należności z tytułu dostaw i usług 1 883 154 - - 1 2 037
Inne aktywa 625 309 - - - 935
Zobowiązania:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 168 646 - - -6 808
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 327 215 - - -5 537
Inne zobowiązania 173 7 - - -2 178
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu - 8 542 -8 491 -347 - -170 -17 210

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na poziomie sprawozdań finansowych spółek z Grupy pozycje aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy zaprezentowano per saldo.

Wielton S.A. posiada następujące aktualne zezwolenia i decyzje związane z prowadzeniem działalności na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Strefa):

Wielton S.A. wystąpił do Ministerstwa Rozwoju o przedłużenie terminu realizacji zezwolenia oraz decyzji o wsparciu do dnia 31 grudnia 2022 roku. Przy czym w przypadku zezwolenia nr 313, Wielton S.A. poniósł określoną w nim minimalną wielkość nakładów inwestycyjnych, a wydłużenie terminu poniesienia nakładów inwestycyjnych dotyczy możliwości zakończenia inwestycji wskazanych w ww. zezwoleniu. Do chwili publikacji niniejszego sprawozdania Ministerstwo Rozwoju nie wydało decyzji w sprawie przedłużenia terminu realizacji decyzji o wsparciu nr 6/2018 na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zapasy

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:

31.12.2020 31.12.2019
Materiały 137 829 172 579
Wyroby gotowe 124 005 120 535
- produkty sprzedane, które mogą podlegać odkupowi 3 228 932
Półprodukty i produkcja w toku 57 218 55 534
Towary 18 900 12 065
Wartość bilansowa zapasów razem 337 952 360 712

W 2020 roku Grupa Kapitałowa ujęła w działalności operacyjnej skonsolidowanego rachunku zysków i strat koszty sprzedanych zapasów oraz nieprzypisane pośrednie koszty produkcji łącznie w kwocie 1 607 956 tys. zł (2019 rok: 2 032 617 tys. zł).

Odpisy aktualizujące wartość zapasów, które w 2020 roku obciążyły koszty operacyjne skonsolidowanego rachunku zysków i strat wyniosły 5 479 tys. zł (2019 rok: 1 487 tys. zł).

31.12.2020 31.12.2019
Stan na początek okresu 6 302 6 642
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną - -
Odpisy ujęte jako koszt w okresie 5 479 1 189
Odpisy odwrócone w okresie (-) -600 -1 554
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) 481 25
Stan na koniec okresu 11 661 6 302

Na dzień 31 grudnia 2020 roku zapasy o wartości bilansowej 199 448 tys. zł (31.12.2019 roku: 208 820 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 13.7.

Rodzaj zabezpieczenia Okres bieżący Okres poprzedni
Zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy ruchomych – zapasach (materiałach, półproduktach i produktach w toku oraz produktach gotowych) Wielton S.A. 159 678 158 312
Zastaw na zapasach Grupa Langendorf - -
Zastaw na zapasach Lawrence David Limited (debenture) 39 770 50 508
Suma: 199 448 208 820

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Ze względu na wprowadzenie od roku 2020 Jednolitego Europejskiego Formatu Raportowania Grupa dokonała prezentacyjnej reklasyfikacji danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w zakresie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, traktując je jako elemnt należności. Odpowiednio zaprezentowano dane porównawcze.

Należności długoterminowe

31.12.2020 31.12.2019
Kaucje z tytułu usług budowlanych - -
Kaucje wpłacone z innych tytułów 43 62
Pozostałe należności 1 318 808
Odpisy aktualizujące wartość należności (-) -60 -
Należności długoterminowe bez czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów 1 301 870
Długoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe 116 130
Razem należności długoterminowe 1 417 1 000

Należności krótkoterminowe

31.12.2020 31.12.2019
Aktywa finansowe (MSSF 9):
Należności z tytułu dostaw i usług netto 293 550 260 193
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) -6 807 -5 106
Należności z tytułu dostaw i usług netto 286 743 255 087
Inne należności 12 372 10 571
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych (-) -217 -217
Należności ze sprzedaży aktywów trwałych 733 301
Pozostałe należności finansowe netto 12 888 10 655
Należności finansowe 299 631 265 742
Aktywa niefinansowe (poza MSSF 9):
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń 30 061 29 142
Przedpłaty i zaliczki 14 909 25 646
Pozostałe należności niefinansowe 70 124
Należności niefinansowe 45 040 54 912
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe bez czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów 344 672 320 655
Krótkoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe 9 042 9 250
Razem krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe 353 714 329 905

Na wartość 12 372 tys. zł wykazana w pozycji „Inne należności” składa się m.in. należność z tytułu oszacowanego odszkodowania w kwocie 12 000 tys. zł.

Wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (patrz nota nr 13.8).

Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości (patrz punkt 4.3) w punkcie „Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości”. Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2020 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego rachunku zysków i strat wyniosły:

Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Stan na początek okresu 5 323 3 931
Wpływ wdrożenia MSSF 9 - -
Odpisy ujęte jako koszt w okresie 1 821 1 571
Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-) -22 -
Odpisy wykorzystane (-) - -
Przejęcie kontroli nad jednostką zależną - -
Reklasyfikacja 3 -208
Inne zmiany -38 30
Stan na koniec okresu 7 086 5 323

Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie nr 31.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku należności o wartości bilansowej 131 810 tys. zł (31.12.2019 roku: 126 569 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 13.7.

Czynne rozliczenia międzyokresowe

Dane na dzień 31-12-2020
Rozliczenia międzyokresowe Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe:
Ubezpieczenia 2 215 2 215
Obsługa serwisowa 100 100
Asysta techniczna oprogramowania 908 908
Usługi reklamowe 32 32
Czynsze najmu 1 618 116 1 734
Wydatki socjalne 202 202
Koszt transportu 11 11
Podatek od nieruchomości 294 294
Pozostałe rozliczenia 3 662 3 662
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem 9 042 116 9 158
Dane na dzień 31-12-2019
Rozliczenia międzyokresowe Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe:
Ubezpieczenia 1 601 1 601
Obsługa serwisowa 539 539
Asysta techniczna oprogramowania 1 120 1 120
Usługi reklamowe 53 53
Czynsze najmu 1 797 130 1 927
Wydatki socjalne 2 374 2 374
Projekty realizowane na rzecz spółek zależnych 1 1
Koszt transportu 153 153
Podatek od nieruchomości 176 176
Pozostałe rozliczenia 1 435 1 435
Aktywa - rozliczenia międzyokresowe razem 9 250 130 9 380

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31.12.2020 31.12.2019
Rachunki bankowe 69 272 41 803
Rachunki bankowe walutowe 8 403 10 257
Gotówka w kasie 308 174
Depozyty krótkoterminowe 10 802 5 821
Pozostałe środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych 42 12
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 88 827 58 067

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa nie posiada środków pieniężnych podlegających ograniczeniom w dysponowaniu.

Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana

Zgodnie z przewidywaniami Zarządu Spółki dominującej planuje się dokonanie sprzedaży części aktywów ujętych w pozycjach nieruchomości inwestycyjnych oraz rzeczowych aktywach trwałych.

Aktywa 30.12.2020 31.12.2019
Rzeczowe aktywa trwałe 398 -
Nieruchomości inwestycyjne 1 898 -
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży 2 296 -

W ocenie Zarządu cena sprzedaż aktywa nie powinna istotnie odbiegać od wartości historycznej.

Kapitał własny

Kapitał podstawowy

Na dzień 31 grudnia 2020 roku kapitał podstawowy Wielton S.A. wynosił 12 075 tys. zł i dzielił się na 60 375 000 akcji o wartości nominalnej 0,20 zł każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone. W ciągu 2020 roku wartość kapitału Spółki nie uległa zmianie.

Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

31.12.2020 31.12.2019
Akcje wyemitowane i w pełni opłacone: - -
Liczba akcji na początek okresu 60 375 000 60 375 000
Emisja akcji dla programu płatności akcjami - -
Emisja akcji - -
Umorzenie akcji (-) - -
Liczba akcji na koniec okresu 60 375 000 60 375 000

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

W 2020 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wielton nie przeprowadziły emisji papierów wartościowych.

Pozostałe kapitały

Dane na dzień 31-12-2020
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży Instrumenty zabezpieczające przepływy pien. Zyski straty aktuarialne Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagr. Udział w innych dochodach całk. jednostek wycenianych metodą praw wł. Inne całkowite dochody razem Kapitał z wyceny programów płatności akcjami Rozliczenie transakcji połączenia w grupie Pozostałe kapitały razem
Saldo na początek okresu -37 112 - -816 - 4 055 - -33 873 - -445 -34 318
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program płatności akcjami) - - - - - - - - - -
Emisja opcji na akcje - - - - - - - - - -
Inne całkowite dochody brutto - - -20 491 - 12 137 - -8 354 - - -8 354
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-) - - 3 893 - - - 3 893 - - 3 893
Przeniesienie innych całkowitych dochodów do zysków zatrzymanych (-) - - - - - - - - - -
Wycena zobowiązania do odkupu pozostałych udziałów - - - - - - - - - -
Zmiana struktury grupy kapitałowej - - - - - - - - - -
Saldo na koniec okresu -37 112 - -17 413 - 16 192 - -38 333 - -445 -38 779
Dane na dzień 31-12-2019
Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży Instrumenty zabezpieczające przepływy pien. Zyski straty aktuarialne Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagr. Udział w innych dochodach całk. jednostek wycenianych metodą praw wł. Inne całkowite dochody razem Kapitał z wyceny programów płatności akcjami Rozliczenie transakcji połączenia w grupie Pozostałe kapitały razem
Saldo na początek okresu -37 112 - -1 503 - 2 102 - -36 513 - -445 -36 960
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program płatności akcjami) - - - - - - - - - -
Emisja opcji na akcje - - - - - - - - - -
Inne całkowite dochody brutto - - 848 - 1954 - 2 803 - - 2 803
Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-) - - -161 - - - -161 - - -161
Przeniesienie innych całkowitych dochodów do zysków zatrzymanych (-) - - - - - - - - - -
Wycena zobowiązania do odkupu pozostałych udziałów - - - - - - - - - -
Zmiana struktury grupy kapitałowej - - - - - - - - - -
Saldo na koniec okresu -37 112 - -816 - 4 055 - -33 873 - -445 -34 318

Programy płatności akcjami

Nie dotyczy.

Udziały niedające kontroli

Prezentowane w kapitale własnym Grupy udziały niedające kontroli odnoszą się do następujących jednostek zależnych:

31.12.2020 31.12.2019
Langendorf 5 123 6 188
Lawrence David 18 808 20 141
Udziały niedające kontroli razem 23 931 26 329

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu transakcji wpływających na strukturę Grupy oraz z tytułu rozliczenia dochodów całkowitych w części przypadającej na podmioty niekontrolujące, co prezentuje poniższa tabela:

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Saldo na początek okresu 26 329 25 590
Zmiana struktury Grupy (transakcje z podmiotami niekontrolującymi):
Objęcie kontroli - początkowe ustalenie udziałów niedających kontroli (+) - -
Sprzedaż jednostek zależnych poza Grupę - rozliczenie udziałów niedających kontroli (-) - -
Nabycie przez Grupę udziałów niedających kontroli (-) - -
Sprzedaż przez Grupę kapitałów jednostek zależnych na rzecz niekontrolujących, bez utraty kontroli (+) - -
Dochody całkowite:
Zysk (strata) netto za okres (+/-) -3 821 250
Pozostałe całkowite dochody za okres (po opodatkowaniu) (+/-) 1 423 489
Inne zmiany - -
Saldo udziałów niedających kontroli na koniec okresu 23 931 26 329

Świadczenia pracownicze

Koszty świadczeń pracowniczych

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Koszty wynagrodzeń 225 397 239 806
Koszty ubezpieczeń społecznych 52 700 57 504
Koszty innych świadczeń na rzecz pracowników 8 570 4 610
Koszty przyszłych świadczeń (rezerwa na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne) 4 432
Koszty świadczeń pracowniczych razem 286 667 306 352

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:

Dane na dzień 31.12.2020
Zobowiązania i rezerwy Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze 46 441 - 46 441
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń 11 749 - 11 749
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych 21 780 - 21 780
Rezerwy na niewykorzystane urlopy 12 911 - 12 911
Długoterminowe świadczenia pracownicze - 8 290 8 290
Rezerwy na nagrody jubileuszowe - - -
Rezerwy na odprawy emerytalne - 8 290 8 290
Rezerwy na pozostałe świadczenia - - -
Razem świadczenia pracownicze 46 441 8 290 54 731
Dane na dzień 31.12.2019
Zobowiązania i rezerwy Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze 44 805 - 44 805
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń 12 006 - 12 006
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych 19 549 - 19 549
Rezerwy na niewykorzystane urlopy 13 250 - 13 250
Długoterminowe świadczenia pracownicze - 7 235 7 235
Rezerwy na nagrody jubileuszowe - - -
Rezerwy na odprawy emerytalne - 7 235 7 235
Rezerwy na pozostałe świadczenia - - -
Razem świadczenia pracownicze 44 805 7 235 52 040

Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w poszczególnych Spółkach. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez niezależnego aktuariusza bądź samodzielnie przez daną Spółkę Grupy tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.

Podsumowanie świadczeń, kwotę rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:

Dane za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze Odprawy emerytalne Nagrody jubileuszowe Pozostałe Razem
Stan rezerw na początek okresu 7 235 - - 7 235
Zmiany ujęte w wyniku:
Koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia 152 - - 152
Koszty odsetek 255 - - 255
Ponowna wycena zobowiązania 1 246 - 1 246
Wypłacone świadczenia (-) -1 140 - - -1 140
Zmiany bez wpływu na wynik:
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych - - - -
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) 541 - - 541
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu 8 290 - 8 290
Dane za okres od 01.01.2019 do 31.12.2019
Rezerwy na inne długoterminowe świadczenia pracownicze Odprawy emerytalne Nagrody jubileuszowe Pozostałe Razem
Stan rezerw na początek okresu 6 476 - - 6 476
Zmiany ujęte w wyniku:
Koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia 404 - - 404
Koszty odsetek 504 - - 504
Ponowna wycena zobowiązania 683 - - 683
Wypłacone świadczenia (-) -771 - - -771
Zmiany bez wpływu na wynik:
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych - - - -
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) -61 - - -61
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu 7 235 - - 7 235

Wielton S.A. stosuje stopę dyskontową 1,4% - w oparciu o rynkową rentowność 10 – letnich obligacji skarbowych natomiast Fruehauf stopę dyskontową 0,77% - w oparciu o bony korporacyjne AA10+.

Jako długookresową, roczną stopę wzrostu wynagrodzeń przyjęto nominalnie w Wielton S.A. 3,5% natomiast we Fruehauf 1,2%.

W poniższej tabeli pokazano wpływ zmiany założeń w Wielton S.A. i Fruehauf na wartość zobowiązań z tytułu rezerw na odprawy emerytalne według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Wyszczególnienie Odprawy emerytalne
Wariant bazowy 7 706
Stopa dyskontowa +0,25% 7 455
Stopa dyskontowa -0,25% 7 969
Wzrost wynagrodzeń +0,25% 7 965
Wzrost wynagrodzeń -0,25% 7 457
Prawdopodobieństwo rezygnacji +0,25% 7 689
Prawdopodobieństwo rezygnacji -0,25% 7 716

Pozostałe rezerwy

Dane na dzień 31-12-2020
Rezerwy Krótkoterminowe Długoterminowe
Rezerwa na naprawy gwarancyjne 7 417 65
Rezerwa na używane pojazdy 1 143
Rezerwa na ochronę środowiska 280
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego 240
Rezerwa na prowizje handlowe 751
Rezerwa na usługi transportowe 68
Rezerwa na usługi prawne 958
Rezerwa na poniesione koszty 5 232
Rezerwa na inne usługi 453
Inne rezerwy 3 267
Pozostałe rezerwy razem 19 809 65
Dane na dzień 31-12-2019
Rezerwy Krótkoterminowe Długoterminowe
Rezerwa na naprawy gwarancyjne 7 105 60
Rezerwa na używane pojazdy 1 157 -
Rezerwa na ochronę środowiska 120 -
Rezerwa na badanie sprawozdania finansowego 33 -
Rezerwa na prowizje handlowe - -
Rezerwa na usługi transportowe
Rezerwa na usługi prawne 221 -
Rezerwa na poniesione koszty 1 320 -
Rezerwa na inne usługi 657 -
Inne rezerwy, 116 -
Pozostałe rezerwy razem 10 730 60

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Ze względu na wprowadzenie od roku 2020 Jednolitego Europejskiego Formatu Raportowania Grupa dokonała prezentacyjnej reklasyfikacji danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w zakresie biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, traktując je jako element zobowiązań. Odpowiednio zaprezentowano dane porównawcze.

Zobowiązania długoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

31.12.2020 31.12.2019
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych - -
Kaucje otrzymane - -
Inne zobowiązania finansowe 40 650 38 616
Pozostałe zobowiązania długoterminowe razem bez biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów 40 650 38 616
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów 5 763 6 249
Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 46 413 44 864

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

31.12.2020 31.12.2019
Zobowiązania finansowe (MSSF 9):
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 380 751 356 234
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych 52
Inne zobowiązania finansowe 2 778 5 067
Razem zobowiązania finansowe 383 529 361 353
Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9):
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń 31 547 18 525
Przedpłaty i zaliczki otrzymane na dostawy 17 875 11 354
Inne zobowiązania niefinansowe 5 11
Zobowiązania z tytułu oczekiwanych zwrotów 4 713 1 130
Krótkoterminowe bierne rozliczenia międzyokresowe 5 885 5 906
Razem zobowiązania niefinansowe 60 025 36 926
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania 443 555 398 278

Na wartość 2 778 tys. zł wykazaną w pozycji „Inne zobowiązania finansowe” składają się m.in. zobowiązania wekslowe w kwocie 2 085 tys. zł.

Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.

Bierne rozliczenia międzyokresowe

Dane na dzień 31-12-2020
Bierne Rozliczenia międzyokresowe Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Pasywa - rozliczenia międzyokresowe:
Dotacje otrzymane 5 878 5 763 11 641
Inne rozliczenia 7 7
Przychody przyszłych okresów
Bierne rozliczenia międzyokresowe razem 5 885 5 763 11 648
Dane na dzień 31-12-2019
Bierne rozliczenia międzyokresowe Krótkoterminowe Długoterminowe Razem
Pasywa - rozliczenia międzyokresowe:
Dotacje otrzymane 5 901 6 249 12 150
Inne rozliczenia 2 2
Przychody przyszłych okresów 3 3
Bierne rozliczenia międzyokresowe razem 5 906 6 249 12 155

W pozostałych przychodach operacyjnych ujęto rozliczenie dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do projektu „Opracowanie technologii produkcji kompletnej naczepy do przewozu żywności w warunkach chłodniczych o ulepszonych parametrach technicznych”, które w roku 2019 jak również 2020 wyniosło 204 tys. zł.

Ponadto, w 2016 roku Grupa otrzymała dotację w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na projekt: „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w zakresie innowacyjnych środków transportu” w wysokości 2 329 tys. zł. Dotacja pochodzi w 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a w 15% z Publicznych Środków Krajowych. Korzyść z tytułu dotacji ujmowana jest przez okres amortyzacji zakupionych środków trwałych. . W 2019 roku Grupa ujęła z tytułu rozliczenia dotacji pozostałe przychody operacyjne w kwocie 639 tys. zł.

W dniu 17 sierpnia 2017 roku Spółka podpisała z NCBR umowę o dofinansowanie projektu pt.: „Opracowanie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczepy typu furgon-chłodnia do przewozu towarów w warunkach chłodniczych” w ramach Programu sektorowego INNOMOTO finansowanego ze środków Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” POIR 2014-2020. Przedmiotem umowy jest realizacja badań przemysłowych i prac rozwojowych w zakresie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczepy typu furgon – chłodnia do przewozu towarów w kontrolowanych warunkach chłodniczych.

Projekt realizowany jest w trzech etapach prac badawczych i rozwojowych:

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 20 mln zł, z czego dofinansowanie realizacji prac badawczych i rozwojowych wynosi: 8,8 mln zł, co stanowi 44% całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Okres realizacji projektu: 1 czerwca 2017 roku – 31 maja 2019 roku, natomiast w 2019 roku wydłużono okres realizacji projektu do 31 maja 2022 rok. W wyniku wydłużenia realizacji prac rozwojowych wartość dotacji uległa zmianie i wynosi 8,3 mln zł co stanowi 41 % całkowitych wydatkow kwalifikowanych.

W 2019 roku otrzymano kwotę dotacji 3 803 tys. zł.

W dniu 27 marca 2019 roku Spółka podpisała z NCBR umowę o dofinansowanie projektu: „Opracowanie technologii hydroformowania wybranych elementów naczepy celem stworzenia innowacyjnej naczepy INNFLEXTRAILER” w ramach działania 1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Okres realizacji projektu: 1 styczeń 2019 roku – 31 sierpnia 2020 roku. W związku z akceptacją zmian przez NCBR realizacja projektu uległa wydluzeniu do 30 czerwca 2023WProjekt jest realizowany w trzech etapach prac badawczych i rozwojowych:

W 2020 roku otrzymano kwotę 234 tys. zł z czego w pozostałych przychodach operacyjnych ujęto kwotę 110 tys. zł.

Przychody i koszty operacyjne

Koszty według rodzaju

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Amortyzacja 59 025 52 148
Świadczenia pracownicze 286 666 306 352
Zużycie materiałów i energii 1 329 270 1 642 439
Usługi obce 13 675 105 034
Podatki i opłaty 15 677 15 714
Prace badawcze i rozwojowe ujęte jako koszt 49 277
Pozostałe koszty rodzajowe 10 208 13 235
Koszty wg rodzaju razem 1 714 571 2 135 200
Koszt sprzedanych towarów i materiałów 68 546 91 013
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) 28 844 61 839
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (-) -7 541 -4 486
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu 1 804 420 2 283 566
w tym koszty sprzedaży 102 215 125 131
w tym koszty ogólnego zarządu 73 245 82 503
w tym koszt własny sprzedaży 1 628 960 2 075 932

Pozostałe przychody operacyjne

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych 29 169
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności finansowych - -
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów - 1 554
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw 332 4
Otrzymane i oszacowane kary i odszkodowania 13 338 32 703
Dotacje otrzymane 17 131 1 187
Refundacja uczniów
Darowizny otrzymane 57 424
Opłaty sądowe 18 24
Licencje za używanie znaków towarowych - 275
Spisanie zaliczek na dostawy - 97
Pozostałe przychody operacyjne (inne) 1 351 591
Pozostałe przychody operacyjne razem 32 254 37 029

Po stronie pozostałych przychodów operacyjnych Grupy, w 2020 roku główną pozycję stanowiły otrzymane kary i odszkodowania Wielton S.A. w wysokości 13 093 tys. zł (w tym odszkodowania z tytułu szkody w utraconym majątku oraz szkody utraconych korzyści w wyniku pożaru w kwocie 12 543 tys. zł).

Ponadto w pozostałych przychodach operacyjnych istotna pozycję stanowiły dotacje otrzymane na wynagrodzenia z tytułu COVID w wysokości 16,3 mln zł .

Wykazana kwota odszkodowania nie wypełnia wnioskowanej za rok 2020 kwoty roszczenia. Nadwyżka pełnej kwoty odszkodowania nad kwotą ujętą w sprawozdaniu finansowym za rok 2020 będzie rozpoznana w przyszłych okresach sprawozdawczych adekwatnie do momentu otrzymania odszkodowania.

Po stronie pozostałych przychodów operacyjnych Grupy, w 2019 roku główną pozycję stanowiły otrzymane kary i odszkodowania Wielton S.A. w wysokości 31 546 tys. zł (w tym odszkodowania z tytułu szkody w utraconym majątku oraz szkody utraconych korzyści w wyniku pożaru w kwocie 31 250 tys. zł).

Natomiast w pozostałych kosztach operacyjnych uwzględniono w 2019 koszty likwidacji szkody w wysokosci 1 562 tys. zł , które w roku 2020 wyniosły 13 tys. zł.

Pozostałe koszty operacyjne

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych 5 62
Odpisy aktualizujące wartość należności finansowych 1 839 1 594
Odpisy aktualizujące wartość zapasów 4 915 1 189
Zapłacone kary i odszkodowania 223 613
Niedobory inwentaryzacyjne 145
Przekazane darowizny 87 -
Spisane przedawnione należności - -
Utylizacja materiałów 84 133
Opłaty sądowe 9 30
Koszty pozostałe - -
Koszty usług bankowych 250 343
Wyłudzenie internetowe - -
Zakończenie umowy leasingowej 6 6
Rekompensata za wcześniejsze rozwiązanie umowy z dealerem - -
Szkody w majątku trwałym - -
Likwidacja szkody - pożar 13 1 562
Zlecenia anulowane 13
Pozostałe koszty operacyjne (inne) 688 1 274
Pozostałe koszty operacyjne razem 8 119 6 964

Przychody i koszty finansowe

Przychody finansowe

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik:
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (lokaty) 214 134
Pożyczki i należności (odsetki) 115 46
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik 329 180
Zyski z wyceny oraz realizacja instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik:
Instrumenty pochodne handlowe
Instrumenty pochodne zabezpieczające 404 828
Zyski z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik 404 828
Różnice kursowe:
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 1 054 -671
Pożyczki i należności 20 209 -67
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu -26 543 2 809
Zyski (straty) (+/-) z tytułu różnic kursowych -5 280 2 071
Pozostałe przychody finansowe:
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności -
Inne przychody finansowe 6 809 224
Pozostałe przychody finansowe 6 809 224
Przychody finansowe razem 2 262 3 302

Grupa nie posiada aktywów oraz zobowiązań finansowych z kategorii wyznaczonych przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Wykazane zyski oraz straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik odnoszą się w całości do instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu. W pozostałych przychodach finansowych rozpoznano przychody z tytułu sprzedazy wierzytelności w wysokości 7 596 tys. zł

Koszty finansowe

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik:
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 1 131 1 362
Kredyty w rachunku kredytowym 5 778 6 017
Kredyty w rachunku bieżącym 2 846 2 648
Pożyczki (odsetki) 452 178
Dłużne papiery wartościowe -
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 158 449
Koszty odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik 10 365 10 655
Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik:
Instrumenty pochodne handlowe -
Instrumenty pochodne zabezpieczające 1 305 6
Akcje spółek notowanych -
Dłużne papiery wartościowe -
Jednostki funduszy inwestycyjnych -
Straty z wyceny oraz realizacji instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik 1 305 6
Różnice kursowe:
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty -514 348
Pożyczki i należności 903
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu -605
Różnice kursowe razem -514 645
Pozostałe koszty finansowe:
Straty z aktywów dostępnych do sprzedaży przeniesione z kapitału -
Odpisy aktualizujące wartość należności i pożyczek -
Odpisy aktualizujące wartość inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności -
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży -
Inne koszty finansowe 8 131 1 209
Pozostałe koszty finansowe 8 131 1 209
Koszty finansowe razem 19 287 12 515

Odpisy aktualizujące wartość należności dotyczących działalności operacyjnej ujmowane są przez Grupę Kapitałową jako pozostałe koszty operacyjne (patrz nota nr 24.3).W pozostałych kosztach finansowych ujęto sprzedaż wierzytelności w ramach realizacji kontraktu w wysokości 7 472 tys. zł.

Podatek dochodowy

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Podatek bieżący:
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy 8 032 15 051
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy -899 -88
Bieżący podatek dochodowy 7 133 14 963
Podatek odroczony:
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych -14 434 7 620
Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych -
Odroczony podatek dochodowy -14 434 7 620
Podatek dochodowy razem -7 300 22 583

Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19% od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przedstawia się następująco:

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Wynik finansowy brutto 19 992 80 474
Podatek dochodowy wg stawki krajowej Spółki dominującej (19%) 3 798 15 290
Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu:
Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) -147 3 412
Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) -596 -792
Dochodów wolnych od opodatkowania -2 698 -7 220
Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) 2 112 4 361
Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) -3 -
Nieujętego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) 78 -
Nieujętego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) 354 20
Korekty podatku za poprzednie okresy (+/-) 2 063 613
Korekta aktywa z poprzedniego okresu - -
Aktywa od premii inwestycyjnej -15 430 6 401
Aktualizacji aktywa od premii inwestycyjnej 2 657 -
Aktualizacja aktywa od premii inwestycyjnej dotycząca wydatków nie przyjętych do ŚT - 1 237
Zyski kapitałowe trwałe 164
Rozwiązanie aktywa od straty podatkowej -216 -738
Podatek od dywidendy -566
Obciążenie wyniku podatkiem dochodowym -7 300 22 583

Stawki podatkowe stosowane przez spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej kształtowały się na następującym poziomie:

Wyszczególnienie w okresie bieżącym w okresie poprzednim
Wielton S.A. 19% 19%
Wielton Logistic 19% 19%
Wielton Inwestment 19% 19%
OOO "Wielton" 20% 20%
Wielton Kazachstan 20% 20%
OOO "Wielton-Ukraina" 18% 18%
TJP "Wielton BY" 18% 18%
Wielton GmbH 31,925% 31,925%
Viberti Rimorchi s.r.l. (dawniej Italiana Rimorchi s.r.l.) 32,32% 32,32%
Fruehauf Expansion SAS* - -
Fruehauf SAS 33,33% 33,33%
Langendorf GmbH 33,15% 33,15%
Langendorf Service GmbH 33,15% 33,15%
Langendorf Service Potsdam 31,75% 31,75%
Langendorf Polska 19% -
SFL GmbH & Co KG 17,325% 17,325%
Wielton Africa 25,00% 25,00%
Lawrence David 19% 19%
Roscope Ltd. 19% 19%

Zysk na akcję i wypłacone dywidendy

Zysk na akcję

Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych występujących w danym okresie.

Przy wyliczeniu zarówno podstawowego jak i rozwodnionego zysku (straty) na akcję Grupa stosuje w liczniku kwotę zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego tzn. nie występuje efekt rozwadniający wpływający na kwotę zysku (straty).

Przy kalkulacji rozwodnionego zysku na akcję w mianowniku wzoru uwzględniany jest rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje.

Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.

31.12.2020 31.12.2019
Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru
Średnia ważona liczba akcji zwykłych 60 375 000 60 375 000
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych 60 375 000 60 375 000
Działalność kontynuowana
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 31 113 57 642
Podstawowy zysk na akcję z działalności kontynuowanej 0,52 0,95
Rozwodniony zysk na akcję z działalności kontynuowanej 0,52 0,95
Działalność zaniechana
Działalność kontynuowana i zaniechana
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 31 113 57 642
Podstawowy zysk na akcję 0,52 0,95
Rozwodniony zysk na akcję 0,52 0,95

Dywidendy

W dniu 7 lipca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, działając zgodnie z art. 395 § 2 pkt. 2 Kodeksu spółek handlowych, postanowiło zysk netto Wielton S.A. za 2019 rok w kwocie 30 782 tys. zł przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy Spółki.

Transakcje z podmiotami powiązanymi

Podmioty powiązane z Grupą Kapitałową obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone, jednostki zależne wyłączone z obowiązku konsolidacji oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez właścicieli Spółki dominującej.

Informacje podstawowe

Jednostka dominująca

Nie występuje.

Podmiot sprawujący ostateczną kontrolę

Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak – nie sporządzają publicznie sprawozdania finansowego.

Pozostałe podmioty powiązane

Do najważniejszych pozostałych podmiotów powiązanych Grupa zalicza:

Nierozliczone salda należności oraz zobowiązań zazwyczaj regulowane są w środkach pieniężnych.

Nie występują zobowiązania warunkowe wobec podmiotów powiązanych.

Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym

Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu Spółki Dominującej oraz spółek zależnych. Wynagrodzenie kluczowego personelu w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyniosło:

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze 4 417 4 407
Świadczenia z tyt. rozwiązania stosunku pracy - -
Płatności w formie akcji własnych - -
Pozostałe świadczenia 828 465
Świadczenia na rzecz personelu kierowniczego 5 244 4 871

Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Spółki dominującej przedstawiono w nocie nr 34.

Grupa Kapitałowa nie udzieliła kluczowemu personelowi kierowniczemu żadnych pożyczek w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.

W 2020 roku Grupa nie dokonała sprzedaży ani zakupu od podmiotów kontrolowanych przez kluczowy personel kierowniczy.

Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi, nie konsolidowanymi jednostkami zależnymi oraz pozostałymi podmiotami powiązanymi

Grupa nie posiada inwestycji w jednostkach zależnych wyłączonych z obowiązku konsolidacji

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty przychodów ze sprzedaży oraz należności od jednostek pozostałych podmiotów powiązanych:

Przychody operacyjne od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Sprzedaż do:
Jednostki dominującej - -
Jednostki zależnej - -
Jednostki stowarzyszonej - -
Wspólnego przedsięwzięcia - -
Kluczowego personelu kierowniczego 1
Pozostałych podmiotów powiązanych 2 555 3 763
Razem 2 555 3 764
Należności 31.12.2020 31.12.2019
Należności od:
Jednostki dominującej - -
Jednostki zależnej - -
Jednostki stowarzyszonej - -
Wspólnego przedsięwzięcia - -
Kluczowego personelu kierowniczego - -
Pozostałych podmiotów powiązanych 2 429 1 400
Razem 2 429 1 400

Nie dokonywano odpisów aktualizujących wartość należności od podmiotów powiązanych, w związku z czym nie ujęto z tego tytułu w wyniku żadnych kosztów.

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty zakupów oraz zobowiązań wobec jednostek stowarzyszonych, zależnych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:

Zakup - koszty, aktywa od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
Zakup od:
Jednostki dominującej - -
Jednostki zależnej - -
Jednostki stowarzyszonej - -
Wspólnego przedsięwzięcia - -
Kluczowego personelu kierowniczego - -
Pozostałych podmiotów powiązanych 20 460 20 464
Razem 20 460 20 464
Zobowiązania 31.12.2020 31.12.2019
Zobowiązania wobec:
Jednostki dominującej - -
Jednostki zależnej - -
Jednostki stowarzyszonej - -
Wspólnego przedsięwzięcia - -
Kluczowego personelu kierowniczego - -
Pozostałych podmiotów powiązanych 2 429 3 454
Razem 2 429 3 454

Aktywa oraz zobowiązania warunkowe

Wartość zobowiązań warunkowych według stanu na koniec poszczególnych okresów przedstawia się następująco:

31.12.2020 31.12.2019
Gwarancje udzielone:
wobec pozostałych jednostek 907 -
wobec powiązanych jednostek 21 915 19 988
Zobowiązania warunkowe razem 22 822 19 988

W 2020 roku Wielton S.A. ani spółki z Grupy Kapitałowej Wielton nie udzielały innych gwarancji z wyjątkiem gwarancji o których mowa poniżej.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku obowiązywała, wystawiona w dniu 10 lutego 2020 roku przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski Spółkę Akcyjną (PKO BP S.A.) na zlecenie WIELTON S.A., na rzecz podmiotu spoza Grupy, gwarancja dobrego wykonania umowy w wysokości 147 750,00 EUR. Gwarancja została wystawiona w imieniu Wielton S.A. w oparciu o umowę kredytu bilateralnego RCF A udzielonego przez PKO BP S.A., pomniejszając tym samym dostępny limit kredytu RCF A o kwotę udzielonej gwarancji. W dniu 10 czerwca 2020 roku za zgodą stron okres obowiązywania gwarancji uległ wydłużeniu. Okres obowiązywania gwarancji wygasł 31 stycznia 2021 roku.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania obowiązuje wystawiona w dniu 23 marca 2020 roku przez włoski bank Banca Nazionale del Lavoro SpA gwarancja fiskalna na rzecz włoskiego urzędu skarbowego w oparciu o regwarancję BNP PARIBAS Bank Polska S.A., na zlecenie Wielton S.A., w wysokości 48 692,55 EUR na zabezpieczenie odzyskania zwróconego VAT-u. Gwarancja została wystawiona w imieniu Wielton S.A. w oparciu o umowę kredytu bilateralnego RCF A udzielonego przez BNP PARIBAS Bank Polska S.A., pomniejszając tym samym dostępny limit kredytu RCF A o kwotę udzielonej gwarancji. Okres obowiązywania regwarancji wygasa w pierwszym kwartale 2024 roku.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania obowiązuje wystawiona w 2014 roku gwarancja w kwocie 300.000,00 EUR udzielona przez Langendorf GmbH na zabezpieczenie zobowiązań Langendorf Service GmbH wynikających z zawartej na czas nieokreślony umowy ramowej na finansowanie zakupu pojazdów użytkowych (umowa finansowania stocku), pomiędzy GEFA Gesellschaft für Absatzfinanzierung mbH oraz Langendorf Service GmbH. Gwarancja wygaśnie wraz z wygaśnięciem umowy, którą zabezpiecza.

W 2020 roku Wielton S.A. a także spółki z Grupy Kapitałowej Wielton nie udzielały innych poręczeń z wyjątkiem poręczeń o których mowa poniżej.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku obowiązywało poręczenie w wysokości 4 mln GBP udzielone przez Roscope Limited na rzecz HSBC na zabezpieczenie umowy kredytu obrotowego zaciągniętego przez Lawrence David Limited w dniu 4 września 2018 roku wraz z późniejszymi zmianami. Na dzień 31.12.2020 roku kwota limitu wynosiła 4 mln GBP. Zgodnie z aneksem do umowy od 01 stycznia 2021 roku do 30 kwietnia 2021 roku kwota limitu została zmniejszona do 2 mln GBP a od 01 maja 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku kwota limitu wynosić będzie 1 mln GBP (tym samym kwota poręczenia na dzień przekazania niniejszego sprawozdania wynosi 2 mln GBP i ulegnie zmniejszeniu od 01 maja 2021 roku wraz ze zmnieszeniem limitu). Okres obowiązywania poręczenia upływa z dniem okresu obowiązywania umowy kredytowej.

W 2020 roku oraz do chwili obecnej obowiązują poręczenia udzielone w dniu 31 stycznia 2019 roku przez spółki zależne Fruehauf SAS, Langendorf GmbH, Viberti Rimorchi S.r.l. oraz w dniu 29 kwietnia 2019 roku przez spółkę zależną OOO Wielton (każda z osobna zwana dalej jako Poręczyciel i łącznie jako Poręczyciele) wobec Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Kredytodawcy) na zabezpieczenie terminowego wykonania przez każdego kredytobiorcę (innego niż ten Poręczyciel) wszystkich jego zobowiązań z tytułu umowy kredytu z dnia 14 grudnia 2018 roku z późniejszymi zmianami (Umowa kredytów), o której szczegółowe informacje zamieszczone są w Sprawozdaniu finansowym Wielton S.A. za okres 12 miesięcy od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020, Dodatkowe informacje i objaśnienia 18 Informacja o instrumentach finansowych Spółki te zobowiązały się wobec Kredytodawców, że dokonają zapłaty poręczonego zobowiązania niezwłocznie na żądanie w przypadku, gdy którykolwiek kredytobiorca (inny niż ten Poręczyciel) nie zapłaci w terminie jakiejkolwiek kwoty należnej na podstawie Umowy kredytów. Łączna odpowiedzialność Poręczycieli z tytułu udzielonych poręczeń ograniczona jest, w stosunku do każdego Kredytodawcy, do kwoty stanowiącej 150% sumy zaangażowań poszczególnych Kredytodawców. Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania jedynym kredytobiorcą jest Wielton S.A.. Poręczenia obejmują także odpowiedzialność Poręczycieli za wszelkie długi przyszłe kredytobiorców, jakie mogą powstać na podstawie lub w związku z Umową kredytów. Jednakże w zakresie długów przyszłych każde poręczenie jest terminowe i obejmuje jedynie długi przyszłe kredytobiorców, które powstaną do dnia 14 grudnia 2028 roku.

Przy czym:

Utrata wartości kapitału.

Jeżeli Langendorf GmbH będzie w stanie wykazać, że w dniu, gdy stał się stroną Umowy kredytów, udzielenie poręczenia skutkowało obniżeniem wartości aktywów netto poniżej wartości jego zarejestrowanego kapitału zakładowego (zwiększeniem brakującego deficytu zarejestrowanego kapitału zakładowego) z naruszeniem postanowień rozdziału 30 GmbHG (takie zdarzenie określane będzie jako „Utrata Wartości Kapitału”), wówczas Kredytodawcy mogą zażądać wypłaty z tytułu poręczenia od Langendorf GmbH tylko w zakresie, w jakim nie wystąpi Utrata Wartości Kapitału.

Rozliczenie kosztów poręczeń udzielonych przez spółki z Grupy Kapitałowej Wielton na rzecz Wielton S.A. oraz Lawrence David nastąpi wraz z wygaśnięciem przedmiotowego instrumentu zabezpieczającego. Koszt obsługi nie będzie odbiegał od obowiązujących warunków rynkowych.

Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

Grupa Kapitałowa narażona jest na ryzyko związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 13.1. Grupa wrażliwa jest na następujące ryzyka:

Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę Dominującą, w bliskiej współpracy z zarządzającymi spółkami zależnymi. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.

Zawarte przez Spółkę dominująca instrumenty pochodne mają charakter zabezpieczenia przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami MSSF 9 (instrumenty pochodne zabezpieczające). Wpływ stosowanej rachunkowości zabezpieczeń na pozycje skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz innych pozostałych całkowitych dochodów całkowitych przedstawiono w nocie nr 13.4.

Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.

Ryzyko rynkowe

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Blisko 70% ogółu transakcji po stronie sprzedaży zrealizowanych przez Spółkę Dominującą w 2020 roku było przeprowadzonych bądź indeksowanych w EUR oraz ponad 16% ogółu transakcji po stronie sprzedaży zrealizowanych przez Spółkę Dominującą w 2020 roku było przeprowadzonych bądź indeksowanych w GBP. Transakcje między podmiotami w Grupie realizowane były w EUR, GBP oraz w PLN (w przypadku Wielton Logistic transakcje w EUR stanowią mniejszość wobec transakcji w PLN). Zagraniczne spółki zależne, dla których walutą funkcjonalną jest EUR lub GBP, nie są narażone na ryzyko walutowe. Pozostałe spółki Grupy przeprowadzają transakcje z klientem końcowym w walucie lokalnej kraju siedziby spółek, a z uwagi na to, że rozliczają swoje zobowiązania wobec Wielton w EUR stąd identyfikowane jest ryzyko takich par walutowych, jak RUB/EUR, UAH/EUR i BYN/EUR.

Po stronie zakupów materiałów i usług, udział transakcji realizowanych w EUR sięgnął ponad 49% i w 63% pokrył ekspozycję EUR po stronie przychodów (hedging naturalny). Dodatkowo przychody znajdują pokrycie w ekspozycji kredytów zaciągniętych w EUR. Grupa ma wyraźną pozycję eksportera charakteryzującą się długą odkrytą pozycją walutową. Z powyższego wynika, że ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe wynika z zagranicznych transakcji sprzedaży, które zawierane są przez jednostkę dominującą w EUR, a przez pozostałe spółki w walucie lokalnej. Grupa na bieżąco monitoruje i przeprowadza kalkulację miar ryzyka. Strategia zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym na rok 2021 zakłada zabezpieczanie odpowiedniej części ekspozycji przyszłych przepływów walutowych kontraktami forward z odpowiednio przyjętym, kilkumiesięcznym tenorem.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:

Dane na dzień 31.12.2020
EUR USD GBP RUB Po przeliczeniu
Aktywa finansowe (+)
Pożyczki
Pozostałe aktywa finansowe
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe 27 821 8 651 173 145
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 249 1 1 136
Zobowiązania finansowe (-)
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne - 46 253 -214 047
Leasing finansowy - 162 -750
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe - 29 391 -80 -1 183 -135 863
Razem - 47 736 1 8 571 -1 183 -176 379
Dane na dzień 31.12.2019
EUR USD GBP RUB Po przeliczeniu
Aktywa finansowe (+)
Pożyczki - - - - -
Pozostałe aktywa finansowe - - - - -
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe 38 555 - 7 174 - 199 963
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 2 393 1 29 - 10 312
Zobowiązania finansowe (-)
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne -46 192 - - - -196 710
Leasing finansowy -274 - - - -1 166
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe -38 490 -70 -98 -1 676 -164 227
Razem -44 008 -69 7 106 -1 676 -151 829

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa posiada pochodne instrumenty finansowe (aktywa oraz zobowiązania finansowe), które stanowią dla Grupy ekspozycję na ryzyko walutowe.

Instrumenty pochodne narażone na ryzyko walutowe przedstawia poniższa tabela:

Dane na dzień 31.12.2020
Wartość bilansowa PLN EUR USD GBP RUB
Aktywa finansowe (+) 29 - - -
Zobowiązania finansowe (-) -4 148 - -1 257 -
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem -4 120 - -1 257 -
Dane na dzień 31-12-2019
Wartość bilansowa PLN EUR USD GBP RUB
Aktywa finansowe (+) 449 - -883 -
Zobowiązania finansowe (-) - - - -
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem 449 - -883 -

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyceny aktywów oraz zobowiązań finansowych wyrażonych w EUR i innych walutach obcych i jej wpływ na wynik finansowy. Wpływ par walutowych innych niż EUR/PLN, GBP/PLN jest nieistotny.

Analiza wrażliwości wyceny obrazuje efekt potencjalnego wzrostu lub spadku kursu EUR/PLN, GBP/PLN, RUB/PLN o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni bilansowe.

Należy wziąć pod uwagę, że instrumenty pochodne walutowe kompensują efekt wahań kursów, a zatem przyjmuje się, że ekspozycja na ryzyko wyceny dotyczy instrumentów finansowych (należności i zobowiązań w walucie) posiadanych przez Grupę na poszczególne dni bilansowe i jest korygowana o pozycję w instrumentach pochodnych w postaci kontraktów forward stanowiących podstawowy instrument zabezpieczający w ramach polityki zabezpieczń Grupy.

Dane na dzień 31.12.2020
Wpływ na wynik finansowy EUR USD GBP RUB Inne Razem
Wzrost kursu walutowego (+10%) -41 830 -4 652 -6 -46 488
Spadek kursu walutowego (-10%) 41 830 4 652 6 46 488
Dane na dzień 31.12.2019
Wpływ na wynik finansowy EUR USD GBP RUB Inne Razem
Wzrost kursu walutowego (+10%) -20 644 - 3 551 -11 - -17 105
Spadek kursu walutowego (-10%) 20 644 - -3 551 11 - 17 105

Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień bilansowy.

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych:

Charakterystykę powyższych instrumentów, w tym oprocentowanie zmienną oraz stałą stopą procentową, przedstawiono w notach nr 13.2, 13.6 oraz 12.1.

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego w odniesieniu do potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 1 p.p.. Kalkulację przeprowadzono na podstawie zmiany średniej stopy procentowej obowiązującej w okresie o (+/-) 1% oraz w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych wrażliwych na zmianę oprocentowania tj. oprocentowanych zmienną stopą procentową.

Dane na dzień 31.12.2020
wpływ na wynik wpływ na inne dochody całkowite
Wzrost stopy procentowej (+1%) -4 118 0,00
Spadek stopy procentowej (-1%) 4 118 0,00
Dane na dzień 31.12.2019
wpływ na wynik wpływ na inne dochody całkowite
Wzrost stopy procentowej (+1%) -4 145 -
Spadek stopy procentowej (-1%) 4 145 -

Ryzyko kredytowe

Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kred`ytowe określana jest poprzez wartość bilansową następujących aktywów finansowych i zobowiązań pozabilansowych:

31.12.2020 31.12.2019
Pożyczki 4 104 706
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe 299 631 265 742
Pochodne instrumenty finansowe 29 449
Papiery dłużne - -
Jednostki funduszy inwestycyjnych - -
Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych - -
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 88 827 58 067
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń 24 24
Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem 392 615 324 989

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu, opisany w zasadach rachunkowości w nocie 4.3.

Dotychczas stosowane zasady rachunkowości i informacje o ryzyku kredytowym są przedstawione w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 roku w nocie 4.3.

Klasyfikacja aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu do poszczególnych stopni modelu utraty wartości została przedstawiona poniżej:

MSSF 9 31.12.2020 MSSF 9 31.12.2019
Stopień 1 Stopień 2 Stopień 3 Razem Stopień 1 Stopień 2 Stopień 3 Razem
Wartość bilansowa brutto:
- Udzielone pożyczki 4 104 - - 4 104 706 - - 706
- Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 88 827 - - 88 827 58 067 - - 58 067
Wartość bilansowa (MSSF 9) 92 931 - - 92 931 58 773 - - 58 773

Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko kredytowe (wynikające np. z branży, regionu lub struktury odbiorców). Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności.

W ocenie Zarządu Spółki Dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są zaległe nie zostały objęte odpisem z tytułu utraty wartości na poszczególne dni bilansowe i można je uznać za aktywa o dobrej jakości kredytowej.

Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, pod kątem zalegania oraz strukturę wiekową należności zaległych nie objętych odpisem przedstawiają poniższe tabele:

Dane na dzień 31.12.2020
Należności krótkoterminowe Bieżące Zaległe Razem
Należności z tytułu dostaw i usług 220 335 73 215 293 550
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) -222 -6 585 -6 807
Należności z tytułu dostaw i usług netto 220 113 66 630 286 743
Pozostałe należności 13 105 - 13 105
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) -217 - -217
Pozostałe należności netto 12 888 - 12 888
Należności razem 233 001 66 330 299 631
Dane na dzień 31.12.2019
Należności krótkoterminowe Bieżące Zaległe Razem
Należności z tytułu dostaw i usług 151 832 108 360 260 193
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) -69 -5 037 -5 106
Należności z tytułu dostaw i usług netto 151 764 103 324 255 087
Pozostałe należności 10 872 - 10 872
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) -217 - -217
Pozostałe należności netto 10 655 - 10 655
Należności razem 162 419 103 324 265 742

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W konsekwencji szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania oraz lokalizacji geograficznej dłużnika. Szacunek odpisu jest oparty na modelu, który wykorzystuje uproszczoną analizę grupową dla jednorodnego portfela i został zaprojektowany dla należności z tytułu dostaw i usług. Model wykorzystuje dane o fakturach wystawionych w ciągu 3-5 lat przed datą analizy w celu stworzenia macierzy odpisów, która ustala współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla określonych opóźnień płatności, tj. okresów przeterminowania. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania zostaną użyte do obliczenia odpisu dla całego portfela należności.

Proces szacowania odpisów dla poszczególnych opóźnień płatności rozpoczyna się analizą spłat faktur z okresu ostatnich 3-5 lat i wymaga użycia danych z księgi odbiorców. Model analizuje kwotę każdej faktury i wylicza “macierz migracji”, tj. procent należności przechodzących do kolejnego przedziału wiekowania lub przeterminowania. Na podstawie matematycznych operacji (tj. mnożenia macierzy) zaimplementowanych w modelu, wyliczane są współczynniki niewypełnienia zobowiązania dla daty powstania należności (tj. gdy wystawiana jest faktura) oraz dla każdego kolejnego przedziału przeterminowania. SzOczekiwana Strata Kredytowa (“ECL”) jest liczona przy użyciu następującego wzoru:

Oczekiwana strata kredytowa=Prawdopodobieństwo utraty wartości x Ekspozycja na moment utraty wartości x Strata w przypadku utraty wartości.

Kraj sprzedawcy/ Region sprzedawcy Należności brutto z tytułu dostaw i usług bieżące zaległe do 90 dni zaległe od 91 do 180 dni zaległe od 181 do 360 dni zaległe powyżej 360 dni Razem
Polska Wartość 42 043 9200 392 1 457 2 220 55 312
%ECL 0,005% 0,09% 0,53% 0,59% 19,77%
UE Wartość 153 925 22 127 33 542 1 419 1070 212 083
%ECL 0,02% 0,23% 0,34% 10,02% 43,57%
Europa Wschodnia Wartość 15 659 169 0 954 78 16 860
%ECL 0,39% 3,8% 0,00% 17,31% 0,00%
Pozostałe Wartość 8 512 0 0 382 205 9 099
%ECL 0,61% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%

Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych, pożyczek udzielonych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za nieistotne ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki.

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w notach nr 13.2 oraz 16.

Ryzyko płynności

Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności tj. utraty zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków, w tym poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów i operacje na kapitale pracującym). W roku 2020 Grupa utrzymywała swoją zdolność do regulowania bieżących zobowiązań i utrwalała silną pozycję finansową w perspektywie długoterminowej.

Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:

Dane na dzień 31.12.2020
do 6 m-cy 6 do 12 m-cy 1 do 3 lat 3 do 5 lat powyżej 5 lat Przepływy razem przed zdyskontowaniem
Kredyty w rachunku kredytowym 17 498 17443 102 311 124 963 - 262 215
Kredyty w rachunku bieżącym 88 170 28 132 5 984 - 122 285
Pożyczki 24 941 1 568 12 978 2 191 41 677
Dłużne papiery wartościowe - - - - - -
Leasing finansowy 4 305 1 743 10 407 - - 16 455
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe 440 581 1 313 - - - 441 894
Ekspozycja na ryzyko płynności razem 575 495 50 199 131 679 127 154 884 527
Dane na dzień 31.12.2019
do 6 m-cy 6 do 12 m-cy 1 do 3 lat 3 do 5 lat powyżej 5 lat Przepływy razem przed zdyskontowaniem
Kredyty w rachunku kredytowym 1 338 13 483 99 056 150 409 - 264 286
Kredyty w rachunku bieżącym 121 299 2 509 13 957 1 031 - 138 795
Pożyczki 3 377 1 295 31 190 2 278 130 38 271
Dłużne papiery wartościowe - - - - - -
Leasing finansowy 3 839 1 636 9 618 - - 15 093
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe 404 987 296 - - - 405 283
Ekspozycja na ryzyko płynności razem 534 840 19 218 153 821 153 718 130 861 727

W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu, stąd prezentowane kwoty mogą odbiegać od ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Na poszczególne dni bilansowe Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:

31.12.2020 31.12.2019
Przyznane limity kredytowe 181 988 172 030
Wykorzystane kredyty w rachunku bieżącym 62 682 117 585
Wolne limity kredytowe w rachunku bieżącym 119 306 54 445

Zarządzanie kapitałem

Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Grupę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.

Grupa monitoruje wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia. Zakłada się, że poziom tego wskaźnika nie może być niższy niż 1,25.

Ponadto by monitorować zdolność obsługi długu, Grupa oblicza wskaźnik długu netto (tj. zobowiązań z tytułu leasingu, kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych odsetkowych pomniejszonych o stan środków pieniężnych) do EBITDA (wynik z działalności operacyjnej powiększony o koszty amortyzacji). Grupa zakłada utrzymanie wskaźnika długu netto do EBITDA na poziomie nie wyższym niż 4,5.

Grupa dopuszcza modyfikację poziomów powyżej przywołanych wskaźników w przypadku akcji akwizycyjnych finansowanych długiem, w ramach poziomów wskaźników ujętych jako kowenanty w umowach kredytowych.

Powyższe cele Grupy pozostają w zgodzie z wymogami narzuconymi przez umowy kredytowe, które zostały szczegółowo przedstawione w nocie nr 13.6.

Zarówno Grupa jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:

Przepływy** 31.12.2020 31.12.2019
Środki pieniężne na początek okresu 58 067 36 294
Inwestycje w aktywa pieniężne na początek okresu 1 223 2 071
Operacyjne przepływy gotówkowe 149 194 108 143
Wydatki inwestycyjne (bez nakładów inwestycyjnych finansowanych z kredytów inwestycyjnych, leasingu, dotacji, odszkodowania z tytułu umów ubezpieczenia oraz sprzedaży aktywów) 68 780 29 731
Wypłaty z zysku na rzecz akcjonariuszy - 19 924
Obsługa długu**
Raty kapitałowe od kredytów i leasingów z wyłączeniem kwot głównych, które mogą być ponownie pociągnięte 31 256 21 993
Odsetki od leasingów 1 131 2 033
Odsetki i prowizje od kredytów 9 076 8 666
Wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia 3,37 2,96
EBITDA:
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 37 017 89 687
Amortyzacja 59 025 52 148
EBITDA 96 042 141 835
Dług:
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne 407 825 409 197
Leasing finansowy 45 861 47 193
Środki pieniężne 88 827 58 067
Dług netto 364 859 398 323
Wskaźnik długu netto do EBITDA 3,80 2,81

*wartości zawierają zanualizowane dane Lawrence David

**Dane za okres kolejnych 12 miesięcy kończący się w dacie bilansowej

We wszystkich okresach wskaźniki mieściły się na zakładanych przez Grupę poziomach.

Zdarzenia po dniu bilansowym

Zmiana zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W dniu 12 lipca 2017 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. udzieliła Wielton S.A. zezwolenia nr 313 na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Podstrefie Wieluń. W jego ramach Spółka realizuje projekt inwestycyjny na terenie Strefy obejmujący rozbudowę mocy produkcyjnych istniejących zakładów produkcji i montażu, budowę i rozbudowę magazynów, budowę centrum obsługi klienta i wyposażenie powstałej infrastruktury w innowacyjny park technologiczno-maszynowy, zakup i montaż urządzeń, wyposażenia i oprogramowania. Zgodnie z zezwoleniem inwestycja miała się zakończyć w terminie do dnia 31 grudnia 2020 roku. O szczegółach zezwolenia Spółka poinformowała w raporcie bieżącym nr 19/2017 z dnia 12 lipca 2017 roku.

W dniu 18 stycznia 2021 roku Wielton S.A. otrzymał decyzję Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie zmiany zezwolenia nr 313. Na mocy ww. decyzji, na wniosek Spółki, termin zakończenia inwestycji przedłużono do dnia 31 grudnia 2022 roku. Spółka wnioskowała o powyższą zmianę m.in. z powodu skutków pandemii COVID-19 oraz ograniczeń wynikających z wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego i związanych z tym czynników utrudniających realizację prac w ramach inwestycji. Pozostałe warunki zezwolenia nr 313 nie uległy zmianie. O zmianie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie ŁSSE Wielton S.A. poinformował w raporcie nr 1/2021 z dnia 18 stycznia 2021 roku.

Podpisanie aneksu do umowy kredytowej w zakresie finansowania Grupy Wielton

W grudniu 2018 roku Wielton S.A. (“Spółka”) zawarł umowę kredytową w zakresie finansowania Grupy Wielton z konsorcjum banków, w którego skład wchodzą Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (Kredytodawcy). O umowie tej Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 23/2018 z dnia 14 grudnia 2018 roku.

Umowa ta była kilkakrotnie aneksowana, m.in. w dniu 24 lipca 2020 roku oraz w dniu 22 grudnia 2020 roku. Szczegóły tych aneksów przedstawiono w niniejszym rozdziale w punkcie Istotne umowy.

W dniu 20 stycznia 2021 roku Wielton S.A. podpisał z Kredytodawcami kolejny aneks (techniczny) do Umowy, przedłużający do dnia 31 stycznia 2021 roku termin na pozyskanie wsparcia finansowego w wysokości co najmniej 50 mln zł w postaci kapitału podporządkowanego względem wierzytelności stron finansowania.

Ponadto w aneksie Kredytodawcy oświadczyli, że ich intencją jest uzyskanie decyzji kredytowych oraz zgód korporacyjnych pozwalających na podpisanie w ww. terminie nowego aneksu do Umowy na mocy którego m.in. strony uregulują warunki finansowania Spółki oraz odroczą termin ewentualnego jej dokapitalizowania do dnia 15 grudnia 2021 roku, przy czym dokapitalizowanie będzie wymagane wyłącznie w przypadku przekroczenia poziomu wskaźnika Zadłużenia Netto/ EBITDA powyżej 4,5 na koniec drugiego kwartału 2021 roku. Z uwagi na konieczność pozyskania wspomnianych zgód, powyższe oświadczenie Kredytodawców nie stanowi ich zobowiązania do zawarcia aneksu o tej treści w terminie do 31 stycznia 2021 roku.

O zawarciu ww. aneksu Wielton S.A. poinformował w dniu 20 stycznia 2021 roku w raporcie bieżącym nr 2/2021.

Ostatecznie w dniu 29 stycznia 2021 roku Wielton S.A. podpisał z Kredytodawcami aneks do Umowy, na mocy którego anulowano dotychczasowy, bezwarunkowy obowiązek dokapitalizowania Spółki w postaci podwyższenia kapitału, wyemitowania obligacji zamiennych na akcje lub zaciągnięcia długu podporządkowanego względem wierzytelności stron finansowania. W to miejsce, podpisany aneks wprowadził warunkowy obowiązek dokapitalizowania Spółki w postaci podwyższenia kapitału, wyemitowania obligacji zamiennych na akcje lub zaciągnięcia długu podporządkowanego względem wierzytelności stron finansowania, jedynie w przypadku przekroczenia poziomu wskaźnika Dług Netto/EBITDA, liczonego na dzień 30 czerwca 2021 roku, powyżej wartości 4,5. W przypadku wystąpienia takiego przekroczenia, Spółka zobowiązana będzie pozyskać do dnia 15 grudnia 2021 roku wsparcie finansowe w kwocie, która pozwoliłaby na osiągnięcie wartości ww. wskaźnika na poziomie nie wyższym niż 4,25.

O zamiarze zmiany warunków ewentualnego dokapitalizowania Spółka informowała w ww. raporcie nr 2/2021. Natomiast o zawarciu ww. aneksu Wielton S.A. poinformował w dniu 29 stycznia 2021 roku w raporcie bieżącym nr 3/2021.

Wydłużenie terminu realizacji Strategii wzrostu Grupy Wielton na lata 2017-2020

W dniu 11 lutego 2021 roku Zarząd Wielton S.A. podjął uchwałę w sprawie aktualizacji Strategii wzrostu Grupy Wielton na lata 2017-2020. Zgodnie z tą uchwałą, okres realizacji Strategii został wydłużony do końca 2021 roku.

Informację dotyczącą aktualizacji Strategii, Wielton S.A. podał w dniu 11 lutego 2021 roku w raporcie bieżącym nr 5/2021. Informację na temat wydłużenia terminu realizacji strategii Grupy Wielton poprzedził raport bieżący nr 4/2021 dotyczący szacunkowych wybranych wyników finansowych za 2020 rok.

Szczegółowe informacje na temat przyczyn wydłużenia okresu realizacji obowiązującej strategii Grupy Wielton, głównych celów przyjętych na 2021 rok oraz podstawowych instrumentów jej realizacji w 2021 roku przedstawiono w rozdziale Strategia i kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej do 2020 roku, w punkcie Przedłużenie terminu realizacji strategii na 2021 rok w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Wielton S.A. i Grupy Kapitałowej Wielton za 2020 rok.

Pozostałe informacje

Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR

W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:

Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych, przeliczone na EUR, przedstawia tabela:

od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019 od 01.01.2020 do 31.12.2020 od 01.01.2019 do 31.12.2019
tys. PLN tys. PLN tys. EUR tys. EUR
Sprawozdanie z wyniku
Przychody ze sprzedaży 1 817 302 2 343 188 406 174 544 699
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 37 017 89 687 8 273 20 849
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 19 992 80 474 4 468 18 707
Zysk (strata) netto 27 292 57 891 6 100 13 457
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego 31 113 57 642 6 954 13 400
Zysk na akcję (PLN) 0,52 0,95 0,12 0,22
Rozwodniony zysk na akcję (PLN) 0,52 0,95 0,12 0,22
Średni kurs PLN / EUR w okresie 4,4742 4,3018
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 149 194 108 143 33 345 25 139
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -68 790 -82 569 - 15 375 -19 194
Środki pieniężne netto z działalności finansowej -50 423 -1 779 - 11 270 -414
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów 29 981 23 795 6 701 5 531
Średni kurs PLN / EUR w okresie 4,4742 4,3018
tys. PLN tys. PLN tys. EUR tys. EUR
Sprawozdanie z sytuacji finansowej 31.12.2020 31.12.2019 31.12.2020 31.12.2019
Aktywa 1 479 268 1 397 778 320 549 328 232
Zobowiązania długoterminowe 366 413 383 668 79 400 90 095
Zobowiązania krótkoterminowe 685 173 610 685 148 473 143 404
Kapitał własny 427 682 403 425 92 676 94 734
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 403 749 377 096 87 490 88 551
Kurs PLN / EUR na koniec okresu 4,6148 4,2585

Struktura właścicielska kapitału podstawowego

Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień przekazania niniejszego sprawozdania kapitał zakładowy Wielton S.A. wynosił 12 075 tys. zł i dzielił się na 60 375 000 akcji o wartości nominalnej 0,20 zł każda. W ciągu 2020 roku wysokość kapitału zakładowego Spółki nie zmieniła się.

Akcje Wielton S.A. są akcjami zwykłymi na okaziciela. Z akcjami Spółki nie są związane żadne specjalne uprawnienia kontrolne. Statut Wielton S.A. nie wprowadza także jakichkolwiek ograniczeń odnośnie przenoszenia prawa własności akcji wyemitowanych przez Spółkę, wykonywania prawa głosu, jak również nie zawiera postanowień, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi byłyby oddzielone od posiadania papierów wartościowych.

W 2020 roku Emitent nie posiadał ani nie nabywał akcji własnych i nie podejmował w tym okresie żadnych czynności zmierzających do nabycia akcji własnych.

Wielton S.A. nie posiada systemu akcji pracowniczych i tym samym nie posiada systemu kontroli programów akcji pracowniczych.

Struktura akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów Spółki Wielton S.A. na dzień 31 grudnia 2020 roku

Liczba akcji/liczba głosów na WZ % udział w ogólnej liczbie głosów oraz w kapitale zakładowym
MP Inwestors S.a r.l. * 22 714 618 37,62
MPSZ Sp. z o.o.** 8 058 300 13,35
Łukasz Tylkowski 5 870 018 9,72
VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych wraz z podmiotem zależnym*** 4 047 456 6,70
Pozostali 19 684 608 32,61
Ogólna liczba akcji 60 375 000 100,00%

* MP Inwestors S.a r.l. jest podmiotem zależnym od FORUM 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, zarządzanym przez Forum TFI S.A. Beneficjentem rzeczywistym reprezentowanego podmiotu są Panowie Mariusz i Paweł Szataniak, których udział w sprawowaniu kontroli jest równy.

** Wspólnikami spółki MPSZ Sp. z o.o. posiadającymi po 50% udziałów w kapitale zakładowym są Mariusz i Paweł Szataniak.

*** VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych jest funduszem zarządzanym przez Forum TFI S.A.; łącznie fundusze zarządzane przez Forum TFI S.A. wraz z ich podmiotami zależnymi posiadają 26.762.074 akcji, dających udział w wysokości 44,33% w ogólnej liczbie głosów oraz kapitale zakładowym.

W dniu 26 lutego 2021 roku Wielton S.A. otrzymał od Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., działającego w imieniu funduszy inwestycyjnych: Aviva Investors Fundusz Inwestycyjny Otwarty, Aviva Investors Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty oraz Aviva Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty PPK, zawiadomienie, że w wyniku transakcji kupna akcji Wielton S.A., dokonanej w dniu 19 lutego 2021 roku, zwiększył się do 5,03% łączny poziom zaangażowania ww. funduszy w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.

Struktura akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów Spółki Wielton S.A. na dzień przekazania niniejszego sprawozdania

Liczba akcji/liczba głosów na WZ % udział w ogólnej liczbie głosów oraz w kapitale zakładowym
MP Inwestors S.a r.l. * 22 714 618 37,62
MPSZ Sp. z o.o.** 8 058 300 13,35
Łukasz Tylkowski 5 870 018 9,72
VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych wraz z podmiotem zależnym*** 4 047 456 6,70
Fundusze zarządzane przez Aviva Investors Poland TFI S.A. 3 036 201 5,03
Pozostali 16 648 407 27,58
Ogólna liczba akcji 60 375 000 100,00%

* MP Inwestors S.a r.l. jest podmiotem zależnym od FORUM 109 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, zarządzanym przez Forum TFI S.A. Beneficjentem rzeczywistym reprezentowanego podmiotu są Panowie Mariusz i Paweł Szataniak, których udział w sprawowaniu kontroli jest równy.

** Wspólnikami spółki MPSZ Sp. z o.o. posiadającymi po 50% udziałów w kapitale zakładowym są Mariusz i Paweł Szataniak.

*** VESTA FIZ Aktywów Niepublicznych jest funduszem zarządzanym przez Forum TFI S.A.; łącznie fundusze zarządzane przez Forum TFI S.A. wraz z ich podmiotami zależnymi posiadają 26.762.074 akcji, dających udział w wysokości 44,33% w ogólnej liczbie głosów oraz kapitale zakładowym.

Wielton S.A. nie są znane umowy, w tym zawarte po dniu bilansowym, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, za wyjątkiem umowy zastawu, o której mowa poniżej.

Informacja o ustanowionych zastawach na akcjach Spółki

W 2020 roku oraz do dnia przekazania niniejszego sprawozdania obowiązywał zastaw finansowy i zastaw rejestrowy na 22 714 618 akcjach Wielton S.A. posiadanych przez MP Inwestors S.a r.l., ustanowiony na rzecz Banku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. na podstawie umowy z dnia 15 listopada 2019 roku. Zastawca, tj. MP Inwestors S.a r.l. jest nadal upoważniony do wykonywania prawa głosu z ww. akcji Wielton S.A. będących przedmiotem zastawu.

Wynagrodzenia Członków Zarządu Spółki dominującej

Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń należnych za 2020 rok, w tym rezerwa na premię dla Członków Zarządu Spółki dominującej wyniosła:

W Spółce dominującej: W Spółce dominującej: W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: Razem
Wynagrodzenie Inne świadczenia Wynagrodzenie Inne świadczenia
okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Paweł Szataniak 770 1 771
Mariusz Golec 814 6 820
Piotr Kamiński 510 2 512
Piotr Kus 614 3 617
Włodzimierz Masłowski 620 6 626
Tomasz Śniatała 543 7 550
Andrzej Mowczan 297 3 301
Piotr Bogaczyński 237 237
Razem 4 405 29 4 434
okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Mariusz Golec 1 735 6 1 741
Włodzimierz Masłowski 1 276 6 1 283
Tomasz Śniatała 1 093 6 1 099
Piotr Bogaczyński* 502 502
Razem 4 606 19 4 625

* Wynagrodzenie wypłacone za okres od 18 marca 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku.

Inne informacje dotyczące kluczowego personelu kierowniczego, w tym dotyczące pożyczek, zaprezentowano w nocie nr 29.

Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej Spółki Dominującej

Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Rady Nadzorczej Spółki Dominującej wyniosła:

W Spółce dominującej: W Spółce dominujące: W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych: Razem
Wynagrodzenie Inne świadczenia Wynagrodzenie Inne świadczenia
okres od 01-01-2020 do 31-12-2020
Paweł Szataniak 362 1 - - 363
Mariusz Szataniak 76 - - - 76
Krzysztof Półgrabia 76 - - - 76
Krzysztof Tylkowski 76 - - - 76
Tadeusz Uhl 76 - - - 76
Waldemar Frąckowiak 132 - - - 132
Razem 797 1 - - 798
okres od 01-01-2019 do 31-12-2019
Paweł Szataniak 1 310 2 - - 1 312
Mariusz Szataniak 76 - - - 76
Krzysztof Półgrabia 76 - - - 76
Krzysztof Tylkowski 76 - - - 76
Piotr Kamiński* 38 - - - 38
Tadeusz Uhl 76 - - - 76
Waldemar Frąckowiak 76 - - - 76
Ryszard Prozner** 17 2 - - 19
Razem 1 745 2 - - 1 747

* Wynagrodzenie wypłacone za okres od 1 stycznia 2019 roku do 30 czerwca 2019 roku.

** Wynagrodzenie wypłacone za okres od 1 stycznia 2019 roku do 20 marca 2019 roku.

Wynagrodzenie firmy audytorskiej

Wynagrodzenie biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej, wypłacone lub należne za rok obrotowy:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Badanie rocznych sprawozdań finansowych 235 205
Inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdań finansowych 176 216
Doradztwo podatkowe -
Pozostałe usługi 8 4
Razem wynagrodzenie audytora 419 425

Zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe kształtowało się następująco:

od 01-01-2020 do 31-12-2020 od 01-01-2019 do 31-12-2019
Pracownicy umysłowi 754 782
Pracownicy fizyczni 1 985 2 171
Przeciętne zatrudnienie 2 739 2 953

Zatwierdzenie do publikacji

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 27 kwietnia 2021 roku.

Podpisy wszystkich Członków Zarządu
Data Imię i nazwisko Funkcja Podpis
27 kwietnia 2021 Paweł Szataniak Prezes Zarządu
27 kwietnia 2021 Mariusz Golec Wiceprezes Zarządu
27 kwietnia 2021 Piotr Maciej Kamiński Wiceprezes Zarządu
27 kwietnia 2021 Piotr Kuś Wiceprezes Zarządu
27 kwietnia 2021 Tomasz Śniatała Członek Zarządu
27 kwietnia 2021 Włodzimierz Masłowski Członek Zarządu
27 kwietnia 2021 Andrzej Mowczan Członek Zarządu
Podpisy osoby odpowiedzialnej za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Data Imię i nazwisko Funkcja Podpis
27 kwietnia 2021 Aneta Piekarek Główny Księgowy